& alias poteſtates quibus terræ fundamenta portantur: uel certæ apoſtolos & prophetas. De ꝗbus

loquæbatur & apoſtolus. Aedificati ſuper fundamentum apoſtolorum & prophetarum. Montes
uoq; & ſiluæ ſiue colles qui pro uarietate uirtutum prima & media loca & ultima poſſederunt. Iu

bilare & tuba canere: ſcientes quod redemerit Iacob: & iſrahel conuerſione lætetur: ſiue ipſe iſra//
hel ab errore conuerſus inclitus fiat.
CBec dicit dnis redemptoꝛ tuus ⁊ foꝛmatoꝛ:ex vtero ego ſum dũs faciens omnia extẽdens ce
los ſolus:ſtabiliens terrã:⁊ nullus mecum. Irrita faciens ſigna diuinoꝛum:⁊ hariolos in furo/
rem vertens. Conuertens ſapientes retroꝛſum:⁊ ſcientiam eoꝛum ſtultam faciens. Suſcitans
verbum ſerui ſui:⁊ conſilium nuntioꝛum ſuoꝛum complens.Qui dico hieruſalem habitaberis
⁊ ciuitatibus Jude ediſicabimini:⁊ deſerta eius ſuſcitabo. Qui dico pꝛofundo deſolare:⁊ flumi
na tua arefaciam. Qni dico cyro paſtoꝛ meus es:⁊ omnem voluntatem meaʒ complebis.Qui
dico hieruſalem ediſicaberis:⁊ templo fundaberis. LXxX.
Sic dicit dominus qui redemit te ⁊ foꝛmat ex vtero:Ego dominns qui cõpleo omnia:exten-
di celum ſolus:⁊ foꝛmaui terram. Quis alius diſſipauit ſigna pythonum:⁊ diuinationes coꝛ
de.Quia

Super Eſaiam

A de Quia vero potentes retroꝛſum:æ conſilium eoꝛum ſtnltum facio. Et ſtatuo verbum pucri
i⸗ mei:t conſilium angeloꝛum eius veruʒ pꝛobo.Qui dico hieruſalem ediſicaberis:⁊ cinitatibus
n iude ediſcabimini:⁊ deſerta illius oꝛientur. Qui dico abyſo deſolaberis:⁊ flumia rua arefacid.
Qui dico cyro vt ſapiat:⁊ omnes voluntates meas faciat. Qui dico hieruſalem ediſcaberis:
i ⁊ domum ſanctam meam fundabo. C Deſtructis idolis & iniquitatibus iſrahel R
i peccatiſq; deletis. Quãdo omnis ſimul creatura gaudebit: & iuxta euangelii fidem ſuper pœniten
N tia peccatorum angeli lætabũtur in celis. Deſcribitur potentia dei quod nequaqᷓ ei grande ſit redi-
4 mere lacob:& iſrahel inſtaurare correctum: quem formauit ex utero. Et ſi hoc alicui nõ parũ uidea
z 8 4 tur:non ſit illi difficile qui extenderit cælos ſolus. Iuxta quod alibi legitur. Qui extendit cælũ qua/
mdrn ſi pellem: non quo filius excludatur ab extenſione cæloꝶ. Omnia. n. per ipſum facta ſunt: & ſine 1 R
Pol ſo factum eſt nihil quod factum eſt. Sed ut quod ſæpe diximus per hanc ſententiã excludãtur ido-/
enen la. Nam & in prouerbiis Salomonis ex perſona xpᷣi dei uirtutis deiq; ſapientiæ dicitur. Quãdo pa
mod rabat cælum ego eram cum eo. Ipſe enim dixit & facta ſunt: ipſe mandauit & creata ſunt: & ſpinitu
utinth Oris eius omnis uirtus eorum. Hæc frequẽter ingerimus: ne ulla blaſphemandi xp̃m hereticis oc-
um caſio relinquatur.In ſtabilitate quoq; terræ quãdo illius fundamenta ſolidabat: nullus erat cũ deo
ment. præter eum qui erat in eo. Iſte igitur tantus ac talis cum præfinitum myſterii tempus aduenerit: ut M
ſuin⸗ cuncta idola deſtruantur: & dei ſolius notitia prædicetur in mundo: omnia uaticinia diuinorum:
odlnö & pythonum: & ariolorum ſigna atq; portenta quibus humanum decœperunt genꝰ: deſtruet atq;
intaſ ſubuertet: & ſapientiam philoſophorum quæ & ipſa erroris pars maxima eſt. Stultam eſſe mõſtra- .
airio⸗ bit: dum nequaꝗᷓ humanis cogitationibus dei probantur cõpræhendiſſe ſapientiam. Qui etiã uer D
denel⸗ bryum pueri ſiue ſerui ſui. De quo ſupra diximus: & cõſilium nuntiorum eius: rebus expleuit: apoſto H
umhe lorum ſcilicet omniumq; doctorum: q uoluntatem magiſtri ſui gentibus nuntiabunt. Ipſe ergo ꝗ
icgdn eſt tanta facturus: cuius potentiam breui ſermone deſcripſi: etiam ad hieruſalem ꝗᷓ deſtruenda erit
thonm a babyloniis nũc dicit. Ante quã deſtruatur quod rurſum habitetur a populis & ciuitatibus iudeæ:
eſiſtet quod inſtauretur: qui & ſolitudines illius ſuſcitabit: ut omnia cultoribus impleantur. Qui igitur
unck dicit hieruſalem & iudeæ & deſertis eius quod habitetur & hædificetur & ſuſcitetur: hic dicit ꝓfun
Ser do ſiue abyſſo.Ideſt babyloni deſolare:& flumina tua atefaciam. Omnem regum potentiam: ſiue
Ehet⸗ quia profundũ & abyſſum dixerat: recte per tran ſlationem & flumina poſuit. De ꝗbus & pſalmiſta
decantat. Super flumina babylonis ibi ſedimus & flebimus. Et ꝗ hieruſalem inſtaurat & babyvlonẽ
Uiſep deſtruit. Dicit quoq; cyro regi perſarum. Qui prim' deſtruxit babylonem atq; caldæos: paſtor me
RC us es: ſiue ut.Ixx. tranſtulerunt: ut ſapiat: cuius differentiæ cauſa manifeſta eſt. Verbũ hebraicũ ROl
Nend ſiper. RES. litteram legamus: intelligitur paſtor meus. Si per deleth: ſciens uel intelligens. Qua/
n rum ſimilitudo paruo apice diſtinguitur ac per hoc ſæpe cõfunditur. Scriptũ eſt in Eſdræ pricipio
ni quod ad dictũ cyri regis perſarum atq; mœdoꝶ populi iſrahel ſit laxata captiuitas: & remiſſi in hie
n⸗ ruſalem. Qui redire uoluerut ſub zorobabel filio ſalathiel & ieſu filio ioſedech ſacerdote magno.
Mine Hunc enim dominus inſpirauit ut ſuam faceret uoluntatem: & illius præcepta cõpleret. Signãter
linn q addidit: qui dico hieruſalem ædificaberis: & templo fundaberis. Sub cyro eni iuſſum eſt: ut ædiſi
Mn caretur hieruſalem & templũ: cuius tm̃ illo uiuente iacta ſũt fundamẽèta: Cæteꝶ ſub Dario anno il
lius ſecundo:prophetantibus Aggeo & zacharia templum ædificari cœptum eſt.
rlne HW CAPITVLVM. XLV.
inin ſicEc dicit dominus xpᷣo meo cyro cuius appꝛehendi dexterã vt ſubiciã ante faciẽ eius
ogn gentes ⁊ doꝛſa regũ vertã. Et aperiã coꝛã eo ianuas:⁊ poꝛte nõ claudentur. Ego ante
uni te ibo: gloꝛioſos terre humiliabo. Poꝛtas eneas cõterã:⁊ vectes ferreos cõfringã.
ner HEt dabo tibi theſauros abſcõditos:⁊ archana ſecretoꝝ.At ſcias quia ego dñs:gꝗ vo/
mir, co nomen tuum deus iſrahel. Pꝛopter ſeruũ meum Jacob:⁊ iſrahel electũ meum:⁊ vocaui te
ſiun noĩe tuo. Aſſimilaui te ⁊ nõ cognouiſti me.Ego dũs:⁊ nõ ẽ amplius:extra me nõ eſt deus. Ac/
an⸗ cinxi te ⁊ nõ cognouiſti me.At ſciant hi qui ab oꝛtu ſolis ⁊ qui ab occidẽte: quoniamabſqʒ me
ecu non eſt. Ego dominus:⁊ non eſt alter. Foꝛmans lucem:⁊ creans tenebꝛas:faciens pacem ⁊ cre⸗
Con ans malum:ego dominus faciens omnia hec.
Cscio in hoc capitulo non ſolum latinorum ſed & græcorum plurimos uehementer errare: æſti/
i mantium ſcriptum eſſe ſic. Dicit dominus xpᷣo meo domino.ut intelligatur iuxta illud quod alibi
legimus.Pluit dominus a domino. Et dixit dominus domino meo. Neq; enim quod do
tsee minum ſonat:ſed cyro dicitur qui hebraice appellatur chores regi perſarum: qui babylonem cal-
iro⸗ Qæxoſq; ſuperauit. Et iũctis mœdis: agitator bigæ: Ideſt cameli & aſini ſupra legitur: Iſte 6llell tus
s eſt xpᷣs:ideſt unctus domini quod erat inſigne apud hebreos regiæ poteſtatis: ut quomodo apud
8 nos: diadema & p urpura ſolis imperatoribus datur. Sic apud hebreos regnaturi perfunderentur
i. unguento. Vnde & Saul criſtus domini dicitur. Et in pſalmis legimus. Nolite täãgere xp̃os meos.
Ni &Sa' in prophetis meis nolite malignari. Huius dexteram appræhendit & tenuit: ut nullus fortitudi-
nieſ ius ualeret reſiſtere. Legamus xenofontis octo librorum cyri maioris hiſtoriam: & prophetiã
4 Eſaiæ cernemus expletam. Quæ enim ciuitas illi nõ patuit.Quæ non regi terra ſubiecit?/ Qui mu/

V¶lber. xiii.c.xlv.

