M. Iy. bos:roboꝛa virtutẽ valde:qm ſicut reddidit dñs ſuperbie in Jacob ſic reddet ſuꝑbie
. in I frael:qꝛ vaſtatoꝛes diſſipauerunt eos:⸗ pꝛopagines eoꝛum coꝛruperunt.
iſau Neceſſitate cõpellor quaſi inter ſaxa & ſcopulos: iminente naufragio: ſic inter hiſtoriã
& allegoriã oratiõis meæ curſũ flectere: & ne ſubito impingat attendere: Siqdẽ iuxta fabulas poe-
ſper⸗ tarũ:Dextrum ſcylla latus leuũ ĩplacata charybdis obſidet: Si ſaxa fugimus: icurrimus ĩ ꝓfundũ:ſi
cls cõtortos uortices euitamus: ĩ ſaxa deferimur: Teſtis mihi dñs: me ola ꝗᷓ ſcdm hebraicũ diſſero:nõ
de ꝓprio ſenſu loq: qd arguitur ĩ pſeudo ꝓphetis: ſed hebræoꝶ ſequi expoſitionẽ: a ꝗgbus nõ modi
tſepn co tpe eruditus debeo meis ſimpliciter ĩdicare ꝗᷓ didici. Certe ĩ lectoris erit arbitrio: cũ utrũq; pcur
vn/ rerit ꝗd magis ſeqꝗ debeat iudicare. Ad Niniuen igitur nüc ſermo cõuertitur: & hinc uel maxie ob/
ddere ſcuri ſũt ꝓphetæ: qd repente:dũ aliud agitur: ad alios pſona mutatur: & dicitur ei. Aſcẽdit ad te na
ci bruchodonoſor: ꝗ te obſideat: ꝗ añ hoſtiũ uaſtet agros pſeqtur agricolas rura populetur: ꝗ te quo-
rog ꝙ ipſam clauſa teneat: qa itaq; tibi iminet bellũ:ecce gaudens ꝓpheta:nũc præcino Cõtemplare di
in kbe ligẽter & cõſpice: & ꝗd tibi eueniat ĩtuere. Cõforta lumbos.i. accin gere: robora uirtutẽ ualde: hoc
ENi exercitus cõgrega: Quia ſicut ultus ẽ ds iudã de ſupbia Senachenib ĩterfecto exercitu eiꝰ ĩ iudea:
hen⸗ &c& ipo quoq; a filiis ſuis iugulato: ſic ulciſcetur Iſrael.i.decẽ tribꝰ:ꝗqᷓ a niniue poſſidẽt.Vtrũq;.n. & iu
R da & Iſraet uaſtauerũt & uerterũt aſſy rii: & ſub metaphora uitis: lumboꝶ ppagĩes corruperũt. LXX
, CLoõotemplare viam tene lumbũ:cõfoꝛtare roboꝛare vehemẽter: qm auertit onñs contumeliam
e Jacob ſicut contumeliã ꝗIſrael qꝛ excutientes excuſſerunt eos ⁊ pꝛopagines eoꝝ demoliti ſunt.
Nten CTria pcipiũtur iudæ: primũ ut cõtẽpletur uiã: & iter p qd ambulaturus ẽ diligẽter aſpiciat: Iuxta
illud qd ĩ hieremia ſcriptũ ẽ: State ĩ uiis & ĩterrogate ſemitas æternas: & uidete ꝗᷓ ſit uia bona am
r Io.lꝗ. a „ bulate ĩ ea: Vt cũ ſteterimꝰ in uiis multis: ueniamus ad eã uiã qᷓ dicit: Ego ſum uia:Deĩde dicitur ei
i I. Cor. 9 g ut teneat lumbũ.i.ut poſt electionẽ uiæ morti ficet corpꝰſuũ: & ſeruituti ſubiiciat ne quaſi rex & ma
ps.lſzl. giſter Aliis pᷣdicãs ipſe reprobus iueniatur: LCõgum ẽ nunc dicere qqd uirtus diaboli uel maxie ſit ĩ
* Heb. 7.b Iũbo: & qd ad dauid repromiſſio fiat: de fructu fũbi tui ponã ſup thronũ tuũ: Et illud apoſtoli: Ad-/
u⸗ Mat.ʒ.a. huc.n.in lũbo patris ſui erat: habrae.leui qn iuit ĩ occurſum habraã melchiſedech: Et qd' Ioannes
. Luc.izʒ: e. ⁊ona pellicea cingitur: Et q a ſaluatore diſcipulis impatur: Sint lumbi ueſtri pcincti:Et apoſtolus
i Ephe. 6. c. ad epheſios: State ergo accincti lũbos ueſtros ĩ ueritate: licet. n. ? cιρνρσπσ. accinctio plurimũ præ
in tet: & uitæ cötinẽtia ſup mortificatiõe lumborum: tñ nihil eos ita mortificat ut cognitio ueritatis.
Vñ dicitur accingitæ lũbos ueſtros ĩ ueritate: Si. n. ueritas xps ẽ: q tota in xpo mente credidit: lum
bos ſuos mortificauit in xpᷣo. Tertio pᷣ̃cipitur cõfortare uirtuxe. nimis elegiſti inqt uiã:tenuiſti lum
bũ: aſſume uirtutẽ ut poſſis pugnare cũ hoſtibus: Et ne forte diffidas: datur tibi cauſa cur ſperes:
Auertit ĩꝗt dñs cõtumeliã iacob:ſicut cõtumeliã Iſtael:qd ambiguũ ẽ: Aut.n.ipſius Iacob cõtume
liã q̃ cæteris faciebat ĩiuriã auertit: aut cõtumeliã quã ab aliis ſuſtinebat lacob auertit ds. Sed mi/
it hi uidetur meliꝰ eẽ ut cõtumelia quã Iacob ſolebat cæteris facere a dño ſit auerſa: Nõ.n. tãtæ uirtu
ſi tis ẽ: ab aliis factã ĩiuriã ſuſtinere quãtæ gratiæ Dñi ẽ: placidũ mitẽ atq; tranqllũ miuriã facere nõ
iee Gen.ʒ2.d. poſſe. Quæritur quomodo auerſa ſit iniuria Iacob: ſicut auerſa fuerat & Iſrael. Poſtꝗᷓ luctatus eſt: 1a
. cob cum angelo:lſraelis nomen meruit accipere: Sicut ergo Iſrael ſenſus uel uir uidens deum: &

bun .

Miero.liber

qui uidit deum iniuriã facere ceſſauit: & ſemper de deo cogitans ſacere neſcit iniuriam. Sic omnis
procacitas & contumelia auerſa ẽ ab lacob:hoc eſt a ſupplãtatore: ab eo ꝗ adnuc ĩ certamiĩe poſitus
ſupplantat inimicos: Vt aũt ſciamus quo iniuria . malã partẽ accipiatur: Salo mon teſtis ẽ dicens:
Oculus cõtumelioſi lingua iniqua: Quõ auũt ſcdm utrãq; intelligẽtiam iniuria auerſa ſit ab Iacob:qᷓ
prius auerſa fuerat ab Iſrael ſequẽs ſermo declarat: Quia excutientes excuſſerũt eos: & flagella eo
demoliti ſunt: ſiue corruperũt: Angeli inqt ſinguloꝑꝶ: ꝗ cottidiæ uident faciem patris: qcqd ĩ lacob
& Iſrael adhæſerat pulueris excuſſerũt. Vnde & petro lauãtur pedes:Et pꝓphetã dicitur: Excute pul IO. 1z. a.
uerem & exſurge hieruſalem. Diſcipulis quoq; a ſaluatore pcipitur: excutite puluerẽ pedũ ueſtro/ Iſa.)z. a.
rum:Et in pſalmis ſcriptũ eſt. Sicut ſagittæ ĩ manu potẽtis ita filii excuſſoꝶ. Auerſa eſt itaq; mẽs ad Math.io.
cõtumeliam prompta: A uero Iacob & a uero Iſrael: Quia ꝗcqd in eis terrenũ fuerat: & de inferiori ps. 26.
ſecerũt cõcretum. Hoc miniſtris angelis ſiue monitoribus ac m agiſtris excuſſum eſt: atq; mũdatũ:
qui nõ ſolum excuſſerũt eos: ſed uitia quoq; ꝗᷓ ad pñs tãtum ſenſus uolũtate demulcẽt: & ĩ modum
flagelloꝶ ac ꝓpaginum abſq; fructibus: foliis plena ſunt diſſipauerũt. Dicente dno. Oẽm propagi
nem quæ in me manet & fructum nõ afferet pater meus præcidet & ĩ ignem miter.
CElipeus foꝛtiũ eius ignitus viri exercitus in coccineis:Ignee habene currus i die pᷣparatõis
eius: ? agitatoꝛes cõſopiti ſũt: In itineribꝰ conturbati ſunt:quadrige colliſe ſunt i plateis: Aſpe
ctus eoꝛũ quaſi lãpades quaſi fulgura diſcurrentia:Recoꝛdabitur foꝛtium ſuoꝛum:ruent in iti
neribus ſuis:velociter aſcendent muros eius:⁊ pꝛeparabitur vmbꝛaculum: Poꝛte fluuioꝛum
aperte ſunt:⁊ templum ad ſolum diruptum:⁊ miles captiuus ductus eſt:⁊ ancille eius minabã/
tur: gementes vt columbe:murmurantes in coꝛdibus ſnuis. Lxx.
¶ Arma potẽtie eius ex hoĩibus:viros foꝛtes illudentes in igne:habene curruũ eox in die pꝛe/
paratiõis eoꝝ: ⁊ equites timebũt in exitibus:⁊ cõfundentur currus:⁊ collident᷑ in plateis: Aſpe
ctus eoꝝ quaſi lampades ignis:⁊ quaſi fulgura diſcurrẽtia:? cõmemoꝛabuntur optimates coꝝ
7 fugient in diebus:⁊ infirmabitur in itinere ſuo:⁊ feſtinabũt ad muros:⁊ pꝛeparabunt pꝛopu/
gnacula ſua:poꝛte ciuitatũ aperte ſunt:⁊ regalia ceciderunt:⁊ ſubſtantia reuelata eſt:⁊ ipſa aſcẽ/
debat:⁊ ancille eius ducebantur ſicut columbe loquentes in coꝛchbus ſuis.
Secũdũ hiſtoriã aduerſũ niniuẽ ordo ſeꝗtur: & deſcribitur babylonioꝶ exercitꝰ: cõtra eã ueniẽs.
Qd ãt ait lgneæ habenæ curruũ ĩ ardẽtibꝰloris uelocitatẽ pᷣparãtiũ ſignificat: & q̃ſi riτ ααπρπσα
parãtiũ ſe ad pᷣliũ põpa narratur. Cõmixtimq;: nũc de Iſrael ꝗᷓ oli paſſus ſit:nũc de aſſyrio ꝗd fecerit:
nuüc de babylõis: ꝗᷓ exerceãt ĩ aſſyrios ſcriptura cõtinẽtur. Nõ ẽ ergo miꝶ ſi tã uelociter ad uaſtãdũ
ueniãt. Cũ agitatores & fortes uel Iſrael añ uel poſtea aſſyrioꝶ fuerit cõſerti:Rurſũq; ad deſcriptio
nis ordinẽ rediẽs: tãta eſt inꝗt multitudo uenientiũù: ut cõmixtũ agmen ſit in tinere: & diſcerni ne
queat.lpſæ quoq;ʒ quadrigæ dũ uiã nõ reperiũt ꝓ multitudine inter ſe collidũtur ĩ plateis: Aſpectꝰ
babylonioꝶ quaſi lãpades quaſi fulgura diſcurrẽtia: ut añ uiſu aduerſarios terreãt: ꝗᷓ¶ mucrone pro
ſternãt.Tũc recordabitur aſſur fortiũ ſuoꝶ:& quæret eos ꝗqĩ itineribus corruerũt:& aſcẽdet ueloci
ter muros niniue:ac pp obſidionẽ lõgiſſimã ad debellãdos eſtꝰ pᷣparabit umbracula: Sed ꝗd ꝓdeſt
edificare domũ:niſi dñs edificauerit: qꝗd iuuat claudere portas: quas dñs reſerat: A p tæ ſũt portæ Ni
niue ꝗᷓ ad inſtar fluminũ habebat Ciuiũ multitudinẽ: & templu.i.regnũ eius deſtructũ eſt:Et miles
captiuus ductus ẽ. Hoc eſt oẽs ducti ſunt ĩ babylonẽ: Ancillæ uero niniue:hoc eſt metaphorã mi
nores urbes & uiculos & caſtella ĩtellige: Vel certe captiuæ mulieres minabũtur añ ora uictoꝶ: tan
tuſq; terror erit ut ne ĩ ſingultus ꝗqdẽ & ululatũ erumpat dolor:ſed intra ſe tacite gemãt & obſcuro
murmure deuorent lachrymas: ĩ morẽ muſitãtiũ colũbaꝶ: Hæc iuxta hebraicã traditionẽ: Nũc ue
niamus ad. Ixx.trãſlatores: excutientes ꝗ excuſſerũt: lIacob & Iſrael & flagella eorũ diſſipauerũt: Ar
ma quoq; qͥ dũ cõtumelioſi eẽnt:hẽre cõſueuerũt: & ꝗbꝰ infirmos quoſq; opp̃ſſerãt: cõfregerũt. Et
hoc nõ ſolũ fecerũt ueꝶ ẽt uiros fortes ꝗ illudebãt ĩ igne diſpdiderũt: Cõſidera an poſſis uiros for
tes dicere illudẽtes ĩ igne fortitudĩes cõtrariaſq; miniſtrãt: ardentib iaculis diaboli: ꝗ fortes & illu
dẽtes quõdã ĩ igne Iacob & Iſrael habebãt currꝰ:& equos:ꝗbꝰ cõciti ferebãtur ĩ bellũ.In die pᷣpara
tõis ſuæ. Hoꝶigitur curruũ habenæ & eqtes cõturbabũtur ĩ itineribꝰ:& collidẽtur ĩ plateis: Qni
luſtratõe dñi Iacob & Iſraele ſanato:tã demões qꝗᷓ ii ꝗq eoꝶ ſeruiũt uolũtati:a dño ſubuertẽtur.Boſ⸗/

ſumꝰ hæc & de primo eius aduentu ĩtelligere qn uiri fortes & agitatores curruũ & eqtes loqᷓbãtur Math. 8. G

Quid nobis & tibi fili Dauid ueniſti ante tp̃s torquære nos. Sed qm̃ ſemel ꝓphetiã contra niniuen
de cõſumatiõe mũdi accepius:meliꝰ ẽ ut dicamP arma potentiæ diaboli tunc tolli ab homibus:&
miniſtros eius fortes: qui illudebant hominibus in igne. Omnes enim adulterantes quaſi cliba/
nus corda eorum.Vincula quoq; quibus captiui ducebantur in uitia: & aſcenſores curruum relaxa
ri: Timebũt.n. equites in exitibus: hoc eſt in cõſumatione mũdi: & cõfundẽtur & collidẽtur currus
in plateis:qᷓuis enim lata & ſpacioſa uia ſit:qᷓ ducit ad mortem: tamẽ pᷣſſura tẽporis coartati rectum
iter inuenire nõ poterũt.ſed in ſe inuicem collidẽtur: & nihilominus ſpirabunt ueterem furorem:
& quaſi fulgura huc illucq; diſcurrent. Videbam inquit dñs ſatanam quaſi fulgur de cælo cadentẽ Luc. 0. c.
d cum diabolus & oẽs optimates eius intellexerint recordabuntur conſumationis quæ olim
fuerat prædicata & fugiẽt in diebus: Nequaqꝗᷓ. n. uerſabuntur in noctibus ſed clareſcẽte die tenebræ
fugabuütur

— -

—— . —— 121

KeC

—

==

Wge

—DMR* ‚— —— — —— — SSS ———— —— —

. ſugabuntur itinere: nõ proſi cientes nec explentes conatus ſuos:& feſtinabũt ad muros:Tã tus quip
.“ pe eos ueniẽtis domini terror inuadet: & tam imbecilles ad repugnandum erunt: ut ad terminos
* mundi fugiant: quibus quaſi muris mundus includitur & ambitur: & præparabũt ſe ad reſiſtẽdum
ns uomodo ſi i inimicum fugiat n6 audens ei reſiſtere: cum ad ſolitudinẽ uenerit: ſi forte hoſtis
W equatur: neceſſitate cogitur Pugnaxc:Vertum illis hoc cogitãtibus uniuerſa q ab eis obtenta fue/
eNlbes rant & poſſeſſa:pferentur ĩ me ium: & aperiẽtur portæ quas clauſerãt & regna eorum cadẽt:& ſub
P n ſtantia.i. diuitiæ reuelabuntur. Ipſa ãt mudi ſubſtantia: & oẽs ancillæ eius poſtꝗᷓ ſe xpᷣo ſubiecerint:
de lak⸗ S ei ſeruite cœperint ducẽtur letæ atqʒ gaudẽtes: & ex mtimo cõfeſſionis corde credẽtes:ita ut co/
A Mn lũbarum mũuditiæ cõparẽtur: murmurabũt ſeu loquẽtur ĩ cordibꝰ ſuis: Et tũc ad plebitur qd in ſe
noni n xageſimo quarto pſalmo de uictoria dicitur ſaluatoris: Aſcendẽs in altũ captiuã duxit captiuitatẽ.
n CSt niniue qſi piſcina aquaꝝ aque eius:Ipſi vero fugerũt:State ſtate T ñẽ g renertat᷑.diripite
im argentũ diripite auꝝ:⁊ nõ ẽ finis diuitiarũ ex oibus vaſis deſiderabilibun,. Lxx.
bagi CSt niniue ſicut piſcina aquarum aque eiꝰ:⁊ ipſi fugientes non ſteterunt:⁊ non erat qui reſpi⸗
. ceret:diripiebant argentum:diripiebant aurum.⁊ non erat ſinis oꝛnamenti eius aggrauata eſt
dis ſuper omnia vaſa concupiſcentie ſue. H 1
he Manifeſtum eſt qd Ciuitatibus niniue(quas ſilias eius: ſcriptura cognominat) in captiuitatẽ du-
nin ctis:lpſa niniue ꝗtantos nutrierat populos: ut piſcinarum aquis compararentur: inutilem habeat
um multitudinem: dum nullus eſt qui reſiſtat & irruẽtium babyloniorum impetum ferat: Habebat.n.
ba⸗ populos qui bů modo fugerẽt:& clamãte matre ſtate ſtate:claudite portas muros aſcendite:hoſti/
bus repugnate:mullus eſſet qui reuerteretur: nemo reſpiceret ad matrem ſed omnes terga uertẽtes
ne⸗ præde inimicorum deſererẽt ciuitatem. Inde dicitur ad Babylonios. quia illi fugerunt : diripite ar
ſpe gentum: & taãto tempore cõgregata ſubita uaſtatione prædamini: Nõ enim eſt finis diuitiarum: &
cox fluppellectilis & uaſorum:q in niniue condita ſunt:nec poteſtis tãtum rapere:quãtum ad diripien/
pu⸗ dum illa ſe præbet: Sed quia niniuen ſpecioſum ideſt mũdum ſemel diximus. Videamus q piſcina
ce⸗ ſit mõdi: Nõ ait ſcriptura: qd aquæ niniue ſint quaſi aquæ maris: nec quaſi aquæ fluminum: nec qua
Hier.2. c. ſi aquæ fontiũ nec quaſi aquæ puteorum:ſed quaſi aquæ piſcinæ. Vt qũo ĩ hieremia populus argu/
s. ĩtur: ꝗq reliquit fontẽ aquæ uiuæ & fodit ſibi lacus cõtritos: qui nõ poſſunt aquam continere Sic &
ß niniue oẽs aquæ illæ unt de cælo ceciderint & antiquã altitudiem relinquẽtes in ima lapſæ ſint
it: Oia enim dogmata muncdli huius ꝗᷓ extra fontem ſunt eccleſiæ: ortũ 8 ſignatũ:nec poſſunt dicere:
jd fiuminis impetus lætificat ciuitatem dei. Nec de illis aquis ſunt: quæ ſup cælos laudent nomẽ dũñi:
pdo Quis magna uideãtur tñ parua ſunt & anguſto fine cõcluſa: Nec moueat quempiam quia piſcinam
une Iſa. 7.a⸗ in malã ptem accipimus. Illa piſcina ad quã Eſaias filius Amos ꝓphetæ iubetur aſcẽdere: Ibi. n. cũ
ec additamẽto dicitur:Piſcina aquæ ductus: & piſcina fluminis: qd ſordes lauare cõſueuit:& maculas
r⸗ ueſtiũ abluere: Quæ qa in ſublimi poſita eſt: Ildeo ad eã ꝓpheta iubetur aſcendere: & in occurſu re/
oci gis de duobus ambuſtis turribus uictoriam polliceri. Sequitur fugiétes nõ ſteterunt: habitatores
ſeſt uidelicet niniue. Primum quidem deum fugere nõ debuerãt: deinde etiam ſi fugerãt: aliquãdo ſta
V. re debebãt: magna. n. differẽtia eſt inter eum qui fugit & ſtetit: & qui fugiẽs nunꝗᷓ ſtetit: qui.n. ſtat
e fugere ceſſabit: qui nõ ſtat ſemper in fugæ profectu eſt: n tãta ergo turba fugẽtium nullus erat qui
n reſpiceret: & ageret pœnitẽtiam: & audiret loquẽtem dñm: Cõuertimini ad me filii reuertentes &
n 5Ps. 141. ſanabo cõtritiões ueſtras. Vnde & ſanctus loc tur in pſalmis: Periit fuga a me.Hoc ipſum uto & le
no Leui.iʒ: præ ſignificare myſteriũ:ſuper qua ĩ leuitico icitur:Qũ leproſus a ſacerdote extra caſtra uerit ſepa
e &. 14. tus: ſi ſteterit lepra: purum eſſe hoĩem ò& mundari eum: qui quaſi leproſus fuerat abiectus: & redire ĩ
A caſtra & habitare ĩ populo: Sin autem ĩquit: diffuſa fuerit lepra.i. nõ ſteterit: ſed creuent & in malo
. habuerit profectum: & mutauerit colorem priſtinæ ſanitatis: tũc lepra mãifeſtiſſime comprobatur
. ab eo qui habet ſciẽtiã ĩſpiciẽde & purgãdæ lepræ: Sed & nobis præcipitur a uero ſalomõe ut ha-
bitemus ĩ hieruſalem: ne unꝗqᷓ egrediamur ex ea. Quod fugerit nos id quod añ nobis fuerat ſubie-

ctum & ierit ad Allofilos nõ egrediamur muros ciuitatis noſtræ: nec ſequamur fugitiuorum ueſti
gia:ne dum uolumus ſaluare fugiẽtes: ipſi pereamus. quin potius dimittamus: ut mortui ſep eliant
mortuos ſuos:& ſcãdalizantem oculum manum & pedem dum licet eruamus & abſcidamus a no
bis. Quod autem dicitur diripiebãt aurum: & nõ erat finis ornamẽti eius. aggrauata eſt ſuper oĩa
uaſa cõcupiſcẽtiæ ſuæ: de aquis dicitur niniue & fugiẽtibus: qui fugerũt & nõ ſteteruũt: neq; erat qui
reſpiceret: & qui nõ ſolum fugiſſe & nõ reſpexiſſe còtẽti: Inſuper diripiebãt argẽtum: Quicquid in

mũdo uidebatur eloquii:diripiebãt aug:quicquid præclarum ſnĩarum erat ĩ doctrina ſeculi: ut or
narẽt niniuẽ: ut dogmata ſua omni ſenſuum uerborumq; flore componerẽt. Propterea aggraua-
1 ta eſt niniue ſuper oĩa uaſa cõcupiſcẽtiæ ſuæ: quanto enim plus habebat multam auri & argẽti poſ
us ſeſſionem & uariam ſupellectilem: quæ erat grauis: tãto magis ipſa aggrauatur: quæ grauia dilige
m pat. Vñ & iniquitas ĩ zacharia ſuper talẽtum plumbi ſedebat: & ægyptii: qui erãt peccatis graues de
AH ꝛach. . c. merſi ſüt ĩ mare ut plumbum: Et ex pſona peccatoris dicitur ĩ pſalmo. Quaſionus graue aggraua
e Luh Ps 37 ti ſũt ſuper me. Et petrus qui anñ leuis pẽdulo greſſu calcabat undas: poſtꝗᷓ inndeliate aggrauatus
m 2 uorabatur fluctibus: manu domini ſubleuatur.
1. 5

WMiero.liber

Biſſipata eſt? ſciſſa? dilacerata:⁊ coꝛ tabeſcens:⁊ diſſolutio geniculoꝛum:⁊ defectio in cun/

