tranſierunt per eam: ingreſſi ſunt autem quia & rex eorum eandem ingreſſus eſt portam: & aperuit
eis iter: ut abſq; ulla difficultate graderentur: Ipſe enim dominus & rex & paſtor & uia eſt & porta:
Dicitqʒ ego ſum porta: per me qui fuerit ingreſſus: ſaluabitur & egredietur & paſcua inueniet: De
qua porta & alibi prophetatur: Hæc eſt porta domini: iuſti intrabunt per eam: quicũq; autem igreſ
ſus fuerit: non debet in eo ſtatu in quo intrauerat: permanere: ſed egrediatur ad paſcua ut intrando
exordium ſit in exeundo && in paſcua reperienda uirtutum perfectio. Qui ingreditur adhuc in ſe/
culo eſt: & ex creaturis intelliget creatorem: Qui autem tranſgreditur aſcendit uniuerſam creaturã
& omnibus quæ uideri poſſunt pro nihilo computatis inuemit paſcua: ſuper cælos & ſermone dei
neſcetur: Et dicet: dominus paſcit me & nihil mihi deerit. Hoc ideo ut intelligeremus & euangeli
cum teſtimonium: Ingredietur: & egredietur: & paſcua inueniet: Et quod nunc dicitur per ꝓphe/
tam Et tranſierunt portam: Qui tamen tranſitus & egreſſio abſq; chriſto rege noſtro tribui non po
teſt:qui rex & dominus eſt. Statim quippe connectitur:Dominus autem princeps erit.

CAPITVLVM TERTIVM
Et dixit

Eſa.lo.e.

3 reé. 19. d.
Ro. l. a.

Ge.38. g.

terin
gie
loſ
D
Fimi
phi
lcvi
ig
,
rche⸗
liekt
ler
tich⸗
Ntib⸗
mus
bus:
r
ante
deè

i

Huhper Micheam. c. iij.

dixit Audite pꝛincipes iacob ⁊ duces domus Iſrael:nũquid non veſtruʒ eſt ſcire iu
y ditiũ:qui odio habetis bonũ:⁊ diligitis malum:qui violenter tollitis pelles eoꝝ deſup
ueis ⁊ carnes eoꝝ deſup oſſibꝰeoꝝ:qui cõmederũt carnẽ populi mei:ꝛ⁊ pellẽ eoxꝝ deſuper
P excoriauerũt: ? oſſa eoꝝ cõfregerũt:æ cõciderunt ſicut in lebete:⁊ quaſi carnẽ in medio
olle:Tũc clamabunt ad dominum ⁊ non exaudiet eos:⁊ abſcondet faciem ſuam ab eis:intem⸗
pore illo ſicut nequiter egerunt in adinuentiombus ſuis. H
Manifeſte aduerſũ prĩcipes Iſrael ſermo eſt & ſub metaphora leonũ ſiue latronũ crudelitas eoꝶ
deſcribitur: qd ſpoliauerint paupes: & interfecerit eos: & camnes eoꝶ oſſaq; contriuerit: & quaſi in
medio ollæ ſic in urbe hieruſalem miſerabilem plebem afflixerint: & propter hæc improperatur
eis poſtea ſuppliciũ: In die captiuitatis uel a Nabuchodonoſor uela Veſpaſião & Tyto Et clament
ad dñm: & nõ exaudiat eos: & abſcõdat faciẽ ſuã ab eis: qa neꝗter egerit in ſcelenibꝰſuis. LXX.
CEt dicet Audite pꝛincipes Jacob reliqui domus iſral.
CCũu ſupioribꝰheæret ſentẽtia: ſupra enĩ dixerat: Dñs ãt priceps erit & dicet audite pricipes domꝰ
ĩiacob: & reliqui domus Iſrael. Pro reliquis domus exceptis. xx:omnes duces domus Iſrael tranſtu
lerunt. Dñs ergo ꝗ uiã fecit populo ſuo & egreſſus eſt ante faciẽ eorum: & ipſe priceps ſimplicio-/
ris populi: quẽ gregẽ uocat: his qui nolunt ſe præuiũ ſequi: ſed ſuperbiunt: & quaſi iudices popu-

liueſtigia illius nõ ſequuntur: comminatur & dicit:Principes domus iacob. & duces domus Iſrael

Quid eſt autẽ quod eos cogit audire: Non ueſtrum eſt inquit ſcire iuditium: ideſt non meremini
dei ſcire iuditium: qd ẽ abyſſus multa: & profundum muſtitiæ eius mẽs praua non inuenit: aut quo
modo poteſtis ſcire iuditiũ dei: qui odiſtis bonum & queritis malum: qui deteſtamini ſanctos pau
peres & honoratis diuites peccatores: Simulq; cõſideremus uerborum ſignificantiam: bona non
amare peccati eſt: Quanti ſceleris etiam odiſſe: & econtrario mala nõ fugere uicii eſt: etiam diligẽ/
ter inquirere. Poſt hæc deſcribitur ſeuicia iudicum & in ſubiectos crudeliras LXX.
CBiipientes pelles eoꝛum ab eis:ꝛ carnes coꝛũ ab oſſibus eoꝛũ:ſicut deuoꝛauerũt carnes po
puli mei:⁊ pelles ab eis excoꝛiauerũt:⁊ oſſa eoꝛum ↄfregerunt:⁊ conciderunt ſicut carnes in le-⸗
bete: ⁊ ſicut carnes in olla:ſic clamabunt ad dominum ⁊ non exaudiet eos:⁊ auertet faciem ſu⸗
am ab eis:in tempoꝛe illo eo quod peſſime egerunt in adiuentionibus ſuis.
Non ſuffecerat ſpoliaſſe abiectum gregem: ſed corpora quoq; eoꝶ afflixerunt duro imperio: &
oſſa eorum contriuerunt: ut quicquid in eis forte fuerat frangerent atq; cõtererẽt: quomodo ergo
illi ſpoliauerũt populum meum & nudaueruũt omni pulchritudine & decore: cutem & carnes &
oſſa miſſerũt in oll feruẽtẽ quã rex accẽdit aſſyrius: tradẽtes gregẽ meũ diabolo: & angelis eius:
ſic & ipſi cũ uenerit dies ultionis clamabunt ad dominũ: & non exaudientur: quia nec ipſi rogãtes
audierũt: & extendent manus ſuas ad dominum: & deus auertet faciem ſuã eb eis quia & illi auerte
runt a precantibus uultum: & hæc uniuerſa patientur quia peſſime egerunt in ſtudiis & uolup-
tatibus ſuis: & non reges fuere ſed tyrãni: nec præpoſiti ſed leones: neq; magiſtri diſcipulorum:
ſed lupi ouium:& ſatiauerunt ſe carnibus & incraſſati ſunt: & ſub pinguiſſima hoſtia interfectionis
& ſuppliciis dñi pᷣparati. Hucuſq; contra prĩcipes malos: Sequẽs uero ſermo aduerſus pſeudo pro
phetas eſt: & doctores peſſimos:qꝗ Pobui dei adulatõe ſupplãtãt pollicẽtes ſciẽnã ſcripturarum.
CBec dicit dominus ſuper pꝛophetas qui ſeducunt populum meum:qui moꝛdent dẽtibus ſu⸗

is.:⁊ pꝛedicant pacem:⁊ ſi quis nõ dederit in oꝛe coꝛum quippiam:ſanctiſicãt ſuper eum pꝛeliuz:
pꝛopterea nox vobis pꝛo viſione erit:⁊ tenebꝛe vobis pꝛo diuinatione.⁊ occumbet ſol ſuper pꝛo

phetas:obtenebꝛabitur ſuper eos dies: ⁊ confundentur:qui vident viſiones:⁊ confundẽtur di⸗

uini:? operiẽt vult ſuos oẽs:quia non eſt reſpõſũ dei:Aerũtñ ego repletus ſũ foꝛtitudie ſpũs
Ddomini:inditio ⁊ virtute:vt annũciem iacob ſcelus ſuum:⁊ iſrael peccatum ſuu. LxXx.

Hec dicit dominus ſuꝑ pꝛophetas qui ſeducunt populũ meum:⁊ moꝛdẽt dentibꝰſuis:⁊ pᷣdi/
cant ſuper eũ pacẽ ⁊ non eſt data in oꝛe eoꝛum:ſanctiſicauerunt ſuper eum pꝛeliũ:pꝛopterea nox
vobis erit diuiſione: ⁊ tenebꝛe erunt vobis ex diuinatione:⁊ occumbet ſol ſuper pꝛophetas:⁊
contenebꝛeſcet ſuper eos dies:⁊ confundentur: Qui vident ſomnia ⁊ irridebuntur arioli:⁊ lo/
quentur aduerſum eos omnes iſti quia non eſt qui exaudiat eos niſi ego impleuero foꝛtitudi-
nẽ in ſpũ domini:⁊? iuditiũ ⁊ potẽtiam vt annuntiem iacob impietates eiꝰ:⁊ Iſrael peccata ſua.
CLegim' fuiſſe pſeudo prophetas i iſrael:q ꝓpter dona pacẽ q eis data nõ erat pᷣdicabãt: & ſiquis
munera nõ dediſſet: quis ſanctꝰ eſſet irã dei nũtiarẽt illi eẽ uẽturã: Vñ nũc dicitur ad eos qd loquã
tur mẽdatia: & ſermo eoꝶ nõ ꝓphetia ſed diuinatio ſit falſa: neq; habeãt lumẽ ſed tenebras & erro
rẽ cũq;ʒ in cõtrariũ uerſa fuerit:ꝗᷓ ꝓmiſſerãt: tũc opiãtur cõfuſiõe: quia nõ erit ĩꝗt reſponſũ dei.iam
nec demones accipiẽt poteſtatem: ut eos ſua fraude decipiãt. muta erũt oracula: tacebit immund“
ſpũs & iuidere non audebit:Hoc pſeudo ꝓphæ loquẽtis iducitur illis falſa uaticinãtibꝰ:ignominia
& confuſione operti ſilebũt. Ego ꝗᷓ loquor a ſãcto ſpũ ĩſtitutꝰ loquor: & loquor iuditium dommi

& uirtutem. Cumqʒ; pſeudo prophetæ mordeãt dentibus & prædicent pacem: ego abſq; ulla for-

midine adnuntio iacob ſcelus ſuũ & Iſrael ꝑeccatum ſuum: quia pro deo uel idola uenerati ſunt:

MHiero.liber Primus

uel dei filium cruciſixerunt. Si autẽ juxta.xx.quod dicitur:hereticos uoluerimus accipere qui uere

pſeudo prophetæ ſunt:& dicũt hæc dicit dominus:& dominus non miſit eos. non errabimus: IIli
populum quondam dei errore decipiũt: & hoc faciunt. ut comedãt: eos uel ſimpliciter in accipien

dis muneribus uel in occiſione animarum eorũ.& promittüt eis pacem & regna cæleſtia:& dicũt
nõ neceſſe eſt ut uiuas continenter & ſanctæ: habeto fidem quam docemus: & omnia promiſſa do
mini conſequaris: quæ magis loquentes aduerſum eos iram domini concitant . & prælium in il/
los ſanctificant: Quãobrem o heretici qui putatis habere uos prophetiam: & imitamini eccleſiam
dei: Vbi eſtimatis eſſe uiſionem ibi nõ erit: & ubi iactatis uaticinium prophetale: ibi ſpiritus loquæ
tur inmundus: QOccidet enim ſol iuſtitiæ ſuper huiuſcemodi prophetas & uidebũt tenebras ſuas
&confundẽtur: Cumq; diuini magis ꝗᷓ prophetæ fuerint cõprobati: ridebuntur ſuper ſomniis ſuis
& populi qui ab eis pnius decepti fuerant contra eos loquentur: Tunc etiam ipſi magiſtri pœniten
tiam agent: & nemo eos exaudiet: niſi ego quem offẽderant & quia clemẽs ſum & nolo mortem
peccatoris ſed cupio ut reuertatur & uiuat: cum exaudiero eos dabo eis uirtutẽ ſpiritus mei: & im-
plebo eos iudicii mei fortitudine: ut qui prius populum blãdimentis decipiebant: Poſtea uero ad
nuntiãdo deterreant: & ad rectam reuocent uiam: & qui cauſa erroris fuerant incipiant mederi uul
neribus quæ intulerant: & eſſe occaſio ſanitatis. Animaduerti in preſenti loco poſſe aliquẽ dicere
Poſt peccatum ſi tamen uitia priſtina digna pœnitentia luerit. Vnde & dauid poſt adulteriũ & ho
micidiũ loquitur in pſalmo: Aſperges me I ſopo & mundabor: lauabis me & ſuper niuem dealba-
bor: Nec ſua tantum puritate contentus: ſed infert: Redde mihi læticiã ſalutaris tui: & ſpiritu prĩ-
cipali cõfirma me: cũqʒ hoc feceris: Docebo ait iniquos uias tuas & impii ad te conuertentur.
udite pꝛicipes domꝰ iacob:⁊ iudices dom iſrael:ꝗg abbominamini iudiciũ:⁊ oĩa recta per/
uertitis.qui ediſicatis ſion in ſanguinibus:⁊ hieruſalem in iniquitate. Pꝛincipes eius in mu/
neribus iudicant:⁊ ſacerdotes eius in mercede docebant:⁊ pꝛophete eius in pecunia diuinabãt
ſuper dominũ requieſcebant dicẽtes nũquid nõ dominus in medio noſtrum:non venient ſuꝑ
nos mala pꝛopter hoc:cauſa veſtri ſion vt ager arabitur: ⁊ hieruſalem quaſi aceruus lapidum
erit:⁊ mons templi in excelſa ſiluarum. LXX. “
CAudite hec duces domus iacob ⁊ reliqui domus iſrael:.Qui abhominamini iuditium ⁊ om
nia peccata peruertitis:qui ediſicatis ſion in ſanguinibus ⁊ hieruſalem in iniquitatibus:Ouces
eius in muneribus iudicabant:⁊ ſacerdotes eius in mercede reſpondebant:⁊ pꝛophete eius in
pecunia diuinabant:⁊ ſuper dominum requieſcebant dicentes:non ne dominus in nobis:non
venient ſuper nos mala: Iccirco pꝛopter vos ſion quaſi ager arabitur: ⁊ hieruſalem vt cuſto/
dia pomerij erit:⁊ mõs domini i locum ſalutis.
CNemo ambigit hieruſalẽ propter ſcelera quæ in hoc capitulo deſcribuntur fuiſſe ſubuerſam. Et
quia ſupra: uel ad iudices uel ad pſeudo prophetas præceſſerat cõminatio. Audite principes iacob
& duces domus I ſrael:Et poſt paucos uerſiculos:Hæc dicit dominꝰ ſuper prophetas: qui ſeducũt
populum meum: & reliqua Nũc generaliter: & aduerſum iudices: & aduerſum pſeudo prophetas
& contra ſacerdotes: & contra eos qui ſibi dei pollicebãtur notitiam: prophetalis ſermo texitur: &
arguit eos quod propter ſcelera eorum ſion quaſi ager aranda ſit: & hieruſalem uelut aceruus lapi/
dum corruiturã. & mons templi futurus in excelſa ſſſuarum. Videmus completa quæ dicta ſũt: oriſ
eloquium oculi probant:prophetiæ teſtis aſpectus eſt: hoc ipſum teſtimoniũ & ĩ hieremiæ uolumi
ne ſcribitur: Vbi & micheæ prophetæ fit mẽtio: & hieruſalem uaſtitas prædicatur. Iudices & prin/
cipes & domus iacob & domus iſrael ideſt & duarum tribuũ: non ſolum iudicium non faciebant:
ſed abhominabatur illud: & omnia recta peruertebãt: ne ſaltem parua iuſtitia remaneretĩ ciuitate:

hiere. 26.e

qui edificauerunt ſion in ſanguinibus: & hieruſalem in iniquitatenapinis pauperũ: cede ĩſontium

occiſione ſanctorum: Quod ſi quis de principibus magis ſentẽtiam:
cerdotes quoq; non docebant populum:niſi accepto præcio: & cum dicatur ad ſanctos gratis ac/-
cepiſtis: gratis date: illi dei reſponſum accepta pecunia proferentes: gratiam domini auara merce/
de uendebant: Et poſt hæc mala non intelligentes peccatum ſuum: quaſi ſceleribus redimerent ca
ritatem dei eſſe memorabant: & ſecundum impœnitens cor ſuum dicebant: Dominus in medio
noſtrum eſt: & non uenient ſuper nos mala: Quia igitur non egerant pœnitẽtiam: & ommis popu
lus ſecutus eſt principum & ſacerdotum prophetarumq; uitia: ſion quaſi ager arabitur: & hieru/

in muneribus iudicabat:ſa/

ſalem ſicut aceruus lapidum erit: & templum quod prius auro argentoq; fulgebat: in ruinas ul-

timas collabetur. Hoc contra populum iudæorum cuius uera captiuitas & extremæ ruinæ:
&& propter ſuperiora quidem ſcelera : ſed maxime propter effuſionem dominici ſanguinis
irrogatæ ſunt: Vnde & ſion quaſi ager arata eſt: & hieruſalem in tumulos uerſa ſaxorum.& tem//
plum illud quondam nobile atq; ſublime in extremos cineres comminutum: Si quis autem hæc
uæ de hieruſalem dicunturde ſion ad eccleſiam trãſferat:ipſa eſt enim domus iacob: & domus
1ſrael: ſecundum illud quod in Fſaia ſcribitur: Iacob puer meus ſuſcipiã eũ: Et illud ad timotheũ.
Vt ſcias quomodo teoporteatĩ domo dei cõuerſari qᷓ ẽ eccleſia:iſto ligdo ꝓuidetur:qd eres
M omus

ege⸗

liner
wlli
Pien

Deu:lilõ.d.

Act.3. a.

l. Re. 9. a.

3. Re. I4. a.

l. cor. 9.b.

domus ĩacob: & reliqui de domo ſrael: Siue ut melius in hebræo ſcriptũ eſt: Iudices domus I ſ

el non ſint alii niſi epiſcopi preſbiteri & diaconi: Qui niſi omni cuſtodia ſeruauerit cor ſuũ. abho/

minantur iudicium & uniuerſa recta peruertunt: q enim iuxta perſonã iudicant:& in diſceptatio
ne negotii nõ ualet cauſe meritum: ſed reorum potẽtia: nonne abhominantur iudicium & omnia
recta peruertunt. Põt ãt & aliter accipi quod principes domus iacob & iudices domus Iſrael ab/
hominentur deteſtenturq; iudiciũ: dei iudicis ſententiã declinantes: & omnem regulam ſcriptura
rum malis interprætationibus deprauãtes. Iſti edificant ſion in ſanguinibus & hieruſalem in ini
tate. Cum eni ſcriptura iubeat ne inducas impiũ in tabernaculum iuſtorum: & uirum ſanguinũ &
doloſum abhominetur dominus: Hi quoq; de aſſeclis ſuis ordinant clericos: & uitam eorum in/
ſcandalum populis exponentes: rei ſunt inndelitatis eorum qui ſcandalizãtur: Vñ dicitur expedi/
re homini ut mola aſinaria ligetur in collo eius & pcipitetur in profundũ:qᷓ ut ſcãdalizet unum de
minimis eccleſiæ. Cũq; ſacerdotes Malachias proheta angelos uocet: & os eoꝑ oraculum domini
ſit: ſne munerum acceptione non iudicant: legentes munera excecàt oculos etiam ſapiétiũ: & ſi
frenũ in ore auertunt increpationẽ: & cum dicatur ad ipſos: Nolite poſſidere aurum: & argentum
neqʒ aſinum niſi ueſtri ſint: Excutiatur de ſancti uiri manibus ẽt labore parata pecunia: uoces domi
ni uendicant. & de colũbis mercantur in templo: Sed & prophetæ hieruſalẽ in pecunia diuinabãt
neſcientes aliud eſſe prophetiã aliud diuinationem: nunꝗᷓ eni diuinatio in ſcripturis in bonã par/
tem accipitur: Non erit ait augurium in iacob:neq; diuinatio in iſrael: Videbant ſibi quidem pro/
phetæ: ſed quia pecuniam accipiebant: prophetia ipſorum facta eſt diuinatio. Petrus apoſtolus:
Argentum inquit & aurum non habeo: poterat utiq; Simoni mago uendere quod petebat: im-
mo poterat ſimulare uendẽtem: Spiritus enĩ ſanctus nec uenundan: nec emi Poteſt ſed oblatam
pecuniam cum offerẽte dãnauit: Nunc uideas prophetas hieruſalem non habere prophetiam: in

domino requieſcere: & dicere non uenient ſuper nos mala: quorum cauſa ſpeculatorium dei ho/
ſtili aratro diuiditur: & locus quondam pacis ruinis plenus fit: & templũ in uepres ſpinaſq; cõuer/

titur: & eſt habitaculũ beſtiarum. Nec quemquam moueat illud quod in primo regum libro le-

gimus: ſaul uolentẽ ire ad ſamuelẽ dixiſſe puero ſuo ad eum ſe ire non poſſe: quia præcium quod
offerret ꝓ uaticinio nõ haberet: & puerum reſpondiſſe: ecce inuenta eſt in manu mea quarta pars

ſicli pecuniæ: & dabo uiro dei & annunciabit nobis uiã noſtram: non enim ſcriptũ eſt quod ſamu
el acceperit: aut quod illi obtulerint: quin potius a propheta paſcũtur & inuitanturad prandium.
Sed fac eum accepiſſe ſtipes magis eſtimanda ſunt quam munera prophetiæ: Siclus enim ui giti
obolos habet & quarta pars ſicſi quinq; fũt oboli: Et noſtri igitur ſacerdotes ſi uolunt uẽdere pro
phetiam & colubas in cathedris ſuis proponere: quas dominus flagello ſubuertit: qui utinã non
præcium uillarũ: ſed quinq; obolos accepiſſent: Hoc ipſũ ſonat & in tertio regnorum libro quod
uxor hieroboã infirmante filio pergit ad Achab hominem dei & defert ei panes & uuas paſſas &
uaſculum mellis: Dicitur enim quid ſecũ illa portauerat: & tamen propheta non dicitur accepiſſe:
Quippe cũ & corripuerit eã & uenturum luctum prædixerit: Licet potuerint ii qui ad ariolos ire

coſueuerãt(quia multi diuini & arioli erant in Iſrael) mala conſuetudine eſtimaſſe id ipſum etiam

de prophetis: & uoluiſſe ſanctis uiris offerre: quod diuinis offerre conſueuerãt: & tantũmodo ſcni
ptura narraſſe quod illi uoluerint:nec tamen intuliſſe quod ipſi aut offerre auſi fuerint:aut prophe
tæ acceperint: Apoſtolus Paulus qui altari inquit ſeruiunt & de altari participãtur & uiuũt: Permit
titur tibi o ſacerdos ut uiuas de altari non ut Iluxuries. Boui trituranti os non clauditur: ſcimus iſta
& tamen licentia hac apoſtolus non abutitur: & habens uictum ueſtimentumq; contentus eſt: no/

cte & die laborat manibus (uis: ne cui grauis ſit: Et iurat in epiſtolis ſe ſanctæ & ſine auaritia in xpi
euangelio conuerſatũ: & non ſolũ de ſe ſed de diſcipulis quoq; ſuis hoc ipſum aſſerit: quod nullũ
miſerit qui ab eccleſiis aut poſſet aliquid: aut uellet accipere: Si autem gratulatur in quibuſdã epi/
ſtolis: & mittentiũ munera beniuolentiam dei appellat: non tã ſibi cõgregat ꝗᷓ pauperibus ſancto/
rum.qui erant in hieruſalem: Sancti autẽ pauperes hi erant in hieruſalem: qui primũ in chriſto cre

diderant de iudæis: & piecti a parẽtibns & cognatis atq; affinibus ſuis: tã poſeſſiones ꝗqᷓ uniuerſam

ſuppellectilem ſacerdotibus templi ac populo uaſtante perdiderãt. Si tales pauperes fut accipiant
Si autem ſub occaſione pauperum paucæ ditãtur domus: & in uitro ac uaſe fictili aurum comedi/
mus: aut cum theſauris mutemus & ueſtes: Aut pauper habitus non quærat diuitias ſenatoꝑꝶ: Qvid

prodeſt circa collum ad abſtergendos ſudores linteolum non habere: Quid iuuat eſſe monachi-

tonas & præferre habitu paupertatẽ: cum marſupiũ noſtrum uniuerſa pauperũ turba ſuſpiret: Pro/
pter hoc cauſa noſtra qui tales ſumus: ꝗ ſion ediſicamus in ſanguine: & hieruſalẽ in iniqtate: q iudi

camus in muneribꝰ: qui in mercedibus res põderamus: qui in pecunia diuinamꝰ: Et ſup hoc fictam

nobis ſanctimoniã uendicantes dicimus: Nõ ueniẽt ſuper nos mala. Audiamus ſétẽtiam dñi quæ
ſequatur: Sion & hieruſalẽ & mõs templi ſpeculatoriũ: & uiſio pacis: & tẽplũ chriſti in cõſumatio

ne & in fine:q; refrixerit caritas & rara nides fuerit. quaſi ager arabitur & redigetur ĩ cumulos: & erit
ſup excelſa ſiluarũ ſiue ĩ cuſtodia pomoꝶ:ut ubi ample quõdã domꝰ erãt & abſq; numero acerui

frugũ: Ibi uix parua ſit caſula ſexuans ſpeciem ciborum reſectionem anime non habentium.

iero.liber

D Capitulum Quartum. .
erit in nouiſſimo diex mons domus domini pᷣparatus in vertice montiũ:⁊ ſublimis
N ſuper colles:? fluent ad eum populi:⁊ pꝛoperabunt gẽtes multe ⁊ dicent: Nenite aſcen⸗
aamus ad mõtem domini:7 ad domum dei iacob: ⁊ docebit nos de viis ſuis:? ibimus
ſin ſemitis eius: quia de ſion egredietur lex:⁊ verbuʒ domini de hieruſalẽ:⁊ iudicabit in
ter populos multos:⁊ coꝛripiet gentes foꝛtes:uſq; in longinquum: ⁊ concident gladios ſuos in
vomeres:⁊ haſtas ſuas in ligones:non ſumet gens adu erſum gentem gladium:⁊ non diſcent vl
tra belligerare:⁊ ſedebit vir ſubtus vineam ſuam:⁊ ſubtus ſicum ſuam:⁊ non erit qin exterre
at. quia os domini cxercituum locutum eſt: quia omnes populi ambulabũt vnuſquiſqʒ in nomi
ne dci ſui: Nos autem ambulabimus in nomine domini dei noſtꝛi in eternũ ? ultra: In ülla die
dicit dominus congregabo claudicantẽ:⁊ eã quã eieceram colligam:⁊ quꝗ afflixeram conſola/
boꝛ:⁊ ponam claudicantem in reliquias: ⁊ eam que laborauerat in gentem robuſtam:⁊ regna-
bit dominus ſuper eos in montem ſion:ex hoc nunc⁊ vſq; in eternum. LXX.
CEt erit in nouiſſimo dierum manifeſtus mons domus domini:preparatus ſuper verticẽ mõ/
tium:z eleuabitur ſuper colles:⁊ feſtinabunt ad eum populi ⁊ ibunt gentes multe? dicent:ANe/⸗
nite aſcendamus montem domini Jacob:⁊ oſtẽdet nobis uiam ſuam:⸗ ambulabimus in ſemi⸗/
tis eius:quia de ſion exiet lex:? verbum dominmi de hieruſalem:⁊ indicabit populos multos:? ar
guet gentes foꝛtes vſqʒ in longinquum:⁊ cõcident gladios ſuos in aratra:⁊ haſtas ſuas in fal⸗
ces:⁊ vltra non tollet gẽs contra gentem gladium:? neqᷣꝙᷓ diſcẽt belligerare:⁊ requieſcet vnuſ/
quiſqʒ ſub vite ſua:⁊ unuſquiſq; ſub ficu ſua:⁊ non erit qui exterreat:quia os domini omnipoten
tis locutum eſt. ⁊ hec:Quia omnes populi ibunt vnuſquiſq; in vita ſua:Nos autem ibimus in
nomine dei noſtri in eternum ⁊ ultra:In die illa dicit dominus congregans congregabo eã que
contrita eſt:æ que eiecta fuerat ſuſcipiam:⁊ quos repuleram:⁊ ponam contritam in reliquias: ?
repulſam in gentẽ fortẽ:ꝛ regnabit dominus ſuper eos in mõtẽ ſion:ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculũ.
CQuia principes iudæorum abhominati ſunt iudicium: & omnia recta peruerterant & edificaue/
rant ſion in ſanguinibus: & hieruſalem in iniquitatẽ: & non ſolum hoc fecerant:uerum in muneri
bus iudicauerãt: & ſacerdotes hieruſalem in mercede reſponderant. & prophetæ ei in pecunia di/-
uinauerant: & propter eos ſion quaſi ager aratus erat:& hieruſalem in tumulos lapidum corruerat
& mons templi dei deſolatus in excelſa ſiluarũ:Iccirco nũc derelicta domo eorũ atq; deſerta: Quã
do filius dei egrediens de templo ait: ſurgite eamus hinc: & relinquætur uobis domus ueſtra deſer
ta. Angeli quoq; Ioſepho referente dixerunt tranſeamus ex his ſedibus: Pro monte ſion mons do-
mini euaius eſt: De quo ad principẽ tyri dicitur: & uulneratus es a monte domini. Iſte autẽ mõs
domini in nouiſſimo dierum oſtenſus eſt: quando appropinquabit iſti regnum cælorum: Si qui-
dẽ in cõſumatione ſeculoꝶ in reprobationẽ peccati: per hoſtiam ſuam ſaluator noſter apparuit:&
undecima hora ad cõducẽdos operanos uenit: Et completa illius paſſione Ioannes loquitur: no/-
uiſſima hora eſt: In ſex milibus enĩ annis: ſi quingenti anni per horas diei ſingulas diuidantur: no
uiſſima hora conſequenter dicetur tẽpus fidei gentiũ. Et manifeſtus inquit erit mons domim præ
aratus ſuper uertices montiũ: Manifeſtus erit qui ante fuerat occultus: & præparatus non ſolũ in
montibus: ſed ſuper uertices montium: Moyſen & prophætas qui de eo uaticinati ſunt: Licet eniĩ
omnia ſancta conſcripſerunt tamen ad comparationem prophetiæ in qua ſaluatoris aduentum
rophetauerũt: humiſia ſunt cætera: & neꝗᷓꝗᷓ uſq; ad uerticem montium pertingentia: & exaltabi/
tur inqt ſuper colles: nhomo quidem apparuit & formam ſerui accepit, & mortem crucis ſuſtinuit:
ſed exaltauit eum pater & dedit ei nomen qd eſt ſuper omne nomen: & ad conuerſationem illius
uniuerſa uita hominum cõparata. Capi dicuntur & ualles. Ad hc ergo mõtem qui præparat eſt
ſup uerticem montium: & exaltatus ſuper colles feſtinabunt:ſiue ut in hebreo habetur:fluẽt om/
nes populi: ldeſt in morem fluuiorũ turbe innumerabiles congregabuntur: Feſtinarunt ãt popu
li quãdo in eum pariter crediderunt. Parthi: & medæ: & elamitæ: & habitãtes meſopotamiam iu/
dæam: & capadotiã: pontum: & aſiam: phrigiam: & pamphiliam: ægyptum: & partes libiæ: ꝗ eſt iu Act.2. b.
xta cyrenem: & aduenæ romani: Iudæi: & proſeliti: cretes: & arabes: Nonne uobis feſtinaſſe uiden/
tur ad montem: quibus dictum eſt ſeqmini me: & faciam uos piſcatores hominũ: & protinus ſecu
ti ſunt ſaluatorem. Rurſumq; de iacobo & ioanne ſcriptura refert:quod relicta naue & patre ex flu
Gibus ſeculi feſtinauerũt ad mõtem. Et matheus publicanꝰaudiẽs ſeqre me ſtatĩ cucurrit: Sed & il
lud ĩ euãgelio qñ ſecutæ ſũt eũ turbæ multæ de galilea: &decapoli &hieroſolimis & iudæa & trãſ Luc. 6. a/
lordanem & curauit eas: Feſtinãtes populos probat: Populis autẽ feſtinãtibus gentes quoq; pluri/
mæ ibunt ad mõtem:totꝰ ſcilicet orbis in eum credens & dicet: Ita & ad uexillum ſe patibuli mu

tuo prouocãtes: Venite aſcẽdamus in montem domini. Aſcenſione opus eſt ut quis ad xpᷣm uale Eſa.2.4.

at puenire & ad domũ dei iacob. Eccleſiã quæ eſt domus dei: Colũna & firmamẽtü ueritatis. Por
ro qd iacob ſaluatorẽ ſignificet:ut ſupra diximus: lacob puer meus ſuſcipiam eũ. Sed & hoc uidẽt
ad eos quibus locuti fuerãt: Venite aſcendamus in mõtẽ domini & in domum dei iacob: & addẽt
Vt oſtendat nobis uiam ſuam: quam uel in angelis intellige eccleſiis preſidentibus. uel in ſcriptu
ris ſanctis

4

N

laf

E

in
ſeen⸗
din 55.93.
win
ban
nn
ludi
c⸗

ten
1
ſeni⸗
t
infal⸗
pnuſ⸗
0
ne
s.:
uli.
icae⸗
ner
nach,
wernt
Qi
Efſac.
mös
di
mird
mun⸗
mr
in Acd. 2. f.
ai
tt
letme
t
inOH
c
ha
klfn
Aol
ud Nrt Eſa. 2,2.
po⸗

4 u
t
let
let
dun

Super Gaicheam. c.iiii.

ns ſanctis quæ uiam domini præoſtendunt: & eum qui dicit ego ſũ uia: & ambulemus in ſemitis
eius: I n apoſtolis ſcilicet per quos in chriſtũ credidimus: de ſyon eni lex egreſſa eſt ſpiritalis: & ad
gẽtes dei ſermo trãſibit de hieruſalẽ: qui iudicauit inter populos multos: Pater enim omne iudici⸗-
um dedit filio: & corripiet gẽtes multas uſq; ĩ longinquũ ds ãt apphendit ſapiẽtes ĩ aſtutia eoꝑꝶ: &
cognouit cogitatiões ſapientiũ qm̃ uanæ ſũt: diiudicat ãt ĩter populos ꝗ ſalute di gni ſũt:& ĩdigni:
& ĩ ei aduẽtu oẽ bellãdi ſtudiũ cõfertur ad pacẽ:In aratra gladii mutabùtur: haſtæ cudẽturĩ falees:
gẽs bellare deſinet contra gẽtẽ: Nemo pugnãdi neceſſitate pugnare condiſcet: Ta taq; erit requies:
ut non ſolum in urbibus: ſed in uiculis quoq; & agris ſit unuſquiſq; ſecurus: & hoc fiet quia os do-
mini locutum eſt: At primũ quidem iuxta litterã anteꝗᷓ naſceretur nobis puer: cuius principatus in
humero eius: totus orbis plenus erat ſanguine: populi contra populos: reges contra reges: gentes
dimicabant aduerſũ gentes: Deniq; etiam ipſa romana respublica bellis lacerabatur cimilibus: Cin
na Octauio: & Carbone pugnãtibus. Sylla & Mario: Antonio: & Catilina: Ceſare: Cneo põpeo Au
guſto & Bruto: Eodẽ auguſto & Antonio: In quorum pᷣliis uniuerſa ſanguinẽ regna ſuderũt: Poſt
ꝗ autẽ ad imperium xpi:ſingulare I mperiũ roma ſortita eſt: apoſtoloꝶ itineri peruius factꝰ eſt or-
bis: & aperte ſunt ei porte urbiũ: & ad prædicationẽ unius dei ſin gulare Imperiũ conſtitutũ eſt. Po
teſt quoq; hoc qd dicitur concident gladios ſuos in aratra & haſtas ſuas in falces: & tropologice ac
cipi:icam ad fidẽ chriſti: ita effrenata cõuicia eſſe depoſita: ut mittat unuſquiſq; manũ ſuper ara
trum: & non reſpiciat poſt tergũ: & contumeliarum iacula haſtaſq; confringens: fructus metere cu
piat ſpiritales: Vt laborantibus aliis nos intremus labores eorum: & dicatur de nobis: Veniẽtes au/
tem uenient in exultatione: portantes manipulos ſuos: Nũc nemo pugnat aduerſus aliũ: Quia le/
Finn beati pacifici:Nemo diſcit contendere in ſubuerſionẽ audientium: ſed ponit ſilentium ori
uo & tacet: quia tempus malum eſt: Et requieſcet unuſquiſq; ſub uite ſua ut præmat uinum: quod
exilarat cor hominis: ſub uite illa cuius agricola pater eſt: & ſub ficu ſua dulcia ſpiritus ſancti poma
decerpẽs caritatem: gaudium: pacem & reliqua: Hæc autem omnia ac idem ſecundum utrq; ex-
poſitionẽ quia domini uerba ſunt uera: & eius dixiſſe feciſſe eſt: Omnes populi ibunt unuſquiſq;
in uia ſua:Nos uero ambulabimus in nomine domini dei noſtri in ſeculum & ultra. Cunctis inqui
unt nationibus euntibus iuxta errorem ſuũ: Nos ad montem domini feſtinauimus & diximus Væ
nite aſcendamus in montẽ domini & in domum dei iacob & ambulauimus in nomine chrſſti do
mini noſtri: quia ipſe eſt mons qui deus eſt. In illa die in qᷓ lucebit ſol iuſtitiæ congregabitur illa qᷓ

fuerat añ trita: & ꝗᷓ expulſa erat ſuſcipietur: & adhuc cõgregabitur ut ponatur ĩ reliqis & derelicta

in gentem fortem: Niſi enim domin“ ſabaoth reliquiſſet nobis ſemẽ: quaſi ſodoma eſſemus: & q̃ſi
gomorra ſimiles fuiſſemꝰ: Sed & iuxta hebraicũ pulchre. Cõgregabo ĩꝗt claudicãtẽ eã qᷓ male am
bulauerat. Et ad quã Helias dixerat. Vſq; quo claudicatis: cuiꝰ pes ſcãdalizatꝰ fuerat abſciſſus. Quã
abiecerã: & cui dederã libellũ repudii colligã. Et quã afflixerã captiuitatibus uariis & ultra dederã
diadolo &g,elis eiꝰ. At ne ſtati diligẽs lector oppõat. Quõ cõgregatã aſſeris claudicãtẽ &collectã
eã ꝗ fuerat eiecta cũ iudæi in indelitate pmãeãt: Audiat de priĩa xpi dici eccleſia qᷓ credidit ex iudæ
is:De q̃ fuerũt apoſtoli: ſuꝑ ꝗᷓ in actibꝰapoſtoloꝶ Luchas dicribit qd ĩ una die crediderit tria milia:
ẽt alibi ꝗnq; milia. Et de ꝗbꝰIacobꝰ loꝗtur ad Paulũ uides frater Paule quanta milia ſũt de iudæis
credẽtiũ: & oẽs hi emulatores legis ſũt: ſed &ſignificãtiã cõſidera ꝓphetalẽ: nõ dixit ponã claudica
tẽ totã ſaluã: ſed ponã claudicãtẽ in reliqas: ut reliqæ & electio ſaluæ fiãt: & eã qᷓ laborauerat in gẽ/
tẽ robuſtã: in nomẽ uidelicet Xxpianiiiqch nõ gladios:nõ ignes:nõ tormẽta ſupabũt. Vide fidem &
paſſionẽ martyge: & de robuſta gẽte nò ambiges:& regnabit dñs ſup eos.i. ſup gẽtes multas: & ſup
reliqas claudicãtes in mõte ſyon: In eccleſia: in ſpecula: cõtẽplatiõe uirtutũ: a pnᷣti ſeculo: & uſq; in
futuꝑꝶ: Si ꝗs auũt uoluerit hoc qd dicitur cõgregabo eã qꝗᷓ cõtrita fuit: & eiectã ſuſcipiã & cætera: de
aĩa humana ĩtelligere: qd ante aduẽtũ xpᷣi uarũs paſſionibꝰuitiiſq; ſeruierit: & qᷓſi erronea & morbi
da ouis lupoꝶ fuerit laniata morſibꝰ: nõ errabit:Dũ tñ nouerit eam ꝗᷓ cõtrita fuerat & afflicta ſub
dñi poſtea regno futurã: & uicturã in ſyon ad priſtinũ montẽ boni paſtoris humeris reportãdam.
Sciẽdũ quoq;ʒ qd hoc capitulũ qd nũc expoſuimus.Et huic ſimile de Eſaia:iudæos & eoꝑꝶ hereſis

heredes ad mille annoꝶge referre iĩpiũ xp̃i atq; ſanctoꝑꝶ. Et illud qd dicitur. Oẽs populi ambulabunt

unuſquiſq; in noĩe dei ſui: I ta ĩterpᷣtari unãquãq; gentẽ cũ idolo ſuo torqri & mitti in ignẽ etemni
ſupplitii: Sed ex cõſequẽtibus arguũtur nõ de fine ſeculoꝝꝶ hoc dici: ſed de primo aduẽtu xp̃i ĩ quo
colſigũtur reliqæ claudicãtes & gentes añ ſaluãtur. Igit Eſaias huiuſcemodi poſuit teſtimoniũ. Ser
mo ꝗ factus eſt ad Eſaiã filiũ Amos de iudæa & hieruſalẽ: ꝗ erit in nouiſſimis diebus mãifeſt mõs
dñi:& domus dei ſup ſumitatẽ montiũ: & exaltabit᷑ ſuꝑ colles: & ueniẽt ad eũ oẽs gẽtes & ibũt na
uões multæ: & dicẽt: Venite aſcẽdãus in mõtẽ dñi & in domũ dei lacob: & annuntiabit nobis uiã
noſtrã & ambulabimus in ea:de ſyon.n. exiet lex & uerbũ dñi de hieruſalẽ: & iudicabit ĩter gẽtes
multas: & arguet populũ plurimũ: & cõcidẽt gladios ſuos in aratra: & z⸗inibynas ſuas in falces: & ũñ
ſumet gẽs cõtra gẽtẽ gladiũ: & nõ diſcẽt ultra belligerare. Significãtes qᷓ dicit: qd ſermo dei egre/-

diẽs d hieruſalẽ: iudicet iter gẽtes multas: & arguat ꝓpe populũ iudæoꝶ. Nos. n. ꝗſi pctõres iuxta

opũ noſtroꝶ mẽſurã iudicabit:Illos uero ut ĩpios & negatores ñ iudicabit:ſed arguet cõdẽnatos.
FINIT LIBER PRIMVS IN MICHEAM PROPHETAM. m

Vrologus in libꝛũ ſecũdũ ſuper Oicheã.

DIVI HIERONYMI PROLOGVS IN LIBRVM SECVNDVM SVPER MICHEAM.
PROPHETAM AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.

1 Emper inuidis reſpondemus: quia non ceſſat inuidia: & librorum no/
ſtrorum exordia æmulorum maledicta computãt. Quia uulgo iactãt
meſ ſterilis ieiuniiq; ſermonis: quaſdam ineptias ſcribere: & cum loqui
neſciam tacere non poſſe. Itaq; obſecro uos Paula & Euſtochium: ut ad
huiuſcemodi latratus claudatis aures: & infantiam (ut dicunt) meam:

nem oris mei. Dominus dabit uerbum euangelizantibus uirtute mul/
ta. Moneo autem tauros pingues: qui circũdederunt me: ut quieſcant

'’ orationibus adiuuantes impetretis mihi iuxta apoſtolum adapertio/

Ps.

4 S”deſinant maledicere: & maleſfacta nobis non apponant ſua. Nam qd

adicunt: Origenis me uolumina cõpilare: & cõtaminari non decere ue/
EEWEterum ſcripta: quod illi maledictum uehemens eſſe exiſtimãt eandem
RMRHlaudem ego maximam duco: cum Illum imitari uolo quem cũuctis pru
dentibus & uobis placere non dubito. Si enim criminis eſt grecoꝶ benedicta tranllerreraccuſeru
Ennius & Maro Plautus Cerilius & Terentius. Tulius quoq; & cæteri eloquẽtes uiri: qui non ſolũ
uerſus ſed multa capita & longiſſimos libros ac fabulas integras tranſtulerunt: Sed & Hilarius no
ſter furti reus ſit: qui in pſalmo quadrageſimo:ferme milia uerſuum ſupradicti Origẽis ad ſenſum
uerterit. Quorum omnium emulari exopto negligentiam potius ꝗᷓ iſtorum obſcuram diligen//
tiam: uerum iam tempus eſt alterum in Micheam librum cudere: & tranſcendentia hydræ capita

ropalo concutere prophetali. FlINIT PROLOGVS.
DIVI HIERONYMI EXPLANATIONVM LIBER SECVNDVS IN MICHEAM PRO-
PHETAM AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM. .
PT tu turris gregis nebuloſa filia Syon:vſqʒ ad te veniet:⁊ veniet po
teſtas pꝛima regnum filie hièruſalem:nunc quare meroꝛe contrabe/

pꝛehendit te doloꝛ quaſi parturientem. LXX.
CEt turris gregis caligoſa filia ſyon:ad te veniet ⁊ ingredietur pꝛi
cipatus pꝛimus regnuʒ de babylone filie hieruſalem:⁊ nüc quare co
gnouiſti mala:nunquid rex non erat tibi:aut conſilium tuum perijt:
quia obtinuerunt te doloꝛes ſicut parturientem.
àCTurrem grægis nebuloſam ſiue ſqualentem: quod hebraice dicitur
Oſel: nullam aliam debem' accipere niſi illam de qua Eſaias ait. Et edi
—— kficaui turrem in medio eius: ideſt uineæ. Vinea autem domini domus
eſt iſfrael:Hæc turris ꝗᷓdiu habet torcular ideſt altare: &in circuitu maceriã: auxilia uidelicet angelo
rum: & non ingredietur diabolus aper in uinea. non eſt ſqualida non eſt tenebroſa: ſed a domino
lucente ſortita uocabulum:appellatur ciuitas:quæ in monte ſita latere non põt.Turris igitur quõ/
dam grægis & populi dei⸗ Quia peſſimi colomi interfecerunt patris familiæ filium: nunc ſqualida
