Qui aũt eũ deſpiciunt nõ a deo deſpiciẽtur.uel deducentur ad nihili:Hoc.n.ſeq batur ut diceret. ſed Ce en
abſomte deducẽtur ad nihili. nõ a deo. ſed ꝓp meritis ſuis atq; peccatis. Legimus in regũ uolumine Ran
famis neceſſitate cogente.a matre filiũ deuoratũ. Ioſephus quoq; in obſidione Hieruſalem multa hu
iuſcemodi facta còmemorat. Qñ aũut patres filios comederunt uel filii patres. nulla narrat hiſtoria. tank
niſi forte in multis neceſſitatis malis eti hæc facta eſſe credendũ ſit. Poteſt hoc ipſum referti & ad C
nt̃am Hieruſalem. qñ magiſtri contra diſcipulos ideſt patres contra filios & diſcipuli contra magi- Lit
ſtros. i. filii aduerſũ patres ſeditiõe mutua concitãtur: & impletur illud ꝙ per apoſtolũ dr. Si autem (Cen
inuicé mordetis & accuſatis. uidete ne abinuicẽ cõſumamini. Vñ & propheta miſtico ſermone can tuund
tabat. Cù appropinquarent aduerſũ me qui affligunt me. ut comederent carnes meas. Et iob ſimile alon⸗
ꝗd loquitur. aũt dixerunt ancillæ meæ quis det nobis de carnibus eius ut comedamus Et ſuper N.
magiſtris qui lucra ſectantur de diſcipulis.ſalutiſq; eorum nullam curam gerun dicitur. Qui de/ * CAum
uorant populum meum ſicut cybum panis. De quibus & apoſtolus. Et comedunt inquit domos ui Wefn
duarum. Poſſum us patres qui comederint filios. & filios qui comederint patres: non ſolum in ba/ tmni⸗
bylonia ſed & in romana obſidione intelligere. Ilud ꝙ dicitur & uentilabo uniuerſas reliquias tu/ uire
as in omnem uentum. magis ad romanam pertinet captiuitatem quando in toto orbe diſperſi ſunt ſtti
Et hæc eſt in omnem uentum capillorum barbæq; diſperſio. mmim
¶ Igcirco viuo ego dicit dominus deus.niſi pꝛo eo ꝙ ſanctum meum violaſti in omnibus of- Uien
* fenſionibus tuis. ? in cunctis abbominationibus tuis.ego quoqʒ cõfringã(ſiue iuxta.lxx)abiciã nlr
te:⁊ non parcet oculus meus ⁊ non miſereboꝛ. Are⸗

CPro priæ hoc ne

kuge
Mchri,
Crgenmn
donde
Age
lamie

chhisft
dheknnn
onee
Pieronnes
ſheriiti
Alnätmmn
loum dord
eullene
eunggeii,
ntlve
Cünmi⸗
cuimnun
Lpekeceti
uscicti
nlatipee,
uunsuino
nemmmn Er!
Widton
mcidſe
teiucheir

loccaoe
wer nöle
dümmed
cedincen
ceniiun
Dnnconne
ticeteik
1uolum
mmulun
t hiktin
teſeni
nmn,
Kaen
Moecan
pbuie
Ethoper
Uice⸗
ruri
minbe
igis

enſun

—
—

nlbcui
hi

hoe

Guper Eʒzechielem.

CPropie hoc ad Hieruſalem dr quia ſancta mea tiolaſti me deſerens. & in tẽplo meo idola poſui/
ſti. ego quoq; confringã oĩa idola tua. & conteram atq; concidã ſiue abiciam te. quia prius abieciſti
me:& non patcet oculus meus cũ te uidero fami gladio ſeruituti colla ſubmittere: nec miſerebor.
uia miſericordiam meam non mœreris. Scriptum eſt enim. Beati miſericordes. qm̃ ipſi miſericor
diam conſequentur. Hoc idem & in eccleſia intelligendum eſt. ꝙ magiſtris & ſacerdotibus qui ege
rint negligenter: poſſit deus quottidie dicere: quia ſancta mea niolaſtis in cunctis offenſionibus ue
ſtris: & in uniuerſis abhominationibus quæ egeſtis ego quoq; uos conteram atq; confringam red/
damq; p me ꝙ in meum populum perpetraſtis. De quo contra paſtores hic idem propheta plenius
loquitur. ꝙ lanis ouium opiantur. & lacte ueſcantur & caſeo. & fractũ pecus ac morbidũ nõ reqrant
Tertia tui pars peſte moꝛiet᷑:? fame conſumetur in medio tui.⁊ tertia tui pars gladio cadet in
circuitu tuo.Tertiã vero partẽ tuam in oẽm ventũ diſpergã.⁊ gladiũ euaginabo poſt eos.⁊ im/
plebo faroꝛẽ meum.? requieſcere faciam indignationem meam in eis.⁊ conſolaboꝛ ⁊ ſciẽt quia
ego dñs loquutus ſum in zelo meo.cum impleuero indignationem meam in eis.
CLXX. Quia ſupra quattuor ptes poſuerant q;̃s in deſcriptione incẽdii.& gladii & diſpſionis: tres
tm̃ eſſe ſermo ppheticus approbauit. ut ſupfluo una ps incẽdii in duas ptes diuideret᷑.in hoc quoq;
loco eandẽ ptimã partem diuiſerunt in duas ut dicerẽt quarta pars tui morte atteretur. & quarta ps
tui fame conſumetur in medio tui.& duali pars tui cadet in circuitu tuo.& quartam partem tui in
oẽm uentum diſpergam. Licet hoc qd poſuimus & quarta pars tui in gladio cadet de theodotionis
editione ſub aſteriſcis additum ſit. Perſpicuũ eſt autem ut hebrea ueritas continet. tres eſſe partes. de
quaꝶ prima dicatur. & tertia tui pars peſte morierur. & fame conſumetut in medio tui. Multoq; me
lius fuerat tranſterre qd ſcriptũ eſt. quam rei male traſlatæ. patrocinium quærere. Nec hoc dicimus
ab illis factũ quibus uetuſtas auctoritatem dedit. ſed per multa ſæcula ſcriptorum atq; lectorum ui-
cio deprauatũ.ꝗᷓꝗᷓ & ariſtœus & Ioſephus & omnis ſcola iudæorum quinq; tantum libros moyſi a.
Ixx.ttanſlatos aſſerant. De quo capitulo ꝗa ſupta diximus nunc omittendũ uidetur. hoc tm addam
quod neceſſariũ eſt. In eo ꝙ ait. & implebo furorẽ meam. & requieſcere faciam indignationẽ meaʒ
in eis. & conſolabor. & ſcient quia ego dñs locutus ſum in zelo meo:cũ impleuero indignationem
meam in eis. Quõ ſentiendus ſit faror & indignatio & zelus dei ſæpe expoſuimus. ꝙ humanis deꝰ
loquatur affectibus:non que ipſe iraſcatur:ſed quo nos per pœnas atq; cruciatus deũ ſentiamus ira
tuʒ zelus auũt ſub metaphora uiri & uxoris accipiendus. qui quãdiu uxorẽ diligit zelotipus eſt.ſi ne
glexerit. dicet illud qd in conſequentibus dicturi ſumus. zelus meus recedet a te: & ultra non iraſcar
tibi. Quodq; iungitur & ſcient quia ego dñs locutus ſum in ꝛelo meo.nõ illi qui conſumpti ſunt fa
me & peſtilentia. nec qui gladio ceciderunt in circuitu ciuitatis. ſed illi ꝗ diſpergentur in oẽm uen-
tũ aliorum mortibus ſuiſq; miſeriis ſentient iratum deum. quem clementem ſentire noluerant.
CEt dabo te in deſertuaom. CQuodq; ſeꝗtur & in opprobrium gentibus quæ
in circuitu tuo ſunt in.lxx.non habetur. pro quo addiderunt de ſuo & filias tuas in circuitu tuo. Rur
ſumq; iuxta utrãq; editionẽ in conſpectu oĩs prætereuntis. Poteſt aũt Hieruſalẽ omnia ĩ ea uicia de/
ſolari & ad deſertũ redigi. & ſua eã peccata cognoſcere: ut ꝗᷓ cæteris gentibus in exemplũ uirtutum
eſſe debuerat.ſit exemplum miſeriaꝑ. Filias aut eius urbes uel uiculos intelligere poſſumus.ſiue ec-/
cleſias in toto orbe diſperſas ut quicunq; huius peregrinus eſt ſæculi: & dicit cum pſalmiſta. aduena
ſum & peregrinus ſicut omnes patres mei.& de quo dicitur. non dixerunt qui præteribant benedi-
ctio domini ſuperuos: uideat opprobrium eius & doleat.
CEt eris oppꝛobꝛiũ ⁊ blaſphemia.exemplũ ⁊ ſtupor in gentibus que in circuitu tuo ſunt.

Pro quo in. Ixx. legitur. Et erit i. gemibilis. Et de theodotione additam eſt
cuius uerbi notitiam non habemus. Pro quo tres alii interpiætes blaſphemiam
tranſtulerunt: quæ in hebraico dicitur Sequiturq;.

Cuũ fecero in te indicia in furoꝛe ⁊ indignatione ⁊ i increpationibus ire q̃ ego dñs locutus ſũ.
Gemitu aũt dignã Hieruſalẽ cũ offenderit deũ. & fecerit in ea iudicia in furore & indignatione. te
ſtatur: & paulus quidẽ dicit. Eramus natura filii iræ: ſicut & cæteri. Et iteꝶ. Qui ſumus ĩ hoc taberna-
culo ingemiſcimus aggrauati. Ioquimurq; cũ Hieruſalem: iram dñi ſuſtinebo qm̃ peccaui ei
vel quidã infœlicẽ & miſerã. alii pſpicuã & expoſitã ad miſerias intelligi uolunt.
CQuando miſero ſagittas famis peſſimas que erunt moꝛtifere:⁊ quas mittam vt diſperdam

* vos.⁊ famem congregabo ſuper vos:⁊ conteram firmamentum vel baculum panis.

CFamẽ & peſtilentiã & beſtias peſſimas. & ꝗcꝗd aliud maloꝶ ſuſtinemus in ſæculo:propter noſtra
uenire peccata manifeſtũ eſt. Vñ & fames illa quæ facta memoratur in ruth & in regum uolumine
ſub helia quando tribus annis & ſex menſibus cælum clauſum eſt: & ſub heliſeo cuius incredibilem
inopiam repentina habundantia compenſauit. dei iudicio miſſa eſt. Quod non ſolum tunc in Hie
ruſalem factum eſſe: ſed & in noſtra fit Hieruſalem. in qua propter magnitudinem peccatorum pri-
mum fames mittitur audiendi ſermonem dei.deinde famem mors ſequitur. ut qui non audiuimꝰ
guſtate & uidete quoniam ſuauis eſt dominus: poſtea ſentiamus mors peccatorum peſſima. De fir-
mam ento & baculo panis ſupra diximus. , E

HS

Et immitt in vos famem beſtias peſſimas vſqʒ ad internitionem. peſtilẽtia ? ſangnis tra

ſibunt per te.? gladium inducam ſuper te.ego dominus loquutus ſum.
Beſtias peſſimas induci ſuper terram ſolitudinis. quæ fame & gladio & peſte uaſtata eſt præſentia
quoq; ondunt tempora qũ familiaria animalia canes in diorum carnes rabie concitantur: & urſis
ac Iupis cunctiſq; aliis generibus beſtiaꝶ terra cõpletur,. peſtilentiãq; & ſanguinem tranſire per eam
morbü gladiũq; ſiguincat. Sed & in nĩam hieruſalem mittuntut beſtiæ peſſimæ qn tradimurin paſ
ſiones ignominiæ: & in reprobũ ſenſum. & conſcientiam peccatoꝑꝶ. quæ excruciant atq; dilacerant
aium nrum. diſſenſiones. hereſes. ſciſmata. emulationes inuidiæ triſtitiæ. detractiões. deſideria mul
ta auaricia ꝗᷓ eſt radix oĩium malorum beſtiæ peſſimæ ſunt. Quæ cũ fuerint in nobis mœremur audi
re. corripier te puaricatio tua. Præcamurq; & dicimus. Ne tradas beſtiis animam confitentem tibi.
X factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fil hois pone facieʒ tuam ad montes iſrabel: 2
propbetabis ad eos ? dices. Montes iſrabel.audite verbũ dni. Hec dicit duũs deus
montibus ? collibus rupibus ? vallibus. CQuod ſæpe in hoc ꝓpheta
E di adonai dñs propter græcos & latinos ꝗ hebreæ linguæ non hit ſcientiã. breuiter expo
nendũ uidetur. adonai unũ nomen eſt de decẽ uocabulis dei. & ſigniñcat dum: quo ſæpe & in hoĩi-
bus utimur. Deniq; & ſarra uocans Abrahã düm ſuum. hoc uocabat noĩe.Et ubi dqr dñe mi rexado
nai ſcriptũ eſt. Qn igitur duo. dni & dñi iuncta ſunt noia prius nomen cõòe eſt ſcdm propriæ dei.
qd appellatur tetagramaton.i.ineſfabile. & qd ſcriptum fuit in lamina aurea ꝗ erat in fronte ponti
ficis. Montes aũt ifrahel qui ſimulacris demonũ fuerant occupati. nõ auribus ſed impio ac potétia
conditoris: ſuũ audiunt & intelligunt creatorẽ: qũo mare uidit & fugit Ilordanis conuerſus é retror
ſum.nõ utiq; carnis oculis ꝗbus carebat. Et ad mare dr. Tace obmuteſce. Er uentoꝶ flatibus impe-

ratur. iubeturq; uermi. ꝗ Ionæ pcuſſit umbraculũ. Et de eadẽ terra ſcriptũ eſt. Qui reſpicit terram &ι

ſacit eã tremere. Ad quos ꝓpheta loꝗtur indicans idola deſtruenda & aras uniuerſaiq; cerimonias
quibus prius idolis ſeruierant conterendas. Poſſumus montes iſrahel & principes accipere. eos qui
potentia ſapientiaq; & ſcientia ac diuitiis pᷣcellebant. Et hoc animaduertendũ ꝙ obfirmatur quidẽ
ſfacies & ponitur contra montes. ſed nequaꝗᷓ ſolis montibus ſed & collibus loqtur & rupibus & ual
libus in ꝗbus inſerior & dignitas. & gradus prudẽtiæ ſciẽtiæq; cognoſcitur. Vidẽt᷑ mihi tropologi
ce montes eſſe ꝗ ad perfectã ſcientiã peruenerunt. colles ꝗq paulo inferiroes ſunt. rupes qui nullã ha-
bentes ſcientiã & tm in conuerſatione ſidentes. aliqua ſibi de ſcripturaꝶ interprætatione p̃ſumunt
habentes iuxta apoſtolũ zelum dei. ſed non ſcdm ſcientiam. Valles auũt appellari nouiſſimos in ec/
cleſia. qui & uita & ſcientia inferiores. tñ de cõuentu familiæ duicæ nõ recedunt. Qui oës uerbum
dei iubentur audire. ut unuſqſq; pro ſuo modulo & ſenſu intelligat quid dñs præcipiat.
CEcce ego inducã ſuper vos gladiũ ⁊ diſperdam excelſa veſtra ⁊ demoliar aras veſtras ? con/
fringent᷑ ſimnlacra veſtra:⁊ deiciã iterfectos veſtros añ idola veſtra:⁊ dabo cadauera ſilioꝝ iſra
el ante faciẽ ſimulacroꝝ veſtroꝝ ⁊ diſpgã oſſa vr̃a circa aras vr̃as in oĩibus habitatiomb vꝛis.
CMontibus dr iſrahel ꝙ diſperdat deus excelſa eoꝶ in ꝗbus adorabant hojĩes fictos deos. & atas ſi-
mulacraq; cõftingat. & cultores eo ꝶ in cõſpectu phanoꝶ interfici faciat ut iaceãt cadauera mortuo
rũ ubi prius iacebant hoſtiæ. & diſpergãtur oſſa non montiũ ſed eoꝶ qui iacebant in montibus in
circuitu araꝶ. & in cunctis urbibus uiculiſq; iſrahel: Hoc iunxta I'am. Alioꝗn & ſuper eos qui engun

tur in ſupbiam & de quibus apoſtolus loqtur ſcientia inflat caritas aüt edificat indueitur gladius.
ut oĩa eorum ſimulacra quæ de ſuo finxerunt aio conterantur: & interſecti iaceant & mortuos ſe eẽ
ſentiat.nihil ſibi ſimulacra ſua atq; figmenta ꝓdeſſe cernẽtes. Quodq; diſpergere ſe dicit oſſa mon

tium circa aras fortiſſimos quoſq; eoruma ſe mutuo indicat ſeparandos. Prodeſt enim peruerſæ ſci
entiæ malos a malis diuidi. Et ut illi qui conſenſu peſſimo ediſicabãt turrem pro urilitate propria

diſſipati ſunt diuiſæq; linguæ eorum ne conſenſus peſſimus peiores eos faceret.ĩta oſſa montiũ di-

ſpergentur. ut uanos conatus ſuos intelligant. Hoc ꝙ nos poſuimus & dabo cadauera filiorum iſ-
rahel ante faciem ſimulacrorum ueſtrorum:in. Ixxx. non habetur. .“

Arbes deſerte erunt:z excelſa demolient᷑:? diſſipabuntur? interibunt are veſtre⸗ confringẽ⸗
tur ? ceſſabunt idola veſtra.⁊ conterent᷑ delubꝛa veſtra ? delebunt᷑ opera veſtra.⁊ cadent interfe
cti in medio veſtri.⁊ ſcietis qꝛ ego wdfi”’s. Cauſa perſpicua cur urbes montiũ deſe-

rendæ ſunt.ſ.ut demoliantur excelſa aræq; & idola deſtruantur. & delubra pereant. & omnis ſimula
crorum cultura deſiſtat: cadantq; interfecti in medio mõtium. & ſciant qm̃ ipſe ſit deus. Per quæ oc
caſio nobis datur ſpirſtalem magis intelligentiã ſequi ut urbes hereticorum quæ interprætantur
eccleſiæ & excelſa ſuperbiæ eorum. & aræ peruerſorum dogmatum conftingantur. & idola pereãt
quæ de ſuo ſibi corde ſimularant. & conterantur delubra non templa quæ contra templum domi-
ni ſurrexerant græcoq; ſermone appellanur .,phana atq; delubra. & omnia opera
montium conterantur. Quæ non opera dei ſunt. ſed magiſtromum falſæ ſcientiæ Cumq; cecide⸗

rint interfecti in medio montium uel quos ipſi montes interfecerant uel eccleſiaſtici uiri qui eos ma

le uiuentes in ſalutem ſuam occiderant. Tunc finis erit montium ſuperborum.ut cognoſcant ꝙ ipᷣe
ſit dns

eitcon
petien⸗
CEinn
ncabn
Cugd
6 Hoſto
imioce
Mläutdi
n goos
Natl luntn
opulogt
Uinfvenat
oslea
Kuac
Eunihlce
epods
CMue le
olin
ſecoanin
andoan
Einnin
wkuboeen
ſilie ſut
ſgenirdi
ſaeurcov
Nculoft
monibr
tmbolatio
Checd
mosiſt⸗
Ngeke
Aliquid
pedes⸗
ſupplic
ſpitital
repecc⸗
verboh
plangen
Aug
Ohabita⸗
canturert
Gio c
heſam
W
CAmn
datus!
CCue
Kium
ebitar
iitſtarin
glaicit
Wodpere
morietan
biſe
gleerea
enntn
ſint
une
cun
n

Super Eʒechielem.

ſe ſit dominus. Poteſt autem fieri. ut de uno populo montium iſrahel.aliis interfectis. cognoſcãt alii
Peſtilentæ autem flagellato. ſtultus aſtutior erit.

i CEt relinquã in vobis eos qui fugerint gladium in gentibus cum diſperſero vos in terras.
eltenn recoꝛdabuntur mei liberati veſtri:in gentibus ad quas captiui ducti ſunt.
muinhu CIIlud ꝙ dñs loquitur ad heliã reliqui mihi ſeptẽmilia uiros ꝗ non curuauerunt genu baal. & pau
Ann lus apoſtolus ſcribit.& nũc in hoc tpe reliquiæ ſcdm electionẽ gratiæ ſaluæ factæ ſunt. poteſt huic
Kim capitulo conuenire: Et apoſtoli.n. qui erant de ſemine iſrahel & gladiũ fugerant idcirco ſunt reſer-
Emmai uati ut diſpergerentur in gẽtes & in terris euangeliũ prædicarent ac recordarentur in gentibus dei
unibi in ꝗbus captiuitatis tpe uerſabantur. Poteſt aũt & hoc dici ꝙ ideo aliqui de captiuitate iudaica reſer
uati ſunt. ut in gentibus recordarentur noĩs eius.illiuſq; potentiam pᷣdicarent. De hereticoꝶ quoq;
iſteb. populo qui euadere potuerint gladium perditionis eorum & peſſimam factionem. quæ contra de-
dis den um fuerat concitata huc illucq; diſperſi recordabuntur nominis dei agentes pœnitentiam. & ca-
ve Phen ptos ſe a uiris eccleſiaſticis exultabunt.
AQuia contriui coꝛ eoꝛum foꝛnicans ⁊ recedens a me.⁊ oculos eoꝝ foꝛnicantes poſt idola ſuas.

li⸗

Erid Et diſplicebunt ſibimet ſuper malis que fecerant in vniuerſis abbominationibus ſiis.⁊ ſcient
irnad qꝛ ego dñs non fruſtra locutus ſum vt facerẽ eis malum hbo.
Dirche. CMulta de hoc capitulo a. lx. prætermiſſa ſunt illudq; mutatũ. Iuraui cordi eoꝶ fornicãti. Pro quo
ne oni nos poſuimus contriui cor eoꝑ fornicans. Iurauit auũt atq; decreuit ſe factuꝑꝶ eſſe q opere möſtrauit
di ſiue contriuit fornicans & recedens a deo eoꝶ. Quibus per O ſeæ loꝗtur. Spũ fornicationis ſeducti
tuinn ſunt & oculos fornicantes poſt idola per quoꝶ feneſtras mors intraſſe perhibetur. Quã ob caufam
dr & in Danihele duo bræſbyteri pᷣceperunt reuelari ſuſannã. ut nudati corporis decore fruerẽtur. Nec
mmd fruſtra locutus eſt ds ut faceret malũ uel mala. quando ad cõminationem eius agunt pœnitentiaz
qui ſnĩæ ſubiacebant. Sin aũt cor durum ſit & indomabile ne per pœnas quidẽ ſentiat beneficia cor
cuu tHnIgentis dr ad eos. Sine cauſa percuſſi filios ueſtros diſciplinã non recepiſtis. Prodeſt autem & here
Kicn ticis ut conteratur peſſimũ cor eoꝶ theſaurus dogmatũ peruerſoꝶ. quia receſſit a dio: & fornicãtes
M oculi poſt adinuentiones ſuas. Qui cum dñi ſuerint recordati diſplicebunt ſibi in uniuerſis abbomi
ſduiu nationibus ſuis. & intelligentes uere ſidei neritatem ſcient quia ipſe ſit dñs. Qui idcirco ſæpe infert
mhaicg tribulationem patientibus pernicioſa & peſſima. ut ad pœnitudinem conuertantur.
Hnud Hec dicit dñs deꝰ.pcnute manũ tuã ⁊ allide pedẽ tuũ.⁊ dic heu:ad oẽs abhoĩatiões maloꝝ do/
efümm mus iſrahel. CMagnitudinẽ peccatoꝑꝶ iubetur ꝓpheta mãibꝰ pedibuſq; ac ſermõe mõſtrare
M ut geſtu corpis inclinatione uocis abitũ ſtupentis mirãtiſq; & plorantis oñdat. Qũo.n. ſi qũ nouuʒ PR
Nämdn aliquid mirandũq; conſpicimus tã corpore quam aĩo perorreſcimus:ita ut cõplodamug manus. &
1 pedes allidamus ad terra. & uocem inclinemus ad fletũ. ſic nunc propheta cernens oculis aĩ uentura
chwron ſupplicia. ad uniuerſas abhominationes maloꝑꝶ domus iſrahel loꝗtur quæ ſequuntur. Percutimus
Nrſhrſin ſpiritaliter manum qñ a malis nos operibus ſeparamus. Allidimus pedem. qñ non gradimur itine-
DUEGI re peccatoꝶ. Plangimus atq; ploramus. quando nobis diſplicent quæ geruntur. Quod oſtenditur
eaAuui uerbo heu.pro quo aquila interprætatus eſt aha ſymachus ꝙ ſignificat lamentare uel
venvonn plangere.Ixx. & theodotio ꝙ magis inſultantis eſt quam plangentis.
wonnbui Aui gladio fame ⁊ peſte ruituri ſunt. CQ¶ CNHac eſt autem cauſa plangendi.
gicign ꝙ habitatores montium & ararum idolorumq; cultores gladio & peſte ruituri ſunt: quia uariis du⸗/
1 glgin cuntur erroribus: & quotidie mutant fidem. circunferunturq; oĩ uento doctrinæ. Iſti ceduntur gla-
nuos lee dio & diuiduntur in partes unitatem eccleſiaſticæ fidei relinquẽtes. Qui uero ſpirituales non habet
ollawon cibos fame moritur. neſciens eum qui dixit ego ſum uita. Porro qui uel ſingulis uel pluribus dedi-
retle li tus niciis ab eis non poteſt ſeparari. quaſi quodam ueterino peſtilentiæ corruit.
1e Poht AQAuilonge eſt peſte moꝛietur.qui aũt pꝛope eſt gladio coꝛꝛuet:⁊ qui relictus fuerit atqʒ circun
monnid datus fame moꝛietur.æ implebo indignationem meam in eis.
Tonm⸗ CQui obſidionẽ urbĩs effugerit & ad deſerta migrauerit. peſte morietur qui prope fuerit cadet ho/ R
ſtium gladio. Quẽ autem circundederit hoſtilis exercitus fame interibit & pœnuria. in hiſq; oĩbus
ufrnce plebi tur indignatio dei.ut cognoſcant qui reman ſerint: qa ipſe ſit dñs. Qui ab eccleſia quoq; receſſe
ütete rit. ſtatim peſte morietur. Qui ſciolus ſibi ur̃ & diligens niſi cauerit gladio ferietur inimici. Qui ſim
tüice⸗ plici cõtentus fide inſtar brutorum animantium uerſatur quidem in eccleſia ſed tamen in nullo bo
ion * no opere profſicit nec imitator eſt ſormicæ quæ in meſſe præpar at ſibi cibos atq; comparat iſte ſame
8 morietur. & in omnibus his implebitur ira domini. G
* CEt ſcietis qꝛ ego dũs cũ fuerint iterfecti vꝛi in medio idoloꝝ veſtroꝝ ꝑ circnitũ araꝝ vꝛaꝝ ĩ oĩ
urei colle excelſo ⁊ in cũctis ſũmitatibus montiũ:⁊ ſubter vniuerſã quercũ frondoſ locũ vbi accen
derunt thura redolentia vniuerſis idolis ſuis. Perſpicuũ ẽ iuxta l'am & interpᷣtatiõe
m 4 nõ indiget. ꝙ in montibus iſrahel & in excelſis collibꝰ inter ipſa idoloꝶ altarla lucoſq; ꝗ appellãtur
mig, ligna nemoroſa iſraheliticus ſit ceſus exercitus: ut ubi peccauerant ibi punirentur. Iuxta anagogen
4 ſequamur ordinẽ ꝓpoſitum. Qñ magiſtri hereticoꝶ ab eccleſiaſticis uiris ꝗ inſtructi ſunt ſcientia .
nof lcnipturaꝑe conſtricti fuerint atq; ſuperati uidemus interfectos ꝑeruerſoꝶ dogmatum Saccre inet ſi⸗

S.iber Secundus. c. vii.

mulacra quæ finxerant. & eos qui ſe eleuabant contta ſcientiam dei ſtratos in montibus collibuſq;

ſubtus oẽ lignũ nemoroſum. ꝗ habebant uerba põpatica. umbrãq; foliorum. & poma bonoꝶ ope

rum nõ habebant: ꝗ erant ſub oĩ quærcu frondoſa quæ nõ affert fructus hoium ſed porcoꝑꝶ. ubi ac-

cenderunt thura redolentia. non deo ſed idolis ſuis. Nec dicere poterant ꝙ de noe ſcriptũ eſt. Odo
ratus eſt do minus odorem bonæ flagrantiæ. & id ꝙ paulus loquitur.chriſti bonꝰ odor ſumus deo
in omni loco. Quomodo autem ſanctus odore ſuo delectat deũ/ſic peccator ex cuins petſona pſal

mus ille cantatur. cõputruerũt & corruptæ ſunt cicatrices meæ.a facie inſipientiæ meæ: accẽdit ido/

lis ſuis thura fœtentia.Id qd nos interprætati ſumus in cunctis ſũmitatibus montiũ. & poſt paulu/
lum: & ſubter uniuerſam quærcum frondoſam. Ixx. relinquerunt.
CEt extendam manũ meam ſuper tos.⁊ faciã terram deſolatã ⁊ deſtitutazʒ. a deſerto.de blata
in oĩibus habitationibus eoꝛũ ⁊ ſcient quia ego dñs. CO motes iſrahel cũ interfecti ur̃i ceci
derint ĩ medio araꝶ idolorũq; ur̃oꝶ in oĩ colle excelſo.in cũctis mõtiũ ſũmitatibus.cũ cõpleueroq;
lucos ueſtros cadaueribus mortuoꝶ in ꝗbus quõdã accẽderũt thura idolis ſuis thura redolẽtia tũc
extendã manum meã ad ultionẽ quæ fuerat huc uſq; contracta. & redigã uniuerſam terrã iſrahel in

ſolitudinẽ a deſerto deblatha ꝗᷓ eſt in terra emath.qᷓ hodie uocatur epiphania ſyriæ. In cunctis habi

tationibus eoꝶ. ut oĩbus pateat nihil eſſe inter ſolitudinẽ & mare magnũ ꝙ non hoſtilis mucro cõ
ſumpſerit. Multi putant eundẽ eſſe locũ de quo in hieremia ſcriptũ eſt: Et appræhenderũt ſedechiã
in deſerto qd ẽ iuxta iericho: & oĩs comitatus eiꝰdiffugit ab eo. Cũq; cõp̃hẽdiſſent regẽ aduxerũt eũ
ad regẽ babylonis in reblatha 4 ẽ in terra emath. Et ob uiciniã ĩmo ſimilitudinẽ deleth et res hebrai
cax litterarum ꝗᷓ paruo apice diſtinguntur. uel deblata uel reblata appellari. Iuxta myſticos aut in-
tellectus extendit dnñs manũ ſuam ſuper oẽs qui heretico fuerãt errore decœpti. ut terra eoꝶ ꝗᷓ inter

ptatur eccleſia fiat deſolata. a deſerto deblatha qd in lingua nr̃a itala hoc eſt maſſam ficoꝑꝶꝑ ſo-

nat caricarumq; inter ſe cõpactarum.ut poſtꝗᷓ in ſimulata dulcedine ꝗᷓ non erat terræ cultæ ſed ſoli-

tudinis. amaritudinẽ repererint. tunc cognoſcant qꝗa ipſe ſit dñs. Mel. n. diſtillat de labiis mulieris
meœretricis. quæ ad tp̃s impinguat ueſcentiũ fauces. & poſtea amarius felle reperitur. Hoc ſigniſtcãt
& duo calathi ficoꝶ qui poſiti ſunt in hieremia contra faciẽ templi. unus ficoꝶ optimarum.& unns

peſſimarum. Quoꝶ alter ad eccleſiam xpi refertur alter ad congregationem malignantium.

CCAPITVLVM. VII.
X factꝰ ẽ ſermo dñi ad me dicẽs.Et tu fili hoĩs.hec dicit dũs deꝰ terre iſrahel. Finis
wenit. ſinis ſuper quatuoꝛ alas terre. Quas nos plagas mundi interptati

¶ſumus orientẽ uidelicet & occidentẽ meridiem & ſeptẽtrionẽ. De ꝗbus alis & Eſaias loq/

& poſteriora eius in uirore auri. Vñ & dñs cõ appropinquaſſet & uidiſſet Hieruſalem fleuit & dixit.
Quotiens uolui congregare ſilios tuos ſicut gallina congregat pullos ſuos ſub alas ſuas. & noluiſti.

Iſte eſt ꝗq in deuteronomii cantico expãdens alas ſuas ſuſcepit eos. & afſumpſit in humeris ſuis. Qui

dam ſpãales alas terræ quibus ad cæleſtia ſubuolamus quattuor ponit genera credentium. domum

Aaron & domũ leui & domũ iſrahel: & timentes dñm. De ꝗqbus & pſalmiſta canit. Domus iſrahel
benedicite dñm. domus Aaron benedicite dño. domus leui benedicite dño. qui timetis dũm bene

dicite dño. In Aaron ſacerdotiũ. in leui edituos & miniſtros: in ifrahel cunctũ populũ in timentibꝰ

dũm proſelitos intelligens. Nos aũt ſimpliciter explanandũ putamus ꝙ poſt cõminationẽ montiũ
iſrahel. ad oẽm terrã iſtahel ſiue decẽ ſiue duodecim tribuũ ſermo ꝓpheticus dirigatur. & nequaqᷓ ꝓ
pheta usntura pᷣnunciet, ſed iã ingruentẽ uideat captiuitatẽ. Quinto. n. anno ſedechiæ cœpit Eze-

chiel in babylone prophetare captiuis. & anno nono uenit Nabuchodonoſor & obſedit eam cœ-⸗

pitq; eã anno.xi ſedechiæ. Ex ꝗbus pſpicuũ eſt ueniſſe finem & appropinquaſſe non ſuper montes

& colles rupeſq; & ualles: ſed ſuper quattuor plagas terræ ex oĩ parte iſrahel.nõ omnis terræ: Quod

ſi dixiſſet de toto mundo credi poterat. ſed terræ ſimpliciter ꝙ ſignificat iſrahelis. Sic enim cœperat:

Hiæc dicit dus deus terræ iſtahel. Finis uenit. finis ſuper quattuor plagas terræ.

Munc ſinis ſuper te:⁊ mittã furoꝛẽ meum in te:⁊ iudicabo te iuxta vias tuas ⁊ ponã contra te

omnes abbominationes tuas. ? non parcet oculus meus ſuper te:⁊ nõ miſereboꝛ:ſed vias tuas
ponam ſuper te:Abhominationes tue in medio tui erunt.⁊ ſcietis quia ego dominus.

¶In hoc capitalo iuxta.Ixx. interpᷣtes ordo mutatẽ atq; confuſus. ita ut pri ma nouiſſima ſint. & no

uiſſima prima: ipſaq; media. nunc ad extrema nunc ad principia träſterantur. Ex quo nos & ipſum

hebraicũ & cæteros ſequuti interpᷣtes.ordinẽ poſuimus ueritatis. Ad terrã ig, iſrahel ſermo dirigi-

tur:ꝙ uenerit ſup eam finis & conſumatio & emittat dñs furorẽ ſuum in eã:non in iuſtũ & tantum
de indignatione uenientẽ. ſed plenæ eꝗtatis atq; rationis & iudicet eam ſcdm uias ſuas: & onñdat illi
oẽs abhominationes ſuas: ut recordetur opum ſuorum & intelligat ꝗd mali geſſerit. Quod autem
dicit non parcet oculus meus ſup te & nõ miſerebor.quaſi clementiſſimus medicus incidere cupiẽs
putridas carnes & carioſa uulnera adurere cauterio. non parcit ut parcat. non miſeretur ut magis mi
ſereatur.ne quid puttidum uiuaſq; carnes ſui uicinia corrupturum remaneat in corpore. Percutit
autem dñs

Etur. Dñe ab alis ſiue a finibus terræ portenta audiuimus. Quæ in toto orbe per apoſtol os
gerebantur: & de ſanctis ſcriptũ eſt. Si dormieritis inter medios cleros pennæ colũbæ deargentatæ

Mench
Aegoli
Enont
arouſc
ire⸗ .
epuviun
nnbil
(Hecd
herſumte
Ercn.
nont No
Karoſnn
ſcknnie
ginſen
ackereban
Fodrach
nitzflitio
ſtokoene
Cattiree
etiiol
enu
onniund
chebelt
denaſün
Nuetrandir
hittal
goine wwe
nare,Qur
Quando
KRomamn
CBeai
CVeib
nemg
pus pra
apptop
eſt dies
puloco
tes autet
citurIn
nenon
Unecturd
CRuned
N
Raci
nit Ned
cedie
minabe
aſhin
boſum
Keuii
nnnnd.
Kecten

—

däm

nng ſe
Cernor
ſnegtn
Cale
Wmie
de
nde

Super Lʒechielem.

i

b
W autem dñs quem diligit. & caſtigat oẽm filium quem recipit. Cuins intelligentiæ eſt:ego percutiaʒ
Klhir, & ego ſanabo. O mnis. n. medicina ad tempus habet amaritudinẽ: ſed poſtea fructus doloris ſanita
ct0 te monſtratur. Tale qd & per amos loꝗtur deus: Qm̃ uos cognoui de uniuerſis tribubus terræ id-
i circo ulciſcar ſuper uos oĩa peccata ueſtra. Nouit enim dñs eos qui eius ſunt. Et uias inqt illius toti/
funel uſq; uitæ egreſſu abhoĩationeſq; & maculas ponã in medio eius: ut an oculos peccatricis ꝗᷓ ꝓ ſanita
Käkid⸗ te punitur.priſtina pcã ponãtur. Cũq; hoc fecerit dñs.ſcient ꝗ cruciati ſunt.ꝙ ipſe ſit dñs. Boc ipſuʒ
Kl ſonat & illud teſtimoninm. VIciſcar Ilacob ſcdm uias ſuas. & iuxta adinuentiones eius reddam illi.
CBec dicit dominus deus. Afflictio vna afflictio. Ecce venit finis.venit finis. Euigilauit ad
adehn uerſum te.ecce venit venit contractio ſuper te qui habitas in tere.
iien CNHac m. Ixx. non habentur. ſed in editione eorum de tranſlatione theodorionis ſub aſteri ſcis addi
nn ta ſunt. Nos autem ſequamur hebraicum. Pro afflictione quam iuxta ſymachum qui interprætatus
diit eſt cacoſin perſpicuitatis cauſa poſuimus. & in hebraico & in græco uel ſfſcribitur
iiſtneli ideſt malicia. Dicitur autem ꝙ extremum peccatorum terræ iſtahel tempus aduenerit. ut iam nõ ef
näühti fugĩat ſentẽtiã dei. quam longo tpe merebatur. Et quia nec duʒ com pleuerat peccata ſua propterea
RW differebatur ſupplicium ſcdm illud ꝙ lcriptum eſt. Nec dum enim cõpꝑleta ſunt peccata amorreoꝶ
M Vnde & dñs ad iudæos. Et uos ait implete menſuram patrũ ueſtrorum. Venit tibi ergo miſeria. ue-
eritei nit afflictio uenitq captiuitas. Et ne putes me rurſum futura minitari. oſtendo digito atq; demon .
MR ſtro. Ecce uenit finis uenit. uenit finis. Qui huc uſq; dormitare tibi uidebatur & quieſcere euigilauit
Wr”r contra te repente atq; ſurrexit. Venit contractio.quæ in hebraico dĩr̃ effira. & quam aquila interp̃ta-
Rn tus eſt tiroſcotieſin. ideſt contemplationem & proſpectionem. quã ſemper pauida tibi uenire mœ-
– tuebas. & quam interprætatus eſt theodotio . ideſt ordinem contextumq; malorum
ſihl⸗ omnium. Porro dicitur ſuper te qui habitas in terra iuxta illud apocalipſeos Ioãnis debemus ac
mbliei cipe. Vhe ſup oẽs qui habitãt in terra. Scũs. n. non ẽ habitator terræ: ſed aduena atq; pegrinꝰ dicitq;
igniki aduena ſũ & peregrinus. ſicut oẽs patres mei. Quãobrẽ. & Abraham hebreus ideſt & peregri
mu nus tranſitorq; memoratur. de præſenti ſæculo ad futurum tranſire feſtinans. Poſſumus hunc locuʒ
. & ſpiritaliter interprætari contra po pulum iudæorumſuper quem uenit finis & conſumatio. a ſan
m guine abel iuſti uſq; ad ſanguinem zachariæ ſilii barachiæ: quem interfecerunt inter templum & al
. tare. Quamdiu enim non miſerũt manus in filium dei dormitauit eis domini ſententia. & dilata
Kn Quando uero interſecerunt hæredem ut periret hæreditas tunc euigilauit aduerſum eos atq; ſurre
eß xit omnis ordo miſeriarum atq; perplexio.quia non quæſierunt cæleſtia. ſed terræ hærere cupierũt
klün r Aenit tempus pꝛope eſt dies occiſionis.⁊ non gloꝛie montium.
tuckhe CVerbum hebraicum adarim ꝙ nos in duo uerba diuiſum primũ ad ſcdm arim iuxta theodotio
eugene nem. gloriam montium interprætati ſumus. Symachus uertit in recraſtinationem: dixitq;. Et tem/
mndii pus prope eſt dies feſtinationis & non recraſtinationis. Porro. Ixx. ita tranſtulerunt. Venit tempus
Anif appropinquauit dies: non cum perturbatione neq; cum doloribus Theodotio: Venit tempus ꝓpe
ti eſt dies ſamis non gloriæ montium. Occiſionis autem tempus & famis nunc quoq; in iudaico po-
,donun pulo comprobatur. Non habent prophetas nec uerbum dei. quo anima credentium paſcitur. Mon M
Gn iuik tes autem magiſtros intellige. & qui habeant: noticiam ſcripturarum. De quibus & in alio loco di-
dümben citur. Illuminans tu mirabiſiter a montibus æternis:Porro. lxx. qui dixerunt non cum perturbatio
zimentid ne & non cum doloribus: illud ſignificat quod tantum habeant ignorantiæ dei & animæ cecitateʒ
ontii ut nec turbentur in ſceleribus ſuis nec pœnitentiæ dolore crucientur.
edſ NMunc de pꝛopinquo effundam iram meam ſuper te:⁊ iudicabo furoꝛẽ meum in te.⁊ iudicabo
it Ere te iuxta vias tuas.Et imponam ſiue dabo tibi omnes abhominationes tuas. . M
unce CSia quinto anno tranſmigrationis regis Iechoniæ uſq; ad nonum annum regni ſedechiæ qñ ue-
wonte nit Nabuchodonoſor & obſedit Hieruſalem ſupputare uoluerimus. tres anni erunt medii. Vnde re
1e cte dicitur. Nunc de propinquo effundam iram meã ſuper te: Nequaqᷓ tibi uentura prædicà: nec cõ
cayenn minabor quæ longe poſt futura ſunt: nunc in te cõplebo furorem meũ. Qui furor & ira.nequaquã P
abſq; iudicio eſt: ſed ut reddat uias tuas in caput tuum. & oẽs abhominationes tuas ſentire te faciat.
Gnerite Poſſumus autem & de extrema captiuitate dicere. ꝙ poſt interfectionem xpi quando uenit eis finis
s tMis & euigilauit aduerſum eos peccatum. impletũ eſt iſlud ꝙ ſcriptum eſt. Nunc peruenit in eos ira dei
in finẽ. Quando a Tito & Veſpaſiano Hieruſalẽ circundata eſt: & aduenit deſolatio eius & impletũ
nt Sno * eſt ecce relinquetur uobis domus ueſtra deſerta. tũc iudicati ſunt iuxta uias ſuas & blaſphemias qui
gihin bus dñm negauerunt: & ſenſerunt furorẽ dei. & omnis indignatio eius ſuper illos effuſa eſt recepe/
odig/ runtq; ſcelera ſua:ut permaneat deſolatio templi uſq; ad conſumationem. .
nun CEt non parcet oculus meus neqʒ miſereboꝛ: ſed vias tuas imponam ſiue dabo.? abhomina-
iri tiones tue in medio tui erunt:⁊ ſcietis.quia ego ſum dominus percutiens.
en CCauſas ſeueritatis & auſteritatis ſiue ut heretici purant crudelitatis dei ꝙ non parcat oculus eius
1 6 nec miſereatur. ſubiecit dicens. Vias tuas dabo tibi. & abhominationes tuæ in medio tui erüt: ut ſen R
na tias quæ feciſti. & uidens abhominationes tuas uel in conſpectu tuo uel in medio omnium poſitas „
in ü emendes errorem pœnitudine. & recedens a priſtinis operibus cum oderis quæ — ſentias

Tiber Secundus. c. vu.

ꝙ ipſe ſit dñs: Qui ideo percutit ut emendet: & caſtigat omnem filium quem recipit:
Ecce dies ecce venit egreſſa eſt contractio.floꝛuit virga germinauit ſuꝑbia inigꝗtas ſurrexit in
virga unpietatis.non ex eis ⁊ non ex populo neqʒ ex ſonitu eoꝝ:⁊ nõ erit requies eis. LXX.
CEcce dies parit ecce ſinis venit.egreſſa ẽ complexio.⁊ floꝛuit virga.germinauit ſuperbia.ſu/
ſcitata eſt iniuria.⁊ conteret foꝛtitudinem iniqui:? non cum perturbatione neq; cum feſtinatio
ne.⁊? non ex ipſis ſunt neqʒ pulchꝛitudo in eis.
CContracta eſt inquit dies & abbreuiata inſtatq; uicina captiuitas. Floruit uirga quæ multo uobis
tempore minabatur. & de flore fructum plagaꝶ parturiit. Supbia ueſtra germinauit ꝙ merebamini
ut ſuper uirgãimpietatis ueſtræ quia ſubiectos uobis impie cedebatis conſurgat iniqtas.quæ non ẽ

ex miſerabili ꝓpopulo neq; ex his ꝗq inſtar brutorum aĩantium ducũtur a magi ſtris. neq; ex clamore

eorum & ſonitu quo fruſtra uociferantur a ſacerdotibus phariſeiſq; ſeducti: ut conſona uoce clama/
