pheus nec aut peccato moriãtur: aut uitiis: aut cum delictis ſuis ad inferos ptrahantur: Quod ꝗdem nõ ſo
lum de hereticis: ſed de omni põt intelligi peccatore qui negligens peccata ſua deſperatione ſit pe
ior: & uoluptatibus irretitus: iungit peccata blaſphemiæ: ut oẽm ſenſum uiuẽtium putet morte n/
e⸗/ niri. Dicens illud epicuri: poſt mortem nihil eſt: & mors ipſa nihil ef. .
ice⸗ Bec dicit dñs exercituũ:Aade ingredere ad eum qui habitat in tabernaculo ad ſomnã p̃po
ſitum templi:ꝗd tu hic:aut quaſi ꝗs hic:qꝛ excidiſti in excelſo memoꝛiã diligẽter in petra taber
ci⸗ naculum tibi.Ecce dñs aſpoꝛtari te faciet:ſicut aſpoꝛtatur gallus gallinaciꝰ: quaſi amictu ſic
d ſubleuauit te tribulatione:quaſi pilã mittẽt in terrã latam ⁊ ſpatioſaʒ:ibi moꝛieris:⁊ ibi erit cur/

L u⸗

rus gloꝛie tue ignomini domus dñi:? expellã te de ſtatione tna:⁊ de miniſterio tuo deponã te: iel
? erit indie illa:vocabo ſeruũ meum Helyachim ſilium helchie:⁊ induã illum tunicꝗ tuaʒ:⁊ cin en
gulo tuo cõfoꝛtabo eum:? poteſtatẽ tuã dabo in manu eius: erit quaſi pz hitantiũ hieruſales: tng
7 domui iuda:⁊æ dabo claues domus dauid ſuper humerum eius:⁊ aperiet ⁊ non erit qui clau-/ K
dat:æ claudet ⁊ nõ erit qui aperiat:⁊ ſigam illum paxillum in loco ſideli:⁊ erit in ſolio domus pa dne
tris ſui:⁊ ſuſpendent ſuper eum gloꝛiam domus patris eius vaſoꝝ genera:oẽ vas paruulum a o
vaſis creaturarum vſq; ad oẽ vas muſicoꝝ. In die illo dicit dñs exercituũ auferet᷑ paxillꝰ ꝗ ſi⸗ bu
xus fuerat in loco ſideli:⁊ frãgetur:⁊ cadet:⁊ pibit qð pẽpenderat in eo:qꝛ dũs locutus eſt. LXX. *
C Hec dicit dominus ſabaoth. Nade ad paſtofoꝛium ad ſomnã queſtoꝛem ⁊ dices ei. Quidtu
ic? Aut quid tibi eſt hic?qm excidiſti tibi ſepulchꝛum:? feciſti tibi in excelſo memoꝛiã. Et de/ di⸗
ſcripſiſti tibi in terra tabernaculum: Ecce dominus ſabaoth eiciet ⁊ coõteret viruʒz ? auferet ſto
lam ⁊ coꝛonam tuã gloꝛioſam:⁊ pꝛoiciet te in regionem magnam ⁊ abſq; menſura:ibi moꝛieris
7 ponet currum tuũ obumum ignominiã:⁊ domum pꝛincipis tui in cõculcationem.Et aufere/ Ce
ris a diſpenſatione tua:⁊ de gradu tuo:⁊ erit in die illa vocabo pueꝝ meum heliachim ſiliũ Hel
chie:z iduã illum ſtollam tuã:⁊ coꝛonꝗ tuam dabo illi foꝛtiter:⁊ diſpenſationem tuã dabo in ma n
nu eius:·? erit quaſi pater habitatoꝛibus hieruſalem: ⁊æ habitatoꝛibus iude:? dabo gloꝛiam da⸗ C
iuiui ei:ꝛ pꝛincipabitur ⁊ nõ erit qui cõtradicat:⁊ claudet ⁊ nõ erit qui aperiat.⁊ cõſtituam eũ pꝛin uun
. cipem in loco ſideli:æ? in ſolium gloꝛie domus parris eius:⁊ erit cõſidens ſuꝑ eum in domo pꝛis
ſui a minimo vſq; ad maximum. Omne vas paruulũ a vaſis 2 pendebunt ſuꝑ eum
in die illa. Hec dicit dominus ſabaoth. Mouebitur homo qui ſtabilitus erit in loco fideli:? au iki
feretur ? coꝛꝛuet:diſperibit gloꝛia que erat in eo:quod dominus locutus eſt. omn
CPræcipitur Eſaiæ ꝓphetæ ut ingrediatur ad eũ ꝗ habitat in tabernaculo qd hebraice dicitur O ””
CHEH. adlſomnã pᷣpoſitum templi. ſiue ut. xx. tranſtulerunt tamiã: hoc ẽ qua & diſpẽſato/ ”“
rem domus dei. Sochen aut uel tabernaculum interptatur: uel paſtoforium: hoc eſt talamus in quo in
habitat ppoſitus templi. Quis eſt aut alius ꝗ habitauit in tabernaculo iudæoꝶ: & in domo quondã ð
dei: niſi iudaice legis ſermo & ratio quæ in ueteris inſtrumẽti lectione uerſata eſt. Huic itaq; tradi/ iis
. tioni dicitur atq; doctrinæ. Quid hic agis? Cur tibi uis ædificare domum in occidente littera. Et .
tabernaculum tuum qd nõ habet fundamẽtũ in petræ figere firmitate: qd non tam tabernaculum ”
& domus: quã ſepulchrum & memoria appellãdum eſt. Propterea aũut tihi dico qc' in exciſione ſe-
pulchri nõ debeas laborare:qa trãſferet dñs ſacerdotiũ tuum:ſicut trãſferri ſolet gebar qd' oẽs uiꝶ
interprætati ſunt. Hebreus aũt qui nos in ueteris teſtamenti lectione erudiuit: gallum gallinacium
trãſtulit. Sicut inquit gallus gallinatius humero portitoris de alio loco trãſfertur ad aſiũ: ſic te dũs
de loco tuo leuiter aſportauit. Et qui quõdam habebas coronã pontificis & ſanctificationem in au
ri lãmina in qua erat ſcriptum nomen dei: coronaberis tribulatiõe & anguſtia. Et quò ſi ſpera mit⸗
tatur in decliui loco atq; ſpatioſo ſtare nõ poteſt ſed ĩmenſum uoluitur:ſic oĩs populus tuus in or/-
bis terminos diſpgetur. Ibiq; morieris cum littera tua: & oĩs gloria tua currus ꝗbus inclitus antaa
ferebaris: & domus ſplendor uertetur in ignominiã. Auferet.n. te dñs de ſtatione tua & de miniſte .
rio tuo:hoc eſt cerimoniis uictimaꝶ: ut impleatur illud qd ſcribitur ad hebreos tranſlato enim ſa/
cerdotio: neceſſe eſt ut legis trãſlatio fiat. Cum aũt tu eiectus fueris de miniſterio tuo: uocabo pue/ d1
rum meum helyachim cui dixi & alio loco: magnum tibi eſt uocari pueꝶ meum. Helyachim iter
pᷣtatur reſurgens deus:q eſt filius helchiæ. Ideſt paris dñi: accipiet locũ tuũ tuaq; induetur ſtola: & 6
cingulo tuo cõfortabitur: ut qd tu habebas in littera: ille poſſideat in ſpiritu: & erit pater habitantiũ
hieruſalem:hoc eſt in uiſione pacis ꝗᷓ interpᷣtatur eccleſia:& domui iuda ubi eſt fidei uera cõfeſſio: le
Vnde ipſe ad apoſtolos loꝗtur:Filioli adhuc modicum uobiſcũ ſum: & ad alium. Fili dimittuntur iohh.6. c. i
— tibi peccata. Et ad aliam: Fides tua te ſaluam fecit. Dabo inquit ei clauem domus dauid qui ape/ 8
rit & nemo claudit: qui claudit & nemo aperit. Et hæc ipſa clauſerit ſup humeꝶ eius: hoc eſt in paſ/
ſione: I uxta illud q in alio loco ſcribitur: Cuius principatus in humeris eius. Quod. n. ille ſua paſ 2
ſione reſerauerit claudi nõ poterit. & qd clauſerit in cerimoniis iudæoꝶ a nullo alio aperitur. Figã l
enim illum paxillum in loco fideli ubi cõuentus fidelium eſt. Vñ & credentes in xpo fideles appel
lãtur. Et erit in ſolium gloriæ domus patris ſui: hoc eſt eccleſia: & ſuſpendent ſup eum oẽm gloriã

domus patris eius. Vñ & in euãgelio ſcribitur. Oĩs populus pendebat ex eo. Quod ꝗdem non illo
tm̃ tpe factum eſt: ſed uſq; hodie impletur. Vt pendeãt ex eo quaſi ad uerbũ dei ſapientiã & iuſtitiã
& oĩa ꝗbus xpᷣs appellatur uaſoꝶ diſpſa gñra:ꝓ qbus agla interpᷣtatus eſt
qd ſymachus uertit nepotes atq; cõmixtos: ut & apoſtoli & oẽs credentes hoc eſt filii filioꝶ: & cõ-
mixti de uniuerſis gẽtibus pendeãt ſup eum: Aganoth poſuit: & parui. n. & magni in dum creditu
ri ſunt. Crateras aũt puto eſſe apoſtolos uitalibus aqs. De ꝗbus dicitur. Benedicite de fontibus iſra-
hel in quibus crateribus miſcuit ſapientia uinum ſuum. Et oẽ inquid uas muſicoꝑꝶ eoꝶ qui omni
tpe in dei laudibus pſonant. Qcd ſequitur ſenſui noſtro eſſe cõtrarium. Quõ paxillus iſte qui ſixus
fuerat in loco ſideli auferatur & frãgatur: & cadat & peat qc; pependerat in eo: & hoc fiat: quia dñs
locutus eſt: q ita ſolui põt.Sileamus illud euangelii:qd in nouiſſimis diebus refrigeſcat charitas
multoꝶ

Super Eſaiam.

lnhee, multoꝑꝶ: & ipſe dñs dicat:putas filius hoĩs ueniens inueniet fidem ſup terram. Non ergo paxillus
drſte⸗ frãgetur & cadet & peribit qc impiũ eſt dicere:Sed paxillus auferetur de loco fideli:hoc eſt de ecx-
icn, cleſia per impietatem cottidie ſubcreſcentem: & qui ſup eũ ante pepẽderãt fide:poſtea infidelitate
NNSnn frangẽtur & cadent & pibunt. Hoc autẽ fiet in diebus nouiſſimis: quia dñs locutus eſt. Pro paxillo
Wln qd hebraice dicitur iathet: & ab oĩbus ſimiliter effertur: ſoli. x. ſup principem hic hoĩem interpᷣta
nlgf, ti ſunt. Quodcũq; nos cæleritate dictãdi pœne pᷣteriit. Somnas interpᷣtatur cõuertere nũc:ſiue con
Sck uerſio. Dicitur ergo ad prĩcipem iudæoꝶ: ut cõuertatur de lege ad euãgelium: & uictimaꝶ imagi D
iui nibas derelictis: trãſferat ſe ad ſpecialis ſacrificii ueritatem. CAP. XXIII. VERBVM TYRI. Quid R
mien, nobis uideretur ſuper onere uel uerbo & aſſumptione tyri iuxta hebreos ſupra in libro decem ui-
Unafn ſionum hiſtorica explanatõne diximus. Nunc oẽm cõtra tyrum ꝓphetiã ſcdm &
mmis editionem. Ixx. breuiter pcurremus. Tyrus lingua hebrea SORE. dicitur: & in noſtæ ſermonẽ trãi
Enin⸗ fertur anguſtia. oĩs igitur aĩa uitiis occupata & prauis cogitatõibus. SO RE. appellari poteſt.

fiüh CAlulate naues charthaginis:quia perierunt ⁊ vltra non venient de terra tiꝛioꝛũ ducta capti

toinn ua ẽ cui ſimiles facti ſunt habitatoꝛes inſule negociatoꝛes phenicis tranſfretãtes mare i aquis
— multis ſemen negotiatoꝛum quaſi meſſium in letarum negotiatoꝛes gẽtium.
neüni CPro charthagine in hebreo ſcribitur tharſis qd oẽs ſimiliter tran ſtulerũt: Tharſis autem interpræ/
onis tatur cõtemplatio ſiue exploratio gaudii: tirii quoq; qd hebraice dicitur cethim interpᷣtatur mars
ſhem congelaſcẽs & p phenicæ: apud eos ſidon legitur: Arguũ tur itaq; hii quos malarum cogirationum
“ turba circũdat.Et qui uolẽtes iuxta apoſtolum diuites fieri incidũt in tẽptatiões: & laquæos & deſi
uced⸗ deria multa: & noxia quæ detrahũt homines in ꝓfũdum: Et dicitur eis qd ululare debeant ſcientes
ind omnes negotiationes mundi huius eſſe perituras: & cõtemplationẽ gaudii atq; læticiæ in luctum
ibi lachrimaſq; uertendã: Mare enim hoc ultra nõ poterit nauigari ſed omnia cõgelaſcent & coloniæ
Gnlkid tyriorum captiuæ ducentur in pœnas: NQulli eni alii ſimiles ſunt qui habitãt in inſula iſta niſi nego
u da tiatoribus qui circũferuntur omni uẽto doctrinæ: & de aliis ad alia uitia trãſeunt: Habitamus aùt
Cquni inſula quãdiu tẽptationibus huius ſeculi tũdimur: & ex omni parte noſtra inſula atq; nauicula ma
gnc⸗ ris feritur fluctibus Huius ãt inſulæ negotiatores de ſidone ſunt quæ interprætatur uenatrix: & in
nuik qua habitant plurimi uenatores: De quibus ſcriptum eſt liberauit te de laquæo uenãtium:Et ĩ alio
ul loco dicẽs:Anima noſtra ſicut paſer erepta eſt de laquæo uenantium: Omnes autem negotiatio/
tort⸗ . nes gẽtium ſegetibus cõparantur quæ cito areſcunt ſiue meſſibus fluminibuſq; cum gentibus peri
üi⸗ turæ uiã ſed deteriam: Ideoq; cum gentibus perituræ ſunt: Vbi nos legimus ſemen negotiatorũĩi
mrin hebreo ſcriptũ ẽ ſemẽ ſior:qd ſubaudit᷑nihil eo qd aq̃s turbidas habeat ꝗbꝰægypti ſegetes irrigãt᷑.
lerci C Erubeſce ſydõ dixit mare:foꝛtitudo autem maris ait:MNõ pturiui neqʒ peperi neqʒ enutriui
RR iuuenes:neq; exaltaui virgines:Cũ aũt audituʒ fuerit in egypto appꝛehendet eos doloꝛ.
eumn CSuper tyro ſeculi huius mare in quo habitãt animalia parua cũ magnis:& draco quem plaſma⸗
rinon uit deus ad illudendũ ei: uidens uenatoribus xp̃ᷣi qui de oĩ monte uenãtur & colle captos: qui priꝰ
Va a demonibus capti fuerãt. Ioquitur ad contrariã fortitudinẽ uenatoꝶ: quæ interprætatur ſydon: &
minte dicit ei: Erubeſce ſydon:nõ.n.parturiui:neq; peperi:mec captos ate nutriui iuuenes: nec eleuaui uir
nin- gines quax ſtultitia in euãgelio condemnatur: Mea. n. parturitio & partus & nutrimentũ & eleua-
oe⸗ tio uirginũ: apoſtolorum xpi parturitione deleta eſt: quoꝶ unus loꝗ batur: Filioli mei quos iterũ
D parturio:donec xpᷣs formetur in uobis:& lac uobis potum dedi nõ eſcã:Et rurſum. Volo aũt uos
rs oẽs uirginem chaſtã exhibere xp̃o: Cum hoc ægyptus audierit qᷓ hebraice dicitur meſraim:qqd in⸗
tni terprætatur e BVUWααW ideſt tribulans & coartans: & iã ipſa terræbitur: ſe quoq; intelligens ea-
o dem qᷓ tyrus paſſa eſt eẽ paſſuram: Quod cum ad oĩa uitia referatur. põt in hereſeõ diuerſiate ſenti-
inmariit ri:qñ alia capta hereſi alia pertremeſcit & in alterius confuſione:alter ſe ca piendũ eſſe ſentit. Quõ
nit autem de ſodomis dicitur qm̃ ſi facta fuiſſent ſigna in eis quæ facta ſunt in capharnaum: mãſiſſent
“ uſq; hodiæ: Et infertur. Veꝶ tamen ſodomis tolerabilius erit in die iudicii quã uobis:ſic & de tyro
* & de ſydone diſcimus ſaluatore dicente: Verum tñ tyro & ſydoni leuius erit in die iudicii quã ci/
f uitati illi. Vnde & cananea q̃ ad prædicationem xp̃i filiam.i.animam ſuã grauiſſimo demonio ue
vari intelligebat: exiſſe dicitur de finibus tyri & ſydonis: Neq;.n. poterat aliter occurrere ſaluatori:
. niſi tyri & ſydonis terminos reliqſſet: Ita charthaginẽ ululate qui habitatis in ĩſula: Non. n. hæc eſt
vi⸗ contumelia ueſtra principio anteꝗᷓ traderetur: Qcd' ſequitur deducent eam pedes eius longe ad pe
li regrinandũ:de hebraico additum eſt: & ſtellis ilſuminantibus prænotatur. O tyri qui habitatis in
anguſtia:& in inſula cõmoramini: qui ex oĩ parte expoſiti æſtis tẽptationum fluctibꝰ: Recedite de
ea & tranſite charthaginem: Ideſt tharſis atq; ad uerũ gaudium feſtiate lugentes antiqua peccata
n & ueterẽ cõtumeliam quã aut ipſi aliis inferebatis:aut patiebamini ab illis: Hoc aũt ideo præcipio
ſ ꝗa tyꝶ urbẽ ueſtrã de ſuis ſedibus & ꝓpoſito cernetis ad terminos alios migraturã: Qñ ueteri er/
n rore depoſito euangelio ſaluatoris colla ſubmiſerint: ut ꝗ prius habitabant in anguſtia: Recedãt
ii longius: & aduenæ ſint atqʒ incolæ dñi ſaluatoris: Quis cogitauit hæc ſup tyrum: Numquid mi-
6 nor eſt aut nõ præualet? Negotiatores eius principes chanaan incliti terræ dñs ſabaoth cogitauit

. diſſoluere oẽm continentiã gloriantiũ: & dehoneſtare oẽ quod inclitum eſt ſuꝑ terram. Verbum
.

Liber Septimus
chanaan de theodotionis editione additũ eſt: pro quo aquila negotiatores tran ſtulit: Interrogat et
go ſpiritus ſanctus: immo interrogationem còſfirmat. quod dñs aduerſum tyri principes cogitant
quorum ois induſtria eſt negotiationibus opes quærere. Et quomodo in euãgehlio legimus inſtito

res margaritarum. qui oĩbus uenditis unam cupiẽtes emere margaritam. & utiq; appellandi ſunt

incliti negotiatores nõ terræ ſed cæli:Sic econtrario negotiatores tyri: hoc eſt tribulationis & an.
guſtiæ appellandi ſunt incliti terræ: quia quod agũt terram reſpicit: & principes chanaan quod in/
terprætatur fluctuantes atq; cõmoti.Nõenim ſtatuunt ſup petram pedes ſuos nec poteſt de eis di
ci. petra refuglum herinacuis: ſiue leporibus: ſed illud potius quod iuſtus pœne paſſus eſt ſuſtinens.
Mei autem pœne moti ſunt pedes: pœne effuſi ſunt greſſus mei. Dominus ergo exercituũ hoc con
ſilium co gitauit: ut diſſolueret peſſima negotiatorũ uincula immo cumpactam miuriã diſſiparet:
per quã cuncti qui tyro ſubditi ſut ſuperbiunt: Quodq; itulit: & dehoneſtare oẽ quod glonioſum
eſt ſuper terrã: Non qd dñs dehoneſtamenti auctor eſt: ſed quod per ſe ignominiæ patet: oſtendit

eſſe ignominioſum. Qd' quidem & de ſacerdotibus in leuitico legimus: contaminatione conta-

minauit eũ haud dubium quin ſacerdos non quo ſacerdos contaminatiõis auctor ſit:ſed quo oſtẽ
dat eum contaminatum qui prius mundus plurnmis uidebatur.

„ ℳ6

Operare terram tuam:æ enim naues nequaqᷓᷓ veniunt de carthagine: 2 manus tua nequaq

pꝛeualet neqʒ; in mari pꝛouocat reges. Q¶Multum a cæteris interprætibus

& ab ipſo hebraico in hoc loco.lxx.diſcordat ædi tio: ſed propoſitũ perſequamur: Supra dixerat: Ite

carthaginem: ululate qui habitatis in inſula: Nunc contrarium loquitur: quia naues de carthagine

ultra nõ ueniunt operare terra tuã: Profuit enim tyro naues: nterire peregrinas: ut cogatur ope/

rari terrã ſuã. De qua ĩ ꝓuerbiis dicitur. Qui operatur terrà ſuam: ſaturabitur panibus ut nequaꝗ de
incerto fructuum naufragorũq; diſcrimine: Sed operis ſui uiuat frugibus. De quibus in ſpalmis ad.
juſtum camitur. Labores manuũ tuarũ manducabis. Scriptũ eſt in oſeæ: Meretricis uias ſeptas eſſe a
dño ſpmis ne ſequi poſſit amatores ſuos: & hac neceſſitate cõpulſa reuerteretur ad uirũ ſuum priſti
num. Quod & in ſeculi rebus frequenter ammaduertimus multos qui proſperis & habundãtia om
nium rerum dñm ſentire non poterãat: intelligere p inopiam: & cõuerti ad opera iuſtitiæ: poſtꝗᷓ ma
nus eorũ nõ præualuerint fœlicitate huius ſeculi pfrui: quæ prius ĩ mari ꝓuocabat reges: Siue iuxta
ſymmachũ conturbabat: quoꝶ cor in manu dei eſt. Atq; utinã & nos maris huius negotiatione cõ
tempta operemur terrã noſtrã: & nequaꝗᷓ expectemus naues carthaginis ſiue naues tyri. Quæ car⸗⸗
thaginem ire conſueuerant: ne ſubiciamur poteſtati draconis qui dominatur in mar. Sed ſtabile
gaudiũ figamus ĩ terra immo ad cæleſtia feſtinãtes: operemur terrã noſtrã ut hic ſeminãtes:ibi me

tamus: Man. n. noſtra quæ prius ĩmundis negotiis uerſabatur & præpotẽtia hac fœlicitate etiã re

ges.i.ſanctos de ſtatu ſuo poterat cõmouere: fiat imbecilla in rebus maris: ut fortis ſit in opere terræ

ſuæ (Dũñs ſabaoth præcepit de chanaã pdere robur eius: & dicet: Nequaꝗᷓ adicietis imunam facere

& iniqtatem uirginis filiæ ſydon) Tyrũ & ſydonem eẽ in terra chanaan & ſupra onñdimus: euange
lii teſtimoniũ proponentes in quo legitur chananeã mulierẽ: ſiue ſyrofeniſſam exiſſe de finibus ty
ri & ſydonis & occurriſſe dño ſaluatori: Oĩs autem aĩa quæ in ſeculi fluctibus poſita eſt: & circũfer

tur oĩ uento doctrinæ: chanaan appellãda eſt:qᷓ interpelſatur quaſi fluctuatio ſiue commotio: Vnñ &

ad ſenẽ adulterum dicitur: Semen chanaan & nõ iuda ſpecies decœpit te. prodeſt igitur tyro & eiꝰ
anguſtius robur perire chananeũ ut dicatur habitatoribus eius: qd ultra nõ ualeant iniun facere
& opprimere iniquitate uirginẽ filiam ſydoms: Quicũq; a diabolo capitur. induetur indiuerſoꝶ ꝑ
turbatione uitioꝶ: & tradetur in cõtumelias ignominiæ: ut polluat corpus uoluptatibus: & turpuu
dine:iſtæ filius uel filia eſt ſydonis: Et hoc ſciendũ: qd ſabaoth in hebraico nõ habetur: & contra rio
unirgo de hebraico addita ſit:ſi iueris ĩ citios:neq; ibi erit reqes tibi. & ſi ad terrã chaldæoꝶ: & ipſa ua
ſtata eſt ab aſſyriis. Quodq; ſequitur. De theodotionis editione ſub aſteris additũ eſt: Fundauit eã
ſiim ſtatuerunt ꝓpugnacula eius: ſuſcitauerũt turrem eius: & abſq; aſteriſcis iungitur: paries eius ce/
cidix. citii. interprætantur plaga conſũmata ſiue pfecta: Chaldei in hoc loco: quaſi uuera aſſy rii argu
entes: Siim ethimologiã: nec nos potuimus iuenire:nec cæteri interp̃tes qui ipſo quo apud hebræ
05 ſcribitur noie tranſt ulerũt. Dicitur ergo ad tyrũ qd licet ad citios ire cõtendat:& anguſtiarũ ſua
rum plagã uitare: pditam ẽt ibi requiem iuenire nõ ualeat. Rurſũq; ſi cupit ire ad chaldæos & uber
tate eoꝶ ac rerum oĩum habundatia pfrui: etiã illos inueniat deſolatos: arguentibus aſſy rus eorũ
ſterilitatem. Iuxta qd & apoſtolus traddit peccatores ſatanæ: ut diſcant nõ blaſphemare: qui tradũ-
tur in interitũ carnis ut ſpũs ſaluus fiat. Chaldæorum aut ſüm fundamenta iecerunt: quos itelligo
demones peſſmos:qui & propugnacula: & turres ſupbiſumas: urbes chaldeæ contra ſcientiã dñi

ſuſceperunt: ſed oĩs eoꝶ edificatio in ruinas concidet. Seqtur paries cecidit: Niſi.n. dns ediſicauerit

domũ: ĩ uanũ laborauerũt ꝗ ediſicãt eã. Sæpe uidemus in ſeculo quoſdã de uno pꝓpoſito trãſire ad
aliud:uerbi gratia ut qui militiã male expti ſunt: trãſeãt ad negotiationẽ: Rurſumq; cauſidicos bel
latoꝶ arma corripere. Mutãt induſtriam: ut mutent infelicitaté: & nihilominus diſpenſatione dei
his quos ſaluare dignatur oĩa nitentibus euenire cötraria: ut per inopiã ac miſerias: cogantur non
in ſe: ſed in creatore ſuo habere fiduciam. VlIulate naues carthaginis: qm̃ periit fortitudo ueſtra.
Naues enim

W
W

Nue⸗
eti
ſunt
inoktu
condta
etro⸗
attece
CE
hois⸗
fetri
ſos:
nis
4
mec
Co
habe
oſ
cola⸗
iuq
mt
hons
Uiten
cror
luent
uoch
uki
t⸗
ui
Uir

6

»„
W
Super Eſaiam.
ete M
Ghtn Naues enim ut ſupfa per ierunt:ſiue non uenient:ſed periit ſortitudo eote: Tarſis ſcdm aliam inter
Ge prætationẽ:in linguã noſtram uertitur conſumatio ſex: ſiue lætitiæ: In ſex autem diebus mundũ
Wl iſtum factum legimus: ꝗq iuxta traditionem eccleſiaſticã: poſtea conſümabũtur oĩa bona ſeculi hu
u ius:Et uniuerſus mortalium labor: incerto nauium curſui comparabitur: quod cito peritura ſint &
l cuncta nauigãtiũ fortitudo ſaluatur.Vñ & in ſalomone ſcriptũ ẽ. Ciuitates firmas aſcẽdit ſa piẽs: &
etch deſtruxit munitiones eaꝶ. Quicqd. n. hereticoꝶ & ſapientiæ ſecularis: contrariorumq; dogmatum

ihrn arte componitur: uir eccleſiaſticus deſtruit: & ſuis docet pedibus eſſe ſubiectum.
idreen CEct erit in die illa derelinquetur tyrus ſeptuaginta annis:ſicut tpᷣs regis vnius:ſicut tempus
hoĩs Et poſt.lxx.annos.erit tyro quaſi canticũ meretricis. Sume cytharaʒ. vagare ciuitas me
retrix oblinioni tradita. Bene cythariza.plurimũ canta:vt ſit tui memoꝛia. Poſt.lxx.autẽ an⸗

*
e
Ullayer
es

Olot
in nos:viſitationẽ faciet deus tyri:⁊ iterum reſtituetur in canticum:eritqʒ negotiatio ommbus re
rcann gnis oꝛbis terrarum ſuper faciem terre. Et erit negotiatio eius:? merces eius ſancta domi/
docce no:MNon ipſis congregabitur:ſed his qui habitant coꝛam domino. Ommis negotiatio eius co⸗
Ldn medere ⁊ bibere in conſolationem memoꝛiale coꝛam domino.
eannd CHoc quod dicitur memoriale coram dno:& ſuper faciẽ terræ & ſicut tẽpus hoĩs: in hebraico non
n habetur: ſed in græco additum eſt. xx. autẽ annis tyrus quondam coanguſtata dimittitur ut exple
AE to ſolitudinis tempore: carmẽ quondam meretriciũ uertat in laudes dei: aſſumenſq; cytharã oẽs
eurlte cordas habeat concinẽtes: ut poſtꝗᷓ bene concinuenit & multa cantauerit: fiat eius apud deü memo
nagme ria: qᷓ pp fornicationẽ obliuioni tradita erat: Et reſtituatur ĩ priſtinũ ſtatu habeatq; diuitias regno-
r de, rum: totius orbis: & mercedes laboris illius nequaꝗᷓ tyriis congregẽtur: ſed his qui habitant oibus
Nuſee bonis quæ in conuiuii lætitiã cunctox fuerint labore collata: in autem tyꝑ ſermo diuinus ad pœ
Unna nitentiam cohortatur: & labores eius atq; mercedes dnño ſanctiticandas eſſe promittit :qui nõ pec/
taseſe⸗ catorum ſpem ſalutis habeat:ſi tñ bene cecinerit & uniuerſæ cordæ uirtutum qᷓ quondam fuerãt re
m utt laxatæ in laudes dñi cõponantur: Legimus in quadrageſſimo quarto pſalmo: qui ſpecialiter ad cõ
limnon iupctionem ſponſi & ſponſe:Ideſt ad dñi ſaluatoris & eccleſiæ pertinet ſacramẽêta: Dici inter cæte/
olin ra.Filia tyri in muneribus:faciẽ tuam præcabuntur diuites terræ. Et ipſe rurſum ſponſus ad ſpõſam
nemun tyriam loquitur: Audi filia & uide: & inclina aurem tuam: & obliuiſcere populi tui: & domũ patris
ec tui.quia cõcupiſcit rex decorem tuũ: Vnde & in deſcriptione pulchritudinis eius infertur: Aſtitit re
ren/ gina a dextris eius: inueſtitu deaurato circundata uarietate. Et iterum. Oĩs gloria filiæ regis intrin
table ſecus: Sin auũt concupiuit rex pulchrytudinem tyriæ pœnitentis: & uariarum habentis ornamenta
ziime uirtutũ:qᷓto magis merces eius:& negotiatio nõ in tyro pmanẽtium: ſed eoꝶ erit ꝗq habitant in cõ
ir ſpectu dñi: Qui poſtqᷓ egerint pnĩam audierint a dno ſaluatore Comedite amici & bibite: & ine--
Lenn briamini chermei: Quod ſit aut comedere & bibere & ſaturan oium collatione uirrutũù: fidelis le/
mde ctor intelligit. Septuaginta annis deſolatũ fuiſſe templũ: & Hieremias: & Daniel: & zacharias do⸗
erng cent:Et in eꝛechiele deſſodoma legi mus qd reſtituatur in antiquũ: & de ægypto:qd poſt deſolatio
niborv nẽ terræ ægypti & ariditatẽ fluminũ: ueterẽ recipiat ubertatẽ: Sep tenarius aũt & ſep tuageſimus nu
crcite merus: q uel de ſingulis diebus: uel de ſeptẽ conficitur decadibus pfectam ſignificat & conſumatã
üd pniam. Vt iuſtæ tyrus expleto pniĩæ tpe: in antiquum redeat ſtatũ, de hac arbitror meretrice & illd
e in ꝓuerbiis ſalomonis myſtico ſermone ſignari. Ne attendas peſſimã mulierẽ: mel. m deſtillat de
. labiis mulieris meretricis: ꝗq ad breue impinguat fauces tuas: & poſtea amarius felle reppenes. Per
cct feneſtrã.n. domus ſuæ in plateas ꝓſpicit: qa Ilata eſt & ſpacioſa uia ꝗᷓ ducit ad mortẽ: & quẽcũq; in
ſipientẽ uiderit iuuenem: ſapiẽtes quippe temptare nõ audet: & tranſire iuxta angulos qui rectam
ke lineam perdiderunt: loquitur ei in tenebris & in chaliginem: & ſub ſpecie uoluptatum quaſi uicti/
lal

en⸗ mam ducit ad mortẽ: Hæc ſi conuerſa fuerit & bene cecinerit: & perfectæ pœnitentiæa annorum té
ihhu⸗ pus impleuerit: comedet & bibet & ſaturabitur: audiat nouatianus: & taceat.
uie FEIXPLICIT LI BER SEPTIMVS: I NCIPIT LBER OCTAVVS.
— —EEyzxtus & Septimus ſuperiores libri allegoriã ꝗnti uoluminis continẽt

eisce

n R quẽ olim hiſtorica explanatione dictaui: præiens opus.i. Octauꝰ liber
hebre ANad cœptã interpᷣtationẽ reuertitur: ut & hiſtoriã & tropologiã: iuxta
nilu utramq; editionẽ pariter ͤllltat. Qua ſi longa tibi uidetur: O uirgo
ubel Expi euſtochium: nõ mihi iputes ſed ſcripturæ ſanctæ difficultati:præ
olul Z cipuæq; eſaiæ ꝓphetæ: qui täãtis obſcuritatibus inuolutus eſt: ut præ
dli/ magnitudine rei breuẽ explanationẽ putem ꝗ per ſe longa eſt: Certæ
ligo nos ſtudioſis ſcribimus & ſanctà ſcripturam ſcire cupientibus non fa
dii ſtidioſis: & ad ſingula nauſean ribus⸗ Qut ſi flumen eloquètiæ: & con
Weiit N cinnas declamationes deſiderãt: legant Tullium Quintilianũ: Gal-
end S „ lionẽ: Gauinianum: & ut ad noſtros ueniã Tertulianum. Cyprnianum
bel =1Minucium. Arnobium. Lactantium: Hylarium. Nobis propoſitum ẽ
ecel eſaiam per nos intelligi: & nequaꝗᷓ ſub eſaiæ occaſione noſtra uerba laudari.
14 F 11

U

Liber OQctauusc.xxiiii.

. . eete
E Eͤce dũs diſſipauit terrã:⁊ nudauit eam:⁊ affliget faciẽ eius:⁊ diſperget habitatoꝛes pwon
Beius. Et erit ſicut populus ſic ſacerdos:⁊ ſicut ſeruus:ſic dñs eius. Sicut ancilla: ſic uin
. MHdomina eis: Sicut emens: ſic ille qui vendit:Sicut feneratoꝛ.ſic is qui mutuum ac⸗- Porinea
ꝗ Ecipit. Sicut qui repetit: ſic qui debet diſſipatiõe:Diſſipabitur terra:⁊ direptiõe pꝛeda lanl
EA. EQAllbitur: Dominus. n. locutus eſt verbũ hoc. Cboſt ſpecialẽ ſingularum gen irti
tium correptioné. Iudeæ: Babylonis: Philiſtim: Moab:⸗Damaſci: Iſrael. gypti:Deſerti maris: Idu⸗/ nit
meæ: & arabiæ: Vallis uiſionis. Ad extremũ tyri: in quaru explanatiõe ſcripſimus ꝗᷓ potuimus. Nũc muse
quid totus orbis in cõſumatione paſſurus ſit: ppheticus ſermo deſcribit: & nequaꝗ de ſingulis gẽti nie
bus. Sed decunctis pariter ꝓphetatur: Et primù quidẽ qᷓ impi tormẽta paſſuri ſint: & qũo iuxta euã cue⸗
gelium & apoſtoluũ pertranſeat cælũ & terra: & nigura mundi iſtius: & deducã tur peccatores in in- lige
ſernum. De quibus ſcriptũ eſt: Ingrediẽtur ad extrema terræ: tradẽtur in manus gladii: partes uul/ inne
pium erunt. Dein ꝗa ꝓ qualitate: meritoru multæ ſunt manſiones apud patrẽ: dicitur qũo ſancti ra ert⸗
piantur in nubibus obuiam dommo in aere. & ſemp cũ eo futuri ſint.Pro diſſipata terra. lxx. corru d
ptum orbẽ interprætati ſunt.Et pro afflicta facie illi us. i. terræ. idem träſtulerunt & reuelabit faciẽ dbi
eius ut procedãt mortui de ſepulchris ſuis. ſiue nudauit eã: ut oĩa opera eius proferãtur in publicũ CA
& diſpergantur habitatores eius ĩ diuerſa loca:præmiis uel ſuppliciis deſtinati. tũc nulla erit diuer gen
ſitas inter nobilẽ & ignobilem: ſacerdotẽ & laicum: ſeruũ & dñm: ancillã & dominã: diuitem & nn.
pauperem:fœneratorem & eũ qui ere alieno pᷣmitur. ementem atq; uendẽtem. Oẽs. n. ex equo ſta/ C0
bunt ante ttibunal xpᷣi:nec erit acceptio perſonarũ apud deum. Quod & iob eiſdem ꝓpe modum E
uerbis loꝗtur: Paruus & magnus ibi ſunt. & ſeruus nõ timens dominũ ſuum. Et ſaluator in euan- .
gelio. Cui oẽ iudiciũ traditum eſt pleno ſermõe teſtatur. Diſſipabitur ergo terra & oĩa terrena ope ſal
ra redigẽtur ad nihilũ: ut abolita imagine pmaneat imago cæleſtis. Prius. n. hõ deterra ter 8
renꝰ. Scds de cælo cæleſtis. qlis terrenꝰ. tales & terreni: & q̃lis ſupcæleſtis tales & ſupcæleſtes: Vt ſi
cut portauimus imagnẽé terreni:portemus imaginẽ ſupcæ leſtis. unde idẽ apoſtolus loꝗtur: Caro e
& ſanguis regnũ dei nõ poſſidebũt. Nõ quo ſcdm hereticos diſpeat natura corporũ ſed quo corru o
ptiuũ & mortale hoc ĩduat ĩmortalitatẽ: & hæc oĩa fiẽt: ꝗqa qd futurũ ẽ:pꝓphetas dommꝰ ẽ locutꝰ un
CLZuxit? deffluxit terra.⁊ inſirmata eſt:Deffluxit oꝛbis inſirmata eſt altitudo populi terre: ⁊ mn
terra interfecta eſt ab habitatoꝛibus ſuis. LxXxX: m
Xuxit terra:coꝛuptꝰ c oꝛbis:luxerũt excelſi terre: Terra at egit ipie ꝑꝑ habitatoꝛes ſuos ””
CDeus ſupbis reſiſtit & humilibus dat gratiã: unde prima ſnia ẽ cõtra eos qui excelſi ſunt terræ: ut 1
infirmẽtur uniuerſa qᷓ nc fortia ſunt: pp eos qui ſanguinem ſanguini miſcuerũt: & in morem ſan
guimis abel interfectorũ cruorem ad deum clamare fecerunt.
Quia trangreſi legẽ ſunt:mutauerunt ius diſſipauerunt fedus ſempiternus:pꝛopter hoc ma
lcdictio voꝛabit terram:⁊ peccabunt habitatoꝛes eius: Ideo inſanient cultoꝛes eius:⁊ relinquẽ
tur homines pauci. LxXxX. CAQAuia pꝛeuaricati ſunt legẽ mutauerunt
pꝛecepta teſtamentũ eternũ:pꝑ hoc maledictio voꝛabit terram:quia peccaueꝛunt habitatoꝛes
eius:ideo paupeꝛes eꝛunt habitatoꝛes teꝛe:⁊ dimitent homines pauci.
CAudiant iudæi ꝗ ſe ſolos legem accepiſſe domini gloriãtur. qd uniuerſæ primũ gentes totuſq;
orbis naturalẽ acceperit legem & idcirco poſtea lex data ſit p moyſem: quia prima lex diſſipata eſt
de qua apoſtolus loꝗtur. Cũ. n. gentes qᷓ nõ habent legem naturaliter ea ꝗ legis ſunt faciunt: iſti le O”J”
gem nõ habentes: ipſi ſibi ſunt lex: ꝗq oſtendũt opus legis ſcriptü in cordibus uis. Qui igitur has le C
ges obſeruauerint: pmia cõſequentur. ꝗq neglexerint eas: ſuſtinebũt ꝗᷓ nunc ſermo ꝓpheticus cõmi C
natur. Et quũo in principio benedixit deus oĩ creaturæ quã fecerat: ſic in cõſumatione mũdi maledi C
cet his ꝗ terreni ſunt: & nõ fuerint peregrini ſed habitatores terræ: & in ea peccauerint: ꝗ obliti cõ- i
ditionis ſuæ cõtra ſe mutuo furore bacchati ſunt: & pauci remanebũt ꝗ habeãt imaginẽ ſupcæle/⸗ HMUVUVͤ
leſtẽ: Siueiuxta ſeptuaginta paupes erunt habitatores terræ: quia ſpiritales diuitias perdiderunt. O””Zẽ

CLZuxit vindemia infumata eſt vitis:ingemueꝛunt oẽs qui letabant᷑ coꝛde:Ceſſauit gaudium
tympanoꝛũ:quieuit ſonitus letantiũ:Conticuit dulcedo cythaꝛe cũ cantico:non bibent vinum:
amaꝛa eut potio bibentibus illã:attꝛita eſt cinitas vanitatis:lauſa eſt ois domus nullo intꝛo/
eunte:clamoꝛ eꝛit ſuꝑ vino in plateis:Seſeꝛta eſt oĩs letitia:tꝛanſlatum eſt gaudium teꝛꝛe:e ꝛeli
cag eſt in vꝛbe ſolitudo: ⁊ calamitas oppꝛimet poꝛtas:quia hec eꝛunt in medio populo:um.
CIn conſumatione mundi.pᷣteritarum delitiarũ recordatio erit materia cruciatuũ: unde & diues .
ille in cõuiuio purpuratus ꝗ receperat bona ſua in uita ſua: eleuans oculos de inferno lazarum cer
nit in requiæ. Et ds increpãs diuites & luxurioſos atqʒ ridẽtes: loqtur in euãgelio. uhe uobis diui
tes qm̃ recepiſtis cõſolationẽ ueſtrã.uhe uobis ꝗ nũc ſaturati æſtis qm̃ exurietis: uhe uobis ꝗ ride-
tis nunc: quia lugebitis & flebitis. Quãdo igitur fuerit reſurrectio mortuorum & iudiciiaduenerit
dies: tunc lugebit uinũ atq; uindemia. de qua moyſes loqtur: de uindemia ſodomorũ uinea eorũ:
ago eorũ de gomorra: uua eorũ uua fellis. botrus amaritudinis eorũ. Furor draconũ uinum eo/
rum:& furor aſi pidũ inſanabilis. tunc oĩs potio ſiue ut hebraice dicitur ſycera:ldeſt hebrietas q ſta/
tum mentis euertit: & hoĩes uigilare non patitur: amaritudine cõmutabitur: ꝗᷓ ad tempus utẽtibus
ſe mella

Super Eſaiam.

D ſe mella mentitur: & in nouiſſimo amarior felle reperietur: Tũc omnis dulcedo lætantium & tym
lt panorum ac cithare ſonitus in planctum uertetur: ac gemitum: Ingeramus hoc teſtimonium his

dume, qui in conuiuiis non ſolum gula & hebrietate: ſed & auribus Iluxuriat: ut per omnes ſenſus animæ
i fortitudo molleſcat: Atteretur ciuitas uanitatis: ſiue omnis ciuitas: uel ſpecialis babylon quæ ſe-⸗
nn det in ſeptem montibus purpurata: cuius ſupplicia in apocalipſi legim us: Pulchræq; dixit urbẽ ua-
N nitatis: Si enim de cælo & terra & de omnibus quæ terrena ſunt dicitur. Vanitas uanitatum omnia
nn di uanitas:quanto magis hoc de una urbe dicendum eſt: quæ totius orbis pars modica eſt. Tunc do-
glige mus quarum nunc ſunt aurata laquearia: & pauperibus: abſq; tecto & tugurio fri gore morientibus
nnnen parietes earum ueſtiuntur marmotum cruſtis: & ſectio roboris nitore reſplendent: remanebunt ua
Cin cuæ: Clamor erit in plateis ſup uino. Nõ in arcta & anguſta uia ꝗᷓ ducit ad uitam: ſed ĩ lata & ſpacio
uneg, ſa quæ ducit ad mortem. Super uino & ebrietate erroris eorum qui dormierunt ſomnum ſuum: &
loſnan inuenerunt nihil omnes uiri diuitiarum In manibus ſuis: Tranſlatum eſt quippe in cælos gaudiũ
lrn terræ: & relicta eſt in urbe quondam cæleberrima ſolitudo: & portas uiarum frequentium p quas
hbtti populoꝶ influebant agmina opprimet habitatorum calamitas: Et ut ſciremus perſpicuæ de totius
npoblal Orbis interitu nuntiari ntulit. Hæc erunt in medio terræ: in medio gentium ſiue populorum.
eürcer CQuomodo ſi pauce oliue que remanſerunt excutiantur ex olea:⁊ racemi cũ fuerint finite vin
item demie:hii leuabunt vocem ſuam atoʒ laudabunt cum gloꝛificatus fuerit dominus hinnient de
gvoſta⸗ mari:pꝛopter hoc in doctrinis gloꝛiſicate dominum in inſulis maris nomen domini dei iſrael.
modum CQuanta ab hebraica ueritate in hoc loco. Ixx. diſtet tranſlatio ſequentia uerba monſtrabunt.
neuan⸗ CLXX. Quomodo ſiquis excutiat oliuã:ſic excutient eos:Et ſi quieſcat vindemia:iſti clamoꝛe
enn0le vociferabunt. Qui autem relicti fuerint ſuper terram.letabuntur cum gła dñni:Conturbabitur
eemart aqua maris:ppterea gloꝛia dñi in inſulis erit maris:nomẽ dñi gloꝛioſ⸗ uz crit dom ini dei iſrael.
henyt CRelictis hominibus paucis: quando maledictio uorauerit terra: & in urbe fuerit ſolitudo:& hæc
nurce, uniuerſa contigeriĩt in medio terræ. In medio populorum & gentium. Tanta erit ſanctorum pauci
Tooconn tas:de quibus dominus loquitur in euangelio: Multi uocati et pauci electi: & tam nehemens pra ſſu
eboers ra iuſtorum: ut temptentur ſi fieri poteſt: etiam electi dei: & paucitas eorum bacis oliuarum rariſſi-
