citur: Ecce enim dominator dominus exercituum aufferet ab hieruſalem: & ab iuda ualidũ & uali
dã: Omne robur panis: & omne robur aquæ ex Iſrael: Quomodo nunc idem propheta loquitur.

BDabo pueros pꝛincipes eoꝛum Et effeminati dominabuntur eis.
CErgo iuxta conſuetudinem prophetalem loquẽte propheta: ſubito deus loquitur p prophetam
ex perſona ſua & dicit: Dabo pueros pricipes eorum: ſublatis enim his quæ ante donauerã: & qua
ſi bona iratus abſtuleram: Nunc econtrario dabo mala: Tuli ſenẽ & quinquagenarium & admirabi
lem conſiliarium & ſapientem architectũ & prudentẽ auditorem & cætera: Pro his dabo pueros

Principes eorum: Qui enim præſbiterũ perdiderunt: qualẽ ſuperior ſermo monſtrauit: Qualis ha

raham primꝰ appellatus eſt præſbiter: Recte iuuenes principes accipiunt: De quibus & in eccleſia Eccl

ſte legimus: Vhe tibi ciuitas cuius rex iuuenis: & pricipes tui mane cõmedunt: Beata terra cuius rex
filius ingenuorum: Talis fuit rex iuuenis roboam filius ſalomonis: qui ſecutus eſt iuuenum conſilia
Non quod ætate eſſet iuuenis ſed ſapientia: Alioquin quadraginta & amplius annorum regnũ ac/
cepiſſe narratur. Et ecõtrario
habebat ſapientiam propterea non eſt appellatus iuuenis: Erat enim in eo latitudo cordis & am.

ſalomon duodecim annorum erat quando ſuſcepit imperium: Et qa

locuti ſunt falſa.Furor eorũ p̃s.⸗7.
Oiĩs ſermo apoſtoli contra ſerpentes & aſpides incantatio

CSi ex perſona prophetæ di/

.

o. E.

litudo ſapientiæ: quanta arena eſt in maris littoribus: Vnde & apoſtolus ſcribit ad thimotheũ: Ne . Thi. 4. c.

mo adoleſcẽtiam tuã cõtemnat:qui enim
dotionem anteꝗᷓ iudicaret appellatus eſt puer: Poſtꝗᷓ uero excitauit in eo deus ſpiritum: & iudica/
uit ſenes: accepit preſbiterii dignitatem: Hieremiæ quoq; ad
dominator domine Ecce ego neſcio loqui quia iuuenis ſum:
iuuenis ſum prius enim ꝗᷓ formareris in utero noui te: & Anteꝗᷓ

Reſpondit dominus: Ne dicas quia
exires de uulua matris tuæ ſanctifi/-

mittẽtem ſe dominum dixerat: Qui es Hier. i.

ætate iuuenis es matunitate ſenex es: Et daniel iuxta theo Dani.ßʒ.e.

caui te: & prophetam in gentibus conſtitui te. Ob hanc cauſam reor & adoleſcentulas uiduas iube . Cor.7. e.

ri ab apoſtolo ut accipiant maritos & matreſſfamiliæ ſint &
abierunt poſt ſatanam: Et cum luxuriatæ fuerint: in chriſto
quia primã fidem iritam fecerunt: Nec eccleſiaſticis uidua ſuſt
ginta annorum eſt: & maturitatem habet morum pariter & ætatis: Putet aliquis & illud quod apo

nubere uolunt:habentes dãnationem

ſtolus prohibet epiſcopum fieri neophitum ad hoc pertinere: quia paruulus in fide eſt: ne elatus in

ſuſtentatur alimentis niſi quæ ſeptua-

i. Thi-- bz

educent liberos ſuos: quia multæ retro j. Thi.ꝑ .be

ſuperbiã ĩcidat in iuditiũ diaboli: Iuditiũ aũt diaboli nullũ eſt aliud niſi ſupbiæ: pp quam de cæle/ Luc.io. c.

ſtibus cecidit.unde & ſaluator loꝗtur: uidebã ſatanã quaſi fulgur cadentem de cælo:
Et effeminati dominabuntur es. ro quo in hebræo
R“— quos.Ixx. & theodotion illuſores interprætati ſunt: Aquila in

ſcriptum eſt

qui mutent & turpitudinis exerceant uices :Quales in iudicum libro ſupet concubina leuitæ in Indi.ig.

gabaa legimus. Conſideremus patriarchas iudæorum: & iuuenes ſiue pueros:effeminatoſq; ac de
liciis affluentes: & impletam prophetiam eſſe cernimus .Poſſumus illuſores dicere & magiſtros
populi Iſrael: qui deuorant populum dei ſicut eſcam panis: & peruerſæ ſcripturas ſanctas inter//
prætantur: illuduntq; ſtultitiæ diſcipuloriYum. GJMG —
Et coꝛruet populus vir ad virum vnuſquiſq; ad pꝛoximum ſuum:tumultnabitur puer con/
tra ſenem ⁊ ignobilis contra nobllem. ðð
CQuando iuuenes fuerint: & illuſores domini:quales propheticus ſermo deſcribit:Tunc nec di/
nitatis: nec etatis: nec ſcientiæ ullus ordo ſeruabitur: ſed rebellabut pueri ſenibus: & ignobiles no
bilibus: & mutuo corruent. Et implebitur illud apoſtolicum: Mordentes inuicem conſumpti eſtis
ab inuicem: Hæc ſub Tyto filio Veſpaſiani accidiſſe populo iudæorum ſcribit Ioſephus: t quod
cum expugnarentur a romanis fuerit hieruſalem in tres partes diuiſa. Et alii arcem & templũ.Alii
inferiorem: Alii ſuperiorem partem urbis tenuerunt. “ ” .
Appꝛebendet enim vir fratrem ſuum domeſticum patris ſui:⁊ dicet: Neſtimentum tibi eſt
pꝛincipes

R

Prheh
tenmtun
tumku
lenhe⸗
tut aun
ſditiot
ituſ.
CEtn
mentu
CPoon
ſagl
jnbet
cicer
lelligi
incigt

tibuasc̃

b nöan

— —

henne.
70, bosmne
Ne
ſtmmit
CRN
dotn
(Ko
C
nol
er
Ke.
NANNN.
luce t. C
1o.db.

—

1

= —

. ðð/
””ſ
4

Aliliſio Secunda

S pꝛinceps eſto noſter:ruina autem hec ſub mann nuuauags. OÝ́JJJMM
CPro ruina autem Symachus & Theodotion infirmitatem trãſtulerunt. Ixx. cibum. Signipcat au⸗
L tem raritatem hominum: & maxime rerum omnium pœnuriam. Quod qui cibum & ueſtimen--
tum habuerit: potens & diues & iclytus eſſe credatur. Quod autem ait iuxta hebraicum. Ruina air
tem hæc ſub manu tua: Hunc ſenſum habet: Miſeria noſtra & calamitas tuo ſuſtentetur & protega
RyPFPy tur auxilio: Et hoc cõſiderandũ quod ſinguli ſibi eligãt principes ſingulos: & in principũ electiòe
GGNO ſeditio ſit Dũ alii alios principatu dignos putant: Nec dicũt ad eos poſſeſſiões tuæ: & diuitiæ & ted
ANn ditus ſuſtẽtare nos poterũt: ſed infirmitas iſta ſiue cibus meus: ex tuo ſanabitur & pendebit arbitrio
Z Et reſpondebit in die illa dicens non ſum medicus.⁊ in domo mea non eſt panis:neqʒ veſti-⸗
lee n mentum:nolite conſtituere me pꝛincipem populi.
de CPro medico Symachus &. xx.tranſtulerunt principem Theodotion Tpcααια1 Aεαιιο
reti T& ꝗqliget uulnera & ꝓuideat ſanitatem: Reſpondebit in hebreo non habetur: ſed de. xxx additũ
Meni In hebreo enim iis quæ ſcripta ſunt iungitur. In illa die dicit: non ſum medicus: & reliqua: Is aut
Mncanii dicet: Qui princeps fuerit electus: Et ſicut populus ꝗ eũ quem comparatione ſui locupletiorem in/
den telligit:principem habere deſiderat: Sic qui eligitur conſiderans paupertatem & imbecillitatẽ ſuã
hetech, indignum ſe eſſe delato honore teſtatur: nec poſſe mederi uitiis: ideſt curare languentes: eſurien-
lütli, tibus cibum tribuere: ueſtire nudos: qui ipſe ſe ſuſtentare uix ualeat. Ergo non ſtatim multitudi//

qim. l. Pet. . b. nis aquieſcamus iuditio: Sed electi in principatum nouerimus menſuram noſtram & humilie/
.Pet. 4. b. mur ſub potenti manu dei: Quia deus ſuperbis reſiſtit humilibus autem dat gratiam: Quanti pa/
Dbeum nem non habentes & ueſtimentum: cum ipſi eſuriant & nudi ſint: nec habeant ſpiritales cibos:neq;
eden Exo. 4. chriſti tunicam integram reſeruarint: Aliis & alimonia & ueſtimenta promittũt: Et pleni uulneri-
admirt Eccle.7.a. bus medicos eſſe ſe iactant. Nec ſeruãt illud moſaicum: Prouide alium quẽ mittas: Aliudq; mãda/
dopen ps. 146. tũ: N e quæras iudex fieri:ne fo rte n6 poſſis auferre iniquitates. S olus Ieſus oẽs languores ſanat & ĩ
Quüt firmitates. De quo ſcriptum eſt: Qui ſanat contritos corde: & alligat contritiones eorum.

nentife CKuit enim hieruſalem ⁊ inda concidit: quia lingua eoꝛum ⁊? adinuentiones eorum contra
Lann. dominum vt prouocarent oculos maieſtatis eius: Agnitio vultus eoꝛum reſpõdebit cis:? pec
mani catum ſuum quaſi ſodoma pꝛedicauerunt:nec abſconderunrnrrt.
ronit⸗ CHoc propheta loquitur non ut pleriqꝙ; arbitrantur: Ille qui princeps fuerat electus: Et dicit ideo
in li nullum uelle præeſſe populo peccatori. Quia & iudas & hieruſalem: & urbs & iudæa prouintia: ſi
a⸗ ue tribus iuda pariter conciderint: Cauſaſq; reddidit impietatis eorum qui contra dominum blaſ-
eie n, Mat. 27. c. phemauerunt: atq; dixerunt: Tolle tolle crucifige talem: non habemus regem niſi cæſaſem. Et cle/
eie Mar. xv-b. mentiſſimum dominum furore linguæ ſuæ ad amatitudinem prouocauerunt.

mutheo)i, Luce.23. c. C Agnitioqʒ; vultus eoꝛum reſpondebit eis.

ndan Lo. 9. b. C Ideſt ſua recepere peccata: Siue ut.Ixx. tranſtulerunt: Confuſio uultus eorum reſtitit eis: ideſt: ante
ndiahi oculos ſuos propria ſemper habuere delicta: Et quomodo ſodomitæ cum omni libertate peccan-
cude tes:& ne pudorem quidem ullum habentes in ſcelere dixerunt ad loth: Educ foras uitos ut concũ
elnti bamus cũ eis: Sic & iſti publicæ ꝓclamantes ſuũ prædicauere peccatũ: nec ullam in blaſphemãdo
luuibeſcr habuere uerecundiã. Secũda. n. poſt naufragiũ tabula eſt: & cõſolatio miſeriarum impietatem ſuã
leemd ih abſcondere: Vnde & principes appellantur ſodomorum: qui ſodomitica habuere peccata.
nonem CEhe anime eoꝛũ quoniam reddita ſunt eis mala.Bicite iuſto qm bene quonia fructum adin
ſnn⸗ nentionũ ſuarũ cõmedet.heimpio in malum:retributio enim manuuùm eius ſiet ei.
dao Cluxta hebraicum & cæteros interprætes hunc ſenſum habet. Vhe illis qui ſua ſcelera receperunt.
latuin Vnde uos qui auditis uel qui librum prophetiæ legitis: Laudate iuſtitiam dei: quia benefecerit: qꝗa
decele ⸗ impii labores manuum ſuarum comederint: Et Vhe impio populo in malo: recepit enim quod
merebatur:Et qui principem ſuum romanæ tradidit poteſtati: I pſe romanæ ſubaicet ſeruituti. Iux
puunc ta. lxx. autem interprætes qui dixerunt: Whe animæ eorum: quoniam cogitauerunt conſilium peſ-
ſimum contra ſemetipſos dicentes: Alligemus iuſtum quoniam inutilis eſt nobis. Itaq; fructus ope
fairin rum ſuorum comedet:Perſpicue de chriſti dicitur paſſione: Quod inierint conſilium peſſimũ con
cet Cal.6. b. tra ſemetipſos & animam ſuam: & fructus operum ſuorum comedent. Quæ enim ſeminauerit ho
gitme mo hæc & metet: Et unuſquiſq; onus ſuum portabit.
e, CPopulum meum exactoꝛes ſui ſpoliauerunt:⁊ mulieres dominate ſunt eis.
CPro mulieribus quas ſolus interprætatus eſt Symachus: Et hebraice dicitur Agla
r &. xx. tranſtulerunt & Tοννρσ1αοπ qui ſigniſcant exactores: Theodotion Aaι Tα ideſt uena-
tores. Loquitur autem ſermo propheticus contra ſcribas & phariſeos: qui turpis lucni gratia ut ac-
ecddh ciperent decimas & primitias dei filiũ negauerunt: Et nõ eos uocat magiſtros ſcribas atq; doctores
iſeno ſed exactores ꝗ ꝗᷓſtum putãt pietatem Et deuorãt nõ iuxta ap oſtolũ domus tm̃ uiduaꝑ: ſed uniuer
i eſi ſum populũ: Accuſanſq; luxuriã eoꝶ & turpẽ cõuerſationẽ: ſolũ exactores appellat: ut ab inuitis
gnol pecuniã uideãtur exigere ſed mulieres.qa pp libidinẽ oĩa faci ãt: & ſint dediti uoluptatibus. Cauea
iA mus ergo & nos: ne exactores ſimus in populo: Ne iuxta ĩperitum porphiriũ matronæ & mulieres
. ſint noſter ſenatus: Quæ dominãtur in eccleſiis: & de ſacerdotali gradu fauor iudicat fœminarũ.
bick —M B ii

¶iber Secundus.c.iii.

CDo
nle meus qui
EAobn eus qui beatũ te di .
PP nastat nt cribat & e diſeor iyſite decipiunt:Et vian .
ꝓ diuitiis aich ercecaut oenloe etiam ſa ſencicn eteet nn te⸗ eſſuum tuoꝛum diſſip
lent adulator eobenchuscfferebent . zon ſolũ pecc né masiltroet ſupra ſbren
peccatores: xe. Ille eſt ergo doctor Beatos uocãtes: & in populo nocorripi es: Qui
ſancta: N 4 nullum beatũ: P or eccleſiaſticus: ites: & colũnas do orripiebant: ſed
cta: Ne beatũ di t mnullũ dicit eſſe ſœlicẽ us: q lachrymas nõ ri mus dei & cætera
ne grandi uo icas quẽq̃ hoĩen icẽ:Nec pᷣuenit ſnĩ as nõ riſum mo tera ꝗᷓ ſo
ce: a maledicẽte ni nante mortem: b enit ſnĩam iudicis ſui uet:qui corripit
mur: nec obtrectati edicẽte nihil differt: Vñ. Sed in alio iudicis ſui: Dicer Aripit
mitas: Audi caioubu⸗ ee nihil differe ñ ſpernentes dio lees le imꝰ. Qui bñ dieſtn ſcriptura Eccle.l.d
piternas q:ſit via Thieen pphet dicen lingeechamur reckam uia emec laudibus cos c na Pro: 27c.
mus: Dni p E a: & ambulate i ‚State in uiis & ui . tritas a ſancti extolla .C.
zechiel in ea. Qc ſi qñ 5 & uidete: & is propheti
terũt atq; expectemꝰ ꝓmiſſa dicẽ qñ errau :& interrogate phetis ſe
pturbauerũ „— — ꝓmiſſa diceẽti LD imus & u ſi „ gate ſemitas dñi
tur:ſed face ũt uiã dñi:Vt hũ s: Dabo eis uiã ua ĩi hoĩes pu —. ni ſem Hi
rent eo 7 ñtes clau 150 eis ula alterã & P erſo itine . ie. 48. c.
Stat adi § perdere . rz em ſciẽtiæ:nec i ã & cor al re perrexi
ad indicandum? e uiã ueritatis: loquituri æ:nec ipſi intrarẽt:ne iud: Exactores ã 1
populi ſi j., ndum dus:⁊ ſta 5§: q Ioquitur in euan intrarẽt: nec po l § at puer-
nb ngacg deceptusc D eian. qindicandos Bobutos n, 4 . ſn lnnrnenne Bres
abitu iudicanti sẽ: adhuc uocatu ei. “ iuditiũ veniet cu⸗ 25. 10.14.4.
Dagieufud dantideurin abe legrurharhrnen dei: Et Ppteter wactarnet veniel erts ſenilun ca.
ros populi ſui ueni ulos: Volens eos ſtar ni poſiti ſunt: & li atur ut ſalu icitatem
½ i uenit ad iuditiũ:nõ ſtare quoꝶ uia f nt:& libri aperti etur: Nec ſedet dñ
potuerint hab iuditiũ:nõ ut iudi ꝑe uia fuerat diſſi- perti ſunt: & ſtat ad i et dñs
. abere qch reſi 00 u iudicet:ſed lerat iſſipata: C : & ſtat ad iudicãdũù
monibus tuis & Ick re pondeãt: Iuxta i ut pariter iudi Contra principes ã idicãdù: Dan. 7
uincas cum i . a illud'qd' i iudicentur: d cipes ãt & pᷣſbv 7.C.
co interppᷣtati ſi um iudicaris: In Mi in ꝗnquageſi : dans eis locu p̃ſbvte
& princi ati ſumus. Ergo cõtr :In Michea quoq; igeſimo pſalmo dici cuù defenſionis ſi
es hoc fui tra phariſeos 2 q, prophet no dicitur: ur iuſtificeris ĩ
CSos hbe⸗ uiſſe reor in . IKaW Tεα a tale quidlegi uſtificeris ĩ ſer
enim depaſti eſti ueteri populo: qd ov'la præſe egimus: quodi er
pulum meum paſti eſtis vineam m ulo: qc nunc eſt inter . ens locus accipi in ſuo lo
. ie eam rapi inter pᷣſb ipitur: Inter ſe .
tis! DBicit dñ 2 facies pauperũ E in pina panperi yteros & epiſ. er ienes at
ñs exerci cõmolitis:Si peris in domo v piicopos.
as: Supra. n. ipſe dñs di is:2 vt. lxx. interp: uare atteriti
ũ uenerat c 2 us: Düs ad iudi atum te dicũt ipſi alem ut mute
quẽtes. Quare d cum ſenibus Dñs ad iudicandũ ueni icũt ipſi te decipiũ utet re/
epaſcitis uineã populi ſui & principi ũ ueniet: I gi ecipiũt: & poſt
em ꝓpheta: Vi itis uineã meã: « principibus ein I gitur poſt :& poſtea
enmin de dai pbaolh e e abtr Kimebceg viot ea e ri lceſn⸗
ueſtris: Pauperẽ iſſum ad ſe patriſſami ſrael. Hãc uineã & ægypto tranſtuliſti bit delin-
eſt: Beatus ꝗi ẽ uel ſimpliciter acci amiliæ filiũ interf. & in euangelio! liſti: & in hoc eo p;
qintelligit ſ accipe ꝗ indi erfecerunt. Rapir ocauit domi 0 ps. 79:
res eſſemus: git ſup egenũ & iget elemoſina: Vel ce apina ait pauperi minus agri M
ditis. M 8: Quodhq; ſeqtur: P auperem: & P a: Vel certe pat up eris in domib . at. Zl. d.
Manifſeſte ad prĩci Quare atteritis pe aulus apoſt iperẽ ſpin: D ibus Luc. 20. b
ſtam ſibi plebẽ ad prĩcipes dicitur i. ritis populũ olus:Tantũ i. :De quo ſcriptũ 20 .
i plebẽ: & icitur iudæorũ ũ meum & faci ũ ingt ut pauperũ ptu
peccantibus n pauperes & delinquẽ rũ: Sed & ad noſtr cies pauperũ cõmoli perũ memo⸗
ſauros ſuo e nutũ ꝗdem fa quẽtes publicæ ſtros principes referri nolitis: ſiue cõfun
1 §: & eccl . cere audedãt: arguãt atq; cce eferri põt:Si coôfun
ſüt: uel ſibi cleſiæ opibꝰ abutũ t: & rapina atq; confundant: Diui t: Si atterãt ſubi
„ uU „ „— au , nit: D . ſubie
oꝛũ ibant ⁊ pꝛo eo qð eleu . :‚ & alienam inopiã dqad uſtẽtationẽ p- Tep t the
ESupra & plaudebãt ⁊ amb ate ſüt filie ſyon? piã ſuas ſuorumq; H& pauper da
& populũ & prici ulabant: æ pedibus anchenalierur ertem. cnaet dinting.
muleres dñatæ ſũ pricipes tã ⁊ pedibus ſui‚ alerüt exten e diuitia
leres dnatæ ſũt eis: ppheti i pꝓpheta q dñ uis com no collo? nuti §.
xuriã depaſti Kreeeie erangarthtentlicagnd, ocro nutibus oca
„ a 4 1 „ 452 ,₰ . . E .,2 .
up ſingulas tril ãtur filiæ ſy œmias iud ꝑ ẽ: & attriuerù tias atq; Iu
1 ibus yon:min nias iudæoꝑꝶ: Ali iuerùt populũ ei 3
tur:Ali ſcdm ponuntur noĩia ciui ores uidelicet ciui : Alii metaphor pulũ eiꝰ & f.
inei tropologiã oĩa ciuitatũ:& icet ciuitates uici phorice de urbibꝰ?i
rint in ſupbi P logiã muliere . . poſtea deſcribũ es uici & oppida le ur ibꝰiudeæ
n hencoed anei duritia drſlan ledeetihin uillæ at ian Rin libro Ie-
iſcriminalibꝰ dãt ornamẽta ui olationẽ ſecta o collo amb . iæ nucupã
. 1:0 tæ fuerint fe bulaueri Pa
ſiæ fœminas: æteriſq; huiuſce nittutü: ſub lunuli uerint fœminarũ: rint & ſe erexe/
6 cöpoſto Aam bulant iuſecmodideſribütut int reb S nalit aet um aſerm ,
Becalcabit dñ ãt gradu: nõ naturã nutibus locũ eſt hoc teſtimoni armilis mitris
C 1oe & lit cnat rces ſrand rener one ducemſedhite Kera p Kiant s nanit eccle
qd non reuelabitur: ꝗ quorũ peccat ⁊ dñs crinem e iones redimunt ibꝰ ꝗᷓ pedibꝰ
bata:q mntus irurdinr n-protegim eccblcte Nc tpræceptores
Eiden⸗ tus ſumus 1 . P otegimur cri impletũ ſue der .7 ꝓ oꝛnatu e „L K⸗
rit quod ocultu us pleni oſſibus m rine & ueſtei 1 rit illuid q ſcriprũ ẽ rit ignominia:
m eſt auffer §S mortuorũ: uid gnorãtiæ: & h . 1ptu E: Nihil
feretur uni ꝛuidemur aliquid hal oĩes nos putã il ocultum
iuerſa cæſaries & ſ. uid habere mun r C ſepulchra deal
uicies omnib Cum autẽ pati .
ibus apparebit patue-
11eE arebit.

CFIn die

.

Cde.

lnque

ſautbton
lepet ne
les pot
ſatorac⸗

e

(otdam
iſacilc

gelüpan
bustra

CEtlu

laorol

Cec

ta uirtu
tutrant
liamac
ſcant
ktclſen
muspen
uugali

COt6d tesn

dd⸗

„

ſo⸗

nuluse
ſgna
laſtor
Cutvn
Aoy
deip
ſu
C
W
1
1

ſedr g

.
nle
iſ.
N
nn lale
Wombnn
dentt
Derei.
prer⸗
eatete
lolg
nibis
itaten
lerdi
rädi:
te
dnis ſi
neiſer
nboh
ſenezi⸗

