rent & dicerent cruciſige crucinge talẽ. Vnde non erit eis requies. ſed æterna captiuitas. Porro. Ixx.
iuxta illũ ſenſum in quo ſcribitur: neq;.n. ſcis ꝗd uentura pariat dies dixerunt. Ecce dies parit. ꝙnul
to ante concœperat. uenitq; finis & egreſſa eſt cõplexio.quæ mala ueſtra oĩa complectatur & teneat
Siue ut ſy machus interprætatus eſt inſpectio. ut oĩa uideat deus quæ feciſtis: & conſideret opera ue
ſtra & reddat unicuiq; ꝙ mererur. In eo aũt ꝙ & ipſi ſimiliter tranſtulerunt floruit uirga illo teſtimo
nio uti poſſumus: ne auferas uirgã a filio tuo. Et apoſtoli. Quid uultis? In uirga uenia ad uos: an in
caritate & ſpiritu manſuetudinis? Sed & deus ore pſalmiſtæ reſonat.uiſitabo in uirga iniꝗtates eoꝶ
& in flagellis peccata eoꝶ. miſericordiam aũt meam non auferã ab eis. Ideo ergo dñs uiſitat & per-
cutit ut oriatur & pateat omnis ſuperbia ꝗᷓ diu latebat incluſa. & ſuſcitetur iniuria contra ortã & ger
minantem ſuperbiã conteraturq; fortitudo iniqui non cũ perturbatione neq; cũ feſtinatione. Finis
.n. florentis uirgæ ſanitas eſt atq; correctio.qᷓ non eoꝶ meœrito uenit ꝗ corripiũtur. nec pulchritudi
ne quã in ſe non hñt.ſed miſericordia dei. Locus difficilis. & inter hebraicũ &. xxx. multũù diſcrepans
qbus pleraq; de theodotionis editione addita ſunt. ut aliquã habere conſequentiam uiderentur.
CAenit tempus appꝛopinquanit dies. CNon ſolũ ad Hieruſalem dr̃ quod
uenerit ei tempus captiuitatis. & appropinquauerit dies quo babylonio ſit uallanda exercitu ſed &
ei qui extructis & dilatatis horreis exultabat. dñs loquitur. Stulte.hac nocte auferetur anima tua a te
quæ aũt præparaſti cuius erunt? Vñ & apoſtolus. tempus ait abbreuiatum eſt. Et in alio loco. Præte/
rit. n. ſigura mundi huius. Notandumq; ꝙ non in futuꝑꝶ diſtulerit. ſed de præſenti dixit præterit. &

quotidie labitur figura mundi. Nunquam enim in eodem ſtatu permanet. ſed ſemper creſcentium
& decreſcentium ſigura præteruolat & mutatur. Vnde & dominus. Cælum inquit & terra præteri-
bit. Sin autem hæc quibus omnia quæ in mundo ſunt continentur prætereunt atq; pertranſeunt.

quid poteſt in humanis rebus eſſe perpetuum?
AQui emit non letetur.⁊ qui vendit non lugeat. C Naturale eſt in poſſeſſionum
emptione lætari.in uenditione lugere. Cum auüt inſtet ſeruitus atq; captiuitas. & gaudium & triſti/
tia in utroq; ſunt uana. Vnde & apoſtolus. Tempus abbreuiatum eſt. De cætero qui habent uxores

ſic ſint quaſi non habeant: & qui flent quaſi non fleant. & qui gaudent quaſi nõ gaudeant. & ꝗq emũt

quaſi non poſſideant. & qui utuntur mundo iſto.quaſi non utantur. Nam & diluuium ementes op
præſſit atq; uendentes. ut dominus loquitaur in euangelio.

CQnia ira ſuper omnem populum eius. CHoc in. lxx.non habetur. Pro populo
poteſt multitudo & turba iuxta hebraicum accipi. Hoc enim ſigniſcatamona. Cauſa perſpicua eſt.
quod iĩdcirco qui emit gaudere non debeat. & qui uendit flere deſiſtat. quia ira dei in breui uentura
ſit ſupe omnem multitudinem terræ iudeæ ſiue Hieruſalem. Ex ſuperioribus enim intelligatur. in

quibus ſcriptum eſt: Hæc dicit dominus deus terræ iſrahel & cætera.
CQuia qui vendit ad id quod vendidit non reuertetur.

Cluxta hebraicum morem loquitur. Omnis enim emptio ad uenditorem reuertebatur quinquage

ſimo anno remiſſionis. qui apud illos uocatur iubileus. Ante igitur quam annus remiſſionis adue-
niat. quando poſſeſſiones ad priores dños reuertuntur ingruet captiuitas.quæ omnem urbis aufe-

ret conſuetudinem. Porro qd. Ixx. tranſtulerunt quia qui emet ad uenditorem non reuertetur. cum

iuxta hiſtoriam pœnitus non cohereat: iuxta anagogen hunc ſenſum habere poteſt. ut dicamus
eum qui heretico fuerat errore decœptus. cum intellexerit magiſtri fraudulentiam. nequaquam re
uerti ad uenditorem ideſt ad magiſtrum: ſed eum deſpicere atq; contemnere.
CEt adhuc in vinentibus vita eoꝛum. Quia viſio ad omneʒz multitudineʒz eius non regredier᷑.
CQuomodo poſſeſſio non reuertetur ad priorem dominum euerſione urbis inſtante.ſic uiſio & cõ
minatio prophetalis. quæ ad omnem multitudinem urbis dirigitur. nequaquam regredietur & ir-⸗
rita fiet: ſed rebus explebitur. uiuentibus adhuc his ad quos prophetalis ſermo dirigitur. Hoc autem
ait. ut oſtendat imminentem captiuitatem. ne ſecundum conſuetudinem dicerent. Viſio hæc in lõ/-
gos dies erit. & poſt tempora multa complebitur. Poſſumus & hoc dicere. ꝙ poſtquam receſſerit a
iudæis uiſio prophetalis. Iex enim & prophetæ uſq; ad Ioannem baptiſtam: poſt interſectionem ſal
uatoris nequaquam regrediatur ad eos. nec ultra mereantur habere prophetas. Significanterq; ad
omnem

omem
niroc
ec!
CEtN
Cttbon
Konpwo⸗
gelderau
ommneg
udinedd
CCmi
CCAeng
muleisle
nnigni
iq algen
ſoliceye
(irerelet,
itangelon
oriuctcab
unhüuil
CCtwne
Ckibrein
bebylonio
lentadbel
dbitadei!
hokraterr
Uitamtureh
fimdon
CGudt
peſtüent
ſombec.
CIN.
quodn
nes mur
quemq
tes aliot
tumqu
tes. & in
dum.
Wetſänim
Iiburin
upecti
ümülalu
Oundee
Ninunde
lombee
ſi ſpen
kum u
Com
inmio
Umgint
nligen
Wdine ur
Ktemon
Nuqvane
tlgn
Wumo

Wcone

i-
W 1

Super Eʒzechielem

n omnem inquit multitudinem uiſio non regredietur. Ergo regredietur ad éos qui ex iudæis do⸗
I mino crediderunt: apoſtolos uidelicet & reliquias populi iudaici quæ exiſtahel ſaluæ factæ ſunt.
duſ⸗ Sed nec iſti duo uerſus habentur in ſeptuaginta editione.
fund⸗ CEt vir in iniquitate vite ſue non confoꝛtabitur. LXX.
CSt homo in oculis vite ſue non obtinebit. QCQ Et eſt ſenſus iuxta hebraicum.
O Non proderit homini iniquitas ſua.nec ei præbebit aliquam fortitudinem. Iuxta. lxx: & homo qui
Ndunii deſiderauit quod in mundo putauit eſſe præcioſum non obtinebit. ſed libertate pereunte. amittetur
emmi omne ꝙ pulchrum eſt. Ambiguitas autem hebraicarum litterarum ioth & uau quæ tantum magni
Tdenon tudine diſcernuntut. fecit alios iniquitatem. alios oculos interprætari. M
echn, CCanite tuba.pꝛeparentur omnes. IXNxX
ono. AVlengite tuba.⁊ iudicate omnia. CDe tubarum clangore & ſonitu in
itge multis locis legimus. ut ibi. Sicut tuba exalta uocem tuam. Et alibi. Clangite in neomenia tuba. in
raͤtenen inſigni die ſollemnitatis noſtræ: Et in euangelio. Nolite tuba clan gere ante uos. Et tubas ductiles
topente atqʒ; argenteas numerorum narrtat hiſtoria. quæ ſermoni prophetico comparantur: & doctrinæ apo
Oteſime ſtolicæ. Præcipiturq; nunc ut omnes ad ſignum clangoris & bucinæ præparétur ad bella. Porro qd
or: min dixere. Ixx. & iudicate oĩa: nulli dubium eſt quin apoſtoloꝶ conueniat poteſtati. Qui poſtqꝗᷓ cecine/
utteog rit angelorum tuba iudicaturi ſunt in. xii.thronis. xii. tibus iſrahel. Quoꝶ paulus leq batur. Ange-
er los iudicabimus. Et alibi in uobis iudicabitur mundus. Iuxta pᷣſentem auũt ſenſum iubentur p ironi
ni ge am hin qui huic officio mancipati ſunt tuba clangere: ut omnes contra babyloniũ parẽtur exercitũ.
hne, Eini⸗ Et non eſt qui vadat ad pꝛelium. Ira enim mea ſuper omnem multitudin em eius.
lchmai CEt hæc in. xx. non habentur. Præceperat deus ut tuba canerent ad exercitum præparandum. qui
lepan babyloniorum poſſit reſiſtere fortitudini: ſed nihil proſuit imperaſſe. cum non ſit in populo qui au
cnnu. deat ad bella procedere. Idcirco autem eneruatus eſt populus. & caret uiribus præliandi. Quia om-
ndi o nis ira dei ſuper omnem multitudinem eius. ſubauditur urbis Hieruſalem ſiue terræ iudeæ: ſed & ĩ
rin eis noſtra terra & Hieruſalem quando nos uel perſecutio publica uel uarioꝶ incentiua uitioꝶ ſuperare
inatuar nituntur: Fruſtra magiſtri canunt tuba & præparare nos ad bella feſtinant. cũ nulla ſit in populo ſor
Nobler⸗ titudo quæ idcirco ſubtratta eſt. quia iram dei præſentia meruere peccaata. .
RZũW CBladius foꝛis peſtis ⁊ fames intrinſecus. Qui in agro eſt gladio moꝛietur.⁊ qui in cinitate
— peſtilentia ⁊ fame deuoꝛabuntur.z ſalui erũt qui fugerint ex eis.eruntqʒ in montibus quaſi co-
neeni⸗ lumbe connaliumomnes trepidi. vnuſquiſqʒ in iniquitate ſua.
mumtne CLXX. columbas conuallium ſiue ut theodotio tranſtulit meditantes. omnino tacuerunt: Hocq;
quod nos interprætati ſumus omnes trepidi. unuſquiſq; in iniquitate ſua: theodotio tranſtulit om
ionn nes muſitantes. unaquaq; in iniquitate ſua ut ſub metaphora columbaꝶ m editãtium ſignificet unũ
imkut⸗ quemqʒ de populo ſuum flere peccatum: & intelligere atq; ſentire cur iſta patia tur. Tres autem par-
r tes aliorum qui in urbe peſtilentia & fame moriantur. & aliorum quos gladius ſoris interficiet. &eο e .
Haimd rum qui captiuitatem fuga euaſerint ſupra legimus. quorum qui ſaluus fuerit tranſibit ad mon-- R
näll tes. & inſtar muſitantium columbarum ſua trepidus peccata deflebit. Tropologice uero ſic accipiẽ
denenu dum. quod qui in agro & campo eſt. extra fines dominicæ ciuitatis quæ interprætatur eccleſia ad-/
uerſarii mucrone feriatur. qui autem in ciuitate egerit negligenter: nec præparauerit ſibi cibos. de
opohln quibus in prouerbiis ſcriptum eſt. Qui operatur terram ſuam replebitur panibus.Iſte fame morie/
ſu tur & peſtilentia. Pauci autem qui uel hereticorũ gaudiũ uel deſidiam ſiue famem mortemq; uitaue
ni

