bus & regibus earum: ut ducãtur in captiuitatem: ſed etiam iudas ideſt due tribus quæ regnabãt
in hieruſalem ſequentur ueſtigia captiuorum: ut quorum imitantur ſcelera imitentur & pœnam
Heretici matrem habent iniquitatis ſue ſuperbia m. dum ſemper altiora ſe ſcire iactitant:& in ec/
cleſia cum contumelia debacchantur. Sed infirmitabitur arroganua eorum: & populus ac magi
ſtri pariter corruent. Iudas quoqʒ qui uidetur eſſe in domo dei: & in eccleſia:non mẽte:ſed corpo
re commoratur: & eãdem habet cù hereticis ĩ errore ſentẽtiã: fruſtra nomẽ eccleſiaſticũ repromit
tit:qa & ipſe cum hereticis puniẽdus ẽ. Manifeſta trãſcurrimus: ut ĩ obſcurioribus imoremur.
CIn gregibus ſuis ⁊ in armẽtis ſuis uadent ad qrcdũ deũ ⁊ nõ iueniẽt:ablatus eſt ab eis:in⸗
,3l dno pꝛeuaricati ſũt:qꝛ; filios alit6os genuerũt:nũc deuorabit eos mẽſis cõ partibꝰ is. LXX.

DMNMaiero.liber Secundus

. CLCum ouibus ⁊ vitulis ibunt ⁊ querent dominum ⁊ non inuenient:cum declinauit ab illiſ quia
dñm relinquerunt:quia ſilios alienos genuerunt ſibi:nũc deuoꝛabit eos rubigo ⁊ cleros coꝛuʒ.
CNon ſolum iſrael & ephraim ibunt cum gregibus & armentis ad dominum requirendum: ſed
etiam. Iudas de quo ſupra ſcriptum eſt ruet etiam iudas cũ eis: ut quẽ pᷣuaricationibus offenderũt
hoſtiis placare nitantur: & non inuenient quem requirunt: quia a recedentibus & ipᷣe diſceſſit: pre .
ſertim cum & alibi loquatur: Nunquid màâducabo carnes taurorum: aut ſanguiem hircorũ bibã: pS. 49
& iterum: Non accipiam de domo tua uitulos neq; de gregibus tuis hircos:Et in eſaia Holocau/ eſa.l.c.
ſta arietum & adipem agnorum & ſanguinem hircorum atq; taurorum nolo:præuaricati ſunt enĩ᷑
in dño & fornicantes cum idolis non deo filios genuerunt ſed demonibus. Alii putant hoc ſigni
ficari quod in eſdra non multo poſt tẽpore dicitur: quando uxores alienas aſſumpſerũt: creantes nee. I3.c.
ex eis liberos:& poſtea repudiare compulſi ſun t. Sed hic melius eſt alienos filios accipere qui ĩ ido
lorũ errore gnrati ſunt.ſiue quos ducẽtes p ignẽ idolis cõſecrarũt. Quia igitur hoc vecerũt: mul
to pꝰtpe:ñ ano ꝑꝶ ſpaciis ĩfinitis: & ut ſoliti erãt pri? löge poſt futura pᷣdicare:ſed nũc & ĩ p̃ᷣſentiaꝑ
adueniet aſſyrius: atq; chaldæus & deuorabũt eos cũ partibus ſiue cleris ſuis. ideſt cum poſſeſſioni
bus quaſi in diuiſionem terre ad menſuram funiculi ſuſceperunt: Pro eo quod diximus deuora-
uit eos menſis. lxx. Rubiginem tanſtulerunt: cum utiq; rubigo ideſt ορρſ appellatur ut ipi
quoqʒ dixerunt in propheta iohel: reliquias bruci cõmedet rubigo: ideſt aſir: menſis autem hodes Ioel.ſea.
dicitur. Deniq; Aquila neomeniam ideſt kalendas interpretatur. Symachus & Theodotion men
ſis. & eſt ſenſus: per ſingulos menſes hoſtes aduenient & cuncta uaſtabunt. Legamus regum & pa
ralipomenon libros: & inueniemus ſub rege phacee: ꝗ regnabat decem tribubus ueniſſe teglach
phalaſar regem afſſyriorum & magnam partem populi ſamariæ ĩ aſſyrios tranſtuliſſe:quo tempo
re apud græcos ſec ũdus annus primæ olimpyadis fuit: & apud latinos (nec dum Roma condita
fuit) Albe uiceſimo anno Amulius imperabat: quem poſtea romulus regno pepulit.Heretici ſu/
ſpicantur quod in ſacrificiorum multitudine placent deum: & eccleſiaſtici quod faciendo elemo
ſynas redimant peccata: in quibus permanent: cum omne ſacrificium preterita ſcelera deleat non
preſentia: ideo non inueniunt dominum quia auffertur a talibus: & procul recedit:Iſti uere præ/
uaricati ſunt in deum:& alienos filios non chriſto ſed diabolo procrearunt.ideo omni tempore
maledicta ſunt opera eorum: & cuncta quæ faciunt: cruenti coloris rubi go populatur: quia ſan/
guini & interfectioni proxima ſunt. Rubigo autem proprie deſcendere dicitur in rore nocturno:
ac latentia in ſpicis frumenta maculare colore miniiuel ſinopidis: & congrue iuxta.
uaſtant cleros hereticorum de quibus dicitur cleri eorum non proderunt eis.
Finit liber primus in oſee prophetam.
CIncipit prologus beati Hieronymi in librum eiuſdem ſecundum:Ad pamachium
— 1 Vi ſæpe nauigat aliqn patitur tempeſtatẽ: qui uiã frequẽter igreditur
aut ſuſtinet latronum impetus: aut certe metuit: omniq; in arte tam gen⸗
gloria ꝗᷓ obtrectatio ſecundis aduerſiſq; uentis oritur: dum aut amici
plus merito laudant,. aut inimici plus iuſto detrahunt: Ra rumq; inue/
nias qui in utraq; parte non fauore aut odio: ſed rerum equitate duca
tur. Quod mihi in ſcripturarum explanatione ſudanti accidere uideo.
Alii quaſi parua contemnunt: & quicꝗd dixerimus cõtrectare deſpici/
unt: Alii odio nominis noſtri nõ res ſed perſonas cõſyderant. ma giſ
q; alioge ſilentiũ ꝗᷓ noſtrũ ſtudiũ ꝓbant. Sut ꝗq audacter nos facere aſſle-
rant qd arripuimus opus: quod nullus añ nos latinoꝑꝶ tẽtare auſus é.
SDec Quidã in eo ſe diſertos arbitrãtur & doctos: ſi alieno operi detrahut:
WW88 nô d ipi poſſint: ſed ꝗd nos poſſumus diiudicẽt. Tu ãt Pamachi
qui nos facere precepiſtt hoc: neceſſe eſt ut fautor ſis imperio tuo: & amaſinios ac rabirios noſtri
temporis: qui de græcis bonis latina faciunt non bona: & homines eloquentiſſimos ipi elingues
traſferunt: euangelico calces pede: hidrãq; & ſcorpium iuxta fabulas poetarum aduras cauterio:
ſolea conteras: & ſcileos canes ac mortifera carmina ſirenarum ſurda aure pertranſeas.Vt pariter All.
audire & noſſe ualeamus quid uaticinetur Oſee propheta:in cuius explanatione ſecundum dicta “”
bimus librum: Cumq; tuo læter adminiculo:& in prima urbe terrarum:primũ & nobilitate & rcli
gione habere me gaudeã defenſorẽ:tñ magis optarẽ illud mihi cõtingere:quod Titus liuius ſcri- 14
bit de Catone:cuius gloriæ neq; ꝓfuit quiſꝗᷓ laudando:nec uituperando nocuit: cum utrumq;
ſummis prediti fecerint ingeniis. Significat autem Ciceronem & Cæſarem: quorum alter lau/ S
des:alter uituperationes ſupmdicti ſcripſit uiri. Dum eniĩ uiuimus & in uaſe fra gili continemur.
Videntur amicorum ꝓdeſſe ſtudia: & nocere emuloꝶ opprobria. Poſtꝗᷓ autẽ reuerſa fuerit terra ĩ
terrã ſuã:& tam nos qui ſcribimus.ꝗᷓ eos qui dcnobisiudicancipallicin mors ſubtraxerit & alia ue
nerit generatio. primiſq; cadentibus foliis uirens ſilua ſuccreuerit:tũc ſine nominũ di gnitate:ſola
iudicantur ingenia: nec conſyderat qui lecturus eſt cuius: ſed quale ſit quod lecturus eſt. Siue ille
epus: ſiue ſit laicus.imperator: & dominus miles. & ſeruus: aut purpura:& ſyrico aut uiliſſimo pã

Super ſee pꝛophetam.

no iaceat: non honorum diuerſitate: ſed operum merito iudicabitur.
CFinit plogus.icipit liber ſcõſ explanationũ diui Hieronymi i Oſee ꝓphetã ad Pamachiũ.

ptionis in tribubus Iſrael oſtendi ſidem. LCx-x.
„J CAQClangite tuba ſuper colles ſonate ſuꝑ excelſa:pꝛedicate ĩ domo.
NDODO M:mente excidit beniamin:ephraiʒ in deſolatione factus:in die
bus coꝛreptionis:in tribus Iſrael oſtendi ſidelia.
CEphrai & iſrael & iudã mẽſis ſingulos.ſiue rubigo cum ſuis parti-
bus deuorabũt Quamobrẽ pᷣcipio uobis qui auditis ut nõ uoce ſub/
lIlimi: ſed clara buccina concrepetis. Claro enim auditu opus eſt: ut oẽs
Waudiant qui in circuitu ſunt. Clangite buccina in gabaa: cuius etymo/
logiã in colles. xxx. tranſtulerũt. & tuba in Rhama: q interpretatur ex/
— celſa. iſte aut duæ ſunt in tribu beniamin: uicinæ ſibi mutuo ciuitates:
ideſt gabaa. inꝗᷓ natus eſt ſaul: & rhama: ꝗ ẽ iuxta gabaa. in ſeptio lapide a hieroſolymis ſita: Et quã
rex iſrael occupare conatus eſt: ut exitũ &introitũ clauderet tribui iudæ. In gabaa itaq;: &n rhama
clara buccina & tuba perſonate: quoꝑ buccina paſtoralis eſt:& cornu recuruo efficitur. Vnde & ꝓ

prie hebraice ſuffar. græce kKe pa ſixn „οοTâα appellatur. Tuba aut de. ære efficitur. uel argento:

ua in bellis & in ſolemnitatibus concrepabant. Super bethauen. ꝗᷓ quondã uocabatur bethel:
ideſt in tribu ephraim ĩ qua uitulus aureus erat: nõ clangore & ſonitu: ſed ululatu opus eſt: quia
uicina captiuitas eſt. Et pulchre dixit quod bethauen poſt tergum ſit beniamin: ubi enim tribus fi
nitur beniamin. haud procul in tribu ephraim hæc urbs condita eſt. Iccirco autẽ dico atq; preci
pro clangite buccina in gabaa: & tuba in rhama: & ululate in bethauen: quia domus regia ephrai
ſiue ipe ephraim hoc eſt imperium iſrael iam in deſolatione erit: & inſtat uicina captiuitas in die
correptionis: atq; ſupplicii decem tribuum iſrael:oſtẽdi mea fidelia uerba: ꝗᷓ p prophetas cõmina
tus ſum: ut quod ſermone pᷣdixeram ope comprobarem. Quidã bethauen iuxta. lxx. qui dixerũt
domus. ON Ciuitatem ſolis: interpretati ſunt: & ſolem iuſticie chriſtum dicentes urbem illius ec
cleſiam eẽ uoluerunt. Quod mihi diſplicet: Neq; enim domus idoli quã Aqla interpretatus eſt
domum inutilem iuxta tropologiam ad eccleſiam refferri poteſt: ſed hoc dicamus: quod hereti/
ci q ĩ gabaa & thama: excelſam ſibi ſcientiam pollicentur iubeantur iubilare in domo idoli: ut nõ

ſint ante faciẽ beniamin: qui interpretatur filius dextre: ſed poſt tergum eius: ubi oculos nã habẽt

Ois eni ephraim iactantia: quæ interpretatur ubertas:breui in deſolatiõe erit: & cũ iudicii inqt di
es & tpᷣs correptiõis aduenerit uerba mea nõ eẽ inania rebus oſtedã: Pro eo qd trãſtulimus poſt
tergũ tuũ beniamin. Ixx. uerterüt mente motus ẽ: beniamin ſemp „ο Taoi ideſt mẽtis exceſſũ
Beniamin uero eceleſiaſtico aptãtes: Vñ & in ſexageſimo ſexto pſalmo dicitur: ibi beniamin ado
gen. 49. leſcentulus in mentis exceſſu:Etin benedictõibꝰiacob:ſub ꝑſona beniamin:d qtribu aul us apo
ſtolus fuit ſcriptũ legimus. Beniami lupus rapax mane comedit: & ad ueſperã dabite cã. Qui enĩ
in bricii pſeq batur eccleſiã: poſtea ĩ toto orbe euãgelii credẽtibꝰ alimẽta largitus ẽ. Vñ & ſaul
q de tribu beniamin fuit ĩ mẽtis exceſſu:tota die uſq; ad ueſperũ uaticinatꝰ ẽ ĩter ꝓphetaꝶ chorũ.
CSfacti ſunt pꝛincipes iuda quaſi aſſumẽtes terminũ:ſuꝑ eos effũdã q̃ſi aquꝗ irã meã. LXxX.
Sacti ſunt pꝛincipes iuda quaſi trãſferẽtes terminos:ſuꝑ eos effundã ſicut aquã ipetũ meũ.
CDuctis ephraĩ & iſrael in captiuitatẽ: & reducta terra eoꝶ ĩ ſolitudinẽ: principes iuda ꝗ flere de
buerãt:& ſuũ populũ cohortari ut recederẽt ab idolatria:ne & ipi ſimilia ſuſtinerẽt: Ceperũt gau/

dere atq; letari: qd pateret ſibi terra eoꝶ ad poſſidendũ latius: & facti ſunt ꝗſi aſſumẽtes terminos

iſrahel:trãſeuntes fines ſuos: & ĩ locis quõdã eoꝑꝶ: regnũ ſuũ & poſſeſſionẽ dilatare cupiẽtes. Quã
obrẽ dicit dñs & ſup ipᷣos prĩcipes iuda uenient babylonii & ita eos q̃ſi aq iĩpetus occupabũt:non
ſuis uiribus: ſed indignatiõe mea. Dicit quoq; ad prĩcipes iuda:hoc eſt eccleſiæ: qd ñ debeãt exul
tare: & hereticoꝶ pditionem ſuã ſalutẽ eſtimare ſed potius plangere: qd illi perierĩt. Vñ & apoſto
lus paulus docet eccleſiaſticos uiros:ne gloriẽtur ſup fractiõe ianicog ramoꝶ:ſed potius timeãt

2: cor.ll. ſ. ne & ipſi frangãtur: & in alio loco ꝗs ait ſcãdalizatur & ego nõ uror. Alioꝗn ſup tales prĩcipes ꝗĩ

alioꝶ miſeriis gloriãtur: & iccirco ſe ſtare putãt ſi alii corruãt. Effũdet dñs qᷓſi aquã ira fuam:Pro
irã. lxx. Op uιν 1. ipetũ träãſtulerũt & putãt ꝗdã ꝓ bndictõe accipiẽdũ: iuxta illud qd alibi le-
Ps. 45. gimꝰ fluminis ĩpetus letificat ciuitatẽ dei. Sed rectius(ut oẽs preter. xx.traſtulerũt) ira accipiẽda
P.68 . e:p̃ſertim cũ nomẽ effuſionis & iræ cõueniãt. Dicẽte ꝓpheta ad dñm. Effunde ſup eos irã tuã: &
furor iræ tuæ comprehẽdat eos:Tranſferunt principes iuda terminos quos poſſuerunt patres eo
rum: qñ immutant mendatio ueritatem: & aliud pᷣdicant ꝗ ab apeſtolis acceperunt.
CCalumniãpatiens eſt ephraim:fractus iudicio quomiã cepit abire poſt ſoꝛdem. LXxX.
COppreſſit ephꝛaim aduerſarium ſuum cõculcauit iuditium qꝛ cepir abire poſt vana.
CSi impius ẽ ephrai: & ꝓpter ĩpietatẽ ſuã erit in deſolationẽ: quomõ nũc dicitur calũniã patiens
phraim fractus iudicio: qui enim caluniã patitur: & frangitur iudiciũ eius iniquæ opprnimitur.

☛NXangite buccina in gabaa ⁊ tuba i Rhama:vlulate in bethauẽ poſt
ſtergum tuũ beniamin Ephraim in deſolatione erit in die corre/

PHiero.liber Secundus

Maxime cũ cauſa iuſta ponatur:quare ſit traditus captiuitati. Seqtur enĩ qm̃ cepit abire poſt ſor⸗
dem:hoc ẽ poſt idola ꝗ ſordibus cõparantur: qd ergo dicit hoc E: opprimitur ephraim ab aſſyriis
primũ a phul. deinde a teglath phalaſar: poſtea 4 ſalmanaſar. Nõ quod illi iuſti fuerint: qui eũ op
preſſerunt & iccirco traditus eis ſit: ſed quod qui quondã fuerunt populus meus me eos deſeren-
te tradũtur ad pœnas: & in hoc uidetur eſſe calünia nõ deo. qui iuſtã infert ſententia: ſed his qui
tormenta ſuſtinent dum peioribus ſe aduerſariis cõceduntur redditq; cauſas dus: iccirco eos in
hac parte calumniã ſuſtinere: & tradi peioribꝰ: & erga illos iudiciũ nõ ſeruari:Quia cœpit ephrai
ideſt hieroboam abire poſt idola: & deum derelinquere. ipᷣe eni aureos fabricatus eſt uitulos. Se
cundũ.lxx.interpretationẽ oppreſſit ephraim.ideſt ieroboam aduerſarium ſuum roboã ideſt tri/
bum iuda. & in eo oppreſſit. quia deſerta hieruſalẽ & tẽplo. ægyptiarum ſordiũ ſimulachra ſecta
tus ſit. De hereticis manifeſtus eſt ſenſus. quod ſophiſmatibus ſuis & arte dialetica ſepe opprimãt
eccleſiaſticos. ſed cũ hoc fecerint. nõ mũditiã ueræ fidei: ſed ſordes ſequuntur mendacii. qui tradi
ti diabolo. & angelis eius uidentur ſibi calũiam pati. & in ſe fractam eẽ iudicii ueritałẽ A iter ua/
ſtatus iſrael & oês labores eius aſſyrio ueniente populantur: deumq; perdidit præſulem. & iccir-
co fractus iudicio eſt: quia ſecutus eſt idola. . S .
CEt ego quaſi tinea ephraim:⁊ quaſi putredo domui iuda. LxXxX.
CEt ego quaſi conturbatio ephraim ⁊ quaſi ſtimulus domui incda. .
CAs lingua habraica tinea dicitur rechob putredo& caries: Quoꝶ alterũ ueſtes: alterũ ligna cõſu *
mit: p ꝗbus. lxx. Tapax iiv ideſt tumultũ uel cõturbationẽ & ſtimulũ traſtulerũt. Et notãdũ qd ti
nea referatur ad ephrai: & putredo ad domũ iuda: quomõ igitur tinea ueſtimẽta cõſumit: & pu/
tredo uel caries ligna:qd utrũq; longo fit tpe:ita deus & decẽ tribubus & poſtea tribubus duabus
lõgo tpe dans locũ pẽitentiæ. & eos ꝓuocãs ad ſalutẽ: theſaurizantes ſibi irã in die iræ: q̃ſi tinea
efficitur & putredo: Nõ qd deus tinea ſit uel putredo: aut cõturbatio: uel ſtimulus: ſed qd ſuſtinẽti
bus pœnas: hec uniuerſa uideãtur. Primus igit᷑ cõſumatus eſt ephraĩ: &i ſrael:deinde ſecuta ẽ & do
mus iuda: nõ ipſe iuda ſed domus eius: alioqn reſeruatur de genere iuda cui repoſitum fuit: & ipᷣe
erat expectatio gentium. Punitis autem hereticis: qui intelliguntur ephraim: etiam iudas. ſ. hii qui
cũ eccleſia permanent & hereticorum erroribus uel uitiis continentur. ſimili ſentẽtiæ ſubiacebũt.
CEt uidit ephrai languorẽ ſuũ:⁊ iudas vinculũ ſuũ:⁊ abiit ephrai ad aſſur:⁊ miſit ad regem vl
torem:⁊ ipſe non poterit ſanare vos.Nec ſoluere poterit a uobis vinculum: LxxX.
CEt vidit ephraim inſirmitatem ſuam:⁊ iudas dolorem ſuum:⁊ abiit ephraim ad aſſyrios:ꝛ
miſit legatos ad regem iarib:⁊ ipſe non potuit liberare vos:nec ceſſare faciet a uobis dolorem.
CLegatus ñ habetur ĩ hebræo: Et ubi. xx. poſuerüt iarib:nos iuxta Simachũù ultorem uertimus.
Nã Aqla & Theodotion iudicẽ ĩtrep̃tati ſũt:qd aũt iarib ultorẽ ſignificet & iudicẽ nomen gedoeoo
nis oſtẽdit: quẽ cũ cultores baal expeterẽt ad ſupplitiũ: eo qd locũ baal araſq; euertiſſet Reſpõdit Iud. 6.f.
pater ulciſcatur ſe baal:aut uindicet eũ baal: & appellatus ẽ inqt ierobaal.intelligẽs itaq; ephraĩ in
firmitatẽ ſuã: & iudas uinculũ ſuũ:qd cũ decẽ tuibubus pctõ fuerat colligatus: nõ a deo ꝗ ſoluere
poterat:ſed a rege aſſy riorũ qᷓſiuit auxiliũ. Legimus qd ſub rege manahen: ꝗ decem tribubꝰpfuit.
iſtael aſſyriis dona träãſmiſerit: & iudas ſub rege Achas pᷣſidiũ fla gitarit theglathphalaſar regis aſſy-
riorũ: ꝗ eos aduerſante deo liberare ñ potuerũt: nec captiuitatis uiculũ ſoſuere Viculũ ꝓ· quo ĩ he
bræo ſcriptũ eſt & Agla iterpᷣtatus eſt πτιπαιρα ſiue σα 2α 1 Multa d tribu iuda hoium
milia uaſtauerũt:qd fruſtra iudas aduerſus reges duos:nõ dei ſed aſſyrioꝶ auxiliũ flagitarit. Qui/
dã iuxta tropologiã: ephraĩ & iudã ad hereticos: & ad uiros eccleſiaſticos referũt: eo qd & illi &
iudas pctõrũ uĩculis colligati: iuxta illud qd ſcriptũ ẽ: funibus pctõrũ ſuoꝶ unuſqſq; cõſtringitur ꝓuer..d.
Miſerit ad aſſur & ad regẽ ultorẽ.i.ad diabolũ: De quo legimus. Vt deſtruas inimicũ & ultorem. Ps. i8.
Et qa nõ uerũ uel auxiliatorẽ uel iudicẽ deprecati ſũt. iccirco pmanere eos fecit ĩ dolore languo
ris &uinculis delictoꝶ: Legi in cuiuſdã cõmẽtariis regẽ iarib chriſtũ ĩterpᷣtari. Et qa ſeqtur ipᷣe nõ
poterit ſanare uos:hoc argumẽto uſus ẽ: qd hereticos uel eccleſiaſticos pctõres xps ſanare nõ poſ
ſit ĩ tpe iudicii.ubi nulla ẽ miſericordia: iuxta illud qd ſcriptũ eſt in inferno ãt ꝗs cõfitebitur tibi. p̃s.6.
Et qd ſanare uel liberare nõ poſſit:nequaqᷓ ſui ĩbecillitate:ſed eoꝶ merito:ꝗ ſero auxiliũ poſtula/
rit. Quõ & dñs dicitur ſigna in pattria ſua facere non potuiſſe. & cã cur nõ potuerit exponitur. q
inꝗt nõ credebant in eũ. hæc ille dixerit: nos in mali ptẽ regẽ interpᷣtemur ultorẽꝓ eo qd nos ex
poſuimus iarib.i.ultorem:alii male legunt iarim: per mem lIitteram quod tranſſertur in ſiluas: un
de & Xτ πσρ⅝οα Mρπιο inteprætatur uilla ſiluarum. SèèM
CQAuoniam ego quaſi leena ephraim ⁊ quaſi catulus leonis domui iuda. Ego capiã:⁊ vadã:⁊ꝛ
tollã:æ nõ eſt ꝗ eruat:vadens reuertar ad locũ meũ donec deſiciatis:⁊ q̃ratis faciẽ meã. LXX.
Auia ego ſum quaſi panther ephraim:⁊ quaſi leo in domo iuda.⁊ ego rapiam ⁊ vadam? tol
lam:⁊ non erit qui eruat.ibo ⁊ reuertar in locum meũ donec diſpereant querant faciem meã
UIIlis eũtibus ad aſſur: & mittẽtibus ad regẽ uindicẽ uel ultorẽ: ꝗeos ſanare nõ poterit: nec ſolue
re uinculum colligatü. oſtẽdã qd me aduerſante oẽ hoĩuz auxiliũ uanũ ſit: Ero.n.q̃ſi leena ephraĩ
& ꝗſ catulus leonis domui iuda. Pro leena. qd habraice dicitur Sohol. xx. interptati ſüt pãtherẽé.

hebr.

