ciem qui eſt in cælis. Et puella rodede petrum apoſtolum nuntiante: alii angelum ipſius eſſe crelde goe
bant.Sin autem hoc de minimis dicitur:& de uno homine quanto magis de omnibus ſanctis: & s
præcipue de apoſtolis ſentiendum eſt. Quorum angeli quotidie uident faciem patris. Iuxta illud heri
quod ſcriptum eſt. Circundat angelus domini in circuitu timentium eum. Et iacob de ſe loquitur. gu⸗
Angelus qui liberauit me.ſti ſunt qui aſcendunt & deſcendunt ſuper filium hominis qui ueloces Eliei
ſunt in fide. Equis uehuntur qui multiplices in: ratia:quadrigis qui conſolationem indicẽt: tectis An
lecticis & umbraculis ut audire mœreãtur. Per diem ſol non uret te:neq; luna per noctem. Mulos u
autem in ſcripturis ſanctis dupliciter accipi nouimus: uel in ſterilitate & continentia: qualibus ſedit ALail
dauid & ſalomon. Quorum alter interprætatur fortis manu: alter paciſicus: uel in mala parte de 2=—
uibus dicitur. Nolite fieri ſicut æquus & mulus quibus non eſt intellectus. Quibus præpoſitus erat eenn
ohæc. Carrucæ autem pro quibus ut ſupra diximus ſeptuaginta. Tecta uehicula: cæteri uehicula nian
ſimpliciter tranſtulerunt illi intelligendi de quibus apoſtolus loquitur. Inuicem onera ueſtra por- gen
tate. Porro lampanæ ſplendentia ſanctorum intelligenda ſunt corpora & animæ fide domini illu- e
minatæ. Quibus dici poteſt. Vos eſtis lux mundi. Hic autem omnis apparatus illo proficit: ut ingre ie
diamur ſanctam ciuitatem dei. Siue ſanctum montem domini hieruſalem. Non illam quæ occidit
prophetas: & quæ lapidat miſſos ad ſe: ſed in hieruſalem cæleſtem. De qua crebro diximus. Quæz n
autem ſurſum eſt hieruſalem libera eſt quæ eſt mater noſtra. Et iterum. Sed acceſſiſtis ad ſyon mom Au
tem & ciuitatem dei uiuentis hieruſalem cæleſtem. Quod uel de præſenti eccleſia poſſumus intelli tci
gere:quæ toto orbe per apoſtolos congregata eſt uel de futura. Vt impleatur illud quod apoſtolus
ſancto ſpiritu prophetauit. Rapiemur in nubibus obuiam domino in aere: & ſic ſemper cum domiẽ d
no erimus. Iudæi & iudaici erroris heredes hebionitæ qui pro humilitate ſenſus nomen pauperuz
ſuſceperunt. Omneſq; mille annorum delitias præſtolantes æquos & quadrigas: & redas: & læcti- N
cas: ſiue baſternas: & dormitoria muloſq; & mulas: & carrucas: & diuerſi generis uehicula: ſic intelli 0

gunt ut ſcripta ſunt. Quod uidelicet in conſummatione mundi: quando chriſtus hieruſalem re-
naturus aduenerit: & templum fuerit inſtauratum: Et immolatæ iudaicæ uictimæ: de toto orbe re
ucantur filii iſrahel nequaquam aſſumptis alis: ſed ſarraco gallico couinniſq; bellicis & æquis cap
padociæ atq; ſpaniæ acredis italiæ: & matronæ eorum lecticis referãtur atq; baſternis. Nequaquaʒ
ſuper æquos: ſed ſuper mulos numidiæ: qui autem ſenatoriæ fuerint dignitatis: & locum principũ
obtinuerit. De britanis hiſpanis: galliſq; extremis hominum morinis & ubi bicornis finditur renus
1.

In carrucis ueniant occurrentibus ſibi cunctis gentibus quæ eorum ſeruituti fuerint præparatæ.
CQuomodo ſi inferant ſilij iſrabel munus in uaſe mundo in domum domini:? aſſummam ex

eis in ſacerdotes:⁊ in leuitas dicit dominus. LCxx. q
CQuomoco ſi offerant ſilij iſrahel victimas ſuas mihi cum pſalmis in domo domini:⁊ ex eis 4.
ſumam ſacerdotes ⁊ leuitas dicit dominus. L i
CQui ad gentes ait. Directi fuerint: & annunciauerint eis gloriam meam. Sic adducent fratres ue/ ſc
ſtros de uniuerſis nationibus munus domino: cum æquis & quadrigis & lecticis & mulis & carru-
cis & diuerſis uehiculis in montem ſanctum hieruſalem: quomodo ſolebant filii iſrahel dum eo 1.
rum ſtaret religio: & templi cerimoniæ ſeruarentur offerre uictimas cum pſalmis in domo domi-
ni. Siue ut habetur in hebræo: & omnes uoce conſona tranſtulerunt in uaſe mundo quos & uſqʒ;
hodie offerunt in domo dei: quæ eſt eccleſia filii iſrahel: qui mente concipiunt deum: hoſtias ſpiri/
tuales cum fructibus atq; uirtutibus animæ ſuæ in uaſis mundis: hoc eſt ĩ ſanctis corponibus. De ꝗ/ 4
bus apoſtolus ſcribit. An ignoratis quia templum dei eſtis: & ſpiritus ſanctus habitat in uobis.Et ſu J”M
mam ex eis ſacerdotes & læuitas dicit dominus qui ſaluati fuerint & gentibus prædicarint. De qui.
bus unus loquebatur. Sic nos reputet homo quaſi miniſtros chnſti: & diſpenſatores miniſterio ruʒ *
dei. Et lucas euangeliſta. Sicut tradiderunt inquit nobis qui a principio uiderunt & miniſtri fuerũt
ſermonis. De quibus & ſupra legimus. Vos autem eritis mihi ſacerdotes domini. Quomodo