Nckehi. rint ñ ſaluabuntur niſi in mõtibus & niſi aſſũpſerint alas colbæ. & auolauerint & reqeuerit. Quæ
igatun. columbæ quamdiu in uallibus ſunt trepidant. & ad ſingula reformidant quarum præcipimur imita
ri innocentiam: & de quibus in pſalmo ſcriptum eſt: Si dormiatis inter medios cleros pennæ co⸗
lIumbæ deargentatæ: & poſteriora eius in pallore auri. In cuius ſpecie deſcẽdit ſpiritus ſanctus & mã

gbingn ſit ſuper dommum ſaluatorem. Pulchreq; iuxta theodotionem uocabimus columbam meditantẽ.
onide⸗ eum qui in lege dñi die ac nocte meditatur. & de quo ſcriptum eſt. Os iuſti meditabitur ſapientiam
Gtrut⸗ CDOmnes manꝰ diſſoluentur. ⁊ omnia genua fluent aquis.⁊ accingent ſe cilicijs ⁊ operiet eos
uman foꝛmido. CPro genibus aquis fluentibus ſe/
tciam ptuaginta tranſtulerunt phœmora polluentur humore. Cum omnes trepidauerint: & ad montana
gun t , confugerint. manus omnium diſſoluentur. & nullus contra hoſtes poterit reſiſtere.pauoriſq; magni
tudine urina polluet genua.nemo ualebit profluêtes aquas ueſſica cohibere. Accingent ſe ciliciis:
geei & tremor oĩa poſſidebit. Hoc in illo populo factum ſit. non ſolum ſub babyloniis. ſed & ſub roma/
oac nis quando peruenit in eos uſq; ad finem ira dei. Cæterum & in noſtra iudæa in qua eſt domini cõ
eucri⸗ feſſio quando multiplicatæ fuerint iniquitates & refriguerit multorum caritas: omnes manus boe-
Pennen norum operum diſſoluentur. & cuncta genua ſiue phoœmora fluent aquis: eorum qui illicitos quæ-
dernſ runt concubitus. & quos in lege . ideſt fluxum ſeminis ſuſtinentes & immun-
ela dos ſcriptura cognominat. Vnde qui tales ſunt debent ſe accingere ciliciis pœnitentiæ: & uentu/ .
vonen 1 turum iudicium formidare. Quod qui fecerit.merebitur Eſaiam audire dicentem. Confortamini
ecgel manus diſſolutæ: & genua debilia roboramini. H
4 . EE iiii

Liber Secundus. c.vii.

CIn ommni facie confnſio.? in vniuerſis capitibus caluicium. .ę MDUãĩ
CKRubor uultus pudoris indicium eſt. & conſcientia peccatoruʒ lucet in facie.ſpeſq; ſalutis eſt.quã
do delictum ſequitur uerecundia. Vnde ad eam quæ corde duro in ſuis peccatis glonabatur: di/
ctum eſt. Eacies mœretricis facta eſt tibi.neſcis erubeſcere. Caluicium quoq; capitis luctus eſt ſignuzʒ
quando perdit decorem cæſaries.& pulchritudinem comarum amittimus. Deniq; & ad Hieruſaleʒ
dicitut. Pro ornamento capitis tui habebis caluicium propter opera tua.Et alius propheta. Omnia
inquit capita in omni loco attondentur. & omnis barba radetur. Micheas quoq; ad eandem Hieru/-
ſalem. Decaluare ait & tondere ſuper filios deliciarum tuarum dilata caluicium tuum ſicut aquila.
Et ſuper mortuis iubetar fieri caluicium. Soli autem ſancti hoc eſt nazarei & qui ad pontificatum
domini meruerunt peruenire. non radunt capita ſua. Neq; enim habent mortis opera nec immun/
di ſunt.quia nazarei ideſt ſancti domini ſunt. Quod ſi iuxta eos quiſpiam mortuus fuerit. omnes
dies priſtini non reputabuntur ſanctificationis eorum. Samuhel dei ſanctus erat & propterea æter/
na capitis ornamenta poſſedit. audiuitq; illud de cantico canticorum. Cincinni tui nigri ſicut cor-
uus. Porro ſanſon quia perdidit comam. perdidit fortitudinem. Paulatimq; renaſcentibus capil/
lis uires rediere priſtinæ: ut multo plures moriens quam uiuus occideret. Heliſeus licet corporis
haberet caluicium tamen quia nazareus domini erat cincinnis capitis fruebatur. Vñ paruuli quia
paruuli erant & necdum ad ætatem peruenerant illudentes caluicio eius atq; dicentes aſcende cal/
uæ aſcende caluæ. ferarum laniati ſunt morſibus quarum ſaltus ac ſiluæ ſunt habitaculum.
Argentum eoꝛum foꝛis pꝛoicietur:⁊ aurum.eoꝛum in ſterquilinium erit. LXX.
Argentum eoꝛum in plateis pꝛoicietur:⁊ aurum eoꝛum erit contemptui.

