ſii CSurdqdi andite:⁊ ceci ſuſcipite vt videatis:Quis eſt cecus niſi pueri mci:⁊ ſurdi niſi qui domi DM
nãtur eoꝛum:Quis cecus niſi ꝗ recepit:⁊ excecati ſũt ſeruidei:vidiſtis ſepe:⁊ nõ cuſtodiſtis:ap
nn te ſũt aures:⁊ nõ audiſtis:hhiũs deus voluit vt teſtiſicaretur ⁊ magniſicaret laudẽ:Et vidi:⁊ crat
ſend populus vaſtatus atqʒ direptus:laus.n.in cubilibus vbiqʒ ⁊ in domibus ſimul:in quibus abſcõ
nt derũt eos:Facti ſũt in direptionẽ:⁊ nõ erat qui erueret pꝛedã:⁊ nõ erat qui diceret redde:ꝗs eſt
erlige in vobis ꝗ hec audiat:⁊ futura cognoſcat:ꝗs dedit in depꝛedationẽ iacob ⁊ iſrael vaſtantibus: HM
nnenr Monne deus cui peccauerũt ⁊ noluiſtis in viis illius ambulare:neqʒ audire legem eius:Et idu
oni xit ſuper eos iram furoris ſui:⁊ pꝛeliauit aduerſus eos belluʒ:⁊ ꝗ comburebant eos per circui/
ligen⸗ tum:⁊ non cognouit vnuſꝗſq;: nec poſuerunt ſuper animm. .
wmgnt CNe quis putaret hoc quod dicitur: ſurdi audite.& cæci intuemini ad uidendum: ad gẽtium popu
fciene Ium pertinere:qui prius ſurdus & cæcus fuerat: ut iudæi ſtulta interprætati one approbare cõtẽò uũt
wore:, ipſe propheticus ſermo demonſtrat: qui ſurdi & cæci intelligi debeant: Quis inquit cæcus niſi ſer-
eipſam uus meus: & ſardniſi ad quem nuntios meos miſi:haud dubium quin prophetas ſignificet: Quis
lates cæcus:niſi qui uenundatus eſt peccatis ſuis: Quis cæcus niſi qui prius ſeruus fuit domini: Cni dici-
entüi tur:O iſrael qui uides multa & habes prophetas plurimos: per quos dei mandata cognoſcas: Nõne D
gran cuſtodies quæ tibi præcepta ſunt: qui apertas habes aures: nonne audies quæ dicuntur: De quo & ſu
gionmt pra legimus: auditu audietis & nõ intelligetis: & uidentes aſpicietis & nõ uidebitis incraſſatũ eſt.n.
igt cor populi huius: Dominus inquit uoluit ut ſanctificaret eum: & magnificaret le em ſuam: & po-/
Coni pulum iacentem extolleret ac leuaret: Sed ille dei facere noluit uoluntatem: & iccirco ab aduerſari-
chintci is ſuis direptus eſt atqʒ uaſtatus: Quos uel demones: uel hoſtes intelligere debemus. Laquæus iuue/ DZ
enonti, num omnes: & in domibus carcerum abſconditi ſunt: Siue ut. Ixx. tranſtulerunt: Laquæus in cubili
1 bus ubiq; & in domibus ſimul in quibus abſconderunt eos: Scribas ſignificat & phariſeos: qui ple- H
iman bem miſerabilem decœperũt: & ubiq; poſuerunt inſidias contra dm ialuatorem: & apoſtolos eiꝰ
we⸗ habentes claues ſcientiæ: nec ipſi intrantes: & alios uolentes introire prohibentes: Pulchreq; pecto/- D
en ra eorũ in quibus habitabant cogitationes peſſimæ carceres appellauit. Ideo facti ſunt in rapinã &
en in direptionem:nec fuit qui liberaret eos: & pro eis ſermonẽ faceret: Simulq; propheta cohortatur
lir eos: ut ſi omnes audire non poſſint: ſaltim pauci futura cognoſcant& intelligant a quo iſta perpeſ
mo⸗ ſi ſunt: Cauſaſq; ſuæ uaſtitatis agnoſcant: ꝗ nec audire nec facere uoluerunt qᷓ lege præcepta ſunt:
Aud Ideo effudit dominus ſuper eos totã iram ſuam & indignationem furoris plenam: ut qui priꝰ tacue
dan rat nequaꝗᷓ ultra reticeret: Nec ſermonibus eos: ſed pœnis tormentiſq; corriperet: & còpræhende-
luii ret eos bellum fortiſſimum: quod nequaꝗᷓ poſſint euadere: Oſtendens ferociam romanorum: Cũq;
an ex omni parte combuſtus ſit & nihil in ſe habeat ſanitatis: tamẽ nõ intelligit cauſam pœnæ ſuæ: qd
Thd iccirco punitus ſit:quia dei filium non recepit. J D
egot CAPITVLVM. XxLIII.
npfe XT nucc hec dicit dñs:creãs te iacob:⁊ ſoꝛmãs te iſrael.Noli timere ꝗa redemi te:⁊ vo/ RMZ
Obe⸗ caui nomine tuo meus es tu:Cum trãſieris per aquã tecũ ero:⁊ flumina nõ operient te
enumn Cũ ambulaueris in ignẽ nõ cõbureris:⁊ flãma non ardebit in te:Quia ego dominus
inde⸗ deus tuus:ſanctus iſrael ſaluatoꝛ tuus: BDedi pꝛopitiationẽ tuam egyptũ.ethiopiã ⁊ ſa
cig ba pꝛo te:Ex quo honorabilis factus es in oculis meis:⁊ gloꝛioſus:Ego dilexi te:⁊ dabo homi⸗/
Sgen nes pꝛo te:⁊ populus ꝓ aĩa tua:MNHoli timere qm̃ tecũ ego ſum:ab oriente adducã ſemen tuũ:⁊ ab
muſet, occidente congregabo te:Bicã agloni da ⁊ auſtro noli pꝛohibere:adduc filios meos de lõgiquo
en⸗ 7 filias meas ab extremo terre:Et oẽm ꝗ iuocat nomẽ meũ in gloꝛiã meã creaui eũ:⁊ foꝛmaui
ia⸗ eũ ⁊ feci eũ:Educ foꝛas populũ cecuʒ:⁊ oculos habẽtẽ:Surdũ:⁊ aures ei ſunt:ißẽs gentes con/
bens gregate ſimul:⁊ collecte ſũt tribus:Quis in vobis annũtiabit iſtud:⁊ q̃pꝛima ſũt audire nos fa/
inrli ciet:dẽt teſtes eoꝝ ⁊ iuſtiſicẽtur:⁊ audiãt ⁊ dicãt:vere vos teſtes mei dicit dñs ⁊ ſeruꝰ meꝰ quem
inen elegi:At ſciatis ⁊ credatis mihi:⁊ intelligatis ꝗa ego ipſe ſum:ante me non eſt foꝛmatus deus:
ℳ. ⁊ poſt me nõ erit:Ego ſũ:ego ſũdñs:⁊ non eſt abſqʒ me ſaluatoꝛ: Ego annũtiaui ⁊ ſaluaui:audi
u tũ feci ⁊ nõ fuit in vobis alienus:Aos teſtes mei dicit dñs:⁊ ego deus:⁊ ab initio ego ipſe:⁊ nõ
zan eſt qui de mann mea eruat:opaboꝛ:⁊ quis auertet illud. XX. .
ihe CEJt nũc ſic dicit dũs deus qui fecit te iacob:⁊ creauit te iſrael. Noli timere qm̃ redemi te:voca
d ui te nomini meo:meꝰes tu:⁊ ſi trãſieris ꝑ aquã tecũ ſũ:⁊ flumia ñ cooperiẽt te:Et ſi trãſieris ꝓ.
ignẽ nõ cõbureris:flãma nõ exuret te:ga ego dñs deus tuus ſanctus iſrael ſaluatoꝛ tuus:feci cõ
G mutationem tuã egyptũ ethiopiã:⁊ ſemẽ pꝛo te:Ex quo honoꝛabilis factus es:⁊ ĩ cõſpectu meo
loꝛiſicat“:z ego dilexi te ?⁊ dabo homines pꝛo te:⁊ pꝛicipes pꝛo capite tuo:Noli timere qm̃ tecuʒ
ſuũ ab oꝛiẽte adducã ſemẽ tuũ.⁊ ab occidẽte ↄgregabo:Dicãq; agꝗloni:adduc:⁊ africo noli ꝓhibe
get re:adduc ſilios meos de terra lõgiqua:⁊ ſilias meas a termis terre:oẽs ꝗ vocant᷑ nomini meo:in
ſc J iii