ſtisp⸗
fna⸗
rerne,
oke
ci
tein⸗

„

Nen ſi

—

Aiſio Secunda

In die illa aufferet dominus oꝛnamentum calciamentoum.
In qua die iudæi putant captiuitatẽ babyloniæ: Nos uerius eſſe cõuincimus:qũ a romanis capti
ſunt: Et oĩa ueſtium gemmaꝶ auriq; ac moniliũ ormamẽta: Et diuerſas ſuppellectiles pdiderut. Si-
ue per metaphoram mulieꝶ oĩs ornatus urbiũ deſtructus eſſe narratur: Ornamentũu urbiũ in pla/
teis & porticibꝰ: foro atq; gymnaſis & mœnibus publicis ĩtellige: Quæ ſi referamus ad animarum
ſtatum calciatos pedes eius:qui carnes agni cõmeſturus eſt & cælebraturus paſcha legiſſe nos re-
cordamur: Et ſolitudinem tranſeuntium. nec ueſtimenta nec calciamenta conſumpta. Quæ ſunt
Ephe. 6. c. iſta calciamenta? Ilia de quibus apoſtolus ſcribit ad Eph eſeos Calciati pedes in præparatione euã
gelii pacis. Quæ calciamenta animæ perdituræ ſunt quando extento collo ambulauerint & pedi-
bus traxerint ueſtimenta: ut pro munditia matronali terræ uerrant ſpurcitiam.
CEt lunulas:⁊ toꝛques:⁊ monilia:⁊ armillas:⁊ mitras:diſcriminalia:⁊ periſcelides:⁊ murenu/
las:⁊ olfactoꝛiola:⁊ inaures:⁊ annulos⁊ gemmas in fronte pendentes.
CDeſcribit monilia fœminarũ:Et per hæc inſignia ciuitatü: Vel iuxta anagogen uariarũ ornamẽé/
ta uirtutũ: Habẽt mulieres ĩ lunæ ſimilitudinẽ bullulas dapẽdentes: Quas nos ad eccleſiæ ornamẽ
ta tranſferimus: qᷓ illuminatur ſole iuſtitiæ: Torques quoq; ꝗᷓ ad pectus uſq; pendentes: intelligen /
tiam ac pricipalẽ mẽtis rõnẽ in corde demõſtrant: Et monilia ꝗᷓ uno ſermone oĩa ornamẽta ſigni
ficant: Et armillarũ bona opera: Quales rebecca accepit in ſpõſalibus: Et mitras capitis ornamenta
Et diſcriminalia: ut iuditiũ habeãt ſingulorũ:Et periſcelidas:ꝗbus noſter greſſus omnatur: Et audi/
ps. y. mus pes tuus nõ offendet: Et eruet pedes meos a lapſu: Et murenulas quæ auri atq; argenti texutur
uirgulis: ſenſu uidelicet & ſermonibus ſcripturarũ: Et olofactoriola: Vt xpᷣi bonus odor ſimus: Et ĩ
2. Cor. 2. d aures ne audiamus iuditiũ ſanguinis: ſed dñi uerba dicentis: Qui hẽt aures audiendi audiat: Et an
Luc.S.b. nulus ꝗbus ſignamur ad dñi militiã: Quẽ deus ſignauit pater. Vnde dicitur ad principẽ tyri Tu es
ſignaculũ ſinmilitudinis: Filius quoq; prodigus cum ſtola recipit annulũ & calciamenta: Et gẽmas
in fronte pendẽtes: qbus noſtra ora decorãtur:De cuius capitis ornamãto & in pſalmo legimus: Ssi
ps. i32. cut unguẽtũ in capite qd deſcendit in barbã barbam aaron: Quæ oia licet. Ixx. interpᷣtes Aquilaq;
& Symachus ac Theodotion diuerſis modis interprætentur: Nos ut potuimus uel de hebræo uel
de ipſorum tranſlatione texuimus: Nec uolumus diutius in ſingulis immorari: ne friuola ſit expo/
ſitio: Et prudenti lectori faſtidium facaaat. S
CEt mutatoꝛia ⁊ pallia ⁊ linteamina. CPro linteamina. Ixx. pſpicua la
tonica interpᷣtati ſunt: Volentes tenuiſſimas ſignificare ueſtes: Quibus lacedemoniorũ ꝗ fuerunt
ad bella promptiſſimi & auſterioris uitæ corpora tegebãtur: ꝗꝗᷓ latonica nec hebraicũ habeat: nec
ullus alius interp̃tum: Mutatoria aũt & pallia quæ ſignificantius Symachus tranſtulit
ornamẽta ueſtium muliebriũ: ꝗbus humeri & pectora ꝓpteguntur. Mutatoria iuxta anago
p̃s. 822. gen illa ſunt quibus dicitur: Ibut de uirtute in uirtutem: Et linteamina ut lauati in domino delitiis
Ps. 3). perfruamur: Scdm illud quod in pſalmis ſcriptum eſt: Torrente uoluptatis tuæ potabis eos. Hæc
aũt omnia perdiderũt filiæ ſyon QNuia ambulauerunt extento collo: & oculorum nutibus ſuper//
biam geſtierunt: Putantes ſuæ eſſe potentiæ quod habebant:non domini gratiæ. ʒJ
CEt acus:⁊ ſpecula:⁊ ſindones:⁊ vittas:⁊ theriſtra.
CHabent acus mulieres ꝗbus ornatorũ crinium cõpago retinetur:ne laxius fluãt:& in ſparſos diſſi
pentur capillos. Habẽt & ſpecula ꝗbus cõſiderant uultũ ſuum: & ſiꝗd deeſſe uiderint addunt orna
tui:Habẽt ſindones quæ uocãtur amictoria: & uittas ꝗbus crines ligantur quas appellãt
Habent & cheriſtra quæ nos pallia poſſumus appellare. Quibus obuoluta eſt rebecca: Et ho⸗-
diæ quoq;ʒ arabiæ & meſopotamiæ opiuntur fœminæ: Quæ hebraice dicuntur Ich græce
o&ερ1ραα ab eo qd in hoc eſt in æſtate & caumate corpora protegant fœminarũ. Filiæ
ergo ſyon pp ſuperbiã ſuã perdiderunt acus:qbus oĩum pᷣceptorum regula ſtringebarur:Perdide/
runt ſpecula quæ obtulerunt in exodo manẽtes in foribus tabemaculi mulieres ad lucerem domi
ni fabricandũ. De quibꝰ & apoſtolus paulus loquebatur: Videmus autem nũc per ſpeculum ĩ enig
mate: Amiſerunt ſindones & uittas: quibus operiebant humeros: & fluentẽ huc atq; illuc animũ
conſtringebant: & theriſtra: quo tutiſſimo in æſtibus tegebãtur umbraculo. Hæc dicimus ne oĩino
tropologiã huius loci fugere uideamur. Cæterũ laboris ẽ maximi ĩ ſingulis ĩmorari: & latã expoſi⸗
CEt erũ pꝛo ſuaui odoꝛe fetoꝛ:⁊ pꝛo zona funiculus. (tionẽ quærere.
pS.32. CFetere peccata pœnitẽs loquitur:Putruerunt & corruptæ ſunt cicatrices meæ a facie inſipientiæ
meæ: zona accingi lumbos apoſtolus pᷣcepit dicens: State accinti lumbos ueſtros in ueritate: Et de
peccatore legimus:Funibus peccatorũ ſuorũ unuſquiſq; cõſtringitur: Igitur ꝓ bono odore uirtu/
tum:ſñliæ ſyon habuerũt putredinẽ peccatorum: Et pro cingulo ueritatis mendacii funiculis liga/
bantur:quos habueruut ſupꝑ capita: qui cũ pannis & ſordibus uitam regis ſyriæ præcabantur.
CEt pꝛo criſpanti crine caluitium. KM
CPro continuis longis & aſcendẽtibus orationibus: quæ per crines ſignificantnr: habuerunt calui
tium: mentem undiq; obſtruſam & ad tacendum ab orationibus firmatam.
CEt pꝛo faſcia pectoꝛali cilitium. C¶ C Pro ſaſcia pectorali quam ſterbryratts
iii

Liber Secundus.c.iiii.

eſt Symachus tunicã. lxx. u?σιοττρ†ov&Nαο.1clauatä purpurã trãſtulerũt: Qce Agꝗla cingulũ exul-
tatiõis expᷣſſit Theodotion ipᷣm uerbũ hebraicũ poſuit:qd genus ormamẽti muliebris ẽ: Faſcia pe
ctus tegit:Et eũ poſſidet locũ ĩ fœminis quẽ rõnale ĩ pontificibꝰ: De hac faſcia pectorali & hieremi
as myſtico ſermõe dicebat:Si obliuiſci põt ſpõſa ornatꝰ ſui:aut uirgo faſciæ pectoralis ſuæ: & ego
obliuiſcar tui dicit dñs: Qualẽ exhibere nos cupit apoſtolus xp̃i: Virgo qᷓdiu nõ corrũpitur ĩ ægy
pto:nec frãgũtur mamillæ eius: ꝗᷓ pectorali faſcia colligatæ ſũt ũgitur ſpõſo: & cũ cottidie uirtutũ
filios generet: nequaqꝗᷓ uirgo eẽ deiiſtit Qck ſi aliqũ diuaricauerit pedes oĩ trãſeunti: & ſecuta fuerit
amatores ſuos: Et iuxta Oſeæ uaticiniũ: Sepſerit dñs uias eiꝰ: & intercluſerit ſemitas: reuertetur ad
uirũ ſuum priorem: Et audiet: Exuere ueſtimentis luctus & induere ueſtibus gloriæ tuæ.
CPulcherrimi quoqʒ viri tui gladio cadent:⁊ foꝛtes tui in pꝛelio. “
CPro pulcherrimis uiris. Ixx. interpᷣtati ſũt: Et filius tuus pulcherrimus quem diligis gladio cadet.
Qdſi de aĩæ ſtatu ĩtelligimus: ꝗᷓ poſt uirtutes peccauerit: pulcherrimũ filiũ eius: bona accipiamus
opa:q hoſtili gladio cõciderũt:Et fortes quoſq; periſſe ĩ pᷣlio:ꝗa iuſtitia iuſti nõ liberabit eũ ĩ qua/-
cùq; die aberrauerit. Sin ãt ſequamur hiſtoriã: Ex his ſermonibus docebimur: nõ de mulieribus ꝓ
phetæ eſſe ſermonẽ: quarũ uiri in plio corruerũt: ſed de urbibus iudeæ: quas filias ſyon appellauit:
quarum bellatores ceciderunt in certamine:Deniq; De eadem ſyon ſequens uerſiculus loquitur
CEt merebunt atqʒ lugebunt poꝛte eins ⁊ ipſa vrbs deſolata in terra ſedebit.
C Quod uſq; hodiæ oculis cernimus. Facilis ſcdm tropologiã interpᷣtatio eſt: q' ꝗqcũq; locũ dede
rit diabolo: & nõ oĩ cuſtodia ſeruauerit cor ſuũ: lugeãt portæ eiꝰ& abſente ſpõſo ſemp ĩ luctu ſit:ac
de excelſis corruẽs ĩ tertæ puluere ſedeat. CQLCLAbPIIVLVMQVARTYVM.
ſFX appꝛehẽdẽt ſeptẽ mulieres viꝝ vnũ l die illa dicẽtes:panẽ noſtrũ ↄinedemꝰ:⁊ veſti
Imsẽtis nr̃is operiemur:tãtũmodo iuocet᷑ nomẽ tuũ ſuꝑ nos:auffer oppꝛobꝛiũ noſtrũ.
Cu pulcherrimi urbis hieruſalẽ gladio ceciderũt & fortes perierũt ĩ plio & mœruerit
ELuxerintq; portæ cius: & ipſa fuerit deſolata ob nimiã hoĩum raritatẽ interfectis bellato-
ribus: Septẽ mulieres apphendent unũ uirũ cupiẽtes hẽre ſemen in ſyon:& domeſticos ĩ hieruſalẽ
Cibũ & ueſtimẽtũ ſe habere dicẽtes: tm̃ ne abſq; marito eẽ uideãtur: & ſubiacere illi maledicto qd-
ſcriptũ ẽ: Maledicta ſterilis ꝗᷓ nõ facit ſemen ĩ Iſrael:Zacharias quoq; huic cõgruit ſenſui. In diebus
illis apphendẽt decẽ hoĩes ex oĩbus lĩguis gẽtiũ fimbriã uiri iudæi decẽtes: Ibimus uobiſcũ: Audi
uimus.n.qm̃ deus uobiſcũ ẽ: Septenarius & denarius numerus ppꝑ ſabbatũ & decẽ pᷣcepta legis: Iu
deis familiaris ẽ: Et ideo hoc frequẽter abutũtur: Licet iuxta hebræi ſermõis ambiguitatẽ ꝗ uerbũ
ſaba:nũc ſeptẽ:nũc plures:nũc iuramentũ interpᷣtantur:Poſſit in hoc loco nõ ſeptẽ ſignificare: ſed
plures:Hoc ſcdm litterã. Cæteꝶ in aduentu dñi ſaluatoris: ſeptẽ mulieres.i. ſeptẽ gratiæ ſpũs ſancti
de ꝗbus in cõſequẽtibꝰ idẽ ꝓpheta dicturus ẽ: Exiet uirga de radice ieſſe: & flos de radice eius aſcẽ/
det: & reqeſcet ſup eũ ſpũs dñi:ſpũs ſapiæ & ĩtellectus:ſpũs conſilii & fortitudinis: ſpũs ſcientiæ &
pietatis: Et ĩplebit eũ ſpũs timoris dñi:Appᷣhendẽt Ieſũ quẽ multo tpe deſiderauerãt:ꝗa nullũ aliũ
potuerãt ĩuenire ĩ quo æterna ſtatiõe reqeſcerẽt.VYñ & Ioãnes baptiſta refert in euãgelio:Et ꝗ miſit Io.i.d.
me ipſe mihi dixit: Sup quẽ uideris ſpũm ſctũm deſcẽdẽtẽ & manẽtẽ in eo ipᷣe ẽ.In ⁊acharia quoq; Zach.3. d rzd, g
legimus.Sup lapidẽ unũ ſeptẽ oculos:Et in uno aureo cãdelabro ſeptẽ lucernas & ſeptẽ ſuffoſoria A

ac duas oliuas ex utraq; pte lãpades firma radice fundatas. Qd ãt gratia ſctĩ ſpũs cũcta poſſideat ex
poſitiõe ñ ĩdiget:Sed ꝗa ĩ hoĩbus ſemp paciebatur opprobriũ:nullo uiuẽte ut ſpũs ſancti dona po lkxE
ſcebãt:Propterea Ieſu nomẽ ſibi cupiũt inuocare: ut qd ĩ lege ĩpfectũ erat.in euangelio cõpleatur Ndy
CIn die illa erit germen domini in magnifſicentia ⁊ in gloꝛia:⁊ fructus terre ſublimis:⁊ exulta/ u
tio his ꝗ ſaluati fuerint de Iſrael:Et erit omnis qui relictus fuerit in ſyon ⁊ reſiduus in hieru/ rci
ſalem ſanctus vocabitur:omnis qui ſcriptus eſt in vita in hieruſalem. 08
CCu filiæ ſyon pp ſupbiã oẽm ornatũ pdiderint:& mœruerit luxerintq; portæ eius:& ipſa deſola is
ta cõciderit:Oẽſq; bellatores eius perierint in pᷣlio:in tm̃ ut multæ mulieres unũ uirum habere uix —
poſſint:Tũc orietur germen nois chriſtiani: & terra dabit fructum ſuum: & exultatio erit his qui de ki
frael ſaluati fuerint:De ꝗbus & ſupradictũ ẽ: Niſi dñs ſabaoth reliquiſſet nobis ſemen quaſi ſodo/ ””
ma eſſemus & ſimiles gomorra fuiſſemus: Et nota qd/ non oĩs I ſrael ſaluetur. ſed reliquiæ populi ü
ſyon: & reſiduus in hieruſalẽ: oĩs ꝗ ſcriptus eſt in uita in hieruſalem: Quibus & dominus loqbatur ig, i
Geaudete qm̃ noia ueſtra ſcripta ſũt in cælis Significat ãt apoſtolos & eos ꝗ p apoſtolos crediderũt Luc. IO.l. i
WQM Cum abluerit dominus ſoꝛdem filiarum ſyon:⁊ ſanguinem hieruſalez lauerit de medio eius ðWUM
in ſpiritu iuditii ⁊ ſpiritu ardoꝛis.Tunc ſaluabuntur reliquie de Iſrael. m
CQñ in haptiſmate ſaluatoris eis fuerint peccata dimiſſa: & ille ſanguis ablutus quẽ ſup ſe errans C.
populus ĩpcatus eſt. Sanguis eius ſup nos & ſup filios noſtros: Vñ ſupra legimus: Cũ extenderitis ’”
manus nõ exaudiã uos: manus. n. ueſtræ ſanguine plenæ ſunt: Et poſtea eos ad pnĩam ꝓuocans in ð
fert: Lauamini mũdi eſtote. Et nota qd ſordes filiarũ ſyon lauerit ſpũ iuditii: ſanguinẽ aũt hieruſalẽ Mat.3.c. 1l
ſpũ cõbuſtionis: Qd. n. leue eſt lauatur: qd grauius exuritur. De quo iuditii ſpũ: & ſpũ cõbuſtionis Mar.i.a. 4

loãnes baptiſta in euãgelio Ioqᷓ batur: Ego baptizo uos aqua: Qui ãt poſt me uenit:ipſe uos bapti Luc.d. h
ꝛzabit in ſpũ ſancto & igne: Ex quo didicimus: qd hõ tãtũ aquã tribuat deus ãt ſpũm ſanctũ quo & 10.b. (CL
ſordes

