nlir eẽ ſe iactet. Quodq; infert:ſedebo in monte teſtamenti in lateribus aquilonis. Pro quo. xx tranſtu
ſön, lerunt in monte ſublimi: ſuper montes excelſos qui ſunt ad aqlonem: ad illd' referamus qd;' ĩ Hiere
s mia dicitar. Ab aquilone exardeſcent mala ſuper oẽs habitatores terræ. Et qc; olla ſuccenſa a facie
fices aquilonis accenditur. Iſte eſt aquilo uentus duriſſimus: a quo ſuos uult dñs liberare captiuos: & du
Ue⸗ cere in ciuitatem ſanctã dicẽs. Dicam aqloni adhuc & africo noli phibere: adhuc filios meos de ter ODW
nedat ra longinqua. Illud aũt quod huic poteſt eſſe cõtrarium montes ſion latera aquilonis ciuitas regis H
turb magni facile ſoluitur. Hii enim qui quondam erãt in lateribus aquilonis duriſſimi: poſtea per pœ-
UUni⸗ nitentiam in ciuitatem dei eſſe cæperũt. Semp iſtiuſmodi lucifer quærit aſcendere ſuper eos ꝗq ha-
undn bent imaginem cæleſtẽ qui fulgent in eccleſia ſicut aſtra dei: & ſedere in monte pacti ſiue teſtamen
inmig ti: ideſt in eccleſia ꝗᷓ in ſublimibus collocata eſt: & de lateribus quondam aqlonis habitatores poſ-
Biane ſidet. Qui intantũ oblitus ſui eſt ut uelit ſup nubes aſcendere: ꝗbus nõ mandauit dñs ne pluant ſup
Ngl iſrahel imbrem: & ad quas puenit ueritas dñi cui loꝗtur & abdias. Si exaltatus fueris ut aqla: & ĩter
ſunt ſidera cæli poſueris nidũ tuum: inde te retrahã dicit dñs. Infelix iudas qui quaſi nubes cũ aliis apo-
iner ſtolis mittebatur ut plueret ſup iſrahel imbrem. Et ꝗ ſtella inter cæteras ſtellas erat ꝗqbus dñs loqᷓba
cen tur: Luceat lumẽ ueſtrũ coram hoĩbus: uitio ſuo ſuſcepit aſcenſorem diabolũ: qui ut ſupbiæ uerba
WꝰZ cõpleret:ẽt hoc auſus eſt dicere: Ero ſimilis altiſſimo: ut quõ xpᷣs habet ꝓphetas & apoſtolos: ita il-
Edor le falſos prophetas & pſeudo apoſtolos. Hæc autem omnia referenda ſunt ad hereticos qui cũ de
parni orſum ſint cum principe ſuo excelſos ſe iactant. MMW D
ngan CANerumtamen ad infernum detraberis in pꝛofundum lac. LxXxx.
alief NMunc autẽ i ifernum deſcẽdes:⁊ ad fundamẽta terre. CNõ ad infernũ deſcendes && ad
teng fundamenta terræ nõ ad infernũ ſponte deſcẽdes. Hoc.n:dũi ſaluatoris eſt: ut uinctos de infens li-
hiut beret. Sed ad ĩfernũ traheris inuitus: ut ꝗ p uirtutes poteras ad excelſa cõſcẽdere p uitia detraharis
ini ad pœnam. Scti pennas hũt aqlæ & pennas colũbæ & pñt dicere uolabo & requieſcã.Impii autem
uet & ægyptioꝶ ſimiles demerſi ſunt quaſi plumbũ in aꝗs uehemẽtibus demerſi ſunt in ꝓfundũ ſicut
degp lapis: unde iniqtas ſiue ut melius hẽtur in hebreo ĩpietas ſup talentũ plumbi ſedere conſpicitur:
ren ergo illud qc alibi legimus oĩs ꝗ ſe exaltat humiliabitur. Etiã rex cõfuſiõis paſſus eſt ut detrahere/
⸗ tur in füdamẽta terræ: ſiue ut uerius hẽtur in ꝓfundũ laci. De fũdamẽtis terræ in deutronomio ſcri
um bitur.Ignis accẽſus eſt in furore meo. Ardebit uſq; ad infernũ nouiſſimũ. Deuorabit terrã & funda
en mẽta eius: eos uidelicet ꝗ terrẽi ſũt.De lacu quoq; qc; ꝓfunda ſignificẽtur inferni illa ſũt teſtimõia.
tu Aſſimilatꝰ ſum cũ deſcẽdẽtibꝰin lacũ.Et poſuerũt in lacũ nouiſſimũ:Sicut.n.lacus aquas ad ſe de/
un ſcendẽtes: ita infernus aĩas ſuſcipit ad quẽ lacũ deſcẽdit helcanã tpe niuis & frigoris & ĩterſecit leo
uhn nem: Vnde & heretici relinquunt fontem aquæ uiuentis dũm: & fodiũt ſibi lacos contritos q aquã
e nõ ualeãt cõtinere. De his lacis ꝗ feruorẽ nõ hñt ſpũs ſctĩ: nec Hieremiæ ꝓphetæ ſimiles ſũt ꝗq iuxta
ten⸗ Ixx.interprætes loquæbatur: niuem calidam in deſerto. Sed refrigeſcente caritate calorem ſancti
eſet ſpiritus perdiderunt. Ille eſt lacus de quo idem hieremias loquitur. Sicut refrigerat lacus aquam ſic
bi reftigerat malitia hñtes ſe. Qui utinã iuxta apocalypſim ioãnis: aut calidi eſſent: aut fri gidi.i. aut
gu crederent: aut oĩno nõ crederent:ne ꝑ teporem & ſimulationem ſidei a dño reicerentur.
c⸗

6 S S A =WSð E

Liber Sextus.

