OQuia ægyptiarum carnium recordata es. & imitata turpitudinem gentis immundæ quæ oium len
beſtiarunſimulacra ueneratur. propterea adducam contra te amatores tuos. quoꝶ ſaciata cõplexu en
receſſiſti ab eorum fœdere. ut quantus prius amor fuerat: in tanto odio uertereris. Filios inquaj ba un
bylonis omneſq; chaldæos nobiles. tyrãnos & principes pro quibus in hebraico habet facd, & ſuæ. ui
& cuæ. quas multi gentes orientales intelligunt. cum huiuſcemodi nomina nec in regum uolu- nun
mine nec in paralipomenon. neq; in Hietemia quidem qui deſcribunt captiuitatem Hieruſalem:
aut in aliquo libro ſcripturæ ſanctæ inueniamus. ſeptuaginta ipſa hebraica poſuerunt nomina: n
cum ſymmachus quoq; & theodotio in eadem uerba conſentiant. Omnes inquit aſſyrios equi⸗ 8
tes & iuuenes forma egregia duces & magiſtratus:ſiue triſtatas quos nos principes principum in/ bin
terprætati ſumus. De quibus & in exodo legimus. electos alcenſores triſtatas. pro quibus la/ een
tina ſimplicitas ternos ſtratores tranſtulit. Triſfatæ autem nomen eſt apud hebreos ſecundi gra- hi
dus poſt regiam dignitatem. De quibus ſcriptum eſt:uerumtamen ad tres primos non peruenit.
Qui principes equitum peditumq; erant & tributorum.quos nos magiſtros utriuſq; militiæ: &
præfeſtos annonarii tituli nominamus. Omnes inquit in curribus & in equis. Iorica armati.

Galea & Clipeo obſederunt te per circuitum: & dabo eis iudicium ut quos reliquæ tas & quo-
rum irritum feceras pactum ab his iudiceris: & iudicabunt te iudiciis ſuis quaſi adulteram.
Et ponam inquit zelum meum in te: quem exercebunt tecum in furore, zelus enim meus eti/
am inter hoſtes fidei non ſeruatæ. Naſum inquit tuum & aures tuas præcident. quaſi adul/⸗“
teræ & depræhenſæ in ſtupro: ut deformata placere deſiſtas. IJomodlo enim in facie omnis n
pulchritudo hominis in natium decore cõſiſtit & in autibus: e quibus in ſœminis uniones & mar⸗ P
garitaæ

Super Eʒech ielem.

9 * * „ .
aritæ dependent: ita dignitas regis & iudicum quæ in ore auribuſq; ſignatur: eorum gladio præci
etur. Ipſi filios tuos & filias tuas capient. Tuos inquit & tuas non meos & meas: quia de aduſteri o
nati ſunt: & cætera uorabunt incendio. & denudabunt inquit te ueſfimentis tuis quibus te ornaue-

ram: & uaſis gloriæ tuæ quæ tibi ad cærimonias tẽpli aurea argẽteaq; cõceſſerã: de quibus ſcriptuʒ
i eſt: ego dedi eis aurũ & argẽtũ: & ipſi fecerunt ea baal. Hæc aũt omnia faciã: ut perdita pulchrytudi-
Fit niiſtu nenenei deturpatoquieſeat aliquãdo ſcelus tuũ & fornicatio quà didiciſti & exercui-
ſti in ægypto. ut poſtquã naſů aureſq; pdideris: nequaquã audeas oculos ruos leuare ad chaldæos:

& amatoribus priſtinis oſtendere ſœditatem tuã: nec recorderis amplius ægyptiorũ libidinis: quo
rum magnitudine carnium delectabaris. Quæ uniuerſa dicuntur ſub tranſſatione adulteræ: & pro
preradulterinm deturp atæ: ut nequaquã ultra giarictur in corde ſuo:ſed erubeſcat in ſœditate quã
0 magnitudine meruit uoluptatum. Quicquid de hieruſalem tipice dicitur: & ad animã referri po-
teſt. quæ uirtutibus dei iuncta cõplexui: poſtea adulterauit in uitia & recefſit ab eo: & patefactis uni-
uerſis ſceleribus eius denudata eſt atq; turpata & oſtenſa omnibus: ut a ſcelere ſuo aliquando deſi-

