cis reſiſtere artibus: Talis eſt dominus atq; ſaluator qui cum in forma dei eſſet nõ rapinam arbitra-/
tus eſt eſſe ſe æqualem deo.De quo Eſaias ſcribit: nò eſt ſpecies illi:neq; decor:uidimus eum & nõ
erat pulchritudo deſpectum & nouiſſimum hominum uirum dolorum & ſcientem ferre infirmi/
tatem.Hic ſtat ſuper murum adamantinum.ideſt ſuper ſanctos & apoſtolos ſuos: quibus donanit
ut & ipſi adamantes uocarentur: & a nullo ſuperati dicerent: Quis nos ſeparabit a caritate Chriſti?
tribulatio an anguſtia: & iterum certus ſum: quia neq; mors neq;ʒ uita: & reliqua. Petrus quoq; qui
erat fortiſſimus adamas portæ inferorum non præualuerunt aduerſum eum. Hic uir & dominus
qui ſtat ſuper murum adamantinum:habet in manu ſua adamãtem: qui niſi dei teneatur manu: &
illius ualletur auxilio: omnem perdit fortitudinem dicente domino in euangelio: nemo poteſt ra
pere de manu patris mei:& intantum robuſtus eſt ut dicatur ad eum: ſi trãſieris per ignem flamma
non comburet te. Quantoq; magis temptationibus ceditur tanto plus fortior fit: & pro nomie ſal-/
uatoris: & inter flagella lætatur. Cumq; a nullo ſuperari quæat ſolo libidinis mortifere calore diſ-
ſoluitur:hæc enim ſanguinis hircorum: & ipſius hirci dicitur eſſe natura ut ſit ad libidinem calidiſ
ſimus: ut quod ignis edomare nequæat: ſolus illius diſſoluat cruor. Ponit ergo dominus hmiuſce-
modi adamantem in medio populi ſui iſrahel: & ultra non tranſit eum: nec dimittit ut diſſipentur
aræ quæ riſu & ſubſannatione ſunt dignæ: & omnia hereticorum myſteria domumq; hieroboam
qui primus dei populum ſeparauit: percutiat gladio atq; ſubuertat.

CEt miſit amaſias ſacerdos ad hieroboam regem iſrael dicens rebellauit contra te Amos.
CSalomonis prouerbium eſt immo mandatum: Noli arguere malos: ne oderint te: & econtrario

de bonis præcepit: argue ſapientem: & diligit te. In alio quoq; loco: Qui arguit iĩquit hominis ui/
as gratiam habebit magis quã is qui loquitur quæ delectent: itaq; & Amos emendationis affectu
loꝗbatur ad populum: & ex ſermonibus dei terribilia minabatur: ut agentes pœnitentiam reuerte
rentur ad deum: & idola deſererent: Tunc ſacerdos bethel in qua erat uitulus aureus quem conſti-
tuerat Hieroboam filius nabath: & allii qui illi in imperium ſucceſſerant mittit ad hieroboam ne-
potem Hieu qui ei nuntient dicentes rebellauit contra te Amos: ſiue congregationes facit atque

conuentus in medio regni tui iſrahel: & tanta loquitur: ut terra regni tui uerba eius ſuſtinere non

poſſit: Audet autem mittere ad regem iſtahel quaſi pontifex metuens ne ſi populus conuertatur ad
cultum dei: ille ſacerdotii perdat gloriam: Cumq; duo audierit: demolientur excelſa idoli: ſiue aræ
riſus & ſanctificationes & cerimoniæ iſrahel deſolabuntur: & conſurgam ſuper domum hierobo-
am in gladio eo quod idola pœnitus deſtruantur quibus amaſias præerat ſacerdos: & contra hie-
roboam deus conſurgat in gladio:niſi egerit pœnitentiam: Ille de ſua nõ mandat iniuria ut de re-
gis tantum contumelia dolere uideatur:hæc enim mandat Amos: Erras calumniator in omnibꝰ
enim ſermonibus ſuis non quaſi ex ſe propheta loquitur: ſed ſemper præponit in titulo. Hæc dicit

dominus. Igitur quæ locutus eſt dominus Amos prophetam dixiſſe cõmemorat: ut magis regem
prouocet ad uindictam. Quæ ſunt quæ dicit Amos in gladio morietur hieroboam: & in hoc men
tiris: non enim dixit morietur: ſi enim hoc dixiſſet uidebatur non ſuſcipere pœnitentiam: ſed con.
ſurget dominus ſuper domum hieroboam in gladio comminans pœnam non inferens. Nec di-

xit in gladio morietur hieroboam:ſed conſurgam ſuper domum hieroboam in gladio. Hierobo
am quippe gladio non eſt mortuus:ſed domus eius: ideſt filius zacharias deo percutiente deletus
eſt: & iſrahel inquit captiuus migrabit de terra ſua.Adde & cætera ſi non egerit pœnitentiam: Por
10 Hieroboam uaniſſima amaſiæ mandata contemnens nihil ad ea quæ ille madauerat uoluit re/
ſpondere.vVnde ipſe ſibi aſſumit auctoritatem ſacerdotalis faſtigii & loquiturad Amos.

