is⸗ ſuas.⁊ veſtimentis ſuis variis nudabũtur. Furoꝛe inſanient.in terra ſedebũt.⁊ foꝛmidabũt ꝑ/
io ditionẽ tuã.⁊ gemẽt ſuꝑ te.⁊ aſſumẽt ſuꝑ te lamentũ ⁊ dicẽt tibi. Quomodo periſti ⁊ diſſipata
ſge. es in mari vrbs laudata. q̃ fuiſti foꝛtis ĩ mari ipſa ⁊ habitatoꝛes eius.q̃ dedit timoꝛẽ ſuũ omni
or bus habitatoꝛibꝰ ſuis:Et foꝛmidabũt᷑ iſule in die ruine tue.⁊ turbabunt iſule ĩ mari ĩ exitu tuo.
num CPrimũ ipſa hiſtoriæ uerba pãdamus breuiſſime metaphoricæ ſenſũ dictorum aperientes. Hæc di
4 cit adonai dominus tyro. quæ hebraice appellatur Sor. Nunquid in die tuinæ tuæ quando nabu-
mini chodonoſor oppugnãte corrueris. et in gemitu uulneratoꝶ ſiue interfectorũ qui occiſi fuerint in
nt medio tui nõ cõmouebuntur inſulæ? Et deſcẽdent omnes reges de ſedibus ſiue ſoliis ſuis. et prin
i⸗ cipes maris qui diuerſis ĩperant inſulis.et auferẽt diademata de capitibꝰ ſuis. omnẽ regnãdi gloriaʒ
ſni deponentes: & ueſtes præcioſiſſimas & incredibili uarietate fulgẽtes abiiciẽt a ſe: & ffuporis magni
gei tudine uertẽtur in amẽtiã: atq; humilitate deiecti ſedebũt ĩ terra: & cũ te uiderint corruiſſe ſibi ſimi⸗
tImnI la formidabũt: nihilq; putabunt ĩ terræ bonis eẽ perpetuũ: ſed ecõtrario aſſument ſup te lamentuʒ
voii & flebile canticũ.cõmemorabunt dicẽtes. Quomodo periſti quæ habitabas in mari. urbs inclyta
len ſiue laudata? Tyrum enim fauiſſe inſulã & nullũ habuiſſe de terra introitũ in grecis latiniſq; & barba
g rirss hiſtoriis legim*. ſed poſtea a nabuchodonoſor rege chaldæoꝶ uel ut nonnulli affirmant ab ale
ſteet xandro rege macedonũ iactos eſſe aggeres. & oppugnatione uineiſq; & arietibus locũ præparatũ.
09 ac de inſula factã eſſe peninſulam. Tu igitur o Sor.o tyre. quæ quondã fuiſti in cunctis fortiſſima in
me ſulis. ſiue in urbibus omniũ uoce laudata cũ habitatoribus tuis quos uniuerſi timebãt. quomodo
: ſubito corrniſti? Nunc ſtupebũt ſiue pauebunt ſuper te inſulæ & ut melius habetur in hebraico na
g ues in die pauoris & ruinæ tuæ. & turbabũtur inſulæ in mari Vnde cõſequẽti us eſt ſupra naues le/ .
boe gere.ne ſecũdo ponãtur inſulæ. Eo qd nullus egrediatur ex te. ſiue ut ſeptuaginta n Quierunt in
ii

.Liber octauus.c.xxvii.

die egreſſionis tuæ. quando fueris ducta captiua. Hæc interĩ quaſi quædã hiſtoriæ ĩacta ſint füdamẽ
ta.nunc ſpiritale nitamur culmen ĩponere. Finge aliquẽ diu ſeruata pudicicia multis floruiſſe uir/
tutibus & poſtea in aliquo graui mortaliq; peccato eſſe collapſu. Nonne ad ſonitũ ruinæ eius inter
fectarũqʒ uirtutum omnes inſulæ mouebuntur? Hii uidelicet qui ſalſis amariſq; huiꝰ ſæculi tundũ
tur fluctibus. & deſcẽdent de throno ſuperbiæ ſuæ Omnes qui in ſæculi huius ſalſugines princi-
pes uidebãtur.& humilitate deiecti auferẽt diademata de capitibus ſuis quæ uidebãtur bomis ope-
ribus poſſidere.& ueſtimenta uaria diuerſitate uirtutũ abicient. & induẽtur ſtupore.ſiue timoris ma
gnitudine quodãmodo uidebuntur inſani. ſedebuntq; humi. & ſtupẽtes ſuper repentino caſu eius
admirabuntutr. intantũ ut omnes aſſumãt planctũ & lamentationem ſuper eum qui corruit. & di/-
cant. Quomodo periſti ꝗ prius ſaluus eras. quomodo corruiſti qui tãto tẽpore ſteteras. qui in mari
huius ſæculi iĩter omnes inclitus putabaris. qui eras cunctorũ opinione robuſtus. & habitatores tun
hoc ẽ cogitationes fortiſſime aduerſũ omnia ignita diaboli iacula reſiſtentes. quæ prius erant fot
midini omnibus aduerſariis. uerſæ ſũt in ſtuporẽ: Sed & naues omnes uidelicet ſancti qui huius ſæ
culi fluctus tranſeunt obſtupeſcent.cũ te uiderint concidiſſe. Indie pauoris & ruinæ tuæ turbabun/
tur inſulæ. ne & ipſæ ſimilia ſuſtineant. Aliorũ eni ruinæ exempla iuſtorũ ſùt. dũ omnes infirmo &
imbecillo ſtatu. fluctuantiq; ueſtigio in iſto ſæculo cõmoramur. & nunquã eſt noſtra certa ſecuraq;
uictoria. quando egredientur ex te ꝗ prius ſteterant. uel in exitu tuo in fine & cõſumatione tua. Nõ
enim ex præteritis: ſed ex præſentibus iudicamus. Cauendumq; & ſemper timenduz: ne ueterẽ glo
riam & ſolidam firmitatem unius hore procella ſubuertat.
Ania hec dicit dñs deus. Cũ dedero te vrbẽ deſolataʒ ſicut ciuitates que nõ habitantur.⁊ ad
duxero ſuper te habiſſũ.⁊ operient te aque multe.⁊ detraxero te cũ his qui deſcendũt in lacũ.ſi