d ſtat: nec glorietur in nominis dignitate: ſed pro mala conſcientia & recordatiõe ægypti oculos ul-
d⸗ tra ad cælum non audeat tollere. Vnde & naſus ei pᷣciditur: & aures amputantur: quia odorem bo-
n næ flagrantiæ uerterat in fœtorem: & audierat iuditium ſanguinis: quod non ſolũ de odore & au⸗
m ditu: ſed de uiſu quoq; intelligimus: quo quia male fuerant abuſi ſamſon & ſedechias: priuãtur. Sur
ln⸗ dum quoq; deus & mutum facit: ne lingua eorum pertranſeat uſq; ad terram: & tactus omnis aufer
tur in his qui uitam pœnitus perdiderunt. Et hæc fient ut igni cuncta purgẽtur: & pereat ægypti ſor
ta nicatio:nec ultra oculos ſuos ad mala poſſit attollere. ð
62 QAuia hec dicit dñs deus.Ecce ego tradã te in manus eoꝛũ quos odiſti in manus de ꝗbũus ſa
e ciata ẽ anima tua.⁊ agent tecũ in odio ⁊ tollẽt omnes laboꝛes tuos.⁊ dimittẽt te nudã ⁊ ignomi-/
17 nia plenã. Scelus tunʒ ⁊ foꝛnicatiões tue fecerunt hec tibi.ga foꝛnicata es poſt gentes inter q̃s
dn pdlluta es in idolis eaꝝ. In via ſoꝛoꝛis tue abulaſti.⁊ dabo caliceʒ eius in manu tua. Bec dicit
re. dominus deus.Calicẽ ſoꝛoꝛis tue bibes pꝛofundũ.⁊ latũ.Eris in deriſũ ⁊ in ſubſannationẽ que
ſe eſt capaciſſima ebꝛietate ⁊ doloꝛe repleberis.⁊ calicẽ meroꝛis ⁊ triſtitie. calicez ſoꝛoꝛis tue ſama
nr rie.⁊ bibes illum ⁊ potabis vſqʒ ad feces.⁊ fragmẽta eius deuoꝛabis.⁊ vbera tua lacerabis.(ſi
w⸗ ne vt ſeptuaginta trãſtulerunt.) feſtiuitates ⁊ neomenias eius anferam. quia ego locutus ſum
e ait dominus. Pꝛopter ea hec dicit dominus deus. Quia oblita es mei? pꝛolieciſti poſt coꝛpus
tuum.tu quoqʒ poꝛta ſcelus tuum ⁊ foꝛnicationes tuas.
des CProdeſt & hieruſalem inimicitias habere contra aſſyrios atq; chaldæos: & nequaquã ægypti re-
eos cordari:ſed tradi eis in manus ad puniendum qui illam oderant: quibus ante non traditur niſi ſatia
nne; ta fuerit de eis anima eius: ut poſtquã pœnituerit ueterum peccatorum tunc purgetur ſuppliciis: &
e. perdat omnes labores quos arte m œretricia conquiſiuit: uideatq; nuditatem ſuam & ignominiam
OH & ſciat qd hæc uniuerſa non ei dominus fecerit: ſed fornicationes ſuæ quibus fornicata eſt poſt gẽ
1 tes quas ſupra memorauit: ut earum coleret ſimulachra. In uiis ait ſororis tuæ ſamariæ ambulaſti P
Dſ⸗ pterea debes calicem illius bibere: cuius peccata ſectata es. Calix autem quod ſæpe accipiatur ꝓ pœ
re⸗ niies atq; ſuppliciis: multa exempla ſunt: E quibus illud eſt. Calix in manun domini uini meri plenus
mi mixto:& inclinauit ex hoc in hoc:uerũtamen fex eius non eſt exinanita:bibent omnes peccatores
terre. Et in eſaia calix ruinæ & poculum furoris dicitur. Et ad hieremiam loquitur dens. Accipe cali
Im cem uini meri de manu mea: & potionabis omnes gentes ad quas ego mittam te. & bibent & uo-
. ment & inſanient. Sicut enim quædam dantur cathartica ut noxius humor qui ineſt corporibꝰ ege
ratur: ſic & dñs dat calicem tormentorum mœraciſſimum: ut quicquid fellis amaritudinis eſt aufe/
. rat a peccatoribꝰ: & priſtinæ eos reſtituat ſanitati. Et ipſe calix erit profundus & lat. Profundus pœ
ſ narum magnitudine. latus tempore captiuitatis. Quando autem ait inebriata fueris & dolore com
8 præhenſa & biberis calicem uſq; ad feces: & in tantum auſeris ut fragmenta quoq; ipſius calicis de
uores:tũc thedebit te fornicatiõis priſtinæ: & lacerabis ubera quæ fracta fuerant in ægypto: & quæ
i ab amatoribus tuis ſubacta atq; colliſa ſunt: ſiue omnes feſtiuitates & neomenias tuas auferaʒ: ut ꝓ
4 ſolẽnitate atq; lætitia æternũ plãctũ habeas & mœrorẽ. Quia igitur iſta feciſti & oblita æs mei & ꝓ
. ieciſti me poſt corpꝰtuũ ſiue rettiorſũ pp corpis uitia: uel poſt gẽitalia ꝗbꝰturpitudĩs ſœ ditas ĩdica
„ tur: ppterea porta ſcel'& ĩpietatẽ tuã: uidelicet ſupplicia qᷓ pp ĩpietatẽ & ſcelera mœruiſti. Põt hoc
21 qd dicitur & potabis uſq; ad feces & fragmẽta eiꝰ deuorabis: ſignificãter ĩtelligi ſup hieruſalẽ ꝗᷓ ca/
. licẽ ſamariæ ſororis ſuæ bibit nouiſſima: & quaſi feces tormentorũ eiꝰuſq; ad funduʒ potauit.
4 CEt ait dominad me dicẽs.Fili hoĩs nunquid indicas oollaʒ ⁊ oolibam.⁊ annuncias eis ſcele
1. ra uel iniquitates earũ:quia adultere ſunt ⁊ ſanguis in manſbus carum.⁊ cũ idolis ſine adinuẽ/
v. tionibus ſnis foꝛnicate ſunt:inſuper ⁊ filios ſuos qnos genuerãt mihi abſtulerũt eis ad denoꝛã
Ü‚½ dũ:ſine trãſduxerũt per ignẽ: Sed ⁊ hoc fecerũt mihi.polluerunt ſctũariũ meũ in die illa:: ſab
ĩ bata mea pꝛophanauerunt. Cũqʒ imolarent filios ſuos idolis ⁊ ingrederẽtur ſãctuariüů menm
/ in die illa ut polluerent illud.etiã hec fecerũt in medio domus mee.Miſerũt ad uiros venien/ 5
n, tes de lõge:ad quos nuntiũ miſerant.Itaq; ecce venerũt ꝗbte lauiſti:ſiue cũ veniſſet ſtatiʒ laua

Liber ſeptimus .c.xxiiii.

beris:⁊ circſũleuaſti oculos tuos:⁊? oenata ẽs mũdo muliebri.Sediſti ĩ lectulo paulchꝛo:⁊ menſa
oꝛnata eſt ante te. Thimiama meũ ⁊ vnguẽtũ ⁊ oleũ poſuiſti ſuper eã:⁊ vox multitudinis exul/
tãtis erat i ea.ſiue ⁊ voce cõpoſita perſultabat.Et in uiris quideʒ multitudines hoinz adduce/
bãtur ⁊ ueniebãt de deſerto:ſiue ebrii de deſerto. Poſuerũt armillas in manibus ſuis. ? coꝛo/
nas ſpecioſiſſimas in manibus ſuis. Et dixi ei que attrita ẽ i adulterio. Nũc foꝛnicabit ĩ foꝛni
catiõe ſua ẽt hec.Et ĩgreſſi ſũt ad eã.Quaſi ad mulierẽ meretricẽ ſic ĩgrediebãt᷑ ad oollã ⁊ ooli
bã mulieres nepharias:ſiue ut facerẽt inigtatẽ. Niri ergo iuſti ſunt:hii iudicabũt eas inditio
adulteraꝝ ⁊ iudicio effũdẽtiũ ſãguinẽ:qꝛ adultere ſũt:⁊ ſãguis ĩ manibꝰ eaꝝ. Hec.n.dicit dqñs
deꝰ. Adhuce ad eas multitudinẽ: ? trade eas ĩ tumultũ ⁊ ĩ rapinã:⁊ lapidẽt᷑ lapidibꝰppłoꝝ ⁊ con
fodiãtur gladijs eoꝝ.fſilios ⁊ filias eaꝝ iterficiẽt:?⁊ domos eaꝝ igni ſuccẽdẽt:⁊ auferã ſcel ſiue ĩ
pietatẽ de terra:⁊ diſcent oẽs mulieres ne faciãt ſecũdũ ſcelns vel ipietatẽ earũ.Et dabũt ſcelꝰ
ſiue impietateʒ ueſtrã ſuper vos:⁊ peccata idoloꝛũ veſtroꝝ poꝛtabitis:⁊ ſcietis qꝛ ego dominꝰ.
CVt ſæpe cõmonui:parua in quibus ſeptuaginta æditio diſcrepat ab hebraico ex latere copulaui:
lectoris faſtidio prouidens. Conſequens autem erat: ut qui ſamariæ & hieruſalem adulteria ſepara-
tim deſcripſerat: pariter earum ſupplicia nunciaret. O mnia aũt dicuntur quaſi ad adulteras: & facta
breuiter earum ſcelera proponuntur: ut rectæ iuxta legem in adulteras lapidatio
populi conſequatur. Quia igitur adulteræ ſunt: iuſtam prome ſententiam. Sunt enim mechatæ in
idolis: & ſanguis in manibus earum: eorum uidelicet quos idolis immolarunt: ut filios quos mihi
genuerant demonibus conſecrarent. Nec hoc fecerunt foris & in montibus ac lucis ut ſæpe facere

conſueuerant: ſed ad extremum polluerunt templum meum: ut ſtatuam baal in eo ponerent: & ſab

bata mea prophanauerũt. ut nec loci nec tẽporis cuſtodiretur apud eas religio. Sed nec præſẽubus
tantum adulteriis contentæ erant. neq; ſuffecit eis quod filios meos poſtquã immolauerunt idolis
ſuos fecere uel demonum:iſed peregrinis quoq; uoluptatibus laſciuientes: aſſyrioruʒ atq; chaldæo
rum ſimulachra ueneratæ ſunt. Qui cum ueniſſent ooliba hieruſalem: omnem adulteræ habitum
impleſti ſuper eis ut lauares corpus:oculos ſtibio linires: ut aſſumeres cultum muliebrem. ſederes ĩ
lectulo libidini præparato:epulas proponeres: quibus fractas ad libidinem uires reparares amatoꝶ

tuorum. Thimiama meum & unguentum qd mihi ſpecialiter iuſſeram fieri: & exterminari animaʒ

illam de populo quæ in priuatos uſus hoc facere uoluiſſet: tu offerres idolis: congregares frequen/
tiam populorum: ſiue omni genere muſicorum caneres: ut non ſolum uiſu: ſed & auditu & odora-
tu & cunctis ſenſibus placeres amatoribus tuis qui uenerunt ad te ebriimon urbanæ alicuius elegã

tiæ: ſed de deſerto ac ſolitudine ruſticum ac latronum habitum præſerentes: & in tantam exarſiſtis

o ſorores peſſimæ inſaniam uoluptatum:ut armillas ueſtras & diſcriminalia imponeretis manibus
& capitibus amatorum ueſtrorum:ſiue uobis ipſis: ut planæ una ſtupraremini. Quãobrem dixi: uel
hieruſalem uel ſamariæ: uel utriſq;. Sic attriuiſtis frontem: ut nequaquã ſecreto polluamini: uel ma-
riti uel hommum uitetis aſpectum: ſed inſtar meretricum publicæ proſtituamini: qui ingreſſi ſunt
ad uos quaſi ad mœretrices certatiʒ uos polluere cupientes. Tradam igitur uos ad puniendum: his

quibus ultro traditæ eſtis ad deturpandum. Iuſti enim uiri ſunt: in eo quod adulteram & parricida
me iubente diſcruciant. Hæc enim dicit dominus deus. Monitu uocis tuæ congrega ad eas o pro/
pheta multitudinem populorum. & primum diripiatur earum uniuerſa ſubſtanria. deinde lapiden

tur & confodiantur gladiis. & filii earuʒ & filiæ trucidentur & domus ardeant. Et hæc omnia fient
ut auferatur de terra impietas. & diſcant omnes mulieres uniuerſæq; prouinciæ procul poſitæ pœ
nis earummilia deuitare: ut poſtquam receperitis quæ mœremini: & portaueritis ſcelera idoloꝶ
ueſtrorum:tunc cognoſcatis qd ego ſim dominus. Hæc autẽ omnia tropologice & ſubtipo adul/
terarum dicta ſunt contra ſamariam & hieruſalem: quod aſſyriis tradita atq; chaldæis ductæ ſint i

captiuitatem: urbes eatum incendio concremarint.interfecti ſint populi qui pro deo demonum ſi-

mulachra uenerati ſunt. Poſſunt hæc & poſt aduentum chriſti intelligi: qd uiri iuſti de populis na
tionum:ipſi ſamaritas & iudæos comparatione ſui iudicent. & tradant eos ad deuorandum: quibꝰ

dominus dixerat: relinquetur uobis domus ueſtra deſerta: & quando uideritis circũdari ab exerci-

tu hieruſalem: ſcitote quia appropinquat deſolatio eius. Vſq; hodie enim adulteræ ſunt: & totiꝰ or
bis lapidibus opprimuntur. Quoniam miſerunt nuncios ad eos qui erant procul: & dicere nõ po/
terant: ego deus appropinquans & non deus de longe dicit dominus: & præparauerunt ſe amato-
ribus ſuis demonibus: & omnem cultum atq; ornatum quez a deo accœperant naturali bono uer-
terunt in culrum demonum: & opera ſua decoremq; quem in armillis & diademate intelligimus

adulteris amatoribus præbuerunt: quorum pœna timor eſt: imo his qui ex gentibus crediderũt ne

ſimilia patiantur:ſi ea fecerint quæ ſamaria & hieruſalẽ. A ꝗbus tũc auferẽtur impietates cũ recepe/
rint ſcelera ſua: & uelamen qd poſitum ẽ ante uultum moyſi abſtulerint ab oculis ſuis:ut cognoſcãt
6R☛R⸗ dqdipſe ſit dominus Ieſus chriſtus: quem dei filium negauerunt.
N S CCAPITVLVM. XXIIII. 1
KT factũ eſt verbũ domini ad me in anno nono.in menſe decimo decima mẽſis dicẽs.
HFili hominis. ſcribe tibi nomẽ diei buius in qua cõfirmatus ẽ rex babnonis auerſng
. ieruſalem

d

—

hien
Hic
.
ohh
fabe
Pe
ſuper
cnce
open
Lig
nege
c
imm
ſtͤpt
nch
Ctt
ſsſe
gom
abi
kctn
faubt
ſae
ini
comi⸗
Nttar
drur⸗
exiet
lamit
done
deße
E
bilen
tut:
nes!
no⸗
nor
loni
baby
nemi
neng
im⸗
O⸗
mule
ſecun
catn
iusn
derſe
Ema
Uitin
un⸗
net
Ren
lun⸗
ltenk
nice⸗
ln
W
Un

Buper Ezechielem.

N hieruſalẽ hodie.? dices per pꝛotterbium ad domnm irritatricẽ parabolam.z loqueris ad eos.
, Hec dicit dominus deus. Pone ollã.pone inquam ⁊ mitte in ea aquã. cõgere fruſta in aam
4 omnẽ partẽ bonã. femur 7 armuʒz. electa ⁊ oſſibus plena.pinguiſſimũ pecus aſſ ume. Compone
quoq; foꝛnices oſſiũ ſub ea.Effer buit coccio eius. diſcocta ſũt oſſa illiꝰin medio eꝰ. Pꝛopte
rea hec dicit dũñs deus. Ahe ciuitati ſãgu inũ oolle.cui rubigo in ea ẽ.⁊ rubigo enũ exiuit de ea
49 Ver partes 7 p partes ſuas. eice ea. Mõ cecidit ſuꝑ eã ſoꝛs.ſaãguis eni eius in medio eius eſt.
GUG ſuper lipidiſſimꝗ petrã effudit illũ. Nõ effadit illũ ſuꝑ terrã vt poſſit operiri puluere.vt ſuper/
4 ducerẽ indignationẽ meã.? vindicta vlciſcerer. Dedi ſãguinẽ eius ſuper petrã lipidiſſima. ne
j operiret᷑. Pꝛopterea her Dicit dñs deus. Ahe ciuitati ſãguinũ cinus ego grandẽ faciã piraʒ.
Cõgere oſſa qͥ igni ſuccẽdã.Cõſument᷑ carnes. ⁊ coquet᷑ vniũſa cõpoſitio.⸗. oſſa tabeſcẽt. Po
ir. ne quoqʒ eã ſup pꝛunas vacuã.vt incaleſcat ⁊ liquefiat es eius.⁊ cõſlet᷑ ĩ medio ing namẽtũ eius

⁊ cõſumat᷑ rubigo eius. Multo laboꝛe ſudatũ c.⁊ ñ exiuit de ea nimia rubigo eius. neqʒ p ignẽ
“ immũdicia tua execrabilis Quia emũdare te volui ⁊ n es mũdata ſoꝛdibituis.ſʒ nec mũdabe
ris pᷣus donec geſcen faciã idignationẽ meã in te ego dũs locutꝰſũ veni ⁊ faciã. nõ trãſibo nec
c Parcã. nec placaboꝛ. Juxta vias tuas ⁊ iuxta adinuentiones tuas iudicani te dicit dñs. LXN.
CSESt factus eſt ſermo dni ad me in anno nono.in mẽſe decimo.decima menſis dicens.fili hbomt

i:

nio

i nis ſcribe tibi ab hac die qᷓ obſirmatus ẽ rex babilonis ſupꝑ hieruſalẽ ab hodierna die. ⁊ dic ad
muhi domũ exaſperãtẽ parabolã. dices ad eos. Hec dicit dñs deus. MPone lebetẽ ⁊ ifũde ſuꝑ eum
er aquꝗ.? mitte in eũ diuiſiões.omnẽ ĩciſurã bonã craus ⁊ humerũ carnibꝰſeparatis ab oſſibus de
A electis pecoꝛibus aſſũpta.⁊ icẽde oſſa ſub eis.ferbuit.⁊ ſũt cocta oſſa eiꝰin medio illi. Mꝛopte
bn rea hec dicit adonai dommnꝰ. Ociuitas ſãguinũ lebes in quo ẽ rubigo in eo⁊ rubigo nõ ẽ egreſ
NS ſa ex eo.p partes ſuas ꝓtulit.MNõ cecidit ſupꝑ eã ſoꝛs.ꝗa ſãguis eius in medio illius c. Sup leuiſ
keo ſimã petrã poſui illũ.MHõ fudi illũ ſuꝑ terrã vt operiret᷑ terra.vt aſcẽderet furoꝛ in vltionez vin
mm dicte. Dedi ſãguineʒ eius ſuꝑ lipidiſſimã petra.vt nõ operiret᷑ Pꝛopterea hec dicit adonai
l dominꝰ. Ahe ciuitas ſãguinũ.⁊ ego magniſicabo torreʒ.2 multiplicabo ligna ⁊ ſuccendã ignẽ
oß vt tabeſcãt carnes ⁊ imminuat᷑ ius.⁊ oſſa cõcrementur.⁊ ſtet ſup carbones ſuos. Incenſa eſt vt
imz erurat᷑ ⁊ frigat᷑ eẽ eiꝰ.? cõcremet᷑ in medio illius ⁊ deficiat rubigo eiꝰ. Humiliabit᷑ rubigo. nõ
ne exiet de ea multa rubigo eiꝰ.confundetur rubigo illiꝰ. Immundicia tua zemma pꝛo eo qõ con
bn, taminata es tu ⁊ nõ es emundata ab immundicia tua. Et quid erit ſi nõ fueris emundata vltra
Ri donec ipleã furoꝛeʒ meũ in te? Ego dũs locntꝰſũ ⁊ veniet.⁊ faciã.nõ differã nec miſereboꝛ.nec
he depᷣcabilis ero. Secũdũ vias tuas ⁊ ſecundũ adinuentiões tuas iudicabo te.dicit adonai dñs.
nu CQuorum pleraq; de theodotione addita ſunt:& uerbum hebraicum zemma pro quo nos execra
ütel bilem immundiciam interprætati ſumus. Illudq; ab eis additum eſt quod in hebraico non habe-
lnn tur: & obello prænotandum eſt. Propterea ego iudico te iuxta ſanguinem tuum: & iuxta cogitatio
in nes tuas.Iudicabo te immunda atq; famoſa: & nimia ad irritandum. Dicamus ergo de ſingulis. No
mbs no anno captiuitatis regis ioachim: quinto enim exorſus eſt prophetare: & decimo menſe eiuſdem
niati noni anni: decima die menſis decimi: fatum eſt uerbum domini ad ezechiel prophetam: in baby-
pto⸗ lonis regione conſtitutum: & dixit ei. Fili hominis ſcribe tibi hanc eandem diem: & ſcito quod rex
nicen babylonis hodie in regione iudæa obſidere cœperit hieruſalem: & uallare eam exercitu:& obſidio
ſeyt nem ipſam per parabolam deſcribe atq; prouerbium. quæ in præſenti loco methaphoram trãſlatio
pe nemq; ſignificat.Pone inquit ollam æneam:ideſt lebetem: & mitte in ea aquam: & pinguiſſimoruzʒ
oo: animantium omne corpus in fruſta concide: tam fœmur quã crus & armum: carneſq; di gẽter ab
dul oſſibus ſepara: & carnibus miſſis in lebetem: oſſa pone uel compone ſub lebete: & ſac ſtrues & cu-/
ſnti mulos oſſium: ut efferueſcat non ſemel:ſed frequenter coctio lebetis: & diſcoquantur carnes ĩtrin
H ſecus: & oſſa ſubter inter incendio concrementur. Vis autem ſcire ꝓpheta quis ſit iſte lebes: uel quæ
ien carnes aut oſſa: Loquere. Hæc dicit dominus. Vhæ ciuitati ſanguinum: ideſt hieruſalem lebeti: cu-
i⸗ ius rubigo:ideſt malicia nimia eſt. & licet ignis ſuppoſitus ſit: tamen rubigo eius non exiuit de ea.
ci⸗ Perſeuerauerũt.n.ẽt capti atq; cruciati ĩ priſtino ſcelere. Per partes & ſingillatim cõſumite eã nemo
ſot remaneat in ſalutem: non cecidit ſuper eam ſors: ut alti pirẽt & alii ſeruarentur. ſed cunctis cõis ue
nit interitus. Sanguis enim eius ideſt homicidia & filiorum neces in medio illius ſunt. Quem ſan-
40 „ . „ guinem effudit ſuper limpidiſſimam petram ut pateret omnibus: nec terra operiretur aut puluere:
4 ne tranſiret uidelicet indignatio mea: ſed ſuper apertiſſimum ſanguinem ultio properaret. Naturæ
eſt enim ut ſi ſanguis fundatur in terram cõbibat humus humorem ſanguinis: uel paulati terra ope
m riatur & puluere. Cum autem ſuper limpidiſſimam petram & nullam habentem foueã ſanguis fue
en rit effuſus labitur: & latam obtinet ſedẽ. Hoc aũt iudicat quod non occulta ſed publica fecerit ho-
micidia: ſecũdũ illud qd dicitur ad cain: ſanguis fratris tui clamat ad me. ppterea dic ciuitati ñ uniꝰ
ſi⸗ ſanguinis: ſed ſanguinũ multoꝶ. Ecce ego grandem in te pyram faciam: ſiue educã torrẽ quẽ uul/
gus titionẽ uocat: & nõ ſolũ carnes in te molles & teneras:ſed duriſſima quoq; oſſa ſuccendam: ut .
nihil in te remaneat quod non cremetur incendio. Cumq; & carnes & oſſa conſumpta fuerint &
6s cremata: ipſum lebetem uacuum pone ſuper prunas: ut æs quoq; illius incaleſcat & conſumatur

·AY.iber ſeptimus.c.xxiiii.

& ære conſumpto rubigo quoq; illins pereat: ideſt ciuĩtate incendio concremata: malicia cum

urbe diſpereat. Sed quid prodeſt feciſſe quod iuſſum eſt? Ne perignem quidem rubigo atq; mali/
cia lebetis & urbis potuit auferri: ſed permanet in ea immundicia ſceleſta & execrabilis. Hoc enim
gemma ſigniſicat. Et apoſtropham ad ipſum lebetem ideſt ad urbem facit. Mundare te uolui &
non es mundata ſordibus tuis: nec ultra poteris emundari: donec in te compleam indignationẽ
meam. Ego dominus loquutus ſum: & ſententia mea non poteſt præterire. Venit iaʒ urbis obſidio
faciam quod minatus ſum: nec tranſibo ſicut ſæpe feci ſcelera tua: & ultra non parcam nec placa-

bor tibi etiam ſi multiplicaueris præces: ſed uias tuas & adinuentiones tuas reddam tibi: immo iu-

dicabo te iuxta opera & cogitationes tuas: ut in hoc quoq; oſtendam clementiam meam iſtar me/
dici qui putridis non parcit carnibus ut ſana membra ſaluentur. Non parcit ut parcat: crudelis eſt
ut miſereatur: nec conſiderat patientis dolorem: ſed uulneris ſanitatem: iuxta illud euangelicum

magis uolens unum perire membrum quam totum corpus interfici. Notandum quoq; quomodo

a principio prophetiæ uſq; ad præſentem diem quando obſidere cœpit hieruſalem: per ordinem
captiuitas ueniat. Primum gladius prouocatur: dein duæ niæ ponuntur ammon & hieruſales: qua
rum ad dexteram partem ſors cadit nabuchodonoſor: conflatur in ciuitate æs: ſtgnum plumbum
& ferrum:terra quoq; non compluitur: ſed ſentibus occupatur: poſtea ſub nomine duarum ſororuʒ
Oollæ & oolibæ: ſamariæ & hieruſalem peccatanarrantur. quomodo illa ſit capta: & iſta capienda
Ad extremum nono anno decimo menſe decima die menſis: in captiuitate poſito: huic & his qui
cum eo erant & tradiderant ſe cum rege iechonia: oſtenditur qua die urbs cœperit obſideri: & ſimi

litudo lebetis ponitur:ut quomodo catnes & oſſa congeſta in lebetem incendio concremantur: ſic
cuncta ciuitas cum ſuis interitura ſit ciuibus: & nulius remaneat eorum qui obſeſſi ſunt: quin fame

gladio peſtilentia conſumantur. & pars reliqua captiua ducatur in babylonem: Poteſt hæc eadem

prophetia & ad tempus pertinere dominicæ paſſionis: propter quam exercitu circundata eſt hieru

ſalem & interfecti filii eius: & obſidente Tito filio ueſpaſiani ad ſalutem nullus euaſititẽplumq; ſub/

uerſum eſt: & poſt quinquaginta annos ſub adriano ciuitas æterno igne conſumpta eſt. Præſenteʒ
autem captiuitatem quando ezechiel in babylone iſta cernebat: & hieremias in principio ponit uo
luminis ſui. Quid tu uides hieremia? Qui reſpondens ait. Ollam ſuccenſam: & faciem eius a facie
aquilonis. Sunt qui iuxta tropologiam totum locum iſtum ad conſũmationem mundi tranſtert
nonumq; numerum qui in ſcripturis ſanctis pœnarum & dolorum eſt: & ſemper ſequitur iuſtitiaʒ.
decimi menſis & diei decimæ clementia temperant. Idcirco enim adhibentur egrotantibus pœ/
næ: ut dolorem ſanitas conſequatur. Mundus ergo qui in maligno poſitꝰ ẽ: die iuditii diuino igne
ſuccenditur: & ciuitas ſanguinum ponitur ſuper carbones ignis: ut impleatur illud quod ſcriptum

eſt in eſaia. Habes carbones ignis: ſedebis ſuper eos: hii erunt tibi in adiutorium. Ilſudq; difficile:

quomodo cum carbones & oſſa conſumantur: quibus pleni ſunt etiam phariſei: qui ſimiles ſunt ſe
pulchris dealbatis: quæ intus plena ſunt ſpurcitia & oſſibus mortuorum: nunc dicatur quod rubi-
0 ſordeſq; mundi conſumptæ non ſint: ſed etiam poſtſiuditii ſeueritatem malicia remaneat. Qck
Reile ſoluitur ſi intelligamus illud apoſtoli. Concluſit deus omnia ſub peccato: ut omnibus miſe-
reatur. Vanitati enim creatura ſubiecta eſt. Et ponitur ſanguis qui effuſus eſt in propatulo creaturæ
uniuerſæ ut omnium ſcelera pateant. Petram autem limpidiſſimam poſſumus accipere & dominũ

ſaluatorem: quæ ſequebatur in ſolitudine populum iſrahel. de qua ſcriptum eſt. Bibebant autem

de ſpirituali conſequente eos petra:petra autem erat chriſtus: quod in illo reuelentur omnia: & im
pleatur qeod ſcriptum eſt: nihil occultum quod non reueletur. Dicitq; ſe dominus non miſerer::

nec mundi præterire peccata: neq; parcere ĩpiis nec placari: ut uiæ pereãt impiorum: ſecundũ illud

Et factũ eſt verbum dii ad me dicens.Fili hominis.ecce ego tollo a te deſiderabile ocnloꝝ

tuoꝝ in plaga⸗? nõ plãges neqʒ ploꝛabis.neqʒ fluẽt lachryme tue. Ingemiſce tacens moꝛtuoꝛũ
luctũ non facies.Coꝛona tua circunligata ſit tibi.⁊ calciamẽta tua erũt in pedibus tuis.nec ami

Aa in primi pſalmi fine ponitur:& iter impiorum peribit.

ctu oꝛa velabis.nec cibos lugentiũ comedes.Locutus ſum ergo ad populum mane.⁊ moꝛtua ẽ
vxoꝛ mea veſpere. Feciq; mane ſicut pᷣceperat mihi.⁊ dixit ad me populus. Quare ñ indicas

nobis quid iſta ſigniſicẽt que tu facis:? Et dixi ad eos. Sermo dñi factus eſt ad me dicens.Lo
quere domui iſrahel. Hec dicit dominus deꝰ. Ecce ego polluam ſanctuariũ menm. ſuperbiaʒ
imperij ⁊ deſiderabile oculoꝝ veſtroꝛum.⁊ ſuper quo pauet anima veſtra.⁊ filij vr̃i ⁊ filie quas

reliquiſtis gladio cadẽt. ⁊ facietis ſicut feci. Oꝛa amictu nõ velabitis.⁊ cibos lugentium non

comedetis. Coꝛonas habebitis in capitibus vr̃is.⁊ caiclamẽta in pedibus. Non plãgetis neqʒ
flebitis.ſed tabeſcetis in nbne veſtris.⁊ vnuſquiſqʒ gemet ad fratrem ſuum.eritq; eʒe/
chiel vobis in poꝛtentum. Juxta omnia que fecit facietis.⁊ ſcietis quia ego dominus dens. Et
tu fili hominis. ecce in die quo tollam ab eis foꝛtitudinem ⁊ gaudium dignitatis ⁊ deſiderium
oculoꝛũ eoꝛum ſuper quo requieſcunt anime eoꝛum filios ⁊ filias eoꝛum in die illa cum venerit
fugiens ad te vt annuntiet tibi in die inquam uülla aperietur os tuum cum eo qui fugiet.loqueri
⁊ non ſilebis vltra:eriſq; eis in poꝛtentum.⁊ ſcietis quia ego domiuns. LXX. 4
CSt factus

C
ſtu⸗
ſvn
ſot
Chefe
vhlin
necid
hlſor
zfliey
ſevie
oc
ffatril
nutbe
ſttiue
olufl
no
binp⸗
Cnn
opuln
inntaco⸗
hecho⸗
uton
nbionee
heitum
elag
ſeguit
Uitoun
eacotpi
bustuis
gentes
pedbr
ſcuiptr
dere,u
wnig
lorän
ſtuin⸗
penli
imper⸗
ig de
Komni
Ead
umwin
bimid
forms
dio.
guana
ceſolli
lletin
biie ner

Cntol⸗

genite
uſtue
lemni
luns
hden;
lhein
niͤ⸗
i
daln
cnn

an
nuli
din
is
dde
ſicio
lex
0
ume,
le
liam
wocd
inen
e
tbom
ornz
end⸗
gui
unſic
ſame
dem
hiern
lob⸗
lente,
nivo
1hce
nſerir
tii.
3o⸗
e
mhium
iſicle
tre⸗
ndi
40
miſe⸗
atute
mini
ntem
Aim
eren.
ud

eb⸗
mmon
N.
m?
ſcss
1.
bie;
0as
non
nech
ium
eit
eſis

Guper Eʒzechielem.

CEt factus ſermõ domini ad me dicẽs. Fili bominis.ecce ego auferã a te deſiderabilia.oculo
rũ tuoꝛũ.In acie ſiue in pꝛeparatione nõ plãges.neqʒ; flebis.nec veniẽt lachrime tibi. Gemitus
ſãguinis.renũ luctus ð. Erunt crines tui colligati ſuper te.⁊ calciamẽta tua in pedibus tuis.nec
cõſolaberis in labiis eoꝛũ.⁊ panẽ hominũ nõ comedes.Zoquutꝰ ſũ ad popnlũ mane ſicut pꝛe/
ceperat mihi.⁊ moꝛtua ẽ vxoꝛ mea veſperi. Fecitqʒ mane ſicut pꝛeceptũ eſt mihi.⁊ dixit ad me
populus. Non annũcias nobis ꝗd ſũt hec que tu facis? Et dixi ad eos.Sermo dñi factus ẽ ad
me dicẽs. Dic ad domũ iſrahel. Hec dicit adonai dñs. Ecce ego cõtaminabo ſãcta mea.ſuper
biã fortitudinis veſtre.deſiderabile oculoꝛũ veſtroꝛũ.⁊ qbus paſcunt᷑ anime veſtre. Filii veſtri
? ſilie veſtre quos reliꝗſtis in gladio cadẽt:⁊ faciètis ſicut feci. Oꝛa eoꝛũ nõ cõſolabimini.⁊ pa/
nẽ viroꝛũ nõ comedetis.⁊ come veſtre ſuper capita vr̃a.⁊ calciamẽta veſtra in pedibus veſtris.
Nõ complãgetis nec flebitis.⁊ cõſumemini in inigtatibus veſtris.⁊ conſolabitur vnuſqniſq;
fratrẽ ſuum.⁊ erit eʒechiel vobis in poꝛtentũ. Secundũ omnia que fecit facietis.Cũqʒ vene/
rint hec cognoſcetis quoniã ego adonai dñs. Et tu fili bominis. nonne in die quãdo abſtulero
foꝛtitudinẽ abieis leuationẽ gloꝛiationis eoꝛnʒ deſiderabilia oculoꝛuʒ eoꝛuz ⁊ elenationèẽ anime
eoꝛuʒ ſilios ⁊ filias eoꝛuzʒ in die illa veniet qui ſaluns factus fuerit ad te.vt annũciet in auribus
tuis.In die illa aperietur os tuũ ad eũ qui fugerit ⁊ loqueris ⁊ nequaquã vltra reticebis.⁊ eris
eis in poꝛtentum.⁊ cognoſcent quoniam ego ſum dominus. .
CSupra ollæ lebetiſq; ſuccenſio:obſidionem urbis oſtenderat: nunc captam eã atq; deletã: & omnẽz
populum uel interfectum gladio: uel ductum in captiuitatem: propheralis ſermo teſtatur. Et primũ
juxta conſuetudinem noſtram hiſtoriæ fundamenta iaciamus. Fili inquit hoĩs: ecce auferã de con/
ſpectu oculorum tuoꝶ ꝗcqꝗd tibi deſiderabile eſt: & auferam in plaga: ſiue ut. Ixx. uerterunt in præ/
paratione: ut uidelicet præpares te ad ea non faciẽda quæ ſolent in luctu fieri. Non planges neq; plo
rabis:nec fluentes lachrimæ dolorem cordis oſtendẽt: ſed ſi fſorte nimio fueris mœrore ſuperatus
tacitum habeto gemitum: ne qui prorumpat in uerba. Mortuorum luctum non facies: uel ut uerte/
re. xxx. gemitus ſanguinis renum luctus ẽ. Per quod oſtendit uxorem eius eẽ moriturã. Statim eniz
ſequitur: & mortua eſt uxor mea ueſperi: quod proprie ad coniunctionẽ renum pertinet. Nihil eni
uiro uxore bona amabilius: quæ a deo homini prouidetur: & cui dñi lege coniungitur. & unum cũ
ea corpus efficitur. Quodq;ʒ ſequitur corona tua circũligata ſit tibi: & calciamenta tua erunt in pedi
bus tuis:hoc ſigniſficat. Habebis comaʒ quæ tondetur in luctum: & calciamenta in pedibus: quæ Iu
gentes ſolent abiicere. Vnde & dauid abeſſalon filium fugiens: & pœnitens ſupernæ curiæ. nudis
pedibus incedit. Aiunt hebrei hucuſq; babylonios magiſtros legis præcepta ſeruãtes: decalogum
ſcriptum in mẽbranulis circundari capiti ſuo. & hæc eſſe quæ lubẽtur ante oculos & in fronte pbpz?
dere.ut ſemp uideãt quæ præcepta ſũt. Et quia ezechiel ſacerdos erat. nequaquã debere deponi co
ronã gloriatiõis. ſed ligatã habere in capite. Hoc illi dixerĩt. Nos añt iuxta ſeptuagĩta coronã capil
lorũ ĩtelligamus cæſariẽ.licet & ipſoꝶ ĩterpᷣtatio nequaqᷓ uĩ hebraici ſermonis expræſſerit. Nec ami
ctu inqt ora uelabis ne cibos lugentiũ capies. quæ ſolẽt in luctu fieri ut openiãt uultũ. & quæ græci
perilinna uocant a cõſolatoribus accipiãt. Loquutꝰ ſũ inquit ad populũ mane quæ mihi dominus
imperarat:& ueſperi mortua eſt uxor mea oculorũ deſiderabile lumborũq; & ſãguinis luctus. Sta⸗
tiq; die altera mane feci omnia quæ mihi fuerãt ĩperata: Interrogauitq; me populus cur cõtra mo
rẽ omnium fecerim. Cauſaſq; querẽtibns tantæ patientiæ. reſpödi. Sermo domini qui ad me factꝰ
eſt ut ad populum iſrahel loquerer iſta. præcepit. Ecce ego ideſt iam nũc polluam ſanctugrium me
um ut incendatur templum & cuncta alienigenis pateant ac prophanis & in quo habebatis fuper-
biam ideſt confidentiam & ſpẽ ac deſiderium ſalutis ueſtræ. & ad cuius obſidionem ueſtræ animæ
formidabant ſilios quoq; & filias quos uobis fames ac peſtilentia reliquos fecerant. conſumam gla
dio. Quicquid ego feci & uos facietis. Quando conſuetudo ſeruatur in luctu medius dolor eſt.
quando autem tanta malorum incumbit neceſſitas ut omni ploratu maior ſit unuſquiſq; de ſua ne
ce ſollicitus. ad alioram quamuis ſint proximi miſerias non ingemiſcit. Nihil inquit facietis quod
ſolet in luctu fieri.ſed urbe temploq; ſuccenſis ſtupebitis ad malorum magnitudines. Non attonde
bitis nec nudis incedetis plantis. Non plangetis nec amictu ora uelabitis. nec cibos accipietis a
conſolantibus ſed tabeſcetis & conſumemini in iniquitatibus ueſtris. & uix liberum habebitis
gemitum. ne offendatis nictorum ſuperbiam ſi publicæ flere uideamini ita ut Ezechiel prophe
ta ſit uobis in portentum. & omnia quæ ille non fecit in morte uxoris ſuæ. in euerſione urbis &
templi non faciatis. Et adhuc apertius. O inquit fili hominis. in tempore quando abſtulero ab eis
fortitudinem eorum. templi ut diximus conſidentiam. & gaudium dignitatis. & in quo ſpem ſolã
habebãt ac deſiderium in quo requieſcebant animæ eorũ inſuper filios eorũ & filias ſubauditur ex
ſuperioribus abſtulezo eo inquit tempore cum uenerit ad te de hieruſalem fugiẽs uel qui euaſe
rit dicẽs urbẽ eẽ ſubuerſã.tũc ꝗ pᷣus tacueras & gemitũ liberũ ñ habebas.& tãtæ eras penitẽtiæ ut in
uxoris nece & lũboꝝꝶ dolore lactimã ñ emitteres. aperies os tuũ & loqris ñ ad eũ ꝗ uenerit ſed cuz.
eo: Atq; ꝗcũq; tu uentura p̃dixeras ille nunciet iã pfecta. & ultra non tacebis ſed argues eos & dices
cuncta illis merito proueniſſe.ita ut ſis illis in portentum iuxta illud quod in zacharia ſcriptum eſt

Liber octauus.c.xxv.

ie

pꝓphetas uiros eſſe portẽdẽtes. Et ds alibi loꝗtur. In manibꝰ pphetaꝶ aſſimilatꝰſũ. Hæc ĩuxta hiſto *
riã dicta ſũt. Veniamus ad anagogen::ſi tamẽ uiolẽta nõ fuerit uiſa cauti lectoris ꝓuidentiæ. Filium 1,
hominis dici dominũ ſaluatorẽ: nulli dubiũ quin extrema hora hoc eſt ad ueſperam mundi huius de
uxorẽ priſtinã pdidit nec fleuit eam nec amictu ora uelauit. nec recepit ill hominũ conſolationẽ e nn
& hec uentura pdixit mane quæ cõpleta ſunt ueſperi. & rurſum mane in ſecũdo aduentu facta ꝓba te
bit que uentura pᷣdixerat. ſanctuariuʒ iudæogꝶ & quod deſiderabile habuerant in oculis. & ſup quo ſnn
tremebant animæ eoꝶ eẽ polluta.ſilios quoq; eorũ & filias romano gladio concidiſſe: Quod auũt dat
dicitur coronã habebitis in capitibus ueſtris. & calciamẽta erunt in pedib'. ad illã partẽ referamus nian
quod nequaꝗᷓ lugere debeant nec ſigna luctus aſſumere poſtqᷓ pro umbra receperint ueritatẽ. & na inn
zarei ꝗdaã facti fuerint. & unuſquiſq; ſup fratre ſuo conſolabitur.ĩta ut ezechiel quẽ confortauit deꝰ enil
