te ad ꝑœnitentiam: de illis ait in cruce. Pater ignoſce illis quod enim faciunt neſciunt. Reuelatq; pa/
debiit tri & aperit cauſam ſuam: quia nullo ſuo mœrito ſed ſcelere populi crucifixus eſt dicẽs. Ecce uenit
um hee princeps mundi huius & inuenit in me nihil. Iudæi & noſtri iudaizantes hæc ex pſona hieremiæ
un qui Uici intelligunt: qui propter uaticinium futurorum: & ingruentia captiuitatis mala hæc cum apo-⸗
– ſtolo ſuſtinuiſſe confirmant: ſed neſcio quomodo poſſint approbare cruciſixum eſſe hieremiam
cum hoc ſcriptura non memoret:niſi forte cogitauerint & non fecerint. r
una C Pꝛopterea hec dicit dominus ad uiros anathot qui querunt animam tuam:⁊ dicunt non ꝓ⸗
phetabis in nomine domini:⁊ non moꝛieris in manibus noſtris:pꝛopterea hec dicit dominus
iitl exercituũ.Ecce ego uiſitabo ſuꝑ eos:iuuenes moꝛiẽtur i gladio.Filii eoꝝ ⁊ ſilie eoꝝ moꝛiẽt ĩ fa
ii me:⁊ relige nõ erũt ĩ eis. Inducã enim malũ ſuꝑ uiros anathot annũ viſitationis eoꝛuum.
CVidetur hoc ſuperiori ententiæ contraire: quia uolumus approbare ex perſona chriſti dicta eſſe
* quæ dicta ſunt: & non ex hieremiæ qui propriæ habitabat in uiculo anathot: qui ab hieroſolymis
tribus diſtabat millibus. Sed ſi intelleximus ethimologiam opidi anathot: quod interprætatur obe
bnmi dientia: liquido monſtrabitur uiros anathot qui quondam domini præceptis obtemperarunt⸗oẽs
mi dici iudæos & maxime habitatores urbis hieruſalem in quos extrema uenit ſententia ut obſidiõis

i malis gladio fame & peſte interirent: ut autem nos omni interprætationis moleſtia liberemur il-
Mr lam ſequamur regulam: ꝙ omnes prophetæ in typum domini ſaluatoris pleraq; gefſerint: & ꝗeꝗd
Mn iuxta præſens tempus completum ſit in hieremia hoc in futuro de domino prophetari.

“ CCEXPLICIT LIBER SECVNDVS. INCIPIT
PROLOGVS LIBRI TERIII. Z
a t EEFPtrnæum angué fabulæ ferunt multis ex medio capite pullulaſſe ſerpentibus:
olm & ſcyllam ſiculi monſtrum freti facie quidem uirginali: ſed ſuccitam canibus
Uckuc öööin miſerog latraſſe naufragia: iuncto ĩ eodẽ littoræ ſirenaꝶ mortifero carmie:
wettic Aquæ ut uitaret ulixes homericus clauſiſſe aures dicitur: & malum inexpugna/
litn 1 beile prudenti uitaſſe conſilio. Hoc ego cum facere cuperem & hereticorum ra
D Deiem declinare: & iuxta himmenium poetam mihi canens: & meis: illud prophe
iluern nncum reuoluerem: cum conſiſteret aduerſum me peccator obmutui & ſillui a
1 onid bonis: non eſt paſſus diabolus me optata quiete contentum: ſcnipturarum ſan/
tom darum explanatiom inſiſtere: & hominibus linguæ meæ hebreorũ græcoruq;
lyr eruditionem tradere:ſed id agit diebus & noctibus: & aperte & per iſidias: ueris falſa miſcẽdo imo
nen un uniuerſa mendatia ſubdole melle circumliniens: ut qui audit uerboruʒ dulcedinem uenena pecto
rin tis non formidet: pacem pollicetur ut grauiora bella exerceat: ridet ut mordeat: manum offert: ut
noner ex improuiſo ſimplicem interficiat abneer. Nimirum hoc illud eſt quod apoſtolus loquebatur. Nõ
riufſi enrnim eius ignoramus aſtutias. Hic tacet alibi criminatur: mittit in uniuerſum orbem æpiſtolas bi-
go blinas: prius aurificas nunc maledicas: & patientiam noſtram in chriſti humilitate uenientem male
Gntv conſcientiæ ſignum interprætatur: ipſeq; lupus latrat per alpinum canem grandem & corpulentuʒ
vmnun qui calcibus magis poſſit ſæuire quam dentibus: habent enim progeniem ſcoticæ gentis: de brita
nmorum uicinia qui iuxta fabulas poetarum inſtar cerben ſpiritali percutiẽdus eſt clauo: ut æterno
ſenl cum ſuo magiſtro plutone ſilentio conticeſcat:uerum hoc alias.nunc in hieremiam tertium aggre d

diat librum in quo conabor frater euſebi latiſſimos explanationis campos.

Liber.iii.c.xii.

EXPLICIT PROLOGVS INCIPIT LIBER TERTIVS CAPITVLVM. XII.
AUſtus quidem es domine ſi diſputem tecum:ſiue quia ſatiſfatiam tibi:verũtamen iu/
dicia loquar ad te. Quid eſt ꝙ via impioꝛum pꝛoſperatur. Bene ẽ hominibus qui pꝛe
uaricantur ⁊ iniq; agunt. Piantaſti eos ⁊ radicem miſernunt. Mꝛoſitiunt ſiue genera/
uerunt ſilios:⁊ fatiunt fructum:pꝛope es oꝛi eoꝛum:⁊ longe a renibus coꝛum.
CContra omnes quidem inique agentes iſta diſputatio eſt: & ſeptuageſimi ſecundi pſalmi breui-
ter ſententia compræhenditur: in qua propheta ait. Quare bonus iſrahel deus rectis corde: mei ãt
pœne moti ſunt pedes:pœne effuſi ſunt greſſus mei: quia zelaui in peccatoribus pacezʒ peccatoruzʒ
uidens: & cætera. Sed proprie contra hereticos dicitur: qui cum ſint impii uia eorum proſperat᷑: ge/

nerantq; filios quos in hereſi deceperunt: & præuaricant & iniq; agunt: ita ut eccleſiam ſpolient: &
dum in prauitate ſententiæ perſeuerant iactant ſe a deo plantatos: & radicem miſiſſe: generaſſe fili-

lios & attuliſſe fructũ:ꝗ cũ xpᷣi nomen ſæpius replicent hĩtatorẽ ſuum nõ hñt deũ:iuxta illud æſaie
populus hic labiis me honorat cor autem eius longe eſt a me.
CSt tu domine noſti me ⁊ vidiſti me:⁊ pꝛobaſti coꝛ meum tecum:congrega eos quaſi gregem
ad uictimam ⁊ ſanctiſica eos in die occiſionis.
CNullum inquit ſcandalum eſt ꝙ impii ſiue heretici omnes iſto tempore floreant:tu enim domi/
ne noſti me & uidiſti me:& probaſti cor meum tecum:quem ita nouit pater deus quomodo filium
ſuuʒ? nemo enim cognoſcit filium niſi pater: & nemo cognoſcit patrem niſi filius:& cui uoluerit ſi

lius reuelare:licet inquit profitiant licet filios generent & fatiant fructum heretici & prope ſis tu ori

eorum:& longe a renibus eorum conſcientia tamen non parua eſt conſolatio ꝙ quaſi pecora ſagi-
nant ad uictimam congrega eos in urbe hieruſalem ſiue in ſua cõciliabula: ut quaſi uictimæ cædãt᷑
in mortem: & tunc ſanctificentur cum eccleſiaſtico fuerint mucrone iugulati. Interfectio enim he/
reticorum ſalus eorum eſt qui decœpti fuerant. YMUD ðð
CAſaqʒ quo lugebit terra ⁊ herba omnis regionis ſiccabit᷑ ꝑpꝑ malit iã habitãtiũ in ea cõſũptũ ẽ
ammal ⁊ volucre qm̃ dixerũt. Nõ videbit nouiſſima noſtra ſiue non uidebit deus vias noſtras
CQuicquid in mundo uel bonorum accidit uel malorum: non abſq; prouidentia & fortuito caſu

accidit:ſed iuditio dei terra nunc ſterilis eſt:herba ſiccatur:uis noſce rationem ? malitiæ habitato/

rum eius hoc faciunt: ita etiam animalia ſuper terram & uolatilia cæli conſumãtur quia in uſus ho/
minum hæc creata ſunt omnia: qui in tantam conſurgere blaſphemiam ut dicerent deum ignora/

re uias ſuas: & neſcire quid unuſquiſq; paſſurus ſit. Quod autem dicit uiq;quo illud ſigniſicat per-

manere iram dei:quia animus peccantium

Si cum peditibus currens laboꝛaſti:quomodo contendere poteris cum equis ſi in terra pa/
cis conſiſa es quid facies in ſuperbia ſiuè fremitu ioꝛdanis? H
CSi inquit te crebra uicinatum gentium captiuitas fatigauit moabitarum & amonitarum philiſtiz
& idumæorum: quid facies ad lõgam captiuitatem quæ te ad caldæam uſq; ductura eſt? & cõparat
pedites equitibus quia re uera & iuxta hiſtoriam omies perſæ uniuerſa caldæa & regionum illaruz
exercirus gaudet equitatu. Iſtæ autem gẽtes quas ſupra memoraui propter difficultatem locorum
non tam pugnæ aptæ ſunt quam htrccinioderuate methaphoram & dicit: ſi cum peditibus cur/
rens laſſitudine defeciſti: quid facies ſi æquis curſum tuũ uolueris coequare? Et ſi in terra tua aliqu
hũiſti fiduciã quid actura es cũ iordanẽ tranſieris & illius gurgites ſuſtinueris.
CNãꝛ? fratres tui ⁊ domus patris tui etiam ipſi pugnaucrũt aduerſum te:⁊ clamauerunt poſt
te plena uoce:ne credas eis cum locuti fuerint tibi bona.
In tantum inquit grauiſſimis iordanis operieris fluctibus: & æquitum te de longe uenientiũ mul
titudo uaſtabit: ut fratres quoq; tui idumæi qui de loth ſtirpe nati ſunt moab & amon etiam ipſi tẽ
pore neceſſitatis & anguſtiæ dimicent contra te & inſultent tibi: unde caue ne uelis eis credere: &
ſpem habere conſanguinitatis per quam maiori in te quam hoſtes odio deſæuiãt. Poteſt hoc & de
ſaluatore accipi ꝙ fratres eius & domus patris eius pugnauerunt contra eum & clamauerunt plena
uoce crucifige cruciſige eum: non habemus regem niſi cæſare..
Religꝗ domũ mea:cdimiſi hereditatẽ meã:dedi dilectã animã meã in mann inimicoꝛũ eius.
Facta ẽ mihi hereditas mea quaſi leo in ſilua dedit cõtra me vocem:ideo odiuieam.
CQui in euangelio loquutus eſt. Surgite abeamus hinc. Et iterum relinquetur uobis domus ue,

ſtra deſerta: hic etiam in propheta eadem cõminatur: & quod facturus ẽ feciſſe ſe dicit: hereditas eni

domini iſrahel & funiculum hereditatis eiꝰ. Qd aũt ait: dedi dileftam animam meam in manu im
micorum eius: illud eſt: potaſtatem habeo ponendranimam meam: & poteſtatẽ habeo reſumendi
illam. Facta eſt autem hereditas quõdam domini populus iudæoruz contra eũ quaſi leo ĩ ſilua qũ
pari aduerſus illum in paſſiõe uoce clamauit: & ꝗa dedit cõtra eũ uocem ſuam: ideo eam odio hũit
& abiecit: & ꝗ quòdã fuit dilecta atq; cariſſima nunc appellatur odioſf.
CNunquid auis diſcoloꝛ hereditas mea mihi:nunquid auis tincta per totum? venite congre/
gamini omnes beſtie terre pꝛoperate ad deuoꝛandum. LCxxXx. .
CNunquid ſpelunca hiene hereditas mea mibi:an ſpelunca in circuitu eius ſuper eã: Per
gam

—

M
de

dei⸗
Mi
Cn
Ni,
Nun
Wih
lzli

gagn

ndon
voflin
oientt
Emotl

d
2 cedi⸗
mümhe,

dfünit
Spoſas
huto an
Habitno
Asho⸗
ignotey
en der⸗

em ,

nhküt,

Laiu
ni;
loon
nbagaen
mnu

amnt
entinn
dam
Medens
Thocd

—RD

Nüddi

r
sc
n
neni
ugu
Con

e

Suhper Mieremiam.

gite congregate omnes beſtias agri:? veniant ⁊ comedant eam. l
CAuem diſcolorem tinctamq; per totum iuxta litteram pauum uocat. Tantam inquit habuit pul-/
chuitudinem iſrahel & tantis fuit hieruſalem diſtincta uirtutibus: ut mihil eſſet bonorum quod non
cerneretur in ea: qꝗ igitur mihi hereditas quõdaʒ mea: ideſt populus meus iſrahel qualſi leo in ſilua
dedit contra me uocem ſuam: & eam omni odio deteſtatus ſum: idcirco uenite & cõgregamini cõ
tra eam omnes beſtiæ terræ diuerſarum gentium multitudo: & deuorate eam quæ ſuum dominuʒ
non cognouit. Sinautem ut. Ixx. & alii interprætes tranſtulerunt legatur. Nunquid ſpelunca hienæ
hereditas mea mihi: referam ad ĩmũditiã nocturnæ beſtiæ: ꝗᷓ uiuit cadaueribꝰ mortuoꝑꝶ: nihilq; ẽ ĩ
mũditiæ q̃ ñ ueſcatur:talis ẽ iſrahel offendẽs dñm ſuũ & oĩuʒ beſtiaꝶ morſibus traditur.
CBPaſtores multi demoliti ſunt ſiue diſruperunt vineam meam conculcauerũt ſiue polluerũt
partem meam:dederunt poꝛtionem meam deſiderabilem in deſertum ſolitudinis: ſiue in viazʒ
poſueruut eam:⁊ poſita eſt in diſſipationem luſitqʒ ſuper me ſiue perijt.
CAudiant hæc qui principes uolunt eſſe populorum quod non ſolum pro ſe ſed & pro cõmiſſis ſi
bi gregibus reddituri ſunt rationeʒ in die iuditii. Propter illos eni pars dni cõculcat᷑ atq; polluitur
ut ubi quõdã dei erat hoſpitiũ:ibi ſit habitaculũ beſtiaꝶ. Alii uero nõ pᷣpoſitos plebis & ſacerdotes
ſed hoſtiũ intelligũt principes qui hieruſalem: ideſt uineam domini dumparint.
CZuſitqʒ ſuper me:deſolatione deſolata eſt omnis terra:quia nullus eſt qui recogitet coꝛde: ſu
per omnes vias deſerti venerunt vaſtatoꝛes:quia gladius domini deuoꝛauit ab extremis terre
vſqʒ ad extremum eius nõ eſt pax uniuerſe carni. LXX. M
CPꝛopterea diſſipatione diſſipata eſt terra ⁊ cetera.
CHoc quod poſuimus luſitq; ſuper me:iuxta hebraicum priori uerſiculo copulatur: ut ſit ſenſus po
ſuerunt eam in diſſipationem: hoc eſt hereditatem meam. Luſitq; ſuper me mò auxilio deſtituta.
Iuxta.lxx.uero loquitur deus ꝙ propter illud terra ſit diſſipata & redacta in ſolitudinez quia nullus
ſit qui corde recogitet nec ulla pax uniuerſæ carni. UMUM
CSeminauerũt triticũ ⁊ ſpinas meſſuerũt:hereditatẽ acceperũt ⁊ nõ eis pꝛoderit. LXX.
CSeminaſtis triticum ⁊ meſſuiſtis ſpinas clerici eoꝛum non pꝛoderunt eis. JJ
CMeliora inquit expectauerunt & uenerũt peſſima: ſperabãt proſpera & aduerſa perpeſſi ſunt acce
perunt a domino rerum omnium habundantiam: quæ eis non proderit. Iuxta. lxxx. uero omnes he
retici quaſi triticũ ſeminant:ſed ſpinas metunt expectante domino ut facerent fructum & non fece

runt iuditium ſed clamorem. Dicitur autem hoc eccleſiaſticis qui uerbum domini & doctrinam erꝰ

mala conuerſatione diſperdunt:de quibus infertur clerici eorum non proderunt eis. Qind eniʒ eos
iuuare poterit epiſcopi nomen & præſbyteri uel reliquus ordo eccleſiaſticus cum magis grauẽtur
dignitatibꝰſuis: && potẽtes potẽter tormẽta patiãt᷑:& ꝗto eis plꝰcreditũ fuerit tãto plꝰreqratr᷑ ab eis.
CConfundemini a fructibus ſiue a gloꝛiatione veſtra pꝛopter iram furoꝛis domini:ſiue ab op/
pꝛobꝛio in conſpectu domini.Hec dicit dominus aduerſum omnes vicinos meos peſſimos:ꝗ
tãgũt hereditatẽ quã diſtribui populo meo iſrahel.Ecce ego euellã eos ↄuertar ſiue reuertar et
miſerebor eoꝝ:⁊ reducã eos ſine hitare faciã uiꝝ in hereditate ſua ⁊ uirũ in terra ſua.
CDicitur ad eos quibus cleri ſui & eccleſiaſticus ordo non proderit: ut confundantur a gloriatiõe
ſua & ab opprobrio coram domino. Quodq; infert aduerſum omnes uicinos meos peſſimos iuxta
litteram uicini terræ ſanctæ idumei ſunt philiſtim moab & amon. Iuxta tropologiaʒ uero omnes
heretici qui ſub nomine xpᷣi cenſentur: & uicini magis ſunt quam habitatores terræ ſanctæ: qui tan
gunt hereditatem dei & deuaſtant terram eius: diciturq; de eis ꝙ auferantur de medio terræ: & do-
mus iuda tollatur de medio eorum:qui cum euulſi fuerint: & de hereticorum faucibus liberati con
ſequentur miſericordiã dñi: & reducẽtur in hereditatem & in terram ſuam.
C Et erit ſi eruditi didicerint uiam populi mei vt iurent in nomine meo viuit dñs:ſicut docue
runt populum meum iurare in baal ediſicabuntur in medio populi mei:quod ſi non audierint
euellam gentem illam euulſione ⁊ perditione dicit dominus. l
CSi tranſſlati de hereſi in eccleſiam didicerint uias populi dei:& iurauerint in nomine domini: &
non in nomine idolorum quæ de ſuo corde finxerunt:edificabuntur a domino & erunt pars popu
li eius. Quod ſi tranſlati in eccleſiam peruerſorum dogmatum reliquias tenuerint: & nõ audierint
uerba domini: euelletur gens illa de medio populi dei.euulſione & perditione perpetua: ut nequa-
quam eis ullus locus pœnitentiæ relinquatur. Hæc quotidie cernimus & rebus probamus: & ideo
* heretici fidei ſimulent ueritatem: & ſimplices quoſq; decipiant:& non ipſi conuertantur ad. fidem.
ſed fideles trahant ad infidelitatem. CAPITVLVM. XlII.
ETT dixit dominus ad me vade ⁊ poſſide tibi lumbare ſiue cinctoꝛium lineum:⁊ pones
KBuilud ſuper lumbos tuos.⁊ in aquam nõ inferes illud ſiue per aquam non tranſibit: 7
pooſſedi lumbare iuxta verbum domini:⁊ poſui circa lumbos meos.Et factus eſt ſer
Wmo domini ad me ſecũdo dicẽs.Tolle lumbare ſiue cinctoꝛium quod poſſediſti quod
eſt circa lumbos tuos ⁊ ſurgens vade ad euphꝛatem ⁊ abſconde ibi illud in foꝛamine petre.Et
abij ⁊ abſcondi illud in eufrate ſicut pꝛecepit mihi dominus.Et factum eſt poſt dies plunimos

Liber.iii.c.xiii.

dixit dominus ad me:Surge vade ad cufratem ⁊ tolle inde lumbore ſiue cinctoꝛium quod pᷣ- d
cepi tibi vt abſconderes illud ibi.⁊ abij ad euphꝛatem ⁊ fodi:⁊ tuli lumbare de loco vbi abſcon i
deram illud:z ecce computruerat lumbare ſiue cinctoꝛium ita vt nullo vſui aptum cſſet. Et fa- h.
ctum eſt verbum domini ad me dicens. Hec dicit dominus ſic putreſcere faciam ſuperbiam ſi G
ue iniuriam iuda:⁊æ ſuperbiam hieruſalem multam:⁊æ populum iſtum peſſimum qui nolt audi ye
re verba mea ? ambulant in pꝛauitate ſiue in directione coꝛdis ſin peſſimi Abieruntqʒ poſt de or
os alienos vt ſeruirent eis ? adoꝛarent eos:⁊ erunt ſicut lumbare iſtud quod nullo vſni aptum fi
eſt. Sicut enim adheret lumbare ad lumbos viri ſic agglutinaui mibi omnẽ domum iſrahel: C
2 omnem domum iuda dicit dominus vt eſſet mihbi in populum ? in nomen ⁊ in laudeʒ ⁊ in glo 4
riam ⁊? non audierunt. . è ... . .. 1
CCinctoriuz ſiue lumbare quod dei renibus iungitur: populus iſrahel eſt: qui ĩ lini ſimilitudine aſ/
ſumptus de terra & illotus nec molitudinem habuit: nec candorem: & tamen per illius miſericor- 8
diam adhæſit deo. Cũq; peccaſſet rationale: ideſt huiuſcemodi linuʒ atq; lumbare ductus eſt tras eu .
fratem: ideſt in aſſyrios & ibi abſconditus eſt multitudine magnatum: & innumerabilium gentiuʒ 1
quodãmõ abſortus: & nihil reputatus.Poſt multum autem tempus ipſe propheta ĩ typpum dei li/ 1
berat populum de captiuitate: qui nihilominus & poſt redditum dei præcepta non fecit: ſed ſequu b
tus deos alienos ad extremum etiam in dei filium muſit manus: & æterna perditione cõtabuit. Oĩs ſ
quoq; uir ſanctus lumbare dei eſt: qui aſſumptus de terra: & de terræ limo dei conſortio copulatur:

& quodãmodo quæ in eccleſia eius uidentur obſcena maiori diligentia operit atq; circũdat: ne gẽ/
tilium & hereticorum morſibus pateant: quod lumbare ſi aquam tetigerit & eufratæ fluenta tranſie 1
rit: ita ut aſſyriæ regionis humoribus tribuatur: perdit priſtinam fortitudinem: & computreſcit atq; .
diſſoluitur: & quãuis in uſum dei redeat tamen priſtinam pulchritudinem habere non poteſt: non
duritia dei ſed ſuo uitio qui noluit audire uerba eius: & ambulant in prauitate cordis ſui: ſiue quod
ſibi rectum uidetur hoc fatiunt. Sed & ipſe ſermo diuinus cur hanc poſuerit ſimilitudinem expõit
dicens. Sicut enim adhæret lumbare ad lumbos hominis ſic agglutinaui & adhærere mihi feci oẽz
domum ifrahel: & omnem domum iuda: decem uidelicet & duas tribus: ut eſſet mihi in populum
nominatum: & in laudem & in gloriam: & pro his omnibus non audierunt me: ſed ſua uitia ſunt

ſequuti. Caueat autem qui poteſt dicere. Mihi autem adhærere deo bonuʒz eſt: ne forte per negligẽ ſ
tiam ab illius renibus ſeparetur: & tranſeat eufratem: & detur in poteſtatem regis aſſyrii: & nequa/ t.
quam in ſolidiſſima petra:̊ ĩ foramĩe petræ corruptæ atq; uitiatæ hoc ẽ hereticoꝑ ſordhbꝰ & uitiis 4
occupet᷑:& ĩ tãtã ueniat putredinẽ ut in uſu & in cintorium dñi ultra redire non poſſitt. .
CBDic ergo ad eos ſiue ad populùm ſermonezʒ iſtuʒ. Bec dicit dominus deus iſrabel. Ois la

gũcula ſiue vter iplebitur vino:⁊ dices ad eos:hec dicit dñs.Ecce ego iplebo omnes habitato/
res terre hui:⁊ reges ꝗ ſedẽt de ſtirpe ſiue filios dauid ſuper thꝛonũ elꝰ:⁊ ſacerdotes ⁊ ꝓphetas
⁊ oẽs bitatoꝛes hieruſalẽ:ebꝛietate diſpergaz eos viꝝ a fratre ſuo:⁊ pꝛes ⁊ filios pariter ait dñũs HZ

Mõ pereã ſiue nõ cõſiderabo ⁊ nõ cõcedã neq; miſereboꝛ ⁊ nõ diſperdam eos. 1
Verbum hebraicum nebel aquilæ prima æditio ſeptuaginta autem & theodotion uas interpræ
tati ſunt: qc' omne non oleo non aqua non melle non lacte non alia qualibet materia liquentis
elementi: ſed uino & ebrietate completur: oſtendens nos uas eſſe fragile iuxta apoſtolum dicenteʒ.
Habemus theſaurum iſtum in uaſis fictilibus: nec poſſe fieri ut non illud impleatur in nobis quod L
ſcriptum eſt. Non enim habitat in carne mea bonum. Et iterum. Non enim quod uolo bonum fa/-
cio:ſed quod nolo malum operor. Ac deinde. Miſer ego homo quis me liberabit de corpore mor
tis huius. Hac autem ebrietate qua obliuiſcimur præcepta dei & uitiis atq; peccatis omnis imple- .
tur humana conditio dicente propheta. Non iuſtiſicabitur in conſpectu tuo omnis uiuens: non ad i,
comparationẽ dei (ut ueteres & noui heretici nolunt & patroni hereticorum:)ſed ad ſcientiam eiꝰ 41
Homo enim uidet in facie deus in corde: & quod nobis interdum mundum uidetur: illius oculis O””ZM
ſordidum depræhenditur: non ſolam uulgus ignobile uiliſq; plebicula: ſed reges eccleſiarũ de ſtir B
pe ſiue filii dauid qui ſedent reſupini ſiue erecta ceruice & protẽto aqualieulo ſuper thronum eiununs
Sacerdotes quoq; ipſi ſecũdus in eccleſiaſtico honore gradus: & prophetæ qui uidẽtur habere ſciẽ
tiam ſcripturarum: & omnes habitatores hieruſalem pro uatietate peccatorum complẽtur: ſiue iu KW
das ut addidere.Ixx. tamꝗ; ebrii fuerint diſperguntur a ſocietate ſui. patreſq; a filiis & filii a patribꝰ ”
ſeparantur ut diuerſis polluantur hereſibus: & ſub xpᷣi nomine inter ſe digladientur & dimicẽt cõ⸗- C
tra matrem ſuam quæ eos genuit eccleſia unde dicit. nõ deſiderabo eos. ſed odio habebo ſem piꝰ 4
terno.non parcam & non cõcedam neq; miſerebor non crudelitate ſententiæ ſed ſeueritate iudi-
tii. Qui enim meos populos trucidarunt ipſi in æternum peribunt. Poteſt hoc iuxta hiſtoriam ſimꝰ
pliciter accipi: ꝙ reges ſacerdotes & prophetæ & omnis populus hieruſalem inebriandus ſit calite
babylonio & captiuitatis obruendus malitiis. — è
Audite ⁊ auribus percipite. MNolite eleuari quia dominus loquutus eft. =
6 Quia ſupra dixerat omnis uter implebitur uino: ita ut reges quoq; & ſacerdotes & prophetæ &

omnes habitatores hieruſalem implerentur ebrietate propterea iungit & dicit. Audite & auribus
percipite l

Auitis

Dis
Wirne
Phers
ra

imen
ignen
ncent
5 go
um ty
lewol
impe
non
fumc
5 ON
lüceſtt
um en
herſcit
ſvein⸗
nun
tetcö/
enpi
. di/
mſin
nle⸗

4
Uibus
.

Guper Mieremiam.

percipite tam extrinſecus q intrinſecus tam mente q̃ corpore & nolite elleuan per ſuperbiam cogi
tãtes fragilitatem ueſtram & quia nullus ſit qui pro qualitate peccati hac ebrietate careat: unde diſ
perditur atq; corrumpitur & dei miſericordia indignus eſt eleuãs ſe aduerſus eum per ſuperbiam.
CBate domino deo veſtro gloꝛiam antequam contenebꝛeſcant:⁊ antequam offendant pedes
veſtri ad montes caliginoſos:ſiue tenebꝛoſos.Expectabitis lucem:⁊ ibi umbꝛa moꝛtis:⁊ ponẽ/
tur in tenebꝛis ſiue iuxta hebꝛaicum:⁊ ponit ea in umbꝛa moꝛtis ⁊ caligine. Quod ſi non audie
ritis in abſcondito ploꝛauit anima veſtra a facie ſuperbie ſiue iniurie.
CHos quibus dixerat ſermo diuinus audite & auribus percipite & nolite elleuari nũc prouocat ad
pœnitentiam ut priuſqᷓ ducantur babylonem & offendant pedes eorũ in montes caliginoſos ſiue
tænebroſos dent gloriam deo. unde & peccatoribus ſæpe dicitur: date gloriã deo. Qch autem ba-
bylon & omnis regio caldæorũ montes caligĩoſi ſiue tænebroſi appellentur: in principio Eſaiæ cõ
tra babylonem legimus ubi ſcriptũ eſt: ſuper montem caliginoſum leuate ſignum quod hebraice

dicitur Hoc itaq; præcepit ut anteꝗᷓ ducantur in captiuitatem & ſeruitutis mala ſentiant

agant pœnitentiam. Cũq; expectent lucem ſeſſuri ſint in tænebris. Sin autem inquit me audire no-

lueritis in abſcondito iuxta aquilam in tænebris plorabit anima ueſtra. ſiue iuxta. xx. a facie ſuper-

biæ. ut ne gemitus qdẽ & ploratus liber ſit: ne uictorum offendantur oculi. Poſſumus autem & ſic
locum iſtum interprætari Saluator loquitur operamini dum dies eſt ueniet nox quando nullus ul
tra poteſt operari.De hoc tempore & æſaiæ uaticinium eſt. Stellæ enim cæli & orion & omnis or-
natus cæli lucem non dabunt: & tænebrabuntur orto ſole & luna non dabit lucem. Sophonias
quoq; in eadem uerba conſentit dicens. Dies ttibulationis & anguſtiæ: dies miſeriæ & perditionis:
dies tænebrarum & turbinis: dies nubis & caliginis. Prius ergo quam mudicii tempus adueniat &
offendant pedes noſtri ad montes tænebroſos aduerſarias ſcilicet fortitudines quæ tormẽtis & cru
ciatibus præpoſitæ ſunt agamus pœnitentiam ne expectantes lucem noctis tænebris inuoluamur:
ſciamus ꝙ niſi hoc fecerimus plorataram animam uel dei uel prophetæ a facie noſtræ ſuperbiæ dei
uerba audire nolentium: unde & ipſe per prophetã dicit.
Ploꝛans ploꝛauit hieruſalem ſiue ploꝛans ploꝛauit ⁊ deducit oculus meus lachꝛymam do/
loꝛemq; meũ tactis gemitibus diſſimulare non poſſum.

COmnis autem cauſa cruciatuum eſt ꝙ captas ſit grex domini: dicamus iudæis & noſtris iudaizäa-
tibus qui ſimplicem tantum & occidentem ſequuntur hyſtoriam: niſi audieritis abſcondite hoc eſt

in miniſterio ſiue in tænebris quas poſuit deus latibulum ſuum: & iuxta Salomonem ut intelligant
parabolam. & tænebroſum ſermonem: plorabit anima prophetæ ſiue ipſorum a facie ſuperbiæ: duũ

per contumaciam reſiſtunt deo: unde & fletus erit iugis lachrymæq; perpetuæ: eo ꝙ a uero nabu-

chodonoſor captus eſt grex domini:atq; corruptus.

CBDic regi ⁊ dominatrici ſiue dicite regi⁊ potentibus. Humiliamini ſedete quoniam deſcen⸗/

dit ſiue ſublata eſt de capite veſtro coꝛona gloꝛie veſtre. Ciuitates auſtri clauſe ſunt: tranſlatus
eſt omnis iuda tranſmigratione ſiue captiuitate perfecta.
C Prophetæ præcipitur ut loquatur regi ieconiæ & matri eius: quam dominam & dominatricem
ſiue reginam appellat: ut humilientur & in puluere ſedeant. perdidiſſe enim eos regiam dignitateʒ
& regi tradendos babylonio. Ciuitates auſtri clauſæ ſunt: ideſt tribus iuda & hieruſalem ad auſtrũ
iuxta ſolitudĩem uerſa eſt:& non eſt qui aperiat obſidione circondatas. Tranſlata eſt omnis iudæa
ſiue omnis iuda tranſmigratione perfecta: ſiue recepit quod mœrebatur: & cõpleta eſt in ea. ita eniʒ

ſeptuaginta tranſtulerunt: delirat in hoc loco qui regem xpᷣm & potentes angelos uel apo ſtolos

intelligunt ut aſſumant corpus humilitatis: & in puluere ſedeant & amittant: uel rex uel potentes

de capite ſuo coronam: & gloriam fortitudinis: ciuitates quoq; auſtri clauſas interprætatur infernũ

& quæ nulli aperiantur: omnemq; gloriam iure eſſe tranſſatã: quando in paſſione completum eſt.

Omnes declinauerunt ſimul inutiles facti ſunt non eſt qui faciat bonum non eſt uſq; ad unum: uer
bum hebraicum gebira aquila & ſymmachus dominatricem: & dominam interprætati ſunt & hoc
putauerunt potenteſq; dixerunt.
NLeuate oculos veſtros ⁊ videte qui veniunt ab aquilone:vbi eſt grex qui datus eſt tibi:quid
dices cum viſitauerit te: Tu enim doces cos aduerſum te ⁊ erudis in caput tuum.
CPræcipitur habitatoribus hieruſalem ut eleuent oculos & uideant caldæos ab aquilonis parte
,uenientes: interrogaturq; ipſa ciuitas & dicitur ei:ubi eſt grex tuus qui datus eſt tibi? pecus incly/
tum tuum? ubi eſt populus tuus quem a deo acceperas? ubi illa tanta & inclyta multitudo ut totius
prouintiæ turbam in unum locum crederes congregatam? quid dices cum te uiſitauerit dominus
in uirga ſua. & babyloniis tradiderit hoſtibus: quos aduerſum te & in caput tuũ & a principio ipſa
docuiſti: ut ad eorum conſilia confugeres & ipſorum idola ſectares: qui ſub occaſiõe amiciciæ tuæ

didicerunt per quod iter ad te uenire deberent. Audiat hoc eccleſia negligens quod ipſa doceat

aduerſarios ſuos quomodo eam poſſint ſpiritali captiuitate comprehendere: & pecus eius beſtia-
rum crudelitate lacerare. . .
CNunquid non doloꝛes appꝛehendent te:quaſi mulierem parturientem:ꝙ ſi dixeris ĩ coꝛde

6n

W

Liber.iii.c. xiiii.

tuo quare uenerunt mihi hec:pꝛoptèr multitudinem iniquitatis te renellata ſunt verecundio
ra tua:pollute ſunt ſiue dehoneſtate ſunt plante tu. .
CDum neſcis quaſi mulierem partus ſubitus ita te captiuitas repentina comprehendet: ꝙ ſi cauſari
uolueris & querere cur tradita ſis hoſtibus audi manifeſte multitudinem hoc tibi feciſſe iniquita-
tis tuæ: ut quaſi mulieris mœretricis ſublatis ueſtibus reuellaretur ignominia tua: & oſtenderẽtur
publicæ fornicationes tuæ: per quæ diſcimus quamdiu fuerint minora peccata agere dominum pa
tienter & expectare pœnitudinem noſtram. Sinautem uoluerimus delictis copulare delicta: & cu/
mulum facere peccatorum reuellabuntur pudenda noſtra: & oſtendentur cunctis plantæ noſtræ
uel in pᷣſenti ſæculo uel in faturo. Nihil eſt enim occultum quod non reuelletur quando implebi/-
tur illud danielis. Iſti reſurgunt in uitam æternam & illi in opprobrium & cõfuſionẽ ſempiternaʒ.
Si mutare poteſt ethiops pellem ſuam:aut pardus varietates ſuas:⁊ vos poteritis benefa/
cere cum didiceritis malum. . .
CHoc teſtimonio utuntur aduerſus eccleſiam qui diuerſas cupiunt aſſerere naturas: & tantam di/
cunt eſſe nigredinem uel uarietatem peccatorum ut in candorem: & unius coloris pulchrytudi/
nem tranſire non poſſint: non attendentes hoc quod ſequitur. Et uos poteſtis benefacere cum di-

diceritis malum. Quicquid enim diſcitur non naturæ eſt ſed ſtudii: & proprie uoluntatis: quæ ni-
mia conſuetudine: & amore peccandi quodãmodo in naturam conuertitur: ſed hoc quod homi-

nibus impoſſibile eſt deo poſſibile eſt: ut nequaquam ethiops & pardus ſuam uideantur mutare
naturam. Sed ille qui in ethiope operatur: & pardo dicente apoſtolo. Omnia poſſum in eo qui me
confortat chriſto. Vnde & in alio loco amplius inquit illis omnibus laboraui non ego autem ſed
gratia dei quæ in me eſt. Et uiuo iam non ego uiuit uero in me chriſtus. Et iterum ſcriptum legi-
mus quid habes quod non accepiſti? Si autem accepiſti quid gloriaris quaſi non acceperis? quam
obcauſam non glorietur ſapiens in ſapientia ſua: neq; fortis in fortitudine ſua: nec dines in diuitiis
ſuis:nec pudicus in ſua pudicitia ſciens ꝙ in omnibus hiis chriſti uirtus ſit non eorum qui in ſuis
uirtutibus gloriantur: ð
CEt diſſeminabo eos quaſi ſtipulam que vento rapiatur in deſerto:hec ſoꝛs tua parſqʒ menſu
re tue a me dicit dominus:ſine pars inobedientie aduerſum te.

COQuia nimia conſuetudine maſorum non potuerunt mutare naturam non uitio conditoris ſed

ſtudio moliti ſceleris: proptera quaſi ſtipulam uento raptam diſpergam eos in ſolitudine iuxta il/
lud quod alibi ſcriptum eſt: tanquam puluis quez prohicit uentus a facie terræ. Eecitq; apoſtrophã
ad ipſam hieruſalem: ꝙ hæc ſit ſors eius: & iſta pars quam ipſa ſibi elegerit menſuram cumulatam
atq; perfectam: & ſuper effundentem ſiue partem inobidientiæ ſuæ: quia nouit deo aquieſcere. In
qua enim menſura menſurauerit remetieturilli.

Quia oblita es mei ⁊ confuſa es ſiue ſperaſti in mendatio:vnde ego nudaui ſine nndabo et

⁊ hinnitus tuus.ſcelus tuum:⁊ alienatio foꝛnicationis tue.
CCauſa diſperſionis hieruſalem ꝙ oblita ſit dei & confiſa & ſperauerit in mendatiis:qui p̃ter deum
in rebus confidit ſæculi obliuiſcitur dei: unde reuellãtur fœmora uel poſteriora eius: ut uideat igno
miniam ſuam: & quæ retro eſſe deberent fiant ĩ prioribꝰ. Cernatq; ipſe quod fecit & appareat igno/
minia eius: non tantum ĩpſi ſed & omnibus. Adulteria inquit rua & hinnitus tuus nõ ſolum libidi/
nem ſed inſaniam oſtendit libidinis: equarum more: quæ ad coitum geſtiunt ut ẽ illud uirgilii hip
pomanes uero quod nomine:dicunt paſtores lentam diſtillat ab inguine uirus. Rogemus deum

reuelabo femoꝛa ⁊ poſterioꝛa tua contra faciem tuam:⁊ apparebit ignominia tua:adulteria tua

ut nec in præſenti nec in fututo ſæculo reuellet fœmora & poſteriora noſtra: ſed ut deleat omnes

iniquitates noſtras & omnia ſcelera apparere non faciat.

CBSuper colles in agro vidi abhominationes tuas:vhe tibi hieruſalem non mundaberis ſiue

quia non es mundata poſt me vſqʒquo adbuc:·
Non ſolum in media urbe hieruſalem: ſed in omni colle cunctiſq; regionibus uidi idolatriam
unde dicitur ad eam. Vhe tibi hieruſalem quia non es mundata poſt me: ut cum mea te iactares ſu⸗
per ueſtigia: & confeſſionem mei nominis uentilares tamen nũquaʒ purgata ſis quia oblita ſis mei
& ſperaſti in mendatiis unde ĩcrepat eam & dicit uſq;quo adhuc. Et eſt ſenſus quamdiu te expecta
bo quamdiu feram? uſq; quo obliuiſceris me in finem: & mea præcepta contemnes? Fomicatur in

collibus & in agris & nũquam mundatur qui erecta ceruicæ per ſuperbiam non humiliatur ſubpo.

tenti manu den:iſed in ſuis ſceleribus uitiiſq; confidit. CAPITVLVM. XIIII.
Bogc factum eſt verbum domini ad hieremiam de ſermonibus ſiccitatis.
„ Iræ dei uniuerſa conſentiunt: unde et ſol ſuper peccatores occidit mœridiæ: & luna
Aaſtraq; & cætera non dant lumen ſuum. Putandumq; eſt obſidionis tempore pluuias non
fuiſſe: ut ſterilitatem obſeſſi ſuſtinerent aquæ: uno quippe fonte ſyloe & hoc nõ perpetuo

utitur ciuitas & uſq; in præſentem diem ſterilitas pluuiarum non ſolum frugum: ſed & bibendi

inopiam facit. —
CZuxit iudea ſiue iuda ⁊ poꝛte eius coꝛꝛuerunt ſiue vacue facte ſunt:⁊ obſanate “ contene⸗
. ” ꝛate

tani

Lallti
Wn⸗
Wein
nn
ee
Meng
benri,

mncd;
hi⸗
eumc,
guen⸗
homi-
mutare
quime
en ſe
m kei
tun
naiuitir
uni

Gn

iͦ e
ai/
Andi
mImun
ſerenn

nae
lenn

ren
derige⸗
entigro⸗
n lbidi-
gii hip
deum
Ones

Super MHieremiam.

brate ſunt ſuper terram ⁊ clamoꝛ hieruſalem aſcendit. Maioꝛes eius miſerunt minores ſine
iunioꝛes ſuos ad aquam venerunt ad auriendum ſiue ad puteos ? non inuenerunt aquam: re-
poꝛtauerunt vaſa ſua vacua.Confũſi ſunt ⁊ afflicti:ſiue erubuerunt⸗ operuerunt capita ſua p/
pter terre naſtitatem:ſiue z opera terre quoniam defecerunt:quia non venit ſiue non erat plu⸗
uia ſuper terram confuſi ſunt agricole operuerunt capita ſua.
CTempore ſiccitatis quando famem patitur multitudo audiendi & diſcendi ſermonem dei luget
iudæa cultum dei prius habere ſe iactans: & confeſſionem ueræ fidei: portæq; eius: & uacuantur &
corruunt: quas ad ſenſus referre debemus per quos animæ concipitur d iſciplina. Tunc obſcuran/
tur omnia: & inuoluuntur tænebris: & nequaquam in hieruſalem ratio regnat & ſermo doctrinæ:
ſed clamor atq; confuſio. Maiores quoq; qui deberent ipſi pergere ad auriendas aquas mittunt iu-
niores in quibus cani non ſunt ſapientiæ: & idcirco ueniunt ad puteos: & non inueniunt aquas ꝗᷓs
patriarchas inueniſſe narrat hiſtoria: reportant uaſa ſua iuniores uacua: uidelicet non ꝙ aquæ non
fuerint: ſed ꝙ illi inuenire non potuerint. Confuſi ſunt & afflicti ſiue erubuerunt & operuerunt ca-
pita ſua:quia non potuerunt dicere cum apoſtolo:nos autem reuelata facie gloriam domini con-
templamur. Propter terræ uaſtitatem ſiue terræ opera defecerunt: per quæ ad dei notitiam pergi-/
mus: cauſaq; perſpicua: quia non uenit inquit pluuia ſuper terram. Mandatum eſt quippe imbribus
