immni⸗ uio euaſerat: & uſq; ad tempus illud fuerat reſeruatus: quẽ melchiſedech intelligi uolunt: & ueniſſe
mn obuiam Habraam de prælio reuertẽti: & acceſſiſſe & benedixiſſe ei:& eum dei benedictionibus r0
nj boraſſe.Ipſumque fabrum ærarium qui Habraã com flauerit malleo ſuæ artis ad meliora produxe R
rit: & dixiſſe ei bonum eſt ut timore domini glutineris & iungaris ei. Et confortauit eum ſiue ſoli- D
dauit in clauis præceptorum domini: ut nõ moueretur: ſed in timore illius permaneret.
fſmnn CEt tu iſrahel ſerue meus Jacob quẽ elegi:ſemen Babꝛaam amici meiiin quo appꝛehendi te RM
kſein ab extremis terre:⁊ a longinquis eius vocaui te:⁊ dixi tibi:Seruus meus es tu elegi te:⁊ nõ ab
1 ieci te:ne timeas quia ſum ego:ne declines quia ego deus tuus confoꝛtaui te:⁊ auxiliatus ſuzʒ tui
reſe⸗ ⁊ ſuſcepit te dextera iuſti mei.Ecce confundentur ⁊ erubeſcent omnes qui pugnant aduerſum
bet⸗ te:erunt quaſi non ſint:⁊ peribunt viri qui cõtradicunt tibi.Queres eos ⁊ nõ inuenies:viros re
obſtn belles tuos:erunt quaſi nõ ſint:⁊ veluti cõſumptio hominis bellãtis aduerſum te:ga ego domi/
t con nus deus appꝛehendi manum tuam dicenſq; tibi.He timeas ego adiuui te. NMoli timere ver⸗
B mis Jacob:gꝗ moꝛtui eſtis ex iſrahel.Ego auxiliatus ſuʒ tui dicit dominus:⁊ redẽptoꝛ tuus ſan
ctus iſrahel. Ego poſui te quaſi plauſtrum triturãs nouum.habens roſtra ſerrantia. Tritura/
ſmni bis montes ⁊ comminues:⁊ colles quaſi puluerem pones. Nentilabis eos:⁊ ventus tollet:⁊ tur
Cbrn bo diſperget eos:Et tu exultabis in domino:in ſancto iſrahel letaberis. LXX.
i⸗ CTu autem iſrahel puer meus Jacob: quẽ elegi ſemen Habꝛaã quẽ dilexi:quem aſſumpſi ab
Re, extremis terre:⁊ a ſumitatibꝰ eius vocaui te:⁊ dilexi tibi. Puer meus es elegi te:⁊ non dereligꝗ
4 te:Noli timere tecum enim ſum ne erres:Ego enim ſum dominus deus tuus ꝗ confoꝛtaui te:
2 ⁊ auxiliatus ſum tui:⁊ roboꝛaui te:dextera iuſta mea.Ecce confundentur ⁊ erubeſcent oẽs ad/
in uerſarii ti. Queres eos ⁊ nõ inuenies hoĩes ꝗ inſanierit in te. Erunt enim quaſi nõ ſint ⁊ non
n erunt pugnãtes aduerſum te.Quia ego dominus deus tuus ꝗ teneo dexteram tuam: qui dico
tibi ne timeas Jacob paruule iſrahel. Ego auxiliatus ſuʒ tui dicit deus:ꝗ redimo te ifrahel:Ec
n ce feci te quaſi rotas plauſtri nouas in ſerrarum modũ:⁊ triturabis montes:⁊ ↄminues colles: ðW
eſet 2 vt puluerem pones:⁊ ventilabis:⁊ ventus auferet eos:⁊ tempeſtas diſperget illos.LZu autem
g letaberis in ſanctis iſrahel ⁊ exultabunt. Clacob & ifrahel eſſe car
nen⸗ nalẽ & eſſe ſpiritualem: Paulus apoſtolus docet: Videte iſrahel ſcdm carnẽ: ex quo ĩtelligimus eſſe
un & alteꝶ iuxta ſpm̃: & ad carnalẽ dici iſrahel.Si filii eẽtis Habraã opera Habraam faceretis. Quibus
nin & ſupra dicitur. Quare dicis Iacob & loquæris iſrahel: abſcõdita eſt uia mea a diũo: & a deo meo iu
, ditium meum trãſiuit. Econtrario nũc ad ſpũalem deus loquitur iſrahel: ꝗ dñi ſui ſuſcepit ann.
7. „ AI m rrauicut. c α “ 4 L GSuaa

14

iber. xii.c.xli.

cbetd
Quæm primum ſeruum: dein electum:ad extremũ ſemen Habraam uocat. Ante enim accipimus mule
ſpiritum ſeruitutis in timorem: & poſtea electi in amicitiam dei iũgimur.Poſt uocationem igitur ac
gẽtium:quãdo uiderũt inſulæ & timuerunt extrema terræ obſtupuerũt: appropiquauerũt & acceſ glues
ſerũt: uocãtur reliquiæ iuxta electionem gratiæ. De quibus dicit & euãgelium. Iſtos duodecim ele iulsl
git ieſus: quos & apoſtolos nominauit: qui poſt ſeruitutem pedagogæ legis electi ſũt in euãgelio: numtn
& ſemen Habraã amici dei eſſe meruerũt.In illo enim appræhẽdit eos ab extremo terræ. & a lon- waint
ginqs eius & a finibus uocauit iſrahel de uniuerſis nationibus cõgregans primum populum iudæ o
—R orum:De ꝗbus & Paulus apoſtolus dicit. Vobis oportebat primù prædicari ſermonem. Quoniã taten
autem auertiſtis nos: imus ad gentes. Tibi ergo qui & ſeruus meus & electus meus qui prædicatu- Un,
rus in gentibus es: & perſecutiones plurimas perpeſſurus: dico ne timeas: quia tecũ ſum cui loquor tlim
in euãgelio: Ecce ego uobiſcum ſum omnes dies uſq; ad cõſumationem ſeculi. Nõ erres: neq; a ue rini
ritate declines: nec te falſa perſuaſione decipias: quod tuis uiribus imperitus & nudus ſiluam gẽtiũn gon
pœnetres: & ferociſſimas nationes ad manſuetudinem uoces: Ego ſum qui confortaui te: & auxilia Ninon
tus tui ſum: & ſuſcepit te ſiue protexit dextera iuſti mei: Ideſt domini ſaluatoris ſiue dextera mea:ut Lunn
Ixx.tranſtulerũt: Ecce enim aduerſarii tui populus iudæorum: & omnes qui pugnãt aduerſum te: Uie
& perſecutores tui uertentur in nihili: quæreſq; aduerſarios tuos & non inuenies: cauſaq; redditur: Ct
quare nõ inuenies aduerſarios tuos: quia erũt quaſi nõ ſint: Quia aduerſarii inſanire dicũtur: con/ cͤ
tra apoſtolos: uel iuxta hebraicum eſſe cõſumpti: Iccirco autem timere nõ debes: quia ego appræ- cmit
hendi manum tuam: qui dico tibi: ne timeas: ego adiuui te. Noli timere uermis Iacob qui mortui ns

eſtis iſrahel:ſiue ut.lxx.panciſſimi ex iſrahel. Hoc quod poſuimꝰ: ego adiuui te:noli timere uermis H
Iacob.lIn.Ixx.nõ habetur. Vermis autem qui hebraice dicitur TOLATH. propter humilitatẽ atq;
cõtemptũ uocatur apoſtolorum chorus: Imitãs Saluatorem qui loquitur in pſalmo. Ego ſum uer-
mis & non homo: opprobrium hominum: & abiectio plebis. Sicut enim uermis terram penetrat: ch.

Ita ſermo apoſtolicus pœnetrauit gentium ciuitates: & ingreſſus eſt prius corda duriſſima. Et recte
pauci appellãtur ex iſtahel: quia ad comparationem totius orbis: gentis iudaice pauciſſimi credide “O”MRJ
runt. Quibus in euãgelio dominus loꝗtur. Noli timere grex paruulus. Siue iuxta hebraicum mor/ l
tui ex iſfrahel. Qui cum apoſtolo dicunt: Cottidie morior: Cum xp crucifixus ſum. Viuo autem Ce
nõ ego: uiuit uero in me xp̃ᷣs. Quodq; ſequitur. Ego poſui te quaſi plauſtrum triturãs nouum ha- nd
bens roſtra ſerrãtia. Hoc ſignificat quod prædicatio euangelica conterat aduerſarias poteſtates: & I
ſpetialem nequitiam Eleuatem ſe contra ſcientiam dei: quæ pro uarietate ſuperbiæ mõtes appellã

tur & colles. I Iliſq; ſublatis: & turbinis more diſperſis exultet iſrahel: atq; lætetur in domĩo ſancto
iſrahel. Poſſumus quoq; dicere quod eccleſiaſticus uir habens euãgelicæ prædicationis roſtra ſer-
rantia in plauſtro nouo: quod nequaꝗ operatur in uetuſtate litteræ. Sed in nouitate ſpiritus conte/
rat incredulorum corda duriſſima: ſeparãs triticum a paleis: & montes colleſq; comminuẽs: Ideſt
omnes hereticorum principes: qui comminuti atq; contriti: redigantur in puluerem: & nihil eſſe
doceantur. Vt qui male fuerant congregati: diuidantur in bonum ſuum.

CQ CEgeni ⁊ pauperes querũt aquas ⁊ non ſunt:lingua eoꝛum ſiti aruit:Ego dominus exaudiam

eos:deus iſrahel nõ derelinqua ulos. Aperiam in ſupinis collibus flumina:⁊ in medio campo/
rum fontes. Donam deſertum in ſtagna aquarum:⁊ terram inuiam in riuos aquarum. Dabo 1
in ſolitudinem:cedrũ:⁊ ſpinã:⁊ myvrtũ:⁊ lignũ oliue: MDonaz in deſerto:abietem:vlmũ:⁊ buxũ: MJ
vt videãt ⁊ ſcidt ⁊ recogitẽt:⁊ itelligãt pariter:qꝛ manꝰdñi fec h:⁊ ſcũs iſrael creauit illð. LXX. u
CEt exultabũt pauperes ⁊ inopes:querent enim aquã ⁊ non erit:lingua coꝛum pꝛeſiti exaruit.
ego dominus deus exaudiam deus iſrahel ⁊ nõ derelinquam eos:ſed aperiam in mõtibus flu/ i
mina:⁊ in medio capoꝛum fontes:faciam deſertum in paludes:⁊ ſitientem terram in aquedu/ 1
ctus. Ponã in terram abſq; aqua:cedrum ⁊ buxum:⁊ myrtũ:⁊ cypreſſum:⁊ populũ:vt videt i
⁊ ſciant:⁊ cogitent ⁊ nouerint ſimul:qꝛ manus dommi fecit hec ⁊ ſanctus iſrahel oſtendit.

Gentium populus pauper & tenuis qui nõ habebat ſcientiam ueritatis quærit per diuerſos magi
ſtros: & uaria philoſophorum dogmata aquas ſalubres & nõ inuenit: qa nõ ſüt: lingua eorum ſiti
aruit: ſine lege ac prophetis. Omnem enim iuxta euangelii fidem ſubſtantiam ſuam in medicos cõ n
ſumpſerat: & a cruore idolatriæ & ſanguine uictimarũ nõ poterat liberari. Propterea dominus de
nõ eos pœnitus dereliquit: nec in æternum perire paſſus eſt. Sed aperuit in ſupinis collibus: ſiue in
montibus flumina: & in medio camporum fontes. Quæ flumina ex illo fluuio duxere principiu: .
qui in pſalmis legitur: Fluminis impetus lætificat ciuſtatem dei. Et in alio loco. Fluuius dei repletꝰ
eſt aquis. Quæ aquæ & fontes de illo fonte manarunt: ꝗ per Hieremiã loquitur. Me dereliquærunt
fontem aquæ uiuæ: Et ſupra in hoc eodem ꝓpheta dicitur: Bibent aquã de fontibus dñi ſaluatoris
De ꝗbus in pſalmis canitur. Bndicite deum: dñm de fontibus iſrahel. Et poſuit inꝗt deſertũ in ſta/
gna aquaꝑꝶ: & terra ininàâ in fiuos aquaꝑ. De ꝗbus aqs & ſaluator in euãgelio myſtico ſermõe di/-
cebat. Qui biberit de aqua mea quã ego dabo ei: nõ ſitiet in gicrlunneSedl aqua quam ego dedero
ei fiet in eos fons aquæ ſalientis in uitam æternam. Et iterum: ſi ꝗs ſitit: uẽiat ad me & bibat: Qui
biberit de aqua quã ego dabo ei: flumina de uẽtre eius fluent aqᷓ uiuæ. Hoc auũt ĩquit euãgeliſta
cebat:de

Super Eſaiam.

cebat de ſpiritu ſancto quem credentes in eo accepturi erant: Quia ĩgitur deſerta quondam eccleſiæ
in multitudo aquis uitalibus fuerat irrigata: Propterea iuxta-Ixx. naſcutur in ea cedrꝰ & buxus: & myr
Kãj tus & cypariſſus: & populus. iuxta hebraicum & cæteros ĩterprætes. cedros. ſetta. & myrtus. & lignũ
ne oliuæ: & abies. & ulmus, & buxus ſimul: Quæ uarietates arborũ: diuerſitatem ſignificant gratiæ ſpi
ritalis: Et quia omnibus natura earum nota eſt. de ſetta tantum hebraicum diſſeramus: quam ſpi-
nam theodotio ttanſtulit: Eſt autem genus arboris naſcentis in heremo ſpinæ albæ habens ſimili-
N tudinem unde omnia ligna in archæ & tabernaculi facta ſũt inſtrumento:quæ appellatur ſettim/
Ju Quod lignum ĩputribile & leuiſſimũ omniũ lignorum: tam in fortitudine: quam in nitore ſolidi
acln tatem ſuperat & pulchritudinem: Cedrus autem & cypariſſus: & myrtus odoris optimi ſunt & im/
Ahann putribiles: Vmus quoqʒ & populꝰſiue buxus: uel maritandis uitibus mugitur: uel ad diuerſa opa ap/
gen tiſſimæ ſunt:Hæc autem omnia pariter ponuntur in ſolitudine: ne ſaltem una corda de cythara do
un i mini & aliqua uirtus gratiarum eccleſiæ deeſſe uideatur. Vt omnes intelligant: & pariter mente co
amiin gnoſcant, quia manus domini hæc uniuerſa perfecerit: ut in ariditate gentium inuenirent᷑ fluenta
umern uirtutum: & in terra quondam deſerta plenaq; ſalſuginis: cedrus & cypariſſus & aliæ arbores naſce/
erumt rentur quarum ſublimitatem & uerticẽ ad cæleſtia feſtinãtem illuminaret lignum oliuæ: quod nu
kdclin trimentum lucis eſt & laborantium requies.
urcot, ¶ C Pꝛope facite iuditium veſtrũ dicit dñs:afferte ſi quid foꝛte habetis dixit rex iacob:accedãt
appre⸗ 2 nũtiẽt nobis quecũq; ventura ſunt:pꝛioꝛa que fuerũt nuntiate:⁊ ponemus coꝛ noſtrũ ⁊ ſciemꝰ
mormi nouiſſima eoꝛũ:hec que ventura ſunt indicate nobis:annũtiate que ventura ſunt in futurũ:ꝛ ſcie
eWerm mus ga dii eſtis vos:Bene quoqʒ:aut male ſi poteſtis facite ⁊ loquamur ⁊ videamꝰ ſimul: ecce
ain vos eſtis ꝓ nihili:⁊ opꝰ veſtrũ ex eo qð nõ eſt abbominatio eſt qui elegit vos. LXX. .
lumwer CJurxta eſt inditiũ veſtrũ dicit dũĩs deꝰ venerũt appꝛopinquauerunt cõſilia veſtra dicit rex ia/
perenr cob:Appꝛopinquent ⁊ annũtient nobis que ventura ſunt:aut pꝛioꝛa que erant dicite: Et appo/
ulini nemus ſenſum:⁊ ſciemus que ſint nouiſſima:Aentura quoqʒ dicite nobis:⁊ nuntiate que futu/
ieic ra ſunt in nouiſſimo:⁊ ſciemus qm̃ dii eſtis:Benefacite ⁊ male:⁊ admirabimur:⁊ videbimꝰ ſi/
umnon⸗ mul vnde ſitis vos:⁊ vñ ſit opus veſtrũ de terra abhominationũ elegerunt vos.
en CQuoniam ſupra diximus duplicem eſſe iacob & iſrael:non credentium atq; credentium in domi
wunt⸗ no ſaluatore:Ita uocatis gentibus & in deſerto quõdã eccleſiæ erũpẽtibus fluuiis fontibuſq; & mi
tend rũ in modũ comante uarietate arborum cunctis ubertate pleniſſimis: qui in chriſtũ ex gentibus cre
mrli dere noluerunt prouocantur ad iuditium: ut reſpondeant cur uidere:& ſcire: & recogitare: & intelli
O an gere noluerĩt: quia manus domini iſta fecerit: & ſanctus iſrael creauerit uniuerſa: accedãt inquit ido
ute⸗ la ueſtra ꝗᷓ putatis eẽ fortiſſima: uel afferte ſi ꝗd forte habetis in uobis: & ueſtra aperite cõſilia: qua

ratione conſenſu nolueritis apertam ſuſcipere ueritatem: Simulq; ſit apoſtropha ad ipſa idola quæ
inſenſibilia ſunt: & nec audiendi: nec reſpondendi poſſident facultatem:⸗Dicite ĩquit nobis uel præ

