chiam. Ioſiam reges fuiſſe iuſtos: Vnde ad chriſti tempora trãſeundum eſt: quod in aduentu eius
eiectiſint de domo dei: & nequaꝗᷓ ſaluentur ut iſrael:ſed ut populus chriſtianus. Vnde &dominus math. 21.5.
fecit ſibi flagellũ de funiculis & eiecit eos de tẽplo:qa domũ patris erꝰfecerãt domũ negotiatõis.
CPerxcuſſus cẽ ephrai:radix eoꝛũ exſiccata ẽ:fructũ neqͥq faciet:qð ⁊ ſi genuerit iterñciã amã
tiſſima vteri eoꝝ: Abijciet eos dñs deꝰ meꝰ:q; nõ audierũt eũ ⁊ erũt uagi ĩ nationibꝰ. LXX.
CBoluit ephraim radices ſuas: Arefactus eſt:fructus nequaq affert:q; ⁊ ſi genuerint interſi

— —w — — — —

——

l

anls
1

.

ich

i⸗
nhe
.
.

.

.

Ps.58.
„ Cuchz.:

Super O ſee pꝛophetam.

tiam deſiderabilia vteri eoꝝ. Repellet eos deus:qꝛ nõ audierũt eum:⁊ erũt vagi in nationibꝰ.
CMethaphoram ſumit ab arbore:cuius ſi radices aruerint fructum afferre non poterit. Et ſi pau/
lulum fſecerit:ſtatim in ipſo flore ſiccabitur. Dicit autem de Ephraim: cuius radix aruit: quia deum
in quo fundatus erat perdidit:ſiue patres ſuos Habraam Iſac & Iacob:in quibus radicẽ miſerat ha/
bitare non meruit: & ꝓpterea fructum iuſtitiæ non faciet: quod ſi fecerit interficiam inquit aman/
tiſſima uteri eius. Iuxta id quod ſupra dixerat: ſi enutriet filios ſuos abſq; liberis eos faciam in ho/
minibus: unde & abiecit eos deus: & fecit ire captiuos: & erant uagi in nationibus. Poſſumus hoc
ipſum & de hominibus iudæis dicere: quorum quia principes a deo receſſerunt cõmouentes po/
pulum ut eum ad mortem expeterent: ppterea eiecit eos de domo ſua: & nõ addit utultra diligat

eos:Percuſſit radicem eorum & exſiccauit: & fructum ultra non facient: quod & ſi fecerĩt & uiſi fue

rint ſcripturam ſanctam legemq; meditari: & quaſi amantiſſimos filios aliquid ſciẽtiæ atq; doctri
næ de ſuo corde ꝓtulerint: aduerſante domino ſuccidentur. Abiecit eos deus omnium ꝓpheta/

rum: quia nòn audierunt eum: & uagi erunt in nationibus: non habentes altare:non ſedem: non

ciuitatem ꝓpriam. Vnde & Dauid loquitur in pſalmo: Ne occidas eos ne quãdo obliuiſcãtur po⸗
puli mei diſperge illos in uirtute tua. Et in alio loco: ſecũdum multitudinem impietatum eorum
expelle eos quoniam irritauerunt te domine. De hac arbore etiam in euangelio legimus iam ſe/
curis ad radices arboris poſita eſt. Omnis arbor quæ non facit fructum bonũ excidetur & in ignẽ
mittetur. Hereticos fructus facere non poſſe uirtutum: quia dominum perdiderunt: In quo iuxta
apoſtolum radicati eſſe debuerant & fundati nemo dubitet: quod ſi & fecerint: & aliquos uteri
ſui fœcunditate generarint domino aduerſante morientur. Siue quia fructus eorum uniuerſa ꝗ
fingunt:& de ſuo corde generant:arefient: & peribunt: & erit cunctis perſpicuum ſiccam radicem
fruges afferre non poſſe:lſti abiicientur: immo abiecti ſunt a deo: quia non audierunr eum dicen
tem: Ne tranſſeras terminos quos poſuerunt patres tui. Et iccirco uagi erunt in nationibus. Nunc
ad has: nunc ad illas ſententias tranſeuntes: dum non eis ꝓlacet: quod ſemel repererint: ſed ſem/
per uetera mutant nouis: & ethnicorum imitantur errores. Cap. x.
BItis frondoſa Iſrael:fructus adequatus eſt ei ᷣm multitudinẽm fructus ſui:multipli
cauit altaria iuxta vbertatem terre ſue exuberauit ſimulachꝛis. LXX.
N CAUitis frondoſa Iſrael:fructus habundans in ea ſᷣm multitudinem fructuum ſuo⸗
EMArum multiplicauit altaria: iuxta bona terre eoꝛum ediſicabunt titulos.
CPro uite frondoſa Aquila interprætatus eſt quã nos aquoſam uel ?νov poſſu
mus dicere: eo qd uini perdat ſaporem: Symachus οαινοοοαν quæ tota in frondibus cre
uerit: Vites quæ putatæ a uinitore non fuerint: ĩ flagella frondeſq; Iluxuriantur: & humorem quẽ
debuerant in uina mutare: uana frondium & foliorum ambitione diſperdunt. Iſtiuſmodi uitis dã
noſa eſt agricolis :talis fuit iſrael creſcens in multitudie populorum. & non reddens fructus agri
colæ deo. Dicamus ergo aliter. Vitis frondoſa ſiue iuxta. xx. aρροοννοα ideſt bonas ha-
bens ꝓpagines:& flagella fructifera:multos botros attulit: & uuarum fœcunditas: ramorum ma/
gnitudinem coequauit. Sed hæc quæ prius talis erat anteꝗ offenderet deum: poſtea habundan/
tiam fructuum uertit in offenſæ multitudinem. ut quãto plures haberet populos tanto plura ediſi
caret altaria:& habundantiam terræ numero uinceret Idolorum. Pro ſimulachris. Ixx. traſtulerũt
& TiAαρ quas nos ſtatuas: uel titulos appellamus: qui proprie demonũ ſunt: aut hominũ mor

tuoruz. Ita & herætici dum eſſent in eccleſia plantati: & creſcerent in domo dei uocabantur uinea

ſorech:& afferebant uberrimos fructus: poſtea uero quãto plures facti ſunt: tanto ſibi multiplica/

uerunt altaria:et pro uno altari quod uerum eſt: plures erroris ſui aras extruerunt: & iuxta uberta-

tem terræ ſuæ exuberauerunt ſimulachris: Heræticorum terra fœcundata eſt: quod a deo acumen
ſenſus & ingenii percipientes: ut bona naturæ in dei cultum uerterent fecerunt ſibi ex his idola.
Nullus enim poteſt hereſim ſtruere:niſi qui ardentis ingenii eſt & habet dona naturæ quæ a deo
artifice ſunt creata. Talis fuit VYalentinus. Talis Martion quos doctiſſimos legimus. Talis bardena
ſes cuius etiam philoſophi admirantur ingenium. Iſti terræ ſuæ bona uerterũt in titulos mortuo/
rũ: qa oẽs doctrinas nõ ad uiuẽtes referũt: ſed ad mortuos: tã eos quos colũt ꝗᷓ illos quos dcipiũt.
CBinuiſuʒ ẽ coꝛ eoꝝ nũc ĩteribũt:ipſe cõfringet ſimulachꝛa coꝝ:depopulabit aras eoꝛũ. LXxX.
CSDiniſerũt coꝛda ſua:nũc ꝑibunt:ipſe ſuffodiet altaria eoꝛum:affligentur tituli eoꝛum.
CTradunt hebræi huiuſcemodi fabulam: ſuſpitionem ſuam ſcripturarum occaſione firmantes.
Quãdiu & reges & populi pariter uitulos aureos adorabant:habebant in impietate cõſenſum:nõ
uenit captiuitas. Extremus rex decem tribuum fuit Oſee: de quo ſcriptum eſt: quod fecerit quidẽ

malum Oſee in cõſpectu domini:ſed non ſicut reges Iſrael qui fuerunt ante eum: cuius nono an/

no ſalmãſar rex aſſyriorum cœpit populum iſrael: & eduxit eos in aſſyrios: & habitare fecit iuxta

flumẽ Sanan in ciuitatibus medorum. Quæritur ergo quare ſub peſſimis regibus captiui nõ fue⸗
ſub eo qui cœperat ex parte aliqua ad meliora conuerti. Ad quod hæc inferũt: excuſabat

rint:ſe
ſe primũ populus & dicebat regum paremus imperiis: nec Polſumus eorum reſiſtere tyrãnidi: co
limus uitulos quos adorare compellimur: in diebus Oſee ab

