di lumẽ fuit. De quò dicitur: Nox pceſſit dies ãt apropinquauit Et una nocte periit quãdo occubu
it ei ſol iuſtitiæ & dei perdidit ſermonem. Ciuitas uero niniue magna atq; pulcherrima pfigurat
eccleſiam ĩ qua maior eſt numerus ꝗᷓ duodecim tribuum iſrael. Quod & fragmẽta ĩ ſolitudie ſigni
ficãt duodecim cophinorum. Ignorãt autem quid ſit ĩter dextram & ſiniſtram. uel propter inocen
tiam & ſimplicitatem ut lactäãtem mõſtraret ætatem. & reliquat ĩtellectui. quãtus ſit numerus æta/
tis alterius. cum tãtus ſit paruulorum. uel certe quia magna erat urbs & ĩ domo magna nõ ſolum
uaſa ſunt aurea & argẽtea. ſed & lignea & fictilia. Erat in ea plurima multitudo quæ ignorabat an/-
te actam pœnitentiam quid eſſet inter bonum & malum inter dextram & ſiniſtram. Sed & iumen
ta multa. Multus eſt enim Niniue numerus iumentorum & irrationabilium hominum. qui com/

CVq Finit explanatio in Ionam prophetam ad Chromatium epum.
Incipit

Luc.l?. d.

Heb. 10.a.

Ro. qʒ.d.

.

eb n

No. b. 1

4

Prologus in pꝛimũ librũ ſuper Oicheã.

. 8 INCIPIT PROLOGVS BEATI HIERONYMI IN PRIMVM LIBRVM S VPER
d MICHEAM PROPHETAM AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.
=— Ilcheas in quem nunc cõmentarios dictare cupio: I nordine duodecim
Cln 2 oꝓphetarum ſecũdum. Ixx.ĩterprætes tertius eſt: ſecũdum hebraicum ſex-
d tg⸗ tus: & ſequirut Ionam prophetam: qui ſuccedit Abdiæ: atq; ita fit ut ter-
tius ſit Amos. & Iohel ſecudus: Oſeæ qui apud omnes primus eſt. Ergo
i quaſi in corde uoluminis poſitus debet profũda cõtinere myſteria. Sed
ne ſermo dei qui ſemper deſcendit ad prophetas: ad Micheam quoq; ꝗ in/
i terprætatur humilitas: Ad Micheam de Moraſchi:qui uſq; hodie iuxta
eleutheropolim urbem paleſtinæ haud grãdis eſt uiculus. Moraſchi au⸗/
deg tem in lingua noſtra heredem ſonat. Pulchre igitur humilitas quæ ĩter
wae RM uirtutes uel pcipua eſt: ſpe hereditatis dominicæ naſcitur. Humilitas au-
12 S tem nõ illa quæ uenit de cõſcientia peccatoꝶ: ſed quæ inter uirtutes po
be, „„Pe. à b. nitur: I uxta quã dicitur. Humiliamini ſub potẽti manu dei: ut uos exaltet ĩ tempore. Et qui ſe hu
ſaen Luc.l c. miliat exaltabitur: & ante contritionem eleuatur cor uiri & ante gloriam humiliatur: Vnde & do
en Pro. 18. b. minus. Diſcite inquit a me quia mitis ſum & humilis corde. Quomodo ergo apud nos uotiua &
nakti Mat.ll.d. quaſi ob uirtutis auſpitium ponuntur uocabula:uerbi gratia: Victoris:caſti Ppii:probi: Et apud græ
1c6, cos ſopran uocatur: & Euſebæ. Et appellatiua nomina uertütur in propria. Sic apud hebreos &
let Micheas & Abdias & zacharias cæterorumq; ſimilia ex uirtutum uocabulo liberis a parentibus
mem imponuntur. FlNIT PROLO GVS. 4
nano INCIPIT LIBER PRIMVS EXPLANATIONVM BEATI HIFRONYMI SVPER MlI-
tüpi⸗ CHEAM PROPHETAM AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM. W
. — Capitulum primum.
kino Wð kErbum domini qð factũ eſt ad Micheã Moꝛaſtiten in diebus Jo
rulin eatan Achazʒz ⁊ Eʒzechie regũ iuda.qð vidit ſuꝑ ſamariã hieruſalez.
CSiue iuxta. xx. de quibus uidit fuper ſamariam & hieruſalem: factũ
Kiin Neſt ad Micheam poſt Oſee & Eſaiam: qui ſub Ozia uaticinati ſunt. Ex
w. quo intelligimus Micheam Oziæ temporibus ꝓphetaſſe: ſed & filii eiꝰ
j loathan oſt quẽ regnauit Achaz: Ezechia in patris Achaz imperiũ ſuc
linter/ cedẽte: ſub quo decem tribab aſſyriis in captiuitatẽ ductæ ſũt. Quãtũ
B ergo ad hiſtoriã pertinet: ſecũdum ordinem captiuitatis. Quia primũ
ui eſt capta ſamaria metropolis ſrael:poſt hierut alem urbs iudæ: ꝓphe/
N Atiæ titulus imponitur Primum de ſamaria ſecũdo de hieruſalẽ. Quan2/
un aunm uero ad myſticos intellectus: quia ſamaria ſemper in hereſibus ac-/
euult cipitur: hieruſalem in eccleſiaſticis dicimus. Verbũ domini fieri ad humilẽ & ad coheredem xpi:
D De peruerſis dogmatibus & de eccleſia quia forte peccata cõmiſerit & totius ordinis uolumen cõ
lode texere. Quod autem ſamaria & decem tribus quæ ſciſſe ſub rege hieroboã a ſtirpe Dauid ac Ci
D tur in perſonã hereticoꝑ. Et omnis quidem ſcriptura teſtatur: ſed maxime ꝓpheta Oſee:& hic ipᷣe
liber qui hereticos impios: & eccleſiaſticos peccatores uocat: Statim. n. ſequitur. Quæ eſt impie/-
u tas Iacob:nõne ſamariæ: & qd eſt peccatũ:domus I uda nõne hieruſalem: hoc duntaxat iuxta. Ixx.
tun⸗ trãſlatores. Cæteꝶ in hebraico quõ legatur: poſt paululum ſubiiciemus. Sed illud qd heretici ſem
vonn per in dogmatũ ſuoꝑꝶ ſibi quaſi blümitate cõfidãt: & eccleſiæ ſimplicitatem deſpitiãt:In alio loco
cxl dicitur. Ve qui deſpitiunt ſion & cõfidũt in mõtem ſamariæ: de ſion.n. egredietur lex: & uerbũ dñi
nnih tz. n. cdchieruſalein. Porto ſamaria fabricata ſibi eſt de ꝓprio ſenſu uitulos aureos: habentes quidẽ in ſu
r perficie pulchritudinem: ſed uitalẽ ſpiritũ nõ habẽtes: & fabricata eſt in domo dei qd interpræta-
nig tur bethel. Nec enim recipere poterat populus iſrael deos: niſi qui de ſcripturis & in domo dei fa⸗
aͤpe bricati ſunt. Quãuis aũt cõciliabula ſua uocent bethel:tñ poſt fabricationem idoloꝶ deſiit eſſe be/
mi/ thel:& uocatur Bethauen qd dicitur domus idoli: ꝓ quo.lIxx.trãſtulerunt domũ:ON:Hoc de ti/
Cbt tulo. Nunc ueniam ad exordium prophetiæ: & lernea beſtia ſeruiente ſancti ſpiritus inuocemus
uun aduentum. Vos Paula & Euſtochium ad dominum ſaluatorem fundite præces ne mihi noce-
ign at inuidia: ſed ut mens libera id tantum cogitet quod nititur explanare: nec ſentiat conuitiorum
ween alapas quas dominus in paſſione contempſit. ““ꝗỹ́ÿMð
r ¶Audite populi omnes:⁊ attendat terra ⁊ plenitudo eius:⁊ ſit dominus deus vobis in teſtem:
n dominus de templo ſancto ſo. LxXx. ÿ8
tun/ CAudite populi oẽs ⁊ auſcultate terra:⁊ oẽs qui ſunt in ea:⁊ ſit dñs deus vobis in teſtimoniũ.
nen CQuia iuxta hiſtoriam manifeſtus eſt ſenſus:lectoris prudẽtiæ intelligẽtiã derelinquo. Iuxta tro
nn/ pologiam aũt cõuocat ad auditum populos: ideſt totius orbis eccleſias: & ad auſcultãdum terram
Quia terrena in ea hereticoꝑ extructa ſunt dogmata:qd aũt hereſes inter carnis op cta numcretn
pi

wWiero.liber Primus

quia ſemper reſertur ad terram. Et apoſtolus ad galathas nõ tacet. Et dũs in euangelio prudẽti ĩidi Gal..d.
cat auditori. Qui de terra eſt de terra loqtur. Et a diſtinctionem eoꝶ rurſus de eccleſiaſticis dicit. Io.3. d.

Qui aut de cælo uenit ſuper oẽs eſt: Quod uidit & audiuit hoc teſtificatur: ſi autẽ quod ait. Audite
populi. Propter illud dominicum: Qui habet aures audiendi audiat. Plus aliqd ſonat ꝗᷓ poſtea in/

fertur. Attẽdat terra: aptabimus eccleſiæ: Et uidete populi omnes: Hereticis uero ꝗ terrenã ſuſcepe
re doctrinam. Attendat terra & oẽs qui in ea ſunt: Vt & iſti ſi audierint & illi ſi attenderint: non pa/

tiantur ea quæ poſtea ſermo domini comminatur. Et ſit eis dominus in teſtimoniũ: Siue ut in he
braico legitur in teſtem: uel ut aptius interpᷣtatus eſt Symachus teſtificans: nõ aliũde niſi de domo
ſua quæ eſt eccleſia: aut certe in filio ideſt in domino noſtto ieſu xp̃ᷣo: qui uere templum eſt patris.
Et de cuius ore lotur pater uiſcera penetrãs eoꝶ qui attendere uoluerint & audire.
Auia ecce dominus egredietur de loco ſuo:⁊ deſcendet ⁊ calcabit ſuper excelſa terre. Et cõ/

ſumentur montes ſubtus eum? valles ſcindentur ſicut cera a facie ignis:ſicut aque que decuj
runt in pꝛeceps:In ſcelere Jacob omne iſtud:⁊ in peccatis domus iſfrael. Quod ſcelus Jacob

nonne ſamaria: Et que excelſa Jude: nonne hieruſalem. LXxX. —
CEcce enim dominus egredietur de loco ſuo:⁊ deſcendet⁊ aſcẽdet ſuper excelſa terre:et com
mouebuntur montes ſubter eum ⁊ valles tabeſcent ſicut terra a facie ignis:⁊ ſicut aqua pꝛoflu
ens in deſcenſum pꝛopter impietatẽ Jacob:Oia hec pꝛopter peccatum domus iſrael: Que eſt
impietas Jacob nõne ſamaria:? Et quod eſt peccatum domus iuda:nonne hieruſalem.

CO ſamaria & hieruſalem audite & diligẽter attendite dominũ uobis de templo ſuo teſtificantẽ⸗

& prædicẽtẽ quæcũq; futura ſunt.Ecce egredietur de loco ſuo. Qui enim mitis eſt & benignus &

cuius natura clemétia eſt: ueſtri cã cogitur pſonam quã non habet crudelitatis aſſumere. Et deſcen
dit & calcat ſuper excelſa terræ. Deſcenſio dei eſt & maieſtatis eius ad inferiora decurſus: Calcare
terram: & potẽtes quoq; cõterere: Et cõſumentur ingt ſiue tabeſcẽt montes: & ualles ſub eo: quos
principes ĩtelligamus & populos. Et quomodo uicinia ignis cera nõ ſuſtiet: & prono curſu aquæz
reſerũtur in præceps. Ita omnis impiorum ſuperbia domino ueniente ſoluetur &α defluet. Hoc au
tem totum ſiet ꝓpter ſcelera decem tribuũ: quas uocat Iacob && Iſrael: & ppter præuaricationẽ Iu-

dæ: Quia in decem tribus ſamaria metropolis fuit: & in regno Iudæ hieruſalem: Excelſorum ido

la fabricata eſt: Hoc iuxta litteram: Tropologice auũt: egredietur dominus de loco ſuo:quẽ uel filiũ
uel omnes ſanctos intelligere poſſumus. I pſe enim filius ait. Ego in patre & pater in me:Et de ſan

ctis habitabo & iambulabo in eis: & ero eoꝶ de & ipfi erũt mihi populus. De iis ergo egredietur
non quod derelinquat eos: & huiuſcemodi loca: ideſt ea quæ deum hoſpitem habere mereantur:
quaſi cum xpᷣo reſurgẽtia: & cũ eo in cæleſtibus ſedẽtia ſurſum poſita ſunt: Vnde & deſcendere di
citur ad eos qui doctrinã eius in montem audire non poſſunt: Cũq; deſcenderit nõ aſcẽdet in hu/

milibus: & in iis qui deorſum poſiti ſunt: ſed qui terræ uocantur excelſa: Qun intelligẽtes adueniẽ
tis domini maieſtatem commouebũtur: Et ꝗqᷓuis montes ſint tamen ad talis aurigæ & aſcẽſoris pa
uebunt præſentiam: Valles autem ideſt animæ choicis inſertæ corporibus: nec cũ cæleſti homie
reſurgẽtes: pᷣſentiam eius ferre nõ poterũt. Sed quicquid in eis duꝶ fuerit reſoluetur:Et ita fluent
quomodo ſi aquæ plana nõ habeat ferãturq; pcipites in ꝓfundũ: Veniet ergo dñs terribilis ad do

cendũ ideſt ad mouẽdos montes: & ualliũ humilia reſoluenda: quã impietatem fecit lacob & pec
catum iſrael:impietas enim l acob cõciliabula hereticoꝶ ſunt: quæ uocantur ſamaria. Et peccatũ
iuda:ideſt eius qui dũm confitetur nõ eſt alius niſi hieruſalem in qua multa crimina reperiuntur.
Quod aũt domus iuda referatur ad xpᷣm: cuius eccleſia eſt ut ſepe diximus: & illud ponamus ad pᷣ
ſens. Iuda te laudabunt fratres tui: manus tuæ ſuper dorſum inimicoꝶ tuoꝶ. Põt quoq; ſic itelligi
Quod ꝓpter impietates ſamariæ & ſcelera iudæoruz egreſſus ſit dominus de loco quondam ſuo:
& dixerit ad iudæos. Ecce relinquætur uobis domus ueſtra deſerta. Et deſcenderit de cælis & alſ-

cenderit ſuper excelſa terræ: ideſt ſuper eos qui ex gentium humilitate credentes excelſi eſſe me/
ruerunt. Et commoti ſunt montes philoſophorum dogmata: & regna ſublimia: & hi qui humi-

les permanſerunt conſumpti ſunt & contriti ſaluatoris aduentu: & creſcente eccleſia: montibuſq;
in ſublime ſurgentibus: idola corruerũt in profundum. Egreſſus eſt dominus de loco ſuo. & de gẽE—
tibus cõſtructa eccleſia eſt: ut mouerẽtur montes ſub pedibus eius: & ꝓfunda uallium ſoluerentur:

quia impie egit Iacob: & peccauit iſrael. & omnes tribus dominum negauerunnt.

CEt ponam ſamariam quaſi aceruum lapidum in agro cum plãtatur vinea:? detraham in val
lem lapides eius ⁊ fundamenta eius reuelabo:⁊ oĩa ſculptilia eius concidentur.et omnes mer·
cedes eius cõburentur igni:⁊ omnia idola eius ponam in perditionem: quia de mercedibus me

retricis congregata ſunt:⁊ vſqʒ ad mercedem meretricis reuertentur: ſuper hoc plaãgam ⁊ vlu/

labo:vadã ſpoliatꝰ:? nudꝰ:faciã planctũ velut draconũ:⁊ luctũ quaſi ſtrutionuʒ.Quia deſpata

eſt plaga eius:quia venit vſqʒ ad Judã:tetigit poꝛtã populi mei vſq; ad hieruſalem. LXX.
Conam ſamariam in pomoꝛum cuſtodiam in agro:⁊= ĩ plãtationem vinee:detrabam in vo⸗
raginem lapides eius ? concident vniuerſa:mercedes eius comburantur igni: ⁊? cuncta idola

foꝛnicationis

unk.

eius ponam in perditionem: quia ex mercedibus foꝛnicationis congregauit: ? ex mercedibus

me⸗
mi/
ege

5

1

/
4

Iob. 39. b.

Luc .12. *

Se C. 1.