W0

Super Oſee pꝛophetã.

qᷓ græce ſimiliter dicitur & latine. Et tã nomẽ beſtiæ ꝗᷓ oĩs beſtia accipi põt ut ꝗeꝗd ſeuũ in beſtis .
eſt:hoc in dei indignatiõe cognoſcas: nihil panthere uelocius. nihil leõe fortius. in päthere Velox
p aſſyrios regni ſamarie ſignincatur ĩteritꝰ: &i leõe fortiſſimũ cõtra hieruſalẽ & iuc aliꝗᷓto pꝰtpe
regnũ onditur chaldæo& Et ꝗa leenã ſiue pãtherẽ: & leonẽ ſe eẽ dixerat metaphorã ſeruat: & diẽ
Ego capiã & uadã & tollã & nõ ẽ ꝗ eruat:Quenritur ſi capiẽte & tollẽte & tenẽte deo:nullꝰde mãi
bus eius põt eripere.iuxta illud qd ſcriptũ ẽ. Nemo põt rapere de manu patris mei: quomõ iudas
de manu dei proditione ſit raptus: Ad qd breuiter reſpõdebimus nullũ poſſe rapere de manu dei:
poſſe ãt eũ ꝗ tenetur ꝓpria uoluntate de manu dei excidere. Quod ꝗdẽ ſeqtur. Vadẽs reuertar ad
locũ meũ.Locũ dei magnificẽtiã & maieſtatẽ eius debemus accipe:ut nequaq ꝓ diſpenſatione de
ſcẽdat ad hoĩes iraſcatur miſereatur obliuiſcatur:fiat qᷓſi pãther: Vertatur in leonẽ mutetur ĩ beſti
as ſed res ſpernat hũanas: & pmittat eos quos antea ꝓtegebat hoſtibus ſubiacere: ut tabeſcãt: & de
ficiant: & intreãt. & poſtea querãt faciẽ dñi & dicãt Illumiĩia faciẽ tuã & ſalui erimus: & oſtẽde no
bis dñe miſericordiã tuã: & ſalutare tuũ da nobis:Hereticis quoq; & eccleſiæ negligẽti:Deus ĩ pã
therẽ uertitur: & leonẽ: & tollet ab his p̃dã quã eccleſiæ añ rapuerũt: ut capti ſaluentur ꝗ liberi pe/
rierãt: & nequaꝗᷓ habitabit in cõciliabulis puerſoꝶ: ſed reuertetur ad locù ſuũ: d quo dicit. Ego in
patre &pater ĩ me: & eos ſpnet atq; diſpiciet. dõec dficient in ĩpietate: & ꝗᷓrant eũ p pœnitẽtiam a
. quo fuerant derelicti: Alii locum dei celum putant? quo offenſus deus ab his qui in terra habitãt
reuertatur: & faciet diſperire qui clementiſſimum dominum magnitudine peccatorum in fera-
rum ſibi rabiem conuerterunt. Cap. vi. rM M
N Utribulatiõe ſua mane conſurgent ad me:venite ⁊ reuertamur ad dñm:qꝛ ipᷣe cepit
X ſaluabit nos: pcutiet ? curabit nos.viuiſicabit nos:poſt dies duos:⁊ ĩ die tertio ſuſci
tabit nos:⁊ viuemꝰ in cõſpectu eiꝰ ſciemꝰ ſeqmurqʒ vt cognoſcamus dñm. LxxX.
MW. AIICIn tribulatõe ſua mane uigilabunt ad me dicentes eamus ⁊ reuertamur ad dñm
deũ noſtruʒz:quia ipᷣe rapuit ⁊ ſanauit nos:pcutict ⁊ curauit nos:ſanos nos faciet poſt duos dies
in tertio reſurgemus ⁊ viuemus coram eo.⁊ ſciemus? perſequemur:ut cognoſcamus dñm.
CIdeo deus tradidit ephraĩ & iudã captiuitati & nullus ẽ ꝗ d manu ei poſſit eripere: & reuertetur
ad locũ ſuũ donec deficiãt: Et querãt faciè eius: ut quẽ propitiũ preſentẽq; nõ ſenſerãt.iratũ & ab/
ſentẽ reqrãt: & i tribulatõe ſua orto eis lumine pœniĩie mane cõſurgãt ad eũ.Iuxta illud quod ĩ Eſa
ia legimus: Intribulatiõe dñi recordatus ſum Et ĩ primo graduũ pſalmo: Ad dominũ cũtribularer
Ps:l9. clamaui & exaudiuit me: Cũq; ad diñm mane ſurrexerũt ꝗd loquẽtur: Venite & reuertamur ad do
mm0mminũ: Nõ ſüt propria ſalute cõtẽti ſed ſe mutuo ꝓuocãt: ut reuertatur ad dñm: quẽ reliquerãt: quẽ
propter peccata deſeruerãt: a quo fuerãt derelicti.qa ipe cepit & ſaluauit nos.ꝗ ſupra dixerar: Ego
lt Ego capiã: pcutiet & ſanabit nos Pro eo quod nos diximus curauit: omnes ſimiliter tranſtulerüt
uu TOισproprie ät appellatur linteola: ꝗᷓ iferũtur uulneribus: ut putridas carnes cõmedãt: & ex
trahãt purulẽtias: Artiſq; medicorũ ẽ gräãdia uulnera lõgo ſanare tpe: & p dolorẽ reddere ſanitatẽ

— –. — — N —. —

☛☚nr t et —

—

S hebr.Iz.8. Percutit ergo dñs & curat nos: ꝗa quẽ diligit corripit: & caſtigat oẽm filiũ quẽ recipit. & non ſolũ
. — ⸗- . . . — e . — . . .
curat ſed uiuificat poſt dies duos. & die tertio reſurgẽs ab ĩferis oẽ hoĩum ſecũ ſuſcitat genus. Cũ
qʒ ꝓcuſſos curauerit & curatos uiuificauerit: & uiuificatos: ſuſcitauerit tũc uiuemus ĩ cõſpectu eius

qillo abſente mortui iacebamus. Viuẽtes ãt ĩ cõſpectu illius ſciemus eum: & oĩ ſtudio ſectabimus:
ut cognoſcamus dñm: quo tertia die reſurgẽte ſurreximꝰ: His ſermonibus explicatur illud quod
ſæpe ii monuimus: & iſraelẽ & iudã.i. decẽ. & duas tribus: tũc unũ habituras eẽ paſtorẽ & regẽ da/
uid:cũ crediderint in dim reſurgentẽ. Fruſtraq; iudæi mille ãnoꝝꝶ ſibi ſomnia pollicẽtur: cũ ſalus

. u uniuerſoꝶ die tertio repromiſſa ſit:q̃ dñs ab inferis reſurrexit. Hebræi diẽ ſecũdũ in aduẽtu chriſti
Sei⸗ ſui interpretãtur: & diẽ tertiũ in iudicio:qñ ſaluandi ſũt: Quod ut cõcedamus reſpondeãt nobis:
5 ſit dies prima? hoc ẽ primꝰ ſaluatoris aduentus? Et cũ reſpondere nõ poterint: ĩferamus: primũ
iem eſſe iuxta quod ipᷣi uolunt in humilitate ſaluatoris aduentum: ſecundum in gloria: tertium
A. in habitu iudicantis: Qui autem ſcundum tertiumq; ſuſcipiunt: primum ſe perdidiſe teſtantur:
5 quia ſecundus & tertius ſine primo non poteſt appellaiir. Sð
7 CQuaſi diluculũ pᷣparat ẽ egreſſus eiꝰ:⁊ ueniet q̃ſi imber tẽporãeus⁊ ſerotinus terre. LXxX.
CQuaſi mane paratũ inueniemus eum.⁊ veniet nobis quaſi pluuia tpanea ⁊ ſerotina terre.
CVenite & reuertamur ad dũm qa ipᷣe ꝗ cepit ſanabit nos:& pꝑcutiet & curabit nos. & uiuificabit
un poſt dies duos: & die tertio ſuſcitabit nos: ipe & nõ alius: q̃ſi mane & aurora paratus eſt nobis. De
quo & uiceſimi primi pſalmi titulus ẽ: Pro aſſumptiõe matutina Licet ĩ hebræo ſcriptũ ſit. Pro cer
S no matutino: eo qd ĩpfecta morte:& tortuoſo antiquoq; ſerpente:cupiat ad mõtana cõſcendere:

, &ipᷣe tenebris diſſipatis oritur nobis ſol iuſticiæ: ut noſtrã illumĩetcecitatẽ: & pulchre:Prœparatus
ẽ inꝗt egreſſus eius. De quo iuxta tropologiã ĩ octauo decio pſalmo legimus. Et ipᷣe tamꝗᷓ ſpõſus
14 egredietur de thalamo ſuo.Qui ñ ſolũ mae uocatur & aurora & diluculũ: ſed ueniet nobis qᷣſi im
ber tẽporãeus & ſerotinus terræ. Nos xpᷣm recepimus tẽporaneũ qñ fidei ĩ nobis iacta ſut füdamẽ
ta & ſuſcipiemus eũ imbrẽ ſerotinũ: qñ maturis ſegetibus fruges capiemus eternas & i dominica
hortea recõdemur. Ergo iudei ꝗ tpaneas pluuias n receperũt: & abſq; pluuiis iecere Eemétéiſtud
ii1

trãſiens:pp boc dolaui i ꝓphis:⁊ occidi eos i vbis oris mei:⁊ inditia tua qᷣſi lux egrediẽt. LXxX

Hiero.liber Secundus

in ultio tpe nõ recipient. Hæc ẽ pluuia de qᷓ dñs pollicet᷑ dicẽs. Dabo uobis pluuiã tẽporaneã &
ſerotinã Iuxta allegoriã: datur pluuia tẽporanea qñ ex ꝑte cognoſcimꝰ: datur pluuia ſerotia qñ
uenent quod perfectum eſt. Semperq; ds mane ſurgentibus paratus eſt: qui poſſunt dicere.Con/
ſurgam diluculo: & deus deus meus ad te de luce uigilo ſitiuit anima ma.
Auich faciã tibi ephrai:ꝗd faciã tibi iuda: miſericoꝛdia vꝛa q̃ſi nubeſ matutia:⁊ qſi roſ maeꝑ

CQuid faciã tibi ephrai:qꝗd faciã tibi iuda.Miſericoꝛdia aũt vr̃a qſi nubes matutia:⁊ q̃ſi ros

mãe ptrãſiẽſ. ꝓpterea ſuccidi ꝓphas vros:ſuccidi i bo oris mei ⁊ iudiciũ tuũ aſi lux egrediet᷑.

CQuando dicit ꝗd faciã tibi ephraĩ qd faciã tibi iuda: parentis in pditos filios mõſtrat affectũ. Iu/-

xta illud qd ĩ Eſaia legimus. Quid ẽ qd ultra debui facere uineæ meæ & ñ̃ feci: Et ĩ michea Popule
meus qd feci tibi. aut ꝗd moleſtus fui tibi.reſpõde mihi Quia eduxi te de terra ægypti: de domo
ſeruiẽtiũ liberaui te: & miſſi ante faciẽ tuã Moyſen:& aaron: & mariã: qd igitur faciã tibi ephraim
ꝗd faciã tibi iuda. Miſericordia ueſtra: qa uobis ſemꝑ miſertus ſum.qſi nubes matutĩa ptrãſiit: &
qſi ros mane cõſurgens ꝗ orto ſole ſiccatur.Iã.n. captiuitas ꝓppe ẽ:iã uos cerno duci ᷣaſiyrios.& in
babylonios catenatos. dolaui uos ĩ ꝓphetis & uerbis terribilibus. cõmiĩatus ſũ ſcalpellũ ignis: &

cauteria ꝓtuli: ut ꝗ clemẽtẽ cõtemnebatis timeatis offenſũ. & occidi negligẽtes ĩ uerbis oris mei:

ut ante pccõres uerborũ terrore ꝓunirẽ: ꝗᷓ captiuitas ĩmineret. Et hæc uniuerſa feci: ut iudicii quo

te iudicaturus ſũ ueritas appareret: nulluſq; dubitaret uos iuſte qᷓ patimini fuiſſe perpeſſos. Pro eo

q ẽ dolaui ĩ ꝓphetis. Ixx.trãſtulerũt ſuccidi ꝓphetas ueſtroſ.ipos pſeudoꝓphetas occiſos a dño ĩ
telligentes: ut ꝗ cauſa erroris fuerãt ꝓſpera ꝓmittẽtes: ĩterfecti uerterẽtur ĩ occaſionẽ ſalutis. Et eſt
ſenſus: ne diceretis ꝓphetis credidimus. ẽt ipſos interfeci: ut oĩs uobis peccandi tolleretur occa
ſio. Legimus in regũ uolumine qdringẽtos ꝗnꝗᷓginta ꝓphetas baalim ĩiterfectos ſub helia: & aliã
inumerabilẽ multitudinẽ ſpᷣ hieu: ꝗ ſbuertit domũ Achab. Hæc eadẽ et adhereticos: & ad uirũ iu

dã: ꝗ ſimilia ppeſſurus ẽ dicta ſentimus. qd ꝓuocet eos dñs ad miſericordiã: & reuerti cupiat ad

euangelio dicitut: Stulte hac nocte repetũt aĩam tuã ate.

ſalutẽ: Sed illi dellitias huius ſeculi refrigeria qᷓſi nubẽ: ĩ rorẽ ꝗ cito trãſeat cõſectẽtur. Quibus in
e:q ãt paraſti cuius erũt: Et diuesille purpu
ratus ꝗ añ ianuas ſuas iacẽtẽ lazarũ cõtemnebat.oẽ qd fruitus ẽ ĩſtar nubis ac roris trãſiſſe cogno

p8.62.

Eſa.5. a.

Lu. I2. c.
Lu. lG. a.

nit Semp ãt ꝓphetas hereticoꝶ ĩterficit deus. dũ eterna eis ſupplicia cõminatur: & auffert de uera

uita: & morti ſcelerũ derelinꝗt. Nos aũt nubẽ diligamus illã ꝗᷓ ppetua ẽ: & a mundi huius ardore
nos ꝓtegit:Cui ſedẽs dñs uenit ĩ ægyptũ: & a ægyptioꝶ ſimulachra cõfregit. Amemus illũ rorẽ
de quo moyſes loꝗtur: deſcendãt ſicut ros uerba mea. Et de quo eſaias dicit. reſurgẽt mortui & re

ſuſcitabũtur ꝗ in ſepulchris ſũt. Ros.n.ꝗ ate ẽ: ſanitas eoꝶ ẽ: Sut ꝗqꝓphetas ĩterfectos uere ſanctos

eſtimment.eo quod cauſa populi peccatores etiam ꝓphetæ occiſi ſunt & hoſtibus traditi.

ſicut adam tranſgreſſi ſunt pactum:ibi preuaricati ſunt in me. LxXxX.

₰— 4

CQꝛ miſericordiãvolo ⁊ ñ ſacriſiciũ:⁊ ſciaʒ ði magiſq; holocauſta:ipᷣivo ſt ſiẽ hõ pᷣteriẽſteſtm̃
CQuod ſequitur ĩ lxx.ibi cõtẽpſit me galaad ciuitas: qᷓ Opatur uana: & reliqᷓ.ſequẽti capitulo coa/

ptãdũ ẽ:mnos quod poſſumus diſſeramus. Dolaui eos ĩ ꝓphetis: occidi ĩ uerba oris mei: grauia cõ-
minatus ut miſererer pœnitẽtiũ: ut lapſis atq; ſurgẽtibus porrigerẽ manũ: Neq;.n. in ſacrificiis dele
ctor & uictimis. & holocauſtoꝶ multitudie: Victimæ meæ: & holocauſta ſalus credẽtiũ: cõuerſio
eccatoꝶ. Ipſi at imitati ſũt adã.ut quod ille ĩ paradiſo fecerat pactũ meũ legẽq; pᷣteriẽſiſti ĩ terra
facerẽt.Et ibi hoc ẽ ĩ paradiſo: oẽs pᷣuaricati ſũt ĩ me.ĩ ſimilitudinẽ pᷣuaricationis adã: Nõ.n.mirũ
ſi qd ĩ parẽte pᷣceſſit: ĩ filiis cõdẽpnetur: Quottidie deus & eos ꝗ extra eccleſià ſũt: & ꝗ peccãt ĩ eccle
ſia cõmorãtes ꝓuocat ad pnñiam: & dicit eis: Miſericordiã uolo & ñ ſacriſiciũ: & ſciẽtiã dei plus quã
holocauſta.Illi uero offerũt panẽ ſacrilegũ: & dãt elemoſinas Et ſectari uidẽtur hũilitatem: Quæ
ego ſi uere fiãt:holocauſta ĩterpᷣtor. Cũ ãt ſciẽtiã dei reliquerũt: fruſtra truncato capite fidei cætera
mẽbra habere ſe iactãt:pᷣuaricati ſũt.n.pactũ dei ĩ eccleſia: ſicut adã pᷣuaricatus ẽ ĩ paradiſo: & iĩmi/
tatores ſe antiꝗ parẽtis oſtẽdũt: ut quomodo ille de paradiſo: ſic iſti eiciantur de eccleſia.

.

CAuia miſericordiam volui ⁊ non ſacriſitium:⁊ ſcientiam dei pluſq; holocauſta:ipſi autem

Balaad ciuitas operantium Idolum:ſupplantata ſanguine:⁊ quaſi fauces uirorum latronũ

ſiue viri latronis: utrumq; enim legi poteſt. LXxX.

—

CAIbi.n. cõtẽpſit me galaad ciuitas ꝗͥ operat᷑ vana:⁊ cõturbat aquã:⁊ foꝛtitudo tua viri pirate.
CLegimus ĩ ramoth galaad unctũ eẽ ĩ regẽ iehu:ꝗ ſanguinẽ ſanguine miſcuit.& Achab ſubuertit

domũ: & añ ſolis ortù aceruos capitũ filioꝶ eiꝰiuſſit ſtatui: ĩ hac urbe trãſiordanẽ ĩ poſſeſſiõe tribꝰ

gad:idolũ cõſecratũ ẽ: qᷓ habitabatur a ſacerdotibus: Nã &ipᷣa fugitiuoꝶ ciuitas fuit: quãto igitur

celebrior & maioris auctoritasis: ꝗa ĩ ptẽ ſacerdotũ fuerat delegata: tãto traſiordanẽ habitãti iſra-
el pricipiũ idolatrie & maloꝶ oĩum fuit: Vt ꝗ primi peccauerãt: primi ab aſſyriis caperẽtur. Et qm̃

ipᷣa ꝓuincia Plena ẽ latrocinioꝶ. cõparat eos ſatrõibus: & quom illi uiatoribꝰ. ſic ſacerdotes ſim

plicitati populi ĩſidiati ſũt:Porro ſecũdũ rabologii galaad ĩterpᷣtatur trãſmigratio teſtimõii: &
cõtẽnit deũ: dũ teſtimõia ſcripturarũ ad peruerſa deprauat dogmata: & oĩa opa llliꝰuana ſũt. Cõ
turbatq; eccleſiæ aq̃s & de puriſſimis fontibꝰ cenoſos & ſordidos nuos facit: ꝗ maculẽt potius qᷓ

4: Re. 9. a

lee⸗

lebe.
ſttn.

ga

Super O ſee prophetã.

. ?

mũdẽt baptizatos Omniſq; fortitudo huius urbis. ſi uiri piratæ eſt: dũ imitatur diabolu: q in hu
ius ſeculi mari: in quo naues ptrãſeũt inſidiatur iis ꝗ ad portũ peruenire cõtendũt. Deniq; Syma
aH chus manifeſtius interpᷣtatus ẽ: dicẽs: Et fauces tuæ ꝗſi uiri inſidiatoris. De iſtiuſmodi piratis ĩ iob
legimꝰ: nõ eſt dilatio piratis. Quamuis eni in pnti ſeculo ſe iactare uideantur: & cõturbare aquas
& operari uana & exercere piraticam: tamen nõ eſt mora pænarũ: ꝗᷓ eos uelociter cõprehendent.
¶Q¶ Warticipes ſacerdotum in via interſicientiũ pgentes de ſichẽ:qꝛ ſcelus operati ſũt. LxX.
¶ Abſconderunt ſacerdotes viam:interfecerunt ſychem qꝛ iniquitatem operati ſunt.
CSymachus hũc locũ interpᷣtatus ẽ: ſocietas ſacerdotũ in uia interfitiebãt ſychem. Theodotion
An hoc mõ Abſconderũt ſacerdotes uiã interficiebãt in dorſo: Aquila. Participatio ſacerdotũ in uia
occidebãt hũeros:quo& cũ ĩtelligentiã iuxta hiſtoriã qᷓreremus ab hebræo:ita nobis expoſitũ eſt.
Sacerdotes bethel ĩmo fanatici bethauen tẽporibus paſchæ. & penthecoſtes: & ſcenophegie: qñ
p ſichẽ: qᷓ hodie neapolis appellatur eundũ erat hieroſolymã: ubi ſolũ licebat uictimas imolare.
Ponebãt in itinere latrones: q inſidiarẽtur pergẽtibus: ut magis uitulos aureos in dan: & ĩ bethauẽ
q̃ hieroſolimis: & i tẽplo adorarẽt dñm. qd at dicit: Participatio & ſocietas ſacerdotũ cõiurationẽ
eox& ſignificat: & in mala pte cõſenſũ: Sin ãt legerimus: ut nos interpretati ſumus. paritcipes ſacer
dotũ:ad galaad inꝗt referendũ ẽ: ꝗᷓ operatur Plü: ſupplantata ẽ ſanguinẽ:qd ſacerdotũ impie
tatẽ ſecuta ſit: & latrociniis uacet ac ſanguini: Hoc illi dixerũt: Nos dicamus intercludere hereticoſ
uiã: ne de ſychẽ.i. de bonis operibus pgamus in hieruſalẽé.i. in eccleſiã: Iſti ſũt q̃ſi fauces uirorum la
tronũ: & interficiũt eos: ꝗ huius ſeculi uiã ad ueritatẽ pgere cupiũt. Sichẽ ĩterpretatur &ιοid
eſt humeri: in humeris opus intelligimus: & oẽs falſi ſacerdotes abſcondunt uiâ: & occidũt hoĩes
malis operibus: ne pueniant hieruſalẽ. Quod ãt humerus opus ſignificet illud octendit: da cor tuũ
Cen. 49.s in humerum tuum. hoc eſt: quæ intelligis uerte in opera. Et de iſachar legimus quod ſuppoſuerit
humerum ſuum ad laborandum: & uir agricola ſit. ðDWðẽ ðð
CIn domo iſrael vidi horrendum.ibi fornicationes ephraim cõtaminatus eſt iſrael.ſed ⁊ iuda
lure⸗ pone meſſem tibi cum conuertero captiuitatem populi mei. LCxxXx.
lula MU AQuia iniquitates fecerunt in domo iſrael uidi horribilia:ibi foꝛnicationes.contaminatus eſt
iſrael ⁊ iuda:incipe vindemiam tuam cum conuertero captiuitatem populi mei.
Iere. 2.ðs. De hoc ſcelere& horrore terribili. eſt hieremias locutus. Obſtupuit cælum ſupmhoc: & exhorruit
terra uehementer. Quid eni horribilius: ꝗᷓ decẽ tribus ad idoloꝑꝶ culturã repente tranſgreſſas. Vñ
. ad metropoli eaꝶ dicitur. Auffer uitulũ tuũ ſamaria: in qᷓ prim fornicatus ẽ ephraĩ.i.hieroboã de
92S2 tribu ephraĩ: & illo fornicãte cõtamĩatus iſrael ẽ:populus uidelicet ſamarie:ꝗ magna ex pte cõmu
ne iſraelis nomen obtinuit. Vñ ad iudã ſermo côuertitur. Tu quoq; iuda pone meſſẽ tibi: & ſen
ſus. Nõ te putes eẽ ſecurũ qd iſrael captiuus abducitur: tu quoq; pᷣpara tibi ſegetes ut metãtur. Nõ
multo eni poſt tꝑe duceris captiuus in babylonẽ: & meſſionis tuæ tpũs adueniet. Cũq; te chaldæi
meſſuerint. cõuertã rurſũ captiuitatẽ populi mei. Et ſub Cyro rege Perſaru: & artaxerſe reducã
populũ meũ:Et nota ꝙ ſignificãter iudæ captiuitas & regreſſio pariter ꝓphetet᷑. De iſrael at hocẽ