c ii

eodẽ rege pᷣceptũ eſt:ne tãto ſtudio

uituli colerentur: ſed qui uellet iret in hieruſalem & in templo ſacrificaret deo.huic aunt ſenten/
tiæ populus cõtradixit. Commune eſt quod nunc dicit. diuiſum eſt cor eorum: hoc eſt regis & po
puli: & nulla excuſatione remanente nunc iteribunt: & tradentur eternæ captiuitati. ſtatim enim
ut populus diſceſſit a rege uenit interitus Quodq; ſequitur ipᷣe confringet ſimulachra eorum. De/
deo dicit: araſq; depopulabitur: non quod deus ipᷣe propria hoc fecerit manu: ſed quod per hoſtes
uoluntas eius expleta ſit Hereticorum inter ſe corda diuiſa &contrariis repugnare ſentẽtiis etiam
ipi non negant dum diuerſa ſentiunt. Vnde diſperdentur. & confringet ſiue ſuffodiet dominus
ſimulachra uel altaria eorũ: ꝗᷓ de ſuo corde finxerũt: & uaſtabit titulos ꝗbus ſinguli ſuis appellãtur
noĩbus. &uocauerunt noĩa ſua ſuꝑ terras ſuas. ut neq́ꝗᷓ xpᷣi eccleſiæ: ſed illius uel illius eſſe dicãtur.
C Qꝛ nũc dicẽt nõ ẽ rex nobis:nõ enĩ timemus dũm:⁊ rex ꝗd faciet nobis: loqmini vba viſiõis
= inutilis:⁊? ferietis fedus cũ mẽdatio:æ germinabit q̃ſi amaritudo iuditiũ ſuꝑ nlios agri. LXxX.
CPꝛopterea nũc dicent nõ eſt rex nobis:q;ꝛ non timmimus dñm. Rex aũt ꝗd facięt nobis:lo/
quẽs vᷣba occaſiões mẽdaces:diſponet teſtm̃:oꝛietur ſicut gramẽ:iuditium ſuꝑ deſẽrtum agri.
CPoſtq;̃ cõfregerit deus ſimulachra iſrael & depopulatus fuerit aras uel ſtatuas eoꝶ: & extrema ca
ptiuitas uenerit dicent: nõ eſt rex nobis: & ne in Iõgum tempus putent ſententiam ꝓtelari addidit
Nunc dicẽt: quãdo uaſtãtur:qũ ſentient Oſee regem ultimum a ſe eſſe ſublatum:ideo rex ablatus
a nobis eſt: quia nõ timuimus dñm uerum regem. homo enim rex ꝓdeſſe quid poterat? Dicite qd
uultis: errores ueteres ſuſpirate. Pollicimini uobis proſpera quæ uertãtur in contraria: Fœdus fe/
rietis nequaqᷓ cũ deo:ſed cum mendatio. Et poſt fœdus qd.Ixx.interprætati ſunt teſtamentũ ger⸗
minabit uobis: non ſeges fœcũda frumẽti: n ſaſtem iumẽtorum cibus ordeum: nõ legumina ua/
ria:nõ uites quæ fructus ſuos in muſta deſudant:nõ poma arbores germinabũt: quæ humorẽ ter-/
ræ in uarios mutant ſapores. ſed orietur uobis amaritudo: Immo amaritudinis iuditiũ. Siue do*
pool quã latinæ in gramen uertimus. Eſt enim genus herbæ calamo ſimile: quæ per ſingula ge
nicula fruticem ſurſum: & radicem mittit deorſum: Rurſuſq; ipſi frutices & uirgulta alterius her-/
bæ ſeminaria ſunt:atq; ita in breui tẽpore:ſi nõ imis radicibus effodiatur totos agros ueprium ſi/
miles facit. Deniq; ẽt ſi ſicca eius aliqua pars diũmodo geniculum habet ſuper cultam terram ceci/
derit oĩa replet gramine. Hæc diximus iuxta. Ixx-interprætes: Cœterum in hebraico ros ſcripti
habet qd in amaritudinem uertitur:hoc eſt amaritudinis iuditium: de quo & dominus loꝗtur in
euangelio. In iuditium ego in mundũ iſtum ueni: & de aliis ſcriptum eſt: qd recipiant amplius iu
ditium. Diſcipuli quoq; cõtrario dogmatũ cũ eorum fuerint cõtrita mẽdatia: & aræ luciq; ſub
uerſo ſero dicent. Non habemus reges: qui nobis prius imperauerant: quibus accipientibus dim
nõ timuimus:quid enim nobis ꝓfuit illos ſequi quoꝶ in neceſſitate nõ ſentimus auxiliũc hæc lo/
quuntur querẽtes aliquã excuſationẽ: ut nõ per ſe ſed per doctores peſſimos erraſſe uideãtur. Vn/
de &.lIxx. uerba eoꝶ excuſatiões falſas trãſtulerũt: quas ꝓpheta deuitat dicẽs: Ne declines cor meũ ps.I40.
in uerba malitiæ ad excuſandas excuſatiões in peccatis: libẽter uitiis noſtris applaudimus: & ſupa
ti uoluptatibus obtẽdimus carnis infirmitatem: aut dura maiorũ impia: Vnde uerba & uiſiões he
reticoꝶ inutiles erũt: & feriẽt fœdus nequaꝗᷓ cũ deo ſed cũ amaritudine: quæ cum dies iuditii ad/
uenerit germinabit ſuper ſulcos agri eoꝶ: Vt qui ſeminauerunt in gaudio metant in lachrimis: ꝗJ
riſerunt fleant: qui habuerunt conſolationem lugaeant.
CCSinit liber Secũdus explanationum beati Hieronymi in Oſee. . “
CPrefatio eiuſdem beati Hieronymi in Libꝛuz Tertiuz ſuper Oſee ad Pamachiũ epᷣuz.
5 On ignoro Pämachi aiſhilimi ni duodecim ppheri opuſenla
D B cudere: certe interprætatũ latinis & quod magis temeritatẽ noſtra
V poſſit arguere ꝗᷓ ſciẽtiam ꝓdere:Sed qui tibi hortãti ĩmo imperanti
A negare nihil poſſumus: & pro offerentium uiribus in gazophilatiũ
Dei multoꝶ diuitias duo mulieris pauperis æra ſuperarũt Quicqd
poſſumus primũ Deo:deinde tibi qui Dei es pontifex:illiuſq; ſemꝑ
uerſiculi recordamur. Pollio & ipſe facit noua carmĩa: Cũq; aptum
fautorem:pro iure amicitiæ eſſe te gaudeã: tacitũ eruditionis tuæ iu
ditium ptimeſco: magiſq; te laudãtem ꝗ aduerſarios detrahẽtes me.
tuo.Illis.n. æmulatio detrahit fidẽ: & nõ tam iudices ꝗᷓ accuſatores
uocãdi ſũt. Tu aũt ꝗ diligis nequaqᷓ pſonaꝝ: ſed reæ ꝓmis ſentẽtiã:
ꝗꝗᷓ & amor recipiat errorẽ: pulchrũq; ſit illud osαιωρνρποTiov qd
GG Tulius magis ad ſenſum ꝗ ad uerbũu ĩterpᷣtatus ẽ TvꝓAο 16 oiαο
Hp: epiι„ιον °εοροσ6 ideſt amantium cæca iuditia ſunt. Attameu
in iſtam partẽ peto magis ut labaris: non odio ſed amore. Tertiũ in Oſee ꝓphetã dicamus librũ.
Et ad uaccas bethauen uſq; puenimus nobiſqʒ; ĩterpᷣtatiõis uela pãdẽtibꝰtu debes ꝓpheticũ illud-
dicere: a quattuor uẽtis cæli uenit ſpuũs: ut celeri curſu auaros ĩſidiãtiũ ſcopulos trãſeuntes: merces
dominicas: ex omni parte ſeuiente naufragio: ad portus tutiſſimos perferamuuas.
C Finit pꝛologus.Incipit liber Tertius beati Pieronymi ſuꝑ Oſee:ad NPamachiũ epᷣum.

ſe

—. . -—

— — —

e⸗

—

—

— -— H.,

Super O ſee pꝛophetã.

Accas bethauen coluerunt habitatoꝛes ſamarie:gꝗa luxit ſuꝑ euʒ po
Rpulus eius:⁊ editui eius ſuper eũ exultauerũt:m gioꝛia eiꝰ:qꝛ migra/
uit ab eo. Si gdem ⁊ ipſe in aſſur delatus eſt:munus regi vltoꝛi cõfu
CXEWα1ſio ephꝛaim capiet: cõfundetur Iſrael a voluntate ſua. LXxX.
K& CApud vitulũ domus OM moꝛabuntur ꝗ habitãt in ſamaria: qꝛ
☛ lurxit populus eius ſuꝑ eũ. Et ſicut irritauerunt ulũ:æ gaudebunt ſuꝑ

mũera regi iarib i domo ephꝛai ſuſcipiet fundet᷑ irael i ↄſilio ſuo.
CQua ſit bethauen ꝓ qua. xx. trãſtulerũt domũ ON. Et qui ſit rex ia
— urib: q interp̃ᷣtatur ultor: ſupra plenius diſputauimus. in bethauen igitur
☛ EH.Ji. bethel uaccas aureas coluerunt habitatores ſamariæ: quas cũ irriſiõe

cet iſrael nòn ſolum deos uitulos:ſed deos uaccas colerent. Et ut oſtenderet uaccas bethauẽ unũ
in bethel uitulum ſentiendum: nõ intulit: luxit ſup eis populus: ſed ſuper eo. i. uitulo aureo. Si aut
luxit populus quare editui eius ſuper eo exultauerunt? Tradunt hebræi uitulos aureos a ſacerdon
bus furto eſſe ſublatos:& pro his æneos & deauratos repoſitos. Cum igitur lugeret populus tẽpo
re neceſſitatis & anguſtiæ:ẽt uitulos aureos inter munera cætera aſſyriis regibus: & maxime regi
ſennacherib ab iſrael rege eẽ directos. Exultabãt editui quod fraꝰ eoꝶ nequaꝗᷓ poſſit argui uel re

p̃ᷣhendi. Et hoc eſt qd ait:editui eius.i. uituli: ſup eo exultauerũt in gloria populi:hoc eſt in uitulo

quẽ hẽbant pro gloria:ꝗa migraſſet ab eo.i.a populo & trãſtatus eſſet ad aſſyrios. Et ut ſciamus ĩ/
qũuũt hoc eſſe qd dicitur pſpicue ſequẽs uerſus oſtẽdit.Si ꝗdem ipſe in aſſur trãſlatus eſt:munus re
gi ultori: Statiq; ſeqtur. Cõfuſio ephraim capiet: & cõfundetur iſrael in uolũtate ſua:ſiue in cõſilio

ſuo.Dephenſa.n. fraus deauratoꝶ uitulo ꝶ:regi Iſrael litteris indicatur: & unde ſe placere eſtima/

uerãt:inde uel maxime cõfundũtur & offendũt eos ꝗbus munera miſerãt:eſtimãtium nõ furto ſa
cerdotũ:ſed fraude regũ atq; cõſilio hoc eſſe pfectũ. Legimus in regũ uolumine regẽ iſrael Mana
ſen regi aſſyriòꝶ phul mille argẽti talẽta miſiſſe: ut eſſet manus eius cũ eo.i.ut ei pberet auxilium:
ĩter quæ nõnulli arbitrãtur ẽt uitulos aureos eẽ derelictos: Pro Iarib in pñti loco Symachus iĩter-/

p̃ᷣtatus eſt ĩ oαιορπ 1„Ü–M¹)Ii & defenſori. Iuxta ſpiritalẽ intelligẽtiam laborandum eſt qduũd
oĩa hereticis coaptemus: uaccas bethauen: Siue domus roο qd interp̃ᷣtatur labor coluerüt he
xetici ꝗ ſe in cuſtodiã mãdatoꝶ dei hoc eſt ſamaria habitare iactabãt: dieq; iudicii qñũ germiabit

quaſi amaritudo iuditiũ ſup ſulcos agri: lugebit populus ſup eũ:hoc eſt ſup uitulũ:& ſup dogma
puerſum:qd putabat deum: Sed & editui nõ dixit exultabũut: ſed exultauerunt ad pᷣteritũ tp̃s refe/
rens ſuper gloria ſua:qa quõdam glorioſi cõfinxerãt: eo qd migraſſet populus a deo: ſiue qd ipſa

gloria dei migraſſet a populo: a quo fuerat derelicta. Quicꝗd aut locũtur heretici: & pulchro ſer-

mone cõponũt:& mittũt munera regi ſuo diabolo:ad illũ cũcta referẽtes:unde cõſuſio eos capiet
in eternũ & cõfundẽtur in uolũtatibus ſuis. Quidã ut ſupra & ĩ pñ̃ti loco ĩ cõmẽtariis ſuis ſcriptũ
reliꝗt. Regẽ Iarib.j.ultorẽ xpᷣ̃m intelligendũ.Quod nobis oĩno diſplicet. Impiũ.n.eſt qd iuxta
hiſtoriam intelligitur de rege aſſyrio: iuxta tropologiam ad xpᷣm referri.

CTrãſire fecit ſamaria regẽ ſuũ q̃fi ſpumã ſuꝑ faciẽ aqᷣ:⁊ diſpdent᷑ excelſa idoli:peccatũ iſrael

Lappa ⁊ tribulus aſcẽdẽt ſup aras eoꝝ:⁊ dicẽt mõtibꝰopite nos ⁊ collibꝰcadite ſuꝑ nos.LXxX.
CPꝛoiecit ſamaria regẽ ſuũ ſicut cremiũ ſuꝑ faciẽ terre ⁊ auferunt᷑ a ſion pctã iſrael:Spine ⁊
tribuli aſcẽdẽt ſup altaria eoꝝ:⁊ dicẽt mõtibꝰopite nos:⁊ collibus cadite ſuper nos.
CPro ſpuma ꝗᷓ.lxx.& Theodotion ꝓνοαρροâ†.1. cremiũ träſtulerüt: aridas herbas: ſiccaq; uirgulta:
qᷓ cãmino & incẽdio p̃parãtur. Et Symachus poſuit ẽpieva uolẽs oñdere feruentis olle ſupiores
aquas & in ſpumã bullaſq; ſurgẽtes quas græci 0οαι¼½ααο οα. Sicut igitur ſpuma ꝗ ſuper
aqua eſt: cito diſſoluitur: Sic regnũ decẽ tribuũ uelociter finietur: & peribũt excelſa. i.rhamoth: de
Aubu ſcriptũ eſt: Verũtñ adhuc populus imolabat & adolebat in excelſis. Ipſa aũt excelſa

unt ſuie i. idoli qd interp̃tatur inutile: qd idolũ & inutile: peccatũ eſt iſrael. Diſſipato ãt

idolo & excelſis eius. Lappa & tribulus aſcẽdit ſuper aras eoꝶ: ſignum ultime ſolitudinis ut ne pa
rietis quidem & extrema edificiorum ueſtigia relinquãtur. Eo tempore dicent montibus operite
nos:& collibus cadite ſuper nos. Quod dñs in ultimo tpe captiuitatis iudaice dicit eſſe cõplẽdũ.
Quicqd ergo nunc cõtra decem tribus ſiue cõtra oẽm dicitur iſrael ſciaamus Tunikcοαο ẽt ad to/
tum populum poſſe trãſferri: Vt qũ romani cœperunt hieruſalem: & ſubuerterũt templũ. Siue cũ

iudicii dies uenerit: ut alii ſuſpicãtur: Dicant magno horrore metuẽtes: operite nos montibus &

collibus cadite ſuper nos:mori magis optãtes q cernere quæ afferüt mortẽ. Sed & ſpiritalis nequi
tiæ ſamaria: qᷓ ſe a populo dei diuiſerat: fecit regẽ ſuum tranſire uelociter. Sermonẽ uidelicet he-
reticoꝶ atq; doctriam: quaſi ſpumã ſiue cremium ſuper faciem aquæ: quoꝶ aliud dum uidetur re-
pente diſſoluitur: aliud facile eſt tollere de aquarum ſummitatibus & ignem mittere. Tales ſũt he
retici ſpumantibus uerbis tumentes & arſura pcepta xpᷣi baptiſmate ac ſermonibus illius cõmiſ-
centes. Quæ oĩa pertranſibunt:& uerba magniſicentia in quibus laborauerũt qꝗd iterpᷣtatur
c iii

R 7 gloꝛia eius:qꝛ trãſiata eſt ab eo:⁊ ipſum in aſſyrios ligantes:Tulerũt

Hno uitulos ſexus maſculini: ſed uaccas. i. fœminas appellauit: ut uideli /

S

Miero.liber Tertius

.illico diſpergent: in quibus peccauit Iſrael: tantaq; erit ſolitudo doctrinæ peſſmæ: ut ſpinæ & tri/
buli aſcendant ſuper aras eorum. Spinas & tribulos ibi naſci: ubi agrorum nulla cultura eſt: omni-
bus patet.Iſtæ ſpinæ ſunt quæ ſuffocãt ſementem: & creſcere non ſinunt: quæ naſcuntur in ma/
nu temulenti quas pro uua fecit Iſrael: Dominus enim expectauit ut faceret uuas: & fecit ſpinas: ſi/
ue labruſcam habentem uuæ ſimilitudinem: & amaro guſtu ueſcentium ora torquentem: Ideo cũ
iuditii tempus aduenerit: & fuerint cuncta ſubuerſa: dicent mõtibus quos prius excelſos putabãt:
S& magiſtris quondam ſuis: operite nos: collibusq; cadite ſuper nos: Sed quia in mõtibus poſuit
operite: & in collibus cadite ſacratius aliquid explanandum eſt: Mõtibus ideſt ſanctis qui ueram
habent & non fictam altitudinem dicent operite nos: Bæati enim quoꝶ opertæ ſunt iniquitates:
Et collibus qui non habent altitudinem naturalem quos dudum putabant habere aliquid fumita
tis: loquentur cadite ſuper nos: Montes enim operiẽt & colles cadent: hæc autem fiẽt præpauore
&S incredibili formidine per quam & montes & colles humiliabuntttur.
¶Ex diebus gabaa peccauit ſrael ibi ſteterunt Mõ compꝛchendit eos in gabaa pꝛelium ſu/
per ſilijs iniquitatis: Juxta deſiderium meum coꝛripiam eos:congregabuntur ſuper eos popu
li:cuim coꝛripientur ſuper duas iniquitates ſuas. LCxXx. Vl
CEx quo colles ſũt peccauit ꝗſrael.ibi ſteterũt:nõ compꝛehendit eos in colle bellum ſuper ſili
os iniquitatis uenit:ut coꝛrumperet eos:⁊ congregabuntur ſuper illos populi:quando coꝛrepti 1
fuerint in duabus iniquitatibus ſuis ́M =
¶QEx eo die quo uxorem leuitæ turpiter atq; crudeliter ĩterfecit beniamin in urbe gabaa: peccauit
mihi ommis Iſrael. Non quia ultus eſt iniuriam: & ſcelus ſanguine uĩdicauit: ſed quia dolore ma
ritali proſiluit ad pugnam: & ſacrilegium in deum ſuum noſuit uĩdicare: Eo quod in domo mi/
chæ ephot & theraphim quæ pro idolis adorabãtur neglexerunt: Hici gitur ſtetit Iſrael ibi ſuum
repræſſit gradũ ne ultra ambularet in uiis domini: Iccirco nõ eos comprehẽdit ꝓppter gabaa præ
lium ſiue captiuitas ſicut ipſi putant: ibi enim bene fecerunt ut perſequerẽtur filios iniquitatis: Sed
corripiam inqt eos atq; erudiam tota mei animi uoluntate: & congregabo aduerſus illos populo
rum multitudinem quia duas fecerunt iniquitates: Vindicando hominem: & dei ſui iniuriam ne Hie. 2. c.
gligendo: Siue duas iniqtates: quia Primum peccauerunt in idolis michæ Secũdo in uitulis hie/
roboam: uel certe duos uitulos ſamariæ ĩ dan & bethel poſſumus duas iniquitates appellare:De
gquibus & hieremias loquitur: duo peſſima fecit populus meus: me dereliquerunt fontem aquæ ui
uæ: & foderüt ſibi latus contritos qui nõ poſſunt aquas continere: Hæ duæ iniquitates cõtra duo
Qecalogi erupere præcepta: in quibus dicitur Ego dominus deus tuus: non erunt tibi dii alii abſh
me. Ixx. Gabaa colles interprætati ſunt: A diebus ergo collium peccauit lfrael quãdo mõtes eccle-/
ſieæ dereliquit: & ad colles: ſiue cliuos deſcẽdit Hereticus: doctioreʒ ſe putans ꝗᷓ eccleſia eſt: & ſub/
limius aliquid reperiſſe: ibi ſteterunt hoc eſt in errore perſeuerarunt: Quodq; ſequitur nõ cõprehẽ
dit eos in colle præliũ: quidam ſic interprætati ſunt: Quia genuerunt filios iniquitatis: & de eccle ho.
ſia recedentes ceperunt eſſe in collibus: Cum perſecutio uenerit non eos comprehendit præliuʒ . ut
diabolo ſuos impugnare nolente: Alii ita ex diebus collium peccauit Iſrael & ibi ſtetit & ultra am
bulare non potuit: Nõne oportet eum in collibus a prælio comprehendi: Nöne debent pugnare
agduerſuʒ eum uiri eccleſiaſtici: ut illos deſtruant ſuper filios iniquitatis: qui ſi fuerint compfrehẽſi
& ſuperati ultra generare nõ poterunt: Simulq; dominus pollicetur: quod corripiat eos atq; eru/
diat: ut cum ſuperati fuerint magiſtri congregentur aduerſus eos diſcipuli ſui: quos ante decepe-/
rant: & uideant correptionem propter duas iniquitates quia & eccleſiam fontem domini relique/
runt: & foderunt ſibi latus contritos ſpeluncas ſcilicet hereticorum: qui non poſſũt aquas ideſt do

ctrinam ſaluatoris & ſacramentum baptiſmi continͦrcte = J
CEphbraim vitula docta diligere trituram:⁊ ego tranſiui ſuper pulchꝛitudinem colli eiꝰ:? aſcẽ
dam ſuper ephraim:arabit iudas:confringet ſibi ſulcos iacob. LCxx 1“ 8
CEphrai vitula ſiue vacca:& enim qd hebraice dicitur egla ideſt Moxac. Et AAADAAY
utrunq; ſignificat Ephꝛaim ergo vitula edocta diligere contẽtionem: ego auteʒ veniam ſuper
pulchꝛitudinem colli eius: ſuperponam ephꝛaim:⁊ reticebo iudam:roboꝛabitur ſibi iacob.
CLocus iſte imo oĩa quæ hoc capitulum ſecuntur: magnis obſcuritatibus inuoluta ſunt: Vnde &
nos ꝗ explanare conamur & prudẽs ſimul lector attendat: ut ſi nõ ueritatem qd difficilimum é: ſal
tem ſuſpitionem ueriſimilium inueſtigare ualeamus: hãc habet cõſuetudiuem ſermo diuinus: ut
per tropologiam & methaphoram hiſtoriæ exprimat ueritatem: Igitur ephraim ſimilis eſt uaccæ
uel uitulæ q a iuuentute ſua didicit areaʒ terere & ferreos orbes ſup aceruos ſegetũ trahere: ut pa/
leæ a tritico ſeparẽtur:& non ſolum didicit uerũ nimia cõſuetudine cœpit amare qd docta eſt:Et
ego inquit tranſiui ſuper pulchntudinem colli eius:uerbum ebraicum habarth ideſt trãſiui
maxime qũn a deo: dicitur ſemper plagas & aduerſa ſigniſicat: Deniq; & extermĩatorĩ ægypto trãſ
ſiſſe memoratur: Quia ergo Ephraim uacca uel uitula dili git aream terere: Ego ĩquit traſiui ſuper
pulchritudinem colli eius:& tumẽtes ceruicũ toros iugo impoſito edomui qd memorẽ legis iu/
gu:Ipᷣe aſcẽdit ſuper eaʒ: & me ita laborãte iudas hoc eſt duæ tribus cœperũt arua ſcidere uomere

=
—

Mat. 9.b.

Exo. zl. c.
Mat. 5. f.

P5.24.
Ps. .

Super O ſee prophetã.

