ꝙ omnis filius ad comparationem parentum infans uocetur & paruulus. Nec miremur barbaram
habere linguã proprietates ſuas: cum hodie quoq; Romæ omnes filii uocentur infantes.
CNVoſuit ergo abraham panes ⁊ vtrem ſuper humerũ Agar:⁊ hoc facto dedit pnerũ matri.
CKHoc ẽ in manus eiꝰtradidit: cõmẽdauit: & ita emiſit e domo. Quod autem ſequitur.
Et proiecit puerum ſubter abietem: ⁊ abiens ſedit de contra longe quaſi iactu ſagitte dixit
enim non videbo mortem parauli mei. Et ſedit contra eum:z ſtatim iũgitur. Exclamauit puer:
2 flenit:⁊ audiuit deus vocẽ pueri de loco vbi erat.Et dixit angelus dei ad agar de celo.& reliqᷓ.
CNullum moueat.In hebreo enim poſt hoc quod ſcriptum eſt: non uidebo mortem paruuli mei.
Ita legitur ꝙ ipſa agar ſederit cõtra puerum: & leuauerit nocem ſuam: & fleuerit: & exaudierit deus
uocem paruuli.flente enim matre & mortem filii miſerabiliter præſtolante: deus exaudiuit puerum
de quo pollicitus ẽ Abrahe dicens. Sed & filiũ ancillæ tuæ in gentem magnam faciam- Alioquin &
ipſa mater non ſuam mortem ſed filii deplorabat.pepercit igitur ei deus pro quo fuerat & fletus De
niq; in conſequentibus dicitur. “
C Burge etalle puerum ⁊ tene manum eins. S=
CEx quo manifſeſtum eſt eum qui teneretur non oneri matii fuiſſe ſed comitẽ Quod autem manu
arentis teneretur ſollicitus monſtratur affectus.
& Et dixit Abimelech ?⁊ Ochoʒat pꝛonubus einus ⁊ Phiphitol.
Tertium nomen quod legitur in hebreo uolumine non habetur.
CEt dixit ſeptem oues has accipies a me vt ſint in teſtimonium mihi qnia ego fodi puteum iſtũ
Igdeo cognominauit nomen loci illius puteus iuramenti:quia ibi iuranerunt ambo.
Vbi hic legitur puteus iuramenti: In hebreo habetur berſabeæ duplex autem cauſa cur ita appel⸗
latus ſit. Siue quia ſeptem agnas abimelech de manu Abrahæ acceperit: Septem enim dicuntur Sa-
beæ: Siue ꝙ ibi iurauerint quia & iuramentum ſabeæ: ſimiliter appellatur. Quod ſi ante hanc cau/
ſam ſupra nomen hoc legimus ſciamus per prolepſim dictum eſſe: ſicut & Bethel & Galgala quæ
utiq; uſq; ad tempus quo ita appellatæ ſunt aliter uocabantur. Notandum autem ex prionibus & ex
præſenti loco ꝙ I ſaac non ſit natus ad quærcum mamre ſiue in Aulonæ mamre ut in hebreo habe
tur ſed in gerariis. Vbi Berſabeæ uſq; hodie oppidum eſt. Quæ prouintia ante non grande tempus
ex diuiſione præſidium paleſtinæ ſalutaris eſt: quæ ait & habitauit Abraham in terra Philiſtorum.
— CAPITIVLVM. VIGESIMVMSECVNDVM.
T dixit ei deus tolle filinmm tuum vnigenitum quem diligis Iſaac:⁊ vade
in terram excelſam: ⁊ offer illum ibi in bolocanſtum ſuper vnum de monti⸗
Albus:quem ego dicam tibi.
C Difficile eſt idioma linguæ hebreæ in latinum ſermonem uertere. Vbi nũc
dicitur uide in terram excelſam. In hebreo habet moria quod aquila tranſtulit
hoc eſt lucidam: Symachus Hoc eſt uiſionis. Aiunt er/
go hebrei hunc montem eſſe in quo poſtea templum conditum eſt in Area Or
m- QANNIRæ Iebuſei: Sicut & in Paralipomenis ſcriptum eſt. Et cœperunt edificare tem-
plum in menſe ſecundo: In ſecunda die menſis in monte moria. Qui idcirco illuminans interpræ
tatur & lucens: quia ibi eſt dabir hoc eſt oraculum dei: & lex & ſpiritus ſanctus qui docet homines
ueritatem: & inſpirat prophetias.
CEt abijt ad locum quem dixit i deus. In die tertia.
Notandum ꝙ de gerariis uſq; ad montem monia ideſt ſedem templi iter dierum trium ſit: & con/
ſequenter illuc die tertio perueniſł dicatur. Male igitur quidam Abraham putant illo tempore ad
dquærcum habitaſſe mamre: cum inde uſq; ad montem moria uix unius diei iter plenum ſir.
Et eleuauit Abraham oculos ſuos:⁊ ecce Aries poſt tergum eius tencbatugin vir gulto⸗
2bec

.

Super Eeneſim.

„Sabeth coꝛnibus ſuis. CRidiculã rem in hoc loco Emiſenus Euſebius ẽ&
loquutus. Sabeth inquiens dr̃ hircus:qui rectis cornibus & ad carpẽdas frondes ſublimis atollitur

Rurſus aquila interptatus eſt quem nos ueprẽ poſſumus dicere uel ſpinetũ. Et ut uer
bi uim interpᷣtemur cõdenſa & inter ſe cõplexa uirgulta. uñ & Symachus in eãdẽ ductus opinionẽ:
Et apparuit ait Aries poſt hoc retentus in rete cornibus ſuis. Veꝶ quibuſdã in hoc dũtaxat loco me
lius uidentur interpᷣtati eſſe. lxx. & Theodotion qui iſm nomẽ Sabeth poſuerũt dicẽtes in uirgulto
f ſabeth cornibus ſuis. Etenim ſiue rete:qd aquila poſuit & Symachus per Sin lr̃am ſcri/
4 bi hic uero Samech lIr̃am poſitã ex quo manifeſtũ eſſe nõ interprætationẽ ſcirpiũ condenſoꝶ & in
modum retis inter ſe uirgulta contexta uerbu ſabeth: ſed nomen ſonare uirgulti: qd ita hebraice dr.
Ego uero diligenter inquirens per Samech litteram ſcribi crebro reperi.
7 CEt vocauit abꝛaham nomen loci illius dũs vid et. CPro eo ꝙ hic hẽt uidet in he
breo ſcriptũ eſt uidebit hoc aũt apud hebreos exiuit in prouerbiũ ut ſi qñ in anguſtia conſtituti ſunt
& dñi optant auxilio ſubleuari dicant in monte dñs uidebit:hoc eſt ſicut Abrahæ miſertus eſt: miſe
rebitur & noſtri: unde & in ſignum dati arietis ſolent etiam nunc cornu clangere.
CEt nunciauerunt abꝛabã dicentes.Ecce peperit Melcha:⁊ ipſa filios Nachoꝛ fratri tuo hus
pꝛimogenitũ eius:? Bum fratrẽ illius:⁊ chamuel patrẽ ſyroꝛũ ⁊ caſeihh. CPrimo geni/
tus Nachor fratris Abrahã de melcha uxore eius filia Aram natus eſt hus: de cuius ſtirpe Iob deſcen
dit:ſicut eſt in exordio uoluminis eius: Vir fuit in terra hus noĩe Iob. Male igitur quidã eſtimãt Iob
de genere eſſe Heſau ſiquidẽ illud qd in fine libri ipſius habetur eo ꝙ de Syro ſermone trãſlatus eſt:
& quartus ſit ab Heſau & reliqua: q ibi continentur: in hebreis uoluminibus non habetur. Secundus
natus eſt de Melcha Buz: quẽ. lxx. bam. tranſferre uoluerũt. Et ex huius genere eſt Balaã ille diuinus:
ut hebrei tradunt: qui in libro Iob dr̃ helin primũ uir ſanctus prophetes dei. poſtea per obœdientiã

. . . & deſiderio muneꝶ dum iſrahel maledicere cupit diuino uocabulo nuncupatur: diciturq; in eodexz

libro.Et iratus helui filius Barachiel buzites de huius uidelicet Buzi radice deſcendẽs. Chamuel ue
r0 pr eſt damaſci.Ipſa.n. uocatur Aram ꝗᷓ hic pro Syria ſcripta eſt. & ipſo noĩe legitur in Eſaia: Ca-
ſeth quoq; quartus eſt: a quo chaſdim.i. caldæi poſtea uocati ſunt. Et mortua eſt Sara in ciuitate Ar/
boæ ꝗᷓ eſt in ualle hæc eſt hebron in terra chanaã. hoc qd hic poſitum eſt ꝗᷓ eſt in ualle in autenticis

codicibus nõ habetur. Nomẽ quoq; ciuitatis Arboæ paulatim a ſcribentibus legẽtibuſq; corruprũ

eſt. Neq;.n. putandũ.lIxx.interpᷣtes nomen ciuitatis hebreæ barbare atq; corrupte & aliter ꝗᷓ in ſuo dr̃
HK tranſtuliſſe. Arboz. n. nihil oĩno ſignificat. Sed drĩ Arbeæ hoc eſt quattuor: quia ibi Abrahã & Iſaac
& Iacob traditus eſt. Et ipſe princeps humani generis Adã. & in Ieſu libro apertius demonſtrabitur
Adi nos domine rex a deo tu es nobis in electo ſepulcro noſtro ſepeli mortuũ tuum.
S ANX Pro rege principem. habet in hebreo ſiue ducem Naſin quippe nõ rex ſed dux dicitur.
RCEt audiuit efron ? appendit abꝛabam Efran argentum quod loquutus eſt in au-
E ribus filioꝛum. In hebreo ſicut hic poſuimus primũ nomen
eius ſcribitur Efron ſecundũ Efran. Poſtqᷓ enim præcio uictus eſt ut ſepulcrũ uenderet argento li-
cet cogente abraham. Vau littera quæ apud illos pro o legitur ablata de eius nomine eſt. & pro efrõ
appellſatus eſt Efran:ſignãte ſcriptura non eum fuiſſe cõſumatæ perfectæq; uirtutis qui potuerit me
morias uendere mortuorũ. Sciant igitur qui ſepulcra uenditant & non coguntur: ut accipiant præ

cium ſed a nolentibus quoq; extorquent immutari nomen ſuum & perire quidem de merito eoꝶ:

H cum etiam ille repræhendatur occulte qui inuitus acceperit. D
2„° C C Et poſuit ſeruus ſuus manum ſuam ſub femoꝛe abꝛahe dñi ſui.⁊ Jurauit ei ſuper verbo hoc
Tradunt hebrei ꝙ in ſanctiſficatione eius hoc eſt in circunciſione iurauerit. Nos autem dicimus iu
raſſe eum in ſemine abrahæ hoc eſt in chriſto qui ex illo naſciturus erat iuxta euãgeliſtam Matheũ
loquentem liber generationis ĩeſu chriſti filii dauid filii abraham.
CEt tulit vir inaurem aureum didꝛachmum pondus eius Bace. JBdẽ
CQuod in hoc loco pro didrachmo ſcribitur: ſemiuncia eſt. Secel uero qui in latino ſermõe ſiclus
corrupte appellatur: unciæ pondus habet.
GENESIS. CAPITVLVM. XXIII.
CLce ego ſto ſuper fontẽ aque ⁊ filij hoĩum ciuitatis egredientur ad hanriendã aquaʒ:⁊
BNͦ erit virgo:cui ego dixero da mihi bibere paululum aque de Bydria tna.
1W¶ In hebreo ſcriptum eſt. Ecce ego ſtans iuxta ſontem aquæ: & erit adoleſcentula: quæ
Wegredietur ad hauriendum. & dixero ei. da mihi bibere paululum aquæ de Hydria tua &
cætera. Pro adoleſcẽtula quoq; quæ græco ſermone 0. dicitur: ibi legimus halma
quod quidem & in Eſaia habetur. Nam in eo loco ubi in noſtris codicibus ſcriptum eſt. Ecce uir-
go concipiet: pariet. In hebreo legitur. Ecce halma concipiet & pariet. Notandum ergo ꝙ uer-
bum Halmãâ nunꝗᷓ niſi in uirgine ſcribitur. & habet Ethimologiam ideſt abſcõ/-

2

dita: Scriptum ſiquidem eſt in iob & ſapientia. Vnde inuenietur. & quis locus intellectus & abſcon-/

detur ab oculis omnis uiuentis: ubi nunc diximus abſcondetur in hebreo propꝑter declinationẽ uer

— 5cäl üð ð 3s 2⸗ð 5s3s .ôMcũG 3 —N =ðòè

„

Liber Mebꝛaicarum queſtionum.

bi aliter figuratur. Nam Halma dicitur huĩc quid ſimile licet maſculino genere declinet. & in re:
gnorum ſibris ſcriptum eſt ex perſona heliſei loquentis ad Iezi. Et ds abſcondit a me. Et halma ꝗ
iInterprætatur abſcondita.i. uirgo nimia diligentia cuſtodita Maioris mihi uidetur laudis eſſe q̃ uir
go quippe iuxta apoſtolum põt eſſe corpore & non ſpũ. Abſcondita uero ꝗ uirgo eſt.
uirginitatẽ habet ut & uirgo ſit. & abſcondita & quæ abſcondita iuxta Idioma Iinguæ hebreæ con
ſequenter & uirgo eſt: Quæ autẽ uirgo non ſtatim ſequitur ut abſcondita ſit. hoc idem uerbum &
in exodo de maria ſorore moyſi uirgine legimus. Oſtendant igitur iudæi in ſcripturis alicubi poſi⸗
tum Halma ubi adoleſcentulam tm̃ & non uirginẽ ſonet. Et concedimus eis illud qd in Efaia apud
nos dr. Ecce uirgo concipiet & pariet nõ abſconditã uirginem ſed adoleſcẽtulã ſigniſicare iã nuptã
Et dimiſerunt Rebecaʒ ſoꝛoꝛc ſuã ⁊ ſubſtantiã eius ⁊ ſeruũ Abꝛahã ⁊ viros:ꝗ cum eo erant.
¶ In hebreo hẽt & dimiſerũt Rebecaz ſororem ſuã & nutricẽ eius & ſeruũ Abrahæ & uiros illius. de
cens quippe erat: ut ad nuptias abſq; parentibus uirgo proficiſcens nutricis ſolatio ſoneretur.
CEt ipſe habitabat in terra auſtri.⁊ egreſſus eſt Iſaac exerceri in campo ad veſperam.
erra auſtri geraram ſignat: unde a patre ad immolandum quondam fuerat abductus. Quod aũt

ait & egreſſus eſt ut exerceretur in campo: quod græce dicitur In hebreo legi/

tur. Et egreſſus eſt H ſaac ut loquæretur in agro declinante iam ueſpera. Signat autem ſecundum il
lud ꝙ dominus ſolus orabat in monte. Etiam Iſaac:qui in typo dñi fuit ad orationẽ quaſi uiꝶ do/
mo iuſtũ egreſſum:& uel nona hora uel ante ſolis occaſum ſpeciales deo uictimas obtuliſſe.

CEt tulit theriſtrum.⁊ opernit ſe. CCLeriſtrum pallium dicitur.
Genus etiam nunc Arabici ueſtimenti: quo mulieres prouintiæ illius uelantur.
GQÄINJ‚eNEsIS CAbPITVLVM. XXV.

fCCadiecit Abꝛaham:⁊ accepit vxoꝛem.⁊ nomen eius Cetura.⁊ peperit ei ʒzimram ⁊ Ja
ſceſan:Jecſan quoqʒ genuit Saba ⁊ Dadan.⁊ filij Dadan fuerunt Aſurim ? Latuſim
2 Zaomim. Et filij Madian. Gefar ? Afer ? Saba ⁊ Enoch ⁊? Abida ⁊ Aledea.Oẽs
Vhiꝛ ſilij Cetura:Et dedit Abꝛabam vnterſa:que habuit Iſaac:filiis autem concubina

ad terram oꝛientalem. CCctura hebreo ſermone copulata
interprætatur aut cõiuncta: Quã ob cauſam ſuſpicantur hebrei mutato noĩe eandẽ eſſe Agar: ꝗᷓ Sa-

ra mortua de concubina tranſierit in uxorem. Et uidetur decrepiti iam Abrahæ excuſari ætas: ne ſe-

nex poſt mortem uxoris ſuæ uetulæ: nouis arguatur nuptiis laſciuiſſe. Nos quod incertum eſt relin
quentes hoc dicimus: quod de Cœtura 'nati fili Abraham iuxta hiſtoricos hebreos occupauerint
”OòLDWW & arabiam: quæ nunc uocatur uuſq; ad maris rubri terminos.
dicitur autem unus ex poſteris Abrahæ: qui appellabatur Afer duxiſſe aduerſus libiam exercitum. &
ibi uictis hoſtibus concidiſſe: eiuſq; poſteros ex nomine ataui africam nuncupaſſe. Huius rei teſtis ẽ
Alexander: qui dicitur poliſtor & cleodemus cognomento malchus græco ſermone Barbaram hi
ſtoriam retexentes. Quod autem ait & filii Dadan: fuerunt Aſurim & Latuſim & Laomim: Aſurim

in negotiatores tranſterri putant. Latuſim æris ferriq; metalla cudentes. Laomim uero Filiarchos. i.
princeps multarum tribuum atq; populorum. Alii ab hoc Aſurim uocatos ſyros eſſe contendunt.

& a pleriſq; filis Abrahæ ex Cœtura occupatas indiæ regiones. “ ,
CEt moꝛtuus eſt Abꝛabham in ſenectute bona Senex ⁊ plenus:⁊ collectus eſt ad populũ ſuum.

Male in. xxx.interprætibadditũ eſt. & deficiens Abraham mortuus eſt: quia non cõuenit Abrahæ
defſicere & imminui.Illud quoq; qd nos poſuimus in ſenectute bona ſenex & plenus: in græcis codi

bus ponitur plenus dierũ: Quod cum ſenſum uideatur exponere eo ꝙ luce & diei opibus plenus
occubuerit: tamen magis ad Anagogen facit:ſi ſimpliciter ponatur plenus.
¶Et hec noia filioꝛum Iſmahel in noibus ſnis ? generationibus ſuis:pꝛimogenitus Iſmahe/
lis Nabaioth ⁊ cedar ⁊ reliqui vſqʒ ad eũ locum Ki ait:Et habitauerunt ab Euila vſq; Sur:qᷣ
eſt contra faciem egypti venientibus in aſſyrios in conſpectu omnium fratrum ſuoꝛum cecidit.
CDuodecim filii naſcuntur iſmaheli:e quibus primogenitus fuit Nabaioth: A quo omnis regio ab
eufrate uſq; ad mare rubrum Nabathema uſq; hodie dicitur: quæ pars arabiæ eſt. Nam & familiæ eo
rum: opidaq; & pagi & munita caſtella & tribus eorum appellatione celebrantur: Ab uno quoq; ex
his cedar in deſerto & diuna alia regio & themam ad auſtrum & Cedema ad orientalem plagam di

citur. Quod autem in extremo huius capituli iuxta. Ixx. legimus contra faciem omnium frarruʒ ſu

rum habitauit: uerius eſt illud quod nos poſuimus coram omnibus fratribus ſuis occubuit.i. in ma
nibus omnium filiorum ſuorum mortuus eſt ſuperſtitibus liberis & nullo prius morte prærepto.
fratres autem pro filiis appellarisacob. iacob quoq; ad laban demonſtrat dicens. Quod eſt peccatu
meum: quia perſequutus eſt poſt me: & quia ſcrutatus es omnia naſa mea. Quid inueniſti de uniuer
ſis uaſis domus tuæ: Ponatur coram fratribus meis & fratribus tuis: diiudicent inter nos. Nec. n. poſ
ſumus credere: ut ſcriptura cõmemoret ꝙ iacob exceptis liberis ſecum fratres aliquos ſiabuerit.
CEt concepit rebeca vxoꝛ eius:⁊ mouebantur ſilij eius in ea. MẽU
CPro motione ſeptuaginta interprætes poſuerunt . ideſt ludebant ſiue cal
cittabant

rum:quas habuit:dedit munera:⁊ dimiſit eos ab Iſaac ſilio ſuo:cum adhuc viueret in oꝛiente

Super Beneſim. c. xxvi. a.xxvij.
4 cittabant: quod aquila tranſtulit. Confringebantur ſilii in utero eiu lachus
II utero eius.S
ideſt in ſimilitudinem naulaln ſuperſicie fercbanent. Srmmhächus nen 2
Et egreſſus eſt primus rubeus totus ſicut pellis piloſus. Vbi nos piloſu
n poſuimus: In hebreo habet Sehir Vnde Heſau ſicut & alibi legimus: Sehir.i.piloſu ache Biloſum
. Et⸗ di Hetes 3 acob.da mihi guſtum de coctione rubea iſta:quia dencio propteres vocarii
nomen eins Edom. CRubrum ſine ful ebr ee e⸗
d eo igitur ꝙ rubeo cibo uendidenit primitiua ſua Rdnmtbieirn kra Fäorn diciur. Ab
D GENESIISs CaAPIIVLVM. XXVI. men.
E Eminauit autem Iſaac in terra illa:⁊ inuenit in anno illo centuplũ oꝛd
WWLicet in aliena terra ſeminauerit Iſaac: tũ non puto ꝙ tanta ei fertili deierj
unde melius puto illud eſſe quod habetur in hebleo ERaduik AonsutnfeKtnik
Aeain ioſe illo centuplum eſtimatum. i. iüidcet. n. eiſdem litteris &
imatio sbetur & ordeum:tũ eſtimationes. Sehurim leguntur ordea uero Sehoriʒ
„ — acens autem ſcriptura genus frugum x ltꝛui jhi
de E uteritern oſtendiſſe ,êC nübicunclaium
, t benedixit ei dominus. vir: .
magne ſterer eie minn. * magnus factus ẽ vir:⁊ ambulabat vadens ⁊ magniſicatus donec
u. CFeœlicitas autem multiplicati ordei ignoro ſi quem poſſit facere glori .
Eas auiten 0 .
Ebitinde Ilaace venit in vallein Gerarkene abitanit i tioſitin
orr H . .
n habitauit eneren de eg hebicd-Nep ninnse poſtꝗᷓ magnificatus eſt in ualle habitare poterat
bibit. Sed quia Elias non erat perfe beum et de torteteinüI bibit: de quo etiam Elias tpe famis
in tarrente che non erat per ectus ut xpᷣs: & Ideo torrens ille ei aruit:dñs uero noſter etiam in
6 CEtt der itus eſt: dedicans regenerationem noſtram & baptiſmi ſacramentum.
, t foderunt pueri Iſaac in valle geraran:æ inuenerunt ibi puteum aque viue.
og F. Et hic pro ualle torrens ſcriptus eſt. Nunꝗᷓ.n. in ualle inuenitur puteus aquæ uiuw.
n Et foderunt puteũ alterum:⁊ altercati ſunt etiam ſuper eo.⁊ vocanit nomen eius inimicici
8 CPro Inimiciciis: qd aquila & Symmachus. ſens migncicie,
„ αonHanäi hebræo hẽt Sataman: ex quo intelligimus Satanan contranam ——— ncrſii
in Teet haerum Putenmn aliunn⸗ non ntigauefunt cũ eis:⁊ vocauit nomen eius latitudo.
:In hebreo habet ro ndü illud: ſinten Jivxieez .
E niuem ciuitatem & Ebetebs roband lu quod ſupfa diximus· ſe ediſcauit
Et abimalech init ad eũ de geraris ⁊ ahuʒat niyns efns ”VMB
r Pro ahuzath: pro inibo in hebreo kaber drartich niengern re kealp neeh miliie eins.
dH E aat penerm pun cum rege uenetatiln quibus fuit & phicol rinceps lreitnsens
un ¶CEt venerunt pueri Iſaac:⁊ nunciauer de quem „ Direr „Anmnonz
. A nelein oenaſſene eius tpruns. de puteo: auem foderunt:⁊ dixerunt ei: Inueni⸗
14 eſcio qũo in. Ixx. interprætibus habeatur: Et mnt pueri Iſaac: & nunci: tei de puteo
m, quẽ foderũt ei:& diverürcl innenimus trEtdencinnebueiennamerd Wrmnne fia Borea
eſt propterea uocari iuramentum: ꝙ aquam non inueniſſent Eromtrario inb. Droeai imolosi
mJ. tioni aquila conſentit & Symmachus hoc ſignat: inuenerint aquam: & cbr ο cui terpræta-
Ne puteus ipſe ſaturitas: & uocata ciuitas Becrſabahehoceſt uteus Antitatis Reck tartn 4 Ppellaius fuit
N ti nunc ex eo ꝙ aqua inuenta eſt: iſaac ad nomen ciuitatis: quæ ita cnbartr alude nn ellatam:
lulum litteram & pro ſtridulo hebreorum ſin aquoſabex incipitur: græcum ſi mralckeithebre um
he⸗/ Samech poſuit: Alioquin & iuxta allegoriæ legem poſt tantos burecs in fine uletuturn ne c
wi gruit: ut iſaac aquam minime reperernit. QCQCLAPITVLVM. XXVII: ueAc
Eee Heſan arer meus vir piloſus:⁊ ego ſum vir lenis. .
¹ ENVbi nos piloſum legimus: in hebreo ſcriptum eſt Schir: V tis Sehir re-
re EB Ee Tr gerludatureſk aic, diximus dehocé& anra. Wncde hoſe montis Schitte-
er Et ſüpſit rebeca veſtimẽta heſau fiii ſui maioꝛis q̃ e flia zi.
cd CQ CEt in hoc loco tradunt hebrei primogenitos functos officio Sefandeſtclergbit en Kas.⸗
. ſacerdotale: quo induti deo nicti Terebant, Antecj Aaton in ſacerdotium duiſie ueſtimentu
⸗ CSEt dixit heſau iuſte v imas offerebant. Anteqᷓ Aaron in ſacerdotium eligeretur.
m xit heſau iuſte vocatum eſt nomen eius Jacob:Supplantauit enim mè ecce ſecundo.

Clacob ſupplantatori jcir X
io⸗ plantator interprætatur. Ab eo igitur ꝙ fratrem arte deceperit: alluſi ideo
. . . t a
n Heab rne uocatus eſt: ꝙ in ortu plantam fratris appræhenderat. b d nomenq ideo
d E atri tne ſerniese⸗ erit quando depones:⁊ ſolues iugum illius de collo tuo.
gnat quidumei ſeruituri ſint iudæis: & tempus eſſe uẽturum?qñ de collo iugum ſeruitutis abii

daſertenal inb erlo contradicant. Secundum autem. Ixx. interprætes: qui dixerant erit aũt cũ de/
ExEt vo⸗ Qlgerts luSsn de collo tuo: uidetur pendere ſententia: nec eſſe completa.
“ ocauit Jacob nomen loci illius Bethel 2 vlammais erat nomen ciuitatis pꝛins.

60

Liber Mebraicarum queſtionum.

. CAb eo quod ſupra dixerat. Quam ternibilis eſt locus iſte: non eſt hic niſi domus deĩ. Et hæc por-
ta cæli: nunc loco nomen imponit. Et uocauit illum bethel ideſt domum dei: qui locus uocabatur
ante luza: quod interprætatur nux ſiue Amygdalon: unde ridicule quidã uerbũ hebraicum ula no-

mẽ eſſe urbis putant:cum ulam intetpᷣtetur prius.Ordo itaq; iſte eſt lectionis:Et uocauit nomẽ loci

illius bethel: & prius luza uocabulũ ciuitatis antiq;: oẽs ſcripturæ uerbo ulam ſiue Elem plenæ ſunt:
quod nihil aliud ſignat niſi ante: aut prius uel ueſtibulum ſiue ſuperliminare uel poſtes.
GENESIS. CAPITVLVM. XXVIIII.

ESBizpie ergo hebdomadem iſtius:⁊ dabo etiam hanc tibi.
NCPoſtꝗᷓ liam lacob fraude decœptus pro Rachel uxoreʒz acceperat: dicitur ei a ſocero la

ad Rachel: & dilexit Rachel magis ꝗᷓ liam: & ſeruiuit ei ſeptem annis aliis.

CEt concepit:⁊ peperit ſilium:⁊ vocauit nomen eins Ruben.
COmnium patriarcharum propter compendium lectionis ethimologias nominum nolo pariter

dicere. Et uocauit inquit Ruben nomen eius dicens. quia uidit dominus humilitatem meam. Ru/

ben interprætatur uiſionis filius.

Et concepit inquit alterũ ſilium:⁊ dixit:qm̃ exaudiuit me dñs:eo ꝙ odio me hẽret vir meus:?
dedit mihi ẽt hunc:⁊ vocauit nomẽ eius Simeon. CAb eo ꝙ ſit exaudita. Simeon
nomen impoſuit. Simeon quippe interprætatur auditio. De tertio uero ſequitur. 1

CEt concepit adhuc:⁊ peperit ſiliũ:⁊ dixit nunc mecatit vir meꝰ: qꝛ peperi ei tres ſilios:ideo

vocauit nomen eius leni. bi nos legimus: Apud me erit uir meus:

quod hebraice dicitur Ilaue: & a doctoribus hebreorum aliter tranſſertur ut dicãt proſequætur me

uit meus ideſt nõ ambigo de amore in me uiri mei. Erit mihi in hac nita comes & eiꝰdilectio me ad

mortem uſq; deducet: & proſequætur.tres enim filios genui ei.

CConcepit ⁊ peperit:⁊ genuit filium.⁊ dixit.Nunc ſuper hoc conſitebo: dño. ? ob id võcauit no
men eius iuda. C¶ ClIuda confeſſio dicitur a confeſſione ita confeſſoris nomen

eſt dictum. Verumtamen hic confeſſio pro gratiarum aſtione aut pro laude accipitur: ut frequenter

in pſalmis & in euangelio. Conſitebor tibi domine cæli & terræ. i. gratias ago tibi ſiue gloriſico te.

GENESIS CAPITVLVM. XXX.

X/
7

vocem meam:⁊ dedit mihi filium:pꝛopterea vocauit nomen eius dan.

—
. 3
. P.
AJ.
—

imponeret:dan quippe interprætatur iudicium.

bitare fecit me deus habitatione cum ſoꝛoꝛe mea:⁊ inualni.⁊ vocauit nomen eius Napthali.
CCauſa nominis napthali alia hic multo exponitur ꝗᷓ in libro hebreorum nominum ſcripta eſt: un
de & aquila ait. pro quo in hebreo ſcri
ptum eſt Naptule Elohim: Naptali: unde a conuerſione ſiue a comparatione ſiue conuerſione hoc
eſt Naptali filio nomen impoſuit. Quod autem ſequitur.
CEt peperit ʒelfa ancilla lie Jacob ſilium:⁊ dixit lia in foꝛtuna:⁊ vocauit nomen eins Gad.
CVbi nos poſuimus In fortuna:& græce dicitur: quæ poteſt euentus dici. In hebreo

habet Bagad quod aquila interprætatur uenit accinctio. Nos autem dicere poſſumus in procinctu.

Ba enim poteſt præpoſitionem ſonare in & uenit Gad euentus ergo ſiue procinctus quod Gad diciĩẽ
tur velfe filius Gad uocatus eſt. Sequitur.
Et peperit zelfa Ancilla lie filinm ſecundum Jacob.⁊ dixit lia.beata ego:quia beatiſicant me
mulieres:⁊ vocauit nomen eins Aſer diuttie.
MVale additæ ſunt diuitiæ ideſt cuñm ethimologla nominis Aſer ſcripturæ au-
ctoritate pandatur dicentis. Beata ſum ego. & beatificant me mulieres. Et ab eo ꝙ beata dicatur ab
hominibus: fiium ſuum beatũ uocauerit. Aſer ergo non diuitiæ ſed beatus dicitur. duntaxat In præ
ſenti loco. Nam in aliis ſecundum ambiguitatem uerbi poſſunt & diuitiæ ſic uocarii
CEt audiuit dens liam:⁊ concepit:⁊ peperit Jacob filium quintum:⁊ dixit lia dedit deus merce
dem meam: quia dedi ancillam meam viro meo:æ vocanit nomen eius JIſſachar.
CEthimologiam huius nominis. lxx:interprætes ediderunt eſt merces. Non utiq; ut pleriq; addito
pronomine male legunt. Eſti mandum eſt ita ſcriptum eſſe: ꝙ is eſt merces:ſed totum nomen inter
prætatur eſt merces: Is quippe dicitur eſt. & Sachar merces. Hoc autem ideo:quia Mandragoris filii

Ruben introitum qui Racheli dedebatur ad ſe uiri emerat. Sequitur. .
7 Et concepit adhuc lia.ꝛ peperit filiũ ſextum Jacob.⁊ dixit lia.dotauit mè deus dote bona: en
oc Kempore habitabit mecum vir mens:qꝛ peperi ei ſex filios:? vocauit nomẽ eius zabulon.
CVbi nos poſuimus habitabit mecum & ſeptuaginta interprætati ſunt diliget me. In hebreo habe-
tur zebulim

ban ut ſeptem dies poſt nuptias ſororis prioris expleat. Et ſic accipiat Rachel:pro qua ite
HA ſeptem annis ſeruiturus ſit: Non igitur ut quidam male eſtimant poſt ſeptem annos alios
Rachel accepit uxorem: ſed poſt ſeptem dies nuptiarum uxoris primæ. Nam ſequitur & ingreſſus ẽ

T concepit ala.⁊ peperit iacob ſilium:⁊ dixit Rachel iudicauit me dũs:⁊ exaudiuit
Cauſam nominis expræſſit: ut ab eo ꝙ iudicaſſet dominus: filio Ancillæ Iudicii nomẽ

Etconcepit adhuc ? peperit balla ancilla Rachel fllinm ſecũdum Jacob:⁊ dixit Rachel ha

—Ä—r ¶ .. „. mm. — —,— , rm — — r.. — . —

60

we

d

⸗
1b

10

4

Super Beneſim.c.xxxi.

tur zebulim & eſt ſenſus:quia ſex filios genui acob propterea iam ſecura ſum. habitabit enim me⸗
cum uir meus: unde & filius meus uocatur habitaculum. Male igitur & uiolenter in libro nominũ
zabulon fluxus noctis interprætatur.
Et poſt hoc peperit ſiliaʒ:⁊ vocanit nomen eius dinan. H
Nac tranſſertur in cauſam. quam ſignificantius græci uocant. Iurgii enim in
Sitimis cauſa extitit poſt filios & parentum ponenda ſunt noĩa. Lia interprætatur laborans. Rachel
ouis cuius filius Ioſeph ab eo ꝙ ſibi alium addi mater optauerat: uocatur augmentum.

CTranſibo in vniuerſo pecoꝛe tuo hodie:ſepara inde omne pecus variũ ⁊ diſcolor ⁊ omne pe/

cus vnius coloꝛis in agnis:⁊ varium ⁊ diſcoloꝛ in capꝛis erit merces mea.⁊ reſpondebit mihi in
ſtitia mea in die craſtino cum venerit merces mea coꝛam te:omne in quo nõ fuerit varium ⁊ di
ſcoloꝛ in capꝛis ⁊ in agnis furtum erit Apud me.& cætera.
CMultum apud. Ixx. interprætes cõfuſus eſt: & uſq; in præſentẽ diem nullum potui inuenire noſtio

rum: qui ad liquidum quid in hoc loco diceretur exponeret: Vis inquit Iacob me ſeruire tibi enam
alios ſeptem annos: fac qd poſtulo. Separa oẽs diſcolores & uarias tam oues quã capras & trade in

manus fllioꝶ tuorum. Rurſũq; ex utroq; grege alba & nigra pecora. i. unius coloris da mihi. Siquid
igitur ex albis & nigris: quæ unius coloris ſant uarium natũ fuerit meũ erit: Siquid uero unius colo
ris: tuum. Rẽ non difficilem poſtulo. Tecũ facit natura pecorumiut alba ex albis: & nigra naſcantur

ex nigris: mecum iuſtitia mea: dũ deus humilitatem meã reſpicit & laborẽ: optionẽ laban datam li/

benter arripuit. & ita ut lacob poſtulabat faciens trium dierum iter Iacob & filios ſuos ſeparauit: Ne
quis ex uicinitate pecoris naſceretur dolus: Itaq; iacob nouã ſtropham cõmentus eſt & contra natu
ram albi & nigri pecoris naturali arte pugnauit. Tres. n. uirgas & Amygdalinas & maligranati: ꝗ.
Ixx. ſtiracinas & nucinas & plataninas habeant ex parte decorticans. uarium uirgarum fecit colorẽ
ut ubicũq; in uirga corticem reliquiſſet: antiquus pmaneret color. Vbi uero tuliſſet corticẽ color cã
didus panderetur. Obſeruabat ergo iacob & tempore quo aſcendebantur pecora: & poſt calorem
diei ad potandum auida pergebant diſcolores uirgas ponebat in canalibus: & admiſſis arietibus &

hircis in ipſa potandi auiditate oues & capras faciebat aſcendi: ut ex duplici deſideno dum auide bi

bunt: & aſcenduntur a maribus: tales fœtus conciperent: quas umbras arietum & hircorum deſuper
aſcendentium in aquarum ſpeculo contẽplabantur. Ex uirgis enim in canalibus poſitis uarius erat

etiam imaginum color:nec mirum hanc in conceptu fœminarum eſſe naturam: ut quales perſpe-
xerint in extremo uoluptatis eſtu quo concipiunt talem ſobolem procreent: cum hoc ipſum etiam
in equarum gregibus apud hiſpanos dicatur ſieri. Et quintilianus in ea cõtrouerſia: in qua accuſaba
tur matrona ꝙ ethiopem peperit pro defenſione illius argumentetur: hanc conceptus eſſe naturam
quam ſupra diximus. Et ſcriptum reperitur in libris hippocratis ꝙ quædam ſuſpitione adulterii fue
rat punienda cum pulcherrimum peperiſſet: utriq parenti generiq; diſſimilem niſi memoratus me-

dicus ſoluiſſet quæſtionem: monens quærere ne forte talis pictura eſſet in cubiculo: qua inuenta mu
lier a ſuſpitione liberata eſt. Poſtqᷓ autem nati fuerant ædi: & agni uarii: & diſcolores ex albis & uni⸗

us coloris gregibus ſeparabat illos iacob. Et procul eſſe faciebat a priſtino grege: Si qui autem naſce
bantur uni coloris ideſt albi ſiue nigri tradebat in manibus filiorum laban. & ponebat uirgas: quas
decorticauerat in canalibus quibus effandebantur contra pecora: ut conciperent eo tempore cum
uenirent ad potandum & concipiebant pecora contra uirgas iacob. uirgas quas poſuerat coram pe

coribus in canalibus ad concipiendum in eis & in ſerotinis ouibus non ponebat: & fiebant ſerotina
laban & temporanea iacob. hoc in. xx. interprætibus non habetur. ſed pro ſerotinis & temporaneis

aliud neſcio quid quod ad ſenſum non pertinet tranſtulerunt. Quod autem dicit ſcriptura hoc eſt

jacob prudens & calidus: iuſtitiam & equitatem etiam in noua arte ſerunabat. Si enim omnes agnos

& edos uarios pecora procreaſſent: erat aliqua ſuſpitio doli. & aperte huic rei laban inuidus contra
iſſet: ergo ita omnia temperauit: ut & ipſe fructum ſui laboris acciperet: & laban non pœnitus ſpo/-
liaretur. Si quando oues & capræ primo tempore aſcendebantur: quia melior uernus eſt ſœtus ante
ipſas ponebat uirgas: ut uania ſoboles naſceretur. Quæcumq; autem oues & capræ ſero quærebant
marem: ante earum oculos non ponebat:nt unius coloris pecora naſcerentut. Et quicquid primum

naſcebatur ſuum erat quia diſcolor & uarium erat. quicquid poſtea: laban. unius enim tam in ni/
gro q̃ in albo coloris pecus naſcebatur. in eo autem loco ubi ſcriptum eſt: ut conciperent in uir-

gis: In hebreo habet leia hamenna uim uerbi hebraici niſi circuitu exprimere non poſſum. Leia-

hamenna enim proprie dicitur extremus in coitu calor quo corpus omne concutitur: & patranti

uoluptati uicinus eſt finis.
GENESIS CAPITVLVM. XXXxIM.
T pater veſter mentitus eſt mihi: ⁊ mutauit mercedem meam decem vicibus: 2 non
Eddegu ei deus vt noceret mihi. Si dixerit:hoc varium pecus erit merces tua: naſcetur
E omne pecus varium:Et ſi dixerit:vnius coloꝛis erit merces tua: Naſcetur omne pe
WRNG cus vnius coloꝛis. MUN6 CPro eo ꝙ nos poſuimus muta/
uit mercedem meam decem uicibus. lxx. interprætes poſuerunt.x. agnis. Neſcio qua opiione du-

Liber Mebraicarum queſtionum.

Qi cum nerbum hebraicum Mo numerum magiſꝗ agnos ſonet. Deniq; & ex conſequenti

bus hic magis ſenſus probatur ꝙ per ſingulos fœtus ſemper laban conditionem mutauerit. Si uide
bat uarium naſci pecus:poſt fœtum dicebat. uolo ut in futurum mihi uaria naſcantur. Rurſum cum
uidiſſet unius coloris naſci pecora:iacob quippe hoc audito uirgas in canalibus non ponebat. dice/
bat ut futuros fœtus unius coloris ſibi pecora procrearent. & ꝗd plura uſq; ad uices decẽ ſemp labã
pecoris ſui ſiue Iacob mutata cõditio eſt. Et quodcũq; ſibi ꝓpoſuerat: ut naſceretur in colorẽ contra
riũ uertebatur Ne cui aut in ſex annis decẽ pariendi uices incredibiles uideãtur: lege uirgiliũ in quo

dicitur. Bis grauidæ pecudes. Natura autem italicarum ouium & Meſopotamiæ una eſſe traditur.

CEt furata eſt Rachel idola patris ſui.

CVbi nunc idola legimus:In hebreo theraſim ſcriptum eſt q́ aquila .i. figuras

uel imagines interprætatur. hoc autem ideo ut ſciamus quid in iudicum libro theraſim ſonet.
¶Et tranſiuit fluuium.⁊ venit in montem galaad. CNon ꝙ eo tpe Galaad mons dice
retur: ſed per anticipationem ut frequenter diximus illo uocatur noĩe quo poſtea nuncupatus eſt.
CSEt mutaſti mercedem meam decem agnis.
dem error qui ſupra: Numerus enim pro agnis legendus eſt.
Et dixit Jacob fratribus ſuis.colligamus lapides.⁊ congregatis lapidibns fecerunt aceruũ.

⁊ comederũt ſuꝑ eũ.Et vocauit illũ laban aceruũ teſtimonij.⁊ Jacob vocauit illũ aceruũ teſtis.

CAceruus hebrea lingua Gal dicitur. hed uero teſtimoniũ. Rurſum lingua ſyra aceruus Igar appel

latur. Seduch teſtimoniũ. Iacob igitur aceruũ teſtimonii: hoc eſt Galaad lingua appellauit hebrea. la

ban uero idipſum.i. aceruum teſtimonii. Igar Seduch a gentis ſuo ſermone uocauit. Erat enim ſyrꝰ
&S& antiquam linguam parentum prouintiæ in qua habitabat ſermone mutauerat.
GENESIS. CAPITVLVM. XXXII.
X occurrerunt ei Angeli dei.⁊ dixit Jacob:vt vidit eos.Caſtra dei hec ſunt.⁊ vocauit

8 “ hanaim: ut ſciamus ſi quando interprætatum in alio loco ponitur quem locum ſignificet:
eͦ pulcre:ad fratrem iturus lInimicum angelorum ſe comitantium excipitar choris.
CEt dixit Jscob deus patris mei Iſaac domin qui dixiſti ad me reuertere in terram tuam.⸗
benedicam tibi.MMinor ſũ omni miſericordia tua:⁊ omni veritati tue:quam feciſti ꝓ ſeruo tuo.
CPro eo quod nos poſuimus Minor ſum Aliud neſcio quid quod ſenſum turbet in græcis & la-
tinis codicibus continetur.
ECt dixit ei.Quod nomẽ tibi? Qui ait Jacob.dixit autem ei Jã non vacabitur Jacob nomen
tuum.ſed vocabitur nomen tnum Iſrael: quia inualniſti cum deo.⁊ cum hominibus valebis.
loſephus in primo antiquitatum libro Iſrahel ideo appellatum putat.ꝙ aduerſum angelum ſtete
rit: quod ego diligenter excutiens in hebreo pœnitus inuenire non potui. Et quid me neceſſe ẽ opi-
niones quærere ſingulorum? Cum ethimologiam noĩs exponat ipſe qui poſuit. Non uocabitur in
quit nomen tuum ĩacob. ſed iſrahel erit nomen. Quare interprætatur aquila
Symmachus Septuaginta & Theodotion Sarith. n.
quod ab iſtahel uocabulo deriuatur: principem ſonat. Senſus hic ĩtaq; eſt. Nõ uocabitur nomen tuũ