xi prius inexpu nabiles: non illius obſidione ſubuerſi ſunt? Vnde ad ipſum cyrum deus apoſtro⸗
pham facit. Dedi tibi theſauros: & abſconditas opes cunctatum urbium: ut ꝗ prius colebas idola
beneficiis unum ſentires deum: præſertim cum ſcias multo ante quã naſcerens tuum nomen eſſe
prædictum. Quod quidem & Ioſephus undecimo iudaicæ antiquitatis uolumine reſert legiſſe cy
rum ab Eſaia de ſe certo uaticinatum nomine: & iccirco iudæos quaſ dei familiares plurimũ dile/-
xviſſe. Hæc aut ĩquit tribui tibi: propter lacob ſeruum meum: & iſrahel electum meum. Et uocaui te
nomine tuo:ſicut uocaui Habraam Iſaac & Iacob: & multo ante prædixi: ut Iſaac & I oſiã. Ne puta
reris ille eſſe æps: cui aſſimilatus es: & in cuius tipo & imaginem Pceſſiſti. Tu autem non cognoui-/
ſti me.ldeſt ſimulacra coluiſti non deũ. Accinxi te fortitudine: multarum gentium feci eſſe uicto/
rem: & non cognouiſti auxiliatorem tuum. In quo loco ſatis mirari nequæo: quæ ſtultitia ſit legẽ/
tium: ut hæc ad xpm referant: per quẽ mundus reconciliatus eſt deo. Ego ait dominus: & non eſt
amplius extra me. Præter ſermonem quippe atq; rationem uirtutecq; meã: & ſapientiam quæ in me
eſt: nullus eſt alter deus. Et hæc feci: ut ab oniente & occidente ommis orbis agnoſcat: nullum eſſe
alium abſq; me deum. Ego dominus & nõ eſt alter. Pater emim in filio:& filius in patre. Qui loqui
tur in euangelio. Ego & pater unum ſumus. Et in eſdræ uolumiĩe poſitum eſt: ſcripſiſſe cyrum ad
omnes gentes nullum eſſe deum: niſi ſolü deũ iſrahel: Siue ita intelli gen dum quod captiuorũ la/
xatio: & dei in populum ſuum clementia cunctis gentibus deu fecerit notiorem. Qui igitur tibi
dedi fortitudinem & ſolus deus ſum. ipſe res inter ſe contrarias facio: lucem & tenebras: Ideſt diẽ
& noctem: pacem & malum:hoc eſt otium & bell um per quæ ſignificat & iratum ſe fuiſſe populo
ſuo. Quãdo tenebras captiuitatis: malaq; ſuſtiuit ſeruitutis. Et rurſum miſertũ: quãdo remiſſi in pa
triam pacem & gaudium recepere. Quomodo enim luci contrariæ tenebræ ſunt:ita paci contta/
rium bellum eſt. Vnde confundatur hereſis quæ malorum arbitratur cõditorem deum. Cũ hic ma
lIum non contrarium bono: ſed pro afflictione ponatur: & bello. Secundũ illud quod ſcriptum eſt
ſuſũcit diei malitia ſua. Poſſumus iuxta tropologiã hæc & de eccleſiaſtico uiro dicere: cui deus de-
dit ſermonem atq; ſapientiã: ut omnes ſectas contrarias ueritati ſua diſputatiõe ſubuertat. Sicut &
de Stephano ſancta ſcriptura cõmemorat:quod nullus potuerit reſiſtere ſapientiæ eius: & ut reges.
Ideſt patriarchas: ſingularẽ hereſeon ſuæ ſubiciat poteſtati: & aperiat atq; confringat: quod prius
uidebatur dialetica arte cõcluſum: & in mediũ proferat archana hereticorũ. Superans eos atq; cõ/
uincens: Vel xp̃i ſecreta cognoſcat: in quo ſunt omnes theſauri ſapientiæ & ſcientiæ abſcõditi. Iſti-
uſmodi uirũ uocat deus ex nomine ſuo: qa defenſor eſt pueri eius Iacob & electi illius iſrahel. Hũc
ſuſcipit: & aſſimilat ſermoni ſuo qui cauere debet ne ſuũ putet eſſe quod loꝗtur:ſed omnia ad da/
toris referat gloriã: ne & ipſe mereatur audire accinxi te & nõ cognouiſti me. Cũ enim inſtructus
armatura apoſtoli:omnes docuerit non eſſe alium deum niſi unum: ꝗ ſit lacob & iſrahel deus: con
fundetur marcion deos intelligens: unũ bonũ & alium iuſtum. Alterum inuiſibilium: alterum uiſi
bilium conditorem. E ꝗbus prior lucem faciat. Secundus tenebras. Ille pacem: hic malum. Cum
utrumq; pro diuerſitate meritorum. unus deus idemq; condiderit.
FINIT EXPLANATIONVM IN ESAIA LIBER. XII. NCIPIT LIBER. XIII.
E VIti caſus opprimunt nauigantes. Si uehementior flauerit uentus: tem-
D— 4. peſtas formidini eſt. Si aura moderatior ſũma iacẽtis elemẽti terga criſ
N J pauerit: piratarũ inſidias pertremeſcũt: atq; ita fit:ut fragili animæ ligno
N 866 creditæ: aut metuant penculũ: aut ſuſtineant: quorũ utrũq; altero graui-/
us eſt: uel mortem timere perpetuo: uel quã timueris ſuſtinere.Hoc mihi

S

.*l N uela tenduntur: & ſecuris nautarũ manibus ſulcans equoris campos ca/
M◻ nna delabitur. Subito languoris turbo cõſurgens tantis undarum moli
2 bus & colliſorum inter ſe fluctuum fragore reſonante: pauida amicorũ

Z,.

corda perterruit: ut dicere cogerentur. Magiſter ſaluos fac perimus. Quã
obrem Euſtochium in toto orbe terrarũ unicum nobilitatis & uirginita
tis exemplum non ſileat pupilla oculi tui: clamaq; in corde abba pater. Et cum pſalmiſta loquære.

Exurge ut quid dormis domine: ut iniunctum in Eſaiam opus te orante: & xpᷣo miſerãte perficiã.

Iam enim tertiusdecimus explanationum liber cuditur: qui nec dum peruenit ad calcem. Et inte
rim donec miſericors & miſerator dominus: patiens & multarum miſerationum reddat in priſti-
nam ſanitatem. Hanc præ faciunculam tumultuario ſermone dictaui: ut quæ habentur in ſchidulis
deſcribantur: & plena emendatio lecturi iuditio reſeruetur.

NRoꝛꝛate celi deſuper ⁊ nubes pluant iuſtum:aperiatur terra ⁊ germinet ſaluatoꝛem ⁊ iuſtitia
oꝛiatur ſimul:ego dominus creaui eum.

● .

TLetetur celum deſuper:⁊ nubes ſpargant iuſtitiam. Germinet terra:⁊ oꝛiatur miſericoꝛdia ?

iuſtitiam germinet ſimul:ego dominus qui creauite.

CDuplex huius loci interprætatio eſt. Quidam enim putant hærere cum ſuperioribus quæ dicũ
tur: & cyro laxante captiuos: cælum terramq; lætari: pro eo quod illos qui in

cælo

2E
RS in Eſaiæ pelago nauiganti accidere uideo. Dum enim inoffenſo curſu

Super Eſaiam

Holr
uil cxlo morantur & terra. Alii a ſuperioribus ſeparant: & proprium capituli huius uolunt eſſe princi
Ns pium: ac de aduentu domini prophetari: quod imperetur nubibus. De quibus ſupra ſcriptum eſt.
Mandabo nubibus ne pluant ſuper eam imbrem: Ideſt uineam iſrahel: & ad quas peruenit ueritas
niit, Qdei ut pluant mundo iuſtum ſiue iuſtitiam: terraq; aperiatur & germinet ſaluatorem. De qua in
it pſalmis canitur. Veritas de terra orta eſt: & iuſtitia de cælo proſpexit. Siue ut iuxta. Ixx. Terra miſe-
em ticordiam & iuſtitiam pariter germinauit: ut & peccatores miſericordiam: & iuſti præmia conſe/
⸗ q uuantur. Quodq; ſeꝗtur. Ego dominus creaui eum: uel ego dñs qui creaui te. Nõ ſcandalizabitur
ſeuth ad nomẽ creaturæ: q illum uermem ac ſeruum: & germinatum legerit eſſe de terra.
kltkes ¶ The qui contradicit fictoꝛi ſuo:teſta de ſamijs terre. Nuũquid dicet lutum figulo ſuo quid fa
Anme cis:⁊ opus tuum abſqʒ manibus eſt: Ahe qui dicet patri quid gencras:⁊ mulieri ꝗd parturis:
hanne Hec dicit dominus ſanctus iſrahel plaſtes eius. Nentura interrogate me ſuper filios meos:⁊
lunch ſuper opus manuum mearum mandare mihi.Ego feci terram ⁊ hominem ſuper eam creaui:
Aubn ęgo ⁊ manus mee tetenderunt celos ⁊ omni militie eoꝛum mandaui. Ego ſuſcitaui eum ad iu/
uma ſtitiam:⁊ omnes vias eius dirigam:Ipſe edificabit ciuitatem meam:⁊ captiuitatem meam di⸗/
orüly⸗ mittet.Mõ in pꝛetio neqʒ in muneribus:dicit dominus deus exercituum. LXX.
iturtmi Quid melius feci quã lutum fuguli: Nũquid arans arabit terram: Nũquid dicet lutum fi-
deſtdi gulo quid facis:quoniam non operaris nec habes manus: Ahe qui dicet patri quid generas:
boprlo ⁊c⁊ matri quid parturis. Sic enim dicit dominus deus ſanctus iſrahel:qui fecit ventura. Inter/
Uinn rogate me de filiis meis:⁊ de operibus mannum mearum mandate mihi. Ego feci terraz:⁊ ho
lcontnn minem ſuper eam. Ego manu mea ſirmaui celum: ego omnibus ſtellis mandaui. Ego ſuſcita/
füühiem bo eunm cum iuſtitia regem: omnes vie illius recte: Ipſe ediſicabit ciuitatem meam:⁊ captiui
iunck tatem populi mei conuertet:MNon cum pꝛecio neqʒ cum muneribus:dixit dũs deus ſabaoth.
lceuc⸗ CQui ad cyri perſonam uolunt referre quæ dicta ſunt: ſic locum iſtum interprætantur. Me ingen-
Siatd tia pollicente:quod propter reuerſionem populi mei in udæam: omnia cyro regna ſubſternam.
eurg Vbhe ei qui incredulus eſt: & non putat uentura quæ dico. Quaſi lutum && teſta confracta calumnie
vodon tur figulum ſuum. Quare facta: uel cur ita facta ſit: & opus contra artificis loquatur manus: & patrẽ
c aac matrem calumnietur filius: cur in terram naturæ lege profuſus ſit: Cum igitur ego dominus ſan
olii ctus iſrahel plaſmauerim cyrum & mea iuſſione generatus ſit: ſuperfluum facitis ambigere de futu
elir ris. Quin potius noſſe debetis: quod filios meos populum iſrahel: & opus manuũ mearum non ue
nirncr ſftro arbitrio: ſed mea uoluntate diſpenſem: ut qui prius eis tenebras & malum creaui: nunc lucem
Eſner & pacem tribui. Ego enim ſum deus: qui non in uacuum creaui terram: ut eſſet deſerta & ſqualida:
“üä ſed ut homines habitarent in ea. Ego extendi ſiue firmaui cælos: ut angelorum eẽnt habitaculum.
ru Stellarumq; eos uarietate diſtinxi: & iperaui ſingulis quo currerent ordine: & dierum ac menſium
un annorumq; diuerſa ſpatia complerent. Qui igitur cælum feci & terram: quid magnum eſt ſi unum
regem creauerim qui mea mandata conſeruet. Et omnes uias illius dirigam. Ipſe enim uiſurus eſt.
ut ædificetur ciuitas mea hierufalem: & captiui redeant in iudeam. Non ob prætium neq; munera:
. ſed ob meam uoluntatem: dicit dominus deus exercituum. Qui aũt cæptam ad xpm refert intelli
te gentiam:ſic explanationis ſuæ uerba moderatur. Vhe eis qui contradicunt deo & xpᷣm non putãt
N a eſſe uenturum quaſi lutum & teſta de teſtis contradicat figulo ſuo. Vhe qui dicit omnipotenti pa-
lono tri quare generas filium: & mulieri ſanctæ Mariæ quid parturis. De qua ſcribit & apoſtolus. Quod
Geut. xrps factus ſit de muliere:factuſq; ſub lege.Hæc ergo dicit dominus ſanctus iſtahel: qui plaſmauit in
Nmit irginali utero ſaluatorem dicens per Gabrielem. Spiritus ſanctus ueniet ſuper te & uirtus altiſſimi
dati. obuqmbrabit te. Quod autem naſcetur in te ſanctus: uocabitur filius dei. Interro get me teſta:& futu
NedD rorum ſecreta perquirat. Et præcipiat mihi quomodo adoptiuos filios qui in meum filium credi/
mmol turi ſunt debeam regere. Dicit & euangeliſta Ioãnes. Quot quot eum recœperunt: dedit eis pote/
en ſtatem filios dei fieri. Sin autem ego feci terram ut habitaretur ab hominibus: & cælos extendi de-/
ſuper: & eos aſtrorum uarietate decoraui: ut morarẽtur in terra cultores dei. Quid mirum ſi filium
iigni mBm.eum iuſtum regem miſerim mundo: ſiue ab inferis ſuſcitauerim: cuius omnes uiæ directæ ſunt.
nen Preccatum enim non fecit: nec dolus inuentus eſt in ore eius. Qui ædificet ciuitatem meam ſuper
Eifci petram: aduerſum quã portæ inferi non præualeant: & quæ in monte poſita latere non poſſit. De-
Etine moniciſq; prius uinculis alligatos omnes dimittat liberos. Non in prætio neq; in muneribus. Gra
pifi⸗ uss enim ſalui facti ſumus: Audientibus apoſtolis atq; facientibus: gratis accepiſtis: gratis date. Nõ
idrliS nmnulli hæc ad Zorobabel referunt: qui eduxit captiuos de babylone: & ædificauit ciuitatem: & extru
xit templum prophetantibus Aggeo & zacharia: atq; dicentibus. Manus zorobabel fundauerunt
ſſtir⸗ domü ſſtã: & manus eius cõplebũt eã: Sed nos rectius dicemus & ueriꝰnec cyꝶ ædificaſſe ciuitatẽ R
poſtea extructa eſt ſub neemia: nec oẽs uias eius fuiſſe directas: Cui ſupra dictũ eſt. Aſſumpſi & ac/
p cinxi te: & nõ cognouiſti me. Et zorobabel ſtatum qui ſub nutu ac poteſtate mœdorum fuit atq; ꝑ
ſarum: oĩa qᷓ dicuntur excedere. Neq;.n. zorobabel extruxit ciuitatẽ: nec captiuitatẽ dimiſit: nec rex
dil appellari poteſt: q ſub aliis uiuens regibns: hoc nomine caruit. Quid ſibi autem uelint. Ixx. qui in
zi principio huius capituli tranſtulerunt. Quid melius feci quam lutum figuli? Numquid qui

Liber. xiii.c.xl v.

atat arabit terram? Scire non ualeo:niſi forte theodotionis ſequar editioneęm: qui pro hoc po/
ſuit. Vhe ei qui contendit cõtra factorem ſuum. Arans arantes terram: quod ſcilicet uulneret in
pœnitia corda mortalium: & in morem ſulcorum ea ſubruat atq; ſubuertat: ſed hæc friuo/-
la interprætatio eſt. Porro quod figulus hoc eſt creator noſter: & factor appelletur deus. Et apoſto
lus Paulus in epiſtola loqtur ad romanos. Numquid dicit figmentum ei ſe finxit: quid me feci
ſti ſic? An nõ habet poteſtatem figulus luti ex eadem maſſa facere aliud ꝗdem uas in honorè: aliud
uero in cõtumeliam. Et in hieremia ꝓlixius ſcribitur. Qui narrat. Poſt cætera deſcendi in domum
figuli: & ecce ipſe faciebat opus in rota: & diſſipatũ eſt uas quod faciebat manibus ſuis. Rurſumq;
fecit ex eodem luto aliud uas ſicut placuit in conſpectu eius. Et factus eſt ſermo domini ad me di-
cens: (Si non poſſum ſicut iſte figulus facere uos domus iſrahel dicit dominus. Ecce ſicut lutum in
manu ſiguli: ſic uos eſtis in mambus meis domus iſrahel.) Illudq; quod ſcriptum eſt: ego oĩbus ſtel
lis præcepi:occaſionem quibuſdam tribuit: quod aſtra rationalia ſint: & amimã ſenſumq; habeant.
Neq; enim aiunt præciperet: niſi intelligentibus: nõ recordãtes quod & in iona ſcriptum ſit. Præ
cepit dominus ſpiritui comburenti. Et rurſum. Præcœpit uermi matutino. Et qd in euangelio ſal
uator uentos & mare increpuerit: n ꝗbus ſenſum atq; rationem nõ eſſe perſpicuum eſt.

BBec dicit dominus.Laboꝛ egyvpti ⁊ negociatio ethiopie:⁊ ſabaim viri ſublimes ad te tranſi/

bunt:⁊ tui erunt:poſt te ambulabunt:vincti manicis pergẽt:⁊ te adoꝛabunt:teqʒ depꝛecabunt᷑.
Tantum inte eſt deus:⁊ non eſt abſqʒ te deus. Aere tu es deus abſcõditus deus iſrahel ſalua
toꝛ. Confuſi ſunt 2 erubuerũt:omnes ſimul abierunt in ↄfuſionem fabꝛicatoꝛes eꝛroꝝ. Iſrabel
ſalnatꝰ eſt in dño ſalute eterna:ↄfundemini ⁊ non erubeſcetis vſq; in ſeculum. LXX.
Sic dicit dñs ſabaoth. Laboꝛauit egyptus:⁊ negociatio ethyopum:⁊ ſabaim viri excelſi ad
te tranſibunt:⁊ tui erunt ſerui:⁊ te ſeq̃ntur vincti manicis:⁊ trãſibunt ad tecta:⁊ adoꝛabunt te:⁊
in te oꝛabunt:quoniã in te deus eſt ⁊ nõ eſt deus abſqʒ te.Tu enim deus es:⁊ neſciebamus deꝰ
iſrabel ſalnatoꝛ confundantur ⁊ erubeſcant omnes aduerſarij eius:? ambulent in confuſione.

Innouamini ad me inſule iſrahel ſaluatur a domino ſalute eterna. Non confundetur neqʒ eru/

beſcet vſqʒ in eternum. ¶ ¶qEt in hoc loco qui ſequũtur hiſtoriã dicũt ægyptũ& ethio
pias gentemq; ſabæam: quæ trans ethiopiã eſt. Seruire cyro: & gentes ultimas fuiſſe ſubiectas: atq;
ex mirabili intellexiſſe uictoria: quod in eo eſſet dñs & nõ eẽt alius præter eũ ꝗ in illo habitaret de
us. Sed hoc quod ſequitur uere tu es deus abſcõditus deus iſrahel ſaluator: quomodo poſũſint cyri
perſonæ iungere. Non intelligo: niſi forte Theodotionis utãtur editione: qui traſtulit in te eſt for-
tis & non eſt alius præter eum deus: Propterea tu fortis abſcõditus deus iſrahel ſaluator. Quocũq;
ſe uerterint:non ualebunt laquæos ueniatis effugere. Fac enim in cyro eſſe deum: & non eẽ alium
præter eum qui ſit in cyro deus:quomodo cyri perſonæ dici conueniet. Vere tu es deus abſcondi
tus:deus iſrahel ſaluatorꝰ Ergo deus in quo eſt deus: dominus noſter ieſus xp̃ᷣs rectius intellige//
tur & uerius. Qui deus appellatur abſconditus: propter aſſumpti corporis ſacramentum. Et deus
iſrahel ſaluator: quod ĩterprætatur ieſus. Hic enim iuxta angelum Gabrielẽ ſaluabit populum ſuũ.
Conſuſi ſunt & erubuerunt omnes ſimul:ſcribæ uidelicet & phariſei. Et abierunt in confuſione fa/-

bricatores erroris:qui in toto mundo diſſeminauere mendatium: ut eum dicerent ab apoſtolis for

te eſſe ſublatum.I ſrahel autem ſaluatus in deo ſalute æterna:apoſtolorum itelligitur chorus: & hi
qui per apoſtolos crediderunt. Vnde dicitur ad eos. Non confundemini neq; erubeſcetis non ſo⸗
lum in præſenti ſeculo:ſed & in futuro. Seruiſſe autẽ ei ægyptũ: & ethiopas: & ſabaim excelſos ui/-
ros atq; ſublimes: nemo dubitat: cũ ei mundum uideat eſſe ſubiectum: & ex paucarum nomine na
tionum quæ habitant in exttemis finibus terræ: cũctos cælorum cardines: & omnia terræ littora
ei creditura pſpiciat. Vnde pulchræ quaſi laborãtibus in errore idolatriæ ceſſare labor ægypti no
minatur. NQulla enim gens ita idolatriæ dedita fuit: & tam innumerabilia portẽta uenerata eſt: quã
ægyptus de qua ſupra legimus. Ecce dominus aſcendet ſuper nubem leuem: & ĩgredietur ægyptũ
& mouebuntur ſimulacra æ gypti tabeſcet in medio eius. Porro quod in. lxx. additum eſt. Innoua-
mini ad me inſulæ:ſic exponere poſſumus: ut dicamus eccleſias ge gentibus congregatas innoua-
ri in xpᷣo & appellari inſulas quod perſecutorum rabiem procellaſq; ſuſtineant: & fundatæ ſup pe/-
tram. nulla turbinũ molæ quatiãtur hebrei ſtulta contentiõe nitũtur aſſerere: uſq; ad eum locum
ubi legitur. Tantũ in te eſt deus: & nõ eſt abſq; te deus: uel ad hieruſalem uel ad cyrum dici. Hoc au
tem quod ſequitur. Vere tu es deus abſconditus deus iſrahel ſaluator. Subito ad omnipotentẽ de-
um apoſtropham fieri: Cum etiam ſtultis perſpicuũ ſit: unum contextum eſſe ſermonis: nec poſſe
ſenſum diuidi qui ipo narrationis ordine & ratione coniunctus eſt.

QAuia hec dicit dominus:Creans celos ipſe deus foꝛmans terram ⁊ faciens eam ipſe plaſtes
eius non in uanum creauit eam vt habitetur foꝛmauit illam. Ego dominus? non eſt alius.HNõ
in abſcondito locutus ſum in loco terre tenebꝛoſo. Non dixi ſemini Jacob fruſtra querite me.

Ego dominus loquens iuſtitiam:annuntians recta. Congregamimi ⁊ venite ⁊ accedite ſimul
qui ſaluati eſtis ex gentibus. Meſcierunt qui leuant ſignum ſculpture ſue: ? rogant deum

non ſaluantem. Annuntiate ⁊ venite ⁊ conſiliamini ſimul. Quis auditum fecit hoc ab mitio
ex tunc

„*

Super Eſaiam

unn er tunc pꝛedixi illud.Nuũgd non ego dominus:⁊ nõ eſt vltra deus abſqʒ me deus.Juſtus ⁊ ſal
K uans nõ eſt pꝛeter me.Cõuertimini ad me ⁊ ſalui eritis oẽs ſines terre.Quia ego dñs ⁊ non eſt
5 alius: In me metipſo iuraui egredietur de oꝛe meo iuſtitie verbum:⁊ nõ reuertetur. Qmia mi⸗
d bi cnruabitur oc genu: ? in abit ois lingua.Ergo in domino dicet. Mee ſunt iuſtitie ⁊ impe⸗
e rium ad eum venient:⁊ conſundentur omnes qui repugnãt ei:in dño inſtincabitur:⁊ laudabitur
.“M omne ſemen iſt ranrle LrxxX. CSic dicit dñs g fecit telnemnifſte deus qui oſtẽdit terraʒ
i H ? fecit eam:ſed vt hieeretu di an eam. Ego ſum dnis ⁊ non eſt vltra. Mon in abſcondito
* locutus ſ um. neqʒ in loco terre tenebꝛoſo. Hon dixi ſemini iacob vanũ querite ego ſum dũs qui
tined loquoꝛ iuſtitiam:annũtio veritatem.Cõgregamini ⁊ venite ſimul ꝗ ſaluamini de gentibus:non
W cognouerunt ꝗ poꝛtant lignum ſculpture ſue oꝛans deos nõ ſaluantes ſi annuntiant appꝛopin/
iduit quent vt ſciant ſmul.Quis audita fecit hec ab initio tunc annũtiatum eſt vobis. Mõne ego do
hkden minus deus:non eſt alius abſqʒ me.iuſtus ⁊ ſaluãs nõ eſt pꝛeter me.Cõuertimini ad me⁊ ſalui
ummlubr eritis ab extremis terre.Ego ſum deus ⁊ nõ eſt alius.per me metipſum iuro:niſi egredietur de
ngeldl oꝛe meo iuſtitia ſermones mei non auertentur:quia mihi curuabit᷑ omne genu:⁊ iurabit ? cõſi-
tebitur omnis lingua deo dicens:Juſtitia ⁊ gloꝛia ad eum vemet:æ confundentur omnes g ſe⸗
Eeax parant ſe a dno iuſtiſicabuntur:⁊ in deo gloꝛiabitur Omne ſemen ſilioꝛum iſrabel.
cabunt, CVocatis ægypto & æthiopia & ſabaim uiris excelſis. Per quæ monſtratur ſalus uniuerſarũ genti/
Aſahn⸗ um barbararum & totius mundi ad deũ cõuerſio: oſtendit deus iuſtitiam ſuam. Quod nõ ſolũ iu/
rtbek dæorum ſit dominus: ſed & gentium. Ipſe enim cæli factor & terræ: æqualiter omnium deus eſt: &
. non ob aliam cauſam creauit terrã: niſi ut hominũ eẽt habitaculum. Qui ſuum adorarent & intel/
Ncalſict ligerent creatorem: & idola uniuerſa cõtempnerent: nam & in monte ſyna de excelſo eius uertice
Wuntter hæc audientibus populis eſt locutus. Non erũt tibi dii alieni abſq; me: hec facies tibi idolũ: Sed me
Emnsde lius ut hoc dictum de euãgelica pᷣdicatione credamus. Moyſes enim in abſcõdita ſolitudine uni tã
Unftire tum locutus eſt populo. Apoſtoloꝶ autem ſonus in uniuerſum orbem exiit: & uerba eoꝶ uſq; ad
egzen terræ terminos peruenerũt. non dixi inquit ſemini Iacob fruſtra ꝗrite me. Cæloꝶ enim illis regna
tisetio promiſi: & primũ ad eos locutus ſum. Non ueni niſi ad oues perditas domus iſrahel. Et iccirco lo-
eire cutus ſum iuſtitiam: & annuntiaui recta ſiue ueritatem: ut imaginibus legis & cerimoniis derelictis
rnece ſeqrentur euãgelii ueritatem. Sed quia illi credere noluerũt: & indignos ſe iudicauerũt ſalute. Pro/
Inq pterea dico gentibus. Cõ gregamini de toto orbe:& uenite & accedite ad me ſimulꝗ ſaluati eſtis
vb⸗ ex gentibus: per quod oſtendit nõ ſtatim omnes gentes eſſe credituras: ſed paulatim & per partes.

i Deniq; corripit eos qui in errore priſtino permãſerunt dicens. Neſcierunt qui leuant ſignum ſcul-/
Ca⸗ pturæ ſuæ: & rogant deum non ſaluantem. Et eſt ſenſus. Nõ intellexerunt ſermones meos ſimula/

ini crorum ſuorum onere pᷣgrauati: ſperantes in eis in quibus nulla eſt ſalus. Vn de apoſtolis præci
e, pitur: ut oportunæ importunæ annuntient ueritatem: & ineãt cõſilium ſalutis gentiũ. Hoc autẽ id
eſt ut cõgregarentur & uenirent ex gentibus plurimis ꝗ ſaluarẽtur ab initio locutus eſt: & cũctoꝶ
d ni prophetarum ora cæcinerũt. Qui ſermone domini loquæbãtur pᷣter quẽ nullus eſt alius: filius enĩ
lnſi nõ abſq; eo:ſed in eo deus eſt. Pulchræq; iungit deus iuſtus. Nequaqᷓ unius gentis: ſed uniuerſi mũ
Monen/ di:cui loquitur. Conuertimini ad me & ſalui eritis omnes fines terræ. Impleto illo quod pater filio
toli ſ repromiſit. Poſtula a me & dabo tibi gentes hereditatem tuam & poſſeſſiõem tuã termios tertæ.
maͤhi Iurauitqʒ per ſemetipſum qm̃ ſententia oris ſui & uerbũ quod protulit ſemel ſuper ſalute gentium
on ſo⸗ nequaꝗᷓ irritum fiat.Sed repromiſſio eius operæ compleatur:dicẽtis ſupra(Cõuertimini ad me &
o w ſalui eritis omnes fines terræ) Iurat autem ſecũdum apoſtolum ut per duas res ĩmobiles in quibus
winen impoſſibile eſt mentiri deum firmã cõſolationem habeamus. Sed & hoc iurat qd idolis derelictis:
e liun omne genu ei flectatur: cæleſtiũ: tereſtriũ: & infernoꝑ. Et omnis per illum iuret ligua mortaliũ. in
on⸗ quo perſpicuæ ſigniſicatur populus xp̃ianus. Moris eſt enim eccleſiaſtici xpᷣo genu ſlectere. Qc iu
etgu dæi mentis ſuperbiam demõſtrantes. Oĩno non faciũt: ſed & omnis lingua cctarum gẽtinm bar
ayni bararũ nõ in ſynagogis: ſed in xpᷣi eccleſiis cõfitetut deum. Oĩs autem lingua xpm conſitens in do
lmonn mio loquætur & dicet. Meæ ſunt iuſtitiæ: & meũ eſt imperiũ: nõ populi iudæoꝑꝶ: ad eum cuctæ gẽ
pro tes uenient & confundentur qui prius euan gelio repugnabant:& iuſtiſicabitur atq; laudabitur oẽ
e ſemen iſrahel. Quoꝶ prædicatio & ſementis fertiliſſima in toto orbe uberrimos attulit fructus. Si/
poun ue iuxta. Ixx. Oĩs lingua iurãs & cõfitens deum dicet. Quod iuſtitia & gloria totius orbis ad eũ ue/
Peu niat:& cõſundantur iudæi q ſe ab eo ſeparant. Hii autem ꝗ de ſtirpe filiorum iſrahel orti ſunt. Et 4
nece de apoſtoloꝶ ſemĩe pullulauerũt & crediderunt in xp̃o:habeant iuſtitiã & gloriam ſempiternam.
CAPITVLVM. XLVI. U
GOnfractus eſt bel. ↄtritus eſt nabo. Facta ſunt ſimulacra eoꝝ beſtijs ⁊ iumẽtis:onera
N⸗ vꝛa graui pondere vſqʒ ad laſſitudinem cõtabuerunt:⁊ contrita ſunt ſimul:non potue

runt ſaluare poꝛtantem:⁊ anima eoꝛum in captiuitatem ibit. LXx.
ene Lecidit bel: contritus eſt dagon. Facta ſunt ſculptilia eoꝛum in beſtias 2 iumenta:

ſnn poꝛtatis ea colligata qnaſi onus laboꝛanti:?æ deficienti:? eſurientinec pꝛeualenti ſimul qui non
Nun poterunt ſaluare de bello.Ipſi autem captiui ducti ſunt cõſequennttes.
nnn

Lliber. xiii.c.xlvi.

CPoſt uocationem gentium & electionem credentium ex iſrahel idola corruiſſe teſtatur. Cæcidit ment
cæcidit ſiue confractus eſt bel:quæm græci bellum:Ideſt ſaturnum uocãt. Cuius tãta fuit apud ue- muan
teres religio: ut ei non ſolum humanas hoſtias captiuorum ignobiliumq; mortalium: ſed & ſuos gbor
liberos immolarẽt. Nabo autem & ipſum idolum eſt: quod ĩterprætatur prophetia & diuinatio: CC
quæ poſt euangelii ueritatem in toto orbe conticuiſſe ſignificat. Siue iuxta.Ilxx. dagon qui tamen inele
in hebraico non habetur. Et eſt idolum aſcalonis gazæ & reliquarum urbium philiſtim: & a ſpe- wie

ciali trãſit ad generale facta ſunt ſimulachra eorum beſtiis & iumentis. Non quo ſimulachra genti/
lium in prædam beſtiarum & iumentorum expoſita ſint: ſed quo religio nationum ſimulacra ſint imn
beſtiarum & brutorum animantium:quæ maxime in ægypto diuino cultui conſecrata ſunt. De ꝗ we
bus & Virgilius omnigenũq; deum monſtra & latrator anubis. nam & pleraq; oppida eorum ex e
beſtiis & iumentis habent nomina: CT NO ACANELEONTO. A leone thomois lingua ægy- hu
ptia: abyr colico alii po ut taceam de formidoloſo & hortibili cepe & crepitu uentris inflatiq; pe-

vent

luſiaca religio eſt. Hæc inquit ſimulacra quæ non poſſunt ſaluare portantes nihil ſunt aliud niſi o-
nera ſacerdotum deprimentia eos uſq; ad laſſitudiem:quæ cum captiuitas uenerit pro prætio me/ .
tallorum. De quibus facta ſunt ducuntur prima captiua & animam ſuam ſiue portantium liberare
non poſſunt:non quo muta ſimulacra habeant animam & aliquem ſenſum doloris ꝗᷓ inſenſibilia 8
ſunt. Sed quo uocetur anima: & membra earum rerum q abſq; ſenſu & mem-
bris ſunt.I n manu linguæ: mors & uita. Cum perſpicue manum lingua non habeat:uel hoc dicẽ/
dum quod grauiſſimum onus in gentibus error fuerit idolatriæ quæ cultores ſuos deprimebat ad 4
terram: & ſaluare non poterat amimaſq; eorum faciebat diabolo & demonibus eſſe captiuas.
Audite me domus Jacob ⁊ omne reſiduum domus iſrahel. Qui poꝛtamini meo vtero:qui cn
geſtamini mea vulua:vſqʒ ad ſenectas. Ego ipſe ⁊ vſq; ad canos:ego poꝛtabo:ego feci:⁊ ego fe/⸗ on
ram: z ego poꝛtabo ⁊ ſaluabo.Cii aſſimilaſtis me ⁊ adequaſtis ⁊ comparaſtis me ⁊ feciſtis ſimi u
lem:qui confertis aurum de ſacculo:⁊ argentum ſtatera ponderatis.Conducentes auriſiceʒ:vt 62
faciat deum ⁊ pꝛocidunt ⁊ adoꝛant. Poꝛtant illud in humeris geſtantes ⁊ ponẽtes in loco ſuo: u⸗
2 ſtabit ac de loco ſuo non mouebitur:Sed ⁊ cũ clamauerint ad eum non audiet de tribulatiõe C
non ſaluabit eos. LXxXxX. CAudite me domus Jacob ? omnes reliquie iſrael:qui poꝛ/ u,
tamini de vtero ⁊ erudimini a paruulo vſqʒ ad ſenectutem. Ego ſum ⁊ donec ſeneſcatis:ego ſuʒ
ego ſuſtineo. Nos ego feci ⁊ ego dimittam. Ego ſuſcipiam ⁊ ſaluos vos faciam. Cni aſſimila/
ſtis me. Nidete excogitate qui erratis ⁊ confertis aurum de ſacculo:⁊ argentum in ſtatera ap⸗

