dium erat noua cunctis nationibus letitiæ ſit. In tantum autem exultatio erit omnium atq; lætitia
ſuper urbe & populo dei. Vt ego quoq; conditor eius exultem & gaudeam ſuper hieruſalem: & ſu
per populo meo:qui comedet & bibet & lætabitur: & exultabit in ea: & qui nomine nouo fue-
rit appellatus. . ðWU 1
CEt non aundlietur in ea vltra vox fletus:⁊ vox clamoꝛis.Mõ erit ibi amplius infans dierum:?
ſenex qui non impleat dies ſuos. Quoniam puer centum annoꝛum moꝛietur:⁊ peccato centum
annoꝛum maledictus erit. LXX.
CEt non audietur vltra in ea vox fletus:⁊ vox clamoꝛis: neqʒ fiet ibi vltra immaturus:⁊ ſe-
nex qui non impleat tempus ſuum. Eſt enim infans centum annoꝛum: ⁊ qui moꝛitur pecca/
toꝛ centenarius maledictus erit.
CNeq; enim congruũ erit ut in ciuitate hieruſalem: & populo dei: qui exultationis & gaudii æte?/⸗
nam ſuſcipiet creaturam. Audiatur ultra uox fletus & clamoris: quando abierint dolor mœror &
emitus. Contraria quippe ſimul eſſe non poſſunt. Et ubi exultatio eſt & gaudiuzʒ qui fructus eſt
ſpiritus ſancti ibi fletus && planctus non poteſt commorari: qui aptus eſt lamentantibus atq; lugen/
tibus. Et præcipuæ clamor quem de eccleſia credentium paulus expellit: ne in ſimilitudinem iudæ
orum pro iudicio faciamus clamorem: in tali urbe diuerſæ ætates non erunt infans &ſenex: paruus
& magnus: qui non impleat dies ſuos. Sed quaſi filii reſurrectionis omnes peruenient in uirum per
fectum: in menſuram ætatis plenitudinis chriſti: ut deſint alicui annorum ſpatia ne ſuperſint: &alio
nec dum

Super Eſaiam.

in ðJMM'
nec dum ſolidas habente uires alius deſinat eſſe quod fuerit: & decrepita ætate marceſcat. Perueni-
achl entq; omnes ad centenarium numerum. Qualis fuit abrahaʒ qui promiſſionem fſfilii yſaac: hac æta
ANNE te ſuſcepit. De cuius numeri laudibus non neceſſe eſt plurima memorare: ne ſuperflua ſit diſputa-
ie⸗ tio.Hoc tantum dicimus: quod decem decadis æqualia habeat latera:& quadræ formæ poſſide//
li at firmitatem. In repromiſſionibus quoq; pro his quæ contempſimus multiplicata nobis centu--
Mti⸗ plum dominus pollicetur: & in bon am terram ſementis cadens primum habet uberrimæ frugis
V numerum centenarium. Deniq; & yſaac unam ſementem iaciens fidei hoc numero laboris ſui ope
wl ra multiplicata ſuſcepit. In illo igitur tempore quando ætas fuerit una cunctorũ: & ſanctus & pec/
imme cator: exunt ſimili reſurrectione perfecti. Nec inter ſe uariabunt tempore. Sed alius ad præmia ali-
otrl us ad ſupplicia pertrahetur. Et in eo peccator maledictus erit:quod incorrupto corpore pœnas pa
Wman tietur æternas. lllud quoq; quod in apochalipſi ioannis legimu. Poſt reſurrectionẽ exhiberi præ/
Anin ſentiæ iudicis paruos & magnos non ætatum: ſed meritorum ſigniſicat differentias. Qui enim par
nm uus eſt iuxta ſententiam ſalomonis dignus eſt miſericordia. Potentes autem potemer tormẽta pa
nunh tientur. In quem ſenſum & domini uerba conſentiunt. Seruus qui ſcit uoluntatem domini ſui &
W non facit eaʒ uapulabit multis. Quii uero neſcit & fecerit digna plagis uapulabit paucis. Beatus apo
kaſt ſtolus chriſto in ſe loquente ſcripturam ueterem diſſerens. Abraam patriarchã non ſolum circun-
cnod ciſionis: ſed præputii aſſerit patrem. Hoc eſt duos ex eo populos eſſe generatos: & euz qui iuxta car D
rer nem natus fuerat centenarius propter chriſtum. Qui de abraham ſtirpe generatus eſt. In quem ille
licin miſſerit manus maledictionis perpetuæ ſubiaceret. Hãc figuram docent euangalia in quibus fer/⸗
tur tunc emorouſim ægrotare cœpiſſe: quando nata eſt filia archiſynagogi: quan do iſta ſata ſit:
Ra ſtatim illam eſſe mortuam. Vnoq; eodem annorum ſpatio nouum populum in iuventute perſiſte

le re: & ueterem in infidelitate mori: & eſſe maledictum. Hoc iuxta ſeptuaginta interprætes diximus:
. quorum æditio toto orbe uulgata eſt:ne in loco famoſiſſimo uideremur ad hebreæ lin guæ arcem
uu confugere: quod ſiue poſt reſurrectionem intellexeris in ſecundo ſaluatoris aduentu. Siue poſt ba/

in ptiſmum in prima reſurrectione credendum:non aborret ab eccleſiæ fide. Hebræi hæc ante reſur-
omido rectionẽ in mille annorum regno ſuper terram futura contendunt. Et tam longa uitæ ſpatia repro
Ledl mitti: ut centum anni reputentur infantiæ: peccatorem autem centeſimo ætatis ſuæ anno eſſe mo-
to⸗ riturum: me uidelicet paratis opibus perfruatur: ſed ob peccatum maledictum eſſe ſe nouerit. Quod
ꝛmmne ſi ita eſt: ubi erit beatitudo perſecta quæ peccato niolatur atq; corrumpitur: & peccatum imma/⸗
ene/ tura morte punitur.
igtoe C Et ediſicabunt domos ⁊ habitabunt ⁊ plantabunt vineas:⁊ cõmedent fructum earum.
Emen/ MNon ediſicabunt:⁊ alius habitabit non plantabunt? alius comedet.
nnn LXX. E Similiter. D l
CDe his domibus & in ſexageſimooctauo pſalmo ſermo propheticus pollicetur dicens. Quia de
us ſaluam faciet ſyon: & ædiſicabuntur ciuitates iudæ: & habitabunt ibi: & hæreditatem acquirent
illam: & ſemen ſeruorum eius poſſidebit eam: & qui diligunt nomen eius: habitabunt in ea. Quæ
omnia iudæi accipiunt carnaliter: ut hieruſaiem urbeſq; iudeæ reſtituantur in priſtinum ſtatum.
L Quod ſi eis dederimus audiant non ſolum hoc hieruſalem: ſed & ſodomæ repromitti. Dicente HDZ
raͤten ezechiele. Reſtituetur ſodoma in antiquum. Ergo domus in quibus habitaturi ſunt qui ædificant ð
urti eas: uel uirtutes intelligẽdæ ſunt uel diuerſæ manſiones apud patrem quas iugiter poſſidebit qui
nio/ eas ædiſficauerit: quales ſibi ædificaſſe & obſtetrices dicuntur in exodo: quia timebant deum: & li-
igan⸗ cet ſcriptum ſit in hæbraico a deo eis ædificatas domos: quia timuerunt eum. Et iacob quia ſim/n
Efiun plex erat ſiue ut græce dicitur aplaſtos. ideſt nequaquam fictus: nec talis quales in petri epiſtola cõ
maͤl demnantur. De quibus ait in auaritia factis ſermonibus de uobis negotiantur. Idcitco habitabat in
Not domo: quam eſau qui feris delectabatur: & ſiluis poſſidere non potuit. Talem domum & ſaluato-
ris in euangelio uerba deſcribunt. Omnis qui uenit ad me & audit ſermones meos & facit eos ſi⸗
uune milis erit uiro prudenti: qui ædificat domum ſuam ſuper petram: & reliqua. alioquin iuxta litte/
nn ram multi ſancti: ædificant domos & non habitant in eis: uel peregrinatione: uel alterius rapina
uel morte ſubtracti. ual fuit iob qui diues carne & ſpiritu. In tantam deductus eſt pauperta/
1 tem: ut in ſterquilinio ſederet extra portam ciuitatis. Et econtrario diues ille in euangelio purpu-
ner ratus: ædificauit domuzʒ & habitauit in ea cui rectiſſime dici poterat. Stulte hac nocte auferetur a-/

pima tua a te:quæ autem paraſti: cuius erunt? Non ſolum autem ait:ædificabunt domos & habita
t bunt in eis: ſed plantabunt quoq; uineas: & ipſi comedent fructum earum. Iuxta illud quod in miꝰ

chea dicitur. Requieſcet unuſquiſq; ſub uinea ſua: & ſub ficu ſua:& nõ erit qui exterreat. Hæc eſt ui/
nea quæ in euangelio loquebatur. Ego ſum uitis: & uos palmites: & pater meus agricola. Omnis
qui non facit fructum excidetur & in igne mittetur. Huius fructus comeduntur & bibuntur: & læti
ge⸗ ficant cor hominis. Et inh æbriant amicos ſponſi & in regno dei:non bibuntur quottidie. Sub ficu .
autem requieſcit: & nullius inſidias reformidat: qui dulcedine ſancti ſpiritus fruitur: & illius fructi-
4

bus ſaturatur caritate gaudio: pace: fide: continentia: patientia. De huiuſcemodi dicitur planta⸗
nſe⸗ tore. Qui plantauerit ficum: comedet fructus eius: qui tales ædiſicauerit domos: & Diantäuctit

L.iber. xviii.c.lxvi.

uineas. De quibus & apoſtolus gloriatur. Ego plantaui appollo rigauit deus incrementum dedit. Eu⸗
Comedet labores manuum ſuarum: & ſeminans in ſpiritu ex ipſo metet uiram ætermnam. Nec dia/ ſoui
preoli & ſatellitum eius fraudibus ſupplantabitur. ſone
Secundum dies enim ligni erunt dies populi mei:⁊ opera manuum coꝛum vetereſcent. Elẽ olo
ctis meis non laboꝛabunt fruſtra:neq; generabunt in conturbatione: quia ſemen benedicto/ Cetunn
rum domini eſt:⁊ nepotes eoꝛum cum eis:eritq; antequam clament:ego exaudiam. Adhuc il- Por
lus dicentibus ego audiam:lupus ⁊ agnus paſcent ſimul:leo ⁊ bos comedent paleas:⁊ ſerpen- gote
ti puluis panis eius. Mon nocebunt:neq; occident in omni monte ſancto meo dicit dñs. LXxX. Lote
CCEt enim ſecundum dies ligni uite dies populi mei opera laboꝛum ſuoꝛum inuetereſcere fa nolb
cient. electi mei non laboꝛabunt in uacuum: neqʒ filios generabunt in maledictionem: quia cett⸗
ſemen benedictum a domino eſt: ⁊ nepotes eoꝛum cum eis. Et erit antequam clament: ego lel⸗
exaudiam eos. Adhuc loquentibns illis dicam: quid eſt tunc lupi ⁊ agni paſcentur ſimul Leo dine
autem quaſi bos comedet paleas: ? ſerpens terram quaſi panem. Non nocebunt:neq; coꝛ/ Een⸗
rumpent in monte ſancto meo dicit dominus. . u
Aeterna erit habitatio: atq; plantatio iuſtorum. Aut dies uite populi mei ligno comparẽtur:de Ro
quo in pſalmis dicitur. Iuſtus ut palma florebit. Quotidie triumphans de aduerſariis: & inſigne ui- =””
ctoriæ præſerens. Sin autem iuxta ſeptuaginta legimus dies ligni uitæ. Qui magis ſenſum ex he/- ilkn
bræo uertere quam uerba. lignum uitæ intelligimus: quod in paradyſo ſitum eſt. Ad quod ne ex/- pn
tenderet adam manum ſuam: & uiueret eiectus eſt de paradyſo. In cuius cuſtodiam cherubyn: obie
igdeſt ſcientiæ multitudo: & ignita framea poſita eſt ut ſeruarent uiam ligni uitæ: ne in peccato po KWD
ſitus adam & nec dum ſua delicta cognoſcens comederet ex eo: & impenitẽtiæ deſperationiſqʒ ac en/
ſuperbiæ morte moreretur. Quod ſit hoc lignũ uitæ ſalomon exponit manifeſtius: qui de ſapiẽtia enu
dei diſputans ait. Lignum uitæ eſt omnibus qui accedunt ad eã: & ꝗ innituntur ſuper illam: qua⸗/ ð
ſi ſuper dominum firmitas: nec dubium quin uerbum dei ſigniſicet: qui ipſe eſt uita atq; ſapientia. ð=òè
Et de ſe loquitur.Ego ſum uita:& de quo propheta decantat. Omnia in ſapientia feciſti repleta eſt D
terra creatione tua. Et apoſtolus paulus. Chriſtus dei uirtus & dei ſapientia. Opera quoq; populi 1 l
dei:non uetereſcent ſed innouabuntur quottidie: ut non ambulent in uetuſtate litteræ: ſed in no-
uitate ſpiritus. Vt quomodo per inobedientiam unius hominis peccatores conſtituti ſunt pluri-/ MM HK*M
mi. Sic per obedientiam unius hominis iuſti conſtituantur multi. Vel certe hoc dicendum quod
opera eorum uetereſcãt. Quorum domus fundata ſuper petram permanet in æternum: & qui ædi WKW

ficauerunt ſuper fundamentum apoſtoli aurum & argentum lapides prætioſos: & econtrario eo
rum opera diſpereant. Quorum domus fundata ſuper harenam ſubita tempeſtate ſubuertitur. Et
qui ædificauerunt ſuper fundamentum chriſti: ligna: feænum: ſtipulam: an non tibi uidetur quotti
Aie inueterare opera ſua qui præteritorum oblitus in futurum extenditur. Vnde & uetus & nouum
Qicitur teſtamentum. Nõ quo uetus pereat: ſed quo nouo aliud non ſuccedat. Hoc quoq; iuxta hæz ð
praicum dici poteſt: quod opera populi & in chriſto credentium fructus ſint apoſtolorum:ideſt e/ dd
lectorum dei: & in theſauris eorum recondantur. Multi enim uocati pauci electi. Iſti non labora- 3
bpunt fruſtra ut quondam laborauere iudæi: ſed labores manuum ſuarum manducabunt: neq; ge// L S 1
mebunt in conturbatione ſiue in maledictionem: & ut in hæbraico expreſſius ponitur.
quod lingua eorum dicitur. labaala. hoc eſt ut eſſe deſiſtant. Et finem ſubſtantiæ ſuæ

Cöm
mos

habent:pro quo aquila ſymmachus & theodotio feſtinationẽ interprætati ſunt. Vt nequaquam fe
ſtinẽt abſq; ratione credere. Sed imitentur nathanahel qui domini uoce laudatus eſt. Ecce uere iſra
lita in quo dolus non eſt. Qui chriſtum auctoritate ſcripturarum quærebat: & de prophetis cupie
bat agnoſcere dicens. De nazareth poteſt aliquid bonum eſſe: & eſt ſenſus. Quomodo mihi meſſi- Mw
am adducis de galilea: & nazareth quem ego de bethleem iuda ſcio eſſe promiſſum. Apoſtoli igi- C
tur: & apoſtolici uini ita filios generabunt: ut de ſcripturis ſanctis inſtruant: ut non imitentur male- .
dictionem iudæorum. Sed cum propheta dicant. A timore tuo domine in utero concæpimus: & O”M
parturiuimus: & peperimus. De his enim dictum eſt benedicta progenies uteri tui tales ſunt filu a/

braham qui faciunt opera eius: & in ueteri hiſtoria appellantur filii prophetarum. Quales & in no/
uo inſtrumento apoſtoli genuerunt. Paulus: tymotheum: lucam: & titum. multoſq; alios. Petrus:
marcum euangeliſtam: & cæteri cæteros: quorum benedictum ſemen eſt:& hucuſq; benedicitur: &
permanent filii filiorum. De quibus propheta dicit: beatus uir qui timet dominum in madatis eiis
uolet nimis. Potens in terra erit ſemen eius generatio rectorũ benedicetur. Et alibi filii tui ſicut no/
uellæ oliuarum in circuitu menſæ tuæ. Ecceè ſic benedicetur ommis homo qui timet dominum.
Econtratio de iuda dicitur proditor: & omnibus qui ſimiles eius ſunt. Fiant filii eius pupilli:
uxor eius uidua commoueantur & tranſterantur fili eius: & mendicent eiiciantur de domibus
ſuis. Generationis enim malæ finis eſt peſſimus. Qui concipiũt dolorem: & pariunt iniquitatẽ.
De quorum ſcriptum eſt principe. Ecce parturiit iniuſtitiã concæpit dolorẽ & peperit iniquitatẽ:
Si autẽ hoc de impiis dicitur: quõ ſamuhel uir beatus & iuſtus filios peſſimos genuit qui nõ ambu
lauerunt per uiã patris. Et dauid cuius chriſtus natus eſt ſemine duos genuit filios amon & abſalõ.
Quorum

— — — - ——

—— — —

Super Eſaiam.

ni
N Quorum alter fratris: alter patris extitit parricida. Ex quibus omnibus diſcimus filios & nepotes
ſecundum id intelligi debere quod diximus. Iuxta quod & paulus filios parturit: donec chriſtus
nE formetur in eis: & honeſimus in umcuhis generat. Quia cum clamauerint ſtatim exaudientur: &
cen⸗ illis loquentibus: reſpondit dominus. Quæ omnia etiam iuxta litteram in actibus apoſtolorum
r cernimus eſſe completa: neq; enim potuiſſe omnes gentes in tam breui tempore credere: niſi ſi-/
i⸗ gnorum miraculis fides eorum quodammodo eſſet extorta. Loquentibus enim & clamantibus
. IIH apoſtolis & apoſtolicis uiris dominus ſignorum magnitudinem reſpondeat ut dorcas ad præces
llcen apoſtoli ſurgeret: ut pubri pater in inſulam electa febribus. ”MM qui
mann morbi inter ie contrarii ſunt pauli præcibus ſanaretur: ut eos totus orbis deos inter homines di-
nener⸗ ceret ambulare. Tunc lupus & agnus paſcebantur ſimul perſecutor paulus & anamas diſcipulus.
mlp llle Iupus de quo ſcriptum eſt. Beniamin lupus rapax. Mane comedet: & ad ueſperam dabit eſcam.
Negzco⸗ Siue at in hæbraico dicitur diuidet ſpolia. Cuius doctrina cibus fuit credétium: & qui in toto orbe
de ſuperatis aduerſariis triumphabit. A gni autem credẽdi ſunt omnes qui in ueſtibus candidis ſe
nte guuntur agnum quocumq; uadit. Et quos dominus petro tradidit ad paſcendum dicens: paſce a-
ſone i ggnpnos meos. Leo quoq; ut bos comedet paleas: quando uiri diſertiſſimi: & quondam apud ſecu-/
nerhe⸗ lum potentes ſcripturarum ſe tradunt ruſticitati nequaquam ſeculari paſcantur eloquentia quæ 4
dneer⸗ ilſſtar mellis ſtillat de labiis mœretricis: ſed utilitatem & paleas ſequantur hiſtoriæ donec mul--
enben: to labore atq; induſtria mœreanturad frumentum ſenſuum peruenire. De quibus paleis & frumẽ
ceno to hieremias loquitur. Quid paleis ad triticum dicit dominus: Et conſiderandum quod non bos
dilgr uertataur in rabiem: ſed leo mutetur in manſuetudinem. Serpẽs etiam qui obſeruabat homimis cal
elpiei caneum: & cuius ab homine obſeruabatur caput:nequaquam aliorum nutrietur interitus: ſed ter-
nignn⸗ fam ſiue puluerem quaſi panẽ comedet. Aut certe ſic intelligendum quod diabolus qui prius ho/
Orenti minum mortibus paſcebatur.Eos tantum comedat qui puluis ac terra ſunt: per quem omniũ de/
Beuck Z monſtratur malorum in bonum commutatio qui innoxii erunt antiqua feritate depoſita. Non fo
wi xis ſed in monte ſancto domini: hoc eſt in eccleſia & in confeſſione eius montis a quo uulneratus
AAnno⸗ eſt princeps tyri:& qui exciſus de monte ſine manibus creuit in montem magnum: & impleuit or
lenli⸗ bem.interrogemus in hoc loco iudæos: & omnes qui ſub nomine chriſtiano adhuc paleas come

nen . dunt ſccipturarum: quæ uentilabro domini a tritico ſeparate uento tradentur flammis: quæ bea-
zri utudo ſit æſtimanda: ut mille annorum regno in ſyon monte ciuitate chriſti præſentis hieruſaleʒ.
Et in tẽplo anguſtiſſimo. Lupi & agni: leones: & boues: ſerpentes: & hoĩes ſimul comedant pariter
cõmorentur: & hi tantũ innoxii ſint: qui in monte ſancto domini habitauennt. Ex quo intelligi-
munin mus omnes ꝗqlextra montẽ fuerint occidendos. Nudabitur ergo lupis: leonibus: urſis: pardis: atq;
M ſerpentibus: & cæteris beſtiis uniuerſus orbis. Et immenſi ſaltus: & ægyptiæ uaſtitas: ſolitudiniſq;
Aamd uenenatorum animantium fertilis eſt ut pro ſumma fœlicitate ciuitas ſancta. Non ſolum homi-
n num:ſed & beſtiarum ac ſerpentium erit habitaculum: ut iuxta ſuperiorem prophetiam habitet lu
miceit pus cum agno: & pardus cum ædo: uitulus: & leo: & oues cum urſis ſimul morentur. Et puer par-
Alim 4 uulus regat eos: & infans ab ubere mittat manum in foramen aſpidis: & in cauerna ſua internciat
g regulum. Cauſaq; ſit tantæ fœlicitatis: quia repleta eſt omnis terra ſcientia domini. UMUD
nelu ☛REc dicit dominus celum ſedes mea:⁊ terra ſcabellum pedum mcoꝛum. Qne eſt iſta
wunt domus quam ediſicabitis mihi:⁊ quis eſt iſte locus requietionis mee omnia hec ma-
ntin nus mea fecit:⁊ facta ſunt uniuerſa iſta dicit dominus.
nahe 2 LXX. CSimiliter.
ninſi Ne montem ſanctum intelligeremus ſvon: & iudaico operiremur errore: qui putant extru⸗
ftolig⸗ eerndä hieruſalem: & omnia quæ dominus pollicetur ibi explenda carnaliter: aufert nobis hanc
e ſuſpitionem: & ponit teſtimonium quo uſus eſt ſtephanus primus martyr in chriſto aduerſum iu
iui daicam cautionem ſalomon ædificauit domum. Haud dubium quin deo: ſed nõ in manufactis ex-
nrini celſus habitat. Sicut propheta ait. Cælum mihi thronus eſteterra ſcabellum pedũ meorum. Et pau/
Kinno⸗ lus in eodem uolumine. Deus qui fecir mundum & quæ in eo ſunt: nequaquam in templis manu-/
emms factis habitat. Si enim inſtar ſedentis in ſolio: atq; regnantis cælum thronus eius eſt: & terra ſca-
iund⸗ bellum pedum illius. Quomodo paruo claudetur loco qui complet omnia: & in quo ſunt om-
isti nia: unde & moiſes: ne dicas inquit in corde tuo: longe eſt deus eſt enim in cælo ſurſum: & ſuper P
cutn terram deorſum: & non eſt alius præter eum deus. Et pſalmiſta. Quo ibo ab ſpũ tuo & a facie tua
inun. quo fugiam. Si aſcendero in cælum illic es: ſ ad inferna deſcendero ades. Cui & hieremias ex per-
Gilis ſona dei congruit dicens. Deus appropinquans ego & non de longe deus. Nũquid latere quis po
obid terit in abſconditis & ego non uidebo eum: nonne cælum & terra ego impleo. In ipſo enim
Gini⸗ onmnes ſumus: & mouemur. Hoc autem dicit ut iudaicum conuincat errorem: qui putant in „
iui uiſibilem & incorporalem: incompræhenſibilem deum: templo hieruſalem poſſe concludi.
bu Quod quidem & ipſe ſalomon extructor templi in oratione ſua ad dominum prolixius con-
li⸗ fitetur. Ac ne arbitremur cælo quoq; & terra dei magnitudinem metiendam. In alio loco

§S iiii

A.liber. xviii.c.lxvi.

de eo legimus: qui tenet cælum palmo & terram pugillo: per quæ oſtenditur deus & forin/
ſecus & infuſus dum & ſolio ambientem concluditur: & pugillo concludit ac palmo. Qui non
ſolum cæli & terræ: ſed & inuiſibilium creator eſt angelorum & archangelorum dominationum
poteſtatum: & cunctorum hominum. De quibus apoſtolus loquitur: quæ omnia dei manus ope/
rata eſt: de qua & iob & pſalmiſta commemorat. Manus tua fecit me: & plaſmauit me. Omnia eniʒ
per ipſum facta ſunt & ſine ipſo factum eſt nihil. De quo rurſum ioannes: in mundo ait erat: & mũ/
dus per ipſum factus eſt. Ipſe enim dixit & facta ſuntipſe mandauit & creata ſunt. Et hoc quod ſcri/-
ptura geneſeos myſtico ſermone demonſtrat dixit deus: & fecit deus. Verbo enim domini cæli fir
mati ſunt: & ſpiritu oris eius omnis uirtus eorum. N ulluſq; locus eſt requietionis domini: niſi iſte
quem propheta ſubnectit. . =
¶Agd quem autem reſpitiam:niſi ad pauperculum ⁊ contritum ſpiritu:⁊ trementem ſermones
meos. Qui immolat bouem quaſi qui interficiat hominem:qui mactat pecus quaſi excerebꝛet
canem.Qui offert oblationem quaſi qui ſanguinem ſuillum offerat. LXXX.
CEt ſuper quem reſpiciam:niſi humilem ⁊ quietum ⁊ trementẽ ſermones meos.Iniquus au/
tem qui immolat vitulum quaſi percutiens virum ſacriſicans de grege:quaſi qui occidat canẽ
qqui offeꝛt ſimilam quaſi ſanguinem ſuillum.
Qui dat thus ĩ memoriale quaſi blaſphemus ſublato altari temploq; terreno: quod humana cõ/
ſtruxerat manus. Recte auferuntur & uictimæ iudæorum ne forſitan dicerent: Non tam ſtulti ſu-
mus ut deum putemus loco poſſe concludi: ſed inſeparato ad ſacrificandum loco deo uictimas
immolamus ꝗ lege præceptæ ſunt. Habitator igitur cæli immo creator omnium qui in terris tem/
plum habere ſe denegat: humilem & quietum & trementẽ ſermones ſuos hominem libenter aſſu
mit in templum. Iuxta illud apoſtoli. Vos autem eſtis templum dei: & ſpiritus ſanctus habitat in uo
bis. Si quis uiolat templum dei: uiolauit illum deus. Templum enim dei ſanctũ eſt quod eſtis uos.
Quicunq; ergo humilis eſt & quietus & tremens ſermones dei ipſum reſpicit dominus: & de ipſo
dictum intelligi poteſt:quod ſub terræ nomine prophetatur. Terra tremuit & quieuit: cum reſur/
geret ad iudicium deus: habitatores enim eius pro quibus. terra dicitur.
Conſiderantes iudicium dei quiete agunt a malis operibus: & ſedentes in domo ætemo requie-/
ſcunt ſabbato: ne moueant ſe ad opus ſeruile peccati ſicut hædificatores turris mouerunt quondã
de oriente pedes ſuos. Et hortum ueri luminis reliquerunt. Nec audierunt illud quod ad cayn dici
tur. Peccaſti quieſce: ſed iuxta prouerbia ſalomonis qui audit deum habitabit confidens: & quie-/
ſcet abſq; timore & omni malo. Iſte eſt humilis atq; pauperculus: & contritus ſpiritu tremenſq; ſer
mones domini. De quo ſcriptum eſt in euangelio beati pauperes ſpiritu: quoniam ipſorum eſt re
gnum cælorum. Et alibi Beatus qui intelligit ſuper egenum & pauperem: & rurſum ſpiritus domi
m ſuper me propter quod unxit me euangelizare pauperibus miſit me. Quodq; ſequitur. In ædi-
tione uulgata iniquus autem in hæbraico nõ habetu r: ſimpliciter iũgit & dicit. Qui immalat ho/
uem: quaſi interficiat hominem. Quod & in alio ſcriptum eſt loco:miſericordiam uolo & non ſa
crificium: ſcientiam magis dei quam holocauſtum. Et per malachiam omnia quæ oderam facieba
tis operientes lachrimis altare meum: nunquid dignum eſt ut reſpiciam ſacriſicium ueſtrum: &
ſuſcipiam placabile quid de manibus ueſtris. audiant iudæi quod deus non querat ſacrificia: ſed of
ferentium animum. Qui mactat ĩquit pecus: quaſi qui excærebret canẽ. Vnde & per moyſen ſcri/
ptum eſt. Non offeres mercedem mœ retricis:neq; prætium canis in domo dei tui. Pulchreq; canis
&—etrix copulantur: quia utrunq; animal pronum eſt ad libidinem: ſimul cõſideremus quod
non dixerit. Qui immolat arietem quaſi qui immolat canem: ſed occidat inquit canem quod uer-

bum ponitur in ſacrificuis & in his quæ trucidantur illicite: qui offert oblationem & ſacriſcium:

quaſi qui ſanguinem ſuillum offerat. Quod & ipſum lege prohibetur. Tales ſunt cerimoniæ iudæ
orum quibus tribuit quaſi blaſphemus. Immo quaſi benedicens ydolo. Poteſt autem & hic eſſe ſen
ſus.poſt filium meum qui uenit manſuetus & pauper ſedens ſuper pullum aſinæ. Nolo cames uicti
mas: deteſtor ſacrificium iudæorum: umbras legis reprobo: quia delectabilis mihi cſt ueritas en an
gelii: ſinautem hoc dicitur: quod poſt fulgur euangelii uetus religio ceſſet in nube. Quid reſpon/
debunt qui credentes ex iudæis arbitrantur abſq; noxa ſui poſſe carnaliter offerre ſacrificia.
Hec omnia elegerunt in vijs ſuis:⁊ in habominationibus ſuis anima eoꝛum delectata èſt.
Ende ⁊ ego ugan illuſoꝛes eoꝛum: ? que timebant adducam eis. Quia vocaui: ? non

erat qui reſponderet. Locutus ſum: ⁊ non audierunt. Feceruntqʒ malum in oculis meis:
7 que nolui clegerunt. LXX

CEt ipſi elegerunt vias ſuas:⁊ abhominationes ſuas anima eoꝛum voluit:⁊ ego eligam illuſio
nes eoꝛum:⁊ peccata retribuam eis. Quia vocani eos:⁊ non andicrunt locutus ſum:⁊ nõ audie⸗
runt.Et fecerunt malum in conſpectu meo:⁊ que nolebam elegerunt.

CImmolare bouem: mactare arietem: offerre ſacrificium: thura ſuccẽdere. Quæ ita habet de-
us quaſi homicidium: & oblationem canis: & illum ſanguinem atq; blaſphemiam ipſi ele/
gerunt: & ut alia colerent eorum arbitrii fuit. Iuxta quod dicit per hezechiel. Dedi eis iuſti-
= ficationes

Super Eſaiam.

ni ſtiſtcationes non bonas : & præcepta non bona: & in uiis inquit ſuis ambulauerunt: non in nia
Wunn domini. Et abhominationes ſuas anima eorum uoluit: ut amatores magis eſſent ſui: quam ama-
Cnn tores dei: quam ob cauſam illis eligentibus uias ſuas: & non eum qui dicit. Ego ſum uia. & deus eli
ce, git illuſiones ſiue illuſores eorũ: quæ hæbraicæ dicũtur thalulæ: ideſt ut conſtituat
nen principes peſſimos:& omnia mala eorum: ſiue qui timebant pariter adducat:cauſaſq; reddit: cux
Kni traditi ſint ſcribis & phariſæis illuſoribus ſuis: de quibus primus pſalmus iuxta hebræos canit. Et in
i⸗ cathedra illuſorum non ſedit. Quos appellant. Ixx. peſtilentes quales fuerunt filii heli peſtilentiæ:
icali pro quo in hæbraico ſcriptum ẽ belial. hoc eſt diaboli. Quia inquit uocaui: & non erat qui reſpon
bniiſe deret. Locutus ſum & non audierunt. Feceruntq; malũ in oculis meis: & quæ nolui elegerũt: quos
uerſus ſecundo ponit in præſenti loco & ſupra ubi dicitur. Numerabo uos in gladio: & omnes in
rmons cæde corruetis. Quia uocaui & non reſpõdiſtis: &cætera ſimiliter quod teſtimonium quo ſenſu ac
chthe cipi debeat ibi dictum eff. M
CAudite verbum domint qui tremitis ad ſermonem eius. Dixerunt fratres veſtri qui ode⸗
Inser⸗ rant vos:⁊ abiecerunt pꝛopter nomen meum gloꝛiſicetur dominus:⁊ videbimus in letitia ve⸗
tcnt ſtra:ipſi autem confundentur. Lcxx.
Audite verbum domini qui tremitis ſermonem eius. Dicite fratribus veſtris qui oderunt
mes⸗ vos:⁊ abhominantur:vt nomen gloꝛificetũr domim:⁊ appareat in letitia eoꝝ ⁊ illi cõfundẽtur.

CDe quibus ante iam dixerat. Super quem reſpiciam: niſi ſuper humilem & quietum: & trementẽ

lilu⸗
dii ſermones meos: ipſis præcipit ut condemnatis uictimis iudæorum: & mani ſcribarum ac phanſæo
iolem⸗ rum tumore deſpecto tranſeant ad eius cultum quem uocantem illi audire noluerunt: atq; contẽ/
nerihn pſerunt: & ſecerùt malum in conſpectu eius mec hoc præceptorum fine contentus eſt: ſed imperat
Vi eis mandatum euangelii: ut diligant inimicos ſuos: benefaciant his qui oderunt ſe: & orẽt pro per
ſecutoribus ſuis: Et imitentur clementiam patris quioriri facit ſolem ſuum ſuper iuſtos & iniuſtos
epb ut uidentes inquit opera ueſtra glorificent patrem ueſtrum qui in cælis eſt:quod poſt generalẽ in/
WRü telligentiam ſpecialiter apoſtolis præcipitur: & apoſtolicis uiris ut diligant iudæos perſecutores
. ſuos: & eos qui ſe abhominantur in loco fratrum habeant. Dicẽ tes cum petro. Viri fratres & patres
D audite. Et paulo apoſtolo: triſtitia mihi eſt: & cõtinuus dolor cordi meo pro fratribus meis ꝗ ſunt
ndi iltaelitæ. Glorificatur autem nomen domini: quando uiderint homines perſecutorum ferotiã no
ni ſtra frangi patientia: & uerberantem manum alterius male obuerſione confundi. Quibus in euan-
hdd gelio præcipitur: luceat lumen ueſtrum coram hominibus ut uidentes opera ueſtra glorificent pa .
e/ trem ueſtrum qui in cælis eſt: & in apochalypſi ioannis. Timete deum: & date ei gloriã. Paulus quo
nlaf q; ſcribit ad corinthios prouocans eos ad continentiam: ut glorificetis deum in corpore ueſtro: &
. in rurſum ſiue comeditis: ſiue bibitis: omnia in gloria dei facite: unde & dominus maledicentibus nõ
va reumaledicebat. Et pro perſecutoribus præcabatur: quod autem præcipit dicite fratribus ueſtris. Nõ
4 ſimpliciter accipiendum eſt: alioquin multi fratres uocant & in corde non retinent caritatem: de
A quibus ſcribit apoſtolus deum confitentur ſe ſcire operibus autem negant:de quibus & dominus
ent loquebatur: non omnis qui dicit mihi domine domine intrabit in regnum clorurntſech qui facit
n uoluntatem patris mei qui in cælis eſt. Sicq; ſtare poteſt illa ſententia. Nemo dicit dominus ieſus:
um niſi in ſpiritu ſancto. Nam cum hæretici dominum ieſum: & multi in reſurrectione dicturi ſunt. nõë
llaf ne in nomine tuo prophetauimus: & uirtutes multas fecimus. Reſpõdebit eis dominus. recedite a
l me neſcio uos operarii iniquitatis. Ergo dicere non ſermone qui facilis eſt: ſed affectu & operibus
cni⸗ comprobatur: ex quibus diſcimus eundem eſſe utriuſq; teſtamẽti dominũ qui præcipit un ſi uidere
rohd mus iumentum inimici noſtri cadere ſub onere ſuo. Nõ tranſeamus: ſed leuemus eũ: & ſi bouẽ aut
due⸗ aſinũ inuenerimus errantẽ reddamus ei. Hæc iuxta. lxx. Porro iuxta hæbraicũ hic mihi ſenſus uide
ciun tur. Audite apoſtoli audite diſcipuli mei ꝗ tremitis uerbũ dñi narrabo quid dixerint fratres ueſtri
ide qui oderunt & ſuperant uos & arbitrantur alienos. Non propter mala ueſtra: ſed propter nomen
heln meum: qui iĩmundos eſtimant cunctos de ſua in me gente credentes & dicunt. Recede a me quia
Guiti immundus es. Quid ergo eſt quod eos dixiſſe commemorat. Gloriſicetur dominus: & uidebimus
geuu in lætitia ueſtra: cuius uerſiculi hic ſenſus eſt. Quid nobis humilem introducitis deum:quid cruciſi
xum & uirum dolorum: & ſcientem ferre infirmitates: uolumus eum in ſua ut dicitis maieſtate con
ſpicere: regnantem ſuſcipimus: & in ſua gloria triumphantem: humilem atq; deiectum uidere non
u poſſumus. Statimq; infert:ipſi autem confundentur ſubauditur qui loquuntur talia qui non intelli
gunt myſteria ſcripturarum: maliſq; ſuis ſentient eius potentiam quẽ humilitate contempſerant:

nee: EAorx fremitus de ciuitate:vox de tẽplo:vox dñi reddentis retributionẽ inimicis ſuis.
CIxx. pro fremitu clamorẽ poſuerũt & cætera ſimiliter. Volumus ſcire quæ ſit confuſio iudæoꝶ.
ui dixerunt: glorificetur dominus ut ueſtram lætitiam & triumphos regis ueſtri: nequaquam

caſſispromiſſionmibus ſed oculis contẽplemur. Vox inquit clamoris de ciuitate. haud dubiuʒ quin
. hieruſalem ſignificet romano exercitu circundatam: & in tres partes intus ſeditione diuiſamn: quã/ .
d do unus templum obtinuit: & omnia prius ſancta. poſſedit forinſecus contia hoſtes. intrinnſe
en cus contra ciues dimicans. Eo tempore & in urbe & in templo tam ſacerdotum & Acmtaruimm

i

A.iber.xviii.c.lxvi.

quam uulgi ignobiles mulierumq; ac pueroꝶ ululatus auditus eſt: quando reddidit dominus te
tributionem inimicis ſuis. Implens comminationem qua dixerat. Relinquætur uobis domus ue-
ſtra deſerta. Et illam prophetiam dereliqui domum meam: quando pᷣſides templi conſona ange-
li uoce dixerunt. Tranſeamus ex his ſedibus de quibus non ioſephus iudaicæ ſcriptor hiſtoriæ: ſed
multis prius ſeculis pſalmiſta teſtatur dicens. Vidi iniquitatem & contradictioneʒ in ciuitate quæ
circundedit muros eius tota die & tota nocte:ita ut ſubuerteretur ciuitas & impleretur aliud uatici
nium:ſyon quaſi ager arabitur: & hieruſalem quaſi caſula in cucumerario relinquetur.
CAntequã parturiret peperit antequam veniret partus eius peperit maſculum. Quis audinit
vnqᷓ talẽ ꝗs vidit huic ſimilem? Nungd parturiet terra in die vna:aut parturietur gẽs ſimul:
qꝛ pturiuit ⁊ peperit ſyon ſilios ſuos: Nungd ego ꝗ alios parere facio ipſe non pariam dicit do
minus. Si ego qui generationem ceteris tribuo ſterilis ero ait dominus deus tuus. LXxX.
CAntequam parturiens pariat antequam ueniat doloꝛ parturientium effugiat ⁊ peperit ma⸗/
ſculum Quis audiuit tale:⁊ quis vidit ſiccis parturiuit terram in die vna:aut ſi nata eſt gens ſi
mul quia parturiuit ⁊ peperit ſyon paruulos ſuos.Ego autem dedi dixit expectationem hanc
⁊ non recordata es mei dominus:nonne ego parientem ? ſterilem feci dicit deus tuus.
C¶ CClamore reſonante de hieruſalem & tẽplo eius: quando obſeſſa atq; ſubuerſa eſt: & inimicis chri
ſti qui eum regem ſuſcipere noluerunt recipientibus pro impietate ſua atq; blaſphemiis æterna

ſupplicia: eccleſia in nomĩe domini cõgregata de qua in pſalmo dicitur:homo natus in ea: & ipſe

fundauit eam altiſſimus. Antequam parturiret peperit: antequam uenixt partus eius genuit maſcu
lum. Non enim multo tempore ut populus iudæorum per abraham yſaac & iacob duodecim pa-
triarchas. Et rurſum liberos eorum ac nepotes creuit in maius: ſed ad euangelicam prædicationem
ſtatim omnis mundus concæpit parturiuit: & peperit maſculum quem pharao & hærodes cona-
bantur occidere:qui & in moyſe & in chriſto ſaluatus in ægypto eſt: deniq; abraham & vſaac ma/
ſculos habuere liberos & iacob multorum filiorum pater unam genuit filiam ꝓ qua dura perpeſ-
ſus eſt. Quod ſi filiæ ſalua ad dei ſententiam recipiunt hæreditatem patris. Hoc conſiderandum ẽ
quod pater earum in peccato ſuo mortuus ſit: quia nullum filium genuit: & moyſes nihil ſuper eis
auſus fuerit iudicare ſed retulit ad dominum qui eas ne inopes permanerent iuſſit fratribus copu-
lari:geneſeos quoq; narrat liber quod poſt quam cœperunt homines multi fieri: qui numerus ſem
per eſt & ſfiliæ eis natæ ſunt: acceperint eas:non angeli ſed filii dei:de quibus horti ſunt gigantes: ſi
