”ÿM prophetiſſæ: ideſt ſpiritui ſancto: qui ſermone hebraico uocatur RVHA genere fœminino:
Tecl Iuxta illud quod ſcriptum eſt. Accedite ad dominum & illuminamini. Spiritu itaq; ſancto
fune conceptus eſt dominus. Et licet humanus ſermo natiuitatis eius nequæat explicare myſteria.

Tamen Gabriel ipſi uirgini loquitur quæ concepit. Spiritus ſanctus ueniet ſuper te & uirtus
Luc.i.d. altiſſimi obumbrabit te: Propterea quod naſcetur ex te ſanctum: uocabitur filius dei. Quidam
prophetiſſam ſanctam Mariam interprætantur: quam propheten fuiſſe non dubium eft: Ipſa
Luc.lic. enim dicit in euangelio: Ecce enim ammodo beatam me dicent omnes generationes: quo“
niam fecit mihi magna qui potens eſt. Et reliqua. Præcipiturq; Eſaiæ ut ipſum uirum qui pri
us uocabatur Emanuel:nunc appellet accelera:ſpolia:detrahe:feſtina prædari: Aſcendens er/
go in altum captiuam duxit captiuitatem: accepit dona in hominibus. Et anteq; humanum
corpus aſſumeret & iuxta infantiam patrem uocaret deum: & Matrem mariam: Aufferetur
damaſci fortitudo & ſpolia ſamariæ per regem aſſyriorum: Vt nec dum natus populum ſu/
um domum Dauid: ſola inuocatione ſaluet. Vrias interprætatur lux domini: zacharias me
moria domini: & Barachias benedictio domini. Quibus teſtibus Chriſti natiuitas compro/
batur. Ipſe enim in euangelio duobus euntibus in emaus: incipiens a Moyſe & prophe--
tis: ediſſeruit quod de ſe omnia prædicaſſent. Iuxta tropologiam in anima uirginali & nul-
la ſorde maculata de ſpiritu ſancto dei ſermo conceptus uelociter de aduerſariis poteſtati⸗
bus ſpolia detrahit:& ſibi facit uniuerſa ſeruire. Cumqʒ ex parte nunc uideat: & ex parte pphe
tet prius ꝗ;ᷓ poſſit eſſe perfectus: & merito uocare deum pattem: & matrem ſuã cæleſtem hieru
ſalem: adhuc in infantia & in ꝓfecto poſitus uincet fortitudinem damaſci: doctrinã uidelicet
ſapiẽtiæ ſecularis. Et auferet ſpolia ſamariæqbus eccleſiam hererici ſpoliauerant dicentes nõ
eſt nobis portio in Dauid:neq; hereditas in nlio ieſſe: pſente rege ipſo aſſyrioꝶ diabolo ꝗ eis
non poterat auxiliari. Tales autem filios non ſolum maria prophetes uirgo ppetua: ſed & ſan

Mar. 16. c.

Liber Tertius.c.viii.

&æ mulieres patriarchis generant: Sarra quæ interprætatur APXOYCA ideſt princeps. Et re
becca quæ in lingua noſtra patientiam ſonat.

CEt adiecit dominus loꝗ ad me adhuc dicens: Pꝛo eo quod abiecit populus iſte aquas

ſiloe:que vadunt cum ſilentio:Et aſſumpſit magis raſin ⁊ filium romelie. Pꝛopter hoc
ecce dominus adducet ſuper eos aquas flumimis foꝛtes:⁊ multas:regem aſſyrioꝛũ ⁊ om
nem gloꝛiam eius.Et aſcendet ſuꝑ omnes riuos ⁊ fluet ſuper vniuerſas ripas eius:⁊ ibit
per iudam inundans ⁊ tranſiens vſq; ad collum veniet:Et erit extenſio alarum eius im/
plens latitudinem terre tue o Emanuel.

CDixerat ſupra auferendam damaſci fortitudinem & ſpolia ſamariæ in conſpectu regis aſſy-/-