—

Liber. xii.c.xliii.

gloꝛia.n. mea creaui illũ:2 plaſmaui cũ:⁊ feci illũ ⁊ eduxit populũ cecũ ꝗ hsbet oculos? ſũt ceci
7 ſurdes ſũt aures eiꝰ:oẽs gẽtes cõgregate ſimul ⁊ cõuenerunt pꝛicipes eaꝝ:Quis annuntiauit
hec aut que a pꝛincipio ſũt ꝗs annutiabit vobis:adducãt teſtes ſuos ⁊ iuſtiſicentur: ⁊ audiãt ⁊
loquantur vere:Eſtote mihi teſtes ⁊ ego teſtis dicit dominus deus:⁊ puer meus quem elegi: vt

ſciatis:⁊ credatis:⁊ intelligatis quia ego ſuʒ: Ante me non fuit alius deus:⁊ poſt me non erit:ego
deus:⁊ non eſt preter me ſaluatoꝛ:Ego annũtiaui ⁊ ſaluos feci:expꝛobꝛaui:⁊ non erat in vobis

alienus: Aos mei teſtes:⁊ ego dominus deus ab initio:⁊ non eſt qui de manibus meis eruat:
Faciam ⁊ quis auertet illuncd.
Hebrei de ſecũdo ſaluatoris hæc interpᷣtãtur aduentu: quãdo poſt plenitudinem gẽtiũ omnis ſal
uandus ſit iſrael: Nos ãt nequaꝗᷓ putamus ad eos fieri repromiſſionẽ quibꝰ ſupra dictũ eſt: Quis cæ

cus niſi pueri mei: & ꝗ ſurdi niſi qui dominantur eorũ: & excecati ſũt ſerui dei: Et rurſum: factus eſt

populus uaſtatus atq; direptus & his ſimilia: Deniqʒ infert:Effudit ſuper eũ indignationẽ furoris ſui

& forte bellũ: & combuſit eum in circuitu: & non cognouit: & ſuccẽdit eum & nõ intellexit: Ergo
qd ſupra diximꝰ duos eẽ iacob & duos iſrael. Vnũ carnalẽ & alteꝶ ſpiritalẽ: eoꝶ q ĩ ſaluatorẽ crede

re noluerũt & eoꝶ ꝗq cepœrüt filiũ dei:Hoc ẽt nũc ĩtelligẽdũ:qd ꝓuocet᷑ apoſtolorũ chorꝰ:& prĩa

xpᷣi eccleſia de iudæorũ populo cõgregata: ut intelligat creatorẽ: & factorem fuum qui & animæ &

corporis eius ſit conditor: Nec timeat perſecutores: quia redẽptus ſit chriſti ſanguĩe ꝗ uocauerit eũ

nomine ſuo:& ob familiaritatẽ ſpetialiter appellet populũ ſuum:ſed prædicet incũctanter: & nulla

pericula reformidet: Quodq; infett: Aquas & flumina: & ignẽ: & flãmas: perſecutorum impetũ fu-

rorẽq; deſcribit: ꝗ ſaluti gentium inuideãt: & nolint ſermonẽ euãgelicum pᷣdicari: Quãꝗᷓ iudæi in
aquis ægyptios: in fluminibus babylonios: in igne macedonas: in fläma romanos: intelligi uelint
iccirco at præcipit eis ne timeãt: quia domin“ deus ſaluator eorum: & ſanctus iſrael ſit cum eis: qui

fecerit eos ægypto ethiopiæ: & ſœnæ & extremi mũdi terminis pᷣdicare: Pro ſœnæ reliqui interp-/
tes poſuerunt.SABA. Vnde fuit regina auſtri: quæ uenit ſapiẽtiã audire ſalomonis: Quãobrẽ hono
rabilis factus eſt apoſtoloꝑꝶ corus in conſpectu dei & dilectus ab eo & cũctorũ hominum ſalus atq;
populorum: ꝗ per eos ad euãgelium ſunt uocati:reputabũtur in ſalutem animarũ eorum. unde iun
git & dicit: Qui nobis in euagelium loquitur: ecce ego uobiſcũ ſũ: Noli timere ego tecũ ſum om/

nibꝰdiebꝰ uſq; ad cõſumationẽ ſeculi. ab orẽite. n. & occidente adducã filios tuos ꝗ reqeſcãt in ſinu

abrahã: & de cũctis mundi partibus filiorũ meoꝶ & filiarũ populus congregabitur: ꝗ uel inuocent
nomẽ meum: Vel meo uocẽtur nomine aut appellentur chriſtiani in glona conditoris ſui: Qdq;

ſequitur:Educ foras populũ cæcũ: & oculos habentem: Surdũ & aures ei ſunt: Multi putant dici de

populo gẽtium:ꝗ per apoſtolorum doctrinã audire cœperit & uidere: Sed nos etiam hæc de diſp

ſo intelligamus iſrael: ꝗq uocatus ſit per apoſtolos: primuſqʒ; crediderit: Quibus loquitur & paulus:

Vobis primũ oportuit prædicari ſermonẽ dei: Et ipſe dominꝰ in euãgelio: I te ad oues perditas do
mus iſrael:Deniq; ſequitur: Omnes congregatæ ſunt ſimulq; & collectæ ſũt tribus:ideſt cum popu
lo qui crediderit ex iudæis: ut duplex uocatio ſit circũciſionis & pputii: Quod autem dicitur: Educ
ad hilium ſermo eſt: Siue iuxta. Ixx. Pater de filio loquitur: qd eduxerit populũ ſuum cæcum & ſur-
dũ: & gentibus copularit: & fecerit ex eis multos eccleſiæ principes: Miraturq; propheta quod nul-
lus in gentibus hæc pᷣſcire potuerit:nec dei noſce conſilia: Sed tãtũ populus eius ꝗ legem acceperit

& prophetas habuerit: Notus eni in iudæa deus in iſrael magnum nomen eius: Siue ipſe deus teſtis

ſuorũ ſermonũ ſit: & patrator: & puer eius ac ſeruus quẽ elegit. Haud dubium quin chriſtum ſigni
ficet: cui & ſupra dicit: Magnũ tibi eſt uocari te puerum meum: & hæc omnia fient ut ueritas mundo
prædicetur: Et ſciãt & credãt: & ĩtelligãt quoꝶ mens prius bruta erat:& inſenſibilis:qd pᷣter unum
deũ nullus alius ſit: nec ante nec poſtea:Neq; enĩ temporum cõditor habet aliquando principium:
cum hoc ipſum aliquando ſit tẽporis: Et quomodo nunc locutus eſt: ego teſtis dicit dominus deus
& puer quem elegi: Dicente hoc ipſum domino in euangelio: Duorum hominum teſtimonium
uerum eſt. Ego ſum qui teſtimonium perhibeo de me: & qui miſit me pater: ac & de diuinitate il
lius ſentiendum eſt: qd nullus ſit deus niſi ipſe ꝗ loquitur: & puer eius quẽ elegit: Pulchreq; pᷣter de
um patrem: alter nullus eſt deus quia chriſtus dei uirtus eſt: & dei ſapiẽria: Qui loꝗtur in euãgelio
Ego in patre: & pater in me: Sicut enĩ unus chriſtus dominus non aufert patni ne dñs ſit: ſic unus de
us pater non aufert filio ne deus ſit: qui in principio erat uerbum: hoc erat in principio apud deum
Quodq; ſequitur: & non eſt abſq; me ſaluator oſtendit in patre filiũ cũcta ſaluare. De quo ldem pro
pheta teſtatur: & mittet eis dominus ſaluatorem qui ſaluos eos faciet: Neq; enim de ſapiens & for
tis ſine ſua poteſt:eſſe ſapientia atq; uirtute: Cum ergo ab initio ego hacTatuta prædixerim nullus
erit qui meæ renuat uoluntati: lImmo quæ ego fecero poſſi irrita facere: Hæc dicuntur quidem ad
iacob & iſrael: ſed referũt᷑ ad apoſtolicũ choꝶ: & oẽs ꝗ de populo iudæoꝶ ĩ xpᷣm uoluerit credere:
CHec dicit dominus redemptoꝛ veſter ſanctus iſrael. Oꝛopter vosmiſi in babylonem:⁊ detra
xi vectes vniuerſos: ⁊ chaldeos in nauibus ſuis gloꝛiantes: ego dominus ſanctus veſter
creans hieꝛuſalem rex veſter. LXX. dd .

ſuſcitabo

CSic dicit dominus deus qui redimit vos ſanctus iſrael:pꝛopter vos mittam in babylonem:⁊

= —R——— — 4 —

Super Eſaiam.

