tonn demptio quibus præcipitur ut cognoſcant iuſtitiam: hoc iubeturut chriſtum diſcant atq; cogno-
nen ſcant.Propterea ãt ait præcipio uobis ut diſcatis iuſtitiam: quia ablatus ẽ impius: & regnũ illius de
ſtructum eſt: qui qdiu regnabat in terra iuſtitiam ſcire non poterat nec facere ueritatem: De qua
uns alibi ſcribitur. quod gratia & ueritas per ieſum chriſtum facta ſit.Et quia in terra ueritatem nõ facit
impius: aufertur. Non enim meretur dominum uidere regnantem.
Weähn CBñe exaltet᷑ manus tua ⁊ ñ videãt:⁊ cõfundat᷑elus populi:⁊ ignis oſtes tuos deuoꝛet. LXX
CBomine excelſum eſt bꝛachium tuum:⁊ neſciebant:ſcientes autem confundentur zelus ap“/
iwi⸗ pꝛehendet populum ineruditum:⁊ nunc ignis aduerſarios comedet.
ren CNHoc quod ſupra dixerat & non uidebit gloriam dñi:poteſt ſic intelligi :Poſtulas O propheta ut
eltn non miſerear impio ne ſi miſertus eius fuero incipiat neſcire iuſtitiam: qui in terra ſanctorum iniq;
coti geſſit: ego tibi reſpondeo. Ergo ne gloriam duñi nõ uidebit: ergo ne non cemet triumphos meos ꝗ
Deice magis me debet uidere regnantem: Vt ſciat quanto bono careat: & hoc præſſius uoce interrogan-

tis legendum eſt. Ad quod propheta reſpondit. Domine exaltetur manus tua & extendatur ad per

. cutiendum ut te non uideant impii: & tuæ gloriæ ne ad pœnitendum quidem lumine pfruantur.
itu⸗ cui reſpondit dñs. Videant magis: & confundantur. uel zelus populi: uel zelantes populi: && ignis
aduerſarios tuos. Ideſt ſanctorum populi deuoret atq; cõſumat.lIgnis autem pœnitentiæ qui eorũ
weil corda excrutiet: quod talem dominum perdiderũt: Poteſt hoc ẽt ſuper iudæis intelligi qui chriſtũ
wuͤlle brachium domini neſcierunt: Cumq; cognouerint quem patibulo afnxerant: confundétur. Tunc
enetl ineruditus & populus neſciens legẽ dei ⁊eli ſtimulis incitabitur: quãdo uideiit natiões in ſuũ ſuc-
Din/ ceſiiſſe locum & igne pœnitudinis arſerit. ſiue dolore ſupplicii. quado audierit illud quod ſenptũ
lolni⸗ Wiat.2 „.d. eſt.Ite in ignem æternum qui paratus eſt diabolo & angelis eius. .
CBomine dabis pacem nobis omnia emim opera noſtra operatus es nobis. LXX.
CBomine deus noſter pacem da nobis. Omnia enim reddidiſti nobis. Mẽ
Notandum quod poſtꝗ; nobis opera noſtra reddiderit: pacem daturus ſit. Et quomodo exponat
weli cauſas cur poſtulet pacem:pro cunctis enim operibus quæ operati ſunt ſuper terram dicunt ie ſu⸗/
mcen ſtinuiſſe tormenta: & iuſtum eſſe ut poſt ſupplicia atq; cruciatus: miſericordiam cõſequantur. Siue
le ol aliter: quia uenit mundi cõſumatio. & omnia quæ per prophetas locutus es rebus expleta ſunt: &
rwwue reddidiſti uniuerſa quæ pollicitus es tribuæ nobis pacem quæ exuperat omnem ſenſum.
rgni Bomine deus noſter poſſiderunt nos domini abſq; te tantũ in te recoꝛdemur nois tui.LXxX.
Gib Bomine deus noſter poſſide nos.domine extra te alium neſcimus.nomen tuum vocamus.
ond CIdcirco miſericordiam quæſimus & pacem quæ poſt cuncta tribuenda eſt: quia nos abſq; te dñi
nodi⸗ proſliderunt: ldola uidelicet uel demone: idolis aſſidentes: nihilq; aliud poſtulamus:niſi ut digni ſi
mmoe mus poſt errores plurimos. qui tui nominis recordemur. Iuxta. xxx. qui dixeruũt. Domine deus poſ-
in ſide nos. hoc præcantur ut poſt pacem ſibi redditam dei poſſeſſio fian t. Quod quid em & de ſapiẽ/
lucn Prou.8. e tia legimus: quæ iuxta hebraicum loquitur in prouerbiis: Deus poſſedit me initio uiarum ſuarum.
rch⸗ licet quædam exemplaria malæ pro poſſeſſione habeant creaturam. Deniq; ſequitur: Ante aut oẽs
III. colles generat me. Quomodo enim creaturæ generatio poterit coaptari: q magis poſſeſſioni con/
nſ ruit. Scriptum eſt & in deuteronomio: Nõne iſtæ pater tuus poſſedit te & fecit te & creauit te. Et
oc conſiderandum quod nõ dixerit dominus ſiue deus poſſedit te: & fecit te: & creauit te: Sed pa⸗/
ter ut clementia nominis auſteritatem potentiæ mitigaret: Quodq; ſequitur. Domine abſq; te aliũ
herſe⸗ nõ nouimus:nõ excludit filium ſed iungit patrẽ neq; enĩ dixit aliũ nõ nouimus:ſed extra te aliũ nõ
aün nouimus: Cu ãt dicat filius ego in patre & pater in me extra patrẽ non nouimus filiũ qa ĩ patre co.
D noſcimus eũ. Deniq; & nomẽ illius noĩamus dicẽtes ĩ oratiõe dominica. Pater noſter ꝗ es ĩ cælis
nu EMoꝛientes non viuant.gigantes non reſurgant. Mꝛopterea viſitaſti eos.⁊ perdidiſti om//
ufle nem memoꝛiam eoꝛum. LxXxX. CMoꝛtui.n.vitam non videbunt:neqʒ
B medici ſuſcitabunt. Idcirco perdidiſti induxiſti ⁊ tuliſt omnem maſculinum eoꝛum.
ani CSymmachus more ſuo manifeſtius: Moꝛtu nõ re ſuſcitabunt:gigãtes nõ viuiſi/
chn cabũt. Pꝛopterea viſitaſti ⁊ contriuiſti eos.⁊ vupergidii omnem memoꝛiam eoꝛum.
iga CDicamus primum iuxta. Ixx. Quæſtio uidetur eſſe difficilis: quomodo ſi dicamus cæcus non ui
nun det lumen: ꝗqdiu cæcus eſt. Sin autem receperit ſanitatem: lumen aſpiciet. Sic & qui iniquitate mor
n tuus atq; peccatis. anteꝗqᷓ uiuificetur iuſtitia atq; uirtutibus: eum qui dicit: ego ſum uita: uidere non
Mun⸗ poterit: Vnde & deus uiuorum dicitur: nõ mortuorum: Anima enim quæ peccauerit:ipa monietur
ino Heb. 6. b. Legimus in epiſtola quæ ad hebreos ſcribitur. Ne rurſum fundamentum iacientes pœnitentiæ ab
lit . operibus mortuis: Sin autem peccata appellantur opera mortua: quare non econtrario uirtutes a p
wiũ pellentur opera vnud ſequitur nec medici ſuſcitabunt: ſenſus perſpicuus eſt condemnari
w ſabulas poetarum. qui ab eſculapio iactant uiruium ſuſcitatum: Non ſolum autem hoc de mor/
ie tuis: ſed de omni inſirmitate dicendum eſt. quod abſq; dei miſericordia nihil medendi ars ualeate
Iu. Sed quomodo niſi dominus edificauerit domum in uanum laborauerunt qui edificant eam. Niſi
nc⸗ dominus cuſtodierit ciuitatem fruſtra uigilabit qui cuſtodit eam. Sic niſi dominus languo-
⸗ tem curauerit: in uanum laborant medici qui cupiunt ſanare languentes. Niſi dominus cuſto⸗

his

Liber OQctauus.c.xxvi.

dierit ſanĩtatem:in uanum cuſtodiunt:qui etiã præcepta cuſtodiẽde ſalutis ꝓpriis edunt librĩs ſem

perqʒ dicendũ eſt:nõ ſolum corporis ſed etiam in aĩæ ſanitate: DBenedic aĩa mea dñm:qui ſanat oẽs

.0

languores tuos:Porro qui peccato mortui pſeuerant:& nulla arte medicinæ poſſunt recipere ani-

mæ ſanitatem:iſti diſperdentur & tollentur a domino:& quicquid robuſtum in eis eſt: & quod ma
ſculinum uocatur p œnitus auferetur: Vnde & pharao nõ uult interficere ſexum fœmineum qui ꝑ
ſe fragilis eſt & facile interire poteſt:Sed omne maſculinum quod ſi adultum fuerit & in uirilẽ æta
tem puenerit:difficulter occiditur. I uxta ſymmachum mortui nõ uiuificabunt: ꝗ peccato mortui
alios uiuificare nõ poſſunt:nec pulchra laudatio eſt in ore peccatoris:Et gigãtes ideſt raphaim nõ
ſuſcitabunt alios:qui ipſi iuxta geneſeos librum appellantur cadentes: uiſitatq; eos dominus: ut &
mortuorum & gigantium omnis deleatur memoria. Solus enim eſt qui ſuſcitat mortuos: De quo
dicitur: Sicut pater ſuſcitat mortuos & uiuificat:ſic & filius uiuificat quos uult. Poſſumus mor⸗

tuos ſimulacra appellare hominum mortuorum: & gigantes demones qui ſimulacris eorum aſ-

ſident: Nec terrere nos debet quare. Ixx. maſculum & cæteri interprætes memoriam tranſtule/-
runt: cum hiſdem tribus litteris. ZAl. &. CAPH. & RES. utrumq; ſcribatur apud hebreos. Sed
quando memoriale dicimus: legitur Zachar. Quando maſculinum: Zochor. Ethac uer-
bi ambiguitate: deceptum arhbitramur ſaul quãdo pugnauit contra amalech: & interfecit omne ma
ſculinum eorum: deo enim præcipiente ut deleretur omnis memoria amalech ſub cælo: IIle pro
memoria non tam errore quam prædæ ductus cupidine maſculos interprætatus eſt. Neſciens il-
lud apoſtoli. Nolite errare deus non irridetnurr
Indulſiſti gẽti dñe:ĩdulſiſti gẽti.Nũqᷣd gloꝛificatus es:elongaſti oẽs terre terminos. LXx.
CAdde eis mala domine:adde mala gloꝛioſis terre.
CMala quæ. Ixx. ſcdo poſuerunt: in hebraico non habentur: Sed quia ſupradixerant. Ideo induxi-
ſti & perdidiſti & tuliſti omnem maſculinũ eorum:eundem ſenſum ſecuti addiderũt de ſuo mala
ut qui glorioſi in terra ſunt: malis duplicibus opprimantur: Porro iuxta hebreos multo aliter ẽ ſen
ſus: & priori diſputationi congruens: dixerat ds miſereamur impio: propheta reſponderat. Et ubi

eſt iuſtitia tua. Præſertim cum tanta mala in ſanctos tuos operatus ſit. Ad quod dũs: Et non uidebit
inqt gloriam dnñi: Rurſum ꝓpheta: exaltetur manus tua ad percutiẽdum: & non uideãt gloriã tuãũ
quã non merẽtur aſpicere: Ad qd dñs:Videant magis & confundantur. Rurſum ꝓpheta: domine

pacem da nobis: & poſſide nos qui tui nominis recordamur.Impii autẽ & ſuperbi non uiuant: nec
reſurgãt in gloria:Sed cõtere oẽm memoriã eorũ.cauſaſqʒ reddit cur eos cupiat interire. I ndulſiſti
gẽti dñe ĩdulſiſti gẽti: Nũqd glorificatus es. Et ẽ ſenſus.Sæpe miſertus es gẽtibus.i.humão generi
& exercuiſti in ea incredibilé clemẽétiã. Nunqꝗd te cognouerũt. Nunqd glorificauerütnomẽ tuum
Nõne ecõtrario a te lõgius receſſerũt: Securitas.n. negligentiã: negligentia contemptum parit.
CBomine in anguſtia requiſierunt te:in tribulatione murmuris doctrina tua eis. LCxx.
CBomine in tribulatione recoꝛdatus ſum tui:in tribulatione praua doctrina tua nobis.
CQuia indulgens ſæpe contẽptus es nec glorificatus: Sed econtrario omnes a tui ſcientia receſſe
runt: propterea domine percute eos: ut in anguſtia te requirant: & in tribulatione murmuris doctri
na tua ſit eis.quando tantum eis malorum pondus incumbet: ut nec clamare quidem audeant cõ-
fidenter: ſed dolorem ſuũ ſilentio deuorent: Iuxta. Ilxx. in tribulatione ꝓpheta dni recordatur. Iuxta
illud qd in pſalmo dicitur:De tribulatione inuocaui dominũ: & exaudiuit me in latitudine: Et in
alio loco. Ad dominum cum tribularer clamaui & exaudiuit me. Vnde & apoſtolus loquitur: Tri
bulamur: ſed non coanguſtiamur: perſecutionem patimur: ſed non derelinquimur. Et in alio lo-

co. Non ſunt condigne paſſiones huius temporis ad uenturam gloriam quæ reuelabitur in nobis:
Si autem parua tribulatio docet & emendat & corripit: quanto magis magna cum admonemur:

conditionis noſtræ: & dei potentiæ recordamur.

CSicut q cõcipit cũ appꝛopinquauerit ad partũ:dolens clamat in doloꝛibꝰ ſuis:ſic facti ſi umus

a Scic tua dñe. Cõcepimꝰ ⁊ quaſi parturiuimus:⁊ pepimus:ſpm̃ ſalutis fecim i terra. LXxx
CEt ſicut parturiens cum appꝛopinquat ad partum in doloꝛe ſuo clamat. Sic facti ſumus

Dilecto tuo:pꝛopter timoꝛem tuum domine concepimus:⁊ parturiuimus:⁊ peperimus:ſpirituʒ

ſalutis tue fecimus ſuper terram.
CSicut ad partum mulier appropinquans. dolore cogitur exclamare: ſic nos in anguſtia requi/
rimus te. coacti a facie formidinis tuæ: Concipimus & parturimus: & parimus non carnis liberos:
ſed ſpiritus: ut tota in te mente credamus: & quem per beneficia non ſenſimus: per tormenta diſca-
mus: Hoc quod. Ixx. addiderunt: ſic facti ſumus dilecto tuo: pro quo cæteri tranſtulerunt: ſic facti ſu
mus a facie tua domine: Obelo prænotandum eſt. poſſumus autem dilectum domini chriſtum
accipere: propter cuius timorem cõcipimus & parturimus & parimus: ſpiritum ſalutis faciemus ſi
per terrã:Poteſt hoc & apoſtolicus uir dicere: quãdo populos erudit:Et imitatur apoſtolũ paulũ.ſi.
lioli mei quos iteꝶ parturio:donec xpᷣ̃s formetur in uobis:an dubitãdũ ẽ.qd paulus apoſtolus ſpi
ritũ ſalutis fecerit ſup terrã: ꝗ de hieruſalẽ uſq; ad hilliricũ euãgeliũ pᷣdicauit: & quaſi ſapiẽs archite
ctus fundamentũ poſuit: extra qd nullus alius põt ponere qui eſt xpᷣs ieſus. Siue igitur legerimus
propter

ptetu
Io e⸗
minetur
O
64.
ſunbub
Ppreren
ſcnnt
Gühen
oume
gleie
C
gaur
Che
Cid
ahüi
mor

hn
uatl
otem
upe
neeus
gbon
hoe
⸗
nüun
gun
poo⸗
a⸗
W
1

it
ilnncs
Gerg,
ln
ni
lke
Womom,
Phumn
unen
oreen
nsno,
dOtumg
kunlle,
eOs, de
hac llet/
Omnem
illlepr⸗
lendil⸗

.L.

dindni⸗
ſoona
Uürriken
eun Eub
Onuiedit
comne
uuntpee
Nclliſti
ogenei
mern
un
I.
in kertd
ndoci
kantco
Wut
iEtin
wut Tn.

Supper Eſaiam.

ꝓpter timorè tuũ dũe in utero accepimus:ſiue iuxra hebraicũ a facie tua dũe concepimus & in ute
ro accepimus: Vtrumq; ad id ptinet ut ex timore & recordatiõe dni ſermonẽ cõcipiamꝰ dei: & nlu
minetur cor noſtrũ dicẽtiũ ſignatũ eſt ſup nos lumẽ uultus tui dñe: & oñde faciẽ tuã & ſaluierimꝰ
CSalutes non fecimaus in terra: ideo non ceciderunt habitatoꝛes oꝛbis. LXX.
CSed cadent habitatoꝛes terre. CDiuerſa interprætatio:nec ſſe eſt ut diuer
ſum habeat & ſenſum: Iuxta hebraicum hoc dicitur: qa mhil dignũ iuxta tuã fecimus: miſericordiã
ꝓpterea impii nõ corruerunt: ſed uſq; hodiæ pualent & poſſident terrã. xx. autem hoc aſſerunt: q
facientibus ſanctis ſpũm ſalutis ſup terram: hii ꝗ terræ habitatores ſunt corruãt. Licet inter orbem
qui hebraicæ thebel dicitur: & græcæ dicitur. Ac terram multa diuerſitas ſit. Cadent ergo ꝗ
cumq; habitationi terræ ſe dederunt: & in terrenis operibus fixa radice fundati ſunt: Et non cadent
q ſedent in orbe terrarum & requieſcunt in eccleſia:quæ habitaculum patris & fili & ſpus ſancti eſt
CAiuant moꝛtui interfecti mei reſurgant:expergiſcimini ⁊ laudate qui habitatis in puluere:
quia ros luminum ros tuus:⁊ terrã gigantum detrahes in ruinam. LXX.
CReſurgẽt de ſepulcris ⁊ letabũt᷑ ꝗ ſũt in terra:Ros.n.tuꝰ ſanitas ẽ illis:terra ãt ipioꝝ cadet.
CSãctis pturiẽtibꝰ& pariẽtibꝰ ſpũm:& habitatoribus terræ nõ corruẽtibꝰ: qa ſalutes nᷣ fecerũt ĩ ter
ra:hii quos in xpᷣo mortuos apoſtolus uocat: & pp dum interfecti ſunt: reſurgent in gloriã: Et quia
mors eoꝶ ſomnus eſt: Nequaꝗ iuxta. Ixx. reſurgere: ſed expergiſci & uigilare dñr: Vnde & lazarus
ꝗ euigilaturus erat:a dio dormiens appellatur. Oẽs igitur martyres & ſancti uiri uni ꝓ xpo fude-
runt ſanguinẽ: & quorũ fuit tota uita martyrium: reſurgẽt & euigilabunt: atq; laudabunt deũ crea/
torem ſuũ qui nunc habitant in puluere:De ꝗbus in Damele ſcriptũ eſt. Multi dormientiũ in ter-
xæ puluere reſurgent: hii in uitã æternã: & hii in opprobrium & cõfuſionem ſempiternã: Et ĩ Ioan
ne euangeliſta legimus: Veniet hora: qñ qui in ſepulchris ſunt audient uocẽ filii dei: Et egrediẽtur
ꝗ bona fſecerũt in reſurrectionẽ uitæ: Et qui mala in reſurrectionẽ iudicii: Ros. n. dñi iuxta fabulas
poetaꝑꝶ: uincens oẽs herbas pæonias: Viuificauit corpora mortuoꝑꝶ: Et quo iactis in terrã ſeminibꝰ
ros paulatim creſcere facit herbas: & ad fruges ſui generis puenire: Sic dei ros ꝗq ꝓ miſencordha po
nitur ros erit luminũ plurimorum: qd hebraice dicitur oroth. Terrã aũt: Ideſt corpora: Rafaim: gi/
gantiũ uidelicet && Impioꝑꝶ: ds in pœnas detrahet ſempiternas. Deniq; pro raphaim: ſoli. lxx. im-
pios tranſtulerũt. Et qa ſupra legimus: Mortu uitã nõ uidebunt: Sed nec medici ſuſcitabuntꝓ quo
aquila & ſymmachus raphaim & gigantes interptati ſunt: Quærimus ꝗᷓ erroris cauſa ſit: ut pro ra-
haim hebraico: Alii gigantes: Alii medicos poſuerunt: Verbu hebraicũ raphaim: ſi poſt: Res pri/-
mam litterã ſequẽtem habeat uau legitur roaphim. & ſignificat medicos: Sin auũt abſq; uau littera
ſcribatur: legitur raphaim: & traãſfertur in gigantes. Simulq; qa ſupradixerat. mortui uitã non uide
bunt:ut manitfeſtius demonſtraret non dici ibi de mortuis lege naturæ & ſeparatione animæ a cor
pore: Sed de his qui peccato mortui ſunt: Nunc econtrario dicit ad deum: Viuent mortui qui in-
terfecti ſunt propter te:qui non abſolute mortui ut.Ixx. tranſtulerunt: Sed iuxta hebraicum ubi di
cit urbium & ieſa:mortui tui appellantur.
CAade populus meꝰ itra i cubicula tua:clande hoſtia tna ſuꝑ te:abſcõdere modicũ ad momẽ
tũ:donec ꝑtrãſeat: Indignatio:Ecce n.dũs egrediet᷑ de loco ſuo:vt viſitet inigtatẽ habitatoꝛis
terre ↄtra eũ:⁊ reuelabit terra ſanguinẽ ſuũ:⁊ non operiet vltra interfectos ſuos. LCxx.
CAade populus meus:Ingredere cubicula tua:claude hoſtiũ tnum.abſcondere paululũ quã
tulumcũqʒ donec pertraſeat ira dñi:ecce enim dũs de ſancto:Inducit iram ſuper habiuatoꝛes
terre:⁊ reuelabit terra ſanguinem ſuum:⁊ non abſcondet vltra mterfectos.
CSupra de ſanctis dixerat reſurgẽt mortui:& reſurgent ꝗ in ſepulchris ſunt. Ros. na te ſanitas eo/
rum eſt: & econtrario de impiis terra aut impioꝶ cadet: Nunc ad ſanctos loꝗtur: qa uobis reſurre/
ctio repromiſſa eſt. donec in peccatores & impios dei ira deſeuiat: I ngredimini ĩ ſepulchra ueſtra:
& abſcondite uos:breue.n.tpᷣs eſt donec dei ptranſeat indignatio: Siquidẽ egredietur dñs de loco
ſuo:qa miſericors & miſerator duñs: & clementiſſimus pater filios negligẽtes ferire compellitur: &
quodãmodo de ſua ſnĩa cõmutari: ut uiſitet & inducat irã ſuã ſuper habitatores terræ. De ꝗbus di
citur in oſeæ: Maledictio: & mendacium:& adulterium: & furtũ: effuſa ſunt ſup habitatores terræ.
& in apocalipſi tertio legimus: Vhe ſup habitatores terræ. Porro iuſti: licet uideàtur in terra: tñ cõ
uerſatio eoꝶ ĩ cælis eſt. ꝗq poſſũt dicere aduena ego ſũ ĩ terra & pegrinꝰ ſicut oẽs patres mei:& fruũt᷑
habitatiõe altiſſimi de ꝗbꝰſcũs logtq hitãt ĩ adiutorio altiſſimi: ĩ ꝓtectiõe dei cæli cõmorabit᷑. Tũc
reuelabit ſanguinẽ ſuũ de quo deꝰ loꝗturad cain. Vox ſanguis fratris tui clamat ad me de terra: ꝗᷓ
apuit os ſuũ ut ſuſcipet ſanguinẽ fratris tui de manu tua: Põt hoc & de martiribꝰ itelligiiq ꝓ xpᷣᷣo
fuderunt ſanguinẽ & ſub altare dei clamitant: Vſq; quo dñe nõ ulciſceris ſanguinẽ noſtrũ de his ꝗ
habitant ſuper terrã. De ꝗbus & moyſes dicit in cantico. Sanguis filioru eius uindicabitur: & ulci-
ſcetur: & retribuet uindictã inimicis. Hũc ſanguinẽ terra quæ ſuſcepat reuelabit: & interfectos dñi
nequaꝗᷓ operiet: ſed ꝓducet in publicum: ad condemnationem eorum qui martires occiderunt:
Hoc de ſimplici reſurrectione intellectum ſit. Præcipitur autem iuxta anagogen populo dei ut in-/
grediatur cubicula ſua ſiue cellatia: Tamaia quippe utrumq; ſignificat. ut claudat iuxta euan/

Liber OQctauusc.xxvii.

gelicum præceptũ oſtium cubiculi ſui: & dicat cũ propheta:Pone dũñe cuſtodiã ori meo: & oſtium

munirumſlabiis meis. Et abſcõdatur paululum quantulũcumq; donec pertranſeat ira dñi. ut nihil

gloriæ cauſa faciat: Sed fruatur bono cõſcientiæ: & ſolũ iudicem expetctet deũͥ. Sunt aũt cellaria qꝗᷓ
claudenda ſunt & abſcondẽda ab his qui diuites facti ſunt in openbus: atq; ſermonibus prudentia
tẽperantia: fortitudouuſtitia: ut neſciat ſiniſtra qd faciat dextera. ut legis & prophetarũ & euangelii
opibus: pfruamur: Quod ãt oẽs dies uitæ noſtræ breues ſint & paruuli: iacob excedens annos cen-
tũ loquitur: Parui ſunt & peſumi dies mei: Ira auũt dñi tranſitura illa eſt: qu theſaurizant ſibi qui no
lunt agere pniam:q poſtꝗᷓ traſierit: nequaqᷓ cellaria ultra claudentur: ſed im plebitur: qd ſcriprum ẽ
Nihil occultũ qd nõ reuelabitur: & abſconditũ qd nõ manifeſtetur. Qdq; ſeqtur. Ecce.n. dñs de
ſcõ ĩducet irã ſuãullud ſignificat qd a ſanctis dei ira incipiat: uel oĩs illius ultio iuſta ſanctaq; ẽ ñ de
mẽtis pturbatiõe deſcẽdẽs ut in hoĩbus ſolet: ſed ſtudio corrigẽdi. Terra ät habitatoꝑe illã reor. De
q̃ ſcriptũ ẽ. Audiat terra ſermões oris mei: & auribꝰ pcipe terra: Et iteꝶ: Terra:terra: audi ſermonẽ

dñi. Qũo.n. qꝗ in terra habitãt: ſic ꝗ in carne ſũt deo placere nõ poſſunt. Terra aũt in hoc loco ſigni

ficat alam ꝗᷓ uiuit carnaliter: & reuelauit ſanguinẽ ſuum ſi quempiã ſcandalizauerit: & cũ eanrmere
tur audire: Vox ſanguinis fratris tui clamat ad me de terra quæ aperuit os ſuum ut ſuſciperet ſan/
uinem fratris tui. Omnis igitur ſanguis in die iudicii requiretur: nec abſcondet terra ſanguinem
Aua:& interfectos quos occidit uel uolens uel per negligentiam: producet in medium.
CAPITVLVM VIGESIMVYMSEPTIMVYM.

BIM die illo viſitabit dominus in gladio ſuo duro ⁊ grandi:⁊ foꝛti:ſuꝑ leuiathan ſerpen
Rtem vectem: zæ ſuper leuiathan ſerpentem toꝛtuoſum.? occidet cetum ꝗ in maric. Lxx.
LIn die illa inducet deus gladiũ ſctm̃ ⁊ magnũ:⁊ foꝛtẽ. Supꝑ oraconem colubꝛũ fu-
gientẽ. Supꝑ draconẽ colubꝛũ toꝛtuoſum:⁊ occidet draconem qui eſt in mari.

CLraduut hebræi diabolũ: Ideſt criminatorẽ qe' græcum nomẽ eſt: hebraice appellari ſatan. hoc
eſt aduerſariũ: uñ & in zacharia dicitur. Stabat ſatan: Ildeſt aduerſarius a dextris eiꝰ: ut aduerſaretur
ei. Appellaturq; & belial. deſt apoſtata puaricator & abſq; iugo: Vñ & apoſtolus: Quæ inꝗt com
municatio xpᷣi ad belial: Et ubicùq;. lxx. ponunt filios peſtilentiæ: In hebraico ſcriptũ eſt filii belial:
Vñ & illud qd in pſalmo canitur:de myſterio ſaluatoris filius iniquitatis nõ apponet nocere ei: in
hebraico dicitur filius belial: Appellaturq; & aliis noĩbus. Et in alio pſalmo ſcriptũ eſt. Sup aſpidẽ
& baſiliſcũ ambulabis: & cõculcabis leonẽ & draconem. Qui draco ꝓpriæ in hebraico ſermone ap
pellatur leuiathan: ipſe ẽ & magnus cœtus: de quo qd a xpᷣo capiendus ſit. Myſtico in iob ſermone
narratur: qui magnũ cœtum capturus eſt. Nã & ibi ꝓ cœto leuiathan ponitur: Et iteꝶ: Adducens
autẽ draconẽ in amo: circũdabis capiſtrũ naribus eius. Statimq; Hoc ẽ principiũ plaſmatis dni: ꝗd
factũ eſt ut illudatur ab angelis eius: Et in pſalmo:Hoc mare magnũ eſt ſpatioſum:ibi reptilia quo
rum nõ eſt numerus: alalia parua cũ magnis:Draco iſtæ quẽ formaſti ad illudendũ ei. De hoc &
in apocalypſi ſcribit ioannes. Facta eſt pugna in cælo: michael & angeli eius bellabant cũ dracone

& draco pugnabat & angeli eius: & nõ præualebant: nec locus Inuentus eſt eis in cælo: Et miſſus ẽ?

draco magnus coluber antiquus ꝗ uocatur diabolus & ſatanas: q errare facit orbẽ terrarum uniuer
ſum miſſuſq; ẽ in terra: & angeli eius cũ eo: lbiq;ʒ dicitur: Miſſus eſt accuſator fratrũ noſtrorũ qui ac
cuſabat eos corã deo noſtro:Illudq; notãdum qd & in pſalmo & in iob ꝓpterea factus dicatur dra
co hoc eſt leuiathan: ut illudatur ei ab angelis: Vñ & apoſtoli accipiũt poteſtatẽ: ut calcent ſup ſer-
pentes & ſcorpiones: & ſup oẽm uirtutẽ Inimici. Quia igitur ab eo loco ubi ſcriptũ eſt (Ecce dñs
diſſipauit terrã & nudabit eã) Siue ut iuxta. Ilxx. (Ecce dñs diſperdet orbem terrarũ & deſolauit eũ)
uſq; ad præſens capitulũ contra urbẽ.In cõſumationẽ mundi iudiciũ prædicatũ eſt: & nouiſſimus
inimicus deſtruetur mors Propterea aduerſum diabolũ extrema ſnĩa eſt: ut inducatur ſup eum gla
dius ſanctus & magnus & fortis. Siue iuxta hebraicum & reliquos interprætes gladius durus. Non
enim ut.Ixx.arbitrati ſunt. ꝙ αιεσα. dicitur: qd ſi eſſet ſanctum ſonaret: ſed qαα. qd propriæ trãſ
fertur in durũ: uñ & cis pater ſaul durus appellatur: gladium aũt ſanctũ ſiue durum ob eius ſenſum
qui patitur quidã noſtrortum. Intelligunt uerbũ dei. de quo dicit apoſtolus: Viuens aũt dei ſermo
& efficax & acutus ſuper oẽm gladiũ ex utraq; parte acutum. Vñ & in alio loco de ore ſaluatoris
gladiũ bicipitem exire legimus. Cũ aũt in fine mundi aduerſum leuiathan qꝗ in principio geneſe-
os appellatur ſerpẽs prudentiſiimus: ſuper oẽs beſtias qᷓ erant in terra: Gladius ſanctus ſiue durus &
magnus & fortis fuerit inductus: fugiet qui nunꝗ fugere conſuerat neſciens illud ſcriptũ quo uada
ab ſpũ tuo: aut a facie tua quo fugiã:Pulchræ ꝗdã poeta in giganthomachia de encelao luſit. Quo
fugis encelade: quaſcũq; acceſſeris oras. Sub deo ſemp eris: Iſtæ aũt leuiathan coluber fugiẽs in he
braico dicitur bari: qd aqla interpᷣtatus eſt uectẽ: ſy mmachus cõcludentẽ: Theodotio rubuſtũ. ue
ctẽ aũt ſiue claudentẽ puto appellari: qd multos ſuo carcere cluſerit: & ppriæ ſubiecerit poteſtati: ni
hilq; in ſe rectũ hẽt: & idcirco dicitur tortuoſus: nec imutari põt uirga dñi de qua ſcriptũ ẽ: uirga di
rectionis uirga regni tui: quẽ dñs interficiet ſpũ oris ſui: habitatorem quondã maris: ſalſorum &
amarorum fſuctuum: Qui dicunt diabolum acturum pœnitentiam & ueniam conſecuturum in-
terprætenter nobis quomodo hoc accipiant quod ſcriptum eſt. Et interficiet draconem qui
eſt in mari.

oß
ini eſt in mari. ſiue cœtum. Secundo enim loco in præſenti capitulo: I n hebraico nò appellatur lenia
ahn thanm:ſed thennin: quod propriæ cœtum ſonat: Vnde hebrei autumant leuiathan habitare ſub
dch terra & in ethere thennin uero in mari: ꝗ i udaica fabula eſt: Quodq; dicitur:in extremo huius ca
gangl pituli in die illa euſebius priori iungit capiti: ne ſequẽs prophetia huic tempori coaptemur. HBa brei
Wen autem & cæteri explanatores: ſequenti quod nunc propoſituri ſumus. “ R
dinnnn CIn die illa vinea meri cantabit ei. Ego dominus qui ſcruo eam:repente pꝛopinabo illi: ne
mi foꝛte viſitetur contra eam:nocte ⁊ die ſeruo eam LxXxX.
Ait⸗ CIn die ulo vinea bona deſideriũ eius.⁊ pꝛinceps illius ſit. Ego ciuitas foꝛtis ciuitas qͥ oppu-⸗ M
g ei gnatur:fruſtra potum dabo ũüli. . Cã¶ Multum hebraic in hoc loco a. xx.
lirer⸗ editione diſcordat: Ildcirco ſingula ut propoſuimus diſſeramus: Vinea de qua ſupra loquitur eſai/
übemar as: Vinea facta eſt dilecto in cornu in loco uberi: quæ debeat intelligi ipſo docente diſcamus. Vi/
clocblen nea enim dñi ſabaoth domus iſrael: De qua & in ſpalmo canitur: Vineam de ægypto tran ſtuliſti
leenr &c.Huic & per hieremiam propinat calice meraciſſimo. Cum enim miſiſſet eum ut potionaret oẽs
pelerla gentes: & huic ſe propheta libẽter obtuliſſet officio: Primã inhebriare iubetur hieruſalem Vnde di
ingunn cit:Decœpiſti me dne & decœptus ſum: Bibet igitur hieruſalem & præcinet ei meraca potio:u plã
ctum diſcat & fletum. Dicitq; ſe ds multo eam tempore cuſtodiſſe: & locum dediſſe pœnitentiæ
. & quia conueſci noluerit ſubito inhebriandam: hoc. n. diebus egiſſe uel noctibus ut ipſius ſemper
nſepen auxilio ſeruaretur. xxx autem eandem pulchram appellant uineam: in qua fuit lex & prophetæ ſa-
nil cerdotium & pontificium: & dei notitia:⸗Dicente ſcriptura: Notus in iudæa deus:in iſiael magnuum
lubrüf⸗ nomen eius: Quod alu putãt iuxta editionem eorum ad eccleſiam pertinere: qua nihil eſt pulchri
e us:Et de qua dictum eſt. Glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei: quæ princepꝑs eſt genitricis ſuæ. Et di-
–RZY cit in cantico canticorum: Filii matris meæ bugaucrunt aduerſus me. Et loquitur: Ego ciintas fir-
heimn ma ciuitas quæ oppugnatur: Statimq; iungit de ſynagoga: quæ de capite uerſa eſt in caudam: Fru-
ſtra ei potũ mearum tribuo doctrinarum: capietur. n. in tenebris erroris ſui: Et qa apertã lucem nõ
un recepit: p diem corruit murus eius.omne quod ſibi putabat auxilium: nulluſq; erit aduerſariorum
l id qui non capiat eam: quod de contrariis debemus intelligere poteſtatibus: I ndignatio non eſt mi
un hi: quis dabit me ſpinam & ueprem' In prælio gradiar ſuper eam: Succendam pariter eam: an po/
aii tius tenebo fortitudinẽ meam? faciet pacem mihi: pacẽ faciet mihi. xx. Non eſt quæ non appræhẽ
noree denit eam. Quis ponet me cuſtodem ſtipulæ in agro: propter aduerſanam hanc reppuli eam Id/
Emae circo fecit dominus omnia quæ diſpoſuit: combuſta ſunt:Dicent habitatores eius faciemus pacem
Schen illi:pacem faciemus ei. Iuxta hebraicum hic ſenſus eſt. Ego qui diebus & noctibus ſem per meã ui/-
gäünti neam conſeruaui: ne exterminaret eam aper de ſilua: ne beſtiæ deuorarent. Numquid indignatio-
Mhumm nem non habeo & neſcio ferire peccãtem: & reddere unicuiq; quod meretur. Vbi aquila poſuit ſpi
De id nam & ueprem: In hebraico ſcriptum eſt ſamir: & ſamath: quod eſt dumantem: & loca ſentium ple
idm na. Vnde dicit: quis me docuit ut durus ſim: & meam uincam clemẽtiam & in prælio atq; certamt
unni ne truculentus incedam: ut gradiar ſuper uineam quam ante ſeruaui: & ſuccẽdam eam quam meo
mmu ſepſeram muro? an potius id aget fortitudo mea: ut iram differam & ſaluem eos euangelii clemen
üqun tia qui nequaꝗᷓ ſunt legis auctoritate ſeruatienſoaticas autem iuxta hebraicum legẽdum eſt. Quis
bunurch me faciet durum atq; crudelem ut uincam naturam meam? hoc quippe in deſeno ſignificatur: &
ſupſe ſpinis: ut eam quaſi in prælio conteram atq; ſuccendam: quam ſemper mea diligentia cuſtodiuid
ccechi An potius tenebo fortitudinẽ meam quã xp̃m eſſe non dubium eſt: Et de qua legimus: xpᷣs der uix
lauitei tus & dei ſapientia: ut ipſa mihi pacem faciat & mundũ reconciliet: Iuxta. Ixx. Hic eſt ſenſus: ut ex ꝑ
ilinn ſona accipiamus eccleſiæ: Ego ciuitas firma: ego ciuitas multis uallata hoſtibꝰ quæ fruſtra dedi po
eung cula inimicæ meæ ſynagogæ: Capietur enim nocte: & coriuet murus eius: nullaq; erit de aduerſa-⸗
N riis poteſtatibus quæ non appræhendat eam: Rurſumq; loquar: Quid mihi prodeſt cuſtodire eam
Pteri q ſtipulam in ſe habeat non frumẽta quæ ita inculta ẽ at ueprium plena ſit & ſpinarum. quã ſalua
ſon re uolui. Sed quia hoſtiliter mecum agit:diſceſſi ab ea: Dixeruntq; in me & ex me nati apoſtoli. Vo
en bis quidem oportebat primũ loqui uerbum dei. Sed qm̃ repuliſtis illud: & idignos uos iudicaſtis
lunorn æterna uita: ecce conuertimur ad gentes: dcirco faciet dominus quod minatus eſt: ut Oẽës in ea ar⸗
ll⸗/ deant uiriis atq; peccatis: nec poſſint ardentia diaboli iacula reſtinguere: Omnes enim adulterãtes
nd qualſi clibanus corda eorum: Et illi qui prius habitabant in ea: poſtꝗᷓ clamauerint capta eſt ciuitas .—
ouudi atq; ſuccenſa: Dimittent eam & reconciliantes mundum deo.dicent. Faciamus pacem illi: pacem
1o⸗ faciamus ei:hoc eſt xpo: ſemp ſcribẽtes in epiſtolis ſuis: Gratia uobiſcum & pax a deo patre && chri
nbe ſto ieſu domino noſtro: De quibus in hoc eodem propheta ſegin:C uam ſpecioſi pedes euã
ie gelizantium pacem. Quidam unc locum ad eccleſias referunt: quod cu odiantur quidem adeo
giui ſed multi in eis fructus non faciant: & propterea boni doctoris ſuccendantur ardoribus ut clami/
c tent & conſiteantur errorem ſuum: & poſtea pacem faciant deo.
ns Aui vere appellantur ſilii igcob:qui egrediuntur de radice iacob Floꝛebit⁊ germinabit iſra
ni⸗ el ⁊ implebunt faciem oꝛbis ſemine. . LXN., .
CAui veniunt ſilii iacob.⁊ germinauit ⁊ floꝛebit iſrael:ꝛ implebunt oꝛbẽ terraꝝ fructus eius.

at

Liber OQctauusc.xxvii.

CPoſtꝗqᷓ apoſtoli in toto orbe euan gelium prædicantes dixerint faciemus pacem chriſto: pacem fa
ciemus eis: qui ĩ excelſis fuerint de ſemine iacob:& in apoſtolicam peruenerĩt dignitatem: appella
buntur filii iacob. Tunc germinabit & florebit iſrael:uidens doctrina filiorum ſuorum uniuerſum
orbem eſſe completum: & attuliſſe fructus uberrimos quos in iudæa manens nõ attulerat.
CMNũgd Juxta plagaʒz pcutientis ſe percuſſi eũ:aut ſicut occidit interfectos eius ſic occiſus ẽ
CLocus iſtæ dupliciter intelligitur aut contra hieruſalem ut dicat eam non ita a deo eſſe percuſ-
ſam ut ipſa percuſũt chriſtum & apoſtolos eius: aut contra gentium multitudinem quod illis per-
ſequentibus: & effundentibus ſanguinem chriſtianum: apoſtoli & apoſtolici uiri nihilominus ſa-
Iutis eorum curam habuerint: & reconciliauerint eos deo.
Uenſuram contra menſuram cum abiecta fuerit Judicabis eam. LxXxX.
CKRKixans ⁊ expꝛobꝛans emittet eos. Cluxta hebraicum hic ſenſus eſt
Sicut facit hieruſalem:ſic zeciſict uxta menſuram qua menſa eſt remetietur ei. Tuncq; cumulata
menſurã remittetur ei:quando iudicii tẽpus aduenerit & abiecerit eã deus: Iuxta. xxx. pendet ex ſu-
petioribus qc' dicitur. Non enim iſrael ſicut percuſſit percutietur.nec ſicut interfecit interficietur.
Ai iurgabat contra apoſtolos: & exprobrabat doctoribus ſuis: & præcipiebat ne in nomine chriẽ
ſtr loquerentur. Propterea dominus abiciet eos: & de ſuo expellet grege.
CMWeditatus eſt in ſpiritu ſuo duro per diem eſtus. LxXxX.
ENonne tu eras qui meditabaris ſpiritu duro Interfſiceꝛe eos ſpũ fuꝛoꝛis.
CIuxta hebraicum hoc dicitur: in menſura qua mẽſa eſt hieruſalẽ recipiet: propterea deus in ſpiri/
tu ſuo duro atq; uehementi meditatus eſt: ſiue locutus cõtra eam in die æſtus: hoc eſt in perſecutio
nis tempore qu ardentior indignationis dies eſt atq; pœnarum: Iuxta. xx. ad ipſam dicitur hie/
ruſalem ſiue iſtael: Nonnie tu eras qui in ſpiritu tuo duriſſimo atq; crudeli & in furore blaſphemia
rum tuarũ apoſtolos domini atq; doctores interficere cupiebas.
CIdcirco ſupbis dimittetur inigtas domui iacob:⁊ iſte oiĩs fructus:vt auferatur peccatuʒ eius
qꝛ poſuit oẽs lapides altaris ſicut lapides cineris alliſos Mõ ſtabunt luci ? delubꝛ. LXxX.
CPꝛopterea auferetur iniquitas iacob:⁊ hec erit benedictio eius cum abſtulero peccatũ eius
quando poſuerit omnes lapides ararum contritos quaſi cinerem comminutum:⁊ non perſeue
rabunt arboꝛes eoꝛum ⁊ idola. CCauſas reddit cur poſtꝗᷓ iudæi in
dñm miſerint manus ueniam conſequãtur:ſi uoluerint agere pœnitentiam: ut impleatur ſaluato⸗
ris oratio. Pater ignoſce eis: quod enim faciũt neſciũt. Propterea inqt dimittetur iniquitas domui
lacob:& auferetur peccatum eius ut mereatur benedictionem dei:qui ſibi maledictionem fuerat in
præcatus dicens. Sanguis eius ſuper nos & ſuꝑ filios noſtros: Quia per apoſtolos de ſtirpe iſrael in
toto orbe euãgelium ſeminabitur: & dectruetur idolatria & cõminuẽturaræ uſq; ad puluerem: ſuc
eidentur luci:delubra corruent: & dei unius ſub myſterio trinitatis notitia prædicabitur. “
CCiuitas enim munita deſolata erit:ſpecioſa relinquetur:⁊ dimittetur quaſi deſertum:bi pa
ſcetur vitulus:⁊ ibi accubabit:⁊ conſumet ſummitates eius. LxXX.
CEt idola eoꝛum ſuccendentur quaſi lucus ⁊ longe habitans:Grex dimitetur ſicut grex de re

relictus:⁊ erit multo tempoꝛe in paſcua.⁊ ibi requieſcent:⁊ poſtmultum tempus non erit in eoo

omne viride quia exſiccatus eſt.
UHieruſalem ciuitas quondam firma atq; munita:quia non ſuſcepit patriſfamiliæ filium. Sed di/
xit: Venite occidamus: eum quia iſtæ heres eſt: & noſtra erit hereditas:deſolata erit: Et quæ quon/
dam fuit ſpecioſa. de qua & in eꝛechiel dicitur: Similã & mel: & oleum cõmediſti: & ſpecioſa facta
