lge tis lumẽ introeat:S ed foramina qᷓdã occultos meatus p quos noxia & immũda ingrediũtur aian/
. tia & captiuus ducitur aran populus excluſus atq; ſublimis ꝗ erectus ẽ in ſuperbiã. & ſibi cæleſtia re
. promittet ut capiatur in ſalutẽ ſuã: & iuxta hebraicum in cyrinen ubi uocatio dei eſt tranſferatur.
Bec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus gazʒe:⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertam eũ eo quod
K“ tranſtulerit captiuitatem perfectam. rMMDẽ
4 In tertia & quarta generatione peccatum patrum ſe comminatur dominus in lege filiis reddi-
in turum:non inequalitate judicii ut alii peccent:& alii puniantur: ſed magnitudine clementiæ: dum
i ſem p expectat pœnitentiam: an qch in prima generatiõe delinqtur nõ prius corripit & emẽdat ni-⸗
4 Ad ro.z. a. ſi tertia & quarta generatio uenerit: Tale ꝗd & paulus apoſtolus loꝗtur ad romanos an diuitias bo
dun linquẽtes: uideamus ãt qd philiſtiim & urbes eoꝶ peccauerint quos. lx. ſemp alienigenas trãſtu⸗
eh lerũt ubicũq;.n.ĩ ueteri teſtamẽto allophillos.i.alienigenas legerimꝰnõ cõe nomen oĩum externa
phen rum gentium ſed proprie philiſtiim qui nunc paleſtini uocantur accipiendi ſunt. Quid fecit gat
. za ut ad iracundiam atq; uindictam dominum prouocaret.
ein CTraãſtulit captiuitatẽ pfectã populi iudeoꝛũ ⁊ cõcluſit eã in idumea.
ibe/ CVt idumei uenderẽt quos cœpant ex iudæis pro captiuitatẽ perfectã ſeptuaginta captiuitatẽ ſalo
mum monis interpᷣtari ſũt. Verbũ hebraicũ ſalomon qd ſignificat pfectã atq; cõpletam nomẽ ſalomõis
eſtimantes.quod non ſalomonem ſed perfectam ſignificat atq; co mpletam: Vt nullus remanſe/
rit captiuorum qui non ſit traditus idumeis. Vnde ignem ſe in gazæ muros ædis ſiue fundamen-
lin⸗ ta dicit eẽ miſſuꝶ q uniuerſa deuoret & abſorbeat: & quia quinq; paleſtinorum legimus ciuitates
.u⸗ quæ propter arcæ iniuriã pcuſſæ ſunt plagis. poſt gazam traſit ad azotum quæ appellatur addod
lo⸗ g ii
ſ⸗
te

Miero. liber

& rurſum ad aſcalonem uoce terribili comminatur habitatorem eſſe azoti perditurum & tenẽtem
ſceptrum de aſcalõe regiam uidelicet poteſtatem: Siue tribuum aſcal õis ut nullus ibi remeneat ne
ultimæ ꝗdẽ ætatis hoĩes ꝗ tremẽtes artus baculo regente ſuſtentẽt: rurſumq; trãſferat manũ ſuã ut
pcutiat accharon. & quattuor enumeratis urbibus. reliquas philiſtiim ciuitates uno ſermone com/
præhendit: & peribunt reliqui philiſtiim quos aut geth ciuitatem aut omnes uicos qui ſupradictis
urbibus ſubiacent debemus accipere: Secundum tropologiam ſic nobis exponendum uidetur. Ga
za quæ hebraice dicitur aza ſonat fortitudinem uel imperium: Salomon pacificum. I dumea ſan-/
guinarium atq; terrenum. azotio ideſt eſdod ignem uberis ſiue parui:licet quidam pro dod
male legentes ignem generationis putent. Aſcalon interprætatur ignis homicida ſiue appenſa &
ponderata: Accharon ſterilitas ſiue eradicatio.Igitur gaza quæ fortitudinem ſuæ ſcientiæ & impe-
rium ſibi promittit accuſatur in eo quod captiuos de familia ſalomonis concluſerit : dumea hos 2. Cor.3. b
ego arbitror iudæorum magiſtros & omnes qui occidentem ſequntur litteram noluntq; reſpice/
re ſpiritum uiuificantem: ſed quæcunq; interprætantur & ſapiunt uolunt eſſe terrena: nec audiunt Luc. 8. b.
cum diſcipulis parabolas dominũ diſſerentem & dicentem eis qui habent aures audiendi audiant
præſertim cum apoſtolus manifeſtam hiſtoriam in duobus intelligat teſtamentis: Vno ſuper mon ad ga. 4. d
tem ſyna quæ eſt agar: & ſeruit cum filiis ſuis: Altero ſuper hieruſalem libera quæ eſt mater noſtra:
ignem igitur ſe in muros gazæ & omnia eius dicit argumenta miſſurum quibus ſua mendatia cir-
cundare nititur: & tueri: cumq; ignem in muros miſerit deuorabuntur edes ſiue fundamenta illius
quicquid firmum haberi potuerit dialectica arte conſtructum: de azoto quoq; & ipſa alienigenarũ
eſt aufferet habitatorem eius qui alit. terram ſequitur: ubera non lacte ſed igne ſut plena & quæ mẽ
titur ignem habere ſe patrui: uel cuius uniuerſa generatio i gnibus deputanda eſt: & tollet ſceptrum
ſiue tribum de aſcalone ubi ignis homicida eſt: ſicut enim ignis domini ſaluos facit eos quorũ cor
da penetrarit:ſic ignis iſte qui de cælo cecidit quaſi fulgur qui ſuccendit diaboli ſagittas quoſcum/
qʒ aflauerit interficiet: tranfſert quoq; manũ ſuam ſuper acharon ubi ſterilitas eſt & eradicatio: Qui
cumq; enim ſpiritalem non receperit intelligentiam audiet per oſeæ da eis domine. quid dabis eis .
da eis uuluam ſterilem. & ubera arentia & ut omnia uno ſermone comprehenderet perditurum ſe eün
eſſe dicit omnes reliquias phliſtiim: uel geeth ciuitatem in qua torcular diaboli eſt: uel omnes reli/
quos philiſtiim: qui appellantur cadentes populo: cum enim inehriati fuerint corruent & in ſuo uo
mitu uolutabuntur:
CHec dicit ſuper tribus ſceleribus tyri ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertam eüm
CFaſdem tres & quatuor impietates ſiue ſcelera quæ imputauerat damaſco gaze & azoto & aſcalo
ni: & accharon & reliquis urbibus phyliſtiim. Etiam tyro ingerit & exprobrat: quare concluſerit ca
ptiuitatem conſumatam atq; perfectã in idumea de quibus ſupra diximus & non ſint recordati fæ
deris fratrum ſuorum: Quærimus quomodo ryrii fratres ſint iudæorum. fratres hic amicos uocat z. Re 5.a.
& neceſſitudine copulatos. Eo quod iram princeps tyri cum dauid atq; ſalomone habuerit amiciti-/ 3. Re. .a.
as: In tantum ut & ille in edificationem templi atq; palatii ligna cedrina ratibus ioppen uſq; perdu 1.P ar. 4.4
ceret: Et hi frumentum & oleum tyriis largirentur. Et uiginti urbes in baſan eis donarent quas il- z. para. 2.a
le quia gramines plenæ erant ſuſcipere noluit: Ignem igitur in muros eius miſſurum eſſe ſe dicit & Eze. 26.b.
deuoraturum edes uel fundamenta illius: Quod Ezechiel propheta in uiſione tyri Nabuchodono zea
ſor regem caldæorum feciſſe commemorat. Vbi ait. Circundabit te munitionibus & comportabit
aggerem in giro:Et rurſum nabuchodonoſor rex babyloniis ſeruire fecit exercitum ſuum ſeruitu-
te magna aduerſum tyrum: Omne caput decaluatum: & omnis humerus depilatus: & merces non
eſt reddita ei neq; exercitui eius ſuper tyrum pro ſeruitute qua ſeruiuit mihi aduerſus eam eo quod
aggerem ad capiendam tyrum quæ prius fuit inſula illius comportarit exercitus: Quod & alexan/
drum macedonem feciſſe narrat hiſtoria ut ex inſula terræ cõtiguã faceret. Tyrus interprætatur tri
bulatio ſiue coanguſtans. omnibuſq; doctrina peruerſa capere mititur ueritatem & cõcludete eam ĩ
terrenis ſenſibus: & non recordatur fœderis fratrum ſuorum ꝙ de littera aſcẽdere debeamus ad ſpi
ritum de terrenis ad cæleſtia præceptumq; nobis ſit deſcribere ſanctam ſcripturã ĩ corde noſtro tri-
pliciter: Mittit autem dominus ignem in omnes munitiones tyri qui non ſolum muros: ſed & fü-
damenta illius deuorauit: De captiuitate ſalomonis pro quo in hebreo habetur conſumata atq; per
fecta ſupra diximus. ei.
CBec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus edom ⁊ ſuper quatuoꝛ non cõuertam eum eo qð ii
perſecutus ſit in gladio fratrem ſuum. HM
CEdomiipſe eſt qui & eſau ob coctionem ruffe lentis ĩta appellatus cuius edulio primogenita per Gen.25.d.
didit hic alio nomine appellatur ſeyr piloſus & hiſpidus: unde montes idumeorum uocantur mõ/
tes ſeyr: Et ab edom greco ſermone idumeæ dicitur iſte perſecutus eſt in gladio fratrem ſuum fili/ Cen. 27. d
os uidelicet iacob: De quibus in benedictionibus iſaac quibus benedicit primum iacob & poſtea Nu. 20. e.
Eſau plenius ſcriptum eſt ut odium fratrum ſeruaretur in poſterum: Et gens idumea in tantum per .
ſequeretur fratres ſuos ut egredientibus de ægypto ne tranſitum quidem in terram ſanctam conce

— — — *r —

—
—.

— — ——— —

12
zN
Pai
11au
Eze, 10

i/

Super Amos.c.ii.

derent & non ſolum perſecutus eſt in gladio fratrem ſuum ſed uiolauit miſericordiam ſiue uul/

uam eius: uel ut apertius interprætatus eſt ſymmachus uiſcera propria ut obliuiſceretur germani⸗

tatis & obduraret uiſcera miſericordiæ fratremq; ſe eſſe neſciret: & contemneret uuluam rebeccæ
quæ uno partu geminos edidiſſet infantes. Quodq; ſequitur.
CEt tenuit vltra furoꝛem ſuam ⁊ indignationem ſuum ſeruauit vſqʒ in fineam.
COdium monſtrat antiquum quod nunqᷓ ſibi pace comiuncti ſint: Vnde pœnam pro ſceleribus
comminatur & dicit.
Mittam ignem in theman.
CQuæ idumeoꝶ regio eſt & uergit ad auſtralem partẽ quod interp̃ᷣtatur theman: quæ ꝓuintia nõ
ſolũ in theman: ſed & in arom: & in ageb: dicitur eo ꝗc; euꝑ & auſtrũ africũq; reſpiciat qdq; dicit.
CBeuoꝛabit edes boſer.

