cüm⸗ tus ſunt:ſcilicet ſpiritum quia ſpiritus interpellat pro nobis gemitibus ineffabilibus.
n CZaboꝛare feciſtis dominum in ſermombus veſtris:⁊ dixiſtis in quo eum fecimus laboꝛare:
tu⸗ In eo quod dicitis:omnis qui facit malum bonus eſt in conſpectu domini:⁊ tales ei placent:aut
certe vbi eſt deus iuditii LxXx.
ſ CQui ꝓuocaſtis dñm in ſermonibus veſtris:⁊dixiſtis in quo ꝓuocauimus eũ in eo qð dicitis:
faans oĩs qui facit malũ bonus eſt in conſpectu dñi:⁊ in his ſibi cõplacet:⁊ vbi eſt deus iuſtitie.
* Hunc locum plenius.lIxxii. pſalmus exequitur: Cuius principium eſt: Quam bonus Iſrael deus
en his qui recto ſunt corde: Mei autem pene moti ſunt pedes pene effuſi ſunt greſſus mei: Quia ze.
igtns latus ſum ſuper iniquis:pacem peccatorum uidens: quia non eſt reſpectus morti eorum & firmamẽ
NI. tum in s labori bus hominum non ſunt:& cum hominibus non flagellabuntur: Ac
b deĩde: Et dixi ergo ſine cauſa iuſtificaui cor meum. & laui inter innocentes manus meas. Reuerſus
erge⸗ Paulu⸗ de babylone:& uidens cunctas in circuitu nationes: Ipſoſq; babylonios idolis ſeruientes
abundare diuitiis: uigere corporibus: omnia quæ bona putantur in ſeculo poſſidere. Se uero qui

, habebant notitiam deiĩ ſqualore: inedia: ſeruitute choopertum: Scandalizatur & dicit Non eſt in re

3 bus humanis prouidentia:omnia caſu feruntur incerto: nec dei iuditio gubernantur quin potius
e¹ mala ei placent:& bona diſplicent. Aut certe ſi deus cuncta diiudicat: Vbi eſt illius equum iuſtumq;
it iuditium:lſtiuſmodi quæſtionem mens incredula futurorum cottidie ſuſcitat deo.cum uiderit ini
tuül quos ꝑotentes: ſanctos humiles: illos rebus omnibus affluere:hos ne ea quidem quæ ad uictum ne
ceſſaria ſunt habere: Et interdum ſurdis auribus ceciſq; oculis: & omni parte membrorum ulceri/
ie bus & infirmitate depræſſos. Qualis in euangelio lazarus legitur: Qui ante fores diuitis purpura-
ti deſiderabat: micis quæ abiciuntur de menſarum reliquiis: inopem animam ſuſtentare: Diuitem
uero tantæ feritatis & crudelitatis: ut non miſereatur homo hominis: cuius etiam canum lin gua
4 miſeretur: Non intelligentes tempus iuditii: nec uera bona illa eſſe: quæ perpetua non ſunt: Dicũt
“ ſi mali diſplicent: & ubi eſt dies iuditii.
CAPITVLVM TERIIVM. zii
4 Fy 11

DDLiero. liber

Ece ego mittam angelum meum ? pꝛeparabit viam ante faciem meatm:⸗
ASERiſtatim veniet ad templum ſuum dominatoꝛ quem vos queritis:æ angelꝰ te⸗
S

WORſtamenti quem vos vultis. LXX. SS
eAR= NCEcce ego mittam angelum meum qui pꝛeparabit viam ante faciem me
Ram:z ſubito venit ⁊ ad templum ſuum Oñns quẽ vos queritis ? angelus
V A]iuſtitie quẽ vos vultis. . .
X. CHoc interprætatus eſt dominus in euangelio de Ioanne Baptiſta dicens:
E, WANS! Iſtæœ eſt de quo ſcriptum eſt. Ecce mittam angelum meum ante faciem tuam
& pᷣparabit uiã tuã corã me.Nec iiſdẽ uſus eſt uerbis: ꝗᷓ. xx.ĩterpᷣtes trãſtulerũt: Marcus quoq; euã/
geliſta duo teſtimonia Malachiæ & Eſaiæ ſub unius ꝓphetæ ſermone cõtexens: Ita exorſus é: Initi
um eudãgelii ieſu chriſti ſicut ſcriptũ eſt In Eſaia ꝓpheta: Ecce mitto angelum meum ante faciẽ tuã
qui præparabit: Hoc licet uerbis aliis in Malachia legimus. Quod autem ſequitur: Vox clamantis
in deſerto parate uiam domini: rectas facite ſemitas eius: Ab Eſaia propheta dicitur: Statimq; utrũ
q; teſtimonium exponens: fuit inquit Ioannes in deſerto Baptizans & prædicans baptiſmum pœ-
nitentiæ in remiſſionem peccatorum: Sed & euangeliſtæ uaticinium prophetarum ſuper Ioanne
interprætati ſunt. Cumq; in ſenſu conſentiant: in uerbis diſcrepant. Pro eo enim quod. Ixx. tranſtu
lerunt: Rectas facite ſemitas dei noſtri: Marcus Lucaſq; dixerunt: Rectas facite ſemitas eius: Ioan/-
nes autem dirigite ait uiam domini. Ex quo perſpicuum eſt apoſtolos & euãgeliſtas: & ipſum do/
minum ſaluatorem. Non. xx. interprætum auctoritatem ſequi: Qua hebreæ linguæ habentes ſci-
entiam non indigent: Sed ex hebreo tranſferre quod legerint: non curantes de ſyllabis punctiſq;
uerborum: dummodo ſententiarum ueritas tranſferatur. Quod quidem & in pluribus locis eos
ſeciſſe docuimus. Et maxime in eo libro qui a nobis inſcriptus eſt. De optimo genere interprætan
di:Multis ſimul teſtimoniis approbatum eſt: Hoc ergo quod dicitur: Ecce ego mitto angelum me
um: & præparabit uiam ante faciem meam: Ex perſona chriſti dicitur: Quod Ioannem miſerit in
deſerto iudeæ: prædicare baptiſmum pœnitentiæ in remiſſionem peccatorum. Quod autem ſequi
tur: Et ſtatim ueniet ad templum ſuum dominator quem uos quæritis: & angelus teſtamẽti quem
uos uultis: Ita de ſe quaſi de altero loquitur: luxta conſuetudinem ſcripturarum: NQulliq; dubium
quin dominator iſtæ ſaluator ſit. Qui creator eſt omnium: & angelus teſtamenti & magni conſi⸗
lii angelus appellatur: Alii uero hoc quod dicitur. Ecce ego mittam angelum meum: & præpara-
bit uiam ante faciem meam: Ex perſona patris dictum putant: & quod ſequitur. Statim uenier ad
templum ſuum dominator quem uos quæritis: & angelus teſtamenti quem uos uultis. De domi-
no ſaluatore ab eo dictum intelligunt. Præparat autem uiam Ioannes: & rectas facit ſemitas dei no

ſtri in corde credentium: in quibus propter prauitatem: & incredulitatem prius deus ambulare nõ

poterat: Templum autem eccleſiam interprætantur: Vel unumquemq; credentium eccleſiam: Edi/
ficamini domos ſpiritales: Sacerdotium ſanctum offerre ſpiritales uictimas & acceptabiles deo

per chriſtum ieſum: Eos uero qui crediderint. Neſcitis quod templum dei eſtis: & ſpiritus dei habi

tat in/uobis. Iudæi hoc quod dicitur: ecce ego mitto angelum meum: De Helia propheta dictum

intelligunt. Et quod ſequitur. Statim ueniet ad templum ſuum dominator quem uos quæritis: &

angelus teſtamenti quem uos uultis: referunt ad Aαεερνον hoc eſt chriſtum ſuum: Quem di/
cunt ultimo tempore eſſe uenturum: Sed miror quomodo eos rerum exitus non doceat uerita⸗
tem. Quod enim templum ſuum inueniet dominator quod uſq; ad fundamentum deſtructum
eſt: aut ſi ab alio extruendum eſt anteqꝗᷓ chriſtus adueniat: Quid chriſtus eorum amplius facturus
eſt: Cum ab alio reſtituta ſint omnia: Dominus noſter in euangelio Heliam prophetam: Ioannem
Baptiſtam interprætans loquitur: Si uultis ſcire ipſe eſt Helias qui uenturus eſt:De quo & hic idem
propheta quem nunc diſſenmus ſcribit in finem: Ecce ego mitto nobis Heliam prophetam anteqᷓ
ueniat dies domini magnus & horribilis: Quomodo autem Helias Ioannes ſit: Dedit nobis uiam
intelligentiæ in uirtute & ſpiritu heliæ eum ueniſſe commemorãs.
CEcce veniet dicit dominus exercituum:⁊ quis poterit cogitare diem aduentus eius:Et quis
ſtabit ad videndum eum:Ipſe enim quaſi ignis conflans ⁊ quaſi herba fullonum: Et ſe edebit
conflans ⁊ emundans argentum:⁊ purgabit ſilios leui:⁊ colabit eos quaſi aurum: 2 quaſi ar/
gentum:⁊ erunt domino offerentes ſacriſicia i iuſtitia: Et placebit domino ſacriſicium Juda
Hieruſalem:ſicut dies ſeculi:⁊ ſicut anni antiqui:Et accedaʒ ad vos in iuditio ⁊ ero teſtis ve
lox maleſicis ⁊ adulteris ⁊ periuris:⁊ qni calumniantur mercedem mercenarũ: humiliant

viduas ⁊ pupillos ⁊ oppꝛimunt veregrimun ner timuerunt me dicit dominus exercituũ: Ego

enim dominus ⁊ non mutoꝛ.

9

Nee
habe,

nte
W⸗

G
m
gni
Wöli
in
lm
moun
um do⸗
locnre
trunk
lom/
umdo⸗
e ſa⸗
Nie
Prerm
umme
keitin
nſegni
quem
bium
onl/
r/
et ad
domi/
dein
luend
mLd/
l0
eil
licun
t:
Idi⸗
ita⸗
dum
Nums
men
iden
mme,
ian

= 3

—
SE=
— —

e .r.
— =
—

—

— —

Super Oalach iam.c.iii.

CEcce venit dicit dominus omnipotens:⁊ quis ſuſtinebit diem introitus eius: aut quis fer⸗

re poterit vt aſpiciat eum quia ipſe ingreditur quaſi ignis conflatur ? quaſi berba lauantium:⸗
ſedebit conflans ⁊ emundans ſicut argẽtum:⸗ emũ dabit filios leui: fundet eos ſicut aurum 2

Argentum:⁊ erunt domino offerentes hoſtias in iuſtitia:Et placebit domino ſacriſicium Jude

⁊ hieruſalem:ſicut diebus pꝛiſtinis:⁊ ſicut annis pꝛioribus:Et accedam ad vos in iuditio:⁊ ero

teſtis velox ſuper maleſicos ⁊ ſuper adulteros:⁊ ſuper eos qui iurant in nomine meo mendaci⸗/
ter: Et qui fraudant mercedem mercenario:⁊ oppꝛimunt per potentiam viduas ⁊ percutiunt

pupillos ⁊ peruertunt iuditium aduene:⁊ qui non timẽt me dicit dominus omnipotens quoni
am ego ſum dominus deus veſter:⁊ non mutoꝛ.
Supra legimus motam domino quæſtionem ab his qui dicunt: Omnis qui facit malum bonus

eſt in cõſpectu domini: & tales ei placent: Aut certe ſi diſplicent: ubi eſt deus iuditii:Hoc eſt ubi eſt

iuſtitiæ ueritas: Ad quam diſſoluendam: domini ſermo reſpondit: Mittam angelum meũ:qui præ-
parabit uiam meam:Et ueniet ad templum ſuum dominator quem uos quæritis: qui iudex eſt ueri
tatis: De quo dicitur in pſalmo:Deus iuditium tuum regi da & iuſtitiam tuam filio regis: Non enĩ
pater iudicat quemꝗ;: ſed omne iuditium dedit filio:Erille eſt angelus teſtamenti quem uos quæ-
ritis: Cui mala non placent qui perſonam non accipit in iuditio: Qui nulla nec miſericordia nec
ſeueritate mutatur: Calix enim in manu domini uini meri plenus mixto: Et iclinauit ex hoc in hoc
Ideſt miſericordia iuſtitiam temperat & iuſtitia miſericordiam. Iſte enim ſtatim & uelocitter ueni
et ad templum ſuum eccleſiam: Et quis poterit cogitare diem aduentus eius: Si cogitare præpoten
tialmaieſtatis eius nemo poteſt: ferre/quis poterit: Et quis ſtabit ad uidendum eum: Hoc eſt quis eũ
poterit lippientibus & cecutientibus oculis in ſua claritate conſpicere: Qui eſt ſol iuſtitiæ: & in
cuius pennis eſt ſanitas: Ipſe ueniet quaſi ignis conflans: & quaſi herba ſullonum: I gnis enim in cõ
ſpectu eius ardebit: & in circuitu eius tempeſtas ualida: Tũc uocabit cælum deſuper: & terram ut di
iudicet populum ſuum:flumina ignis trahent ante eum peccatores quoſq; uoluẽtia: Ignis autẽ di/
citur dominus: & ignis conſũmens ut ligna noſtra fœnum ſtipulamq; comburat: Et nõ ſolũ i gnis
ſed & herba fullonum: quæ hebraicæ bericha appellatur: &. lx. òap ideſt herbam fullonum uer-
tunt Ipſe his qui peccant grauiter ignis con flans eſt atq; conſumens: Qui autem leuia peccata cõ/
mittunt herba fullonum: ut locis munditiam reſtituat: Secundum illud quod ſcriptum eſt in Eſaia
Lauabit dominus ſordes filiorum & filiarum ſyon: Et ſanguinem emundabit de medio eorum ſpi
ritu iuditii & ſpiritu combuſtionis: Qui ſordes habent ſpiriru iuditii indigent ut lauẽtur: Qui ſan
guine pleni ſunt ſpiritu combuſtionis: Vt ſanguis qui in eis extrinſecus litus eſt aufferatur: Et ſede/-
bit conflans & emundãs: ſicut argentum: Vt ſecundum Ezechiel: Quicquid in auro noſtro & ar/
gẽto:lIdeſt ſenſu & eloquio:Ere ſtagno ferro plumboq; cõmixtum eſt: in camino domini perquo
quatur: & purum aurum remaneat: & argentum: Vnde & dominus in euangelio loquitur i gnem
ueni mittere ſuper terram: & quem uolo ut ardeat: Et purgabit filios leui Tempus eſt enim ut iudi
tium incipiat a domo dei: & alibi ſcribitur: A ſanctis meis incipite: In filiis leui autem omnem ſacer
dotalem intellige dignitatem: Si autem ſacerdotes purgandi ſunt: & colandi ut purum aurum re/
maneat & argentum: Quid de cæteris eſt dicendum: Jui cum emundati fuerint & colati: Tunc
offerent domino iuſta ſacrificia: & placebit ſacrificium eõrum quod offerunt pro iuda & hieruſa⸗
lem⸗Hoc eſt pro his qui dei nomen confitentur: & pacem eius mente conſpiciunt: ſicut dies ſeculi
& ſicut anni antiqui: Vt quomodo in prĩcipio placuerunt deo: ſic poſt peccatũ & pœnitẽtiã placeie
incipiant: Cum omni fuerint peccatorum ſorde purgati: & accedam inquit ad uos in iuditio & ero
teſtis uelox. Quanta formido iuditii cum ipſe ſit teſtis & iudex: Teſtis eſt autem cunctis maleficis
& adulteris: Hæc enim crimina ppetrantur oculte: & ideo proferũtur in medium ne diu lateãt: Poſt
maleficos ponuntur adulteri: poſt adulteros periuri: Poſt periuros qui calüniantur mercedem mer
cenarii: & noluerunt reddere pro operis labore quod debent: Viduas quoq; & pupillos ſubauditur
calũniantur: & opprimunt peregrinum & alienigenã. Vel certe cathecuminum ꝗ nec dum in ciui/
tate chriſti ciuis effectus eſt: Et ſi iſta uniuerſa non fecerint: Sufficit eis ſolum crimen ad pœnam
quod nõ timuerũt dominũ. Nequaqꝗᷓ igitur leuia putemus eẽ peccata periurium & mercedem nõͤ
reddere laboranti: & calumniari uiduam & pupillum: & opprimere alienigenam & peregrinum:
Quæ malefitio & uenefitiis & adulterio comparantur: Hæc & iuxta hiſtoriam & iuxta tropologi/
am intelligimus: Vt quod eo tempore dicebaturad principes iudæorũ nunc dicatur ad principes
eccleſiarum: Quodq; ſequitur: Ego dominus & non mutor Iccirco ponit quia ſupra dixerat: ipſe
quaſi ignis conflans: & quaſi herba fullonum: Ne putemus eum diuinitatis mutare naturam:

Cum pro nobis aut angelus aut ignis aut borith nominatur.

Et vos ſilii Jacob non eſtis conſumpti:a diebus enim patrum veſtroꝛum receſſiſtis a legit⸗
timis meis:⁊ non cnſtodiſtis. CxxX. ßZGMU ́DMU?1
CEt vos ſilii Jacob non receſſiſtis a peccatis patrum veſtroꝛum:declinaſtis a legittimis me/

=

Wiero. liber

n

is:⁊ non cuſtodiſtis. . . . . „ „ mC
CCSupra dixerat ero teſtis uelox maleficis & adulteris & periuris. & qui calumniãtur mercedẽ mer iech
cenarii: uiduas & pupillos: & opprimunt peregrinum nec timuerunt me: dicit dominus exercituũ n6
lIuſtumq; iudicem eſſe dicens. Quod non accipiat perſonam in iuditio:Intulit ego dominus & nõ i
mutor: Et eſt ſenſus: Vos per maleficia & adulteria: & periuria & calumnias: & uiolentiam cottidie ſiht
mutamini: ego in iuditio nulla perſonarum uarietate commutor. Cũuũq; ſeæuerum & iuſtum iudi- ms
cem eſſe me fatear: O filii Iacob tamen non eſtis tormentorum diuerſitate conſumpti: Iuxta illud Lise
quod ſcriptum eſt in Hieremia: Sine cauſa percuſſi filios ueſtros:diſciplinam nõ recepiſtis: nec hoc Een
nuper facitis: nec ſemel ut erroris mereamini ueniam: Sed hereditariã habetis impietatem ex die- “=“
pus patrum ueſtroruma legittimis meis recedendo: & non cuſtodiendo quod præcepi. Filios au/ =“
tem lacob ſecundum aανον†α ſupplantatoris & germani primitiua rapientis: qui non rece/- ſun
dant a peccatis patrum ſuorum: & declinent a legittimis: & non cuſtodiant quæ præcepta ſunt. In inne
telligãus eos ꝗ in eccleſia cõſtituti nõ recedũt a uitiis & falſũ ſibi religiõis xpᷣianæ nomẽ aſſumũt. E
CRKeuertimini ad me ⁊ ego reuertar ad vos dicit dominus exercituum.Et dixiſtis in quo re⸗ .
nertemur. Si affiget homo deum:quia vos conſigitis me.Et dixiſtis in quo ↄfigimus te?in de
cimis ⁊ in pꝛimitũs:Et in penuria vos maledicti eſtis:⁊ me vos ↄſigitis gens tota.Inferte om
nem decimam in hoꝛꝛeum meum:⁊ ſit cibus in domo mea:⁊ pꝛobate me ſuper hoc dicit domi⸗ i
nus: Si non aperuero vobis cataractas celi:⁊ effudero vobis benedictionem:vſq; ad habun-
dantiam:Et increpabo pꝛo vobis deuoꝛantem:⁊ non coꝛumpet fructũ terre veſtre:nec erit ſte/ *
rilis vinea in agro dicit dominus exercituum:⁊ beatos vos dicent omnes gentes:Eritis enim e
vos terra deſiderabilis dicit dominus exercituum. LXxXxX. E
¶ Reuertimini ad me? reuertar ad nos dicit dominus omnipotens: Et dixiſtis in quo reuerte 1
mur:Si ſupplantat homo deum:quia vos ſupplantaſtis me:Et dixiſtis in quo ſupplantauimꝰ
te:Auia decime ⁊ pꝛimitie vobiſcum ſunt:⁊ vos videntes reſpicitis ⁊ me vos ſupplantatis:an
nus impletus eſt:⁊ intuliſtis fructꝰin theſauros:⁊ erit rapina in domibꝰ veſtris. Reuertimini in dd
boc dicit dominus omnipotens: Miſi aperuero vobis cataractas celi:⁊ effudero vobis benedi .
ctionem meam:vſq; dum ſufficiat:⁊ diuidam vobis cibos:⁊ non diſperdam fructum terre ve/
ſtre:⁊ non infirmabitur vinea veſtra in agro dicit dominꝰ omnipotens:⁊ beatos vos dicent om .
nes gentes:Quia eritis vos vt terra voluntaria dicit dominus omnipotens.
CEtin principio diximus Malachiam prophetam Eſdram ſacerdotem debere intelligi: omniaq;
quæ in illius ſcribuntur hiſtoria: In hoc quoqʒ uolumine contineri: & nunc dicimus temporibus
eius: & neemiæ: quos ſimul uixiſſe manifeſtum eſt: famẽ fuiſſe grauiſſimam: & ob famem ſeditio/
nem: & pauperes rerum neceſſitate compulſos: filios ſuos & filias: & omnem poſeſſionem: uniuer-
ſamq; ſubſtantiam uendidiſſe. Deniq; dicunt: filii noſtri & filiæ noſtræ multæ ſunt nimis: accipia/
mus pro prætio eorum frumentum. Et cõmedamus & uiuamus. Et erant qui dicerent: Agros no/
ſtros & uineas & domos noſtras opponamus: & accipiamus frumentum in fame. Et iratus ſum in
quit Eſdras nimis cum audiſſem clamorem eorum ſecundum uerba hæc: Cogitauitq; cor meum
mecum: & increpaui optimates & magiſtratus & reliqua: Famis igitur tempore annona cariſſima
in tantum ut ſuos filios uendere cogerentur: & hi qui parum habebant: & qui in horrea multas fru .
ges congeſſerant: pro neceſſitate uel pro præcii magnitudine leuitis decimas nolebant reddere: b
qui non habebant partem in hereditate iudee: Sed primitiæ & decimæ erant hereditatis eorum. SS”ẽƷM
Quod ne putetur noſtrum eſſe: Ponamus Eſdræ teſtimonium: Et cognoui inquit quoniam par- 4
tes leuitarum nõ fiuſſent datæ: & fugiſſet unuſquiſq; in regionem ſuam:⸗De leuitis & de cantoribꝰ E
& de his qui miniſtrabant. Et egi cauſam aduerſum magiſtratus. Et dixi quare derelinquimus do/ 1
mum dei: Et congregaui eos & feci ſtare in ſtationibus fuis. Et omnis iuda apportabat decimas fru 1
menti uini & oleĩ in horrea & conſtituimus ſuper horrea Selemiam ſacerdotem: & ſadoch ſcrib

prophetia hiſtoriaq; concordent: Quando dicitur reuertimini ad me: & ego reuertar ad uos dicit
dominus omnipotens: quos hortaturut redeant: perſpicuum eſt a domino receſſiſſe. Et uide cle⸗
mentiam domini: Par pari repromittit: Vt in qua menſura menſi fuerint: remetiatur eis. Et ſicut in
leuitico ſcribitur. Si ambulaueritis ad me peruerſi: & ego ambulabo contra uos furore peruerſo.
Sic & nunc populum cohortatur ad redditum ut ipſe quoq; ad eos redeat? Qui non intelligen-
tes ſe a domino receſſiſſe impudenter interrogant. In quo reu ertemur? Et dicunt: Quando enim
receſſimus ut merito redire cogamur? Dominuſq; reſpondit: Si affigit homo deum: quia uos
conſigitis me: Verbum hebraicum quod ſcribitur harecha. Ixx. interprætati ſunt ſi ſupplantat. Pr0
quo Aquila Simachus & Theodotion poſuerunt: ſi fraudat: Vt ſit ſenſus: Si fraudat homo Deum
quia uos fraudaſtis me: Et reuera ſecũdum hiſtoriæ ordinem: quia decimas & primitias leuitis po-
pulus nõ reddebat:Se ipſum fraudẽ dicit dominus ſuſtiere:cuius miniſtri fame coacti & pœn aiti
templum

& cætera. Audiuimus Eſdræ hiſtoriam: Nunc prophetæ uerba repetamus diligentius intuentes: ut

Ne
Audl
Wn
W
huuh
eeh⸗
emerche
5 lio⸗ N
Ab/
alun
Ani
non⸗
Slerde
mron
dom⸗
habun⸗
enkſee⸗
senim

reuerte
Ntaumm
ris. n
Immmin
benech
emepe⸗
ntom

mtiag
worbe
laito⸗
nine
:ir
Woso/
r memn
Aiſim
ltas fi
ecere
eotun
am N
mord
nus
imof
hl
enlenlt
d
ſece
ſani.
nn
u
o
eunm
6o⸗
gun
u

Super Oalachiam.c.iii.

templũᷣ deſeruerint. Si. n. p alios uiſitatur in carcere: & egrotus ſuſcipitur: ꝗ cibum accipit atq; pota
tur:Cur nõ in miniſtris ſuis ipſe decias accipiat: & ſi nõ dẽtur pte:ſua ipſe priuetur. Hoc qd' diximꝰ

haiecha lingua ſyroꝶ & caldæoꝶ interprætatur: ſi affiget: Vñ & nos ante ânos plurimos ita uerti-
mus: Magis ad myſterium dñice paſſionis. in qua hoĩes crucifixerũt deum: quã ad decias ac primi-
tias: quibus uiſitatur in carcere. & egrotus ſuſcipitur: & eſuriens ſitiẽſq; cibum accipit atq; potatur

ſcripta referẽtes: Quæres prudẽs lector qũo noſtra interprætatio cũ iis cõgruat ꝗᷓ ſecuntur: In deci-

mis & primitiis: Et uide an poſſimus hæc dicere: Vt me affigeretis cruci: & ſceleratas manus inice-
retis deo ueſtro:Multaꝶ ante reꝶ meditatione feciſtis: ſubtrahendo decimas & primitias: non dico

ſacerdotibus meis & leuitis: ſed mihi ꝗ eas p moyſen iuſſi dari: Hoc de uerbo uno a nobis dictũ ſit:

lectoris arbitrio intelligentie iuditiũ relinquẽtibus: Nũc ſequimur ordinẽ ꝓphetiæ: Quia mihi nõ
reddidiſtis decimas & primitias. iccirco in fame & pẽuria maledicti eſtis: & me uos ſupplãtatis: ſiue

fraudatis atq; priuatis gens tota: Pro gente quæ in hebraico ſcribitur annũ. Ixx

interptati ſunt: ?oοοpro ονοονοσ Et eſt ſenſus: Ecce annus expletus eſt: & nihil in meos theſauros:
ſed in ueſtra horrea cõportaſtis: Et ꝓ decimis & primitiis quæ parauerãt ſi a uobis darentur uberta
tẽ poſſeſſionũ ueſtraꝶ: & oẽm frugũ habũdantiã pdidiſtis: Vt aut ſciatis me hoc naſcente pfectum
quia fraudaſtis me parte mea: hortor uos atq; cõmoneo: ut inferatis decimas in horrea: hoc eſt the/
ſauros tẽpli: & habeãt ſacerdotes atq; leuitæ: q mihi miniſtrat cibos. & nõ ꝓbate me ſi nõ tã tas plu
uias effudero: ut cataractæ cæli aperte eſſe credãtur: & effundã uobis benedictionẽ uſq; ad habun-
dantiã: uerbũ effuſionis: nomen largitatis onñdit: Sed fieri põt ut agros irrigãtibus pluuiis ſit ꝗqdem
fertilitas: Verũ aut locuſta aut brucus aut erugo aut eruca deſtruãt: & labores hoium pereant: Pro/
pterea iungit & dicit: Et increpabo ꝓ uobis ceuo rantẽ:locuſtã uidelicet & reliqua: quæ diximus &
nõ corrumpet fructũ terræ ueſtræ: Vinea quoq; iĩplebittorcularia: & cunctæ ꝑ circuitü nationes mi
rabũtur fertilitatẽ terræ ueſtræ: in tantũ ut oẽs ĩ ea habitare deſiderẽt: Et habudantia rerũ oium cũ-/
ctis gẽtibus ſitis exẽplo. Quod de decimis primitiiſq; diximus: quæ olim dabantur a populo ſacer⸗
dotibus ac leuitis: in eccleſia quoq; de populis intelligere: ꝗbus pceptũ eſt nõ ſolũ decimas dare &
pmitias: ſed & uẽdere oĩa: ꝗᷓ habent & dare paupibus: & ſeq dũm ſaluatorẽ: Qc ſi facere nolimus
ſaltẽ iudæoꝑꝶ imitemur exordia: ut pauperibus ptẽ demus ex toto: & ſacerdotibus ac leuitis hono
rem debitũ deferamus: Vñ dicit & apoſtolus honora uiduas ꝗᷓ ueræ uiduæ ſũt. Et pᷣſbyteꝶ dupli
ci honore honorandũ: maxime ꝗ laborat in uerbo & doctrina dei: qd' ꝗ nõ fecerir: deu fraudare &
ſupplantare cõuĩcitur & maledicitur ei in pœnuria re oĩum: ut ꝗ parce ſeruerit: parce & metat: &
ꝗq in bndictiõe ſeminauerit:in bñdictiõibus fructus colligat habũdãter: Si qũ fames & pœnuria &
reꝶ oĩum egeſtas opprimũt mundũ: ſciamus hoc ex dei ira deſcẽdere: ꝗq in paupibus ſi nõ accipiat
elemoſynã: fraudari ſe loꝗtur: & ſua portione priuari: Poſſumus decimas & primitias: & ſic iterpta
ri: Si ꝗs doctus & eruditus legẽ dei põt cæteros erudiremõ debet ſuæ aſſignare prudẽtiæ iĩgenioq;
qd poſũdet: Sed gratias agat primu deo: q cũcta largitur: deinde ſacerdotibꝰeius ac magiſtris: a ꝗ“
bus doctꝰ eſt. Si. n.nõ egerit gratias: ſed ſibi ſciẽtiã uẽdicauerit in pœnuria maledicetur. Quod ſi in
telligẽs largitorẽ deũ: & his agẽs gratias: p quos a deo eruditus eſt humiliauerit ſe: & ĩ horreu dei
ĩtulerit cibõs:hoc eſt ſcripturæ ſanctæ alimẽta in eccleſis populis miſtrauerit: ſtatim apiẽtur ſuper
eum cataractæ cæli: & effundetur pluuia ſpiritalis: & mãdabit deus nubibus ſuis: ut pluãt ſup eũ im
brem: & habũdãtia reꝶ oĩum pfruetur: & icrepabit ẽt ꝓ eo deuorantẽ: cõtrarias. ſ. fortitudines: & la
bor ipſius afferet fructũ. Et cõſeqᷓtur illud qd' ſcriptũ eſt: Beatus ꝗ in aures loqtur audiẽtiũ: leuabit
quoqʒ oculos ſuos:& uidebit regiones:quõ iam albæ ſũt ad metendũ: & colliget fructus in uitam
eternã: Nec ſterilis uinea in agro eius. Ille ꝗ dicit in euãgelio. Ego ſum uitis. Et ꝗ loꝗtur p ꝓphetã:
Ego te plãtaui uineã frugiferam omnem uerã: & tantam: per humilitatis confeſſionem: & gratiarũ
actionem in deum: ac magiſtros eccleſiæ eius beatitudinem conſequætur: ut oẽs beatum illum di-
cant gẽtes: & in terra eiꝰatq; doctrina habitare deſiderẽt ꝗ illũ in eccleſia audierint diſputantem.
CInualuerunt ſuper me verba veſtra dicit dominus.Et dixiſtis:ꝗd locuti ſumus cõtrate: Di
xiſtis:vanus eſt ꝗ ſeruit deo:⁊ qd emolumentũ:qꝛ cuſtodiuimus pᷣcepta eius:ꝛ qꝛ ambulauimꝰ
triſtes coꝛam dño exercituum. Ergo nunc beatos dicimus arrogantes:ſi quidez ediſicati ſunt
facientes impietatem:Et tentauerunt deum ⁊ ſalui facti ſunt. LXX.
CIngrauaſtis ſuper me verba veſtra dicit. Et dixiſtis in quo locuti ſumus contra te:⁊ dixiſtis
vanus eſt qui ſeruit deo:⁊ quid amplius:quia cuſtodiuimus mandata eius: ⁊ quia ambulaui⸗
mus ſupplices ante faciem domini omniporentis:⁊ nunc nos beatos dicimus alienos:⁊ eciſi⸗
cantur omnes qui faciunt iniquitatem:⁊ reſtiterunt deo ⁊ ſalui facti ſunt.
CPriꝰdixerat laborare ſeciſtis diũm in ſermonibꝰ ueſtris: & dixiſtis in quo eũ fecĩus laborare? in eo
cũ diceretis: Oĩs ꝗ facit malũ: bonꝰeſt in cõſpectu dñi: & tales placẽt: aut certe ubi ẽ deꝰiudicii nuc
idẽ pleniꝰ repetit: Populus. n. ꝗ de babylone reuerſus: uidebatur dei hẽre notitiã & obſeruare legẽ
& ĩtelligere peccatũ ſuũ: & ꝓ pctõ offerre uictimas: Decimas reddere: obſeruare ſabbatũ: & cætera:
q̃ dei lege pᷣcepta ſũt. Cernẽs cũctas in circuitu natiões rebus oĩbus habũdare: ſe in pẽuria & fame
& miſenia cõſtitutũ: ſcãdalizabatur ad ſingula atqʒ dicebat: Quid mihi prodeſt: quia unũ & uerum

MNiero. liber

deũ colo?abhominor idola:& cõpunctus cõſciẽtia delictoꝶ ante deũ:triſtis incedoꝰ Quẽ locũ ut
ſupra diximus. xx. & ſecũdus pſalmus plenius latiuſq; ꝓſeꝗtur: Vñ ꝓpheta ꝗ eſt medicus ſpiritalis csn
meldetur cũctis uulneribus: & uerba blaſphemiæ in creatorẽ recidere cõteſtatur: Et dicit ex pſona umin
dei: Inualuerunt ſuper me uerba ueſtra: ſiue ĩ grauata ſũt. Et eni iuxta zachariã iniqtas ſedet ſup talẽ unn
tũ plũbi. Et qd cõtra deũ dicitur: graui blaſphemiaꝶ mole depri mitur. Qui nõ 1 relli gentes uerba den 4
grauiſiima: & blaſphemiã ſuã: iterrogãt qꝗd locuti ſumus cõtra te Quibꝰ rñdit dñs: dixiſtis: Vanꝰ osno
eſt ꝗ ſeruit deo: & q' emolumentũ ꝗa cuſtodiuimus pᷣcepta eius? In pñᷣti ſeculo mercedẽ ꝓ dei exi
gunt ſeruitute. Ideo nõ recipiũt: Et q ambulauimus triſtes corã dño:luxta illud q ſcriptum eſt in t .
pfſalmis. Tota die triſtis ĩgrediebar: Beatos igitur dicimus arrogãtes ꝗ ſupbiunt cõtra deũ & impia D
plaſphemiaꝶ uerba jacaſi tur: Si ꝗdẽ edificati ſũt: & poſt ſcelera atq; blaſphemias ꝓſpis oĩbꝰ pfruũ e .
tur: Tẽptauerũt deũ ſiue reſtiterũt deo: & ſalui facti ſũt: Salutẽ fœlicitatẽ pñtis ſeculi putãt. Et iccir-/ mlan
co decipiuntur erroribus.Hæc & de hereticis Martione & Valentino & cæteris qui uetus non re- baur
cipiunt teſtamentum. Et contra creatorem mundi locuntur: Intelligere poſſumus: quod proficiãt M
in impietate ſua: & multos ſceleris ſocios habeant: ad quos ſcandalizati qui in eccleſia perſeuerant elo⸗
& ignorantes cauſam iuditii dei: prophetæ uerba contexunt. terra⸗
Cunc locuti ſunt timentes deum:vnuſquiſq; cum pꝛoximo ſuo. LXX. adce
Cec locuti ſunt qui timent dominum vnuſquiſqʒ ad pꝛoximum ſuum. acen
Cluxta hebreos ĩtelligendũ eſt.Illis de dei iuditio blaſphemãtibus. Qui timẽt deũ ad inuicẽ ſunt C
locuti. Qc retributio bonoꝶ uel maloꝶ nõ ſit in pnñti & breui ſeculo.ſed in futuro eterno. Et qce C—
hòô nõ poſit dei ſcire iuditia: & de illius eꝗtate ac iuſtitia diſputare & cætera. Q debet iuſtus cũ enol
iuſto loq: Nec dixit ꝗᷓ ſũt locuti:Sed ex eo qd ĩtulit: Tunc locuti ſunt timentes deum unuſquiſq; cũ in
proximo ſuo.Intelligere debemus ea locutos timentes deum: quæ omnium ſcripturarum uocibꝰ Dice
continentur. Iuxta. lxx. uero αιιρινποο lIegendum: & præſſa uoce: ut dicamus. (Hæc ſunt locutiq ſcdet.
timent dñm unuſquiſq; ad ꝓximũ ſuũ) Hoc eſt ꝗ fruſtra iactãt & dicũt: Quod emolumẽtũ qa cuſto Mua
diuimus pᷣcepta eius: & ambulauimus triſtes coram dno? Si enim timerent dñm iſta non dicerent. HFo
CEt attendit dominus ⁊ audiuit ⁊ ſcriptus eſt liber monumenti coꝛaʒ eo:timentibus dominũ: Kotl
⁊ cogitantibus nomen eius:⁊ erunt mihi ait dominus exercituum in die qua ego facio in pecu/ iuir
lium:⁊ parcam eis ſicut parcit vir filio ſuo ſeruienti ſibi: cõuertimini ⁊ uidebitis quid ſit inter K”’
iuſtum ⁊ impium:⁊ inter ſeruientem deo ⁊ non ſeruientem ei. LXX Cl
CEt attendit dominus ⁊ audiuit ⁊ ſcripſit libꝛum monumenti in conſpectu ſuo his ꝗ timent do
minum:⁊ reuerẽtur nomen eius:⁊ erunt mihi dicit dominus oĩpotens: In die qua ego facio in C
acquiſitionem:⁊ eligam eos ſicut elegit homo filium ſuum:qui ſeruit ei:⁊ conuertar ⁊ videbitis
quid ſit inter iuſtum ⁊ iniquum:⁊ inter ſeruieutem deo:⁊ eum qui non ſeruit ei. 0
CNHac iuſtis loquẽtibus & timẽtibꝰdeũ: ſingulis cũ ꝓximo ſuo: Qui uerba blaſphemiæ nec audi- O”
re uoluere nec dicere: Attẽdit dñs & audiuit & ſcriptus eſt liber monumenti corã eo: timẽtibus & ”””
cogitãtibus nomẽ eius: ut cũ dies iuditii uenerit:reddat & blaſphemãatibꝰpœnas: & timẽtibꝰp̃mia. ”Z
Liber aũt ſcriptus eſt. De quo in daniele legius: Throni poſiti ſũt: & libri apti ſũt: & erũt dño exer/ ckhh
cituũ in peculiũ timẽtes dũm:in die qua iuditii tpᷣs aduenerit. Pro peculio ĩ hebreo legitur: ſogol/ e
la: qc; Aqla eρπονισ1ρο & Cæteri sS†ι ταπ interprætati ſüt. Timẽtes igitur dim ꝗ locuti ſut cũ lat⸗
pꝓxio ſuo: Et ad uerba blaſphemiæ rñderũt. Erüt in die iuditii in peculiũ: & parcet eis: Quia omnis gi
homo ſub peccato: Siue eliget eos ſicut eligere ſolet homo filium ſuum ſeruientem ſibi: In quo du clec
plex affectus eſt. Et pietatis in filium: & ſeruitutis in famulum. Et tunc ꝗ blaſphematis & dicitis q El⸗
emolumentũ: qa cuſtodiuimus pᷣ̃cepta eius: & ambulauimus triſtes coram domino: & illorum ele fſo
ctionem & beatitudinem & ueſtram miſeriam cognoſcetis: Etuerſi in pœnitentiam uidebitis: qd gie
ſit inter iuſtum & impium: & inter ſeruientem deo & non ſeruientem ei. ⸗
CAPITVLVM QVARTVM. . Fi
Lce eniʒ dies veniet ſuccẽſa quaſi caminus:⁊ erũt oẽs ſupbi ⁊ oẽs faciẽtes ipietatẽ ſti
RNN pula:? inflãmabit eos dies veniẽs dicit dũs exercituũ:q̃ nõ relingꝗt eis radicem 7 ger⸗ ””RM
AmmD.en .: ? oꝛiet᷑ vobis timẽtibus nomẽ meũ ſol iuſtitie:⁊ ſanitas in pẽnis eiꝰ:ꝛ egrediemi/ ”
HnMz ſalietis ſicut vitulus de armento:⁊ calcabitis impios cum fuerint cinis ſub plãta/ õ
pedum veſtroꝛum in die qua ego facio dicit dominus exercituum LXX.

AQnia ecce dies venit ardens ſicut clibanus ⁊ comburet eos:⁊ erunt omnes alienigine ⁊ vni/
uerſi qui faciunt iniquitatem ſtipula:ſuccẽdet eos dies veniens:dicit dominus omnipotẽs:Mõ
relinquetur in eis radix neq; ramus:⁊ oꝛietur vobis ꝗ timetis nomen meũ ſol iuſtitie:⁊ ſanitas
in pẽnis eius:⁊ egrediemini ⁊ ſalietis ſicut vituli de vinculis relaxati:⁊ cõculcabitis iniquos:⁊
erunt cinis inter pedes veſtros in die:qua ego facio dicit dominus omnipotens.
CQuia laborare me fecerũt impii in ſermonibus ſuis: & dixerũt: Oĩs ꝗ facit malũ bonus eſt in cõ/
ſpectu dñi: & tales ei placẽt: & uanus eſt ꝗ ſeruit deo: & qd emolumentũ qa cuſtodiuimꝰpᷣcepta eiꝰ
& ambulauimus triſtes corã dño exercituũ: Et aduerſum eoꝑꝶ uerba temeraria locuti ſt timentes
deũ: & unuſſq; cũ ſuo ꝓxiĩo cõtulerũt ea ꝗᷓ ad dei timorẽ ptinent: Attẽdit dñs audiuit: & ſcriptꝰ
eſt liber

ceſunt
br
huscl
ilgch
wocd
danng
Nalt
lceren.
mini⸗
pecn⸗
Linter

entd⸗
con
ebis

cdi⸗
lud-
Pmin
eie⸗
un
al
nis
W

ps. 18.

Super Malachiam.c.iiii.

eſt liber monumẽti his ꝗ timẽt dũm: & cogitauit nomen eis: & cũ dies uenerit habere ſe eos in pe
culium pollicetur: & parcere eis ſicut parcit hõ filio ſuo ſeruienti ſibi Pleniuſq; inculcat & dicit: Ec
ce dies ueniet.i. dies iuditii quæ ſanctis lux erit & peccatoribus tenebræ: & ipſa dies erit ſuccẽſa qua
ſi caminus ſiue clibanus: ut oẽs impii uertãtur in ſtipulã: & camini cremẽtur ardoribus: Cũq; eos in
flãmauerit atq; cõbuſſerit nõ relinquet in eis ullã radicẽ: & germen malitiæ: Hoc de impiis ꝗd iu/
dicii die ſint paſſuri. Ecõtrario dicitur ꝗd timentibus nomen dei ueniet: Et orietur uobis timenti⸗
bus nomen meũ ſol iuſtitiæ: Quia uera oĩa iudicabit: & nec bona nec mala:nec uirtutes nec uitia la
tere patietur: & ſanitas erit in pennis eius. Vt ſanatos per pniam portet in humeris ſuis: Iuxta id qc-⸗
in Deuteronomio ſcriptũ eſt: Expandẽs alas ſuas ſuſcepit eos: & in humeris ſuis portauit illos.Tũc
egredientur ꝗ nunc ſeculo quaſi carcere ſunt incluſi & ſalient quaſi uituli de armento.ſiue quaſi ui
tuli de uinculis liberati. Vñ & apoſtolus dicit. Cupio diſſolui & eſſe cũ xp̃o. Vt egrediatur & ſaliat
ſicut uitulus & uinculis liberatus. & ſicut uictima dñi. Nec hoc lætitiæ fine cõtentus eſt. ſed calcabit
impios cũ fuerint cinis. Vñ & ad iuſtos fit impræcatio. Deus aũt cõterat ſatanã ſub pedibus ueſtris
uelociter: Habraã locutus eſt ad dim cõpatatione diuinæ maieſtatis cinerẽ eſſe ſe ſenciens: E go ſũ
terra & cinis: Et ꝓpterea uidebit ſolẽ iuſtitiæ: & reqeſcet inter medios eius cleros: atq; ipſoſportante
ad cæleſtia ſubleuabitur: ꝗ uero p ſupbiã dixit: Ponã ſup ſydera ſedẽ meã: ero ſimilis altiſſimo De/
ducetur ad terrã: & erit q̃ſi cimis ſub ſanctoꝶ pedibus: Cũ dies dñi aduenerit indicantis.
Memento legis mopſi ſerui mei quã mandaui ei in Oreb:ad oẽm Iſrael pꝛecepta ⁊ iuditia.
CLXX. Similiter. Iuxta qualitatẽ meritoꝶ in futuꝶ erit retributio qñ ſuperboꝶ radicẽ & germen
deuorãs flãma conſumet:Et timẽtibus dñm orietur ſol iuſtitiæ: & ſanitas in pennis eius. Igitur me
mento legis moyſi ſerui mei quã ei dedi in mõte Oreb: ꝗᷓ eſt Synai: ad oẽm Iſſrael pᷣcepta & iuditia
Dicente autem populo: Scimus qa lex ſpiritalis eſt: Et beato Dauid: Reuela oculos meos & coni-
ſiderabo mirabilia de lege tua: Et qa ſpiritaliter oẽs cæleſte manna cõmedebant:⸗Et uniuerſus po/
pulus I ſrael de eadem ſpiritali & ſequẽte eos bibebant petra: petra aut erat chriſtus: Qui credũt in
xpo ſpiritaliter debẽt legis pᷣcepta ſeruare: qᷓ dedit ĩ Oreb:qd interpᷣtatur ſiccitas p quà omnium ui
tiorum humor excoquitur: & ad radios ſolis iuſtitiæ: libidinis reuma ſiccatur. Locutus ẽ autem do
