ſe ultro tradere captiuitati: quaſi ſi paſſuris naufragium imperetur: ut ante nauftagium & diſſipataʒ
nauem remos & tabulas corripiant & ſe undis trahant. Sed quod tolerabilius ſit utcũq; captos ui-
uere qᷓ gladio fame & peſte conſumi. Sunt qui hunc locum ſecundum tropologiam ſic ediſerunt.
melius eſſe ſecularibus ſe tradere diſciplinis & maximæ philoſophiæ ꝗᷓ illa pmanere ĩ qua ſamis
ſit ſermõis dei: & cũctꝰpopulus hæreticoꝑꝶ gladio doctrinæq; pœnuria & hæretica peſte moriatur.
CEt domui regis iuda:audite verbũ domini domus dauid. Hec dicit dominus. Judicate ma
ne iudicium:⁊ eruite vi oppꝛeſſuʒ de manu calũniãtis:ne foꝛte egrediatur ſine vt nõ egrediatur
quaſi ignis indignatio mea ⁊ ſuccendatur:⁊ non ſint qui extinguant.Quodqʒ ſequitur pꝛopter
malitiam ſtudioꝛuʒ veſtrorum in ſeptuaginta nõ habetur.
CQuia ſupra dixerat & ad populum hunc dices hæc dicit dominus: conſequenter nũc infert & do
mui regis iuda:ut ſubaudiatur dices:hæc dicit dominus: enim && ſuperiora & inferi-
ora iunguntur:ut ſit ſenſus & ad populum hunc dices. Hæc dicit dominus. Proprie auteʒ ſermo fit
ad domum regis ob cuius maxime culpam ciuitas obſidetur: ut emendet errorem pœnitudine: &
clementiam domini conſequatur. Iudicate inquit mane iudicium non in tænebris iniquitatis ſed
in luce iuſtitiæ: & eruite ui oppreſſum de manu calumniatoris ut non accipiatis perſonas in iudi/
tio:ſed diuitibus pauperes opprimentibus magis apud uos dei imperium ualeat ꝗᷓ potentia perſe-
quentis: & ſi inquit hoc feceritis nequaquam ſuccendetur in uobis ignis furoris mei: nec inueniet
materiam quam conſumat. Incredibilis in hoc loco dei clementia demonſtratur: ut de quibus ſu-
pra dixerat poſui enim faciem meam ſuper ciuitatem hanc in walum & non in bonum: in manu
regis babylonis tradetur: & exuret eam igni: iam domini ingruente ſententia eos prouocet ad ſa-/
lutem: non quod ignoret urbem hieruſalem eſſe capiendam: ſed quod liberum homini ſeruetur ar
bitrium: ut non ignorantia futuri ſed uoluntate propria uideatur perite. Quomodo & ſaluator
ſciebat populum negaturum & ſe eſſe cruciſgendum: quippe qui hoc apoſtolis ſæpe prædixerat
& nihilominus commonebat uolens eos corrigere: ad pœnitentiam: ut quicquid poſtea ſuſtinue-
rint ſuo uitio eis acciderit non duritia comminantis. W
CEcce ego ad te habitatricem vallis ſolide atqʒ campeſtris ait dominus.Qui dicitis:quis per
cutiet ſiue terrebit nos? Et quis ingredietur domus noſtras:Et viſitabo ſuper vos:quodqʒ ſe
quitur:iuxta fructum ſtudioꝛum neſtroꝛum dicit dominus in.lxx.non habetur.Et ſuccendã in⸗/
quit ignem in ſaltu eius:⁊ deuoꝛabit omnia in circuitũ eius. M
Pro habitatrice uallis ſolidæ atq; campeſtris ſeptuaginta tranſtulerunt. Ecce ego ad te: qui ha
bitas in ualle ſor campeſtri: pro quo ſymmachus petram: theodotio obſeſſam interprætati ſunt:
aquilæ prima æditio ſolida: ſecunda tyrum: ſor enim ſiue ſur lingua hebræa & tyrum & ſcilicem
& coartatum ſonat: loquitur enim contra hieruſalem quæ obſidione uallata eſt: ſiue in ſimilitu/
dinem tyri quaſi mari grandi: ita babylonio exercitu cingitur: & euadere non poteſt: aut certe quæ
ſe inſtar petræ duriſſimæ inexpugnabilem putat atq; robuſtam: pro ſoliditate murorum & magni
tudine: & dicit. Quis terrere nos poterit? & quis ingredietur domus noſtras? cum econtrario lo/
quatur deus: ego uiſitabo uos: meum euadere oculum non poteritis: uiſitabo autem uos in
perniciem & reddam uobis fructum malitiæ ueſtræ. Et ego ſuccendam ignem in ſaltu ueſtro:non
babylonius ut putatis non rex caldæorum: ſed mea hæc omnia ira perficiet. Saltum autem uo-
cat hieruſalem & omnem circa regionem: quæ frugiferas arbores bonorum operum: ꝙ ſit incen
dia præparetur: Pulchræq; uallem appellat campeſtrem ꝙ peruia ſit hoſtibus: & non montem ex-
celſum: qui difficulter aſcendi poteſt: iuxta ꝙ & in eſaia dicitur: uiſio uallis ſyon. Quicquid ad do
mum regiam & ad urbem metropolim prophetatur reſeratur ad eccleſiaſticum ordinem & ad
principes eccleſiarum: eos duntaxat qui ſe ſuperbiæ & uitiis laſciuiæq; tradiderunt: nec ſtatim quia
domus regia eſt ab interitu liberabitur: quomodo & qui de ſtirpe fuere Dauid pauci admodũ ſunt
inuenti: qui placuerint domino ut ipſe Dauid. Ezechias & Ioſias: magnaq; pars principum & ſtirpis
tegiæ in uniuerſum populum iram dñi prouocauit. CAPITVYLVM. XX.
XTiiii

