npto biberat pluente deſuper diabolo: aquæ domini operiant maris locum: & amaritudinis priſtinæ
lon nõ apparere: Vnde & in pſalmo dicitur. Beati quoꝶ remiſſæ ſũt iniquitates: & quoꝝꝶ tecta ſũt pec
co cata: Põt aũt ꝗ́ꝗᷓ nõ ueniat ordine lectiõis: nec ad pñũtem ſcripturæ textũ faciat: & ſup hieruſalẽ itel
luun UÜUigi ciuitatem plenã ſanguine ꝓphetaꝶ: De qua ſcriptura cõmemorat qd redũdauerit in ea ſancto
de rũ ſanguis a porta uſq; ad portã. Et qꝗ dicit in dñi paſſione: Sanguis eius ſup nos ſuper filios no/
ſup, ſtros. Ad quã deus loꝗtur in Eſaia. Cũ leuaueritis manus ad me nõ exaudiã uos: Manus enim ne/
Hvee: ſtræ ſanguĩe plenæ ſũt. Hæc ædificata eſt in iniqtatibus: In qua iuxta eũdem ꝓphetam iuſtitia dor
eto miuit nec eſt ædificatio eius a domĩo ſabaoth. Vnde & defecerunt populi multi in igne: & gentes
gir multæ laſſatæ ſũt eo tempore quo Veſpaſiani & Titi circundata eſt exercitibus: & ad diem ſolem
nem paſchæ uenientes:urbe quaſi carcere ſunt recluſi:& famæ: & penuria defecerunt: & uſq; ad ex/
tremas ruinas Hadriani eos perduxit obſidio. Subuerſa autem ciuitate ſanguinum: & urbe iniqui/
DH tatum: & populis igne conſumptis: & gentibus quæ ad auxilium eorum uenerant:huc illucq; diſ-
un perſis: & dimittentibus laſſas manus repleta eſt uniuerſa terra gloria chriſti. Et quaſi acquiſita: ſer-
Ulrs monibus & doctriua eius uniuerſus mundus coopertuset.
n⸗

MHiero.liber Pꝛimus

Ae qui potum dat amico ſuo mittens fel ſuum:⁊ inebꝛias:vt aſpitiat nuditatem eius:repletꝰ
eſt ignominia pꝛo gloꝛia:bibe tu quoqʒ ⁊ cõſopire:circũdabit te calix dextre domini:? vomitus
ignominie ſuper gloꝛiã tuam:qꝛ iniquitas libani operiet te:⁊ vaſtitas animaliuʒ deterrebit eos:
de ſanguinibus hominũ ⁊ iniquitate terre ⁊ ciuitatis ⁊ oium habitãtium in a. LxXxx.
Abẽ qui pꝛopinat pꝛoximum ſuum ſubuerſione turbida:inebꝛians vt aſpitiat in ſpelunchis

eoꝛum:ſaturitatem ignomimie de gloꝛia:bibe ⁊ cõmouere:circũdet te calix dextere domini:⁊ cõ

gregata eſt ignominia ſuper gloꝛiam tuam:quia impietas libani operiet te:⁊ miſeria beſtiarum
terrebit te:pꝛopter ſanguinem hominum:æ impietates terre ⁊ ciuitatis ⁊ olum habitãtiũ in ea.
CPro ſubuerſione turbida Symachus ĩterprætatus eſt ?a c αρ οοα Tρον½ ν °ρ αον.
Tov: ideſt & emittẽs abſq; iuditio furorem ſuũ. Theodotion ait &no Xπο Gοσũᷓqd interpræ-/
tatur diffuſionem tuã. Quinta editio ε ατρ+αοοσ„0οτ1 dναα1T οναιπα TIhHιαω ρωρντονονöU Quod
ſignificat de ſubuerſione iræ tuæ: Aquila âραειοο rπο ρωſ Wιπ quod poſſumus uertere
de emiſſione furoris tui: in alia editione reperi: oτι το11πεορνσNTCi 16 †απριορν dν T0&ο éο
X “ο°ιοαιιαπει½σ qd ipſum in lingua noſtra ſonat. Vhe ꝗ potũ dat amico ſuo: turbine uolante: Sed
& alibi tranflatum legi. Vhe qui poſitum dat pꝓPximo ſuo ο Tααοσ1ν v,X Aιον ντ*σú IUdeſt amen/
tiam turbidam. Hoc ꝓpterea ut uerbum hebraicũ Aſfa qd tranſtulerunt.Ixx. ſubuerſionẽ. ſcire poſ
ſis quãta apud omnes editiones uarietate diſcordet.. gitur adhuc cõtra nabuchodonoſor inuectio
eſt: quod oblitus cõditionis ſuæ: & q̃ſi ignorãs ſe eſſe hominẽ alteri homini felle & amaritudine ꝓp
pinarit. Poſſumus ãt eum uel regem intelligere iudeæ: uel generaliter omnes hoĩes: qd inebriaue-
rit eos malis: ut uideret nomen ꝓprium Sedechiæ: & captiuoꝶ omnium nuditatem. Pro quo ĩter/
prætatus eſt Symachus & quinta editio ut uideret ignominias eorum. Dicitur aüt hæc per meta/
phoram hebrei hominis: & nuditate turbati: quod Nabuchodonoſor oẽs inebriauerit calice furo
ris ſui. Cũctoſq; expoliatos uiderit & captiuos: & illi qui quõdam glorioſi fuerant in ultimã reda/
ctiſſint ſeruitutem. Hoc.n.quod ait repletus eſt ignominia pro gloria. Vt audiatur amicus & proxi
mus ſiue conſors regni qui tuum o Nabuchodonoſor calicem bibit: Vide ꝗa inebriaſti plurimos:
Tu quoqʒ bibe de calice dñi & cum ſopore circũdaberis ſuppliciis dextere domini: & ignominia
uomitus tui oĩa quæ obſorbueras egeres: & de ſublimi gloria ad ultima deduceris mala: quia iniꝗ
tas libani operiet te: ſuperbia ĩquit tua & euerſio templi: & rapina ſanctorũ te depopulabitur: atq;
uaſtabit. Et quia ſemel nominauerat mõtem libanum: fub eiuſdem trãſlatione uictimas & ſacriſi-
tia uel certe multitudinem populorum quæ iĩterfecta eſt hieruſalem: aialibus uel beſtiis comparat
dicens. Et uaſtitas animalium opprimet te: hoc aũt omne patieris quia uaſtaſti Iudam ſubuertiſti
terram repromiſſionis: & ciuitatem hieruſalem omneſq; habitatores eius. Audiui liddæ quẽdam
de hebreis: qui ſapiẽs apud illos & deuteroſes uocabatur: narrantem huiuſcemodi fabulam: Sede/
chias inquit a Nabuchodonoſor rege cecatus in reblatha: hoc ẽ antiochiæ. Variiſq; irriſus modis:
ductus eſt babylonem. Vbi cum quadam die Nabuchodonoſor cõuiuii feſta celebraret iuſſit ei da
re potionem: qua hauſta uenter põtãtis ſolueretur in fluxum: ac ſubito introductum ante ora epu
lantium:cõpulſumq; uentris pollutum ſtercore ibi eſſe. Et hoc eſſe qui potum dat amico ſuo. Mit/
tens fel ſuum & inebrians: ut aſpitiat nuditatem eius & ignominiam pro gloria. Quod ſcilicet il-
le qui rex potentiſſimus fuerat ad tale dedecus ſit deductus: Vnde & cõminatur ei deꝰ: quod & ipſe
bibiturus ſit huiuſcemodi potionem: & paſſurus omnia quæ paſſus eſt ſedechias. Hoc ꝗᷓ ridiculum
ſit me tacente cognoſcitis. Si enim quod ſequitur: bibe tu quoq; & conſopire: & circũdabit te calix
dexteræ domini: & uomitus ignominiæ ſuper gloriam tuam. Non de calice intelligũt ſed de ma/
lis quæ bibiturus eſt Nabuchodonoſor. Ergo & ille calix quo ſedechiæ ꝓpinatum eſt: mala ſũt in
telligenda: Non ut illi uolunt catarticũ. Sin autem dicũt uere factũ & temperatam huiuſmodi po/
tionem ut ſupra retuli. Ergo & calix iſte quem bibiturus eſt Nabuchodonoſor catartico extiman/
dus eſt plenus: ut deus Sabaoth & dominus omnipotens pro uindicta magna Nabuchodonoſor
ꝓpinet catartico & faciat eum ſuo ſtercore pollui. Hoc aduerſus iudaicam traditiouem. Veniamus
autem ad intelligentiam ſpiritalem: Vhe tibi diabole ſiue antichriſte: Vhe hereticorum dogma p/
uerſum:qui doctrinis tuis: & potione turbida inebrias populos deceptorum: & ſubuertis prioris fi-