riorum. Et duos reges aſſyrio pugnante capiendos: Nunc deus loquitur ad prophetam cha“
ractere ſolito ſcripturarum: per tranſlationem ſiloe fontis Hieruſalem: & aſſyrii fluminis uio/
lentiſſimi:quod omnem terram iſrahel ſuis inundet aquis & egrediatur ripas aluei: tantoq; fe
ratur impetu: Vt poſtqᷓ decem tribuum occupauerit terram: ad iudam perueniat: & tranſiens
ad collum uſq; pertingat.per quæ uicinam ſignificat captiuitatem. Non enim tunc captus eſt
iudas:ſed cunctis duarum tribuum urbibus ſubiugatis: ſola remanſit hieruſalem: quæ incredi
bili dei miſericordia liberata eſt:potentiam ergo aſſyrii & innumerabilis exercitus quam ſub
flum inis inundatione deſcripſerat:nunc per aliam oſtendit tranſlationem: quod alis ſuis id/
eſt ducibus:& infinita multitudine operuerit terram Emanuelis: hoc eſt defendẽtis eam dei:
ſed tamen non poſſederit. Quamꝗᷓ Emanuel a. Ilxx. ſequenti capitulo coaptetur: non proprio
nomine:ut apud hebreos uocatur: ſed interprætato ideſt nobiſcum deus. Siloan autem fon-
tem eſſe ad radices montis ſyon:qui non iugibus aquis ſed incertis horis diebuſq; ebulliat:
& per terrarum concaua & antra ſaxi duriſſimi cum magno ſonitu uemiat:dubitare nõ poſſu
mus: nos præſertim qui in hac habitamus prouintia. Et eſt ſenſus: Quia populus decem tri-
buum magis uoluit Raſin & filio Romelie:ideſt damaſci & ſamariæ regibus eſſe ſubiectus:qᷓ
ſtirpi Dauid: quæ meo cœpit regnare iuditio: faciam eum nequaꝗ;ᷓ hiis regibus quos aſſum/
pſit ſed regi ſeruire aſſyrio: Cuius potentiæ occupanti terram Samariæ inundatio fluminis
comparatur.Et fit apoſtropha ad Emanuel:hoc eſt ad præſentem deum. Quod in tantum
ſe erexerit aſſyrius: ut etiam terram ipſius iudam cõatus ſit poſſidere. Iuxta anagogen. Omnis
hereticus qui iunxerit auxilio ſuo ſapientiam ſecularem:Et hieruſalem: ideſt eccleſiam uolue
rit oppugnare:derelinquens aquas ſiloæ fontis qui interprætatur miſſus: & qui ſalit in uitam
eternam: traditur aſſyriorum principi. Quem ſenſum magnum in poſterioribus lecturi ſu/
mus: cuius traditus poteſtati: in profundum ueniet peccatorum: tantæ eſt enim arrogantiæ:
ut auſus ſit oſtendere ſaluatori uniuerſa regna terræ & dicere: Hæc omnia mihi tradita ſunt.
Conabitur quoqʒ Iudam ideſt domum confeſſionis intrare. & crebro per eos qui in eccleſia
negligentes ſunt uſq; ad collum ueniet:credentes in Chriſto cupiens ſuffocare: & extendere
alas ſuas: implens uniuerſam regionem Emanuelis: ſed non poterit obtinere: quia habet iu-/
das præſentem deum: Legimus in euangelio ſecundum Ioannem. Quod cecum a natiuita
te cuius oculos luto ex ſaliua ſua facto dominus liberat: miſerit ad aquas ſiloe:quibus cum ce
cus lauiſſet lutum: cecitate deterſa clarum oculorum lumen accepit. Quod poſt ſigni magni
tudinem indicat non aliter cecitatem iudæorum & omnis increduli poſſe ſanari: niſi doctri-
na aquarum Chriſti:quæ ob ſtrepitum & clamorem uerborum leniter fluit: tenebræ prioris
fugentur erroris. Hoc quod in. Ixx. legitur. Et ambulabit ſuper omnem murum ueſtrũ: & au/
feret de iudæa hominem qui poſſit caput leuare: aut forte aliquid facere: in hebralco non ha-
betur.Et in græcis codicibus ueru iugulante confoſſum eſt. L
CCongregamini populi ⁊ vincemini ⁊ audite vniuerſe pꝛocul terre.Confoꝛtamini ⁊ vin/
cemini:accingite vos ⁊ vincemini:inite conſilium ⁊ diſſipabitur:loquimini verbum:⁊ non
ſiet quia nobiſcum deus. H
CPro congregamini ſiue infirmamini & confringimini: ut interprætati ſunt alii ſeptuaginta
poſuerunt ſcitote: Verbum hebraicum ROHV propter REs litteræ: & DALETH ſimilitu-//
dinem intellexerunt: DOV: O igitur populi Samariæ & Syriæ infirmos uos & debiles eſſe
cognoſcite & Emanuele præſente: nihil poſſe contra Hieruſalem urbem dei: Et hoc non ſo-
lum uos:qui uicini eſtis:ſed cuncta procul terra cognoſcat. Quamuis enim exercitum con-/
gregetis & accingatis uos ad prælium:& maior ſit numerus obſidentium ꝗᷓ obſeſſorum:ta“
men non ſemel ſed iterum dicam uincemini:Et quodcumq; contra Hieruſalem inieritis con

Aiſio Tertia

ſiſium diſſipabitur: Et licet ſupra dixeritis: Aſcendamus ad Iudam & ſuſcitemus eum quieſcẽ
tem:& ponamus regem ſuper eum filium Thabahel: loquimini quidem uerbum ſed nõ ſiet.

Abn

en

—

he
E quia nobiſcum Deus ideſt Emanuel: Poſſumus hoc teſtimonio & contra gentes abuti in per
wri ſecutionis tempore: quod ꝗuis fortes eſſe uideantur: & ſuperare in his qui lapſi ſunt: cum uin-
d cantur in his qui pro Chriſto fuderunt ſanguinem⸗Et quod poſt bella pax reddatur eccleſiis:
& uniuerſa eorum contra Emanuelem conſilia diſſipentur: quia nobiſcum ſit deus: contradi-
NAR, centes quoque ueritati utiliter audient: ut tandem ratione ſupentur: & nequaqꝗᷓ uelint menda
u 4 tio uincere: Quia quodcũq; dixerint nũꝗᷓ peruerſitas poſſit ſuperare quod rectum eſt.
ininn CHec enim ait dominus ad me:ſicut in foꝛti manu erudiuit me:ne irem in via popnli hu/
unl ius dicens:non dicatis coniuratio. Omnia enim que loquitur populus iſte coniuratio eſt:
tin Et timoꝛem eius ne timeatis neqʒ paueatis:dominum exercituum ipſum ſanctificate:ip/
c ſe pauoꝛ veſter ⁊ ipſe terroꝛ veſter erit vobis in ſanctiſicationem: In lapidem autem of/
enn fenſionis ⁊ in petram ſcandali duabus domibus Iſrahel:in laqueum ⁊ in ruinam ba⸗
“ bitantibus Hieruſalem ⁊ offendent ex eis plurimn:⁊ cadent ⁊ conterentur:⁊ irretientur
e ſ 7 capientur. LXX.
udi Hũc locũ ita interpᷣtati ſunt. C Bec dicit dominus foꝛti manu receſſerunt ab itinere
mn dei⸗ vie populi huius loquentes:ne foꝛte dicant durum eſt. Omnia enim que loquitur popu⸗ HD
opnio lus iſte dura ſunt:timoꝛem autem eius ne timueritis neqʒ conturbemini:dominum vir⸗
mſon⸗ tutum ipſum ſanctiſicate:⁊ ipſe erit timoꝛ tuus. Et ſi in ipſo conſiſus fueris erit tibi in
dulin ſanctiſicationem:⁊ non vt lapidi offenſionis occurretis:neqʒ vt petre ruine. Somus au/
ohoc tem Jacob in laqueo inconualle erit ſedentibus in hieruſalem:deo inſfirmi erunt in ipſis
emt⸗ plurimi:⁊ ruent ⁊ conterentur ⁊ appꝛopinquabunt ⁊ capientur. J
dieh⸗ WCCQucdq; ſequitur homines in tuitione: obelo interimendum eſt: quia multum inter ſe he
An/ braicum diſtat: & uulgata editio: l deo utrumq; poſuimus. Et primum de hebraico diſputan
fumm dam eſt. Hæc ad me locutus eſt dominus. Qui propter bona opera: & gratiam quæ per bo/
lmmn na opera conſecutus ſum: Siue forti manu ſua erudiuit: & inſtituit ne ambularem in uia po⸗-
0mn puli huius peſſima: Et dixit mihi: Noli duorum regum timere coniurationem: Sed hoc ma--
nule gis conſidera quod omne quod loquatur hic populus aduerſum me: coniuratio ſit. Et ſecun
nuum dum Symachum qui interprætatur A N APCIN in me extiterit perduellis. Tu autem prophe
ilv⸗ ta:& hi qui tecum ſunt ne timeatis inſidias populi: ſed dominum timete: & ipſe ſit timor ue-
unr G ſter. Principium enim ſapientiæ timor domini. Qui erit credentibus in ſanctiſicationem: in-
nin credulis autem in lapidem offenſionis & in petram ſcandali:Duabus ſcilicet domibus iudæ
ercei⸗ & iſrahel:Præcipue autem in laquæum & in ruinam habitanti in hieruſalem: In quo impin/
center gent plurimi & cadent & conterentur peccatorumq; ſuorum uinculis irretiti ducentur in ca-
beriv⸗ ptiuitatem. Duas domus: Nazarei (qui ita Chriſtum recipiunt: ut obſeruationes legis ueteris
* non amittant) duas familias interprætãâtur: SAMMAI & HELLEL. Ex quibus orti ſüt ſcri//
ane bæ & phariſei: Quorum ſuſcepit ſcolam achibas: quem magiſtrum Aquilæ proſeliti autu-
ugni mant:Et poſt eum Mechir:Cui ſucceſſit Ioanna filius Zathæ: & poſt eum Eliezer: & per or-
ai⸗ dinem Delphon. Et rurſum pari tenore: Vel certe fecit me recedere a uia populi huius: Io-/
W ſeph galileus: & uſque ad captiuitatem Hieruſalem Ioſue: Sammai igitur & hellel non mul-
e, to prius q̃ dominus naſceretur orti ſunt in iudæa: Quorum prior diſſipator interpræta-
nn tur:ſequens prophanus eo quod per traditiones ſuas Aειυειπροο legis præcepta diſ
nh⸗ ſipauerint atque maculauerint. Et has eſſe duas domus quæ Saluatorem non receperint:
qui factus ſit eis in ruinam & ſcandalum.lIuxta. Ixx. manu forti reſiſtit populus dei uoluntati:
1. & dicit omnia dura eſſe quæ dominus præcepit: Secundum quod in euangelio legimus: Du
h rus eſt iſte ſermo quis poterit audire eum. Vnde præcipitur eis ut dominum audiant: & ip//
ſum ſolum timeant.Si enim in ipſo confeſſi fuerint habebunt eum in ſanctificationem: & nõ
gint impingent quaſi in lapidem ſcandali:& quaſi in petram ruinæ. De hoc loco & apoſtolus ſu/
lim/ mit teſtimonium: quod Chriſtus iudæis factus ſit in ſcandalum: gẽtibus autem in ſtultitiam.
nek Et rurſum Iſrahel ſeccando legem in legem iuſtitiæ non peruenit: Quare? Quia non ex fi-
nſ de:ſed quaſi ex operibus legis offenderunt in lapidem offenſionis: Sicut ſcriptum eſt: Ecce
N ponam in Svon lapidem offenſionis: & petram ſcandali. Omnis qui credit in eo non con--
fundetur. Ergo qui non receperunt Emanuelem:ſed factus eſt eis in lapidem offenſionis: &
con in petram ſcandali: conterẽtur captiuiq; ducentur: Quodq; ait: Dominus autem lIacob in la

quæo & in conualle ſedentibus in Hieruſalem: Hoc ſignificat quod non habitent in monti⸗
bus:nec in excelſis ſcripturarum uerſentur locis:ſed ſemper humilia intelligant peccatis pec-

cata ſociantes & uincti laquæis delictorum.

Liber Tertius.c.viii.

M “VVVMM “ ene
CLiga teſtimonium ſigna legem in diſcipulis meis:ꝛ expectabo dominum qui abſcon⸗
dit faciem ſuam a domo Jacob:z pꝛeſtolaboꝛ eum. S guot
CVox dei loquæntis ad prophetam. Quia inquit factus eſt dominus in lapidem offenſionis: ſoi
& in petram ſcandali duabus domibus iſrahel: & miſſum ad ſe Emanuel ſuſcipere noluerũt. gcit
Liga teſtimonia ueteris inſtrumenti: & trade illa diſcipulis meis qui euangelium ſuſceperũt: ol
apoſtolis uidelicet ſiue apoſtolicis uiris: Vel certe lex & prophetia uſq; ad Ioannem legitur mmde
apud eos & clauſa atque ſignata: Vt quod legunt non intelligant. Pro diſcipulis enim iuxta cn
hebraici ſermonis ambiguitatem poſſumus & doctrinas interprætari. Vnde propheta reſpõ/
dit. Quia euangelio ſuccedente lex apud iudæos clauſa eſt atque ſignata: & iubes eam ne- ſe
quaꝗᷓ udæis: ſed gentibus aſſignari. Iccirco ego expectabo emanuelem quem promittis eſſe ue⸗
uẽtuꝑꝶ. De quo ſupra dixiſti qd ipſe ſit pauor noſter: & ipſe terror noſter: & nobis ſit in ſancti/
CPꝛeſtolaboꝛ dominum qui abſcondit faciem ſuam a domo Jacob. (ficationem. iu
CNHoc eſt a iudæis:quia eam recipere noluerunt. xx. hunc locum interprætati ſunt. Tunc ma d
nifeſti erunt qui deſignantur ut non diſcant legem. Quod hunc ſenſum habet. Quando ce- AEI
ciderint plurimi & contriti fuerint & impegerint in lapidem offenſionis: & in petram ſcanda bre
li:Tunc manifeſti erunt qui ſignabuntur in populo:ut nequaquam diſcant legem Moyſi: ſed E.
obediant præceptis euangelicis. òôòMB
CEcce ego ⁊ pueri mei quos dedit mihi dominus in ſigna atqʒ poꝛtenta Iſrahel a doꝛ
mino exercituum qui habitat in monte ſâupoon. è“ ſi
CPræcepit mihi ait dominus ut ligarem teſtimonium in iudæis: & legem diſcipulis eius tra- i
derem atq; ſignarem: quia abſcondiſſet ſaciem ſuam a domo Iacob:l deo præſtolabor domi U
num meum: & non ſolum ego:ſed & pueri quos dedit mihi dominus: Alii uidelicet prophe et⸗
tæ & filii prophetarum qui non uoluntate carnis & ſanguinis: ſed ex deo nati ſunt: De qui// Ioan..
bus & apoſtolus loquæbatur: Filioli mei quos iterum parturio donec Chriſtus formetur in Gal. 4.2. ((Nid
uobis: Iſti autem pueri uel prophetæ: in ſigna dati ſunt & in portenta Iſrahel: Iuxta illd quod i
in Ezechiele legimus: Et erit Ezechiel uobis in ſignum. In zacharia quoq; ſancti uiri prophe- ”M
tarumq;ʒ diſcipuli Tepa Tòpo νπä1ä ideſt portentorum ſignorumq; factores appellantur: eo ð
quod ſemper prophetæ in ſignum proceſſerint futurorum. Hoc interim iuxta litteram. Cæ/⸗ C
terum beatus apoſtolus in epiſtola quæ ad hebreos ſenbitur docet: Licet eam latina conſue/
tudo inter canonicas ſcripturas non recipit: hoc teſtimonium ex perſona debere intelligi ſal C
uatoris domini. Quamobrem non erubeſcit fratres eos uocare dicens. Annuntiabo nomẽz
tuum fratribus meis: in medio eccleſiæ laudabo te: Et iterum: ego ero cõſidens in eum: Et rur
ſum: Ecce ego & pueri mei quos mihi dedit deus: Quia ergo pueri communicauerunt carni
&e ſanguini: & ipſe ſimiliter particeps factus eſt earundem paſſionum. Quomodo autem iſti
pueri in ſignum fuerint atq; portentum ſapientiæ ſeculari & ſuperbiæ iudæo rũ: idem apoſto
lus docet: Qui elegiſſe dominum ſaluatorem ſtulta mundi & infirma: ut confundat ſapien// . Cor.. d.
tes & fortia: Vnde & ad apoſtolos ſaluator aiebat. Niſi conuerſi fueritis quaſi unus de pueris: Mat.18.: a. B
non intrabitis regnum cælorum: puer autem efficitur noui euangelii prædicator: Deponit r .
ueterem hominem qui corrumpitar in deſideriis ſeductionis: & induitur nouum Quitenor 1
tur in cognitionem iuxta imaginem creatoris. Habitare autem dominum exercituum in mõ 6
te ſyon:idem apoſtolus ſcribit: Acceſſiſti ad montem ſyon ad ciuitatem dei uiuentis: Hieru-

ſalem cæleſtem. Vnde miror quẽdam noſtrorum pueros iſtos duos Eſaiæ filios intelligere:
quos de prophetiſſæ mulieris cõceptione generarit: laſub uidelicet & Emanuel: quorum pri-
or in abiectione prioris populi: ſequens in aſſumptione gentiũ præceſſerit. Quod qui recipit
cõſequẽter & Oſeæ prophetam uere meretricem uxorem habuiſſe firmabit.
CEt cum dixerint ad vos querite a phitonibus ⁊ a diuinis qui ſtrident ĩ incantatiõibus
ſuis:nunquid non populus a deo ſuo requirit viſioneʒ pꝛo viuis ac moꝛtuis:ad legem ma
gis ⁊ ad teſtimonium:Quod ſi non dixerint inxta verbum hoc:eis non erit matutina lux.
Et tranſibit per eazx coꝛꝛuet:⁊ eſuriet:Et cuz eſurierit iraſcetur ⁊ maledicet regi ſuo:⁊ deo
ſuo:Et ſuſpiciet ſurſum ⁊ ad terrã intuebitur:⁊ ecce tribulatio ⁊ tenebꝛe viſſolutio:angu/
ſtia ⁊ caligo perſequens:⁊ non poterit auolare de anguſtia ſuua.
CSi Eſaiæ ꝓphetæ uox eſt:ut iudæi eſtimant.Ecce ego & pueri quos mihi dedit dñs in ſignũ
& in portentum Iſrahel: Et hæc quæ ſecuntur: ipſe ad diſcipulos ſuos credendus eſt dicere. Et
cum dixerint inquit ad uos gentes & populi de quibus ſupra lectũ eſt: Infirmamini populi &
uincimini. Quid prophetas uultis audire: quid Eſaiæ uerbis decipimini & illum putatis ꝗ uéë
tura ſunt noſſe. Quærite magis a phitonibus & a diuinis ꝗ ſtrident in incantatõibus ſuis:Pro
Abus. Ixx. interprætati ſũt: Qui de terra locũtur: qui de uẽtre clamitãt: Oĩs eni ꝗ deterra ẽ de
terra

S 5

Aiſio Tertia

n, terra Ioqtũtur cuius deus uenter eſt: & gloria in confuſione eius. De uentte clamate credendus eſt.
Vos reſpondete eis & dicite. Nũquid non populus a deo ſuo requirit pro uiuis ac mortuis: Si uos
⸗ inquit pro uarietate idolorum ueſtrorum: non enim unum ſed plures habetis deos: eos conſulitis
lrii, quos deos arbitramini: & a mortuis ſiue mortuorum hominum ſimulachris: de niuentibus quæri/ ð
i tis: quanto magis nos dominum noſtrum per prophetas audire debemus. Docet ergo diſcipulos:
nln S&& cõfert ad legem magis & ad teſtimonium. Si de aliquo inquit dubitatis ſcitote ſcriptum: Gen/
in tes quas dominus deus tuus diſperdet a facie tua: ſomnia audiunt & diuinos. Tibi autem non ita
euleh⸗ tradidit dominus deus: Prophetam de uobis ſuſcitabit dominus deus ueſter:de fratribus ueſtris: ſi
en e⸗, cut me illum audietis: Vnde ſi uultis noſſe quæ dubia ſunt: magis uos legi & teſtimôiis tradite ſcri
ninck pturarum: Quod ſi noluerit ueſtra congregatio uerbum domini quærere: non habebit lucem ue-
unſnt ritatis: ſed uerſabitur in erroris tenebris: quæ lux pertranſibit eam: hoc eſt congregationem ueſtrã
Nüonen ſiue terram: Et corruetis & eſurietis: & cum eſurietis iraſcimini: ſecundum illud quod ſcriptum eſt. .
Ien & cum non fuerint ſaturati murmurabunt: & maledicetis deo ueſtro & regi ueſtro in neceſſitati-
S bus: Surſum aſpicietis in cælum && in terram deorſum: & ecce tribulatio & tenebræ diſſolutio
nſenc gentium: & mentis anguſtia: & caligo oculorum: & non poreritis erui de anguſtia. Hoc iuxta he-
+— breos:Cæterũ ut ſupra diximus. Sub perſona chriſti eſt dicentis: Ecce ego & pueri mei quos mihi
1 dedit deus: Etiam hæc ipſe loquitur ad apoſtolos & ad credentes ex gentibus qui eius euãgelium
ado⸗ ſuſceperunt.Si dixerint inquit patres ueſtri quos reliquiſtis. Quærite uentriloquos quos phito/
nas ĩtelligimus. Qualem & in actibus apoſtolorum ancillam legimus quæ quæſtui erat dominis
einter ſuis. Et qui de terra locuntur: quod in euocatione animarum magis ſe facere Policenrun cætera
“ magicarum artiũ genera. Hoc ſcire debetis quod unaquæq; gẽs proprios cõſulat deos S de uiuo
rum ſalute mortuos ſiſcitetur: Vobis autem in auxilium legem dedit deus ut poſſitis dicere. Non
Pht eſt talis ethnicorum diuinatio:qui cultores ſuos ſepe decipiunt:ſicut noſtra quæ abſq; ullo mune
Dech/ re profertur ex lege. Vnde interprætati ſunt. xx. non ſicut uerbum hoc pro quo non eſt dare mu/
„ Cor.ii. d Dera: Gratis enim inquit accepiſtis gratis date: Veniet autem ſuper incredulos fames duriſſima nõ
e fames panis aut ſitis aquæ: ſed fames audiendi ſermonem dei: Et cum eſurieritis contriſtabimini &
inichn, &S& maledicetis principi ueſtro & paternis traditionibus: hoc eſt diabolo & antiquis erroribus. Hoc
deg enim ad eos loquitur qui famem paſſuri fuerint ueritatis. Dð
ne, CEt ſuſpitient in celum ſurſum:⁊ in terram deoꝛſum:⁊ erunt in anguſtia:⁊ in tenebꝛis:⁊ in tri/
tcgnir bulatione:vt non videant vſqʒ ad tempus donec ⁊ ipſi ad dominum conuertantur. UM
teligtl CLatam explanationem loca iſta deſiderant: ſed parcimus librorum magnitudini ut tollamus fa⸗
o ton ſtidium lectionis. Hæc iuxta. Ilxx. tranſlationem ex parte perſtrinximus: quæ in pleriſq; diſſonat ab
mätn⸗ hebreo: Cæterum nazareni locum iſtum ita ediſſerunt. Cum dixerint ad uos ſcribæ & phariſei: ut
mtan eeos audiatis qui omnia uentris cauſa faciunt: & in morem magorum ſtrident in incantationibus:
meniti ut uos decipiant:hoc eis reſpondere debetis. Non mirum ſiuos ueſtras traditiones ſequamini: cũᷣ
n n unaquæq; gens ſua conſulat idola:Ergo & nos a uobis mortuis de uiuentibus conſulere non de/.
SZ H bemus: magis uobis deus legem dedit: & teſtimonia ſcripturarum quæ ſi ſequi nolueritis-
pnei non habebitis I ucem: ſed ſemper caligo uos opprimet: quæ traſiuit per terram ueſtram atq; doctri
eponit nam: Vt cum decepti a uobis merore pſpexerint ſuſtinere famem ueritatis: tunc contriſtentur ſiue
enona iraſcantur & male dicant uobis: quos deos ſuos & reges putabãt: Et fruſtra ad cælum terramq; re/
inmo ſpiciant cum ſemper in tenebris ſint: & nõ poſũint de ueſtris auolare inſidiis.
Hjeru⸗ CAPITVLVM NONVM.
liger KRimo tempoꝛe alleniata eſt terra ʒabulõ ⁊ terra neptalim:⁊ noniſſimo aggrauata eſt
mmn⸗ ſſvia maris tranſioꝛdanem galilee:gentium populus qui ambulabat in tenebꝛis vidit
inechi Ilucem magna: habitãtibus in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſteis. LCxXx.
Boc pꝛimum bibe velociter fac:regio zabulon:terra neptalim:⁊ reliqui qui iuxta
fübe mare eſtis tranſioꝛdanem galilee gentium populus qui ambulabat in tenebꝛis vidit lucem ma
nn gnam:qui habitatis in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛietur vobis.
1 CDuplici poſuimus editiõe: quia diuul gatum eſt teſtimõium:& uſurpatum eſt ab euãgeliſta Ma-
r tcheo: ut uel diuerſitas interpᷣtatiõis: uel ſimilitudo noſcatur. At primum notãdum: quod teſtimo/
1, ninum hoc euãgeliſta Matheus nõ iuxta. xx. ſed iuxta hebreos poſuerit: Dicit enĩ ſermo euãgelicus:
46 Auudiens autem leſus quod Ioannes erat traditus: receſſit in galileam: & derelinquẽs nazaret: ue-

nit & habitauit in capharnaum: quæ eſt iuxta mare in finibus zabulon & neptalim. Vt impleretur
q dictum eſt per Eſaiam ꝓphetam dicẽtem. Terra zabulon & terra neptali uia maris trãſiordanẽ

. V galileæ: gẽtium populus qui ſedebat in tenebris uidit lucem magnã:ſedẽtibus in regiõe & umbra
4 mortis: lux orta eſt eis. Ex eo tẽpore cæpit prædicare & dicere: Appropiquabit regnum cælorum.
. Et Ioannes euangeliſta refert:quod Ieſus cum diſcipulis ſuis in chana galileæ inuitatus ad nup⸗

de. loß. 2.2. tias: Primum ibi ſignum fecerit aquas in uinum uertendo: Hoc fecit principium ſignorum Ieſus in
* * chana Galileæ: & manifeſtauit gloriam ſuam: & crediderunt in eum diſcipuli eius. Vnde & in. kx.

Liber Tertius.c.ix.

dicitur:Hoc primum bibe uelociter fac. Quia terra zabulon & terra neptalim primæ Chriſti ui-
dere miracula: Vt primam biberet fidei potionem: quæ prima uiderat dominum ſigna facientem.
Et iuxta hebraicum:Primo tempore releuata eſſe dicitur onere peccatorum: quia in regiõibus dua
rum tribuum primum ſaluator euangelium prædicauit: Vnde & in ſexageſimo ſeptimo pſalmo
dicitur. Benedicite dominum de fontibus Iſrahel: lbi beniamin adoleſcentior: Paulus apoſtolus:
in mentis exceſſu. Qui & alibi loquæbatur: ſiue mente excedimus deo: principes zabulon princir
pes Neptalim duces eorum: quia in his tribubus fuerunt uiculi: de quibus duces noſtri apoſtoli cre
diderunt. Et crediderunt iuxta Symachum uelociter: Vt audientes uenite & faciam uos piſcatores

hominum. Statim & patrem reliquærent & nauiculam. Nouiſſimo autem tempore aggrauata eſt
fides eorum plurimis iudæorum in erroribus permanentibus: Mare autem hic locum appellat gẽé⸗

naſareth: qui iordane influente efficitur: In littore capharuaum & tyberiadis & bethſaida & cho--
rozaim ſitæ ſunt: In qua uel maxime regione dominus commoratus eſt: Ita ut populus qui uel ſe-
debat uel ambulabat in tenebris: lucem uideret. Nequaqꝗ paruam ut aliorum prophetarum: ſed ma
gnam: Vt eius qui in euangelio loquitur: Ego ſum lux mundi. Et qui habitant in regione umbræ
mortis lux orta eſt eis: Inter mortem & umbram mortis hoc eſſe puto: Quod mors eorum eſt qui
cum operibus mortis ad inferos perrexerunt (Anima enim quæ peccauerit ipſa morietur.) Vm-
bia autem mortis eorum qui cum peccent: nec dum de uita iſta egreſſi ſunt. Poſſunt enim ſi uolue
rint agere pœnitentiam. Pro galilea gentium Aquila EINAC gentium: Symachus terminos in/
terprætati ſunt: EIN A Cautem tumultos intelligimus harenarum: qui uel in littoribus uel in ri-
pis ſunt. Hebrei credentes in Chriſtum hunc locum ita ediſſerunt. Primo tempore hæ duæ tribus
zabulon & neptalim ab aſſyriis captæ ſunt: & ductæ in hoſtilem terram: & galilea deſerta eſt: quã
nunc propheta dicit eleuatam eſſe: eo quod peccata populi ſuſtineret: Poſtea autem non ſolũ duæ
tribus: ſed & reliquæ quæ habitant tranſiordanem & Samariam ductæ ſũt in captiuitatem: Et hoc
inquiunt ſcriptura nunc dixit: quod regio cuius populus primus ductus eſt in captiuitatem: & ba/
byloniis ſeruire cœpit: & quæ prius in tenebris uerſabatur erroris ipſa primum lucem prædican/
tis uiderit Chriſti: & ex ea in uniuerſas gentes ſit euangelium ſeminatum. Nazarei quorum opinio
nem ſupra poſui hunc locum iua explanare conantur. Adueniente Chriſto & prædicatione illius
corruſcante. Prima terra zabulon & terra neptalim: ſcribarum & phariſeorum eſt erroribus libera-

ta: & grauiſtimum traditionum iudaicarum iugum excuſſit de ceruicibus ſuis. Poſtea autem per

euangelium apoſtoli Pauli qui nouiſſimus apoſtolorum omnium fuit ingrauata eſt. I deſt mul-

tiplicata prædicatio: & in terminos gentium: & uiam uniuerſi maris Chiſſti euangelium ſplẽduit.

Deniq; omnis orbis qui ante ambulabat uel ſedebat in tenebris & idolatriæ ac mortis uinculis te-
nebatur clarum euangelii lumen aſpexit.
Multiplicaſti gentem non magnificaſti letitiam letabuntur coꝛam te:ſicut qui letãtur in meſ
ſe:ſicut exultant victoꝛes capta pꝛeda quando diuidunt ſpolia. Jugum enim oneris eius:⁊ vir⸗
gam humeri eius:⁊ ſceptrum exactoꝛis eius ſuperaſti:ſicut in die madian.Quia omnis violen
ta pꝛedatio cũ tumultu:⁊ veſtimentũ mixtũ ſanguine erit in cõbuſtionẽ:⁊ cibus ignis. LXX.
Plurumã partem populi deduxiſti in letitia tua ⁊ letabũtur in cõſpectu tuo:ſicut letari ſolẽt

in meſſe:⁊ ſicut hi qui diuidunt ſpolia:qꝛ ablatum eſt iugũ quod ſupꝛa ipſos erat poſitum:⁊ vir
ga de collo eoꝛũ:irga enim exactoꝝ diſſipabitur:ſicut in die madian. Quia omnem ſtolã cõ

gregatam dolo:⁊ veſtimẽtum cõmutationis reſtituent:⁊ cupient igne eſſe combuſti.

CIn obſcuris locis utranque editionem ponimus: Vt quantum a ueteribus editionibus: & ab
hebraica ueritate diſtat uulgata tranſlatio: diligens lector agnoſcat. Ad lucem ipſam quæ appa//

ruit populo in tenebris conſtituto: Ideſt ad dominum ſaluatorem: fit apoſtropha. Et dicitur ad euũ.
Multiplicaſti gentem: hoc eſt repleſti omnes gentes notitia tui: ſed non magnificaſti lætitiam: Iu
xta quod apoſtolus mœrorem ſibi dicit eſſe perpetuum pro fratribus ſuis qui ſunt iſrahelitæ: Et Io
nas contriſtatus quod ita ſaluati ſint nimiuitæ: ut cucurbita ſiue ciceion aruerit. Et ipſe loquitur in
euangelio. Non ueni niſi ad oues perditas domus iſrahel. Et in paſſione Pater ſi fieri inquit poteſt
tranſeat calix iſte a me. Qui locus hunc ſenſum habet: Si poteſt fieri ut ſine ĩteritu iudæorum cre/-
dat gentium multitudo: paſſionem recuſo: Sin autem illi excecandi ſunt ut omnes gentes uideãt:
ſiat pater uoluntas tua: Cum ergo chriſtus aduenerit: & chriſtianorum gens de uniuerſis gentibus
fuerit congregata: tunc lætabuntur apoſtoli ſicut meſſores lætantur in meſſe. De quibus dominus
loquæbatur: Meſſis quidem multa operarii autem pauci: Et ſicut exultãt uictores ꝗ captã diuidunt
prædam. Cum enim fortis captus fuerit & ligatus: omnis domus eius diripitur & diuidentur ſpo-
lia: Tu autem domine atq; ſaluator iugum oneris eius: hoc eſt diaboli qui prius exultabat in mun-
do: qui cũctis gentibus imperabat: qui grauiſſimo ſeruitutis iu go colla omniũ deprimebat: & uir/
am qua pcutiebat uniuerſos: & peccata ſibi quaſi quoddã tributũ reddere cõpellebat: detraxiſti
ge humeris eoꝑe: Et tibi liberatos ſeruire feciſti abſq; ullo exercitu: & abſq; effuſiõe ſanguinis in ab/

ſcondita manu: Sicut quondam ſub gedeone populo iſtaheli de madianitis uictoriam præbuiſti.

. Quomodo

--

l,
G Quomodo enim ueſtis quæ humano ſanguine cruentata eſt lauari non poteſt:ſed infecta ſangui/
idrc ne igne cõbunitur: Vt maculæ cũ ueſtimẽto fœdi cruoris ĩtereant. Sic diaboli uiolẽta prædatio &
n tumultus ac turbæ quibus humanum ſibi ſubiecerat genus gehẽnæ deputatæ ſunt: lxx. Non om-
Nn nes ſed partem quandam populi credidiſſe ſignificant. Licet pro eo quod illi dixerunt deduxiſti in
nndi, Iætitia. Alii interprætati ſunt magniſicaſti. Et cum in reliquis eundem ſenſum teneant: Scolam cõ-
Mhti gregatam dolo: & ueſtimentum cõmutatum eum adiitiut redditug. i. diabolu. Qd ſcilicet & oẽs
Mlene aĩias quaſi dei auxilio nudauerat cum ormamẽtis priſtinis redditurus ſit. Nõ ſolum ipſe: ſed & ſate-
n lites eius demones ꝗbus ſi optio detur: Magis eligant penre flammis ꝗᷓ prædã perdere.
Nlrt⸗ CParuulus enim natus eſt nobis:ſilius datus eſt nobis.Et factus eſt pꝛincipatus ſuper hu⸗
18, merum eius:⁊ vocabitur nomen eius aqmirabilis:cõſiliarius:deus:foꝛtis:pater futuri ſeculi:
uult pꝛinceps pacis. Multiplicabitur eius imperium:⁊ pacis nõ erit finis:Super ſolium Dauid:⁊
mhin ſuper regnum eius:vt confirmet illud ⁊ corroboꝛet in iuditio ⁊ iuſtitia:Ammocdo ⁊ vſq; in ſem
vunde piternum:zelus domini cxercituum faciet hoc. LXxX.
netag WVQuia paruulus natus eſt nobis:ſilius datus eſt nobis:cuius pꝛincipatus factus eſt ſuper hu
u)yn merum eius:⁊ vocabitur nomen eius magni conſilii nuntius. Adducam enim pacem ſupꝑ pꝛi/
ſbol Abpes ⁊ ſanitatem eius:magnus pꝛincipatus illius:⁊ pacis non eſt terminus. Super thronum
nos i Dauid ⁊ regnum eius:vt coꝛꝛigat illud ⁊ auxilietur in iuditio ⁊ inſtitia:ex hoc nunc ⁊ vſqʒ in ſe
linn⸗, culum:selus domini ſabaoth faciet hec. ꝗM ”ä
etibe⸗ CIdeo diabolus & omnis eius uiolenta ptædatio qua humanum ſuppræſſerat genus: & ſanguinẽ
trari ſanguini miſcuerat: erit in combuſtiõem & cibus ignis eterni. Quia natus eſt nobis de uirgine pu
Clie er. De quo ſupra dictum eſt. Anteꝗᷓ ſciat puer reprobare malum & eligete bonum: Et poſtea in ge-
ikthe neratione prophetiſſæ: anteꝗᷓ ſciat puer uocare patrem ſuum: & matrem ſuam: Iſte igitur puer ꝗq na
nab⸗ tus eſt de uirgine appellatur emanuel:ideſt nobiſcum deus: & de prophetiſſa hoc eſt de ſancto ge/-
R neratus ſpiritu: nuncupatus eſt accelera⸗ſpolia detrahe: feſtina prædar: nuũc multis nomnibus ap/
monii pellatur. Et licet ex eo quod ſupra dixerat Eᷓmanuel:ideſt nobiſcum dens: deum illum monſtraue
* tit: tamen nunc dicit factum illius principatum ſuper humerum eius: uel quod crucem ſuam ipſe
portauerit: Vel per humerum oſtendens brachii forntudinem:Eodem Eſaia dicẽte: Reuelauit do-
vipen minus deus brachium ſanctum ſuum omnibus gentibus: Et rurſum. Domine quis credidit audi⸗
imhet tui noſtro: & brachium domini cui reuelatum eſt? Vocabitur ergo poſt duo nomina ſex aliis no/
imun minibus. Admirabilis: Conſiliarius: Deus: Fortis: Pater futuri ſeculi. Princeps pacis. Non enim ut
hitni pleriq; putant bina iungenda ſunt nomina: ut legamus Admirabilis Conſiliarius: & rurſum Deus
r⸗ fortis: ſed Admirabilis legendum eſt ſeparatim: Quod hebraice dicitur PHELE: & Conſiliarius ſe
otſũ:qui lingua eorum appellatur HE: Deniq; in conſequẽtibus ubi legimus. Tu es enim deus &
nn neſciebamus. Et iterũ: Ego ſum deus et nõ eſt alius præter me: & multa his ſimilia. Pro eo quod in
EIH lIatino dicitur deus: in hebraico Hel ſcriptum eſt. Quodqʒ ſequitur Fortis hebraice GIBBOR ap/
md pellatur: Vnde & in eo loco ubi idem propheta commemorat. Erunt confidentes ſuper deo ſancto
I. iiirahel in ueritate. Et quod reſiduum eſt lacob ſuper deo forti: Pro deo forti in hebraico ſcriptum
uniſct habet Hel GIBBOR. Patrem autem futuri ſeculi: reſurrectionis quod in noſtra uocatione comple
enr tur.Et principem pacis: qui locutus eſt ad apoſtolos: Pacem meam do uobis: Pacem meam relin/
nfui quo uobis: Non dubitabit qui pacem noſtram iuxta Paulum apoſtolũ legerit ſaluatorem: qua no/
minum maieſtate perterritos Ixx. reor non eſſe auſos de puero dicere: quod aperte deus appellan
uos dus ſit: & cætera. Sed pro his ſex nominibus poſuiſſe: quod in hebraico nõ habetur. Magni conſi⸗-
* lii angelum. Et adducam pacem ſuper principes: & ſanitatem eius. Quod hunc mihi ſenſum habe/
neni re uidetur: Magni conſilii angelus eſt: qui nũciauit nobis abiciendum pro tempore Iſrahel: & gen
um tes eſſe ſal — dedit pacem principibus ſuis apoſtolis: & apoſtolicis uiris: & ſanitatẽ dog/-
teki⸗ matum ſuorum credẽtibus dereliquit: Quod ſequitur. Multiplicabitur eius imperium: & pacis nõ
