
gnoſcant qa ipſe ſit dñs. Hæc iuxta hiſtoriã: & ſenſum magis quã uerba curſim dixerim. Trãſibo ad

anagogen.& ſtudio breuitatis pauca perſtringã: Pone inꝗt ſiue conuerte faciẽ tuam aduerſum mõ
tem ſeir. & ſignificanter ait conuerte.ab alia prophetia ad aliã prophetiã. Faciem aũt non corporis
ſed aĩ de qua dicit & apoſtolus. Nos aũt oẽs reuelata facie gloriã dñi contemplantes. Mons aũt ſeir
qui interpᷣtatur hiſpidus & piloſus cõtraria fortitudo accipiẽda eſt:q̃ᷓ præſidebat genti filioꝶ eſau.

& ſe contra populũ iudæ.i.confeſſionis & uere fidei erexerat. Q& ſi prudens lector oppoſuerit qũo

in iſto loco ſeir hoc eſt hiſpidus & piloſus intelligatur in malã partẽ. cum helias quoq; uir piloſus
dictus ſit? breuiter rũdebo de eſau ſcriptũ eẽ:ꝗdᷣ ruffus fuerit & quaſi pellis hiſpidus:de helia uero qdᷣ
uir tantũ piloſus. In eſau ꝗ ſanguinarius & cruentus pelli hiſpidæ cõparatur: mortalium operũ & ip
ſius mortis indiciũ eſt:in helia uirilitatis argumentum. Quamobrẽ & habitatio eius in ſolitudine &
conuerſationis auſteritas non ſolũ uirũ:ſed & uirũ fortiſſimum demonſtrabat. Porro iacob qui ſup

plantauerat eſau & primogenita eius accepat.ꝗa ſimpliciter habitabat domi & non erat uenator ſi-

cut gigas nemroth:idcirco lenis appellatur & nitidus. Videamus ergo ꝗd dici pᷣcipiat deus ad mon
tem ſiue contra montẽ ſeir. Ecce ego ad te mons ſeir. non mittã angelos nec aliis utar miniſtris. ſed
ipſe ad te ueniã. & extendam manũ meã ſuper te: & habitũ percutientis aſſumã: & dabo te deſolatuzʒ

atq;ʒ deſertũ. ut qui male habitabaris & plurimos habebas impietatis tuæ ſocios: in tant ut & urbes

*1

extrueres ĩimperiũq; tibi propriũ uendicares. nunc deſolatus cũ urbibus tuis quas & Hieremias de-
ſtruere iubetur atq; ſuffodere ut bonas pro eis extruat ciuitates. in eo ꝓficies ut ſcias qd ego ſim dñs
quem añ ſolitudinẽ tu noſſe non poteras. Oĩs aũt cauſa peccati eſt q fueris inimicus ſempiternus
Vñ & pſalmus.Iraſcimini & nolite peccare.ut cito conciliemur inimicis. & odia caritate mutemus.
Sed non talis mons ſeir: qui ſup inimicicias ſempiternas concluſit ſiue obſedit finos iſfrahel dolo in
manu gladii Ex quo intelligimus qd quicuuq; gladiũ arripuit contra filios dei & doloſe aliqd ege
rit & obſederit eos. tradit᷑ ĩ manus gladii ſicut mons ſeir in tpe iniquitatis extremæ: qñ dies peſſimi
ſunt & mundus in maligno poſitus eſt: & multiplicata iniqnitate refrigeſcit caritas multorum. Eſt

aũt & aliud peccatum montis ſeir. ut qm̃ oderat ſanguinem iuſtoꝶ quem ſingulis perſecutionibꝰ
cupiebat effundere. ab ipſo ſanguine ſuſtineat perſequutionem. Vñ & ſub altari ſanctorum aiĩæ cla/

mitant. & ultionem a dño ſui ſanguinis depræcantur. Et auferuntur de monte ſeir euntes & redeun
tes.i.Omnis habitator. ſiue hoĩes & iumenta ꝗqᷓ ſaluantur in eccleſia. de quibus ſcriptũ eſt. Hoĩes & iu
menta ſaluos facies dñe,. Quod in monte ſeir utrumq; deletur. ut & hii qui uidentur aliquid here ra
tionis. & illi ꝗ ſimplici fide contenti ſunt deo iubente diſpereant. Et implẽtur montes eius uulnera-

torum & occiſoꝶ. Et non ſolũ montes qui ad impieratis nerticẽ peruenerunt. ſed colles quoq; hoc
eſt inferiores diſcipuli montis ſeir. & ualles qᷓ in ima depræſſæ ſunt. ſiue torrẽtes qui turbidas habẽt

aquas & hinc inde collectas uenienteſq; de ſuperbia. uel iuxta. lxx. campos qui medii inter colles &
ualles ſunt. Hii oẽs interfecti cadent gladio dñi extentæ manus atq; percutiemis. ut redigãtur in ſo
litudines ſempiternas:& ſi quæ erant ciuitates hoc eſt conciliabula malæ habitationig, & ipſæ diſpe
reant & deſinant in malã partem hẽre conſenſum. & diuidantur linguæ eoꝶ ne turrẽ blaſphemiæ
contra deũ poſſint extruere. & redactæ in ſolitudinẽ atq; deſertum. cognoſcãt qd ipſæ ſit dñs. Nec
ſuffecit monti ſeir tanta dixiſſe q̃ præteritus ſermo narrauit ſed hoc quoq; per ſupbiam loquutus ẽ
Duæ gẽtes & duæ terræ ſiue regiões meæ ſunt. idumea uidelicet & iudæa. & hereticos & eccleſiaſti
cos poſſidebo pariter. Et hoc inꝗt dixiſti cũ dñs eſſet ibi ꝗ ſuo populo pſdepat Piopicts zute dũs
& dicit.

Super Eʒzechielem.

