lum ꝗ cõfitetur deũ & fractus pſecutiõis anguſtiis ac timore pterritus: uidetur eſſe in numero pſe/
quẽtium. Aperiet dñs oculos ſuos: ut pleroſq; reſpitiat dicẽtes ad ſe. Reſpice in me & miſerere mei:
Et mereatur audire: Erit tibi dominus lumen eternum. Hæc eſt grauiſſimi lapidis laceratio quam
in aduerſarios ſuos qui hieruſalem leuare & uexare conati ſunt dominus comminatur.
CEt dicẽt duces iuda in coꝛde ſuo.confoꝛtentur mihi habitatoꝛes hieruſalem in domino exer
cituum deo eoꝛum. LXX.
CEt dicent tribuni ideſt duliarchi iuda in coꝛdibus ſuis:inueniemus nobis qui habitant hie/
ruſalem in domino omnipotente deo eoꝛmum.
CCum aperuerit dñs oculos ſuos ſup iudam & pcuſſerit omnes equos gentium cecitate: duces iu 6
da de quo ſupra dictũ eſt. Sed & iudas erit in obnidione cõtra hieruſalem uota facient in cordibus
ſuis: quia loqui libere nõ audebunt: ut uincat hieruſalem & uictus ijudas cum hoſtibus: uincat cum 0
ciuibus ſuis. Pro eo qd nos diximus cõfortẽtur mihi: &. Ixx. tranſtulerunt «ρνισιο ι6ιπεν &ν1οτι◻ι ſ
ideſt ĩueniemus nobis. In hebraico ſcriptum eſt emſali: qe Agꝗla tranſtulit aρ IsᷣρναοσασÜσdeſt
cõforta mihi: ut ſit ſenſus: Optabũut chiliarchi & tribuni ac duces iuda: ac uota faciẽt in abſcondito 4
mentis archano: ut deus cõfortet habitatores hieruſalem in domino deo ſuo: & uincãt aduerſarios .
ſuos: luxta tropologiã: Duces ac tribuni apoſtoli funt: & oẽs apoſtolici uiri atq; doctores ꝗ xp̃ᷣi ex-

ercitui pᷣfuerunt: ꝗ nolent ſibi alios inuenire niſi eos qui habitẽt in hieruſalem uiſione pacis: & ha-
bitẽt in dño oĩpotẽte Deo ſuo. De his ducibus Paulus apoſtolus fuit: ꝗ ĩuenit Tytũ & Thimotheũ
Lucã atq; Siluanũ:Petrꝰ quoq; ꝗ Marchũ ſcriptorẽ erudiuit euã gelii. Et cæteri apoſtoli ꝗ oẽm mũ
dum ſua doctrina & eruditione cõpleuerunt ut haberent diſcipulos habitatores hieruſalem.
CIn die illo ponam duces iuda ſicut caminum ignis in lignis:ꝛ ſicut facem ignis in feno:⁊ de/
uoꝛabunt ad dextram ⁊ ſiniſtram omnes populos in circuitu:⁊ habitabitur hieruſalem rurſus
in loco ſuo:in hieruſalem ⁊ ſaluabit dominus tabernacula iuda ſicut in pꝛincipio ut non magni/
ſice gloꝛietur domus dauid::⁊ gloꝛia habitantium hieruſalem contra iudam. LxXxX.
In die illa ponam tribunos iuda ſicut turrim ignis in lignis ⁊ ſicut fenum ignis in ſtipula:⁊
deuoꝛabunt a dextris ⁊ ſiniſtris omnes populos per circuituzs:⁊ habitabitur hieruſalem adhuc
in ſemetipſa:⁊ ſalua faciet dominus tabernacula iuda ſicut a pꝛicipio:vt magniſicetur gloꝛia do
mus dauid ⁊ elatio habitatoꝛum hieruſalem ſuper iudam.
CQuãdo duces iuda dixerint in cordibus ſuis: Cõforta mihi domine obſeſſos hieruſalem: ut qui
fua imbecilitate uicti ſunt tuo ſuꝑerent auxilio: Tunc ego dominus omnipotens deus eoꝶ: ponã
principes iuda

ð= .

*

. Super zachariam. c. xii.

hnlie Principes iuda ſicut fornacem ignis in lignis & ſicut facem in ſtipula: ut deuoret aduerſarios qui⸗⸗
bus ſimulata amicitia iungebantur: Deuorent aut a dextris & ſiniſtis: & omnes populos occidant

lun in circuitu ut rurſum habitetur in loco ſuo. Et nequaꝗᷓ hoſtiles impetus timeat: urbes quoq; & opi.
da ac uillas & uiculos tribus iudæ qui direpti fuerant atq; uaſtati inſtauret ſicut fuerant an teꝗ uaſta
rentur. Et nequaqꝗ domus regia & inclyti ac magnifici tribus iuda G&& habitatores hiernſalé glorien
nd tur aduerſum tribum iuda: quod ſuo regatur imperio:ſuo cõſilio gubernetur: S ed ſciant qd'domi
ni ſit in utriſq; uictoria: Hæc iuxta hiſtonam: ſeu ſacta ſunt:ſeu futura fidem rerum dñi iuditio reliii
i quẽtes. & ſanctis eius qui ab eo ſapientiæ ac ueritatis ſpiritum receperüt: N 05 dicamus qd' in tem-
prore perſecutionis eccleſiæ duces & tribuni nominis xpiaui de quibus ſupra dixim us. Cum domi
10 nus pacem reddiderit hieruſalem & interfecerit aduerſarium ſpiritu oris ſui: futun ſint quaſi cami/
Ncl nnus ignis in lignis ut deuorent infructuoſas arbores: & ſicut faces in ſtipula: ut quodcũq; frumen-
nd tum nõ babet:& circũfertur omni uento doctrinæ tradatur incendio. Et deuorabunt inquit duces
1p⸗ iuda & tribuni ad dexteram: & ad ſiniſtrã eos qui medio itinere incedere noluerũt: neſcierut ore
n SBooοαποσ eſſe kakiao unde dei populus pollicetur nec ad dextrã nec ad ſiniſtra declinabimus: uia
nom rebgia gradiemur: uia dextra parcitas eſt ꝗᷓ græci ειε ε νι1ο οant: ſiniſtra Iuxuries: m edia recta ꝗᷓ
. frugalitas: Omnes igitur qui ſunt in uia dextra quibus dicitur: ne ſis iuſtus nimis: Er in ſiniſtra qui
e audiũt: Viæ quæ ad ſiniſtram ſunt puerſæ ſunt: Deuorãs flãma cõſumet: Et deletis aduerſariis atq;
fſublatis rurſum hieruſalem: ideſt eccleſia priſtinam gloriã recipiet: & erit in ſuo ſtatu: & iudæ taber
men⸗ nacula ſaluabũtur toto orbe diſperſa xpᷣianorum còciliabula: de quibus quaſi tentoriis & tabermna
ctar. culis ire cupimus ad domum quæ nõ eſt manufacta: & ad cæleſtem hieruſalem: Propterea autem
lgei tabernacula plebis & omnium qui cenſentur nomine xpᷣiano: & reputantur in uulgus antiquã pa/
ſſ cem recipient obſeſiis eccleſiarum principibus & in fugam uerſis: ut nequaqꝗᷓ putẽt magiſtri atq; do
nem ctores ſua doctrina & ſapientia: ſed domini auxilio pacem eccleſis redditam.
igni CIn die ulo ꝓteger dñs hitatoꝛes hieruſalem:⁊ erit qui offenderit ex eis in die illa quaſi Ba/
Pedͤn uid ⁊ domus Bauid quaſi dei:ſicut angelus domini in conſpectu eius. LxX.
,Ori CESt erit in die illa ꝓteget dũs habitatoꝛes hieruſalem:⁊ qui infirm in eis fuerit in die illa erit
neg quaſi domus Bauid ⁊ domus Bauid quaſi domus dei ⁊ angelus domini in conſpectu eoꝛum.
erin Cuda obtinente uictoriã: & domĩo reſtituẽte tabermacula eius ſicut fuerãt a principio: Vt nequaqꝗᷓ
ebte domus regia cõtra populum glorietur: In illo die & in illo tempore dominus cuius auxilio iudas
Gn a dextris & a ſiniſtris aduerſarios deuorabit: pteget etiam obſeſſos hieruſalem & in tantam fœlici
tatem ac beatitudinem omnia mutabũtur: ut qui uiliſſimus putabatur: ſit quaſi domus fegia: & qui
ener de domo regia erat ſit quaſi de domo dei: ideſt quaſi nuntius dni & angelicæ dignitatis in conſpe
en ctu eorum qui eo tpe fuerint reſaluati: Iuxta anagogen ꝓteget dũs habitatores eccleſiæ: pace eccle
ſiarum poſt perſecutionem grauiſſimam reddita: q & ſui nominis interprætatione decorabitur:
t hieruſalem enim uiſio pacis exprimitur. Et tam beati erũt ꝗ pro eccleſia militarut: & in pſecutione
dũm ſunt cõfeſſi ut qui minimus fuerit & quaſi homo in aliquo peccato dictoq; offenderit: põatur
rbi in ordie ma giſtro N. Et magiſtri qſuũ ſeruauerit graduũ ſint quaſi domus dei:& qſi angelus dni. ga
hoc oĩ ſtudio laborãus poſiti in terra & uario labore ſudãtes: ut trãſſormemur in angelicã gloriäã.
kyi Et erit in die illa queram cõterere omnes gentes que vemüt cõtra hieruſalem.⁊? effundã ſu/
ibus per domum danicl:æ ſuper habitatoꝛes hieruſalem ſpiritum gratie pꝛecum. LXX.
dimm CEEt erit in die illa queram auferre omnes gentes que veniunt contra hieruſalem ? effundam
inio ſuper domum dauid ⁊ ſuper habitatoꝛes hieruſalem ſpiritum gratie⸗ miſericoꝛdie. .
CIn die illo quo proteget dominus habitatores hieruſalem quæret dominus cõterere oẽs gẽtes:
ick quæ ueniunt cõtra hieruſalem. Cõteret aũt nõ in perditionem ſed in emẽdationem: ut aduerſum
näin hieruſalem militare deſiſtãt: & eſſe ineipiant de hieruſalem: ſi enim de nihili creauit oĩamõ iccirco
inn fecit ut ꝓꝑderet quæ creauit:ſed ut illius miſericordia quæ creata ſunt ſaluarentur: Vñ & in ſa piẽtia
nie⸗ quæ Salomonis inſcribitur (Si cui tamẽ placet libxe recipere) ſcriptum reperimus. Creauit ut eẽnt
Omnia & ſalutares generationes mundi: & nõ erit eis uenenum mortiferum. Sicut enim uenit do
mi. minus ut quæreret quod perierat: & ſaluauit humanum genus: ſic & getes in eo perdidit quod gẽ
nwi tes erant aduerſariæ. Deniq; ſequitur. Effundã ſuper domum dauid & ſuper habitatores hieruſalẽ
ſpiritum gratiæ & miſericordiæ. De hac gratia ſcribit & Paulus: Caritas dei effuſa eſt in cordibꝰ ue
ſtris pꝑ ſpiritũ ſanctũ ꝗ datus eſt uobis: Et in ſupradicto uolumine continetur ꝗᷓ in cælo ſunt: ꝗs ĩue
ſtigauit?niſi qe tu dediſti ſapiẽtiã & ſpũm ſãctũ tuũ miſiſti de excelſis:& ſic correctæ ſũt ſemitæ eo
N rũ ꝗᷓ uerſantur in terra: &ꝗᷓ tibi placẽt eruditi ſunt hoĩes. Et in Eſaia loqtur deus. Dedi ſpũm ſanctũ:
Et rurſum de eodẽ ſcriptura cõmemorat. Dedi ſpũm meũ ſup eũ.Verbũ aũt effuſionis ſenſum lar/
4 gitatis oñdit ſicut manifeſtũ eſt in eo qd diximus. Caritas dei diffuſa ẽ in cordibus ueſtris: & ĩ alio
J loco ex pſona dei.Effundã de ſpũ meo ſup oẽm carnẽ. Qui ſit aũt ſpũs gratiæ idẽ apoſtolꝰloqtur
ſ ad hebreos. Quãto magis putatis deteriora mereri ſupplicia eũ ꝗ filiũ dei cõculcauerit: & ſan gumé
teſti pollutũ duxerit:in quo ſanctificatus eſt &ſpiritui gratiæ cõtumeliã fecerit. Vñ & ſpüs ſancti di
i uerſæ gratiæ dicũtur. Et ſalutatio apoſtoli. Gratia inꝗt uobis & pax multiplicetur: Vt poſtꝗᷓ nobis
1
ſ△

ððM

Miero.liber Secũdus

pctã donauerit:tũc pax p miſericordiã cõſequatur:hæc iudæi ex pte iam fctã: & pleniꝰĩ cõſumatòõe ane⸗
mũüdi futura cõmemorãt. Nos aũt poſt aduentũ xpi cottidie impleri intelligimus & probamus. mune
CEt aſpicient ad me quem cõſixerunt:⁊ plangent eum planctu quaſi ſuper vnigenitum:? dole zumi
bunt ſuper eum vt doleri ſolet in moꝛte pꝛimogemiti. LXX. Hon
CEt aſpicient ad me pꝛo eo qð inſultauerunt? plangent ſuper eum planctum quaſi ſuper cha/ ſkor
riſſimum ⁊ dolebunt doloꝛe quaſi ſuper pꝛimogenito. . id
CNebraicæ litteræ Deleth & Res hoc eſt D & R ſimiles ſunt:& paruo tm̃ apice diſiũgũtur:Ex quo
euenit ut idem uerbũ diuerſi legẽtes: aliter atq; aliter trãſferant: itelligẽtiæ gratia unũ demus exem lumn
plum. Et ueſtitus inqt erat Samuel Ephod badiideſt indumẽto lineo: bad enim linum appellatur: uent
Vnde & baddim lina dicuntur: pro quo hebraico latinoq; ſermone malæ quidam legunt Ephod ſen
bar:Si quidem bar aut filius appellatur aut frumẽti manipulus aut electus aut oilos: ideſt criſpus: cud
Quod ibi errore interptationis accidit: ita etiam hic factum depræhẽdimus. Si enim legatur *Ee⸗ mi⸗
KevTInσν.:ideſt compunverunt ſiue confinxerũt accipitur. Sin aũt cõtrario ordine litteris cõmu/ ſeri
tatis ? &ροοw»οααπeſt ſaltauerunt intelligitur:Et ob ſimilitudinem litteraꝑ error eſt natus. Ioan/- er
nes aũt euangeliſta qui de pectore domini hauſit ſapiẽtiam: hebreus ex hebreis: quẽ ſaluator ama de
bat plurimũ:non magnopere curauit quid græce litteræ cõtinerent: ſed uerbum interprætatus eſt e
uerbo: ut in hebreo legerat: & tempore dominicæ paſſionis dixit eſſe completum:quod ſi ꝗs non lie

recipit det teſtimonium: de quo ſanctaꝶ ſcripturarum loco Ioãnes iſta protulerit: & cum nõ repe
rerit cogetur ingratus ſuſcipere ueritatem. Plãgent aũt iudæi quaſi ſuper unigenito & primogeni

to:unigenitus dicitur ꝓpter nature ꝓprietatem: primogenitus iuxta apoſtolum ex mortuis reſur-
gentium. Pro primogenito cariſiimũ.Ixx.trãſtulerunt:De quo in euangelio legimus: Hic eſt filius

meus cariſſimus in quo mihi complacui. Tunc dolebũt a ſe crucifixum cũ uiderint in claritate re/
nantem uerbum Kτ—+dℛ[,oρο αραιποιπαρατοaαà græcos nô abilluſione ſed a ſaltatu cõpoſitum eſt Qck
ſilicet cõtra dominũ quaſi ludendo ſaltauerint: quãdo dicebant illudentes atq; ridẽtes: Vah: qui

deſtruis templum: & in tribus diebus edificas illud: Saluũ fac temetipſum deſcẽdens de cruce:Hæc

& alia illudentes & quodam amentiæ tripudio ſaltantes loquæbantur. C
CIn die ülla magnus erit planctus in hieruſalem ſicut planctus adremon in campo magedon: ſ
7 plãgent terre familie:⁊ familie ſeoꝛſum:Fa milie domus daiud ſeoꝛſum ⁊ mulieres ſiue vro —
res eoꝛum ſeoꝛſum:verbum enim hebꝛaicum Meſe ideſt ꝓYupaĩkeο vtrunqʒ ſigniſicat. Fa/ O”D”V”UVRUÿ
milie domus nathan ſeoꝛſum ⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛſum.Familie domus leui ſeoꝛſum ⁊ mu⸗ D
lieres eoꝛum ſeoꝛſum:Familie ſemei ſeoꝛſum ⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛſum:Omnes familie reli .

que familie ⁊ familie ſeoꝛſum ⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛſum. LXX.
In die illa magnus erit plãctus in hieruſalem ſicut planctus maligranati quod in campo ſuc
ciditur:⁊ planget terra per tribus ac tribus:tribus dauid ſeoꝛſum:⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛſum:
Tribus domus iude ſeoꝛſum ⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛſum:tribus domus nathan ſeoꝛſum:⁊ mu
lieres eoꝛum ſeoꝛſum. Zribus domus leui ſeoꝛſum:⁊ mulieres coꝛum ſeoꝛſum.Tribus Sy/⸗
meon ſeoꝛſum:⁊ mulieres eoꝝ ſeoꝛſum:Oẽs relique tribus ſeoꝛſum:⁊ mulieres eoꝝ ſeoꝛſuz.
CAd adremon pro quo. Ixx. tranſtulerunt ITòαορνοσ: urbs eſt iuxta hiezraelem quæ hoc olim uo
cabulo nũcupata eſt: Et hodie uocatur maximianopolis in campo magedo:i quo lIoſias rex iuſtus
a Pharaone cognomento nechao nulneratus eſt: Super quo lamentationes ſcripſit hieremias quæ
legũtur in eccleſia: Et ſcripſiſſe eum paralipomen teſtatur liber. Sicut igitur eo tpe poſt reges pec/
catores ſpes omnis erat populi in Ioſia. Et occiſo illo magnus plãctus in urbe cõmotus eſt. Sicut le
gimus in hebraico: Spiritus oris noſtri xpᷣs captus eſt in peccatis noſtris:cui diximus in umbra tua
uiuemus in gentibus: licet alii iuxta intelligentiã ſpiritaſem hoc referant ad dominum ieſum: Ita
cruciſixo ſaluatore renouabatur planctus in hieruſalem: ſicut quõdam fuit in urbe ad adremon in
campo mageddo. Quodq; ſequitur. Plangẽt familiæ & familiæ: ſiue tribus & tribus ſeorſum:fami
liæ domus Dauid ſeorſum & uxores ſiue mulieres eorum ſeorſum: Hoc ſignificat qd tempore tri-
bulationis & luctus nõ debeamus ſeruire coniugiis & operi nuptiaꝶ: Vnde & in Iohel captiuitate
ꝓpinqua dicitur ad iudæos. Egrediatur ſponſus de cubiculo ſuo: & ſponſa de thalamo ſuo: Et im-
pendente diluuio imperatur Noæ: Ingredere in archam tu & filii tui &οτtúà & uxores filiorum
tuorum: Et poſtea fimto diluuio dicitur ad eum: Egredere tu & uxor tua & filii tui & uxores eorũ:
ut qui in archa ĩpẽdente diſcrimine fuerant ſeparati: redditi mundo generationi & liberis deſerui
rent:Hoc aũt non ſolum in tempore fit anguſtiæ: ſed & in tpe orationis:qñ uolumus dñm depræ
cari. Dicẽte apoſtolo ad corinthios: Nolite fraudare ĩuicẽ niſi forte ex cõſenſu ad tpᷣ̃s ut uacetis ora
tioni. Igitur & nunc tribus domus Dauid: & tribus domus Natan. & tribus domus Leui: & tri-
bus domus Semei a ſuis uxoribus ſeparantur: ut plangant unigenitum & primogenitum domi .
num lIeſum. De quo dixerunt ſanguis eius ſuper nos & ſuper filios noſtros. In Dauid regia tribus
accipitur: hoc eſt iuda: In nathan prophetalis ordo deſcribitur: Leui refertur ad ſacerdotes: ex
quo ortum eſt ſacerdotium: in ſemei doctores accipiuntur: ex hac enim tribu magiſtrorum agmi
na pullularũt. Reliquas tribus tacuit:quæ nõ habent aliquod ꝑriuilegium dignitatis. In eo autenn
quod ait:

Super ʒachariam.c.xiii.

inng
Ei qudd ait Omnes tribus reliquæ:tribus & tribus ſeorſum & uxores eoꝶ ſeorſum:uniuerſa abſq; no
mine compræhendit: Dicamus & iuxta. Ixx. pOο appellatur: Non una arbor malorum granato/
.“/ rum:ideſt mala punica:Sed locus his arbonbus conſitus de quo iuxta intelligentiam ſpititulaem
Nch Sponſus dicit in cantico canticorum. Deſcendi ut uiderem in genimie torrêtis ſi floruiſſet uinea:
ſi floruiſſent mala punica. D eſcend it enim ſaluator ad torrẽtem huius ſeculi & turbidas aquas. De
D uibus in typo eius helias bibiſſe deſcribitur: ut poſt flores uineæ & mali punici fructum utruũq;
n uſciperet. Et inebriãs eccleſiam ſuam audiret ab ea. Potabis me de uino unguẽtarii de uino malo-/
rum granatorum meorum. Huiuſcemodi potio nõ ſolum eſtus ſtomachi fugat: ſed & corruptum
Fül uentrem ſanare dicitur: & reliquis prodeſſe uiſceribus: Nihil hoc pomo pulchnus: in rubore eccle-
chu ſiæ ſigniſicat uerecũdiam:in granatoꝶ ordine gradus & membra totius corporis per ſingula offi-
n ſb cia diſtributa. Dum in huiuſcemodi umea & malis fructum ſaluator nõ inuenerit dicet: Omnẽ pal
önd mitem nõ ferentem fructum tollet pater: & omnem qui fert fructũ purgabit eum ut fructũ plus af-
blam ferat.Et alio loco Ioãnes baptiſta còclamat: l am ſecuris ad radices arboꝶ poſita eſt. Omnis arbor
Nem quæ nõ facit fructum excidetur & in ignem mittetur: In ſucciſione uitium uel malorum: quãdo in
euuck die iuditii omnia deponẽtur nomina dignitatum. Et impletum fuerit illud quod ſcriptum eit. Ec/
Pron ce homo & opera eius: & palea a tritico ſeparata erit: plãctus magnus nõ in alio loco:ſed in hieru/
dpe ſalem. Et enim plaga atq; iuditium a ſanctis incipiet. Et reges & ſacerdotes & ꝓphetæ & doctores
ogeni tundent manibus pectora: Cum mala pulcherrima uiderint eſſe ſucciſa: Et eum quem confixerant
teſa⸗ . in patris ac ſua maieſtate regnare.
ülin⸗ CAPITVLVM. XIII. ðUD½ H
e ☛, Ndie illa erit fons patens domui Bauid ⁊ habitantibus hieruſalem in ablutionem
AB peccatoꝛis ⁊ menſtruate. LIxX. ́́òJꝗMẽMẽBM
hati In die illa erit omnis locus apertus in domo Bauid ⁊ habitantibus hieruſalem:
eler MWZ in tranſmutationem ? in aſperſionem. ð—ẽ
CDe hoc fonte qui egreditur de domo Dauid & in Ezechiele propheta ſcribitur. Quod erumpat
Ndon fons in domo domini: & creſcat in fluuium qui appellatur aqua remiſſionis & indulgentiæ: & p-
eyro⸗ gat ad ſolitudinem & ad mare quod nunc uocatur mortuum. piſceſq; omnes uiuiſicet: & ex utraq;
F9/ ripa fluminis uarii generis cõſurgant arbores:per ſingulos menſes: ſemper nouis fructibus habun
mu⸗ dantes:& ut ſciamus domum: Hoc eſt templũ dei ipſam eſſe domum Dauid: Quæ in Ezechiel do/
ne rel mus dei. in Zacharia domus Dauid appellatur: Hic fons de domo dei egrediens refertur ad eccle/
ſiam & ad ſcientiã ſcripturarum: ut omnes renaſcamur in chriſto: & in aqua baptiſmatis noſtra no/
poſe bis peccata donentur. Nihil immũdius menſtruata quæ quicqd attigerit imundum facit: & huius
Nſonr tamen ſordes xpᷣi abluentur baptiſmate. Pro ablutione peccatoꝶ & menſtruatæ. Ixx. tranſtulerunt
en tranſmutationem & aſperſionem. Quod de lege tranſeamus ad euãgelium: de littera ad ſpiritum:
g, de umbra ad ueritatem: Pro breuibus & præſentibus futura & etema ſuccedãt. Aſpeiſio autem ſan
ſß guinem domini ſignificat. De quo & Petrus apoſtolus loquitur. Gratia uobis & pax multiplicetur
4 in obedientiam & aſperſionem ſanguinis ieſu xpi. Et rurſum: cientes qd nõ cortuptibilibus argẽ
lu to & auro redẽpti eſtis: ſed ſanguĩe pᷣcioſo:ut agni ĩmaculati & puniſſimi:quo ꝗ aſpſus fuerit redẽ/
ptus dicere poterit cũ ꝓpheta: Aſpges me Iſopo & mũdabor lauabis me & ſup niuem dealbabor.
ce C Et erit in die illa dicit dominus exercituum diſpeꝛdam nomina idoloꝛum de terra ⁊ non me/
er moꝛabuntur vltra:⁊ pſeudo pꝛophetas ⁊ ſpiritum immundum aufferam de terra. LCxx.
u⸗ St erit in die illa dicit dominus ſabaoth diſperdam nomina idoloꝛum de terra ⁊ non erit v-
tra eoꝛum memoꝛia:⁊ pſeudo pꝛophetas ⁊ ſpiritum immundum auferam de terra.
el In die illa quã crebro cõmemorat oĩa idola auferẽtur de terra:Siue illa idola de ꝗbus pſalmiſta
nn dicit: Simulachra gentiũ argentum & auꝑ opera manuum hominum: Vt nulla ſit alia religio niſi
tantum noĩs xpᷣiani:& de quibus in ꝓpheta icriptum eſt. Vlulate ſculptilia in hieruſalem & i ſama
en Hnaa. Sicut enim feci ſamariæ & ſculptilib“ illius: ſic faciã hieruſalem & idolis eius: Siue hæc idola de
in Abbus apoſtolus loqtur: Spiritus autem manifeſte dicit: Quia in nouiſſimis temporibus recedent ꝗ
hin Pma de attendentes ſpiritibus ſeductoribus & doctrinis demoniorum in hypocriſi falſiloquo/
umn rum cauteriatam habẽtium conſcientiam ſuam:Sicut enim idola fiüt manu artificis: ita heretico
n rum peruerſa doctrina. Quodcũq; ſimulauerit uertit in idolum: & facit ꝓ chriſto adorari antichri-
En ſtum. Pſeudo prophetæ in hebraico abſolute leguntur ꝓphetæ: ideſt Nebim: qui & ipſi pſeudo ꝓ/- D
phetas ſignificant: Sed tamen & ab ethnicis: ſacerdotes idolorum uocantur prophetæ. RH DD
dA CEt erit cũ ꝓphetauerit ꝗſpiã dicẽt ei pꝛ eiꝰ: mater ei ꝗ genuerũt eũ:nõ viues qꝛ mẽdatiũ lo⸗ J
1, cutes in noie dñi ⁊ cõſingẽt eũ p? eius ⁊ mater eius genitoꝛes ei cuʒ ꝓphetauerit LXX.
n CCEt erit ſi pꝛophetauerit homo vltra ⁊ dicet ad eum pater ſuus ⁊ mater ſua:qui genuerunt eũ
non viues quoniam mendatium locutus es in nomine domini ⁊ compedient eum pater eius ⁊
mater eius qui genuerunt cum pꝛophetauerit.
ni CNominibus idolorum de terra ſublatis: & pſeudo ꝓphetis: atq; immundo ſpiritu qui loquæba/

en tur in eis:ſi quis ultra temptare uoluerit: & quippiam ex perſona domini prophetare. Statim pater

Miero.liber Secũdus

Ete
eius & mater obliuiſcentur patentum ut dei retineant ſeruitutem: & proferent cõtra filiorum mor Alin
tis ſententiam: & tam piæ ſint omnium in deum mentes: ut nõ expectetur publicum iuditium: ſed omne
pereant qui tales ſunt ſententia ꝓpinquorum. Pro eo quod nos diximus cõfigent eum: idem uer- ded⸗
bum eſt in hebreo quod ſupra: datarum: qua ergo ratione. Ixx. interprætes ibi Kàατιτd⁰%ꝑXαιαανσ1οaâÜα. husſun
eſt inſaltauerunt: ſiue illuſerunt. Et ut uerbum de uerbo exprimam: contra eum ſaltauerunt: & hic meog
Oaue-οιποιασιπ1â1πι tranſſferre uoluerunt: ideſt compedient eum: Aquila & Symachus & Theodo- Pepe⸗
tion: & ibi & hic ſimiliter uerterunt confixerunt: Kecte autem qui falſa ꝓphetauerit homo appel/ ones
latus eſt:Dicente apoſtolo. Cum enim ſint inter uos emulationes: & contentiones: nõne carnales late
eſtis & ſecũdum hominem ambulatis. Et in pſalmis: Vos autem ſicut homines moriemini: & ſicut ð
unus de principibus cadetis: Et indigni ſpiritu dei merentur audire: Non permanebit ſpiritus me/- lep⸗
us in hominibus iſtis: quia carnes ſunt. liet
CSEt erit in die illa confundẽtur pꝛophete vnnſquiſqʒ; ex viſione ſua cum ꝓphetauerit:nec ope don
rientur pallio ſaccino vt mentiãtur:ſed dicet non ſum ꝓpheta:homo agricola ego ſuʒ. Quoniã nun
Adain exemplum meum ab adoleſcentia mea:⁊ dieetur ei.OQuid ſunt plage iſte in medio ma/ pof
nuum tuarum:⁊? dicet:His plagatus ſum in domo eoꝛuʒ qui diligebant me. LCxx. id
CSt erit in die illa cõfundentur ꝓphete vnuſquiſqʒ ex viſione ſua cũ pꝛophetauerit:⁊ induen/ gn
tur pelle cilicina quia mentiti ſunt:⁊ dicet nõ ſum pꝛophetes ego:qꝛ hõ gẽuit me a iuuẽtute mea bann
⁊ dicã ad cũ:ꝗd ſũt plage iſte ĩ medio manuũ tuaꝝ:⁊ dicet ꝗbꝰpcuſſus ſũ in domo diligẽtis me. u
CQui ꝓphetare temptauerit: & parentũ iuditio fuerit condẽnatus. & uaticinii illius falſitatem reꝶ ſiſe
cõtrarius exitus approbarit: cõfundetur ex uiſione ſua: nec ultra operietur cilicio ut mentiatur. Hic ig
enim erat habitus ꝓphetarum. Vt quàdo populum ad pœnitentiam ꝓuocabant induerentur cili/ un
cio.vVnde & in Eſaia pcipitur. ut auferat ſaccum de lumbis ſuis & nudus incedat. Nequaꝗ enim tẽ/ g
pus eſſe pœnitẽtiæ: ſed ĩminẽtis captiuitatis. Ergo & iſte pſeudo ꝓpheta nequaꝗ habitum accipiet Ait
pꝓphetalem: ne ſub alieno ueſtitu & operimẽto ſimplices quoſq; decipiat: Sed magis terram findet Fe˖
uomere:& agriculture deditus hominem ſe probabit:deiq; ſubiacere ſenteitiar, Cni locutus ẽ ad n

Adam maledicta terra ĩ opere tuo:in laboribus cõmedes ex ea cũctis diebus uitæ tuæ:ſpinas & tri
hpulos germinabit tibi: & cõmedes herbas terræ: & in ſudore uultus tui ueſceris pane:Cũq;ʒ ſe oſten
Aerit ad hoc natum ut in ſudore faciei ſuæ comedat panem ſuum. Interrogabit eum alter & dicet — ((
quid ſibi uolunt iſtæ plagæ: & hæc uulnera quæ in medio manuũ tuarum ſũt. Et eſt ſenſus. Quare
aagdhæres patibulo: Cur manus tuæ trãſfixe ſunt clauis: quid cõmiſiſti ut huic pœnæ & cruciatui ſub
iaceres: & ille reſpondebit & dicet. Hæc uulnera & has accepi plagas parentum meoꝶ iuditio con-
demnatus: & eoꝑꝶ qui me nõ oderant ſed amabant. Et in tantum fugato mendatio ueritas obtine/
bit: ut etiam ipſe qui ſuo punitus eſt uitio recte perpeſſum ſe eſſe fateatur. Hebrei hoc qd ſcriptũ eſt
nec operientur pallio ſaccino ut mentiantur: Sic ediſſerunt: & non replebuntur ſpiritu demoniaco
quos Tpikop Tac ideſt piloſos: In Eſaia legimus: Ne per hãc occaſionem emẽtiti habitus dei in ſe
eloꝗa mentiantur: Siue dominum negẽt: Cheſu enim & mẽtiantur & negent interprætari poteſt.
CFramea ſuſcitare ſuꝑ paſtorem meũ ⁊ ſuper virũ coherẽtem mihi dicit dñs exercituũ. NPer
cute paſtoꝛem ⁊ diſpgẽtur oues:⁊ cõuertam manũ me ad paruulos:⁊ erũt in oĩ terra dicit dñs
partes due in ea diſpgẽtur ⁊ deſicient:Et tertia pars relinquetur in ea:⁊ ducã tertiã ptez ꝑ ignẽ
ę 7 vram eos ſicut vꝛitur argentũ:⁊ pꝛobabo eos ſicut ꝓbatur aurũ.Ipſe vocabit nomẽ meum:
2 ego exaudiꝗ eum. Et dicam populus meus es:⁊ ipſe dicet dñs deus meus. LXxX.
CFramea aſurge ſuper paſtoꝛẽ meũ:⁊ ſupꝑ virũ ciuem eius dicit dñs oĩpotẽs: Dercute paſto
rem ⁊ diſpergẽtur oues:⁊ inducã manũ meã ſuper paſtoꝛes:⁊ erit in die illa dicit dñs:due ptes
peribunt ⁊ deſicient.⁊ tertia pars relinq̃tur in ea: trãſducam tertiã partem per ignem.⁊ vꝛam

eos ſicut vꝛitur argentũ. Et pꝛobabo eos ſicut pꝛobatur auꝝ:Ipſe inuocabit nomẽ meuz:?⁊ ego
exaudiã eum:⁊ dicam populus meus iſte eſt:⁊ ipſe dicet dominus deus meus es tu.
CPro framea ꝗᷓ. xx.pᷣo uρα1α träſtulerüt in hebraico areph: Apud Aquilã & Symachũ Macherã:
ideſt gladiũ ſiue mucronẽ repimus. & eo qd nos uertimus ſup uiꝶ cohærẽtẽ mihi. i. rpοασαπο .
Anuρνανιι ”)achus ſup uig populi mei: Quod hebraicæ dicitur anucgi. xx. ſup uiꝶ ciuem
eius: Theodotiõ ſup uiꝶ ꝓximũ eius. Vau in fine ſermonis ꝓ Ioth legẽtes q̃ litteræ ſolæ ĩter ſe di⸗
ſtant magnitudine: & ſi Ioth legatur meũ ſignificat: ſi uau eius: Miror aũt quoſdã hãc ꝓphetiã quã
euãgeliſta Matheus retulit ad dũm ſaluatorẽ: Poſtꝗᷓ in paſſiõe eius fugere diſcipuli: & tũc eã fuiſſe
cõpletã allegoricis ĩterpᷣtationibus uelle tenuare: &dum plus cupit uideri noſſe ꝗᷓ cæteri ueritatis
regulã nõ tenere. Refert. n. euãgeliſta Matheus. Tüc dicit illis ieſus oẽs uos ſcãdalũ patiemini iſta
nocte. Scriptũ eſt. n. pcutiã paſtorẽ & diſpgẽtur oues grægis. Et iteꝶ: Hoc aũt totũ factũ eſt ut ĩple
rẽtur ſcripturæ ꝓphetaꝶ: Tũc diſcipuli oẽs relicto eo fugerunt:Nec putãdũ ẽ de altero loco aſſum
ptũ teſtimoniũ: Quia in euãgelio deus a ſe dicit paſtorẽ eẽ pcuſſum:& in pnñti loco gladio atq; mu
croni legimus ĩpatũ: Percute paſtorẽ & diſpgẽtur oues: hic gladius & hæc rumphea eſt & framea:
De qua in uiceſimo pſalmo dũs loquitur ad patrem: Erue a framea animã meam & de manu canis
unicam meã. De hac romphea & in Amos ꝓpheta ſcriptũ eſt: In gladio morientur omnes peccato

n
in
den
nboi
mee⸗
In
do
inne,

erche
Ami
lon⸗

nhen
temne
tome.
emten
u die
w dli
mimte,
Achdie
ninder
ead
At
ſoſten

dica

Quate

tan ſub
10 cN
Cbeine⸗
ihtiet
ni
lent.

dort.

Per
tdis
t
cun

No
ges
em.
ug

chet
ned
kdͦ
ii
in
ſiſtt
e
Un
mnn
nen
1

*„ £

Super zachariam.c.viiii.

ret terræ. Quod iuxta litteram pœnitus ſtare nõ poteſt: Multi enim peccatores naufragio pereũt.
Ahi ueneno: hi aquis ſuffocantur: illos conſumit incendium. Hoc autem gladio & hac rumphea
omnes moriũtur peccatores. Et agricolæ: ethiopes. De quibus Sophonias ſacro ore teſtatur dicẽs.
Sed & uos ethiopes interfecti gladio meo eritis. Poſtq paſtor bonus qui animã ſuã poſuit pro oui
bus ſuis.Qun locutus ad patrem eſt: Quẽ tu percuſſiſti ipſi perſecuti ſunt: & ſuper dolorem uulneꝑꝶ
meoꝶ aduciebãt: Patris uolũtate percuſſus eſt. Etuir cohekens deo ꝗ ait. Ego in patre & paterĩ me:
Pepẽdit in patibulo & dixit: Pater in manus tuas cõmendo ſpiritum meum: Statim diſperſæſunt
oues:omnis in xpᷣo multitudo credẽtium. Cõuertitq; dominus manum ſuã: ut in. xx legimus ad
paſtores:quos multi male iudæoꝑꝶ principes inteprætantur. Vt autem in hebreo ſcriptum eſt: Ad
paruulos quibus dñs dixerat in euangelio: Ne timeas grex paruule: Et in Eſaia: Ecce ego & pueri ſi
ue paruuli quos mihi dedit deus: & duæ partes factæ ſunt in omni terra iudæoꝶ atq; gentiliũ: ꝗq pa
riter perierùt & defecerunt: In paſſione enim eius: uox pſalmiſtæ cõpleta eſt dicentis: Saluũ me fac
domine quoniã defecit ſanctus. Et omnes declinauerunt ſimul inutiles facti ſunt: nõ eſt ꝗ faciat bo
num nò eſt uſq; ad unum.Pereũtibuſq; gẽtilibus & iudæis:tertia in orbe pars:hoc eſt tertius xpᷣia/
noꝑꝶ populus: repẽte ſuccreuit: & pulchre ait: tertia pars relinquætur in ea:hoc eſt in terra: Quia de
iudæis atq; gentilibus: hi qui dñm cõfeſſi ſunt: ſoli uitæ & habitationi terræ reſeruati ſunt. Ipᷣa quo
ꝙ tertia pars ne delicata eſſet: & ſecura confeſſio: quaſi argentum & au& per ignem ducitur & pro⸗
batur: Quem & dominus in credẽtibus ardere cupit: Et Paulus feruere deſiderat: Vnde & apoſtoli
in ſpiritu & igne dũi baptizati loquãtur in pſalmo. Quoniã ꝓbaſti nos deus igne nos examina/
ſti ſicut examinatur argentũ. Et poſt paululũ: Tranſiuimus per ignem & aquã & eduxiſti nos in re-
frigerium: Et in alio loco dicitur ad credẽtem. Si traſieris per ignem flãma nõ cõburet te ꝗa tecum
ſum:lccirco aũt non cõſumit incendium & flãma nõ denorat uia uox dñi intercidentis flamã
ignis. Cum ſic ꝓbati fuerint.paruuli ſup quos dñs cõuertit manũ ſuã & p uocationẽ eoꝑꝶ oĩs natio
nũ turba crediderit: Tuũc credentin populus uocabit xpᷣm noiĩe ſuo:& illo dicẽte:tu es populus me
us.Populus rũdebit:Dñs deus meus es tu. ludæi hæc ad xp̃m referũt: & in ultimo tpe futura cõten
dunt:ſed hoc inter nos & illos eſt. quod nos expleta iam dicimus: illi explenda cõmemorant.
CAPITVLVM. XIIII.
Ece dies dñi veniũt dicit dñs.Et diuidẽtur ſpolia tua in medio tui.Et cõgregabo oẽs
fsactes ad hieruſalẽ in pᷣliũ:⁊ capiet᷑ ciuitas ⁊ vaſtabũtur domꝰ⁊ mulieres violabunt:
EAegrediet᷑ media pars ciuitatis in captiuitatẽ:⁊ reliquũ populi nõ auferet᷑ exvꝛbe.LXxxX.
CEcce dies veniunt dñi ⁊ diuidentur ſpolia tua in te:ꝛ cõgregabo oẽs gẽtes ſuꝑ hie
ruſalem ad bellãdum:⁊ capietur ciuitas ⁊ diripiẽtur domus:⁊ mulieres polluentur:⁊ egredie/
tur media pars ciuitatis in captiuitatem:reliqui aũtꝓopuli mei nõ peribunt de ciuitate.
CDies quos uenturos dũs cõminatur: ut diuidantur ſpolia hieruſalem in medio eius & cætera:
prophetalis ſermo compræhendit. Hi funt de quibus & in Eſaia legimus: Dies dñi inſanabilis ue/
niet fſuroris & iræ: ponere totũ orbem in ſolitudinem: & peccatores auferre de eo. Quanta autem
neceſiitas erit ut ſpolia eius diuidantur in medio illius. Solet hoc frequẽter accidere: ut quæ ſubito
impetu in ciuitate direpta ſunt: foris in agro aut in ſolitudine diuidatur: ne forte hoſtes ſuperueni
ant. Hic autem tantũ maloꝶ pondus incubet: ut quæ direpti ſunt in ciuitatis medio diuidantur ꝓ

ſecuritate uictoriæ: & non ſolum capietur hieruſalem cũctis gentibus aduerſum eam in prælio cõ

citatis:ſed è& uaſtabuntur domus habitãtium hieruſalem: & mulieres uiolabuntur:in dolorem do

„

minorum & maritorum: qui necpoPilatlonem domorum nec uxorum ſtuprum: ab hoſtibus ꝓp/
al

x.

hibere poterunt: iuxta illud quo
& filios ueſtros in cõſpectu ueſtro allident: & domus ueſtras habebunt. Quo nihil crudelius: nihil
1 iſariue⸗ iueniri poteſt: ut timore mortis p ropriæ nec ſalutem filiorum nec uxorum pudicitiam

ibi legimus: Qui congregati ſunt in medio tui gladio cadent:

efendere audeant: Hoc ipſum & Amos propheta ad amaſiam impium ſacerdotem còôminans I0
quitur:uxor tua in ciuitate fornicabitur: & filii tui & filiæ in gladio cadent: & humus tua funiculo

metietur: & hæc populo iudæorum uniuerſa contingent: Quia fremuerunt gentes & populi me/

ditati ſunt inania. Aſtiſterunt reges terræ: & principes cõuenerunt in unum: aduerſum dominum:
& aduerſum chriſtum eius. Qui irriſit: & ſubſanauit eos. & in furore ſuo conturbauit illos. In tantũ
ut apoſtolus quoq; cernens: eis annos qui ad pœnitentiam dati fuerant iam eſſe completos: & ni-
hilominus illosin negatione perſiſtere: qui occiderunt dominũ: & prophetas & apoſtolos perſe-
cuti ſunt: dixerit peruenit ſuper eos ira in finem. Hæc omnia pleniſſimæ I oſephus qui Wdafam
ſcripſit hiſtoriam: & multo maiora qᷓ legimus in prophetis eos ſuſtinuiſſe commemorat. Corneli-

nuns quoqʒ tacitus qui poſt Auguſtum uſqʒ ad mortem Domitiani uitas Cæſarum triginta uolumi/

nibus exarauit.Quomodo autem media pars capta ſit ciuitatis: & reliquus populus in urbe permàâ
ſerit: & illo tempore & aliis approbatur: Septentrionalem urbis & inferiorem partem eſſe captam:
montem autem templi & Syon in quo arx erat integra remanſiſſe: Iudæi hæc ſub gog dicũuͦt eſſe
complenda:alii temponbus macedonum: & ægyptiorum: diuerſarumq; getium ex parte trãſacta:
Nos temporis ueritatem domini ſententiæ relinquamus: quæ ſcripta ſunt explicemus.

WMWWWWWW

Miero.liber Secũdus

CEt egredietur dũs ⁊ pꝛeliabitur cõtra gẽtes illas:ſient pᷣliatus ẽ in die certaminis: Et ſtabũt
pedes eius in die illa ſup montem oliuaꝝ:qui eſt cõtra hieruſalem ad oꝛiẽtem:⁊ ſcindetur mõs
oliuaꝝ ex media pte ſui ad oꝛientem:æ ad occidentem pᷣrupto grãdi valde. LXxXN.
CEt egꝛedietur dũs ⁊ pᷣliabit᷑ cõtra gẽtes illas:ſicut in die cõmiſt ſionis ⁊ in die pᷣlij:⁊ ſtabũt pe/
des eius in die illa ſuꝑ montẽ oliuaꝝ:gꝗ eſt cõtra hieruſalem ad oꝛictalẽ plaga.Et ſcindet mons
oliuaꝝ media pꝑs ei ad oꝛientẽ:⁊ media ꝑs illius ad mare:voꝛaginẽ magnam mmis.
WEgredi dũm & pugnare cõtra gentes: & ſtare pedes eius ſuper montem oliueti: & cætera quæ in
ſcripturis apopceowodοοσ dicta & carnaliter cõtinẽtur: digne deo debemus accipe: Alioꝗn cum

loquatur apoſtolus. Qui eſt imago dei inuiſibilis: & rurſum: Regi auũt ſeculoꝶ incorruptibili inui-

ſibili deo: Et in euãgelio ſcriptũ ſit. Deum nemo uidit unꝗᷓ: unigenitus filius ꝗ eſt in ſinu patris ipᷣe

narrauit. Et iteꝶ nõ quia deum uidit ꝗſqᷓ præter eum ꝗ eſt de patre: Sicut iram eius & pœnitẽtiã &
animã & manus & pedes & uentrẽ & oculos & cætera corporis mẽbra: p uarietate cauſarũ & ſenſu

