LCuce.S8.f. tum funibus alligati de ſepulchro ſceleꝶ ſuoꝶ iubeãtur exite: quottidie ſanguis opa cõſtrin gãtur.
Math.ii. a Ceci ĩ fidelitate xpi lumina inſpitiãt: claudicates prius fide currat in uia dni: & aridæ mãus auaritia
Nu.iz.c. extendãtur ad elemoſinã: Et lepra mariæ ꝗᷓ cõtaminat qcꝗd attigerit recipiat priſtinã punitatẽ. Iſtæ
. aũt dñs amariſiimas quoq; aquas maris uocat & effundit eas ꝑ eos ꝗ faciẽ ſuã uertũt ad dñm. Ideo
ps.iʒ j. aut uocat amaras aquas ut dulces faciat & educat uẽtos de theſauris ſuis: & graues ſalſugine aquas
ſua in altũ iuſione ſuſpẽdat:relinquẽſq; eas & ethereo calore decoquẽs diſpẽſet in pluuia:& mittat
Ro. v. d. ſup faciem tertæ ut arẽtia quæq; nigẽtur ĩbribus: & ubi abũdauit peccatum ſuperabundet gratia.
CMundquid non vt filij ethiopum vos cſtis mihi filij iſrael ait dominus.
CNam totã loci huius quẽ ꝓpoſuit & oĩum qᷓ hoc capitulo cõtinẽtur intelligentiã breui ſermone
cõcludam uſq; ad eum locũ in quo ſcriptù eſt ꝗ dicũt:nõ appropiquauit: & nõ ueniet ſup nos ma/
lum:ut poſſimus noſſe qd dicitur:ego dnñs deus oĩpotens quẽ cælari nihil põt:ꝗ tango terrã &mo
uebitur: ꝗ edifico in cælũ aſcẽſiõem meã:ꝗ uoco aquas maris & effundo eas ſup faciẽ terræ: cuius
nomẽ eſt dñs ꝗ creator ſum oĩum:cũctas gẽtes de eodẽ finxi luto: & equali ſorte generaui. Deniq;
ethiopes paleſtinos ſyros atq; iudæos diſtãtes locis atq; corporibus mortalitatis iege ſocraui: & p
arbitrio meo ſeruos meos huc illucq; cõmuto: & uniuerſas ꝓuintias trãſfero:nec engamini in ſup
biam qd uos de ægypto eduxerim: & quaſi peculiarẽ populüũ meũ pharaoni ſeruire nõ paſſus ſum.
Hoc idẽ feci & paleſtinis quos.Ixx. aliẽigẽas traſtulerũt ꝗ hebraice appellãtur capthori. ut trãſferrẽ
eos de capadocia & in paleſtinæ regiõibus collocarẽ. Syros quoq;.i. arã trãſtuli de cyrrene. Ex quo
ꝗa equali cõditiõe ſũt facti equali iuditii mei ſnĩa puniẽtur.Et oĩa abſq; diſcretione pſonaꝑ impia
regna ſubuertã: Vos aũt o filii iſrael:de qbus dixi primogenitus filius meus iſrael: & ex ægypto uo
Exo. 4ſ. caui filiũ meũ pcutiã in uirga: & uiſitabo peccata ueſtra: ſed nõ in ppetuũ cõterã: & miſencordiam
Mat. 2. d. meã nõ auferã a uobis. Et quaſi in cribro agitatos atq; cõcuſſos muùdabo & eligã: ut ꝗ lapillus fue-
rit: & ꝑ pœnitentiã roboratus de cribro meo nõ excidat. Qui aũut inſtar pulueris ceciderit in terrã
pcutiatur gladio & moriãtur peccatores populi mei nõ ꝗa ante peccauerint: ſed ꝗa uſq; ad mortẽ
pſeuerauerint in peccatis: oĩs aũt ꝗ eſt iſrael & prius deũ mẽte cõſpitiẽs ſeductuſq; de ægypto:ſi de
ſiderãs uitia ægypti & ſeculi uoluptates nõ ſolũ in ægyptũ ſed in ethiopiã reuertatur.In qua ꝗ fue
rit. Iuxta hieremiã pellẽ ſuã mutare nõ põt xpᷣi ſaluatur aduẽtu: & ĩpletur in ea qd ſcriptũ eſt Ethio

iaei, d pia pueniet manus cius deo. Cũq; eũ adorauerit dicetur de illo in cöſt ectu eius ꝓcidẽt Ethiopes:
Ps. 7i. ꝗcũ ꝓciderint & trãs flumina ethiopiæ inde detulerĩt uictimas duo icere poterunt: nigra ſum &
Can.i. ſpetioſa qm̃ decolorauit me ſol: corpa.n. umbris otioq; marcẽtia temptatiões & eſtus ſeculi ferre
H nõ pññt:qꝗᷓ auũt ad Luctã & ad certamĩa pᷣparãtur ſole ſiccata ſuperãt mundi iniurias:& benedictionẽ
ſancti ſpiritus cõſequẽtur dicẽtes ad iuſtũ ꝑ diem ſol nõ uret te:neq; luna p noctẽ. Et Ethiopes er-

Ps. 20. go uertuntur in filios dei:ſi egerint pœnitentiã: & filii traſeũt in ethiopes ſi in fundũ uenerint pec-
catoꝶ. Ipſe.n.creator oĩum deus cappadochas uertit in paleſtinos: eos ꝗq uerſabãtur in frigore ſi/
dei:& aqloni uento duriſſimo ſubiacebãt fecit bibẽtes cadere: & poſita ſupbia dñi ſentire iuditium
Syros quoq;.i.excelſos atq; ſublimes ꝗ dicũtur arã tranſtulit de cyrene infirmo pariete ſiue ] imi-
nebat amariſſimo mari: & uicina ſyrtibus erat & iuxta.Ixx. in fouea tenebatur mutauit in bonã par
tem ut excelſos faceret: Oculi enim domini ſuper omnia ſunt regna peccantia: quæ oſtendit dia-
Mat. 4. b. bolus domino: & de quibus apoſtolus dicit non regnet peccatum in mortali ueſtro corpore neq;
Ro. 6. b. obediatis ei:uerütamen cum in uirga uiſitet peccatores & conterat eos atq; percutiat qui perman-
ſerint in peccato eas aĩas quæ appellãtur domus Iacob & ſupplantant peccatum:& in certamie ſu
perant & planctum cruenti fratris inuadunt in eternum perire non patitur. “
CEcce enim ego mandabo ⁊ concutiam in omnibus gentibus domum Iſrael ſicut concntitur
in cribꝛo ⁊ non cadit lapillus ſuper terram. MMD
CDeus ꝗ mẽſus eſt aquas manu cælũ palmo & oẽm terrã cõcludit pugillo ipſe ꝓ magnitudiĩe ſua
utraqʒ manu tenẽs margines terræ quaſi cribꝑꝶ huc illucq; cõcutiet ut paleis ac ſordibus peccatoꝑꝶ
in terrã cadẽtibus:puꝶ frumentũ remaneat qc; fundatur in horrea:ſiue ut.lxx. crãſtulerũt uẽtilabꝶ
tenebit in manu & purgabit areã ſuã:& triticum condet in horreis: paleas autem de quibus loqui/
Hiere. 23.-f tur per hieremiam quid paleis ad frumentũ dicit dñs. De hoc eodem ſub ſigura alterius parabolæ
Math.iʒ. · ſagena illa demonſtrat quæ mittitur in mare huius ſeculi & extrahit piſces omniũ geneꝶ piectiſq;
malis piſcibus boni tantummodo reſeruãtur: I ta & dñs mirabilem domũ iſrael toto orbe diſper
ſum & cõcuſſit in cribro & uentilauit palea lapiliſq; & calculis ſupſterrã nõ cadẽtibus moriẽtur in
gladio:q ꝑp ſordes & puluerẽ peccatores populi noĩantur: & hoc patiẽtur:ꝗa nõ credũt uaticinio
ꝓphetaꝶ nec putãtes eſſe uentura q ꝑ eos dñs comminatur: Cũq; ſibi proſperare ꝓmittãt mala po
ſtea ſuſtinebũt: eregione ſanctis timentibus & nõ peccãtibus. Et iccirco nequaꝗᷓ moriẽtibꝰgladio
ꝗa dixerunt appropinquabũt nobis mala: & uenient ſup nos ſupplitia ꝗᷓ noſtra peccata meruerũt.
De quo plenius in hieremia loꝗtur deus & aſſumã loquar ſup gẽtẽ & regnũ ut auferã eã & diſpdã

Eſa. 40.0

WMiero.liber

ſi cõuerſa fuerit gens illa a malis ſuis: & ego agã pœnitentiã de his qᷓ cogitauerã facere ei. Nõ ergo Hie.IS. b.
deus mutatur ꝗ ſemp eſt ĩmutabilis: ſed nos cũ noſtra cõuerſatiõe mutamur: ſæuit: iraſcitur: cõmi-
natur: & dicit ſe illatuꝶ eſſe ſupplitia ſi agamus pœnitentiã ipſum quoq; ſuæ Pnitebit ſententiæ
rurſum iuxta eundẽ Hieremiã ſpõſiones ſuas ꝓmiſſaq; mutauit. Cuiꝰ rei exẽplũ niniuitas & hieru Ione.. d.
ſalẽ here poſſumꝰquoꝶ alii ĩminẽtibꝰſuppliciis liberati ſunt alii ꝗᷓ patribꝰ ꝓmiſſa fuerãt pdiderũt.
CIn die illo ſuſcitabo tabernaculum dauid quod cecidit. .
CVbi apoſtoloꝑ pᷣcedit auctoritas maxime Petri & Iacobi: quos colũnas eccleſiæ uas electiõis uo Ad gal.2. b
cat: ibi oĩs uariæ explanatõis tollẽda ſuſpitio eſt. Et qqd a tãtis uiris expõitur hoc ſequẽdũ. in actibꝰ
apoſtoloꝶ qõne ĩter apoſtolos ſuſcitata:cur hoĩes ex gẽtibus Paulus & Barnabas abſq; circũciſiõe
& obſeruãtia ſabbati ſuſcepiſſent. Petrus rñdit ut debuit cuius ſnĩiam/ ꝓbãs acobus hæc locutus ẽ: Atct.lj.c.
Viri fratres audite me:Symõ narrauit quẽadmodũ primũ deus uiſitauitſumere ex gẽtibus populũ
nomini ſuo:Et huic cõcordãt uerba ꝓphetaꝑ ſicut ſcriptũ eſt.Poſt hæc reuertar: & edificabo taber/
naculũ dauid qd cecidit. Hoc igitur tabernaculũ dauid qc ceciderat:ceciderat aũt in his ꝗ dicunt:
nõ appropinquabit: & nõ ueniet ſup nos malum qqd dñs cribro ſuo cõcuſſerat & ꝓbauerat: & quo
rum areã maieſtatis ſuæ purgauerat uentilabro. Et ꝗcũq; peccatores fuerãt interfecit gladio. Nunc
iuxta cõſuetudinẽ ſcripturaꝶ: poſt tormẽta:poſt pœnas: ꝓſpera & læta ꝓmittẽs ſuſcitatuꝶ eẽ dicit
& in refurrectõe dñi oĩa reſtitutuꝶ: ut qꝗc in ſynagogis ceciderat ſurgat in eccleſis:& poſſideãt cre
dẽtes reliqas idumeæ: & oẽs natiões: ut ꝗcꝗd reliquũ fuerit de ligno ſanguinario atq; terrẽo in cæ
leſtia regna mutetur: & oẽs gẽtes qᷓ oblitæ ſunt dñm cõuertãtur & reuertantur ad eũ: Sin aũt iuxta
Ixx.legere uoluerimus ut reqrãt reliꝗ iſtael: & oẽs gẽtes ſup quas ĩuocatũ eſt nomẽ meũ: reliquos
hoium eos debemus accipe ꝗ de iudaico populo crediderũt. Et quaſi lapilli nõ ceciderũt de cribro
nec cum puluere paleiſq; & ſordibus ſunt ꝓpiecti: Reliqæ enim in principio fidei ſaluæ fiẽt: Et in fi/
ne mundi: ut cũ ſubintrauerit plenitudo gẽtium tunc oiĩs iſrael ſaluus fiat: Nomẽ aũt dñi qd ĩuoca
tur ſup reliquos & ſup oẽs gẽtes illud eſt: de quo ſaluator dicit:pater reuelaui nomẽ tuũ hoĩbꝰ: & Io..a.
ne lõgo ſermõe regulã differã ſpõſionũ: & ĩ hoc ꝓpheta & in cæteris qᷓcũq; de edificatõe hieruſalẽ
&S tẽpli & reꝶ oĩum beatitudine pᷣdicãtur. Iudæi in ultimo tpe uana ſibi expectatiõe ꝓmittũt: & car
naliter iplenda cõmemorãt. Nos autẽ ꝗ nõ occidentẽ litterã ſed ſpiritũ ſeꝗqmuruiuificantẽ iam in
eccleſia expleta conuincimus: & quottidie expleri in ſingulis ꝗ ruẽtes reedificãtur per pœnitẽtiam.
CEcce dies veniũt dicit dñs:⁊ compꝛehẽdit aratoꝛ meſſoꝛem:⁊ calcatoꝛ vue mittẽtem ſemen.
CSuſcitato tabernaculo Dauid qqd ceciderat & reedificatis his ꝗᷓ fuerãt lapſa atq;ʒ ſubuerſa deſcribi
tur reꝶ oĩum abuũdãtia quõ hi ꝗ prius euntes ibãt & flebãt portãtes ſemina ſua: Veniẽtes ueniẽt in pCs.ĩ25.
exultatione portãtes manipulos ſuos: ut cõſequatur manipuloꝶ tritura:uindemiã ſiue arator meſ
ſorem: ut uua uarietur ac ducat colorẽ in tpe ſemiĩs: ſiue ut uerius eſt calcator uuæ cõphẽdat ſemen
tem: & ſic ſibi inuicẽ cuncta ſuccedãt ut nulla dies ſit abſq; frumẽto uino & gaudio:in illo tpe ple-
nis torcularibus uua calcabitur: & de xp̃ᷣi ac martyꝶ ſan guĩe rubẽtia muſta fũdẽtur:& huiuſcemo/
di calcator uuæ erit ſeminariũ ſermõis dei: ut ſanguis eoꝶ magis clamet in mũdo quã clamauit ſã Heb. ĩ2. f.
guis Abel iuſti. Quicũq; aũt merito uirtutũ ſuaꝑꝶ ad mõtana còͤͤſcenderit:mel ſudabit ĩmo ſtillabit 5S. 33.
dulcedine ſermonis dei. De quo ſcriptũ eſt: guſtate & uidete quã ſuauis eſt dñs & q́ dulcia eloquia ps. i.
tua gutturi meo ſuꝑ mel & fauũ: & ꝗ infra mõtes ĩmo ſecũdi a motibus fuerint: quos ſpõſus trãſilit Can. 2.b.
in cãtico cãticoꝶ & appellat colles cõſiti erũt & imitabuntur paradiſum dei:ut oĩa in illis poma pẽ
deãt doctrinaꝑe: tunc ſi ꝗs ĩfidelitate captiuus eſt: & nec dum credidit in nomie dñi: Et eſt de reliꝗs
populi quondã eius iſrael reuertitur ad fidẽ xp̃i: ut qᷓ in ꝓphetis audierat in euãgelio teneat:hi aũt
mõtes ꝗ ſtillabunt dulcedinẽ: & colles ꝗ cõſiti fuerit: poſtꝗᷓ cõuerterit dñs captiuitatẽ populi ſui Iſ
rael ediſicabũt ciuitates ante deſertas: & habitabũut in eis: ut unaꝗ q; extructa ciuitas dicat: Ego ciui
tas firma ciuitas ꝗqᷓ oppugnatur: & de qua dñs in euãgelio loꝗtur:nõ põt ciuitas abſcõdi ĩ mõte po Mat.ꝭ.b.
ſita: & in pſalmis dicitur: fluminis impetus lætificat ciuitatẽ dei: plãtabunt quoq; uineas cũ Noæ & p8. 4).
bibẽt uinũ eaꝑ inebriabũtur & audiet a dño ſaluatore bibite amici & inebriamini: Bibent autem Can.5.a.
uinum qd ſe in regno patris cũ apoſtolis ſuis nouũ bibituꝑꝶ eſſe pollicitus eſt. Hæc ẽ uinea ſorech Mat. 26. c.
cuius uinũ quottidie in myſteriis bibimus: nec hac reꝑ fœlicitate cõtenti pp delitias faciẽt hortos Mar.iꝗ.c.
& rigabunt eos: ut nulla deſint in eis genera uirtutũ & comedẽt fructus eoꝑ q.n. plãtauerit & riga Luc. 22. b.
uerit ipſe comedet. Gũ hæc oĩa mõtes & colles fecerint ſtillãtes dulcedinẽ & ediſicãtes ciuitates &
habitãates in eis: plãtantes uineas & bibẽtes uinũ eaꝶ faciẽtes hortos & comedẽtes fructus eoꝑꝶ:tũc p̃s.26.
ipſos plãtatores plâtabit dñs ſup terrã ſuã de qua dicitur: Credo uidere bona dñĩ in terra uiuentiũ Mat. ). a.
Et in euãgelio.Beati mittes qm̃ ipſi poſſidebũt terrã.poſtq̃ aũt plãtauerit eos:& firma in altũ radice
ſolidarit nõ euellet ultra de terra quã dederit eis. Ex quo intelligimus eccleſiã uſq; ad finẽ mundi
concuti quidem perſecutionibus: ſed nequaq̃ poſſe ſubuerti: temptari nõ ſuperari. Et hoc fiet quia
dominus deus omnipotens ſiue dominus deus eius ideſt eccleſiæ ſe facturum pollicitus eſt. Cuius
promiſſio lex naturæ eſt. U
EXPLICIT IN AMOS LIBER TERIIVS

„

. =—

☛ =—2

f — — NN-— -90ʒ4—

—

lod.

eybe.

Miero. liber ſuper Abdiam.

Neg CBEATI HIERONYMI EXPLANATIONVM LIBER IN ABDIAN PROPHETAM. D
. AD PAMACHIVM INCIPIT. CAPITVLVM VNICVM.
ular — 3 ſio abdie)ideſt ſerui domini: quã uidit gentibus: ad quas legatum mi
RRNſit dominus: Et quibus dicitur ſurgite & conſurgamus aduerſus eam in
er α◻α Prælium: Deſtructio enim idumeæ uiſio nationum eſt: Sin autem queri
d agl 1 ◻ſur quare ponatur in titulo. uiſio Abdiæ: Et nihil poſtea quod uiſũ ẽ:de
WS monſtretur: Secundum illud Eſaiæ: Vidi dominu ſabaoth ſedẽtem ſu p
e N ttonum excelſum & eleuatum: Et Ezechiel: Aperti ſut cæli & uidi uiſio
Ae N AE nes dei: ſtatimq; ſubiungitur: Et uidi & ecce ſpiritus aufferens ueniebat
l⸗ ab Aquilone & nubes magna: & ſplẽdor in circuitu eius. Sed poſt uiſio/
αH“nem Abdiæ protinus inferatur. Hæc dicit domius ad edom: Et erũ Ec
nn WAAce paruulum te dedi in gentibus: De deutronomio ſumemus exemplũ
— In quo non res ſed uerba cernuntur: Attende inꝗt tibi: & conſerua ani/
ne mam tuam uehementer: ne forte obliuiſcans ſermonum quos uiderunt oculi tui: Et I oannes in
ii⸗ epiſtola: Quod uidius inqt oculis noſtris:quod pſpeximus & manus noſtræ palpauerũt de uerbo
ce uitæ:Et moyſes uocem dei quæ ad eum loquæbatur uidiſſe ſe dicit. Si ergo poſt uiſionem ferun/
e tur quæ dicta ſunt & uidentur mentis oculis quæ auribus percipi ſolẽt: Recte uidens: (quia ꝓphe-/
n tæ antea uocabantur uidẽtes: in titulo prænotat uiſionem.
CBec dicit dñs deꝰ ad edom,. CQuænmus quis ſit iſte edom ad quem nunc p abdiam do-
No minus loquitur: Edom interprætatur ruffus: Eſau ergo filium iſaac appellatum fuiſſe edom: ꝗa pro
⸗ pter ruffum lenticulæ cibũ primogenita uendiderit: in libro geneſeos manifeſtiſſime legimꝰ: Vnꝰ
A4 ergo atq; idem tribus nominibus appellatur: Eſau: edom: & ſeir ideſt piloſus:Poſſeditq; eam regio
& lon. nem: quæ nunc gebalena dicitur: & in finibus eſt eleutheropoleos: ubi ante habi tabant chorrei: qui
interprætãtur liberi.Vnde & pſa urbs poſtea ſortita uocabulum eſt. Quod ergo hebraice edom:&
grace dicitur idumea:nũc uiculus paleſtinæ eſt a cõditore ſic impoſito nomine: Cuius latina quo
in q; & græca meminit hiſtoria. Quia ergo ex multis ſcripturarum locis didicimꝰ terram idũeorum
Aduerſariam eſſe terræ repromiſſionis: Et eſau inimicum legimus iacob: & populum eſſe cui iratꝰ
eeſt dominus in ſempiternum: Noſſe debemus ſecundum leges tropologiæ Aut contra iudæos
I P factum eſſe ſermonem qui ſunt emuli chriſtianis & perſecũtur fratrem ſuum iacob populum ſup/
1 i⸗ plantatorem: qui illis primogenita preripuit: Aut certe aduerſus omnes hereſes & contraria dog/
. B mata: quæ uidentur quidem nobis eſſe icina: ſed magis aduerſaria ſunt: & de paterna hereditate
ſimplicem habitarorem domus iacob nituntur expellere. Sunt qui idumeam ad carnem referant:
& aduerſum illius pugnam animam eſtiment prouocari: Vt mortificantes membra noſtra ſup ter

ram: fornicationem: imm unditiam: paſſionem: eternam in chriſto uictoriam conſequamur.
hrt Auditũ audiuimꝰ a dno ⁊ legatum ad gentes miſit: Surgite ⁊ cõſurgamꝰ aduerſũ eũ ĩ pliũ.
i Hebhl CAudiuit ergo Abdias uel omnes prophetæ pariter audierũt. Omnes enim ſcribunt cõtra edom

oj⸗ quod ad gẽtes legatus miſſus ſit: Mediator dei & hominũ homo chriſtus ieſus: De quo & pater lo
ois quitur per Aggeum: Monebo omnes gentes: & ueniet deſideratus cunctis gentibus:Iſte in Eſaia
Cnab. magni conſili angelus:& pater futuri ſæculi ſcribitur. Legatus qui ad gentes miſſus eſt hæc loqui
tur:Surge qui dormis & eleuare a mortuis & illuminabit te chriſtus: At ne forſitan grauis uobis &
inſolita pugna uideatur: me inquit habetis primum in achaiæ: ego ero archiſtrathegos præliorũ
ꝗq& ieſu filio nauæ gladiũ tenẽs apparui: & amalech ĩ crucis meæ uexi llo:moyſe pugnãte ſupaui.
¶Ecce paruulũ dedi te in gẽtibus cõtemptibilis tu es valde:Superbia coꝛdis tui extulit te ha
bitantẽ in ſciſſuris petrarum:exaltantem ſoliũ tuũ:ꝗ dicis ĩ coꝛde tuo:ꝗs detrahet me ĩ terrã:ſi
Md exaltatus fueris vt aquila:⁊ inter ſydera poſueris nidum tuum:ide te detrabam dicit dominus
55% Q¶⸗ ᷑Q inqdit edom qui cum minimus ſis inter omnes incircuitu nationes:& ad comparationẽ gẽ/
Can tium cæterarum paruus in numero: ultra uires erigeris ſuperbia. Cũq; habites in ſpeluncis ĩmo in
Marz6²0 cauernis petrarum humilis atq; paruulus: & excelſa edificiorum tecta non poſſidẽs:quaſi aquila in
Mar. 40 ſublime extolleris: & tätum cogitatione intumeſcis ut miter ſydera habitare te credas: Etiam ſi. ul/⸗
Luca trttIra naturam poſſes cæli alta penetrare: inde te detraherem & ad terram deducerem: dicit dominus
deus. Si didicimus hiſtoriam ſequemur intelligentiam ſpiritalem: Licet tibi o heretice ma gnus eẽ
o⸗ uidearis & contẽnas eccleſiæ paucitatem: tamen paruus in gentibus es: & contẽptibilis &non ſolũ:
Mat. ſed cum Tααε ualde cõtẽptibilis:ſuperbia cordis tui extulit te: quis enim hereticorum non

ſuperbia extollitur eccleſiæ ſimplicitatem paruipẽdens & fidem imperitiam reputans: habitantem
in ſciſſuris petræ exaltantem ſolium ſuum:Petra ꝗᷓꝗᷓ frequẽter uel in perſona domunenel in ſolidi
p.39. tate ponatur: Vnde & propheta dicit. Et ſtatuit ſup petra Pedes meos: Et ad petrũ dicitur: ITu es pe/
Mat.I6õ. b. trus & ſuper hanc petram edificabo eccleſiam meam: Tamen & in contrariâ ptem frequenter acci
Eze:36. e. Pitur: Auferam ingꝗt cor lapideum & dabo eis cor carneũ: Et potens eſt dominus de lapidibus iſtis
Mat.ʒ.b. ſuſcitare filios abrae. Maximeq; hic: ubi non dixit habitantem ſuper petram: in ꝗᷓ prudẽs edificator

Miero.liber

domum ſuam extruxit:ſed in ſciſſuris petræ: petra . 1
ſiones: Porro qd ſequitur Exaltantem ſolium ſuum: & qui dicit in corde ſuo quis detrahet me ĩ ter

ram: tumorem hereticæ mentis oſtendit: Confidentium ſibi in myſteriis & ſecretis ſuis: & quantũü

in ipſis eſt:Hyperbolice autem hoc accipere debemus: promittẽtium ſibi regna cælorum: Vnde ad
huiuſcemodi homines apoſtolꝰ ſcribit: lam ſine nobis regnatis: atq; utinam regnaretis: ut & nos
uobiſcum regnaremus: Tale quid & dauid loquitur. Poſuerunt in cælum os ſuum: & lingua eorũ
trãſiuit in terram: Si exaltati ergo fuerint ut aqla: nã & ipſi aquilarum ſibi ſimilitudinem pollicen-
tur: quæ ſolẽt ad cadauer dominicum congregari: & inter media ſydera poſuerint nidum ſuum

inde detrahã eos dicit dominus. Sicut enim dormiente patrefamilias inter bonam ſemẽtem ini-

micus homo zizaniam ſuperſeminat. Ita ſolet aquila illa grädis ma gnarum allarum longo mẽ⸗
brorum ductũ inter ſydera eccleſiæ ponere nidum ſuum. Dixi ſupra hoc ipſum & aduerſum carnẽ
poſſe intelligi:quod imminute ſint uires eius in aduentu xpi: ſi cõtemptibilis ſit animæq; ſubiecta
imperio: & fruſtra erigatur cũ habitet in cauernis petræ. uel ſenſibꝰ uel co gitationibꝰ: & uelit dña
ri alæ: exaltans ſolium ſuum: nec opera ſua poſſe credens ſuperari: Cui dicitur quod qꝗᷓuis ſe erigat
& aquilæ imitetur excelſa multoſq; ſanctorum deceperit: tamẽ a domino ſuperata ſit atq; deiecta.
Quod in hereticis & carne intelleximus: cõtra iudæos quoq; intelligi poteſt.

Si fures introiſſent ad te:ſi latrones per noctem quomodo conticuiſſes:nonne furati eſſent
ſufficientia ſibi:Si vindemiatoꝛes introiſſent ad te nunquid non ſaltem racemum reliquiſſent

CQuod dicit hoc eſt. Si fures & latrones qui nocte domos ſuffodere cõſueuerãt: & rapere quæ in

tibi:quomodo ſcrutati ſunt Eſau:inueſtigauerunt abſcondita eius.

domibus ſunt introiſſent ad te & abſcõditi tenebris circuiſſent domus tuæ ãgulos: utiq; hoc tuliſ
ſent qd ſibi putabant poſſe ſufficere: & aliquid in edibus tuis uel per ſatietatem uel per ignorantiã
reliquiſſent. Si uindemiatores introiſſent uineam tuam: & eam uel hoſtiliter uaſtare: uel a te cõdu
cti demetere cuperent: quis diligens eorum uindemia fuiſſet: tamen racemos uitibus foliiſq; cæla
tos: inter palmites reliquiſſent. Sed omnia hoſtes qui ad te dño iubente uenerunt. (Significat aũt
babylonios & exercitum nabuchodonoſor) ĩueſtigauerũt: & omnia ſecreta tua & cauernas & fo/
ramina ſpeluncharum in quibus habitas luſtrauerunt. Et reuera (ut dicam aliquid & de natura lo
ci.) Omnis auſtralis regio idumeorum d Eleutheropoli uſq; petram & haylamchæc eſt enim poſ
ſeſſio Eſau)in ſpecubus habitatiunculas habet: & ꝓpter nimios calores ſolis: qa meridiana prouin
tia eſt: ſubterraneis tuguriis utitur. Subſtantiam tuã inquit me pariter cum hoſtibus perquirente
nulla potuerunt ſecreta cælare. Aliter fures & latrones qui ingrediũtur nocte: quia fili ſunt noctis
& tenebrarum: hereticos puto contraria ueritati dogmata prædicantes. Qui furantur ſufficientia
ſibi & cottidie de eccleſia greges rapere feſtinant. Iſti ingredientes uineam dñi noſtri: quà de ægy
pto huius ſeculi trãſtulit: & de cuius genimine uinum ſe eſſe bibiturum in regno patris pollicetur

ita cupiunt uniuerſa populari: ut uix racemum relinquant in ea: Sed econtrario domin agit: Om Mat. 26.d.

nia enim ſecreta eorum & occulta miſteria & patriarcharum eſau: Hoc quippe iĩtelligo qui primi
hereſes adinuenerũt: per ſanctos ſuos & eccleſiaſticos uiros atq; doctores pfert in medium: & pri-
ma illius uictoria eſt patere quæ tegebantur occulta: & inueſtigabuntur ſecreta eius.

ℳ —

CAſq; ad terminos emiſerunt te.Oẽs viri federis tui illuſerũt tibi:inualuerunt aduerſum te

viri pacis tue:qui cõmedunt tecum:ponent inſidias ſubter te:nõ eſt pꝛudentia in eo.

CVeniente nabuchodonoſor omnes qui ante erant fœderati edom: & in præſidio urbis ſuperbiſ

ſimæ fuerant: reliquærunt eum & iuncti hoſtibus contra eum inſidias tetenderunt: præualuerũt

aduerſus eum. Et tunc indicatum eſt quia nulla in edom eſſet ſapientia: dum ſperant in iis qui a

uerſarii demonſtrati ſunt. Aliter cum abſcondita Eſau & quaſi ſacramenta magniſica: quibus priꝰ
populi fuerãt irretiti: ꝓlata fuerint in medium. Ita ut uir eccleſiaſticus poſſit dicere nõ ignoramus

quæ didicerunt: & præualebunt cõtra eum: & eruditi eccleſiæ fide falſum dogma cõuincent. Illi ꝗ

quondam cõmedebant aput hereticos: nõ panem euchariſtiæ: ſed panem luctus: & panem ſubci-
neritium: qui non reuerſatur: pponent quæſtiones de ſcripturis: tendent inſidias idumeo: atq; ter/-
reno & in omnibus carneo præceptori. Hereſes enim ad galatas inter carnis opeta numeratas lle/-

gimus. Et tunc oſtendetur non eſſe prudentia in ekom.

¶Aunquid non in die illa dicit dominus:perdã ſapientes de idumea:⁊ prudentiam de monte
elſau.⁊? timebunt foꝛtes tui a meridie:vt intereat vir de monte eaeai.
CCum hoſtis fines tuos poſſederit: & omnes uiri fœderis illuſerint tibi: & pᷣualuerint cõtra te:tũc

peribit ſapientia de idumea: & caliditas eius ſtultitia demõſtrabitur. Et poſtqᷓ timuerunt fortes re-

gni eius: qui habitabant in meridie: tunc interibit uir de monte eſau: qui & pugnare pro ciuitate &

prudenter dare conſilium ſolitus erat. Aliter poſtꝗᷓ hi qui prius decepti erant: conuerſi fuerint ad

eccleſiam. Tunc ipſo domino dimicante: peribunt ſapientes idumeæ: qui earnalia & terrena h

bant:& auferetur prudentia de monte eſau:quæ eleuabatur contra ſcientiam dei. Et qui priuspro

ut hereſeon a petra chriſti: & ab eccleſ ümaottki-

lI. cor. 4. d.
p8.72.

p̃s. 79.

eius aſtutias. Derelinquẽt terminos edom:& dimittẽt eum & uſq; ad terminos eccleſiæ trãſmigrã
tes ꝓferent doctrinas peſſimas. Tunc illudent & reſiſtent quõdam magiſtro ſuo: docentes falſa eſſe

Gal.5. b.

., — —

N22 —— — —

is

— — —

— —. —w — — —

— —
— —

ðs. 143.

&a hæc erit cauſa cruciatus. Nam quando alieni
tas eius in pacificam quondam hieruſalem: mittebãtq; ſortes ut eius ſpolia diuiderẽt: tu unus eras

Super Abdiam..c.

eſau & idumea dialectica arte pugnabant: & erant in præſidiis theman quod interprætatur conſu

matio deſinent pugnare pro magiſtris prionbus: Siue qui ante lumen ſibi ſcientiæ promittebant:

& putabant ſe eſſe in meridie:timebũt & formidabunt eccleſiaſtico uiro obtinente ſophiſmata eo

rum. intantum ut nullus reſideat: qui poſſit uel regis conſilio: uel puguatoris uiribus: pro heretico

rum ſuperbia & falſo dogmate dimicare.

CPꝛopter interfectionem ⁊ iniquitatem in fratrem tuum Jacob:operiet te confuſio ⁊ peribis

in eternum:In die cum ſtares aduerſus eum:quando capiebant alieni exercitũ eius:⁊ extranei

ingrediebantur poꝛtas eius:⁊ ſuper hieruſalem mittebant ſoꝛtẽ:tu quoqʒ eras quaſi vnꝰ ex eiss
ccirco interibit uir de monte eſau: & peribit ſapientia de idumea: & prudentia de mõte eſau: ꝗqa
interfeciſti germanum: & inique egiſti cõtra fratrem tuum iacob: quando caldæis babylonisq; ua

ſtantibus hieruſalem: & obſidentibus ciuitatem: & ingredientibus portas eius: mittentibusq; ſortẽ

in diuiſione prædarum:tu eorum ſotius eras: & in hoſtium numero uerſabaris. Aliter: cuncta quæz

ſupra ſcripta ſunt patieris edom cruente terrene. Crudelis: quia falſa miortiferaq; doctria: & aduer

ſum deum impietatem loquens occidiſti fratrem tuum Iacob. Legimus in Salomõe: Sunt qui lo/

cuntur & interficiunt gladio.Et in alio loco. Venenum aſpidum ſub labiis eorum: & lingua eorũ

gladius acutus: Operiet ergo te confuſio & dices: Confuſio uultus mei operuit me. Ac peribis nõ

ad breue tempus:ſed in eternum. Eterno enim quantumn in te fuit fratrem uulnere percuſiiſti. Sed
euaſtabant exercitũ Iacob: & ingrediebantur por

ex hoſtibus. Legimus: uidemus: cottidie comprobamus quando pſecutio contra eccleſiam oritur
multo peiores perſecutores iudæos & hereticos in chriſtianos fieri ꝗᷓ ethnicos. Poſſumus extrane
os ingredientes portas hieruſalem cogitationes peſſimas dicere portaſq; hieruſalem ideſt animæ

geſcentis & uidentis deum: quinq; ſenſus interptari: per quos introeant hoſtes & ſpolia diuidant

hieruſalem. Eo igitur tempore quo perſecutionis impetu: & mortiferis uoluptatibus de eccleſiis
quiſquã corruerit: uideamus exultare hereticos gaudere iudæum & unum eſſe de perſecutoribus:

& in ethnicorum eos numero computir. J
CEt non deſpicies in die fratris tui:in die peregrinationis eius:⁊ non letaberis ſuper filios iu
da in die perditionis eoꝝ:⁊ non magniſicabis os tuum in die anguſtie:neq; ingredieris poꝛtazʒ

populi mei in die ruine eoꝛum.

CNeqͥꝗq magna loquæris quaſi unum de uictoribus eſſe te credens. neq; in fratris ridebis anguſtia:

neq; in die uaſtitatis & ruinæ populi mei tu per portam hyeruſalem gloriabudus incedes: Et ideo

iſta non facies quia & tu ſimiliter patieris. Aliter quando captiuũ uideris Diuerſis perſecutionibuſ
fratrem tuum: & abduci uinctum: de eccleſiæ fide: nec ciuitatem ſuam ſed peregrina quæq; ſecta/

ri: neꝗꝗᷓ lætaberis: quia & tu ſimilia patieris: Lætabaris enim quando capiebatur iacob: & ſuper fili
os iuda quos diſcipulos chriſti intelligimus exultabas in die perditionis eorum. Significatur autẽ
quod anima in meditullio uitiorum atq; uirtutum poſita ſit: & poſſit in utrãq; partem per horarũ
momenta conuerti. Neqꝗᷓ inquit magnificabis os tuum in die anguſtiæ: Quod ſceunckun dupli/
cem ſenſum accipere debemus: Corporalis in perſecutionibus & in peccatis ſpiritalis ãguſtiæ: Cũ̃
anima hoſtibꝰ Vitiiſq; capta ducta fuerit in babilonem N eq; ingredieris portam populi mei in die

ruinæ eorum. Quãdo enim aut negatio nos oppreſſerit aut uoluptas: & rigorem priſtinum infeo
lix conſcientia non ſeruauerit: tunc facile ad cõtraria dogmata labimur: blandiẽtia erron noſtro

& nõ curantia uulnus ſed palpantia: Solatium miſeriæ eſt ꝗᷓuis perditum: habere quod ſperet.

CNMeqʒʒ deſpities:⁊ tu in malis eius:in die vaſtitatis illius.Et non emitteris aduerſus exerci/⸗
tum eius in die vaſtitatis illius:neqʒ ſtabis in exitibus vt interſicias eos qui fugerint. Et non

claudes reliquos eius in die tribulationis.

Cum ipſe captus fueris & babylonio uaſtante deletus: inter cætera quæ feciſti: neq; hæc facies qᷓ

ſecuntur. Non deſpities fratrem tuum Lacob in die uaſtitatis illius: cumq; aduerſariis terga uerte
rint & cœperint fugere per notas ſibi uias: & diuerticula & calles ad ſollitudinem perferentes: nõ
ſtabis in biuio:nec uenientes expectabis in compitis: ut interficias eos qui fuerit liberati: Aliiſq; cõ
præhenſis recludas: & uel ipſe capias: uel captiuitati hoſtium ſerues. Hæc iuxta hiſtoriam diximus:
debemus enim breuiter manifeſtiora carpentes: ad ea quæ obſcura ſunt pergere. Quis hereticorũ
non deſpitiat eccleſiaſticos:quis non exultat in malis eorũ: ſi quando propter peccata populi per/
ſecutioni traditi fuerint & multi uel infirma fide: uel ſupra petroſa ſeminati in negatione corrue/
rint: Videas illos exultare gaudere noſtram ruinam ſuam putare uictoriam in tantum ut iungan/
tur gentibus: & perſecutio ſæuior uel ex ſudæis uel ex his fiat: qui fratres noſtros eſſe ſe ſimulant: &
eodem cenſentur nomine. Cumq; aliquis uel fuga uel pœnitentia lapſus fuerit:ſtant in diuerticu
lis & proponunt ſophiſmata: & teſtimonia quaſi de ſcripturis proferũt ut laſſis atq; cõfectis cõſue
ta offerant ceruicalia: & ponant ea ſub omni cubitu manus: Atq; ita fit ut qui forſitan perſecutionẽ
aut uirtute ſuperarint: aut timore effugerint decepti prauis dogmatibus rurſum in carcere tenean
tur ertorum: & multo fiat peior ex his tribulatio quam fuit ex gentibus: Facilius enim ab ethnicis
i 2z

90
.

