peſſimus immũdo ſpũ cõflat uaſa iniquitatis: & ꝓfert ea in pditionẽ. Qui ſcire debet quod huiuſce

modi uaſa ꝓſperũ iter nõ habeãt: ſed in curſu medio cõfringãtur. Quæ ſint aũt uaſa:ſequenti ſer-

mone demõſtrat. Et oĩs uox quæ ſurget cõtra te in iudiciũ. Oẽs eos uinces: uaſa iniquitatis uocem
habẽt: quæ uox ſurgit cõtra æccleſiã quãdo ponũt heretici in excelſum os ſuũ: & lingua eoꝶ per/-
tranſit ad terrã. Quodq; ſeqtur. Et obnoxii tui erũt in ea. Obællo pnotauimus: qd nõ tã a. lxx.quã
a malis ſcriptoribus uidetur additũ. Cu aut oẽm uocem ſurgentẽ aduerſum ſe eccleſia uicerit. Tũc
ſeruientibus dno & obœdientibus erit hereditas: & æterna poſſeſſio. De ꝗᷓ & in hieremia aliis uer/-

pis dicitur. Et merces operibus tuis. Habitatoreſq; eccleſiæ iuſti erunt dnñi. Omnis eni qui facit iuſti

tiam de deo natus. Quibus loqtur ds. Eſtote ſci qm̃ ego ſcũs ſum. CAPITVLVM. LV.
ſ. Mnes ſitlentes venite ad aquas:⁊ qui nõ habetis pecuniã ꝓperate emite ⁊ comedite
Aenite emite abſqʒ argento et abſqʒ vlla cõmutatiõe vinũ ⁊ lac.Quare appenditis

argentũ.nõ in panibꝰ? laboꝛẽ vm non in ſaturitate. . LXX.
CQui ſititis venite ad aquã.quotquot nõ habetis pecuniã:euntes emite ⁊ comedi⸗/
dite. ⁊ ambulate 2? emite abſqʒ pecunia ⁊ abſq; pꝛecio vinum.⁊ adipem. Quare emitis pecu/
nia ⁊ laboꝛemveſtrum non in ſaturitatem.
Verbũ hebraicũ.oĩ.De quo ſupra ĩ ꝓphetia cõtra arihel dixeraʒ qd eẽt ambiguũ: & uel ĩteriectio
nẽ uocãtis: ueli uhe ſigniſicaret. Hic ĩ pricipio capituli poſitũ ẽ: qd neqquã plagẽtis legitur: ſed uo-/
cantis affectu. Quia ergo omne uas fictũ cõtra æccleſiã dixerat cõterẽdũ: & oẽm uocẽ liguãq; qᷓ ſe
armauerat cõtra Iciam dei eẽ ſuperãdã. Prouocat credẽtes ad fluuiũ dei ꝗ repletus ẽ aꝗs: & cuius ĩ⸗
pœtꝰ lætificat ciuitatẽ dei: ut bibãt aq̃s de fõtibus ſaluatoris. Qui loꝗt᷑ ad ſamaritanã. Si ſcires gra
tiã dei: & ꝗs ẽ ꝗ dicit tibi da mihi bibere: tu petiſſes ab eo: & dediſſet tibi aquã uiuẽtẽ: qui. n. biberit

de aqᷓ quã ego dedero ei:fiet ĩ eo fõs aqᷓ uiuæ: & flumina de uẽtre eius fluẽt. Significãs ſpũm ſcũm:
quẽ credẽtes accepturi erãt: & de quo ꝓpheta myſtico ſermõe reſonabat.Sitiuit aĩa mea ad deũ ui/

uẽtẽ. Et iteꝶ. Apud te ẽ fõs uitæ ꝗ ipᷣe de ſe loqbatur. Me reliꝗrũt fõtẽ aqᷓ uiuæ: & foderũt ſibi lacus
cõtritos: ꝗ ñ pnt aq̃s cõtinere.Hasaq̃s ſpargũt nubes:ad q̃s puenit ueritas dei. Sicut ſcriptũ ẽ.Et nu
bes ſpargũt iuſtitiã. Præcipiturq; ſitientibus ut neꝗᷓquã bibant aquas ſior turbidas & tumẽtes gur-
gites aſſyrioꝶ. Sed pgãt ad aqᷓs ſyloe ꝗᷓ uadũt cũ ſilẽtio:nec timeãt æloquii pauptatẽ. ſiargẽtũ forte
n habeãt. Sʒ audiãt apoſtolũ dicẽtẽ. Gratia ſalui facti eſtis. Et dñs ad diſcipłos: gratis accepiſtis: gra
tis date. Mirũq; ĩ modũ emũt aqs abſq; pecunia: & nõ bibũt eas ſ comedũt.Ipᷣe.n. & aq́ & panis ẽ.
ꝗ de cælo deſcendit. Ergo qd ĩ ꝗbuſdã exemplaribus legit. Emite & bibite. Ab ĩpeniis ſcriptorib?
imutatũ ẽ. Qui putauerũt eẽ cõſequẽtius ſi biberẽtur potius aq̃ quã cõmederentur.Eſt ãt & pecu/
nia peſſima ſiue argẽtũ qd reprobat ſcriptura dicẽs. Pecunia ꝗᷓ dat᷑ cũ dolo: qᷓſi teſta reputabitur. Et
i alio loco argẽtũ ueſtrũ reprobũ.Et ẽ argẽtũ qd dei eloquiis cõparat.Eloqa dñi æloqa caſta argẽ
tũ igne examinatũ terræ purgatũ ſceptuplũ. Spræto igitur illo argento & pecuniis quibus aqs dhi
emere nõ poſſumus. Pergamus ad eũ qui tenens calicẽ ſacramẽti: diſcipulis loq batur. Accipite &
bibite

thoon

lD

mn
mein
iſeen
dona
ul
gne
cat
neſa
Peatn
uit
e
W
m

Super Eſaiam.

gihtert bibite:hic eſt ſanguis meus: qui ꝓ uobis effũdetur ĩ remiſſionẽ peccatoꝶ. Quod uinuʒ miſcuit &
binc ſapientia j cratere ſuo: oẽs ſtultos ſeculi mũdiq; ſapientiã nõ habentes prouocãs ad bibendum: & Hẽ
. noõ ſolum uinũ emamus:ſed & lac: qd ſignificat ĩnocẽtiã paruuloꝑꝶ: qui mos ac typus in occidẽtis DR
üg æccleſiis hodie uſq; ſeruat᷑: ut renatis in xpᷣo:uinum lacq; tribuatur. De quo lacte dicebat & paulus.
mmörr Lac uobis potũ dedi:nõ ſoliduũ cibũ. Et petrus. Quaſi modo nati paruuli rationale lac deſiderate.
Eſenii, Vnde & moyſes uinũ & lac in xp̃ᷣi intelligẽs paſſionẽ: myſtico ſermone teſtatur. Gratioſi oculi eius
auino & cãdidi dentes eius a lacte. Pro lacte ĩ præſenti loco: lxx. adipẽ trãſtulerũt. De quo ſcũs di/
tink cit in pſalmo. Sicut adipe & pinguedine repleatur anima mea. Er in alio loco. Cibabit eos d adi pe
gnenn, frumẽti: & de petra melle ſaturabit eos. Qui adipes non aliud quã myſticã carnẽ ſonãt. Ad quam
tläni ñs diſcipulos hortabatur dicẽs. Niſi comederitis carnẽ meã: & biberitis ſanguinem meum: non
Potolt habebitis uitã in uobis. Vnde & ĩ getſæmani traditus eſt qd ſignificat uallẽ adipeam ſiue pinguiſ-
W ſimã. Simulqʒ ĩcrepat eos qui ſecũtur ſapiẽtiã ſæcularẽ: & puerſas hæreticoꝶ ſimulataſq; dodanas
nit & phariſæoꝶ traditiões. Oẽſq; falſi noĩis ſciẽtiã quæ eleuatur cõtra deu: & magnis pᷣtüis ac labore
and coõtinuo appẽdũt argentũ ꝓ ea diſciplina in qua nõ ſũt panes: & ſudãt pro his cibis ĩ ꝗbus nulla ſa-
mitrl⸗ turitas ẽ. Ex quo oſtẽditur eã ſectãda eẽ ſapiẽtiã: ꝗᷓ nõ eſt in foliis ac flore uerboꝑꝶ: ſed in medullis
R ac fructibus ſenſuũ: qᷓ nõ aurẽ pᷣteruolat: ſed animũ reficit. Quã ut diſcamus ñᷣ trãſimus maria: nec
* magnis ſũptibus ĩdigemus. ſed ꝓpe eſt uerbum in ore noſtro & in corde noſto.
= Audite audiẽtes me:⁊ comedete bonũ:⁊ delectabit᷑ i craſſitudine anima veſtra.Inclinate au
eeihen rẽ veſtrã:⁊ venite ad me. Audite:⁊ vinet anima veſtra:Et feriã nobiſcũ pactum ſempiternum:
Ldin miſericoꝛdias dauid ſideles. LxYJI. „
itit CAudite ⁊ comeditis bona:⁊ delectabit᷑ ĩ bonis aĩa veſtra. Attẽdite auribꝰvfr̃is:⁊ ſegminivias
ninünt meas:⁊ audite me:⁊ viuet i bonis aia vr̃a.Et cõſtituã vobis teſtamẽtũ eternũ:ſcã dauid ſidelia. M

CNe quis putaret auditũ carnis eẽ nõ mẽtis:ad quẽ cohortatur audituros ſermo diuinus: nõ car/

. nis illis bona: ſed animæ pollicetur. Si enĩ inquit audieritis me: bona terræ comedetis. Siue bonuʒ

Eil q dicit. Ego ſum paſtor bonus. Et delectabit᷑ ĩ bonis: & ĩ craſſitudine aĩa ueſtra. Ergo bona quæ aĩæ
—dʒ B repromiſſa ſũt nò diuitiæ & corporis ſanitas & ſæculi dignitates: qᷓ etiã philoſophi appellãt indif-
en ferẽtia. Ideſt nec bona nec mala. Et P utẽtiũ qlitate uariãtur. Sed illa credẽda ſüũt ad q̃ᷓ nos cohortat
Kne, Qdaeus. Declina a malo & fac bonũ. Sinaũt bona aĩæ honeſtas uirtuteſq; dicũtur. Ergo & mala non
eder, aupertas: & ĩfirmitas corporis: & ignobilitas accipiẽda: ſed oĩa uitia ꝗᷓ uere mala ſũt. Deniq; abra/
id han nõ ideo bona huũit qa diues fuit:ſed ꝗqa diuitiis bene abuſus ẽ. Et lazarus ꝗ poſtea reqꝗeuit in ſi
ri nu eius. Nõ idcirco mala ſuſtinuit: ꝗa cũ ægeſtate paſſus ẽ tormẽta morborũ:ſed malis ꝗᷓ putabant᷑
ium ſæcnlo uera bona ẽ cõſecutus: unde & diues ille purpuratus: recepit bona ſua ĩ uita ſua:ꝗᷓ illi erant
latul bona:q ea arbitrabat᷑ bona:& c; lazaro nõ ecõtranio dicitur. Recæpit mala ſua:ſed recæpit mala ĩ ui
.. ta ſua. Quæ mala n illi ꝗ patiebat᷑: ſed aliis uidebãtur. Vtriuſq; rei exẽplũ nobis tribuit beatꝰ iob
Nnct q nec ĩ bõnis nec ĩ malis ſæculi uictus: ſed oĩa pari mẽtis firmitate ſuſtinuit. Quãobrẽ ſalomon præ
Man⸗ catur deũ. Diuitias & paupertatem ne dederis mihi Cõſtitue aũt mihi qꝗᷓ füt neceſſaria & ſufficiẽtia:
ne ſaturatus mẽdax efficiar & dicã. Quis me uidet: aut egẽs fierer: & iurẽ p nomẽ dñi. Si ãt hoc de
nelt pcatur ut nec diuitias habeat nec pauptatẽ: ſed tãtũ uictus neceſſaria.De ꝗbꝰ& apoſtolꝰdicit.Hẽn⸗/
ech, tes uictũ & ueſtituʒ his cõtẽti ſumus. Perſpicuũ ẽ diuitias: & egeſtatẽ: ſanitatẽ: & languorẽ: uolupta
tẽ: atq; cruciatus. Nec bona eẽ nec mala:ſed ꝓ ſuſtinẽtiũ diuerſitate bona & mala fieri. Ergo nõ iu/
tiecti⸗ xta. opü habüdantiã & delicatos cibos: & craſſitudinẽ corporis phaſideſq; & turtures
duo⸗ mulſũ merũ uxoꝶ pulchritudinẽ examina liberoꝶ dñs aĩæ pollicetur: ſed illas delitias ad ꝗ́s nos
gſe myſticæ puocabat dicens. Delectare ſiue delitiis fruere in dño: & dabit tibi petitiões cordis tui. Et
lus i/ alibi. Credo uidere bona dñi terra uiuẽtiũ. Et ĩ alio pſalmo. Buñdic aĩa mea dũm: & Oia interiora
gen mea nomẽ ſcũm eius. Qui ĩplet ĩ bonis deſideriũ tuũ. Deniq; ifert. Audite me & uiuet aia ueſtra. .
dibeti Oĩum bonoꝶpmiſſio uita eſt ſempiterna. Quod ſi uolueritis audire & aĩa ueſtra uixerit in æternũ
ſoür: feriã uobis pactũ ſempiternũ: miſericordias dauid fideles. De quibus idem pſalmiſta cãtabat. Miſe
leiui⸗ ricordias tuas dñe ĩ æternũ cãtabo in generatione & generatione annũciabo ueritatẽ tuã. Et ut ſci
ig amus ꝗᷓ ſint iſtæ miſericordiæ: ſequẽti ſermone demonſtrat. Semel iuraui in ſcõ meo ſi dauid men
Enn tiar:ſemẽ eius ĩ ſempiternũ manet: & thronus illius ſicut ſol i conſpectu meo:& ſicut luna pfecta in
ſgu⸗ xæternũ & teſtis ĩ cælo fidelis. Qui idcirco uocatur ſfidelis: da promiſſa cõpleuerit. Pro ꝗbus. xx. trã/
r ſtulerũt. Scã dauid fidelia: qd põt pro firmis accipi atq; robuſtis. Vt eſt illud. Fidelia mandata eius
r cõſirmata in ſæculũ ſæculi. Et in alio loco. Deus fidelis & nõ ẽ iniquitas in eo.Et apoſtolus paulus
5 Si negauerimus ĩquit eũ. Ipſe fidelis manet. Negare ſeipſũ nõ poteſt. Et ĩ alio loco ſcribẽs ad timo/
6 thheüu. Fidelis tione di Hoc ãt pactũ quod dũs pollicetur:nõ erit breue et
i⸗ theũ. Fidelis ſermo: & omni acceptione dignus. Hoc ãt pactũ quod d P r:noe e
9 unius tẽporis. Sicut fuit populi iudæoꝶ: ſed manebit æternu: ut ueniat uerus dauid. Etĩ euangelio
lt . cõpleãtur quæ ex dei pſona ſũt repromiſſa. Inueni dauid ſeruũ meũ:ẽ miſericordia ſcã unxi euũ. Cu-
i⸗ ius manũ poſuit ĩ mari: & fluminibus dexterã illius. Quẽ iuxta hezechiel p multa iã ſæcula dor-
ee mientẽ dauid appellat ſeruũ ſuũ:atqʒ paſtorẽ dicẽs.Suſcitabo uobis paſtorẽ unũ ſeruũ meun dauid.
C Ecce teſtẽ populis dedi eũ:ducẽ ac pꝛeceptoꝛẽ gentibus.Ecce gẽtẽ quã neſciebas nocabis: et

