uno quoq; credentium ſic intelligi poteſt: quod perſecutionis tempore cunctis in circuitu gẽtibus
in maledictum & in exemplum fuerint chriſtiani: quia offenderint dominum ſuum: & poſtea ſint
in benedictione: Qñ pax reddita fuerit: & hoc oĩno eueniat: quia dñs qui prius fuerat iratus poſtea
ſit miſertus hieruſaſẽ uiſioni pacis & iudæ: qui fidem dñi cõſfitentur: Singuli quoq; credentium qui
pp uitia eiciuntur de eccleſia & traduntur ſatanæ in interitum carnis ut diſcant nò blaſphemare: cũ
egerint pnĩam reuertuntur in priſtinum ſtatum: & uidebunt pacem dei & confeſſionis ſuæ gloriã
poſſidebũt.Hoc qd ſcriptum eſt. Nõ ſum miſertus uel nõ me pœnituit: Calũniãtur heretici q̃ſi aut
crudelis aut mutabilis ſit deꝰ: Si eum aut nõ pœniteat: aut pœniteat: Si. n.pœnituerit mutabilẽ: ſi ñ
pœnituerit aſſerũt eſſe crudelẽ:Pœnituit ãt deum q ſaul unxit in regẽ: Et apud Niniuitas ꝗbus p
ꝓphetam denũciauerat adhuc triduum & niniue ſubuertetur: Quia egerunt pniam dicitur & ipie
mutaſſe ſeniam ſuam:non uitio mẽtis improuidæ: ſed ex eorum qui male aut bene faciunt uarieta
te: Si enim male fecerint cõminatur: ſi priſtina peccata defleuerint: non mutatur deus qui unus atq;
idem eſt & mutari non poteſt: ſed illis ex malis ad bona opera cõmutatis mutat & ſuum ipſe decre
tũ. Qui & ĩ geneſi loꝗtur: Clamor ſodomoꝑꝶ & gomorræ multiplicatus eſt: & peccata eoꝑ magna
ſunt nimis: deſcendens ergo uidebo ſi iuxta clamorem eorum qui uenit ad me compleantur. Sin ãt
non ut ſciam: Quod dixit hoc eſt: Si permanſerint in furore non deerit pœna peccantibus: ſi deſie-
rint ab inſania mea fient cognitiõe digniſſimi: Cognoſcit autem dominus eos qui ſui ſunt:Et apo/
ſtolus ſcribit ad galathas: Sed tunc neſcientes deum: cũq; nouerit oẽs deus & nihil eum nec præteri
toꝑꝶ nec pᷣſentium lateat nec futuroꝶ: Impios in euangelio neſcire ſe dicit Recedite a me operarii
iniquitatis neſcio uos: Ergo & notitiã & pœnitentiã & iram & indignationem & omnes affectus
dei:non humani ſermonis uitio ſed diuinæ maieſtatis ſenſu accipiamus.
Cec ſunt ergo verba que facitis logmini veritatẽ vnuſquiſq; cũ pꝛoximo ſuo:veritatẽ ⁊ iudi
tium pacis iudicate in poꝛtis veſtris:⁊ vnuſꝗſqʒ malũ contra anucum ſuũ non cogitetis in coꝛ⸗
dibus veſtris:⁊ iuramẽtum mendax ne diligatis.oia enim hec ſunt q odi dicit dñs. LCxXx.
CAſti ſermones quos facietis:logmini veritatem vnuſquiſqʒ cũ pꝛoximo ſuo ⁊ iuditiũ paciſicũ
iudicate in poꝛtis veſtris:?⁊ vnuſquiſq; malũ pꝛoximo ſuo nõ cogitet in coꝛdibus veſtris:⁊ iura/
mentum mendax ne diligatis:qꝛ hec omnia odi dicit dominus omnipotens.
CPromiſi me nõ iuxta dies priores facere reliquiis populi captiuoꝶ: Et ſicut cogitaui ut affligerem
eos cum me ad iracũdiam prouocaſſent patres eorum: & non ſum miſertus: Sic nunc cogito con⸗
uerſum in diebus iſtis ut benefaciam hieruſalem & domui iuda: Vt igitur permaneat ſentẽtia mea
& non fiat irrita pollicitatio hæc: facite quæ præcipio: Loquimini ueritatem cum proximis ueſtris:
Proximum omne hominum genus accipiamus: quia ex uno ſumus parente generati: Alioquin ſi
proximus propinquus accipitur: peregrinis & alienis mentiendum eſt: Hoc idem apoſtolus loqui/
tur Deponentes mendatium loquimini ueritatem unuſquiſq; cum proximo ſuo. Veritatem inquit
& iuditium pacis iudicate in portis ueſtris: In iuditio prima ſit ueritas atq; iuſtitia: deinde ſequitur
miſericordia. Hoc eſt enim iuditium pacis ut propoſitum iudex habeat pacificare diſcordes: Tuxta
illud euangelii: Beati pacifici quonia lii dei uocabuntur. Quodq; ſequitur. In portis ueſtris: Illi
prophetico congruit: Oderunt in portis corripientem & uerbum ſanctum abhominati ſunt: Et in
alio loco: Non cõfundentur cum loquentur inimicis ſuis in porta: Dauid quoq; iudicabat in por-
tis: Qñ abſolon ueritatem iuditii repromittens patri tendebat inſidias: Et quæritur quare apud iu
dæos in portis locus fuerat iudicandi: Ne cogerentur agricolæ intrare urbes & aliquod ſubire di-
ſpendium iudices in portis reſidebant ut tam urbanos ꝗ ruſticos in exitu & introitu urbis audirent
& finito negotio unuſquiſq; confeſtim ad ſedes proprias reuerteretur. Et malum inquit contra
amicos ueſtros:ne cogitetis in cordibus ueſtris: Raach: quod omnes uoce conſona Kaknav ideſt
malitiam interprætati ſunt. dupliciter accipere poſſumus: & pro afflictione: & pro malo. pro affli⸗
ctione ſi eſt malitia in ciuitate quam dominus non fecerit.& ſufficit diei malitia ſua. Pro malo in
TLona in propheta loquitur deus. Aſcendit clamor malitiæ eorum ad me. Et in apoſtolo legimus.
Repleti omni iniquitate & malitia. Vtroq; igitur modo nec affligit amicum ſuum nec malum ad
uerſum eum cogitat in corde qui ſanctus eſt. Et iuramentum ait mendax ne diligatis. Præcipiente
domino in euangelio. Ego autem dico uobis ut non iuretis pœnitus. ſed ſit ueſter ſermo eſt eſt.
non non.qui enim non iurauerit nunꝗ poterit deierare. Qui iurat audiat illud quod ſcriptum eſt.
Non aſſumes nomen domini dei tui ſuper re uana. Omnia hæc ſunt quæ odi dicit dominus. Iuxta

Miero.liber Secundus

malachiæ uerba dicẽtis. Et oĩa qᷓ oderam faciebatis: in pceptis ꝗᷓ ad uitam pertinẽt:& ſunt perſpĩcua cs
nõ debemus quærere allegoriã: Ne iuxta comicũ nodũ quæramus in ſcipo. Cx
CEt factum eſt verbum dñi exercituũ ad me dicens:Hec dicit dñs exercituũ:Jeiuniũ quartiꝰ b
ieiunium quinti ? ieiuniũ ſeptimi ⁊ ieienium decimi erit domui iuda in gaudium ⁊ in letitiam ⁊ nin
in ſolemnitates pꝛeclaras:veritatem tantum ⁊ pacem diligite. LXX. Che⸗
CEt factus eſt ſermo dni oĩpotentis ad me dicens:Hec dicit dñs oĩpotens:Jeiunium quartuzʒ teen
2 ieinniũ quintum ⁊ ieiumũ ſeptimũ ? ieiunium decimum erunt domui iuda in gaudium ⁊ in
letitiam ? in feſtiuitates bonas:Hoc enim hebꝛaice dicitur tobim ideſt ναιοο letammi ve
ritatem ⁊ pacem diligite. CAd id qd ſupra ſaraſeret: rogommelech ꝑ legatos
quæſierũt utrũ in menſe quinto & ĩ menſe ſeptimo: Sicut habetur in. Ixx. ieiunare deberent & plan n
gere: an poſt edificationẽ templi finire ieiunium: luctũq; deponere: multis in medio poſitis qꝗᷓ face/ d
cerent: & qᷓ ſperarent:Ex pſona dñi propheta reſpondit: leiuniũ quarti & ieiuniũ quinti & ieiuniũ 4 .
ſeptimi & ieiuniũ decimi &αοαονο οον enim ſubauditur menſis domui iuda & hieruſalem in dies u
ſeſtos uertetur & gaudium: Ventatẽ tñ deus quærit & pacem. In hoc loco noſtroꝶ multi multa di wun
xerunt & inter ſe diſſonantia: Quidã obſcuritatem ſilentio profeſſi:quaſi profundiſſimã foueam in ne
cõmentariis tranſierũt: rectius arbitrantes nihil oĩno ꝗᷓ ipurum dicere. Cogimur igitur ad hebreos ſin
recurrere & ſcientiæ ueritatem de fonte magis ꝗᷓ de riuulis quærere: præſertim cũ non ꝓphetia ali- ignn
qua de xpo: ubi tergiuerſari ſolent: & ueritatem cælare mẽdatio: ſed hiſtoriæ ex præcedentibus & mu⸗/
coõſequentibus ordo texatur: leiuniũ quarti mẽſis: ꝗq apud latinos uocatur Iulius: die ſeptima & de hen
cima eiuſdem menſis illud arbitrantur: qñ deſcendens moyſes de monte ſyna tabulas legis abiecit ie
atq; cõfregit: Et iuxta hieremiã muri primũ rupti ſint ciuitatis: In quinto menſe ꝗ apud latinos ap/ ſi
pellatur auguſtus:Cum pp exploratores terræ ſanctæ ſeditio orta eẽt in populo iuſſi ſunt montem
nõ aſcendere: Sed p quadraginta annos longis ad terrã ſanctã circuire diſpendiis: Vt exceptis duo ”
bus Caleph & Ioſue oẽs in ſolitudine caderẽt.In hoc menſe & a nabuchodonoſor: & multa poſt ſe —M
cula a Tito & Veſpaſiano templũ hieroſolimis incenſum ẽ atq; deſtructũ. Captiua urbs de bether ſtn
ad quã multa milia cõfugerant iudæoꝶ: Aratum templũ in ignominiã gentis oppreſſæ a Tito an Ae
nio ruffo. In ſeptimo uero ꝗ apud nos appellatur october: Sicut ſupra diximus occiſus ẽ godolias J
& iudæ tribus ac hieruſalẽ reliqæ diſſipatæ: Legamus hieremiam: Menſe decimo qui apud nos Ia 149a do
nuarius dicitur: eo qd ianua anni ſit atq; principium: Ezechiel in captiuitate poſitus audiuit & cun eoe
ctus populus captiuorum: quinto menſe templum eſſe ſubuerſum:quod pleniſſime in eodem pro N
pheta cognoſcimus. Hoc eſt igitur oẽ quod dieit:Dies planctus & ieiunioꝶ quos hactenus habui/ 11
ſtis in luctũ: ſciatis uobis quia cogitaui ut benefaciã hieruſalẽ & domui iuda in lætitiam & gaudiũ

& ſolẽnitates eſſe uertendas: ita dũtaxat ſi ueritatem diligitis & pacem. Iuxta ρανσοστ quia tuc
ieiunamus qñ ſponſus auffertur a nobis & nõ meremur eius habere præſentiam: Cum reuerſus fue
rit dñs ad nos & cogitauerit ut benefaciat nobis: omnis triſtitia uertetur in gaudium: & famis pri-
ſtina ſermonis dei: præſentia doctrinarum eius & cæleſtis panis ſaturitate penſabitur.
Cec dicit dũs exercituum:vſq; quo veniãt populi ⁊ habitent in ciuitatibus multis:? vadant
habitantes vnus ad alterum dicentes:Eamus ⁊ deprecemur faciem domim:⁊ queramus do/
minum exercituum:Aadam etiam ego ⁊ venient populi multi:⁊ gentes robuſte ad querenduʒ
dominum exercituum in hieruſalem ⁊ depꝛecandum faciem domii. LXxX.
CHec dicit dñs oĩpotens adhuc veniẽt populi multi ⁊ habitatoꝛes vrbiũ multarũ ⁊ congrega/
buntur qui habitant ciuitates in vna cinitate dicentes:Eamus vt depꝛecemur faciem dñi ⁊ que
ramus vultum domini oĩpotentis:ANadã etiam ego:venient populi multi ⁊ gentes plurime vt
querant faciem domini oipotentis in hieruſalem ⁊ vt depꝛecentur faciem domini.
Cleiunium quarti & quinti & ſeptimi & decimi menſis in ſolemnitates optimas commutabitur:
in tantum ut ciuitates iudæ ꝗᷓ prius deſertæ erant frequenti habitatore cælebrẽtur. & una ciuitas p
gat ad alteram & ſe mutuo cohortentur & dicant: Per hos ſeptuaginta annos uiæ ſyon luxerũt: eo
quod nõ eſſet qui iret ad ſolemnitatem: oẽs portæ eius deſertæ: & ſacerdotes illius gementes: Nuũc
pace reddita pergamus hieruſalem: in lege præceptum eſt: ut uictimas immolemus: & ter in anno
omne maſculinũ noſtrum appareat in cõſpectu dñi: & dicẽte altera ad alterã: Eamus & depᷣcemur
faciẽ dñi & qᷓramus dñm oĩpotẽtẽ: rdebit altera ciuitas: Vadã ẽt ego:quo tpe ueniẽt populi mul/
ti & gẽtes innumerabiles & robuſtæ: ut ſacriſitia in hieruſalẽ offerant dño exercituum: & depᷣcen/
tur faciẽ eius: Appropinquat. n. dñs iis ꝗ non tẽtant eum: & oñdit faciẽ ſuam iis ꝗ nõ ſunt incredu
li:Qui uiderit filium uidit patrẽ: & imago eſt dũs ſaluator dei inuiſibilis: Nõ ꝙ filius uiſibilis ſit &
inuiſibilis pater. Nequaꝗᷓ enim pater ſi nõ habet filium. Vnde & ipſe loꝗtur in euan gelio Pater ma
nifeſtaui nomen tuũ hoĩibus. Quod de hieruſalem & zorobabel diximus ſiue poſt z0orobabel di-
ximus: Rectius & plenius refertur ad chriſtum Et hieruſalẽ intelligitur eccleſia: Et tunc de terrarũ
toto orbe & populos & gentes ad offerenda in templo domini ſacrifitia concurſuras: perſecutiõis
quoq; tempore ut ante perſtrinximus: magiſtri & ſacerdotes eccleſiæ audacter captiuis & creden-
tibus repromittãt qd rurſum edificãdæ ſint parrochiæ & pacis reddẽda tranquillitas: & in eccleſiis
SJ facies

i
Ger lfſucies dni depræcanda: Manifeſta träſcurrimus ut in obſcurioribus immoremur.
in: CBec dicit dominus exercituum: In diebus illis in quibus appꝛehendent decem homines ex
omnibus linguis gentium:⁊ appꝛehendent fimbꝛiam viri iudei dicentes:ibimus vobiſcum:au
n diuimus enim quomam deus vobiſcum eſt. LXX.
meng CHec dicit dñs oipotens in diebus illis ſi appꝛehẽderint decẽ viri de oibus linguis gentium ?
mie tenuerint ſimbꝛiam iudei dicctes:ibimus tecum:qꝛ audiuimus qð deus vobiſcum eſt.
egnde C Quidam ex iudæis hæc ſub zorobabel & poſt zorobabel dicunt eſſe completa: Alii ĩ futurum tẽ
Chn pus differunt quando xpᷣm ſperant eſſe uenturum: Nos aut in aduentu dñi ſaluatoris: qñ de maria
itee natus eſt uirgine: & rectius & uerius intelligimus. Deniq; ſcriptum eſt: Vſq; quo ueniant populi qũ
nnil dicitur uſh; quo:non de præſenti tẽpore ſignificat: in quo erant zorobabel & Ieſus: Sed de futuro
ndͤe q i uenient populi multi & gentes robuſtæ: ut quærant dñm exercituum in hieruſalem: & depræcẽ
Undl tur faciem dñi: In illo igitur tẽpore & in illis diebus appræhendent hoĩes ex omnibus linguis gen
mi tium fimbriam uiri iudæi dicẽtes: ibimus uobiſcũ: uidimus enim qm̃ deus uobiſcum eſt: Et in Eſa
breon la legimus: Appræhendent ſeptẽ mulieres uirum unũ dicentes: Panem noſtrũ cõmedemus & ue//
nal⸗ ſtimẽtis noſtris operiemur: tantũ uocetur nomen tuũ ſuper nos: auffer opprobriũ noſtrtum: Quæ
igitur ibi ſeptem mulieres appellantur.i. eccleſiæ: Quarum numerus & in Paulo apoſtolo contine
* tur Ad ſeptem. n. ſcnbit eccleſias: Ad romanos: Ad corinthios: Ad galatas: Ad Epheſeos: Ad phili-
ct penſes: Ad Coloſenſes Ad theſſalonicenſes:Et Ioannis apocalipſi in medio ſeptem candelabrorũ
N .eccleſiarum: Epheſiorum: Smyrnenſium: Pergamenorum: Thiatirenorum: Sardenſium: Philadel
an pPhienſiũ: Laodicenorum. Varietate & auro puriſſimo dñs accinctus ingreditur: Nuũc in propheta
* zacharia decem noĩantur quas requiſiuit & dñũs Vt ſi inueniſſet in ſodomis & gomorris: adama &
dott ſebonn eas de interitu liberaret: Iotha. n. littera ex qua ſumit nomẽ ſaluatoris exordium: Non ſo-
Wj/ lum apud græcos ſed apud hebreos denarium numerum ſignificat: Et hoc myſtico ſermone mõ
Hon ſtratur: Quod oẽs qui ceſentur uocabulo chriſtiano: Quod & dñs ſeptem milia tpe perſecutionis
i hiezabel & fugæ heliæ reliquiſſe ſe dicit: non curuauerunt genua ante baal: & in mẽſuram uiri p
al fecti uenerint ex oĩbus linguis & nationibus: appræhendant fimbriam uiri iudæi ideſt dñi ſalua-
mlt Gen.49.a toris:De quo & in pſalmis dicitur luda rex meus: Et iudas te laudabunt fratres tui: Et rurſum: Nõ
laan deficiet princeps ex iuda & dux de femoribus eius donec ueniat cui repoſitum eſt: & i pſe erit expe-
en ctatio gentium: Erit enim radix ieſſe: & qui reſurexerit ut dominetur gentibus in ipſo gentes ſpe-
i⸗ rabunt. Cũq; appræhenderint eum cupient hærere ueſtigiis: qm deus cum eo ſit: uel certe ex oĩbus
guii linguis & nationibus ꝗcũq; crediderint appræhenderint uirum unũ: apoſtolos qui ex iudæis ſunt
Imani . & dicant eamus uobiſcum audiuimus enim per prophetas & oĩum ſcripturarum uoce cognoui/
tufr mus:quod dei filius xpus deus & dominus ſit uobiſcum: Vbi manifeſſima prophetia eſt: & de chri/-
ir⸗ ſti atq; apoſtolorum eius prædicatur aduentu & fide uniuerſarum gentium nihil amplius requira/
Mac.25. a. mus: Quod autem numeꝶ ſeptẽ milium ad chriſtianoꝶ nomen diximus ptinere: Supputa græcæ .
Adeua Takα. ιο ο ρπρτιαονιονοσ & eundem numerum ſummamq; reperies ideſt mille nongen
500; tos quadraginta ſex: Sed & parabolam decẽ uirginum in euangelio quas in ſenſibus carnis & ſpiri
n tus interpᷣtamur: Si oleũ bonoꝑg opeꝑꝶ ſuis lampadibus præpararint & quinariũ numeꝶ duplica/
uerint:Vt ſit ſancta iuxta apoſtolũ corpe & ſpũ: Ad huius numeri referũt ſacramentũ:decem quo
ege⸗ ciuitates quas ꝗ corporis ſenſus optime gubernarit: numero duplicato accipiet in futurum.
neſt MR))Uus verbi domini in terra adrach:? damaſci regei eius:qꝛ dñs eſt oculus hois ⁊ om
Amum tribuum Iſrael. LXxX. . CAſſumptio verbi dñi in terra
dien ſedrach ⁊ damaſci ſacriſicii eius:qꝛ dñs reſpicit hoĩes ⁊ omnes tribus Iſrael.
iup COmnis hæc uiſio ſiue pondus & onus uerbi domini ut interp̃tatus eſt Aquula ad uocationẽ gen
ie tium & exſtructionẽ eccleſiæ ptinet:Et eſt ordo uerboꝶ aſſumptio uerbi domini: aut ĩ peccatores
ie molles iniuſtos: Adrach ꝗppe hoc reſonat ex duobus integris nomẽ cõpoſitũ: Ad acutũ rach mol

ro le tenerũq; ſigniſcans. Et non ut male a quibuſdam legitur:ſed rach: quidam referunt adrach ad
em populum iu æorum:Damaſcum ad uocationem gentium. Vnde pondus ſiue aſſumptio uerbi do
nih mini ſit inter adrach ſuper quã & auſteritatẽ ſuã dominus exercuit & clementiã: Auſteritatẽ in eos
q credere noluerunt: Clementiã in illos ꝗq cum apoſtolo ſunt reuerſi: Da maſcus aũt ꝓprie requies

domini eſt. Iuxta illud qd ſcriptum eſt in Eſaia: Et erit reqes eius honor: Siqdem anteꝗ ſciret puer

4 eligere bonũ aut mal um: uocare patrem & matrem accepit uirtutem damaſci & ſpolia ſamariæ:
1 Vnde & damaſcus in linguam noſtram uertitur ſanguinem bibens aut ſanguis cilitii: ut prior in-
terprætatio cruentum populum ſignificet: ſecunda crudelitati eius pœnitentiam copulatam.
Quodq; ſequitur: Quia domini eſt oculus hominis & omnium tribuum Iſrael:Sic ediſſerunt: I c/
8 circo templum domini de utroqʒ populo conſtruẽdum eſt:Ideſt & de terra adrach & de damaſco
8 requies eius quia domini eſt: Quicũq; & de gentibus reſpicit deum & ſperat in eum & de cunctis
tribubus Iſrael: Siue iuxta.lxx. Quia dominus equaliter cunctos homines reſpicit & uniuerſas tn/

Miero.liber Secundus

nim
2 „ ekcu
bus Iſrael. Dicamus & aliter:In terra Adrach'onus uerbi dñi eſt & poòdus grauiſſimũ. In damaſco
autem uictimæ eius ideſt ſacriſicium: Quia dñs & gentiũ fidem & circũciſionis pfidiam abſq; acce/ c
ptione ulla reſpicit perſonarum: & eſt e ualiter omnium deus: Aliis ſniæ ſuæ graue pondus impo Pen
nens: & in aliorum ſede requieſcens. Iudæi hæc omnia in aduentu chriſti quẽ ſibi ultimo tempore onan
repromittunt dicũt eſſe complenda: Vt & terra Adrach & damaſcus emach & tyrus & ſidon ſirni
aſcalon & gaza: Accarõ quoq; & azotus & philiſtim: potẽtiſſimo regi colla ſubmittãt: & ei ſeruiãt mubi
habitãti: ĩ hieruſalẽ: nulluſq; audeat leuare cõtra Iſrael manũ: pacatis oĩbus ꝑ circuitum. Quæ nos eke
uniuerſa ſpiritaliter in aduẽtu dñi & in eccleſia eius tranſacta conuincimus. . G
CEmach quoqʒ in terminis eius ⁊ tyrus⁊ ſidon aſſũpſerunt:quippe ſibi ſapiam valde ⁊ ediſi- ch
cauit tyrus munitionẽ ſuã ⁊ coarceruauit argentũ quaſi bumũ:⁊ aurũ vt lutum platearũ:Ecce cbo
dñs poſſidebit eã ⁊ percutiet in mari foꝛtitudinẽ eius ⁊ hec igni deuoꝛabitur. LXX. ge
Emach in finibus eius tyrus ⁊ ſidon quoniã ſapientie fuerunt nimis:⁊ ediſicauit tyrus muni e
tionẽ ſuã:z cõgregauit argentũ vt humũ:æ aurũ vt lutum platearũ NMꝛopterea dñs poſſidebit
eam ⁊ percutiet in mari foꝛtitudinem eius⁊ ipſa in igne concremabitur. ⸗ bi
CEmach qui interprætatur απιXàοσσ ideſt indignatio: pſa eſt quæ ab antiocho παα epi“/ bi
hanæ nomen accepit: & nunc ſyriæ cæle eſt ciuitas: Et hæc igitur & tyrus & ſidon erunt in termi za. Pen
nis damaſci: ſiue in terminis terræ adrach ut credant in domino ſaluatore: Cui a patre dictum ẽ: Po hre
ſtula a me & dabo tibi gentes hereditatem tuam & poſſeſſionem tuam terminos terræ: Huius tyri lau
filiæ ideſt animæ chriſto credentium deferent regi munera: Vt impleatur quod ſcriptum eſt: Ado/ n
rabunt eum ſiliæ tyri in muneribus. Cumq; urbs dei eccleſia fuerit exſtructa: De qua pſalmiſta decã kx
tat Glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei: Statim eum ſequentur & cætera: Ecce alienigenæ & tyrus iln
& populus ethiopum Iſti nati ſunt ibi. De alienis duobus per pſalmiſtam dicitur Mihi alienigenæ u
ſeruiunt ſiue ſubiecti ſunt:De ethiopibus in propheta legimus Sophonia: Trans flumina ethiopiæ i
inde ferent dona mihi: Et in pſalmo Ethiopiæ præueniet manus eius deo:⸗De tyro autem euange- II
lium loquitur: Vhe tibi chorozain: Vhe tibi bethſaida quoniã ſi in tyro & ſidone factæ eſſent uirtu ”ÿMVM
tes quæ factæ fuerunt in uobis olim forſitan in ſacco & cinere pœnitentiam e iſſent: De tyro & ſi- iu
donis finibus illa mulier chananea ſyropheniſſa cuius filia male ſe habebat a demonio: occurrit do
mino ſaluatori: Et tyriorum ac ſidoniorum fidei primitias dedicauit: Vtiq; tempore chriſti non cre
diderat quia nec dum uiderant ſigna atq; uirtutes: ut Poſtea uiderent per apoſtolos & crederent:ef
ſentq; beatitudinis illius compores quã dominus repromittit dicens: Beatiores qui non uiderunt

& crediderunt Tyrus ãt & ſidon quarum altera w:1: anguſtia altera enpe T.ua. i. uenatio inter
prætatur: In tantum ſibi aſſumpſere ſapientiã ut ſophiſmatibus ſuis & dialecticorum retibus ſoli-
tarumq; texturis: quas munitiones ſcriptura commemorat: proponeret enigmata ſalomoni: ideſt
regi paciſico: Et argentum ſuum nitorem uidelicet eloquentiæ: Et aurum ſenſuum caliditatem in/
. ſtar pulueris & luti quod in plateis ac uiis eſt cõgregaret: ut regnum idolatriæ quod munierat poſ
ſideret:Sed aduerſum has munitiones apoſtolus loquitur: Nam arma malitiæ noſtræ non ſunt car z. cor.I0. b
nalia ſed potentia deo: ad deſtructionem munitionum: cogitationes deſtruentes & omnem alti-⸗ 0C
tudinem extollentem ſe aduerſum ſcientiam dei: Et ſub perſona niniue quæ interprætatur ornata p
uel pulchra: Nihil omni mundo ornatius eſt dei: per prophetam contra mundi honores ſermo di 1
rigitur: Et tu inebriaberis eriſq; deſpecta & quæres auxilium ab inimico: omnes munitiones tuæ ſi 41
cut ficus cum groſſibus ſuis:ſi concuſſe fuerint cadent in os commedentis: Et tyrum igitur & ſido-/ C
1
C

nem dominus poſſidebit: cum ante percuſſerit fortitudiĩem earum: In ſalſiſſimo & amariſſimo ma
ri huius ſeculi: & ne ꝗd lucis priſtinæ remaneat ſapiæ: ideſt tumentis ſtultitiæ: per ꝗᷓ ſibi imbecillas
munitiones: Et argentũ & auꝑ luto ſimilia cõpararunt: igni eas excoquet & mundabit ad purum:

De quo ſaluator loquitur in euangelio:Ignem ueni mittere ſuper terram & quem, uolo ut ardeat:

Iuxta illud quod in marco ſcriptui eſt. omnis ignis alletur.
CUigebit aſcalon ⁊ timebit:⁊ gaʒa:⁊ dolebit nimis:⁊ accaron quoniam confuſa eſt ſpes eius:
7 peribit rex de gaza ⁊ aſcalon non habitabitur:⁊ ſedebit ſeparatoꝛ in aʒoto:⁊ diſperdam ſuper

.
.
biam philiſtinoꝛñ ⁊ auferã ſanguinẽ eius de medio dentiũ eius ⁊ relinquet᷑ ẽt ipſe deo nr̃o ⁊ erit

lrhe⸗ l

quaſi dux in Juda ⁊ accaron qſi iebuſeus ⁊ circũdabo domũ meã ex hijs ꝗ muüitant mihi. Eun
tes ⁊ reuertẽtes ⁊ nõ tranſibit ſuꝑ eos vltra exactoꝛ:qꝛ nunc vidi in oculis meis. LXX.
Cidgebit aſcalõ ⁊ timebit ⁊ gazʒa ⁊ dolebit nimis:⁊ accaron qm̃ ↄfuſa ẽ de ſpe ſua:Et pibit rex
de gaza ⁊ aſealon non habitabitur:⁊ habitabunt alienigene in azoto:⁊ deſtruã iniuriam alienige
narum ⁊ aufferam ſanguinem eoꝛum de oꝛe illoꝛum:⁊ remanebunt ⁊ iſti deo noſtro:Et erunt
vt chiliarius ideſt tribunus in iuda:⁊ accaron ſicut iebuſeus:⁊ ponam in domo mea eleuatio-
nem:⁊ nemo pertranſeat ſiue reuertatur:⁊ nequaq;ᷓ ſuperueniat eis vltra abactoꝛ ⁊ eminens
quia nunc vidi in oculis meis.
CAſcalon interprætatur ignis ignobilis: ſiue ponderata: Gaza fortis aut imperium: Accaron
ſterilis ſiue eradicata: Azotus quæ hebraice dicitur eſdod: ignis generans aut ignis patrui uel ig/
nis mamillæ

una

4

aen⸗
ndde
oe
s
ki
Km

cli⸗
Ee

i
lebi

epi⸗
mi⸗
o
zipri
Ado⸗
deci
us
igenr
nopie
nge/
Num
dal⸗
meo
nae
R
unt
imer
ſi/
c
emid⸗
RHR

ntcn c

na/
om
turl
Eſc
non
ecil
Onun.
Nde

cis
ſ⸗
t
C

6

1

01
4
.

Super Zachariam..c.ix.

nis mamillæ:Iebuſeus conculcatam ſonat. Noĩum expreſſimus etimologiam ut ſenſum breuiter
ercurramus. Videns aſcalon & gaza & accaron quod emach eſſet in fimbus damaſci: Et tyrum &
idonem. Poſtqꝗᷓ percuſſæ ſunt in circuitu:& omne earum fœnum ligna & ſtipulam incendio cõfla
rauit: Poſſeſſas eas eſſe a domino & ipſe timore ac dolore & confuſione perterritæ cœperunt
perare meliora:Deniq; aſcalon in qua erat prius diabolus ignis ignobilis: & uſq; ad menſuram ac
pondus uenerat peccatorum pauore cõtremuit: Eo quod habitatores habere deſiuerit: Et gaza do
luit nimis agens pœnitudinem ſcelerum priſtinorum: Quæ quondam fortis ac dura fuerat indo/
mabilis: & ſibi tegnum omnium promittebat:Eo quod rex eius & princeps ſermo cõtrarius & po/
treſtas inimici ſuum perdidiſſet imperium. Accaron quoq; ſtenlis quia abſq; lege & notitia dei fili-
os non habebat:Eradicata eſt ut audiret illud propheticum: Lætare ſterilis quæ non paris: erumpe
& clama quæ non parturis: Quoniam plures ſilii deſertæ magis ꝗᷓ eius quæ habet uirum. Cumq; aſ
calon & gaza & accaron fuerint perterritæ & doluerint eo quoduel habitatores non habuerint: uel
regem perdiderint: uel ſpes eas fruſtrata ſit priſtina: Alienigenæ ſedebunt in azoto ubi ignis gene-
rat: quem dominus miſit ſuper terram & ardere deſiderat. Ipſe. n. baptizat in ſpũ ſctõ & igne ubi fra
truelis & paruus ẽ Aει π ραονσkKkα ταοατ+απςM5ροQué in cantico canticorũ ſponſa deſiderat:
ubi ignis mamillæ ẽ: & largiſſimi uberis: de quo cãtico legius: In medio ubeꝶ meoꝑꝶ cõmorabitur
Et ĩ apoſtolo lac uobis potũ dedi ñ eſcã. Pro eo qd iuxta. Ixx. dixius hitabũt aliẽigenæ ĩ azoto ĩ he
breo legit᷑ hĩtabit uel ſedebit mãſer: In azoto ꝓ quo nos poſuĩus:& ſedebit ſeparator ĩ azoto Sepa
torẽ dm intellige: qui frumentum a paleis ſeparet: Et piſces bonos a piſcibus malis: Et argẽtum
& aurum a ſordibus ſcoriaq; diſcernat. Cumq; hoc fecerit promittit & cætera:Diſperdam iniuriam
uel ſuperbiam philiſtinorum: Pro quibus. lxx. alienigenas tranſtulerunt. Philiſtim interprætantur
in lingua noſtra cadentes poculo⸗ uod de calice biberint babylonis: & inebriati corruerint: Hi
itaqʒ tempore uocationis gentium & aduentus chriſti non habebunt ſuperbiam: ſed humilem &
manſuetum ſequentur Ieſum. Et aufferet de ore eorum ſanguinem: uerba blaſphemiæ: & abhomi
nationes: idolorum cultum: & eſum eorum quæ immolata ſunt idolis de medio dentium eorum
Vt poſtꝗᷓ hæc ablata fuerint:ipſi philiſtim:hoc eſt alienigenæ relinquantur domino & ſint dux in
ĩuda ideſt in populo dominum confitente:Et prior populus qui erat in capite uertatur in caudam
& nouiſſimus qui erat cauda in caput tranſeat: & accaron ſterilis quondam: & iccirco eradicata ſit:
quaſi Iebuſeus:ideſt quaſi hieruſalem. Hæc enim ciuitas tribus nominibus appellatur: lebus: Salẽ
& hieruſalem: & circundabo inquit domum meam:hoc eſt eccleſiam ex iis qui ĩidicant mihi: ideſt
ex iis qui mihi ſeruiunt in uariis miniſteriis: & ad meum imperium huc illucq; diſcurrunt: euntes
& reuertentes: Siue circundabo domum meam angelorum præſidio: De quibus & ĩ alio loco ſcri-
ptum eſt:emittet angelus domini in circuitu timentium eum & eripiet eos: ut non ſit qui uadat &
reuertatur:hoc eſt qui inſidias meo populo moliatur: Nec trãſibit ſuper eum ultra exactor: De quo
dicit Eſaias Ceſſauit exactor uelociter αsαοννορν ideſt foras educens & uictos in captiuita-
tem trahens: quia oculis ſuis quos prophetas & omnes ſanctos intelligere poſſumus. Vidit domi/
nus uocationem gentium & eccleſiæ ſecuritatem.

CExulta ſatis ſilia ſyon iubila filia hieruſalem ecce rex tuus veniet tibi iuſtus? ſalnatoꝛ: Ipſ
pauper ⁊ aſcendens ſuper aſinam ⁊ ſuper pullum filium aſine:⁊ diſperdam quadrigaʒ ex ephra

„

im ⁊ equum de hieruſalem:⁊ diſſipabitur arcus belli ⁊ loquetur pacem gentibus:⁊ poteſtas eiꝰ
a mari vſq; ad mare:⁊ a fluminibus vſq; ad fines terre. LXX.

CBauge vehementer filia ſyon:pꝛedica ſilia hieruſalezs:Ecce rex tuns veniet tibi Juſtus ⁊ ſal

uans:ipſe manſuetus ⁊ aſcendens ſuper ſubiugalem ⁊ pullum nouum ⁊ diſperdet quadrigas
ex ephraim ⁊ equum de hieruſalem:⁊ diſperdet arcus pugnantium ⁊ multitudinem ⁊ paceʒ ex
gentibus:⁊ dominabitur ab aquis vſq; ad mare ⁊ exitus flumina terre.

Mat. zl. an. C. Hanc prophetiã euangeliſtæ ſcribũt eſſe completam qñ dominus ingreſſus eſt hieruſalem ſedẽs

ſup aſinam & pullũ aſinæ: & pueroꝶ cum palmaꝑꝶ ramis occurrit turba clamantiũ: benedictus ꝗ ue
nit in noĩe dñi oſanna in excelſis: & increpantibus phariſeis cur non corriperet clamãtes ꝓueros:
reſpondit: Non legiſtis: Ex ore infantium & lactantium pfeciſti laudem. Exulta ergo ſyon & iubi/
la hieruſalem: una atq; eadem ciuitas: Sion. n. arx eſt hieruſalem. Quia uenit ei rex ſuus. ꝗq omnium
prophetaꝶ uaticiniis repromiſſus eſt: Iuſtus & ipſe ſaluator ideſt Ieſus. Sicut angelus interprætatꝰ
eſt: Loquens ad uirginem: Et uocabitur Ieſus: Quia ipſe ſaluum faciet populuma peccatis ſuis. Pau
per quoq; ſiue ut.lxx.tranſtulerũt: Manſuetus: Qui cũ diues eſſet ꝓ nobis pauper factus eſt: Et dicit
in euangelio. Diſcite a me qm̃ mãſuetus ſum & humilis corde:Et aſcẽdẽs ſup aſinã ſubiugalẽ: ſiue
ſuper pullũ nouum: utrũq; uid elicet populum: Circũciſionis & præpucii. Quoꝑꝶ prior grauiſſimũ
legis portauerat iugũ: Sicut ĩ actibus apoſtoloꝶ ſcriptũ eſt: Nec nos nec patres noſtri potuerũt por
tare graue legis iugũ. Vnde & Paulus ſcribit ad galathas ꝗ circũcidi uolebãt: State & nolite ueterũ
iugo ſeruitutis cõtineri:Pullus autem nouus gentilium multitudo frena non habens legis: nec re-
ctus ab aliquo:ſed ſemper in præcipitiis & in uoraginibus idolatriæ eliſus atq; confractus domini

WMiero.liber Secundus

ſeſſione didicit ambulare & rectam uiam ingredi: & diſperdam inꝗt quadrigam ex ephraim. Ad/⸗ (Aln
huc ex dei patris perſona dicitur: Quod quadriga ſiue currus ex ephraim pereat: & equus de hieru- erfli
ſalem: & interim ſcdm litteram hæc loꝗtur. Nõ erũt pᷣlia: Oĩbus chriſti aduentu & natiuitate paca/- oci
tis. Porro ſcdm altiorem intelligentiam ephraim refertur ad hereſum multitudinem quæ inter-/ Golnn
prætatur kKaprogopia ideſt ubertas & frugum habundantia:De quibus ſcriptum eſt in ſeptua- eaiep
geſimo ſeptimo pſalmo: Filii ephraim intendentes & mittentes arcum: conuerſi ſunt in die belli. ein
De his quadrigis & curribus legimus: Hi in curribus & hi in equis: nos autem in nomine domini Ahr⸗
dei noſtri inuocabimus: ipſi obligati ſunt & ceciderunt: nos ãt ſurreximus & erecti ſumus. Equus nnnnin
qui diſperditur de hieruſalem ille eſt de quo legimus: Fallax equus in ſalutem: Et in hieremia qui Hie.5. c. cieln
luxuriæ uacabant:& libidini audiunt: Equi inſanientes in fœminas facti ſunt mihi: Vnuſquiſq; ad Dini,
uxorem proximi ſui hinniebat: Vnde reuocantur ad pœnitudinem dicẽte pſalmographo: Nolite icot

fieri ſicut equus uel mulus in quibus non eſt intellectus: Cumq; diſperderit deus currus ephraim &Gς. iii
equum de hieruſalem: qui de iſtiuſmodi equis & curribus fuerint liberati tranſferentur in domini Uirnn
ſeruitutem & efficiẽtur cherubin: & de ipſis dicetur: Currus dei decem milium multiplex milia læ

tantium:Et equitatui meo ĩ curribus pharaonis: aſſimulaui te proxima mea. Et aſcende ſup equos
tuos:Et equitatio tua ſalus. Diſſipabit arcus belli ut non mittantur ignea iacula quæ uoluptuoſo/ A
rum poſſint corda percutere: Et loquetur pacem gentibus:De quibus ſcriptum eſt: I pſe ent expe/ Gen. 49. b Uns
ctatio gentium: Et rurſum: Super ipſum gentes ſperabunt. Et poteſtas eius a mari uſqʒ ad mare: & Ps. 71. um
a fluminibus uſq; ad fines terræ. Hoc non eſt extenuandum per allegoriam: ſed credẽdum uere eẽ n
completum:Secundũ illud quod legimus: Poſtula a me & dabo tibi gẽtes hereditatem tuã & poſ ps. 2. lur.
ſeſionem tuã terminos terræ:In ſeptuageſimo quoq; primo pſalmo ſub pſona ſalomõis & uini pa
cifici dicitur: Et dnñabitur a mari uſq; ad mare & a flumine uſq; ad terræ terminos. .*
Tu quoqʒ in ſanguine teſtamenti tui emiſiſti vinctos tuos de lacu in quo non eſt aqua:cõuer/ e
timini ad munitionem uincti ſpei hodie quoqʒ annũtiãs dupplicia reddam tibi. LxxX. W8U
CEt tui ſanguine teſtamẽti emiſiſti vinctos tuos de lacu:ꝗ non hʒ aquam ſedebitis in munitio un
ne vincti congregationis:⁊ pꝛo vna die peregrinationis tue duplicia reddam tibi. k5
CPoſtqᷓ ſermo prophetæ immo jſpſe deus paicr omnipotens nunciauit ſyon & hieruſalem quod H
uenerit ad eas rex ſuus mitis: & aſcendens ſuper aſinam ſubiugalem: & pullũ aſine: & poteſtas eius
eſſet futura a mari uſq; ad mare: & a fluminibus uſq; ad terminos terræ: Facit apoſtropham ad ipᷣm AA
chriſtum: de quo uaticinium eſt: Et loquitur: Tu quoq; in ſanguine teſtamenti ſiue pacti tui emiſi- „ i
ſti uinctos tuos de lacu in quo non eſt aqua. Quod ia intelligitur. In ſanguine paſſionis tuæ eos
qui uincti in carcere tenebantur inferni: in quo nõ eſt ulla miſericordia tua clementia liberaſti: De 1
niq; poſtqꝗ́ᷓ dominus reſurexit:hi qui peccatis adam ſiue ut quidam uolunt erroris inoliti: ac mor- (
tis uinculis tenebantur: Reſurexerunt cum eo & apparuerunt in ſancta ciuitate. De hoc ſanguine ,
teſtamenti: & ipſe futuram indicãs paſſionem ad diſcipulos loquæbatur: Accipite & bibite ex hoc Luc. 22. c.
omnes: Hic eſt enim calix noui teſtamenti in ſanguine meo in huius præfigurationem lacus qui ñ
habet aquas: Et ioſeph a fiatribus miſſus eſt in lacũ & Daniel & hieremias a chaldæis & populo iu 0
dæorum: Banaias quoq; tempore niuis & frigoris deſcendit in lacum ut ibi leonẽ interficeret: hie- 2. Re. 2..
remias autem non in lacum ſed in lutum cœnumq; laci demergitur: quod poſſet ſuffocare magis i. par. e.
qrefrigerare ſitientem. Vnde in pſalmo ſcribitur. Infixus ſum in limum profundi: & non eſt ſubſtã SS
tia: In hoc lacu inferni morabatur diues ille quõdã purpuratus: cuius lingua magniloqua pœnaꝶ H
exurebatur incẽdiis: & in tm̃ nõ hẽbat ulla aquaꝶ refrigeria: ut extremi digiti paupis tincti in aqua Sð
refrigeriũ poſtularet:Rurſũq; ad ipſos ꝗ uincti erãt & xpᷣi miſericordia liberandi ſermo dirigitur. n
Còuertimini ad munitionẽ umncti ſpei: & eſt ſenſus: Qui nuc uincti eſtis & inimici atq; terribili ifer c a
no tenemini ꝗ ſolutionem uinculorũ in chriſti ſperatis aduentu. Conuertimini ad muniuonẽ ſiue
ſedebitis in munitione. De qua ſcriptũ eſt: Munimentũ ſancti timor domini: ut poſſitis dicere: eſto 4
mihi m deũ protectorem: & in locum munitũ ut ſaluum me facias: & de uobis quoq; propheta cõ ð
memoret: ecce ciuitas firma & ſalutare noſtrũ ponet murũ & antemurale. Hanc autem munitionẽ

ad ꝗᷓ deus cohortatur uinctos dei: ſiue uinctos ſperantes eccleſiæ: Non aliam debemus accipere ni- C
ſi habitationem paradiſi: In quã primus cum domino latro ingreſſus eſt. & idcirco per Zachariã
prouocantur ad munitionem: quia iam tunc & ex illo tẽpore dominus promittebat ut ꝓ breui tri