Fauga & captiuitate cogente: diuitias & auri argentic; pondera proicient in plateis. ſuas tantũ anĩ

mas feruare cupientes. ne ſint ponderi quæ prius fuere luxuriæ. Alioquin & iuxta anagogen capti-
uorum atq; fugientium de Hieruſalem omne argentum proicietur in plateis in lata & ſpacioſa uia
quæ ducit ad mortem qui an guſtam ſalutis ſemitam reliquærunt. Sed omne aurum erit contem/
ptai uel in ſterquilinium atq; immundiciam reputabitur. Non enim poteſt habere mundiciam. ꝙ;
extra domini eccleſiam eſt.
¶Argentum eoꝛum ⁊? aurum eoꝛum non valebit liberare eos in die furoꝛis domini.
CEt hoc in ſeptuaginta non habetur. Nulli autem dubium quin obſidionis & famis tempore au/
rum argentumq; eſurientes non liberet: & in liſi præcioſiſſimo metallo dentes inſtar duriſſimi la-

FA retundantur. Deniq; ſequitur.
¶ Animam ſuam non ſaturabunt.? ventres eoꝛum non implebuntur.

E Præſentibus malis didicimus multos diuites inter ſericum gemmas & auri argentiq; pondera

egeſtate confectos: habuiſſe exitum mendicantium: Argentum autem & aurum eorum qui extra ec
cleſiam ſunt. non liberare animas poſſidentium in die furoris domini: ſed æternam eos habere fa⸗
mem & inani uentre cruciari: oſtendit illud teſtimonium in quo dicitur. Redemptio animæ uiri ꝓp

priæ diuitiæ. Propriæ diuitiæ ſunt. quas nos chriſti ueritas docuit : qui præcepit ut faciamus nobis

amicos de iniquo mamona. qui nos recipiant in æterna tabernacula.
OQnia ſcandalum iniquitatis eoꝛum factum eſt.
Cldeo inquit poſſidentium aurum & argentum nec anima ſaturabitur nec implebitur: quia hoc ĩp
ſum aurum & argentum ſcandalum ſcelerum eorum factum eſt. Significat autem quod idola quæ
auro argẽtoq; fabricata ſunt condẽnant artifices. Pro quo.Ixx. trãſtulerunt. qa cruciatus iniquitatũ
eoꝶ fait. ut in ſuo iniqꝗ errore crucientur. & ſe intelligat malæ dei munera in blaſphemiã cõuertiſſe
Et oꝛnamentum monilium ſuoꝛum in ſuperbiam poſuerunt: ⁊ imagines a hominationum
ſnuarum ⁊ ſimulacrorum fecerunt ex eo. LXX.
CElecta mundi in ſuperbiam poſuerunt.Ex eis que ego inquit dederam in oꝛnamentum poſſi
dentium atqʒ dinitias. illi verterunt in ſuperbiam.
CVt de quibus poterant per elemoſinas & bona opera ſuam animam liberare: ex illis haberent ma
teriam arrogantiæ. Deniq; ex auro & argento fecerunt idola & mea munera in demonum ſimula/
cra uerterunt. Porro qd dixere ſeptuaginta electa mund in ſuperbiam poſuerunt. ad aurum argen/
tumq; referendum eſt. quibus in mundo nihil putatur eſſe præcioſius. Illudq; quod. ſequitur offen/
dicula eorum: ſciamus de theodotione additum. facilis autem ſenſus eſt iuxta tropologiam: quod
aurum & argentum ſenſus & eloquia ſcripturarum quæ electa ſunt mundi. & quæ nobis in orna-
mentum data ſunt. heretici poſuerunt in fomentum & materiam ſuperbiæ. & imagines diuerſoruʒ
dogmatum & abhominationum atq; oſfendiculorum ſuorum fecerunt ex eis. ut per quæ poterant
coſere & adorare deum. ex his deum offenderent.
CPꝛopter hoc dedi eis illud in immundiciam.⁊ dabo illud in mands alienoꝛum ad diripien/
dum:⁊ impijs terre in pꝛedam:⁊ contaminabunt illud. . LxXX.
CPꝛopter hoc dedi ea illis in immundiciam:⁊ tradam ea in manus alienoꝛum vt diripiant e
7 peſtilentibus terre in pꝛedam.⁊ polluent ea. =
CQuia ex auro & argento & ornamẽtis monilium quæ dederam eis: imagines ſibi ahminatio-
num ſuaꝶ

mnl
bußt
nman
ur N
leoquu
imyin
Cta
Ciuer
Ete
CCon⸗
negue
ſunckor
jent
lutalin
nemon
hetuu
emſoum
fllemes
rin⸗
emhel
Cro
(Cu⸗
CVerbnn
conſtxio
malgt
(ncloc
demesi
iorm
teſtun
turdari
Ce
CEtn
babyl
mast
ſoent
Cer
E
Co⸗
borum
timina
lumein
meree
Ddd
Won
minu
ſenten

unnten
iqn
Weinn
hn
w 1

en

Super Ezʒechielem.

dt num ſuarum ſimulacrorumq; fecerunt propterea dedi eis illa in ĩmundiciam & in ſtercora. Pro ꝗ/
c⸗ brus ſymachus interprætatus eſt nauſiam: uolens ydolorum ſordes exprimere. Et tradam inquit ea

in manus hoſtium ut diripiant omnia: & nõ tam contaminem quam contaminata eſſe demonſtrẽ

Alor 5 . . „ P.⸗ „ 2 2. 2 . .
hl quæ prius uidebantur eſſe ſanctiſſima. Nos quoq; tradimur in manus inimicorum & alienorum a

N
deniie

nni deo quando facimus ornamenta noſtra ſimulacra demõum & omnis gloria noſtra poſſidetur ab
len V impiis ſiue peſtilentibus terræ: ut nos ſuæ ſubiciant poteſtati. .— .
manil Et auertam faciem meaʒ ab eis.⁊ violabunt archanuʒ meum.⁊ introibunt in illud emiſſarij.
nin, Csiue ut. Ixx. tranſtulerunt timore uel ut ſymachus & theodotio irrumpentes & peſtilentes.
rinnm Et cõtaminabunt illud. ⸗ ”
– CCum inquit propter ſuperiores cauſas abhomĩationum populi auertero faciem meam ab eis: &
ten nequaquã eos dignos meis oculis iudicauero: tunc uiolabunt archanum meuzʒ. ꝙ ſigniſicat ſancta
ſanctorum: pro quo. xx. uiſitationem tranſtulerunt: ut in ſanctis dei fuiſſe præſentiam demonſtra-
lciche rent: & irrumperent in ea impii & peſtilentes terræ quæ exceptis ſacerdotibus ſoloq; pontifice nul
ol lus alius audebat intrare. Quod ſcimus a babiloniis & a rege antiocho cõſuleq; pompeio: & ad ex
tcoad tremum factum eſſe ſub ueſpaſiano & Tito: quãdo templum captuʒ atq; ſubuerſum eſt:& omnia p
uigun petrata quæ ſequens prophetæ ſermo complectitur. Ad noſtra quoq; mala opera auertit deus faci-

mncecel em ſuam: & quia auerſa eſt facies ĩdeo dei uiolatur archanum: ut pro ſacerdotibus & ſanctis dei pe-
. ſtilentes ingrediantur: & uniuerſa contaminent: ut qui locus eſſe debuit ſanctitatis fiat locus immũ
diciæ: iuxta illud euangelicum: Domus patris mei: domus orationis uocabitur: uos autem feciſtis
eam ſpeluncham latronum.

tantümi CSac concluſioneʒ.quoniaʒ terra plena eſt iudicio ſanguinuʒ ? ciuitas plena iniquitate. LxX
encapti⸗ Et adducaʒ perturbationem.aquia terra plena iudicio ſanguinum ⁊ cinitas plena iniquitatuʒ.
Nidda vi⸗ CVerbum hebraicum. aquila concluſionem ſimachus & theodotio ideſt
comem confixionem interprætati ſunt. Pro quo. xx. poſuere quem nos in perturbationem uerti
cam.9 mus. Igitur o propheta iram meam ſuper terram iudæam & ſuper urbem hieruſalem breui ſermôe

conclude: ut quomodo terra plena eſt iudicio ſanguinum: omnes enim in ſanguine iudicantur: fü
dentes innoxium ſanguinem. Quod in nabuthe perſona feciſſe iudæos: ſcriptura cõmemorat. Sic

npotenn L ip̃orum quoq; fundatur cruor & plena iniquitatis ciuitas demonſtretur. Nam & ſub manaſſe reple
miümih⸗ ta eſt urbs hieruſalem a porta uſq; ad portam ſanguine prophetarum. Venietq; eis concluſio & per
turbatio atq; confixio: ut nullus de iminentibus miſeriis poſſit euadere.
CEt adducam peſſimos de gentibus ⁊ poſſidebunt domns eoꝛum.
l CEt hæc in. lxx. nõ habentur. Pro ſacerdotibus & prophetis peſſimos cunctarũ gentium adducam
emut babylonios:ut domos ueſtras poſſideant uoſq; ſubiciant ſeruituti. Sed & noſtras domos ideſt ani
Rtebere mas templum enim ſumus dei & ſpiritus ſanctus habitat in nobis poſſidebũt peſſimi demones. ſi
int üi fuerit terra ueſtra plena ſanguinibus & habitatio plena iniqtatis.
mu moe CEt quieſcere faciam ſuperbiam potentium.⁊ poſſidebunt ſanctuaria eoꝛꝛmm. LXX

Et auertam fremitum foꝛtitudinis eoꝛnm.? polluentur ſancta eoꝛum.
COmnis ſuperbia offendit deum. Propterea peſſimi gentiũ poſſidebunt domus potentiũ & ſuper

nuhory borum: & obtinebunt ſanctuaria eorum: quia locũ ſanctimoniæ ſpurcus ingreditur: & ſua eum cõ⸗
ol ge taminat immundicia. Signiſicanter autem quia polluta fuerant ſanctuaria dei: & uiolatum archa-
initud num eius non dixit poſſidebunt ſanctuaria mea ſed ſanctuaria eorum: quia poſt contaminationem
ͤeriſe mea eẽ ceſſarunt. Anguſtia adeſt. xx. Propiciatio ueniet. Iuxta ſuperiorem ordinem recte aquila &
tonun theodotio interprætati ſunt: adeſt ãguſtia. ſymachuſq; mœrorem. Ixx. autem in medio uniuerſorũ

triſtium uerbum poſuere læticiæ ut lugentis animus ſuſtentetur: & ſperet iter aduerſa meliora: do
4 minũq; propicium de quo ſcriptũ eſt. Dominus erigit alliſos. Nos autem iuxta ſymachum priore,z
wumn ſententiam cum poſteriore coniunximus ut diceremus.
CAnguſtia ſuperueniente requirent pacem ⁊ non erit.

thann CQuod iuxta. lxx. omnino ſtare non poteſt. Si enim propiciatio ueniet quomodo quærent pacẽ
l & nõ inuenient. Quæret autem ille pacem & nõ inueniet: qui audiuit ab apoſtolis pax huic domui
nnſ & non ſeruauit eam.nec fecit in ſua mente requieſcere: ſed malis fugatã opibus nõ põt ĩuenire. Ipᷣa
nimd 1 ,. E autẽ pax qᷓ exſuperat oẽm ſenſum:& quã ad patrẽ uictor aſcendens ſaluator apoſtolis dereliquit.
gni CConturbatio ſuper conturbationem venietiæ auditus ſuper auditum.
dunnn CAUhe ſuper vhe erit. ⁊ nuntius ſuper nuncium. ..RſL
in HRM CQuomodo ſanctis dicitur. gaudete iterum dico gaudete: & de ipſis ſcriptũ eſt: ibunt de mirtute in
hon uirtutem: ut præſentia bona futuris bonis cumulẽt: ſic & his ſuper quos uhæ nec nõ & anguſtia &
0 qui quæſierũt pacẽ & non inuenerunt eam ueniet conturbatio ſuper conturbationẽ: ſiue uhæ ſup
dirhin uhæ: iuxta qc' & in apocalipſi ſcriptũ eſt. Vhæ unum abiit: & nhæ alte ueniet cito. Et audit ueniet
. ſup auditũ: nũciuſq; ſup nũciũ: iuxta illud beati iob. Cum adhuc unus loquæret᷑:uenit alius nũcius
nnn⸗ mala augẽs malis: & appropinquãtis babylonii fremitũ turbãq; deſcribens. *
CEt querent viſionem de pꝛopheta ⁊ lex peribit a ſacerdote ⁊ conſilium a ſenioꝛibus.

ſus

Liber Tertius.c.viii.

CPropriæ ſingula quæruntura ſinguùlis:uaticinium futurorum quæritur a propheta: legis lterpræ las
tatio ſacerdotis officium eſt: Prudens conſilium ætas matura perquirit: iuxta illud quod ſcriptum ſogbit
eſt. In conſilio ſanctorum & congregatione: magna opera domini. Hæc autem non ſolum eo tem liady⸗
pore quando babylonius contra hieruſalem ueniebat exercitus a prophetis ſacerdotibus & ſenio- adn
ribus quærebantur: ſed cotidie in eccleſiis requiruntur. Quæ ſi uiſionem legem conſiliumq; perdi- titet⸗
derunt fruſtra prophetas & ſacerdotes & ſeniores habere ſe iactant. ſan
Rerx lugebit.⁊ pꝛinceps indnetur meroꝛe. 8 ſe⸗
CSiue iuxta.Ixx.(interitu) Qui neſcio quid uolentes:hoc quod hebraico ſermõe expræſſimus rex (gtei
lugebit omnino tacuerunt. Luxiſſe autem ſedechiam & omnes principes populi iudæorum fuiſſe wlun
mœrore coopertos ſancta ſcriptura cõmemorat. Poſſumus autem quàquam hoc prima fronte ui ſ ectr
deatur eſſe blaſphemum regem lugentem noſtra uicia atq; peccata xpᷣm dicere qui loquitur in pfal ſo
mis. Quæ utilitas in ſanguine meo? dum deſcẽdo in corruptionem? Et appropinquans hieruſalẽ t⸗
fleuit eam & dixit. Hieruſalem hieruſalem quæ occidis prophetas: & lapidas miſſos ad te. Quotiẽs win
uolui congregate filios tuos ſicut gallina congregat ſub alas pullos ſuos: & noluiſti. Pricipes quo- E
q;:uel in bonam partem apoſtoli erunt: qui lugent peccatores: uel in contrariam illi quibus dicit᷑ beel
Audite uerbum domini principes ſodomorum. Induiturq; iuxta. Ix. interitu: qui non habet arma Pun
turam dei: nec indutus eſt chriſto. Quotquot enim in xpᷣo baptizati ſunt xpᷣm induerũt ie h
Et manus populi terre conturbabuntnur. . lilni
CSiue iuxta.x.(diſſoluentur.) Quando uiſio non fuerit in propheta & legis ſcientia in ſacerdote genhhl
& conſilium in ſenibus. rexq; luxerit: & princeps fuerit in mœrore ſiue in interitu. cõſequẽter & ppo hipen
puli manus conturbabuntur ſuum perdentes ordinem ſiue diſſoluentur antiquam fortitudinem All
non habentes: Pulchreq; non populus dei dicitur cuius turbabuntur manus: & cui non eſt municii huſine⸗
rin cælo:ſed populus terræ de quo ſcriptum eſt. Recedentes ſuper terrã ſcribentur. Rhun
Secundum viam eoꝛum faciam eis. ? fecundum indicia eoꝛum iudicabo eos. Imhie
Siue ut.lxx.trãſtulerunt (ulciſcar eos.)Peccatoribus reddit deus iuxta uias ſuas: ut teneat iudicii ſtinſga
ueritatem. Cæterum in ſanctis excedit modum clementiæ. Neq; enim condigne ſunt paſſiones tẽ- numl
poris huius ad futurà gloriam quæ reuelabitur in nobis. Stipendia enim peccati mors. quã recipit dde⸗
juxta uias & opera ſua. Cæterum iuſtorum uirtus fruitur domini largitate: de qua Paulus loquitur. wumpeci
Donum dei uita æterna. Quodq; addidit & ſecũdum iudicia eorum iudicabo eosiillud euangelii Eien
ſonat.In quo iudicio iudicaueritis iudicabitur de uobis. Et apoſtolicum. In quo enim iudicio iudi (Lier
cas alterum te ipſum condemnas. Eadẽ enim operaris quæ iudicas.“ . Ckthie
CSEt ſcient quia ego dominus. ZM nicere
Iſte uerſiculus frequenter in hoc propheta ponitur ꝙ ſupplicia atq; cruciatus ſequatur ſciẽtia dei münu⸗
& quem non intelligebant ꝑ beneſcia. per tormenta cognoſcant. 1 Ppbet
EXPLICIT LIBER SECVNDVS INCIPII LIBER TERTIVS. wm
S & 3WTHIL Iongum eſt quod finem habet: & omnis retro temporuz ſeries leuun
tranſacta:inõ prodeſt: niſi forte bonorum operum ſibi niaticum præ Cer
paret.quæ ſemper ad futura immo ad æterna reſpiciunt.& nullis ter Cir
minis coartantur. Vera ſententia eſt: omnia que ſunt orta occidunt: timage
S& aucta ſeneſcunt.Et alibi. Nihil eſt enim opere & manu factum:ꝙ; Pofſum
non conſiciat & conſumat uetuſtas. Quis crederet ut totius orbis ex lenluit
tructa uictoriis roma corrueret: ut ipſa ſuis populis & mater fieret & CEtace
ſepulchrũ: ut tota oriẽtis: ægypti: aphricæ litora olim dominatricis Eruſarn
urbis ſeruorum & ancillarum numero complerentur: ut cotidie ſan mrſ
cta betlehem nobiles quõdam utriuſq; ſexus atq; omnibus diuiciis Eias
affluentes: ſuſciperet mendicantes. Quibus quoniam opem ferre nõ eratſta
poſſumus condolemus: & lachrymas lachrvmis iungimus: occupa- Choe⸗
E E tiq; ſancti operis ſarcina: dum ſine gemitu confluentes uendere nõ Aclitun
SW e patimur: explanatiões in ezechielò pene omne ſtudium omiſſimus incope
ſcripturarum. Cupimus uerba in opere uertere: & nõ dicere ſancta ſed facere. Vnde rurſus a te com- Cintem
mõiti o uirgo xpᷣi euſtochium: intermiſſum laborem repetimus: & tertium uolumen aggreſſi. tuo Areſtib
deſiderio ſatiſſacere deſideramus: illud & te &cæteros ꝗ lecturi ſũt dep̃cãtes: ut nõ uires ntas ſed uo * den n
tũ cõſiderẽt: quorum alterũ fragilitatis humanæ: alterũ ſanctæ eſt in dno uoluntatis. e .
e ſart M CA bla TW. (àlilII. D
T factum eſt in anno ſexto in ſexto menſe.in qui enſ ami
Emea ? ſenes iuda ſedebant cbꝛamn me. n duunm menls egoſtdchamin domo ann
. C Quinto anno tranſmigrationis iechoniæ. quarto menſe quinta menſis ſuperiorẽ id
. uiſionem factam ad prophetam legimus. hec autem quam nunc exponere uolumus. W
Iſexto anno eiuſdem regis ſexto menſe. quinta menſis facta memoratur. Ex quo perſpi-
oſt annum & duos menſes hæc facta quæ ſcripta ſunt. & uel intermiſſam per annum & N

duos menſes

ine
eten

ai⸗

m K

n ig
Atmnei
umrinh
Nhienli⸗
(wi
apezno⸗
betam

leräde
der do
itudinen
ſt munid

k 4

Nent idci
ſonete⸗
ui nc)i
ouirt
eungeli
Mcoind

ſcieince

vomhſein
ricun Ne
1occid
dumg
otbien
fetet
ninarnci
Ouidieli
s diuici
mfenen .
ν
rni
idima
teconh/

. ſeduo

indone

riot⸗
Nlomus⸗
pelhi⸗
numnd
1

*

Super Ezechielem.

duos menſes ꝓphetiã. uel per totos. xiiii. menſes geſta quæ ſuperior ſermo contexuit. Sexto autem
anno & ſexto menſe & quinta die menſis. qui numeri ad fabricaz mundi referuntur. & carneos ſen
ſus qui terrena conſpiciunt & nec duʒ cæleſtia contemplantur factam prophetiam non mirabitur.
qui ad preſbyteros ſermonem dirigi intellexerit Qui ſeptuaginta tenebant turibula: &. xxv in tem-
plo adorabant ſolem. Sedebatq; propheta in domo ſua fugiens frequentiaʒ multitudinis. & ſenes
iuda ſedebant coram eo. uel prophetæ uerba audire cupientes: uel inſidiantes ſermonibus eius. Si-
gniſicanterq; dicuntur ſenes iuda. ut nichil ad iſrahel hoc eſt ad decem tribus quæ prius captæ fue
rant. ſed ad eos qui de tribu iuda cum iechonia ducti erant in captiuitatem dici intelligamus.
Et cecidit ſuper me ibi manus dñi dei. Et vidi ⁊ ecce ſimilitudo quaſi aſpectus ignis.ab aſ⸗
pectu lumboꝛum eius ⁊ deoꝛſum ignis.Et a lumbis ⁊ ſurſum.quaſi aſpectus ſplendoꝛis vt vi
ſio electrit. LILxXX.
St facta eſt ſuper me ibi manꝰ dñi adonayv. Et vidi ⁊ ecce ſimilitudo quaſi ſpecies viri.A lũ
bis eius ⁊ deoꝛſum ignis.Et alumbis eius ⁊ ſurſum quaſi viſio aure.quaſi viſio electii.
WVirum hebreus ſermo non continet. Viſionem autem auræ que in ſeptuaginta non habetur de
theodotione addidimus. & pro eo qd nos diximus cecidit ſup me manus domini ſimachus tran-
ſtulit michi manus domini.qd in hebraico dicitur theffol. manus autem enerſian ideſt opera ſigni
ficet ut uiſionis poſſit ſacramẽta cognoſcere. Et hoc conſideranduʒz. qd non ipſas uideat ueritates
ſed ſimilitudinem ignis qui a lumbis uſq; deorſum ignis apparuit. & a lumbis ſurſum quaſi aſpectꝰ
ſplendoris & uifio electri. Pro ſplendore qui in hebraico dicitur zor. auram theodotio tranſtujit: ut
in ſupernis dei refrigeria demonſtret. Deniq; & in regum uolumine beatus helias aduentum domi
ni non in tempeſtate contẽplatur & turbine:non in ignis ardoribus: ſed in aſpectu auræ tenuis atq;
leuiſſimæ: ut dei omnipotentis manſuetudinem comprobaret. Opera autem coitus quæ ſignifican
tur in lumbis. uſq; deorſum igne purgantur. Et opera uirtutum quæ alumbis ad ſuperiora conſur-
gunt. ſplendorem habent atq; fulgorem. Et tamen nec ignis uſq; ad pedes dicitur: nec ſplendor ele
ctri uſq; ad caput:ſed deorſum & ſurſum: ut tam in peccatoribus quã in ſanctis. pro diuerſitate meri
torum alius uſq; ad illud & illud membrum:alius uſq; ad illa pueniat. Et quomodo qui ſancti ſtu-
dii perfectionem tenẽt ad uerticem uſq; perueniunt: ſic qui in peccatorũ ꝓfundo ſunt: plãtas igneo
rum pedum tenere credendi ſun.
CEt emiſſa ſimilitudo manus appꝛehendit me in cincinno capitis mei. LXX.
WEt extẽdit ſimilitudinem manus ⁊ aſſumpſit me in fimbꝛia verticis meti.
C Et hic ſimilitudo manus: non ipſa manus extenditur. Neque enim in deo aliquid corporale eſt.
uidetur ꝙ manus: ut membrum humani corporis atq; conſueti: nequaquam terreat eum qui aſſu
mitur atq; compræhenditur. Si enim in colubri uel in qualibet alia beſtiarum ſimilitudiĩe tetigiſſet
ꝓphetam:ipſa diſſimilitudo membrorum terruiſſet aſſumptum. Parſq; compræhenditur capillo-
rum:quia totius appræhenſionem capitis: humanam naturã non ſuſtinet. Pro cincinno. Ixx. trãſtu/
lerunt ideſt fimbriã:quorum alterum in capillis: alterum in ueſtibus accipi ſolet.
CEt leuanit me ſpiritus inter terrã ⁊ celum.
MPrimum ſimilitudine manus appræhenditur: poſtea eleuatur a ſpiritu. Qui ſpiritus:nõ eum ſta/
tim ad cælum leuat: ſed inter terram & cælum: ut terrena interim derelinquens feſtinet ad cælum.
Poſſumus autem & hoc dicere: ꝙ propter bona opera propheta ſimilitudine manus dei appræ-
henſus ſit & propter ſcientiam rerum ſpiritualium eleuetur a ſpiritu.

CESt adduxit me in hieruſalem in viñone dei.iuxta oſtium interius qð reſpiciebat aglonẽ᷑.vbi

erat ſtatutum ydolum ʒeli ad pꝛouocandam emulationem.Et ecce ibi gloꝛia dei iſrahel fecun-
dum viſionem quã videram in camp.. LXX. WUWU
CESt adduxit me in hieruſalem in viſionem dei ad ueſtibulum poꝛte que reſpicit aquiloneʒ vbi
erat ſtatua poſſidentis.
NHoc autem quod in quibuſdam codicibus reperitur & in ſtatua imaginem zeli de theodotione
additum eſt. Reliqua ſimiliter. Quando dicit adduxit me in hieruſalẽ in uiſione dei: oſtendit ſe nõ
in corpore ſed in ſpiritu eſſe tranſlatum. Iuxta quã uiſionem poſſumus & cælos & profunda maris
& inferna conſpicere. dum rationes ſingulorum cogitatione complectimur. Primum autem nenit
ad ueſtibulum ꝙ reſpicit ad aquilonem: ut ibi nideat ſtatuam ydoli zeli ad prouocãdam emulatio
nem. ut de illo loco poſſit ad interiora penetrare: & cernere reliqua quæ poſtea deſcribũtur. Statuã
autem ydoli baal in templo dei poſitam: narrat hiſtoria. Pulchreq; appellantur ydolũ zeli: quæ ad
emulationem & zelum dominuʒ prouocãt:iuxta illud quod in deuteronomio dicitur. Ipſi me ꝓ/
uocauerunt ad zelum in eo qui non erat deus: & ego ꝓuocabo eos ad zelũ in gentem quæ nõ eſt.
Porro nie ⁊elus & poſſeſſio ꝙ hebraice dicitur eodẽ appellãtur nomine ꝓ ſtatua zeli. xx. ſta
tuã poſſidẽtis interprati ſũt.DHeniq; qñ natus eſt cain: poſſedi inꝗt parens hoĩem ꝑ deũ:poſſeſſionẽ
hoĩs ad cain nomẽ alludẽs. Ibiq; erat gloria dei iſrahel. nõ ꝙ delectaret᷑ tali nicinia ſed ut ſui pnᷣtia
ydolũ zeli templũq; deleret. Vñ & ſubuerſio urbis tẽpliq; poſt breue tẽpus ſeꝗtur. Et in Eſaia ſcri/
ptum eſt ꝙ lectus anguſtus nequaquã duos capiat: & palliũ breue utrunq; opire nõ poſſit ſignificã

*

J. iber tertius. c. vim.

te criptura ut eſt illud apoſtoli. Qui conſenſus chriſti & belial? Templo dei & idolo?
CEt dixit ad me.Fili hominis.leua oculos tuos ad viaʒ aquilonis.Et leuaui oculos meos ad