Ctis renibus:? facies omnium ſicut migredo olle. LXX

¶ Excuſſio ſed excuſſio ⁊ ebulitio coꝛdis:confractio ⁊ deſolatio genuum:⁊ doloꝛes ſuper omnẽ

mbum:æ facies omnium ſicut aduſtio olle.
* § unne i ora captiuæ mulieris niniue diſſipata ſciſſa lacerata deſcribi tur: tabeſcente corde:diſ
ſolutis genibus: renibuſq; cõfractis: & qd oĩum habitatorum eius pᷣterrore hoſtium: & magnitudi
ne metus: facies ĩ ollarum ſimilitudine uidebãtur exuſtæ: tabidæ: & pallore deformes. Porto iuxta.
lxx.altius intuendũ eſt. Quid ſignificet excuſſio: ſed excuſſio: de populo dei eſt: & quaſi homo ali-
quãdo peccauit:& reuertitur ad priſtinũ ſtatum: quaſi hieruſalẽ dicitur ei Excute puluerem pedũ
tuorũ & conſurge hieruſalẽ Et qui talis eſt ut poſtꝗᷓ fuerit excuſſus: in ſagittas dei traſire mereatur:
& à dno contra inimicos tendi: canitur de eo. Sicut ſagittæ in manu potẽtis ita filii excuſſorũ:cũqʒ
ueſtigia eius quaſi ingrediẽtis ſuꝑ terri aſperſa fuerit puluere: audiet a ſaluatore: Excutite puluerẽ

pedũ ueſtrorũ ĩ teſtimoniũ illis: haud dubiũ qu eos dicat ꝗ recipe noluerũt pᷣdicãtes. ꝗ uero de Ni

niue ẽ qᷓ aggrauata ẽ ſup oĩa uaſa cõcupiſcẽtiæ ſuæ: iſte nõ ſemel excutitur ſed frequẽter:Et poſtq

rurſus ſuerit excuſſus & ſupficies illius emũdata: ne ꝗd ĩtrĩſecus ſordiũ mãeat:ſit ẽt ebulitio q ſigni

ficãtius in græco dicitur ? αι ραανα°αι½½ pprie ſigdem ⅛. SpA°65 in iſtiuſmodi rebus ponitur

* .

Cum qd lateat intrinſecus: erumpit in faciẽ. Vnde papulæ quoq; ꝗᷓ poſt naſcuntur in labis uocan-

tur ααιοαι11 & ſanitatis uidetur indicium morbum in ſupficiem prorupiſſe: Nõ ſolum aut

hoc remedium adhibetur niniue: ut excutiatur crebro & de uitalibus eius egrotatio latẽs cogatur

exire: ſed ẽt cordis cõfractio & deſolutio genuum p̈dicatur. Vt qũo pharaonis durum & lapideũ

cor cõfractum eſt: qd ꝗqᷓdiu habuit: dei populum nõ dimiſit. Sic & niniue fractum cor emolliatur &

mutetur in carné: & rigida genua ꝗᷓ prius deo nõ curuabãtur diſſoluantur: & flectãtur deo: Ex quo
ois paternitas in cælo & iĩ terra noiĩiatur: & in noĩe Ieſu oẽ genu flectatur cæleſtium terreſtrium &

infernorũ. Vt poſtqᷓ cognouerint creatorem ſuũ audiant. Cõfortamini manus diſſolute & genua
debilia roborate: & dolores inꝗt ſuper oẽm lumbum. Iã ſupra diximus in lumbo coitũ ſignificari:
& qd omnia opera qᷓ ad cõmixtionem pertineãt renũ appellatione mõſtrentur. Grades igitur in
cõſumatione dolores erũt ĩ renibus:quia draconis oĩs uirtus in lumbo eſt: & pro hiis oĩbus: pp ꝗᷣ
præceſſit excuſſio ſed excuſſio: ebulitio cordis: cõfractio: deſolatio genuum: dolores renũ: erit faci
es oĩum quaſi aduſtio olle: Vt uel igni ardoriq; ſit ꝓxima: uel nitorem amittens olei: nigreſcat ĩ car

bonũ ſinulitudinẽ: & cõſuſione operiatur eterna: Aqua ſanctus ꝓcul eſt dicens. Signatum eſt ſuper pᷣ
nos lumen uultus tui domine: Reuelata enim facie gloriam dei contemplatur. Et puto quomodo

alia eſt gloria ſolis: alia lunæ: alia ſtellarum: & ſtella a ſtella differt in claritate: ſic in reſurectione
mortuò*: & claritatis inter ſanctos: & nigredinis ĩter peccatores magnam futuram eſſe diſtãtiam.

Abi eſt habitaculum leonũ ⁊ paſcua catuloꝛum leonum:ad quaʒ init leo vt ingrederetur uluc

catulus leonis:⁊ non eſt qui exterreat:Leo cepit ſufficienter catulis ſuis:⁊ necauit leenis ſuis:⁊
implenit pꝛeda ſpeluncas ſuas ⁊ cubile ſuum rapina.

CPro ſpeluncis & leenis nidos & catulos ſeptuaginta trãſtulerunt in cæteris idem ſenſus eſt: Ad-

Ephe.ʒ.c-

huc aũt de Niniue dicitur: qd habitaculum fuit regũ & aula nobilium ad quã perrexit leo rex ba/

bylonis.i.nabuchodonoſor: Et catulus leõis: ſub. reguli quoq; eius: & nõ fuit qui eis reſiſteret. Leo
cœpit ſufficienter catulis ſuis: & necauit leenis ſuis. Idem uidelicet Nabuchodonoſor uictoriæ cũ
cta iure poſſidet: & liberis orbibuſq; ſuis: uel certe uxoribus in ſeruitutem captiuos tradidit: & im/
pleuit præda ſpeluncas ſuas: & cubile ſuum rapina: tam theſauros ꝗ ciuitates auro argento ueſti/
buſq; omniq; ornatu completis. Vt qd niniue habuerat babylonq; ſuffecerat poſſideret: Quia ue/-
ro ſcdum aaνα—νο & In Iona: & in hoc ꝓpheta niniuen mudum iſtum interprætati ſumus: Et
iuxta Ioannem totus mũdus in maligno poſitus eſt. Poſtꝗᷓ mundus pertranſierit habitaculum be/
ſtiarũ: & in quo paſcebantur leones: tc admirãtes exultãteſq; dicemus: Vbi eſt habitaculum leo-
num:ad quod iuit leo diabolus:De quo loquitur & peinis. Quia aduerſarius ueſter diabolus qua
ſi leo rugiens circuit quærens quem deuoret: Et catulus leonis antichriſtus: & omnes doctrinæ per
uerſæ: ſermo cõtrarius. Audiſtis inqt Ioannes quia antichriſtus ueniet: nunc autẽ antichriſti multi
ſunt. Tot enim antichriſti ſunt quot dogmata falſa. Et ante aduentum chriſti non fuit ꝗ exterreret:
Sed poſtqᷓ dñs noſter uenit m mundum & niniuen ingreſſus eſt: Vidit quaſi fulgurem ſatanam de
cælo cadentem: Et cecidit de cælo lucifer: qui mane oriebatur: Venit. n. uerus ſamſon ad alophilos
& dũ pergit in thamnas qck interpᷣtatur cõſumatio: ut paupculã de gentibus duceret dalida. inter-
fecit leonẽ cui uenerat cõſumatio & illo mortuo cõmedit mella dulcedinis:Sed & uerus dauid ſer
uans oues patris ſui apprehendit leonem: & interfecit eũ: & baneas ꝗ interprætatur edificator. Do-
minus deſcendit in lacũ ſeculi iſtius: qui calẽtes aquas refrigerare cõſueuit: & interfecit leonem. Et
in uiſione Eſaiæ: quæ aduerſum quadrupedes cernitur:primũù de anguſtia harũ dicitur beſtiarum.