Miero. liber

captum liberas: quam hereticorum præſtigiis irretitum
CQnoniam iuxta eſt dies domini ſuper omnes gentes:ſicut feciſti fiet tibi:retributionem tuã
conuertam in caput tuum. quomodo enim bibiſti ſuper montem ſanctum meum:omnes gen/

tes iugiter:æ bibent ⁊ abſoꝛbebunt:⁊ erunt quaſi non ſint. „GNG
CVmuerſas quippe nationes uſq; ad propontidem ſcythicũq; mare & ionium: uel egeũ Aſſirfi:
babiloniiq; tenuerunt. Legamus herodotum & græcas barbaraſq; hiſtorias: & uidebimus quomo
do ſub babiloniis & aſſyriis impletum ſit hoc quod dicitur: Iuxta eſt dies domini ſuper omnes ge-
tes. Quod autem ſequitur. Sicut feciſti fiet tibi: retributionem tuam conuertet in caput tuum Hic .
ſenſus eſt quem & in pſalmo legimus: Memento domine filiorum edom in die hieruſalẽ dicenti/ ps. 136.
um: exinanite exinamite uſq; ad fundamentum in ea. Vnde & contra babylonem impræcatur pro- R
pheta. Filia babylonis miſera Beatus qui retribuet tibi retributionem quam retribuiſti nobis: Bea M.
tus qui tenebit & allidet paruuilos ſuos ad petram. Sicut enim ſuper montem ſanctum meum bibi
ſti cum babyloniis atq; lætatus es: ſicomnes gentes quas tecum habebat babilonius conuerſæ cõ/
tra te bibent: & lætabuntur: & nõ ſolum bibent: ſed ita te abſorbebunt ut ſint idumei quaſi nõ ſint
Vel certe ipſe gentes cum te abſorbuerit: abſorbebũtur a mœdis: Et hoc circulo uĩdicta procedet:
Vt tu Iſraelem te babylonius:babylonium mœdus ac perſa conſumat. Sequamur interprætatio/
nis ordinem. Iuxta eſt o heretice dies domini ſuper omnes gentes: prope eſt tempus iudicii ĩ quo
omnes iudicandæ ſunt nationes: Sicut feciſti contra eccleſiaſticos: conuertetur in caput tuum do/
lor tuus & ĩ uerticem tuum iniquitas tua deſcendet. quomodo emim in nece eorum lætatus es cõ/
uiuiumq; celebraſti: & in monte ſancto meo:hoc eſt eccleſia bibiſti nõ meum calicem ſed diaboli: WJ
De quo & ĩ Abachuc dicitur: Vhe qui portat proximũ ſuum ſubmerſione turbida: Ita uniuerſæ gẽ Aba. 2.
tes uel fortitudĩes cõtrariæ ſuppliciis delegatæ uel aduerſariæ quæq; uirtutes bibẽt & abſorbebũut
ſanguinem tuum: & ad extremum in cunctos ueni ente crutiatu:ipſe quoq; erũt quaſi non ſint: Qui
enim perit ei qui eſt: Et qui dicit ad moyſen: Qui eſt miſſit me ad uos: Secundum regulam ſcriptu ExoO.3. d.
rarum non eſſe dicitur. Vnde & in Heſter legimus: Ne tradas domine regnum tuum iis qui nõ ſut: Heſt.i.c.
Poſſumus hunc locum & aliter interprætari: Quia lætati eſtis in ruina ſeruorum meorum: eadem
perſecutio contra uos quoq; ueniet: & patiemini quæcunq; feciſtis: Et ſicut lætati eſtis aduerſus po
pulum meum: cum gentibus reliquis: I ta omnes gentes lætabuntur contra uos & deuorabũt & bi
bent & perſecutione ſimili conterent. 1111l .
CCIn monte autem ſyon erit ſaluatio ⁊? erit ſanctus ⁊ poſſidebit Honins Nacob eos ꝗ ſe poſſede
rãt:⁊ erit domus Jacob ignis:⁊ domus Joſeph flamma:⁊ domus eſau ſtipula:⁊ ſuccendetur in
eis:⁊ deuoꝛabunt eos:⁊ non erunt reliquie domus eſau:quia do minus locutus eſ.
CIdumea ſubuerſa & ab inimicis gentibus: cum quibus prius contra Iacob fœdus inierat deuora
ta. I n monte ſion erunt reliquiæ: eritq; ſaluatio & erit ſanctus. Hoc eſt uel ipſe dominus reuertetur
ad templum:quod propter peccata dimiſerat. uel erit abſolute ſanctum ſanctorum & poſſidebit
domus lacob: ſub zorobabel & Eſdra & Neemia: eos qui ſe hereditate poſſederant. Et erit domus
Iacob ideſt Iuda ignis:domus Ioſeph ideſt decem tribuum flamma. De Ioſeph quippe natus eſt
Ephraim: ex qua tribu ſamariæ imperium fuit. Domus autem Eſau ideſt idumeorum: qui tam ſcœ
ui & crudeles extiterant contra fratrem ſuum: uertetur in ſtipulam, Et quomodo ignis & flamma
cito ſtipulam deuorat:ſic duo regna in unius ſibi uirgæ (iuxta Ezechielem) copulam fœderata ua
ſtabunt idumeam &deuorabunt. Et erit refiduus ex populo: qui poſſit euerſionem aduerſariorum
mnicinis gentibus nuntiare. Deſtructis carnis operibus: & terreno imperio deſolato: erit in eccleſia
ſaluatio eorum: qui a matre non exierunt: & in ipſa morabitur ſanctus. De quo in Eſaia dicitur: Sã Iſa. 6. a:
ctus ſanctus ſanctus dominus deus ſabaoth: quia & qui ſanctificat & qui ſãctificatur: ex uno omnes.
Et poſſidebit domus ſupplantatoris Iacob:eos qui ſe hereditate poſſederant:de perſecutoribus ſa
ciens chriſtianos: & ipſos idumeos in eccleſiæ fidem recipiens. Domus autem Eſau uertetur in ſti/
