ſni, CTribus diebus victimas veſtras.
CSiue ut ĩterprætatur ſymmachus tertia die decimas ueſtras. Cuius loci hæc nobis uidetur expla-

natio: In leuitico jegimus præceptum eſſe ne quando hoſtiæ in diem alterum reſeruentur & aliæ
toi in diem tertium maneant quod ſi remanſerint immundæ ſint. Eſt igitur ſenſus: lmmundas quotti
l⸗ die uictimas cedite & contaminata offerte ſacriſitia.
chi CEt ſacriſicate de fermentato lau;dem. CCQuod iuxta præcepta moſy
N deo pœnitus non offertur pro laude euchariſtiã.i.gratiarum actionem interprætatus eſt aquila.
n CSt vocate inquit voluntarias oblationes ⁊ annuntiate.
CIdeſt ſpontaneas: VItroneum autem ſacrificium ad lætitiam pertinet quod latine epulum poſſu-
mus appellare. Cumq; hoc feceritis impietatem ueſtram oĩbus nuntiate ut nõ ſolũ feciſſe ſed alios
8 docuiſſe uideamini. Hæc aũt præcipio & imperatiuo mõ loquor ut ueſtræ ſatiſfaciã uolũtati quia.
bum
he
gu

Miero. liber

Sic egiſtis ⁊ ſic voluiſtis ſilii iſrael dicit dominus deus:Quapꝛopter ⁊ ego dedi vobis ſtu⸗

poꝛem dentinum. .—
CLXX. Tranſtulerũt quos in hoc loco propter ſimplicitatẽ uerbi ſecuti ſumus ſiue munditiã dẽtiũ
ut interprætati ſunt aquila & ſymmachus: Vt per mũdos dentes famis magnitudinem demõſtra-
rent. Et feci indigẽtiam panũ nõ in una urbe ſed in cũctis urbibus ueſtris nec in uno loco ſed in oĩ
bus locis ueſtris. Cumq; hoc fecerim non puniens ſed occaſionem tribuens pœnitentiæ.
CNMec ſic quidem eſtis reuerſi ad me dicit dominus l
CHæc iuxta hebraicum diximus. Tranſeamus ad. Ixx. interprætes: Et quicquid nobis iuxta anago
gen uideatur in ſingulis breuiter diſſeramus. Neq; enim ſi in utraq; editione utrumq; dicere uolue
rimus libri repetitur magnitudo. Ingreſii eſtis in bethel ideſt domum dei quod ſentitur eccleſia: Et
impie egiſtis in dominum illius præcepta calcantes. In galgala autem quod interprætatur reuela/
tio ſiue uolutabrũ impietatis multiplicantes ſanctaꝶ uobis ſcripturaꝶ ſcientiam uendicãtes. Et dũ
erigimini in ſuperbià ĩ cœni ultima deuoluti.ĩtuliſtis quoq; mane hoſtias ueſtras die tertia decĩas
neikras tranſtigurati in angelũ lucis & triplicem intelligentiam ſcripturarũ de qua nobis præceptũ
eſt ut deſcribamus eam tripliciter in cordibus noſtris in unius diei ſententiam cohartantes: Debe/
mus enim ſcripturam ſanctam primum ſecundum litteram intelligere facientes in hethica que/
cũq; præcepta ſunt. Secundo iuxta allegoriam intelligentiam ſpiritalem. tertio ſecundum futuro-
rum beatitudinem. Vos autem primam inquit & ſecundam contemnentes diem ſpiritalia uobis
quædam figmenta componitis. Sine fundamento & parietibns tectum deſuper imponentes: nec
hoc ſunt heretici de quibus & ad uos dicitur impietatis fine contenti. Sed legere foris legem dei de
eccleſia recedentes & ſingulis dogmatibus ſuis quæ peruerſo corde ſimulauerunt confeſſiones &
teſtimonia ſociare conati ſunt ſiue ſacrificauerunt de fermento ſuper quo in euangelio dicitur. Ca Mat: 16.2.
uete uobis a fermento ideſt doctrina phariſeorum. Et hoc fecerunt non errore ſed ſtudio: non for Mar 2 8 .
tuita uoluntate ſed malorum caritate pleniſſima. Vnde ultionem ſuper his dommus comminatur Luc. i2.a.
dabo inquiens uobis ſtuporem dentium: Si quis enim ſecundum Ezechielem uuam acerbam co- Eze. .a.
mederit ſtupebunt dentes eius: Vt non bene ſcripturarum ſanctarum teſtimoniis abutentes come Hie zle.
denteſq; ea immatura & abſq; ſua dulcedine perdant robur dentium ne poſſint dura comedere &q
in aluum toto corpori profutura trãſmittere. Hunc ſtuporem dentium ciborumq; penuriam da⸗
bo:& in cunctis urbibus atq; in omnibus locis ueſtris ut patiamini famem ſermonis dei: & eius pa/- amos. 8.d
nis qui de cælo deſcendit: & de quo in pſalmo ſcribitur panem angelorum manducabit hõ. Quæ 10. 6. d.
uniuerſa feci nõ ob crudelitatẽ & ſcæuitiã ut heretici calumniãtur truculẽti ac triſtis iudicis: ſed ut 5 . . 7
cõuerteremini ad me: Iuxta illud qd ſcriptũ ẽ. fruſtra pcuſſi filios ueſtros diſciplinã ñ recepiſtis. Hic .
CEgo quoqʒ pꝛohibui a vobis imbꝛem cum adhuc tres menſes ſupereſſent vſqʒ ad meſſem.
CNon ſolum ſtuporem dedi dentium in cunctis urbibus ueſtris: & indigentiam panum in omni
bus locis ueſtris: ſed prohibui a uobis imbrem cum adhuc ſupereſſent tres menſes uſq; ad meſſem
quæ appellatur pluuia ſerotina agris paleſtinæ aruiſq; ſitientibus uel maxime neceſſaria eſt: ut quã
do herba turgeret in meſſem & triticum parturiret nimia ſiccitate areſceret: Significat autem
uernum tempus extremi menſis aprilis a quo uſq; ad meſem frumenti tres menſes ſuperſunt maius
Iunius:Iulius.pro meſſe ſuo more.lxx.uindemiã tranſtulere:Quod ſi recipimus omnino iuxta om
nijs orientis regiones & inſolitum & impoſſibile eſt. nunq enim in fine menſis I unii ſiue in menſe
Iulio in his prouintiis maximeq;: in iudæa pluuiam uidimus. Deniq; in regum libris pro ſigno ma
gno atq; portento diebus eſtiuis & meſſis orante ſamuhele pluuiæ concitatæ ſunt: & ſuperfluum
erat nunc comminari menſis Iulii ſiccitatem in quo nunꝗ pluuias dederat: Prohibuit autem im//
brem ut non ſolum indigentiam panum ſed & ſitis ardorem & bibendi penuriam ſuſtinerent. In
his enim locis in quibus nunc degimus præter paruos fontes omnes ciſternarum aquæ ſunt: & ſi
imbres diuina ira ſuſpenderit maius ſitis quam famis periculum eſt: Quod & in diebus Eliæ pro-
phetæ tribus annis & ſex menſibus factum ſcriptura commemorat: Et ne forſitan putarent hoc le/ .Keg.,.
ge naturæ & aſtrorum curſu ac uarietate tẽporum urbibus & populis accidiſſe ſuper unam urbem & 163
& agros eius pluere ſe dicit: & ab altera imbrem ſuſpendere & duæ & tres ciuitates pergant ad aliã .
ciuitatem & tamen non ſatientur aquarum potibus. Cumq; hæc fecerit non in pœnam: ſed in me-
dicinam increpat in ſcelere permanentes: Et ſic quidem ad me reditis dicit dñs. prohibet quoq; ſi⸗
ue reprimit dominus ab hereticis pluuias ſpiritales & omnem rorem diuinæ ſapientiæ & man-
dat nubibus ſuis ne pluant ſuper eos imbrẽ ante tres menſes meſſis ſiue uindemiæ ut ad fructum
myſterii trinitatis peruenire non poſſint: Et quomodo ſol iſte quem cernimus annuum curſum
ſuum donec ad priſtinam metam redeat. xii. explet menſibus: qui ſinguli tricenis uoluuntur die⸗/
pus:& luna quæ mene dicitur: ex ſuo nomine menſibus nomen dedit: & ſolis illuſtratur radi/ Geñ. 35.d
is: ab ea parte quæ ei uicina eſt uel plus uel minus pro uarietate temporum lumen accipiens: ſic Exo. y. 4
& eccleſia ueri ſolis ſplẽdore decorata. xii. implet apoſtolorum numeꝶ: Vñ & duodecim in iſrael õ
appellantur tribus & teſtimonium æternæ memoriæ de iordanis alueo. xii. lapides auferuntur ut *†.
. ponantur

e

Cort
Pet ⸗

id⸗
Nenid

ſ

Deang
Rod.
Hie⸗
Mar.

10014,

hoih⸗

Super Amos.c. v.

ponantur in loco ſecundæ circunciſionis pluit autem dominus ſuper unam ciuitatem uere confeſ .
ti⸗ ſionis eccleſiam & ſuper alteram non pluit quæ in hereticorum conciliabulis eſt: cumq; illa imbrẽ
recipiat ſempiternum:iſta iugi ariditate ſiccatur.ut qui ſitiunt coacti penuria ueniant ad domini ci
d⸗ uitatem de qua egreditur fons largiſſimus qui irrigat torrentem ſpinarum. iſte eſt autem fons qui
Hie.=.C. dicit per hieremiam me dereliquerunt fontem aquæ uiuæ hic fons de uno fonte procedẽs tripli/
Ps. 41. ci unione decurrit: Quos fontes patris & filii & ſpiritus ſancti in cerui ſitiẽtis modum pſalmiſta ſu
l ſpirat dicens: ſicut ceruus deſiderat ad fontes aquarum: Cumq; duæ & tres ciuitates ad unã perrexe
rint cauitatem in qua aquæ ſunt habundantes fidei ſpei & caritatis nõ ſatiabũtur quia ad diuinam
l glratiam requirendam non uoluntate ſed neceſſitate uenerant.
CVPercuſſi vos in vento vrente ⁊ in aurigine.
CNon ſolum priora feci ut uos corrigerem: ſed quicquid ſuperfuit ſiccitati uento urente percuſſi
din & aurigine. Cumq; aduerſum irã domini multiplicarent ortos & uineas & ficeta & oliueta omnia
i eruca conſumpſit:De qua in iohel plenius dicitur: & ne plagis quidem & hoc malorum pondere
Ne⸗ ad dominum uenire uoluerunt. Quo dicto confundantur heretici qui diſciplinam creatoris & ut
⸗ ita dicam medicinam crudelitatem ĩterprætãtur. Percuſſit autem ſpiritualiter hereticos dominus

ud⸗ 1. Cor. 7. b exuſtione ea de qua paulus apoſtolus. melius eſt inquit nubere quam uri:Et princeps apoſtolorum
un i.Pet. 4. c. Cariſſimi nolite peregrinari in ardore. quia ad tẽtationem uobis accidit: Et aurigine quæ felle dif-
fuſo ruborem ſanguinis pallore commutat & nihil in corpore ſani eſſe perpetitur: in tantũ ut etiã

leic Ps.33 mella dulciſſima amara uideantur. Et qui dudũ audiebant in eccleſia guſtate & uidete quã ſuauis ẽ
à Ps. 118. dñs ipſiq; dicebant quã dulcia gutturi meo eloꝗatua ſup mel ori meo: & aquæ eoꝶ ac pluuiæ non
3. Re. zi. d. ſtillent dulcedinẽ nec ſint de repromiſſionis terra quã legimus lacte & melle manantẽ ſed appellã
nſ Ro. i4. a. tur mirra ideſt amaritudo. ſſti multiplicauerũt ſibi hortos in quos ne ſua uinea mutaretur naboth
immn . occumbere uoluit. qui. n. infirmus eſt olera manducat: Et quia ſemper heretici tumentes ſuperbia
ch & incidentes in iuditiũ diaboli ſibi magna ꝓmittunt & bonoꝑ fingũt imagines ut melli uenena

. cõmiſceant etiam uineas & oliueta & ficeta habere ſe iactant: ſed uinea eorum uinea ſodomorum
i Deu.32. e. eſt oliueta eorum non ſunt de bonis oliuis: ſed de oleaſtris quos apoſtolus radicibus bonarum
e Ro.Ti. c. oliuarum præcepit inſerendos: ficeta quoq; talia habent quæ calathum peſſimarum impleant fi-/

1 Hie.29. d. corum: quas hieremias præ amaritudine comedi non poſſe teſtatur: ad quas cum dominus uene//
ſ m Mar.ii.b. rit æterna eis ariditate maledicit ut nunqᷓ afferant fructus ne uirore foliorum decipiant tranſeun//
n l tes: Et ut intelligamus ortos hereticorum & uineas oliueta & ficeta ad malam partem referri. Sin/
5 gulis ſermonibus addidit ueſtra: ut non dei: ſed hereticorum ea eſſe monſtraret. hortos ueſtros. ui-
neas ueſtras: ficeta ueſtra:quæ omnia eruca populata eſt. Extremum pœnarum omnium quæ non
ſen auolat ut locuſta & huc illucq; diſcurrens ſemi eſa dimittit: ſed permanet perituris frugibus: & tar/
od do lapſu:pigriſq; morſibus uniuerſa conſumit. Cumq; hæc paſſi ſint nec ſic quidem ac dominum
eſen redire uoluerunt. l
qu CMiſi in vos moꝛtem in via egypti:percuſſi in gladio iuuenes veſtros vſq; ad captiuitatem
uen equoꝛum veſtroꝛum.
s CPer omnia flagella & tormenta eruditur iſrael. Vnde & eo tempore quo ab ægyptiis auxilia po/
ſtulabant mittitur in eos mors: & percutiuntur gladio iuuenes eorum & equos quos ſibi contra
ele dei præceptum multiplicauerant captiuitas ſceua concludit ut putredo caſtrorum & fetor morien
ma tis exercitus uiuentium nares impleat: cumq; & hæc fecerit ut corriperet delinquentes: & emenda-
mumm ret errantes nec ſic quidem redierunt ad eum dicit dominus: Qui non ſolum illo tẽpore ſed quot
im/ tidiæ mittit mortem in uia ægypti: ut qui ægyptiam triuerit ſemitam audiat moriens docentẽ apo

m. ln Ro.6. b. ſtolum. Quod. n. mortuus ſum: peccato mortuus ſum qd autem uiuo uiuo deo: Et in alio loco: ſi
nral 2. Cor. 4.: c mortui ſumus cum chriſto: & uiuemus cum eo: & iterum ſemper mortificationem ieſu in corpore
ero⸗ meo porto:Et rurſum uiuo autem non ego:ſed uiuit in me chriſtus. Hac morte nos uiuificare uult

hocleg dominus: ut morientes peccato: quando mortificamus membra noſtra: ſuper terram. fornicationẽ
nuuben ,, immunditiam. luxuriam. idolatriam. & reliqua: legimus in eſaia dumtaxat iuxta. Ixx. interprætes
tadai alioquin in hebraico aliter continetur: miſit mortem in iacob & uenit ſuper iſrael. acob uocabu/
dinne⸗ lum naſcentis eſt corporis:iſrael nomen benedictionis. Quia enim tota noctæ luctauit: uicit in cer
ogt⸗ tamine & oriente luciſero dicere potuit cum apoſtolo: nox præceſſit dies appropiĩquauit ꝓpterea
un Ro. iz. d. ifra el uidentis dominum ſortitus eſt nomen. Mittitur ergo primum mors in iacob ut mortifice/
ucun mus mẽbra noſtra ſuꝑ terram & per mortificationẽ membrorum corporalium ueniamus ad mor
atin tem iſraelis ut omnia ĩ nobis perturbationum incentiua moriantur: percutit deus quicquid robu-
ce ſtum in malis eſt: & peruerſa erigitur iuuentute ne in ſenectutem uſq; perueniat. Equoſq; tradit
1nd/ captiuitati ne per præcipitia labantur inferni: & aſcendere facit putredinem caſtrorum in nares eo
le bo rum ut ſua peccata cognoſcant & putrere ſenciant: Dicantq; cum dauid putruerunt & corruptæ
ieel u ſunt cicatrices meæ a facie inſipientiæ meæ. cumq; hæc ſanantis uoce fecerint nec ſic quidem reuer
Nuot
nunul

WMHiero.liber

ſi ſunt ad eum dicit dominus.
CSubuerti vos ſicut ſubuertit deus ſodomam ⁊? gomoꝛam,.
CExtrema medicina eſt & decem tribuum: & hereticorum: & omnium peccatorum ut poſtꝗᷓ mor
tem miſerit in uia ægypti & percuſſerit iuuenes eorum gladio equoſq; conſumpſerit: & aſcendere
fecerit putredinem caſtrorum in nares eorum: & ne ſic quidem ad eum reuerſi fuerint ſubuer-
tet eos ſicut ſubuertit deus ſo domam & gomorram & cum ſubuerſi fueritis ob ſimilitudi-
nem criminum ſodomæ & gomortæ peſſimaq; in eis ædifitia diuinus ignis exuſſerit: ipſi liberẽtur
quaſi torris raptus de incench0:Et quomodo loth ſodoma pereunte ſeruatus eſt amittens ſubſtan
tiam & partem corporis ſui quam intelligimus uxorem: Sic iſti omnes ſodomorum diuitias amit Gen. 19:e.
tentes euadant nudi: iuxta illud quod in apoſtolo legimus ſi cuius opus manſerit quod ſuper ædi/
ficauit mercedem accipiet:ſi cuius opus arſerit detrimentum patietur. qui ergo ſaluatur per ignem
quaſi torrens de incẽdio rapitui: & ad iſtiuſmodi homines quos in euangelio ſaluator arguês loꝗᷓ I. Cor.3.c.
patur: Si filii eſſetis abrahæ opera Abrahe faceretis: & Ioannes baptiſta dicit: progenies uiperarum
quis demonſtrauit uobis fugere ab ira uentura: Et ne uelitis dicere: patrem habemus: Habraam. Igi Io. 8.e.
tur & iſrael & cuncti heretici qui habebant opera ſodomæ & gomorræ: ut quaſi torrẽs raptus de in Math.3. b.
cengdio liberentur: Et hoc eſt quod in propheta legimus: reſtituitur ſodoma in antiquum. Vt ꝗ ſuo
uitio ſodomitis eſt poſt quam in eo ſodome opera arſerunt in antiquum reſtituatur ſtatum.
WQuapp bec facia tibi iſrael poſtq́; autem hec fecero tibi:pꝛeparare in occurſũ dei tui iſrael.
CPoſtea ideſt multo poſt tempore:& in nouiſſimis ſeculis.ut rurſum ab alio principio uerſus inci/
piat. Cumqʒ hoc facturus ſim tibi: præperare in occurſum dei tui iſrael. Dedi ſtuporem dentibus ue
ſtris & non reditis ad me dicit dominus: prohibui a uobis imbrem & plui ſuper ciuitatem unam.
& ſuper alteram non p lui & uenerunt duæ & tres ciuitates ad unam. ut biberent aquam &
non ſunt ſaciatæ: Et nec ſic reditis ad me dicit dominus, percuſſi uos in uento urente &
in aurugine hortos ueſtros & uineas & oliueta atq; ficeta & non rediſtis ad me dicit domi⸗
nus: Miſi in uos mortem in uia ægypti & percuſſi im gladio iuuenes ueſtros & aſcendere feci pu/
tredinẽ caſtroꝶ ueſtroꝶ in nares ueſtras: & nõ rediſtis ad me dicit dominus: Idcirco hoc faciã tibi
o iſrael:ut qui præterita contempſiſti. ſaltim ad ea quæ illaturus ſum corrigaris. Cumq; dixerit hæc
faciam tibi: quid facturus ſit tacet ut dum ad ſingula pœnarum genera: iſrael pendet incertus: quæz
ideo terribiliora ſunt quia omnia ſuſpicatur: agat pœnitentiam ne deus inferat quæ minatur. Poſt
q ait fecero tibi quæ me facturum eſſe conteſtor.præparare ad uocandum dominum deum tuum
omnis enim qui inuocauerit nomen domini ſaluus erit: Siue præparare in occurſum dei tui: ut ue Iohel. z.g.
nientem ad te dominum tota auiditate ſuſcipias. Iſtæ eſt qui firmat tonittuum ſiue montes atq; cõ
firmat:ad cuius uocem cælorum cardines & terræ fundamenta quatiuntur.iſte qui creat ſpiritum: Ecc.i6. c.
quem in hoc loco non ſpiritum ſanctum ut heretici ſuſpicantur: ſed uentum intelligimus ſiue ſpi- Eze.ii. d.
ritum hominis. Quia nemo ſcit quæ ſint in homine niſi ſpiritus qui eſt in eo: & ipſe ſpiritus inter/ &. 37.b.
pellat pro nobis gemitibus ineffabilibus: uel certe ſpiritum animam debemus accipere ſcdm illud i. Cor.2.c.
quod ſcriptum eſt. auferes ſpiritum eorum: & deficient & in puluerem ſuum reuertentur. Et pater Ro. 8.e.
in manus tuas cõmendo ſpũm meũ: & hoc dicens expirauit. Cũq; creauerit ſpũs annuũtiat hoĩbus ps. i03.
eloquiũ ſuũ ſiue annũtiat hoĩ eloquiũ eius: Qui cogitationũ ſecretã cognoſcit. Et qd latẽs aĩus taci Luce. 2·.
to ſenſu trahet & intelliget.Iuxta illud qd in hieremia ſcdm hebraicũ legimus prauũ ẽ cor hoĩum Hiei7. b.
& inſcrutabile ꝗs cognoſcet illud. Ego dñs ſcrutãs cor & ꝓbãs renes qd & in. cxxxviii. pſalmo ſcri
ptura teſtatur iperfectũ meũ uiderũt oculi tui: Et ẽ ſenſus anteꝗᷓ cõderer priuſq formarer in mẽbra
dũ adhuc in ſemine cõtinerer uiderũt me oculi tui. & hieremias audit a dno priuſꝗᷓ te formarẽ in Hieri.a.
utero noui te: Et euãgeliſta uidens autẽ ieſus cogitationes eorũ. Sin autem legerimus annuntiãs Luc. ii. b.
homini eloquiũ ſuũ iuxta ſuperius dictum accipiendũ in quo ait non faciet dominus deus uerbũ
niſi reuelauerit ſecretũ ſuũ ſeruis ſuis prophetis. qui autem annuntiat cogitationes hominis & elo
quiũ eius ſiue ſuũ ipſe eſt qui facit auroram & diluculũ & complet nubibus omnia: & graditur ſup
excelſa terrarum cuius nomẽ eſt dominus deus omniporẽs. pro quo in eccleſia legitur annuntias
in homines chriſtũ ſuũ ſub qua occaſione heretici ſpiritũ ſanctum creatũ uolunt ordinẽ ſequentes
creãs ſpiritum: Et annuntians in homines chriſtũ ſuu: ut ille creatus ſit: hic annuntietur in populos:
Quibus reſpõdebimus iuxta ſenſũ eorũ & uulgatã editionem qui creator eſt omniũ & firmat toni
truũ ſiue fingit mõtes cõſequẽter educit uentos de theſauris ſuis & quaſi uniuerſitatis conditor fili/
um ſuum chriſtũ hominibus repromittit poſtq̃ autẽ chriſtus fuerit nũtiatus non nobis ueritatis lu i. Cor.ii.d.
mẽ aperitur nõ ad perfectũ ꝗqa nũc ex parte uidemus & ex parte cognoſcimus. Et per ſpeculũ etiã ĩ & iz.c.
iomagine ea quæ uẽtura ſüt contẽplamur. Vnde ſequitur.
CSaciens mane ⁊ nebulam aſcendens ſuper excelſa terre.
CExcelſus eni in excelſis eſt dominus: & nõ habitat im humilibus qui excelſus eſt ſed creator mon
tium aſcẽdit in montes in his ꝗ municipatũ habent in cæleſtibus: Et in carne ambulãtes nõ uiuũt
ſecundum

mor
cete
lel⸗⸗
tin
Nn.
it e
rd
en
licr
mlih
go

intl
Vini
bure
an.
md
ne
lomi⸗
kap⸗
itbi
Ut har
srcre
1 Pott
ntuum
i: ute ſoee
gi⸗
titum beise

intel⸗ An

nilicd i
patet Roh
ibus ösid
tici Luce⸗
jum Hiedj/
ſci
edrn
Aèin Mie
wuntiäs lu!
weibin
Ado
Gmute,
ununt
egnenn
ohun
mt
citna.
itmutvi
li aii ei⸗

N
Nöuuut
Mun

Super mos.c. v.

ſecundum camẽ ſed ſecundũ ſpiritum: Quod ſi iuxta ſ machum & aquilam legenimus hæc faciam
tibi iſrael. Et cũ hæc fecero tibi præpara te aduerſari deo tuo iſrael ſic ĩtelligẽdum eſt feci u te cor-
rigerẽ quæ pᷣteritꝰ ſermo deſcribit: Et quia noluiſti reuerti ad me faciã tibi quæ meo continentur
arcano: occidiſti ſeruos quos ad te miſerã. mittã fihũ meũ. Tu ãt iuxta conſuetudinẽ tuã qua ſemp
uoluntati dei reſtitiſti præpara te ut cõtradicas & aduerſeris deo tuo iuxta illud qd ſcuptũ ẽ. Ecce
hic poſitus eſt in ruinã & in ſignũ cui contradicetur: hoc dicit non quo pcipiat quid facere debeat
ſed ante pᷣdicit quid ſpõte facturus ſit. Quaſi increpãs & arguẽs ut ſaltẽ corrept ñ faciat qd pᷣdiclũ ẽ
SB CAPITVLVM QVINTVM.
E Adite verbum iſtud quod ego leuo ſuper vos planctum domus iſrael.
NCQuantũ ad ordinẽ litteræ ptinet & cœptæ hiſtoriæ ueritatẽ decẽ tribus ꝗᷓ appellãtur iſ
rael ductæ in captiuitatẽ nequaqꝗᷓ in terrã ſuã poſtea ſunt reuerſæ. uirgo ãt appellatur popu
lus iſrael nõ quia in uirginitatis pmanſerit puritate ſed quia quondã inſtar uirginis ſit dio copu/
latus. Vnde & planctũ ſup eũ ꝓpheta iubetur aſſumere qd nequaqᷓ in antiquum reſtituatur gaudiũ
uantũ uero ad intelligentiã ſpiritalẽ planctũ ſup oẽm iſrael qui deü mente cernebat & poſtea ei
ſeruire deſinit aſſumit ꝓpheta: ſcdm illud qdin ezechiele pᷣcipitur: ut deuoret librũ in quo & intus
& foris ſcriptũ erat lamentatio & carmen & ueh: intus intellige ſalomonis canticũ ſequens qui ait
itroduxit me rex in cubiculũ ſuum. &. xliiii.pſalmũ in quo ſcriptum eſt oĩs gloria filia regis intrin
ſecus. foris aũt eſt quicquid in littera legitur & uidetur in cortice & in meduila ſpus non tenetur.
Itaq; iuxta litterã & iuxta tropologiã in omnibus ꝓphetarum libris ſcniptꝰ ẽ planctus ſup eos qui
poſt peccata agunt pœnitentiã: carmen ſup illos qui nulla peccatorũ ſorde maculati: camico & lau
de ſũt digni: Vhe ſup eos qui nõ agunt pœnitentiã ſed iuxta duritiã cordis ſui theſaurizãt ſibi irã
in die iræ: Sin ãt ut diximus plãctus eſt ſup eos qui agunt pœnitentiã & pœnitentia reddit uulneri
ſanitatẽ: Quõ iuxta. lxx. dicitur domus iſtael cecidit ampliꝰ nõ reſurget uirgo iſrael in terra ſua nõ
eſt qui ſuſcitet eã. Qd ſic ſolui põt poſtq domus iſrael ſua uoluntate corruent nequaꝗ priſtinã re-
cipiet dignitatẽ: poſtꝗᷓ uirgo iſrael errauerit in terra ſua ultra inuenire nõ poterit ſuſcitãtem. Et con
ſidera uerborũ ꝓprietates. Qui domus eſt & numeratur in turba cadere dicitur. Qui ãt de numero
uirginũ ſi errauent ob leue quoq; peccatũ non poterit ſuſcitari. Nõ quo non ſuſcitetur ſed nequaqꝗᷓ
ſuſeitetur uirgo iſrael Non eſt. n. eadẽ glona eius qui ſemp ſecutus eſt dominũ & eius qui aberra-
uerit a grege & poſteaa boni paſtoris humeris reportatus eſt. Vnde & p alium ꝓphetã dominus
ait malo pœnitẽtiã peccatoris quã mortem pœmitentia nõ: ſanctitati puriſſimæ eccleſiæ xpi quæ
non habet rugã neq; maculã ſed morti & inferis comparata fit melior. Hæc dicimus non qd iux/-
ta nouatum tollãus ſpem pœnitentiæ ſed quod timidiores faciamus eos: & idcirco ſollicitos: qui
aperta ianua pœnitentiæ dum’ſperant futura perdunt præſentia: & qui abſq; uulnere poterant per
manere: incauti uulnus accipiuntut poſtea dolore crutientur: Multæ mſiones ſunt apud patrem
& ſtella a ſtella differt in claritate: Ita ſanctis ſplendentibus ſicut ſol & luna ueſper & lucifer. Qui
autem poſt peccatum egerit pœnitentiam pro diuerſitate hereticorum ſtellis aliis equabuntur.

C AQuia hec dicit dominus deus vrbs de qua egrediebant mille.

2

CCauſas quibus domus iſrael corruens non reſurgat & uirgo iſrael errans uel proietta in terra

non habeat ſuſcitantẽ reddit ſermo diuinus. Vrbs inquiens de qua egrediebantur mille relinquẽ-
tur in ea decem in domo iſrael: ut ubi quõdã fuerat multitudo pp nimiam uaſtitatem uix decima
pars remaneat: & ne oĩno hærentes litteræ ſacramenta numeromi relinquamus incerta ſeptenanũ
numerum eſſe ſanctũ etiã ſabbatum probat in quo requieuit deus ab omnibus opibus. & iubet ne
quid in eo ſeruilis opis fiat: niſi ea tantũ q ad animam pertinent: & ne in eo onera portemus: Vñ &
in ſolitudine qui die ſabbati ligna collegerat quæ arſura ſunt ſentẽtia di condemnatur: Et ſeptẽ
ebdomades complẽt numerum ſanctæ pentecoſtes & iobeleus annus remiſſionis tubarumq; clã/-
gentium hoc numero texitur: In ſeptimo quoq; menſe figuntur tabemacula. Et hebreus cũ ſex an/
nis ſeruierit anno ſeptimo liberatur. Ita ab initio mũdi diebus conditis ut oẽs labores & moleſtias
ſeptimo numero cõquieſcant: Deniq; & captiuitas populi iſrael tẽpliq; ſubuerſio. x. anno deſola/
tionis impleta eſt. Sic igitur ſeptenarius numerus hẽt ſacramentũ ſuum: ſic ſanctificatus atq; perfe-
tus ut ita dicam uerus ẽ numerus qui unione retinetur & unius dei maieſtate concluditur. Vñ
dicit filiꝰ ego in patre & pater in me: Volenſqʒ unũ eſſe oẽs cũ patre loquitur ad eũ pater da ut ſicut

ego & tu unũ ſumus: ſic & iſti in nobis unũ ſint. prima igitur beauitudo eſt eſſe in primo numero ꝗ

unus & uerus eſt. Secũda in ſecũdo.i. in decade Tertia in tertio.i.in ecatõtade ſicut.n. decas decima
unione cõpletur ſic ecatontas ex decem decadibus cõſtruitur Quartus numerus qui in millenario
numero cõtinetur de decem conſtat ecatontadibus. Cũ igitur quis egerit pniam de millenario &
quarto numero uix reuertitur ad centenarium & tertium numerum. Rurſum qui in centenario
eſt uix redit ad ſecundum primæ decadis numerum:atq; ita fit ut domus iſrael quæ corruerat non
poſſit reſurgere & uirgo iſrael quæ errauerat in terra non habeat ſuſcitantem. Quia quæ ſemel ab
unione diſceſſerit: & illam puriſſime uirginitatis perdiderit gloriam de qua apoſtolus dicit
Zelor enim uos zelo dei: Et ſtatui uos uni uiro in qua non eſt macula neq; ruga: priſtimum

„

Miero. liber

ſtatum & unĩonis beatitudinem recipere non ualebit & uix eĩ còceditur ut de mille reuertatur ad
centum & ad decem redeat hæc breuiter ſum locutus ne omnino in hoc capitulo propter nume/
rorum d fficultatem fugiſſe uiderim tropologiam.
CQuia hec dicit dominus domui ifrael Querite me ⁊ viuetis ⁊ nolite querere bethel⁊ in gal
gala nolite intrare. CMoris eſt ſcripturarũ ſemꝑ aduerſis læta ſubiungere: Et
poſtqᷓ triſtia deus fuerit cõminatus ad pœnitentiam eos quos terruit prouocat iuxta illud quod in Eſa..
Eſaia legimus: Vhe gens peccatrix populus dura ceruice cumq; dixiſſet terra ueſtra deſerta loqui
tur ad eos meliora promittens: lauamini mundi eſtote Quomodo ergo Eſaias quos reuera uoce
terruerat blanda oratione ſuſtentat ita & in hoc propheta ui dixerat domus iſrael cecidit non adi
cietut reſurgat:nunc loꝗtur ad eos & dicit domui iſrael.i. decẽ tribubus quærite me & uiuetis qm
in eo quod me non quætitis eſtis mortui. Cum queſieritis inuenietis & cum inueneritis uiuetis: &
nolite quærere bethel in qua erat uitulus aureus & ĩ galgala idolatriæ de qua & ſupradixi: Omnis
malitia eoꝶ in galgalis: & in berſabeæ non trãſibitis. pulchre in berſabeæ inquithoc eſt ad puteum
iuramenti nõ tranſibitis ubi ſi quando errabat tribus iuda idola adorare conſueuerat: intantũ autẽ
ſimulacrorum cultu furebat iſrael ut nequaꝗᷓ contentus idolis ſuis ad aliena tranſiret Deniq; galga
la inꝗt captiua ducitur & bethel erit inutilis ſiue pœnitus non ſubſiſtens cũ idola in ea ſubuerſa fue
rint:de berſabeæ autem oĩno tacuit quia uictis decem tribubus urbs nomine berſabeæ ꝗ erat in tri
bu iuda illo tempore nec capta eſt nec deſtructa. Simulq; animaduertendũ quod. Ixx. interprætes
in præſenti loco nomen berſabeæ interpᷣtati ſunt dicentes puteum iuramẽti: Et in poſterioribus ip
ſum nomen poſuerũt uiuit deus tuus dan. & uiuit uia berſabeæ: Viam aut berſabeæ poſuere quo
de iſrael longo itinere pergebãt ad ultimos terminos iudæ qui erant in geraris & ægyptiæ ſolitu/
dini iungebantur ut idola colerent: Eſt aũt locus in quo habitauit habraam. & ex eo qd cũ abime/ Gen. 2l.b.
lech datis ſeptem ouibus in phedus mutuo iurauerut appellatus eſt puteus iuramẽti ſiue puteus ſe Gen. 2l.. dg
ptimi pp numerum ouium Saue enim utrunq; ſignificat: præcipit autem ſcdm legis allegoriã do- Uba⸗
mui iſrael.i. his qui ſibi dei notitiã pollicentur: Vt non quærãt bethel nõ introeât in galgala & nõ
tranſeant uel aſcẽdant ad puteum iuramenti:ſed magis quærãt deum & uiuãt in eo: Quærunt autẽ
bethel quod interpᷣtatur domus dei qui dicunt tẽplum dñi & confidunt in edificiis de quibus do/
minus ad diſcipulos loꝗtur: Venient dies in ꝗbus non relinquetur lapis ſuper lapidem qui non de Luce. ſ9.
ſtruatur Et ingrediũtur ĩ galgalis qui poſt aduentum xp̃i rurſum cupiunt circũcidi: in galgalis enĩ loſ. . b. c.

ſecundo populus circũciſus eſt. Vnde & ipſe locus nomen accepit eo qd abſtulerit dũs ab eis op/ klizo
probrium ægypti: & in berſabeæ ingꝗt ſiue ad puteum iuramenti non tranſibitis ne illos putetis ter Cor)
minos iudeæ quos olim ſcdm litteram ſcriptura ꝓmiſerat a dan uſq; berſabeæ: nec dicatis ultra cũ Pſal. 75. (co.)
ꝓpheta notus in iudæa deus in iſrael ſed audite cũ apoſtolis in omnem terram exiuit ſonus eorum pſal. . Dunle
Quia & galgala.i. carnis circũciſio captiua ducitur aurea circũciſione cordis & bethel quam puta/ lha.
tis domũu dei non ſubſiſtet ſiue ut melius arbitror redit inutilis. i. aben. ut nequaꝗ appelletur domꝰ lg.
dei:ſed uocetur domus inutilis ſiue idoli: Aliter ꝗrit bethel qui tantũ littera ſequitur occidentem:
nec ſenſum qui deus eſt quærit & intrat in galgala ꝗ ad maiora ſe nititur reuelationes ſibi & ſuper/
norum ſcientiã repromittẽs. Tranſitq; ſiue aſcẽdit ad puteũ de quo ſamaritana haurire cupiẽs aqᷓs 1 0.4.
q̃ ſitim ſatiare ñ poſſint ignorabat eũ de cuius uentre ꝓcedũt flumina ſaliẽtis aq ĩ uitã æternam. I0O. . f. 6060.
CQuerite dominũ ⁊ viuite ne foꝛte cõbuùratur vt ignis domus ioſeph ⁊ deuoꝛabit⁊ nõ erit qui
extinguat bethel. CQuomodo ex pſona dei dicitur: ꝗᷓrite me & uiuetis
ita ꝓpheta de dño loquitur quærant eum & uiuãt. In eo. n. quod quærunt dñm uiuere incipiut ſin Aniͤo⸗
autẽ non quæſierint eum & idcirco non uixerint ſtatim ſuccendetur ut ignis domus ioſeph Quã lib⸗
pp hieroboam qꝗ de tribu epharim & de domo ioſeph fuit decem tribus ſentire debemus quæ ap/ yhe.
ellatur iſrael & ex maiore populi pte nomen priſtinum poſſidebant. Duæ autem tribus q̃ regna-
Pant ab ſtirpe dauid ꝗ de tribu iuda fuit uocatæ ſunt iudas & poſſidebant hieruſalẽ ĩ qua erat tem
plum dei. Cumq; ſuccenſa fuerit domus ioſeph: deuorabit atq; cõſumet bethel de qua ſupra dixit .
nolite quærere bethel: & non erit qui extinguat: cum a regibus ſuis fuerit incenſa bethel in. lxx. Le
gitur domus iſrael ſenſum magis quã uerbum interprætantibus ut ſuccedente rege hieroboam & ld
cunctis deinceps regibus ꝗ ei in impium ſucceſſerunt ardeant decem tribus ꝗᷓ appellabantur iſrael llb.

iſte eſt ignis qui ſuccenditur ſiue reſplendet & inflãmat domum ioſeph cum còôſumatur bethel de Eſaie. 0.d
quo & alibi dicitur ambulate in lumine ignis ueſtii & in flämam quam ſuccẽdiſtis: Et quia crebro
domum ioſeph pp hieroboã ẽ ab ſtirpe dauid dei populũ ſeparauit & uaccas fecit aureas in dan & Mb
in bethel & dixit non ẽ nobis pats in dauid neq; hereditas: ad perſonã hereticorum retulimus: qui z. Re. 2. d. lenc.
ſermone cõpoſito decora atq; formoſa ut ita dicam aurea ſimulacra finxerunt. Et adorant opa ma
nuũ ſuarum & agriculturæ ſub uaccarũ ſpeciæ ſibi imaginẽ repromittunt dicitur ad eos quærite
dũm & uiuite eũ qui dixit. Ego ſum uia & ueritas & uita ut poſtqᷓ ambulauerint in eo & inuenerit
ueritatẽ tunc incipiant uiuere qui prius mortui erant:Et niſi hoc fecerint diaboli comburentur ar/ lIo. 4.a. Nond.
doribus nulluſq; poterit inueniri de principibus eorũ: qui & ipſi heretico igne ſuccenſi ſunt: q pofT
ſit uorantẽ cundta flãmam reſtiguere.Et præcipue bethel ꝗᷓ falſum ſibi domus dei nomen aſſumit.

CQui conuertitis

d
Ime,

ga
lelt
Nin
lri
e⸗
d
ugii
:
Mmni
Meumn
ia
te
tinm
ete;
bu 1
quo
Dlim⸗
deusſe
1no
nrau
udo⸗
noncelen
il/
tistt
ndi
eorun M.
Puta,
dom
nem:
per⸗

8

1c6 104

cri
eus
n
Qi
a 49/
vegnu⸗
mten
1u dii
lale
boomd
mrihr
ebelce
ebio
ndn
m N
e
e
enent
, ſo⸗
Gunt.
Nanms

Mat. 5.
Tacccs⸗

Eſa.ʒ0 .
2. COr. 5. a.
1. COr. 2).f.
Dan. iz b.
Eſa. 9. a.
Mat.. c.

p8.68.

Ibi. b.
Ro.il).e.

ps. 18.

2. COr. Iz.d

2:cCOr. 10. b

Pro.zi.c.

Ro.j. d.

Super .Amos.c.v.

COQui conuertitis in abſintium inditium ? iuſtitiam relinquitis.
CMultũ in hoc loco ab hebraica ueritate editio uulgata diſcordat. Sicut abſq; cũmonitione noſtra
ex his ꝗᷓ ꝓpoſuimus prudens ſtati lector intelligit. itaq; exponamus primũ iuxta hebreos & poſtea
ꝗd nobis uideatur in tranſlatione. Ixx. chriſto ſi meruerimus pãdẽte dicamus: domus ioſeph.i. do-
mus ephraim ac per hoc regiæ bethel ſiue ut. Ixx. tranſtulerũt domus iſrael ideſt & reges populi &

cultores & idola pariter ſubuertẽtur ꝗ iniquo iuditio deũ ad iracũdiã ꝓuocarũt & cõuerterũt dul-

cedinẽ iuditii cũ abſinthii amaritudine: qd genus herbe eſt amariſſime. Aſſumentes iniquitatem: &
iuſtitiam relinquentes. Quæ ſit autem iſta iuſtitia ſequens uerſus oſtẽdit.
CFacientem arcturum ⁊ oꝛionem ⁊ conuertentem in mane tenebꝛas ⁊ diem nocte mutantem.
De quo ſupra dixerat formãs mõtes & creans uẽtũ & annũtiãs in hominib' ipſe ẽ creator arcturi
quẽ uulgo botrũ uocãt. Qcq; ſeꝗtur oriona ſymachus abſolute ſtellas theodotio ĩterpᷣtatus ẽ ueſ
perũ:Hebreus autẽ qui nos in ſcripturis ſanctis erudiuit.interpᷣtari putat ſplẽdorẽ: & ſignificare ge
neraliter aſtra fulgẽtia. Quãdo ãt audiuimus arcturũ & oriona. non debemus ſeꝗ fabulas poætapꝑe
& ridicula ac portentoſa mendatia. Iſte autẽ deus creator omniũ ꝗ fecit arcturũ & orionẽ noctem
die & diẽ nocte cõmutat: & aquas maris amariſſimas ethereo calore ſuſpẽſas excolat & eliquat in
dulcẽ pluuianum ſaporem inſtar medicinalis cucurbite quæ calore ſuperioris giri humorẽ & ſan-

guinẽ rurſum trahit: ex quo dicimus unde ſint pluuiæ Quodq; ſequitur.
CQAui ſubridet vaſtitatẽ ſuper robuſtos. C Ad præſens tẽpus reuertitur. & eſt ordo ꝗ crea/

tor eſt omniũ cõminatur etiã captiuitatẽ ſup ſamariã & depopulationẽ ſup potẽtẽ affert: Quoniã
cõuertit in ab ſinthiũ iuditiũ & iuſtititã relinqt in terra: ubi nos diximꝰ ꝗ ſubridet aqꝗla interpᷣtatus
eſt ſubriſionẽ qñ ꝗs iraſcitur & apertis paululũ labiis ſubridere ſe ſimulat ut iræ oſtẽdat magnitudi
nẽ. Dicamꝰ& iuxta.Ixx.deus in excelſo facit iuditiũ qñ iudicat ueritatẽ & reddit unicuiq; ſecũdum
opus ſuũ: & oĩs ꝗ imitator & filiꝰeiꝰeẽ deſiderat & eẽ pfectꝰ ſicut pater eius pfectus eſt ꝗ moratur in
cælo: facit in excelſo iuditiũ & nõ imitatur eũ iudicẽ ꝗ deũ nõ temebat & hominẽ nõ reuerebatur
& peruerſitate iuditii ſentẽtiam ſuã non eleuabat ĩ cælũ: ſed ad ima detrahebat. Quodq; ſequitur
& iuſtitiam interpoſuit iuxta illud debemus acciperequod dederit nobis chriſtus iuſtitiam ſuam