COAuũi vides gradere:ſurge in terram iuda.
CProphetæ ut crebro diximus prius appellabantur uidentes: quia quæ uentura dicebantur: cor/

dis oculis intuebantur. Quærat prudens lector quare uidentem uocet & nomiĩe prophetali quem

Miero. liber

de terra iſrael exire compellit. Cui reſpondendum eſt. aut cum irriſione eum dicere Kâτ—☛ ρτ⁰

ꝓpa&†τ&: uod omnia mentiatur: aut quia uidebat multos in populo qui eum libenter audirent ꝓ/

pter quod & regi rettulit. congregationes facit contra te Amos: aperte iniuriam non audet facere

nie audientes lædere uideatur. Vade inquit in terram iuda ubi natus es ubi libenter audiuntur inſa
ni: & comede ibi panem tuum: uel ibi uiue: aut certe exerce artem tuam per quã tibi reperias cibos:
& ibi uaticinare: quia habes multos quos conſueſti ſeducere: In bethel autem in qua ego ſum ſacer
dos ultra non adities prophetare: quia ſanctifcatio regis eſt: & domus regni. Et hoc quaſi falſum ſa
cerdos loquitur adulans rĩegali faſtigio: ut non dicat ſanctificatio dei noſtri eſt: & domus idoli:ſed
ſanctiticatio regis: & domus regni: Hanc habentibus cunctis qui falſos deos colunt conſuetudinẽ:
ut ſuperbiam amtegi bus imputent. Et quod ipſi faciũt: rex feciſſe uideatur: Omnia quæ de ama
ſia & hieroboam: & Iſrael & Amos interprætati ſumus rpoοοπαι½ο ad hereticos referenda ſũt:
quorum ſacerdos amaſias ſolet interdum mittere ad Hieroboam regem hereticorum: atq; hereti-
corum patronum: & ſanctos uiros ac præcones fidei accuſare apud eum & iubere doctoribus ne pᷣ/
dicent in iſrael: ne contra regis faciant uoluntatem: quia bethel hoc eſt domus dei: & falſa eccleſia
ſanctificatio regis ſit: & domus regni: ſolent enim dicere imperator nobis cõmunicat. Et ſi quis eis
reſtiterit ſtatim calumniantur. Ergo tu contra imperatorem facis: auguſti mandata contemnis: Et
tamen conſideremus quod multi reges chriſtiani qui perſecuti ſunt eccleſiam dei: & arrianam im
pietatem in toto orbe fundere conati ſunt uincunt in ſcelere hieroboam regem iſrael: ille enim
falſi ſacerdotis mandata deſpexit: nec ad ſuggeſtionem eius quicquã uoluit reſpondere: Iſti autem
cum multis amaſiis ſacerdotibus ſuis: fame: penuria: carceribus: & exilliis: Amos prophetam & ſa/-
cerdotes domini necauerunt.
Et reſpondit Amos ⁊ dixit ad amaſiam non ſum pꝛopheta:⁊ non ſuz filius pꝛophete:ſed opi
lio ego ſum vellicans ſycomoꝛos: Et tulit me dominus cum ſequerer gregem:⁊ dixit ad me:
vade pꝛopheta ad populum meum iſrael:Et nunc audi verbum domini:tu dicis non pꝛopheta

bis ſuper ifrael:Et non ſtillabis ſuper domum idoli:pꝛopterea hec dicit dominus:vxoꝛ tua in

ciuitate foꝛnicabitur:⁊ ſilii tui ⁊ filie in gladio cadent:Et humus tua funiculo metietur:Et tu in
terra polluta moꝛieris:⁊ iſrael captiuus migrabit de terra ſua.
CHoc quod beatos apoſtolos feciſſe ſcriptura commemorat:quum denuntiauerunt eis ſcribæ &
phariſei ne docerent in nomine ieſu: & illi reſponderunt dicentes obedire deo magis oportet quã
hominibus etiam Amos prophetam feciſſe cognoſcimus: qui iubente idolorum pontiſice ne pro
phetaret in bethel:non ſolum uetat & oſtendit ſe magis timere dominum mittentem ꝗᷓ illum pro
hibentem: ſed audacter & libere ipſi denuntiat ſupplitia: qui uetare conatus eſt: & dei impedire ſer/-
monem. Non ſum inquit propheta:ſiue non eram. Quorum humilitatis unum uel alterum uerita
tis eſt: Nec filius prophetæ de prophetali ſtirpe deſcendens: ſed cum eſſem armẽtarius & ruborum
moros ſtringerem tulit me dominus ſequentem greges: Syccomorus eſt agreſtis ficus: ſignificat p
plieta de rubo moros ſe more paſtorum uellicare:hoc dicendum eſt ꝙ humilem paſtorem & ruſti
cum aſſumpſerit domiĩus: & miſerit ad populum ſuum iſrael: & præceperit ei ut egrederetur de ter
ra ſua:& ſamariam pergeret igitur & ibi quæ uentura ſunt prophetaret: Domino inquit iubente ut
loquar tu amaſia dicis mihi noli prophetare ſuper iſtael: & non ſtillabis ſuper domum idoli: audi
quæ contra te dominus comminatur: Stillare autem prophetas idioma ſcripturarum eſt qui non
totam iram dei inferant ſimul:ſed paruas ſtillas comminatione denuntient. Et uxor tua fornicabi

Actu. 4. d.

