pletumq; illud quod ipſe in euangelio repromiſit. Cum exaltatus fuero a terra omnia traham ad
me. Tunc generauit multum populum ut illud impleretur eſaiæ quia nata eſt gens ſemei. Vno enizʒ

die tria milia: altero quinq; millia crediderunt: Quodq; in hebraico ſcribitur: inter quos erunt clau
dus & cecus & prægnans & pariens ſimul eccleſia magna reuertentium huc:ꝗᷓꝗᷓ iuxta litteram im//
pletum ſit quod ceci uiderint. claudi ambulauerint: tamen melius iuxta intelligi po
teſt ꝙ qui prius erant ceci perfidia poſtea crediderint ſaluatori. & qui claudi quibus quondam lo⸗

quebatur Elias: uſq; quo claudicatis utroq; pede:poſtea uiderint & populus ambulauerit qui ſede/

bat in tænebris & umbra mortis magnum lumen aſpexerint claudiq; cucurrerint & prægnãs pepe
rerſ filios eccleſia magna reuertentium ad fidem. Iudæi putant hoc eſſe completum quando ſub
ezra poſt diem phaſcæ ægreſſi ſunt de babylõe ut reuerterentur hieruſalem in quo typus fuit & nõ
ueritas Neq;.n. illo tpe uniuerſa quæ legimus & lecturi ſumus fuiſſe cõpleta poterunt approbare.
CIn fletu venient ſiue egredientur in miſericoꝛdia reducam eos per toꝛꝛentes aquarum
in via recta. ⁊ non impingent ſiue non errabunt in ea quia factus ſuʒ iſrahel pater ? eprhaiʒ
pꝛimogenitus eſt.
Si iuxta hebraicum legerimus in fletu uenient:hoc indicat iabu. Dicemus ꝙ interdum & nimii
gaudii fletus inditium ſit: iuxta illud lachrymo gaudio. Sin autẽ iuxta ſeptuaginta qui dixerunt in

fletu egredientur & in miſericordia ſiue in conſolationem reducam eos illum ſenſum ponemus.

qui & in pſalmis dicitur: Euntes ibant & flebant portantes manipulos ſuos: Fleuerunt enim quan-
do captiui ducti ſunt: & conſolationem maximam receperunt quando miſericordia domini ſunt
reducti. Et adduxit eos dominus per apoſtolos & apoſtolicos uiros plenos aquarum & largiſſi⸗

mi fluminis in uia recta uidelicet fidei non in perfidia iudæorum. Et nunquid impingent in ea qa

ceci eſſe ceſſarunt quibus quondam dictum eſt. Si ceci eſſetis non haberetis peccatũ. Nunc uero ꝗa
dicitis uidemus peccatum ueſtrum manet. Poſſumus uiam rectam & chriſtum intelli gere: in qua
quicunq; ambulauerit non impingetFactus ſum iſrahel pater qui reductus eſt. & ephraim primo
genitus meus eſt: Vbi enim quondam habundauit peccatum ſuperhabundauit gratia Ephraim
autem in

— 0——

—. — – ⏑ ——ũ— »oe — .. –⅝ſ.

—— — —

ug

irn,
mIm
N
udd
zl,
än
0 inege
Wgeni
bate
ui
ſmne
mbokr
kn
madui

ſſonate.

e Eul⸗
ndien
mengn
WEIRZ
Aimng
wenunt

enrkel
feliie

oone
WUlcemn
–
nien/

mmd/

èð

Super Mieremiam.

autẽ in typo eſſe populi de gentibus congregati ſcriptura teſtatur. Fuit enim poſterior filius loſeph
& ſurripuit primogenita manaſſæ: qui natura primitiuus erat. ſed myſterio crucis decuſatis mani⸗
bus qui ſtabat ad ſiniſtram Iacob dextræ manus eius ſuſcepit benedictionem: Et qui ſtetit ad dexte
ram ſiniſtra benedictus in ſecundum redactus eſt graduz. Et quomodo lacob Eſau: ſic ephraim ma
naſſeæ rapuit primogenita: Omniſq; populus decem tribuum uocatus eſt ephraim: quia hieroboaz
filius nabath ex hac tribu regnuʒ primum obtinuit in ſamaria.
CAudite verbum domini gentes ⁊ annunciate in inſulis que pꝛocul ſunt? dicite. Qui diſper/
ſit iſrael congregabit eum. ⁊ cuſtodiet eum ſicut paſtoꝛ gregem ſuuʒ:quia redemit dominus Ja
cob ⁊ liberauit eum de manu potentioꝛis ſen foꝛtioris:⁊ venient? laudabunt in monte ſi von et
conſfluent ad bona domini ſuper frumento vino ⁊ oleo ⁊ fetu pecoꝛum ⁊ armentoꝛum.erit ani⸗
ma eoꝛum quaſi oꝛtus virginis ſiue quaſi lignum fructiferum ⁊ vltra non eſurient: Tunc leta/
bitur uirgo in coꝛo ſiue virgines ⁊ iuuenes ac ſenes ſumul.Et conuertam luctum eoꝛum in gau⸗

dium ⁊ conſolaboꝛ eos ⁊ letiſcabo a doloꝛe ſuo ? inebꝛiabo aiam ſacerdotum pingucdine· ſiue

ſilioꝛum leui ⁊ populus meus bonis meis adimplebitur.ait dominus
C Perſpicue uocatio gentium demonſtratur ſcriptura dicente audite uerbum domini gẽtes & an
nuntiate in inſulis quæ procul ſunt & dicite. Quid annuntiat in inſulis quæ procul ſitæ ſunt? ꝙ
dominꝰ qui diſperſit iſrahel ipſe congregabit eum. Nequaqᷓ ut diſpergerentur potentiæ fuit aduer
ſariorum ſed domini uoluntatis: & cuſtodiet eum ſicut paſtor gregem ſuum, Paſtor enim bonus
ponit animam ſuam pro ouibus ſuis. quia redemit dominus Iacob præcio ſanguinis ſui & libera-
uit eum de manu potentioris ſiue fortioris:per quæ oſtẽduntur fortiores aduerſariæ poteſtates na
tura fragilitatis humanæ: Et quantum in utriſq; uiriuʒz eſt illas fortiores eſſe natura. Sed nos forti o
res fide:ſi tamen mereamur liberari ab eo.qui poteſt alligare fortẽ & domum eius dirripere. Et ueni
ent inquit:haud dubium quin liberati de manu potentium: & laudabunt liberatorem ſuum in mõ
te ſyon hoc eſt in eccleſia: & confluent ad bona domini. rerum omnium habundantiam. quæ non
frugibus & cibis carnis iſtius ſed in uirtutũ uarietate ſentitur. Super frumento inquit uino & oleo
de quo conficitur panis domini: & ſanguinis eius impletur typus & benedictio ſanctificationis oñ
ditur: dicente ſcriptura. unxit te deus deus tuus oleo læticiæ præconſortibus tuis: & fœtu pecorum

qui in eccleſia ſimplices ſunt. & armentorum quæ cornuta ſunr: & aduerſarios uentilant. Attamen

ſciamus benedictiones has nequaquam ad corpus ſed animam pertinere. Sequitur eritq; anima eo

rum quaſi ortus irriguus:ſiue quaſi lignum fructiferum: quod plantatum eſt ſecus decurſum aqua/

rum & paradiſus domini in delitiis & ultra non eſurient. Nequaquam ea eſurie de qua ſcriptum
eſt Beati qui eſuriunt & ſitiunt iuſtitiam ſed ea quæ ſaturitate mutatur: & rerum omnium excludit
pœnuriã. Tunc lætabitur uirgo in choro de qua ſcribit apoſtolus. Diſpondi enĩ uos uni uiro uirgi
nem caſtam exhibere chriſto. Et iuuenes ad quos loquitur Ioannes Scribo uobis Iuuenes quoniaʒ
uiciſtis malignum. & ſenes ad quos idem myſtico ſermone teſtatur. Scribo uobis patres quoniam
cognouiſtis eum qui ab initio eſt. Et conuertam inquit luctum eorum in gaudium ut quos terrue
rat crux lætificet reſurectio: & conſolabor eos & lætificabo a dolore ſuo:iuxta illud quod dominus
loquitur. Beati lugentes quoniam ipſi conſolabuntur: & inebriabo animam ſacerdotum qui ha
bent ſcientiam dei:de quorum ore interrogant legem domini qui credunt in eũ.ad quez prophe-/
ta canit. Tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem melchiſedech. Quod autem ſequitur iux
ta. lxx. Filiorum leui: in hebraico non habetur. Et perſpicuum eſt id dici nequaquam de his ſacerdo
tibus qui ſunt ſilii leui. ſed de his in quorum typum præceſſit melchiſedech. Ebrietas autem ſacer-
dotum: & in apoſtolis comprobatur quando ferebant fidem: & muſto pleni dicebantur. unde & Io

cus in quo compræhenſus dominus eſt uocatur gethſemani quod in lingua noſtra uallez pingue

dinis ſonat. Cumq; ſacerdotes pingues fuerint doctrina domini: & inebriati in conuiuio ioſeph di-
xerint: Calix tuus inebrians ꝗᷓ præclarus eſt: tunc erit & hoc quod dominus pollicetur: Et populus
meus bonis meis adimplebitur: quæ omnia nunc ex parte tribuuntur. Tunc autem dabuntur in ple
no qñ uiderimus facie ad faciò & corpus humilitatis noſtræ fuerit reſurectiõis gloria comutatuzʒ.
CBec dicit dominus vox in excelſo audita eſt lamentationis fletus ⁊ luctus rachel ploꝛans ſili/
os ſuos⁊ noluit conſolari ſuper filijs ſuis quia non ſunt. LXX.
CSic dixit dominus:vox in rhama audita eſt lamentatio ⁊ fletus ⁊ luctus rachel ploꝛans ſilios
ſuos ⁊ noluit conſolari quia non ſunt.
C Nec iuxta hebraicum nec iuxta. x. matheus ſumpſit teſtimonium. legimus in eo poſt deſcriptio
nem infantum necis. Tunc impletum eſt quod dictum eſt per hieremiam prophetam dicentez. uox
in rhama audita eſt ploratus & ullulatus multus: rachel plorans filios ſuos: & noluit conſolari quia
non ſunt.Ex quo enim perſpicuum eſt euangeliſtas & apoſtolos. Nequaquam ex hebræo interpræ
tationem alicuius ſequutos. ſed quaſi hebræos ex hebræis ꝙ legebant hebraice ſuis ſermonibus ex
præſiſſe: Rachel mater ioſeph cum ueniſſet bethleem ſubito partus dolore correpta peperit
flium. quem obſtetrix quia moriebatur pariens uocauit benoni hoc eſt filius doloris mer.
Pater autem ILacob mutauit uocabulum & appellauit beniamin hoc eſt filius dextræ.
AA iii

H

Quæritur itaq; quomodo Matheus euangeliſta dictum prophetæ ad interfectionem tranſtullerit
puerorũ.cum perſpicue de decem tribubus ſcriptum ſit. quarum princeps fuit effrata. nequaquam
ſit in tribu ephraim: ſed in tribu iuda ipſa eſt & bethleem. unde
& nomina utriuſq; concordans bethleem uocatur domus panis effrata. quam
nos ubertatem poſſumus dicere. Quia igitur Rachel in effrata: hoc eſt in bethlem condita eſt ſicut
eſt ſcriptura ſancta & titulus ſepulchri eius hodie teſtatur: flere dicitur pueros qui iuxta ſe & in ſuis
regionibus interfecti ſunt. Quidam iudæorum hunc locum ſic interprætãtur: ꝙ capta hieruſalẽ ſub
Veſpaſiano per hanc uiam gazam & alexandriam infinita millia captiuorum romam directa ſunt:
Alii uero ꝙ ultima captiuitate ſub adriano: quando & urbs hieruſalem ſubuerſa eſt innumerabilis
populus diuerſæ ætatis & utriuſq; ſexus in merchato therebinti uenũdatus ſit. Et idcirco execrabile
eſſe iudæis merchatum celeberrimuz uiſere. Dicant illi quod uolunt nos recte teſtimonium ſump
ſiſſe dicemus euangeliſtam Matheuz pro loco in quo rachel condita eſt & uicinarum in circuitu uil
larum filios quaſi ſuos fleuerit. J
CBec dicit dominus:quieſcat vox tua a ploratu ⁊ oculi tuia lachꝛymis quia eſt merces operi
tuo ait dominus. Et reuertentur de terra inimici ſine inimicoꝛuz ⁊ crit ſpes nouiſſimis tuis ait
dominus:⁊ reuertentur filij ad terminos ſuos.
CNHoc iuxta litteram necdum factum eſt. Neq; enim decem tribus quæ in ciuitatibus mœdorum
exulant atq; perſarum reuerſas in terram iudæam legimus Sed iuxta ſpiritum & in paſſione domi-/-
ni impletũ eſt: & hucuſq; completur quando de toto orbe ſaluatur iſrael: & rachel dicitur. Qineſcat
uox tua a ploratu & oculi tui a lachrymis. Et eſt ſenſus Plorare deſiſte. Priora enim opera tua reſpe
xit dominus. & reuertentur filii tui de terra inimici ne præſenti dolore tenearis. Eſt enim ſpes nouiſ
ſimis tuis ait dominus. Et reuertẽtur filii tui ad terminos ſuos: quos habuerunt patres eoruj Habra
am Iſaac & Iacob. Melius autem de paruulis intelligimus ꝙ mercedem habeant effuſi ſanguinis ꝓ
chriſto. & propterea herodis inimici teneant regna cælorum & reuerſuri ſint in ſedem priſtinã: quã
do pro corpore humilitatis corpus receperunt glorioſum. Iſta eſt ſpes nouiſſima quando iuſti ful-
gebunt:ſicut ſol. & infantes quondam paruuli atq; lactentes abſq; ætatũ incremento & iniuriis ac
labore corporeo reſurgant in uirum perfectum in menſuram plenitudinis xpi.
CAndiens audini ephraim tranſmigrantem ſiue lamentantem caſtigaſti me ſiue eruditus ſuʒ
ſicut inuencus indomitus ſiue ſicut vitulus.⁊ non didici:conuerte me ⁊ conuertar qꝛ tu domi/
nus deus meus. Poſtqᷓ; enim connertiſti me ſiue captus ſum:egi penitentiam. Et poſtqᷓ co-
gnoni ſiue oſtendiſti mibi percuſſi femur meum.ſiue ingemui.confuſus ſuʒ:⁊ erubui ſine ex die
confuſionis ⁊ oſtendiſti qm ſubſtinni oppꝛobꝛium adoleſcentie mee.
Loquitur deus ꝙ ephraim audierit lamentãtem Nulli autem dubium quin decem tribus ſigniſi-
cet quibus primus imperauit Ieroboam filius Nabath: qui & uitulos aureos fecit in dani & bethel:
ut hoc populus errore ſeductus deum iſrahel colere & adorare deſiſterent. Caſtigaſti me inquit &
caſtigatus ſum. Omnis correptio proficit in ſalutem: quæ ad præſens uidetur eſſe triſtitiæ: & poſtea
fructus affert pacificos. Quod ait quaſi iuuencus indomitus ſiue nitulus & non didici: hoc ſignificat
ꝙ in multo labore atq; uerberibus eruditus ſit: ut dum ad pœnitentiam conuerteretur: & non profe
cerit. Conuerte inquit me: & conuertar: Ergo id ipſum quod agimus pcnitentiaz niſi dei nitamur
auxilio implere non poſſumus. Poſtq enim conuerteris & ad te conuerſus fuero tunc cognoſcam
quia tu domine deus meus es: & nequaqᷓ errores mei atq; peccata interficient me. Et poſtꝗᷓ conuer-
tiſti me egi pœnitentiam. uide quantum ſit auxilium dei & quantum fragilis humana conditio: ut
quod ipſum agimus pœnitentiam niſi nos dominus ante conuerterit nequaquam implere ualea-
mus. & poſtꝗᷓ inquit oſtendiſti mihi uel ipſam pœnitentiam: uel tui noticiam ſiue cognoui te: per-
cuſſi feœ mur meum.Quod dolentis & plangentis & ſuper errore priſtino plorantis indicium eſt: ut
ſœmur manu percutiat & ſtultum ſe ante fuiſſe fateatut. Confuſus inquit ſum. & erubui ſiue ex die
conmiſtomis. dmod enim tempus non eſt confuſionis noſtræ:ſi recordemur antiqua peccata & om
nium quæ male egimus capiamus memoriam? Quodqʒ dixere. Ixx. & oſtendit: ſignificat ꝙ poſtqᷓ
ingemuit & ſua delicta cognouit: tunc in tantum profectum uenerit ut etiam aliis ignorantibus do
minum oſtenderit iuxta id quod dauid pœnitẽs loquitur. Decebo iniquos uias tuas & impii ad te
conuertentur. Et quod dicit Subſtinui opprobrium adoleſcentiæ meæ per ætatis ignorantiam pec
caſſe ſe dicit ut facilius ueniam conſequatur:iuxta illud quod dauid canit. Delicta iuuentutis meæ“
& ignorantias meas ne memineris. unde & in conſequentibus deus paruulum eum uocat & deli-
ciis. affluentem. Hoc autem dicit propter diuitiarum magnitudinem && terræ fertilitateʒ qua ephra
im tribus uſq; hodie lIuxuriat. “
CSi filius honoꝛabilis ſiue dillectus mihi ephraim. Si puer delicatus quia ex quo loquutus

ſum de eo ſine verba mea in eo recoꝛdaboꝛ eius adhuc idcirco conturbata ſunt viſcera mea ſu
per eo miſerans miſereboꝛ eius ait dominus.

CPenitentiam agente ephraim & dicente In principio erudiſti me & eruditus ſum. quaſi iuuẽcu
lus indomitus Et in fine. Qm̃ ſubſtinui opprobriù adoleſcentiæ meæ Reſpondit dñs. & plena ad

e menite

—20

—
—

le
un
e
dun
det ſan
Auſi
lith
ckin
umerhi
dderrtie
ium im
Gürinn

es che
löse

donn
dedomi,
elen
um Nhe
pernori
z Habn
ngninis
icinign
irci
inmi

mmsſ
udont⸗
ti
ſarede

olen
erene
oi
ciumer
iſiuee⸗
cCd/
4,oi
nbu 6
mnnins 1
—
mis ne?
8 Gch⸗
uthn

oppm
Ae

ni

Ppen
nn

Super Mieremiam

ſe mente conuerſum tali ſubſtẽtat oraculo: Filius dilectus mihi ephraim quem in tantum dillexi ab

initio ut fratri pᷣfereretur manaſſe filius honorabilis qui cõtra naturæ ordinẽ honorẽ primogeniti
domini dignatione ſuſcepit. Puer delicatus de quo ſcribitur filii ephraim intendentes & mittentes
arcum. conuerii ſunt in die belli. Contra quem & ad quem totus oſeæ liber eſt cui benedicit lacob.
Delicias autem in hoc loco iuxta illud accipiamus: quod in pſalmo dicitur. Delectare in domino &
dabit tibi petitiones cordis tui. pro quo in græco & in hebraico habetur deliciis aflue. unde para
diſus in edem deliciarum paradiſus appeliatur: quia inquit fuerunt uerba mea in eo. recordatione
memor eius adhuc: ne putaretur gratuita benedictio & ex indulgentia potius largitoris ꝗᷓ merito
eius in quem conferebatur eſſe collata. Ideo ait recordabor eius quia uerba mea fuerunt in eo. Nõ
in ore eius.non in labiis ſed in ymo cordis affectu. Propter quam cauſam & conturbata ſunt uiſce
ra mea ſuper eo. Cui loquitur. & per Oſeæ Quid tibi faciam ephraim: quid tibi faciam iſrael. quaſi
adama ponam te. & quaſi ſeboim. Conuerſum eſt in me cor meum. conturbata ſunt uiſcera mea.
Non faciã furorẽ iræ meæ & non diſperdã ephraim. Miſerans miſerabor eius ait ds. Fuerunt qdez
ſermones mei in eo: & oĩa mandata mea auido ſuſcepit animo: & in ſuo corde ſeruauit. Sed tamẽ
miſerans miſerabor eius ait dominus: ut oſtenderet omnẽ hominem indigenuz miſericordia dei.
CStatue tibi ſpeculas:pone tibi amaritudines:dirige cor tuuʒ in viam directã in qua ambula⸗
ſti. Reuertere virgo iſrahel.reuertere ad ciuitates tuas:vſq; quo delicijs diſſolueris ſilia vaga
quia creauit dominus nouum ſuper terram femina circundabit virum. LXX.
Statue tibi ſpeculatoꝛes fac penam.da coꝛ tuum in humeros tuos:via in qua ambulaſti.Re
uertere virgo iſrabel reuertere in ciuitates tuas lugens. vſq; quo cõuerteris filia deſpecta: qm
creauit te dominus ſalute in plantationem nouam in ſalute tua circuibunt homines.
CVbi nos diximus uſq; quo deliciis diſſolueris ſymachus poſuit.uſq; quo demergeris in profun/⸗
dum utramq; autem æditionem ex toto poſui ut caput obſcuriſſimum & eccleſiæ ſacramẽta a. Ixx.
Siue quis alius hunc prophetam interprætatus eſt: aut ignoratum aut obmiſſum oſtenderem: uer-
bum hebraicum. uel in ſpeculatores uel in ſpeculas uertitur ut aquila & Symachus inter-
prætati ſunt: unde miror quid ſibi uoluerit uulgata editio: ut pro hoc eſt pro ſpeculatori-
bus ſyon poneret: turbaretq; loctoris intelligentiã quo putaret poſt ephraim ad ſyon & ad tribù in
da repente dei factum eſſe ſermonem: cum perpetua oratio ſit ephraim cui ſupra loquutus eſt. Andi
ens audiui ephraim & filius honorabilis mihi ephraim ſiue puer delicatꝰ: cui & nunc loqꝗtur. Statue
tibi ſpeculas ſiue ſpeculatores qui tibi prænuntient aduenire tantam terum omnium fſœlicitatem.

Quodq; ſequitur amaritudines quæ hebraice dicuntur themrurim pro quibus Symachus interp-
tatus eſt tranſmutationes:hoc indicat ꝙ flere debeat uel antiqua peccaa uel gaudii magnitudmẽ.

& tota ad dominum mente conuerti: & ponere ſiue dirigere cor ſuum in uiam per quam profectus
eſt: inde enim eſſe redditurum. Quodq; per hoc dixere. xx. da cor tuum ĩ humeros. illud ſigniſicat
3 cogitationes debeat operibus iungere ſiue humeros contemplari portãtium ſe de captiuitate re
ucentium. Quod iſaias plenius exequitur in camelis & curribus ac baſternis eos aſſerens reducẽ
dos. Reuertere inquit uirgo iſrael reuertere ad ciuitates tuas quas captiuus deſeruiſti uſq; quo ne//
gligentia diſſolueris: & profundo errore uagaberis. Reſpice quid dicturus ſum & uñ tibi tanta bea
titudo expectanda ſit diligenter attende. Audi qd nunꝗ ante cognoueras. Nouam rem creabit do⸗-
minus ſuper terram. Abſq; uiri ſemine abſq; ullo coitu atq; conceptu fœmina circundabit uirum
gremio uteri ſui: qui iuxta crementa quidem ætatis per uagitꝰ & infantiã proficere uidebitur ſapi
entia & ætate: Sed perfectus uir in uentrem ſolitis menſibus continebitur: unde Symachus & aqui
la iuxta noſtram editionem interprætati ſunt. Quid ſibi autem in loco hoc uoluerit editio uulgata
poſſem dicere: & ſenſum aliquem reperire niſi de uerbis dei humano ſenſui argumentari eſſet la⸗/
crilegium Theodotion aũt & ipſe uulgatæ editioni conſentiens interprætatus eſt. Creauit dominꝰ
ſalutem nouam in ſalute circuibit homo ſingulare ponens pro plurali: Simulq; & hoc notandum
ꝙ natiuitas ſaluatoris atq; conceptus dei creatio nuncupetur.

.

CHec dicit dominus exercituum deus iſrahel Adhuc dicent verbum iſtud in terra inda:? in

vrbibus eius. Cum cõuertero captiuitatem eoꝛum:benedicat tibi dominus pulchritudo inſti/

tie:mons ſcũs ⁊ habitabũt in eo iudas ⁊ oẽs ciuitates eiꝰ:ſimul agricole ⁊ minãtes greges. LXX
CSic dixit dñs virtutum deus iſrahel. Adhuc dicent ſermonẽ ſſtum in terra iuda ⁊ in urbibꝰ
eius qñ reduxero trãſmigrationẽ eius:benedictus dominus ſuper iuſtum montẽ ſanctum eins
⁊ qui habitant in terra indea ⁊ in omni cinitate eius cum agricola:⁊ elleuabitur in gregre.
Cluxta hebraicum manifeſtum eſt ꝙ in redditu iſrael:& in terram ſuam captiuitate conuerſa habi
tent urbes iuda. & dicatur eis per ſingula. Benedicat tibi dominus qui eſt uere pulchritudo iuſtitiæ
& mons ſanctus: in quo qui habitauerit nullas timebit inſidias & habitabit abſq; iniquitate iudas in

ciuitatibus ſuis: Eruntq; agricolæ & pecorum multitudo. qd ex parte uidetur ſub zorobabel & ezta

eſſe completũ: Plenitudo autem uaticinii ad xp̃i tempora referatur: uel in primo aduentu qñ ſpiri/
taliter⸗hæc facta ſunt: uel in ſecundo uniuerſa complentur: iuxta nos ſpiritaliter iuxta iudæos & no
ſtros iudaizãtes carnaliter: Porro iuxta. Ixx. hic ſenſus eſt adhuc ſermo iſte dicetur in terra iuda & ĩ
3 AA iiii

Liber. vi.c.xxxi.

ciuitatibus eius quando conuertero captiuitatem eius qui dicetur benedictus dũs ſuper iuſtũ mon en
tem ſanctum eius.monſqʒ iuſtitiæ & ſanctitatis mœreatur accipere:nullus eſt alius niſi ſaluator. H Un
Cæterum ſtultũ eſt irrationalem & inſenſibilem montẽ errore iudaico iuſtũ & ſanctum credere. Ip
ſe eſt de quo & in conſequentibus ſcribitur. Et in oĩ ciuitate eius ſubauditur ſaluatoris. cum agrico un
la non dubiũ quin dũm ſignifſicet de quo & in euangelio ſcriptum eſt. Ego ſum uitis uos palmites:
pater meus agricola. unde & apoſtolus loquitur dei agricultura eſtis. Quodq; ſequitur. Et elleua- 8 .
bitur in græge:hoc oſtendit ꝙ in ſingulis gregib iuſtus & ſanctus & agricola ipſe dominus elleue lene
tur in ſeruis ſuis atq; credentibus ad excelſa conſcendat(Quia inebriaui animã laſſam: ſiue quia in- gell
ebriaui omnem aiam ſitientem & omnem aĩiam eſurientem ſaturaui. ſiue repleui. Ideo expergefa- nin
dus ſum & uidi & ſomnus meus dulcis fuit mihi) Mutatio perſonarũ facit obſcuram intelligentiaʒ am
prophetarũ. Dixerat dominus adhuc dicent uerbum iſtud in terra iuda & in urbibus eius cum con/ un
uertero captiuitatem eorum. Quid ãt dicent haud dubium qui hoc quod ſequitur. Benedicat tibi l
dominus pulchritudo iuſtitiæ mons ſanctus & c. Rurſumq; illis iſta dicentibus reſpondit dominꝰ ien
Quia inebriaui aiam laſſam ſiue ſitientem & oẽm animam eſurientem:ſaturaui. Illoq; iſta dicente: lohet
reſpondit populus qui de captiuitate uenerat. Ideo expergefactus ſum & uidi: & ſomnus meus dul/ lis
cis fuit mihi: quia dominus inebriat aĩam laſſam ſiue ſitientem: & dicit in euangelio qui ſitit ueniat ſect
ad me & bibat: & qui credit in me ſicut dicit ſcriptura flumina de uentre eius fluent aquæ uiuæ. Et ſanen
omnem aĩam eſurientem ſaciat atq; ſitientem: de qua ſiti & eſurie idem in euangelio teſtatur Bea- 4dl
ti qui eſuriunt & ſitiunt iuſtitiam qm̃ ipſi ſaturabuntur. Notandumq; ꝙ; æbrietas in hoc loco in bo nind
nam partem ponatur de qua & in cantico dicitur. Comedite amici mei. bibite & inebriamini cariſſi Nan
mi.qua ebrietate & ioſeph inebriatus eſt cum fratribus ſuis meridie. Inebriati auteʒ atq; ſaturati hii Ettun
qui laſſi fuerant atq; eſurierant: agunt gratias reſpondentes. Expgefactus ſum & uidi dominum ſcili nauc⸗
cet ſuſcitantem atq; dicentem. Surge qui dormis & elleuare a mortuis: & illuminabit te xps. Et ſõ/ inh
nus inquit meus dulcis mihi ut imitarer domini mei uerba dicentis. Ego dormiui & ſoporatus ſũ kligr
& reſurexi quoniaʒ dominus ſuſcipiet me. enini
C Ecce dies venient dicit dominus ⁊ ſeminabo domũ iuda:⁊ domum iſrael ſemine hoium:? ſe ohoe
mie iumẽtoꝛũ. Et ſicut vigilaui ſuꝑ eos vt euellerẽ ⁊ demolirer ⁊ diſſiparẽ ⁊ diſꝑderẽ ⁊ affligerẽ lecn⸗
ſic vigillabo ſuper eos vt ediſicem ⁊ plantem ait dominus.In diebus illis non dicent vltra pa/- . ur
tres comederunt vuam acerbam ⁊ dentes ſfilioꝛum obſtupuerunt.ſed vnuſquiſqʒ in iniquitate Ce
ſuua moꝛictur Omnis homo qui comederit vuam acerbam abſtupeſcent dentes eus. d
CBDomum & domum.i. domum iſrahel & domum iuda in. lxx. non habetur. ſed tm iſrael & iudaʒ e
ut ſic & ſiminabo iſrahel & iudam: quodq; intulit Semine iumentorum ad irrationalem & ſimplicẽ C
refferre debemus. Et ſicut in principio hieremiæ dictum eſt ad eum. Ecce conſtitui te hodie ſup gen 1
tes & regna ut euellas & deſtruas & diſperdas & ædifices & plantes. Et uigillaui ſuper eos ut face/- d⸗
rem quod minatus ſum. ſic inquit Nunc uigillaui ſuper eos ut edificem & plantem Dei enim agri/
cultura dei ædificatio eſt. omnes huiuſcemodi repromiſſiones iuxta iudæos & noſtros iudaizantes
in mille annorum regno putantur eſſe complendæ: Nos autem dicente apoſtolo ego plãtaui:apol 11
lo rigauit: ſed deus incrementum dedit: & iſaias propheta ꝙ; ſaluator ædificator ſepium & domorũ
eſſe memoretur:in Pn aduentu xRpi ſpiritaliter impleta defendimus: & impleta ex parte non ex i
toto:quia nunc in ſpeculo uidemus & in enigmate. & neſcimus ſicut opportet nos ſcite. Cum autẽ in
quod perfectum eſt uenerit: tunc quod ex parte eſt deſtruetur. Aut certæ in ſecundo complenda cre A
dimus quando in ſua maieſtate dominus apparebit. & cum ſubintrauerit plenitudo gentiũ omnis KE
Iſraęl ſaluus fiat: & nequaquam ex parte per ſingulos ſed ſit deus omnia in omnibus. Quodq; infer⸗ cal
tur. In diebus illis non dicent ultra patres comederunt uuam acerbam & dentes filiorum obſtupue .
runt & reliqua in explanationibus ezechielis plenius diſeruimus: quando interprætati ſumus illuz 2
locum Filiſ hominis quid uobis & parabolæ iſtæ inter filios iſrael dicẽtium patres comederũt uuã
acerbam & dẽtes filiorum obſtupuerunt: uiuo ego dicit dominus Si fuerit ultra hæc parabola in
iſrael. quia omnes animæ meæ ſunt: ſicut anima patris ſic & anima filii. Anima quæ peccauerit ipſa .
morietur. per quæ dicimus mortem non facere dominum ſed peccatum: anima enim quæ peccaue
rit ipſa morietur. Hoc quod in præſenti loco dicitur ꝙ nequaꝗ peccatis patruʒ offenderit iſrael ſed C
propriis mœritis & fide in chriſtum poſt tempora multa ſaluetur: & obſeruãdum ꝙ uitia atq; pecca
ta uua acerba dicatur: ut comedentium dentes obſtupeſcant & non poſſint eius ſuauitatem ſentire. C
de quo dicitur. Guſtate & uidete quoniam ſuauis eſt dominus. Quicunq; ſcripturas non ita intelli/
git ut rei ueritas habet uuam acerbam comedit. Vnde omnes heretici peruerſa credentes panem G
cælo deſcendentem comedere non poſſunt: ſi obſtupeſcunt dentes eorum non ciborum auſteri/
tate ſed uitio dentium. . 1
Ecce dies venient dicit dominus ⁊ feriam ſiue diſponam domui iſrahel.? domui inda pactũ
ſiinue teſtamentum nouũ. non ſecundũ pactum ſiue teſtamentum quod pepigi cuʒ patribus vrig
4 in die qua apꝛehendi manũ eoꝛum:vt educerem eos de terra egypti. Ractum ſiue teſtamentũᷣ

gðõ irritũ fecerunt:⁊ ego dominatus ſum eorum ſiue ego neglexi eos dicit dñs: Et hoc erit ſee
ctum ſine

n ctum ſiue teſtamentum quod feriam cum domo iſrahel poſt dics illos dicit dominus:dabo le-
r gem meam in viſceribus ſuis in mente eoꝛum ⁊ in coꝛde eoꝛum ſcribam eam:⁊ ero eis in do/
n minum:⁊ ipſi erunt mihi in populum:⁊ non docebunt vltra vnuſquiſq; pꝛoximum ſuuz: ?⁊ vnuſ⸗
Nr quiſq; fratrẽ ſuũ dicẽtes:cognoſce dñm q; ſcient me a miimo uſq; ad maximũait qñs:qꝛ pꝛo/
d, pitiaboꝛ iniquitati eoꝛum:? peccati coꝛum non ero memoꝛ amplius. r
c CNHoc teſtimonio apoſtolus paulus ſiue quis alius ſcripſit æpiſtolam uſus eſt ad hebreos. omneſq;
egii deinceps eccleſiaſtici uiri in primo ſaluatoris aduentu dicunt uniuerſa completa: & nouum teſta-

mentum:hoc eſt euangelium ſucceſiſſe ueteri teſtamento: a quo legem litteræ legi ſpiritus cõmuta
tam. Vt omnia quoq; ſacriſicia & circunciſio & ſabbatum ſpiritaliter com plerentur. Quod autem

neli en
n pactum pro teſtamento ponimus hebraicæ uentatis eſt: licet teſtamentum recte pactum appelletur
ürrii quia uoluntas in eo atq; teſtatio eorum qui pactum ineunt continetur. Quando eductus eſt po-
Citonip pulus de terra ægypti tanta dei in illo familiaritas fuit: ut manum eius appræhendiſſe dicat᷑: & de/
ſdn diſſe pactum quod illi fecerunt irrituʒ: & propterea dominus neglexit eos. Nunc autem in euange
WR lio poſt crucem reſurrectionem & aſcen ſionem dare pactum non in tabulis lapideis: ſed in tabuhis
üitni cotdis carnalibus pollicetur. Cũq; ſcriptum fuerit domini teſtamentum in mente credentium: ipʒ
ie eſſe eis in dominum: & illos eſſe in populum: ut nequaquam iudaicos quærant magiſtros & tradi/
Wf rone & mandata hominum: ſed doceantura ſpiritu ſancto: ſi tätũ audire mœreanturtem pluʒ dei
winbo eſtis & ſpiritus dei habitat in uobis. Spiritus autem ſpirat ubi uult & diuerſas hẽt gratias. Noritiaq;
* unius dei omnium uirtutum poſſeſſio eſt. Et hoc inquit fiet quia propitius ero iniquitati eorum: &
– Peccati SHS non recordabor amplius: Ex quo perſpicuum eſt ſecundum huius pericopis intelli
— gentn uperiora primo intelligenda a ſaluatoris aduentu quando uterq; populus ſibi iſrahel &
edebt⸗ lncda copulatus eſt. Si cui autem ſcrupulum facit quare dixerit diſponam domuli iſrahel & domui
Chotrt iuda pactum & teſtamentum nouum non ſecundum pactum quod pepigi cum patribus ueſtris:in
h telligat primum eecleſiam xpi ex iudæis. & ad illos ueniſſe dominum ſaluatorem atq; dixiſſe non
thirt ueni niſi ad oues perditas domus iſrahel: & idipſum apoſtolos confirmaſſe: uobis quideʒ primum
Nunn oportebat loqui uerbum dei: ſed quoniã repuliſtis illud: & indignos uos iudicaſtis eternæ uitæ ec/
fiffri ce conuertimur ad gentes. Non enim oportebat panem filiorum dare canibus: ſed quia filii patrem
mIH ſua ueniété ſuſcipere noluerut dedit oĩbus poteſtatẽ: ut ꝗ recepint eu fiant filii ddei.
nante CHec dicit qñs qui dat ſolem in lumine diei:oꝛdinem lune: ſtellarum in oꝛdine noctis: ꝗ tur/
. bat mare ⁊ ſonant fluctus eius:dominus exercituuʒ nomen illi Si ceſſauerint leges iſte ſiue ſta
aling tuta bec coꝛam me dicit dominus: tune ⁊ ſemen iſrł deficiet: vt non ſit coꝛam me cunctis diebꝰ.
nüintii C p̃t in geneſis principio legimus ſolem in cælo poſitum in lumine diei:lunam quoq; & ſtellas in
teiy lumine noctis. Et in pſalmo dies diei annuntiat uerbum: & nox nocti indicat ſcientiam. Quomo/
Cennn do inuicem ſibi nox dieſq; ſuccedunt. quõ inquit rerum: & maxime cæleſtium aſtrorum non põtor
Maing do mutati: & ſonantis maris fluctus uoluuntur ad littora fragorq; gurgitum: & undarum mtume-
iun ſcentium terribilis auditur: nec poteſt ultra procedere quam dei iuſſione præceptum eſt. iuxta illud
Ninugl terminum poſuiſti qui non tranſibit neq; conuertentur operire terram. Sic inquit ſemen & genus
aconnii iſrahel domini erit uoluntate perpetuum: nec aliquando deficiet. Leges autem hic nõ moſaycæ ſũt
mennen intelligendæ: ſed conſtitutio & ordo naturæ. Interrogemus iudæos ſi cæli peribũt Et omnes qua
uCnni ſiueſtimentum ueteraſcent: & ad dominum dicitur. Tu autem idem ipſe es & anni tui non defitiẽt.
vnaun Quomodo ſemen iſrael poteſt eſſe perpetuum Aut enim pereuntibus cælis peribit & ſemẽ iſrahel
ntürnn aut ſi fuerit perpetuum:ergo nec cæli peribunt. Quod ſi ſcriptura mentiri non poteſt: & perituri ſũt
ocgin cexæli peribit igitur & ſemen iſrahel: maxime cum & iacob loquitur ad filios: Venite & annuntiabo
mobtn uobis quid futurum ſit in nouiſſimis diebus,. Quando autem dicitur in nouiſſimis diebꝰ: ergo mũ
ſumm dus eſſe ceſſabit: & alia fiet rerum diſ oſitio hoc aduerſum ilo mundum iſtum nõô
necknini eſſe perpetuum etiam euangelium demõſtrat dicens. Cælum & terra tranſibũt. Et ecce ego uobiſ/
dR, cum ſum omnibus diebus uſq; ad conſũmationem ſæculi. Dicamus & aliter. Quãdiu mũdus iſte
nntl fuerit ſemen iſfahel . gentem iudaicam permanſuram: non ĩ his qui nunc increduli ſunt:ſed ĩ his
epemun qui cum apoſtolis: & per apoſtolos crediderunt: ut reliquiæ ſaluæ fierent.
ialil Bec dieie donninngiſ menſurari potuerint celi ſurſuz:⁊ inueſtigari fundamẽta terre deoꝛſuz:
unte oe glica vniuerſum ſemen iſrahel. pp omnia que fecerũt dicit di”s. LxxX.
Enlann, C Bec dicit dũůs Si elenatuʒ fuerit celum ſublimius:⁊ ſi humiliatũ pauimẽtum terre deoꝛſuʒ
dninl 7 ego non repꝛobabo genus iſrahel dicit qñs pꝛo omnibus que fecerunnt. 1195
n C Multum in hoc loco diſtat hebraicum ab editione uulgata. Dicamus primum iuxta hebraicum.
nutn, Si menſurati potuerint cæli ſurſum: & eorum altitudo cognoſci uel inueſtigari fundamenta ter-
. tTIæ:& extrema eorum ratione comprehendi: & ego inquit abiiciam uniuerſum ſemen iſrahel: pro
pter omnia quæ fecerunt dicit dominus Quomodo autem illud impoſſibile eſt: ut cælorum ſũ/
nun 6, mitatẽ & terræ fundamenta noſcamus: ſic & hoc impoſſibile erit: ut abiiciam uniuerſum ſemen
neni iſtahel. Sinautem abiicere uniuerſum ſemen iſrahel: ergo menſurabitur cælorum ſũmitas: & extre
enn ma terrarum. Hic ſyllogiſmus & in euangelio texitur: quando impoſſibile poſſibili comparatur. .

6 Liber. vi. c. xxxi.

Facilius camelus intrabit per foramen acus quã diues intrare poſſit in regna cæ-lorum. Quomo/
do enim illud fieri non poteſt: ſic nec iſtud fieri poterit. Quod ſi hoc factum fuerit: ergo fiet illud
quod impoſſibile putatur. Errant ergo qui hunc locum aliter ediſſerunt ponentes & illud teſtimo
nium ꝙ potuerit petere patrem filius & duodecim legiones angelorum adducere in ſuum auxiliũ
FHuic ſenſui.lxx. contrarium tranſtulerunt dicentes. Si exaltatum fuerit cælum in ſublimibus & hu
miliatum pauimentũ terræ deorſum: ego inquit non reprobabo ſemen iſrahel dicit dominus pro
pter omnia quæ fecerunt. Quod ſi ita eſt reprobabitur gens iſrahel. Quomodo euim cælum non
poteſt eo quod eſt eſſe ſublimiꝰ: nec terra humilior eſſe eo quod eſt: & genus iſrahel nequaquã po
terit cõprobari. Si uiderimus iudæos iuxta hebraicum hoc teſtimonio gloriari aſſentiamus eis
non ſit abiectum uniuerſum ſemen iſrahel:ſed hi tantum qui fuerint increduli.
CEece dies veniunt dicit dũs.⁊ ediſicabitur ciuitas a domino:a turre ananehel vſq;ʒ ad poꝛtaʒ
anguli ⁊ exibit vſq; noꝛnia.Siue iuxta Symmachum funiculus menſure eius contra eam ſupꝑp
collez gareb.⁊ circuibit goatha. Siue iuxta ſeptuaginta de electis lapidibus ⁊ valle ruinarum

pꝛo quibus theodotion ipſum verbum hebꝛaicum poſuit phagarim ⁊ cineres ⁊ omnem aſſare be
moth:quod melius legimus aſſademoth:pꝛo quo aquila ſuburbana interpꝛetatus eſt: uſq; ad an
toꝛꝛentem cedron:vſq; ad angulum poꝛte equoꝛum oꝛientalis ſanctum domini non euelletur ⁊= lonib
non deſtruetur vſqʒ in eternum. ôèM = ſogu