Super Gicheat

foꝛnicationis deſtruxit. Pꝛopter hoc planget atqʒ lugebit:ibit diſcaltiata ⁊ nuda:faciet planctũ
quaſi dꝛaconum:⁊ luctum quaſi ſilie ſr vrenarum:quia obtinuit plaga eius quia venit vſqʒ ad in/
dam ⁊ tetigit vſqʒ ad poꝛtam populi mei in hieruſalem.
Secundum ordinem peccatorum ſic ordo pœnarum. Primum peccauit ſamiaria & fabricata eſt
idola & pro domino uitulos adorauit: prima ergo & pereat. Deſtruam eam uenientibus aſſyriis:
& ponam quaſi aceruum lapidum cum plãtatur uineaut regrediatur in tumulos. Et detraham
in uallem lapides eius: Eſt ꝗppe in montibus ſita:ubi nunc Sebaſte eſt: in qua & ſancti Ioannis Ba⸗
ptiſtæ oſſa ſunt condita. Et fundamenta eius reuelabo. Tanta quippe ruina erit & tanta urbis ſub/
uerſio: ut non ſolum parietes & edificia corruant: ſed fundamenta quoq; uſq; ad extremum lapidẽ
reuelentur:Et omnia ſculptilia eius cunctæq; diuitiæ quas diuerſi reges in ea comportauerunt:cõ
cidentur & comburentur igni: & ad nihilum redigentur. Siquidem Opes & multiplex ſuppellex
ex fornicatione ut putabãtur idolorũ fuerant congregata: ducẽtur ad aliam meretricem. ideſt ad
niniuen: Vt quomodo in terra ſua fornicati ſunt cum idolis quæ fecerunt: ſic uadant ad aliam ter
ram idolorum & fornicationis: ideſt ad aſſyrios: Hucuſq; de ſamaria. Et quia eadem plaga peruen
turaſit ad hieruſalem: & ipſa enim ſimili errore peccauit derelinquens deum ſuum idola fabri cãs.
Propterea propheta facit quaſi proſopopeiam: Et ſub perſona ſua inducit dei plangentis affectum
& dicit: Super hoc plangam & ululabo: uadam ſpoliatus & nudus. Decem enim tribus perdidi: &
ſaciam planctum uelut draconum & luctum quaſi ſtrutionum. Quomodo enim dracones terribi
li ſibilo perſonant. Iuxta hiſtorias eorum qui de phiſicis conſcripſerunt: eo tempore quo uincun/
tur ab elephantis. Et ſicut ſtrutiones immemores ſunt ouorum ſuorum: & quaſi nõ peperierint in
arena calcandos pedibus beſtiarum fœtus relinquunt. De quo in Iob plenius ſcribitur. Ita &
ego ſine filiis ſpoliatus & nudus incedam. Et hoc faciam quia deſperata eſt plaga eius: ideſt ſama-
riæ. Et idem peccatum immo eadem pœna peccati quæ euertit ſamariam uenit uſq; ad iudam: &
uſq; ad portam urbis meæ hieruſalem. Vt enim ſamaria ſubuerſa eſt ab aſſyriis: ita iuda & hieruſa/
Iem ſubuertetur a caldæis. Quia uero ſamariam: hereticorum ſemelintelli gimus eccleſiam:quæ ſe
Parata a deo populi facta eſt conciliabulum.l pſe dominus cõminatur poſiturum ſe eam in pomo
rum cuſtodiam: in agrum & in plantationem uineæ. Multo enim melius eſt ſubuerti inutilem ci-
uitatem & lapides eius quibus extructa fuerat. in præceps detrahi: & præparari eam in pomorum
plantationem atq; uinearum: ꝗᷓ in edificatione peſima permanere. Cum enim deſtructa fuerit &
reuelata fuerint fundamenta eius quibus ſua uidebatur celare myſteria: & firma habere dogmata
in quibus ſtabat: & omnia idola quæ ſpetiem uidebãtur habere: & pulchritudinem artificii ſermo
ne compoſita: & a miniſtris dei fuerit conciſa: ideſt a uiris eccleſiaſticis: tunc in loco edificationis
peſſimæ uariæ eccleſiæ poma naſcentur. uerum etiam cuſtodientur & plãtabitur uinea ſorech: de
qua fiat uinum quod ſe dominus in regno patris bibiturum eſſe promiſit: Non ſolum autem fun-
damenta eius quæ prius terræ præmebantur: aperientur & Prolclentun in medium: & idola quæ
ſibi finxerat concidentur: ſed gloria quoq; & diuitiæ quas de fornicatione uidebaturhabere & er-
rore ſuo igne meo conſumentur. De quo dixi in euangelio:iginem ueni mittere ſuper terram &
quem uolo ut ardeat: atq; comburentur & redigentur ad nihilum: quia non de ueritate contracta
ſunt dogmatum: ſed de fornicatione animæ & errore hinc inde collecta ſunt. Heretici quippe nõ
habent diuitias de paterna hereditate uenientes: ſed cottidie quod colant reperiunt: & idola ſibi ar
tifici manu: & curioſa mente confingunt. Propter hoc cum conuerſus fuerit a ger eorum in pomo
rum cuſtodiam: & præparatus ad uineas: & lapides quibus ediſicata erat ciuitas detracti in profun
dum: & reuelata fuerint fundamenta eorum. & omnia ſculptilia conciſſa & incenſa: & mercedes
quas ſibi uane ipᷣi pollicebantur: &quicquid uelut deum colere uidebantur redactum ad nihilum:
quia de fornicatione animæ omne ſibi præcium compararunt. Tunc intelli gentes errorem priſti/-
num in ſemet reuerſi plangent in quibus ante ridebant: & lugebunt: In quibus prius fornicantes
uodammodo lætabantur. Deponentq; de pedibus ſuis quicquid mortiferum habuerant: & erũt
iſcaltiati: quia in terra in qua ſtaturi ſunt locus eſt ſanctus: & ueſtimenta formicationis ſuæ uniuer
ſa proicient: eruntq; nudi ut poſſint chriſti indui ueſtimento: & facient planctum quaſi draconum.
plancturi quippe ſe ſunt aliquando & dracones: quando uiderint draconem maximum captum:

&& in hamo penie piſcantis: & mare deſolatum. Et lugebunt quaſi filiæ ſyrenarum: dulcia emim ſũut

hereticorum carmina: & ſuaui uoce populos decipientia. Nec poteſt eorum cantica præterire niſi
qui obturauerit aurem ſuam: & quaſi ſurdus euaſerit. propterea autem hæc iſtiuſmodi ſa maria
planget atq; lugebit. Quoniam ſagitta domini uulnerata: & plagam ſermonis accipiens: ſuum
cognoſcet errorem: non ſolum enim ipſa peccauit: ſed iniquitatem && errorem ſuũ in ludæ quoq;
ortas uoluit introducere: Vnde dicitur de ea. Venit uſq; ad iudam & teti git uſq; ad portam popu
i mei uſq; ad hieruſalem. Portas inquit tetigit: quas aures intelligimus. Cæterum urbem me diam
intrare non potuit: quod ſi intraſſet feciſſet hieruſalem ſamariam. Quotiens uiderimus de e ccleſia
aliquos ad hereticorum ſermones ſcandalizari: & querere quomodo eorum reſp Ondeane quæ/
ii

MWMiero. liber ο— rimus

ſtionibus: nec tamen recedent de eceleſia: Dicamus uenit famaria: ſiue plaga ſamariæ uſq; ad po-

pulum conſtentem: uſq; ad aures populi den uſq; ad aures hieruſalem: Hoc enim quod dicitur te-
tigit uſq; ad portas populi mei ispovαπι Intelligendum eſt ut ſubaudiatur tetigit etiã uſq;
ad portas hieruſalem. Hucuſq; contra ſamariam & contra hieruſalẽ: uideamus &cætera ꝗᷓ ſecũtur.

CIn gethautem nolite annuntiare:lachꝛimis ne ploꝛetis: In domo pulueris puluere uos con/

ſpergite:tranſiut a vobis habitatio pulchꝛa:cõfuſa ignominia non eſt egreſſa que habitat in exi
tu. Dlanctum domus vicina accipict ex vobis: que ſtetit ſibimet:quia ĩſirmata eſt in bono que

habitat in amaritudinibus: quia deſcendit malum a domino in poꝛtam hieruſalem: tumultus

quadrige ſtupoꝛis habitanti lachis:pꝛincipium peccati eſt:quia in te inuenta ſunt ſcelera It⸗
rael: Mꝛopterea dabit emiſſarios ſuper hereditatem geth: domos mendatii in deceptionem
regibus Aſrael. Adhuc heredem adducam tibi que habitas in Mareſa:vſq; odollam ve⸗/
niet gloꝛia Iſ ael. , LXXN. .
CAun in geth nolite magniſicari:qui in bachim nolite reediſicare:de domo deriſuʒ terre aſp-
gite:deriſum veſtrum quem habebis bene:ciuitas eius:nõ eſt egreſſa habitatrix ſennã:plan/
ge domum iuxta eam:accipiet ex vobis plagam doloꝛis:quis cepit in vanum:qui habitat in do
loꝛibus:quia deſcenderunt mala a dno ſuper poꝛtas hieruſalem:Sonitus curruum⁊ equitum
habitatio lachis:pꝛinceps peccati eſt filie ſyon:qꝛ in te inuente ſunt iniquitates iſrael. Ideo da⸗

bit emiſſarios vſqʒ ad hereditatem geth:domos vanas:fruſtra fuerunt regibus ꝗſrael:donec

heredes adducam tibi:que habitas lachis hereditas vſq; odollam veniet.
CMultum hebraicum a. lxx. interprætatione diſcordat: & tantis tam mea ꝗᷓ illorum tranſſlatio di
ſicultatibus inuoluta eſt. (Vt ſi quando indiguimus ſpintu dei: ſemper autem in exponendis ſcri

pturis ſanctis illius indigemus aduentu.) Nunc uel maxime eum adeſſe cupiamus: & quæ in pro/

phetis locutus eſt: pandere: Vt de nobis quoq; poſſit intelligi: quod ipfe alibi polliceri dignatur.
Apeni os tuum & implebo illud: Geth ut regnorum quoq; teſtatur hiſtoria una eſt de quinq; urbi
bus paleſtinæ: uicina Iudeæ confinio: &de eleutheropoli euntibus Gazan: Nunc uſq; uicus uel ma
ximus: unde fuit & Goliath ille getheus: quem dauid occidit in prælio. Quia igitur propheta im-
mo per prophetam domimus dixerat. Plangam & ululabo: uadam ſpoliatus & nudus: faciam plã-
ctum uelut draconum: & luctum quaſi ſtrutionum: quia deſperata eſt inſanabilis plaga ſamariæ: &
uenit uſq; ad iudam: tetigitq; portam populi mei hieruſalem: Propterea flentis adhuc uoce præci
pio. Nolite annüutiare in geth ne audiant & lætentur inimici: lachrimis ne ploretis: ideſt ne dolor
quidem in ſingultus erumpat: diſſimulate ne aduerſarii gratulentur: lachrymas ora non habeant
Cum dolorem pectus habeat: nolite exire foras: ſed in domo pulueris: & ruente cinere uos con-
ſpergite: ruinaꝶ trãſit a uobis habitatio. Saffir: qd ſyro hebreoq; ſermone dicitur pulcra: Samaria

ps.80.

quippe in pulcherrimo iudeæ & uberrimo ſita loco: nunc quoq; oſtenditur. Non ergo ad eam O
tu qui habitas in regione uberrima: quia conſuſa es ignominia: ſic tranſi ſic ad captiuſtatem dedu/
cere: ut p maloꝶ magnitudie ne unꝰ qdẽ allofilus audiat uocem tuam. Porro quod ſequitur. Non

eſt egreſſa quæ habitat in Sennan: quod interprætatur exitus: Siue ut Symachus uertit: Non eſt e/

—

greſſa habitatio habundans. de eadem ſamaria dicitur: Quæ in ipſis aſſyriæ captiuitatis eſt foribus

& ſtatim ut mota fuerit de finibus ſuis hoſtilem terram ingreditur: Nam habitatio habudans. Iux
ta illud accipiendum quod & ſupra iam diximus: habitatio pulchra: Nõ eſt igitur egreſſa quæ ha/

bitat in exitu uel in habundantia: propria uoluntate: ſed inducta eſt in aſſynios: unde domus uici/

na & ex latere quod interprætatur Aſel: regnum uidelicet iuda plãctum accipiet. Et ex uobis quæ
nunc interim ſamaria capta ſubſiſtit: & deum habuit defenſorem. Accipit autem plandtum & per-
cuſſa formidine eſt: & infirmata bono ſuo:quæ habitat in Maroth:ideſt in amaritudinibus: Siue

ut Symachus uertit habitanti ad amaritudinem prouocans: hoc eſt èg Idi τι 17ꝶIρα1το1α 10U
Quod hebraice dicitur Ioſabeth maruth: propter captiuitatem uicinarum tribuum. Quia deſcen
dit malum a domino in portam hieruſalem. Aſſyrius quippe uaſtata ſamaria uenit etiam ad hie/

rfuſalem. Eo tempore quo rabſaces eſt miſſus inſultans: De quo & regnorum quartus liber & Eſa/

ias plenius ſcribunt. VYbi dicitur quod rex aſſyrius de lachis miſerit hieruſalem: & poſtea capta la-

chis ad oppugnandum tranſierit lobnam. Veniet igitur o lachis urbs idolis dedita: & ad te qua//
driga & equites aſſyriorum:quia & in te inuenta ſunt ſcelera Iſrael: & tu fuiſti principium idola//

4. re. 18. a0

triæ in Iuda:parte enim quali per portam impietas decem tribuum migrauit in hieruſalem. N on
ſolum autem ſuper lachis tumultus uenit & quadrige ſed & ſuper Geth metropolim paleſtinæ.

de qua ſupra dixeram: In geth nolite annuntiare. Mittet enim aſſyrius latrunculos ſuos quos uo/
cat emiſſarios: & poſſidebit domum idolatriæ urbemq; mendatii: quæ in ſupplantatione fuit re/
gibus iſrael. Quod autem ſequitur. Adhuc heredem adducam tibi qui habitas in mareſa: pulchræ
alluſit ad nomen. Quia enim mareſſa hereditas dicitur: Aduentum in ea hoſtium pro heredibus
appellauit: Et uſq; ad odollam urbem iudæ uenit maraſa: ideſt hereditas: quæ ad odollam glorio

ſa eſt in urbibus ſuis I ſrael. Deniq; & Symachus ita tranſtulit K&ιαροσαια * Kai i oi

0ο4

Super Oicheam.c.i.

„ „ 5„W. * g e sH Sς„ . „ .
νααρα *ισοεαα„½ιXιαεπεNI☛UrꝰTai— Xai i5aαι Hoc eſt adnuc hetedem adducam
& tibi habitatio mareſa uſq; ad ollam uemiet iſrael gloria. Hoc eſt quæ glonæ eſt in urbibus iſtael
3 Et ubi dicitur gloriæ genitiuus caſus ſit numeri ſingularis huius gloriæ: & non nominatiuus plu-
ralis he gloriæ: uel certe ita intelligamus. Captiuitas iſrael quæ uenit lachis & geth & mareſa uſq;

ad ollam quoq; ueniet: & præ ſuis lugendum gloria iſtael ut catantiphraſim ignom mia uel
n uaſtitas ſentiatur. Porro quod ſupra urbem prophetæ moraſtim hereditatem interprætati ſumus
(cLceiat lector in eodem uerſiculo quem poſuimus. Propterea dabit emiſſarios ſuper hereditatem
n geth:in hebreo pro hereditate geth moraſet: gethepoſitum. Huc uſq; ſecundum hebraicum: ut po
N tuimus: & ut nobis uiſum eſt: certe ut ab hebreis audiuimus: Quaſi inter ſaxa & acutiſſimos ſco⸗:
n pulos nauiculam noſtram reximus quæ: utrum intrauerit portum an adhuc in ſalo fluctuet: lecto⸗
⸗ ns erit prudentiæ agnoſcere: Nunc orationibus ueſtris pergamus ad alios fluctus: & imminente
expoſitione hinc de naufragioſis poſſumus euadere: Geth iĩterprætatur torcular: Qui ergo in geth
ſ⸗ ideſt in torculari ſunt putantes ſe uindemiaſſe fructum uitis & calcaſſe botrum de uinea ſorech: ex
, tolluntur in ſuperbiam ignorantes quod bothrus terræ iudeæ: in Allofilorum finibus non repe/
de riatur: Nolite inquit eytolli qui eſtis in torcularibus: quia de uinea ſodomorum: uinea ueſtra eſt:
um & propago ueſtra de gomorris. & uua ueſtra amaritudinis: & botrus fellis uobis & furor draconũ
do⸗ uinum ueſtrum: furor aſpidum inſanabilis Nam ſi etiam feceritis fructum quomodo uindemia
ee ueſtra non ſolum de ſodoma & gomorra:ſed de ægypto quoq; eſt & cæteris inimicis gẽtibus: Da
bit dominus erugini fructum ueſtrum: & labores ueſtros locuſtæ: & occidet in grãdine uineas ue-
H ſtras: & moros ueſtros in pruina: Non decipiat ſimilitudo uini: nec dicatis amarum d ulce:guſtate
di diligenter uinum ueſtrum: & inuenietis pro umo ſorech furorem draconum: & uenenum aſpidũ.

Vnnge nolite ſuperbire ſed magis humiliamimi ſub potenti manu domini: & ad illud tranſite tor-
n. eh Eſa.63. a. cular de quo aſcendens ex Edom & rubicundus: ex boſra loquitur in Eſaia propheta: Torcular cal

bi caui ſolus & de gentibus non eſt uir mecum. Quia ſunt de alienigenis & alii. Multas enim habet
uu regiones & urbes allophilorum prouintia: quia per mala opera & ſenſus contrarios deo: loquitur
uinitor deſtructi ſumus: ſed reuertentes edificemus quæ deſtructa ſunt: Vnde & uocantur termini
li⸗ impietatis & populus cui iratus eſt dominus. Dicitur ad eos qui in bachin: nolite edificare de do/
mo deriſum: Bachin in lingua noſtra planctum & fletum ſonat: deniq; exceptis. xx. omnes Kàααα
c νο*ρο ideſt fletum tranſtulerunt: Qui eſtis igitur in huiuſcemodi operibus atq; ſententiis quæ fle

tu digna ſunt nolite edificationem peſſimam inſtaurare:nec ſenſum ueſtrum extructionem dei ar
bitremini: neq; edificetis ſuper arenam: ne cum tempeſtas uenerit domuſq; ueſtra conciderit caſ--
ſus labor riſum uidentibus præbeat. Quin potius intelligentes edificationem ueſtram dignam eẽ
riſu & ruinis. Puluere ſpargite capita ueſtra: & agite pœnitentiam: quod abſq; conſilio caſuram
domum edificare uoluiſtis: Sequitur: Qui habitat bene in ciuitatibus ſuis: Non eſt egreſſa habitãs
in Sennan: Quod mihi uidetur hanc habere ſententiam: Vos qui ſuperbitis in geth & lachis fru
ſtra domum riſui dignam edificare conamini. Spargite uos puluere: agite pœnitentiam: quia ui/
num deteſtabile præmere. Et edificationem deo contrariam cõſtruere uoluiſtis. Eccleſiam autem

. chriſti quæ habitat bene: & in toto orbe eccleſia poſſidens quæ ſpiritus unitate comiuncta eſt: & ha
bet urbes legis prophetarum euangelii & apoſtolorum: Non eſt egreſſa de finib ſuis:ideſt de ſcri
u pturis ſanctis: ſed cæptam retinet poſſeſiiõem. Qui habitat in Sennan quod ĩterprætatus eſt ut ſu
1. pra diximus Symachus habundantiam habentem patrem & filium & ſpiritum ſanctum: cum qui/
bus omnes ſpiritales gratiæ copiæq; uirtutum ſunt: Vnde diciturad eam: Fiat pax in uirtute tua &
habundätia in turribus tuis. Vos uero qui habitatis iuxta Sennan: ideſt iuxta habundantem eccle
6 ſiam: O heretici o contraria dogmata: plangite uos: quia edificaſtis uobis domum in deriſum &
præſſiſtis torcular in ſuperbiam:nec in ſcripturis ſed in uicinia ſcripturarum domum ueſtram iam
1 non riſu: ſed planctu dignam & lachrymis conſtruxiſtis: Vnde ſubiungitur: plãgite domum. quæ
n eſt iuxta eã: ideſt iuxta Sennan:ſed & hoc quod additur accipiet ex uobis plagam doloris ad eos
ie⸗/ dem hereticos dicitur: quibus imperatur ut plangant domum uicinam eccleſiæ. Quod inimicus
& ultor diabolus: cui tradendi ſunt in ſupplitium: ipſe eis inferat plagas & extorquæat prædicatio
, nem peſſimam plagarum: & dolorum quæ propterea inferuntur: ut ſcientes peccata quæ fecerant
7 agant pœnitentiam: & idolorum habitatio ſit eis bonorum occaſio: Siue eccleſiæ ĩducatur dolor
1 quod plangebat quondam filios ſuos: & ipſa ſit cauſa ſalutis hereticorum:ſi ad lugentem matrem
11 uenire uoluerint. Porro quod infertur quia deſcenderũt mala a domino ſuper portas hieruſalem.
4 Et martioniſtæ manichei utuntur hoc ſcripto. Eo quod legis deus malorum ſit conditor: Sic di/
4 camus: mala a domino deſcendiſſe quomodo & ſaluator loquitur in euangelio. Videbam ſatanã V
, quaſi fulgur de cælo cadentem. Quomodo enim ibi cecidit de cælo lucifer qui mane oriebatur: &

contritus eſt ſuper terram: qui mittebatur ad gentes:ſic & hæc mala quæ a domino ceciderunt &
uenerunt ad portas hieruſalem: quæ anteꝗᷓ caderent non erant mala: ſed quia a domino corrue/

Miero.liber .rimus

runt: L ccirco facta ſunt mala: Et ut ſciamus malorum inſidias: uenerunt ĩnquit ad portas hieru/
ſalem: quæ quia firmæ ſunt: & adamantinæ excluduntur ab apoſtolis: quibus ieruſalem commi/
ſerunt claues: ante eas uerſantur inimici: & quos exire conſpexerint interficiunt. Si quis igitur eſt
de hieruſalem. Qui habitat bene in ciuitatibus ſuis non egreditur cum habitet in habundantia:
ſed ſemper intrinſecus manet: nec egreditur portas eius: quas qui egreſſus fuerit occidetur Occi-
detur autem ab his qui ſe eleuant In geth: & habitant in bachim & edificant domum in deriſum:
deniq; mala quæ deſcenderunt a domino ad portas hieruſalem ſtrepitum tantum habent curruũ
& equorum tumultum confuſumq; ſonitum præ foribus hieruſalem: ut oris ſui acc quoſtun
uagari uiderint: interficiant. Poſt hæc ſcriptum eſt: Quæ habitas lachis: princeps peccati eſt filiæ ſy

on: Lachis interprætatur pomeſtin ideſt ambulatio. Et hi igitur qui aſcenderunt in curribus ſuis:

& habuerunt equites: & ſtrepitum tantum: inanemq; ſonitum quibus locuta eſt. Qui habitat bene

in ciuitatibus: Iſti in curribus & iſti in equis: nos autem in nomie domini dei noſtri iuocabimus.
Quia mouerunt pedes ſuos & circumlati ſunt omni uento doctrinæ falſæ: & de eccleſia exire no/

luerunt: quæ interprætatur ſpeculaideſt ſyon. Principes peccati fuere filiæ ſyon. Et in ipſa hoc eſt
lachis inuentæ ſunt impietates iſrael: quæ a regno priſtino dei populum ſeparauerunt. Princeps
ergo peccati filiæ ſyon qui habitat in lachis ideſt ambulatio peſſima: gradu iugiter fluctuante: &
impietas iſrael in iis eſt qui ſemper mouent pedes ſuos: & habitare dicuntur in lachis. Dabũt quo
q; emiſſarii uſq; ad hieruſalem: geth: geth peſſimam & torcular uenenorum quod edificatur con-
tra domum dei: Vbi ſunt uanæ domus quæ edificatæ ſũt in deriſum. Et iſtæ uanæ domus in uanũ
factæ ſũt regibus iſtael: Quantum ad hiſtoriam pertinet hiis regibus quorum peccata in regno/
rum & in paralipomenon libris ſcripta ſunt: Quantum autem ad anagogen. principibus heretico
rum: ducibuſq; peruerſorum dogmatum.his enim domus uanæ ſunt: & fruſtra extructæ: Et tam
diu perſeuerantes: donec teneant eas heredes qui a domino adducendi ſunt. Poſt autem ſequitur
Qui habitas lachis hereditas uſq; ad odollam ueniet. Odollam interprætatur teſtimonium hau/
ſtus uel hauritionis eorum quod in græco ſignificantius dicitur ααατ πτα aut leſeos auton: Le-
gimus in prouerbiis: Si malus fueris ſolus hauries mala. Quæ igitur habitas in lachis: ideſt in iti/
nere peſſimo ueniet uſq; ad teſtimonium exhauſtionis ſuæ quod exhauriet atq; ebibet iuxta ope/

rum ſuorum menſuram: Vel certe ita diſtinguendum: ut quod dicitur quæ habitas lachis ad ſu//
periora referatur: & ſit ordo ac ſenſus. Adducam heredes tibi de eceleſia qui habitas lachis quia de

hereditate domini: & tu eris cum hauſeris & receperis quæ mereris. Obſecro in capituli fine lecto
rem ne neceſſitatem uoluntatem putet: & expoſitionem prolixam uerboſitatẽ exiſtimet: Magiſq;
miretur: in locis tam aſperis me aliquid inuenire: qᷓ qcqᷓ eoꝶ quæ dicenda ſunt nõ prætermittere.
CBecaluare ⁊ detondere ſuper ſilios delitiarum tuarum:dilata caluitium tuum ſicut Aquila:
quoniam captini ducti ſunt ex te. LXxX.

¶Bloꝛia ſilie iſrael decaluare ⁊ detondere ſuper ſilios delicatos tuos:dilata caluitium tuum ſi

cut aquila:quoniam captiui ducti ſunt ex te.

CHoc quod dictum a. Ixx.eſt gloria iſrael addentibus filiam:hebrei in fine ſuperioris capituli len

gunt. Nobis autem quia ſic uoluiſtis: & ſemel ſuſcepimus: incumbit neceſſitas ita interprætari ſcri

pturas: quomodo leguntur in eccleſia: & nihilominus hebraicam non obmittere ueritatem. Dici/

tur ergo iſrael: quia captiuus ductus eſt populus: & omnis iudæa ab aſſiriis babyloniiſq; naſtata ẽ.

Pro.9.c.

Aſſumant planctum & plorent filios ſuos. Et quomodo aquila quæ regina eſt auium certo tempo

re amittit pilos:& remanet in plumis: ſic etiam iſrael deponat omnem gloriam ſuam qua ante fue

rat circundatus: & plangat filios hoſtium ſubditos: peccatiq; obnoxios. Quod autem aquila certo
tempore ſoleat amittere plumas.Et in pſalterio ſcriptum eſt. Innouabitur ſicut aquila ſenectus tua
Et comicus in ea inquit uere:quod dici ſolet aquile ſenectus. Si autem uolueri

mus hoc ipſum & de præſenti tempore iudaicæ euerſionis accipere uidebimus omnem gratiam
