gitudine quam in latitudine hoc eſt per quadruzʒ: qui murus ſimul habebat duomilia calamos. Sin
autem calamus ſex cubitorum erat. & uno qui ſexta pars cubiti eſt. perſpicuũ eſt

murum exteriorem habuiſſe per circuitum calamos duomilia: qui faciunt cubitos duodeciz milia
trecentos triginta tres: & trientem de duobus milibus. Prudens lector & diligens legat librum lIe-

ſu naue: & inueniet quomodo in ſuburbanis hæc menſura ſeruetur. Vnde & legio demonum huc
numerum elegit in ſuffocatione porcorum: ut qui ſeruientibus deo uel ſeruantibus præcepta dñi
ſeparatus eſt: in contrariam partem referretur ad perditionem eorum:qui uitã cœno dignã & ſor-
dibus cõſectantur. Oĩs aut murus qui eſt exterior & habet ſpatioſiſſimã lõgitudinẽ & latitudinem
p quadrum:apoſtolorum continet numerum ideſt duodecim milium: ut ſingulis apoſtolis mille/-

nus numerus depuvtur. & tñ ad mẽſurã plenitudinis xpi & perfecti uini nõ ueniat: niſi iungatur ei
S&RD qui trecenti triginta & tres cubiti ſũt & cubiti tertia pars: p ꝗ ſactæ & uenerabilis trini-

tatis miſteriũ demõſtratur: ꝗᷓ cingit & uallat oĩa: & hĩtatores tẽpli ſui pᷣſtat tutiſſimos. Vnde trecen

toꝶꝑ cubitorum archa noæ habet longitudinẽ. & trigĩta cubitoꝶ altitudinẽ: qᷓ cõſumat᷑ ĩ uno cubi

to. Quod aũt ibi adduntur ꝗqnquaginta cubiti in latitudine: remiſſionis ut ſæpe diximus ſigniſicat

uſacramentum, Vnde & dominus xXxxi annoꝝꝶ uenit ad baptiſmũ. & hic ipſe propheta in principio

Liber tertiuſdecimus. c.xliii.

uoluminis ſuĩ annu ponit triceſimnũ.quĩ trecenteſimus & trĩceſimꝰ numerus tribꝰadditis & tertia
parte cõpletur.Illud autem qd per ſimplicitatem interprætationis dũ parum attendimus & celeri-
tate dictandi. & ſeptuaginta Mabem & noſtra trãſlatio murũ eius undiq; p circuitũ. longitudine ꝗqn
gentorum cubito. & latitudine quingentoꝶ cubitorum: hebreus ſermo nõ continer. ſed ſimplici
ter longitudinẽ quingentorum & latitudinẽ quingentoruz ut ſubaudiatur calamoꝑ. ſicuti quarto

. .

ſupra dictũ eſt ad orientalem uentũ & ad aquilonẽ & ad auſtruʒ. & ad mare quingentenis calamis

murũ partium ſingularũ ab eo ꝗ tenebat calamũ fuiſſe dimenſũ. Quingenteſimus aüt numerus ꝗ
uicinus eſt quinquagenario. qd ad remiſſionẽ pertineat omniũ peccatoꝶ non ſolũ uetus ſcriptura
ſed & ſaluatoris in euangelio uerba demonſtrãt dicẽtis. Duo debitores erãt ſeneratori cuidã. unus
debebat denarios quingẽtos & alius quinquagita. Et murus diuidit inter ſãctuariũ & uulgi locuʒ.
Ex quo intelligimus omnẽ ſupra tẽpli deſcriptionẽ ſacerdotũ ꝗ ſũt filii ſadoc fuiſſe minifferiis de/
legatã.hũc aũt murũ ꝗ tãto ſpacio dilatetur & uniuerſa circueat ſeparare ſãctuariũ & nulgi Iocũ.
CCAPITVLVM. LXIII.
XTedaxit me ad poꝛtꝗ que reſpiciebat ad viã oꝛientalẽ.⁊ ecce gloꝛia dei iſrabel ingre⸗
giebatur per uiã oꝛientalẽ. æ vox erat ei quaſi vox aquaꝝ multaruʒ.? terra ſplẽdebat a
fnmaieſtate eius. Et vidi viſionẽ ſecunduz ſpeciẽ quaʒ viderã quando venit vt diſperde
]qret ciuitaté. z ſpecies ſecundũ aſpectuùm quẽ videraʒ iuxta fluuiũ chobar. Et cecidit ſu
per faciẽ meam.⁊ maieſtas dñi ingreſſa eſt templũ per viã poꝛte que reſpiciebat ad oꝛientẽ.Et
leuanit me ſpiritꝰ itroduxit in atriũ interius.⁊ ecce repleta erat gloꝛia dñi domus. Et audiui
loquentẽ ad me de domo.⁊ vir ꝗ ſtabat iuxta me dixit.ad me.Fili hominis:locus ſolij mei ⁊ locꝰ

ueſtigioꝝ pedũ meoꝝ vbi habito in medio filioꝝ iſrahel in eternũ.⁊ nõ polluent vltra domus iſ

rahel nomen ſãctũ meũ ipſi ⁊ reges eoꝝ in foꝛnicatiõibꝰſuis ⁊ in ruinis regũ ſi uoꝛũ ⁊ in excelſis.
qui fabricati ſũt limen ſuũ iuxta limen meũ.⁊ poſtes ſuos iuxta poſtes meos.⁊ murus erat iter
me ⁊ eos.⁊ polluerũt nomẽ ſanctũ meũ in abhominationibꝰquas fecerũt.ꝓpter qð cõſũpſi eos
in ira mea:MHNunc ergo repellant pꝛocul foꝛnicationem ſuam ⁊ ruinas regum ſuoꝛuʒz a me.⁊ ha⸗
bitabo inmedio eoꝛum ſemper. LXXN. CEt adduxit me ad poꝛtã
que reſpiciebat cõtra oꝛientẽ.⁊ eduxit me.⁊ ecce gloꝛia deiiſrahel veniebat per viã oꝛiẽtis 7 vox
caſtroꝝ quaſi vox geminantiũ multoꝝ.⁊ terra reſplendebat.quaſi fulgoꝛa gloꝛia per circuitum.
Et viſio quã vidi ſecundũ viſionẽ quam viderã quãdo ingrediebar vt vngerẽ ciuitatẽ. Et vi⸗
ſio currus quam vidi ſecundũ viſionẽ quam viderã ſuper fluuiũ chobar.cecidiqʒ in faciẽ meã.
⁊ gloꝛia dñi ĩigreſſa ẽ domuʒ per viã poꝛte que reſpiciehat oꝛientẽ. Et aſſũpſit me ſpiritus ⸗ in⸗
troduxit me in atriũ interius.⁊ ecce plena gloꝛia dni domus. Et ſteti.⁊ ecce vox de domo loquẽ
tis ad me.⁊ vir ſtabat iuxta me ⁊ dixit ad me. Vidiſti ſili hominis locũ ſolij mei ⁊ locũ veſtigij
pedũ meoꝝ in ꝗbus hbitabit nomè meũ in medio domꝰiſrahel in ſẽpiternũ.⁊ nõ cõtaminabũt
vltra domiſrahel nomen ſanctũ meũ ipſi ⁊ duces eoꝛũ in foꝛnicatione ſua? in homicidijs ducũ
in medio ſui cũ ponerẽt limẽ meũ in liminibus ſuis.⁊ poſtes meos iuxta poſtes ſuos.⁊ dederũt
parietẽ meũ iuxta cõnixuʒ iter me⁊ ſe.⁊ cõtaminauerũt nomẽ ſãctũ meũ ĩ miqtatibaſnis quas
faciebãt ⁊ cõtriui eos in furoꝛe meo ⁊ in occiſione. Et nũc abiciant foꝛnicationem ſnam ? homi
cidia ducum ſuoꝛum a me.⁊ habitabo in medio eoꝛum in ſempiternum.
Primũ de tran ſlationis uarietate dicẽdũ eſt. Hoc qd ponũt.Ixx. & eduxit me. in hebraico non h
betur. Si enĩ adductus fuerat ad portã ꝗᷓ reſpiciebat oriẽtẽ: quid neceſſe fuit ut educeretur. cuʒ ideo
inductus ſit ut uideret quid in porta fieret oriẽtali. Deinde ubi dicitur uox erat ei haud dubiũ quin
dei.quaſi uox aquaꝶ multaꝶ.qd & Ioannes in ſua cõfirmat apocalipſi. ſeptuagĩta poſuerunt & uox
caſtroꝶ quaſi r geminantiũ multorũ. Tercio in hebraico habetur uidi uiſionem ſecundum ſpẽʒ
quã uiderã quando uenit ut diſperderet ciuitatẽ. Venit autẽ ille ꝗ in principio huius prophetæ ue-
ſtitus erat lineis & atramẽtariũ habebat ad lũbos cũ aliis ſex ut diſperderet ciuitatẽ. nõ ut ungeret
ꝗd.lxx.trãſtulerunt: q quarto dixere & uiſio currus quã ni leri hebraico ñ habetur. Dicamꝰ ſtri
ctim de ſingulis quãtum explanationis patitur difficultas: ne d ſtudemꝰbreuitati uelamẽtũ non
ſolũ moyſi ſed & prophetæ ezechielis remaneat in nobis:ꝗ cupimꝰ reuelata facie ueritatem dñi cõ
tẽplari. Gloria ergo dei iſrahel ĩgreditur p uiam oriẽtalẽ: per quã & egreſſa fuerat qñ ciuitas dñi fu
rore pcuſſa ẽ.Ingreditur ãt ĩmo regreditur ad eam. quia tẽplũ dñi ædificatũ in monte mõſtrauerat
Et tñ multo plus ẽ qd ĩ cõſequẽtibus dicitur. leuauit me ſpũs & introduxit me ĩ atrium exterius: &
ecce repleta erat gloria dñi domus. Hic enĩ gloria tantũ dei iſrahel igreditur.ibi aũt dicitur qd ple/
nitudo gloriæ dñi fuerit in templo. de qua & eſaias ſcribit: uidi dominum ſedẽtẽ ſuper thronuʒ ex
celſũ & eleuatum: & plena erat domus gloria eius quando reuelata facie glorii dñi cõtẽplantes: re
fſormamur ad imaginẽ creatoris. Vox quoq; erat dei quaſi uox aquarum multarũ:omnium ſcilicet
ĩ toto orbe populorum:ut ioãnes euãgeliſta interprætatur:ſiue quaſi uox caſtroꝶ: & ſicut uox gemi
nantiũ multorũ: ut exercitꝰ dei ſacramẽta cognoſceret. Quod ĩtelligẽs iacob: uocauit nomẽ uniu
loci caſtra. De quibus & alibi ſcriptũ ẽ. Currus dei decẽ milium multiplex: milia lætantiũ. Vna aut
uox dicitur caſtrotum & multitudinis: propter unum in dei laude conſenſum. Geminaturq; uox
canentium

—. — „⸗ —— — — — Pber=—— .---—‧

mi
ſor
n.
pi⸗
i⸗
n⸗

büͤt
ch
nit
14

n
l

2

uin

Super EZʒzechielem

canentium patri & filio & ſpiritui ſancto: ſanctus: ſãctus: ſanctus:dñs deus ſabaoth.plena & terra glo
ria eius. Seqtur. Et terra reſplẽdebat a maieſtate eius. Quod proprie in aduentu chriſti factum eſt
quando in omnem terrã exiit ſonus apoſtoloruʒ & in fines orbis terræ uerba eoꝶ. quotidieq; ĩple
tur in credentibus: & ad perſectũ complebitur quando corruptiuũ hoc induerit incorruptionex: &
mortale iſtud fuerit ĩmortalitate ueſtitum. Qd autem infertur & uidi uiſionẽ ſecundum ſpeciem
quam uiderã. quando uenit ut diſperderet ciuſtatem pro quo. Ixx. tranſtulerunt quãdo ingreſſus ſũ
ut ungereʒ ciuitatẽ. cum iuxta hebraicum perſpicuũ ſit. iuxta ſeptuaginta plurimã obſcuritatẽ ha-
bet.quomodo ezechiel ĩgreſſus ſit ut ungeret ciuitatẽ. ad cuius profetia cõminationẽq; ceciderit.
niſi forte illud dicamus. qd correptio prophetæ ſit unctio ciuitatis: & unctio olei exultatiõis ſacer-
dotalis & regii. qd qui libenter receperint & audire uoluerit efficiñtur uncti dñi de ꝗbus ſcriptum
eſt. Nolite tãgere chriſtos meos: & in ꝓphetis meis nolite malignari. Ille aũt poteſt inxta anagogẽ
ungere cinitatẽ de qua ſcriptum eſt. glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei: ꝗ uidit uiſionẽ currus & mi
ſteriorum dei.quã intuitus eſt ezechiel ſuper fluuiũ chobar.q onus ponduſq; ſigniſicat. Quid enĩ
grauius fluminibus babiloniisſup qᷓ Dauid ſedit & fleuit:cũ recordaretur. ſyon? De ꝗbus ſcriptũ ẽ:
Preterit enĩ figura huius mundi. Nichilq; puto in ſæculi huius cõfuſiõe eſſe perpetuũ. ſed omnia pᷣ
terire & fluere. Quæ qui cõſiderauerit cadet ſup faciem ſuam. intelligens quã procul ſit a maieſtate
dei: & flectet genua ad patrẽ in nomine Ieſu chriſti. Cũq; ait ego corruiſſẽ. maieſtas dñi ingreſſa ẽ
templũ per uiam portæ quæ reſpiciebat ad orientẽ. Statimq; me eleuauit ſpiritus: ipſe enim iacens
pergere non ualebã: & introduxit me in atriũ ĩterius: foris enĩ ceciderã: & ecce qui prius cõſpexeraʒ
gloriã dei iſrahel ueniẽtem per uiã oriẽtalem: uidi repletam gloria dñi domũ eius: & uoceʒ ad me
de domo interion loquẽtẽ audiui. Quæ quid ſit loquuta ſcriptura non narrat. niſi forte illud apo/
ſtoli: & audiui uerba ineffabilia quæ nõ licet homini loqui. Vir aũt inquit qui ſtabat iuxta prophe/
tam dixit ad eum.quẽ perſpicue dñm ĩtelligimus. Cui enĩ alii poterit conuenire qd ſeqtur: flii ho/
minis: locus ſolii mei & locus ueſtigiorũ pedũ meorum ubi habito in medio filioꝶ iſfrahel iĩ æter-
nũ:niſi illi qui habitat in eccleſia ĩ medio filioꝶ iſrahel cernẽtiũ deuũ: & habitat ĩ perpetuũ nõ ſecũ/

dum templum ſalomonis ad tempus: & locus eiꝰ ẽ ille de quo ſcriptum eſt. & factus eſt in pace lo/

cus eius quæ exuperat omnem ſenſum: & locus ueſtigiorum pedũ illius apoſtolis dicentibus: ado/
remus ĩ loco ubi ſteterunt pedes eius. Et pulchre dixit ſteterunt. In eccleſia enim ſtant pedes domi
ni:in ſynagoga ambulãt & prætereunt. Vt aũt ſciamus hoc dici de eccleſia: iungitur. Et nõ polluent
ultra domus iſrahel nomẽ ſanctum meum:quod proprie ad eos ptinet qui ſanctæ cõuerſationis ĩ
eccleſia cõmorãtur. Qui ſint aũt qui pollderit prius nomẽ ſanctum dei: ponit manitſeſtius: ipſi & re
ges eoꝶ:tã populus quã ſacerdotes in fornicationibus ſuis ꝗbus a deo fornicati ſunt: & ĩ ruinis re-
gum ſuorum:qui fruſtra ſibi per ſuperbiã regium nomẽ aſſumũt. Deniq; ſequitur. Et in excelſis. Ar
rogãs enim mens offendit deum: humilis ad miſericordiã prouocat: qui poſt ſuperbiã ĩmo ꝑ ſup/
biã fabricati ſunt limẽ ſuũ iuxta limẽ dei:& poſtes ſuos iuxta poſtes illius. Audiant hæc iuxta litte-
ram mulierculæ honeratæ peccatis quæ circũferũtur oĩ uento doctrinæ: ſemper diſcentes & nũꝗᷓ
ad ſcientiã ueritatis peruenientes: mentem iunctã deo non uicinitate eccleſiarum & habitatione ꝓ/
xima: dei in ſe prouocare clementiã: quin potius indignationem domini cõmouere: qñ in conſe/
cratĩs deo locis indignus habitator eſt. Fabricati ſũt inquit limen ſuũ iuxta limen meum. ut nihil in
tereſſet inter ſacrum & prophanum: & poſtes ſuos iuxta poſtes meos: ut unus laicorum & ſacerdo/
tum eſſet introitus. Vnde & apoſtolus dicit. Probet autem ſe homo: & ſic accedat ad corpus & ſan-
guinem domini. Et ut grauius facerer quod dicebat ſequentem iungit ueſſiculum. Et murus erar ĩ⸗
ter me & eos: ut ſacerdotalia ſacrificia & loca ſacramentorum corporis & ſanguinis ohriſti: breuiſſi-
mus murus diuideret. Et polluerunt inquit nomen ſanctum meum:in abhominationibus quas fe-
cerunt. Quid prodeſt habitationis uicinia & medius inter cellulam noſtram & altare domini pa/
ries: cum in his quæ ſecrete facimus & turpe eſt etiam dicere contaminetur & polluatur nomen do
mini? Ego hoc arbitror. quod non polluat nomen domini niſi ille qui uiſus eſt nomini eius crede
re: & ex illiꝰ cenſeri uocabulo. Et quomodo tollit membra chriſti & facit membra meœretricis qui
prius chriſto credidit:ſic ille polluit nomen dei:qui prius nominis eius fidem ſuſceperit. Alioquin
ethnicus & iudæus cum ſint polluti & cõtaminati. immo contaminatio ipſa atq; pollutio. nomen
dei polluere & contaminare non poſſunt quod illi polluunt. ad quos dicitur. nomen meũ per uos
blaſphematur in gentibus. Propter has igitur cauſas comſumpſi eos in ira mea.quia hæc fecere ꝗᷓ di
ximus. Et tamen clemens dominus rurſuʒ prophetæ præcipit ut iubeat eis procul a ſe remouere for
nicationes priſtinas: & ruinas regum ſuorum hac principum derelinquere: & repellere nõ tama ſe
quam a deo:& boni peris ſtatim præmia pollicetur dicens: & habitabo in medio eorum. de quo
& in euangelio dicitur. medius inter uos ſtat quem uos neſcitis: & habitabit non paruo tempore ut
in ſinagoga. ſed in perpetuum. quod in chriſti eccleſia comprobatur. l
TTu autem fili hominis oſtende domui iſrabel templum:⁊ confundantur ab iniquitatibus ſu/
is:⁊ metiantur fabꝛicam ⁊ erubeſcant ex omnibus que fecerunt.Sigoram domus ⁊ fabꝛice ei
exitus ⁊ introitus ⁊ omnem deſcriptionem eius ⁊ vniuerſa pꝛecepta eius.cunctum 5 orqigem 7

Liber tertiuſdecimus.c.xliii.

omnes leges eius oſtende eis? ſcribes in ocnlis eoꝛuz.vt cuſtodiant omnes diſtributiones en
7 pꝛecepta illius:⁊ faciant ea. Iſta eſt lex domus in ſummitate montis.Omnes fines eius in cir
cuitu ſanctũům ſanctoꝛum erit. Hec eſt ergo lex domus LXX.
CEt tu fili hominis oſtende domui iſrabel domum ? ceſſabunta peccatis ſuis:⁊ viſionem eius
7 diſpoſitionem illins: ⁊ ipſi ſuſtinebunt toꝛmentum ſuum pꝛo omnibus que fecerunt. Et de⸗
ſcribes domum ⁊ pꝛeparationem eius:⁊ exitus atq; introitus eius:⁊ ſi ubſtantiam eius ⁊ omnia
pꝛecepta illius:? omnia legitima eius ⁊ omnes leges eius oſtendes illis ⁊ deſcribes coꝛam eis:
7 cuſtodient omnes iuſtificationes ⁊ omnia pꝛecepta mea ⁊ facient ea:⁊ deſcriptionem domus
in uerticem montis. omnes termini eius in circuitu ſancta ſanctoꝛum ſunt. Iſta eſt lex domus.
Non parui operis eſt quod oculis carnis uel mente conſpexeris audientibus demonſtrare. ut &
ipſi tecum uidiſſe uideantur. Quamobrem ſcribit & ioſephus eos qui ad deſcribendam terram miſ
ſi ſunt ab Ieſu filio naue fuiſſe. & artem quæ nunc filoſophorum propria eſt habuiſſe
geometriæ. Domui igitur iſrahel eorum qui animo conſpiciunt deum oſtenditur domus hoc eſt
templum quod ezechiel ſitum in monte conſpexit: & non ſolum in monte. ſed ſicut nunc di/
citur in ſummitate montis Quam nequaquaʒ illam putemus quæ a ſalomone conſtructa narratur
in regum & in paralipomenon libris. Illa enim alterius ordinis atq; menſuræ eſt: & in ſingulis ma
gnam habens diuerſitatem. tantumq; inferior templo quod nunc oſtenditur ezechieli. ut non ſolũ
cultores eius & editui. ſed & ipſe fabricator eius ſalomon peccauerit & offenderit deuz licet poſtea
egerit pœnitentiaʒ ſcribens prouerbia in quibus ait, nouiſſimæ ego egi pœnitentiam: & reſpexi ut
eſigerem diſciplinam. Iſta autem quæ ezechieli & per ezechielem domui iſrahel oſtenditur. talis eſt
ut qui eam mente conſpexerit ceſſet ab iniquitatibus ſuis.non quibuſdam ſed omnibus ſiue ut in
hebraico continetur. confundatur & ſuſtineat tormentum ſuum pro omnibus quæ fecerit. Suſti/
net autem tormentum iniquitatuʒz ſuarum qui ceſſat præterita facere peccata: multumq; prodeſt ei
ui ante peccauerit uidere domum dei: & omnis fabricæ eius noſſe rationem: ut & peccare deſiſtat:
& habens illius deſiderium dicat ad dominum. Domine dilexi decorem domus tuæ: & locum ha-
bitationis gloriæ tuæ. Et iterum. Vnum petiui a domino hoc requiram: ut inhabitem in domo do
mini omnibus diebus uitæ meæ: cum cœpero'uiuere & eſſe cum chriſto qui eſt uita credentium. Se
quitur. Exitus eius & introitus ſubauditur domus: exitus autem eorum qui egrediuntur ad eos qui
foris ſunt: & introĩtus eorum qui per magiſtrorum diſciplinam ad interiora pœnetrant. Et omneʒ
inquit deſcriptionem eius ſiue ſubſtantiam eius: ut ſaptuaginta tranſtulerunt: quæ non tam ad na-
turam domus quam ad ſuppellectilem pertinet atq; diſſtias. Et uniuerſa præcepta cunctumq; or-
dinem: & omnes leges templi oſtendes eis qui portauerunt tormentum iniquitatum ſuaruʒ: & ceſ
ſauerunt ſiue confuſi ſunt ſuper his quæ ante geſſerant. Idcirco autem oſtende eis: ut cuſtodiant oĩa
quæ præcepta ſunt. Nihil enim prodeſt ſcire deſcriptionem domus & omnes diſtributiones er? de
quibus ſcriptum eſt: multæ manſiones apud patrem meum. Et iterum. Statuit terminos gentium ſe
cundum numerum filiorum iſrahel: ſiue angelorum dei: niſi feceris quæ præcepta ſunt. Domus au-
tem & lex omnium præceptorum dei: & urbs quæ in ſũmitate montis eſt conſtituta: illa credenda
eſt de qua ſcriptum eſt: non poteſt ciuitas abſcondi ſuper montem poſita. & fluminis impœtus læ/
. tiſicat cinitatem dei: quæ perſpicue refertur ad eccleſiam: & ſita eſt in eo monte qui in uertice oĩum
montium eſt: & a quo uulneratus eſt princeps tyri. omneſq; fines & termini domus huius ſancta ſa
Gtorum ſunt.In illa domo hoc eſt in tabernaculo qd fabricatus eſt moyſes:& in templo quod a ſa/
lomone conſtructum eſt: interiora tantum ubi erant cherubin & propitiatorium & archa teſtamen
ti & menſa thimiamatis: appellabantur ſancta ſanctorumiIn hac autem domo quæ monſtratur eze
chieli & quæ in ſũmitate montis eſt conſtituta: oẽs termini eius reputãtur ſctã ſctõꝶ. Qdq; infert᷑
hæc eſt lex dom. uel ad pᷣcepta ptinet de qbꝰoiã dictũ ẽ: uel ad ea qᷓ dicẽda ſunt poſtea.
CAſte menſure altaris in cnbito veriſſimo qui babebat cubitum ⁊ palmum.ſine
in ſinu eius erat cubitus:cubitos in latitudine:⁊ difinitio vſqʒ ad labium eins in circuitu palmi
vnius. Hec quoqʒ erat foſſa altaris:⁊ de ſinu terre vſqʒ ad crepidinem nouiſſimam duo cubiti
2 latitudo cubiti vnius.Et a crepidine minoꝛi vſqʒ ad crepidineʒ maſioꝛem quattuoꝛ cubiti: ⁊ la
titudo vnius cubiti. Ipſe autem aribel quattuoꝛ cubitoꝛum:⁊ ab arihel vſqʒ ſurſuzʒ coꝛnna quat
tuoꝛ. Et arihel duodecim cubitoꝛum m longitudine.per dnodecim cubitos latitudinis.quadrã
gulum equis lateribus:⁊ crepido quattuoꝛdecim cubitoꝛum longitudimis.per quattnoꝛdecim
latitudinis in quattuoꝛ angulis eius:⁊ coꝛona in circuitu illius dimidii cubiti:⁊ ſinus eius vnius
cubiti per circuitum. Gradus autem eius. verſi ad oꝛientem. LXX.
C Et hec mẽſura altaris.in cubito perfecto cubitus ½ ſinus ilius altitudo per cir
cuitum ? cubitus latitudinis:⁊ girus per labiuz eius in circuitu palmi vnius. Et hec eſt altaris
altitudo. A pꝛofundo exoꝛdij in ſinn eins vſqʒ ad pꝛopiciatoꝛinm quod erat ſubter cubitoꝛum
duoꝛum ⁊ latitudo cubſito. Et a pꝛopitiatoꝛio minoꝛi vſqʒ ad pꝛopitiatoꝛum maiꝰ
cubiti quattuoꝛ:⁊ latitudo cubiti:⁊ arihel cubitoꝛum quattnoꝛ ⁊ ab arihel vſqʒ ad ſuperioꝛa coꝛ
nuum. cubitus. Ipſum autem arihel dnodecim cubitos habebat in longitudine:: huͤogrciz cu⸗
S itos in

W

2
ium
ſi
ſx⸗

22

ſeii

i
1

CScriptũ eſt. Abyſſum & ſapientiam quis inueſtigabi

Super Eʒechielem.

2
bitos in latitudine. quattuoꝛ anguloꝛum per ſingulas partes eins.? pꝛopitiatoꝛium qnattuoꝛde
cim cubitoꝛum in latitudine per quattuoꝛ partes eius: ⁊ giſus eius per circuitum girans illud
dimidio cubito:⁊ circuitus eius cubito per girum: ⁊ gradus eius reſpicientes ad oꝛientem
. vr t?Eto profundum ſapientiæ & ſcientiæ dei
cuius alta profunditas: & quis inueniet eam? Multum eſt ſi uoluerimus templum ſalomonis huic
templo & omnes partes eius & tabernacula comparare. Quod quia difficillimum eſt: interim ĩ præ
ſentiarum altare quod ezechieli oſtenſum eſt: altari quod in exodo legimus ex parte modica con-
feramus. bi altare quinq; cubitorum in latitudine ideſt quadrangulum: & trium cubitorum in alti
tudine deſcribitur: hic uero recedens a ſenſibus quinq; tendit ad unionem: in qua cubitus perfectus
ſiue ueriſſimus ponitur:cui iungitur palmus ideft ſextam ut ſupra diximus habens par
tem cubiti. In ſinu autem eius hoc eſt altaris erat cubitus: qui ſcilicet ea quæ igne conſumebantur
ſuſci piebat: & in latitudine eius alius cubitus: ut & interiora hoc eſt ſecreta. & ſpatia altaris quæ in la
titudine demonſtrantur uno cubito finirentur. Quod autem ſequitur & definitio uſq; ad labiuʒ eiꝰ
pro quo aquila ſymmachus & theodotio poſuerunt terminum: ſeptuaginta rurſum giſum interpᷣ/
tati ſunt. Cuius uerbi ut ante iam dixi non poſſum ſcire rationem: nec cuius linguæ ſit dicere conſi-
denter: niſi hoc ammonere lectorem: quod ubi nunc definitionem interprætatus ſum. ſupra coro-
nam tranſtulerim. Illudq; breuiter demonſtratur: quod in circuitu ipſius altaris ideſt in imagine ée
circulo. reputandum fuerit lIabium & quaſi corona in modum lilii:habens in aſpectu plurimam ne
nuſtatem. Quæ diffinitio ſiue giſus: per circuitum palmi unius ſiue latitudine tendeba-
tur. Fouea autem altaris ſiue profundum & altitudo pro qua in hebraico ponitur gaber. de ſinu ter
ræ uſq; ad crepidinem nouiſſimam uel uſq; ad propitiatorium maximum: duobus cubitis erat. &
latitudo eius cubiti unius. Inferiora enim & profunda & terræ coherentia duali numero qui & in
ĩmundis animalibus poſitus eſt continentur: ſuperiora autem & ad crepidinem ſiue propitiatoriuʒ
peruenientia quod theodotio ipſo hebraico nomine appellauit azara. unius cubiti habent latitudi
nem: ut dualis numerus tranſeat ad ſolitarium: & bonum nuptiarum quod inferius eſt: ad unionis

perueniat beatitudinem. Quodqʒ ſequitur & a crepidine minori uſq; ad crepidinem maiorem qua
tuor cubitorum & latitudo unius cubiti: pro quo in ſeptuaginta poſitum eſt & a propitiatorio mi-

nori uſq; ad propitiatorium maius. & theodotio in utroq; azara tranſtulit: illud eſt intelligendum
quod propitiatorium minus lapis ſit exciſus de monte ſine manibus: & propitiatorium maius ipᷣe
lapis qui creuit in montem magnum & impleuit uniuerſum orbem. Siue iuxta alterum ſenſum ꝓ/
pitiatorium minus eſt quando exinaniuit e formam ſerui accipiens: & propitiatorium maius quã
do recepit gloriam quã habuit apud patrẽ ante quã mundus fieret. Prius omnia chriſti humiliora
cognoſcimus: & ſic ad diuinitatis eius altitudinem peruenimus: & tamen ut iuſq; naturæ propitia
torium hoc eſt minoris atq; maioris. ad unius altaris pertinet ſacramentuz;. Inter duo autem ꝓpitia
toria minus atq; maius: quattuor erant cubita:quattuor mundi elementa ſignantia. quæ & ipſa per
ueniunt ad unius cubiti altitudinem. Et hoc animaduertendũ. quod in menſura altaris primus cu-
bitus in latitudine nulli copulatur.ſed ſua unione perfectus eſt: ſecundus autem latitudinis cubitus
poſt duos cubitos creſcit ad ſummũ:& tertius cubitus poſt propitiatoriuʒ minus & maius per quat
tuor elementa ad unius cubiti miſteriuz tendit. ut unus & alter & tercius cubitus in altare domini
nequaquam primus ſecundus & tertius.ſed unus& unus & unus eſſe dicatur. (Ip̃e auteʒ arihel quat
tuor cubitorum erat. & ab arihel uſq; ſurſũ cornua quattuor. ſiue ut in ſeptuaginta dicitur ab arihel
uſq; ad ſuperiora cornuuʒ cubitus unus.) Arihel ut pleriq; eſtimant interprætatur lux mea deus. De
uo & in yſaia propheta ubi ſcriptum eſt. uhæ tibi ciuitas arihel quam expugnauit dauid ſiue circũ
edit plenius diximus. Vt autem ego arbitror leo uel fortis dei. quod nomen refertur proprie ad
altare in quo uel illuminatio dei eſt. uel leo & fortitudo eius. dicente Iacob ad iudam. Catulus leo-
nis iuda. ad prædam fili mi aſcendiſti. requieſcens accubuiſti ut leo & quaſi leena quis ſuſcitabit eũ:
Cubitorum autem quattuor eſt & cornua habet quattuor. ſiue ab arihel uſq; ad ſuperiora cornuum
uno cubito finitur. ut euangeliorum menſura & in totum orbem fortitudo diſcurrens: ſub illumi/
natione dei & leonis fortitudine demonſtretur ad unumq; cubitum perueniat diuinæ confeſſionis
Et ut paulatim obſcuritas præſentis loci manifeſtior fiat. ſequitur. Et ab arihel duodecim cubitorũ
in latitudine. per duodecim cubitos latitudinis. quadrangulum equis lateribus. Quod nemo du/
bitat ad duodecim tribus pertinere. quæ in loannis apocalipſi ſcriptæ ſunt & apoſtolorum numeꝶ
de cuius ſacramento ſupra dixiſſe me memini. Per quattuor autem latera mundi duodeni cubiti. ſi
mul efficiunt quadraginta octo cubitos ſacerdotaliuʒ ciuitatum. ut iſtis quaſi fundamentis in toto
orbe diuiſis. eccleſiæéortitudo ſolidetur. Porro crepido pro qua ſeptuaginta propitiatorium theo
dotio ut ſupra azara ſymmachus. hboc eſt circuitum interprætati ſunt. quattuordeci
cubitorum erat longitudinis. per quatuordecim latitudinis. in quattuor angulis eius: & corona in
circuitu eius dimidii cubiti. pro qua rurſum ſeptuaginta giſum interprætati ſunt. & ſinus ſiue iuxta
ſymmachum conſumatio eius atq; perfectio cubiti unius per circuitum. illud latenter oſtendit qd
dominus noſter qui uere propitiatorium dicitur. non ſolum pro peccatis noſttis. ſed wom ni mũ
ii

₰ 2 „ „
Liber tertiuſdecimus. c.xluii.
.
do per quattuordecim generationes uenerit ab abraham uſq; ad dauid: & rurſũ per alias quattuor/
decim uſq; ad captiuitatem iechoniæ: & eiuſdem numeri ſacramento ad terrena deſcenderit: ut in
tertia theſareſce decade & diuini numeri ſacramento ſaluaret quattuor angulos mundi:de quibus
ſcriptum eſt. Malti ab oriente & occidente & aquilone & meridie uenient: & accubabunt cum abra
ham Iſaac & Iacob in regno cælorum. Quodq; ſequitur & corona ſiue giſus per circuitum eius: ſub
auditur propitiatorii: habebat dimidium cubitum: & ſinus ipſius propitiatorii conſũmatĩo atq; per
fectio. Simmachus interprætatus efſrf· habebat unum cubitum:illud ſigniſicat quod &
peccatores & iuſti domimi propitiatione ſaluentur: Dicente apoſtolo paulo. Reconciliati ſum deo
in ſanguine filii eius. Et de peccatoribus dicitur quod dimidii cubiti menſuram habebat per circui/
tum: qui tamen ſaluantur miſericordia creatoris: iuxta illud quod in pſalmo ſcriptum eſt: pro nihi/
lo ſaluos facies eos. De iuſtis: in uno ſaluentur numero ſolitario atq; perfecto: & imitantes unam di
uinitatem dicente eodem apoſtolo. deus erat in chriſto mundum reconcilians ſibi. Quod autem ĩ
ſine huius teſtimonii ponitur & gradus eius uerſi ad orientem: gradus huius propitiatorii uel uigin
tiquattuor libri ueteris inſtrumenti debent accipi: qui habebant citharas in apochalypſi ioannis
& coronas in capitibus ſuis: uel ſacramentum patris & filii & ſpiritus ſancti in quo uera nobis datux
propitiatio. Et ut dicamus apertius.propterea graduum numerus incertus relinquitur. ut quanto-
cũq;ʒ ſtudio ad altiora ſcandere potuerimus in inferioribus nos putemus collocatos: & cogitemus
illud pſalmiſtæ. ibunt de uirtute in uirtutem. “
CEt dirxit ad me.Fili hominis.hec dicit dominus deus. Hij ſunt ritns altaris in auacũqs diẽ
fuerit fabꝛicatum vt offeratur ſuper illud holocauſtum ⁊ effundatur ſangnis. Et dabis ſacer/
dotibus leuitis qui ſunt de ſemine ſadoch qui accedũt ad me ait dominus deus:vt offerant mi
hi vitulũ de armento pꝛo peccato. Et aſſumens de ſanguine eius pones ſuper quattuoꝛ coꝛnna
2 ſuper quattuoꝛ angulos crepidinis ⁊ ſuper coꝛonam in circuitu:? mundabis illud ⁊ expiabis.
Et tolles vitulum qui oblatus fuerit pꝛo peccato ⁊ combures illum in ſeparato loco domus ex/
tra ſanctuarium.Et in die ſecunda offeres hyrcum capꝛarum immaculatum pꝛo peccato: ⁊ ex
piabunt altare ſicut expiauerunt in vitulo: Lxxx.
CEQt dixit ad me.Fili hominis.hec dicit dominns deus. Bec ſunt pꝛecepta altaris in die qua fa
ctum fuerit.vt offerantur ſuper eo holocauſtomata ⁊ effundatur ſuper illud ſanguis. Et dabis
ſacerdotibus leuitis qui ſũt ex ſemine ſadoch ⁊ appꝛopinquãt ad me dicit dominus deus vt mi
niſtrent mihi vitulum de bobns po peccato:⁊ tollent de ſanguine eius ⁊ ponent ſuper quattnoꝛ
coꝛnua altaris:⁊ ſuper baſiz eius in circnitu:? mundabunt ⁊ expiabunt illud.Et tollent vituluʒ
pꝛo peccato ⁊ comburent m loco ſeparati a domo extra ſancta. Et die ſecunda tollent edos du-/
os de capꝛis immaculatos pꝛo peccato:⁊ expiabunt altare ſicut ẽxpiauerant in vitulo.
Poſtquam prophetæ monſtrauit altare: & cubitum eius cubitoſq; duos: & rurſum cubitum & q̃t-
tuor cubitos: & tertio cubitum. duodecĩ quoq; cubitos per alios duodecim: & quattuor altaris cor
nua:arihel quoq; duodecim cubitorum: per duodecim cubitos: & crepidinem hoc eſt propitiatori-
um quattuordecim̃ cubitorum per quattuordecim cubitos. coronaʒ quoq; illius & ſinum dimidio
cubito & uno cubito per circuitum. graduſq; ad orientem quorum incertus eſt numerus. Locutus
eſt uir cuius calamus & funiculus erat in manu: & docet eum quomodo altaris opere perfecto alta/
re debeat expiari & conſecrari. Primumq; offertur uictima & datur ſacerdotibus de genere leui qui
ſunt de ſemine ſadoch:quem cur ſeptuaginta ſadduc nominent ſcire non ualeo. Sadoch autẽ inter
prætatur iuſtus offerturq; iuxta ſeptuaginta & theodotionem uitulus: iuxta ſymmachum thaurus:
qui hebraicæ dicitur far. Vitulum autem qui pro nobis immolatus eſt: & multa ſcripturarum loca
& præcipue barnabæ epiſtola: quæ habertur inter ſcripturas apocriphas nominat. Et hyrcus capra-
rum ſecundo offertur die. Vnde & paſcha facturi aſſumunt de grege agnum & ædum: & qui primũ
paſcha ſacere non potuerunt in ſecundo menſe faciunt:quorum alterum ad iuſtos pertinet: alteruxz
ad pœnitentes. Sinautem ſeptuaginta nobis interprætatio placet qui dixerunt die autem ſecundo
tollent ædos duos immaculatos pro peccato: audax quidem eſt quod dicturi ſumꝰ*: ſed tamen alio
rum ſimpliciter ponenda ſententia eſt: qui aiunt duos ædos immaculatos poſt paſſionem domini
oblatos eſſe ad altare domini iacobum & ſtephanum: quorum alter de apoſtolorum numero: alter
de ſeptem electis in miniſterium domini princeps fuit. Iſte eſt iacobus qui tranſformatum ſaluato-
rem uidit in monte: qui reſurgentem filiam archiſynagogi cum domino petroq; & ioanne intui/
tus eſt: qui in catalogo apoſtolorum in quo bina iunguntur nomina prior fratre ponitur. Hunc in
terfecit herodes: & quaſi ædum immaculatum poſt paſſionem ſaluatoris in die immolauit ſecun/
da. Stephanum quoq; cuius ſapientiæ & doctrinæ nullus poterat reſiſtere: & qai ſtantem filium ui-
dit ad dexteram patris: & dixit domine Ieſu ſuſcipe ſpiritum meum. lapidibꝰ obruere iudæi. Et quo
modo quoſdam credentium primitias achaiæ & aſiæ apoſtolus nominat:ſic & iſti primitiæ fuere
martyrum:quos chriſti poſtea confeſſio coronauit. Et hoc notandum:quod uitulus totus offertur
holocauſtum: & craſſitudo corporis eius:diuino igne conſumitur. Et ſi enim noueramus chriſtum
ſecundum carnem:ſed iam nunc non nouimus eum ſecundum carnem. lacobus autem & ſtepha-
nus qui

. „
B nus qui ſecunda die oblati funt:ſiue hyrcus qui iuxta hebraicum natratur oblatus:offertur quidem
in uictima: ſed holocauſtum ptæſentiæ domini reſeruatur. Quod autem tollitur ſanguis de quo lo
quitur petrus: redempti ſumus de uana noſtra conuerſatione paternæ traditionis prætioſo ſangui/

ne xp̃ᷣi:& paulus apoſtolꝰdocet pᷣtio redẽpti eſtis: & ĩ alio loco.pacẽ faciẽs p ſãguinẽ crucis ſuæ ſiue
ĩ terra ſiue ſuper cælos:illud ſignificat qd ſanguine ſaluatoris qᷓtuor cornua puniſicẽtur altaris. ideſt
quatuor mũdi plagæ:aſpergiturq; corona ꝓpitiatorii ſiue baſes ꝑ circuitũ ut uniuerſa purgẽtur: &
. firma ſit propitiatio. Propterea aũt ĩ ſecũda die duo ædi de quibus ſupra diximus uel hyrcus aſſumi
4 tur:qui animal eſt ſemper ad excelſa feſtinans: & nihil periculi ſuſtinens in præcipitiis. & ibi inue-
i nit uiam ubi cæteris animãtibus interitus ẽ. Vnde & græco ſermone caprarũ & hyrcorũ græx. ſubli
miũ conuerſatio dicitur:hoc eſt ſi quidẽ excelſum cõuerſa⸗
ni tionẽ ſigniſicat. Porro altare chriſti expiatur ſanguine: ut orones ſctõrũ mũdæ pmaneant ad deum
Hoc quoq; notandũ:qd iuxta hebraicũ ipſe ezechiel quaſi ſacerdos uitulũ iubetur aſſumere & ho-
locauſtũ facere: & ſanguinem eius in circuitu aſpergere tam altaris quam angulorũ: & coronæ ſiue
baſis. Septuaginta aũt interprætes alios ſacerdotes hoc facere demonſtrant de quibus dictuʒ eſt. da
. bis ſacerdotibus leuitis qui ſunt ex ſemine ſadoch qui accedunt ad me.
CCũq; compleueris expians illad:offeres vitulum de armento imaculatum:⁊ arietem de gre
ge immaculatum:⁊ offeres eos in conſpectu domini:⁊ mittent ſacerdotes ſuper eos ſal:⁊ offe/
rent eos hulocauſtum domino. Sex diebus facies hyrcum pꝛo peccato quotidie:uitulus de ar

mento ⁊ arietem de peccoꝛibus imaculatos offerent. Sex diebus expiabunt altarè ⁊ munda-

bunt illuchæ implebunt manuum eius.Expletis diebus:in die octauo ⁊ vultra faciẽt ſacerdotes
. ſuꝑ altare holocauſta veſtra ⁊ q̃ pꝛo pace offerũt:⁊ placatꝰ ero vobis ait dĩs deus. LXX.
CEt cum compleueris expiationem offerent uitalum de bobus immaculatum:⁊ arietem de
⸗ ouibus immaculatum:⁊ offeretis coꝛam domino.⁊ aſpergent ſacerdotes ſuper ea ſal:⁊ offerẽt
ea holocauſta domino. Sex diebus facies edum pꝛo peccato quotidie:⁊ nitulum ex bobꝰ ⁊ arie
tem de onibus immaculatum facient ſex diebus. Et expiabunt altare ⁊ mundabunt illud:⁊ im-
1 plebunt manus eoꝝ ⁊ cõſumabũt dies.Et erit a die octauo ⁊ ultra facient ſacerdote ſ ſuper alta
re holocauſta ueſtra ⁊ pꝛo ſalute veſtra:⁊ ſuſcipiam vos dicit dominus deus.
8 CPoſtquã altare & menſuræ eius in montis uertice demonſtratæ ſunt rurſumq; expiatio & conſe/
m cratio illius prophetæ oſtenſa eſt: per unum uitulum immaculatum & hyrcum ſiue duos ædos quo