tur: paſſiuo genere dixit: ut ſignificaret uim paſſam a uictore. Grandis autem dolonincredibiliſque

ignominia quando maritus in media ciuitate præſentibus cunctis uxoris iniuriam prohibere nõ
poteſt:filii inquit quoq; tui & filiæ in gladio cadent. Non eſt tantus dolor in filia conſtuprata quã/
tus in uxore polluta: Nec tantus dolor in occiſa uxore quantus in filiis trucidatis. Maritus enim li-
bentius habet uxorem mterfſici ꝗᷓ pollui: Nec hoc ſufficit ad iniuriam niſi & terra ipſius funicu
lo metiatur:atqʒ ab hoſtibus diuidatur: & nouos cultores recipiat. Ipſe quoq; amaſias qui nũc glo/
tiatur in ſacerdotii poteſtate nequaqᷓ morietur in terra ſua quæ polluta eſt idolis: & non ante mo/
rietur niſi populum quem decæperat ſeruiẽtem uideat atq; captiuum: Secundum tropologiam
amaſias ſacerdos interprætatur robuſtus & rigidus eo ꝙ rebellis: & ferus: eccleſiaſticũ uirum & ue/
ræ prophetam prohibeat dei proferre doctrinam & errantem populum corrigere: huius uxor fal-
ſa eccleſia patebit fornicationi omnium. Et filii eius ac filiæ quas male in errore generauit domi//
ni mucrone ferientur: humꝰ quoq; illius: & uniuerſa poſſeſſio erit pars demonũ: & ipſe morietur
in terra polluta: quæ habitatorem dominum non habeat: ſed multis prauæ religionis contami/
netur erroribus: & omnis populus qui falſum ſibi nomen aſſumit iſrael. captiuus migrauit de terra
ſuaut non ſeruiat deo: ſed hereticorum ac demonum iugo colla ſubmittat.

QCLAPIIVLVM OCTAVVM. S
Bec oſtẽdit

nab

Thi.

n4

.

oſa.

lc kb.

,
ere
il
ldo
lee
n
düle
n⸗
em
leren/
e
id
minkt
enin
Wtem
&ſ⸗

dopt
Ae
ophen
wn
Linn

cibed .
nerni
ene
lumpn
ceſen
ocun
nAnti
tde
entent
auchi
inon
nicei
iͤqve
ere no
un
enin’/
sfmn
nicg⸗
R
ogin
ma
65
cor⸗
ofen

leun

Super Amos.c.ix.

. ——

Ec oſtendit mihi dñs deus ⁊ ecce vncinus pomoꝛũ ⁊ dixit quid tn vides Amos:
t dixi vncinum pomoꝛum:⁊ dixit dominus ad me venit ſinis ſuper populum me-
. um iſrael:non adiiciam vltra vt pertranſeam eum: ⁊ ſtridebunt cardines templi
Vlin die üla dicit dominus deus:multi moꝛientur in omni loco ꝓicietur ſilentium.
C Eſt ſenſus ſicut uncinus ramos arborum detrahit ad poma carpenda. Ita ego pro“.
— ximum tempus captiuitatis attraxi. Et ut ſciamus hoc quod dicimus: ipſe Chniſtus de
us oſtendat quid ſignificet uiſio quam prophetæ oſtenderat. Venit finis ſuper populum meum iſ-/
rael. Quodq; ſequitur non adiiciam ultra ut pertranſeam eum. hoc ſignificat quod iniquitates po-

puli ſui ultra non tranſeat: nec negligat: nec impunita ſcelera tranſire permittat. Et ut nõ ſolum de

cem tribus dicere uideretur intulit: ſtridebant cardines templi:In die illa dicit domĩus: hoc autem
hiperbolice accipiendum: ꝙ tam graue malorum pondus incumbat: ut ipſi quoq; portarum car-
dines ululent: & incredibilem ſentiant uaſtitatem: quando inulti morientur: & in captiuis habita/
toribus uel occiſis in omni loco proicietur ſilentium: hoc non ſolũ ad babiloniæ captiuitatis tem
pus referendum eſt: ſed & ad aduentuum domini ſaluatoris: quando dixerunt aufer de terra talem:
cruciſige eum: & uenit finis ſuper eos extremæ captiuitatis ultraq; non pepercit eis deus. Et ulula/-
uerunt cardines templi ſuper occiſum populum corruentes:Et in omm loco ꝓiectum eſt ſilẽtium
habentibus iudæis Moyſen & prophetas & non habentibus uerbum domini. Legẽtibus litteram
& perdentibus ſpiritum: quando facta eſt menſa eorum in laqueum & in retnbutiõem & ruinam.

In toto orbe terrarum proiectum eſt ſientium iudæorum. Vbicunq; enim fuerint muſitãt potiuſqᷓ

loquantur: cum blaiphemiæ eorum contra dominum ſaluatorem ad cælum uſq; pueniant: om
nis interprætatio ſcripturarum muta eſt & ſilens & aures non penetrant audientium.
CAudite hoc qui conterritis pauperem ⁊ deficere facitis egenos terre dicentes quando tranſi
ſibit meſſis ⁊ venundabimus merces:⁊ ſabbatum:⁊ aperiemus frumentum:Et imminuemus
menſuram:⁊ augeamus ſiclum:⁊ ſupponamus ſtateras doloſas:⁊ poſſideamus in argento ege
nos ⁊ pauperes pꝛo calciamentis:⁊ quiſquillias frumenti vendamus. 2
Ne fruſtra uideatur uncinus pomorum eſſe mõſtratus: & in hoc uicinà imminere captiuitas: cau
ſæ offenſæ dei breuiter diſtribuũtur o tu iuda & o tu iſrael audite quæ ſcelera feceritis de nocte ſur

gentes pro oratione & hymnis in deum ſtudium habentes opprimendi ſiue conterendi pauperes

uut fame & egeſtate confecti auferantur de terra: hæc ita quia expectatis kalẽdas ut negociemini ut

Supra. 2. b

.. Thi. 6. b.

pſal.io3.

Mat.iO.a.

Supra. 4. 2

Ro. 2, 3.
Iaco.).a.
Iaco.A.b.

uſuras augeatis: & ſabbata: ut aperiatis horrea detiſq; frumenta amplins recepturi: & dei ſolemnita
tes turpis Iucri gratia in ueſtra uertatis negotia. Qui minorem in uendendis mercibus menſuram
facitis: & maiora pondera in accipiendis: ſtateramq; iniquã ut poſſideatis pecunia pauperes: & tam
uiles homines habeatis ur impleatis illud quod ſupra de uobis dixeram: Qui uenditis argento iu/
ſtum: & pauperes pro calciamentis. & in tantam lucri rabiem proſiluiſtis: ut non frumẽta quorum
eſu hominum corpora ſuſtentantur:ſed quiſquilias & purgamenta frumenti uendatis pauperibus
puluerem & paleas tritico comiſcentes Qudd quidẽ & peruerſos doctores ac principes qui abſq;
timore dei dominãtur cleris: nõnunq facere cernimus: qui putant quæſtum eſſe pietatem ſancti ſp⸗
ritus dona uendentes. Qui faciunt menſuram minorem & maiorem ut pauperibus uel parum uel
nihil:diuitibus autem & his quorum lucra ſectantur in modũ concionatoꝶ loquãtur ſermone lõ-
giſſimo. Et propter pecuniam cõterãt capita pauperum atq; cõculcent. Et nõ frumentum domini
quod confirmat cor hoĩs:ſed quiſꝗlias & uiliſſimum puluerẽ auidis faucibus ingerãt: etiam hæc qᷓ
nullius præcii ſunt uendentes: cum dominus apoſtolis præceperit: gratis accepiſtis gratis date.
CJurauit dominus in ſuperbiam Jacob:ſi oblitus fuero vſqʒ in ſinem:omnia opera eoꝛũ:nun
quid ſuper iuſto non commouebitur terra:⁊ lugebit omnis habitatoꝛ eins:⁊ aſcendet quaſi flu
uius vniuerſus:⁊ eicietur ⁊ defluet quaſi riuus egypt.
CPrius igitur legitur in hoc propheta: Iurauit dommus in ſancto ſuo. qui ergo prius in ſancto ſuo
ſiue per ſanctos ſuos iurauerat nunc iurat contra ſuperbiam Iacob:ut ſi non credant comminanti:

credant ſaltim iuranti: in hominum ſimilitudinem qui iuramentum tunc aſſumunt quãdo ſimpli

cibus eorum uerbis non creditur: Nec mirum ſi deus iurare dicatur: cum dormiẽtibus dormiat: &
uigilantibus his qui ſibi teſaurizauerunt iram in die iræ dicatur itaſci: Iurat autem quod non obli
niſtattt uſqʒ in finem operum eorum: ſuperbis enim deus reſiſtit. humilibꝰ autem dat gratiam: ſed
omnia memoriter teneat quæcũq; peccauerũt uſq; ad finem: & iuditii tempus adducat. Vnde pœ/
nitentes rogant:ne memineris iniquitatum noſtrarum antiquarum: præſertim cum aduerſus ſup-
bos ipſa terra moueatur:ſiue turbetur: ut non aduena nec colonus ſed habitator eius lugeat. Et aſ-
cendet ſicut fluuius conſumatio & deſcendat ſicut flumen ægypti: ut qui egerit pœnitentiam aſ
cendat cum fluuio ſcandente:qui autem perſeuerauerit in delictis deſcẽdat ſicut fluuius ægypti:&
ingreſſus mare abſorbeatur: ac per hoc oſtendit ſuperbiam Iacob contra quam deus iurat æternis

— SSñ
êè

. C Et erit in die üla dicit dominns:occidet ſol meridie:⁊ tenebꝛeſcerè faciam terram in die lumimi 4
nis:⁊ conuertam feſtiuitates ueſtras in luctum:⁊ omnia cantica veſtra in planctum:⁊ inducam 4
ſuper omne doꝛſum veſtrum ſaccum:⁊ ſuper caput caluitium:⁊ ponam eam quaſi luctum vmi⸗ 4
gemti:⁊ nouiſſima eius quaſi diem amarum.
EEDiem illum diem captiuitatis ſignificat quando uterq; populus ducetur in aſſyros atq; caldæos
quibus præ triſtitiæ magnitudine occidet ſol meridie: & clara omnibus luce tenebræ cuncta com
plebunt. Quando feſtiuitates eorum & omnia cantica in luctum planctumq; conuerſa ſunt: & ſu/
per omne dorſum ſiue lumbos accincti ſunt cilitio: & iuxta ueterum lugentium conſuetudinẽ ca/⸗ ..
pita habuere caluitium: quod Iob in mortibus liberorum feciſſe legimus: & tanta erit magnitudo Iob.i. d. Mha
Iuctus atq; triſtitiæ: ut unici fili morientis dolorẽ matriſq; cariſſimæ uincat: & omnia luctu & ama
ritudine compleantur: poſſumus hunc locum & in domini intelligere paſſione: quando ſol hora Luce. 23.f.
ſexta retraxit radios ſuos & pendentem in cruce dominum ſuum ſpectare non eſt auſus: I nde te// Mar. ij.c.
nebris cuncta complentibus feſtiuitas eorum & cantica ſpalana Tytoq;ʒ ſuperantibus in luctũ Iob. 30. d. hohc
planctumq; mutata ſunt. Quando lachrimarum & pœnitudinis & cilitiorum repleta ſunt omnia Tren. 4.a.
& capita habuere caluitium quæ nazareorum decorata cæſariæ comam domino nutriebant. Tũc .
primogenitus filius dei populus Iſrael qui in unigenitum & uere filium dei miſerat manum eter/
no luctui traditus eſt: & nouiſſima eius ſiue qui cum eo erant amaritudine ſunt repleta. Nuncigi Eſaie. 9. a. ln 64.
— tur illis habentibus tenebras: quia repulerunt ſolem iuſtitiæ: nos qui ſedebamus in tenebris & um Mat. 4. c.
bra mortis uidimus lucem magnam & illorum uniuerſa feſtiuitas ad eccleſiæ eſt tranſlata miſte// Eſaie. 3. d.
ria:ut illis flentibus nos laudes domino concinamus: Illi pro zona accingũtur funibus & ciliciis: Luce. i2. d. nesa
nobis cum apoſtolis dicitur ſint lumbi ueſtri præcincti: & lucernæ ardentes in manibꝰ ueſtris. Nos Il. Pet. i. c. 4
accincti ſumus chriſti ueritate replentes illud quod ſcriptum eſt: State accincti lumbos ueſtros in Ephe. 6. c. Pend
ueritate: illi autem pro ueritate circundati ſunt diaboli mẽdatio: Noſtrum caput de quo ſaluator Mat. i0. d.
loquitur:ueſtri autem capilli capitis omnes numerati ſunt habet comam perpetuam: & in capite Luceaiz.a. lage
noſtro qui eſt Chriſtus fortitudinem poſſidemus ut interficiamus leonem. Illi autem dormierunt i. Cor. ii.-a
in meretricis ſynagogæ genibus: & diabolo tondente deraſi uirtutem capitis perdiderunt amit/ Ephe. 4. d
tentes cum rubore oculos de quibus in eccleſiaſte ſcriptum eſt Sapientis oculi in capite eius. qui &. 5. e.
autem ſtultus eſt in tenebris ambulat: Illorum ſocii uertuntur in luctum:noſtri comites induan Colo. i.c.
tur iuſtitiæ ueſtimento. 2 Eccle.2. b.
CEcce dies veniunt dicit dominus:⁊ mittam famem in terra:non famem panis:neqʒ ſiti aque: 1Cordb
ſed audiendi verbum domini:æ commouebuntur a mari vſq; ad mare:⁊ ab Aquilone vſq; ad
oꝛientem circuibunt querentes verbum domini:⁊ non inuenietur. In illa die deſicient virgi Hlebd.
nes pulchꝛe in ſit ⁊ adoleſcentes qui iurant in delicto ſamarie ⁊ dicunt:viuet dominus deusu ·⸗
us Dan:⁊ viuet via berſabee:⁊ cadent:⁊ non reſurgent vltra. “ ôMäl
C Vetus narrat hiſtoria tam latina ꝗᷓ græca: & omnium gentium barbararum: nihil famæ durius
quæ ſæpe compellit obſeſſos humanis ueſci carnibus: & in ſuam ſæuire naturam: ita ut nec paren
tes parcant paruulis liberis: & maritalis affectus dudum uxoris amatæ membra dilaceret. Si hoc fa
cit fames corporum quid de famæ dicendum eſt animarum:quæ in die reſurrectionis domini op kechi⸗
præſſit populum iudæorum: & iuncta fami ardentiſſima fitis: non habentium panem qui de cælo urhz.
deſcendit: & aquas quæ de leſu uentre manarunt. Ablata eſt ab eis lex & prophetæ æterno conti// Ioan.6. d. ogzeg.
cuere ſilentio:mouentur a mari uſq; ad mare: ab occeano britanico uſq; ad occeanum athläticum Ioan. 7˖e.
ab occidente uſq; ad meridiem: & ab aquilone uſq; ad orientem: toto orbe peregrini uerbum dei lIoan. 19. f. zrie,
nonualent inuenire. In quo loco interrogauimus iudæos quã illam diem ſignificari putãt in qua .
ſuſtineant famem uerbi dei præſertim cum legant ſcripturas & humilitatem ſequantur litteræ fa-
mem intelligẽtiæ ſpiritualis patiũtur iudæi in qua Chriſtus cernitur: paſſio dñi: & reſurrectio repi
tur: Circueũt orbẽ & qᷓrũt uerbũ dñi & nõ ĩueniũt ꝗ uerbũ dñi negauerũt quod factum eſt in ma-
nibus omnium prophetarum:quod in principio apud patrem erat: quod caro factum eſt & habita
uit in nabiQHadahtem ſequitur. In illo tempore defecerunt uirgines pulchræ & adoleſcentes: Ioan.i. b. longe⸗
ſiue electi atq; doctores: hoc enim ſignificat baurim defecerunt in ſitim uirgines pulchræ ſynago
gas interprætantur & electos magiſtros populi: qui cum defecerint maledictiones deuteronomii
in populo iudaico dicent eſſe completas: hi electi atq; doctores iurauerunt in idola ſamariæ in ui-
tulis ſcilicet aureis: & dixerunt uiuit deus tuus Dan in terminis terræ iudaicæ ubi nũc paneas eſt &
eo tempore uitulus aureus colebatur & uiuit uia Berſabeæ quia longo illuc & raro itinere com//
meabant propter reges iudæ iuſtus pariter & iniuſtus. Et quia hoc fecerunt iccirco corruent. Et
non reſurgent amplius: ideſt non recipient eum ſtatum quem prius habuerant. Mittit autem
dominus famem in terram ſuper eos qui terrena ſapiunt. Et famem non panis ſitimq; non
aquæ: ſed audiendi uerbum Domini quando propter peccata populi docttina deficit in ec-
cleſiis: & a mari uſque ad mare: ideſt a ſalſis atque amariſſimis fluctibus uſque ad mare
perueniüt

wienmmict

nini
e cl⸗
onti
ticum
m dei
in ge
lere
Rion
tin
n
1
/
l
n

2Z. COr. II. a.

Mat.xxv. a

Pro. ʒ. d.
p8.36.
Ioan. 6. d.

Amos. 6. a

2Zecor.lO. b

3.Ke. lz. d.

Iud.iS.a.

1. Cor. 4. b

Hie. S. b.

Ezech. i. a.
Math. 3. d.
Exo.ʒ4. g.
2. CO. 3. .

Ioan.i9.c.

Super Amos.c.ix.

perueniunt non occurrentes fluminibus non dulciſſimis & uariis fontibus: Sed rurſus ad amara
occurrentes: & ab Aquilone uſq; ad orientẽ cupientes aquilonẽ deſerere qui eſt uẽtus duriſſimꝰ: &
ab ignorantibus dexter uocatur. Et peruenire ad orientem quem reperire non poterunt: quia non
recto pergunt itinere:ſed de uiis circumeunt callibus: uiamq; regiam non tenentes curuis ducun-
tur anfractibus. In illo tempore deficient animæ uirginales: quas incorruptas apoſtolus nominat
& cupit eternam pudicitiam poſſidere: ſcribit ad corinthios diſpondi enim uos uni uiro uirgiem
caſtam exhibere Chnſto. Et ſi eſſent omnes uirgines pulchræ uel bonæ nunꝗᷓ dixiſſet deficiẽt uir-/
gines bonæ: ſed ad diſtinctionem malarum uirgines bonas poſuit quæ ſunt ſanctæ corpore & ſpi-
nitu. Malæ uirgines quinq; ſtultæ quæ lampadibus ſuis oleum non pararunt: bonæ & ſpecioſæ uir
gines illæ ſunt quæ lumen habent uirtutum & ſponſi thalamum ingreſſæ ſũt. Deficient autem uir
gines quia uerbum domini nõ iueniẽt. Ex quo intelligimus quando doctrina non fuerit in eccle/
ſus perire pudicitiam: caſtitatem mori: omnes abire uhemes. (Auia non comedunt uerbum domi
ni quod qui comederit ſaginatus eius cibo audiet per Salomonem: luſtus comedens ſatiat animã
uam: animæ autem impiorum eſuriunt: & Dauid qui ad ſenectutem peruenerat Habraam libere
decantabat.Iuuenis fui & ſenui & non uidi iuſtum derelictum. Quanti martyres in perſecutioni⸗

bus perierunt famæ & indiguerunt frumento alimentiſq; iſtis corporum. Ergo de eo dicit pane

qui de cælo deſcendit: quem qui comederit: nec eſurire poterit nec ſitire. Deficientibus autem uir/
ginibus & adoleſcentes deficient qui prius uicerant mundum. Et iccirco deficient: quia iurant in
idolo ſamariæ quã in hereticorum perſona ſemper accipimus dicente hoc eodem propheta. Veh
qui deſpitiunt dyon & confidunt in monte Samariæ. Deſpitiunt enim heretici eccleſiam domini:
& conſidunt in falſitate dogmatum ſuorum: erigentes ſe contra ſcientiam dei: Et ſciſſo populo eiꝰ
dicentes nonieſt nobis pars in Dauid: neq; hereditas Si quis igitur iurat in delicto Samariæ & di-

cit uiuit Deus tuus dan & uiuit uia Berſabeæ: Iſtæ cadet & reſurgere ultra non poterit. Dan tribus

in ultimis terminis iudæorum poſſeſſionem inuenire non potuit. Sicut in libro iudicum ſcriptũ
eſt: interprætaturq; iuditium: Berſabeæ autem pro ueritate accentuum uertitur in linguam noſtrã
puteus iuramenti aut puteus ſatietatis ac ſeptimi: Itaq; & heretici in extremis ſcripturarum ſancta-
rum finibus ſitient Dei iuditium contemnentes & deſiderãtes uiam Berſabeæ quæ fuit in tribu iu
da: multaq; eccleſiæ imitari ſacramenta cupientes ſaturatos & repletos eſſe ſe dicunt: quibus apo-⸗
ſtolus exprobrat Paulus. am ſaturati eſtis. Iam diuites facti eſtis. & iurant in nomine domini qui
ſemel cadentes: quia deos idolorum Deum arbitrantur ſuum amplius non ſurgunt. Qui autem
uoluerint agere pœnitentiam: & non dixerint uiuit deus tuus Dan:& uiuit uia Berſabeæ audiẽt p
Hieremiam nunquid qui cadet non exſurgetur? aut qui auerſus eſt non reuertitur.

CAPITVLVM NONVM.

WEMIgi dominum ſtantem ſuper altare:⁊ dixit percute cardinem:æ commoueantur ſu⸗⸗
AQNperliminaria. DUW =
CQui cum Ezechiel & Ioanne Baptiſta apertos uiderit cælos & uelamen quod poſ/
tum erat ante faciem Moyſi ab oculis eius fuerit ablatum: ut compleatur in eo quod ſcri-

