templo dei altare idolorum: cui exemplar de damaſco acceperat: luſte iĩgitur a domimi auxilio de
rtelic?

teliͤu
lſtaeln
alimte
legen 6
lia petcu
cuim ink
dum le⸗
demag
Auwilant
ſuumn.
külale
Cpol
falis
limnis:
tamm⸗
at
eccel
dum
Abon
ndo
ſecie
ſotch
CEt
faus
ſlen
faft
eph⸗
eun
bit
G
e
T
1

.
jc
in.
mi
4
ine
tetſ

ſerda Gen

nich
iun
inn
ſen

Aiſio Tertia

relictus eſt: Et conſurrexerunt aduerſus eũ raſim rex ſyriæ ideſt Aram & phaceæ filius romeliæ rex
p ſrael in ſamaria: & uenerunt in hieruſalẽ ut expugnarent eam: Legimus in Paralipomenon libro
na, raſim regẽ damaſci uicto acham multos de iudæa damaſcum tranſtuliſſe: Et phaceæ filiũ romeliæ
ünn regem cheem tribuum ꝗᷓ appellabantur iſrael & regnabat in ſamaria: Vna die centum uiginti mi-
ein lia percuſſiſſe de iuda hominum bellatorum: & ducenta milia mulierum: puerorumq; & puellarũ
nn cum infitita præda in ſamariam duxiſſe captiua. De quo certamine propheta nunc tacuit: ſed ſecũ
ginz dum refert prælium quãdo experimentum habentes fortitudinis ſuæ atq; uictoriæ: & inintati præ
tad⸗ dæ magnitudine rurſum ueniunt ad iudæam: & hieruſalem cupiunt debellare: & non potuerũt: qa
ONNd auxiliatus ei eſt dominꝰ: Vt ſub occaſione miſericordiæ qua populum liberauit obſeſſum: filium
icnin ſuum nuntiaret de uirgine naſciturum: Quod cum audiſſet domus dauid:hoc eſt domus regia:ſy
inlie riã ſcilicet & ephraim: raſim & phaceæ iũcto uenire exercitu: exterrita eſt atq; pertimuit: & tam rex ꝗᷓ
mi populus ita contremuerunt ut putares arborum folia uentorum flatibus uentilari Iuxta anagogen
onnn facilis iterprætatio eſt: Quod regnãte achã rege ĩpio: Rex aram qui interprætatur excelſus atq; ſub
l limis: Vt indicet arrogãtiã ſapientiæ ſecularis: Et phaceæ filꝰ romeliæ: Qui & ipſe iuxta oſeæ ꝓphe
in tam: & tribum ephraim: de qua hieroboam ſilius nabath: uitulos aureos in bethel & dan conſtitue-
igin rat: & a domo dauid dei populum ſepararat. Refertur ad hereticos conſentientes ſibi ut expugnẽét

dun eccleſiam: Quod cum audierit domus dauid: quem in Ezechiel bonum paſtorem legimus ſuſcitã/
Nriio dum: & populus eius ſimpliciter credens in dominum pertremeſcet: Et ideo pertremeſcit: quia nõ
arboribus frugiferis: ſed infructuoſo ſaltui comparatur: Iſdem autem hereticos atq; gentiles con-
ſtehr tra domum dauid argumẽtorum && dialeticæ artis Jlaciis dimicare: nulli dubium eſt: ut qui inter
ſe diſcrepant in eccleſiæ oppugnatione conſentiant: Iuxta illud quod herodes & pilatus inter ſe di-

