gnum. Bec eſt plaga ad meridiem auſtralis. — MU
CPro qua in numerorum lihro ita ſcriptum eſt(Incipiet a ſolitudine ſin quæ eſt iuxta edom: & ha
bebit terminos contra orientem mare: qui circuibunt auſtralem plagam per aſcenſum ſcorpionis:
ita ut tranſeant ſenna & peruenient in meridie uſq; ad cades barne: unde egredientur confinia ad
uillam nomine addar: & tendent uſq; ad deſemona: ibitq; per girum terminus ab eſemona uſq;
ad torrentem ægypti: & maris magni litoræ finietur) Quod breuiter hoc ſignificat ne per occaſio-
nem exechielis ad expoſitionẽ uideamur numerorum tranſiſſe latiſſimam. A ſolitudine ſin quæ ẽ
luxta edom:& mari rubro terminũ circuire: & per aſcenſuʒ ſcorpionis & per ſẽma & cades barne &
atriũ addar: & a ſemona peruenire uſq; ad torrentẽ ægypti: qui iuxta urbem rinicog a mari in fluit:
Hic uero terminus plagæ auſtralis hoc eſt meridianæ ĩcipit a thamar quæ urbs in ſolitudine eſt: quã
& ſalomon maris operibꝰ extruxit: & hodie palmira nuncupatur:Hebreoq; ſermone thamar dicit᷑
quæ in lingua noſtra palmã ſonat: uſq; ad aquas cõtradictionis cades quà in deſerto eſſe non du-
piũ eſt: & torrens ingrediens mare magnum :hoc quod ægypti paleſtinæq; prætendit litoribus &
hæc eſt plaga auſtralis ad meridiẽ Poſt plagam ergo aquilonis & orientis quando ortus nobis fue
rit ſol iuſtitiæ accipimus meridianã plagam quando totum nobis deſuper lumen infanditur: & cũ
abrahã inimus conuiuium: & inebriamur uino quod lætificat cor hominis cũ Ioſeph & fratribus
eius. Incipit autem iſta poſſeſſio & hii termini a thamar: a palma uidelicet uictoriaq; uitio rum uſq;
ad aquas contradictionis. Semper enim uirtutibus condicitur. Vnde & prædicationi euangelicæ
ludæi contra paulum diſſerentes: in toto orbe aſſerunt contradici. Et in euangelio legimus ſymeo
ne dicente. Hic erit in ruinam & reſurrectionem multoruzʒ: & in ſignum cui contradicetur. Omnis
auteʒ contradictio eſt ſanctitatis quod interprætatur cades: dicente pſalmiſta. Concutiet dominus
deſertum cades: quod uidelicet primum non habebat ſanctitatem: ſe concuſſum eſt atq; commo
tum: ut reciperet hoſpitem deum qui dicit: ſuper quem requieſcit ſpiritus meus: niſi ſuper hmilem
& quietum: & trementem uerba mea: Poſt deſertum cades uſq; ad mare magnuʒz in meridiana pla/
ga auſtralis torrens eſt de quo ſupra diximus: qui non de terra ſed cælo pluuias habet diuerſarum
uirtutum uarietate collectas. . . . S
CSt plaga maris mare magnũ a confinio per directũ donec venias emath.Hec ẽ plaga maris
De qua maniſeſtius & breuius ſcribit numerorum liber. Plaga autem occidentalis a mari magno
icipiet:& ipſo fine concludetur. Hoc eſt de mari uſq; ad mare:ad torrẽtẽ uidelicet rinocorrure qui
ifluit ĩ mare: uſq; ad eum locũ qui eſt contra emath urbem ſyriæ: de qua ſupra diximus. Occidẽs äãt
juxta legis tropologiã ſemp ĩ mari ẽ: ſemp a ſalo & fluctibꝰ:ubi quotidie naufragia ſuſcitãtur: & mi
ſerorũ neces & diuitiarũ & merciũ amiſſio & tñ cũ hæc oĩa patiẽtia fregerimꝰ uenim* p directũ ad
emath:hoc ẽ ad dñi ueritatẽ: ꝗ uictis pſequutionibus æterna nobis præmia repromiſit. H
CEt diuidetis terrã iſtã vobis ꝑ tribus iſrł ⁊ metietis eam in hereditatẽ vobis ⁊ aduenis qui
acceſſerint ad vos que genuerint filios in medio veſtri:⁊ erunt uobis ſicut indigene inter filios
iſrahel. Nobiſcum diuident poſſeſſionem in medio tribuum iſrahel.In tribu autem ubicũqʒ
fnerit aduena:ibi dabitis poſſeſſionem illi ait dominus deus. — OYUWUẽ
CPer hoc capiʒilũ diſcimꝰ& decutitur ſupciliũ iudæoꝶ: nihil irer iſrael & gẽtiũ populũ eẽ diuiſũ.
Si.n. aduenis & alienigenis cũ his ꝗ ſũt de populo iſrael hoc ẽ ĩdigenis terra diuiditur nulli dubiũ
eãdẽ eẽ hereditatẽ populis gẽtiũ & populo iudæoꝶ: ſi t cõuerſi fuerint ad cultũ dei iſrahel: quod
propriæ nomen poſſidet chriſtianũ:habẽtibus iudæis legis literã & nobis ſpiritũ: literrã illis tenẽti
bus & mẽbranas: & nobis eũ ꝗ ſcriptus ẽ in mẽbranis. Et apud moiſen ſorte terra diuiditur hic aũt
ut diximus dominiiuditio delegatur: unaq; poſſeſſio eſt aduenæ & iſraheli: & ĩ ſingulis tribub da
tur hereditas iubente domino dooo. CCAPITVLVM. XLVIII.
H T hec noia tribuũ:a finibꝰ? aglonis iuxta viã ethalõ ꝑgẽtibꝰemath atriũ enõ terminus
damaſci ad agꝗlonẽ iuxta emath:⁊ erit ei plaga oꝛientalis mare dan vna. Et a termino
a plaga oꝛiẽtali vſq; ad plagã maris aſſer vna.⁊ ſuꝑ terminũ aſſer a plaga oꝛictali nſqʒ
ad plagà maris neptalim vna.Et ſuꝑ terminũ neptalim a plaga oꝛiẽtis uſqʒ ad plagazʒ
maris manaſſe vna.Et ſup terminũ manaſſe a plaga oꝛiẽtali nſqʒ ad piagã maris ephraiʒz una.
et ſuꝑ terminũ ephꝛaim a plaga oꝛit᷑tali uſqʒ ad plagã maris rubẽ vna.Eſſup terminũ ruben
a plaga oꝛiẽtali vſq; ad plagã maris iuda vna. CDeſcripta terræ ſctẽ poſſeſſione tã inſta p
ſẽtẽ ezechielis ꝓphetiã quã iuxta nũeroꝶ librũ:nũc ſingulaꝶ tribuũ a plaga oriẽtali uſq; ad plagaʒ
occidẽtis.i.maris poſſeſſio deſcribitur: & primũ fines accipiũt ab aqlone inxta uiã erhalõ pgẽtibꝰ
emath:atriũ ſiue aſſer enon terminũ damaſci ad aqlonẽ iuxta emath:de qbꝰañ iã diximꝰ. Incipit ãt
tnibus primnm dan. ſecũda aſſer.tertia neptalim. ꝗqrta manaſſe. quinta ephraim. ſexta ruben. ſeptima
”ÿ”MMä iudæ. hoc

