ctas gentes: quomodo cecidiſti in terram & contritus es⸗Deſtructa eſt niniue ciuitas tua ſpecioſa &
potens: In qua tantum tibi imperium præſumebas: Vt filio quoq; dei auderes dicere: Hæc oĩa tradi
ta ſunt mihi:ſi procidens adoraueris me dabo tibi ea:Dormitauerunt paſtores & reguli tui: qui nõ
paſcebant homines in ſalutem: ſed nutriebant eos interfectiõi tuæ: ut ſaginatiores hoſtias deuora
res: Omnis populus tuus & turba populorum: quæ te quondam colebat deſeruit urbem tuã:& cõ/
fugit ad montes: & ſe ſub apoſtolorum chriſti atq; doctorum latibulis collocauit: & interim null?
tuorum ducum eſt: qui turbam tuam quondã ad ſe reuocet: plaga tua & uulnus tuũ toto orbe per
ſonuit:Omnes inſultauerunt tibi: quia quondam fuerant ſupplantatiõe decepti: Aut nullus enim
aut paruus numerus eſt: quem non tu aliquando deceperis: & per quem non tranſierit malicia tua:
& notandum quod in quocunq; ſteterit malicia diaboli non poſſit inſultare ruinæ eius & uulne
xri: cum ſit de paſtoribus & populo regis aſſyrii:Sed in quocunq; pertranſierit: ille inſultet ei: & bo/
nis operibus atq; directis: quaſi manus ſpper eum concrepet: Et congrue iuxta hebraicum quidem
hucuſq; de mõdi ruina dictum eſt: Nouiſiime de ipſius quoq; diaboli: qui princeps mundi fuit: Mũ
dus enim in maligno poſitus eſt: plaga & uulnere prædicatur: Apud. xx. autẽ ad huc αα7σιε1α1
ideſt admixtitiũ mundi dicitur: quod paſtores eius dormierint: & ut dormirent a rege ſint aſſyrio
conſopiti: atq; ita fit ut dum apud eos deſcribitur: quid aſſyrius exercuerit inter alteros: & non quid

Iſa..4.c.

ipſe patiatur: de diaboli uulnere & plaga & interfectione ſit tacitum: Vhe itaq; his qui peruerſarum

octrinarum magiſtri ſüt in niniue: Et congrue ad eos dicitur dormitauerunt paſtores tui: dederũt

enim ſomnum oculis ſuis: & palpebris ſuis dormitationem: & propterea non inuenerunt locũ do

mino: meq; tabernaculum deo Iacob: Nec audierunt de ephrata ideſt frugifera eccleſia: nec inuene
runt eam in condenſis ſiluarum: Non ſolum autem paſtores mixtitios & locuſtæ quæ iĩminẽte gla
cie: ſed & in ſepibus dormitauerunt: Sed a rege quoq; ſunt aſſyriorũ conſopiti: Scit enim rex aſſy-/
rius non poſſe ſe oues decipere niſi paſtores ante conſopierit: Semper diaboli ſtudium eſt uigilan/
tes animas cõſopire:Deniq; & in paſſione domini apoſtolorum oculos graui ſopore præmit. quoſ
ſaluator ſuſcitans ait. Vigilate & orate ne intretis in tentationem: & rurſum: quod uobis dico om-
nibus dico uigilate: Et quia non ceſſat ſemper conſopire: uigilantes. quoſcunq; ille deceperit: &
quaſi ſuaui & pernicioſo carmine ſyrenarum illexerit ad dormiendum: excitat ſermo diuinus
& dicit: Surge qui dormis: & eleuare & illuminabit te chriſtus: In aduẽtu ergo chriſti & ſermo
nis dei: & doctrinæ eccleſiaſticæ: & conſumatiõis niniue ſpecioſiſſimæ quondam meretricis eleua
bitur & properabit populus: qui ſub magiſtris ante fuerat conſopitus: & ibit ad montes ſcriptura/
rum:ibiq; inuenit moyſen & I eſum filium Naue:Montes noui teſtamenti apoſtolos & euangeli/-
ſtas: & cum ad tales montes confugerit: & in huiuſcemodi montium fuerit lectione uerſatus: ſi nõ

Mat. 26. d

inuenerit qui eum doceat: Meſſis enim multa operarii autem pauci: Tunc & illius ſtudium com /

probabitur: quia confugerit ad montes & magiſtrorum deſidia coarguetur: Infert enim & nõ erat
qui ſuſciperet:Sequitur: Non eſt ſanitas contritioni tuæ tumet plaga tua: Propterea mixtitius nini-
ue ſanari

Prologus In Abbachuc

ue ſanari nõ põt: qa ſupbiã nõ deponit: & recẽs ſemp uulnꝰẽ & quottidie diabolo feriẽte pcutitur:
Et pꝰhæc oĩa:nũ ẽ ſanitas cõtritõi eiꝰ:licet enĩ ſibi ſanus eſſe uideatur:tñ aia eius fracta eſt: & 2trita
pcutiẽte deſuper malleo totius terræ: & non ſanatur quia ſemp erecta eſt: Si autem humiliatur: & ſe
chriſto ſubiicit: Cor contritum & humiliatum deus non deſpicit: Et ſacriſicium deo ſpiritus cõtri/
bulatus: In fine ponitur: Omnes qui audierit nuntium plaudent manibus ſup te: S uper quem eniĩ
non irruit malicia tua: Semperq; conceperis ſupplicium ſuſtinere: Omnes ꝗ audie/
rint nuncium tuum conſono crepitu & uocali: ut ita dicam:operas ſono atq; concentu: inſultabũt
tibi atq; gaudebunt: Nullus eni eſt aut certe rarus in quẽ non irruerit ſiue ſuperuenent malicia tua
ſemper. i enim ννσισιαετταοα urbis niniue paſtores habet: & fortes: & omnis ſalſa doctrina & mẽ
dax opinatio ſcientiæ α“sε uenit timendum eſt: ne forte nullus ſit ſuper quẽ non malicia
ſed in quẽ non ſuperuenerit. Sepe enim nobis falſorum dogmatum iacula ſuperue/
niunt: & quaſi in arcanum animæ intrare deſiderant: ſed claudẽtibus nobis portas ſu peruenit qui/
dem νπρπτι πρ & quãtum in ſe eſt irruit: ſemper hoc facit: Sed auxiliante chriſto dommo: & om
ni cuſtodia ſeruante cor noſtrum irruit quidem: ſed ingredi non poteſt.
FINIT EXPLANATIO BFATI HIERONYMI SVPER NAVM PROPHETAM AD PAV
LAM ET EVSTOCHIVMNMN
INCIPIT PREFATIO BEATI HIERONYMI PRESBITERI IN LIBRVM PRIMVM SV
VC PROPHETAM AD CHROMAIIVM EPISCOPVM.
◻n Rimum Cromachi epiſcoporum doctiſſimæ: ſcire nos cõuenit cor-
rupte apud grecos & latinos nomẽ Ambachuc ꝓphetæ legi ꝗa apud
hebreos: dicitur Abbachuc: & interprætatur amplexans: Siue ut ſi
gnificantius uertamus ĩ grecũ repτεα½ ο deſt aâplexatio: Dein-
de ubi. Ixx. tranſlatores & Symachus & Theodotion. AndAα
Ideſt aſſũptionem interprætati ſunt: in hebreo poni maſſa:qd Aqꝗla
uertit in pondus: Super quo in Naum propheta plenius diſputaui/
mus: Maſſa autem nunꝗᷓ profertur in titulo niſi cum graue: & ponde
ris laboriſq; plenum eſt quod uidetur: unde neceſſe eſt & præſẽtẽ ha
bere aliquid auſteritatis: Vt ſicut in Naum pondus quod midebatur
aduerſus Niniuen aſſyriorum urbem graue erat. Ita & in hoc quæra
tur cui pondus ſit: quod prophetæ reuelatur: Quatuor autem ꝓphe-
cæ in duodecim prophetarum uolumine ſunt e quibus tres in pri
ð Acipio Tunua ideſt pondus titulum habent: Nau: abbachuc: & ma
lachias: Porro zacharias in medio & circa finem duos huiuſcemodi ponit titulos: e qbus unus eſt:
Onus uerbi dũi in terra adrach: & damaſci reqei eius: Alter in fine onus uerbi dũñi ſu Pp I frael: De
Naum orationibus tuis iam liber editus eſt: De zacharia & Malachia ſi uita comes fuerit diſſeretur
Nunc abbachuc habemus in maibus: qui uel ex eo quod amabilis domini eſt: uocatur amplexatio
uel quod in certamen & luctã (& ut ita dicã) amplexũ cũ deo congreditur: amplexantis ideſt lu/
ctantis ſortitus eſt nomen: Nullus eni ta audaci uoce auſus eſt deũ ad diſceptationem iuſtitiæ pro
uocare & dicere ei: Cur in rebus humanis: & in mundi iſtius TI AITIA tãta rerum uerſatur iniqꝗtas:
uociferabo ad te uim patiens: & non ſaluabis: Quare oſtendiſti mihi iniquitatem & laborẽ uidere:
Lacerata eſt lex & non puenit ad finẽ uſq; iudiciũ: ꝗa impius præualet aduerſus iuſtum: Ideo egræ⸗
ditur iudicium peruerſũ: Vides quod temeraria uox ſit: & quodãmodo blaſphemãtis: creatorẽ ſuũ
ad iudicium prouocare. Et uas fragile aduerſũ figulum: cur tale uel tale factum ſit diſputare: Nec nõ
hoc aĩaduertendum quod aſſumptio uel pondus: quæ grauia eſſe iam diximus prophetæ uiſio eſt
Et aduerſus Montani dogma peruerſum: Intelligit quod uidet: nec ut amẽs loquitur: nec in morẽ
inſanientium fœminarum dat ſine mẽte ſonũ. Inde & apoſtolus iubet ut ſi ꝓphetantibus aliis alii
fuerit reuelatum: taceant qui prius loquæbantur: & ſtatim. non eſt enim inqt deus diſſenſionis ſed
pacis ex quo intelligitur: cũ quis uoluntate reticet & alteri locum dat ad loquẽdum poſſe & loqui
& tacere cum ueli Qui autem in extaſi: ideſt inuitus loqtur: nec tacere nec loꝗ in ſua poteſtate ha-
bet: I llud quoq; diſce(quia ſemel a me uiolenter exigis ut qᷓſi gradus quoſdã & ſcalas ad altiora ni
tenti hiſtoriam tibi interpræter) ꝓphetiam eſſe cõtra babylonem & Nabuchodonoſor regem cal-
dæorum Vt quomodo prior ꝓpheta Naũ quẽ abbachuc ſequætur: uaticinium habuit contra nini
uen:& aſſyrios:qui uaſtauerunt decem tribus quæ uocabãtur Iſrael ita Abbachuc prophetiam ha/
beat aduerſus babylonẽ & Nabuchodonoſor a ꝗbus iuda: & hieruſalem: tẽplũq; ſubuerſa ſüt. Et ut
ſcias eo tẽpore fuiſſe Abbachuc quo iam duæ tribus quæ uocabantur iudas: ductæ ſunt in captiuita
tem:Daniel docere te poterit: Ad quẽ in lacu leonũ Abbachuc cũ prandio mittitur: ꝗqᷓ apud hebre
os hæc ipſa non legatur hiſtoria. I gitur ſiue ꝗs recipit ſcripturã illam: ſiue non recipit utrunq; pro
nobis eſt: aut enim recipit. & iam poſt factam rem liber abbachuc texitur: aut non recipit: & quaſi
propheta ſcribit quæ uentura cognoſcit. ””UMUDd
FINIT PROLOGVS

1
.

“

*% 5*ε rW*τς 1444757

m iii

õ

Miero. liber Pꝛimus

DIVI HIERONYMI SvPER ABBACHVC LIBER PRIMVS INCIPIT AD CROMA

TIVM EPISCOPVM. CAbPITVLVM PRIMVM.. .

—

Mus quod vidit Abbachuc pꝛopheta:vſq;ʒ quo domme clamabo ⁊ꝛ
non exaudies:vociferaboꝛ ad te vim patiens ⁊ non ſaluabis:Quare
oſtendiſti mihi iniquitatem ⁊ doloꝛem: videre predam ⁊ iniuſti/
tiam contra me. LxXX.
CAſq; quo domine clamabo ⁊ non exaudies: vociferaboꝛ ad te
vim patiens:⁊ non ſaluabis: Quare mihi oſtendiſti laboꝛes ⁊ do/
loꝛes videre miſeriam ⁊ impietatem. “
Interim ſecundum litteram cauſatur aduerſum deum ꝓpheta: Cur
nabucodonoſor templũ uaſtet & iudam Cur hieruſalem quõdã urbs
— domini deſtruatur: Quare clamet populus & nõ exaudiatur: uocifera-

— — — ——

S. tur ad dominum oppreſſus a caldæis: & nõ ſaluetur: Quare etiam pro/
— — pheta uel populus de cuius pſona nunc loquitur ad hoc uixerit & huc

uſq; pductus ſit: ut iniquitatem hoſtium & ſuum uideat laborem: Cur iniuſtitia præualeat aduerſũ

4

ſe:Et hoc dicit præ mentis anguſtia: neſciens aurum in igne conflan: & tres pueros de camino pu-

riores exiſſe q intrauerũt: Sed & generaliter accipere poſſumus: quod ex pſona humanæ impatien
tiæ uidẽs pꝓpheta peccatores habundantes & in ſeculo poſſidere diuntias: flios eorum quaſi nouel/
lam plantationem in adoleſcentia ſua. & filias ornatas quaſi ſimilitudinem templi: Cellaria eorum
plena eructãtia ex hoc in illud: Oues ſetoſas & multiplicatas in uiis ſuis: & cætera: ꝗᷓ ĩ cẽteſimo ꝗdra
eſimo tertio pſalmo plenius ſcribuntur: I n quærulam uocẽ & plenã doloris erumpat. .

EQuare reſpicis contemptoꝛes ⁊ taces:conculcante unpio iuſtioꝛem ſe.⁊ facies homines qua

ſi piſces maris:⁊ quaſi reptilia non habentia ducem.

₰⁹

C CIale quid: & in. lxxii.pſalmo legimus: Mei autem pene moti ſunt pedes pene effuſi ſunt greſſus
mei: & reliqua: Et rurſum in eodem pſalmo: Et ſi eſt ſcientia in excelſo: & reliqua uſq; manus meas:

Hæc autem locuntur neſcientes iudicia dei inueſtigabilia: & profundum diuitiarum ſapientiæ &

ſcientiæ eius: quod non ita uideat deus ut uidet homo:homo tantum præſentia reſpicit: deus futu

ra & æterna cognoſcit: Et quomodo ſi egrotus & eſtuans febribus aquã frigidam poſtulet: & dicat

ad medicum: umm patior crucior: uror: exanimor: Vſq; quo medice clamabo & non exaudies: Et re

ſpondeat ei ſapientiſſimus: & clementiſſimus medicus: Scio quo tempore debeã dare quod poſtu-
las:non miſereor modo:qa miſericordia iſta crudelitas eſt: & uoluntas tua contra te petit: Et domi
nus noſter ſciens clemẽtiæ ſuæ pondera atq; menſuras interdum non exaudit clamantẽ ut eũ pro
bet: & magis prouocet ad rogandum: & quaſi igne excoctum iuſtiorem & puriorem faciat. Quod

intelligens apoſtolus Secundum id quod miſericordiam eſt cõſecutus a domino ait: Non deficia

mus in tribulationibus: & benedicit deu omni tẽpore: & ſcit quia qui pſeuerauerit uſq; in finẽ hic
ſaluus erit:Et gloriatur in labore & dolore: Et cũ hieremia dicit: Tribulationem & miſeriam inuo
cabo: Vt quomodo alius inuocat deũ: ſic ſanctus uir & bellator inuictus ad exercẽdum ſe & probã

dum tribulationem & miſeriam uenire deſideter.

CEt factũ ẽ iudiciũ ⁊ tradictio potẽ᷑tioꝛ. ꝓpter hoc lacerata ẽ lex:⁊ nõ puẽit vſqʒ ad ſinẽ iudiciũ

quia impius pꝛeualet aduerſus inſtum: ꝓpterea egreditur iuditiũ ꝑuerſum. LXX.

¶Quia impius pꝛeualet aduerſus iuſtũ:pꝛopterea egreditur iuditium puerſum:contra me fa/

ctum eſt inditium:⁊ iudex accipit:pꝛopterea lacerata eſt lex:⁊ nõ puenit in finẽ iudiciũ.

¶ Symachus: quia impius præualet aduerſum iuſtũ propter hoc egredietur iudicium puerſum:Ex

hoc propheta uel populus loquitur ad dominum: Quod non uerate aduerſus ſe: ſed potentia iu-
dicatum ſit: & nihil ex lege & iuſtitia ſuſtinuerit: Vnde & ipſum iudicium non habuerit finem ſuũ
Finis autem iudicii eſt iudicare iuſte: Et hoc quare loꝗ audeat in conſequẽtibus monſtrat dicẽs: qꝗa

impius nabuchodonoſor præualuit aduerſus iuſtũ iudam: & hãc eſſe cauſam quod dixerit: iudiciũ

nõ perueniſſe ad finem: quia iniquũ ſit & peruerſum: Vt Ioſias rex iuſtus a rege ægyptio trucidetur

Vt Daniel annanias miſael & azarias ſeruiãt: & imperet babylonius Impator: Et inter ſcorta & cõ

cubinas ſuas Balthaſar potet in fialis dei:Hæc propheta de ſuoꝝꝶ tẽpoꝶ ſtatu.ſequar eni quia ſemel
uoluiſti & hiſtoriæ uilitatẽ: Cæterũ iuxta.Ixx. Cõmunis ad deũ qrela ſanctorum eſt: quare contra
eos iuſtũ iudiciũ fiat: & noxiũ in pſecutionibus ſanguinẽ fundat ſi qñ ante tribunal ſteterit iudiciũ

cũ ſeculariũ iudex acceptis munenibus cõdẽnet inſontẽ: & reũ liberet:qd ꝗqdẽ nõ ſolũ de iudicibuſ

ſeculi: ſed interdũ de eccleſiaꝑ quoq; pricipibꝰdici poteſt: qd ꝓpter munera lacerẽt legẽ: & nõ per-

ducat uſq; ad finẽ iudiciũ: & impius pᷣualeat aduerſus iuſtũ: Et magis in iudicio peccatum diuitis qᷓ

paupis ueritas defẽdatur: Vñ ꝗrimonia eſt: iudiciũ exire puerſũ. ſed nõ debemus ſup hac rex iniꝗ/

tate turbari: uidẽtes & in pricipio mũdi ab impio chain ĩterfectũ abel iuſtũ: & poſtea exulãte iacob

regnare in domo patris Eſiu: Et ægyptiil uto & latere affligũt filios iſrael: Et dominus cõtra quẽ
nũc quærela dirigitur cruciſigitur a iudæis & barabã latro eligitur. Dies me deficiet ſi uoluero enu
merare
*

—Se ☛dg — – ☛ =

—

hi merare quomodo in iſto ſeculo impiis præualẽtibus opprimanturiuſti.
Aſpicite in gentibus ⁊ videte ⁊ admiramimi ⁊ obſtupeſcite:qꝛ opusfactum eſt in diebus ve⸗
ſtris:quod nemo credet cum narrabitr. LxXX
or:⸗ CEigdete contemptoꝛes ⁊ reſpicite:admiramini mirabilia ⁊ diſperdimmi:quia opus cego ope/
Au roꝛ in diebus veſtris quod non credidiſtis ſi quis narraucrit.
nuty⸗ CSymachus pro eo quod diximus quia opus factũ eſt in diebus ueſtris: Interpᷣtatus eſt: qa opus fie
ri in diebus ueſtris: cætera ſimiliter. Rurſũ in principio capituli ubi in hebraico ſcnptü eſt Raubag
e goim: & nos tranſtulimus Aſpicite in gentibus: Et.lxx.poſuerunt: Videte cõtẽptores: Excepto Aꝗ
1eè„ la & Symacho & theodotione qui cum noſtra interpᷣtatione concordãt: In alia quadam editione
dvρνοναναπα eερE0εri uidebitis caluniatores: Et in alia ſimiliter abſq; auctoris titulo: uidebitis declinan-
N tes.igitur ad ſupiores quærelas cauſantis prophetæ & dicẽtis: Vſq; quo domine clamabo & nõ ex-
limk audies & reliqᷓ uſq; ad finem huius exordii. & uox dñi reſpondẽtis inducitur: an iniqtatẽ: quam in
Nct, ſolo iſtael fieri putat:cernat in gentibus. Et quod chaldæis nõ ut propheta arbitrabatur: iudas tan
n⸗. tum & hieruſalem traditi ſũt: ſed omnes per circuitum nationes: & tantum eũ eſſe ualiturũ ruiturũ
ähe qʒ poſtea: ut ſi quis prædixerit qd futurum eſt præ rei magnitudie uideatur incredulũ: Sed hoc qd.
teli Ixx.& cæteri interpᷣtes ediderunt: Videte cõtemptores:ſiue uidebitis calũniatores: & declinãtes cũ
x ſeculo huius:cõgruẽt ex ipſo ſermone arguũtur audatiæ: & cõtẽptus in dominum: ex quorũ pſo/
naden na propheta clamauerat: Quare auſi ſũt dei cõtẽnere maieſtatem: temerarie loqꝗ: & quantũ in E eſt
orel dei ꝓuidẽtiam calũniari: & declinare a domino coarguentes eum inigꝗtatis: Videbitis ergo contẽ-
Ohmn ptores: & tunc admirabimini: & omnẽ ueſtram qrelam ꝓ nihilo cõputabitis. cũ ꝓſpexenitis me fa
vin cere in diebꝰ ueſtris: ne forte dicatis quid ad nos ptinet de futuro: Opus qd tã grade erit ut ueſtran
omnẽ opprimat cauſationẽ: Vt ſi quis nunc futurum eſſe prædixerit fidẽ nò facile accõmodetis
MD Quod autem hoc opus ſit: in conſequentibus demonſtratur. OJYU⸗?
V CQꝛ ecce ego ſuſcitabo chaldeos gẽtẽ amarã:⁊ velocc:ambulãtẽ ſuꝑ latitudinẽ terre:vt poſſi-
gein Qaeat tabernacula nõ ſna:Hoꝛribilis ? terribilis eſt Ex ſemetipſa inditiũ:⁊ on ei egredietur:le
emen uioꝛes pardis egꝗ eius:⁊ velocioꝛes lupis veſpertinis:⁊ diffũdẽtur eqꝗtes eius:equites nãqʒ eius
“R de lõge veniẽt:volabũt qſi agla feſtinãs ad cõmedẽdũ:oẽs ad pᷣqa veniẽt:facies eoꝝ vẽtꝰurẽs:?
u 2gregabit q̃ſi arenam captiuitatem: ⁊ ipſe de regibꝰ triumphabit:a tyranni ridiculi eius erũt:
cca ipſe ſup oẽz munitiõeʒ ridebit:⁊ compoꝛtabit aggerem ⁊ capiet eam.tũc mutabitur ſpiritus ⁊
“ pertranſibit ⁊ coꝛruet:Hec eſt foꝛtitudo eius dei ſii. LxxX.
R CAQuia ecce ego ſuſcitabo chaldeos gentẽ amaram:⁊ velocem que ambulat ſuper latitudinem

terre ut poſſideat tabernacula nõ ſua:terribilis eſt ⁊ illuſtris eſt: ⁊ de ſemetipſa iuditiũ eiꝰ erit:
den ⁊ aſſũptio eiꝰ de ſe egredietur.Exiliẽt ſuper pardos egꝗ eius:⁊ velotioꝛes erũt lupis arabie:⁊ egꝗ
tabũt eꝗtes eiꝰ:⁊ ipetu veniẽt de lõginquo:⁊ volabũt q̃ſi agla ꝓmpta ad cõmedẽdũ: cõſumatio
ĩpios vẽiet reſiſtẽtes faciebꝰeoꝝ ex aduerſo:⁊ ↄgregabit q̃ſi arenã captiuitatẽ:⁊ ipſe ĩ regiõibꝰ
ne delectat᷑:? tyranni ludibꝛia eius:⁊ ipſe in oẽm munitionẽ illudet:⁊ mittet aggerem ⁊ obtinebit
imen eam.Tunc mutabit ſpiritum ⁊ pertranſiet ⁊ pꝛopitiabitur:hec eſt foꝛtitudo dei mei.

. G †
ico

br CQuod uobis dixerã: aſpicite in gẽtibus & uidete & admiramini & obſtupeſcite: quia opus fiet in
i diebus ueſtris quod nemo credat cũ narrabitur. Hoc eſt quod ſequens ſermo deſcribit: Ecce ego ſu
. ſcitabo nabuchodonoſor & caldæos gẽtẽ pugnatiſſimã & uelocẽ: cuius roboris & ad bellãdũ au/
iuci daciæ: omnes pene greci qui barbaras hiſtorias cõſcripſerũt teſtes ſũt: Hæc nõ eſt cõtẽta finibus ſu
—. is ſed huc illucq; diſcurẽs ſup terræ latitudinẽ puagatur: hoc eſt opus eius: nõ ut terrã uomere exer
Nmele ceat: ſed ut rapto iuat & gladio: & poſſideat urbes nõ ſuas: anteq manũ inferat: anꝗᷓ ꝓrũpat ad bel
lum:Terrorẽ portat in uultu. Quod aũt ait.Ex ſemetipſo iuditiũ: & onus eius egredietur.Pro quo
unn ĩterpᷣtatus eſt Symachus:ipſa ſibi iudicabit: & dextero ſuo egredietur: uel ita ĩtelli gendũ eſt:de ſua
entS. ente cõſtituet principes: & poteſtas eius & gladiũ aliaꝑ gentiũ ſatellites nõ hẽbit: uel certe quõ
renti ecit fiet ei: ſic uaſtabitur ut ipſe uaſtabit. Equi quoq; & eꝗtes ꝗ de lõge ueniẽt: tã pnices ad ꝓſequẽ
cü dum:& cũcta populãda erũt: ut pardos ſuperẽt & Iupos ueſptinos:Si qdẽ lupi leuiores eẽ dicutur
rhei nocte uicina & cottidie fame ad rabiẽ cõcitati uolabut. Ergo eꝗtes nõ ad pugnãdũ qa nullus reſi⸗
ccen ſtet:ſed ad diſcurrẽdũ ut aqlæ leui in uolatibus oĩa ſubiacẽet feſtinãti ad deuorãdũ:quõ ad flatũ uẽ
maad ti urẽtis uirẽtia cũcta areſcũt:Ita ad aſpectũ eoꝶ oĩa uaſtabũtur: taãtuſq; erit numerus captiuoꝑ & pᷣ
tvt dæ ut p ue,0ο2½Ü—— arenæ poſſit eq̃ri: I pſe quoq; i. Nabuchodonoſor in uniuerſo orbe regna/
or bit: & añ currũ ſuũ triũphãs de regibus: eos hẽbit in riſu: & ĩter delitias cõputabit: tãtæq; potentiæ
Haid & ſupbiæ erit: ut naturã ſupare cõtẽdat: & urbes munitiſſimas robore ſui exercitus cape. Veniet.n.
Neu tyrũ & iacto in mari aggere capiet eã.i.munitionẽ. Siue tyrũ qd qdẽ in Ezechiel ꝑſpicue demõſtra
ine⸗ tur.Vbi dicitur Nabuchodonoſor rex babylõis ſubiugauit exercitũ ſuũ ope magno aduerſũ tyrũ.
iq Oẽ caput caluũ & oẽs humeros debellatos: & merces nõ data ẽ ei: & exercitũ eius cõtra tyꝑ: & ope
lig iniquo ſeruiuit aduerſũ eã. Cũ aũt cõportauerit aggerẽ: & nihil uirib? eius obuiũ fuerit: Tüc muta⸗
od bitur ſpiriteius in ſu biã: & deũ eſſe ſe credẽs Imaginẽ aureã ſtatuet in babylõe quã uniuerſas gẽ
. e tes adorare csdellet. Ag cũ fecerit trãſibit in beſtiæ figurã: & poſtea corruet:Pro quo agla & ſyma
vehl 0 iii1
elut .

O

Wiero. liber

chus trãſtulerũt ροροααιεππ Ideſt & deli ſcet:hac hite ſcriptura ſancta còſuetudinẽ ut aſam
.i. deliqt ponat ꝓ eo qd eſt deſinet eẽ qd fuerat. Tale ꝗd & nos habemus in lingua noſtra iàAτιοι

Ti dicentes uapulauit exercitus p eoqd eſt ĩterfectus & ceſus eſt:& peccauit uinea:ager ꝓ eo qd eſt

uindemia: & fruges nõ habuere ꝓpuentũ: Quod aũt in fine capituli dicitur: Hæc eſt fortitudo eiꝰ dei

ſui i pοασKοοαα eſt legendũ.Vt ſit ſenſus: Hæc eſt fortitudo er quã dedit ei deꝰ ſuus. Ad cuius cultũ

oẽs natiões ẽt ꝑ ſcripturã & cõminationẽ mortis ſæuiſſimo impio cõpellebat.Hæc iuxta hebraicũ

nuũc ueniamus ad. Ixx. & ꝓpoſitis ſingulis interpᷣtationè allegoricã coaptemus. Ecce ego ſuſcitabo
caldæos gẽtẽ amarã & uelocẽ: ꝗᷓ ambulat ſup latitudinẽ terræ ut poſſideat tabernacula nõ ſua. Cõ

minatur deus aduerſum cõtẽptores & calũniãtes ꝓuidentiã ſuã ſuſcitatuꝶ ſe caldæos:ꝗ interpᷣtã/
tur qᷓſi demonia: uel angelos peſũmos ſigniſicãs ꝗ miſtrãt furori eius &&æ: & in tribulatiõe quã in

fert in peccatores: uel alas hoiĩum peſiimoꝶ ꝓ quas merẽtes cruciat. Hi aũt caldæi gẽs amara eſt: &

uelox nõ parcẽs:& cito explẽs qd ſibi fuerit iperatũ: & ambulat ſup latitudinẽ terræ. Lata. n. & ſpa

tioſa uia eſt ꝗᷓ ducit ad mortẽ: p qu ãabulat: & ille diues in euãgelio: ꝗq fulgebat in purpura. Et illi d

bur dicitur: q dormiũt ſup lectos eburneos: & delitiis affluũt in ſtratis ſuis. Qui cõmedũt uitulos

le armẽtis lactẽtes: & bibuũt defecatũ uinũ. Et primis ungũtur unguẽtis: qa in lata ambulãt uia. La/
titudo terræ appellatur ꝗᷓ caldæoꝶ ueſtigiis pᷣmitur. Noluerunt. n. ambulare p artã & anguſtã uiã.

q ducit ad uitam p quã ambulat Paulus gloriãs in tribulatiõe & ãguſtia. Ambulãt aut caldæi ſup
latitudinẽ terræ ut poſſideãt tabernacula nõ ſua. Oẽ. n. rõnabile aĩal licet ꝑp uitiũ &culpã ſuã hoſpi
tiũ factũ ſit caldæoꝶ: tñ p naturã tabernaculũ dei eſt. Et ꝗ in euãgelio peſſimꝰdemon loqtur: ua⸗

do in domũ meã unde exiui: n eſt ei credẽdũ.ſiqdẽ nulla rönabilis creatura ad hoc facta eſt: ut ha
bitaculũ demonis ſit: Seqtur: Terribilis & illuſtris eſt: ex ipſo iuditiũ eius erit: aſſumptio eius ab eo

egredietur: terribilis eſt caldæus pp multa uariaq; ſupplitia ꝗᷓ infert in cõtẽptores. Illuſtris ꝗa affu/
met diuinitatis gloriã. Et p oracula & falſa rñſa:& curatiões morboꝶ:quos ipſe ĩmiſerat apud ĩpe

ritos & cõtẽptores dei uidetur illuſtris. Erit. n. cõtẽptoris iuditiũ atq; ſupplitiũ ex eo: hoc eſt ex ſe/

metipo ſiue ex caldæo. Ipſi. n. ſecũdũ apoſtolũ trad ẽtur ad pugnã: ut diſcãt nõ blaſphemare: a quo-
gꝗegerit pœnitẽtiã & ad deũ cõuerſus fuerit egredietur: cũ prius manibꝰ illius teneretur: & eẽt cal/

dæi aſſuptio. Si qũ uiderimus multo aliquẽ tpe ſeruiſſe diabolo: & poſtea ad deũ eſſe cõuerſum: di
camꝰ de eo. Et aflũptio erꝰ egreſſa eſt ab eo. Quicũq;.n. egerĩt pœnitẽtiã & dereliqᷓrit demões: ꝗbꝰ
q̃ſi eꝗq prius ad ſedẽdũ terga pbebãt: & uelocitate pardoꝑꝶ & lupoꝶ ueſpe eꝗtes ſuos abiecerit & re

liſerint:& uacuo leuiq; dotſo ad eum portandum uenerint: ꝗ ſup pulluũ aſinæ mãſuetus & pauper
aſcendit. Hi quaſi de longe ꝓperantes & nõ contenti curſu & impetu: aſſument uolatum. & ueniẽt
uaſi aqla ad ſermones dei: ut ueſcantur carnibus: & famẽ tãti temporis ſaturẽt. In eo. n. qd dicitur

YNAIE ZITITA CONTEOIITI TIICAITOVY Noſq; träſtulimus & eqtabũtur eqtes eius: Iu/

xta ſenſũ quẽ ſupra poſuimus interpᷣtatũ eſt effdẽtur: Symachus: Et effũdẽtur eqꝗtes eius ideſt cor

ruẽt.& allidẽtur in terrã: Lupi ãt arabiæ. ideſt ueſpere & occidẽte hi recte uocãtur: ꝗbus cõuerſatio
peſſima occubuit: & tãta in caligĩe coſtituti toto gradu ueſpam dereliquũt: quã cũ reliꝗrit & uola⸗

uerit ꝓmpti ut cõmedãt carnes uerbi dei: tũc cõſumatio ueniet in ĩpios ideſt in chaldæos ꝗ reſiſte/
bãt uultibus pœnitẽtiũ ne reuerterẽtur ad diũm ſuũ: Quãobrẽ cõſumatio in ĩpios ueniet reſiſten-·
tes uultibꝰeoꝶ: & ex aduerſo: Cũ ãt illi fuerit cõſumati: & de manibꝰ eoꝝ erepta captiuitas: tũc ſer-

mo diuinus congregabit q̃ſi arenã chaldaicæ captiuitatis: & delectabitur in regibus: & tyrãni ludi/
cra eius erunt: Vidẽs potẽtiſſimũ quõdã diabolũ: & regna eius: qᷓ ſaluatori quoq; oſtẽdẽs ait: Hæc
oĩa dabo tibi:ſi ꝓcidẽs adoraueris me:eiꝰ aduẽtu eẽ dſtructa:delitiæ prudẽtiæ ſut & uoluptas ſapiẽ
tiæ cũ ſtultitia deſtruetur: & tyrãnoꝶ quõdã potẽtia ſupata atq; deiecta: uertitur in deriſũ: Neq; enĩ
ſolus draco formatus eſt ut luſui haberetur a dio ꝗ eſt pricipium plaſmationis eius: factus eſt ange
lis ludicrũ. Neq; illũ ſolũ dabit deus: q̃ſi paſſerẽ paruulo: Sed ſiꝗs ẽt alius crudelis: & mẽtis tyrãnicæ
fuerit: traditur ſermoni dei in deriſũ: & ip̃e ait in oẽm munitionẽ illudet: Quæ ãt eſt alia munitio
niſi illa de qᷓ loꝗtur apoſtolus. Arma eni militiæ noſtræ: nõ carnalia ſũt: ſed potẽtia deo: ad deſtru/
ctionẽ munitionũ: deſtruẽtes oẽm altitudinẽ eleuãtẽ ſe aduerſus ſcientiã dei. Si qua igitur fuerint
uel in ſermonibus ꝗq ꝓmittunt altitudinẽ: & magnitudinem ſe habere: cõtrariam ueritati munitõis
uel in omni gloria atqʒ diuitiis: & fortitudine: ꝗᷓ laudatur in ſeculo. Omnia deſtruẽtur & ſermo dei
uniuerſæ monitiõi illudit: Et mittet aggerem & obtinebit eã: per a gerẽ & terrena: ꝗᷓ ꝓfert arguẽs
eã fragilitatis in his ꝗbus ſibi uidebatur prius aliqd habere Pirituchntis aut cũ hoc fuerit expletum
Tüic ſpiritus cõuertetur & neq;ꝗᷓ puniet ut añ punierat: ſed ptrãſiẽs peccatores rogabit ꝓ eis & recõ
ciliabit eos priſtino dño: in ꝗbus omnibus oſtẽditur fortitudo: ꝗ tàta pfecerit dei noſtri: Cernitis q́
cõfragoſa loca ſint: & aduerſa hiſtoriæ uerti: Et quomodo ea qꝗᷓ ſecũdũ litrerã ſuꝑ chaldæis interp/
tati ſumus: Nüc iuxta tropologiã uideãtur ſonare demẽtiã & libertatẽ eoꝶ ꝗ de caldæoꝑ mãibus
euaſerit:hiſtoria adſtructa eſt: euagãdi nõ habet facul tatẽ: tropologia libera:Et his tãtũ legibus cir
cunſcripta: ut puritatem ſequatur intelligentiæ ſermoniſq; contextum: Nec in rebus multum in-
ter ſe contrar iis uiolenta ſit copulandis. ”ü 1“ðèè
CMunquid non tu a pꝛincipio domine deus meusſancte meus ⁊ non moꝛiemur: Vomine in in

17

/

Super Abbachuc.c.i.

u chtium poſuiſti eum:æ foꝛtem vt coꝛriperes fundaſti eum. LXX.
Aet CNMon ne tu a pꝛincipio domine deus meus ſancte meus ⁊ non moꝛiemur domine in iuditium
de poſuiſti eum ⁊ plaſmait me vt arguam in diſciplinam eius.
tali Symachus manifeſtius. CNMöõÿne tu pꝛincipio dñe deus mens ſancte meus? nõ mo⸗
ri riemur:domine ad indicandum poſuiſti eum:foꝛtem ad coꝛripiendum contrimſti illum.
Cnde Cad ꝓphetæ quærimoniam dicentis Vſq; quo domine clamabo & non exaudies. Reſpõderat
lui deus dicens. Aſpicite in gentibus & uidete: & poſt præfationem intulerat: Ecce ego ſuſcitabo cal-/
u, dæos gentem amaram & uelocem. Omniq; deſcriptione completa: uel de Nabuchodonoſor uel
ecri de diabolo in fine memorat. Tunc m utabitur ſpiritus & pertranſiuit & conuertit. Hæc eſt fortitu/
n do eius dei ſui: quod proferat audiens & intelligens: Iccirco Nabuchodonoſor contra ludam ſiue
naͤ diabolum contra credentes accipere poteſtatem: ut corripiat eos. & poſt correptionem ipſe quoq;
Eik puniatnr in fine. Reſpondit domino. Ergo ne tu es domine deus meus ſancte meus. Hæc autẽ loqꝗ
Nn tur blandientis & pœnitentis affectu: qui a principio nos creaſti cuius miſericordia hucuſq; ſubſi⸗
ül, ſtimus. Non enim ſciebam tantum poſſe aduerſarios noſtros: nec noueram Nabuchodonoſor:
uel diabolum mundi huius: & cunctarum accepiſſe gẽtium poteſtatem. Quantumi gitur ad uires
tini eius nullus noſtrum poteſt reſiſtere: Quantum autem ad miſericordiam tuam: tuum eſt omne
1 quod uiuimus quod non ab eo interfecti ſumus: & ad mortis opera perducti. Tu enim domine ad
ioßi iudicandum poſuiſti eum:ut ipſe ſit inimicus & ultor:& ut per illum corripias quicũq; peccauetit
Mur tibi. Sed quia ſemel caldæos ſuper demonibus interprætati ſumus: & Nabuchodonoſor ſuper re/
tunh em eoꝑ diaboluni. Debemus deſcriptionem diaboli & potẽtiam eius breuiter pſtringere: Vt iu
deo ke ꝓpheta dicat.Dñe in iuditiũ poſuiſti eũ: & fortẽ ut corriperes fundaſti eũ. Suſcitatur aduerſum
hamne incredulos & cõtemptores: Natio demonũ amara ad puniendũ & ubiq; pns. Ambulat quoq; ubi
die cũq; terraꝶ latitudo: ut poſſideat hoĩes in ꝗbus xpᷣs habitare debuerat: horribilis atq; terribilis eſt
erke⸗ Gdifficile ab liqas ſupari põt: Nec ante frãgitur niſi cũ magnitudiĩie peccatoꝶ & iniꝗtatis ſuæ põ
no dere pᷣgrauata ad cõſumationẽ uenerit: eq eius & eqtes in ſimilitudinem pardoꝶ & lupoꝶ ſemp
taal⸗ ſunguinẽ ſitiũt: & deſiderabũt pᷣdas ſimulabuüt abſentia: & dũ nõ ſperãtur cito de lõge ueniẽt: uola
medi buũt q̃ſi aqla exultãs uolatu ponere uult ĩter ſydera cæli nidũ ſuũ:& ſemp feſtinat ad pᷣdã: Et in Eze
ab“ chiele ſub figura Nabuchodonoſor regis ægyptii ſup diabolo deſcribitur. Nullꝰ ẽ demonũ ꝗq par
e cat:Oẽs ad pᷣdã feſtini ueniẽt ante faciẽ eoꝑꝶ uétus urens ꝗcqd aſpexerit: ꝗcqd uultui eoꝶ obuium
et fuerit urere deſiderabũt & ꝑpdere: Rex aut potẽtiſſimus erit in medio captiuoꝶ & eoꝶ numerü q̃ſi
nemt arenã maris a ſatellitibus ſuis hinc inde ſuſcipiet: & ipſe de regibus triphabit: & tyranni ridiculi
caimr eius erũt. Multos.n.ſanctos ſua ſupplãtatione eclpicts eos qui ſibi uidebãtur potentiſſimi & ty/
eel⸗ rannidem exercere cõtra demones & eicere illos de corporibus obſeſſis ſubiiciet ſeruituti ſuæ: &
tr riſui deputabit.Ipſe uero fortiſſimus coacta manu & perditorũ exercitu con gregato:de omni mu
etinio nitione ridebit: & quicquid forte fuerit nitetur euertere. Cõportabit enim aggerem: ideſt circun/
Anohr⸗ dabit opera terrena: & cũ terra fuerit aggerata facile omnem capit munitionem. Poſt tantã autem
reltte⸗ uictoriam mutabitur ſpiritus eius: & ptraſibit os eius uſq; ad cælum & deũ ſe faciens blaſphemare
Rene incipiet creatorem:qd cũ fecerit corruet: & ruina eius ondet q fortis diuinitas illius fuerit:& idolo
cler rum ſimulatio: ſub quoꝶ imaginibus ſuo cultui hoĩes ſubiugabat. A udiẽs i gitur hæc ꝓpheta qd
Ind, tãtus taliſq; ſit rex mũudi huius: & cõgreget captiuitatem quafi arenam maris: & triũphet de regibꝰ?
. gee && tyräni ridiculi eius ſint: & de omni munitione rideat & cõportet primum a ggerem: & poſtea ca
ſ 3 piat eam: & tãtæ ſuperbiæ ſit: ut cõtra creatorem ſu um audeat reſiſtere & ſe facere quaſi deũ: qui pri
nde us audacter loquæbatur ad dominũ: & ſe uel ſuũ populũ: ſiue eos ex quoꝑꝶ pſona qꝗrebatur iuſtos
cen eſſe memorat. Nunc in blãdimentoꝶ uerba ꝓrüpit & ait. Ergo ne tu principio es dne deus meus:
kunge ſuncte meus: quodqʒ nõ morimur:nec capimur a tãto hoſte: tuæ clemẽtiæ eſt. Tu enim dũe cõſti/
nnc tuiſti eum quaſi carnificem: & fortem feciſti eum. Vt aut nullus aut rarus eius poſſit reſiſtere fortitu
d dini. Porro ſecũdum. Ixx:hoc qd in fine dicitur. Et blaſphemauit me ut arguerem in diſciplina eiꝰ
dek⸗ Ad perſonam referri poteſt. Vtſit ſenſus.Ego aũt ꝓpterea inſpiratus ſum ꝓpheta ut arguam delin
rn quentes: & doceam dñi diſciplinam. Quidam a domino dici putant. Qui a patre iccirco blaſphe/
mtin matus ſit: & corpus aſſumpſerit ut doctrina dei patris hoĩes erudiat. Sed hoc ꝗᷓ diſcordet a cõtextu
nodi ſuperiorum: & totius loci continentia. Non tam mei erit iuditii: ꝗᷓ lectoris hebrei.
”M CMungdi ſunt oculi tui ne videas malum:⁊ reſpicere ad iniquitatem non poteris. Qnare non
lum reſpicis ſuper inique agentes:⁊ taces deuoꝛante impio iuſtioꝛem ſe:⁊ facies homines quaſi pi-
red ſces maris:⁊ quaſi reptile non habens pꝛincipem. IxXJX.
/ CMundus oculus ne videat mala:⁊ aſpicere ſuper doloꝛem non poteris. Quare non aſpi⸗
e,/ cis ſuper contemptoꝛes:tacebis cum deuoꝛauerit impius iuſtioꝛem:⁊ facies homines quaſi pi
iG ſces maris:⁊ quaſi reptilia non habentia ducem.
uci Cale qd & Hieremias ad dũm loqtur. Iuſtus es diñe: cõfiteor: uerũtñ iuditia loquar ad te: ꝗd ẽ ꝙ
nin⸗ uia ĩpio ꝶ ꝓſpatur:habũdauerũt oẽs ꝗ pᷣuaricãtur & delinquũt. Plã taſti eos & radicati ſũt: gẽuerut
filios & fecerũt fructũ ꝓpe eos ori eoꝑ: Ergo & Abbachuc in eãdẽ ſnjam. Mũdi ſũt inꝗt dñe oculi

MHiero.liber Pꝛimus

tui & ſcio ꝙ malũ iniuſtũq; nõ libenter aſpitias: nec põt ꝗſꝗᷓ de tua dubitare luſtitia: Verũtamen
cur pateris babylonios tãta crudelitate iactari: & ab ĩpio Nabuchodonoſor iuſtũ opprimi Iſrael:
Nõ ꝙ pfectꝰ ſit ꝗq opprimit᷑:ſed ꝙ oppmẽte eũ iuſtior ſit. Et qũo piſces ꝗ ñ hñt principẽ: & irrõna
bilia iumẽta & multitudo reptiliũ abſq; puidẽtia ſubiacet fortiori. Et ꝗcũq; plus ualuerit uiribꝰdo
minatur in alteꝶ: Sic inter hoĩes aĩal rõnale & ad ſimilitudinẽ tuã cõditũ:nõ ualebit rõ:nõ merita:
ſed uires corpis: & irrationabilis fortitudo. Si aut uoluerimus güaliter itelligere:ſub ꝓuidẽtia qᷓrẽ
te ꝓpheta. Cur diabolus tm̃ ualeat in ſeculo: & dominãte deo alter exercet tyrãnidem. Iſtiuſmodi
ſenſus ent: & cũ ſupioribus hæc expoſitio iungetur. Noui dñe deus meus:ſancte meus:qa te ꝓuidẽ
te & defendẽte nõ morimur. Scio ꝗqa ꝓpterea poſuiſti aduerſariũ: ut ipſum q̃ſi carniſicem corripe/-
res: & nõ occideres peccatores: noui qa nihil tibi placeat iniuſtũ: & oculi tui ab omni inigtate ſint
puni: Nec uidere poſſis dolores eoꝶ& qꝗ iniuſtitiæ ſũt ſubiecti. Verutamen cãm inuenire nõ poſſum
Cur Abel iuſtũ Cain occidat iniuſtus: & taceas: cur ſæuiẽte ceto & oĩa deuorãte nõ ſolũ minores
piſciculi. Sed ipſe quoq; uiuus deuoretur Ionas. Quare impius uincit: iuſtus uincitur. Nec hoc dico
ꝙ nouerim quẽꝗᷓ iuſtificari: & in coſpectu tuo abſq; peccato eẽ: Et humanæ fragilitatis ignarus ſim
Sed quomodo ſodoma & gomorra cõparatiõe hieruſalem iuſtæ ſũt: Et publicanus in euangelio