ei ſcordan tes: in domini paſſione amicitia ſœderantur.
CEt dixit dominus ad eſaiam:Egredere in occurſum acham tu? qui derelictus eſt iaſub ſiliꝰ
i tuus:ad extremum aqueductꝰ piſcine ſuperioꝛis in via agri fullonis:Et dices ad eum: vide vt
kmurl ſileas:noli timere ⁊ coꝛ tuum ne foꝛmidet a duabus caudis ticionum fumigantium iſtoꝛum: In
tuciad ira furoꝛis raſin regis ſyrie:⁊ ſiliiromelie:eo quod conſilium inierunt contra te ſyria peſſimůùm
. Clcy ephraim ⁊ filius romelie dicentes: Aſcendamus ad iudam ⁊ ſuſcitemus eum ⁊ enellamus
lri eum a nobis:⁊ ponamus regem in medio eius ſilium tabehel:Hec dicit dominus deus:non ſta
nerc bit ⁊ nõ erit iſtud:Sed caput ſyrie damaſcus ⁊ caput damaſci raſin:Et adhuc ſexaginta ⁊ quin
enpe⸗ qʒ am ⁊ deſinet ephraim eſſe populus:Et caput ephraim ſamaria:⁊ caput ſamarie ſilius rome⸗
igu lie:Si non credideritis non permanebitis.
negag Claſub filius Eſaie qui interpætatur reliquus atq; conuertens in typo populi iuda qui erat de duo/
Komd rum regum manibus liberandus: Iubetur egredi cum parente: & occurrere Acham regi iudæ in lo/-
rcer co aquæductus piſcinæ ſuperioris in uia a gri fullonis:Vbi poſtea lecturi ſumus ſub Ezechia rege iu
giet da ſtare rabſaten: Et ex præcepto ſennacherib regis aſſyriorum dei populũ blaſphemare: In quem
uligte locum egreſſi ſũt miſſi ab ezechia principe ciuitatis quos in regum uolumine legimus: Præcipitur
enemd 3 acham qꝗᷓuis impio regi propter domini miſericordiam ut agat ſilentium: & non terreaturn eq;
Smie ormidet cor eius putans ſe paſſurum ſimilia quæ prius ſuſtinuerat: Duas autem caudas titionum
Vhibi ideſt torriũ fumigantium uocat raſin regem ſiriæ & phaceæ filium romeliæ regem ſamariæ: Eo qd
knife in illis finitum ſit regnũ ſiriæ ideſt damaſci: & regnum ſamariæ ideſt decem tribuum: quæ alio no⸗
enn mine appellabantur ephraim,: Scriptum eſt enim quod theglat phallaſar rex aſſyriorum: ſub rege
mbun Acham aſcenderit in damaſcum:& uaſtauerit eam & tranſtulerit habitatores eius cyrenem & raſin
nneit interfecerit. & quod tetenderit inſidias phaceæ filio romeliæ Oſeæ filius hela & percuſſerit eũ& in
Lnö terfecerit & regnauerit pro illo in Iſrael annis nouem: & quod uenerit ſalmanaſar rex aſſur & obſe-
m 4.teg. 18:a derit ſamariam: quæ nunc ſebaſte uocatur tribus annis Et nono anno regni Oſeæ coœperit eam:
cene uĩctumq; Oſeæ in carcerem miſerit & tranſtulerit I ſrael in afſyrios: poſueritq; eos in ala & in habor
iuxta fluuium gozan in ciuitatibus: Siue ut. Ixx. trãſtulerũt in montibus mœdorum: Quamuis eni
inierint conſilium duo reges peſſimi ut aſcenderẽt ad iudam: cuius regio in montibus ſita eſt: & ſu
ſcitarent eum quieſcentem & quodammodo dormientem: ſuoq; imperio ſubiu garent: & ſuperpo
nmn nerent ei regem filium thabehel: qui interprætatur bonus deus: ut uel hominem hoc nomine uel
nſ, idolum demonſtrarent: Tamen hæc dicit dominus deus: nõ ſtabit hoc conſilium: Sed interim mo
lun do caput ſyriæ urbiũ erit damaſcus: & in ipſa metropoli damaſco imperauit raſin: Porro in ephra
im propter hieroboam filium nabath ꝗ primus regnauit de ephraiĩ erir caput ſamaria:hoc eſt regia
mr . domus in urbe ſamaria: Et ſamariæ caput erit filius romeliæ ideſt phaceæ: Regnum autem decẽ tri
u, buum ideſt populi ephraim: Poſt ſexaginta & quinq; annos eſſe ceſſauit: Quod niſi diligentius at-
tendamus: ſtare non poterit: Quartodecimo anno enim acham filii ioathan in tribu lca⸗ Regna⸗
im nuit Oſeæ ſuper ſamariam: & nono anno imperii ſui captus eſt: Regnauit autem Acham ſuper iudã
AdH änis ſexdecim: Poſt cuius mortem ſeptimo anno ĩperi ſui captus eſt oſeæ & deſtructa ſamaria om
niſq; populus eſt tranſductus in mædos: ita ut ſi uoluerimus ſexdecim annos acham & ſeptem oſeæ
ce ”
1

Liber Tertius.c.vii.

* ponere efficiãtut anni uiginti ttes aut multum uiginti quatuor:Et ubi erunt ſexaginta & quinq; an ſactam
ni in quibus regnũ Iſrael dicitur finiendum: Igitur hebrei hunc locum ita ediſſerunt: Vt Am os qui CCto
ſub oꝛia cœpit prophetare: quando & Eſaias prophetiæ ſuæ habuit exordium primus prophetaue (Nont
rit contra iſrael dicens: I ſfrael autem captiuus ducetur de terra ſua.Titulus quoq; prophetiæ eius c6 60 Kauptum
tra ſamariam ſit: & prophetare cœperit in diebus Oziæ regis iuda ante duos annos tertemotus: quẽ ) ſauatot.
uolunt eo tempote accidiſſe quo ingreſſus ozias in templum dei ſibi ſacerdotium uendicabat: (Mim
& terra percuſſa eſt: & cineres altaris effuſi ſũt: & ipſe rex percuſſus lepra: Volunt autem annum fuiſ- Anbigui
ſe uigelimumquintum Oziæ quando hæc acciderunt: Cuius reliqui anni ſunt uigintiſeptem: Oꝛzi 4. Reg. . Conmon
as eiim regnauit annos quinquaginta duos poſt eum regnauit ioathan ſilius eius annis ſexdecim: ektac
Et huius filſius Achaz annis aliis ſexdecim: Poſt quem regnauit Ezechias: Cuius ſexto imperii an- shl
no capta ſamaria eſt: atq; ita effici ſimul: annos ſexaginta quinq;: Hæc per prophetam domino præ- denon
dicente & Achaz & populus futura non credidit:Vnde ſubiungitur: Si non credideritis non per- Ctrt
manebitis: Vt Symachꝰ trãſtulit: ideſt & uos non perm anebitis in regno ueſtro: ſed in captiuitatẽ aunn
ducemini fuſtinẽtes eorum pœnas: quorum imitati eſtis infidelitatem: Vel certe iuxta. lxx. non in/ ieen
telligetis: & eſt ſenſus: quia quæ dominus dicit futura non creditis: intelli gentiam non habebitis: uage
Hæc iuxta hiſtoriam dixerimus: Cæterum iuxta cœptam tropologiam conſiderãdum eſt quod im Qu
pio regi Eſaias iubeatur occurrere exiens de loco ſuo:nõ in principio aquæductus: ſed in extremis .— leie
finibus piſcinæ ſuperioris: quæ erat in agro fullonis ubi ſordes & maculæ purgabãtur Quãuis eni lkaoa
achaz regnaret ſuper iudam: tamen quia impius erat:in ſuperioris piſcinæ extremis finibus mora len
batur:Ergo deus non tam regis miſeretur: quem indignum eſtimabat ſalute: ꝗᷓ populi ſui: Duas au cten
tem caudas torrium fumigantium: ut prius diximus: uocat ſapientiam ſecularem: hereticumq; ſer⸗ uen
monem quorum finis exuſtio eſt: Qui fruſtra inierunt conſilium ut aſcenderent contra iudam: Et
quaſi negligentem & dormientem caperent: & ſuis erroribus copularent: ponerentq; ſuper eum re
gem filium tabehel:hoc eſt bonum domini: Vterq; enim aduerſarius apud ſe ueritatem eſti⸗⸗ E
mat optimam leſſe doctrinam: Deniq; martion hereticus boni dei filium: hoc eſt alterius putat eſſe
chriſtum: & non iuſti cuius prophetæ ſunt: Quem ſanguinarium & crudelem iudicem uocat: Hæc ocg
illis dicentibus dominus còminatur quod non ſtet conſilium ipſorum: ſed interim nunc ꝗdiu mũ gere⸗
dus iſte ſtat: & ea quæ mũudi ſũt in ſuis finibus & ſuis urbibus dominẽtur: Cũ autẽ conſumationis . Uol
tempus aduenerit:hoc eſt ſexagintaquinq; anni: & tam mundi res quæ in ſex diebus factæ ſunt: quã bin C N
omnia quæ ad quinq; ſenſus pertinent finem acceperint: tuncuniuerſa eſſe ſoluenda quæ gentiles . Ne
& heretici fututa non credunt: Et propter infidelitatem non intelligunt quæ dicuntur. =ð lni a
CEt adiecit dominus loqui ad achaʒ dicens: Pete tibi ſignum a domino deo tuo in pꝛofun/ ii
dum inferni ſiue in excelſum ſue. ́G H
CQui prius per prophetam locutus fuerat ad achaz uide ut ſileas: noli timere & cætera: IIonon eid. 1
credente & ideo non intelligente ipſe loquitur ad achaz: Vt ſaltem auctoritate domini territus ſua 109 1
ſcipiat quæ dicuntur: Quia tibi uidetur eſſe dificile quod regna potentiſſima breui tem bore finien 1
da ſint: ut tu cum populo tuo de magno piculo libereris: Pete tibi ſignum nequaꝗᷓ ab idolis quorũ ¹
errore retineris: ſed a domino deo tuo qui tibi auxiliũ pollicetur:& ipſum ſignum optionis tuæ eſt AAAAA
unde poſtules: de profũdo ſiue de excelſo. Quod cum ſoli. xx. dixerint: cæteri iuxta hebraicum ſi- mn
gniſicantius tranſtulerunt de profuudo ĩferni: Ergo ſicut profundum infernum ſignificat: ita excel- kxy
ſum ſupra cælos intelligere debemus: Vt cum de ĩferno ſiue de excelſo ſignum acceperit credas fu mue
tura quæ dixi: Vis inquit ut ſcindatur terta & grandi hiatu inferi pateant qui in corde terræ eſſe di-
cuntur: an ut aperiantur cæli: Quod utrumq; ad tipum pertinet mortis domini & aſcẽſionis: Qui ien
enim deſcendit ipſe eſt qui & aſcendit: Et in apoſtolo legimus ne dixeris in corde tuo quis aſcẽdit Ro. O0. b.
in cælum. hoc eſt chriſtum deducere: Aut quis deſcenditin abyſſum:hoc eſt chriſtum de morttſis oc
reducere. Et in alio loco de chriſto diſputans ait: Quæ ſit latitudo & longitudo: & excelſum & pro Ephe . d. gin
fundum/ ſupereminentis ſcientiæ & dilectionis chriſti: Hoc quantum ad myſticos pertinet intelle- Mbe
ctus: Cæterum & moyſes accepit ſigna de terra: De quibus in pſalmis legimus. milit ſigna & prodi c
gia ĩ medio tui ægypte:ranas locuſtas cyniphes & cynnomyiã:De cælo autem grädinem & ignẽ Ps. 104. AId
& trium dierum tenebras: Ego reor & Ezechiam quando ſol decem regreſſus eſt lineis: ſignum ac⸗ ð’
cepiſſe de cælo. Et ieſum filium naue in gabaon & haialon ſtantibus ſole & luna:Pleriq; putant ſau ſer
lem ſignum accepiſſe de terra & de profundo inferni quando ſamuelem per incantationes & artes ine
magicas uiſus eſt ſuſcitaſſe: Sed & ionas propheta de abyſſo & de profundo ac mortis faucibuslibe 2
ratus ſignum dedit & accepit infemi. Legi in cuiuſdam cõmẽtarũs hunc locum per allegoriam ex i
tenuatum ut profundum & excelſum D intelligeret quæ nos poſſumꝰ i
ſenſibilia dicere: & intelligibilia: quorum alterum refertur ad ſenſum alterum ad mentem & ratio li
nem: Virginem quoq; interprætatur animam quæ nulla peccati corrupta eſt conſcientia: & poteſt in
de ſe emanuel nobiſcum deum ideſt præſentem dei generare ſermonem Sed nos elixas agni: car-

nes non comedimus: uerum aſſas:& quæ in nobis poſſint omnes uoluptatum ſccareiraire⸗ ne
AAlſacramentü

Aiſio Tertia

in⸗ H
Nin ſacramentum ſideĩ noſtræ dum plus ſapimus ꝗᷓ opottet ſapere negligamus.
S CEt dixit achaʒ non petam ? non temptabo dominum.

n CNon humiliatus eſt ſed ſuperbiæ: quod non uult ſignum a domino poſtulare: Quamq́ enĩ
Deu.õ. c. ſcriptum ſit in deutronomio. Non temptabis dominum deum tuum. Et hoc contra diabolũ

i Mat.A. b. ſaluator uſus ſit teſtimonio:tamen iuſſus ut peteret obedientiæ debuit explere præceptũ: præ

n ſertim cum & gedeon & manue ſignum petierit & acceperint: Quamꝗ; iuxta hebrei ſermonis
aln ambiguitatem: in quo ſcriptum eſt ADONI A: & omnes ſimiliter tranſtulerunt: non tẽtabo
Pein⸗ dommum poſiit intelligi: non exaltabo domin um: Sciebat enim rex impius quod ſi ſignũ pe
n teret accepturus eſſet & glorificaretur dominus: ergo quaſi idolorũ cultor qui in ommbus an
gulis platearum & montibus lociſq; nemoroſis aras conſtituerat: & pro leuitis habebat fanati
de cos non uult ſignum petere quod præceptum eſt. ”
nni CEt dixit:audite ergo domꝰ dauid:Nunquid parum nobis eſt moleſtos eſſe bominib
wan⸗ quia moleſti eſtis ⁊ deo meo. CQuis eſt iſte qui dixit au
n⸗ dite ergo domꝰ dauid: Nequaꝗᷓ deꝰ qui ſupra ad achaz dixerat. Pete tibi ſignũ a domino deo
Acin tuo: Sed propheta ut conſequentibns approbatur: Quia moleſti eſtis & deo meo: Et eſt ſenſus
tent Quia non ſolum prophetas perſequimini & eorum dicta contẽnitis: ſed præſentis & uiuentis
ipeni dei ſententiæ contradicitis: Ita ut ei exibeatis laborem: Qui in alio loco ait: Laboraui ſuſtinẽs
mon Iccirco dominus faciet quæ ſequũtur:Pro labore & moleſtia: Quod aquila & Symachus trã/
Duada ſtulerunt.Ixx. & Theodotion agonem interprætati ſunt: ideſt luctamen atq; certamen: Quia
naſer⸗ contentioſe non ſubiciant collum domini ſeruituti: ſed illo uulnera eorum uolente curare re
um:t ſpuant ſanitatem. Et hoc notãdum: Quod achaz rege impiiſſimo nolente ſignum petere: ſer-/
teumr mo propheticus ad domum dauid:hoc eſt ad tribum regiam conuertatur: De qua ſupra legi/
n ei/ mus nuntiauerunt hæc domui dauid dicentes: Conſenſerunt ſyria & ephraim.
ure VPꝛopter hoc dabit dominus ipſe vobis ſignum:Ecce virgo concipiet 7 pariet filium ⁊
crſ vocabitur nomen eius emanuel:HButirum ⁊ mel cõmedet:vt ſciat repꝛobare malum ? eli⸗
ünni gere bonum:OQnia anteqᷓ ſciat puer repꝛobare malum ⸗ eligere bonum:derelinquetur ter
nini ra quam tu deteſtaris a facie duoꝛum regum ſuoꝛum.
ummi Heb. ia. Naquaꝗ multifariæ iuxta apoſtolum paulum & multis modis loquitur: Næc iuxta aliũ pro
enie phetam in manibus prophetarum aſſimilabitur: Sed qui ante loquebatur per alios dicet ecce
Can. i. adſum: De quo & ſponſa rogabat in cantico canticorum: Oſculetur me ons oſculo ſui: Domi
fon⸗ nus enim uirtutum ipſe deſcendit in uterum uirginalem: & ingredietur & egredietur orienta

lem portam quæ ſemper clauſa eſt: De quo gabriel dicit ad uirginem: Spiritus ſanctus ueniet
lum Luc. i. d. ſuper te: & uirtus altiſſimi obumbrabit tibi: propterea.quod naſcetur ex te ſanctũ uocabitur fſi
min PrO. 9. a. lius dei: Et ĩ prouerbiis ſapientia ædificauit ſibi domum: Quando autem dicitur: Dabit domi

refnin nus uobis ſignum: nouum debet eſſe atq; mirabile: Sin autem iuuẽcula uel puela ut iudæi uo-
vgoi lunt & non uirgo pariat: Quale ſignum poterit appellari: Cum hoc nomen ætatis ſit non inte
teck gritatis: Et reuera ut cum iudæis conferamus pedem: & nequaq contentioſo fune præbea
umb⸗ mus eis riſum noſtræ imperitiæ. Virgo hebraice betula appellatur ideſt alma: Quod præter.
encel⸗ Ixx.omnes adoleſcentulam tranſtulerunt: Porro al ma apud eos uerbum ambiguum eſt Dici-
daft tur enim & adoleſcentula: & abſcondita. Vnde & in titulo pſalmi noni ubi in hebreo poſitum
ſech⸗ eſt ALMA NOTH Ceteri interprætes tranſtulerunt pro adoleſcẽtula: Quod. xx
Ou interprætati ſunt pro abſcondita: Et in geneſi legimus ubi rebecha dicitur alma: Aquilã non
W adoleſcentulam nec puellam ſed abſcõditam tranſtuliſſe: Sunamitis quoq; mulier amiſſo fi--

„“ lio cum helifei fuiſſet pedibꝰ prouoluta:& prohiberet eam iezi: audit a propheta: dimitte eam
ſ Be quia in dolore eſt & dominus abſcondit a me:Pro eo quod in latino dicitur abſcondit a me:
li In hebreo ſcriptum eſt ESLIMM EMMENNI Ergo alma non ſolum puella uel uirgo. Sed

nele/ uirgo abſcondita dicitur &. n enn. L. it aſpe
d cum uirgo abſcondita dicitur & ſecreta: quæ nunꝗᷓ uirorum patuerit aſpe
u ctibus: ſed magna parentum diligentia cuſtodia ſit: Lingua quoq; punica:quæ de hebreorum
i,9 fontibus ducitur: proprie uirgo alma appellatur: Et ut riſum præbeamus iudæis: noſtro quo
c⸗ ſermone alma ſancta dicitur: Omniumq; pœne linguarum uerbis utuntur hebrei: Vt eſt illud
ulll in cãtico canticorum de græco ꝓopiov ideſt ferculum ſibi fecit ſalomon: Quod in he
und breo legimus: Verbum quoq; nugas & menſuram hebrei eodem modo & eiſdem appellant
ſenſibus: Et quantum cum mea pugno memoria nunꝗ me arbitror ALMA in muliere nupta
legiſſe: ſed in ea quæ uirgo eſt: ut non ſolum uirgo ſit: ſed uirgo iunioris etatis: & in annis ado
leſcentiæ. Poteſt enim fieri ut uirgo ſit uetula. Iſta autẽ uirgo erat in äanis puellaribus: uel certe
o uirgo non puella: Quæ adhuc uirum noſſe non poſſet: ſed iam nubilis: Deniq; in ldeutrono-
mio ſub puelle & adoleſcentule nomine uirgo intelligitur: Si inuenerit inquit homo in cam
1 rUMUJ C iii
ne

7

n

r

Liber Tertius.c.vii.

po puellam deſponſatam. & ui opprimens dormierit cum ea interficietis uitrum ſolum: qui
concubuit cum ea: & puellæ nihil facietis: non eſt adoleſcentulæ peccatum mortis: Quia quo
modo ſi quis inſurgat contra proximum ſuum: & interficiat animam eius: ſic hoc negotium
accidit. In agro inuenit eam clamauit puella deſponſata: & non iuuentus eſt qui auxiliaretur

ei: Et in regum uolumine legimus quod quæſierint puellam uirginem nomine abiſach & in-

troduxerint ad regem: quæ dormiret & foueret eum: & erat puella pulcherrima nimis & mini
ſtrabat ei: & rex non cognouit eam ‚Quodq; ſequitur: (Vocabis nomen eius emanuel:) Et. lxx
& tres reliꝗ ſimiliter trãſtulerũt:Pro quo ĩ matheo ſcriptũ ẽ uocabũt qd ĩ hebreo:ñ habetur: Er
o iſte puer qui naſcitur ex uirgine: O domus dauid: nunc a te appellatur emanuel ideſt nobi
Kum deus: Quia rebus ipſis probabis a duobus inimicis regibus liberata: deum te habere præ
ſentem: Et qui poſtea uocabitur Ieſus ideſt ſaluator:Eo quod uniuerſum hominum genus ſal
uaturus ſit: Nunc a te emanuelis appelletur uocabulo. Verbum CARATHI: quod omnes in
terpᷣtati ſunt uocabis: poteſt intelligi & uocabit: Quod ĩpſa ſcilicet uirgo quæ concipiet & pa
riet hoc chriſtum appellatura ſit nomine: In multis teſtimoniis quæ euangeliſtæ uel apoſtoli
de libris ueteribis aſſumpſerunt curioſius attendendum eſt non eos uerborum ordinem ſecu-
tos eſſe ſed ſenſuum: Vnde & præſenti loco pro cõcipiet in utero: Matheus poſuit in utero ha
bebit: Et pro uocabis uocabũt. hebrei hoc de Ezechia filio achaz prophetari arbitrãtur: Quod
ipſo regnante ſit capta ſamaria quod omnino probari non poteſt: Si quidem achaz filius Ioa
tham regnauit ſuper iudam & hieruſalem annis ſexdecim. Cui ſucceſſit in regnum filius eius
Ezechias ãnos uiginti quinq;: & regnauit ſuper iudam & hieruſalem annis uigintinouem:
Quomodo ergout demus primo anno achaz hanc ad eum factam prophetiam:De Ezechiæ
conceptu dicitur & natiuitate: Cum eo tempore quo regnare cœpit Achaz iam nouem eze-/
chias eſſet annorum:niſi forte ſextum ezechiæ regni annum: quo eſt capta ſamaria: infantiam
eius appellari dicũt non ætatis ſed imperii: Quod coactum eſſe atq; uiolentũ etiam ſtultis pa
tet: Quidam de noſtris iudaizans Eſaiam duos filios habuiſſe contendit. Iaſub & emanuel: &
emanuel de prophetiſſa uxore eius eſſe generatum: in typum domini ſaluatoris: Vt prior filius
iaſub quod interprætatur relictus ſiue conuertens iudaicum populum ſignificet qui relictus
eſt: & poſtea reuerſurus: Secundum autem ideſt emanuel & uobiſcum deus gentium uocatio
nem poſtqᷓ uerbum caro factum eſt & habitauit in nobis.
CMButirum ⁊ mel cõmedet vt ſciat repꝛobare malum ⁊ eligere bonum.
CPro quo. Ixx. tranſtulerunt(Anteꝗᷓ ſciat) quodq; ſequitur aſſumere malũ) in hebraico non
habetur: Et eſt ſenſus: O domus dauid cui dei ſermone præcipitur ut uoces ideſt inuoces in pi
culo conſtituta nomen emanuelis ideſt nobiſcum dei:Non mireris ad rei nouitatem: ſi uir--
o deum pariat: qui tantam habeat poteſtatem: ut poſt multo tempore naſciturus: te nunc li-
Beret inuocatus:ipſe eſt qui uiſus eſt habraam & locutus eſt moyſi:Dicam & aliud mirabilius
ne eum putes in fantaſmate naſciturum: cibis utetur infantiæ butirum cõmedet & lac: Et licet
multa poſt ſecula de eo euangeliſta teſtatur:Puer autem proficiebat ſapientia ætate & gratia
apud deum & homines: & hoc dicatur ut ueritas humani corporis approbetur: tamen adhuc
pannis inuolutus: & butiro paſtus ac melle: habebit boni maliq; iuditium ut reprobans mala
eligat bona: Non quod hoc fecerit aut reprobauerit uel elegeri t: Sed ꝙ ſcierit reprobare & el
gere: Vt per hæc uerba noſcamus infantiam humani corporis diuinæ non præiudicaſſe ſapiiĩ
entiæ: Deniq; iacentem in præſepio angeli paſtoribus nuntiant: Magi adorant de oriẽte ue-
nientes: quos utiq; electos eſſe credendum eſt: Et econtrario herodes ſcribæ ac phariſei repio-
bantur:qui pro uno infante multa paruulorum milia trucidarunt.
CPꝛius enim qᷓ ſciat puer repꝛobare malum ⁊ eligere bonum:derelinquetur terra quaʒ
tu deteſtaris a facie duoꝛum regum ſuoꝛum.
CSexto imperii anno Ezechiæ eſt ab aſſyriis capta ſamaria ideſt triceſimo primo anno ætatis
ipſius: Si itaq; iſte naſciturus: uel de uirgine ut nos probamus: uel de adoleſcentula ut iudæi
uolũt butirum & mel cõmedit: & tam paruulus erit ut malum a bono diſcernere nequæat: &
ãteqᷓ ille tempꝰ egrediatur infantiæ: terra ſyriæ & ſamariæ uaſtanda ab aſſyriis ſitRelponcke⸗
ant hebrei quomodo Eezechias triginta & uno annis infantulus prædicetur: tam rudis æta-
tis ut mel & butirum cõmedens: iuxta niniuiticos pueros: nec ſiniſtrã nec dextram ideſt nec
malum nec bonum nouerit: relatum autem ad emanuel quod interprætatur nobiſcum de//
us facilem habebit intelli entiamn:Qnod ad miſterium & inuocationem nominis eius: terra
ſyriæ & ſamariæ Aſſyrio ſuperãte uaſtetur: & domus dauid liberetur a duob regibus: quos
metuis Raſin uidelicet & phaceæ.
CAcaducet dominꝰ ſuper te ⁊ ſuper populum tuum ⁊ ſuper domum patris tui dies qui
non venerunt

4

Aiſio Tertia

lne non veneruut a diebus ſeparationis ephraim a iuda cum rege aſſyriorum. H
Qn CLocus iſte per hiperbæton legẽdus eſt. Deniq; & nos ſecuti hebraicam ueritatem: Ita eum
Worun interptætati ſumus: O domus Dauid auſculta quæ dico: ut derelinquatur terra ſyriæ & ſama⸗
Wnn riæ a facie regum duorum quos tu uehementiſſimæ reformidas: Adducet dominus dies
li ſuper te & ſuper domum patiis tui dauid quos nunqᷓ habuiſti ex tempore quo decem tribus a
WAnni duabus tribubus ſeparatæ ſunt: & regnum in ſamara habere cœperunt: Adducet autem ipſos
Kr dies ideſt tempora cum rege aſſyriorum: ut illis ſeparatis atq; ſubuerſis. Iu emanuelis preſen/
nbenk tiia libereris: xx. hunc locum ita uerterunt: (Adducet dominus ſuper te: & ſuper populum tu/
idetrd um: & ſuper domum patris tui dies qui nondum uenerunt ex ꝗᷓ die abſtulit ephraim ab iuda
dern tegem aſiyriorum:) Quod quem ſenſum habeat ſcire nõ poſſu mꝰ: Niſi ſorte hoc dicẽdum eſt
ngenutl quod peccatorum ſuorum magnitudine ephraim ideſt ſamaria: primũ ad ſe aſſyriorum fece/-
lormei nit impetum declinare: Aliter interim nunc duo reges raſin & phaceæ qui te obũdent & uaſta
dindn re feſtinant breui ſubuertentur: Tuæ autem uaſtationis tempus adueniet quando quod nunqꝗᷓ
lei ſperaueras immo numꝗᷓ metueras: aſſyrius uenerit: Per quæ docet domui dauid non ſyriam
benle & ſamariam: Sed aſſyrios eſſe metuendos: Præſenti ergo formidine liberat: Et de futuro tem/
nurdi pore comminatur. S
ni CEt erit in die illa ſibilabit dominus muſce que eſt in extremo flominum egypti:ꝛ api que
iilon eſt in terra aſſur:⁊ venient ⁊ requieſcent omnes in toꝛrentibus vallium:2 cauernis petrarũ
lingein ⁊ in omnibus frutectis ⁊ in vniuerſis foꝛaminibus.

tinonen CCum ſuerit duo rum regum terra deſerta: Damaſcus & ſamaria quam tu nunc deteſtaris &
kartii⸗ metuis: Tunc adducet dominus: O domus iuda ſuper te: & populum tuum dies: quos numꝗᷓ
ante uidiſti. Et regem aſſyriorum: Fruſtra igitur præſentiam metuis torris ignem pœnitus nõ

un habentis: Scire enim debes: Quod ſibilo dominus muſcas ægypti & fluminum eius: chauddu
iin bium quin ſeptem theorichas nili ſignificet:) uocaturus ſit: Et apem quæ eſt in terra aſſur: M u
nunr! ſcas autem ægyptios uocat propter ſordes idolatriæ: & imbellem populum: & apem aſſyrios:
tortin Quia illo tempore potẽtiſſimum regnum erat:& ad bellum promptiſſimum: uel Ob id ga om
iiir nis prope aſſyriorum & perſidis regio uſum habeat ſagittarum: Hi igitur omnes uenient & oc

c cupabunt terram tuam: in torrentibus uallium & cauernis petrarum: & in omnibus frurectis
annd & foraminibus ligniſq; nemoroſis: Hæc autem per metaphoram dicuntur: ut quia ſemel
muſcas & apes nominauerat: tranſlationem ſeruaret in reliquis. Legamus regum & paralipo
menon libros & inueniemus ab ægyptiis ceſum ſanctum regem Ioſiam: & populum iſrael po

conn teſtati ægyptiæ ſubiugatũ: ita ut regem illis: conſtitueret: Et poſt non multum temporis uene
Nlhl rit nabucodonoſor cum innumerabili multitudine bellatorum: captaq; hieruſalem & cæteris
nliͤ/ iudæ urbibus dirutis incendit templum & habitatores aſſyrios poſuit in iudæa.
emm⸗ CIn die illa radet dominus in nouacula conducta in his qui tranſſlumen ſunt in rege aſſy
nitkkfr rioꝛum caput ⁊ pilos pedum:⁊ barbam vniuerſam.
eltie CHaæc quidam putant de aſſyriis prophetari: Qui mille trecentis annis anteqᷓ hieruſalem ſub⸗-
egein uerterent: regnum aſſyriæ ægyptiq; & libyæ poſſiderunt quod a medis perſiſq; nincendi ſint:
Nad & eorum imperium deſtruendum: Alii uero arbitrantur quod tranſflumen euphraten ceſi ſũt
mnema ægyptii: Nos autẽ nouaculam mercede conductam ipſum arbitramur aſſyrium quem in
e & hieremia oblationem populi peccatoris &columbam ſuam uocat:Deniq; & in uiſione Tyn
feſati quia in extruendis munitionibus & aggere portando nahuchodonoſor laborauerant: & illis
netere claſſe fugientibus fuerat mercede priuatus data eſt ei ægyptus pro mercede & labore ſuo: Er-
ix go in iſta nouacula acutiſſima: & in his qui habitant traſfſumen euphratem: in rege uidelicet
aſſyrio:omnes capillos & pilos totius corporis a capite uſq; ad pedes decorem barbæ quod
uirilitatis inditium eſt: radet dominus de iudæa: ut nihil in illa forte: nihil pulchrum reſideat:
ſed effeminatis hominibus: immo ignominioſis mulieribus comparentur.
veu CECt erit in die illa nutriet homo vaccam boum:⁊ duas oues ⁊ pꝛeubertate lactis comme/
ritl det butirũ butirũ.n. ⁊ mel mãducabit omnis qui relictus fuerit in medio terre:Et erit in
land die illa omnis locus vbi fuerint mille vites:mille argenteis:⁊ in ſpinas ⁊ in vepꝛes erunt
Cum ſagitis ⁊ arcu ingredientur illuc:Aepꝛes enim ⁊ ſpine erunt in vniuerſa terra:l: om/
H nes montes qui in ſarculo ſartiẽtur:non veniet illuc terroꝛ ſpinarum ⁊ vepꝛium:⁊ erit in pa
tne ſcua bouis ⁊ in conculcationem peccoꝛis. .r
ce⸗ C iiii
el
os
ai

Liber Tertius.c.vii.

C Poſt ſubuerlonem hieruſalem & captiui
ri & captiuitatem po uli & templi incendium: Nabuza
princeps militiæ: Quem .Ixx.apXα ipα Tip ocahPaaucors de POpulo ebarn haenen
dereli

uit in :qui ui .
4 terra: qui uineas & agros colerent:Deniq; godolias qui eis præpoſitus erat de regio ge

nere relictus: S dieit: nolite ti
nis .. ien eillortatur genalinl timere chaldæos: habitate in terra & ſeruite regi babylo
rum tranſlatæ in chaldle Sa la:hoc eſt in illo tempore:cum ſuerĩt omnes opes i c 8
Wacj armenta boum zenn tane olitudo erit terræ iudeæ: & tam incredibilis nackitasaunne
dcnterunin uaccaint nec grege ouium ſicut prius habere conſueuerat: ſed nixr 16
Rirum lactis acuel 1a ia ig narttlte poſſit & duas oues:non ad arandum ſed ad cibum at e
edendum: lacte ac butiro relli quippe ſtumenti & omnium quæ terra gignit a cõ
medet hutirummhoc ſigruſicat agte * mele ueſcentur: Quodqʒ ait præ ubertate lactis cam⸗
1nilloteinporte pfa S en terra cultorum raritate fertilior ſit:& magis apta paſcuis:
il megunc, putaduntururſin Harucitat tanta erit uini inopia deſertis uineis: quæ mœtu nr .
e in ſpinas Omnis terr rt 1Snle uites ſiclis argenteis ſingulis uix emantur: In uepres emuin
& ſagittis nullus ſi õ formido ubiq; ſeuientibus gladiis ut abſe
uum agrum inuiſere audeat: Et derelictis campeſtribus locis ad mokitana

conſugiant: Ilbiq; locorum diffi iti ui
cultate uniti uix aſi mor
aratra & uomeres nõ üt: Sicubi peros montes manu fodiant: qui
res nõ habebũt: Sicubi ergo rarus cultor in mõtibus fuerit lltennc miderut

miſerabilem ſi .(
uſtentabunt: Cætera autem patebunt paſcuis & abſq; ullo cuſtode a brutis ani-

mantibus conculcabuntur: H iui
:Hæc poſt captiuitatem ſol i: Vti
magna pars rom⸗ . . em ſolere fieri: Vtinam neſciremus:
usqgtu necuuac abitiaſn am leæ ſimilis eſt: quod abſq; ira dei ummon uita⸗
dam nobis ſnncogilitas: 11 per aſſyrios ulciſcitur & chaldæos: ſed per feras bnta⸗⸗
gnitas: Quarũ uultus & ſermo terribilis eſt: & fœmineas inciſaſ. ten
. m q; facies præfe

rentes uirorum barbatorur ienti
m fugientia terga confodiunt: Legiſſe me noui in his locis latiſſi--

mam && in extricabilem jam: .
raliter iudæis accid en topologiarecNuoil uniuerſa quæ iuxta hiſtoriam diſſeruimus ſpiri⸗-
:uix unam habentium uaccam & duas oues munda uidelicet aningu⸗⸗
. A1/

lia: ut nequaꝗᷓ ſolido ci . .
ua ttd liao cibe ſed lacte nutriantur infantiæ: & commedant mella uerborum
meretricis: & uinum non habeant quod letificat cor homini ed
is: ſed

omnia eorum oper . in ſpi
Ruro rectos colclen ga ntur ſpinas ut uulnerentur ab aduerſariis: qui percutiunt in ob
e Aeſcripturis nc rian uoluerint altius quippiam ſapere: & nimio labore ſud 1
um aliquid inuenire:nichilominus fruges non afferant dodri
4 16 .

eantur & ſpinis quæ ori j
doctrina abhomini quæ oriuntur in manibus hebrii: Et nequaᷓ terra eorũ
minibus rationalibꝰ animãtibꝰ: ſed a bobus quorum deus cutam Ronhaber.
im n0. et:

a brutis animalibus conculcetur.

CAPITVLVM OCTAVVM.

natmici
ſedon⸗
Cellun
mnumm
ekne
auten
turin
nusa
nitto
hom
ſciibt
mp⸗e
ſuasi
Utian
tiamm
um!
dO
(eltt
che

d
.
C

†

c ben

ab⸗ lige
lſ

ler

Aiſio Tertia

T dixit dominus ad me ſumme tibi libꝛũm grandem ⁊ ſcribe in eo ſti

ce
ee lo hominis velociter ſpolia detrahe:cito pꝛedare:Et adhibui mihi te⸗
dbr ſtes ſideles vꝛiam ſacerdotem:⁊ zachariam ſilium barachie: ⁊ acceſſi
Nie a pꝛophetiſſam:⁊ concepit ⁊ peperit filium:Et dixit dominus ad me
dunn voca nomen eius accelera:ſpolia:detrahe:feſtina pꝛedari:Quia ante⸗/
An, q; ſciat puer vocare patrem ſuum ⁊ matrem ſuam auferetur foꝛtitudo
une damaſci:⁊ ſpolia ſamarie coꝛam rege aſſyrioꝛum.
it *ρ n l CLXX. Pro libro grandi interprætati ſunt hbrum magnum & nouum.
en, Et pro eo quod in hebreo habetur adhibui mihi teſtes fideles: dixerũt: adeſt enim & teſtis fac
1 rdi mihi fideles homines. Et pro uria ſacerdote: tantum uriam: Similiter cæœætera: Primum prophe
eeo. ta miſſus eſt ad Achaz ut ei prediceret quæ ſcriptura commemorat. Quo audire nolente ip-
enin ſe dominus loquitur ad Achaz: Et præcepit ei ut petat ſibi ſignum in profundum ſiue in ex/-
llge celſum: quo reſpondente non petam & non tentabo dominum:Dimiſſo rege impio ad do/
momm mum Dauid uerba uertuntur: & promittitur ei uirgo paritura: Cuius nomen Eman uel: hoc
iubore eſt nobiſcum Deus. Qui ſi crebro fuerit inuocatus. Samaria ſubuertatur & ſyria: ſubuertatur
ndenti autem a rege aſſyriorum: qui & ipſum iudam poſt capturus ſit: Ita ut ommis terra iudæa uerta
tiani⸗ tur in ſolitudinem: Rurſum ergo ſub alia figura partus deſcribitur uirginalis .Et dixit domi/
Atuune nus ad prophetam: ut nequaqꝗᷓ in populos proferat nouæ natiuitatis archanum: Sed ſcribat eö
nputv/ gn iſto grandi uolumine quod nunc legimus:Et quo ſit mirabilius humanis uerbis: ſtilo quo
Oa homines ſcribere conſueuerunt dei ſacramenta compræhendat. Quid eſt autem illud quod
4 ſcribitur humano ſtiloꝛur puer natus uelociter ſpolia detrahat & cito prædetur:? Hoc eſt ne ul
Klunle, tra patiatur regnare diabolum: ne mittat angelos nec prophetas: ſed ad ſaluandas creaturas
nuhin ſuas ipſe deſcendat: Fecit ergo propheta quod iuſſum eſt: & adhibet ſibi duos teſtes fideles:
Tnl . uriam ſacerdorem qui legis doctor eſt. Dicente Malachia: Labia ſacerdotis cuſtodiunt ſcien⸗
MD tiam & legem requirent ex ore eius: quia angelus domini exercituum eſt. Et zachariam fili-/
nd um Barachiæ: quem prophetam fuiſſe dubium non eſt. Legimus quod regnante Achaz za-
nmi ckhharias ſacerdos fuerit templi domini: Cui præcepit Achaz ut altare ſimile altaris damaſci fa
una cCeret. Et dierum narrat liber: Quod Ezechias filius Achaz quæſierit dominum in diebus za-
kich⸗ chariæ eruditi in timore dei. Exhibuit autem ſe Eſaias dignum ſpiritu prophetali & præbuit