I. Pet..be.

In tribulatiõe & anguſtia leo & catulus leõis: Iſte leo anteqꝗᷓ interficeretur a chriſto plurimos cœpit

in pᷣdam catuloꝶ ſuorũ: & necauit leunculis ſuis: ſatellitibus ſuis uidelicet demoniis. Vide hereti/-
corum cõuenticula & captos multos a leone:non quæres: Conſidera mortuos ꝗ reliquere uitam:
& eccleſias

— — — —

⸗
rne

ke
um
lun
dh,
ded
enn
ici
llere
ceN
doti
igni
Mmtur
can⸗
naut
uun
idei
ur
Acnd h
um
enn
ncan.
r in
bo
tſia
icat
per ze
d
noee
tiam.
rie
ſusr

44
b
R
ourcl
RZ
O uet⸗
nbe
hugn or
zye
ui
nn
ne⸗
ior
Nie
.
o⸗
lt
m.
Pn
ei
m.
16

3. Reg. 3. c

¶C HQOcinitas ſanguinum:tota mendax ini

Super Maum..c.iii.

Xe eccleſias eoꝶ nõ uocabis ouile paſtoris: ſed leonis ſpeluncas quas ĩpleuit cadaueribus & ſan guie

mortuorũ. Poſuiſti ait Dauid tenebras & facta eſt nox in ipſa ptranſibunt oës beſtiæ ſaltus: Cainli
leonũ rapere & ꝗrere a deo eſcã ſibi: Difficile leo inuenitur ĩ die: ſed ſemp ĩ noctibus: circuit ut de
eccleſia chriſti rapiat: ut ſactis Iuxta Abachuc ſaturetur electis. Dẽiq; iudas de ouili xpi fuit: & raptꝰ
a leõe ſuſpẽdio ſuffocatus ẽ: Sed ille ꝓpheta:cui pᷣceperat dñs ne cõmederet panes i regiõe ea: ubi
uituli aurei erãt: & mẽtita religiõe ꝗa cõmedit: a leone pcuſſus ẽ. Hieremias quoq; de peccatoribꝰ:
loqtur:Percuſſit eos leo de ſilua:& lupus uſq; ad domus diſperdit eos: & pardus lugulauit ſup ciui
tates eoꝑꝶ: Oẽés ꝗ egrediẽter ex eis capiẽtur. In quo aiaduertite qd nemo capietur: niſi ꝗ de ciuita/-
tibus dei fuerit egreſſus: In quarto ẽt regnoꝶ libro: habitãtes in ciuitatibus ſamariæ & neſciẽtes iu
diciũ dei terræ: interficiebãtur a leonibus: donec didicerũt colere deũ & a leonibus liberati fut. Ob
hãc cãm reor & qdcũq; a beſtiis captũ eſt: ĩ dei ſacrificiis nõ offerri: & a ꝓpheta dici imundũ: & ca-
ptũ a beſtia non eſt ingreſſum in os meum. Interfectus eſt ergo leo:& falſis dogmatibus confuta-
tis: de comodente exiuit eſca & de forti egreſſum eſt dulce.
CEcce ego ad te dicit dñs exercituũ:⁊ ſuccẽdã vſq; ad ſũmũ q̃drigas tuas:⁊ leunculos tuos cõ
medet gladiꝰ:æ exterminabo de terra pꝛedã tuã:⁊ nõ audiet᷑ vltra vox nũcioꝛũ tuoꝛũ. LXN.
CEcce ego ad te dicit dñs oĩpotens:⁊ ſuccendã in ſũmo multitudinem tuam:2 leones tuos co/
medet gladius:⁊ aufferam de terra pꝛedã tuã:⁊ non audientur vltra opera tua.
CO niniue uniuerſa ꝗᷓ dicta ſunt me auctore patieris. E go dñs ſuccendã uſq; ad ſũmũ & conſuma
tionẽ currus tuos: & nobiles quoſq; atq; ſubregulos gladio faciã deuorari Nequaꝗᷓ terras ultra ua/-
ſtabis: nec tributa exiges: nec audiẽtur p ꝓuincias tuas emiſſarii tui: Siue nõ audiã angelos: q pᷣſides
tui ſunt ꝓ te deinceps dep̃cantes: Sed & ad mundũ hæc ipſa dicũtur: ĩ quo ẽ multitudo ꝗᷓ p latam
& ſpacioſam uiã pgit ad mortẽ quã cõminatur dñs igne ſuccenſurũ:fumo ſuæ malitiæ ſuffocari:
& bonitate eiꝰ nimia: Leones quoq; cõmedit gladiꝰ: uiuẽs ſermo dei & acutꝰ: & ex oĩ pte elimatus
nec ñ pollicetur aufferre ſe de terra pᷣdã eius: ut nemo exide capiatur ĩ niniue:& q́ᷓſi clemẽs tulit ma
la opa & cõprimit ea ne uox & ſonitus eoꝶ ultra poſſit audiri. Vñ ait & nõ audiẽtur ultra opa tua.
CAPITVLVYM TERTIVM.
Be ciuitas ſanguinũ vniuerſa mendatii dilaceratiõe plena:nõ recedet a te rapina:vox
flagelli:æ vox impetus rote:⁊ equi frementis:⁊ quadrige feruentis:⁊ equitis aſcenden⸗
tis:⁊ micantis gladij:⁊ fulgurãtis haſte:⁊ multitudinis interfecte:⁊ grauis ruine:nec ẽ
Hſinis cadauerum ⁊ coꝛꝛuent in coꝛpoꝛibus ſuis pꝛopter multitudinem foꝛnicationum
meretricis ſpecioſe:⁊ grate:⁊ habentis maleſicia que vendidit gentes in foꝛnicationibus ſuis:
⁊ familias in maleſicus ſuis. LXX.
P

grare plena:nõ contrectabitur venatione vox flagello/
rum:⁊ vox cõminationis rotaruʒ:⁊ equi ꝑpſequentis:⁊ currus feruẽtis:equitis aſcendẽtis:⁊ ſplen
dentis gladii:x fulgentiũ aſinoꝝ:⁊ multitudinis vulneratoꝝ:⁊ grauis ruine:⁊ nõ erit finis gẽti
bus eius:⁊ ĩſirmabunt᷑ in corpoꝛibus eoꝝ a multitudine foꝛnicationis:meretrix ſpecioſa gra⸗
ta dux maleſicioꝝ q̃ vendidit gentes in foꝛnicatione ſua:⁊ tribus in maleſiciis ſuis.
CVbi nos poſuimus laceratiõe plena:in hebreo habetur: Phere comalia: qd interpᷣtatus eſt Aquila
υ επανιοννε½TI ideſt exceruicatiõe plena: Symachus aüt &Wσ° T1τνο αιαστ1π1 qd poſ
ſumus dicere crudelitate plena:In altera eius editione reperi òpιπιιοερουπ. 1. ſectiõibus carnium: &
fruſtis p mẽbra conciſſis:Deniq; ſtatim ſubiecit: Vbi indeſinẽs pᷣda eſt: porro hebreus phere nõ ex
ceruicationẽ Pro qua in Aquilæ editione reperimus ουι ρπ1αιασοουſed gubernãdu. .eppn

Teov interpᷣtatus ẽ. Vt oñderet & urbẽ fuiſſe regalẽ: & uelut in naui cunctaꝶ gentiũ tenuiſſe gu/

bernaculũ:Deſcribitur aũt potẽtia eius:& ſub lamẽtatõe crudelitatis arguitur: Vhe ciuitas ſangui
nũ:in qua nulla ueritas: ſed oẽ mendaciũ:plena rapina & laceratiõe prædarũ. Vox flagelli crudelis
ſemp & ſæuientis impii: & uox impetus rote: Vocẽ ꝓ ſonitu accipiamus: rotã feruentẽ p diuerſa di
ſcurſum: & equi fremẽtis & quadrigæ feruentis: Subauditur in oĩbus: Vox tã pulchra:aut iuxta he/
braicũ:& picturæ ſimplicis:ad pᷣlium ſe præparãtis exercitus deſcriptio ẽ: ut oĩs meus ſermo ſit uili
or:Nã q ait: & grauis ruinæ: & nõ ẽ finis cadaueꝶ: de aduerſariis intelligamus: q ab eis ſunt inter-
fecti:& corruẽt in corporibus ſuis:uel cadẽt in ſua multitudine:dum a ſe inuicem cõſtipantur:uel ĩ
cadaueribus corruẽt interfectorũ: &c§‚ ſuis & eorũ utrũq; ſignificat. Propter multitu-
nẽ inquit formnicationũ meretricis: qa cũ multis gentibus fornicata ẽ: & totius orbis quem ſubiece
rat ſibi colebat idola: ſpecioſæ & gratæ & habentis maleficia: magos ſignificat: ꝗᷓ uendidit gentes ĩ
ſornicatiõibus ſuis: & familias ĩ maleficiis ſuis.i.ꝗᷓ in cũctis habuit poteſtatem. Hæc de Niniue ſint
dicta ſimpliciter Cæterũ ſi rationabiliter pp pulchritudinis nomen mũdum itelleximus Niniuen
recte mundus q in malo poſitus eſt: pp multitudinem ſagittariorũ: & eorũ ꝗ uelut gladiis hoĩes li
uis ſuis interficiũt. Ciuitas ſanguinũ dicta eſt. Vñ & cõſequenter tota mendax: qd ad puerſitatem
octrinarũ refertur:nõ hũte ſermõe dei ubi caput ĩ ea reclinet:cũ puerſa dogmata cũcta poſlideãt:
Nõò eſt ꝗ intelligat aut reꝗrat deũ. Omnes declinauerũt ſimul inutiles facti ſũt:nõ eſt ꝗ faciat bonũ
nõ eſt uſq; ad unũ.l(Quæ ꝗꝗᷓ & nũc ex parte fiant:tamen in cõſumatione magis complentur quan/

WMWiero.liber

do multiplicata iniquitate refrixerit caritas multorum. Quanti capiuntur a nembroth gigante:
uenatore ſæuiſſimo: qui aduerſum deũ fuperbiens plures de ſaltu eius: ſuis peditis innexuit. Cuius
attractabatur a multis præda ſiue uenatio. Multos. n. hẽt ſatellites: & ſecũ pariter uenatores: q ĩ eius
uenatiõe letantur: captiuoꝑꝶ morte ſe iactant. Sed & uox flagelloꝶ auditur ĩ mundo ꝗa multæ ſũt
tribulationes iuſtoꝶ: ꝗbus ꝗ flagellantur clamitãt: & doloris magn itudinẽ flebili uoce teſtantur:
Quãdo alius demone: Alius ira:ꝗᷓ furori ſimilis eſt: Alius libidine odio inuidia ſupbia corripiũtur
Flagellũ ĩ eis aſſyrii regis ſonat:Sed & in corpis malis: Flagellũ diaboli intelligimus: de quo ad iu
ſtum dicitur: Et flagellũ non appropinquabit tabernaculo tuo: Si qũ uiderimus hũc morbo regio
cõputruiſſe: & ſupeẽ corpori ſuo Aliũ intercutis aqua: & tumẽti natare corpe: creſcentibuſq; mẽ/
bris formã priſtini hoĩs ecreſcere:qd nup in excetra uidimus: illũ purulentias quaſdã: & uulnera/

ti dãna pulmonis egerere:Iſtũ humore ĩ lapides defecato: urinæ amaritudinẽ: & ueſicæ tormenta

ſentire:nõ dubitemus dicere uocẽ flagelloꝶeſſe niniue. Licet nõnulli hoc uel ex corrupto aere: uel
ex eſcaꝶ & corponꝶ diuerſitate accedere ſuſpicẽtur. Nos ꝗ legimus & febrẽ increpatã: & mulierẽ qꝗᷣ

p quindecim annos a diabolo fuerat ligata: dno medicãte curatã. Sciamus hæc oĩa flagella eẽ ni/

niue. v ñ ſeqtur & uox cõmotionis rotaꝶ.dum huc atq; illuc genus raptatur humanũ: & incertis p
cuncta diſcurſibus: ubi periculũ: ubi ſalus ſit ignoramus: De qua rota & ĩ principio Ezechielis ſcri/
ptũ ẽ: Et in pſalmo ſeptuageſimotertio legimus: Vox tonitrui tui ĩ rota. Hẽt ãt niniue & equũ pſe/
Lerrin pialmo iebpreng S .
quentẽ: Cuius hinnitus & ungula terrã fodiens: & pectus eſtuãs ſemper bella deſiderat. Loquente

dño cõtra diabolũ: De lõge odoratur bellũ:Cũ ſaltu & clamore nõ parcit fugiẽtibus: nec ſinit abi
re terga uertẽtes: ſed pſequitur ut ꝓſternat ĩterficiat: cõculcet: illudat. Eſt quoq; Niniue: & uox qua
drige feruẽtis: qles puto habuiſſe pharaonẽ: q a dno ſubmerſe ſunt: Ad hãc quadrigã quattuor iun
guũtur equi: quattuor.ſ.pturbatiões: De ꝗbus & philoſophi diſputãt. Et Maro nõ tacet dicẽs: Hi cu
piunt: metuũtq;: dolẽtq; gaudentq;: iis eqs & hac quadriga niniue tota pturbatur: Sed & eqtis aſcẽ

dentis uox in ea pſonat: ꝗ arte quadã & gyro pᷣparatus ad bellũ: nõ abſq; periculo cõtra ſe pugnan
tis ĩcedit: Hẽt hic eques ſermonis gladiũ exacutũ: toto dialecticæ & thetoricæ artis oleo leuiga/
tũ: Hẽt arma fulgentia: trãſfſigurãte ſe ſatana in angelũ lucis ꝗᷓ arma aplłicæ armaturæ cõtraria ſunt:
Nec mirũ ſi in niniue uulneratoꝶ multitudo ſit. cũ multudo ſit ſagittarũ: Et qũo quattuor ꝗbus pu
gnamus & tegimur ſunt ſcuta uirtutũ prudentia Iuſtitia tẽperantia fortitudo. Ita ecõtrario quattu

ps. 90.

or uitia ſunt: Stultitia iniqtas:luxura: formido: Quibus ab hoſte pcutimur. Quoꝑ ſingula pullulã

tes hñt in ſe ac multiplices ſpecies ſagittaꝶ: ꝗqbus inferũtur uulnera:quæ niſi ſtatim medicina cura/
uerit:fit grauis ruina:atq; utinã tanti eẽnt in niniue:& leuiter cadentes:& leuiter uulnerati: quanti

ſunt ꝓ ruinæ põdere: uſq; ad inferna demerſi: Nec ẽ finis gẽtibus eius: malitia finẽ nõ hẽt: & quãtæ

ſpecies peccatoꝶ tot gẽtes niniue: quæ ĩfirmabtur ĩ corporibus ſuis a multitudie fornicatiõis: qd

licet poſſit & de eis accipi:ꝗ pp res uarias ẽt corpore debilitati ſunt: & cũ pditione aĩæ carnẽ quoq;

frãgunt cui ſeruiunt: Tũ gẽtes iſtæ de ꝗbus diximus nõ cadũt:Iuxta hebraicũ niſi ĩ corporibus ſuis

& nõ offendũt(ut interptatus ẽ Symachus)niſi ĩ cadaueribus mortuoꝶ: quæ fornicationis multi/
plicatione ꝓſtrata ſũt.In hoc loco. Ixx. ĩterprætes. Cũ ſcdum hebraicum poſuerimus: pp multitudi

nem fornicationũ meretricis: Quaſi aliud uoluerũt eſſe pricipium. Vt dicerent præmultitudie for

nicatiõis: Et hucuſq; finita ſnĩa: Poſtea inciperẽt meretrix ſpecioſa & grata: dux maleſicioꝑe Aquila
& Symachus träſtulerunt: hñs maleficia: nec mirabitur niniuen ſcortum iã eſſe gratiſſimã: ꝗ tantã
hoĩum multitudinẽ: cum ea uiderit fornicari: & maleficiis illius & quibuſdã cãtationibus ad amo
rem eius pene cunctos trahi. Hæc uendidit gẽtes in fornicatiõibus ſuis: quæ tollunt mẽbra xpi: &
faciunt mẽbra meretricis: & tribus ĩ maleficis ſuis: faciunt. n. amare eas: quæ odiſſe debuerant: & de
reſtari quæ amare debuerãt. Vtrum deceptæ fuerint: Iuxta illud qd ſcriptum eſt. Corrumpunt mo
res bonos cõfabulatiões peſſime: an etiam alios malefica arte ſupplãtauerint: Legi in ſcripturis ſan
ctis ĩ bonã quoq; ptem maleficos accipi: Et malefici ĩcantãtis ſapiẽter: Sed ad hoc incãtat talis ma/
leficus:ut meretricis niniue amore deuictos ad mẽtis ſanitatem retrahat. .
CEcce ego ad te dicit dominus exercitnum:⁊ reuelabo pudenda tua in facie tua:⁊ oſtendam ĩ
gentibus nuditatem tuam:⁊ regnis ignominiam tuam:⁊ pꝛoiiciam ſuper te abhominationes:⁊
contumelijs te afficiam:⁊ ponam te in exemplum. LXX.
CEcce ego ad te dicit dominus omnipotens:⁊ diſcooperiam poſterioꝛa tua:ſuper faciem tuaʒ:
oſtendam gentibus confuſionem tuam:⁊ regnis ignominiam tuam:⁊ pꝛoijciam ſuper te ab/
hominationem ſcom immundicias tuas:⁊ ponam te in exemplum.
CQuia uendidiſti o niniue gẽtes in fornicatòibus tuis: & familias ĩ maleficiis tuis: & quaſi publicũ
ꝓſtibulũ cunctis diuaricaſti pedes tuos: ppterea ego ad te ueniã ſubuertendã: nõ mittam angelum