NW

ptum eſt mandatum domini lucidum illuminans oculos. Iſtæ uidebit ſtantem dominum ſuper
altare & præcipientem prophetæ: ſiue ut multi putant angelo qui reddendis peccatorum ſuppli/
ciis mancipatus eſt: ut percutiat cardines templi: ſiue propitiatorium: & commoueantur ſuper li--
minaria eius: ſiue ueſtibula: cumq; ait templum propter malitiam hominum diſſipatum fuerit &
deſtructum: & ira mea a ſanctuario meo cœperit: unuſquiſq; cognoſcat ſe non poſſe euadere aua-
ritia omnia poſſidente: & nouiſſima ſua eſſe mortem: nullaq; præſidia ad euadendam ſententiam
dei poſſe ſuccurrere. Quodqʒ iuxta. xx. legimus ut diſſecaret in capitibus omnium: pulchræ eorũ
capita diuiduntur qui ab eo qui caput eſt omnium ſua ſponte diuiſi ſunt: atq; dixerunt: non habe/-
mus regem niſi Cæſarem qui uoce impia conclamauerunt. Quæ omnia ad hereticos referre poſ-/
ſumus quorum altare percutitur & omnes initiationes & ſacramenta ſacrilega commouéẽtur: qui

auaritiam habuerunt in capitibus ſuis clamante per eos perdice: & congregante quos non pepe/

rit: & faciente diuitias abſq; iuditio. Vnde & nouiſſima eius ſiue reliquias dominus ĩterficiet ut cœ
ptum capitulum compleatur: & nouiſſimum eius erit inſipiens: cum autem dominus percuſſerit
cardines & induxerit ſuper eos gladium: nullus erit qui poſſit euadere: & impendentem domi⸗-
ni gladium declinare: ſimulq; & hoc notandum quod ſtante ſuper altare domino primum per-
cutitut propitiatorium: ſiue cardines templi. Deinde commouemur ueſtibula. Tertio capita om
nia diuiduntur. Quarto qui reliqui ſunt interficientur gladio: niſi enim ſuperbiam hereticorũ ſuo
dominus calcauerit pede: & puerſam ſceleratamq; doctrinã ſpiritali mucrone percuſſerit: & magi/
ſtros eorũ qui accipiuntur in capitibus inter ſe diuiſerit: atq; in bonam partem occiderit nõ poſſũt

Miero. liber

diſcipuli uiuiſicari ſecundũ illud qc ſcriptum eſt: Ego occidã & uiuificabo: occiduntnr & pcutiun Deut.32. ſ.
tur magiſtri: ut uiuificẽtur diſcipuli: capita diuiduntur ut cætera membra ſanẽtur.
CSi deſcenderint vſq; ad infernum inde manus mea educet eos.
CQui ſupra dixerat non erit fuga eius: fugiet & non ſaluabitur: qui fugerit nunc ipſam fngam in
parte ſecat & hiperbolyce etiam ſi hoc & hoc fecerint euadere eos non poſſe teſtatur. Si deſcende-
rint ait uſq; ad infernum: inde manus mea educet eos: Non quo ullus ante reſurrectionis diem ab
inferis retrahatur: ſed quo & in inferno poſiti in illius poteſtate ſint. Quod ſuper dathan & abirõ Num.i6. d
ipletũ eſſe cognoſcimus quos uiuentes terræ hiatus abſorbuit. Et ſi aſcenderiut inqt uſq; in cælũ Pps.i09.
inde detraham eos: quia & Enoch & Elyas rapti cum corporibus in cælum dei reguntur arbitrio. Hebre. ii-a
Et cerne ꝓprietates: ad infernum deſcenditur: ad cælum cõſcenditur. De inferno educimur: de cæ- Ecc.4.c.
lis detrahimur: In altero extrema deſperatio eſt In altero ſuperbiæ magnitudo: Si abſcõditi fuerĩt 4. Re.2. a.
in uertice carmeli uel iuxta phœnicis terminos in ſeptẽtnionali plaga uel ad meridiem ꝓpter he-
remi uaſtitatẽ: ubi quondam habitauit Nabal carmelus inde inquit ſcrutans auferam eos. Et ſi in ꝓ
fundo maris: atq; ut de ꝓpheta loquamur in tharſis dei oculos uitare conẽtur: ibi mandabo ſerpẽ/
ti: Quem in hoc loco leuiathan ſiue cætum ſignifſicat: ut ſeruet metaphoram: Et per ſerpentem atq;
cætum ad hoſtem ueniat. & mordebit eos: ideſt ſuis faucibꝰ deuorabit: aut ab hoſtibus ſentiremus
iuxta morem ſuum aperuit ſcriptura: qd; prius ſub enygmatibus dixerat: & ſi abierint in captiuita
te coram inimicis ſuis ibi mãdabo gladio & occidet eos. Ne ſcilicet extremam malorum ſuorum
eſtiment ſeruitutem: ſed etiam captos hoſtilis mucro confodiat. Et qui ſupereſſe potuerint & mor
tem euadere dei aſpectum non effugiant: ſed ponat ſuper eos oculos ſuos in malum: & non in bo
num: ut ſemper eos uiſitet & ad pœnitentiam per tormenta compellat. Et hæc facturum eſſe ſe di-
cit omnipotens deus. Ad cuius tactum & nutum terræ fundamenta quatiuntur ſiue tabeſcunt. Et
omnis eius habitator planctu & luctibus occupetur. Quæ loquitur ut oſtendat magnitudinem di/-
uinæ potentiæ: ne forſitan uelit quidem facere quod minatur: ſed uiribus nõ impleat uolũtatem.
Sin autem terra tabeſcit ſiue cõcutitur & creatorem ſuum inſenſibilis quoq; natura præſentit quã/
to magis homo fragile animal: cuius animæ theſaurus in uaſis fictilibus atq; corporeis clauditur? 2. cCor. 4.b
Et quomodo ægypti fluuius decurrit in mare atq; ſorbetur:ita & terra iſrael de qua ſupra dixerat ꝗ
tangit terram & tabeſcit ibi in captiuitate & ab hoſtibus deuorabitur. Et hæc quidem ſequẽtes hi/-
ſtonæ ordinem: ut cumq; potuimus interprætati ſumus: ſi tamen in quibuſdam nos intelligentia
non deficit: Cæterum omnem locum iſtum Dauid explicat dicens. Domĩe probaſti me: & cogno p̃s. i38.

i. Re. 25. a.
Ione.i.a.

uiſti me:ſtatim infert quo ibo ab ſpiritu tuo: Et in deuteronomio quoq; ſimile quid legimus. mã- Deut.30. c

datum:hoc quod præcipio tibi hodie:non ſupra eſt. Neq; procul poſitum: nec in cælum: iuxta eſt
ſermo ualde in ore tuo ut facias illum. Quãdo enim anima uinculis laxata corporeis uolandi quo
uelit:ſiue quo ire compellitur propter tenuitatem ſubſtãtiæ habuerit libertatem: aur ad inferna du
cetur de quibus ſcriptum eſt conuertãtur peccatores in infernum: Et in inferno quis confitebitur ti pſal.9·
bi:Et deſcendit in infernum gloria tua: aur certe ad cæleſtia ſubleuabitur ſuntq;ʒ ſpiritalia nequitiæ pſal. 6.
in cæleſtibus: & ſi ſibi uere circũciſionis ſcientiam uoluerit uendicare:hoc enim interprætatur car-
melus:Et humilitate contempta habitare in montibus: & ibi ſcrutantem manum dei euadere non
ualebit. Quod ſi deſperãs ſalutem oculos dei uitare temptauerit: & in ultimos ſalſorum fluctuum
terminos puenire. Etiã ibi mãdabit dominus ſerpẽti tortuoſo & antiquo qui eſt inimicus & ultor Apo. iz. b
& mordebit eam: Capta quoq; uitiis atq; peccatis gladio dñi punietur: & ponet oculos ſuos ſuper Iob. 26. d.
eam in malum & nõ in bonum ut per crutiatus atq; ſupplitia ad domĩum reuertatur. Cumq; deus Eſa. 27.a.
omnipotens tetigerit terrã eorum atq; concuſſerit & tabeſcere fecerit cuncta terrena intelligentes
ſcelera ſua uertentur in luctum: Et ipſe dominus dupliciter aſcendet atq; deſcendet: Aſcendet ſu-
per ſanctos quaſi fluuius cõſumationis eius:ideſt terræ: ut opa eorum terrena cõſumat deſcendet
ſuper peccatores quaſi flumen ægypti ut in tormentorum amaritudine impetu dñi detrudantur.
CQui ediſicat in celo aſcenſionem ſuam dominus deus omnipotens.
CQ uui reſpicit ſiue tãgit terrã & cõmouet eã:Ipſe ꝗ quottidie edificat in cælũ aſcẽſionẽ ſuã & dicit

in euãgelio pater meus uſq; hodie opatur: & nõ ſolũ de coſta Adã in typũ eccleſiæ ſemel edificauit Ioan. ꝭ.i c

euã:ſed quottidie credẽtes & mẽbra corpis ſui edificat: & de terris ad cælũ leuat ut ĩ illis ipſe cõſcẽ Gene:2. d.
dat. Aſcẽdit ad cælũ dñs cũ Enoch aſcẽdit cũ Elya:aſcẽdit cũ Moyſe cuiꝰſepulturæ locus qaĩ cæ/ Eccl. 44.
los aſcẽderãt in terra nõ potuit iĩueniri: Aſcendit cũ paulo qui uas electiõis in apoſtolũ de pſecuto 4. Re.2. a.
re mutatus eſt:& de homilibus raptus in ſublimia: ita ut aſcenderet cælũ tertium: & p ſpiritum ſan Deu.34. b
ctum & filium pueniret ad patrem: & audiret uerba ineffabilia myſterii trinitatis qᷓ hoibus audire 2. Co. i2. a
nõ licitum eſt. Iſtæ ergo ꝗ quottidie aſcẽdit in ſanctis faſciculũ ſuũ fundauit ſuper terram: de quo
in euangelio loquitur ne timeas grex paruule quia complacuit patri meo habitare in te:Iſtæ faſci/ Luce. iz:d
culus una dñi religione cõſtrictus eſt: Vnde & ipſa reli gio a religãdo & in facem dñi uinciẽdo no
men accepit: porro iuxta. Ixx. repromiſſionẽ ſua fundauit ſup terrã:ut oẽs filii repromiſſiõis quos
ſcti ꝓphetæ ſuo ore cecinere nõ ĩanẽ ſonũ hẽant:&caſſa ſolius tropologiæ noĩa:ſed fũdẽtur ĩ terra
Et cum hiſtoriæ hũerint füdamẽta: tunc ſpiritalis ĩtelligẽtiæ culmẽ accipiãt: ut uere xp̃ᷣs de uirgĩe
uatus ſit

ſcho.

rizd
hii.
17.
(ni.

H45
oo0.

lc

lengt
ti

engl

Nun
bono.
Hebrei⸗

la
4Rere,

lonein

l40

euthoe

ſals.

in
ſa

ll
kuzen
(Co. u

4

Super Amos.c.ix.

ma.i.2.A· HNatus ſit uere Lazaꝶ mortuũ ſuſcitarit: uere ad tactũ eius emorroiſa ſanata ſit: uere in aduentũ do⸗
Ioan.ili.f. mini ceci uiderint & claudi cucurrerit cõtractæ manus extẽſæ ſint lepra mũdata ſit:licet ſecundum
Math. 9. c. tropologiã quottidie de aĩa uirginali naſcatur ſermo diuinus: cottidie peccatoꝶ mortibꝰ & uitio-/
