unt peſſimæ cogitationes. & poſt baalim inquit abierunt quod didicerunt a patribus ſuis. Baalido
lum ſidoniorum eſt: & eſt numeri ſingularis. Baalim uero pluralis numeri: ergo nec parentum nec
maiorum error exequendus eſt: ſed auctoritas ſcripturarum & dei docentis imperiun.
CIdcirco hec dicit dominus exercituum deus iſrahel.Ecce ego cibabo populum iſtuz abſin/
thio:ſine anguſtijs ⁊ potum dabo eis aquam fellis:⁊ diſpergazʒ eos in gentibus quas nõ noue-
rũt ipſi ⁊ patres eoꝛũ:⁊ mittam poſt eos gladium donec cõſumantur. è”ècG
Paoteſt & de uicino tempore prophetari: quando capti ſunt a caldæis & proprie de hoc tempore
quando diſperſi ſunt in gentibus quas non nouerant ipſi & patres eorum: & in toto orbe diuiſi ci-
batiq; ſunt abſinthio ſiue neceſſitatibus & anguſtiis: & acceperunt potum aquam fellis: quod aut
malorum ſignificat magnitudinem: & ſempiternum captiuitatis iugum: aut certe ignorantia legis
dei pro xpᷣo antixpᷣm ſuſcepturi ſũt. Mittitur aũt gladius poſt eos ut uſq; ad interitũ cõſumãt᷑ & cer
te gladiꝰꝗ eos diuidat & nõ patiat᷑ in malũ habere cõſẽſu: ut diſpereãt in eo ꝙ mali ſunt. .
CBec dicit dũs exercituũ.Cõtemplamini ſiue intelligite:⁊ vocate lamentationes? veniant:⁊
ad eas que ſapientes ſũt mittite:⁊ pꝛoperent ſine loquantur.Feſtinent ⁊ aſſumant ſuper vos ſi/
ue ſuper nos lamentum ⁊ deducant oculi noſtri ſiue veſtri lachrimas:⁊ palpebꝛe noſtre ſine ve
ſtre defluant aquis:qm̃ vox lamentatiõis audita eſt de ſyon ſiue in ſyon.
CPropter futuram captiuitatem & euerſionem hieruſalẽ lamentatrices uocari iubet quæ ſolentin
Iuctu uoce flebili:& lacertos manibus uerberantes ad lachrimas populũ prouocare. Hic eniz mos
uſq; hodie permanet in iudæa: ut mulieres ſparſis crinibus nudatiſq; pectoribꝰuoce modulata os
ad fletũ cõcitẽt. Se ãt iũgit deus cõpatiẽtis affectu:ſiue ꝓpheta:ut ꝗcqd populꝰſuſtinet ipʒʒ ſuſtinere
& ſeẽtire ſe dicat. Qd ãt ĩfert qa uox lamẽtatiõis audita ẽ de ſyon ſtatiʒ ſeqtur quæ iſta ſit uox.
CQuomodo vaſtati ſumus ⁊ confuſi vehementer:quia derelinquimꝰterram quoniam deiecta
ſunt ſiue abiecimus tabernacula nofr. s
CVox iſta ẽ lamẽtãtiũ ſyon qũo uaſtati ſumus:& cõfuſi uehemẽter:ſtatimq; ſibiipſi reſpõdẽt & cãʒ
ſuæ uaſtationis exponũt dicẽtes: qa derelĩquimus terrã noſtro uitio atq; pctõ: & deiecta ſunt taber
nacula noſtra: quæ quaſi prætereuntes quõdam poſſidebant. Dicãt hoc & ĩ pſequutione quõdã cre
dẽtiũ turbæ: qm idcirco uaſtatæ ſũt atq; cõfuſæ qa dereliꝗrũt terrã dñi & depuerũt tabernacula fſua
Aucite ergo mulieres verbũ domini: ⁊ aſſumat auris veſtra ſermonem oꝛis eius:⁊ docete
filias veſtras lamentũ:⁊ vnaqueqʒ pꝛoximam ſuam planctũ:qꝛ aſcendit moꝛs per feneſtras no
ſtras ingreſſa eſt domꝰnoſtras diſperdere paruulos de foꝛis iuuenes de plateis. .
In ſupiore aũt capitulo dixerat uocate lamẽtationes & ueniant & ad eas quæ ſapientes ſunt mit/
tite & properent: nũc quaſi pñtibꝰ loquitur ĩ cõdẽnationem ſacerdotũ atq; doctoꝶ & uiroꝶ oĩuʒ:
nt illis ceſſantibus a doctrina iſtæ audiãt uerbũ dñi: & aſſumãt ſermones oris eius: doceãtq; filias S*.
pꝓximas ſuas plãctũ cauſaſq; lachrymarũ:qa aſcẽdit inquit mors pꝑ feneſtras noſtras ĩgreſſa ẽ domꝰ
noſtras. Qd quãquã & ſpiritaliter poſſit intelligi: eo ꝙ ꝑ oẽs ſenſus ad aĩæ interitũ mors introeat
peccatog: tñ & de babyloniorum ĩpœtu intelligi põt: ꝙ tanta ſit fortitudo & uelocitas præliãdi ut
nõ expectẽt reſerare fores: ſed ꝑ feneſtras & tecta cõſcẽdant ut domos uaſtent hieruſalem. Pereunt
autem parauuli qui foris ſunt: & ægrediutur de hiernſalem: & iuuenes ad quos ſcribit & ioannes ꝙ;
non ingrediuntur per artam & ngularn uiam quæ ducit ad uitã: ſed ambulant per plateas de ꝗ⸗
bus ſcriptum eſt: quã lata & ſpatioſa uia quæ ducit ad mortem. ä

C Zogqꝓuere hec dicit dũs ⁊ cadet moꝛticiniũ ſiue cadauera hominũ quaſi ſtercus ſuper facieʒ
regiomis ſiue campi:æ quaſi fenum poſt tergum metentis ? non eſt qui collit.
CCE Verbum hebraicum quod tribus litteris ſcribitur uocales eniʒ in mœdio nò
habet pro conſequentia & legentis arbitrio ſi legatur mortem ſi loquere. Vnde &
Ixx. & theodotion iunxerunt illud præterito capitulo: ut dicerent diſperderent paruulos de foris iu
uenes de plateis morte. Aquila uero & ſymmachus tranſtulerunt loquere ut impleret de
us prophetæ eloquia quæ ſequuntur. Hæc dicit dominus & reliꝗ́. Et eſt ſenſus cũ aſcenderit mors
per fæneſtras noſtras & ingreſſa fuerit domus hieruſalem & paruuli iuueneſq; de foris perierint in
plateis tunc erit morticinium eorum ſiue cadauera mortuorum quaſi ſterquilinium ſuper faciem
terræ: & quaſi ſtipula quæ poſt tergum metentium dimittitur: & ut inutilis nõ colligit᷑: p qᷓ oñdere
uult tätã in hieruſalem circa urbẽ cladem futuram: ut nullus ſit qui ſepelliat corruentes.
C Bec dicit dominus. Hon gloꝛietur ſapiens in ſapientia ſua:⁊ non gloꝛietur foꝛtis in foꝛtitudi
ne ſua:⁊ non gloꝛietur diues in diuitiis ſuis:ſed in hoc gloꝛietur qui gloꝛiatur ſcire ſiue intellige
re:⁊ noſce me:quia ego ſum dominus qui facio miſericoꝛdiam ⁊ iuditium ⁊ iuſtitiã i terra. Hec
enim placent mihi:ſiue quia in iſtis eſt uoluntas mea dicit dominus.

COmmãs homimum aufertur ſuperbia dum ſapientia fortitudo & opes eorum reputantur in nihi-

lum: & iſta eſt ſola gloriatio ut ſciat & intelligat ꝙ ipſe ſit dominus: qui fecit miſericordiam & iudi
tium & iuſtitiam ſuper terram: ꝙ omnia dei prouidentia & iuſtitia gubernentur: & quæ nobis non
uidentur habere rationem: iuſtitiæ Plena ſinr atq; rationis: Hæc enim ſola placent deo: & in hiis uo-
luntas illius eſt. Vbi ſunt ergo qui dicunt hominem proprio regi poſſe arbitrio: & ſic datam liberi
arbitrii poteſtatem: ut dei miſericordia tollatur atq; iuſtitia: unde & apoſtolus ſumens hoc teſtimo
nium ponit exemplum. Qu gloriatur in domino glorietur.
CEcce dies vemiũt dicit dũs ⁊ uiſitabo ſuper omnẽ qui incircũciſum habent pᷣputiũ ſuꝑ egy
ptũ ⁊ ſuꝑ iudã ⁊ ſuꝑ edõ ⁊ ſuꝑ filios hẽnon ⁊ ſuꝑ moab ⁊ ſupꝑ oẽs qui attonſi ſũt ĩ comã:habitan
tes in deſerto:qꝛ oẽs gẽtes hũt pᷣputium omnis aũt domus iſrahel incircũciſi ſunt coꝛde.
CMultarum ex quadam parte gentium & maxime quæ iudeæ paleſtinæq; confines ſũt uſq; hodiæ
populi circũcidũtur: & præcipue ægyptii & idumei amanitæ & moabitæ. & omnis regio ſaraceno
rum qui habitant in ſolitudine: & de quibus dicitur ſuper omnes qui attonſi ſunt in comam: habi-
tantes in deſerto. Non igitur gloriari debet iuda qui mixtus eſt cum gentibus ſupraſcriptis eo ꝙ pᷣ
putium non habeat ſed ex lege dei circũciſus ſit: cum & alii hec faciant qui legis mandata non ſer-
uant & ignorant deum iſrahel: nec prodeſt circũciſio quæ in ſignum data eſt: niſi mandata domini
compleantur:ſicut & comæ quæ gentem ſigniſicant: non robora corporum & fortitudineʒ pugna
torum. Quodq; ſequitur omnes gentes habent præputium: omnis autem domus iſrahel incircũci
ſi ſunt corde: hunc habet ſenſum. Cum propter ægyptios idumeos amanitas moabitas hiſmaeli
tas in ſolitudine comorantes quorum pleruq; pars circũciſa eſt omnes aliæ nationes in toto orbe ĩ
circũciſæ ſint carne: omnis domus iſrahel incircüciſa eſt corde non carne quæ incircunciſio ducit
S ad mortem. IIla etim carnis hæc ſpiritus eet. CAbPITVLVM. X.
SVVdite verbum quod loquutus eſt dominus ſuper vos domus iſrahel. HBec dicit do/-
Pminus iuxta vias gentium nolite diſcere:⁊ a ſignis celi nolite metuere:que timent gen/
EX tes: quia leges populoꝛum vane ſunt. l
CProprie aduerſus eos loquitur qui uenerantur cæleſtia: & quæ in ſigna ſunt poſita annorum tem
porum & dierum ab his extimant regi humanum genus: & ex cauſis cæleſtium terrena moderari.
Quodq; ait leges ſiue legitima populorum uana ſunt omnem humanam ſapientiam futilem eſſe
demonſtrat: & nullam in ſe habere utilitatem. .
CQAQuia lignum de ſaltu pꝛecidit opus manuũ artiſicis maſſa:argento ⁊ auro decoꝛauit illud:
clauis ⁊ malleis compegit:ut non diſſoluatur:ſiue non moueatur. In ſimilitudinem palme fabꝛi
cata ſunt ⁊ non loquentur:poꝛtata tolluntur:quia incedere non uaſẽt. MNolite ergo timere ea que

nec male facere poſſunt nec bene.
CDeſcriptio idoloꝶ quæ uenerantur gẽtes: lignũ inqt de ſaltu p̃cidit. Materia ergo idoloꝶ uilis
atq; corruptibilis opus manuũ artificis: Cũ artifex mortalis ſit: mortalia ergo & illa quæ fabricãtur
argento & auro decorauit illud: ut fulgor utriuſq; materiæ decipiat ſimplices: qui quidem error ad
nos uſq; tranſiuit: ut religionem in diuitiis arbitremur. Clauis & malleis compegitut non diſſolua-
tur: ſiue ut non moueatur. Quanta idolorum potentia quæ ſtare per ſe nequeut niſi clauis & mal-
leis cõpingantur in ſimilitudinem palmæ fabricatæ habent pulchritudinem metallorũ & picturæ
arte decorata ſunt:ſed utilitatem non poſſident qua præbeant aliquos fructus artifici. Et non lo⸗
quentur. Nihil enim in ſe uitale habent: de quibus ſcriptum eſt. Os habent & non loquentur: aures
habent & non audient. Portata tollentur: fortior ille qui portat quam illa quæ portãtur: ĩmo ĩ illo
ſenſus eſt: in hoc figura ſine ſenſu. Nolite ergo timere ea quæ nec bene facere poſſunt nec male. So/
lent enim pleriq; gentilium demones colere ne noceant & alios exorare ut præſtent beneficia. Vn/
de & illud uirgilianum eſt. Nigram hyemi pecudem zeferis fœlicibus albam. Quicqeid de idolis
iximus

Super WMieremiam.

ſen diximus ad omnia dogmata quæ ſunt contraria ueritati referri poteſt: & ipſi enim ingentia pollicẽ
P tur & ſimulachrum uami cultus de ſuo corde confingunt. Iactant grandia: & ad decipiendos ſimpli
ue ces quoſq; quaſi aureis ſenſibus & argenti eloquiis ſplendore fulgentibus imperitoruz obſtringũt
e aciem: & a ſuis inuentoribus ſublimatur: in quibus nulla eſt utilitas & quorum cultura proprie gẽ
niri tium eſt & eorum qui ignorant deum.
ew WMãõ eſt ſimilis tui domine magnus tu:⁊ magnuʒ nomen tuum in foꝛtitudine.Quis non time/
umm bit te o rex gentium.Tu es enim deus inter cunctos ſapientes gentium:⁊ vmiuerſis regnig coꝝ
mn nullus eſt ſimilis tui. Pariter fatui ⁊ ſapientes pꝛobabuntur doctrina uanitatis eoꝛum lignum
tun eſt:argentum inuolutum ſiue pꝛoductum de tharſis affertur:⁊ aurum de ophir opus artiñcis
dͤck manus erarij. Hyacinthus ⁊ purpura indumentum eoꝛum opus artiſicũ ſiue ſapientium uni
uerſa hec. Dñs aũt deus verax ẽ:iſte deus vinens ⁊ rex ſempiternus. Ab indignatione eius cõ
cnne mouebitur terra:⁊ non ſuſtinebunt gentes cõminationem eius. D
mnlee CNHæc in ſeptuaginta non habentur:ſed de theodotionis editione in pleriſq; addita ſũt: & cũ iuxta
nbe litteram uideantur perſpicua magnam habent difficultatem. Nullus enim ſimilis ẽ
deo uero: eorum deorum qui heretica arte funguntur. Omnes timebunt eum: quia rex gentium eſt
in ii⸗ Principium enim ſapientiæ timor domini: & de eo proſicimus ad charitatem ueram. Tuum eſt in/
inc quit decus:in ueritate decus: in mendatio turpitudo: quãuis heretici iuxta ſapientiam mundi quæ
irnon deſtruit ſibi ſapientes eſſe uideantur. tamen in omnibus regnis quibus lacerant eccleſiam nullus ẽ
iono⸗ ſimilis tui:dicente ſermone diuino:perdam ſapientiam ſapientum & prudentiam prudentium re-
ilberi probabo.Simul ſapientes & fatui ſunt:doctrina eorum pro qualitate uigens uel uilis eſt & ligno
elüme cCcomparatur: uel ſimilis argento propter eloquii uenuſtateʒ qui affertur de tharſis. Tharſis uel regio
indiæ eſt: ut uult ioſephus: uel certe omne pellagus tharſis appellatur & cæli habet ſimilitudinem:
ſen & tamen inuoluta eſt uerborum artificio: ſiue producta. Si enim uoluerit decipere non poterit. Et
ü aurum de hophaz. Septem nominibus apud hebreos appellatur aurum quorum unum ophaz di-
citur: quod nos dicere poſſumus obrizum ut ſplendeat in ſuperfſitie idolorum d intrin ſecus li-
t⸗ gnum eſt uiliſ; materiæ. hyacintho operiuntur & purpura ut ſuperſitie ſui oculos decipiant: dum
Gereno cælorum ſibi colorem & regna cæleſtia pollicentur: & tamen opera ſapientum ſunt uniuerſa hæc
Pwi⸗ quæ in ſæculum ſapientes putantur: cæterum apud deum ſtulti ſunt: dominus autem deus noſter
4 deus uerus eſt. Ila ergo uniuerſa mendacia: & ipſe deus uiuens. Igitur illa mortua quæ fin guntur
4 deus eſt rex ſempiternus. Hereticoruʒ umbræ ad tempus præualent: ſed longo tempore corrumpũ
. tur. Ad indignatõeʒ eius cõmouebitur terra: hi qui terrena hnt opa: & terrena ſimulachra cõfingut
cuoii & nõ ſuſtinebũt gẽtes nequaquã populũ dñi gẽtiũ multitudo q̃ dei cõminationẽ ferre nõ pualet.
3Men C Sic ergo dicetis eis dii ꝗ celos ⁊ terram nõ fecerunt pereant de terra ⁊ de his q̃ ſub celo ſũt.
Tahn CFalſis diis & ꝗ artifitioſe cõpoſiti ſũt iſta dicenda ſũt. Illi. n. nec cælos fecerunt nec terrã: quæ co/
lrt operatores xpᷣi ꝗdii uocãtur & dñi ꝑ doctrinã eccleſiaſticã magna ex parte fabricant.
wan C¶ L Sominus qui facit ſiue qui fecit terram in foꝛtitudine ſua pꝛeparat oꝛbem in ſapientia ſua: 2
to in pꝛudentia ſua extendit celos. Ad vocem ſuam dat multirudinem aquarum in celo:⁊ eleuat ſi-
. ue educit nebulam ab extremis terre:fulgura in pluniam facit ⁊ educit uẽtum ſine uẽtos de the
ictch ſauris ſuis. Stultus factus ẽ omnis homo ad ſciẽtiam:confuſus ẽ ommis artifex in ſculptili:qm̃
S falſum eſt quod conflauit ⁊ non eſt ſpiritus in eis:vana ſunt ⁊ opus riſu dignum in tempoꝛe uiſi
tationis ſue peribunt. MNon eſt ſimilis pars iacob. Qui enim foꝛmauit omnia ipſe ẽ⁊ iſrahel vir
mum ga hereditatis eius dominus ẽxercituum nomen ẽ ilii.
leran. Qui facit terram in fortitudine ſua deus pater eſt. facit autem in fortitudine ſua domino ſaluato/
en ek⸗ re. Xps enim dei uirtus & dei ſapientia qui ipſe eſt & prudentia:in quo extendit cælum. Ipſe eni di
xit & facta ſunt: ipſe mandauit & creata ſunt: loquens ad filium. Faciamus hominem ad imagineʒ
til⸗ & ſimilitudinem noſtram ad uocem ſuam dat multitudinem aquarum in cælo: omnis eniʒ doctri
nehzbt na domini de cæleſtibus fuit dicente dauid: pluuiam uoluntariam ſegregabis deus hereditati tuæ
cac cõſirmata eſt: tu uero perfeciſti eam. Et eleuat ſiue educit nebulas ab extremis terræ. Nebulæ ſiue nu
bes quibus mandauit deus ne pluerent ſuper iſrahel ymbrem educũtur ab extremitatibꝰ terræ qua
e uiis rum una nebula loquebatur. Puto enim nos deus apoſtolos oſtẽdit nouiſſimos tãquam morti de-
ciu ſtinatos: quia ſpectaculum facti ſumus huic mundo: & angelis & hominibus fulgura pluuiam fe-
ri cit. Cum enim ymber de cælo uenerit doctrinarum & arentium hominum corda ſatiarit tunc co/
olun⸗ ruſcationes inuenies & clareſcent fulgura ſapientiæ. Et educit uentos de theſauris ſuis ĩ quibus ſüt
na omnes theſauri ſapientiæ & ſcientiæ abſconditi. Stultus factus eſt omnis homo a ſcientia: licet ille

ja⸗ paulus licet apoſtolus petrus: licet moyſes & abraham ſint: ad comparationem dei cuncta eonm ſa⸗
nbe pientia nihilum deputabitur: unde & fatuũ dei ſapiẽtius eſt hoĩbus. cõfuſus eſt omnis artifex ſcul⸗
ptili qui de ſuo corde ſimulachra confinxit:falſũq; eſt:quod cõ flauit.Si aũt ſtultꝰ oĩs homo a ſcia:

len — . . — 2* 2 3 . . „*
ſtultum ẽ omne fabricatũ quod fecit & non eſt ſpũs in eis. Notandum ꝙ & in iſto capitulo uentus
& ſpũs:uno apud hebreos nomine appellatur Ruha: ſpũm aũt ſcĩſicatõis uocat qĩ hæreticoꝶ inẽ? N
n tibus non põt iueniri: uana ſunt & opꝑus riſu dignum. Quis enim non rideat cum heteticorum ſi-

oli

¶iber.ii.c.x.

mulachra ꝑſpexerit aut cum ruſtica ſunt quæ dicũtur: & lignũ eſt aut pulchro ſermone cõpoſita &
reperietur argentum: aut certe de proprio ſimulata ſenſu: & fruſtra auri ſimilitudinem pollicentur.
In tempore uiſitationis ſuæ peribunt.Ad tempus ualet hereſis ut electi quiq; manifeſti fiant & pro-
bati ſint: cum autem uiſitatio dei uenerit & oculis ſtulta reſpexerit omnia conticeſcunt. Non eſt ſi-
milis his pars iacob eorum qui ſupplantauere iudæos & quotidie deſtruunt hereticos. Pars autem
ſanctorum deus eſt: de quo propheta dicit: pars mea dominus. Qui enim formauit omnia ipſe eſt
ui fecit omnia: atq; plaſinauit tam in animo quam in corpore: & ifrahel uirga hereditatis eius eſt.
mnis ꝗ directus in deo eſt uel ſenſu cernit deũ ſceptrum ẽ hereditatis eius cuiꝰ nomẽ dũs oĩpotẽs
ẽ ſiue uirtutũ:hoc eni ſonat dñs exercituũ: in hebraico ſcriptum eſt: dominus ſabaotch.
CCõgrega de terra confuſionem tuaʒ que habitas in obſidione:quia hec dicit dominus.Ecce
ego lõge ꝓhitiã hitatoꝛes terre ĩ hac uice:⁊ tribulabo eos vt inueniantur. LXX.

CCCõgregauit de foꝛis ſubſtantiam ſuam que habitat in munitione quia hec dicit dominus.Ec

ce ego ſupplantabo habitatoꝛes terre huius ⁊ tribulabo eos vt inueniantur.
CPræcipitur hieruſalem ut quicquid habet foris ſubſtantiæ in urbem munitiſſimam congreget: &
longe obſidioni paret alimenta.Se enim nequaquam ut prius de futuro: & longo tempore com/

minari: ſed de uicina captiuitate: quæ iam iã ſit uentura. Congrega inquit & de foris & de terra hoc

eſt ex agris ſubſtantiam tuam ſiue confuſionem:quicquid enim habes confuſione dignuʒ eſt: quæ
licet præpares hæc ſuper his domini dicta cognoſce. Ecce ego in iſto tempore prohitiam ſiue ĩſtar

fundæ iaciam longe habitatores terræ huius. Pro quo. xx. interprætati ſunt: ſupplantabo & cadere

faciam. Pro quo uerbo hebraico Aduila & ſymmachus interprætati ſunt. “
& eſt ſenſus.Inſtar fundæ cum omni impœtu abiiciam: & ſic eos obſideri faciaʒ. Sicq; tribulabo &
coanguſtabo ut omnes in urbe reperiantur & effugere nequeant malum
CAhe mihi ſuper cõtritiõe mea peſſima plaga mea. LXxX.
CAhe ſuper contritione tua peſſima plaga tua.
Cluxta hebraicum ipſa hieruſalem loquitur ꝙ uehementer afflicta ſit & plagam ſuſtineatĩſanabilẽ
Iuxta.Ixx. uero ꝓpheta loqtur ad hieruſalẽ: & plangit eam ſuper contritionem & plagam ſui.
CEgo aũt dixi plane hec inſirmitas mea eſt:⁊ postabo ulnd ſiue appꝛehendit me.
MNpſa loquitur hieruſalem quicquid patior mea culpa patior: intelligo uulnus meum quod appᷣ⸗
hendit me ſiue iram domini ſuſtinebo quoniam peccaui ei.

CTabernaculum meũ deſtitutũ ẽ:oẽs funiculi mei diſrupti ſunt:ſiue oẽs pelles mee ↄcuſſe ſũt

nilii mei exierunt a me:⁊ non ſunt ⁊ non eſt qui extendat ultra tentoꝛium meum:ſiue non eſt locꝰ
ultra tabernaculo meo:⁊ qui erigat pelles meas.
CSubuerſionem urbis ſuæ tam facile plangit hieruſalem: ut nequaquam muros & mœnia omnia
funditus eruta ſed tabernaculum atq; tentorii ablationem putes tabernaculum inquit hoc eſſe: ha/-
bitatio mea repente ſublata eſt: omnes funiculi mei diſrupti ſunt: Seruat tabernaculi methapho/
ram ſiue omnes pelles meæ concuſſæ ſunt. Filii mei exierunt a me ſiue & pecora mea quod a. Ixx.
additum non ſtat inæta hiſtoriam. In longa enim obſidione quomodo oues & pecora auferri pote
rant de hieruſalem quæ etiam ſi fuiſſent fames conſumpſerat.Et non inquit ſubſiſtũt ſiue non ſunt
Neq; enim tranſlati ſunt in caldæam: ſed magna pars eorum interfecta pœnituſq; delæta eſt. Non
eſt qui extendat ultra tentorium meum:mon eſt qui me inſtauret: & murorum meorum fundamen
ta qui ad ſolum uſq; proſtrati ſunt.

Anuia ſtulte egerint paſtoꝛes:⁊ dominuʒ non queſierint pꝛopterea non intellexerunt ⁊ omnis .

grex eoꝛum diſperſus eſt.
CPer tranſlationem paſtorum atq; omnium principum culpa & diſperſio populi deſcribitur: quia
enim principes ſtulte egerunt nec quæſierunt dominum quem toto debuerunt corde perquirere
idcirco mala uenientia non uiderunt: ſiue non intellexerunt dominum: & omnis multitudo hie-
ruſalem huc illucq; diſperſa eſt.
Cox auditionis ecce venit ⁊ cõmotio magna de terra aquilonis vt ponat ciuitates iuda ĩ ſoli-
tudinem:æ habitaculum draconum:ſiue cubile ſtructionnm.
CEt ut ſymmachus interprætatus eſt ſyrenarum:pro quo in hebraico poſitum eſt. Verba pro
phetæ. Ecce inquit ſonitus & fremitus babylonii uenientis auditur: magnaq; cõmotio ſiue teremo
tus de terra aquilonis ut omnes urbes iudæ habitatoribus interfectis redigat in ſolitudinem: & fa-

ciat pro hominibus dracones habitare: & cuncta animata uenenata: ſiue ſtructiones quod & ipſum

animal ſolitudini familiare ẽ & in deſertis naſcit᷑ & nutrit᷑: aut certe ſyrenas monſtra quedaʒ & de/
monum fantaſmata poſſumus intelligere. Hæc omnia quæ && præteritus & preſens ſermo deſcrip/
ſit ad perſequutionis eccleſiæ referamus tempora: quando tabernacula domini ſubuertuntur: & oĩs
habitatio eccleſiæ redigitur in ſolitudinem: & ut iſta uniuerſa ueniãt culpa paſtoꝶ ẽ:qui ſtulte ege/
rũt & dum nõ queſierũt nec intellexerũt eum: & idcirco grex omnis diſperſus eſt.
CScio quia nõ eſt hominis via eius:nec viri eſt ut ambulet⸗ dirigat greſſus ſuos.
CErubeſcant noui prædicatores qui aiunt: unumquemq; ſuo arbitrio regi cum & hic propheta di
cat

int
lenn
h⸗
nck „
en
ek
e .
aid

E
inste

grepes
Ne con
tem boe
ek⸗ gue
he iſtar
aere

lcbo &

mndid⸗
lu

dp⸗

uſe ſäͤr
o

inomni
ceſel⸗
ethapdo
ſod al.
ſenie
on fun
. Non
ndawen

ommNis

r: quin
ruike
do bi⸗

cniſcr

ab
6 4 ,
pn
ace,
i⸗
1 0
eege

S vper Mierer I iam .

cat:non eſt hominis uia eius: & dauid in lyrico canit carmine. A domino greſſus hominis dirigen
tur: & uiam eius uolet nimis. Siue hic fenſus eſt quod a babyloniis ſuſtinemus non eſt eorum forti
tudinis: ſed noſtri meriti & indignationis tuæ.
CCoꝛnipe me domine:verũtamen in indicio ⁊ non in furoꝛe tuo ne forte ad nihiluz redigas me
effunde indignationem tuam in gentes:que non cognouerunt te ⁊ ſuper pꝛouintias ſiue gene⸗
rationes que nomen tuum non inuocauerunt:quia deuoꝛauerunt iacob ⁊ locum eius cõſumpſe/
runt:⁊ decus uel paſcua diſſipauerunt:ſiue ad ſolitudinem redigerunt.
CHunc locum & in pſalmo legimus. Domine ne in furote tuo corripias me: neq; in iratua arguas
me. Et eſt ſenſus. Mœremur quideʒ omnia quæ ſuſtinemus & multum mœremur maiora quã pa
timur. Verũtamen hoc obſecro: ut quaſi pater me corripias non quaſi aduerſarius: ut me emendes
quaſi filium & non punias quaſi immicum. Caſtigas enim omnem filium quem recipis dolorem
ac flagellum emendas hieruſalem. Hoſtes autem qui non nouerunt te & prouintiæ ſiue regiones
quæ non inuocauerunt nomen tuum nequaquã tuum debent ſentire iuditium: ſed indignationeʒ

Tradidiſti enim nos ut emendaremur. Illi autem aggrauauerunt iugum ſuum: ſenis non peperce-

runt & paruulos afflixerunt: comederunt nos & pœmitus deuorauerunt. & in tantam ſolitudinem

redigerunt hieruſalem: ut publicarum & priuatarum edium omnia diſſiparent: & populum tuum
iinterkhcerent. CAPITVLVM. XI. ”8l
S ; Erbum quod factum eſt ad hieremiam a domino dicens Audite verba pacti ſine te
ſtamenti huius ⁊ loquimini ad viros iuda:⁊ habitatoꝛes hieruſalẽ ? dices ad eos.Hec
gqicu dominus deus rahel. ððW
CNon quidem eſt poſitum in titulo ſub quo tempore & ſub quo rege & quoto anno eius:hæc pro
phetia facta ſit. Sed intelligimus uel priori prophetiæ & tempon hæc eſſe iungenda: uel certe
poſt aliquod temporis interuallum prioris prophetiæ hunc domini ad prophetam factum eſſe ſer-
monem. Notandum eſt autez ꝙ uerbum berith aquila & ſymmachus ſemper pactum. Ixx. & theo⸗
dotio teſtamentũ ĩterprætati ſũt. Proprie at nüc ad hieruſalẽ & ad uiros tribꝰiudæ ſermo dirigitur

¶ aledictus vir ꝗ nõ audierit verba pacti huius quod pꝛecepi patribꝰ veſtris:ĩ die qua edu

xi eos de terra egypti de foꝛnace ferrea dicens. Audite vocẽ meaʒ:⁊ facite omnia que pꝛecipio
vobis:⁊ eritis mihi in populũ:⁊ ego ero uobis in dñʒ.

CNon propter gentium priuilegia: non propter circunciſionis iniuriam & otium ſabbati: ſed pro/

pter obedientiam & deus efficitur populi iſrahel & populus eius. Et hic quidem quaſi ad ſeruos Ilo

quitur ut placeant deo. In euangelio uero dominus ad diſcipulos. Vos inquit amici mei eſtis ſi fe/
ceritis quæ ego præcipio uobis. Iam non dicam uos ſeruos: quia ſeruus neſcit quid faciat dominus
ſuus. Vos autem dixi amicos: quia omnia quecunq; audiui a patre meo nota feci uobis. Cumqʒ; ami
ci mei fuerint de amicis tranſeunt in filios: quot quot enim recœperunt eum dedit eis poteſtatem ſi
lios dei fieri:unde amicis & filiis præcipit eſtote perfecti: ſicut & pater ueſter perfectus eſt: ſimilitudi⸗
nem imperans non equalitatem. Et ibi obedientia mandatorum eſt hic ſimilitudo dei. Quodq; ait
In die qua eduxi uos de terra ægypti de fornace ferrea: dat nobis intelligentiã ꝙ; caminus & fornax
ſerrea atq; ſuccenſa tribulationis: & pœnæ ſigniſcet magnitudinem: non aliquem locuʒ pœnæ fer
ri materiæ præparatum. H
CAUNt ſuſciteʒ iuramentuz quod iuraui patribus veſtris daturuz me tis terrazʒ fluentem lacte ⁊
⁊ melle:ſicut eſt dies hec
CPatres uidentur accipere quando accipiunt filii abrahæ: promiſſio completur in poſteris: Terram

autem lacte & melle manantem hyperbolicæ debemus accipere pro rerum omnium habundantia
ut eſt illud. Mella fluant illis ferat & rubus aſper amomuz: & iterum. Et paſſim riuis currentia uina

repræſſit. Aut certe tropologice terram lacte & melle manantem xpi eccleſiã ſẽtiamꝰĩ qua paruuli
atq;ʒ lactentes educamur per ſidem ut poſſimus ſolidum cibum capere.

CEt reſpõdi ⁊ dixi. Amẽ dñe. (pro quo.lxx.) Fiat dñe.(hoc enim amen ſigniſcat trãſtulerũt.)

Dixerat dominus iuraui patribus ueſtris daturum eis terram lacte & melle manantem ſicut rebus
ipſis hodie comprobatur propheta diligens populum ſuum occupat uocem domini: & cupit uera
eſſe & in perpetuum permanere quæ dicta ſunt. Vnde ait. Vere domine impleſti quod pollicitus es
ſiue fiat domine:hoc eſt ſemper maneat quod dediſti. H SL
Et dixit dominus ad me uociferare:vel lege omnia verba hec in ciuitatibus iuda ⁊ foꝛis hie/
ruſalem dicens. Audite verba pacti huius ⁊ facite illa. M
CClemẽtiſſimꝰdeꝰfrequẽter futura pᷣdicit: ut tãdẽ durus ad credẽdũ animꝰ molliatut. Prædicit aùt
tã in urbe hieruſalẽ quã foris ĩ agro ut quoꝑ cõe diſcrimen eſt eadem pœnitudo ſit.
CAuia conteſtans conteſtatus ſuʒ patres veſtros in die qua eduxi eos de terra egypti:uſq; ad

diezʒ hanc. Mane conſurgens conteſtatus ſuʒ dixi: audite uoceʒ meaz:⁊ nou audiuerunt nec icli
nauerunt vocem ſuã: ſed abierunt unuſquiſqʒ in pꝛauitate coꝛdis ſui mali:⁊ induxi ſuꝑ cos oiĩa

verba pacti huius que pꝛecepi ut facerent ? non fecerunt.
Cklucuſq; in ſeptuaginta non habetur: quodq; ſequitur. Et non fecerunt ab eis poſitum eſt & cun

ſuperioris capituli fine ſotiatum: in quo ſcriptum eſt audite uerba pacti huius: & facite illa & non

fecerunt: quid ſit autem de mane conſurgere & dei uerba per prophetas ei frequẽter ĩgerere & edu-
cere eos de ægypto & ſepius amonere & dicere audite uocem meam: & illos abiiſſe poſt prauitateʒ
cordis ſui: & poſtea eis reddere quæ mœrentur & accipere: ante iam diximus.
CEt dixit dominus ad me. Inuenta eſt coniuratio in uiris inda:⁊ in habiratoꝛibus hieruſalem
reuerſi ſunt ad iniquitates patrum ſuoꝛum pꝛioꝛes qui noluerũt audire uerba mea. Et hi ergo
abierunt poſt deos alienos ut ſeruirent eis. Irritum fecerunt domus iuda ⁊ domus iſrahel pa
ctum meum:quod pepigi cum patribus eoꝛum.
CPro coniuratione quam nos iuxta ſymmachum interprætati ſumus aquila: & Ixx. & theodotio
tranſtulerunt: quam nos colligationem poſſumus dicere: unde & athalia cum in templo
ſibi parari inſidias dephẽdiſſet: eodẽ uerbo loquuta eſt cõiuratio cõiuratio.Proprie aũt hoc uerbo
ſcriptura abutitur quando non ſubito fortuitoq; peccato: ſed paratis inſidiis & coniuratione tendi
tur ad delictum: & pari mente unoq; ſtudio id agunt ut dei mandata contẽnant dicitq; & patres &
filios una mente pariq; ſententia neglecto deo iola ueneratos: tam iſrahel quam domũ iuda: hoc
eſt tam decem tribus quam duas quarum imperium erat in hieruſalem: ut quorũ in cõtemptu dei
unum ſtudium fuit: par ſit in ſuſtinenda captiuitate ſupplicium.
CAQuãaobꝛem hec dicit dominus.Ecce ego induco ſuper eos mala:dẽè quibus exire nõ poterũt
7 clamabunt ad me ⁊ non exaudiam eos.Et ibunt ciuitates iuda ⁊ habitatoꝛes hieruſalez ? cla/⸗
mabunt ad deos ꝗbus libant ⁊ non ſaluabunt eos ĩ tempoꝛe afflictõis eoꝛum.
Non exaudit deus in tempore neceſſitatis & anguſtiæ: quia & illi audire uocem domini nolue-

rũt: quod ſaul paſſus eſt. Cum eniʒz philiſtin agmina reformidãs uerbũ dñi nõ mœruiſſet accipe:
conuerſus eſt ad phitoniſſam ut ab idolis diſceret ꝙ inſtantia orationis ac fletuũ a domino debuit

extorquere: per quæ diſcimus etiam ſi dominus non exaudierit nequaquam eſſe ceſſandum nec
confugiendum ad demones qui cultores ſuos adiuuare non poſſunt: ſed ad domini auxilium qui
cito iratus flectitur: & mutat ſententiam ſi & hi quibus iratus fuerit cõmutẽtur. Totum aut nunc qd
dicit᷑ ad tribũ iuda ptinet: & ad urbẽ hieruſalem quibus inſtat captiuitas. “

CSecundum enim numerum cinitatum tuarum erant dij tui iuda:ꝛ ſecundum numerum uia

rum hieruſalem poſuiſti aras confuſionis ad libandum baalim.
CLegamus regum & paralipomenon libros & inueniemus iudam & hieruſalem multo quã iſrael
peiora feciſſe:ut quot habebant urbes tot haberent idolorum ſpeties. Et quot erãt ĩ urbe hieruſalezʒ
darn & uiage capita: tot hẽrẽt aras ĩ cõfuſionẽ ſuã ĩ ꝗbꝰ idolis baalim uictimas imolarint.

Tu ergo noli oꝛare pꝛo populo hoc:⁊ ne aſfumas pꝛo eis laudem⸗ orationem:quia non exau⸗/

diam in tempoꝛe clamoris ad me:in tempoꝛe afflictionis eoꝛum.
Præcipitur hieremiæ ne uelit pro eis dominum depræcari in quos iam eſt conſumata ſententia:
ne uideatur oratio eius infirma: & propriis ſceleribus non exaudiri. Noli iquit orare pro eis nec lau
dem aſſumere: ut replicando ueteres hiſtorias clementiæ qua eis ſemper miſertus ſum: & laudãdo
meam nitaris mutare ſententiam. Et ſi enim hoc feceris non exaudiam eos:qui me neceſſitatis tem/
pore rogare coguntur. Ex quibus diſcimus fruſtra aliquem rogare pro alio cum ille non mœreatur
accipere pro quo rogatur deus.
CAQAuid eſt ꝙ dilectus meus in domo mea fecit ſcelera multa. Nunquid carnes ſancte auferẽt
a te malitias tuas in quibus gloꝛiata es: Oliuam vberem pulchꝛam fructiferam ſpetioſam vo⸗
cauit dominus nomen tuum ad vocẽ loqle grandis exarſit ignis in ea ⁊ cõbuſta ſũt fructeta ei.
Dilectum & amantiſſimum uocat populum iuda:qui in templo eius poſuit & ueneratus eſt ido/
la: & in eo ſe putat iram dei placare ſi multas hoſtias imolet & gloriatur ĩ ſacrificiorum multitudine
malitias peccatorũ auferre non poſſunt. Comparat autem hieruſalem ſiue omnẽ populum iu-
æorum oliuæ pulchræ atq; fructiferæ quæ exaltata per ſuperbiam: nequaquam egit humiliter nec
intellexit creatorem & dominatorem ſuum ſed ellata per ſuperbiam & loquuta granditer domini
igne ſuccenſa eſt: ita ut comburerentur & redigerent᷑ ad nihilum rami ſiue fructeta eius: ideſt omnis
populus aduerſariorum gladio deleretar Hicſend- ſub alio loco eſt: ubi dicitur ad hieruſalẽ. Ego
te plantaui uineam frugiteram: omne ſemen uerum:quomodo conuerſa es in amaritudinem uitis
alienæ? quando deſtruuntur maceriæ illius: & uaſtat eam aper de ſilua:& omnes beſtiæ deuorãt fru
ctus illius? dicamus iſtud capitulum principibus eccleſiarum quid eſt ꝙ dilectus meus ĩ domo mea-
fecit ſcelera multa? uel certe diuitibus qui cum aliena diripiunt & non auferant malitias cordis ſui
putant ſe dei clementiam mœreri. Nũquid carnes ſanctæ auſerent a te malitias tuas in quibus glo/
riata es? At nunc publice recitantur offerentium nomina: & redemptio peccatorum uertatur ĩ lau/
dem: mec meminerunt uiduæ illius in euangelio quæ in gazophilatio duo era mittendo omnium
diuitum uicit donaria.
CEt dominus exercitunm qui plantauit:? loquntus eſt ſuper te maluz pꝛo malis domus iſrael
7 domus iuda que fecerunt ibi ad irritandum me libantes baalim.

COliuam inquit uberem pulchram fructiferam uocauit te deus tuus atq; plantauit. Sed quia ad
uocem

Super ꝛMieremiam

be.

in npecez lonuxlæ Rrie ci dci uu flãma deſcendit & cõſumpſit omnes ramos tuos. propterea qui te
i 1 a c loquutus eſt ſuper te malum non iniqunate ſententiæ nec ſubita prauitate ſer-
monis: ſed pro malis quæ fecerunt ſibi domus iſrahel & domus iuda & ſtudioſe egerunt: libantes
it baalim ut me ad iracundiam prouocarent. Cumq; boſſit deus fa cere quæ uult reddit cauſas ne face
Ps.50. Té uideatur imuſte: ſecundum illud qd ſcriptũ eſt: ut iuſtificeris i ſermonibꝰtuis & uĩcas cũ iudicaris
CTu autem domine demõſtraſti mihi ⁊ cognoui:oſtendiſti mihi ſtudia eoꝛũ:⁊ ego quaſi agnꝰ
n manſuetus qui poꝛtatur ad uictimam:⁊ non cognoui quia ſuper me cogitaueꝛunt conſilia. MMit
l tamus lignum in panem eius: ⁊ conteramus eum de terra uiuentium ⁊ ne memoꝛetur nomen
eiꝰ amplius.Tu autẽ domine ſabaoth qui iudicas iuſte:⁊ pꝛobas renes ⁊ coꝛ:uideam vltioneʒ
nune tuam ex eis:tibi emm reuellaui cauſam meam. r
N Omnium eccleſiarum conſenſus iſte eſt ut ſub perſona hieremiæ a chriſto hæc dici intelligãt ꝗ;
Geti pater ei monſtrauerit quomodo eũ oportebat loqui & oſtẽderit illi ſtudia eorũ: & ipſe quaſi agnus
en ductus ad uictimam non aperuit os ſuum & non cognouit ſubauditur peccatuz. Iuxta illud quod
in ab apoſtolo dicitur. Qui cum non cognouiſſet peccatum pro nobis peccatum factum eſt: & dixe/
nptn d runt mittamus lignum in panem eius crucem uidelicet in corpus ſaluatoris. Ipſe eſt enim qui ait.
Eygo ſum panis qui de cælo deſcendi: & eradicemus ſiue conteramus eum de terra uiuentium. Hoc
hoterin enim ſcelus animo cogitauerunt: ut nomen eius delerent in perpetuum: ſed econtrano iuxta aſſũ/
ezech⸗ pti corporis ſacramentum loquitur filius ad patrem: & impræcatur iudicium eius dum laudat iuſti
tiam: & inſpectorem renis & cordis inuocat deum: ut ipᷣe reddat populo quod mœretur: & dicit ui
inohne⸗ deam ultionem tuam ex eis: eorum uidelicet qui in ſcelere perſeuerant: & non eorum qui utuntur