. „ —.

dron: & de flumine ægypti:De quo & Hieremias dicit. Quid tibi & uiæ ægypti: ut bibas aquã giõ.
Pro quo in hebreo ſcriptum eſt ſyor:ideſt turbidam atq; cænoſam. Quãuis enim de paradiſo ſcri/
pturarum flumina ægypti exire credantur. Tamen quia cõculcantur pedibus pharaonis perdide-
rũt ſpylendorem ſuum: & uiolata luto ægyptio uerſa ſunt in torrẽtes:. De quibus ſanctus quod eua
ſerit gratulatur torrentem ptranſiuit amima noſtra: Quod ſi quis oppoſuerit torrẽtem chorath: de
quo bibit Helias. Et torrentem alium de quo dominus bibit in uia: ita enim ſcriptum eſt: De tor-
rente in uia bibit. Hoc dicendum quia quicũq; in ægypto fuerit: & in uia huius ſeculi: quis Moyſes
& Aaron: ꝗᷓuis Hieremias ſit: & Helias: tamen neceſſe eſt eũ de temptationibus ægypti & ſolitudi/
nis bibere. Vnde & dñi ſermo qui ob hoc carnem aſſumpſerat ut biberet de torrente: conſiderans
maieſtatem ſuam dixit: Pater ſi poſſibile eſt tranſeat calix iſte a me. Rurſum uidẽs ſe eſſe in ægypto
& aquas

d.

dem: das eis potiöem: potionẽ nõ de filoa:nõ de iordane:nõ de fontibus Iſrael:ſed de torrente ce Hie.2.

Super Abbachuc. c.ij.

R & aquas non poſſe mundari: niſi ipſe potaſſet ai t: Verutamen nõ ſicut ego uolo ſed ſicut tu uis: hæc
t G propterea: quia diabolus ſubuerſione & poculo turbido: ac puerſis quibuſq; doctrinis inebriet pro
N ximos: Ideſt rationale animal:& faciat eos quos deceperit reſpicere ad ſi pelũcas ſuas. eccleſiæ emim
int do gmata libera ſunt:die gratulãtur & lumie: Qui aut inebriantur nocte inebrian tur: & qui eos ine
nin briant non dicũt in atria domini:quæ nulla tectorum pᷣmuntur umbra: ſed in ſpelũcas : fecerũt eni
inn domum patris quæ fuerat domus orationis ſpeluncas latronumpollicentes iniciationes quaſdam
ine & myſteria:& recõdita: ſolumq; hereticis nota ſecreta:De quibus loꝗtur & eſaias Et manu facta om

nia abſcondentanferentes in ſpeluncas: & in ſciſſuras petraꝶ & foramina terræ non in grediamur.
Ergo in ſpeluncas hereticorum ne abſcondamur ibi ubi impius ſaul ſtercora doctrinarum ſſ uarum
10 egerere cõſueuit:ſed magis aſcendamus ad ſpeluncam excelſam montis ſyna: ubi & helias uidit do
Wl minum:& moyſes poſteriora eius ante conſpexit: Et Eſaias de domino clamitans: hic habitauit in
ſpelunca excelſa: Qui ãt non habet poculum turbidum & doctrinam hereticam: & magiſter eccle/
ſiæ eſt: & omnia facit turpis lucri gratia: & uendit colübas in templo: hoc eſt dona ſancti ſpiritus: &

40 1

ener

nri in chathedra ſacerdotali liberas ſuffocat aures: iſte non facit ꝗdem domum orationis ſpelucam la-
Tamen tronum: ſed facit domum patris domum negotiatiõis: Poſt hæc ſequitur: Saturitatem ĩignominiæ
ſärpel pro gloria bibe tu & cõmouere:ideſt o diabõle:O dogma puerſum: o heretice: qui te putabas calicẽ
meett⸗ eſſe aureum quo inebriãtur omnes gentes: ut uiderent ſpeluncas & ſecreta tua pro gloriæ magnitu
udnen dine: replere ſarturitate ignominiæ: & reputare in uas fictile opera manuum figuli: bibe & tu de cali
riane, ce domini:De quo in pſalmo dicitur: Calix in manu domini: uini meri plenus eſt mixto:Et inclina
Witer, uit ex hoc in illud: uerutamen fex eius non eſt exinanita: Et a priori ſentẽtia cõmouere & noli puta
wen, ree firma eſſe & ſtabilia in quibus primum ſtare cupiebas: qa circũdedit te calix dexteræ domini: Por
ice fu ro quia ꝓpinaſti proximo tuo ſubuerſione turbida: congregabitur ignomiuia ſuper te: & ſup glo/
ninch, MMMWD riam tua: quã primũ te habere uidebas: iſtudq; patieris quia impietas hbani operiet te: Secundum il
orl lud quod dicitur:Et oratio eius fiet in peccatum.Libanus enĩ mõs iuxta grecũ ſermonẽ A Bapov
nnimos eſt turithus ãt ν+αια° Sοαο5 efſt ſpiritalis thymiamatis: & cultus dei: Iccircoò hereticoꝶ peruerſa ora/
Ominin tio: & nõ euãgelica ſimplicitate directa eis uertetur in peccarũ:& ĩpietas cultus dei operiet eos:Vn/
uainig de ſeqtur:Et miſeria beſtiarum terrebit te propter ſanguinem hominum: & impietates terræ & ciui
tiatg tatis & omnium habitãtium in ea: Et eſt ſenſus: Eos quos tuis fraudibus decepiſti: Et de ouibus chri
ſicnid⸗ ſti feciſti eſſe beſtias tuas cum uideris in miſeria: & pro errore ſuſtinere ſupplicia: tunc terreberis:tũc
noun iacebis: Ac ne arbitreris me quia libanũ beſtias nominaui:de brutis animalibus & non de homini
erici bus loqui:manifeſtius tibi dico ſuſtinebis Hæc: quia multorũ hominum fudiſti ſanguinem: quos
nihn deo petire feciſti: Exercuiſti impietatem in terra uiuentium in terra manſuetorum: & impietas tua
gele⸗/ in ciuitate quoq; domini deſæuit:Ideſt eccleſiæ eius:multoſq; ꝗ habitabant in ea im bietatis tuæ fe
moct ciſti eſſe pticipes:Hoc ſub perſona hereticorum dictum ſit. Cæterum ſi uolumus de antichriſto in/
Wteic⸗ telli gere. Siue de diabolo qui operatus eſt in antichriſto: Et iſte calice ſuo quo chriſti cupiet ſubuer
ncn tere diſciplinã inebriabit plurimos ut ebrii ingrediantur ſpeluncas: ſed poſtq finis aduenerit ꝓ ea
“ gloria qua ſe magnificauerat implebi tur ignominia: 1 mplebitur autem quia bibet ſi uppliciorum
lceri⸗ calicem: & comouebitur: Nequaꝗᷓ firmꝰin malitia ſua: ſed trepidus & ſero pœnitẽs: Ci rcũdabit eniĩ
in⸗ eum calix dexteræ domini:qui eſt dñs at ſaluator: quando interfecerit eum ſpiritu oris ſui & de⸗/
nlnn ſtruxerit illuminatione aduentus ſui: Tuc omnis ignomnia quã ſibi cogitationibus: factis: ſerm o/
n nibus congregauit: ueniet ſuper gloriam eius: Vt quantum ante putabatur inclytus. tãtum poſtea
al ignominia plenus ſit: blaſphemauit enim in deum: Et impietas quam exercuit in libano operiet eũ
emy, Et multorum hominum furor qui aduerſum dei eccleſiã debachati ſunt ipſi imputabitur: Nec pote
ſuin rt eleuare ceruicẽ: ſed terrore deprimetur in terram: Multos enim homines interſecit: & totum or-
npo⸗ bem eccleſiam chriſti: & habitatores eius ſua impietate uaſtauit:S ciendum igitur & hoc capitulum
fimm/ L quod nunc expoſuimus:Ideſt Vhe qui potum dat proximo ſuo ſubuerſione turbida:& priora tria:
wohn in quibus dictum eſt: Vhe qui multiplicat ſibi quæ non ſunt ſua:Et uhe qui congregat auaritiã ma-
niumu lam domui ſuæ:Et uhe qui edificat ciuitatem in ſanguinibus: Et iuxta hiſtoriã: & muxta anagogen
gmg uel aduerſum nabucodonoſor uel aduerſus diabolſũ & antixpᷣm & hereticos poſſe eqliter accipi.
tonle⸗ CQuid pꝛodeſt ſculptile quia ſculpſit illud factoꝛ ſuus conflatile ⁊ imaginem falſam quia ſpꝛe
ema 19 uitt in figmento ſictor eius vt faceret ſimulacra muta. LCxxX
igi⸗ CQuid pꝛodeſt ſculptile quia ſculpſerunt illud:foꝛmauerunt illud conflatile imaginem falſam:
ln quia conſidit fictoꝛ in figmento ſuo:vt faciat Idola muta. —
t⸗ CConſequenter in ſupioribus de nabuchodonoſor dicitur:quod fabricatus ſit ſtatuam idoli:bel:
Neu & poſuerit eã in campum de ira. Siue ut in hebreo ſcriptum eſt duram. Sup quod plenius in danie/
h le legimus: Miratur itaq; ſcriptura regis amentiam & ſtultitiam ꝗa ipſe iuſſerit ſtatuam auream fie-
NN% ri: Fictor confidat in ſimulachro quod finxit: Quod quidem poſſumus generaliter cõtra omnes
1 idolorum accipere cultores: Nec putemus unum eſſe quod ſculpitur & conflatur: Sculpturam ꝗp/
di/ pe poſſumus in lapidibus & in marmoribus accipere. Conflatura uero in his mettallis intelligi/
tun tur quæ ſolui poſſunt atq; conflari: Verbi gratia: Auro argento: Ere:plũbo: ſtagnoq;.Hoc dictum
e⸗ —“= P .
A

2M iero.liber .ꝛimus

ſit ut iuxta tropologiã fcire poſſimus qd ſit inter ſculptile atq; còflatile:Legimus in deutronomio:
Maledictus omnis ꝗ fecerit ſculptile: & cõflatile opus:manu artificis & poſuerit illud in abſcõdito:
Sculptile atq; cõflatile reor dogmata uerſa:ꝗᷓ ab iis a ꝗbus facta ſunt adorantur: Vide arriũ ſculp/
ſiſſe ſibi idolũ creaturæ: & adoraſſe qd ſculpſit: Cerne EFunomiũ conflaſſe imaginem falſam: & con/
flationi ſue curuare ceruicem. Signãterq; ſcri ptura:Et poner inqt illud in abicondito:Hũt enim &
ipᷣi orgya ſua: Et ꝗſi pfectis quibuſq; diſcipulis tradũt abſcondita ſacramẽta: quæ ſi ad lucem proceſ
ſerint ſtatim qd facta ſunt arguũtur: Nihil igitur eis ꝓderit ſculptura & cõflatio ſua: Sculptura quæ
refertur ad lapides: in his dogmatibus intelligitur ꝗ ſtultitiam prima fronte demõſtrant:conflatio
eſt ibi: ubi aliꝗᷓ uidetur eſſe ratio ſapiẽtiæ ſecularis: & ueluti quodã auro ita diſciplinis philoſopho-/
rum & ſplẽdore eloquẽtiæ idolum conflatum eſt. Nihil ergo ꝓdent figmentum fictori ſuo: Et mu
tum ſurdumq; ſimulachrũ adoratorẽ ſuũ audire nõ õs qũ uideris aliquem nolle credere ue
ritati: & oſtẽſa ſuoꝶ dogmatũ falſitate in cœpto ſtudio pſeuerare: congrue poteris dicere: ſperat in
figmẽto ſuo: & facit ſimulachra muta ex ſurda Kο ρασπ ppe apud græcos utrũq; ſignificat: Quamꝗᷓ
ſymachus male interprætans muta magis uideatur intellexiſſe ꝗᷓ ſurda: Nec moueat quẽpiam illud
12 1IOσ°ναα11âα ſcripturarum: de quo ſepe diximus: Quis putas fidelis & ſapiẽs diſpẽſator: Et in alio lo
co quis ſapiẽs & intelligit hæc: Eo qd ꝗs uel quid pro raro accipiatur: Cũ poſſumus & de alio loco
ro ĩpoſiibili hoc ipſũ accipere. Quis nos ſeperabit a charitate xpᷣi: tribulatio: anguſtia: &ctera: Et
de præſenti capitulo: Quid prodeſt ſculptile quia inſculpſit illud fictor ſuus: In utroq; enim
impoſſibilitas demonſtratur: Quod nec apoſtoli chanitatem ulla tribulatio: & anguſtia diuide
re poſſit a chriſto: nec idolum ſit ulla utilitas
CAbe qui dicit ligno:expergiſcere:ſurge lapidi tacenti:nunquid ipſe docere poterit: Ecce iſte
coopertus eſt auro ⁊ argento:⁊ omnis ſpiritus non eſt in viſceribus eius:Hominus autem in tẽ
plo ſancto ſuo:a facie eius ommis terra. LXX. . .
C¶ Ae dicit ligno vigila ⁊? exurge:æ lapidi eleuare:⁊ ipᷣ eſt imago:⁊ eſt ꝓductio auri⁊ aꝛgẽti:
7 oĩs ſp uůs nõ eſt in eo: Gominꝰ autem in tẽplo ſancto ſuo reuereatur a facie eius omnis terra.
CEt hoc ſimiliter uel aduerſũ nabuchodonoſor uel aduerſũ oẽs qui uenerãtur idola accipi poteſt:
Et deſcribitur error humanus qd argẽtũ aurũ gẽmas & ſyricũ: qbus uel obuoluta: uel opta ſũt ido
la pfulgore materiæ deos exiſtimãt : cũ formàâ qdẽ potuerit artifex dare: Alam autẽ ꝗbus uegetâ
tur artus nequerit: Et ecõtrario dñs dicitur in tẽplo ſancto tuomon in templo manu facto: ſed uel
in cælis uel in uno quoq;ʒ ſanctorum iuxta apoſtolũ dicẽtem. an neſcitis: qm templũ dei eſtis & ſpi
ritus dei habitat in uobis: Et alibi: corpa ueſtra templũ dei ſunt: Vel in filio ſicut ipſe ait Pater in me
manens ipſe facit opa: Aut certe iuxta illud(Cœlos & terras & maria & uniuerſum mundu ſpiritus
intus alit: totamq; infuſa p artus mens agitat molẽ & magno ſe corpe miſcet)mũdꝰ omnis ꝗ cœlo
cõſtat & terra & cœloꝶ circulo clauditur dei domus eſſe perhibetur. Vñ & apoſtolus confidenter
in ipo enim ait. Viuimus mouemur & ſumus. Quod ſi ꝗs oppoſuerit: quõ ſpintuſin idolo nõ eẽ di
catur? cũ oĩbꝰ ſimulachris aſſidest immundi ſpiritus? Diſcat ſcripturæ ſanctæ cõſuetudinẽ nũꝗᷓ ſpi
ritũ peruerſũ abſolute:ſed cũ additamẽto aliquo ſpiritũ nũcupari: Sicut ibi: ſpũ fornicationis ſedu/
ſti ſunt: Et in euãgelio: Cum ãt ſpũs immũdus exierit ab hoĩe & cætera his ſimilia: Spũs ãt ubicũq;
ſolus & abſolute ſine aliquo additamẽto legitur: ſemꝑ refertur ad bonã ptẽ: ideſt ad ſpũm ſãctum
Vt eſt illd apoſtoli: Qui ſeminat in ſpũ de ſpũ metet uitã eternã: Et alibi fructus at ſpus ẽ: charitas:
audiũ pax: Et in alio loco: Spuũ ambulate & deſideria carnis nõ pficietis: Neq; hoc dicimus ꝗdnõ
& ſpũs ſanctus cũ additamẽto ponatur. Vocatur. n. & ſpũs ſanctus & ſpũs prĩcipalis & ſpus rectus & p̃s o.
ſpũs dei: & cætera his ſimilia: Sed qd ſpũs ſanctus & cũ additamẽto & ſolus ſepe ponatur: ſpuͦs autẽ
peruerſus nuſqᷓ niſi cũ aditamẽto lectus ſit: Sed & illud dici poteſt: Si ꝗs cõtẽtioſe ſpũm puerſum in
hoc loco uoluerit accipe: qd aliud ſit: Ois ſpũs nõ eſt in eo. Aliud ſi dixiſſet oĩs ſpũs nõ eſt circa eũ
poteſt.n.aſſidere ſimulachris. Cæterũ intrinſecus eẽ nõ poteſt:Vñ & aqla ſignificãtius uertit hebra
icũ dicẽs: Et ſpũs eius nõ eſt in uiſceribus:ſiue in medio eius:Præterea ſciẽdũ ĩ ꝗbuſdã hebraicis uo
luminibus non eſſe additũ oĩs:ſed abſolute ſpũs legi. Qd ſi ꝗs a rõne ſepatus in bonã ptẽ accepit
ſpum: & ꝗſierit: Cur ſi de ſpũ ſancto dictũ ſit c additamẽto legatur. Et oĩs ſpũs non eſt in eo: Sciat
oẽz ſpũz diuerſas gratias ĩtelligere ſpũs ſãcti: ut ſit ſẽſus.nihil ſe gratiæ nihil poterit habere uirtutiſ
d ꝗqdẽ & iuxta tropologiã magis ĩtelligitur: qd ĩ uniuerſis idolis hereticoꝶ &figmẽtis diaboli nul
la ſit gratia ſps ſacti: ſed imaginẽ diuinitatis & pulcritudinẽ dogmatũ pᷣferre uideatur: Cũ ĩ illis ni
hil ſpirãs ſit & uitale. Dicamꝰ& illd ne lectorẽ uideamur celaſſe qd nouimꝰ: ſpũm & uẽtũ apud he-
breos eodẽ appellari uocabulo.i.ruha:Et ꝓ ſenſu loci uel ſpũm accipi ſolere:uel uẽtũ:Ergo& ĩ hoc
loco ſpũm uel ꝓ uẽto accipere poſſumꝰ.qd nihil ſpiret ĩ idolis:uelꝓ aiĩa qd ſimulachra ſiaĩantia ſit

— — — —.— ——

qd ãt ſpuũs accipiatp aĩa manifeſte ſignificat ſaluatoris oratio: pater ĩ manꝰtuas cõmẽdo ſpũm meũ
Neq;.n.ieſus aut puerſũ ſpũm:qd cogitare quoqʒ nefas ẽ:aut ſpũm ſactũ:ꝗ & ipᷣe deꝰẽ patri poterat
cõmẽdare: & ñ potiꝰ aiam ſuã.de q dixerat triſtis ẽ aĩa mea uſq; ad mortẽ: & nemo pòt eripere aut
tollere aiam meã a me: Et ad uoluntatẽ meam depono animam meã: & ſpõte mea rurſũ aflumo eã
FINIT LIBER PRIMVS IN ABBACHVC INCIPIT SECVNDVS
J Alterum

önid
döci⸗
Koon,
nd
nrde
dngee
Onltd
form
kderee
Pernn
ung
illod
nalolo
lioloco
tetat
enim
ddiuide

cceſſt
temint

1 gin
s tern.
Piporen
uſürit
Egeri
lrel
erinne
ngeo
Onöckdd
enijti
nisſed
ubicig
ſidum
hanitas:
gdno
techwd
pis ni
etſumin
tcnaeiB
titheve
auicuo
accey
coꝛdn
euimnl
bohou
iönn
uihe
itoe
ut
Ctetat
Neau
0 ei

tetun

Super Abbachuc. c.i

Lteruũ mi chromati papa uenerabilis in Abbachuc librum ſcribimus: ꝓ

O

ptum carpamus iter: & orationibus tuis qui carnem uirtute ſuperaſti:
☛ manifeſtiſſimam de chriſto prophetiam in octauo propheta: ideſt in re
Mſurectionis dominicæ numero diſſeramus.
CNQOꝛano abbachuc ꝓphete pꝛo ignoꝛationibus. LXX.
COꝛatio Abbachuc pꝛophete cum cantico.
CAgla & Simachus & quinta editio ſicut nos pro ignorationibus trã
ſtulerunt: ſolus theodotiõ Orep Tcop kov1τι⅜IÜü; ideſt pro uoluntariis &
Apro his ꝗ ſponte delinquũt: Hoc propterea ut intelligamus exceptis. Ixx
nullum orationem cum cantico tranſtuliſſe. Nã & in hebraico habet alſegio noch qd dicitur éâ&ν
Yl ν°σ ποεισ nos tranſtulimus pro ignorationibus: Eſt ãt ſenſus quia ſupra temere dixerat:
Vſqʒ quo dũe clamabo & non exaudies:uociferabor ad te uim patiẽs & non ſaluabis: Ac deinde in
ſecunda qᷓrimonia: Quare nõ reſpicis ſuper iniqᷓ agentes: & taces deuorante im pio iuſtiorem ſe:Ad
quod audierat: Scribe uiſum & explana eum ſup tabulas:& poſt cætera:Ecce q incredulus eſt: non
erit recta aĩa eiꝰ in ſemetipſo:Iuſtãt ex fide ſua uiuet:Et didicerat uel nabuchodonoſor : uel diabo
lum uel antichriſtum poſitum in iuditio peccato ꝑ: & fortem ad corripiendas gentes. Nũc agit pœ
nitẽtiam & plangit quod temere ſit locutus: Petitq; ueniam ut miſericordiã cõſequatnr quia igno

è

ranis fecit. Vñ & Dauid:Delicta inꝗt iuuentutis: & reliq́: Sũt ꝗ putent orationem eſſe ꝓphetæ. Vt in

aduentu chriſti error auferatur hominũ: Vñ & ꝓphetæ nomẽ ſit titulo ꝓnuntiatũ: quod propheti-
co ſpiritu oret:Et tolli caliginẽ & reddi lucem: aufferri ima ginem & tnibui ueritatem: Quod autẽ
prophetia ſit: & totus cantici textus oſtendit:& maxime illa: in medio duorum aialium cognoſce
rIs. Et cum appropinquauerint anni notus eris. Et de iuditio: Cũ turbata fuerit aia mea miſericor/
diæ recordaberis. Et furſum de aduẽtu xpi. Deus de thẽman ueniet & ſanctus de monte umbroſo

& condenſo. Nec nõ in futuro: Pauebunt tabernacula terræ madian: Et aſcendes ſup æquos tuos:
& extendes arcum tuum ſup regna. Si autem aliquis ꝗſierit quare ſolus Theodotiõ pro ſpõtaneis
tranſtulerit? poſſumus dicere uel cõfeſſionem ꝓphetæ: qd non aliqua neceſſitate: ſed ſponte pec/
cauerit male ſentiens de iuditio dei. Vel certe futuram gentium fidem demõſtrari: quod priorem
errorem uoluntarie relinquẽtes in eum credituræ ſint qui in cantico repromittitur. legimꝰ in pſal
mo. xvi. Oratio dauid: & in alio ſimiliter oratio Dauid: Et mn. lxxxyiii. oratio Moyſi hoĩs dei: Et in
centeſimo primo oratio pauperis: Cum anxiatus fuerit & corã dño effuderit pᷣcem ſuam: Sicubi
alibi nomen orationis infertur: Tamen nullo loco cum cantico legitur. Et neſcio an decẽs ſit ora
re cum cantico: niſi forte iuxta. xx.orare dicimus ꝓphetam: pro aduentu xpi. Et hoc ipſum cũ dele
ctatione: & pſalmis & cantico ꝓphetare: Vt & in eo qd otatio eſt depcetur patrẽ.Et in eo qd cãticũ
patris ꝗ miſerit filiũ: &ſilii ꝗ uenerit laꝰdicatur:Hæc de titulo cãtici. Videãus nũc ꝗᷓ dicãtur ĩ cãtico.

CAPITVLVM TERTIVM.
O mine audiui auditionem tuam ⁊ timui domine opus tuum in me
aio annoꝛum viuiſica illud. LxxxXx.

CBomine audiui auditum tuum ? timui. Domine cõſideraui ope
ra tua ⁊ obſtupui:in medio duoꝛum animalium cognoſceris.
CPro eo qd nos & Aquila & Theodotion tranſtuſimus uiuiſica illud
Symachus interprætatus eſt reuiuifica illud. Quod autem. Ixx. dixerũt

cõſideraui & obſtupui: nec in hebreo habetur: nec apud quẽpiam alio-
rum interprætum. Et ſublatis his quæ in hebraico non habẽetur poſſet
legi iuxta. lxx. Dñe opera tua: in medio duorum aialium cognoſceris:
◻ Quod quia uidebatur ſuperiori cõiuncta ſunt: legitur
☛ autem in hebreo Adonai ideſt dne falath opus tuum bacereb ĩ medio
E ſanim annorum hegebu uiuifica illud. Hoc ꝓpterea ut quæ ſupflua ſũt
in.Ixx. manifeſte addita cognoſcamus:hebrei iuxta hiſtoriam hunc locum ita explanant:Dñe au/
diui auditionem tuam & timui. Audiui inquit pœnas quas nabuchodonoſor & diabolo pparaſti
in quibus dixiſti ei. Vhe qui multiplicat non ſua.Et ſecundo: Vhe qui cõgregat auaritiam malam
domui ſuæ. Et tertio: Vhe qui ædiſicat ciuitatem ĩ ſan guinibus & præparat urbem ĩ iniquitate. Et
quarto uhe qui potum dat amico ſuo mittens fel ſuum & inebriãs. Et quinto. Vhe qui dicit ligno
expergiſcere:ſurge lapidi iacenti. Et ſicut timore perterritus ſum: quod draco ma gnus tantis uul⸗
neribus confodiendus eſt. Sic depræcor domine: ut quod ꝓmiſiſti explices & finito tempore red/
das chriſtum tuum: Tu enim dixiſti: quia adhuc uiſus ꝓcul & apparebit in finem & non mẽtietur.
Viuifica ergo quod pollicitus es: hoc eſt: tuum imple promiſſu m:Non moriatur irritus ſermo tu-
us ſed opere compleatur. Quod quidem iuxta nos & de reſurrectione ſaluatoris invell gi 6 oteſt:

ℳ 20*

pnru cantico eius: opuſculum dedicantes: ſermonemq; epicum: & pſal
ſdſterii ideſt lyrico more cõpoſitum: totis mmribus aggredientes: Sibiler igi
tur excetra: & Sardanapalus ĩſultet turpior uicis Qnommemus nos c&

Miero.liber Secundus

Vt ille qui pro nobis mortuus eſt cõſurgat a mortuis & auiuificerur. Iuxta. xx. autem multo aliter

eſt ſenſus. Et debemus etiam uulgatæ editionis explanationem ponere. Domine audiui in ſcriptu

ris ſermonem tuum & timui dante auriculam iuxta illud quod loquitur Eſaias: Addit mihi auri/

culam ad audiendum. I ta audiui ut tu uis audire ſermonem tuum: & opera tua: diligentius con-
templatus: ne mihi diceretur: opera autem domini non reſpiciunt & opera manuum eius non cõ
ſiderant. Ex creaturis intellexi creatorem: & per ſingula quæ feciſti & cottidie operaris in uniuerſo

mundo totus obſtupui: & ſenſu humanitatis amiſſo in ſanctam amentiam ſum cõuerſus:uel cene
admiratione turbatus in laudes tuas trepidus erumpo dicens. In medio duorum animalium co/

gnoſceris: Quod multi putant de filio intelligi: & de ſpiritu ſancto. Et quod pater per filium intel/
higatur & ſpiritum: Quæ quidem & duo ſeraphin Eſaiæ & duo cherubin: ſcnbæ interprætantur in
exodo: quæ contra ſe reſpiciant & in medio habeant oraculum. Et in Eſaia uolãtia caput & pedes
domii in præſenti tantum ſeculo uolent: & alter ad alterum myſterium inclament trinitatis. Et
mittatur unus de ſeraphin: quod interprætatur ardens & ueniat in terram & mundetꝓphetæ labia
& dicat: Ignem ueni mittere ſup terram: quem uolo ut ardeat: Hoc eſtimant alii: & ad hanc interp̃ᷣ/
tationem multis ſcripturarum utuntur teſtimoniis. Porro ſimplex ĩterpᷣtatio: & opinatio uulgi de
ſaluatore intelligit: qd inter duos latrones crucifixus agnitus ſit: Qui autem melius hoc dicunt qd
in prima eccleſia quæ de circũciſione fuit & de præputio cõgregata duobus populis ſe hinc ĩde ci
gentibus intellectus ſit ſaluator & creditus: Sũt qui duo animalia duo intelligãt teſtamentanouũ
& uetus: quæ uere animantia ſint atq; uitalia: ꝗᷓ ſpirent: in quoꝶ medio dũs cognoſcatur.
¶In medio annoꝛum notum facies. LXX.
CTCTum appꝛopinquauerint anni cõgnoſceris.

EECum uenerit inqt tempus & opere ꝓmiſſa cõpleueris mõſtrabis uera eſſe quæ pollicitus es Siue

cum appropinquauerit conſumatio: & in extrema hora ad deſtruenda peccata uenerit: filius
tuus manifeſtius cognoſceris: Sequitur.
Cum aduenerit tempus demonſtraberis cum turbata fuerit anima mea.

CQuod exceptis. lxx: nec ĩ hebraico nec apud quẽq́ alioꝶ habetur interpᷣtum: Et eſt ſẽſus: Cum ue

nerit tempus de quo dicitur: Tẽpore acceptabili exaudiui te: Tempus aduẽtus domini Ieſuchriſti
tunc o deus pater cognoſcetur nomẽ tuum: quod ante occultum fuit hominibus: De quo dicit &
doyminus in euãgelio: Pater reuelaui nomen tuum hominibus: Quod autem ifertur. Cum turbata
fuerit aia mea. Apud. Ixx. interprætum editionem: cum poſterioribus copulatur: ut poſſit legi: Cũ
turbata fuerit aĩa mea irruet: Hucuſq; diſtinctio: deinceps ĩferatur. Miſericordiæ recordaberis. Qd
ſcilicet ꝓphetæ ſufficiat pro pœna ſola cõturbatio: Et ad iram dei anima illius conturbata nequaqᷓ
inferatur ſupplitium: ſed iram excludat miſericordia: habet & ira dei menſuras: quãtum & quanto

tempore: ob quas cauſas: & quibus inferatur. Iuxta illud quod ſcriptũ eſt. Cibabis nos pane lachry

marum: & potabis nos lachrimis in menſura. Quod ſi propheta turbatur ad iram dei: & quia tur/-
batus eſt impetrat miſericordiam. Quid nos ſperare immo timere debemus: quorũ omnia ope/
ra:dei digna ſunt ira. Quod autem ſequitur iuxra hebraicum.
Eum ũu atus fueris miſericoꝛdie recoꝛdaberis.
CNon debemus putare obliuiſci deum: & poſt iram ſuæ miſericordiæ recordari: Sed qd nos eum
in pœna poſiti putemus obliuiſci. Iuxta illud: Vſq; quo domine obliuiſceris me in finem. Nam &
ſi quando temptationibus quaſi fluctibus opperimur: & rapida demonum aduerſus nos procel
la deſeuit. Velut ad dormientem loquimur. Exſurgent quid dormitas domine. Simulq; Ki cerne

clementiam: Non dixit cum intuleris ſupplitia miſericordiæ recordaberis. Sed cum iratus fueris.

Qui autem iraſcitur: interdum non percutit ſed tantũmodo cõminatur. Quod & apoſtolus ſenti-
ens ait. Reuelatur enim ira dei de cælo ſuper omnem impietatem hominum. Vbi autem reuelatur
nõ infertur nõ percutit:ſed reuelatur ut terreat & territis non inferatur.
Beus ab auſtro veniet ⁊ ſanctus de monte pharan ſemper. LxXxxX.
Beus a theman veniet ⁊ ſanctus de monte vmbꝛoſo ⁊ condenſo.
CDiapſalma & Agꝗla & Symachus & ꝗnta editio ipᷣm hebraicũ poſuerũt Themã: ſolus Theodo/
tion quod ſigniſicaret Theman interprætatus eſt dicens Bloim ab auſtro ueniet & ſanctus de
monte pharanun finem. Ex quo intelligimus a ſolis. xxx. poſitum de monte umbroſo & conden/
ſo:ſed & hoc quod. Ixx. tranſtulerunt diapſalma & nos poſuimus: ſemper Symachus interpræ/n
tatus eſt in æternum. Theodotion in finem: inta editio ipſum hebraicum ſela. Deus ergo ab

auſtro ueniet: ideſt a meridie: a clara luce: & ab his qui appellãtur filii dierum. Vnde & ad canti-
ca canticorum: Aquilonem ſponſus abigit & auſtrum uocat dicens. Exſurge Aquilo & ueni au/

ſter: perfla ortum meum: & fluent aromata mea. Deus ſemper in meridie eſt. Vbi inquit paſcis ubi
cubas in meridie. Et ad habraã quando erat ſub quærcu non uenit deus niſi in meridie. Et Ioſeph

= in typo pᷣceſſit ſaluatoris: cõuiuium fratribus fecit meridie: Agnitio ergo dei patris iis ꝗ digni
unt uenit in pleno lumine. Et agnitio ſancti: ideſt filii dei uenit de monte umbroſo & condenſo.

Mons umbtoſus atq; cõdenſus: uel ipſe pater intelligitur: plenus uirtutibus omniq; Spiatia t ma
ieſtate

Ple
cem
ettot
nis
tuſ
fot
cu
ud
loe

Super Abbachuc. c.iij.

lie

i jeſtate ſua cũcta ptegens: & extendens alas: cõfouens pullos ſuos. Vel certe paradiſus & cæleſtia
, plena angelis. plena uirtutibus: plena arboribus uberrimis: Atq; utinam & mihi contigat ut ad uo
cem meam & ad expoſitionẽ:Deus ueniat in claro lumine:Et filius eius de quo ſcriptum eſt: Sancti
nc eſtote quoniam ego ſanctus ſum:de ſublimitate eloqini umbroſi & cõdẽſi & ſcripturarum teſtimo
niis hinc inde contexti: & patre ſimul filioq; uẽiente fiã eorum auditor & habitaculum: & cõplea-
den tur ſcriptura dicẽs: Ego & pater meus uẽiemus ad eum: & manſionem apud eum faciemus: Sed ga
ncd⸗ pro mõte umbroſo & condenſo in hebreo ſcriptum eſt: Mons pharan: & pharan interprætatur 05
tel uidentis: Pulchre iuxta interprætationem noſtrã: De eruditi ſermone uiri uenit notitia filir: & non
mn qualicunq; ſermone: ſed de eo qui plenus eſt lumine:plenus oculis: ut mamfeſtus & purus ad aureſ
dele audientiũ deſeratur: Quod ãt ait de monte: ſublimia dogmata intellige. Audiui ego hebreum iſtũ
a k locum ita diſſerere: Quod bechleẽ ſita ſit ad auſtrum in ꝗᷓ natus eſt dñs atq; ſaluator: & ipſum eſſe

de quo nunc dicatur: Dominus ab auſtro ueniet:hoc eſt naſcetur in bethleẽ & inde cõſu rget: Et ꝗa

lobi . . jt j 5 j:i
ipſe qui natus eſt in bethleem: legem quõdam dedit im mõte ſynai:ipſe eſt ſanctus: qui uenit de mõ

e
i te pharan: Pharan quippe uicinus eſt locus mõti ſyna. Et quod infertur diapſalma ideſt ſemp habe
d re ſenſum: pſe ꝗ natus eſt in bethleem & qui in ſyna ideſt in monte pharan legẽ dedit: Semper in
ech uniuerſis beneficiis præteritis & præſentibus & futuris auctor eſt & largitor: De diapſalmate quod
oi⸗ hebraicæ dicitur ſcela: In pſalterio plenius diſputatum eſt: Simulq; Cerne: Iuxta. Ixx. quod diapſal-
ma nõ ponatur in pſalterio: & in pᷣſenti loco: Ex quo ĩtelligimꝰ recte a. Ixx. oratiõis câticũ pᷣnotatũ
COperuit celos gloꝛia eius ⁊ laudis eius plena eſt terra: Splendoꝛ eius vt lux erit:coꝛnua in
manibus eius: Ibi abſcondita eſt foꝛtitudo eius. LXxX.
. COperuit celos virtus eius:⁊ laude eius plena eſt terra:⁊ ſplendoꝛ eius quaſi lux erit coꝛnua in
due manibus eius:⁊ poſuit dilectionem robuſtam foꝛtitudinis ſue.
lin⸗ CPro eo quod. Ixx.interprætati ſunt:Et poſuit dilectionẽ robuſtã fortitudinis ſuæ: Et nos diximus
lIbi abſcondita eſt fortitudo eius: Aquila tranſtulit. Et poſuit abſconſionem fortitudinis ſuæ. Sy/
machus (Et poſuit abſcõditã fortitudinẽ ſuam.) Solus theodotion noſtræ tranſlationi congruens
ine ait. (Et ibi abſconſio fortitudinis eius.) Verbũñ enim ſanctam pro qualitate loci: Et poſuit intelligi/
ſti tur: Et ibi. magiſq; in præſenti loco ibi legẽdũ eſt qᷓ poſuit: Vt ſit ſenſus & ordo ſententiæ: Cornua
6 in manibus eius:Et baneliaror ibi id: & in cornibus abſcondita eſt fortitudo eius: Manifeſtũ eſt ãt
un iuxta hebraicũ qd in aduẽtu chriſti cũcta repleta ſint gloria: Secundũ illud qd in euangelio dicitur
Ci Gloria in excelſis deo & in terra pax hominibus bone uolũtatis. Et alibi pacẽ fecit in cællis & in ter
