eſt & deſtituta & ſub nomine iſrael clamat in eſaia de terra. Et hæc turris filia eſt Syon: Siue ut Sy/

ris:nunquid rex non eſt tibi:aut conſiliarius tuus perijt:quia com/

1 ſa. .a.

machus uertit in græcum: 1 pſa eſt filia Syon: & uſq; ad hanc ueniet deus uel poteſtas prima: quæ

poteſtas regnum eſt filiæ hieruſalem. Venit autem ad hanc turrim prima poteſtas ſiue principatus
primusulle qui dixerat. Ego alpha & o primus & nouiſſimus. Qui ex perſõa aſſumpti homims ait
in prouerbiis. Dominus creauit me in principio uiarum ſuarum: in opera ſua: ſiue ut in hebreo ſcri
bitur. Dominus poſſedit me:ihabuit quid ſignificat & uenit poteſtas prima: & regnum filiæ hieru/

Apo.i.b.
pro. 8:c.

ſalem: ut poſt prima fieret & ſecunda:ſicut ipſe loquitur confidenter. Ego ſum lux mundi: ſed & ui

neam ueram ſanctos in euangelio uocans. De credẽtibus autem per hieremiam loquitur. Ego plã
taui uineam frugiferam totam ueram. Et cum ſit panis uiuens de cælo deſcendẽs: diſcipulis de-

dit: ut appellentur panis. Vnde & apoſtolus Paulus loquitur confidẽter. Omnes enim unus panis

Hiere.2. c:

ſumus.In hunc igitur modum ingreditur poteſtas prima: & regnum in hieruſalem: ut in ea pote
ſtate credentes faciat regnum. Hoc quod in quibuſdã libris legitur. Et ingredietur principatus pri

mus regnum filiæ ſyon: de babylone: ſciamus additum eſſe: qnia nec in hebreo nec apud alios ha/

betut interprætes. Et uidetur mihi quidam de captiuitate ſenſiſſe babyloniæ: quod populus inde

egrediens uenit hieruſalem: ſequitur. Et nũc quare mœrore cõtraheris: ſiue ut in. lxx. ſcriptum eſt:
& nunc quare cognouiſti mala: ad quã uenturus eſt: inquit dominus & poteſtas prima & regnum.
Quare nunc mœrore cõtraheris: aut quare cognouiſti mala. Statimq; reſpondetur & dicit. Quia
rex non eſt tibi & conſiliarius tuus periit: quia compræhendit te dolor ſicut parturientem. Aut cer

te cum hæc omnia habeas uitio tuo: nec tegi nec conſiliarii mereris auxilium. Quod autem ait:

Quare cognouiſti mala:illo ſenſu accipiẽdum eſt quod omnis qui meret & patitur mala dicitur
noſſe mala & ignorare bona. Iuxta illud quod in primo quoq; regnorum libro ſcriptum eſt. Filii
. . Hheli filii

I. Re.zZ. C.

j uper X icheam. c. liii.

heli filii peſtilentiæ: nõ cognouerunt deum. Et alibi Qui cuſtodit mandatum neſciet uerbum ma/
lum:Et ad peccatores: recedite a me inquit dominus qui operamini iniquitatem quia neſcio uos:

o⸗ Ecõtrario de domino:qui cum non cognouiſſet peccatum pro nobis peccatum fecit. Subauditur
lac deus pater rex & magni conſilii angelus ſaluator intelligitur: qui periit pro populo non credente:
d quem compræhenderunt dolores et panurientemeputans enim iſrael obtinere ſe imperium re
nu pPente uaſtatus eſt. Et quomodo pariẽs dolorem effugere non poteſt: ſic ille imminentem captiui
den tatem: & exercitum urbi circ undatum uitare & differre non potuit. Legam us ſcripturas & nunꝗᷓ
den inueniemus ſanctas mulieres excepta rachel cum dolore peperiſſe: quæ quia in uia erat & in hippo
enbi dromo:ideſt æ quorum curſu:qui in ægypto uenundãatur filium peperit doloris: uem poſtea uo-
n cauit filium dextre: Eua eiecta de paradiſo & audiẽs in doloribus paries: peperiſſe eſcribitur in do
nMH lore.Vxor phinees contracta: nec ſe erigens ſicut illa quã in euangelio diabolus alligauit peperit
B poſtq captam archam dei 'populiq; cognouiſſet ruinam. Sarra autem quia ſancta erat: & ei defe
mden cerãt muliebria: nato Iſaac dicit: Riſum mihi fecit dominus: quicunq; enim audienit cõ gratulabi/
e tur mihi. Dolores igitur qui obtinuerunt turrem gregis: dolores inferi ſunt & dolores mortis:
WRl Auuicireundederunt quidem & uallauerunt etiam ſaluatorem: ſed nequaꝗᷓ eum obtinere potue/
ſiͤ runt:ſicut ipſe loquitur in pſalmo ſextodecimo. Circundederunt me dolores mortis: & torrentes
wen iniquitatis conturbauerunt me: & dolores inferi uallauerunt. Quidam putant turrem ſqualen-

tem ſiue tenebroſam & filiam hieruſalem de cæleſti hieruſalem intelli gi: quæ ſit mater ſanctorũ:
Un Heb.lz. ſ. de qua & apoſtolus ait. Acceſſiſtis ad ſyon motem & ciuitatem dei uiuẽtis: hieruſalem cæleſtem: q
tandiu ſqualet ꝗdiu filii ſui nõ reducuntur ad eam: & rex & cõſiliarius non ſit in ea:& dolores ſicut
Parturientem appræhendãt eam: quod fruſtra peperit tantos filios interfes-to.
80 LSole ⁊ ſatage filia ſyon quaſi parturiens:quia nunc egredieris de ciuitate: habitabis in re/
. giõe:⁊ venies vſq; ad babylonẽ:ibi liberaberis:ibi rediet te dñs de manu inimicoꝝ tuoꝝ.LXX.
Bole ⁊ viriliter age ſilia ſyon:quaſi pariens:quia nunc egredieris de ciuitate:? habitabis in

etpo campo: venies vſq; ad babylonem:inde liberabit te:⁊ inde redimet te: dominus deus tuus
he⸗ de manu inimicoꝛum tuoꝛuum.
x CCui præcipitur ut doleat ſiue parturiat: & poſtea infertur uiriliter age non fruſtra præcipitur:ſed
ut dolores patiẽter ferens egrediatur de ciuitate: & habitet in campo ſiue in ergion e: & ueniat uſq;
ni ad babylonem: & cum profecta ſuſtinens captiuitatem fortiter tulerit quod illatum eſt: tunc libe/
OMH ret eam dominus & redimat deus ſuus de manu inimicorum ſuorum: ut poſtqꝗᷓ fuerit liberata in/
e ſultantibus dicat: noli inſultare mihi inimica mea: quia cecidi ſurgam: &ſi enim ambulauero in
tenebris dominus lux mea eſt: iram domini ſuſtineo: quoniam peccaui ei: donec iuſtificet cauſam
em meam: & faciat iuditium meum: & educat me ĩ lucem: &æuidebo iuſtitiam: & aſpiciet inimica mea
5s. 102. & operietur ignominia. Vnde & in pſalmis congrua uoce cantatur. Non in perpetuum iraſcetur:
Onu neq; in eternum cõminabitur dominus. Quod autem ait: dole & uiriliter age: ad ſalutem dolentis
nge⸗ Ioſ.l.b⸗ pertinet: & agentis uiriliter: eſus quoq; filius nauæ teſtis eſt. Cui dominus dicit. Confortare uehe
Dmn menter & uiriliter age. Dolet autem & agit uiriliter filia ſyon: quia excalciata & munda egreſſa eſt
Eani, ll de ciuitate: captiua ducẽda eſtin campum ſennaar:& futura in babylone donec zorobabel ueni
ii at & eſdras qui interprætatur adiutor: &de manu caldæorum liberet eam. Quod cum iuxta litterã

tg mBanifeſtum ſit intelligi mihi & animam propter peccatum de ecclefia pulſam & inimico contra/
i I. Cor. j.a. ditam in interitum carnis: ut ſpiritus ſaluus fiat: exire de ciuitate compellitur: quã fluminis ĩpetus

“ lætificat: & habitare nõ in monte: ubi prius fuerat: ſed ĩ cãpo in quo aſſyrioꝶ uagatur exercitus: &
D eſſe in cõfuſione uitiorum ſuorum: & poſtqᷓ habuerit com pedes: traxerit molam: farinam babylo/
IiRNE Luc. 5. d, niis fecerit: & in ſemet reuerſa cœperit dicere. Quãti mercenarii patris mei ſaturantur panibus: &
* ego hic fame pereo. Ad paternam domum poſtea reuertẽs ſuſ. pitura clemẽtiſſimo patre: & redi
izi mitur de manu duriſſimi domini. Ponamus exemplum: ut quod imperatur filiæ ſyon & dicitur.
nihe⸗ Dole & uiriliter age quaſi parturiens: nõ ad pœnam ſed ad utilitatem illius referamus Loquitur
, A Paulus ad galathas: Filioli mei quos iterum parturio donec chriſtus formetur in uobis. Et tandiu
lcn doluit ꝗdiu parturiuit: dõec eos rurſũ ꝑp pœnitẽtiã generaret: ꝗ p delictũ pierãt. Puta medicũ febri
e l citãti uel uulnerato dicere. Dole & uiriliter ſuſtiĩe ſiti: porta cauteriũ ut certior ſanitas cõſequatur
N CEt nunc congregate ſunt ſuper te gentes multe que dicũt:lapidetur ⁊ aſpiciat in ſyon oculus.
noſter:ipſi autem non cognouerunt cogitationes domini:⁊ non intellexerunt conſilium eius:qꝛ
e congregauit eos quaſi fenum aree:ſurge ⁊ tritura ſilia ſyon:quia coꝛnu tuum ponam ferreum:
. 2 ungulas tnas ponam ereas:2 comminues populos multos:⁊ interfities domino rapinas eo/
rum:? foꝛtitudinem eoꝛum domino vniuerſe terre. XX.
i⸗ CEt nunc congregate ſunt ſuper te gentes multe dicentium exultemus:⁊ videãt in ſyon oculi
noſtri:ipſi autem neſcierunt cogitationes domini:⁊ non intellexerunt conſilium eius:quia con/
gregauit eos:vt manipulos aree ſurge⁊ tritura eos filia ſyon:quia coꝛnua tua ponam ferrea:2
vngulas tuas ponam ereas:⁊ comminues populos multos:⁊ vouebis domino multitudinem
eoꝛum ⁊ robur eoꝛum dominovniuerſe terre. .—r i
m

iero.liber ſecũdus

¶O hieruſalem o ſilia ſyon: quæ uenies uſq; in babylonem: & ibi liberaberis: & redimet te domi/ N
nus de manu inimicorum tuorum: nunc interim cõgregatæ ſunt ſuper te gẽtes multæ: Quæ qua-
ſi de adultera locuntur: & dicunt: Lapidetur: & aſpitiat in ea oculus noſter. Siue ut in.lxx.ſcriptum
eſt: inſultemus & gaudeamus & decipiant ſuper nos oculi noſtri: & non cognouerunt domini uo
luntatem atq; conſilium: quia propterea aduerſum te congregate ſint natiões ut cõteras eas:quaſi
fœnum uel ſtipulam areæ. Surge igitur filia ſyon:& in comibus ferreis quæ tibi dare me ſpondeo
atq; in ungulis ereis quas acceptura es uentila: & contere populos: & interfice eos domino uniuer
ſæ terræ. T ali enim uictima & tali ſacrifitio delectatur. Hæc iudæi:mec dum expleta cermentes in fu 6

turo ſibi chriſti pollicentur aduentu: & dicunt uniuerſas nationes iudaico populo ſeruituras: I p/
ſumq; imperium romanotum quod ſub nomine interprætãtur edom. Conterẽdum eſſe ungulis (

ſuis & cornibus uentilandum: quod ꝗᷓ ſtultum ſit ex omnibus ſcripturis facile comprobatur: ſed
hoc alterius temporis eſt. Nos ergo qui non occidẽtem litteram: ſed ſpiritum uiuificãtem ſeqmur
dicimus aduerſum filiam ſyon quæ interprætatur eccleſia. Multas nationes demonum congrega
ri: & in præſenti ſeculo quod in maligno poſitum ſit inſultare: & in occiſionem filiorum eius gau/
dere neſcientes cogitationes domini: nec eius conſilium agnoſcentes: ſi enim cognouiſſent nunꝗᷓ 1. Co. 2. b.
dominum maieſtatis crucifixiſſent. Congregabit itaq; eos quaſi manipulos areæ ut quicquid ſpi/
noſum habere uidebantur & aſperum uacuũq; & leue: ungulis ſuis cõterat & cornibus uentilet:
& purũ remanens frumentum duo offerat donaria. Quid hoc ſignificet quod ait. Et comminues
populos multos & cõſecrabis domĩo mul titudinem eorum: & robur eorũ domino uniuerſæ ter
ræ. Legamus numeros & Ieſum naue: & primum regnorum librum. Et uidebimus quomodo de I. Re. 6j. c.
ſubiectis gentibus: cum uniuerſa perierint in ore gladii aurum & argentum: & tam de hominibus .
qᷓ de iumẽtis: certus predæ numerus domino conſecratus ſit. Deniq; & achor qui de anathemate Ioſ. 7.a. .
hierycho aliquid eſt furatus cõturbauit populum: & expiato eo ualli nomen impoſitum eſt eme/

zde

— —ᷣð

chabor:ideſt uallis tumultus ſiue turbarum. Vt autem ſcias iuxta. Ixx. interprætes: qui dixerunt cõ
ſecrabis domino multitudinem eorum: & robur eorum domino uniuerſæ terræ: 1 n bonam par
tem debere accipi conſecrationem. Theodotion pro multitudine munera tranſtulit. Quinta edi/ ,
tio emolumentum ideſt ophediam: Symachus ſacrum ideſt tho cerdos dithon. DV h
UVnc vaſtaberis filia latronis:obſidionem poſuerunt ſuper nos:in virga percutient
NEASRmaxillam midicis iſrall. LIxxXx.
CAMunc obſtruetur filia obſtructione:anguſtiam poſuit ſuper nos:in virgam percu/
] tient: ſuper maxillam tribus ifrael. en c
CNon quod una tribus percutiat maxillam alterius: ſed quod alii percutiant tribus iſrael in maxil
la. Pollicitus quidem tibi ſum o filia ſyon: quod uẽturum ſit tempus quo cornu tuum ponam fer-
reum: & ungulas tuas æreas: & comminuta demonum multitudine offeras quicquid ante poſſe-
derant domino uniuerſæ terræ. Sed quia hoc tunc futurum eſt quando ſubintrauerit gentiũ ple-
nitudo: & omnis iſrael ſaluatus fuerit. Nunc interim pro meritis tuis uaſtare. Siue ut in hebreo ha
betur concidere. Nequaꝗᷓ enim iuxta apoſtolum uocaris circunciſio: ſed conciſio: nec te appello fi
liam meam ſed latronis filiã: quod hebraice dicitur gedud ideſt diaboli ad prædãdum ſemper ac/ 1
cincti. Feciſti enim domum meam ſpeluncam latronum: repugnaſti aduerſum me: & filii tui obſi/ Mat. 2l. b e
dionem poſuerunt ſuper me: & ſuper filium: & ſpiritum meum. An non contumelia trinitatis eftt:
quando in uirga & calamo: te faciente: percuſſere romani caput iudicis iſrael dicentes: prophetiza e n
nobis xpᷣe: quis ẽ ꝗq te percuſſit? fiue quãdo unus de miniſtris tuis percuſſit eum in maxilla dicens: 1
ſic reſpondes pontifici. Hoc iuxta hebraicũ: cui ĩterpᷣtatiõi Aꝗla & Symachꝰ& Thodotiõ & editio e.
ꝗqnta cõſentiũt. Iuxta. Ixx. hic multo aliter ſenſus eſt: & quaſi a ꝓprio intelligitur exordio.
CMunc obſtruetur ſynagoga obſtructione:⁊ dicẽt:qui in ea clauſi fuerint. Anguſtiã poſuit ſu/ H”””J”MB

per nos:⁊ romanis poteſtatibus ſubditi percutientur in maxilla tribus iſrael.
CAbſtulit enim dominus de iuclæa &de hieruſalem fortem & ualidum & ſapientem architectum
& intelligentem auditorem: & uiæ eius uſq; hodie clauſæ ſunt & obſeptæ: nec poteſt egredi de ca-/
ptiuitate: ſed duriſſimo præmitur imperio. Si autem iuxta ſuperiorem ſenſum uolueris de eccleſia .
dictum accipere. Nunc obſtruetur filia obſtructione: Illud J Oſee ꝓferamus exemplum:in quo Oſeæ: 2 a.
aadultera loquitur. Vadam poſt amatores meos qui dabant mihi panes meos & aquam meam &
ueſtimenta mea:& linteamina mea:oleum meum: & omnia quæ mihi proſunt. Et poſtea deus uo
lens impedire cogitationem peſſimam:mõ eam facit quod deſiderat adimplere: ſed obſtruit uias
eius: ne conſequatur amatores ſuos & amplius fornicetur. Ait quippe ꝓpter hoc ecce ego obſtruã Oſeæ. 2. b.
uias eius in ſudibus: & obſepiam uias eius: & ſemitam ſuam nõ inueniet: & perſequætur amatores
ſuos:& nõ appræhẽdet eos: & quæret eos & nõ inueniet & dicet. Vadam & reuertar ad uirum me/
um priorem: quia bene mihi erat. Animaduerte opus domini profeciſſe. Adultera enim per uiam
ſuam nõ ualens pergere quo uolebat:neceſſitate obſtricta ad maritum reuertatur priorem: ut con
fiteatur & dicat melius ſibi in domo uiii eſſe prioris: ꝗᷓ qñ apud uos fuerit amatores: tnibulationi-
buſq; &

„ 55. . bPuſq; & plagis iſrael eruditur. Vnde & Dauid ſub tipo chriſti myſtice dicit. Si dereliquærint fili
eius legem meam c in iudiciis meis non ambulauerint. Si iuſtitias meas prophanauerint: & præ-
cepta mea non cuſtodierint. Viſitabo in uirga iniquitates eorum & fla gellis peccata eorum. Miſe
5 ricordiam autem meam nõ diſpergam ab eo. Tribulationem ergo poſuit deus ſuper filiam I ſra-

el:& percutient eam angeli: qui plagis præpoſiti ſi unt in maxilla. Ac ne forte neſci res quæ eſſet filia
han quæ obſtruitur obſtructione & ponitur in anguſtia. Statim infertur: & dicitur tribus iſtael. Nos au
UH tem ſumus iſrael qui mente cernimus deum: ad quorum diſtinctionem apoſtol us loꝗ uitur. Vide/
te iſrael ſecũdum carnem: nunꝗ enim uocaret carneum iſrael niſi ſciret eſſe etiam ſpiritalem.
4 CEt tu Bethleẽ ephrata paruulus es in milibus Juda:ex te mihi egredietur:qui ſit domina-
toꝛ in irrael:⁊ egreſſus eius ab initio eternitatis. XX. M
TSEt tu Bethleẽ domus ephꝛata:minima es vt ſis in milibus Juda:ex te mibi egredietur: vt
u ſit in pꝛincipem iſrael:⁊ egreſſus eius ab initio ex diebus ſea eculiil.
en Mat.z.d. CIn euangelio ſecũdum Matheum cum magi a oriente ueniſſent: & herodes a ſcribis quære-
duy ret ubi nam chriſtus dominus naſceretur reſpondiſſe narrãtur in Betleem terra iuda: qui prophe/
und le⸗ tæ teſtimonium addentes dixerunt. Et tu Betleem terra iuda: nequaꝗᷓ minima es in ducibus iuda:
ex te enim egredietur dux qui regat populum meum iſrael. Quod teſtimonium nec hebraico: nec
ln Ixx. interprætibus conuemre: me quoq; interprætante perſpicuum eſt: & arbitror Matheum uolé
nue⸗ tem arguere ſcribarum & ſacerdotum erga diuinæ ſcripturæ lectionem negligẽtiam: ſic etiam po
lel⸗ ſiliſſe ut ab eis dictum eſt. Sunt autem qui aſſerant in omnibns pœne teſtimoniis quæ de ueteri te
de ſtamento ſumuntur:iſtiuſmodi eſſe errorem: ut aut ordo mutetur aut uerba: & interduũ ſenſus quo
idu qʒ ipſe diuerſus ſit: uel apoſtolis uel euangeliſtis: non ex libro carpentibus teſtimonia: ſed m emo/-
mue riæ credentibns quæ nonnunꝗꝗᷓ fallitur. Exponamus ergo hebraicum. Et tu Betleem ideſt dom usS
ene , Panis: quæ uocaris ephrata: minima quidem es in ciuitatibus & tantis milibus comparata uix par
tc uus es uiculus: ſed ex hoc paruo uico egredietur chriſtus: qui eſt dominator iſrael. Ac ne putes eũ
ſp de genere Dauid tantum eſſe: cui repromiſit dicens. De fructu uentris tui ponam ſuper ſedem me/
ech/ pᷣs. Hz. am: carnis aſſumptio diuinam nõ im pedit maieſtatem: de me enim nat* eſt ante omnia ſecula:&
Ps.09 temporum cõditor in tempore non tenetur. pſe eſt cui & in alio pſalmo dixit. Ante luciferũ ge/
I0. I. a. nui te.In principio enim erat uerbum & uerbum erat apud deum & deus erat uerbum hoc erat in
ſent principio apud deum. Et iccirco egreſſus eius ab initio eternitatis. Quod autem Bethleem ipſa ſit
Gen. 3.c. ephrata: liber geneſeos oſtendit in quo ſcriptura commemorat: Mortua eſt rachel & ſepulta in uia
cl⸗ ephrata: hæc ẽ Bethleem. Et in utroq; nomine ſignificat ſacramentum: domus enim panis dicitur
Mat.2. f. Propter panem uiuum qui de cælo deſcendit. Ephrata autem quod interprætatur furorem: uide/
muil licet propter herodis inſaniam: quia illuſus a magis iratus eſt ualde: & mittẽs uniuerſos occidit in
nle⸗ fantes in Bethleem & in omnibꝰfinibus eius a bimatu& infra: ſecũdum tempus quod exquiſierat
t⸗ hie.3. &3l: a magis: & propter plurimum ſanguinem audita eſt uox in excelſo planctus & ululatus rachel flẽ
n⸗ tis liberos ſuos. Legimus iuxta. Ixx. dũtaxat interprætes in ieſu naue: ubi tribus iudæ urbes & opi/-
44 da deſcribuntur: inter cætera etiam hoc ſcriptũ: themo & ephrata: hæc eſt bethleẽ: & fagor & ham
bi & culon & damthã & ſomres & carem & gelem & theter & manacho ciuitates undecim & uicu

li earum:quod nec in hebraico nec apud alium inuenitur interprætem: & ſiue de ueteribus libris
R eraſum ſit malitia iudæorum ne chriſtus de tribu iuda ortus uideretur: ſiue a. lxx. additum nequaqᷓ
60

4 ligaquido cognoſcentes certum quid nouimus: nihilominus & de libro iudicum hoc ipſum poſſu/
len Iudi.l9.a. mus approbare quod bethleẽ in tribu iuda ſit. Scri ptum eſt enim. Et fuit uir leuites habitans in la
hein teribus domus ephraim & accepit ſibi mulierem concubinam de bethleem iuda: & irata eſt ei cõ⸗
iunn cubina ſua: & abiit in domum patris ſui in betleem iuda. Pulchre autem dicitur in bethleẽ iuda:ad
eünn diſtinctionem eius bethleem quæ in galgalis ſita eſt. Sicut in eodem ieſu uolumine reperi. Poteſt
ephrata in lingua noſtra ſonare: Carpoforon uberem atq; frugiferam & ipſum oſtendere in my-
ſtt ſterio quod & domus panis.
CVPꝛopter hoc dabit eos vſqʒ ad tempus in quo parturiens pariet:⁊ reliquie fratrum eius cõ
rin uertentur ad filios iſrael. LIxX.
e VPꝛopterea dabit eos vſqʒ ad tpᷣs pariẽtis:pariet ⁊ relige fratrũ reuertent᷑ ad filios iſrael.
ce Quia de bethleem quæ eſt ephrata egreſſus eſt chriſtus dominator iſrael: & egreſſus eius nõ eo
er⸗ tantum fuerat tẽpore quo uiſus in carne eſt:ſed ab initio eternitatis ſiue ab initio ſeculi. Quia ſem
v per ipſe locutus eſt per ꝓphetas:& ſermo dei factus eſt in manus eorum. Ideo dabit iudæos: eoſq;
Gio Gal. 4. fſ. regnare permittit uſq; ad tempus pariẽtis quãdo completurillud. Lætare ſterilis quæ non paris:
n D eeerumpe &ͤclama quæ nö parturis.quoniam multi filii deſertæ magis ꝗᷓ eius quæ habet uirum. Cũ
mni 0 enim ſterilis pepererit ſeptem & quæ multos habuerat filios: fuerit infirmata: & delicto populi iu/
1 daici: plenitudo gentium ſubintrauerit: tunc omnis iſrael ſaluus fiet & reliquiæ fratrum eius ad ſi-
e lios iſrael conuertentur: & adueniens Helias ꝓpheta quod interprætatur: deus dominus conuer/-
n tet corda patrum ad filios: & cor filiorum ad patres ſuos: & nouiſſimus populus iungetur antiquo
on iiut uere filii Abraam appellẽtur: cum in eum crediderint quem uidit Abraam & lætatus eſt. Quod
. . m iii
6

WPMiero.liber ſecũdus

eſt autem tempus in quo ſtenilis pariet: ut reor illud de quo Eſaias loquitur tẽpore acceptabili ex/ Eſa. 49. c.
audiui te & in die ſalutis auxiliatus ſum tibi. Quod & Paulus intelligens de chriſti tempore præ/
dicatum ait. Ecce nunc tempus acceptabile: ecce nunc dies ſalutis. Hoc ipſum puto & illum myſti 2. Co. 6. a
cæ demonſtrari: quod in eccleſiaſte ſcriptum eſt tempus pariendi: tempus moriendi: quod eo tẽ/ Ecc. 3. a.
pore quo ex ſtenii natus eſt gentilium populus: filios amiſerit ſinagoga Poteſt autem & aliter in/
telligi. Dabit dominus templum & hieroſolimam & iudæos uſq; ad illud tempus quo uirgo pa/
riet quæ poſtꝗᷓ pepererit & natus fuerit paruulus qui accepit ſpolia ſamariæ: & uirtutem damaſci ”
interfecto populo iudæorum reliquiæ irael ſaluabuntur. Et fratres chriſti ideſt apoſtoli conuer/ HM””M
tentur ad prophetarum & Patriarcharum fidem: qui uenturum chriſtum annuntiauerunt. Et com
plebitur pſalmi uaticimium pro patribus tuis nati ſunt tibi filii & cætera quæ ſecuntur. PS.44.
CEt ſtabit ⁊ paſcet in foꝛtitudine dominus in ſublimitate nominis domim dei ſui ⁊ conuerten
tur:quia nunc magniſicabitur vſqʒ ad terminos terre. LXX. . nad
C LCEt ſtabit ⁊ paſcet in foꝛtitudine domini:⁊ in gloꝛia nominis domini dei ſui erunt:quia nunc
magniſicabitur uſq; ad terminos terre. .
CPoſtq ſol iuſtitiæ egreſſus fuerit a ſummitate cælorum: & peruenerit uſq; ad termĩos eorum: &
pepererit pariens & reliquiæ fratrum eius conuerſæ fuerint ad filios iſrael. Tunc ipſe dominus qui
prius ambulabat & cum his qui in itinere erãt poſiti: nec dum habebat fixum gradum: ſtabit & pa/
ſcet eos in fortitudie domini. Vt poſſint dicere:Dũs paſcit me & nihil mihi deerit in loco paſcuæ p̃ᷣs. 22.
ibi me collocauit: ſuper aquas refectionis enutriuit me animam meã conuertit. Paſcet autem eos
nõ ſolum in fortitudine domini ſed in ſublimitate nominis dñi dei ſui. Quando dicit ad patrem:
Pater ſancte ſerua eos in nomine tuo: quos dediſti mihi ut ſint unum ſicut nos:quando erã cũ eis IO.7. b.
ego ſeruabam eos in nomme tuo quos dediſti mihi:cuſtodiui & nullus ex his periit. Et conuertẽ/
tur ſiue ut melius interprætatus eſt ſymachus habitabũt: Iacob enim uerbum hebraicum utrunq;
ſignificat: habitabunt autem in eccleſia quia magnificatus eſt chriſtus uſq; ad terminum terræ. Si-
ue iuxta. Ixx. quia magnificabantur ipſi cum paſtore ſuo uſq; ad extremum terræ. Vt in omnem ter
ram exeat ſonus eorum: & in fines orbis terræ uerba eorum. èð
CCEt erit iſte pax cum aſſyrius venerit in terrã noſtrã ⁊ q calcauerit in domibus nr̃is. LXX.
ECEt erit hec pax:qñ aſſyrius ſupuenerit in terrã noſtrã:⁊ cũ aſcenderit ſuꝑ regionez noſtram.
CQuãdo uenerit diabolus qui interprætatur bitynõ ideſt arguens atq; corripiẽs ſuper terram re-
gionemq; credentiũ: & eorum quos paſcet dominus in fortitudine & in ſublimitate nominis do/
mini dei ſui & eos calcauerit tribulationibus uariis. & domos animaꝑ noſtrarum: ideſt corpora
quaſi ſuperbus aſcenderit atq; depræſſerit: Et tamẽ nihil nos axpi caritate ſeparauerit. Tunc chriſt*
Pax: ſiue ipſe chriſtus erit in nobis: & dicetur de ſancto nihil proderit inimico meo. Ponamus exẽ/
plum: ut quod dicimus poſũſit manifeſtius fieri. Venit aſſyrius ſuper terram quondam Pauli: & aſcẽ
dit ſuper regionem eius quãdo fuit in laboribus ſupra modũuũin plagis habundantius: in carceri/ 2z. Co. . b.
bus nimis: in mortibus frequẽter: quãdo a iudæis quinquies quadragenas una minus accepit: ter
uirgis ceſus eſt: ſemel lapidatus eſt: nocte & die in profundo maris fuit: in periculis latronum: pe/-
riculis in falſis fratribus: periculis ex genere: periculis ex gentibus: ſed in his omnibus uincebat: ppp-
pter illum qui dilexerat eum. Et ideo implebatur pace quia impletus fuerat contumeliis: Iudæi in
aduentu chriſti quẽ ſibi ſimulant:hæc omnia iuxta litteram futura eſſe contendunt. M²
CEt ſuſcitabimus ſuper eum ſeptem paſtoꝛes:⁊ octo pꝛimates homines ⁊ paſcent terram aſ “

— — — —— — e

ſur in gladio:⁊ terram nemroth in lanceis eius:⁊ liberabit ab aſſur cum venerit in terram no/
ſtram:? cum calcauerit in finibus noſtris. LXxX.
CEt cõſurgẽt ſupꝑ euʒ ſeptẽ paſtoꝛes:⁊ octo moꝛſus hoiuʒ:⁊ paſcẽtur aſſun in gladio:⁊ terrã ne
mroth ĩ foueã en:⁊ liberabit ð aſſur:cũ venerit ſuꝑ terrã vr̃aʒ:⁊ cũ aſcẽderit ſuꝑ tmios vꝛos.
CVbi nos poſuimus octo primates homines in hebreo ſcriptum eſt neſichae adam: Symachus in e
terprætatus eſt Xρρ1τ hominu: Theodotion & quinta editio principes hominũ: Aquila gra⸗
ues uel conſtitutos homines ideſt tateſtamenus. Rurſum in eo ubi ego & aquila tranſtulimus lan
ceis eius: ut ſubaudiatur terræ nemroth: Symachus uertit ρ TG0o τνα½½ ν 1ρ: ideſt intra por-
tas eius: Theodotiõ in portis eorum quinta editio emparaxibis in auton: quod nos poſſumus di
cere in uiris eorum. In hebreo autem poſitum eſt bafectate. Tunc igitur erit pax cum reliquiæ fra-
trum xpi cõuerſæ fuerint ad filios iſrael. & uenerit aſſyrius in terram noſtram: & adiuti a domino

8 eum qui noſtras domus calcare cupiebat uelociter contriuerimus ſub pedibus noſtris. Ipſe enim n
Gðs dominus ait: Suſcitauimus ſuper ſeptem paſtores: & quattuor primates hominum: Suſcitauimus S
= autem ego & filius meus & ſpiritus ſanctus. Iuxta illud quod in geneſi ſcriptum eſt: Faciamus ho/ Gen. l.b. Gi
minem ad imaginem & ſimilitudinem noſtram. Et in Abdiæ pricipio: Surgite & aſcendamus ad
uerſus eam in prælio: ſeptem paſtores omnes patriarchas & prophetas & ſanctos uiros arbitror eẽ lg

qui ebdoma di: ideſt ueteri ſeruierint inſtrumento: octo autem morſus hoĩum: ſiue octo primates
homines. Et ut Symachus interprætatus eſt chriſtus. Vniuerſi noui teſtamẽti qui ab apoſtolis uſq;
ad hanc ætatem momorderint aſſyrium & ſuis dentibus lacerauerint. Vnde & in eccleſiaſte præci/ Eccl. ij. a.
pitur ut

u GQGenñn. 41. b. phetatur. Catulus leonis Tuda: de germine filii mei. Aſcẽdẽs accubaſti dormiſti ut leo & quaſi ca-
tulus leonis. Et in alio loco accubas requieuit ut leo: & quaſi catulus leonis quis ſuſcitauit eum. De

N iug⸗ pitur ut demus partes ſeptem: demus & octo. In templo. In Ezechiel quod interprætatur eccleſia
Nfi L & cæleſtis hieruſalem.vii. & viii:gradibus aſcenditur. Et in pſalterio.xv. gradus ſunt ꝗbus p ebdo
l, J mades & octoadem ad canendas deo laudes ſcãdimus. In octaua die cælebratur circũciſio ſpirita⸗
“ lis:& in templo iudæorum deſtruitur ſabbatum & quidam Ppſalmi pro octaua inſcribũtur.Iſti igi-
ddn tur. vii paſtores &. viii. morſus hominũ paſcẽt aſſur in gladio. Viuens enim & efficax ſermo dei: &
acutus ſuper omnem gladium bicipitem: miſſus eſt ab eo qui uenit gladium mittere ſuper terram
* ut diuidãtur duo in tres. Et in terram nemroth quæ interprætatur temptatio deſcendẽt: paſcent in
R“MR foueam eius. gigãtis enim & uenatoris & ſuperbientis còͤtra dominum terra: nõ eſt in montibus
n. ſed in foueis. Iſte cecidit quaſi fulgor de cælo: & ſemper uerſatur in beſtias: & quia uenator eſt ĩfru/
n ctuoſa ligna luſtrat & ſiluas: Quãtum ego poſſum in mea recolere memoria. nuũqᷓ uenatorẽ in bo-
nam partem legi. Iimael & Eſau uenatores fuerunt: & præceſſerunt in typo populi iudaici: quorũ
Gen.27. a. alter filius ægyptiæ eſt ambulãs iuxta carnem: & iuxta carnem uiuẽs: Alter primitiua ꝓppter lenti/
umn culam perdidit: & benedictionibus fratris inuidẽs fugat eũ in meſopotamiam. Redacta ergo ter/ HM
V ps.56. ra nembroth in foueis ſuis. Qui enim fodit foueam incidit in eam: & qui lacum aperuit & effodit
MnS eum incidet in foueam ꝗ; fecit: & reuertetur dolor eius in caput eius: & ſuper uerticem eius iniqtas
Ghn eius deſcendet. Et cõfoſo aſſyrio a ſeptem paſtoribus: &. vili. morſibus: liberauit nos xps de manu
A aſſur: qui uenerat ſuper terram noſtram & calcare cupiebat terminos iſrael. Quod autem ſi ymach“*
rr i ait. Et paſcent terram aſſur in gladio & regionem nemroth intra portas eius: hoc ſentiendu eſt qd
n eos in domo ſua alligetur fortis & uulneretur aduerſarius. Et iuxta Aquilam & quintam editionem
tem. ſicis & lanceis.vii.paſtorum &. viii. chriſtorum hominum confodiatur.
ües l CEt erunt reliquie Jacob in medio populoꝛum multoꝝ quaſi roſa domino ⁊ quaſi ſtule ſuper
den, herbam:que nõ expẽctat virum:⁊ nõ pꝛeſtolatur filios hominũ:⁊ erunt reliquie Jacob in genti
ung bus in medio populoꝛum multoꝛum:quaſi leo in iumentis ſiluaxꝝ:⁊ quaſi catulus leonis in gre
t.t gibus peccoꝛum:qui cũ tranſierit ⁊ cõculcauerit:⁊ ceperit:nõ eſt qui eruat:exaltabitur manus
mttt tua ſuper hoſtes tuos:⁊ omnes inimici tui interibũt:⁊ erit in die illa dicit domius auferã equos
tuos de medio tui:⁊ diſpergam quadrigas tuas:⁊ perdam ciuitates terre tue:⁊ deſtruã omnes P
I. munitiones tuas:⁊ auferam maleſitia de manu tua:⁊ diuinationes non erũt in te:⁊ perire faciazx
m. ſculpꝓtilia tua:æ ſtatuas tuas de medio tui:⁊ non adoꝛabis vitra opera manuum tuarum:⁊ euel
n lam lucos tuos de medio tui:⁊ conteram ciuitates tuas:⁊ faciam in furoꝛe ⁊ in indignatione vl/
Edo⸗ tionem in cunctis gentibus que non audierunt. LXX. ęY
wor⸗ CEt erunt reliquie Jacob in medio populoꝛum multoꝛum quaſi roſ a domino cadens:⁊ quaſi
nt ignis ſuper gramen:ut non congregetur quiſꝙꝙ: neqʒ ſit in filijs hominũ:Et erunt reliquie Ja-
gei⸗ cob in gentibus in medio populoꝛum multoꝛũ quaſi leo in iumẽtis:in ſaltu:? quaſi catulus leo⸗
D nis in gregibꝰpeccoꝛũ:quomodo ſi pertranſeat ⁊ diuidens rapiat:⁊ non ſit qui eruat:cleuabitur .
wn/ 1001 manus tua ſuper eos qui tribulant te:⁊ omnes inimici tui perdentur:⁊ erit in die illa dicit domi
diran nus interſiciam equos tuos de medio tui:⁊ diſperdam currus tuos:⁊ ſubuertam ciuitates ter/
umg re tue:⁊ auferam omnes munitiones tuas:⁊ auferam malefitia tua de manibꝰtuis:⁊ qui loquã
b tur non erũt in te:⁊ diſperdam ſculptilia tua:= ſtatuas de medio tui:⁊ vltra non adoꝛabis ope-
dain ra manuum tuaruùm ⁊ ſuccidam lucos de medio tui:⁊ demoliar cinitates tuas:⁊ faciam in ira:
7 in furoꝛe vltionem in gentibus pꝛo eo quod non audierunt.
InGH Ciberatis nobis de aſſur quãdo uenerit ſuper terram noſtram & aſcẽderit ſuper termios noſtros
& liberatis a domino qui ſuſcitauit ſuper eum. vii. paſtores: &. viii.morſus hominum. Reliquiæ Ia
inn. cob quos apoſtolos intelligimus: & primã de iudæis eccleſiam: erũt in medio populorum multo
rum: quaſi ros a dommo cadẽs. Ardebãt enim ignitis diaboli iaculis corda populorũ. Et omnes .
nmn gentes adulterantes a deo habebant corda quaſi clibanus igne ſuccenſus. Vnde ros a domino ca/
R Dan.3. c. dens factus eſt ſanitas infirmorum. Et quod in Anania Azaria & miſſael legimus quod ſpiritus ro
fun ris ſibilantis ſornacem ignis extinxerit. Hoc de omnibgeneraliter ſentiamus quod in medio uni
gn uerſarum gẽtium doctrina apoſtoloꝶ quaſi roſa dño ſit aſperſa. Quod autẽ ſequitur. Et ſicut ignis
l ſuper gramen: ut non congregetur quiſꝗᷓ neq; ſit in filis hominũ. De his accipiamus: q de gẽtibus
credere noluerunt. Quod ſint ſuper eos apoſtoli & reliqæ Iacob: Sicut agni carpẽtes gramẽ & her
u bam dentibus demetẽtes: & hoc faciẽt: ut ꝗ angeli eſſe uoluerũt ſpiritalẽ accipiẽtes errorẽ: nequaqᷓ
nn inter hoĩes cõgregentur: neq; in parte rationabili deputentur: ſed dicatur de eis. In labore hoium
nn p̈s. 72. non ſũt:& cũ hominibus nõ flagellabũtur: & erunt quoq; reliquiæ Nacob in medio gentiũ quaſi
mn leo in iumẽtis in ſaltu: & quaſi catulus leonis in grægibus ouiũ. Dñs.n. Ieſus de quo in geneſi pro⸗- . .
4 Luc. 29. d dit & apoſtolis ſuis quibus dixerat. Ite baptizate omnes gentes in nomine patris & filii & ſpiritus
e⸗ ſancti. Et quomodo leoni nemo poteſt reſiſtere in iumentis: & catulo leonis in ouibus. Ita illi de
s manu aſſyrii:& de manu diaboli liberati: raperent iumenta & peccora:homines & iumenta ſaluos
g faciet dominus: & raperẽt nõ ut interficerẽt ſed ut diuiderẽt: hoc eſt de infidelibꝰ ſepararent: & nõ
, tu mn iii

Miero.liber ſecũ

eënt q eis reſiſterẽt. Leonẽé aũt & catulũ leonis ita in iumẽtis & in ouibꝰ puagàtes: mãus dei exalta
tur ſup eos.Inimici eius diſpgẽtur:nõ quo poterãt ut inimici eẽ deſiſtãt: ſed ut ĩ eo quo inimici fũt
peãt:Sicut theſalonicẽſibꝰſcribitur. Quẽ dñs ĩterficiet ſpũ oris ſui:& ĩterfectio 26 abolitionẽ ſigni
ficat:ſed ceſſationẽ peſiſimæ uitæ qᷓ male añ uiuebãt. Deniqʒ infert. Et deſtruet in luſtratiõe aduẽtus
ſui. Nũꝗᷓ deſtrueret ſi iterfectio abolitionẽ ſonaret: cũ iam eẽ ceſſaſſet: & ita hic inimicorum cõſu/-
matio iuxta ꝓuerbia Salomonis accipitur: In ꝗbꝰſcriptũ eſt: Interitꝰi pius hoſpitabitur: nõ erit ppe
tuꝰ: nõ eos rediget ad nihiluũ: ſed hoſpitabitur apud eos ꝗdiu ꝗ in illis eſt ĩpietas cõſũmatur. Deus
eni creauit hoĩem ne ĩteriret & mortẽ non fecit. Poſt hæc ſeqtur. Et erit in die illa qñ eleuata fuerit

manus tua ſup hoſtes tuos: O iſrael: & oẽs inimici tui pierit: iterficiã equos tuos de medio tui ideſt

de priĩcipali cordis tui laſciuiẽtes ĩpetus: & equoꝶ more ruptis uiculis ꝓruẽtes: & currus tuos gb?
tibi in uitus tuis placebas: & peccata peccatis cõſotiãs q̃ſi triũphãs ĩ qdrigis ferebaris. Et diſpdam
ciuitates terræ tuæ. Nõ. n. ædificaſti urbẽ quã lætificat ĩpetus flumiĩs dei: & ꝗᷓ in motibſita eſt: ut cæ
leſtẽ hieruſalẽ: ſed quã edificauerat Cain. Vñ dicũtur ciuitates terræ opibꝰterrẽis extructæ. Et aufe
rã inqt oẽs munitiòes tuas. diuitias ſcilicet & põpã ſeculi: & rhetoꝑꝶ eloquẽtiã dialecticorũq; tẽdi⸗/
culas:in ꝗbꝰtibi uelut in munitiõibꝰcõfidebas. Et auferã malefitia tua de manibꝰtuis: ꝗbꝰ uel ipſe
decipiebaris ab aliis: uel deceptus decipiebas: & loquentes ille pnuntiantes non erũt tibi. Nunc de

2. The. 2. b.

p̃s . 45.

loquẽtibꝰ& ꝓnũtiãtibꝰplenus eſt orbis. Locũtur q neſciũt: docẽt ꝗᷓ nõ didicerũt. magiſtri ſũt cum