ue ad eos qui deſcẽdunt in foueã ad populũ ſempiternũ ⁊ collocauero te in terra nouiſſima ſiue

in pꝛofunda terraꝝ ſicut ſolitudines veteres.cum his qui deducunt᷑ in lacũ ſiue deſcẽdũt in fo-
neã vt ñ habiteris.⁊ dedero gloꝛiã in terra viuentiũ.ſiue vt ñ reſurgas in terra viuẽtiũ.in nibilũ
redigã te.ſiue ꝑditionẽ dabo te ⁊ nõ eris.⁊ reꝗſita ñ iuenieris vltra in ſẽpiternũ dicit dñs deus.
CCuũ ſuperioribꝰ iunge quæ dicta ſunt. Quãdo te dedero tyre urbẽ in ppetuũ deſolatã ſicut ciuita/
tes ſunt aliæ quæ ommino nõ habitantur: & adduxero ſupꝑ te abvſſũ: & operuerint te aquæ multæ:
uel hoſtiũ inninitæ multitudines. Vel certe ꝗ ad inſulã loꝗtur & ad urbem in inſula conſtitutaʒ tro/
pologice aduerſariorũ frequẽtiã abyſſi fluctibus cõparat. Et detraxero te cum his ꝗ deſcẽdũt in la-
cum ſiue in foueam ad eos ꝗ in inferno ſũt:de quibꝰ & in pſalmis legimꝰ. Introibüt in inferiora ter
re:tradentur ĩ manus gladii: partes uulpiũ erũt. Ad populũ ſempiternu: ubi ẽ fletus oculorũ et ſtni-
dor dentium: et poſuero te in terra nouiſſima: in qua antiquuus dracoconſtitutus ẽ. Et ſicut ueteres
ſolitudines atq; deſerta: ubi nulla bonorum recordatio: ſed pœnæ erunt ſempiternæ. Neq; te faciaʒ
ſuſcitari in terra uiuentiũ:de qua ſcriptũ ẽ. Beati mites:qm̃ ipſi poſſidebũt terrã. Et in alio loco. Pla-
cebo dño ĩ regione uiuorum. Tunc redigeris in nihili: ſiue peribis in æternuũ: & ultra non eris. ſecũ/
dũ illud qd ĩ alio pſalmo ſcriptũ ẽ. Dimitte mihi ut refrigerer: pnius quã abeã & amplius non ero.
Non qd eſſe deſiffat ꝗ in pœnis ẽ ſempiternis: ſed quod ꝗ deo non uiuit. in ſcripturis ſanctis dica-
tur nõ ſubſiſtere. Vnde & heſter contra idola loquẽs: ne tradas ĩquit ſceptrũ tuũ his ꝗ nõ ſunt:Vtiq;
erant ꝗbus obſecrat ne tradatur. Sed deo ñ erãt.ꝗ uirtutibꝰ& uiuẽti deo eẽ ceſſarãt. Et hoc notaãdũ
qd queritur tyrus ab eo ꝗ uenit quærere & ſaluum facere quod perierat: & nonaginta nouem oui-
bus in montibus derelictis quærit unam erroneam ouem. Mulier quoq; quæ unam dragmam per
diderat quærit & inuenit: & uicinas conuocat ad lætitiæ ſotietatem. Sinautem requiſita non inue-
nitur tyrus: non eſt quærentis uitium: ſed eius qui boni paſtoris fugerit manum. Et ultra inquit nõ

eris in ſempiternum. Vt in hebraico lolam: & in græco lion ſcribitur: unum ſæculum ſignificat: iu/

xta illud eſaiæ: qui poſt ſeptuaginta annos dicit tyrum reſtituendam in integrum ſtatum. Aiunt au
tem unum ſæculum ideſt humanæ tempus ætatis ſeptuaginta annorum numero ſupputari: pfal-
miſta dicente. Dies annorum noſtrorum in ipſis ſeptuaginta anni. Sinautem in potentatibus octo
ginta anni: quicquid ſupra labor & dolor eſt. Hoc metaphorice breuiter de tyro diximus. Quod &
ad eos referri poteſt qui in anguſtia huius ſæculi conſtituti deducũtur ad inferos: & operiũtur abyſ
ſis fluctibuſq; pœnarum: & trahuntur ad inferiora terræ: & his copulantur qui in ueteri ſolitudine
ſunt:& deducuntur in laqueum ſiue in foueam ſempiternam: ut ultra non habitentur a ſpiritu ſan/
cto. De quibus ſcriptum eſt. Impius cum ceciderit in profundum malorum contemnit: Nec de cæ-
tero erunt in terra uiuentium ſed peribunt: & redigentur ad nihili: & deo eſſe ceſſabunt: Quibus te
ſtimoniis abutuntur: qui dicunt impiorum atq; peccatorum pœnas non eſſe perpetuas. Qui quæ-
ſiti a deo nõ ſũt ĩuẽti:& ĩ æternum eẽ ceſſarunt:ꝗa ſuo uitio pdiderunt eũ ꝗ dicit ego ſum nita.
N T factum eſt verbum domini ad me dicens.Tu ergo ſili hominis.aſſume ſuper tyrũ
Alamentum. dices tyro que habitat in introitu maris negotiationis populoꝛũ ad in-
RMMR ſulas multas ſiue ab inſulis multis. hec dicit dominus deus. 4
CSi uoluero totam proꝑhetiam contra tyrum ſiue ſuper lamentationem tyri uno ſeimone com-⸗
præhendere

pehe
letine
ein
lec.
noneb
tol
piolu

uuntyt

cpirn⸗
kodie
elpre
inma
ſcemo
teope
let
ans
neſes
ciigen
ſeine
nibure
ſtutb⸗
Nnenun
Gcdtur
iterpr
ſun.
CFini
lecan
Cdꝛro
coten
tibim
elim!
bige
kiorn
dee
argi
bes
nan
gui⸗
opei
ili&
ſtigio
gexan
Catinn
lut
kane
kium
cern
kion
cant
fim

Ce

GSuper Eʒzechielem.