Wa

16 terita uel futura: & ex rerum euentibus ueſtram potẽtiam demonſtrate: Hoc autem ſignificat quod

me poſt aduentum chriſti omnia idola conticuerint: Vbi apollo delſficus. & loxias deliuſq;: & clariꝰ: &
Ncln ctera idola futurorũ ſcientiam pollicẽtia: quæ reges potentiſſimos decœperũt: Cur de chriſto ni
n hil potuere prædicere: Nihil de apoſtolis eius: nihil de ruinis & abolitione templorum: Si ergo ſuũ
Dobo interitum non potuere prædicere: quõ aliena: uel mala: uel bona poterunt nuntiare: Quod ſi ali-
rx⸗ quis dixerit multa ab idolis eſſe prædicta: hoc ſciendum quod ſemper mendatium iunxerint ueri-
1 tati: & ſic ſententias tẽperarint. Vt ſeu boni ſeu mali quid accidiſſet utrũq; poſſet ĩtelligi: Vt eſt illud
. 1. Pyrri regis epirotarum. aio te eacida. romanos uicere poſſe: & crœſi crœſus perdet halui tranſgreſ
nn ſus maxima regna: Aliud quoq; ſignũ eſt idola deos non eſſe quod nec bene poſſint facere nec ma
hsfi⸗ le:Non quo idola uel demones aſſidentes idolis mala ſæpe non fecerit: ſed quo niſi cõceſſa eis fue
ech⸗ rit poteſtas a dno:hoc facere non poſſint: Deniq; in euãgelio depræcãtur: ut habeant poteſtatem in
ſiel porcorum grægẽ: Et in iob legimus: Abſq; dñi iuſſione uiri ſancti ne iumenta quidem & poſſeſſio
4. nes ualuiſſe diſperdere: Nec mirũ hoc de deo: cum etiam apoſtolꝰ paulus tradat quoſdã ſatanæ ut
vng diſcant non blaſphemare: Siue hoc dicendũ: quod muta ſimulachra hominum & inſenſibilia: nec
mumn bene poſſint facere:nec male:nec præterita noſſe nec futura:quia ex nihilo ſint & ex eo quod nõ eſt
cgi & non tam ipſa quã ille qui ea colat abhominatione condignus ſit: ldola enim gentium argẽtum
noc⸗ & aurũ opera manuũ hominũ: Os habent & nõ loquẽtur: & cætera: Quomò ergo poſſunt ſcire &
Nen nũtiare uẽtura: aut narrare pᷣterita: & benefacere uel male:q̃ nec hominũ ſenſũ habẽt:nec brutorum
ihĩ aĩãtiũ nec intereſt: de qua materia facta uideantur: cũ uniuerſa terrena ſint.
CSuſcitabit ab aquilone ⁊ venit ab oꝛtu ſolis:vocauit nomen meum ⁊ aducet magiſtratꝰqua/
unt ſi lutum ⁊ velut figulus conculcãs humum:Quis annũtiabit ab exoꝛdio vt ſciamus:⁊ a pꝛinci/
vons pio vt dicamus:iuſtus eſt ⁊ non eſt:neqʒ annuntians:neqʒ pꝛedicens:neqʒ aundiẽs ſermones ve
nt ſtros: Pꝛimꝰad ſyõ dicet ecce adſũ:⁊ hieꝛuſalẽ euãgeliſtã dabo:⁊ vidi ⁊ nõ erat neqʒ ex iſtis ꝗſ
ec, ꝙỹ ꝗ iniret cõſilium.⁊ iterrogatus reſponderet uerbu: Ecce omnes iniuſti ⁊ uana opera eoꝛum
un uentus ⁊ inane ſimulachra eoꝛum. LxXxx. Dð
CEgo ãt ſuſcitani eũ ꝗ ab aglone eſt:⁊ ꝗ ab oꝛtu ſolis nuocabunt᷑ nomini meo: Neniant inci⸗
=
cc⸗

Liber. xii.c. xlii.

pes ⁊ ſicut lutũ ſiguli:t ſicut figul cõculcãs lutũ:qs dni annuntiabit vobis ea que a pꝛicipio ſũt
vt cognoſcamus ea qͥ in futuro ⁊ dicemus ga verbũ ſit:non eſt ꝗ pꝛedicat neqʒ qui audiat verba
veſtra:pꝛicipiũ ſyõ dabo:⁊ hieruſalẽ cõſolaboꝛ in via:nã de gẽtibꝰnullus eſt ⁊ de ſimulachris nõ

erat qui annuntiaret:⁊ ſi interrogauero eos vnde eſtis:non reſpondebunt mihi:Sunt enim fa⸗

ctoꝛes veſtri:⁊ fruſtra ſeducunt vos.
C Adhuc contra idola loquitur: & eos qui poſt aduentũ chriſti ea relinquære noluerunt:llliſq; per/
manẽtib“ in errore:ipſe ab aquilone ſuſcitaſſe ſe dicit populũ nationũ: Ab aquilone enim exarde/
ſcent mala ſuper oẽs habitatores terræ: Et ad hieremiam dicitur: Quid tu uides hieremia? & ille re-

ſpondit: Ollam ſuccẽſam: & faciem eius a facie aquilonis: Suſcitantur autem ab aquilone ut credat
in eum quia uenit ab ortu ſolis: De quo ſupra legimus: Quis ſuſcitauit ab onẽte iuſtum ſiue iuſtiti

am: Et in alio loco: Ecce uir oriens nomen eius: qui uocauit eos nomine meo ut derelictis ſimu//

lachris:unũ colant deũ:Ipſe enim loquitur in euangelio: Ego ueni in nomine patris mei & nõ ſu
ſcepiſtis me:alius ueniet in nomine ſuo:& ſuſcipietis eum: Ipſe principes & ma giſtratus & omnẽ
mundi ſuperbiã conculcabit: & ſubicienturei quaſi lutum figulo: ut faciat ex eis aliud uas in hono
rem:aliud in contumeliam: Hæc quæ ego iuxta conſuetudinẽ prophetalẽ feciſſe me dico: quaſi iã

pterita ſint: uel iuxta ſymachũ futura polliceor: Nullus demonũ & idolorum poteſt prædicere: un

de oracula cuncta tacuerunt: quia nemo eſt qui annuntiet: nemo qui audiat:Dum bruta prius cor

da gentilium intellexerũt errorem ſuũ & falſa uaticinia reliquerunt: Priuſq; dominus loquætur ad

ſyon ideſt eccleſiam ſuam & dicet ei: Ecce adſunt filii tui quos tibi per meam donaui fidem: Signimi

cat autem apoſtolos qui in toto orbe euangelium prædicarunt: Syon & hieruſalem nominibus
differunt cæterum ut una urbs: ſic & una eccleſia eſt: Omnes igitur gentes quæ idolorum ſecuntur

ertorẽ: interrogẽtur a nobis: ut reſpondeant unde ſint: Et hæc erit uniuerſarũ reſponſio: quod om/

nes uanitatem Equanru & uẽtos:& adorẽt opera manuũ ſuarũ: Quicqd de idolis & gẽtibus dixi-
mus: referamus a

nuntiãte: & mõſtrante eis ueritatis uiam: ipſi ſequantur errorẽ: & uento ac turbini comparentur: he
brei ſuſcitantur ab aquilone: & uenire ab hortu ſolis aſſyriũ interpᷣtantur & pſam qui uenerunt hie-
ruſalẽ: & omnes principes illius cõculcauerint: nullũq; idolorum quæ colebant hoc ſcierit eſſe uen
turum:niſi ſolus domin q ultus eſt eos pro peccatis ſuis.
ů CAPIIVLVM.: XLII.
CEcce ſeruus meus ſuſcipiã eũ:electus meus cõplacuit ſibi in illo anima mea:dedi ſpi/

Aaietur foꝛis vox eius:calamũ quaſſatum nõ cõteret:⁊lignuzs fumigans nò extiguet:In

legem eiꝰ inſule expectabunt. LXX.

CNJacob puer meus aſſumam eum.iſrael electus meꝰ ſuſcepit eum anima mea:Bedi ſpirituʒ
meũ ſuper eũ:iuditium gentibus educet nõ clamabit:neq; dimittet:nec audietur foꝛis vox eiuns

Calamũ fractũ nõ conteret ⁊ lignum fumigans non extinguet:Sed in veritate equcet iuditiuzʒ
ſplendebit ⁊ non conteretur: donec ponat ſuper terrã iuditium ⁊ in nomine eiꝰ gẽtes ſperabũt.

lacob & iſtael in præſenti capitulo non habentur: quod nec matheus euãgeliſta poſuit ſecutꝰ he/
braicam ueritatẽ: Hoc dicimus in ſuggillationẽ eorum ꝗ noſtra contẽnunt: De quo plenius in ma-

thei cõmentariolis: & in libro quem ad agalſiam nuper ſcripſimus diſputatũ eſt: Et interĩ notãdum
quod ubi de apoſtolorum ſcribitur choro: & iacob & iſrael ſemen appellẽtur abrahã: Quibus qua/

ſi hominibus ac ſeruis cõſequẽter dicatur: Noli timere uermis iacob & paruulus numero iſrael: ubi
autẽ de chriſto eſt uaticiniũ abſq; iacob & iſrael legitur:Ecce ſeruus meus ſuſcipiã eũ: electus meus
cõplacuit ſibi in illo aĩa mea:Et in conſequentibus: Dedi te in teſtamentum generis: in lucem natio
num: Aperire oculos cecoꝶ: & deducere de uinculis alligatos: & de domo carceris habitantes in te
nebris: Nec miꝶ ſi ſeruus uocetur factus ex muliere factuiq; ſub lege: Qui cũ in forma dei eſſet: hu-

miliauit ſe formã ſerui accipiẽs & habitu ĩuentus ut homo: in quo complacuit ſibi anima dei: Cer-

nens in illo omnes eẽ uirtutes: Immo ipſũ eẽ dei uirtutem atqʒ ſapiẽtiã: Dedi inquit ſpiritum meũ

ſuper eũ: ꝗ deſcendit in ſpetie colũbæ: iuditiũ gentibus proferet:quod antea neſciebãt: Non clama
bit: erit enĩ mitis atq; manſuetus: & nõ accipiet perſonã in iuditio:ſiue non leuabit: ſubauditur in al

tum uocẽ ſuam: Vel iuxta ſymachum non decipietur: omnes ĩſidias diaboli intelligẽs: aut ſecun-

dum. Ixx. nõ relinquet populũ ſcilicet iudæoꝑꝶ: Vocans eu ad pœnitentiam: Nec audietur foris uox

eius: neq; enĩ extra galileã atq; iud æã in aliis gẽtibus euãgeliũ prædicauit: Qd ſi legimus fuiſſe eů

in terminis tyri & ſydonis: ſiue ĩ cõfinio cæſareæ philippi: ꝗᷓ nüc uocatur paneas: tamẽ ſciẽdũ nõ eẽ

ſcriptũ: qd ipſas ĩ greſſus ſit ciuitates: Calamũ quaſſatũ ſiue cõfractũ non conteret: Cũctis. n. placabi
lis erit: & ueniã dabit peccatoribꝰ: dicẽs ad mulierẽ: Confide filia:dimittentur tibi peccata: & lignũ
fumigans ſiue ut cæteri trãſtulerũt: obſcurũ atq; tenebroſũ non extinguet: ꝗ uicini erant extinctio/
ni dñi clemẽtia ſeruabũtur: quæ ſup iudæis & nationibus in ſupradictis opuſculis diſſernimus: Sed
cum ueritate omnia iudicabit: nequaq metuẽs ſcribas & phariſeos: quos confidẽter hypocritas ap*

pellabat

—

dogmata prauitatis: & ad pricipes eoꝶ hereſiarchas: quod chriſto pacẽ eccleſiæ

ritũ meũ ſuper eũ iuditiuz gentibꝰ pꝛoferet:Mon clamabit:ncqʒ accipiet pſonã:nec an

Dveritate educet iunditiũ:nõ erit triſtis:neqʒ turbulentus donec ponat in terra iuditiũ:=

tua.
nnel
e⸗
C
ne
n⸗
to⸗
ſin
.

Super Eſaiam.

ſchot
dt pellabat: Qd ãt ſeꝗtur: Splẽdebit & nõ cõteretur: donec ponat ſuper terrã iuditiũ: matheus euãge
6 lIiſta nõ poſuit: ſiue ĩter indi tium & iuditiũ media ſcriptoris errore ſublata ſunt: Significat ãt qd re⸗
ſurgens ex mortuis cũctos illuminauerit: Nec morte contritus ſit: donec poneret ſup terrã iuditiũ
l qui loquæbatur in euãgelio: In iuditiũ ego ueni in mũdũ iſtũ: ut nõ uidẽtes uideãt: & uidẽtes ceci
el fiãt.P0 quo nos ĩterpᷣtati ſumus: nõ erit triſtis: neq; turbulẽtus: ſed æqualitatẽ uultus oĩ tẽpore cõ
tut, ſeruabit:qd falſo de ſocrate philoſophi gloriãtur: nũqᷓ eũ plus ſolito nec triſtẽ fuiſſe nec lætũ: ꝓ quo
faͤhr, aqla & theodotio interptati ſũt: Nõ obſcurabit: & nõ curret: donec ponat in terra iuditiũ: Et eſt ſen
ucrti ſus:NQullũ uultus triſtitia deterrebit: nec feſtinabit ad pœnã ꝗ iuditii ueritatẽ ultimo tẽpori reſerua
ltiſtt uit: Qcq; ſeꝗtur: Et legẽ illius inſulæ expectabũt: manifeſtius poſuere. xxx. in nomine eius gẽtes ſpe
blm, rabunt. ꝗᷓ in ſcripturis appellãtur inſulæ: qa ex omni parte pſecutorũ incurſionibus patẽt: legẽ ãt eiꝰ
laͤnͤ nõ q̃ p moyſen data eſt: ſed euãgeliũ ſentiamus:De ſyon enim egredietur lex. & uerbũ dñi de hie-
aom ruſalẽ: De qua lege & hieremias uaticinatur: Ecce dies uenient dicit dis: & ponã teſtamẽtum no/
in hon uũ:nõ iuxta teſtamẽtum qd olym pepigi cũ patribus eorum. 4
eati Cec dicit dũs deus:creãs celos:⁊ extẽdẽs eos:ſirmas terrã ⁊ qͥ germinantur ex ea:dãs flatuzʒ
lcenenn populo ꝗ eſt ſuꝑ eã:⁊ ſpirituʒ calcãtibus illa:E go dñnis vocaui te in iuſtitia:ꝛ appꝛehẽdi manum
rinsco tuã:⁊ ſeruaui:⁊ dedi te in fedꝰ populi:in lucẽ gẽtiũ:At aperires oculos cecoꝛũ:⁊ educeres de cõ
Eturad cluſione victos de domo carceris:ſedẽtes in tenebꝛis:? vmbꝛa moꝛtis:ego dñs hoc eſt nomen
Signi meũ:Gloꝛiã meꝗ alteri nõ dabo:⁊ laudẽ meã ſculptilibꝰ: q̃ pꝛima fueraãt ecce venerũt:noua quo
wümdu qʒ ego annũtio: Anteqᷓ; oꝛiantur audita vobis faciam.
ſecunn Incertũ erat ꝗs ante dixiſſet:ecce ſeruus meus ſuſcipiã eũ:electus meus cõplacuit ſibi in illo anima
don, mea: Dedi ſpiritũ meũ ſup eũ: iuditiũ gẽtibus ꝓferet:Poſt cõdẽnationẽ. n. idoloꝶ ſubitꝰ? ſermo pro
burci⸗ ruperat: Ecce ſeruus meus: & reliqua qᷓ nos ex pſona patris ſup chriſto interpᷣtati ſumus: Itaq; ne reli
eclee quæret ambiguũ ꝗs ſuperiora dixiſſet. adiũ git & dicit:Hæc dicit dñs deus: Creãs cælos: & extẽdens
tenurte eos: Siue ut. xx. trãſtulerũt: ꝗ fecit cælũ & deſixit illd: Vniuerſitatis igitur creator & dus: ipſe chriſti
Anbehe⸗ ſui pᷣmiſſit aduentum:ꝗ non ſolũ extendit cælos atq; defixit: ſed terra quoq; altera mole firmauit: &
tlleren oĩa quæ naſcũtut ex ea:ut inuiſibilia eius ex his ꝗ facta ſüt intellecta cõſpiciantur: Sempiterna quo/
uirtus illius & diuinitas ꝗ ſpiramen ommibus dedit q uerſantur in terra. lege prima mortaliũ: In
Sfflauit enim deus in faciem adã ſpiritũ uitæ: & factus eſt in animam uiuẽtẽ: Spiritũ autem his pro
ſi prie ꝗ calcãt terrã: & ſapiẽtiã carnis ſuæ ſubitiũt poteſtati:llle igitur cuius tãta præconia ſunt hæc
iRen ad eũ locutus eſt: cuius legẽ inſulæ præſtolantur & gẽtes: Ego dns uocaui te in iuſtitia: De quo ipſe
W loqtur in euangelio: Pater iuſte mundas te ignorat: ut eſſes nõ ſolũ iudæoꝶ ſed & gentium deꝰ :&
apprehẽdi manũ tuam: ꝗqa quicꝗd operatur filius: operatur & pater: Et ſeruaui te: ꝗ Oĩa ipᷣe cõſeruas:
uuäu Et dedi te in fœdus populi iſrael: cui te uẽturum ante ꝓmiſſeras: Et in lucẽ gẽtium: quæ ſedebãt in
HKM tenebris & in umbra mortis. Vt aperires oculos cæcorũ ꝗ deum antea nõ uidebant: Et educeres de
ftm cõcluſione uinctos:funibꝰ enim peccatorũ ſuorum unuſqſq; cõſtrin gitur: Et in euãgelio quã ſata/
ſchis nas uinxerat ſoluit dñs: De domo carceris ſedẽtes in tenebris. ꝗ in erroris nocte & caligine uerſabã
lumm tur: Qdq; infert: Ego dñs deus:Hoc eſt nomen meũ: Gloriam meã alteri nõ dabo: nõ excludit filiũ
emhit cui dicenti in euangelio:Pater glorifica me gloria quam apud te habui prius quà mundus eẽt: Ip⸗-
u he ſe reſpõdit:Et gloriſicaui:& gloriſicabo: Neq; enim dixit: Gloria meã nulli dabo: qd ſi dixiſſet: exclu
nma, ſiſſet & filiũ:Sed gloriã meã alteri nõ dabo: pᷣter te cui dedi: cui daturus ſum: Vñ proprietatẽ ſanctæ
idum ſcripturæ uehemẽter admiror: qd uerbũ oẽs ĩterpᷣtes uoce cõſona trãſtulerũt alterũ:Qui ĩ mul
1sgu, tis aliis ſoliti ſunt diſcrepare: Vt autẽ ſciamꝰ p hãc ſentẽtiã nõ excludi filiũ: ſed idola: ſequẽtia uer-
elvri ba teſtãtur:Et laudẽ meã ſculptilibus:Pro quo.Ixx.nec uirtutes meas ſimulachris: Cũ enim chriſtus
men dei uirtus ſit: deiqʒ ſapientia: oẽs in ſe uittutes continet: Sequitur: Quæ prima fuerũt ecce uenerunt
nntt Et eſt ſenſus:Quæ locutꝰ ſũ quæ p moyſen ꝓphetaſqʒ pollicitus: Vniuerſa cõpleta ſũt: Nũc autem
teznt annuntio uobis euangeliũ: Vocationẽ gẽtiũ: Paſſionè chriſti: nouitatẽ fidei: Vt quomõ priora cer-
lerhe nitis rebus expleta:ſic & ea qᷓ nüc polliceor credatis eẽ uentuuna. ́?YJUD
¶CCanite deo cãticũ nouuzʒ:laus eiꝰ ab extremis terre:gꝗ deſcẽditis in mare:⁊ plenitudo eius in
nei ſiuule ⁊ habitatoꝛes earũ leuet᷑ deſertũ ⁊ ciuitates eiꝰ in domibus habetur cedar: Zaudate habi⸗
hchmt tatoꝛes petre:de vertice mõtiũ clamabũt: Ponẽt dño gloꝛiã ⁊ laudẽ eiꝰ: in iſulis nũtiabunt:do
Nin minus ſicut foꝛtis egrediet᷑:ſicut vir pꝛeliatoꝛ:ſuſcitabit zelũ:vociferabit᷑:: clamabit ſuꝑ inimi/
.ann cos ſuos confoꝛtabit᷑:Tacui ſempꝑ ſilui patiẽs fui.ſicut patiensloquar:diſſipabo ⁊ abſoꝛbebo:ſi⸗/
uor mul deſertos faciã mõtes ⁊ colles::⁊ omne gramẽ eoꝛũ exſiccabo:Et ponã flumina in inſulas:⁊
ſeei ſtagna arefaciã:Et educã cecos i viã quã neſciũt:⁊ in ſemitis quas ignoꝛãt ambulare eos faciã
ͤͦei ponã tenebꝛas coꝛã eis in lucẽ ⁊ praua in directa:hec verba feci cis:⁊ nõ dercliꝗ cos:cõuerſi ſũt
cbi retroꝛſũ cõfũdãtur cõfuſiõe ꝗ cõſidũt in ſcniptili:gꝗ dicũt ↄflatili:vos du nfi. LXX.
igi CCantate dño cãticũ nouũ:pꝛicipatꝰ eiꝰ gloꝛiſicat:⁊ nomen illius a ſũmitate terre:m deſcen/
to⸗ dunt in mare ⁊ nauigant in eo inſule ⁊ habitatoꝛes eaꝛum:lctare deſertũ:⁊ vici eius:ville ⁊ habi
K tatoꝛes cedar: letabunt᷑ ꝗ habitant in petra:de ſummitate montiũ clamabuñt:Dabunt deo glo/
ꝛiam virtutis eius in inſulis nuntiabunt.Dũs deus virtutũ egrediet ⁊ conerct! bellum: ſir uſcita

e

WM

¶. iber. xii.c.xlii.

gegt
nit ʒelum ? clamauit ſuper inimicos ſuos cũ foꝛtitudie tacuia pꝛincipio:MNũ ſemper tacebo ⁊ ſu ſen
ſtinebo:ſicut pariens patiẽter egi:erũpam ⁊ arefaciam:ſimul vaſtabo montes ⁊ colles:⁊ omne ſen
fenum eoꝛum arefaciã: Et ponam flumina in inſulas:? paludes ſiccabo:Et adducam cecos per ſche
viam quã neſciunt:⁊ ſemitas quas ignoꝛauerũt calcare eos faciam:fac d eis tenebꝛas in lucem CG
7 pꝛaua in directa:hec verba faciã illis ⁊ nõ derelinquã eos:ipſi vero cõuerſi ſũt retroꝛſũ:cõfů⸗ ſitun
dimini cõfuſiõe ꝗ ↄſiditis ſuꝑ ſculptilibꝰ:ꝗ dicitis ↄflatili vos eſtis dii noſtri. . eii
CQui prius dixerat: quæ prima fuerant ecce uenerũt: noua quoq; ego ann untio: anteq̊ oriantur au/- pohe
dita faciã uobis & ſe promiſſerat qdi gnorabant eſſe dicturum: Quæ ſint illa noua ſequẽti ſermone gert
teſtatur: Apoſtolis præcipiens & apoſtolicis uiris ut canant canticũ nouum nequaqᷓ in uetuſtate lit inw
teræ ſed in nouitate ſpiritus: Nec ſolũ in ueteri ĩſtrumẽto:ſed in nouo: & laus eius penetret uſq; ad Po
extrema terræ A ſũmo enim cæli egreſſus eius: & uſq; ad ſũmum illius occurſus eius:in omnem ter it
ram exiit apoſtolorum ſonus: & in terminos orbis uerba eorũ: Siue iuxta. lxx. glorificate nomẽ erꝰ tun
in terminis terræ: ut in uniuerſo mũdo chriſti nomẽ annuntietur in gentibus: qui ſint ãt iſti ꝗ cane C
re debeant canticum nouum: ſequentia uerba teſtantur: Qui deſcenditis inquit mare & nauigatis lun
illud:ſiue plemtudo maris: Apoſtolos eni uidens ieſus in littore iuxta mare geneſaret reficientes n
retia:uocauit & miſit in magnum mare: ut de piſcatoribus piſcium faceret hominum piſcatores: ꝗ s.
de hieruſalẽ uſq; ad illiricũ: & hiſpanias: euangelium præ dicarũt: capiẽtes in bræui tempore ipſam ceel
quoq; romanæ urbis potẽtiã: Vel certe deſcenderunt in mare & nauigauerunt illud tempeſtates & m
perſecutiones iſtius ſeculi ſuſtinentes: Inſulas quoq; & habitatores earum: uel diuerſitatẽ gentiũ in
tellige: uel eccleſiarũ multitudinẽ: Leuet ĩquit deſertum & ciuitates eius uocem ſuam: De qua & ſu n
pra diximus: ſiue lætetur deſertum & uici eiꝰ: & cedar quæ quondam inhabitabilis fuit regio trans o
arabiã ſaracenorũ: & habitatores petræ: quæ & ipſa urbs paleſtinæ eſt: Hoc autem ſignificat: quod
gentium populus deſertus prius notitia dei: & idolatriæ erroribus obligatus: ad laudes domini 1
conuertatur: Siue quia cedar interpᷣtantut tenebræ & iuxta apoſtolum petra chriſtus: præcipitur cũ hon
ctis credentibus: ut q ante erant in tenebris & nũc credunt in domino ſaluatore: de uertice montiũ u
clamitẽt:& aperte prædicent chriſtum: Quibus & ſupra dictum eſt: in montẽ excelſum aſcende qui be
euangelizas ſyõ: Eleua in fortitudine uocem tuã ꝗ euangelizas hieruſalem: & ponam gloriam eius
in inſulis de quibus prius diximus: Deſcribitq; ſermo propheticus glorioſũ ſaluatoris aduentũ: de
quo & paulus apoſtolus loquitur: Secundum illuminationem gloriæ magni dei: & ſaluatoris no-
ſtii ieſu chriſti: & eum uiro fortiſſimo cõparat:qui pugnaturus ſit contra aduerſarios ſuos: & ſuſcita
turus zelum: De quo & in cantico deuteronomii prophetatum eſt: ipſi me zelare fecerunt in eo ꝗ
non erat deus:Et irritauerũt me in idolis ſuis: & ego zelare eos faciam in gente que non eſt: & in gẽ
te ſtultiſſima irritabo illos: Vociferabitur quoq; & clamabit contra inimicos ſuos: aperte eorũ in/
fidelitatẽ reprobans: & cum clamore pronũtians: Tacui ſemper ſilui: patiens fui: Siue ut. Ixx. tranſtu
lerunt:Tacui nũquid ſemp tacebo:Vt impleatur illud quod per ſalomonem dicitur: Tempus tacen
di: & tempus loquendi: Et eſt ſenſus: Diu uos delinquẽtes ſæpe portaui: Sed quia ante tacueram. ne
quaqᷓ ultra reticebo: t quo modo pariens in lucem profudit inſantem: & apertum facit eſſe quod
prius clauſum in uiſceribus tenebatur: Sic ego dolorem meum: & diſſimulationem quam ſemp ha
bui ſuper ſceleribus ueſtris nunc ꝓferam & diſſipabo ueſtra conſilia: Vno quoq; tempore abſorbe/
bo umuerſam gẽtem: & omnem ſuperbiam montium: tumoremq; cõſiliorũ ueſtrorum: & fœnum
de quo ſupra dictum eſt: Vere fœnum eſt populus: Ideſt tam principes quam uulg“ ignobile in de/
ſertũ redigam: Quod in. xx. de theo dotionis æditione additum eſt: quia hæc uerba tacuerũt: cũq; P
uos a capite uſq; ad pedes exiccauero atq; deleuero: tunc flumina doctrinæ meæ in inſulis genti àA
um currere faciam: & ſtagna ueſtra ſiue paludes redigã in ariditatem: Vt in gentibus ſit ſcientia ſcni k
pturarum: & in uobis doctrinæ ariditas: Ducamq; cæcos per uiam quam ante neſciebant: De quibꝰ
& ſupra legimus: dedi te in fœdus populi: in lucem gẽtium ut aperires oculos cæcorum: Hii ducẽ- D”
tur per uiam: de qua chriſtus loquitur: Ego ſum uia:ſiue uiam ſciẽtiæ dei: & per ſemitas prophetales “

ambulare eos faciã: Tũc tenebræ eorum mutabũtur in lucem: & praua uertentur in recta: Vt intelli-
gant q legunt: & cordis oculis clarum in ueteri teſtamento chriſti lumen aſpitiant: Simulq; infert: H
hæc uerba ꝗ feci: ſiue faciã eis nequaꝗᷓ ultra futura promittens ſed qᷓ ante promiſſeram reddens: Me
autem iſta dicẽte cõuerſas eſt retrorſum populus iudæorum: ut non crederent promittenti: & in ſu .
is confunderentur erroribus: & negligerẽt ſponſionem dei qui idolis ante crediderant: Siue cum .
intrauerit plenitudo gentium: tunc etiã iſrael populus cõuertetur: & pœnitebit eum erroris ſui per
quem idolis ante ſeruierat: Aut certe poſt uocationem gentium reuertetur ad principium: ut dicat
omnes gentes qᷓ poſt euãgeliũ credere noluerũt:in ſuis idolis cõfũdẽdas. — ””
CSurdqdi audite:⁊ ceci intuemini ad videndum:Quis cecus niſi ſeruus meus:⁊ ſurdus niſi ad
quem nuntios meos miſi:Quis cecꝰniſi ſeruus domini:qui vides multa nonne cuſtodies:q aꝑ
tas habes nonne audies:Et dominus voluit vt ſanctificaret eum ⁊ magnificaret legem:⁊ extol-/
leret:Ipſe autem popnlus direptus atqʒ vaſtatus:Laus iuuenum omnes:⁊ in domibus carce
rum abſconditi ſunt: Facti ſũt in rapinam nec eſt qui eruat ĩ direptionem:= nõ eſt urnienr id
e: Ruis eit

Super Eſaiam.

htrtt de qnis eſt in nobis ꝗ audiat hoc:attendat ⁊ anſcultet futura:Quis dedit in direptionẽ iacobꝛ
chſe iſrael vaſtantibus:MHõne dñs ipſe cui peccauimus:⁊ noluerunt in vus eius ambulare:⁊ non au/
ishr dierũt legem eius:Et effudit ſuper eũ idignationem furoꝛis ſun foꝛte bellum ⁊ combuſit eum
hen in circuitu ? nõ cognouit:⁊ ſuccẽdit eũ:⁊ nõ intellexit. LXX.
