. pati: retraheret ad ſalutem: & captiuam duceret priſtinam captiuitatem: ipſamq; inquit terram cal- hu
dæorum non uidebit: & ibi morietur ut homines ſua morte uiuificet. Cunctos autem adiutores ei? lune
& ſocios apoſtolos & apoſtolicos uiros diſperſit in uniuerſum orbem. Et euaginauit gladium fſuu tunn
= poſt eos n
inn

Super Eʒechielem.

os

ihn poſt eos:ut uariis coronarentur martiriis: & tunc intelligerent uel ipſi uel hii qui per eos crediderãt
c⸗ ꝙ ipſæ ſit dominus:& iccirco diſperſerit eos in gentibus & diſſeminauerit in terras: ut multum fru
dekgi⸗ ctum facerent. Et reliquit ex eis paucos uiros ſicut Ioãnem apoſtolum & cæteros a gladio & fame
nnice & peſtilentia liberatos & perſecutiõis impœtum declinantes ſcelera iudæorum & iniquitates cun
Caln. ctarum gentium ad quas ingreſſi ſunt: ut acta pœnitentia ſcirent quod ipſæ eſt dominus. Hæc dixi
limin mus lectoris arbitrio iudicium relinquæntes. Cæterum nulla dubitatio eſt: periculoſum eſſe regis
ul impii captiuitatem & necem ſacramento domini comparare. èM
CEOt factus eſt ſermo domini ad me dicens. Fili hois panem tuum in conturbatione comede
arpfel 7 aquam tnaʒ in feſtinatione ⁊ meroꝛe bibe.⁊ dic ad populum terre.hec dicit dominus deus ad
eos qui habitant hieruſalem in terraʒ iſrahel. Panem ſuum in ſollicitudine comedent.⁊ aquã
Ndrtſr ſuam in deſolatione bibent. vt deſoletur terra a multitudine ſua ꝓpter iniquitatem omnium qui
denen habitãt ĩ ea. ⁊ ciuitates qͥ nũc habitant deſolate erũt.terraqʒ; deſerta.⁊ ſcietis gqa ego dñs.LxXxX.
glenm Et factus eſt ſermo domini ad me.dicens. Fili hominis panem tuuʒ cum doloꝛe comedes ⁊
eubatin adquam tuam cum toꝛmento ⁊ anguſtia bibes.⁊ dices ad populum terre.Hec dicit adonai do/
habin minus habitatoꝛibus hieruſalem ſuper terram iſrabel. Panes ſuos cum egeſtate comedent.

nati 7 aquam ſuam cum diſſipatione bibent. vt diſſipetur terra ⁊ plenitudo eius.In impietate eniʒ
omnes qui habitant in ea ⁊ ciuitates eoꝛum que habitantur in deſolatione erunt.⁊ terra diſſipa
ſraba bitur ⁊ cognoſcetis quia ſum dominus. èèGü
C Poſt principis & ſociorum eius prophetiam quæ ſub corporali imagine monſtrabatur uenit ad

populum: & quicquid prophetæ dicitur per prophetam refertur ad habitatores hieruſalem: , in
ſ obſidionis malo panem ſuum comedant in anguſtia & egeſtate: & aquam ſuam nequaquã in ha-
nn bundantia:ſed cum tormento hibant & tribulatione. Hæc autem inquit o propheta tibi dicuntur:
en ut tu loquaris ad populum terræ tuæ & dicas. Hæc dicit domius habitatoribus hieruſalem quæ
mein eelſt in terra iſrahel. Obſeſſi a nabuchodonoſor atque a caldæis: famis & ſitis ſuſtinebitis malum:
Nutr ut omnis terra cum ſua plenitudine deleatur: habitatores ſignificans per eam quæ inhabitatur. Et
Hrche ne putent ſibi hoc uenire ſine cauſa: dic inquit eis: quod propter ſcelera eoruʒ & impietates: omnes
bim urbes iudeæ ad ſolitudinem redigendæ ſint: & uniuerſa terræ cultura diſpereat: ut cognoſcant de-
Mni, um ſeuientem: quæm miſerantem cognoſcere noluerunt. Poſſumus iuxta anagogen habitatores
miſen hieruſalem credentes xpᷣo dicere qui habitant hieruſalem in eccleſia. Et ſi per peccata illius offen-
tumnt ſam meruerint: comedant panem cum egeſtate & bibât aquam cum mœrore & anguſtia. Non ci-
bum panis nec potum aquæ:ſed famem ſermonis & doctrinæ dei ſuſtinentes. Quando enim uel
wem uicio principum qui capiendi ſunt & tradendi babyloniis: uel noſtra duricia perdiderimus ſermo
imaͤde nem dei aquaſq; non meruerimus habere utiles: tunc in dolore & pœnuria noſtrum ſumemus ci-
anoti bum: & terra perdet multitudinem credentium: & ciuitates quæ in toto orbe intelliguntur eccle-
win ſiæ deſolabuntur & terra deſerta erit: ut omnes ſciant quia offenſa ſit domini. Quod quidem & in
gamd perſecutionis tempore intelligere poſſumus. H .
ctteunt CESt factus eſt ſermo domini ad me dicens.Fili hominis.quod eſt pꝛonerbium iſtud vobis in
obrlont teerra iſrahel dicentium. in longum referuntur dies ⁊ peribit omnis viſio? Ideo dic ad eos.
niire hec dicit dominus deus. Quieſcere faciam pꝛouerbium iſtud.neque vulgo dicetur vltra in iſ-
aroni rahel. Et loquere ad eos quod appꝛopinquauerint dies ⁊ ſermo omnis viſionis. Non enim
ſentc erit vltra omnis viſio caſſa.neqʒ diuinatio ambigua in medio filioꝛum iſrahel.quia ego domi/
gladi nus loquar quodcunqʒ locutus fuero verbuʒ ⁊ fiet. Non pꝛolongabitur amplius.ſed in Rebus R
ariuct veſtris domus exaſperans loquar verbum ⁊ faciam illud dicit dominus. Et factus eſt ſermo
Aluwen domini ad me dicens. fili hominis.ecce domus iſrahel dicentium viſio quam hic videt in dies
nentai multos ⁊ in tempoꝛa longa iſte pꝛophetat. Pꝛopterea dic ad eos. Bec dicit dominus deus.
conn. Non pꝛolongabit᷑ vltra omnis ſermo meus.verbũ quod locutꝰfuero complebit᷑.dicit dñs deꝰ.
nmedio CQuod nos diximus prouerbium iuxta ſymachum:omnes alii interprætes parabolam tranſtule-
zuiit runt:quæ hebraice appellatur maſab. Rurſum ubi a nobis editum eſt: neq; enim erit diuinatio am
igno bigua: uertere. lxx. nec dininãs iuxta gratiam: pro quo omnes lubricum interprætati ſũt: ꝙ nos am
hiein . biguum diximus: ut decipientia audientes ſuos prophetarum uerba noſcamus. Eſt autem ſenſus
menpo omnis capituli hic. Supra prophetauerat contra principem qui erat in hieruſalem: deinde populo
ochiut famem & ardorem ſitis nunciauerat eſſe uenturum. Quod multitudo non credens: uetus aſſume/
eibe bat tritumq; prouerbium. In longum tempus differtur cõminatio prophetarum: & omuis uiſio pe
mton ribit dum fruſtra cernitur: uel iuxta ſymachum ideſt in uentum & auram tenuẽ
i ni diſſoluetur. Dic ergo inquit eis ꝙ nequaquã in ea cõminatio differatur:nec diuinatio falſa atq; am
nus bigua proferatur in populos quæ finem habeat incertum: aut alio dicatur tempore:alio im pleatur
nl, ſed nunc iubente te qui loquærĩs: & his qui audiunt uerbum quod locutus ſum compleatur. Si gni
rs ficat autem uicinam captiuitatem urbis hieruſalem & ſedechiam cum populo iuda iamiamq; capi 8
mii endum. Non ſolum autem illo tempore: ſed uſq; hodie uulgus incredulum & dura corda morta-

lium prophetiam dei non recipit: ſed omnia quæ prophetæ eomminantur quæ prædicat euange-

4 F iiii

Liber quartus.c.xiii.

lium:in aliud tempus eſtimant differendum. Sciamuſq; hic parabolam quæ a. lxxx. ponitur accipi
ꝓuerbium iuxta illud qqd in pſalmo legimus. Et factus ſum eis in parabolã: & in hoc eodẽ ꝓpheta.
Quid eſt uobis parabola iſta in populo iſrahel dicẽtium: patres comederũt uuam acerbã: & dẽtes
lioꝶ obſtupuerunt. Manifeſta pſttingimus: ut in obſcurioribus immoremur.
EXPLICIT LIBER TERTIVS INCIPIT LIBER QVARTVS.B =

ELLEM ſi feri poſſet Euſtochium explanauõis in Ezechiel ꝑ ſingulos li⸗

bros ꝓpriis texere ꝓphetiũis: & qd uaticinatiõe cõiunctum eſt:nequaquã

gumq; & imenſum interptatiõis iter certis ſpaciis ſepararẽ: & quaſi titu-
hs & indicibus: & ut ꝓpriis loquar argumentis: oñderem qꝗd libri ſinguli
continerẽt. Sed ꝗd faciaʒ? cũ aliæ ꝓphetiæ breues ſint aliæ lõgæ: ut ſæpe
neceſſitate cogamur & plures in unum libꝶ coartare: & unã in multos di
uidere: Vñ & nũc cõtra ꝓphetas & ꝓphetias ad ſeniores quoq; populi iſ-
rahel & ad terrã ſup quà inducũtur quattuor plagæ peſſimæ: & de ligno
uitis qe' cum fuerit abſciſum inutile eſt inter oĩa ligna ſiluaꝑꝶ: catalogum
ẽt uicioꝶ hieruſalem uolumus quarto libro cõpræhendere. Quem quia
” Rrmmnm unius uoluminis nõ patitur anguſtia:alteram partem eius ꝗnto uolumi-
ne' reſeruamus: prudẽtiſſimi lectoris ſollicitudinem præmonentes: ut ſciat quid nobis in hoc expla
nandum: & quid ſibi legendum ſit. CAPITVYVLVM. XlIII.
ſ. T lactus eſt fermo domini ad me dicens. Fili hominiſ vaticinare ad ꝓphetas iſrahel

dicit dominus deus.

tra pſeudo ꝓphetas: qui decipiebãt populum: & contra dei mandata aliud ꝓphetabant. Nec quen-
piam moueat: ꝙ ꝓphetæ appellãtur. Hanc. n. habet ſancta ſcriptura cõſuetudinem:ut unũquẽq; ua
ticinatiõis ſuæ & ſermonis ꝓphetã nũcupet: ſicut ꝓphetæ appellãtur baal: & ꝓphetæ ydoloꝶ d p;/

phetæ cõſuſionis. Vñ & apoſtolus Paulus poetã græcum ꝓphetam uocãs: dixit. Quis ꝓprius eorũ

ꝓpheta: ait. Cretenſes mẽdaces: malæ beſtiæ: uentres pigri. Et in Oſeæ legimus. Sicut ꝓpheta inſa/

niens hõ portans ſpm̃. Quicꝗd aut eo tempore iſrahelitico populo dicebat᷑ nunc reſfertur ad eccle

ſiam: ut ꝓphetæ ſancti ſint apoſtoli & apoſtolici uiri. Prophetæ aũt mẽdaces atq; furioſi oẽs hereti-
ci:quoꝶ principes ex ſuo corde confingãt: qui aũt ab eis ſeducti ſunt:aliog mendaciis acquieſcãt.
CAhe pꝛophetis inſipientibus:qui ſequuntur ſpiruum ſuum.⁊ mihil vident. Lxx
EVAbe bis qui pꝛophetant de coꝛde ſuo.⁊ omnino non vident.relinquẽtes.illud quod a nobis
poſitum eſt. qui ſecuntur ſpiritum ſuum.

Cum ꝓphetaꝶ nomẽ ſecũdum regulam ſcripturaꝶ bonis maliſq; cõe ſit:in eo differunt ꝙ boni
ꝓphetæ eſſe dicũtur ſapientes: mali aut ſtulti & inſi pientes. Quoꝶ alterũ refert ad eccleſiaſticos ui
ros: alteꝶ ad hereticos: ꝗ dei ſom̃ relinquẽtes: ſequũtur ſpiritum ſuum: qa nequaquã diuino inſtin
ctu: ſed proprio corde uaticinãtur: unde & nihil uidẽt. Qui aũt ſapiẽs eſt:non cordis ſui cogitatio
nes: ſed dei ſpiritũ ſeꝗtur: iuxta illud qd & in ſuperioribus aĩalia & rotæ ſpiritũ dei ſequæbãtu r. Etꝓp
pheta dicit. Poſt dĩñm deum tuum ambulabis. Et in alio loco. Deduc me in ſemitã rectã. Et iterum.

Spirits tuus bonus deducet me in terrã. Et populo dei colũna ignis & nubis erat dux in ſolitudi-

ne. Et hieremias loqtur. Nõ laboraui ſequens te. Quis aut hereticoꝶ qui ſeꝗtur ſpiritum ſuum nõ
impingat in tænebras? & cecus cecos ducat in foueã: uidelicet ſibi ĩ miſternis immo orgiis ſuis plu

ra eccleſiaſticis doctoribus uidere uideãtur. Tamẽ nihil oio uidẽt ꝗa ſolem iuſtitiæ perdiderũt: fru
ſtraq; imitãtur eos ꝗ prius uocabãtur uidentes: & qbus dicitur. Qui uides uade: recede in terrã iu-

da: & in bethel nõ ꝓphetabis. Quãobrem uiſio Eſaiæ & abdiæ ponũtur in titulis. Et dñs apoſtolis
p̃cepit. Leuate oculos ueſtros & uidete. Et propheta ſuppliciter depræcatur. Reuela oculos meos:

& conſiderabo mirabilia de lege tua.
Anaſi vulpes in deſerto pꝛophete tui iſrahel. Non aſ. cendiſtis ex aduerſo neqʒ oppoſuiſtis
murum pꝛo domo iſrahel. vt ſtaretis in pꝛelio in die domini. Nident vana ⁊ diuinant menda:
cium.dicentes ait dominus. cum dominus non miſerit eos. perſeuerauerunt conſirmare ſer/
monem. Nunquid non viſionem caſſam vidiſtis.? diuinationem mendacem locuti eſtis? di
citis ait dominus.cum ego non ſim locutus LXX. J
Sicut vulpes in deſertis pꝛophete tui iſrahel. Non ſteterunt in firmamento ⁊ congregaue/
runt greges ſuper domum iſrabel non ſurrexerunt.Qui dicunt in die domini videntes menda
cia dininãtes vana.ꝗ dicũt dicit dñs.⁊ dñs nõ miſit eos.⁊ ceperũt ſuſcitare ſermonẽ᷑. Nõne vi/
ſionẽ falſã vidiſtis.⁊ diuinatiões vanas locuti eſtis:? Et dicebatis dicit dñs.⁊ ego nõ ſũ locutꝰ.
CDicamus primum iuxta hebraicũ. Prophetæ iſrahel uulpiuũ ſimiles ſunt. quotidie domeſticaꝶ aui
um furta faciẽtes ꝗ habitant iuxta aquilã &&. Ixx. in deſertis: iuxta ſymachũ & theodotionẽ in parieti
nis atq;

eypoſitione diuidere. ut facilior eſſet curſus dictãtis pariter & legentis: l5

qui pꝛophetant: ⁊ dices pꝛophetantibus de coꝛde ſuo. Audite verbum domini. Hec

EEERACAHoc qd nos poſuimus qui ꝓphetant: & dices ꝓphetantibus de corde ſuo omiſſere: lx
& pro eo ꝙ non habetur in hebreo addiderunt: & propherabis & dices ad eos. Eſt autem ſermo cõ

1
oe⸗
1 u
Gitnn
entir in
lantd
(iedom
igurn⸗
eo Ape
ſiqen
Onmnes
meVun
demun!
pite noh
Punumn
Hüipoyn
lespentn
ohickan
utgpoe
glolga⸗
gtos il⸗
pen nec
leeaſe
uinatiö
Peop
egoad
mendat
ſaterrar
CIeo
ane id
demm
musilt
CSub
Apert
enda⸗
Sno
indon
tena ui
lum &
guntquc
ſalerunt
uncorte
laiuore
Uund⸗
Che
eiilto⸗
Uncons.
lcce lec
Cuninns
fnneme

Hnen

ſſeen⸗

Guper Ezechielem.

ten nis atq; minoſis: qui nõ poſſunt aſcẽdere ex aduerſommeq; muꝶ ꝓ domo ĩiſtahel opponere. Legimꝰ
aaron aduerſũ ignẽ iſrahelis populũ deuorantẽ occuriſſe & ſtetiſſe in medio. & oppoſuiſſe murum
pro ſalute populi.Hieremiæ quoq; dr̃᷑ ne occurrat dño.neq; ſtet cõtra irã eius orationis pſeuerantia
Sicut.n.murus hoſti opponitur: & aduerſario occurri ſolet ex aduerſo contraq; uenienti: ita den ſen
tentia ſanctog præcibus frangitur. Vñ & moyſi dicitur. Dimitte me: & delebo populum iſtũ. Cui.n.

dicitur dimitte me. oſtenditur quod tenendi habeat facultatem. Iſti ſtare non poſſunt in prælio in ðWð
Acri die do mini:ut pro populo ræcibus dimicent: & reſiſtant obſecrationibus ſententiæ domini. Quia
. igitur uana conſpiciunt & diuinant mendaciuz: & a do miſſos eſſe ſe dicunt cum non ſint miſſi ab
in eo. & perſeuerant in erroribus: & ſuum cupiunt firmare ſermonem: arguuntur quod omnia ſint caſ-
ſa quæ prædicant. ſuum mendaciũ domini ſermonem eſſe dicentes. Porro iuxta. Ixx. hic ſenſus eſt.
Akzr Omnes hereti ci propter fraudulentiam ac nequitiam uulpium ſimiles ſunt: De ꝗbus ſaluator loqui
lnct tur. Vulpes foueas habent & uolucres cæli nidos. Et de herode ſcriptũ eſt. dicite uulpi huic. Et de eiſ
chuli⸗ dem uulpibus quæ paruulos ſimpliceſq; decipiunt. & populantur uineã xpi: ſalomon loquitur: Ca/
t⸗ inn pite nobis uulpes paruulas. diſſipantes uineam. Et in pſalmo ſuper his qui eorum fraudulentia ſup-
Aognn plantantur canitur. Introibunt in infeniora terræ tradentur in manus gladii partes uulpium erunt.
emqui Hii prophetæ qui uulpiũ ſimiles ſunt non ſteterunt in firmamento.nec cũ petro audire meruerunt
holuni, tu es petrus:& ſuper hanc petrã edificabo eccleſiam meã. Nec moyſi ſimiles ſunt cui dictuʒ eſt: tu ue
detpl ro hic ſta mecũ. Nec ſteterunt in firmamento.de quo in octauodecimo pſalmo legimus. Cæli enar-
rant gloriam dei: & opera manuuz eius annunciat firmamentü. Iſti congregauerunt irrationabiles
tade quoſq;: & pp nimiã innocentiã pecudum ſimiles contra domũ dei. Vñ nunc dr: Et congregauerũt
niBer greges ſup domũ iſtahel. nec ſurrexerũt ipſi.nec alios ſuſcitare potuerũt: ſed qᷓcunq; egerũt & agunt
plena mẽdaciis ſũt. Qdq;ʒ ſeꝗtur & cœpunt ſuſcitate ſermonem:illud ſigniſicat ꝙ uelint:qdã cõſur
iſenhk gere & ſe ad excelſa ſuſtollere: ſed ꝙ cupiãt ĩplere nõ poſſũt. Drq; eis. Nõne uiſionẽ falſã uidiſtis. &
ſemoci diuinatiões uanas loquuti eſtis? Qdq; ſeꝗtur & dicebatis dicit dñs. & ego ñ ſũ locutꝰi. xx.ñ hẽtur.
rger ¶Pꝛopterea hec dicit dominus dens. Quia locuti eſtis vana ⁊ vidiſtis mendatium.ideo ecce
inigu ego ad vos ait dominus deus.Et erit manus mea ſuper pꝛophetas qui vident vana.⁊ diuinant
*“ mendatium. In concilio populi mei non erunt.⁊ in ſcriptura domus iſrabel non ſcribentur:nec
nin evn in terram iſrahel ingredientur.⁊ ſcietis quia ego dominus deus. LTXxX.
uinl⸗ CIdeo dic.Hec dicit adonai dominus. Quoniã verba veſtra mendacia ⁊ diuinationes veſftre
udecck vane.idcirco ecce ego ſuper vos dicit dũs deꝰ:⁊ extendam manũ meam ſuper pꝛophetas qui vi
rürberin dent mendaciũ ⁊ qui loquuntur uana. In diſciplina populi mei non erunt. nec in ſcriptura do-
Ncpiti mus iſrahel ſcribentur.⁊? in terram iſrahel non intrabunt.⁊ ſcient quia ego adonai dominus.
II CSub prophetarum perſona ſermo contra hereticos eſt. qui loquuntur uana & uident mendaciuz:
unds & perſeuerant ſuam firmare doctrinam. quod ipſe dominus contra eos ueniat atq; conſurgat: & ex
tendat manum ſuam ſuper illos ad percutiendum & non contrahat ad parcẽdum:& comminatur
mgtui ꝙ non ſint in conſilio populi domini futuni. nec ĩ eccleſia eius ſed ĩ ſinagoga diaboli: nec ſcribãtur
R in domo iſrahel. De quibus in alio loco dicitur. Super terram ſcribantur non in terra iſrahel: quæ D
RZ terra uiuentium eſt: & de qua nunc dicitur: nec in terram iſrahel ingredientur. ſed in terra mortuo-/
Ggirnd rum & umbra mortis. ut poſtquam iſta perpeſſi fuerint: ſeparati a cœtu populi dei intelli-

imnkip gant quod ipſe:ſit dominus: Pro eo quod nos uertimus in concilio populi mei non erunt. xx. tran
ſtulerunt in diſciplina ſiue in correptione populi mei non erunt. Alia enim aduerſariorum alia filio

druch rum correptio eſt. Vnde & Hieremias. Corripe inquit nos domine uerum tamen in iudicio & non
numn d in furore. ut nequaquam paucos nos facias. Effunde furorem tuum ſuper gentes quæ te ignoraue/
ai p runt: & ſuper tegna quæ nomen tuum non inuocauerunt. —
CEo quod deceperit populũ dicẽtes.pax.⁊ nõ ẽ pax. Et ipſe ediſicabat parietẽ.illi aũt liniebãt
ko eũ luto abſq; paleis. Dic ad eos ꝗ liniũt abſq; tẽperatura.quod caſurũ ſit. Erit enim himberin
rei⸗ undans.⁊ dabo lapides pergrandes deſuper irruentes.⁊ ventũ pꝛocelle diſſi ipantem. Siquidẽ
o ecce cecidit paries. Nungd nõ dicetur uobis ubi eſt littura quã liuiſtis? Pꝛopterea hec dicit
i dominus deus.Et faciam erũpere ſpũm tempeſtatũ in indignatione mea ⁊ himber inundãs in
ufs . furoꝛe meo erit.⁊ lapides grãdes ire in conſumationẽ.Et deſtruã parietẽ quez liniſtis abſqʒ tẽ⸗

M. peramento.⁊ equabo eũ terre:⁊ reuelabitur fundamentũ eius.⁊ cadet ⁊ cõſumetur in medio eiꝰ
H ſcietis ꝗa ego ſuʒ dũs.Et cõplebo indignationem meã in pariete:⁊ in his ꝗ liniunt eũ abſqʒ ti
peramento. SGicãqʒ vobis Mon eſt paries.⁊ non ſunt ꝗ liniunt eñ pꝛophete iſrahel ꝗ pꝛophetãt

binch ad hieruſalẽ:⁊ vident ei uiſionẽ pacis:⁊ non eſt pax dicit dominus deus. IxxXxX.
Auia deceperunt populũ meũ dicẽtes:pax ⁊ nõ erat pax.⁊ iſte ediſicat parietẽ ⁊ iſti liniunt eũ
e ſtulticia cadet.Erit pluuia inundans.⁊ dabo lapides magnos in iuncturas eoꝛum ⁊ cadent: Et
nindd ſpũs auferens.⁊ dirũpetur. Et ecce cecidit paries.⁊ nõ dicent ad nos ubi ẽ littura ur̃a quã limi/
he⸗ ſtis: NPꝛopterea hec dicit adonai dñs.Et rũpam ſpũm auferentẽ in furoꝛe meo.⁊ pluuia inun/
m WWdans in ira mea erit:? lapides magnos in furoꝛe inducam in conſumationẽ. ? ſo ffodiã parietem
ige quẽ liniſtis. Cadet ⁊ ponaʒ eũ ſuꝑ terrã.⁊ reuelabuntur fumdamẽta eius:⁊ cadet ⁊ cõſumemi/

iber quartus. c. xinu.

lenet

ni cum increbationibus:⁊ cognoſcètis quod ego dominnſ.Et complebo furoꝛem meum ſuper ipen
parietem:? ſuper eos ꝗ liniunt eũ.cadet.Bixiqʒ ad vos.Non eſt paries.nec qui liniunt eum ꝓ/ Mue
ere iſrahel.qui ꝓphetãt ſuper hieruſalẽ.⁊= qui vidẽt illi pacc.non eſt pax eis dicit dominus deꝰ mtesl
NQ Prophetæ iſrahel qui nõ erunt in cõcilio populi dei. nec ſcribẽtur in ſcriptura domus iſrahel: nec ionem
terrã repromiſſionis intrabunt. ideo iſta patiẽtur ꝗa decœperũt populũ meum. pro rigore pœnitẽ untius
tiæ & conuerſionis iniuria pacẽ eis & proſpera nunciantes. ſcdm illud ꝙ alibi dr. Pax pax. & ubi eſt (olonnt
pax? Deus itaq; metaphorice ediſicabat eis per legis mandata ſanctorũq; prophetaꝑꝶ eloquia & cõ Imumon
minationes maceriã. Hoc. n. uerbũ hebraicũ ſigniſicat his. ut oẽm ab illis incurſionẽ beſtiaꝶ & ho/ zeuirte
ſtilem impœtũ ſubmoueret. dũ conuerſi ad deũ hoc quaſi muro & pariete firmiſſimo cingerentur. keqni
Pſeudo uero ꝓphetæ. non ſemel ſed frequenter pollicebãtur eis pacẽ. Hoc.n.repetitus pacis ſermo guml
ſigniſicat.Ipſumqʒ parietẽ qui in ſequentibus cis appellatur liniebant pſeudo ꝓphetæ abſq; tẽpera- ſctio
mento ut interpᷣtatus eſt ſymachus. hoc eſt puro luto.& qd paleas non haberet nec pᷣbere poſſet ali/ ſbicioi,
quã fortitudinem. Vt uero. xx. & theodotio liniunt ſtultitiã. aquila aũt uerbum hebraicũ thafel in/ vii
terprætatus eſt analo: ꝙ ſignificat abſq; ſale: de tranſlatione tranſiens ad aliã tranſlationem. ut qũo lbemte
cibus abſq; ſale nullũ habet ſaporem. ita & lutũ abſq; paleis quibus firmatur & ſtringitur: nihil robo ſſbire
ris poſſit pᷣbere parieti. Dic inꝗt ad eos qui illis uana promittunt. & caſſũ pollicẽtur auxilium. quod ice⸗
caſurus ſit iſte paries & hæc maceria. & immittam imbrem uehementiſſimum hoſtes uidelicer ſeuiſ unn
ſimos babylonios chaldæoſq; ſigniſicat. Et dabo lapides grandinis ſuper irruentes. omnia per me- wumtn
taphoram quo inſtabilem maceriam ſubitus turbo ſubuertat & ſubruat. & poſtea dicatur eis ideſt ee
pfſeudo prophetis. ubi eſt littura quam leuiſtis. & ubi eſt quod polliciti eſtis auxilium? Quicquid nai
autem de pſeudo prophetis diximus. & ad hereticos referri poteſt quod omnia eorum dei ira figmẽ t
ta ſoluantur.& edificatio peſſimoꝶ dogmatum qui ſpiritus ſancti non habet condimentũ corruat. . J 4
& uſq; ad fundamenta & puluerem dilabatur: & adequetur ipſa maceria terræ & cadat. & conſumã-/ .
tur prophetæ qui promittebant. & populus cui promittebatur in medio eius. ut poſtꝗᷓ compleuerit 1d
indignationem ſuam & dixerit eis non eſt iſte paries. hoc eſt non eſt ueſtra defenſio. & non ſunt ꝗ va⸗
liniunt eum: ſed omnia uana ſunt & in nihilum proficientia. tunc opere cognoſcatis quod ego ſim und
dominus. Vt autem ſciamus qui ſint iſti qui liniunt parietem: ſequitur. Prophetæ iſrahel hoc ẽ pſeu otcig
do prophetæ qui prophetant ad Hieruſalem. & uident ei uiſioneʒ pacis: iſti ſunt cauſa peccati & rui nuen
næ. & ſtultæ ſecuritatis. Non enim erit pax dicit dominus. quia dominus non miſit eos. nec ẽ loquu hei
tus ad eos. Hoc quod. Ixx tranſtulerunt & ſuper iuncturas eorum. in hebraico non habetur. Signi- deme
ficat autem iuncturas lapidum in pariete. uel adminicula lignorum quibus parietes roborantur. IuKu
Necnõ illud quod ſupra legimus ipſe ediſicat parietem pleriq; ad populum referunt iſrahel. qui ua mna
num ſibi uel ægyptiorum uel pacis promittebat auxilium. DU Ciz
C¶Et tu fili hominis pone faciem tnam contra filias populi tui que pꝛophetãt de coꝛde ſuo.⁊ va eUmm
ticinare ſuper eas ⁊ dic. Hec dicit dominus deus. Ahe his qui conſuunt puluillos ſub omni cu liost
bitu manus.vt faciant ceruicalia ſub capite vniuerſe etatis ad capiendas animas.Et cum cape guan
rent animas populi mei.viuificabant animas eoꝛum.⁊ violabant me ad populum meum pꝛo⸗/ eſtnc

pter pugillum oꝛdei.? fragmentum panis: vt interficerent animas que non moꝛinntur: ?7 viuifi
carent animas que non viuunt. mentientes populo meo credenti mendacijs. Pꝛopterea hec di
cit dominus deus.Ecce ego ad puluillos veſtros quibus vos capitis animas volutantes.⁊ di/
rumpam eos de bꝛachijs veſtris ⁊ dimittam animas quas vos capitis animas ad uolandum.
Et dirumpam ceruicalia veſtra:: liberabo populum meũ de manu veſtra: neqʒ erunt vltra in
manibus veſtris ad pꝛedam:⁊ ſcietis.quia ego dominus. Pꝛo eo quod merere feciſtis coꝛ iuſti ſtchd

mendaciter quem ego non contriſtaui.⁊ confoꝛtaſtis manus impij vt non reuerteretur a via ſua ni
mala ⁊ viueret.pꝛopterea vana non videbitis:⁊ diuinationes non dininabitis amplius.⁊ eruam ttnin
populum meum de manu veſtra:⁊ ſcietis ꝙ ſim ego dominus.
C Et tu fili hominis obfirma faciem tuam ſuper filias populi tui que pꝛophetant de coꝛde ſuo.⁊ n
pꝛopheta ſuper eas ⁊ dices.hec dicit dñs deus. Ahe his qui conſuunt ceruicalia ſub omni cubi Eli
tu manus.⁊ faciũt velamina ſuper oẽ caput vniuerſe etatis:vt puertant animas. Anime ſubner E
ſe ſunt populi mei.animas ſaluabant:⁊ contaminabant me ad populum meũ pꝛopter pugillum werkee
oꝛdei ⁊ frag mentum panis.vt occiderent animas qnas non opoꝛtuit moꝛi.⁊ ſaluarent animas ꝰ ihr
quas non opoꝛtuit viuere:dum loquuntur populo audienti vanos ſermones. Pꝛopterea hec di nti⸗
cit dominuns deus.Ecce ego ſuper ceruicalia veſtra ſũper que vos colligitis animas.⁊ dirumpã ns
ea de bꝛachijs veſtris. Et dimittam animas quas vos pernertitis animas eoꝝ in diſperſionem A
⁊ dirumpã velamina veſtra:ꝛ liberabo populũ meũ de mambus veſtris:⁊ non erunt ultra in ma ſmns
mnibus veſtris in congregationẽt.⁊ cognoſcetis quia ego dñs: Mꝛo eo ꝙ peruertebatis animam
inſti inique:⁊ ego non pernertebã eũ.⁊ confortabatis manus iniqui.vt penitus non conuerteret᷑ date
S a uia ſua peſſima ⁊ uiuerer.pꝛopterea mendacia ultra non uidebitis:⁊ diuinationes nequaquam K’’
diuinabitis. Adhuc ⁊ liberabo populum meum de manu neſtra.⁊ ſcietis quia ego dominus. N
Supra ad ꝑrophetas diuinus ſermo directus eſt: qui Iuto liniebant parietem q paleas non habe/
Tet.nec

Suyper Cezchielem.

ret.nec ullũ poſſit parieti ſiue maceriæ robur tribuere:nunc aduerſus populi prophetiſſas iubetur ſa .V
e ciem ſuã ponere ſiue dirigere. & ut. Ixx. tranſtulerunt obfirmare. Quõ autem aduerſum prophetas.
y⸗ alii pſeudo prophetæ inſpirabantur diabolico ſpũ: ut dei mandata ſubuerterẽt. ita aduerſũ prophe
böde tiſſas qualis fuerat debora & olda: & in actibus apoſtoloꝶ philippi euangeliſtæ quattuor filiæ ꝓphe
Ane tantes. Inſpirabantur demoniaco ſpũ aliæ eiuſdẽ ſexus quaꝶ fuit priſca & maximilla. quæ uaticina-
eri tione mẽdacii fidẽ ſubuerterunt ueritatis. Has aũt dicunt hebrei maleficis artibus eruditas. p nigro
ieſt mantias & phitonicũ ſpum: qualis fuit illa quæ uiſa eſt ſuſcitaſſe aiam ſamuhelis. Et in actibus apo⸗/
kaa ſtolorum cuius diuinatio multos dominis reditus acquirebat. de qua ad apoſtoli Pauli imperium
immundus eiectus eſt ſpũs. Nos aũt ita dicimus alios hereticos falſitate dogmatum ſuoꝶ prædica-
anenmn re uirtutẽ. Quorum pithagoras & zeno a quo ſtoici indoꝑ brachmanes & ethiopum gimnoſophi
ubem ſtæ qui ob uictus continentiã: miraculũ ſuis gentibus tribuunt. Recteq; dicuntur parietẽ linire: & ali
leher⸗ quam fortitudinẽ polliceri. ſed quia xp̃ᷣi non hnt condimentũ uanus eſt eoꝶ labor. & peritura edi⸗
oſeral⸗ ficatio. Niſi. n. dñs edificauerit domũ. in uanum laborauerunt qui edificant ea. Alii aũt uoluptatum
haſeliv libidiniſq;idoctores. dicuntur conſuere puluillos. & ponere ſub oĩ cubitu manus: epicurei & pithro
Aurqi nei. & apud nos iouinianus & eunomius. qui dicunt. Manducemus & bibamus. cras. n.- moriemur.
iliobo Iubetur ergo ꝓpheta ponere ſiue obfirmare faciẽ ſuam contra ſfilias populi ſui. Primũq; dicendum
1goc qd ſibi uelit poſita facies ſiue directa & obfirmata. Nẽpe illud quod de dño ſcriptũ eſt. Facies dñi ſu
etſei per facientes mala. ut diſperdat de terra memoriã eorum. Sicut. n. liqueſcit cera a facie ignis. ſic pere
deme⸗ unt peccatores a facie dei. Scdm quem ſenſum ĩ hoc eodẽ propheta dicitur.Fili hoĩs obſirma facies
eiͦicek tuam ſuper theman & daron. & nageb. Et iterum. Factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fili hoĩs obfir
icqni ma faciem tuã ſuper Hieruſalem. Et poſt paululum. Factus eſt ſermo dñi ad me dicens: Obfirma fa/
Aſgni ciem tuã ſuper filios amon. Et rurſum. Obfirma uultũ tuum ſuper pharaonem regẽ ægypti. Et iteꝶ
Otkuat. Fili hoĩs:obſirma faciẽ tuam ſuper gog: & magog.Et in alio loco. Firmabo faciẽ meam ſuper hoĩezʒ
– illum & ponam illũ in deſertũ & in diſſipationem. & auferam e de medio popuh. & ſcietis qd ego
Dleneit dñs.: Vhe igitur his hereſibus hiſq; doctrinis: quæ requiẽ pollicentes: oẽm ætatem ſexũq; decipiunt.
alumg ut capiant animas miſerorum & contaminẽt me ad populum meum. dum credor diligere nolupta
egolm tem & hoc non propter chorum & emichorum ordei. ut in Oſeæ legimus. ſed propter pugillum
ce dlen ordei quo bruta ueſcuntur animantia: & fragmento panis. Non panem integrum & ſolida teſtimo
tidm nia ſc ripturarum: ſed quæ heretica prauitate fracta & decurtata: atq; iĩminuta ſunt. ut ſanctos quoſq;
Tognu decipiant & ad mortẽ trahant. & peccatores uanis promiſſionibus uiuificare contendãt. Propterea
Kigni⸗ clemens & miſericors deus nõ ipſas ꝓphetiſſas interficit. ſed dirũpit puluillos eage. qui inſtar retia-
uunnu. rũ reuolantes aĩas capiunt. ut poſtꝗᷓ rupti fuenint. liberam uolandi habeant facultatẽ. Et ſcindit uela
liu mina ſiue ceruicalia. in ꝗbus principale aĩiæ recumbebat. & quibus decœptoꝶ capita operiebantur.
Cũ apoſtolus doceat uirorum capita nõ uelanda. ſed reuelata facie dñi gloriam contẽplandã: uos
ſotte enim inquit falſis terroribus ſeruientiũ deo animos frangebatis. & promiſſionibus fraudulẽtis im-
mia pios tænebatis incluſos: ne agentes pniam. uitam reciperent quã perdiderãt. Proptera uanas nequa
quam uidebitis uiſiones. nec uocabo ueſtra mendatia prophetias: ſed diuinationes de ꝗbus ſcriptũ
ſnche eſt:non eſt auguriũ in Iacob. neq; diuinatio in iſrahel. ut eruam populum meũ de manibus ueſtris.
m ni & opere cognoſcatis me eſſe dim: qui perditos liberau.. CaAbPlITVLVM. XIIII
ehum RMRRIT venerunt ad me viri ſenioꝛes iſrahel ⁊ ſederunt coꝛam me. Et factus ẽ ſermo vñi
ibed ad me dicens.Fili hominis.viri iſti poſuerunt immundicias ſuas in coꝛdibꝰſuis.⁊ ſcã
5,t0. AadDalum imquitatis ſue ſtatuerũt contra faciem ſuaʒ. Munquid interrogat reſpondebo
cum. Heis: Pꝛopter hoc loquere ⁊ dices ad eos. Hec dicit dominus deus. Homo homo de
Han iſrahel qui poſuerit immundicias ſuas in coꝛde ſuo.⁊ ſcandalum iniquitatis ſue ſtatuerit con⸗
criuft tra faciẽ ſuam.⁊ veneret ad pꝛophetam iĩterrogans eum per me.ego dominꝰreſpõdebo ei in mul R
viſn titudine immundiciarũ ſuarum. vt capiatur domus iſrahel in coꝛde ſuo quo receſſerunt a me
Tenuan in cunctis idolis ſuis. Pꝛopterea dic ad domum ſſrahel. Hec dicit dũs dens. Conuertmini⁊
recedite ab idolis veſtris. ⁊ ab vninerſis contaminationibus veſtris auertite facies veſtras:
eſt Quia homo homo de domo iſrahel ⁊ de proſelitis quicunqʒ aduena fuerit in iſrahel ſi alie-
mniabi natus fuerit in iſrahel a me ⁊ poſuerit idola ſua in coꝛde ſuo.⁊ ſcandalum iniquitatis ſue ffa/⸗
ſboer tuerit contra faciem ſuam.⁊ venerit ad pꝛophetam vt interroget per eum me ego dominus rũ
Glun ebo ei per me.Et ponam faciem meam ſuꝑ hominem illum.⁊ faciã eum in exemplum ⁊ in ꝓ/
nimes uerbiũ:⁊ diſpdam eũ de medio populi mei⁊ ſcietis qꝛ ego dñs. Et pꝛopheta cũ errauerit ⁊ lo/
herci quutas fuerit verbũ ego dñs decepi pꝛophetã illum. Et extendam manum meam ſuper eum.?
funs delebo eum de medio populi mei iſrahel.⁊ poꝛtabit iniquitatẽ ſuam. Juxta iniquitatem interro
fonen gantis.ſic iniquitas ꝓphete erit.vt non erret domus iſrahel a me.neq; poluat᷑ in vniuerſis pꝛe/
ninn naricationibꝰſuis.ſed ſit mihi in populũ.⁊ ego ſim eis in deũ.ait dominꝰexercituun. LXxX.
ninun CSt factus eſt ſermo domini ad me dicens. Fili hois.viri iſti poſuerunt cogitationes ſuas in
ner cordibus ſuis.? toꝛmentum iniquitatum ſuaꝝ poſuerunt ante faciem ſuam.ſic reſpondens reſ- .
Gam pondebo eis? Pꝛopterea loquere eis.⁊ dic ad eos. Hec dicit adonai dominꝰ. Homo homo
66. . SJJM
bube⸗

Liber quartus.c.xiiii.

*
de domd iſrahel qui poſuerit cogitationes ſuas in coꝛde fuo.⁊ toꝛmentũ iniquitatis ſue poſuerit —
ante faciem ſuaʒ. venerit ad pꝛophetam vt interroget eum ad me ego dominus reſpõdebo in e
his ꝗbus tenet᷑ mens eiꝰ.vt auerteret domũ ifrahel ſᷣm coꝛda eoꝛuz que abalienata ſunt a me in gi
cogitationibus eoꝛũ. Pꝛopterea dic ad domũ iſrahel. Bec dicit dñs deꝰconuertimini ⁊ redite ne
ab inuentionibꝰ veſtris.⁊ ab oibꝰiĩpietatibꝰvr̃is ⁊ cõuertite facies veſtras.quia homo hõ de do n i
mo iſrahel ⁊ de aduenis qui peregrinantur in terra iſrahel:qui abalienatus fnerit a me ⁊ poſue itin
rit cogitatiões ſuas in corde ſuo.⁊ toꝛmentũ iniquitatis ſue poſuerit ante faciem ſuam.⁊ vene⸗/ l ne
rit ad pꝛophetam vt interroget eñ in me: ego dominus reſpondebo ei in eo quod tenetur. ? ob ge
firmabo faciẽ meam ſuper homineʒ illum: ⁊ ponam eum in deſertum.⁊ in exterminium.⁊ au⸗ i
feram eum de medio populi mei.⁊ cognoſcetis quia ego dominus. Et pꝛopheta ſi errauerit D
locutus fuerit verbum.ego dominus errare feci pꝛophetam illum. Et extendam manũ meam e n
ſuper eum. exterminabo illum de medio populi mei iſrabel. Et accipiet iniquſtatem ſuam mnn
ſcõm inigtatẽ iterrogãtis.⁊ inigtas ſimilr ꝓphete erit.vt nequaqᷓ; erret domꝰ iſrahel a me.?⁊ nõ tne
polluat᷑ adhuc in cũctis delictis ſuis.Et erunt mihi in populũ.⁊ ego eis in deũ dicit adonai dñs Dn.
CQ Poſtꝗ loquutus eſt ad ꝓphetas qui prophetabant in corde ſuo.& liniebant parietẽ abſq; tempera tſinut
mento: & ad prophetiſſas quæ conſuebant ceruicalia & ponebant ſub oĩ cubitu manus. faciebantq; hfunn
uelamina & operiebant capita uniuerſæ ætatis: per quæ peruerſorum dogmatũ doctrina monſtra- fſi l⸗
tur. uenerunt ad prophetã non oẽs ſenes: ne cuncti uiderentur errare. ſed quidã ſeniorum iſrahel: & Cchann
ſederunt corã propheta. quã ob cauſam ueniſſent interim ſilentio differentes: ſtatimq; dei ſermo fa ſcochn
ctus eſt ad prophetã. indicans cur adeſſent. Neq;.n. naturæ hominis eſt quãuis ſancti cordis archana Nfiani
cognoſcere:Vñ de ſolo dr̃ ſaluatore.Videns autem Ieſus cogitationes eoꝶ. dixit. Vt quid cogitatis Nafnmn
mala in cordibus ueſtris? Et eſt ſenſus. Fili hoĩs iſti uiri qui corã te ſedent. poſuerunt immundicias gorniode
ſuas in cordibus ſuis ſiue cogitationes. & iuxta ſymachũ & theodotionẽ idola & ſcandalum idẽ rui n
nam atq; tormentũ iniquitatis ſuæ: poſuerunt contra faciem ſuã. & ſic ad ſciſcitandum dñi uenere wint
ſermonẽ Nunqd huiuſcemodi hoĩbus debeo rũdere? qui cum cogitationibus priſtinis ad me ueni nnüflio
unt: Nec hoc quidẽ tempore impietatis ſuæ ſcelera relinquentes. ſed credentes idolis & diuinatio- onſolad
nibus fraudulentis. & habentes ruinã iniquitatis contra faciem ſuã: atq; tormentũ dum meliora de bonte
ſperant: & parati ſunt ad ſuppliciũ.& ſic mea per te cupiunt uerba cognoſcere. Quia igitur peruerſo ffeceri
ad te corde uenerunt: rũde eis non ex perſona tua ne leuis ſit auctoritas reſpondentis. ſed ex meo ĩ- COunnn⸗
perio: & dices ad eos. Hæc dicit dñs deus: Eſt aũt totius loci ut latã explanatiõem breui ſermone cõ nep beſti⸗
præhendam. iſta ſnĩa.Homo hõ non aliarum gentium quaꝶ error poteſt habere ueniã. ſed domus Ues witii
iſrahel.qui cũ priſtinis uiciis de ꝗbus ſupra diximus ad prophetã uenerit ſciſcitandũ. ego reſponde iint deyp⸗