—

Liber.iiii.c.xxii.

xe dicit dominus: deſcende in domum regis inda:⁊ loqũeris ibi verbum hoc di ⸗
EBcens. Audi verbum domini rex iuda qui ſedes ſuper ſolium dauid. Tuꝰ ſerui tui et
oopulus tuus qui ingredimini per poꝛtas iſtas. Hec dicit dominus. Facite iudici/
AAum ? iuſtitiam ⁊ liberate vi oppꝛeſſum:de manu calumniatoꝛis:⁊ aduenam ⁊ pupul/
— um nolite contriſtare neq; oppꝛimatis iniqʒ: ſiue impie: ſanguinem innocenteʒz:ne
effundatis in loco iſto. Si enim facientes feceritis verbũ iſtud ingredientur per poꝛtas domus
iſtius reges ſedentes de genere dauid ſuper throno cius:? aſcendẽtes currus ⁊ equos ipſi ⁊ ſer
ui ⁊ populus eoꝛum:ꝙ ſi non audieritis verba hec per me metipſuʒ iuraui dicit dominus quia
in ſolitudine erit domus hec.
Hec uiſio ĩmo hic ſermo domini uel ante fit ad prophetam ꝗᷓ ſedechias nuntios ad eum mitteret:
uel certe poſtquam nuntiis præcepit quid regi referre deberẽt præcipitur hieremiæ ut nequaquam
per nuntios loquatur ad regem: ſed ipſe uadat ad pallatium & ibi loquatar ei: ſmulq; animaduer/
tamus diuinam ſapientiam: ꝙ per nuntios iubet triſtia nuntiari: mixtis & proſperis: ſi agere uo/
luerit rex pœnitentiam. Hic uero quia ipſi imperatur ut pergat non triſtia nuntiat & captiuitatem
iamiamq; uenturam: ſed monet quid facere debeat ut uitet impendentem ſententiam dei. Regum
autem proprium eſt facere iudicium & iuſtitiam & liberare de manu calumniatorũ ui oppreſſos: &
peregrino pupilloq; & niduæ qui facilius opprimutur a potentibus præbere auxilium: & ut curam
eis præceptorum dei maiorem iniiceret intulit. Nolite contriſtare: ut non ſolum non eripiatis ſed
ne patiamini per ueſtram deſidiam ab aliis contriſtari: & ſanguinem innocentem non effundatis
in loco iſto. Homicidas & ſacrilegos & uenenarios punire non eſt effuſio ſanguinis ſed legum
miniſterium. Si inquit hæc feceritis o reges iuda tenebitis priſtinam poteſtatem: & cum ambitio/
ne ingrediemini portas hieruſalem. Sinautem facere nolueritis o domus regia nõ tã domini erit
crudelitatis:ꝗᷓ tuæ uoluntatis: ut omnis ciuitas redigatur in ſolitudinem. Quicquid regiæ domui
dictum eſt intelligant epiſcopi ſotiiq; eorum præſbyteri atq; diaconi: & omnis ordo eccleſiaſticus:
ꝙ ſi fecerint quæ præcepta ſunt & inter cætera innocentem ſanguinem non fuderint ſcandalizan/
tes minimos quoſq; & percutientes conſcientias ſingulorum: obtineant traditam ſibi a domino
dignitatem. Sin autem facere noluerint atq; contempſerint ipſi redigant eccleſiam dei in ſo/
litudinem: Ingrediuntur autem de genere dauid per portam hieruſalem & ſedent ſuper thronrum
eius qui interprætatur fortis manu. & aſcendunt currus & equos quando refrenant ſuas & populi
perturbationes: & compoſito in eccleſia ingrediũtur gradu: & multarum uirtutum choro ſibiq; ex
omni parte concinentium:Et ut hoc uerum eſſe credamus iurat per ſe: quia iuxta apoſtolum maio/
rem alium per quem iurare poſſit non habet. .
CQúnia hec dicit dominus:ſuper domum ſiue ad domum regis inda:galaad tu mihi caput ſiue
pꝛincipium libani:ſi non poſuero te in ſolitudinem:vrbes inhabitabiles:⁊ ſanctiſicabo ſuper te
interſicientem uirum ⁊ arma eius:⁊ ſuccident ellectas cedros tnas:⁊ pꝛecipitabunt ſine mittẽt
in ignem:⁊ pertranſibunt gentes multe: per ciuitatem hanc ⁊ dicet vnuſquiſqʒ pꝛoximo ſuo.
Quare fecit dominus ſic ciuitati huic magne:⁊ reſpondebunt eo ꝙ derelinquerunt pactum do
min dei ſui ⁊ adoꝛauerunt deos alienos ⁊ ſeruierunt eis.
CGalaad quam poſſidet dimidia tribus manaſſe tranſiordanem ſcriptnra còmemorat: in quo mõ
te laban fugientem conſequutus eſt iacob: & mons iuxta geneſim nomen accepit.
ideſt tumulus teſtimonii: eo ꝙ ibi iacob labanq;ʒ iurauerint in acceruum lapidibus congregatis Eſt
autẽ caput ſiue principium libani. montis excelſi qui uniuerſus cedris conſcitus eſt: iuxta illud da-
uid canentis. Et cõmouebit dominus cedros libani. Et alibi uidi impium ſuperexaltatum & elleua
tum ſicut cædros libani: & in zacharia legimus apperi libane portas tuas & comedat ignis cædros
tuas.Igitur præſenti loco qui ad domum regiam loquebatur per metaphoraʒ loquitur ad templũ
ſiue ad domum ſtirpis iuda: ꝙ ipſa ſit in excelſo ſiue ꝙ de templo atq; ſacrario omnium peccatorũ
remedia poſcebantur: unde & hic idem propheta commemorat. Nunquid reſina non eſt in galaad
aut medicus non eſt ibi? Quare non aſcendit curatio filiæ populi mei? cõminatur igitur regiæ do-
mui & urbi hieruſalem & templo quod uocat caput libani: ꝙ redigendum ſit in ſoſitudinem cum
uniuerſis urbibus ſuis: non potentia regis babylonii ſed domini iuſſione: qui dicit ſanctificabo ſu
per te interficientem. Sanctus autem uocatur Nabuchodonoſor: & omnis eius exercitus quia exeꝗ
tur ſententiam dei. Et ſuccendent inquit ellectas cædros tuas potentes quoſq; & principes ciuitatis:“
& mittent ignem ut omma deuorans flamma conſumat: cumq; deleta fuerint uniuerſa: tranſibunt
gentes multæ per ciuitatem & tẽplum qd eis prius ingredi non licebat: & unuſquiſq; loquetur pro
ximo ſuo quare fecerit dominus ciuitati inclytæ & magnæ tam ſubitam & tam grandem conuer-
ſionẽ: reſpondebũtq; inquit ꝗ interrogati fuerint: & exponent cauſas ruinaꝶ dicentes: quia derelin
querunt pactum dñi dei ſui: & pro deo idola uenerati ſunt.audiat hoc & noſtræ urbis domus re
gia: & principes eius & cædiri quæ elleuant uſq; ad nubes uerticẽ ſuũ: & ſuꝑbiã loquuntur: quis nos
uidebit: ꝙ cito flãma dñi cõſumantur ſi noluerint illius præceptis acquieſcere: alia eſt aut ſanctiñca
tio interfectoris & armog alia ſacerdotum & eoꝶ qui miniſtrant domino.

Nolite

S

— — — — „

Super Hieremiam.

de
mn CUolite flere moꝛtuum neqʒ; lugeatis ſuper eum:fletu plangite eum qui egredietur qſi non re-
klute, uertetur vltra nec videbit terram natinitatis ſue:quia hec cicit dominus ad ſellum filium ioſie
hl regem iuda:qui regnauit pꝛo ioſia pꝛe ſuo:qui egreſſus eſt de loco iſto non reuertetur huc am
Nnn plius:ſed in loco ad qu em tranſtuli eum ibi moꝛietur ? terram iſtam non uidebit amplius.
ns Nolias rex iuſtus tres filios habuit: iohacaz & iohachim & ſedechiam: quorum primum rex ægy/
niiſe pri pharao nechao captiuũ duxit in ægyptum ibiq; mortuus eſt: & conſtituit pro eo regem helia/
g chim fratrem eius: quo mortuo regnauit filius eius ieconias qui a nabuchodonoſor rege babylo-
nio cum matre & principibus ductus eſt in captiuitatem: pro quo patruus eius regnauit Sedechias:
mim qui capta hieruſalem ductus eſt in babylonẽ: queritur itaq; qui ſit iſte ꝗ flere nõ debeat: ducẽduſq;
unn ſit in captiuitatem: & ultra non reuerſurus cum tres capti ſint atq; tranſducti? Hebrei putant hoc oĩ-
muin bus cõuenire.i. & iohacaʒ & ieconiæ & ſedechiæ appellariq; omnes filios ioſiæ: ſiue ſellum quod
dan⸗ terprætatur cõſũmatio ſiue completio eo ꝙ regnum iuda in ipſis finituʒ ſit. Mihi autẽ proprie hoc
dinn dici uidetur de ſedechia de quo & pntis & præteriti capituli prophetia eſt: in quo uere regnum iuda
inenn finitum ẽ: ſub quo urbs capta eſt: ductuſq; in babylonem ibi mortuus ſcnibitur. Iſte ẽ ſcellũ.i. cẽſum
Rer . matio atq; cõpletio filius ioſie rex iuda: qui regnauit pro ioſia patre ſuo:ieconias autem non fuit fi-
re lius ſed nepos: ioſiæ filius ioachim. Vt a principio uiſionis quando miſit ad ieremiam rex ſedechias
kaunm phaſur filium melchiæ & ſophoniam filiuʒ manaſſe ſacerdotem uſq; ad iſtud capitulum omnia ad
ni ſc regem ſedechiam dicta intelligamus.
mmaͤnt⸗ CShe qui ediſicat domum ſuam in iniuſtitia ? cenacula ſua non in iuditio. Amicum ſuum op⸗/
lepun pꝛimit fruſtra:? mercedem eius non reddit ei:qui dicit ediſicabo mihi domum latam:æ cenacu
undicn la ſpatioſa:gꝗ aperit ſibi feneſtras ⁊ facit laquearia cedrina:pingitqʒ ſinopide. Muquid regna⸗
müna bis quomam confers te cedro?: Mater tuus in me cõmedit ⁊ bibit ⁊ fecit inditium ⁊ iuſtitiam.
n Tunc cum bene erat ei:iuidicauit cauſam pauperis:⁊ egeni in bonum ſuum Nunquid nõ ideo
kitin quia cognouit me dicit dominus: Tui vero oculi ⁊ coꝛ ad auaritiam ⁊ ad ſanguinẽ innocentem
el, fundendum:⁊ ad calũniam ⁊ ad curſum mali operis. LXX.
namnmd C OQ qui ediſicas domum tuam non cum inuſtitia z cenacula tua non in iuditio apud eum
kinbe⸗ pꝛoximus operatur gratis: et mercedem ei non reddet. Ediſicaſti tibi domum paruulam
rmn cenacula perflatilia diſtincta feneſtris et contignata cedro:et lita ſinopide. Nunquid tu re
pphli gnabis:quia contendis contra achas patrem tuum? non cõmedent ⁊ non bibent:melius ti/
tige bi erat facere iuditium et iuſtitiam bonam:non cognouerunt non iudicauerunt inditium hu-
mmid mili:neq; iuditium pauperis. MNonne hoc eſt te ignoꝛare me dicit dominus: Ecce non ſunt
oculi tui recti nec coꝛ tuum bonum:ſed ad auaritiam tuam ⁊ vt ſanguinem innocentem effun/
cnin das.⁊ ad iniquitatem ⁊ homicidium vt facias eaa.
oſuer Vtrãq; editionem ex integro poſui ut hebraica ueritas & difficultas uulgatæ editionis facilius co
ve n gnoſcatur. Eſt autem ſermo contra ioachim filiuʒ ioſiæ regis iudæ de quo ſupra diximus quem cõ
gimo t ſtituit nechao pharao rex ægypti: pro iohacaz fratre ſuo: quem uinctum duxit in ægyptum. Legimꝰ
etumd⸗ autem: ut tam regum quam paralipomenon narrat hiſtoria undecim annis regnaſſe in hieruſalem
ioachim filium ioſiæ. & regnaſſe crudeliter & extitiſſe impium & poſtea mortuum: nec tamen eius
gono ſæpultaura narratur. Hanc habente ſcriptura ſacra conſuetudinem: ut omnes reges & mortuos refe-
rat & ſæpultos. Hunc autem proprie narrat mortuum & non ſæpultum: de quo dicemus in poſte-
iekſt rioribus.Plangit itaq; ſupradictam regem ꝙ confſidat in iniuſtitia & putet eſſe perpetuam regiam
d r dignitatem: faciatq; ſibi cenacula & amicos opprimati operãtibuſq; non reddat mercedem ſuam:
eleu & æternã palatüi ſui ædificationem arbitretur. Nunquid ait ſermo diuinus regnare poteris in perpe
crtn tuum: qm̃ cõferre te cupis cedro excelſæ: patri tuo ioſiæ uidelicet regi iudæ. Pater inquit tuus & cõ
irmi medit &bibit & fruitus eſt opibus regiis:nec tamen ĩ eo offendit deũù: qꝙ habuit diuitias: ſed ĩ eo pla
“ cuit ꝙ fecit iuditiũ atq; iuſtitiam. Et idcirco tam in pnti ſæculo quam in futuro bene ei fuit & erit.
Iudicauit inquit cauſam pauperis & egeni: & in eoꝶ refrigerium quos audiuit: & proprie in bonuʒ
ne ſuum.Hæc autem omnia euenerunt ei proſpera quia me cognouit dicit dominus. Tui autem ioha
gen chim oculi declinant ad auaririam: & ut innocentem ſanguinem fundas ad callüniam & ad curſũ
nen . mali operis. Iuxta. lxx. uero quem ſenſum habeant intelligere non poſſum. Cum enim cætera ſibi
in aliqua ex parte conſentiant:illud quod infertur nũquid regnabis qm̃ tu cõtẽdis in achaz patre tuo
5 en ro quo in hebreo ſcriptum eſft S& ꝙ hic ſermo cedrum ſignificet manifeſtum eſt quoniã nul
inun um ſenſum habeat.Illud quoq; quod ſequitur nõ cõmedent & non bibent: & cætera:quæ ita ĩter
Gn ſe diſſipata ſunt atq; confuſa ut abſq; ueritate hebraicæ lectionis nullam intelligentiam habeant.
mihi Poſſumus autem hunc locũ iuxta anagogen contra hereticos accipere qui ædiſicant ſibi domum
nn- non magnam &ε eccleſiæ ubertate latiſſimam: ſed paruulam: ædificant autem non cum inſtitia atq;
rin MMD iuditio aliena dirripere cupientes: unde dicitur ædificaſti tibi domum paruulam cenacula perflati-/
I ⸗ lia quæ circũferuntur omni uento doctrinæ & diſtincta feneſtris. Non enim habent perpetuũ ædi-
, fitium nec ſolidam & contignatam inquit cedro: uidetur quidem contignationem habere pulcher
ian rimam:ſed ad imbrem: & perſequutionum tempeſtatem cito putreſcunt & corruũt. Itaq; ſinopide

A. iber.iiii.c.xxii.

& ipſ quidem paſſionem domini & ſanguineʒ pollicentur: ſed in perpetuum non regnũât quia cõ/
tendunt & ad iracundiam prouocant acaz.i. cedrum patrem ſuum. Omnis enim hereticus naſcitur
in eccleſia: ſed de eccleſia prohicitur. & contendit & pugnat contra parentem. Quodq; infert nõ cõ
medent & non bibent ſubauditur corpus: & ſanguinẽ ſaluatoris: cæteraq; his ſimilia erroremꝙ oẽz
inde deſcendere ꝙ ignorauerint deum: nec habeant rectos oculos ſed cor eorum pronũ ſit ad aua/
ritiam ut aliena diriipiant: & decœptorum ſanguinem fundant. Hoc eſt enim facere homicidium
obſcura latius diſſerenda ſunt.
CPꝛopterea hec dicit dominus ad ioachim ſilium ioſie regem iude.Non plangent eum:vhe
frater:⁊ vhe ſoꝛoꝛ non concrepabunt ei.Ahe domine ⁊ vhe inclyte.Sed ſepultura aſini ſepel/
lietur putrefactus ⁊ pꝛoiectus extra poꝛtam hieruſalem.
CNHoc quod nos de hebraico poſuimus nõ plãgẽt: & uhe frater & uhe ſoror:in. Ilxx. non hẽtur: ſed
proprie dicitur cõtra iOachim regem iuda & apperitur enigma quod pnus uidebatur occultum: &
inter tres fratres ambiguũ ſoluirur: ut nõ ſit ſermo de ioachaz neq; de ſedechia: ſed ꝓprie de ioachĩ
quẽ ĩterfectũ a latrunculis caldæorũ ſyriæ amanitaꝶ & moabitaꝶ hebrea narrat hiſtoria. Vnde & ĩ
malachim mortuus ſcribitur & ſepultus tacetur.In libro dierũ legimus. uinctum catenis & ductum
in babylonẽ nec ultra quid refertur de eo: pulchreq; ſæpultura aſini dicit eum ſepeliendum ut aliis
uerbis ſignificet inſepultum:hoc eſt a beſtus quibuſq; lacerandum. Hæc eſt enim aſini ſæpultura.
CAſcende libanum ⁊ clama:⁊ in baſſan da vocẽ tuã:⁊ clama ad tranſeuntes qꝛ cõtriti ſunt oẽs
amatoꝛes tui.Loquutus ſũ ad te in abundatia tua dixiſti non audiam. Hec eſt via tua ab adole
ſcentia:quia non audiſti vocem meam.Omnes paſtoꝛes ſiue amatoꝛes tuos paſcet ventus:et
amatoꝛes ſiue amici tui in captiuitatem ibunt ⁊ tunc confunderis ⁊ erubeſces ab oĩ malitia tua
q̃ ſedes i libano ⁊ nidiſicas ĩ cedris:qũo ↄgemuiſti cũ veniſſẽt tibi doloꝛes qſi doloꝛes pturiẽtis
CPer metaphoram libani & baſſan regionum & montium trans iordanẽ ad hieruſalẽ ſermo diri/-

gitur: ꝙ fruſtra in ægypto ſit confiſa: ſiue ad ipſum ioachim qui eo tẽpore regnabat in hieruſalem

& ab ægyptiis rex fuerat conſtitutus ꝙ fruſtra ægyptiorum ſperet auxilium: & ꝙ ipſi quoq; a baby/

lonio rege ſuperandi ſint: & ducendi in captiuitatem. Quodq; ait loquutus ſũ ad te:hoc eſt ip̃e deꝰ

per prophetas ſiue loquuti ſunt ad te ut ſubaudiatur prophetæ mei: & tu in abundantia tua dixiſti
non audiam. Arguit eam ſuperbiæ: & ꝙ diuitiarum magnitudine abuſa ſit in contemptum domi/-
ni: Et narrat ꝙ non ſolum hoc tempore:ſed ab initio quando educta ſit de ægypto non audierit
uocem dei. unde & oẽs paſtores eius & principes huc illucq; diſperſi ſũt: & captiuitati babylonicæ
colla ſubmiſerunt: Quodq; infert quæ ſedes in libano & nidificas in cedris arrogãtiazʒ ſugillat quæ
de omnium rerum creuerat habundantia: & ꝙ inſtar mulieris puerperæ repẽtinꝰ ei dolor & ſubita
ueniat captiuitas: Quod autem nos diximus clama ad tranſeuntes & in hebraico ſcriptum eſt me-

barim. Ilxxx. theodotioq; uerterunt trans mare. Sym machus de contra: ut ſigniſicent ꝙ uox ꝓphetz

de hieruſalem uſq; ad montem libanum & baſſen ualeat peruenire.
CEinuo ego dicit dominus:quia ſi fuerit ieconias filius ioachiz regis iuda ĩ manu dextera mea
anulusndęe euellam eum ſiue te:⁊ dabo te in manu querentium animam tuam:⁊ in manu quox
tu foꝛmidas faciem ⁊ in manu nabuchodonoſoꝛ regis babylonis quod in.lxx.non habetur:⁊ in
mann caldeoꝛum ⁊ mittam te ſiue pꝛohitiam te ⁊ matrem tuam que geniit te in terram alienaʒ
in qua nati non eſtis:ibiqʒ moꝛiemini:⁊ in terram ad quam ipſi leuant animam ſuam:vt re⸗/
uertantur üũluc:⁊ non reuertentur. SSYMGMWUW ”M
CSupra dixerat domui regis iuda hæc loquæris & deinde deſcende in domum regis iĩuda. Et ite/
rum hæc dicit dominus ſuper domum regis: & præpoſtero ordine poſtquam loquutus eſt de ſede
chia qui ultimus regum fuit in hieruſalem reuertitur ad ioachim fratrem eius qui ante eum regna/
uit qua uaticinatione completa nunc loquitur ad filium ioachim nepotem ioſiæ regem hieruſaleʒ
ĩieconiam qui & alio nomine appellatur ioachim: qui captus a nabuchodonoſor cum matre ſua
principibus & artificibus & multis nobilibus ductus eſt in caldæam ibiq; mortuus. Hoc igitur di-
citur ſi quomodo anulus non recedit de manu portantis & de digito difficulter elabitur: ſic ſit in
manu mea ieconias: tamen euellam eum & tradam regi babylonio ibiq; cum matre & omnibus ſo
tiis ſuis morietur & ultra terram iudæam quam deſiderat non uidebit. Miſerabilis grunnius qui
ad calumniandos ſanctos uiros aperuit os ſuum: linguamq; ſuam docuit mendacium ſexti picta/
gorici hominis gentiliſſimi unum librum interprætatus eſt in latinum: diuiſitq; eum in duo uolu/⸗
mina: & ſub nomine ſancti martiris ſixti urbis romanæ epiſcopi auſus eſt edere: in quibus nulla
chriſti nulla ſpiritus ſancti nulla dei patris nulla patriarcharum prophetarum & apoſtolorum fit
mentio: & hunc librum ſolita temeritate & inſania anulum nominauit: qui per multas prouintias
legitur: & maxime ab his qui & impeccantiam prædicant. Quomodoigitur domi-
nus ieconiam inſtar anuli de manu ſua & digito ſe proiecturum cõminatur ita lectorem obſecro
ut nephariuʒ librum abhiiciat: legatq; ſi uoluerit ut cæteros philoſophorum libros: non ut uolu/
men eccleſiaſticum. Soleo in cõmentariis & explanationibus quorũ mos eſt diuerſas ſentẽtias po/
nere interprætum huiuſcemodi miſcere ſermonem: quidam hoc dicunt alii hoc autnmant non
nulli

—☚ — — — „ — n

— — —

ece
deet
nalrud
Ptumas
tmodi,
erulalen
gabah,,
tißec⸗
mciiki
moomi
1acierit
Pfloricr
Wncve
Ntahbi
unekne
ge

nnt
nwwars
mN
m.

dabti
eſtdeſtn
m legn⸗
bienn
manel⸗
D
ulch
uibu
min
olaſ
nl
nft
ton⸗
Coeen
in
. N

li

nulli ſic ſentiunt:ꝙ ipſe miſerabilis grunnius & poſt multos annos diſcipulus ĩouiniani: & illius ca
lũniati ſunt & calũniantur me ſub alienis nominibus proprias ſententias ponere ꝙ ego cauſa be-
niuolentiæ facio ne aliquem certo nomine uidear lacerare. Quia igitur benignitas uerſa eſt in ca/
lũmam nunc dico & illi qui mortuus eſt & iſti qui uiuit & hæreſim illius inſtaurare conatur ma gi⸗
ſtrum eorum origenem hunc locum referre ad chriſtum: ꝙ de manu dei patris inſtar anuli auul-
ſus ſit: & miſſus in terram captiuitatis: in uallem lachrymarum: cruciq; traditus: matrem quoq; eius
haud dubium quin ſynagogam captam atq; proiectam: & non pertimeſcit qui iſta commemorat

hoc quod ſequitur: terra terra terra audi uerbum domini. Hæc dicit dominus. Scribe uirum iſtum

abhominatum & reliqua intelligere de domini maieſtate. Scribit autem hoc ne diſcipuli eius nega
re audeant in quinto ſtromathum libro. “

CMHũquid vas fictile atqʒ contrituʒ vir iſte ieconias?: Nũꝗd vas abſqʒ omnivoluptate atqʒ vti

litate: Quare abiecti ſunt ipſe ⁊ ſemen eius:⁊ pꝛoiecti in terram quaz ignoꝛauerant.
CPro eo ꝙ nos diximus. Nunquid uas fictile atq; contritum ſymmachus tranſtulit. Nunquid pur-
gamẽtũ ſiue quiſquiliæ uiles atq; proiectæ: pro quo ĩ. lxx. nihil habetur: ſed hoc tãtũ ĩterprætati ſũt

Inhonoratus eſt ieconias: quaſi uas in quo nulla eſt utilitas. Et cum hoc de ieconia dicatur filio ioo
chim ad typũ referũt xpi:eo ꝙ apoſtolus dicat dominũ ſaluatorẽ imaginem eſſe dei inuiſibilis pri-

mogenitum omnis creaturæ.i. ſapientiam: uerbu ueritatis atq; uitam: & iuſtitiã: eũq; appellari anu
lum: qui prohiciatur & auellatur de manu dei & regi tradatur nabuchodonoſor. Abiecti ſunt inqt
ipſe & ſemen eius: & proiecti in terram quã ignorabãt: quod de ieconia factum nemo dubitat: ie/
conias interprætatur domini præparatio cum in præſenti loco puma ſyllaba: ideſt domini nomi-
ne aufertur: & dicitur ieconias: ideſt interitui præparatus.
CTerra terra terra audi ſermonem domini.Hec dicit dominus.Scribe virum iſtum ſterilez.
virum qui in diebus ſuis non pꝛoſperabitur. Nec enim erit de ſemine eius vir qui ſedeat ſuꝑp
ſolium dauid ⁊ poteſtatem habeat vltra in iudea. ä MUJUð
CSruoluero ꝑ locos notare ſingula quæ. Ixx. uel pᷣtermiſerint uel mutauerint lõgũ fiet pᷣſertim cũ
poſſit diligẽs lector ex utraq; editiõe cõſiderare ꝗd mutatũ ꝗd additũ quid ſubtractũ ſit. Pro ſterili
in hebreo ſcriptum eſt arriri. qd aquile prima editio ſterilẽ ſecũda ideſt non creſcentem.
Symmachus uacuum. Ixx. & theodotion abhominabilẽ & abdicatũ interprætati ſunt: & oritur que
ſtio qũo ſtare poſſit prophetia: de ſtirpe eius nullum eſſe generatuʒz: qui ſederit ſuper thronũ dauid

nec princeps fuerit ultra in udæa: cum dominus atq; ſaluator de huius natus ſit ſemine: ſuper cuius

ortu loquitur Gabriel ad mariã. Ecce cõcipies in utero & paries filium & uocabis nomen eius leſuʒ
Ipſe erit magnus & filius altiſſimi uocabitur. Et dabit ei dominus ſedem dauid patris ſui: & regna
bit ſuper domum iacob in æternum:& regni eius non erit finis. Poſſumus ergo hoc dicere: qm illd

quod deeſt in. Ixx. uidelicet in diebus eius non proſperabitur ſiue non creſcet ignorantibus fecerit

queſtionẽ. Ixx. enim tranſtulerunt. Scribe uirũ iſtũ abdicatum hominem: quia non creſcet de ſemi⸗
ne eius uir qui ſedeat ſupx domum dauid princeps ultra in iuda: quod in hebraico bis poſitũ eſt: q&
putantes qui ab initio ſcripſerunt ĩ græcis libris additum ſubtraxerunt. Reſpondeamus igitur ꝙ in

diebus ieconiæ non ſucceſſerit ei uir qui ſedeat ſuper thronum eius: ſed multo poſt tempore de ſe/

mine eius natus ſit qui ſolium eius obtinuerit. Poteſt autem & ſic ſolui. Non ſedebit quidem ſuper
thronum dauid uir & homo: ſed ſedebit deus: regnumq; eius non erit terrenum & breue ut fuit da

uigd ſed perpetuum atq; cæleſte: dicente ſcriptura regnabit ſuper domũ iacob in æternum: & regni

eius non erit finis. Natus eſt ergo de ioachim ieconias ex ieconia: ſalathiel ex ſalathiel: 20ro babel &
p ordinẽ uenitur ad xp̃m. Sed in diebus ioachim non ſucceſſit ei rex filius: ſicut ipſe patni ſucceſſerat
ſed fuit in captiuitatẽ: & ſalathiel & zorobabel uſq; ad xpᷣm nullus regiam obtinuit poteſtatẽ. Hoc
autem idcirco quia in hebraico ſcriptum eſt: in diebus eius & in tempore ſuo: quo ipſe mit: nõ erit
uir qui ſedeat ſuper ſolium dauid: Omnes enim fuere captiui & nullus deinceps de ſtirpe dauid in
terra iudæa tenuit principatum: unde & ioſephus refert de ſacerdotali genere ac tribu leui fuiſſe pri
cipes quibus ſucceſſerit antipatri proſeliti filius herodes: & poſtea ſub ueſpaſiano regnum huiꝰge/-

neris: imo imagineʒz imperii funditus fuiſſe deletam. CAPITVLVM. XXIII.

He paſtoubus qui diſpdũt ⁊ lacerant gregez paſcue mee: ſiue o paſtoꝛes ꝗ diſpſiſtis
7 diſſipaſtis oues paſcue mee dicit dũs. Ideo hec dicit dominꝰ deus iſrabel ad paſto/
res qui paſcunt populum meum. Aos diſperſiſtis gregem meum:cieciſtis eos ⁊ non
Mvyiſitaſtis.Ecce ego viſitabo ſuper vos malitiam ſtudioꝛum veſtroꝛum ait dominus.
Et ego congregabo reliquias coꝛdis mei de omnibus terris ad quas cieceram eos illuc:⁊ con/
uertam eos ad rura ſua ⁊ reſtituam illos ad paſcua ſua:⁊ creſcent ⁊ multiplicabuntur:⁊ ſuſcita-/
bo ſuper eos paſtoꝛes ⁊ paſcent eos.Non foꝛmidabunt vltra ⁊ non pauebunt:⁊ nullus querè-
tur ex numero dicit dominus. dð
CAd paſtores ſiue de paſtoribus propheticus ſermo eſt. Et quia de Ieconia pœne ultimo rege iu-
dæo: ꝗ fuit de ſtirpe dauid legimꝰ ſcriptũ terra terra audi ſermonẽ domini. Scribe uirũ iſtũ abdica
tum:ſiue ſterilẽ & non erit de ſemine eius uir: qui ſedeat ſuper ſoliũ dauid omniſq; ſpes regni iudai

¶L.iber.iiii.c.xxiii.

ci fuemt amputata: tranſit ad principes eccleſiæ: & ſynagoga cum ſuis paſtoribus derelicta atq; dã-

nata ad apoſtolos ſermo ſit: de quibus dicitur. Et ſuſcitabo ſuper eos paſtores: & paſcẽt eos:non for

midabunt ultra: & nõ pauebunt: & nullus quæretur ex numero dicit dominus. Apoſtoli enim eon
fidenter & abſq; ullo timore paſcent eccleſiaſticum gregem & reliquiæ populi iſrahel ſaluabunt᷑
de omnibus terris: & conuertentur ad rura ſiue ad paſcua ſua: & creſcent & multiplicabuntur. Su-
per malos autem paſtores & ſcribas & phariſeos uiſitabit dominus propter malitiam ſtudioꝶ ipo/
rum. Poſſumus autem & hæc iuxta tropologiã: & de eccleſiæ principibus intelligere qui tamẽ non
digne regunt oues domini: ꝙ illis abiectis atq; dãnatis ſaluetur populus aliis traditus qui digni ex
titerint & reliquiæ ſaluæ fiãt. Perdunt oues paſtores qui docent hereſim: lacerant & diſſipant ꝗ ſciſ-
mata faciunt: eiciunt eas qui contra iuſtitiam de eccleſia ſeparant: non miſitant qui pœnitentib cõ/
trahůt manum: quorũ oĩum miſerebitur dñs reddẽs eis priſtina paſcua & malos paſtores auferens
CEcce dies vemunt dicit dominus:⁊ ſuſcitabo dauid germen iuſtum ſiue oꝛientem iuſtum: ⁊
regnabit rex ⁊ ſapiẽs erit ſiue itelliget ⁊ faciet iuditiũ ⁊ iuſtitiã in terra.In diebꝰ illis ſaluabit᷑ iu
da:⁊ iſrabel habitabit cõſidenter. Et hoc ẽ nomẽ quod vocabũt eũ dũs iuſtꝰnr̃ ſine iuſtitia nr̃a
CQuod hebraice dicitu hoc qd in. xx. male additũ eſt in prophetis pœnitus amputan
dum. Aliud enim capitulum ab eis prætermiſſum quod ſequitur quo finito titulus eſt ad prophetas
ſiue contra ꝓphetas de quo ſuo dicemus in loco. Abiectis ergo paſtoribus ſynagogæ: ſcribis uideli
cet & phariſeis: & ſaluatis reliquiis ex iſrahel: apoſtoliſq; euangelii in locum priorum principuʒ cõ
ſtitutis: inducitur paſtor paſtorum: & princeps principum: & rex regum: & ds dominantium xp̃s
uidelicet ſaluator noſter: qui proprie eſt germen iuſtum: ſiue oriẽs iuſtus de quo legimus. Orietur
in diebus eius iuſtitia: & in alio loco ecce uir oriens nomen eius. Super eum orietur: & edificabit tẽ

plum domini: ut quomodo in æſaia emanuel appellatur hoc eſt nobiſcum deus: ſic in hieremia no

men accipiat iuſtitia noſtra: unde & apoſtolus loquitur. Qui factus eſt ſapientia nobis a deo: & iu/
ſtitia & ſanctificatio & redemptio. Cui contrarius antixps & eiꝰhabitator diabolus in zacharia ſtul

tus paſtor dicitur. Et'faciet inquit iudicium & iuſtitiã in terra. Nõ eniʒ pater iudicat quẽquã: ſed oẽ?
iuditium dedit filio.In diebus illis & duæ & decem tribus iuda: & iſrahel pariter ſaluabuntur: & de

duabus uirgis iuxta ezechiel una uirgàâà fiet. Nomenq; eius iuxta. lxx. uocauerit eum dñs appellabit
ſoſcdechi. dns iuſtus. Si ſecũdũ hebraicũ ꝗ dixerũt nomẽ eiꝰ uocabũt:dicetur dũñs iuſtitia noſtra.
Hoc enim ſigniſicat adonay ſadacenu:pro quo ſymmachus uertit domine iuſtifica nos.
CMꝛopter hoc ecce dies veniũt dicit dñs.Et non dicent vltra viuit dũs qui eduxit filios iſrł
de terra egypti. Sed viuit dominus qui eduxit ⁊ adduxit ſemen domus iſrahel de terra aglo/
nis:⁊ de cunctis terris ad quas eieceram eos illuc:⁊ habitabunt in terra ſua.
CNHoc oẽ capitulũ in.Ixx.nõ hẽtur cuius hic ſenſus eſt: nequaquã p moyſen populus dei de ægy
pto liberetur:ſed per Ieſum xpᷣm de omni orbe terrarum in quem diiperſus fuc atec- ex parte & nũc
completur in mundo: & ex toto complebitur quando de oriente & occidente ſeptentrione & moœ=

ridie uenient & diſcumbent cum abraham iſaac & iacob. Vt poſtquam ſubintrauerit plenitudo

gentium omnis iſrahel ſaluus fiat.
CAd pꝛophetas ſiue pꝛophetis vel contra pꝛophetas.

CNHic titulus ut ſupra diximus in editione.Ixx.finis anterioris capituli poſitus eſt ubi ſcriptum legi

mus & hoc eſt nomen quo appellabit eum dominus ioſedech. in prophetis: quod pleriq; ignoran
tes uaria explanationis deliramenta confingunt. Multoq; melius fuerat ſimpliciter inſcitiam confi-
teri quã imperitiæ ſuæ alios hæredes ſacere. Eſt autem ſermo contra prophetas imo pſeudo ꝓphe-/
tas hieruſalem & ſamariæ quos nunc cõmuni & uulgato nomine prophetas uocat: de quibus ſcri-
ptum eſt in conſequentibus: & in prophetis ſamariæ uidi iniquitatem ſtatimq; & in prophetis hie/-
ruſalem uidi horribilia. Quando autem ponit coniunctionem: & oſtendit ſuperiora de prophetis
dicta ominieui & ipſi pſeudo prophetarum flmiles extiterunt
CCoõtritum eſt coꝛ meum in medio mei:ſiue in me cõtremuerunt ſiue cõmota ſunt omnia oſſa
mea:factus ſum quaſi uir ebꝛius ⁊ quaſi homo madicus:ſiue ſopoꝛatus vino a facie dñi:⁊ a fa-
cie verboꝛum ſcorum eius ſine a facie decoris gloꝛie eius.
CConſiderato uultu omnipotentis dei:hoc eſt patris & conſiderato uultu filii: qui iuxta apoſtoluʒ
ſplendor illius gloriæ appellatur: & forma ſubſtantiæ dei: propheta & animo & corpore perhore-
ſcit: & intelligit eſſe ſe nihili: ſecundum ꝙ; & in alio loco dicitur: ut iumentuʒz factus ſum apud te: ſi/
ue uictimam humilitatis & conſcientiæ ſuæ offert deo: iuxta illud quod & in pſalmis legitur. Sacri
ficium deo ſpiritus contribulatus: cor contritum & humiliatum deus non ſpernit. Oſſa autem quæ
contremuerunt ſiue commota ſunt illa intelligamus de quibus idem danid canit. Omnia oſſa mea

dicent domine quis ſimilis tibi? factus eſt quaſi ebrius & quaſi homo madicus ſiue ſoporatus uino

nullam habens intelligentiam nullamq; ſapientiam. Dominus autem nouit cogitationes hominũ
quoniam uanæ ſunt.Si autem hoc ita eſt ubi ſunt qui perſectam in homine iuſtitiam prædicant?
Quod ſi reſponderint de ſanctis hoc ſe dicere:non de ſeipſis certe nullum puto ſanctiorem eſſe hie/
remia qui uirgo propheta:ſanctificatuſq; in utero ipſo nomine præſigurat dominum uarorem
jeremias

20 ——— --=-æ=C . ———

5

dukrn
lltene
Aubin
lfitatin
anpun
hphen
bisiel
c c
um Ps
Ouenu
fcahitt;
Kmiano
ein
nitlei
de
welbi
uwote

ſsi
mice

lcer
Neine
lenmn

tun yi
ignorn

mn Nn

lobe⸗
bus ſcn
hers e
Prohbn

mmu
lirutt⸗

,
ei/
. ac
n
clnen
wi
dian
uronnn