ſtan
hnhrn ſuſcitabo fugientes vniuerſos:⁊ chaldei in nauibus vincientur: Ego dominus deus ſanctus
li, iſrael qui oſtendi iſrael regnum veſtrum.,. M
tinr Cuxta hebraicum adhuc ad iſrael propheticus ſermo dirigitur: Quod redemptor eorum domi-
Nt nus & ſanctus iſrael: hæc ad eos locutus ſit: propter uos qui mecum euangelium prædicatis. Qui-
nms bus ſupra dixi:Noli timere quoniam ego tecũ ſum: qui eſtis teſtes noluntatis meæ: & puerũ meum
Sl alterum teſtem mundo incredulo nuntiatis: Miſi fil meum in babylonẽ & cõfuſionem huius ſe-
culi: & detraxi omnes uectes eius: qui hebraice appellantur BA RIIM: Et quos theodotio fortes in-
ll terprætatus eſt. & chaldæos inquit ſubauditur Qetraxi: qui in ſuis gloriabantur naui-
Que bus: in his uidelicet qui inſtar nauiũ inter idola fluctuabãt: De chaldæis nullus ambi git.quin de-/
Guck mones ſonet:Ego dominus hæc futura prædixi: qii ſũ creator ueſter & rex iſrael: Porro iuxta. Ixx.
itti multo aliter eſt ſenſus:Ego dñs qui te de periculis liberaui & ſanctus iſrael:propter uos mittã in ba
ink bylonem regẽ mœdoꝶ atq; pſaꝑ: & habitatores eiꝰ fugere faciam: & chaldæi qui uos cœperant.
Neec⸗ uincti per mare caſpiũ ad gentes alias trãſferentur: Ego dominus hæc futura decreui: qui oſtẽdi iſ-
aii rael regẽ credẽtium fore: MN . .
ineg CHBec dicit dominus:qui dedit in mari viam:⁊ in aquis toꝛrentibus ſemitã:Qui cduxit qnadri
eitei gam ⁊ equũ:agmen ⁊ robnſtum:ſimul obdoꝛmierunt:nec reſurgent:Contriti ſunt quaſi linum
Lnnl extincti ſunt: Ne memimeritis pꝛioꝛum ⁊ antiqua ne intueamini:Ecce ego faciam noua:⁊ oꝛien
etüſu⸗ tur: vtiqʒ cognoſcetis ea. Ponaã in deſerto via:⁊ in inuio flumina: Gloꝛiſicabit me beſtia agri
äriin dracones ⁊ ſtrutiones:quia dedi in deſerto aquas flumina in inuio At darem populo meo potũ
ueit electo meo: Ropulum iſtũ foꝛmaui mihi:laudẽ meã narraut. Lxx.
ini QAuia ſic dicit dominus:Quidat in mari viã ⁊ in aqua vehemẽti ſemitam: Qui educit currꝰ
ling ? equos:⁊ multitudinem robuſtiſſimã:Sed doꝛmierũt ⁊ nõ reſurgẽt:exticti ſunt quaſi linũ exti
Nibon ctũ:MHolite meminiſe pꝛioꝝ:⁊ veteꝛa ne recogitetis:ecce ego faciã noua qͥ nũc oꝛientur:⁊ cogno/
nn ſcetis ea:⁊ faciã ĩ deſerto viã:⁊ ĩ iaquoſo flumiĩa:benedicẽt mihi beſtie agri ſyrenes⁊ ſilie ſtru/
iein tionũ:gꝗa dedi ĩ deſerto aquã:⁊ flumia ĩ iaquoſo.ANt bibere faciã genus meũ electũ populũ meũ

quem acgꝗſiui:vt virtutes meas narret.
Dominus qui deſtruxit & abiecit habylonem & fortiſſimos illius detraxit de potentia. Om⸗z
neſq; chaldæos qui in fluctibus huius ſeculi fœliciter nauigabãt fecit eſſe captiuos: ipſe in aquis tor
10 rentibus maris rubri reperit uiam: ut tranſiret populus eiꝰ de ægypto liberatꝰ: Siue qui dedit in ma
ri rubro uiam: ipſe qui & in aquis torrentibus iordanis fluuii reperit ſemitam: ut & egreſſio ex ægy
Hade pto:& introitus in terram repromiſionis haberet miraculũ:ipſe currus & equos & omnem exerci-
ei⸗ tum pharaonis demerſit in profundum: qui dormierunt ſomno perpetuo: Contriti ſunt & extincti

mon,
imoen

4
.

duun quaſi linum in bræui temporis ſpatio: & in puncto atq; momento: Linum enim nec dum igne cor
much ruptũ pro leuitate ſubſtantiæ ſtatim extinctum in fauillã diſſoluitur: 1 gitur hoc præcipio uobis ut
n inter ſigna mea atq; miracula quibus babylõ urbs potentiſſima diruta eſt: Et quibus in mari rubro
Nlin atq; iordane populo meo aperta eſt uia: nequaqꝗᷓ memineritis ueterũ: quoniã in euangelio multo ſũ
aͤlu⸗ maiora facturus: Quorum comparatiõe præterita ſilere debeant: Nequaq enim ultra in mari rubro
Gmn ſed in deſerto totius mundi reperiam uos: am. nec unus fluuius ſiue fõs erumpet de petra: ſed multa
cent flumina: quæ nõ corpora. ut prius: ſed animas ſitiẽtes reficiãt: & impleatur illud qd ſupra legimus:
teli⸗ Bibetis aquas de fontibus ſaluatoris: Tunc quod nũꝗᷓ factum eſt: fiet ut omnes beſtiæ & dracones:
igri & ſtrutiones qui in ſolitudie gentium morabãtur: & idolatriæ ſanguine: morũq; feritate beſtiarũ
undo ſimiles erant: glorificẽt me atq; collaudẽt:PI0 draconibus quod ſoſus theodotio ut ĩ hebraico ſcri
unum ptum eſt: appellauit thennim. Reliqui ſyrenas interprætati ſunt: Animalia portẽtoſa quæ dulci car-
piun mine atq; mortifero nauigantes ſcyllæis canibus lacerandos præcipitabant: Hocq; ſignificat: qd
den uoluptuarii priꝰ & luxuriæ dediti: ad ſeruitutem domini conuertantur: Licet melius ſit dracones in
Onin telligi: quia iunguntur & ſtrutiões: ut quia ſemel de beſtiis ſolitudinis loquæbatur: hæc animanria
nurl poneret qᷓ deſerto familiaria ſunt: Laudabũt ãt ĩquit me: & glorifñcabut beſtiæ agri: & dracones &
zat⸗ ſtrutiones: quia dedi in deſerto gentium aquas: & in ariditate nationum flumina: ut biberet popu/
inen lus meus quem elegi mihi ſiue genus meum electum: & populus quem acquiſiui ſan guine meo:
nuck ut laudes meas uirtuteſq; narraret. ”D”JMUU6
uun Non me inuocaſti iacob nec laboꝛaſti in me iſrael: Mon obtuliſti mihi harietem holocauſti
nn tui.Mon te ſeruire feci in oblatione: nec laboꝛem tibi pꝛebui in thure: Non emiſti mihi argẽto
b calamum:⁊ adipe victimarum tuarum non inebꝛiaſti:Nerumtamen ſeuire me feciſti in pecca
A tis tuis:pᷣbuiſti mihi laboꝛẽ in iniquitatibus tuis. LXX.
14 CNon modo vocaui te iacob:neqʒ laboꝛare te feci iſrael:MNon attuliſti mihi oues holocauſti tui
er neqʒ in victimis tuis magnifſicaſti me:nec ſeruire te feci:in hoſtiis:nec laboꝛem tibi pꝛebui ĩthu
n re nec emiſti mihi argento thymiama:nec adipem hoſtiarum tuarum concupiui:ſed in pecca⸗
r tis tuis defendi te:⁊ in iniquitatibus tuis. .
CBeſtiis agri draconibus: ſtrutionibus: laudantibus me: Tu iacob nequaqᷓ me inuocare uoluiſti:
n nec poſtea laborare: ut peccatum emendares pœnitentia: Quod autem arbitraris obtuliſſe te mihi