enim in abſcondito iudæus eſt qui ſpiritu circũciditur. De quo ſcriptum eſt. Nos ſumus circunci/
ſio qui ſpiritu deo ſeruimus: & offerrimus ſpirituales uictimas placentes deo pſallimuſq; ſpiritu &
ſeniu.Sic & ſacerdotes & leuitæ in abſcondito ſunt: qui non ſeriem generis ſecuntur: ſed ordinem
fidei. Vel certe non dicit de apoſtolis: & apoſtolicis uiris qui principes fuerunt eccleſiæ ex populo
iudæorum:ſed de numeratis ſuꝑra gentibus. De mari:de aphrica:de libia:de cappadocia. de italia:
.— de græcia:

— —

Super Eſaiam.

2. „
. g⸗ Srecia:decindi inſilis Q natenn kabi tatores primum non audierant dominum: nec uiderãt
i 2 oriam is: poſtea uertentur in ſacerdotes: ut qui fuerant cauda ſint caput: & qui caput uertan/
urin caudam. .
E 2 nia eu celi noni terre noua e facio ſtare coꝛam me dicit dominus. Sic ſtabit ſe⸗
. en veſtrum ⁊ erit menſis cx menſe:⁊ ſabbatum ex ſabbato. Neniet omnis caro ut adoꝛet co/
ram facie mea dicit dominus. LxXxX.
n Bicut enim celum nounm ? terra noua que ego facio permanere in conſpectu meo dicit do⸗
W minus:ſic ſtabit ſemen veſtrum.Et erit menſis ex menſe:⁊ ſabbatum ex ſabbato. Neniet oĩs
t caro vt adoꝛet in conſpecru meo in hieruſalem dominum. M l
ert CQuando dicit. Aſſumam ex eis ſacerdotes & læuitas oſtendit uetus ſacerdotium prætermiſſum
änd quod tribui leuiticæ debebatur. Vbi non eſt electio ſed ordo naturæ: & ſeries eſt familiæ per poſte
mil ros deſcendens. Tranſlato autem ſacerdotio neceſſe eſt ut & legis tranſlatio fiat: & electio ad eos
oqu. pertinet quibus nequaquam iuxta ſanguinem: ſed iuxta merita atq; uirtutes ſacerdotium defertur:
een quæ uenient de inſulis gentium: & gloriam domini nuntiabunt. Et adducentur in æquis & in qua
enti drigis: & in lecticis: & in mulis: & in carrucis. Quomodo autem cælum nouum & terram nouam:
Mula & noua hieruſalem: ut nequaquam dicatur. Cælum & terra pertranſibunt. Et iterum. Inuolue-
uoſeäi tur cælum quaſi liber: & corruptione diſſipabitur terra. Sic in omnibus nobis nouus fiet & populus
me de dei. Dicente ſcriptura. Vetera tranſierunt: ecce facta ſunt omma noua. Et in alio loco. Si qua in xpo
uusern noua creatura erit: quæ & populus nouus primitiæ enim chriſtus. Deinde qui ſunt chriſti in aduen
icul tu eius. Cælumq; & terra noua. De quib' iter octo beatitudines dicitur. Beati pauperes ſpiritu quo-
npor⸗ niam ipſorum eſt regnum cælorum. Beati mites: quoniam ipſi poſſidebunt terram. Si quidem oĩs
W creatura nunc ſubiecta eſt uanitati in ſpe propter eum qui ſubiecit eam. Liberabuntur autem ſerui⸗
wingr tute corruptionis in gloria hliorum dei qui fient de hominibus filii eius ſemper: & nomen eomm
etd iugiter permanebit. Vt nequaquam illis gens ſuccedat alia:quod factum eſt in iudæis: ſed meneãt
,0 in æternum. Et erit inquit menſis ex menſe: & ſabbatum ex ſabbato: ut de carnalibus ſabbatis men/
dunen ſibuſq; fiant ſpititualia ſabbata delicata: qui ſabbaptiſmus dei populo reſeruatur. Et menſis ſpiri-
Ninei tualis quando a puncto nſq; ad Punctum luna complebitur & ſuo currit ordine ut efficiat m enſem
Ckolnr ideſt kł. quæ grecæ appellantur neomeniæ. Hoc eſt menſis noni exordium: apud quos initium ca-

lendarum non iuxta ſolis curſum & diuerſa menſium ſpatia. Sed iuxta lunæ circuitum incipit && fi

. nitur. Hæc eſt luna de qua in laude ueri ſalomonis dicitur. Et permanebit cum ſole & ante lunã in
ſeck⸗ generationes generationum. Quæ in cantico canticorum appellatur ælecta: quæ eſt hæc quæ pro⸗/
cinnel ceſſit quaſi diluculum pulchra ut luna ælecta ut ſol admirabilis: aiunt phiſici:& quoruʒ curæ eſt de
lene⸗ cæleſtibus diſputare. Lunam non habere proprium lumen: ſed ſolis radiis illuſtrari. A b ea enĩ ſem
oe per orbis parte completur & fulget a qua ſoli uicinior ẽ. Nec umbra terræ obſcuratur:quod poe
u. ta uno uerſiculo demonſtrauit. Nec fratris radiis obnoxia ſurgere luna. Sic hoc ueruʒ eſt & nos tro
pologice poſſumus dicere eccleſiam quæ pace & perſecutionibus creſcit atq; decreſcit: & oppræſſa
ung temptationum tænebris: rurſum priſtinum lumen affumit: habere ſplendorem a ſole iuſtitiæ &
nu hoc eſſe quod dicitur. Splendebit luna quaſi ſol habitatoreſq; eius iuſtos fulgere quaſi ſolem in re
tnnn gno patris ſui: & per hos menſes ſemen domim quod ſtauratum eſt in æternum uenire ad ſollen/
e⸗ nitates ſuas: quas ſanctus myſtico ore reſonabat dicens. Annos æternos in mente habui & medita-
ng tus ſum. De ſabbato autem quod ſignificat requiem pleno ſermone tractauimus. In eunuchorum
& aduenarum prophetia: & nunc breuiter eſt dicendum eos uenire in neomæniis & ſabbatis: qui
gi ſex diebus in quibus factus eſt mundus tranſcenſis atq; præteritis feſtinant ad ſeptimum dieʒ:ideſt
ſabbatum in quo uerſa eſt requies. De his ſollẽnitatibus credentes paulus apoſtolus inſtruebat di-
tesne cens. Ymbram enim habens futurorum bonorum. Et iterum. Ne quis ergo iudicet in cibo aut po-
tm tu:aut in parte diei feſti. Aut neomeniæ aut ſabbatorum quæ ſunt umbra futurotum bonorum: &
ume in imagine præceſſerunt. Omnis lex ſpiritualiter intelligenda eſt. De qua idem dicebat apoſtolus.
conn⸗ Scimus quia lex ſpiritualis eſt: cuius myſteria & dauid noſſe cupiebat. Reuela oculos meos: & con/
su ſiderabo mirabilia de lege tua. Quæ enim uidentur temporalia ſunt: quæ autem non uidétur æter
hia⸗ na. De quibus omnia cæleri diſputatione percurrere non eſt huius temporis. Si enim nec oculus
heg uidit: nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcenderunt: quæ præparauit deus diligentibus ſe. Quo
Eiln modo nos totius legis quaſi uniuerſi orbis deſcriptionẽ in breui tabella conamur oſtẽdere? Qdq;
eqli⸗ ſequitur. Yeniet omnis caro ut adoret in conſpectu meo in hieruſalem. Sciendum quod in hebrai
onn co non ſit ſcriptum hieruſalem: ut deglutiamus ſupercilium iudæorum. Sed tantum in conſpectu
eni⸗ meo ut ſermo domini compleatur. Dicentis in euangelio. Amen amen dico uobis: quoniam ue-
nodo niet hora quando neq; in monte iſto: neq; in hieroſolymis adorabitis patrem. Et iterum. Spifitus
nc⸗ eſt deus & eos qui adorant eum in ſpiritu & ueritate oportet adorare. Et illud apoſtoli. Leuantes
ſanctas manus in omni loco. Omnis autem caro non boln iudæorum: ſed omne hominum .
nen ſignificat genus. Iuxta illud uod ſupra dictum eſt. Videbit omnis caro ſalutare tuum. Et in iohel.
llo Effundam de ſpiritu meo ſupet omnem carnem: & ꝓphetabunt filii ueſtri & filiæ aeſtræ. Et in

L.iber. xviii.c.lxvi.

2zachatlam. Timeat omnis caro a facie domini. Et in pſalmis. Ad te omnis caro ueniet. Quod aliis
uerbis in alio pſalmo dicitur. Omnes gentes quas feciſti uenient & adorabunt in confpectu tuo: &
glorificabunt nomẽ tuũ dñe.Menſẽ ex menſe & ſabbatũ ex ſabbato i quibus ueniet oĩs caro: ut ado
tet deũ ridicule ĩterpᷣtãtur quos nos dicere poſſumus miliarios. Vt, qui in uicino ſunt oĩ
ſabbato ueniãt in hieruſalẽ qui longius per mẽſes ideſt calẽdarũ orbe cõpleto: qui ualde procul
annos ſingulos hoc eſt diebus paſchæ ſiue tabernaculorũ.Iuxta illud qd in zacharia dicitur. Aſcen
dent ab anno in annũ: ut adorent dñm regẽ exercituũ: & celebrẽt feſtiuitatem tabernaculorũ: & ut
maiorem riſum præbeant audientibus. Qd in ultimo eiuſdem prophetiæ uolumine ſcribitur. Et
non erit mercator ultra in domo domim exercituũ in die illo. Sic interprætantur ut negotiatores
in mille eſſe annis deſiſtant: qui omnia naſcantur in omnibus locis. Quo ſcilicet nec nos indigea-
mus folio amomo: & pipere nec india a nobis puleium deſideret.
CEt egredientur ⁊? uidebunt cadauera uiuoꝛum qui pꝛeuaricati ſunt in me.NHermis eorum nõ
moꝛietur:⁊ ignis eoꝛum non extinguetur. Et erunt vſqʒ ad ſatietatem viſionis omni carni.
LXX. Similiter.
COmnis caro quæ adoratura eſt in conſpectu domimi uel in hieruſalem cæleſti:uel in omni loco
in quo leuantur mundæ manus egredietur ut uideat cadauera hominum mortuorum: qui præua
ricati fuerint in deum. Quod uel de iudæis intelligi poteſt. De quibus dictum eſt. Filios genui & ex
altaui: ipſi autem me ſpræuerunt. VYel de omnibus qui habentes notitiam dei ĩ cordibus ſuis. Auer
ſi ſunt in uanitatem: ut adorent creaturam potius quam creatorem. Egredientur autem non loco:
ſed intelligentia. Neq; enim cadauera mortuorum poſſunt intus eẽ cum domino: Quod ſi omnis
caro adoratura eſt dominum: & econtrario cadauera uiuor um: qui præuaricati ſunt in dommo:
æternis tradentur ardoribus in utranq; partem uere carnis erit reſurrectio. Vermis autem qui non
morietur: & ignis qui non extinguetur a pleriſq; conſcientia accipitur peccatorum qui torqueat
in ſupplicus conſtitutos. Quare uitio ſuo atq; peccato tanta caruerint bona. Iuxta illud quod dici-
tur. Verſatus ſum in miſeria dum inngiuur mihi ſpina. Et in prouerbiis. Tinea os ſuum cor itelligẽs
& iterum. Sub obeœllo ſicut tinea ueſtimentum: & uermis lignum: ſic mœrore excutiat cor uiui. Ita
dumtaxat ut non negent præuaricatorum: & dominum negantium: æterna ſupplicia. Dicente do
mino in euangelio. lte in ignem æternum: qui præparatus eſt diabolo & angelis eius. Et in alio lo
co. Ligate illi manus & pedes: & mittite eum in tænebras extenores: ibi erit fletus & ſtridor dentiũ
Si manus audiuimus & pedes & tænebras exteniores quæ oculorum pœna eſt lumen diuidentiũ
& fletum. Qui utiq; & ipie ad oculos pertinet & ſtridorem dentium. Miror quoſdam aereum cor/
pus: & paulatim in auras tenues diſſoluendum poſt reſurrectionem introducere: quia dominus po
tentia maieſtatis ſuæ ad apoſtolos clauſis ingreſſus eſt ianuis. Qui certe & ante reſurrectionem pẽ
dulo ſuper mare ambulauit inceſſu: & hoc ipſum apoſtolo præbuit petro. Vt qui fide ambulabat
inſidelitate poſtea mergeretur. Cui dictum eſt. Quare dubitaſti modice fidei. Ignis quoq; iuxta id
accipiendus: quod & uermis qui tam diu ſuccenditur quam diu habet materiam: qua uorax fläma
aſcatur.Si quis igitur habeat cõſuptibilia zizamia quæ inimicus homo dormiente patrefamilias
uperſeminauit. Hæc ignis exuret: næc ibunt ĩ ĩcẽdiù. Et oĩum ſanctorum oculis eorũ ſupplicia mõ
ſtrabuntur: qui pro auro & argento & lapide prætioſo ædincauerũt ſuper füdamentum dni. Fœnũ
ligna ſtipula ignis pabulum ſempiterni. Porro qui uolunt ſupplicia aliquando finiri: & licet poſt AA

8
multa tẽpora tn terminum habere tormẽta: hiſ utũtur teſtimomiis. Cum itrauerit plenitudo gen
tium:tüc omnis iſrahel ſaluus fiet. Et iterum concluſit deus omnia ſub peccato ut omnibꝰ miſerea Ce⸗
tur. Et in alio loco ſanctus loquitur: iram domini ſuſtinebo quia peccaui ei: donec iuſtificet cauſam n
meam & auferat iudicium meum & educat me in lucem. Et rurſum Benedicã te domine quonia W
iratus es mihi. Auertiſti faciem tuam a me & miſertus es mei. dominus quoq; loquitur ad peccato-
rem cum ira furoris mei fuerit rurſum ſanabo. Et hoc eſt quod in alio loco dicitur. Quam grandis
multitudo dulcedinis tue domine: quã abſcõdiſti timentibus te. Que ommia replicant aieuera-

re cupientes. Poſt cruciatas atq; tormenta futura refrigeria quæ nunc abſcondenda ſunt ab his qui
bus timor utilis eſt: ut dum ſupplicia reformidant peccare deſiſtant. Quod nos dei ſolius debeamꝰ S
ſcientiæ derelinquere. Cuius non ſolum miſericordiæ ſed & tormẽta in põdere ſunt & nouit quẽ
quomodo & quã diu debeat iudicare. ſolumq; dicamus.quod humanæ conuenit fragilitati. Do/
mine ne in furore tuo arguas me neq; in ira tua corripias me. Et ſicut diaboli & omnium negato- DH
rum atq; impiorum qui dixerunt in corde ſuo.non eſt deus: credimus æterna tormenta. Sic peccaꝰ

torum etiam heu chniſtianotum quorum opera in igne probanda ſunt atq; purganda moderatam
arbitramur & mixtam clementiæ ſententia iudicis.

CExplicit lib.xyii. ultimus explanationum in Eſaiam prophetam Fœliciter.

Wic

Super Mieremiam.
Qunng

. XSINCIPIT PROLOGVS BEATI HͦIERONIMI PRAESBYI HIE-
6 REMIAM PROPHETAM AD EVSEBIVM. IERI NE

Vlo
Dwan 8 O081 Explanationem duodecim prophetarũ Eſaie Danielis & Eze/
Ale chielis ad extremum in Hieremia manum mittimus. Tibi frater Eu
biin ſebi eoſdem cõmetariolos dedicantes ut euangelicum uirum Ma⸗
k theo Euangeliſtæ copules quem ãte ãnos plurimos ſtrictis ſenſibꝰ
in te hortante diſſerui. Et quia uolumen longiſſimum eſt & in plenſq;
nite manifeſta hiſtoria texitur: illud prudentiã tuam moneo: ne queras i
hoc latam explanationem ſuper iis maxime quæ iam & in prophe-/
unni; tis aliis dicta ſunt. & per ſe patent intelligentiæ. Sicq; conabor no/
— P)tariorum manu ſcribere. ut nihil deſit in ſenſibus. cum multũ delſitĩñ
WWIuerbis. Stamina tibi atq; ſubtegmina & litia preparabo. tu pulcherri
Wuh E imam ueſtem ipſe conficito. ut non ſolum nos audire: ſed t docere
Auipren poſlſis & alios. Libellum autem baruc qui uulgo editioni. xx.copulatur nec habetur apud hæbreoſ
RZZZ SS epiſtolam hieremiæ nequaꝗᷓ cẽſui diſſerendam ſed magis hieremiæ ordinem librariorum erro
DR re confuſum: multaq; quæ deſunt ex hæbreis fontibus digerere ac complere: ut nouum ex ueteri:
boo⸗ uerũq; pro corrupto atq; falſato prophetam teneas: paruipendens obtrectatorum rabiem qui non
dand ſolum uerba ſed ſyllabas quoqʒ noſtrorum uerborum calumniantur. in eo ſe ſcire aliquid arbitran
omma tes ſi de alienis operibus detrahant. ut nuper indoctus ca lumniator erupit: qui comentarios meos
Aln in epiſtolam Pauli ad epheſios reprehendendos putat. Nec intelligit nimia ſtertens uhecordia le
Quunn ges commentariorum in quibus multæ diuerſorum ponũtur opiniões: uel tacitis uel expræſſis au
otqueat ctorum nominibus. ut lectoris arbitrium ſit quid potiſſimum elligere debeat decernere quoq; & i
8 cici/⸗ primo eiuſdem operis libro prefatus ſum me uel propria uel aliena dicturũ: & ipſos commẽtaiios
birliges tam uæterum fſcriptoruʒ eſſe ꝗᷓ noſtros: quod non uidens pcurſor eius grünius olim miſus eſt cape
Numlu re. cui duobus ruũdi libris qui iſta quaſi ſua profert & alio iam calumniante purgata ſunt: ut præte
Monnn rea contra louinianum uolumina in quibus dolet uirgmitatem nuptiis. & nuptias digamie & di-
tinalo 5 gamiam polligamie eſſe præ latam Nec recordatur ſtolidiſſimus & ſcorthorum pultibus prægra-
raemni uatus nos in ipſo dixiſſe opere. Non dano digamos imo nec trigamos: & ſi feri poteſt octigamos:
idenni plus aliquid inferam etiâ ſcortathorem recipio pœnitentem: quicquid equaliter licet equali lance
Cun penſandum eſt. Legat eiuſdem operis apologiam: quam ante anos plurimos aduerſus magiſtrum
minu eius gaudens roma ſuſcepit & animaduertet alienis ſe uocibus blaſſemare: & in tantũ eſſe imperitũᷣ
kionen ut ne maledicta quidem habeat propria: ſed inimicorum t olim ſepultorũ cõtra nos utatur rabie.
mbole Sed iam propoſitum opus agrediendum eſffft. B ”UV
oginit CEXPLICIT PROLOGVS. INCIPIT LIBER PRIMVS BEATI
otar fin IIIIERONYMI SVPER HIEREMIAM PROPHETAM ŚYUDh C
mehni ͤ Erba hieremie ſilii helchic de ſacerdotibus qui fuerunt in anathot in terra beniamin
Pplcani NAauod factum eſt verbum domini ad cum in diebus ioſie filii amos regis iude in tertio
Gii Fni WAX decimo anno regni eius. Et factum eſt in diebus iohachiʒ ſili ioſie regis iuda vſqʒ ad
lcet pott RAA conſümationem vndecimi anni ſedechie filii ioſie regis iuda vſqʒ ad franſmigration
udogen hieruſalem in menſe quaino
Omllete⸗ CCæteri prophetæ ut æſaias oſeæ iohel fuerunt ante ſcilicet duarũ tribuũ iudæ & beniamin. Alii
etcaulim poſt captiuitatem: ut daniel aggeus & zacharias. hieremias autem & ezechiel ĩminente captiuitate
e quoni uaticinium texuerunt. Sed alter eorum in terra iuda: alter in babylone. Hieremias cum eſſet adhue
lpeceno puer prophetare cœpit anno tertiodecimo ioſiæ filii regis luda. Prophetauitq; in imperio eius anis
ngunc decem & nouem & poſtea ſub iohachim ſilio eius annis u ndecim: & ſub ſedechia qui ultimus fuit
W regũ iuda annis undecim uſq; ad quintũ menſẽ qũ a babyloniis capta ẽ hieruſalẽ. Tohachi uero &
ihugi ieconiæ trini mẽſes (quorũ alter i. ægyptum: alter cũ matre ductus ẽ in babylonẽ) i ſupradictis ãnis
vächen computantur. Ac per hoc ab exordio prophetiæ ſuæ uſq; ad captiuitatem hieruſalem in qua & pe
notgti captus eſt prophetauit annis. xli. præter illud tempus quando ductus eſt in ægyptum. biq; pro-
ui phetauit in taphmis ut hoc ipſo uolumine continetur. Pro uerbis hieremiæ. lxx.poſuerunt uerbum
uu qei quod factum eſt ad hieremiam: hoc uidelicet ſenſu ꝙ ue rba hieremiæ uerbum ſit domini. Fuit
. l autem de genere ſacerdotum qui habitabãt contra ſeptentrionem hieruſalem in tertio milliario i
⸗ m uiculo anathot. Simulq; mirabilis clementia domini ꝙ iam captiuitate uicina & babilonio exerci
dan tu uallante hieruſalem nihilominus populum ad pœnitentiam prouocat. mallens ſaluare conuer/

ſos q̃ perdere delĩquentes.pro tran ſmigratione ꝙ omnes alii uoce conſona tranſtulerunt. xx. po-
ſuere ciuitatem. Poſt exordium autem uaticinationis hieremiæ trigeſimoquito prophetiæ eius an
no Ezechiel in babilone his qui cum eo capti fuerant exorſus eſt prophetare. “W
CEt factum eſt verbum dommi ad me dicens. Mꝛiuſꝙ te foꝛmarem in vtero noui te ⁊ anteqᷓ
exires de ventre ſanctificaui te. S
CNon ꝙ ante conceptionẽ ut hbereſis ſuſpicatur ſuerit hieremias. ſed quo præſciret eum futurũ do

*

ℳ „. 5
minus cui nec dum facta ſunt: ſecundum illud quod apoſtolus loquitur. Qui nocauit ea quæ non
erant quaſi ea quæ eſſent. Quod autem ſanctificatur in utero iuxta illud Apoſtoli debemus accipe-
te. Poſtꝗᷓ autem placuit ei qui me ſegregauit de utero matris meæ & uocauit per gratiam ſuam ut
reuellaret filium ſuum in me: ut euangelizarem illum in gentibus Ioannes quoq; baptiſta ſanctif-
catur in utero: & ſanctum ſpiritum accipit & mouetur in uulua & peros matris loquitur. Quod
autem dixit prophetam in gentibus dedi te: illud uult intelligi quod in ipſo poſtea propheta le-
cturi ſumus ꝙ non ſolum hieruſalem ſed & multis in circuitu gentibus prophetarit. Qa dam
hunc locum ſuper ſaluatorem intelligunt & proprie propheta gentium fuit. & per Apoſtolos uo
cauit omnes nationes. l ſte enim uere priuſquam in utero uirginali formaretur & anteꝗᷓ exiret de
uulua matris ſanctificatus in utero eſt. & notus patri quippe ꝗ ſemp patre & ĩ quoò ſemper pater.
CEt dixi ha ha ha. domine deus ecce neſcio loqui quia puer ego ſuz. LXX.
CSEt dixi o domine deus neſcio loqui quia inuenis ſum.
Deteſtatur officium quod pro ætate nõ poteſt ſubſtinere. Eadem uerecundia qua moyſes tenuiſ
& gracilis uocis eſſe ſe dicit: ̊ ille quaſi magnæ robuſtæq; ætatis corripitur. huic pueritiæ datur ue
nia:quæ uerecundia & pudore decoratur. “
Et dixit dominus ad me.noli dicere quia puer ſum.qm ad oia q mittaʒ te ibis ?⁊ vniuerſa que
cũq; madauero tibi loqueris.ne timeas a facie coꝛũ qꝛ ego tecum ſuʒ.vt eruã te dicit dominus
Ne ætatem inquit conſideres alio enim propheta loquente didiciſti. Cani hominis ſunt ſapien/

tia eius. tuæ ſit tm̃ uoluntatis ut pergas: me habebis comitem. quo cuncta adiuuãte complebis: ape

ri os tuum & implebo illud. nec conſideres multitudinem eorum ad quos & contra quos loquu/
turus es: ſed me qui tecum ſum ut eruam te dicit dominus: liberat autem dominus non quo pro/
pheta perſequutionibus careat & anguſtiis: quippe cum legamus eum multa perpeſſum: ſed ut pa⸗
tiens omnia ſuperet nec cedat anguſtiæ.

Et miſit dominus manum ſnam ⁊ tetigit os meum.Et dixit dominus ad me.Ecce ego deci

verba mea in oꝛe tuo.
CNotandum ꝙ hic manus mittatur dei quæ tangat os prophetæ & dicatur ei. Et miſſus eſt ad me
unus de Seraphim && in manu habebat carbonem quem forcipe tullerat de altari. & tetigit os meũ
& dixit. Ecce tetigit iſte labia tua & auferet iniquitates tuas & peccata tua mundabit. Ibi enim quia
ſolidæ & perfectæ ætatis erat & ipſe ſimpliciter confitetur ꝙ iĩmuda labia habeat. & habitet in me/
dio populi polluta labia habentis. Mittitur unus de ſeraphim qui non manu ſed forcipe & carbõe
tangat os & iniquitates auferat & mundet peccata. Hic autem ipſius dei manus mittitur per quam
cuncta operatus eſt. Et quæ in alio loco brachium dicitur: non ut peccata auſerat quæ per pueritiã
multa non fecerat: ſed ut loquendi gratiam tribuat. Porro ezechiel librum denotat ĩtus & foris ſcriĩ
ku tam ſacramenta diuina quã ſimplicem hiſtoriã cõtinẽtẽ: hieremiæ os tangitur & domini uer
ba tribuuntaur ut confidentiam accipiat prædicandi. Pulchreq; iuxta litteram manus mirtitur: ut hu
manorum actuum uidens ſimilitudinem tactum manus nõ feformier.
Eecce ego conſtitui te hodie ſuper gẽtes ⁊ ſuper regna vt enellas ⁊ deſtruas ⁊ diſperdas? dilſ
ſipes ? ediſices ? planc2g3aaas. 1 “
CHoc quod nos de hebraico addimus & diſſipes ſiue deponas in ſeptuaginta non habetur: & con
ſiderandũ ꝙ quatuor triſtibus duo læta ſuccedant. Neq; enim ediſicari poterant bona niſi deſtru-

cta eſſent mala: nec plantari optima niſi eradicarẽtur peſſima. Omnis enim plantatio quam nõ plã

tauitexleltn paier eradicabitur. Et ædificatio quæ ſupra petrã non habet fundamentum ſed ĩ are-
na extructa eſt ſermone dei ſuffoditur atq; deſtruitur.lllam nãq; quam cõſumet ieſus ſpiritu oris
ſui: & deſtruet aduentu præſentiæ ſuæ: omnem ſcilicet ſacrilegam peruerſamq; doctrinam diſper-/
det in perpetuum. Porro ea quæ elleuantur contra ſcientiam dei: & in ſua confidunt ſapientia:quæ
apud deum ſtulta eſt diſſipabit atq; deponet: ut ædificentur pro hiis humilia & in locum ſuperiorũ
quæ deſtructa ſunt & euulſa extruantur atq; plantentur quæ eccleſiaſticæ conueniunt ueritati: & im
pleatur illud quod dicit apoſtolus: dei ædificatio: dei agricultura eſtis. Multi hunc locum ſuper per
ſonam dei intelligunt. Hieremias autem interprætatur excelſus domini qui deſtruxit regna diabo
li:quæ ſibi ĩ monte oſtenderat excelſo:aduerſarias perdidit poteſtates: delens cirographum errorũ
ĩ cruee.De quibus in pſalmo poſt hiſtoriæ ueritatem loquitur. Quare ftemuerũt gẽtes
& populi meditati ſunt inania. Aſtiterunt reges terræ & principes conuenerunt in unum. Pro hus
euulſis deſtructis & perditis & in inſeriora detractis ædificatur atq; plantatur eccleſia dei Super hie/
remiæ autem perſona nulla dubitatio eſt. Legimus enim in conſequentibus qd' in manu accipiat
calicem meri plenum & propinare iubeatur cunctis in circuitu nationibos.
CEt factũ ẽ verbũ dñi ad me dicẽs quid tu vides hieremia ⁊ dixi virgaʒ vigilantez ego video.
Et dixit dũs ad me bene vidiſti:qꝛ vigilabo ego ſuper verbum meum vt faciam illucd.
CPro uirga uigillante. xxx. baculum nuceum tranſtulerunt. Laborandumi gitur nobis eſt ut breui/

„7 —

ter hæbream æEthi mologiam latinus lector intelligat. Soced nux dicitur: uigilia autem tuigil ſiue
uigillate appellatur, oced unde & in poſtenoribus pardus uigilãs hoc nomine appellatur. Ab eo
igitur qc

qui⸗
ſeuil
o
hocel
giut⸗
ne
wdtin
uſut.
neam
Kau⸗
derur

lietuſ⸗
guicl⸗
iitcp
tut. N
lente
delie
potf
ſant
(Le
Ciio
ſnon
Cc
W

Mrnl
eane

e
ommns
tſpien⸗
eduege
ogon⸗
u Pto⸗
urh⸗

o decl
adne

tos meil
in gi
ain me⸗
Acabo⸗
edn
epoeii
Abuti
oamet
riuen

sn

nc
dektmu⸗
mnöpli
eaͤiane⸗
fim 00
nahe⸗
ntine
ſhenni
atin
opetnt
mut
aii
li
gohu
gate⸗
“H

Super Hieremiam.

igitur quod dicitur nux propter uerbi ſimilitudinem ad uigilis intelligentiam nomen alluſit: q
quidem & in daniele iuxta theodotionem ſcriptum eſt: ut arboribus ſinu & prinu illice uidelicet &
lentiſco: ſciſio atq; ſerratio adulteris præſbyteris decernatur. Alioquin & in principio geneſeos a
uiro qui dicitur mulier appellatur yſſa quaſi quædam uirago eo qd de uiro ſumpta ſit. Pro baculo
nuceo uirgam uigilantem aquila & Simachus: theodotion uero amigdalinam tranſtulerunt. Vi-
gilat autem uirga cuncta populi peccata conſiderans: ut percutiat & cortipiat delinquentes: unde
& apoſtolus ſcribit peccatstibus. Auid uultis in uirga ueniã ad uos an in caritate & 4
tudinis. Iſta eſt uirga uel baculus de qua dauid loquitur. Virga tua & baculus tuus ipſa me conſola
ta ſũt. Pulchreq; poſuit conſolata ſunt. Ad hoc enim dñs corripit ut emendet. Et quomodo nux ſi
ue amigdalum amariſſimam habet corticem & teſta duriſſima cingitur: ut detractis auſterioribus
& duris: fructus dulciſſimus reperiatur:ſic omnis correptio & labor continentiæ amara quidem ui-
detur ad pnᷣs: ſed fructus parit dulciſſimos: unde & uetilla ſnia ẽ: litteraꝑ radices amaræ: fruct“ daul
ces. Quidã uirgã nuceã uigilãtẽ: itelligut dim de quo dicit æſaias. Exiet nirga de radice ieſſæ: un/
de & uirga aaron quæ putabatur mortua in reſurrectione domini floruiſſe narratur.
CEt factũ ẽ pbũ dñi ad me ſecũdo dicẽs:ꝗd vides:⁊ dixi ollã ſuccẽſaʒ ego video ⁊ faciẽ erꝰa fa
cie aglonis ⁊ dixit dũs ad me:ab aglone aperiẽtur ſiue exardeſcẽt mala ſuꝑ oẽs hitatoꝛes terre
Quibuſdam gradibus peccantibus tormenta tribuuntur: ut paulatim ueniant ad ſalutem: qui no
luerunt percutiente uirga emendari mittuntur in ollam æneã atq; ſuccẽſam: de qua Piannius ſcribit
ezechiel: quæ a facie aquilonis accenditur babvylonium regẽ ſignificas & urbẽ hieruſalẽ: pulchreq;
infertur: ab aquilone exardeſcent mala ſuper omnes habitatores iudæ: uel certe uniuerſæ terræ: de
quibus ĩ apochalypſi ſcriptũ ẽꝛuhæ ſuper omnes habitatores terræ. Sancti enim non ſunt habitato
res terræ: ſed aduenæ atq; peregrini: quorum unus dicit. Aduena ego ſum ſuper terram: & peregri-
nus ſicut omnes patres mei. Et alius parui ſunt & peſſimi dies mei quibus ego peregrinor in terra:
unde & petrus catholicã epiſtolam ſcribit aduenis atq; peregrinis ponti galatiæ & cappadociæ: &
iuxta miſticos intellectus Salomon loquitur. Aquilo durus uentus nomine autem dexter uocatur
ab his uidelicet qui eius obriguere frigore & calorẽ fidei perdiderunt.

¶ Auia ecce conuocabo omnes cognationes regnoꝛum aquilonis ait dominus. Et venient et

ponẽt vnuſquiſqʒ ſolium ſuum in introitu poꝛtarù hieruſalem ⁊ ſuper omnes muros eius i cir
cuitu ⁊ ſuper uniuerſas vrbes iude:⁊ loquar iudicia mea cum eis ſuper omni malicia eoꝛuʒ:qui
dereliquerunt me ? libauerunt diis alienis: adoꝛauerunt opus manuum ſuarum.
CNulli dubiũ multas gẽtes & ſingularũ gentiũ reges babylonio regi fuiſſe ſubiectos: qui obſeſſa
hieruſalẽ poſuerunt in circuitu & maxime in exitibus portarũ thronũ ſuũ atq; tẽtoria: ne quis eoꝶ
qui clauſi erãt poſſit erũpere: & nõ ſolũ hieruſalẽ ſʒ & oẽs urbes iudæ ſimili obſidiõe uallatas. Cũq;
ait capta fuerit ciuitas tũc loquar ad eos recta fuiſſe iuditia mea: & recepiſſe ſingulos quæ mœrebã
tur. Nõ pro cæteris uitiis quibus ſubiacet humana cõditio: ſed maxime ꝓ idolatria per quam deſe/
rentes me adorauerũt opus manuum ſuarum: quidam hunc locum in bonã partem accipiũt qd ui
delicet hi qui in olla ænea excocti fuerint per cruciatus atq; purgati poſtea principes ſint hieruſalẽ
& poſtquam miſertus eorum fuerit dominus tunc exprobet eis quia ſe deſerto ſimulachra uenerati
ſunt. Sed hæc uiolẽta & praua ĩterpretatio ẽ ne calũmiam faciat tractator indoctus.
CTu ergo accinge lumbos tuos ⁊ ſurge ⁊ loquere ad eos oia que ego pꝛecipio tibi.
CEt iob pcipitur ut accĩgat lũbos ſuos & apoſtolis ut accinti lũbis ſint quos helias & ioãnes bapti
ſta, zonis mortificauere pelliciis. Lucernã tenebãt ĩ manibus ſi nis pᷣdicationis uidelicet euãgelicæ.
Quicũq; igitur ſermones loquuturus ẽ dei: debet accĩgere lũbos ſuos: ſciẽs diaboli oĩs uirtus in

lũbis ſit: & iuſtꝰdicat ĩ pſalmis lũbi mei ĩpleti ſt illuſiõibꝰ.cũq; accĩxerit lũboſ audiat illd qꝗd ſcriptũ

&: ſurge ꝗ dormis & eleuare & illuĩabit te xps: ut ſp uigilãs & d ſõno cõſurgẽs loq̃t q̃ ſibi pᷣcepit ds.

¶ Me timeas a facie eoꝛum nec emm timere te faciam vultum eoꝛuʒ.

CSiue ut.lxx.& cæteri hñt ĩterpᷣtes:ne forte timere te faciã. Et tũc ſenſus iuxta trãſlationẽ noſtram.
Noli timere a facie eoꝶ. Me enĩ adiutore eos timere nõ poteris. Iuxta. Ixx. ne forte timere te faciam
habeto meæ cõſidẽtiã iuſſiõis. Si.n. nõ obtuleris qd hẽs ut timere deſinas derelinquã te: & tradã ti/
mori & quodãmodo timere uidebor te facere: du relinquo formidini. Hoc aũt ſignificat ꝙ ſemper
amanda ſit ueritas nec timẽda hoĩuz multitudo: ꝗ ĩcrepati correptionẽ ñ ſuſtinent: ſj ĩſidias tẽdunt
.ei a quo corripiũtur: qdqʒ iuxta. Ixx. ſeꝗtur: qa tecũ ſũ ut liberem te dici t dñs:i᷑ hebraico nõ hẽtur:&
ẽ ſenſus. Eruã te nõ in eo ut tibi nullus inſidietur: ſed in eo ut patiẽs inſidias non delinquas.
C Ego quippe dedi te hodie ſiue poſui ecce in hac die in ciuitatem munitam ? in colunam fer-
reã ⁊ in murũ ereum:ſuper omnem terram regibus iuda pꝛincipibus eius ⁊ ſacerdotibꝰꝛ po-
pulo terre:⁊ bellabũt aduerſũ te ⁊ nõ pᷣualebut qꝛ ego tecũ ſũ ait dominus vt liberem te.
CDeſcribit ſermo diuinus cur ꝓpheta timere nõ debet. Ego inquit poſui te hodie ſiue dedi. Hoc ẽ
i pnᷣti uita donec uocãt hodie quaſi ciuitatem firmiſſimam nõ ut unam domum nec turrẽ: aut al iqᷓ
monia: ſed oẽm ciuitatẽ q ſita ſup mõtẽ latere nõ põt: de qua ſcriptũ ẽ. Glonioſa dicta ſũt de te ciui
tas dei. Ergo ciuitas firma ciuitas ꝗᷓ oppugnatur & colũna iquit fertea de ꝗᷣ ſcribit aꝑ oſar colũnaʒ

iritu mãſue·