& in ſulcos terram declinare. Portante autem iugum ephraim: & arãte Iuda: confregit ſibi ſulcos
iacob.Hic Iacob ad diſtinctionem Iſrael & iudæ duodecim tribus intelligamus: quod cœperint
aratris glebas frägere: terramq; cõminuere ut emollita recipiat ciſementẽ & fœcũda poſt modicũ
ſeges pululet: Pro tritura uel area contentionem. Ixx. tranſtulerunt. Et eſt ſenſus: Quia Ephraim
non uult legis recipere iugum: Ego tranſibo & aſcendam ſuper pulchritudinem colli eius: ut di/
ſcat contentioſa uacca atq; laſciuiens laborare quod non uult.Iudas autem arabit ſponte ſua: qui
habet templum & moratur in lege: ut totæ certatim duodecim tribus arua præparent ad ſeren/
dum.Quodq; ſequitur iuxta eoſdem. lxxx. Superponam Ephraim & reticebo Iudam: roborabitur
ſibi Iacob:Hic eſſe ſenſus poteſt:Ephraim qui contentioſus eſt & non uult legis onera portare im
ponam captiuitatem: Iudam autem parumper relinquam: & nihil Ioquar de eo: quicunq; autem
tam de Ephraim ꝗᷓ de Iuda mea præcepta ſeruauerit roborabitur ſibi & uocabitur Iacob: Secun/
dum νIbV vιaρ1 Hoc dici poteſt quod Ephraim qui eruditus fuit in lege dei ut terreret aream
ſcripturarum: & meditaretur in ea die ac nocte cœpit diligere contentionem: & iugum legis abi/-
cere:& contendere contra eccleſiaſticos in ſubuerſione audiẽtium. Vnde dominus eleuatam cer/
uicem & ſibi ſublimia promittentem: uel iugo præmet: uel ipſe tranſiens calcabit pedibus ſuis: &
aſcendet ſuper eum:ut ſciat ſe habere dominum: Iudas autem hoc eſt eccleſiaſticus arabit:ĩ cœpto
opere perſeuerans: ſiue reticebo inquit Iludam: Non enim ſani indigent medico: ſed ii qui male
habent. Iacob uero interprætatur ſupplantator: & cottidie ſupplantat uitia atq; peccata: & accipit
primitiua fratris ſui: & heres paternæ poſſeſſionis eſt: & dorminuit in bethel quod ĩterprætatur do
mus dei. Sulcos glebaſq; confringet ut molli ſinu iactatam ſementem terra ſuſcipiat: & faciat cen
tum modios hordei: ſiue ut habetur in hebræo centuplum: Neq; enim credendum eſt quod pa-
triarcha Iſaac ordeo ſtuduerit:& non frumento: Vſqʒ hodie uir eccleſiaſticus Iacob glebas hiſto/
riæ & litteræ duritiam confringit in partes: & ſpiritaliter diuidit ut poſſint fruges reddere ſpirita
les: Quod quidem & dominum feciſſe legimus: ut quinq; legis panes quos integros populus cõ
medere non poterat: in fruſta conſcerperet: ut per apoſtolorum manus ueſcendos credẽtibus da-
ret:Quod autem dicit iuxta.xx.roborabitur ſibi iacob:oſtendit ſibi omnem laborantem labora/
re: ut fructus capiat ſempiternos. HM
Seminate vobis in iuſtitia:⁊ metite in ore miſericoꝛdie:Innouate vobis nouale:tempus au
tem requirendi dominum cum venerit qui docebit vos iuſtitam. LXX.
Seminate vobis in iuſtitia vindemiate fructum vite:illuminate vobis lumen ſcientie:queri
te dominum donec veniant fruges iuſtitie vobios.
CSenuat ab agricolis ſemel cœptam tranſlationem. Dixerat Ephraim uitulam edoctam trituram
amare: ac diligere: & ſe aſcendiſſe ſuper collum eius & araſſe iudam: & confregiſſe ſulcos ſiue gle/
bas iacob: Nunc præcipit ut ſeminent ſibi per pœnitentiam & ſeminẽt in iuſtitia: ideſt in lege me
tantqʒ; in miſericordia: ideſt in gratia euangelii. I bi enim oculum pro oculo: dentem pro dente.
Hic legimus qui te percuſſerit in dextram maxillam: præbe ei & alteram. Cumq; ſeminaueritis in
juſtitia:& meſſueritis in miſericordia innouate uobis læta noualia. Redditq; cauſas cur ſeminent
cur metant:cur innouent læta noualia: tempus inquit requirẽdi dominum eſt: Cum uenerit chri
ſtus atq; ſaluator qui docebit uos iuſtitiam quam nunc ſperatis in lege: finis enim legis chriſtus
ad iuſtitiam omni operanti bonum. Pro eo quod nos diximus metite in ore miſericordiæ. Ixx.
Tranſtulerunt uindemiate uobis fructum uitæ. Magiſq; ſemini conuenit meſſio ꝗᷓ uindemia. Et ꝓ
eo quod nos poſuimus innouate uobis nouale.illi uerterunt illuminate uobis lumen ſcientiæ: ut
ex operibus atq; mandatis legis notitiam habere mereamur. Iuxta illud quod in quodam libro
legimus:Deſiderafti ſapientiam: ſerua mandata: & dominus dabit eam tibi: Qui enim mandata
in opera uerterit ſeminat in iuſtitia & metet fructus uitæ. Vnde & alibi legimus: Mandatum do/
mini lucidum llluminans oculos. Et Eſaias ad dominum dicit. lux præcepta tua ſuper terram. Et
in alio loco A mandatis tuis intellexi: iis quoq; qui ab eccleſia ſeparati ſunt & falſum ſibi chriſtia/
norum nomen aſſumunt:præcipitur ut agant pœnitentiam: & utrũq; recipiant teſtamentuman
ueteri:in iuſtitia ſeminent: in nouo metant miſericordiam: & illuminent ſibi lumen iuſtitiæ: ſiue
innouent ſibi noualia & requirant dominum qui docere eos poteſt ueram iuſtitiam: falſoſq; ma/-
giſtros deſtruant: a quibus non diſcunt iuſtitiam ſed iniquitatem. M
Araſtis impietatem:iniquitatem meſſuiſtis:cõmediſtis frugem mendatij. LXxX.
Quid reticetis iĩpietates ⁊ inigtates eius vindemiaſtis:cõmediſtis fructum mendacem.
C Cogor contra uoluntatem meam ſæpius de hebreæ linguæ proprietatibus diſputare. Necq; eni
rthetorum more ſententias repetimus: uerba conſtruimus & audientes uellegentes in laudes no-
ſtras declamationibus ſuſcitamus: ſed quæ obſcura ſunt maxime alienæ linguæ hominibus ex--
planare nitimur. Supra ubi nos interprætati ſumus: Arabit iudas in hebraico legitur hieros per
Ioth primam litteram quam. lxx. uau putantes interprætati ſunt: & tacebo: Nũc quoq; in hebræo
ſcriptum eſt haraſtem quod nos uertimus araſtis: pro quo. Ilxx. tranſtulerunt quid reticetis ſi⸗-
mili errore quo ſupra: ſilentium pro aratione interprætantes. Eſt autem ſenſus iſte doctorum. su
c iiii

Hiero.liber Tertius

. per collum uitulæ Ephraim contentioſæ amãtiſq; trituram: ego tranſiui & ego aſcendi: ut arante
fHuda & confringente ſulcos. Iacob tereret aream: Monuiq; eos ut ſeminarent in iuſtitia: & mete/
rent in miſericordia: & facerent ſibi noualia: tempuſq; requirendi dominumaillud eſſe cognoſce/
rent: quo uenturus eſt qui docebit nos iuſtitiam: Me hæc iubente & uolente deletis noualibus: fiu
ctus iuſtitiæ ac miſericordiæ accipere. Arauerunt impietatem: qua egerunt impie contra dominũ
relinquentes creatorem & colentes idola:& meſſuerunt iniquitatem. De malo ſemine malas fru/
ges recipientes: de quibus fecerunt non ſolum panem ſubcineritium: ſed fraudulentum atq; men
Sacem. Jui uana ſpe deciperet commedentem. Iſtiuſmodi ſunt heretici: qui arant ſermone com/
poſito & protegunt uel tacent impietatem: ne impietas eſſe uideatur: ſed credatur pietas „Vnde 4
dixerunt in corde ſuo non eſt deus: corrupti ſunt & abhominabiles facti ſunt & meſſuerunt ſiue ui
demiauerunt iniquitates. Quomodo enim radix omnium malorum eſt auaritia: ſic peccatorum
ſcelerumq; cunctorum radix eſt impietas. Quam qui arauerit ſiue ſeminauerit metet, iniquitates.
qui igitur arauerunt impietatem & meſſuerunt iniquitates comederunt fructum mendatii. Om/
nia quæ falſa ſunt deceptis populis prædicantes: ut non quærant panem uerũ ꝗ de cœlo deſcen/
dit ſed panem mendacii qui ſuffocat & interficit deuoprantes.
¶ AQuia conſiſus es in vijs tuis:in multitudine foꝛtium tuoꝛum conſurget tumultus in po-/
pulo tuo:⁊ omnes munitiones tue vaſtabuntur: ſicut vaſtatus eſt ſalmana a domo eius:qui vin
dicauit baal in die pꝛelij:matre ſuper ſilijs alliſa: ſic fecit vobis bethel a facie malitie nequitia
rum veſtrarum. LYTxx. M
¶ QAuia ſperaſti in curribus tuis:in multitudine foꝛtitudinis tue:conſurget perditio in populo
tuo:æ omnia murata tua abibunt ſicut pꝛiceps ſalmana de domo hierobaal in diebus belli:ma
trem ſup fſilijs alliſerunt:ſic faciã vobis domus iſrael a facie malitiarum veſtrarum.
C Ideo commedetis frugem mendatii: & in cunctis quæ propoſuiſtis ſpes uobis uana decipit.
Quia confiſus es o Ephraim in uiis idolatriæ tuæ: hæ ſunt enim uiæ tuæ: & in multitudine for-
tium tuorum:non in deo habes ſpem: ſed in exercitus robore. Itaq; conſurget tumultus in popu/
l0 tuo: quod hebraice dicitur ſaañ ideſt ſonitus & fremitus ululantis exercitus: quibus claman/
tibus omnes munitiones tuæ uaſtabuntur: & ea quæ munita arbitraberis. Et tota patebunt hoſti/
bus & ſic uaſtabuntur: quomodo uaſtatus eſt atq; contritus ſalmana princeps madianitarũ: qui
interfectus eſt a domo hierobaal. Haud dubium quin gedeonem ſignificet: qui ex eo quod deſtru
xit phanum baal lucumq; ſuccidit: & ille ſe uindicare non potuit: cognomentum Hierobaal ſor/ I. reg. H.g.
titus eſt. ideſt ulciſcatur ſe baal:ut quomodo ſalmana interfecit filios coram matribus: lpſis quoq;
matribus deinceps interfectis: ſic & filii tui o Ephraim te præſente interficientur qui & ipſe truci⸗/
daiadus es. Quærimus ubi ſcriptũ ẽ qd ſalmana matrẽ ſup filiis occiderit. Legimus in iudicũ libro Iudi.8.
loquente gedeone ad principem madian. Quomodo abſq; liberis fecit gladius tuus multas ma/
tres: ita ſine filiis erit inter mulieres mater tua. Sicut igitur uaſtatus eſt ſalmana ab Hierobaal quz
male quidam arbitrantur Hieroboam filium nabath qui decem tribubus præfuit: & uaſtatus eſt
Vt in hebraico continetur: ab Arbal idipſum ſignificante: quod & Hierobaal. Sed breuiori dii/
ſcretioriq; ſermone:ſic fecit uobis o Iſrael a facie malitiarum ueſtrarum bethel in qua uitulum
aureum poſuiſtis & eſtis uenerati ægyptios deos. Pro bethel: quod interprætatur domus dei.
ſeptuaginta tranſtulerunt domus iſrael: quod in hebræo pœnitus non habetur. Euaſimus ut
cumq; de confragoſis locis: Nunc in altum uel atendentes allegoriæ pelagus tranſeamus.
Quia confiſus es o ephraim in uiis ſiue in curribus tuis. de quibus ſcriptum eſt hi in curribus & hi
in equis nos autem in nomine domini dei noſtri magnificabimur. Et confiſus es in multitudi-
ne fortium tuorum quos tibi falſa ſcientia roboraſti: ideo conſurget tumultus & ſonitus in popu/
lo tuo. Quicquid enim locuntur non habent uocem ſentẽtias explicantem: ſed tumultum clamo/
remq; & ſonitum: & omnes munitiones tuæ ſiue quæ mutata ſunt uaſtabuntur. non enim teſtimo
miis ſcripturarum ſed arte dialectica: & argumentis philoſophorum munita ſunt: atq; conſtructa:
Sicut uaſtatus eſt quondã ſalmana a gedeone matre ſuper filiis interfecta. Cuius hiſtoriæ & octoa
