timore perterritus fugerit ĩ ægyptum: & inde retractus occiſus ſit: hieremias potuerit euadere: qui
certe non fugerat: ſed audacter in priori ſententia perſeuerans liberatus ſit: tam uulgi principumq;
luditio quam conſilio ſeniorum aduerſum accuſatores ſacerdotes & pſeudo prophetas. Ad quod
breuiter reſpondendum: nequaquã dei ſciri poſſe iuditium dum eadem cauſa eadẽq; ſnĩa aliꝰ pu/
nitur & alius liberatur. niſi forte hoc reſpondere poſſimus: ꝙ urias in condemnationem accuſato/
. rum:& populi trucidatus ſit: hieremias autẽ reſeruatus iuditio dei ut reliquiis infœlicis populi præ
dicaret: & eos traheret ad pœnitudiné: qd quidẽ & in apoſtoloꝶ actibꝰ legimꝰ: Iacobũ apoſtolum
. ſtatim

1
4
6
4

— —

mzin
Aotir

Mc id⸗

idibs
oil
naccun
wlanben
Ldini
dere
le ds.
zst
Mipi
Merſun

a
enin
nir
Nreſiuen
cominus
ſe mice⸗
acenede
nionel

cerq
in
Mtant
1,
Nltd
Gl⸗
in

Geñ.i. a.

Super Mieremiam

ſtatim herodis pertuliſſe ſententiam: & martirio coronatum. beatum aũt Petrum & cæteros apoſto
los doctrinæ domini reſeruatos: & animaduertenda conſtantia prophetalis: ne de ægypto qui⸗
dem retractus urias mutauenit ſententiam: ſed uidens ſibi intentari mortem nihilominus fit loquu
tus quod præceperat dominus quodq; timuit & fugit & ingreſſus eſt ægyptum nõ infſdelitatis ſed
prudentiæ indicium fuit: ne fruſtra nos inferamus periculis: aloquin & dominum ſaluatorẽ de ma
nibus perſequentium lapſum legimus: & præcipientem apoſtolis: Cum uos perſequuti fuerint in
hac ciuitate fugite ad aliam: Quæritur quoq; quomodo iohachim rex iuda parui imperii & debili-
tati & iamiamq; perituri mittendi in ægyptum habuerit poteſtatem: & inde uriam educendi quod
facile ſoluitur ſi conſideremus eum a rege ægypti nechao principem conſtitutum & hanc prophe-
tiam factam eſſe in principio regni eius: ꝗqᷓ aũt hieremias dom ini adiutorio liberatus ſit: tamen &
illi reputatur in mercedem per quẽ prophetam ſuum dominus liberauit: Achiam uidelicet filio ſa-
phat quod in poſterioribus lecturi ſumus ſi quãdo de ciſterna luti abdimalech ſpadonis conſilio
atq; præſidio hieremias de mortis periculo liberatur. CAPITVLVM. XXVII.
Npꝛicipio regni iohachiʒ filij ioſie regis iuda fem̃ ẽ bũ hoc ad hieremiã a dño dicẽs.
N1CHoc in edione. Ixx. non habetur. Et multi putant ſequentis capituli eſſe principium:
quod nequaꝗᷓ ita eſt ſed iungendum ſuperiori: ut quicquid dictum refertur & factũ in prin
cipio regni iohachim factum eſſe credamus: unde & mittendi in ægyptum quaſi ad amicũ
regem habuit poteſtatem: uidentur autem mihi. Ixx. titulum iſtum hac ratione ſiluiſſe ne ſecundo
dicere uiderentur. Iam enim in principio poſuerant in principio regis iohachim fllii ioſie regis iu
da factum eſt uerbum iſtud a domino dicens.
C Bec dicit dominus ad me fac tibi vincula ⁊ cathenas.
Siue qui hebraice appellatu S ſermone uulgari boias uoacnt.
¶VWoneſqʒ eas in collo tuo:⁊ mittes ad regem Edon ⁊ ad regem moab ⁊ ad regem filioꝛum
Amon ⁊ ad regem tiri ⁊ ad regem ſidonis per manum nuntioꝛum.qui uenerunt hieruſalem ad
Sedechiam regem iuda:⁊ precipies eis vt ad dominos ſuos loquant᷑ Hec dicit dommus exer
cituum deus iſrahel.hec dicetis ad dominos veſtros. S
CPræterita uiſio in principio facta eſt ad prophetam regni iohachim filii ioſie regis iuda. Hæc autẽ
ſub Sedechia ꝗ extremus regnauit ĩ hieruſalẽ. & ſub quo urbs capta eſt atq; ſubuerſa:Præcipiturq;
hieremiæ cathenas ſiue furcas ligneas quæ hebraice ut diximus appellantur. imponat col
lo ſuo & mittat eas ad reges edon moab:filiorum amon: tyro ſidoni per legatos qui uenerunt ad ſe
dechiam & præcipiat ſuis dominis nunciare ꝙ regi nabuchodonoſor ſeruire debeant: & audi quæ
ſequens prophetæ ſermo proſequitur. Ac ne forſitam legati & reges iſtarum gẽtium reſponderẽt:
cur hoc non tuo populo præcipis: ſedechiæ quoq; regi ſimilia loquitur: & ſacerdotibus & prophe-/
tis. Hunc locum allegoricus ſemper interpræs & hiſtoriæ fugiens ueritatem interprætatur de cæle
ſti hieruſalem: ꝙ debeant habitatores eius ſponte aſſumere corpora & deſcendere in babylonem. i.
confuſionem mund iſtins: qui in maligno poſitus eſt: & ſeruire regi babylonio haud dubium qui
diabolo: ꝙ ſi hoc facere noluerint nequaquam eos grauia corpora portaturos. ſed perituros gladio
fame peſte:& nequaq hoĩes futuros ſed demones. Hoc ille dixerit ne defenſores eiꝰ nobis calùniã
ſaciãt. Cæterũ nos ſimplicẽ & uerã ſequamur hiſtorià ne ꝗbuſdã nubibus atq; pᷣſtigiis inuoluamur.
CEgo feci terram ⁊ hominem ⁊ iumenta que ſunt ſuper faciẽ terre m foꝛtitudime mea magna ?
in brachio meo extento:⁊ dedi eam cui placuit in oculis meis.
CLicet Hæc ſcriptura loquatur qũo nos homines loqui poſſumus & intelligere tñ
fortitudo dei & brachium eius ille eſt de quo & apoſtolus loquitur xps dei uirtus & dei ſapia kt iſai
as domine quis credidit auditui noſtro? & brachiũ domini cui reuellatum eſt? Scribit ioannes euã
geliſta Omnia per ipᷣm facta ſunt & ſine ipſo factum eſt nihil: dauid quoq; in ſuo carmine loquitur
uerbo dñi cæli firmati ſunt & ſpiritu oris eius omnis uirtus eorum: quod aüt ait dedi eam ei qui pla
cuit in oculis meis hoc ſignificat ꝙ oĩa humano generi per dei gratiam ſint tributa. Ego inquit feci
terram & homines & iumenta. Ordo cõtrarius. In geneſi enim prima fiunt animantia & extremus
homo. Sed hic prius hominem nominat & poſtea quæ ſubiecta ſunt homini.
CAunc itaqʒ ego dedi omnes terras iſtas in mann nabuchodonoſoꝛ regis babylõis ſerui mei
inſuper ⁊ beſtias agri dedi ei ut ſeruiant illi ⁊ filio eius ⁊ filio filij eius.

*C Cuius infoœlicitatis eſt iſrael quando comparatiõe eius Nabuchodonoſor ſeruus dei appellatur.

Scriptũ eſt in euangelio Mundus per ipſum factus eſt. & mundus eum nõ cognouit. In propria ue
nit & ſui eum non recœperunt. Recte itaq; conditor creaturam ſuam tradit cui uoluerit. Deniq; &
diabolus in cuius typum præceſſit nabuchodonoſor confitetur hæc omnia mihi tradita ſunt quod
autem intulit: Inſuper & beſtias agri dedi ei ut ſeruiant illi: uel ſimpliciter omne genus ammalium
intelligere debemus: Cum homine enim & ea traduntur quæ ei ſubdita ſunt: aut certe beſtias feras
entes accipiamus ꝙ etiã illæ ſeruiant quæ prius ſeruire non nouerant: Filium autem eius & filium
lii iuxta hebraicum balthaſar uocat: & eiulmerodach. de quibus ſcribit daniel donec ueniat tps
terræ eius.Pulchre ne ppetuũ Nabuchodonoſor putaretur imperiũ & ipſuʒ dicit a mœdis pſiſq; ca

piendum. hoc eſt. n. quod ſignificat donec ueniat tps terræ eius & ipſius. ſed nec hoc hétur in. kx.

2

CEt ſeruient ei gentes multe ⁊ reges magni non dixit omnes:hoc enim xpᷣi debẽt imperio.qᷓq

iuxta Symachum non legatur ſeruient ei gentes: reges magni vt ipſe quoq; ſeruiat medis

7 perſis cui ante omnes gentes ſeruierant. .
CHoc quod ex hebraico poſuimus dedit ei ut ſeruiant illi & ut ſeruiant eĩ oĩs gens & filio eius: & fi
lio filii eius donec ueniat tempus terræ eius & ipſius: & ſeruituti eum ſubiciunt gentes multæ & re
ges magni in. xx. ut iam diximus editione non legitur.
ꝘE Bentes aut regnum quod non ſeruierit Nabuchodonoſoꝛ regi babyloms:⁊ quicunqʒ non
curuauerit collum ſumm ſub iugo regis babyvlonis in gladio peſte ⁊ fame viſitabo ſuper gentez
illam ait dominus donec conſumam eos in manu eius.
Non ſolum dominus peccatrices gentes ſubicit nabuchodonoſor ſed apoſtolus de peccatoribꝰ
loquitur:quos tradidi Sathanæ ut diſcant non blaſphemare: Et in alio loco tradidi huiuſmodi Sa
thanæ in interitum carnis ut ſpiritus ſaluus fiat. Poteſtatibus quoq; obediendum monet non ſoluʒ
propter iram ſed & propter conſtientiam condemnemur ab eis.

CAos ergo nolite audire ꝓphetas veſtros ⁊ diuinos ?⁊ ſomniatoꝛes ⁊ augures ⁊ maleſicos qui

dicunt vobis non ſeruietis regi babylonis:quia mendacium pꝛophetant vobis: vt longe faci/

ant vos de terra veſfra? eiciant vos ⁊ pereatis:gentes autem que ſubiecerint ceruicem ſuam

ſub iugo regis babylonis ⁊ ſeruierint: dimittam eas in terra ſua dicit dominus ⁊ colent ⁊

habitabunt in ea. =J “
CDelirat & in hoc loco allegoricus interpræs & hortatur in cæleſti poſitos hieruſalem ne audiant

prophetas ſuos atq; diuinos ſomniatores & augures & maleficos: ſed ut potius ſeruiant Nabucho/-

donoſor: & corpus humilitatis aſſumanteinfantium uagitus: & incunabula paruulorum. Si enim
hæc fecerint expleto famulatu & conditione mortalitatis humanæ reuerſuros eos ad terram ſuam
& habitaturos in ea: & operaturos quæ prius operati ſunt. dicitq; ſe ſuſpicari eos qui dei præcepta
contempferint humamis corporibus prægrauari. fututos demones & ĩmundos ſpiritus & ſedẽ pri-
ſtinam nequaꝗᷓ recepturos. Nos autem ſimplicirer exponamus & prophetas eſſe in gentibus qui ſi-
mulant ſe diuino ſpiritu futura prædicere: & diuinos de quibus & uulgare ꝓuerbium eſt. Aiunt di/
uinare ſapientes: & ſomniatores. qui imitantur ioſeph & Daniel: & augures qui uolatu auiũ & oſci/-
num uocibꝰ: faciendum quid uel non faciendum denunciant: & maleſicos quos uel ueneficos poſ

ſumus appellare uel demonum fantaſmatibus ſeruientes qui hebraicæ diũr. Oẽs iſti inqt
decipiunt atq; ſupplantant ne ſeruiatis regi babylonis. Multo. n. melius eſt ſeruitutẽ ſponte ſuſci-

pere & amicũ hẽre cui ſeruiatis & genitalẽ terram colere: ꝗᷓ ui & neceſſitate ſeruire captiuos.
C Et ad Sedechiam regem iuda loquutus ſum ſecundum omnia verba hec dicens Subijcite
colla ueſtra ſub iugo regis babylonis ⁊ ſeruite ei ⁊ populo eius ⁊ viuetis. Quare moꝛiemini
tu ⁊ populus tuus gladio peſte ⁊ fame? Sicut loquutus eſt dominus ad gentem que ſeruire no

luerit regi babylõis: NHolite audire verba ꝓphetarum dicentium vobis:molite ſeruire regi ba/

bylõis qꝛ mendacium ipſi loquuntur vobis:quia nõ miſi eos ait qñs:⁊ ipſi ꝓphetant in nomine
meo mendaciter:vt eiciam vos ⁊ pereatis tam vos q; ꝓphete qui vaticinantur vobis.
CPoſt uniuerſas gentes tranſit ad Sedechiam regem iuda & iiſdem quibus gentibus cominatus ẽ
ſermonibus loquitur. Neq;: n. meretur priuilegium gentis iſraelitæ qui cæteris gentibus. aut ſimi/
lia aut maiora peccauit. Deniq; quia audire cõtempſit populus perdueli gladio peſte & fame con/

ſumptus eſt. Obſeruandum autem in ſcriptura ſacra ꝙ pro pſeudo prophetis appellet prophetas
qui iaticinentur in nomine domini mendaciter. Hoc autem faciunt ut ego inquit eiciam uos & pe

reatis tam uos ꝗᷓ prophetæ qui uaticinantur uobis: & eorum igitur qui decipitur & eorum qui de
cipiunt ſimilis interitus eſt:hoc quod de hebraico poſuimus ſub iugo regis babylonis: & ſeruite ei

& populo eius & uiuetis: Quare moriemini tu & populus tuus gladio fame & peſte ſicut loquutꝰ

eſt dominus ad gentem quæ ſeruire noluerit regi babylonis: & nolite audire uerba prophetarũ di-
centium uobis in: lxx. non habetur: & idcirco admoneo ut prudens lector intelligat quantum de-
ſit per ſingula græcis codicibus & latinis.

CEt ad ſacerdotes ⁊ ad populum iſtum loquutus ſum:dicens:h ec dicit dominus. MNolite au/

dire uerba ꝓphetarum ueſtroꝛum qui ꝓphetant nobis dicentes. Ecce uaſa domini reuerten/
tur de babylone nunc cito. Mendacium enim ꝓphetant uobis. Boc quod poſuimus nunc ci⸗/
to in.lxx.non habetur. Molite audire eos ſed ſernite regi babylonis ut uinatis. Quare datur
hec ciuitas i ſolitudinem. = ”
CPoſt gentes autem & regem ſacerdotibus loquitur: & populo qui iam prophetis ſupra interitum
nunciauerat dicens: ut eiciam uos & pereatis tam uos ꝗᷓ prophetæ qui uaticinantur uobis. loquitur
autem eadem quæ loquutus fuerat regi & gentibus ne audiant uerba prophetarum ſuorũ. & dicãt
uaſa templi domini reportanda iam nunc cum hieconia principibuſq; & mattre eius fuerant aſpor/
tata monetq; ut deſeruiant regi babylonis & uiuant ut ciuitas ſponte:ſubiecta nequaꝗᷓ tradatur in/
cendio: & in hoc clemẽtia domini leuiori pœnæ tradere ne ſubſtineant grauorem.
LEt ſi

Super Mieremiam.

Wik
anee CSt ſi pꝛophete ſunt ⁊ eſt verbum domini in eis occurrant.
rets C Quodq; ſequitur: & ſubdituri ſumus uſqʒ; ad finemhuius: capituli in. Ilxx. non habetur.
C Bomino exercituum vt non veniant vaſa que derelicta fuerãt in domo domini ⁊ in domo re
däͤd gis iuda ⁊ in hieruſalem ⁊ in babylonem:qꝛ hec dicit dominus exercituuzʒ ad colũpnas ⁊ ad ma
ien re ⁊ ad baſes pꝛo quibus in hebraico ſcriptũ eſt mechonoth.⁊ ad reliqua vaſoꝛum que reman⸗
ſerunt in ciuitate hac que non tulit nabuchodonoſoꝛ rex babylonis cum tranſferret iecoma m
filiũ iohachiʒ regẽ iuda a hieruſalẽ in babylonẽ ⁊ oẽs optimates iunda.⁊ hieruſalẽ qꝛ hec dicit do
l mimus exercituuʒ deus iſrabel ad vaſa que derelicta ſunt in domo domini.⁊ in domo regis iu-⸗ DW
da ⁊ hieruſalem in babylonem tranſferentur:æ ibi erunt vſq; ad diem viſitationis ſue dicit do/
Netn minus:afferri faciam ea ⁊ reſtitui in loco iſto ..
lwig CNHac ut diximus in. xxx. non habẽtur ſed de hebraica ueritate tranſlata ſunt. pro quo aliud quod
tn ſcriptum non erat poſuere dicentes. mihi quia ſic dixit dominus & reliqua uaſa quæ non tulit rex
babylonis quando tranſtulit ieconiam de hieruſalẽ in babylonem intrabunt dicit dominus: ſenſũ
ieg magiſꝗᷓ uerba ponentes forſitam irrationale arbitrati ut deus loqueretur ad colüpnas & ad mare &
D ad baſes & ad reliqua uaſa quæ temanſerant in hieruſalem: quaſi non legamus & uermi matutino
Wl increpuiſſe dominum: & mari loquutum tace & obmuteſce. quodq; ait occurrãt mihi ſiue domino

exercituum illud oñdit uerum prophetam poſſe dommo pracibus reſiſtere. ſecundũ ꝙ & Moyſes
⸗ ſtetit in percuſſione contra dñm: ut auerteret iram furoris eius. Samuel quoq; idem fecit. Et domi-
nus ad moyſen dimitte me ait ut percutiam populum iſtum. Quando aut dicit dimitte me. ondit

nemnänk ſe præcibus ſanctoꝶ poſſe retineri. Occurrãt inquit prophetæ & quæcũq; prædicät opere comple
Mabrche ta demonſtrent & tunc ueritate uaticinium comprobabitur. Columpnas autem & mare & baſes &
Kenn reliqua uaſorum in malachia: & in extremo huius prophetæ uolumine legimus: Et enumerantur
umſin quæ uaſa tranſlata ſint in babylonem qñ captus eſt Sedechias & incenſa ciuitas tẽplũq; ſubuerſuʒ.
Itace CAPITVLVYVM. XXVIII,. ́ =
biin T factum eſt in anno illo ĩ pꝛincipio regni Sedechie regis iuda in anno quarto in men
nbargui ſe quinto dixit ad me ananias filius Aʒzur pꝛopheta de gabaon in domo domini coꝛam
Ai fſſacerdotibus ⁊ omni populo dicens. Hec dicit dominus exercituum deus:iſrabel. Cõö
iidai⸗ trini iugum regis babylonis adhuc duo anni dierum ⁊ ego rẽefferri faciam ad locum
wimpol iſtum omnia vaſa domiiim. ðM l
ihiing CQuos hebraicum prophetas hoc eſt nebeum. xx. pſeudo prophetas interprætati ſunt: ut manife/
on lic- ſtiorem facerẽt intelligentiam. Deniq; & in præſenti loco propheta dicitur hoc ẽ nebia: & nõ pſeu-
o. do propheta. Fit autem ſermo domini ſuper rege Sedechia in quarto anno regni eius in menſe qn
Cbict to. Necdum propheta Ezechiel uaticinante in babylone ad eos qui cum ieconia fuerant tranſmi-
R grati:habetq; fiduciam in templo domini loqui contra prophetam: quia proſpera populo pollice-
etnurn tur: & libenter audiuntur mendacia præſertim quæ læta promittunt., hieremias dixerat ettam cæ-
Veek tera uaſa templi quæ Nabuchodonoſor dimiſerat tranſferenda in babylonem. hic autem econtra-
ivni rio & quæ tranſlata fuerant refferenda promitit.e
CAue tranſtulit NMabuchodonoſoꝛ de loco iſto:⁊ tranſtulit ea in babylonem:⁊ ieconiam ſilium
miwe iohachim regem iuda:⁊ omnem tranſmigrationem iude qui ingreſſi ſunt babylonem:ego con/
i nertam in locum iſtum au dominus.Conteram enim ingum regis babylonis.
CPro quibus. Ix. tranſtulerunt ieconiam & tranſmigrationem iudæ quia conteram iugum regis
l babylonis. breuiter hebraicæ ueritatis ſenſum ꝗ uerba ponentes. Pollicetur autem anamias prophe
6 h⸗ tes ut tunc populo uidebatur non ſolum uaſa ſed & regem ieconiam reducendum eſſe hieruſalem:
nne & iugum regis babylonis conterendũ: hoc eſt deſtruendum eius imperiũ: & hoc necdu complen-
un au⸗ dum futurum biennio: ut gaudii magnitudinem futurum tempus repromiſſionis augeret.
kſemin CEt dixit hieremias pꝛapheta ad ananiam pꝛophetam. In oculis ſacerdotum ⁊ in oculis ois
r logn populi ꝗ ſtabat in domo domini. Et ait hieremias pꝛophẽta. Ananie:ſic faciat dominus. Suſci
an tet dominus verba tua que pꝛophetaſti.vt referantur vaſa in domum domini:⁊ omnis tranſmi
kmdh gratio babylonis ad locum iſtum. ðð
COptat fieri quod pſeudo propheta mentitur.hoc enim ſignificat ananiæ: quo uerbo ſæpe domi/
Nirin nus abutitur in euangelio: Ananie anani dico uobis: & cupit pro rerum proſperitate magis illum
unmnu . ꝗ̊ſe uera dicere. unde & alius propheta teſtatur dicens. Vtinã non eſſem uir hns ſpiritum: & menda
d/ cium potius loquerer. econtrario ionas contriſtatur quare mentitus ſit: & arguitur a domino: uti/
nnm lius prophetæ eſſe mendacium ꝗᷓ tantæ ruinæ multitudinẽ. Ac ne uideretur pſeudo prophetæ cõ-
probare uaticinium ſub aliorum exempla abſq; iniuria mentientis aſſerit ueritatem.
inin Eerumtamen audi verbũ hoc quod ego loquoꝛ in auribus tuis ⁊ in auribus vniuerſi populi:
pin pꝛophete qui fuerũt ante me ⁊ te ab initio.⁊ pꝛophetauerunt ſuper terras multas ⁊ ſuper regna
i Ka magna de pꝛclio ⁊ de afflictione ⁊ de fame. Pꝛopheta qui vaticinatus eſt pacem. cum venerit
ri verbum eius:ſcietur pꝛopheta quem miſerit dominus in veritate. .
tn CPoterat hieremias ananiæ dicere falſum loqueris decipis populum: non es propheta: ſed pſeudo

¶.iber. v. c. xxviii.

propheta quod ſi dixiſſet poterat & pſeudo propheta in hieremiam eadem retorquere: ergo nõ fa/ =”
cit iniuriam & quaſi ad prophetam loquitur: non ſolum inquit ego ſum propheta & tu: ſed fuerũt ””JYD
ante te & me multi alii quorum fuit eſaias oſeæ. ioel: & amos & cæteri prophetauerunt inquit con- ul
tra terras multas & regna non parua ſed magna. Bellum illis & aduerſa: & rerum omnium pœnu/ ie
riam nuntiantes. Et econtrario fuerunt alii qui pacem pollicerẽtur & proſpera: utroruq; ſentẽtia nõ N.
adulatione mendacii ſed rerum exitu comprobata eſt. Sub aliorum ergo exemplo & de ſe loquitur

ananias. Quod cum reruʒz finis aduenerit tunc prophetarum ueritas oſtẽdatur: hoc idem & domi/-
nus locutus eſt per Moyſen: quod propheta uaticinii fine monſtretur. Et hoc animaduertendũ ꝙ
non minaciter non truculenter ſed fiducia ueritatis increpet mentientẽ: & differat in futurum ut ꝗ
audiunt rerum exitum præſtolentur. “
Et tulit ananias pꝛopheta cathenam vel furcam que hebꝛaice dicitur nuthot. de collo hiere/ .
mie pꝛophete ⁊ confregit eam. Et ait ananias in conſpectu omnis populi dicens. Hec dicit do⸗/
minus:ſic confringam iugum Mabuchodonoſoꝛ regis babylonis duobus annis dierum de col
lo omnium gentium. Et abijt hieremias in viam ſuam.
CDuos annos non tranſtulerunt. xxx. prophetam quoq; non dixere ananiam: ne ſilicet propheta
nideretur ꝗ propheta non erat: quaſi non multa in ſcripturis ſanctis dicantur iuxta opinionem illi?
temporis: quo geſta referuntur: & non iuxta quod rei ueritas continebat: deniq; & Ioſeph in euan-
gelio pater domini uocatur: & ipſa maria quæ ſciebat ſe de ſpiritu ſancto cõcepiſſe: & reſponderat
angelo quomodo erit iſtud quoniam uirũ non cognoſco loquitur ad filium. Fili quid feciſti nobis
ſic:ecce patet tuus & ego dolentes querebamus te. Simulq; conſideranda prudẽtia hieremiæ & hu 8
militas atq; patientia: pſeudo propheta rebus facit iniuriam: & arreptam furcam de ceruice eius cõ/ .
terit: quod utiq; in ferrea facere non poterat: iſte tacet doloremq; diſſimulat. Necdum enim ei a do P
mino quid loqueretur fuerat reuellatum: & tacite ſancta ſcriptura demõſtrat nequaquã prophetas R 1
ſuo tm̃ arbitrio loqui: ſed domini uoluntate maxime de futuris quorum ſolius dei notitia eſt: abiit
inquit & receſſit in uiam ſuam quaſi uictus & illud implens propheticum. Factus ſum quaſi homo d.
non audiens & non habens in ore ſuo increpationes. J’MM ”MUV
CEt factum eſt verbum domini ad hieremiam poſtqᷓ; confregit ananias cathenaʒ de collo hie u
remie pꝛophete dicens:vade ⁊ dices ananie:hec dicit dominus. Cathenam vel furcam ligneã f
contriuiſti:⁊ facies ſine faciam pꝛo eis furcas ferreas:quia hec dicit dominus exercituuʒ deus
iſrael lignum ferreum poſui ſuper collum cunctarum gentium iſtarum vt ſeruiant NMabucho/⸗
donoſoꝛ regi babylonis. =
CQuodq; ſequitur: & ſeruiant ei. Inſuper & beſtias terræ dedi illi in ſeptuaginta non habetur: & in
præſenti loco iuxta ſeptuaginta ananias propheta non ſcribitur & in conſequentibus: ne ſcilicet ut
prius dixi pſeudo propheta appellare uiderentur prophetam. Sed quid ad hæbraicã ueritatẽ poſtqꝗᷓ
abiit hieremias prophetes in uiam: & iniuriam ſillentio deuorauit factus eſt ſermo domini ad eum:
ut non ſuis uerbis propheta loqueretur ad pſeudo prophetam mendacio gloriantem: ſed diceret.
Hæc dicit dominus ꝗꝗᷓ & ananias confringens furcam ligneam: eadem auctoritate in cõſpectu do/
mini ſit locutus:hæc dicit dominus. ĩmitatur enim ſemper mendatium ueritatẽ. Quodq; intulit fur
cas ligneas contriuiſti & facies ſiue feciſti pro eis cathenas ferreas: hoc oſtendit ꝙ minorem renuẽs
pœnam: maioris ſupplitii cauſa fuerit in populo. Delirat & in hoc loco allegoricus interpræs fur
cas & cathenas ligneas ethera appellãs & aeria corpora de'monum uidelicet & aduerſariarum po-
teſtatum. Furcas autem ſiue cathenas ferreas noſtra corpora craſſiora que neruis & oſſibus carnibꝰ
ueniſq; contexta ſint: ut qui noluerint de cæleſti hieruſalem ꝓ qualitate peccati minores ſubire cru
ciatus in cathenas noſtrorum corporum condẽnentur: & infantiæ uagitus pänoꝶ uincula ſordeſq;
ſubſtineant: & ſeruiant diabolo regi babylonis: ideſt mundi huius: dicente ſcriptura mũdus in ma/
ligno poſitus eſt: cum beſtiis terræ quæ in brutorum animantium religatæ ſunt. Compulit me tra/-
ctator indoctus & ſectator calũniæ grunianæ aperte ponere aliena uitia quæ prius cum diſſimula-
tione dicebam lectoris prudentiæ derelinquens. L

»

Et dixit hieremias pꝛopheta ad ananiam pꝛophetaʒ audi anania. Mõ miſit te dominus:⁊ tu
conſidere feciſti populum iſtum in mendatio. Idcirco hec dicit dominus:ecce mittaʒ ſiue eiciã
te a facie terre.hoc anno moꝛieris:quodqʒ ſequũitur:qꝛ aduerſum dũñũm locutus es:⁊ moꝛtuꝰ eſt
ananias pꝛopheta in anno illo in menſe ſeptimo in.lxx.non habetur. õ
CPro quo tantum poſuerunt & mortuus eſt ananias: propheta nõ dicitur cum ſecundo eum ſcri-
ptura ſancta prophetam uocet. licet in eo quod arguit eum hieremias dicens. Audi ananias nõ mi
ſit te dominus : prophetã tacuit. Quõ enim prophetã potuerat appellare quẽ miſſum a dno dene/
gabat? ſed hiſtoriæ ueritas & ordo ſeruatur: ſicut pdiximus nõ iuxta id quod erat: ſed iuxta id quod
illo tẽpore putabatur. Decœpiſti inquit populũ mendacio: ne dei ſententiæ acquieſceret unde ſci-
as te hoc anno eſſe morituꝑ.Si qñ morimur de carceribus corpoꝶ liberamur ſecundum illud teſti
. monium: quod male interprætantur hæretici. Educ de carcere animam meam: quo nuc pſeudop/
phetæꝓ ſupplitio mors irrogatur? ſed hoc loco notãdũ ꝙ hieremias a pſeudo ꝓpheta paſſus iniurii

— — — 0 „„ — – — D0-

— —B — †£ —

—

Super Mieremiam.

i necdum ad ſe facto ſermone domini ſilet: poſtea uero miſſus a domino audacter arguit mentien-
1n tem & mortem propinquam nuntiat. Quodq; in menſe ſeptimo mortuus eſt: qui ſemper interpræ
* J tari ſolent requiem:ſub noc numero demonſtrari forſitã eum idcirco menſe ſeptimo moritu g& mé
tientur unde malis corponis liberaretur: luxta illud quod ſcriptum é. Proferunt mors uiro requies.
l Nos ãt nouimus corpora credẽtiũ tẽplũ eẽ dei:ſi tiᷣ ſpũs ſanctus habitat ĩ illis. CA. XXIX.
mii BGT bec ſunt verba libri que miſit hieremias pꝛopheta ad hieruſaleʒ ad reliquias ſenio
un rum tranſmigrationis:⁊ adiſ acerdotes ⁊ pꝛophetas.⁊ ad omnem populum quẽ tradu
4 xerat Nabuchodonoſoꝛ dc hieruſalẽ in babylonc. Poſtq; egreſſus eſt hieconias rex
Phen ꝛ dna ſiue regina ?2 Eunuchi:æ pꝛincipes iude ? hieruſalẽ ſiue optimates ⁊ artiſices de
nin hieruſalẽ in manu hellaſſa ſilij ſapham:⁊æ gamarie nilij helchie quos miſit ſedechias rex ad na⸗

j buchodonoſoꝛ regem babyloms in babyione dicens. Hec dicit dominus exercitunʒ deus iſra
nn el.O mni tranſmigrationi quam tranſtuũ de hieruſalem in babylonẽ ediſcate domos:⁊ habita
te ſiue piantate oꝛtos ſiue pomaria ⁊ comedite fructum eoꝛũ. Accipite vxoꝛes ⁊ generate ſilios
Daun ſilias:date ſilijs veſtris vxoꝛes ⁊ filias veſtras date viris:⁊ pariant ſilios? filias:⸗ multiplice/
nemi mini:⁊ nolite eſſe pauci numero.Et querite pacem ciuitatis ſine terre:ad quam tranſtuli vos:⁊

1n eun; oꝛate pꝛo ea ad dominum quia in pace illius erit pax veſtra.
nden CHec epiſtola imo libellus hieremiæ ꝓphetæ per legatos ſedechiæ hellaſſa: & gamaria mittitur ĩ
finobi babylonem ad eos qui cum ieconia & matre eius trãſſati fuerãt a nabuchodonoſor: ut per occaſio/
nh nem legationis regiæ ſuum quoq; opus propheta compleret & moneret populum tranſmigratuzʒ
Keci quæ ſibi a domino fuerant imperata. Pulchreq; dixit egreſſus ieconias rex & domina & Eunuchi &
intich principes iudæ:c cœteri. Et hæc dicit dominus exercituum deus iſrael. Omni tranſmi grationi quã
Pooben tranſtuli de hieruſalem in babylonem: ut non potẽtia regis babylonis ſed domini uoluntate trãſ-
inthit late eſſe uideantur. Et primo ad ſenes: deinde ad ſacerdotes: tertio ad prophetas: quarto ad omnem
Wlnne populum dei ſermo dirigitur: ut ſecundum ordinem ætatis prophetæ quoq; ad eos qui monebã
tur: litteræ peruenirent. Monet autem eos non ſuis uerbis ſed domini ut ædificent domos & habi-
ohe tent in eis: & plantent ortos ſiue pomaria & comedant fructum eorum: accipiant uxores & generẽt
wiegri filios & filias & multiplicentur in loco tranſmigrationis: & non ſint pauci numero. querantq; paceʒ .
daus ciuitatis ſiue terræ ad quam eos tranſtulit dominus: & orent pro eis ad dominum: cauſaſq; reddẽs
ucho⸗ Qit quia in pace illius terræ erit pax uobis: hieremiæ quia poſt breue tempus erat hieruſalem ſecutu
1a captiuitas imperatur ne accipiat uxorem nec faciat nlios: unde per apoſtolum dicitur. Tẽpus bre-
“ ue eſt. Supereſt: ut qui habent uxores tãquã non habentes ſint. Quod ii. propter anguſtiam tempo-
eſcli ris habentibus uſus uxorum tollitur: quanto magis non habentuibus ne accipiant imperatur. Hoc
ui Autem totum præcipit uaticinium prophetale ne aquieſcãt pſeudo prophetis qui eis poſt breue tẽ-
in pus in hieruſalem redditum promittebant: ſed ut ſciant multo ſe in babylone tempore moraturos:
lan ita ut uxores accipere: plantare pomaria ortoſq; ſerere: ædificare domos & generare filios debeant.
e Quodq; intulit querite pacem ciuitatis: ſiue terræ: & iterum quia in pace ilſius erit pax uobis illud
enn apoſtolicum comprobatur in quo iubet: obſecro igitur primum omnium fieri obſecrationes ora-
zmin tones poſtulationes gratiatum actiones pro omnibus hominibus pro regibus & cunctis qui ſunt
4 in ſublimitate: ut quietam & tranquilaʒ uitam agamus in omni pierate & caſtitate. Porro ſecundũ
mam miſticos intellectus poſtꝗᷓ de hieruſalem. i. eccleſia propter peccata noſtra eiecti ſumus: & traditi na
ung, buchodonoſor de quo dicit idem apoſtolus: tradere huiuſcemodi ſathanæ in interitũ carnis ut ſpi
Gnn ritus ſaluus fiat in die domini. Et iterum quos tradidi ſathanæ ut diſcant non blaſphemare: non de
uun bemus eſſe ſecuri nec torpentes ocio ſalutem pœnitus deſperare:ſed primũ ædificare domos non
u⸗ ſuper arenam ſed ſuper petram: & tales domos quales ædinicauerũt obſtetrices in exodo quia time
jiinnd bant dominum: deinde plantare ortos ſiue pomaria: qualem & dominus plantauit paradiſum in
Citnen edem: & poſuit ĩ eo lignum uitæ de quo ſcriptum eſt: lignum uitæ eſt his qui appræhenderit eam:
Gind & qui tenuerit eam beatus. Tertio accipere uxores quarum una eſt ſapientia: de qua ſcribit Salomõ
ama illam & ſeruabit te. Circunda illam & exaltabit te. Et in alio loco hanc exquiſiui ſponſam mi⸗
imnsan hi : accipe & amator factus ſum decoris eius: nec ſufficit nobis una comiux ſapientia niſi habeamus
ſe in &S&eè reliqua: fortitudinem temperantiam atq; iuſtitiam ut plures ex eis generemus filios. Filias quoq;
.noſtras demus uiris ut & ſidei ueritas: quæ interprætatur in filiis bonis operibus copuletur: quæ re-
, feruntur ad filias & opera bona iungantur fidei ſanitati: taleſq; filios generantes & nlias multiplice
n mari numero ut deſtruẽtes ea quæ paruuli ſunt ad imperfectum creſcentes uirum audire mœrea-
Glöl m—rmur. Scribo uobis patres quoniam agnouiſtis eum: qui ab initio eſt: & cum apoſtolo dicamus libe
olan/ ris noſtris. In chriſto enim ieſu per euangelium ego uos genui. Queramus quoq; pacem eccleſiæ
“ ciuitati & terræ noſtræ: ut ad eã redire mœreamur de qua domini iuditio trâſlati ſumus ut habita
eD remus in confuſionis errore. Si enim illa ſuſceperit nos habebimus pacem: ſi mulq; conſideranda
uet clementia dñi orare præcepit pro inimicis noſtris: & benefacere his qui perſequuũtur nos ut nõ ſci- .
ch/ mus noſtra tm̃ ſalute contenti ſed inimicorum quoq; queramus ſalutem.

Giini CT Bec enim dicit dominus exercituum deus iirael.Mon vos ſeducant pꝛophete veſtri qui ſunt

¶Q.iber.iiii.c.xxix.

in medio veſtrum ⁊ diuini veſtri ⁊ ne attendatis ad ſomnia veſtra que vos ſomniatis quia falſa
iſti pꝛophetant vobis in nomine meo ⁊ non miſi eos dicit dominus. .
CProphetas imopſeudo prophetas & diuinos & ſomniatores fuiſſe in babilone ĩter eos quos na
buchodonoſor cum ieconia & matræ eius adduxerat Ezechiel propheta teſtatur ſcribens còtra eos
quibus hieremias quoq; præcepit non credendũ: nec dum autem eo tempore quo hæc epiſtola di/
nigebatur ezechiel cœperat prophetare. Hic enim ſermo in principio ſedechiæ regis mittitur. Eze-
chiel autem quinto anno tranſmigrationis ieconiæ exorſus eſt prophetare:qui.xv. annis regis ſede
chiæ erat:porro ſecundum tropologiam pſeudo prophetas eos debemꝰ accipere qui aliter ſcriptu

rarum uerba accipiunt ꝗᷓ ſpiritus ſanctus ſonat. Er diuinos eos qui coniecturam mẽtis ſuæ & incer-

ta futurorum quaſi uera pronuntiant abſq; diuinoꝶ auctoritate uerborum: ſomniatores quoq; qui
non audiunt illud ſcriptum. Nec dederis ſomnium oculis tuis: neq; dormitationem palpebris tuis:
de quibus iudas apoſtolus loquitur ſimiliter: & hi ſomniantes carnem quidem maculant: domina/
tiones autem ſpernunt quorum mens nequaquã uigilat: ſed arrogantiæ && ſoporis errore depræſſa
noctis errore circũdatur: quibus loquitur & apoſtolus Paulus elleuare ꝗd dormis: & exurge a mor
tuis: & illuminabit te chriſtus.
Auia bec dicit dominus:cum ceperint impleri in babyvlone.lxx·anni viſitabo vos ⁊ ſuſcitabo
ſuper vos verbum meum bonum vt reducam vos ad locum iſtum. Ego enim ſcio cogitatiões
quas cogito ſuper vos ait dominus:cogitationes pacis ⁊ non afflictionis:vt dem vobis finem ⁊
patientiam ſiuẽ ſpem: ⁊ inuocabitis me ⁊ ibitis ſiue iuxta ſymmachum inuenietis? adoꝛabitis
me ⁊ exaudiam vos:queretis me ⁊ inuenietis.Cum queſieritis me in toto coꝛde veſtro ⁊ inue/
niar a vobis ſiue apparebo vobis.
C¶ Nolite inquit credere pſeudo prophetis diuinis & ſomniatoribus ueſtris qui uobis uicinum I ie⸗
ruſalem redditum pollicentur: niſi enim. Ixx. anni expleti fuerint Cyro rege perſarum laxante capti
uos: nequaquam in patriam reuertemini: & tunc mea promiſſa complebo ut reducam eos ad loe
cum iſtum: ego enim ſcio cogitationes quas cogito ſuper uos ait dominus. Se dicit noſce quod co
Ticenlior autem cum ſuis prophetis diuinis & ſomniatoribus ignorare. Futurorum igitur ſcientia
Dli deo competit: ut dem uobis ait finem & patientiam: finem captiuitatis & patientiam laborum

præſentium ſiue ſpem futurorum: tunc inuocabitis me & ibitis hieruſalem: & orabitis & exaudiam

uos. Certe abſq; inuocatione & oratione captiuorum poterat implere dominus quod promiſerat:
ſed hortatur eos ad præces: ut quod promiſſum eſt mœreantur accipere. Quæretis me & inuenietis
cum queſieritis in toto corde ueſtro iuxta illud euangelicum. Petite & accipietis querite & inuenie
tis: pulſate & aperietur uobis. Secundum anagogen tandiu in feculi huius confuſione uerſamur ꝗ
diu requiem ſeptennarii numeri mœreamur accipere: & accœpta pœnitentia deus impleat quo
promiſit: & reducamur ad locum noſtrum eccleſiam. Idcirco enim dominus percutere uiſſus ẽ: ut
ſanaret: dabitq; nobis finem laboris noſtri atq; patientiæ: & inuocabimus eum: & reuertemur ad ec
cleſiam & orabimus & exaudiemur: queremus & inueniemus eum: cum toto corde queſienimus il-
lum: & tunc apparebit nobis. Quidam. Ixx. annos iuxta illud interprætantur: quod ſcriptũ eſt. Dies
annorum noſtrorum in ipſis. lxx. annis: qui cum fuerint expleti tunc ad dominũ reuertamur in to-

to corde noſtro & exaudiamur: & finis ſit laboris noſtri atq; patientiæ: nunc enĩ in umbra nos om

nia & imagine poſſidere.
C Et inueniar a vobis ait dominus exercituum.⁊ reducam captiuitatẽ veſtram: congregabo
vos de vninerſis gentibus ⁊ de cunctis gentibus ad que expulli vos:dicit dominus. Et reuerti
vos faciam de loco ad quem tranſmigrare vos feci:quia dixiſtis ſuſcitabit nobis dominus pꝛo/
phetas in babylone. Hec enim dicit dominus ad regem qui ſedet ſuper ſolium dauid:⁊ ad om
nem populum habitatoꝛem vꝛbis huius:⁊ ad fratres veſtros qui non ſunt egreſſi vobiſcum in
tranſmigrationem.hec dicit dominus exercitnum:eccè ego mittam in eis gladium famem ⁊ pe/
ſtem:⁊ ponã eos quaſi ficus malas que comedi non poſſunt eo ꝙ peſſime ſint.Et perſequar eos
