h ſterã narrationẽ nequaquã reperire. Hæc de annoꝶ ordine dixiſſe ſuffitiat. Nũc uideamus quæ cõ
ein tra pharaonẽ. ſiue de pharaone ꝓphetia ſit. Brachiũ eius cõfregiſſe ſe dicit & nõ eſſe obuolutũ neq;
3 ligatũ nec fotũ linteolis. nec accepiſſe malagma. iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Nõ ẽ malagma ĩponere
nec oleũ nec alligaturas Quod ſi factũ fuiſſet. utiq; recepta fortitudĩe poſſet tenere gladiũ.& ad bel
Hn la procedere.Idcirco clemens & miſericors deus turſũ cõminuit brachiu eius ſiue brachia. ut pœni
. tus cadat gladiꝰde manu eiꝰ& in gẽtes ægyptus diſpergatur. & uẽtiletur in terras. In brachio autẽ
⸗“ robur accipe & fortitudinẽ. dicẽte ſcriptura. Cõtere brachiũ peccatoris & maligni. Qd conteritur
4/ in aduerſatiis noſtris. quãdo nos pſecũtur. quidẽ. ſed opprimere nequeũt. Etꝓ ſalute ſeruorum dei
l aduerſus pharaonẽ rex babylonis ſæpe cõſurgit. ut ꝑotentem opprimat potẽtior & mali tradantur
t peioribus. cõfortante deo brachia peſſimo. ut ſciat ꝗ liberatus eſt qd ipſe ſit dñs. Proſectũ aũt eſſe
è„ uirtutũ ſcire qd ipſe ſit dñs ecõtrario poſſumus dicere ſilii heli filii peſtilẽtiæ neſciẽtes deũ.& in bo
H nã partẽ de regibus ꝗ rectũ fecerũt in cõſpectu dei. ſcriptũ ẽ qd nouerĩt dominũ.iuxta illnd qd in
2 ſeptuaginta dicitur. Et cõterã brachia eius fortia & diſpoſita: qd grecæ dicitur tetagmẽta ſcriptoꝶ
iit uitio deprauatum eſft. Illi enĩ interprætati ſũt non tetagmenta ſed tetamena.hoc eſt non diſpoſita .

u ſed extenta.pro quo iuxta conſuetudinem ſuam alii interprætes excelſa poſuerunt.

Liber decimus.c.xxxi.

C EXPLICIT LIBERNONVS. .
CINCIPIT LIBER DECIMVS:.
–EELEM ut ante iam dixi prophetias contra unam prouintiam aut unuʒ
regem hiſdem explanare libris: & nequaquã ſẽſum lectoris diuidere. Sed

nis egreditur: & infinita congeries tam dictanti quàâ legenti moleſta eſt:
Itaqʒ poſt ſermonem contra ægyptum & planctum eius: regemq; ægy⸗
pti de cuius brachio nequaquà obuoluto neq; reſtituto priſtinæ ſanitati
in ultima parte noni libri diximus: tranſimus ad principium decimi libri
contra eundem pharaonem regem ægypti qui comparatur regi aſſyrio:

R)Qeinceps contra omnem ægyptum. In quibus diſſerendis o uirgo chri-
ſti euſtochium eleua cum Moyſe manus: ut noſtra uictoria tuarum ora/

dei qui loquitur ad prophetam:aperi os tuum & ego adimplebo illud propheta ad dominum re/
ſpondente:aperui os meum & attraxi ſpiritum: qui ubi uult ſpirat. Vbi autem ſpiritus domini: ibi Ii
bertas qua libertate donauit nos dominus. Quam fruſtra ſe iudæi habere iactabant dicentes: ſemẽ
abrahæ ſumus: & nemini ſeruiuimus unquã multis uitiis peccatiſq; ſubiecti ignorantes illam ſentẽ
tiam:a quo quis uincitur eius & ſeruus eſt. WC CAPITVLVM. . XXXI.
T factuʒ ẽ vndecimo anno tertio menſe vna menſis factũ eſt verbũ dñi ad me dicẽs.

S tua: Ecce aſſur äqſi cedrus ſiue cypariſſus in libano.pulcher ramis ⁊ frõdibus nemo⸗/
eiꝰ.Aque nutrierũt illũ.abyſſus eleuanit eũ.Flumina eiꝰmanabãt ĩ circuitu radicũ eiꝰ.⁊ rinos
ſuos emiſit ad vniuerſa ligna regiõis. Pꝛopterea eleuata ẽ altitudo uliꝰſuꝑ omnia ligna regio/
nis ſiue cãpi.⁊ multiplicata ſũt arbuſta ſiue rami eius pꝛe aquis multis.Cũqʒ extẽdiſſet vmbꝛã
ſuã.in ramis eiꝰ fecerũt nidos oĩa volatilia celi ⁊ ſub frõdibus eius genuerũt omnes beſtie ſal
tuũ.⁊ ſub vmbꝛa illius habitabat cetꝰgẽtiũ vniũſaꝝ.Eratqʒ pulcherrimꝰin magnitudine ſua.⁊
i dilatatione ſiue multitudine arbuſtoꝝ vel ramoꝝ ſuoꝝ. Erant eni radices illius iuxta aquas.
Cedri ſiue cypariſſi nõ fuerũt altioꝛes illo in paradiſo dei.⁊ habietes ſiue pini ñ adeq̃uerũt ſũ

mitatẽ eius.? platani vel habietes ſi fuerũt eqᷣ vel ſimiles frõdibus ſiue ramis illius. Omne li
gnũ paradiſi dei ſiue in paradiſſo dei ñ ẽ aſſimilatũ ei ⁊ pulchꝛitudini ei.qm̃ ſpetioſà feci eam.?

multis cõdenſiſqʒ frõdibus.⁊ emulata ſũt eã oia ligna voluptatis ſiue diuitiaꝝ que erãt in para
diſo. Pꝛoperea hec dicit dñs deus. Pꝛo eo qð ſublimata ẽ in altitudine ⁊ dedit ſumitatẽ ſuã
virentẽ atq; cõdẽſã.ſine in medio nubiũ elenatuʒ eſt coꝛ eius in altitudine ſua.tradidi eã ſiue eũ
in mann foꝛtiſſimi ſiue pꝛicipis gentiũ faciẽs faciet ei.ſiue ⁊ faciet perditionẽ eius. Juxta iĩpieta
tẽ eius eieci eã.⁊ ſuccẽdẽt illã alieni ⁊ crudeliſſimi nationũ.ſiue peſtilẽtes gentiũ ⁊ pꝛoiciẽt eã ſu
per montes.⁊ in cũctis cõnallibus coꝛruẽt rami eius.⁊ cõfringẽt arbuſta eius in vniuſis rupi⸗
bus ſiue cãpis terre.⁊ recedẽt de vmbꝛaculo eius oẽs populi terre.⁊ reliquẽt eã. In ruina eius
habitauerũt ſiue regeuerũt oĩa volatilia celi.⁊ in ramis eius fuerũt vmiũſe beſtie regiõis.Quã
obrẽ nõ eleuabuntur in altitudine ſua oĩa ligna aquaꝝ.neqʒ ponẽt ſublimitatẽ ſuã inter nemoꝛo
ſa atq; frõgoſa.ſiue in nubibus nec ſtabũt in ſublimitate ſua oĩa que irrigantur aquis.quia oẽs
traditi ſũt in moꝛtẽ ad terram vltimã in medio ſilioꝛũ hominũ ad eos ꝗ deſcẽdunt in lacũ. Hec

dicit dñs deus. In die qñ deſcendit ad iferos ĩduxi luctuʒ ſine luxit.operuit eũ abyſſo ⁊ pꝛohi/

bui flumina eius ⁊ cohercui aqͥs multas.Cõtritus ẽ ſine cõtenebratus ſuꝑ eũ libanus.⁊ omnia
ligna agri cõcuſſa ſũt ſiue defecerunt. A ſonitu ruine eius cõmouerũt ſe ſine cõmote ſi ut gẽtes
cũ deducerent eũ ſiue eaʒ ad infernũ.cuʒz his qui deſcẽdebãt ſiue deſcendũt in lacũ.⁊ cõſolata
ſũt in terra ĩſima omnia ligna voluptatis ſiue delitiarũ egregia atqʒ pꝛeclara in libano.vniũſa
que irrigabant᷑ aqis. Mã ⁊ ipſi cũ ea ſine cum eo deſcendent ſiue deſcenderũt ad infernũ ⁊ in
terfectos ſine vulneratos gladio.ſiue ſemẽ uniuſcuiuſq; habitantiũ ſub vmbꝛaculo eins in me
dio nationũ ſiue vite ſue perierũt.Cui aſſimuatus es o inclite atqʒ ſublimis inter ligna volupta
tis?: Ecce deductus es cum lignis voluptatis ad terram vltimam. In medio incircumciſoꝛuʒ
doꝛmies.cum his qui interfecti ſunt gladio.Sic pharao ⁊ omnis multitudo eius dicit dñs deꝰ.
CVtramq; editionem ex more commiſcui: ubi tamen plurimum diſcrepabant ne duplex propo/

ſitio augeret librorum magnitudinem. Ac primum ſciendum quod quæcumqʒ; dicuntur de rege-

aſſyriorum futuro tempore: in ſeptuaginta tranſacta memorantur: & ſic uel ad arborem uel ad prin
cipem loquitur aſſyriorum: ut tam maſculino quã fœminino genere de una perſona intelligatur:
dum & arbor refertur ad aſſyrium: & aſſyrius in arbore nominatur. Nec de rege babylonio in
præſenti ſermone ulla fit mentio: ne uideatur contra captiuum populum poſitum in chaldæa.
dominorum atq; regnantium iracundiam prouocare: ſed dicitur de rege aſſyriorum: qui eo iam
tempore

„ quid faciam longitudini: quæ niſi diuidatur in partes modum uolumi-

* poſt longiſſimam prophetiam lamentatio ſuper eodem aſſumitur: &

tionum fructus ſit. Non eſt enim uolentis neq; currentis: ſed miſerentis

SEFili hois.dic pharaoni regi egypti ⁊ populo eius.Cui ſimilis factꝰes in magnitudine

roſus excelſuſqʒ; altitudine.⁊ iter cõdẽſas frõdes ſiue ĩ medio nubiũ eleuatũ ẽ cacumẽ

Buper Szechielem.

tempore captus fuerat a chaldæis: & omne robur aſſyniorum babylonio ſubiacebat imperio. Vnde
& decem tribus hoc eſt iſrahel aſſyrii capiunt: duas autem hoc eſt iudam & beniamin cheldæi ſu⸗

8 perant: & urbem ſubuertunt hieruſalem. Dicturus igitur contra pharaonem regem ægypti & popu
NH Ium eius ſermo diuinus: tali aduerſum illũ eſt uſus exordio. Cui ſimilis factus æs in magnitudine
R tua: Ecce aſſur quaſi cedrus in libano. & reliqua. Et eſt ſenſus. Non mireris ſi a babylonũs ſis uincen
dus atq; periturus: & tuum pditurus imperium: oẽſq; opes ægyptiæ deſtruendæ ſint: c aſſur mul-
to te ſortior: eodem chaldæo ſuperante deletus ſit. Deſcribitq; potẽtiam regis aſſyrii ſub figura ar/

di boris cedri iuxta hebraicum: iuxta ſeptuaginta cypariſſi in monte libano còſtitutæ quæ ſit pulchra
4d ramis cõdẽſa & frõdibus: & ad nubes uſq; ſubrepta:quæ idcirco tantum creuit quod non aquis ſed

hin abyſſis hoc ẽ aquis habundantiſſimis irrigetur. Abyſſus enim multitudo ſonitus aquarũ: ita ut oẽs

u aues nidos fecerint in ramis eius: & ſub frondibus illius genuerint oẽs beſtiæ ſaltuũ. Et ne dubitare
chd mus quæ eſſent cæli uolatilia. quæ ſiluaꝶ beſtiæ apertiꝰpoſuit. Et ſub umbraculo illiꝰ habitabat cæ
u tus gentiũ plurimarũ. Cedri inquit & cypariſſi. abietes ſiue pinus & platani. ſiue cypariſſi non fue/-
eni⸗ runt equæ ramis illius. Et ne ſigillati de cunctis arboribus diceret. & oĩa inquit ligna paradiſi dei
1e, non ſunt aſſimilata illi & pulchritudini eius. Per quæ nõnulli intelligunt non de rege dici afſirio.
di ſed de cõtraria fortitudine quæ in ſermone tyri inter cherubin dicitur eſſe generata. & præcioſis di
emi ſtincta lapidibus. & poſtea ad terrena ſuo uitio cõcidiſſe. Qui & ab eſaia cadens lucifer appellatur.
lend & in euangelio ſignatur a domino. Videbã ſathan quaſi fulgur de cælo cadentẽ. Sed nos hæc oĩa
ut interim ſequamur hiſtoriam iperbolicos dicta ĩtelligamus: qd tãtæ aſſyrius fuerit potentiæ & ſic
Ns cunctas oppræſſerit nationes: ut ſe angelorũ fortitudini cõpararit. Oĩa aut metaphoricæ ſub altiſſi/
ldine ma cædro ſiue cypariſſo dicuntur ad aſſyriũ: interfectioq; illiꝰ appellatur ſucciſio. Quodq; ſequitur
mo⸗ tradidi eam ĩ manu fortiſſimi gentiũ: regẽ babyloniũ uocat: ut quod uicit aſſyriũ non propriæ for
umé titudinis ſed diuinæ intelligat poteſtatis. Iuxta impietatẽ inquit eieieci eaʒ: ut occulte babyloniũ
nos moneat non debere eẽ crudelẽ: nec opprimere populũ dei: q ſibi tradiv ſit: ne ſimilia patiatur ab aſ/
io⸗ ſyrio:qui crudelis & impius fuit. Et ſuccident illam alieni & crudeliſſimi nationũ: ſiue iuxta ſeptua-
d Sin peſtilentes:qd nũquã diceret poſitus in chaldæa:ne illos aduerſum gentẽ ſuam cõmoueret.
eſ Proiicitur quoq; ſuper montes & in cunctis conuallibus corruunt rami eiꝰ & confringuntur in ru⸗
ſune pibus & a cũctis derelinꝗtur populis hoc ẽ uolatilibus cæli & beſtiis campi: & in tantam ueniet pex
lus ditionem ut omnes arbores quæ putabantur excelſæ: cõparatione aſſyriæ arboris ſiue exẽplo eleua
iſi r & in ſublime erigi ultra deſiſtant: nec ſtẽt in altitudine ſua: ſed illa ſucciſa oẽs mœtu pariter ſucci
meli dantur. Quodq; ꝑ trranſlationem dictum erat ſit manifeſtius: oẽs ait traditi ſunt ſubauditur reges ĩ
ne maortem ad terram ultimam hoc eſt ad infermnũ in medio filiorum hominu: nequaquã inter arbo-
zh res: ad eos ꝗ deſcẽdũt ĩ lacũ: haud dubiũ quin infemũ ganuhcer oſ ſucciſionẽ arboris aſſyriæ: ſiue
“ ĩ die qñ deſcẽdit ad ĩferos aſſyrius & ĩduxit dũs luctuʒ. Et rurſũ p trãſlationẽ de eo loꝗt᷑ qd opt ſit
c abyſſo. iuxta illud qd ſcriptů ẽ Veni in profundũ maris. & tẽpeſtas demerſit me. Et omnia flumina
de omnes uidelicet nationes eũ ultra rigare ceſſauerit. & cõtriſtatus ſit ſiue cõtænebratus ſup eaʒ ideſt
e arborẽ. uel eũ ideſt aſſyriũ libanus. Ac ne putaremus de arbore eẽ ſermonẽ ſeqtur. A ſonitu ruinæ
atan eius cõmoui gẽtes. Quæ enĩ tanta ruina eſſe uniꝰ arboris poteſt. ut ad ſonitũ eius uniuerſæ cõmo
n, ueãtur gẽtes? Cũ deducerẽt inqt eã ad infernũ.Iuxta litterã arbor ad iferos deduci nõ poteſt Cum
ns aliis ꝗ in lacũ ideſt ad inferos deſcẽdebãt. Et cõſolata ſunt in terra infima. in corde uidelicet terræ
Qui omnia ligna noluptatis ſiue deliciarũ: qd hebraicæ appellatur eden. ut nemoroſos ſaltus ſiluaſq; ſi
no gniſicẽt egregia atq; præclara quæ fuderũt ĩ libano. & irrigabãtur aqs. Nã & ipſe arbores cũ eo hoc
ois eſt cũ aſſyrio deſcẽdent ad ĩfernũ.ad ĩterfectos ſiue nulneratos gladio. Ligna gladiis ſeuulneratur
Ben ſed cedũtur.nec deſcẽdũt ad infernũ: Et brachiũ inꝗqt ſiue ſemẽ.quoniaʒ apud hebreos ſermo zara
⸗ utrũq; ſignificat.reqeſcit in umbraculo eiꝰin medio nationũ. nequaꝗᷓ ſiluaꝶ ſed gẽtiũ. Ad extremũ
mnd ſit apoſtropha ad ipſũ aſſyriũ. ſiue ad pharaonẽ. Cui aſſimilatus es o inclite atq; ſublimis ĩter ligna
ins uoluptatis? Nullus tibi inquit par fuit: ſed omnes reges potẽtia ſuperaſti. & tamẽ cũ cæteris regibus
quiqui erãt in comitatu tuo ad terras ultimas ideſt ad ĩferos deductus es. dicẽte ſcriptura. In grediẽ
i⸗ tur ad extrema terræ. tradẽtur in manus gladii. partes uulpiũ erũt. In medio an ĩcircũciſoꝶ dormi
bin eęs. cũ his ꝗ interfecti ſũt gladio. Oſtẽdit quæ eſſent ligna quæ cedrus ſiue cypariſſus gladiis uulne
ne rata. Et iaces cũ incircunciſis. Vt extrema ãterioribus iungeret. qa ſupra dixerat cui ſimilis factus es ĩ
4 * magnitudine tua. ecce aſſur qᷓſi cedrus in libano pulcher ramis & frondibus & reliqua nunc infert:
6 Sic eſt pharao & omnis multitudo eius. dicit dis. Quomodo ingt aſſyrius cedrus & cypariſſus ba
. bilonio ſuccidẽte deiecta ẽ. ſic pharao & populꝰeius hoc ẽ ipſa arbor & rami illius. a babilonio ſuc
o/ cidẽtur. hæc ĩterĩ iuxta hiſtoriã dicta ſint.qᷓ pleriq; in cõſumatione mũdi futura itellegũt. & regem
e/ pharaonẽ hoc eſt eã poteſtatẽ cui egyptus hbicda ſit cõparari regi aſſyriorũ potẽtiſſimo.ĩdeſt an
in iüichriſto. qd ſi ille corruerit. utiq; & alii rectores tenæbraꝶ iſtaꝶ & pricipes mudi facili? corruãt. Di
H camꝰergo de ſingulis. breuiter oĩa pſtrĩgẽtes. ut ñ tãᷓ diſſeramꝰ& explanem obſcura ꝗᷓ explanare
in cupiẽtibꝰmateriã dediſſe uideamur. pᷣmũq; diſcutiẽdũ.cur undecĩo ãno tertio menſe una die mẽſis
1. iadũ ẽ uerbũ dñi ad ezechielẽ dicẽs.ſfili hoĩs dic pharaoni regi ægypti & multitudini eiꝰ. Iocuturo

.Ziber decimus. c.xxxi.

ad pharaonem: undecimo anno ſermo ſit domini. Nec dum enim uenerat ad duodecimum: ꝗ nu-
merus plenus conſumatæq; uirtutis eſt. Vnde & duodecim ſunt filii iacob: a quibus poſtea duode-
cim nomina prophetarum uno uolumine continentur. Et apoſtoli duodecim ſunt: quorum quia
unus iudas proditor fuit: in locum eius mathias eligitur: & archiſynagogi filia annorum duodecim
a domino ſuſcitatur. Emoruoſa quoq; anno duodecimo recipit ſanitatem. Sed quia corripitur pha
rao: & poſtea plangitur: propterea tertius menſis & unus dies undecim annorum numero copulan
tur. Vnde & in conſequẽtibus duodecimo anno menſe duodecimo una menſis: fit uerbum domi
ni ad ezechiel dicens. Fili hominis aſſume planctum ſuper pharaõem regem ægypti: & dices ad eũ
Qui enim plangitur: ideo plangitur ut intelligat quanta bona perdiderit. Et tamen ꝗa pharao erat:
& brachium eius nec dum fuerat colligatum nec priſtinam recœperat fortitudinem: propterea in
anno & in menſe duodecimo: uigintinouem dies adhuc remanent: ut duodecim annorum nume
rus cõpleatur. Vno igitur menſis die ſermo fit domini ad propheram. & præcipitur ei ut loquatur

regi æ gypti & multitudini eius. In quo mirãdũ. quod quattuor interprætes non populum dixerit.

ſed multitudinẽ. Multi eniʒ uocati. & pauci electi. Et in lege ſcriptũ eſt. Non eris cum multitudine
in malo.Diciturq; ad regẽ ægypti: Cui ſimilis factus es in magnitudine ſiue altitadine tua? Qd &
ĩpſe ſe exaltauerit. & ſubiaceat illi ſententiæ. omnis ꝗ ſe exaltat humiliabitur. ſed tamen nõ ſit eius
altitudini ſimilis ꝗ quaſi cedrus ſiue cipariſſus in libano fuerit. pulcher ramis & frondibus nemo-
roſus:excelſuſq; altitudine & ad nubes uſq; erexerit caput. ad quas ſecunduũ Dauid ueritas dei perue
nit.& quibus mandatur ne pluant ſup iſrahel hymbrẽ. Pulchritudo quoq; illius prædicatur quæ in
turpitudinem praua uoluntate mutata eſtiita ut dicatur de eo. confringet dominus cedros libani.
& excelſus ipſe in altiſſimo mõtiũ libano conſtitutus.quãto ſublimior fuerat. tãto fortius caderet.
Cuius ſcriptura ſancta uolens altitudinẽ demonſtrare. appellat cedrum magnam quam nutrierũt
aquæ: nõ aquæ ſyloæ quæ uadunt cũ ſilentio. ſed aquæ raſin & aquæ ægipti. de quibus ſctiptuz eſt.
CQuid tibi ut bibas aquas gion ſiue ſior? qd aquas turbidas ſonat. Abyſſus quoqʒ exaltauit eũ ſu-
per quã in principio mundi tænebræ ferebãtur. & ad quam in euãgelio demones ne mittantur r0
gant.Flumina eiuſdẽ habyſſi in circuitu radicum erant.de quibus dicitur. Quid tibi & uiæ aſſyrio
rum. ut bibas aquas fluminũ: Et in alio loco. Ecce dominus inducet ſuper uos aquam fluminis for
tem & multam: regem aſſyriorum & omnem gloriam eius. Riuos quoq; ſuos emiſit abyſſus ad uni
uerſa ligna regionis:ut non ſolum principem mundi huius: ſed & ſotios illius irrigaret: Propterea
eleuatus eſt: & ſuper omnia ligna aſtiſſima ſuccreuit: & multiplicata ſunt arbuſta eius: & totius or-/
bis poſſedit impetium dicens. Hæc omnia mihi tradita ſunt. Et eleuati ſunt rami eius: qui aqs abyſ
ſi fuerant irrigati. Qui extendit ſiue dilatauit umbraculum ſuum: ut omnes ſubiiceret ſuæ ditioni.
In ramis eius fecerunt nidos omnia uolatilia cæli. Omnis enim qui facit peccatum:de diabolo na/
tus eſt: & de ramorum eius numero computatur. Illa autem uolatilia fecerunt nidos in ramis eius:
quæ iuxta uiam euangelicam comedere ſementem: ſiue quia omnes peccauerunt & indigent miſe
ricordia dei: de quibus dictum eſt: omnes declinauerunt limul inutiles facti ſunt. Idcirco ramis ei?
fecerunt nidos.Sequitur. Et ſub frondibus eius genuerunt omnes beſtiæ ſaltuum: quæ chriſti man
ſuetudinem perdiderunt: & ſub umbraculo illius habitabant cœtus gentium plurimarum : ut nul⸗-
lus eſſet qui non eius tegeretur umbraculo:præter eum qui dixit:ecce uenit princeps mundi iſtius:
& inuenit in me nihil. Per unum enim hominem peccatum intrauit in mundum & per peccatum
mors: & ſic in omnes homines pertranſiit in quo omnes peccauimus. In adam omnes morimur cũ
ctiq; peccauimus: & indigemus gloria dei. & tamen in ipia habitatione diuerſa conditio eſt. Alii ha
bitãt ĩ ramꝶ eius quaſi uolatilia: icientiam ſibi in philoiophia & in hereticorum dogmatibus polli
centes: Alii quaſi beſtiæ feræ ĩmites atq; crudeles: alii quali multitudo gentium plurimarum: ut cõ
mixtos diuerſis uitiis ſignincet atq; peccatis. Erat autem aſſur pulcherimus in magnitudine ſua: &
dilatatione arbuſtorum ſuorum: quia aquis multis radix eius fuerat irri gata: in tantum ut in para⸗
diſo dei nulla cedrotum & cypaniſorum eſſet altior: nec abietes piniq; adequarent ſublimitatẽ eiꝰ.
ſiue platani non eſſent æquæ trondibus illius. Idcirco autem nulla arborum in paradiſo plätataruzʒ
ei fuerat adequata: quia omne lignum paradiſi dei non eſt aſſimilatum illi & pulchritudini eiꝰ. Ne⸗
quaquã eni erectæ ſunt per ſuperbiam:ſed ſcierunt humilitatem ſuam: neq; ſimilitudinem dei ſacri
lego ſibi animo uendicare conatæ ſunt. Quodq; ſequitur & emulata ſunt eam omnia ligna delitia
rum quæ erant in patadiſo: ſic ediſſerimus. Emulata ſunt ligna paradiſi multitudineʒ ramorum eiꝰ.
Multi enim uocati: & pauci electi: & lata & ſpatioſa uia quæ ducit ad mortem: & cupiunt tantos ha
bere in ſalutem: quantos aſſur habuit in perditionem. Vnde quia aſſur ſublimatus eſt in altitudine:
& dedit ſublimiatem ſuam uirentem atq; condenſam: ſiue uiq; ad nubes cacumen erexit: & eleua-
tum eſt cor eius ut diceret: ero ſimilis altiſſimo: propterea traditus eſt in manu fortiſſlimi gentium:
quam intelligamus aliam deteſtabilem poteſtatem: cui traditur ad puniendum. Ipſe eſt enim ini⸗
micus & ultor: ut aſſur ĩtelligatur antixps: & fortiſſimus gentium cui traditus eſt ſathanas iuxta il/
lud apoſtoli. Quos tradidi ſathanæ: ut diſcant non blaſphemare. Qui faciens faciet ei quæcũq; ei a
domino fuerint imperata. Iſta autem cypariſſus eiecta eſt de paradiſo dei propter nmnliietatem ſuaz:
M & ſuccident

ſue

n
Ner

di
R

Super Eʒechielem.

WU

& ſuccident illam alieni & crudeles ſiue peſtilentes in gentibus ut impleatur illud qà ſcriptum eſt.
AD Peœſtilente flagellato. ſtultus aſtutior fiet. Et ĩteꝶ lIam ſecuris ad radices arboris poſita ẽ: Quin pᷣ⸗
H cident eã ſuper montes. ut corruat ĩ ſupbia ſua. in cũctis aũt cõuallibꝰcorruẽt rami eiꝰ ut ad tartaꝶ
lauH deducãtur oẽs qui in eius fuere comitatu: & recedant de umbraculo illius & relinquãt eã: ut uolati⸗

lu lia cæli & beſtiæ terræ quæ prius ſub illa fuerãt & illius umbraculo tegebantur: poſtea pœnæ eius
“ participes ſint. Cũq; uiderint cætera li na ſiluarum ſiue paradiſi:aſſur cypariſſũ ſentẽtia dei corruiſ-
ei ſe:non eleuabũtur ĩ ſuperbiã:nec ſe e è aliquid æſtimabũt nec irigationẽ aquaꝑꝶ ſuarum proprias
arbitrabuntur diuitias eo quod omnes rami & uolatilia cæli & beſtiæ terræ quæ erant ſub im perio
aſſur deducantur in mortem ad terram ultimam. De quibus ſcriptũ ẽ. In cõſpectu eius cadent oẽs ꝗ
deſcẽdũt in terra. Et ĩ alio loco. Ingrediẽtur ad extrema terræ: & erũt nequaquã cũ angelis: ſed cum
filiis hominum qui deſcẽdũt in laqueũ:ſiue in foueã ſempiternã. Cũ aut ille deſcẽderit ad extrema
terræ: & pars uulpiũ fuerit a quibus lacerãdus eſt: tunc Iuctus erit uel omnium ſotiorũ eius uel ſan-
ctatum fortitudinum: quæ illũ dolebũt ad inferos deſcẽdiſſe. Vnde dicit dũs. Operui eum abyſſo:

e
i
ue
wadn
neni.

cuius aquis fuerat ante nutritus: & prohibui flumina eius ideſt abyſſi: & cohercui aquas multas ne
da eum irrigarent: ſed magis opprimerẽt. Contriſtatus ẽ ſup eũ libanus in quo fuerat exaltatus: & Oĩa
enun agri ligna concuſſa ſũt: ſucciſionem ſimilem formidãtia. A ſonitu ruinæ eiꝰ cõmoui gẽtes: ut nullꝰ
W⸗ gri lig 8

perditionem illius ĩgnoraret: & deductionem ad inferos cum cæteris ſotiis eius. Acceperuntq; con
ene ſolationem omnia ligna uoluptatis ideſt paradiſi. dum uident & mala malis & bona bonis reſtitui

n Hæc aũt ligna libani ſunt: aquis irrigata fluminũ dnñi: quibus & illa arbor fuerat irrigata quæ cor-
dini ruit. Siue omnia ligna quæ quõdã Berüt bona & irrigabantur aquis & in libani altitudine mora-
e, bantur accipient conſolationem: quãdo principẽ ſuũ ſimilia uiderint ſuſtinere tormenta. Et ipᷣa. n.
ei deſcẽdet ad infernũ ad ĩterfectos gladio dñi: & fortitudo lignoꝶ habitabit ſub umbraculo ei ideſt
et. in pœna:in medio omniũ nationũ quæ clauſtris inferi tenebuntur. Poſt hæc ad ipſum pharaonem
ſu⸗ ſermo cõuertitur. cui dictü fuerat in principio: cui ſimilis factus es in altitudine tua? & dicitur ad eũ.
u Cui aſſimilatus es o ĩclitæ atq; ſublimis. inter ligna uoluptatis? Nẽpe aſſyrio ꝗ corruit. Et tu eras in
ihi clitus atq; ſublimis.ĩter ligna eden. hoc ẽ deliciaꝶ & paradiſi. & ecce deductus es ſicut aſſyrius cum
mto omnibus lignis quæ quondã fuerant in deliciis ad terrã ultimam & ad inferos. & dormies nõ in re
mi, uie ſed in poœnis in medio incircunciſorũ hoc eſt immundorũ. & cũ his qui in gladio dñi conci-
len⸗ erunt. Et ut ſciamus ꝗ ſit illæ cni dixerit o ĩclite atq; ſublimis inter ligna uoluptatis. ponit mani
t/ feſtius. Ipſe ẽ pharao & omnis multitudo eius. ſiue iuxta ſeptuaginta. ſic eſt pharao & omnis multi
ct tudo eius.ut quomodo ſupra aſſyrius ſucciſus eſt & corruit. ſicægyptus ſubruatur.
dii — CAPITVLVM. XXXII. l
lon ¶c factũ eſt.xij.anno ĩ mẽſe duodecimo.ſiue decio.ĩ una die mẽſis.Factũ ẽ verbũ dñi
einn ad me dicẽs.ili hoĩs.aſſumè lamẽtũ ſuper pharaonẽ regẽ egypti.⁊ dices ad euzʒ. Zeo
mnie Enn nigentiu aſſimilatus es ? draconi ꝗ eſt in mari.⁊ ventilabas coꝛnu in fluminibus tuis
nic⸗ 7 cõturbabas aquas pedibus tuis.⁊ cõculcabas flumia eoꝝ ſine tua. NPꝛopterea hec dicit dũs
imm deꝰ.Expãdã ſuꝑ te rete meũ ĩ multitudine populoꝝ multoꝝ.⁊ extraha te in ſagena mea:ſiue ex
tnl⸗ trahã te ĩ amo:⁊ ꝓhiciã ſiue extrahã te ĩ terrã:ſuꝑ faciẽ agri abuciã te.ſiue cãpi.replebũt᷑ tui.⁊/
“ hitare ſiue ſedere faciã ſuꝑ te omnia volatilia celi. ſaturabo de te beſtias vninerſe terre.⁊ da
Aum bo carnes tuas ſuꝑ mõtes:⁊ iplebo colles ſiue valles ſanie tna vel ſanguine tuo:⁊ irrigabo ſiue
vrci irrigabit᷑ terra pedoꝛe ſãguinis tui:ſine ſtercoꝛibꝰtuis ſup mõtes:⁊ ualles iplebũt ex te:⁊ opiaʒ
iha cũ extinctfneris celũ.⁊ nigreſcere faciã ſtellas eiꝰ. Solẽ nube tegã.⁊ luna nõ dabit lumẽ ſunm
oli OQia luminaria celi merere faciã:ſine cõtenebꝛeſcẽt ſuꝑ te:⁊ dabo tenebras ſuꝑ terrã tuãꝗ dicit
„ Oñnjs de. Et irritabo coꝛ populoꝝ multoꝝ cũ ĩduxero cõtritionẽ ſiue captiuitatẽ tuã ĩ gẽtibꝰ ſuꝑ
us terras: ſiue ĩ terra quã neſcis:⁊ ſtupeſcere faciã ſine cõtriſtabũtur ſi. uꝑ te ppli vel gẽtes multe:⁊
reges eoꝝ hoꝛꝛoꝛe nimio foꝛmidabũt ſupꝑ te.Cũ uolare ceperit gladiꝰmeꝰ ſup facies eoꝝ obſtu
1e peſcẽt repẽte ſinguli ꝓ aĩa ſna ĩ die ruine tue.ſiue expectãtes ruinã ſuã a die ruine tue. Qꝛ hec
* dicit vñs deꝰ. Gladius regis babylonis veniet tibi. In gladiis foꝛtiũ ſine gigãtiũ deüciã multi

8 tudieʒ ſine foꝛtitudinẽ tuꝗ. inexpugnabiles gẽtes oẽs hee:ſiue peſtilẽres de gẽtib'cũctis.⁊ naſta
bunt ſiue ꝑdẽt ſupbiã vel iiuriã egypti.? diſſipabit᷑ multitudo eiꝰſine oĩs foꝛtitudo illius.Et p-
in .dã oia iumẽta eiꝰꝗᷓ erãt ſuper aqs plurimas ſiue ags multis:⁊ nõ cõturbabit eas pes hoĩs ultra
7. neqʒ vngula iumẽtoꝝ turbabit ſiue calcabit eas.Zũc puriſſimas reddã aquas eoꝝ:ſiue nt ali/
4 quãdo geſcãt aque eoꝝ:⁊ flumina eoꝝ quaſi oleũ adducãt:ſiue ut oleũ fluent.ait dñs deꝰ.cũ de⸗
dero terrã egypti deſolatã ſiue perditã. Deſeret᷑ aũt terra a plenitudine ſna qñ percuſſero nue
diſſeminauero oẽs hĩtatoꝛes ei:⁊ ſciẽt qꝛ ego ſũ dñs. Plãctꝰẽ:ſiue plãgẽt eũ ſuper egyptũ ⁊ ſu
per multitudinẽ eiꝰ:ſine omni foꝛtitudine illius:⁊ plangent eum ait dominus deus.
C Editionem utrãqʒ miſcuimus. in his dũtaxat in quibꝰ diſcrepant. Alioqn ubi unus ſenſus eſt. he/
braicũ ſeꝗmur.In multis aũt exẽplaribus iuxta ſeptuaginta:duodecimus annus & menſis decimus
ponitur. Iuxta cæteros aũt ĩterpᷣ̃tes decimus ãnus & duodecimus mẽſis: ut uel iã capta ſit hieruſaleʒ .
& gaudium pharaonis malis ſibi ĩminentibus auferatur: uel certe capienda: & ſuis magie Piſeins

ne:
3q ½
42/
/
1

8

„

.A iber decimus.c.xxxii.

doleat quã aliorum captĩuĩtate lætetutr. Et interim breuiter quædam hiſtoriæ fundamenta ĩacien-
tes: qd hebrei ſuper hoc loco intelligant percurramus. Leoni cõparatur pharao non unius gentis
ſed multarum gentium: ſiue draconi in mari: ut terrã aquaſq; poſſideat. Qui irrigatione fluminuz
erigebatur in ſuperbiam quæ cornu uocatur. & multitudine exercitus ſui oẽs aquas tranſiẽs pote/
rat cõturbare:idcirco expandere ſe dicit rete ſuũ ſuper multitudinẽ eiꝰ & extrahere eum ſagena ſua
uel amo: & proiicere ſiue extendere eum ſuper terram: qui quaſi coluber multis ſpiris fuerat inuolu
tus. ut a cunctis cæli uolatilibꝰdeuoretur: Cũq; nõ ſolum aues ſed oẽs beſtiæ terræ eũ lacerauerint:
reliquæ carnes eius montes & ualles cãpoſq; cõplebũt: ita ut cunctæ uermibus ſcateant. Hæc aures
loquitur per metaphorã:ut poſtq̃ uolatilia cæli & beſtiæ carmibus eiꝰ fuerint ſaturatæ: ideſt exerci/
tus & uniuerſa multitudo: reliqua pars in uermes & ſaniem conuertatur. Tunc inquit cæli tænebris
obuoluẽtur. ſol & luna & cætera luminaria nõ dabũt lumen ſuũ: ſed ſuper te cundta nigreſcent: ni/
hilq; tibi lætum erit: & ad tuũ interitũ oës populi & cuncti reges eoꝑ horrore nimio formidabunt
cõſpiciẽtes gladium meum huc illucq; uolitare & nulli parcere: & in tua ruina ſimilem ptimeſcẽt.
Vt aũt ſcias quis iſte ſit gladius: audi manifeſtius. Gladius regis babylonis ueniet tibi: in gladiis for
tium ſiue gigantium deiciam oëm multitudinem tuam. Qui gigantes inexpugnabiles gentes ſũt
quæ baby 6is regi⸗ tenebãtur exercitu. Iſti uaſtabũt ſiue diſperdẽt ſuperbiã ægypti & omnẽ multiĩ
tudinẽ eius nihilꝙ in ægvto remanebit:ſed cũ hominibꝰ & iumenta brutaq; animalia pariter aufe
rentur. Et tanta erit ſolitudo in ægypto: ut nec pede hominis nec ungula iumenti aquæ illius cõtur
bentur.ſed ꝗeta ſint omnia: & aquæ fluminũ eiꝰquaſi oleũ fluant puriſſimæ ac nitentes? nullo per
eas trãſeunte nec earum fluenta turbãte. Hoc aũt ſiet ꝓpter ægyvti ſolitudines quæ redigentur ĩ de-
ſertum ab omni multitudine ſua: quàãdo habitatores eius dñs percuſſerit: ut intelligant q remanſe/
rint qd ipſe ſit dñs. Idcirco planctus eſt pharaonis: & plangent filiæ gentium in circuitu. Non ſoluz
autem ſuper illo. ſed & ſup multitudinẽ eius. quæ domino uaſtante deleta eſt. Hæc ſuper ſimplici
littera dixiſſe ſufficiat. ueniamus ad intelligentiã ſpiritalem. Nec puto magnopere laborandum.
noſſe qui ſit pharao rex ægypti. cũ ſupra plenius dixerimus. eam nidelicet poteſtatem cui ægyptus
credita eſt uel una prouintia uel ægyptus totius mundi. quæ nõ eſt leo condita. ſed proprio uitio
aſſimilata leoni gentiũ. Homo enim cum in honore eſſet non intellexit. comparatus eſt iumentis

inſipientibus. & ſimilis factus eſt illis. De hoc leone & petrꝰ oꝗtur. Aduerſarius ueſter diabolus q̃ſi
leo rugiens circuit quærẽs quẽ deuoret. Et ĩ nono pſalmo ſcriptũ eſt. Inſidiatur in abſcõdito quaſi
leo ĩ ſpelunca ſua:inſidiatur ut rapiat pauperẽ. Et hieremias ſancto ſpinitu ait. Leo de ſilua percuſſit

eos. Draconẽ aũt dici diabolũ:pro quo aquila interprætatus ẽ leuiathan: nomẽ draconis exponẽs.
Iuxta ſuperiorẽ explanationẽ: multis teſtimoniis docui.ꝗ dixerat mea ſunt flumina & ego feci ea.
Iſte ĩgitur draco fluminibus ſuis quaſi cornibus uentilabat plurimas nationes: quæ ſuper martiõe
nalentino arrio & eunomio cæteriſq; hereſeon principibus intelligere poſſumus ꝗ imitantur eccle

ſiaſticos niros: dicentes ad dñm ſaluatorem. In te inimicos noſtros uentilabimus cornu: & nõ uen
tilant ad ſalutem ut de terra ad cælum leuent: ſed ut in profundum abiiciant. Deniq; ſequitur. Et cõ

turbabas aquas pedibus tuis: iuxta illud apoſtoli. Qui aũt conturbat uos portabit iudicium. Non
uult enĩ aquas ſyloæ bibere quæ uadunt cuʒ ſilentio. ſed aquas ægypti turbidas atq; cænoſas. quæ

ante quã pedibus cõculcarentur draconis puræ erãt & ſuo fluentes ordine. Poſtquam autem pedi⸗

bus illius conturbatæ ſont. curſus ſui ordinẽ perdiderunt. Neq; enim utuntur hererici teſtimoniis

ſcripturarũ ſibi coherentibus ſed conturbant omnia. Et quia ipſe eſt inimicus & ultor. non ſolum
aquas alienas draco ægyptius cõturbat pedibus ſuis. ſed conculcat flumina ſua ne parcat eis quos
ſemel in ſuam tedegerit poteſtatem. Qd deuitare cupiens iuſtus. præcatur. Nõ ueniat mihi pes ſu-
perbiæ. Et in alio loco conculcatus perit ne iterũ conculcetur. miſerere inquit mei domine quoniã
cõculcauit me hõ. Inimicꝰãt hõ diabolꝰẽ:de quo & alter pſalmꝰloqtur: ut ñ magnificet᷑ ultra hõ ſu
per terrã. Propterea hæc dicit dñs deꝰ. Expãdã ſup te rete meũ:ĩ multitudine populoꝶ multoꝶ. Re
te dñi ueteris & noui teſtamẽti röne cõtextũ mittit᷑ ſup draconẽ ꝗ hitat ĩ populoꝶ multitudine: &
ſemp turbis & populoꝶ multitudine delectatur: ut extrahat eũ ĩ ſagena ſua ſiue ĩ amo ſuo: Iſta ẽ ſa/
gena qᷓ ĩ mare huiꝰſæculi mittitur & extrahit piſces multos: alios eligẽdos & alios abiiciẽdos. Siue
iſte ẽ amus: de quo ĩ Iob ſcriptũ ẽ. Adduces aũt draconẽ ĩ amo:& circũdabis capiſtꝶ circa nares ei?
ꝓ quo ĩterp̃tatꝰ ẽ aqla: extrahes leuiathã ĩ amo: & funibꝰcolligabis lĩguã eiꝰ. Extrahit᷑ ãt draco ſiue
leuiathã de mari amo uel ſagena dñi: ut ꝓhitiat᷑ ſiue extẽdat᷑ ſup terrã:ut oẽs ſpiræ eiꝰ ꝗbꝰſuas ĩſidias
occultabat apiãtur & pferat ĩ publicũ & ĩ terra abiiciãr᷑: & iaceat q ĩ cælo poſuerat os fſuũ:& ſe altiſ⸗
ſimo ſimilẽ eẽ iactabat. Vñ ſeqr. Et hĩtare ſiue ſedere faciã ſup te oĩa uolatilia cæli: & ſaturabo de te
beſtias uniuerſæ terræ: ſecũdũ illud qd ſcriptũ ẽ: dediſti eũ eſcã populis ethiopũ.ꝗ uel uolatilia uo/
cãtur uel beſtiæ terræ: uolatilia qᷓ ſemẽtẽ ut diximꝰiuxta uiã rapiũt: beſtiæ terræ uiciis efferatæ qd ad
hereticos atq; gẽtiles referri põt. Qd ãt ſeqtur & dabo carnes tuas ſup mõtes & iplebo colles tuos
ſanie tua: ſiue ĩplebo ualles ſaguĩe tuo:hũc bèt ſẽſũ:ut uolatilia cæli & beſtias terræ decœptoꝶe po-
pulos ĩtelligamꝰ crudelitatẽq; gẽtiliũ:mtes ãt ad prĩcipes referamhereſeõ:q̃lis fuit ualẽtinꝰ & mar

tion: colleſq; ſucceſſores eoꝶ ꝗ ſaturãtur ſaniæ draconis: ſiue ualles:qᷓ ĩplẽt᷑ dꝛaconis ſãguine ĩferio

res quoſq;

s
ſori
betat
hi⸗
letica
linch
nial
ſen
ſtel.
jütl.
lo!
lthi
uua
gtur
ſon
mu

geni

batmt
licett
heteti
Eter
hoco
neſcl
drac
capti
duxi
pulo
ſe.R
gor
diu
dei⸗
nen
kt⸗
ele
Uti
biſe⸗
im
euel
Amn
hois
Ultt⸗
pti⸗
ſaci
rüte
l
ptuͦ⸗
ſen
mult

4
n
de
ne
i⸗
dii
td
bon⸗
ſc⸗
tor
ſ
nulti
auſe
ötur
pet
icde⸗
nle,
blu;
ici
um.
nun
wi
nenti⸗
q;
ai
uſt
dni.
ien,
miüöe
teecke
den
tkro
Non
1ge
eci⸗
IS
um
gvos
eslo⸗
oni
hoͤſt
ghe
e
S
ie
e
ſe
lius
i⸗
ete
00/
34d
nos
o/
4
io

—

Super Eʒzechielem.
res quoq; credẽétiũ. Aut certe mõtes aduerſarias poteſtates q ĩ herẽdo corruũt. & ualles quæ inferna
pœnetrant:& æternis ſuppliciis mancipatæ ſunt. Porro quod dicitur & irrigabo terram pœdore
ſanguinis tui ſup mõtes.ſiue irrigabitur terra de ſtercoribus tuis. montes & ualles iplebũtur ex te.
illud ſignificat qd omnis ſupbia & arrogãs hereticoꝶ tumor. nõ tã uitali & puro quã putrido atq;
fœtẽti ſãguine cõpleatur.iuxta illud qd ſcriptũ ẽ. Pone eos ſicut ſtercꝰterræ. De quo ſãctus a do ſi
beratur. Qui ſuſcitat de terra inopẽ. & de ſtercore erigit pauperẽ. ut collocet eũ cũ prĩcipibꝰ. cuʒ prĩ
cipibus populi ſui: Valles aũt in ima depræſſas ut ſupra dixim. aut ĩferna ſignificant aut humilẽ he
reticoꝝꝶ ſenſũ. propter uoluptatẽ & terrenas opes cũcta faciẽtiũ. Qd aũt iũgitur & operiam cuʒ ex
tinctus fueris cælũ & nigreſcere faciã ſtellas eius. ſolẽ nube tegã & luna nõ dabit lumẽ ſuum. om-⸗
nia lumiĩaria cæli merere uel tænebreſcere faciã ſup te. & dabo tænebras ſup terrã tuã ait dñs de. ſi
ſequamur litterã. penit?itelligi nõ poteſt. Quãdo eni ĩterfecto pharaõe ſiue dracone ſol & luna &
ſtellæ nõ dederũt lumen ſuũ.& cælũ opertũ eſt tænebris iuxta illd poeticũ.ĩpia quæ æternã timue
rũt ſæcula noctẽ? Ergo hoc dicẽdũ c.qd extĩcto pharaone ꝗ trãſſigurabat ſe ĩ ãgelũ lucis.de quo ĩ
alio loco ſcriptũ ẽ.lux ĩpioꝶ extiguetur.cælũ ſiue cæli operiẽtur tænebris. De ꝗbꝰ & paulꝰ loqꝗtur.
Et ſpiritalia neꝗtiæ ĩ cæleſtibꝰ. Et nigreſcere fecit dñs ſtellas eiꝰuel draconis uel cæli. Sup quo & iu-