Aiſio Secunda
* ſordes abluuntur & ſanguinis peccata purgantur. M
CSECt creauit dñs ſuꝑ oẽm locũ mõtis ſyon ⁊ vbi inocatus ẽ nubẽ ꝑ diem:⁊ fumum ⁊ ſplendoꝛem
i ianis flamantis in nocte. CC I n xpᷣo.n. noua creatura E:De qua alibi legimus: Vetera
trãſierũt: ecce facta ſũt oĩa noua:Pro quo. Ixx. trãſtulerũt (Et ueniet: & erit oĩs ſocus mõtis ſyon: & oĩa
ini in circuitu eius ſunt: pteget nubes p diẽ: & lumẽ ignis flamantis in nocte) Quis aut ueniet niſi ille
run de quo ſcriptũ ẽ: Viet ex ſyon ꝗ liberet: Et de quo aliꝰ ꝓpheta cõmemorat: Adhuc paululũ modicũ:
quẽturus ẽ ueniet & nõ tardabit. Cũ ille uenerit redditur populo fœlicitas priſtina: quã aliqñ habue
re in heremo:Præcedẽte dño eos p diẽ in colũna nubis: & ꝑ noctẽ in colũna ignis: Vt nec ĩ ꝓpſperis:
dent ps.ĩ20. nec ĩ aduerſis aliqñ turbẽtur. Qd ĩ pſalmo dicitur: Per diẽ ſol nõ uret te:neq; luna p noctẽ:Fumus ãt
ce ĩ hoc loco nõ errorẽ & ignorãtiã:ſed gloriã ſignificat. Iuxta illud qc; ĩ hoc eodẽ ꝓpheta ſcdm quorũ
hon dã opinionẽ lecturi ſumus: Et domꝰ ĩpleta ẽ ſmo Et ĩ Iohel de gratia ſpũs ſcti:q deſcẽdit ſup apo/
blgu fſtolos dicitur: Effundã de ſpũ meo & ꝓphetabũt: & dabo ꝓdigia ĩ cælo ſurſũ & ſigna ĩ terra deorſũ:
ibu⸗ ſanguinẽ & ignẽ: & uaporẽ fumi: Id ipᷣm ſignificare puto & illud ĩ pſalmis: ꝗ täãgit mõtes & füigabũt
elun CBSuyper oẽm aũt gloꝛiã pꝛotectio Et tabernaculũ erit in vmbꝛaculũ diei ab eſtu:⁊ in ſecuritatẽ ⁊
Min abſconſionẽ a turbine ⁊ a pluuia. CHũic locu iudæi ad antichriſtũ referũt: quẽ
p turbinẽ & tẽpeſtatẽ ſignificari eſtimãt: Qñ eos dñs a potentiſſimo aduerſario deſenſurus ẽ: Nos ãt
icece oĩa referamus ad primum aduentũ xpᷣi:De quo & in pſalmis legimus: Protexit me in abſcondito ta
ubtae Dernaculi ſui:in petra exaltauit me:Super q̃ fundata eccleſia nulla tempeſtate concutitur: nullo turbi
N. ne uentiſq; ſubuertitur: Plurimi iudæorum & hæc & uniuerſa quibus iſta ſociata ſunt: ſuper babylo/
yei nia captiuitate & reditu hieruſalem ſub zorobabel & eſdra & neemia intelligunt.
noſti F CAPITVLVM QVINTVM HrJ ꝰ
n RAntabo dilecto meo canticum patruelis mei vinee ſue.

CCãtat ꝓpheta carmẽ lamẽtabile populo Iſrael:qc cõpoſuit ille:De quo ſcri btũ e in euã

S 6

dl· Luc. i9. g.
enli: 98 gelio: Cũ ãt uidiſſet eã:haud dubiũ ꝗn hieruſalẽ: fleuit ſup eã & dixit: Si ſcires & tu qᷓ ad pa-
coce cẽ ſunt tihi qũo ueniẽt ſup te:& circũdabũt te inimici tui munitione:& uallabũt & ꝓſternẽt te:& fili/
ee Mat. 23. d. Os tuos: Et rurſũ: Quotiẽs uolui cõgregare filios tuos ſicut gallina cõgregat pullos ſub alas ſuas & no
Auch lIuiſti:Ecce dimittetur uobis domꝰ ueſtra deſerta:Cui ſimile ẽ hoc qd nũc ĩ iſto carmiĩe dicitur:Dimit
ol tã uineã meã: Qch ãt xpᷣs dicitur dilect atq; cariſſimꝰ: Quẽ Agla interpᷣtatus ẽ a TIpW+ε ορορ i. pa
hi truũ uel patruelẽ Quadrageſimi quarti pſalmi nos ĩ ſcriptio docet: Canticũ ꝓ dilecto: Et uox dei pa/
rild tris ĩ euãgelio: Hic ẽ filiꝰ meꝰ dilectꝰ ĩ quo mihi cõplacui: Et ĩ ſexageſimo ſeptimo legimꝰ: dñs dabit
nti uerbũ euãgelizãtibꝰ uirtute multa: Rex uirtutũ dilecti:Hic ergo dilectus carmẽ lugubræ fecit uineæ

Nas ſuæ: Quod ego canta bo dilecto atq; miſerabili populo m eo: Vel itelli genduũ C atabo oĩ potẽti deo
rt patri caticũ xpi: Qui ẽ patruelis meꝰ: Hoc ẽ ex eadẽ mecũ gẽte generat⸗ Qd ãt uinea dei appelletur
lini Pobaa Iſrael: Et ĩ. fine hui cãtici kegim inen dñi exercituũ domꝰ ẽ Iſrael: & uir iuda germẽ lauda
ile eiꝰ: Et ĩ ſeptuageſimo ſeptio pſalmo:Vineã de ægypto trãſtuliſti:eieciſti gẽtes & plataſti eã.ĩ euã

tgm hn Mat.23. d. gelio quoq; pene hiſdẽ uerbis ꝗbꝰ ꝓpheta nũc loꝗtur: Dñs texit parabolã: Hõ ꝗdã erat paterfamilias

4 . 2 — — 2 * * 7 . . 4 2 2 „ „
1 ꝗ plãtauit uineã:& maceriã illi circũdedit: & fodit ĩ ea torcular: & edificauit turrim: & locauit eã agri-
ſein colis: &c. Et ĩ hieremia legimꝰ: Ego plataui uineã fructiferã totã uerã:qũo cõuerſa es ĩ amaritudinẽ ui

neæ alienæ: Itaq; hieruſalẽ ut diximꝰ plãgitur: & ſermone ꝓphetico illiꝰ ruina cãtatur. Porro eccleſiæ

nal. & populo quondã gentiũ:aliud carmẽ ẽ editũ:De quo ĩ pſalmis legimꝰ: Cãtate dño oĩs terra annũ/
len ciate diẽ ex die ſalutare eiꝰ: Annũciate ĩ gẽtibꝰ gloriã illiꝰ:ĩ oĩbus populis mirabilia eiꝰ:& rurſũ Cãta
ent te dño canticũ nouũ ꝗa mirabilia fecit: Oñdit dũs ſalutare ſuũ ĩ cõſpectu gentiũ reuelauit iuſtitiã ſuã
bien⸗ Q¶ ¶Uinea facta ẽ dilecto meo i coꝛnu filio olei. CNHoc iuxta hebraicũ theodotiõ & agla trãſtule
rũt Symachꝰãt more ſuo mãiſeſtiꝰ: Viĩea facta ẽ dilecto meo ĩ cornu ĩ medio oliuaꝶ:Porro.lxx.ſenſũ
i magis ꝗᷓ uerbũ ĩterpᷣtati ſũt: Vinea facta ẽ dilecto ĩ cornu ĩ loco piĩgui ſiue uberi rio utrũq;ʒ ſi gnificat:
