das apoſtolus ſcribit. Sydera errantia ꝗbus caligo tænebrarũ in æternũ reſeruat᷑. Sol quoq;ʒ nube te
gitur: ſol iniquitatis ꝗ cõtrarius ẽ ſoli iuſtitiæ: nube ãt uel ipſo dño ſaluatore ꝗ deſcẽdit ĩ ægyptum
ſup nubem leuem nullo peccatoꝶ pondere prægrauatã. uel prophetis & apoſtolis: de quibus legi
mus: mãdabo nubibus ne pluãt ſup eã imbrẽ: & in pſalmis. Veritas tua uſq; ad nubes. Cũ aũt ſol ini

tatis fuerit obſcuratus:luna quã hereticorũ ſentimus eccleſiam: & quæ a ſole iniqtatis lumẽ puta/

batur accipere nõ dabit lumẽ ſuũ: nec decipiet credẽtes falſi noĩs ſcia. Oĩa quoq; luminaria & ꝗcꝗd
uidetur in hereticis eſſe docttinæ ſiccabitur: ſiue mœrebunt principe perdito: ita ut ipſe dñs terram
hereticorũ operiat tænebris: ignorãtia ſcilicet ueritatis: ut ceci cecos ducant in foueâ: & habitato-
res terræ mittantur in tænebras exteriores: ubi eſt fletus & ſtridor dẽtium. Poſt hæc dicitur. Et irrita
bo cor populoꝶ multorũ:cũ induxero cõtritionẽ ſiue captiuitatẽ tuam in gentibꝰ ſuper terrã quazʒ
neſcis:ut qui prius pharaoni ſeruierãt iraſcãtur cõtra eũ: uidẽtes captiuitatem eius ad aliã terrã quã
draco neſciebat eẽ perductã. Nec debemus ambigere bonas eẽ terras quas pharao neſciat. ſ. quãdo
captiuitas pharaonis alia captiuitate mutatur: de qua dicitur ad ſaluatorẽ. Aſcẽdẽs in altũ captiuam
duxit captiuitatẽ: accepit ſiue iuxta apoſtolũ dedit dona hominibꝰ. Et ſtupeſcere ĩꝗt faciã ſup te po
pulos multos:& qᷓ priꝰ pharaonis admirabãtur potẽtiã: poſtea eũ admirẽtur de ſuo culmine cecidiſ
ſe. Reges quoq; populoꝶ horrore nimio formidabũt ſup eũ: quoꝶ regna dño diabolꝰ oñdit: & de
ꝗbus ĩ pſalmo dr.Aſtiterũt reges terræ & pricipes cõuenerũt ĩ unũ.Hoc ãt fiet cũ uolare cœpit gla⸗
dius dnñi ſup facies eoꝑ ſubauditur regũ ſiue populoꝑꝶ. Gladius auũt di ĩtelligẽdus ẽ uiuens ſermo
dei & efficax & acutus ſup omnẽ gladiũ ex utraq; parte acutũ.qui uolat atq; diſcurrit & pſtrĩgit cer
nentiũ oculos uultuſq; deterret. & obſtupeſcẽtes ſup ruinas pharaonis ſe in illo uideãt eſſe deiectos
Et dñi quidẽ gladius de quo ſcriptũ eſt. ecce hic poſitus ẽ in ruinã & reſurrectionẽ multoꝶ iacẽtes
eleuat. & male erectos humilitate cõmutat. Gladius aũt regis babylonis ueniet ſup draconẽ ægypti
ut in gladiis fortiũ ſiue gigãtiũ deiciat dñs multitudinẽ ei qd regẽ ægypti ſectabatur. Inexpugna-
biles inqt ſiue peſtilentes de gẽtibus oẽs iſti. ut mali ad puniẽdũ tradãtur peioribus de ꝗbus ſcriptũ
ẽ.ĩmiſſiones p angelos peſſimos. Et apoſtolus. Quos tradidi ĩquit ſathanæ. ut diſcãt nõ blaſphema
re: uel ĩ ĩteritũ carnis ut ſpũs ſaluus fiat. Cũ ãt p huiuſcemodi miniſtros deĩecta fuerit ſupbia ægypti
& multitudo illiꝰdiſſipata:pdẽtur oĩa iumẽta illiꝰꝗᷓ erãt ſup aq̃s plurimas: & nõ cõturbabit eas pes
hoiĩs ultra. Si. n. beat? q ſeminat ſup aq́s ubi bos & aſinꝰcalcat: ecòtrario ĩfœlix: ꝗq ſimplices qdẽ ſuo
ultra poterit errore retinere:ita ut pes hoĩs nõ calcet ĩ eis: quo ne ſignũ ꝗqdẽ ſapĩæ atq; rõnis aq̃ ægy
ptiæ ĩ ſe habere uideantur. Vngula quoq; iumẽtoꝶ ñ turbabit eas: ut de limpidiſſimis atq; nitẽtibꝰ
faciat turbidas atq; cœnoſas. Tuc reddẽtur nõ ab alio ſed ab ipᷣo dño aqᷓ puriſſimæ qᷓ draconis fue/
rũt dñatione turbatæ ita ut flumina eoꝶ labãtur q̃ſi oleũ:& ſint ueri luminis nutrimẽtum.Hæc aũt
fiẽti cũ dederit dñs terrã ægypti deſolatã & pdiderit multitudinẽ eiꝰ: & pcuſſi fuerint oẽs hĩtatores
illiꝰ: ut iſto ꝓfectu ſcire poſſint qd ipſe ſit dñs. Qd ãt iungitur plãctꝰẽ:& plãgẽt filiæ gẽtiũ ſup ægy
ptũ:& ſuꝑ multitudinẽ eiꝰplãgẽt eũ ait dñs deꝰ:pſpicuũ ẽ aĩas oĩuʒ gẽtiũ q pri ꝰoppræſſæ fuerãt:ſi-
ue eaꝶ gẽtiũ qᷓ nequaqᷓ ĩ ægypto morabãtur ſed ĩ regione uiuẽtiũ ĩterfectũ draconẽ plãgere & oẽzʒ
multitudinẽ ei'ñ ſpe ſalutis: ſ̊ quo de täãta potẽtia ſuo uitio & ſupbia deiect?ſit ĩ æterna ſupplicia.
CEEt factũ c i.xij.anno in ꝗnta decima menſis:factũ eſt nerbum dñi ad me dicẽs.Fili hois cane
lugubꝛe ſuper multitudinẽ egypti.⁊ detrahe eaʒ ipſã ⁊ filias gẽtiuʒ robnſtarũ ad terras vltimꝗa
cũ his qui deſcendunt in lacum.Quo pulchꝛioꝛ es deſcende⁊ dormi cũ incircunciſis.in medio
interfectoꝛũ gladio cadent. Gladius datus ẽ attraxerũt euʒ ⁊ omnes populos eius loquentur ei
potentiſſimi robuſtoꝛũ de medio inferni.qui cũ auxiliatoꝛibus eius deſcenderũt ⁊ doꝛmierunt
cũ incircunciſis interfectiſq; gladio. Ibi aſſur ⁊ omnis multitudo eiin circuitu illius ſepulchꝛa
illius.oẽs interfecti ⁊ qui ceciderũt gladio.quoꝝ data ſũt ſepnichꝛa ĩ nouiſſimis laci 2 facta eſt
multitudo eius per girũ ſepulchꝛi eius.vniuerſi iterfecti cadẽteſq; gladio.qui Aadceit qnöcaz

.·Y.iber decimus. c.x᷑ xxii.

foꝛmidinẽ in terra vluẽtiũ. Ibi elã ?⁊ ois multitudo eius per gyrũ ſepulchꝛi illius.oẽs hij iterfẽ
cti ruẽteſqʒ gladio.ꝗ deſcẽderũt incircũciſi ad terrã vltimꝗ ꝗ poſuerũt terroreʒ ſuuʒ in terra vi 4
nentiũ.⁊ poꝛtauerunt ignominiã ſuazʒ cũ his qui deſcẽdunt in lacuʒ.in mecdio interfectoꝛũ Po r
ſuerunt cubile eius in vniuerſis populis eius ĩ circuitu eius ſepulchrũ illius. Oẽs hij incircun ðͦ
ciſi iterfectiqʒ gladio. Dederãt eni terroꝛeʒ in terra viuentiũ.⁊ poꝛtauerũt ignominiã ſuã cum n
his qui deſcendũt in lacũ.in medio interfectoꝛũ poſiti ſi ut. Ibi moſoch ⁊ tubal ⁊ omms multitu iut
do eius. in circuitu illius ſepulchꝛa eius. Omnes hij icircũciſi interfectiq; cadenteſqʒ gladio. . ed
qui dederũt foꝛmidinem ſuã in terra viuentiũ.⁊ nõ doꝛmient cũ foꝛtibus cadentibuſqʒ ⁊ incir i
cũciſis.qui deſcenderũt ad ifernũ cuʒz armis ſuis ⁊ poſuerũt gladios ſuos ſub capitibꝰ ſuis.fue H .
rũt iniquitates eoꝛũ in oſſibus eorũ.quia terroꝛ foꝛtiũ facti ſũt in terra viuentiũ.Et tu ergo in
medio icircũciſoꝛum cõtereris.⁊ doꝛmies cũ interfectis gladio. Ibi idumea ⁊ reges eius.oẽs ec
duces eius ꝗ dati ſũt cũ exercitu ſuo cuʒ iterfectis gladio.⁊ ꝗ cũ icircũciſis doꝛmierũt.⁊ cũ his w
qui deſcenderũt in lacuʒ. Ibi pꝛicipes aquilonis omnes.2 vniuerſi ſydonij ſiue venatoꝛes qui ſo
deducti ſũt cũ iterfectis. pauentes ⁊ in ſua foꝛtitudine cõfuſi.doꝛmierũt icircũciſi cũ ĩterfectis w⸗
gladio.⁊ poꝛtauerũt cõfauſionez ſuã cũ his qui deſcendũt in lacũ.ANidit tos pharao.⁊ cõſolatus e
eſt ſaper vninerſa multitudine ſua que interfecta eſt gladio. pharao ⁊ ois exercitus eius ait do 4
minus deus. Quia dedi terroꝛeʒz eius in terra viuentiũ.⁊ doꝛmiunt in medio incircunciſoꝛum n
cum interfectis gladio.pharao ⁊ omnis multitudo eius ait dominus deus. en
CMultum in hoc loco ſeptuaginta interprætũ editio: & ordine & tranſlatione diſcordat: & quedã e

in ea de theodotione addita ſùt. Vnde neceſſe habuimus & ipſam ponere. nequaquam parcentes
longitudini. & ſtudioſi lectoris diligentiæ ſeruientes. X. ekn
CEi factum ẽ in duodecimo anno in quitadecima mẽſis. factus è ſermo dñi ad me dicẽs. Fili dui
hominis.plãge ſuꝑp multitudinẽ egypti.⁊ deducẽt filias ei gẽtes moꝛtuas in pꝛofundũ terre.ad ſell
eos ꝗ deſcẽdunt in foneã. Woꝛro ſub aſteriſcis additum ẽ de aqua pulcherrima deſcẽde.⁊ doꝛ ſte⸗

mi cũ incircunciſis. Rurſuʒ oꝛdo ſequit᷑. In medio vulneratoꝛũ gladio cadẽt cnʒ eo.⁊ doꝛmiet mun
omnis foꝛtitudo eius.⁊ dicẽt tibi gigãtes. In pꝛofundũ fouee deſcẽde quo melioꝛ es.deſcẽde ⁊ Aol
doꝛmi cũ incircũciſis.in medio vulneratoꝛũ gladio. Ibi aſſur ⁊ oĩis cõgregatio einꝰin hebꝛaico ſec̃
nõ habetur.ſed a ſeptuagita additũ c. Rurſũ dicitur ĩ circuitu ſepnulchꝛi illi oẽs vulnerati ꝗ ce/ keg
ciderãt gladio. Et iterũ de editiõe theodotiõis ſub aſteriſcis additũ ẽ. Qui dederũt ſepulchꝛa (eit
ei in lateriblaci.⁊ facta cõgregatio in circuitu ſepulchꝛi ei . Oẽs iſti vulnerati cadẽteſq; gla- iſc
dio. Poſt que poſuere ſeptuagita. Qui dederũt timoꝛẽ ſuũ in terra vite. Ibi elã ⁊ oĩs foꝛtitudo 0
eiꝰ.in circuitu ſepulchꝛi ei oẽs vnlnerati ⁊ cadẽtes gladio.⁊ ꝗ deſcẽdũt ĩcircũciſi in terre ꝓfũ/ e
dũ.ꝗ dederũt terroꝛẽ ſuũ in terra uite ⁊ acceperũt toꝛmẽtũ ſuũ cum his ꝗ deſcẽdũt in foueã. in Ee
medio vulneratoꝛũ:Ibi dati ſũt moſoch ⁊ tubal ⁊ oĩs foꝛtitudo eoꝛũ. in circuitu ſepulchꝛi eius rer
oẽs vulnerati eꝰ vniuerſi icircũciſi ⁊ vulnerati gladio.ꝗ dederũt terroꝛẽ ſnũ:ſuꝑ terrã vite.⁊ ñ hn⸗
doꝛmierũt cũ gigãtibꝰꝗ ceciderũt ab eterno.ꝗ deſcẽderũt in ĩfernũ cũ armis bevtebantur ad i
bella.⁊ poſuerũt gladios ſunos ſub capitibꝰſuis.⁊ facte ſũt inigtates eoꝝ in oſſibꝰeoꝝ.qꝛ terrue/
rãt gigãtes in vita ſua. Et tu in medio icircũciſoꝝ cõtereris.⁊ doꝛmies cũ vulneratis gladio. 71
Ibi edõ ? reges ev.⁊ oẽs pꝛicipes aſſur ꝗ dederũt foꝛtitadinẽ eiꝰin vulnere gladij. Iſti cũ vul ſ
neratis doꝛmierũt.cũ his ꝗ deſcẽdunt in foueꝗ. Ibi pꝛicipes aglonis oẽs.vniuerſi magiſtratus cci
aſſur.ꝗ deſcẽderũt vulnerati cũ terroꝛe ſuo.t in foꝛtitudine ſua cõfuſi doꝛmierũt icircunciſi cuʒ ken
vulneratisꝑladio.⁊ abſtulerũt toꝛmẽtuz ſuũ cuʒ deſcẽdẽtibin foneã. NRigdebit eos pharao ⁊ cõ eſo⸗
ſolationẽ accipiet ſup ommt foꝛtitudine eoꝝ vulnerati gladio. pharao ⁊ oĩs foꝛtitudo ei dicit do Rel
minus deus. Qnia dedi foꝛmidinem epſuper terram vite.⁊ doꝛmiet in medio ĩcircunciſoꝛum mr
cum vulneratis gladio.pharao ⁊ oĩs multitudo eius dicit dominus deus. ion
Non ignoro faſtidioſã fore delicato lectori tãtã ĩter duas æditiões diſcrepãtiã. Sed quid faciam ſtn
calũniatoribus meis? Qui ſi aliꝗd de ſeptuagĩta interpretũ trãſlatione ſubtraxero. me ſacrilegũ & nug⸗
abſq; timore domini uociferãtur maximæ cũ in fidei ueritate diſcordẽt & manicheoꝶ ſequãtur er ant⸗
rores. in eo ĩperitoꝶ animas cõmouẽt ſi de ueteri ꝗppiã mõſtrare potuerint mutatũ.cõſuetudine li wer
bẽtius errare cupiẽtes.quã aliquid ab emulo ueꝶ di ſcere. Et ĩterĩ iuxta hiſtoriã manifeſtus eſt ſẽſus. ler
In eodẽ enĩ anno duodecimo & in eodem ut putamus menſe: ſed non in una ut ſupra menſis. Ve/ . un
rum in quintadecima die nequaquã ſuper pharaone: ſed ſuper fortitudĩe ſiue multitudine ægypti ün⸗
planctus aſſumitur: quæ detrahitur de ſuperbia ſua cum unſuerſis filiabus ſuis ſiue gentium robuſta ßo⸗
rum ad terram ultimam. ideſt in profundum inferni: diciturq; ad regem ægypti. Quo melior es ut inen
mortem merearis euadere? Cum enim aſſur & ælã ideſt perſæ: & moſoch qui interprætantur capa/ ie
doces: & tubal quos alii hiberos alii italos intelligi uolunt:ĩdumei quoq; & principes aquiſonis ac D
ſydonii cum uniuerſis exercitibus ſuis quorum auxilio horrorem cunctis gentibꝰ præbuerũt mor- i⸗
tui ſint & interfecti gladio: & poſuerint gladios ſuos ſub capitibus ſuis: quod dictum ſid
* accipiendum eſt: tu ſolus poteris non eadem ſuſtinere? Quin potius cum uideris tantam tecũ apud
. inferos multitudinem dormientium: & ſepulchrum tuum fontiſſimorum quondam brincioi cii⸗ .
cundari

Super Eʒzechielem., HD
ſt

1 cundari memorñis: habebis coſolationem: leuiora tormenta æſtimans conſortio plurimorim. hæc
interim iuxta ſimplicẽ ſenſum ſtrictim dixiſſe ſufficiat. Nunc eadẽ breuitate quantum explanatiõis
patitur difficultas: ſpiritalis intelligentiæ ſumma quæq; carpamus. Supra una menſis die ſactus eſt

ſermo domini ad prophetam: hic quintadecima. In prima autem die hoc eſt ĩ kalendis: méſis exor-
n dium ẽ:in ꝗqntadecima quando totus lunæ orbis impletur: & n quidem primus mẽſis fuerit: azimo
ſ rum ẽ prima dies: ſinautem ſeptimus: ſcenophegiarum quando figuntur tabernacula. Quæ ſollen
nitates apud hebreos uel maximæ ſunt. Fit auteʒ planctus ſuper fortitudinem ægypti ut fortis ĩ ma

lo eſſe deſiſtat: & recipiat infirmitatem: & quando infirmior fuerit tunc fortior ſit. p fortitudine ægy
E pti:in hebraico habet multitudinem. Lata enim & ſpatioſa uia eſt quæ ducit ad mortem. & multi i-
dun grediuntur per eam: ſicut econtrario dicitur ad iſrahel: uos autem eſtis pauci inter omnes gentes.

d ſemper enim uirtus rara eſt: & arta & anguſta uia quæ ducit ad uitam: & pauci ſunt qui ingrediun-
ibs tur per eam. Quod autem ægyptus plangitut & mortuæ filiæ eius iuxta ſeptuaginta: ſiue gentium
gui robuſtarum deducuntur ad terram ultimam in lacum ſine in foueam profundiſſimam: ſignifican-
Cns tur animæ in ægypto huius ſæculi cõmorantes: quæ perdiderunt eum qui dicit ego ſuʒ uita: & pec
s catis mortuæ: pondere eorum ad inferos detrahuntur: dicente peccatore. Quoniam iniqtates meæ
do ſupergreſſæ ſunt caput meum:ſicut onus graue grauatæ ſunt ſuper me. Iſtæ ſunt de quibus ſcriptuʒ
um eſt in alio loco. Ingredientur in inferiora terræ: tradentur in manus gladii partes nulpiũ erũt. Qui
enim fodit foueam: intidet in eam. Vnde & legimus. Lacum aperuit & effodit eum: & incidet in ſo
uedi ueam quam fecit. Quodq; ſequitur quo pulchrior es deſcende & dormi cum incircunciſis: pro/
enten prie ad pharaonem regem ægypti ſermo dirigitur: ſiue ut in ſeptuaginta de theodotione additum
eſt ad ipſam ægyptum. De aqua pulcherrima deſcende & dormi cum incircunciſis. Quod ſpe-
Fli cialiter ad euʒ pertinet: qui in baptiſmate xp̃i renatus audit cum eccleſia. Quæ eſt iſta quæ aſcendit
coch dealbata innitens ſuper fratruelem ſuum? Poſtea uel fornicatione uel aliis uitiis ſordidatus: eicitur
dor de eccleſia & dicitur ad eum. De aqua pulcherrima deſcende & dormi cum incircunciſis: ideſt cũ ĩ/
in mundis: iuxta illum ſenſum quẽ ponit apoſtolus. Nos ſumus circunciſio: qui ſpiritu deo ſeruientes
icet & gloriantes in domino: & non in carne confidentes. Hii omnes in medio uulneratorum ſiue iter
Nien fectorum.cadent cũ pharaone.illo gladio quem uenit mittere dominus ſuper terrã. Sicut eniʒ chri
ger⸗ ſti gladius bonos a malis ſepatat dicẽs. nõ ueni pacem mittere ſuper terram ſed gladium. ſic hereti
ihrz corũ gladius omnes truncat populos. & uulneratos ad infernum deducit. Iſti ſũt gingantes poten-
tiſſimi & rebelles & ponentes in excelſũ os ſuũ. & quanto per ſuperbiam ſe ad excelſa ſuſtolunt tã/
ind⸗ 10 ad profundũ ſoueæ & in inferni nouiſſima detrahũ tur:qui omnes interſecti ſunt gladio.Et ut ſci
ei ret uel pharao nel omnis ægypti fortitudo quæ ad inferna detratta eſt. quos haberet ĩ pœna ſocios
in ſequens ſermo demonſtrat. Ibi aſſur & omnis multitudo eius: uel ſynagoga eius. Princeps enim he
iis reticorum diabolus: euius uere congregatio ſynagoga eſt: de qua in apochalypſi dicitur: qui ſunt
er⸗ ſynagoga ſathanæ. Sequentes autem uerſiculos qui obello prænotantur pᷣtereundos puto. Dicen-
ten dũq; q habetur in hebraico:in circuiru illi? ſepulchra eoge: uidelicet decœptorum ab eo. Qui oẽs
mid uulnetati uel ĩterfecti ſũt gladio:& iĩdeo corruerũt: quoꝶ ſepulchra data ſũt ĩ nouiſſimis laci. Quod
qt lacꝰuocetur ĩfernus:pſpicue Pſalmꝰille demõſtrat:ĩ quo pœnitẽs loꝗtur: aſſimilatꝰ ſũ cũ his ꝗ de
lde⸗ ſcẽdũt ĩ lacũ. Quẽ nequaquã debemus iuxta latini ſermonis ꝓprietatẽ eũ ĩtelligere q græce
jm dicitur: ut eſt acus tyberiadis: & lacus latius: & benacus: multiq; ali: ſed quas nos ſolem appellare ci
s ſternas. Quos lacus quia aquas refrigerãt & oẽm ab eis calorem ſpũũs auferũt: pctõres cũctiq; hereti
ſn; ci fodiũt: & quãtũ ĩ mea memoria ẽ nullũ ſctõꝑ lacũ ĩdeſt ciſternã fodiſſe ſcriptura teſttur: ſed oës
tqè9o peccatores:quorũ fuit oꝛias rex leproſus:& qui p ſuã ſupbiã corruit. De quo ſcribitur quod hõ fue/
citde rit terræ operibus incubans: & multas ſupbiæ turres ædificarit in angulis: & lacus foderit. Et ecõtra
ruon rio ad iuſtũ dicitur. Bibe aquã de tuis uaſis: & de puteoꝶ tuoꝑꝶ fontibus. Et rurſum. Fons aquæ tuæ
ſit pprius. Vnde loquitur & dñs. Me dereliquerũt fõtẽ aquæ uiuæ: & foderũt ſibi lacus: ideſt ciſter-/
cinm nas quæ aquas cõtinere nõ poſſunt. Seqtur. Et facta multitudo eiꝰ p gyꝶ ſepulchri eiꝰ.Hii oẽs cin-
gis gunt aſſyriũ:& ẽ eoꝶ plurima multitudo ꝗ uniuerſi uulnerati ſũt: & ĩterfecti & cadẽtes gladio. Ne⸗/
utet mo enĩ eoꝝꝶ ſtare põt cũ moyſe:nec audire:ꝗ ſtatis ĩ domo dñi: ſed oẽs uulnerati ĩterfectiq; ſũt & ca
nel dẽtes. Qui quõdã dederãt formidinẽ ĩ terra uiuẽtiũ:formidinẽ aũt his ꝗ erãt eccleſiis pᷣpoſiti: ne in
ſus⸗ terra uiuẽtiũ facerẽt populos mortuorũ & ſimplices quoſq; deciperẽt. Vnde & paulꝰ? aiebat. Timeo
e/ ait ne forte ſicut ſerpẽs decœpit euã malitia fua:ita corrũpantur ſenſus ueſtri a ſimplicitate quæ ẽ in
ppii xpo. Sed hic timor ſpe dñi mitigatur: dicẽte eccleſiaſtico uiro. Dñs illuminatio mea & ſalꝰmea quẽ
uſte timebo? Dñs ꝓtector uitæ meæ a quo trepidabo? Poſt hæc dicitur. Ibi ælã & oĩs multitudo ei p gy
tzut rũ ſepulchri eiꝰ:haud dubiũ qn aſſyrii. Elam ĩ lingua nr̃a uertitur aſcẽſus eoꝶ. Oẽs enĩ ꝗq xpᷣi huũilita
, te cõtẽpta:diaboli aſcẽdere ſi upbiã & ſe ĩ falſi noĩs ſcia eẽ aliqd æſtimarũt: elamitæ ſũt nũcupan di:
1 aſſyrii regis ſepulchrũ ambiunt: & ĩterfecti ſũt uulneratiq; gladio.Et licet ĩ excelſo poſuerĩt os ſuü:
ot⸗ tñ deſcẽderũt ĩmũdi & ĩcircũciſi ad terrã ultimã ut quãto ſublimiꝰfuerãt eleuati:tãto fortiꝰ caderẽt
Iſti poſuerunt terrorẽ ſuũ nõ ſemel:ſʒ ſecũdo ĩ terra uĩiuẽtiũ. Quis enĩ eccleſiaſticoꝶ ab huiuſcemõi .
ul elamitaꝑ terrore ſecurus ẽ: & nõ aliquẽ ſui pdidit grægis:? Pulchreq; eccleſia xpᷣi appeleinr ir ui⸗
. iii
ı
△

L.iber decimus .c.xxxiii.

uentiũ: ut ecõttario hereticoꝶ còciliabula mortuoꝝꝶ terra eſſe credãtur. Et portauerũt inqt ᷑ignomli
niã ſiue tormẽtũ ſuũ cũ his quos ſecũ traxerũt in lacũ: & ĩ ꝓfũdũ ĩferni:quoꝶ cubile ĩ medio ĩterfe⸗
ctoꝶ ẽ:eoꝶ uidelicet quos ſuo mucrone iugalarũt: & circũdãtur huiuſcemodi populis. Hii populi
aſſyrii regis populiiſũt: & licet circũciſos eẽ ſe iactẽt: tñ ĩcircũciſi ĩterfectiq; ſũt gladio:& tertio dede
runt te rrorẽ atq; formidinẽ ĩ terra uiuẽtiũ:unde portauerũt tormẽtũ ſuũ atq; ſuppliciũ:ĩ medio eo
rũ quos ſuis fraudibus decœperüt. lbi quoq; eſt iuxta aſſyriũ moſoch & tubal & oĩs multitudo eiꝰ

ĩ circuitu ſepulchri eiꝰ:oẽs ĩcircũciſi interfectiq; & cadentes gladio:qui dederãt formidinem ſuã in l

terra uiuẽtiũ. Pro moſoch & tubal ſymmachꝰ& theodotio ĩterpᷣtati ſũt cubile eoꝶ: ut oñderẽt cubi
lia hereticoꝶ imo foueas ſempiternas aſſyrii regis eẽ ſupplicia. Moſoch ĩterpᷣtatur ĩſania tubal con ua
uerſio:nõ ĩ bonũ a malo:ſed de bono ĩ malũ:ſiue uniuerſa: ut oſtẽdat oẽs hereticos ĩſanire: & pari u⸗
ſtudio ad peiora cõuerti. Nec mix ſi ĩſaniẽtes & coaceruati ĩ malũ hnñt multitudinẽ cũ ægyptii re di
gis ſotii ſint ꝗ gaudet multitudine. Oẽs hii ĩterfecti gladio:qui dederãt formidinẽ ſuã ñ ſemel nec 0
ſecũdo:ſed tertio ĩ terra uiuẽtiũ:de quibus ſupra pleniꝰdiximꝰ. Seꝗtur. Et ñ dormiẽt cũ fortib ſiue he
gigãtibꝰcadẽtibuſq; & ñ circũciſis: ꝗq deſcẽderũt ad ĩfernũ cũ armis ſuis:& poſuerũt gladios ſuos ſſ· lun
capitibꝰſuis: & fuerũt iniqtates eoꝶ ĩ oſſibꝰ eoꝶ: qa terror fortiũ facti fũt ĩ terra uinẽtiũ.Hii ĩqt q he u
reticoꝶ pricipes extiterũt: ad tãtũ maliciæ puenere culmẽ atq; cruciatũ: ut nec cũ fortibꝰatq; gigan/ len
tibꝰ q a principio corruerũt ſimilia mereãtur ferre ſupplicia. Qui nequaꝗᷓ erroris ſui acta pœniten len
tia: deſcẽderũt ad ĩferos cũ armis ſuis: rebelles cõtra deũ & eccleſiã eiꝰ: ſecũ arma deferentes de qbꝰ ur
ſcriptũ ẽ. Fili hominũ dẽtes eoꝶ& arma & ſagittæ. Et poſuerũt ait gladios ſuos ſub capitibꝰſuis: re/ ein
qeſcẽtes ĩ aĩo pduelli: & ꝓ ſũma uictoria ſnĩaꝶ ſuaꝑꝶ iacula cõplexãtes: ĩ tãtũ ut iniqtates eoꝶ fue/ el
rint ĩ oſſibus eoꝑꝶ:hoc ẽ fortiſſima figmẽta: & erroris ſui dogmata poſſidẽtes: qa terror fortiũ facti ge
ſũt ĩ uita ſua:ſiue ĩ terra uiuẽtiũ. Qd quarto di ut fortiſſimos quoſqʒ & habentes ſcĩam ſcripturarũ lx¹
& ꝗ eſſent de regione uiuẽtiũ: ſua peruerſitate terrerent: dũ deſcendunt ad infernũ cum armis ſuis: ln
& ponunt gladios ſub capitibus ſuis & iniqtates eorũ uſq; ad oſſa pueniũt. Poſt hæc ſcriptũ ẽ. Et tu ⸗
ergo in medio ĩcircũciſorũ cõtereris. qd uel ad pharaonẽ uel ad fortitudinẽ ſiue multitudinẽ ægy nol
pti dicitur. qd & ipſa cõteratur. iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Deꝰaũt cõterat ſathanã ſub pedibꝰueſtris Ap
uelociter. Et dormies inꝗt cũ ĩterfectis gladio ſõno ppetuo Ibi cũ aſſyrio.& cũ ægyptia erit multi,⸗ dr⸗
tudine idumea & reges eius. oẽs ꝗ ĩ terrenis operibus ſeruierũt. ſiue ſãguine delectati ſũt. Et enĩ idu ut
mea & terrenã & ſãguinariã ſonat. Oẽs reges & uniuerſi pricipes de ꝗbus crebro & apoſtolus log- ad
tur terrẽis operib? icubãtes. & effũdẽtes quotidie ſãaguinẽ eoꝶ quos ſua fraude decœperit. cũ ĩcircũ ſitn
ciſis & ĩmũdis dormiẽt. & cũ his ꝗ deſcẽderũt in lacũ.de ꝗbus ſupra diximus.In ipſo comitatu erũt vie
& prĩcipes aqlonis: a quo exardeſcũt mala ſup terrã. & a quo uel in hieremia uel in hoc eodẽ ꝓphe 11
ta olla illa plena carniũ oſſuũq; ſuccẽditur. Et nõ ſolũ pricipes aqlonis. uerum omnes magiſtratus ſ
aſſur: ꝓ quo in hebraico uerius poſitũ ẽ uniuerſi ſydonii. quos nos ĩ uenatores uertimus. iuxta illuid re⸗
d ſcriptũ ẽ: aĩa nr̃a ſicut paſſer erepta ẽ de laqueo uenãtiũ:pro quo ĩ hebraico poſitũ ẽ ſydonioruzʒ. el
ui ſydonii ſiue uenatores deducẽtur ad ĩferos pauẽtes: ĩ ſua quõdã cõſiſi fortitudine: & dormiẽt J
imũdi:& portabũt cõfuſionẽ ſiue tormẽtũ ſuũ:hñtes malæ cõſciæ pœnitudinẽ ſempiternam: itaut l
ignis eoꝶ nõ extiguatur. & uermis eog nõ moriatur. Quos oës cũ uiderit pharao cõſolabitur uel
dẽs & illos cõfũdi in ſuppliciis & terroribꝰſuis. ſup uniuerſa multitudine ſua q ĩterfecta eſt gladio ga
pharaonis ſcilicet uel omniũ ſocioꝝꝶ ei.precipueq; aſſy rii regis & moſoch & tubal & idumeoꝶ. &
pricipũ aglonis & ſidonioꝶ. Hii enĩ dederãt terrorẽ ſuũ in terrra uuẽtiũ. Qd ꝗnto dicitur ut oẽs dcch
iſtiuſmodi flatões cauere & fugere debeamꝰ.ꝗᷓ cũctis nos ſẽſibꝰdecœperũt & ſcire eẽ horribiles nec du⸗
facile poſſe uitari:niſi oĩ cuſtodia ſeruauerimꝰ cor nt̃m. Dormiuit ĩꝗt & ipſe pharao cũ ſotiis ſuis in
terfectis gladio: qui ſotii multitudo eius ſũt: p latam & ſpatioſã uiã pergẽtes ad ſupplicia ſẽpiterna. C
—... OCAPITVLVM. XXXIII.
T factũ ẽ vbũ dñi ad me dicẽs.Fili hoĩs loqre ad filios ppłi tui ⁊ dices ad eos.Terra
X1 cu iduxero ſup eã gladiũ.⁊ tulerit ppłs tre viꝝ vnũ de nouiſſimis ſuis:ſiue hoĩeʒ vnũ i
HEe ſuiſ.⁊ affituerit eũ ſpeculatoꝛẽ:⁊ ille viderit gladiũ venictẽ ſuꝑ terrã:⁊ cecinerit buci hn
na ⁊ ãnuntiauerit ppło:audiẽs ãt ꝗſquis ille ſonituʒ bucine ñ ſe obſernauerit: veneritq; glachiꝰ
⁊ tulerit ſiue ↄpᷣhẽderit euzʒ:ſãguis ipᷣiꝰſuꝑ caput eierit.Sonituz vł vocẽ bucine audinit ⁊ ñ ſe H
obſeruauit:ſãguis eiꝰ ĩ ipo erit:ſi ãt ſe cuſtodierit:aĩaʒ ſuã ſaluabit.Quod ſi ſpeculatoꝛ uiderit *
gladiuʒ veniẽtẽ ⁊ ñ iſonnerit bucina:⁊ pplłs ñ ſe cuſtodierit:veneritqʒ gladiꝰ tulerit de his aiaz ,
ille quidẽ i inigtate ſua captꝰẽ:ſãguinẽ ãt ei de manu ſpeculatoꝛis requirã.Et tu fili hoĩs ſpecu ie
latoꝛez dedi te domui iſrł. Audiens ergo ex ore meo ſᷣmones:ãnuntiabis tis ex me.ſi me dicen ſe
te ad impium:impie moꝛte morieris non fueris loquutus vt ſe cuſtodiat impius a via ſua:ipſe wi
impius in iniquitate ſua moꝛietur: ſanguinem autem eius de manu tua requiram. Sin autem e
annuntiante te ad impium vt a viis ſuis conuertatur non fuerit conuerſus a via ſua: ipſe in ini Ne
. quitate ſua moꝛiet᷑:poꝛꝛo tu animam tuam liberaſti. ne
CRurſũ ad prophetam ſermo ſit dñi ꝗ alliquãto ſiluerat tpe:eo qd nõ poſſet ꝓpheta nechiana fa-
* —4 gilitas

dll
le

in
W
n
hui
in
et
ſue
he
n
ten

pec
i in
ena

Super Eʒzechielem.,ß

gilitas inge ad ſe atq; cõtinuũ ſuſtinere uaticiniũ: & loqtur eadẽ quæ ĩ ſuperloribus cõtinentur. Filſi
hominis ſpeculatorem dedi te domun iſrahel. & audies ex ore meo uerbum. & cõminaberis eis ex
me. in eo qd dicam iniquo morte morieris. & nõ annunciaſti eis: nec loquutus es ut annũciares ini
quo & conuerteretur a uiis ſuis & uiueret. iniquus ille in iniquitate ſua morietur: & ſanguinem eius
de manu tua tequirã. Et tu ſi annunciaueris iniquo & non conuerſus fuerit ab iniqtate ſua & a uia
ſua iniquus ille in iniquitate ſua morletur. & tu aĩam tuam liberabis. Quæ ſi dili genter inſpicias:in/
telligis ſimilia quidẽ eſſe: ſed non eadẽ: duʒ in pleriſq; diſcordant. Et hoc in oĩbus ſcripturis ſanctis
obſeruare debemus. ubi ur̃ aliqua ſimilitudo eſſe ſnĩæ: non in oĩbus eadem dici. ſed uel ſubtrahi ple
raq; uel addi. & ſinguloꝶ inter ſe uerboꝶ diſcrepantiam hẽre rönem. Et interim prius quã ad altio
ra ueniamus breuis eſt explicanda ſnĩa. Si ſpeculator fuerit conſtitutus in populis ut annunciet gla
dium dñi iramq; uenientẽ. & annunciante eo populus audire noluerit: ſpeculator liber enit. & ille 4

oppræſſus eſt gladio ipſe ſanguinis ſui ſuſtinebit reatũ. Quod ſi audieni ſaluabit aĩam ſuam. Si aũt

ſpeculator non ſonuerit bucina. & populus ignorans uenturũ gladiũ nequaq ſe obſeruauerit.popu
lus quidẽ in ſua morietur iniqꝗtate attamen ſanguinẽ morientis: de ſpeculatoris requiram manu. Et
ut ſciret ꝓpheta Ezechiel generalẽ diſputationem ad ſe potiſſimũ pertinere: & tu inqt fili hoĩs.non a
terra & a populo terræ ut ſupra dixi. ſed a me conſtitutus es ſpeculator domui iſrahel. Si ergo me di
cente ad impiũ impie morte morieris. non fueris loquutus ad eũ ut ſe cuſtodiat & de interitu libere
tur:ille ꝗdẽ ſua ĩ iniqtate morietur quã priꝰ cõmiſerat: Et quia ſi annũciaſſes potuit liberati: ſan guinẽ
eius de manu tua reqram. Quod ſi tu annunciaueris impio. atq; p̃ceperis ut conuertatur a uiis ſuis
peſſimis. & hoc facere noluerit: ille quidẽ in ſua iniqtate morietur. tu aũt liberaſti de interitu negli-/
gentiæ aĩam tuam. Ex ꝗbus uerbis diſcimus poſſe hoĩem quamuis iniquũ & impiuz. ſi magiſtri uer
ba audierit: & egerit pniam a ſua impietate ſaluari. nec minus magiſtrũ ſubire diſcrimẽ ſi docere no
luerit. uel timore diſcriminis uel deſperatione peccantis. d reus eſt ſanguinis eius q liberari potnit
& de morte erui:niſi magiſtri ſilentio cõcidiſſet. & in utroq; liberũ ſaluari arbitriũ. duz & in magiſtri
uoluntate eſt uel tacere uel loꝗ.& in auditoris arbitrio uel audire & facere atq; ſaluari. uel cõtẽnere
& proprio perire contẽptu. Nec ſtatim ſeqtur ut quia propheta pᷣdicit ueniat qâ prædixit: non enim
prædicit ut ueniat.ſed ne ueniat.nec ꝗa deus loꝗtur neceſſe eſt fieri qd minatur. fed ideo cõminatur
ut conuertatur ad pnĩam cui minatur: & non fiat qd futurum eſt. ſi uerba dñi contẽnantur. Poſſumꝰ
aũt tripliciter locum iſtũ diſſerere. ut terra qᷓ ſibi ſpeculatorem conſtituit. uel iuxta lram terra iudæa
ſit: uel iuxta ſpiritalẽ intelligentiam eccleſia. ꝗqᷓ ſepe de nouiſſimis populi ſui ſpeculatorẽ eligit. illux
uidelicet quẽ & apoſtolus ſcribens ad corynthios aſſumit iudicem. uel certe aĩa credentis qᷓ mentẽ
atq; rõnem præponit populo ac turbæ cogitationum ſuaꝶ. ut non oĩa cogitationum incentiua ſu
ſcipiat. ſed iudicet atq; diſcernat qᷓ ſectanda ſibi quæ uhæ ſugienda ſint. Speculator terræ iudeæ uel
rex põt intelligi uel ꝓpheta. Speculator aũt eccleſiæ. uel epiſcopus uel præſbyter.q a populo electus
eſt: ut ſcripturaꝶ lectione cognoſcens & pᷣuidens ꝗᷓ futura ſint. annunciet populo & corrigat delin-/
quentẽ. Vnde magnopete formidandũ eſt. ne ad hoc officiũ accedamus indigni. & aſſũpti a popu
lo negligentiæ nos demus atq; deſidiæ. & ꝙ his peius eſt. deliciis uentriq; & ocio ſernientes hono-

rẽ nos accepiſſe putemus non minyſteriũ. Siquidẽ filius hoĩs non uenit minyſtrari ſed minyſtrare

& pedes diſcipuloꝶ lauit. ut oñderet oẽs ſordes & uicia a magiſtris ĩ diſcipulis debere dilui atq; pur
gari. Nec ſtati rũdeamꝰ. Quid ꝓdeſt dicere.ſi nolit auditor facere qd docueris? Vnuſqſq;.n. ex ſu-
aĩo atq; officio iudicatur. Tu ſi loquutus non fueris. ille ſi audire contẽpſerit. De magiſtris negligẽ-
tibus ſalomon loꝗtur. Sapia abſcondita & theſaurus occultus.ꝗᷓ utilitas in utriſq;? Talę qd ſignifica
tur & in euangelio qd qui ſcandalizauerit unũ de minimis eccleſiæ expediat ei ut alligetur ad collũ
eius mola aſinaria & abiciatur in profundũ. quã in ſpecula conſtitutus plurimis nocaeet.
Tu ergo ſili hominis.dic ad domũ Iſrahel.Sic loquuti eſtis dicẽtes. Inigtates noſtre ? pec
cata noſtra ſuper nos ſunt.⁊ in ipſis nos tabeſcimus. Quomodo ergo vinere poterimus? Dic
ad eos. ANiuo ego dicit dominus deus.nolo moꝛtem impii:ſed vt reunertatur impius a via ſua ⁊
viuat.Coꝛuertimini a vijs ueſtris peſſimis.Et quare moꝛiemini domus iſrahel? Tu itaqʒ fili
bominis.dic ad ſilios populi tui.Iuſtitia iuſti non liberabit eum in quacunqʒ die peccauerit: et
impietas impii non nocebit ei: in quacunqʒ die conuerſus fuerit ab impietate ſua. Et inſtus
non poterit viuere i inſtitia ſua in quacunqʒ die peccauerit.Etiam ſi dixero iuſto quod vita vi/
uat. ⁊ conſiſus in inſtitia ſua fecerit iniquitatem:oẽs iuſtitie eius oblinioni fradentur:? in iniqni
tate ſua quã operatus eſt:in ipſa moꝛietur. Sin autem dixero impio moꝛte moꝛieris.⸗ egerit pe
nitentiam de peccato ſuo feceritqʒ iudicium ⁊ iuſtitiam:pignus reſtitnerit:rapinamqʒ reddide
rit. in mandatis vite ambulauerit: nec fecerit quicquam iniuſtum. vita viuet ⁊ non moꝛietur.
Omnia peccata que peccauit non imputabuntur ei. Judicium ⁊ iuſtitiam fecit. vita viuet.Et
dixerunt ſilii populi tui.Non eſt equi ponderis via domini.⁊ ipſoꝛum via ininſta eſt. Cum enim
receſſerit iuſtus a iuſtitia ſua feceritqʒ iniquitates moꝛietur in eis.Et cum receſſerit impius ab
impietate ſua feceritqʒ iudicium ⁊ iuſtitiam:viuet in eis.Et dicitis. Non eſt recta via domini.
Anumquemqʒ iuxta vias ſuas iudicabo de vobis domus iſrahel. .l

—☛

.L.iber decimus.c.xxxiii.

C Si negligenter legamus. ut᷑ nobĩs eadẽ prophetia eſſe q ſupra in qua dẽ. Nunquid uolens cupio 4
mortẽ iniqui dicit dñs. niſi conuerti eũ a uia mala & uiuere: Et in fine eiuſdẽ prophetiæ. Cõuertimi. 4
ni & redite ab uniuerſis impietatibus ur̃is. & non erunt uobis in tormentũ iniꝗtatis. Ibi. n. ad eos ſer 4
mo fit:qui uolunt agere pniam & iuſtitia peccata delere: ut cũ fiducia conuertantur & pleno animo 1
agant pniam. Hic aũt ad eos loqtur.qui magnitudine peccatoꝶ immo impietatũ ſuarum deſperãt .
ſalutẽ.& dicunt. Iniqtates nr̃æ & peccata nr̃a ſuper nos ſunt.& in ipſis tabeſcimus. Quõ ergo uiuere .
poterimus:Et eſt ſenſus. Cũ ſemel nobis mors propoſita ſit. & uulneribus nr̃is nulla medicina poſ/ 1
ſit reſtituere ſanitatẽ. ꝗqd neceſſe eſt Iaborare & fruſtra conſumi. & præſentem uitã non cũ deſpera/ 1
tione tranſigere ut ſaltim hac fruamur:qa futurã perdidimus? Quibus rñdet deus non uelle ſe mor he
tem impii. ſed ut reuertatur & uiuat. Et apoſtropham facit ad impios deſperantes. cõuertimini a uiis ſe
utis peſſimis. Atq; ut ſciamus ꝗ ſint impii ad quos loꝗtur:ſequens ſermo demõſtrat. Quare morie eer
mini domus iſrahel? Vita aũt & mors in hoc loco non hæc ſigniſicatur. qua oẽs cõmuni cuʒ beſtiis le⸗
lege naturæ uel uiuimus uel morte diſſoluimur: ſed illa de qua ſcriptũ eſt. placebo dño in regione ge
uiuentium. Et aĩa quæ peccauerit ipſa morietur. Et a ſpeciali cõmonitione qua iſrahel domui loꝗ/
batur. ad generalẽ tranſit diſputationẽ: quod & iuſtum pᷣteritæ non ſaluent iuſtitiæ ſi nouis ſceleri⸗ —
bus ſuerit occupatus. & peccatorẽ uel impiũ antiqua peccata non pdant:ſi operibus iuſtitiæ ueteres d
emẽdarit errores. deũq; non pᷣterita in utroq; iudicare. ſed præſentia. Si dixero inqt iuſto uĩta uiues 0
& ei pᷣmia iuſtitiæ pollicitus ſuero:confſiſuſq; ille peccauerit. oẽs iuſtitiæ eius priſtinæ obliuioni tra Co
dentur. & pᷣſenti iniquitate morietur. Nec mea eſt mutata ſnĩa. cum non poſſim eidem hoĩ peccato di
ri reddere ꝙ iuſto promiſerã. Ecõtrario ſi peccatori & impio fuero cõminatus & dixero. adhuc tres di
dies & niniue ſubuertetur: & ille egerit pnĩam. boniſq; operibus ueterẽ emendarit errorẽ: ita ut iudi poo⸗
cium faciat & iuſtitiã: pignus reſtituat: rapinamq; reddat. in mãdatis uitæ ambulet: nec faciat quicqᷓ 6o
iniuſtũ. nõne debet uita ꝗᷓ xps eſt uiuere & neq̃ꝗᷓ mori. cũ cõminatio peccatoris iuſtũ punire non de di
beat Tale quid loꝗtur ſermo diuinus ad Hieremiàâ qñ deſcẽdit in domũ figuli: & audit uel ꝓmiſſa leg
uel cõminationẽ dei id agere: ut hoĩes prouocent 24 ſalutẽ: uel deterreant a peccato. Vñ qui dicũt mer
non eſt equa uia dñi arguuntur qd ipſorum ſit iniqua ſnia:habentiũ oculum peſſimum: & nequaqᷓ ſon
noua ſed uetera iudicantiũ. Quibus oĩbus demonſtratur nec peccatorẽ ſalutem deſperare debere ſi iUr.
agat pniam.nnec iuſtũ in ſua cõfidere ĩuſtitia:ſi pdiderit negligẽter qd magno labore ꝗᷓſierat. Manife L1L
ſta trãſcurrimus ut in obſcurioribus ĩmoremur. In ꝗbus aut pᷣſens ꝓphetia diſcrepat a p̃ᷣterita & in ꝗ SSð
bus loꝗqtur ſimilia collatio utriuſq; poterit iudicare. Porro qd ſit iudiciũ facere & iuſtitiã. pignus re/ 4
ſtituere. rapinã teddere: in mãdatis uitæ ambulare. & cætera. in hoc eodem ꝓpheta ſupra diximus:
CSEt factum eſt in duodecimo anno.in decimo menſe quinta menſis tranſmigrationis ſine ca/ n
ptiuitatis noſtre:venit ad me qui fugerat ſiue qui ſaluatus fuerat de Hieruſalem. dicens. Naſta
ta ſiue capta eſt cinitas. Manus aũt dñi facta fuerat ad me veſpere ante ꝙ veniret qui fugerat. e
Apuiqʒ os meuʒ donec veniret ad me mane:⁊ apto oꝛe meo nõ ſilui ampliiſ“ꝰ. dl
CVndecimo anno regni ſedechiæ quinto menſe. capta eſt ciuitas Hieruſalem. Hæc aut prophetia 3
duodecimo anno decimo menſe quinta menſis captiuitatis ſiue tranſmigrationis qñ capta eſt cum
Hiechonia. Ex quo onñditur poſt unum annu & quatuor menſes & uiginti quinq; dies capta Hieru .
ſalem ueniſſe babylonem unum ciuium Hieruſalem: qui nunciaret captam urbẽ atq; uaſtatam. An .
te unum aũt diem quã ueniret qui iſta narraret. ueſpen facta eſt manus dñi ad Ezechieleʒ prophetã ſel
quæ aperuit os eius qd diu clauſum fuerat. & quicquid erat ille dicturus: hic factum ante replicauit. Eri
nec ſiluit amglius uidens prophetiã ſuam opere completã. & nequaꝗᷓ dubitare populũ qui erat in
babylone:uel eos qui capti erant de uaticinio prophetalij. Tunc enim aperitur os prophetæ qñ qd
