4 dia hoĩum iudæorum: cur latina paupertas deſpiciat xpianum. Cuius ſi opus diſpliceat certe uolun
. tas recipienda eſt. Verum iam tps ẽ: ut ipſius prophetæ uerba texamꝰnõ iuxra cõſuetudinẽ noſtraʒ
proponentes omnia: & omnia diſſerentes: ut in.xii. prophetis fecimus: ſed breuiter & per interualla
. ea tantũ quæ obſcura ſũt explanãtes: ne librorum inumerabilium magnitudo lectori faſtidium fa/-
ciat. Ad intelligendas autem extremas partes Danielis: multiplex græcorum hiſtoria neceſſaria eſt.
Suetorii uidelicet Callinici Diodori Hieronymi polybii poſſidonii claudii theonis & ãdionici co
gnomẽto alipii quos & porphyrius eſſe ſe ſequutũ dicit. Ioſephi quoq; & eorum quos ponit ioſe-
phus pᷣcipuæqʒ noſtri Liuii & Põpei trogi atq; Iuſtini: q oẽs extremæ uiſiõis narrant hiſtoriã & poſt
alexãdrũ uſq; ad cæſarẽ auguſtũ ſyriæ & ægypti: ideſt ſeleuci & antiochi & ptolomeorum bella de
ſcribũt: Et ſi qñ cogimur litterarũ ſæculariũ recordari: & aliqua ex his dicere ꝗᷓ olim obmiſſimꝰ nõ
noſtræ eſt uoluntatis. ſed ut ita dicã grauiſſimæ neceſſitatis: ut pbemus ea ꝗᷓ a ſanctis ꝓphetis añ ſæ
cula multa prædicta ſunt: tã græcorum ꝗ latinoꝶ & aliag gentium litteris continerei. i .
„ 2
☛●
–R —

. EFExpplanatio.

CFINT PROLOGVS. INCIPIT ExPOSITIO BEATI HFRONYMI
IN DANIELEM PROPHETAM. CAPITVLVM PRIMVM.
lAUno tertio ioachim regis iude venit nabuchodonoſoꝛ rex babylonis in hieruſalem?
obſegit eam. =
Wloachim filius ioſiæ cuius tertiodecimo anno prophetare orſus eſt hieremias: ſub quo
Eét olda mulier prophetauit: ipſe eſt ꝗ alio nomine appellatur eliachiʒ: & regnauit ſuper tri
bum iuda & hieruſalẽ annis. xi. Cui ſucceſſit in regnum ſfilius eius ioakin cognomento ieconias:
tertio menſe regni ſui: die decimo captus a ducibus nabuchodonofor ductuſq; eſt in babylonem:
& in loco eius conſtitutus eſt fſedechias filius ioſiæ patruus eius. Cuius anno undecimo hieruſalem
capta atq; ſubuerſa. Nemo igitur putet eundem in danielis principio eſſe ioachim qui in ezechielis
exordio ioakin ſcribitur. Iſte enim extremam ſillabam chim habet:ille kin. Et ob hanc cauſam in
euangelio ſecundũ matheũ una uidetur deeſſe generatio quia ſzcũda in joachim deſinit
filio ioſiæ: & tertia incipit a ioakin filio ioachim. Quod ignorans porphyrius calũniam inſtruit ec/
cleſiæ: ſuã oſtẽdens impitiã: dũ euãgeliſtæ mathei arguere nititur falitatẽ. Quodq; traditus ſcribit᷑
ioachim: mõſtrat nõ aduerſariorũ multitudinis fuiſſe uictoriã: ſed domini uoluntatis.
WEt partem vaſoꝛum domus domini:⁊ aſpoꝛtauit ea in terram ſennaar in domuʒ dei ſui ⁊ va
ſa intulit in domum theſauri dei ſui.
Terra ſennaar locus eſt babylonis: in quo fuit campus duram & turris quam uſq; ad cælum hi ꝗ
ab oriente mouerant pedes ſuos: ædificare conati ſunt. Vnde & a confuſione linguarum locus no/
men accœpit babylon: quæ in linguã noſtrã tranſfertur cõfuſio. Simul & animaduertẽdũ ſecundũ
anagogen quod rex babylonis nõ potuerit uniuerſa uaſa dei trãſferre: & ĩ idolo quod ſibi finxerat
collocare. Sed partẽ uaſoꝶ domus dei: quæ intelligẽda ſũt dogmata ueritatis. Si eniʒ cũctos reuol
uas philoſophorũ libros: neceſſe ẽ ut ĩ eis reperias aliquã partẽ naſoꝶ dei: ut apud platonẽ fabrica/
torẽ mũdi deũ: apud zenonẽ ſtoico & pncipẽ ĩferos & ĩmortales animas: & unũ bonũ honeſtatem.
Sed ꝗa iungunt mendaciũ ueritati: & naturæ bonũ multis perdunt malis: ideo partem uaſorum do
mus dei: & non omnia uaſa integra atq; perfecta cœpiſſe memorantur. .
CSEt ait rex aſphaneʒz pꝛepoſito eunuchoꝛum ſuoꝛum ut introduce&t de filiis iſrahel:⁊ de ſemi
ne regio:⁊ tyranoꝛum pueros:in quibus nulla eſſet macula. “ VMBã
CPro aſphane in editiõe uulgata abiezri ſcriptum reperi: & pro porthomia quod theodotion po
ſuit. Ixx. & Aquila electos tranſtulerunt: ſymmachus parthos pro uerbo nomen gentis intelligens:
quod nos iuxta editionẽ hebreorum quz legitur in tyrannos uertimus: maxime quia ꝓ/
cedit de ſemine regio. Vnde & arbitrantur hebrei Danielem & ananiã & miſahelẽ & azariam fuiſſe
eunuchos: impleta illa prophetia quæ ad ezechiam p eſaiam ꝓphetam dicitur: & de ſemine tuo tol
lent & faciẽt eunuchos iſt domo regis. Si autẽ de ſemine regio fuerunt: nulli dubium quin de ge-
nere fuerint dauid. Niſi forte huic ſenſui illud cõtrarium ſit: ꝙ ſequitur: pueros ſiue iuuenes in ꝗbus
non eſt macula: ut doceret eos litteras & linguam caldæorum. Philoſophi arbitrantur linguam he
breorum ipſam eſſe caldaicam: quia abrahã de caldæis fuerit: quod ſi recipimus: quærendu eſt qũo
nunc hebrei pueri linguam ꝗᷓ nouerant doceri iubeantur: niſi forte ſecundum quorundam opinio-
nenm duas Abraham linguas: & hebreorum & caldæorum ſciſſe dicamus.
CEt impoſuit cis pꝛepoſitus eunuchoꝛum nomina Banieli balthaſar ⁊ annanie ſydrach:miſa
heli miſach ⁊ aʒarie abdenago. =ðð òòMB?
CNõ ſoluũ pᷣpoſitꝰeunuchoꝑ:ſiue magiſter: & ut alii trãſtulerũt ſWunctis ĩmutat noĩa:ſed &
pharao ioſeph in ægypto appellauit haſnecphane. Nolẽtes eos ĩ terra captiuitatis uocabula habe
re iudeæ. Vn ꝓpñeta dicit in pſal mo.Auo cãtabimus cãticũ dñi ĩ terra aliena. Porro dñs ĩ bonam
ptẽ noĩa murat antiq: & ex rebus ĩponit uirtutũ uocabula: ut abraʒ appellaret abrahã & ſarai ſaram
In euãgelio quoq; quõdã ſymon petri nomẽ accepit: & filii zebedei appellati ſũt filii tonitrui. Qce
non ur pleriq; putant boanerges: ſed emendatius legitur banarehem. —êäRMl
CPꝛopoſuit aũt Daniel in coꝛde ſuo ne pollueret᷑ de mẽſa regis:⁊ de vino potus eius.
CQui de mẽſa regis & de uino potus eiꝰnõ uult comedere ne polluatur: utiq; ſi ſciret ipᷣaʒ ſapiẽtiaʒ
atq; doctrinã babylonioꝶ eẽ peccatũ nũquã acꝗeſceret diſcere ꝙ nõ licebat. Diſcũt aũt nõ ut ſequã
tur: ſz ut iudicẽt atq; cõuincãt. Qũo ſi ꝗqſpiã aduerſus mathematicos uellit ſcribere imperitꝰ mathe
ſeos riſui pateat: & aduerſũ philoſophos diſputãs ſi ignoret dogmata phyloſophorum:diſcunt ex/
go ea mẽte doctrinam caldæoꝶ qua & moyſes omnem ſapiẽtiã ægyptiorũ didicert.
Bedit deus Banieli gratiã ⁊ miſericoꝛdiã in conſpectu pꝛincipis eunuchoꝛum.
Qui propter peccata maiorum ductus eſt in captiuitatem:propter uirtutum marum magnitudi/-
nem ſtatim mercedem recepit: propoſuerat enim in corde ſuo ut non pollueretur de menſa regis:
& epulis regis præpoſuerat uiles cibos. Idcirco gratiam & miſericordiam in conſpectu prĩcipis eu-

nuchorũ accœpit: dno largiente. Ex quo ĩtelligimus pro neceſſitate rerũ: ſi quãdo diliguntur ſancti

ab infidelibus: dei eſſe miſericordiæ: non bonitatis hominum peruerſorum. S
Tepta nos obſecro ſeruos tuos diebꝰdecẽ:dẽtur nobis legumia ad ueſcẽdũ:⁊ aq̃ ad bibẽdũ.
CIncredibilis

— — -7 —

*

Supher Dani

9
CIncredibilis fidei magnitudo:non ſolum ſibi corpulentiam polliceri eſu uilioris cibi: ſed & tem/

pus ſtatuere. Nõ ẽ ergo temeritatis ſed fidei ob quã regias dapes cõtẽpſerant.
CVPueris autem his dedit dens ſcientiam ⁊ diſciplinam in ommi libro? ſapientia. Danieli au
tem intelligentiam ommium viſionum ⁊? ſomnioꝛum
Nota quod deus dederit ſanctis pueris ſcientiam & diſciplinam ſæcularium litterarum in omni
libro & ſapientia. Pro quo ſymmachus interprætatus eſt artem grãmaticã: ut cũcta quæ legebãt in-
telligerent: & ſpiritu dei de caldæorum ſcientia iudicarent. Daniel autẽ hoc extra quatuor pueros
habebat inſigne: quod uiſiones & ſomnia quibus per ſymbola quædam: enigmata futura monſtrã
tur: ſagaci mẽte cernebat: ut quod alii cernebant in fantaſmate: hic oculis cordis aſpiceret.
CCompletis itaqʒ; diebus quos dixerat rex:vt introducerẽtur:introduxit eos pꝛepoſitus eunu/
choꝛum in conſpectu nabuchodonoſor.
CCompletos dies: triennii tempusintellige quod rex conſtituerat: ut enutriti tibus annis: poſtea
ſtarent in conſpectu eius.
CEt omne verbum ſapiẽtie ⁊ intellectus quod ſciſcitatꝰ eſt rex ab eis inuenit in eis decuplum
ſuper ceteros ariolos ⁊ magos:qui erant in vniuerſo regno eius. V
CPro ariolis & magis uulgata editio ſophiſtas & philoſophos tranſtulit non iuxta hanc philoſo-
phiam & ſophiſticam diſciplinam quam græcorum eruditio pollicetur: ſed doctrinam gentis bar-
baræ qua uſq; hodie caldæi philoſophantur. Fuit autem Daniel uſq; ad annum primum cyri regis.
Dicemus in conſequentibus quomodo qui uſq; ad annum primum cyri regis hic fuiſſe deſcribitur
Poſtea tertio anno eiuſdem cyri regis. & primo darii fuiſſe memoretur.
CVISIO PRIMA. CAPITVLVM SECVNDVM.
Nanno ſcdo regni nabuchodonoſoꝛ vidit nabuchodonoſoꝛ ſomnium. & reliqua.
WCSi poſt tres annos pueri ingreſſi ſunt in conſpectu eius: ut ipſe præceperat. Quomodo
☛ nunc ſecundo anno regni ſui ſomniuz uidiſſe narratur. Quod ita ſoluunt hebrei: ſecudũ
hic annum dici regni eius: omnium gentium barbararum:mon iudeæ tantum & caldæoruũ: ſed aſſy
riorũ quoq; & ægyptiorum & moabitaꝶ & reliquarũ nationuʒ quas domino cõcedéte ſuperarat.
Vnde & ioſephus in decim AAntiquitatũ ſcribit libro: poſt annũ ſecũdũ ægyptiæ uaſtitatis. Rex na
buchodonoſor uidit mirabile ſõniũ: & cõterritus ẽ ſpũs eius: & ſõnium fugit ab eo. Vidit rex impiꝰ
ſomnium futurorum: ut interprætante ſancto qd uiderat deꝰgloriſicetur: & captiuorũ deoq; ĩ capti
uitate ſeruientium ſit grãde ſolatiũ. Hoc idẽ ĩ pharaõe legimꝰ: nõ qd pharao & nabuchodonoſor
uidere meruerit: ſʒ ꝙ ioſeph & daniel ĩ hoc digni extiterit ꝗ ĩterptatiòe eoꝶ oĩibꝰpreferrentur.
CPꝛecepit ergo rex vt conuocarentur arioli ⁊ magi ⁊ maleſici ⁊ caldeeii.

CQuos nos ariolos cæteri interprætati ſunt ide incantatores: ergo ui/-

dentur mihi incantatores eſſe qui uerbis rem peragunt. Magi qui de ſignis philoſophantur. Male
fici qui ſinguine utuntur: & uictimis & ſæpe contingunt corpora mortuorum. Porro in chaldæos
ſignificari puto:quos uulgus mathematicos uocat. Conſuetudo autem & ſermo cõ/
munis magos pro maleficis accipit: qui aliter habentur apud gentem ſuã: eo ꝙ ſint philoſophi chal
dæorum: & ad artis eius ſcientiam reges quoq; & principes eiuſdem gentis omnia faciunt. Vnde
& in natiuitate domini ſaluatoris ipſi primum ortum eius intellexerunt: & uenientes in bethleem
adorauerunt puerum: ſtella deſuper oſtendente.
CECt dixit ad cos rex vidi ſomnium:⁊ mente confuſus ignoꝛo quid uideriʒ.

Vmbra quædam & ut ita dicam aura ſomnii: atq; ueſtigium remanſit in corde regis: ut referenti-

bus aliis poſſit reminiſci eorum quæ uiderat: & nequaquam eum deciperent mentntes.
¶NReſponderunt caldei regi ſyriace.
CNHucuſq; quæ lecta ſunt ſermone narrantur hebreo. Ab hoc loco uſq; ad uiſionẽ ammi tertii regis
balthaſar quã daniel uidit ĩ ſuſis:hebraicis ꝗdẽ Ir̃is: ſʒ lĩgua ſcribũt᷑ chaldaica:quã hic ſyriacã uocat

CMiſi ĩdicaueritis mihi ſõniũ ⁊ cõiecturã eiꝰ:pibitis vos ⁊ domꝰ vr̃e publicabũtur.& reliqua.

CCõminatus eſt pœnam:ponit & ꝑpræmia: ut ſi poterunt ſommium dicere conſequenter credat ẽt
his quæ ĩcerta ſunt:hoc eſt quid ſignificet ſomnium. Quod ſi non potuerint ea dicere: de ꝗbꝰrex ĩ
pleriſq; cõſfuſus poterat recordari èt futuræ ĩterpᷣtatiõis pdãt fidem:deniq; ſequitur.
Soõnium dicite mihi ut ſciam quod interpꝛetationem quoqʒ einus veram loquimini.Sermo
quem tu rex queris granis eſt.nec reperietur quiſqᷓ qui indicet illum in conſpectu regis:exce/
ptis dijs quoꝛum non eſt cum homimibus conuerſatio.
CConſfitentur magi: confitentur arioli: & omnis ſcientia ſæcularis litteraturæ præſcientiam futuro
rum non eſſe homiiaim: ſed dei. Ex quo probatur ꝓphetas: dei ſpũ loquutos: qui futura cecinerunt.
CQAuo audito rex in furoꝛe ⁊ in ira magna pꝛecepit vt perirent omnes ſapientes babylonis.Et
egreſſa ſententia ſapientes interſiciebâtur:querebaturq; daniel ⁊ ſotij eius vt perirẽt.
CQuærunt hebræi cur daniel & tres pueri non ſunt ingreſſi ad regem cum aliis ſapientibus: & pro
lata ſententia iubeantur perire cum cæteris. Qcita ediſſerunt:quod eo tempore quo rex præmia
& dona ù& honorem maximũ promittebat: ire noluerunt ne impudẽter diuitias & dignitatẽ chal-
II ii

. Eryvpplanatio.

.
daicã uiderẽtur appetere. Aut certe ipſi chaldæi ĩuidẽtes gloriæ eoꝶ& & ſciẽtiæ: ſoli ĩgreſſi ſũt qſi ſoli
præmia pcœpturi: & poſtea ĩ periculo uoluerüt habere conſortes quos in ſpe gloriæ refutauerant.
CEt iterrogauit eũ ꝗ a rege ptãtẽ accepat:q; ob cãm tã crudelis ſnia a facie regis eẽt cemiſſa.
CScientes chaldæi quod decuplum ſuper cunctos ariolos & magos qui erant in uniuerſa chaldæza
daniel & tres pueri ſapent & iĩtelligerẽt: celauerãt eos ĩterrogatõem regis: ne pᷣferrẽt᷑ ſibi ĩ ĩterpᷣtatõe
ſõnii: & ob hãc cãm iterrogauit daniel de crudelitate ſententiæ: ꝗ cãm periculi ſui neſciebat.
Baniel ingreſſus rogauit regẽ ut tẽpus daret ſibi ad ſolutionem indicandam regi.
Cempus poſtulat non quo tractatione & ſagacitate mentis occulta perquireret: ſed quo occulto/
rum dominum præcaretur. Et ideo Ananiam & Miſaelez & Azariam iũgit ad pces: ne ſolus de ſuo
mœrito uideretur præſumere: ut quoꝶ erat cõmune diſcrimen cõmunis eſſet & oratio.
Cunc danieli per uiſionem nocte reuelatùm eſt myſterium.
Somnium regis: ſuum dicit ſomnium immo & ſomnium & znterprætationem eius ex dei reue-
latione cognoſcit:qd demones ignorabant: ſapientia ſæculi ſcire nõ poterat. Vnde & apoſtoli my
ſteriũ qd; cunctis retro generationibus fuerat ignoratum domino reuelante cognoſcunt.
CEt daniel benedixit deo celi. CAd diſtinctionem eorũ qui uerſantur in terra & demonia/
cis artibus atq; præſtigiis terrena deludunt.
CBaniel deo celi benedixit. CDii eniĩ ꝗ nõ fecerũt cælũ & terram peribunt.
CIpſe mutat tempora ⁊ etates tranſferet ⁊ regna atqʒ conſtituit.
Non ergo miremur ſi quando cermimus & regibus reges: & regnis regna ſuccedere: quæ deĩ gu⸗
bernãtur & mutantur & finiuntur arbitrio: cauſaſq; ſingulorum nouit iſſe qui conditor omnium ẽ.
& ſepe malos reges patitur ſuſcitari: ut mali malos puniant. Simulq; ſuboſtendit & generali diſpu/
tatione præparat auditorem. Somnium quod uidit eſſe de mutatione & ſucceſſione regnoruz: dat
ſapientiam ſapientibus & ſcientiam intelligentibus diſciplinam. Iuxta illud quod ſcriptum eſt. Au
dit ſapiens: & apponit ſapientiam. Qui enim habet dabitur illi: & animæ quæ feruet amore ſapien
tiæ libenter ſpiritus dei infunditur. In peruerſam autem animam non introibit ſapiẽtia.
CIpſe reuelat pꝛoſunda ⁊ abſcondita:⁊ nouit in tenebꝛis conſtituta:⁊ lux cum eo eſt.
CCui deus reuelat profunda & poteſt dicere. O profundum diuitiarem ſapientiæ & ſcientiæ deĩ.
Iſte habitãte in ſe ſpiritu ſcrutatur etiam profunda dei: & in profundo animæ ſuæ fodit altiſſimos
puteos:& omnem terram egerit: quæ profundas aquas operire conſueuit. Seruatq; mandatum di/-
cens. Bibe aquam de tuis uaſis & de puteorum tuorum fonte. Quodq; ſequitur.
CNouit in tenebꝛis conſtituta:⁊ lux cum eo eſt. .
CLFænebræ ſignificant ignorantiam: & lux ſcientiam atq; doctrinam. Itaq; deum ut peruerſa nõ cæ
lIant: ita recta ambiunt atꝙ circundant. Siue ita interprætandũ eſt: quod tænebroſa myſtica quæq;
& profunda ſigniſicant. Iuxta illud quod legimus in prouerbiis intelligit quoq; parabolam & tæne
broſum ſermonem. Hoc ipſum ſignificat quod in pſalmis legimus. Tænebroſa aqua in nubibus ae
ris. Qui enim ad excelſa conſcendit: & terrena deſerens: inſtar auium tenuiſſimum aerem & ethe-
rea quæq; deſiderat:iſte nubes efficitur ad quam ueritas dei peruenit: & quæ ſuper ſãctos pluere cõ/
ſueuit: repletuſq; multitudine ſcientiæ habet multas aq́s in corde ſuo: tænebroſas & iuolutas caligi
ne quã ſolꝰmoyſes ĩgredit᷑ & loꝗt᷑ deo facie ad faciẽ:de quo ſcriptũ ẽ.Poſuit tænebras latibulũ ſuũ
* Tibi de patrũ meoꝝ cõſiteoꝛ teqʒ laudo. CNe ſui uideatur mœriti quod ĩpe/
trauit refett ad patrum iuſtitiam & ad ueritatẽ dei ꝗ ſeminis eorum etiã in captiuitate miſeretur.
CEt nunc oſtendiſti mihi etiam que rogauimus te.
CAQuod quatuqr rogant uni oſtenditur:ut & arrogantiam fugiat: ne ſolus impetraſſe uideatur: &
agat gratias quod myſteriuʒ ſomnmii ſolus audierit.
CBapientes babylonis ne perdas. CImitatur clementiam dei:qui pro perſequutoni
bus deptæcatur: & non uult eos perire propter quos fuerat ipſe periturus.
Inueui hominem de filiis tranſmigrationis iude qui ſolutionẽ regi annuntiet.
Dei gratiam ad ſuam refert diligentiam: & inueniſſe ſe dicit: cum Daniel ultro ſe obtulerit: ut in/
troduceretur ad regem. In quo fraus oſtenditur nuntiorum qui cum bona nuntiant ſua uideri uo-
Iunt. Qui autem ſolutionem ſomnii repromittit utiq; narraturus eſt ſomnium. Et nota quod de fi-
liis iuda ſit daniel non ſacerdos. Sicut in fine belis fabula continet.
CVPutas ne vere potes mihi indicare ſomnium quod vidi ⁊ interpꝛetationem eius.
¶ Seruat ordinẽ qſtiõis:ut pᷣmũ ſõniũ qd ſe magi ignorare rñderãt:& poſtea ĩterpᷣtationẽ qrat ſõ⸗
nii ut cũ ſõniũ audierit: & ꝗᷓ uiderat recognouerit: tũc credat & ĩterpᷣtatiõi:qᷓ uariã recipit cõiecturã.
CMyſterium quod rex interrogat ſapientes magi ⁊ arioli ⁊ auruſpices nõ qunt indicare regi.
CPro auruſpicibus quod nos uertimus: in hebraico gazarenos habetur. Quod ſolus ſymmachus
interprætatus eſt: quod græci ſolent appellare:qui exta inſpiciunt ut
ex his futura prædicent. Myſterium autem uocans ordinem ſomnii reuelati oſtendit quia quicꝗd
occultũ eſt: & ab hoĩbus ignoratur poteſt myſterium nuncupari. Tollit ergo regi prauam ſuſpitõeʒ
* ne hũanã æſtimet ĩuenire poſſe ſolutiont:qd dei ſolius notitiæ reſeruatur.
CSed eſt

ei

Super Danielem.c.ij.

CSed eſt deus in celo reuelans myſteria. C Fruſtra igitur ab hoĩbꝰꝗrit ĩ terra qd deꝰ ſolꝰ
nouit ĩ cælo.Et occulte retrahẽs eũ a multoꝶ deoꝶ cultu ad uni dei notiti dingit.
Qui indicauit tibi rex nabuchodonoſoꝛ que uentura ſunt nouſſimis tempoꝛibus.
CAbſq;ʒ adulationis uitio ueritate ſotiata blanditur: ut regi: quod illi a deo myſteria ſint reuelata: ꝗᷓ
nouiſſimis temporibus ſint uentura. Nouiſſimi enim dies aut ex eo numerandi ſunt tempore: quo
danieli ſomnium reuelatum eſt uſq; ad cõſũmationem mundi. Aut certe hoc ſentiendum eſt: quod
uniuerſa interprætatio ſõnii tẽdat ad finem: in quo imago ſtatuæ ꝗᷓ cernitur conterenda eſt.
Somnium tuum ? viſiones capitis tui huiuſcemodi ſunt. SJ
CNon dixit uiſiones oculorum tuorum: ne quid putaremus eſſe corporeum: ſed capitis. Sapientis
enim oculi in capite eius. In principali uidelicet cordis. Iuxta illud quod in euangelio legimus. Bea
ti mundo cordo quo ipſi deum uidebunt: & quid cogitatis in cordibus ueſtris- Alii uero huius oc-
caſione capituli non in corde:ſed iuxta platonem in cerebro ſuſpicantur.
Tu rex cogitare cepiſti in ſtratu tuo quid eſſet futurum poſthec.

CPro eo quod eſt: poſthec ſoli. lxx. dies nouiſſi mos tranſtulerunt. Quod ſiita legitur: ſolicitius re/

quiramus ubi dies nouiſſimi ſcripti ſunt: & redarguamus eos qui mundum non putant eſſe pertu/-

rum. Nũquã enim dies appellarentur nouiſſimi ſi mundus eſſet æternus. Quodq; dicitur tu rex co-
gitare cœpiſti: indicat cauſas ſomnii: quod idcirco ei deus futurorum myſteria reuelauerit: quia ipe
rex uoluerit ſcire uentura. Et ut nabuchodonoſor diuine inſpiratioms miretur gratiam: non ſoluʒ
quod in ſomno uiderit:ſed ante ſomnum quod tacitus cogitarit exponit.
CEt qui reuelat myſteria oſtendit tibi que uentura ſunt. l
UIIIud quod in euangelio legimus qui ſolem ſuum orir facit ſuper malos & bonos: etiam ſup na
buchodonoſor intelligimus eſſe completum. Tanta enim eſt clementia omnipotentis dei ut etiaz
nabuchodonoſor diſpenſationis ſuæ: quæ mundum regit myſteria reuelaret. Interrogemus eos ꝗ
diuerſas aſſerũt eẽ naturas: cuius naturæ nabuchodonoſor intelligat bonæ an malæ. Si bonæ cur i
piꝰdicif᷑. Si malæ ut certũ ẽ. Cur malo atq; terreno & iniquo ſua de? ſacramẽta mõſtrauit.
C Mihi quoqʒ non in ſapantia que eſt in me plus q́; in cunctis vinentibus ſacramentum hoc
reuelatum eſt:ſed vt interpretatio regi manifeſta fieret.
Putauerat rex noticiã futuroꝶ ſolertia mẽtis huane poſſæ cõpræhẽdi: & ideo ſapiétes babylonis
interſici iuſſerat. Ergo daniel & eos excuſat ꝗ dicere nõ potuerũt: & ipe iuidià fugit: ne ꝗs æſtimer
eũ ꝗᷓ ducturus ẽ ꝓpria dixiſſe ſapiẽtia. Cꝭaũut reuelatiõis propheticæ regis ẽ deſideriũ: ꝗ uoluit uen-
tura cognoſcere:ergo honorat regẽ qñ pp illius ſciẽtiã ſibi dicit myſteria reuelata. Et hoc cõſiderã-

dum qd' ſomnia in quibus aliqua uentura ſignantur: & quaſi per nubilum ueritatis demonſträtur

non pateant coniectoribus: &; humanæ mentis arbitrio: ſed dei ſolis ſcie Rie.
CXTu rex videbas ⁊ ecce quaſi ſtatua vna grandis:ſtatua illa magna? ſtatura ſublimis ſtabat
cõtra te ⁊ intuitus eius erat terribilis. Buius ſtatue caput ex auro optimo erat:pectus autem ⁊?
bꝛachia de argento:poꝛꝛo venter ⁊ femoꝛa cx erc:tibie aũt ferrer. P edũ quedam pars erat fer
rea quedam fictilis.videbas ita donec abſciſus eſt lapis ſine mambus:⁊ percuſſi ſtatuam in pe
dibus ſuis ferreis ⁊ fictilibus ⁊ cõminuit eos:tunc contrita ſunt pariter ferrum teſta es argẽtũ

2 auꝝ:⁊ redacta q̃ſi i fauullã eſtiue aree:que rapta ſũt vento nulluſqʒ locꝰinuẽtꝰẽ eis.Lapis at ꝗ

pcuſſerat ſtatuã factus ẽ mons magnus:⁊ impleuit vniuerſam terram.
CPro ſtatua ideſt quod ſolus interprætatus eſt Symmachus cæteri imaginem tranſtule-

runt: uolentes hoc nomine ſimilitudinẽ oſtendere futuroꝶ. Sequamur interpra ationẽ ꝓpheticã

& danielis uerba calcantes quæ ab illo breuiter dicta ſunt latius exponamus.
CK,haput inquit aureum tu es rex. j ”ðJMDẽ
Per quod oſtenditur primum regnum babylonium auro præcioſiſſimo comparatum.
CEt poſt te conſurget regnum aliud minus te.
CMœdoꝑ ſcilicet atq; perſarum: qd argenti habet ſimilitudinem: minus priore & maius ſequẽte.
WEt regnum tertium aliud encum quod imperabit vniuerſe terre.
CAlexandrum ſigniſicat & regnum macedonũ ſucceſſorũq; alexãdri: qd recte æneum dicitur: iĩter
omnia enim metalla es uocalius eſt: & tinnit clarius: & ſonitus eius longe lateq; diffunditur: ut nõ
ſolum famam & potentiam regni: ſed eloquẽtiam græci ſermonis oſtenderet. Regnũ autẽ quartũ
quod perſpicue pertinet ad romanos ferreum eſt: quod cõminuit & domat omnia: ſed pedes eiꝰ &
digiti ex parte ſunt ferrei & ex parte ſictiles. Quod hoc in tempore manifeſtiſſime comprobatur.

Sicut enim ĩ pricixo nihil romano ĩperio fortius & durius fuit: ita in fine rerum nihil imbecillius:

quando & in bellis ciuilibus: & aduerſus diuerſas nationes: aliarum gentium barbararum indige-
mus auxilio. In fine autem hoꝑ oĩum regnorũ argenti eris & ferri: abſciſus eſt lapis dominus atq;
ſaluator: ſine manibꝰ. i. abſq; coitu: & huano ſemine: de utero uirginali: & cõtritis oĩbus regnis fſctuùs
ẽ mons magnus: & impleuit uniuerſam terram. Quod iudæi & ĩpius porphyrn? male ad populũ re
ferũt iſrahel:quẽ ĩ fine ſæculoꝶ uolũt eẽ fortiſſimũ: & oĩa regna cõterere & regnare ĩ ætemum.
Beus magnus oſtendit regi que futura ſunt poſtea. 11 in
iii

H
*
D
W

— Explanatio.
3
AMRurſum reuelationem ſomnii non ſui dicit mœriti: ſed ut interprætatio regi manitſeſta fiefet &
doceret regem quod deus ſolus eſſet colendus.

CTunc rex nabuchodonoſoꝛ cecidit in faciem ſuam:⁊ danielem adoꝛauit:⁊ hoſtias ⁊ incenſuʒ
pꝛecepit ut ſacriſicarent ei.

ANunc locum caluniatur porphyrius quod nũquã ſuperbiſſimus rex captiuum adorauerit: quaſi

non & licaones ob ſignorum magnitudinem paulo & barnabæ uoluerint hoſtias imolare. Error
ergo gẽtilium: qui omne quod ſupra ſe eſt deos putant:ſcripturæ non debet imputani: quæ ſimpli/-
citer refert uniuerſa quæ geſta ſunt. Sed & hoc poſſumus dicere quod cauſas adoãrdi & imolanda
rum hoſtiarum: & incenſi atq; ſacrificii ipſe rex expoſuerit dicens ad danielem. Vere deus ueſter de/
us deorum eſt: & dominus regum: & reuelans myſteria: quoniam potuiſti aperire ſacramentũ hoc:
ergo non tam danielem quã in daniele adorat deum: qui myſteyia reuelauit. Quod & alexandrum
magnum: regem macedonum:in pontiſice ioiada feciſſe legimus. Quod ſi diſplicet: hoc dicendũ
nabuchodonoſor ſignorum magmitudine & ſtupore confuſum: quod faceret ignoraſſe: ut qui ue/
rum deũ intelligebat: & dominum regum: ſeruum eiꝰ adoraret: & illi adoleret incenſum.
CTunc rex danielẽ i ſublime extulit:? munera magna ⁊ multa dedit ei:⁊ ↄſtituit eũ pꝛicipẽ ſuꝑ
oẽs ꝓuincias babylonis:⁊ pᷣfectuʒ magiſtratuũ ſuper cũctos ſapientes babyvlonis.
Et in hoc calũniator eccleſiæ: prophetam repræhendere nititur: quare non recuſauerit munera: &
honorem babylonium libenter ſuſceperit: non conſiderans ideo regem uidiſſe ſomnium: & inter-
prœtationis myſteria per puerum reuelata: ut daniel creſceret: & in loco captiuitatis prĩceps oĩum
fieret chaldæorum: & del omnipotentia noſceretur. Quod quidem & in ioſeph apud pharaonem
& ægyptũ factũ legimꝰ. Et in mardocheo apud aſſueꝶ: ut ĩ utraq; gẽte haberẽt captiui & pegrinan-/
tes iudæi ſolatia: uidẽtes hoĩeʒ gẽtis ſuæ ægyptioꝶ eẽ pᷣncipẽ uel chaldæorum.
CBaniel autem poſtulauit a rege ⁊ conſtituit ſuper opera pꝛouincie babylonis Sydrach Di
ſach ? Abdenago.
Non obliuiſcebatur eorum cum quibus dominum depræcatus eſt: & qui ſecum periclitati fue-
rant. Itaq; fecit eos iudices prouinciarum. Ipſe autem a regis latere nos receſſit.
Abuchodonoſoꝛ rex fecit ſtatuam auream altitudine cubitoꝛum ſexaginta:⁊ latitu/
dine cubitoꝛum ſex. CQOG Velox obliuio ueritatis ut qui dudum ſeruum dei
Nquaſi deum adorauerat nunc ſtatuam fieri ſibi ibeat: ut ipſe adoretur ĩ ſtatua. Quod au
SnEIN tem aurea ſit & infiniti ponderis: illud in cauſa eſt: ut ſtuporem uidentibus creet: & res
inanis adoretur ut deusrann unuſquiſq; ſuam conſecrat auaritiam. Datur quoq; per occaſionẽ bar
baris nationibꝰſalutis ocèaſio: ut ꝗ primũ ꝑ danielis reuelationẽ potẽtiam cognouerãt uniꝰ dei: in
trium quoq; pueroꝶ fortitudine diſcãt mortem debere cõtẽni: & idola non colere.
CEt ſtatuit eam in campo duram pꝛouincie babylonis.
CPro duram theodotion deiram: Symmachus doraum. xx. tranſtulerunt quod nos ui/
uarium uel coneluſum locum dicere poſſumus. Miſit ad congregandos ſatrapas magiſtratus & iu/
dices: duces & tyrãnos & præfectos: omneſq; principes regionum. Excelſa periculoſius ſtant: & eitiꝰ
corruunt quæ ſublimia ſunt. Principes congregantur ad adorandã ſtatuã ut p pricipes ſeducant᷑
& gẽtes. Qui enĩ diuites ſunt & potentes dũ timẽt carere diuitiis & potẽtia faciliꝰſupplantantur.
Seductis autem magiſtratibus ſubditi populi maiorum exemplo pereunt.
Et pꝛeco clamabat valenter vobis dicitur populis tribnbus ⁊ linguis in hoꝛa qua audieritis
ſonitum tube ⁊ fᷣtule ⁊ cithare ſambuce ⁊ pſalterii ⁊ ſimphonie ⁊ vmnerſi generis muſicoꝛum
cadentes adoꝛate ſtatuãâ aureã quam cõſtituit nabuchodonoſoꝛ rex. Si quis aũt nõ ceciderit ⁊
adoꝛauerit eadem hoꝛa mittetur in foꝛnacem ignis ardentis.
on quo omnes populi uniuerſarum nationum in campo duram potuerint congregari: & ado
rare ſtatuax: ſed quo in principibus cunctarum regionum omnes populi adoraſſe credantur. Oẽm
ſcripturam ſanctam mente percurrens (niſi tñ me fallit obliuio) nequaquam reperio quod ſanctoꝶ
quiſquã deum cadens adorauerit: ſed quicũq; idola & demonia & res illicitas adorauerit: cadẽs di
citur adorare: ut in præſenti loco non ſemel ſed crebrius: & in euangelio diabolus loquitur ad deũ.
Hæc omnia tibi dabo ſi cadens adoraueris me. Sed & hoc dicendum. omnes hereticos qui fulgore
eloquentiæ ſæcularis falſum dogma componunt: auream ſtatuam facere: & quantum in ſe eſt per/
ſuaſione compellere ut cadentes adorent idolum falſitatis. Statim ut audierunt omnes populi ſo-
nitum tubæ fiſtulæ citharæ. Eodem ſenſu accipiendum quo ſupra: ut omnes pepulos intelligamꝰ
in principibus. Neq; enim adeſſe uniuerſæ ſimul poterant eſſe nationes. Sratimq; in ipſo tempore
accedentes uiri chaldæi accuſauerunt iudæos quos præpoſitos in babyloniæ regis operib' inuide
bãt & offẽdebãt᷑ pegrino cultu: & auerſiõe idoloꝶ: nacti occaſionẽ criminãt᷑ ad fegẽ. Deniq; ſeqꝗt᷑.
CSunt viri iudei quos conſtituiſti ſuper opera regionis babylonie Sidrach Miſach ⁊ Abde
nago:qui contẽpſerunt decretum tuum.
CEtc quodãmodo ſic loquuntur. Quos prætuliſti nobis & captiuos & ſeruos: principes eſſe feciſti:
Hi elati

õ

.

Super Danielem..c.iii.

Hi elati in ſuperbiam:tua præcepta contẽnunt: deos tuos non colunt: & ſtatuã aneã quam erexiſti
nõ adorant:qd in principio huiꝰdiximus uiſiõis: hic manifeſtiꝰ approbatur: alios eẽ deos nabucho
donoſor: & aliã ſtatuã aureã quã ĩ cultu ſui iuſſit erigi. Nã ĩ cõſeqᷓntibꝰipſe rex loquitur.
CBeos meos non colitis:⁊ ſtatuam aureã quam conſtitui non adoꝛatis.
Ali autem dicunt hanc ſcripturæ ſanctæ conſuetudinem: ut unum idolum appellet pluraliter: ut
eſt illud in exodo de uitaulo.Iſti ſunt dii tui iſrahel: qui eduxerunt te de terra ægypti. Et in reguʒ uo
lumine hieroboam ponens aureum uitulum in bethel: idola feciſſe narratur: econtrario multa de-
monia ſingulari numero appellantur in eſaia. Inclinauit ſe & adorauit idolum & uotum faciens
dicit deus meus es tu.
CP:ꝛoſternite vos ⁊ adoꝛate ſtatuam quam feci:quod ſi non adoꝛaueritis eadem hoꝛa mitemi
ni in foꝛnacem ignis ardentis. Quãquam in furore præcœpit addu-/
ci pueros: tamen dat ſpatium pœpitudinis: ut ſi ceciderint & adorauerint: prior culpa ueniam con-
ſequatur:ſinautem adorare contempſerint: præſens pœna ſit fornacis ardentis.
CEt quis eſt deus qui eripiat vos de manu mea.
CIle uidelicet cuius ſeruum dudum adoraſti: quẽ uere deũ deoꝶ & dũm regum eſſe dixiſti.
MMabuchodonoſoꝛ rèx:non opoꝛtet nos de hac re reſpondere tibi.
CIn hebreo non habet regem ne adulari uiderentur impio: ut regem uocarent:qui ad iniqua com
pelleret:quod ſi contentioſus quoq; regem legerit: dicamus eos non procaciter regem ad effuſio-
nem ſui ſanguinis prouocare:ſed ita regi reddere honorem debitũ: ut dei cultus non ledatur. Qce
autem ait non oportet nos de hac re re
rum iam rebus ipſis probabis fortitudinem atq; conſtantiam.
CEcce enim deus noſter quem colimus poteſt eripere nos de camind ignis ardentis:⁊ de ma/
nibus tuis o rex liberare. CVnde ſe putauerat tertere pueros inde cernit in eis materiã
fortitudinis. Nec in longum differunt: ſed preſens ſibi pollicentur auxilium dicentes. Ecce eniʒ de-
us noſter quem colimus: & de eo quod mmaris incendio: & de tuis poteſt manibus liberare. Quod
ſi noluerit pulchre ad id qd dixerãt poteſt eripere nos:non intulit contrarium ſi non potuerit: ſed ſi
noluetit: ut non impoſſibilaatis dei: ſed uoluntatis ſit ſi perieinnt.
¶Motũ tibi ſit rex quia deos tuos nõ colimus:⁊ ſtatuã aureã quã erexiſti non adoꝛamus.
Siue ſtatuam ut ſymmachus:ſiue imaginem auream: ut cæteri tranſtulerunt uoluerimus legere:
cultores dei eam adorare non debent: ergo iudices & principes ſæculi qui ĩperatorum ſtatuas ado-/
rant & imagines. Hoc ſe facere intelligant: quod tres pueri facere nolentes placuerunt deo. Et notà
da proprietas deos coli: imaginem adorari: dicũt qd utrũq; ſeruis dei non cõuenit.
Cunc nabuchodonoſoꝛ repletus eſt furoꝛe:⁊ aſpectus faciei illius cõmutatus eſt.
CIn quibuſdam pſalmis tituli prænotantur: pro his qui cõmutabuntur. Sermo igitur cõmutatiõis
ambiguus eſt: & de bono in malum: & de malo in bonum. Neq; enim cõmutatio uultus nabucho-
donoſor bonæ parti poterit coaptari: licet quidam: & inſcriptione pſalmorum & de bono ad ma-
lum referant:quod hi qui naturaliter debuerant intelligere deum: contra chriſtum & ſanctos eius
perturbatione mentis & furore mutati ſunt.
Et pꝛecepit vt ſuccenderetur foꝛnax ſeptuplum quam incendi conſueutrat. ßM
CQ uaſi non poſſet ſimplex & ſolitus ignis trium puerorum conſumere corpora. Sed furor & ira
quæ inſaniæ proxima eſt modum tenere non poteſt: & uult eos multiplicis pœne cõminatione ter
rere:quos paratos uidebat ad mortem. ”Mcl
CEt confeſtim viri illi vincti cum bꝛacis ſuis ⁊ thiaris ⁊ calciamentis:⁊ veſtibus miſſi ſunt in
medium foꝛnacis ignis ardentis. Q¶ CPro bracis quas Symfhachus
interprætatus eſt. Aquila & theodotion ſaraballa dixerunt: & non ut corrupte legitur ſarabara. lin/
gua at chaldæoꝶ ſaraballa crura hoĩum uocãtur: & tibiæ ẽt bracæ ꝗbcrura tegũtur & ti
bie q̃ſi crurales & tibiales appellate ſũt. Thiara ãt uerbũ græcũ ẽ: & uſu uerſũ ĩ latinũ de quo & uirgi
liꝰ.Sceptrũqʒ ſacerq; thiaras.Eſt ãt genꝰpilleoli quo pſarũ chaldæorũq; gens utitur.
CPoꝛꝛo viros illos ꝗ miſerant Sidrach Miſach ⁊ Abdenago interfecit flamma ignis.
Eos uiros de quibus ſupra dixerat: & uiris fortiſſimis de exercitu ſuo iuſſit ut ligatis manibus &
pedibus Sydrach Miſach & Abdenago: mitterent eos in fornacẽ ignis ardentis. Nõ ergo fortuitu
quoſcũq; miniſttos perdidit nabuchodonoſor: ſed uiros fortes de exercitu ſuo: & ad bella ꝓmptiſſi
mos: ut nõ ſolum miracula pertimeſceret:ſed exercitus ſui dãna ſentirter.
CUiri autem hi tres:ideſt Sidrach miſach ? Abdenago ceciderũt in mẽdio camino ignis ar
dentis conligati.s TGrande miraculum ligati mittũtur in ſornacem: & cadũt ĩ me
dio ignis præcipites. Ardẽt uincula ꝗbꝰligati ſũt: & uĩcto& corpora timẽs flãma nõ tãgit.Hucuſq;
hebrei legũt. Mœ dia qᷓ ſequuntur uſq; ad finẽ cantici tnium puerorum: in hebraico non habentur:
de quibus ne omnino præteriſſe uideamur: pauca dicenda ſunt. —R
CMBenedictus es domine deus patrum noſtroꝛum:⁊z laudabile ⁊ gloꝛioſum nomen tuum in ſe
cula:qu iuſtus es ĩ omnibꝰ que feciſti nobis ⁊ vniuerſa oꝑa tua vera ⁊ vie tue rectei ommia iudi
— er I iiii

pondere tibi. Ille ſenſus eſt. Non debes audire uerba: quo-/

. Explanatio.

cia tua vera JudAicia enim vera feciſti iuxta omnia que induxiſti ſuper nos.
Quando diuerſis præmimur anguſtiis ex toto cordis hoc loquamur affectu: & quicquid nobis
acciderit: iuſte nos ſaſtinere fateamur: ut compleatur in nobis illud quod ſcriptum eſt. Exultauerũt