Quite viderint ad te inclinabuntur:teqʒ pꝛoſpicict. Nũgd iſte eſt vir ꝗ cõturbauit terrã?qui
cõcuſſit regna?qui poſuit oꝛbem deſertum:⁊ vꝛbes eius deſtruxit:⁊ victis eiꝰ nõ apuit carcerẽ.
CSiue ut. Xx.trãſtulerunt(eos ꝗ ducebãtur nõ ſoluit) Qui uiderint nabuchodonoſor regem baby
Ionium nõ oculo& ſed cordis intuitu de cælo ad inferos corruiſſe: inclinabũtur humilitate ꝗᷓ con-
traria eſt ſuperbiæ: & illum ꝓſpicient iſta dicẽtes. Nõne iſte eſt uir ſiue homo qui cõturbauit uel cõ
citauit terrã: & ſenſus ꝗ dixerat: ero ſimilis altiſſimo: & ſe iactabat deũ: hõ eſſe cõuincitur. De quo in
pſalmo qui ꝓprie cõtra diabolũ eſt dicitur. Exurge dñe nõ cõfortetur homo. Et in euangelio: ini/
micus hô ſuperſeminauit zizania. Vnde ad eum & ſocios eius dictum legimus. Ego dixi di eſtis
& filii excelſi oẽs. Vos aũt ſicut hoĩes moriemini: & ſicut unus de principibus cadetis. Et ad eũdem
ſub figura principis tyri dicitur. Pro eo qd exaltatum eſt cor tuum & dixiſti. Deus ego ſum: habita
tione dei habitabit in corde maris. Tu aũt es hõ & nõ deus:& dediſti cor tuum ſicut cor dei. Iſte uir
& iſte hõ cõturbauit uniuerſam terrã: eos uidelicet qui audiũt eum adam terra es & in terrã ibis. Et
cõcuſũt regna ſiue reges:quoꝶ cor in manu dñi eſt. Cõcuſſit inꝗt nõ ſubuertit. Vñ & unus de his
qui cõcuſſi fuerant. Et tñ nõ ruerat: loqbatur. Mei aüt penæ moti ſüt pedes. Et apoſtolus loquitur
ad credentes: ut arripiant armaturam dei & ſtent cõtra inſidias diaboli.Domus aũt qᷓ ſup petra fun

5.9.
Ps. 81.

Ephe.õ.b

data eſt: nulla tempeſtate cõcutitur.(Qui poſuit orbẽ terraꝶ deſertum.) Siue ut iuxta hebraicum
pᷣter. Ixx. oẽs aliter trãſtulerunt quaſi deſertũ: Viciis enim ſuis atq; peccatis: orbem ꝗ hebraice dici/

tur thebel fecit eſſe deſertum: & nullã habere uirtutem: uel hiſdem ſubiacere uitiis: quibus gẽtium

plena eſt ſolitudo. Vrbes quoq; eiuſdem deſtruxit orbis: ut de eccleſiis xpi faceret ſinagogas diabo

li:& mũditiam ſidei heretica ſorde pollueret:Sed & uinctis eius:ideſt orbis non aperuit carcerem.
Nos oẽs uĩcti eramus:& clauſi tenebamur in carcere:qui uinctis dixit ſaluator exite. & his qui erant
in tenebris reuelamini. Dis enim ſoluit compeditos. Qui liberati ſunt ab eo gratias referunt dicẽ/
tes: tu diſrũpiſti uincula mea.Funibus enim peccatoꝶ ſuoꝶ unuſquiſq; conſtringitur: quos funes
atq; uincula ſoluere poſſunt & apoſtoli imitantes magiſt ſuum qui eis dixerat. Quæcũq; ſolueri

tis ſuper terram erunt ſoluta & in cælo. Soluunt autem apoſtoli ſermonem dei: & teſtimoniis ſcri-

pturarum:exhortationem uirtutum.
COmnes reges gentium vniuerſi doꝛmierunt in gloꝛia:vnuſquiſqʒ in domo ſua.Tu aũt pꝛo-
iectus es de ſepulchꝛo tuo quaſi ſtirps inutilis:ſicut ſanies polutus ⁊ inuolutus cum iterfectis
⁊ confoſis gladio qui deſcendunt ad lapides laci. LXXN.
CODmnes reges gentium doꝛmierunt in honoꝛe:homo in domo ſua. Tu autem pꝛoieceris in
montibus ſicut aboꝛtiuum abhominabilis:⁊ inuolutus cum interfectis gladio deſcendentibꝰ
ad fundamenta terre. CReges gentium quibus deus ſecundũ canticũ deuteronomii gen/
tes crediderat gubernãdas. Qui cõcuſii ſunt a nabuchodonoſor:& tñ nõ ſubuerſi:quorum nequaꝗᷓ
regnat peccatũ: ſed quia cor eorum in manu dei erat: minime corruerũt. Et enim ſaluator: quomo
do deus deus eorũ appellatur: ſic dñs dominantium: & rex regum. Iſti igitur reges uniuerſi requie
uerunt in gloria ſua:unuſquiſq; in domo ſua. Diuerſæ quippe apud patrem ſunt mãſiones: & p ua/

rietate uirtutum habitationum differentiæ. Porro nabuchodonoſor ꝓiectus eſt de ſepulchro ſuo:

nec in morte a cruciatibus cõquieſcet. Proiectus autem quaſi ſanies quæ hebraice dicitur NEHER
quam Aquila icchori interprætatus eſt tabum uidelicet pudoremq;. Symachus EITPAMA:deſt
abortiuum.Ixx. mortuum Theodotio: germen:ꝗᷓꝗᷓ hoc ipſum uerbum ſupra. ubi de xpᷣo legimus:
egredietur uirga de radice ieſſe & flos de radice eius aſcendet.Ixx. florem. Theodotio: germẽ aqla
ideſt uirgultum interprætati ſunt: pprie neher diceretur uirgultum: quod ad
radices arboꝶ naſcitur: & ab agricolis auulſum quaſi inutile picitur. Vnde & nos ſtirpem ĩutilem

trãſtulimus. Igitur nabuchodonoſor quaſi ſtirps inutilis incendio præparatus: uel ſicut ſanies pol-