Eſa. 63. a. Non uti quidam putant alteram ciuitatem: ſed idumeã ĩtellexit iuxta illud: qd in eſaia legimus:

Geñ.l9.ſ.

ps. 13.

quis eſt iſte ꝗ uenit de edom tinctis ueſtibus de bos. Quicquid de eſau & iacob diximus referamus
ad iudæos: & populum chriſtianum. Illi enim terreni & ſanguinarii perſecuti ſunt ſuum iacob: qui
eos ſupplantauit: & abſtulit primogenita eorum: & perſecuti ſunt in gladio ita ut ſubſtantias poſ/
ſeſioneſq; credentium publicarent:quod in apoſtolorum actibus legimus: Et uiolauerunt miſeri-

cordiam et iura naturæ: oblitiq; ſunt matris ſuæ rebeccæ quæ interprætatur patientia: & ſimul eos

generauit in chriſto: Antiquumq; furorem & iracundiam tenentes uſq; hodiæ in ſynagogis ſuis:

ſub nomine nazarenorum blaſphemant populum chriſtianum & dummodo nos interficiant uo

lunt igne comburi: ſed dominus mittet ignem in theman:in deſerta ſiccaq; iudæa quæ nequaꝗᷓ
irrigatur imbribus prophetarum: & deuorabit omnes munitiones eorum ſiue fundamenta muro
rum eius: ut oĩ ſenſu litteræ concidente ſuperædificetur eccleſia xp̃i dñi fundamentis. Pro miſeri-
cordia.lxx.uuluam tranſtulerunt:Et pro furore: errorem: Et pro indignatiõe impetum.
CBec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus filioꝛum ammon ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertaʒ

eum. eo quod diſſecuerit pꝛegnantes galaad ad dilatandum terminum ſuum.

CFilios ammon qui de loth ſtirpe generati ſunt & habitant in arabia ubi nunc eſt filadelſia corri-
it ſermo diuinus. Quare ſub ſaul rege iudeæ naas ammonitis princeps eorum uaſtauerit iabis ga
laad:& diſſecuerit prægnantes eius: ut dilataret terminos ſuos & omnem galaaditim ſuo imperio
ſubiugaret: Vnde comminatur ſuccenſurum ſe ignem ĩ muros rubba quæ fuit metropolis ammo
nitarum: ut deuorarentur ædes illius in clamore: & ululatu uincentes exercitus in die commotio/
nis & turbinis: quando captiui eius nabuchodonoſor uincente ducentur: Et idolum ammoni/
tarum quod uocatur melchom:ideſt rex eorum ferretur in aſſyrios: & principes ideſt ſacerdotes pa
riter abducentur: Sacerdotes in hebreo non habet ſed & principes. Addiderunt itaq;. lxx. ſacerdo-/
tes ut ſi uelis ſcire quid ſint iſti principes: audias ſacerdotes: inter crudelitatem autem damaſci & fi
liorum ammon hoc intereſt: Quod illi contriuerunt in plauſtris ferreis galaad ſiue in ſerris ferre-
is prægnantes galaad ad dilatandum terminum ſuum: In damaſcenis qui bibunt ſanguinem: ac⸗
cipiuntur heretici qui non ſolum populum dei ab eccleſia diruperunt: ſed & contriuerunt eum &
conuoluerunt ferreis dentibus: De quibus ſcriptum eſt qui deuorant plebem meam ſicut eſcam pa
nis. In filis ammõ qui interpᷣtantur populus meroris uel populus meus ſciſmatici accipiũtur. Qui
ſeparant quidem deceptam multitudinem ab eccleſia dei & rudes animas quæ nuper chriſti conce
pere ſermonem obrumpũt: & diuidũt: nõ tamẽ faciunt crudelitatem qua heretici deceptos quoſq;
trucidant: ſed in eadem regula fidei permanentes dilatare cupiunt terminos ſuos & nomen gloriæ
in poſteros mittere:itaq; dominus comminatur ſe muros rabbæ ideſt multitudinis in die ululatus
& belli:commotionis & turbinis incenſurum: & regem eorum auctorem ſciſmatis ire captiuum:
& principes eccleſiæ iugo colla ſubmittere.

GAPIIVLVM SECVNDVM:

Ec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus moab ⁊ ſuper quatuoꝛ non connertam
eum eo quod incenderit oſſa regis idumee vſqʒ ad cinerem.
CNon ſolum filii ammon:ſed & moab de loth ſemine procreatus eſt qui fratris ha
braam filius fuit:Et ut oſtendat ſe deus omnium dominum: & cunctas animas ad ſu
S um qui earum conditor eſt imperium pertinere. Reges quoq; idumeæ obtinuit in-
5 iuriam uindicat immo ſcelus quod in eum a moabitis perpetratum eſt ut oſſa eius

Miero. liber

n ad cinerem conctemarent & ſeuitiam ſuam ac rabiem nec in morte finirent. Tradunt hebræi
Oſſa re

oſſa regis idumeæ iam ſepulti qui cum ioram rege iſrael & ioſaphat rege iuda aſcenderat aduerſũ 4. Re. 3. b.
moab in ultionem doloris a moabitis poſtea conuulſa atq; ſuccenſa. Ob hanc ergo inquiunt cau-
ſam deus miſſurum ſe eſſe dicit ignem in moab uel metropolim moabitarum a quo tota eſt appel
lata prouintia uel uniuerſam prouintiam: ut deuoraret ædes carioth quod nomen eſt ciuitatis li-
cet. xx. urbium eius interprætati ſunt ideſt moab periturumq; in ſonitu & in ululatu uincentis exer
citus & in clangore tubæ ſiue bucinæ: hoc enim ſignificat cumq; perierit moab uanum erit princi-
pum iudicumq; conſilium urbibus pariter ducibuſq; ſubuerſis. Quomodo autem nõ oportet trãſ
ferre captiuitatem perfectam ſiue ſalomonis & concludere eam in idumea ut de excelſis atq; cæle-
ſtibus humiles faciat atq; terrenos. Quod gaza & tyrus feciſſe memoratur. Sic oſſa regis idumeæ
comburere non debemus & cinerem fauillamq; diſſoluere Iudæi tranſferunt intelligentiam ſpiri-
talem in carnes idumeas ſenſumq; regiũ qui uerſaturiin littera: & eſt ſolidiſſimus: atq frmiſſimꝰ:
genealogus ꝗbuſdã & traditiõibꝰ ſuperfluis enarrãt atq; cõminuunt & in puluerem redigũt & nõ
ſolum ili hoc faciunt ſed oẽs heretici qui uolũt in modum humanæ ſimilitudinis ſedere deũ in ſo
lio excelſo & eleuato & pedes ponere ſuper terrã: ne ſcilicet pẽdeant:habere naſum quo odoretur lord

odorẽ bonæ fragrantiæ: oculos ꝗbus uideat: manus p quas opetur:pedes ꝓ quos ambulet:aures ꝗ (oe
bus audiat: os quo loquatur: dẽtes ꝗbus cibos cõterat: Qui legit ĩtroiſſe iudà ad thamar meretricẽ Geñ. 38. c.
& ex ea duos filios procreaſſe: Si turpitudinem ſequatur litteræ & non aſcendat ad decorem intelli lauſ⸗
gentiæ ſpiritalis comburit oſſa regis idumeæ: Qui putat oſeæ accepiſſe uxorem fornicariam & ni Oſeæ.. b.
hil plus ſentit in dicto quam in uerbis ſimplicibus continetur: oſſa comburit iegis idumeæ & id- .
circo mittit dominus ignem in moab qui interprætatur ex patre: eo quod natus quidem ſit ex deo
ſed eum reliquerit: & deuorauit ciuitatem ſiue opida eius quod interprætatur carioth. unde & ca⸗
riathiarim in lingua noſtra uertitur uilla ſyluarum:& non aliter morietur moab niſi in clamore &
ſonitu & ululatu & clangore bucinæ ut excelſis ſenſibus opprimatur qui in ſanctis libris clangori
bus bucinæ comparantur. Tunc & iudices & principes & omnes qui præſunt terrenis operibus de Eſa. 40. b.
ſtruit ſermo diuinus. & præcepit eccleſiæ doctoribus in montem excelſum aſcende qui euãgelizazs
ſyon exalta uocem tuam qui prædicas hieruſalem. D
Hec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus inda ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertam eum.eo qð We.
abiecerit legem domini ⁊ mandata eius.non cuſtodierit. An
Ceæteris ſupra urbibus gentibuſq; damaſco. gaza & azoto.aſcaloni accharon:& reliquis oppidis
paleſtinorum lyro quoq; & idumeæ & filiis ammon & moab non exprobrat quod legem dei abie
cerint & illius mandata contempſerint. Non enim habuerunt ſcriptam legem ſed naturalem. un⸗
de dicit eos uiolaſſe uiſcera propria & uiſcera miſericordiæ. Et cõtriuiſſe in plauſtris ferreis pᷣgnan
tes galaad & tranſtuliſſe captiuitatem ſalomonis: ſiue perfectam: & concluſiſſe in idumeam nec eẽ ſo.
recordatos fœderis patrum ſuorum:& perſecutos eſſe in gladio fratrem ſuum: & in tantam nõ di/ 9⸗
co crudelitatem. ſed rabiem prorupiſſe: ut incenderent oſſa regis idumeæ & non paterentur mor-
tem extremum eſſe malorum omnium. I udas autem in quo illo tempore quo hæc dicebantur do⸗
erat dei religio & templum & cerimoniæ. Qui acceperat legem & præcepta & iuditia & teſtimo--
nia atq; mandata: Super quorum differentia in. xviii. pſalmo & in. cxviii. plenius diſputatur. Incre lue.
patur a domino atq; conuincitur & digna ſupplitia recepturus eſt: quare abiecerit legem eius: & M.
mandata illius non cuſtodierit. Qui quia abiecit atq; contempſit ordinem & uiam: deceperunt eũ Mr.
idola ſua:non enim poterat ante ab idolis decipi: niſi legem domini repuliſſet & mandata illius luee.
non feciſſet.Hæc ſunt idola poſt quæ abierũt patres eorum in ægypto: ægypti uobis ſimulacra fin loie
gentes & adorantes belphegor. & colentes aſtharoth. & baalim. Vnde dominus comminatur etiã f, i
in iudam ſe ignem eſſe miſſurum qui deuoret ædes & fundamenta hieruſalem. Non illius in qua iIli;
pacis uiſio commoratur ſed earum quæ ſub nomine hieruſalem in diuerſis urbibus ſurrexerunt. lliei⸗
Quicquid de iuda diximus refertur ad eccleſiã in qua eſt uera confeſſio & pax domini: & uiſio ueri .
tatis: & in eo arguitur quod legem dei contempſerit: & eius mandata nõ fecerit: & unuſquiſq; ado 2. Pet. 2.d. ((ni⸗
rat uitia ſua atqʒ peccata:deumq; cœperit habere eum a quo uictus eſt. Dicẽte petro apoſtolo a quo Dener
enim quis ſuperatur. huius & ſeruus eſt: auarus aurum: guloſus uẽtrem:libidinoſus pœnem: & bel 144.
phegor colit laſciua mulier: quæ cum ſit in delitiis uiuens: mortua eſt: adorat uenereas uoluptau- (nib

tes. Vnde mittet dominus ignem in iuda & deuorabit ædes peſſimas & fundamenta uitioſa quuez
hieruſalem gloriam perdiderunt. Simulq; diſcimus creatorem omniũ non ſolũ iudæ & iſrael: ſed Ro. 2. b.

uniuerſarum gentium habere curam: & iuxta apoſtolum eos qui ſine lege peccauere perire ſine le

1
ni0le

0
9

i
e Eli
.

—

t

— ——

+☛ ☛

1
veri
2do 15el
igo
Lbel
ue
nek
gi

Ro.z. d.

Leui.S.b.

2. Par. 10. d

Pro.i3.b.
Ad ga. z. b

Exos. b.
Mat.lo. b.
Luce.io.a.
Mat. i0O. b.
Mar. 6. b.
Luce. 9. a.
I0.i4. a.
Mat . iji. c.
Eſaie.iĩꝗ.d
Iaco. 4. b
i. Cor.iO. a
Deu. 32. a.
55.44.
Can. i. b.

Super Amos.c. ii.

„*

ge: & qui in lege cõmiſere delicta lege domini iudicari.

CBec dicit dominus:ſuper tribus ſceleribus iſrael ⁊ ſuper qnatuoꝛ non conuertam eum ꝓ

eo quod vendiderit argẽto inſtum ⁊ pauperem pꝛo calciamentis.

CIdcirco ponit nouiſſimum iſrael ideſt decem tribus quoniam prope omnia quæ ſequuntur

ad ipſum ſcripta prædiximus: ut ſub uno textu ſermo propheticus libri ordinem cõtineret: pri
mum ergo eorum ſcelus eſt ſiue impietas in tribus criminibus enumerata uel quatuor: quod ꝓ
pter pecuniam hominem uendiderint: & hominem iuſtum: qui in eo admirabilior eſt qd nec
paupertate ſuperatus eſt ut iniquum aliquid faceret: Et ſi quidem pauperem iuſtum famis neceſ

ſitate compulũi prætio uendidiſſent eſſet aliqua ſceleris excuſatio. Nunc autem pro rebus uiliſſi

mis calciamentis quibus puluerem calcant & fimum præcioſam hominis animam uẽdiderũt.
Iſti iuxta. xx.percutiunt in capite pauperem. Secũdum hebraicum capita pauperum conterũt
in puluere & n tanta eleuantur ſuperbia: ut nolint cum humilibus ambulare & ne parum puta
retur hoc facinus filius & pater ad unam ingreſũ ſunt puellam: ut nomen domini ſanctum uio/
larent. Quicquid ergo fit turpiter. ad dei refertur iniuriam qui dicit per uos nomen meum blaſ
phematur in gentibus:hoc eſt quod apoſtolus ſcribit ad corinthios omnino auditur in uobis
fornicatio. crebro euenit ut pater filii ſui uxorem ideſt ſocer polluat nurũ: Quoꝶ ĩ lege utrũq;ʒ
prohibetur turpitudinem patris tui non reuelabis: & turpitudinem nurus tuæ non diſcoperies.
Habet itaq; & Iittera utilitatem maximam ſi ſeruetur & quia omne flagitium ſi terminos pudo
ris exceſſerit crimina auget criminibus & ſemper ad deteriora procedit etiam ſuper ueſtimen/
tis oppigneratis accubuere decem tribus iuxta omne altare: quod ita interprætantur hebræi ſu
per ueſtimentis eorum qui ad idola ire nolebant: & ꝗᷓ ui extorſerant epulantes in idolio accum
bebant: Secundum. Ixx. autem tantus erat contemptus in deum ut ueſtimenta ſua ĩ quibus dor
miunt uel in quibus fornicantur iuxta altare funibus tenderent: & facerent uelamina quo forni
cantes in templo nullus poſſit aſpicere: & ebrietati ac libidini ſeruiẽtes etiam ipſum uinum qd'
bibebant non de proprio labore ſed de calumniis emerent. Et hoc faciebãt in phano dei ſui: ut
quos putabant deos turpitudine ac ſtupris polluerent. Hæc loquuntur: & ſic ediſſerunt qui ſim/
plicem ſequuntur hiſtoriam. Nos autem qui: & in oſeæ docuimus ſub nomine iſraelis & ſama-
riæ & ephraim & filiorum ioſeph de qua tribu fuit hieroboam qui a regno dauid & hieruſalem
& templo dei populum ſeparauit heteticos ſignificari. Etiam nunc poſt iudam & hieruſalem ꝗ
interprætatur eccleſia intelligamus ad hereticos ſermonem propheticum dirigi qui uendut ui
rum ſanctum iuſtumq;: ſed & pauperem pro pecunia. Vir pauper & iuſtus ille eſt eccleſiaſticus
qui non habet ſcientiam ſcripturarum: ſed ſimplicitate conterritus facit mandata quæ iuſſa ſũt
de quo ſcriptum eſt pauper nõ ſuſtinet comminationem: Et ad galathas tantum ut pauperum
memores eſſemus: Hæc omnia heretici pro diuitiis faciunt & pro calciamentis quibus calcant

puluerem tera.⸗ Q ia enim non poſſunt nudis pedibus ſtare ſuper terram ſanctam in qua ſte-

tit moſes & ieſus filius naue. Vnde & apoſtoli nudis pedibus iubentur incedere ne quid mortis
habeant & pellium quæ referuntur ad carnes ideo percutiunt in capite pauperes. Et ſaluator di
ſcipulis præcipit ut ſi forte quoniam adhuc uerſabantur in terra mortale quid in eorum operi-
bus adheſiſſet excuterent puluerem de pedibus ſuis: percutiüt autem heretici capita pauperum

₰% %

cit. Ego ſum uia & uita: & ueritas: quæ nos prouocat: ut ambulemus per eam & dicit. Venite ad

me omnes qui laboratis & onerati æſtis. Omnes autem hereticorum pnincipes intumeſcunt ſu

perbia ſua de quibus & apoſtolus loquitur ne in flatus incidat in iuditium diaboli: qui dicit ĩ cæ
lum aſcendam ſuper ſydera cæli ponam nidum meum ero ſimilis altiſſimo. Vnde ſuperbis he
reticis reſiſtit deus:humilibus autem eccleſiaſticis dat gratiam.

CSFilius quoqʒ ⁊ pater introierunt ad vnã puellã vt violarẽt atqʒ polluerẽt nomẽ ſanctũ dei
CPatrem noſtrum eſſe populum iudæorum ſæpe legimus dicẽte paulo. Nolo enim uos igno

rare fratres patres noſtri omnes ſub nube fuerunt: & in alio loco interroga patres ſuos & annu-
bunt tibi ſeniores & dicẽt tibi & rurſum pro patribus tuis nati ſunt tibi fli: Vnde & in eccleſia
gentium loquitur filii matris meæ pugnauerunt contra me. Nos igitur filii ſumus: & pater po-

qᷓꝗᷓ hoc in hebraico non legatur: quia uiã humiliũ declinauerũt. Via humilium illa eſt quæ di/

— „

4

2 2 * . 2£ 4.
pulus iudæorum. Peccamus & ſcelus committimus quando ad obſeruationem ſabbati. cir-
cunciſionis iniuriam: cerimonias legis abolitæ: cũ parente noſtro ĩgredimus quibus dicit apo-
ſtolus. Ecce ego paulus dico uobis quia ſi circundamini & iterum qui in lege iuſtificantur a gra Ad ga. 5.a lzb⸗
tia exciderunt: Qui ita ingreditur eccleſiam ut legem ſeruet in euangelio: iſtæ cum patre ingre/ actuũ.ij.a ſf

ditur ad puellam: & committit ſtuprum: & uiolat nomen dei: Vnde qui dicunt non nocere iu/
dæis poſt aduentum chriſti ſi ita credant in deum ut legis quoq; præcepta cuſtodiant: patrem
& filium in una fornicatione contaminant: ſed & ueſtimenta ſua ligantes funibus uelamina fa
ciunt iuxta altare prætendentes fidem chriſti. Quotquot enim in chriſto baptizati ſunt. chriſtũ Ad ga. 3. d
induerunt. & ueſtimenta ſua quæ peccatorum funibus ligauerunt: opponunt oculis uidẽtium
ne eorum cernantur flagitia ut qui altare reſpicit ſtuprũ non ſuſpicetur. hoc faciunt omnes he-
retici ſub chriſtiano nomine fornicantes & erroribus ſuis atq; mendatiis obtendentes teſtimo
nia ſcripturarum. Vnde & apoſtoli ueſtimentis ſuis ſtrauerunt pullum aſine ut mollius ſederet Luce. 19. e.
dominus. & ex lege ac prophetis ſtratam ſcanderet uiam Econtrario heretici nõ ſubſternunt ue Mar. a.
ſtigiis ſaluatoris ueſtimenta ſua ſed ligant ea iuxta altare & prætendunt peccatis ſuis ut bibant Mat. zi.a.
uinum de calumnia ſiue damnatorum. Qui ex eo quod egreſſi ſunt de eccleſia damnati ſunt: Hie. 25. d. ne⸗
Hoc uinum eſt ſodomorum furoris draconum & aſpidum. quod qui biberit ſanari non poteſt Deu. 32. e.
bibunt autem uinum nõ in domo dei ubi templum eſt & hieruſalem ſed in domo dei ſui quẽ pᷣs.9.

ſibi artifice ſermone finxerunt. . . cſs
Ego autem exterminaui amoꝛreum a facie eoꝛuùm cuius altitudo cedroꝛum altitudo eius
2⁊ foꝛtis ipſe quaſi quercus.
CCVos quidem uendidiſtis argento iuſtum & pauperem pro calciamentis percutientes eiĩ caput
ſiue conterentes in puluerem capita pauperum: & uiam humilium declinaſtis: In tantum pater
& filius ad unam introierunt puellã ut uiolarent ſiue polluerẽt nomẽ ſanctũ meũ: Et ueſtimẽta mé
ueſtra lupanaribus & fornicatione polluta peccatoꝶ uinculis nexuiſtis. ita ut in loco ſancto cõ
mitteretis adulterium & hebrietati iniuſtitiam copulantes uinum biberetis alienum: & hoc fa ſc
ceretis in domo dei ueſtri: ego autem econtrario pro malis ueſtris quæ mihi reddidiſtis uobis llezbe
tribui bona: ut exterminarem egredientibus uobis de ægypto ante faciem ueſtram ſeon regẽ ne⸗

amorreorum qui tam excelſus erat & fortis quaſi cedrus & quærcus contriui fructũ eiꝰ deſuper
& radices deorſum: Ego uos eduxi de ægypto: & per. xl. annos longo ad terram ſanctam feci p Nu. 32.f.
uenire circuitu: ut poſſideretis terram amorrei: de quo ſupradiximus quam dinuiſit moyſes filiis
ruben & gad & dimidiæ tribui manaſſæ: Et poſt tanta beneficia etiam hoc addidi ut de filiis ue
ſtris aſſumerem mihi prophetas & de iuuenibus ſiue electis facerem nazareos quos. Ixx. inter/ Mun
prætati ſunt ſanctificatos: neq; uero ubi de laudibus dicitur dei hiſtoriæ ordo ſeruandus ẽ. Sed
frequenter euenit ut quæ prima facta ſunt extrema dicantur. quæ nouiſſima referantur ad pri/-
ma.Quod ſeptuageſimus ſeptimus pſalmus & centeſimus quartus ubi ſignorum portenta non
ordo deſcribitur docere nos poterit: Et tituli pſalmorum de quibus duo tantum ponamus exẽ
pla tertii pſalmi & quinquageſſimi primi ubi quæ prius facta ſunt narrãtur extrema. Et quæ eæx
trema legimus referuntur in principio. Ante enim de doeth idumeo ſcriptum legimus in re- 2. Re. 21. b.
gum uolumine qui titulus eſt quinquageſſimi primi pſalmi ꝗᷓ abſalon contra patrem ſurgeret 22. b. ibi-
quod in tertii pſalmi titulo prænotatur. Itaq; & amorreus nouiſſimus exterminatus eſt ſiue dem. d.
deletus quod nunc primum refertur: Et quod aſcendere eos fecit de terra ægvpti& eduxit 2z. Re. xv.a.

in heremum per quadraginta annos in principio factum legimus quæ hic dicuntur or-- ibidem.c. Reir
dine commutato. Prius ergo quam educeret nos deus de terra ægypti de fornace ferrea lalc,
exterminauit ante faciem noſtram amorreum qui dicitur amarus ſiue loquens uel famoſus &èz eg.
frequenti ſermone cælebratur. hic autem amorreus & rex amorreorum appellatur ſeon arbor “
infructuoſa & ſterilis. Non quo fructus non faciat ſed malos afferat fructus. De quibus dicitur Mat. 3. c. e te
omnis arbor quæ non facit fructus bonos excidetur: & in ignem mittetur: Et de pſeu// Mat. 7. c. e
do prophetis: Legimus qui ueniunt in ueſtimentis ouium & intus ſunt lupi rapaces: Ex
fructibus
Ney
ana
ſtnt⸗
ugod
ichze
ze
.

were
uren
en 2
elet 21
ſiue der
lmit 2.
0l/ di
ſette
ſu
Abot

Super Amos..c.ii.

fructibus eorum malis uidelicet fructibus cognoſcetis eos ſiue ĩgitur fructũ nõ faciat fiue faciat:ſed
Mat.ʒ.c. nõ bonũ ĩfructuoſa arbor appellatur.Iſte ſeon de quo ſcribitur iã ſecuris ad radices arboꝶ poſita ẽ:
Luc.z.b. ꝗa ĩfructuoſa arbor fuit:dño pcutiẽte ſucciſus eſt: Cuius altitudo cedroꝶ altitudini cõpatur.de q/
ps. 36. bus legĩus uidi ipiũ ſupexaltatü ſuꝑ cedros libani:Et pulchre trãſiſſe dicit: qa ei ꝗ trãſit de ſeculo:
& dicere poteſt trẽſiens uidebo uiſionẽ hanc magnã. Aufertur cedrus & locũ ſuperbiæ nõ poterit
ĩuenire.Fortitudo quoq;ʒ eius quaſi quærcus arboris duriſſimæ atq; fortiſſimæ. Ex cuius uocabulo
philon uir diſcretiſſimus hebreoꝑꝶ Eſau appellatum putat quærcinum & robuſtũu: licet Eſau poſſit
Luc.li.c. factura intelligi:ut ad mala opera factus:De hoc forti atq; robuſto loquitur in euangelio. Cum for
tis armatus cuſtodiat atrium ſuũ in pace ſunt nobis quæ fecit dominꝰ: ut fructus huius amorrei ſeõ
quem interprætari infructuoſam arborem diximus: quia mali erant contereret deſuper & auſerret
ne dqeuis bons eſtimans comederet & periret. Radices quoq; illius ſuccidat atq; cõminuat ur nihil
poſtea malæ arboris pullularet: Et ipſe dũs fecit nos exire de ſeculo & p annos.xl. ꝗq numerus ſem/
per afflictionis & ieiunii luctus eſt: & doloris: per tribulatiões & anguſtias peruenire in terram ſan
ctam: ut poſſideremus primũ terram amorrei: & illius quondam regio fieret noſtra poſſeſſio: & po
Nume.d. ſtea ſuſcitaret de filiis noſtris ꝓphetas oẽs ſanctos uiros 4 acceperũt ſpiritũ ꝓphetalẽ de ꝗbꝰin pria
ad chorinthios plenius legimus de iuuenibus noſtris uel electis aſſumere nazareos: & ſctificatos ꝗ
deo ſuas aĩas ĩmolãtes uinũ ꝗd inebriare põt & ſtatum mẽtis euertere:nõ attingũt: ut habeant co/
Iudi.lõ.d. mã ſanſonis in cuius capite quia caput uiri xpᷣs eſt fortitudo & uictoria conſiſtebat.
CMũgq nõ ita ẽ filii iſrael dicẽ dñs ⁊ ꝓpĩiabitis naʒareis vinũ ⁊ ꝓphetis mãdabitis ne ꝓphetetis
CNMe uobis tanta pᷣſtante bñficia ut aduerſarios ueſtros interficerẽ & terrã eoꝶ uobis traderẽ: & de
filiis ueſtris ac iuuenibus ꝓphetas eligerẽ & nazareos: meoq; cultui cõſecrarẽ: Nũꝗd poteſtis dicere
qi iſta nõ fecerim. Et meã erga uos clementiã ꝑ quã uiuitis denegare: ꝗ in tãtã rabiẽ ꝓrupiſtisut ĩe
Num.6.a. bPriaretis nazareos meos uino ꝗbus lege pᷣceptũ eſt ut oẽ qd inebriare põt nõ bibãt. Et ꝓphetis mã
daretis ne meo noĩe ꝓphetarẽt. Qcdc & Amos ꝓphetæ quẽ nũc hẽmus in manibꝰpcepit amaſias ſa
j.c.?c. cerdos bethel. Et hieremiæ a rege mãdatũ eſt ne uerbis dñi loqᷓretur ad populũ in tm̃ ut ẽt ſermo/

Hie.36. e: nes eius ignibus cõcremaret. De hoc loco hereſim ſuã tatianus eratitaꝶ princeps inſtruere nititur

Nume.õea uinũ aſſerẽs nõ bibendũ: cũ & in lege pᷣceptũ ſit ne nazarei bibãt uinũ:& nũc accuſentur a ꝓpheta
qui ꝓpinãt nazareis uinũ. Qui ſi litterã ſequũtur in oĩbus: & iudaicas fabulas in eccleſis ingerunt
xpᷣi. Ergo & comã nutrire debẽt & uuã paſſam ac uiridẽ nõ comedere:Et ſup patre & matre mor-
tuis nõ ĩgredi:& ſi forte hoc fecerint & fuerint humana fragilitate uel neceſſitate ſupati radãt capi/
taꝛ: & irriti ſũt oẽs dies cõſecratiõis & laboris eoꝶ. Quod ſi fæc nõ faciũt neq; pñt more iudaicorũ
Num. 6õ. be cauponũ miſcere aquã uino:umbras ueritati: euãgelii gratiæ legis neceſſitatem: ebrietatẽ illã intel
ligat qua curis ſeculi inebriatur & obruitur aiæ uigor & illos ꝓphetis mãdare dicẽtes. ne ꝓphete/
tis ꝗ liuore ſupati ꝓhibẽt eruditos uiros doctrinæ ꝓferre ſermonẽ: & dicẽte dño uade & dic popu
lo huic:illi ecõtrario iubẽt ne loquaris in noĩe dñi. Maxime ſi ille qui doceat non turpi lucro glo-
riæ atq;ʒ iactantiæ: ſed utilitati legentium audientiumq; prouideat.
CEcce ego ſtridebo ſubter vos ſicut ſtridet plauſtrum onuſtum feno:⁊ peribit fuga a veloce ⁊
foꝛtis non obtinebit virtutem ſuam:⁊ robuſtus non ſaluabit animam ſuam.
CMe uobis pᷣſtante bñ̃ficia:& educẽte uos de terra ægypti: & interficiẽte ante fſaciem ueſtrã amor/
reũ ut poſſideretis terrã eius: & ſuſcitãte de filiis ueſtris nazareos uos ĩebriebatis nazareos meos ui-
no: & ꝓphetis dicebatis ne ꝓphetetis. Iccirco ſicut plauſtrũ ſtipulæ uel fœni onere p̃grauatum ſtri
3. Re. 12. a. dore & ſonitu longe exululat. Sic ego ueſtra peccata ultra nõ ſuſtinens: & quaſi ſtipulã tradens in/
Eccl. 47. d cendio clamabo & dicam peribit fuga a ueloce: quẽ hebrei Hieroboam filium nabath intelligũt ꝗ
3. Re. H. b. prius in ægyptum fugerat: Hic autem non ipſos principes ſed domos eorum & ſobolem.
zPara.16. a Et foꝛtis nõ obtinebit virtutem ſuã. CFortẽ Baaſſam ĩterpᷣtãtur ꝗ fuit ad bella ꝓmptiſſimꝰ.

3. Re. 16. e. C Et robuſtus nõ ſaluabit animam ſuam. CEt hunc amri ſentiunt.
4. Re. 9.c. C Et tenẽs arcũ nõ ſtabit ſiue ſuſtinebit. ODe hieu ſilio elapha filii namſi qui Ioram
regem iſrael ſagitta percuſſit dictum putãt. CEt velox pedibus ſuis non ſaluabitur.

CManaen intelligunt qui fruſtra feſtinans regi aſſyriorum dona direxerit.
CSEt aſcenſoꝛ equi non ſaluabit animam ſuam.
4. Reg. . CHic phaceæ filiũ romoliæ ĩterprætãtur ꝗ uicto arã.i. ſyro ſub rege Achaz iudeæ multa uaſtauit.
2.Para. 28. U Et robuſtus coꝛde inter foꝛtes nudus fugiet in illa die dicit dominus.
4. Re. 18. c. C Solus Oſeæ ꝗ ultimus rex decẽ tribuũ fuit: & errãtẽ populũ ad dei cultũ reuocare conatꝰ ẽ quaſi
nudus egredietur de ĩcẽdio. Nudũ aũt uocat ꝗa ſub ipſo decẽ tribꝰcaptæ ſũt. hoc hebrei autumãt:
& ſicut nobis ab eis traditũ eſt noſtris fideliter expoſuimus. Nuũc ad noſtra redeamꝰ: Voluere ſe ſub
ter eos plauſtꝶ cõminatur deus ſœno uel ſtipula pᷣgrauatũ ut ꝗa frumẽtũ nõ hũñt qd in horrea re-
Ps. 128. cõdatur fœnũ eoꝶ & ſtipula incẽdio cõcremetur:hoc eſt fœnũ de quo ꝓpheta dicit:fiat ſicut fœnũ
Eſa. 40. b. edificioꝶ qd' prius quã euellatur areſcet: & oĩs caro fœnũ. Stipula aũ illa eſt ſup cuius ĩcẽdio flebi
Mich. 7. a. liter ꝓpheta cõplorat dicẽs. heu mihi ꝗa factus ſum ſicut ꝗ colligit ſtipulã in meſſe: & ſicut racemus
l. Cor. 3. c. in uidemia Hoc eſt ſœnum & hæc eſt ſtipula de qua & apoſtoſus loquitur ligna: fœnum: ſtipulã
g iiii

Piero. liber

