in.lxx.nõ habetur. Mropterea hec dicit dñs exercituũ:pꝛo eo ꝙ nõ audiſtis vba mea:ecce ego
mittã ⁊ aſſumã vniuerſas cognationes aquilonis ait dñs:⁊ nabuchodonoſoꝛ regẽ aglõis ſeruũ

meũ.Quia me ad iracũdiã ꝓuocaſtis:⁊ feciſtis malũ in interituʒ veſtruʒ:⁊ pꝛonocantes ad pe-
nitentiaʒ ſuperbo calcaſtis pede:mitraʒ inquit ad vniuerſas cognationes ſiue nationes aquilo⸗

nis:⁊

0

rt .

c
Uel
n n

mnen

ienn
eNö dui
dlelſ⸗
nn kexi

guin
dicis.
Cpitim
Lechain
dasduri
Welete

tis⸗
int

in 1o⸗
mao⸗
uunti:
en
biing⸗
tn Sn
uerch,
Kirt
tniudee
etaic

ufs
uipe⸗
. ii 1

fuſun
ſoult⸗
en um
optnton
ocle
ilent
holnin
ßn

Super Mieremiam.

nis:⁊ adducaʒ pꝛincipeʒ ea:uʒ nabuchodonoſoꝛ regeʒ aquilonis ſeruuz meum. H
WVittit autem dominus uel angelos ut concitent gentes uel certe huiuſcemodi monet cognatio
nes: ut fatiant domini uoluntatem. Quodq; uocat ſeruum ſuum nabuchodonoſor non ſic ſeruus
uocatus ut prophetæ & omnes ſancti qui uere ſewiunt domino. Sed quo in euerſione hiernſalem
domini ſeruiat uolũtati: ſecũdũ ꝗ; & apoſtolus loquitur quos tradidi ſathanæ ut diſcãt nõ blaſphe
mare. In aquilonis autem parte eſſe caldæos iuxta ſitum hieruſalem nulli dubium eſt.
CEt adducam eos ſuper terram iſtam:⁊ ſuper habitatoꝛes eius:⁊ ſuper nationes omnes qnd i
circuitu illiꝰſũt.⁊ ĩterfitiã eos:⁊ ponã eos in ſtupoꝛẽ ⁊ in ſibilluʒ in ſolitudines ſcẽpiternas:.
Cſta ſunt præmia contemptorum: & dei uerba audire nolentium: quicquid igitur mali ſuper nos
adducitur noſtra peccata fecerunt: omneſq; gentes: ut tunc adductæ ſunt contra hieruſalem ſic ho-
die adducuntur contra eccleſiam negligentem ut interficiat eos: et ponat in ſtuporem & in ſibiluʒ
& in ſolitudines ſempiternas: ut in exemplo ſit omnium atq; miraculo. Sibillus autem miraculi &

ſtuporis inditium & ſolitudo ſempiterna in his deprehenditur qui præſidem non habent deum.

CDPerdãqʒ ex eis vocẽ gaudij:vocẽ ſpõſe ⁊ voceʒ ſponſi:voceʒ mole ⁊ lumẽ lucerne:⁊ erit vni
uerſa terra eius in ſolitudinem ⁊ in ſtupoꝛẽ.
C NHoc in conciliabulo malignantium. & hodie comprobaturut magiſtri eorum non doceant uer
bum domini:ſed inſtar colubri ſibillent: peritq; in eis uox gaudii uoxq; letitiæ: ut nunquam audiãt
illud apoſtoli. Gaudete iterum dico gaudete: uox quoq; ſponſæ eccleſiaſticæ fidei: & uox ſponſi do
mini ſaluatoris. Qui enim habet ſponſam ſponſus eſt. Vox molle ut non conterantur in eo fru-
menta: & populis ueſcenda tribuantur: & lumen lucernæ: doctrina uidelicet & ſcia prophetarum.
Deniq; & de ĩoãne baptiſta dicitur. Ille erat lucerna lucens: & alius propheta. Lucerna inquit pedi-
bus meis uerbum tuum domine: & lux ſemitis meis. Vniuerſa inquit terra hæreticorum erit in ſoli
tudinem: & in ſtuporem cum nouiſſimum eius inſipiens fuerit demonſtratum. „
CEt ſeruiãt oẽs gẽtes iſte regi babylõis ſeptuagita ãnis.Cũqʒ ipleti fuerint anni.lxx. viſitabo
ſupꝑ regẽ babylonis ⁊ ſuꝑ gẽtẽ illã dicit dñs iniqtatẽ eoꝝ:⁊ ſuꝑ terrã caldeoꝝ:⁊ pona illã in ſoli-
tudines ſempiternas. Et adducã ſupꝑ terrã illã oia nerba mea què loquutꝰſuʒ cõtra eã. O mnia
quecũqʒ ſcripta ſunt in libꝛo iſto:quecũqʒ ꝓphetauit hieremias aduerſum omnes gentes.
CSicut hieruſalem poſt ſeptuaginta annos recœpit priſtinos habitatores: & expletis ſuppliciis: ꝗa
obediuit ſententiæ dei fœlicitate priſtina perfuitur: ſic rex babylonis qui ellatus eſt in ſuperbiam:
& ſuarum arbitratus eſt uirium: ꝙ regnauit in gentibus: & non domini uoluntatis mœdis pſiſq; ue
nientibus deſtruetur. Deniq;ʒ uſq; hodie urbis babylonis reliquiæ tantum manent. Et poſuit illam
deus in ſolitudinem ſempiternam: & impleuit omnia uerba quæ in iſtius ipſius prophetæ uolumi
na continentur. Nam in conſequentibus quæ mala paſſura ſit babylon hieremiæ ſermo deſcribit.
(Quia ſeruierunt eis cum eſſent gentes multæ: & reges magni: & reddam eis ſecũdum opera eorũ
& ſecundum facta manuum ſuarum.) Hoc in. xx. non habetur. Significat autẽ ꝙ non ſolum cõtra
babylonem prophetauerit hieremias: ſed contta certas gentes quæ in babylonio fuerant exercitu
& contra domini populum dimicarunt. Deniq; in ſequentibus dicitur contra ægyptum & phili-
ſtim & moab & amon: & idumeam & damaſcum & cedar & regna aſſor & ellaym & ad extremum
cõtra babylonem terramq; caldæazaam.
CQuia ſic ait dñs deũs iſrahel ad me.Sume caliceʒ vini furoꝛis:ſiue meri de manũ mea:⁊ ꝓ/
pinabis de illo cunctis gentibus.ad quas ego mittã te:⁊ bibẽt ⁊ inebꝛiabuntur:ſine voment ⁊ in
ſanient a facie gladij quem ego mittaʒ inter eos Et accepi calicẽ de manu domini quem ego ꝓ/
pinaui cunctis gentibus ad quas miſit me dominus. “ .
CPropinatio calicis & calicis mœri ſiue non mixti quæ græce dicitur dominici furoris
inditium eſt: ut omnes gentes quæ contra dei populum militarunt bibant de calice furoris domi-
ni de quo ſcribit æſaias contra hieruſalem. Sciphum furoris calicem ruinæ bibiſti & euacuaſti: pro
pterea conſurge.Iſte autem calix idcirco bibitur a cunctis gentibus: ut uomant & inſaniant: quod
quidem malus interpræs in bonam partem accipit ut inſtar cathartiæ potionis quicquid coleræ

& pituite:& noxii humoris in pector e eſt foras exire cõpellat: & reſtituat priſtinam ſanitatem. Pro
hieremia quoq;ʒ ſaluatorem accipit: ꝙ ipſe cunctis gentibus propinarit ad quas & miſſus ſit: ut abie/
.cta ĩdolatria:dei ſe cultui dedicarint: quod contrarium eſſe ſcripturæ ſanctæ monſtrabunt ſequẽtia.
Non enim pro remedio ut ille uidit: ſed pro pœna merico calicæ propinatur.
C Hieruſalem ⁊ ciuitatibus inda ⁊ regibus eius ⁊ pꝛincipibus eius vt darem eos in ſolitudinẽ᷑
⁊ in ſtuporẽ ⁊ in ſibillnʒ ⁊ in maledictionẽ ſicut eſt dies iſta.
C Putabam inquit ꝙ ſolis gentibus propinarem:& ideo me huic miniſterio lætus obtuleram: ſed
inter cæteras gentes ĩmo ante cæteras gentes propinaui hieruſalem. & ciuitatibus iuda:& regibus
eius & principibus ut darem eos in ſtuporem & in ſolitudinem: & in ſibillum & in maledictioneʒ
ſicut & præſenti probatur exemplo: unde dicit ut ſupra. Seduxiſti me domine & ſeductus ſum:in⸗
ualuiſti & potuiſti. M *“
CPharaoni regi egypti ⁊ ſeruis eius:⁊ pꝛincipibus eius ⁊ omni populo eius

Z ii

Liber. v. c. xxv.

CPoſt hieruſalem bibit pharao rex ægypti & ſotii eius: biberũt prĩincipes & uniuerſus populus:cũ A
ctuſq; qui non quidem ẽ ægyptius: ſed in eius regionibus cõmoratur: quos. xx. uertere di
ideſt myſticios uulgi:non ægyptiæ regionis: ſed peregrinum & aduentitium. za
CEt cunctis regibus terre auſitidis. A
CQuæ hebraicæ appellat᷑ hus: de qua Iob fuiſſe narrat hiſtoria. Homo quidam erat in regione au- u
ſitidi:nomine Iob & tamen ſciendum hunc uerſiculum in ſeptuaginta nõ haberi: theodotionemq; A
pro his interprætatum eſſe inſula. “ C2 6(Eͤ
CEt cunctis regibus terre philiſtiim ⁊ aſcalonis ⁊ aʒoti. — d
CGeneraliter poſuit philiſtim hoc eſt terra paleſtinorum: & ſpecialiter urbes eoruʒ aſcalonem ga/ C.
zam: acaron azotum ſolam tacuit geth: quæ continetur in reliquiis. Hoc eſt enim quod ſcriptumẽ. dA
Et reliquus azoti: uicina enim atq; confinis eſt azoti: quæ hebraicæ dicitur heſdod regio urbis geth ðè
Paleſtinos autem a babyloniis captos atq; uaſtatos ſcribit æſaias. ””
CEt reliquijs idumee ⁊ moab ⁊ filiis amon:⁊ cunctis regibus tyri ⁊ uniuerſis regibꝰ ſydonis. ſo
CIdumea in qua ſunt montes ſeyr quæ hæbraicæ appellatur edon. Moab & amon ipſi ſüt filii loth Cl
proximi maris mortui: tyrus & ſydon in phœnicis littore pricipes ciuitates: quæ & ipſæ babylonio n
ueniente ſuperatæ ſunt: quarũ cartago colonia: unde & pœni ſermone corrupto quaſi phœni ap- fi
pellantut: quorum lingua hebreæ linguæ magna ex parte confinis eſt. e⸗
CEt regibus inſularum que ſunt tramare. I
CTrans cyprum & rodũ & iſulas ꝗᷓ appellãtur ethicinim a babyloniis occupatæ ſunt. d
Et dedan ⁊ theman:⁊ huʒ ⁊ vniuerſis qui attonſi ſunt in comam. ”
CNæ gentes in ſolitudine ſunt uicinæ & mixtæ regionibus iſmahelitaruʒ: quos nũc ſaracenos uo
cant: & de quibus dicitur: qui attonſi ſunt in comam. 4 C
CEt cunctis regibus arabie.Hoc in.lxx.non habetur. Moſt dedan igitur ⁊ themã ⁊ huʒ ⁊ iſ- C
mahelitas regionum oꝛdinem ſequitur. Et cunctis regibus ʒãri.Hoc quoq; in lxx. non habet᷑. u⸗
= Et cunctis regibus helam:cunctiſq; regibus medoꝛum. g
CEx eo ꝙ zamn ſequitur helam regeſq; mœdorũ arbitramur: & zamri regionẽ eſſe perſidis niſi for P.
te ex eo ꝙ præceſſit arabiæ: & hi reges ſolitudinis accipiendi ſunt. Helam autem regio pſidis trans õ
babylonem. Vnde & helamitæ mœdi quoq; atq; perſæ a quibus capta & deſtructa Paby lon. Et ipſi .
enim mœracum calicẽ alexandro rege macedonum propinante potant.
CEt cunctis regibus aquilonis de pꝛope? de longe. “=
CQuia pſidis & babylonis helam atq; mœdoꝶ enumerauerat regiones: nũc generaliter ponit oẽ=s
teges aquilonis qui prope ſunt & qui longe. Pro aquilone qui hebraice dicitur Ixx.
uertere quem nos ſubſolanum poſſumus dicere.
CEnicuiqʒ contra fratrem ſuum ⁊ omnibus regnis terre que ſuper faciem eius ſunt.
CNe cuũctas oriẽtales ꝓuitias & regiones per partes & lõgũ fieret generaliter poſuit oĩa regna quæ
morantur in terra. Qd autẽ dixit cõtra fratrẽ ſuũ ſubauditur dedi meracam potionẽ. ut oẽs furerẽt
uomerẽt inſanirent: & mutuis inter ſe præliis dimicarent. Quodq; intulit. JMWð
Et rex ſeſach bibit poſt eos. —è V
CEt in. lxx.non habetur: hunc habet ſenſum. Omnes inquit in circuitu nationes babylonio impe/ .
rio ſubiacebunt: & cuncta ſuæ ſubiiciet poteſtati:ita ut uniuerſæ quas præteritus ſermo narrauit gẽ .
tes ipſi ſeruiant & bibant de calice eius. Vnde & in uiſione contra babylonem ſcribitur. Calix aureꝰ ne
babylon inebrians omnem terram. Nouiſſimus autem rex babylonis bibit hanc potionem propi
natite ſibi aſcenſore bigæ cameli & aſini cyrro rege mœdorum: atq; pſarum. Quomodo autem ba 1
bylon quæ hebraice dicitur babel intelligatur ſeſach non magnopere laborabit qui hebraice lin- —
guæ paruã ſaltẽ habuerit ſcientiã: ſicut apud nos græcum alphabetum uſq; ad nouiſſimã litterã per .
ordinem legitur: hoc eſt alpha uita & cætera: uſq; ad omega. Rurſumq; propter memoriam parun-
lorum ſolemus lectionis ordinem uertere: & primis extrema miſcere alpha o beta pfi ſic & apud he
breos primum eſt aleph:ſecundũ beth: tertium gemel uſq; ad uigeſimam ſecundam & extrema lit/
tera thau cui pœnultima eſt ſin. Legimus itaq; aleph: thau: beth: ſin. Cũq; uenerimus ad mœdiũ la
mech litteræ occurrit caph: & ut ſi recte legatur legimꝰbabil:ita ordine cõmutato:legimus ſerach: .
Vocales autem litteræ inter beth lamech & caph iuxta idioma linguæ hebreæ hoc noĩe nõ ponũ.
tur: arbitrorq; a ſancto ꝓpheta prudẽter fuiſſe celatũ:ne apte eoꝶ cõtra ſe inſaniã cõmoueret: ꝗq ob 4
ſidebãt hieruſalẽ: & i iãq; eius potituri erãt: qd & apoſtolũ cõtra ĩperiũ romanũ feciſſe legimꝰ ſcri⸗ 1
bentẽ de antixpo. Nõ meminiſtis ꝙ cũ apud uos eſſeʒ adhuc hæc dicebã uobis. Et nũc ꝗd detineaet
ſcitis ut reuelletur ĩ ſuo tẽpore ſubauditur antixps. Ia enim myſteriũ iniquitatis opatur tãtũ ꝗq tenet
modo teheat donec de mœdio fiat: & tũc reuellabitur ille iniquus quẽ dñs ieſus ĩterficiet ſpũ oris
ſui: & deſtruet illuminatiõe aduẽtus ſui:eũ ꝗ tenet romanũ ĩperiũ oñdit. Niſi enĩ hoc deſtitutũ fue/
. rit ſublatũq; de mœdio iuxta ꝓphetiã danielis antixp̃s ante nõ ueniet. Qd ſi aperte dicere uoluiſſet
ſtultæ pſequutionis aduerſũ xpianos: & tũc naſcẽtẽ eccleſiã rabiẽ cõcitaſſet.Lò ge quã cõmẽtarioꝶ
breuitas patitur de hoc capitulo diximus: qd græci forſitã latiniq; faſtidiẽt: ꝗa in ſuis codicibꝰ non
habetur

As

Po V

e
hene
Ddi Nen

Pſfine
tiüh
babylorn

heni

1 ſum. “

Ml

iibiti⸗

1.
uee
1daie

lorin
onmug
Cins
nem
oaum:
ebtaie
zälineit
tian
ag
memil⸗

nuluch

1 gohl⸗

uper Mieremiam.

habetur. Sed quid proderit quod in conſequentibus hic ipſe propheta dicat. Quomodo capta eſt

ſeſach: & cõpræhẽſa ẽ inclita uniuerſæ terræ? qũo facta ẽ in ſtuporẽ babylon inter gẽtes? Allegori
ci interp̃tes iſtũ oẽm locũ ad cũctas referũt natiões quas inebnauerit diabolus calice pctõrũ moœ-
raciſſimo. Et nouiſſimum etiã ipſum bibituꝑꝶ ſupplitia atq; cruciatus de quo ſcribit apoſtolus: queʒ
dñs Ieſus interficiet ſpũ oris ſui. Et ĩ alio loco dicit. Nouiſſimus auteʒ inimicus deſtruetur mors qdᷣ
magnarum uirium eſt poſſe diuerſarum uocabula nationum tranſſferre ſub etymologiis ſuis & ſin
gula uitia ſingulis nominibus coaptare. RbH
CEt dices ad eos:hec dicit dominus exercituum:deus iſrahel. Bibite ⁊ inebꝛiamini:vomite ꝛ
cadite:⁊ nolite conſurgere a fatie gladii:quem ego mittam in vos.

CPoſtquã inquit cũctis gentibus propinaueris & impleueris præceptũ domini rurſum hæc uerbis

dñi imperabis & dices. Bibite & inebriamini & uomite & cadite & nolite conſurgere: Si bibere &
inebriari uomere & cadere ſalutis indicium eſt: ut inſtar catharticæ potionis noxia quæq; pellan-
tur quomodo ſequitur: & nolite conſurgere? Quæ ſit autem potio quæ eos cadere faciat in æternũ
pomit manifeſtius. i.a facie gladii quem ego mittam inter uos. s
CCũqʒ noluerint accipere calicem de manu vt bibant:dices ad eos hec dicit dominus exerci⸗
tuum. Bibentes bibetis quia ecce in ciuitate in qua inuocatum eſt nomen meuz:eg o icipio af⸗
fligere:⁊ vos quaſi innocentes ĩmunes eritis:ſiue ⁊ vos munditia mundli eritis: Mõ eritis imn
nes ſiue non eritis mundi. W N1 Mee i
CPatenter oñdit præceptum dei qui uoluntatẽ facere noluerunt ſuſcepturos neceſſitate: & auditu
roOsS. Bibentes bibetis: uelitis inꝗt nolitis dei ſnĩia complenda eſt: Si. n. ciuitas hieruſalẽ in qua notuʒ
fuit nomẽ dei dicẽte ꝓpheta. Notus in iudæa deus in iſrahel nomẽ magnũ eius. bibit mœracũ cali
cem furoris: quãto magis uos nõ eritis mundi qui pro dei nomine idola colitisss
CGBladium enim ego uoco ſuper omnes habitatoꝛes terre dicit dominus exercituum.

Cſta eſt potio mœraciſſima. iſte calix furoris domini qui non ſup ſolam hieruſalẽ ſed ſuper oẽm

uocatur terrã:& cunctas in circuitu nationes:de quo ſupra dixerat: Et mittaʒ ad nabucodonoſor re

gem babylouis ſeruum meum & adducam eum ſuper terram iſtam: & ſuper habitatores eius: & ſu/

per omnes nationes quæ in circuitu illius ſunt.
CEt tu pꝛophetabis ad eos oia uerba hec ⁊ dices ad illos:hominus de excelſo rugiet ſiue ſer/
monẽ dabit:⁊ de habitaculo ſancto ſuo dabit vocẽ ſuam. Rugiens rugiet ſuper decoꝛẽ ſuũ ſiue
rñũdebit ſuper locũ ſuum:celèuma:quaſi calcantium concinet᷑ aduerſum oẽs habitatoꝛes terre:
peruenit ſonitus ſine interitus vſq; ad extrema:ſiue ſuper partẽ terre qꝛ iudiciuʒ. dño cum gen/
tibus iudicatur:ipſe cum omni carne impios tradidit gladio:dicit dominunus.
CPrimũ dicamus ut ſe interprætatiouis ueritas habet: cunctis inqt gentibus prophetabis: & dices
ꝙ dñs de excelſo rugiet: hoc eſt det ſui furoris indicium: iuxta illud quod ſcriptum eſt. leo rugiet
quis non timebit? Dñs locutus eſt quis non prophetabit: & de habitaculo ſancto ſuo dabit uocem
ſuam: Vt cunctos terreat audientes. Rugiet autẽ ſuper decorem ſuũ hoc eſt ſuper tẽplum. Cumq;
ille rugiet inſtar calcantium ĩ torcularibus cæleuma cantabitur: & in effuſiõe ſanguinis mutui car⸗-
men lugubre concinetur: quod ſymmachus aquila iacmon uocat: cuius cæleumatis &
carminis ſonitus uſq; ad terræ extrema perueniet: quia iudicium domino cum gentibus. Si autem
iuditiũ domini cũ gentibus eſt: ſunt & gẽtiũ mœrita diuerſa:ad exponendum illũ locũ: ut quidam
uolunt qui nõ credit iam iudicatus ẽ: iudicatus quidẽ ẽ ĩ eo qd nõ credit.Si ipſi nõ credũt inter ſe di
uerſis afficientur ſupplitiis. Iudicatur ipſe cũ omni carne: ut nullus iniudicatus abeat. I mpios auteʒ
hoc ẽ qui domino nõ crediderũt: tradit in gladio ſempiterno: Allegorici ĩterprætes iuxta. Ixx. hũc
locũ ſic diſſerunt:ut ad bonã partẽ referãt:apertã domini cõminationẽ. Dominus inquiunt de ex/

celſo reſponſum dabit his uidelicet quos ſaluaturus eſt. Et de eo loco ſancto ſuo dabit uocẽ ſuam:

reſpondebitq; ſermonem in loco ſuo.Illi autẽ quaſi umndemiãtes pleni fructibus illius ſententiæ re
ſpondebũt. Super oẽs habitatores terræ ueniet interitus: non ſuper uniuerſam terrã ſed ſuper partẽ
terræ eorum uidelicet qui non credunt.Iuditium enim erit in gentibus: & ipſe iudicabitur cũ omni
carne. Impii autem tradentur gladio.
WBec dicit dominus exercituum.Ecce afflictio ſiue malũ egredietur:de gente in gentem:⁊ tur
bo magn' ſiue tẽpeſtas egredietur a ſumitatibus ſiue extremis terre:⁊ erũt interfecti domini ſi
.ue vulneratti a dño in die illa a ſũmo terre vſq; ad ſũmum eius.Mõ plangentur ⁊ non colligen/
tur neq; ſepelientur:in ſterquilinium ſuper faciem terre iacebunt. l „
CErubeſcant qui uim ſcripturæ ſanctæ facere conantur: in bonam partem ea quæ cõminatiõis ſũt
diſſerentes. De hoc autem loco puto dixiſſe & dominum. Conſurget gens aduerſus gentem: & re-
gnum contra regnum: & cætera quæ in ipſius euangelii ſententia cõtinentur. Intelligamus autem
hæc facta iuxta hiſtoriam quando a rege babylonio cunctæ nationes ĩ circuitu ſubiugatæ ſunt: &
imperium eius ſenſere crudele: uel iuxta prophetiam longo poſt tempore in conſũmationem mũ
di futura dicuntur: quæ interfecti a domino non ꝙ dominus ipſe percutiat: ſed quo in interitum
peſſimorum uoluntas & imperium domini compleatur. 2 in
iii

èM

Liber. v. c. xxvi.

Ailulate ſiue iubilate paſtoꝛes ⁊ clamate 7 aſpergite uos cinere. optimates gregis.: ſiue plangi
te arietes ouium:quia completi ſunt dies veſtri vt interſfitiamini:⁊ diſſipationis veſtre:⁊ cade-

tis quaſi vaſa pꝛetioſa ſiue quaſi arietes electi:⁊ peribit fuga a paſtoꝛibus ſaluatio ab optimati

bus ſiue arietibuſ gregiſ.
Notandum ꝙ in hoc tantum loco.lxx.iubilum in malam partem poſuerunt:pro quo alii inter-
rætes ululatum: ut in hebreo ſcriptum eſt tranſtulere. Inter paſtores & arietes ſiue optimates græ/
gis iſta diſtantia eſt: ꝙ paſtores rationalium ſunt: arietes autem & optimates referuntur ad diuites
qui & ipſi pars grægis appellantur. Quodq; infert completi ſunt dies ueſtri: ut interfitiamini tũc cõ
lebuntur dies eorum quãdo fuerint pctã cõpleta: & diſpergentur & cadent ſicut uaſa prætioſa: ut
confracta non ualeant inſtaurari: & quanto ante fuere prætioſa: tanto maius eorum in confractiõe
ſit dãnũ:ſiue q̃ſi arietes electi ut pinguis hoſtia ſit deuorare cupientiũ.Peribit ĩquit fuga a paſtoribꝰ
quãdo nõ egerũt pœnitentiam. Deniq; dicitur ad phariſeos. Genimina uiperarũ quis oſtẽdit uobis
ſugere a uentura ira? Et in pſalmis legimus periit fuga a me. Et ſaluatio inquit ab optimatibus gre/
gis ſiue arietibus. ſubaucditur perioitt. . S
Aox clamoꝛis paſtoꝛũ ⁊ ululatꝰ optimatũ gregis ſine iubilũ arietũ:qꝛ vaſtauit dũñs paſcua
eoꝛũ ⁊ cõticuerũt arua.ſiue ſpetioſa pacis a facie ire furoꝛis domini.

CEt hic notandum ꝙ apud.Ixx. iubilum pro ululatu poſitum ſit. Inter paſtores auteʒ & arietes iſta 3

diuerſitas eſt: ꝙ paſtores putentur in eccleſia qui præſunt gregi cum ſapientia & eruditione atq; do

ctrina. Arietes uero qui principes quidem uidentur in populo: ſed nihil habent in ſe doctrinæ at;
ſapientiæ: & per nimiam ſimplicitatem propemodum ſtultitiæ uicini ſunt. Quando autem habue

rimus pacem & non intellexerimus uel bona uel ſpetioſa pacis: ſed luxuriæ nos & ocio & uolupta
tibus dederimus tunc conquieſcent ſiue cõticeſcẽt bona pacis:& auferentur a nobis propter iraʒ fu

roris domini: & implebitur illud quod ſcriptum eſt. Cum dixerint pax & ſecuritas:tunc repentinus

eis ſuperueniet interitus: quo ueniente omnia conticeſcent. S
Bereliquit quaſi leo vmbꝛaculum ſiue cubile ſuum:⁊ ut uerius eſt tabernaculum:hoc enim
ſoccho hebꝛaicum ſonat:quia facta eſt terra eoꝛum in deſolationem vel inuia a facie ire colum/
be:ſiue a facie gladii magni:⁊ a facie furoꝛis domii. .
Dominus de quo ſupra dixerat de excelſo rugiet: & de habitaculo ſancto ſuo dabit uocem ſuam.
Rugiens rugiet ſuper decorem ſuum de quo ſcriptum eſt. Factus eſt in pace ſiue in ſalem locus eius
& habitatio eius in ſion. ſpſe relinquet ſedem ſuam & complebit quod per eundem hunc prophe/

tam loquutus eſt. Dimiſi domum meam dereliqui hereditatem meam. Reliquit autem quaſi leo cu

bile ſuum: ut omnes beſtiæ uaſtandi terram eius habeant poteſtatem. Leone enim cuſtode & præſi
de nullus ad eandem audet accedere. Facta eſt inquit terra eorum: haud dubium quin uel populi
judæorum uel certe uniuerſarum gentium in deſolationem: & in inuium a facie iræ columbæ. Nõ
mirabitur columbam domini intelligi nabuchodonoſor: qui ſupra eum uocari ſeruum domini le
gerit. Pro quo ſeptuaginta tranſtulerunt gladium magnum: licet columbam & in perſonam hieru
ſalem poſſimus accipere: ꝙ iraſcatur & triſtis ſit leonis ſui perdidiſſe cuſtodiam & terram ſuam ue/-
niſſe in deſolationem. CAPITIVLVM. XXVII. “
I pꝛincipio regis ioachim fſilii ioſie regis iuda factũ eſt verbũ iſtud a domino dicens.

bus veniunt vt adoꝛẽt in domo domini vniuerſos ſermones quos ego mãdaui tibi ut
WMWMoquaris ad eos. MHoli ſubtrahere verbũ ſi foꝛte audiãt:⁊ cõuertatur vnuſquiſqʒ a uia
ſna mala:æ peniteat me mali ſiue quieſcam a malo:quod cogito facere eis:pꝛopter malitias ſtu/
dioꝛum eoꝛum. ðUðUMW ê“è“äl
CHæc prophetia ſuperior eſt priore:licet ſub eodem rege ſit facta. Illa enim facta eſt in anno quar-

to ioachim ſilii ioſiæ regis iuda: hæc autem in principio eiuſdem regis ſcniptura dicente. In princi-

pio regis ioachim filii ioſiæ regis iuda factum eſt uerbum iſtud a domino. Non igitur ut ſæpe iaʒ
diximus in prophetis hiſtoriæ ordo texendus eſt: cum in præſentiarum ſub eodem rege priora po/
ſtea & poſteriora ante dicantur. Qui autem uerbum dicturus ẽ domini debet ſtare cuʒ moyſe & au
dire cum pſalmiſta. Qui ſtatis ĩ domo domini ĩ atriis domus dei noſtri. Et præcipitur illi ut loqua
tur ad oẽs ciuitates domus iuda: licet ciuitates ſeptuaginta nõ tranſtulerint: ne indecorum forte ui
deretur: in atrio domus domini loqui ad urbes quæ coram non erant: ſed quando ad populuʒ :&
ad ciuitates loꝗt᷑ ipſis ciuitatibꝰ affat. Pulchre ãt loꝗtur ſtat ĩ atrio atq; ueſtibulo tẽpli dni: ut p occa
ſionẽ ſermõis dñi eũ ſermonẽ prophetæ audire cogantur. Noli inquit ſubtrahere uerbu: licet triſte
ſit: licet aduerſum te audientium rabies concitetur tamen dicito quod tibi imperatum eſt:ne formi
des perſequutiones eorum qui aduerſum te concitandi ſunt: ſed domini iubentis imperium: for-
ſitã inquit audiant & conuertantur: uerbum ambiguum forſitã maieſtati domini non poteſt con-
uenire: ſed noſtro loquitur affectui: ut liberum hominis ſeruetur arbitrium: & ex præſcientia eiꝰ q̃ſi
neceſſitate uel facere quod uult non facere cogatur. Non enim ex eo ꝙ deus ſcit uturuz aliquid id
circo futurum eſt:ſed quia futurum eſt deus nouit:quaſi præſcius ſuturorum:& tamen ſciẽdũ iuxta
1 hunc

Hec dicit dominus ſta in atrio domus domini:⁊ loqueris ad oẽs ciuitates iuda de qui

hun

Iu

.

Den
netl
ete
mo
EE
c
ſee
n
O
0

jel

ſi
G

te

is ain

Nietezitt
eated
nne g
m behe
Xuol
er ingn
UKpenui

be ain
kirecchn,

cenhan
baueius
cptophe
ledan
Ne
lumdeh
maonnit
m

indins
ie
iucht
Gutgtu

mno
eln
tutſae⸗
ron
jtan
mn. Il
Guinidn
uyocc⸗
hen
tehn
Aiun
nuci
in
ne

ttun

Super Mieremiam.

hunc eundem hietemiam &ſi mala prædixerit domin us: & egerit dominus pœnitentiã:ꝙ ipᷣe actu
rus ſit pœnitentiam ſuper his quæ facere cõminatus eſt: Et ſi proſpera pollicitus fuerit & gent po/
pulus negligenter mutet deus ſentẽtiam: & pro bonis mala inferat: tale quid: & ilud in euangelio

eſt. Mittam hlium meum forſita uerebuntur eum. Quod utiq; ex perſona dei ommipotentis dicitur
Deniq; & in præſenti ait. Si forte audiant & conuertatur unuſquiſq; a uia ſua mala. ut & cum illi cõö

uerſi fuerint: & meæ ſententiæ me pœniteat: & non faciam quod eis facere cogio. Cogito autẽ fa
cere propter malitias ſtudiorum illorum: quæ ſi fuennt imutatæ mea ſententia cõmutabitur: Lega-
mus hiſtoriam ionæ & niniuæ. .
Et dices ad cos hec dicit dominus.Si non audicritis me:⁊ ambulaueritis in lege mea quaʒ
dedi vobis vt audiatis ſermones ſeruoꝛum meoꝛum pꝛophetarus:quos ego miſi ad vos de no
cte conſurgens ⁊ dirigens:⁊ non audiſtis:dabo domum iſtam ſicut ſiloe:⁊ vꝛbem hanc dabo in
maledictionem cunctis gentibus terre. H
In noſtra enim poſitum eſt poteſtate: uel facere quid uel non facere.Ita dũtaxat ut quicquid boni
operis uolumus appetimus explemus ad dei gratiam reſeramus: quia iuxta apoſtôlum dedit nobis
& uelle & perficere. Sinaũt ſufficit ſemel ambulare in lege quæ nobis data eſt ꝑ moyſẽ: ut ſtulta he/
reſis ſuſpicatur: quomodo addidit: ut audiatis ſermones ſeruorum meorum prophetarum: qutiq;
poſt legem miſſi ſunt:& non ſemel:ſed frequenter nec ocioſe & a ſecuro:ſed ſemp & a ſolicito. Miſ
ſi inquit ad uos ſeruos meos prophetas quotidie & de nocte conſurgens: quos ſi audire nolueritis
dabo domum iſtam hoc eſt templum dei ſicut ſiloe ubi fuit tabernaculum. Cũq; templum deſtru/
ctum fuerit conſequenter & ciuitas erit in maledictionem cunctis gentibus tertæ. Sicut autem ex-
tructo templo in area hornæ: & in monte moria hoc eſt uiſionmis in quo abraham filium ſuum iſaac
obtuliſſe narratur ceſſauit religio ſelim: nec poſtea ibi ſũt cælebrata ſacrificia: ſic extructa eccleſia et
ſpiritalibus in ea uictimis iĩmolatis ceſſauerunt legis cerimoniæ: & data eſt utbs iudæorum in ma
ledictionem cunctis gentibus terræ: de qua nos dominus liberauit dicente apoſtolo xps redemit
nos de maledictione legis factus pro nobis maledictio.

CEt audierũt ſacerdotes ⁊ pꝛophete ſiue pſeudo pꝛophete:⁊ omnis populus hicremiam loquẽ

tem verba hec:in domo domini.Cũqʒ compleſſet hieremias loquens ommia que pꝛeceperat ei
dominus vt loqueretur ad vniuerſum populum:appꝛehenderunt eum ſacerdotes ⁊ pꝛophete:
ſiue pſendo pꝛophete:⁊ omnis populus dicens.Noꝛte moꝛiatur:quia ꝓphetauit in noie cni di/
cens. Sicut ſilo erit domus iſta ⁊ vꝛbs iſta deſolabitur:eo ꝙ non ſit habitatoꝛ.
CSacerdotes & prophetæ quos pſeudo ꝓphetas mamifeſtius: xxx. tranſtulerunt: iraſcütur hieremiæ
ꝙ uera prædicat & ſubuerſo populo & ciuitate deſerta ſit peritura religio: & lucra ex religione ue-
niẽtia:idcirco appræhendunt eum: & conſentiente ſibi populo morti deſtinant: quare dixerit in no
mine domini licut ſilo erit domus hæc: & urbs deſolabitur eo ꝙ non ſit habitator. Si quando igi-
tur propter mandata domini: & fidei ueritatem uel ſacerdotes nobis uel pſeudo prophetæ uel de-
cœptus populus iraſcitur non magnopere curemus: ſed exequamur ſententiam dei nequaquã præ
ſentia mala ſed futura bona animo cogitantes. H
CSt congregatus eſt omnis populus aduerſus hieremiam pꝛophetam in domuʒ domini:⁊ au
dierunt pꝛincipes iuda verba hec ⁊ aſcenderunt de domo regis in domum domini:et ſederunt
in introitu poꝛte domini noue. ”
CHieremias in templo uerba domini prophetabat: & dixerat domum iſtam ſicut ſylo: & urbẽ hãc
in maledictionem cunctis gentibus terræ: ſtatimq; a ſacerdotibus & prophetis & populo ſeditione
cõmota omne uulgus aduerſus prophetam congregatur in templum: ubi erat propheta & ſacer
dotum ac prophetarum uulgiq; manibus renebatur: quod cum audiſſent principes ciuitatis: qui in
domo regia uerſabantur tranſierunt ſiue aſcenderunt de domo regis in domum domim. Notan-
dumq; ꝙ ire ad domum domini: ſemper aſcenſus ſit: ſederũtqʒ in introitu portæ domini nouæ. Pri
cipum enim erat officium ſedere in porta domus domini. & ibi negoti & ſeditionis cognoſcere

—

ueritatem. Noua autem porta dicitur: ꝗa ꝗ ſedebãt ĩ ea: & iuditio pᷣerãt ſacerdotũ & pſeudo prophe

tarũ calũniæ reſiſtebãt. Et loquuti ſunt ſacerdotes & ꝓphetæ ad oẽm populum dicentes.
NJudiciũ moꝛtis ẽ viro huic qꝛ pꝛophetauit aduerſus ciuitatẽ iſtã ſicut audiſtis auribꝰvẽis.
CSedentibus urbis principibus in porta templi: & in porta noua qui de regis palatio ad templum
* cucurrerãt: ut ſeditio populi ſedaretur: & contione populi congregata accuſant ſacerdotes: & pſeu-
do prophetæ: perieratq; propheta quantum fuit in ſacerdotibus & prophetis ſi accuſatores ipſi ha-
buiſſent iuditii poteſtatem: ex quo intelligimus crudeliores fuiſſe in prophetam per inuidiam ſan-
ctitatis: qui religioni uidebantur dediti: quã qui neceſſitatibus publicis præerãt.

.

3

Er ait hieremias ad omnes pꝛincipes ⁊ ad vniuerſum populum dicens.Dominus miſit me
vt pꝛophetarem ad domum ſiue ſuper domum iſtaʒ:⁊ ad cinitatem ſine ſuper ciuitatẽ hanc oia
verba que audiſtis. Nunc ergo bonas facite vias ueſtras ⁊ ſtudia ueſtra:⁊ audite voceʒ domini
dei veſtri:⁊ penitebit dominum mali quod loquutus eſt aduerſum vos:ſiue ⁊ quieſcet dominꝰ
a malis que loquutus eſt contra vos.Ego autem ecce in manibus veſtris ſi nz:fackk mihi vt bo
MH „1111

¶Liber. v.c.xx vi.

mnum::? rectum eſt in oculis veſtris: ſiue vt expedit vobis: verũtamen ſcitote ⁊ cognoſcite ꝙᷓ ſi
occideritis me ſãguinẽ inocctẽ tradetis cõtra vos metipos:⁊ ↄ ciuitate iſtaʒ ⁊ hitatoꝛes eiꝰ. In .

veritate enim miſit me dñs ad vos:vt loquerer in auribus veſtris omnia verba hec.
CCum præſente populo ſederent in porta ciuitatis principes: & accuſaren 1 ſacerdotes & prophetaz
hieremiam prophetam: & mortis crimen intenderent hieremias ad principes loquitur: & ad uni- .
uerſum populum quem ſacerdotum & pſeudo prophetarum factio concitauerat prudenter pariter
& humiliter atq; conſtanter: ꝙ a domino miſſus eſſe ſe diceret: ut contra templum & ciuitatem lo/
quæretur daretq; conſilium: ꝙ ſi eius uellent audire conklium: & agere pœnitentiam dñs quoq; ſu
am ſententiam cõmutaret: humiliter autem in eo quod ait. Ecce in manibus ueſtris ſum facite mi-
hi:ut bonum && rectum eſt in oculis ueſtris. Porro conſtanter. In ueritate miſit me dominus ad uos
ut loquerer in auribus ueſtris omnia uerba hæc:aliiſq; ſermonibus loquitur. Si iraſcimini quidẽ
contra templum & urbem domini ſim loquutus:& curæ uobis eſt:ſalus urbis & templi: cur augetis
peccata peccatis: & ſanguinis mei tam urbem quam habitatores eius reos facitis? Si quando igitur
& nobis pro neceſſitatis anguſtiis humilitatis opus eſt: ſic eam aſſumamus ne ueritatem & conſtan
tiam deſeramus. Aliud eſt enim ſuperbe contumeliam facere iudicanti: quod ſignum ſtultitiæ eſt:
aliud ſic impendens uitare diſcrimen: ut de ueritate nihil ſubtrahas.
CEt dixerunt pꝛincipes ⁊ omnis populus ad ſacerdotes ⁊ pꝛophetas.Non eſt viro huic iudi/-
tium moꝛtis:quia in nomine domini dei noſtri loquutus eſt ad nos. VM
CPopulus qui prius a ſacerdotibus & pſeudo prophetis fuerat ſupplantatus iungitur principibus
ciuitatis: & pro hieremia loquitur ꝙ nequaquam reus mortis ſit: ſed in nomine domini ex ore illiꝰ
prophetarit. Cito enim uulgus indoctum accepta ratione mutat ſententiam. Dolor autem accuſan
tium præcipue ſacerdotum: & pſeudo prophetarum non poteſt imutari. Et ideo illis accuſantibus
& in accuſatione perſeuerantibus populus cõmutatur quod ſpem eis dederat ĩdulgentiæ dñs:ſi bo M
nas facerent uias ſuas & audirent uocem domii dei ſui: & dominus ſuã ſententiam flecteret.
CSurrexeruntqʒ viri de ſenioꝛibus terre:⁊ dixerunt ad omnem cetum populi loquentes Mi-
cheas de moꝛaſthi fuit pꝛopheta in diebus ezechie regis iuda:⁊ ait ad oẽʒ populũ iude dicens.
Hec dicit dñs exercituuz:ſion quaſi ager arabitur:⁊ hieruſalẽ in acernũ lapidũ erit:⁊ mons do/
mus in excelſa ſuuarũ.Nuũquid moꝛte cõdẽnauit eũ ezechias rex iude ⁊ omnis iuda: Nũquid
nõ timuerunt dñm ⁊ depꝛecati ſunt faciem dñi: Et penituit dũm ꝙ loquutus fuerat aduerſum
eos.Itaq; non faciamus malum grande cõtra animas noſtras. .
CPrincipes ciuitatis & populus intelligunt iuditii ueritatem. Senes autem quorum ꝓprie erat no⸗
ſce uetera replicant hiſtoriam: & prophetiam micheæ de moraſthi qui prophetauit ſub rege eze-
chia comparant prophetiæ hieremiæ pro qua ei mortis crimen intenditur: oſtenduntq; illum di/-
xiſſe grauiora: & tamen a iuſto rege eʒechia nihil eſſe perpeſſum: ſed conuerſos ad pœnitentiaʒ do
mini in bonam partem ueniſſe ſententiam. Micheas enim dixit ſyon quaſi ager arabitur: & hieruſa
lem in aceruum lapidum erit & mons domus in excelſa ſiluarum. Porro hieremias: dabo iquit do
mum iſtam ſicut ſylo:& urbem hanc dabo in maledictionem cunctis gentibus terræ. Danſq; con/
ſilium putantes nequaquam futurum: quod micheas prædixerat: quia multo tempote non ſit factũ
propter poꝑpuli pœnitentiam. Et hoc quoq; quod hieremias loquutus eſt nequaquam fore ſi iuxta
conſilium eius bonas faciant uias ſuas: & ſtudia ſua & audiant uocem domini dei ſui. ut dominus
non inferat malum quod eis fuerat cõminatus. Simulq; frangunt accuſatoruʒ rabiem: & ſe miſcẽt
cum eis dicentes.Itaq; non faciamus malum grande contra animas noſtras: non quo facere de-
beant: ſed quia ſi fecerint nequaquam noceant accuſato: ſed animabus ſuis quas mutatione ſen
tentiæ potuerint liberare. “
CSFuit quoqʒ vir pꝛophetans in nomine domini:vrias ſilius ſemei de cariathiarim:⁊ pꝛopheta
uit aduerſus ciuitatem iſtam ? aduerſum terram banc:iuxta vniuerſa verba hieremie. Et audi
uit rex ioachim ⁊ omnes potentes ⁊ pꝛincipes eius verba hec:⁊ queſiuit rex interſicere euʒ ?⁊ au
diuit vrias ⁊ timui fagitqʒ ⁊ ingreſſus eſt cgyptũ.Quodʒ ſequit᷑. Et miſit rex ioachim uiros (biia
in egyptum heliachim ſilium achaboꝛ⁊ viros cum eo in egyptum.In.lxx.nõ habetur. Beide iũ
gitur.Et eduxerunt vriam de egypto ⁊ adduxerũt cũ ad regẽ ioachim ⁊ percuſſit eum gladio: B
—⸗ pꝛoiecit cadauer eius in ſepulchꝛis vulgi ignobilis. Igitur manus achiam filij ſapham erat cũ
hieremia ut non traderetur in manus populi ⁊ interſicerent eumim. „ ,
C Quæritur cur cum urias filius ſemeiæ de populo cariathiarim eadem quæ hieremias prophetarit dib