lutus & inuolutus his qui ab eo interfecti ſunt gladio: & deſcenderunt uſq; ad fundamenta laci de
trahitur in ꝓfundum. Et ne cum his quidem habebit cõſortium ſepulturæ: quos interfecit: Alteri-
us enim pœnæ eſt auctor delicti: & alterius qui ab auctore compulſus eſt. I ſte eſt gladius quo uul/
nerati ſunt plurimi & interfecti: de quo in ſeptimo pſalmo legimus. Niſi cõuerſi Keritis : gladium
ſuum uibrauit. Arcum ſuum tetendit & parabit eum: & in ipſo parabit uaſa mortis Sagittas ſuas ar
dentibus effecit. His uidelicet: qui in ſuum corignita diaboli iacula ſuſceperunt. Porro iuxta. lxx.
cadauer nabuchodonoſor cum plurimis interfectis pollutum atq; confuſum iacebit in ſuperbiæ
montibus: & deducetur ad inferos. Fundamenta autem laci: pro lapidibus laci interprætatus eſt
Symachus: ut aliis uerbis: profundum & tartarum ſignificaret inferni.
Auaſi cadauer putridum nõ habebis cõſoꝛtium:neqʒ cum eis in ſepultura. Tu enim terraʒ
tuam diſperdidiſti populum tuum interfeciſti. LXxX.
CAQuomodo veſtimentum mixtum ſangnine non erit mundum:ſic nec tu eris mundus:quia
terram meam perdidiſti ?⁊ populum meum interfeciſti.
CQuia multum inter ſe hebraicum diſtat: & ſeptuaginta editio: ſeparatim de ſingulis diſſeramus.
Sicut cadauer putridum: ſiue ut aquila tranſtulit conculcatum: non habebis cõſortium ſepulturæ:
nec cũ his ꝗdẽ quos ĩterfeciſti. Tu enĩ magiſter es:illi fuere diſcipuli:& cui plus creditũ eſt: plus exi/
getur

Buhper Eſaiam

getur ab ed.Tu.n.terrã tuã diſpdidiſti:populũ tuũ occidiſti eos uidelicet ꝗ tibi ſũt crediti gubernã

Krbeb di:uñ ad ſaluatorẽ audet dicere.Hæc oĩa mihi tradita ſunt & dabo tibi ea: ſ ꝓcidẽs adoraueris me.
wien Cadauer aũt diaboli putridum ob magnitudinem peccatoꝶ dubitare nõ potent: qui legenit pctm
Wr eſſe fetidiſſimũ: io ꝑctõre dicente cõputruerũt & corruptæ ſunt cicatrices meæ. Econtranio uirtus
Dennn boni odoris eſt: unde & ſpiritaliũ fratꝶ dilectio cõparatur unguẽto: quod deſcendit ſuper barbam
Nhin Aaron & ſup oram ueſtimenti eius. Et ad ſpõſã ſpõſus loqtur. O dor tuꝰ ſuauis: & facies tua ſpecio
täich ſa. Quõ aũt cadauer diaboli ſpiritaliter cõculceturallud apoſtoli docet nos. Deus cõterat ſatanan
l ſub pedibus noſtris uelociter. Et dñi uerba dicẽtis: quaſi lutum plateaꝶ delebo eos. Iſte qa terrã ſi/
ndi bi creditã pdidit: & cõmiſſum ſibi populum trucidauit: nequaꝗᷓ eos uiuos reſeruans deo: ſed ſocios
kälkei⸗ ſuæ pparãs ſepulturæ: ppterea nõ erit nec uocabitur in æternũ., Porro hunc habet ſenſum: O lu

C. . 2 . ,— . . . . OW . ,2
ribinl cifer ꝗ mane oriebaris ꝗq qñ hẽbas opa uirtutũ & luminis ueſtimentũ eras dei: & de te dici poterat:
A mictus lumen ſicut ueſtimentũ: qa multos ĩterfeciſti gladio. Qui deſcẽderũt ad ĩfernũ & eorum

moceti
8 pollutus es ſanguine. Nequ⸗ 4 uocaberis ueſtimentũ dei: ſed ueſtimentũ cruore pmixtum: nõ ma⸗
Penſrie culatum atq; pollutũ: ut aliqd mundũ hẽre uidearis: ſed totũ ſanguine cruentatũ. Et hoc notandũ
leim. qd ad diabolũ dicatu r: Sicut ueſtimentũ cõmixtũ ſanguine nõ erit mundus. Vbi ſunt ergo ꝗ dant
echa⸗ diabolo pœmitentiã & dicũt illum poſſe mundari? nec ſtatim patebimus hereſi q̃ diuerſas aſſerit eẽ

* naturas: & aliã eſſe ꝗᷓ numꝗᷓ recipiat ſanitatẽ. Nõ.n. hoc ueſtimentũ p ſe ĩimundũ eſt. & ita a deo cõ
5 ditum qꝗd' olim deus ueſtiebatur: ſed qa cõmixtum eſt ſanguine: & totũ ſe polluit ſuo uitio & ma/

id lis accedentibus: nõ erit mundũ. Et ꝓpterea nõ etit mundu qa terrã dñi pdidit. & pollutũ eius ĩter-
lerm fecit: Terrã iudæ terram cõfeſſionis. & ſctõs quoſq; pdens atq; interficiens: & ideo nõ manebit in p/
n 66 petuum.Vñ & in euãgelio dicitur: Ite in ignem æternũ ꝗ pparatus eſt diabolo & ãgelis eius: Quõ
i aũt ſctũs ueſtimentũ dei eſt:& ueſtimentũ nouũ:& ueſtitur tumca ſalutis atq; lætitiæ dicẽs: Exultet
aĩa mea in do.Induit.n. me ueſtimentum ſalutis. & tunica lætitiæ circundedit me. Sic ecõtrario
Alei peccatorꝗ portat imaginẽ ueteris hoiĩs atq; terreni: meretur audire. Ecce oẽs uos quaſi ueſtimẽétum
müſ ueteraſcemini: &tinea deuorabit uos. Qui aut ꝓfecerit in ſcelere & uetuſtatem noluerit emunda/
re nouitate: nequaqᷓ ueteri ueſtimento:ſed pãno menſtruato mulieris cõparabitur dicẽs. Errauim*
M⸗ & facti ſumus ĩmundi omnes nos:ſicut pannus menſtruatæ uniuerſa iuſtitia noſtra.
nfen CBSemen peſſimoꝛum p̃parate ſilios vẽos occiſioni inigtatum pꝛum ſuoꝛum nõ ↄſurgent:nec
. hereditabũt terrã:neq; iplebunt faciẽ oꝛbis ciuitatũ:⁊ ꝗſurgã ſupꝑ eos dicit dũs exercituũ:ꝛ ꝑ/
lengl d babylonis nomẽ? religas:⁊ germẽ ⁊ ꝓgeniẽ dicit dũs exercitumm. LxXxX.
lunbe CSemen peſſimum pᷣpara filios tuos occiſſioni peccatis pꝛis tui:vt nõ cõſurgant ⁊ poſſideant
ügen⸗ terrã ⁊ impleãt terrã ciuitatum:Cõſurgam eis dicit dũs ſabaoth:⁊ diſpdã nomen eoꝝ ⁊ reli-
i quias ⁊ ſemen. CPro ſemine peſſimo qd.lxx.trãſtulerunt:in hebreo ſcriptũ eſt. ZERAM
Wno PHIM.qd cæteri ſemen peſſimoꝶ interpᷣtati ſunt. Nõ qd ipᷣm ſemen p ſeipſum malũ ſit. Deus enĩ
iie oĩa fecit bona:ſed ab his ꝗ ſua uolũtate ſunt peſſimi: ſemen ortũ ſit malum:qd uolũtate fit nõ natu
Apu ra. Vñ & in Daniele legimus. Semen chanaã & iuda. Et de bonis filiis dicitur ab apoſtolo: In xp̃o
crole⸗ Ieſu p euãgelium ego uos genui.Et in euãgelio.Quot quot eũ receperunt dedit eis ptätem ut filii
N dei fierent.Oĩs.n.q facit pctm̃:de diabolo eſt: Huic igitur pᷣcipitur ſemini: ut filios ſuos oẽs ſcilicet
Nliit cogitatiões peſſimas: & opa mala pᷣparet occiſioni:q̃ ex impus nati ſüt:haud dubium ꝗn cõtrarias
kuinn ſignificet fortitudines: ꝗ peſſimi filii deo trucidãtur in iniquitatibus patꝶ ſuoꝑ: ne ultra cõſurgant
min & poſſideãt terrã qᷣ a ſctis poſſidẽda eſt & implenda:ut ciuitas in ea dñi cõſtruatur. Et ꝗa nõ eſt ho/
Z minũ pfecta uictoria:niſi enim dñs cuſtodierit ciuitatem in uanum uigilabunt ꝗ cuſtodiunt eam.
iner Ideo dñũs ipſe cõſurgit aduerſus filios peſſimoꝶ: & diſpdit de cõfeſſione nomẽ eoꝶ & reliquias: &
RZl oẽ germen & ꝓgemem: ne ultra pullulent in urbibus dñi. Legimus in euãgelio qcdiabolus ab ini

ve⸗ tio mendax ſit & pater eius.i.mendatii:qde multi nõ intelligentes patrem diaboli uolunt eſſe dra⸗
conem qꝗ regnet in mari: quẽ hebrei appellãt leuiathan. Et hoc putãt loco cõuenire pnñti iuxta. Ixx.

,en,
ĩterpᷣtes ꝗ dixerũt ꝓ pctĩs pꝛis tui:cũ pſpicuæ in hebreo abothã nõ pzais tui: ſed pèum ſuoꝶ ſignific.
inn Et ponã eam in poſſeſſionẽ ericij⁊ in paludes aquaꝝ ſcopabo eã ſcopa terens dicit dominus
lun exercituum. LXX. CEt ponã babyloniã deſertã ita vt habitent in ea hericii:⁊ erit
uh in nihili At ponam eã luti uoꝛaginẽ:in perditionẽ “
Ati⸗ C Cumpd derit dominus exercituũ nomẽ babylonis: & reliqas & germẽ: & uniuerſam ꝓgeniẽ.
4 Non erit eius pditione contentus: niſi dederit eam poſſeſſionem hericii: & paludes aquarũ: & ſèo
pauerit eam ſcopa nõ leuiter & fortuito: ſed terens ut nihil in ea antiquarum ſordium reſideat: In
3 actibus apoſtolorum ſcribitur in uaſe illo linteo quod quattuor dimiſſum principiis pẽdebat e cæz
lo oĩa gñra quadrupedũ: reptiliũ: & uolãtiũ cõtineri.qd poſtea apłs diſſerẽs. Deꝰ ĩqd oñdit mi/
hi nullũ hoĩem ĩmundum dicere:Mores ergo hoĩum ĩ diuerſis aiantibꝰmõſtrabãtur:ſicut phariſei
. & ſaducei pp neqtiã appellãtur genimina uiperaꝑ: & ꝓpter dolos Herodes uulpes dicitur. Et luxu
rioſi deniq; ad uoluptatem æqui appellãtur inſaniẽtes in fœminis: & nolite fieri ſicut æquus & mu
H lus.quibus non eſt intelligentia: & contrario ĩinocentes columbæ uocantur & oues. Igitur iuxta
. doctrinam dũi ſaluatoris ꝗ curas iſtius ſeculi & ſeductionem diuitiaꝑ ſpinas appellauit: ericius mi᷑

Liber Gextus.

hi uidetur ꝗ iuxta apoſtolũ gaudet in incerto diuitia ꝶ: & arma tůũ ſe no armatura dei:ſed ſpinis atq;
peccatis huius mũdi eſſe cõſidit: cui rectiſſime dicitur illud euãgelicũ. Stulte ac nocte auferetur aĩa
tua a te: ꝗᷓ aũt paraſti cuius erũt. Tales habitatores habet babylon deſerta uirtutibus: ubi nõ eſt ager
irriguus ꝗ afferat fructũ: ſed paludes infertiles & limoſæ ac lutoſæ: in quibus cœno gaudentia fe-
ptat aĩalia. Quãobrem clemẽtiſſimus dũs ſcopauit eã uehemẽtiſſime terens: & quaſi quodã eueri-
culo ad puꝶ uſq; muũdauit: ut babylõia ſemina pereãt & a ſolis habitentur ericiis. Quñ uiderimus
aliquem diuitiarum immerſum: & ut. x. interprætati ſunt baratro: hoc eſt ꝓfunda uoragine & q̃ſi
cenoſa palude circundari: nõ dubitemus eum appellare ericium habitatorem deſertæ babylonis.
CJurauit dũs exercituũ dicẽs ſi nõ:vt putaui ita erit:⁊ quõ mẽte tractaui ſic eueniet.Et cõterã
aſſyriũ in terra mea:⁊= in mõtibus meis cõculcem eũ:⁊ auferatur ab eis iugũ meũ ⁊ onus illius
ab humero eoꝝ tolletur. Poſtq hericiꝰ habitauerit in deſerta babylone &p agris irriguis
ac fertilibus paludes cũcta opuerint ita ut nihil priſtinis & habũdãtiæ in babylõe reſideat iuramẽ/
tum dñi cõplebitur: & eueniet qd mẽte tractauit ut cõteratur aſſyrius in terra eius:& in mõtibꝰilliꝰ
cõculcetur. Hoſtis qppe temerarius nõ ſolũ terrã dei & humiliora ꝗq; occupare feſtinat: ſed ẽt eos
ꝗ in dei ſeruitute & uirtutibus ꝓfecerũt: ita ut mõtibus cõparẽtur & dicatur de eis: fundamẽta eius
in mõtib“ ſctis: Et nota ꝓprietatẽ. In terra cõteritur: in mõtibus ab ipſo dño cõculcatur:cũ oẽs ini/
mici poſiti fuerint ſub pedibꝰxp̃i ita ut nouiſſima deſtruatur mors: Tüc auferetura ſctĩs grauiſſimũ
jugum aſſyrii quo eos añ depᷣſſerat: & onus ſicut. xx.trãſtulerüt cydos.i.gloria ab humero eoꝶ tol
letur:ut ſublato iugo aſſyrioꝶ uideãt requiẽ:ꝗ abhominata eſt terra:qa uberrima eſt & ſupponant
ceruices ſuas iugo xpi ad laborãdum: & fiat ueri agricolæ. Vñ & Iſachar qui ĩterpᷣtatus ẽ merces ex
uirtutibus nomẽ accepit. Et in ꝓpheta legimus. Et merces his qui ſeruiunt dño. Et in alio loco: Ec/
ce dñs:& merces eius cũ eo:qui reddeit unicuiq; ſcdm opus ſuum: Quod ãt cõterãtur & cõculcẽtur
aſſyrii.i. cõtrariæ fortitudies: & illud euãgelicum docet. Ecce dedi uobis ptãtẽ calcãdi ſuꝑ ſerpẽtes
& ſcorpiões:uirtutẽ inimici. Et apoſtoli uerba teſtãtur. Deꝰ cõteret ſatanà ſub pedibꝰ ur̃is uelociter
CHoc ↄſiliuʒ quod cogitaui ſuper oẽm terrã:⁊ hec manus extẽta ſupervniuerſas gẽtes.Dñs
eni exercituum decreuit:⁊æ ꝗs poterit inſirmare?⁊ manus eius extẽta:⁊ quis auertet eam.
CPro oĩ terra. læxx. uniuerſum orbem iterptati ſunt. In fine oneris uel uiſionis cõtra babylonem: qd

latebat apitur dominũ cogitaſſe cõſilium ſup oẽm terrã.i.orbem terraꝶ: & nõ cõtra terrã caldæ=o-

rum & regem aſſiriũ atq; caldæum. Et extentã ſiue elatã manum eius ſup oẽs gentes: & nõ ſup unã
gentem babyloniã. Ex quo onditur cuncta ꝗᷓ dicta ſunt nõ ad unam puintiã ſpãliter: ſed cõtra or-
pem terraꝶ generaliter ptinere. Quodq; dicitur: quis poterit infirmare & quis auertet eã. Non pro
difficultate debemus accipere:ſicut illud legirur. Rui⸗ ſapiens & intelligit hæc. Et quis putãs fide/
lis & prudens diſpenſator: & cætera his ſimilia: ſed pro impoſſibili. Nulſus enim poterit domini in
firmare conſilium: & manum eius extentam ſiue ſublimem ne percutiat auertere.
CIn anno quo moꝛtuus eſt rex Achaꝛ:factuz eſt onus iſtud:MNe leteris philiſtea omnis tu:qm̃
cõminuta eſt virga percuſſoꝛis tui. De radice enim colubꝛi egredietur regulus:⁊ ſemen eius
abſoꝛbens volucrem:Et paſcentur pꝛimogeniti pauperum ⁊ pauperes ſiducialiter requieſcent
7 interſicere faciaam. LXxX. CAnno quo moꝛtuꝰeſt rex Achaʒ. Factum eſt verbum
iſtud. Ne letemini alienigene oẽs.ↄtritũ c.n.iugũ eius ꝗ ꝑcutiebat vos.Sigꝗdem ex ſemie ſer/
pẽtis egredient᷑ gemina aſpidũ:⁊ ex geminibus eoꝝ egrediẽtur ſerpẽtes pẽnati ⁊ paſcẽtur pau
peres hoĩies in pace requieſcent:interficiet autẽ in fame ſemẽ tnũ:⁊ religas tuas occidet.
CMortuo Achaz qui ĩterpᷣtatur ideſt obtentio ſiue poſſeſio quẽ regem impiii
ſimum legimus:fit pondus iſtud ſup philiſtim ſiue uerbum: Viuente ãt illo & regnãte in peccatori
bus:nec põdus cõtra alienigenas:nec ſermo dei fieri poterat ad ꝓphetã: qd quidẽ ſupra dixiſſe me
memini:qũ Oz⁊ia mortuo:uidit Eſaias dũm ſedentem ſup thronum excelſum & eleuatũ. Et in exo
do legimus:qd poſtꝗᷓ mortuus eſt rex ægypti ĩgemuerunt filii iſrahel ab opibus ſuis: & exclamaue
runt: & aſcendit clamor eoꝶ ab opibus: & exaudierit dñs gemitus eoꝶ. Niſi.n. eſſet myſticum qc
dicebatur. illo magis regnãte clamare debuerũt. Qñ Iuto & lateribꝰdeſeruiebãt. Præcipitur ergo
philiſti quos nunc paleſtinos uocãt & ſemp a. Ixx. alophili.i. alienigenæ trãſferuntur: & dicitur eis
ne gaudeãt ne lætentur: qm̃ cõtriuerunt uirgã uel iugum pcuſſoris ſui. Quẽ.n.diligit dñs corripit
& flagellat oẽm filiũ quẽ recepit:Et qᷓſi filios nos erudit ds qñ uiſitat in uirga iniqtates noſtras: &
in flagellis pctã noſtra ut miſericordiã ſuã nõ auſerat a nobis. Hæc uirga de qᷓ & ĩ alio pſalmo ſcri
bitur: Virga tua & baculus tuus ipſa me cõſolata ſũt.Hæc eſt uirga & hoc iugũ qc ceruicibꝰ oĩum
uult ſaluator ĩpõere.Vñ poſito iugo nabuchodonoſor:portẽt iugũ xpᷣi qd ñ ꝗs abiecerit atq; cõtri
uerit. ſtatim de ſemiĩe ſiue tadice ſerpẽtis qui eſt coluber tortuoſus egredientur regulus & aſpides:

& de aſpidibus exhibunt ſerpentes uolãtes: ſiue qui abſorbeant uolucres. Abiecto autem iugo dei

& contrita domim diſciplina: primum in cogitationibus noſtris ſemen colubri radicatur. Secũdo
de ſemie peſſimo naſcitur regulus ꝗ rex ſerpẽtiũ ẽ: & flatu ſuo atq; cõſpectu hoĩes occidere dicitur.
Siue genimia aſpidũ de ꝗbꝰ ĩ pſalmo dicitur. Venenũ aſpidum Thb labiis eoꝶ qᷓ peccata ſũt uaria.
Et de cogitationum peſſimo theſauro:in mala opera prorũpunt. Cũq; regnauerint in hominibus
alienigenis

— — —- — — —

—ð — -

Super Eſaiam

iun alienigenis quia adon alieni ſũt: ſtatim egreditur ſerpentes pinnati: ut non ſufficiat eis cogitaſſe
E 1¹ & feciſſe quæ mala ſunt: niſi patrocinium quoq; malorum operum quæſierit: &ᷣ diuerſas finxerit he
i e feſes. Ego puto ſerpẽtes eſſe pĩnatos qui ſe exaltãt & eleuant contra ſcientiam dei: Et ponunt in cæ
Vr⸗ lo osſuũ uel q abſorbent uolucres: hoc eſt qui uenenato ore ſin ulos quoſq; uolare cupiẽtes: & ad
Wei excelſa cõ ſurgentes ſuis faucibus deuorãt:& hoc interim de ma 15. Cæterum qui nõ contnuerunt
K uirgam & gun percuſſoris ſi: ſed ceruicem ſuam domino ſubiecerunt: & ſunt pauperes ſpititu:
ai paſcentur & dicent. Dominus paſcit me & nihil mihi deerit. Et a domino audient: In paſcua uberi
Cſb paſcam eos. & ingredientur & egrediẽtur: & paſcua inuenient. Et paſcẽtur pauperes per eum ꝗ eos
Ltäei percutit ut emendet: & in pace requieſcent: ſiue paſtore ſollicito ipſi agent fiducialiter: & cum l aza
Mosflig 1oO reqeſcẽt in ſinu Habraã. Qui ãt cõtriuerint iugũ & uirgam percuſſons ſui: fumẽ ppetuã ſuſtine/
Wiwi bũt: ut nõ alantur ſermone dei: ſed omnes eorũ reliqæ ĩtereãt: ne quid ĩde malo ſemine germinet.
rinend CSlula poꝛta:clama ciuitas:pꝛoſtrata eſt philiſtea omms.Ab aquilone enim fumus venit:⁊
höthil non eſt qui effugiat agmen eius Et quid reſpondetur nuntus gentis quia dominus fundauit
ſelaren ſyon::ꝛ in ipſo ſperabunt pauperes popuh eius. .
mettein CPro nuntis ideſt angelis quos ſolus ſymachus trãſtulit oẽs reges intetprætati ſunt uerbi ambi/
loegin⸗ guitate decepti quæ præter unam litteram aleph quæ in angelorum uocabulo addita eſt: eodẽ re-
Muiſimi ges & angeli apud hebreos appellãtur nominendeſt num reppem: philiſtim: libro hebraicorũ no
eogt minum repperi philiſtim interprætari cadẽtes poculo. Qu ergo inhebriati ſunt calice babylonis:
ponant & biberit uinũ in quo eſt luxuria: & incerta uitia ꝓprer hebnetatem regnum dei iuxta apoſtolum
enegen non fuerint cõſecuti:his præcipitur ut porta eorum ululet & clamet ciuitas. Portã hereticoꝶ os ar-/
loco, beitror quo blaſphemãt ciuitatem: ammã qᷓ malarum cogitationum theſaurus eſt. Hæc ululare de-
llcenn bet & plãgere:quia omnis proſtrata eſt in terramq; deiecta & nihil in ea ſane intelli gẽtiæ eſt deiq;
ler ſapientiæ. Quare ululat porta?quã ob cauſam cla mat ciuitas? quia proſtrata eſt omnis philiſtea.
elvaie ͤ proſtrata ſit? ſequæns uerbum oſtendit. .
tes Dis ¶Ab aquilone fumus venit:⁊ non eſt qui effugiat agmen eis.
mn. CFumus iſte ardentibus diaboli iaculis ſuſcitatur: qui noxius eſt oculis: & contrarius lumini: & ab
ungs aquilone oritur. A quo Hieremiæ ola ſuccẽditur: & a quo exardeſcũt mala ſuper omnes habitato/
aliro⸗ res terræ qui non poſſunt dicere: accola ſum & peregrinus ſicut omnes patres mei: ſed in terra ha--
ihni bitãt. Vnde & in prouerbus legitur. Aquilo uentus d urus. Nomine autem alio dexter uocatur: qui
* cum per ſe durus ſit & ſiniſter: & ceruice duriſſima iugum dei nolit recipere : uocatur dexter
Nnhn ab his qui ponut dulce amarum & amarum dulce: qui ponũt tenebras lucem: & lucem tenebras:
Ni tie⸗ & nullus eſt qui fumi hnius agmen effugiat: Nemo enim abſq; peccato: & ſi unius quidem diei fue
D rit uita eius. Cũq; philiſtea corruerit & fumus eius uniuerſa penetrarit: ita ut eum nullus poſſit effu
Gmmn gere:quid dicetur angelis ꝗ ſingulis pᷣſũt gentibus admirãtibus & ſcire cupiẽtibus cur ſola ſyõ ſpe
cula & in ſublimibcõſtituta amaritudinẽ fumi huiꝰ euaſerit. ꝗd igitur dicetur eis?nẽpe hoc qd
nnc CAuia dominus fundauerit eam ⁊ ipſe ſit fundamentum eius. (ſequitur
nchens CFundauerit autem eam ſuper fundamentũ prudentiæ: iuſtitiæ:fortitudinis: temperantiæ. Sub g/
tſan bus nominihus xps intelligitur: de quo & apoſtolus ait fundamẽtum enim aliud nemo põt iace/
rbum re pᷣter eũ qui poſitus ẽ leſum Chriſtum. Qui autem fatuus eſt & ſtulta loquitur: & cor eius uana in
jieſer⸗ telligit:ædificat domũ ſuam ſuper harenam: quæ nõ habet fundamentum. In hac ergo ſyon q̃ fun
ur pan data eſt a domino ſperabunt pauperes ſiue manſueti: & humiles populi eius: de quibus dicitur: Bea
ti mites. quoniam poſſidebunt terram. Et qui audierunt dominum loquẽtem. Diſcite a me qa mã
ninhi, ſuetus ſum & humilis corde. Qui ante gloriam humiliati ſunt. & audierũt dicentem apoſtolũ Pe/-
tccaon trum. humiliamini ſub potenti manu int uos exaltet in tempore. Pauperes autem ipſi ſunt: de ꝗ
elem bus ſupra legimus. paſcentur primogemiti pauperum: & pauperes fiducialiter regeſcẽt. (Onus mo
tinen ab.) xxx. (uerbũ cõtra moabitidẽ:) Symachus & Theodotio: (aſſumptio moab.) Quomodo circum
lamne, ciſio carnalis eſt & ſpiritalis ab apoſtolo dicitur. Nos emm ſumus circũciſio qui ſpiritui dei ſerui-
ungt mus & gloriamur in domino & nõ in carne cõſidimus. Et rurſum ad diſtinctionem ſpiritalis iſta-
me helis:dicitur de carnali. Videte iſrahel ſecũdum carnem: & uos gentes in carne:ſic moab accipien⸗
irat dus eſt ſpiritaliter qui interprætatur de patre ſiue aqua paterna. De inceſtu & hebrietate conceptus:
wnpi quod quodãmodo abſente immo neſciente patre uidetur eſſe generatus. In multis ſcripturarum
ud locis de moab legimus: & maxime innumerorum uolumine:quãdo balac rex moabitaꝑꝶ ad male
old dicendum balaam inuitabit hariolum qui ĩ cætera etiam hoc contra moab miſticum ꝓphetanit.
ün COꝛietur ſtella ex Jacob:⁊ conſurget homo ex iſrahel:⁊ percutiet pꝛincipes moab. Quia no/
Göt cte vaſtata eſt moab:conticuit.Quia nocte vaſtatus eſt murus moab cõticuit. LXxxX.
S CNocte pariet moabitidis. CPro af.qd ſolus Theodotio ita poſuit ut legitur in hebreo.
dei Aqla & ſymachus urbẽ ĩterpᷣtati ſũt:nõ cõſiderãtes qd iter am̃ & res elementa hebraica ioh litterã
iio nõ haberet. Quæ ſi eẽt: rectæ ciuitas diceretur ſapiẽtia ſecularis. De qua dñs loꝗtur p ꝓpherã Perdã
iut ſapiẽtiã ſapiẽtiũ:& prudẽtiã prudẽtiũ reprobabo.qꝗ auctoris ſui ſẽſu hẽt:ꝗ ex dei cõditiõe gñat᷑ ut
G qdẽ de pꝛe naſci qd ĩterpᷣtar moab:Sed ꝗa adulter ẽ & aduerſanꝰ ppło dei:de ĩceſtu & ſpeluũcha no

Tiber Bextus.

de generatur. Vnde in nocte perit: in errore ſcilicet ſempiterno. Et Aegyptii in mari rubro ui⸗ molen
gilia matutina quæ nocturnum tempus oſtendit fluctibus obruti ſunt: Et Loth ſodomitis no/ cötnen
cte pereuntibus uenit in ſegor: & ortus eſt ei ſol. Quod intelligens beatus apoſtol us ſcribit de Lcotun
ſanctis atq; perfectis. Non ſumus noctis filii neq; tenebrarum ſed ſumus filii dei. Qui enim dormi/ l. Theſ. .a. leniat
unt nocte dormiunt. Et qui inhebriãtur:nocte hebrii ſunt. Nos autem qui dei ſumus uigilemus in poti
duti lorica fidei & caritatis. Et quia noctem reliquærat & filius dei eſſe iam cœperat:loquitur ad cre ſiceun
dentes. Nox præceſſit dies autem appropinquauit quaſi in die honeſte ambulemus:non in comeſ/ neci
ſationibus & hebrietatibus nõ in cubilibus & Iluxuria. Pereute autem moabitide: etiam murus eius Cuun
qui dialectica arte cõſtructus eſt in eadem nocte uaſtatus eſt atq; deſtructus: & æterna taciturnitate ld
cõticuit. Porro ã quod interprætatur â Tτοσ:deſt aduerſarius: hoc oſtẽdit quod hæc ſa- elec
pientia quæ aduerſaria deo eſt eccleſiaſtico ſermone contra ſe pugnante ſuperata eſt. bit.
CAſcendit domus ⁊ dibon ad excelſa in planctum. LXX. rr
C Contriſtamini in vobis peribit enim ⁊ dibon vbi ara eſt illuc aſcendetis ad ploꝛandum. leſt
COmnis domus aduerſæ ſapiẽtiæ: &ᷓ dibon quæ interprætatur fluxus eorum aſcẽdit excelſa in ꝗ ſort
bus ſuperbia erat: nõ ut hoſtias immolet ſed plãgat in quibus ante peccauerat. Et re uera mendatiũ ine
inſtar fluminis impetus trãſit & præterfluit: & nuꝗᷓ poteſt ſtabili mãſione cõſiſtere. Sermo dei qui bon
compactus & ſtabilis eſt. Vnde & mãna uidetur quaſi glacies ſuper faciem terræ nõ præterfluit ſed Me
cõſiſtit.Porro iuxta.Ilxx. moabitæ merere iubẽtur & plangere nõ ſuper aliis:hoc enim perfectorum i
eſt: ſed ſuper ſemetipſis quia & dibon eorum ideſt ſermo compoſitus. Qui fluebat more torrentis r
periturus ſit in quo habebãt quaſi aram cõſecrationis ſuæ: & oẽs diuitias ſeculares. Vnde & in pſal Et
mo dicitur. Diuitiæ ſi affluãt:nolite cor apponere: Initiũ aũt ſalutis eſt ſua intelligere & flere pctã. ps.6i.
CSuper nabo ⁊ ſuper medaba moab vlulauit in cunctis capitibus eius caluitium:omnis bar e
ba radetur in triuiis eius accincti ſunt ſacco:⁊ ſupꝑ tecta eius ⁊ in plateis eius omnis vlulat:De
ſcendet in flatum ⁊ clamauit eſebon ⁊ eleale vſqʒ iaſa audita eſt vox eoꝛum:Super hoc expedi/ uius
ti moab vlulabunt:anima eius vlulabit ſibi coꝛ meum ad moab clamauit vectes eiꝰ vſqʒ ad ſe/ lon
gor vitulam cõſternantem per aſcenſum luth: flẽs aſcendit:⁊ in via oꝛonaim clamoꝛem ↄtritio bi
operis ⁊ viſitatio eoꝛum:ad toꝛꝛentem ſalicum ducẽt eos:quoniam circuit clamoꝛ terminum AQAN
nis leuabũt:aque enim nermim deſerte erunt quia aruit herba defecit germen viroꝛ omnis in (CECrI
teriit:Secũdum magnitudinem moab vſq; ad gallim vlulatꝰ eius:⁊ vſqʒ ad puteum helim cla 1X
moꝛ eius:quia aque dibon replete ſũt ſaunguie. Ponam enim ſuꝑ dibõ additamenta his qui
fugerũt de moab leonem:⁊ religꝗas terre. ðð
CNQuia omnis prophetiæ huius pœnæ unus eſt ſenſus: ne eam per partes proponendo lacerarem
ſimul uniuerſam poſui & quid mihi ſecũdum ANAGOGEN: uideatur in ſingulis breui ſermone
percurram. Nabo interprætatur ſeſſio uel prophetia medaba de ſaltu. Eſebon cogitationes. Eleale
aſcẽſio iaſa factũ ſiue mãdatũ. Segor:parua:luth: genæ. O ronain: foramen meroris. Nermi: pardi:
ſiue puaricatores. Et gallim: uituli:uuel arenarum tumuli. Helim. arietes: ſiue fortes. Dibon: ſufficiẽs.
meior.Auia igitur õe dogma cõtrarium ueritati: quod abſq; inſpiratiõe dei humano ſenſu in er 1.
roris tenebris naſcitur nocte uaſtatum eſt: & argumenta illius quæ intelligũtur muri: eceleſiaſtico à
ſermone deſtructa ſunt:ita ut æterno ſilẽtio cõticeſcerẽt: in tantũ ut uniuerſa eorum factio ad pœ- ”
nitentiã & lachrymas uerteretur: ſuper nabo: ideſt prophetiam & ſeſſiõem: ideſt magiſtros eorum kE
& ſuper medaba ubi nõ ſunt arbores fructuoſæ: ſed ſaltus infertilis in quo habitãt beſtiæ. De quo nu⸗
in uiceſimo octauo pſalmo ſcriptũ eſt: & reuelabit cõdenſa: ſaltus erit ululatus & plãctus: & oĩa de ett
capitibus eorum eloquẽtiæ ornamẽta tollẽtur: ita ut nudi maneãt & deformes. Et ſi quid uirilita/
tis habere uidebãtur in barba raſum a uiro eccleſiaſtico effeminatum & debile comprobetur. In tri co⸗
uiis quoq; eorum:ideſt diuerticulis eorum erroꝶ: dum pro uolũtate fingit unuſquiſq; quod uolue uul
rit: accingentur ſacco pœnitẽtiæ: & ſuper tecta ac domata in quibus primũ ſe ſublimes eſſe crede/ d
bãt:& plateis. Quia nõ ingrediũtur per anguſtam uiam quæ ducit ad uitam: ſed per latã quæ ducit Aͤ
ad mortem:erit ululatus. Et nequaꝗᷓ aſcendẽt in ſuperbiam ſed deſcendent in fletum. Tuùc intelli/ m
gent cogitationes ſuas bonas quod interprætatur ESEBO N: & caſſum aſcenſum ſuperbiæ quod l
eleale ſonat: ut uox eorum audiatur uſq; ad mala quæ fecerũt: & mũdatum quod putabãt dei pro/ ſe
pria ſe cõfeſſione dãnantes. Propterea uectes ideſt qui firmi fuerãt in moab & errorem ſuum intel/ .
lexerunt ululabũt: & ſpem habere profectus incipiẽt cum anima eorum ululauerit ſibi. Vnde pro/
pheta compatientis affectu loquitur ad eos quorum anima ululat ſibi & dicit: Cor meum ad mo/ ſ
ab clamauit ut eos ad pœnitẽtiam prouocem: Vectes autem eorum & omnia firmamenta quæ ha n
here in hereſibus uidebãtur ad ſegor hoc eſt ad paruulum uſq; peruenient: & oſtendentur non ro/ no

buſti eſſe ſed fragiles. Hæc autem ſegor hoc eſt parua pœnitentia ſi perduxerit eos ad perfectam 4
ſalutem. Quod uitula trium annorum ſignificat: iuxta illud quod in Geneſi legimus: Vbi præ-
cipitur Habraam ut offerat Vitulum Arietem & Yrcum Trium annorum perfectum ſcilicet ſa-
crificium: Vt heres domini eſſe mereatur. Cumque egerint pœnitentiam: per luth ideſt gena//
