Gcn duxiſſẽ eos in terram ſuper quam leuani manum meã nt darem eis uiderunt omnem collem
ben excelſum.⁊ omne lignum nemoꝛoſum.⁊ immolauerunt ibi victinas ſnas.⁊ dederunt ibi irrita
ninne tionẽ oblatiõis ſue.⁊ poſuerũt ibi odoꝛẽ ſuanitatis ſue.⁊ libauerũt libatiões ſuas.Et dixi ad eos
gein Qnod ẽ excelſü ad qð uos igredimini:? Et uocatũ ẽ nomẽ erꝰexcelſũ uſqʒ in hũc dic.. LXX
Adcirco loquere ad domum iſrahel fili hominis.⁊ dices ad eos. Hec dicit adonai dominus.
n VAſqʒ ad hoc me ad iracundiam pꝛouocauerunt patres ueſtri in delictis ſuis quibus coꝛrue/
ig runt in me ?⁊ introduxi eos in terram ſuper quam lenaui manum meam ut traderem eam üllis.
ib⸗ AVigderuntq; omnem collem excelſum omne lignum nemoꝛoſum ⁊ immolauerunt ibi dijs ſu
is.⁊ poſuerunt ibi furoꝛem munerum ſuoꝛum.⁊ poſuerunt ibi odoꝛem flagrantie eoꝛum.⁊ liba
nni uerunt ibi libamina ſua.Et dixi ad eos. Quid abana quia uos intratis illuc? Et uocauerunt
iel⸗ nomen eius abana uſqʒ; in hodiernum diem. „.
npe CVolui inquit eos in ſolitudine delinquentes in cunctas diſpegere natiões. & dare illis præcepta
unde non bona. ut quod mihi offerre debuerant ydolis immolarent. & omne primitinum ſuum conſe-
mmd crarent eis per ignem. ut interficerem eos atq; delerem. Quando autem dicit uolui. oſtendit ſe non
jchnt feciſſe quod uoluit. Illudq; quod ſequitur & ſcient quia ego ſum dominus: in. Ixx. non habetur. Nô
fw enim eis uidebatur conſequens poſt interfectionem noſſe quod iĩpſe ſit dominus. Sed tu fili homi-
lin nis rurſum loquere ad eos hoc eſt ad ſeniores domus iſrahel qui te interrogare uenerunt. Pattes ue
ſait ſtri de quorum uos ſtirpe deſcenditis. etiam in hoc blaſphemauerunt me & duxere pro nihili. Poſt
ar. quam introduxi eos in terram quam mea fortitudine poſſederunt. quam ego ad poſſidendum
ile , dederam illis: uerterunt ad exaſperandum me. Cum: n. uidiſſent omnem collẽ excel ſum. lignũq; ne
iſi⸗ moroſum. ſacrificabant in montibus & in lucis & ſaltibus & idolis uictimas immolabant: & liba fũ
m debant. Quod cũ uidiſſem:dixi ad eos. Quid eſt abana. hoc enim interp̃tatur excelſum: aut cur iĩgre
dimini iſtiuſmodi locũ. quem uobis in cunctis collibus elegiſtis ita ut uſq; hodie iſtiuſmodi loca
en appellentur bamoth. & antiquus error nomen priſtinũ teneat. Pro bania qd nos in excelſum uerti/-
ns mus in. Ixxx. editione error obtinuit. ut ſcribatur abana.qd hebraico ſermone nil reſonat. Põt bania
ne⸗ ſi utramq; ſillabã in duo diuidas uerba ſignificare in quo.ſed pᷣſenti loco ſenſus iſte non congruit.
ſe⸗ Vbicumqʒ aũt in regum paralipomenon libris ſcribitur adhuc populus adolebat incenſum & i⸗

molabat in excelſo. bania ſingulatiter & bamoth pluraliter excelſa ſignificat.

WCPꝛopterea dic ad domuin iſrahel. Hec dicit dominus deus.In via patrum veſtroꝛum vos

. ibe r ſextus. C. xx.

polluimini.? poſt offendicula eoꝛuʒ vos foꝛnicamini.⁊ oblatione donoꝛum̃ veſtroꝛum.cum trãſ
ducitis ſilios veſtros per ignem. Aos polluimini in omnibus idolis veſtris vſqʒ hodie.⁊ ego

reſpondebo vobis domus iſrahel? ARino ego dicit dñs deus.quia non reſpondebo vobis.
CPatrum ueſtrorum imitamini uicia. & per eaſdem inceditis uias. ut delicta ſimilia ſimilem mere-
antur & pœnam. & in tantum ſcelus profeciſtis. ut filios ueſtros per ignem demonibus conſecretis
Nec ſemel hoc feciſſe ſufficiat.ſed uſqʒ in præſentiarum agatis eadem. Non quo hæc ſeniores in ca/-
ptiuitate faciãt. ſed quo illi qui hieroſolimis morabãtur. & quibus captiuitas ĩminebat. hæc ommia
facere non ceſſarent.Et cum tantis flagiciis obligati ſitis. reſponſionem inquit meam quætitis? Vi-
uo ego dicit dominus & iuro per memetipſum.quia non reſpondebo uobis. Quodq; ſequitur.
CNeaʒ cogitatio mentis veſtre ſiet dicentiuʒ. erimus ſicut gentes.⁊ ſicut cognationes terre.vt
colamus ligna ⁊ lapides.viuo ego dicit dominus deus.quoniã in manu foꝛti ⁊ bꝛachio extento
2Z in furoꝛe effuſo regnabo ſuper uos.
CHunc habet ſenſum. Ne putetis cogitationes ueſtras quibus contra me blaſphematis poſſe cõple
ri dicitis enim nolumus eſſe ſub domino nec populus illius appellari: ſed ſicut cunctæ in toto orbe
ſunt nationes: & unaqueq; ſuo uiuit arbitrio ut colat ligna & lapides & idolis ſeruiat etiam nos una
gens erimus e pluribus. Ad quæ reſpondit deus muratq; per ſemetipſum & dicit. Non uos relinquaʒ
neq; contẽnam ut fugaces ſeruos dñi negligentes ſolent contẽnere:ſed ad meũ retraham imperiũ:
& brachio extento ac peutiente ac furore effuſo in priſtinã uos redigam ſeruitutem. & regnabo ſuꝑ
uos: ut uelitis nolitis me habeatis regem. & ſentiatis regem iratum cuius clementiam neglexiſtis.
Et educaʒ vos de populis.⁊ congregabo vos de terris.in quibus.diſperſi eſtis. In manu va
lida.⁊ bꝛachio extento.⁊ in furoꝛe effuſo regnabo ſuper vos.
CNec uos ait patiar eſſe in gentibus nec æterna captiuitate retineri. ſed educam de populis & con
gregabo de terris in quas uos ad ſeruiendũ hoſtilis neceſſitas huc illucq; diſperſit. Hæc aũt faciaʒ ut
non perdã uos & deleã: ſed ut rex ueſter ſim. Ex quo intelligimus ẽt eam quã appellant heretici crea
toris crudelitatẽ.ſonare clementiã dum ad hoc iraſcitur & deſeuit & totum effundit furorem.ut re/
trahat eos ad regnum ſuum qui demonum tirannidem ad ſeruiendum elegerint.

CEt adducam vos in deſertum popnloꝛũm.⁊ iudicaboꝛ vobiſcũ ibi facie ad faciem. Sicut iu

dicio contendi aduerſus patres in deſerto terre egipti.ſic iudicabo vos dicit dominus. 7 ſubi⸗
ciam vos ſceptro meo.⁊ inducam vos in vinculis federis.⁊ eligam de vobis tranſgreſſoꝛes ⁊ i
. De terra incolatus eoꝛũ educã illos ⁊ in terram iſrahel ñ ingredient᷑.⁊ ſcietis gꝗa ego dñs.
Faciam ait uobis qui eſtis in babylone & nũc ſeruitis idolis. quod feci patribus in æ ypto.ut edu
cam uos in deſertum populorum. & ibi iudicer uobiſcum facie ad faciem. ſicut aduerſus illos iudi-
cio contendi quando egreſſi ſunt de ægypto. Et poſtquã uos iudicauero ſubiciam uos ſceptro meo
& imperio. & inibo pactum uobiſcum. & inducam uos in terram ueſtram in uinculis caritatis. ut li
gati amore meo nequaquam a me poſſitis recedere. Tranſgreſſores autem & impios qui cordis du
ricia in malis operibus perſeuerant. eligam non ad poſſidendum ſed ad abiciendum. Et educam
quidem eos de terra incolatus eorum. ut educti non ingrediantur terram iſrahel. ſed in diuerſis pe-
reant regionibus. & diſtinctione bonorum & malorum cognoſcatis quod ego ſim dominus.
qui facio cuncta iudicia. Ad reliqua feſtinat oratio. breuiterq; percurrimus ſingula: ut ſenſum
tantum legentibus præabeamunus
Et uos domus iſrabel.hec dicit dominus dens. Singuli poſt idola neſtra ambulate.x ſerui-
te eis Aanoch ſi ⁊ in hoc non audieritis me.?⁊ nomen menm ſanctuʒ pollueritis ultra in muneri⸗
bus ueffris ⁊ in idolis ueſtris. LXX.

CEt uos domus iſrahel hec dicit adonai dñs. Anuſgꝗſq; adinuẽtiões ſuas offerat⸗ poſt hec ſi

vos audieritis me:= nomẽ meũ ſanctũ nõ pollueritis ultra ĩ muneribꝰ ur̃is.⁊ in ſtudijs neſtris.
Hunc locum manifeſtius interp̃tatus eſt ſymachus. Vnuſquiſq; ĩdolis ſuis euntes ſeruite qa nolui
ſtis audire me: nomen autẽ meum ſanctum nolite ultra polluere per munera neſtra atq; ſimulacra.
CIn monte vo ſãcto meo.in mõte excelſo iſrahel ait dñs deꝰ.ibi ſeruiet mihi oĩis domꝰiſrahel.
Symachi tranſlatio hunc habet ſenium. Quia mihi ſeruire non uultis. ite ſeruite idolis, & ſimula
crorum ueſtrorum calcate ueſtigia. Me enim audire non uultis. & nequaquam mihi hoſtias immo
letis.nec adoleatis incenſum.nec meus populus appellemini. Mihi enim nequaquã in lucis & pha-
nis & idolorum locis ſeruient cultores mei quod uos facitis. ſed in monte ſancto meo. in monte ex
celſo iſrahel. Porto ſeptuaginta proprium explicant ſenſum. Derelinquite cogitationes ueſtras pri
ſtinas. & mala peccata adinuentionum auferte. & ſi poſt hæc audieritis me. & nomen meũ non pol
lueritis in muneribus ur̃is atq; ſimulacris: tunc in monte meo ſancto offeretis mihi uictimas & ſer-
uietis omnis domus iſtahel. Aquila uero & ſymacho ex parte conſentiens in parte diſcordat ite in
quit poſt ĩdola ueſtra & ſeruite eis. quia indigni eſtis meo imperio.nec me ur̃a cultura delectat.Qd
ſi & ĩ hoc nequaqꝗᷓ audieritis me. ſed nomẽ ſanctũ meũ pollueritis dũ mihi offerre ſimulatis q̃ offer
tis idolis noĩ meo tantũ blaſphemiã facitis: ut qui idolorum cultores eſtis meos uos eẽ dicatis. Hoc
ſcitote ꝗd in mõte ſancto meo in mõte excelſo iſrahel ibi ſeruitura ſit mihi oĩs domus iſrahel ñ uos
qui ſeruitis

keiel

VR

fckru
de
onum
gomus
domos
jmoln
8 lus
ſum 3
elinn
ne⸗
Gcult
D
¶cin
Clune
wanun
etto
Cen
ſolis
ppo
ſhekn
cokur
Nocani
busm
esn
bus d
linut
nodie
&pe
men

pop
le

Super Eʒzechielem.

ni

egn qui ſeruĩtis idolis. ſed omnis domus iſrahel quæ poſtea creditura eſt: In monte ſancto meo in mon
Zeg ſabe ait dominus eurüb ſeruiet mihi omnis domus iſrahel. M
ere⸗ mneſiĩquã.in terra in q̃ placebũt mihi.⁊ ibi regraʒ pᷣmicias veſtras ⁊ inici imarum.
rii veſtrarum in oibus ſ. anctiſicationibus veſtris. In afcsr ſuauitatis ſi uſeipid vos en ccinrero
ne, vos de populis ⁊ cõgregauero de terris in quas diſꝑſi eſtis.⁊ ſanctiſicaboꝛ in vobis in oculis na
mnmn nonum. ⁊ ſcietis quia ego dominus. CDe hoc monte in quo ſeruitura eſt deo oĩs
reyi domus iſrahel Eſaias & micheas pari uoce cecinerunt. In nouiſſimis diebus erit manifeſtus mons
n domus dñi in uertice montiũ & eleuabitur ſuper colles. & fluent ad eum oõës gentes. & jbunt popu
ned li multi & dicent. Venite aſcendamus in mõtem domini & in domum dei Iacob: & docebit nos ui
Nen as ſuas. & ambulabimus in ſemitis eius. De ſyon.n. exibit lex & uerbum dñi de Hieruſalem. Et rur/-
ſum Eſaias. In montẽ inquit excelſum aſcende q annuncias ſyon, eleua & exalta uocẽ tuam qui euã
cöͤrl gelizas Hieruſalẽ. Quem montẽ ſyon aut eccleſiã intelligimus quæ interpᷣtatur ſpecula. & in alti/
dotbe tudine ſanctoꝶ dogmatũ conſtituta eſt: aut ipſũ dũm ſaluatorem. in quo & primitiæ & decimæ &

oĩs cultura in odorẽ uertitur ſuauitatis. ut oẽs in circuitu nationes uidentes populum dũi eſſe ſalua

orm⸗
nang tum: glorificent deum: & cognoſcant qui ſaluati fuerint quod ipſe ſit dominus
herii CCum iduxero vos ad terrã iſrabel.in terrã pꝛo q leuaui manũ meã vt darẽ eã patrib veſtris.
oſup CTunc ſcietis quod ego ſim dominus. Quando induxero ait uos in terram iſrahel pro qua leuaui
ſi manum meam ut inducerem in eam patres ueſtros. quam illi ſuo uicio perdiderunt: & uos non taʒ
nup eſtro merito quam clementia recepiſtis. R
CEt recoꝛdamini viaꝝ veſtrax 7 oĩum ſe celex veſtroꝝ:ꝗbus polluti eſtis in eis.⁊ diſplicebitis
con⸗ vobis in conſpecto veſtro in oibus malicijs veſtris quas feciſtis ⁊ ſcietis qꝛ ego dñs cũ bñfece
igi ro vobis ꝑꝑ nomen meum:⁊ nen ſcõm vias vr̃as malas.⁊ ſcõm ſcelera vr̃a peſſima domus iſ-
icre⸗ rahel:ait dominus deus. ¶ Non poſſumus recordari ſcelerũ ntorum atq; ui-
te ciorum. niſi inducti fuerimus in terrã iſrahel:ibiq; poſiti dicamus cũ apoſtolo. Qui nõ ſum dignus
uocari apoſtolus.ꝗa perſequutus ſum eccleſiã dei Et diſplicebitis ait uobis in conſpectu uro in oĩ/
rn bus maliciis ur̃is quas feciſtis:ſiue ut interpᷣtatus eſt ſymachus. & paruuli uobis midebimini propter
ſ⸗ oẽs malicias ur̃as quas eſtis operati. ut poſtꝗᷓ excelſi fuerint. humiles ſe eſſe credant: quia dñs homili
geß⸗ bus dat gram. Et in alio loco ſcriptũ eſt. Ante contritionẽ exaltatur cor uiri: & ante altitudinẽ humi
i⸗ liatur. Superbiã.n. contritio.& humilitatẽ ſequitur altitudo. Et ſcietis qa ego dñs. cum ben efecero
nedn uobis. Et dům ſaluatorem tunc magis cognouimus. qñ benefecit nobis, & paſſus eſt ꝓ peccatis nr̃is
idͤ⸗ & portauit iniqtates nfr̃as.& pro nobis diluit:non pro aliquo merito eoꝶ qui ſaluantur.ſed pp no/
do. . men ſuũ. Alioꝗn uiæ nfæ & ſcelera peſſima. nõ miſericordiã meruere ſed pœnam. Quicqd autẽ de
ni. populo diximus ſaler iüberara de ægypto. in ſolitudine multa cõmiſit & offendit deũ. & po-
iil ſtea in terrã repromiſſionis ind uctus ueneratus eſt idola lignaq; & lapides coluit. & poſtea dei cle-
kch mentia conſeruatus eſt: referamus ad eos ꝗ de ægypto ſæculi huius in manu excelſa dñi liberati ſũt
kein & introducti in uicioꝶ ſolitudinẽ rurſum ægyptũ ſuſpirarunt. & fecerunt ea ꝗᷓ punir debuerãt. ſed
nde⸗ nihilominus per pœnitentiam non ſuo mento. ſed domini clementia conſeruati ſunt.
a CEXPLICIT LIBER SENTVS. CINCIPIT LIBER SEPTIMVS:
ſenin — = =– LIM pueri legimaus. nihil tam facile eſt quin difficile fiat. quod inuit?
S / A facias. Fateor me explationes in Ezechiel multo ante tempore promiſiſ
ſeui⸗ 5 =O ſe: & occupatione de toto huc orbe uenientium implere non poſſe. dũ
Mer- WW F. yynulla hora nullumq; momentum eſt: in quo non fratrum curramus
ſturbis. & monaſterii ſolitudinẽ hoſpitum frequentia cõmutamus. in tã
therf tum ur aut claudendum nobis ſit oſtium. aut ſcriptura & per quas aperiẽ
eſtns dæ ſunt fores: ſtudia relinquenda. Itaq; lucratinis immo furtiuis noctiũ
polut 4 horis. ꝗᷓ Hieme propinquante longiores eſſe cœperunt. hæc ad lucernu
an⸗ lam qualiacũq; ſunt dictare conamur. & eſtuantis anni tœdiũ interpræ-
Ppel tatione digerere: Nec iactamus ut quidã forſitan ſuſpicantur fratrum ſu
nula S ſceptionem.cauſas ſimpliciter confitemur: præſertim cum occidentali/
mo Wum fuga & ſanctorum locorum conſtipatio. nuditate arq; uulneribus
dha, „ ——— — lindigentium præferat barbarorum (quos abſq; lacrymis & gemitu uide
eer re non poſſumus) illam quondam potentiam & ignorantiam diuitiarum ad tantam inopiam per/
pu ueniſſe. ut tecto & cibo & ueſtimento indigeat. & t nequaꝗᷓ duri quorundã atq; crudeles aĩ molli
vol untur. dũ pannos eoꝶ & ſarcinulas diſcutiunt. auꝑ in captiuitate quærentes. Accidit ad hanc dictan
ller di difficultatẽ. qd caligantibus oculis ſenectute: & aliqd ſuſtinentibus beati I ſaac:ad mnocturnum lu
ein men nequaqᷓ ualeamus hebreoꝶ uolumina relegere: qui ẽt ad ſolis dieiq; fulgorem: ̃arũ prauitare
cecantur. Sed & græcoꝶ cõmentarios fratruʒ tantũ uoce cognoſcimus. N ulliq; dubium qd alienis
ſe dentibus cõmoliti cibi ueſcentibus nauſiam faciant. Vnde obſecro te filia euſtochiũ. ut iſta quæ no
oe tariorũ ſtilo cudimus. & ad quæ emendanda ſpaciũ uix habemus ideſt ſepmum in Ezechiele libꝶ .
nos poſt interualla & ut ante iam dixiſi librorum breuitas uel longitudo inter ſe fuenint inequales. ui-

.
R

LXL.iber ſeptimus.c.xxi.

ſube

ſio uiſionum immo breuitati imputes ac longitudini dum & iundta nolumus ſepara gutn
re. & diſſonantia in unam coartare ſeriem. Alnci
Et factus eſt ſermo dommi ad me dicens.Fili hominis pone faciem tuam contra viã auſtri vngu
⁊? ſtilla ad affricum ⁊ pꝛopheta ad ſaltum agri meridiani dices ſaltui: meridiano. Audi verbuz ſcun
domini.hec dicit dominus deũs.Ecce ſuccendam in te ignem ? comburam in te omne lignum pui
viride.⁊ omne lignum aridum. Mon extinguetur flamma ſuccenſionis. Et comburetur ſorun
in ea omnis facies.ab auſtro vſqʒ ad aquilonem ⁊ videbit vniuerſa caro quia ego dominus ſuc ea
cendi eam:nec extinguetur.Et dixi.ha ha ha dominus deus ipſi dicunt.de mè. Nunquid non con
parabolas loquitur iſte. LXX. enu
Et factus eſt ſermo dñi ad me.dicens.Fili hoĩs offirma faciem tuaʒ ſi uper theman. ⁊? reſpice (kint

ad darom vaticinare ſuper ſaltũ ducẽ nageb.⁊ dices ſaltui nageb. Audi ſermonem dñi. Bec di Cunß
cit dñs.Ecce ego ſuccendã in te ignẽ.⁊ deuoꝛabit in te oẽ lignũ viride.⁊ lignum aridñũ.Non ex/ dſn
tinguetur flamma ſuccenſa.⁊ ardebit in ea omnis facies a meridie vſqʒ ad aquilonem ⁊ cogno/ Cent
ſcet omnis caro quia ego dominns ſuccendi ullam.non extinguetur.Et dixi. Nequaquam domi Nv
ne: Bomine.ipſi dicunt ad me. Monne parabola eſt que dicitur.
Quid ſigniſcet pone uel offirma faciẽ tuam: ſupra plenius diximus. Offirmatione. n. uultus opꝰ n
eſt & frontis duricia. ut qᷓ imperantur prophetæ loquatur intrepidus: maxime cũ ad totam populi Mcl
multitudinẽ triſtitia annuncianda ſit. Theman aũt & darom & nageb. & rurſum nageb. ꝓ quo. Ixx. Cini

interp̃tati ſunt.quid ſonẽt in hebreo expræſſit nf̃a tranſlatio. Quodq; dixere ducẽ na wan
geb. melius habet in hebreo agri. uel regionis meridianæ. Non. n. ſare ut putauerunt. Ixx. quod uer- ſni
bũ ducem & principẽ ſonat.ſed ſade.ſcriptũ eſt.qd proprie agrum regionẽq; ſignat. & propter de- one
let & res litterarum ſimilitudinem errorinoleuit. Loquitur aũt ſermo diuinus per metaphorã ſaltus Ui
contra Hieruſalẽ quæ beſtiarum & ferociũ hominum habitatio eſt: qd ſuccendat eũ oĩ aq; ligna illi niein
us concrementur: nequaꝗᷓ arbores uocans quæ fructibus indigebant. ſed ligna quaſi incendio præ- mweit
parata. Primũq; comburit in eo lignũ uiride. ſcdm quod in hõc eodẽ propheta legimus. & a ſanctis attam
meis incipite. & poſtea aridũ: quod nihil in ſe poterat habere uitale. ſanctos uidelicet ſimul & pecca uläch
tores: ut alii captiuitatis mala morte effugiãt. alii ſuppliciis tradantur æternis. Quodq; infert ab au nlonn
ſtro uſq; ad aquilonẽ. hoc indicat. ab Hieruſalẽ uſq; ad babylonẽ: ut oẽ iter pergentiũ in captiunate ult
gladio. fame.peſtilentia ruentium cõpleatur. His.n. qui in babylone ſunt:Hieruſalem ad auſtrum ſi mene
ta eſt. qũo econtrario olla in Hieremia quæ ſigniſicat Hieruſalem:a facie aquilonis ideſt babylonis. upid
ſuccenditur. Et pulchre in principio ſtilla inquit ad aphricum. ut non tota dei ira uideatur effuſa: ſed au
ſtilla quæ eſt & pars. Sin aũt ſtilla tantæ ſeuitiæ eſt: quid in totis imbribus eſtimandũ eſt? Vt omnis (hu
caro quæ uiſura eſt ſalutare dei.per ſyluã quæ nullius extinguatur auxilio:cognoſcat ꝙ ipſe ſit dñs. egltot
Quod intelligens propheta reſpondit. ha ha ha dñe deus. uel ut: lxx. tranſtulerunt nequaꝗᷓ domine com
Et infert. Et ipſi dicunt ad me.Nungd per parabolã loquituriſte? uel parabola eſt iſta quæ dicitur. fut
Et eſt ſen ſus. Plani us loquere. non intelligimus per parabolã quid loquaris aperto ſermone:dei no in
bis pande ſententiã. Poteſt autem tropologice theman & nageb & darom ægyptus intelligi. Legi CE
mus. n. 1 Daniele crebro auſtꝶp ægypto accipi. Aegypt? ãt refer᷑ ad mũdi anguſtias. Prophetat igr BGha
Ezechiel 4 mudo uẽtura ſint mala:quẽ ſaltũ uocat põiferas arbores ñ hñtẽ ſ-y hĩtaculũ beſtiaꝶ. De nei/
quo & ĩ uiceſſimo octauo pſalmo dr. Vox dñi pficiẽtis ceruos. & reuelabit cõdenſa ſylua ꝑ.Iſtæ ſũt ſtelin
ſyluæ & ſaltus. qui plus deuorauerunt per præliũ de exercitu abeſſalon. quã interfecit gladius. Suc- Meo.
cenditurg in ſaltibus primũ lignum miride & ſic aridũ. hii qui uiuunt in malo.& qui iuſtitiæ mor- geſwe
tui ſunt. Quodq; dr & cõburentur in ea oẽs facies. ab auſtro uſq; ad aqlonem. hoc dicit. Ab his ꝗ fer ofo⸗
uentes ſpũ uidebantur. uſq; ad eos qui creſcente & refrigerata caritate multoꝶ. calorem priſtinũ per
diderunt: ita ut oĩs caro perſpiciat flãmã dñi nõ extingui. Præcaturq; propheta ne fiat qd dñs cõmi nnez
natus eſt. Hoc eſt ne ſuccẽdatur ſaltus. ut adhuc accipiat locũ pnĩæ. aut ſibi nõ ĩponatur neceſſitas tri erren
ſtitiæ nunciandi: pᷣſertim cũ populus ea nõ intelligat. & obſcuritate dictoꝶ magis ad ĩſaniã ꝓuocet᷑ lam
CCAPITVLVM. . ð C
CC factus eſt ſermo domini ad me dicens.Fili hbominis pone faciem tuam ad Hieruſa nnu
lem.? ſtilla ad ſanctuaria. pꝛopheta contra humum iſrahel.⁊ dices terre ifrahel. Hec line⸗
oicit dominus deus. Ecce ego ad te. eiciam gladium meum de vagina ſua.⁊ occidia ⸗ it
☛ in te iuſtum z impium. Pꝛo eo autem quod occidi in te iuſtum ⸗ impium. egredietur in
gladius meus de vagina ſua ad omnem carnem. ab auſtro ad aquilonem:⁊ ſciet omnis caro qꝛ 1 n
ego dominus equxi gladium meũ de vagina ſua irr euocabilem. LXX.
WEt factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Idcirco vaticinare fili hominis.⁊ offirma faciẽ tnã cõ dl
tra Hieruſalẽ ⁊ aſpice ad ſancta eoꝝ:æ pꝛopheta ſuper terrã iſrahel. æ dices ad terrã iſrabel. hec nn
dicit dñs.Ecce ego ad te.⁊ educã gladium meũ de vagina ſua.⁊ inter ficiã ex te iniquũ ⁊ iniuſtũ
. Sic egredietur gladius meus de vagina ſua ſup oẽm carnema meridie vſq; ad aquuonẽ: ⁊ co
Woſcet omnis caro qꝛ ego dñs equxi gladium meum de vagina ſua. Non reuertetur vltra. a
CQuia ſupra dixerat ipſi dicunt de me. nunqꝗd nõ per parabolas loꝗtur iſte. & apertã populus fla/ H 6
gitabat ſnĩam A

Super Eʒzechielem.

gitabat ſniam ĩdcirco dñs id p quod metaphorã ſiue parabolam & ut alii nentere prouerbiũ eſt Io⸗
i quutus nunc maniſeſtius loquitur: ſaltus nageb & darom. & theman eſſe Hieruſalẽ. & templũ illiꝰ
d & ſancta ſanctoꝶ. & o&m terram iudæ flãmamq; quæ combuſtura ſit ſaltũ intelligi gladiũ deuorã-
n tem qui eductus eſt de uagina ſua. ut interſiciat iuſtum & im piũ. Hoc eſt. n. lignum uitide & lignum
n aridum. Vñ 0 dñs. Si in ligno ait uiridi tanta faciunt. in ſicco quid facient?Pᷣro quo neſcio ꝗd uolẽ
“l tes. xx. iniquũᷣ & iniuſtũ interpᷣtati ſunt: quaſi non idẽ utrumq; ſignificet. Quodq; ibi dixerat & ui-
—R debit uniuerſa caro qa ego dũs ſuccendi eã hoc eſt ſiluã ſiue flämam nec extinguetur: hic aliis uer-
m bis loquitur: ut ſciat oĩs caro quia ego dñs eduxi gladiũ meum de uagina ſua irreuocabilẽ. Vere
.n. contra Hieruſalem non eſt fläma nec extinctũ incendiũ., nec reuocatus gladius: quia modicum:
tempus in medio: & Hieruſalem cum templo ſuo babylonio igne ſuccenſa eſt.
den CEt tu fili hominis igemiſce in cõtritione lumboꝛũ.⁊ in amaritudinibus ingemiſce coꝛam eis
ntp Cumqʒ dixerit ad te quarè tu gemis.dices ad eos. Pꝛo auditu quia venit.⁊ tabeſcet omne coꝛ.
, 7 diſſoluentur vninerſe manus:⁊ infirmabit᷑ omnis ſpiritus.⁊ per cuncta genua fluẽt aque.Ec/
Nn ce venit ⁊ fiet. ait dominus. LXX. CEt tn fili hominis ingemiſce in contriti
one lumboꝛũ tuoꝛũ.⁊ in doloꝛibus geme in cõſpectu eoꝝ.Eritqʒ ſi dixerit adite quare tu gemis.
ucn⸗ 7 dices. Pꝛopter nunciũ ga venit.⁊ cõpꝛehẽdet᷑ omne coꝛ.⁊ diſſoluent᷑ vniſe manus.⁊ exami
dohul nabit᷑ omnis caro ⁊ oiĩs ſpritus.⁊ oĩa femoꝛa polluent᷑ humoꝛc. Ecce venit ⁊ erit.dicit dñs deꝰ.
wl CPrimũ dixerat. uaticinare uel ſtilla ad auſtrum. aphricũ & meridiẽ. & ad ſaltũ meridianum. Quod
en quia uidebatur obſcurũ. & dicta prophetæ populus neſciebat: ſcdo ponitur manifeſtius. ſaltum me
duer ridianũ eſſe Hieruſalem. & oẽs infructuoſas arbores ad quaꝶ radices ſecuris poſita ſit: intelligi habi
1 de⸗ itores eius. gladiũq; interprætari pro incendio. Tertio iubetur prophetæ: ut tacentib' illis & nõ in
lalm terrogantibus cur iſta uaticinatus ſit: faciat per ꝗᷓ interrogetur. & riũdeat quæ dñs loquutus eſt. Inge
nA fli miſce inquit eiulare non leui uoce nec dolore moderato: ſed in contritione lumboꝶ: ut gemitus
dre⸗, tuus ex imis uiſceribus & amaritudine aĩ proferatur. Et hoc facies corã eis. ut cum interrogauerint
lndn cur tanto gemitu conteraris. ut quid tibi mali acciderit ut ſic ingemiſcas. tu eis meo ſermone rmde/
eren as. Idcirco plango. & dolorẽ cordis mei diſſimulare non ualeo.qa auditus qui ſemp meis auribus
tdbun inſonuerat opere cõpletur. & uenit imminens. uidelicet babylonis futens exercitus. Qui cũ uenerit
immre & uallauerit Hieruſalẽ.tunc tabeſcet oẽ cor.& diſſoluentur uniuerſæ manus: ut occupante pauore
unſ mentes hoĩum. nullus audeat repugnare. Infirmabitur. n. oĩum bellatorũ ſpũs. & tanta cunctos oc⸗
loni. cupabit formido. ut timore cogẽte artus & uiſcera diſſoluãtur: & ueſſica humorẽ tenere non ualeat
deed ita ut urina genua polluãtur: Naturale ẽ. n. ut timore cogẽte ueſſica laxetur & aduerſus hoĩs uolũta

tẽ. humore difluat. Quod quidẽ & in morboꝶ magnitudine accidere ſolet. ut poſtꝗᷓ uires defecerĩt
egrotantiũ. non ſolum genua: ſed & lectuli polluantur. Ecce inquit uenit ꝙ ſæpe prædixi. & opere
completur: ac fiet. quod non ego ſed dñs loquutus eſt. Scio quendam in contritione lumborum &

omnni
ſtdis,

fluẽtihus aqs multa teſtimonia replicaſſe. ut ꝓphetæ caſtitas ĩpleretur & amaritudo aĩ. & dolor mẽ
dand tis internus:qd aquæ ſeminum genua polluant. Sed hæc expoſitio: ad præſentem non ptinet locũ.
le CEt factus eſt ſermo dñi ad me dicẽs.vFili his.pꝛopheta ⁊ dices. HBec dicit dñs dens. Loqre:
anf, Gladigladiꝰexa cutꝰ? limatꝰc vt cedat victĩas exacut.⁊ vt ſplẽdeat limatciq moues ſceptꝝ ſilii
zb mei ſuccidiſti oẽ lignũ.⁊ dedi eum ad leuigandũ vt teneatur mann. Iſte exacutus eſt gladius.⁊
ei iſte limatus eſt vt ſit in manu interſicientis. Clama ⁊ vlula fili bominis. qꝛ hic factus eſt in popu
Suc⸗ lo meo.hic in cunctis ducibus iſrahel.Qui fugerant traditi ſunt cum populo meo.idcirco plau-
wol⸗ de ſuper femur.qꝛ pꝛobatuſ eſt. Et hoc cum ſceptrũ ſubuerterit ⁊ non erit dicit dñs deus. Tu er
bae P ſili hominis percute manũ ad manũ.⁊ duplicetur gladius ac triplicetur gladius interfectoꝝ
nipe ic eſt gladius occiſionis magne.qui obſtupeſcere eos facit ⁊ corde tabeſcere.⸗ multiplicat rui
cn nas. In omnibus poꝛtis eoꝝ dedi contur bationẽ gladii acuti ⁊ limati ad ſulgendum. ad cedem.
un exacuere. Aade ad dexterã ſiue ad ſiniſtram. quocũqʒ faciei tne eſt appetitus: Quin ego plau/
er. dam mann ad manum.implebo indignationem meam:ego dũs loquutus ſum.
Maltũ eſt ſi utramq; Ponã editionem. & libroꝶ extenditur longitudo. maxime ubi aut nulla aut
parua diſtantia eſt. Ponã igitur nonnulla ꝗᷓ diſcrepant. Pro eo qd nos diximus ꝗ moues ſceptrum ſi
li mei ſuccidiſti oẽ lignum. illi tranſtulerunt: contẽne repelle oẽ lignum. Rurſũ ubi nos diximus
en . „ qqui fugerant gladio traditi ſunt. & illi & alii tranſtulerunt hoſpites mei ſiue habitatores. Et ubi nos
i diximus plaude ſuper ſœmur.illi poſuerunt percute manu. Et ubi trãſtulimus & hoc cũ ſceptrũ ſub
un uerterit. illoꝶ habet editio tribus repulſa eſt. Loꝗtur aũt ad gladium nabuchodonoſor ut ueniat cõ
c tra Hieruſalem exacuatur atq; limetur. Multos. n. eſſe cedendos: & ad ipſum a poſtrophã facit: Tu es
qui moues atqʒ ſubuertis ſceptrũ filii mei imperiũ uidelicet populi iſrahel: & oẽ lignum ſuccidis po
co puli multitudine. Dedi inquit iſtum gladium ut teneatur manu nabuchodonoſor. & ſit in manu
NℳM uiri robuſtiſſimi. Vñ am monetur propheta. clama inſtanti uocis lamentatione teſtare. Hic gladius
ti nulli pepercit: nec aliquẽ imminentiũ malorum reliquit expertũ. Factus eſt in populo factus in du/
co cibus iſrahel: factus in hoſpitibus meis ac ſacerdotibus qui habitant in tẽplo meo. Idcirco percute °
ſœmur. ſiue manũ: & habitum plangentis aſſume. Hic. n. gladius probatus eſt mihi Bor cũ ſeptrũ
1

MW

AY.iber ſextus.c.xx.

meum regnũq; ſubuerterit: qd ultra nõ erit. & in ſedechia rege finietur. Iterum tibi propheta iubeo
ut qui fœ mur percuſſeras pro ſtupore & miraculo. percutias & manus. ut non ſolum ſemel.ſed ſcdo
ac tertio gladius ueniat ad interhciendum. Primo enim uenit nabuchodonoſor quãdo tulit iecho
niam.& ſecundo quando regnabat loachim.tertio quando ſedechias. Et hic eſt gladius triplicatus
quando facta eſt magna occiſio.& in tantum multiplicauit ruimnas ut obſtupeſcerent animo & cor-
de tabeſcerent. & in oibus portis eorum daret conturbationem: Ptæcipitur ergo illi hoc eſt gladio
acuto ad fulgendum amictoq; expedito & parato ad cedem: ut uadat ſiue ad dexteram uoluerit ſiue
ad ſiniſtram. Quocũq; ait faciei tuæ placuerit audacter ingredere. habens ducem me & adiutorem.
Ego plaudam manu ad manum: ut ſeuientem te contra aduerſarios meos: quaſi fautor tuus & exor
tator inſtigem. Ne dubites. ne formides. nec pati timeas quod paſſus eſt ſenacherib ego dominus ſũ
loquutus. meæ miniſter es uoluntatisemeam comple ſententiam. Poſſumus iuxta anagogen gla/
dium acutum paratumq; & cedem accipere diabolum. de quo ait apoſtolus. Tradere huiuſcemodi
ſathanæ in interitum carnis. ut ſpiritus ſaluus fiat. Et in aliò loco. Imineus & alexander. quos tradidi
ſathanæ ut diſcant non blaſphemare. Et in pſalmis ſcriptum eſt. Miſit ſurorem & iram & anguſtiaʒ
immiſſiones per angelos peſſimos.Hunc quidam putant gladium & in manu fuiſſe angeli. quãdo
ſub Dauid percutiebatur Hieruſalem. Alii autem & de illo dici gladio ſuſpicantur. de quo in euan-
gelio eſt. Non ueni pacem mittere ſuper terram: ſed gladium.& diuidere inter ſe omnem conſan-
guinitatis affectum: ut mali corruant & ſancti reſurgant: Sed hoc impium eſt credere de gladio ſal/
uatoris. & non potius de diabolo. qui domini in eccleſia ſceptra ſubuertit. qui interfecit cunctos in
populo & duces & hoſpites dei. & tunc a di'o comprobatur: quando iudam proditorem & ſimiles
eius ſubuerteret. Qui poſtquam comedit bucellam. intrauit in illum ſathanas. Duplicaturq; & tripli
catur gladius interfectorum. ut ſoluatur peccatum Hieruſalem. quia ſuſcepit de manu dñi duplicia
peccata ſua: Gaudet autem dñs & exultat & hortator eſt gladii ſeuientis. ut uadat ſiue ad dexteram ſi
ue ad ſiniſtram. & quocũq; eum faciei ſuæ tulerit appetitus: ut interfeftis malis remaneant boni. &
impleatur illud quod ſcriptum eſt. Quid paleis ad frumentum dicit dominus?
CEt factus ẽ ſermo domini ad me dicens.Et tu fili homims pone tibi duas vias.⁊ veniat gla/
dins regis babilonis. Se terra vna egredientur ambo.⁊ manu capiet coniecturaʒ. in capite vie
ciuitatis coniciet. Riam pones vt veniat gladius ad rabath ſilioꝛum ammon.⁊ ad iudam ⁊ ad
hieruſalem munitiſſimam. Stetit enim rex babylonis in biuio in capite duarum viarum diui
nationem querens. commiſcens ſagittas. Interrogauit idola. exta conſulnit. Ad dexteraz eiꝰ
facta eſt diuinatio ſuper hieruſalem. vt ponat arietes. vt aperiat os in cede.vt eleuet vocem in
vlulatu.vt ponat arietes contra poꝛtas.vt compoꝛtet aggerem.vt ediſicet munitiones. Eritqʒ
quaſi conſulens fruſtra oꝛaculum in oculis eoꝛum.⁊ ſabbatoꝛum otium imitans. Ipſe autẽ re-
coꝛdabitur iniquitatis ad capiendum. Idcirco hec dicit dominus deus. Mꝛo eo quod in me“/
moꝛia reuocaſtis ⁊ reuelaſtis pꝛeuaricationes.⁊ apparuerunt peccata veſtra in omnibus cogi-/
tationibus veſtris.pꝛo eo inquam quod in memoꝛiam reuocaſtis.manu capiemini.
CScio me in hoc loco iuxta ſeptuaginta interprætes. multiplicem legiſſe expoſitionem. rabbat filio

rum ammon reſerentes ad gentium populum. iudam uero & Hieruſalem ad eos qui ſub chriſti no/

mine congregantur. & factis detur nominis dignitas regemq; confuſiõis diabolum ſtare in omniũ
uiarum capite. & inſidiari in occulto. impleriq; illum uerſiculum iuxta ſemitam ſcandalum poſue/
runt mihi. & ſtare eum in biuio. uel eos qui ſui ſunt tenere cupientem: uel nouum ſibi acquirere ſer
uitium. ad dexteram pergere. ad eos ſcilicet qui in dextera parte ſunt poſiti: ut expugnet eos. & exul
tet in cœde. ut arietibus.& congeſtione operum terrenorum capiat miſeram hieruſalem. Et primo
quidem uideatur ei nil agere. & fruſtra conari: Illo uero recordante iniqꝗtates eorũ qui in eccleſia cõ
morantur. immo malis operibus. aduerſarias poteſtates ĩ memoria ſcelerum priſtinorum: patefiũt
oĩa peccata populi. & cogitationes eoꝶ idcirco capiuntur. ꝗa nouis uetera delicta cumularũt. Hæc
alius dixerit: nobis cœpta hiſtoriæ ueritas perſequenda eſt. Cuʒ inquit dixiſſet mihi ſermo diuinus
ꝓpheta fili hoĩs & loquere ad gladiũ & dic. gladius gladius. & cætera quæ prophetia gladii cõtinẽ
tur. ſecundo factus eſt ad me ſermo domini dicens. Vis fili hominis ſcire quis iſtæ ſit gladius. & ap/
tius perſonam diſcere gladii ſeuientis. Auſculta quæ dico. Pone duas uias ut p illas gladius ueniat
regis babilonis. qui egredietur quidem uno itinere chaldæorum. ſed cum uenerit per deſertũ & ſo
litudinem a biuio terræ arabiæ quæ appellatur filiorum ämon: quarum una uia hieruſalẽ ducit ad
dexteram partem: ſiniſtra uero ad rabbath filioruz ãmon. que eſt ciuitas metropolis: & hodie phila
delphia nominatur. Memor inquit internitionis quæ accidit regi aſſyrio. quando centum octagin
ta quinq; milia una nocte ſunt ceſa. Formidabat ad partem dexteram declinare. & ire contra muni⸗/-
tiſſimam hieruſalem ſed ſtabat in ipſo compito. & ritu gentis ſuæ oraculum conſulebat: ut mitte/
ret ſagittas ſuas in pharetra.& cõmiſceret eas inſcriptas. ſiue ſignatas nominibus ſingulorum. ut uĩ
deat cuius ſagitta exeat: & quam prius ciuitatem debeat oppugnare. Hanc autem greci ſi⸗
ne nominant. Interrogauit igitur idola. exta conſuluit. Ad dexteram facta eſt diuinatio
eius ut pergeret contra hieruſalem. & oppugnaret eam. aggeres comportaret arietes componeret
. ediſficaret

ec
ſni⸗
ucd
itba
w
abit
wnun
e
di
ſcbin
ſeni
Ctl
Pe⸗
en⸗
y⸗
eini
U
nonie
cei
hehe
coii.
tan
oled⸗
lempe
Aa
ge
ſlion
Noͤd

neq
gnu
tes
cate

lati
et⸗
Et
corun
hip
dn
Cer
fneo

o
aler
Hien
mte⸗
int
e⸗
lnn
ſon
Wnn
dn⸗
lee

ſen
ii

282N
—

Guper Eʒzechielem.

Pi edificaret munitiones. urbẽq; coneluderet in cœde aperiret os ſuum && fremitum exultantis & ulu⸗-
o lIantis exercitus concitaret. Hoc inquit faciens. videbitur habitatoribus Hieruſalem oraculum fru-
u ſtra conſulere & quaſi ſabbatorum ocium terrere. ludere uidelicet: & nihil operis perpetrare. Rex
r auũt babylonis non in ſua fortitudine. ſed in iniꝗtate populi confiſurus eſt: qua eos ſcit offendiſſe de
No um. & peccata patrum nouis cumulaſſe delictis. & præuaricationes eoꝶ oĩbus patuiſſe:& idcirco ñ
ie dubitabit de uictoria: quia conſidet de iniquitate Hieruſalem. Hæc iuxta hebraicum a quo ſeptua/-
en. ata non tam ſenſu quam uerbis. in pleri q; diſcordant.
ln Tu aüt drophape impie dux iſrahel cuius venit dies in tempoꝛe iniquitatis pꝛefinita. Hec di
d cit dñs deus. Aufer cidarim, tolle humilẽ coꝛonam. Monne hec eſt que humilem ſubleuauit.⸗
gln ſulublimen humiliauit: Iniquitatem iniquitatem iniquitatem ponam eam. ⁊ hoc non ſiet donec
ve niat cuius eſt iudicium ⁊ tradam ei. LXX.
