rum primum ad dominum ſaluatorem: duos ſequentes ad apoſtolos miniſtroſq; retulimus: ne in
, conſecratione ſpiritalis altaris & proprie ad eccleſiam pertinentis lex & prophetæ uiderentur exclu
di:propterea conſecrato altari uitulus immaculatus aſſumitur & aries: & offeruntur in conſpectu
domini: & filii ſadoch hoc eſt iuſtorum ſacerdotes aſpergunt ſuper capita egrum ſal: ut & lex & pro
i phetæ ſapore euangelii condiantur. Nec ullum eſt ſacrifſicium iuxta legis imperium & interpræta/-
tionem apoſtoli qui ait ſermo ueſter ſit ſale conditus: quod ſale careat. Vtrüq; autem offertur holo
i cauſtum domino:ut corpus pinguis litteræ quod ſignificatur in lege & prophetiæ nubilum. igne
di domini hoc eſt ſpiritu ſancto de quo dicit paulus ſpiritu feruentes in ſpiritalem & tenuem ſubſtan/
nns tiam conuertantur. Volumus ſcire apertius qui ſit uitulus de armento immaculatus & aries de oui
lin bus puriſſimo uellere. intelligamus moyſen & heliam, quorum prior manſuetiſſimus fuit inter om
gi nes homines qui uerſabantur in terra.alter ardore fidei ſimilis moyſi. Vnde & audebat dicere ego *
tet relictus ſum ſolus. Quod autem in hebraico ſcriptum eſt offeres uitulum. in ſeptuaginta offerent
1 ſacerdotes.nulla ſit queſtio. Et ipſe enim ezechiel cui hæc dicuntur. de numero ſacerdotum eſt. ple
a næ ætatis atq; perfectæ: & ſacerdotalem gradum prophetiæ auxit gratia. Et moyſes & helias uiden
ny tur in monte cuʒ domino. ideſt lex & prophetæ. qui ei nunciabant quæ hieroſolimis paſſurus eſſet.
ni Expiato autem altari. ſeptem diebus offertur hyrcus ſiue ædus ꝓ peccato quotidie & uitulus de ar-
n mento: & aries de pecoribus imaculatus: ut per hec ſacrificia ſeptem dierum ad perfectum expietur
0 altare. In ſeptem diebus ſabbatiſmus oſtenditur: qui iuxta apoſtolum populo dei reſeruatur. in qui-
i⸗ bus æternam ueramq; ſperamus requiem: & nequaquam ſeruile opus faciamus peccatorum. In hir
co autem & uitulo & ariere tnia generalia delicta monſtrantur: quibus omne mortaliuʒ ſubiacet ge
. nus. Aut enim cogitationibus aut ſermone aut opere peccamus. Cogitatio refertur ad arietem quæ
prima eſt omnium peccatoruʒ: & ex qua alia duo peccata naſcuntur. Edus autem ſiue hyrcus ad elo
„„ „ quium ſiue ſermonem qui ſemper de excelſioribus diſputat. Opera uero propriæ uitulo deputãtur.
quoniam honeri & labori & terrenis operibus mancipatus eſt. Hæc igitur immaculata per ſeptem
dies ueri ſabbati atq; perfecti deo offerre debemus & expiare altare: ut oratio noſtra mũda perueni
at ad deum. Quod autem infertur & mundabunt illud & implebunt manum eiusquod & hebrai
cum & cæteri interprætes tranſtulerũt. illud ſignificat quod ipſius quoq; altaris pro cuius expiatiõe
, offertur ſacrifitium dona complenda ſint. ſicut offertur pro ſacerdotibus & populo atq; pontiſice.
ne quid uacuum ſtetiſſe uideatur in conſpectu domini. Pro quo poſuere. xx. & mundabunt illud &&
e⸗ implebunt manus ſuas. ut ſubaudiatur ſacerdotes. qui cum pleni fuerint bonis operibus hoc enim
plenæ ſigniſicant manus: tranſacto ſabbato ueniant ad diem reſurrectionis octauam. & dicant cum
ð FFFF iii

Liber tertiuſdecimus. c.xliiii.

apoſtolo: teſurreximus cum chriſto: & ultra octauam tendant ad cæleſtia & offerãt pro nobis holo
cauſta:ſiue quæ pro pace peccatorum noſtrorum & ſalute ſunt noſtra: ut per ĩignem ſpiritus ſanctã
omnia quæ cogitamus loquimur & facimus: in ſpiritualem ſubſtantiã cõuertantur: & huiuſcemo-
di dominus delectatus ſacrifitiis nobis placabilis fiat. CCAPIIVLVM. XIIIII.
T conuertit me ad viam poꝛte ſanctuarii exterioꝛis que reſpiciebat ad oꝛientem: 2
Werat clauſa. Et dixit dominus ad me. MPoꝛta hec clanſa erit ⁊ nõ aperietur: ⁊ vir non
tranſibit per eam. quoniam dominus deus iſrahel ingreſſus eſt ſine ingredietur per
eam eritqʒ clauſa pꝛincipi. Pꝛinceps ipſe ſedebit in ea.vt comedat panem coꝛam do
mino. Per viam veſtibuli ideſt elam poꝛte ingredietur.⁊ per viam eius egredietur. “
CPro eo q in hebraico ſcriptũ ẽ.erit clauſa principi.Ixxtrãſtulerunt erit clauſa: quia dux ĩpſe ſede
bit in ea. Multæ ſunt portæ quas: in deſcriptione templi exechielis ſcriptura cõmemorat.tam intus
quam foris: altaris. quoq; figuram & conſecrationẽ & ſacrifitia: ſermo præteritꝰ percucurrit. Quo ſi
nito: uenit ad portam ſanctuarii exteriorem quæ reſpiciebat ad orientem & erat clauſa. Statimq; uir
ille ꝗq erat ductor prophetæ: & ei oĩa demõſtrabat: loquutus ẽ ad eũ. Porta hæc quã reſpicis clauſã

ſemp clauſa erit: & nõ aperietur: nulluſq; uiro& trãſibit p eam. Et reddit cauſam cur clauſa ſit ſemp:

quoniã dñs deꝰ iſrahel ĩgreſſus ẽ uel ingredietur p eã:eritq; clauſa iuxta hebraicũᷣ pricipi:quẽ duceʒ
Ixx.trãſtulerũt. Qui princeps & dux ideſt naſi: ſedebit ĩ ea ut comedat panẽ corã dño.& ꝑ uiã ueſti
buli portæ iĩgredietur: & p ipſã egredietur. Quæ nã iſta porta ẽ q ſemp clauſa ẽ.& ſolus dñs deꝰ iſ/
rahel ĩgreditur p eam? Nẽpe illa de qua ſaluator loquitur ĩ euãgelio. Vhæ uobis ſcribæ & phariſæi

hypochritæ: & uhæ uobis doctoribus legis: uhæ ꝗ tollitis clauẽ ſciẽtiæ: ipſi nõ ĩgredimini & intram

tes ꝓhibetis. De hac ſub noĩe libri ſcribit & eſaias. Erũt uerba libri iſt ſicut uerba libri ſignati. Quẽ

cum dederis homini neſcienti litteras & dixeris ei lege: reſpondebit tibi: neſcio litteras. Et dabunt

illũ hoĩ ſciẽti lr̃as dicẽtes:lege.& dicet.nõ poſſũ legere:qa ſignatꝰẽ.Iſte ãt liber ẽ cuiꝰnemo põt ſol
uere & apire ſignacula:neq; ĩ cælo neq; ĩ terra neq; ſub terra: niſi ille de quo ĩ apochalypſi ĩoãnis di
citur. Ecce uicit leo de tribu iuda radix & genꝰ dauid: ut aperiat librũ & ſoluat ſignacula eiꝰ. Priꝰenã

quã ſaluator hũanũ corpus aſſumeret: & hũiliaret ſe formã ſerui accipiens: clauſa erat lex & prophe

tæ & omnis ſcientia ſcripturaꝶ, clauſus erat paradiſus. Poſtquam autem ille pependit in cruce & lo

cutus eſt ad latronẽ hodie mecũ eris in paradiſo. ſtatĩ uelũ tẽpli ſciſſũ eſt & aperta ſũt omnia.abla/

t0q; uelamine dicimus. Nos autẽ omnes reuelata facie gloriã dñi contẽplãtes. in eandẽ imaginezʒ
trãſſormamur a gloria in gloriã: Sin aũt reuelata ſũt omnia. in xpᷣo enĩ iuxta ſermonẽ pauli oĩa re/
uelãtur.quomodo porta clauſa erit & nõ aperietur. & uisnõ traſibit per eã? Ex ꝗbus diſcimus quaʒ
nis ad ſũmã ſciètiã uenerimus. cõparatione diuinæ ſciẽtiæ nũc ex parte nos ſcire & ex parte cogno
ſcere. quando aũt uenet quod perfectũ eſt. tunc quod ex parte eſt deſtruetur. Vnde & in alio loco
ipſe apoſtolis imperfectũ ſe eſſe loqtur.rurſũq; perfectũ. Quod ſi interprætatione caret uidetur eſſe
contrariũ. Dicit enĩ. Non ꝗa iam accepi aut qa iam pfectus ſum. Fratres. ego me nõ arbitror cõpræ
hẽdiſſe Vnũ nero poſteriora obliuiſcẽs ad priora me extẽdẽs ſtatutũ pſequor ad brauiũ ſupnæ uo
catiõis dei.Cũq; putaremus eũ ſecundũ profeſſionẽ ſuã nõ eẽ iam perfectũ. & magis querere quam
Iueniſſe:qd uerũ nõ ſolum ſe ſed & alios dicit eẽ perfectos.quot quot ergo pfecti ſumꝰhoc ſapiamꝰ
Eſt aũt ſẽſus huius loci.Ad cõpatationẽ hominũ cæteroꝶ qui curã ñ habẽt noticiæ ſcripturaꝶ nec
miſterioꝶ dei perfectũ eſſe me fateor.quãtũ aũt ad ſcientiã diuinæ maieſtatis nũc in enigmate ui-
deo & per nubilũ & caliginẽ: & dico cũ ꝓpheta. Mirabilis facta ẽ ſcientia tua ex me confortata ẽ &
nõ potero ad eã. Hæc igitur porta qͥ omnibus clauſa ẽ(nir enim non tranſibit per eâ) erĩt clauſa prĩ
cĩpi ſiue duci. & illius aduẽtu reſerabitur qui ſedebit in ea ut comedat panem coram domino. de
quo ipſe in euangelio ꝓfitetur dicẽs. Meus cibus eſt ut faciam uoluntatem eius qui me miſit: & cõ⸗
pleam opus eius. Ipſe eſt princeps & pötifex ſecundũ ordinẽ melchiſedech & hoſtia & ſacerdos ꝗĩ
cõſpectu patris nobiſcũ cæleſtẽ comedit panẽ & uinũ bibit.de quo loqtur in euãgelio. Nõ bibã de
genimine uitis. niſi cũ bibero illud nouũ in regno patris mei. in illo uidelicet regno de quo & ipſe
alibi ait. regnũ dei ĩtra uos ẽ. Clauſaq; erit porta. Nemo enĩ poteſt paſſiõis dñi corporiſq; eius & ſã/

guinis. p maieſtate rei ſacramẽta cognoſcere. Tantæq; bonitatis eſt & clemẽtiæ princeps noſter. ur

cũ ſolus ſedeat in porta quæ clauſa ẽ & panẽ corà dño comedat.uelit mẽſæ ſuæ atq;ʒ cõuiuii plures
habere cõſortes: & dicat. Ecce ego ſto & pulſo.ſiqnis aperuerit mihi ĩ grediar ad eũ: & cenabo cũ il-
lo & ipſe mecũ. Solus aũt panẽ comedit corã domino.qa ſubſtantia eius diuinaq; natura cũctis cre
atuxraꝶ ſubſtantiis ſeparata eſt. Ipſe per eandẽ ueſtibuli portã ingreditur & egreditut. quia & ĩtus &
foris hoc eſt ĩfuſus & circũfuſus oĩbus ĩgredienſqʒ per portã ut ſecũ ĩtroducat eos ꝗ abſq; doctrina
eiꝰ & auxilio ĩtrare nõ poſſũt.& egrediẽs ut rurſũ alios ĩtroducat & loq̃tur eis ꝗᷣ difficiliora nõ capi
unt. Qd aũt porta orientalis extra terminos mũdi ſemp clauſa ſit & humano nequaquã pateat aſ/
pectui. Ioannis euãgeliũ probat dicẽtis. Deum nemo uidit umquã. Vnigenitus filius qꝗ eſt in ſinu pa
tris. ipſe enarrauit. Quaſi aliis uerbis dixerit. Eritq; clauſa pricipi. Princeps ſolus ſedebit in ea ut co/-
medat panẽ.pfectæ & conſumatæ ſciẽtiæ. Nemo enĩ nouit filiũ niſi pater. & nemo nouit patrẽ niſi
ſilius: & cui uoluerit filius reuelare. Pulchre quidã ꝑportã clauſam per quã ſolus dũñs deus aanl in⸗/
grlregitur

Super Ezʒechielem.

greditnt & dux cuĩ porta clauſa eſt mariam nirginem intelligunt: quæ & ante partum & poſt par-
tum uirgo permanſit. Etenim tempore quo angelus loquebatur ſpiritus ſanctus ueniet ſup te: & nir
. tus altiſſimi obumbrabit te: quod autem naſcetur ex te ſanctum: uocabitur filius dei: & quando na/
n tus eſt uirgo permanſit æterna ad confundẽdos eos qui arbitrantur eam poſt natiuitatem ſaluato-
ris habuiſſe de ioſeph filios ex occaſione fratrũ eius qui uocantur in euangelio:ſuper qua qſtiuncu/
Ia romæ aduerſum heluidiũ illius tpis hereticum: in adoleſcẽtia ñ grandẽ lib ſcripſiſſe me noui.
. C Et adduxit me per viaʒ poꝛte aquilonis in conſpecta domns:⁊ vidi ⁊ ecce impleuerat gloꝛia
dni domũ Et cecidi in faciẽ meã.Et dixit ad me dñs.Fili hoĩs. Pone coꝛ tuũ ⁊ vide oculis tn
ſe⸗ is:⁊ au. s tuis audi oia qͥ ego loquoꝛ ad te de vniuerſis cerimonijs domus domini ⁊ de cun
S cis legibi 8s:⁊ pones coꝛ tuum in vijs templi per omnes exitus ſanctuarij.
doi CVir ꝗ ductor prophetæ eſt & quo cuncta in tẽplo monſtrante cognoſcit: poſtqᷓ clauſam ei oſten-
gi derat portam nunquam reſerandam & tamen apertam ei qui clauſis ingreſſus eſt oſtiis: ducit pro/
s phetam ad uiam portæ aquilonis: quæ tamen & ipſa eſſet in conſpectu domus haud dubium quin
r templum ſigniſicet. Cumq; propheta eregione uidiſſet plenam domum domini gloria domini: eã
dem uidelicet quam in aquilonis plaga poſitus contra cernebat:ſtatim cecidit in ſaciem ſuam: ma
ſi ieſtatem gloriæ domini ferre non ſuſtinens. Vnde quia fuerat humilitate deiectus dicit ad eum: ne/-

quaquam uir ſed dominus. Fili hominis pone cor tuum: & reliqua. In conſumatione tabernaculi &
. ediſiciĩ templi qd a ſalomone conſtructum eſt apparuit gloria domini: quæ poſtea euangelicæ glo

nlei riæ comparatione deſtructa eſt: dicente apoſtolo. Etenim non eſt gloriſicatum: quod glorificatum
nun eſt in hac parte: propter excellentem gloriaʒ. Si enim quod deſtruitur per gloriam eſt: multomagis
e quod manet in gloria eſ-CGaucncurnc ne deſtructiõem prioris gloriæ abolitionem putemus: ſed
bunt ſic ſentiendum ꝙ poſtquam uenerit qd perfetuʒz eſt: id q ex parte fuerat deſtruetur: uelut ſi ſolis ra .
tiol diis lampadem compares: aut lampadi lumen lucernæ. Quamobrem & de Ioanne baptiſta dicitur.
di Ille erat lucema lucens in domo.Poſtquam aũt uenit ſol iuſtitiæ lucernæ lumen abſconditum eſt:
Wemn dicente ipſo propheta atq; baptiſta. Illum oportet creſcere me autem minui. Cecidit autem in faciez
e ſuam propheta: ne dum plus cernere cupit quam poteſt humana fragilitas intueri: etiam ipſum
talo oculorum lumen amitteret. Vnde familiarius eum uocat dominus filium hominis præcĩipitq; ut
ooh⸗ ponat cor ſuum & uideat oculis:& auribus audiat. Primum enim ad intelli gendum quod dicitur
inez aperiendus eſt animus: ſecundo cordis intelligendũ oculis: de quibus dicitur ad Abraham. leua ocu
e⸗ los tuos & uide ſtellas cæli: tertio his auribus audiendum de quibus ſaluator ait: qui habet aures
gwu audiendi audiat: ut poſſit cunctas templi cerimonias & legitima eius intelligere: & ad extremũ po-⸗-
o nere cor ſuũ in uiis tẽpli:quia diuerſi ad eũ introitus ſunt. Siue nias templi cerimoniarum ordinẽ ſi
boo gnificat: & exitus ſanctuarii.Proemium igitur eſt & præparatio prphetæ ad intelligenda
mel quæ poſtea ſuper templi ordine cogniturus eſt. Et hoc notandum ꝙ in mundi huius plaga qui in
line maligno poſitus eſt: & in aquilonis frigoræ cõſtitutus: cæleſtis nobis cerimoniaꝶ ordo mſtratur.
1eio CSt dices ad exaſperantem me domũ iſrahel. Hec dicit dominus deus. Suffitiant vobis om
un nia ſcelera veſtra domus iſrabel.eo quod inducitis filios alienos ſine alienigenas incircunciſos
gind⸗ coꝛde:⁊ incircũciſos carne:vt ſint in ſanctuario meo ⁊ pdðlluant domum meam:⁊ offertis panes
1nnet meos adipẽ ⁊ ſãguinẽ:⁊ diſſoluiſtis ſiue pᷣteriſtis pactũ meũ i oibus ſceleribꝰvr̃is:⁊ ñ ſernaſtis .
neni⸗ pꝛecepta ſãctuarij mei:⁊ poſuiſtis cuſtodes obſeruationũ meaꝝ i ſãctuario meo vobis metipᷣis
16 CQuando dicit ſufficiant uobis oĩa ſcelera ſiue iniquitates ueſtræ: ad priorum peccatorum horta-
ani tur pœnitentiam ne augeamus peccata peccatis. & materiam futuro paremus incendio: ſed audia-
dede mus illud ꝙ Eſaias Ioquitur. Vhe his qui attrahunt peccata ſicut ſuniculo longo: & ſut iugo cori
M giæ uituli iniquitates. Primũq; peccatum eſt: qd inducunt filios alienos ſiue alienigenas inci rcunci⸗
orgi ſos corde: & incircunciſos carne: ut ſint in ſancuario dei & polluant domũ dei. Modicum enim fer
bie⸗ mentũ totam maſſam corrũpit: & in quibuſdã exẽplaribus fertur prouerbioꝶ: ne introducas impiũ
ye in tabernaculis iuſtoꝶ. Vrgent nos in hoc loro iudæi & hebionitæ qui circunciſionẽ carnis accipi
i unt:qũo poſſimus præſentẽ locum exponere incircunciſos corde & incircunciſos carne:quo uideli
e cet poſt ſpiritalẽ intelligentiã etiam carnis circunciſionẽ ſuſcipere debeamus. Sed qui legimus pau
lIũ dicentem conteſtor aũt oẽm hoĩem qui circunciditur: qm ſi circuncidamini xp̃s uobis nihil pro⸗
. derit: & illud Hieremiæ ecce incircunciſæ aures ur̃æ & noluiſtis audire: & in exodo: loquutus eſt
. moyſes in conſpectu dñi dicens: ecce filii iſrahel non audiunt me: & quomodo audiet me pharao?
Ego autem ſum tardi ſermonis pro quo.Ixx. dixere quod melius habetur in he-
L breo:ego aũt incircũciſus ſum labijs. Interrogemus eos immo cogamus circuncidere aures & labia
n deſecare ut ſcripturam implere uideantur. Sin autem cœperint circunciſionem aurium interpræta-
„ ri quando nihil turpe & inhoneſtum audire nos patimur: & circunciſionem labiorum quando ni-
17 hil indecens loquimur: dicamus eis eandem expoſitionem etiam in corde & in carne ſeruare de-
64 betis. Cor circuncidimus cultello dei & aufertur de corde noſtro præputium: quando turpes co-
, gitationes nequaquam exeunt de corde noſtro: nec de nobis dicitur: impinguatum eſt cor po/
puli huius: & auribus ſuis grauiter audierunt. Ergo & caro ſimiliter circunciditur: ut nequaquam

ALiber tertiuſdecimus.c.xliiii.

°
faciamus terrena opera qᷓ pro neceſſitate corpors facere copellimur:cibuʒ capere. & potu. & ſomnũ
& uti ueſtibus. Quæ tunc circuncidimus: ſi non ad delitias & ad luxuriam & ad inhertiam: ſed ad
neceſſitatẽ naturæ & corpis iſtius ſuſtentaculũ cucta faciamꝰ. Qui bibit uinũ modicũ pp ſtomachũ
& frequẽtes infirmitates: & odit ebrietatẽ: circũcidit carnẽ ſuã. Qui dormit qᷓtũ natuia patitur audi
et a ſalomone.Si ſederis abſq; timore eris: ſi dormieris ſuauiter dormies: & non timebis pauorem

ſupuenientem tibi: neq; impœtus impioꝶ ſuperuenientes. Et ꝗ fugit fornicationẽ & uxori debitũ
reddit:reuertens ad idipſam ne tẽptet eũ ſathanas: audiet cũ populo iſfrahel. In hac die abſtuli op/

probriũ ægypti a uobis. Veſtibus quoq; utitur ꝗ frigus repellant: non ꝗᷓ tenuitate ſui corpora nuda
demonſtrent. Attenuata ieluniis caro & circũciſa a continentia: fugit opprobriũ ægyptioꝶ ꝗ ſunt

magnis carnibus: & illud põt dicere quæ in pleriſq; iuxta editionem.Ixx. legitur. Quõ contabuit ca
ro mea:in terra deſerta inuia & inaquoſa ſic in ſancto apparui tibi. Si qũ ergo alienigenas introdu/

cere uoluerimus in tẽplo dei circuncidamꝰ aures eoꝑꝶ & lIabia: & cor: & oẽz carnem:oculoſq;: guſtũ

& odoratũ: ut oĩa cum dei timore & ratione faciamus. Audiant hoc epiſcopi atq; præ ſbyteri: & oĩs

ordo eccleſiaſticus: ut non inducant ſilios alienos incircunciſos corde & incircunciſos camne. ne ſint
in ſanctuario dei:& polluant domũ eius. Si. n.hoc fecerint aptabitur illis qd ſequitur. Et offertis pa/

nes meos:panes uidelicet propoſitionis in cunctis eccleſiis & orbe terraꝶ de uno pane pullulãtes:

& non ſolũ panes ſed adipẽ quoq; de quo ſcriptũ eſt: ex adipe frumenti ſaturauit eos. & ſangninẽ ꝗ
in xpᷣi paſſione effuſus eſt. Legendũq;ʒ ĩta:& ſic lectionis ordo reddendus. Cũ filios alienigenas incir
cunciſos corde & corpore inducatis in ſanctuariũ meũ: & polluatis domum meã: audetis offerre pa
nes & adipẽ & ſanguinẽ miſtica ſacramenta: & non intelligitis ꝗd ſolueritis & prætergreſſi ſitis pa/
ctum meum in oibus ſceleribus & impietatibus ur̃is: & non ſeruaueritis p̃cepta ſanctuarii mei:neq;
poſueritis cuſtodes cerimoniaꝑ mearum in ſanctuario meo. Oĩs aut aduerſus eos eſt cõminatio: ꝗ
non audierunt apoſtolũ præmonentẽ: manus cito nemini ĩpoſueris: neq; cõmunices peccatis alie-
nis. Vel certe ſic intelligendũ.diſſoluiſtis pactum meum in oibus ſceleribus ueſtris: & non ſeruaſtis
præcepta ſanctuarii mei: & audetis indignos alienoſq; cuſtodes ponere in obſeruatione ſanctuarii
mei uobis metipſis:ut ſubaudiatur non mihi. Et eſt ſenſus. Qui uobis in carnalibus miniſtrent: &
ob ueſtra refrigeria meum polluant ſanctuarium.

₰

Bec dicit dñs deus.Ois alienigena incircunciſus coꝛde ⁊ incircunciſus carne non ingrediet
ſanctuariũ meum:ois filius alienus ꝗ eſt in medio ſilioꝝ iſrahel.Sed ⁊ leuite ꝗ longe receſſerũt

a me in erroꝛe filioꝝ iſrabel:⁊ errauerunt a me poſt idola ſua:ꝗ erant in ſanctuario meo editui⁊

ianitoꝛes poꝛtaꝝ domus:⁊ miniſtri domus:ipſi g maciabant holocauſta ⁊ victimas populi:⁊ ibi

ſtabat añ eos vt miniſtrarẽt pꝛo illis. Pꝛo eo ergo qð miniſtrauerãt pꝛo eis in cõſpectn idoloꝝ
ſuoꝝ:⁊ facti ſunt domi iſrahel in offendiculũ iniquitatis:idcirco leuani manũ meꝗ ſuper eos di
cit dñs deus:⁊ poꝛtauerunt inigꝗtatem ſuã:⁊ non appꝛopinquabunt ad me:vt ſacerdotio fungant᷑

mihi:neqʒ accedent ad oẽ ſanctuariũ meũ iuxta ſancta ſanctoꝝ:ſed poꝛtabunt confuſionẽ ſuam
2 ſcelera ſua qͥ fecerunt:⁊ dabo eos ianitoꝛes domus in oĩ miniſterio eius:⁊ vniuerſis que ſiunt

in ea.Sacerdotes aũt ⁊ leuite ſilij ſadoch qui cuſtodierunt cerimonias ſanctuarij mei cũ erra/
rent ſilij iſrabel a me:ipſi accedent ad me vt miniſtrent mihi:⁊ ſtabunt in conſpectu meo vt of/

ferant mihi adipẽ ⁊ ſanguinẽ ait dñs deus.Ipſi ingredient᷑ in ſanctuariũ meũ:⁊ ipſi accedaãt ad

menſam medà vt miniſtrent mihi:z cuſtodiant cerimonias meas. LXX.

Cꝛopterea hec dicit dñs.Ois filius alienigena incircunciſus coꝛde ⁊ incircunciſus carne:nõ

ingredietur in ſancta mea iĩ oĩbus ſilijs alienigenaꝝ qui ſunt in medio domus iſrahel. Sed⁊ le/
nite ꝗ receſſemint a me cũ errarent ſilij iſrahel a me poſt cogitationes ſuas:⁊ accipient iniquita/
tem ſuam ⁊ erunt in ſanctis meis miniſtrantes hoſtiarii in poꝛtis domus.⁊ miniſtri domus im/
molabunt holocauſta:⁊ victimas populi:⁊ iſti ſtabunt ante populum vt miniſtrent eis. Pꝛo eo
quod miniſtrauerunt eis ante faciem idoloꝝ ſuoꝛum ⁊ factum eſt domui iſrahel in toꝛmentũ ini/
quitatis:pꝛopterea leuaui manũ meam ſũper eos dicit dñs deus:⁊ accipient iniquitatem ſuam
2 non accedent ad me vt ſacerdotio fungantur mihi:neqʒ vt offerant ad oĩa ſancta ſanctoꝛum
meoꝛum:⁊ ſuſcipient ignominiam ſuam inerroꝛe quo errauerunt. Et ponam eos vt ſernent cu
ſtodias domus in omnia operaeius. ⁊ vniuerſa que fecerunt in eo ſacerdotes leuite ſilii ſa⸗
doch: qui cuſtodierunt cuſtodias ſanctoꝛum meorum cum erraret domus iſrahel a me. Iſti
accedent ad me vt miniſtrent mihi: ⁊ ſtabunt ante faciem meam vt offerant mihi hoſtiam adi-
pem ⁊ ſanguinem dicit dominus deus. Iſti ingredientur in ſancta mea.⁊ iſti accedent ad men/
ſam meam vt miniſtrent mihi. obſeruent cuſtodias meas.
Cluxta utramq; editionem poſui teſtimonium: ut ex comparatione earum dquid ſeptuaginta ſenſe
rint: quid hebraicum teneat ſcire ualeamus. Septuaginta hoc ſigniſicant quod alienigenæ incircun
ciſi corde & carne qui habitant in medio filiorum iſrahel ingredi non debeant ſanctuarium dei:
læuitæ autem hoc eſt ſacerdotalis gradus qui longe receſerunt a domino in errore filiorum iſrahel
& errauerunt poſt idola ſua poſtꝗᷓ receperint iniquitatem ſuam:ſtent in ſanctuatio dñi editui & iani
tores miniſtriq; domus: & mactent holocauſta & uictimas populi. Et iſti ſunt in conſpectu eorum
ut miniſtrent

Buper Ezechielem. .
H .
ut miniſtrent eis: eo qd miniſtrauerunt illis in conſpectu ĩdoloꝶ ſuo&. & facti ſunt domui iſrahel i
tormentũ iniquitatis: & ĩidcirco manũ leuaſſe ſe dicit ſup eos dñs deus: ur nõ accedant ad eum & ſa
cerdotio fungantur illi: neq; offerant illi in ſancta ſanctoꝶ: portentq; ignominiã ſuã in errore quo
errauerũt: ut.ſ.ponantur in obſeruatione cuſtodiaꝶ domus in oĩa opera eius: & uniuerſa qꝗᷓ fiunt in

–— —

. domo.Qd ſi ita eſt quũo ſtare poterit ut leuitæ qui longe receſſerunt a deo in errore filioruʒ iſrahel
& errauerunt ab eo poſt idola ſua: ipſi miniſtrent in domo & mactent holocauſta & uictimas popu
li: & ipſi ſtent in conſpectu eoꝶ ut miniſtret eise Quid. niamplius facturi ſunt ſacerdotes filii ſadoch
ꝗ cuſtodierunt cærimonias ſanctuarii dei: de ꝗbus dicit: ipſi accedent ad me ut miniſtrent mihi: &
ſtabunt in cõſpectu meo ut offerant mihi adipẽ: & reliqua: Hebraicũ aũt hunc habet ſenſuz. Oiĩs ali
enigena ĩcircũciſus corde & carne nõ ingredietur ſanctuariũ meũ: licet cũ populo iſrahel eẽ uidea
tur. Leuitæ auũt hoc ẽ ſacerdotalis gradus ꝗ longe receſſerũt a me in errore filioꝶ iſrahel & ſecuti ſůũt
i idola portabũt iniqtatẽ ſuã. eo q ſuerint in ſcuario meo miniſtrantes in officio portaꝶ domus: &
miniſtri eius. Ipſi.n- offerebant holocauſtũ & uictimas populi: & ipſi ſtabant in cõſpectu eoꝶ ut mi/
n niſtrarent pro eis. Quia ergo miniſtrauerunt pro illis in cõſpectu idoloꝑꝶꝑ ſuoꝶ: & fuerunt domui iſ
rahel offendiculũ iniqtatis: propterea leuaui manũ meã ſuper eos dicit dñs deus: & portauerüt iniq
n tatem ſuã. & non appropinquabũt ad me ut lacerdotio fungãtur mihi: neq; accedent ad oẽ ſanttua
g riũ meũ iuxta ſancta ſanctoꝶ:ſed portabũt confuſionẽ ſuã & ſcelera ſua:q̃ fecerũt.Pro ſacerdotali.n.
i officio ꝗ holocauſtũ & uictimas oẽq; ſacrificiũ offerre conſueuerant redigẽtur in ultimũ gradum:
eN & erunt ianitores domus in ignominia ſempiterna: ut ab uniuerſo populo uideãtur intrãte & exeũ
do/ te:de qᷓ ſublimi dignitate ad ꝗᷓ ultimum gradum peruenerint. Sacerdotes aũt inꝗt.i. Ieui tæ ꝗ ſunt
filii ſadoch hoc eſt iuſtoꝶ ſiue iuſti dei. & qui tpe erroris uniuerſi iſrahelis cuſtodierunt cerimonias
dg ſanctuarii mei: ipſi accedent ad me ut miniſtrent mihi & ſtent in conſpectu meo & offerãt mihi adi/
le⸗ pẽ hoc eſt pinguiſſimã hoſtiã & ſanguinẽ: uiuã.ſ.& placentẽ hoſtiã deo: ipſi ingredientur ſanctuariũ
ſiͦ⸗ meũ & accedẽt ad menſam meã ut accendant thimiama mihi: & oẽm ritũ ſacrificii cuſtodiant. Si
i aũt hoc ita ẽ ut qui in tpe erroris & pſecutionis idola ſunt ſecuti qᷓ de ſuo corde confinzerant: & nõ
ta ſolũ uoce: ſed & ſubſcriptione manus aſſeruerunt dei filiũ creaturæ magis quã creatori ꝗ eſt benedi
ſtus in ſæcula:qũo ſibi ſacerdotale & pontificale aſſumunt faſtigiũ: & audent offerre uictimas deo
ne⸗ cultores quõdã idoloꝶ? Sed ut ardẽtiſſimꝰ poeta teſtatur ꝗcꝗd a multis peccatur ĩultũ ẽ. Multitu-
it do peccantiũ impetrabiliorẽ fecit impiis ueniã: ut ꝗ redacti in laicos priſtina ſacrilegii ſui debuerãt
lit ſcelera deplorare.nunc reſupini in pontificali ſolio ſedeant: & irruant nobis ſimulatæ fidei nauſias ĩ
bi mo opertæ pfidiæ aperta cõpendia. „ Audiant igr ſaltim ſero:& obſernẽt præce
ſor pta oĩpotentis dei. Oĩs alienigena incitcũciſus corde & incircũciſus carne nõ ingrediatur ſanctua
6N riũ meũ. Licet ille ſit filius: licet co natiõe ſociatꝰ:licet antiqua nobis hereat gece itudine: ſi incircũ
ciſus corde uel carne eſt nõ introducatur in ſanctuanũ dei:ne miniſtros xp̃i nr̃os faciamꝰ miniſtros
n & pro carnalibus refrigeriis altaria dñi polluamus. Pro eo qd nos poſuimus & dabo eos ianitores

. domus in oĩ miniſterio eĩus & uniuerſis ꝗᷓfiunt in ea: eos uidelicet leuitarum qui longe receſſerũt
a deo in ertore filiorum iſrahel & ſecuti ſunt idola quibus uictimas immolauerunt: ſymachus ordi
1o nem lectionis ſenſumq; conſiderans: rectius interprætatus eſt dicens. Poſueram emm eos cuſtodes
14 januarum domus: uniuerſi miniſterii eius & cunctorum quæ ſunt in ea: ut non ad eos pertineat qui

futuri ſunt in templo:ſed ad eos qui fuerunt. *
5 CCumaqʒ ingredientur poꝛtas atrij interioꝛis veſtibus ſine ſtolis lineis induentur:nec aſcèdet
1⸗ ſuper eos quicquã laneum ſiue ⁊ non induentur lanificijs quando miniſtrãt in poꝛtis:ſine a poꝛ
tis atrij interioꝛis ⁊ intrinſecus. Nitte linee erunt in capitibus eoꝛum:ſiue cidareglineas habe/
tu bunt ſuper capita ſua:⁊ feminalia linea erunt in lũbis eoꝝ.⁊ non accingentur in ſudoꝛe:ſine uio/
n lenter.Cumqʒ ingredientur atriũ exterius ad populũ:exuent ſe veſtimentis ſiue ſtolis ſuis in ꝗ
bus miniſtrauerant:⁊ reponent ea ſiue eas in gazophilatijs ſine exedris ſanctuarij vel ſancto/
mn rum ⁊ veſtient ſe veſtimentis:ſiue ſtolis ſuis.Caput autem ſuum non radent neqʒ comam nu⸗
un trient: ſed tondentes attondebunt capita ſua:ſiue capita ſua non radent:⁊ comas non ad pꝛeſ/
ſum tondebunt: Operientes operient capita ſua: ⁊ vinum non bibet omnis ſacerdos quando
4 ingreſſus fnerit in atrium exterius. CPrimum hiſtoriæ uerba ponenda ſunt.
4 Inter cætera quæ ſacerdotibus præcipit ſermo dominicus hoc quoq; obſeruandũ iubet: ut in ipſis
„ portis interioris atrii: ueſtibus ideſt ſtolis lineis induantur: nec utantur laneis indumentis tam in
portis atrii interioris quam intrinſecus: hoc eſt in aidis ſanctiſq; ſanttorum: uitæ quoq; ſiue cyda⸗
6 res lineæ ſint in capitibus eorum: & fœminalia linea in lumbis. Quodq; ſequitur iuxta ſeptuagin
ta:& non accingentiæ uiolenter: Pro quo aquila & ſymmachus tranſtulerunt in ſudore heodotio
1 ipſum uerbum hebraicum exprimens in ieze: aquilæ ſecunda editio buza:per quod ſignificat non
n eos uiolẽter arcte atq; conſtricte inſtar uinctorum eſſe cingendos: ne in miniſterũis ſacerdotalibus
e atq; leuiticis inhabiles fiant: & tenere & cedere uictimas aitrahere quoq; nequeant atq; diſcurrere.
el Et quia ſemel præceperat quibus ueſtibus uti deberent ſacerdotes quande intrinſecus in miniſte-
i niis eſſent:rurſum iubet ut egtedientes in gazophilatiis ſiue in exedris ſanctorum exuant ſe priſtinis
△
ı
ı

¶.iber tertiuſdecimus. c.xliiii.

ueſtibus & induantur aliis. nẽ ſi ſandtas ueſtes habuerint ſanctiſicent populum foris poſituʒ qui nec
dum fuerit ſanctificatus. nec ſe præparauerit in ſanctificationem templi. ut ſit domini nazareus. Per
quæ diſcimus non quotidianis & quibuſliber pro uſu uitæ communis pollutis ueſtibus nos ingre/
di debere in ſancta ſanctorum: ſed munda conſcientia & mundis ueſtibus tenere domini ſacramen
ta. Quod autem ſequitur caput autem ſuum non radent neq; comam nutrient: ſed tondentes atton
debunt capita ſua:perſpicue demonſtratur nec raſis capitibus ſicut ſacerdotes cul oreſq; Iſidis atq;
ſerapis nos eſſe debere:uec rurſum comã dimittere: quod proprie luxurioſorum eſt barbarorumq;
& militantium: ſed ut honeſtus habitus ſacerdotũ faciem demonſtret. Pro quo dixere ſeptuaginta
capita ſua non radent: & comas ſuas non ad præſſum tondebunt: ſed operientes operient capita ſua
Iuxta quod dicimus nec caluitium nouacula eſſe faciendum:nec ita ad præſſum tondendum caput
ut raſorum ſimiles eſſe uideamur:ſed in tantum capillos dimittendos:ut operta ſit cutis. Vel certe
ſacerdotes ſemper operire capita ſua debent: iuxta illud uirgilianum. Purpureo uelare comas ad op
tus amictu. Secd hæc uiolenta interprætatio eſt. Vinum autem non ſolum in miniſterio ſacerdotes
non bibent atq; leuitæ: ſed ne ingreſſuri quidem ſancta ſanctorum: ne opprimatur mens: & ſenſus
craſſior fiat. Vnde & apoſtolus. Bonum eſt inquit uinum non bibere & carnem non manducare.
Et in alio loco.Et uinũ in quo eſt luxuria. Manducauit enim populus & bibit: furrexerunt & ludere.
Quodqʒ concedit timotheo ut uini paululum bibat. perſpicue demonſtrabat cur hoc conceſſerit:
propter ſtomachũ inquit. & frequentes infirmitates. Veſtibus lineis utuntur ægyptii ſacerdotes nõ
ſolum intrinſecus: ſed & extrinſecus. Porro religio diuina alterum habitum habet in miniſterio: al-
terum in uſu uitaq; communi.Fœminalia recte aſſumuntur: ut honeſtas quoq; ſeruetur: ne ſcilicer
aſcendentes altaris gradus & in miniſteria diſcurrentes. reuelent turpitudinem. Raſa capita habet
ſuperſtitio gentilis. Vvinum autem quantum ad me pertinet: non reor aliquem ſe abſtinere gentili-
um. Quæ uniuerſa quid iuxta ſenſum indicent ſpiritalem ſequentia uerba monſtrabunt. Eſſe indu-
menta ſancta & ſpiritualia:docet & apoſtolus dicens. Induimini dominum lIeſum chriſtum. Et in
alio loco. Induite uos uiſcera miſericordiæ: bonitatis: humilitatis: manſuetudinis: & patientiæ. Et
iterum. Expoliati uetere homine cum operibus eius: & induti nouo qui renouatur in ſcientiam iux
ta imaginem creatoris. Quod &&% illud ſignificare puto. Oportet enim corruptiuum hoc indui in-
corruptionem: & mortale hoc indui immortalitatem. Cum autem corruptiuum hoc indutum fue/
rit incorruptione: & mortale hoc immortalitate: tunc ſiet ſermo qui ſcriptus eſt. & reliqua. De ſacer
dotalibus ueſtibus in exodo plenius ſcriptum eſt. & nos olim edidimus librum: ad cuius interpræ-
tationem diligens mittendus eſt lector. Neq;. n. poſſumis latam materiã breui ſermone compræhẽ
dere. Hæc ueſtimenta proprio nobis labore conficimus: quæ texta ſunt deſuper. qualem & dominꝰ
habebat tunicam quæ ſgindi non potuit. Quibus induimur quando ſecreta domini & archana co
gnoſcimus. & habemus ſpiritum qui ſcrutatur etiam alta & profunda dei: quæ non ſunt monſtran
da uulgo nec proferenda ad populum qui non eſt ſanctificatus:nec domini ſanctitudini præparatꝰ
ne ſi maiora ſe audierint: maieſtatem ſcientiæ ferre non poſſint: & quaſi ſolido ſuffocentur cibo. ꝗ
adhuc lacte infantiæ nutriendi ſunt. Eſſe autem econtrario peſſima ueſtimenta docet ſcriptura di
uina: ut eſt illud quod in pſalmis de iuda proditore cantatur: indutus eſt maledictione ſicut ueſtimẽ
to. Et poſt paululum. Flat ei ſicut ueſtimentum quo circundatur: & ſicut zona qua ſemper accingi-
tur. Vnde & dominus qui pro nobis doluit: & noſtra peccata portauit: in zacharia ſordida habere

dicitur ueſtimenta. De quibus ſcriptum eſt. Et Ieſus erat indutus ueſtibus ſordidis: quæ poſtea depo

nit ſcriptura dicente. Auferte ab eo ueſtimenta ſordida: & induite eum podere. & reliqua. Quod aũt
ſequitur uitæ: ſne cydares lineæ erunt in capitibus eorum puto coronam oſtendere gratiarum: de
qua ſcriptum eſt. Coronam enim gratiarum ſuſcipiet tuus uertex. Nec illud nobis de operto & nu-
do capite faciat quæſtionem quod apoſtolus loquitur. Mulier debet poteſtateʒ habere ſuper caput
propter angelos. Si enim non uelatur mulier attondeatur. Sin autem turpe eſt mulieri tonderi aut
radi: operiatur. Vir enim non debet operire caput: cum ſit imago & gloria dei. Mulier autexs: gloria
uiri eſt. Si enim uirorum eſt non operire caput: uidetur eſſe contrarium quomodo nunc ſacerdotes
capita uittis uel cidaræ operire iubentur. Sed ſi legamus diligentius: ex prioribus ſoluunrur præſen
tia. Supra enim dicitur. Quando miniſtrant in portis atrii interioris & intrinſecus. Si enim ingredi-
mur ad ſanctaut ſtemus in conſpectu domini: capita noſtra operire debemus: quia non iuſtincabi-
tur in conſpectu domini omnis niuens: & ab infantia cor homims appoſitum eſt ad malitiam. De/
niq; & ſœ minalibus intrinſecus utimur: ne ulla in conſpectu dei pollutæ conſcientiæ & operis nu-
ptialis appareat turpitudo. Quibus fœminalibus: accingi uult & ſaluator apoſtolos dicens: Sint lũ-
bi ur̃i accincti: & lucernæ ardẽtes in manibus ur̃is. Et apoſtolus credentibus Iotur. State ergo accin
cti lũbos ur̃os in ueritate.Et imitatores xpᷣi:audiũt illud qd de eo ſcriptũ eſt. Erit iuſtitia accinctus lũ
bos:& ueritate circũdatus latera: Et hac ipſa zona qui ſanctus eſt & ad uirtutũ culmen aſcenderit ne
quaꝗᷓ uiolenter aſtringitur: ne inuitus bonũ continentiæ obſeruare uideatur. & in ſudore uultus ſui
comedere panẽ: ſed præeeptũ dñi facere uoluntate. Deniq; qñ foras egreditur & miſcet ſe populo:
ſacerdotalia ueſtimenta deponit in gazophilatio: in quo dñicæ diuitiæ ſeruantur. Et aii utuntur
”ùM ueſtibus

RB — — — *

BGuper Szechielem

ueſtibus ſacerdotes aliaq; doctrina ad nulgus ignobile. ne ſanctiſcetur populus in ſtolis eorum
Graue eſt multitudini honus ultra uires ſuſcipere. dicente ſalomone. Laqueus eſt uiri cito quid