¶.iber. xii.c.xliiii.

b

nictimas & arietes immolaſſe: Scias eos a me non eſſe ſuſceptos: Quia mihi & idolis communes n
erant:lllumq; ſenſum repetit: De quo ſupra dixerat: Vt quid mihi multitudinem uictimarum tol
ueſtrarum dicit dominꝰ: Plenus ſum holocauſtorum arietum: & adipe agnorum: & ſanguinẽ thau 1
rorum & hyrcorum nolo: Neq; enim ait prætioſum a te quippiam requiſiui: ut in parandis eis labo
rare te facetem: Nõ exegi a te oblationes: nec thura quæſiui: Nõ calamum neq; incœnſum: & diuer 8
ſa pigmenta generis: quorum fumo inebriares me atq; ſatiares: Sed obedientiam quæ eſt ſuper ſa- n
crificium: & ſacriſicium de quo in pſalmis dauid dicit: Sacrificium deo ſpiritus contribulatus: cor
contritum & humiliatum deus non deſpicit: lla uolui:illa quæſiui: Tu autem me ſeruire & labora- ge
re feciſti in peccatis tuis ut cogerer dicere: Laboraui ſuſtinens: & nequaꝗᷓ ultra ferre te poſſum: Vn// ſ⸗
de & per oſeæ idem loquitur deus: Quid tibi faciam ephraim: protegam te iſrael: Quid tibi faciam
quaſi adamam ponam te: & quaſi ſebõim: Quod autem.Ixx. poſuerunt: Sed in peccatis tuis defen/
di te & iniꝗtaribꝰ: Sic poteſt ſuperioribus copulari: ut labor ſit dei:& laſſitudo defẽdere peccatores. ze
Ego ſum:ego ſum ipſe qui deleo iniquitates tuas pꝛopter me:⁊ peccatoꝛum tuoꝛumnon re/ 4
coꝛdaboꝛ: Reduc me in memoꝛiam vt indicemur ſimul: Marra ſi quid babes vt inſtiſiceris: .
Pater tuus pꝛimus peccauit:⁊ iterpꝛetes tui pꝛeuaricati ſunt in me:Contaminaui pꝛicipesſſan 1
ctos:Hedi ad iternitionẽ iacob:⁊ iſrael in blaſppemiꝗd6. LXX.
CEgo ſum:ego ſum qui deleo iniquitates tuas:? non recoꝛdaboꝛ:Tu vero memento? indice- i
mur: Sic tu iniquitates tuas pꝛimus:vt iuſtificeris: Matres veſtri peccauerunt:⁊ pꝛincipes ve ſ
ſtri iniq; egerunt in me ⁊ contaminauerunt pꝛincipes ſancta mea: ⁊ dedi vt perderem ia/
cob ⁊ iſrael in oppꝛobꝛium. ”M .
Tu me ingt iacob & iſrael laborare feciſti in peccatis tuis: & onera iniꝗtatũ tuaꝶ portare uix po/-
tui.quos nequaꝗᷓ ſeruos meos: nec pueros uoco:ſed ſimplici appello nomiĩe iacob & iſrael ꝛut oſtẽ- .
dã & arguã peccatores: ego ãt ꝓpter me qa miſericors ſũ & patiens: & multarũ miſerationũ:delebo 14
oẽs iniqtates tuas: In aſperſiõe & ſanguĩe noui teſtamẽti: delẽs uetꝰcyrographũ:qd aduerſũ te ſcri .
tũ erat: Et peccatoꝶ tuoꝶ ultra non recordabor: quæ tibi ſi credere uolueris in baptiſmate dimiſ 6
urus ſum: Reduc ergo me in memoriã: Si quid habes iuſti quod reſpondeas mihi: libenter accipiã
Vt iudicemur ſimul: & arguas me non feciſſe tibi quod facere debui: Quẽſenſũ in michea plenius
legimus: Populus meus ꝗd feci tibi: & ꝗd moleſtus fui tibi reſponde mihi: ꝗ eduxi te de terra ægy- W