Guper Ezechielem..

iudæ. hoc eſt a ſiniſtra parte: & cõpletut numerus ſeptenarius. Deinde primitiæ ſaceidotũ & leuita/
rum:& ſanctuarium dñi in medio:ſanctũq; ſanctoꝶ. Vrbs quoq; ipſa deſcribitur per ſingula latera
inquadrũ quattuor milia & quingentos habens thalamos. Suburbana quoq; ſacerdotum & leuita
rum per ordinẽ deſcribuntur: & poſſeſſio principis. Rurſumq; ex parte dextera ſuccedunt quinq; tri
bus a plaga ſimiliter orientis uſq; ad plagã occidentis:quarũ prima eſt beniamin: ſcda ſymeon ſuã
ſpecialiter habens poſſeſſionẽ: & nequaꝗᷓ ut prius mixtã cũ iuda. Tertia iſachar: quarta zabulon ꝗqn/
ta gad:portæq; ciuitatis ternæ per ſingulas plagas: & nomen ipſius ciuitatis qd in fronte pontificis
auri lamina continet: de quibus uniuerſis in ſuis diſſeremus locis. Hocq; notandũ quod. xl. octo ci-
uitatum quæ in numerorum uolumine tribui leuiticæ dantur ad habitandum cum ſuburbanis ſuis
hic ſilentur noĩa:& ciuitates fugitiuoꝶ quarum tres tranſiordanẽ boſor uidelicet & ramoth & gau
lan in duabus & dimidia tribu datæ ſunt: & tres intra iordanem cædes uidelicet & ſichem & caria-
tharbe. Neq; enim opus erat in deſcxiptione miſtica & habitatione ſanctorum & conuerſatione per
fecta fugitiuorum deſcribi auxilia quibus iſrahel indiguit adhuc in terra poſitus: & per multos la-
bores atq; diſcrimina ad hanc ciuitatem uenire feſtinans: & in ſingulis ſanctis loquens: aduena
ſum atq; peregrinus ſicut omnes patres mei.Et in alio loco. Habitaui cum habitantibus cedar. mul-
tum peregrinata eſt anima mae.

„

CEt ſuper terminum iuda a plaga oꝛientali vſqʒ ad plagam maris erunt pꝛimitie quas ſepara

bitis.xx v.milia latitudinis.⁊ longitudinis ſicuti ſingule partes a plaga oꝛientali vſqʒ ad pla/
gam maris.⁊ erit ſanctuarium in medio eius pꝛimitie quas ſeparabitis domino.longitudo.xxv
milibus.⁊ latitudo decem milibus. CCSuperfluum eſt diſſerata diſſerere: & in
quibus ſupra laborauimus quaſi non ſint dicta iteꝶ laborare. Poſt ſeptem tribuũ terminos: ab oriẽ
te uſq; ad occidentẽ deſcribunt᷑ primitiæ. quaꝶ latitudo teneat. xxv. calamoꝶ: longitudo uero ſicu/
ti tenent ſingulæ tribus ab oriente uſq; ad mare: cuius longitudinis incertus eſt numerus: Neq;.n.
in ſingularum deſcriptione tribuũ: menſura deſcripta eſt. Sin aũt latitudo habet.xxv. milium cala/

moꝑꝶꝑ:concedatur multo maiorẽ eſſe numerum longitudinis quæ ſemp maior eſt latitudine. In me

dio aũt ſanctuariũ ponitur iuxta primitias quæ ſunt dño ſeparatæ: longitudinis. xxv. miliũ calamo

rum: & latitudinis decẽ miliom. Quæ legimus nihil aliud poſſunt dicere niſi illud apoſtoli. O pro/

ſundũ diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei quã inſcrutabilia iudicia eius: & inueſtigabiles niæ eius.
Et in alio loco.Vt poſſitis cõpræhendere cum oĩbus ſanctis quæ ſit latirudo & longitudo: & ſubli-
mitas & profundũ: ſcire ẽt ſupereminentẽ ſcientiæ caritatem xpᷣi: ut impleamini in oẽm plenitudi
nẽ dei.xxv.ãt nume refert ad ſẽſus de ꝗʒ dictũ ẽ:ſẽſũ diuinũ poſſidebitis:& decẽ miliũ ad pfectã
cõſumatãq; uirtutẽ: qᷓ decalogo ueteris iſtrumẽti ad euãgelicũ pueniat ſacramẽtũ:ut priꝰ breui ſer
mõe pſtrinximus & hic ex pte cõmonebimus. Si. n. ab uno addens numero ad q̃tuor puenias dena
riũ ĩplebis nume: atq; ita fiet ut uetus teſtamentũ cõſtringatur in nouo: & nouũ in ueteni dilatetur

CHee autem erunt pꝛimitie ſanctuarii ſacerdotũ.Ad aquilonem longitudinis.xxv.miliuzʒ.⁊ ad
mare latitudinis.x.milia. Sed ⁊ ad oꝛientem latſtudinis decem milia.⁊ ad meridiem longitudi/

nis.xxv.milia.⁊ erit ſanctuarium dñi in medio eius ſacerdotibus de filiis ſadoch qui cnſtodie/
runt cerimonias meas:⁊ non errauerunt cum errarent ſiliiiſrahel ſicut erranerunt leuite:⁊ erũt
pꝛimitie a pꝛimitius terre ſem̃ ſanctoꝛum iuxta terminum leuitarum. M
CQuattuor primitiaꝶ ſanctuarii deſcribũtur plagæ:qᷓ non ad populũ nec ad uulgus ignobile neq;
ad leuitas inferioris gradus: ſed propriæ ad cultũ pertinet ſacerdotũ: aqlonis uideſicet & occidentis
& orientis & auſtri. Et per partes profectuũ ordo narratur: ut aglonis frigora relinquentes ueniam?
ad occidentem: quod.ſ.occidant nobis uicia atq; intereant: & inde tranſeamus ad orientem: ortoq;
nobis ſole iuſtitiæ ueniamus ad meridiem:in quo clariſſimum lumen atq; perfectm eſt: & tam ab
aquilone uſq; ad mare: quam ab oriente uſq; ad meridiem. xxv. milia longitudinis: & latitudinis
decem milia ſint: ut ubiq; eadem longitudinis & latitudinis menſura ſeruetur. Sanctuarium autem
ideſt templum domini in medio erit primitiarum ſacerdotalium: & equo latere ex omni parte ual-
labitut.Et qui dixerat heæ aũt erunt primitiæ ſanctuarii ſacerdotum: ne cõmuni uocabulo omnes
ſacerdotes uindicarent ſibi huius loci poſſeſſionem & cerimonias obſeruandas: ponit ſpecialiter in
ferens. Sacerdotibus ſanctuariũ erit de filiis ſadoch qui interpᷣtatur iuſtus: de quo dicitur iuſtus dñs
& iuſtitias dilexit: equitatẽ nidit uultus eius. Pre quo ſadoch. Ixx. ſcribunt ſaduch. Iſte ſadoch loqtur
in euangelio. Non. n. pater iudicat quemꝗᷓ: ſed oẽ iudicium dedit filio. Et de hoc ſub noĩe ſalomo⸗
nis miſtice propheta decantat. Deus iudiciũ tuũ regi da: & iuſtitiam tuam ñlio regis. Illi aũt ſacerdo
tes dñi ſanctuarium poſſidebunt & cuſtodient cerimonias eius: ꝗq non errauerunt cũ errarent filii iſ
rahel atq; leuitæ dequibus in ſuperioribus diſputatũ eſt: qui non offerunt uictimas: ſed priuilegio
noĩs & erroris ſui humilitate contenti ſemp loquũtur in corde iniqtatẽ meã ego agnoſco & pecca
tum meuũ contra me eſt ſemp. Audiat hoc ſacerdotalis gradus & arrianæ pſequutionis ardore ſepe
ratus a ueræ porta fidei: ne opibus careat & potentia colla ſubmittens ſufficere ſibi ſi non expella--
tur ex templo: ſi priſtinn nominis umbram quandam & imaginem teneat: & non reſupinus ſcru-

tans delicias quaſi immaculatus & purus de excelſo throno nobis imperitiæ ſuæ: & barbaræ

—

☛ *

Liber quartuſdecimus. c.xlviii.

garrulitatis tuctẽt nauſiã. Erunt ingt eis primitiæ de primitiis terræ hoc èſ acerdotibus & ꝗq nò erra
uertũt cũ errarent filii iſrahel & læuitæ. Primitiæ auũt de primitiis ſicut decimaruz decimæ ſanctumq;
ſanctorum iuxta terminum læuitarum: ut habeant quidem læuitæ confinia ſacerdotum: ſed umbili
cum ideſt medium eius & ipſam poſſeſſionem tenere non ualeant.
Sed ⁊ leuitis fimilłr iuxta ſines ſacerdo:ũ.xx v.milia longitudinis:2 latitudinis decè milia. oĩs
lõgitudo.xxv.miliũ:⁊ latitudo decẽ miliũ.Et nõ venundabũt ex eo neqʒ mutabunt:ſiue metient
nec tranſferrent᷑ pꝛimitie terre ſiue auferentur.qꝛ ſanctincate ſunt dño. Quinqʒ milia auteʒ que
ſuperſunt in latitudine per.xxv.milia pꝛophana erunt vrbis in habitaculũ ⁊ in ſuburbana.⁊ erit
ciuitas in medio eius. CQuod nos uertimus in prophanũ pro quo aquila
S ſymachus & theodotio tranſtulerunt. lxx. dixere quod ante
murale poſſumus dicere. Prophanũ aũut eſt & laicũ.i. uulgare:quod oĩ populo habitare paſſim licet
Illud aũt quod dixerunt. lxxx. nec menſurabitur: nec auferetur: ppo eo qd nos diximus nõ mutabitut
nec trãſferetur. ſenſum non hẽre perſpicuũ eſt. Deſcribitur quoqʒ læuitaꝶ poſſeſſio quæ uicina qui
dẽ eſt finibus ſacerdotũ: & eadem hẽt ſpacia in longitudine & in latitudine: præ multitudine læuita
rum q habet paucitas ſacerdotũ:ſed tñ propriis utitur terminis & intelligit ſe a ſacerdotali gradu eẽ
diſiunctã: ad decutiendã ſupbiam miniſtroꝑꝶ: qui ignorãtes humilitatem ſtatus ſui:ultra ſacerdotes
hoc eſt pᷣſbyteros intumeſcunt: & dignitatẽ non merito: ſed diuitiis eſtimant. Certe ꝗq primus fue-
rit miniſtroꝶ: qa per ſingula cõcionatur in populos & a pontiſicis lateræ non recedit: iniuri putat
ſi præſoyter ordinetur: & nõ meminit menſurã & uiduaꝶ miniſter in obſequiũ ſe & miniſteriũ non
„ ſolũ ſacerdotum ſed & uiduaꝑꝶ & pauperũ delegatum. Et non uenundabunt inqt ex eo neq; muta/
bunt:ut pmaneat leuiticæ diſtnibutionis æterna poſſeſſio. Nec cui datur præcio meritũ dignitatis:
nec ab alio tranſferamus ad aliũ: ꝗᷓ ſanctificata ſunt dño: non ſunt eoꝶ ꝗbus data ſunt:ſed eius cuius
noĩe poſſidentur. Quinq; milia aũt quæ ſuperſunt: in latitudine pro.xxv. milia ſubauditur lõgitudi
nis prophana erunt urbis: ut cunctis habitare liceat iſrahelitis omniq; de plebe:non quo immunda
ſint aut aliꝗd in habitatione terræ ſanctæ contaminatũ putridũ putetur & ſordidũ: ſed qd præter
ſacerdotes oĩbus in eis habitare permiſſum ſit. Per qᷓ intelligimus cuncta qᷓ referimus ad ſenſus hoc
eſt ad corporis uoluptates: ꝗᷓ uiſu & auditu tactu odore & ſapore capimus eſſe prophana: & tẽpli ſan
ctimoniã non hẽre nec ſacerdotale eſſe priuilegiuʒ: ſed laicæ uilitatis. Ciuitas aut erit in medio: de
qua ſctiptũ eſt fluminis impœtus lætiſicat ciuitatẽ dei: & non põt ciuitas abſcondi ſup montem po
ſita:de qua dicemus in cõſequenti hoc eſt añ murale: & i. ſpacium q
Ixx.pro ſuburbanis interprætati ſunt: quem ſenſum in hoœ loco habeant i gnoramus.
CEt hee menſure eius.Ad plagã ſeptentrionalez: quingenti ? quattnoꝛ milia:æ ad plagam me
ridianam quingenti ⁊ quattuoꝛ milia.⁊ ad plagam oꝛientalem quingenti ⁊ qnattuoꝛ milia.⁊ ad
plagam occidentalem quingenti ⁊.iiijmilia.
CQuod dicit & heæ menſuræ eius: ſubaudiendũ eſt ciuitatis. In fine enim præteriti capituli poſitũ
eſt. Et erit ciuitas in medio eius. i. terræ. Primũq; a plaga ſeptẽtrionali incipit. & eregione ponit pla
gam meridianã. Rurſumq; par reddit pari: ut orientali plagæ econtrario ponat occidentalẽ: ideſt
mare ſingulaq; latera ciuitatis habent. ini. milia & quingentos calamos.qui faciunt ſupputati unde
cim milia paſſuum & octoginta quinq;: ut ſimul omnis urbs ſicut in fine huius uoluminis ſcribitur:
2 per circuitum habeat decem & octo milia calamorum: qui faciunt quadraginta. iii. milia paſſuum:
& trecentos quadraginta. Vnde & quadrageſimus quartus pſalmus qui inſcribitur in finem ꝓ his
qui cõmutabunt᷑: & pertinet ad idida ideſt ad amabilẽ dñi: ſiue ut interprætatus eſt aquila pro liliis:
iy machuſq; pro floribus eccleſiæ quæ urbs dũi eſt: continet ſacramenta: de qua ſcribitur in eodem
pſalmo. Adſtitittegina a dextris tuis.in ueſtitu deaurato circundata uarietate. Vt iteruʒ. Omnis glo
ria eius filiæ tegis intrinſecus: ut non ſit ſimilis ſepulchris forinſecus dealbatis: ſed & intus & foris
omnia lauet parapſidis. Cumqʒ receſſerimus ab aquilone uento frigidiſſimo:tranſimus ad meridiẽ
& poſt ortum in nobis lumen ſcientiæ & occaſum fortitudinum formidamus: nequaquam præteri
ta ſed futura conſiderantes: nec habentes certam uirtutis poſſeſſionem: ſed quotidie in oratione di
centes: ne inducas nos in temptationem quam ferre non poſſumus.
CErunt aũt ſuburbana ciuitatis ad aquilonẽ ducenti quinquaginta.æ ad meridiè ducenti quin
quaginta.⁊ adoꝛientẽ ducenti.l. Pro ſuburbanis quæ hebraice dicun-
tur magias: rurſum ſeptuaginta ideſt ſpacium tranſtulerunt. Quod autem
dicitur ducenti quinquaginta per ſingulas plagas ſubauditur calami: qui ſena cubita habent & unũ
palmum & per ſingula latera faciunt paſſus ſexcentos decem & ſeptem: paulo minus: & in commu
ne mille calamos: habentes paſſus duomilia quadringentos ſexaginta octo. Qæ ſpacia: muros per
circuitum ambiunt ciuitatis: ut inter urbem & ea quæ reliqua ſunt diuidant. Ex quo oſtenditur nul
lum de his ſpaciis ad exercendum opera ciuitatis ca piendorumq; fructuum habere licentiam: ſed
uacare ab uſu & opere hominum: & circum mutalia urbis ſponte naſcentium uirgultorum atq; hes
batum: & cæterorum quæ terra gignit habeant amœnitarem.
. CAsẽð aũt reliquũ fuerit in lõgitudine ſcõm pꝛimitias ſcũarii decẽ milia in oꝛientẽ: ⁊ decẽ milia

in occidentẽ

N

1

in

—

BGuyper Ezechielen

in occidentẽ erũt ſicut pꝛimitie ſanctuarſi:2 erũt fruges ciꝰ in cibũ vel in panes his qui ſerniunt
vel operantur:ciuitati.Sernient vel opabunt᷑ ex oibus tribubus iſrahel.O mnes pꝛimitie.xxv.
milium per.xxv.milia in qnadrum ſeparabunt᷑ in pꝛimitias ſanctuarij ⁊ poſſeſſione cinitatis.
Poſt urbis ſanctæ deſcriptionẽ & ſuburbana eius: reliquã partẽ primitiaꝶ ſãctuarii decẽ milia ca
lamox& in orientẽ: & alia decẽ milia ad occidentẽ tendentiũ delegari his ꝗᷓ opa ciuitatis exercẽt ad
uarios uſus: & quibuſcũq; urbs indiget: ut.ſ.ſerãtur: & ex frugibus q hoc terræ naſcũrur ſpacio ueſcã
tur operarii: ꝗq uel mœnia urbis extruunt: uel interrupta & ruinoſa reſtituunt: ut habeat ciuitas cultũ
ſuũ: & ſarta tecta cũ popoſcerit neceſſitas inſtaurẽtur. Et hæc non ſolũ in iſrahel uel in poſſeſſiõe ter⸗-
ræ ſanctæ ſpiritaliter eccleſiæ miſteria cõtinentur: ſed in romano quoq; fieri ppamus impio: ut quæ
dã uillæ ſint ptinentes ad iura urbiũ uel regia munificentia: uel hereditatibus & donatione multo
rũ: ne.ſ.paulatim ediſicia conlabantur & edes publicæ qᷓ ornamento ſunt ciuitati lõga uerſentur in
curia. Oparii aũt inꝗt ſiue ꝗ ſeruiunt in opibus ciuitatis erũt ex oĩbus tribubus iſtahel: ut nullus ſe
ſe ab ope ciuitatis immunẽ putet: ſed oẽs certatim extruant eccleſiã. Quod in tabernaculo quoq; fa
ctũ legimus: ut ꝓ uarietate uiriũ alius aug & argentũ coccũ biſſum & purpurã uariaq; & diuerſa ſub
tegmina: alii pelles & capraꝶ offerunt pilos: & cũ eẽnt dona diuerſa ꝓ qualitate ſubſtantiæ unũ do
nantiũ eſſet præmiũ: immo maius eoꝑ qui parua quidẽ obtulerint: ſed maiora ꝓ niribus: ut in exẽ⸗
plũ uiduæ pauperis ꝗᷓ duo minuta in gazophilatii dona mittebat: & dñi ẽ iudicio laudata dicentis:

uere dico uobis ꝗa uidua hæc paup pluſq oẽs miſit. Nam oẽs hii ex habundãtia ſibi miſerũt in mu

nera dei: hæc aũt ex eo qd deeſt illi: oẽm uictum ſuũ quẽ habuit miſit. Sicut ergo diximus de operi
bus ciuitatis: ſic illud breuiter pſtringendũ eſt: qd oẽs primitiæ ſanctuarii & poſſeſſio ciuitatis pari/
ter ſupputata:p quadrũ contineat milia ducẽta: Ixx. ſex & partẽ tertiã. Si. n. xxv. milia calamoꝶ qui
ſenos cubitos hñt: & palmũ unũ faciunt: nr̃a hoc eſt romana. lIxx.ſeptẽ paſſus:nulli dubiũ eſt:hæc in
quadruplũ ſupputata ſuperiorẽ efficere numerũ. Ex quo perſpicimus oĩa intelligenda ſpiritualiter:
eccleſiaæ poſſeſſionẽ multo latiorẽ eſſe quã quõdã fuit in iudæa: Qui nec accepere quidẽ partes ter
ræ ſanct æ: ſed ex ſingulis tribubus. xl. octo ciuitatũ non ex pleno poſſeſſionem: ſed habitationem &
hoſpicia ſuſceperunt: ut ipſi qyoq; qui uidentur laici nec perueniſſe ad ſacerdotalem & leuiticũ gra
dum tamen ſi operentun in dñi ciuitate ueſcantur de ſancta terra: terra mitiũ terraq; credẽtium: quo
rum unus loꝗ batar: credo uidere bona domini in terra uiuentium.
CQuod aũt reliquaum fuerit pꝛincipis erit ex oi parte:ſine hinc:ſiue inde pꝛimſciaꝝ ſanctuarij
7 poſſeſſionis ciuitati eregione:ſiue contra faciem.xxv.milium pꝛimitiarumvſqʒ ad terminum
oꝛientalem: ⁊ mari eregione ſiue contrà faciem.xxv. miliumvſqʒ ad rerminum maris:ſimi/
liter in partibus pꝛincipis erit ⁊ erunt pꝛimitie ſanctuarij:⁊ ſanctuarium templi in medio eius.
De poſſeſſione quoqʒ leuitaꝝ:⁊ de poſſeſſione ciuitatis in medio partiuſn pꝛincipis erit inter ter
minum iuda ⁊ inter terminum beniamin:⁊ ad pꝛincipem pertinebit.

CDe hoc principe D plenius diſputatũ eſt: & qd tantũ ſolus acciperet quantũ una tribus. Nunc

aũt aliud diſcimus qd ex cunctis tribubus: ꝗcꝗd reliquũ fuerit hic ſous accipiat: ut nulla tribus ſit qᷓ
principi dona non afferat:nõ aliunde: ſed ex primitiis quæ tẽplo & ſanctuario & delegatis urbis par
tibus ſeruiunt. Hoc eſt. n. ꝗqd dicit: eregione ſiue contra faciẽ.xxv. miliũ primitiaꝶ uſq; ad terminum
matis: ut ſint primitiæ inter ſeptẽ & quinq; tribus: & ipſis primitiis cinitas & ſuburbana eius:in me
dio ciuitatis ſancuariũ tẽpli: ſed & de poſſeſſione leuitaꝶ & de poſſeſſione ciuitatis qcꝗd reliquum
eſt principi deputabitur: eritq; pars extrema ſeptẽ tribuũ uicina primitiis & ciuitati & tẽplo in tribu
iuda:& pars extrema quinq;ʒ tribuũ eodẽ iure quo ſupra in tribu beniamin:ipſa extrema pars ad pri
cipem pertinebit. Ex quo ſcripturæ ſanctæ ſacramenta magis miranda ſunt: & cogſtanda:quam elo
quio ꝓferenda.In priori.n. diuiſione terraꝶ trãſiordanẽ per moyſen duabus tribubus ruben & gad
& dimidiæ tribui manaſſe terra diuiſa ẽ: intra iordanẽ aũt per ioſue filiũ num & eleazarũ filiũ aaton
Iudas poſſedit ab auſtro:Ephraim & manaſſe tribus dimidia: ab aquilone. Poſtea uero de ſilo miſſis
exploratoribus p ſingulas tribus & deſcnptione terræ allata ad ioſue & eleazar: beniamin iuxta iu-
dam ab auſtro: & iuxta ephraim & dimidiam tribum manaſſe accepit poſſeſſionem. Secundam tri/
bus ſymeon hereditatem accepit in tribu iuda.)Impleturq; quod ſcriptum eſt de leui & ſymeon di
uidam eos in Iacob: & diſperdam eos in iſrahel. Tertiã zabulon galileã accepit in qua eſt mõs tha
bor: quartã iſachar ubi ẽ iezrahel uſqʒ ad iordanẽ: quintã aſer uſq; ad mõtẽ carmelũ ꝗ imminet ma
ri magno tyrũq; & ſidonẽ: ſextã neptalim in galilea uſq; ad iordanẽ: ubi tyberias qᷓ olim appellaba
tur cenereth: ſeptimã dan uſq; ioppen:ubi ſũt turres ahialon & ſelebi & emaus:q̃ nũc appellatur ni/
copolis: licet poſtea legetimus qd cœperint ſibi tranſcẽſis aliis tribubus urbẽ leſem in tribu dan qᷓ
hodie appellat᷑ paneas cũ hæc ſe ita habeàt: & ĩter priorẽ tribuũ deſcriptionẽ: & qᷓ nüc hẽtur tãta di
uerſitas ſit:hoc cõſideremꝰ qũo in pᷣſenti deſcriptiõe & in p̃renita inter tribuʒ iuda & beniamin urbs
& tẽplũ collocatũ ſit:Et in prioni ꝗqdẽ deſcriptione iudas erat ab auſtro & beniamin ab aqlone: hic
uero econtrario fit: ut iudas ſit ab aglone & beniamin ab auſtro. Poſt quẽ ſcds ẽ ſymeon: tertius iſa/
chat: quartus zabulon: qntus gad.ꝗnq; uidelicet tribus: ſicut in cõſequentibus dr. Scriptũ eſt enim:
CSt religꝗs tribubꝰ: A plaga oꝛiẽtali vſq; ad plagã occidentalẽ beniamin vna.Et atra terminũ

Liber quartuſdecimus. c.xlvii.

°
beniamin a plaga dꝛictali vſqʒ ad plagã occidẽtalẽ ſymeõ vna.Et ſup terminũ ſymeõiſ a plaga
oꝛiẽtali vſqʒ ad plagã occidẽtis iſachar vna:⁊ ſuꝑ terminũ iſachar a plaga oꝛiẽtali vſqʒ ad plagã
occidẽtalè ʒa bulõ vna:⁊ ſuꝑ terminũ zabulõ a plaga oꝛiẽtali vſqʒ ad plagã maris gad vna:⁊ ſup
terminũ gad ad plagã auſtri i meridiẽ:⁊ erit finis de thamar vſqʒ ad aqͥs ↄtradictiõis cades he
reditaſↄtra mare magnũ.hec ẽ terra quã metiemini tribubꝰiſrahel:⁊ hee ꝑtitõeſeoꝝ ait dñſ deꝰ
CQQd ĩ ꝗnq; & ſeptẽ tribub ſp ĩ fine ponit᷑ una:ſubintelligit᷑:uel ps:uel poſſeſſio:uel hereditas:licet
aqꝗla & ſymachus interpᷣtentur genere neutrali. qd ſigniñcat terminũ. Illudq; breuiter attẽdẽ
dũ in extrema ꝗnq; tribuũ tribus gad q in priori deſcriptiõe fuit trãſiordanẽ: poni in eã partẽ quaʒ
prius iudas tenuit: ad plagã uidelicet auſtri in meridiẽ: & eẽ terminũ de thamar uſq; ad aquas cõtra
dictiõis cades: hereditatẽ cõtra mare magnũ. Thamar ipſa de qua iã diximꝰ quã nũc palmirã uocãt
& oli a ſalomone cõſtructa ẽ:palma.n. hebreo ſermone thamar appellatur ab eo ꝙ ibi palmeta ſint
plurima ꝗqdã putãt hoc ſortitã uocabulũ. Qdq; ſeꝗtur uſq; ad as cõtradictiõis cades hereditas cõ
tra mare magnũ: ꝓ quo.Ixx.trãſtulerũt de tanan & aqᷓ marib moth cades hereditas uſq; ad mare ma
gnũ:illud ẽ obſeruãdũ ĩ hebraico eũdẽ ſermonẽ nehela ꝗqa ambiguꝰſit: & hereditatẽ ſonare & tortẽ
tẽ: & hic magis tortẽtẽ accipi debere quã hereditatẽ. Iſte ẽ.n.torrẽs ꝗ ingredit mare magnũ rinoco
rure: ut añ iã diximꝰ. Cades aut ꝗᷓ in libro ioſue appellatur cades barne:in deſerto ẽ ꝙ extẽdit᷑ uſq;
ad urbẽ petrã. Maribmoth uero ꝙ iĩterpᷣtatur cõtradictiões:nõ uocabulũ loci ẽ:ut pleriq; eſtimãt:ſNj

aquaꝑ in ꝗbꝰ populꝰ dño cõtradixit & moyſes offendit deũ: dicẽte pſalmo. Tẽptauerũt eũ ad aquã

cõtradictiõis: & afflictꝰ ẽ moyſes pp eos. Oĩſq; terræ ſãctæ hereditas ab auſtrali plaga iuxta termĩos
ægypti rinoco rure: & torrẽte finit᷑: Et qa gad ĩterpᷣtatur tẽptatio:ĩ poſſeſſiõe eiꝰ de palmetis trãſimꝰ
ad aqᷓs cõtradictiõis uſq; cades ꝗᷓ ĩterpᷣtat᷑ ſcã:ut ĩtelligamꝰ nos ẽt poſt uictoriã mũdi debere eẽ ſol/
licitos & ſp in mœtu: & recordari illiꝰ uerſiculi: tẽptatio ẽ uita hoĩum ſupꝑ terrã:& ad ſctĩtatẽ aduer-
ſariis impugnãtibus puenire:ſicq; obtinere uictoriã: ut e uicino torrentẽ plenũ imbriũ cõtẽplemur
CSt egreſſus ciuitatis a plaga ſeptẽtriõali ꝗngẽtoſ⁊.iiij.milia mẽſurabis.Et poꝛte ciuitatis ex
oĩbꝰtribubus iſrahel:poꝛte tres a ſeptẽtrione. Moꝛta ruben vna:poꝛta iude vna:poꝛta leui vna.
Et ad plagã oꝛientalẽ quingentos:⁊ quatuoꝛ mulia:⁊ poꝛte tres. Peꝛta ioſeph vna poꝛta benia
min vna poꝛta dan vna.Et ad plagã meridianã ꝗngẽtoſ ⁊.iiij.milia metieris:⁊ poꝛte tres. Poꝛ
ta ſy meonis vna poꝛta iſachar vna poꝛta zabulon vna:Et ad plagã occidẽtalẽ ꝗgngentos ⁊ quat
tuoꝛ milia:⁊ poꝛte eorum tres. Poꝛta gad vna:poꝛta aſer vna:poꝛta neptalim vna:per circuituzʒ
decem ⁊ octo milia calamorum:⁊ nomen ciuitatis ex illg die dominus ibidem.
De ambitu ciuitatis qd per latera ſingula in quadrũ quattuor milia ꝗqngentos calamos habuerit
pᷣteritus ſermo narrauit:qui faciũt decẽ & octo milia calamoꝑꝶ:ut in pᷣſenti quoq; capitulo poſitũ ẽ:
.i.xliiii. milia paſſuũ: & trecentos. xl. paſſus. Nunc ſcribitur per ſingula latera hoc eſt per. xi. milia paſ
ſuũ & octogĩta quinq; paſſus ternas fuiſſe portas: quas aqla ſymachus:& theodotio .Ixx.
uocant:nos interpᷣtati ſumus egreſſus & exitus ciuitatis. Illudq; primũ breuiter ammonẽ
duʒ: eaſdẽ tribus in circuitu tabernaculi ita caſtrametatas: ut ad orientẽ fuerit iudas iſachar: & zabu
lon filii liæ: & ad meridiẽ ruben: ſymeon: gad: duo filii liæ & tertius filius zelphæ ancillæ liæ. Ad oc
cidentẽ uero ephraim & manaſſes & beniamin duo uidelicet filii rachelis: qa Ioſeph pro tribu leui
quæ ſacrificiis deputata eſt: in duas tribus ephraim & manaſſe diuiſa eſt. Ad aquilonẽ ãt dan & aſer
& neptalim:quoꝶ primus: & tertiꝰfilii ſunt balæ ancillæ rachelis: ſcds filius zelphæ ancillæ liæ igno
biles: & ad aquilonẽ poſiti: ꝗppe qui ex ancillaꝑꝶe inter ſe diſſidẽtiũ ſtirpe generati ſint. Hoc iuxta nu
meroꝑꝶ librũ & deſcriptionẽ tabernaculi qᷓ iubente deo moyſi ore ditata eſt. Nr̃a uero urbs ꝗᷓ ẽ ciuĩ
tas magni regis euius artifex & cõditor ẽ deus: de qua & pſalmiſta canit: nungd ſyon dicet hõ: & hõ
natus ẽ in ea: & ipſe fundauit eã altiſſimus: aliã hẽt tribuũ in terra ſctã deſcriptionẽ: & menſurã ciui/
tatis & poſſeſſiõis ordinẽ & plagas tribuũ ſingulaꝶ. Primũ.n. plagæ aqlonis opponũtur tres portæ:
ſiue exitus ciuitatis: quoꝶ ẽ primogenitus ruben: & iudas regiæ ſtirpis auctor: & leui ſup cuius noĩe
in tabernaculo & ſacroꝶ deſcriptiõe nil dictũ ẽ: ut primogenita poſſidẽtes quaſi genus regale: & ſa/
cerdotale aglonis frigora contẽnamus. Scdo uero ad orientẽ ioſeph beniamin & dan: ambo filii ra
chelis & un?balæ ãcillæ ei*. Ad meridiẽ uero ſymeõ iſachar: & zabulõ: ꝗ tres liæ filii ſũt. Porro ad oc
cidẽtẽ gad:aſer: & neptali quoꝶ priores duo filii zelphæ ſũt ãcillæ liæ: tertiꝰſli? ballæ äãcillæ rachelis
Quisſapiẽs & intelligit hæc:ĩtelligẽs && cognoſcet ea? Quia rectæ uiæ dni: & iuſti ambulabũt ĩ eis:
pᷣuaricatores uero corruẽt in illis. Has.xii.portas ſiue exitus ꝓ qualitate mœritoꝶ atq; nirtutũ ſingu
lis tribubus ſub apoſtolicis: & patriarchaꝶ noĩbus arbitror delegatas. De ꝗbus & in apocalypſi Iloã-
nis aptius ſcribitur: & multa diuinaꝑꝶ ſcripturaꝶ ſacramẽta teſtãtur. Et neceſſe zut talis cinitas decẽ
& octo miliũ pꝑ circuitũ teneat calamoꝶ:ſub quo numero & ĩ duo de.xx.pſalmo lex naturalis ẽ ſcri
pta graq; euãgelii deſcribit᷑iqb'eccleſia.i.urbs ſaluatoris extructa c.Nomẽ quoq; ipſiꝰciuitatis neqq
erit ut prius Hieroſolima qᷓ interpᷣtatur uiſio pacis: ſed adonaiſaʒ: qd in latinũ ſermonẽ uertitur dñs
ibidẽ:ꝗ nunꝗᷓ recedat ab ea ut a priori populo añ diſceſſit: dicẽs ad diſcipulos: ſurgite abeamus hinc
Et ad iudæos. Relinquætur uobis domus ur̃a deſerta. Sed æternam habeat poſſeſſionẽ: & ſit ei ipſe
poſſeſſio:hiſdẽ diſcipulis reptomittẽs:ecce ego uobiſcũ fũ uſq; ad cõſumationẽ ſæculi. FI NIS.

