lios ſuos:ldeſt apoſtolos & apoſtolicos uiros qui fuerũt de genere iudæorum: in medio nationũ
domini perpetrare uirtutes: & chriſti nomen gẽtibus prædicare & dicere. Pater noſter qui es in cæ lon
lis ſanctiſicetur nomen tuum. Illi enim ſanctiſicabũt ſanctum qui ortus eſt de iacob & deum iſra// g⸗t
hel docebũt in gentibus: ut idolis derelictis: dicant quam falſa poſſederũt patres noſtri idola: & nõ Che
eſt in illis qui pluat:& tunc ſcient qui nunc errant ſpiritu intelligentiam dei:& qui quõdam in ſoli ſgen
tudine murmurabant cõtra dominum:diſcent legem: cuius prius notitiam nõ habebant. Si enim ſtann
recepiſſent & dominum ieſum chriſtum: quia moyſes de illo loquæbatur quod in principio capi- 1c
tuli iuxra hebraicum tranſtulimus. Hæc dicit dominus ad domum iacob: qui redemit quondam Deo
Habraam & eduxit de caldæis & in terram repromiſſionis induxit: perſpicuæ patet. I Ilud autem
quod. xx. tranſtulerant:hæc dicit dominus ſuper domum lIacob quam ſeparauit habraam. Sic in- pin
telligi poteſt: ꝙ ſcribas & phariſeos qui dominum blaſphemabant: ſæparauerit Habraam qui ui- get
dit diem domimi & lætatus eſt. Si emim fuiſſent fili Habraam: feciſſent opera Habraam. Er apoſto// det
lus diſputat appellandos filios Habraam qui habuerunt ſimilitudinem fidei Habraam: hoc eſt po/ he
pulum gentium: qui nõ ex operibus: ſed ex fide Habraam filius appellatus eſt. la⸗
CAPITVLVM. XXX. .
e filii deſertoꝛes dicit dominus:vt faceretis conſilium ⁊ non ex me:⁊ oꝛdiremini te me,
liam ? non per ſpiritum meum:vt adderetis peccatum ſuper peccatum:qui ambulatis
vt deſcendatis in egyptum:⁊ os meum nõ interrogaſtis:ſperantes auxilium in foꝛtitu i
EM]) dine Pharaonis: ? habentes fidutiam in vmbꝛe egypti ignominiam. Erant enim ta eo
nes pꝛincipes tui:⁊ nuntii tui vſq;ʒ anes perùenerunt.O mnes confſiſi ſunt populo qui eis pꝛo/ le
deſſe nõ poterit:nõ fuerũt in auxiliũ:⁊ in aliquã vtilitatẽ:ſed in cõfuſionẽ ⁊ oppꝛobꝛium. LXx.
CAhe filii pꝛeuaricatoꝛes dicit dominus.Feciſtis cõſilium ⁊ non per me:⁊ pactum nõ per ſpi/ OJð”
ritum meum vt adderetis peccata peccatis:qui itis vt deſcendatis in egyptum:⁊ me non inter u
rogaſtis vt accipiatis auxiliuʒ a Pharaõe:⁊ pꝛotegamini ab egyptiis.Erit vobis ꝓtectio pha

raonis:in confuſionem:⁊ his qui conſidunt in egypto oppꝛobꝛium. Sunt enim in tanes pꝛinci/
pes:nuntii peſſimi.ruſtra laboꝛabunt ad populum qui eis non pꝛoderit ad auxiliandum:neq; H
in vtilitatem ſed in confuſionem ⁊ oppꝛobꝛinm.
CPoſt prophetiam contra hariel & cætera quæ uſq; ad hunc locum præteritus ſermo diſſeruit: nũc
alterius uaticmationis exordium eſt: quæ poſt centum quinquaginta annos qui fuerunt inter Eſa/
iam & hieremiam probatur eſſe completa. Prædicit enim illam hiſtoriam quà in hieremiæ uolu/
mine legimus. Quando ſubuerſa hieruſalem & omnibus in babylone opibus principibuſq; tranſ-
latis:præ poſitus eſt regii generis his qui in iudæa remãſerant Godolia filius Haicam: quo per dolũ
cum caldæis ſociis interfecto: omnes principes bellatorum: & Ioana filius Chareæ: & Iechonias fili
us Oſiæ: & reliquum uulgus a paruo uſq; ad magnum: acceſſerunt ad Hieremiam prophetam & di
xerunt ei. Cadat oratio noſtra in cõſpectu tuo:& ora pro nobis ad dominum deum tuum pro uni-
uerſis reliquiis iſtis. Quia relicti ſumus pauci de pluribus:ſicut oculi tui nos intuentur: & annuntiet
nobis domius deus tuus uiã per quã pergamus & uerbum quod faciamus: Cũq; Hieremias poſt de
cem dies ex ſermone domini reſpõdiſſet: (hæc dicit domius deus iſrahel. Si quieſcentes mãſeritis
in terra hac: ediſicabo uos & nõ deſtruam: plantaho & non euellam: quoniam placatus ſum ſuper
malo quod feci uobis. Nolite timere a facie regis babylonis: quem uos pauidi formidatis:) & poſt
modicum: (ſi autem dixeritis nõ habitabimus in terra iſta. Et poſueritis faciem ueſtram: ut ĩ gracis
mini ægyptum: & ĩtraueritis: ut ibi habitetis. Gladius quem uos formidatisbi comprehẽdetuos 14
& fames pro qua eſtis ſolliciti adhærebit uobis in egypto & ibi moriemini.) Reſpõderuntq; uiri ſu ”L”
perbi dicentes ad Hieremiam. Mendatium loqueris nõ miſit te dominus deus noſter dicens: ne in 1
grediamini in ægyptum ut habitetis illic. Sed baruch filius nerie incitat te aduerſum nos: ut tradat
nos in manibus chaldæorum: ut interficiat nos & tranſduci faciat in babylõem. Deniq; omnes pri .
cipes populi reliquiis congregatis cum mulieribus: & paruulis filiabus regis: nõ audientes uocem
P
6

domini ingreſſi ſunt egyptum: aſſumptis ſecum Hieremia & Baruch: & uenerũt in thapnas: ita ut
Hieremias in ſignum captiuitatis futuræ prophetaret cõtra inobediẽtem populum ea que libro il-
lius cõtinentur. Quod igitur poſtea futurum erat ante annos multos prædicitur: & deſertores & pᷣ-
uancatores filii appellãtur qui deſerto conſilio dei quod acceperant per Hieremiam: ſuam ſecuti
ſunt uoluntatem: & orditi telam non per ſpiritum dei qui eis Hieremiæ ore ſonabat. Orditam
autem telam metaphoricos poſuit: ut prauum conſilium demõſtraret: & hoc fecerũt ut pctã priſti
na augerẽt pctõ cõtentiõis & ſupbiæ. Qui deſcẽdiſtis inꝗt in ægyptũ &os meũ nõ ĩterrogaſtis: Nõ
qd; nò interrogauerint: ſed qd cõſilium prophetæ audire noluerit: ſperãtes auxilium in fortitudie
pharaonis: & habẽtes fiduciam in protectione ſiue umbra ægypti. Pro fortitudine pharaonis quæ
in hoc loco bis ponitur: in hebraico ſcriptum habet maoz: hoc annotabimus ut quod in Danie-
lis extrema legimus uiſione deum maozim: non ut porphirius ſomniat deum uiculi modiæ.
ſed robuſtum deum & fortem intelligamus uiculi modæi ad robuſtum deũ uiculi modæi: ſed de
uum robuſtü

Ueitz
8Won
Aaner
Whri
kedti
N
hiden⸗
goninn
Nda
Rei⸗
tpoſto/,
Net o⸗

eminite
blons
fortitu
Mim
s Ro⸗
II.
perſti⸗
n iner
toph
Grnr⸗
myeß

ttüc
er⸗
adlw⸗
D
erchi
mid
lo
nuntet
ſtce
ſetins
ſypen
poſ
rdi
Aos
viniſi
he in

tt

nerli
oceñ
zian
o
15,
unt
un
iſt
No
de
e
e
1.

4

Super Eſaiam

um robuſtum & fortem intelligamus. Pharao autem apud ægyptios nomen eſt regiæ poteſtatis

& unuſquiſq; ſpeciali appellatur uocabulo ut pharao nechao: & pharao: bafre:quõ ſi nos cæſares

auguſtos propriis regum uocabulis præponamus: & erit inquit uobis fortitrudo Pharaonis in cõ-
fuſionem:& fiducia umbre ægypti in ignominiam. Scnibit idem hieremias quod in taphnis urhe
ægypti foderit lapides in porta domus pharao. Et dixerit uiris iudæis.
CBec dicit dominus exercituum deus iſrahel. Ecce ego mittam ? aſſuma⸗ nabuchodonoſoꝛ
regem babvlonis ſeruum meum. æ ponam thꝛonum eiũs ſup lapides iſtos quos abſcondiſti 7
ſtatuet ſolium ſuum ſuper eos. ANenienſqʒ percutiet terram egypti quos in moꝛtem in moꝛtez:

7 quos in captiuitatem:in captiuitatez:⁊ quos in gladio:in gladio ⁊ ſuccẽdet ignem in delubꝛis
deoꝛum egypti:⁊ comburet ea:⁊ captiuos ducet illos. Et ambietur terra egypti ſicut ambitur
paſtoꝛ pallio ſuo:⁊ egrediet᷑ in pace. ¶Superatis enim ægyptiis: capti ſut & judæi q ad agy
ptum fugerant. Quodq; ſequitur: erant enim in tanes principes tui: & nũtii tui uſq; ad aneſi per ue/
nerunt. Cum irriſione & emphaticos legendum quod ſpræto dei cõſilio principes ſuos ad tanis ur
bem ægypti miſerunt in qua domus pharaõis regia fuit: & ſub moyſe ſigna atq; portẽta pluria p/
petrata ſunt. Dicente pſalmographo. Quæ fecit mirabilia in terra ægypti: in campo taneos: Et idẽ
Eſaias cõtra ægyptum loquitur: Vbi ſunt nüc ſapientes tui: annũtient tibi: & dicant: quid cogitaue
rit dominus ſabaoth cõtra ægyptum. Defecerut principes taneos: quos eo tempore defeciſſe com
memorat: quãdo dominus iĩgreſſus eſt ægyptum ſuper nubem leuem. Anes autem urbem ægypti
in alio loco nõ legimus: ſed ex eo quod ait: nũtii tui uſq; ad anes peruenerüt: intelligimus uſtimã
luxta ethiopas & blemmam eſſe ægvpti ciuitatem. Pro quo. Ixx. interptati ſunt nũtii peſumi fruſtra
laborabunt qui cõfiſi ſunt ſuper populo ægypti:qui eis ꝓdeſſe nõ potuit:& fuerũt in opprobrium
ſempiternum. Quidam hunc locum cõtra decem tribus in ſamariam ſcriptũ putãt: quod ab gy/⸗
ptiis auxilia poſtulãtes capti ſunt in aſſyriis.luxta tropologiam omnes qui dei reli gione contẽpta
reuertũtur ad uomitum ſuum:& perdito nomine filiorum impudentiſſimi canes appellãtur. Ine/
unt cõſilium nõ per dominum: & feriunt ſœdus non per ſpiritum domini: addũtq; peccata pecca-/
tis: ut ſuperati blãdientibus uitiis: etiam dogmatum recipiãt prauitatem & deſcendãt in egypti te
nebras querentes auxilium pharaonis qui regnat in egypto: cuius ptectio ducit in ignominiam:
& in opprobrium ſempiternum Sũut enim in tamis in mandato uidelicet humili atq; deiecto: Prin
cipes eius peſumi nuntii: qui fruſtra laborant ſuper populo qui eis prodeſſe nõ poterit. Sicut. n. ſan
ctos magiſtros iuuat diſcipuloꝶ ſalus: ſic ꝑditio ſeductoꝶ pdit patriarchas eoꝶ ꝗq ad egyptii auxi⸗
Onus iumentoꝛum auſtri. (lium cõfugerãt.

Mro quo hebraice dicitur maſſabe homotheneget: quod. Ixx. traſtulerũt uiſio quadrupedum in

deſerto:ſuperior expoſitio.quã latiſſime hiſtorie replicatione texuimus:huius loci eſt interpretatio
quod iuxta cõſuetudinem prophetalem: Onus ideſt pondus & ſarcina Cruciatuum atq; pœnarũ:
nõ ſolum ſuper babylonem & philiſtiim: & moab: & damaſcum: & egyptũ: & deſertum mare: idu
meã quoq; & arabiã & uallem ſyon:& ad extremũ tyrum:ſed ſuper iumẽta quoq; auſtri peruenerit
que. Ixx. trãſtulerunt: quadrupedes in deſerto: ſignificat autem tribum iuda que in auſtrali parte ſi-
ta heremo cõfinis eſt: & eos ꝗ Hieremiæ uaticiniũ reſpuẽtes capta hieroſolyma noluerũt habitare
in iudea: ſed per deſertum ad egyptios cõfugerũt: & recte appellãtur iumẽta auſtri: ſiue quadrupe/
des in deſerto: quia reſpuerũt notitiam dei: &ᷓ cõtempto eius imperio: ad egypti ſimulachra fuge//
runt ſpem habẽtes in pharaõi:cui ꝗq inixus fuerit quaſi icumbat harũdini :que fracta manũ uulneret
ĩnitẽtis.De iſtiuſmodi iumẽtis & filii chore loquæbãtur in pſalmo:homo cum in honore eſſet nõ
ĩtellexit: comparatus eſt iumentis inſipiẽtibus && ſimilis factus eſt illis. Quodq; ſequitur hæc uia eo
rum ſcandalum ipſis: recte ſuper preſenti capitulo ĩtelligi poteſt quod uia deſerti illis fuerit in rui-
nam. Legiſſe me noui iumẽta auſtri & quadrupedes in clnorqdi iudeæ terminos relinquẽtes ad
egypti tenebras cõfugerũt. Referri ad ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus: & rectores tenebrarum iſta
rum: qui uniuerſas diuitias & priſtinas opes ægypti deſiderio perdiderũt: hoc ille dixerit: Nos iux-
ta tropologiam: ut qui nec dum propoſuimus diſſeramus. dicimus omnes qui creatore deſerto ſe/
culi erroribus ſe dederunt eſſe quadrupedes in deſerto iſtius ſeculi: a quo fruſtra ſperent auxilium
cum uerum deum auxilium dereliquerint.
CIn terra tribulationis ⁊ anguſtie leena ⁊ leo ex eis vipera ? regulus volãs poꝛtantes ſuꝑ hu/
meros iumẽtoꝛum diuitias ſuas:⁊ ſuper gibbum cameloꝛum theſauros ſuos ad populum qui
eis pꝛodeſſe non poterit:egyptus fruſtra ⁊ vane auxiliabitur. LXxX. C In tribulatiõe ? an
guſtia leo ⁊ catulus leonis inde aſpides ⁊ gemimina aſpidum volãtium:qui ferebant ſuper aſi⸗
nos ⁊ camelos diuitias ſuas ad gentẽ q eis non ꝓderit:egypti inania ⁊ vacua nõ ꝓderũt vobis.
Anuntia eis:quia vana conſolatio veſtra hec.
Pro leone in hebraico ſcriptum habet leis: & pro regulo uolãte:quæm. Ixx. genimina aſpidum
uolantium trãſtulerunt. In hebraico dicitur euolãs quæm nos a ppellare poſſumus
comburentem: & hebraice ſaraph. Rurſum in eo loco ubi nos interprætati ſumus portantes ſuper
humeros iumentorum: pro iumentis omnes ſimiliter tranſtulerunt Ideſt ꝑpullos aſino/

Liber Monus.c.xxx.

rum. Terra autem tribulationis & anguſtiæ latiſſimam heremi ſignificat uaſtitatem: per quã reli büre
quiæ hieruſalem Cum hãnan filio Careæ & filiabus regis ſedechiæ ſublatis omnibus quæ habere fſch
poterant: ad ægyptum träſſugerit: leenam quoq; & catulum leonis hieruſalem & populum eius. to
r Taooρωn1;dmßBœ&. Intellige:dicente balaam in numeris. Ecce popul“ ut leena conſurget: & quaſi leo 6otion
erigetur. Non accubabit donec deuoret prædam: & occiſoꝶ ſanguinem bibat. In ezechihele quo- Cden⸗
q; ſcriptum eſt. Aſſume planctum ſuper principem iſrahel & dices. Quare mater tua leena inter leo lerun
nes cubauit: in medio leüculorum enutricauit catulos ſuos. Ac ne putaremus ſcripturam ſanctam che
de leena & leone dicere: cõtra naturam rerum loquitur: quod de leena & leone nata ſit uipera & re mul
gulus uolans: ſiue genimina aſpidum uolantia: quod uidelicet de malis parentibus peiores gene- virp
rati ſunt liberi: de quibus & euangelium loquæbatur. Generatio uiperarum: quis oſtẽdit uobis fu- tuu
gere ab ira uentura: & ad terram dicitur iſrahel. Tu es terra in qua nõ pluit: nec imber uenit ſuper ten
te in die iræ: cuius principes in medio eius quaſi leones rugientes: rapientes prædam. Animas de- 1
uorantes per potentiam. Iſta genimina uiperarum ſiue aſpidum uolantium. Ideſt principes popu/ tu
li: & omms impiorum turba ĩerunt ad populum qui eis prodeſſe non potuit:Dicẽte Hiüieremia: q iuc
traderet dominus pharaonem uatre regem ægypti in manus quærentium animam illius: & con- ſi
ſumerentur omnes uiri iuda qui erant in terra ægypti gladio & fame uſq; ad internitionem: intan Ce
tũ ut tradunt hebrei prius ꝗᷓ nabuchodonoſor ægyptum caperet:hieremiam & baruc ĩminentem ſe⸗
captiuitatem morte uitaſſe. Leenam & catulum leonis quidam cæleſtem hieruſalem & receptum tur
ex ea populum expoſuit: regulumque uolantem & uiperas & genimina aſpidum: illum de quo ſre
ſupra legimus: colubrum tortuoſum: & de quo ſaluator in euangelio loquæbatur: Videbam ſata/- (
nam quaiſ fulgur de cælo cadẽtem: qui draco appellatus in apocalipſi: tertiam partem ſtellarum ſe
cũ detraxit in terrã. ꝗᷓ puerſitate ſnĩæ priores diuitias pdiderũt: deferẽtes eas ĩ ægyptũ huiꝰ ſeculi.
CIdeo clamaui ſuper hoc ſuperbia tantum eſt quieſce.
CPro quo neſcio quid uolentes. Ixx. tranſtulerüt(ãnũtia iſta: quoniam uana eſt conſolatio ueſtra .
hæc. Porro )ſymachus Ideſt tumultus ſunt ut habitent. He
braicum uerbum rehep: aquila OPMIMA. Ideſt impetum. Symachus turbationẽ. Septuaginta ua un
nitatem: Theodotio latitudinẽ ĩterprætati ſũt. Quod tribus litteris ſcribitur RES. HETH. BETH. ner
& ipſum eſt quod in pſalmis legitur: Memor ero raab & babylon ſcientibus me.Et eſt ſenſus quo/
niam in ægvptiis uanum auxilium eſt. Precepi ei ideſt hieruſalem ſiue clamaui: quod ægyptii re-
gni tantum haberent uocabulum: & abſq; ninibus ſuperbiam: & iſtael in terra ſua ſedere uel habi-
tare deberet: nec fruſtra ab infirmis auxilium peteret.
C Munc ingreſſus ſcribe eis ſuper buxum ? in libro diligenter exara illud:⁊ erit in die nouiſſi
mo in teſtimonium vſqʒ in eternum. CAiunt hebrei quoniam in prophetis unus ſit
ſpiritus: & omnia apud dominũ iuncta ſint tempora: Hieremiæ præcipi & dei eſſe maãdatum: ut in
greſſus ægyptum ſcribat eis ſuper buxum: quod lignum eſt imputribile. Siue ut ſymachus trãſtulit
Ideſt ſuper latiſſimam tabulam:Eis autem haud dubium quin iudæis: & ĩ libro
diligenter ediſſerat: ita ut nulla difficultas ſit lectiõis: ut quãdo uaticinium fuerit rebus expletum:
tũc intelligãt uerũ prophetarum eſſe ſermonẽ: Manifeſta trãſcurrĩus: ut in obſcurioribꝰ imoremur
CPMopulus enim ad iracundiam pꝛouocas eſt:⁊ fili mendaces:ſilii nolentes audire legeʒ dei
Qui dicunt videntibus nolite videre:aſpicientibus nolite aſpicere nobis ea que recta ſunt.Zo
quimini nobis placentia:videte nobis erroꝛes:auferte a me viam:declinate a me ſemitam ceſ/
ſet a facie noſtra ſanctus iſrahel. CPerſpicuum eſt quod ad iracũdiam ꝓuocauerit do
minum hieremiæ uerba audire nolentes. Qui dixerũt ei: Noli te nobis uidere quod nolumus: no (
li nobis interdicere uiam ægypti: nec quæ recta ſunt prædices: ſed loquære quod nobis placet: ut p C
gamus in ægyptum: quod cumulet peccata peccatis. Quid nobis ingeris quod nõ libenter audi-
mus: quid monſtras uiam per quam ingredi nolumus. Quid frequẽter ingeminas auribꝰ noſtris?
hæc dicit dominus ſanctus iſrahel? Ceſſet a nobis iſta prædicatio. Secũdum tropologiã: omnes he
retici mendaces filii appellãtur. Ex nobis emmm exierũt: ſed non fuerunt ex nobis: qui nõ audierint:
ut interioris hominis auribus legem dei: & eccleſiarum loquũtur magiſtris. Nolite nobis iubere ꝗᷓ
recta ſunt:nec geẽnæ flammas cõminemini:ſed promittite nobis regna cælorum: ut poſt luxuriã
& delitias pandatur nob s paradiſns: Quid mihi oſtendis uiam domini per quã non libenter in//
gredior? Quid replicas nomen ſancti rahelis ſiue uerbum iſrahelis quod mei pectoris arcana nõ KW4

penetrat. Quod quidem & ad apoſtolum eccleſiæ dicitur negligentem: ſi auerſetur auſteritatem
magiſtrorum: & adulatoribus faueat.
ꝛopterea hec dicit dominus ſanctus iſrahel:pꝛo eo quod repꝛobaſtis verbum hoc? ſpera
ſtis in calũnia ⁊ tumultu:⁊ innixi eſtis ſuper eo:pꝛopterea erit vobis iniquitas hec ſicut interru
ptio cadens ⁊ requiſita in muro excelſo:quoniam ſubito dum nõ ſperatur ueniet contritio eius
7 cõminuetur ſicut cõterit᷑ lagena figuli atritione perualida:⁊ nõ inueniet᷑ de fragmentis eius
teſta in qua poꝛtet᷑ igniculus de incendio:aut hauriatur parum aque de founag.
CQuia inquit ſupra dixiſtis ceſſet a faciæ noſtra ſanctus iſrahel:ſiue ut.lxx.trãſtulerũt. Auſerte a no

Super Eſaiam

bis uerbum iſrahel: iccirco hæc dicit ſanctus iſrahel & nolẽtibus uobis ſe in gerit ut quem neglexi
in H ſtis cõmonentem: ſentiatis punientem Habuiſtis fiduciam in ægyptiorum calumnia atq; menda/
. tio:& innixi eſtis ſaper tumultum eorum ſiue cõtradictionem & ſuperbiam: ut ſymachus & theo/
dotio interprætati ſunt. Propterea uertetur uobis hæc iniquitas ſiue peccatum ut ſitis quaſi murus
Wren cadens ſubito ciuitatis firmiſſimæ & captæ: cuius repentina aduenerit ruina. Ita enim. Ixx. tranſtu-
rclän lerunt: & eſt ſenſus iuxta hebraicum: Quomodo interruptio muri altiſſimi quil õgam traxit ruinã
Alr difficile inſtaurari poteſt & priſtinum decorem recipere: ſic uobis ueniet repẽtina cõtritio: & ut alia
gen utar ſimilitudine.Sicut uas figuli ſi cõfringatur cõtritione perualida: ita comminuitur in fruſta: ut
di uix paruula teſta remaneat de fragmentis: in qua portetur igniculus: aut paululum aquæ de lacuna
eurihe hauriatur e fouea: ſic uos cum ieritis in ægyptum perſequẽte uos illuc nabuchodonoſor: uſq; ad ĩ-
mucn ternitionem peribitis. Heretici quoq; & omne dogma contrarium ueritati confidunt in calumnia
N atq; mendatio: & muſſitant iuxta. lxx. cõtra creatorem ſuum. Propterea impietatis eorũ ciuitas de-/ R
emige ſttruetur: quã ædiſicauit caim: cui ueniet repẽtina perditio cum capta fuerit ab eccleſiaſticis uiris: & R
a n ita deſtructa & comminuta:ut nihil in ea remaneat quod poſſit ignem mortuum reaccendere: &
emimn ſalrem cænoſam & paruulam aquam populis præbere ſitientibus.
idemen CQAuia hec dicit dominus deus iſrahel. Si reuertamini ⁊ quieſcatis:ſalui eritis: In ſilẽtio ⁊ in
Ceptum ſpe erit foꝛtitudo veſtra.Et noluiſtis ⁊ dixiſtis:Nequaq:ſed ad equos fugiemus:Ideo fugie/
ie no tis:⁊ ſuper veloces aſcendemus.Ideo ueloces erunt qui perſequẽtur vos. Mille homines a
unſi facie terroris vnius:⁊ a facie terroꝛis quinqʒ fugietis. LXX. êès
aumſ. Bec dicit dominus deus ſanctus iſrahel cum reuerſus ingemueris:tunc ſaluus eris:⁊ ſcies
tai vbi fueris:qꝛ conſidebas ſuper vanis:vana facta eſt foꝛtitudo veſtra:⁊ noluiſtis audire:ſed di/
xiſtis ſuper equos fugiemus. ꝛopterea fugietis:⁊ ſuper leuibus aſcenſoꝛibus erimus:ideo
ionetn leues erunt ꝗ perſequẽtur vos. MMille ad uocem vnius fugient:⁊ ad vocẽ quinqʒ:fugient multi.
birnke CSanctus ait cuius ſupra nomen tacueram ipſe eſt dominus deus qui uobis & per me & per Hie/
gom remiam loquitur. Si agatis pœnitentiam: & uel uitia relinquatis: uel errorem praui conſilii: & ma-
enn neatis in iudæa: non babyloniorum impetum:ſed mea præcepta metuentes: ſalui eritis. Quieſcite
no⸗ & ſperate in domino: & fidei in promiſſis meis robur arripite. Qui contemnentes pcepta uitalia:
ni⸗ deſperatione dixiſtis: nequaꝗᷓ ita erit ut loquæris: ſed ad æquos confugemus ægyptios: &c»cito ad
Abi⸗ eos atq; ueloci pergemus gradu. Quia igitur ita dixiſtis: fugietis quidem: & permitius currẽt baby/
lonii qui uos uſq; ad ægyptum perſequẽtur: tantuſq; terror atq; formido obtmebit ægyptum: ut
Nriſi uni caldæo mille ægyptii reſiſtere nequæant: & quinq; hoſtibus fu gientium plurima. Iuxta illud
zmi quod in deutronomio legimus. Dabit te dominus ut corruas in conſpectu inimicorum tuorum.
eg Via una egredieris ad eos & per ſeptem uias fugies a facie eorum: & eris in diſperſione in cunctis re RM
ln gnis terræ. I uxta anagogen & ſeptuaginta editionem: omnes ad pœnitentiam peccatores: &
l præcipuæ hereticos cohortatur ſermo diuinus: quod cum reuerſi a uitiis ingemuerint: & ege-
un rint pœnitentiam: ſalui fiant. Et tunc intelligant ubi prius fuerunt: & quod fruſtra in uaſis ſpe/
D rauerint. Cumq; eos ad pœnitentiam cohortetur: Illi ecõtrario cõſidũt in falſis magiſtris & in icer
orei to ſeculi: deiq; uerba audire nolentes æquos ægyptios deſiderant: & eorum uelocitate lætantur
Nn quos multiplicari dñs prohibuit.Iccirco eccleſiaſtici uiri eos uelociter perſequẽtur: & unius bella-
t toris:ſiue quinq; pugnãtium quod ad mẽtem & ad quinq; ſenſus referre debemus mille homines
nc & incondita turba fugientium ſuſtinere non poterunt.
deiic CBonec reliquamini quaſi malus nauis in vertice mõtis ⁊ quaſi ſignum ſuper collem.
mmudh Ccribit & hieremias quod interfectis gladio & fame his qui in ægyptum cõfugerant. pauci remã
tnut, ſerint qui reuerſi ſunt in iudæam: & quomodo ſi fracta naui & compage illius diſſoluta ſola arbor
1 quæ malus dicitur remaneat & ponatur pro ſigno in ſummitate momtis ſiue in excelſo colle. Sicꝓ
win⸗ ſigno atqʒ ueſtigio uix unus & alter reſideãt ad dei potentiam demonſtrãdam: & tunc inquit ſci-
nnate ent omnes reliquiæ iuda qui nunc ingrediũtur terram ægypti ut habitent ibi: cum reuerſi fuerint
Gemm ii terram iudæam: cuius ſermo compleatur meus an illorum.
herf CPꝛopterea expectat dominus vt miſereatur veſtri:ideo exaltabitur parcẽs vobis:quia de/
lum us iuditii dominus:beati omnes qui expectant eum. ei
i/ Grandis clementia dei ut expectet noſtram pœnitentiam: & donec nos a uitiis conuertamur. Il-
mti le potentem contrahat manum ne ferire cogatur. I deo autem miſeretur & parcet: ut exaltetur dei
ten miſericordia: & bonitas creatoris nota cũctis fiat. Vel certe iuxta quod in euãgelio loquitur. Cum
exaltatus fuero: omnia traham ad me.Iccirco exaltatur in cruce ut parcat omnibus: ipie eſt enĩ de,
n us iudicii: beati ſunt omnes qui expectant dominum. Expectant autem cõuerſionem ſuam: quo/
rum ſit autem & quæ iſta conuerſio: ſequæntia monſtrabunt. JJMWUĩ
s CVPopulus enim ſyon habitabit in hieruſalem. MUM
is Cludæi hæc ad cyri tempora referunt: quãdo de babylone in iudæam reuerſus eſt populus: ſub 20

robabel & ieſu põtifice. Nos autem ut ſepe iam diximus omnes repromiſſiones quæ excedũt me/
in⸗ diocritatem illius temꝑoris ad xp̃i referamus aduentum: in quo captiuus quondam populus paſ-

Liber Monus.c.xxx.

ſione domini liberatus: habitabit in ſyon & hieruſalem: in ſpeluncha nidelicet & in uiſione paciĩs:
hoc eſt in eccleſia. Porro quod in. xx. uerbum additur ſanctitatis: qui dixerunt populus enim ſctũs

in ſyon habitabit:ſic interprætari poſſumus: ut dicamus nullum habitare in ſyon niſi eum qui ſan/

ckus ſit: & audiat dicentem dñm. Sancti eſtote: quoniam & ego ſanctus ſum.
CPloꝛans nequaqᷓ ploꝛabis:miſerans miſerebitur tui:ad vocem clamoꝛis tui ſtatiʒ vt audie
rit reſpondebit tibi. ¶ CCum reuerſus fueris in ſyon & habitaueris in hieruſalem: nequa
ꝗ plorabis ut ante ploraueras: ſed fletus tuus uertetur in gaudium. Beati enim flentes: quia ipſi ride
bunt:Et ut ipſi poſtq̃ clamaueris & dixeris ad dominũ. Clamaui in toto corde meo exaudi me do/
mine. Et iterum. Glamaui miſerere mei & cuſtodiam mandata tua. Et alibi. Expectaui in matutino
& clamaui: & tam clara fuerit uox tua ut cælos penetret. ſtatim tibi dominus reſpondebit: & ſimi-
lis eris Moyſi:De quo ſcriptum eſt: Loquæbatur Moyſes: & dominus reſpondebat ei.
Et dabit tibi dominus panem arctuʒ ⁊ aquam bꝛeuem. ”M
ECSi ad Zorobabel hæc referimus tempora: facilis interprætatio eſt ꝙ nõ fuerit ſub eo perfecta læ/
Gtia dicente dauid: Cum cõuerterit dominus captiuitatem ſyon: facti ſumus ſicut cõſolati. Vt non
cõſolationem plenam atq; perfectam: ſed ſimilirudinem cõſolationis acciperent. Sinaurem ad ſal
uatoris aduentum: panis arctus & aqua breuis iuxta apoſtolum Paulum: & hunc eũdem Eſaiam ꝓ
phetam euangelicus ſermo pdicitur:qui pro lacinioſis legis obſeruationibus atq; mãdatis in uno
uerbo recapitulabit omnia. Diliges proximum tuum ſicut teipſum:conſũmatum enim & abbre//
uiatum ſermonem fecit dominus ſuper terram.

- =

Et nõ faciet anolare a te vltra doctoꝛẽ tuũ:⁊ erũů

CMequaqᷓ; vltra appꝛopinquabũt tibi ꝗ decipiãt te:qꝛ oculi tni videbunt eos qui te ſeduxerũt:
7 aures tue andient verba poſt te decipientiũ qui dixerunt. Hec uia ambulemus in ea ſiue ad
dextram ſiue ad ſiniſtram. (¶ Multum in hoc loco. x. editio hebraicumq; diſcordãt
Primum ergo de uulgata editione tractabimus: & poſtea ſequæmur ordinem ueritatis. Cum intel
lexerint: aut perſpexerint cordis oculis ueritatem: & eos qui ſe prius decœperant: tota mentis ratio
ne cognouerint: & auribus eruditis poſt tergum decipientium uerba perſpexerint. Semper enim
cæcam corporis partem decipere feſtinãt. Iuxta illud quod in pſalmo legimus. Vt ſagittent in ob
ſcuro rectos corde:qui rantam ſibi aſſumunt auctonitatem: ut ſeu dextra doceant ſeu ſiniſtra. i deſt
ſiue bona ſiue mala: nolint diſcipulos ratione diſcutere:ſed ſe pᷣceſſores ſequi. Tunc hi qui prius de
cipiebant nequaꝗᷓ ultra ad eos ualebunt accedere: poſtꝗᷓ ſe ſenſerint intellectos. Porro iuxta hebrai
cum & facilis & uerax explanatio eſt: Cum enim domius credẽtibꝰ dederit panem arctum & aquã
breuem: nequaꝗᷓ ultra faciet auolare ab eis illum qui docet hominem ſcientiam: Sed ſemper uide-
bunt oculi eius præceptorem ſuum: & aures illius uerbum poſt tergum monentis exaudiẽt atq; di
centis. Hæc uia recta eſt: ambulate in ea: neqʒ ad dextram neq; ad ſiniſtram. Secũdum illud qd ali-
bi legitur: nec ad dextram: nec ad ſiniſtram declinabimus: uia regia gradiemur. In utraq; enim pte
quicquid ſupra modum eſt in uitio eſt: & de dextris partibꝰ dicitur. Ne ſis iuſtus multũ. De ſiniſtris
autem quod in edorum & in pereuntium parte ponantur nulla dubitatio eff.

CEt contaminabis laminas ſculptilium argenti tui:.⁊ veſtimentum conflatilis auri tni:: diſp⸗

ges eam ſicut immunditiam menſtruate. Egredere dices ii. LxXxxX. :
EC Et contaminabis idola deargentata:⁊ deaurata cõminues ea:⁊ diſperges ſicut aquã mẽſtrua
te:⁊ ſicut ſtercus abities ea.
Et decipientes ad te non acceſſerint: ſed oculi tui uiderint præceptorem tuum: & aures tuæ ſemper
audierint Hæc uia ambulate in ea:neq; ad dextram: neq; ad ſiniſtram. Tunc omnes errores & i 0/
la ac ſimilitudinem ueritatis: quæ artifex lingua compoſuerat in ſplendore eloquẽtiæ quod ĩterpᷣ/
tatur argentum: & in ratione ſapiẽtiæ quod aurum ſonat: cõminues atq; diſperges: & ita iudicabis
iĩmunda: ut mẽſtruatæ mulieris ſordiſſimo ſanguini compares. quod uerbis aliis aquã mẽſtruatæ.
E Et dabitur pluuia ſemini tuo vbicũqʒ ſemmaueris in terra:ꝛ panis fru· ( Ixx.traſtulerũt.
guñn terre erit vberrimus ⁊ pinguis. X.
Tunc erit pluuia ſemini tuo:⁊ panis frugum terre tue erit habundans ⁊ pinguis.

CScriptum ẽ in regum uolumĩe:quod poſtq;ᷓ interfecti ſũt ab helia pſeudo ꝓphetæ: data ſit pluuias

terræ iſrahel: & qd panis heliſæi & poſtea ſaluatoris uberrimus fuerit atq; pinguiſſimus: & tantam
habuerit plenitudinẽ: ut multa hoĩum milia ex eo ſaturata ſint. Ita & in pnñti loco: nõ prius dabitut
pluuia ſemi ſpuali: & panis terræ uberrius atq; pĩguiſſimus: Niſi idola deargẽtata ſuerint cõmiuta:
& reputata in ſterqlinium. Niſi enim uitia receſſeriĩt:uirtutes non ſubeũt. J
CPaſcetur in poſſeſſione tua in die illo agnus ſpatioſe:⁊ tauri tui ⁊ pulli aſinoꝛum qui operan
tuir terram:commixtum migma comedent ſic in area vt ventilatum eſft. LCxXx.
CCEt paſcẽtur iumenta tna in die illa locum pinguem ⁊ ſpatioſum. Tauri veſtri ⁊ boues veſtri
qni operãtur terram comedent paleas cõmixtas in oꝛdeo ventilato. ”
In rerum omnium habundantia cæleſti pluuia deſcendente: & illo pane qui de cælo deſcendit
guæm

monti toculi uidẽtes pᷣceptoꝛẽ tuũ:? anres tue au-⸗
dient verbũ poſt tergũ montis:hec via:ambulate in ea.neqʒ ad dexterã neqʒ ad ſiniſtrã. LXxX.

f— — -ð

Cum intellexetis ueritatem

—

*

quem quĩ comedetit nunꝗᷓ eſuriet:paſcentur in loco ſpatioſiſſimo qui ſecũtur agnum quocũq; ua/

dit: & qui ſemp ad dexteram ſunt: Tauri autem principes gregis de quibus legimus: congregatio
taurorum in uaccis populorũ: & pulli aſinorum: quibus ſedens dominus ingreſſus eſt hieruſalem.
Qui operãtur terram ſic de area comedent ut fuerit uentilatum: ne quid uidelicet in cibo eorum
mixtum ſit palearum. De quibus in hieremia ſcriptum eſt. Quid paleis ad triticum dicit domi-
nus: & qᷓ in euangelio comburentur igni inextinguibili. Porro in. Ixx. iumenta quæ nec dum ratio
nis ſapientiæq; ſunt plena:& de quibus unum loquitur ad deum. Sicut iumẽtum factus ſum apud
te.Paſcentur in loco pinguiſſimo & ſpacioſo: qui non affert ſpinas & tribulos: ſed quaſi terra ifrael
lacte & melle decurrit: & plenam paſcentibus tribuit libertatem: Tauri autem & boues qui operan
tur terram. ideſt apoſtoli & apoſtolici uiri. De quibus & apoſtolus paulus ſcriptum interpretatur.
Non alligabis os boui trituranti. Nunquid de bobus cura eſt deo. Sed utiq; de eis dicit. qui operan
tur terram ſuam. Et de quibꝰ idem loquitur. Dei agricultura: dei edificatio ſumus: Pater enim agri
cola eſt: & chriſtus uinea comedent paleas mixtas cum ordeo uẽtilato. Legimus quod & iſaac or-
deum ſeruerit: & quia apud allophilos erat: cẽtenarias ordei fruges receperit. Et Oſeæ. Coro & di
midio coro ordei conduxit mulierem adulteram. Saluator quoq; milia uirorum qui adhuc ſenſi-
bus corporis ſeruiebant & legem ſequebantur moyſi. Ordeaciis panibus ſaturauerit: qui in alio lo
co frangens quinq; legis panes & in fruſta cõminuens: quatuor milia uiros repleuerit triticeis pa-
nibus ꝗ euangelii numerũ ſeq bantur:iſtiuſmodi populi comedũt & partẽ paleaꝶ dũ in ꝗbuſdam
ſecuntur litterã: & tamen per paleas & ordeum paulatim proficiunt: ut tranſeant ad frumentum.

CEt erunt ſuper montem excelſum:⁊ ſuper omnem collem eleuatum Rini currentium aqua/

rum in die interfectionis multoꝛum cum ceciderint turres.

Q In hoc loco iudæi multos interfectos & ruentes turres d romani imperii referunt potentiam:

De quibus & apoſtolus loquitur. Tantum qui tenet nũc teneat donec de medio fiat. Quod ſcilicet
in illo tempore tanta beatitudo ſit populi iſrael. ut non ſolum ualles atq; campeſtria: ſed oẽs mon
tes & colles aquis fluentibus irrigentur. Nos autem montes & colles eos intelligamus qui in excel
ſum uirtutibus eleuati ſunt: qui eſuriunt & ſitiunt iuſtitiam: quos dñs prouocat ad bibendum. Qui
enim biberit de aquis eius: non ſitiet in æternum. Vnde & in pſalmo legimus. Benedicite dommũ
de fontibus iſrael. Et in euangelio dicitur. quod omnis qui biberit de aquis ieſu: flumina aquæ ui-

ue fluent de uentre eius. Et ad deum ſanctus loquitur. Quoniam apud te eſt fons uitæ. De quo pu-

riſſimum flumen egreditur: ſuper quo rurſum ſcriptura commemorat. Fluminis impetus lætificat
ciuitatem dei.Et in alio loco. Fluuius dei repletus eſt aquis. ille uidelicet: qui loquitur per hieremiã
Me dereliquerunt fontem aquæ uiuæ. Hoc autem tunc fiet: cum interfecti fuenint ſiue perierint plu
rimi. Multi enim uocati:pauci autem electi: Et cum ceciderint turres: ſiue demonum poteſtates. ſi-
ue ſuperbi quiq; & arrogantes & magniiin iſto ſeculo. De quibus & in pſalmis dicitur. Vidi impi⸗-
um eleuatum & exaltatum ſuper cedros libani:Et tranſiui & non erat:quæſiui eum & non eſt inuẽ/
tus eſt locus eius. Has turres ædificare cupiebant: qui mouerunt pedes ſuos de oriẽte quoꝶ linguæ
in babylone confuſæ ſunt.& illi ſuper quos cecidit turris ſyjloæ.

CEt erit lux lune ſicut lux ſolis:⁊ lumen ſolis erit ſeptuplum ſicut lux ſeptem dieruz:in die qua

alligauerit dominus vulnus populi ſui:⁊ percuſſuram plage eius ſanauerit. LXX.

CEt erit lumen lune:ſicut lumen ſolis:⁊ lumen ſolis ſeptupluʒz in die qua ſanauerit dominus cõ

tritionem populi ſui:⁊ doloꝛem plage ſue curauerit.

MWiror quomodo in præſenti loco uerba hebraica labana echamma quæ aquila interprætatural

bam & calorem per quæ lunam ſolemq; ſignificat: ſupra. Iidem. Ixx. laterem & murum trãſtulerint
in eo loco ubi ſcriptum eſt. erubeſcet luna:& ſol confundetur.Pro quo illi interp̃tati ſunt.liquefiẽt
lateres:& ruet murus.& nunc iidem ſequentes hebraicum, Lunam ſolemq; tranſtulerint. Vnde mi

hi datur ſuſpitio non eos erraſſe a principio: ſed paulatim ſcriptorum uitio deprauatos. N egx

enim ſieri poteſt ut qui in loca eadem uerba bene interpᷣtati ſun t:in ſuperioribus errauerint. In die
ergo interfectionis multorum cum arrogantes ſuperbiq; corruerint. & qui poſuerint in cælum os
ſuum didicerint eſſe ſe terrã:erit lumẽ lunæ ſicut lumen ſolis:quando dederit dominus cælum no
uum & terram nouam & tranſierit habitus mundi huius. Et luna & ſol: laboris & curſus ſui pᷣmia
