poſſumus :nõ diſcrepante uindicta: Licet in tempore a ſuperioribus diſcrepare uideantur: Pro ga
lilea in hebreo ſcriptum eſt galiloth: qd Aquila ovao Simachus terminos traſtulit. oiäαο ät. i. tu
mulũ arenarum: Referamus ad litteram paleſtinæ: nõ ad galileam philiſtim quæ omnino nulla ẽ
CEcce ego ſuſcitabo eos de loco:in quo uendidiſtis eos:⁊ conuertam ret ibncionem veſtram
in caput veſtrum:⁊ vendam fſilios veſtros ⁊ filias veſtras in manibus filioꝛum iuda:⁊ venunda
bunt eos ſabeis genti longinque quia dominus locutus eſt. LXX.
CEcce ego ſuſcitabo eos de loco in quo vendidiſtis eos:⁊ reddam retributionem veſtram in
capita veſtra:? vendam filios veſtros ⁊ filias veſtras in manibus filioꝛum iuda:⁊ venundabũt
eos in captiuitatem genti que pꝛocul abeſt quoniam dominus locutus eſt.

CVerbum hebraicum Sabaim: Quod Aquila & Symachus ita ut ſcriptum eſt. Ixx. captiuitatem in

terprætati ſunt: quod melius captiuos ſignificat.Sabaim autem gens trans indiam dicitur: de qua
fuit & regina Saba quæ uenit ſapientiã audire ſalomonis:De quibus & Eſaias loquitur. Et Sabaim
uiri excelſi ad te tranſibunt. Vnde & thus uenire perhibetur. Dicẽte uirgilio Centumq; ſabæo thu
re calent aræ Licet quidam ſabæos Arabes ſuſpicentur: Promittunt ergo ſibi iudæi ĩmo ſomniãt:
quod in ultimo tempore congregẽtur a domino: & reducantur in hieruſalem. Nec hac fœlicitate
contenti ipſum dominum ſuis manibus romanorum filios & filias aſſerunt traditurum: ut uen/
dant eos iuda & non perſis: ethiopibus & cæteris nationibus quæ uicinæ ſunt. ſed Sabæis genti l5
giſſimæ.quia dominus locutus ſit: ut populi ſui ulciſcatur iniuriam. Hæc illi & noſtri iudaizantes
qui mille annorum regnum in iudeæ ſibi finibus pollicentur. Et auream hieruſalem: & uictimarũ
ſanguinem: & filios ac nepotes & delicias ĩcredibiles: & portas gẽmarum uarietate diſtinctas: Nos
autem dicimus quod & ſuſcitauit dominus poſt aduentum ſuum & cottidie ſuſcitat & ſuſcitatu/
rus eſt eos:quos uarius error eduxerat de finibus ſuis: Pulchre quia ſuſcitabo ait quaſi iacentes &
corruentes.Vt qui iacebant in hereſi ſtent in eccleſia: reddens hereticis quod fecerant: Vt filios eo/
rum & filias. quos & in myſticis & in carnalibus erudierant: tradat in manibus filiorum iuda: in
manibus eoꝝꝶ qui eccleſiaꝶ principes extiterunt:& inſtructi ſũt armatura apoſtoli: & habent ſcu/
tũ & lanceã ueteris & noui iſtrumẽti. Vt cũ cœperint filios eoꝶ & filias:uẽdãt Sabæis & faciãt eẽ ca
ptiuos ut ꝓcul ſint a finibus ſuis.Et ad meliora cõuerſi eccleſiaſticis dogmatibꝰ ĩcipiãt eẽ ſubiecti.
CClamate hec in gentibus. Sanctiſicate bellum: Suſcitate robuſtos Accedant aſcendant
omnes uiri bellatores:Concidite aratra veſtra in gladios:⁊ ligones veſtros in lanceas: Infir/
mus dicat quia fortis ego ſum:Erumpite ⁊ venite omnes gentes de circuitu:⁊ congregamini
ibi occumbere faciet dominus robuſtos tuos. LXX.

CPredicate hec ĩ gentibꝰ:ſanctificate bellũ:ſuſcitate pugnatoreſ:adducite ⁊ aſcẽdite oẽs viri

bellatores:cõdite aratra vr̃a ĩ gladios:⁊ falces vr̃as iĩ lãceas:Foꝛtis dicat qꝛ pᷣualeo ego.Con/
gregamini ⁊ introite oẽs gentes ꝑ circuitũ:⁊ cõgregamini illuc:manſuetus ſit pugnatoꝛ.

CLocus iſte dupliciter intelligitur.quidam enim arbitrantur hæc fanctis gentibus prædicari. ut

præparentur ad bellum: ut pro populo dei dimicent. ut omnia inſtrumenta agriculture in gla-
dios lanceaſq; cõuertant: Vt infirmus dicat ſe eſſe robuſtum: & ueniant omnes de circuitu & in cer
tamen domini cõgregentur. Maxĩe quia iuxta.Ixx. ſequitur Manſuetus & mitis ſit pugnator. Iuxta
a.1X

Miero.libervnicus

* illud quod in Paralipomenis ſcriptum eſt. Et tranſiordanem ruben & gad & dimidia tribui ma/
naſſe in omnibus uaſis bellicis centum uiginti milia: Omnes iſti uiri bellatotes parati ad pugnam
mente pacifica: Nos eſſe uolunt imitatores ueri dauid: De quo legimus Memento domine Dauid p̃s. 31.
& omnis manſuetudinis eius: Et ipſe loquitur in Euangelio Diſcite a me quia mitis ſum: ſiue man Mat. Il. d.
ſuetus: Viros quoq; eos intelligi uolunt: qui deſtruentes initia paruulorum ad perfectæ etatis ro/
bur acceſſerint: & omne ſtudium quo prius animarum ſuarum exercebant agros: ad neceſſitatem
prælii contulerunt: Nobis autem hebræorum opinionem ſequentibus uidetur eſſe contrarium.
Ideo enim gentes aduerſariæ iſrael parantur ad pugnam: & aratra ſua ligoneſq; uel falces in gla/
dios lanceaſq; commutant: Infirmus robuſtum ſe eſſe dicit Erumpuntq; & ueniunt de circuitu: &
contra dominum exercituum congregantur: & occumbere dominus Rcit robuſtos earum.Vt in/
telligant ſe deo aduerſante ſuperatas. Hæc iuxta litteram ſibi iſrael miſerabilis repromittit. Nos iu
xta cæœptã tropologig: gentes demonũ & eos ꝗ cottidie cõtra eccleſiã dimicant: Et in ultio ꝗ ſub
antichriſto aduerſum ſanctos dñi pugnaturi ſũt accipe poſſumus: qd iccirco cõgregãtur ut pereãt
CLConſurgant ⁊aſcendant gentes in uallem Joſaphat:quia ibi ſedebo vt iudicem omnes gen/
tes in circuitu: ittite falces quoniam maturauit meſſis. Nenite ⁊ deſcendite quia plenuʒ eſt
toꝛcular:exuberant toꝛculaꝛia quia multiplicata eſt malitia eoꝛꝛmam. LXxX.
CCLonſurgant ?⁊ aſcendant omnes gentes in vallem Joſaphat quia ibi ſedebo vt iudicem oẽs
gentes in circuitu:emittite falces quoniaz adeſt uindemia: Introite ⁊ calcate quia plenum ẽ toꝛ
cular:⁊ redundant toꝛcularia:quia repleta ſunt mala eoꝛum.
CSEt hæc iuxta ſuperiorem ſenſum interprætantur bifariam: Alii enim gentes aſcendere in uallem
Ioſaphat quæ interprætatur domini iudicium: & ſedere ibi deum. ut diiudicet omnes gentes: quæ
de circuitu ueniunt: in bonam partem intelligunt: quo ſcilicet ſancti conrra aduerſarios congre/
gentur: mittant falces ſuas:ut maturam hoſtium meſſem demetant:& uemiant atq; deſcendant: e⸗
calcentq; torcularia: quia adſit uindemia: & in tantum muſta exuberent: ut torcularia capere non
poſſint. Et ut ſciremus quæ ſit uindemia: plenumq; torcular intuliſſe: multiplicata eſt malitia eo/
rfum:Haud dubium quin eos ſignificent: qui contra dominum congregati ſunt. Alii autem con/
ſurgere gentes & cõuenire in uallem ioſaphat. & ſedere dominũ ut omnes iudicet nationes: ideo
aſſerunt ut parent ſe & aſſumant uniuerſa arma pugnãtium. & in ualle ioſaphat domini falcibus
demetantur: Weniſſe enim contra eos tempus iuditi & in tätum eorum creuiſſe mala: ut dei uince
rent pacientiam. Nam & amorrei tunc expulſi ſunt quando expleta ſunt peccata eorum. iudæi iſtũ
locũ ad gog & magog gentes ſeuiſſimas referũt:de ꝗbus ſupra diximus. arbitrantes ultimo tpe
quando hieruſalem fuerit reſtaurata ſub mille annorum Imperio contra dei populum eſſe uentu
rfas: & in ualle ioſaphat quæ ad orientalem partem templi ſita eſt eſſe uenturas. Adueniſſe enim tẽ
A onurnu earum: & effundendi ſanguinis inſtare uindemiam:

„

Populi populi in valle conciſionis:quia iuxta eſt dies domini in valle conciſionis:Sol⁊ lu/
na obtenebꝛati ſunt:⁊ ſtelle retraxerunt ſplendorem ſuum. LXX.
CSonitus exauditi ſunt in valle iuditii:quia iuxta eſt dies domini in ualle iuditii:Sol⁊ luna ob
tenebꝛabuntur:⁊ ſtelle occidere facient ſplendorem ſuum: G
CIn eo loco ubi nos ponimus populi populi:&.Ixx.tranſtulerunt ſonitus exauditi ſunt. In hebrai
co ſcriptum eſt quod utiq; multitudinem & turbas eorum qui iudicandi ſunt:
non ſtrepitum ſonitumq; ſi gnifca Kurſam ubi nos diximus uallem conciſionis ſequentes tran/
ſlationem Aquile & Simachi & quintæ editionis. xxx. & theodotion TocdTiαο Tn&ασ K5ιασαιοα
ideſt cauſæ & iuditii tranſtulerunt Pro quo in hebraico ſcriptum eſt. harus.quod hebræi nõ ſolum
conciſionem ſed & aurum interprætari putant: quo ſcilicet in ualle iudicii quam ſuſpicantur ge/
hennam: excoctis ſordibus peccatorum purum aurum remanet. Iccirco autem gentium de qui-
bus ſupra diximus in ualle iudicii ſiue conciſionis: populi congregantur: ut interficiantur & corru
ant & a domino iudicentur. Cuius mœrorem diei & tormẽta pereuntium: Nec ſol quidem & lu/-
na aſtraq; & cætera poterunt intueri ſed retrahent fulgorem ſuum: Et ſeueritatem iudicantis red
dentiſq; uniuscuiuſq; opus in caput ſuum: aſpicere non audebunt. Non quod clementiora ſunt
dei iudicio: ſed qd omnis creatura in tormentis aliorum de ſuo iuditio pertimeſcat.
CEt dominus de ſion rugiet:⁊ de hieruſalem dabit uocem ſuam:⁊ mouebuntur celi ⁊ terra ꝛ
dominus ſpes populi ſui ⁊ foꝛtitudo ſilioꝛum Aſrael:⁊ ſcietis quia ego dominus deus veſter:
habitãs in ſion in mõte ſancto meo:⁊ erit hieruſalẽ ſancta ⁊ alieni nõ trãſibũt ꝑ eã ampliꝰ.LXxX.
CBominus autem de ſion clamabit ⁊ de hieruſalem dabit vocem ſuaʒ.æ mouebitur celuʒ ⁊ ter
ra:⁊ dominus parcet populo ſuo.⁊ confortauit filios Iſrael:⁊ ſcietis quia ego dominus deus ue
ſter habitãs in ſion in mõte ſancto meo:⁊ erit hieruſaleʒ ſãcta ⁊ aliena nõ trãſibit ꝑ eã amplius
CCum ſolis & lunæ cunctarumq; ſtellarum ſplendor tenebris fuerit cõmutatus dominus de ſion
inſtar leonis rugiet ſiue clamabit: & tam excelſa uox eius erit atq; terribilis: ut cæloruz cardines &
terrarum fundamẽta quatiantur Cumq; tam ſeuerus in eos fuerit qui puniendi ſunt: erit clamans
erga populum ſuum: & dabit eis fortitudinem qui appellantur alii Iſrael:mens ſcilicet cernens de

— —, — —

ps. 18.

10.7. C.

s. 33.

Super Joelem pꝛophetam.

um: uel vs Tα1ορ ο quem noes rectiſſimum dei dicere poſſumus: qui non ambulauerunt
per prauas ſemitas ſed gradientes in uia chriſto omnia recta fecerunt. Tunc ſcient & hi ꝗ punien/
tur & illi qui adſumentur in gloriam: quod dominus habet in ſpecula ſion & ĩ chriſto monte ſan
cto ſuo:ſiue in eo qui ſe dignum dei habitaculo præparauit: Tũc erit ſancta hieruſalem uiſio pacis:
a qua & ſalomon nomen accepit: Et alieni non pertranſibunt per eam amplius: Alienos uel demo
nes intellige:qui externi a deo ſunt:Vel omnes peſſimas cogitationes atq; peccata. De quibꝰ pro/
pheta loquitur: Ab aliẽis parce ſeruo tuo: quæ nequaꝗ ultra ĩ nobis uiam reperient:ſi habuerimus
dei pacem: & cor noſtrum aduerſariis non patuerit. Hæc iudæi & noſtri ut diximus iudaizantes
ad mille annorum fabulam referunt: quando putant chriſtum habitaturum in ſion & in hieruſa-
lem auream:atq; gemmatam ſanctorum populos congregandos: Vt qui in iſto ſeculo oppræſſi

„* „ d 2 8 — „* . 2* .*
ſunt ab uniuerſis gentibus: in hoc eodem cunctis imperent nationibus.

CEt erit iĩ die illa ſtillabũt mõtes dulcedinẽc:⁊ colles fluẽt lacte:⁊ ꝑ oẽs riuoſ iuda ibũt aq.XxX
CSEt erit in die illo ſtilabũt mõtes dulcedinẽ:⁊ colles fluẽt lacte:⁊ oẽs emiſſiões iuda fluẽt ags.
CHabitante domit0 in ſion & in monte ſancto ſuo: quando nullus per hieruſalem ſanctam tran
ſire temptauerit. Quicunq; in ea mons fuerit: & ad uirtutum excelſa peruenerit:dulcedine & mel-

le ſudabit:& ſtillabunt ex eo gratiæ ſpiritales. De quibꝰ ꝓpheta loquitur. Quãdultia guttuni meo

eloquia tua: ſuper mel ori meo. Qui autem inferior montibus eſt: & nec dum ad perfectionis cul/

men aſcenderit:uocabitur collis:& fluent de eo riui lactis quibus rudis in xpᷣo nutritur infantia: &
aquarum flumina quæ de uentre ſuo dominus manare teſtatus eſt. Omnes enim riui ſiue emiſſio
nes iuda implebuntur aquis: & nihil in eis ſiccum erit redundantibus cũctis gratia ſpiritali.
CEt fons de domo domini egredietur ⁊ irrigabit toꝛentem ſpinarum.
CPro torrẽte ſpinaꝶ. Ixx. trãſtulerũt torrẽtẽ fũiculoꝑꝶ.i. Xαοπσι½Üο˖ qd at füiculos ſignificat: ut iux
ta ægyptios menſurã certi itineris Pſalmiſta dicẽte: Semitam meã & funiculũ meũ tu ĩueſtigaſti.
In nilio enim flumine ſiue in riuis eius ſolent naues funibus trahere: certa habente ſpatia quæ ap/
pellant funiculos: Vt labori defeſſoꝶ recentia trahentium colla ſuccedant: Nec mirũ ſi unaquæq;
gens certa uiarum ſpatia ſuis appellet nominibus. Cum & latini mille paſſus uocent: & galli leu/-
cas: & perſee paraſangas: & raſtas uniuerſa germania: atq; in ſingulis nominibꝰdiuerſa mẽſura ſit.
Hæc ꝓpterea quia uerbum hebraicum. Ixx. funiculos tranſtulerunt. Cæterũ nulli dubium eſt om/
nia quæ in tabernaculo dei legimus de lignis ſethim fuiſſe perfecta: quæ. xx. interprætati ſunt li-
gna imputribilia. Eſt autem genus arboris in heremo ſpinæ albæ ſimile colore: & foliis:non ma/
nitudine. Alioquin tam grãdes arbores ſunt: ut latiſſima ex illis tabulata cedãtur: lignũq; fortiſ-/
ĩimum eſt: & incredibilis leuitatis ac pulchritudinis: ita ut ex iis etiam uaſa torcularium quæ ρρα
p Kα& MναοοποπαHXꝝ ditiſſimi quiq; & ſtudioſiſſimi faciant: quæ ligna in locis cultis: & in roma
no ſolo:abſq; arabiæ ſolitudine non inueniuntur. Pro torrente funiculorum ſiue ſpinarum: Syma
chus interprætatus eſt uallem ſpinarum. Eſt autem locus iuxta liuiadem trãs mare mortuũu: ſexto
ab ea diſtas miliario: ubi quõdam cum madianitis fornicatus eſt iſrael. Huius loci ex perſona dei
Micheas ꝓpheta meminit dicens. Populus meus memẽto quæſo quid cogitauerit balach rex mo
ab:& quid reſponderit Balaam filius Beor de ſethim uſq; ad galgalam pro quo & ibi. Ilxx. trãſtule/
runt 6ο Tοον οιιο½ hoc eſt funiculus uſq; ad galgalam. Ergo egredietur fons de domo domi
ni quæ interprætatur eccleſia.De quo & Ezechiel & zacharias ponunt in fine uoluminum ſuorũ:
ut ſpinas noſtras & uitia atq; peccata quæ nullã frugem habuere iuſtitiæ cõmutent in domini no
ualia: & ariditatẽ noſtrã rigẽt aꝗs largiſſimis: & ſpinis ac uepribus flores uirtutũ multiplices ger
minemus.Et in eo loco ubi quõdam fornicatus eſt iſrael: & initiatus eſt belphegor lilia caſtitatis:
& roſæ pudoris ac uirginitatis exuberent.
CEgyptus in deſolatione erit:⁊ idumea in deſertum perditionis:pꝛo eo quod inique egeriĩt in
filios iuda:⁊ effuderint ſanguinem inocentem in terra ſua. LXxX.
CEgyptus in perditione erit:⁊ idumea in campum deſolationis pꝛopter iniquitates ſilioꝛũ iu/
da:pꝛo eo quod effuderint ſanguinem iuſtum in terra ſua. .Y
CEt in hoc loco iudæi grauiſſimo ſõno dormiũt. In ultimo tẽpore qñ nõ chriſtũ ſed antichriſtũ
ſuſcepturi ſũt Viĩdictã ſui: In ægvptios qui uicini ſunt: & in romanos quos iĩterprætantur idume
os ſpe uaniſſima confingentes:vt ſcilicet quomodo pharao & omnis eius exercitus: qui per qua
dringentos & tringinta annos populum dei captiuum tenuit: in mari rubro ſubmerſus eſt: Sic ẽt
romani qui eodem annorum ſpatio iudæos poſſeſſuri ſũt ultione domini deleantur:hoc illis ſpe
ſibi caſſa ꝓmittunt. Neqʒ enim poſſunt exponere. Quare cũ in orbe tantæ ſint nationes: duæ ſolũ
gentes ægyptiorum & idumeorum expectãtur ad pœnam: aut cur pro idumeis ĩtelligãtur roma/
ni: cum eadem licentia mentiendi: diuerſa poſſimus aſſerere: ſub Idumeorum uocabulo uel perſas
uel elamitas uel francos Alamãosq;ʒ ſignificari: Nos autem dicamꝰ tempore dominicæ reſurectio
nis uel diem iuditii: Vtrunq; enim recipimꝰ: Et ægyptum & idumeam: In eo quod ægiptii & idu
mei ſunt deſtruendi:ægyptus dicitur Meſraim quod interprætatur ? ο ριSοοσα ideſt ſanctos dei
perſequens & tribulans: Idumea terrena & cruenta: Quicunq; igitur dei populum perſecutus eſt: &
e ii

Miero.liber vnicus

* terrenis uacauit operibus: ac multitudine delictorum cottidie fuderit ſanguinem innocentem

eorum ſcilicet quos decipit: erit in perditionem: ut animas quoq; martyrum ſub altari clamare co Apo. 6. c.
gnoſcimus: Vſq; quo domine ſanctus & uerus nõ uĩdicas ſanguinẽ noſtrũ de his ꝗq habitãt ĩ terra.
C Et iudea in eternũ habitabitur:⁊ hieruſalem in generatione ? generationem:⁊ mundabo ſan
guinem eoꝛum quos non mundaueram:zæ dominus commoꝛabitur in ſion. LXX.
CJugea autem in eternum habitabitur:æ hieruſalem in generationes ⁊ generationc:⁊ requirã
ſanguineʒ eoꝛum:inultũqʒ; eſſe non patiar:⁊ dominus habitabit in ſion.
CNon utiq; hæc iudæa in eternum habitabitur quã uidemus eſſe deſertam mmõ iſtam hieruſalẽ cu
ius ruinas cernimus: Sed illa iudæa cuius filiæ exultauerunt & letatæ ſunt in omnibus iuditiis do/
mini: & de qua in fine quinquageſimi pſalmi legimus: Benigne fac domine in bona uoluntate tua pᷣs .
ſion ut edificentur muri hieruſalem. In hac prouintia confeſſionis & gloriæ: Et in hac urbæ in qua
pax domini cernitur: erit eterna habitatio: Nõ in unam uel in tres aut plures generationes: ſed in
generatione & generatione Hoc eſt in duabus generationibus eorum qui de iudæis & de gẽtibuſ
crediderunt: & mundabit dominus ſanguinem omnium peccatorum: quẽ prius non mundaue/
rat. & mũdat in euangelio: quos in lege peccantes inmundos reliquerat. Ideo enim concluſit om
nia ſub peccato ut omnibus miſereretur: ſiue ulciſcetur ſeruorum ſuoꝶ ſanguinem: quem ĩ mar/
tyrio pro nominis eius confeſſione fuderunt: Et dominus cõmorabituri ſiõ De qua ſcriptũ eſt:
Fundamenta eius in montibus ſanctis:diligit dominꝰportas ſiõ: ſuper omnia tabernacula lacob: ps. 86.

FNIT ExPOSITIO IN IOHEL PROPHETAM.

kho

Wꝛefatio in explanatiõe ſupermos pꝛophetã.

CDIVI HIERONYMI PRAEFATIO IN EXPLANATIONEM SVPER AMOS PROPHE *
TLAM: AD PAMACHIVM INCIPIT.
Mos ꝓphetaꝗ ſequitur Iohelẽ: & eſt tertius ſecũdũ.Ixx. duodecim ꝓphe
tarũ: nõ eſt ipſe quẽ patrẽ Eſaiæ ꝓphetæ legimus. ille emm ſcribitur per
primã & ultimã nominis ſui litterã aleph & ſade. & interprætatur fortis ,
atq; robuſtus: Hic uero p ain & ſamech: & ĩterprætatur populus auulſus.
Mediæ litteræ men& uau. utriq; cõmunes ſũt: Apud nos autem qui tã/-
tam uocalium litterarum & ſ. litteræ quæ apud hebræos triplex eſt: dif-
ferentiam non habemus: & hæc & alia nomma uidentut eſſe cõmunia:
Ann apud hebræos: elementorum diuerſitate: & ſuis proprietatibus di-
Nſtinguutur. Hic ergo propheta quem nũc habemus in manibus fuit. de D
opido thecue: qd ſex milibus ad meridianam plag abeſt a ſancta beth
= leem ꝗᷓ mũdi genuit ſaluatorẽ: Et ultra nullus eſt uiculus ne agreſtis qui
jdẽ caſæ & furnoꝶ ſimilis: quas aphri appellãt mapalia. Tanta eſt eremi
4 auaſtitas: ꝗᷓuſq; ad mare rubæ pſaꝶ ethyopũ atq; idoꝑꝶ termios dilatarur
4½% Et ꝗa humi aridæ atq; arenoſæ nihil oĩno frugũ gignitur: cũcta ſunt plena paſtonbꝰ: ut ſterilitatẽ
1 3, terræ cõpẽſent peccoꝑꝶ multitudĩie. Ex hoc numero paſtoꝑꝶ: & Amos ꝓpba fuit: Impitus ſermone:
i ſed nõ ſcia:idem.n.qꝗ p oẽs ꝓphetas:in eo ſpus ſanctus loꝗbatur. Vnde nos ex hebtæo uertimus.
CAerba Amos qui fuit in paſtoꝛalibus thecue que vidit ſuper iſrael.
CCxx. autem neſcio:quid uolentes interprætati ſunt.
CBSermones Amos.:qui facti ſunt in acarpide thecue:quos vidit ꝓ hieruſales.
CSciẽdũq; hũc ꝓphetã nõ ꝓ hieruſalẽ: qd in hebræo pẽitus nõ hẽtur: ſed ſup iſrael.i. decẽ tribub“
q appellãtur iſrael: & erãt in ſamaria ꝓphᷣaſſe:qcqd agla ac ſi ymachus & theodotiõ ſimiliter trãſtu
lerũt. Prius ergo Oſee ꝓpha ad decẽ tribus:qᷓ appellãtur Ephrai: Samaria: domus ioſeph: & iſrael
loqtur: Scds Iohel ad hieruſalẽ & duas tribꝰ:ꝗᷓ uocãtur iuda & hieruſalẽ & iacob ꝓfert uaticiniũ:
nullã oĩno iſraelis fatiẽs mẽtionẽ. Tertius Amos neꝗꝗᷓ ad hieruſalẽ in q́ regnabat tribus iuda: ſed
& iſrael & in ſamaria pᷣdicat:qd & de toto uolumie eius ꝓbari põt: & maxĩe ex eo qd ſcriptũ miſit
Amaſias ſacerdos bethel ad hieroboã regẽ iſrael dicẽs: rebellauit cõtra te Amos ĩ medio domus
iſrael. Et poſt paulũ dixit Amaſias ad Amos: q uides gradere fuge ĩ terrã iuda: & comede ibi panẽ:
& ibi ꝓphetabis: & in bethel nõ adiciies qa ſanctificatio regis: & domus regni eſt Cui rũdit Amos
nõ erã ꝓpheta:nec ꝓphetæ filius: ſed opilio:ruboꝶ mora diſtrigẽs: Tulitq; me dũñs cũ ſeqrer gregẽ
& dixit ad me. Vade ꝓpheta ad populũ meũ iſrael: nõ utiq; ad iudã & hieruſalẽ: ut male apud græ
cos & latios hẽtur:ſed ad iſrael.i.ad decẽ tribꝰ:q̃ ob populi multitudinẽ priſtinũ nomẽ obtiuerãt.
In eo aũt loco ubi.lIxx.trãſtulerũt in acchari Theodotiõ ipᷣm uerbũ hebraicũ poſuit:ĩ nocedũ:qd
aqla uertit in paſtoralibꝰ: Symachus & ꝗnta edictio paſtornibꝰ, Achari aũt uſq; ĩ pitiaꝑ hebræũeẽ
nõ legi. Et ſterilitatẽ ĩterpᷣtãtur: magis acharõ urbẽ philiſtii ꝗᷓ achari exprimunt: ꝗᷓ oĩo nõ legitur:
Sermones itaq; Amos ꝗ fuit de oppido thecuæ: ex nũero paſtoꝶ: qa paſtoralis & ipſa ẽ regio:hoc
uolumie cõtinẽtur:quos uidit ſup iſtael: carnis oculis ſed mẽtis ĩtuitu. Quia ꝓphetæ uocabãtur
uidẽtes. Alioꝗn ſcdm litterã: ſermões nõ uidẽtur ſed audiũtur. Vñ & populus uidebat uocẽ dei.
Eſo.lꝗ. c. Et Moyſes tacẽs loꝗᷓ batur ad dñũm qñ dicebat ei: qd clamas ad me.In nouo quoq; legius teſtamẽ
to:qd uidimus & audiuimus. Vidius oculis noſtris & manus noſtræ palpaueruũt. Verbũ. n. dni qd
ſe iuiſibile eſt. Et uidẽt apoſtoli & tractãt mãibꝰſuis: qd uerbũ caro factũ ẽ & habitauit in nobis.
Vidit ãt hos ſermões. C In dieb? Ozie regis iuda:⁊ in dieb Hieroboã filii Joas regis iſra
el. Ante duos ãnos terremotus. CNHic eſt aũt Ozias rex iuda cognomẽto Azarias:q ĩdebitũ
ſibi ſacerdotiũ uẽdicare conatus: lepra pcuſſus in frõte eſt: q irã dñi nõ ſolũ pœna eius ꝗa ſacrile
gus fuit: ſed & terremotꝰ onñdit: quẽ hebræi tũc accidiſſe cõmemorãt. Hieroboã uero ẽ filius ioas:
flii Ioathã filii hiheu: ſub quo ꝓphetauerũt Oſee: Iohel: & Amos. Igitur Ozias ĩterpᷣtatur ĩperium
uel fortitudo dñi:hieroboã iudicatio uel cã populi. Ioas dñi mora ſiue tpalitas: uerba itaq; Amos
quo tpe populus iſrael auulſus erat a dño: & aureis uitulis ſeruiebat: ſiue auulſus a regno ſtirpis da
uid:clara uoce cecĩerũt:ĩſtar clãgẽtis tubæ ꝗ ĩterpᷣtatur thecue Et cecierũt ſup iſrael:q quõdã erat
rectiſſimꝰdi. In diebꝰ Ozie regis iuda:ĩ quo pp tẽplũ &ſctà ſctõꝶ fortitudo dñi pmãebat:ſuoq; re
gebat ĩpio populũ cõſitẽtẽ. Nomẽ aũt Heroboã: ꝗ diuiſiõis populi cã extiterat: ſignifcat iſraelẽ lõ
go tpe ĩ idolatriæ errore mãſiſſe: puſqᷓ captiuitas uniuerſa cõcuteret: ꝗᷓ ĩ duobꝰãnis duplicẽ ondit
anguſtiã decẽ tribuũ ac duarũ: ut agentes ſi uellent pœnitentiã motũ terræ de cætero nõ ſentirẽt.
CSt dixit. BDominus de ſion rugiet ⁊ de hieruſalem dabit vocem ſuam:Et luxerunt ſpecioſa
paſtoꝛum:⁊ exiccatus eſt vertex carmelli. CNaturale eſt ut oẽs artifices ſue artis loquãtur
exẽplis: & unuſꝗſq; in quo ſtudio triuit ætatẽ: illius ſimilitudies ꝓferat. Verbi gratia: ꝗ nauta eſt &
gubernator: triſtitiã ſua cõparat tẽpeſtati: diãnũ naufragiũ uocat: nimicos ſuos: uẽtos appellat cõ/
trarios. Rurſũ ꝓſpitatẽ & lætitiã aurã placidiſſimã: & ſecũdos noĩat uẽtos trãꝗlla maria & equora
cãpis ſimilia. E regiõe miles ꝗcꝗd dixerit ſcutũ. gladiũ.loricã. galeã lãceã arcũ & ſagittas. mortem
e iii

in

,?ͤð

MHiero.liber

uuln“* & uictoriã ſonat: Cur hæc dicta ſũt: ut.ſ.oſtẽdamꝰ ẽt Amos ꝓphetã ꝗ paſtor de paſtoribus
fuit: & paſtor nõ ĩ locis cultis & arboribꝰ ac uineis cõſitis: Aut certe ĩter ſiluas & prata uirentia:ſed
in lata eremi uaſtitate. in q uerſatur leonũ feritas & interfectio peccoꝶ: Artis ſuæ uſũ eẽ ſermoni/
bus: Vt uocẽ dñi terribilẽ atq; metuẽdã: rugitũ leonũ & fremitũ nomiaret: Euerſionẽ iſraeliticaꝶ
urbiũ paſtoꝶ ſolitudini: & ariditati mõtiũ cõparãs. Dñs ĩqt: de ſion rugiet: & de hieruſalem dabit
uocẽ ſuã: Vbi erat tẽplũ & dei religio: Vt doceret deum nò iſrael urbibus.i. in bethel & in dan: ubi
erãt aurei uituli: nec in metropoli ſamaria & iezrael: Sed in uera religiõe uerſari. ꝗᷓ illo tpe colleba
tur in ſyon & hieruſalẽ. De ſion. n. egredietur lex & derbũ diñi de hieruſalẽ. Oia paſtoꝶ & regũ iſ-
rael ſpetioſa luxerũt: & exſiccatus eſt uertex carmeli: ꝗ quõdã lætis paſcuis abũdabat. Carmelgræ
ce dicitur & latine: hebraice aũt appellatur chermel: & füt duo mòtes ꝗ hoc uocãtur noĩe. Alter ĩ
quo fuit nabal maritꝰ Abigail ad auſtralẽ plagã. Alter iuxta Ptholomaidẽ ꝗᷓ priꝰuocabatur accho
mari ĩminẽs: In quo Helias ꝓpheta flexis genibꝰpluuiã ipetrauit: Si ergo de chermepdicit in quo
habitauit Nabal magis paſtoꝶ grægibꝰcõuenit: qa eſt iuxta ſolitudiné. Sin aut de illo ꝗ uicinus ẽ
Iittori: ad reges & ad ſupbiã ptinet regũ iſrael:quos ĩminẽte captiuitate iĩſtar mõtiũ deſertoꝶ dicit
eſſe uaſtãdos. Aliter cũ dñs de ſiõ & de hieruſalem:de ſpecula eccleſiæ ꝗᷓ ſupra mõtẽ ſita latere ñ po
teſt: & ĩ q́ uiſio pacis ẽ:dederit p uetꝰ & nouũ ĩſtrumẽtù: & p doctores eccleſiaſticos uocẽ ſuã: & q̃ſi
clara buccina ĩſõuerit. Tũc oĩa ſpetioſa paſtoꝶ.i. doctria hereticoꝶ: ꝗᷓ pulchro uidebat᷑ ſermõe cõ
poſita: & cognitio circũciſiõis. Hoc. n. ĩterpᷣtar᷑ chærmel: p quã ibi uere circũciſiõis ſciẽtiã pollicẽt᷑
lugebit atq; ſiccabit᷑.Et populoꝶ milia ꝗᷓ pp ſimplicitatẽ uocãt᷑ græges: ſubita ariditate marceſcẽt
C Bec dicit dñs:ſup tribꝰſceleribꝰdamaſci:⁊ ſuꝑ q̃ttuoꝛ nõ ↄuerta eũ:eo qð triturauerit ĩ plau
ſtris ferreis galaad. CPrimũ aduerſũ damaſcũ in qᷓ regnabat Azael dei ſermo dirigitur.
Qui eo tempore quo Amos prophetabat grauiter urgebat iſrael: in tätum ut oẽm regionem ga/
laad inſtar tribularum frumentum in areis triturantium iugularet: atq; contereret.
CEt mittã ignẽ in domũ azahel:⁊ deuoꝛabit domũ benadab. CB7ih ad itelligẽtiã qd Azahel
regnãtibꝰ Oꝛia & hieroboã iã ĩ ſyria mortu erat: & ei in regnũ ſucceſſerat filiꝰ ſuꝰbenadab. A quo
poſtea oẽs reges arã.i.ſyriæ & damaſci: benadab uocabulũ poſſiderũt. Vñ pulchre nõ dixit mittã
ignẽ in Azahel: ſed in domũ Azahel.i. in domũ ei regiam: cui bñdab filius eo tempore præerat.
CEt conteram inquit vectes damaſci. COẽm uidelicet ſyroꝶ fortitudinẽ quã ueluti quo
dam clauſtro & uectibus aduerſarioꝶ impetus ſubmouebant. L 3
CCEt diſpdã habitatoꝛes de campo idoli:⁊ tenentẽ ſceptrum de domo voluptatis:atqʒ luxurie.
CSubauditur cõterã atq; diſpdu. CEt populus ſyrie iĩ fines egypti vltiõis tranſferetur.
CQuod in prĩcipio dicitur:Sup tribꝰſceleribꝰdamaſci:& ſuꝑ q̃ttuor.Hũc ſenſũ iuxta hiſtoriã hẽre
põt:ſi ſemel eẽt meũ populũ ꝑſecutꝰaut ſcdo:darẽ ueniã. Nũc uero cũ tertio & qrto crudelis exti/
terit: ut captiuã multitudinẽ plauſtris ferreis tereret: nõne eũ debeo plagis corripe: nõne uultũ cle
mẽtiæ meæ auerſare ab eo. Iuxta tropologiã uero ſic poſſumus dicere: Primũ peccatũ eſt cogitaſſe
q̃ mala ſũt:Scdm cogita tiõibꝰacqeſcere puerſis. Tertiũ qd mente decreueris ope cõpleſſe. Quartũ .
poſt pctũʒ nõ agere pniaʒ:ſed in ſuo ſibi cõplacere delicto. Hoc oẽs faciut heretici ꝗ nõ ſolũ cogi
tãt ſed & faciũt mala: & doctria ſua ſimplices quoſq; decipiũt & eoꝶ ſanguinẽ bibũt. Damaſchus
eni ĩterpᷣtatur ſanguinẽ bibẽs ſup huiulcemodi iꝗt pctis dñs:nõne dignũ ẽ ut eos plagis corripiã:
& auertã ab eis faciẽ meã. Cõtriuerũt.n. in plauſtris ferreis pᷣgnãtes galaad: Aĩas uidelicet creden)y/
tiũ:q̃ᷓ in pricipio fidei pñt dicere.A timore tuo dñe cõcepĩus.Plauſtra aũt ſũt ferrea:de ꝗbus pſal/ PS 57:
miſta dicit. Filii hoĩum dẽtes eoꝶ arma & ſagitte. Iſte aùt pᷣgnãtes d galaad ſũt qd ĩterpᷣtatur trãſ
latio ſiue trãſmigratio teſtimonii. Migrauerũt.n.de eccleſia in hereſim: & teſtimòia dei ꝗᷓ prius ac
cepãt de aliẽis termiĩs trãſtulerũt. Sed emittet dñs ignẽ in domũ Azahel quã ipſi uocãt Azahel.i.
uiſionẽ dei.ignẽ ꝗ ligna in eis:ſtipulãq; cõſumat:& deuoret fũdamẽta.vVectes ãt damaſci ĩ telligũ
tur ꝗ ĩſtructi ſũt arte dialectica & argumẽtis philoſophoꝶ: uerbi gratia: hoſtiũ uocatur ꝗ falſũ dog
ma cõcepit: uectes eiꝰ: q ea ꝗᷓ male ab aliis ĩuẽta ſũt roborare conãtur ſyllogiſmis. Cũq; cõtriti fue
rint uectes damaſci: trãſferetur populus aran.i. excelſus atq; ſublimis: q erectus in ſupbiã & ſibi cæ L
leſtia repromittit in arenen ubi uocatio dei eſt: captus in ſalutem ſuam.
CBec dicit dũs ſuper tribus ſceleribus gazʒe:⁊ ſuper quattuoꝛ nõ conuertã eum:eo qð traſtule
rit captiuitatem perfectã ut cõcluderet eam in idumea. Et mittà ignem in muꝝ gaʒe:⁊ deuoꝛa/
bit edes eius:⁊ diſpdam habitatoꝛem de aʒoto:⁊ tenentem ſceptrum de aſcalone:⁊ conuertam
manum meamſ uper acharon ⁊ peribunt reliquie philiſtinoꝛum dicit dominus.
CIn tertiã & qrtã gñationẽ pctã patrũ ſe cõminatur dñs in lege filiis reddituꝶ:nõ eq̃litate iudicii
ut alii peccẽt: & alii puniãtur: ſed magnitudie clemẽtiæ: dũ ſemp expectat ad pniam. Quod ergo
dicit:hoc eſt: expectaui multo tpe ut agerẽt pniam:& iõ nolui punire peccãtes ut aliqũ cõuerſi re-
ciperẽt ſanitatẽ. Verũ ꝗa & tertio & q̃rto eadẽ faciũt:cogor mutare ſnĩiam & plagis corripe delin
quẽtes. Videamꝰ aũt ꝗqd philiſtiĩ & urbes eiꝰ peccauerit. Gaza ut ad iracũdiã dñm ꝓuocaret: trãſtu
lit captiuitatẽ pfectã populi iudæoꝶ: & cõcluſit eã in idumeã:ut idumeis uenderẽt quos cœpant
ex iudæis: pfectã aũt dicit ut ſignificet nullũ remãſiſſe captiuoꝶ.ꝗ nõ ſit traditus idumeis. Vñ ignẽ

Super Amos.c.i.

ſe in muros eius dicit eſſe miſſuꝶ: ꝗq uniuerſa deuoret. Et ꝗa quinq; paleſtioꝶ legĩus ciuitates poſt
Gazq trãſit ad Azotũ q̃ appellatur Aſdot:& dicit ſe habitatorẽ Azoti ꝑdituꝶ: & tenentẽ ſceptꝶ de
Aſcalone:regiã uidelicet poteſtatẽ:Ac deĩde ut pcutiat Acharõ. Et pibuũt ĩꝗt reliqæ philiſtii: quas
t aut geth ciuitatẽ: aut oẽs uicos ꝗ ſupradictis urbibus ſubiacẽt debemus accipe. Scdm tropologiã
ſic nobis exponẽdũ uidetur. Caza ꝗᷓ hebraice dicitur Aza:ſonat fortitudinem uel ipenũ: idumea
4 terrenũ atq; ſanguinariũ: A zatus.i.eſdo ignẽ uberis ſiue patrui: Aſcolõ ignis homicida ſiue appen
ſa & põderata:Accharon ſterilitas ſiue eradicatio. Igitur Aza qꝗᷓ ſibi fortitudinẽ repromittit & ſciazʒ:
accuſatur in eo qd in idumeã cõcluſerit captiuos. Quos ego arbitror oẽs ꝗ occidentẽ ſecũtur litte V
i ram:nolũtq; recipe ſpũm uiuificãtem:ſed ꝗqcũq; ſapiũt uolũt eẽ terrena.Ignẽ igitur ſe dñs miſſuꝶ
. dicit in muros gaze: ꝗbus ſua mendatia circũdare nititur & tueri. De Azoto quoq; auferet hĩtato/
o rem: ꝗa litterã ſeꝗtur: & ubera q nõ lacte:ſed igne ſũt plena: & ꝗᷓ mentitur ignẽ ſe hẽre patrii uel cu
e ijus uniuerla gnatio ignibus deputanda eft. Et tollet ſceptrũ de Aſcolone: ubi ignis homicida eſt.
d Sicut.n. ignis dñi ſaluos facit eos quoꝑ corda pœnetrarit. Sic ignis iſte ꝗ d cælo cecidit qſi fulgur
o ꝗ ſuccendit diaboli gite ueqnoſen afflauerit ĩterficiet Cõuertet quoq; manũ ſuã ſuꝑp Accharon
ubi ſterilitas eſt & eradicatio: ut ꝗqcũq; ſpiritalẽ nõ recepit ĩtelligentiã: iuxta Oſee hẽat uuluã ſteri/
6 lem & ubera arentia. Et ut oĩa uno ſermone cõpræhenderet. Peribũt iquit reliqe philiſtii: uel geth
e⸗ ciuitas in qua torcular diaboli eſt. Vel omnes philiſtiim qui appellantur cadentes poculo. Cù enĩ
tt inebriati fuerint corruent & in ſuo uomitu uolutabuntur.
n Hec dicit dñs ſuper tribus ſceleribus tyri:⁊ ſuper quattuoꝛ non conuertam eum.
. CEadẽ ſcelera ꝗᷓ & ſupradictis ĩputauerat ciuitatibus ẽt tyro ingent & exprobat.
1 CEo qð acluſerit captiuitatẽ ꝑfectã in idumeã de ꝗb' ſupra dictũ eſt).Et nõ ſint recoꝛdati fe/
deris fratrum. CFratres hic amicos uocat: & neceſſitudine copulatos. Eo quod hyrã
D rex tyri: cum Dauid atq; Salomone habuerit amicitias.

CSEt mittam ignem in murũ tyri:⁊ denoꝛabit edes eius. CHoc 2echiel ꝓpheta in uiſiõe

. tyri nabuchodonoſor regem chaldæorum feciſſe cõmemorat. Tyrus ĩterptatur tribulatio ſiue co/
anguſtãs. Oĩſq; doctrina puerſa cape nititur ueritatẽ: & cõcludere eã in terrenis ſenſibus. Et nõ re-
lut cordatur fœderis fratrüũ: quod de littera aſcendere debeamus ad ſpiritum: de terrenis ad cæleſtia.
o CHBec dicit dñs:Sup tribus ſceleribus edom ⁊ ſup quattuoꝛ nõ cõuertã eũ:eo qð pſecutus ſit
L Gem 27. d in gladio fratrẽ ſuũ. CFilios uidelicet lacob: de ꝗbꝰin bñdictiõibus Iſac plenius ſcriptũ eſt.
i.. CSt violauerit miſericoꝛdiã eiX.. C VYt obliuiſceretur germanitatis: fratrẽq; ſe eſſe neſciret.
I. Ouodq; ſegtur. C Et tenuerit vltra furoꝛẽ ſuũ ⁊ idignationẽ ſuã ſeruauerit vſq; in finez.
le COdiũ mõſtrat ãtiquũ qd nũꝗᷓ ſibi pace cõiũcti ſut: unde pœnã ꝓ ſceleribꝰ comminatur & dicit.
/ ¶ LMittã ignez in theman. C Quæ idumeoꝶ regio eſt: & uergit ad auſtralẽ ptẽ: nõ ſolũ the
⸗ man ſed & darum & naged dicitur: eo qd eurum & auſtrũ affricũq; reſpitiat: quodq; dictt.
¶Et denoꝛabit edes boſre. CNò ut ꝗdã putãt alterã ciuitatẽ: ſed idumeã. Iuxta illud quod
Eſa.õʒ.a. in Eſaia legimus. Quis eſt iſte ꝗ uenit de edom tictis ueſtibꝰ de boſra. Quicqd de Eſau & Iacob di-
ximus referamus ad iudæos & populũ xpᷣianũ. illi. n. terreni & ſanguinarii pſecuti ſunt fratrẽ ſuũ
iacob:ꝗq eos ſupplãtauit & abſtulit primogenita eoꝑ. Et pſecuti ſunt in gladio:ita ut ſubſtãtias poſ
ſeſſioneſq; credentiũ publicarent. Quod in apoſtoloꝶ actibꝰ legimus. Et uiolauerũt miſericordiã
4, ac iura naturæ: ohlitiq; ſunt matris ſuæ rebeccæ: ꝗᷓ interpᷣtatur patiẽtia: & ſimul eos gnauit in xpᷣo.
N Antiquũq; furorẽ & iracũdiã tenentes: uſq; hodie in ſynagogis ſuis ſub noĩe nazarenoꝝꝶ blaſphe/
4 mãt populũ xpᷣianũ: & dũmodo nos interficiant uolunt igne combuni. Sed dñs mittet i gnem in
4 theman in deſerta ſiccaq; iudæa: qᷓ nequaꝗᷓ irrigatur ĩbribus ꝓphetaꝶ: & deuorabit omnes muni-
i tiones eorum ſiue fundamenta murorum eius ut omni ſenſu litteræ eoncidente ſuperediſicetur
i eccleſia chriſti domini fundamentis. H
. CHec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus filioꝛum amon:⁊ ſuper quattuoꝛ non conuertam
i⸗ eum:eo quod diſſecauerit pꝛegnantes galaacl:ad dilatandum terminum ſuum. Et ſuccẽdam
«h——* ignem in muro rhabba:⁊ deuoꝛabit edes eius in vlulatu in die belli ⁊ in turbine:in die cõmotio
ms:⁊ ibit in elchom in captiuitatem ipſe ⁊ pꝛincipes eius ſimul dicit dominuus.
8 CFilios Amon ꝗ de loth ſtirpe generati ſunt & habitãt in harabia: ubi nũc eſt philadelphia: corri/
d it ſermo diuinus: quare ſub Saul rege iudeæ Naas ammanitis princeps eorum uaſtauerit iabis ga
n aad: & diſſecuerit prægnãtes eius ut dilataret terminos ſuos: & oẽm galaditim ſuo imperio ſub/
iugaret. Vnde cõminatur ſuccenſurum ſei gnem in muros rhabba:quæ fuit metropolis ammonmi/
H tarum: ut deuorentur ædes illius in clamore & ululatu uincentis exercitus: in die cõmotionis quã
