tiochi de antichriſto dicta ſunt: uult omnia referre ad antiochum: cuius calumniæ ut diximus ple/
nius reſponderunt Euſebius cæſarienſis: & appollinaris laodicemus: Et ex parte diſſertiſſimus uir
martir methodius: quæ qui ſcire uoluerit in ipſorum libris poterit inuenire: Expoſitis ut potui ꝗᷓ
in danielis libro iuxta hebraicum continentur: Ponam breuiter quid origenes in decimo ſtromatũ
ſuorum libro de ſuſannæ & belis fabulis dixerit. Cuius hæc uerba ſunt.
CCAPITVLVM. XlIII. „ 3
T parentes eius iuſti edocuerunt filiam ſuam iuxta legem moyſi.

Iocutendum eſt teſtimonio ad exhortationem parentum: ut doceant iuxta legej dei

lermonemq; diuinum:non ſolum filios: ſed & filias ſuas.
Et conſtnuti ſunt duo ſenes de populo iudices in anno illo.
CReferebat hebreus iſtos eſſe achab & ſedechiam: de quibus ſcribit Hieremias: Faciat te dominus
ſicut achab & ſedechiam quos frixit rex babylonis in igne propter iniquitatem: ꝗᷓ fecerant in Iſrahel
& adulterabant uxores ciuium ſuorum. = ”MM
CBe quibus locutus eſt dominus.Quia egreſſa eſt iniquitas de babylone a ſenioꝛibus iudi/
cibus qui videbantur regere popuuuoaom. òôòèM

CVulchre de præſpyreris peccatoribus non ait qui regebant populum: ſed qui uidebantur regere.

Qui enim bene præſunt populo regunt populum: qui autem tantum nomen habent iudicum:
imuſte præſunt pœpulo: regere uidentur populum magis qreguauant.
CEt exarterunt in concupiſcentiam eius:⁊æ euerterunt ſenſum ſuũ:⁊ declinauerũt oculos ſuos
vt non viderent celum neq; meminiſſent iudicioꝛum iuſtoꝛuum.ehö
MQuod græci uocant nos perturbationem magis ꝗᷓ paſſionem rectius interprætamur
Haæc igitur perturbatio & cupido libidinis titillauit Immo percuſſit corda ſeniorum. Sed ut in ani
mis eorum iaceret fundamentum & cogitarent deſiderata complere: ipſi euerterunt ſenſum ſuum:
quo ſubuerſo oculi eorum inclinati ſunt ut cæleſtia non uiderent nec recordarentur iudicioruʒ iu/
ſtorum: ſiue dei ſiue honeſtatis ſiue naturæ:quæ omnibus ad bonum inſiaa eſt.

CEt ecce ſuſanna inambulabat iuxta conſuetudinen. =

Ante iam dictum eſt quod facto mane inambulabat ſuſanna. Nec incongruum eſt ad placãdos

eos qui omnium quæ gerimus de ſcripturis ſanctis quærunt exempla hunc in deambulando lo-
cum aſſumere: quod recte quis ad uegetandum corpuſculum deambulet. Quꝗég ocũ inquit de. xx
editione nũc poſui. Quo dicto origenes ondit cætera ſe non iuxta. lxxx. interprætes diſſeruiſſe.

Ingemuitqʒ ſuſanna ? ait. Anguſtie ſunt mihi vndiqʒ:Si enim hoc egero moꝛs mihi eſt: ſi

autez non egero non effugiam manus veſtras. Pru
CQai ad ſumitatem perfectæ uirtutis uenerit nunꝗ; dicit ſibi imminere diſcrimen: ſi adulteroꝶ ma
ñus non effugerit: dicentium aſſentire nobis & cõmiſcere nobiſcũ: Alioquin & ſi nolueris dicemus
teſtimonium contra te: quod fuerit tecũ iuuenis: & hac cauſa dimiſeris puellas a te. Hlumanæ quip/
* pe fragilitatis
4

Hie. 29. e.

.

Super Danielem..c.xiii.

pe fragilitatis eſt mortem timere: quæ infertur pro iuſtitia niſi forte anguſtiaz interprætabimur nGö D
imminentis mortis: ſed opprobru & ignominiæ qua perfundenda erat:illis accuentibus atq; dicẽ
tibus: fiut illa iuuems & ideirco dimiſit puellas. Si enim hoc egero mors mihi eſt. Si autem non ege
ro nequaꝗ effugiam manus ueſtras. Peccatum morteʒ uocat.Sicut ergo ei qui facit adulteriũ mors 2
eſt adulterium: ſic oẽ peccatum quod ducit ad mortẽ: mors appellandum eſt: & totiens mon cre-
dimur quotiens peccamus ad mortem: Vnde econtrario totiens reſurgimus & uiuificamur: quo 9
tiens uitæ digna opera facimus: Sed nlius eſt mihi abſq; opere incidere in manus ueſtras: ꝗᷓ pecca-
re in conſpectu domini: In græco non habet melius ideſt ſed quod bonü inter-
K prætapoſſumus. Vnde eleganter no dixit: melius eſt mihi incidere in manus iniquorum præſby

06 O

ððð õ

terorum: ꝗᷓ peccare in conſpectu domini: Ne uideretur cõparatione peccati quod erat bonum hoc
appellare melius. Sed bonum eſt inquit mihi non ſacere malum: & incidere in manus ueſtras ne
peccem in conſpectu domim. Non ergo per comparationẽ legendum eſi: melius eſt mihi incidere
in manus ueſtras ꝗᷓ peccare in conſꝑectu domini.ſed abſolute: bonum mihi eſt non ſacere malum:
& incidere manus ueſtras: ne peccem in conſpectu dommi.
CEt exclamauit voce magna ſuſanna.
Hr CMagna uox erat non aeris percuſſione & clamore faucium:ſed pudicitiæ magnitudine per quaʒ .
clamabat ad dominum: Vnde & ſancta ſcriptura in exclamatione ſeniorum non appoſuit magnaʒ
uocem: Sequitur enim Clamauerunt & ſenes aduerſus eam. .
Exclamauit autem voce magna ſuſanna⁊ dixit Beus eterne qui abſconditoꝛum es cognitoꝛ
qui noſti omnia ante ꝙᷓ fiant tu ſcis quomodo falſum contra me tulerunt teſtimonium. .
Cordis affectus & mentis pura confeſſio & bonum conſcientiæ uocem eius fecerat clanorezʒ. Vñ
magna erat exclamatio eius deo: quæ ab hominibus non audiebatur. Cumq; ducereturad mortez
ſuſcitauit deus ſpũm ſanctum pueri iunioris cuius nomen daniel. Quo ſermone oſtenditur non in
atraſſe ſpiritũ ſanctum in danielem. Sed eum qui erat in illo & quieſcebat propter ætatis infirmitateʒ
nec ſua opera poterat demonſtrare: data occaſione pro ſancta ſœmina a domino ſuſcitauit.
CAxclamauit voce magna: Mundus ego ſum a ſangume binus.
¶Suſcitato in ſe ſpiritu ſanee & quæ puer deberet dicere ſuggerente uox eius magna erat: Et nota
ſicubi in ſcripturis ſanctis petcatoriuox magna uocatur. ,
Bic ſub qua arboꝛe videris eos loquentes ſibi Qui ait ſub ſchino:dixitqʒ ei danicl· Recte mẽ
titus es in caput tuum ecce enim angelus dommi accepta ſnia ſcindet te medium.
CEt poſt modicum alter ſenior ait.
¶ Sub pyno dixitqʒ ad eum daniel: Necte mentitus es ⁊ tů in caput tuum. Manet enim an- *
gelus domini gladium habens vt ſeccete medium.
CQuia hebrei reprobant hiſtoriam Suſannæ dicentes eam in danielis uoblumine non haberi. debe
mus diligenter inquirere nomina ſchini & pyni: quæ latini ilicem & lentiſtum interprætatur: ſi ſint
apud hebreos & quam habeant ethimologiam: uta ſcino ſciſſio: & a pyno ſeccio ſiue ſerratio dica/
tur lingua eorum. Quod ſit non fuerit inuentum neceſſitate cogemur & nos eoruʒ acquieſcere ſen
tentiæ: qui græci tantum ſermonis hanc uolunt eſſe quæ græcam habeat tätum ethi
mologiam: & hebraicam non habeat: quod ſi quis oſtenderit duarum iſtarum arboruʒ ſciſſionis &
ſeccionis in hebreo ſtare ethimologiam: tunc poterimus etiam hanc ſcriptutaʒ recipere.
Et fecerunt eis ſicut male egerant aduerſum pꝛoximum:vt facerent ſecundum legeʒ Moy .
ſi ⁊ interfecerunt eos
CSi interſiceret eos omnis ſynagoga uidetur illa opinio refutari: de qua ſupra diximus ſecundum
Hieremiam quod ipſi eſſent præſbyteri achias & ſedechias: niſi forte hoc quodaſcriptum eſt interfe
cerunt eos: ſic interprætemur. pro eo quod eos regi babylonis occidendos tradiderunts cut & nos
dicimus quod iudæi interfecerint ſaluatorem: non quo ipſi percuſſerint: ſed quo tradiderunt occi- 5
dendum & ſucclamantes dixerint cruciſige cruciſige eum- —
Helchias autem ⁊ vxoꝛ eius laudauerunt deum pꝛo filia ſua Suſanna cum Joachim meri⸗/
to eius:⁊ cognatis onmibus:qꝛ non eſſet inuenta in ea res turpis.
CDigne quaſi ſancti laudant deum: non quia lberata eſt de manu præſbyteroꝶ ſuſanna. hoc. n. nõ
ſatis laudabile eſt: nec magni diſcriminis ſi non eſſer liberata: ſed quia non eſt inuenta res turpis.
. CCCumqʒ aperta eſſent hoſtia aſpiciens rex ſub mẽſa clamanit voce magna Magnus es bel. 7
non eſt apud te vllus dolus. „⸗
CHoc quod ſcriptura nunc dicit Clamauit uoce magna:quia de Idolatra & ĩ gnorante deum dici⸗
tur: Videtur obſoruationem noſtram ſubuertere: qua dudum aſſeruimus uocem magnam in ſan .
dis tantum reperiri. Quod ſoluit facile qui hanc hiſtoriam in libro danielis apud hebreos dixe-
rit non haberi: Siquis autem potuerit eam approbare eſſe de canone. Tunc quærendum eſt quid —
ei reſpondere debeamus. *
1 . .

CFinit explanatio Beati Hieronymi præſbyteri in Danielem prophetam.

O

R 2
.
„
=
=
.

ðð

*
=
B
? *
—
.
B
5
„2 . —
. . 3 5
. 5
—– 2
4 2*
„*
* *
2 1 7 6
2 2 2.
—
—
. 2
17 7
2 . E
4 —
.
*
. 1.
—
9
„ .
.
3
. .
—
6
. —
. 2
4
2 4
. . . —

1
. 1
8.
5 5*
S 4
.
D
.
5
17
. .
. — .⸗
„ 4
*
—– S
. —
—
.
7,
—
₰ . — 4

6 4 .
5 . /
Z.
.
—
4
2 .
—
. 4
7
. .
—
. C 5
—
2 5. *
1.
= 6 ⸗
.
— .
.—
74 . .
D
4
5 —
„*
.
3 —
.
1. 4
6 .
2
=
R
.
— —
. 6
¹

—
2 3
7
. —
5 2
2
7
. R
.
2 ,.
2 =è 7
. ⸗
—
5
— 1 5
.
2 ,
4
R „
2
„
—
1 –—
4 .
. .
„*
. ——
5
—
—

5
5
5 2 . 5 1 7 S
„ — . 5 ⸗ B
S

R
⸗
HRM
*
.

97
*
.
– .
—
— S .
„ 2 1 . D
—
7
.
4
. .
7. .
. .
—
. 4
.
)
7 —
2
8
„
7
2.
. —
L
„
.
*
. 5 . .
.
4.
4
.
—
5
. . X 7
.
.
4
2
5
.
. .
=ðð
5
1
.
D
–——
. .
HZ
.
—
. .
.
.
S

„
2
=
— — .
— — HM HD
2
. —
.
—
.
.
„ . B
.
—
5 .
6
.
1 5* 4 4
2
–
4

. 8
2 3 6
2
1
. 7 . .
.
. .

—
. .
.ä
3
X
3 — „
4
. .
.
. . 4
R *
.
. „
5 .

*
. — —
2 „
.
— —
.
7
*
* —
4 1
.
2 5

„
1
.
2
. 2 - =
⸗ 7 . * .
? =ð 4. . S 4 . X. — .

—.N.—
—
—

Aita Sancti ꝛieronymi.

Incipit vita ſaneti Hieronymi pꝛeſbyreri:collectà eius tractatibus. i
laſij:Gꝛegoꝛij:Euſebij:æ aliorum ſanctoꝛum patrum. Augnſtini: Daman: Se

Eati hieronymi uitam diuerſis auctoribus æditam cum legiſſem: com
peri eos inſeruiſſe quædã nõ magnopere ad eius præconium pertinẽ-

dem ſuis tractatibus indita in eius feſto legi congrua uidebantur. Vn-⸗

ab antiquis tranſlatoribus addita fuerant amputauit: quæ uero præter
miſſa re addidit: tentaui: & ego licet ut meritis: ita & ſtilo impar tam ex
ſcriptis præfatorum auctorum quam ex ſacris eius & aliorum ſancto
aſſertionibus: quæ ea congruere uidebantur excerpere:& ſeriatim ꝓut
„ — obportebat inſtruere: Vt ex multis quaſi unum corpus effitiens laboreʒ
G eorum ſubleuare aliquatenus poſſem: qui ea quæ de uita & uirtutibus
ſancti uiri per diuerſa ſunt digeſta uolumina habere ſine tedio uoluiſ-
ſent.In quo ſi temeritas repræhenditur: attendatur deuotio quam ei non immerito debeo:qui ma-
trem meam cum me haberet in urero a mortis periculo liberauit. D
uäUnctus igitur Hieronymus patre Euſebio genitus eſt: ſicut pſe in libro de uiris illuſtribꝰ
E aſtruit: Vigeſimoſexto anno Impenii magni Conſtãtini in oppido ſtridonis: qd a gorthis
W euerſum Dalmatiæ quondam panonieq; confinium fuit. Qui cum parentibus in pueritia
— romam ueniens. Viris inſignibus traditur inſtruendus. Nam in gramatica Donatum ha-
buit ptæceptorem. In rethorica Victorinum. Quũq; in liberalibus artibus t græcæ ꝗᷓ latinæ polle
ret:xpi ueſtem in præfata urbæ ſuſcipiẽs per cõgruos eccleſiaſticos gradus ad cardinalatus dignita
tem conſcendit. Nã factus annorum. xxix. a liberio ſedis apoſtolice præſulæ præſbyter ordinatur.
CSed cũ idem apoſtolicꝰ poſt annos fere qttuor in apoſtolicũ uerſus ariano dogmati cõſenſiſſet:
mulriq; ſe ob mœtum perſecutiõis quæ a conſtantio excitabatur abſcõderẽt. Iſte iuxta ſermonẽ P/
phæticum oppoſuit ſe muruʒ pro domo iſtael: ut ſtaret in prælio in die dñi. Nam licet afficererur
iniuriis terroribus pulſaretur: nũꝗqᷓ hrticis acqeuit: lmmo ſecũdũ datã ſibi ſapientiã eloquii ſui ſagit
tas emittens diſſipabat eos: & diuinarum ſciétiarũ fulgura multiplicãs conturbabat illos. Eodẽ aũt
tpe ñ licebat catholicis liberæ ꝓpriis rebus uti dũ eos & cõſtantiꝰauguſtꝰ& liberiꝰpõtifex pſequũt᷑
Vnc quædam matrona Paula nomine nobilis genere:ſed nobilior ſanctitate nidens bim̃
AR Hieronymum recte fidei admodum laboranté ſolatiũ ei cæpit impendere ac de ſuis facul
SLE tatibus miniſtrare. Cuius deuotionẽ & meritũ Vir prudentiſſimus intuẽs frequenter eã
EE ei“ filia Euſtochium in ſun commemorabat tractatibus curans ẽt eas imbuere diuinaꝶ
ſcientia ſcripturarũ. Nam & affectuoſis Paulã conſolatus eſt ſcriptis filiarum ſuarum ſcihncet bleſille
& pauline recenti obitu conſternatã. Vnde quidã pſeudo clerici quorũ ſcnibens uicia deptæhẽ-
Aderat: occaſione delatrandi accepta eũ infamia ſubnotare miſerrimi homines conabantur.
CEt quia ipſi uitiis ſubiacebãt carnalibus ad excuſandas excuſationes in peccatis jdipſum aliis im
ponebãt. CVt ergo uidit Hieronymus non minus ſe a falſis frattibus quã ab hereticis inſeſtari at-

tendens illud euangelicũ: ſi uos perſecuti fuerĩt in ciuitate iſta: fugite in aliã: deliberauit cedere &
ad orientales regiones militaturus dño cõmigrare. Quod quidẽ & Iacob in fratre ſuo Eſau feciſſe
legitur: & dauid in ſocero ſuo Saul: quog unus ad ſyros: alius ad philiſteos ſe contulit: malens ho-
ſtibus quam inuidis ſubiacere.
RRKoſectionis aũt ſuæ de urbæ:ordinẽ ipſe cũ Rufino expoſtulans ſic enarrat. Menſe augu⸗

„

ſto zephyris flantibus Cũ ſancto Vincentio præſbytero & adoleſcẽte fratre & aliis mona
chis ꝗ nunc hieroſolymæ cõmorantur nauim in romão portu cõſcendi:maxima me ſan
ctorũ frequentia ꝓſequente. Veni regnũ: in Sylleo littoræ paululũ ſteti: Vbi ueteres didi
ci fabulas & præcipitẽ fallacis Vlixis curſum & ſyrenaꝶ cantica & inſaciabileʒ Caribdis uoraginez
Cũq; mihi a cole illius loci multa narrarent darẽtq; cõſiliũ ut nõ ad prothei colünas ſed ad dione
portũ nauigarẽ. Illũ fugientiũ & turbatorũ hunc ſecuri hoĩs eſſe curſum: malui p maleas & cicladas
Cyprũ pgere:ubi ſuſceptus a uenerabili epᷣo Epiphanio ueni Antiochiam:fruitus ſum cõmunione
põtificis cõfeſſoriſq; paulini & deductus ab eo media hieme ĩtraui hieroſolymã: uidi miracula mul
ta & quæ prius ad me fama ptulerat oculorũ iuditio cõprobaui. Inde contendi. Egyptum luſtraui
monaſteria. Hitrie & inter ſanctorum coros aſpides latitare perſpexi.
NVis aut fœlicẽ non dixerit fuge huius euentũ: xpᷣiq; ꝓuidentia diſpenſatũ:ut/ſ.romana ec-
ccclleſia petri inſtituta regimine oĩum & ueteris teſtamẽti librorũ deſudãte Hieronymo he
braica haberet ueritatẽ: & quorundã græcorũ leuitas ꝗ cunctas ſcripturas ſibi diuinitus in
ſpiratas. Romanos a ſe accepiſſe plaudebant: ab inſultatiõe deſiſteret. Igitur Hieronymus
Iocis uenerabilibus perluſtratis pgit Conſtãtinopolim ad audiendũ Venerabiſlẽ uirũ Gregorium &

ſ .
—

Nazanzenũ: ut idẽ in textio explanationũ Eſaiæ libro meminit. Vbi ꝓphæta deũ ſe uidiſſe teſtatur

. *
Z

7

tia: rurſumq; opportuna plurima omiſiſſe: & ea maxime quæ ab eo-

de eiuſdem prouocatus exemplo: qui in diuinis uoluminibus ea quæ —

25

—+ 1

10 15 20

5

R

Balance Q

N Focus O

2

V

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

3 4 5 6

2

8
3
S
T
e
E
5
O
E
.
—
E
„£
„
E
◻
◻