ıB
d præhendere: & lonñ gum faciam: & ſenſum lectoris obſcurem:dum omniĩa ſimul non poteſt mente
ei retinere præcipuæ in quibus ab hebraico in hoc loco ſeptuaginta editio diſcrepat: hoc eſt quæ ad-/
dee diderint quæue ſubtraxerint. Itaq; noſtra erimus interprætatione contenti: & ſicubi diſſonant ex la
mii tere copulabimus: pfectã oĩum deo ſcientiã relinquẽtes: & ꝗqd nobis uideatur ĩ ſingulis: breuiter ad
nei⸗ monebimus. Qui plãgit᷑ adhuc curæ ẽ ei a quo plãgit᷑. Vñ & ſamuel flebat atq; plãgebat ſup ſaul:
de⸗ & apoſtol? paulus lamentatur & luget ſuper his qui fornicati ſũt: & non egerũt pœnitẽtiã. Et hiere
um mias lamentationes ſuper euerſione hieruſalem quatuor ſcribit alphabetis. Habitat ergo iuxta litte
nei ram tyrus ſiue ſorin introitu maris: uel prius inſula fuit: uel qd portu tutiſſimo de alto uenientes re
r cipit naues: & eſt negociatio populorum ad inſulas multas: ſiue de inſulis multis. Quod ꝗdẽ uſq;
unri hodie pſeueratiut omnium prope modum gentium in illa exerceantur cõmertia. Cœptã autẽ in-
en terprætationẽ ſequentes: quicquid de tyro dr referamus ad ſinoxen: ideſt anguſtias iſtius mũdi qui
min in maligno poſitus eſt:& uariis perturbationibus quaſi fluctibus coartatur atq; percutitur. De huiuſ

ſcemodi negotiatoribus & in pſalmiſtæ ſermone narratur. Qui deſcendunt mare in nauibus: faciẽ
tes operationes in aquis multis: ipſi uiderũt opera domini: & mirabilia eius in profülũlo.
DO tpyre dixiſti perfecti decoꝛis ego ſum.ſiue dixiſti circundedi mihi ego decoꝛem ⁊ in coꝛde

urle
adun⸗

u maris ſita. TPrimum crimen eſt tyri:ſi quid uidetur habere boni non dei pu
N tare ſed ſuum: & omnem pulchritudinem quæ illi de diuerſis uenit regionibus: propriæ æſtimare.
En⸗ diligentiæ: atq; uirtutis. Dixit enim. Perfecti decoris ego ſum: ſiue ego mihi circũdedi decorem: cũ
ſit in corde hoc eſt in medio matris ſita: & quaſi inſula moueatur & fluctuet: & undarum illuſio/
end nibus confringatur. Quod autem cor maris medium ſignifſicet. & ille propheticus ſermo demon/
rif ſtrat. Propterea non timebimus cum conturbata fuerit terra. & tranſlati montes in corde maris. SO
ſ nuerunt & turbatæ ſunt aquæ eoꝶ. Sed & dominus in corde terræ hoc eſt in medio. & ad inferos
lue dicitur deſcendiſſe. Vera autem & perfecta puchritudo in nullo hominũ niſi in chriſti corpore qqe
nſo⸗ interprætatur eccleſia: & multorum ſanctorum uirtutibus congregatur. Vnde & ipſe loꝗtur ad ſpõ
tbiä ſam. Tota pulchra es proxima mea: & macula non eſt in te.
dals Sinitimi tui qui te ediſicanerunt impleuerunt decoꝛem tuuʒ. Abietibus de ſanir extruxerunt
a te cum omnibus tabulatis maris Cedrum de libano tulerunt vt facerent tibi malum.
mie CPro quo neſcio quid uolentes:ita ſeptuaginta tranſtulerũt. (Beelim filii tui circũdederunt tibi de
u/ corem:cedrus de ſanir ædifſicata eſt tibi. Tenues tabulas cipræſſinas de libano tulerunt: ut facerent
inh⸗ tibi malos abiegnos.) Sermo eni beelim in hoc loco apud hebreos pœnitus nõ habetur: ; pro be
utet elim ſcriptuʒ eſt gebylaich. quod ſignificat terminos tuosiIn eo quoq; qd dixerũt filii tui: uerbi am
kti⸗ biguitate decœpti ſũt: & ſcripturæ ſimilitudine:dũ ꝓnunciatione diuerſa eædem litteræ cõmẽta.
aent riorum & filiorum bonaihc. & benahic legunrur. O igitur tyre quæ dixiſti per ſuperbiam perfedi
ni, decoris ego ſum:ſiue ego mihi decorem circũdedi: cum ſis ſita in medio mari: audi quanta tibi dei
olr lIargitate collata ſint. Finitimi & contermini tui qui non de longinquis: ſed de uicinis ſunt regioni
i/ bus:ipſi impleuerunt decorem tuum: & tu putas tuum eſſe: quod alienum eſt? Et loquitur quaſi ad
ne⸗ nauem urbis ſigniſicans pulchritudinem & rerum omnium habundantiam: ut poft
dien quã uniuerſam illius ſupellectilem deſcripſerit:malum antemnas:remos:uela:prorã: carinaxʒ: funes:
tlig opertoria:pelles: & cætera:quibus nauium optime inſtructarum uſus indiget. Tunc tempeſtatem
tifſri illi & uentum auſtrum quo fluctus maximi commouebuntur uenire denuntiet: & eã ſubiacere nau
oui⸗ fragio:per quæ ſignificat urbis tyriæ euerſionem a rege nabuchodonoſor.ſiue ut multi putant ab
per alexandro rege macedonum: qui ſex menſibus ipſam urbem obſediſſe & cœpiſſe narratur poſtquã
nue⸗ darium uicit in licia. Iuxta miſticos uero intellectus abietibus ſiue cedris de ſanir nauis tzriæ tabu/
do lata ceduntur:quibus texitur atq; compingitur: & cedro ſiue cipariſſo de libano malus eius egeri-
t i⸗ tur: abietibus propter leuitatem iuncturaſq; tabularum mollius inuicem ſe tenentium atq; morden
nnun tium: ſiue cedris: quod lignum imputribile eſt. De ſanir autem dicuntur: quod interprætatur uia lu
i⸗ cernæ:aut ut nos uerius arbitramur ardens uigiliarum: eo quod omnis nauis proſperitas & illuſtra
c tio uenerit ex uero lumine. Sanir autem mons iuxta litteram ipſe eſt qui & hermon: quem alii uo⸗-
cant ſanior. Lege hiſtoriam: Libanus interprætatur candor ſiue dealbatio: quod & ipſum ad gra
tiam pertinet aliunde uenientenm. M
e CQuercus de baſam dolanerunt in remos tuos tranſtra tua fecerunt tibi ex eboꝛe indico.⁊
, ,. pꝛetoriola de inſulis italie. LXxxx.
4 CBe baſan fecerunt remos tuos ⁊ templa tna ⁊ fecerunt tibi ex eboꝛè domos ſilueſtres de inſu
te lis cethim. CQuanta pulchritudo nauis & ſuppellectilis eius: ut remos habe

ret cedrinos non undelibet ſed de baſan. & tranſtra eburnea. & pretoriola ſiue cellaria in quibꝰ mer
ces præcioſiſſimæ reponuntur de inſulis cæthim quod nos in italiam uertimus. ex ea regione quæ
greciæ propinquior eſt. omnes occidentalium inſularum partes intelligentes. Dicamus ergo juxta
⸗ anagogen remos ſieri naui tyræ de baſan. de qua & in pſalmis ſcribitur. Dixit dominus de baſan
conuertam. de profundo maris. Baſan in lingua noſtra interpretatur ignominia. Eos igitur qui fue

/

EE iii

1 .

runt in profundo maris & ignominia peccatorum conuertit deus. & uertit in remos. ut cum apo/

A.iber octauus. c.xxvii.

ſtolis nauigantes poſſint ad terram & ad littora peruenire. & fiunt tranſtra de ebore cum mortifica
uerint corpora ſua. uel uſum dentium ad laudes dei contulerint. & prætoriola ſiue cellaria de inſu/ W
lis cethim. quæ iuxta hehraici ſermonis ethimologiam uertitur in percuſſa. ut plagis diaboli non C
tam interfecta ſit quazs probata. Poſſumus ex ebore & ſilueſtres domos dicere de inſulis cethiʒ quas Con
heretici non in domo dei ſed in naui tyra fabricare conantur. Et ipſi habent ebur ſuum ſermonis & tuno
linguæ æditicantes templa dei templo contraria. & domos ſilueſtres habitacula beſtiaruʒ cum ſcri ine
ptura dicat in domo dei nemora & ſiluas ac lucos non eſſe plantandos. mme.
Byſſus varia de egypto texta eſt tibi in veluz. vt poneretur in malo. Jacinctus ⁊ purpura de ubi⸗
inſulis eliſa. facta ſunt operimentum tuum. LXX. allif
CByſſus cum varietate de egypto facta eſt tibi in ſtratum vt circundaret tibi gloꝛiam ⁊ ope⸗ teͤl
riret te iacincto ⁊ purpura de inſulis eliſee. ⁊ facta ſunt opertoꝛia tna. ſund
CQuia dixerat tyrus perfecti decoris ego ſum uel circundedi mihi decorem.ipſa pulchritudine ar mung
guitur quid a ſingulis acceperit regionibus: ſecundum illud ſcripturæ. Quid habes quod nõ acce- necn
peris? Si autem accepiſti: quid gloriaris quaſi non acceperis? Deſcribitur ergo quid unaquæq; mit/ C
tat prouincia: ſecundum illud uirgilianum. India mittit ebur: molles ſua thura ſabei: at chalibes du “”ð?
ri ſerrum uiroſaq; pontus caſtorea. & cetera. Byſſus in ægipto quam maxime naſcitur:ex qua con- won.
textum eſt tyriæ nauis uelum. quod ſuſpenditur malo. & operimentum illius quod in ſolis calore en
atq; tranquillo nautis atq; uectoribus prebet umbraculum: de iacincto & purpura fit. quæ ſunt de Ce
inſulis eliſa.ionii maris ſic appellans inſulas. Porro iuxta ſeptuaginta de byſſo in ſtratum & in re- cotio
quiem tyriæ nauis uelamenta texuntur: ut his operta glorioſior ſit: & circundata. amictum habeat naſe⸗
pulchriorem. Byſſum autem referri ad terrä quia ex terra oritux. & iacinctum ad aerem: purpuram ünen⸗
ad mare ex quo conficitur addito coccino bis tincto: quibus pontificis ueſtimenta texuntur: ſæpe dump
admonuimus quod quatuor elementa ſigniſicent: terram: ignem: aerem: & aquas: ex quibus con/ ſunhe
ſtant omnia quæ ſibi aſſumit tyrus: ut dei creaturis non utatur cum gratia: ſed dicat: Perfecti deco/ letin
ris ego ſum. uel decorem mihi ipſa circundedi. hrn
CHabitatoꝛes ſydonis ⁊ aradij fuerunt remiges tui. Sapientes tui tyre.facti ſunt tibi guber na⸗
natoꝛes. Senes biblij pꝛebuerunt nautas ad miniſterium varie ſuppellectilis tue.O mnes na⸗ gerpn
ues maris ? naute earum.fuerunt in populo negotiationis tuie. LXX. enin
CPuncipes tui qui habitabãt in ſydone.⁊ aradij fuerũt remiges tui.Sapientes ſeir qui erant Cen
in te. iſti gubernatoꝛes tui. Senes libij ⁊ ſapientes eius erant in te. Iſti confoꝛtabant conſilium lunn
tuum. ⁊ omnes naues maris ⁊ remiges earum facti ſunt tibi in occidentẽ occidentis. CNo
CDixerat ſupra: finitimi tui qui te ædificauerunt impleuerunt decorem tuum. Antequã ueniat ad rer
eos qui longe habitant: proximarum prouintiarum deſcribit auxilia. Habitatores iquit tui ſiue pri 8
cipes ſydonis. & aradii quæ uicina eſt inſula remiges tui. Sapientes tui o tyre facti ſunt gubernato 12
res tui. Ad ſapientes enim proprie pertinet gubernatio ſcriptura dicente. Quibus non eſt guberna
no:cadent quaſi folia. Senes ſiue ſeniores biblii & prudentes eius præbueiunt nautas ad miniſte⸗ ee
rium tuum:ſiue confortauerunt conſilium tyri: & uariam ſuppellectilem præbuerunt: omneſq; na/ i
ues maris & nautæ earum fuerunt in populo negotiationis tyriæ. ſiue in occidente occidẽtis. Hoc ſi⸗
interim ſecundum litteram. Cæterum iuxta miſticos intellectus: quia ſydonii interprætantur uena 1
tores. & aradii deponentes. dicamus tyrum glorioſam & ſuperbiſſimaʒ ciuitatem quæ uento flan/ 4. n⸗
te poſtea conterenda eſt: habere ciues ſiue principes uenarores. de quibus ſcriptum eſt. Anima no/ ue⸗ .
ſtra quaſi paſſer erepta eſt de laquæo uenantium. Vbi enim nos legimus uenantium. in hebreo ſcri 1
ptum eſt ſsdoniorum. Iſti uenantur incautas animas in ſublimibus cõſtitutas. ut ad terrena dedu ſen
cant.& efficiuntur remiges ut ducant eos ad naufragium. Sapientes autem tyri qui in malam par-
tem accipiuntur. per quam ſapientiores ſũt filii tenebrarum a filiis lucis. ipſi gubernant tyrum nau
fragio præparatam. Seniores biblii & prudentes eius præbuerunt nautas tyro ad miniſterium. ſiue
contfortauerunt conſilium eius. Sacra narrat hiſtoria ſeniores plurimos ſuiſſe a domino reproba- 6
tos. & iuniores electos in typum ſynagogæ & eccleſiæ. Senior cain abiicitur: & abel iunior eligitur u
Iimahel filius abraham alienus a patre eſt: & Iſaac iunior hereditatem accipit. Filiorum quoq; iſaac
ſenior eſau uenator eſt: & uagatur in ſaltibus iunior iacob ſimpliciter habitat domi. Vnde ſcriptum han
eſt & in malachia. Iacob. dilexi: eſau autem odio babui. Et rectæ iuxta apoſtolum nihil in matris ute in
10 conſtituti boni uel mali fecerant: nec habebant mœtritum nec offenſam: ut alter eligeretur & al kin
ter abiiceretur: niſiin typo ut diximus ſynagogæ & eccleſiæ: ſenior repellitur: & aſſumitur iunior. * lae
Omnes inquit naues maris & nautæ earum fuerunt in populo negotiationis tyriæ: ſiue in occiden Wonn
te occidentis. Quomodo dicitur canticum canticorum & ſæculũ ſæculoꝶ & opera operum: ut cã ehre
ticum maius aliis ſit canticis: & ſæculum prolixius aliis ſæculis: opuſq; cæteris operibus uti liꝰ:ſic ap ei
pellatur occidens occidentis: ut magnitudinem occidentalium partium ſigniſicet. Et pulchre na- Eoſ
ues maris & nautæ eape & remiges qĩ tyriæ nauis auxilio ſũt: m pgut ad oriẽtẽ nec ad ortũᷣ luminis nin
. ubi ſol iuſtitiæ naſcitur: ſed ad occidẽtẽ ubi lumẽ occũbit: & unde tænebraꝶ exordium eſt. ud
C PMerſe ⁊ libies erant in exercitu tuo viri bellatoꝛes tni clipeum ⁊ galeam ſuſpenderunt in te nn
* . pro oꝛnatu I

,
i

ꝝ ᷑ ü

pꝛo oꝛnatu tuo.ſiue peltas ⁊ galeas ſuſpenderunt in tẽ ſipſi viderunt gloriam tuam:
CPerſas fuiſſe fortiſſimos quorũ rex cyrus ut eſaiæ uaticinio prædicatur: ſubuerſo aſtiage rege mo-
dorum babylonem cœperit: & ſacra & ſæcularis narrat hiſtoria. Lidos quoq; illo tempore inter gẽ
tes robuſtiſſimas reputatos: quorum rex croeſus ab eodem cyro captus ſit exenophen ſcribit pleniſ
ſimæ. Et libias cum trogodotis & ethiopibus ueniſſe contra hieruſalem: in paralipomenon uolu-
mine legimus. Qui quia illis temporibus florentiſſimi erant & famoſi ad prælia pugnatores: tyriæ
urbis defenſores eſſe memorantur: & ad terrendos hoſtes ſcuta & galeas inter murorum ꝓpugna-
cula ſuſpendiſſe. Spiritalis autem intelligentia illud ſonat:quod perſæ qui interprætantur temptan
tes ſiue temptati: & lidii quos generatos intelligimus: & libies qui hebraico ſermone appellantur.
ſut: & uertuntur in os:ab ore non ab oſſe:fruſtra tyrum nitantur defendere: cum tẽptatione ſuperen
tur: & generationi ac libidini ſeruiant: caſſaq; tantum uerba multiplicent: nõ habentes galeã ſalutis
nec ſcutũ fidei:ſed gloriam tantum ſtrepitũq; ſermonum prætendant ad ornatum illius.
C Silij aradii cum exercitu tuo erant ſuper muros tuos in circnitu.Sed ⁊ pigmei qui erant in
vꝛbibus tuis:pharetras ſuas ſuſpẽderũt i muris tuis . girũ.Ipſi cõpleuerunt pulchꝛitudinẽ
tuam. LXxX. C Filii aradioꝝ ⁊ foꝛtitudo tua ſup muros tuos i circuitu cuſtodes ĩ tur
ribꝰtuis erãt. Pharetras ſuas ſuſpẽderũt ſuꝑ ꝓpngnacula tua pꝑ giꝝ. Ipſi pfecerũt decoꝛẽ tuũ
Verbum gamadim aglæ prima editio pigmeos ſymmachus mœdos ſeptuaginta cuſtodes: theo
dotio gomadim: ipſum hebraicum interprætati ſunt. Aradum inſulam quæ tota ſit ciuitas & con-
tra ſe poſitum oppidum antaradum habeat: uicinaq; ſit tyro: & prætendat in phœnicis littore con-
tinentis terræ. Vſq; hodie cernimus: huius in exercitu urbis tyriæ cuſtodes turrium eius: & ſuſpen-
dunt pharetras ſuas per gyrum complentq; pulchritudinẽ eiꝰ ut ſagittarii eẽ doceãtur: ſiue pigmei
ſunt:hoc eſt bellatores & ad bella promptiſſimi. quæ græco ſermone in certamen
uertitur. Sinautem aradii deponentes ſonant: omnis qui prætendit falſam nominis ſcientiã & ha-
bet in pharetra pectoris ſui ignita diaboli iacula: quibus decœptorum corda uulnerat atq; ſuccen-
dit: aradius appellandus eſt. Cupit enim deponere eos qui nituntur ad alta conſcendere. & com
plet pulchritudinẽ tyri. de qua & in ꝓuerbiis ſcriptũ eſt. Non te decipiat pulchritudinis deſideriũ ne
capiaris oculis tuis. Et iterũ. Sicut inauris in naribus porcæ ſic mulieri male moratæ pulchritudo.
CCartaginenſes negociatoꝛes tui a multitudine cunctarum diuiciarum.argento ferro ſtagno
plumboqʒ repleuerunt nundinas tuas:
Non ſolum in preſenti loco.ſed & in eſaia ubi ſcriptum eſt ululate naues cartaginis.ceteri inter/
prætes uerbum hebraicum tranſtulerunt tharſis. quos colonos eſſe tiriorum nulli dubium eſt. Ipſi
de occidentis partibus argento ferro ſtagno & plumbo. tyri nundinas repleuerunt. Tharſis in lin
gua noſtra ſonat exploratio gaudii. Exploratores autem hic non in bonam partes debemus intel
ligere.quales moyſes miſerat ad explorandam terram repromiſſionis. ſed in contrariam. quales &
apoſtolus uitare ſe dicit.propter ſubintroductos falſos fratres. qui intrauerunt explorare libertates
noſtram quam habemus in chriſto. & de quibus ioſeph loquitur. Exploratores eſtis. conſiderare ue
ſtigia regionis ueniſtis. Fratreſq; eius intelligentes cuimen eſſe non modicum aliena per ĩſidias ex
plorare reſponderunt. Non ſumus exploratoresſerui tui. Iſti ergo nũdinas tyri non auro non lapi
de præcioſo:ſed argento:ferro:ſtagno plũboq; multiplicant: habentes eloquii uenuſtatem: & ar-
ma ad expugnandum. Et in ſtagno eloquii ſimilitudinem quod mentitur argentum: & plumbum
ĩpietatẽ grauiſſimã iuxta zachariã in quo mulier ſedet ſup talẽtũ plũbi. Et ægyptii dimerſi ſũtĩ pro
fundum ſicut plũbũ. Lõga ſinguloꝶ diſputatio metalloꝶ: ſed breuitati ſtudendum eſt. e
CBrecia tubal ⁊ moſoch ipſi iſtitoꝛes tui.Maãcipia ⁊ vaſa enea adduxerũt populo tuo de do/
mo thogoꝛma equos ⁊ equites ⁊ mulos adduxerunt ad forũ tuum. LXX
CBꝛecia vniuerſa ⁊ adiacẽtia eiꝰipſi negociatoꝛes tui:ĩ animalibus hominũ.⁊ vaſa enea dede
runt mercatum tuũ:de domo thogoꝛma equos ⁊ equites ⁊ mulos dederũt nũdinas tuas.
Moſoch inquit qui hebraice appellatur lauan: & tubal ideſt hiberi orientales: uel de occiden-
tis partibus hiſpani: qui ab hibero flumine hoc uocabulo nuncupantur: & moſoch quos cappado/
cos intelligimus: quorum metropolis quæ poſtea ab auguſto cæſare cæſarea appellata eſt. uſq; ho
die lingua ipſorum mazaca dicitur. Iſti præcioſum tyri fecere cõmertium: ut mancipia: & ænea ua
ſa ex corintho adducerent tyrum: & de domo thogorma ideſt de frigia equos & equites & mulos
quorum quondam illa prouincia maximam habuit copiam. Aiunt hebrei græciam ideſt iauan: in
terprætari eſt & non eſt quod proprie refertur ad ſapientiam ſæcularem: in qua ſi recte aliquid rep/-
periunt eſt appellatur: ſi in contrariam partem non eſt. Multa enim de naturæ bono & ipſi diſſerũt
de offitiis: de continentia: de opibus contẽnendis: quod proprie ſibi ſtoici uendicant: & uidentur
animas hominum quos decœperunt Iucrifacere: habentq; uaſa ænea quibus mentiuntur auri ſimi
litudinem: quæ ingerunt populis tyri: ut eos falſæ doctrinæ opinione ſupplantẽt. De domo quoq;
thogorma quod interprætatur peregrinus'& aduena: ad forum & nundinas eius æqui adducen-
tur & æquites & muli: de quibus ſcriptum eſt. Fallax æquus ad ſalutem. Et in alio loco. Dormitaue-
runt omnes qui aſcenderunt æquos.Et in ꝑpſalmis. Nolite fieri ſicut æquus & mulwefl Quihusnon 6

Liber octauus .c. xxvii.

intellectus. Quãobrem: & doech accuſator & interfector ſacerdotum præſectus mulorũ fuit: & hos
eſſe de domo aduenæ atq; peregrini qui non comedũt carnes agni. De quibus ſcriptum eſt. Adue
na & mercennarius nõ comedẽt ex eo: ut omnes nundinæ tvri his mercimoniis compleantur.
CFuilu dadan negociatoꝛes tui.
CPro quo neſcio quid uolentes ſeptuaginta: filios rodiorum interprætati ſunt:niſi forte primæ lit
teræ falſati ſimilitudine: ut pro dadan legerent radan: quæ & ipſa cycladarum maxima eſt. & in
zonio mari quondam urbs potentiſſima: naualiq; certamine glorioſa: & propter tutiſſimum por-
tum mercatorum omnium recœptaculuzʒ. Et quia rodii in linguam noſtram uertuntur uidentes iu
dicium: de his nunc tropologice dicitur. qui cernunt juditii uentatem & ipſi non faciunt: dicente
apoſtolo. Propter quod inexcuſabilis es o homo omnis qui iudicas. In quo enim iudicas alium : te
ipſum condẽnas. Eadem enim facis quæ iudicas. Sed melius eſt dadan alterius loci nomen accipe
re: & ut in hebraico & apud cæteros interprætes habetur.
CInſule multe negotiatio manus tue.dentes cburneos ⁊ hebeninos commutauerunt in pꝛecio
tuo. Syrus negotiatoꝛ tuuspꝛopter multitudinem operum tuoꝛum guttam. purpuram ? ſcu/
tulata ⁊ byſſuʒ.⁊ ſericum.⁊ chochot.pꝛopoſuerunt in marcatu tuo. LXX.

CEr inſulis multiplicauerũt.negotiationem tuam.dentes elephantinos.⁊ bis qui introduce/

bantur reddebas mercedes tuas. Homines negotiationem tuam a multitudine mercatus tui.

in aphec ſtactem ⁊ polimita de tharſis 2 ramoth. ⁊ chodchod.dederunt in nundinas tuas.
Multum ab hebraico in preſenti loco ſeptuaginta editio diſcrepat. Ideo iuxta utramq; pauca di/
cenda ſunt. ne in tyri mercimonus occupati. ad reliquas prophetias tardius tranſeamus. Filii dadã
negociatores tyri. de multis inſulis multiplicauerunt negotiationem eius ita ut dentes elephanto
rum darent his qui ueniebant ad commercium eius. & haberent homines in nundinis propter ne
otiationis multitudinem. Haberent autem in aphec. quod de theodotionis editione ĩ ſeptuagin
ta additum eſt. pro quo ſymachus uertit polimita. Stacten quoq; pro quo omnes alii purpuram in
terprætati ſunt. quæ hebraice dicitur aptacan. & uarietates ex tharſis. pro quo in hebreo bur dicitur
quæ ab omnibus in byſſum tranſlata eſt. Tharſis autem. in præſenti loco penitus non habetur. Et
ramoth inquiũt & chodchod dederunt in nundinis tuis. Quod ita habetur in hebreo. niſi ramoth

pro quo aquila ſerica uel ſubtilia interprætatus eſt. Chod chod uero omnes interprætes. ita ut in

hebreo poſitum eſt tranſtulerunt. Igitur iuxta ſeptuaginta ſilii rodiorũ negociatores tyri. de ĩſulis

plurimis multiplicauerunt negotiationem eius. Iuxta hebraicum poſt filios dadan negotiatores
eius. inſulæ quoq; diuerſarum gentium auxerunt in mercimonium eius.afferentes eburneos ex in
dia. & ligna hebenina. quæ nigri coloris præcioſiſſima ſunt.& commutauerunt cum aliis tyri mer/

cibus. Syrus quoq; fuit negociator tyri:pro quo in hebreo poſitum eſt aram. In cuius loco ſeptua-

inta homines interprætati ſunt: pro aram legentes adaʒ:6& res: & delet litteræ ſicut ſupra decœpti
ſimilitudine. Vſq; hodie autem permanet in iyris ingens negotiationis ardor. Qui per totum muũ

dum lucri cupiditate diſcurrunt: & tantam mercandi habent ueſaniam: ut occupato nunc orbe ro/
mano:inter gladios & miſerorum neces quærant diuitias & paupertatem periculis fugiant. Iſtiuſ-

modi homines negotiatores tyri ſunt: qui polimita: purpuram & ſcutulata mercantur.byſſũ quoq;

& ſericum & chod chod proponunt in mercatu eius: Pro purpura quam omnes interprætati ſunt
ſtacten:ideſt guttam: ſeptuaginta tranſtulerunt chodchod. Chodchod autem quid ſigniſicet: uſq; in
præſentiarum inuenire non porui. Aiunt hebrei omnes prætioſiſſimas merces hoc noĩe ſigniſicari
uel ſpeciem quandam eſſe prætioſarum mertium quam romanus ſermo reſonet:uel communi uo

cabulo ſcutulara uendentium. De multis autem inſulis ut tranſeamPad anagogen: quæ ſalſis & ma

ris huius ſæculi tunduntur fluctibus: defecerunt negociatores dadan: dentes eburneos candorem

eloquentiæ pollicentes De quibus ſcriptum eſt: A domibus eburneis ex quibus delectauerunt te ſi
liæ regum in honore tuo. Sed non ſunt candidi: nec imitantur ſponſam de qua dicitur. Quæ eſt
iſta quæ aſcendit dealbata: innitens ſuper fratruelem ſuum:? uerum hebenini nigri coloris: qui non

oſſunt ſuam mutare nigredinem: hieremia dicente. Si mutabit ethiops pellem ſuam: & pardus ua
rietatem ſuam. Syrus quoq;.i. arã ꝗq ĩterpᷣtatur excelſus & tumet ſupbia negotiator tyri ẽ:& multitu
dine opeꝑ tyrioꝶ defert falſi noĩs ſciẽtiã:multas uarietates:& ſtactẽ odoris optimi repromittẽs. &
purpurã regiæ dignitatis: & ſcutulata ex arte dialectica: & byſſũ ꝓ qᷓ. lxx:tharſis ĩterprætati ſũt: tertæ
operibus deditos: & ſericũ: p quo ĩ hebreo ſcriptũ ẽ ramoth: quod ĩterpᷣtatur uiſio mortis. Oĩa eni

opera terrena ad interitũ ꝓperãt: & chodchod ꝗcqd illud ẽ qd ĩtelligitur proponẽs in nundinis ty

ri. Dadan autem ex his mercibus quæ a negotiatoribus eius inſuliſq; dicutur afferri: uel liciæ regio

intelligenda eſt:uel idumeorum ac uaſtæ ſolitudinis: ut nonnulli æſtimant ſonantq; cognationeʒ:

ut ſimilitudinem diuinorum dogmatum in hereticis cognoſcamus.
CJuda : terra iſrahel ipſi inſtitoꝛes tui.in frumento primo. balſamum? mel. 7 oleum ? reſi⸗
nam pꝛopoſuerunt in nundinis tuis. LIXX. .“

CNJudas : filij iſrahel iſti negociatoꝛes tui.in frumenti commercio. æ vnguentis. pꝛimum mel ?

oleum ⁊ reſinam dederunt in nundinis tuis.
CVerbum

C
ſetut
ſtue
in
terä⸗
Dein
inc
mecke
ſothi
pbet
Kdi⸗
bus⸗
pedi
guin
bien
l
ſenet
mitu
zcen
but
¶
finop
R
Cinis
Chie
cohe
theoe
nae
autd
eſta
do⸗
cer
pen
g
ter
92
lor
næ
ſten
lllach
wa

elt
n
dor⸗
Win
ne
nee
he

neco⸗
iſch⸗

uee
Bt
.
ach/
dadi
nanto
erhe
agin
min
litur
u Et
moih
zutin
iils
notes
gern
ümer
eptur⸗
apti
nmil
den⸗
lkint⸗
gvog
nt
gin
cai
no
A wi
toten
atrei
eck
n
i
läu
8
en⸗
n
ſi⸗
ne

eſi⸗

lt

Super Ezechielem. .

Verbum hebraicum phanag.aquila ſymachus & theodotio ita ut apud hebreos poſitũ eſt trãſtu⸗
lerunt.pro quo.Ixx. unguenta:nos balſamũ uertimus. Dicitur at quibus terra iudæa ꝗᷓ nunc appel
latur palæſtina habundet copiis. frumento. balſamo. melle & oleo. & reſina. quæ iuda & iſrahel ad
tyri nundinas deferunt. Cũq; manifeſta ſit lr̃a.iuxta ſpiritualẽ ſenſum dicimus non debere terrã cöo⸗/
ſeſſionis & ſenſũ cernentis deũ. qui refertur ad eccleſiam deferre tyro. primo triticũ quod cadens in
terrã multiplicatur. & accipitur pro uerbo dei. Non. n. in pane ſolo uiuit hõ. ſed in oĩ ſermone dei.
Dein balſamũ quod naſcitur in uineis engaddi.ſiue unguentũ de quo ſcriptũ eſt. Sicut unguentum
in capite.qd deſcendit in barbam barbã aaron. Et mel ſuper quo loꝗtur ſalomon. Mel inueniſti. co
mede quantũ ſatis eſt. Si.n.plus comederis euomes illud. dum ſaturitate nimia mel uertitur in ab-
ſinthium. Oleum quoq; de quo in tabernaculo dei lucerna accenditur. ne aptetur nobis illud pro/
pheticum. oleũ in ægypto uenundabas. Quod ſi in ægyptũ & in tyro fuerit. uertetur in contrarium
& dicetur de eo. Oleum aũt peccatoris non impinguet caput meũ. Sed & reſina leſis eſt apta corpori
bus. & pro medicina accipitur. Vñ & in Hieremia ſcriptũ eſt. Nunquid reſina non eſt in galaad. aut
medicus non eſt ibi? Quare non aſcendit curatio filiæ populi mei? Hauc reſinam habebat & Ilacob.
quã mittebat filio ſuo ioſeph cũ melle: & therebinto nucibus timiamate & ſtactæ. Iſmahelitæ quoq;