1n & dicit.Viuo ego dicit dũs deus.qd iuxta ĩram tuã qua ſeuĩebas ĩn populũ deĩ. & zelum tuũ quo p
ſequæbaris xp̃ᷣi familiã hodio hñs eos quos poſſidere cupiebas. cũ te percuſſero & indicauero tunc
tibi notus efficiar: & ſcies qd opprobria tua & blaſphemias non alio referente cognouerim. ſed ipſe
audierim ꝗᷓ loquutus es contra montes iſrahel dicẽs: deſerti nobis dati ſunt ad deuorandũ. Montes
iilrahel. moyſen ꝓphetas apoſtolos debemus accipere. quos heretici & hereticoꝶ princeps diabol
ſibi putant traditos ad deuorandũ.qñ aut rarus aut nullus in eccleſia repperitur qui poſſit pugnare
pro mõtibus dñi: & eoꝶ lacerationem ſua uoce defendere. Et inſurrexiſtis inꝗt ſuper me ore ueſtro
ſiue magniſice loquuti eſtis non ut putatis contra mõtes. ſed per illos aduerſum me. & rogaſtis ſiue
clamaſtis aduerſum me. Oẽs. n. præces ueſtræ o mons ſeir & ſocii montis ſeir de quibus ſupra dem̃
eſt. implebo montes eius & colles & ualles & cãpos ſiue torrentes. fuderunt aduerſum me nequaꝗᷓ

e præces & orationes ut putatis ad deũ: ſed clamores. uociferationes atq; blaſphemias. Vñ & dñs cõ-
enm. minatur & dicit. Sicuti gauiſus es ſup hereditate domus iſrahel qñũ tuis perſecutionibus diſſipata ẽ
ð atq; lacerata & in toto orbe diſperſa. ſic faciã tibi. Lætante. n. uniuerſa terra uiuentiũ terraq; ſanctoꝶ
inn & oĩbus cõuerſis ad ſeruitutẽ dei: tu diſſipatus eris mõs hiſpidæ. mons piloſæ: & oĩs idumea: opera
emi uigelicet terrena cruori & ſanguini dedita. ut tunc cognoſcas qd ipſe ſim dñs:qui alibi ſum loquu
x tus ego ſum dominus deus ueſter. C CAPITIVLVM. XXXVI.
oc Q auũtt fili hois pꝛopheta ſuꝑ montes iſrahel.⁊ dices. Montes iſrahel audite verbnʒ
imn VNdni. Bec dicit onñs deus. Eo quod dixerit inimicus de vobis. euge altitudines ſiue ſoli
eic tugies ſempiterne in poſſeſſionẽ date ſũt nobis:ppterea vaticinare ⁊ dic. Bec dicit dñſ
a e*“: Mꝛo eo quod deſolati effis 2 ↄculcati ꝑ circuitũ.ſiue ꝓ eo qnod diſpſi eſtis ab his
wö ꝗ ĩ circuitu vro ſũt.⁊ facti in hereditatẽ ſiue in poſſeſſionẽ religs gentibus:⁊ aſcẽdiſtis ſuꝑ labiũ
os lingue.⁊ oppꝛobuũ populis ſine gentibꝰ facti eſtis.ppterea mõtes iſrahel audite verbũ dñi dei
tſei Eec dicit dñs deꝰmõtibꝰ? collibtoꝛrentibꝰuallibuſqʒ ⁊ deſertis pietiniſ ſine diſſipatis:⁊ vrbibꝰ⸗
dan derelictis q̃ depopulate ſũt ⁊ ſubſannate ſine cõculcate.⁊ religs gẽtibus per circnitũ. Pꝛopte/
nio rea hec dicit dñs deus.Qm̃ in igne zeli mei loquutꝰ ſũ de religꝗs gentibus:⁊ de idumẽea vniuer/
ſoin ſa.ꝗ dederunt terrã meã ſibi in hereditatẽ cũ gaudio ⁊ toto coꝛde ⁊ ex aĩo.⁊ eiecerũt eã vt vaſta
rent.ſiuẽ cũ odio deſpicientes aĩas vt ſubuerterẽt eas in vaſtationẽ:idcirco ait vaticinare ſuper
ip terrã iſrahel:⁊ dices mõtibus ⁊ collibns.iugis ⁊ vallibꝰ.hec dicit dñs deꝰ.Ecce ego in zelo meo
ed ⁊ in furoꝛe meo loquutꝰ ſũ:eo quod cõfuſionẽ ſiue oppꝛobꝛia gẽtiũ ſuſtinueritis.Idcirco hec di
iiip cit dñs deus.ſinẽ adonai dñs.Ego leuaui ſine leuabo manũ meã:vt gentes qͥ in circuitu vr̃o ſũt
drſe ipſe confuſionẽ ſiue ignominiã ſuã poꝛtent. AHos aũt mõtes iſrahel ramo vr̃os ſiue vuas ve⸗
mon ſtras germinetis.⁊ fructũ veſtrũ afferatis populo meo iſrahel. Pꝛope eſt. n. vt veniat.qm̃ ecce
ule eęgngo ad vos:⁊ cõuertar ad vos ſiue reſpiciã vos.⁊ arabimini ⁊ accipietis ſementẽ.⁊ multiplica-
z bo in vobis hoĩes oẽmqͥʒ domũ iſrahel.⁊ habitabunt᷑ cinitates ⁊ ruinoſa inſtaurabunt᷑.ſiue de/
uibe ſerta ediſicabit᷑:? replebo vos hoibus ⁊ iumentis.⁊ multiplicabũt᷑: creſcẽt.⁊ habitare vos faciã
e- ſicut a pꝛincipio.boniſqʒ donabo maioꝛibꝰ quã habuiſtis ab initio:⁊ ſcietis qꝛ ego ſuʒ.dominꝰ.
nai Et adducã ſiue generabo ſuꝑ vos hoĩes populum meũ iſrabel.⁊ hereditate poſſidebũt te ſine
enun vos:⁊ eris ſiue eritis eis in poſſeſſionẽ.⁊ non addes vltra vt abſqʒ eis ſis:ſine ⁊ non addetis vl/
nue. tra vt abſqʒ liberis vos faciãt.hec dicit dominus deꝰ. Hꝛo eo quod dixerũt de vobis ſiue tibi:
bin Qaeporatrix hoium es ⁊ ſuffocans gentẽ tuã: ꝓpterea hoĩes nõ cõmedes ampliꝰ.⁊ gentẽ tuã non
ege necabis vltraa it dominꝰ deus:nec auditã faciam in te ſine in vobis ampliꝰcõfuſiquẽ vel igno⸗
mi miniã gentiũ.⁊ oppꝛobꝛia populoꝝ neqnaquã portabis ſine poꝛtabitis:2 gentẽ tuam non amit⸗/
ht tes ampli.ſine gens tua abſqʒ liberis vltra non erit dicit dominus dens. .
i ¶ Supra ponitur prophetæ facies ſiue conuertitur aduerſum montẽ ſeir. hic filius hoĩs loquitur ad
ch montes ſiue ſup montes ifrahel: qꝗ iubentur dei audire ſermonẽ. Et ut parumper differam tropolo/
lun giã.totius ad montes iſrahel prophetiæ. breuiter hic ſenſus eſt. Quia inſultauit uobis inimicus hoc
ir eſt mons ſeir: & putauit qd in perpetuũ ipſe uos poſſideret: & altitudines quondam dni nunc deſer
1 tas ceſſiſſe ſibi in hereditatẽ. & non ſolũ dixit. ſed & aliquanto tpe uos poſſedit: in tantũ ut ſuperbæ
, loquæretur contra uos ꝙ opprobriũ eſſetis cunctis gentibus. Pro pterea hæc dicit dñs deus non ſo⸗
4 ,. lũ monti ſeir. ſed & montibus eius & collibus torrẽtibus uallibuſq;: & deſertis atq; uaſtatis. & urbi-
4 bus derelictis: qm in igne zeli ſui & aduerſum oẽs quidem gentes. ſed præcipue contra idumeã lo/-
4 quutus ſit. Quæ cũ cæteris inqt gentibus tenuit terrã meã in poſſeſſionẽ: & poſſedit gladio.& toto
ſ0 corde poſſedit ut eiceet habitatores de ea terrãq; uaſtaret. Propterea loquære ait ꝓpheta ſuper ter-/
ram iſrahel: & dices montibus & collibus & iugis: pro ꝗbus. Ixx. interprætati ſunt.ꝗq nos
e neumoroſa intelligimus lIoca: & uallibus. Hæc dicit dñs deus: In zelo & in furore meo opprobnii ur̃i
ultor exiſtam & leuabo manũ meã ut gentes qꝗ in circuitu ueſtro ſunt ĩignominiã & confuſionem
. ſuã portent. uos aũt o montes ifrahel ſcdm priſtinũ ſtatũ germinetis nirgulta ramoſq; mittatis. ſiue
4 iuxta. Ixx:afferatis uuas ꝗbꝰ populus me ſaturetur iſrahel: Qd non putetis poſt longũ tps futuruʒ.
Prope ẽ: inſtat. & ueniet tp̃s.Ac ne uobis uideatur hoc eſſe difficile. iĩpſe ego ueniã ad uos.& qa uo
bhbeies receſſerã cõuertat ad uos: ut priſtinã culturã recipiatis. & ſemente oĩa coplcantur. nan multi in .

ℳ

A.iber undecunus. c.xxxvi

. uobis ſint ho mĩes: & habitentur ciuitates qᷓ prius deſtructæ fuerant: Et nõ ſolũ hoĩes mulſtiplicabo ſ
ſed & iumẽta æque multiplicabuũtur & creſcẽt. & habitari uos faciã ſicut a principio:qũ moyſe duce f⸗
trãſiordanẽ duæ & ſemis tribus accepunt poſſeſſionẽ. & ſub Ieſu filio nauæ aliæ nouẽ & ſemis tribꝰ fn
terrã iudæã poſſederũt. boniſq; uos donabo multo maioribꝰ: quã fuiſtis ab initio priuſꝗᷓ captinita/ cs
tes uarias ſentiretis: Et cũ hoc uobis fecero. tũc cognoſcetis qd ego ſiz dñs. Et impleberis inqt o ter ſit⸗
ra iſrahel populo meo q te hereditate tẽturus eſt: & eris eis poſſeſſio. & nõ addes ultra ut abſh filiis dete
ſis. Cum aũt multiplicatus fuerit ur̃ habitator o montes iſrahel. tũc nequaq dicent immici nii cõtra natd
uos qd hoĩes deuoretis & abſq; liberis ſit ur̃a poſſeſſio.ſed econtrario multiplicetis hoĩes: & largiſſi
mã prolẽ ur̃a poſteritas germinet. Nec audies inꝗt amplius nec ſuſtinebis confuſionem gentiũ.ſed lraf
nec amittes gentẽ tuã ut aliqñũ ſuſtineas captiuitatẽ. ꝗa dñs loquutus eſt. Hæc ar
more iudaico dixerimus. ꝗ illi expectant in mille annoꝑꝶ regno.qũ ciuitatem Hieruſalem aſſerunt pey
extruendã. & templũ qd in fine hnius uoluminis deſcribitur: & reꝶ oĩum fœlicitatem. quoꝶ nõnul auer
li arbitrantur ſub zorobabel hæc fuiſſe cõpleta. Sed qũo ſtare porerit hoc qd dr: & habitare uos faci pis
am ſicut a principio. boniſq; donabo maioribus quã habuiſtis ab initio? Sub zorobabel. n. ezra & bore
neæmia pauci de populo ſunt reducti. & ĩpſi obœdiẽtes mœdis ac pſis. & deinceps macedonibus & nect
ægyptiis atq; romanis: uſq; ad tytũ & ueſpaſianũ diuerſarum gentium regibus ſeruierũt: & uſq; ho ſcia
die ſeruiunt. ut ſtare oĩno non poſſit hoc qd in extrema dr̃ prophetia: & opprobriũ populoꝑꝶ nequa zeri
q̃ portabis: & gentem tuã non amittes amplius. Et qa longũ eſt nũc aduerſũ dogma iudaicũ. & bea 7
titudinem uentri & gutturi iudaico ſeruientẽ. quia oĩa terrena deſiderant: & dicũt manducemus & lgi⸗
bibamus. de ꝗbus & apoſtolus loꝗtur: eſca uentri & uenter eſcis. deus aũt & hunc & illas deſtruet in fin
breui explanatione dicere:nunc ad ſpiritalẽ intelligentiã tranſeamus. iuxta quã & Eſatæ extremas ge
partes interpᷣtati ſumus.Neq;ʒ.n. iuxta iudaicas ſabulas quas illi appellant gẽmatam ſebe
& aureã de cælo expectamus Hieruſalẽ: net rurſum paſſuri circũciſionis iniuriã. nec oblaturi tauro/
rum & arietũ uictimas.nec ſabati ocio dormiemus. Quod & multi ntorum & præcipuæ tertulliani ſonr
liber ꝗ inſcribitur de ſpe fideliũ. & lactantii inſtitutionũ uolumen ſeptimũ pollicetur. & uictorini pi a
tabonenſis epiſcopi crebræ expoſitiones. & nup ſeuerus nr̃ dialogo cui gallo nomen impoſuit. Et en
ut græcos nominẽ & primum extremũq; coniungã:hireneus & apollinaris. Nos ergo montes iſra/ au
hel ꝓphetas & apoſtolos eẽ dicimus ꝗ audiunt uerbũ dei. & qbus diabolus inſultauit inimicus di- nee
cens. euge.excelſ quondã montes de ꝗbus ſcriptũ eſt. montes in circuitu eius & dñs in circuitu po ſine
puli ſui mihi dati ſunt in poſſeſſionẽ.qñ perſecutionis anguſtiis deſolati ſunt & conculcati per cir/
cuitũ. & facti in hereditatẽ reliquis gentibus: & ab oĩbus blaſphemati. Propterea loqtur dñs concul Ce⸗
catis mõtibꝰ: & deſolatis & ñ ſolũ mõtibus: ſed & inferioribꝰ ac p ſingulos gradꝰ in terra iudæa hoce ma
eſt in mõte eccleſiæ conſtitutis. de qua ſcriptũ eſt. non põt ciuitas abſcondi ſup montẽ poſita. & col mel
libus atq; torrẽtibus:quoꝶ hiemæ perſecutionũ & tẽpeſtate præſſuræ augetur fides. Vallibꝰ quoq; C
his ꝗq in humilitate depræſſi ſunt. & deſertis eccleſiæ & parietinis: atq; in toto orbe eccleſiaꝶ cõcilia/- &
bulis derelictis. qualis diocliciana & maximiana in toto orbe pſequutio fuit. per quã proſcriptæ ſũt qu
eccleſiæ atq; uaſtatæ. qũ ſubſannauerũt eccleſiam oẽs gentiliũ & hereticoꝶ gentes p circuitũ. quod P
igne zeli & furoris ſui loquutus ſit. & proprie aduerſũ idumeã quæ terrenis opibus uolebat oẽs de iun
poſita imagine cæleſtis portare imaginẽ terreni. Illi dederunt terrã dei ſibi in hereditatẽ: & ex toto clei
corde atq; ex aĩo eccleſiam dñi perſequuti ſunt. & eiecerũt eã de ſedibus ſuis. & uaſtauerunt. Sed ꝗd eite⸗
profuit natignibus ꝗd iuuit hereticoꝶ gentes inſultaſſe terræ dñi. cum dũs loquatur ad eã & mõti ltere
bus illius collibuſq; ac iugis ſiue nemoroſis locis. qᷓ amœnitate uirebãt paradiſi. & collibus de qui/ nons
bus ſupra dixæimus in zelo & in furore ſuo loquutus ſit. & pro opprobria gentiũ leuet manũ ſuã con ſalnn
tra aduerſarios qui eccleſiã perſequuti ſunt ut portent confuſionẽ & ignominiã ſuâ. Tunc pſequu- dico
toribus interfectis & pace eccleſiæ reddita mõtes iſrahel apoſtoli uidelicet. & apoſtolici niri germi- 2ch
nabũt atbores ſuas: extendẽt ramos: uuaſq; afferẽt calcandas in pᷣlo dñi. de ꝗbus muſta fundũtur ꝗᷓ ſed.
inebtiãt credentiũ populos.& exprimitur uinũ qd lætiſicat cor hoĩs: ut oĩs frucꝰ mõtiũ de ꝗbus cõ tom.
ficitur panis de cælo deſcẽdens comedatur a populo dei iſrahel. Et ne forſitã deſperemꝰ in pſecutiõi niag
bus:additur. Prope eſt tpᷣs ut ueniat. Veniẽs.n. ueniet:& nõ tardabit.Vñ ſuũ ad mõtes & ad eos ꝗ in ſete
tribulationibꝰ pdurarũt pollicetur aduentũ. atq; ꝓmittit qd poſt pſequutiõis ardorẽ exerceatur ter kein
ra priꝰ decœpta xp̃i nomere. & oẽm uirtutũ ſemẽtẽ recipiat. de qua naſcãtur & multiplicẽtur hoĩes * rn
& oĩs domꝰ iſtahel. Cũq; ciuitates hoc ẽ eccleſiæ credẽtiũ fuerint inhabitatæ redeuntibꝰ turbis. tũc we⸗
nequaꝗᷓ ſolũ hoĩes ꝗ pollebũt ſcĩa ſcripturaꝶ:ſed & iumẽta ſimplices ꝗq; credẽtiũ multiplicabũtur lirs
atq; ſuccreſcẽt. & habitabũt᷑ eccleſiæ ſicut a prĩcipio:hoc ẽ priꝰ quã eẽt pſecutio.bõiſq; florebũt ma⸗/ hin
ioribꝰquã habuerũt ab initio:martyꝶ uictoriis coronatæ. Et tũc ſciẽt qd ipᷣe ſit dñs ꝗ reſtituit plebẽ lei⸗
ſuã priſtino ſtatui.qᷓ poſſideat eccleſias.& ipſa ſit eccleſiaꝑ hereditas. & nequaqᷓ ultra abſq; liberis ſit Gi⸗
quos ĩ pſecutione pdiderat. Vñ iubet᷑ pphetæ ut loq̃tur ad terrã mãſuetoꝶ terrãq; uiuentiũ.ſiue ad N
mõtes iſtahel. & dicat. Perſequutoꝶ ultra ñ patieris opprobriũ.nec ĩſultabũt iugulatũ populũ tuũ ſi
1 cut oues occiſiõis. Pace. n. reddita opprobria uniuerſa ceſſabũt. nec ſuſtĩebis ↄſoſionẽ & ignominiã G
ĩter diuerſas ĩ circuitu natiões:ſa gẽtẽ tuã hẽbis & populũ:ꝗa ueritas ꝓmiſſiõis dño loqᷓnte firmata ẽ in
CEt factuʒ

Suhbper Ezechielem.

ii ad me dicès. Fili hois. dom iſrahel h bitauerũt ſine habitanit in ter⸗ HW
Et factũ eſt verbñũ dñi ad me dicẽs. Fili boĩs.domꝰ iſrahsl habitauerũt ſi 4
ESe 7 polluerũt eã in vijs ſuis ⁊ in ſtudijs.ſiue idolis ſuiſ.Juxta immundiciã S
eſt via eoꝝ coꝛã me.⁊ effndi indignationẽ᷑ meꝗ ſiue furoꝛẽ meũ ſuper eos. ꝓ ſanguine qu. 8 .
1, runt ſupꝑ terrãa. In idolis ſuis polluerũt eq:ꝛ diſperſi eos in gẽtes ⁊ ventilati ſunt. ſiue ventilau

416

es. Juxta vias eoꝝ ? adinuẽtiões.ſiue peccata eoꝝ iudicaui eos.⁊ ingreſſi
ſat a mkenac Slatcrgi polluerlit nomen ſcũm meũ cuʒ diceret᷑ de eis pplłs dni iſte c:r
M de terra ei? egreſſiſ Et pepꝑci noi meo ſcõ.ſiue peperci eis pꝑp nomen meũ ſanctuʒ:qð pollue
iu e terra eiꝰ egreſſi ſunt. peꝑci noi co.hne peperci n⸗ dicit dñs des
d1 m dom iſrabel in gentib ad qnas ingreſſi ſut. Iccirco dices domuiiiſrabel. E ec Rieit oſie,
d Nõ pp vos ego faciã domus iſrahel.ſ pp nomen meũ ſcũm quod polluiſtis in getib ad qs in
traſtis. Et ſanctiſicabo nomen meũ magnũ quod pollutũ ẽ inter gẽtes.quod pollniſtis in medio
Ne eaꝝ:vt ſciant qꝛ ego ſuzʒ dñs dicit dñs exercituũ.cũ ſanctiſicatꝰ fuero in vobis coꝛꝗ eis.Tollã ꝗp
pe vos de gentib.? agregabo de vniuerſis terris.?⁊ adducã vos in terrꝗ vr̃am. Et effunda ſiue
an ſpergã ſi nã mundã:⁊ mũdabimini ab oibꝰinꝗgnamentis vꝛis:⁊ ab vniuerſis idolis
i alperga ſuper vos aquã mun 421 nini a pond m medio veſtriſine doba do⸗
na peis mundabò vos. Et dabo vobis coꝛ nouũ.ꝛ ſpũm noul po Wens:e ſpun menn voimn
vdAI 1 attckrt Anr. co: zpigeg d ct Reeptnnd ſ. iaſtißtcationd⸗ meis ambuletis.2
Kha. medio veſtri.ſine dabo vobis. Et faciã vt in pᷣceptis meis ſine iuſti na deli parienti⸗
n iudicia mea cuſtodiatis oꝑpemini.ſine faciatis ea.Et habitabitis in terra qua dedi patrib'uf̃t
An ⁊ eritis mihi ĩ ppłm:⁊ ego ero nobis ĩ deũ.⁊ ſaluos faciã ex uniuerſis ignamẽtis:ſiue imũdicijs
Aber ur̃is.Et uocabo fructũ młtiplicabo illũ ⁊ ñ iponã.ſiue dabo nobis famẽ. multiplicabo fructũ
u ligni ?⁊ genimina agri. vt nõ poꝛtetis ultra oppꝛobꝛiũ famis ĩ gẽtibꝰ.Et recoꝛdabimini uiaꝝ ne/
ketin ſtrax peſſimaꝝ ſtudioꝛũqʒ nõ bonoꝝ:⁊ diſplicebũt uobis inigtates ueſtre:⁊ ſcelera Beſtra. on H
m pter uos faciꝗ ait dñs deꝰ notuʒ ſit uobis:cõfundimini? erũbeſcite ſuper uias ueſtras domꝰ
n iſrahbel. Bec dicit dñs deꝰ. In die qna mundauero nos erx oibꝰ iniqꝗtatibꝰ ueſtris ⁊ habitari fece
d⸗ ro urbes ⁊ iſtanrauero ruinoſa:⁊ terra deſerta fuerit exculta q̃ quõdã erat deſolata in oculis oĩs
Uimi iatoꝛis, dic Torra la neutn ſe s noluptatis.⁊ ciuitates deſerte ⁊ de
id uiatoꝛis.dicẽt. Terra illa inculta ſiue deſerta. facta ẽ ut oꝛtus nol ptatis.⁊ cii
inihi ſtitute atqʒ ſuffoſſe:munite ſederũt. Et ſciẽt getes q derelicte fuerit in circuitu ueſtro.q; ego .
inbt Sei tani . dicit dñs deꝰ. Adhuc in hoc inueniet
. ſicaui diſſipata ⁊ plãtaui.ego dñs locutꝰſuʒ? feceriʒ. Hec dicit dñs NnIcr
me domus iſrahel.ſiue querar domui iſrahel ut faciã eis. Multiplicabo eos ſicut Eee Eans
⸗ ſiue nt ones.hoĩes ut gregẽ ſcũm.ſine ut oues ſanctas:ut gregẽ ſiue oues Hieruſalẽ in ſollẽ i
d, tibus eiꝰ. ſic erunt eiuitates eiꝰ deſerte plene gregib' ſine ouibus hominum: ſcient q; ego dũs.
ü ¶ Perſpicua ſunt q̃ dñr:& oĩs ſenſus montiuʒ iſrahel qui prius deſerti fuerant & poſtea Neſtiltmu. nſe
al ifeſtius ponitur redditq; cauſas deus quare populũ ifrahel captiuitati tradiderit: & pp ſuam cle
an menttem l a j iudæã: Ito liora tributurum quã abſtulerat.
de mentiam pollicetur reductuꝶ ſe eos in terrã iudæã: et multo amp buturu jbu iud
enl d ia; iudæoꝶ referunt ad zorobabel tempora. qñ a rege perſaꝑ captiuitatẽ eoꝶ. de tribu iuda
ſog Zeraaene plurimi reducti ſunt in iudæã. Alii uero ad mille anno tegnum — 59
ite „— . rsgee LI 5 Eplũ. de quo in ulti
di quẽ putant eẽ uentuꝑ.at ciuitas extruatur Hieruſalẽ & edificetur tehli⸗ eug nilti chealogias
u ꝓphetæ dicturi ſumus. Et interim ut iudaicas fabulas telinouamus . & dnobis de in iuxta ec
inẽ nr iter 1 ituli pcurramꝰ:
1 clelia Koidtendcctracftramn iſrah Pabie Bopulelucaharkeunit quõdã ĩ terra ſua ho c
de cleſiaſticã ĩtelligẽtiã diſſeramꝰ. Domꝰiſrahe populꝰiudæo- iis n dllis ſuir: de n
o 2 ludeæ qñ edutta ẽ de æ gypto. ſed polluerũt eã in uiis & in ſtudiis ſiue idolis ſui᷑ GEi!
G etes Ulat urtinmuncklin mulieris menſtruatæ cõparati ſint. Propter qd deus effu jt indign
höͤti oasan ſup eos.pro ſanguine prophetaꝶ atq; iuſtoꝑ quẽ derant ſupteri ieste n. En ge
z, fie rg Pi idas eos ꝗ ad te miſſi ſunt. Et iteꝶ. 1
õäs hac a guine abel iuſti uſq; Na ſen guinez
lico uobis. eg ——— ü i aũt effuderunt ſanguinem.
j glij jæ: quẽ ter altare & templũ. Non ſolũ aũt effu unt ſ. H
⸗ zachacg ſlii barachiv qu? inderunvin brẽ diſperſit eos. uel ſub babylonia captiuitate uel ſub
ni ſed & poluerunt terrã ſceleribus ſuis. Quamobrẽ iſperſit eos. edf tilantur & iuxta
. 1 inẽ xpi tilati ſunt in terras qũo paleæ uentila
romana. Qñ uere effuderunt ſanguinẽ xpi. & uentila ib ad quas captiui ducti fuerant pol-
uias ſuas & inuẽtiones peſſimas ĩudicati.ita ut in gẽtibus quoq; ad ꝗ lus dei iſteefl:
ſ⸗ irriſionẽ di niuerſæ nationes ecce populus dei iſtee
. HctsGs jei ifeauiillos: riæ priſtinæ reſtitui. ita ut ſup credentes & ab er
4 torn ojum ſum p Kriein mneimbsneEof ne mundarẽ eos ab abhominatiõibus
s rore conuerſos effunderẽ aquã btiimi & daré eis cornoui ut crederent in afi dei. &
x ſuis: & ab uniuerſis erroribus ꝗbus fuerant occupati. & dar t 5 in ui⸗
n püunnor de quibus Dauid loꝗtur. Cor mundũ crea in me deus. & ſpũm rectum innona
t ſpũm nonumde Inſ derandũ qd cor nouuʒ & ſpũs nouus detur poſt effuſionẽ & aſperſionẽ aquæ
n, ſceribus meis Et conſiderandũ qd tii iudaico oĩs duricia. quæ lapidi
. aũ i datũ fuerit & ſpũs nouus. tunc auferetur de corde iud 1c12. .
e Qũ aũt cor nouu eo de ſit dor carneũ molle & tenerũ qd ſpũm dei in ſe poſſit recipe.& inſcri᷑
4 Soparatanut uabihe cor bulabũt in pᷣceptis dñĩ & cuſtodient iudicia eius: & habitabunt in terra
4 di lii⸗ intaribu⸗. ene oa ibus eoꝶꝝ AbHahi Iſaae & Iacob.& cunctis ſanctis ac ꝓphetis, & erunt 4
11 conſeſſionis quã dederat patribus G ſenti tpe cõptobatur. Cũq; ſaluati fuerint: uocabit dñs ſru
ii in ꝑopulo dei .& dñs erit eis in deũ:qd præſenti tpe cõpte

HHH iii

Liber undecimus.c.xxxvi.

mentum & multiplicabit illud. Niſi. n. granum tritici cadens in terra mortuũ fuerit ipſum ſolũ ma⸗
net. Et nequaquam patientur ſamem. non famem panis & ſitim aquæ: ſed ſfamem audiendi ſermo⸗
nem dei quam paſſus eſt ille qui a patre profectus omnem quam acceperat ſubſtantiam diſſipauit.
quando famis neceſſitate cogente porcorum paſtus eſt ſiliquis. Tunc multiplicabitur fructus ligni
hoc eſt ſapientiæ. de quo ſcriptũ eſt. lignũ uitæ eſt oĩbus qui reqrunt eã. genimina agri in ſimili
tudinẽ Iacob.cuius odor erat quaſi odor agri pleni cui benedixit ds. Nec ultra portabunt oppro/
briũ famis in gentibus. qd hodieq; iudæoꝶ patitur increduli tas. ſed poſtqᷓ beatitudinẽ fuerint con
ſequuti imitabuntur apoſtolũ qui dicit. nõ ſum dignus uocari apoſtolus qa perſequutus ſum eccle
ſiam dei. Et recordabũtur uiaꝶ fuarum peſſimaꝶ & ſtudioꝶ non bonorum quibus offenderãt deũ
& diſplicebunt eis iniqtates ſuæ: & ſcelera ſua ꝗbas prius errauerant. Hæc aũt oĩa tributurus eſt ds
non pp eos qui ꝓprio errore perierunt: ſed pp nomen ſcũm ſuum. Vñ prouocat domum iſtahel ut
cõſundantur & erubeſcant ſup prioribus uiciis. & ſuũ intelligant creatorẽ. Poſtꝗ aut mundauerit
credentiũ ex iudæis populũ ab iniqtatibus ſuis. & habitari fecerit urbes eccleſiæ. & inſtaurauerit rui
noſa q̃ in ſynagogis conciderant: & terra confeſſionis fuerit exculta cerimoniis dei. ꝗᷓ quondã uiſa
eſt deſolata oĩbus ſanctis. ꝗ terrenæ conuerſationis opa prætereunt. Tunc oẽs dicent. Quõ terra iu/
dæa ꝗᷓ quõdã fuerat inculta: nũc hẽt ſimilitudinẽ paradiſi dei? & ciuitates iudeæ qᷓ deſertæ fuerant
& deſtitutæ. & ſua incredulitate ſuffoſſæ: nunc erectæ & munitæ ſunt in confeſſione & noĩe dñi ſal
uatoris?Ita ut oĩs creatura cognoſcat.& multitudines angelorum quæ terram ambiunt iſrahel: ꝙ
dñs diſſipatas edificauerit ciuĩtates & incultas plantauerit regiones: & qd pollicitus fuerat per pro
phetas opere cõpleuerit. Nec hoc erit liberalitatis ſuæ in populũ quem ſaluauerit contentus mune
re: ſed multo maiora præſtabit: Inuenietur. n. a domo iſfrahel. qui multo tpe quæſitus fuerat & nõ
inuentus. Et poſtꝗ inuenerit eũ multiplicabit eos ſicut oues. non brutoꝶ aĩiantium. ſed oues hoĩum
qui rõnis conſeſſioniſq; ſunt pleni. ſicut oues ſanctas & gregẽ Hieruſalẽ: in qua proprie dei cultus &
uiſio pacis eſt in ſolẽnitatibus eius. qũ comedimus azima ſinceritatis & ueritatis: & agni carnibus
ueſcimur & cruore potamur. & in ſeptẽ ebdomadibus & in tabernaculis huius ſæculi dñica feſta ce
lebramus. ut ciuitates quondã deſertæ: plenæ fiant gregibus hoĩum: & hac röne cognoſcant quod
ipſe ſit dñs qui cuncta præſtiterit. Hæc iuxta hiſtoriæ ueritatẽ immo iuxta prophetiæ fidem. qũo po
pulus iſrahel reſtituatur in integrũ ſtatũ. & reliquiæ populi indæopꝶ apoſtolo paulo docente ſaluæ
ſint in apoſtolis. & in oĩbus qui ex iudæis in principio crediderunt.& uſq; hodie redeunt ad eccleſi
am.breuiter dixiſſe ſufficiat. Nunc tropologiæ eadẽ breuitate aperiendus eſt ſenſur. Quicũq; de do
mo eſt iſrahel & cernit pacẽ xp̃i. quæ exſuperat oẽm ſenſũ. habitat in terra ſua eccleſia. uel in carnis
hkoſpicio qꝗ ei a deo traditũ eſt. Sin aũt polluerit utramq; terrã in uiis ſuis peſſimis. & immunditiæ
mulieris mẽſtruatæ fuerit cõparatus: effundit deus indignationẽ ſuã ſuper eu. pro ſanguine uel ſuo
uel eoꝶ quos ſcandalizauerit & eſfuderit ſuper terrã: & peruerſis cogitationibus ꝗbus polluit eam.
Tunc diſpergetur in gentes ut incredulis quoequætur. & uenuilabitur in terra inſtar paleaꝶ ut a fru
mento eccleſiæ ſeparetur: & iudicetur ſcdm uias ſuas. Qd ſi nec ſic ſenſerit pcũm ſuum ſed polluerit
nomen ſcm̃ eius. dicent oẽs inter quos habitauerit. Ecce populus dei. ecce ꝗ egreſſus eſt de terra eiꝰ
immo projiectus. Sin aut egerint pniam & ſanctifcatus fuero in medio eoꝑtunc oĩs gentilium tur
ba cognoſcet qd ego eos tollã de terris in quas diſperſi erant. & reducã in terrã eccleſiæ: & effundã
ſuper illos nequaq aquam baptiſmi ſalutaris: ſed aquas doctrinæ & ſermonis dei: & mundabo illos
ab oĩbus ingnamentis ſuis. & ab uniuerſis idolis atq; erroribus ꝗᷓ in ſuo corde ſimulauerant. Et da⸗
bo ingqt eis cor nouũ qd per peccatum perdiderant. & ſpũm rectum innouabo in cordibus eoꝶ. Et
auferã cor lapideũ cor uidelicet incredulũ. & dabo cor carneũ molle & tenerũ qd dei pᷣcepta ſuſci/-
piat. ira ut ambulent in pᷣceptis meis: & faciant iudicia q prius neglexerant. & habitent in terra quã
dederat patribus eoꝶ magiſtns uidelicet atq; doctoribus & rurſum ſit populus dei: & dñs eis uerta
tur in deũ. quem prius offenderant. Tunc faluabuntur ab uniuerſis inqnamentis ſuis.& multiplica/
bitur eis frumentũ de quo efficitur cæleſtis pamis. & non patiẽtur ultra famẽ ſermonis dei. & mul
tiplicabitur in eis lignum ſapiæ: & genimina in eorum pectore cõplebuntur. Nec erunt ultra oppro
brium in gentibus: ſed poſtquam miſertus fuerit eorum deus recordabuntur uiarum ſuaꝑ peſſima
rum. & ſcient ubi fuerint. & diſplicebunt ſibi in iniquitatibus ſuis: quod dicit dns non pp illos ſed
ropter ſuam ſe facere clementiã. Vnde & cohortatur errantes ut confundantur & erubeſcãt in uiis
ſuis & reſtituantur in urbes eccleſiæ quæ rurſum habitentur ab eis. & omnia quæ in eis corruerant
ediſicentur. & ad priſtinas redeãt cerimonias: & terra quondam derſerta quæ accolis & peregrinis
& mundi huius conuerſationẽ tranſeuntibus niſa fuerat deſolata reuertatur in priſtinum ſtatũ oẽſq;
mirentur & dicant. Terra illa inculta: terra deſerta in qua oẽs quondã periere uirtutes. nunc facta &
quaſi ortus uoluptatis & paradiſus dei. Et ciuitates deſertæ quæ deum hoſpitem non habebant: &
deſtitutæ erant a ſpiritu ſancto & ſuffoſſæ incredulitate munitæ erunt fide chriſti. ut ſciant omnes
in circuitu quod dominus ediſicauerit animas diſſipatas. & plantauerit in eis atq; conſeuerit cun-
ctarum uirtutum arbores: & ipſe rebus præſtiterit quæ ſermone promiſſit. Rurſumq; cohortatur ſer
mo propheticus ꝑœnitentes un ẽt cũ regreſſi fuerint in eccleſias ſemp requirant dũm. uti. nani ant
eum

S

Super Eʒechielem..

eum & multiplicentur redeuntium turbis græges domini:mmon jumentorum & brutorum animan
tium:ſed greges hominum qui fidei rationiſq; ſint pleni: greges ſancti: greges urbis hieruſalem:in
cunctis ſolennitatibus quas dei clementia receperunt: ut poſtquã cinitates domini huiuſcemodi
gregum multitudo compleuerit: tunc ſciant omnes quod ipſe ſit dominuuas.
CCAbPITVLVM. XXXVII.
SActa eſt ſuper me manus domini:⁊ eduxit me in ſpiritu:? dimiſit me in medio campi
NW.jqui erat plenꝰ oſſibꝰ:⁊ circũduxit me per ea in girum. Erant autez multa valde ſuper fa

ccciem capi:ſiccaqʒ vehementer.Et dixit ad me.Fili hominis putaſne viuẽt oſſa iſta: Et
fidH Rdixi. Dñe deꝰtu noſti. Et dixit ad me. Naticinare de oſſibiſtis:⁊ dices eis. Oſſa arida
audite nerbũ dñi.Hec dicit dũs deꝰoſſibꝰhis:ecce ego intromittã in vos ſpũm ⁊ viuetis ⁊ da-
in bo ſup vos neruos ⁊ ſuccreſcere faciã ſuꝑ vos carnes:⁊ ſuperextẽdã in vobis cutẽ.⁊ dabo vo
tü bis ſpũ̃ʒ ⁊ viuetis.⁊ ſcietis qꝛ ego dñs.⁊ ꝓphetaui ſicut pᷣceperat mihi.Factuſqʒ ẽ ſonitꝰ ꝓphe/
H tante me.⁊ ecce cõmotio.Et acceſſerũt oſſa ad oſſa.vnũquodqʒ ad iuncturã ſuam.⁊ nidi ⁊ ecce
i ſuper ea nerui ⁊ carnes aſcenderunt.⁊ extenta eſt in eis cutis deſuper.⁊ ſpiritũ nõ hẽbãt.⁊ dixit
⸗ ad me. Aaticinare ad ſpũm vaticinare fili hominis.⁊ dices ad ſpũm.hec dicit dũs deꝰ. Aqua⸗/
m tuoꝛ vẽtis veni ſpũs ⁊ inſuffla ſuꝑ iterfectos iſtos.⁊ reniuiſcãt.⁊ ꝓphetaui ſicut pᷣceperat mihi
il 2 ingreſſus ẽ in eis ſpũs ⁊ vixerũt:ſteterũtq; ſup pedes ſuos exercitꝰgrãdis nimiſ valde.⁊ dixit
19 ad me. Fili hois oſſa hec vniuerſa domꝰiſrł ẽ. Ipᷣi dicũt. Aruerũt oſſa nr̃a:⁊ periit ſpes nꝛa.⁊ ab
o ſciſi ſumꝰ.pꝛopterea vatieinare ⁊ dices ad eos.hec dicit dũs deꝰ.ecce ego aperiã tumulos vꝛos
ne ⁊ educã vos de ſepulchꝛis vẽis ppłs meus.⁊ inducã vos in terrã iſrahel:⁊ ſcietis qꝛ ego dñs cũ
ni aperuero ſepulchꝛa vẽa ⁊ eduxero vos de tumulis vẽis ppłs meꝰ.⁊ dedero ſpũʒ meũ in nobis ⁊
din nixeritis.⁊ regeſcere vos faciã ſuꝑ bumũ vꝛaʒ:⁊ ſciètis qꝛ ego dñs loquutꝰſũ ⁊ feci:ait dñs deꝰ.
w CEt fcã ẽ ſup me manꝰdñi.⁊ eduxit me in ſpũ dñi ⁊ poſuit me in medio cãpi.⁊ hic LxXxX.
i erat plenꝰ oſſiũ hoium.⁊ circũduxit me ſuper ea per girũ in circuitu.⁊ ecce multa nimis ſuper
ne⸗ faciẽ cãpi:? arida nehemẽter.⁊ dixit ad me.ſili hominis.ſi uiuẽt oſſa hec:⁊ dixi.Oñne dñe tn no/
o ſti hec.⁊ dixit ad me.ſili hbominis ꝓpheta ſuper oſſa iſta.⁊ dices eis.O ſſa arida.audite vbuz dñi.
HBec dicit dñs de oſſibꝰiſtis.ecce ego adducã ſuper nos ſpm̃ vite.⁊ dabo ſuper nos neruos? in
ð ucã ſuper vos carnes.⁊ extendã ſi uper vos pellẽ:? dabo vobis ſpũz meũ ⁊ viuetis.⁊ cognoſce
lei tis qm̃ ego ſũ dñs.⁊ ꝓphetaui ſicut pᷣcepit mihi.⁊ fcã vox cũ ego ꝓphetarẽ.⁊ ecce cõmotio ⁊ ac
cedebãt oſſa ad os ad iuncturã ſuꝗ.⁊ uidi ⁊ ecce ſuper ea nerui ⁊ carnes oꝛiebãt᷑:⁊ aſcẽdebãt ſu/
ni⸗ per ea pelles deſuper:⁊ ſpiriꝰnõ erat in eis.⁊ dixit ad me.ppheta ſuper ſpm̃ppheta ſili hommis
ie dic ſpũi. Hec dicit dñs deꝰ. A qᷣtuoꝛ ſpiritibꝰ neni ſpũs ⁊ iſuffla ſuper moꝛtuos iſtos:⁊ niuãt.
ſoo ⁊ ꝓphetani ſicut pᷣceperat mihi:⁊ igreſſus ẽ i eos ſpũs ⁊ nixerũt:⁊ ſteterũt iĩ pedibꝰſuis.ogrega
. tio multa nehemẽter nimis. loquutẽ dñs ad me dicẽs. fili hoĩs oſſa hec ois domꝰiſrł ẽ. Ji di
n cũt. Arida fcã ſunt oſſa nꝛa.periit ſpes nẽa:deſperanimꝰ.ꝓpterea vaticinare ⁊ dic ad eos. HBec
ei. . dicit dñs deꝰ.ecce ego aperiã memoꝛias vias.⁊ reducã vos de ſepulchꝛis vẽis ppłs meꝰ.⁊ in/
ne⸗ troducã vos ĩ terrã iſrk:? cognoſcetis qm̃ ego ſuʒ domincuʒ aperuero ſepulchꝛa vĩa. vt educã
* vos de ſepulchꝛis vꝛis ppls me.Et dabo ſpirituʒ meuz i uobis ⁊ uiuetis.⁊ ponã nos ſuper ter
indi ivꝗ ueſtrã:⁊ cognoſcetis quia ego ſum dominꝰ.loquut ſum ⁊ faciã dicit dominus deMus.
ilos C Famoſa E uiſio.& omniũ eceleſiaꝶ xp̃i lectõe celabrata ob quã uel maxime cauſãa utraq; editõnẽ
ch⸗ ex ĩtegro poſui.ne qua nobis ab hebreis calũnia fieret. ſ ſalti in uerbis aliqd diſcreparẽt. Solent enĩ
k ridere de nobis & attolere ſupciliũ. & ĩflatis buccis ructare ſcientiã ſcripturaꝑſi nõ diam ſenſuum
e diſcrepantiã. Quæ ſi fuerit iure repræhendit᷑ ſi uerboꝶ diſſonantiam in noſtris codicibus potue-
nſc⸗ rint demõſtrare. Qui ergo putãt de reſurrectiõe quæ ab omnibus & iudæis & chriſtianis credit᷑ dei
eſſe ſermonẽ. Hæc ſolẽt dicere. Facta ẽ ſup prophetã manus domini hoc ẽ dñs atq; ſaluator p quẽ
en pater cũcta operatꝰ 6E. Oĩa.n.ab eo facta ſũt.& ſine ipſo fadũ ẽ nihil. Et eduxit me ĩqt ĩ ſpitu domi
, ni. ſubaudit᷑ manꝰ dñi. Eduxit aũt eũ in ſpiritu. nõ in corpore ſed extra corpus. & poſuit illũ ſiue di