Liber xv. c. lv.

getes qᷓ nõ cognouerſit te ad te currẽt: pꝑ dñz deũ tuũ ⁊ ſactũ iſr ꝗ gloꝛiſicauitte. LCxx.
C Ecce teſtimoniũ iĩ gẽtibꝰdedi eũ:pꝛicipẽ ⁊ pcipiẽte gẽtibꝰ:gẽtes qͥ neſciebãt te iuocauerũt té. Ley
Et populi ꝗ ignoꝛabãt te:ad te cõfugiẽt:pꝑ diiʒ deũ tuu? ſactũ iſrahel gꝗa gloꝛificauit te. en
CProuocauerat ad credẽdũ populũ iudæo : ut ĩclinarẽt aurẽ ſuã: & pactu acciperẽt ſempiternum letti
Quod dũs dauid repromiſerat: abraham & ſemini eius dicẽs. In ſemine tuo benedicentur gentes. unn
Quod apoſtolus paulus ediſſerens. Nõ dixit ait.In ſeminibus ſed in ſemine qd eſt xp̃s. Et ga ſciebat le
illis nõ credẽtibus credituros eẽ populos: trãſit ad gentes & dicit. Miſiſſe ſe filium ſuüũ teſtẽ uel teſti hiie.
moniũ cunctaꝶ gẽtium ꝗ præcepta illius atq; mandata populis nuntiaret. Qui de ſeipſo loquitur. heli
Oportet prædicari euangeliũ iſtud: in oĩ orbe in teſtimoniũ cũctis gentibus. Deniq; ſuperbiẽtẽ pi e
latũ hoc ſermone cõſutat. In hoc natus ſu: ut teſtimoniũ pᷣbeã ueritati. De quo apoſtolus paulꝰ ſcri
pit timotheo. Vnus mediator dei & hominũ homo xps ieſus: qui dedit ſe redẽptionẽ ꝓ oĩbus teſti
moniũ tẽporibus ꝓpriis:ĩ quo ego poſitus ſũ pᷣco & apoſtolus. Omnia ergo ꝗ dicũtur ad eũ referẽ CA
da ſõt. Qui quaſi ouis ad uictimâ ductus ẽ: & quaſi agnus corã tõdẽte nõ aperuit os ſuũ.De quo ſu
pra dicitur. Vidimus eũ & nõ habebat ſpeciẽ neq; decorẽ. Et ipſe peccata noſtra portauit: & pro no .
bis dolet. Ad hunc cõſugerut ſiue cucurrerunt: qui eum antea neſciebãt dicẽtes. Deus noſter reſfu niee
giũ & uirtus. Et iteæ. Dne refugiũ factus es nobis in generatione. De quorũ fſide è ſupra legimus: ꝗ 6 .
bus nõ eſt prædicatũ de eo uiderüt: & qui non audierãt intelligẽt. Iſte teſtis ẽ oĩum quæ pater mũ/- vor
do ſpopõdit & præſtitit: cuius myſteriù breui paulus ad epheſios ſermone cõpræhendẽs. Deus igt füce
dñi noſtri ieſu xpᷣi pater glorie. De quo & nũc ſcriptũ ẽ Propter dim deũ tuũ & ſanctũ iſcahel qui lmu
glorificauit te: & ea gloria quã habuit prius quã mũdus fieret. De qua & ꝓpheta teſtatur. Apparebit lo
loria dei qui eſt ſpjendor gloriæ: & ſorma ſubſtãtiæ eius: quãdo oĩs lingua cõfitebitur: q dus ie- gent
ſne in gloria patris ſit. Qui reſpondit filio gloriã quã prius habuerat poſtulãti. Et glornicaui: & glo kiea
rificabo. De quo & iobes apłus uidimꝰ ait gloriã eiꝰ: gloriã qᷓſi unigeniti a patre: plenũ gratiæ && ue iue⸗
ritatis. Ergo quãdo de eo loquitur. Qui ĩ principio apud deũ erat deus uerbũ appellatur pater gloo) elnt
riæ: quãdo aũt de eo qui dicit in euãgelio. Quid me perſequimini hominẽ qui ueritatẽ uobis lo⸗- Uret
quor. Vocat᷑ deꝰdñi noſtri ieſu xpᷣi. Nõ qd alter ſit ꝗq multoꝶ error ẽ peſſimꝰ:ſj quo unꝰ atq; idẽ filꝰ Muln
dei. Nũc diuinitatis ſuæ gloria: nũc noſtræ naturæ ꝗᷓ ſuſci te & ſeruare dignatus ẽ loqtur affectibus dici
CAuerite dũm dũ ineniri põt:inuocate eum dũ ꝓpe c. Oerelinquat ipiꝰ viaʒ ſuã:⁊ vir iniquus Nn in
cogitatões ſuas:⁊ ↄuertat᷑ ad dñz ⁊ miſerebit᷑ eiꝰ:⁊ ad deũ nr̃ʒ qm̃ multꝰ ẽ ad ignoſcẽdũ. LXxx. N
Auerite oũm.:⁊ cum inueneritis:eum inuocate.Et poſtquam vobis appꝛopinquauerit:relin ⸗/
quat impius vias ſuas:⁊ vir iniquus cogitationes ſuas:⁊ conuertatur ad dominum:⁊ miſericoꝛ P⸗
diam conſequetur. Quia multum dimittet peccata veſtra. .S= l
Q uia igitur ut ante iã diximus: noluiſtis pactũ recipere ſempiternũ: & miſericordias dauid fide- e
les. Quas uobis nolentibus ſuſcipere: ſuſcepit turba gentiliũ. Moneo uos populares meos.Ego ꝓ/ .
pheta atq; cõteſtor. Dum tempus eſt: agite pœnitentiam. Cõuertimini ad eũ ꝗquobis nũc loquitur B
p ꝓphetas:q poſtea locuturus ẽ. Querite eũ dũ ĩueniri põt.Dũ eſtis in corpore:dũ datur locus pœæ⸗/ B
nitentiæ: quærite nõ loco ſed fide. Quomodo aũt qratur deus: ĩ alio loco plenius dicimus. Sapite H
de dño in bonitate & in ſimplicitate cordis querite eũ: quia inuenitur ab his ꝗq non tẽptant eũ: & ap 1
paret his qui nõ ſũt eius ĩcreduli. Vnde nos ſciẽtes illud dictũ de peccatoribus qui longe recedunt
a te peribùt: loquamur ad diũm. Quo ibo aſpũ tuo: & a facie tua quo fugiã? Si aſcendero in cæylum hi
tu ibi es:ſi deſcẽdero in inſernũ ades.Et inuocemus eum dũ prope eſt:ne noſtris uitiis atq; peccatis n
ꝓcul recedat. Appropinquat enĩ appropinquantibus ſibi: & filio longo poſt tempore reuertenti læ— C
tus occurrit. Quãobrẽ ſanctus in pſalmo canit. Mihi aũt adhærere cko bonũ eſt. Et moyſes ſolꝰap I
propinquabat ad dñm. Et p hieremiã loquitur deus. Ego deus appropinquans: & nõ de lõge. Ap⸗/ 4D
propinquãs eis: qui mihi appropinquãt fide: & longe recedẽs ab his qui a me ꝓcul infidelitate diſce C
dũt. Propter qᷓ dicitur ad credentes. Appropinquate deo: & appropinquabit uobis: ac ne hoc repu-
taremus poſſe ſufficere. Statim iungit. Reſiſtite diabolo & fugiet a uobis. De quo ſupra dixerat. Ad
uerſarius ueſter diabolus ſicut leo circum iens: quærit quẽ deuoret. Aduerſũ quẽ reſiſtite conforta- 1
ti fide. Nec ſatis ẽ qrere dũm & dũ pœnitẽtiæ tẽpus eſt inuenire. Atq; inuocare eum duʒ prope eſt.
Niſi reliquærit ĩpius uias ſuas priſtinas: & cogitationes antiquas. Quibus a dno declinauerat. Tüc

