eo loco ubi nos interprætati ſumus: reddam populis labium electum. Pro electo. xx. dixerũt in ge
nerationem eius: ut ſubaudiatur terræ. Et hinc error exorrus eſt: qd uerbum hebraicũ Barura. Qd
Aquila & Theodotion electum: Symachus mundũ interp'tatus eſt. lxx. legerüt badura: res littera
deleth eſtimantes: ppter elemẽti nimiam ſimilitudinem:qd' paruo apice diſtinguitur. Nec nõ ubi
nos trãſtulimus: In die reſurrectionis meæ in futurum & omnes interprætati ſunt teſtimoniũ: He/
breus qui me in ſcripturis inſtituit: aſſerebat laed in pñti loco magis in/futurũ debere intelli gi:q̃ in
teſtimoniũ:lẽd enim qd ſcribitur per litteras ain & deleth & res: & αααρπρHάον σι, futurum: & te-
ſtimonium intelligi. Poſumus hunc locũ & de primo xpi aduentu exponere: quãdo omni errore
Act.2. a. ſublato demonibuſq; calcatis: & terrenis operibus deſtructis. apoſtoli uniuerſis linguis locuti ſũt:
Et ueten errore ſublato unum cõfeſſionis redditum eſt labium. Sed & reges qui deſtruũtur & diui
no conſumuntur ardore peruerſorum dogmatum principes ſentiendi ſunt.
AVltra flumina ethiopie inde ſupplices mei filij diſperſoꝛum meoꝛum deferent munus mihi.
In die illo non confunderis ſuper cunctis adinuentionibus tuis:quibns pꝛeuaricata es in me.
Quia tunc auferam de medio tui magniloquos ſuperbie tue:⁊ non adijties exaltari ampliꝰ in
monte ſancto meo:⁊ derelinqᷓ; in medio tui populnm pauperem ⁊ egenum:⁊ ſperabunt in nomi
ne dñi:reliquie iſrael nõ facient iniquitatem:neq; loquẽtur mendatium:⁊ non inuenietur in oꝛe
eoꝛum lingua doloſa:qm̃ ipſi paſcentur:⁊ accubabunt:⁊ nõ erit qui exterreat. LxXxX.
CBDe finibus fluminum ethiopie ſuſcipiam diſperſos meos:afferent victimas mihi in die illa:
non cõfunderis ex omnibus adinuentionibus tuis:quibus ipie egiſti in me:quia tunc auferam
a te detractiõem cõtumelie tue:⁊ vltra nõ adijties vt magniſceris ſuper montem ſanctũ meũ:
⁊ relinqᷓᷓ in te populum manſuetum ⁊ humilem:⁊ timebunt nomen domini:qui fuerint reliquie
iſrael:⁊ nõ facient iniquitatem:⁊ nõ loquẽtur vana ⁊ nõ inuenietur in oꝛe eoꝛum lingua doloſa:
quoniam ipſi paſcentur ⁊ accubabunt:⁊ non erit qui exterreat eos. .
CCum reddiderit dñs credentium populis labium electum: & inuocauerint omnes nomẽ domi/

WMiero. liber

ni & portauerit iugum eius: tunc t ultra flumina ethiopiæ: unde uenit regina ſabba audire ſapien
tiam Salomonis deferẽt uictimas domino. Et ethiopia præueniet manus eius deo: Veroq; legifero p̃̈s. 67. Punr
qui decẽ plagis pcuſũit ægyptum: nubet ethiopiſſa:uidẽte ſynagoga hebreorum: Quod autem ait 1 n
iuxta hebraicũ: Inde ſupplices mei filii diſt pſorum meorum deferent munus mihi: huiuſcemodi eſt e⸗
OIirael O ſynagoga quõdam filia:quã ĩ toto orbe diſperſi: licet inuideas: licet emulatiõe crucieris er
tamen de ethiopia mihi uictimæ deferentur: Ideſt de gẽtium populo:In diæ illa ideſt quando gen
tiũ crediderit multitudo. ẽt tu non penitus confunderis ſuper cunctis erroribus tuis: quibus præ
uaricata es in me eligẽdo barrabam & dei filium crucifſigẽdo: Tunc aufferam de medio tui ſcnibas . ſ
& ſacerdotes & phariſeos magniloquos ſupbiæ tuæ: & nequaꝗ in monte ſancto meo ultra iacebis u
& derelinꝗᷓ populũ pauperem homines illiteratos: & pi ſcatores: ꝗ ſperabunt in nomine domini. re
liquiæ Iſrael: Nõ multitudo ꝗᷓ clamauit crucifige crucifige eum: nõ pontifices & optimates: ſed re/
liquiæ nequaꝗᷓ faciẽt iniqtatem: N ec loquentur mendatium in chriſto ueritate credẽtes: Nec inue/ lu⸗
nietur in ore eorum lingua doloſa: ſcientium qd omne mendatium de diabolo eſt quoniã ipſi pa/ .
ſcentur & dicent: Dominus paſcit me & nihil mihi deerit in loco paſcuæ ibi me collocauit: Super pps. 22. b
aquã refectionis educauit me: animam meam conuertit: Et non erit qui exterreat. uincente fide cre ſi
dentiũ:perſecutorum ſuperbiam: Hoc de primo aduentu chriſti intellectum ſit: quod iudæi ſibi in D ti
fine ꝓmittunt: & ſperant ſe habitaturos in hieruſalem: & in more peccorum corporalibus donis
iudæ: opibuſq; cõplendos: & paſcendos herbis uiridibus: & deletis cũctis gentibus: ſibiq; ſubiectis u le
nullum poſſe reſidere ꝗ eos exterreat: Nos ãt accipiẽtes ex hac fabula occaſionẽ ueræ hiſtoriæ: dice e
mus omnem nigredinem aiæ & tetrũ colorem: ac draconis uenenum: quo tincti fueramus uitiis
atq; peccatis: redito nobis labio electo ſiue mundo & candido: Vt interprætatus eſt Symachus: de/ 4
relinquere nos fluminibus ethiopiæ: puerſorum dogmatum magiſtris: quibus ante irrigabamur: c In
& cum diſperſis quondam Iſrael chriſto munera delaturos: In diæ illa qua nobis chriſti lumen fue x
rit exortum: dicetur ad ſingulos noſtrum. Nõ confunderis ex omnibus tuis adinuẽtionibus cogi- 1.
tationibus uidelicet peſſimis quibus impie agebamus cõtra dominum: & tolletur uniuerſa ſupdbria
& contumelia per quã erigebamur contra dominum: & contra montem ſanctum eius: dominum h
noſtrum & ſaluatorẽ: & pro ſuperbis uaniſq; hominibus relinquætur in nobis populus manſuetuſ JM
& humilis: ut nihil arrogans: nichil tumens: nihil quod deo diſpliceat cogitemus: Simulq; conſide Sð”””M
ra qd in die Iuditii & in conſumatione mundi tollantur uniuetſa nomina dignitatum: & unus po
pulus remaneat: & grex ſub paſtore bono ꝗ ſit mãſuetus & humilis: Tunc etiam populus Iſrael ple rg.

nitudine gentium ſubintrante: quia concluſit deus omnes ſub peccato: ut omnibus miſereatur:ti
mebunt nomen domini: Et reliquiæ Iſrael non facient ultra iniꝗtatem per quã dominum negaue
runt.nec loquentur uana ineptas ſibi fabulas ꝓmittentes: nec inuenietur in ore eorum lingua mẽ/
datii chriſto per eos qui ueritas eſt loquente. Tunc enim paſcentur & ipſi in uno grege & accuba-/
bunt in eccleſia: & ueri nabucodonoſor impetus nõ timebunt: hæc uidẽtes & legẽtes tanta myſte-
ria clamemus cũ apoſtolo atq; dicamus: O profüdũ diuitiarum & ſapiẽtiæ & ſcientiæ dei ꝗᷓ inſcru- Ro.li.c..
tabilia ſunt iuditia tua & inueſtigabiles uiæ tuæ: qd quidem & ꝓpheta ſentiens & ſecũ uoluens de pᷣs. 76.
dei iuditiis ſuſpicatur. In nocte cũ corde meo exercebar & ſcopebam ſpiritum meum & dicebam:
Nũuqd in ſempiternũ abiiciet deus: aut nõ addet ut miſereatur ultra: aut cõtinebit in ira ſua miſeri/
cordias ſuas: Et dixi nunc cœpi: hæc eſt ĩmutatio dexteræ excelſi: Et eſt ſenſus: Hoc qd putabã dnũm
in eternum relinquere: peccatores: & miſericordias ſuas ira ſuccidente cohibere: intellexi iccirco
factum ut immutatione dexteræ ſuæ ꝗᷓ excelſi eſt dextera:uniuerſa mutaret & miſereretur his quos
ante ꝓiecerat: Et nos igitur & reliquiæ Iſrael ſciẽres qd reddituri ſumus rationẽ ꝓ omni ocioſo uer
bo & qd diſpdet dñs uniuerſa labia mẽdatia. nõ loqmur uanitatẽ: Vanitas ꝗppe uanitatũ & om/ Ecc.la.
nia uanitas: Et uniuerſa uanitas oĩs homo uiuẽs: Nec ore noſtro mẽdatiũ ꝓferam: ſed accepta po
teſtate calcãdi ſup ſerpẽtes & ſcorpiones: & ſup omnem uirtutẽ inimici: Nullã timeamus formidi
nem:mec luporum chriſto cuſtode uereamur inſidias. Sed dicamus: Dominus illuminatio mea: &
ſaluator meus: quem timebo & cætera quæ in. xxvi.pſalmo continentur. èèM
CZauda ſilia ſyon:iubila Iſrael:letare ⁊ exulta in omm coꝛde ſilia hieruſ. alem: Abſtulit domi⸗
nus iuditium tuum: Auertit inimicos tuos rex AIſrael:dominus in medio tui non timebis malũ
vltra:in die illa dicet᷑ hieruſalẽ:noli timere:ſyõ nõ diſſoluãtur manꝰtue.dũs de tu in medio tui
foꝛtis ipſe ſaluabit:gaudebit ſuꝑ te in letitia:ſilebit in dilectiõe tua exultabit ſuꝑ te in laude:Nu
gas ꝗa lege receſſerũt cõgꝛegabo qui ex te erãt:vt nõ vltra habeas ſup eis oppꝛobꝛiũ. LXX.
CBaugde ſilia ſyon predica hieruſalem: exulta ⁊ delectare de toto coꝛde tuo ſilia hieruſalẽ: ab/
ſtulit dominus inigtates tuas:redemit te de manibus inimicoꝛũ tuoꝛũ rex iſra el · dominꝰ in me
dio tui:nõ videbis mala vltra: In tꝑe illo dicit dñs cõſide hieruſalẽ:ſyon non diſoluãt᷑ manꝰ tue
dominus deus tuus inte foꝛtis ſaluabit te adducet ſuꝑ te letitiã:⁊ iuocabit te in caritate tua:⁊ le
tabitur in te in dilectione:quaſi in die ſolẽni:congregabo confractos ttuos.
Non uideatur mirum ut ſepe diximus aliter hebraica capitula & aliter. lxx. Græca uidelicet latina
qꝙ finiri: Vbi enim in ſenſu diuerſa tranſlatio eſt ibi neceſſe eſt diuerſa eſſe uel ꝑn ncipia uel fines: Iu/
AAzxi cum

Super Sophoniam..c.iij.

loten h dei cum chriſto quẽ putant eſſe uẽturum hæc ſibi omnia repromittunt:quæ nos qui chriſtum ſu⸗
ſcepimus iam cum ipſo ſumus omnia conſecuti. Si quis ergo chriſtianorum & maxime nouorum
Wet prudentum. quoꝶ& nomina taceo:ne quẽqᷓ ledere uidear: eſtimat nec dum prophetiam eſſe comple
tam:ſciat falſo chriſti portare ſe nomen: & iudaicam animam circunciſuonem tamẽ corporis non
uen habere: Si enim hæc nec dum facta ſunt.ſed futura: fruſtra credimus ſaluatoris aduentui: fruſtra aüt
de non credentes intelligimus in nobis eſſe completum myſterium quod temporibus eternis tacitũ R
ſ eſt & nunc mãifeſtũ eſt ꝑ ſcripturas propheticas: & aduentum domini noſtri Ieſu chriſti: Deniq; cõ
Wud ſideremus ordinem lectionis & uidebimus quod dicitur non ad iudæos ſed ad chriſti eccleſiã per-
inine tinere:Poſt hæc enim quod præceſſerat Iuditium meum in cõgregationes gentiũ: ut ſuſcipiam re/
alelr, ges uſq; ad eum locum ubi ait: Vt inuoceut omnes nomen domini: & ſeruiant ei ſub iugo uno &
Mri ultra flumina ethiopiæ ſuſcipiã in diſperſis meis: ꝗ deferent mihi uictias & poſt reliquias populi Iſ/
üübin, rael credentes in chriſto atq; ſaluatas: Dequibus dicitur: & timebunt nomen domini qui ſunt reliq

de Iſrael:& non erit qui exterreat eos: Spiritus ſanctus de generali mundi conſumatione prædicãs
loquitur. Gaude filia ſyon: prædica filia hieruſalem: lætare & delectare de toto corde tuo: nilia hieru

itin ſalem. Omnis ꝗppe eccleſiaſtica anima: quæ in ſpecula conſtituta eſt: & contemplatur pacem: læta
Wer tur & gaudet iniquitates a ſe eſſe ſublatas & redemptas ab eo qui pretioſo ſanguine omnes rede-
* mit. Chriſtus enim factus eſt ſapiẽtia nobis a domino & iuſtitia & ſanctificatio & redemptio: Et re-/

ircͤ Io.A.d. demit nos rex Iſrael qui habitat in medio noſtri dicens: Ego & pater meus ueniemus & manſionẽ
uii apud eum faciemus: Et habitabo & ambulabo in eis & ultra nõ uidebimus mala: ſolas uirtutes co/
ꝰ“ Vianets atq; facientes: In illa die dicit dominus uidentibus nobis pacem & in ſublimi poſitis ne de
oluãtur manus tuæ: Qui & per Eſaiam dixit. Confortamini manus diſſolutæ: & opera tua robuſta

Aun Iſa.ꝭ3.a. ſint. Dominus enim fortis cui nemo poteſt reſiſtere: ſaluator tuus ipſe tibi reddet lætitiam quam
l pdidiſti: & ueteri homine proiecto in nouo ambulare te faciet: & hæc faciet in dilectiõe ſua:nõ tuo
merito ſed miſericordia ſua. Et lætabitur in te & delectabitur quaſi pinguiſſimã ſolẽnitatis tuæ ho
Andui ſtiam ſuſcipiens ſalutẽ tuam: & ipſe tibi dicet congregabo contritos tuos: cor quippe cõtritum &
uamn humiliatum deus nõ deſpicit: Et calamum contritum non cõfringet: Hæc ĩterim: ſi uoluerimus de
nulhen ſecundo aduẽtu accipere ſaluatoris. Porro ꝗa propheta zacharias ad ſimilem lætitiam cohortatur
Pontc Syon & hieruſalem: & hanc prophetiam Matheus dicit in primo aduentu chriſti eſſe completam:
emun Neceſſitate compellimur immo ordine ipſo ducimur ueritatis: quod in Sophonia dicitur: Non fu
lbehe Zac.9.d. turum ſperare ſed factum: Scriptum eſt enim in zacharia: Gaude uehementer filia ſyon: prædica
enenki hieruſalem: Ecce rex tuus uenit tibi iuſtus & ſaluator: ipſe humilis & aſcendens ſuper iugalẽ: & pul
nnegue lum nouum:Hæc iuxta. Ixx. dicta ſint: Cæterũ iuxta hebraicum laudare iubetur eccleſia & iubilare
gund Iſrael:ſenſus uidens domini:& exultare atq; lætari in omni corde: Locus pacis ad quem dictum eſt
Lacabe Pacem meam do uobis:pacem meã relinquo uobis: Abſtulit enim in fine & in conſumatione mũ
ute di iuditiũ eius:nequaꝗ eam iudicans atq; corripiens ſed ſaluans: Et auertit inimicos eius demonũ
ine turbas rex Iſrael:dominus in medio eius erit. Non timebit ultra malum. In die illa dicitur ad hie-/
enceß ruſalem liberam: quæ nõ ſeruit cum filiis ſuis: Sed quæ eſt mater ſanctorum. Noli timere ſyon. Ipſa
cebam Aipbe eſt & hieruſalem: Nequaq̃ tua opera diſſoluentur. nec facies quæ te feciſſe lugebis dominuſ
nilen⸗ eus tuus qui ſaluabit te fortis & potens: ipſe habitabit in medio tui: gaudebit ſuper te in exultatõe
jcüm &c& lætitia: & ſilebit peccata tua in caritate: quæ te dilexit: & exultabit ſuper te in laude: uel quia lau/
ccitco dabilis ſis:uel quia eum tuis laudibus canas: Nugas:ſiue ut aquila interprætatus eſt trãſlatos: qui a
on te receſſerũt cõgregabo:quia ex te erant:hoc eſt hi qui per uicia atq; peccata de tuo ſinu fugerant:
Dlolr & facti erant ſub demonũ poteſtate reintegrato omnium ſtatu uenient ad te: & nequaꝗᷓ ultra ſuper
Lone Perditis filiis tuis patieris opprobria. I d c' diximus nugas: Sciamus in hebreo ipſum latinũ eſſe
gu ſermonem: & ꝓpterea a nobis ita ut in hebreo erat poſitum: ut noſſe poſſimus liguam hebraicam
Nm omnium linguarum eſſe matricem: quæ nõ eſt huius temporis diſſerere. Miror aut Aquilã &.xx.
* pro eo qcẽ nos interprætati ſumus. Erant in eo uidelicet loco: ubi diximus cõgregabo ꝗ ex te erãt
“ ꝓ erant interprætari uoluiſſe uhe:ſiue oĩi: quod ſemper aquila nõ pro plãgẽdo ſed ꝓuocãdo & in
Ni clamãdo ponit: haui enim cuius eſt uerbi initium ſum: pCteritum tempus numero plurali ſignificat
. Sed tamen erant uel fuerant.Hæc ſcio moleſta eſſe lectori qui animaduerterit non me controuer-
enn ſias & declamationes ſcribere:nec in locis exultare communibus: ſed cõmentarios: & commenta
ſeni rios ꝓphetarum. Repræhendat potius: ſicubi thetorum more cudere uoluero: qᷓ arguat in tantis
en obſcuritatibus ut dignum eſt immorantem.
3 CEcce ego interſiciam oẽs qui afflixerunt te in tempoꝛe illo:⁊ ſaluabo claudicantem:⁊ eaʒ que
3 eiecta fuerat cõgregabo:⁊ ponam eos in laudem:⁊ in nomẽ in omni terra ꝓfuſionis eoꝝ:in tpe
vni illo:quo adducã vos:⁊ in tempoꝛe quo cõgregabo uos.Dabo enim vos in nomen ⁊ in laudem
e oĩbus populis terre cũ ↄuertero captiuitatem veſtrã coꝛam oculis veſtris dicit důↄs. LXX. DD
rl CEhe que accepit ſuper ea oppꝛobꝛiũ:ẽcce ego faciam in te pꝛopter te:in tpe illo ⁊ ſaluabo af/
flictam ⁊ repulſam ſuſcipiam:⁊ ponam eos in gloꝛiam:⁊ nominatos in omni terra:⁊ cõfonden-
e tur in tꝑe illo:quãdo bene vobis fecero:⁊ in tempoꝛe cũ ſuſcepero vos:quia dabo vos noĩatos:
8 W x ii
.

Wiero. liber

⁊2 in gloꝛià in cunctis populis terre qu cõuertero captiuitatẽ ueſtrã coꝛaʒ vobis dicit dominus.

C Ethoc ſynagoga quæ non claudicat ſed utroq; truncata eſt pede: pollicetur ſibi in aduentu chni/
ſti ſui: quem ſperat eſſe uenturum: & putat omnes gentes interficiendas a domino: quæ afflixerunt
Iſrael & ſaluandam ſynagogam: & eam quæ acceperat libellum repudii colligendam: & ponẽdos
eos in laudem & in nomen in omni terra captiuitatis ſuæ: in qᷓ fuerant ante confuſi: Et hoc fieri eo

tempore quãdo captiuitas reducta fuerit hieruſalem & extructum templum: & reliquus cerimonia

rum ordo ſeruatus Hæc ſibi repromittit: & propterea non agit pœnitentiam: & dum ſperat incerta

perdit certam ſalutem: Nec miror ſynagogam hæc dicere: quæ quia nõ recipir chriſtum: oculos do
let:&cum Lia lippeſcit: & non amatur a Iacob: & Iſrael rachel ſuccedẽte negligitur. Chriſtianos mi
ror immo ſemiiudæos qui ſibi uidentur eſſe de eccleſia: ea dicere: & ea ꝓfiteri quæ ſi uera ſũt fruſtra

credimus in chriſto: & omne noſtrum tollatur ſacramentum & miſerabiliores ſumus omnibus ho

minibus credentes eum ueniſſe qui non uenit: Quia autem ſpes noſtra certa eſt: & iudæorum caſſa

ſunt uota:Secundum priorem intelligentiam iam texamus præſens extremumq; capitulum: Et de

Ieſu filio ſirach teſtimonium proferamus: Qui mittit lapidem in excelſum ſuper caput ſuum mittit:
Quia enim ſyon & hieruſalem in excelſo poſitæ ſunt: quicũq; ſyon detrahit& hieruſalem: & mittit
in eam contumeliarum lapides in ſuum eos caput iacit: & reuertetur opprobrium eius in caput ſuũ

& dolor eius & iniquitas ſuper uerticem eius deſcendet: Quãti hodie exprobrant animæ dei my-

ſteria conſpectanti: uolentiq; uidere pacem eius: & dicunt inſanus eſt & ebrius & muſto plenus: ho/
minum cœtus fugit: delitias aſpernatur: aurum pro luto computat: ſolam diligit paupertatẽ: Qui
autem infſideles ſunt etiam crucem chriſti exprobrant ei: Et ſi quando eum in anguſtia uiderint &

in tentatione dicunt: Vbi ſunt miſericordiæ & iuſtitiæ quas operatus es: Quid loquar de infideli/

bus: cum eccleſiarum non nulli principes huiuſcemodi hominibus exprobrent & uitam ipſorũ ar-
bitrentur amentiam: & nõ præſentem laudant conuerſationem: Sed uetera peccata xprobrant: nec
audiunt eſſe præceptum: Noli improperare homini qui conuertitur a peccatis ſuis. Vhe igitur ei: ꝗ

tulit opprobrium atq; ſuſcepit: & huiuſcemodi ſe oficio mancipauit: ut detraheret ſyon & ciuitati
dei: Quia pro hac iniuria urbis ſuæ ultor eſt dominus & dicet ad ſyõ: Ecce ego faciam in te propter
te ideſt faciam ultiõem tuam & ſaluabo afflictam: Siue ut in græco dicitur expræſſum: Vt ſit ſenſus

Ego ſaluabo eam quæ in præſentiarum quaſi uua & oliua: ita temptationibus atq; præſſuris: ut pre
lo & rapito: præſſa eſt: & afflicta ut uinum faceret & oleum: & de uino biberet leſus in regno patris
ſui:De oleo autem ut Vngeretur præparticipibus ſuis: Ego puto propter expræſſion em talis uini

& olei Iob multa perpeſſum. & poſtq̃ uinum & oleum fecerat: Audiſſe a domino: putas autem me

Ecc. 27.d.
P8.7.

