eu Et reuera nihil terra repromiſſiõis pĩguiꝰ:ſi ñ mõtana ꝗq; atq; deferta:ſed oẽm illiꝰlatitudinẽ cõſide
gnic⸗ res:a riuo ægypti uſq; ad flumẽ magnũ euphratẽ cõtra oriẽtiẽ: Et ad ſeptẽtrionalẽ plagã uſq; ad tau
ln rũ mõtẽ & phririi, cilitiæ qdᷓ mari ĩminet. Cornua ãt regnũ ſigniſicare & potẽtiâ ſæpe legimꝰ: Vt ẽ
Gul Luc.i. g. illd ĩ euãgelio: ſuſcitauit cornu ſalutis noſtræ ĩ domo dauid pueri ſui. Et ĩ te inimicos noſtros cornu
un & pCs.i48. uẽtilabimꝰ: Et ĩ zacharia q̃tuor cornua q̃tuor potẽtiſſima regna demõſtrãt. Hebrei huc locũ ita ediſ
Lilcx ſerũt: Viea xpᷣo plãtata ẽ ĩ cornu.i.in fſorti loco atq; ſublimi:vel ꝗa appellatur filiꝰ olei qd ĩdigeat dei
s miſericordia: & eius ſuſtẽtetur auxilio: uel qc; cũctis gẽtibus clarũ dei notitiæ lumen præbuerit.
CEt ſepſit eã:⁊ lapides elegit ex illa:⁊ plãtauit vineã ſoꝛech:⁊ ediſicauit turrim i medio eius:⁊ toꝛ
1 cular extruxit in ea. CPer metaphorã ut prius diximꝰ uineæ deſcribit populũ iudæorũ:
1 quẽ ſepſit angelorũ auxilio: Et lapides elegit ex ea uel idola: uel oĩa ꝗᷓ dei cultũ poterãt ĩpedire: Et plã
4 tauit eã uineã ſorech: Quã ſolꝰ dymach“ electã ĩterpᷣtatꝰ ẽ:nõ uerbũ e uerbo ut mihi uidet᷑ exprimẽs
le ſed ſẽſũ ꝗ tenet᷑ ĩ uerbo: Aiũt.n. hebræi Sorech genꝰ eẽ uitis optiæ: qd uberes fructꝰ faciat atq; ppetu
Mis os. Deniq; ſorech a ꝗbuſdã a αſποο interptatur: qd nos iĩ pulc errimos fruct'uertere poſſumꝰ
le, CEdificauit qnoq; turrim in medio eius. CTemplũ uidelicet ĩ media ciuitate.
oin CEt toꝛcular extruxit in ea. CQuo ꝗdã altare ſigniſicari putat. Ricut,n. ad torcu⸗
iiii

Liber Secundus.c.v.

eduxit dñs ab extremo terræ: De ꝗbꝰ & ĩ pſalterio legimꝰ: Veritas tua uſq; ad nubes. Hæ nubes qm̃

lar oẽs uuæ cõportãtur atq; calcãtur: ut ex eĩs exprimatur uinũ: ſic altare oĩs populi ſuſcipit fructus: & i
imolatas hoſtias deuùorat: Iuxta illud qd' de Beniamin in cuiꝰ tribu tẽplũ fuit: & altare legimus: Be/- oici
niamin lupus rapax mane cõmedet & ad ueſperã dabit eſcã. Cũcta ꝗᷓ dr de uĩea poſſunt ad aiæ hũa mtad
næ referri ſtatũ:Quæ a deo plãtata ĩ bonũ nõ uuas attullerit ſed labruſcas: & poſtea ſit tradita beſtiis lnn
cõculcanda:nec diuinũ imbrem ſuſceperit doctrinarum: quia præterita dona contempferit. hot
Et expectaui vt faceret vuas ⁊ fecit labruſcas. CPro labruſcis quas nos uertimus t
In hebtæo ſcriptũ eſt qc; Agla interpᷣtatus eſt cαατ†τaπα i. fructus peſſimos: Symachus Ee
hoc eſt impfectos.Ixx. & Theodotiõ ſpinas: ꝗbus iudæi dim coronauerũt: Illo. n. expe- —
ctãte ut uĩdemiæ tpe deferrẽt uuas ad torcularia. Pro ꝗbus octauꝰ & octogeſimus & octogeſimus ter dd
tiꝰpſalmꝰhũt tytulos: Iſti ſe curis & diuitis ſeculi demergẽtes: qᷓ ĩ euãgelio ſpinæ ĩterpᷣtãtur blaſphẽia D
rũ ſtimulos obtulerũt: Puto ãt melius eẽ BVSIN labruſcas ꝗᷓ ſpinas ĩtelligi: Vt cœptæ trãſlationis ſi⸗ u
militudo ſeruetur: Vñ & ſaluator dicit in eu ãgelio:Nũꝗd colligũt de ſpinis uuas:aut de tribulis ficus mel
C Müc ergo habitatoꝛ hieruſalẽ ⁊ viri iuda iudicate inter me ⁊ vinea meã: ꝗd eſt qð vltra debui ger
facere vinee mee ⁊ nõ feci ei:An quod expectaui vt faceret vuas ⁊ fecit labꝛuſas. M in
CFeci inꝗt uniuerſa ꝗᷓ debui: Plãtaui uineã i loco uberrimo: circũdedi maceriã: & elegi lapides: & fla
gella eiꝰ aſtilibꝰ calamiſq; ſubtexi: Vitis quoq; ipſa nõ fuit una de pluribꝰ ſed electa & el.
Ed ificaui firmiſſimã turrẽ:in qᷓ fruges recõderẽ:& de q̃ ĩiſidiantes frugibꝰ beſtias cõtẽplarer: Ex/ le⸗
ſtruxi torcular: ut ĩ eodẽ potiſſimũ loco pᷣmerẽtur uuæ & uinũ fũderẽt.qa hæc igitur feci: ꝗqᷓ facere de 14 in ge
bui:rũdeãt mihi habitatores hieruſalẽ & iudæ: Immo iudicẽt ĩter me & uineã meã: ꝗd ẽ qd facere de C
bui & nõ fecerim: Et illis tacẽtibus ſibi ipſe rũdit: Niſi forte ĩ hoc erraui: qd ꝓ labore meo expectaui nd
uuas nõ labruſcas: qᷓs ĩculta ac deſerta uinea afferre cõſueuit. Tale ꝗd & Nathã ꝓpheta ad dauid miſ i⸗
ſus loqtur: Et ĩterrogat eũ p parabolã: Vt dũ de alio iudicat de ſe ꝓmat ſnĩam: Ergo & hic populus ĩ/ ulln
terrogatur q̃ſi de uinea: ut còtra ſe ipſe rñdeat. Hũc ĩ euãgelio pleniꝰ ſaluator exeqtur:Et qd hic præ/- gon
termiſſũ ẽ ſcnibas & phariſeos ĩterrogat:In Eſaia. n.nihil dictũ ẽ de agricolis nec ꝗ paſſuri ſint indica non
tur: Sed tm̃ de uinea ſermo ẽ ibi. nüc quaſi alia ſit uinea & alii agricolæ: ſic de: populo loꝗtur & magi het
ſtris: ut malos male pdat: & uineã aliis agricolis locet: Significãs apoſtolos Et eos ꝗ apoſtolis ſucceſſu en
ri ſint. nec uero tãtologia ẽ ut pleriq; eſtimãt In eo qd ait: An quod expectaui ut faceret uuas & fecit la
bruſcas. Supra enim apud ſe tacitus loquitur: Hic autem quod cogitauerat alios interrogat.
Et nũc ondã vobis ꝗd ego faciã vinee mee Auferã ſepẽ eiꝰ? erit ĩ direptionẽ:diruã maceriã eiꝰ 1
⁊ erit ĩ cõculcationẽ:⁊ pona eã deſertã:non putabit᷑ ⁊ nõ fodiet᷑:⁊ aſcendẽt ſuper eã vepꝛes ⁊ ſpine.
CProuocaui inqt uos ſupra o habitatores hieruſalẽ & uiri tribꝰ iudæ ut iudicaretis inter me & uineã
meã: & ĩterrogaui ut diceretis ꝗqd debui facere qd nõ feceri: Et qa iuxta euãgelicã parabolã nõ uultis
rñdere qd ſciſcitor:E go mihi rñdebo ipſe ꝓ uobis:indicãs ꝗd facturꝰ mc feci uineæ meæ cun/ Mitd.
cta qᷓ debui: & ꝓ uuis attulit labruſcas: Auſerã uniuerſa ꝗᷓ dederã: Tollã angeloꝶ auxilia:De ꝗbꝰ ĩ pſal
mis ſcriptũ ẽ: Circũdat angelꝰ dñi ĩ circuitu timẽtiũ eũ & liberabit eos: & diripietur ab aduerſariis:
Deſtrua muros & inimicis gẽtibꝰ ſubiacebit: eritq; deſerta: & nõ putabitur ĩ æternũ: & nõ fodietur:
ut redigatur ĩ uepres: & aſcẽdẽt ĩ ea ſpinæ. Hæc ãt ſub metaphora uineæ: de hieruſalẽ atq; iudeæ dũr
ſolitudie Qd pleriq; iudæorũ putãt ſub babyloniis accidiſſe: qd & nos expte factũ negare nõ poſſu/ 6
CEt nubibus mãdabo ne pluant ſuper eã imbꝛꝛ. (mussed qa ſequitur.
CHoc ĩ illa captiuitate ĩtelligi nõ põt.Si ꝗqdẽ & hieremias capta iã urbe ꝓphetauit ĩ populo:Et Eze/g
chiel: Daniel quoq; & tres pueri: Vel ꝓphetaſſe uel mirabilia ſigna ẽt ĩ captiuitate feciſſe narrãtur: Et 4
poſtea aggeꝰ & Zachartas futura dixerũt ĩ cõſolationẽ populi ſeruiẽtis. Tollitur ãt dei auxiliũ ab his 4
q ĩdigni ſũt: ut ꝗa nõ ſenſerũt deũ ꝑ bñ̃ficia:ſentiãt p ſupplitia. Vel ideo truculẽta qᷓdã & aſpera cõmi
nat᷑:ut cõuerſi ad pnĩam iĩminẽtia tormẽta deuitẽt: Verbũ hebraicũ:S AITH oẽs uoce ſimiſi ſpias iĩter
ptati fut: Si ergo Saith in pnti loco ſpinæ dñr iuxta aglã & Theodotionẽ &. lxx. Rñdeant quo ſupra
BvVSIM ñ labruſcas ſed ſpias trãſtulerũt(Et nubibꝰmadabo ne pluãt ſup eã ĩbrẽ) Iſtæ ſũt nubes quas

ſub helia oẽs idolatræ erãt: tribꝰ annis & ſex mẽſibꝰſupꝑ terrã Iſrael nõ pluerũt: Qd ꝗqdẽ nõ ſolũ dep
phetis ſed de apoſtolis poſſumꝰ itelligere. Qd poſt paſſionẽ dñi nec ꝓphetas nec apoſtolos habue/ eui. 26. c.
rũt iudæi ne ꝓ uuis afferrẽt ſpinas: ſed ꝓ ſterilitate & ariditate ſua pᷣcarẽtur eũ ꝗ põt Imbres pᷣbere uir Deu.28. b.
rutũ. uñ & ĩ leuitico loꝗtur ad eos.Ponã cælũ uobis ferreũ & terrã æneã: Et ĩ deuteronomio: Erit cæ &.c.
lũ ſup caput tuũ æneũ:& terra ſub te ferrea:Et rurſũ Dabit dñs pluuiã terræ tuæ: Et cinis de cælo de/ .
ſcẽdet ſup te donec eradicet te & deleat: qa terra ꝗᷓ frequẽter ſup ſe ueniẽtẽ ſuſcipit pluuiã: & non fa
cit ſegetẽ ſed ſpinas & tribulos: reproba eſt & maledictioni proxima cuius finis combuſtio eſt.
CNinea aũt dñi exercituũ domus Iſrael eſt:⁊ viri iuda germen delectabile eius:ideſt dei.
CSiue ut.Ixx: träſtulerũt nouella plãtatio dilectiſſima Iſrahel & Iudas: Hæc ĩter ſe differũt: qd' oĩs po A P
pulꝰ priꝰ appellabatur Iſrahel: & poſtea regnãte dauid ſup tribũ iudã. Et robo filiꝰſalomõis ſup du nd
as tribꝰiudã & beniami. Hi ꝗ erãt in ſamaria hoc ẽ decẽ tribꝰ uocabãtur iſrahel: & in ꝗbꝰ regnabãt de
gnñe dauid appellabãtur iuda. Et qm̃ ab iſrahel uituli colebãtur in dã & in bethel ppea ab aſſyriis pri .
mũ ẽ capta ſamaria. Et multo poſt tpe iudas a caldæis ductus eſt in babylon᷑: ga minora beccauct it. H
Vnde &

Aiſio Secunda HZ

u Vñ & in Ezechiel ad utriuſq; populi pctã purgãda iſrahel in ſiniſtro latere ponũtur iuxta ſeptuagĩta
ilin dies cẽtũ nonagita. Iudæ aũt. xl. dies. Hoc dico ut in cõpatiõe Iſrahel.i.x.tribuũ amabilẽ atq; dilectũ
ulcki onñdã iudã:in quo erãt ſacerdotes & leuitæ& dei religio uerſabatur. Eo tpe quo ꝓpha Eſaias loq̃ ba
J tur ad populũ. Et pulchre iſrahel hoc eſt totꝰpopulꝰdomꝰẽ:Iudas aũt ꝗſepatis tribub poſtea pul-
Urin lulauit: nouellũ dicitur delectabile. Sed & hoc notãdũ gch juxta cõſuetudinẽ ꝓphetalẽ qpriꝰ p meta
Una phorã dcta ſüt. uel p pabolã: poſtea exponũtur m aifeſti gd⸗ uiea & nouella platatio iſrael & iuda ſit.
onene, Et expectaui vt faceret iuditiũ:⁊ ecce iniꝗras:⁊ iuſtitiã:⁊ ecce clamoꝛ. Siue ut. xx. traſtulerut.
men CEt expectaui vt faceret iuditiũ:⁊ fecit iniꝗtatẽ: ⁊ nõ iuſtitiã ſed clamoꝛ. CVolumus lati⸗/
ducßti⸗ nis inſinuare aurib ck ab hebreis didicius iuditiũ apud eos ap pellatur: MESPHAT. I niqtas ſiue diſ.
wonü⸗ ſipatio ut ĩterptatꝰẽ Agla uocatur MESPHAA: Rurſũ iuditiũ dicitur 54 DACHA clam or appellat᷑
Niin SAACA: Vna itaq; uel addita littera uel mutata ſic uerboꝶ ſimilitudinẽ tpauit. Vtp m. eſphat diceret
ndn meſpha. Et ꝓ ſadacha poneret ſaaca Et elegãtẽ ſtructurã ſonũq; uerboꝶ iuxta hebreã liguã redderet:
& expectauit dePꝰut popułꝰ iudæoꝶ faceret iuditiũ. i. uuas: & fecit iniqtatẽ.i. labruſcas. Et expectauit iu
DR ſtitiã ut largitorẽ tãtoꝶ muneꝶ a patre miſſum ſuſcipet: & fecit clamorẽ quo uociferatꝰẽ cõtra dũm
ll & clamauit. Tolle tolle cruciñge talẽ. Vñ & Paulus apoſtolus ſcribit: Oĩs ira & clamor & blaſphemia
lerkr, auferatur a uobis cum omni malitia. uel certe quoniam iuſti ſanguinem fuderãt: Et ſanguis domini
ktirce ce paſſionis clamabat ad dominum: Propterea clamorem pro iuſtitia reddiderunt. Iuxta illud quod R
Neledd Gene. 4. in geneſi legimus: uox ſanguinis Abel fratris tui clamat ad me. B
Yen CVbe aui coniungitis domum ad domum ⁊ agrum agro copulatis:vſqʒ ad extremum loci.Nũ
iin quid habitatis ſoli vos in medio tere. CPro eo quod nos diximus
udhl uſq; ad extremũ loci. lxx. trãſtulerunt ut auferatis ꝓpximo: Symachus & Theodotion: donec deficiat:
dpu⸗ uel nõ ſit locus:unde deficiente terra nequaꝗᷓ ſaturetur auaritia: Qdqꝗdem generaliter aduerſum oẽs
hiene ꝗbus nihil ſatis eſt dictũ puto: Et ſpecialiter cõtra uineam dñi ꝗᷓ pro uuis fecit labruſcas: Ideſt ꝓ iudi
iün tio iniꝗtatẽ & ꝓ iuſtitia clamorẽ. ꝗᷓ ẽ. n. rabies cũ tecta & agri ad depellẽdos ĩbres &ad ſerẽdas fruges
täng hẽri debeãt: ea hẽre cupꝑe ĩ ꝗbꝰcũctis hĩtare ñ poſſis: & qᷓ colere ñ ſuſficias: alteriuſq; neceſſitatẽ tuã fa/
buet cere uoluptatem. I uxta tropologiã cõtra hereticos: qdã hoc dictum arbitrantur: Qui cũ mouerint pe
lic⸗ des ſuos:de oriente ueniunt in campũ ſennaar: ꝗ interpᷣtatur excuſſio dentium:Et edificãt ciuitatem
cõfuſionis turrẽq; ſupbiæ: Et audiũt ſub uerbis aliis: Audite hæc duces domus Iacob: & reſidui do⸗
mic mus I ſrael: p abhominamini iuditium & oĩa recta puertitis: ꝗ edificatis ſyon in ſanguinibus: & hie-
tpir⸗ ruſalem in iniꝗtate:Iſti domus domibus: ideſt dogma cõiugunt dogmatibus. Quibus dicitur p Mi
uri cheã Nolite edificare in domo deriſum: ne ſuper fundamẽtum chriſti q; apoſtolus paulus poſuit:&
uli in quo debuerant ediſicare aurũ: argentũ lapides præcioſos: econtrario edificent ligna fœnum ſtipu .
· Mat. 7. d. lam: quorũ finis incendium eſt: De huiuſcemodi domibus ſaluator in euangelio loꝗtur: Omnis qui
ibl audierit uerba mea & nõ fecerit ea aſſimilabitur uiro ſtulto: qui edificauit domũ ſuam ſuper arenam
ſui Deſcendit pluuia: uenerunt flumina:flauerunt uenti & impeger ũt in domũ illam & cecidit: & fuit
len ruina domus illius magna. Tãdiu autem querunt heretici noua ueteribus iun gere:& eadem recen-/
ecit tioribus immutare donec & ſenſus humanus & ſermo deficiat. H
li⸗ In auribus meis ſunt hec dicit dominus exercituum:MNiſi domus multe deſerte fuerint gran
imn. des ⁊ pulchre abſqʒ habitatoꝛe. CPro eo quod nos iuxta hebraicũ
e in auribus meis ſunt hæc domini exercituũ: ideſt uerba quæ locutus eſt dominus: adhuc reſonant in
uike auribus meis. Ixx. tranſtulerunt: Audita ſunt hæc in auribus domini ſabaoth: Non ꝙ; propheræ uer⸗
Phis ba dominus audierit: aut in auribus domini audita ſint ꝗᷓ propheta dicturus eſt: cum cõſequentius ſit R
cöni intelligere audiſſe ꝓphetã: qᷓ dñs ſit locutus. Dñs aut locutus eſt quod poſt captiuitaeem: domus ma
giet gnæ atq; pulcherrimæ deſertæ futuræ ſint non habentes habitatorem.
inen CEBecẽ&.n.iugera vinearñ faciunt lagunculã vnã:Etł triginta modii ſemẽtis faciunt modios tres
cin CPro lagũcula quam ſoli. lxx.tranſtuſerunt:O mnes alii batum interprætati ſunt: quod hebraice dici
Gci tur Beth: Et pro triginta modiis quos nos ꝓ ch oro poſuimus: qui hebraice dicitut GOMER ůIxx.
iin uerterunt arcabas ſex: quæ menſura ægyptiaca eſt: & facit modios uiginti. In ſterilitate ergo nimia ꝗᷓ
“ ſequitur captiuitatem: decem iugera uinearum facient batum ideſt tres amphoras: Et triginta modii
. ea ſeminis: ideſt chorus: faciet ephi: qd ſeptuaginta tres mẽſuras interprætati ſunt: ideſt tres modios: Ba R
la⸗ tus aũt in liquidis ſpeciebus dicitur: & Ephi ſiue epha eiuſdem menſure in aridis: Sicut ĩ ezechiel iux
, 4 ta hebraicũ legimus ephiiuſtũ & batus iuſtus erit uobis: ephi & batus equalia & unius menſuræ erũt
ut capiat decimã partem cori batus.& decimã partem C00 RI ephi. iuxta menſuram CORl! erit equa
libratio eoꝶ. Quærimus iuxta anagogen quo hereticorũ domus grandes & pulchræ ſint: Quæ cũ
iuditii tpᷣs aduenerit nullum habitatorem habeant. Oĩs. n. pompa Krucrurac uerborũ & argumẽta
i. Cor.3. b. dialectica redigentur ad nihilũ. Et ꝗqa iuxta apoſtolũ paulũ: Nõ ſolũ dei ediſicatio ſumus:ſed &a gri
. cultura: Quã imitãtes heretici ſuffodiũtur & eradicãtur ab hieremia. iccirco ubi decẽ iugera uineaꝶ
n ſiue ubi decẽ iuga boũ opantur faciũt batũ unũ: & triginta modii ſementis faciũt ephi:ut de denario
tl⸗ numero q ĩ ſcripturis ſanctis myſticus atq; pfectꝰ ẽ:& de tricenario in quo ꝓphetauit ezechiel: & dñs
baptizatꝰ ẽ redigãtur ad ephi ꝗ ad cõpationẽ multiplicis nüeri uniõe cõſtringitur:qd ãt edificatio &

undus. c. Vv.

Liber S

agricultura referatur ad intelligẽtiã ſpiritalẽ:Etiã alio loco paulus apoſtolꝰ docet fundatos & radica
tos ĩ charitate credẽtes eẽ cõteſtãs. Vñ & eccleſiaſtes:nõ ſolu ſibi ediricauit domꝰ:ſed plãtauit uineas

& fecit ortos & pomeria: & ĩſtituit oẽs arbores pomiferas extruxitq; piſcinas ut irrigaret ſaltũ:Porro
hetetici imaginẽ tm̃ habẽtes ũbrãq; uirtutũ: & ñ ipſam ueritatẽ abſq; fructu opum: uerhorũ folia pol

licẽtur: De quoꝶ arboribꝰ dicit dñs oĩs plãtatio quã ñ plãtauit pater me cæleſtis eradicabitur: de ui
nea enim ſodomorum uinea eorum: & ꝓpago eorum de gomorra: Vua eorum uua fellis & botrus
amaritudinis eius. furor draconum uinum eorum: & furor aſpidum inſanabilis.

CAbe ꝗ cõſurgitis mane ad ebꝛietatẽ ſectãdãa:⁊ potadũ vſqʒ ad veſper⸗ Eit
ra:æ lira:timpanũ:⁊ tybia:⁊ vinũ in cõniuis veſtris ⁊ opꝰ dñi nõ reſpicitis nec opera manuũ eius
conſideratis. CPro hebrietate quã aqla eſt ĩterpᷣtatꝰ& Symachꝰ. Ixx. ipſũ hebraicum

dũ vſqʒ; ad veſpera vt vino eſtuetis:Eitha

poſuerũt ſicera.quod omnẽ ſignificat potionẽ q ĩebriare poteſt: & ſtatũ mẽtis euertere. Arguit ãt iux

ta cõſequẽtiã ceptæ explanationis agricolas uineæ 4 ĩminẽte ſterilitate & uicino ĩcẽdio quo uepres
& ſpinæ ſũt cõburẽdæ:Iuxuriæ ſe & uoluptatibtradiderũt. Nõ ſolũ i ueſcẽdo:ſed in auriũ quoq; ob⸗
lectatiõe: & in diuerſis muſicæ artis generibus: Qui cũ iſta faciãt opꝰ dñi ñ reſpiciũt:nec cõſiderant qᷓ
uẽtura ſint: Abutamꝰ hoc teſtimonio aduerſũ pricipes eccleſiæ: ꝗ de mane cõſurgũt ad ſectãdũ ſicerã
& bibẽdũ uſqʒ ad ueſperã:De ꝗbꝰ in alio loco dicitur: Vhe tibi ciuitas cuius rex iuuenis ẽ & pricipes
tui mane cõmedũt: q delitiis occupati: ex creaturis nõ ĩtelligũt creatorẽ: nec conſiderãt opera manuũ
eiꝰ:De ꝗbꝰ legimꝰ uerbo dñi cæli firmati ſũt: & ſpiritu oris eiꝰ oĩs uirtꝰ eoꝶ: Poteſt iuxta altiorẽ itel

ligẽtiã oĩs aiæ pturbatio ebrietas appellari: ꝗᷓ cõcipitur de uino furoris draconũ & de ueneno aſpidũ

iſanabili:qd nõnulli bibũt ab adoleſcẽtia uſq; ad ſenectutem:hoc eſt de mane uſq; ad ueſperam: Alii
uero hora tertia ſexta uel nona & undecima ſuſcitãtur de cõuiuio: & dicitur ad eos: Expgeſcimini ꝗ
hebrii eſtis uino: Sup hoc uinũ & ſup huiuſcemodi uuas ac uineas pluet dũñs ſulphur & ignẽ a dno:
Et ꝗcũq; ex earũ uino biberit eſtuat atq; cõburitur: Reqrit citharã & ſpalteriũ: cuiꝰ reptor ẽ Tubal de
Cain ſtirpe gñatus: Nec audit dñm dicẽtẽ ad Aarõ: Vinũ & ſicerã nõ bibetis tu & filii tui.qñ ĩgredie/
mini ĩ tabernaculũ teſtimõii ut accedatis ad altare: has citharas & lyras: tympanũq; & tybias rex baby
loniꝰ hũit:qbꝰ cõſonãtibꝰuniuerſarũ gẽtiũ populi ꝓſternebãtur terrã: & adorabãt aureã ſtatuã: qd
aũt primũ tp̃ᷣs humanæ ſapiæ qñ egredimura pueritia & ad rõnalẽ uenimꝰ ætatẽ: Mane in ſcripturis
ĩtelligatur: multa teſtimonia docere nos poterũt. De ꝗbus exẽpli cã ponẽda ſũt aliqᷓ: Mane mittebã
ꝓphetas: & mane exaudies orationẽ meâ: Mane aſſiſt tibi & uidebo: Et de nocte cõſurget ſpũs meꝰ:
& deꝰ deꝰ meꝰ ad te de luce uigilo: Et ĩ matutinis ĩterficiebã oẽs pctõres terræ Vt diſpderẽ de ciuita/-
te dñi oẽs q opantur iniqtatẽ: Et ĩ alio loco: Ad ueſperũ demorabitur fletꝰ & ad matutinũ letitia &c.
his ſimilia. Cõſurgĩus ãt de mãe qñ uitia relingmꝰ ĩ pueritia: & dicere poſſumꝰ pctã iuuẽtutis meæ &
ignorantiæ meæ ne memineris dne. Ortoq; nobis ſole luſtitiæ fugãtur tenebræ: Et ſtatim interfici/-
mus oẽs cogitationes ꝗᷓ ad peccata nos ꝓuocãt. Et de ciuitate mẽtis noſtræ illos diſpdimꝰpeccatores
De qbus ſaluator loꝗtur:De corde noſtro exeunt cogitatiões malæ: homicidia: adulteria: fomnicatio
nes: furta: falſa teſtimõnia: blaſphemiæ & reliqua: Infœliciſſimi ãt ſũt ꝗ de mãe uſq; ad ueſperã: ebrie
tate: gula & diuerſis uoluptatibus occupati nõ ĩtelligũt in ſe opa dñi nec conſiderant cur creati ſint.
CPꝛopterea ductus ẽ captiuꝰ populus meꝰ:qꝛ nõ habuit ſcientiã:⁊ nobiles eius interierũt fame
7 multitudo eius ſiti exaruit. CHæc iuxta litteram accidiſſe populo iudæorũ ſub
Veſpaſiano & tito romanis pricipibꝰ: Tã græca ꝗᷓ latina narrat hiſtoria: Qd ꝗdẽ & ſpiritaliter hodie
quoq; patiũtur: ſuſtinẽtes nõ famẽ panis neq; ſitim aqͥ: ſed famẽ audiẽdi ſermõis dei: Quia nec reſpe
xerũt opus dñi: nec cõſiderauerũt opa manuũ erꝰ: neq; habuerũt eiꝰ ſcientiã: ꝗ ſemp locutꝰ ẽ ꝑ ꝓphe/
tas: Vñ & in pſalmis dicitur de eis: Cõuertẽtur ad ueſperã & famẽ patiẽtur ut eanes:& circuibũt ciuita

Eccls.io.c

tẽ: Qc ãt oĩs ſermo doctrinæ panis appellatur & aqua:Illud docet euãgelicũ Nõ in ſolo pane uiuit Luc. 4.a.

hõ:ſed in oĩ uerbo qc' egredietur ex ore dei. Et ꝗcũq;ʒ biberit de aq́ quã ego dedero ei nõ ſitiet ĩ æter
nũ:Et in pſalmo dicitur: Sup aquas refectiõis educauit me. Vnde & dñs non uult eſurientes in here/
mo dimittere ne laſſentur & corruãt & interficiãtur fame:Et de iuſto uiro dicitur: Iuuenis fui & ſenui
& non uidi iuſtum derelictum nec ſemen eius qrens panẽ. Quidã hoc quod dicitur: Captiuꝰ ductus
eſt populus meus: qa nõ habuit ſcientiã & nobiles eius interierunt fame: & multitudo eius ſiti exaruit
generaliter de inferis & gehenna interprætari uolunt: I n qua punietur oĩs qui dei nõ habuit ſciẽtiã.
Pꝛopterea dilatauit ifernꝰ aiaʒ ſuã ⁊ apnit os ſuum abſqʒ vllo termio:⁊ deſcẽdẽt foꝛtes eiꝰ ⁊
ſublimes gloꝛioſiq; erꝰ ad eũ:⁊ icurnabit᷑ hõ:⁊ humiliabit vir:⁊ oculi ſublimium depꝛimentur.
CQui ſurrexerũt mane ad ſectandam ſicerã: & permãſerũt in ebretate uſq; ad ueſperã & uoluptate ac
delitiis occupati:opus dñi reſpicere noluerũt: nec opa manuum eius cõtẽplati ſunt: ppterea ducti fũt

in captiuitatẽ qa nõ habuerũt ſcientiã filii dei:Dicête ipſo ad eos: Nec me ſcitis: nec ꝗ me miſit: Et in Io. 8. d:

ipſa captiuitate fame perierũt ac aruerũt ſiti: Vnde ĩfernus & mors dilatauit aiam ſuam: & aperuit os
ſuum: & abſq; ullo numero & ſacietate deuorauit in perpetuũ pumendos: Ita ut principes & populus
& ſublimes glorioſiq; terræ iudæ deſcẽderẽt ad eũ & humiliaretur oĩs ſupbia: & oculi ſublimium de
primerẽtur: Intelligẽtium ſe eẽ mortales: Et cũcta rebus expleta ꝗᷓ uẽtura ꝑp ꝓphetas dñs nũciarat. In
fernus ãt aĩam hẽre dicitur: Nõ ꝙ aĩal ſit iuxta errorẽ quorũdam:Sed ꝙ; uerbis humane cõſuetudinis
rerum in

— 6

Utzrbe
n

Aiſio Secunda

ndi xerũ inſenſibiliũ exprimamus affectũ: Qcd' inſaciabilis ſit: & nunqꝗᷓ mortuorũ multitudine cõplea/
Uer tur. Qũo & in manu linguæ mors dicitur: & oĩpotens deus ſabbata & neomenias iudæorũu odiſſe
dan logqtur aiam ſuã: Quicꝗd de populo diximꝰ iudæorũ tropologice referri põt ad eos ꝗ ſeculi deli/
luhl tiis occupati: nec reſpicientes opa dei captiui ducũtur in peccatũ: Et nöhñt ſcientiã dei: & iccirco ſa
whei me & ſiti pereunt: bonorũ operum atq; uirtutum: & detrahentur in gehennam: ibiq; æternis crucia
N tibus deputati potentiam & ſuperbiam: miſeria cernent & humilitate mutari.
CEt exaltabitur dominus exercituum in iuditio:⁊ deus ſanctus ſanctiſicabitur in iuſtitia.
Cic CCũ captiuus ductus fuerit populus:qa nõ habuit ſcientiã: & ĩterierit fame:& ſiti exarnerit: & dila/
iene tauerit infernus aiam ſuã: & deſcẽderit fortes atq; ſublimes glorioſiq; in ꝓfundũ: & incuruatus fue
tiann rit hõ: & humiliatus uir: & recepint oẽs iuxta merita ſua: Tũc exaltabitur dũs in iuditio: Ciius prius
titin iniuſtũ uidebatur eẽ iuditiũ:& dñs ab oĩbus ſanctis ſanctificabitur in iuſtitia: ut impleatur illud qc-
in euãgelio dicitur:Pater noſter ꝗ es in cælis: ſanctificetur nomẽ tuũ.Et pater iuſte mũdus te nõ co
g gnouit.Vñ cauere debemus ne dueniamus iuditiũ dei: cuius iuditia magna ſunt & in enarrabilia.
eum Ro. l. ld. De quo apoſtulus loquitur: Inſcrutabilia iuditia eius & inueſtigabiles uie illius: Donec illuminet
ilen 10. 7. c. occulta tenebrarum: & aperiat cogitationes cordiũ. Qui dicit in euangelio: Nolite iudicare: ut nõ
fichen ĩudicemini. Cui ſententiæ congruens paulus apoſtolus Præcepit. Tu qui es qui iudicas alienum ſer
uni Ro. 14 a uum ſuo domino ſtat aut cadit: Stabit autem: Potens eſt enim deus ſtatuere illum:
“ CEt paſcentur agni iuxta oꝛdinem ſuum:x deſerta in vbertatem verſa aduene commedenr.
hii CVPro paſcẽtib agnis iuxta ordinẽ ſuũ:qd' ĩ bonã ptẽ accipit᷑:neſcio ꝗd uolẽtes. Ixx. trãſtulerũt: Pa
mli ſcẽtur direpti q̃ſ tauri ꝓ agnis tauros ĩtelli gẽtes: Et rurſũ ꝓ aduẽis ĩterpᷣtãtes a nos. Qñ ãt dñs ex
nti altatus fuerit in iuditio: & ſctũs in ſua ſanctiſicatus iuſtitia: ut mali agricolæ male pereãt:Et exaltata

dg cedrus ſecuri dñi ſuccidetur: Tũc ꝗ fuerint de agnorũ numero nõ hedorũ:paſcẽtur in eccleſiæ pra
del⸗ tis: & dicẽt:Dñs paſcet me & nihil mihi deerit: Et qꝗᷓ iudæis deſerta ſunt uerſa in ubertatem cõme/ni

il det gentiũ populus.Hæc iuxta tropologiã. Cæterum ut ordinem compleam us hiſto riæ: id ipſum
* aliis uerbis dicitur. De quo ſupra legimus: Regionẽ ueſtrã in cõſpectu ueſtro alieni deuorãt: & de/
, ſerta ẽ atq; ſubuerſa a populis externis: De toto.n.orbe cõgregata gentiũ multitudo habitat in iu/
n dæa: Et eiectis prioribus populis: Ideo ex parte cecitas facta ẽ domui Iſrael: ut ſubintret plenitudo w
heus ps.21 gentiũ. Pulchræq; iuxta. Ixx. direpti ſunt atq; uaſtati: & ducti in captiuitatem quaſi tauri: De quibus
h⸗ dominus dixerat: Tauri pingues obſederunt me: Vt loca taurorum occuparent agni.
me⸗ CAhe gtrahitis iniꝗtatẽ i funiculis vanitatis:⁊ q̃ſi funiculũ plauſtri pctũs:qui dicitis feſtinet
⁊ cito veniat opus eiꝰ:vt videamus ⁊ appꝛopiet ⁊ veniat conſiliũ ſancti Iſrael ⁊ ſciemus illud.
u CPro uinculo plauſtri: corrigiã iugi uitulæ: ſiue uaccæ. Ixx. trãſtulerunt: Qdæ aũt uincula dicãtur
r Pro.ꝭ.d. ęẽ peccata: crebrius legimꝰ e ꝗbus illud ẽ: Funibus peccatorũ ſuorũ unuſqꝗſq; cõſtrĩgitur: Et dñs ar
0.2, c. glens populũ delinquẽtẽ ꝗ peccatis peccata ſociaret: fecit flagellũ de funiculis oñdens eis:qũo do
mũ dei feciſſent ſpeluncã latronũ: & ſedẽ oratiõis uertiſſent in domũ negotiationis. cõuiua quoq;
end Mat. 22. b. cenæ dñicæ ueſtẽ nõ hñs nuptialẽ: uinctis pedibus ac manib“ eicitur ĩ tenebras exteriores: Et dñs
ehe Ps. 1.40. uenit ut hiis ꝗ erãt in uinculis: diceret exite: Et ꝗ uerſabãtur in tenebtis reuelamini: lpſe.n.ſoluit cõ
int peditos & illumĩat cecos. Quos hieremias uictos terræ nücupat: nec plãgit eos ꝗ peccare cœperit
mne, ſtatq; deſierint(nõ ẽ.n. iuſtus ſuꝑ terrã ꝗ faciat bonũ: & aliqñ nõ peccet) Sed ꝗ lõgo funiculo pctã
lün traxerint: Vñ & in numeris legimꝰ: Vaccã ruffam cuiꝰ cinis expiatio populi ẽ: Nò aliter ĩmolari &
Oii offerri ad altare dñi: niſi ꝗᷓ terrena opa nõ fecerit: iugũq; nõ traxerit: Vel uinculis iugi nabuchodo-/
he noſor fuerit alligata: Et in hoc eodẽ ꝓpheta. Pro cingulo ueritatis filiæ ſyon cingũt᷑ funiculo: Achi
P tofel quoq; & iudas:quorũ alter dauid:alter dũm pdiderũt:fune lõgiſſimo trahẽtes pctã ſua perie
dhin ve ſuſpẽdio:putãtes malũ cõſcientiæ pᷣſenti morte finiri:& nihil eẽ poſt mortẽ. Qc at Iuxta hebrai
zuiutl. cũ & oẽs alios interpᷣtes: appellãtur funiculi uanitatis: hoc ſignificat qd faciẽtibus pctũm facile texi
innt tur: & tã inane & futile ẽ: ut aranearũ fila texuntur: Sed cũ inde uoluerimꝰ exire ſolidiſſimis uincu⸗/
er⸗ lis nectimur:Plauſtrũ ãt plenũ oneratũq; peccatis facilius intelligũt: Qui meminerint ſcri ptũ in ⁊a
nn charia:Impietatẽ ſedere ſup talẽtũ plũbi. Et ægyptios ꝗ graui peccatorũ ſarcina pᷣmebãtur:q̃ſi plũ
en i.I bum in mare rubrũ eẽ demerſos: Et in alio loco peccator loqtur: Iniqtates meæ ſupgreſſæ ſunt ca/
Vni put meũ:Sicut onus graue grauatæ ſũt ſup me.Dicũtur ãt hæc ad prĩcipes iudæoru: ꝗ ſupra arguti
ii ſũt ĩ auaritia atq; luxuria: qꝗe;' ꝓuocati a do ad pnĩam: & poſtea ab apoſtolis eiꝰ: uſq; hodie pſeue-
rẽt in blaſphemiis: Et ꝑ ſingulos dies in oĩbus ſynagogis ſub noie nazarenorũ anathematizet uo
4 cabulũ chriſtianũ: Eſt at ſenſus. Vhe uobis ꝗ putatis diẽ iuditii nõ futurũ: uel nõ futurã ca tiuitatẽ
4 quã ꝓpheticus ſermo pᷣdicit: Qui dicitis ad ꝓphetã: uſq; quo nobis dei miaris irã:uolumꝰ eã ſcire:
ſi iã ueniat.Hoc aũt per Ironiã locuntur: quoniã eã nõ putãt eſſe uenturam: ſed ſimulari a propheta.
in lo Che qui dicitis malum bonum:⁊ bonum malum:ponentes tenebꝛas lucem ⁊ lucez tenebꝛas
ponentes amarum in dulce ⁊ dulce in amarum. . 8-⸗
, CEiuſdẽ criminis eſt bonũ lucem & dulce cõtrariis uocare noĩbus: cuius malum tenebras & ama
1 rum uocabulis appellare uirtutũ. Hoc contra eos ꝗ peccatum nõ putãt.ſi bonis detrahãt: & nõ eſti
1 mant eſſe delictum ſi laudent malum: Ponunt autem iudæi bonum malum: & lucem tenebras: –☛w

Liber Secundus.c. v.

dulce amarum: Suſcipientes barrabã latrocinii & ſeditiõis auctorem: & crucifigentes leſum: Qui
non uenerat niſi ad oues perditas domus lſrael:ut ſaluaret quod perierat: In barraba intelligamus
diabolum. Qui cum ſit nox & tenebræ trãſfiguratur in angelum Iucis. Vnde & apoſtolus loquitur:
Quæ participatio Iuſtitiæ cũ iniquitate ꝗᷓ ſocietas luci ad tenebras:qui cõſenſus xpi ad belial: neq; 2. Cor. 6. c
n. lucerna tollenda ẽ & ponẽda ſub modio:uel ſub lecto:ſed ſup candelabrũ ut oĩbus luceat: Nec Mat.. b.
arbor malos afferens fructus: bonæ arboris eſt appellanda uocabulo:Vnde ĩ geneſi myſtico ſermo Mar. 4. c.
ne narratur: Quod diuiſerit deus inter lucẽ ac tenebras qᷓ in principio ſuper abyſſum ferebatur. qd' Gene..
aũt bonus ſaluator ſit appellatus ipſe in euãgeliol oquitur. Paſtor bonus ponit aiam ſuam pro oui lo. 10. b.
bus ſuis.Lucẽ quoq; eſſe ſe dicit. Ego ſum lux mũdi:& cottidiæ cæleſti pane ſaturati dicimus: guſta
te & uidete qᷓ ſuauis ẽ dominus: ecõtrario quãdo dicimꝰ: Libera nos a malo. & mudus in maligno
poſitus eſt: diaboli cupimus inſidiis liberari: Qch auũt ipſe & tenebrarũ & amaritudinis ſignificetur
noĩbus: crebrius legimus: Sed & hoc poſſumꝰ dicere qd oĩa contraria dogmata ueritati amara ſint
& ſola dulcis ueritas: Vñ cauendũ eſt: ne ꝓ ueritate ſequamur mẽdatiũ: ne ꝓ lumine tenebras: Mul
tæ. n. ſunt uiæ ꝗᷓ uidentur hoĩbus rectæ: & nouiſſima earũ perueniunt in ꝓfundũ inferni: Eſt quoq;

ʒuſtus periẽs ĩ iuſtitia ſua: cui dicitur: ne ſis iuſtus multũ:quas ob cauſas Iſrael repromittit ſe uia am Eccls. 7.c.

bulaturũ regia: nec ad ſiniſtram: nec ad dextrã declinaturũ: Et ut loquar qd ſentio: difficile hoc ma
ledicto quis carere poteſt: cum & malis frequenter adulemur ꝓpter potentiã: & bonos deſpiciamꝰ
ꝓpter inopiã. Vnde ſigniſicãtius interprætatus eſt Aquila: Vhe ꝗ dicũt malo bonus es: & bono ma
lus es: Et in hũc congruit ſenſum illud qc Salomon in puerbiis loquitur. Qui iudicat iuſtũ iniuſtũ Pro. .c.
& iniuſtũ iuſtum: abhominabile eſt uterq; apud dñm. Scribæ quoq; & phariſei uerba ſaluatoris nõ
recipientes: ſed traditiones hoium: & aniles fabulas: Fecerunt bonũ malum & malum bonum.
Ahbe qui ſapientes eſtis in oculis veſtris:⁊ coꝛam vobis metipſis pꝛudentes.
EQui uobis inquit ipſis uidemini ſepientes eſſe: ꝗ prudẽtiã ſequimini non dei ſed hoĩum: & cũ nõ
recipiatis dei uirtutem deiq; ſapiam: putatis uos eſſe ſapiẽtes. Inter ſapientiam & prudentiã hoc di/
cunt eſſe ſtoici:Quod ſapientia rerum ſit diuinarum humanarumq; notitia: Prudentia autem tan-
tum mortalium. Conſequenter autem hæc aduerſum ſcribas & phariſeos: qui habentes clauem ſci
entiæ: nec ipſi ad chriſtum introeunt: nec alios introire permittunt. =
Abe ꝗ potẽtes eſtis ad bibendũ vinũ:⁊ viri foꝛtes ad miſcendum ſiceram ideſt ebꝛietatem.
CQuibus ſupra dixerat Vhe qui cõſurgitis mane ad ebrietatẽ ſectandã: & potãdum uſq; ad ueſpe
ram ut uino æſtuetis: De his ẽt nüc loquitur. Qui potẽtes ſunt ad bibendũ uinum: & uiri fortes ad
miſcẽdum ſiceram: Qui inebriati umo draconis & ueneno aſpidũ inſanabili: uirtutes dni calum/
niabãtur. Et ipſi ebrii inebriabãt populos: ut pari furore bachantes aduerſus dñm cõclamarent: Iux
ta tropologiã ante iam diximus: Qch ſacerdotes ingreſſuri tabernaculũ dei nõ debeant uinũ bibe

re & ſicerã: Quibus nũc addimus: qe; nazareis quoq; pᷣceptum ſit: qui ſe ſanctificant dño: ut uinum Leui. O. b.

& ſicerã: & oẽ qc; de uuis eſt nõ bibant: nec cõmedant ne uuã quidẽ paſſam: & acetum ex uino:Sed
& in ꝓuerbiis pcipitur: Potentes ſi iracundi ſunt uinũ nõ bibant: ne cum biberint obliuiſcantur ſa
pientiæ: Inter uinũ & ſicerã iuxta anagogen hoc eſſe arbitror: qc' uinũ una e pluribus perturbatio
eſt: Verbi gratia libidinis: auaritiæ: gulæ: & inuidiæ: Sicera aut. i. ebrietas: Oẽs in ſe uitiorũ cõtinet
paſſiones: quas rectius latino ſermone perturbatiões poſſumus dicere:qd ſtatũ mentis euertant: &
ebrios faciãt neſcire ꝗd agant: Qui ergo poſſunt plurimũ debẽt carere uitiis: & m axie ira ꝗᷓ furori
ꝓxima eſt: Ne quãto plus poſſunt tanto ampliꝰ ſubiectis noceãt. Miſcet ſicerã ꝗ cũ ebrietate plenu
ſit: ad decipiendos homines: umbras quaſdam & imagines ſimulat ſe habere uirtutum.
AQui iuſtificatis impium pꝛo muneribus:⁊ iuſtitiam iuſti auffertis ab eo. .
CEt hæc pars uitiorũ eſt uineæ ꝗᷓ ꝓ uuis fecit labruſcas: & expectante dnño ut faceret iuditiũ fecit inĩ
quitatẽ: Iuſtificãs ipium ꝓ muneribꝰ. & nõ cauſas ſed dona cõſiderãs: ꝗqᷓ excecãt ẽt oculos ſapientiũ
Vñ cauendum eſt ne inebriemur uino in quo ẽ luxuria: & nudentur fœmora turpidinis noſtræ: &
adulemur impiis ꝓ muneribus: & iuſtitiã iuſti ꝓ inopia deſpiciamus. Qckh in epiſtola lacobi pcipi
tur: Ne honorãtes impios diuites: & deſpiciẽtes ſanctos pauperes: famus iudices iniquitatis.
Eropter hoc ſicut deuorat ſtipulaʒ lingua ignis ⁊ caloꝛ flamme exurit:ſic radix eoꝛum quaſi
fauilla erit:æ germen eoꝛũ vt puluis aſcendet: Abiecerũt enim legem domini exercituũ:⁊ ſer/
monẽ ſancti Iſrael blaſphemauerũt. CPropter ſuperiores cauſas ſuperbiæ
& ebrietatis & auaritiæ: Quia pro uuis attulerunt ſpinas. & fœnum: ligna: ſtipulam: arſuroſq; ue/
pres:l deo radix malitiæ eorum redigetur in fauillã: Et omnis flos & pulchritudo diuitiarũ & cor
poris:pulueri cõparabitur: Non.n. ſolum iſta fecerunt: ſed his gradibus peruenerũt ad blaſphemiã
ut legẽ dñi nõ reciperẽt: & ſermonẽ ſancti Iſrael blaſphemarẽt: De ꝗb ſupra legimus:De ſion egre
dietur lex & uerbũ dñi de hieruſalẽ. Pöt radix in malis cogitationibus accipi fructus aut & germẽ
in malis operibus atq; ſermonibus: Vt quod radice latet: monſtretur in germine quæ utraq; dni in
cendio deuorabuntur: Vñ & apoſtolus radicem amaritudinis malorũ rurſum loquitur germinãtẽ
Adeo iratus ẽ furoꝛ dñi in populũ ſuũ:⁊ extendit manum ſuã ſuper eũ⁊ percuſſit eum:⁊ con
turbati ſunt montes ⁊ facta ſunt moꝛticinia eoꝛũ quaſi ſtercus in medio platearũ:In omnus
J Is non

uunge⸗
urann
6 puten
potun
6 un n
ndCCt
5. CM
bust
git

S⸗

Ba
E

— ge £

tenen,
Vendi

men,
eße
ad
Clom⸗
nunl
mübbe
uw

jtwi
en

Ctiri
rin

Hie.1.f.

Mar. 3. b.

lo. Z.f.

Hie.lO.d
Rom. 2.a.

Iob.lo.c.

P5.68.

um miſerunt ſortem.

Aiſio Secunda

his non eſt auerſus furoꝛ eius:ſed adhuc manus eius extenta.

CQuoniam abiecerit legem domini exercituum: quã ſe daturum per hieremiam dominus polli⸗

cetur dicens: Ecce dies ueniunt dicit dñs: & feriam domui Iſrael:& domui iuda fœdus nouum: nõ
ſcdm pactum quod pepegi cũ patribus ueſtris: in die qñ appræhendi manum eorum: ut educerem
eos de terra ægypti: & ſermonẽ ſancti Iſrael blaſphemauerunt dicentes: Demonium habet & ſama
ritanus eſt:Et non ne hic eſt filius fabri.Iccirco iratus eſt furor domini in populum ſuum. Qui pri/
us iratus fuerat contra principes & potentes: qui ſapientes erant in oculis ſuis: & inſtiſicauerunt im
pium pro muneribus: & deuorauerat eos quaſi ſtipulam lingua ignis: & calor flamme evuſſerat:
