peruerſitatis dogmata derelicta ſint: ut ſciant omnes gentes & intelligant me: cum ſanctiſicatus fue
ro in te in oculis eorum o gog:hoc eſt cum pœnis tuis me intellexerint iudicem. Et facit apoſtro-
pham ad ipſum gog. Nonne tu ille es de quo loquutus ſum in diebus antiquis in manibus ſeruoꝶ
meorum prophetarum iſrahel: moyſi nidelicet qui ait in numerorum libro dutaxat iuxta ſeptuagi
ta. Egredietur homo de ſemine eius: & dominabitur gentium plurimarum: & eleuabitur gog re-
gnum eius: & creſcet regnum illius. Cæterum iuxta hebraicum ita ſcriptum repperi. Tolletur pro-
pter agag rex eius: & auferetur regnum illius: eo quod regnum iſrahel in ſaule propter agag regem
amalech deſtructum ſit: Et in alio loco. Mundabit terram populi ſui. Iohel quoq; in ualſe ioſaphat
hoc eſt iuditii dei: deſcribit populos congregandos.Et eſaias omneſq; prophetæ: in quorum mani
busde bonis opeirb'ſermo ſit domini. Cum igitur ueneris ſuper terram iſrahel aſcendet indignatio
mea in furore meo contra te. & in zelo meo pro populo meo. In igne iræ meæ loquutus ſum: ꝗ oĩa
uitiorum tuorum ligna conſumat. Illo inquit tempore enit magna cõmotio ſuper terram iſrahel.
Immittente enim diabolo: crebra contra eccleſiam perſequutio fiet. Quæ quãdo ſopita fuerit & dei
uicta præſidio:tunc cõmouebuntur a facie eius piſces maris: & uolucres cæli & beſtiæ agri: & omne
reptile quod mouetur ſuper terram: cunctiq; homines qui ſunt ſuper faciem terræ. Quod manifeſte
de habitatoribus eccleſiæ demonſtratur: quorum alii ut piſces maris alii ut uolucres cæli: alii ut be/
ſtiæ agri: & omnia reptilia quæ mouentur ſuper terram: alii ut retinentes hominis dignitatem: ha-
bitant ſuper faciem terræ. Quod autem morum diuerſitas uariis ſignetur nominibus: & apoſtolus
ſcribit ad corinthios: quia alia corpora poſt reſurrectionẽ dicit eſſe cæleſtia alia terrena: & aliud cor
pus piſcis aliud uolucris: aliud beſtiarum: aliud reptilium. & aliud hominum: Qui nomen priſtinuʒ
ſeruauerunt. In actibus quoq; apoſtolorum linteum illud quod quatuor principiis tertio petro

apoſtolo demonſtratur: uarietatem credentium ſignificat: quæ in archa quoq; diluuii continetur.

Tunc autem a facie domini & a conſpectu maieſtatis eius ſubuertentur montes qui ſe eleuabant cõ
tra ſcientiam dei: & cadent ſæpes ſiue ualles: quæ uel humilitate ſenſus ad ima demerſæ ſunt: uel cer
te munitiones quæ aliquid pollicentur: ut imitentur eccleſiam dei: de cuius ſæpibꝰ dicitur. Qui de-/
ſtruit ſypem: mordebit eum coluber. Et omnes muri in terram corruent. Cuʒ enim eccleſiaſtici ſer
monis apparuerit fortitudo: omnia hereticorum corruent munimenta. Et uocabo inquit eum ad/
uerſum illum. hoc eſt hereticorum principem gog. In cunctis montibus eius gladium: ut principes
exercitus eius gladio domini conſiciantur. Tunc hæreſis dimicabit aduerſum hereſem: quorum in

ter ſe compugnatio: noſtra uictoria eſt. Et iudicabit inquit eum morte uel peſte & ſangaine & him

bre uehementi. & lapidibus immenſis ſiue grandinis. Iudicatur autem gog morte fua: & ſanguine
quem effudit & himbre uehementi ſermonibus eruditi & perfecti uiri: & lapidibus i mmenſis ꝗ euz
obruant teſtimoniis ſcripturarum: ſiue grandinis qui calorem illius faciant refrigeſcere. Omnes.n.
adulterantes. quaſi clibanus corda eorum. Ignem inquit & ſulphur pluam ſuper eum: per quæ de-

monſtratur pœna iuditii ſempiterni. Et non ſolum ſuper eum qui auctor peruerſitatis fuit: ſed & ſu

per omnem exercitum & multitudinem eius: & ſuper populos multos qui ſunt cum eo.Plures eniʒ
habent heretici ſotios: immo diabolus princeps eorum infinita multitudine circundatur. Ommq;
errore ſublato & punitis atq; deſtructis hereticorum principibus: magnificatur dominus & ſanctiſ

catur in credentibus & notus fit in oculis gentium multarum: quæ illius fidei crediderunt: & tam ex

beatitudine ſui quam ex aduerſariorum pœnis ſcient atq; cognoſcent quod ipſe ſit dominus. Hac
ut potuimus interprætꝗi ſumus: obœdientes illi præcepto: neq; ad dexteram neq; ad ſiniſtram de-
clinabis: ſed uia regia ingredieris. Si quis autem noſtra repræhendit: aut meliora proſerar quæ ſe-
quamur:aut ſt nihil uoluerit dicere perfectam deo ſcientiam derelinquat: dutamen ſciat nequaquã
MBin nobis uires: ſed animum iudicandum. CCAPITVLVM. XXXIX.
A autem ſilij hominis vaticinare aduerſum gog:⁊ dices. Hec dicit dominꝰ de.Ecce
ego ſuper te gog principem capitis ſine ros moſoch ⁊ tubal:⁊ circuagã ſiue cõgrega-
bo te:⁊ reducam ſiue deducã te:⁊ aſcẽdere faciã de lateribus ſiue de nonſmis Banilo

Liber vndecimus.c.xxxix.

nis:⁊ adducam te ſup montes iſrahel.⁊ pcutiã ſiue ꝑdã arcũ tuũ in manu ſiue de manu ſiniſtra
tua:⁊ ſagittas de mann dextera tua ⁊ deiciaz te ſuper mõtes iſrahel.⁊ cades tu ⁊ oia agmina tna
⁊ populi ſiue gentes que tecũ ſunt. Feris auibus omniqʒ volatili ⁊ beſtiis terre:dedi te deuoꝛan
dum. Super faciẽ agri ſiue campi cades:qꝛ ego loquutꝰſũ dicit dominꝰdeꝰ.Et emittã ignẽ ĩ ma
gog ⁊ in his ꝗ habitant in inſulis cõſidẽter:ſiue ⁊ habitabũtur iſule i pace.⁊ ſciẽt qꝛ ego dominꝰ.
7 nomẽ ſanctũ meũ notũ faciã ĩ medio populi meiiſrł:⁊ nõ polluã ſiue nõ polluet᷑ nomẽ ſanctuzʒ
meũ ampliꝰ:⁊ ſciẽt gẽtes quoniã ego ſũ dominꝰ ſãctus iſrahel.Ecce venit ⁊ factũ eſt:ſiue ſcies
quãdo erit dicit dominꝰ. Hec ẽ dies de qua loquutus ſum:⁊ egrediẽtur habitatoꝛes urbiũ iſra/
hel ⁊ ſuccẽdent ⁊ cõburẽt arma clypeũ ⁊ aſtas ſiue peltas.⁊ cõtos.arcũ ⁊ ſagittas.baculos ma⸗
nũ:⁊ cõtos ſiue lãceas.⁊ ſuccendent ea igni ſeptẽ ãnis.Et nõ poꝛtabũt ſiue nõ aſſument ligna de
regionibꝰſiue de cãpis:neqʒ ſuccendent᷑ de ſaltibus.quoniã arma ſuccendẽt igni ⁊ depꝛedabũ⸗
tur eos ꝗbus pᷣde fuerãt.⁊ diripiẽt uaſtatoꝛes ſuos ait dominꝰdeꝰ.Et erit ĩ die illa dabo gog lo⸗
cũ noĩatũ.ſepultũ in iſrahel vallẽ viatoꝛũ ad oꝛiẽtẽ maris:qͥ obſtupeſcere facit pꝛetereũtes ſiue
. ęeeoꝛũ qui uenerint ad mare.? ediſicabunt ꝑ circuitũ os vallis:⁊ ſepelient ibi gog ⁊
oẽm multitudinẽ eiꝰ:⁊ uocabitur vallis ſine gem multitudinis gog.⁊ ſepelient eos domꝰiſrahel
vt mũdẽt terrã.ſine ut mundetur terra ſeptẽ mẽſibꝰ.Sepeliet aũt eos ois populꝰterre.⁊ erit eis

noiata dies. in qua gloꝛificatus ſum ait dominꝰ deꝰ. Et viros iugiter cõſtituèt luſtrãtes ſiue cir-
cueuntes terrã:qui ſepeliãt ⁊ regrãt eos ꝗ remãſerint ſuper faciẽ terre:ut emũdẽt eam. Noſt

menſes aũt ſeptẽ querere incipient:⁊ circuibũt peragrantes terrã.Cũqʒ niderit os hoĩs ſtatuẽt
iuxta illud titulũ:ut ſepeliãt illud polinctoꝛes ĩ valle ſiuẽ gem multitudinis gog. Nomẽ at ciuita
tis amona ſiue poliandrion ⁊ mundabũt terrã ſine mundabitur terra.

Et heæc iudaicæ traditionis heredes & diſcipuli interminabilium fabularum:poſt mille annoruz

regnum futura contendunt.interficiendumq; gog principẽ ros ſiue moſoch & tubal in finibus iſra
hel: & ab omnibus uolatilibus & beſtiis deuorandum: & habitatores urbium iſrahel ſeptem annis
lignorum uſum nequaquam habituros de ſucceſſione ſiluarum ſed de armis gog:ſcutis uidelicet
& aſtis ſagittiſq; & baculis ſiue contis:ipſum autem gog ſepeliendum in uallæ quæ hebraice dici/
tur gem: & nomen ſepulchii illius appellandum poſiandrion. Vbi ſcilicet multitudo hominum ſit
ſepulta. Septem autem menſibus eum ſepeliendum a domo iſrahel ut terra mundetur: & inclytã
futuram diem quando interfectus ſit gog:conſtituendoſq; qui oſſa diligenter inquirãt & ſepeliãt
quo ſcilicet nihil in terra remaneat inſepultum. Poſt autem menſes ſiue menſibus ſepteʒ peragran-

dam terram: & ſicubi os hominis iacere perſpexerint titulo prope poſito demonſträdum: ut poſtea

ſepeliant illud qui huic operi præpoſiti ſunt: nomen autem cinuitatis appellari amona quæ græce di
citur poliandrion:hoc eſt multitudo hominum ſepultorum: & ſie terram eſſe mundam. Hoc illi di
xerint. Nos autem cœptæ explanationis ſenſum tenentes: ſingula quæ propoſuimus diſſeramus.
Habet gog & ipſe trinitatem ſuam.ros:& moſoch:& tubal: caput uidelicet & inſaniam: & uniuerſa
ut nullum ſit uitium quod non in gog poſſeſſione conſiſtat. Iſte educetur ſiue circũagetur: & palpa
bitur ſiue lactabitur: ut ſperans uictoriam occidendus ducatux ad prælium: & aſcendet de lateribus
ſiue de nouiſſimis aquilonis: ex quo exardeſcũt mala ſuper omnem terram. Et ab eo ipᷣo adducetur
ſuper montes iſrahel:quos apoſtolos & apoſtolicos uiros atq; eccleſiaſticos intelligere debemus:
ut poſtquã adductus fuerit ad montes iſrahel:tunc percutiatur arcus qui eſt in manu ſiniſtra eius: &
ſagittæ quæ manu tenentur dextera. Et ipſe enim imitatur ad interficiendos eos quos decœperit
habere arma a ſiniſtris & dextris: per bonam & malam famam. Iſtæ ſagittæ ſunt & hæc iacula de ꝗ⸗

bus & pſalrftiſta loquitur. Ecce enim peccatores intenderunt arcum: parauerunt ſagittas ſuas ĩ pha/

retra: ut ſagittent in obſcuro rectos corde. Quæ ignita diaboli iacula: ſcuto fidei reſtinguenda ſunt.
Deicietur autem ſiue cadet gog qui aſcenderat ſuper montes iſtahel in ipſis montibus cum omni
exercitu ſuo cunctiſq; agminibus & erit in eſcam feris & auibus omnibuſq; uolatilibus & beſtiis
terræ. aduerſariis uidelicet poteſtatibus: quæ iuxta uiam comedere ſementẽ. & ſanguinariis beſtiis.
uomodo enim ſcriptum eſt de dracone.dediſti eum eſcam populis ethiopibꝰ. ſic decœpti quiq;
ab hereticis.demonum cibus ſunt. Cadet autem gog uel in campi latitudine. uel in agri qui cultus
eſt a dei agricolis. Neq; enim fieri poteſt ut domini uerba ſint irrita. Tunc mittetur ignis in magog
in eos uidelicet qui gog ſuſcepere doctrinam & in his qui ad ſimilitudinem inſularum ſæculi flucti
bus uerberantur: & putant ſe debere eſſe ſecuros:ille ignis de quo dominꝰloquitur ignem ueni mit
tere ſuper terram. queʒ uolo ut ardeat. ut ſciant omnes & intelligant quod ego ſim dominus. & no
men ſanctum meum notum fiat in medio populi mei. qui nequaquam gog auctoritate ſeductus ẽ.
neq; ultra per occaſionem falſi nominis ſcientiæ polluatur nomen meum in hereticis. & ſciant gen
tes quæ in circuitu ſunt quod ego ſim dominus. Quod autem ſequitur ecce uenit & ſactum eſt. de
iudicio chriſti dicitur. qui ueniens ueniet & non tardabit. Et ipſa eſt dies pœnarum atq; uindictæ-
de qua per omnes prophetas loquutus ẽ dominus. Et egredientur habitatores urbium iſrahel cre-

dentium populiurbes autem iſrahel intelligimus eccleſias rectæ fidei. & ſuccendent & comburent

arma. de quibus & in alio loco ſcriptum eſt. Arcum conteret & confringet arma. & ſcuta comburet
igni.

—

i
s
in⸗
me⸗
ade
di⸗
lo⸗
ſe
:
ſhel
tiis
chr⸗
doſ
ni
lui

onz
Ziſta
mnis
Acer
ca
umbt
chti
elĩ
gun
oſte
td
ilidi
Ms,
vet
he
keides
locenmt
emus
jus:
penit
de g⸗
iphe
Alont
omni
beſti⸗
dti
i
Ulus
gog

ſoci

Uimit
Aro
e.⸗
gen
i
ſte⸗
le⸗/
tent
tet

CTu ergo fili hois:hec dicit dominꝰdeꝰ.Dic oĩ nolucri⁊ vniuerſis auibꝰcunctiſqʒ

Super Eʒechielem.

Igni. Clypeos & haſtas arcum & ſagittas. baculos manus in quibus peruerſuʒ paſca cælebrabant lã
ceas ſiue cõtos:quibus Iata & inſanabilia inferebant uulnera doctrinarum. clipeoſq; arcus & ſagit-
tas:de quibus ſupradictũ eſt. Quodq; ſequitur & ſuccẽdent ea igni ſeptẽ annis de exodo & leuiti-
co ponendũ eſt:in quibus lege præcipitur ut ſeptimo anno remiſſionis quado ſeruis hebreis liber-
tas redditur: & debita cuncta ſoluũtur: & ad dños reddit ãtiqua poſſeſſio: & quies terræ tribnitur. &
omnes fruges pauperibus cõdonãtur: quo ſcilicet in ſeptẽ annis numero ſacrato atq; perfecto here
ticorũ armatuta diſpereat. & eccleſiaſtici uiri nequaquã ligna ſuccidãt de cãpis & regionib“ ſiluiſq;
& ſaltibus gẽtiũ:quos magis ſaluare cupiunt quã pdere:ſe de hereticorum quos uicerit clypeis: ha
ſtis: ſagittis: baculis: contiſq; & lanceis. Habent eni & ipſi ad impugnandã eccleſiã xpi tela diuerſa. qᷓ
ab eruditis hominibus igne ſancti ſpũs ſuccendẽda ſunt:ſermone uidelicet eccleſiaſtico:quem qui
habuerit poterit dicere. Nonne cor noſtrũ erat ardẽs in uia. cum aperiret nobis ifrahel ſcripturas?
Nec poſſumus plenã habere pacem & habitationis confidentiã. niſi cunctam aduerſarioruz ſupel/
lectilem deprædemur. ut pereant omnia & in cinerẽ concrementur. & depredemur eos qui nos fue
rãt ante prædati. & uaſtem illos qui uaſtauerunt prius eccleſiã. In die illa in claro prædicationis Iu
mine. dabo inquit gog locum nominatũ ſepulchrum in iſrahel. iuxta hebraicũ uallem uiatorũ ad
orientẽ maris. que obſtupeſcere facit prætereũtes. Cuius ſermonis hic ſenſus. Sepulchrũ gog non
erit in montibus. ſed in depreſſis uallibus. & in cõfragoſis locis quæ hebraice appellãtur. Gẽ. Quz-z
heretici cũ in occidente ſint orientis loca eſſe confingũt.ut decipiant uiatores eos uidelicet ꝗ ſecu/

lũ iſtum pertranſeunt & nõ ſunt habitatores ſed peregrini. dicẽtes illud propheticum. aduena ſum
ego & peregrinus. ſicut omnes patres mei. Quis enĩ prætereuntiũ de quibus ſcriptũ eſt. & nõ dixe

runt qui præteribant benedictio domini ſnp uos. nõ admiratur & obſtupeſcit cũ uallem uiderit? qꝗ
uiatoribus uallis: Habitatoribus mõs uidetur. Hoc iuxta hebraicũ. Ceterũ ſeptuaginta tranſtulerũt.
poliandrion eorũ qui uenerint ad mare. & ædificabunt in circuitu in introĩitu uallis. Labor eni eſt
eorum qui egrediũtur de urbibus iſrahel. ut omnẽ introitum & exercitũ hereticæ prauitatis qui ue
nerãt a mari & amaritudine illius delectabantur. undarũq; molibus & crudelitate naufragii clau-
dant & circũædiſicẽt: & in uoraginibus terræ ſepeliant, ne ultra exire ualeãt & aliquos ſua fraude
decipere.lbi ergo ſepelient gog & omnẽ multitudineʒz eius. qua ſemper heretici delectãtur. Et uo
cabitur nomẽ uallis illius in qua gog ſepultus eſt multitudinis gem ſiue. Poc eſt ſe⸗
pulchrũ plurimæ multitudinis. Et quomodo ſupra diximus per ſeptẽ annos aduerſariorum arma
ſuccẽdi:ſic p ſeptẽ mẽſes ſordibꝰhereticorum terra mũdabitur. A primo enĩ mẽſe qñ paſca dñi cæ-
lebramus: & exterminatorẽ ægypti agni ĩ poſtibus niis cruore uitamus: uſq; ad exitum anni hoc ẽ
uſq ad ſeptimũ mẽſẽ: quãdo tabernacula figimus: & inter cæteras frõdes palmaꝶ quoq; ramis pro
tegimur: ut pfecta cõtra hoſtes uictoria demõſtretur: feſtiuitates omnes cõpłemus in populis: nec
ſolum magiſtri: ſed et oĩs populus hoc certatim faciet ut ſepeliat gog:et terra operiat: et nequaquã
rẽ liberũ capere pmittat. Poſt necẽ aũt et ĩterſectionẽ ſiue ſepulchrũ gog eligẽtur uiri eccleſiaſtici
ui hoc habeant ſtudii. ne qd ĩ terra iſrahel maneat ſordiũ priſtinarũ: ne quid morticinum. qui lu-
rent terrã & requirant mortuos & ſepeliant. ut uidelicet mundetur terra eccleſiæ: Sin aũt poſt ſe/
ptem menſes quando debent eſſe cũſta purgata hii qui terrã peragrant atq;ʒ circueunt. in aliquo os
hominis hoc ẽ duriciã hereticæ prauitatis ſiue morticinũ quid doctrinæ priſtinæ uiderint remſiſ
ſe. ponẽt iuxta illud ſiue ædificabunt titulum. ut poſtquã notati fuerint qui huiuſſcemodi ſũt. tunc
uel emendentur uel ſepeliantur cũ gog. & in tumba ſepulturæ illius retradãtur. Nomẽ aũt ciuitatis
ubi ſeruorũ domini uictoria eſt & iacent aduerſarii & omnis inimicorũ eius multitudo proſtrata G
appellabitur amona ſiue. poliãdrion.ut finis omniũ reſtitutio puritatis ſit. Deniq; ſeqitur. Et mun
dabũt terrã. haud dubiũ quin hii de ꝗbus ſupra ſcriptũ ẽ. qᷓrere ĩcipiẽt. & circuibũt eragrites nend
eſtijs agr
ſine campi. Cõnenite ⁊ pꝛoperate.cõcurrite undiqʒ ſiue ꝑ circnitũ ad uictimã meã:quã ego im/
molaui vohis:victimã grãdẽ ſuꝑp mõtes iſrahel ait.comedatis carnes ⁊ bibatis ſãguinc.Car
nes foꝛtiũ ſiue gigãtiũ comedetis:⁊ ſãguinẽ pꝛĩcipũ terre bibetis:arietũ:agnoꝝ:⁊ hircoꝛũ than
roꝛũqʒ altiliũ ⁊ piguiũ oĩnzʒ:⁊ cõedetis adipẽ i ſaturitate:⁊ bibetis ſãguinẽ ĩ ebꝛietate:de uictia
quã ego ĩmolaui vobis:⁊ ſaturabimini ſup mẽſã meã:de equo ⁊ eꝗte foꝛti ſiue gigãte:? de uni/
nerſis viris bellatoꝛibꝰ. ait dñs deꝰ.et ponã ſine dabo gloꝛiã meà ĩ gẽtibꝰſine i uobis:⁊ videbũt
oẽs gẽtes iudiciũ meũ quod feceriʒ:?⁊ manũ meã quã poſueriʒ ſiue ĩduxeriʒ ſuꝑ eos:⁊ ſciẽt do/
mus iſrahel qꝛ ego ſũ dñs deꝰeoꝝ a die illa ⁊ deĩceps.et ſciẽt oẽs gẽtes qm̃ ꝑꝑ inigtates ſuas ca
pta ſit domꝰiſrł eo quod reliq̃rint me:⁊ abſcõderiʒ ſiue auerteriʒ faciẽ meã ab eis:⁊ tradiderim
eos ĩ manu boſtiũ ſiue inimicoꝝ eox:⁊ ceciderit ĩ gladio vninerſi.Juxta imũditias eoꝝ ⁊ ſcele
ra ſiue iniqtates eoꝝ feci eis ⁊ abſcõdi ſine auerti faciẽ meã ab illis. ppterea hec dicit qñs deꝰ.
Mũc reducã captiuitatẽ iacob ⁊ miſereboꝛ oĩ domui iſrł:⁊ aſſumã ʒelũ ꝓnoie meo ſctõ.⁊ poꝛta
bũt cõfnſionẽ ſine ignominiã ſuã:⁊ oẽz pᷣuaricationẽ q̊ pᷣuaricati ſũt i me:cũ hiĩtauerint in terra
ſua conſidenter ſiue in pace neminem foꝛmidantes:⁊ reduxero eos de populis ſine gentibus. 7
congreganero de terrisinimicorum ſuorum:ſiue de regionibus gẽtiũ? ſetiſen fnero i eis in

Liber undecimus .c.xxxix.

oculis ſiue in conſpectu gentium plurimarum ? ſcient quia ego ſum dominus deus eoꝛuʒ cum
tranſtulerim eos in nationes ſiue cuʒ apparuero eis in gentibus ⁊ congregauero eos ſuper ter
ram ſuam.⁊ non dereliquerim quẽquam ex eis ibi.⁊ non abſcondam ſiue auertam vltra facies
meꝗ ab eis.eo quod effuderim ſpiritũ ſiue furoꝛẽ meũ ſuper omnẽ domũ iſrahel aitdñs deus.
CHoc quod tranſtulimus iuxta hebreos cõgregabo eos ſup terram ſuã & non derelinquam quem
quam ex eis ibi. in ſeptuaginta non habetur. Rurſũq; qd iuxta hebreos pro benedictione in ultimo
ponitur.eo qd effuderim ſpiritum meũu: ſeptuaginta tranſtulerunt furorem. qd ad irã pertinet. præ
ſertim cum in hebreo ruhi poſitum ſit. quod propriæ ſonat ſpiritum meum. & nequaquam furoreʒ
meum. Omnia autem uſq; ad eum locũ in quo ſuccedit templi ædiſicatio hii quos ſupra diximus
iudæos & noſtros iudaizantes ad ultimum tempus referũt. quod carnibus gog cunctiq; eius exer
citus quaſi pinguiſſimis hoſtiis uolucres beſtiæq; ſaturãdæ ſint. & reſtituatur iſrahel in priſtinũ ſta-
tum. & nequaqnam ultra a gentibus expugnetur. ſed effundat ſpiritum ſuum ſuper eos deus ut ha-
bitent in terra ſua.nõ oẽs gentes ſed proprie domꝰiſrahel. Nos aũt cœptã tropologiã ſequẽtes. hoc
dicemus qd oẽs uolucres & uniuerſas beſtias conuocet dñs. ut tradat eis hereticoꝶ prĩcipes q̃ſi pin
guiſſimas hoſtias deuorãdos. Volucres aũt & beſtiæ uel propter celeritatẽ in oĩa diſcurrẽdi nel ꝓ/
pter feritatẽ & crudelitatẽ appellãtur. qbus tradũtur aduerſanii in ĩteritũ carnis. ut ſpiritus ſaluus fiat

& diſcãt nõ blaſphemare. Comedẽt ãt grãdẽ & piguiſſimã uictimã nõ alibi ſed ſup mõtes iſrahel:

quos ꝓphetas & apoſtolos & ſãctos uiros ĩtelligere debemꝰ. In illis enĩ cõtrarioꝶ dogmatũ magi/
ſtri corruũt. & ab ipſis pereũt uulnerati ſup quos edificatur eccleſia. & ut ueriꝰdicã ſup mõtiũ mõtẽ
de quo iſaias loꝗtur & micheas. uenite aſcẽdamꝰ in montẽ dñi & in domũ dei Iacob. & annuncia
bit nobis uiã ſuã.Iſtæ aũt aues & iſtæ beſtiæ cæleres atq; crudeles comedẽt carnes & bibent ſangui
nem quæ regnũ dei poſſidere nõ poſſũt. carnes fortiũ ſiue gigantiũ.q cõtra dei ſcientiã rebellabant
& ſãguinẽ principũ nõ cæli ſed terræ bibẽt: qui cuncta terrena ſapuerunt: ſanguinẽ arietũ & agno/
rum. & hyrcoꝶ., ſiue iuxta ſeptuagĩta arietũ uituloꝶ & hyrcoꝶ. ut tria ſignificẽt animãtia: ꝗᷓ in dei uiĩ
ctimis ĩmolãtur. Imitãtur enĩ & heretici eccleſiaſticã mãſuetudinẽ.ſed oblatio eoꝶ nõ in dei cultũ
ſed in demonũ cibũ profſicit. quæ ẽ pinguiſſima hoſtia eorũ. & quaſi adipe ſaturãtur & bibũt ſãgui
nẽ decœptoꝶ uſq; in ebrietateʒ. Hãc aũt uictimã deꝰ ĩmolat per eccleſiaſticos uiros ut multitudine
decœptoꝝꝶ ſaturẽtur cõuiuæ peſſimi. & bibent uſq; ad uomitũ & ebrietatem. Quando nideris ſã-
ctos uiros & ſcripturis ſãctis eruditos trũcare æquos hereticoꝶ: & aſcẽſores de ꝗbꝰſcriptũ ẽ: æquũ &
aſcẽſorẽ ꝓĩecit in mare: & oẽs rebelles & gigãtes ſuo mucrone cõcidere.& cũctorũ bellatoruʒ falſi
nominis ſcientiæ ſanguinẽ fundere: tunc ſcito menſã dñi præparatã ut ponat gloriã ſuã in cunctis
gentibus quæ illius credũt nomini. ut ĩtelligant eccleſiæ ſactoꝶ illius iudiciũ qd fecerit ſup aduer-
ſarios.& manũ fortẽ qua eos pcuſſerit. & ſciat domus ifrahel atq; cognoſcat ꝙ ipſe ſit dñs deꝰeoꝶ
qui locutꝰẽ ego ſũ dñs deꝰ ueſter.a die uictoriæ dñi & uſq; in ppetuũ: & recogitẽt idcirco captã eẽ
quõdã ab hereticis domũ iſrahel. & in toto puerſoꝶ dogmatũ orbe diſperſã: qd reliquærit eũ. ꝗ pa
rfũper abſcõdit ſiue auertit faciẽ ſuã ab eis. & tradidit eos ĩn manu hereticorũ: & ceciderũt illoꝛ mu
crone cõfoſſi.ppter ĩmũdicias & iniquitates ſuas. quæ cauſa extitit ut abſcõderet & auerteret ſaciez
ſuã ab eis. Expoſitis autẽ rationibus ſecundum illud quod ſcriptũ ẽ: oportet & hereſes eẽ ut probariẽ
qq; manifeſti fit. captiuitatis iſrahel uidelicet eccleſiæ in qᷓ habitãt cernẽtes deũ nũc pollicetur qd
reducat in eccleſiã captiuitatẽ Iacob:ꝗ iudaicũ populuʒ ſuplãtarat & poſtea hereticorum fraudibus
ſupplãtatus ẽ. & miſereatur omni domui iſrahel nõ iuxta carnẽ ſed inxta ſpiritum. Et aſſumã ĩquit
elũ meũ pro nomine ſãcto meo qd blaſphemabatur in gẽtibus ꝓpter hereticos. ut poſtquã eos li
beraueri erueſcãt & cõfundantur quare ſide eccleſiaſtica derelicta præuaricati ſint in me. Cõfundã
tur auũt & erubeſcãt ualde uelociter cũ habitauerint in terra ſua. terra mitiũ terraq; ſãctorum. & ha

bitauerint cõſidẽter.ſiue in pace nequaquã hereticorũ inſidias formidãtes. Tunc reducẽtur de po/

pulis & congregabũtur de terris inimicoꝶ ſuorum in terrã ſudâ. & ſäctiſicabitur dñs in eis in cõſpe
QKu gentiũ plurimaꝑ: quæ & ipᷣæ credituræ ſũt dño.ſfiniſq; ſit beatitudinis ſcire atq; cognoſcere qd
ĩpſe ſit dñs deus eorũ:eo quod apparuerit eis in gentibus. ſiue tranſtulerit eos de nationibus & cõ-
gregauerit ſuper terram ſuam. terram iudæam. terram confeſſionis. terram mitium terramq; uiuẽ
tium. & ne unum quidem reliquerit hereticæ prauitati. & ultra non abſcondat faciem ſuam ab eis.
nec aduerſetur illos eo quod effuderit ſpiritum gratiæ ſuæ. de quo & ichel propheta loquitur. In

nouiſſimis diebus effundam de ſpiritu meo ſuper omnem carnem: effuderit autem ſuper omnem

domum ifrahel. Si autem pro ſpiritu iuxta ſeptuaginta furorem legenimus qui in hebraico non ha
betur.ſic ſentiendum eſt:quod ultra non abſcondat ſaciem ſuam ab eis.in qyos furorem ſunʒ ante
effuderat. Nuc uſq; in ezechiel propheta deo ut optamus & credimus auxiliante & aperiente os no
ſtrum locuti ſumus:nõ aliorũ ſi qui ſcripſerunt uel deinceps ſcripturi ſũt ſetentiã deſtruẽtes ſed affe
rentes qualiacumq; ſunt noſtra. In ædiſcatione aũttẽpli & ordie ſacerdotũ terræq; ſanctæ diuiſiõe
& flumine egrediente de templo. & arboribus ex utraq; ripa ſemper uirentibus. & per ſingulos mẽ

ſes afferentibus fructum. & reliquis quæ uſq; ad finem prophetico uolumine continentur aperte

imperitiam conſfitemur. melius arbitrantes interim nihil quam paruz dicere.
EXPLICIT

“
3
2
—

Eððð

—

ll⸗

——
— —

en⸗

ſfe
je
ne
nte

CEXPLICIT LBER VNDECIMVS. CINCIPIT LIBER DVODECIMVS.
. — REPIDATIONEM meam in explanatione templi ezechielis immo ta
M¼MtI cendi perſeuerantiam: tuæ filia euſtochium præces & domini promiſſa
ſuperarunt dicentis: petite & accipietis: querite & inuenietis: pulſate &
Naperietur uobis: Et qua nos excuſatione uſi ſumus ut in calce anterioris
¶uoluminis diceremus: melius eſt nihil quã parum dicere: tu eaʒ uertiſti ĩ
contrarium: ut referre putes ſaltim parum quam nihil dicere: quia in alte
ro uoluntas prompta:in altero totius operis deſperatio eſt: naturãq;' hu-
iuſcemodi hominum eſſe cõmemoras: ut non tantam gratiam habeant
pro his quæ tribuerint quantum dolorem ſuper his quæ negauerint. Mi
nore enim ſtudio uirtutes laudamus quã uitia repræhendim?: & quãuis
pulchra ſint corpora: unius prauitate ac deformitate membri inſigniora
ſiunt. O bſequar igitur uoluntati tuæ. & flanti ſpiritui ſancto uela ſuſpen-
. dam.ignorans ad quæ ſim littora peruenturus. & cu hoc eodem ꝓpheta
clamitans. quatuor uentis ueni ſpiritꝰ. faſtidioſoq; lectori immo animo perduelli noſtra lecturo
illud in explanatione templi tota libertate denuntio: ut ſi ueritatem deſidexat querat eam ab aliis.
Nos autem ea que in opere difficillimo poſſumus ſuſpicari ſimpliciter confitemur atq; dictamus.
gratias acturi domino ſ non ĩ omnibus (quod impoſſibile ẽ.) ſed in pleriſq; nobis apuerit fores ſci
entiæ. Prĩa enĩ ut ait ſublimis orator queque ſectãti. honeſtũ ẽ etiã in ſcdis tertiis ue cõſiſtere.
. COCCAPITVLVM. XL.
vigeſimo ⁊ ꝗnto ãno trãſmigrationis noſtre ſiue captiuitatis:i exoꝛdio ani ſiue ĩ ꝑpꝛi
Aſmo mẽſe decima mẽſis. quartodecimo anno poſtquã pcuſſa ſiue capta eſt ciuitas:ĩ ipᷣa
hhac die ſiue ĩ die illa.facta ẽ ſupꝑ me manus dñi.⁊ adduxit me illuc in viſionibꝰſiue in vi
ſione dei. adduxitqʒ me ĩ terra iſrahel:⁊ dimiſit ſine poſuit me ſuper montem excelſuʒ
nimis.ſuper queʒz erat quaſi ediſitiũ ciuitatis nergentis ad auffrũ ſiue eregione.Et introduxit
me illac:⁊ ecce vir cuius erat ſpẽs qͥſi ſpẽs eris:ſin aeris ſplendentis ⁊ funiculus lineus ſiue ce
mentarioꝛum in manu eius.⁊ calamus menſure in manu eius. Stabat aũt in poꝛta.⁊ loquutus
eſt ad me idem vir. Fili hoĩs vide oculis tuis.⁊ auribus tuis audi.⁊ pone coꝛ tuũ in oĩia que ego
oñdã tibi.ſine pone in cor tnũ omnia qͥ oſtẽdero tibi:qꝛ vt oñdãtur tibi adductus ſiue ingreſſus
es huc.⁊ annuntia ſiue mõſtrabis omnia que tu vides domui iſfrahel.
Si quinto anno captiuitatis ſiue träſmigrationis regis ioachĩ in quarto menſe in quĩta mẽſis ap/

ti ſüt cæli ezechieheli prophetæ iuxta fluuium chobar & uidit uiſiones dei. nunc autem dicitur qd

in uiceſimo & quinto anno tranſmigrationis eiuſdem ioachĩ in exordio ãrs decima mẽſis facta ſit
ſup eũ manus dñi. adductuſq; in terrã iſrahel & poſitus ſuper montẽ excelſũ nimis ut uideret ediſi
ciũ ciuitatis uergentis ad auſtrũ. nulli dubiũ ẽ ꝗn decẽ & nouem ãnis nouẽq; mẽſib. & qnq; dieb

anni uiceſimi cõpletis omnis illius ꝓphetia contexta ſit. Quod ſi iuxra theodotionẽ ꝗ in eo loco

ubi nos poſuimus ĩ exordio anni interpᷣtatus ẽ ĩ nono anno decima mẽſis:nonus auũt annus apud
hebreos uocatur mẽſis ſeptimus. qui apud eos habet uocabulũ teri. ut kalen. menſis ſeptimi ſit tu-
barũ clangor. & decima dies eiuſdem mẽſis dies ieiunii & placationis. qntadecima uero quando

totus lunæ orbis expletur. dies ſcenophegiarum datur intelligi quod decima die placationis do-
minicæ, monſtratum fuerit ezechieli edificium ciuitatis. Et quomodo reſtitutionem populi im/

mo uiuiſicationem in oſſibus campi ſub reſurrectionis imagine demonſtrauit.ſic nunc inſtauratio
nẽ urbis quæ babilonio fuerat ãte annos quattuordecim igne deleta ſub deſcriptiono eius dis pol
licetur:ut ſicut captiuitaris & euerſionis ollæ ſuccenſæ a facie aquilonis monſtrauerat typus. & pro
phetiæ ueritas opere comprobata eſt: ita ex p̃ᷣteritorum fſide futuræ ædificationis ueritas uaticinio
ꝓbaretur. Nec hoc de illo tpe dr qd qdã ĩperiti iudæoꝶ uolũt. qñ ſub zorobabel & ſub lIeſu filio io
ſedech ſacerdote magno templũ extructũ ẽ: pphetãtibꝰ'aggeo & zacharia Hoc enĩ tẽplũ qò nũc de
ſcribit᷑ & ordo ſacerdotii terræq; diuiſio & fertilitas: multo anguſtiꝰẽ quã fuit qd ſalomon eztruxe/
rat. IIlud ãt qd ædificatũ ẽ ſub zorobabel:ĩ tãtũ paruũ erat & priori cõparatione nihili: ut ꝗ priꝰtem

plũ uiderãt & poſtea hoc aſpiciebãt heiularẽt: dolorẽq; ſuũ lachrymis teſtarẽtur: & multo maior

„

eẽt clamor ululãtiũ: quã clãgor tuba. Lege ezræ librũ. Porro qꝗ addit᷑ rtodecimo ãno poſtquã
pcuſſa ſiue capta ẽ ciuitas: iuxta miſticos ĩtellectꝰqᷓtuordecim ſignificat generatiões: ꝗb cõpletis a
dauid uſq; ad natiuitatẽ xpi urbis reſtitutio ꝓmittitur. ab eo de quo ſcriptũ ẽ: ipſe reedificabit ciuita
tẽ meã. & captiuitatẽ gopuli mei reducet. et iteꝶ. Venit ut pᷣdicaret captiuis remiſſionẽ & cecis uiſũ
dicens his qui erãt in uinculis exite. & qui erãt in tænebris reuelamini. Fit aũt ſuper euʒ manus dñi
ut iuxta carnẽ ĩ babylone poſitꝰ:ĩ ſpũ ad terrã ueniret iſrahel: &Q nequaquã ĩ niſiõe ſed in uiſionibus
dei poneretur ſup mõtẽ excelſũ nimis: de quo eſaias & micheas uaticinãtur. Venite aſcẽdamꝰ ĩ mõ
tẽ dñi: & ad domũ dei iacob. Qui mons excelſus ẽ nimis ad cõparationẽ mõtiũ cæteroꝑꝶ: de ꝗbus
ꝓpheta teſtatur dicẽs. Leuaui oculos meos ĩ mõtes: unde ueniet auxiliũ mihi. Et ĩ alio loco. Mõres
I circuitu eiꝰ.& dñs ĩ circuitu populi ſui. De quo & eſaiæ di.In mõtẽ excelſũ aſsde P euãgelizas
. MMUD 11¹

Liber duodecimus. c.xl.

ſyon. Sup hũc mõtẽ oſtẽdit ædiſiciũ ciuitatis. iuxta. lxx. & aqlã eregione. & ex aduerſo aqlonis: un-
de ad terrã iſrael ꝓpheta ueniebat: iuxta theodotionẽ uero && ſymmachum uergẽtis ad auſtrũ: ubi
plenũ lumẽ ẽ & ſol iuſtitiæ.ĩ ſũmo cæli uertice poſitus.Vñ & in cãtico dr cãticoꝶ. Exurge aqlo &
ueni auſter. pfla ortũ meũ & fluẽt aromata illius. Fugatur eni de orto dũi aqlo uẽtus duriſſimꝰ: ne
refrigeretur dilectionis calor: floreſq; marceſcãt. Quãdo ãt d qſi ædifitiũ ciuitatis: non uere ciuitas
ſed eiuitatis ſimilitudo mõſtratur: de qua ſcriptũ E. Glorioſa dicta ſũt de te ciuitas dei:q̃ ẽ hieruſalẽ

ædificata ut ciuitas cuius participatio eiꝰin idipſũ: & ĩ qua magnꝰdñs & laudabilis nimis: i ciuitate

dei noſtri ĩ mõte ſctõ eiꝰ. Et ĩ turribꝰciuitatis iſtiꝰ deꝰcognoſcitur:qñ ſuſcipiet eã. De qᷓ & alibi. Flu-
minis ĩpœtus lætificat ciuitatẽ dei: & nõ põt abſcõdi ciuitas ſup mõtẽ poſita: q loꝗtur ĩ eſaia.Ego ci
uitas firma: ciuitas ꝗᷓ oppugnatur. Nõ dixit quæ expugnatur: ᷓ oppugnatur. 4 ædificata ẽ ſuꝑ petrã
& nulla tẽpeſtate cõcutitur. Seqtur. Et ĩtroduxit me illuc: ſubauditur manꝰdei.Illuc aut hoc ẽ quaſi
ad ædificiũ ciuitatis: ut mihi cũcta ꝗᷓ erãt intriſecus demſtraret. Et ecce ĩquit uir cuius erat ſpẽs ſiue
uiſio quaſi ſpẽs æris fulgẽtis. ille uidelicet de quo ſcriptũ ẽ: ecce uir oriẽs nomẽ eius. Habebat auteʒ
ſpeciẽ nequaquã electri ut ĩ principio huius noluminis dr: neq; accinctus erat zona aurea ut ĩ ioan/
nis apochalypſi continetur:ſed hẽbat ſpeciẽ iuxta hebraicũ qᷓſi æris. Hæc enĩ materia cundtis metal
lis uocalior eſt: & tinnitu longe reſonat. Vnde & danieli ĩ imagine quæ erat ex auro argẽto ære fer-
rOq; cõpacta. regnũ alexãdri atq; grecorũ ĩ æris ſimilitudine demõſtratur: ut græcæ linguæ eloquẽ
tia ſignaretur. Per quã manifeſtũ ẽ adhuc eos ĩdigere doctrina: q tẽpli ſpiritaliter ædificãdi nec duʒ

plene nouere miſteria. Funiculus quoq; erat lineus ſiue cemẽtariorum ĩ manu eiꝰ: de quo & in za-

charia ſcriptũ ẽ.qd funiculũ hũerit geometricũ: ut latitudinẽ & lõgitudinẽ urbis metiretur. Cemẽ

tariorũ aũt uel angeloꝶ q dei ĩperio miniſtrabãt: uel moyſi & oĩuʒ ꝓphetag: atq; apoſtoloꝶ ꝗ ædi

ficant ciuitatem dei: & adiutores uel miniſtri ſunt dominicæ uoluntatis: Vnde & paulus apoſtolus
loquebatur. Dei agricultura: dei ædificatio ſumus. Quodqʒ ſequitur & calamus menſuræ in manu
eius: deſignat gratiam prophetalem: de qua ſcriptum eſt in quadrageſimo uan pſalmo. Lingua
mea calamus ſcribæ. uelociter ſcnbentis. Et de loanne propheta atq; baptiſta. Quid exiſtis in deſer-
tum uidere? Calamum uento agitari? Quem calamum imitari cupiunt: qui ſcribentes ſcribunt ini
quitatem: & quibus impræcatur propheta. increpa feras calami. Stabat aũt in porta: quia per ipilum

ad patrem ingredimur: & ſine ipſo ciuitatem dei intrare non poſſumꝰ: ut dignos ſuſcipiat: ĩdignos

abiiciat. In porta quoq; iudicium eſt. Vnde & propheta dicit. Oderunt arguentes in porta. Et ĩ alio
loco. Non confundetur dum loquetur inimicis ſuis in porta. Hic uir loquutus eſt ad prophetam in
cuius manu erat funiculus: & euius erat ſpecies quaſi æris: & qui calamum tenebat manu. Loquutꝰ
eſt ad ezechielem uerus architectus: quem imitabatur & paulus apoſtolus dicens. Quaſi ſapiens
architectus fundamensim poſui Sapientem autem uocat architectum. ad diſtinctionem illius qui
ſtultus eſt. & in zacharia paſtor inſipiens appellatur: loquutus autem quæ ſequuntur. Fili hominis
uide oculis tuis & auribus tuis audi: non oculis carnis ſed ſpiritus: nec auribus corporis ſed animæ-
Leuate inquit oculos ueſtros: & uidete quia meſſes iam albæ ſunt ad metendum: & qui habet aures
audiendi audiat. Videtur autem ædificatio ciuitatis: auditur ordo cerimoniarum & ſacerdotum:ter
ræq; deſcriptio. Nec ſuffecit præcepiſſe ut cerneret oculis & audiret aunibus: ſed adiecit. Et pone cor
tuum in omnia:ſiue & pone in corde tuo omniaiquæ ego oſtendam tibi. Nihil enim prodeſt uidiſ
ſe & audiſſe: niſi ea quæ uideris & audieris:in memoriæ repoſueris theſauro. Quando autem dicit
omnia quæ ego oſtendam tibi: intentum facit auditorem: facit & cordis oculis præparatum: ut me
moriter teneat quæ ſibi oſtendenda ſunt. Quia ut omnia oſtendantur tibi: adductus es huc. Quo
dicto oſtendaæ ſpecialiter nihil theoria & ſcientia dulcius: quam propheta deſiderat dicens. Vnum
petiui a dommo:hoc requiram ut inhabitem in domo domini per omnes dies uitæ meæ: ut uideaʒ
noluntatem domlini & niſitem templum eius. Vnde iungit & loquitur. Domine dilexi decorem
domus tuæ.& locum habitationis gloniæ tuæ. Annuntia inquit omnia quæ tu uides domui iſrael:
ut qui per ſe uidere non poſſunt: per te diſcant quæ tibi a domino demonſtrantur. Domui autem
ifrahel his qui mente conſpiciunt deum: de quibus erat & nathanahel qui xpᷣm ſtudioſiſſime requi/
rebat: & meruit audire: ecce uerus iſrahelita in quo dolus non eſt.
Et ecce murus forinſecus:⁊ in circuita domꝰ vndiqʒ. Et in manu viri calamꝰmẽſure ſex eubi
toꝝ ⁊ palmo.Et mẽſus eſt latitudineʒ ediſicij calamo vno.altitudinẽ quoqʒ calamo vno. Et ve
nit ad poꝛtã q̃ reſpiciebat viã oꝛientalẽ ⁊ aſcendit ꝑ gradus ev.⁊ menſus eſt limeʒ poꝛte calamo