ti & de domo ſeruitutis liberaui te: & miſi ante faciẽ tuã moyſen & aron & mariã: Et in quinqua-
geſimo pſalmo dauid loquitur ad deũ: Vt iuſtificeris in ſermonibus tuis: & uincas cũ fueris iudica
tus: narra ergo ſi quid habes ut iuſtificeris: Et eſt ſenſus: Ego non loquar prior cõtrate: Ne oppreſſũ
eſſe te dicas multiplicatione ſermonum: Sed tu ſi quid iuſti habes: ipſe ꝓ te loꝗ re: ut uidearis tanta
q pateris in merito ſuſtinere: Et ut ſcias me miſereri tui:non ob mentũ tuũ: ſed propter meã clemẽ
tiã: a patribus tuis repetam atq; maioribus: ut intelligas te a peccatoribus eſſe generaũt: Pater tuus
primus peccauit in ſolitudie: Oĩs uidelicet populus iſrael: Siue auctor generis tui abraham peccaſſe
conuincitur: quando domino terram repromiſſionis ſemini illius pollicente reſpondit: In quo
iciã quia poſſidebo eã: & interprætes inquit tui præuaricati ſunt in me: aaron & moyſes ad aquã cõ
tradictionis: Qui inter me & te medii loquæbantur: Et ut intelligamus non eſſe uiolẽtã expoſitio
nem: ſequitur: Et contaminaui principes ſanctos: De quibus & in pſalmo canitur: Abſorti fut iuxta
petram iudices eorũ: Quos iccirco contaminaſſe ſe dicit. quod terr repromiſſionis nõ intrauerĩt
Dediqʒ ad internitionem iacob & iſrael in blaſphemia: ut nullus præter duos ex his qui de ægypto
egreſii erant intrarẽt in iudæam. ſed cadauera eorum in ſolitudine iuxta.lxx.ꝗ addiderunt de ſuo
Dic tu prior iniqtates tuas: ut iuſtificeris: Ad pœnitẽtiã eos prouocat deus ut intelligant ſcelera ſua
atq; peccata & ueniam conſequantur: Scriptũ eſt enĩ & in alio loco: Iuſtus accuſator ſui eſt in prĩci
pio ſermonis: Principeſq; eorũ & patres dicuntur domini ſancta uiolaſſe: Non ſeruientes legi dei:
ſed traditiones & mandata hominum requirentes propter quos periit iacob & in opprobrium
datus eſt iſrael: Eiectꝰde ſua ꝓuintia:& totiꝰorbis exulatq; peregrinus. CAPITVLVM. XLIIII.
RMNhNX nunc audi iacob ſerue meus ⁊ iſrael quẽ elegi:Hec dicit dũs: Faciẽs ⁊ foꝛmãs te ab
Efvytero auxiligtoꝛ tuus:Moli timere ſerue meus iacob ⁊rectiſſime quẽ elegi:efũdã enim

Afaauas ſup ſitiẽtẽ:⁊ fluẽta ſup aridã:effũdã ſpũm meũ ſuꝑ ſemẽ tuũ:⁊⸗ bñdictionẽ meã
Hſup ſtirpẽ tuã:⁊ germinabũt iter herbas:quaſi ſalices iuxta pᷣter fluẽtes aquas: Aſte di
cet dñi ego ſũ: ⁊ ille vocabit in nomine iacob: ⁊ hic ſcribet manu ſua domino:⁊ in nomine
iſrael aſſimilabitur. LXX.
C MNüc ãt audi iacob puer meꝰ:⁊ iſrael quẽ elegi.Ego dominus deꝰ qui ſeci te ⁊ plaſmaui tè de
ventre:adhuc habebis auxilium noli timere puer mens iacob:⁊ dilecte iſrael quem elegi adhuc
ego dabo aquã ĩ ſiti ꝗ ãbulãt i iaqquoſa:ponã ſpũz meũ ſuꝑ ſemẽ tuũ:⁊ bnñdictiões meas ſuꝑ fili
os tuos:Et oꝛient᷑ vt ĩ medio aque fenũ ⁊ ſicut ſalix iuxta pᷣterfluẽtes aquas:Iſte dicet ði ſũ:
⁊ iſte clamabit in nomie iacob:Et aliꝰſcribet in manu ſua dei ſũ ego:⁊ inomie iſrael clamabit.
CVbi accuſatur populꝰiudæoꝶ ob ĩcredulitatẽ atqʒblaſphemiã abſqʒ ulla nomiĩs digĩtate puris ap
pellat᷑ uocabulis: nõ me ĩuocaſti iacob:nec laboraſti ĩ me iſrael: & iteꝶ: dedi ad ĩtermnitionẽ iacob:
Rifrael in

Guper Eſaiam

wnmn
n irael in blaſphemiam: Vbi autem ad apoſtolorũ chorũ ꝗ ex iudæis é ſermonẽ facit: iunguntur &
n nominum priuilegia. Audi acob ſerue meus: & iſrahel quẽ elegi: Vt prima ſit ſeruitus: ſecũda ele-/
lbo ctio.Hæc dicit dominus: factor & formator tuus: qui ab utero auxiliatus eſt tui: ut adhuc in uentre
Aä matris plantam fratris arriperes. Siue qui in principio naſcentis eccleſiæ te de perſecutoribus con-
ieb, ſeruauit. Noli timere crudelitatẽ eorũ ſerue meus Iacob: & rectiſſimæ quẽ elegi. Alio nomine hie
len ruſalem uocat:iſuro enim uerbum hebraicum. Cæteri ſiue Ideſt rectiſſumum
Alben⸗ & rectum interprætati ſunt. S oli. lxx. dilectiſſmum iungentes de ſuo iſrahel. Propriæ eni iuxta he-
myn, breos & litterarum fidem: iſrahel rectus dei dicitur. Vir autem uidens deum non in elemẽtis: ſed in ,D
diſin ſono uocis eſt. Vnde & liber geneſeos appellatur. Ideſt iuſtoꝶ Habraa: I ſaac: & iſrahel:
uih, Noli igitur timere iacob & iſrahel: qa effùdã aquas ſuper ſitientem: & aridam de qua ſæpe dictum
HRH eſt. Et effundam ſiue ponam ſpiritum meum ſuper ſemen tuum: & benedictionem meam ſup ſtir/
onn, pem tuam quæ ex aqua & ſpiritu ſancto in baptiſmate renaſcetur. Quam & in euangelio ſaluator
fent promiſit dicens. Qui ſitit ueniat ad me & bibat. Statimq; infertur. Hoc autem dicebat de ſpiritu ſan
pezfn cto:quẽ credenres accepturi erant. Comparat quoq; in baptiſmate naſcẽtes herbis uirentibus & ſa
Köſ lici quæ iuxta fluentes aquas oritur.& contra rerum naturam affert fructus quæ prius ſterilis erat:
ina uel cuius ſemẽ in cibo ſumptum ſteriles facit. Quod quidem in primo pſalmo legitur. Et erit ſicut
lncie⸗ lignum quod plantatum eſt ſecus decurſus õ fructus ſuos dabit in tempore ſuo: &
les N õ6olium eius nõ decidet. Alii inter herbas & renaſcentes ſalices duplicem uocationem intelligunt:
en⸗ ut in herbis:populus nationum ſit: in ſalice: hi qui ex iſrahel crediderint. Simulq; deſcribit uarieta-
tem credentium:alius dicet domini ego ſum: qui iuſtitiæ opera in ſe eſſe cõſidit. Alius uocabit: ſub
e⸗ * auditur peccatores ad pœnitentiam in nomine Iacob: ut & ipſi ſupplantãat uitia atq; peccata. Alius .ꝰ
moti ſcribet manu ſua dei ſum. Siue ut. Ixx. tranſtulerũt. Scribet in manu ſua dei ſum: ut nouo tyrocinio
itetn ſeruitutis xpᷣi ſe militem glorietur: & in nomine iſrahel aſſimilabitur. Non enim omnes ex ifrahel :
fſürſi ſed magna pars ex gentium multitudine: quæ in nomie iſrahel aſſimilabitur: ut recipiat legem: &
Aräni prophetas: omneſq; gratias ſpiritus ſancti quæ iſrahel populo repromiſſæ ſüt.
zachi ¶ Wec dicit dñs rex iſrabel:? redemptoꝛ tuus dũs exercituum. Ego pꝛimus ⁊ ego nouiſſimꝰ:⁊
genmn abſqʒ me nõ eſt deus.Quis ſimilis mei:vocet ⁊ annũtiet:⁊ oꝛdinẽ exponat mihi:ex quo ↄſtitui
nay⸗ populũ antiquũ:ventura ⁊ que furura ſunt annuntiet eis.Noli timere neq; cõturbemini:ex tũc
ne⸗ audire te feci:⁊ annũtiaui te:vos eſtis teſtes mei.Nũgd eſt deus abſqʒ me:⁊ foꝛmatoꝛ quẽ ego
iwcien non fecerim:? Plaſte idoli oẽs nihil ſunt ⁊ amantiſſima eoꝝ non pꝛoderũt eis. Ipſi ſunt teſtes P
Mrc eoꝝ quia non vident:neqʒ intelligũt:vt confundantur.Quis foꝛmauit deũ ⁊ ſculptile ⁊ cõflauit
t ad nihil vtile: Ecce oẽs participes eius cõfundentur:Fabꝛi enim ſunt:ex hoibus ↄuenient oẽs
fne ſtabunt ⁊ pauebunt:⁊ cõfundentur ſimul. Faber ferrarius lima operatus eſt:in pꝛunis ⁊ in mal
u leis foꝛmauit illud:⁊ operatus eſt in bꝛachio foꝛtitudinis ſue.Eſuriet ⁊ deſiciet:nõ bibet aquaʒ:
t⸗ ⁊ laſſeſcet. Artifex lignarius extendit noꝛmam:foꝛmauit illud in rũcina:fecit illud in angnlari:
lncn ⁊ circino toꝛneauit illud ⁊ fecit imaginem viri:quaſi ſpecioſuʒ hoies habitantẽ in domo. Succi
gii dit cedros:tulit ilicem:⁊ quercũ:que ſteterat inter ligna ſaltus: lantauit pinũ quã pluuia nu/
lti triuit:⁊ facta eſt hoĩbus in focum:Sumpſit cx eis ⁊ calefactus eſt:⁊ ſuccẽdit ⁊ coxit panes: DOe
ut reliquo autẽ operatus eſt deuʒ ⁊ adoꝛauit:fecit ſculptile:⁊ curuatus eſt ante illud. Mediũ eius D
meiit cõbuſit igni ⁊ de medio eius carnes comedit. Coxit pulmentuʒ:⁊ ſaturatus eſt:⁊ calefactus eſt
pro ⁊ dixit calefactus ſum:vidi focum. Reliquũ aũt eius deum fecit:⁊ ſculptile ſibi. Curuatur
eſo ante illud ⁊ adoꝛat illud:æ obſecrat dicens. Libera me quia deus meus es tu. Neſcierunt neqʒ 4
enlu intellexerũt.O bliti enim ſunt ne videant oculi eoꝝ:ne intelligant coꝛde ſuo.MNon recogitant in
i mente ſua neq; cognoſcunt neqʒ ſentiunt vt dicant:medium eius cõbuſſi igne:⁊ coxi ſuper car-/
gici bones eius panes.Coxi carnes ⁊ comedi:⁊ de reliquo eins idolum faciam:ante truncum ligni
in pꝛocidam pars eius cinis:coꝛ inſipiens adoꝛauit illud:⁊ non liberabit animam ſuam:neqʒ di⸗/
8 cet foꝛte mendatium eſt in dextera mea. . . .
tt C Poſt prædicationem apoſtolorum uocationem gentium: ſaluatoris aduentũ:& effuſionem ſpi⸗
nn ritus ſancti quæm cunctis credentibus daturum ſe eſſe promiſit. Quando pro uarietate meritorũ
aullius dicet domini ego ſum. Alius uocabit in nomine Iacob: alius ſcrihet manu ſua ſe eſſe domini.
Et cum ortus ſit in infideli turba gentilium in nomine aſſimilabitur iſraheli. Vt relictis idolis. uni/
1 us dei cultor ſit.Incipit altera QQuluäuam tota ſimul propoſuimus ne unius ſenſusdiui-/
m Qderemus continentiam. Et quia. Ixxx. in hoc capitulo exceptis paucis uerbis non diſcrepant ab hei
braico:noſtra editione contenti ſumus: qua intellecta noſcentur: & cæteræ. Eſt autem ſermo con/
l tra illius temporis idolatras. Quo Eſaias propheta uentura populis nuntiabat: & arguit eos ꝗ dei P
hu omnipotentis religione contempta: ſimulacris ligneis inclinentur & adorent opera manuum
i ſuarum. Curramus ergo per ſingula. Hæc dicit dominus rex iſrahel. Qui in me crediturus eſt
ſ & redemptor eius qui filii mei ſuſcipiet aduentum. Dominus exercituum atque uirtutum:
. & omnipotens Hoc enim in hebraico ſonat ſabaoth. Ego ſum primus: & ego nouiſſimus: &
1 d.&. &.. & abſq; me non eſt deus. Quia puer quem elegi in me deus eſt. De quo ſupra dixi: Ecce pu R
6 ð .

ℳR ₰

ber. x i.c.xliiii.

er meus quem elegi: electus meus quem ſuſcepit anima mea. Iudicium gẽtib proferet:& in nomĩi/

ne eius gentes ſperabunt. Nec dicit eſſe ſolum: ſed præter uirtutem ſuam atq; ſapientiam nullũ eſſe

externum deum: deorumq; multorum opinionem: & ſimulacra condemnans. Quis inquit ſimilis
mei eſt? Vocet ea quæ non ſunt quaſi ſint: & exponat ordinem creaturæ meæ: qua cuncta ratione
librauerim: ex quo feci hominem ſuper terram. Nec hoc ſolum uolo:ſed quæro etiã ſcientiam fu/
turorum. Vnde tu iſrahel: cuius ego rex & redemptor ſum noli timere ſimulacra: quæ eſſe nihil in

ſyna monte didiciſti. An forſitan creator eſt alius quæm ego non nouerim? Aut præter hunc alter

eſt mundus Qui ignoti dei monſtret potentiam? Neq; uero ea ſolum quæ fiunt:ſed & illi qui faci

unt habebuntur pro nihili. Cumq; uindictæ tempus aduenerit: nequaꝗᷓ poterunt eos manuum ſua

rum: & inſenſibilia confundunt artifices ſuos. Quis enim poſſit hoc credere:quod aſcia lima:& tere
tro:malleoq; formetur deus? Et uel in prunis ſimulacra fundantur: uel norma runcina & angulari
bus circinoq; in deos repente conſurgant? Præſertim cum fame & ſiti artificis artis uilitas demon-
ſtretur. Fit enim lignea ſtatua humanam exprimens ſpeciem: & quãto pulchrior fuerit tanto deus

putatur auguſtor. Poniturq; in phano: & æterno clauditur carcere: quæ longo tẽpore creuit in ſal/
tibus. Et pro uarietate arborum: cædrus & ilex: & quærcus: uel pinus fuit. Mirumq; in modum ſeg /

mẽta eius atq; raſuræ mittuntur in focũ: ut calefaciant artificem dei & coquant diuerſa pulmenta.

Pars autem altera formatur in deum: ut opere completo adoret illam factor ſuus: & operis ſui im/

præcetur auxilium: nec ĩtelligit uel recogitat. Immo nec camis nec memtis aſpicit oculis:quod nõ
poſũt eſſe deus: cuius pars igne combuſta eſt: nec hominis manu fieri diuina maieſtas. Pleniuſq; ſu
per irriſione idolorum propheticus ſermo contexitur: quæ facilis intelligentiæ ſunt. Nec lacinio/
ſam immo ſuperfluam expoſitionem deſiderant: ſuper quo & flaccus ſcribit in ſatyra deridens ſi-

mulacra gentium. Olym truncus eram ficulnus inutile lignum:cum faber incertus ſcamnum face
ret ne priapum: maluit eſſe deum deus. Inde ego furum atq; auium maxima formido. Quicꝗd au-
tem de idolis dictum eſt: poteſt referri & ad hereſeon principes qui ſimulacra dogmatum ſuorum
atq; mendacii artifici corde compon unt: & uenerantur ea quæ a ſe ſciunt eſſe ſimulacra. Nec ſufficit
eis error proprius: niſi ſimplices quoſq; eorum adoratione decœperint. Qui quæſtum putant eſſe

pietatem & deuorant domos uiduarum: abutenteſq; uulgi imperitia. Ita arte dialectica: quaſi aſcea:
& teretro:lima: & runcina formant deum ſuum: & cudunt malleo: atq; inaurant ſermonis rethori/
ci uenuſtate: quorum deus uenter eſt: & gloria in cõfuſione eorum.
WAUemento hoꝛum iacob ⁊ iſrahel:qm ſeruus meus es tu:foꝛmaui te:ſeruus meus es tu iſra/
hel:ne obliniſcaris mei. Deleni vt nubem inigtates tuas:⁊ quaſi nebulã peccata tua.Reuerte/
re ad me:qm̃ redemi te.Laudate celi qm̃ fecit dominus iubilate extrema terre.Reſonate mõ/

tes laudationem. ſaltus ⁊ omne lignũ eius:qm̃ redemit dũs Jacob:⁊ iſrahel glabii. LxXx.
C Memento hoꝛum Jacob ⁊ ifrahel gloꝛiabitur:qm̃ puer meus es tu:foꝛmaui te pueꝝ meũ:?

tu iſrahel ne obliuiſcaris mei.Ecce enim deleui ſicut nubem inigtates tuas:⁊ ſicut caliginẽ pec
cata tua. Reuertere ad me ⁊ redimã te.Letami celi:qm̃ miſertus eſt deus iſrahelis.Canite tu/
ba fundamenta terre clamate montes letitiam: colles ⁊ omnia ligna que in eis ſunt quoniam
redemit deus Jacob:⁊ iſfrahel inclitus erit.
CCum haæc ſe ita habeant: & idola hominum ſcias eſſe figmenta. O Iacob & puer meus ifrahel: ne
obliuiſcaris creatoris tui tibiq; ipſi iniurias facias ut ĩcurueris operi manuũ tuarum. Quæ quia in
aduentum pueri mei quæm elegi pœnitus deſtruenda ſunt. propterea tota mẽtis auiditate cogno
ſce. Quod ſicut nubes: caligo: & nebula: uel ſolis calore diſſoluitur: uel uento raptãte tenuatur. Ita

iniquſtates tuæ & uniuerſa peccata quibus prius me offenderas diſſoluẽtur: uel uento raptante te-

nuabuntur. Ita iniquitates tuas & peccata quibus prius me offenderas diſſolui faciam. Tu tantũ re-
uertere ad me & age pœnitentiam: quia redimẽdus es præcioſo ſanguine. Quod ſi feceris: ſcias in
ſalute tua cælos terramq; lætari: & omnia elementa concinere. Siue angelos qui morãturin cælis:
