ra per ſanguinẽ crucis: & ſedit in dextera magnitudinis: uelociter enim currit ſermo eius. Et alibi:
nai Domine deus noſter:q̃ admirabile eſt nomen tuum in uniuerſa terra: Et rurſum in pſalmo. xvii. In
nto omnẽ terrã exiuit ſonus eorum & in fines orbis terræ uerba eoꝶ: Splendor quoq; eius quaſi ſol iu
hr ſtitiæ clara luce radiabit: Et cornua in manibus eius: uexilla & trophea crucis. & in ipſis cormibus ab
u⸗ ſcondita eſt fortitudo eius: Cum enim in forma dei. nõ rapinam arbitratus eſt equalem ſe eſſe deo
e⸗ ſed exinaniuit ſe: formã ſerui accepit: factus eſt obediens patri üſq; ad mortẽ mortẽ ãt crucis: In cru
ce ergo pauliſper abſcondita eſt fortitudo eius: Quãdo dicebat ad patrẽ: Triſtis eſt anima mea uſq;
ad mortem: Et pater ſi poſſibile eſt trãſeat iſte calix a me:Et in ipſa cruce. Pater in manus tuas cõmẽ
m do ſpiritum meum. Porro iuxta. xx. In eo qd dictum eſt: Operuit cælos uirtus eius: noſſe debemus
& minus eſſe qd operitur ab eo ꝗᷓ quod operit: ſi tamen totum opiatur: & non ex parte quod opertũ
„ eſt: Cum ergo uirtus dei operiat cælos. maior eſt cælis uirtus eius: quia operiuntur cæli. Cælos autẽ
ne eos eſſe qui portẽt imaginem ſupcæleſtis & qui enarrent gloriam dei crebro legimus: uirtutẽ quo
. qʒ dei dominũ ſaluatorẽ: Apoſtolus ꝓbat: chriſtus dei uirtus & dei ſapientia. Hæc uirtus omnium
wie ſpiritualium uirtutum quaſi mater eſt: Verbi gratia: Appellatur uirtus: ſapientia: fortitudo: iuſtitia
cut tẽperãtia: ueritas: ſanctitas: redemptio: Chriſtus autẽ factus eſt nobis a deo ſapiẽtia: & iuſtitia: & ſan
ctiſicatio: & redemptio Heæ igitur ſpetiales uirtutes in ꝗbus chriſtus oſtenditur ſecundũ ꝓfectum
eorũ: qui eum uel ſapientiam recipiunt uel fortitudinem: uel iuſtitiam & cætera huiuſcemodi: cõti
nentur in generali uirtute dei: hoc eſt in dño ſaluatore atq; in hüc modũ & de terra ĩtelligimus: qd
qui primum ꝓpter imaginẽ terreni terra uocabãtur.Et dicebatur ad eos: Terra es & in terrã ibis. In
8 aduentu ſaluatoris laude dñi repleãtur. Cũ ãt & cæli uirtute dei operti fuerit: ptecti uidelicet & ex
64 omni parte ueſtiti: & uniuerſa terra repleta laude dei: Tuc ſplẽdor eius ut lux erit: lmaginẽ autẽ dei

4 ſplẽdorem: gloriam eius eẽ deum ſaluatorẽ: Apoſtolus nõ tacet: Qui poſtꝗᷓ nobis apparuit ſplen/
dor gloriæ dei: reuerſus eſt ad priſtinã maieſtatẽ. Et ſi enim nouerimus xpᷣm ſecundũ carnẽ: Sed iã
non nouimus eũ iuxta carnẽ uerũ iuxta ſpũm: Quia qd factum eſt in ipᷣo uita erat. & uita eſt lux ho
minũ. Qd & mãifeſtiꝰ in euãgelio ſaluator oſtẽdẽs ait: Pater glorifica me gloria quã habui apud
te prius qmũdus fieret: Vt poſt aſcẽſionẽ ad cælos:ſit ſplẽdorut lux: Hoc eſt id accipiat filius eſſe qd

/

pater eſt: Qd ãt ſeꝗtur: Comua in manibus eius: Moris eſt ſcripturaꝶ ut ſemp comnua ꝓ regnis po
nãt: Nã & illud qd anna loꝗtur in primo regnoꝶ libro: Exaltauit cornu xpi ſui magniſicẽtiã regni
n ſaluatoris ſigniſicat: Et in daniele: decẽ cornua decẽ regna demõſtrat: Sic ãt nunc dicitur cormmua
4 in manibus quomodo & alibi ſcriptum legimus: Cor regis in manu dei. pro eo quod eſt mens &

11

CAnte faciem eius ibit moꝛs:⁊ Egredietur diabolus ante pedes einus.

Miero.liber Secundus

principale cordis uiri ſancti: qui pgit ad regna cælorum: qui adhuc poſitus in terrà regnat corpon

abſq; peccatis: nõ uocatur extrinſecus: ſed in dei tutela ſitum eſt: Quia uero & in hebreo & in cæte-
ris editionibus nõ habet ſcriptum cornua in manibus eius: Sed in manu eius: quod dicitur. Iado:
manũ dei fortẽ atq; robuſtã intelligamus filium eius: Et in hac manu omnia regna cælorum: eoꝶ

q; qui ad cælos nituntur aſcendere: poſita eſſe dicamus: Quod & Eſaias ſonat dicẽs: Vinea facta eſt
dilecto in cornu in loco uberi: Pro eo qd eſt in regno: Ob hanc puto cauſam nullum cornutũ ani
mal inter inmundos poni in leuitico: & id ipſum ſignificare unicornem in pſalmis pipœkepο11α
& illud in te inimicos noſtros uẽtilabimus cornu: Quod autem iuxta. Ixx. legimus: & poſuit dile-
ctionẽ fortẽ uirtutis ſuæ: etiã in hoc de chriſto iĩtelligẽdum eſt: quod deus pater iccirco cooperuit

cælos uirtute ſua: & terram repleuerit laude: & ſplendorem ſuũ fecerit eſſe ut lumẽ: & regnũ poſue

rit in manu filii ſui: ut faceret dilectum ſuum ab hominibus eligi & diligi: non leuiter ſed uehemé/
ter & fortiter: ut qui eũ fortiter dilexiſſẽt & hærerẽt in dilectione eius: Nemo tolleret eos de manu
illius. Ecõtrario diabolus facit amare nos mũdũ: Et ꝓ dilectione uirtutis diligere uitia: & nõ leui-

ter ſed fortiter: Ita ut de nobis poſſit dici: Et poſuit diabolus dilectionẽ fortẽ uitioꝶ ſuogg.

CPro eo qd nos trãſtulimus mortem in hebreo tres litteræ poſitæ ſũt Deleth Beth Res abſq; ulla

uocali: quæ ſi legãtur dabar uerbũ ſignificant: Si deber peſtem: quæ grecæ dicitur De

niq; & Aquila Ita interpᷣtatus eſt(Ante faciem eius ibit peſtis) Symachus( Ante faciem eiuſpræce/ .
dit mors) Quita editio: (Ante faciẽ eius ambulabit mors) Soli. xx. & theodotion ſermonem pro

morte interprætati ſunt: Nec non in conſequenti uerſiculo ubi diximus: Egredietur diabolus an/-

te pedes eius. &. xx. aliter tranſtulerunt Iuxta quod poſtea diſputabimus: Aquila pro diabolo tran
ſtulit uolatile: Symachus autem Theodotion & ꝗnta editio uolucrem: qd hebraice dicitur reſeph.

Tradũt at hebrei quomodo in euãgelio: Priceps demonũ dicitur eſſe belzebub: Ita reſeph demo/
nis eſſe nomen: ꝗq principatum teneat inter alios: Et ꝓpter nimiã uelocitatẽ atq; in diuerſa diſcurſũ

auis & uolatile nuncupetur: Ipſumq; eſſe ꝗ in paradiſo ſub figura ſerpẽtis mulieni ſit locutus⸗Et ex
maledictione: qua a deo condẽnatus eſt accepiſſe nomen: Si quidem reſeph: reptans uentre inter-/

Pertarur ro eſt ergo qd dicitur:ſtatĩ cum uenerit dñs & in iordane fuerit baptizatus: & ad colum

æ deſcenſum uox patris intonuerit: Hic eſt filius meus dilectus: in quo mihi cõplacui: Exeunti de
aquis occurrit diabolus. & ante pedes illius ſtabat mors: & coluber antiquus: qdraginta diebus ten
tauit eum in ſolitudine. Si ãt iuxta. lxx.legerimus (Ante faciẽ eius ibit uerbum & egredietur in caj
pos.)Hoc ſignificat qd ſermo dei ante uiſitationẽ eius quæ nũc allegoricæ facies dicitur: præcedat
& præparet corda credentium: ut praua in rectum: & inequalia ſternat in planum: Et auditoris ani

ma quaſi conſectus ager ſementem poſſit recipere ſpiritalem.

CStetit ? menſus eſt terram:Aſpexit ⁊ diſoluit gentes:⁊ contriti ſunt montes ſeculi: Incurua

ti ſunt colles mundi:ab itineribus eternitatis eius. LXX.

CJuxta pedes eius ſtetit ⁊ cõmota eſt terra:deſpexit⁊ diſtabunt gentes rcontriti ſi unt montes

CStãs ſaluator & cuncta perſpitiẽs & oculo ſuo uniuerſitatẽ mũdi metiens:gentiũ multitudinem
diſſipauit: quibus diſſpatis & diſſolutis cõtriti ſunt mõtes huius ſeculi: & incuruati ſũt colles huius
mundi: Sut enim & alii mõtes & colles quos ſaliet & trãſiliet ſponſus in cãtico canticomim De qui
bus & ĩ ſecundo graduũ pſalmo dicitur: Leuaui oculos meos ad mõtes: unde ueniet auxiliũ mihi:
Moötes autem ſeculi ipſi ſunt ꝗ & mõtes tenebroſi: De ꝗbus hieremias præcepit: ne impingãtur pe
des noſtri ſup eos.Iſti colles in ꝗbus regnabat ſaul quãdo interficiebat ſacerdotes dei
colles interprætatur: Et elegãter incuruati ſunt inꝗt colles mundi. Ante aduẽtũ ꝗppe ſaluatoris ere

violentia:tabuerunt colles ſeculi itineris ſempiterni eius.

gabaa ꝗppe

cta ceruice gradiebãtur & ſupbiam eorũ humiliare nemo poterat: Cõtriti autem ſunt & incuruati

ab itineribus eternitatis eius: ideſt dei: Quia eternitas illius ad nos uenire dignata ẽ: ſiue qd ſemp a
principio mundi uſq; ad incarnationẽ ſuam uenerit ad ſanctos: & factus ſit in ſingulorum manus
ſermo dei: atq; in uniuerſis uincẽtibus ipſe ſuperet. eternum eius iter incuruauerit: colles montesq;

contriuerit: Hæc p metaphorã iuxta hebraicum dicta ſint: Porro ſecundum. Ixx. poſtqᷓ faciem dei

ſermo præceſſerit: & regreſſus fuerit ĩ plana: deus pater uenit illuc: ubi ei ad ſermonem ſuum regio
præparata eſt: & uenit poſt pedes ſermonis ſui & ſtat: Nunꝗᷓ ante pᷣcedens:ſed ſemp expectãs: ut il-

lic ſibi muniat uiam ubi ſtatim terra(opera uidelicet carnis & corpoꝶ nõ ualentia ſuſtinere dei pͤ/

ſentiam) cõmouentur: Cũq; cõmota fuerint: uirtus ſermonis & præſentia dei reſpicit cunctas ani/
mæ gentes quas cogitationes & multiplices in diuerſas ſententias poſſumus intelligere. quæ illi/
co diſſoluũtur ac tabeſcunt.Si quid ẽt aduerſum ſciẽtiam dei ſe exaltauerat in terra:& ſenſum oc/
cupauerat audientis: hoc præcedente ſermone: & aduentu dei confringetur atq; conteretur. Mon
tibus aut confractis contritiſq; ad aſpectum colles liquido conſumentur: & redigẽtur ad nihilum.
Non enim ſunt montes dei ſed ſeculi. Sempiternum enim iter dei ea reſpitiens: atq; ſuos ſermo pᷣ/

cedet:& fortius collibus ſeculi conſumet & deſtruet eos. Poſſunt autem montes & demones intel

ligi:ꝗ uerſantur in hereticis: & eleuant ſe cõtra ſcientiam dei: Colles quoq; alie demõum fortitudi
nes quæ

— 00—

eeerer — — — – ☛ ==

S up er bbach Uc. c. iij.

d nes quæ faciunt homines: corporum pulchritudinem dignitates diuitias: nobilitatem generis: cæ
i teraq; mundi bona admirari. Licet uidere poſt aduentum ſermonis dei & dei patris præſentiam:
* quomodo humanæ ani mæ cò moueantur: & omne quod terrenum eſt diſſoluatur: & cogitatiões
priſtinæ redigantur ad nihilum. unc deſtruuntur demones: tunc ſeculi altitudines ad nihilum
in deducuntur: & omnes heretici quoꝶ ſcientia quæ Primum tumebat ad dei ſermomis aduẽtum hu
k miliatur conteritur atq; con ſumitur: Et quod Prius pulchrum & maximum uidebatur: quaſi deſpe
Fl⸗ ctum abiciitur paruum. Et hoc fit propter aduentum dei & hoſpitium chriſti: Iuxta quod alibi ſcri
Ni Pptum eſt. I nhabitabo in eis: & mambulabo: & ero deus eorum & ipſi erunt mihi populus.
ir CNPꝛo iniquitate vidi tentoꝛia ethiopie turbabuntur pelles terre madian. LXX.
lns CPꝛols boꝛibus vidi tabernacula ethiopum:pauebunt 7 tabernacula terre madian.
CEthiopes triti & amantes tenebras: & ab omni luce alieni: qui dracomis carne ueſcuntur: de quo
al ſcriptum eſt: Dediſti eum eſcam populis ethiopibus: demones intelli gutur: quorum fit tabemacu
kn lum quicunqʒ in hoc ſeculo propter honores & diuitias laborat:quod ſignificãter ſub uno uerbo
iniquitatis oſtenditur: omnis emm diues aut iniquus aut heres iniqui eſt: Vide homines maria trã
ſire ante potentũ excubare fores: pati omnia quæ ſeruorum conditio uix patitur: ut diuitias con-
zu gregent: ut aliquã accipiãt dignitatem. Et poſtꝗᷓ hoc fuerint conſecuti tradere ſe luxuriæ & uolu⸗
de ptatibus & omni iniquitati. Vt quod auaritia cõgregauit luxuria conſumat. Iſti ergo pro laboribꝰ
ce⸗/ ſuis efficiuntur hoſpitium demonum: & qui templum dei eſſe debebant fiũt tabemmaculum ethio
pto pum:ſed & hoc quod ſequitur: Turbabuntnr pelles terræ madian: Siue pauebũt & tabemacula ter
an/ ræ madian:Eoſdem intellige tabernacula ethiopum & tabernacula terræ madian. Poſtꝗᷓ enim di-
tkan tati fuerint: uel per fas ac nephas ad altiſſimum gradum cõſcẽderint: tunc cõſcientia peccatoꝶ ſuo
eph. rum ſemper mortem: ſemper iuditium formidabunt: & ad leuem febriculam quaſi latrones in car-/
nè cere: ita de terrenis ſupplitis ſuſpirabunt: Madian autem in lingua noſtra ſonat exauditio: ideſt in
uufi cõdemnationem: & oſtenditur qued mœtu iuditii eternarumq; pœnarum ſemper in fortitudine
Eten ſint: & cruciatus quos ſentiunt ſe mœreri: cottidiano pauore ſuſtineeant. H
ner⸗ CNunquid in fluminibus iratus es domine:aut in fluminibus furoꝛ tuus:vel in mari indigna
lum tio tua:qui aſcendes ſuper equos tuos:⁊ quadrige tue ſaluatio. Suſcitans ſuſcitabis arcum tu⸗
ide um:iuramenta tribubus que locutus es:ſemper. LXX. rMMG
ten CNunquid in fluminibus iratus es domine:aut in fluminibus furoꝛ tuus:vel in mari impe/
ci/ tus tuus.Qui aſcendes ſuper equos tuos:⁊ equitatio tua ſalus intendens:extendes arcum tu-⸗
et um ſuper ſceptra dicit dominus:diapſalma. ððBðÿ
anu CVbi.Ixx.diapſalma:& Aquila ſemper: & cæteri ut ſupra ſimiliter tranſtulerunt: & quia ad tropo/
logicam iterprætationem feſtinat oratio: breuiter ſecũdum litteram ſenſum capituli compræhen
l⸗ dens pergam ad reliqua. Sicut iordanem & mare ſiccaſti rubrum pro nobis dimicans. Non enim
fluminibus & mari iratus es: aut quicꝗᷓ inſenſibilia offenſionis contrahere potuerunt.Ita nũc qua/
tes drigas conſcendens tuas: arcumq; corripiens: ſalutem dabis populo tuo:& iuramenta quæ iuraſti
patribus noſtris & tribubus & plebibus in ſempiternum: Quod autem dicit: N unꝗd in flummib
m iratus es domine aut in fluminibus furor tuus: uel in mari impetus tuus. Dicit ambigue: & interro
ls gantis eſt magis eloquium ꝗ probatis. Sunt enim & bona flumina: ſunt & mala. Et mare peſſimũ:
i & mare optimũ: Bonorũ fluminum illud exemplum eſt: fluminis imp etus lætificat ciuitatẽ dei:
Et quod qui de aqua domini biberit: fluant de uentre eius flumina aquee ſaliẽtis in uitam eternã.
. Malorum illud quod Pharao loquitur in Ezechiel: mea ſũt flumina: & ego feci illa:in quibus dra/
co habitat & multa iis ſimilia: Quod autem mare in bonam partem accipiatur.xxiii. pſalmus teſti/
e monio eſt.In quo tropo logice de eccleſia dicitur i oio ανοιa :deſt orbem terrarum. Domini eſt
e⸗ terra & plenitudo eius: orbis terræ & omnes qui habitant in eoꝛipſe ſuper mare fundauit eum & ſu
per flumina præparauit illum: ideſt orbem. Quod autem domino fundatur ſuper flumina & præ
4 Paratur ſuper mare: utiqʒ in bonam partem accipitur. Necnon & illud quod de uinea dicitur quæ
un tranſſata eſt de ægypto. Extendiſti ꝓpagines eius uſq; ad mare: & uſq; ad flumina flagella eiꝰ: uſq;
ad mare: Puto quod in bonam partem poſſit accipi. Et dicimus uerba diuina quæ maifeſtiora ſũt:
daEꝶ quaſi potum ſitientibus præbent hæc dici: flumina autem quæ plena ſunt ſacramentis & in pro
N fundo poſita. De quibus dicit apoſtolus: O ꝓpfundum ſapientiæ & ſcientiæ dei: Et propheta conſo
iͦ nat. De profundis clamaui ad te domine: Marein ſcripturis appellari. Hoc de eo quod poſſit & ma
, re in meliore parte ſentiri. Quod autem accipitur: & in contrano multa teſtimonia ſunt: De qui/
bus illud in pſalmis eſt. Hoc mare magnum & ſpatioſum: ibi naues pertranſibunt. Animalia
parua cum magnis: Draco iſte quem formaſti ad illudendum ei:Et de euangelio quando ſaluator
3 increpauit uentum & mare: dixit ei. Tace & obmuteſce. Quod enim increpatur malum eſt: Iuxta il
4 lud zachariæ Increpet dominus in te diabole. Et ad Tymotheum argue conſolare & increpa. Pro
4„ pheta itaq; ſciſcitante. Nunquid in fluminibus iratus es domine aut in flummibus furor tuus zuel
, in mari impetus tuus. Nos dicamus ſi ægypti flumina ſunt :& mare rubrum atq; ſanguineum: ira-
fſfſcitur dominus & percutit ea & toto impetu fertur in gurgites: eleuantes ſe contra cientiam dei.
e e aic er 4 è iiii
P
.

1iero. liber Secundus

Vnde mare uidit & fugit præſentiam dei ferre nõ ſuſtinens. Et iordanis reuerſus eſt retrorſum: cæ
dens glonæ populi traſeuntis. Qui & ab Helia ſcinditur & ab Heliſeo: Vt autẽ manifeſtius loquar:
hereticorum eloquẽtia quæ contra ueritatem & eccleſiam Auit intelligi flumina quibus iraſcitur
domimus Animas uero eorum qui circuferuntur ommi uento doctrinæ: & ſemper malitia fluctu/
ant: & falſis gurgitibus obruũtur. Amimaduerti mare: ſuper quod impetus domini fit: ut ſentiat eiꝰ
aduentum: & ſciat quibus terminis & obice concludatur: & audiat: in te conterentur fluctus tui.
Quod ſi bona ſunt flumina & bonum mare:⸗Lauatur in illis ieſus:& eccleſiam ſuam ſuper huiuſce
modi mare collocat. Poſt hæc ſequitur. Qui aſcẽdis ſuper equos tuos: & equitatio tua ſalus. Quæ
ro equos ſuper quos aſcendat dominus. Et puto non eſſe alios niſi ſanctorum amimas: ſuper quas

aſcendit ſermo diuinus: ut & ipſas ſaluet: & alios per eas. Ponamus equorum exempla. Spõſus lo/
quitur in cantico canticorum. Equitatui meo in curribus Pharaonis aſſimilaui te ꝓxima mea. NõI

quod chriſtus eccleſiam: ſcilicet ſermo dei animam quã ſponſam ſuam uocat quadrigis comparet
pharaonis: ſed ꝙ omnis amima quis ſancta ſit atq; perfecta ad deum comparata quaſi currus phara/
onis ſit: & iumentum. Vnde & Moyſes loꝗtur ad dominum. Ego autem ſum αο τσσο: ideſt irra-
tionalis: Et Dauid: ut iumentum factus ſum apud te. Non ꝙ abſolute iumentum: ſed ꝙ apud deũ
iumentum ſit. His equis illi contrarii ſunt quos habet Pharao. Et de quibus dicitur. Equum & aſ-

cenſorem proiecit in mare. Huiuſcemodi equitatio non ſalus eſt ſed perditio. Quæramus & alios

equos quibus aſcendit dominus. In quarto regnorum libro legimus: Surrexiſſe mane miniſtrum
Heliſei: & egreſſum uidiſſe exercitum ambientem ciuitatis muros: & equos & currus. Et poſtꝗᷓ ad
præces prophetæ aperti ſunt oculi eius. Aſpexit inquit & ecce mons plenus eꝗs: & qdrigæ igneæ
in circuitu Heliſei. Diligenter attende quod æqui uideantur & currus. Et tamen in tantis milibus
equorum & curruum: nullus aſcenſor horum equorum: iIlle erat auriga & ille rector. De quo pſal
miſta canit ꝗ ſedes ſuper cherubin oſtẽdere. Talibus equis: taliq; curru & Helias raptus ad cælum
eſt: Si quis autem de Zacharia uult diſcere. Qui ſunt equi ruffi: & qui nigri: & qui uarii & qui albi
egrediẽtes de myrtetis: & de montibus in ꝓfundo poſitis. Siue ut in. lxx.ſcriptum eſt ereis. In ipſo
propheta: Si dominus uitæ ſpatium dederit conabimur explanare. Vidit & Ioãnes equos candi/
dos: & ſeſſores eorum: e quibus corpora in gloria reſurgentium puto eſſe equos can idos: ſeſſo/
res autem ſanctorum animas. Si quis uero peccator eſt & mei ſimilis: ſedebit in equo nigro: & di/
citur de eo. Dormitauerũt omnes qui aſcenderunt equos. De talibus equis ſcriptum eſt. Fallax
equus ad ſalutem. Caro enim concupiſcit aduerſus ſpiritum: & ſapientia eius mimica eſt deo.Hoc
dictum ſit de iis qui corpora diligunt: & in nigris ſedent equis. Nos aüt animas noſtras in equos

& in currus domini præparemus. Qui aſcendit in Paulo aſcendit in Petro: Et in huiuſcemodi cur

ribus equitans totum luſtrauit orbem. Intendens quoq; arcum ſiue ſagittas ſuas:ſceptra ideſt re//
gna aduerſum qꝗᷓ Hieremias miſſus eſt: eradicauit deſtruxit & perdidit: ſeci. tq; ut non regnaret pec-/
æatum in mortali noſtro corpore: Sceptra autem ideſt regna diaboli quæ oſtendit domino: intel-
ligi diuerſapeccata: Auaritiam: Luxuriam: Hracundiam: detractionem: furta periuria: Aduerſũ quæ
ſermo dei ſedens in equis: & in curribus ſuis incendit fulguris ſui contorta ſpicula: & interim non
eæmittit. Vt qui ad extentum arcum territus fuerit emiſtionem nõ ſentiat ſa ittaꝶ. Et hoc facit ſem
per. Quod Aquila interpᷣtatus eſt pro diapſalmate. Semper enim ſedit in ſanctis ſuis: ſemper arma
tus eſt. Et accutas ſagittas in linguis eoꝶ: pparans eꝗtatus: & huc illucq; diſcurrit in orbis ſalutem.
Flunios ſcindes tere. LCxXxXx. CSluuius ſcinditur terra.
uia ſuſcitauit dns arcum ſuum: ut tribubus iuramẽta redderet ꝗᷓ locutus eſt. Conſequẽter dici/
tur: fuuios ſcindes terræ. i. reges terræ: aduerſum tuũ populũ dimicãtes diuides atq; diſpges: Iux/
ta. lxx. aũt ꝗ dixerũt. Fluuius ſcindetur terra: Primu ponamus exemplũ: ut hoc quaſi gradu ad altio
ra ueniamus. Legimus in his ꝗq de mirabilibus cõfecerũt uolumiua. Et ꝗqolimpiadas grætiæ ad no
ſtrã uſq; memoriã pduxerũt: exponẽtes ꝗd in ſingulis annis noui aſcẽderit in mũdo. Qd inter cæ

tera terremotu eruperint flumma: ꝗᷓ ante nõ fueràt: & rurſum alia abſorpta ſint & peſſum ierint: qd

ſcilicet oẽs terrarũ uenæ ꝗᷓ ſicut in humano corpe ſanguinẽ:ita in ſe habeãt latentes aquas ꝗ terræ
cõcuſſionæ rõpantur: & manẽt flumina. Hoc ſi itelligamus uideamus aĩam humanã hẽre in ſe na
turaliter aquas & fluuios: & p ſecordiã noſtrã eos eſſẽe abſcõditos & nõ fluere. Cũ aũt ad pᷣdicatio/
nẽ ſermõis dei cõcuſſa fuerit: & de priori ſtatu mota:tũc erũpe qd latebat:& in refectionẽ potãtiũ
fluere. Hoc ipᷣm reor &illd ſigniſicare ĩ geneſi. Qcd fodiũtur putei a ſeruis Iſaac quos ab Habraã fa

ctos philiſti terra obruerãt: qᷓdiu uiit Habraã putei illiꝰ nõ claudutur: illo ãt mortuo & puteis ob

turatis: ſi ſerui fodiãt cõtradicut philiſti & iurgiũ eſt. Si uero ipſe ueniat l ſaac & ſodiat puteũ & ĩ/
ueniat aquã philiſtim nõ ualẽt cõtradicere: Vide Petrũ & Panlũ: & de puteis xpᷣi fluuiiſq; nõ ambi
es. Cerne oẽs apoſtolos: & iam nõ q̃ttuor flumiĩa: ſed duodecĩ fluuios ĩtelliges exire de paradiſo
Kripturakr. ſti fluui anteqꝗᷓ terra cõmoueretur latebãt. Et cũ eſſent in terræ uenis ſitiẽtibꝰpocula nõ
pᷣbebant.Poſtq uero ad aduẽtũ xpᷣi orbis. & omnis terra cõcuſſa eſt: ſubito ꝓruperũt: & nũc cõple
tum eſt:poſuerunt flumina in deſertum: & exitus aquarũ in ſitim: terrã fructiferã in ſalſuginẽ: a ma

litia habitãtiũ in ea.Poſuit deſertum in paludes aquaꝑ: c terã ſine aqua in fontes aquaꝶe: & hiĩtare

fecit ibi

us
ill
un
bi
ſo
li⸗
o/
l⸗

Suher Abbachuc. c. iii.

fecit ibi eſunẽtes & conſtituerunt ciuitatem ad habitãdum: Poſtqꝗᷓ enim dominus uenit in mundo
& cõpletum eſt illud qd dixit in euangelio:In iuditium ego ĩ mundum iſtũ ueni:utꝗ nõ uidebant
uiderẽt: & qui uidebant ceci fierent. Tunc terra iſrael de qꝗ fluuii ante manabant & irngabãt uniuer
ſum iudeæ populũ aruit: & fontes illius obturati ſunt: Vniuerſus ãt orbis qui erat deſertus &ſteriliſ
& aquas pᷣdicationis dominicæ nõ habebat: uerſus eſt in paludes aquaꝶ & quot doctores emiſſit:
tot habuit & fontes:nec ſufficit eis fontibus uidelicet atq; fluminibꝰirrigare urbes & populos: Sed
in una quaq; ꝓuintia eos qui eſuriebant & patiebantur famẽ ſermonis dei In unum populum con
grægãtes extruxerunt eccleſiam: ꝗᷓ dicitur ciuitas ad mhabitãdum: & quã lætificat: ipetus fluminis
CSEiderũt te ⁊ doluerũt mõtes:gurges aquaꝝ trãſiit:dedit abyſus vocẽ ſuã:altitudo manꝰ ſu
as leuauit Sol ⁊ luna ſteterũt in habitaculo ſuo:in luce ſagittaꝝ tuaꝝ ibũt:in ſplẽdoꝛe fulgurã/
tis haſte tue:In fremitu culcabis terrã ĩ furoꝛe obſtupefacies gẽtes:egreſſus es ĩ ſalutẽ popu
li tui:in ſalutẽ cũ xpᷣo tuo:percuſiſti caput de domo ipii denudaſti füdamẽtũ vſqʒ ad collũ.
CSemp ſolam noſtrã editionẽ poſiumus ut iuxta eã. i.iuxta hebraicum texentes conſequẽtiam lo
ci poſtea.lxx. Cõmatice p caitul diſſeramus: Viderunt te deus & doluerunt montes: excelſa ſcili-
cet regna:& ſublimes huius ſeculi poteſtates: & quadrigæ quatuor in zacharia ꝗᷓ egrediũtur de mõ
tibus aeris: Hæc te uiderũt ĩtræmuerunt & gurges aquarum trãſut: hoc eſt omnis eorum impetus
& perſecutio q̃ uexabant populum tuum: Poſtꝗᷓ te uiderũt trãſit: tunc abyſſus:hoc eſt inferi lauda/
uerunt te:Tunc etiã ſuperi ideſt angeli in plauſum ſuis manibus cõcreparũt. Vt uictorem ueluti ge
ſtu quodam & tripudio eleuatarum manuũ demõſtrarẽt: Sol tuus & luna & omnis ſplẽdor quo
prius illuxeras populo tuo: & malorum poſtea põdere uniuerſa fuerãt tenebraꝶ horrore cooper-
ta receperunt lumen ſuũ: & priſtinũ habuere fulgorem: Sagittæ tuæ & fulgurans haſta tua. i.plagæ

tuæ: & eruditio lumen tuo populo præbuerũt: Deniq; in luce ſagittarũ tuarũ & in ſplendore haſtæa

tuæ ꝗᷓ eos ad hoc corripuit ut emẽdaret ambulauit populus tuus in fremitu: Quando ergo populi
tui uindicabis iniuriã terrena regna calcabis. & omnes gẽtes admirari facies: Quia ĩgreſſus es in ſa/
lutem populi tui & ueniſti ad eos cũ chriſto tuo: Licet in hebraico ſcriptũ ſit: Egreſſus es ĩ ſalutem
populi tui cũ leſu chnſto tuo: ſiue cũ ſaluatore chriſto tuo: leſus enim ſaluator interptatur: Veniẽ/
te ãt Ieſu chriſto filio tuo pcuſſiſti antichriſtũ de domo impii: hoc eſt in hoc ſeculo: qd in malgno
poſitum eſt:ſiue p ipſũ diabolum percuſiſti: q impietatis caput eſt: & denudaſti fùdamẽtũ eius uſq;
ad collum:ideſt abſcondita eius aperta feciſti non ad breue tempus ſed in perpetuum: Hoc enim
ſignificat: Sela: ideſt ſemper. LXX. JJMD
CSigebunt te ⁊ dolebunt ſiue parturient populi.

Cνρναν zτονσσ1 quippe utrũq; ſignincat: Cõſequẽter rupta terra fluuiis manantibus: populi qui

de fluminibus biberant uidebunt deũ atq; parturient: Ex hoc enim ipſo qd uidẽt dominum ſtatim
dei uerbum cõcipiũt: & dicunt:a timore tuo domine in utero ſuſcepimus & parturiuimus & pepe
rimus: ſpiritum ſalutis tuæ faciemus ſuper terram: Beati inquit mundo corde quoniam ipſi deum
uidebunt:lſſti itaq; populi lIoti a fluminibus non iã uiderunt ſed uiſuri ſunt deũ: & cũ uiderint con
cipiẽt ut poſſint fructus parare doctrinarum: Sed quia dicũtur populi. & populoꝶ nõ eſt uidere fa/-
ciẽ dei licet in futuꝶ oſtẽdatur oratio: uidebunt & parient: Tamen iuxta tropologiam magis he/-

braicum ſequẽdum eſt: ubi dicitur: Viderunt te &peperiert montes: Montium eſt uidere deum &ι

parere filios: quos de dei concepere ſermone. .
Biſperges aquas itineris. Diuerſxæ aquæ ſũt: aliæ ſempiternæ: aliæ breues: de ſempiter
nis aquis: & ꝗᷓ fluunt de fõtibus I ſrael:Dictũ eſt fluminibus ſcinditur terra:de ſubitis & ad tempus
currẽtibus: omnes torrẽtes uadũt in mare:Taliũ enĩ aquaꝑ ſinis pditio ẽ: deus ergo omnes aquas
quæ a puerſis dogmatibus cõculcatæ ſunt diſperget: Cũ diſſipauerit cõſilia principum:& ſapien/
uam mũdi huius: Si quãdo uideris ad breue aliquã hereſim floruiſſe: & poſtea dei gratia diſſipatã:
dicito eſſe cõpletam:Diſpges aquas itineris: Poteſt autem hoc quod dicitur itineris ſubaudire dia
bolici: Vt ſit ſenſus: Aquas quas diabolus conculcauit: & ꝗᷓ multis in ſe præbuerũt iter ideſt multis
atuerunt erroribus: diuidet do minus atqʒ dipergar⸗ Vnde & cæteri interprætes furorem uolen/
tes hereticum deſcribere tranſtulerunt illuſione uel impetu aquarum traniiet: Ferutur enĩ ꝓno elo
uẽtiæ curſu & pᷣcipites: et quẽq; obuiũ & leuẽ inueneriĩt ſecum trahunt. LXX.
EBedit abyvſſus vocem ſuam:altitudinem fantaſie ſue
CAbyſus ſepe in bonam partem:ſepe in malam:interdum indifferenter accipitur in bonam par-
tem:luditia tua abyſus multa: Et abyſus abyſum inuocat & reliqua: In malam Viderũt te aquæ de
us & reliq̃: Sed & demones depᷣcãtur ne mittãtur in abyſſos:Et ĩ geneſi: Abyſſus ſupꝑ q̃ tenebre erãt
neſcio an ĩ bonã ptẽ poſſit accipi: Indifferẽter ãt ibi Ponilerapii ſũt fõtes abyſſi:& cataracte cæliap
tæ ſũt:& illd in. cxlviii.pſalmo: Dracones & oẽs abyſi ignis & grãdo &ſpũs ꝓcellaꝶ: niſi forte ex eo
qd ĩter dracones & ignẽ &gradinẽ ponit᷑ ĩ malã ptẽ trahẽdũ ſit qd neſcio utꝑ poſſit dicere ꝗ eã ui/
derit cũ cæteris lau e dñi cõcrepare.ſi igit᷑ ĩ bonã ptẽ acceperiũs abyſũ:dicamꝰ diſpſis aqs itineris
eſſimi uiderũt te ſapiẽtes tui & altitudinẽ ſciẽtiæ ꝗ́ habebat ex tuo aſpectu mutuãtes qa uiderũt te
& parturierũt montes: quicquid de te prius opinati ſunt in uocis ſuæ laudibus ꝓtulerũt: Et pulchre

Miero.liber. Secundus

opinationem fantaſiæ: altitudinem uocat iuxta Ieſum filiũ ſyrach: qui ait: Abyſſum & ſapientiam
quis mnueſtigauit. Vnde & de monte modico ideſt aſſumptione humani corporis: quam daniel
Lapidem abiciſum de monte ſine manibus: ideſt ſine opere nuptialii uocat chnſtum: Abyſus inuo
cat patrem: Alterum abyſum in uoce chataractarum ſuarum. uidelicet euãgelizantibus uerbum
uirtute multa: Vel certe abyſus nouum teſtamentum m teſtimonium montis modici: a quo uul-
neratus eſt priceps tyri: I nuocat abyſſum ueteris inſtrumenti: ut per cataractas chriſti ideſt apoſto/
lIos firmior fiat prædicatio⸗Si quis autem uoluerit: ut hoc quod dicitur: Dedit abyſſus uocẽ ſuam:
Altitudinẽ fantaſiæ in malam partem accipere: illo uretur argumento: Quod poſt diſperſas aquas

itineris: qᷓ utiq;in malã partẽ acceptæ ſunt & hoc recte in cõtrario ſentiatur: Simulq; cerne qd nõ di

xerit altitudinẽ fantaſiæ ſuæ ideſt umbræ & imaginis: Videntur eni habere altitudinẽ & ſciẽtiam
Kriprutage: ed oĩs eoꝶg altitudo ueritati cõparata fataſia eſt: & fruſtra extollet uocẽ ꝗa aqᷓ itineris
iã diſ

—

i diſpſæ ſũt: qramus in ſcripturis ſicubi fataſiã in bonã prẽ iuenire poſſumꝰ:& cũ raro uel nũꝗᷓ fue/
rit inuẽta:firmius abyſſum & fantaſiam eius in malam ptem interpᷣtabunt. LXX.
CEleuatus eſt ſol ⁊ luna ſtetit in oꝛdine ſuo.
CSimplicem iterprætationem ſequimur: ex pᷣſentibus uerbis pfectus ſolis demõſtratur & Ilunæ: qd
iuxta Eſaiam futuro ſeculo ſeptulum ſol luceat: & luna ſolis fulgeat claritate: Quia enim creatura Ii
berabitur a ſeruitute corruptionis in libertatẽ gloriæ filioꝶ: dei quæ nuc uanitati ſubiecta eſt: pro
pter eũ qui eam ſubiecit in ſpem libertatis: Cum in conſumatione mundi omnis creatura fuerit li-
berata liberabitur & ſol & luna & in ſuo ſtabunt ordine. Quod ſi uoluerimus: ſolẽ iuſtitiæ chriſtũ
accipere:in cuius pœnis ſanitas eſt: & lunam quæ huius ſolis ſplendore illuminatur: eccleſiam: non
difhcile eſt dicere qd Ilux uera & lux hominum ſplendor gloriæ dei:& ſplendor lucis eternæ eam il
luminet:quæ nunc in iſto ſeculo iuxta ꝓſpera atq; præſſuras creſcat atq; deſcreſcat. Cum autem ſol
fuerit eleuatus: Et iuxta apoſtolum exaltauerit eum deus& donauerit ei nomen ſup omne nomen
Tunc etiam eccleſia quæ in præſenti ſeculo tenere ſuum ordinem non poteſt: ad ordinem debitũ
reuertitur: & nequaq mutabitur: ſed fixo ſtabit gradu Et audiet cũ moyſe: tu ãt hic ſta mecũ. LXX.
CIn luce ſacula tua ibunt in ſplendoꝛe coruſcationis armoꝛum tuorum.
Cacula deiudeſt ſagittæ euntes atq; pergentes:nõ ad hoc mittuntur ut interimãt:ſed ut illuminẽt
Ad harum ſagittarum iaculorumq; diſtinctionem. chriſtus electũ iaculum dicitur: Per Eſaiam uo/
ciferans:Poſuit me ut iaculum electum & in pharetra ſua abſcondit me & dixit mihi: Magnum eſt
tibi hoc uocari te ſeruum meum. Hæc ſagitta plures habebit ſagittas quas mittat in uniuerſum or-
bem. Vnde & ſponſa Iacto iaculo uulnerata dicit: uulnerata charitate ego: Iuxta qd & nos poſu-

mus dicere: uulneratus caſtitate ego: uulneratus ſapiẽtia ego: Quo ſapientiæ iaculo uulnerata & rfe

Hee igitur ſagittæ ꝗᷓ mittütur in lucem: pergunt. etiam in ſplendore coruſcationis armorum eius
ideſt dei: Quicũq; enim armatus fuerit ut ſtet contra uerſutias diaboli: & accinctus armatura apo-

gina auſtri: nõ erat in ſe: & obſtupefacta plus inuenerat in uerbo ſalomonis qꝗ ei fama narrauerat:

ſtoli: Venient ad illum iacula lucis ut ad ipſum poſſit dici: Vos eſtis lux mundi: Si quis autem pec-/
cator eſt & ĩgemiſcit qd habitet in tabernaculis cedar: mittuntur ei ſagittæ potẽtis acutæ cũ carbo
nibus deſolatoriis: Vt primũ cõpungatur ſermonibus dei: & dicat uerſatus ſum in miſeria cũ infigi
tur mihi ſpina:Et poſtꝗᷓ compũctus tunc & deſolatur: ut p ſeraphin ideſt ardentem ſermonem dei

carbo mittatur: qui non ſolum labia quæ Eſaias tantum habebat immunda: ſed omnes ptes mem-

brorum eius excoquat: & ad ſolitudinem peccatoꝶ reducat. LXX.
CIn comminatione imminues terram ? in furoꝛe detrahes gentes.
CPoteſt hoc in cõſumatione mundi accipi: quãdo frequentibus bellis interfecta multitudine ra
ri homines reperiẽtur: & hi ꝗ noluerint ſk de populo dei:ſed gẽtes & ethnici pmanſerint: furore
domini deducãtur ad tartarum: Sed melius eſt ut iminutã cõminatione terra interprætemur opa
terrena. & eos qui cõſtituti in eccleſia peccatores nõ expectant ut furore domini cornpiantun: ſed
audiẽtes in fcripturis qꝗͥ ſupplitia impendeant peccatoribus: agunt pœnitẽtiã: & paulatim imminu
unt terra ſuam:ad cælũq; ꝓficiũt:Si ꝗ noſtr cõminationem domini reformidat.huic terra ĩminui
tur qui ãt perſeuerat in gentium numero:nmon uult eſſe de his quorum terra decreſcit:nec de popu
lo dei de quo dicitur uidebũt te & parturiẽt populi:iſte cũ gẽtibus detrahitur in pœnam.
CEgreſſus es in ſalutem populi tui:vt ſaluares chꝛiſtos ttuoss. D
CPrimũ uideamus quot ſint genera chriſto ꝶ: & poſtea tractabimꝰ quõ egreſſus ſit dñs in ſalutem
chriſtoꝑ ſuo &. xpi in ueteri teſtamẽto dicebãtur patriarchæ.d ꝗbꝰſcriptũ eſt ĩ pſalmis corripuit re/
ges ꝓ eis: & nolite tägere xpos meos: & in ꝓphetis nolite malignari: & in primo paralipomenõ li
bro:omnes qui de ægypto egreſſi ſunt chriſti uocantur: Chriſma quoq; in exodo ſacerdotale cõſi
citur: quo poſtea ſacerdotes in leuitico referuntur uncti: Eſt & aliud unguentum quo reges un-
. guntur: in Tegni0 quod In duo ſciditur: Si enĩ dauid ẽ & ſalomon ii. fortis manu & pacificus cor/
nu ungitur. Si uero hieu & azahel ſunt perfunduntur lenticula: uas autem fictile ſic uocatur ideſt
οο. Sedé6 Cyrus perſarum rex atq; medorum qui de captiuitate populum relaxauit.

Licet multi errent & de domino ſaluatore ſcriptũ putent: Audi p Eſaia:Hæc dicit dñs chriſto meo

cyro. cuiu.

4

M

S e — = =

dienin
ndn
inoo
Wn
d
Elun
A
dn
ginen⸗
ügt,

lunet
Neatunal
eſkepro
entli⸗
chuiſtuͤ
mmnon
Leamil
memſol
enommen
ncebiti
.

lunine
umdo/
numet
mor,
Spon
mat
Mera
Weiu
nado,
enpe⸗/
icudo
linfgt
m dei
mem⸗

inen
urote
ul 1
wul .
nmun
minn
eponn

wen
utte⸗
öli
cön
cor
ck
ut⸗
meo
nin⸗

leloãâ. 2.d.

Su⸗

er bbachuc. c üi.

tyro: cnius tenui dexteram: ut audirent corã eo gẽtes & cætera. Et ad extremũ dicitur: Tu aũt non

cognouiſti me. Quod de ſaluatore nephas eſt intelligere. Eſt unguentum ꝓpheticũ quo p̃cipitur

Heliæ: ut Heliſeum ungat in ꝓphetam: & ſuper oĩa unguẽtorum genera: eſt unguẽtum ſpiritale qd
uocatur oleum exultatiõis: quo ungitur ſaluator. Et dicitur ad eum Propterea unxit te deus deus

tuus iſrael: Participes aut eos puto: ad quos loqtur & Ioãnes: Et uos unguentũ habetis a ſancto. Et
poſt modicũ. Hæc ſcripſi uobis de iis ꝗ ſeducũt uos: & paulo poſt chriſma qd accepiſtis ab eo mãe
at in uobis. Et nõ neceſſe habetis ut aliꝗs doceat uos: ſed ipſum chriſma docebit uos de omnibus:

