bo ei iuxta cor * immun dicias ſuas: ut iuxta qd uult & credit ita & audiat. Nõ. n. meretur correctio tricis op
nem: qui non diſcendi ſed temptandi aĩo interrogat. Receſſerunt. n. a me. & idola ſunt ſequuti. Bre ac & lace
uiſq; iſta eſt cõminatio. ut recedant ab idolis cogitationibuſq; peruerſis. & conuertãtur ad me prio/ mentio.
ra ſcelera relinquentes. Non. n. meretur audire ueritatem: qui fraudulenter interrogat. ſed ſuo corde äüprol
capiendus eſt: ſcdm quod ſcribæ & phariſei interrogantes diũm immo temptantes: audierunt ab eo Zighabn
Nec ego dico uobis in qua uirtute hæc ſaciã. Qui autem talis eſt & ſic interrogat.ponit deus facieʒ gꝛuit d.
ſuã ſuper illum. ſiue confirmat: ut auſteritate uuſtus frontis duricia molliatur. & ſit in exemplum & ntalidi⸗
in prouerbium. ſiue in ſolitudinem & in interitum: ut illo perdito de populo dei: cognoſcant cæte/ –R
ri quod ipſe ſit dñs qui cordis archana cognoſcit. & peruerſitatẽ mentis intelligit. nec cõſiderat uer icpin
ba loquentium ſed corda. Quodq; ſequitur & uidetur facere quæſtionem. propheta cum errauerit
& loquugus fuerit uerbum: ego dñs decœpi prophetã illũ:non putemus de uero propheta dici. ſed Vd
de pſeudo ꝓpheta.qui ſinonimos propheta appellatur. Et de illo ſcripturaꝶ loco ſolui poteſt quan nan
do achab rex iſrahel uadens ad præliũ non uult audire micheam prophetã: ſed pſeudo prophetarũ ſi
conſiliis acquieſcit. Dicitq; micheas qd uiderat dñm ſedentem in ſolio. & erroris ſpũm ultro ſe ob/ er
tuliſſe ad decipiendũ regem. Diabolus quoq;ʒ in uolumine lIob circuiens terrã. ſtare dicitur in cõſpe Wur,
ctu dei. & in ſubſtantiã primo Iob:dein in corpus eius accipere a dño poteſtatem. Sed & in balaam unſ
ariolum a dño mittitur. ut decipiat balac filium beor. Hoc aũt totum dicitur: ne pſeudo prophetaꝶ n
fortitudini reputetur ꝙ decipit᷑ populꝰ: & magis uult audire mendatiũ: quã uentati aurẽ accõmoda el
re: ſed ꝙ dei ira ſit: ut peruerſus populꝰ& incredulus magis pſeudo ꝓphetas audiat quã ꝓphetas. De Rd
e

niq; extẽdit manũ ſuã ſuper eũ.ſubauditur ꝓphetam: & deletur de medio popuſi eiꝰ ut portet iniqta o
tẽ ſuã.qa ſimilis erroris: & pœna cõſimilis ſit: ut tã ille ꝗ interrogat quã ille q ĩterrogatur portẽt ini Eun
Ataté ſua: & nequaꝗᷓ domꝰ iſrahel eoꝶ ꝗ dei uerba audire uoluerint. puerſis uaticĩatiõibꝰilludatur: nl
ſʒ ſit popul dei: & ipᷣe dñʒ deũ hẽre mereatur. In eo qd dixit ego dñs decœpi illũ: ſalomõis uerba cõ N

ſentiũt. ꝗ dedeo diſputãs ait. Et illuſoribꝰ illudet. ilſſudq; teſtimoniũ: ſiambulauerint ad me puerſi. uih
& ego ambulabo cõtra eos ĩ furore puerſo: Qdq; ſcdo dr̃ hõ homo filioꝶ iſrahel & aduenaꝶ ꝗ iun nd
ci ſüt eis:duplicẽ mn nobis iuxta apoſtolũ oſtendit hoĩem. exteriorẽ & interiorẽ: Multi. n. habentes ihnee.
. hoĩs faciẽ corporalẽ: diuerſaꝶ beſtiaꝶ aſſumunt imagines. Quas diſſipari ꝓpheta cupiẽs depcatur leine
Dñe in eiuitate tua imaginem eoꝶ diſſipabis. Illoꝑ de ꝗbus ſcriptum eſt. Hõ cũ in honore eẽt non N

intellexit. E

hel:
mmoſt
uchane
Ogitatt
ndicin
nideni
i vener
lwenum
Nina⸗
nde
enmerio
meoi⸗
one
lcomns
nhone
conecto
mnbe
mento⸗
ſocnd
untabed
eus hucig
plumd
ntcæte⸗
ut ver
erit
ici. ſe
ſqoan
Pheuti
toſeo⸗
ncöße
N
pheng
nodt
whe
nig
tet iui
ur:
b cö
pen.
gin
benet
cnit
inon

1

Duper Eʒzechielem. .

intellexit. comparatus eſt iumentis inſipientibus: & ſimilis factus eſt illis. Non ſunt holes hoĩes: ſed
homines ſunt iumenta. Rurſũ qui in euangelio audiunt. ſerpẽtes genimina uiperaꝑ. quis oñdit uo
bis fugere a uentura ira: Non ſunt hoĩes holes. ſed hoĩes atq; ſerpentes. & de ꝗbus ſcriptũ eſt. Vulpes
foueas hñt & uolueres cæli nidos. Ac de herode. Dicite uulpi huic: Non ſunt hoĩes hoĩes: ſed hoĩes
uulpes. Qui uero utrũq; hoĩs uocabulũ poſſident.ſi errauerint ideo p ſupplicia corri gutur: ut intelli
gant qd ipſe ſit ds. Nec non quod iuxta. xxx. poſuimus. hõ qui abalienatus fuerit. a me & poſuerit
cogitationes ſuas in corde ſuo: & tormentũ ſiue ſuppliciũ iniquitatis ſuæ ante faciẽ ſuã. illi teſtimo

nio conuenit:ꝙ in Eſaia ſcriptũ eſt. Ambulate in lumine ignis ueſtri. & in fläma quã ſuccendiſtis.

Vnuſquiſq;.n. iĩpſe ſibi flämarum ſuccendit ardores paratq; ſupplicia. dum non uult pœnitudine er
rata corrigere: ſed permanet in erroribus qui fſammarum merentur icenduum.

Et factus eſt ſermo domini ad me dicẽs. Fili hominis.terra cũ peccauerit mihi vt pᷣuarice⸗

tur pꝛeuaricans.extendã manum ſuper eã: ⁊ conteram virgam panis eius.?⁊ immitam in eam
famem ? ⁊ iterſiciam de ea hominem ⁊ iumenta. Et ſi fnerint tres viri iſti in medio eius. Moe.
72 Baniel ? Job. ipſi iuſtitia fua liberabunt animas ſuas.ait dñs exercituũ. Quod ſi ⁊ beſtias
peſſimas ĩduxero ſuper terrã vt vaſtẽ eam. ⁊ fuerit inuia eo quod non ſit pertranſiẽs pꝛopter
beſtias.tres viri iſti qui fuerint in ea.viuo ego dicit dñs.quia nec filios nec filias liberabũt.ſed
ipſi ſoli liberabuntur: terra aũt deſolabit᷑. ANel ſi gladium iduxero ſuper terrã illam. ? dixero
gladio.tranſi per eam: ⁊ interfecero de ea hbominẽ ⁊ iumẽtũ.⁊ tres viri iſti fuerint in medio eiꝰ
vino ego dicit dñs deus.non liberabunt ſilios neqʒ filias: ſed ipſi ſoli liberabunt᷑. Si autem
peſtilentiã immiſero ſuper terram illam. ⁊ effudero indignationẽ meã ſ uper eam in ſanguine:
vt auferam ex ea hominem ⁊ iumentũ.? Noe ⁊ Baniel⁊ Job fuerint in medio eius:viuo ego
dicit dñs deus.; filiũ ⁊ filiã nõ liberabũt ſʒ ipſi inſtitia ſua liberabũt aias ſuas. Qm̃ bec dicit
dñs deꝰ.Quod ſi ⁊ quattnoꝛ iuditia mea peſſima gladiũ ⁊ famẽ.⁊ beſtias malas⸗ peſtilẽtiam
miſero in hieruſalẽ: vt interſiciaʒ de ea hominem.⁊ pecus.tamen reliquetur in ea ſaluatio:edu/
cèntiũ filios ⁊ filias. Ecce ipſi egredientur ad vos ⁊ videbitis viaʒ coꝝ ⁊ adinuentiones eoꝛum
⁊ conſolabimini ſuper malo quod iduxi in hieruſalem:i omnibus quei mpoꝛtaui ſup eaz.⁊ con
ſolabuntur vos cum videritis viam eoꝛum ⁊ adinnentiões eorum: ? cognoſcetis quod nõ fru
ſtra fecerim omnia que feci in ea ait dominus des.
Quattuor plagæ inducuntur ſuper terrã præuaricatricem: ſiue ut. Ixx. tranſtulerunt peccatricẽ. fa-
mes.beſtiæ.gladius peſtilentiæ. quaꝶ ſi ſingulæ per partes inductæ fuerint ſingulis regionibus: &
tres uiri iſti Noe & Daniel & Iob. quoꝝꝶ iuſtitia ſcripturaꝶ uocibus pᷣdicatur.pro terra peccatrice fue
rint depræcati. non ſolũ illam ſaluare non poterunt.ſed ne filios quidem & filias ſuas ſi terræ pecca
tricis opera perpetrarint: ſed ſeipſos tantũmodo poterunt liberare. Quæritur cũ & Abraham && Iſa
ac & Iacob: moyſes quoq; & cæteri patriarchæ & prophetæ iuſti fuerint. cur horum tantũmodo fiat
mentio. Quod facile ſoluitur. Noe. n. imminens orbi terraꝑ diluuium quia oĩs terra polluerat uias
dñi prohibere non potuit. ſed filios qui forſitan eiuſdẽ uirtutis erant. & ob ſeminariũ humani gene
ris habuit reſeruatos. Daniel quo imminentẽ captiuitatẽ populi iudæorum: nullis fletibus miti-
gauit. Sed & Iob non ob peccata ſed ob probationẽ. nec domũ nec filios liberauit: quia hii tantum:
ut alii dicunt tres uiri & proſpera & aduærſa. & rurſum proſpera conſpexerunt. Idcirco pariter nomi

natos. & hoc latenter ſigniſicari: ut qũo illi & bona & mala & rurſum læta uiderunt. ſic & populꝰ iſra

hel ꝗq prius bonis fructibus repletꝰ fuerat. & poſtea captiuitatis ſuſtinuit iugũ:ſi egerit pœnitentiã re
dire ad priſtinam fœlicitatem. Quod ſi Noe & Daniel & Iob pariter congregati: & in uno loco po/
ſiti peccatricem terram hoc eſt eos qui in terra peccatrice habitant non poſſunt iræ dei ſubtahere.
quid dicendum eſt de his qui putant merito parentum atq; uirtutibus poſſe filios peccatores de ge
hẽnæ ignibus liberare? Vnde nec præuaricatorem filium martyr poterit liberare. nec ſanctæ cõuer
ſationis mater impudicæ filiæ dabit præmia pudicitiæ. Et econtrario parentum uicia filiis non no
cebunt.ſed aĩa quæ peccauerit ipſa morietur. Loth in ſodomis habitans ſed ſpiritu & carne peregri/
nus. uxorem quia poſt tergum reſpexerat non liberauit: ſed tantum filias quæ forſitan non pecca-
uerant. Et ioſias uir ſanctus non ſolum peccatorem populum ſuis uirtutibus non ſaluauit. ſed &
ipſe in peccatis eius mortuus eſt. Quod ſi aliquando propter Abraham & Dauid in poſteros eo-
rum miſericordiam ſuam dominus pollicetur: notandum quod non his parcat qui in ſceleribus p/
ſeuerant: ſed qui agunt pœnitudinem. ut menta patrum filiorum adiuuet conuerſatio. Cum inquit
hæc ſe ita habeant. & terram peccatricem a ſingulis plagis tantorum uirorum non ſaluet depræca-
tio:ſic dicit dñs quia Hieruſalem neſfanda peccauit.quattuor ſimul plagas inducam ſuper eam. Gla-
dium quo ab hoſtibus trucidatur. & famẽ quam in obſidione ſuſtinet.& beſtias: quibus fugiẽtes in
deſertis & ſaltibus deuorantur. & peſtilentiam: quæ ſemper famem ac penuriam ſequitur: Pro quo
uulgata editio mortem tranſtulit. Hæc autem inquit inducà ſuper eã. ut nec hoĩes in ea remaneant.
nec iumenta. Et tñ pro mea clementia quattuor ſimul imminentibus plagis & cuncta uaſtãtibus: re
linquã in ea aliquos.ꝗ educant filios ſuos & filias. & captiui huc ueniant. hoc eſt in babylonem & in
chaldæam: ut cum uideritis eos & opera ipſorum perſpexeritis. tunc intelligatis iuſte eos captos. &

.NL.iberquartus.c.xv.

meam iuſtam fuiſſe ſnĩam. & habeat conſolationem ueſtra captiuitas: dum intelligitis idcirco me
eos de gladio.fame.beſtiis.& peſtilentia liberaſſe:ut eoꝶ peruerſitate diſcatis. mœrito eorum ſub-/
uerſam hieruſalem tẽplumq; ſuccenſum. & populũ eſſe captiuuʒ pp eos quos gladius fames beſtiaæ:
peſtilentiaq; conſũpſerunt:Hæc dicta ſint de illa Hieruſalem cui prophetante Ezechiele apud chal-
dæos. appropinquabat captiuitas. Cæteꝶ & ſuper noſtram terrã cui dicitur terra es & in terrã ibis: &
ſuper noſtram Hieruſalem ſinguloſq; credentium.ſi dei mandata contempſerint & præuaricatores
meruerint appellari. inducetur fames.non fames panis neq; ſitis aquæ: ſed fames audiendi uerbum
dei. Inducetur & gladius. de quo legimus. Tradentur in manus gladii. partes uulpium erunt. Et ad
matiam. Tuam quoq; aiam pertraniibit gladius. Inducentur & Beſtiæ: quibus ne tradatur iuſtus po
ſtulat. Ne tradas beſtuis alam confitentem tibi. Inducetur & peſtilentia: pro qua. lxxx. mortem interp̃-
tati ſũt. De qua ſcriptũ eſt. Mors peccatoꝑꝶ peſſima. Et anĩ ma quæ peccauerit ipſa morietur. Et ſic ſic
ſeparat amara mors. De quibus cunctis nec ſpiritaliũ parentum quos magiſtros intelligimus doctri
na.nec principes nos poterunt liberare.niſi filioꝶ fuerit aſſenſus.& illoꝶ obſecrationes ſuis conati/
bus iuuerint. luſtitia. n. iuſti erit ſuper eũ. & iniquitas iniꝗ in ipſo cõmorabitur. Vnuſquiſq; peccato
proprio morietur. & iuſtitia ſua ſaluabitur. Fruſtraq; dicunt iudæi Abrahã pater nr cum opera Abra
ham non habeant. Qd ſi in aliquo ſidutia eſt. in ſolo dno confidamus. Maledictus. n. omnis homo
qui ſpẽ habet in hoĩe. quuis ſancti ſint: quauis prophetæ. Legimus nolite confidere in homibus. Et
lterum. Bonũ eſt confidere in dno:quam conſdere in principibus. Non in principibus tantũ ſæcu/-
li. ſed & in principibus eccleſiaꝑ.qui ſuas tantũ animas ſi iuſti fuerint liberabunt. Filios aũt ac filias
quos in eccleſia genuerint negligentes. ſaluare non poterunt. Et tamen apoſtolꝰloquitur. Si cuius
opus arſerit. ipſe ſaluus erit. ſic tamen quaſi per ignem. Manus autem ſuper terram præuaricatricem
oſtenditur. ut uirga ſiue fortitudo panis conteratur: qua extenta minatur plagas nolente qui eã ex-
tendit. & ſubleuat peccantes percutere: ſed extenſione terrere: & territos conſeruare.
EX factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fili hominis qnid ſiet ligno vitis ex omnibus
ERNlignis nemoꝝ que ſunt inter ligna ſiluarum? Nunquid tolletur de illa lignum vt ſiar
oorvopus. aut frabicabitur de ea paxillus. vt pendeat ex eo quodcũq; vas:? Ecce igni da/⸗
tum eſt in eſcaʒ. vtramqʒ partem eius conſumit ignis.⁊ medietas eiꝰ redacta eſt in fa
uilam. Munquid vtile erit ad opus? Etiam cũ eſſet integrum non erat aptum ad opus quanto
magis cum ignis illud deuorauerit.⁊ combuſſerit nihil ex eo ſiet operis? Pꝛopterea hec dicit
dominus deus. Quomodo lignum vitis inter ligna ſiluarum quod dedi igni ad deuoꝛandũ ſic
tradam habitatoꝛes hieruſalem. ⁊ ponam faciem meam in eos. Se igne egredientur. ⁊ ignis
conſumet eos.⁊ ſcietis quia ego dñs cum poſnero faciem mꝛam in eos.⁊ dedero terram inuiã
2 deſolatam eo quod pꝛeuaricatoꝛes extiterunt.dicit dominus des.
CPro eo qd nos interprætati ſumus utrãq; partẽ eius conſumit ignis: & medietas eius redacta ẽ in
fauillà. lxx. tranſtulerũt. annuà purgationé eius conſumet ignis & dimittit in finẽ. Rurfũ ubi dixi/
mus cuᷣ poſuero faciẽ meã in ehs iti gertictant cũ obfirmauero. Præuaricationẽ quoq;: delictũ inter
prætati ſũt. Variis aũt ſimilitudinibus quas græci parabolas uocant: pöänunciatur ſubuerſio urbis hie
ruſalem. Et qũo ſupra in ſartagine in qua carnes populi frigebantur & in latere in quo munimenta
& aggeres arietũ ac uineaꝶ machinæ pingebãtur. eiuſdẽ urbis obſeſſio fameſq; dſcripta ẽ: & poſtea
in hoc eodẽ lecturi ſumus: In hieremia quoq; ſcriptũ eſt. ollã quæ a facie aqlonis accẽditur. ſignifica
re urbẽ Hieruſalem. Saltuſq; nageb & theman & daron ſucciſus. hoc ipᷣm prænunciat. ſic in p̃ᷣſenti
loco enndẽ Hieruſalẽ uineæ & uiti frugifere comparat. De qua in alio loco ſcriptũ eſt. Ego te planta
ui uineã frugiferam oẽm ueram. Quõ conuerſa es in amaritudine uitis alienæ:? Et in Eſaia. Plãtauit
inqt uineam ſorech. qd electam & pulchrã ſonat. Et in pſalmis legimus. Vineã ex ægypto tranſtuli
fti. eieciſti gentes & plantaſti eam. Dux itineris fuiſti in conſpectu eius. Et manifſeſtius diſcimus ſcri/
ptura dicente. Vinea aũt dñi ſabaoth. domus eſt iſrahel. Hæc uinea quãdiu affert fructũ.: in oĩbus Ii-
gnis ſaltuũ nihil ea pᷣcioſius eſt. Sin aũt uuas habere deſierit. in nullo utilis erit. niſi ut cũ radice & p/
paginibus ſuis. tradatur incẽdio. Cætera ligna ſiluaꝶ ut de pomiferis arboribus taceã: quoꝶ & ſcri/-
ptura modo nullã facit mentionẽ.cũ poma non habeant ſucciſa plurimã habent utilitatẽ. & in oẽz
agriculturam & in uſũ armoꝶ proficiunt.dũ attenuantur in ſcuta: raduntur in aftilia. cludunt fori⸗
bus continent armariis ſeu loculis omnemq; domus tribuunt ſuppellectilem. Vitis autem ſi ſemel
uuas afferre ceſſauerit in tantum inutilis eſt. ut ne paxillus ex ea poſſit fieri.de quo aliquid pendeat.
Cumq; malleolos excideris. utramq; partem eorum primum ignis arripit. dein flamma conſumit.
tantumq; nihil prodeſt cum redacta fuerit in fauillam. ut etiam cum integra ſit abſq; frugibus nul-
lam præbeat utilitatem. Ambiguitas autem uerbi hebraici. ſene quod tribus litteris ſcribitur. ſin. &
nun.& ioth. Si legatur ſene duo ſignificat. ſi ſane. annos. Vnde factum eſt: ut pro duabus ſummita
tibus quod nos interprætati ſumus utramq; partem eius. xx. interprætarẽtur annuã purgationẽ eiꝰ
cũ aquila dixerit duo nouiſſima eiꝰ. ſymachus & theodotio duæ ſmitates eius. Et eſt ordo. Sicut ui
tis in fructuoſa incẽdio traditur in nullã utilitatem. ſic & Hieruſalẽ immo habitatores eius tradẽtur
ardoribus

lole
ſan
rgchin
nllimi
Uinutum
Gbirms
Cuiturin
maneti
cunpla
ceptnſe
ſed niſe
aiuroen
llnen I
etnif
limul
Uiiet
tiandl
Pmmtione
ungcit
ueno
noten

Chcrn
Ceteturi
centis es
gade
Ceusene
ucOa
ottus
wexe
verſa!
ſitein
peccat
ckn
lonio
nelaie
nnte
Winn
N
CM
1e. Mir⸗
auſare
iper6
letbz4
Mirn
1 neii
iorene
ehi
Wen
i
memni⸗
mi⸗
lnnn
n

innn⸗
n ⸗
tdeti
cheh
ibig
d
ldun
ln
n
diney⸗
thirie
cht
D
ec
en Ar
ichono
ibuk
üſec
Alin
di cuin
Aricem
lei er⸗

mnb⸗
mwir
Md/
ſckinſ⸗
ganto
edict
maüſe
tſ

mneii

en
nici
lcüire
tdu 1
mimenn
Apokte
gnifca
plenn
eplamn
Plätu
mfu
muſ
oiu⸗
dede
Knos
nt ⸗
lend
endeat.
luwit⸗
snnh⸗
1n9
mmin/
jon
cnn
deu
;

„

Guper Eʒzechielem. .

ardoribus: ut egrediantur de igne & ignis conſumat eos ideſt ſi etiam de urbe euaſenint:foris hoſti-

li gladio conſumẽtur. Et qui remanſerint. ipſo miſeriaꝶ præſſi pondere. me eſſe dĩm recognoſcẽt
cũ poſuero ſiue obfirmauero faciẽ meã ſup eos. & dedero illos in æternã ſolitudinẽ. Nõ.n. peccato/
res ſicut cæteræ gẽtes ſed pᷣuaricatores extiterũt. Aliud eſt. n.negligere qd ignores. aliud contemne
re ꝙ colueris.Poſſumus uineã & Hieruſalem iuxta intelligentià ſpiritualem. intelligere credentium
multitudinẽ. Quæ ſi negligens fuerit. & culturã priſtinæ religionis amiſerit nec aut ulterius fruges
uirtutum nec uinũ fecerit quod lætiſicat cor hominis. æternis tradetur ardoribus & in nihilum repu

tabitur. Seruus. n. qui ſcit uoluntatem dñi ſui & non facit eam: uapulabit multis. Tale quid. & dns Io

quitur in euangelio ſcdm Ioannem. Ego ſum uitis uera. & pater meus agricola. Omnis palmes qui
manet in me & non facit fructum tollet illũ pater: Et omnis qui affert fructum. purgabit eum ut fru
ctum plus afferat. Sin autem ſaluator uitis eſt: & nos palmites & deus pater agricola. quãdiu dei præ
cepta ſeruamus ſemper excolimur. & cultura noſtra purgatio eſt. Non eſt. n. uolentis neq; currẽtis.
ſed miſerẽtis dei. Quod ſi afferentes fructũ purgamur a patre: ut fruſtus ampliores afferamus: oſten
ditur oẽm nrẽ̃m conatum adiutorio dei peruenire ad finẽ:& fructum facere plenitudinis. Qui autem
palmes fruges non fecerit. tolletur a patre. Et cũ ſublatus fuerit.quid de eo pater faciat ſcriptura nõ
dicit. niſi forte ſeparatio a xp̃i corpore:pœna perpetua eſt & interitus. Quod in uinea & uite intel-
leximus. ſub alia figura ſaluator docet: & in euangelio. Bonũ eſt ſal. Si autem ſal infatuatum fuerit.
in nihil eſt utile.niſi ut foras proiciatur & ab hominibus conculcetur. Et oculus qui totũ corpus illu
minat.ſi fuerit excecatus audit a dño. Si lumen qd in te eſt tænebræ ſunt.ipſæ tænebræ quantæ? Cõ
paratione ꝗppe præuaricatoris & eius ꝗ confeſſum prius negauerit deum.leuior pœna eſt eoꝶ qui
nunqᷓ dei habuere noticiam. Ligna aũt ſaltuũ ſiue ſiluarum. ſcdm uarietatem credentium hũt in ma
gna domo aliquã utilitatẽ: in qua non ſolũ uaſa aurea & argẽtea ſunt: ſed lignea & fictilia alia in ho
norem alia autem in contameliam. CQAbPITVLVM. XXXXvyVI.
KXKT factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fili hois.notas fac hieruſaleʒ abhominationes
Nſuas: ? dices. Bec dicit dñs deus hieruſalez. IXX
CEt factus ẽ ſermo dñi ad me dicens.Fili hoĩs.teſtiſicare hieruſalem iniquitates ſu
E 98: 2 dices ad eaʒz. Hec dicit adonai dũs. «’l
CIn quibus breuis erat ſingulaꝑꝶ prophetiarum circunſcriptio. tota capitula poſuimus. ꝗd nobis ui
deretur illico ſubiungentes. Hic aũt quia longus ad Hieruſalem ſermo dirigitur: teſtiſicantis & do-

centis eã peccata quæ fecerit. & pœne uſq; ad ducentoꝑꝶ uerſuum numeꝶ extenditur uaticinium:

uſq; ad eũ uidelicet locum in quo ſcriptũ eſt: cum placatus fuero tibi in oĩbus quæ feciſti dicit dñs
deus.neceſſe habemus oẽm prophetià per ptes ponere & his qᷓ propoſuerimus explanationes debĩ
tas coaptare:ſub pſona mulieris mœretricis quæ primũ uiri fuerit cõſortio copulata. Hieruſalem &
ortus & educatio & pubertas & nupti æ: & adulteriũ & repudium. Et rurſum reuocatio contexitur:

ut ex clementia uiri atq; iudicium & adulteræ atq; mœretricis ſcelera cognoſcantur. dum poſt uni

uerſa ſupplicia ſuſcitat ei peccatum ſempiternum. ut recordetur iniquitatis ſuæ & cõöfundarur: & nõ
ſit ei ultra aperire os pconfuſione ſua. cũ placatus fuerit illi in oĩbus quæ ſecerat. Multuʒ nãq; ꝓdeſt
peccatoribus ſcire quid fecerint. Vnde & pœnitens loquitur. Qm̃ iniquitatẽ meam ego cognoſco
& pctm̃ meum corã me eſt ſemper. Quattuor aùt modis intelligi põt Hieruſalem. Vel hæc ꝗᷓ baby/
lonio & romano igne ſuccenſa eſt: uel cæleſtis primitiuo&. uel eccleſia ꝗᷓ interprætatur uiſio pacis.
uel aiæ ſinguloꝶ quæ ſide cernunt deum: Illudq; qd pleriq; ad cæleſtem Hieruſalem interptandum
putant eccleſia nõ recipit:ne oĩa quæ in præſenti prophetia contexuntur: ad cæleſtiũ fortitudinum
ruinas atq; cruciatus: & reſtitutionem in priſtinum ſtatum ſuſcipere compellamur. F— kℛ
CRadix tua ⁊ generatio tua de terra chanaam. Mater tuus amoꝛrenus ⁊ mater tua cethèa.
Magna fides & grandis audacia propherarum unum hominem totam urbez ignobilitatis argue
1e. Mirabilis Daniel qui ad præſbyterum delinquentem: & adulterio iungentem homicidiũ: puer
auſus eſt dicere. Semen chanaan & non iuda.ſpecies decœpit te. Magnus & Iſaias. qui clamat ad prĩ
cipes & ad populum iudæorum. Audite uerbum domini principes ſodomorum auribus percipite
uerba dñi populus gomorræ: Sed non minor Ezechiel. qui ad totam urbem loquitur confidenter.
Radix tua & generatio tua de terra chanaan. Pater tuus amorreus. & mater tua cæthea Quamquam
& ſtephanus primus martyr euangelii. ad inſanientem populum ſit loquutus. Dura ceruice & incir
cunciſi corde. uos ſemper ſancto ſpiritui reſtitiſtis. Et licet poſſimus radicem Hieruſalem & genera⸗
tionem eius terrã chanaan ſcdm illud accipere qd in ægypto uocatus ſit populus. & ibi multo tẽpo
re habitauerit., cham ꝗppe pater chanaan princeps fuit gentis ægyptiæ: ñ iuxta ſceleꝶ ſimilitudineʒ
radicem Hieruſalẽ terram ægypti dicimus. Vñ & pr illius appellatur amorreus. ꝗ interpptatur
ii. multo ſermone cælebratus. Et mater cæthea. i. q́: uel ipſa inſanit. uel alios mittit in
amentiam. Oĩs enim qui facit peccatũ.de diabolo natus eſt. Vñ & in toto orbe huius antiꝗ patris
famoſũ uocabulũ eſt:Et multos uertens in amentiã. Præcipiturq; Hieruſalem uel iuxta ſpüm ut re⸗
linquat antiquum patrẽ & dicitur ad eam. Audi filia & uide inclina aurem tuam. & obliuiſcere po“
pulum tuũ: & domũ patris tui.& concupiſcet rex decoreʒ tuũ.Et ꝓmittitur ei ſi poſt ꝑpeccatü ad ueꝑꝶ

.L.iber quartus. c. xvi.

uoluerit patrem reuerti. reſtituam te ſicut fuiſti quando nata es. Cuius tanta nobilitas. ut urbs Hieru
ſalem quæ de Abraham Iſaac & lacob deſcendens deum habuit patreʒ. & tamẽ quia peccauit & ue

tum reliquit parentẽ. mœretur audire. Radix tna & generatio tua. de terra chanaan. Pater tuꝰ? amor

reus. & mater tua cæthea. Si illa hoc audiuit: quid de nobis fiet. qui uocati ex gentium ſordibus om
nem maculam in lauacro ſaluatoris ami ſimus. Si polluerimus indumentum chriſti. & non habue-
fimus in conuiuio ueſtem nuptialem? Vtiq; illud ut uinctis manibus pedibuſq; æternis tradamur
ardotibns. in quibus eſt fletus oculorum & ſtridor dentium. .
Et qñ nata es.in die oꝛtus tui nõ eſt pꝛeciſus umbilicus tuꝰ ⁊ in aq̃ nõ es lots in ſalutẽ nec ſale
ſalita.nec inuolnta pannis. Mon pepercit ſuper te oculus vt faceret tibi vnũ de his miſert tui.
ſed pꝛoiecta es ſuper faciem terre.in abiectione anime tue in die qua nata es. LXX
Et generatio tua in die qua nata es non ligauerunt mamillas tuas.⁊ in aqua non es lota in ſa
lutem. ne ſale ſalita.2.pannis non es inuoluta. nec pepercit ſuper te oculus tuus.vt facerem ti⸗
bi vnum ex omnibus iſtis. Et pateretur quippiaʒ ſuper te.⁊ pꝛoiecta es ſuper faciẽ cãpi pꝛauita
te anime tue.in die qua nata es.
Iuxta ordinem lectionis de ſingulis diſſeramus. Qñ nata eſt Hieruſalem de patre amorreo & ma
tre cethea & effuſa ex utero. noᷣ eſ
rum & uirgultoꝶ quæ per radices humore terræ nutriuntur occultæ. Et qũo uirorum ſeminarium
ſignificatur in lũbis.ita genitalia feminaꝶ honeſto ſermone iuxta conſuetudinem ſcripturarũ um
bilicus uocãtur. teſtimonio iob qui ſub figura draconis loqtur de diabolo. Virtus eius imlumbis eiꝰ
& fortitudo illius in umbilico uentris. Iſte. n. draco coluber antiquus qui uocatur diabolus & ſatha
nas. & decipit orbẽ terratum aduerſus uiros uirtutẽ habet in lumbis. aduerſus fœminas in umbili/-
co. Hoc aut ſignificat de Hieruſalem qd non ſtatim legem acceperit. nec ei pudẽdæ natiuitatis exor
dia ſint abſciſa: ſed gentilem primũ uixerit nitam. Pro quo. Ixx. interprætati ſunt in die qua nata es
non alligauerunt mamillas tuas. hanc habẽtes ſcriptutæ ſanctæ conſuetudiné. ut pro corde pectu-
ſculũ ſiue pectus & mamillas nominent. ut unicuiq; loco congruuʒ uiderint. Sacerdotes in quibus

debet eſſe doctrina & legem requirunt ex ore eorum. accipiunt pectu ſculũ. Ioannes ſuper pectus re/

cumbit dii. ut de fonte uberrimo auriret fluenta ſapientiæ: uirginis in cantico canticoꝶ duæ ma⸗-

millæ ſunt quaſi duo hinuli gemini capreæ: qui paſcũtur in liliis donec reſpiret dies & moueantur

umbræ: Mater diligens ſtatim ut nata fuerit infantula ligat mamillas eius ut a tenero tumore deſi-
ſtant. & pulchritudinem cuſtodiant uirginalem. Cum aut ad ætatem uenerit pubertatis. dicetur de
ea. Nunꝗd obliuiſcitur ſponſa ornatus ſui. aut uirgo faſciæ pectoralis ſuæ? Seqtur. Et in aqua nõ es
lota in ſalutẽ. Cruenta infantũ corpora ſtatim ut emittuntur ex utero. lauari ſolent. Ita & generatio
ſpiritalis. lIauacro indiget ſalutari. Nullus.n.mundus a ſorde.nec ſi unius quideʒ diei fuerit uita eius.
Et in pſalmis legimus. In iniqtatibus concœptus ſum. & in delictis concœpit me mater mea. Secun
da natiuitas ſoluit primam natiuitatem. Scriptum eſt. n. Niſi quis renatus fuerit ex aqua & ſpiritu. nõ
poteſt intrare regnũ dei. Multaq; ſunt lauacra quæ ethnici in miniſteriis ſuis & heretici pollicentur.
Qui oẽs lauant.ied non lauant in ſalutẽ. Propterea additum eſt. & in aqua non es lota in ſalutem.
Qcdquidẽ non ſolum de hereticis. ſed de eccleſiaſticis intelli gi poteſt:qui non plena fide accipiunt

baptiſmum ſalutare:De ꝗbus dicendum eſt qd acceperint aquam.ſed non acceperint ſpũm.ſicut &

Symon ille magus qui pecunia uolebat redimere grẽam dei baptizatus quidẽ in aqua: ſed nequaꝗᷓ
baptizatus eſt ĩ ſalutem. Tertio dicitur nec ſale ſalita. Tenera infantiũ corpora dum adhuc uteri calo

rem tenẽt. & primo uagitu laborioſæ uitæ teſtãtur exordia. ſolent ab obſtetricibus ſale contingi: ut
ſiccioracint & reſtringantur. Porro Hieruſalem quæ de malis parentibus nata eſt. nihil ſaporis nihil

diligentiæ conſequuta eſt. Qui autem renaſcuntur in xpo. dicitur ad eos. Vos eſtis ſal terræ. Er præ/
cipitur eis ab Apoſtolo. ſermo ueſter ſemper in gra ſale ſit conditus. Vnde & uulgo ſapientes ſalſi⸗

& ſtulti uocantur inſalſi.Et in leuitico lege ſancitur. Omne ſactificiũ ueſtrum ſale ſalietur. Non ceſ-

ſabit ſal teſtamenti dñi de ſacrificiis ueſtris. ſal offeretis. Qui hoc ſale conditus fuerit & oẽm puto/
rem humorẽq; noxium huius admixtione ſiccauerit. ultra non dicet. Computruerunt & corruptæ
ſunt cicatrices meæ: a facie inſipientiæ meæ. Scio me legiſſe in quodam uolumine de dño ſaluato/
re.quod ipſe ſit ſal cæleſte: & non ſolũ terrena & infœ rma: ſed cæleſtia quoq; ſuo ſapore condiuerit.
& impleaturillud qd ſcriprum eſt: gloria in excelſis deo. & ſuper terram pax hoĩbus bonæ uolunta/

tis. Quartum eſt. nec inuoluta pannis. Et ſaluator pannis eſt inuolutus infantiæ. & omnis qui naſci-
tur. per inuolucra pannorum protectione indiget dei. Naturale eſt ubi tamen parentum non deeſt

diligentia. oftis infantibus præcidi umbilicum dein ad eluendum ſanguinem lauari eos aqua-
Tertio humorem corporum paruulorum. ſalis adiectione ſiccari. Quarto ut tenera inſantium cor/
pora pannis inuoluantar. duplicem ob cauſam. ut & ſale ſiccetur corpus quod pannis ne defluat ſer
uatur & ſttingitur. & membra tenerrima ne facile deprauentur. Vnde & corpora barbarorum. roma
nis corporibus rectiora ſunt. Vſq; ad ſecundum enim & tertium annum ſemper pannis inuoluun-
tur. Sed non talis Hieruſalem cuius nec umbilicus abſciſſus nec ligata ſunt ubera. Nec aqua lota eſt
in ſalutem:nec ſale ſalita neq;ʒ inuoluta atq; conſtricta pãnis infantiæ. Cur autem nihil hoꝶ meruit:

præciſus umbilicus eius. quo fœtus aluntur in nentre. inſtar arbo

lopo⸗
dnon
Etinin
Ncequn
nctip
cnetlün
metuens
coſedn
iecha⸗
mnurtin ſu
chaturegt
Cteſtnin
nmnie
leoleing
Anidin
Cbinnf
Giotomn
Sperttn
Cokzor
nauiii
cininu8
itinteo⸗
üciarei
ettliad
Kpot
iecelo
gecem.in
lnklaial
wulierdũ⸗
(ieimun
ur &p
germin
geamir
nanor
nonen
ſicet
CEtm
amſupe
CEitra
ſperte

Nrmie
Uopite
lihon⸗
ue
ſenti
iußß⸗
n⸗
dun

Suvuper Leʒzchielem. .

ui ſequens ſcriptura teſtatur. Nõ pepercit ſup te oculus ut faceret tibi unũ de his miſertus tui: Pro ꝗqbus
Wenen Ixx.poſuerunt. Nõ pepercit ſuꝑ te oculus tuus.ut facerẽ tibi unũ ex oĩbus iſtis. Et neceſſe ẽ ut duplex
dwon editio duplicẽ habeat intelligẽtiã. Prior hoc ſigniſicet. Nõ pepertit ſup te oculus. ut faceret tibi vnũ
ube, de his miſertus tui. Et ẽ ſenſus. Nullus tui miſertus eſt. offenſo deo. nulliuns ſup te mota ſunt uiſcera.
ut de quattuor ſupioribus ſaltim unũ tibi faceret. Cur oĩa ſimul nõ mereberis accipe.in altera dr.nõ
⸗ pepcit ſuꝑ te oculus tuus. ut faceret tibi unũ de his miſertus tui. & hunc hẽt ſenſum. Ita egiſti & ſic in
eeſcl peccatis nata es. & ĩ delictis cõcœpit te mater tua. ut ne iĩpſa quidẽ tui miſereris. Cumq; ſic geſſeris ut
for aduerſũ te p mala opa crudelis exiſteres. ego ꝗd tibi potui facere.qᷓ ne unũ quidẽ ſuperioꝶ accipere
U merueris? Quia igf nihil hoꝶ& ꝗᷓ fieri infantibus ſolent in te factũ eſt: & hoc non ſine cã nec abſq; iudi
bunt cio ſed tuo uicio atq; peccato.qᷓ ne ipſa quidẽ tui miſerta es:ideo ꝓiecta es in facie terræ ſiue cãpi. &
chemng proĩecta propter prauitatem animæ tuæ: in die qua nata es: Oremus ne prauitate animæ proicia-
lpeanin mur in facie campi.in quo lata & ſpacioſa uia eſt quæ ducit ad mortem: in quo chaldæorum deba-
chatur equitatus.Simulq; conſiderandum: ꝙ nullus in die quo naſcitur prauum aliquid cõmittere:
woan oteſt niſi lauacri tempore: quando ſapiens generatio ſide credentis aſſumitrur. .
uracdo Tranſiens aũt per te vidi te cõculcatã in ſanguine tuo.Et dixi tibi cũ eſſes in ſanguine tuo vi
narin ue dixi inquã tibi in ſãguie tuo viue.Multiplicatã q̃ſi germẽ agri dedite.⁊ igreſſa es:⁊ pueniſti
münm ad mũdũ muliebꝛẽ. Abera tua ĩtumueꝛũt:⁊ pilꝰtuꝰ germianit:⁊ eras nuda ⁊ afuſiõis plẽa.LXX.
nbire CSEt tranſiui per te ⁊ vidi te mixtã in ſanguine tuo.⁊ dixi tibi de ſanguine tuo vita multiplicare.
Alud Sicut oꝛtum agri dedi te.⁊ multiplicata es ⁊ magniſicata es ⁊ ingreſſa in cinitates cinitatum.
umbil⸗ Abera tua recta ſunt.⁊ pilas tuus dꝛtus eſt. Tu autem eras nuda.plena ignominie.
“ CVPoſtq proiecta es in faciẽ campi ſiue ſuper faciẽ terræ pp prauitatem aĩæ tuæ: meu ultra nõ mere-
ten baris auxiliũ attamẽ tranſiens pite uidi te conculcatã ſiue cõmiĩxtam in ſan guine tuo.i.reã mortaliuʒz
eneir criminũ: & prouocaui te tribuens pnĩam. dixiq; tibi. Licet ſis in ſanguine ti uiuæ conuerſa: tantaq;
ncibr fuit in te oĩum reꝶ habundantia. ut agri uberrimi haberes ſimilitudinẽ: & benediction ẽ Iacob qua
ndgng biũdixit ei pater ſuus dicens: Ecce odor filii mei.ſicut odor agri pleni cui bñdixit dñs: Et intrares pe-
en⸗ netralia dñi dicereſq; cũ ſponſa:Introduxit me rex in cubiculũ ſuu: & ad mundũ muliebrẽ perueni
“’/ res. PproO quo.Ixx. tranſtulerunt & ingrefſa es ciuitates ciuitatum. ut qũo canticũ canticoꝶ & ſæculuʒ
E⸗ dr̃ ſæculorum: ĩta cinitates appellentur ciuitatũ. De ꝗbus in euangelio dr. Habeto poteſtatem ſup
en decem. ſiue ſuper ꝗnq; ciuitates. ut non ſolũ ciuitas ſed metropolis ciuitas appelleris. ſcdm illud ꝙ
nc in Eſaia legitur. mater urbiũ ſidelis ſyon. Porro qd interpᷣtatus eſt ſymachus & pueniſti ad ornatum
unds. mulierũ.ſiue theodotio & ingreſſa es ad ornatum ornamentoꝶ: pro quo nos ſecuti ſenſu hebraicũ
EnndD diximus: & perueniſti ad mundũ muliebrẽ. Tempus pubertatis oſtendit. qñ puellæ nubiles appellã
nuch. tur: & poſſunt maritoꝶ amplexibus copulari. Deniq; ſegtur. Vbera tua intumuerunt: & pilus tuus
uen germinauit. Honeſte adoleſcentulag maturitas indicatur. qñ intumeſcunt ubera ſiue eriguntur. &&
hinn germinat pilus. Cũq; parata eſſet ad nuptias. & haberet pulchritudinẽ corporis ueſtimẽtorũ tegmi
MW. na non habebat.nec dei protegebatur auxilio. Si quis xpᷣi non hẽt indumentum. nudus eſt. Si quis
imn. non eſt indutus uiſceribus miſericordiæ. bonitatis. humilitatis. pudicitiæ. manſuetudinis. patientiæ
uhin iacet ſuper faciẽ terræ: & pulchritudo eius confuſione & nuditate turpatur.
nſans CEt tranſini per te ⁊ vidi te:⁊ ecce tempus tuum.tempus amantium.Et expandi amictum me
negu um ſuper te ⁊ operui ignominiam tnam. LXX. =
eian CSt tranſiui per te ⁊ vidi te.⁊ ecce tempus tuum.tempus deuertentium.⁊ expandi alas meas
ngieen ſuper te.⁊ operui ignominiam tuum. V —
isnihi COuanta clementia. Nõ ſuffecerat ſemel uidiſſe eã conculcatam in ſanguine: & ad pniam prouo/
Erper⸗/ caſſe. ſed peccantẽ rurſũ inuiſitet:& quæ erat nuda & confuſionis plena. rurſum uenit & uiſitat. Et ec
tetſil ce tp̃s eius tpᷣs amantium. ſſiue iuxta. lxx:deuertentiũ.& iuxta interprætationẽ aquilæ ſcdam
lonce ſponſaliũ uidelicet & tp̃s nuptiarum. Iuxta primã uero: eiuſdẽ editionem & theodotionis
1puw⸗ qui interpᷣtatur uberum. pro quo ſymachus uertit. dqddilectionem ſonat. Ilud
npte igitur tpᷣs erat.qñ poſſunt mulieres uiris ſociari. & ſuſtinere thorũ maritalem. Attñ miſericors deus
lto⸗ expandit alas ſuas & ſuſcepit eos.& in humeris ſuis portauit eos. iuxta illud qd ſn euangelio ſcriptũ
Gent eſt. Quotiẽs uolui congregare ſilios tuos quẽadmodum gallinà congregat pullos ſuos ſub alas ſu
untr . 25. & noluiſti. Siue amictũ expãdit pro alis. Hoc.n. interp̃tatu quo apta ẽ & ruth. ad pedes
c“ dormiẽs Eti ora.i. ueſtimẽti nr̃i iubemur fimbrias alligare. Hæc aũut fecit
leeſ ut opiret ignominiã Hieruſalẽ. genitale fœminaꝶ ſub hoc noĩe corpus oñdens,Et.n.ĩuxta apoſto/
g lũ ĩnoneſta corpis nr̃i maiore honore circũdamꝰ: Vñ & pſalmiſta canit. Beati quoꝑꝶ remiſſe ſũt ini
1co qtates. & quoꝶ tecta ſunt pctã. Quæ chã qa nõ ꝓtexit in patre æterna maledictiõe ſignatur. Qd de