enim reuertemur ad dñʒ qui miſerehitur noſtri. Et ad clementiſſimũ patrẽ qui multus ẽ ĩ miſericor
diis: & facilis ad ignoſcêdũ:cũ cogitatiões & uias priſtinas reliquerimus: ut poſtea mereamur audi e

re. Beati quorũ remiſſæ ſunt iniquitates: & quorum tecta ſunt peccata. M
CMõ eni cogitatiões mece cogitatiões ueſtre:neqʒ nie veſtre vie mee dicit dñs.Sicut eni exal-/
tant᷑ celi a terra:ſic exaltate ſt vie mee a viis veſtris.⁊ cogitatões mee a cogitatõibꝰvẽis.LXxX
NMeqʒ eni ſũt cogitatões mee ſicut cogitatiões vẽe:nec ſicut vie mee vie vẽe.Sʒ quãtũ diſtat
celũ a terra:tãtũ diſtat uia mea a viis veſtris:⁊ cogitatões ueſtre a cogitatione ma.
CNe putetis inquit difficile eſſe quod ſpondeo: & uobis incredibile uideaturi mpium & iniquum
poſſe ſaluari: uel populum iudæorũ: uel omnes qui in gentibus neſciebant deum. Hoc conſidera-
ie: quod multa inter mea ueſtraq; cõſilia differentia eſt: & quãta naturæ:tanta uoluptatis diuerſitas
„Läü Multæ

itte

lemm

Nn.

liche
A
Gun
tiez
i
dortti
eüeies
edoh
Epron
ſter ein
imueg
ermuüͤ⸗
un igt
el gai
daredit
düsie⸗
1 l⸗
ix ae
derglo⸗
bis lo⸗
defl⸗

Atibe
iguns

LXX.
rdin⸗
ſenico

iſc⸗
lpyy
Min
e⸗
ie
ap
dnt
Aun
Wi
eunle
ſore⸗p
e.
ealt

1441
ſonn
def⸗
Iie
nicot

d

ſnt

um
1,

n⸗

Deu. 32. a.

S uper Elſaiam.

Multæ enim cogitationes in corde uiri. Cõſilium aũt dñi ĩ ſempiternũ manet. Vt homines ſæpe /p
miſſi pœnitet: & ueterẽ uoluptatem: nouella uoluptate ſubuertitis. Dñs eni diſſipat cõſilia gentiuʒ:
& reprobat cogitatiões populoꝑ: & irritas facit uoluptates pricipũ: cogitatiões aut cordis eius: a ge
neratione in generationem: & quicquid decreuerit nõ poteſt ĩmutari. Vultis ſcire diuerſitatem mei
ueſtriq; cõſilii:quãtũ cælũ diſtat loco a terra. Et aliud angelorũ: aliud hominũ habitaculũ eſt. Tan-
tum meæ cogitationes a ueſtris cõſiliis ſeparantur. De meis eni cogitationibus dicitur. 1 nſcrutabi
lia iudicia eius: & iueſtigabiles uiæ illius. Porio de ueſtris. cogitauerunt cõſiliũ qd nõ potuerũt ſta-
bilire. Et alio loco. Quodcũq; inieris cõſiliũ diſſipabit: & ꝗcꝗd locuti fueritis nõ pmanebit ĩ uobis.
Perſpicua ĩterpᷣtatiõe ñ ĩdigẽt:idcirco ſtrĩiguntur potius quam diſſeruntur.
CEt quomodo deſcẽdit iber ⁊ nix de celo:⁊ illuc vltra nõ r euertit᷑:ſed iebꝛiat terrã ⁊ ifũdit eã:2⸗
germiare cã facit.et dat ſemẽ ſerẽti:? panẽ cõmedẽti.Sic erit vbũ meũ qð egrediet᷑ de oꝛe meo
Mõ reuertetur ad me vacuũ:ſʒ faciet qcũqʒ volui:⁊ ꝓſpabit᷑ i his ad q̃ miſi ilud. LXX.
CAuo ſi deſcendat pluuia aut nix de celo:2 nõ reuertatur. Sonec mebꝛiet terrã:⁊ genceret ⁊ oꝛia

tur. Et det ſemẽ ſeminanti:⁊ panẽ ad cõmedendũ.Sic erit verbũ meũ quod exicri de oꝛe meo:

nec reuertetur donec cõpleat q̃ volui:⁊ pꝛoſperas faciã vias tuas ⁊ pꝛecepta mea.
CPẽdẽt ex ſuperioribꝰꝗᷓ dicũtur. Et breuiter hic ſenſus eſt. Nõ ſit ĩcredulus populus nationũ: quod
poſt tãta ſcelera impius repẽte ſaluetur. Nõ enĩ ſũt cogitatiões meæ ut cogitatiões hoĩum: & quan
tũ cælũ diſtat a terra: tätũ meæ cogitatiões a cogitatiombus hoĩium ſeparatæ ſũt. E go eni clemẽtiſ-/
ſimus ſũ: & multus ad ignoſcẽdũ. Vultis & aliã accipere ſimilitudinẽ: qũo imber & nix deſcẽdit de
cælo: & illuc ultra nõ reuertitur. Sed inebriat rerrã & ifundit eã. ut uaria ſemina pululet: & plenis ſe
getibus panes ĩ uſus hominũ procrehentur.Sic repromiſſiõis meæ uerbũ qd ſemel pollicitus ſum.
Et qd egreſh de ore meo irritũ nõ erit. Sed oĩa ope cõplebũtur. Iuxta anagogen duplex ĩtelligẽ
tia ẽ: qd uerbũ dñi uel ille ſit de quo ſcriptũ eſt. In prĩcipio erat uerbũ & uerbũ erat apuò deũ & deꝰ
eratuerbũ. Qui nõ reuertitur ad eũ uacuus: niſi patriis fecent uoluntatẽ: & uniuerſa cõpleuerit. pro
pter quæ fuerat corporatus: & mũdũ recõciliauerit deo: qui de ore pcedere dicitur: && de utero ac
uulua:nõ qꝗd deus hæc mẽbra hẽat. Sed qd nos naturã dñi p noſtra uerba diſcamus. Vel certe hoc
dicẽdũ qd euãgelicæ ſermo doctrinæ iber appellætur: & pluuiæ ᷓs füdũt ſup terrã bonã nubes ſpi
rituales: ad q́s puenit ueritas dei: quẽ ibrẽ: & ꝗs pluuias moyſes ĩ deuteronomii cantico pollicetur
Audiat terra uerba ons mei. Expectet ſicut pluuia æloquiũ meũ: & deſcẽdãt ſicut ros uerba mea: ut
ꝗ ſeminauerũt in lachrymis: ĩ gaudio metãt. Et ꝗ ſeminauerũt ĩ iuſtiua & ſpũ: metãt fructũ uitæ ſẽ
piternæ. Accipiãtq; panẽ doctrinæ euãgelicæ. De quo ĩ ꝓuerbiis & ĩ eccleſiaſtæ ſcriptũ ẽ. Aperi ocu
Ios tuos & ĩplere panibus:& iterũ. Mitte panẽ tuũ ſup aquã:qa ĩ multitudine dierũ tuoꝑꝶ inuenies
eũ. Neqʒ enĩ hoc credẽdũ ẽ qd pᷣcipiatur ueſcẽtibus ut ad cõmedẽdũ hũc panẽ quo corpora nutriũ
tur oculos aperire debeãt: & ſic ſaturari panibus:quos in abbachuc comedit pauper abſcõdite. Sed
ad panẽ doctrinæ cohortatur dei: quẽ niſi aperuerimus oculos cordis noſtri: comedere nõ poſſu/
mus. De quo ſæpe ſcribit & paulus. His ꝗ fidei & ueritatis ſermonibus nutriuntur. Præci piturq; do/
ctori ut panẽ doctrinæ ſuæ mittat ſup oẽm aquã:& cũctis infũdat gratiã ſpũalẽ.& ſciat qd ſi fece/
rit qᷓ pcepta ſũt ĩ nouiſſimo tempore ſit pᷣmia recepturus.Satiſq; mihi uidetur ĩiuſtũ ut ꝗq pbet æle/
moſynam de iniquo mãmona fſaciat ſibi amicos: qui eum recipiant in æterna tabernacula. Et qui
ſpũales largitur cibos atq; conſeruis cibaria in tempore ſuo:non inueniat eos poſt multa ſæcula:
quæ æccleſiaſtes appellat dierum multitudinem.
CIn letitia egrediemini:⁊ in pace deducemini.Moõtes ⁊ colles cãtabũt coꝛam nobis laudeʒ:2
omnia ligna regionis plaudẽt manu. Pro ſaliuncula aſcendit abies:⁊ pꝛo urtica creſcit myrtꝰ.
Et erit dñs nominatus in ſignũ eternũ quod non auferetur. LCxX.
¶In letitia egrediemini:⁊ in gaudio deducemini.Moõtes ⁊ colles exiliẽt expectãtes vos i gan
dio:⁊ omnia ligna agri applaudẽt ramis.Et pꝛo ileſt viliſſimis ſtipitibꝰaſcẽdet cypa
riſſus:⁊ pꝛo coniza aſcẽdet myrtꝰ.Et erit dũs in nomẽ:⁊ in ſignũ ſempiternum.
CEt nõ deficiet:uerbum ĩꝗt meũ nõ reuertetur uacuũ.Sed poſtqᷓ compleuerit uniuerſa ꝗᷓ uolui: &
meã in terris ſecerit uoluntatẽ. Tunc ad me ueniet. Et implebitur illud qd ſcriptũ eſt. Dixit dñs do/
mino meo ſede a dextris meis. Donec ponã inimicos tuos ſcabellum pedũ tuorum. In lætitia eni
egrediemini de idolatrie ſanguine: & deducemini in pace. Vt audiatis ab apoſtolo. Gratia uobis
&c pax.Siue in gaudio ducemini: ut poſt umbrã legis diſcatis euangelii ueritatẽ: Montes. n. & col/
les:quos angelos melligere poſſumus:& ſanctorũù animas quæ pro uarietate uirtutũ montes ap-/
ellantur et colles gaudebunt: Sup pœnitentibus & mentis lætitiã ſaltibus indicabunt. Quod &
dñs loquitur in euãgelio. Lætabuntur angeli in cælo ſup uno beccarore pniam agente.Oĩa quoq;
ligna agri gaudent:manu ſiue ramis quæ plantata ſunt ſecus decurſus aquarũ: quæ fructum ſuum
dabunt in tẽpore ſuo:& foliũ eorum nõ defluit. De ꝗbus unum lignũ loquebatur in pſalmo. Ego
aũt ſicut oliua fructifera in domo dñi. Interrogemus eos qui ſimplicẽ tantum ſecuntur hiſtoriam:
& elixas carnes ſanguine comedunt. Vtrum ligna plaudant ramis. & cõcrepent manu: & illud qd-

de fluminibus dicitur: Flumina plaudẽt manu. Quo ſenſu accipiendũ ſit. Nec ſolũ montes & col
P iii

L.iber. xv. c. lvi.

& cypari q
iſſum:& oib
dotion oibh.Iuxta ſymmachũ
Vbi aũt. Ixx. tranſtul interprætati nn Eien r ginta in hebreo ſcribitur neſi, .
cũqʒ ſe habet noĩ ulerunt quæ in hebr . herba uiliſſima & us quã aquila & theo
tur uirtutes. I deſtprce iri rietas hoc dicendũ a Gümtſanbdmmachuzu odoriſq;peſſimi
rudentia. D iniquitate iuſtiti mala uertanturi § uertit urticam. Vi
emus exẽ a. ꝓ temeritate: forti tur in bona.E rticam. Vt
iza amari ſaporis um. Matheus & zach : ꝓ luxuria tem uitiis naſcan
me a facie iſtpieti poris: & odoris teterrimi zacheus publicani ſali perantia ꝓ ſtultiti
need. piẽtiæ meæ. Iſti ĩ rrimi dicentes. Cõ aliunca erant & ſti ultitia
optimi: & i uari JIſti ĩ apłos repẽ ntes. Côputruer erant ſtirpes inuti
. ria opa neceſſarii pẽte mutati: facti unt & corru pes inuti/
me pſeqris? durũ pa neceſſarii. Paul- :facti ſunt cypariſſus: & ptæ ſunt cicatri
me pſeqris? durũ tibi eſt cõtra ſti quoq; pſecutor pariſſus: & abies: && catrices
1tOtO orbe euã 1201 cotra ſtimulũ c . eccleſiæ: ñ di §: myrtus d .
ägeliũ pdicauit: & di alcitrare. Vrtica er⸗ qñ audiebat a dñ odoris
& myrtu geliũ pᷣdicauit: & d rtica erat habẽ no.Saule ſa
§: meretric iz. icere poterat:xpᷣi abẽs pſecutiõi e ſaule quid
diſũ. Ergo i es & publicani erat:xpi bonus od oſecutiõis aculeos e
ſũ. Ergo illud qd ĩ euageli ii præueniut phari or ſumus. R Quãdo aũ
5— ieuãgel P ariſæos ĩ .Recte c . aut
ad naturæꝓ Iqd i euagello dicitur. Nõ põt a eOs i regno dei ypariſſus a
. iræ ꝓprietatẽ ut heretici .Nõ põt arbor b ei:& latro d ppellatur
nã & fr . eretici uolũ bor bona face e cruce t .
mal Kcd ein bonerEr quo p — mẽtis etenez ias deguaguär W
alä an uius fructus uarii ſu unumquẽ . infertur: aqua reicrrur
ficiet his us uarii ſunt.S queq Pppf ur: aut fac
ꝗ de malo cõmutati t. Seqtur. Et erit dñs ĩ a uoluntate facere ĩ aĩ ite arborẽ bo
appellétur noĩe xpi nutati fuerint in b . ñs ĩ nomẽ & ĩ ſi re ĩ aĩla ſua bo
PPey le xpiani: & ee. onum. Frit dñs in ignum ſ. . nam uel
lũ loꝗᷓbat᷑.Hi piani: & crucis eius inurã it dis in nomẽ & in empitern
Hic erit ĩ ruinã & ĩ § inurãtur cauteri mẽ & in ſign um qd nõ de
abit uobis dñs ſignum: & ſai rrectionẽ multoꝶ & ĩ ſi quo ſigno ſymeon t num:ut ex ipᷣiꝰ
:& ſanctus cantat in pſa ĩ ſignũ cui cõtradi 1tenens ulni
tat in pſalmo. Fac mecu rradicef-De quo & ſi § paruu/
ſe ſgnum in bonunn. Eiei

ſ ſed de præſenti
nti
E dicit dominul nerſariene tranſiet in futurum C
niat: z iuſtitia mea ut nilo iciucicinm⸗ facite taſtllan ⸗gnle mxia eſt LVI
. a eſt ſalns mea
lus mea vtue

uaticinio termi
inato: quæ i
ſit. Lo 1 : quæ in ad
ißes D Hõ pis SSS ſermonis dei d ſaliũca & urtica ĩ
poniac tiri de miſencordi dei:ſi.n cogit * . niecrct q recta fütede pa icrpariſſn myrtũq; mutãd
ebemus. Cu 7 atões ſcõꝶ iudicia ſũ . rẽt ſe aduẽtui utãda
CLurnolt . 2 U icia ſũt:& e⸗ uétui ſalu . .
pe cuſtodiamus iudiciũ: ne deſpietanu ſẽſus ad keren⸗
. ciamus pſonã ionẽ
upis ĩ iudi

diciũ ſit q iudi
. q iudicat iudicãtes. Ir
iudicat.NHuic q udicãtes. Iuxta qd & ĩ
& faciũt dird, aeta Krlte legit᷑. De ſtetit ĩ ſ
ſigniſicari 101 tpe.vVt iuſti qd iuſtũ iciũ & facite iuſtiti . ynagoga deoꝶe:ĩẽ S
hærẽt ari locus: qd q un inſtitia, iuſtũ ẽ pſequãtur qnaͤj llud ſimile ẽ. Bti cuſte Zin arde ei
rẽt: ita ut q unã hueri iã fecerit:cũ ãtur. quãꝗᷓ noie iuſtiti . uſtodiũt iudici
ä hüerit oës hé :cũctas uir . e iuſtitiæ oĩ ut iudiciu
eS heat: 5 tutes 1 leſſe . OIS Mora . 4 3
:& ꝗ una caruerit cucn Elle Lirern O juicẽ ne wlüpldte
TLale g & & Dr bi
rtuſdecimꝰ 1
pſalmꝰ ſo

nat. Qui ambulat ĩma
bulat ĩmac
maculatus & o
zatur iuſtiria .
patur iuſtitiã. Et alibi ſcriptũ ẽ.Iuſtitiã diſ.
. a diſcit itatis
e ꝗq hitatis ſup terrasꝭ

Quod autem ſ
fanctorum aluator qui factus iuſtiti
Beatue uerba teſtantur. Et en nobis iuſtitia & ſanctitas &
at illud ſo⸗ qui facit hoc:: ſliu. geu miſericordiam ſuam Ccdemprio'In ſe ſit miſeri
E raraagm. eit oers inne norninte gui ePpeehcaͤlti degrrenKing.
catns vir qui facit bec:ꝛ bomo rnienn malag.. diẽs ſabbatü:ne pol
⁊ homo qui retinet iſta:⁊ cuſtodit ſddet ilseroe
a vt non pꝛof.
anet ea: ? ſer/

uat ma
nus ſuas ne faciat iniquitatem

0

paruulus cogitabã .
taꝶ obliuiſcẽs: .Poſtq̃ᷓ factus ſũ uir: .
1 obiſean Bl futuꝑ ſe Liut u urcteſr tgi e 4 paruuli ſũt.Iſte pᷣſẽtẽ
Iſtei gitur uins⸗ enitudinis xpᷣi: ut ei pſ. pueniat ĩ unitatẽ fidei pᷣſẽtẽ cõſeqtur btĩtudinẽ
mũ & apphẽ dit kecieti⸗ hoĩs Ve ille ualeat coaprari ragnitiorte filii dei ndine⸗ kier
Iu faciat qdpp c. Iudiciũ. ſ. atq; iuſtiti euitico crebrius dicit us uir ꝗq ñ abiit ꝑ pfectũ
. qd pᷣceptũ ẽ:ſ i. ſ. atq; iuſtitiã & ſalutẽ dñ rius dicitur hõ ꝗ ñ abiit ĩ cõſilio ĩpi
tũ qd pᷣcæpit obſi. t ed ſtrictã tene Lſalutẽ dñi qᷓ ꝓpe ẽ: r. hõ. In eo btũs ẽ lo ipio.
ato ſiue dormi s uerſus onñdit. C diat ſabbatũ ibus reuelãda:ut nõ
beat ſabbatũ.Id ormire & s onñdit. Cuſtodiẽs manꝰ ne polluat illue aꝛut nõ ſo
at lal .Ideſt otiũ: * pulis jhiare. Sed manꝰ ſuas: nar! ud. Q ſit ãt ſ.
eni facit peccatũ:ſ. dtcaqtäti faciatid ad ai: clictman ſieszne faciaroé mali ät ſabba
eccatũ: ſeruus pcti ẽ iat:ꝗᷓ ad aĩæ ſalutẽ faciẽs ꝗeſcat ĩ mali malũ:neq;.n. pdeſt
opemur cibũ ꝗ peri pcti ẽ. Nos ãt ĩ lij alutẽ ptinẽ t malis:& iuse ini Pde
. Iperit Sedacerétend ſbertate nocati in t. ad o& opus ſemilen. iniqtatis h
cũ eo unus b adhærẽtes dño di ocati ſumus:q̃ lib opus ſeruile ñ a.
apoſtoli ñ erãt . b eamuſh ſabbata d . lcCamus cũ pph 1 ertate donaui moueat. Qui
r. ꝗbus dñs loqꝗbat elicata. Nec ſim a. Mihi ãt adh it nos xpᷣs:ut neq̃qᷓ
autem non eſtis d loꝗbatur. Si eſſeti cſimus de ſex di ærere de Ppent neqg
. e m —„ etis d de lex diebus ĩ o bonũ ẽ.E 5
CEt non dicat filius acuene ania aleg 20:, citenan undnemiiamatete mücus Dead⸗
. odi re
crer vomino dicens. Separanoned tqd ſuum eſt. Nũc
ione diuidet
mẽe dominus
9

populo

qui ſignum eſt. Cum ui
2—— OCU uideritis ai
= tſignum filii hom
2 ait ſignum filii hommis quod non defſ
9 eficiet:nec
:nec ullo fine m
mutabitur:

dohie

Ka

Eiret

Cit

Ladue
itinere
1 lute
ciro⸗
untci⸗
deens

ſoſe
opul
f
tuefl
tur i⸗
mebta
cicita
nowim
ſettotn
n
Que
tunuch
uadi
beunt
CA
nonn
ſenp
Cbe
Mr
ſa
CNE
üj
de⸗
i⸗

Super Eſaiam.

n popnlo ſuo:? non dicat ennuchus:ecce ego lignum aridum. LXX.
* Xẽ dicat alienigena qui appoſitus eſt domino. Putes ne ſeparat me dominus a populò ſuo
N Et ne dicat eunuchus quia ego ſum lignum aridum.
Qui huiliter hũc locũ ĩtelligũt ad ꝓſelitos ex gẽtibus & uere eunuchos referũt ꝗᷓ dicũtur. Quod
n & aduenæ ſi legẽ dñi ſuſceperint: & circũcidãtur: & eunuchi qualis fuit cãdacis illæ reginæ: ꝗ etiaʒ ĩ
Kti itinere otioſus eẽ nõ poterat: & dũ ꝗrit ĩterpᷣtem lectiõis: xpᷣm repperit quẽ ꝗrebat. Nò ſint externi
a ſalute dei. Hoc ãt ĩquiunt dicitur cõtra iudæos: ꝗ nobilitatẽ iactãt generis: & filios abrahæ ſe eẽ di
ir cũt: & beatos putãt ꝗ hũt ſemẽ ĩ ſyon & domeſticos ĩ hieruſalẽ. Nos ãt quos ſupra p ſaliũculam. &
* urticã: & cõzam: & Iterptati ſumus ĩ abietẽ & cypariſſũ myrtũq; cõuerios eoſdẽ nũc ad ſi-
dẽ euãgelii itelligimus ꝓuocari:qd deſperari nõ debeãt:ſi adhæſerint dño nec ſe putẽt a dei popu/
legnid lo ſeparari.Oẽs enĩ qui ĩ xpᷣo ſũt baptizati:xpᷣm ĩduerũt.Nõ ẽ iudæus & ethnicus circũciſio & ppu/
ii riü bn⸗ ĩ deuteronomii pᷣcipitur cãtico. Lætamini gẽtes cũ populo eius.i.dei qui porem kuit
helunt populũ iudæoꝶ. Qui de oriẽte & occidẽte ueniẽtes: requieſcẽt ĩ ſinu abrahã. Hoc ẽ qd & iohes ba
eidann ptiſta dicebat. Et ne dicatis patrẽ hẽmus abrahã. Dico.n. uobis: potẽs ẽ deus de upidibus iſtis ſuſci
etemn tare filios abrahæ:Et quo ĩ ꝓſelitis nõ ẽ ulla diuerſitas: ſ & uiri & fœminæ ad ſalutẽ pariter uocan
dre bo tur. Sic & ĩ eunuchis qui ſe caſtrauerũt pp regna cæloꝶ: uterq; ſexus accipit᷑: qui mortificauerunt
m bel mẽbra ſua ſup terram. Fomicationẽ: ĩmunditiã: deſideriũ maſũ:donec pueniãt oẽs ĩ uirũ pſectũ: c· .
nöͤ de dicãt cũ apło. Nos neminẽ nouimus ſcdm carnẽ. Et ſi cognouimus iuxta carnẽ xpᷣm: ſed nũc iã nõ
dißi⸗ nouimus. Ergo ĩ eunuchis nequaꝗᷓ illi ĩtelligendi: quos ardens poeta deſcribens ait. Nec n infœlix
bamn, ferro trũcata iuuentus: atq; exſecta uirũ:ſed illi de quibus dñs ĩ euãgelio loquitur. Qui ſe caſtraue
1dĩ runt ꝓpter regna cæloꝑ: q́les erãt & apoſtoli quibus admirãtibus & ꝓ eius difficultate dicentibus.
Ftipſe Quis ergo põt ſaluus fieri? Reſpõdit ſaluator. Qui põt capere capiat. Vnde & aplus d huiuſcemõi
ditur eunuchis. Ideſt de uirginibus pᷣceptũ dñi nõ ſe hêre teſtatur. Sed dat cõſiliũ q̃ſi miſericordiã cõſecu
. tus a d’o. Volẽs oẽs eſſe ſicut ſeipſũ. Tpᷣs.n.ait ĩ collecto ẽ:ſupeſt ut ꝗq habẽt uxores:ſic ſint q̃ſi ñ ha/
aNre beant. Qui enim liber uocatus eſt a ſeruitute & officio cõiugali:iſtæ uere ſeruus eſt xpᷣi.
CQuia bec dicit dñs eunuchis ſi cuſtodierit ſabbata mea:⁊ elegerit q̃ volui:: tenuerint fedus
in meum:dabo eis in domo mea ⁊ in muris meis locum.Et nomẽ melius a filiis ⁊ ſiliabus: nomẽ
Mih ſempiternum dabo eis quod non peribit. LxXxX. M ä
C Cec dicit dominus eunuchis qui cuſtodierint ſabbata mea:⁊ elegerint que ego uolo:⁊ tenue
rion rint teſtamentum meum:dabo eis in domo mea:⁊ in muro meo locum nominatum. Melioꝛeʒ
Liinc filijs ⁊ filiabus:nomen ſempiternum dabo eis ⁊ non deſiciet.
lüit CDuo pꝓpoſuerat ꝓſelitos & eunuchos. Prius loꝗtur d eunuchis. Datq; eis pᷣcepta uiuẽdi: & futuro
icki rũ pᷣmia pollicetur.Et poſt eos uenit ad ꝓſelitos.Illis quoq; ſimilia repromittẽs: loꝗtur eunuchis: ꝗ

deſpatiõe dixerũt Ecce ego lignũ arẽs:ne ſe putẽt ſubiacere maledicto qd de ſterilibꝰdictũ ẽ. Male

dicta ſterilis ꝗᷓ nõ facit ſemẽ iſrahel. Si ĩquit cuſtodierĩt ſabbata mea: & de meis pᷣceptis elegerint qᷣ

. 1 4
ü uolui: & nõ ea ꝗᷓ ꝓ audiẽtiũ ĩbecillitate cõceſſi: fœdus meũ ſiue teſtamẽtũ oĩ retinueriĩt fide. Da-
w. bo eis ĩ domo mea & ĩ tẽplo meo: & muris firmiſſimæ ciuitatis meæ locũ. Et nomẽ melifiliis &
tng filiabꝰ: qd nulla obliuiõe dlebir᷑:ꝗq ſint eunuchi ſupra dixim: q ſolliciti ſũt ad ea ꝗᷓ dei ſũt. De ꝗbꝰlo
zdei uitur & ſapiẽtia ꝗᷓ titulo ſalomonis ſcribit᷑.Btã ſterilis ĩmaculata ꝗᷓ nõ cognouit ſtratũ in delicto:
hẽbit fructũù ĩ uiſitatiõe aĩaꝑꝶ.Et eunuchus ꝗ nõ ẽ opatꝰ manu iniꝗtatẽ:neq; cogitauit cõtra dñʒ ma
lNH la dabit᷑.n.fidei eiꝰ electa gratia: pars ĩ tẽplo dñi delectabilis. Hæc ſterilis uirginitate fœcũda eſt.
6 Hic eunuchus regno cæloꝶ uim facit: & uiolẽrer diripit illd.Iſte cuſtos ẽ ſabbatoꝶ:ut nunqᷓ faciat
1ſe opa nuptiaꝑ. Iſte elegit ꝗᷓ dñs uoluit: ut plus offerat quã pᷣceptũ ẽ ut nõ ĩdulgẽtiã apłi eiꝰ:ſed uolũ
7 tatẽ cõſideret.lſtæ tenet ſœdus dñi ſẽpiternũ: ut nõ ad tpᷣs uacet oratiõi.Et iteꝶ ad ipᷣm reuertat᷑:
acceptuꝑg eẽ ſe nouerit ĩ domo dñi: ꝗᷓ ẽ eccleſia eius.Locũ optimũ: multæ. n. maſiões ſũt apd patrẽ:
un S& qui eunuchꝰ fuerit: ac fecerit uniuerſa ꝗᷓ ſcripta ſũt:hẽbit ĩ muris eiꝰlocũ optimũ.Vt.ſ.turris dñi ef
en ficiatur: & ĩ ſacerdotali cõſiſtat gradu: & ꝓ carnis filiis: multos héat filios ſpuales. Talẽ fuiſſe eunu/
hi chuʒ quẽ ieſus amauit plurimu euãgeliſtã iobhez eccleſiaſticæ tradũt hyſtoriæ: ꝗ recubuit ſupꝑ pectꝰ
, ieſu:q petro tardius ambulãte: elatus uirginitatis alis cucurrit ad dñm:q ĩ ſecreta diuinæ ſe natiui-
c tatis ĩmergẽs: auſus ẽ dicere: qd cũcta ſæcula neſciebãt. In pricipio erat uerbũ & uerbũu erat apd deũ
üH & deus erat uerbũ. Hoc erat ĩ pricipio apud deũ Ea ceſſat igitur oĩs cauillatio iudæoꝑꝶ & riſui pᷣbe/-
