quibus emptus eſt ager figuli in ſepulturã peregrinorũ: & ad ſtulta uaſa paſtoris & cætera ad finem
uoluminis: ꝗᷓ tãtis ſũt cõtexta myſteriis ut miſericordia dei & i aieummus orationibꝰ:me curſus

noſter aliquo pᷣpediatur errore: Et maliuolis iuſta ſit occaſio detrahẽdi: ꝗ ad hoc ſolũ liguas habe-

re ſe putãt: ut ꝓximos lacerẽt:& duritiã frõtis atritæ uerborum rabiæ conſolentur.
FINIT PROLOGVS. INCIPIT LIBER TERTIVS
CLAPlITVLVM. VNDECIMVM.
Peri libane poꝛtas tuas ⁊ cõmedet ignis cedros tuas: Alula abieſ
quia cecidit cedrus quoniam magniſici vaſtati ſũt:ANlulate quercus
baſan quoniã ſucciſus eſt ſaltus munitus. LIxx.
Aperi libane poꝛtas tuas ⁊ cõmedat ignis cedros tuas:Alulet pi
nus quia cecidit cedrus quia optimates contriti ſunt:Rlulate quer/
NNſcus baſan ideſt quomodo depoſitus eſt ſaltus nemoꝛoſus.
2 CPerſpicue libanus ad quẽ ꝓphetalis ſermo cõuertitur dicẽs: Aperi Ii
bane portas tuas: tẽplũ ĩtelligitur iudæorũ qd ĩſtauratũ Immo edifica-
tü ab zorobabel:Rurſũ a ueſpaſiano & cito canitur ſubuertẽdũ: Et quia
hlibanũ tẽplũ appellauerat ται1τ†αροραοοο. & i reliquis ſeruat traſla-
ℳ tionẽ: Vt p cedros abietes & quærcus baſan ſaltũq; nemoroſũ: prici/
PPes ac ſacerdotes & populũ ſignificet iudæoꝑ: Aperit ät libanus portas
ſuas

culpa ſed ſtudio portitoris ſucipe libros: dũ ipᷣe tua feſtinat ſanctis era di

(Sy ſonãtibꝰ. Vnde & d uirgilio traditũ eſt: qd libros ſuos quaſi urſorũ fœtꝰ
lingua cõpoſuerit: &läbẽdo fecerit eſſe meliores: qui durarẽt in memo/

ad libanũ: & ad duas uirgas treſq; paſtores qui in uno menſe ſucciſi ſũt: & ad triginta argenteos de

ſuusn
hoti
o
nüm⸗
un
Monn
i
bu
nic
1
ſtle
Kint

Super Zachariam. c.xi.

net ſuas ut romanus intret exercitus: & comedat ignis cedros eius: Vt uel incendio cũcta uaſtẽtur uel
tot hoſtili impetu duces ac pricipes cõſumantur: Vlulant abietes quia cecidit cedius: Mutuo ſacerdo/
1nl tes & principes ſua populatione lugẽtes: Quodq; prius dixit obſcure nũc ponit mamifeſtius: quo/
ilan niã magnifici uaſtati ſùt cupio ſcire quæ ſüt cedri libani quæ cõbuſtæ ſunt: quæ abietes quibus ulu
Nl latus ĩdicitur:quæ pinus quæ corruit:Magnifici inqt uaſtati ſunt: Vulate quærcus baſan ideſt con
fuſionis & ignominiæ Quia ſaltus munitiſſimus qui hebraice dicitur Beſor: Et a. lxk. beſor tranſla
Nen tus eſt:nemoroſus exciſus eſt: Quia tẽplũ quod inexpugnabili creuerat firmitate: Et a diuerſis regi
n bus & principibus: ac poſtea ab herode cõſtructum eſt Romano oppugnãte deletum eſt. Hũc locũ
Am quidam nõ intelligentes libanũ & abietes & pinos & quærcus baſan & ſaltũ nemoroſũ ſiue muni-
dn tũ ad cõtrarias referunt fortitudines de quibus in Ezechiel ſub nomine aſſur & pharaoms dictum
nöͤc ſit: Ecce aſſur cypreſſus in libano:& bonus ramis:& cõdenſus umbraculo:& excelſus magintudine
Cni & in medio nubiũ factũ eſt cacumen eius: Aqua nutriuit eum: abyſſus exaltaiut illũ & cætera: Quæ
gein tam de aſſur ꝗᷓ de pharaone dicũtur: Vel ad cõtrarias fortitudines uel ad ſuperbos quoſq; & princi

pes dici arbitrantur: De quibus & in pſalmo legimus: Vox dñi cõfringẽêtis cedros & cõfringet do

dt
minus cedros libani: Et in alio loco dies domini ſabaoth ſuper omnẽ cõtumelioſũ & ſuperbum &&ι
men ſuper omnẽ excelſum atq; ſublimẽ:Et poſt paululũ Et ſuper omnẽ cedrũ libam excelſũ:& ſup om⸗/
e nem arborem quærcus baſan. Et de hoc libão aſſerũt prophetari: Liban us cum excelſis cadet. Nos
tae autẽ priorẽ interprætationẽ ſequamur: pᷣſertim cũ & ea ꝗᷓ ſecũtur huic ſenſui congruant.
* CVox vlulatus paſtoꝛum quia vaſtata eſt magnificentia eoꝛum: Hox rugitus lconum quia va
r ſtata eſt ſuperbia iordanis. LXX.
c CNox lugentium paſtoꝛum quoniam miſera facta eſt magniſicentia eoꝛum. Nox rugentium
ien leonum quia afflictus fremitus ioꝛdanis.
M CPars ſuperioris capituli cin his uerſiculis cõtinetur: quos uocauerit cedros: abietes pinos & quær
cri cus baſan: Et exponẽs ꝗᷓ eſſent iſtæ arbores intulerat dicẽs: Quoniã magnifici uaſtati fũt: Nuc p aliãä
h uE Tœροροροαιπ dicit eſſe paſtores: ideſt pricipes atq; doctores: & qui primi erãt in populo qd flere de-
u beãt & lugere: Quia magnificẽtia eoꝶ & pulchutudo & decus uaſtata ſit atq; cõſũpta: templum ui
delicet in quo ſibi goriabãtur: Et uox inqt rugitus leonũ: quos excelſas arbores: & rurſum paſtores
eoſdẽ nũc leones appellat: Et quia leones dixerat ſeruat tranſlationem ut ĩferat: quoniã uaſtata eſt
4 ſuperbia iordanis ſiue fremitus & ſonitus aquæ decurrẽtis qui hebraice dicitur GAON:Et quomo
. do tẽpli altitudinẽ iuxta ſitũ terræ iudeæ altitudim libani cõparauit: Nihil eni libano m terra repro
t miſſionis excelſius eſt:nec nemoroſius atq; cõdenſius: Sic iordanis fluuio qui maximus ĩ iudæa eſt
dem iuxta quẽ morantur leones:fremitũ tũxit leonum ꝓpter ardorẽ ſitis uel ob deſerti uiciniã & latitu-
ln dinẽ uaſte ſolitudĩs: & arũdineta & carecta: Vnde & p ꝓphetã dicitur: Aſcẽdit leo de iordane:uolẽſ
nen oſtendere nabucodonoſor de ſedibus ſuis quaſi leonẽ de cubili exiſſe cõtra hieruſalẽ: Aliter uox ru
nd ziren leonũ quoniã uaſtata eſt ſuperbia iordanis. Vox inqt optimatũ quia tẽplũ deſtructũ eſt unde
i perabãt ſemp auxiliũ: & qd iuſtos & bellatores ac potẽtes quõdã nutriebat leones.
umn CBec dicit dñs deꝰ meꝰ paſce peccoꝛa occiſionis q̃ ꝗ poſſederãt occidebãt ⁊ nõ dolebãt ⁊ vẽde
124 bãt ea dicẽtes benedictus dñs diuites facti ſumꝰ:⁊ paſtoꝛes eoꝛũ nõ parcebant eis. LCxx.
nc CBec dicit dominus omnipotens: Paſce oues occiſionis:quas qui poſſederũt interficiebant
en 7 non agebant penitentiam:⁊ qui vendebãt eas dicebãt benedictus dñs ⁊ diuites facti ſumus:⁊
no⸗ poſſeſſoꝛes earum nihil patiebantur ſuper eis.
us CVbi manifeſtiſſima ꝓphetia eſt:Et per trãſſlationẽ hiſtoriæ uerus ordo narratus ſupflua eſt tropo
ſe logiæ interpᷣtatio: Vt alios bonos alios malos dicã eſſe paſtores & hoc tà ad ueterem populum re/
n ferri quã ad nouũ: ideſt tã ad iudæorũ ſacerdotes & principes: ꝗᷓ ad epiſcopos & pᷣſbyteros chriſtia/
i norũ:& ꝗcũq; paſtores fuerint negligẽtes:& unũ de minimis ſcãdalizauerit:ipſos eſſe ꝗ nutriebant
8 peccora occiſionis: & nõ patiãtur ſup eis qcꝗᷓ nec doleant:Nec poſſint dicere cũ apoſtolo: Quis ſcã

dalizatur & ego nõ uror. & uẽdant populos ſibi creditos. De ꝗbus ſcriptũ eſt: Qin deuorãt populũ
meũ ſicut cibũ panis:Et ex aliorũ mortibus diuitias cõſequãtur: Laudãtes eos ꝗ pᷣdas agũt de miſe
riis & iniꝗs benedicẽtes: Hæc alii interpᷣtẽtur ut uolũt:Nos teneamus explanationis ordinẽ quem
ſemel arripuimus: Quoniam apertus eſt libanus & cedri eius atq; abietes flãma urẽte cõbuſtæ ſũt:
Vlulatuſqʒ paſtoꝑꝶ auditus eſt & rugitus leonum: Quia oĩs pulchritudo & ſuperbia iordanis uaſta-
ta eſt atq; còſũpta:Iccirco hæc mihi dixit ds deus meus: O ꝓpheta zacharia ad te iſte ſermo confer
j tur:”Paſce gregẽ occiſionis: Hoc eſt: nũc interĩ nutriatur & creſcat:qui poſtea ab hoſtibus occiden-/
dus eſt: Quas oues & peccora prĩcipes romanorũ ꝗ poſſidebãt ea & obtinebãt iure uictoriæ inter
ficiebãt & nõ miſerebãtur:ſiue imolabãt & nõ ſentiebant dolorem ideſt nihil mali ꝓ tanta crude/
litate patiebantur: Et uendebãt ea quæ nõ ꝓpter clemẽtiã ſed ꝓpter pᷣtiũ reſeruabãt: Legamus uete
res hiſtorias & traditiones plãgẽtium iudæorũ: qd in tabernaculo abrahe: ubi nüc ꝑ annos ſingu⸗
los mercatus celeberrimus exercetur:Poſt ultimã euerſionẽ quã ſuſtinuerũt ab Hadrião multa ho
minũ milia uenũdata ſũt: & quia uendi nõ potuerint tranſlata in ægyptũ: & tã naufragio & fam e ꝗᷓ
gentium cede trücata: Iſti ergo uictores & domini qui occidebãt & non dolebant & uendebãt pec
H J u iit1

— — — — — —

Miero. liber Tertius

cora atq; dicebãt benedictus dominus: diuites facti ſumus: Hanc habebãàt ſententiam: propterpec-

cata ſua offẽdere iudæi:ideo eos oppreſſimus & ex prætio eorum diuites facti ſumus: nec mirum in
Aur ſi hoſtes iure uictorũ occidebat peccora & nõ dolebãt: Vendebãt & in ſuo ſcelere gloriabãtur
um ipſi paſtores eorum atq; doctores non pepercerint eis & culpa eorum grex lupis traditus ſit.

CEt ego non parcam vltra ſuper habitantes terram dicit dominus:Ecce ego tradam homi⸗/

nes vnumquemqʒ in manu pꝛoximi ſui:⁊ in manu regis ſui:⁊ concident terrã ⁊ nõ eruã de ma/
nu eoꝛum ⁊ paſcam pecus occiſionis pꝛopter hoc o pauperes gregis. LXxX.

Ideo non parcam vltra ſuper habitatoꝛes terre dicit dominus:⁊ ecce ego tradam homines

vnũquemqʒ in manus pꝛoximi ſui:⁊ in manu regũ eius:⁊ cõcidẽt terrã ⁊ nõ eruam de manu eo
rum:Et paſcam oues occiſionis in cananitidi.

CNHoc qd ſeptuaginta in extremo capitulo traſtulerũr: Et paſcã oues occiſiõis in terra chanaaâ: Nõ ẽ

in hebreo: & a nullo alio träãſfertur interpᷣtũ: Quia ergo paſtores eoꝶ nõ parcebãt eis & ipſi primũ

meuũüu populũ deuorauerũt: Iccirco & ego nõ parcã ultra ſup habitatores terræ iudeæ dicit dns. De

hac eni terra loꝗtur de qua ei ſermo erat & nõ de orbe terraꝑ ſicut iudæi male interpᷣtantes a ſe uo

lunt in aliam partem dei deprauare ſentẽtiam: Poſt euerſionem ꝗppe templi quæ propterea eis ac
cidit quia per quadraginta & duos annos poſtꝗᷓ paſſus eſt dominus: accepto ſpatio pœnitentiam

agere noluerunt:Dimittam inquit unumquẽq; contra proximum ſuum & mutua ſe cede trunca-/

bunt: Siue in ipſa obſidione templi: quãdo hieruſalem romanus cingeret exercitus: Tanta inter ip/

ſos iudæos erunt bella atq; diſcordiæ: ut in tres partes populus diuidatur: Legamus Ioſephum & ſe

ptem iudaicæ captiuitatis libros: & hanc prophetiam eſſe cõpletam hiſtoriæ ueritate cernemus: Et

cõcidẽt ait terram: haud dubium quin romani omnẽ terram & uniuerſas urbes deſtruxerit iudæo

rum: Et non eruam eos de manu eorum: Audi iudee qui tibi ſpes uaniſſimas repromittis: & nõ au-

dis dicentem dominum atq; firmantem: Non eruam de manibus eorum: quod eterna ſit apud ro/

manos tua futura captiuitas: Et paſcam pecus occiſionis: Vt ſemper iudæi nutriantur ad mortem:

ꝓpterea quia dei eſt iſta ſentẽtia. O uos qui eſtis pauperes gregis: hoc eſt iuſti de Iſrael: qui creditis

in dominum Ieſum & dei filiũ ſuſcepiſtis: Audite quæ dicantur: & ſequẽtis capituli ſacramenta co-
gnoſcite: Quod autem ſecundum. Ixx. legimus: Et paſcam oues occiſionis in terra canaan: Sic poſ
fumus intelligere. quod populum iudæorum: qui deſtiatus eſt morti in toto orbe diſpſum:hoc eſt

in terra canaan atq; gentilium: paſcat dominus & nutriat ad imolandum.

CEt aſſumpſi mibi duas virgas vnam vocaui decoꝛem:⁊ alterã vocaui funiculum:2 paui gꝛe

gem:Et ſuccidi tres paſtoꝛes in menſe vno:⁊ contracta eſt anima mea in eis:Siquidem ⁊ ani/
ma eoꝛum variauit in me:Et dixi non paſcã vos:quod moꝛitur moꝛiatur:⁊ quod ſucciditur ſuc

cidatur ⁊ reliqui deuoꝛent vnuſquiſq; carnem pꝛoximi ſii. LXX.

CEt aſſummam mihi duas virgas:vnam vocaui decoꝛem ⁊ alteram vocaui funiculum:⁊ paſ/

cam oues ⁊ aufferam tres paſtoꝛes in menſe vno ⁊ ingraueſcet anima mea ſuper eos:Si qui/

dem ⁊ amma eoꝛum rugiebat ſuper me? dixi non paſcam eos quod moꝛit᷑ moꝛiatur:⁊ quod de

fecit deſiciat:⁊ reliqui deuoꝛent vnuſquiſqʒ carnes pꝛoximi ſui.

Supra dixerat:Propter hoc o pauperes gregis & facta too ι0τπιο—à ä6α ſubaudiebatur attẽdite: qa

libani portæ apertæ ſũt & quercus baſan: abietes cedriq; ſucciſæ: Et intulerat cõminãs: Nõ parcam
ultra ſuper habitatores terræ dicit dominꝰ: Et hoc de uno iudaico populo dicere uidebatur: quod
interfectis prophetis etiam in filium dei miſiſſent inanus & uoce temeraria cõclamaſſent ſanguis
eius ſuper nos & ſuper filios noſtros. Nunc creator uniuerſitatis & dominus myſteria ſui orbis ex-
ponit & dicit:Duas habuiſſe ſe uirgas:quarũ alterã decorem uocauerit: alterã funiculos: Et in dua/
bus uirgis uictũ pauerit gregem: Tres quoq; paſtores in uno menſe ſucciderit: & cõtracta ſit ſiue in/

dignata: Aut ut. Ixx. tranſtulerùt ingrauata anima eius ſuper eos: Haud dubiũ quin paſtores ſignifi

cet quos ſuccidit in menſe uno: Redditq; cauſam cur paſtoribus indignatus ſit in tantum ut eos in
uno menſe ſucciderit: Si quidẽ & anima inqt eorum uariauit in me: Et eſt ſenſus: Nõ me pleno ani
mo dilexerũt nec paſtores mercẽnarii uerũ amauere paſtorem: Quia paſtor bonus ponit animam
ſuã pro ouibus ſuis: Quãobrẽ & ego indignatus ſententiam protuli: Et ad ipſos paſtores quos mea
idignatione ſuccideram: ſiue ſucciis paſtoribus ad reliquum gregem locutus ſum: Non paſcã uos
ſed quod mortem elegit ſua uolũtate moriatur: & ſe alterutæ deuorent mutuaq; cede dilaniẽt hæc
rapρρανςανπτπαιαα diximus: ut futuræ explanationis ſemitam ſterneremus: Creator & paſtor cuius
oues cognoſcunt uocem & ſecuntur eum:Duas ſibi aſſumpſit uirgas: Siue duas οτπααπα ideſt
baculos:qui hebraice dicuntur machalot. ut paſtoris habitum demonſtraret: Vnam uirgam uoca
uit decorem. Hoc eſt ſub Noe omne hominum genus ſua benedictione protexit: quando inſtaura
to mundo nec dum peccata ſorduerant: Et iccirco uocatio cũctarũ gentium appellatur & pulchra
quia nihil iuſtius eſt: quã uniuerſitatis parentem uocare omnes equaliter quos equali conditione
generauit: Etalteram uocauit funiculos: Quando enim diuidebat altiſſimus gentes & diſſemina-
bat filios adam ſtatuit terminos gentium iuxta numerum angelorum dei: Et facta eſt pars domi
ni populus eius iacob:funiculus hereditatis eius iſi tael: Et paui inquit gregem: Siue ipſum Iſraelem:

ſiue cum

Super Zachariam.c.xi.

Wnin ſiue cum Iſraele omne hominum genus Et ſuccidi inquit tres paſtores in uno menſe:Legi in cniuſ
Cin dam cõmentaris: Paſtores domini indignatione ſucciſos in ſacerdotibus & falſis prophetis & regi
lt bus intelligi iudæorum: quod poſt paſſionem chnſti uno omnia ſucciſa ſint tempore: De quibꝰ lIo
Vn⸗ quitur hieremias:Sacerdotes non dixerunt ubi eſt dominus:tenentes legem meam neſcierüt me:
n⸗ Et paſtores præuaricati ſunt in me: & prohetæ prophetabant in baal & idola ſecuti ſunt: Nec hac ex
planatione contentus: tres paſtores uno menſe ſucciſos eos uult accipi: qui in patrem & filiũ & ſpi-
hnmes ritum ſanctum peccauerunt: Omnes enim hereticos aut in unam aut in duas aut in tres ſimul pec-/-
m cauere perſonas. Dixerit ille quod uoluit: Neq; enim alterius ſenſui detrahẽdum eſt: Nobis tres pa
ſtores qui uno menſe ſucciſi ſunt: Moyſes uidetur & Aaron & Maria: Quorum Maria in mẽſe pri-
Ws mo:qui uocatur niſan mortua eſt in deſerto ſyn:& in eodem loco propter aquam contradictio-
höͤni nis eodemq; menſe moiſes & aron cõdemnati ſunt: ne terram repromiſſionis intrarent: Atq; ita fa
de ctum eſt ut e tribus paſtoribus alia præſenti morte ſuccideretur: Alii ſententia mortis futuræ: Et cõ/
leio tracta eſt inquit anima mea ſuper eos: Videlicet ſuper tres paſtores quos præpoſueram gregi meo:
leig Quia & illorum anima uariauit in me: Non enim glorificauerunt me ad aquam contradictionis.
mrinm Si autem ad populum referimus quod anima populi uariauerit in deum: Sic exponẽdum eſt: Iccir

co eis indignatus ſum: quia & ipſi inter me & idola fluctuantes uariis contra me pugnauerunt mo

Unc, . . . . — *
dis: Quamobrem indignatus dixi ad mopyſen: Non paſcam uos dimitte me & diſperdã eos: Quã/

erip⸗
do autem dicit cui iraſcitur: dimitte me: prouocat ad rogandum: & oſtendit ſe ab eo poſſe retineri:
bt Quod moritur inquit moriatur: & quod ſucciditur ſuccidatur: omnium corpora muant in ſolitudi
ro ne & uerſi in ſeditionem inſtar beſtiarum mutuis lacerentur morſibus: nulluſq; terram repiomiſſio
Rã nis introeat: Quidam duas uocationes iudæorum & gentium. Primo Iſrael: & nouiſſimam intelle
o⸗ xere nomine chriſtiano: Sed quomodo uocatio chiſtiana ante proiecta ſit ut iudæi remanſerint
en⸗ & paſti ſunt a deo non ſatis attenderunt. —
i CEt tuli virgam meam que vocabatur decus ⁊ abſcondi eaʒ vt irritum facerem fedus meum
1c quod percuſſi cũ ommibus populis:æ in irritũ deductum eſt in die illa: æ cognonerunt ſic paupe
res gregis qui cuſtodiunt mihi quia verbum dominieff. LXX. —
reſ Et aſſumam virgam meam pulchram:⁊ pꝛoiciam eam:vt diſſipem teſtamentum meũ quod
diſpoſui ad omnes populos: Et diſſipabitr in die illa ⁊ cognoſcent cananci:Oues que cuſto/
dientur mihi quia verbum domini eſff. ”UM
Er CPoſt uocationem Iſraelis & aſſumptionem uirgæ ſecũdæ quæ uocabatur funiculus: Tulit domi
n. nus uirgam primam totius orbis nationes quæ uocabantur decoræ & abſcidit eas a cultu ſuo: quia
li ueneratæ ſunt idola & omnes declinauerunt: ſimul inutiles facti ſunt: Manifeſtiuſq; exponens quæ
eſſet hæc uirga. Intulit ut irritum facerem fœdus meum quod percuſſi cum omnibus populis: Sta/
ep tim enĩ ut I frael aſſumptus ẽ gentium turba proiecta eſt: & ut nata eſt filia archiſmagogi quæ po-
u⸗ ſtea in euangelio cum duodecim eſſet annorum egrotare & mortua eſſe narratur: n.uopꝶρονουοι
Ace Cœpit ſanguinem fluere & perpetua infirmitate cruciari: & in irritum ait deductum eſt fœdus meũ
quod cum omnibus inieram nationibus:Et intellexerũt pauperes gregis ideſt populus Iſrael:qui
AH mea mandata cuſtodit:quia uerbum domini eſt ideſt uoluntatis eſt domini abicere gentes negan
um tes: G in abraham Iſrael aſſumere confitentem. Pro eo quod nos interprætati ſumus: Et cognoue-
efd runt ſic pauperes gregis.lIxx.tranſtulerunt:& cognoſcent cananei oues quæ cuſtodiuntur mihi:qd
uis ita nonnulli diſſerunt. Cognoſcet populus iudæorum ad quem dictum eſt: Semen canaan & non
der⸗/ iuda:qui nunc meis cerimoniis cuſtoditur:Siue quia canaan interpretantur parati ad humilitatem
d⸗ cognoſcent qui olim parati ſunt ut humilientura domino & relinquantur: Cur autem pro eo qq
ein⸗ nos interprætati ſumus.ſic pauperes: illi dixerunt cananeos: Gauſa manifeſta eſt apud hebreos eni
Cnn ſic:chen dicitur anie:pauperes illi duo uerba in unum copulantes:Pro eo quod eſt ſic pauperes: hoc
ein eſt chen anie: nomen cananeæ gentis interprætati ſunt.
oni CEt dixi ad eos ſi bonum eſt᷑ in oculis veſtris afferte mercedem meam ⁊ ſi non quieſcite:Et
nn appenderunt mercedem meam triginta argenteos: Et dixit dominus ad me:pꝛoice illud ad ſta
ne tuarium decoꝛum:pꝛecium quo appꝛeciatus ſum ab eis:Et tuli triginta argenteos ⁊ pꝛoieci il-/
r los in domum domini ad ſtatunarium. LXxX. .
e CEt dicã ad eos ſi bonũ eſt in cõſpectu vꝛo date ſtatuẽtes mercedẽ meã aut renuite:Et ſtatue/
in rũt mercedẽ meã trigita argẽteos:Et dixit ds ad me:depone eos ĩ cõflatoꝛiũ:⁊ recoita ſi pꝛo
batũ eſt ſicut ꝓbatus ſũ pꝛo eis:Et tuli trigita argẽteos ⁊ miſi eos in domũ dñi in cõflatoꝛium.
CCognoſcẽtibus Iſraelitici gregis pauperibus qui mea mandata cuſtodiũt: Verbum eſſe domini

quod locutus ſum: & uerba quæ dixi ideſt ad pauperes gregis: ſi uobis placet homines enim eſtis
& ſemel libero arbitrio uos creaui: Quibus & in heremo locutus ſum: Si audieritis me quæ bona
ſũt terræ comedetis: Pro hac aſſumptione.quia abieci uniuerſum hominum genus. & uos mihi in
peculiarem elegi gregem:⸗Et creator omnium uolui paruum habere funiculũ: Reddite mihi mer-
cedem ideſt mea præcepta ſeruate: Sin autem nõ uultis mercedem redcdere: nec placet in oculis ue/-
ſtris meo cenſeri nomine aperte rẽnuite & facite quod uultis. Qui tunc quidem reſponderũt Moy
W u iiii

s

Piero. liber Lertius

ſi: Omnia quæcumq; dicit dominus faciemus: In fine autem temporum pro eo quod eos elegi de .
medio nationum: & liberaui de ægypti fornace ferrea: appenderüt mercedem meam: Triginta kuun
argenteos pro meo ſanguine dantes iudæ proditori: Et dixit inquit propheta dominus ad me: Si Ahl
ue ipſe ſaluator cuius priora ſunt uerba: Patrem ad ſe locutum eſſe conteſtans: Proice illud ad ſta- ual
tuarium: Pro quo in hebreo legitur: ioſes ideſt Aα ρ Tnν quem nos fictorem & figulum poſſumus . l
dicere: Et eſt ſenſus: Proice prætium meum ad figulum: qui creator & fictor eſt omnium: Nec dixit ga⸗
depone ſed proice ut fictoris plaſtæq; iuditio merces domini pẽderetur & ιοαποοαο prætium ſu i
um ideſt diuinæ maieſtatis in tiiginta cernens argenteis: & tam uili mercede ſe proditum: Peccorũ
inquit prætium quo apprætiatus ſum ab eis: hoc autem præſſius eſt legendum cum irriſione & ſub K
ſanatione dicentis. Tanto me populus meus & pauperes quondam gregis & a me electi in filios: ſe
emendũ atq; uendendum prætio iudicarunt: Et tuli ait dominus per prophetam: Sicut mihi a deo ſe
fuerat imperatum triginta argẽteos: & nõ eos depoſii ſed proieci in domum domini ad ficorem
in domo domini feci eos a proditore reddi ſacerdotibus & phariſeis ipſo confitente qui uendidit
peccaui tradens ſanguinem iuſtum. at illi: quoniam prætium ſanguinis erat noluerunt illud repo .
nere in corbona ideſt in gazophilatio:ſed emerunt ex eo agrum figuli in ſepulturam peregrinorũ
Nos enim omnes qui peregrini & aduenæ legis fuimus redempti prætioſiſſimo eius ſanguine⸗in 1
domo figuli creatoris omnium ſepelimur: & requieſcimus pro 1½ααεια In, atq; fictore ſtatuariũ oli
interprætatus ſum: uerbi ambiguitate compulſus quæ ſtatuarium fictoremq; uno ſermone ſignifi- 1
cat. iudæi iſtum locum malicioſe interprætantes: Triginta argenteos triginta legis mandata cõme
morant quæ facere iubeantur in lege: Et rurfum triginta ſex alia quæ prohibeãtur in lege: &dici eis ,
ut argentum mandatorum domim plaſtæ ſuo atq; ſactori reddant deo: Quod quia facere noluerit
eſſe proiectos: Breuiter iudicare quid ſentiant: Alioquin explanatiõem eorum lãcinioſiſſimam te
det reuoluere: ut ad reliqua tranſceamus. òèòM: 2 ’
CEt pꝛecidi virgam meam ſecundam:que appellabatur funiculus vt diſſoluerem germanita/⸗

tem inter Judam ? iſrael. LXX. ”Mäl
CEt abieci virgam meam ſecundam:que appellabatur funiculus:vt diſſiparem teſtamentum
quod erat inter indam ⁊ iſrael. M
CEt in hoc Ioco longã cuiuſdam explanationem Immo tricas inextricabiles legiſſe me noui:dua
rum ichanun in unam ſocietatẽ ex ezechielis uolumiue proferẽtis: & omnia quæ de cõcordia iu
dæ & ephraim ſpiritaliter ſentienda ſũt huic capitulo coaptãtis: Nos at cœptũ ſequamurordinem.
Poſtꝗᷓ a iudæis crucifixus eſt dominus & trigita apprætiatus argenteis: & prætium ſanguinis eius
in ſepulturam profecit gentium.quæ peregrinæ erat a lege & mandatis dei: Statim dominus ſentẽ
tiã ſuam ultra non differens: Præcidi ait uirgam meã ſecundam: quæ proprie mea erat: quæ ſic mi/
hi hærebat ut in hieremia pizoma & ciĩctorium atq; lübare:ſiue ut cõſueto uerbo utar coxale ſit ap
pellata: quæ ſecũda uirga quondam appellata funiculus: & pars mea a me ideo proiecta eſt: ut diſ-
ſoluerem fœdus & germanitatem atq; cõcordiam quæ inter iudam fuerat & Iſrael: Et fratres a ſe in
uicem ſepararem: Vt in apoſtolorum & eorum qui egerãt pœnitentiam numero rurſum iuda ap-
pellaretur & cõfitens dominum ſuum Iſrael autem & ephraim & Ioſeph uocarentur. qui in cordis
duritia permanentes dixerunt: Non habemus regem niſi Ceſarem. Vnde non intulit ut irritum
facerem pactu ſiue tefſtamentum quod habui cũ iu ſi & Iſrael: Vſq; hodie enim pœnitentibus por
rigit manum:ſed de uno populo credentes alios: & alios non credentes inter ſe diuideret dicens:
Nolite arbitrari quia ueni mittere pacem in terram: non ueni mittere pacem ſed gladium: Veni eni
ſeparare hominem aduerſum patrem ſuum: & filiam aduerſum matrem ſuam: & nurum aduerſum
ſocrum ſuam: & inimici hominis domiſtici eius.
CEt dixit dominus ad me:Adhuc ſume tibi vaſa paſtoꝛis ſtulti:Quia ecce ego ſuſcitabo paſto
rem in terra qui derelicta non viſitabit:diſpſum non queret:⁊ cõtritũ non ſanabit:⁊ id quod ſtat
non enutriet ⁊ carnes pinguium cõmedet:⁊ vngulas eoꝛum diſſoluet:O paſtoꝛ ⁊ idolum dereli
quens gregem gladius ſuper bꝛachiũ eius:⁊ ſup oculũ dextrum eins: bꝛachiũ eius ariditate
ſiccabitur:⁊ oculus dexter eius tenebꝛeſcens burabiur. LXX. MM
EXt dixit dominus ad me adhuc ſũme tibi vaſa paſtoꝛalia paſtoꝛis ĩperiti:Quia ecce ſuſcita⸗
bo paſtoꝛem ſuper terram qui derelictum nõ viſitet:⁊ diſperſum non requirat:⁊ fractũ non ſa⸗
net:⁊ integrum non dirigat:⁊ carnes electoꝛum deuoꝛet:⁊ calos eoꝛum peruertat:O qui paſci/
tis vana ⁊ qui derelinquitis oues gladius ſuper bꝛachiuʒ eius:⁊ ſuper oculum eius dextrũ:bꝛa
chium eius ariditate ſiccabitur: oculus dexter eius cecitate obſcurabiur.—
CQuando dicit adhuc ſume tibi uaſa paſtoris ſtulti: Ilud ſigniſicat quod ſupra aſſumpſerit ſi
bi uirgas duas: Vnam decorem & alteram funiculum: Et quia illas ſuo uitio peccatoq; pro-
iecit & ſoluta germanitate inter iudam & Iſrael: Nos inſerti ſumus in radicem bonæ oliux;
Et cecitas ex parte facta eſt domui Iſrael donec intraret plenitudo gentium: Nunc prophetz
dicitur: Vt grauiſſimum paſtoris ſtulti fiue imperiti aſſumat uaticinium. Paſtor ſtultus & im
peritus haud dubium quin antichriſtus ſit: qui in conſumatione mundi dicitur eſſe uenturus:

Olvetit
name

henic⸗
lnton

nich
ni
en.
lene
lemi⸗
elty
len
c
rd
itum
por
ens:
ieni
lſum

piſt⸗
Ite
ech
tn.

Super zachariam.c.xii.

Et qualis uentarus ſit indicatur: Vaſa autem paſtoris inſignia illius & habitum debemus acci-

pete peram baculum fiſtulam & ſibilum & quomodo Eſaias ut captiuitatem populi demon/

ſtraret nudus ingreditur: & hieremias uadit ad domum figuli ut ex diſſipatione naſis quod cur-⸗-
rebat in rota & manu fingebatur artificis. Et interitũ iſrael & dei potẽtiam oſtenderet: Et Ezechiel
ut ſubuerſionem hieruſalem & fugam ſedechiæ & onera captiuorum nò ſolum uoce ſed & habitu
demonſtraret:Perfodit parietem & in ſuis humeris excipitur: Sic zacharias habitum ſtulti & impe-
riti paſtoris aſſumit: ut eum nuntiet qui uenturus eſt. Iſte paſtor ideo conſurget in Iſrael: quia uerus
paſtor dixerat: lam non paſcam uos. Qui alio nomine: & in Daniel propheta: &in euangelio: & in
epiſtola Pauli ad theſſalonicenſes: Abhominatio deſolationis. ſeſſurus in templo domini ꝓpheta-
tur:& ſe facturus ut denenda & per Eſaiam magnus ſenſus dicitur. Et ad hoc uenit non ut ſanet
ſed ut perdat gregem Iſrael. Paſtor enim bonus egrotãtia peccora uiſitat: diſperſa quærit: relicta af
fert: laſſa ſuſtentat.Ecõtrario paſtor malus omnia aduerſa agit. Et carnes pinguium deuorat un-/
gulas arietum & ouium diſſoluit atq; peruertit: ne recto ingrediãtur pede:hunc paſtorem ſuſcepe-
re iudæi: quẽ dominus ieſus interficiet ſpiritu oris ſui.& euacuabit illum in natione aduentus ſui:
ut qui nõ crediderunt ueritati ne ſalui fierent: credant mendatio & iudicentur ꝗa conſenſerunt ini
quitati. Deſcripto aũt paſtore peſſimo ſtulto & imperito:ad ipſum paſtorem ꝓphetalis ſermo con
uertitur: O paſtor & idolum: tam ſceleratus eſt paſtor: ut nõ idolorum cultor: ſed ipſe idolum no-
minetur dum ſe appellat deũ & uult ab omnibus adlorati:Qa dereliquit gregem a beſtiis deuora
dum quẽ dñũs tanto tempore cuſtodierat: gladius ſuper brachiũ eius & robur: & ſuper oculũ dextꝶ&
eius: quo ſe acute dei iactabat ſacramenta: & plus uidere ꝗᷓ oẽs retro ꝓphetæ uiderant: In tantum ut
dei filium ſe uocaret. Gladius autem ille eſt de quo & ſupra diximus & nũc dicemus ex pte. De quo
& Eſaias loquitur: Inebriatus eſt gladius meus in cælo. Propterea aut gladius dñi ſuper brachiuum
eius & ſuper oculum dextrum illſius erit: ut & robur eius & omnis iactantia fortitudinis ariditate
ſiccetur.Et ſcientia quã ſibi falſo nomine promittebat eternis tenebris obſcuretur.
ð CAPITVLVM DVODECIMVM.
mANus verbi domini ſuper Aſrael:Bixit dominus exrendens celum:æ fundans ter
rruam ? fingens ſpiritum hominis in eo:ecce ego ponaʒ hieruſalẽ ſuperluminare cra
pule oibus populis in circuitu:ſed ⁊ iuda erit in obſidione cõtra hieruſalẽ:⁊ erit in
die ula ponam hieruſalem lapidem oneris:cũctis populis:omnes qui leuabunt cũ
cõciſione lacerabuntur:⁊ colligẽtur aduerſus eam omnia regna terre. LxX.
CAſſumptio verbi dñi ſuꝑ iſrael dicit dũs:extendẽs celum ⁊ fundans terrꝗ ⁊ fingẽs ſpiritũ ho
minis in eo:Ecce cgo ponaʒ in hieruſalẽ:vt ſuꝑliminaria que mouẽtur oibꝰpopulis in circuuu
⁊ in iudea ⁊ erit obſidio circa hieruſalẽ:⁊ erit in die illo:ponã hieruſalẽ lapidẽ ꝗ ↄculcat᷑ a cũctis
gentibus:oĩs ꝗ ↄculcauerit eam illudens illudet ⁊ congregabo ſuper eam omnes gentes terre.
CTriplex interprætatio eſt: ab eo loco in quo legimus. Ecce ego ponam hieruſalem ſuperlimina-/
re crapulæ omnibus populis in circuitu: uſq; ad eum locum ubi ſcriptũ eſt: Framea ſuſcitare ſuper
paſtorem meũ & ſuper uirum coherẽtem mihi:dicit dominus exercituum: Percutiam paſtorem &
diſpergentur oues: Alii enim iudæorum putãt iam hæc ex parte completa a zorobabel uſq; ad C.
Pompeiũ:qui viirnut romanorũ iudæam cœpit & templũ: Quã hiſtoriam ſcribit ioſephus: Alii
uero qñ hieruſalem fuerit inſtaurata in fine mũdi eſſe cõplẽda.Qcd ſibi cũ HAIMMENO ſuo quẽ
ſupra ſtultũ paſtorẽ leginar miſerabilis gẽs iudæa ꝓmittit: Alii aut hoc eſt nos ꝗ xpᷣi cẽſemur no⸗
mine in eccleſiã uſq; ad finẽ mũdi cottidiæ expleri & explenda memoramꝰ: Et ne per ſingula extẽ
damus modũ uoluminis ꝓponemus. Hæc dicũt illi: ſic & alii ſuſpicãtur: nos ita ſentimꝰ. tres poſſu
mus ſnĩas ut ex interprætatiõis uarietate quid cuiq; coaptadum ſit prudens lector intelligat. Dñs
igitur ꝗ cælum extẽ i ut pellem & terrã alta molæ ſolidauit & ſpũm hoiĩs finxit in eo: Idem aĩiarũ
creator eſt oĩum:ut ex duabus ſubſtãtiis aĩiæ & corporis unũ aĩal compingeret: Spiritus enimp ani
ma frequẽter accipitur: ut ibi:Pater in manus tuas cõmendo ſpũm meum. Et auferes ſpiritum eoꝑꝶꝑ
& deficient & in puluerem ſuũ reuertentur.Iſte igitur creator uniuerſitatis & dominus ſeculi: hieru
ſalem ſuperliminare crapulæ omnibus populis in circuitu poſiturum eſſe teſtatur: Vt qui limẽ eius
attigerit inebrietur: & corruat ſiue ipſum ſupliminare in eum corruat a quo contingitur: Sed & iu-
das:obſeſſa hieruſalem eſt captus a gentibus. Et in illarũ tranſiens ſocietatem cogitur obſidere me
tropolim ſuam: Non ſolum aũt dns hieruſalem ponet cũctis populis quaſi ſuperlimĩare crapulæ.
Sed ponet illam quaſi lapidẽ oneris cũctis populis:quẽ qui leuare uoluerit conciſione lacerabitur
Congregabuntur enĩ aduerſum hieruſalem oĩa regna terraꝶ: Mos eſt in urbibus paleſtinæ: & uſh;
hodie per omnem iudæam uetus cõſuetudo ſeruatur: ut in uiculis oppidis & caſtellis rotundi po
nantur lapides grauiſſimi ponderis: ad quos iuuenes exercere ſoleant: & eos pro uarietate uirium
ſubleuare. Alii uſq; ad genua: Alii ad umbellicum: Alii ad humeros & caput. Nonnulli ſuper uer-
ticem erectis iunctiſq; manibus magnitudinem uirium demonſtrantes pondus extollant. In arce
athenienſium iuxta ſimulachrum mineruæ uidi ſpheram æneam grauiſſimi ponderis quã ego pio
imbecillitate oopuſtuli mouere uix potui: Cum quærerem quid nam ſibi uelletaeſponſum eſt ab

r

WMiero.liber Tertius

urbis cultoribus athletarum in illa maſſa ſortitudinem cõprobari. Nec prius ad agonem quèq;ᷓ de/ .
ſcendere: ꝗqᷓ ex elatione ponderis ſciatur qui cui debeat comparari. Senſus ergo iſtæ eſt. Ponam hie
ruſalem cuùctis gentibus: quaſi grauiſſimum lapidem ſubleuãdum. Leuabũt quidem eam & ꝓ uiriũ An
uarietate uaſtabunt: Sed neceſſe eſt ut dum leuatur in ipſo nixu & eleuatione põderis: grauiſſimus Nutu
lapis ſciſſurã aliquã uel raſuram in leuãtium corponibus derelinquat: ſuper eccleſia ſic interprætari ta
poteſt. Quod cuncti perſecutores qui cõtra domum domini dimicarunt inebriẽtur eo calice quẽ uißt
nuniuerſis gentibus ꝓpinat hieremias: ut bibant &mebrientur: &cadant & uomãt & inſaniant. Sco q
perſecutionis tempore multos e noſtris cõtra eccleſiam pugnare cõpulſos: ſed quicũqʒ hoc põdus on
uoluerit ſubleuare: leuabit quidem & pro ira dommi qua corrmpit peccatores ſuis manibus ſuſten Gun
tabit: Verum ipſe nõ erit impunitus dei cõtra ſe gladio dimicãte. Pro lapide oneris quẽ nos ut po/ n
tuimus interprætati ſumus. lx. uerterunt lapidem conculcatum a cũctis gentibus. Omnis ꝗ cõcul zun
cauerit eum ſiue eam:ideſt hieruſalem illudens illudet. Qui manifeſtus eſt ſenſus: quod utroq; mo ”ðJ
do hieruſalem: & ab inimicis gentibus: & a perſecutoribus coculcanda ſit. Et illudendum ei ꝓ uo-/ ge
luntate illudentium: Sed melior & uerior eſt ſenſus ſuperior. Breuiter ſingula exponimus ut tan- HS
dem ueniamus ad calcem. Ne ſi prolixius ſcripſerimus & rerum obſcuritate & ſermonis longitu- in
dine lectoris animus confundatur. ?MG . HYM
CIn die illa dicit dominus:pcutiam oẽm equum in ſtupoꝛem:⁊ aſcenſoꝛem eius in amẽtiã::= ſu ſt
per domũ iuda aperiam oculos meos:⁊ oẽm equum populoꝝ percutiam cecitate. LXxX. e
In die uila dicit dñs oĩpotens:percutiã oẽm equum in ſtupoꝛem:⁊ aſcenſoꝛem eius in amen/ .
tiam:ſuper domum auteʒz iuda aperiã oculos meos:⁊ omnes equos populoꝝ percutiã cecitate. th
CIn illo tempore:hoc enim ſignificat dies quando obſeſſa fuerat hieruſalem: ita ut iudas quoq; eã
obſidere cogatur. Et carnaliter & ſpiritaliter: percutiet dominus oẽs aduerſariorum equos in ſtupo “D
rem:ita ut omnes ſtupeãt qui eos uiderint eſſe percuſſos: & aſcenſores eorum: maloꝶ pᷣmente ma C
gnitudine uertẽtur in amentiam ſuper domum iuda qui contra metropolim ſuam facere aliquid
cogebantur. Apperiet dominus oculos ſuos ut eorum miſereatur: & eos dignos ſuo faciat aſpectu 8
oculorũq; ſuoꝶ illuſtret lumine. Omnes autem equos populorum eterna percutiet cecitate. Qui
ſpiritaliter equi intelligẽdi ſunt ſupra diximus: Fallax equus in ſalutẽ: Et hi in curribus & hi in eqs
& cætera his ſimilia: Aſcẽſores quoq; eoꝶ uel demones uel falſos magiſtros dixim: qui omnes in C
ſtuporem uertentur & amentiam: ut nihil ſapere cõuincãtur: ſed palpabiles eos opprimãt tenebræ
quales fuerunt quãdo ægyptiorum primitiua percuſſa ſunt: Super domũ autem iuda:ideſt popu/
