ſanctiſq;:qd amplius facit? Seꝗtur.Et ſeruãs juſtitiã & miſericordiã in multa milia. his ꝗ cuſtodiunt
mãdata erꝰ: & faciũt pᷣcepta illius. Scriptũ ẽ in prouerbiis. Sicut uua acerba dentibus noxia eſt: & fu
mus oculis: ſic iniqtas his qui utuntur ea. Ex quo pſpicuũ ẽ nõ alioꝶ dolore dẽtes obſtupeſcere:ſed
eorum qui uuã acerbã comederint. Eſt ãt loci iſtius hic ſenſus. Quomodo ſi ꝗs uelit dicere: patres
uuã acerbã comederũt: & dẽtes filioꝶ obſtupuerũt:ridiculũ ẽ: & nullã hñs cõſequẽtĩã:ſic iniquum
eſt atq; puerſũ peccare patres: & filios nepoteſq; cruciari. Sunt ꝗq hoc qd in exodo ſcriptũ ẽ: reddens
iniqtates patrũ ſup filios in tertiã & quartã generationẽ: ita ediſſerãt: ut ad animã humanã ſenten⸗
tiam reſerãt: patrẽ in nobis leuẽ pũctũ ſenſuum & incétiua uitiorũ eẽ dicẽtes: filiũ uero ſi cogitatio
peccatũ cõcœperit: nepotes ſi q cogitaueris opere perpetraueris: ꝓnepotẽ autẽ hoc ẽ q̃rtã genera
tionẽ: ſi nõ ſolũ feceris qd malũ ẽ & ſceleſtũ:ſed in tuis ſceleribus glorieris: ſecundũ illud quod ſcri
ptũ ẽ.lmpius cũ ĩ proſundũ malorũ uenerit: cõtẽnit.DHeus igitur primos & ſecũdos ſtimulos cogi-
tationũ qᷓs græci ꝓpileias uocãt: ſine ꝗbꝰnullus hoĩuʒ eẽ pòͤt:neqquã punit:ſed ſi cogitata ꝗs face/
re decreuerit: aut ipſa ꝗᷓ fecerit noluerit corrigere pœnitẽtia. Vñ ſcriptũ ẽ. Nullus hoĩum ſine pecca
to:nec ſi unius ꝗdẽ diei fuerit uita eiꝰ Numerabiles aũt anni uitæ illius. Et ĩ alio loco. Quis gloriabi

tur caſtũ ſe habere cor? Et rurſum. Aſtra quoq; nõ ſinit munda in cõſpectu eiꝰ: & aduerſus angelos

ſuos puerſũ qd excogitauit: Sinaũt ſublimis illa natura peccato nõ caret: qd dicẽdũ ẽ de hominibꝰ
q fragili carne circũdati: debẽt loqui cum apoſtolo:miſer ego hõ:qs me liberabit de corpore mor/
tis huiꝰ. Et illud ut cũ oĩa fecerimꝰdebeamdicere: ſerui iutiles ſumꝰqd debuim facere fecimꝰ. Et ni
ſi dñs ædiſicauerit domũ:ĩ uanũ laborauerũt ꝗ ædificãt eã. Niſi ds cuſtodierit ciuitatẽ: fruſtra uigi
labit ꝗ cuſtodit eã? Ad ꝓbationẽ ãt huiꝰrei qd neqquã primꝰpulſus cogitatõis ĩmo paruus mẽtis ĩ
ſtictus puniat᷑ a deo:ſed ſi qd mẽte cõcœperis ope cõſumes:illud de geneſi ꝓferẽdũ ẽ. Cham pecca
uit irridẽs nuditatẽ patris: & ſnĩam nõ ipſe ꝗ riſit: ſed filius ei ſuſcepit chanaã. Maledictus ait chanaã
ſeruꝰerit fratrũ ſuoꝶ. Quæ. n. iuſtitia ẽ: ut pr᷑ peccauerit: & ĩ filiũ ſnĩa ꝓferatur:? Necnõ qd ĩ cõtrariaʒ
ptẽ ponit apoſtolꝰ: ſaluã eẽ mulierẽ ſi filii ei pmãſerĩt in fide & ĩ ſctĩtate:& pudicitia. Videtur ſnĩa

juſtitiã nõ hre: ut ſi flii boni fuerint & nepotes ſaluẽtur parẽtes. Quãti enĩ parẽtes ſancti ſũt.& ma

los hñt filios: & ecõtrario quãti pctõres: & ſctõs filios generãt. Ergo ſecũdũ huc ſẽſũ cũcta accipien
da qꝗᷓ ſupra diximꝰ:pctã parẽtũ atq; generãtiũ: ĩ ramis nõ ĩ radice puniri. Hoc ĩtenm de ꝓuerbio ſiue
parabola dixiſſe ſufficiat. Qd lex & ꝓphetæ hoc ẽ exodꝰ& ezechiel:mo ip̃e deꝰ ꝗ & hic & ibi lo/-
quutus eſt: nequaquam in ſententiis diſcrepare uideatur. aut hic corrigere qu od ibi male dixerit. Si
quis autem uel meliorem uel alterum ſenſum potuerit repperire: qui contrariorum ĩter ſe teſtimo⸗
niorum ſcandalum tollat: illius magis acquieſcendum ſententiæ eſt.
CAinuo ego dicit dñs ſi erit vobis vltra parabola hec in ꝓuerbiuʒ in iſrahel. Ecce oẽs anime
mee ſũt. At aĩia patris.ita ⁊ aĩa filij mea eſt. Aia que peccauerit ipſa moꝛietrr. Lxx.
CViuo ego dicit adonai dñs.ſi fuerit vltra.vt dicatur hec parabola in iſrahel.ꝗa onmmes alſimne
mee ſüͦt

ſſeſn
Ci
Sciut!
Ctiume
ſtoisce
lrisde⸗
hödeiſ
Eriteri
in flios
cöſorio
Etamen
enimno
Kipledig
Uitieten
nernon
Goxdit
orübt
tüſohe⸗
cpuunt.
Ckiur
nentocic
ſntchon
Gdeden
heauer
ſdlciar
ChHom
ſuosnor
eriflue
nänon
orär
feccrit
dierit
CyVal
nonis
Kden
Kil
nea
do ius
1i,0
comedi
mug iſta
mumdbo
biionine
ſuüeen
diſſe..
auettic
lum fee
cecimn
iban
ſun
G dd
ihan
dele
nr
ſo

1

Wen

Guper SZzechielem. 2

mee ſunt.QAnomodo anima patris.ita anima filij mea eſt. Aia qune peccauerit.ipſa moꝛietur.
nn CQuid ſigniſicet uiuo ego dicit dñs:& parabola uel ꝓuerbiuũ: ſupra plenius diximus: quæ neqᷓquã
iit dicitut ĩ iſrahel: ſed in his ꝗ dei notitiã nõ hñt. nec pñnñᷣt pſpicere ueritatẽ. Omnes inqt animæ meæ.
ir ſũt: iuxta creaturã nõ iuxta mœritũ. ut moyſes appellabatur homo dei. De quo ſcriptũ ẽ. Oĩo moy
hi⸗ ſi hoĩs dei. Et helias ꝗ ad ꝗnquagita militũ principẽ loquæbatur. Et ſi homo dei ego ſum.deſcẽdat
hide ignis de cælo ſuper te & ſup qnquagita uiros. Homo uero peccati & filius iniqtatis. nõ nocabitur
udal hõ dei. ſicut ſeruus & famulus deĩ hi appellantur de quibꝰdici nõ põt. oĩs ꝗ facit peccatũ ſeruꝰ pctĩ
it Et iterũ. A quo enĩ ꝗs uincitur eiꝰ& ſeruus ẽ. Sicut peccata filioꝶ nõ nocẽt patrib. ſic peccata patrũ
En in filios nõ redũdant. ſed anima quæ peccauerit ipſa morietur. non abolitione ſubſtãtiæ. ſed ex eiꝰ
dendni cõſortio ꝗ dicit. ego ſũ uita. Et alibi loqtur. Omnis qui uiuit & credit ĩ me. non morietur in æternũ
gurl⸗ Et amen amen dico uobis.ꝗ ſermonẽ meũ cuſtodierit.mortem non uidebit in ſempiternum. Vita
i enim noſtra abſcondita eſt cuʒ chriſo ⸗ uicturi ſumus qñ chriſtus apparuerit uita noſtra. in gloria
mocrl & iplebitur illud qd ſcriptũ ẽ. Amẽ amẽ dico uobis:q ſermonẽ meũ audit & credit ei ꝗ miſit me:hʒ
nüſ⸗ uitã æternã: & ĩ iuditiũ nõ uenit: ſed trãſibit de morte ĩ uitã. Illud ãt qd a balaã dicitur moriatur aĩa
der eo mea morte iuſtoꝶ:hũc hẽt ſenſũ ut cupiat mori ſæculo atq; pctõ: ac uiuere cum iuſtoꝶ animabus
munrin quoꝝꝶ uita xpᷣs ẽ: & poſſũt canere:placebo dño ĩ regione uiuẽtiũ. Nõ ẽ enĩ deus mortuorum ſed ui
punin uorũ.Et ſi balaà ut ueriſimile ẽ ĩ li guã nr̃am trãſlatũ uanũ populũ ſonat:pſpicuũ ẽ:qd uanꝰ pri⸗ gen
nmo tiũ populꝰ:deſideret hẽre cõſortiũ cũ aĩabꝰ iuſtoꝶ. abraã iſaac & iacob 4 ideſt recti & iuſti nũ
renore cupantur. Vnde & geneſeos liber: ex eorum uocabulo nomen accepit.
gnon CEt vir ſi fnerit inſtꝰ fecerit iudiciũ ⁊ iuſtitiam:in mõtibꝰnõ comederit.⁊ oculos ſuos nõ lena
ib⸗ uerit ad idola domiſrahel ⁊ vxoꝛẽ ꝓximi ſui non violauerit. ⁊ ad mulierẽ menſtruatã nõ acceſ
kenitatis ſerit 7 hominẽ nõ cõtriſtauerit:pignus debitori reddiderit.per vi nihil rapuerit:panẽ ſuũ eſari
inn enti dederit:?⁊ nudũ operuerit veſtimẽto.⁊ ad vſurã nõ cõmodauerit.⁊ ãpliꝰnõ accepert ab inig
igrni tate auerterit manũ ſuã.iudiciũ veꝝ fecerit inter viꝝ ⁊ virũ:in pꝛeceptis meis ambnlauerit:⁊
Aemnten iudicia mea cuſtodierit:vt faciat veritatẽ: hic iuſtus eſt:vita viuet dicit dominus. LXX.
ci in⸗ CBHBomo aũt qui fuerit iuſtus.qui facit iudiciũ: iuſtitiam ſuper montes nõ comederit.⁊ oculos
Kocint ſuos non lenauerit ad cogitatiões domꝰiſrahel.⁊ vxoꝛẽ pꝛoximi ſui nõ cõtaminauerit.⁊ ad muli
dt erẽ fluentẽ ſanguine nõ acceſſerit.⁊ homineʒ non oppꝛeſſerit. pignus debitoꝛi reddiderit.⁊ rapi
Lereh na non rapuerit.panẽ ſuum eſurienti dederit.⁊ nudũ operuerit veſtimento.⁊ pecuniã ſnaʒ ad
D vſurã non dederit. ⁊ ãplius non acceperit. ab iniquitate anerterit manũ ſuam iuſtum indicium
tnigun fecerit inter virum ⁊ pꝛoximum eius.in pꝛeceptis meis ãbulauerit. iuſtificatiões meas cuſto⸗
eriten dierit vt faciat eas.hic iuſtus eſt. vita vinet dicit adonai dominus. r
iinen CVaultis ait ſcire hoc quod dictum eſt peccata patrum reddã in tertiam & in quartã generationem

non id ſonare quod pleriq; æſtimant nec eſſe ſimile huic ſententiæ: Patres comederunt uuã acerbazʒ
& dentes filiorum obſtupuerunt. Audite quæ illaturus ſum. Si fuerit pater iuſtus quia hæc fecerit
& illa non fecerit: & habuerit filium peſſimũ qui deſertis uirtutibus patris ſe flagitiis mãciparit: nõ
ne & iſte uita uiuet quia iuſtus eſt: & ille morte morietur: quia omniĩia perpetrarit:quæ pater uitan/
e do ĩuſtus effectus ẽ? Videamꝰcatalogũ uirtutũ patris: quæ mihi uidentur in decẽ & ſeptẽ partes di
6 uidi. Quarũ primũ eſt feciſſe iudiciũ. Secũdũ huic ſimile: iudicio copulaſſe iuſtitiam. Tertium non

