bulatione eterna reciperent præmia. Siue ut in. Ixx. legitur. Pro una die peregrinationis tuæ: duplli (
cia reddam tibi: Ad comparationem enim eternitatis. omne quod patimur in mũdo una dies ap .
pellanda eſt: non habitationis ſed peregrinatiõis. Quia aduenæ ſumus & peregrini ſicut oẽs patres 0
noſtri. Nam in præſenti momentaneũ & leue tribulatiomis noſtræ: ſuper modum in ſublimitatem
æternæ gloriæ pondus operatur in nobis: non contemplantibus quæ uidentur ſed quæ non uidẽ
tur quæ. n. uidẽtur temporalia ſunt: quæ autem non uidentur æterna.
Auoniam extendi mihi iudam quaſi arcum.impleui ephraim? ſuſcitabo ſilios ruos ſyon:ſu
per ſilios tuos grecia:ꝛ ponam te quaſi gladium foꝛtium. LXX.

C Quoniam

,
.ð
?” ..

BGBSuypper zachariam.c.ix.

N, Auoniam tetendi te iuda mihi:quaſi arcum impleui ephraim ? ſuſcitabo filios tuos ſyon ſu⸗
per filios grecoꝛum ⁊ attrectabo te quaſi gladium pugnatoꝛis.
CHoc iudæi ad Machabeorum tempora referunt: qui uicere macedonas: & ſordidatum templum

N idolatria poſt trium & ſemis annorum ſpacium mundauerũt: Quodq;ʒ ſequitur: Quaſi arcum im
pleui ephraim: Eos ſignificari eſtimant qui de decem tribubus quæ appellantur Iſrael: uenerãt ſub
ken Ezechia: quibus etiam Ioſias regnaſſe memoratur: Ita dumtaxat ut prius teſtimonium aliter ꝗᷓ nos

ui⸗ explanauim us interprætentur &π dicant.O chriſte quem ſperamus eſſe uenturum: & regnaturus es
Gr Weſe in uniuerſis terminis terræ In ſanguine teſtamenti tui quo conſperſam hieruſalem iuxta Ezei
chiel in ſuo ſanguiĩe reperiſti: Et iniſti pactum cum habraam in diuiſionibꝰ uituli & arietis & hirci:
Dimiſiſti populum tuum iſrael de captiuitate & chamino chaldæorum in quibus nulla erat miſe/

ricordia: Propterea & uos ol ſraelitæ qui uincti eratis: & ſperabatis in dommo reuertimini ad m u
lul nitiſſimam hieruſalem: Quoniam hodie habetis dominum pollicentem: Quod pro breui capti⸗
uitatis iniuria duplicata omnia recipiatis: Sicut recepiſſe legimus & Iob: Iuxta tropologiam hic lo
eln cus ſic explanari poteſt: Extenditur iudas in arcum: Dominus atq; ſaluator a patre in hunc mundũ
oſ⸗ mittitur: qui ipſe eſt & arcus & ſagittarius & ſagitta: Arcus ut præſenti loco: Sagittarius in quadra/
lde⸗ geſimo quarto pſalmo Sagittæ tuæ acutæ potẽtiſſimæ. Quibus qui fuerit uulneratus dicit: Vulne/
ed⸗ len ratus caritate ego ſum. Sigitta uero ipſe eſt qui loquitur per Eſaiam: Poſuit me ſicut ſagittam ele/
eee ctam: & in pharetra ſua abſcondit me: Sagitta electa uerbum dei eſt: pharetra in qua ſagitta abſcon
boſie ditur diſpenſatio carnis aſſumptæ. Hac impletur ephraim ut cum armatus fuerit & paratus ad bel-
nha lum: & ipſe cum gentibus ſagittis domini uulneretur. ex cuius tribu primus populum ſcidit hiero
J boam: Quem in hereticorum perſona accipi: Oſee propheta demonſtrat: Et quod ſupra diximus
Mer⸗ Filii ephraim intendentes & mittentes arcum con uerii ſunt in die belli. Suſcitant enim domino

ſilios iyõ hoc ẽ filios eccleſiæ: & cõtrarioꝶ dogmatum magiſtri.i. philoſophoꝶ Oĩs aſſertio atq; ar
nio 5ps. 54 gumenta gemilium deſtruentur: quia ipſe dominus gladius fortium eſt: De quo dicitur: Accinge
re gladio tuo ſuper ſœmur tuum potentiſſime. Specie tua & pul chritudine tua: & intende proſpe/

noch re:procede & regna: Propter ueritatem & manſuetudinem & iuſtitiã & deducet te mirabiliter dex
eius tera tua. Hoc gladio eihiopes uulnerantur:De quibus ſcriptum eſt: Et uos ethiopes uulnerati meo
im gladio eritis: qui poſtmodum chriſti gladio fuerint uulnerati:deponent tetrum colorem & exul-
ml 58.50 tantes loquentur: Erit ſplendor domini dei noſtri ſuper nos: quod & dauid ſibi per pœnitentiam
1 e repromittit. Lauabis me & ſuper niuem dealbabor: ſte eſt gladius de quo ſcribit apoſtolus. Viuẽs
ne ſermo dei & efficax & penetrabilior oĩ gladio ancipiti: ptingens uſq; ad diuiſionẽ aĩæ & ſpiritus.
w⸗ CEt dominus deus ſuper eos videbitur:⁊ exibit vt fulgur iaculum eius Et dominus deus in
gue tuba canet ⁊ vadet in turbine auſtri:dñs exercituum pꝛoteget cos. LXX.

Et dominus deus ſuper ipſos apparebit: ? egredietur ſicut fulguꝛ ſagita eius: Et dominus

ilua deus ſonabit in tuba ⁊ ibi in commotionem terroꝛis ſui dominus omnipotens pꝛoteget eos.

i CEt hunc locum ad Machabeorum referunt tempora: quod illis contra antiochum dimicãtibus
Dl atq; uincentibus domini fuerit pugna atq; uictoria: Qui egreſſus ſit fortis ad prælium: & inſtar ful
. guris illius potentia apparuerir: Victiſq; aduerſariis & turbinis more diſp erſis:protexerit populum
i Llii ſudæorum: Nos autem referinius cuncta ad intelligentiam ſaluatoris: De quo ſupra dictum eſt: Ex
KW tendi mihi iudam quaſi arcum: Quo extento & hereticis atq; gentilibus a ſyon filiis interfectis ap-/
4 parebit gloria domini: Et egredietur ut fulgur iaculum eius. De quo fulgure & in Abbachuc legi/
n⸗ mus In luce ſagittarum tuarum ibunt in ſplendore fulgurantis haſtæ tuæ. Quod fulgur & ſplẽdor
e Abba.3.c. alio uocabulo tuba appellatur & clangor: Vt cum ſanctus clamor inſonuerit: dicat qui prius ſur-
u 27 is auribus fuerat: diſciplina domini aperuit mihi aures: & dedit mihi aurem ad audiédum Quod
ſequitur: Et uadet in turbine Auſtri: Siue uadet in motu cõminatiõis ſuæ: Ildeo cõminatur & dicit
An ſe illaturũ eſſe ſupplicia ut pœnitentiũ miſereatur: Deniq; iungit & dicit: Dñs oĩpotens proteget
nc eos:quos prius ſua cõminatione terruerat. Legamus hiſtoriam niniuitarium.
CEt deuoꝛabunt ⁊ ſubiicient lapidibus funde ⁊ bibentes inebꝛiabuntur quaſi a vino:⁊ reple/
buntur vt phiale:⁊ quaſi coꝛnua altaris:⁊ ſaluabit eos dominus deus eoꝛum in die illa: vt gre/
un gem populi ſui:quia lapides ſancti eleuabuntur ſuper terram eius. H .
un Pro eo quod nos diximus eleuabũtur: & in hebraico ſcriptum ſit: mech nos aſoch: poteſt interpᷣ
J tari uagantes ſiue fugientes. LXX.
, CEt conſument eos ⁊ obꝛuent in lapidibus ſanguinem coꝛum ſicut vinum ⁊ implebũunt ſicut
⸗ phialas altare:⁊ ſaluabit eos dominꝰ in die illa ſicut ſaluabit populum ſuuʒ:quia lapides ſancti
n voluebantur ſuꝑ terram eiꝰ. CProtectis nliis ſyon & dño canente & uadent
le in turbine contra aduerſarios eorum: tanta erit ruina græcorum: ut non dicam gladiis ſed iactu la
idum & fundarum rotatibus opprimantur: ita ut prædæ ſint & deuorationi imimicis ſuis: Tunc
ſ kibentes inebriabuntur quaſi a uino: Non ii qui ceſi ſunt ebrii erunt ſanguine ſuo:ſed ii qui uice//
rint quaſi ebrii cum deſperatione pugnabunt & placebunt domino: Quaſi altaris cornua: eiuſq; li
batio:Hoc enim ĩtelligitur in phialis quibus ſupꝑ altare liba fundãtur: ſaluabit quoq; dũs eos ſicut

Wiero. liber Secundus

oues & gregem populi ſui: Non enim ut armatus exercitus & inſtructus arte bellãdi aduerſum ma

cedones dimicabit: Sed ueniet quaſi grex paratus ad mortem & domino auxiliante ſuperabit: & la

pides ſancti qui oppreſſi fuerint (Lapides autem uocat propter duritiam tribulationum & amimi

Lrarnckincm) eleuabuntur de humilitate ſua: & erunt in terra illius glorioſi: Aliter: lapides
ncti eius de genere ſacerdotali per diuerſa fugientes illo tribuente uictoriam conſequentur:
Dicamus & iuxta anagogen: Immo explanemus ꝓphetiam multis obſcuritatibus inuolutam. Fi-
lii ſyon protecti a domio ſuo deuorabũt aduerſarios ſuos: quos intelligimus filios græciæ: Et ſubi
icient lapidibus fundæ comminationibus ſcripturarum de aduerſariis ſuis ſubiectos humileſq; fa
cientes: Nihil enim ita percutit ut exemplum de ſcripturis ſanctis: & teſtimonium rotatu oris emiſ-
ſum. Quod autem in. Ixx. dicitur Et bibent ſanguinem eorum quaſi uinum. In hebreo non ita legi

mus: Sed bibentes inebriabuntur quaſi a uino: ut audiant illud de cantico canticorum Bibite ami

ci & inebriamini: Et ita placebit eorum altari ebrietas quaſi ſacrificium: & quaſi cornua ſiue anguli
altaris: ſaluabit quoq; eos dominus quaſi gregem populi ſui: Quia lapides ſancti uoluentur ſuper

terram eius qui tantum erant leues & in ſublimi nitentes ut non præſtolentur edificantiũ manus:

ſed ipſi feſtinent imponi ſuper fundamentum chriſti & contineri angulari lapide. De quibus & Pe

trus apõſtolus loquitur. Sicut lapides uiui ſuperedificammi in domum ſpiritalem & ſacerdotium

ſanctum offerre ſpiritales uictimas placentes deo: Iſti ſunt lapides qui clamabunt ſi tacuerit popu-

lus iudæorum: & uoluentur qꝗdiu in corpore fuerit ſuper terram. Quia aggrauat terrena habitatio

ſenſum multa curantem: & in carne poſitus ſanctus loquitur. Quis dabit mihi pennas ſicut colum

bæ. Qui quantum in ſe eſt conatur & uoluitur & erigitur ad ſumma. Sed carnis fragilitate retine/

tur. Terra autem illa eſt ſuper qᷓ uoluuntur lapides: De qua legimus: Cantate domino omnis terra:
Et omnis terra adoret te & pſallat tibi. .

AQuid enim bonum eius eſt:? quid pulchrum eius niſi frumentum electoꝛum. Et vinum ger
CQuia ſiquid optimum illius ⁊ bonum ab

minans virgines. LXX.
eo. Frumentum iuuenibus:⁊ vinuʒ boni odoꝛis ad virgines.
Cldeo inquiunt Machabei huc illucq; fugiẽtes:domino auxiliante ſuperabunt: Vt eiectis macedo
nibus de terra Iſrael mundetur templum: legis præcepta ſeruẽtur: & eruditio ſ. cripturarum rurſum
germiner uirgines: ideſt populos credentium in unum deum Qui prius idolatriæ fuerant cultibꝰ
conſtuprati: in frumẽro electorum ideſt BAVRIM: nõ iuuenes ut. Ixx. trãſtulerunt: Sed electos &
eruditos uiros intelligi uolunt: qui frumẽtum ideſt legem dei comedere mereãtur. Pro uino quod

hebraice dicitur chiroſi Aquila miterprætatus eſt: quod & ipſum ad ubertatem uindemiæ re

ferri poteſt:Hæc iudæi eſtimant. Cæterum nos frumentorum electorum ſiue iuuenum & umũ ger
minans uirgines: Intelligimus dominum ſaluatorem: Qui loquiturin euangelio: Niſi granum tri
tici cadens in terram mortuum fuerit ipſum ſolum manet: Sin autem moriatur maiores fructus af
fert: De hoc tritico efficitur ille panis qui de cælo deſcendit: & qui cõfirmat corhomiis: Hunc pa/-

Io.12. d.

nem comedunt qui in chriſto robuſti ſunt: Et ad quos euangeliſta loquitur Ioannes: Scribo uo-

bis iuuenes quia ſermo dei in uobis manet & fortes eſtis & uiciſtis malignum. Qui frumẽtum eſt

electorum ſiue iuuenum: ipſe eſt & uinum quod letificat cor hominis: & bibitur ab his uirginibus:

quæ ſunt ſanctæ & corpore & ſpiritu: Vt inebriatæ atq; gaudentes ſequantur eccleſiam & dicatur
de eis Adducentur regi uirgines poſt eam proxime eius afferentur tibi: afferẽtur in lætitia & exulta
tione: Quomodo enim lætitiam nõ habebunt: quæ inebriatæ poculo ſaluatoris generantur in uir
gines. Et audent dicere: Introducat me in cellulam uini: Cõſortate me in unguẽtis. Vinum hoc bo
ni odoris eſt: unde in eodem carmine dicitur. Potabis me uino Vnguẽtarii de Riuis malo granato
rum:tuorum. Hoc uino inebrati ſunt qui ſecũtur agnum dei quocũq; uadit ueſtiti candidis ueſti-
bus:qui ſe cum mulieribus nõ coinquinauerũt uirgines enim permàſeruunt.
. CAPITVLVM DECIMVM. èMl
Etite a domino pluuiam in tempoꝛe ſerotino ⁊ dominus faciet niues ⁊ pluuiazʒ imbꝛis

554*
Can.la.

Apo..c.

dDabit eis ſingulis herbam in agro:quia ſimulachra locuta ſunt inutile: ⁊ dinini uidde-

Ddqucti ſunt:quaſi grex affligentur quia non eſt eis paſtoꝛ.
CVPetite pluuiam a dño opoꝛtunam tempoꝛane ⁊ ſerotinã:dũs fecit phantaſias ⁊ pluniã bye
malem dabit eis:vnicuiqʒ herbam in agro:quoniam hi qui loquebãtur locuti funt laboꝛes ⁊ di⸗
uinationes falſas ⁊ ſomnia falſa locuti ſunt vane conſolabuntur:ideo arefacti ſunt ſicut ouis
afflicti ſunt:quia non erat qui ſanaret:

CIſta fœlicitas quæ in machabeorum tempore pmiſſa eſt quãdo ſancti lapides eleuati ſunt ſuper

terram: & res Iſrahelitica creuit in maius: in tantum ut rurſum frumento legis populi ueſcerentur:
& uino ſancti ſpiritus inebriarentur uirgines ueſtræ: ex parte promittitur: Cæterum quia iam extre
mum tempus eſt prophetarum: & mundus declinat ad finem: & omnia quæ prædicta ſunt ſui ter-
minum præſtolantur. Petite a domino ut det uobis pluuiam ſerotinam: ut chriſtus qui promiſſus

runt mendacium:⁊ ſomniatoꝛes locuti ſunt fruſtra ⁊ vane conſolabantur: Idcirco ad

eſt ueniat & tribuat uobis rores & niues: pro quibus ſcriptum eſt in hebreo azazim. Et neſcio quid

uolentes

14

oten
woie.
Hdici
n
leeept
cg.
nte⸗
bios
ub
peti
4 i
P
ſtel
inh
zum

bent
.
wun
o
(A

uupi

l

Super zachariam.c. x.

n uolentes. Ixx. fantaſias interprætati ſunt. Niſi forte magnitudinẽ gratiæ admirationemq; donorũ
al noĩe fantaſiæ uoluere deſcribere. Dñs ergo quaſi facturus eſt niues ſiccitatẽ oĩs terræ euangelicæ
Kann pᷣdicatiõis irrigaturus eſt pluuiis:ipſe dabit imbres credentibꝰ & ubertate oĩa cõplebũtur: ut poſtq̃
ie in chriſto crediderint nationes: Intelligãt: uaria eẽ q añ coluerũt: Siue ipſe iſrael itelligat ꝗ quondà
Wnnn deceptus idolatriæ erroribꝰ tenebatur fruſtra ſe coluiſſe ſimulachra: & diuinoru audiſſe mẽdatia.
n, &acꝗeuiſſe ſõniis:qbus ſcriptura pᷣcepit nõ credẽdũ:Et ob hãc cãm ducti ſunt quaſi grex in captiui
edrin tatẽ: & afflicti abſq; paſtore deo quia legis notitiam non habebãt: Omnis hic locus obſcurus & du
ige bius eſt: & debet nobis lector ignoſcere ſi in his quæ ambigua ſunt: & nos pẽdulo incedimus gra-
Wen⸗ du:Poſſumus ãt iuxta ſpiritalẽ intelligẽtiam dicere: qd credẽtes in chriſto dominus adhortetur ut
biuher petãt ſerotinam pluuiâ in conſumatione mundi quàdo plenitudo donãda eſt gratiæ: & in ſingu-
bie lis in agro ſuo herba ſuccreſcet ita ut poſſint dicere: Dominus regit me & nihil mihi deerit in loco
engil paaſcuæ ibi me collocauit ſup aquas refectionis educauit me: Omnia enim ſimulachra & diuini: &
ule ſõniatores fruſtra locuti ſũt:& uane Golabaneur Qia de hereticis loꝗtur ꝗ ſub noĩe xpᷣiano nõ
Inunir ĩtelligũt nec ꝗbus dicãt nec de ꝗbꝰ affirmẽt: & attendũt ſpiritibꝰerroneis: & magiſtris demoniorũ
Wwadbe in hypochriſi mendatia loquẽtium & cauteriatam habentes cõſcientiam: ut nequaꝗᷓ credentes eo-
otin Thi. 4. 2. rum conſolationibus abducãtur: qui uaria promittũt & propterea traditi ſunt ſatanæ in interitum
cn⸗ carmnis: & abducti in captiuitatem regis babylonii & affligentur: quia chriſtum paſtorem non ha-
birneo bent quem ſibi falſo nomine repromittunt.
colun SBuper paſtores iratus eſt furoꝛ meus:⁊ ſuper hyrcos viſitabo:qꝛ viſitauit dominus exerci/
HDWãũ tuum gregẽ ſuum domum iuda:⁊ poſuit eos quaſi equum gloꝛie ſue in bello:ex ipſo angulus ex
“õ bpſo paxillus:ex ipſo arcus pꝛelii:ex ipſo egredietur omms exactoꝛ ſimul:⁊ erũt quaſi foꝛtes cõ
culcantes lutum in medio viarũ in prelio:⁊ bellabũt qꝛ dñs cum eis. LxXxX.
nag Sup paſtoꝛes cõcitatus eſt furoꝛ meus ⁊ ſuper agnos viſitabo:⁊ viſitabit dominus deus om
neb nipotẽs gregẽ ſuũ domũ iuda:⁊ ponet eos ſicut equuʒ decoꝛuʒ ſuuʒ in pꝛelio:⁊ ex ipſo reſpexit:⁊⸗
ex ipſo poſuit:⁊ ex ipſo arcus in furoꝛe egredietur:OQmnmis qui egrediet᷑ ſimul ⁊ erũt quaſi bel/
rach latoꝛes conculcantes lutum viarum in pꝛelio:ꝛ pꝛeparabuntur qꝛ dominus cum eis eſt
WRK/ CEt m hoc loco duplex iudæorum expoſitio eſt: Alii enim arbitrantur in aduentu chriſti uniuer/
e ua cõplenda: Alii ſub machabeis iã eſſe completa: Eſt autem eorum quæ dominus pollicetur iſta ex
ulib planatio: ſup paſtores: & principes & ſacerdotes: iratus eſt dominus & ſup hyrcos: & populum uiſi
ſtos & tabit. Iuxta illud qd ſcriptum eſt: Grex pditus factus eſt populus meus paſtores eiecerunt eos: ut ui/
cod tio magiſtrorum diſcipuli punirẽtur: Nõ in iuſtitia iudicis qui peccata patrum reddit in filios: ſed
te quia ilſis peccantibus populus applauſit: ſimul & tunc quidem uiſitauit dominus hyrcos ſuos: uel
müge agnos pinguiſſimos: & fecit iuxta. Ixx. arriditate ſiccari: Poſtea uero uiſitauit dominus omnipotẽs
unmn , gregẽ ſuum domum iuda: Suſcitauit enim iudam Machabeum & cæteros ex eo: contra duces an/
hnini thiochi: & poſuit illos quaſi equum gloriæ ſuæ in prælio: Hoc eſt qui de illius ſtirpe generati ſunt:
ne, Multo enim tempore macedonas oppreſſerunt. Q d ſequitur: Ex ipſo angulus ex ipſo paxillus: ex
iod. ipſo arcus prælii: ex ipſo egredietur omnis exactor ſimul ſic uαεταιιορπσ ο intelligüt ut angu
uncd lum interprætẽtur:regiã poteſtatẽ:qd parietes ipᷣa contineat:Et ex ipſo inquit paxillus ideſt ſacer-·
lbus Eſa. 22. g. dotium: Le e Eſaiam in quo heliachim in templo dei quaſi paxillus figitur: Ex ipſo arcꝰ prælii for
can . tis ad bellãdum. Ex ipſo etiam omnis exactor ſimul: Quod in hebreo ſcriptum eſt Noces Et aquila
rulta interprætatus eſt αρπαιοαοο ut né ſolu fortes & boni: ſed alii ex eis fuerunt digni genere
inuit, ſuo:Iudas enĩ machabeus & omnes qui de genere ipiꝰ principes fuere in populo: & angulus erãt:
ocbo quia regia poteſtate populum cõtinebãt. Et paxillus: ipſi enim erãt ſacerdotes & arcus prelii: Quia
nat uiri extitere fortiſſimi ut non ſolum exercitù aciemq; diſponerent: Sed primi ad præſium proſili-
WRl rent.Poſſumus hoc quod ſequitur ex ipſo egredietur omnis qui educit ſimul: & hoc dicere:nulla
6 erit dignitas in exercitu quæ non illius arbitrio diſponatur: Et erũt uiri fortiſſimi conculcãtes ma/
cedonas quaſi lutum uiarum in prælio: Erunt autẽ fortiſſimi atq; bellabunt quia dominus cum eis
hrs eſt: Noſtri hæc ad perſecutionis tẽpora reſerunt quod pro uitio ſacerdotũ frequenter etiam popu/
nic⸗ lus tradatur aduerſariis:Et tamen dominus omnipotens uiſitet poſtea gregẽ ſuum: domum Iuda:

ui deum & ſermone & animo cõfſitẽtur: & ponat eos quaſi equũ gloriæ ſuæ in bello:De quo ſan/
cti dicũt:Aſcẽde ſuper equos tuos:& eꝗtatio tua ſalus:Ipſe erit arcus furoris:De quo ait: Inebriabo
e ſagittas meas ſanguine:Et rurſum: Sagittæ meæ cõſument eos. De hoc arcu & de his ſagittis in ſep
timo pſalmo legimus: Arcũ ſuum tetendit & parauit illum: Et in ipſo parauit uaſa mortis ſagittas
ſuas ardentibus effecit:& cõculcabunt ait aduerſarios ſuos in martyrio coronati & dicẽt:Dominuſ
illuminatio mea & ſalus mea quem timebo:Dominus protector uitæ meæ a quo trepidabo. Dum
appropinquarẽt ſuper me nocẽtes: ut ederent carmnes meas. Qui tribulant me inimici mei: ipſi ĩfir/
mati ſunt & ceciderunt:Si cõſiſtant aduerſũ me caſtra nõ timebit cormeum: Si exurget aduerſum

n Deu.ʒ2z.d. meprælium in hoc ego ſperabo: Quando implebitur illud eloquium: Vnus ex uobis perſequætur
. mille & duo conuertent in fſugam multa milia.
CEt cõfundentur aſcenſoꝛes equoꝛũ:⁊ confoꝛtabo domum Juda:⁊ domum Joſeph ſalusbo:⁊
.

MHiero.liber Secundus

connertam eos qꝛ miſereboꝛ eoꝛum:⁊ erunt ſicut fuerunt quando non pꝛoieceram eos: Ego.n.
domimus deus eoꝛũ:⁊ exaudiã eos:⁊ erunt quaſi foꝛtes ephraim: ⁊ letabitur coꝛ eoꝛum qnaſis
vino ⁊ filii eoꝛum videbunt ⁊ letabuntur:⁊ exultabit coꝛ eoꝛum in domino. LXx.
CEt cõfundẽtur aſcenſoꝛes equoꝛum ⁊ confoꝛtabo domum ioſeph ſaluabo:⁊ habitare eos faci
am qꝛ dilexi eos:Et erũt ſicut quando non eos abieceram:quia ego dominus deus eoꝛum ⁊ ex-
audiam eos:⁊ erunt quaſi bellatoꝛes ephraim:⁊ letabitur coꝛ eoꝛum quaſi in vino:⁊ filij eoꝛum
videbũt ⁊ letabuntur ⁊ gaudebit coꝛ eoꝛum in domino. a
CEt heæc iuxta ſuperiorem ſenſum dupliciter ediſſerunt: ut aut ſub machabeis trãſacta iam dicant:
Aut ſub chriſto in ultimo ſeculo trãſiẽda cõmemorant: Er eſt ſenſus. Cum poſitus fuerit iudas qua
ſi equus decorus in prælio & cõculeauerit quaſi lutũ aduerſarios: & domino ſecum bellante ſupera
rit: Tunc dominus equitatus grætiæ corruet: & domus iuda & domus Iſrael: (am enĩ uocat domũ
Ioſeph ideſt decẽ tribuũ)pariter ſaluabuntur: & conuertam eos de captiuitate inqͥ fuerũt & erunt ſi
cut eo tempore quãdo non pieceram eos: Ego enim ſum dominus deus eorũ qui illos exaudiam
depræcantes: Et ephraim qui nüc captiui retinentur poſtea laxabuntur: & in tantũ uenient gaudii:
ut eos umo madidos arbitreris: Filii quoq; eorum cernẽt patrum triumphos & in domino letabũ/
tur: quo præbente uictoriam conſecuti ſunt. Quæramus hiſtoriam quãdo iudas & iſrael aduerſum
eos & græcos pariter dimicarint: Vel quo tempore ephraim de captiuitate aſſyria ſit reuerſus. Quã
do iuxta Ezechiel duæ uirgæ ideſt iudas & ephrai ſibi iuctæ ſuũt & ĩ unum baculum copulatæ. J
iuxta tropologiam ſic explanari Koreſt⸗Caͤcdd uiſitauerit dominus omnipotẽs gregem ſuum do
mum iuda:Tuc conſundentur aſcenſores equorũ: De quibus ſcriptum eſt. Cantemus domino glo
rioſæ enim magniſicatus eſt: equum & aſcẽſorem proiecit in mare:De quibus etiam pſalmiſtæ uo-
ce cantatur ab increpatione tua deus iacob dormitauerunt qui aſcenderunt equos: Et ſanctorum
congeminat chorus: hi in curribus & hi in equis: nos autem in nomine dei noſtri inuocabimus.ip

Exo. .a.

ps.I9.

ſi obligati ſũt & ceciderũt: Nos uero ſureximus & erecti ſumus: In hoc equitatu cõſidebat rex ægy

ptius & præcipitatus in mare quaſi plůbum ſubmerſus eſt in profudum: & ſuo exemplo didicit ue-
rum eſſe quod ſcriptum eſt: Falax equus in ſalutem. Hos currus & quadrigas: ſupra in quatuor per
turbatõibus ĩterprætati ſumꝰ: ꝗᷓ niſi frenis boni regãtur aurigæ ad præcipitia deferũtur: Alius ẽ aũt
auriga De quo loquitur heliſeus: Pater pater currus: Iſrael & auriga eius: Tunc deus domum iuda
& domum loſeph confortare ſe dicit. Vt qui hieroboam regnãte diuiſi ſunt: chriſto imperante ſo-
cientur: & ſit unus paſtor & unus grex: Et iudas enim & lIoſeph diuerſis nominibus ad unam ſalua/
tons referuntur intelligẽtiam. Quia & Ioſeph eſurientibus in ægypto populis frumèêta largitus eſt
Et dominus famẽ mundi ſua ſaturauit præſentia: & conuertet eos & miſerebitur eorum: & ſic erũt
unum ſicut fuerũt anteꝗᷓ proiecerat eos. Hæc uniuerſa in perſecutiomibus accipe quãdo deſperatis
omnibus exaudiuit ſeruos ſuos dominus: Et eruũt quaſi fortes ephraim: qui pnmum debiles & in/
firmi poſtea fortes erũt & ſuo nomine digni: Ephraim enim ĩterprætatur ubertas: & lætabitur cor
eæcrum cum biberint uinũ: Quod expreſſum eſt de uinea ſorech: Filii quoq; eorum quibus paulus
apoſtolus loquitur: Filioli mei quos rurſũ parturio donec chriſtus formerur in uobis. Et petrus pri
ceps apoſtolorum Sicut filii ait obedientiæ non cõformati iuxta priorẽ cõuerſationem. Et in pfal-
mo legimus: Venite fihi audite me timorem domini docebo uos: Iſti igitur filii exultabunt & lIæ/
tabuntur & cor eorum gaudebit in domino. .

Gal.4.c.

Bibilabo eos ⁊ cõgregabo illos qꝛ redemi eos ⁊ multiplicabo eos ſicut ante fuerant multipli
cati:⁊ ſeminabo eos in populis:⁊ de lõge recoꝛdabuntur mei:⁊ viuẽt cũ ſilijs ſuis:⁊ reuertentur
⁊ reducam eos de terra egypti:⁊ de aſſiris congregabo eos:⁊ ad terram galaad ⁊ libani addu/
cam eos: ⁊ non inuenietur eis lotuus. LXX. òèòM
CSigniſicabo eis ⁊ ſuſcipiam illos quia redimam eos:⁊ multiplicabuntur ſicut erant plurimi:
2⁊ ſeminabo eos in populis:⁊ de longe recoꝛdabuntur mei:MNutrient filios meos ⁊ conuertentur
conuertam eos de terra egypti:⁊ de aſſyriis ſuſcipiam illos: Et in galaditim ⁊ in libanum
introducam cos ⁊ nullus ex eis deerit. R .
CSignũ congregationis ſuæ: uel ſub macedonibus: uel in conſumatione mundi ut prius diximus
Meu ingt habebũt ſibilum: ut ex ſibilo meo illos cõgregẽ: & me doceã eẽ paſtorẽ: Ego eniĩ rede//
mi eos& liberaui de captiuitate & extẽto brachio: & ego eos multiplico: qui ante multiplicauerã:
& diſperſio in populis nõ uidetur eſſe diuiſo ſed ſementis opatio:et liberorũ ac nepotum ſegete
multiplicata uiuant cum filiis ſuis: & reuertantur non ſolum de terra ægypti: ſed & de Aſſyriis. Et
eyx utraq; orbis parte redeant ad iudæam: & ad terram galaad & libani quam prius decem poſſide
pant tribus quæ appellantur domus Ioſeph: & Ephraim: & tatus erit numerus ſeductorum ut mul
titudinem terra non capiat. ſecundum ανοπρνüignificat dominus & ſibilat iis qui peccatis fue
rant ante captiui: & loqtur ad eos. Venite ad me omnes qui laboratis & onerati eſtis: & inuenietis
requiẽ animabus ueſtris. Tollite uugü meũ ſuperuos & diſcitea me ꝗa mſuetus ſũ & hũilis corde
lIugum enĩmeũ ſuaue & onus me leue eſ. Quch hacſignificatione ſibiloq; clematius? quod diſp
ſus populus congregatur: Cõgregãtur autem quia dũs redemit eos: nõ corruptibilibus argẽto &

Super zachariam. c. x.

i auto ex uaria ſua conuerſatione: Sed prætioſo ſanguine: quaſi agni ĩmaculati dñi ieſu:Vt idem lo/
quitur in pſalmo:Exultatio mea erue mea circũdatibus me: Et iterũ: redemeſti me domine deus ue
ir ritatis: Et multiplicauit eos ſicut fuerãt antea multiplicati: Vt impleretur illud quod ꝓmiſſũ eſt abra
he: Multiplicabo eũ & benedicã illi: & benedictus ent ut fiat pater multarũ gentiu: Filios autẽ abra-
m hã nõ eos debemus accipere: ꝗbus dominus loquitur Si fili eſſetis abraham: opera patris ueſtri fa-
ceretis: Sed illos de quibꝰ apoſtolus ait Quotquot ex fide ſũt filii ſũt abrahã: De hac multiplicatio
n ne & Eſaias myſtico ſermone teſtatur dicẽs: Qui modicus eſt erit in milibus: & ꝗ paruus ent in gẽ/
Ln tem magnã: Multiplicationẽ autem & benedictionẽ liberorũ: Non accipiamus carnaliter Aloqn
en helias & heliſeus & hieremias & baptiſta Ioannes quo maior inter natos mulierum nõ fuit: hac be
bri nedictione caruerũt: Sed illã qua uocãtur ad fidẽ multitudines nationũ: Deniq; ſequitur ſemmabo
wul eos in populis qui dñi audiere ſermonem. Eutes docete omnes gentes: Et in alio loco Nõ uos me
n elegiſtis ſed ego elegi uos: & poſui uos ut eatis & fructũ afferatis: & fructus ueſter maneat in eternũ
di⸗ Cũq; apoſtoli fuerit in populis ſeminati: gentes & populi lõge poſiti recordabũtur mei:illo ꝓphe/
di⸗ tico huic ſentẽtiæ cõgruente: Reminiſcentur & cõuertẽtur ad dominũ uniuerſi fines terræ: Et ado
tün rabunt in cõſpectu eius uniuerſæ familiæ gẽtium: Quoniam domini eſt regnũ & ipſe dominabi-/
tur gentium: Quodqʒ dicitur: Recordabũtur mei Illi ſimile eſt: Qui lõge eſtis recordamini domi-/
ni && hieruſalem aſcẽdat ſuper cor ueſtrum: Longe fuit omnis gẽtium multitudo ſed recordata eſt
ido dei: quia ex uno oẽs parente generamur. Cũq; apoſtolis in cũctis gẽtibus ſeminatis: gẽtes lõge po/
Llo bog ſitæ: dei fuerit recordatæ: uiuẽt cum filiis ſuis: Vt qui prius infidelitate mortui erant: ſide uiuere inci
bOH piant:lſti ſuũt filii quos paulus nutriuit in euãgelio ſcribẽs ad Corĩthios: Lac uobis potũ dedi: Et pe
umn i trus in diſpſiõe ſcribit fidelibus ꝗ regenerati erãt: Nõ ex ſemine corruptibili ſed ĩcorruptibili p ſer
ui⸗ monẽ uiuentis dei: ut pmanẽtes ſicut mõ generati paruuli ut ratiõabile lac cõcupiſcerẽt & in ipſo
e creſcerẽt in ſalutẽ: Ad hos filios ſcribebat & euãgeliſta Ioanes: Filioli cuſtodite uos ab idolis. Et re
te ducã ĩꝗt eos de terra ægypti & de aſſyriis cõgregabo eos de terra ægypti in qᷓ ĩpabat rex pharao: ꝗ
re quõdã gloriabũdꝰ aiebat: mea ſũt flumĩa & ego feci ea: Et de terra aſſur quã tenebat rex aſſynius: c
iait ſus magnus: ꝗ & ipſe dicebat: uper ſydera cæli ponã thronũ meũ & ero ſimilis altiſſimo:Cũ ãt de
i A tenebris ægypti & de tribulatiõe mũdi: & de ptate aſſyrii ꝗ ĩterpᷣtatur arguẽs atq; cõuincẽs: lpſe eſt
o eni inimicus & ultor: Natiões dominus congregarit: inducet eas in terrã galaad quæ in linguã no
/ ſtram uertitur teſtimoniũ trãſmigrationis quãdo de carnalibus tranſimus ad ſpiritalia: de parte ue-
8 nimus ad totum. Terrena reliquimus & ad cæleſtia tranſmigramus. Libanus autem interprætatur

AsKaWοο ideſt dealbatio. Adducitur itaq; de tenebris ægypti poſtꝗᷓ tranſierimus & emigraueri-
mus emũdo dealbemur in domino: & dicatur de nohis. Quæ eſt iſta quæ deſcendit dealbata: alii
in iuxta græci ſermonis ambiguitatẽ: qua & mons phenicis: & thus libanus dicitur Nuũc libanũ thus
iterprætantur: & ex thure ſignificari putat deum: Vt poſtꝗᷓ de terra tranſierimus ad cælum implea/
tur in nobis oratio ſaluatoris: Pater da eis ut ſint in nobis unum ſicut & ego & tu unum ſumus:Vn
i au de & ſponſa in cantico dicit ad ſponſum: Odor ueſtimetorü tuorum ſicut odor libani: Cumq; in-
R duxerit nos in terram galaad & libani non inuenitur nobis locus: ut nequaꝗᷓ terræ ſtringamur an-
guſtiis: ſed cælorum latitudine perfruamur.

. CEt tranſibit in maris freto ⁊ percutiet in mari fluctus:confundentur omnia pꝛofunda flumi/
i nis ⁊ humiliabuntur ſuperbie aſſur ⁊ ſceptrum egypti recedet:Confoꝛtabo eos in domino ⁊ in
nomine eius ambulabunt dicit dominus. LXX. H
CEt ptrãſibunt in mari anguſto:⁊ partient in mari fluctus:⁊ ſiccabuntur omnia pꝛofunda flu⸗
n uioꝛum:⁊ aufferetur vniuerſa iniuria aſſyrioꝛum:⁊ ſcriptum egypti tolletur:Et cõfoꝛtabo eos
in domino deo ſuo:⁊ in nomine eius gloꝛiabuntur dicit dommus.
n ENarrant hebrei captiuũ populũ iudæorũ: nõ ſolũ in medos & pſas ſed in boſphorũ quoq;: & ſe/
m ptẽtrionalẽ plagã ab aſſyriis atq; chaldæis eẽ trãſlatum: & poſtea eos ex parte reuocatos dei eos ad
n ſe conuertẽte clemẽtia: Et hoc eſt quod nũc dicitur: Tranſibũt in mari anguſto ꝓpõtidis anguſti⸗-
as:ꝗᷓ calcedonẽ: & quõdã bizãziũ breui freto diuidũt. Et percutiet ĩquit de his uadẽs añ populum
n ſuũ maris fluctus:& cõfũdẽtur oĩa profũda fluuiorũ:vVt oli factũ eſt Iordane ſiccato:& mare rubrũ
4 tranſgreſſus eſt populus in deſerto. Cũqʒ fuerit de captiuitatis ꝓfudo & malorũ amaritudine libe/
4 ratus humiliabitur aſſur: & ægypti ĩperiũ recedet ab eis: Et cõfortabũtur in dũo & in nomine illius
. ambulabũt in terra Iſrael dicit dñs.Hæc ut ab hebreis nobis tradita ſut noſtre liguæ hominibus ex
præſſimus. fidẽ dictoꝶ ad eos a ꝗbus ſũt dicta referẽtes. Cæterũ nos. ꝗ chriſti cẽſemur nomine oc/

cidẽtẽ reliqmus litterã & ſeꝗmur ſpũm uiuificãtẽ. Immo ſpiritalia ſpiritalibus cõparamus: Nõ boſ
phorũ & ſiccitatẽ rurſũ maris & arẽtia fluẽt iordanis.quæ fabularũ ſimilia ſũt ſed dignã in ſeruos
ſuos dei clemẽtiã qᷓrimus:quo pᷣeũte & nobis aperiẽte uiã trãſimus maris fretũ ſiue anguſtũ mare
quod peccatoribus latiſſimũ eſt: Lata enĩ & ſpatioſa uia ꝗᷓ ducit ad mortẽ: Arta & anguſta ꝗᷓ ducit
ad uitã: De hoc mari & in pſalmis ſeenasGan deſcẽdunt in mare nauibus faciẽtes operationem
in aquis multis ipᷣi uiderũt opa dñi & mirabilia eius in profũdo:in hoc mare ſeculi in quo ſancto/
rum numerus coartatur & in tribulatione poſitus eſt: deſcenderũt apoſtoli & primus dominus: ut
. u ii

Prologus in librum ertium

nos de amaris fluctibus liberaret: In hoc mare ſagena euangelii mittitur: quæ teſtimoniis texta eſt

ſcripturarum ut piſces multos & obrutos mundi huius gurgitibus in aurã extraheret liberã ut poſ-/

ſint laudes deo canere:Hi ſũt qui deſcenderunt in mare: & in eccleſiarũ nauibus faciunt opera mul

ta & dei cernũt mirabilia in profũdo diuitiarum ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ eius: & in ſpiritu ſancto qui ſcru
tatur alta dei: Quibus dominus loquitur: Venite poſt me: & faciã uos piſcatores hominum. De his
piſcatoribus qui deſcẽdunt in mare & ſunt in nauibus Eſaias quoq; uaticinatur: Volabunt in naui
bus alienigenarum: & mare pariter deprædabuntur: in eccleſiis enim de numero gẽtium cõgrega

tis toto apoſtoli orbe uolitarunt: ut deprædarentur mare & draconis ſpolia tollerẽt qui regnabat
in mari:Et de quo ſcriptũ eſt: Hoc mare magnũ & ſpatioſũ manibus: illic reptilia quorũ non eſt nu

merus: Animalia puſilla cũ magnis illic naues: pertrãſibunt: Draco iſte quẽ formaſti ad illudẽdum
ei latum & ſpatioſum mare eſt paruis & magnis animãatibꝰ: ꝗᷓ cũ dracone uerſantur: & quorũ nõ eſt
numerus: Qui ãt ſuper mare ſunt: & in ipſo mari uolitit in nauibus audient cũ ſaluatore: Tu domi
naris poteſtati maris: motũ fluctuum eius tu mittigas. Cũq; tranſierint in maris freto & fluctus eius
ſuo côculcauerint pede. cõfüdentur omnia ꝓfunda fluminis:De quo ſcriptũ eſt: Qui conuertit ma
re in aridam in flumine pertràſibunt pede: Vt humilietur iniuria ſiue ſupbia aſſur: & ægypti a ſan-

ctis atq; credẽtibus recedat imperiũ: & qui liberati ſũt cõfortẽtur ĩ domino & dicãt: fortitudo mea

& laudatio mea dominꝰ: Et uerum Diligã te dne fortitudo mea: Et cũ hieremia. Fortitudo mea de
auxilium meu & reſugiũ me domine deus meus: Vnde & apoſtolus in quo chriſtus loqᷓbatur aie

bat:O mnia poſſum in eo qui me cõfortat:Et nõ ſolum cõfortabũtur in domino ſed & gloriabun
tur in te & dicẽt: Mihi autẽ abſit gloriari miſi in cruce domini noſtri Ieſu chriſti: per quẽ mihi mun/
dus crucifixus eſt & ego mundo: Et qui gloriatur in dño glorietur: Et in alio loco Nõ glorietur ſa-
piens in ſapientia ſua: neq; fortis in fortiudine ſua: neq; diues in diuitiis ſuis: Sed in hoc glorietur

qui gloriatur: Intelligere eſt ſcire dominum: & facere miſencordiã & iuditiũ in medio terræ: Verũ

quia in hebraico ſcriptũ eſt: Et in nomine eius ambulabũt: Sic intelligẽdũ: Quod in nomine chri-

ſti ambulẽt chriſtiani: Et ſcribitur in calculis eorũ nomẽ nouum: & tanti nominis dignitate ambu
lent cum dño ſicut ambulauit enoch & placuit deo & tranſſatus eſt
FINIT LIBER SECVNDVS BEATI HIERONYMI

INCIPTFT PROLOGVS. FIVSDEM IN LIBRVAN ITERTIVMA SVPER ZACHARIAM

AD EXVPERIVM TODLOSANVM EPISCOPVM.
Rget me. frater Siſinius incõpta & impollita traſmittere: ut nõ dicã emẽ
HA☚däadi ſed ne relegédi ꝗdẽ habeà facultatẽ: Ille feſtinat in opus ſuũ: nos in
noſtro ope minus facimus: Dũ eruditio in caſſũ uertitur: &quicquid ſen
ſu cõcipimus:cõpoſito nõ licet ordinare ſermone: Rudes igitur nõ mea

uidere: & nos nõ patitur noſtra tibi era numerare: Quauis eni elegans
ſit exercitatũq; ingenium & lõgo uſu trita concurrat oratio: Tamen niſi
auctoris manu curata fuerit & polita: redolet ſorde ſuæ negligentiæ: &
uel nimio uerborum flore luxuriat: uel hiulca uocalibus fit uel aſpera cõ

riã ſempiternã: & neceſſitatẽ metri/libera oratione cõplerẽt: Tranſimus

