a hieruſalẽ diximꝰ referamꝰ ad aĩam nr̃am.q̃ quãdiu in infantia cõſtituta ẽ pctõ caret cum aũt ætatis
ou eius tpᷣs aduenerit multi ſunt amatores demonũ & hereticoꝶ puerſoꝶ dogmatũ: ꝗ ad eã cupiũt de
a⸗ clinare. Qui ꝓtectione dei repellũtur: ut nõ ſatellites diaboli. ſed myniſtros Ilaluatoris recipiant. Pro
ge deuertentiũ dilectione & ubeg. in hebraico hẽt dodim. Qd ſcdm linguæ eoꝶe pꝓprietatẽ. oĩa q ſu- *
nin pra uerſa ſunt ſigniſicat.Põt tempus dilectionis & ubeꝶ ſiue amatoꝶ dei intelligi ral & Iſaac

I.

“ Liber quartus. c.xvi.

& lacob. quando eis pollicitus eſt dominus poſt ægyptiam ſeruitutem ſuum populum liberandu;.
CEt iuraui tibi.⁊ ingreſſusſſum pactum tecum ait dominns dens. -lx-xx.
CEt iuraui tibi.⁊ ingreſſus ſum in teſtamentum tecum.dicit adonai dominus. —
Quia expandi amictũ meũ ſiue alas meas ſup te: & operui confuſionẽ quam ꝓpterea iurani tibi &
ingreſſus ſum pactũ ſiue teſtamentũ tecũ. ut mihi potius quã cæteris ꝗ ad te uolebant diuertere iũ/
gereris. iuxta illud. Iurauit dñs & non pœnitebit eũ: tu es ſacerdos in æternũ ſcdm ordinẽ melchiſe
dech. Oĩs. n. controuerſiæ finis. eſt iuramẽtũ. Et uiuo ego dicit dñs. niſi malo pnĩam peccatoris. quã

mortẽ. Tpe igitur nuptiaꝶ ifrahel iuramentũ accipit dei. pro oĩ dotali munere. Et quia Dauid de ſe

dixerat. memento dñe Dauid & omnis manſuetudinis eiꝰ. qui iurauit diũo uotum uouit deo iacob
& ipſe dñs iurat ei ſcriptura dicente. iurauit dñs Dauid ueritatẽ: & non fruſtrabitur eum.
CSt facta es mihi.⁊ laui te aqua.⁊ mundani te ſanguine tuo ex te.⁊ vnxi te oleo.
Quia expandilalas meas & opui ignominiã tuã. & iuraui tibi & ingreſſus ſũ pactũ tecũ: propterea
mea es facta poſſeſſio:ut qᷓ aliena eras qñ uidebaris immunda: mea eſſe cœperis qñ pactũ meum te/
cũ iuramento firmaui. Siue iuxta conſuetudinẽ prophetaꝶ facta es mihi ait: p eo qd eſt.meo coniu

gio capulata. & laui te ĩꝗt aqua baptiſmi ſalutaris. Niſi. n. ꝗs natus fuerit ex aqua & ſpũ. nõ põt intra

te in regnũ dei. Et alibi ſegimus. Ipſe uos baptizabit ĩ ſpũ ſancto & igni. De quo baptiſmate: & Eſai
as loꝗtur dicens. Lauabit dñs ſordes filioꝶ & filiaꝑ ſyon. & ſanguinem mundabit de medio eoruzʒ

ſpũ/ iudicii & ſpũ combuſtionis. Cũ auũt lauerit & mundauerit ſanguinem quo & limoroiſan quæ
duodecim annis cruore manabat fimbriæ ſanauit attactu. nõ ſufficit ei lauare aqua & mundare ſan
guine.niſi oleo quoqʒ unxerit.iuxta qd ſamaritanus ꝗ interpᷣtatur cuſtos ſeminecis uulnera primuʒ
olei infuſione liniuit: deinde uini auſteritate cõpeſcuit. Dñs aũt noſter alio unctus eſt oleo. ꝙ non

dolorẽ uulneꝶ mitigaret: ſed lætitiã tribueret. dicente ad eũ ſpũ ſancto. Propterea unxit te deus de

us tuus oleo exultationis præ conſortibus tuis. Hũt & contrariæ fortitudines ſimulati olei lenitatẽ.
dalcia p hereticos pollicentes: qᷓ uertuntur in amaritudinẽ: & qᷓ deteſtatur propheta cõmemorans.

Oleum aũt peccatotis. nõ impinguet caput meũ.Sin aũt ab unctione unctus.i.xpᷣs appellatur: uide

quantũ profecerit Hieruſalẽ: ut & ipſa uncta oleo ſpiritali xpᷣ̊i nomen acceperit. iuxta qd & in pſal-

mis de Abrahã legimus. Nolite tangere xpos meos. & in ꝓphetis meis nolite malignari.
Ct veſtiui te diſcoloꝛibus. LXX. CQ¶ Et indui te varijs.
CVariis legis cerimoniis quarum occupata ſtudio idola derelinqueres. Iſta ſunt uaria neſtimenta
quibus indutus Ioſeph non potuerunt eum fratres uendere: niſi prius tunicæ uarietates nudaſ-
ſent.Et de ſpõſa dr᷑ in quadrageſimo quarto pſalmo. Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deaurato
circundata uarietate. Hoc ẽ ueſtimentũ:de quo & apoſtolus loꝗtur. Induite nouum hoĩem: ꝗ reno

uatur in cognitionẽ iuxta imaginẽ creatoris. Volumus ſcire ꝗᷓ ſint uaria ueſtimẽta. Idẽ nos apoſtoſꝰ
doceat. credẽtibꝰſcribẽs. Induimini ergo uiſceribꝰ miſericordiæ. bonitatis. hũilitatis mãſuetudis: pa

tientiæ. Quid hac uarietate pulchrius? De qua & iob loq; batur. Quis dedit mulieribus texturæ ſa-
pientiã. aut uarietatis diſciplinã? Et pontifex ſemel in anno ꝓ populo adolebat incẽſum: & ingredi
ens in ſancta ſanctoꝶ: uariis ueſtibus utebatur. Certe ſi diuiciæ uarietatẽ ueſtiũ & nõ ſanctitas face-

ret diuerſitaſq; uirtutũ pharao & nabuchodonoſor hæc ueſtimenta habuiſſe ſcuiberentur & non io

ſeph. qui ſub peregrino & paſtorali patre ueſtes diſcolores & regias habere non poterat.
CEt calciani te ianthino. LXX. CEt calciani te iacintho.

CAdquila & ſymachus ianthina. Ixx. & theodotio iacintina tranſtulerunt. Pro quo in hebreo ſcriptũ

eſt: Thaſ.Et pulchre quia ad Hieruſalẽ ſermo dirigitur: & ſub pſona fœminæ oĩs eius ornatus expri

mitur ſiuæ ianthina calciamẽta narrantur. ꝗᷓ uiroꝶ perſonæ nõ conueniunt. Deniq; fa-
cturis paſcha p̃cipitur abſq; ulla coloris uarietate ut accictis lũbis & pedibus calciatis ſint. Iſta ſũt cal
ciamenta de ꝗbus & apoſtolus ſcribit. Calciati pedes in p̃paratione euãgelii pacis. Philo uir diſertiſ

ſimus iudæoꝶ iachinteon in ueſtibus pontificis aeri cõparat. per quẽ ſupna atq; cæleſtia ſignificari
arbitratur. Nec prius Hieruſalẽ calciatur niſi lauetur aqua. Vñ & apoſtoloꝶ ꝗbus pri

us pᷣceperat dñs ut excuterent pedũ ſuoꝶ puluerẽ lauantur a ſaluatore pedes. Et ſponſa dicit in can
tico canticoꝶ. Laui pedes meos. qũo inquinabo illos? & moyſen & Ieſum diuinus ſermo teſtatur.
ut ſoluant corrigiam calciamenti ſui. quia locus in quo ſtent. ſanctus ſit. Cum autem loti fuerint pe
ſiue ianthinis. qd utrumq; aerii & co/

des & omni ſorde purgati. calciantur
loris eſt. ut rapiantur in occurſum domini in aere:& ad cæleſtia regna feſtinent.
CEt cinxi te byſſo. CQ NHieruſalẽ non ſolũ ueſtitur diſcoloribus & calciatur
ſegd & byſſo accingitur. de qua tenuiſſima in ueſte fila texũtur: Et uxor in puerbiis ꝗᷓ uiro ſuo du
as texuit clamides. & pᷣſentis ſæculi & futuri ſibi de byſſo & purpura feciſſe dẽ ueſtimẽta. Hac byſſo

. „₰ „

cingũtur renes. quotiẽs pinguia libidinis incẽtiua tenuãda ſunt. nihilq; in eis craſſi humoris relinꝗ/

tur. & implemus pᷣceptũ apoſtoli dicẽtis. State ergo ſucciĩcti lũbos ueſtros in ueritate. quaſi aliis uer-
bis diceret byſſo. Et dñs ad apoſtolos loꝗtur. Sint lũbi ueſtri accincti. & lucernæ ardẽtes. in manibꝰ
ur̃is. Niſi. n. aſtrinxerimus fluentia lumboꝶ reumata. lucernas in manibus habere non poſſumus.
Vnde & ad iob loquitur deus. Accinge ſicut uir lumbos tuos. Et comeſſuri agnum calciati pedes te
nentes

l
ubercn
guibuj ha⸗
Ctnan
Mo⸗
nnei
0 gecu
nolufd
Petectea
ſatnine lig
leuſidon.
ſabimh
goſcriptün
ſallen
Koetiwent
(Ktonuni
Penhu⸗ he
Ekiemddel
hoceſipbie
Cpomuc⸗
CEbbeciar
Ctcrcun
taundat at
nunagge
utatmil
(Cnoraor
ameitio
non ſolam
orymbos
Pibrnsrnr
CEidec
(CVerbu
ſtaleruͦt.
quo cite
nawent
mus iun
inhiu
tein uit⸗
wnc odo⸗
Unckivine
buwp
winmant
CGne
Cenon
cuntnn⸗
conb
licelcere
onotu
ueggeh
thenin
huneſtl
belnns
Wonn
Miome
tone

eudin

Wiib
ekeii,
elchiſe
norgri
idce⸗
Cevindd

Droptere
meumte,
ſeo conin
Dötinta
te bſ
ioeong
lngne
dare ſan
1pim;
hon
dens de
lenimne,
morant.
Aut:vice
ainple⸗

etimenen
Nwd
nenmno
mno
tpoto⸗
Gening
lenmrle
nged
itn har
Anon

ſciiti
nsexpti
enichl⸗
taſütc
rchſenin
glicai
gbuept
tin an
eſtatut,
iintpe

c 1

vodu
chrto
keling
iguet⸗
mib
mus,
dest

CESt circulos in anribus tuis. LXX.

Super Eʒzechielem. .

nentes baculum. ſtantes in euangelii ueritate & ad chriſti ſanguinem præparati lumbos accinctos
habere dicuntur. Qua zona mortificante lumbos. helias quoq; & Ioannes baptiſta acciguntur. De
quibus & pœnitens flebiliter ingemiſcit dicens. Quoniam lumbi mei impleti ſunt illuſionibus.
CEt indui te ſubtilibus. LXX. . CSt circundedi te trichapto.
CPro quo agla florido ſiue palpabilis. ſymachus indumẽto. theodotio ipᷣm uerbũ hebraicũ poſuit
menle. Cũq; diligẽter inꝗrerẽ ꝗd ſihi uellet uocabulũ tricapti qd.Ixx. tranſtulerunt. & a nullo græ-
coꝶ nec uſù ethimologicũ poſſẽ inuenire ſermonis. tandẽ didici a. Ixx.eſſe cõpoſitum. Rebus.n. no
uis noua fingẽda ſunt noĩa. qd tantæ ſubtilitatis fuerit ueſtimentũ ut piloꝶ & capilloꝶ tenuitatem
hẽre credatur. Vñ & ego uolens tẽuitatẽ exprimere ueſtimẽti. ꝓ tricapto ſubtilibꝰ trãſtuli: qd tenui
ſtamine atq; ſubtegmine textũ erat. Et cõgruæ illis de ꝗbus increpans dixerat incraſſatũ ẽ cor po⸗
puli huius:& mãducauit & bibit Iacob: ſaturatus ẽ & incraſſatus & calcitrauit dilectus: & dereliꝗt
deũ factorẽ ſuũ:tunc tenuitas ueſtiuz condonatur: Nã & in libro ſapiæ ꝗqa quibuſdã ſalomonis in-
ſcribitur.ſpũs ſapientiæ a. xx. unigenitus & multiplex tenuis & mutabilis appellatur. Et manna de
quo ſcriptũ eſt panẽ angeloꝶ manducauit hõ. tenuiſſimũ in ſimilitudinẽ pruinæ. & ſementis cori/
andri fuiſſe narratur. Poſſumus iuxta interprætationẽ ſcdæ editiõis aquilæ qui floridũ interp̃tatus
eſt ueſtimentũ ubertatẽ terræ iudeæ per metaphorã intelligere. uel diuini cultus pulchritudinem.
CEt oꝛnaui te oꝛnamento. ¶ CGeneraliter ornamẽta nunc ponit.de ꝗbus in conſe
quentibus per ptes enumerat.armillas & torquem. in aures & coronã: & reliqua ornamenta ꝗᷓ tribu
it Hieruſalẽ. Et in Eſaia dr.quod uicio ſuo uniuerſa pdiderit. Scriptum eſt.n. Pro eo qd eleuatæ ſunt
hoc ẽ ſupbierunt filiæ Hieruſalẽ & ambulauerũt excelſa ceruice & reliqᷓ.ꝓ zona accinctæ ſũt funibꝰ
& ꝓ ornatu capitis caluicio deturpatæ: & ꝓ pulchris & mollibꝰ indumétis cilicii aſpitate circũdatæ.
CSEt dedi armillas in manibus tuis. LXX. ́MM
CEt circundedi armillis manus tuas. CQuãdo nobis bona opa dederit deus.
circundat armillas manibus nr̃is. Vñ & in manibus ꝓphetarum aſſimilatuʒ eſſe ſe dicit.& crebro in
manu aggei ſiue Hiæremiæ & reliquoꝶ factũ ſermonem legimus. In iob quoq; draconis labiũ pfo
ratur armilla oẽſq; eiꝰ uenenati ſibili ꝗ in puerſis ĩtelligũt᷑ dogmatibꝰ:bonoꝶ operũ circulo pforaãt᷑
CSt torquem circa colum tuum. R CPro torque quam nos iuxta aquilæ ſecũ
dam editionem ſymachum interprætati ſumus. lxx. & theodotio tranſtulerunt. quod
non ſolum hic.ſed & in Eſaia ſcriptum eſt. Auſeret dñs gloriam neſtimenti earum & murenulas. &
corymbos.& circulos. & pPpruto autem ab eis dictum ex uariis gemmis.im
pictus:mulierum monile deſcendens. qui & ipſe ornatus pulcherrimus mulierum eſt. Z
Et dedi inaurem ſuper os.ſine narẽs tuus.
Verbum hebraicũ nezem excœpto ſymacho qui interp̃tatus eſt. oẽs inaurẽ tran/
ſtulerũt. non quo inaures ponãtur in naribus. qᷓ ex eo qd de auribus pendeant in aures uocãtur: ſed
quo circulus in ſimilitudinẽ factus inauriũ eodẽ uocabulo nũcupetur: & uſq; hodie inter cætera or
namenta mulierũ ſolent aurei circuli in os ex fronte pendere: & ĩminere naribus. Quos tunc accipi/
mus iuxta myſticos intellectus quando cum apoſtolo poſſumus dicere. chriſti bonus odor ſumus
in his qui ſalui fiunt: & in his qui pereunt: Aliis quidem odor mortis in mortem. aliis auteʒ odor ui
tæ in uitam. Quando uiuimus & de nobis dici põt:non mortui laudabunt te dñje ſed nos uiuentes
tunc odoratur deus odorẽ ſacrificii nti bonæ flagrantiæ. & aureum circulum: ſenſuum ac dogma-
tum diuinorum habemus in naribus: Quando uero mortui ſumus & uerſamur in cœno atq; in ſor
dibus turpitudinum. habemus illam inaurem in naribns de qua ſcripſit ſalomon. Sicut inauris au-
rea in naribus porcæ: ſic mulieri malej moratæ pulchritudo. W

CESt rotulas ſuper aures tuas. CQ ui claudit aures ſuas ne audiat iudi
cium ſanguinis. & ſepit eas ſpinis ne particeps fiat inuidis & detractoribus de ꝗbus ſcriptũ eſt: cũ de
tractoribus ne cõmiſcearis. quoniã repente uenier interitus eorum. & ruinã utriuſq; quĩs nouit? Tã
uidelicet eiꝰ qui detrahit. quam illius qui libenter auſcultat. Iſte circulos habet & rotulas in narib
non rotas quæ ſequuntur cherubin. Illud enim angelicarum fortitudinum eſt: ſed rotulas diminu
tiuæ: quæ humanæ conueniunt fragilitati. Quamobrem: & ad deũ dicitur. Vox tonitrui tui in rota
In his enim qui terrena pertranſeunt: & uix modicis ueſtigiis contingunt terram: de quibus ſcri/
ptum eſt: lapides ſancti uoluuntur ſuper terram. uox tonitrui domini. & excelſorum dogmatum
perſonat: Qui autem erroribus ducuntur humanis. & non habent ſolida ueſtigia ſed circunferun--
tur omni uento doctrinæ: & eiecti de paradiſo firmitatis habitãt in regiõe naiad. ꝗᷓ interptatur flu
ctuatio. merentur linguæ mendacis ferre ſniam: quæ inflãmat rotam natiuitatis noſtræ.
CEt coꝛonam decoꝛis in capite uuo. LXX.
CEt coꝛonam gloꝛiationis ſuper caput tuum. H
CDecorem iuxta ſymachuʒ ob ſenſus elegantiam interprætati ſumus. Alioquin & in hebreo
in reliquis tranſlatoribus gloriatio dicitur. Ornamenta cætera membro
rum ſunt ſingulorum. Capitis ornatus. totius corporis dignitas eſt. Coronam auteʒ uocat diadema

GG ii

AY. iber quartus. cxvi.

tont
fœminarum. quo capillorum ſtringitur & ornatur ambitio. Volumus ſcire quæ ſit corona decoris crli
in capite Hieruſalem. Reuoluamus exodum in qua ſcriptum eſt. Et fecit laminam auream & ſcrip- uai
ſit in litteras deformatas. ſigillo ſanctificationis domini. & poſuit ſuper capur Aaron. Signuʒ domi luin
nicæ ſanctitatis nomen eſt omnipotentis dei. quod quattuor litteris hebraicis ſcribitur: & apud eos Gaut
uocatur ineffabile. dum nomen eius non poteſt dici. Cuius maieſtatem etiam gentilitas non igno vhhhe
rat. & athenienſium teſtatur ara. ignoto deo. Vnde & apoſtolus. Quem uos inquit ignotum colitis anie
hunc nos annunciamus uobis. Iſtam puto coronam eſſe. de qua & pſalmiſta dicit. Signatum eſt ſu/ (Cige
per nos lumen uultus tui domine. Et apoſtolus loquebatur. Curſum conſumani. ſidem ſeruaui. de gippi
cætero repoſita eſt mihi corona iuſtitiæ: quam mihi reddet iuſtus iudex. Et in alio loco ad credẽtes lanſpe
Gaudium meum & corona mea. Gloria enim patrum. ſilii. Et in ſalomone ſcribitur. Corona gloriæ Cncle
ſenectus. eorum uidelicet qui deſtruxerunt ea quæ paruulorum ſunt. & poſt ætatem perfſecti uiri ue/ uneta
nerunt ad ſenectutem & ad patrum nomina. Quibus ſcribit loannes poſt pueros & luuenes. qui pof nergin
ſunt dicere. Quando eram paruulus. Ioquæbar ut paruulus ſapiebam ut paruulus cogitabam ut par nn Le
uulus. quando factus ſum uir deſtruxi ea quæ paruuli ſunt. nnuanu
CEt oꝛnata es in auro ⁊ argento. CCrebro diximus aurum ad menteʒ Eiteame
argentum ad eloquium pertinere: Tribuatqʒ; nobis dominus ut diuinum ſenſum accipe mereamur nequn
atq; ſapientiam. & id quod mente concipimus eloquii uenuſtate proferre. & nequaquam ex his face ur
re idolum ſicut faciunt heretici de quibus ſcriptum eſt. Dedi eis argentum & aurum. ipſi uero ex ar- Plrlen
gento & auro fecerunt bahal. Et hoc magis iuxta intelligentiam ſpiritualem: ornatui aptum eſt fœ Etbek
minarum: Alioquin argenti uilior materia ruſticarum & pauperum ancillarumq; ornatus eſt: qui n
non conuenit Hieruſalem. quæ in reginam dicitur profeciſſe. dun .
CEt veſtita es byſſo ⁊ polimito.⁊ multis coloꝛibus. LIXX. i⸗
CEt amictus tui biſſini ⁊ tricapta ⁊ verſicolaria. dus⸗
CVerbum hebraicum menſi. & hic theodotio ipſum ut ſupra poſuit. Aquila ſymachus mi
polimitum ut nos diximus:lxx.tricapta tranſtulerunt. ſeruantes interprætatiõem præteritam. ut ad dnan
ſimilitudinem capillorum tenua ueſtimenta monſtrarent. Omnis autem ornatus deſcribitur fœ/ u
minarum. -ut lauetur. ut mundetur: ut ungatur oleo. & diſcoloribus ueſtiatur. calcietur iacinto ac- ſunn
cingatur byſſo. induatur trichaptis ſiue ſubtilibus accipiat armillas & torquem auream. circulos in kh
ora pendentes. & rotulas in auribus. diadema in capite. auro argentoq; decoretur. quãquam argen hannn
L ti uilior ſit materia. & poſt omnia ĩferatur. Veſtita es byſſo & polimito. & uerſicoloribus: ſiue ut. lxx duufn
tranſtulerunt amictu & palliis, Hoc enim ſignificant. ut non ſolum cultu corporis eſſet or ſont
nata. & omnia haberet monilia fœminarum:ſed ſtrati quoq; eius & lectuli ſollicita eſſet diligentia rl
martitalis. ut poſtquam iſta compleſſet ueniret ad ciborum delicias. Et ne in his quidem aliquid ei Ceiſ
deeſſe pateretur. Quæ omnia iuxta ſuperiorem explanationem aptauimus intelligentiæ ſpirituali. chrno
ut biſſinis operiatur atq; ſubtilibus ne delicata coniugis membra graui palliorum onere prægrauẽ (ir
tur. ſed & uſum pariter exhibeant & decorem. Tön
6* Samilam 5 niel aleum comediſti.æ decoꝛa facta es vehementer nimis. an
. curam gerit. ut comedat Hieruſalem ſimilam & mel & oleum. uel per par Mula
res ut pleriq; eſtimant. uel cõmixtionem trium dulciore pane. Qui panis de cælo deſcendit ac ſub inkup
tribus nominibus ut nonnulli putant ſacramentum indicat trinitatis. non quo alia atq; alia ſubſtã ſpo
tia ſit. ſed quo diuerſis ſimilæ & mellis & olei nominibus patris & filii & ſpiritus ſancti una dulce/ ſtia
do monſtretur. Et hoc animaduertẽdum: quod in multis ſacrificiis offeratur ſimila medulla frumẽ Und⸗
ti atqʒ puriſſima de qua ſcriptum eſt. Et de adipe frumenti ſaturauit eos. Non de ordeo nec de fari- nndlig
na.quæ tunc ſolum offertur quando maritus zelotipiæ ſpiritu cõmouetur. In iudicum uolumine gigen
deboram legimus quæ interprætatur apis. cuius prophetia mella duciſſima ſunt. & refertur ad ſpiri ücuni
tum ſanctum. qui apud hebreos appellatur genere fœminino. In euangelio quoq; quod hebreo- Imum
rum lectitant nazarei. ſaluator inducitur loquens. Modo me arripuit mater mea. ſpiritus ſanctus. gueun
Porro ſimila quæ de frumento conficitur refertur ad dominum qui de ſemetipſo ait. Si granum tri lalaſe
tici ceciderit & in terra mortuũ fuerit, multum fructum affert. Oleum uero quod laſſoruʒ membra enle
ſaſtertat & reſicit. & eſt luminis nutrimentum. & quo in tabemaculo dei iuge lucernæ lumen accẽ kcel
eng ite trac mdenire Qan omnia. unam credentibus tribuunt gratiam. dicente apoſtolo. o Ai
ratiaru. unus aut ſpiritus. & diuiſiones myniſterioꝶ unus autem dñs. Et diuiſiones Munin
operationum. unus aũt & idem deus. Qui talem comederit cibũ. & hoc melle dulciſſimo & ſuauiſſi ertotu
mo pane oleiq; ſplendore fulgente paſtus fuerit ac nutritus. uertetur in decorem: & fiet pulcheri- uln
mus: non ſemel.ſed repetito nimis nimis. Duplicatum enim aduerbium. pondus facit oratiõis. quo Etnr
a4 pulchritudinis magnitudinem addi ultra nihil poſſit. S Peeit
CEt pꝛofeciſti in reenum. ¶ Hoc in. xx. non habetur. Qui forſitan ale
. vxandriæ in græcum ſermonem ſcripturas ex hebraica ueritate uertentes. timuerunt hoc edere. ne re
gem ægypti uiderentur offendere:dum a deo Hieruſalem debitum regnum eſſe cõmemorarent ꝗͥ
ꝗ eruditi ſolos quinq; libros moyſi ab eis interprætatos probent. Poſt ornatũ ergo multiplicẽ.poſt
coronam

Super Ezechielem. .

tent coronam.poſt auri & argenti habundantiã: poſt indumenta palliaq; pulchertima. poſt decorem in R
ſn credibilẽ proficit in reginam: qa ciuitas eſt magni regis. de quo ſcriptũ eſt. Deus iudiciũ tuum regi
Gon da. & iuſtitiã tuam filio regis. Et in apocalipſi loannis Hieruſalem quaſi ſponſa ornata atq; cõpoſita
Med⸗ deſcribitur uiro ſuo. In pſalmis quoq; de eadẽ dr.Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deaurato. cir
digro cundata uarietate. Omne aũt quod dicimus de Hieruſalẽ: ne in ſingulis hereamus & libroꝶ magni
al tudo thediũ legẽtibus faciat. referamus ad eccleſiã. Si. n. Hieruſalẽ iuxta apoſtolũ mater nr̃a ẽ mater
net auit nira eccleſia eſt: conſequẽter Hieruſalẽ eccleſia eſt. mater primitiuorum q deſcripti ſunt in cælis.
wii⸗ CSEt egreſſum eſt nomen tuum in gentes pꝛopter ſpeciem tuam:ꝗuia ꝑfecta eras in decoꝛe meo
crii quẽ poſui ſuper te dicit dominus. LXxX. CEt exiuit nomen tnum in gẽ
ugir tes in ſpecie tua.qꝛ completum erat in pulchꝛitudine quam poſui ſuper te dicit dũs deus.
iinn, CNHunc locũ maniteſtius interprætatus eſt ſymachus (Et egreſſum eſt nomen tuũ in gentes ꝙ perfe
uin ctum erat pp dignitatem meam quã poſueram ſuper te dicit dñs deus) Et eſt ſenſus. Meis beneficiis
r meaq; incredibili largitate ad reginæ uocabulũ perueniſti. ita ut de te oĩum gentiũ ſermo loquære
tur. & eſſes nõ tuis meritis atq; uirtutibꝰ: ſed mea liberalitate perfecta. Niſi.n. dñs edificauerit domũ
ineng in uanum laborauerunt qui ediſicant eam. Niſi ds cuſtodierit ciuitatem. fruſtra uigilabit qui cuſto
W dit eam. Qui plantat enim & qui rigat nihil eſt: niſi ds dederit incrementũ. quia non eſt uolentis

hirſte: neq; currentis: ſed miſerentis dei. ut poſtquaʒꝭ omnia fecerimus dicamus. Serui inutiles ſumus. quæ
eran debuimus facere fecimus. Non quo ex beneñcẽtia dei liberum homini tollatur arbitrium. ſed quo
nekte ipſa libertas dominum habere debeat adiutorem. =Z DM
kigi CEt habens ſiduciam in pulchꝛitudine tua.foꝛnicata es in nomin tuo.⁊ expoſuiſti foꝛnicatio/
nem tuam omni tranſeunti vt eius ſieres. Q¶ CGrande diſcrimen. non in dei cle
mẽtia ſed in ſuo decore confidere: Quãto ꝗs ſublimior fuerit. debet timere ne corruat: & fornicetur
in noĩe ſuo.Aduerſariæ ſiquĩdẽ poteſtates ſollicitos contẽnunt cibos. & peregrina alimenta deſide
rant. Vñ de diabolo dr. Eſcæ eius electæ. Non uult quẽlibet decipere: Saul regẽ qui electus a dno eſt

nin & iudam apoſtolũ. ſupplantare feſtinat. Non ergo confidamus in propria pulchritudine: nec dei li/
ib⸗ beralitatem nr̃am putemus eſſe uirtutẽ: ſed potius audiamus. ne glorieris in craſtinũ. Neſcis. n. quid
⸗ futura pariet dies. Et in alio loco.Fratres ſi pᷣuentus fuerit homo in aliquo peccato:uos qui ſpua⸗
* Iles eſtis proficite huiuſmodi in ſpũ manſuetudinis. conſiderans te ipſũ ne forte tu tẽpteris. Neq; ex-
uan ponamus ſiue effundamus fornicationem noſtram oĩ tranſeunti. ut non dei in quẽ credimus: ſed
eius fiamus aquo polluimur. Qui cuncta recipit uicia & diuerſoꝶ peccatorum ſpiritum tranſeunteʒ
euN ſuo ſuſcipit gremio. & diuaricat pedes ſuos omni tranſeunti: iſte effundit fornicationem ſuam. &
hen eius incipit fuſtinere dominatum cuius hoſpes extiterirt. W
„Rn CEt ſumens de ueſtimentis tuis feciſti tibi excelſa hinc inde conſuta.⁊ foꝛnicata es ſuper eis ſi
mmuts cut non eſt factu m. neqʒ futurum eft. LXX. CEt tuliſti de veſtibus tuis.⁊ feciſti
Eumen tibi ydola conſuta.⁊ foꝛnicata es ſuper eis.⁊ non ingredieris neqʒ fiet.
ele Symachus hũc locũ ita interpᷣtatus eſt (Cumq; tuliſſes de ueſtibus tuis feciſti tibi excelſa multico
loria & fornicata es in eis. non facta neq; futura) Pro conſutis & uerſicoloribus & excelſis ſiue idolis
aquila & theodotio tranſtulerunt:quod ſigniſcat diuerſos pannos hic inde conſutos &
lpen inſtar plaſtri factũ idolum quaſi polirafu ueſtimentũ. Veſtiui inꝗt te uerſicoloribus:& induta es biſ-
,Aln ſo & polimito & multaꝶ uarietate formarũ. Tu aut ueſtimenta tua ꝗbus me largiente donata es tu
ſbti liſti. & feciſti tibi idola uel excelſa. quæ hebraice dicuntur bamoth. ꝙ nunꝗᷓ ante factum eſt neq; fiet.
aulce⸗ ut quæ acceperas ad ornatum tranſtuleris ad iniuriã donatoris. Quod ſuper Hieruſalẽ iuxta litterã
ſtume intelligi poteſt: ut oĩla præcepta legis & diuitias ac rerum oĩum habundantiã idolis deputauerit:
le fu ⸗ qd gens alia non fecerit.nec factura ſit. Oẽs enim nationes quæ a principio idolis ſeruierùt. non tã
lamire ti caminis reæ ſunt. Noſtra aũt Hieruſalem ꝗᷓ interprætatur uiſio pacis ab hereticis ſcinditur. quãdo
Ahii unum & alteꝶ teſtimoniũ ſcripturarum de propriis carpentes locis: conantur aſſuere his ꝗbus non
e⸗, queunt coaptare. Ad quos & ſupra dictũ in hoc eodẽ propheta legimus. Vhe his ꝗᷓ conſuunt cerui/
nin calia ſub oĩ cubitu manus. & faciunt operimenta ſuper caput uniuerſæ ætatis. Quod duũs fieri prohĩ
m bens.loꝗtur in euangelio. Nemo aſſumit cõmiſſuram panni rudis in ueteri ueſtimento. Alioqn tol
enbt⸗ lit de plenitudine eius & peior ſciſſura fiet. Nec mittunt uinũ nouum in utres ueteres. Tales ſunt na/
nacce zarei. qui ueteris legis obſeruantiã: euangelicæ gratiæ aptare conantur. Et oẽs heretici qui teſtimo
kolo. nium in ſuo loco alteri ſenſui congruens. alteri nituntur aſſuere: cũ dominica tunica deſuper texta
ſvones per totũ ſcindi oĩno non poſſit: ſed texta ſpũ ſancto nullam recipiat ſciſſionẽ. Quod aũt dicitur iux

auiſ ta. xx. & non intrabis neq; erit: hoc ſigniſicat. Cum tibi idola feceris peruerſorum dogmatum quæ
arbitraris excelſa. & fornicata ſis ſuper eis credens in his quæ ipſa finxiſti. templum dei intrare non

ben⸗
doo poteris: & ſimulacra tua ſubſtantiam non habebunt neq; erunt in perpetuum. dicente apoſtolo. Sci
mus emim. quia nihil eſt idolum in mundo.
nie CESt tuliſti vaſa decoꝛis tui de auro meo atq; argento meo qnod dedi tibi.⸗ feciſti tibi imagi//
et nes maſculinas.⁊ foꝛnicata es in eis. Cuxta lram dũs lege præcepit ut fierent tu .
genti. ribula. phialæ: candelabrũ. arca teſtamenti: cuncta uel aurea uel deaurata: & alia ex aigeto. Que oia
●

¶L.iber quintus.c.xvi.

conflauit Hieruſalem & uertit in idola belis ſiue baalis. chainos & aſtaroth. & melchom. Iuxta intel Peri
ligentiæ ſpiritalẽ de auro & argento ſanctaꝶ ſcripturaꝶ idola facimus. quando gratiã ſenſus & elo

quentiæ. heretica prauitate corrũpimus. & ponimus in cælo os noſtrum. & lingua nr̃a pertranſit in t
terrã. Maſculinæ aũt dicuntur imagines in ꝗbus omnis hereſis fornicatur. ex eo qd unuſquiſq; ſe pu 4
tat robuſtiſſima colere: & habere quæ finxit: nec ulla poſſe oppugnatione ſubuerti. Heæ ſunt imagi en
nes quas de nr̃o corde confinximus. & quæ in cæleſti Hieruſalem deſtruendæ ſunt. De ꝗbus ꝓphe- 4 i⸗
ta pronuntiat. Domine in ciuitate tua imaginẽ ipſorum diſſipabis. Quicũq; enim homo eſt & dei ſen
nomen amiſit dr̃ de eo. Verumtñ in imagine pertranſit hõ uerumtñ fruſtra turbatur. Nos aüt unuz ſien
habemus uiꝶ: & unam ueneramur imaginem: ꝗᷓ eſt imago inuiſibilis & omnipotentis dei. 6 ttl
CSt ſupꝛeſiſti veſtimenta tua multicoloꝛia.⁊ operuiſti illas ali 6
CSubauditur imagines maſculinas: ut oẽm cultum quẽ acceperat ad utendũ. uerteret in blaſphemi icatio
am. Hoc autem facimus: quotiens prudentia. temperantia fortitudine: iuſtitia cunctiſq; uirtutibus fomici
hereticam circundamus prauitatem: & ſub occaſione earum ſimplices quoq; decipimus, ut uiden- lplicte
tes mella uirtutum: uiciorum uenena non caueant. : CKocy
CEt oleũ meam? thimiama meũ poſuiſti coꝛã eis.⁊ panẽ meXꝗu. CSiue ut.lIxx.tranſtulerunt ERr
CVPanes meos quos dedi tibi.ſimillam ⁊ oleum ⁊ mel quibus enutriui te poſuiſti in conſpe/ biuonn
ctu eoꝛum in odoꝛem ſuauitatis. COleum de quo ſupradiximus & thimia/ Lkhine
ma ſiue incenſum: de quo pſalmiſta proclamat. Dirigatur oratio mea ſicut incenſum in conſpectu güfcg
tuo.& panes propoſitionis quos deo iubemur offerre: ſimilam quoq; ſenſum puriſſimum ſerptu/ gutu
rarum. & mel quod guſtauit ionathan & aperti ſunt oculi eius. & confortatus eſt: poſuit miſera Hie cohubet
ruſalem in conſpectu idolorum:ſiue coram imaginihus maſculinis. ut eſſent his in odorem ſuaui- nigan
tatis. quæ natura ſua dulcia ſunt atq; ſuauiſſima.ſed dum offeruntur idolis falſiſq; doctrinis uer- wl⸗
tuntur in amaritudinem. =W nuc
CEXPLICIT LIBER QVARTVS. INCIPIT LIBER QVINTVVLVYS. “ Mella
& E librorum numerus confundatur. & per longa temporum ſpacia di ehetun
— W . . „ .. 8 . b P et⸗
uerſorum inter ſe uoluminũ ordo uicietur. præ fatiunculas ſingulis li dtfom
bris præpoſui ut ex fronte tituli ſtatim lector agnoſcat quotus ſibi li/ (ontenn
Nber legendus. & quæ nobis prophetia explananda ſit. In præterito igi tum
tur uolumine ideſt quarta parte prophetiæ: cõtra Hieruſalẽ cuiꝰ iſtud Giniem
exordiũ eſt. Radix tua & generatio tua de terra chanaan. uſq; ad eum moken
Nlocum ubi ſcriptũ eſt: Similã & oleũ & mel quibus enutriui te. poſui- ennete
ſti in conſpectu eoꝶ in odorem ſuauitatis: ut potui breui ſermone diſ dotibi
ſerui. Nunc eiuſdẽ prophetiæ pars reliqua cũ cæteris quæ ſequuntur Aera!
quinto uolumini. & tuo euſtochium nomini dedicantur. In quo ni/ äii
hil ex arte rethorica. nihil ex compoſitione reperies. & uenuſtate uer- Peni
borum. ſed curam ſimplicis & ſolertis diligentiæ. ut iſta & ſola laus Ther
S mea ſit. ſi prophetæ per me dicta intelligas. nn
= R. W.Et factum ẽ ait dominus deus. tuliſti filios tuos ⁊ filias tnas ant
quas genuiſti mihbi ⁊ immolaſti eos ad deuorandũ. Nunquid parua ẽ foꝛnicatio tua.im molans H
filios meos. ⁊ dediſti illis conſecrans eis:⁊ poſt omnes abhominationes tuas ⁊ foꝛnicationes D
non es recoꝛdata dierum adoleſceèntie tue quando eras nuda ⁊ confuſionis plena.⁊ conculcata Rihan
in ſanguine tuo. LxxN CSEt factũ eſt dicit adonai dñs. Et tuliſti filios tuos. fili kin
as tuasquas genuiſti ⁊ ĩmolaſti eos inconſũptionẽ. quaſi parũ foꝛnicata ſis.⁊ iterfeciſti filios *
tuos.⁊ dediſti eos cũ offerres illis.hoc ſup omnẽ foꝛnicationẽ tuã ⁊ abhominatiões tuas.⁊ nõ
es recoꝛdata diei ĩfãtie tuè quãdo eras nuda ⁊ ignominioſa.mixta in ſanguine tuo vixiſti.
CQuod ſſilios & filias ſuas Hieruſalẽ de quibus ſcriptũ eſt: filios genui & exaltaui.ipſi aut ſpræuerũt ate
me:Idolis ĩmolauerit. ſancta ſcriptura cõmemorat.ĩmolauerunt filios ſuos & filias ſuas demonibus ſen
Et iteꝑ. Effuderunt ſanguinẽ innocenrẽ ſanguinẽ filiorum ſuoꝶ & filiax ſuaꝑe: quas immolauerũt elec
ſculptilibus chanaan. Suos aũt uocat iuxta hebraicũ. Ipſe. n. de eis dixerat. Filius primogenitus meꝰ unch
iſrahel: ſiue iuxta. lxx. tuos. quos de formnicatione genuiſti. In eo auũt loco in quo nos poſuimus & de nrſd
diſti illos conſecrans eos pro quo. Ixx. tranſtulerunt & dediſti eos ad placandũ ſiue expiandũ. aqui⸗ ade
la ſymachus & theodotio poſuerunt tranſtuliſti & tranſduxiſti eos. quia ethnici perignem filios ſu co
os uel tranſferũt paruulos. uel adultos tranſire cõpellunt. Cũ hæc ait feceris. nõ es recordata infan- heiu
tiæ tuæ. quando tuli te conſperſam ſanguine & laui. & poſt multa quæ propheticus ſermo narrauit tüt
copulaui mihi. Noſtra quoq; hieruſalem ſi heretica fraudulentia ſupplantata ſit tollit filios ſuos qui Uum
robuſtiores ſunt in fide.& filias quæ non habent tantam fidei fortitudinem. Aut certe filios qui my/ ca
ſtica quæq; cognoſcunt. filias quæ ſim plicem ſequuntur hiſtoriam. & tradit demonibus deuoran me.
dos. & cum interſiciat eos uiuificare ſe credit. & placare ſimulacra. quorum occiſione ſaturantur. bee
. Rad dicitur iuxta. lx. hoc eſt ſuper omnem fornicationem tuam. & abhominanones tuas. il- en
lud ſignificat quod cunctis ꝑeccatis & fornicationibus peior ſit doctrina hereticorum quæ dei filios
facit Mlin

Guper Eʒzechielem.

i

le MM
ſacit ſlios demonum.ĩmmo interfſicit eos quos uel multo labore genuerat deo. uel ſuos fecerat ſili/
gen os quos in fornicatione generauit. „
ng CEt accidit ꝑ oèm maliciã tuam vhe vhe tibi dicit dominuss deus.Et ediſicaſti tibi lupanar.⸗
Dde B feciſti tibi pꝛoſtibuluʒ in cunctis plateis. Ad omne caput vie ediſicaſti ſignũ pꝛoſtitutionis tue
i 2 abhominabilẽ feciſti decoꝛem tuuʒ.2⸗ diuiſiſti pedes tuos omni tranſeunti.? multiplicaſti foꝛ
– nicatiões tuas.⁊ foꝛnicata es cum filijs egipti vicinis tuis magnarum carnium.⁊ multiplicaſti
foꝛnicationem tuam ad irritandum me. LxXXxX.
C Et ſactũ ẽ per omnes malicias tuas vhe vhe tibi dicit adonai dñs. Et ediſicaſti tibi habita/
hei culũ foꝛnicatiõis.⁊ feciſti tibi pꝛoſtitutionẽ in ornniplaten 7 inpꝛincipio omnis vie ediſicaſti foꝛ
mnhn nicationes tuas.⁊ coꝛrupiſti decoꝛẽ tuũ.⁊ dinaricaſti crura tua omn tranſeunti.⁊ multiplicaſti
ticen foꝛnicationẽ tuam.⁊ foꝛnicata es cum ſiliis egipti vicinis tuis qui ſunt magnarũ carniũ.⁊ mul
tipliciter foꝛnicata es vt me ad iracundiam pꝛonocares.
Wennt CNHoc quod ſecundo dr uhe uhe tibi. uulgata editio non hẽt. ſed de theodotionis editione additũ DW
Uie⸗ eſt. Rurſumq; ubi nos diximus & ediſicaſti tibi lupanar.pro quo.Ixx:tranſtuleriũt & edificaſti tibi ha
dimin⸗ bitaculum fornicationis.ſymachus & theodotio interpᷣtati ſunt. Aquila uolens exprime/
hen re ethimologia ſermonis hebraici.gob.poſuit HZ quod nos dicere poſſumus foueam. ut ſi/
DR, gnificet ganeam h ac defoſſum ſpecũᷣ atq; tænebroſũ. in quo proſtitutaꝶ libido uerſatur. Quodqʒ ſe
ihie⸗ quitur & ſeciſti tibi proſtibulum in cunctis plateis. pro quo. Ixx. tranſtulerunt In hebrai-
“ co habet rama. & tam aquila quã ſymachus & theodotio excelſũ ſiue ſublime interprætati ſunt. De

er niq; in conſequentibus ubi ſcriptum eſt ad oẽ caput uiæ edificaſti ſignũ proſtitutionis tuæ. pro ſi
gno & fornicatione. rurſum in hebreo ht rama:iquod nos uel proſtibulũ uel ſignum interpᷣtati ſu-
mus.cũ apud hebreos unũ uocabulum ſit. Hoc aũt ponitur ſiue excelſius ſit ut uolentibus fornicari
procul appareat fornicationis locus. & nõ neceſſe ſit quæri. Quod ſemel & iteꝶ atq; iteꝶ diximus ĩ

huii perpetuum ſic dixiſſe ſufficiat. ſub perſona mulietis poſt multa mariti beneficia fornicantis deſcri⸗
uhl bit fornicationem Hieruſalẽ.qũo a deo receſſerit & iuncta ſit idolis nec occulta fuerit fornicatione
ſii⸗ contenta.ſed ediſicauerit ſibi lupanar. & in oĩ uia ſignum tranſeuntibus poſuerit ut uenirẽt ad ſcor
moßt tum. & ſatiarent libidinẽ non tam ſuã quã eius quæ diuaricauit crura ſua oĩ tranſeunti. & pulchritu
kifud dinis magnitudinẽ fornicationis magnitudine deturparet. & inter cætera ẽt ægyptiis nicinis ſuis a
4 lum more magnaꝶ carnium proſtrata ſit. Et ut oẽ genus turpitudinis demõſtraret. multiplici ſpurciciæ
poſi⸗ genere deformata ſit. Nulli aũt dubium qd ægypro uicina ſit palæſtina. dicente dño ad Abrahã. Da
Cnedi bo tibi oẽm terram a fluuio ægypti.uſq; ad fluuiũ magnũ eufratem.ut ex una parte ægyptios:& ex
umm altera habeat aſſyrios. cũ quibus & in poſterioribus dr̃ fornicata. Fornicatio aũt Hieruſalem cũ ægy
won ptiis:idolatriæ eoꝶ imitatio eſt. Et ad nt̃am aũt Hieruſalem ſiue eccleſiam ſiue credentiũ animas ſi