rI

Pꝛefatio beati Meronimi in Daveilem.
CINCIPIT PRAEPHATIO BEATI HIERONVYMI PRESBYTERII N DANIELEM.
1 PROPHETAM: AD PAMACHIVM ET MARCELLAMsAxMANMA.
6 EEEE +☛ O NTRA propheram Danielẽ duodecimũ hibrum ſcribit Porphynus
. Wnolens eum ab ipſo cuius inſcriptus eſt nomine côpoſitu: ſed a quodaʒ
Xgqui tẽporibꝰ Antiochi q appellat' epiphanes fuerit in iudæa: & nõ taj
4 Danielé uẽtura dixiſſe ꝗᷓmiu narraſſe pterita. Deniq; quicqd uſq; ad An
thiochũ dixerit uerã hiſtoriã cõtineri: ſiqd aut ultra opinat ſit: qa futura
3 neſciret: eẽ mẽtitũ. Cui ſolertiſſime rñũderũt Euſebius cæſanſis epus tri
u bus uoluminibus: octauodecimo & nonodecimo & uiceſimo. Appolli
naris quoq; uno grandi libro hoc ẽ. xxvi. & ante hoſex parte mœtodi?.
n Vexꝶ quia nobis ꝓpoſitũ eſt nõ aduerſarii caluniis reſpõdere: quæ lõgo
l Iſermoge indigent: ſed ea ꝗᷓ a ꝓpheta dicta ſut noſtris diſſerere: ideſt Apia
nnis: illud in pᷣfatiõe cõmoneo:nullũ ꝓphetarũ tã aperte dixiſſe de xpo:
t No enim ſolũ ſcribit eũ eſſe uẽtuꝑ: qd eſt cõe cum cæteris: ſed etiaʒ quo
0 tempore uenturus ſit docet: & reges per ordinem digerit: annos enumerat: ac manifeſtiſſima ſigna
q9 prænũciat. Quæ quia uidit Porphyrius uniuerſa cõpleta: & tranſacta negare non poterat: ſuperatꝰ .
6 hiſtoriæ ueritate: in hãc ꝓrupit caluniã: ut ea quæ ĩ cõſumatiõe mũuũdi de antichriſto futura dicunt᷑:
d propter geſtorum in quibuſdam ſimilitudinem ſub antiocho epiphane completa cõtẽdat. Cuiꝰim
o pugnatio teſtimonium ueritatis eſt. Tãta enim dictorum fſides fuit: ut ꝓpheta icredulis hoĩbꝰ? nõ ui
m deat᷑ futura dixiſſe ſed narraſſe pᷣterita. Et tñ ſicubi ſe occaſio in explanatiõe eiuſdẽ uoluminis dede .*
rit calũniæ illius ſtrictim reſpõdere conabor: & philoſophiæ artibꝰ? imo malitiæ ſæculari: p ᷣs ſub⸗
4 uertere nitit᷑ ueritatẽ. Et ꝗbuſdã pᷣſtigiis clarũ oculoꝶ lumẽ auferre explanatiõe ſimplici contraire:
4 itaq; obſecro uos pamachi & marcella unicũ romanæ ſanctitatis exẽplar: iunctos fide &
ſãguine: ut conatꝰmeos ueſtris orationibus adiuuetis: ut dus atq; ſaluator ꝓ cauſa ſua:ſuo ſẽſu:meo
1 ps. 20. ore rũdeat: ꝗq loꝗtur ad ꝓphetã: aperi os tuũ & ĩplebo illud. Si enim cũ apphẽſi fuerimus añ iudices
H & tribunalia: monet ne cogitemus quid reſpondere debeamus: quãto magis cõtra aduerſanos blaſ
, phemantes: ſua poteſt bella eellare: & in ſeruis ſuis uincere. Vnde & pſalmi plurimi illud hebraicũ:
ꝙ in titulis ponitur lamanaſſe: pro quo. Ixx. tranſtulerunt in finem: magis pro uictoria continent.
11 Aquila enim interprætatus hoc eſt ei præbet uictoriam. Symmachus quod
5 proprie triumphũ palmãq; ſigniſicat. Sed & hoc noſſe debemus inter cætera porphyrium de Da-
J nielis libro nobis obiicere: idcirco illunm apparere confictum: nec haberi apud hebreos: ſed græci
nn ſermonis eſſe cõmentum:quia in ſuſannæ fabula continetur: dicente Daniele ad præſbyteros
t⸗ nnmagis græco ſermoni conuenire ꝗᷓ hebreo. Cui & Euſebius & appol⸗
4 linaris pari ſnĩa reſponderunt: ſuſannæ belliſq; ac draconis fabulas nõ cõlneri in hebraico: ſed par
. tem eſſe prophetæ abachuc ſfilii Ieſu de tribu leui: ſicut iuxta. Ixx. interprætes in titulo eiuſdeʒz bellis
ne fabulæ ponitur. Homo ꝗdem erat ſacerdos nomine daniel filius abda: cõuiua regis babylonis: cuʒ
bl daanielem & tres pueros de tribu iuda fuiſſe ſancta ſcriptura teſtetur. Vnde & nos ante annos pluri-
S mos cum uerteremus danielem has uiſiones obello prænotauimus ſignificantes eas ĩ hebraico nõ
eri haberi: Et miror quoſdã indignari mihi: quaſi ego decurtauerim librum: cũ & origenes & Euſebiꝰ
ler & appollinaris aliiqʒ eccleſiaſtici uiri & doctores græciæ: has ut dixi uiſiões nõ haberi apd hebreos .
o fateantur:nec ſe debere reſpondere porphyrio: pro his quæ nullã ſcripturæ ſanctæ auctoritateʒj præ
beant.Illud quoq; lectorem admoneo danielẽ non iuxta. Ixx. interprætes: ſed iuxta theodotionem
i eccleſias legere: qui utiq; poſt aduẽtũ xpᷣi ĩcredulus fuit: licet eum quidam dicant ebionitã: qui alte
ö ro genere iudæus eſt. Sed & Origenes de theodotiõis opere in editione uulgata Renſcis cõpoſuit
i/ dicẽs defuiſſe qᷓ addita ſunt: & rurſus quoſdam uerſus obœllis pᷣnotauit: ſupflua quæq; deſignans.
„ Cũqʒ oẽs xp̃ᷣi eccleſiæ tam græcoꝝꝶ ꝗᷓ latinorum ſyrorũq;: & ægyptiorũ hanc ſub aſteriſcis & obœl
e lis editionẽ legunt: ignoſcãt ĩuidi labori meo:ꝗ uolui habere noſtros qd græci in aquilæ & theo⸗-
, dotiõis ac Symmachi editionibus lectitant. Et ſi illi in tantis diuitiis doctrinarum: non cõtẽnũt ſtu
