prius nunciauerat opere monſtrarint effectum. & tota libertate proclamat. quod nequaꝗᷓ futura. ſed 8
uel præſentia uel tranſacta demonſtrat. Hoc ſcdm litteram. Cæteꝶ iuxta anagogen ſi Ezechiel inter
prætatur fortitudo dei: xps aũt eſt dei uirtus & dei ſapientia. hoc intelligendũ qd capta Hieruſalem 9
& ſubuerſa:quicunq; perfidiã iudæoꝶ potuit euadere quales fuerunt apoſtoli & reliqæ quæ ſaluæ fa ug
ſtæ ſunt:ipſe xpᷣs nunciat oẽs cerimõias ĩiudæoꝶ eſſe ſubuerſas.quas qdã uſq; hodie obſeruãdas pu nib⸗
tant.non audientes illud apoſtoli:a gratia excidiſtis qui in lege iuſtificamini. Mirorq; hominũ per/ i
tinatiam id uelle ſermone defendere: quod opere implere non audeant. niſi forte ſub pelle ouium hete
ideſt xpianorum. lupi celantur iudaici. Quod defenſor ſynagogæ in chriſti eccleſiis perſonat? Ca/ . hft
pta ergo Hieruſalem atq; ſubuerſa aperitur os domini per apoſtolos & apoſtolicos uiros qui poſſũt er⸗
dicere os meum apertũ eſt ad uos o corynthii & apertum eſt mihi hoſtiũ magnũ & efficax. & illud fut
os meũ aperui & attraxi ſpũm. ꝙ nunquam tacere poterit: nec audire cũ iſrahel audi & tace. ſed in ſen
toto orbe reſonabit. & chriſti euangelium pandet gentibus. Vnde iuxta hunc ſenſum & duodeci- ni
mus annus ad duodecim refertur tribus: & decimus menſis ad tẽpus propiciationis iudaicæ. quæ tine
græcæ diciturn && quinta dies menſis ad ſenſus carneos. Quæ omnia capta Hieruſalem
& euangelio ſuccedente deleta eſſe & tranſiſſe monſtrauimus. & ueſpere hoc eſt in conſumatione s
. mungdi factam manum domini aduerſum Ezechiel. qui futuras ruinas urbis cecinerat per prophe-
tas & mane impletas eſſe monſtrauit. òès
* CSt factuz r

Super Eʒzechielem.c .

Et factũ eſt verbũ dñi ad me dicẽs.ili hoĩs.ꝗ habitant in ruinoſis ſuꝑ humũ iſrahel loqnẽ
tes aiunt. Anus erat Abꝛabã ⁊ poſſedit terrã nos aũt multi ſumus.nobis data eſt terra in poſ-/
ſeſſionẽ. Idcirco dices ad eos. Bec dicit dñs deus.Qui in ſanguine comeditis ⁊ oculos vros le
uatis ad imundicias vr̃as ⁊ ſanguinẽ funditis.nungꝗd terrã hereditate poſſidebitis: Stetiſtis i
gladijs vr̃is.feciſtis abhoiationes.⁊ vnuſauiſqʒ vxoꝛt pꝛoximi ſui polluiſtis.⁊ terrã hereditate
poſſidebitis: Hec dices ad eos. Sic dicit dñs deꝰ. Niuo ego.qui ĩ ruinoſis habitãt gladio cadẽt
2 qui in agro ẽ beſtijs tradet᷑ ad deuoꝛandũ.Qui aũt in pᷣſidijs ⁊ in ſpeluncis ſunt peſte moꝛiẽt᷑.
7 dabo terrã in ſolitudinẽ ⁊ in deſertũ.⁊ deficiet ſupba foꝛtitudo eius.E deſolabunt᷑ mõtes iſra
hel eo qð nullus ſit qui ꝑ eos tranſeat ⁊ ſcient qꝛ ego ſuʒ dñs.cũ dedero terrã eoꝝ deſolatã ⁊ de
ſertã ꝑp vniuerſas abhoĩationes ſuas quas opati ſunt. Et tu fili hois.filij populi tui loqunnt᷑ de
te inxta muros ⁊ in hoſtijs domoꝝ.⁊ dicunt vnus ad alteꝝ.vir ad ꝓximuʒ ſuũ loquentes. ANeni
te ⁊ audiamus qui ſit ſermo egrediens a dño.Et veniunt ad te quaſi ſi egrediatur populus.vel
qũo populus congregari ſolet.⁊ ſedent coꝛã te populus meus.⁊ audiunt ſermones tuos ⁊ nõ fa/
ciunt eos.qꝛ in canticũ oꝛis ſui vertunt illos.⁊ anariciã ſuã ſequit᷑ cor eoꝝ.ſine vt in.xx.continet᷑
qm̃ mendatinz in oꝛe eoꝝ ipſi faciunt:⁊ poſt abbhominationes ſuas coꝛ eoꝝ gradit᷑. Sequit᷑ Et
es eis quaſi carmen mnſicuʒ:qð ſuaui dulciqʒ ſono canitur: ⁊ audiunt verba tna ⁊ non faciunt
ea.⁊ cum venerit ꝙ pꝛedictum eſt ecce.n.vènit tunc ſcient qð pꝛopheta ſit in medio eoꝛum.
Primum ſciendũ.quod octo plus minus uerſus ab eo loco quẽ poſuimus. qui in ſanguine come
ditis. & oculos ur̃os lenatis ad ĩmundicias ur̃as uſq; ad eũ locum ubi ſcriptũ eſt:hæc dices ad eos.ſic
dicit dñs deus in.Ixx. non hñtur. qui cum multis aliis & hæc pᷣtermiſerunt. ſiue interp̃tata ab eis ſeri
ptoꝶ paulatim ſublata ſunt uicio.& latini nti immo inuidi xp̃ᷣiani: & ut aptius dicã grunnienæ fa-
ctionis heredes aduerſũ nos latrant. cut iuxta hebraicũ diſſeramus. ouaſi nolẽtibus ingerẽdi ſint ci
bi: & non his epulæ p̃ᷣparentur ꝗ eas cum gr̃arum actione ſuſcipiunt. Certe ſi nobis non hũt fidem:
legant alias editiones:aqlæ:ſymachi.& theodotionis: interrogent hebreos non unius loci: ne eos a
me redẽptos iactitent. ſed diuerſaꝶ prouinciaꝶ. & cũ errori meo uel impitiæ cunctos uiderint con
ſonare:tunc ſe intelligãt nimiũ eſſe prudentes.& magis cupere dormire quã diſcere. habitentq; in
Ixx.cellulis alexandrinis fariæ: uela pdant de nauibus: & funiũ detrimãta ſuſpirent. Hæc cõtra inui-
dos.nũc qd propoſuimus diſſeramus. Capta ut diximus Hieruſalẽ temploq; ſubuerſo pauperes ter-
æ de qbus ſcribit Hieremias ſoli relicti fuerant in Hieruſalẽ: qui uineas & agros colerẽt. & in ruinis
incenſæ urbis habitarent. Cũq; deberent agere pnĩam ſuper his pp quæ captiuitas uenerat. ſeipſos

caſſa ſpe decipientes. Ioqbantur. Vnus fuit pr noſter Abrahã. & tñ hanc terram hereditate poſſedit:
non qd ipſe poſſederit: ſed qd ſemen eius terram repromiſſionis acceperit. S igr ille unus in tantos

multiplicatus eſt populos. nos multo plures ꝗ relicti ſumus in terra iudeæ: & habitamus in urbibus

deſertis ac ruinoſis. utiq; multo amplius multiplicabimur ut poſſideamus plures qd unus ille poſſe

dit. Quibus rñdit dus Abraham unũ ſide poſſediſſe terrã repromiſſionis. Credidit. n. Abraham deo
& reputatũ eſt ei ad iuſtitiã. iſtos aũt incredulitate & ſceleribꝰ occupatos. etiã ſi plures ſint poſſidere
non poſſe:Simulq; enumerat qd facientes offendant deũ.ſex uidelicet genera peccatoꝶ. Qui in ſan
guine comeditis. & oculos ur̃os leuatis ad immundicias: hoc eſt ad idola ur̃a: & ſanguinẽ funditis
hoc eſt homicidiũ ppetratis. Nunqd iſta faciẽtes poteritis terram hereditate retinere? Nec hoc eſtis
ſcelerũ fine contenti. ſed ſtatis in gladiis ur̃is quotiĩdie parati ad occidendũ. & imitantes eſau ꝗ ſtetit
& uixit in gladio ſuo:facitis abhoĩationes incredibiles. uidelicet libidinum turpitudines. & unus

qſq; uxorem proximi ſui polluit. ut in eo ſit ſceleratior qd amici & proximi polluerit us orẽ. Et cum

hæc ingt faciatis. arbitramini uos terrã hereditate tenturos. Rñde igitur eis o propheta. & hanc ſup
eos ex meo ſermone prome ſnĩam. Iuro per memetipſum. qd qui habitant in ruinoſis & parietinis
gladio cadent. & qui in agris ſunt ſiue in cãpo a beſtiis deuorentur. & ꝗ in muratis ſiue in præ ſidiis
ac ſpeluncis: dei irã uitare non poſſint: ſed fame moriantur & pæſtilẽtia. Et dabo inqt terram iudæã
in ſolitudinem. & deficiet ſuperba fortitudo eius qᷓ quondã fuerat fortitudo. Supbis aũt reſiſtit deus
& humilibus dat gr̃am. montes quoq; & oĩa deſerentur. & in tantã uenient ſolitudinem: ut nullus
per eos tranſeat. Et tunc nequaqꝗᷓ confident in multitudine ſua pauci ꝗ remanſerant.ſed cognoſcent

ſolitudinis magnitudine qd ego ſim dñs qui dedi terrã in deſertum pp oẽs abhominationes quas
operati ſunt. Hæc dicta ſunt aduerſus eos qui capta Hieruſalẽ omniq; iudæoꝶ regione uaſtata pau/

ci habitabant in ruinoſis & in deſertis urbibus uiluliſq;. Nunc ueniamus ad tropologiã. & iuxta cõ-
ſuetudinem nr̃am latam diſputationem ſtringamus potius quã diſſeramus. Oĩs hereticus in parie-
tinis habitat & deſertk. & poſſidere ſe putat terrã ĩ frahel dicitq;. Si abraham fide ſua unus hõ in tan
tã uenit beatitudinẽ. ut ſemẽ eius multiplicaretur ſicut arena maris & ſicut aſtra cæli. quantoma is
nos plures terrã iſrahel hoc eſt cernentiũ deũ: & iudæã confeſſionis dñicæ poſſidebimus:? Quibꝰ rñ

dit dñs. Ille poſſedit terrã fideĩ merito: ueſtra aũt infidelitas immo blaſphemia terrã iſrahel.i. eccleſi

am poſſidere non poterit. Primum. n. comeditis in ſanguine effundentes eoꝶ ſanguinẽ quos Kan/
dalizatis. Dein oculos uf̃os leuatis ad ĩmundicias uel abhoĩationes ur̃as.quas de neſtro aĩo cõſinxi

ſtis. cũ debueritis ĩmitari eccleſiaſticũ uirũ & dicere. ad te leuauiĩ oculos meos ꝗ habitas in cælo. Tet

ð
õ sä
4
“

.Liber undecimus .c.xxxiiii.

cèio ſaguinẽ funditis: ũ niuificãtes eos quos ſeduxiſtis ſed ĩterficiẽtes. Nec uobis ſufficit tria iſta fecit
ſe. ſed ſtatis in gladiis ur̃is.hoc ẽ pſeueratis in prauitate ſnĩæ: & parati eſtis ad cedes. & feciſtis abho
minatiões. ea agẽtes in cubilibꝰꝗᷓ turpe ẽ loꝗ.& uxorẽ ꝓximi ueſtri polluiſtis. eccleſiaſticã uidelicet
còuerſationẽ quotidie de cõplexu xp̃i decœptos rape feſtinãtes. & cũ hæc feceritis putatis uos terrã
iſrahel hereditate tenturos. Quibus loquitur deus:quod quicũq; in ruinoſis hereticorum habitaue-
rit conciliabulis: gladio cadat eccleſiaſtico. de quo ſcriptuʒ eſt. Gladii. ancipites in manibus eorum
Et in euangelio. Non ueni pacem mittere ſed gladium. Et ſeruus qui ſe luxuriæ tradit & ocio: diui-
detur ideſt mucrone ferietur. & pars eius ponetur cum infidelibus. Et q ĩ agro ſiue in campo eſt: be
ſtiis tradetur ad deuotandum. quas propheta uitare deſiderans depræcatur. Ne tradas beſtiis aiam
confitentem tibi. Qui autem in pᷣſidiis & in muratis eſt:de quibus fcriptum eſt. ciuitates firmas aſcẽ
dit iuſtus & deſtruxit munitiones earum in quibus conſidebant impii: & uerſatur in ſpeluncis: de
quibus dicitur: ſcriptum eſt domus patris mei domus orationis uocabitur. uos autem feciſtis eam
ſpeluncam latronum: iſte fame ſermonis dei & pane morietur. & dabitur omnis terra hereticorum
in ſolitudinem. ĩta ut frangatur eorum ſuperbia. & redigantur montes in ſolitudinem: qui ſibi alti-
tudinem ſcientiæ promittebant. Qui montes uocanturiſrahel. quia ſub chriſti nomine decœptos
quoſqʒ; ſupplantant.nulluſq; per eos tranſibit.nec dicere poterit quod moyſes.tranſiẽs uidebo ui
ſionem hanc magnam. Habitatores enim ſunt peruerſorum montium non peregrini & accolæ: ut
cum hæc paſſi fuerint: tunc cognoſcant ꝙ ipſe ſit qui dederit terram eorum in ſolitudinem propter
abhominationes quas operati ſunt. Sequitur. Eadem quidem die & eodem tempore. hoc eſt duo/
decimo anno decimo menſe in quinta menſis quando uenit qui fugerat de Hieruſalem: & quando
loquutus eſt propheta ad eos qui erant in terra iudeæ: & æternæ poſſeſſionis ſibi ſpẽ pollicebantur:
iubet prophetæ ut dicat populo ꝗ in babylone uerſatur & habitat cũ eo. & arguat eos ſuper inſidiis
blandientibus. Qui prophetæ uerba audire deſiderant non ad aĩæ ſalutem ſed ad aurium uolupta
tem: Iſti iuxta muros ſedebant & in hoſtiis ſodomorum. nequaꝗᷓ in ſenſũ prophetæ intrare cupiẽtes
ſed mutuo ſe hortatur & dicunt. Venite & audiamus ꝗ ſit ſermo egrediens a dño. & ſic ueniuntqua
ſi populus qui ingrediatur eccleſiã dei. & ſedent corã te populus meus ꝗ meus eſſe ſe dicit: & nolũt
facere ꝙ audierint.Iſtiuſmodi mihi uidentur eoꝑ ſimiles qui teatralibus ludunt carminibus: & uel
tragœdos audiunt uel comœdos. & ibi cũ uoluptate palpantur:ita ut cũ egreſſi fuerint a te replicẽt

ea & decantẽt. & dulci ſono ſe decipiant. Et audient inqt uerba tua & non facient ea. Tales ſunt uſq;

hodie mulrti in eccleſiis qui aiunt. Venite audiamus illũ & illum. mira eloquentia pᷣdicationis ſuæ:
uerba uoluentẽ. plauſuſq; cõmouent & uociferantur & iactant manus: & qᷓ operibus neglexerant
poſtꝗᷓ adueniſſe uiderint. neceſſe eſt. n. uenire quod propheta dei ſermone pronunciat. Tunc incipi

ent approbare & noſſe: quod cuncta quæ andierant non fuerint hominis uerba ſed dñi qui per pro

phetam & uirum eccleſiaſticum loquutus eſt. .
CEXPLICIT LIBER DECIMVS. CINCIPIT LIBER VNDECIMVS.
NDECIMVS in Ezechielem explanationũ liber in extrema ſui parte

Nabperte ignorantiã confiteri: pᷣſertim cũ & apud iudæos & apud nos ſup
interptatione eius grande ſilentiũ ſit. aliis in futuro tpe extruendum eẽ

quæ dicuntur: & tñ ipſa ſpiritualia quomodo diſſeri debeant neſcienti/

euſtochium orandũ tibi eſſe pro nobis in ꝓpheta difficillima. illud bre
uiter admonebo quod uir noſtræ ætatis haud ignobilis. ad imperato-
tem ſcribens ſuper hacnatione dixerit. Gogiſtæ gothus eſt. Cui qua ratione poſſunt omnia quæ in

ea ſctipta ſunt coaptari. non eſt meũ ſed eorũ qui hoc putant diſſerere. CCAbPI. XXXIIII.

ſ Tfactuʒ ẽ verbum dñi ad me dicẽs. Fili hominis.pꝛopheta de paſtoꝛibus.ſiue ad pa
Wfſctoꝛes iſrahel.? dices paſtoꝛibꝰ. Hec dicit dñs deꝰ. Ahe paſtoꝛibꝰiſrahbel ꝗ paſcebant
Alleemetipſos. ſiue o paſtoꝛes iſrabel.nũquid paſcũt paſtoꝛes ſemetipſos: NMõne greges
Epaſcunt a paſtoꝛibꝰ: Siue nonne oues paſcũt paſtoꝛes: Lac comedebatis ⁊ lanis ope
riebamini.? quod craſſũ erat occidebatis:gregẽ autem meuʒ non paſcebatis.Qnod inſirmũ fu
it nõ ſolidaſtis.ſiue confoꝛtaſtis.quod fractũ non alligaſtis.⁊ quod abiectũ erat ſine errabat nõ
reduxiſtis.quod perierat nõ queſiſtis.ſed cum auſteritate iperabatis eis ?⁊ cum potentia. Siue
quod foꝛte erat afflixiſtis laboꝛe.⁊ diſperſe ſunt oues mee eo quod non eſſet paſtoꝛ ſiue paſto/
ꝛes.Et facte ſũt in deuoꝛationẽ omnium beſtiarũ agri.⁊ diſperſe ſũt. Errauerunt greges mei ſi
ue ones in cunctis mõtibus ⁊ in vninerſo colle excelſo ⁊ ſuper omnè faciẽ terre diſperſi ſůt gre
ges mei ſicut oues.⁊ nõ erat qui requireret.non erat inquam qui reqnirerct ſintct⸗ reduceret.
ꝛzopterea

. 2 2 R”ůL”
25

contra gog & magog uaticiniũ continebit. & uſq; ad exordiũ ciuitatis
A in monte poſitæ & tepli in ea ſiti ueniet. Quem ſi adiuuante dño & ſua
2 myſteria diſſerente potuero ad calcẽ uſq; perducere: diu mihi erit mul/
tumq; dubitandũ. utrum ad ſpiritale templũ debeam mittere manus an

cenſentibus: aliis bono quidem aĩo ſed imperito ſcientibus ſpũalia eſſe

bus. Et interim ut præſentis operis cura nos teneat. & ſcias o uirgo xp̃i

/

im
ean

105

ea
er
dvo⸗
indo
nur
diis
ees
ge
nolit
Abel
ſce
g
e.
n
nhn
tho⸗

e
ins
Kſur
nol⸗
an
ſap
eé
eſe
enti⸗
o
dbe
o
en
.

1
nt
es
pe⸗
fo
o
ſne
9
ſi
ſe

Suyuper Eʒechielem.

Pꝛopterea o paſtoꝛès.audite verbuʒ domini. ANiuo ego dicit dominus dens.quia pꝛo eo quod
facti ſunt greges mei ſiue oues in rapinam.⁊ ones mee in deuorationem omnium beſtiarũ agri
eo quod non eſſet paſtoꝛ ſiue paſtoꝛes.neqʒ enim queſierunt paſtoꝛes gregem meum ſed paſce
bant paſtoꝛes ſemetipſos.⁊ greges meos nõ paſcebant. Pꝛopterea paſtoꝛes audite verbũ dñi
Hec dicit dũs deꝰ.Ecce ego ipſe ſuper paſtoꝛes:requiram gregẽ menm de manu eoꝝ.⁊ ceſſare
eos faciã vt vltra non paſcant gregẽ meũ.nec paſcant amplius paſtoꝛes ſemetipſos.ſiue oues.ʒ
liberabo gregẽ meum ſiue oues de oꝛe eoꝛum.⁊ non erunt vltra eis in eſcã. Quia hec dicit do⸗

minus deus. Ecce ego ipſe requirã oues meas. ⁊ viſitabo eas ſicut viſitat paſtoꝛ gregẽ ſunʒ in H

die quando fuerit in medio ouiũ ſuarum diſſipatarum. ſiue quãdo fuerit caligo ⁊ nubes in me
dio ouium ſuarum ſeparatarũ. Sic viſitabo oues meas.⁊ liberabo eas de oĩbꝰlocis in quibus
diſperſe fuerant in die nubis ⁊ caliginis.⁊ educã eas ſiue eos de populis ſiue de gentibus ⁊ cõ/
regabo ceas ſiue eos de terris ſine regionibus.⁊ inducã eas ſiue eos in terram ſuã.⁊= paſcã eas
iue eos in mõtibus iſrahel.in rinis ⁊ in cũctis ſedibus terre. In paſcuis vberrimis paſcã eas
ſiue eos.in montibus excelſis iſrahel erũt paſcua earum ſiue ouilia eoꝛũ. Ibi reqmieſcent in her
bis virentibus.⁊ in paſcuis pĩiguibns paſcentur ſuper montes iſrahel.Ego paſcã oues meas.⁊
ego eas accubare faciã.ſine requieſcere dicit dñs dens.Quod perierat requiram.⁊ quod abie
ctum erat ſiue errauerat reducam:⁊ quod confractum fuerat alligabo.⁊? quod infirmum erat
conſolidabo ſiue confoꝛtabo.⁊ quod pingue ⁊ foꝛte cuſtodiam. paſcã illas in iudicio ſiue cum
iudicio. Nos autem greges mei ſiue oues mee:hec dicit dominus deus.Ecce ego iudico inter
peècus ⁊ pecus.arietum ⁊ hircoꝛum. Nonne ſatis erat paſcuam bonam depaſci? Inſuper ⁊ re/
liquias paſcuarum veſtrarnm conculcabatis pedibus veſtris. Et cum puriſſimam aquam bibe
retis.reèliquam pedibus veſtris turbabatis.⁊ oues mee his que concnlcata pedibus veſtris fue
rant paſcebantur:⁊ que pedes veſtri turbauerant hec bibebant. Pꝛopterea hec dicit dominus
deus ad eos.Ecce ipſe ego iudico inter pecus kingne 7 macilentum.ſiue inter pecus foꝛte ⁊ in/
firmum.pꝛo eo quod lateribas ⁊ humeris veſtris impingebatis. ⁊ coꝛnibus veſtris venti⸗
labatis omnia infirma pecoꝛa donec diſpergerentur foras. Saluabo gregem meum ⁊ non
erit vltra in rapinam. ⁊ indicabo inter pecus ⁊ pecus: ſine inter arietem ⁊? arietem. ⁊ ſu⸗
ſcitabo:ſuſcitabo ſuper eas ſiue eos paſtoꝛem vnum qui paſcat eas ſiue eos: ſernum meum
Baunid. Ipſe paſcet eas ſiue eos:⁊ ipſe erit eis in paſtoꝛem. Ego antem dominus ero
eis in deum.⁊ ſeruus mens Banid pꝛinceps eoꝛum in medio eoꝛum. Ego dominus loqun⸗
tus ſum. Et faciam cum eis pactum ſiue teſtamentum pacis.⁊ ceſſare faciam beſtias peſſimas
de terra.⁊ qui habitant in deſerto ſecuri doꝛmient in ſaltibus.⁊ ponam eo in circnitu collis mei
benedictionem. Et deducam ſiue dabo imbꝛem in tempoꝛe ſuo pluuie benedictionis erunt. Et
dabit lignum agri ſine dabunt ligna campoꝛum fructum ſuum:⁊ terra dabit germen ſuum. ſi-
uè foꝛtitudinem:⁊ erunt ſine habitabunt in terra ſua abſqʒ timoꝛe.ſine in ſpe pacis:⁊ ſcient quia
ego dominus.cum contriuero catenas ſiue toꝛquem iugi eoꝛum.Et eruam.eos de mann impe⸗/
rantium ſibi.ſiue ſeruire eos facientium.⁊ non erunt vltra in rapinam gentibus neqʒ beſtie ter⸗
re deuoꝛabunt eds:ſed habitabunt conſidenter ſiue in ſpe abſqʒ nullo terroꝛe. Et ſuſcitabo eis
germen nominatum ſiue plantationem pacis.⁊ non erunt vltra imminuti.ſine pereuntes fame
in terra.neqʒ poꝛtabunt amplius oppꝛobꝛia gentium:⁊ ſcient qnia ego ſum dominus deus eorũ
cum eis:⁊ ipſi populus meus domus iſrahel dicit dñs deus.ANos antẽ greges mei grex paſcue
mee ſiue oues. homines eſtis ⁊ ego dominꝰ deus veſter dicit dominꝰ deꝰ.

ℳ „

& 9 2% „ * 2 „₰ —₰— 2 ₰
Sæpe cõmnoui editionem me utrãq; miſcere. ut libroꝶ uitẽ magnitudinẽ. in his dumtaxat ꝗᷓ nõò

multũ a ſe in trãſlatione diſcordant. Poſt captã Hieruſalẽ.poſtqꝗᷓ annunciauit in babylone ꝗ fugerat

Ioquutus eſt de his qui habitabant in ruinoſis Hieruſalẽ. & deinde ad eos ꝗ in captiuitate poſiti nih
lominus perſeuerabant in malicia prophetæ uerba audire uolentes. nũc ad paſtores.i. ad brineiber
ſermonẽ dirigit:quoꝶ uicio oues.j.populi diſſipati ſunt. Et hoc notãdũ qd a duodecimo ãno deci

mo menſe ꝗnta menſis trãſmigrationis ſiue captiuitatis hiechoniæ & qui cũ eo capti fuerãt uſq; ad

uiceſimũ & quintũ annũ qñ ſuper montẽ urbis edificatæ tẽplum extruitur: & incredibilia eccleſiæ
ſacramẽta pàduntur nullus in medio annus.nullũq; tpᷣs eſt poſitũ.ſed ſimpliciter dr.factus ẽ ſermo
dñi ad me dicẽs. loqᷓre ad illos & ad illos: ut intelligere debeamus oĩa qᷓ legũtur tredecim annis di
uerſis dicta tponbus: & tñ certa inter ſe ſpacia tẽpoꝶ nõ hẽre. Ad paſtores ãt iſtahel ſermo dirigitur
quos uel reges uel prĩcipes. ſcribas & phariſeos ac magiſtros iudaici populi debem accipe. uel certe
Ieuangelico populo epiſcopos præſoyteros & diaconos. aut iuxta myſticos intellectus angelos ſin
gularũ eccleſiaꝶ.ad quos ſcripſit Ioannes in apocalypſi ſua: & quoꝶ angeli quotidie uident faciem
dei. Primũq; dr̃ uhæ paſtoribus ifrahel: qui cũ gregem dñi paſcere debeant & ſaluti illius prouide-

re:pro ſua feſtinant luxuria. Vnde magnopere cauendum eft. & obſeruanda illa præcepta. Ne quæ-

ras iudex ñeri.ne forte non poſſis auferre iniquitates. Et iterum. Quanto maior es: tantomagis te
humilia. & in conſpectu domini inuenies gratiam. Et rurſum. Ducem te conſtituerunt ne eleueris:
ſed eſto inter eos quaſi unus ex illis. Vnde & apoſtolus quaſi paruulum atqʒ latentem inter diſci-

4

2

. —

Liber undecumus. c.xxxiiu.

pulos eſſe ſe dicit. Quodq; ſequitur lac comedebatis & lanis operiebamini:per metaphoram paſto
rum ad principes loquitur: de ꝗbus & in alio loco ſcriptũ eſt. Qui deuorant plebem meaz ſicut eſcã
panis. In lacte omnes eſcas intellige. in lanis multiplicem ueſtium uarietateʒ. Quod aũt dr̃ & quod
craſſum erat occidebatis de diuitibus populi loꝗtur.quos mali principes in eccleſiis iugulare narrã
tur. dum eis prædicant: & uicia eoꝶ increpare non audent. De ꝗbus & propheta dicit. Populus me
us.qui beatos uos dicunt ſeducunt uos.& ſemitã pedum ueſtroꝶ ſupplantant. De quibus & Iacobꝰ
loquitur.qd cum ingreſſi fuerint ad eos præcioſis circundati ueſtibus & anulo aureo. honorantur
ab eis. & ſanctis pauperibus di tu uero ſede in ſcabello ſiue in terrã. aut ſta.Iſti qd infirmum eſt non
confortant ſiue conſolidaut. Vñ & paulus loꝗtur. Suſcipite infirmos. & infirmũ in fide aſſumite. &
multi inter uos infirmi & egrotantes.ad quos mittitur ſermo diuinus:de quo ſcriptũ eſt in pſalmis
Miſit uerbum ſuũ & ſanauit᷑ eos.& eripuit eos de corruptionibus eoꝶ. Et qd fractum eſt ait non al/
ligant: nequaqᷓ mortalia in populis conſiderantes uulnera.qualis eſt adulter. homicida ſacrilegus.
Et quod abiectum eſt ſiue quod errate uiderĩt non reducunt permittentes eos ab hereticis decipi.
Et qd perierit non requirunt.non tã perditos ſaluare cupientes: quã eos qui ſunt in eccleſiis deuora
re. Sed cũ auſteritate imperantes eis & c potentia qd proprie ad ſuppliciũ epiſcoporuʒ pertinet.eo
rum uidelicet qui operibus dedecorant noĩs dignitatem. & pro humilitate aſſumunt ſuperbiam: &
honorem ſe putant conſequutos non onus. & quoſcũq; in eccleſia uiderint præpotentes & dei ha
bere ſermonẽ opprimere nituntur. Vnde iuxta. Ixx.ſcriptũ eſt. Et quod forte erat affligebatis errore
Et diſperſus eſt populus dei uel uiciis uel errore hereticoꝶ. eo quod non eſſet paſtor bonus qui po
neret aiam ſuam pro ouibus: ſed oẽs mercennarii qui lucra tantũ de gregibns conſiderant. & cum
lupũ uiderint fugiunt. Quoꝝꝶ negligentia grex dñi deuoratur a beſtiis agri.de quibus ſcriptũ ẽ.Po/
ſuiſti tenebras & facta eſt nox. in ipſa pertranſibunt oẽs beſtiæ agri. catuli leonum rugientes ut rapi

ant: & qrant a deo eſcã ſibi. Et diſperguntur & errant in cunctis mõtibus: qui eleuantur contra ſcien
tiã dei. & in uniuerſo colle excelſo. qui per hereticã ſuperbiã eccleſiaſticam deſpiciunt ſimplicitatẽ.

Et ſuper oẽm faciem terræ diſperguntur.terrena non cæleſtia reqrentes: & non erat qui requireret.
nec qui reduceret. qa deliciis occaputi gregis dñici dãna non curant. Vñ ad malos paſtores ſermo
fit dñi. qa iſta & iſta feciſtis qᷓ ſupra expoſui. & ꝗ ſcdo enumerat. Ecce ego ipᷣe ad paſtores ueniam. &&
requirã gregem meũ de manu eoꝶ: quibus expedit ut mola aſinaria afligetar ad collũ.quam ut mi
nimum ſcandalizent de populo meo. Et hæc erit eoꝶ pœna uel maxima. ut ultra non paſcant gre/-
gem meũ.nec ſub occaſione ouium ſeipſos paſcant.& opes congregent. & liberabo populum meũ

de ore eoꝑ. Requiram ingꝗt de manu & liberabo de ore:qd auidis faucibus deuoratur. Cũ aũt requiĩ
ſierit oues uiſitat eas quaſi egrotantes atq; macilentas & paſtoꝶ negligentia diſſipatas. & liberabit
de oibus locis in die nubis & caliginis. de qua loꝗtur & iohel. Adeſt dies dñi & ꝓpe eſt dies tæne-

brarum && caliginis dies nubis & nebulæ. Tunc educẽtur de terris ur educãtur in terrã ſuam ꝗᷓ eſt ter

ra niuentiũ. & ipſe eas paſcat in montibus iſrahel de ꝗbus loquitur Dauid. Leuaui oculos meos in

montes. unde ueniet auxiliũ mihi. Et non ſolũ in montibus: ſed in riuis & in cunctis ſedibus terræ
in paſcuis uberrimis & in monte excelſo: de quo Eſaias & micheas plenius uaticinantur. ſiue in mõ
tibus excelſis iſrahel. Ibi reqeſcent in herbis uirentibus & dicent dñs paſcit me & nihil mihi deerit.
in loco paſcuæ ibi me collocauit ſup aquas refectiõis educauit me. Et paſcentur in paſcuis pinguiſ
ſimis: ſuper montes iſrahel. Et inſinita promiſſio ſpeſq; beatitudinis. quando ipſe dñs pollicetur di⸗-
cens. ego paſcam oues meas. & nequaꝗᷓ eas cõmittam malis paſtoribus: & ego eas accubare faciam
dicit ds deus: ut regeſcant in finu Abraham Iſaac & Iacob. Tunc qd perierat in gentiũ populis reꝗ
retur. & quo errauerat in hereticorum perſuaſione reducetur. & quod confractũ fuerat alligabitur
& ꝙ contritũ atq; infirmũ conſolidabitur: ut impleatur quod ſcriptũ eſt. Qui ſanat infirmitates eo⸗
rum. & alligat contritiones eoꝶ. Cor. n. conttitum & humiliatum deus nõ ſpernit: Vñ & ſanctus lIo
quitur. Sana me dñe.qm̃ conturbata ſunt oſſa mea.Et in triceſimo ſeptimo pſalmo pœnitens. Nõ
eſt inquit pax oſſibus meis a facie peccatorum meoꝑ:Et ꝙ pingue ait & ſorte cuſtodiã ne uoretura
beſtiis. Et paſcet oues ſuas in iudicio.ſciens cui oui quæ paſcua debentur. Diuerſæ. n. ſunt manſiões
apud patrem. & non iudicat pater quẽquam. ſed oẽ iudicium dedit filio. Hæc aduerſum paſtores lo
quutus eſt: nunc loquitur ad oues.iad populum: & ad utriuſq; pecoris gregem.i. ouium & caprarũ
& non ſolum ad ouæs & capras: ſed & ad arietes & hircos qui ſunt in gregibus principes. Qnibus
ait. Nonne uobis ſatis erat quod bonis ſcripturarum paſcuis ueſcebamini.ſed inſuper religas paſcu
arum ueſtrarum conculcabatis? Et cũ aquam eloꝗorum dei puriſſimaʒ biberetis: reliquas aquas pe
dibus turbabatis: ut populus meus cõculcatas a uobis paſcuas & turbidas aquas manducaret & bi⸗-
beret: & ur̃o uicio qd per ſe bonũ erat corruptũ uiolatumq; ſuſciperent: Quod & oẽs quidem here
tici faciunt ut carpant eloqa ſcripturarum. & quantũ in ſe eſt maculent. Sed & eccleſiaſtici uiri qui
dogmatum non cuſtodiunt uenitatẽ: ſed de ſuo corde confingunt magiſtramq; habẽt præſumptio

nẽ ſuã:ſimili errore retinẽtur: Qui cũ populo pſuaſerint uera eſſe qᷓ fingunt & in theatralẽ modum

plauſus concitauerint & clamores: immemores fiunt impitiæ ſuæ: & adducto ſupcilio libratiſq; ſer
monibus atq; trucinatis: magiſtroꝑꝶ: ſibi aſſumunt auctoritatẽ: Videamus igitur qd ſit iudiciũ inter
peeus &

lon

— — 2 ☛ —

+☛ „ —

iüQü9&Am,, –

fon

mi

ii

012
00

ha
fdte
ido
dun
o⸗
er
ne,
e.
wo
n.
tmi
1e/
ei
gi
dit
ne⸗
tret
ne
nmo⸗
eeni.
pnil
ktchi⸗
im
1eg
iut
eo⸗
mlo
N
des
o
i
us
lu
be
di⸗
e
i
jo

e

Super Ezʒechielem.

pecus & pecus. & quo iudicio iudicet eos bonus paſtor & uerus: q accepit oẽ iudiciũ a patre. Ecce in
quit ipſe ego iudico inter pecus pingue & macilentũ. ſiue inter forte & infirmũ. Fortes. n. lateribꝰ&
humeris ſuis impingunt atq; collidũt infirma pecora & cornibus uentilãt: neſcientes in lege tauruz
cornupetã debere puniri: Impingebant aũt lateribns & cornibus uentilabant. donec diſpergerẽt &
eicerent oues foras. Superbia.n. maioꝶ & præpoſitoꝶ iniqtate frequenter pelluntur de eccleſia. ut
diſpergãtur a dño quos ipſe ſaluauit. ſed non dimittet eos ultra dñs in rapinã: & iudicabit inter pe-
cus & pecus.non inter noĩa dignitatũ quibus tument pᷣpoſiti:ſed inter hoĩem & hoĩem.ĩuxta id qd
uterq; ſeruus eſt dñi.Tuuc ſuſcitabit paſtorẽ unũ.qui dicit in euangelio ego ſũ paſtor bonus. ſeruũ

ſuũ Dauid ſcãm id qd formam ſerui dignatus eſt aſſumere:qui Dauid interpᷣtatur manu fortiseIpſe

paſcet eos & dñs erit eis in deũ.uel filius & pf uel certe paſtor iuxta aſſumptã carnẽ:dñs auteʒ & deꝰ
ĩuxta uerbum qd erat in principio apud deum. Qui dauid ꝓficientibus pecudibus irrationale aial
nequaꝗᷓ paſtor uocabitur. ſed princeps in medio eoꝑꝶ.de quo ſcriptum eſt: medius aũt ueſtrum ſtat
quẽ uos ignoratis. Tunc ponet cum eis pactũ pacis. nequaꝗᷓ bellorum atq; diſcordiæ. ꝗa factus ẽ in
pace locus eiꝰ:ſed pacis xpᷣi quæ exſuperat oẽm ſenſũ.qui dicit.pacẽ meà do uobis pacẽ meam re/
lIinquo uobis. Et ceſſare faciet beſtias peſſimas de terra: uicia uel pturbationes quibus aĩiæ uexantur
humanæ: uel aduerſarias poteſtates a ꝗbus impugnãtur: & qui habitant in deſerto ſecuri dormient
in ſaltibus. Dñs. n. reuelabit condenſa ſiluaꝶ. & tplo eius oẽs docenr gloriã. Eiectis aũt beſtiis & re
dacta terra in ſolitudinẽ ab iſtiuſmodi aĩantibus. ſecuri dormient & dicent. Dñs illuminatio mea &&
ſalus mea.quẽ timebo? Et ponet eos qui ſecuri dormiunt in circuitu montis uel collis ſui & erũt bñ
dictio. Tunc dabit imbrẽ in tpe ſuo.& pluuiæ bñdictionis erunt. quas in deuteronomii bůdictioni
bus pollicetur. Et dabit inꝗt lignũ uitæ de quo in geneſi ſcriptũ eſt:lignũq; ſapientiæ de quo dĩ: li-
gnum uitæ eſt oĩbus qui aſſumunt eã. Dabit aũt fructum ſuum.qñ & terra dederit fructuʒ ſuũ. Siue
ligna regionũ ſanctoꝶ plurima multitudo. Et terra dabit germen ſuũ. Veritas. mde terra orta eſt. Et
erunt in terra ſua abſq; timore.ſiue in ſpe pacis:in terra uiuentiũ terra manſuetoꝶ.de qua ſcriptũ eſt
Beati mites.qm̃ ipſi poſſidebunt terrã:ut re oĩum fœlicitate cognoſcant qd ipſe ſit dñs.qũ contri
uerit catenas:uel circulũ ferreũ iugi eoꝶ: quo quaſi grauiſſimo pᷣmebantur impio.& eruerit eos de
manu imperantiũ ſiue ſeruitute affligentiũ eos. Seruus eſt. n. unuſquiſq; eius a quo uincitur. Et ne/
quaqᷓ erunt ultra in rapinã demonicis gentibus:nect beſtiæ terræ deuorabunt eos, de ꝗbus diximus
ſed habitabunt conſidenter abſq; ullo terrore: iuxta ſuperiorẽ expoſitionẽ. Et ſuſcitabo ingt eis ger
men noĩatum ſiue plantationẽ pacis. ꝗᷓ loquitur in euangelio. ego ſũ uitis uera : Et nõ erunt ultra
imminuti fame in terra. Ergo fames in terrenis eſt. fſames aũt audiendi ſermonẽ dei. ꝗ ſub paſtore
bono & germine noĩato atq; oĩum ſermone celebrato. & plãtatione pacis nequaꝗᷓ erit in terra neq;
amplius opprobriis gentiũ ſubiacebũt: ut dicant. ubi eſt dis deus eoꝑꝶ? Et ſcient poſt hæc oĩa quod
non ſolũ ipſe ſit dñs.qd & ſupra quoq;ʒ dixerat.ſed cũ additamento qd dñs oĩum proprie deus eoꝶ
ſit cũ eis. qui dicit in euãgelio ad apoſtolos.ecce ego uobiſcũ ſũ cunctis diebus: uſq; ad conſumatio
nẽ ſæculi. Cũ aũt fuerit ĩpſe dñs deus eoꝑ. tunc & ipſi erunt populus eius:non glibet ſed qui merue
rint appellari domus ifrahel. Ac ne putaremus uniuerſa ꝗᷓ dicta ſunt ad paſtores. & oues hircoſq; &
arietes ptinere:ſoluit enigma ĩmo metaphorã: & ponit manifeſtius. Vos aũt oues meæ oues paſcuæ
meæ hoĩes eſtis. Oĩs igitur ſermo de hoĩbus eſt. ad quos dicit ego ſum dñs deus ur̃ dicit dñs deus.
CCAPITVLVM. XXXV.
c factus eſt ſermo dñi ad me dicẽs.Fiili hoĩs.pone ſiue ↄuerte faciem tuã aduerſum
üfmontẽ ſeir. ⁊ ꝓphetabis de eo ſiuè ad eũ.⁊ dices illi. Hec dicit dñs deꝰ. Ecce ego ad te
mons ſeir.⁊ extendã manũ meꝗ ſuper te:⁊ dabo te deſolatũ.atq; deſertii. Arbes tuas
demoliar. ſiue in vrbibus tuis faciã ſolitũdinẽ.⁊ tu deſertꝰ eris.vt ſcias qꝛ ego ſiʒ dñs
co qð fueris inimicus ſempiternꝰ:⁊ cõcluſeris filios iſrahel in manus gladij: ſiue ⁊ aſſederis do
mui iſrahel fraudulẽter in manu gladij in tpe afflictionis eoꝝ:in tpe iniquitatis extreme. Mꝛo⸗/
pterea vino ego dicit dñs deus.qm̃ ſanguini tradã te:ſiue qm in ſanguine peccaſti ſanguis te ꝑ
ſequet᷑:? cũ ſanguinẽ oderis ſanguis perſequet᷑ te.Et dabo montẽ ſeir deſolatũ ⁊ deſertũ.⁊ aufe
rꝗ de eo euntẽ ⁊ redeũtẽ:ſiue hoĩes ⁊ iumẽta.⁊ implebo mõtes eiꝰ occiſoꝝ ſuoꝝ ſine vulneratoꝝ
in collibus tuis.⁊ in vallibus tuis atqʒ toꝛrẽtibus:interfecti gladio cadẽt.In ſolitudines ſempi⸗/
ternas tradã te. ⁊ ciuitates tue nõ habitabunt.⁊ ſcietis ſine ſcies qm̃ ego ſum dñs.eo qð dixeris
due gẽtes ⁊ due terre ſiue regiones mee erunt.⁊ hereditate poſſidebo eas:cũ dũs eſſet ibi. Nꝛo
pterea viuo ego dicit dñs deꝰ.qꝛ faciã iuxta irã ſiue inimiciciã tuã.⁊ ſcõm ʒelum tuũ quẽ feciſt .i
hodio hñs eos:⁊ notus efficiar tibi cũ iudicauero te.⁊ ſcies qꝛ ego ſuʒ dñs. Audiui vniuerſa op
ꝛobꝛia tua.ſiue vocem blaſfemiarũ tuarum que loquutus es.ſine quia loquutus es de momi-/
us iſrahel:deſerti nobis dati ſunt ad denoꝛandum.⁊ inſurrexiſtis ſuper me oꝛe veſtro.ſiue ma
gniſice loquutus es ſuper me oꝛe tuo:⁊ rogaſtis aduerſum me. ſiue vociferati eſtis contra me.
Aerba veſtra ego audiui.Hec dicit dominus deus.Zetante vniuerſa terra in ſoli udines te re
digam:ſicuti ganiſus es ſuper hereditate iſrahel eo quod fuerit diſſipata:ſic faciam tibi. Diſſipa
tus ſiue deſertus eris mons ſeir.⁊ omnis idumea:⁊ ſcies quia ego dominus. KHH

.L.iber vndecimus.c. xxxv.

Iiud aũt quod in.lxx.additũ eſt & conſumentur.in hebraico non hẽtur. Si ſemp in ꝓphetis eſſet

ſermo dei. & iuge in pectore eoꝶ haberet hoſpiciũ: nunqᷓ ctebro Ezechiel poneret: & factus eſt ſer-
mo dñi ad me dicens. Sed ꝗa ob humanã fragilitatẽ & uitæ huius neceſſitates interdũ recedebat ab
eis. propterea Ioãnes baptiſta loꝗtur. Qui miſit me baptizare.ĩpſe dixit mihi. Sup quẽ uideris ſpũm
ſandum in ſpecie colũbæ deſcendentẽ & manentẽ in eo ipſe eſt. Nunꝗᷓ. n. proprium eſſet in xpᷣo qd
additur & manentẽ in eo.niſi ab aliis non nunꝗᷓ recederet. Alioquin & ad moyſen loꝗtur deus. Au
feram de ſpũ qui eſt in te: quẽ utiq; non haberet niſi ad eum a dño deſcendiſſet. Oĩs aũt iſtius capitu
h ꝓphetia eſt contra montẽ ſeir.filioꝶ uidelicet eſau & edom qui græca & nr̃a lingua appellantur
idumei.eo qd tpe neceſſitatis & anguſtiæ qñ iudas capiebatur a babyloniis inſultauerint eis. & eie-
co populo iudæoꝶ ſibi putauerint terrã traditã ad poſſidendũ. & non ſolũ non ſuſceperint fratres
ſuos alios uidelicet Ilacob fratris ſui.ſed pſequuti ſint & concluſerint in manus gladii. Vnde maniſe
ſtius interpᷣtatus eſt ſymachus ſanguinẽ tuum odiſti. & ſanguis pſequætur te. Prophetatur aũt qd &
ipſe capiendus ſit: & redigẽdus in ſolitudines ſempiternas. & rerũ fine cognoſcat eſſe iudicẽ deum.
eo qꝗ dixerit duæ gentes & dua regiones meæ ſunt: uel idumeoꝶ & iudæoꝶ: uel certe iudæ & iſra
hel duarũ uidelicet & decẽ tribuũ. Et loquutus es de mõtibus iſrahel dicens. deſerti nobis dati ſunt
ad deuorandũ.non cõſiderans qd hæc contra deũ blaſphemia redundaret. Vñ ſequitur. Letãte uni
uerſa terra in ſolitudinẽ te redigam. Et eſt ſenſus. Cũ oĩs terra iudæa receperit priſtinũ ſtatum tu p
manebis in ſolitudine ſempiterna qcq; infertur ſicuti gauiſus es ſup hereditate domus iſrahel eo qd
fuerit diſſipata. ſic faciã tibi. in. lxx. non habetur. ſed ſub aſteriſcis de theodotionis editione additum
eſt. Oĩs aũt ira dei illuc proſicit cõtra montẽ ſeir: ut cũ fuerit diſſipatus & ipſe & uniuerſaidumea co
