6 Et intuliſtis munus Nunquid ſuſcipiam illud de manu veſtra dicit dñs exercitnu. LXX

Miero.liber

Non eſt voluntas mea in vobis dicit dominus omnipotens:? ſacriſicium non ſuſcipiam de
manibus veſtris:quia ab oꝛtu ſolis vſq; ad occaſum nomen meum gloꝛioſum eſt in gentibus::
in ommi loco incenſum offertur nomini meo:⁊ ſacriſicium mundum:quia magnum eſt nomen
meum in gentibus dicit dominus omnipotens: Aos autem contaminaſtis illud in eo quod di-
citis menſa domini polluta eſt:⁊ qui ſuperponuntur deſpecti ſunt cibi eius:⁊ dixiſtis ecce de af
flictione ſunt:⁊ exſufflaſtis ea dicit dominus omnipotens:Et iferebatis rapinas:⁊ clauda ⁊ de/
bilia:⁊ offerebatis ſacriñcium:ſi ſuſcipiam ea de manibus veſtris dicit oñs omnipotens.
CRegula ſcripturarum eſt ubi manifeſtiſſima ꝓphetia de futuris texitur: per incerta allegoriæ non
extenuare quæ ſcripta ſunt. Ergo proprie nunc ad ſacerdotes iudæorum ſermo fit domini: Qui of
ferunt cecum & claudum & languidum ad immolandum: ut ſciant carnalibus uictimis ſpiritales
uicti mas ſucceſſuras: Et nequaꝗᷓ taurorũ hyrcorumq; ſangumnem: Sed thymiãma: hoc eſt ſanctoꝶ
orationes domino offerendas: & non in una orbis prouintia iudæa: nec in una iudeæ urbe hieru-
ſalem: ſed in omni loco offerri oblationem: nequaꝗq immundam: ut a populo iſtael: ſed mundam
ut in cerimoniis chriſtiãorum: ab ortu enim ſolis uſq; ad occaſum magnum eſt nomẽ domini in
gentibus: Dicente Saluatore: Pater manifeſtaui nomen tuum hominibus. Cumq; inquit nomen
meum magnum in gentibus ſit futurum: Vos o prĩcipes iudæorum polluiſtis illud atq; polluitis.
Sic enim futurorum texuit uaticinium: ut præſens tempus nõ deferat: Propterea autem o ſacerdo-
tes & principes iudæorum: in omni loco mihi offertur oblatio munda:& magnum eſt nomẽ me/
um in gentibus: quia dicitis menſa domini contaminata eſt: & quod ſuperponitur contemptibile
eſt cum igne qui illud deuorat: Reuerſus de babylone populus altare tantum fortuitis & impolitis
lapidibus iuxta Eſdræ librum extruxerat: abſq; templo abſq; urbis edificiis:abſq; extructione mu//
rorum: & putabat minorem eſſe cultum religionis: Quia templiornatus deerat. Ad quos domi//
nus loquitur. Pollutum putatis altare: & olocauſta ac uictimas quæ ſupra imponũtur:ilgnẽ quoq;
qui uictimas deuorat eſſe pollutum: Nec intelligitis omnipotentem deum: Nõ aurum gemmaſqʒ
& hoſtiarum multitudinem quærere: ſed offerentium uoluntates. Qui autem arbitrantur nõ alta-
re: ſed menſam debere intelligi: in qua panes ponebantur. Quomodo hoc interprætari poſſunt
quod ſequitur cum igne qui iſlud deuorat:Panes propoſitionis noui pro ueteribus ſemper cõmu
tabantur: & ablati cedebant in uſus ſacerdotum: Aut certe ita intelligendum:Polluiſtis nomẽ me
um in eo quod dicitis: quid prodeſt ſi offeramus optima qualiacũq; fuerinc quæ offeruntur igne
ſunt deuorãda. Fructus autem altaris ignis eſt: cibuſq; ignis hoſtiæ uel holocauſta: nec ſufficit prio
ris ſermõis impietas: ſed etiam hoc dixiſtis: ecce de labore: & exſufflaſtis illud dicit dominus exer/
cituum Cuius orationis hic ſenſus eſt:Dixiſtis de captiuitate reuerſi ſumus: hoſtibus prædæ fuimꝰ
multum in longo itinere laborauimus: pauperes ſumus: quicquid habere potuimus uiæ labore cõ
ſumptum eſt. Qualiacũq; habemus offerimꝰ: & hæc dicẽtes exſufflaſtis ueſtra ſacriſicia: ideſt exſuf
flatione mea digna feciſtis: Siue ut in hebreo legi poteſt. Et exſufflaſtis me: Hæc dicendo nõ ſacri-/
ficio ſed mihi: cui ſacrificabatis feciſtis iniuriam. Quãobrem nequaꝗᷓ ſuſcipiã illud de manu ueſtra:
dicit dominus omnipotens: Quidã putant hoc qd ad iudæos ſpecialiter dicitur: eo quod uictimæ
eorum immundæ ſint atq; polſutæ: & ſacrificium tranſferatur ad gentes: Intelligi debere ſuper ec/
cleſiæ ſacerdotibus qui negligentes offerunt uictimas domino: Quod ſi recipimus: ergo ab eccle/
ſia rurſum ad aliam religionem uictimæ tranſferendæ ſunt. Et quomodo legi euangelium: ſic rur-
ſum euangelio quæ non ſunt futura ſuecedent: Menſam quoq; domini contaminatam ad ſanctas
ſcripturas referunt: Si aliter ꝗᷓ ſcripta ſunt intelligantur.
CMaledictus doloſus qui habet in grege ſuo maſculum:⁊ votum faciens immolat debile do
mino. Quia rex magnus ego ſum:dicit dominus exercituum:⁊ nomen meũ hoꝛaibile in gẽtibꝰ.
GAPITVLVM SECVNDVM.
Tnunc ad vos mandatum hoc o ſacerdotes.Si volneritis aundire ⁊ ſi volũeritis po⸗
Anere ſuper coꝛ vt detis gloꝛiam nomim meo:ait dominus exercituũ:mittaʒ in vos ege
ſtatẽ ⁊ maledicã bñdictiõibꝰ vẽis ⁊ maledicã illis qm̃ non poſuiſtis ſuper cor. LXX.
CEt maledictus qui erat potens:⁊ habebat in grege ſuo maſculum:⁊ votuʒ eius ſu
per eo:⁊ immolat debile domino:quia rex magnus ego ſum:dicit dominus omnipotẽs:⸗ nomẽ
meum illuſtre in gentibus: Et nunc mandatũ hoc ad vos o ſacerdotes ſi non audieritis:⁊ ſi no
poſueritis in coꝛ veſtrum:vt detis gloꝛiam nomini meo:dicit dominus omnipotens:¶Dittã ſu⸗
per vos maledictionem:⁊ maledicam benedictioni veſtre:⁊ maledicã ei ⁊ diſſipabo benedictio
nem veſtram:⁊ non erit in vobis.Quia vos non ponitis in coꝛ veſtrum.
CHoc quod ſcriptum eſt: &diſſipabo benedictiõem ueſtram a.Ixx.additum eſt & in hebraico non
habetur. Quicquid poteſt in excuſationem peccati ſui humanus animus inuenire: & falſa ſe ſatiſfa
ctione defendere: Hoc præuidens ſermo diuinus corripit atq; condemnat: Et eſt ſenſus. Quia of/
fertis cecum & claudum & languidum: & hoc ipſum non de ueſtro: ſed de rapinis & ſpoliis fleti-/
buſq; miſerorum: Et inſuper dicitis: de labore & paupertate offerimus quod habemus: Propterea
ego dico generaliter: ut uos arguat propria conſcientia: Certe obtunditis paupertatem: & captiui/
tatis iniuriã

1
19

in
nh⸗
we
lade
tens
Bonenn
r uif
hhinnle
munden
lomnnin

t omen

vollint.
ſacerdo⸗
méme/
nptibile
mpoliti⸗
memu⸗
sdomi⸗,

N g

Bennug
unö A,
iodhr
er cmn
vonéwe
minne
dtpto
nde
eiur;
rc⸗
ctat
Mrt
telhe⸗
obec⸗
AA lun

dg
Ugtt

ni
we
II.
ul
1
tſn⸗
it
n

iſt⸗
105
ge/
lerel
nin
i

Super Malachiam.c.ii

His imiuriã & tenuĩtatẽ reifamiliaris. Audite qd infero: Maledictus doloſus ꝗ habet in grege ſuo ma
ſculum:& uotũ faciẽs ĩmolat debile dño:Si nõ habes maſculũ:nihil tibi nocet maledictio: Hæc ãt
dicẽdo oſtendit eos habere quæ optima ſunt & offerre quæ mala ſunt. Ad uos igitur o ſacerdotes
hoc mandatũ eſt:feciſtis qd impium eſt in cõtẽptum mei:Sed quia malo pniam peccatoris ꝗᷓ mor
tem:etiã nunc dico:Si me audire nolueritis nec intelligere ut detis nomini meo gloriã: qd eſt hor
ribile in gentibus: uerã in uos mittam penurià: ut nequaꝗᷓ mentientes: ſed omniũ rerum coacti ege
ſtate dicatis uos nõ habere optima quæ offeratis: Et maledicã inquit benedictionibus ueſtris:hoc ẽ
iis quæ nüc meis benedictionibus poſſidetis: Siue qcꝗd a uobis benedicitur a me maledictum erit:
Et maledicã illis: ſubauditur benedictionibus ueſtris: qm̃ noluiſtis intelligere quæ dicũtur:hoc eſt
enim qcł dicitur:non poſuiſtis ſup cor.Poſſumus maledictũ & doloſum accipere populum iudæo
rũ: Qui cũ haberet in grege ſuo maſculum dñm ſaluatorẽ: & ĩmaculatum agnum qꝗ tollit peccata
mũdi:& oĩ ꝓphetarum uaticinatione cõmonitus: ut ĩmolaret atq; ſuſciperet atietem: ꝗq hæiebat ex
cornibus in uirgulto ſabec: hoc facere noluit:ſed immolat debile dño crucifigens ſaluatorem: & eli
gens barrabam latrocinii & ſeditionis auctorẽ. Qui iuxta myſticos intellectus refertur ad diabolũ:
illiſq; contẽnentibus: & præſerentibus diabolũ ſaluatori: Nomen chriſti horribile eſt in gentibus: q
paſſionem dñi ſuſceperunt:& eũ formidoloſo honore uenerãtur:De nobis quoq; dici põt:Si crea/
ti a deo ſapientes: habẽteſq; naturã ſacris congruã diſciplinis: noſtrũ negligamus ingenium: & nos
dedamus uitiis atq; luxuriæ: & habentes maſculũ immolemus debile dño: Debilis aũt eſt & macu
lata noſtra oratio:qñ ira inuidia inimicitiis & alia animi pturbatione corrũpitur: Si offerentes mu
nus ad altare: & recordati qd aliqd frater noſter habeat aduerſum nos:nõ ante pergimus: & ſatis ei
facimus. Vñ & apoſtolus præcipit: Volo ergo uiros orare in oĩ loco leuantes ſanctas man: ſine ira
& diſceptatione:paſtorq; cogitationũ noſtraꝶ atq; uirtutum ſenſus eſt: De quo in centeſimo ſecun
do pſalmo dicitur: Benedic aia mea dño.& oĩa quæ intra me ſunt noĩ ſancto eius: Qui ſi gregẽ ſuũ
benedixerit impletur in eo illa benedictio: Benedicta armenta boum tuorũ & greges ouium tuaꝶ.
Sin aũt habens naturalẽ maſculũ.i.forte:rigidũ:ac robuſtum.immolet uel nimia mollitiæ fœmine
um:atqʒ laſciuũ:uel diuerſis aiæ pturbationibus debile:atq; corruptum: Sentiet in ſe cõpletum eſſe
qdſcriptũ eſt:Potentes potenter tormenta patiẽtur:& cui plus dederint plus exigent ab eo. Vnde
ꝓprie ſacerdotibus dicitur. Qcd' ſi audire noluerint & corde retinere: ut dent gloriã nomini domi/
ni p bonã cõuerſationẽ: Sed ecõtrario nomen illius propter eos maledicatur in gẽtibus: Vt mittat
in illos egeſtatem bonorum oĩum:& benedictiones eorũ uertat in maledictionem: ꝗ ſerenitate ab
utuntur ĩ libidinem: & diuitias uertunt ĩ luxuriã:bonamq; famã ſordida cõuerſatione deturpãt. Hi
benedictiones dei mutãt ĩ maledictionẽ.uel certe qa ad ſacerdotes ꝓprie mandatũ eſt: uertũtur be
nedictiones eorũ ĩ maledictionẽ. Quãdo non benedicunt ſanctis ex uero cordis affectu: ſicut iſaac
lacob:& iacob patriarchis:& moyſes duodecim tribubus.ſed per dulces ſermones & benedictiões
decipiunt corda innocentium. Et qui inique agunt benedicuntur ab eis adulanturq; peccatoribus
dummodo diuites ſint atq; eorum uitiis blandiũtur. De quibus dicitur. Populus meus qui beatos
uos dicunt ſeducunt uos & ſemitas pedum ueſtrorum ſupplantant.
CEcce ego pꝛoitiam a vobis bꝛachium:⁊ diſpergam ſuper vnultum veſtrum ſtercus ſolemnita
tum veſtrarum:⁊ aſſumet vos ſecum:Et ſcietis quia miſi ad vos mandatum iſtud:vt eſſet pa⸗
ctum meum cum leni:dicit dominus exercituum. LXX.
CEcce ego ſeparabo a vobis humerũ:⁊ diſpergam ventriculum ſuper faciem veſtram: ventri
culum ſolemnitatum veſtrarum ⁊ ſuſcipiam vos ſimul.⁊ cognoſcetis quia ego miſi ad vos mã/
datum hoc vt eſſet teſtamentum meum ad leuitas:dicit dominus omnipotens.
CQuia ad ſacerdotes loquitur proiciam inquit ſuper facies ueſtras:ea quæ ſanctiora putatis in le-
ge. & uobis a deo uirtutum munere ex hoſtis cõdonata. brachium pro quo. xxx. humerum iĩterpræ
tati ſũt ĩideſt armum aĩalis dextrum:Et diſpergam inquit Koiιπ1α ideſt uentriculum. ſiue iuxta he
breos ſtercus ideſt phares εα Tοπε ααιοο Pro eo quod cötinet id qd cötinetur appellans. Et ar
mum.n. & petruſculum & linguam & uentriculum. Et ea quæ in leuitico deſcribuntur accipiebant
ex hoſtiis ſacerdotes. Quæ omnia pro peccatis eorum abicere & in facies ſacerdotum mittere cõte
ſtatur. Vt ſcilicet tales ſint qui offerũt.qualia & illa quæ offeruntur. Et aſſumet uos inquit ſecum.i.
ſtercus ſolemnitatum ueſtrarũ. ut fetentes facies putrida ſtercoris commixtione turpẽtur: Et ex eo
quod uos abitio: ĩtelligatis ipſum eſſe me.ꝗ quõdam elegi patrem ueſtrum leui. Et per leui aaron:
& uobis ſacerdotii gloriã cõdonaui ut eẽt pactũ meum ſiue teſtamẽtum cum leui: & eterno mihi ſa
cerdotio miniſtraret. Notãdũ qd brich uerbũ hebraicũ.Aquila ραασ.. pactũ iterprætatur.
Ixx. ſemp Aiaeπιπιρ i. teſtamẽtum: & in pleriſq; ſcripturarũ locis teſtamẽtum. nõ uolũtatem de-
functorum ſonare.ſed pactũ uiuẽtium. Voſuit ãt deus & oẽs ꝗdem hoĩes ſed pᷣcipue ſacerdotes ma
culã nõ habere.Et ſiue humerũ ſiue brachiũ ornare bonis operibus: in pectuſculo ſignificatur bona
cõſcientia:in lingua ſancta cõfeſſio: ut qc; corde credimus ad iuſtitiã ore cõfiteamur in ſalutem: In
uẽtriculo quoq; nihil habere mortiferum:ſed quod noſtrã uitã ſuſtẽtet ac uegetet: Niſi enim cibi ĩẽ
uentriculo collocẽtur:& eorũ ſucco corpus irrigetur attennuatũ uiribus caret: & fertur in mortem

y

iero. liber

Nos autem oĩa in contrari uertimus: Vt ꝓiciat nobis dñs brachiũ:ſiue ſeparet opera noſtra a ſan/
ctorũ operibus: ẽ ꝗbus pᷣceptũ eſt ungere caput noſtrũ:& lauare faciẽ:a peccatorũᷣ ſordibus ieiunã ho
tes: & reuelata facie gloriam dñi contẽplari: Nũc dicimus cõfuſio uultus mei operuit me: & iuxta „Ä
chain cõcidit facies noſtra. Nec poſſumus illud implere qd præceptũ eſt. Leuate oculos ueſtros &
uidete. Sed ſtercore uitiorũ habemus litas facies atq; pollutas: & dicimꝰ: Putruerũt & corruptæ ſur ſid
cicatrices meæ a facie inſipiẽtiæ meæ: Vnde oĩia illa in ſtercus uerſa ſunt:Dicente ſcriptura: & aſſu
met uos ſecum. Stercus uidelicet quo litæ ſunt facies noſtræ: qui debueramus pleni & mundi ueni le
re in ſolẽnitatibus dei: & uel carnes agni cõmedere calceati: uel expletis ſeptem ebdomadibus fru/ Alfui
ſtus operum noſtrorum offerre deo. uel in tabernaculis huius ſeculi uiuere trãſeuntes & dicere ad Ni
uena ſum ego & peregrinus.ſicut oẽs patres mei.& quia pro eo qd; nos poſuimus Aſſumet uos ſe/ HM
cum ſtercus.interpᷣtati ſunt.Ixx.& aſſumã uos ſimul ſubicitur intelligentia. Quod poſtꝗᷣ turpitudi/ bi in
ne & ignominia chooperti fuerint ſacerdotes. & intellexerint peccatum ſuum. & egerint pœniten piten,
tiam. Tunc aſſumantur a duũo.& huic ſenſui cõuenire quod ſequitur. & cognoſcetis quia ego mi/ chui
ſerim ad uos mandatum hoc. Sed ſuperior mihi uera uidetur interprætatio. ne inter uerba cõmina lime
tionis uerba poſuerit blandientis. Maxime cũ ea ꝗᷓ ſecuntur dei indignationem ſonent. divin
CNPactum meiũ fuit cum eo vite ⁊ pacis:⁊ dedi ei timoꝛem ⁊ timũit me:⁊ a facie nominis mei popn
pauebat:lex ueritatis fuit in oꝛe eius:⁊ iniquitas nõ eſt inuenta in labiis eius:in pace⁊ in equita fiüui
te ambulauit mecũ:⁊ multos auertit ab inigtate Labia.n.ſacerdotis cuſtodiunt ſcientiam:⁊ le/ geiil
gem requirent ex oꝛe eius:quia angelus domini exercituum eſt. LXX. 3 icere
CTeſtamentum meũ fuit cum eo vite ⁊ pacis:⁊ dedi ei vt timoꝛe timeret me:⁊ a facie nominis gein
mei foꝛmidaret:lex veritatis fuit in oꝛe eius:⁊ iniquitas non eſt innenta in labiis eius:in pace idid giln
rigens ambulauit mecũ ⁊ multos couertit ab inigꝗtate:Quoniã labia ſacerdotis cuſtodiẽt ſcien iie
tiã:⁊ lex requiretur ex oꝛe eius.qꝛ angelus dñi omnipotentis eſt. tt
CDeſcribitur ex pſona dei pfecti officium ſacerdotis: qualis eẽ debeat & qualem eſſe uoluerit qui ECA
eẽ præcepit: Supra. n. dixerat: Vt eſſet pactum meum cũ leui: dicit dñs exercituum: & per leui patri/ e
archen puenit ad poſteros: Aaron & eleazarum: phinees & cæteros. qui de eius ſtirpe generati ſũt ilgll
Nunc in fine ait: I rritum feciſtis pactum leuiidicit dominus exercituum. ex quo pſpicuum ẽ omne Min
quod dicitur p leui ad ſacerdotes. & ſpecialiter ad põtificem pertinere. Legimus in Numeri de phi Net
nees qui zamri cum ſcorto madianitide pugione percuſſit: phinees filius eleazar filii aaron ſacer/ Cl
dotis requieſcere fecit furorem meum a filiis ſrael quoniã emulatus eſt zelum meum contra eos
& non perdidi filios Iſrael in zelo meo: Sic dicens. Ecce ego dabo ei teſtamẽtum pacis & erit ipſi 1
& ſemini eius poſt eum teſtamẽtum ſacerdotii ſempiterni. Pro eo quod zelatus eſt deo ſuo: & exo
rauit pro filiis Iſrael: Vitæ autem teſtamentum ſiue pactum non huius arbitremur quæ nobis cum
beſtius & cunctis animantibus cõmunis eſt. Sed illius quæ dicit: Ego ſum uita: Et enim uira noſtra
cũ chriſto abſcondita eſt in dño. De quo poſſumus dicere quod & ipſe pax noſtra ſit apoſtolo con n
firmante.lpſe ẽ.n. pax noſtra:Dedit ergo dũs leui & ꝑ eum poſteris eius ut timerẽt eum: Pricipium
enim ſapiẽtiæ timor dñi: Et a facie eius formidarẽt ſiue ſubtraherent ſe: atq; cõtraherẽt mentis for- 1
midinem horrore corporis indicantes. iuxta illud qd' ſcriptũ eſt. Sup quẽ tequieſcam niſi ſuperhu 4
milem & quietum & tremẽtem uerba mea. Lux ueritatis fuit in ore eius. Hoc eſt doctrina populo/ 1
rum: ꝗ ĩ ſacerdote nullo debet mẽdatio deturpari: ſed tota de ueritatis fonte ꝓcedere: & iniquitas à
non ẽ inuenta in labiis eius ut imitetur dim ſuum. De quo dicitur. Qui peccatum nõ fecit nec do Ane er
lus inuentus eſt in ore eius: In pace & in eꝗtate ambulauit mecũ: ut & ip ſe in ſe pacẽ habeat & cæte “ür
ros pacificet nulliuſq; pſonam accipiat in iuditio. & iccirco ambulet cũi deo:ſicut ambulauit enoch
qui tranſiatus eſt ad dim: & non inueniebatur: & multos euertit ab iriquitate. Qui ſacerdos eſt: &
non corripit delinquentes: ſacerdotis officium præterit. Labia ſacerdotis cuſtodient ſciẽtiam: Nõ
dixit proſerẽt ſed cuſtodient: ut loquãtur in tempore:Dentq; conſerruis cibaria in tempore ſuo: Et 4
legẽ requirent ex ore eius.In Aggeo hoc idẽ ſcribitur: Interrogate ſacerdotes legem domini. Ad
ſacerdotis ptinet diſciplinã interrogatum reſpondere de lege. Qui fi ignorantiam in cæteris dili- HK
gentẽ:in ſcripturis ſanctis obtẽderit negligentẽ: fruſtra iactat dignitatẽ: cuius opa ñ exhibet. Hoc ẽ
qd apoſtolus paulus ſcribit ad titũ: Vt potẽs ſit exhortari ĩ doctrina ſana:& cõtradicẽtes reuincere.
Et ad Timotheũ Qm ab ĩfantia ſacras litteras noſti: ꝗᷓ te poſſint ĩſtruere ad ſalutẽ: ut peccãtes corã 8
oĩbus arguat. Sequitur. Quia Angelus domini exercituũ eſt exponit nomẽ ſuum Eſdras ſacerdos n
dei hoc eſt Malachias quod angelꝰdũi iterpᷣtatur. Angelꝰ ãt.i.nũtius: ſacerdos dei ueriſſime dici 8
tur. Quia dei & hoĩum ſeqſter ẽ: eiuſq; ad populũ nutiat uoluntatẽ: & iccirco ĩ ſacerdotis pectore 4
rõnale ẽ: & in rõnali doctrina & ueritas ponitur: ut diſcamus ſacerdotẽ doctum eſſe debere: & præ P
conẽ dominicæ ueritatis. Quidã hoc qd ad leui: & p leui ad ſacerdotes dicitur falſo putãt intelligẽ

dum eẽ de chriſto:nõ reſpiciẽtes ea qꝗᷓ ſecuntur: perſonæ chriſti eſſe contraria.
Aos autem receſſiſtis de via ⁊ ſcãdaliz aſtis plurimos in lege:irritum feciſtis pactum leui:di
cit dñs exercituum:pꝛopter quod ⁊ ego dedi vos contẽptibiles ⁊ humiles omnibus populis:ſi
cut non ſeruaſtis vias meas:⁊ accepiſtis faciem in lege. MX. B

CAos autem

M Aos autem declinaſtis de via mea:2 inſirmos feciſtis mulros in lege coꝛrupiſtis teſtamentũ
nn leui dicit dominus omnmipotens:Et ego dedi vos cõtemptibiles:⁊ diſſolutos in omnes gentes:
tine Pro eo quod non cuſtodiſtis vias meas ſed accipiebatis perſonas in lege.
gaſt CHaæc ad chriſti non pertinere perſonã nec ad eos qui illius cultui dedicati ſũt: etiam ſi ego taceã:
Aa prudens lector intelligit: & eſt ſenſus Ego uos uolui facere quæ priore capitulo continentur: Et de
i quibus per moyſen in deutronomio ſum locutus: Date leui doctrinam erꝰ: & ueritatẽ uiro iuſto &
idei reliqua: uos autẽ receſſiſtis de uia iuſta: ſiue declinaſtis: dicẽte me: Nõ declines neq; ad dextrã neq;
eri ad ſiniſtrã: Et iſrmos feciſtis multos in lege ſiue ſcãdalizaſtis: Vt aqla Symachuſq; uerterũt: Decli-
Kat nare ad dextrã eſt abſtinere a cibis quos deꝰ creauit ad redracdcnare nuptias: Et in illud icurrere
ic, qd in alio loco ſcriptũ eſt: Ne ſcis iuſtus multũ: Ad ſiniſtrã iuertere eſt. cũ ꝗs luxuriæ ſe tradit: & li
DEnn bidini & ſcãdalizat multos in lege: Cui meliꝰ eſt ut mola aſinaria ligetur circa collũ & in mari pci/
ego pitetur: quam ſcandelizet unum de minimis: I nfirmos autẽ faciunt multos: Qui cum credentes in
önin chhriſto fidei robur acceperint infirmari eos faciãt negligentia conuerſationis ſuæ: Quibus rectiſ-
ſime dicitur: Irritum feciſtis pactum leui. pactum uitæ & pacis & cætera quæ pertinere ad officium
Ns diximus ſacerdotis: Quam ob cauſam & ego inquit dedi uos contemptibiles & humiles omnibꝰ
Dea populis ut uos contẽnerẽt: & ꝓ honore & gloria quaſi deiectos humileſq; calcarẽt: Sicut nõ ſerua/
mrl⸗ ſtis uias meas: & accepiſtis faciem in lege inter oĩa peccata leui: ſiue eoꝶ q ex leui ſunt ſacerdotum
dei: illud & ultimũ & maximum ponitur: quare accipiãt faciẽ in lege ut non cauſas ſed perſonas cõ
vnins ſiderent: iuſtumq; pauperem deſpicientes iniquos diuites ſuſcipiant & hon orent: Ad quos in octo
Puen geſimo primo pſalmo dicitur: Vſq; quo iudicatis iniꝗtatẽ & facies peccatoꝶ ſumitis: Et paulus ad
irſin galathas: Deus inꝗt perſonã hominis nõ accipit. Pleniuſq; apoſtolus iacobus hoc peccatum arguit
atq; condemnat: Quicquid aũt priori populo dicitur: etiam nobis dictum putemus ut cautiores
en recedamus a uitiis: & faciẽ nõ ſuſcipiamꝰ in lege:ne ꝗ ſumꝰ cultores dei: ueritati mẽdatiũ pᷣferamꝰ.
RX CNunquid nõ pater vnus omniuʒ noſtrum: Munquid non deus vnus creauit nos:quare ergo
uſit deſpicit vnuſquiſq; veſtrũ fratrem ſuũ violans pactum patrum noſtrorum:Trãſgreſſus eſt iu
de da ⁊ abhominatio facta eſt in iſrael:æ in hieruſalem:quia cõtamimnauit iudas ſanctificationẽ do
eii mini quã dilexit ⁊ habuit filiã dei alieni:DOiſperdet dũs virũ ꝗ fecerit hoc magiſtrũ ⁊ diſcipulũ
HWRK/ de tabernaculo iacob ⁊ offerentem munus domino exercituum. LXX. “Z
tc CNon pater vnus omniũ veſtrũ:nõne deus vnꝰ creauit vos: quare reliquiſtis vnuſquiſqʒ fra
n trem ſuũ:vt abhominabile faceret teſtamẽtum patrũ veſtroꝛuz:derelictus iudas 2 ab homina
n tio facta eſt in iſrael ⁊ in hieruſalẽ: Quia cõtaminauit iudas ſancta domini:in quibꝰ dilexit:⁊ ad
Nden inuenit deos alienos. Diſperdat dominus hominem:qui facit hec:donec exturbetur dẽ taber/
di an naculis iacob:⁊ de his qui offerunt ſacriſicium domino omnipotenti.
Alhn CAnteꝗᷓ de preſenti capitulo diſputemꝰhebreorũ eſt ponẽda traditio: immo ſcripturæ ueritas'ex
en 1, Eſd. 9:a plicanda. Legimus in uolumine quod eſdræ titulo pᷣnotatur: ex pſona ipᷣiꝰ Eſdræ loquẽtis:Acceſſe
chen rũt ad me principes dicẽtes: Nõ eſt ſeparatus populus Iſrael: & ſacerdotes & leuitæ a populis terra/-
un kH rũ & de abhominationibus eorũ: Cananei uidelicet & ethei: & pherezei & Iebuſei & ammonitarũ
ſhrin d& moabitarũ: ægyptioꝶ: & amorreorũ: Tulerũt eni de filiabus eorũ ſibi & filiis ſuis: & cõmiſcue/
dohi runt ſemen ſanctum cuũ populis terrarũ: Manus etiã principũ & magiſtratuũ fuit in tranſgreſſione
nignn hac prima: Cũq; audiſſem ſermonẽ iſtũ ſcidi palliũ meũ.& tunicam ισ euelli capillos capitis m ei:&
tmu i. Eſd. io. c barbæ: & ſedi mœrés. Et rurſum in conſequẽtibus: I nuẽtiq; ſũt de filiis ſacerdotũ ꝗ d uxerũt uxo/
ar res alienigenas: de filiis ieſu filii Ioſedech & fratres eius: maaſia & eleazar: & iarnib:& godolia::& de
Len derunt in manus ſuas ut eicerẽt uxores ſuas: & pro delicto ſuo arietẽ de ouibus offerrent: In fine
Netk quoq; capituli poſt enumerationẽ eorũ qui uxores alieni genas acceperant ſcriptura cõmemorat:
n Omnes hii acceperũt uxores alienigenas & fuerũt ex eis mulieres ꝗᷓ pepererant filios: Reuerſi ergo
lol de captiuitate babylonia: tà principes & ſacerdotes ac leuitæ: ꝗᷓ reliquus populus abiecerut uxores
1 ſuas: I ſraelitici generis qꝗᷓ paupertate & iniuria lõgioris uiæ: & fragilitate ſexus nõ ferẽtes laborem
cõfectæ erãt: & infirmitatẽ ac deformitatẽ corporũùᷣ cõtraxerãt:Et cũ alienigenis uel etate florẽtib *:
ſei uel cultu corporũ pulchrioribus: uel potentum ac diuitũ filiabus: matrimonia copularãt: Coriipit
er eos Eſdras propheta: & repudiũ nouarũ cõiugum ꝓuocat: ut uxores quas dimiſerãt recipiant: N on
2 ne inquit pater unus Habraã omnium noſtrum eſt:De quo in Eſaia ſcribitur: Reſpicite in Habraã
H„ patrem ueſtrũ: & in ſaram qᷓ genuit uos:quia unus erat & uocaui eum: Nõne deus unus creauit nos
1. qui ex habraã noſtrũ elegit genus: Quare ergo ueteres uxores contẽnimus: & fratrũ noſtrorũ abici
. mus filias. Vt felinquamus pactum patrũ noſtrorũ: & nõ ex lege accipiamus uxores: Ttranſgreſſus
2 eſt iudas:Hæc enim tribus reuerſa eſt de babylone cũ ſacerdotibus ac leuitis: Et abhominatio facta

. eſt in Iſrael & in hieruſalem: Nequaqᷓ in decẽ tribubus:qᷓ ab aſſyriis tenebãtur: ſed in his quæ ad Cy
ri regis imperiũ ſub zorobabel & Eſdra & neemia de babylonia ſũt reuerſi: Quia contaminauit iu-
i das ſanctificationẽ domini quam dilexit: Et habuit filiam dei alieni: miſcendo cũ alienigenis ſemẽ
1 Iſrael:Et gẽtiliũ.i.ethnicoꝶ filias idolis ſeruientes ſumẽdo uxores: ꝗa igitur hoc feceruũt prophe/
tæ:ad eos ſermo dirigitur: & A peccato maledictionibus retrahuntur: Diſperdat dominus uirũ qui

. y ii

SIð”U

PHiero.liber

ſecerit hoc: Quã pulchre nõ abſcidit erroris ueniã:nec dicit maledicat dũs ei: fecit hoc:ſed ꝗ fece gppt
ritin futurũ tẽdes maledictionẽ: Vt peccatores ad pœnitẽtiã ꝓuocet: Doctorẽ ingt atq; diſcipulũ xeun⸗
de tabernaculis iacob: ſiue ille ſacerdos ſit: ſiue laicus una maledictione ferientur: & non erit in eis timoi
pœne diuerſitas in ꝗbus peccata ſũt paria:Et offerẽtẽ munus dño/ exercituũ. Subauditur: diſperd at eten
dñs: & eũ ꝗ ꝓ huiuſcemodi hominibus noluerit ad altare munus offerre:quorũ ſolũ remediũ eſt: asm
non facere quæ fecerũt: Quidã hũc locũ nõ intelligẽtes. nec ſciẽtes hiſtoriæ ueritatẽ: dqd ait: Nõ rbe
ne pater unus omniũ noſtrũ. De abrahã ſic ĩtelligũt: Vt etiã gẽtiũ patrẽ abrahã eſſe cõmemorẽt: Se lop
cũdũ illd qd ſcriptũ eſt. Poteſt deꝰ de lapidibꝰ iſtis ſuſcitare filios abrahe: Vel certe unũ deũ patrẽ un
afſirmãt: l uxta llud qd in Deuteronomio legimus: Nõne iſte ipſe eſt pater: qui poſſedit & fecit & iu
creauit te? Et rurſũ deũ ꝗ te creauit reliqſti: Et alibi: Filios genui & exaltaui ipſi autẽ reliquærũt me: in
Et in pſalmorũ uolumine: Filii alieni mẽtiti ſũt mihi: Filii alieni inueterati ſũt: & claudicauerunt a
ſemitis ſuis: Et ab hoc uno patre:ꝗq peccauerit recedẽtes multos uitiorũ ſuorũ patres fecere: O mnis c
enĩ ꝗ facit peccatũ de diabolo natꝰ eſt:Idq; gd ſequitur: Quare deſpitiũt unuſꝗſq; noſtrũ fratrẽ ſuũ et
uiolãs pactũ patrũ noſtrorũ: Sic interptati ſút ut dicerent: Nos cũctos ab uno patre generatos unũ i
eſſe debere & unũ confeſſionis habere labiũ: Sed poſtea ꝑ ſupbiã & edificationẽ turris cõtra deũ:in
multas li guas atq; ſentẽtias eſſe diuiſos: Ad elemoſinã quoq; reſerũt ut dicãt. Deſpicere nos fratres 4
noſtros qñ nõ cõicamus eis: ꝗᷓ a deo ad ſuſtentandã uitam accepimus. & ad hoc trãſeunt ut aſſerãt
fratrẽ noſtꝑꝶ: ſecũdum ſcripturas: dim appellari: Qui pcepit Mariæ magdalenæ ut nũciet fratribus 9 .
ſuis dñm ſurrexiſſe. Et loꝗtur in pſalmo:Narrabo nomẽ tuũ fratribus meis: in medio eccleſiæ can/
tabo tibi: Deſeruerũt ergo iud æi fratrẽ ſuũ: & cõtaminauerũt pactũ patru ſuorũ: qd deus pepegerat u
ad Abrahã Iſac & Iacob: ut in ſemine eorũ qd interpᷣtatur chriſtus benedicerẽtur oẽs gẽtes: Hæc ua M
ne ſuſpicãtur: quia certã uiã nõ reperiũt. Deniq; & hoc qd ſequitur iuxta. Ixx. Derelictus eſt iudas & iin
abhominatio facta eſt in Iſrael: & in hieruſalẽ: Sic ediſſerũt: Deſertos eſſe iudæos: qa blaſphemaue- ne
runt dñm ſaluatorẽ: Et ſuſtinuiſſe qd ſcriptũ eſt: Secũdũ multitudinẽ ĩpietatũ eorũ repelle eos: quo n
niã irritauerũt te dñe: Vt in cũctas ꝓuĩtias uagi & ꝓfugi ſpargerẽtur: Cõtaminauerũt eni ſancta do k
mini ꝓ dei filio: diligẽtes & adinueniẽtes ſibi deos alienos. Qui eni non recipit filiũ nõ recipit pa-
trem ꝗ miſit eũ: Et iccirco ꝗ hoc fecerint: tã diu diſperire donec humilientur: uel captiuitatis iniuria ð
uel ob cõſciẽtiã peccatorum: & piciẽtur de tabernaculis iacob: & deſtructo tẽplo atq; altari: nequaꝗᷓ ßM
apud eos offerãtur hoſtiæ: Nec hac explanatione contenti: Quia iudas ĩterpᷣtatur dñi cõfeſſio: ad r
pœnitẽtẽ ĩtelligẽtiã trãſferũt: Qui poſtꝗ dũm cõfeſſus eſt: ſi peccauerit abhominationẽ facit in Iſ- 11
rael: & in hieruſalẽ: In ſenſu uidẽte deũ: & in uiſione pacis: Polluit eni chriſti myſteria ĩdigne accipi
ens corpus eius & ſanguinẽ: Pro eo qd dilererit uitia: & adiuenerit ſibi deos alienos: Secundũ nu-
merũ peccatorũ habẽs numerũ deorũ: luxta apoſtolũ paulũ uoratiũ deus uẽter eſt: Et ſecũdũ laco
bũ a quo qui uiĩcitur ei ſubicitur: Et ꝗ hoc fecerit exterminatur de eccleſia & de tabernaculis iacob:
qui ſupplantat uitia atq; peccata donec humilietur in bonum ſuum.
CEt hoc rurſũ feciſtis:operiebatis lachrimis altare dñi fletu ⁊ mugitu:ita vt nõ reſpitiã vltra
ad ſacriſiciũ:nec accipiã placabile ꝗd de manũ veſtra:⁊ dixiſtis q; ob cauſas:ga dñs teſtificatus
eſt iter te:⁊ vxoꝛẽ pubertatis tue quã tu deſpexiſti:⁊ hec pticeps tua ⁊ vxoꝛ federis tni:nõnevnꝰ M
fecit ⁊ reſiduũ ſpũs eius eſt:⁊ ꝗd vnus qᷣrit niſi ſemẽ dei:Euſtodite ergo ſpũʒ veſtrũ ⁊ vxoꝛem
adoleſcẽtie tue noli deſpicere cũ odio habueris dimitte:dicit dñs deus iſrael:operiet ãt inigtas
veſtimẽtũ eius:dicit dominus exercituum:cuſtodite ſpiritum veſtrũ ⁊ nolite deſpicere. CXX.
CEt hec q̃ oderã feciſtis:operiebatis lachrimis altare dni plãctu ⁊ gemitu de laboꝛibus:adhuc
dignũ eſt reſpicere ſacrificiũ:aut ſuſcipere acceptabile de manibus veſtris:⁊ dixiſtis ꝓpter ꝗd:
qꝛ dñs teſtiſicatꝰeſt iter te vxoꝛẽ adoleſcẽtie tue:quã tu reliqꝗſti:⁊ hec particeps tua ⁊ vxoꝛ teſta
mẽti tui:⁊ nõ alius fecit:⁊ relige ſpũs tui:⁊ dixiſti ꝗd aliud pᷣter ſemẽ qrit deus:⁊ cuſtodite ĩ ſʒũ
veſtro:⁊ vxoꝛẽ adoleſcẽtie tue ne dereliquas:ſed ſi odio habẽs dimiſeris eã:dicit dũñs deus Iſ-

rael:operiet ipietas cogitatiões tuas dicit dñs oĩpotẽs:⁊ cuſtodite ĩ ſpũ vꝛo ⁊ nolite dereliqre.
CInterpᷣtemur hyſtoriã:& in ſingulis uerſiculis breues ſentẽtias coaptãtes: qd nobis de hebræis ſit
traditũ diſſeramus. Derelictæ uxores Iſraeliticæ: & in thoris maritorũ: Alienarũ gẽtiũ fœminas cõ/
tẽplãtes: ad dei ſolius auxiliũ cõfugiebãt diebus & noctibus ante altare dñi ꝓuolute lachrimis ge-
mitu:atq; eiulatibus: inuidiã faciebãt eius ꝓuidẽtiæ: qd nõ reſpiceret hũana: & miſeros nõ iuuaret
Vnde dicit deus ſacrificiũ & hoſtiã de manibus ſacerdotũ: qui iſta cõmiſerũt ſe accipere non poſſe:
uxorũ fletu & Plãctibus ĩpeditũ: & ĩſuꝑ eos ꝗrere qᷓ ob cauſam de manibus eorũ: nõ accipiat ſacrifi
ciũ: ſtatiqʒ ĩfert: Quia dominus teſtificatus eſt inter te & uxorẽ pubertatis tuæ: quam tu deſpexiſti di
cẽs:Propter hoc reliqᷓt homo pattẽ & matrẽ: & adherebit uxori ſuæ: Et erũt duo in una carne: & ic-
circo pticeps dicitur & uxor coniũctiõis & fœderis: qᷓ a deo de coſta uiri facta eſt: Et reſiduũ ſpirituſ
eius ſiue dei ut ꝗdam putãt: ſiue mariti ut alii ſuſpicãtur: Quod pp affectũ quodãmodo una aĩa in
duobus eſſe uideatur: cõiunctis ſpiritu: mente ſociatis. Cũ ergo unus utrũq; fecerit: & uirum & mu
herẽ: ꝓpterea a deo facta ẽ utriuſq; cõiunctio: ut liberi naſcerentur: Vnus. n. deus ꝗd quærit niſi ſe-
mẽ dei:hoc eſt filios de iſraelitica ſtirpe generatos. Cum ergo habeatisfœcũdas cõiuges: & liberis

D . gaudeatis

Super Malachiam. c. ij.

gaudeatis quid pulchritudiuẽ uxorũ quæritis: quæ meretricibus apta eſt nõ uxoribus. præcipit ĩta-
q; p prophetã deus & dicit: Cuſtodite ſpintũ ueſtrũ: Ne abducammi libidine: ne alienigenarũ amo

ihei re uincamini: Et uxorem adoleſcentiæ tuæ noli deſpicere: Vt quæ tibi uirginali primũ iucta eſt ma
wiick trimõio: perſeueret uſq; ad ſenectutẽ. Sed poterat fleri ut prĩcipes: ſacerdotes: leitæ populus reſpõ
Wird derent: Præcepit deus p moyſen: ut cũ odio habuerimus uxores. dimittamꝰ eas: Et legendũ eſt: Di-
moedd⸗ cis mihi:ſcriptum eſt: Cũ odio habueris dimitte uxorẽ tuã: Dicit dominus deus Iſrael: Statiq; reſpõ

dit:hoc ꝗdẽ lege præceptum eſt: Sed propter duritiam cordis ueſtri: Quod plenius dñs in euange-

ſketg lio ꝓſequitur: Quicũq; autẽ excepta cauſa fornicationis iniquæ uxorẽ dimiſerit operiet ueſtimen-
Arirne tum eius iniqtas: ideſt corpus quo anima ueſtitur:Dicit ds exercituũ: ut in quo peccauit: in ipſo pu
nn niatur: Quapropter hac quæſtiuncula diſſoluta: inculcat & replicat qd ſupra dixerat: Cuſtodite ſpi
eOni ritum ueſtrum: & nolite deſpicere: uel cuſtodiã ſpiritus: uel certe uxorem ſi pauper eſt aut deformis:

Quod nos ſpetialiter iuxta Eſdræ librum ſup uxoribus expoſuimus derelictis: hoc alii generaliter
wrtti contra eos dictũ putant.ꝗ aliena diripiũt: & iniuſte diuitias congregantes: audent offerre munera
. deo:Quæ dicit ſe nequaꝗᷓ poſſe ſuſcipere:lachrimis eorum ꝗ uaſtati ſunt & fletu ac gemitibus pro-

zdi hibitum: & cõgruere locũ iſtum teſtimonio: Honora dominum ex iuſtis tuis labonibꝰ: Sed & iſtũ
eri ſenſum interſerũt: eos qui propter rei familiaris amiſſionem: & interitũ liberorum: & naufragiũ &
er cætera: quæ ad dãnum pertinent rerum ſecularium: uertũtur ĩ fletus: & totos ſe tradunt planctui: &
gemitibus: nec animi robore & ſpe in deu & præmiis futurorum cuũcta contẽnunt: etiam ſi dirigant
aca, ad deũ orationẽ: non ſuſcipi ab eo: quia indecoris & incongruis uiro planctibus deturpãtur: Hoc
heget autem quod ſequitur: quia dominus teſtificatus eſt inter te & uxorẽ pubertatis tuæ: ſiue adoleſcen/
Hken tiæ quam tu deſpexiſti: Et hæc eſt pticeps tua: & uxor pacti uel teſtamenti tui: & non alius fecit: & re
indus liquiæ ſpiritus tui: Sic interprætantur: Vt uxorẽ adoleſcentiæ naturalẽ dicant intelligẽtiam: & legẽ
nemne⸗ in corde ꝑſcriptã:quæ omnibus hominibus inſita eſt: Vnde & gẽtes nõ habẽètes legem dei: ea quæ
Crid ſunt legis operantur. Et de hac cõiuge in prouerbiis prædicari: a deo coniungitur uxor uiro: & iu-
ni 6 bemur ut de noſtris aquis bibamus & fontibus:nulluſq; in potãdo ſit particeps: & ut lætemur cum
nnr uxore adleſcẽtiæ noſtræ: Hæc uxor impellit etiam incredulos dicere: deus iudicat & deus uidet: &
un ipſi cuncta inter me & te diiudicãda permitto: De qua & eccleſiaſtes loquitur: Et uiue uita cum mu
inn⸗ liere quam dilexiſti omnibus diebus uanitatis tuæ: qui tibi dati ſunt ſub ſole: Hæc uxor reſiduũ ſpi
lon ritus noſtri eſt: quia noſtro ſemper ſenſui copulatur. quæ ſi recedat a nobis ſtatim offendimus deũ:
Ctinl & operit nos noſtra impietas: Vnde rurſum ingeritur: Cuſtodite ſpiritum ueſtrum: non carnem: in
enii qua qui ſunt deo placere non poſſunt:nõ animam animalis autem homo non recipit ea quæ ſpiri