icgini⸗
tigen
anosi
gloscop/

ſe d comediſſe ĩ mõtibus. Quartũ oculos nõ leuaſſe ad idola: ſiue ut. Ixx. tranſtulerũt cogitationes do-
⸗ mus iſrahel. Quintum nxorẽ ꝓximi nõ uiolaſſe. Sextũ menſtruatæ uxoris uitaſſe cõplexus. Septi-
ngeſ, mum hominem non contriſtaſſe: ſiue ut. xx. ediderunt oppræſſiſſe p potentiam. Octauũ pignde-
omin bitori reddidiſſe. Nonum per uim nihil repuiſſe: uel iuxta. Ixx. rapinã nõ rapuiſſe. Decimum panem
olent ſuũ eſurienti dediſſe. Vndecimũ nudũ operuiſſe ueſtimẽto. Duodecimũ ad uſurã pecuniam nõ de
n'un diſſe. Tertiũdecimum nihil ex eis quæ dederis amplius accœpiſſe. Quartũdecimum ab iniquitate
nſtung auertiſſe manũ ſuã. Quintũdecimũ: quod ſimile uidetur primo ſed in parte diuerſũ eſt: iudicium ue
FNid rum feciſſe inter uirũ & uirũ: ſiue ꝓximũ ſuũ. Sextũdecimũ in præcœptis dñi ambulaſſe. Septimũ/
n held decimum iuditia & iuſtificationes illius cuſtodiſſe. Quoru ſingula qd uelint: dicemus in conſeqn
tchman tibus. Si fuerit ait uir iuſtus & fecerit iudicium. Scriptum ẽ ĩ prouerbiis cogitationes iuſtorum indi
önmi, tia. Qui hanc uirtutẽ poſſederit: ut nihil ſine ratione faciat & iuditio: poteſt illud propheticum di-
mmIi, cere: iuditia domini uera iuſtificata in ſemetipſa, Et cum rectæ omnia iudicarit: ut non accipiat per-
täm ſonã pauperis in iuditio: implebit præcœptum domini. Sicut maiorem: ſic & minorẽ iudicabis: au-
Nehien dacter dicens: deſiderauit anima mea deſiderare iuditia tua in omni tempore. Et iterum. Viam uen
bio ve tatis elegi iuditia tua non ſum oblitus. Et in eodem pſalmo. Cognoui quia iuſta inditia tua: & ta⸗
bib⸗ tam proſiciet beatitudinem: ut intelligat iuditia domini quæ ſunt abyſſus multa: & dicat cum apo
ein ſtolo. O profundum diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei:quã inſcrutabilia inditia eius: & inueſti-
leſino⸗ gabiles uiæ illius. Et in oratione cõmemoret. Quoniã iuditia tua iocunda. Poſt iuditium ſequitur
luſtitia:quã qui habuerit: chriſtum lIiquido poſſidebit: qui iuxta apoſtolum factus eſt iuſtitia & ſan⸗ .
zanine⸗ ctiſicatio & redemptio: ut faciat iuſtitiam ueram nec perſonas reipiciat in iuditio:ſed de ſua ſciat in
. aliorum iuditio iuſtitia iudicandum. Tertium eſt in montibus non comederit:quod iudæi æſtimat
ſ H 5

‚Aiiber ſextus. c. xviii.

hnͤ
ad idolatriæ pertinere peccatum. Crebro enim legimus in regum & paralipomenon libris. Verũ- nin
tamen ab excelſis non receſſit. Adhuc populus imolabat in excelſis: & adolebat incenſum in ſubli / i
mibus: hoc ſcriptura ſignificante quod in montibus luciſq; locis idolis hoſtias imolauerint: & thu- ii
la ſuccenderint. Nos autem dicimus comedere euʒ in montibus:qui dicit cũ phariſeo. Gratias ago eimni
tibi deus: quod non ſum huic ſimilis publicano.Ieiuno bis in ſabbato:decimas do omnis ſubſtan . 1404
tiæ meæ: & cætera. Et econtrario publicanus audiens qui dixerat: diſcite a me quia mitis ſum & hu liger
milis corde: percutiebat pectus manu: hoc eſt peſſimarum cogitationum theſaurum: & oculos ad xnoh
cælum non audebat extollere: ſed & illud quod alibi dicitur: maiora te non requiras: & fortiora te aidefl
non ſcruteris. Omnes hereticos arguit in montibus comedere ſuperbiæ: & eccleſiaſticam deſpice- pturab
re ſimplicitatem: & neſcire de ſe ſcniptum: deus ſuperbis reſiſtit:humilibus autem dat gratiã Quar/ munute
to loco ponitur: & oculos ſuos non leuauerit ad idola domus iſrahel: pro quibus cogitationes: lxx ſtunik⸗
tranſtulerunt. Idola autem ideſt ſimulachra quæ de ſuo corde finxerunt omnes heretici faciũt: atq; xxcuuci
leuant cordis oculos: qui falſitatem eorum atq; mendacium putauerint ueritarem. Domus autem muloqe
iſrahel ſimulachra dicuntur quæ reperiuntur in eccleſia:& per occaſionem falſi nominis ſciẽtiæ ſim ceco
plices quoſq; ſeducunt: ut philoſophorum dogmata introducant in domum iſrahel: eorum fſcili- muntpel
cet qui deum mente conſt piciunt. Quinto loco ponitur & uxorem proximi ſui non uiolauerit: ſiue iennud
ðð contaminauerit: quod aperte adulterium quidem prohibet: ſed ex eo quod additur proximi ſui: ni hhemg
ſi omnis homo proximus intelligatur: uidetur eſſe præcœptum ut ab amicorum nos abſtineamus chrirs
uxoribus: inimicorum uero & ignotorum coniuges libere polluamus. Proximus ergo omnis ho- laen
mo hominis accipiendus: iuxta parabolam euangelii quæ a ſaluatore proponitur: cuiuſdam homi ct
nis qui hierico deſcendens a latronibus uulneratus eſt: quando mterrogat phariſeus qui fuerit pro pobii
ximus eius docens illum eſſe proximum qui bene fecerit. Poteſt iuxta myſticos intellectus uxor in ime
telligi ſancti uiri ſapientia: dicente ſalomone. Ama illam: & amplexabitur te. Dilige illam: & cuſto ppde
diet te. Quã contaminare deſiderat: qui aliorum bene dicta repræhendit: & facibus accenſus ĩuidiæ B 1
ſancta uiolat: caſta corrumpit: pura contaminat. Sextum eſt & ad mulierem ſiue uxorem menſtrua nos⸗
tam: nõ acceſſerit. Per ſingulos mẽſes grauia atq; torpentia mulierũ corpora imundi ſanguinis effu achl
ſione releuantur. Quo tẽpore ſi uir coĩerit cũ muliere: dicũtur cõcœpti fœtus nitiũ ſeminis trahere: rhe
ita ut leproſi & elephãtiaci ex hac cõcœptiõe naſcãtur: & fœda in utroq; ſexu corpora patuitate uel iülrrn
enormitate membrorum ſanies corrupta degeneret. Præcipitur ergo uiris: ut nõ ſolũ ĩ alienis mu/ nteen
lieribꝰ: ſed ĩ ſuis quoqʒ ꝗbus uidẽtur lege cõiũgi ſcriptura dicẽte: creſcite & multiplica mini & reple icnicn
te terrã: certa cõcubitus norint tẽpora: qñ coeundũ: quãdo ab uxoribꝰ abſtinẽdũ ſit. Quod qdeʒ & tomed
apoſtolus & eccleſiaſtes ſonant. Tẽpus amplexãdi: & tẽpus longe fieri a cõplexibus. Caueat ergo & obe
uxwor: ne forte uicta deſiderio coeundi zelet uirum. & maritus ne uim faciat uxori: putans oĩ tẽporæ Cohuim
ſubiectam ſibi eſſe debere coniugii uoluptate. Vnde & paulus. Vt nouerit inquit unuſꝗſq; poſſidere eeimi
uas ſuum in ſanctitate & pudicitia. Pulchre in Sixti pitagorici ſententiolis dicitur. Adulter eſt uxo none
ris ꝓpriæ: amator ardentior. Quem librum qdã in latina linguã tràſferẽs martyris ſixti noĩe nolÄii QNuunc
illuſtrare: nõ cõſiderãs ĩ toto uolumine qd in duas partes fruſtra diuiſit: xpi nomen: & apoſtoloruz ſenen
omnino reniceri. Nec mirũ ſi gentilẽ philoſophum in martyrẽ & romanæ urbis epiſcopuz trãſtule phbe
rit:cum euſebii quoq; ceſarienſis primum pro origene librũ: pãphili martyris uocabulo cõmutarit rM ſonim
ut facilius tali laudatore: libros impiiſſimos periarxon romanis cõciliaret auribꝰ. Sequitur in loco ſodecin
ſeptimo. Et hominẽ nõ cõtriſtauenit: ſiue ut. Ixx. trãſtulerũt nõ oppræſſerit p potentiaʒ. Quo uitio Puraci
atq; pectato neſcio quis alienus ſit.Et ægyptii enĩ opprim ebant hebreos p potentiã. Vñ & abachuc mlünin
quæritur: quare impius opprimat iuſtum. Atq; utinam de ſolis his diceres ꝗ foris ſunt: & nõ de his grarann
qui intus. Solent enim & principes eccleſiaꝶ opprimere plebẽ p ſuperbiã. De quibus ſcriptũ c. Prin mecii
cipẽ te cõſtituerũt ne eleueris: ſed eſto inter eos quaſi unus ex ipſis. Et ſaluator præcipit Qui uult in diunür
ter uos eẽ primus:ſit omnium minimus. Quod autem iuxta hebraicum dicitut: & hominem non Eiii an
contriſtauerit: apoſtolico congruit teſtimonio: nolite contriſtare ſpintum ſanctum qui habitat in imidenn
uobis. In euangelio qd iuxta hebreos nazarei legere conſueuerunt: inter maxima ponitur crimina lobentj
, qui fratris ſui ſpiritum contriſtauerit. Sinaũt triſtitia alterius interficit contriſtantem: qd de iniqtate Aliip
& tyrãnica mente dicendum eſt: cui illud cõuenit: quid gloriatur terra & cinis? ut oblitus conditio Mli,
nis ſuæ: qũo plenus pituitis felle ſtercoribꝰ: & poſt paululũ uermibꝰexarãdus ponat ĩ cælũ os ſaũ:& o änra
lingua eiꝰptrãſeat uſq; ĩ terrã: & dicat cũ uero nabuchodonoſor. Aſcẽdam ĩ cælum ſuper ſydera cæ kaim
li ponã thronũ meũ: & ero ſimilis altiſſimo. Octauũ ẽ pignus debitori reddiderit. Nõ oĩ debitori: iguie
alioquin multis occaſio recipiendorũ pignoꝑꝶ fiet diuitiarũ materia. Sed ei debitori de quo in lege R
ſeribitur quod pauper ſit:& propriũ oppoſuerit ueſtimẽtũ:& ante ſolis occaſum operimẽtum reci (in
pere debeat: ne cruciatus frigore clamet ad dũm: qultor ẽ eius ĩiutiæ. Sinautẽ iuxta ea quæ ſequun iie ſ
. tur panẽ eſurienti dare debemus. & nudũ operire ueſtimẽto. quãto magis ſuũ reddete.ſi tñ debito/ n
. ris indubitata paupertas ẽ? Poſſumus quoq; pignus reddere debitori. quãdo ei cui dilectione cõiũ- in
gimur: & qui nobis debet mutuã charitatem. reddimus pignus ſuũ. nihil debiti eiꝰ apud nos ultra
retinentes. Nonum poſſidet locum.per uim nihil rapuerit: ſiue juxta.Ilxx.rapinã non — ra hr
—.. —8=ð ” prtoribus

Ven,
nüb,
Aibe⸗
g
vddtn
Ahu
lor
Won
deſic⸗
⸗
Menhx
jür 1
aem
iehm
m ſll⸗
inſe
iſonni
ae
nis ho⸗
mhoni
etiepto
mor in
Lauſto
iidie
nmen,
iniseſfn
Uahere
tuerel
is mu⸗
reple
dez 8
nengod
itihore
oſſter
1 mo
Hjevohet
vſtolor,
niſwe
mutatit
in k oco
Ouitio
bachoe
de hit
ePiin
i volrin
m non
hierin
wina
zatte
Nditio
ſoi
e1
toli:
nlege
m le
ſcind
eio⸗
Ulti
Den

Super Eʒechielem.
ptoribus & apoſtolus loquitur qd ĩter cæteros peccatores ne ueſcẽdũ ꝗdẽ cũ huiuſcemodi ſit:ꝛ oĩſq;
rapina mixta uiolentiæ eſt. Nili eni uis fuerit illata: rapina nõ ꝓficit. Eſt ãt & ſacta niolẽtia rapinaq;
optabilis. de qua ſcribit & euãgeliũ. A diebus ioãnis baptiſtæ regnũ cæloꝶ uim patitur.& uiolenti
diripiũt illud. De qua & iudas frater lacobi loqꝗtur. Et alios ꝗqdem de igne rapite.aliorũ uero ꝗ iudi
cãtur miſeremini. Et ecõtrario aduerſariæ poteſtates. ĩ pniciẽ eoꝶ quos rapiũt prædã rapere feſti-
nãt. Qd ſigniſicat & Iacob dicẽs. Beſtia mala comedit euz. beſtia mala rapiut ioſeph. Vnde & oues
dñi quæ ſecuntur eũ. nõ rapiuntur de manibꝰeius. Et ipſe dicit. Pater qd dedit mihi. oĩbꝰmaieſt. &

nemo poteſt rapere de manu patris. Ex quo pſpicitur una patris filiiq; poteſtas. uirtꝰ atq; ſubſtãtia. ſi

en de filiji manu quæ dedit pater nemo poteſt rapere. & hæc eadẽ in patris manu ſũt quæ nõ rapi/
unturab eo.liqdo cõprobatur oĩa patris & filii eẽ comunia: & filii manu tenere patrẽ. ſicut patris
manu tenẽtur quæ filii ſũt. Decimũ ẽ panem ſuum eſuriẽti dederit. Per q docemur elemoſinã nõ
ſaturis faciẽdam ſed eſurientibꝰneo dãdum panem his qui ructant plenitudine ſed his qui inanita
te cruciãtur. In pane auũt omnis cõtinetur cibꝰ. Et ſignificãter dicitur ne de rapinis & uſuris & alieno
malo quæſitũ panẽ uertamꝰ in miſericordiã. Redẽptio eni aĩæ uiri: ppriæ diuitiæ. Quod multos ſa
cere cõſpicimus clientes & pauperes & agricolas: ut taceã de militantiũ & iudicũ niolentia ꝗq oppri
munt per potẽtiã: uel furta cõmittũt: ut de multis parua pauperibus tribuãt: & in ſuis ſceleribꝰ glo⸗
riantur. Publiceq; diaconus ĩ eccleſiis recitet offerẽtiũ noĩa:tantũ offert ille:ille tantũ pollicitus ẽ:
placentq; ſibi ad plauſũ populi torquente eos cõſcĩa. Damuſq; materiã miſeris nt gaudeant ad ea qᷓ
tribuũt: & nõ lugeãt ad ea quæ rapuerint. Melius autem eſt ut intelligamus panem iuſti eum eſſe ꝗ
dicit: ego ſum panis qui de cælo deſcendi: & quẽ in orone nobis tribui depræcamur: panẽ noſtruʒ
ſubſtantiuũ ſiue ſuperuenturum da nobis: ut quẽ poſtea ſemper accœpturi ſumus: in præſenti ſæcu
lo quotidie mœreamur accipere. Hunc panẽ iuſtus eſuriẽtibus tribuit: de quibus ſcriptũ ẽ. Beati ꝗ
eſuriunt & ſitiunt i SS qꝗa iuſtus ẽ:cõmunẽ oĩum panẽ ſuũ ſacit propriũ:ꝗ defecerat in iu/
dæa ꝓpheta dicẽte. Auferã ab eis fortitudinẽ ſiue baculũ panis. Hoc qd loquimur ſi tamẽ xp̃i ſumꝰ
ĩmo qd ꝓpheta cõmemorat panis credentiũ ẽ & eſurientiũ. qui oĩno nõ dandus eſt his qui mãdu-
cauerũt & biberũt & ſaturati ſunt & incraſſati calcitrauerũt. De quibus dr. Ve qꝗ ſaturati eſtis nũc.qa
eſurietis ne euomant illũ dicente ſalomone. Euomet enĩ & cõtaminabit ſermões tuos bonos:Qd
aliis uerbis ſaluator loꝗtur. Ne detis ſanctũ canibus: neq; mittatis margaritas ueſtras ante porcos.
Vndecimũ poſſidet locũ.& nudũ operuerit ueſtimẽto. Qui ſermo iuxta ſupioris uerſiculi explana
tionẽ: dupliciter diſſerẽdus ẽ. ut & nudis tribuamus opimẽétũ ſaluatore dicẽte nudus erã & operui
ſtis me. & nudis fide atq; uirtutibus tribuamus ueſtimêtũ xpi. de quo ſcriptũ eſt. Quot quot enĩ in
xpᷣo baptizati eſtis xpᷣʒ ĩduiſtis. Hoc ueſtimẽto nudus erat:q ueſtẽ nõ habens nuptialẽ ꝓiectus ẽ de
conuiuio. De hac nuditate: & ad hieruſalẽ dñs loꝗtur. Tu aut eras nuda. & confuſione plena. Duo/
decimũ numerũ tenet.& ad uſurã nõ cõmodauerit ſiue ut. xx. tranſtulerũt. pecuniam ſuã ad uſurã
non dederit. In hebraico cunctarũ ſpecierũ uſura ꝓhibetur in. lxxx. tantum pecuniæ. Iuxta quod & ĩ
quartodecimo pſalmo ſcriptũ ẽ. ꝗ pecuniã ſuã non dedit ad uſurã.Et quomõ dicitur fratri tuo nõ
ſœnerabis. aljeno aũt fœnerabis, Sed uide ꝓfectũ. In principio legis a fratribꝰtantũ fœnus tollitur.
I ꝓpheta ab oĩbus uſura ꝓhibetur dicẽte ezechiele pecunià ſuã non dedit ad uſurã. Porro ĩ euange
lIio uirtutis augmentũ ẽ p̃cipiẽte dño fœneramini his a quibus nõ ſperatis recipere. Sequitur ĩ ter⸗
tiodecimo loco:& amplius nõ accœperit. Putãt ꝗqdã uſurã tantum eẽ ĩ pecunia. Quod pᷣuidẽs ſcrĩ
ptura diuina oĩ rei aufert ſup habundãtiã: ut plus nõ recipias quã dediſti. Solẽt ĩ agris frumenti &
milii uini & olei cæterarũq; ſpecieꝶ uſuræ exigi: ſiue ut appellat ſermo diuinus habundãtiꝗ. Verbi
gratia ut hiemis tẽporæ demus decẽ modios: & ĩ meſſe recipiamus qndecim. hoc ẽ amplius partezʒ
mediã. Qui iuſtiſſimũ ſe putauerit: quartãà plus accipiet portionẽ. & ſolẽt argumẽtari ac dicere. De-
di unũ modiũ: qui ſatiſfecit decem modiis. Nonne iuſtum eſt ut medium modiũ de meo plus ac/
cĩpiã. cum ille mea liberalitate: nouẽ & ſemis de meo habeat? Nolite errare inquit apoſtolus: deꝰnõ
irridetur. Reſpõdeat. n. uobis breuiter fœnerator miſericors: utrum habẽti dederit an nõ habẽti. Si
habenti utiq; dare nõ debuerat: ſed dedit quaſi non habenti. Ergo quare plus exiget quaſi ab habẽ/
te. Alii pro pecunia fœnerata ſolẽt munuſcula accipere diuerſi generis: & non intelligunt uſurã ap
pellari & ſuperhabũdãtiã quicquid illud eſt: ſi ab eo qd dederint plus acceperint. Quartuſdecimus
gradus ab iniquitate ait auerterit manũ ſuã:ut omnio pe fugiat iniqtatem. Non enĩ ſolũ manu: ſed
& aliis membris cõmittitut iniquitas:dicẽte ſalomone. Iniqua labia a te ꝓcul amoue. Et i pſalmis.
Iniquitatẽ ĩ excelſũ loquuti ſũt.Pes quoq; currit ad iniquitatẽ: & oculus ſi alienã mulierẽ concupi/
ſcat:nec fit eius imitator de quo dicitur: iniquitatẽ nõ fecit: & dolus nõ ẽ inuentus in ore eiꝰ. Vnde
& de iniquo màmona iubemur facere nobis amicos:qui nos in æterna recipiãt tabernacula. Quin
tũdecimum:iuditiũ uerũ fecerit inter uirũ & uirũ:ſiue proximũ ſuũ. Quod nidetur idem ſonare qd
primum ubi ſcriptum eſt. Si fuerit iuſtus & feceritiuditium. Sed addita ueritate juditii qd facit: ĩter
uirum & uirum ſiue proximum ſuũ epitaſin cernitur habere uirtutum. Vnde & ĩ prouerbioꝶ exor/

dio:poſt multa præcœpta correptio infertur iuditii. Scire inquit ſapientiam & diſciplinam: & intel

ligere prudentiam: ſuſcipere uerſutias ſermonum: & noſſe iuſtitiã ueram: & poſt oĩa corrigere iudi

AL.iber ſextus. c.xviii.

tium. Quãobrẽ & apoſtolus repræhendit eos ꝗ in eccleſia conſtituti ſunt:qd habeant ĩter ſe iudi⸗
tia:minimuſq; eligitur atq; contẽptus.ꝗ iuxta euangeliũ primus ẽ ut iudicet inter uirum & uirũ. &
q deſtruxit ea quæ paruuli ſũt & puenit ad pfectũ uirũ & tamẽ maiore ſententia ĩdiget ut poſſit ad
ueritatẽ iuditii puenire. Sequitur in ſextodecimo loco.in præceptis meis ambulauerit. & ĩ ſeptimo
decio. iuditia & iuſtificatiões meas cuſtodierit ut faciat ea. factaq; cuſtodiat. Quorũ utrũq; multipli
cẽ habẽt intelligentiã ſi uelimus oia legis mandata replicare in quibꝰpᷣcepta dñi & in ꝗbus iuſtifi⸗
cationes eſſe dicũtur. Plenus ẽ pcœptorũ & iuſtiſicationũ centeſimus octauuſdecimꝰ pſalmus. & ex
patte octauuſdecimus. in quo ſcriptũ . Iuſtitiæ dñi rectæ lætificaãtes corda.& pcœptũ dñi lucidũ il
luminãs oculos. In quo quæritur.quomõ ĩ hoc eod ẽ ꝓpheta dixerit deus. dedi eis iuſtificatiões nõ
bonas. in quibꝰnon uiuant ĩ eis. Faciliſq; reſponſio ẽ & plenior in cõſequentibꝰnon uiuere iudæos
ſequentes occidentẽ litterã. & niuere xpianos intelligentes ſpiritũ uiuificantẽ. Longũ ẽſ uelimꝰ? ꝓ
bare teſtimoniis. ubi pᷣcepta dñi & ubi luſtificatiões eẽ dicuntur. & ꝗbus ſingula uel diuerſitatibus
uel obſcuritatibus inuoluantur. Vnde & in pᷣſenti loco infertur.Hic iuſtꝰ ẽ. uita uiuet ait dñs deus.
uia hæc fecerit & illa non fecerit. nequaꝗᷓ punietur delictis patris. ſed ſuis miuet uirtutibus.
CNQuog ſi gennerit ſiliũ latronẽ effũdẽtẽ ſãguinẽ ⁊ fecerit vnũ de iſtisſiue vt.lxx.trãſtulerũt)
2 fecerit peccata.in via patris ſui iuſti nõ ãbulauerit ⁊ hec quidẽ omnia non faciẽtẽ.ſed in mõti/
bus comedẽtẽ. ⁊ vxoꝛẽ ꝓximi ſui polluẽtẽegenũ ⁊ pauperẽ ↄtriſtãtẽ ſiue oppꝛimẽtẽ.rapiẽtẽ rapi
nas. pign'nõ reddẽtẽ. ? ad idola lenãtẽ oculos ſuos.abhominatõeʒ facitẽ: ad vſurã dãtẽ? apliꝰ
accipiẽtẽ. nũquid viuet? Cuʒ vmũſa deteſtãda hec fecerit moꝛte moꝛiet᷑: ſãgnis er in ipſo erit.
CPro latrone in hebraico ſcriptũ habet faris qd aquila & ſecũda editio peccatorẽ. ſimmachus tranſ
greſſorẽ. xx. & theodotio peſtilentẽ interpᷣtati ſunt. Quomòõò aũt peſtilentia morbos creat. & paſ-
ſim regiones in quibꝰ incubuerit uaſtare conſueuit: ſic peſtilẽs hõ uniuerſa populatur. Dicamus pri
mũ iuxta hyſtoriã. ut ſciatis iniqtates patrũ nõ redũdare ad filios. Si iuſtus fecerit quæ ſuperior ſer
mo per ordinẽ texuit. uita uiuet. Quod ſi genuerit filiũ recedẽtẽ a dñi ſeruitute. & patris uirtutes ui/-
tiis cõmutantẽ. ut faciat quæ illæ non fecit: & non faciat ꝗᷓ illæ operatus ẽ. nũꝗd uiuere poterit. Cer
te non uiuet. ſed erit reus ſanguinis ſui. Porro iuxta intelligentiã ſpãlẽ. iuſtus uir eccleſiaſticꝰ ſi ſidẽ
euãgelicã prædicauerit. & ſilius eius atq; diſcipulus heretico fuerit errore decœptus. uocabitur pe-
ſtilens. De quo & in primo pſalmo ſcribitur. Et in cathedra peſtilentiæ nõ ſedit. Et in ꝓuerbiis. cõſi
dens & procax & ſupbus peſtilens appellatur. Iſtæ conſidens effundit ſanguinẽ decœptoꝶ. & Oĩa
in ſe peccata congeminat: comedens in mõtibꝰ ſupbiæ: & eceleſiam ꝓximi ſui polluens. egenos &
auperes in ſcia ſcripturarũ contriſtans: opprimẽs atq; ſupplantãs. rapinã rapiens. eos quos de eccle
ſia ſeduxerit: pignus non reddẽs qd a magiſtro accœperar ut impleret qd ſcriptũ ẽ:gratis accepiſtis
gratis date. Et ad idola atq; ſimulachra ꝗ de ſuo corde finxit leuãs oculos ſuos. cũctaſq; faciẽs abho⸗
minationes. & dãs ad uſurã pecuniã.ut errorẽ magiſtri diſcipuloꝶ augeat diligentia. & repetens ab
his quibus tribuit amplius quã dederat. certe uiuere non poterit. ſed in ſuo ſanguine morietur..

¶ CQuod ſi genuerit filiũ qui vidẽs omnia peccata patris ſui que fecit timuerit ⁊ nõ fecerit ſimili

ter. ſuper montes nõ comederit.⁊ oculos ſuos nõ leuauerit ad idola domus iſrahel.⁊ vxoꝛẽ pꝛo
ximi ſui non violanerit.⁊ virum non contriſtauerit.pignus nõ retinuerit ⁊ rapinam nõ rapuerit

panẽ ſuum eſurienti dederit.⁊ nudum operuerit veſtimento.a pauperis iniuria auerterit manũ

fnam. vſurã ⁊ ſuperhabundantiã non acceperit.iudicia mea fecerit.in pꝛeceptis meis ãbulaue
rit.hic non moꝛiet᷑ in mniquitate patris ſui ſed viuet. Pater eius quia calumniatus eſt ⁊ vim fe
cit fratro malum operatus eſt in medio populi ſui.hic moꝛtuus eſt in iniquitate ſua.
Nec inquit miremini ſi iuſti uiri filius declinans ad uitia atq; peccata morte moriatur. cũ econtra/
rio filius peccatoris & impii: ſi uiderit peruerſitatem uiarum patris ſui & conuerterit ſe ut mala non
faciat & faciat bona: reus paternorum ſcelerum non teneatur. Quod & in nobis accipi poteſt: qui/
bus in pſalmis dicitur. Audi filia & uide & inclina aurem tuam: & obliuiſcere populum tuum & do
mum patris tui: & concupiſcet rex decorem tuum. Et qui de gentium ſumus ſtirpe generati: ut re-
linquamus parentum crimina: & faciamus iudicium atq; iuſtitiam: & uiuamꝰ in ea. Repetit ꝗ ſupra
latius ꝓſequuti ſumꝰ. Et iõ breuiter cũcta pcurrimꝰ: adiilla ꝗᷓ obſcuriora & noua ſũt trãſire cupiẽtes.
SEt dicitis. Quare non poꝛtauit filius iniquitatem patris:? Nidelicet quia filins iudiciũ ⁊ iu/
ſtitid operatus eſt. O mnia pꝛecepta mea cuſtodiuit.x fecit illa. vita vinet. Anima que peccaue
ritiipſa moꝛietur. Filius nõ poꝛtabit iniquitatẽ patris.? pater non poꝛtabit iniquitatem ſilij. Ju/
ſtitia iuſti ſuper eum erit.⁊ impietas impii erit ſuper illum.
CSoluit quæſtionem quam econtrario poterat auditor opponere. Soletis ait dicere: quare filiꝰ iu-
ſtus non portabit iniquitatem patris? Atq; ipſe reſpondet. Videlicet quia filius bene operatus eſt: &
patris delicta non fecit. Iuſtumq; eſt: ut quomodo peccator in ſuo ſcelere moritur: ſic iuſtus ĩ ſuis ui
uat uirtutibus: & moriatur aia quæ peccauerit: & uiuat quæ dei præcepta cuſtodierit.
Si aũt impins egerit penitentiam ab omnibus peccatis ſuis que operatus eſt. cuſtodierit
vniuerſa pꝛecepta mea.⁊? fecerit iudiciũ ⁊ iuſtitiam.uiuet ⁊ non moꝛietur. Omnium iniquita-
tum eius quas operatus eſt non recoꝛdaboꝛ.
C In tantum

Ch
terue⸗
cort
otuet
umg
Chetu
glugu
niumi
Cni
RWr
Cti
Cte
nigetu
¶i⸗
ſne
ſN
Cian
ſeunn
CR
1ho
CNe
is⸗
ome
kuiri⸗
umſc
CKu
vam
bot
coret
noni
Ce
ſpſe
1
CEt
eſ
tun
qui.
CE
bele
limdin
olon
dole⸗

Ci
Acce
C
nem

Uuie
. ee
E
Crr
tumn
ten
e⸗
A⸗
Re

,

Buper Eʒzech ielem.

In tantum ait peccata patrum ad ſilios non redundãt: nec ĩuſtum filium ſceleratus prægrauat pa-

ter:neq; alii pro aliorum ſceleribus puniuntur: ut ipſe unus atq; idem qui prius impius fuit atq; peo
cator:ſi poſtea egerit pœnitentiam: & ad meliora conuerſus priſtina peccata deleuerit: non iudice-/
tur uetuſtate peccati: ſed in meum ſuſcipiatur gregem: innouatione uirtutis. Simulq; conſideran-
dum: qualem impium & peccatorem ſuſcipiat pœnitentem. Si ab omnibus iĩquit peccatis ſuis quæ
operatus eſt auerterit ſe: & cuſtodierit uniuerſa præcepta domini: quo ſcilicet omnia crimina de-
relinquat: & cunctas uirtutes ſequatur. Si omnia bona fecerit & cuncta deſeruerit mala: & ego om-
nium iniquitatum eius quas operatus eſt obliuiſcar.
CIn inſtitia ſua quam operatus eſt viuet. HMU HD
Nõ tã mea quã ſua uiuet iuſtitia: licet iuſtitiæ meæ ſit: bonis bona: & malis mala reddere.
CMNũgd voluntatis me eſt moꝛs impii dicit dñs deus ⁊ ñ vt conuertatur a viis ſuis ⁊ viuat:
CErgo domini uoluntatis eſt omnes ſaluos fieri: & ad notitiam ueritatis uenire. Vbicũq; auteʒ deĩ
uidetur ſeuera & truculenta ſententia: non homines ſed peccata condemnat.
Si aüũt auertterit ſe iuſtus a iuſtitia.⁊ fecerit iniquitatem ſecundum omnes abbominationes
quas operari ſolet ipius.nunquid viuet? Omnes iuſtitie eius quas fecerat.non erũt in memo
ria.In pꝛeuaricatiõe qua pꝛeuaricatus eſt ⁊ in peccato ſuo quo peccauit.in ipſis moꝛietur.
CSicut iuſtum antea peccatorem non prægrauant antiqua delicta:ſic peccatortem qui prius iuſtus
fuerit: non iuuant ueteres iuſtitiæ. Vnuſquiſq; enim in quo inuenietur: in eo iudicabitur.
CSt dixiſtis. Non c equa via domini. Audite domus iſrabel. Nanquid via mea nõ eſt equa.
⁊ non magis vie veſtre praue ſunt:
CReddit cauſas quare domini iuſta ſententia ſit. Putatis me aĩt iniquum ut peccata patrum reddaʒ
filiis & aliis comedentibus uuam acerbam aliorum dentes obſtupeſcant: ecce unuſquiſq; ĩ ſuo pec/-
cato moritur: & in ſua ĩuſtitia uiuificatur: in utroq; non præterita ſed præſentia. Quin potius ue-
ſtra iniqua ſentẽtia eſt:qui putatis parabolam: ſed ſic eam accipitis quaſi hiſtoriæ ueritatem: ut alio
rum ſcelera in aliis puniantur. D

CCum enim auerterit ſe iuſtus a iuſtitia ſua ⁊ fecerit iniquitatẽ.moꝛietur in eis. In iniquitate

uam operatus eſt moꝛietur.
Poteſt & hoc intelligi.Iuſtus prius populus iſrahel auertit ſe a iuſtitia ſua: quia iuſtitiæ reliquit au
ctorem: & fecit iniquitatem dei filium denegando.In peccato atq; ſcelere qd operatus eſt morietur
non in pluribus: ſed in uno heredem interſiciens: ut perderet hereditatem.
CEt cuũʒ auerterit ſe impius ab impietate ſua quaʒ operatus eſt ⁊ fecerit iudicium atqʒ iuſtitiã
ipſe animam ſuam viuiſicabit. Conſiderans enim et auertens ſe ab omnibus iniquitatibus ſu-
is quas operatus eſt vita viuet ⁊ non moꝛietur.
C Et econtrario ait gentium populus non habens notitiam dei:& iĩmpius ſi ſe auerterit ab impieta
te ſua quã prius operatus eſt in idolatria:& fecerit ea quæ iſtaheli lege præcepta ſunt ipſe prius mor
tuus uiuiſicabit animam ſuam. Videnſq; ſe interiiſſe in iniquitatibus quas operatus eſt: credet ĩ euʒ
qui dicit. Ego ſum uia & uita: & ueritas: uita uiuet & non morietur.
CEt dicunt ſilii iſrahel. Non eſt equa via domini. Nunquid vie mee non ſunt eque domus iſra
hel ⁊ non magis vie veſtre pꝛaue?
CVſq; hodie iſrahel blaſphemat deum cur populum ſuum reliquerit: & gentium aſſumpſerit mul/

titudinem. Quos arguit dominus quod uiæ eorum prauæ ſint: domini iuſta ſententia: ut herchitis

colonis prioribus: alios in uineam ſuam mittat agricolas. Quod intelligentes in euan
bola dixere iudæi. Non erit iſtud.
CAdcirco vnumquẽqʒ iuxta vias ſuas iudicabo domus iſrahel ait dominus deus.
CSiue de gentium multitudine:ſiue de iſrahel populo ſint qui iudicantur. Non eſt enĩ perſonaruʒ
acceptio apud deũ: ſed unuſꝗſq; ſua coronabitur fide: & ĩpietate atq; infidelitate damnabitur.
CC,Qonuertimini ⁊ agite penitentiam ab omnibus iniquitatibus veſtris.⁊ non erit vobis in rui
nam iniquitas. Pꝛoicite a vobis omnes pꝛeuaricationes veſtras.in quibus preuaricati eſtis.
CPropriæ ad iſrahel iſte ſermo dirigitur: ut agant pœnitentiam & relinquant iniquitates ſiue præ-
