dentur ne facile uitentur: Etiam pſalmiſta lætatur dicens: Molas leonis confregit dominus. Si er-/
go dederimus locum huic genti ut aſcendat in nobis ſtatim ponet uineam noſtram in deſertum:

de qua uinum facere ſolebamus: quod lætificat cor hominis: & ficus noſtras decorticat ſiue con/

fringit: ne habeamus ĩ nobis ſpiritus ſancti dona dulciſſima: ne ſub noſtra uinea & ficu uir ſanctus

requieſcat: ſub quibus cum fuerit aduerſariorum impetus non timebit: Nec ſufficit huic genti ui-

neam diſperdere: ficumq; confringere niſi ſcrutans ſcrutetur eas: & quicquid in illis uitale fuerit in

terficiat: ut omni uirore conſumpto: albi atq; emortui ramuſculi remaneant: & compleatur in no/

bis: ſi in uiridi ligno hæc faciunt in ſicco quid facient.
Plange quaſi virgo accincta ſacco ſuper virum pubertatis tue. LXX.

¶ Elange ad me ſuper ſponſam accinctam cilitio ſuper virum ſuum virgineum.

CVir pubertatis: ſiue ut.lxx.tranſtulerunt lo æ evi quem uulgo uirgineum uocant: eo qd

primus florem uirginitatis abſtulerit: Non alius intelligitur niſi deus: Qui in habraam Iſaac & ia/

cob deſpondit ſibi uirginem ſponſam: nulla Idolatriæ ſorde maculatam: ad quam & per hieremi
am loquitur: Non ut dominum me uocaſti & patrem & principem uirginitatis tuæ: Vnde & apo/
ſtolus ad credentes loquitur: Deſpondi uos uirginem caſtam exhibere chriſto: qdiu cum hac ſpon
ſa ſponſus fuerit: non poteſt ieiunare: nec plangere:nec abſentis ſpõſi deſiderium lachrimis indica
re: Cum autem ablatus fuerit ſponſus ab ea plangit & plorat & accingit ſe cilicio & pro zona reſte
circundatur. Intelleximus quis ſponſus ſit Verum quia ipſe ſponſus ſiue maritus non ſolum acce/
pit ſponſam: ſed & meretricem in Oſeæ ducit uxorem: Propterea ſcriptum eſt in deutronomio: Si
egreſſus fueris contra inimicos tuos: & tradiderit eos dominus deus tuus in manu tua: captiuoſq;
duxeris: & uideris in numero captiuorum mulierem pulchram & adamaueris eam uolueriſq; ha/-
bere uxorem:Introduces in domum tuam: quæ eradet cæſariem: & circuncidet ungues ſuos: & de
ponet ueſtem in qua capta eſt:ſedenſq; in domo tua flebit patrem & matrem ſuam uno menſe: &
poſtea intrabis ad eam: dormieſq; cum illa: & erit uxor tua: nuiuſcemodi mulieris non eſt maritus

Hier.3. b.

IICoOr. 2Z. a.
Math 9. b

Deu.zi. b.

Ideſt dominus uirginalis: ſed meretricẽ de gentiũ ſordibus ducit uxorem: quod & de omni ani-

ma credentium poſſumus dicere: Si a parua ætate credidit domino habet ſponſum dommum uir
ginalem: Si autem ex Iudæis ſiue gentibus & hereticorum ſpurciſſimis fecibus ad fidei uenerir ue/

fitatem: & de tenebris ad lucem tranſierit: habebit quidem ſponſum ſed non uirgineum: de hu-/

iuſcemodi hominibus dicitur: In ægypto fractæ ſunt mãmæ tuæ: & ibi deuirginata es.

CPerit ſacriſiciũ ⁊ libatio de domo domini:⁊ luxerunt ſacerdotes miniſtri domini:depopu
lata eſt regio:luxit humus:quoniam deuaſtatum eſt triticum. Confuſum eſt vinum: elanguit
oleum:confuſi ſunt agricole:Alulauerunt vinitoꝛes:ſuper frumẽto vino ⁊ oꝛdeo.qꝛ perijt meſ/

— —⏑

aruerunt:quia confuſum eſt gaudium a filijs honniuum.g LXX.
Ablatum eſt ſacriſicium ⁊ libatio de domo domini: lugete ſacerdotes miniſtri domini:quo
niam deſolati ſunt campi.lugeat terra quoniam afflictum eſt triticum: aruit vinum: immuta-
tum eſt oleũ:aruerunt agricole:lugete poſſeſſiones pꝛo frumẽto ⁊ oꝛdeo:qꝛ perujt vindemia de
agro:vinea aruit:⁊ ficus imutate ſunt:malogranatum ⁊ palma ⁊ malũ ⁊ omma ligna agri arefa

ſis agri:vinea confuſa eſt:⁊ ſicus elanguit malogranatum ⁊ palma ⁊ maluʒ:⁊ ommia ligna agri

—

cta ſunt:quoniam confuderunt gaudium filij hominum.

COQuantum ad hiſtoriam pertinet ob locuſtarum ſiue hoſtium multitudinem qui ſub earum ſpe

cie deſcribuntur: Vaſtatis omnibus atq; conſumptis periit ſacrificium & libatio de domo domini
quorum alterum de ſimila: alterum de uino offerre ſoliti erant. Iccirco luxerunt ſacerdotes ꝗ ſunt
miniſtri domini: nec ſacrificiis nec libamentis rite celebratis: maxime quia & decimæ quas accipe
re conſueuerãt:nequaqꝗᷓ oblatæ ſunt. Regio enim uniuerſa populata eſt. luxit humus νε Tορνονυà

xο pro eo quod eſt: hi qui uerſantur in humo: Triticum uinum oleumq; elãguit: ipſi quoq; agri

colæ & uinitores confuſi ſimt: & ululauerunt:: quia non ſolum frumentum ſed ordeum quoq; qd
uilius fertiliuſq; eſt aruit: Et legumina quæ ego puto ſigniſicari in eo quod ait periit meſſis agri:

Ideſt cuncta qᷓ ſolet humus gignere:qd loquar de frumento uino oleoq; & ordeo cũ etiam arboꝶ

—
„.

ier

obe

lcle

7

*“

(nd.

ol

Lel.⸗.

lM. 5

Super Johelem.

poma ſiccata ſint:ficus elanguerit & malogranatũ:& palma:& malũ:& oĩa ligna: uel infrucuoſa: ⸗
uel frugifera locuſta uaſtante cõſumpta ſint: ꝗ facta ſunt oĩa ut auferretur ſiue cõfunderetur gau⸗-
diũ a filiis hoiĩum. Poſſumus hæc eadẽ & poſt aduentũ dicere ſaluatoris accidiſſe populo iudæo .*
Io.ĩ9. b. qñ pari feruore clamãtes dixerũt crucifige crucifige: Talẽ nõ hẽmus regem niſi cæſarem: qn circũ
data ẽ hieruſalẽ ab exercitu: & ĩ tantã neceſſitatẽ uenerit famis ac peſtilẽtiæ: ut filioꝶ nec dum ma/
turis corporibꝰ ueſcerẽtur: & ſacrificia uniuerſa ſublata ſunt & cõfuſum ẽ gaudiũ a filiis hoium: qa
,eA gaudiũ recipe noluerũt:De quo angelus loqtur ad paſtores. annuntio uobis gaudiũ ma gnũ iuxta
eſh pτ οaÜ—ρπσ¹1ꝶ iſte nobis ſenſus uidetur. Poſtꝗᷓ ſpõſa ꝗᷓ recepat doctrinã dei a ſponſo fuerit ſeperata
8 Luc.z. b. & ꝓ byſſinis lineiſq; ueſtibꝰ:cilicio circũdata:ldeſt habitü lugentis aſſũpſerit: Tuc periit ſacrificiũ:
i 5ss. z0. de quo ſcriptũ E: Sacrificiũ deo ſpüs cõtribulatus: & uini libario qd letificat cor hoĩs:De domo dei
i. thi. 3. d. é eccleſia: dicẽte apoſtolo ad timotheu: Vt ſcias qũo in domo dei cõuerſeris: ꝗᷓ ẽ eccleſia dei nuẽ
ttis: Auffertir ãt ſacrificiũ & libatio de domo dñi qũ multiplicata iniqtate refrixerit caritas multo
Mat. 24. 2. Tũ: & principes populi ac miniſtri altaris uiderit capos & plana credentiũ:fructus nõ afferre uirtu
tum:ſed oĩa uitiis inhorreſcere: qũ frumentũ & ordeũ uineaſq; & oleu: eruca locuſta brucus rubi/
ps. 22. go conſumpſerit:& nequaqꝗ habuerimus calicẽ de quo ſcriptũ ẽ: Calix tuus ĩebrians ꝗᷓ pclarus ẽ: Et
Eccle.õ. b. perierit oleù de quo in eccleſiaſtico legimus: Oĩ tpe ſint candida ueſtimenta tua: & oleũ de capite
tuo nõ deficiat: quo exhilaratur facies: & caput ſeu manus unguntur. Tüc cõfundentur cũ wiclerit .
ĩ poſſeſſionibus ſuis non naſci triticũ quo aluntur hoĩes: & ordeũ quo iumẽta irrationabilia ſuſtẽ
tantur: & cõfuſã eſſe uineã de qua ſcriptũ eſt.Vinea frondoſa Iſrael fructus abundãs in ea expectan
te dño:ut faceret uuas:& fecit ſpinas:Ficus quoq; elanguit ſub qua fuit anteꝗᷓ crederet nathanael:
C.an. 6. b. Et malogranatũ cuius cortici genæ ſponſæ ĩ cantico cõparantur: Et palma qᷓ pdito uirore ſiccara
i 5s. 91. eſt: de qua olim dicebatur: Iuſtus ãt ut palma florebit: & malũ de quo in eodẽ cantico legimus ſi/
4 C.an. z. a. cut mal in medio lignoꝶꝶ:ita fratruelis meus ĩ medio filioꝶ: qd neceſſe eſt oẽs arbores pcurrere:
ai uniuerſæ aruerit: & p gaudio atq; lætitia filios hoĩum meror oppreſſerit & confuſio.
o CAccingite vos ⁊ plãgite ſacerdotes:ululate miniſtri altaris:igredimini:cubate in ſacco mini
l Cnn ſtri dei mei: Qm̃ interijt de domo dei vr̃i ſacriſiciũ ⁊ libatio. Sãctiſicate ieiuniũ:ANocate cetũ:
n i Cõgregate ſenes oẽs habitatoꝛes terre in domũ dei vfri:ꝛ clamate ad dñũm. LXX.
M CAccingite vos ⁊ plangite ſacerdotes:lamẽtamini ꝗ miniſtratis altari:ingredimini:doꝛmite
lSHů in ſaccis miniſtri dei: quomodo defecit de domo dei veſtri ſacriſicium ⁊ libatio: ſanctiſicate ic/
enil iunium:pꝛedicate curationem:congregate ſenes omnes habitatoꝛes terre:in domum dei veſtri
M ⁊ clamate ad dominum vehementer. VV ðẽðẽ ð
Luc. 12. c. C Qui ſanctus ſacerdos ẽ: & cõmedit paſca dñi accingatur balteo caſtitatis: & audiat cũ apoſtolis:
l Sint lũbi ur̃i pᷣcincti: & lucernæ ĩ manibus ueſtris: Qui ãt peccator ẽ & quẽ remordet ꝓpria conſci
u“ entia: cilio accĩgatur & plãgat: uel/ ꝓpria delicta: uel populi: & ĩgrediatur eccleſiã: de qᷓ pp peccata
fuerat egreſſus: & cubet:uel dormiat ĩ ſacco: ut pᷣteritas delitias ꝑ quas offenderat deũ uita & auſte
iu Lol. 1. d. ritate cõpenſet: ꝗq.n.mollibus ueſtiutur ĩ domibꝰ regũ ſunt. Accingãtur ãt ſacerdotes & plangant
NfüH & ululẽt:& dormiãt ĩ ſacco:ꝓpheta eos ad pniam cohortãte:ꝗ dicit. Miniſtri dei mei. qũo interiit
. ILoel. z. d. de domo dei ueſtri ſacriſiciũ & oblatio. De ꝗb' ſupra dictũ ẽ. Nec ſufficit flere uel plãgere & habi⸗
tü lugẽtis aſſumere:miſi ſãctificẽt ieiuniũ & uocẽt cœtũ Si oẽ ieiumiũ placeret deo nũꝗᷓ diceret ſan
Mat. 6. b. ctificate ieiuniũ. & nõ tale ieiuniũ elegi: dicit dñs. Et ĩ euigelio cõdemnantur ꝗ exterminãt facies
ut uideãtur hoĩbus ieiunare.& ĩ diebꝰ inꝗt ieiunioꝶ ueſtroꝶ pcutitis pugnis & opprimitis paupe
rẽ.Iccirco nũc dicit ſanctificate ieiuniũ.Ieiunat Manicheꝰ.& multi heretici maxĩeq; engratitæ quo
rũ prĩceps catianꝰ ẽ Sed hoc ieiuniũ ſaturitate & ebrietate deteriꝰ ẽ. Et uocate cœtũ ſiue curationẽ
ut p pnĩam noſtra pctã curemꝰ.Pro cœtu ĩ hebraico legitur. Aſara qd Symachus ſynoodũ. Aqui/
la diẽ collecte interpᷣtatus ẽ. Cõgregate ſenes quoꝶ ætas uicina morti.maturæq; ſnĩæ magis timo
r & cultũ ſuſcipit dei. Oẽs quoqʒ hĩtatores de ꝗbꝰ ſupra dixerat. Audite hoc ſenes. & auribꝰ pci⸗
k% pite oẽs hĩtatores terræ. Vt & ſenes & hĩtatores terræ ĩ domũ dei ꝗᷓ ẽ eccleſia cõgregẽt᷑. Cũq; fuerĩt
A ĩ eccleſia & de diſpari grege ſacerdotũ & populi ſenũ & habitatoꝶ terræ unus grex fuerit effectus.
„nc CClamate inquit ad dominum in coꝛdibus veſtris ⁊ dicite ha ha ha:diei quia pꝛope eſt dies
n gomini? quaſi vaſtitas a potente vemiet. LXxNXxX.
CHeu mihi heu mihi heu mihi in die qm̃ iuxta ẽ dies dñi⁊ q̃ſi miſeria de miſeria veniet.
nße CPro eo qd nos trãſtulimꝰ a potẽte: & hebraice dr ſaddai.qd unũ eẽ de decẽ dei noĩbꝰ aliquotiẽs
pun. dixius. Ixx.ĩterpᷣtati ſũt miſerniã. ſed ꝓ ſadday legentes. uox igit᷑ ſacerdotũ & populi ad dim clamã
ſun⸗ Eſa.iʒ.b. tis ĩducit᷑ ut tertio dicãt heu mihi. Credo ꝗa pp pctã q fecerũt ſctãm offenderãt trinitatẽ. dies t re
rributiõis oium delictoꝶ illa eſt de qᷓ uniuerſi ſcribũt ꝓphete. Et maxie Eſaias clamitat. Ecce dies
A4/ duüi iſanabilis uenit furoris & iræ ut põat uniuerſũ orbem deſertũ & peccatores pdat ex eo. Hic di/
ßM eEes recte appellatur ĩſanabilis. ꝗa cũ dies iudicii uenerit locus pœnitentiæ ꝗa etemitati cõpatur p-
l pe eſt & nõ lõge:quodq;ʒ ſeꝗtur: Et quia miſeria de miſeria ueniet: ſiue uaſtitas a potente ueniet. hic
ſenſus eſt: quod mala ſuccedant malis & omnis afflictio: deo iudice diſpen ſetur: ꝗ potẽs eſt & cor
s Prus & animam perdere in gehennam: quod generaliter de die iudici diximus: ſpecialiter refera-

ope
uit⸗
incß
g

Miero.libervnicus

. mus: ad tempus ĩudaice captiuitatis: quando hieruſalẽ capta: tplumq; deſtrutum eſt: Non multo
enim poſt tẽpore uenit & decẽ & duarum tribuũ ab aſſyriis chaldæiſq; captiuitas: prædiciturq; uẽ
tura: ut cum uenerit:non caſu accidiſſe uideatur: aut hoſtium fortitudine: ſed ira & cõminatione
dei: uel certe agente populo pœnitentiã non ueniat= ꝗᷓ uentura eſt ſi permanſerit in delictis.
CMunquid nõ cora oculis vis alimenta perierũt de domo dei vãi letitia ? exultatio. LXx.
¶ Ante oculos vẽos alimenta perierunt de domo dei vr̃i letitia ⁊ gaudium.
CAnte oculos ueſtros petierunt alimenta peccantium quando iã ſperate fruges e manibus auffe
runtur: & præuenit locuſta meſſorem: Vt quod ſæpe in horreis conditũ eſt brucus & rubigo con/
ſumat: His quoq; qui in eccleſia cõmorantur pro qualitate meritoꝶ frumentü ſpiritus & ordeum
litteræ ſi peccauerint tollitur: ut patiantut famẽ ſermonis dei: Cumq; fuerint alimenta ſublata con
ſequenter gaudium & letitia tollitur de domo dei: ut quia audiebant ante apoſtolum dicentem
Gaudete in domino ſemper iterum dico gaudete: poſtea dominum audiebant ad p nitentiam Phil. 4. a.
prouocantem beati lugentes quoniam ipſi conſolabuntur. Math. 5.a.
CCEomputauerunt iumenta in ſtercoꝛe ſuo:demolita ſunt hoꝛrea:diſſipate ſunt apothece:quo
niam confuſum eſt triticum:quid ingemuit animal: mugierunt greges armenti: quia non eſt
paſcua eis ſed ⁊ greges pecoꝛum diſperierunt. LXX.
CSuſultauerunt vituli in pꝛeſepibus ſuis: diſſipati ſunt theſauri: ſuffocata ſunt toꝛcularia:
quia arefactum eſt triticum quid reponemus nobis:ſfleuerunt armenta boum:quia non erant
paſcua eis:⁊ greges ouium deſperierunt. .
CPoſtqᷓ alimenta perierunt & de domo dei gaudium letitiaq; ſublata ſunt: lumenta quoq; cõpu
truerunt in ſtercore ſuo: Siue iuxta intelligentiã ſpiritalem laſciuierunt in præſepibus ſuis: & calci
trauerunt contra creatorem ſuum:Vt impleretur quod ſcriptũ eſt: Si ſaturati non fuerint murmu/
rabũt. Cõputreſcit in ſtercore ſuo cuius deus uenter ẽ: & ꝗ dicit manducemus & bibamus cras. n. p̃s.38.
moriemur: huic demolita ſũt horrea & apothecæ diſſipatæ ſut: uel ſubuerſa ſũt torcularia: qa ſi fru Cor..d.
menta & uina non fuerint:fruſtra horrea & torcularia præparantur. Cumq; oĩa aruerint uoce fle/
bili quærebuũtur & dicent: quid reponimus nobis: quodq; ſeqtur Iuxta. Ixx. Fleuerunt armenta bo
um qm̃ non ſunt eis paſcua.Cõpellit nos non de bobus & armẽtis accipere qꝗᷓ dicta ſunt ſed de iis
qui pp ſimplicitatẽ boues uocantur: boues & oues: De quoꝑꝶ paſcuis ſaluator loꝗtur Ingredietur &
egredietur & paſcua inueniet.Hæc ãt oĩa itellige ſub metaphora erucæ locuſtæ bruci & rubiginis
quod ſublatis frugibus atqʒ uaſtatis: famis & peſtilẽtia cuncta poſſederint.
¶Ad te domine:clamabo:quia ignis commedit ſpecioſa deſerti:⁊ flamma ſuccendit omnia li/
gna regionis:ſed ⁊ beſtie agri quaſi area ſitiens imbꝛem ſuſpexerunt ad tè: quoniam exſiccati
ſunt fontes aquarum:⁊ ignis deuorauit ſpecioſa deſerti. LXX.
CAd te domine:clamabo quoniam ignis conſumpſit ſpecioſa deſerti:⁊ flamma ſuccendit om/
nia ligna agri:⁊ iumenta campi ſuſpexerunt ad te quoniam arefacte ſunt emiſſiones aquarum
⁊ ignis deuorauit ſpecioſa deſerti.
CBropheta clamante ad dñm uel populo per prophetã quia ignis cõmederit ſpecioſa deſerti: &
flamma ſuccenderit o'ĩa ligna regiõis:beſtiæ & iumẽta agri ſiue campi ſuſpexerunt ad dñm quaſi
areola ſiciens imbrem. Hoc enim uno uerbo ſignificat Aquila dicens αροανσ1 εTον & ſuſpe/
xerunt ad eũ quoniam aruerunt fontes uel emiſſiones aquarum: & ignis deuorauit ſpecioſa deſer
ti: Quod ſcilicet et hoc eruca & locuſta & brucus fecerunt & rubigo quod ignis in ſtipula: flamma
in uepribus: Specioſa autem deſerti quæ hebraice dicunt᷑: Auoth intelligamus aut plana campoꝑꝶ
aut pratorum florentia: aut uirentia herbis loca: quæ paſcua præbuere iumentis. Clamare autẽ ad
dominum per prophetam & iumenta ad eum ſuſpicere fecit ignis qui deuorauit ſpecioſa deſer-
ti: & flamma quæ ſuccendit oĩa ligna regionis: ut & fruges & poma pariter interirent: & quia ſic/-
cati ſunt ſontes aquarum: & quicquid in deſerto poterat inuenire uorax flamma conſumpfſit: Si
mulqʒ; conſideremus quod niſi propter anguſtiam: & ablationem delitiarum: nec propheta nec be
ſtiæ clamaſſent ad dñm aut ad dñm ſuſpexiſſent: qd ꝗqdẽ & ad iuſtũ quondã uiꝑ referri põt: ꝗ cuʒ
declinauerit & fecerit malũ: nequaꝗᷓ ei uirtutes priſtinæ proderunt:ſed iudicabit eum dominus in
quibus inuenerit: Specioſa deſerti appellare poſſumus de quibus ſcriptum eſt: Plures filii deſertæ Gal. 4.f.
magis ꝗ;ᷓ eꝰ quæ hẽt uirum: flamma autem quæ ſuccendit omnia ligna regionis: illa eſſe credenda
eſt:quæ ĩmittitur ardentibus diaboli ſagittis: ut nihil in nobis bonarum frugum remaneat:ſed cũ
cta incendio conſumantur. Omnes enim adalterantes: quaſi clibanus corda eorum: & non ſolũ
propheta: uel populus per prophetam: qui rationale animal ẽ: ſed iumenta quoq;: de quibus dicecu
eſt:Homines & iumenta ſaluos facies dñe:& alibi: Quaſi iumentum factus ſum apud te & iterum: p̃s.35.
ſeminabo eos ſemine Hominũ & iumentoꝶ: ſuſpexerũt ad dũm: & rorem illius miſericordiæ fla Hie. 31. e.
gitarunt: ꝗa exſiccati ſunt fontes aquaꝶ quos ceruus deſiderat: Et de ꝗbus dñs loꝗtur per hieremi ps. 4l.

am: Me dereliqrunt fontem aq uiuæ: Siccatis autẽ fontibus aquaꝶ: qui arentia queq; irrigãt atq; re Hier. 2. c.

frgerãt: Conſequẽter quicqd in nobis pulchrum fuit ignis ardore conſumptum eſt: De quibus do
minus dicit in euangelio: Videbã ſatanã quaſi fulgur cadentem de cæxlo. Capitulũ ſecundũ. Luc.i0. c.

HͤAnite tuba in ſion:vlulate in mõte ſctõ meo:cõturbent᷑ oẽs hitatoꝛes terre:qꝛ venit di
es dmi: qꝛ ꝓpe eſt dies tenebꝛax ⁊ caligis:dies nubis ⁊ turbis:quaſi mãe expãſum ſup
mõtes pplus multac foꝛtis:ſimilis ei nõ fuit ã pꝛicipio:⁊ poſt eũ nõ erit vſqʒ in ãẽnos
gñiatõis ? gnatõis. Añ faciẽ eiꝰignis voꝛãs:⁊ pꝰ eũ exurẽs flãma:qᷣſi hoꝛtꝰ voluptatis
terra coꝛa eo:⁊ pꝰ eu ſolitudo deſerti:neq; ẽ ꝗ effugiat eũ:q̃ſi aſpectꝰequoꝝ aſpectꝰeoꝝ:⁊ q̃ſi eg⸗
tes ſic currẽt:ſic ſonit qdrigarũ ſupꝑ capita mõtiũ exiliet:ſicut ſonitflãme ignis vuoꝛãtis ſtipu
lã:uelut ppłus foꝛtis pᷣparatꝰad pᷣliũ:a facie eius crutiabunt᷑ ppłli oẽs:vultus redigent in ollã:ſi

.
cut foꝛtes currẽt:q̃ſi viri bellatoꝛes aſcẽdẽt murũ:viri in vijs ſuis gradiẽtur:⁊ declinabũt a ſe/
n mitis ſuis:vnuſqſqʒ fratrẽ ſuũ nõ cohartabit:ſinguli ĩ calle ſuo ambulabũt:Sed ⁊ pꝑ feneſtras
4 cadẽt:⁊ nõ demolient᷑ vꝛbẽ igredient᷑:i muro currẽt:domos ↄſcẽdẽt:p feneſtras ĩtrabũt iſi fur:
Ne a facie eiꝰↄtremuit terra:moti ſũt celi:ſol ⁊ luna obtenebꝛati ſũt:⁊ ſtelle retraxerũt ſplẽdoꝛẽ ſuũ.
n Et dũs dedit vocẽ ſuã ante faciẽ exercitus ſui:qꝛ multa ſũt nimis caſtra eiꝰ:qꝛ foꝛtia ⁊ facientia
. verbũ eius.Magnus.n.dies dñi ⁊ terribilis valde:⁊ ꝗs ſuſtinebit eum. LxXxX.
. CEanite tuba in ſion:pᷣdicatè in mõte ſctõ meo aturbent᷑ oẽs hitatoꝛes terre:qm̃ adeſt dies dñi
AIm̃ iuxta eſt dies tenebꝛaꝝ ⁊ caliginis:dies nubis ⁊ pꝛuine:ſicut mane fundet᷑ ſuꝑ mõtes:pplus
multus ⁊ fortis ſimilis ei nõ fuit a pꝛicipio:⁊ poſt eũ ñ erit vſq; ad ãnos gnatõis gñationũ. An
ſ eũ ↄſumẽs ignis:⁊ poſt eũ flãma ſuccẽſa:Sicut paradiſus voluptatis terra añ faciẽ eiꝰ:: poſte/
rioꝛa illius:ſicut cãpos ſolitudis:⁊ ꝗ ſaluet᷑ nõ erit ei:ſicut aſpectus equoꝝ aſpectus eoꝝ:⁊ ſicut
h egtes ſic ꝑſeqnt᷑. Sicut vox qdrigarũ ſuꝑ vertices mõtiũ exiliẽt:? ſicut vox flãme ignis deuo/
c ratis ſtipulã:⁊ ſicut pplłus multus ⁊ foꝛtis pᷣparatꝰad pᷣliũ:a facie ei cõterent᷑ populi:oĩs vultꝰ
w ſicut aduſtio olle:ſicut pugnatoꝛes currẽt:⁊ ſicut viri bellatoꝛes aſcẽdẽt ſup muros:⁊ vnuſꝗſqʒ
n. de in via ſua ambulabit.Mõ declinabũt a ſemitis ſuis:ſinguli a ꝓximo ſuo nõ recedẽt: aggrauati
in C armis ſuis ibũt:⁊ in iaculis ſuis cadẽt ⁊ nõ ↄſument᷑:vꝛbẽ appᷣhendẽt:⁊ ſup muros dilcurrent:
, in domibus aſcendent:⁊ per feneſtras itrabunt ſicut fures:a facie eius ↄfundetu terra:ꝛ com/
NO mouebitur celum:ſol ⁊ luna cõtenebꝛabuntur:⁊ ſtelle auferẽt lumen ſuũ:⁊ dñs dabit vocem ſuã
i a facie foꝛtitudinis ſue:qm̃ multa ſunt nimis caſtra eius:qm foꝛtia opa ſermonũ illius: qꝛ ma/
gna dies dñi magna ⁊ illuſtris nimis:⁊ quis erit ſufficiens ad eam.
gE— CRurſum ꝑ metaphorã locuſtaꝶ:deſcribirur ĩpetus caldæoꝑꝶ: & iubetur ꝓpha:imo ꝑ ꝓphetã oẽs
ꝗ pnᷣft dei audire ſermonẽ: ut qᷣſi tuba exaltẽt uocẽ ſuã: & in ſiõ pdicẽt:& clãgãt in mõte ſctõ erꝰ:ut
4 ad ſtrepitũ clamoris & buccinæ oĩs hieruſalẽ populꝰ cõtremeſcat. Cũq; ait cecineritis: hoc dicite:
4 Neqqᷓ dies dñi ultra differtur.i.dies ultiõis atqʒ uĩdictæ: adeſt uicina captiuitas:iã d ſuo loco baby
lonioꝶ eſt egreſſus exercitus: ppe eſt dies tenebraꝑ & anguſtiæ dies caligis & nubis & turbiĩs. In qᷓ
4 auferetur lumẽ oẽ letitiæ & cũcta tenebris oppmẽtur. Sicut ĩꝗt & diluculũ ſubito tenebras fugat:
& cũctos mõtes aurora colluſtrat:ita babylonioꝶ ſupꝑ oẽm terrã ueſtrã fudetur exercitus: Nec pu/
mn tetis turbã eẽ ĩualidã:populus multus & fortis eſt. Similis nec ĩ præteritũ nec in futuꝑꝶ ulla gẽs alia
poterit ĩueniri: ꝗcꝗd attigerit qᷓſi uorax flãma cõſũmet:nihilq; poſt ſe ĩtegæ dereliꝗt:q̃ſi ortꝰ& pa
it radiſus uoluptatis oĩs terra eſt quã nõ tetigerit:q̃ſi ſolitudo & eſeri ꝗqcqd fuerit depᷣdatus: neq;
n ullus poterit iueniri: ꝗ illius fugiat manus. Aſpectus eoꝶ ꝗſi aſpectus ferotiũ: & q̃ſi eꝗtes huc illuc
he q; diſcurrẽt. Nõ quo babylonii eqtibꝰcõparẽtur: ſed quo locuſtæ p traſlationẽ oſtiũ q̃ſi eꝗtes dicã
ſet tur huc illucq; diſcurrere: Sicut ſonitus ĩꝗt qdrigaꝶ & curruũ: ſic erit ſonitus locuſtaꝑꝶ: Sup capita
m mõtiũ exiliẽt:ut oĩa excelſa cõſcẽdãt:& ſicut ſtipulã cito flãma cõſumit:ita ſonitus & terror uocis
eoꝑꝶ cũcta populabitur: qdq; ĩfert: Velut populus fortis pparatus ad pᷣliũ: rurſum ad locuſtas refert
ut nõ q̃ſi de hoſtibꝰ:ſed qᷓſi de locuſtis referre uideatur: & tñ dũ locuſtas legius babylõios cogite/
⸗ mus. Tãtus terror erit ut oẽs ꝑ circuitũ natões & aĩo & corpe phoreſcãt: ĩmo crutiẽtur: & pauoris
„ magnitudie uultus oĩuʒ in ollæ ſimilitudinẽ cõuertãtur: ꝗᷓ igne cõbuſta nigredinẽ & fuliginẽ fœ
K di mõſtret aſpectus: diſcurrent ĩꝗt qᷓſi uiri fortes:haud dubiũ ꝗn locuſtæ & qſi uiri bellatores aſcẽ/
tbe dẽt murũ.Vt muroꝶꝑ ſublimitas ĩpetũ fortiũ ꝓhibere nõ ualeat:& neqꝗᷓ ꝑ. portas:ſed p muros in/
3 grediãtur. Singuli in uiis ſuis gradiẽtur: & nõ declinabũut a ſemitis ſuis. Hoc nup in hac ꝓuintia ui
Vin dimus. Cũu.n. Iocuſtaꝶ agmia uenerit: & aerẽ ꝗ ĩter cælũ & terrã eſt occuparit tãto ordie ex diſpo/
ne ſitiõe Iubẽtis dei uolitãt ut ĩſtar ceſſerulaꝶ q in pauimẽtis artificis figuntur manu ſuũ locũ teneãt.
Nch Et ne pũcto qdẽ ut ita dicã ungue trãſuerſo declinẽt ad alteꝶ. Et ut aptã faceret methaphorã: & p
cl fœneſtras ait cadẽt: & nõ demoliẽtur. Nihil. n. locuſtis ĩuiũ eſt: cũ & agros: & ſata: & arbores: & ur
ſi bes: & domos: & cubiculoꝶ ſecreta pœnetrẽt. Hoc aut de locuſtis dicitur ut de hoſtibꝰ itelligatur.
e Quodq; nos ĩterpᷣtati ſumus pꝑ fœneſtras cadẽt: & nõ demoliẽtur. Ixx. trãſtulerũt: aggrauati in ar-
—R mis ſuis ibũt: & in iaculis ſuis cadẽt & nõ cõſumẽtur: qd neq;ꝗᷓ mihi uidetur expoſitiõis ordini cõ
eß⸗ uenire: ſed ĩ eo errorẽ eẽ gñatũ qd ſala uerbũ hebraicũ: illi iacula: nos fœneſtras iĩtellexius: ſeruat
ni esn ꝙq; cæptã narrationẽ: ut eos dicat urbẽ ĩgrediĩ muris diſcurrere: domoſq; cõſcẽdere: & ꝑ fœneſtras
1e HMes itrare qſi fures. Nõ qd fuꝑ timorẽ hẽant ꝗ uictores ſũt: ſed ut fures ſolẽt ĩgredi p fœneſtras: &οcul
te rape: ſic illi clauſis ianuis: ne ulla ſit morap fœneſtras tota irrũpẽt audatia. A facie iſtiuſmõi lo-
1 Len⸗ cuſtaꝑ terra cõtremuit: cæli moti ſũt: ꝗᷓ dctã hypbolice ſẽtiãus:ñ qd locuſtaꝶ aut hoſtiũ tãta uis ſit

Miero.liber vnicus

ut poſſint mouere cælos: & terram concutere: ſed qd aduerſa patiẽtibus pᷣ terroris ma gnitudiĩe:S
cælũ ruere & terta fluctuare uideatur. Deniq; præmultitudine locuſtarũ obtexentium cælum: ſol
& luna cõuertentur in tenebras: & ſtellæ retrahent lumen ſuũ: dum lumen: in medio nubes poſita
locuſtarũ ad terrã non ſinit puenire.Dñs quoqʒ dabit uocẽ ſuã ante fatiẽ tã potentis exercitus: qa
multa ſũt caſtra eius: & magnitudo uirtutis illiꝰ in puis quoq; aiantibus demõſtratur. Hæc at mul
ta caſtra & inumerabilia fortia ſũt nimis: &faciẽtia uerbũ illi?. Quo dicto oñditur babylonios dei
uolũtate uẽturos: & illiꝰ ĩpio parituros. Magnus ẽ inꝗt dies dñi:quo capiẽda ẽ hieruſalẽ: & ualde
terribilis & nullus eũ poterit ſuſtinere: & de neceſſitate captiuitatũ aut mortis euadere.lũctã & co .
herentẽ ſibi pericopen diuidere nolui:ne qd ſenſu unũ erat:diuerſis capitulis carperetur. Tranſea/ utbe
mus ad ĩtelligentiâ ſpũalem ſingula queq; repetentes: tubarũ buccinarũq; clangorẽ: Nõ ſolum in fe
leuitico & numeroꝶ libro legimus: in ꝗbus iubetur ut duas argenteas tubas faciat mo yſes:qbꝰ &
in kalendis: & in ſeptĩio menſe: prio die menſis: & in iubileo & ĩ cæteris feſtiuitatibus: & qñ ad bel/ Nu. 10. a.
la ꝓcedũt canant ii ꝗ huic officio mãcipati ſũt: Sed etiã muros hierycho ad tubaꝑꝶ clangorem ſcri Ioſu.6. c.
ptũ eſt corruiſſe: Et dñs angelũ miſſurũ ſe dicit eẽ cũ clãgore tubæ: & apoſtolus reſurrectionẽ mor I. cor..lj.g
tuoꝶ: ad tubæ ſonitũ fieri pdicat. Et in Apocalypſi quoq; Ioãnis legius ſeptẽ angelos accepiſſe tu Apo. S:a.
bas ſingulas: qbus p ordinẽ canẽtibꝰ: facta ſũt ꝗ ſcriptura deſcribit. Præœcipitur ergo nũc ſacerdoti/ Iſa. 40.b.
bus & magiſtris: ut exaltẽt q̃ſi tuba uocẽ ſuã: & iĩpleãt illud qd ſcriptũ eſt.In mõtẽ excelſũ aſcẽde ꝗ
euãgelizas ſion: exalta uocẽ tuã ꝗ annũtias hieruſalẽ: Vt canãt tuba in ſiõ.i.in eccleſia ꝗᷓ ĩterpᷣtatur
ſpecula atq; ſublimitas: Et in ſctõ dei mõte: ꝗ xpᷣs eſt:ut cõturbẽtur ſiue cõfundantur oẽs hĩtatores “ͤ to
terræ: & cõfuſio eos ptrahat ad ſalutẽ. Diẽ aũt dnñi: diẽ ĩtellige iudicii: ſiue diẽ exitus umiuſcuiuſq;
de corpe: qd.n. in die iudicii futuꝑ eſt oĩbꝰ:hoc in ſingulis die mortis iĩpletar. Dies tenebraꝶ ẽ &
anguſtiœ: dies nubis & turbinis: qa cũcta pœnaꝑ plena ſut atq; cruciatuũ. Veniet angeloꝶ popu/
lus multus & fortis: ut reddat unicuiq; ſcdm opa ſua:& ſicut mane & aurora cõſurgẽs primũ occu
pat mõtes. Sic iuditiũ ab excelſis & potẽtibus ĩcipiet: ut potẽtes potẽter tormẽta patiãtur. Similis
ei nõ fuit a prĩcipio: & poſt eũ nõ erit uſq; ad ãnos gnatiõis & gnatiõis. Oĩa. n. mala ꝗ ueteribꝰ hi⸗-
ſtoriis cõtinẽtur: aut ĩundatiõe maris: aut alluuiõe fluminũ: aut peſtilẽtia: morbis: fame: beſtiis: ho
ſtiũ uaſtitate:hoĩbꝰacciderũt:iis ſuppliciis ꝗᷓ in die ſũt reddẽda iudicii nõ poterũt cõpari: Añ faciẽ
huius populi ꝗ fortis & multꝰ ẽ: erit ignis uorãs ſiue cõſumẽs. Vt oẽ ĩ nobis fœ nũ: ligna:ſtipulãq;
cõſumat:Vñ & de deo dicitur. Deus ignis cõſumẽs & poſt eũ urens flãma ut nihil abſq; ſuppliciis
derelinq̃t. Quæcũq; hic populus nõ attigerit: nec iuenerit in eo cõbuſtionis materiã: horto dei &
paradiſo aſſimilabitur uoluptatis ꝗᷓ hebraice dicitur Si ꝗs aut excuſſerit q̃ſi ſolitudinẽ
in cinerẽ rediget ac fauillas: nec eſt ꝗ furorẽ eius poſſit euadere: cuiꝰ crudelis aſpectꝰfremẽtiũ equo
rũ habebit ſimilitudinẽ: & ſic diſcurrẽt ad crutiãdos quos in ptãte accepint q̃ſi eꝗtes huc illucq; uo
litãtes:terribilis erit ſonitus eoꝶ. Quaſi qᷓdrigaꝶ p ꝓna currẽtiũ:& ſuꝑ capita mõtiũ exiliẽt: excel/
ſos quoq; & in eccleſiæ culmie cõſtitutos crutiare cupiẽtes: & ꝗa añ faciẽ eoꝶ ignis eſt uorax:atq;
cõſumẽs: ſic cũcta uaſtabũt quõ ſtipulã flãma cõſumit:ita ueniẽt ad puniẽdũ:ita expediti erunt &
parati ut populus fortis ad pᷣliũ. Tatus erit timor oĩum & tãta cõſciẽtia pctõꝶ: ut nullus luceat:nec
ſplẽdorẽ hẽat gaudii: ſed iſtar aduſtæ ollæ facies eius uertatur in tenebras. Aſcẽdent murũ & oẽm
munitionẽ: iniũctũq; ſibi explẽtes opus nõ declinabũt in ptẽ alterã: ſed herebunt miſtroꝶ ſuppli/
ciis: nec tormẽtis eoꝶ ſanabũtur: ſed unuſqſq; credita ſibi in pctõres ſupplicia pſeꝗtur. Sed & p fe/-
neſtras ĩtrabũt ſiue cadẽt: uel aggrauati armis ſuis ãbulabũt: & in iaculis eoꝶ cadẽt hi quos accepe
rint cõſumẽdos.Hæ ſũt fœneſtræ d ꝗbꝰ& hieremias dicit: Mors ĩtrabit p fœneſtras noſtras ꝑ oẽs Hier. 9. f.
eniĩ ſenſus noſtros ĩgredi hoſtes deſiderãt: & cape urbẽ bonæ cõſciẽtiæ: & ꝑ noſtra munimẽta diſ-

currere. Oia ãt faciũt ĩtroeũtes p fœneſtras: qſi fur: libere. n.nõ ĩgrediũtur: ut fagittẽt in obſcuro re 6e
ctos corde:A faciæ iſtius populi ꝗ eſt multus: & fortis terra cõtremuit: & cæli cõmoti ſũt. Cælũ eni lab.
& terra trãſibũt: uerbũ aũt dñi ꝑmanet in æternũ: ſed & ſol & luna tanta miſeroꝶ ſupplicia uidere e
nõ poterũt: & mœrebũt: hñtia officii ſui iuſtitiã: & p claro lumie tenebris opiẽtur horrẽdis: ſtellæ
quoqʒ retrahẽt fulgorẽ ſuũ: dũ ẽt ꝗ ſctĩ ſũt pᷣſentiã dñi abſq; formidie nõ uidebũt In his oĩbꝰdabit a

dñs uocẽ ſuã:añ faciẽ exercitus ſui:Quõ.n. babylonii puniẽtes Iſraelẽ:dei uocãtur exercitus: ſic an
geli peſſimi de ꝗbus ſcriptũ eſt. Furorem & irã & anguſtiã ĩmiſſionem p angelos peſſimos:dei ex/
excitus dicũtur: & caſtra illius nominãtur:dum dñi faciũt uoluntatẽ. Magnus eſt dies dñi atq; ter/ Ps.77.
ribilis: de quo alibi ſcriptũ eſt. Vt ꝗd deſideratis diem dñi: & hic eſt tenebræ & nõ lux: & terribilis
ualde:raruſq; aut nullus eum poterit ſuſtinere: ꝗ non in ſe præbeat materiam ſeuiendi.
CNMunc ergo dicit dominus:ↄuertimini ad me in toto coꝛde vꝛo:in ieiunio ⁊ fletu⁊ plãtu:⁊ ſci⸗
dite coꝛda vza:⁊ nõ veſtimẽta vãa:⁊ cõnertimini ad dominũ deũ vauʒ:q; benignꝰ⁊ miſericoꝛs ẽ
patiẽs ⁊ multe miſericoꝛdie:⁊ pꝛeſtabilis ſuper malitia:quis ſcit ſi cõuertatur ⁊ ignoſcat:⁊ relin lg⸗
quat poſt ſe benedictionem:ſacriſicium ⁊ libamen domino deo noſtro. LCxxXx.
CEt nũc dicit diis:cõuertimini ad me de toto coꝛde vꝛo:in ieiunio ⁊ in fletu.⁊ in plãctu:⁊ ſcindi
te coꝛda vza:⁊ nõ veſtimẽta vꝛa:⁊ guertimini ad dñm deũ viuʒ:qꝛ miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ ẽ:pa
tiẽs ⁊ multe miſericoꝛdie:⁊ pẽitẽs ſuꝑ malitias:ꝗs nouit ſi reuertar᷑⁊ pẽiteat eũ:⁊ dimittat poſt D

Super Joelem pꝛophetã.

ſe benedictionem:ſacriſicium ⁊ libamen domino deo noſtro. *
CSuperius capitulũ ab eo loco ubi ſcriptũ eſt. Canite tuba in ſion: ululate in mõte ſcõ meo:con/
turbentur oẽs hitatores terræ: uſq; ad eũ locũ ubi legius. Magnus dies dñi & terribilis ualde: qs ſu
ſtinebit eũ.Per trãſlationẽ locuſtaꝶ: aduentũ nũtiat caldæoꝶ: & qᷓ mala uentura ſint populo. Nũc
eos ad pœnitentiã ꝓuocat: & cõuerti ad dũm cohortatur. Vt tota mẽte correcti nõ patiãtur ꝗᷓ dñs
cõminatur: & eſt ſenſus: Oĩa ꝗᷓ ſermone pᷣterito cõtinentur:ꝓpterea ſum locutꝰ:ut uos cõminatio
ne mea terrerem. Vn cõuertimi ad me in toto corde ueſtro: & aĩ pœnitentiã ieiunio & fletu & pla
tibus ĩdicate. ut nũc ieiunãtes poſtea ſaturemi:nũc flentes Joſten rideatis: nũc plãgentes poſtea cõ
. Mat.26. g. ſolemi: Et ꝗa cõſuetudis eſt ut in triſtibus atq; aduerſis ſcidatis ueſtes. Quod & pͤtifex ad dñi ſal-
Act.iꝗc. uatoris crimen augendũ in euãgelio feciſſe memoratur: Et Paulũ & Bamabã audientes uerba bla
DWH ſphemiæ legius ppetraſſe. Iccirco ego p̃cipio uobis: ut nequaꝗᷓ ſcidatis ueſtimẽta: ſed corda qᷓ ple
M na ſüũt pctis: ꝗͥ ĩſtar utriũ niſi ſciſa fuerit ſpòte rũpentur. Cũq; hoc fecenitis redite ad dñz deũ ueſtꝑꝶ
i be quem uobis priora pctã alienũ fecerãt: nec deſpetis ueniã ſcelee magnitudine. Quia magna pctã
Nr lc magna delebit miſericordia: Eſt. n. benignus & miſericors: malẽs pœnitentiã pctõꝑꝶ ꝗᷓ mortẽ: pa
M tiens & multus in miſericordia: ꝗq nõ humanã imnetur impatientiã: ſed lõgo tpe noſtrã pᷣſtolatur
de e pœnitentiam: & pᷣſtabilis ſiue pœnitens ſup malitias: ut ſi nos egerius ſup pctis pœnitentiã & ipᷣm
4 Pœniteat cõminatiõis ſuæ: & mala qᷓ cõminatus eſt nobis nõ ĩferat:noſtræq; mutatiõe ſuĩæ &ipᷣe
ul mutatur. Malitiã ãt hoc loco nõ cõtrariã uirtuti debemus accipe: ſed afflictionẽuxta illud qd ali
es Mat. 6.d. bi legĩus. Sufficit diei malitia ſua: & ſi eſt in ciuitate malitia quã dñs non fecerit. Simulq;: qa ſupra
3 dixerat: benignus & miſericors patiẽs & multus in miſericordia & pᷣſtabilis ſiue pœnitẽs ſu p ma
litiis: Ne forſitã magnitudo clemẽtiæ nos faceret negligẽtes: ex pſõa ꝓphetæ mũgit & dicit. Quis
4. ſcit ſi cõuertatur & ignoſcat & relinquat poſt ſe bdictionẽ. Ego iꝗt hortor qd meũ eſt ad pœni
ps. 90. tẽtiã & deũ ineffabiſiter noui eẽ clementẽ dicẽte: dauid: Miſerere mei deus ſecundũ magnã miſeri
cordiam tuã. & ſecundũ multitudinẽ miſerationũ tuaꝶ dele iniqtatẽmeã. Sed ꝗa ꝓfüdũ diuitiaꝑꝶ
. & ſapientiæ & ſcientiæ dei noſſe ñ poſſumus: ſentẽtiã tẽpero: & opto potius ꝗᷓ pᷣſumo dicẽs: ꝗs ſcit
ſi cõuertatur & ignoſcat.qd ait: ꝗs: aut ĩ poſſibile:aut difficile ſentiẽdũ ẽ. Sacrifitiũ & libamen dño
deo ueſtro. Vt poſtꝗᷓ dederit bñũdictionẽ & nr̃a nobis pctã donauerit: deo hoſtias offerre ualeamus
Cãite tuba i ſiõ ſanctificate ieiuniũ Aocate cetũ:cõgregate ppłuʒ ſanctiſicate eccłiaʒ.Coadu
. nate ſenes Cõgꝛegate puulos ⁊ ſuggẽtes ubera. Egrediat᷑ ſpõſus ð cubili ſuo:⁊ ſpõſa ð thalão
ſuo:iter veſtibulũ ⁊ altare plorabũt ſacerdotes miſtri dñi ⁊ dicẽt. Narce dñe pꝑce pplo tuo:⁊ ne
des hereditatẽ tuã ĩ oppꝛobꝛiũ vt dõinent᷑ eis natiões:Quare dicũt i ppłis vbi ẽ deꝰeoꝝ.LxX
CClãgite tuba ĩ ſiõ ſctiſicate ieiuniũ:pᷣdicate curatõezʒ cõgregate ppłuz ſctiſicate eccłiã eligite
ſenes.cõgregate paruulos ſuggẽtes ubera:egrediat᷑ ſpõſus ð cubili ſuo:⁊ ſpõſa ð thalamo ſuo:
inter crepidinẽ ⁊ altare plorabũt ſacerdotes miniſtri dni ⁊ dicẽt. MParce dñe ppło tuo:⁊ ne de/
deris hereditatẽ tuã in oppꝛobriũ:vt dominent᷑ eoꝝ gentes:ne dicãt ĩ natiõibus vbi ẽ deꝰ eox.
. CAdhuc eos ad pœnitẽtia cohortatur: anꝗᷓ ueniat hoſtilis exercitus. Supra inqt dixerã. Canite tu
d ba in ſion: ululate in mõte ſctõ meo:& reliq̃: Quia uenit dies dũi: ꝗqa ꝓpe ẽ dies tenebraꝶ & caligi-
nis: dies nubis & turbinis: Adnũtiãs populũ multũ & fortem eſſe uenturũ: ꝗ ueſtras poſſeſſiões ur
den beſq; ſubuerteret. Nũc ꝗa benignus ſũ & miſericors: patiens & multũ miſericors. Rurſũ pᷣcipio &
li⸗ dico. Clangite tuba ĩ ſion: & pniam ĩ populis pᷣdicate: ſanctificate ieiuniũ: pᷣdicate curationem ſiue
. cœtũ de ꝗbañ iã diximꝰcõgregate populũ: utꝗ diſpſus peccauerat cõgregatus peccare diiſtat: Sã
e ctificate eccleſiã ut nullus ĩ eccleſia ñ ſãctꝰ ſit:ne forſita ĩpediãtur oratiões ueſtræ: & modicũ fermẽ
tũ totã maſſã corrũpat. Coaduate ſiue eligite ſenes: ut ñ etas ĩ eis:ſed ſanctitas eli gatur. Cõgregate
lch ps. 8. quoq; paruulos &ſuggẽtes ubera ne ulla ſit ætas qᷓ ñ cõuertatur ad dñm. Paruulos atq; lactàtes. De
wor Mat.2l.b. Abus ĩ pſalmis & ĩ euãgelio legimus.Ex ore infantiũ& lactentiũ pfeciſti laudẽ. Quos petrus rõnali
lai l. cor. 3. 2. & abſh dolo dicit lacte nutritos. ꝗbꝰ Paulus loꝗtur lac uobis potũ dedi ñ eſci. Quoꝶ & ſaluator