Mat. 26:·d.

aliter tibi reſpondiſſe: niſi ut appareres iuſtus: Quaſi ad uuam & oliuam loquæretur: Eſtimas me
aliter te præſſiſſe & afflixiſſe atq; cõtriuiſſe: niſi ut uinum de te & oleum exprimerem: Sequitur etii
quæ repulſa fuerat ſuſcipiam. Videtur nos deus repellere quando relinquit tentationi: Vnde & Iob
uiſitatio inquit domini reſpexit me: Et non ſolum iuſti loquuntur & dicunt nunc autẽ repuliſti &

confudiſti nos ſicut in.xliii.pſalmo ſcriptum eſt: Sed ipſe dominus atq; ſaluator ex perſona homi-

nis quem aſſumpſerat: Tu autem ait repuliſti & deſpexiſti: diſtuliſti chriſtum tuum ſubuertiſti teſta
mẽtum ſerui tui. Quod autem iuſtorum perſona ſit in. xliii.pſalmo dicentium: Nunc autem repuli
ſti & confudiſti nos: Ex ſequentibus approbatur: Hæc oĩa uenerunt ſuper nos nec obliti ſumus te

neq; inique egimus in teſtamento tuo: nec receſſit retro cor noſtrum: Eam igitur quæ in tenta//

tionibus uidebatur abiecta: ſuſcipiet dominus in fine & ponet eos in gloriam & nominatos in uni

uerſa terra. Filios uidelicet expreſſæ: & repulſæ ideſt eccleſiæ. Quos autem alios poſſumus intellige

re filios eccleſiæ nominatos:niſi apoſtolos: Vide mihi Petrum & Paulum & Matheum &Ioanné:

& conſidera hoc quod ad abraham repromiſſum eſt( magnificabo nomen tuum. in illis) opere
perpetratum. Cottidie nominantur in eccleſia. cottidie magnificatur nomẽ eorum: nõ qd ipſis pro
ſit a nobis in eccleſia nominari: ſed ꝙ nos magnificantes nomen eorum & quæ ſcripſerant ler-
ctitantes conſequamur ſalutem. In tempore inquit illo quando expræſſa & repulſa ſuſcepta fuerit

ſfilii eius poſiti in gloriam. gloriatur quippe dominus in athletis ſuis: Cum eos uiderit coronari: Si-

cut gloriatus eſt aduerſus diabolum de Iob: Vnde & apoſtolus in profectu diſcipulorum ſuorum

exultans ait: Etiã per ueſtrã gloriam confundentur qui aduerſarii ueſtri fuerant: & tulerant contra

uos opprobrium,: & tunc uidebunt eos miſeros quos putauerunt eſſe felices: & quos pauperes eſti/
mabant atq; deiectos: potẽtes fieri atq; Yoriaſe: un cernẽt captiuitatem eorum p quã in hoc ſe
culo duro fuerãt imperio ſubiugati:reduci in cæleſtem hieruſalem: ſeq; reſurgere in opprobrium

& in confuſionem eternam: Tribue nobis Ieſu expræſſis & afflictis & repulſis in iſto ſeculo: ut nos

recipias & ponas in gloriam: Conſundatur quod ſuperbit ceſſent ſibila:uenena torpeãt & cõfuſio
eius proficiat ad ſalutem. Hæc iuxta. xx. Hebraicũ ãt ꝗa excepto principio de quo in fine ſupenoris

capituli diximus: nõ multum ab eorum tranſſlatione diſcordat indigere expoſitione non atbitror.

FHINIT SOPHONIAE ENXPOSITIO. AD PAVLAM ET EVSTOGCHIVM

N.

GN

— —

ohin
chn
Uenne
Cünn
Wien
dallen
n
Nndo
ne
lunee
Immimn ke⸗
Hmme
chtſüü⸗
ecein⸗
nho⸗,
e:i
cemtä
inhdeh⸗
oni,
bundnee
Acuitun
eprohter
ſſenir
inu
on
emme
nmun
nitureui
cealob
pulikia
Thom-
iſtiteti
ntepul
muste
enta/
in mi
nellige
Oanme:
)oper
loſ
nntb/
uhen
nuid⸗
ſwon
tcon

4
,

Celh
s

„

Pꝛologus in expoſitionem ſuper Iggeum.

NCIPIT PROLOGVS SANCTI HIERONYMI IN ExPOSITTIONEM SVPER AG

GEVM PROPHETAM. AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.

— —

Ecundo anno darii regis perſarum filii Hyſtaſpis ſeptuageſũmum an/
num deſolationis templi fuiſſe completum (Quem hieremias uatici-
natus eſt): zacharias quoq; propheta teſtis eſt: qui cum uiſionis ſuæ ti-
tulũ in ſecundo anno eiuſdem regis. Vndecimo mẽſe ſabath: uiceſſi/
maquarta diæ præpoſuiſſet: adiecit dicens: Dñe exercituum uſq; quo
non miſerebenis hieruſalem & urbium Iuda: quibus iratus es. Ecce iſte
iam ſeptuageſſimus annus eſt: Sed & Eſdras extructo tantũ altari. & ia
ctis fundamentis templi: ad litteras regis artaxerſis: prohibitum opus
refert: Tunc intermiſſu eſt opus domus dei in hieruſalem: & nõ fiebat
uſq; ad annum ſecũdum regni darii regis perſarũ: Statiĩq; addidit pro
pheta. Erant ãt aggeus propheta & zacharias filius addo prophetan-
= J tes ad iudæos. ꝗq erant in iudæa & hieruſalem in nomine dommi Iſra
el: Tunc ſurexerunt zorobabel filius ſalathiel & Ioſue filius ioſedech: & cœperunt edificare templũ
dei in hieruſalem: & cum eis prophetæ dei adiuuãtes eos. Quo tempore apud romanos ſeptimus a
Romulo regnabat. Tarquinius ſupbus: hahens annum I mperii uiceſſimumſeptimũ: qui poſt octo
annos expulſus eſt a Bruto: Ac deinde rempublicã per annos quadringentos ſexaginta quatuor
ad l ulium Ceſarem Conſules adminiſtrauerũt: Hoc propterea O paula & euſtochium diximus: ut
de ipſo ſtatim titulo: qua ætate Aggeus propheta cecinerit agnoſcatis. Sciendumq; interĩ iuxta lit
teram: magni ſpiritus & aggeum fuiſſe & zachariam ꝓphetas: Vt aduerſum Artaxerſis regis edictũ
& ſamaritanos genteſq; cunctas per circuitum: edificationem templi impedientes: iuberent tem-
plum extrui: 2 0robabel quoq; & Ieſum & populum qui cum eis erat non minoris fidei: ut prophe

Eſd. . a:·

tas magis audirent iubentes: ꝗᷓ prohibentis regis imperium.
FINIT PROLOGVS.

INCIPIT ExPOSITIO SANCTI HIERONYMI SVPER AGCGEVM PROPHETAM.

AD. PAVLAM EFT EVSTOCHIVM CAPITVLVM PRIMVM.
— Manno ſecundo Barij regis in menſe ſexto in die vna mẽſis.Factũ
eſt verbum domini in manu aggei pꝛophete.
CQuia populus qui uidebatur ſibi rediſſe de captiuitate: nec dũ edi/
Kfficauerat templum nec muros extruxerat ciuitatis: nec habebat gloriã
Kpriſtinæ hieruſalem: ſed habitabat in domibus cõcauis: & ut ſignificã/
Rtius græce dicitur apia Ideſt deorſum poſitis & con⸗
KG ualle demerſis. Propterea nõ ad eos fit ſermo dei: ſub rege Ezechia ſiue
Ammon ſiue Ioſia:qui ꝗdiu ſtabat hieruſalem populo dei imperaue/
Peant:ſed ſub Dario rege: perſarum principe:De quo & Daniel myſtice
in ſuo uolumine refert. Darius aũt in lingua noſtra ſonat generatiões
factæ: ſiue ꝗᷓ fuerint: q græce dicitur Yevενειο ορννιπ. Nec mere
– batur abſq; templo populus: & deorſum habitãs alium hẽre regem: ni
ſi qui generationibus ſeruiebat: & amabat carnem: & primã ſententiã ineruditi adhuc hominis: &
Gen.l.c. eiecti de paradiſo cuſtodiebat: Creſcite & multiplicamini: & implete terrã. Ergo quia Darius ama-
. tor erat totius & ſotius draconis: cuius omnis uirtus in lumbo eſt. Iccirco in ſecũdo anno uiſo po
pulo cernitur in ĩimundo numero & poſt unionem uirgini tatis: & paradiſi nuditatẽ tunicas ſigni/
Gen. ..a. ſcante peliceas. Deniq; in geneſi cum in primo die dictum ſit: & in tertio & in quarto & in quinto
& in ſexto poſt conſumationem operum ſinguloꝑ: & uidit deus quia bonũ eſt: in ſecũdo iuxta he
braicũ & Aꝗlam & Symacũ & Theodotionẽ nõ habetur. N eqʒ.n.poterat ſecundus dies ꝗ numerũ
facit ꝗ ab un one diuidit: qd bõus eẽt: dei ſnĩa cõprobari. Mẽſis quoq; ſextus deſcribiturꝗ nõ hẽt
ſolẽnitates dei:ſicut mẽſis ſeptimus: ſed uicinus eſt dieꝶ ſex: In ꝗbus factus eſt mundus. In quo la
boratur: & in ſudore faciei cõmeditur panis: & terra generat nobis tribulos: & ſpinas: & cũ ſemẽtẽ
acceperit tritici: lolio magis aueniſq; fœcũdata eſt. Sed ꝗa iam altare edificatũ fuerat: & aduerſum
repugnãtes hoſtes templũ uoluerant extruere:nec extruxerãt in uno die menſis ſexti. Factũ eſt au/
tem uerbũ dñi in manu Aggei ꝓphetæ: ut deſerens populus phanũ Darii regis: & ſextum mẽſem :
qui præterierat ad unionem reuerteretur dei: & imparem numerũ ſolũq; ſequæretur: quẽ munduũ
eſſe gentilis quoq; poeta nouit dicẽs: Numero deus impare gaudet: Fit aut uerbum dni quærens
ad quẽ ueniat: & quõ doceat in manu Aggei ꝓphetæ: ꝗ bona habeat opa: & in cuius factis poterat

dei ſermo reꝗeſcere: Porro ubi manus ſanguine plenæ ſunt: & interficitur Ieſus: & audet populus

dicere ſanguis eius ſuper nos & ſuꝑ filios noſtros: ibi nõ fit ſermo dei uſq; hodie ĩmundas habens
manus: carneus iſtael extendit eas ad dñm: ſed qa ſanguine plenæ ſũt: loquitur ad eos dñs p ꝓphe
tam. Si extenderitis manus ueſtras: auertam oculos meos a uobis: manus. n. ueſtræ ſanguie plenæ
x iii

WMiero. liber

ſunt: Non nit in manibus eoꝶ uerbum domini: quia immundæ ſunt:non uenit ad eos ſermo dei:

quia in ſe occidere ſermonem dei. Nec putãdum in manu Aggei factum eſſe ſermouem domini.

Sed qa Aggeus interprætatur ſolẽnitas: Omnis qui poteſt feſta cælebrare non in fermento ueteri

malitiæ & nequitiæ: ſed in Azimis ſinceritatis & ueritatis: poteſt dei recipe ſermonem:Habeamus

& nos mudas manus: & uocemur EOPIAZONREC: ideft feſta cælebriãtes: & ad nos fiet ſermo
dei. Proponamus ante oculos noſtros: quia lex ſpiritalis eſt: ſpiritales ſolẽnitates. De quibus ſcri⸗
ptum eſt tribus temporibus mihi feſta cælebrabitis in ãno: Solẽnitatem azimoꝑe cuſtodietis ſeptẽ
diebus cõmedẽtes azima:ſicut pᷣcepi in tempore mẽſis nouoꝑ:in ipᷣo enim es egreſſus ex ægypto

nõ apparebis in cõſpectu meo uacuus. Et ſolẽnitatem mẽſis primitiuoꝶ de operibus tuis ꝗᷓcunq;
ſeminaueris in agro. Et ſolẽnitatem cõſumationis in exitu anni in congregatione opeꝑꝶ tuoꝑꝶ de

agro. Si uoluerimus in nobis fieri ſermonẽ dñi ſimus aggeindeſt feſta cælebrãtes: & nõ appareäus

555

in cõſpectu dei uacui: ſeminãteſq; in ſpiritu de ſpiritu metamus eternã uitã. Vt celebremus ſolẽni/

tatẽ primitiuoꝶ de opibus noſtris: qcũq; ſeminauerimus in agro cui bñdixit dñs. Simus quoq; ag
gei: & p oẽm uita noſtrã uſqʒ ad cõſumationẽ anni.i. uſqʒ ad exitũ de ſeculo iſto celebrẽus feſta in

operibus noſtris: quæ nobis orta ſunt de agro: multa ſũt & nõ huius tpis q de ſolẽnitate dicantur:

Quibus põt de omni ſcriptura lector diligens captare intelligentiam ſpiritalem.

CAd ʒoꝛobabel filiũ ſalathiel ducẽ iuda:⁊ ad Jeſum fſiliũ Joſedech:ſacerdotẽ magnü dicens.

CLegimus in paralipomenõ: leconiæ ꝗ in babylone ductus eſt filiũ fuiſſe ſalathiel:de quo natꝰeſt
zorobabel. Qct ꝗqdem & Matheus generationẽ ſaluatoris enumerãs ait. Poſt trãſmi grationẽ aũt

babylonis:Ieconias genuit Salathiel: Salathiel gẽuit zorobabel: zorobabel genuit Abiud. Hic 2z0

robabel de tribu iuda:hoc eſt de Dauid ſtirpe deſcendẽs: typus eſt ſaluatoris: qꝗuere deſtructũ ediſi

cauit templũ: & reduxit populũ de captiuitate: Et tã de ueteris templi lapidibus:ꝗᷓ de nouis ꝗq prius

fuerãt impoliti edificauit eccleſiã.i. & de reliqis populi iudaici: & de gentiũ multitudine deo patri
extruxit tabernaculũ: Interpᷣtatur aũt pp multiplices hebraici ſermõis accentus LPICICITA PA/
FICENN. Ideſt fluxus adiciẽs: ſiue expoſitus: uel ortus in babylone: uel princeps de babylone. Pri/
mæ interptatiõi ille fluxus cõtrarius eſt: qui ſignificatur in uocabulo IEZABEL.: Ildeſt fluxui mẽ-
ſtruatæ: q utiq; manifeſte immũuditiã ſonat: Sed & zabulon fluxus noctis exprimitur. Relinquẽtes

ergo huius mũdi uanũ & ſordidũ fluxũ atq; tenebroſum: ſequamur fluxũ Ieſu:ꝗq nobis expoſitus

eſt ad bibẽdũ: Et largiſſũimo fonte ſe pᷣbet: Iuxta illud qd dicitur in euãgelio:Stabat Ieſus in tẽplo
& clamabat dicẽs: Si ꝗs ſitit ueniat ad me & bibat:Et hunc ipſum tũc poterimus bibere:cum petie
rimus a deo patre: iuxta qd legimus. Petite & dabitur uobis: Salathiel ꝗppe ĩterpᷣtatur petitio dei.
Et nemo uenit ad leſum: niſi eum adduxerit pater. Naſcetur ergo nobis fluxus & expoſitus ꝑ ob/
ſtetricem dei: & erit de tribu iuda: regia.ſ. & cõfitente uel laudate deum. Quia iudas utrunq; ſonat:
Porro ortus in babylone p hiſtoriã ꝗdem uere de zorobabel dicitur: qa ibi natus eſt: Sed & iuxta
altiorem intelligentiã dnñm noſt ieſum ſonat: qa ipſe quoq; natus ſit in cõſuſione huius ſeculi: &
fuerit ꝓpe grauſſſimũ flumen chobar: & uiderit magnã uiſionem illã quã ſub typo eius Ezechiel

Io. 7.d.

in uoluminis ſui cernit exordio. Quod aũt dixi interprætari zorobabel pricipem de babylone: nõ

ꝙ uere princeps interptetur: hoc dixi: Si qdem apud hebreos ex tribꝰ integris nomẽ eius traditur

eſſe cõpoſitum Zo: enim dicitur iſte Ro: magiſter ſiue maior Babel ꝓprie babyloniũ ſonat: & effi

cit numeꝑꝶ: zorobabel:iſte magiſter de babylone: Sed ad cõpendiũ intelligẽtiæ ſupradictis moni/

tis principem uolui interpᷣtari de babylõe ſiue in babylone: Vt quõ ieſus filius naue: ꝗ & ipſe in ty

po ſaluatoris fuit: de ſolitudine populũ in terrã repromiſſionis induxit: Sic & iſte ꝓpterea ortus in
babylone ſit: ut eos ꝗ erãt in babylone reduceret in terrã repromiſſiõis: de qua captiui abducti fue
rant. Et his ꝗ erãt in uinculis diceret: Exite: Et ꝗ ſedebãt in tenebris illuminamini. Sermo uero dñi
factus eſt in manu ggernon ſolum ad zorobabel dirigitur filiũ ſalathiel de quo iam diximus:
ſed ad Ieſum filium io
tribu regia: & alter ieſus de tribu ſacerdotali. Quãtum uero ad intelli gentiam ſpiritalem: unus atq;

idem eſt dñs noſter: atq; ſaluator rex & magnus ſacerdos. Cuius typum ſecundum id qc rex erat:
portabat zorobabel:ſecũdum id autem qd pontifex erat:portabat cognominis eius ieſus: qui in-
terprætatur deo ſalus: ideſt dñi ſalus filius ioſedech: qd' & ipſum in linguam noſtrã uertitur: iao iu

edech ſacerdotem magnũ: Quãtum ad hiſtoriã pertiet alter zorobabel de

ſtus:ideſt dñs iuſtus: Iuſtus enim & ſanctus deus pater: & deus fidelis: & nõ eſt in ipſo iniqtas. Ad/

uerſus martionem & cæteros hereticos qui alterius boni neſcio cuius dei filiũ: & nõ creatoris quẽ

iuſtum uocãt aſſetunt dominũ ſaluatorem. Et uere eſt ieſus magnus ſacerdos:cui omnes dei anti

ſtites cõparati parui ſunt: & nihili. Si enim iſte magnus dicitur ſacerdos: utiq; ad diſtinctionem eo
rum dicitur: ꝗ minores ſunt: Minores aũt ſunt oẽs ꝗ extra eum & poſt eũ ſũt.ut quõ primogenitꝰ
eſt oĩs creaturæ & primogenitus ex mortuis. Sic princeps & magnus ſit in uniuerſis ſacerdotibus.
CHec ait dñs exercituũ dicẽs: NPopulus iſte dicit nondum venit tẽpus domus dñi ediſicãde.
CDiligenter attende quod non zorobabel uel ieſus dicant nondum uenit tempus domus domi

ni edificãdæ: Sed populus qui ſub Dario adhuc rege conſtitutus: nec dum iugum ſeruitutis excuſ

ſerat: ſemperq; captiuitate retinentur. Et qui egreſſi ſunt de hieruſalem differunt & morãtur edifi-
care templũ

lenege,

hoh⸗

vV

Nen

Suhper Iggeum. c. i.

n care templum dei: & dicunt nondum uenit tempus domus domini edificâdæ. Et tu quando uide
o ris aliquem egreſſum de eccleſia qui traditus fuerat ſathanæ in interitum carnis: ut ſpiritus ſaluus
N l. Cor. J.a. fieret. Cogitare atq; diſponere ut edificet templu per pudicitiam: qc; per libidinem ante deſtruxe-
ttn rat. Et tamen diem de die trahere. Dic ad eum uere & tu de populo es captiuoꝶ: & tu dicis nondũ
ſ uenit tempus domus domini edificãdæ. Qui ſemel decreuit inſtaurare templum dei: omne ei tem
b pus acceptũ eſt ad edificãdum: nec rex põt impedire nec hoſtes ꝑ circuitum: nec pietas ſimulata pa
d rentum:affimnium liberorum: ſtatim ut conuerſus inclamaueris nomen domini: dicet ecce adſum.
D CEt factum eſt verbum domini in manu aggei pꝛophete dicens:Hunquid tempus vobis cſt
dang Väyͦ3yrt habitetis in domibus laqueatis ? domus iſta deſera.
cdſ c CSiue ut.lxx.interprætati ſunt: cõcauis: & domus iſta deſerta: In eandem die qua ſupra rurſum ui/ ð
hain detur hæc uiſio. Et ꝓficientibus ꝓphetæ operibus: pphetiæ quoq; dona ſuccreſcũt: & habito pauliſ
blan per ſilentio:ad id quod dixerat populus:nõdum uenit tempus domus domini edificãdæ. Profer-/
noc tur domini quaſi cogitata reſponſio: & dicitur ad eos Ergo ne tempus eſt: ut uos habitetis in domi
tien bus deorſum ſitis:& in cõualle poſitis: & mea domus quæ in mõte eſt deſerta erit: Siue ut habetur
Cuumn in hebreo. Vos habitatis in domibus laqueatis: ideſt ornatis atq; compoſitis: & qᷓ nõ tam ad uſum
ſunt ꝗᷓ ad delitias: Et habitaculum meum in quo fuerunt ſancta ſanctorum: & cherubin & menſa
lcens, propoſitionis.pluuiis rigabitur: ſqualebit ſolitudine: ſole torrebitur. Porro ſecũdum anagogem. R
nreſt Omne tempus quo habitatio uallis eligitur: uel ſeruimus delitiis importunum eſt. Vnde & itoici
ne aüͦt N duibus curæ eſt uerba ſingula diffinire: tempus dixerunt eſſe correctionis ſiue effcientiæ: quod ſi-
Hicre gnificãtius græce dicitur Xρρεt Ti: ταααναεπραριοασα kai ρανοαατιu+ſ Tρωςυο Omne eni
