& ipſuù dominũ diuinũq; ſermonẽ ingredi in cõſciẽtias eoꝶ. & qſi tineã comedere qdcũq; puerſũ
eſt & prædarum malarumq; cogitationum facere uaſtitatem. & ambulare ſuper normã & regulam

Miero.liber Secundus.

ueritatis: & eos iĩpſos ad rectum retrahere: qui prauis opinionibus ducebantur: & hoc facere in lu-
mine ueritatis. Et in die illo quando qui ſancti ſunt & electi de eccleſia aſcendent ad ſpeculam: &
in ſublimitate doctrinarum atq; operum ſuorum de rebus cæleſtibus diſputabun.
Bies ſpeculationis tue:viſitatio tua venit:nunc erit vaſtitas eoꝝꝑ:nolite credere amico:⁊ noli-
te cõſidere in duce: Ab ea q̃ doꝛmit i ſinu tuo cuſtodi clauſtra oꝛis tui:qꝛ filiꝰ ↄtumeliã facit pa/
tri:⁊æ filia ↄſurgit aduerſus matrẽ ſuã:nurꝰ aduerſus ſocrũ ſuã:inimici hominis domeſtici eiꝰ:
Ego ãt ad dominũ aſpiciam:expectabo deũ ſaluatorem meũ:audiet me deus meus. Lxx t
C¶ Abe vhe:vltiones tue venerunt:nunc erunt fletus eoꝛum:nolite credere in amicis:neqʒ ſpe/
retis in ducibus:Ab ea que tecum cubat caue ne credas ei:quia filius contumeliam facit patri:
ſflia ſurgit aduerſum matrem ſuam:nurus contra ſocrum ſuam:Inimici hominis viri dome/
ſtici eins: Ego autem in dno gtemplaboꝛ:expectabo deũ ſaluatorẽ meũ:exaudiet me de meus
Excepto principio capituli: in reliquis partibus editio utraq; cõcordat: & inter iuxta hiſtoriam
diem ſpeculationis ſamariæ: ſiue hieruſalẽ: quam ſepe expectauerat & timuerat eſſe uẽturam: &

—
öêa —Gů—ü „— 2 = — — — —☚ „

uiſitationem eius: captiuitatẽ ſignificat dicẽs: Vaſtatio tua uenit:nunc erit uaſtitas eorum ideſt ha/
bitatorum ſiue obſidio enim magis e*οραρ kaiîιρι+ρρνονρτιαρπ ideſt obſidionem & cu
ſtodiam ꝗᷓ uaſtitatem in hebreo ſonat: Nullis ergo credatis uocibus prophetarum: nec accomode
tis aurem decipiẽtibus: blanditia dininorum: quia ſi inter cara nomina: & conſanguinitatis affectũ
rara eſt fides:quãto magis in iis qui adulantes uobis mentiuntur pro præda ſua:& quaſi egrotanti
bus:non quid utile ſit: ſed quid delectabile &placens imperant: nolite credere amico: & achitophel
quippe conſurexit aduerſum dauid. & uerus achitophel iudas aduerſus chriſtum: Et nolite cõfide
re ĩ duce: Vt uiri ſichem in abimelech:ipſi enim cum fecerunt regem: & ab eo oppræſiſi ſunt: Ab ea
gquæ dormit in ſinu tuo: cuſtodi clauſtra oris tui: ne patiaris quod ſampſon a dalida ppeſſus eſt ꝗa
filius contumeliã facit patri: Abſolon uidelicet dauid: non ſolum regnum: ſed & cõcubinas patris
incæſto coitu maculauit: Filia conſurgit contra matrem ſuam. Cuius rei cum ĩteri de ſcripturis ſan
ctis teſtimonium non reperiamus: tanta exempla ſunt cottidianæ uitæ: ut magis lugere quod tan/
ta ſint:qᷓ quærere debeamus. Nurus contra ſocrum ſuam: ut uxor eſau cõſurexit contra rebeccã:Ini.
mici hominis uiri domeſtici eius: Hic exempla non quæro: cum plura ſint ꝗ ut teſtimoniis ĩdigea/
mus. Cum ergo hæc ita ſe habeant: molite credere ſamariæ & hieruſalem pſeudo prophetis. Ego ãt
inquit propheta: Ad dominũ aſpitiam: exultabo ad dominum ſaluatorẽ meum: ſiue Ieſum meum
& audiet me deus meus: Seꝗtur. Ixx.expoſitio. Qui dixerũt uhe uhe ultiones tuæ uenerũt:ideſt ſup

plicia quæ pro ſceleribus inferenda ſunt: Mihi inquit uindictam & ego retribuã dicit dominus: & Ro. I2. d.

in alio loco Venerunt dies retributionis tuæ. Facit enim dominus ultionẽ uociferantiũ ad ſe die

ac nocte: atq; dicẽtium: Vſq; quo domine ſanctus & uerus non iudicas & uindicas ſanguinem no/ Apo.õ. c.

ſtrum de iis qui habitant in terra: Venerunt ergo ultiones & nunc erunt fletus eorun:ideſt ultionũ
ut plangant qui ante riſerũt: & ſtatim exeuntes de ſeculo tormẽta ſuſtineant: Quæ diues ille quõ/
dam purpuratus & delitiis affluens ſuſtinet in inferno ubi eſt flletus & ſtridor dentium: Quod au-
tem ſequitur:Nunc erunt: uel in fine uniuſcuiuſq; uitæ intellige uel in cõſumatione rerum omniũ
& in die iudicii: quãdo generales ſuper uniuerſos uenient ultiones: Nolite ergo credere amicis: ꝗqa
omnis amicus ſupplantatione ſupplantat: & qui propter aliquid eſt amicus : non tam amicus eius
eſt quẽ amare ſe ſimulat: (Ab amore quippe amicus dicitur) ꝗᷓ eius rei quã diligit. interrogatus qui
dam quid eſſet amicus reſpondit. Alter ego.quod ſi pytagoreorũ nobis opponitur exemplũ: Qui
ſe uades inuicem tyranno dederunt:Dicemus non generaliter aduerſũ omnes amicos: & caritatis
affectus: ſententiam a deo eſſe prolatam: nec cõtra omne tempus: ſed de eo ſuper quo apoſtolus ait
In nouiſſimis diebus aduenient tempora periculoſa: erunt enim homines ſe ipſos amantes:cupidi
faſtidioſi: ſuperbi blaſphemi. parentibus non obedientes: ingrati ſceleſti: ſine affectione: pactũ non
cuſtodiẽtes: delatores:incontinẽtes: immites:ſine bonitate:proditores:proterui: inflati:uoluptatũ
amatores: magis ꝗ́ᷓ dei: & cætera: Tunc enim tradet frater fratrem & pater filium & mater filiam: &
inimici hominis domeſtici eius: Sed & nũc rara fides eſt. cum aliud in labiis: aliud ĩ corde uerſatur
Venenum animi:linguæ mella tegunt. Amici diuitum multi: a pauperibus autem etiam qui uidẽ
tur eſſe diſcedunt. Vnde dicitur: ſi habes amicum in temptatione: poſſide eum. Legi in cuiuſdam
controuerſia. Amicus diu quæritur: uix inuenitur: difficile ſeruatur. Scripſit Theophraſtus tria de
amicitia uolumina: omni eam præferens caritati. Et tamẽ raram in rebus humanis eſſe cõteſtatus
eſt. Et Ciceronis de amicitia liber quẽ Lelium inſcripſit.In quo illud quod apud noſtros pcipitur.
Vt ſit nobis amicus quaſi uinũ uetus:& in ſuauitate bibamus: pene eiſdem uerbis poſitum eſt. Ami
citia pares: aut accipit: aut facit: ubi inequalitas eſt: & alterius eminentia: alterius ſbiettio.l bi non
tam amicitia ꝗᷓ adulatio eſt. Vnde & alibi legimus. Sit amicus eadem anima. Et Lyricus pro ami/
co præcans. Serues inquit animæ dimidium meæ. Nolite ergo credere amicis: ideſt iis hominibꝰ
qui de amicitiis ſectantur lucra. Si uis uera amicitia delectari: eſto amicus dei: Sicut Moyſes qui lo
quæbatur deo quaſi amicus ad amicum eſto amicus ut apoſtoli ad quos ſaluator ait. Iam nõ dicã
uos ſeruos:qm̃ ſeruus neſcit quid uelit dñs ſuus: ſed dicam uos amicos:quoniã perſeueraſtis mnecu
. . D in omnibus

2

n
lng

ſol⸗
t⸗
tuic
ſ⸗
n
os
koin
m
ethr
maa
ooce
Aeiti
tanti
vophel
cöſde
Aber
ehe
patns
nsſan
ltun/
cilni
gen⸗
Egoi⸗
mam
ntip
d Ron
ledte
mn Aoe
ni.
eci⸗
Wr
i
olon
alhin N
cüwn
lyri
iuns
nn
nuiſ
uc
uns
piun.
/
ilo⸗
ei
lecl
os

Act. 20. f.

leui. 20. b.
l. Pet. z. c.

Eccl. 7. d.

Super Micheam. c.vij.

in omnibus têtationibꝰ meis. Delicata eſt amicicia quæ amicorum fœlicitates & diuitias ſequĩtur
iſtiuſnodi homines: non mihi uidentur amicos: ſed ſe ipſos dili gere: conſideremus attentius
uerba domini: Sed dicam uos inquit amicos: Redditq; cauſas quare illos amicos uocet: Oumna pſe/
ueraſtis mecum in tẽtatione. & non hucuſqʒ ſtetit: ſed in omnibus inquit tẽtationibus meis: Eue/
nit quippe interdũ ut qui nobiſcum perſeuerauit in una tẽtatione aliis uictus recedat. Secũdo pci/
pitur neq; ſperetis in ducibus:Maledictus enim omnis homo qui ſpem habet in homine:In homi
ne ſpes uana: & uera in deo eſt: Vnde & paulus loquitur: Ex uobis ipſis conſurgẽt uiri loquẽtes per
ueria:Et ipſe dominus per prophetã: Duces populi mei me neſcierunt: filii ſtuſti ſunt:& non intel/

ligẽtes: ſapientes ſũt ut faciant mala: bene autem facere neſcierunt:Duces quidem ait mei uocabũ/

tur: & duces populi mei: ſed quia neſcierũt me: & opere uocabulũ deſtruxerunt: propterea filii ſtul-
ti ſũt: & non intelligentes prudentiam: ob hoc tantum habent ut ſubiciant ſibi ſimplicem gregem

& procerant pedibus ſuis: Dene autem facere & regere populum neſcierũt: Nolite credere in duci-

bus:non in epiſcopo non in præſbitero: non in diacono: non inqualibet hominum di gnitate: nec
hoc dico:quod iſtiuſmodi gradibus in eccleſia non debeatis eẽ ſubiecti: Quicunq; enim maledixe
rit patri aut matri morte morietur:Et apoſtolus docet præpoſitis in eccleſia obediẽdũ: Sed quod

aliud ſit honorare duces: aliud ſpem habere in ducibus: Honoremus epiſcopum: preſbitero defera

mus aſſurgamus diacono: & tamen non ſperemus in eis: quia hominis uana: & certa ſpes eſt in do/
mino. Tertium mãdatum: Ab ea quæ tecum cubat cuſtodi te:ne credas ei: Vnde & apoſtolus mu-
lIieris uas infirmũ uocat & eis a maritis ſuis exhiberi honorem iubet: Non enim creatus eſt uir pro/
pter mulierem:ſed mulier propter uiruũ: Et uxor ĩquit ut timeat uirum: Vxorum timere eſt: & cum
timore uirũ diligere: Viri tãtum diligere: quia dilectio perfectorum eſt. Vin ait diligite uxores ne/

ſtras: & nolite amari eẽ ad eas. Licet ille ad iracundiã prouocẽt: & talia faciant: per quæ mereantur
amaritudinẽ ſuſtinere. hoc enim ſignificat mãpaikpap& tamen uos nolite eis in amaritudinem
uicẽ reddere.Sed & ſalomon in eccleſiaſte: Et hominem inquit unum de mille inueni: & mulierẽ
in iis omnibus non inueni. Forſitan ſuo doctus exemplo mulieribus non credendũ. per quas offẽ

derat deum:Sed & Poeta ſublimis: non homerus alter: ut lucillus de ennio ſuſpicatur: Sed prĩus
homerus apud latinos: Varium inquit & mutabile ſemper femina: Plene ſunt hiſtoriæ grecæ &

latinæ: Quanti uiri ab uxoribus ſuis decepti ſint eorũq; uita ſit prodita: De ſcripturis autem: & Dali

dæ:cuius ſupra fecimus mentionem: & aſtenus ante dalidà teſtantur exempla: quæ arcanum ſam-

pſon ſeptem dierũ expræſſit lachrymis: & amore ſimulato quod latebat iuenit: Vnde ſampſon po-

ſtea loquitur: Niſi domuiſſetis uitulam meam non inueniſſetis propoſitionẽ meam: Hactenus pci/
pitur: ne amicis: ne ducibus: ne uxoribus facile credamus: Cauſaq; redditur non ſatis reſpondẽs ad
propoſitionẽ: ait enim quia filius inhonorat patrem filia ſurgit aduerſus matrem :nurus contra ſo
crum ſuam:& mnimici hominis domeſtici eius: Nã quid pertieat ad amicum: ad ducem: ad uxorem
ſi filius & filia & nurus contra patrem matrem ſocrumq; conſurgat. Videtur ergo mihi ſic cum ſu/
perioribus poſſe coniũgi: Nolite credere amicis & ducibus & uxoribus:quæ mutari pñt & eſſe pro
tempore: Cum filius quoq; & filia obliti educationis infatiæ: aduerſum auctores uitæ ſuæ corpoꝶ
q; conſurgant: & illis faciant contumeliam: quos uultu quoq; ledere ſcelus eſt: Sed hæc expoſitio
nequaꝗᷓ conuenit nurui aduerſus ſocrum conſurgenti: & inimico hominis domeſtico eius. Te/-
rentius in hecyra: Quid eſt hoc inquid: omnes ſocrus oderunt nurus: & ꝗᷓ ambiguũ ſit: tamen pro
pemodũ naturale eſt: ut & nurus ſocrum & ſocrus oderit nurum:Hæc de conſumatione & fine mũ
di: qualis aduentum antichriſti generatio præceſſura ſit: propheticus ſermo deſcripſerit. Nũc diſpu
tandum ſecundũ ſuperiorem interprætationẽ in ꝗᷓ de hereticis dimus: Audi tribus & quis oma-
uit ciuitatem: nunquid ignis & domus impii: Et rurſum de eccleſia: Vhe mihi quia factus ſum ſicut
qui colligit ſtipulã in meſſe: Et ite uhe mihi anima: periit reuerens a terra: & qui corrigat inter ho
mines non eſt. Et deinceps: Princeps poſtulat & iudex uerba paciſica locutꝰ eſt: Deſideriũ aiæ ſuæ:
Vñ duplex maledictio ſequitur: Vhe uhe ultiones tuæ uenerunt nuc erüt ploratus earũ: Et dicamꝰ
ſcriptum de hereticis: Nolite credere in amicis: O populi ſimplices: Et in ducibus prauis qui ſe ami
cos & principes hereſeon eſſe promittunt: non enim ueſtram ſalutem: ſed ſua quærunt lucra: & de/

ceptũ gregem pedibus ſuis conterunt: & ei qui tecũ dormit caue ne quicq̃ credideris: quam nõ poſ

ſum aliam intelligere niſi camem: ut non facile credamus carnis blandiciis: ne animi duricia uiri

liſq; conſtantia illius edomita molleſcat illecebris: Filius enim qui natus a deo eſt neglecto crea-

tore ſuo blaſphemat eum a quo conditus eſt: dicente ſcriptura: Nonne deus unus creauit-
uos: nonne pater unus omnium ueſtrum: & animam cæleſtem deſpicit hieruſalem. matremq;

contemnit eccleſiam: quam qui contempſerit morte monetur: Et nurus cõſurgit aduerſus ſo/

crum ſuam: Quod iuxta tropologiam intellectui uidetur dificile: Sed qui legerit canticum cãtico/
rum & ſponſum animæ: dei ſermonem intellexerit credideritq; euãgelio: qd ſcdm hebreoseditũ
nup trãſtulimꝰ:In quo ex perſona ſaluatoris dicitur: Modo tulit mea mater me ſanctꝰ ſpus in uno
capilorum meorum. non dubitabit dicere ſermonem dei ortũ eẽ de ſpiritu & aĩam qꝗᷓ ſpõſa ſermo
nis eſt habere ſocrum ſanctum ſpiritũ: qui apud hebreos genere dicitur feminino: Ruha Heretici

2Wiero.liber Secundus.

ergo cum ante crediderit in ſcripturis: quæ a ſpiritu ſancto conſcriptæ ſũt & editæ: traàſferunt ſe ad dqA
nouas doctrinas & fermentum phariſeorum & mandata hominum: dũq; ſermonẽ dei contẽnunt u
ſocrui ſuæ faciũt iniuriam: Et ne forte dubites uerbũ & filium dei:naſci de ſpiritu ſancto: Gabrielis q
ad mariam uerba conſidera: Spiritus ſanctus ueniet ſuper te & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi: ppte/ he
rea quod naſcetur in te uocabitur filius dei: Poſt hæc ſequitur: inimici hominis uiri domeſtici eius: ͤ
quod ſic nobis iuxta tropologiã exponẽdum uidetur: Omnis uiri caput chriſtus eſt: & chriſtus ca/ ce
ut eccleſiæ: huius ſepe inimici ſunt: qui putantur in domo eius eſſe eccleſiæ: & a capite quidẽ non ððð
recedunt: ſed contra ſuum ſentiunt caput: qui abſq; magiſtro: & gratia domini: ſcientiam ſcriptura
rum ſuo iuditio permittẽtes: inflati ſunt: & nihil ſciunt. & languent circa quæſtiones & contentio/- q
nes pugnaſq; uerborum qui uere conſiſtẽtes in domo inmimici ſunt ueritatis: ſcire autem debemus n
quod in euangelio proprie eadem uerba ſint: quæ nunc legimus in propheta: & iuxta contextum

illius loci alterum habere ſenſũ: qui utrum aſſiimpta ſint an propria auctoritate præcepta noſſe do OWDWU
mini eſt: qui & in prophetis & in euangeliis locutus eſt: Ait autẽ illic dominꝰ: Veni diuidere uirũ
aduerſus patrem ſuum: & filiã contra matrem ſuam: & nurum aduerſus ſocrum ſuũ: & inimici ho Mat.o. d.

minis domeſtici eius: His itaq; ediſſertis: ſi tamen potuimus ſenſum attingere ſcripturarum: ſanctꝰ? d
refrigeratam intelligens caritatẽ & homines in conſumatione mundi non eſſe amatores dei: ſed .
amatores ſui: aliis credentibus amicis & ducibus: ut uxoribus filioq; & filia & nuru aduerſus patrẽ 66 u
& matrem & ſocrum cõſurgentibus: & inimici hominis domeſtici eius. I pſe credit in domino: & 90
omnis contemplatio eius eſt in deo ſuo: & ꝗᷓ tribulationibus & præſſuris mundi præmatur: tamẽ
propter eum qui dicit nolite timere: ego uici mundum. expectat deum ſaluatorẽ ſuum: & reſidens
in eo oculoſq; ſuos ad eum ſemper dirigẽs ſperat ſe exaudiẽdũ: quotiẽs eũ inuocauerit. hi
Ne leteris inimica mea ſuper me:quia cecidi: Conſurgã cum ſedeꝛo in tenebꝛis Dominus Ó”G
lux mea eſt:irã domini poꝛtabo quoniam peccani ei: donec cauſam meam iudicet:⁊ faciat iudi M ſ
cium meum:æ eẽducet me in lucem:⁊ uidebo iuſtitiã eius:⁊ aſpiciet inimica mea:⁊ operietur cõ/ he
fuſione:que dicit ad me:Abi eſt dominus deus tuus:O culi mei videbunt eam:nunc erit in cõ-/ i
culcatione.vt luctum platearum: dies vt ediſicentur macerie tue:In die illa lõge ſiet lex:In die AAdda
illa vſq; ad te veniet aſſur:⁊ vſqʒ ad ciuitates munitas:⁊ a ciuitatibus munitis:vſqʒ ad flumen n
Et ad mare:de mari:Et ad montem:de monte:Et erit terra in deſolationem:pꝛopter habitato/ c
res ſuos:⁊ pꝛopter fructum cogitationum eoꝛuum. LXxX. ln
Ne inſultes mihi inimica mea.quia cecidi:reſurgam:quia ſi ambulauero in tenebꝛis domi/ n⸗
nus illummabit me:IJram domini ſuſtinebo quia peccoui ei: donec iuſtiſicet cauſam meam:⁊ i
faciat iudicium meum ⁊ educat me in lucẽ:videbo inſtitiã eiꝰ:? videbit me inimica mea:⁊ ope/ S”
riet eam confuſio:que dicit ad me:vbi eſt dominus deus tuus: Oculi mei videbunt eam nunc SO”ÿZM
in conculcationem:ſicut luctũ in vijs:dies liture lateris deletio tua:⁊ depellet legittima dies illa 1
2 vꝛbes tue venient in concluſione ⁊ in diuiſione aſſyrioꝛum:⁊ ciuitates tue munite in diuiſionẽ
a tyro vſq; ad flumen:⁊ a mari vſq; ad mare:⁊ de mõte vſq; ad mõtem:⁊ erit terra in diſſipatio SS”LM
nem cum habitatoꝛibus ſuis pꝛopter fꝛuctus adinuentionum eoꝛum. i
CVidetur mihi iuxta litteram hieruſalem contra babilonem & cæteras gentes loqui.qᷓ ſibi inſulta d
uerãt: ne lætemini in ruina mea: quia domino miſerante conſurgã: poſtꝗᷓ ſedero in captiuitate: & 1
educet me ille de tenebris: & erit lux mea: I rã domini ſuſtinebo: quia neſcio meruiſſe quod paſſa u
ſũ:donec ulciſcar de gẽtibus: & fiat iudicium meum: Noui quippe quod me ſit educturus in lucem ⸗
& uidebo iuſtitiam eius & aſpiciet inimica mea babylon: & cæteras gẽtes in circuitu: & operietur d
in confuſione:quæ nunc dicit inſultans:ubi eſt dominus dens tuus. Oculi mei uidebunt eam: & nõ ie⸗
longo poſt tempore:munc & in præſentiarum conculcata quaſi lutũ platearum: Hactenus hieruſa/ dei
lem ſiue propheta ex perſona populi ſit locutus: Nunc deus ad hieruſalem reſpondens inducitur lt
O hieruſalem: uenerunt dies: ut edificentur maceriæ tuæ: quæ erant a babilonia uaſtatæ & deſtru-
ctæ In die illa longe fiet lex ſiue præceptũ: uel Iuſſio: ut Symachꝰ & Teodotion interprætati ſunt 6
. dicentes αα1 kàαεταιρ α7να°ιπ & eſt ſenſus: nequaꝗ babyloniorum imperio ſubiacebis ðJ
In die illa qua edificabũtur maceriæ tuæ: uenient ad te de aſſur: & de ciuitatibus munitis:a ciuitati/ H
bus inꝗᷓ munitis uſq; ad iordanem: per quem &&ρ ante trãſiuit populus. & a mari rubro: & cunctis gẽ .
tibus uſq; ad mare mortuum: quod uicinum eſt terræ tuæ: & ad montem ſyon: de montibus perſa Cnb.
rum atq; mædorum: in quo traſſati prius fuerant: & erit terra reliqua caldæorum: & eorum qui te ʒ
uaſtauerant in deſolatione: propter habitatores ſuos: & propter mala opera eorum: Hoc ſibi iudæi

ſũ eſt: & ſicut prudẽtiores eoꝑꝶ diſſerunt: Aliqui friuole mẽtiũtur & aiũt: In die illa quaa chriſto
edificatæ fuerint maceriæ hieruſalem: ſcripturas ſanctas legis & prophetarum: quæ nunc tenentur
a nobis: tolli de manibus noſtris: & tradi populo iudæorum: Nam quod dicitur iuxta. xx. Dies li-
turæ: lateris deletio tua: non ad hieruſalem: ut iuxta hebraicum expoſuimus: ſed adhuc ad babylo
nem dici intelligamus: quod & delenda ſit: & in montem lateris conculcanda: Et repellet legi
tima dies illa:non legittima dei:ſed ea legittima quæ aduerſum legem dei:O babylon iuſſera di⸗

B
uſqʒ hodie pollicentur: & in eo loco in quo nos poſuimus: In die illa:longe fiet lex: Sicut nobis ui

ſe

midde Mn
nſnc⸗
eiti
wpand
mno
nune
kidens

minns
Niodi⸗
mrod⸗
tinch⸗
ndie
Umen
itoto⸗

omi⸗
m.
nope⸗
nnune⸗
ies l
niſone
ſpato

nülta
ate:
lpaſe
lucem
erierur
mKnö
hienni⸗
ducin
dek
1i
R
unn,
t
⸗
ur
ri
öui

ps 45.
ps. 40.
Eze.lS.g
Eze.9.c.

Ps. 18.

Luc.lz.c.

Leui. I3

eGn. il. b.

Luc.il.c.

Super Wicheã.c.vii.

ſeruari: & ciuitates tuæ uenient in concluſionem aſſyriis te ĩpugnantibus: Si quidem babylon chal
dæoꝑꝶ fuit ciuitas: ñ aſſyrio & Et urbes tuæ munitæ erũt ĩ diuiſionẽ: hoſtilis exercitus a tyro uſq; ad
flumen tygris: quo circũiris: & a mari magno uſq; ad mare rubrum: qd ex latere pergẽtibus indiã:
tangit regiones tuas: Et de mõte ad montem: De mòtibus ſcilicet Iudeæ uſq; ad motes mediæ: atq;
perſarũ totã meſopotamiã. Et uniuerſa regio qꝗ nunc ate tenetur in medio aduerſarioꝑꝶ impio ſub
iugabitur: Et erit terra in deſolatione pp peſſimos fructus ſtudioꝶ ueſtroꝑ&: ubi. xx. iterprætati ſũt
de Tyro: Sciamus in ebraico ſcriptũ eſſe Maſor: qd uerbum ſi ĩ ꝓpoſitione Ma & nomen Sor diui/-
datur de tyro intelligitur: ſin aũt unus ſermo ſit munitionẽ ſonat:Deniq; oẽs reρι Xup kai ναα
Ktip non de Tyro ut. Ixx. ſed munitionẽ & ambitum mutatæ urbis tranſtulerunt. Hoc iuxta hebrai
cum.Et uota carnei Iſrael & populi conciſionis: quaſi ex ſupfluo ocioſus ſermo præluſenit. N-c ue
mamus ad intelligentiâ ſpiritalẽ: & ipſo ſpiritu exponente:quo ſcripta ſunt: ĩ locis uel difficilimis
deſudemus. Videtur mihi oĩs aĩa hieruſalem: in qua edificatũ fuit tẽplum dnñi: & uiſio pacis & noti
tia ſcripturaꝶ: et poſtea ſuperata a peccatis ducta eſt in captiuitatem tormẽtiſq; tradita: dicere con/
tra babylonẽ.i.confuſionem huius mũdi: & aduerſus contrariam ſortitudinem quæ huic mundo
præſidet: Noli inſulrare mihi inimica mea: qa cecidi & reſurgam. Dñs enim alleuat eliſos. Et loqui

tur per ꝓphetã: Nunqd ꝗ cadet nõ reſurget. Et nolo mortem peccatoris: tãtum ut reuertatur & ui-

uat. Si aũt ideo me deſpicis: ꝗa tormẽta ſuſtineo:Diſce p Ezechiel:pœnas primũ ſanctioribus irro
gari: Et dici a dio: A ſanctis meis incipite. Quia ſi ambulauero in tenebris dñs lux mea eſt. Licet. n.
rectores tenebraꝑ iſtarum me deceperint. & ſedeãâ in tenebris & umbra mortis: & pedes mei impe
gerint in mõtes tenebroſos: tñ ſedentibꝰin tenebris: & umbra mortis: lux orta eſt & Iux lucet ĩ tene
bris. Et dñs illuminatio mea & ſalus mea:quẽ timebo.Et loquar ad eum & dicam. Lucema pedibꝰ
meis uerbũ tuum dñe.Et lux ſemitis meis. Ipſe quippe mihi præcepit. In tenebris huius ſeculi con
ſtituto. Sint lumbi ueſtri præcincti & lucernæ ardentes in manibus ueſtris Seꝗtur: Iram dñi ſuſti-
nebo:qm̃ peccaui ei: Donec iuſtificet cauſam meã: & faciat iudicium meu: & educat me in lucem.
Videbo iuſtitiam eius. Oĩs correptio ad pnñs: nõ uidetur eſſe gaudii: ſed mœroris: & poſtea fructũ
pacificum iuſtitiæ reddit iis ꝗ per eam fuerint eruditi. Sentiens igitur aia ſe peccaſſe & habere uul
nera peccatoꝶ: & in mortuis carnibus uiuere: & indigere cauterio: cõſtanter dicit ad medicũ. ure
carnes meas: reſeca uulnera: tumores & oẽ peyma. noxium dura hellebori potione cõſtringe. Mei
uicii fuit ut uulnerarer: mei doloris ſit ut tormẽta ſuſtineam: & poſtea ſanitatem recipiam. Veruſq;
medicus iam ſoſpiti atq; ſecuræ oſtendit cauſam medicaminis. & recte ſe docet feciſſe qd fecit. De
niq; poſt cruciatus atq; ſupplicia: educta de tenebris exterioribus anima. & reddito nouiſſimo qua
drante dicit. Videbo iuſtitiam eius & loquar. uſtificata ſunt iuditia tua deus. Si aut chriſtus factꝰ
eſt nobis a deo ſapientia. & iuſtitia. & ſanctificatio & redemptio. qui iuſtitiam poſt iram dei uide-
re ſe dicit. chriſti ſibi repromittit aſpectũ. Et hæc dũtaxat de pœnitentibus. Cæterum multo meliꝰ
eſt non habere uulnera medico nõ egere. Curatio nõ beatitudo ſanctoꝶ. ſed ſolatium poſt do/
lorem.ſIgitur qui curatus eſt caueat ne iterum peccet. & rurſum ei aliquid deterius fiat. Legimus
in leuitico.ſi tñ oculis apertis legimus.Et uelamen qd in lege poſitum eſt interioris oculi non ex/
cludit intuitum. in uiuice & cicatrice combuſture leprã ſolere generari. & mutare colorem pili &
ad priorem deformationem cicatricis nouellam accedere fœditatem. Hoc propterea ne quis ſecu
rus de pœnitẽtia. eo quod poſt peccatum poſſit dicere iram dei ſuſtinebo quoniam peccaui ei. do
nec iuſtificet cauſam meam. peccet & cauterio indigeat.& ſanatus iterum uulneretur. Cum autem
eduxerit nos dũs in lucem & uiderimus iuſtitiam eius. Tuc uidebit inimica noſtra babylon & ope
rietur confuſione.quæ prius loquebatur ad nos ubi eſt deus tuus. Exiſtimans hieruſalem poſt uul-/
nera non poſſe ſanari. Et reſpicient eam oculi noſtri. & erit in concultatiõem ut lutum platearum:
Et quia omnis pœnarum finis bonorum exordium eſt. & dolor proficit ad ſanitatem. de luto illius
lateres fient.& erit formatio lateꝑ litura eius. Et in die illa ueteres abiiciet errores ciuitateſq; illius
qᷓ male munitæ fuerãt uenient in concluſionẽ ſiue in diuiſionem. & diuidentur ab Aſſyriis. De Ty
ro quoq; q interpᷣtatur cinoxe ideſt anguſtia:cõſurgent aliæ fortitudies & erit ſeditio uſq; ad eos
ꝗ ſeculi huiꝰ Peymate delectãtur: & libiches generãt in hoĩbus. Et de mari uſq; ad mare: & de mõ/
te uſq; ad montem inuicem bella conſurgent ut amaritudo pugnet: contra amaritudinem: & eri/-
gens ſe humilianda ſublimitas: contra aliam dimicet altitudinem. Et tunc uere compleatur ueni-
te deſcendamus & confundamus linguas eorum ne audiat unuſquiſq; uocem ꝓximi ſui: prodeſt
quippe fortitudinibus peſſimis inter ſe non habere concordiam: Et cum ſatanas aduerſum ſatanã
diuiſus fuerit: tunc demum omne regnum illius deſtruetur. Et quod frequenter in magnis exerci⸗
tibus euenire ſolet: ut interfecto tyranno:ſatellites eius regnum inter ſe diuidant contra ſeq; con-/
ſurgant:& inteſtinum inter eos bellum ſit. Hoc & in conſumatione mundi fiet: quando hieruſalẽ
maceriæ fuerint edificatæ: & babylon corruet: aſſyriiq; & Tyrii de flumine & de mari & de monti
bus:ideſt uniuerſæ inter ſe pugnabunt demonum nationes: & diſſipato regno illorum fiet regnũ
domini Ieſu:Et omnes genu flectent cæleſtium & terreſtrium & infernorum. Et uniuerſa lingua
confitebitur: quia dominus Ieſus in gloria eſt dei patris. Vt autem ſciatis finem huius ſeditionis
n

Wiero.liber Secund

profectum eſſe uirtutum. Erit tunc rerra babyloniæ: in diſſipatione cum omnibus habitatoribus
ſius: & nequaꝗᷓ fructum faciebat babyloniis. M l ,
NPaſce populum tuum in virga tua:gregem hereditatis tu e:habitantes ſolos in ſaltu:in me- N
dio carmeli:paſcentur baſan ⁊ galaad iuxta dies antiquos:ſccundũ dies egreſſionis tue ge ter⸗
ra egvpti:Oſtendã ei mirabilia: Nidebũt gentes ⁊ confundẽt ſuper oĩ foꝛtitudine ſua: NPonẽt he
manus ſuas ſuper os:aures eoꝛũ ſurde erunt:Lingent puluerẽ ſicut ſerpẽtes:velut reptilia ter 3
re turbabuntur de edibus ſuis.Oñnm deum nr̃um nõ deſiderabunt:⁊ timebũtte. Lxx. h
CWPaſce populũ tuum in virga tua:oues hereditatis tue:habitãtes ſolas in ſaltu:in medio car c
meli paſcẽtur baſanitin ? galaditin iuxta dies pꝛiſtinos:⁊ iuxta dies egreſſiõis tue de terra egy
pti. Oſtendã eis mirabilia:videbunt gentes ⁊ cõfundentur in oĩ foꝛtitudine ſua:ponent manus
ſuper os ſuum aures eoꝛum ſurde erunt:lingent humum ſicut ſerpentes:q̃ trabhunt herbaz: tur
babuntur in concluſionibus ſuis:ſuper domino deo noſtro foꝛmidabunt ⁊ timebunta te. .
CNHoc qꝗ dicitur Paſce populũ tuum in uirga tua: Deus pater loqtur ad filium.i. ad dim noſttuium .
Ieſum chriſtum:ut quia paſtor bonus eſt: & ponit aĩiam ſuam pro ouibus ſuis: paſcat populũ in uir .
ga ſua:& oues hereditatis ſuæ: Ac ne putemus eoſdẽ eſſe populum: quos & oues In alio loco legi/ .—R
mus. Nos aũt populus tuus: & oues paſcuæ tuæ: Populus refertur ad rõönabiles quoſq; Oues ãt ad p̃s. 64.
eos ꝗq nec dum rõne uiuentes tantũ ſimplicitate cõtenti ſunt: & appellantur de hereditate dei: tam
populus aũt ꝗᷓ oues indigẽt uirga paſtorali:De quo loꝗtur & apoſtolus: Quid uultis: in uirga ue/ I. Cor. 4. d 4
niam ad uos: an in caritate & ſpũ manſuetudinis: Ob hãc puto cauſam qa populus Iſrael dure cer-/ hi
uicis erat: & ſemper carnes ægyptias ſuſpirabat: Vſum eſſe moyſen nõ ſolum aduerſum ægyptios
quos pcuſſit decem plagis: ſed ẽt aduerſus populum: in ſolitudine uirga regali: uirga percutiẽte: &
oĩa uaſa teſtea:& fragilia cõfran ẽte.Apoſtolis aũt dñi ſaluatoris qui ſapientiam loquebantur in/ 6
ter perfectos: uirgã excuſſam eẽ de manibus: qa perfecta dilectio foras mittit timorem. Quod ſi ꝗs un
nobis oppoſuerit: quo nunc dicatur a chriſto: hoc eſt ad bonũ paſtorem: qui utiq; maior apoſtolis
& melior eſt: ut utatur: cũ maioris profectus ſit uirgam nõ habere: ꝗᷓ uirga populos oueſq; corripe- ⸗
re. Reſpondebimus eis ſcdum illud qd dñs pollicetur apoſtolis ſuis: maiora eos ſigna in populis (nn
eẽ facturos ꝗᷓ ipſe fecerit: Et quia adhuc dñs loquæbatur ad carneum Iſrael: & nec dum ad eũ: ꝗqper n
fecte poterat noſſe myſteria: I ccirco dictum eſſe de eo:ut paſcat in uirga populum & gregem ſuũ:
Apoſtolis autem uirgã excuſſam eſſe de manibus: & ſeueritatem legis: euangelii clemẽtia tẽpera/
tam:Porro hi populi & iſte oues ꝓpterea pcutientur: & paſcentur in uirga: quia habitauerant ſoli ĩ hru
ſaltu qd quidem poſſumus & de his accipere: qui ſe de eccleſia ſeparantes conuiuiis dedunt amici- bon
tiiſq; gentilium: Necnon & de his. qui odio generis humani uitam appetunt ſolitariam. Qualem. ie
timoré fuiſſe Athenis legimus: nõ qd ſolitaria uita & prophetica quã habuerũt helias & Ioãnes cõ N
demnanda ſit: ſed quaſi cæteros deſpiciens ipſe ſuperbiat: habitet in ſaltu uitiorum: uirga corripi-/ u.
endus ſit qui ſolus habitat in ſaltu:Iſte in laude nirtutum eſt. Qui aũt ſolus eſt: & non facit opera iu
ſtitiæ: & quietis tantum fruitur uoluptate: & non in chriſti opere & labore deſudat. nec ꝓpriis ma ¹
nibus quærit cibum. qd apoſtolus iubet. & in ſuperbia erigitur. hic habitat in ſaltu. & inter infrruj·
ctuoſa ligna uerſatur. Sed tñ quia bonus paſtor eſt. & uirga eius ob hoc percutit ut emẽdet. Melio ðJ””
ra ſermo propheticus pollicetur & dicit. In medio carmeli paſcentur baſanitidẽ. & galaaditin iux d
ta dies eternitatis & iuxta dies egreſſionis tuæ ex ægypto. Carmelus interprætatur ſcientia circon ie
ciſiõis. baſanitis confuſio. & galaad tranſmigratio teſtimonii: Populus ergo dei & oues paſcue eiꝰ fki
quæ prius paſcebantur abſq; grege domini: & extra eccleſiam eius: in ſaltu uerſabantur eorum: po- ch
ſtea tranſferuntur ad notitiam uere circunciſionis: & ſeruient deo in ſpiritu: & gloriabuntur ĩ duo ſtn
& ñ in carne cõſident: & erũt uera circũciſio& non cõciſio. Cũq; paſti fuerint ſpuali circũciſione: ĩ int
telligentes peccata priſtina: confundentur in uiis ſuis: & erubeſcent & erunt in confuſionem: quæ Aul
ducit ad uitam. Quia eſt & alia confuſio quæ ducit ad mortem: in quo habitauit quõdam Og rex tu
baſan:Si quidem baſan interprætatur confuſio:De qua confuſione peſſima & dominus repromit/
tit liberaturum ſe populum ſuum:Dixit dominus ex baſan conuertam: conuertam depfundis ma Aa
ris. Cũq; ſcierimus ueram circunciſionem: & confuſi fuerimus ſuper peccatis noſtris: tunc erimus 1
in galaad: quæ interprætatur tranſmigratio tectimonii in eccleſia chriſti: ad quã teſtimonia legis 1
& prophetarum eloquia tranſcenderunt: & hoc fiet nobis ſecundum dies antiquos: ſecundum
dies: quando egreſſi ſumus de terra ægypti: De quibus & moyſes dicit: Recordamini dies eternita
tis: non dies huius ſeculi: qui appellantur mali: ſed dies perpetuos: Recordatur autem dierum eter e
nitatis: qui non aſpicit præſentia: Surrexitq; cum chriſto & ſedet cum eo in cæleſtibus iam mente 1
præſumens: ſed e diebus præſentis ſeculi liberatum: Promittit quoq; ſermo diuinus: quod oſtẽdat
populo ſuo: & ouibus hereditatis ſuæ mirabilia. Tunc inquit uidebunt gentes & confundentur in
omni fortitudine ſua: qua uaſtauerant quondam & præualuerant aduerſus populum dei: & confu
ſio earum habebit profectũ:cum ſua intellexerit mala: Ponẽt enim manus ſuas ſuper os ſuum ma
laq; opera:omnem eis loquendi aufferent libertatem. Quomodo autem impiorum gentium ma
nus claudunt ora earum: ſic iuſtorum manus eorum ora reſerabunt: ex opere bono loquendi cum
deo accipientium
*
6*

G

Guper Gicheã.c.vii.

ot
im⸗ deo acci pientiũ facultatẽ: A ures queq; eoꝝꝶ obſurdeſcent:qa malitia non ſolũ oculorũ obcecauiti
end⸗ p̃s. . tuitũ: ſe 4. & aures ſecit ſurdeſcere noluerũt.n.audire uocẽ in cãtantiũ & ueneſici in cãtãtis ſapiẽter:
Nui Et iuxta Eſaiã aurib ſuis grauiter audierũt qqᷓ multo minꝰ ſit grauiter audhre:ꝗᷓ pœnitꝰ nõ audire:
dun & ſurdũ fieri ut uerbũ nõ audiat ueritatis: poſt tãta mala⸗Diciturq; de eis qd lingat humũ quaſi ſer

4 pentes:quæ trahũt terram ambulantes in uẽtre ſuo: & cõmedentes terram oĩbus diebus uitæ ſuæ:

re Et carnis.i.terrena opera facientes & trahẽtes ſecum uſq; ad diem ultionis & uiſitationis dni: non
N puluerem terræ parua ncſtiginikel totam humũ: qd cũ fecerint & ad iudicium dei uenerint & con-
cluſi fuerint atq; turbati: tädiu turbabuntur & concluſi erunt ꝗdiu terra quã traxerant quaſi ſerpen
uud tes ꝓpmãſerit in eis. Cum aüt illa defecerint: obſtupeſcent & admirabuntur nõ in dño deo ſuo: Nec
m dum. n. merebutur ut dicatur dñs deus eoꝑ: ſed in dño deo noſtro: Et ſubito ſit apoſtropha ad chni
8 ſtum: Diciturq; ad eum: Et timebunt a te:Principium. n. ſapientiæ timor dñi: Et hæc fient ut uideãt
okhn entes & cõfundantur in oĩ mala fortitudine ſua: & ponãt manus ſup os ſuum: & auribus obſurde
finnn cant: & lingent terram uelut ſerpentes: qui trahunt humum: ut primum concludantur concluſiq;
k, turbentur de interitu: obſtupeſcant ad dnum deum ſanctoꝶ: Et ad extremum ipſi quoq; timeant il HR
Gätaiß lum:Hoc iuxta.lxx.Porro quia non multum ab eis: in preſenti duntaxat loco: noſtra diſcordat edi
entn tio:quod in illis dictum eſt:etiam in hac dictum exiſtimemus.
Nw, CQuis deus ſimilis tui:qui auffers iniquitatem:⁊ tranſis peccatum reliquiarum hereditatis
lece⸗ tue:Mon immittet vltra furoꝛem ſuum quoniam volens miſericoꝛdiam cſt:Reuertet᷑ ⁊ miſere
btios bitur nr̃i: Deponet inigtates nr̃as:⁊ pꝛoiciet ĩ pꝛofundũ maris oia peccata noſtra:dabis verita
nire tem iacob:miſericoꝛdiã habꝛaam qua iuraſti patribus noſtris a diebus antiquius. LXX.
muin CAQAuis deus ſicut tu aufferẽs iniꝗtates:⁊ trãſcendens miuſtitias his ꝗ reliꝗ ſunt:dẽ heredita
odi⸗ te tua:Mõ tenuit i teſtimoniũ irã ſuã:qꝛ volens miſericoꝛdiã eſt:reuertet᷑ ⁊ miſerebitur nr̃i:DOe
vokorr merget peccata nr̃a ⁊ pꝛoicient᷑ in ꝓfundo maris oia peccata noſtra:Babit veritatem iacob: mi
corche ſericoꝛdiã habꝛaam:ſicut iuraſti patribus noſtris iuxta dies pꝛioꝛes.
ont Intelligens propheta gentilium multitudinem propterea in cõcluſione ſua eſſe turbatam: ut ob
düge ſtupeſceret & timeret deum: Et iccirco dñm deſæuire: ut peccata aufferat & donet ſalutem: Laudat
enbi dũm atq;ʒ miratur & dicit: Quis deus ſicut tu? aufferens iniquitates: & tranſcendens iniuſtitias: ut
