tam quia ſcriptum eſt mandatum dei lucidum illuminans oculos: Nec plus debere nos quærere
quam ut fiant quæ præcepta ſunt: cum iccirco & omnis ſcriptura & prophetæ ſpecialiter futurorũ A
myſteriis inuoluti ſunt: ut prouocent nos ad intelligentiam: & ad illud quod in euangelio dicitur mn
Petite & accipietis. pulſate & aperietur uobis: Quia ergo iuxta hiſtoriam & id quod in hebreo con
tinetur in quinto libro expoſui: Nunc quid mihi iuxta AN AGOGEN. uideatur ediſſeram. prudses u
forſitan lector inquirat quid ſibi uelit in uiſione uel onere damaſci: alarum cymbalum & cætera 4 n
ſeqũtur: De uocatione gentium dicto & de abiectione iudæorum: & electione eorum qui per apo/ a
ſtolos crediderunt: Et poſtea de gentinm multitudine & perſecutionibus quæ maris fſuctibus cõ/ 8
paratæ ſunt: Sequæbatur ut de hereſibus quoq; quæ eccleſiam uexauerunt & hucuſq; popolan ſe⸗
tur: ſermo propheticus nuntiaret: Qui dormiente patre familias in agro eccleſiæ ſuperſeminaue/ ſoe
runt zizanmia: & dicunt cymbalum caritatem dei non habentes iuxta illud apoſtoli: Si linguis ho/ uum
minu loquar & angelorum. Caritatẽ ãt nõ habeam factus ſum uelud es ſonans aut cymbalum tin 1
niens Et non ſolum cymbalum rauco concrepans ſonitu: ſed propter leuitatem ſermonis heretici
in diuerſa currentis: alarum cymbalum dicitur ſiue iuxta. Ixx. alæ nauium qui magna mercimonia i
promittentes: nauigant in ſeculi iſtius fluctibus: Alas autem nauium uel a quibus ſuſpenduntur &
trahuntur intelli ge: Et pulchre alas dixit nauium: omnis enim hereticus pollicetur excelſa: & cum C

alas habere 1

Super Eſaiam.

did alas habere ſe iactet:tamen errat in ſalſis fluctibus:& procul non recedit a terrain medioq; curſu pa
N titur repente naufragium: Vnde aquila pro cymbalum: umbram alarum interprætatus eſt: Non. n.
N habet alas: ſed alarum ſimilitudinem: Quodq; ĩfert: qd eſt trãſflumina ætiopiæ: hoc ſi gnificat quod
lri impietate ſua oẽs uincant heretici. Verbi gratia: dicit epicurrus nõ eſſe prouidentiam: & uol uptatẽ
in maximum bonum: comparatione huius ſceleratior martius & omnes heretici: qui uetus lacerant
NeHQen teſtamẽtum: Cum.n. recipiant prouidentiam: accuſant creatorem in pleriſq; operibus erraſſe: & nõ
ita feciſſe ut facere debuerat: Ad quam. n. utilitatem hominum ſerpentes: ſcorpios: cocodrillos: &
trben pullices: cimiceſq; & culices pertinere: Iſti ergo tranſflumina æthiopiæ ſunt: & mittunt in man hu-
Nihmtn ius ſeculi legatos ideſt diſcipulos ſuos:qui eorum portantes uolumina: recte uaſa papyri charthatia
tſiatn ſuper aquas portare dicentur quæ delent᷑ uelociter: Sicut enim libri iuxta aquas & humorem cito
herts obſcurantur delentur & pereunt: ita ſermo eorum atq; doctrina: cum in principio aliquam uiſa fue
rit fortitudinem poſſidere: pertrãſit & labitur: Itaq; per hironiã dicitur ad eos: O angeli hereticorũ
ern ite ueloces: Quod beatus apoſtolus paulus falſos apoſtolos operarios fraudulentos: qui in apoſto/
adoonk los chriſti tranſngurentur appellat: Et ite ad gentem auul ſam: & laceratam: Auulſam a deo & here-
cegnidu ticorum morſibus laceratam: Qd populum orribilem: Nihil enim orribilius blaſphemia: quæ po-/
oncieke⸗ nit in excelſum os ſuum: Poſt quem non eſt alter populus: Omne quippe peccatum comparatum
gurge blaſphemiæ leuius eſt: Gentem expectantem & conculcatam: Nam omnes heretici ſibi cæleſtia re-
boafie promittunt & pollicentur in gentia: Et tamen a demonibus conculcantur: cuius terram diri puerũt
dohllin flumina quæ non de cælo habent aquas ſed de terra: Quis enim angulus eſt: quæ extrema eſt ſoli-
lanin tudo terrarum: ad quam non turbidus hereticorum ſermo perueniat: ſtaq; omnes qui habitant &
W morãtur in orbe terrarum: ad hereticorum ſignum quod quaſi in montibus eleuatum eſt erigunt
* oculos ſuos: & clangorem tubæ ideſt doctrinæ eorum audiunt: hæc iuxta hebraicum: Cæterũ ſe-
unoſt cundum. xx. planguntur alæ hereticorum quæ inſtar nauium per mare huius ſeculi uohtant: &
ilennn ĩmpietatem ſuperant ethnicorum quos nunc æthyopas ſcriptura cognominat: & dicitur ad do- .
rl ctrinam eorum atq; ſermonem: Qui mittis in mari huius ſeculi libros obſides: peruerſitatis tuæ epi
ulci ſtolas ad decipiẽdos eos qui lecturi ſunt: Pergunt nuntiüi leues ad gentem excelſam: & peregrinum
tmwctt populum & peſſimum: Nullus enim eccleſiaſticorum tantum habet ſtudii in bono: quantum here
d tici in malo: Et in eo ſe lucrum putant conſequi:ſi alios decipiãt: & ipſi perditi cæteros perdãt: Gẽs
etune autem uocat᷑ excelſa propter ſuperbiam: Et peregrina & peſſima: quia aliena a deo eſt. uere gens ſi-
nieſ, ne ſpe: Et conculcata: cuius flumina in tota terra imittantur habitationem eccleſiæ: & inueniũt ſibi
nkomi hoſpitiũ & regionẽ ĩ qua eleuẽt ſignũ doctrinæ ſuæ: & ĩ qua ſcripturarũ clãgãt tuba
AQuia hec dicit dominus ad me:quieſcam ⁊ conſiderabo in loco meo:ſicut meridiana lux cla
Z ra eſt: ⁊ ſicut nubes roꝛis in die meſſis: Ante meſſem enim totus ⁊ floꝛuit: ⁊ immatura perfe/
wstit ctio germinauit: Et pꝛecidentur ramuſculi eius falcibus:⁊ que derelicta fuerint abſcidentur ex
tanain cutientur:⁊ reliquetur ſimul auibus montium ⁊ beſtiis terre:⁊ etate perpetua erunt ſuper eü vo
Ma lucres:⁊ omnes beſtie terre ſuper illum gemebunt:In tempoꝛe illo defertur munus domino ex
mci ercituũ a populo auulſo ⁊ dilacerato a populo oꝛꝛibili poſt quem nõ fuit alius a gente expectan
te:expectante ⁊ conculcata: cuius diripueruut flumina terram eius ad locum nominis domi/
blins mni exercituum in montem ſyon. CQuieſcit & contemplatur deus in
ſimum loco ſuo:ſiue iuxta aquilam in firmamento ideſt in eccleſia:De qua paulus apoſtolus loquitur: co/
bitaror lumna & firmamẽtum ueritatis: contemplatur autẽ quæ fiunt in eccleſia: & ſicuti meridiana lux cla
ra eſt: ita uniuerſa pluſtrat: iuxta illud quod in ſeptimo decimo pſalmo ſecundum ANAGOGEN
.Gimtl de ſole iuſtitiæ dicitur: nec eſt qui ſe abſcondat a calore eius. Et quomodo nubes roris in die meſſis
tecomi &in feruenti æſtate gratiſſima eſt: ſic dominus habitatores eccleſiæ ſuæ refrigerat: quo præſente cũ⸗
guent cta floreſcũt: Et anteꝗᷓ tẽpus cõſumatiõis adueniat: quia nũc ex pte cognoſcĩus & ex pte pphetamꝰ:
– multi pfecti reperiẽtur: De ꝗbꝰapoſtolus loqꝗtur: Quot quot perfecti hoc ſentiamꝰ: Ramuſculi aũt
din qui ĩutiles ſunt falcibus præcidentur: dicẽte in euangelio ſaluatore: Ego ſum uitis uera: & pater me
ebeo us agricola eſt: Omnem palmitem in me non ferentem fructum tollit eum: & omnem qui fert fru-
nch ctum purgabit eum: ut fructum plus afferat: Et quæ præciſſa fuerint: relinquẽtur auibus montium:
M & beſtiis terræ: Auibus quæ iuxta uiam ſeminata populantur: & beſtiis quibus traditur anima non
ev confitens deum: ita ut qui a domino præciſus fuerit & abiectus: & de corpore illius qui eſt eccleſia
W ſeparatus: tam in æſtate quam in hieme. hoc eſt in proſperis & in aduerſis: uolucrum & beſtiarũ mã
oln ſio eſt: Sicutãt hii ꝗ ĩutiles ſũt & ĩfructuoſi in eccleſia amputãtur & ꝓiciũtur: Ne modicum fermẽ⸗
ee⸗ tum totã maſſam corrũpat: Sic ecõtrario fieri poteſt ut qui heretico fuerãt errore decœpti: & auulſi
u a domino atq; lacerati: & orribiles ob blaſphemiam fruſtraq; mẽdatia pᷣſtolãtes & cõculcati a de/
monibꝰ & a fluuiis in partes uarias: cum diſſipatis recordati fuerit dei ſui:& magiſtros peſſimos de
mn reliqrint:offerant munus domino exercituũ. nõ alibi niſi in monte ſyon & in ſpecula quod fiter

Prætatur eccleſia: §Kræuius dicimus: quia in libro explanationis hyſtoricæ multa iam diximus
COnegypti. C Symachꝰ & theodotio aſſũptio ægypti. lxx: uiſio ægypti: Vbi . hebreo ſcripũ E
m maſſam eſtai:quod nos ĩterprætati ſumus onus uel pondus ægypti: pro quo aquila- tranſtulit apa
en

Liber Septimus

iſytiton: Poſſumus dicere ab eo quod tollat propheta & portet iugum dñi eũ extitiſſe condignũ gen
qui prophetiam æ& gypti cernerer ſiue portaret: unde miror.xx. & in babylone pro pondere interpᷣ- ſbinun
tatos uilionẽ: & ĩ philiſti & moab & damaſco nerbũ: & nũc ĩ Xgypno uiſio nẽ: cũ ĩ hebreo ĩ oĩbꝰhis gain
nõ uerbũ & uiſio: ſed maſſa.i. onꝰ pũduſq; ponat᷑ qd ãt ſymachꝰ& theodotio ahaaa.i. aſſũptionẽ ſp eceſ
iterpᷣtati ſũt:hoc ſcire debemꝰ accepiſſe ꝓphetã a dño gratiã ſpiritalẽ: ut ægypti ſacramẽta cognoſce ninca
ret:ſiue oculis aſpiceret ut. Ixx. tranſtulerunt: non eſt aut ægyptus iſta quam iudæi putant ſicut arbi/ ellun
tratus eſt ioſephus: qui in libris antiquitatum refert: omã ſecerdotem eſaiæ im pleſſe uaticinium ut Iusq
in territorio heliopolitano: quem ægyptii nomon uocãt extrueret templum ad ſimilitudinem tẽ/ Omm
pli dei & altare: Eſto enim concedamus hæc dicta de oma && altari quod in ægypto extruxit: Quæ tis⸗
runt quinq; ciuitates quæ in ægypto loquantur lingua chananitica: ex quibus una ſecundum. Ixx. quin
appellatur aſedec iuxta alios ĩterprætes ciuitas ar. ſiue ares: uel ciuitas ſolis: Et quis erit iſte ſaluator apin
qui miſſus eſt in ægyptiis ut ſaluaret eos: & dominus cognoſceret ægyptum: quando coluerunt guan
eum in hoſtiis & muneribus: & uota ſoluebunt: quando percuſſit dominus ægyptum & ſanauit eã lent
in quo tempore factum poterimus docere ut fuerit uia de ægypto in aſſyrios: && intrauerint aſſyrii ſubt
in ægyptum: & ægyptii in aſſyrios & ſeruierunt ægypti aſſur: quãdo iſrael tertius in ægypto fuit: & i
apud aſſyrios quali benedictio a medio terræ ita ut omnes dicerẽt benedictus populus meus ægy- lace
pti & opus manuum mearum aſſyrios: Hæc ad ægyptum iſtam quam iudæi æſtimant non pertine mra
re perſpicuum eſt: itaq; locum iſtum quem incolimus: & mundum qui in maligno poſitus eſt: ægy nrel
ptum poſſumus appellare: maxime quia meſſaim quod dicitur ægiptus interprætatur erea- na
ibica: ideſt tribulans ſiue ad anguſtiam redigens: eſt tamen ſciendum muſta oneris ægypti uel uiſio ch
nis ad ægypti prouintiam pertinere: quæ uſq; hodie habitatur & cernitur: Sed & in hoc & aliis e
ſcripturarum locis pleraq; ponuntur: quæ nõ poſſent ſtare iuxta hiſtoriam: ut rerum neceſuũtate co H
garur altiorem intelligentiam quærere. ge
EEcce dñs aſcendet ſuper nubẽ leuem:? igredietur egyptum ⁊ monebũtur ſimulachra egy⸗ dut
pti a facie eius:⁊ coꝛ egvpti tabeſcet in medio eius:⁊ concurrere faciam egvptios aduerſus egy idn
ptios:⁊ pugnauit vir cõtra fratrẽ ſuũ:⁊ vir cõtra amicũ ſuũ.Ciuitas aduerſũ ciuitatem ⁊ regnũ we
aduerſus regnũ Et dirũpetur ſpiritus egypti in viſceribꝰ eius:⁊ cõſiliũ eiꝰ recedet ab eo ⁊ iter in
rogabũt ſimulachra ſua ⁊ diuinos ſuos:⁊ phitones ⁊ ariolos:Et tradã egyptũ in mann dnoꝛũ MMn
cruùdelium ⁊ rex foꝛtis dominabiur eoꝛum ait dũs de exercituum. M 60
CPleraq; de prophetia ægvpti quam leuauit uel uidit eſaias: in hiſtorica explanatione perſtrinxii ⸗
Vnde nec iuxa tropologiam ſũma quæq; carpenda ſunt: Aſcendit dominus ſuper nubem leuẽ: cor ul
us ſanctæ uirginis mariæ quod nullo humanitatis põdere p̃ᷣgrauatũ eſt: uel certe corpus ſuum qd .
de ſpiritu ſancto conceptus eſt: Et ingreſſus in ægyptů huius mundi: ſtatimq; omma ſimulachra cõ 1
mota ſunt:lta ut diuinationes & uniuerſa fraus ofaria quæ decœptum poſſidebat orbem ſe fra-
ctam eſſe ſentiret: Tantũ ut magi de oriente docti a demonibus: uel iuxta prophetiam balaam intel
ligentes natum filium dei ꝗ omnẽ artis eorum deſtrueret poteſtatem: uenerunt betleem: & oſten-
dente ſtella adorauerunt puerum: Tunc ægypti cor omne cantabuntõ aduerſum ægyptios ſurre/
xerunt:iuxta illud quod dominus loquitur in euangelio: Nolite putare quia ueni mittere pacẽ ſup
terram non ueni pacem mittere ſed gladium: Veni enim diuidere hominem contra fratrem ſuum 1.
& filiam contra matrem ſuam: & nurum contra ſocrum ſuam: Eo tempore & illud expletum eſt: ini D”JJð”M
mici hominis domeſtici eius: Et pugnauit uir contra fratrem ſuum: & uir contra amicum ſuũ. Fue 60
runt enim in una domo ſeparati duo contra tres: & tres contra duos: Et diuiſus eſt pater contra fili ”J”
um: & filius contra patrem: Ciuitas aduerſum ciuitatem: & regnum aduerſus regnum eorum ꝗnõ 2è””
crediderunt aduerſum eos qui crediderunt: uel certe eorum qui crediderunt ꝓpximos ſuos ſaluare , 2’M
cupiẽtiũ: & diruptꝰ eſt ſpus ægypti ĩ uiſceribus ſuis: ut nequaꝗᷓ paria ſentirent ſed ſpiritali contra ſe
gladio ſeparati: omne conſiliũ ſuum præcipitatum eſſe cognoſcerent: & nihilominus in errore pir ſei⸗
ſtino permanentes hii qui fidei ueritatẽ ſuſcipere noluerant: interrogarẽt ſimulachra & diuinos ſu ſun
os & phithões & ariolos: Cumq; illi hoc fecerint: ds tradidit eos in manu dominorum crudeliũ ſc
iuxta illd apoſtolicum quos tradidi ſatanae ut diſcãt nõ blaſphẽare. Quos eruit ut e duriſſima op gn
preſſione ad clementiſſimum dñm reuertantur: pulchreq; demonas crudeles dommos uocat: QCui te⸗
bus nihil crudeliꝰ eſt: Rex quoq; fortis ꝗ dñũs eſt eorũ:Perſpicue diabolus intelligitur: quem & in pt⸗
euãgelio dñs fortem uocat quo umcto & oppræſſo domus eius præda diripietur: Et
CEt areſcet aqua de mari:⁊ fluuius deſolabitur atq; ſiccabitur:Et deſicient flummna attenua/ r
buntur ⁊ ſiccabuntur rini aggerum. Calamus ⁊ iuncus marceſcet:⁊ nudabitur alueus riui a fõ
te ſuo:? omms ſementis irrigua ſiccabitur:⁊ areſcet ⁊ non erit:Et merebunt piſcatoꝛes:⁊ mere l
bũt omnes mittentes in flumen hamum:⁊ expandentes rete ſuper faciem aque:⁊ areſcent⁊ cõ d
fundentur qui operantur linum: Et plectentes ⁊ texentes ſubtilia:⁊ erunt irrigua eius flaccen/ 1e
tia omnes qui faciebant lacunas ad capiendos piſces:ſtulti principes taneos:ſapientes conſilii
pharao dederunt conſilium inſipiens. P
CQuando rex fortis & durus dominatus fuerit in ægypto areſcet omni doctrina & pulcritudo elo
quentiæ

Super Eſaiam.

d quentiæ ſecularis: & ipſe fons fluuiorum omniũ diabolus a quo oriuntur uniuerſa mendatia deſo
labitur:ita ut deficiant cætera flumina & riui: qui de turbidis nili aquis implebantur: Calamus quo

=
=.

h ꝙ & iuncus: mimia ſiccitate areſcẽt: Pro iunco: papyrum Ixx. tranſtulerunt de quo cartha fit adden-
mi tes de ſuo achiuo: quod in hebtaico non habetur: Cũq; ab eruditis quærerem quid hic ſermo ſi-
m gnificaret: audiui ab ægyptiis ho c nomine lingua eorum omne quod in palude uirens naſcitur ap
Ninn Pellari: Calamus autem iuxta tropologiam:eſt ſermo uacuꝰ: & nihil in ſe ſolidum habens: & papy
tund rus qui uidetur quidem habere medullam & non eſſe uacuus: & tamen fragilis eſt ciroq; marceſcit
Wmn Omnes quoq; nui arefacto riuorum capite ſiccabuntur: & quicquid prius aquis irrigabatur ægy-
ite ⸗ 1 ptiis arefactum erit:ita ut mæreant ægypti piſcatores qui contrarii ſunt piſcatonbus den: & Iugeant
ane qui mittebant hamum in flumen & expandebant rete ſuper faciem aquæ: Qui ſingulos quoſq; de-
K cipiunt hamum mittunt in aquas turbidas: Qui autem plures ſimul ita ut in ſynagogis ſatanæ lo-
Ei quantur publicæ & populorum abducant græges: iſti retes ſuper aquas mittunt ægyptias: Confun
latn dentur etiam hii qui operabantur linum ut ueſtes facerẽt ſacerdotum: plectentes illud & texentes
Ptofutd ſubtilia:quod proprie ad dialecticorum artẽ pertinet: Pro ſubtilibus byſſum. Ixx. tranſtulerunt qd
meneo, & ipſum in ſacerdotum ueſtibus texitur: Quodq; ſequitur & erũt irrigua eius flacentia omnes qui D
onpeme. faciebant lacunas ad capiẽdos piſces:hoc ſigniſicat qd omnes inſidiæ ægypti piſcatorum deſtruã
weſtegy tur & pereant:Pro lacunis quæ fiebant ad capiẽdos piſces: quod iuxta ſenſum interprætati ſumꝰ: &
Aut eren, in hebraico & in cũctis interprætibus in loco piſcium ponuntur animæ ut ab hiſtoria trahamur ad
uelvißo tropologiam: quod uidelicet iſti piſcatores qui faciebant lacunas & foueas ad hoc fecetint: ut ani
calir mas in eis deciperent: Notãdum quod pro lacunis. xx. ꝛieoop tranſtulerunt: Quod genus
Klütaec eſt potionis ex frugibus aquaq; cõfectum: & uulgo in dalmatiæ pannoniæq; prouinciis gentili
barbaroq; ſermone appellatur ſanaum: Hoc maxime utuntur ægyptii ut non puras aquas bibenti/ R
chrne bus tribuant:ſed turbidas: & cõmixtarum fecũ ſimiles: ut per huiuſcemodi potionem hereticæ pra HM
nefſiseg, uitatis doctrina monſtretur: Tunc ſtulti erunt principes thaneos quæ interprætatur mandatum hu
entneni mile: Omnes enim heretici contrariam altitudini humilitatem docent: & detrahunt ad inferos: &
bortin ſunt principes humilis deiectiq; mãdati: Cõſiliarii quoq; pharaonis qui rex g ti eſt: & rectæ diſſi
WNini pator: & diuiſus: & in partes uarias ſeparatus exprimitur: inſipiens arguentur dediſſe conſilium: quã
do diſperderit deus ſapientiam ſapientiumè intelligentium prudentias reprobauerit: Quomodo
heſtänei dicetis pharaoni: filius ſapientium ego filius regum antiquorum: Vbi ſunt nunc ſapientes tui annũ
nlenetd tiẽt tibi & ĩdicẽt quid cogitauerit dñs exercituũ ſup te. Stulti facti ſũt prĩcipes thaneos emarcuerũt
ufuunce prĩcipes mẽpheos: decœperũt ægyptũ ägulum populoꝶ eius:Dũs miſcuit ĩ medio eiꝰ ſpiritũ uer-
Zl tiginis: & errare fecerunt ægyptum in omni opere ſuo. ſicut errat ebrius & uomens: & non erit ægy
tenkin pto opus quod faciat caput & caudam incuruantẽ & refrenantem. Solent heretici regi ſuo uel pha
Aumrt raoni dicere:filii ſumus ſapiẽtium qui ab initio doctrinã nobis apoſtolicam tradiderunt: Filii ſum'
nacke⸗ regum antiquorum qui appellantur reges philoſophorum: & habemus ſciẽtiam ſcripturarum jü⸗
os tun⸗ ctam ſapientiæ ſeculari: quos nunc interrogat ſiue ipſum regem hereticorum: Vbi ſunt ſapiẽtes eiꝰ
epacel qui contẽnebant eccleſiaſticam ſim plicitate m: & reſpondere compellit quid cogitauerit dominus
em ſuun ſabaoth ſuper ægyptum iſtiꝰ mundi: & quid in conſumatione ſacturus ſit: Stulti ſunt approbati pri
Ki cipes thaneos: qui humile hereticorum habuere maãdatum: Emarcuerunt omnes principes mẽphe
Wete os qui eloquẽtiæ & oris polluere iactantia: Memphis enim os uel ex ore & interprætatur
l. «α”nριο Sermonem ſonat: quodq; ſequitur decœperunt ægyptum angulum populorum
ſodtun eius ſiue iuxta:Ixx. decipiẽte ægyptum per tribus.hoc ſignificat quod regum ſapiẽtiæ ſæcularis ſtul
bumt tum eſſe monſtretur & ſingulorum dogmatum. principes: qui interprætantur tribus: arguãtur ſtul
orliu tos habuiſſe doctores. Dominus enim miſcuit eis ſpiritum uertiginis ſiue errorũ: iuxta illud quod
connt ſcriptum eſt: Et ſicut non probauerunt deum habere in notitia: tradidit illos deus in reprobum ſen
D ſum: & quomodo qui ſanctus eſt cum eſaia dicere poteſt ſpiritum ſalutis tuæ faciemus ſuper terrã
umni ſic qui peccator eſt bibet erroris:hoc eſt malitiæ ſpiritũ ſecundum quod& in hieremia legimus: ar-
cnal guet te præuaricatio tua & malitia tua corripiet te: Sin autem ſcandalizatur hereticus qui uetus nõ
Hiuch recipit teſtamentum: quod dominus miſcere dicatur erroris uel uertiginis ſpiritum: Audiat ſcrip//
derc ptum in apoſtolo hoc eſt in nouo teſtamento. tradidit eos de in deſideriis cordis ſui in ĩmũditiã
en Et iterum: Propterea tradidit eos deus in paſſiones ignominiæ: Et rurſum: Tradidit eos deus in re-/
probum ſenſum ut faciant quæ non oportet: Traduntur autem in deſideriis cordis quia mutaue/
mmun, runt gloriam incorruptibilis dei in ſimilitudinem imaginis corruptibilis hominis & uolucrum &
oß⸗ quadrupedum: & Feptiium Quod quidem non ſolũ in epiſtola ad romanos: ſed & ad theſſaloni/-
ncre cenſes de antichriſto legimus:Pro eo quod caritatem ueritatis non receperunt ut ſaluarentur mit/
te tet eis deus operationem erroris ut credant mendatio: Et iudicentur omnes qui crediderunt uerita
Neen⸗ ti: ſed placuerunt ſibi in men datio: Quod puto apoſtol um paulum de præſenti eſai æ lectione ſum/
Citi pſiſſe in qua dicit:dominus miſcuit eis ſpiritum erroris: & errare fecerunt ægyptum in om nibꝰ?op.
ribꝰ ſuis: ſicut errat ĩquit ebrius & uomens: qui inebriatus eſt uitiis: De quibus ebriis iohel loqtu-
e Vhe qui hebrii ſunt abſq; uino:Et non ſolum hebrii:ſed & uomentes furorem draconum: & furorꝰ?

nne G iiii

Liber Septimus

aſpidum inſanabile ut poſtꝗᷓ huiuſcemodi uinum euomuerint intelligant ebrietatem ſuam atq; n
cognoſcant:Nec finem ideſt nec caput nec caudam: ſed truncum ex utraq; parte animal: Pro princi ond
pio & fine quod & ſymachus &. xx. tranſtulerut: theodotio more ſuo ipſa uerba hebraica poſuit: iht
Caffa egmon: quod aquila interprætarus eſt incuruum atq; peruerſum: In curuo ſenes ĩtelligi uo non
lens: In peruerſo laſciuientes pueros qui omnia peruerſa faciunt ac p hoc eẽ ſenſũ quod in ægypto hrli
non ſolum caput deſit & cauda: ſed & pueri & ſenes ideſt & principiũ & finis. elc
CIn die illa eꝛit egyptus quaſi mulieꝛes ⁊ ſtupebit ? tumebit a facie cõmotionis manus dñi er
exeꝛcituum:quam ipſe mouebit ſupeꝛ eam ⁊ ent teꝛꝛa Juda egypto in feſtiuitatẽ:oĩs ꝗ illius fue D
ꝛit ꝛecoꝛdatꝰ pauebit a facie conſilu dñi exeꝛcituũ ꝗqð ipſe cogitauit ſuꝑ eã.
CIn illo tempore hoc enim ut crebro diximus ſignificat dies quãdo miſcuit dominus ſpiritum er m
roris atqʒ ſpiritum uertiginis: ut euomat ægyptus uinum draconum & furorem aſpidum inſanabi-
lem intelligens errorem ſuum & ebrietatem priſtinam. ægyptus timebit quaſi mulier non timore
fortuito qui uiris accidere conſueuit quos non amat ægyptus ſed ſuffocat & ĩterficit: ſed timore ſœ “ hbe
mineo quas ſolas uult pharao uiuere: Timebit autẽ cõmotionem ſiue elationem manus dei quã .
ſupplicia demonſtrantur: quam mouebit & eleuabit ut percutiat ægyptum. Tunc terra iudai. eſt ſci
entia ſcripturarum. lex & prophetæ euãgelia & apoſtolorum epiſtolæ erũt ægyp to in feſtiuitatem me
ſi eam cognouerit: uel in timorẽ: Si comparatione doctrinæ & ueritatis eorum ſe intellexerit habu ai⸗
iſſe mendatium. Omnis qui huius terræ fuerit recordatus pauebit eo pauore qui ducit ad uitã: pri/ icn
cipium enim ſapientiæ timor dñi: Et hoc non ſolũ in conſumatione mundi: ſed in præſenti quoq; cna
tempore accipere poſſumus quo eccleſiaſticum uirum & doctrinis cæleſtibus eruditum om/ egn
nis hereticꝰ timeat: & ad recordationẽ illius terreatur: Timebit ãt & pauebit cõſiliũ dñi:qd ſupx ægy ofe
ptũ mũdi iſtiꝰ cogitauit: Singula breuiter tranſcurrimus: ut ad reliqua trãſeamus. han
¶ In die illa erunt quinqʒ ciuitates in terra egypti loquentes lingua chananitidi: ⁊ iurantes ꝑ ”
deum exercituum: Eiuitas ſolis vocabitur vna. 2 E
Multum prodeſt manus dñi eleuata ſiue cõmota ſuper ægvptum ut terra iudæ ſit ei in timorẽ:&& in.
onmnis qui illius recordatus fuerit tremeſcat:In illo tempore quinq; ciuitates in terra ægypti loquẽ Ee
tes lingua chanaan: quas pleriq; ſenſus intelligunt uiſum:auditum: odoratum: guſtum: & tactum iI
Quando uidemus mulierem ad concupiſcendum: uiſus noſter loquitur lingua ægyptia. Quando n
audimus iuditium ſanguinis: dicente domino: non ſuſcipies auditionem uanam: auditus noſter lo
quitur lingua ægyptia: Quando ſecundum prophetiam uiuimus in delitiis & iacemus ſuper le-/-
ctos eburneos:& primis ungimur unguentis:odoratus noſter loquitur ligua ægyptia: Quãdo uẽ
ter noſter deus eſt: guſtus loquitur lingua ægyptia: Dum non audierimus illud quod apoſtolus lo
quitur: bonum eſt homini mulierem non tangere ſed econtrario iungamur meretrici tactus noſter
loquitur lingua ægyptia: Sin autem econtrario eleuauerimus oculos noſtios & uiderimus quo re
giones albæ ſint ad metẽdum: & quam curui fuerimus in terra: ſed iuxta euangelicam mulierem ꝗᷓ
decem & octo annis cælum aſpicere non poterat: eleuauerimus oculos noſtros & dixerimus ad te
leuaui oculos meos qui habitas in cælo. Oculus noſter & uiſus loquitur lingua cananitidi: Si circũ⸗-
ciderimus aures noſtras & audierimus dominum loquentem: Qui habet haures audiendi audiat ”è”
. auditus noſter loquitur lingua chananitidi: Qui potuerit ſponſo dicere poſt te in odore unguẽto o⸗
rum tuorum curremus: & xpi bonus odor ſumus deo in oĩ loco huius odoratus loꝗtur lingua cha
nanitidi: Qui potuerit ſpõſo dicere: Guſtus quoq; in bonã partem accipitur eius qui comedit pa/ kn
. nem de cælo deſcendentẽ panẽ uiuũ & non mortuum:& audit illud guſtate & uidete quam ſua// d
uis eſt dominꝰ: ſtatimq; loquitur lingua chananitidi: Sed & tactus ſpũalis eſt: De quo ioannes apo ſe
ſtolus ait: Manꝰ noſtræ palpauerunt de uerbo uitæ: & qui fide tangit ieſum ita ut de eo ſaluator poſ
ſit dicere: tetigit me aliquis: ego enim ſcio nirtutem exiſſe de me:Didicimꝰquanta bona tribuat ele —
uata manus dñi: quæramus quare non lingua hebrea ſed chananitidi loquantur quinq; ægypti ci/ n
uitates: ad quod ita reſpondere conabimur: Hebreus. ideſt tranſitorem ſonat qui de CL.
loco tranſit ad locum. Ergo & nos licet ſancti quamdiu in ægypto ſumus & in iſtius mundi di- n
uerſamur tenebris:non puſſumus loqui lingua hebrea: Sed lingua chananitidi: ꝗᷓ inter ægyptiam be
& hebreã media eſt: & hebreæ magna ex parre confinis: Chanaan interprætatur: quaſi cõmotio ſiue l
quaſi reſpondens: Quando igitur ab ægypto recedimus & exire uolumus de poteſtate pha-
raonisata ut terra noſtra & confeſio formidoloſa ſit ægypto: Tunc mouemur & quaſi reſponde

mus dñi uoluntati: & tamen quia adhuc in præſenti ſeculo ſumus lingua hebrea nec du loqui po ſ
mus: Quodq; ſequitur iurabunt quinq; ciuitates per dominum exercituum: hoc ſignificat quoed
etiam hic poſiti nequaꝗᷓ demonum: ſed dei recordemur omnipotentis: De his quinq; ciuitatibus
cum aliarum quatuor iſta ſit una quæ' dicitur ſolis ciuitas: quæ uidetur referri ad uiſum
ſicut enim ut uideatur ciuitas ſole & luna ĩdiget: indigemus ſole iuſtitiæ: (In die illa erit altare dñi
in medio terræ ægypti & titulus iuxta terminum eius dñi & erit in ſignum & in teſtimonium eiꝰ
domino exercituum in terra ægypti: Clamabunt. n. ad dominũ a facie tribulantis: & mitter eis ſal
uatorem & propugnatorem qui liberet eos & cognoſcetur dominus ab ægypto:) Conſequẽter eũ
“ 4 . ¶ſupra dixerat

Super Eſaiam

in K’
Nn QA ſupra dixerat. In die illa erũt quinq; ciuitates in terra ægypti Ioquentes lingua chanaan: & iuran-
aſi tes per dominum exercituum: in unc infertur: Erit altare di in medio terræ ægypti:quod onias ſe/
cundum ioſephum male intelligẽs implere conatus eſt: & titulus dñi continens paſſionem in quo
nen ſcriptu m eſt hebraicis litteris græcis & latinis ieſus rex iudæorum: In fignum crucis: & in teſti/
. monium uniuerſarum gentium quæ nunc ægyptappellatur: Cumq; perſecutio creuenit a facie tri
hnor bulantium nominis chriſtiani tunc clamabunt in cordibus ſuis abba pater: Et mittet dominus ex-
llzin ercituum ſaluatorem: I deſt ieſim & iudicẽ uel propugnatorem qui liberet eos: ut liberati cogno
ſcant dominũ ut ipſi cognoſcantur a domino: & ubi habundanit peccatum: ſuperhabundet gratia.
Püünne unum autem altare ægypti: ldeſt mundi iſtius dicitur ut cũcta altaria quæ contra eccleſiæ erĩguũtur
inlni altare: Sciamus eſſe non dnñi: Vſq; ad finem uiſionis ægyptiæ. in libro explanatiõis: hiſtoricæ: qa
ninn manifeſta prophetia erat:Diximus quod cũcta referantur ad chriſtum: Et co noſcent ægyptii do-
dmorſe minum in die illa & collent eum in hoſtiis & muneribus & uota nouebunt domino & ſoluent: Et

+ percutiet dominus ægyptum plaga & ſanabit eam: & reuertentur ad dominũ & placabitur eis: & ſa
1 nabit eos. Poſtꝗᷓ cognouerint ægyptii dñm colent eum in hoſtiis ſpüalibus & munenbus:& uo/-

Atit uebunt domino & oluent: Et dicent cũ dauid: Sacuſicium deo ſpiritus contribulatus: & lenatio
irbu⸗ manuum mearum ſacriſiciũ ueſpertinũ: Quando credẽtes in nazareum: ipſifuerint nazarei: Vinum
Munn & ſiceram non bibentes:& acetum quod domino propinatum eſt:& quæcũq; fiunt ex uua ſo domi
näpni, tica: Cumq; uota pſoluerit cum abel: & reſpexerit eam dominus: Inuidebit frater maior eam: Ideſt
uduoq circunciſionis populus: & effundet ſanguinem chriſtianum. qui clamabit ad dominum: & iccirco
mon/ egredietur a facie dei dicens: Crucifige crucifige eü & nos non habemus regem niſi cæſarem: Votũ
ep offert & ſoluit domino: qui eſt ſanctus corpore & ſpiritu: Votum obtulit & zaccheus:qui mediam
partem ſubſtantiæ ſuæ pauperibus repromiſſit: Quæntur ſi ægyptiis ſaluator & propugnator eſt
ſantes miſſus qui liberaret eos de anguſtüs quomodo nunc dicatur percutiet dominus KnePrum plaga:
. Sed conſideremus quid ſequatur: & ſanabit eã: Quẽ enim diligit dominus corripit: Et ipſe ſaluator
nted in. Ixviii. pſalmo loquitur ad patrẽ: Quoniam quem tu percuſũſſti ipſi perſecuti ſunt:Et ſuper dolo⸗/
piogre rem uulnerum eorum addiderunt: Si ergo proprio filio non pepcit ſed tradidit eum pro nobis: ut
Ludunm illius liuore & uulneribus ſanaremur: tradet dñs & martyres paſſiõibus:ſed rurſũ eos in reſurrectio
Anco ne ſanabit: ut illorum uulneribus fides credentiũ confirmetur: Vnde &ad iob dicitur: Putas me tibi
fero aliter loqutum niſi ut appareres iuſtus: Ipſe enim dolorem facit: & reddit priſtinæ ſanitati: Et uiſitat
derle⸗ ſeruos ſuos in uirgam & miſericordiam ſuam non aufferet ab eis: Vnde & filiæ & nurus quæ mul/
rico i tũ peccauerunt & diuaricauerunt pedes ſuos omni tranſeunti: Non uiſitantur neq; corripiuntur di
kolup cente domino. Non uiſitabo ſuper filias ueſtras cum fuerint ſornicatæ & ſuper nurꝰ ueſtras cũ adul
Wte terauerint: Percutiet ergo ægyptios dominus: non igne:non gladio: ſed uirga: Quis enim filius eſt
ucr quẽ nõ corripit pater ut poſtꝗᷓ ſanati fuerĩt reuertãtur ad diũm & placetur eis: & rurſũ ſanet eos: Sẽ/-
umi per. n. indigemus miſericordia dei & nullus eſt finis eius clementiæ: (& in die illa erit uia de ægy-
nuatt pto in aſſyrios & intrabit aſſyrius in ægyptum & ægyptius in aſſyrios: & ſeruient ægyptii aſſyriis:)
Gad Quomõ cætera ꝗᷓ pᷣcedũt in bonã partẽ accidiſſe ægyptiis demõſtrauimꝰ: Quĩq; uidelicet ciuita-/
zandr tes in terra eorũ loquẽtes ligua cananitidi: & iurãtes p dñm: & altare dñi in medio terræ ægypti col
noui locatũ:& titulũ: & teſtimomiũ:& ſignũ: & ſaluatorẽ ꝗ liberaret eos: & qd dũs cognoſceretur ab æ
e ptiis & ip̃i cognoſcerẽt eũ: & qd ferrẽt hoſtias & munera & uota pſoluerẽt: & pcuſſi ſanarẽt᷑ & reuer

in terẽturad dñm & placaretur eis & iterũ ſanarẽf.ſic & hoc qᷣ ſeꝗtur ſeruire ægyptios aſſiriis ĩ bonã
ptẽ accipiẽdũ ẽ: ſeruit.n. & apoſtolꝰ credẽtibꝰut lucri eos faciat: & eſau ſubicit᷑ fratri ſuo iacob:ut p

poꝛtẽtũ erit ſuꝑ egyptũ ⁊ ſuꝑ ethiopiã:ſic minauit rex aſſyrioꝝ captiuitatẽ egypti ⁊ trãſmigra/
tel
u

tiõem ethiopie iuuenũ ⁊ ſenum nudam ⁊ diſcalciatam:2⸗ diſcoopertis natibus ignominiam egy

l⸗ iceps fiat bñdictiõis eiꝰ:igit᷑ ꝗ priores de gẽtibꝰ ſaluati fuerit & habueriĩt ĩ ſe altare dñi: eoſq; ꝗ in
4 duricia perſeuerãt ſua ſeruitute ſaluabũt: & cõmixti one ac ſocietate eorũ:ipſi pgẽt ad aſſyrios:ut aſ
we ſyrios ducãt ad ægyptũ: & poſtea poſſint ad iſraheliticũ populũ puenire:obquã cauſã reor & fidelẽ
i mulierẽ ſeruire uiro ĩſideli ut paulatĩ eũ de ægypto & aſſyriis ptrahat ad iudæã.
4 CIn die illa erit iſrahel tertius egypto ⁊ aſ yrio:benedictio in medio terre cui benedixit domi
g, nus exercituum dicens: Benecdictus populus meus:egypto ⁊ opus manuum mearuʒ aſſprio
i hereditas autem mea iſrahel. CTertierit iſrahel ægypto & in aſſyriis ut omnem maſſam
mn ſue benedictionis fermento miſceat: & qui prius cõtra ſe hoſtiliter diſſidebãt: hac benedictionis ſa
hiee bula copulentur: & ſit populus dei ægyptus: & opus manuum eius aſſyrius: hereditas autem eius iſ
hi, rahel. Benedictus eſt ægyptus domino: quia iſrahelis ſocietate benedicitur. Et opus manuum eius
. afſyrius quia in ipſo ſuam clementiam demõſtrauit. Iſrahel autem ſolus poteſt dicere:pars mea do
00 minus: qui mente concipit deum: ut eius hereditas appelletur. „CAbPITVLVM. XxX.
⸗ lNno quo igreſſus eſt tharthã in aʒotũ:cũ miſſiſſet eũ ſargo rex aſſyrioꝝ:⁊ pu gnaſſet
u Ztra azotũ:⁊ cepiſſet eã. In tpe illo locutus eſt dñs in manu Eſaie filii Amos dicens
in. Aagde ⁊ ſolue ſaccũ de lũbis tuis:⁊ calciamẽta tolle de pedibꝰtnis:⁊ fecit ſic:v adẽs nuj
Ii aus ⁊ diſcalciatꝰ:ſicut ãbnlanit ſᷣuꝰ meꝰ Eſaias nudꝰ⁊ diſcalciattriũ annoꝝ ſignuz 7 R

Liber Septimus.

hutbit
pti:⁊ timebunt ⁊ confundentur ab ethiopia ſpe ſua:⁊ ab egypto gloꝛia ſua:⁊ dicet habitatoꝛ in/ mſt
ſule huius in die illa:hec erat ſpes noſtra: ad quos confugimus in auxilium vt liberaret nos a ſcen
facie regis aſſyriorum: Et quomodo effugere poterimus nos. luef.
CPro tharthan. Ixx. thanathan trãſtulerunt. & pro ſarga nama: qd- quid interprætetur: ſcire nõ poſ Ultra.
ſumus: Neqʒ enim falſoꝶ nominum falſ poſſumus ethimologiã fingere. Sunt at nomina nõ he nete
brea ſed aſſyria equibus ſonare cognouim us. Thartan turrem dedit: uel ſupfluos ſiue elongans. g
Sargon aũt princeps horti: Hic rex aſſyrius quẽ ſupra legimus ſenſum magnum: habet d uces plu/ C
rimos: quoꝶ unus eſt tharthanæ latus in ſuperbiam: & longe procedens in ſcelere:& amplior cæ/ fece
teris: & mittitur ad impugnãdam azotum quæ hebraice dicitur eſdon: & interprætatur ignis gña unſ
tionis: expugnat ꝗᷓ dux regis aſſyrii expugnat eos qui gñationi & libidini ſeruiunt. Et pulchre rex C
aſſyrioꝑꝶ ſargon princeps hortoꝶ dicitur: uoluptati & luxuriæ deditus. Deniq; & achab rex iſrahel gia
uineam naboth euertere in culturam hortoꝑꝶ cupiebat qd ille iuxta leges tropologiæ intelligens: C
mori maluit quã facere: ne hereditas paterna & atiqua poſſeſſio:in impii regis delicias uerteretur. ba
Præcipitur aũt ꝓphetæ ut ſacco calciamentiſq; depoſitis: nudus & diſcalciatus incædat: & in ſignũ eni
ſit atq; portentum ægyptiis & æthiopibus qui dei populum perſecuti ſunt:& ꝓpter ſuperbiam fue gi
re humiles: Aegyptus enim interprætatur perſequẽs ſiue tribulans. Ethiopes: humiles atq; deiecti:
