In tgpe illo deferet mun? dño exercituũ a populo diuulſo ⁊ dilacerato:⁊ a populo terribili poſt
quẽ nõ fuit ali a gẽte expectate:⁊ cõculcata:cuius diripuerũt flumina terra eius ad locum nois
oñi exercituũ montẽ ſyon. Cboſt ægypti uaſtitatẽ: & deletũ eius impium: nequaꝗᷓ iſrael
in umbræ illius uanitate cõſidet. Sed reuerteturad dñm & ſua munera deferet ad montẽ ſyon.i.in
tẽplũ eiꝰ ut illũ ſolũ roget cuius ueꝶ æternũq; pᷣſidiũ ẽ:hoc ãt ſub ⁊orobabel: ieſu heſdra ac ne//
emia fem̃ ĩtelligimꝰ. Ilxx. p eo qd nos diximꝰ expectãte: & in hebraico ſcriptũ ẽ ſperãtẽ. Sperãtẽ &
contrario interpᷣtati ſunt: nos ſperantẽ. i. hiãc cauſam dederũt occaſionẽ euſebio: &
hoc de gẽtibus magis ꝗ ſpem habeant:nec peccauerunt.quã de iudæis qd ab ipſis poſtea eccleſiæ
quæ in ſpecula conſtituta eſt dona mittenda ſint & offerendæ uictimæ ſpiritales.
= CLCAbPITVLVM DECIMVMNONVM.

Mus egypti:ecce dñs aſcẽdet ſupꝛa nubẽ leuẽ:⁊ ingrediet᷑ egyptũ:⁊ monebũt ſimula⸗

Vñ & in pᷣſenti loco ꝗa cõtra ægyptũ fuerat cõminatus: uhe terræ obumbrätialis ꝗͥ ẽ träſflumina
æthiopiæ: &c. ꝗᷓ ꝓpheticusſermo cõtexuit: Nũc manifeſtiorẽ facit intelligentiã: & ad ipſã cõminus

ægyptũ loꝗtur: qd nequaꝗᷓ p angelos: ſed ipſe dñs ueniat ſup nubẽ leuẽ.i.uelocẽ & ingrecher *gy

ptũ: & idola ægypti:cõtremeſcatq; cor fortiũ. Et hieremiæ uaticiniũ cõpleatur:Diſperdã ſimulacra
& ceſſare faciã idola de mẽphis: Quidã hac prophetiam ad ſaluatoris tempora referunt: quãdo in
greſſus eſt ſup nubem leuẽ.i.corpus humanũ qd ex uirgine aſſumpſerat:nullo humanæ commix
tionis ſemine ꝓgrauatum. Siue qd a nubæ leui portatus ſit.i.corpore uirginali: & ad ingreſſus eiꝰ
oẽs demones cõtremuerunt: Tuncq; prima idoloꝶ ruina fuerit: pſentiam dñi ferre non ſuſtinens.
CEt cõcurrere faciã egyptios aduerſus egyptios:⁊ pugnabit vir cõtra fratrẽ ſuũ:⁊ vir contra
amicũ ſuũ:ciuitas aduerſus ciuitatẽ:regnũ aduerſus regnũ. Cngreſſo ægyptũ dño &
oten tiſſimâ gentẽ ſui pᷣſentia deſtruẽte:Erit prima uictoria diſſidere ægyptios cõtra ægyptios: &
aduerſũ ſe rebelli odio dimicare qd tpibus aſſy riorũ & nabuchodonoſor regis babylonii factũ eẽ
manifeſtü 6 aliis ſedẽtibus & aliis repugnãtibus. Qd ãt hæc de babylonia captiuitate pᷣdicat: hiere
mia teſtis eſt dicẽs. Vitulator ab aqlone ueniet ei. & rurſũ: Cõfuſa eſt filia ægypti & tradita in manu
populi aquilonis: Ezechiel quoq; pari ꝓphetiæ auctoritate cõſentiens: Et ceſſare inqt faciã multitu
dinẽ in manu nabuchodonoſor regis babylonis: & iterũ: Cõfortabo brachia regis babylonis. Da
boq; gladiũ meũ in manu eiꝰ: & cõfringã brachia pharaonis. & ſciẽt qa ego dñs:cũ dedero gladi
um meum in manu regis babylonis: & extẽderit eũ ſuꝑ terrã ægypti: & diſpergã ægyptũ in natio/
nes. Si ãt ad tpa referrimꝰ ſaluatoris. illud de euãgelio ſumam exẽplũ. Nolſite putate qd ueni pacẽ
mittere in terram non ueni pacẽ mittere ſed gladiũ. Veni. n. diuidere uirũ aduerſus ꝓximũ ſuũ: & fi
liã cõtra matrẽ ſuã:& nurũ cõtta ſoctum ſuã:& inimici hoĩs domeſtici eius:Et rurſum in alio loco:
erunt

cra egypti a facie eins:⁊ coꝛ egyptt tabeſcet in medio eius. CNoris ẽ ſcriptu
AANrarũu obſcuris manifeſta ſubnectere. & qd prius ſub enigmatibus dixerũt apta uoce ꝓferre.

Super Eſaiam.c.xix. .

* erunt di uiſi duo in tres. & tres in duo: pater cõtra filiũ: & mater contra filiã: & nurus contra ſocrum.
Minb CEt dirũpetur ſpũs egypti in uiſceribꝰ:⁊ cõſiliũ eiꝰ pᷣcipitabo ⁊ iterrogabunt ſimulacra ſua ⁊z
n * diuninos ſuos:⁊ pitones ⁊ ariolos. CCi ſeditio fuerit orta ĩ ægypto ſiue babylõio ſeruire cu
NNn piẽtiũ: & nolẽtiũ iugo eius colla ſub mittere: Siue aliis xpo credẽtibꝰ aliis repugnãtibꝰ: Dirupetur
ii & ſcindetur ſpũs ægypti:ñ eadẽ cũctis uolẽtibus:& oẽ conſiliũ eorũ redigetur ad nihili:Tũc ibunt
ie ad ſimulacra ſua & diuinos & ariolos uates magiciſq; doctos artibꝰ interrogabut cur iſta acciderit.
CEQt tradã egvptũ i manu dſioꝛum crudeliuz:⁊ rex foꝛtis dñabitur eoꝛuʒ ait dñs exercituum.
CDupliciter intelligẽtiã ſeqmur uel chaldæi quorũ tpe qñ a nabuchodonoſor ægypt'expugnata
din ẽ.uel romani imperii q; antonio cleopatraq; ſuperatis auguſtus cæſar ægyptum ſubiugauit. Ba--
Uuni⸗ pylonios fuiſſe crudeles omnis ſcriptura teſtatur: qui paruulis non pepercerint: & ſuis eos iaculis
kahti uulnerarint. nec prægnantibus ſint miſerati: Romanum autem regnum fortiſſimum & danielis
ſcriptura teſtatur. exponens quartam beſtiam habentem dentes & un gues ferreos.
lcbe; ESt areſcet aqua de mari:⁊ fluuius deſolabitur atqʒ:ſiccabitur:Et deſicient flumina:attenua⸗
4* bũtur ⁊ ſiccabũtur riui aggeruz: Calamus ? iuncus marceſcent: nudabitur alueus riui a fonte
4 ſuo:⁊ oĩs ſemẽtis irrigua ſiccabit᷑:areſcet ⁊ nõ erit. CNaturale eſt ut cũ pꝑ irã dei ca⸗
nn ptiuitas uenerit: indignationẽ eius peſtilentia ſubſeꝗᷓtur: & aduerſũ eos ꝗ offenderint deũ cuncta ſi
Akte⸗ mul elementa deſeuiant. Vñ ſcriptũ eſt in alio ꝓpheta. Volucres in aere deficere: & piſces in aꝗs: ut
ohei Oia humano uſui ſubtrahãtur: Hoc dicimꝰ ſi ſimpliciter ſiccitatẽ nili fluminis: & riuoru eius uoleoeo—«
duttpis rimus accipe.Sin ãt pmetaphorã in fluuio regnũ & in riuis duces eius ĩtelligimus: & uirore & iun
t Dba co & papirio cunctã ægvpti habundãtiã: ut perieas res opes ægypti deſcribatur: quarũ ægyptus fer
mrue tilifſima ẽ. Legamus ĩ Ezechiel ubi rex pharao draco magnus hitare deſcribitur i fluminibꝰ: & di-
uumg cit. Me ẽ fluuius & ego feci memetipᷣm: & audit: ponã frenũ ĩ maxillis tuis: & adglutinabo piſces
tegmni fluminũ tuorũ in ſquamis tuis: & exies de medio fluminũ tuoꝶ: & uniuerſi piſces tui ſquamis tuis
umon adherebunt: & ꝓiciã te in deſerto: In aduẽtum ãt xp̃i hæc oĩa TpumikO Itelligẽda ſunt. I uxta
mm:at illud qd ſupra legimus: deſertum faciet dñs mare ægypti. Et rurſum: I mmittet ds manũ ſuã ſuꝑ
flumina ægypti: uiolẽtum & pcutiet eũ in ſeptẽ uallibus ita ut ptrãſeat eũ: quiq; ſcalciato pede:quo
lwt ſ.oĩs errof ægyptiaꝑꝶ aquaꝑe: & artes maledicæ ꝗbus ſubiectis populis illudebãat. xpᷣi ſiccẽtur aduẽ
mnis tũ. Qdqʒ dici areſcet aqua de mari. & hiſtorice poſſumꝰ accipe nõ mare magnum ſignificare. ſed
jikl lacũ mareotẽ. eo qd ſcriptura oẽs cõgregatões aquaꝶ& appellet maria. Poſſũt & hipbolice dicta ĩtel
Wiin ligi. qd ſequitur nudabitur alueus riui a fonte ſuo: deſcribit quod & riuus & fons areſcant ſimul.
nam/ CEt merebunt piſcatoꝛes:⁊ lugebũt oẽs mittẽtes i flumẽ hamũ:⁊ expãdẽtes rete ſuꝑ faciẽ aq̃
ieed marceſcẽt:⁊ cõfundẽtur ꝗ opabant᷑ linuz:plectẽtes ⁊ texẽtes ſubtilia:⁊ erũt irrigua eiꝰ flacẽtia.
teiri oẽs ꝗ faciebãt lacunas ad capiẽdos piſces. CEt hoc dupliciter accipe.qd uaſtata ægypto
alir & cuncta ꝓuintia ariditate ſiccata: mereant piſcatores: & lugeant:qui in flumen mittebant hamum

& qui opabãtur retia ac ſagenas: & texebant iunco diuerſi generis atq; rectores: & quod in aduen-
tu xpᷣi omnes puerſi generis piſcatores qui cõtra euangelicam diſciplinã capiebant homines in p/
kſnunn ditionem & ſtulta ſapientia texebant retia & ſagenas: quibus pditos irretirent: confuſi ſunt & nul
lIus aut rarus in ægypti terra ultra capiatur: hoc opere uidemus expletum: æccleſiarũ trophea con-

e i ſurgunt: & in omni ægypto idola corruerunt.

ine CStulti pꝛincipes thaneos.ſapiẽtes conſiliarii pharaonis dẽderunt conſilium inſipiens:Quo
ciais modo dicetis pharaoni ſilius ſapientium ego filius regum antiquoꝛum vbi ſunt nunc ſapien .
iin tes tui.annuntient tibi ⁊ dicant.quid cogitauerit dominus exercitnum ſuper egypium:Stulti
facti ſunt pꝛincipes thaneos emarcuerunt.pꝛincipes mempheos deceperunt egyptum angu-
Tiün lum populoꝛum eius. CTanim metropolim fuiſſe ægypti declarat: q
4 4 ibi moyſes multa ſigna fecerit: quæ in exodo deſcribuntur. Poſuit in ægypto ſigna ſua: & prodigia
, . ſua in campo thaneos. Memphim quoq; magicis artibus deditam: priſtinuſq; ad præſens tempus
4 ueſtigia erroris oſtendunt:Et breuiter qd babyloniã uaſtitatẽ uelent oĩa magoꝶ cõſilia: & eorum
tmm q futuroꝶ ſcientiã promittebãt ſtultitiæ coarguũtur: & in aduentu xp̃i cuncta redigãtur ĩ nihili ñ
n Auenietibus coniiiu ægypti uatibus:qũo dogma opprimant chriſtianũ: I dioma at ſcripturarũ ẽ
— ut angulũ pro regno putent:eo quod populos continens quaſi in tota domo fortiſſimum ſit. Vn/
mnd de & xps duorum populorũ parietes continens lapis dicitur angularis: Quodq; intulit: quomo/-
kih do dicetis pharaoni filius ſapientium ego.filius regum antiquorum: Signiſicat quod ægyptii: he-
iere roas: & deos auctores ſuæ gentis ſimulent oron: & iſin: & oſirim. & tiphonem.
mant. CBSominus miſcuit in medio eius ſpiritum vertiginis:⁊ errare fecerunt:egyptuʒz in omni ope
län re ſuo:ſicut errat hebꝛius ⁊ vomens:⁊ non erit egypto opus quod faciat:caput ⁊ caudaʒ: in cur
,D uantem ? refrenantem. CPrimum de interpræta-
Nc tione dicamus: & poſtea de his quæ ſcripta ſunt diſſeremus. Pro ſpiritu uertiginis iterprætan po-
nno⸗ teſt: ſpiritus erroris: in eo quod nos tranſtulimus incuruantem & refrenantem: poſſumus dicere in
inac⸗ curuum & laſciuientem: ut intelligamus: ſenem & puerum: Nos autem uerbum hebraicum ac
iaͤ mundum celeriter quæ ſcripta ſunt uertimus ambiguitate decepti refrenantem diximus: quod

.

Liber Quintus

. Ktotius
ſignificantius aqla träſtulit & Tpe Baop TG& Ji. q nihil rectæ agit: ſed o puerſum ut puerũ ſigniſica- ed
ret: Eſt igitur ſenſus:Stulti facti ſunt prĩcipes taneos: & ſapiẽtes cõſiliarii pharao dederũt cõſiliũ iſi ſcactl
piẽs: & emarcuerũt prĩcipes mẽpheos: & decepunt ægyptũᷣ angulũ populoꝶ:qa dñs miſcuit ſpũm Wbinel
erroris atq; uerti ginis: ut ignorẽt qd loquãtur & errare faciãt gyptu: & ſicur ebrius uomẽs egerit henne⸗
qd ĩgeſſerit: & ubi ſit neſciat: Sed iæ & mẽtis alienæ: Sic nullũ hẽbit ægyptꝰ opus ſiue conſiliũ qq ſomati
aut caput habeat: aut finẽ: Aut ſenibꝰ cõueniat aut pueris. quoꝶ alii p nimiã ætatẽ diſipiũt atq; deli CNd
rãt: alii p laſciuiã & ĩfantiã ignorãt ꝗd agãt:Hoc ãt ſiue in babylonia uaſtitate: ſiue in aduentu xpᷣi: wädiea
& iuxta litterã & iuxta ſpiritalẽ intelligentiã recipere uolueris habebit conſequentiam. . CNe
In die illa erit egyptus quaſi mulieres ⁊ ſtupebũt ⁊ timebũt a facie cõmotiõis man dii exer Nihet
cituum quã ipſe mouebit ſuꝑ eaz:⁊ erit terra iuda egypto in pauoꝛc ſeu in feſtiuitatẽ oĩs ꝗ illiꝰ ziin
fuerit recoꝛdatus panebit a facie cõſilii dñi exercituum quod ipſe cogitauit ſuper eam.g lerd
CMelius reor ẽt ꝓpriũ errorẽ rephendere: quã dũ erubeſco impitiã cõfiteri in ertore pſiſtere: In eo ſeſe⸗
d trãſtuli: & erit terra iuda ægvpto ifeſtiuitatẽ: in hebraico legitur qd interpᷣtari põt & Letin
feſtiuitas: Vñ & aggeus ĩfeſtiuũ uertitur & timor qd ſigniſicãtius aquila trãſtulit σαρπ0ιωοατι cum mnae
aliqs pauidus & tremẽs circũfert oculos & adueniẽtẽ fſormidat inimicũ: ergo ſi uoluerimꝰad bonã erar
partẽ accipe qq; recordatio iudeæ ægypto ſit gaudii: rectæ feſtiuitas dicitur. Sin ãt ut arbitror in ti/ elt

more ꝓ feſtiuitate uertitur: itelligamus formidinẽ uel pauorẽ: Qd cũᷣ nabuchodonoſor uenerit &
oẽs uiroꝑꝶ fortiũ manꝰ qᷓſi mulierũ fuerĩt diſſolutæ: Etiã uocabuſũ iudæ terrori ſit ægypto. qa dũ ei
uult auxiliũ pᷣbere: mala tãta ppeſſa ſit: de noſtris tpibꝰ nẽo dubitat. qd cõpatione xpianorũ oẽs
ſnĩas: & ꝗcꝗd dixerit uerti ſtultitiã: Dũ ſtupeãt tãtã gẽtis euerſionẽ: & mirẽtur atq; itelligät manũ
dñi:& qcũq; gentiliũ noĩs xpiani fuerit recordatus ĩbecilitatẽ idolatriæ: & timorem fateatur.
CIn die illa erũt ꝗnaqʒ ciuitates ĩ terra egvpti loquẽtes ligua chanaã.⁊ iurates ꝑ dñm exercitu eve
um ciuitas ſolis vocabitur vna. CPro ciuitate ſolis neſcio ꝗd uolẽtes.xx.interpᷣtati ſũt aſe .
dech: quã ꝗdã noſtrorũ urbẽ cũ ĩ hebraico: ARES ſcriptũ ſit terrã putat ꝗᷓ aliis literis ſcribitur me/ 1
lius ergo trãſtulit ſymmachꝰ ciuitas ſolis uocabitur una. Ares.n. uerbũ ambiguũ: & teſtata dicitur 1
& ſol: eo qd utrũq; areat & ſiccũ ſit. Hũc locũ ñ ĩtelligẽs onias: tẽplũ extruxit in ægypto in oppido i
HAOτιο lege ioſephi hiſtorias: Alii ares. i. o&OαÜ†αααοσ hoc eſt teſtã: urbem oſtracinem in- ͤ
telligi uolũt: & cæteras iuxta rinocorurã: & caſſiũ ciuitates: quas uſq; hodiæ ĩ ægypto lingua cana
nitide hoc ẽ ſyra loꝗ manifeſtũ ẽ: ut putãte uicino ſyros atq; arabaſa nabuchodonoſorin illã terrä
fuiſſe trãſlatos: Porro ꝗ in aduẽtu xp̃i & romão impio ꝓphetiã diſſerũt: qnq;ʒ ciuitates uel legẽ dñi
ꝗᷓ in alexãdria primũ interpᷣtata ẽ. uel eccleſiæ ordĩes epos: pſpyteros: diacões: fideles catecumĩos
ſentiũt: aut certe ſpiritalem legis ĩtelligẽtiã. De qua & apoſtolus ait. Volo quinq; uerbis loqui in
eccleſiis ſenſu eo quam decem milibus uerborum in lingua: & quod una quinq; ciuitatum appel-
letur ciuitas ſolis uidelicet iuſtitiæ in cuius pinnis eſt ſanitas.
In die illa erit altare dñi ĩ medio terre ⁊ titulus iuxta terminũ eiꝰ dño:eritqʒ in ſignũ in teſti
monium dñno exercituuʒ in terra egypti:Elamabunt.n.ad dñm a facie tribulantis:⁊ mittet eis
ſaluatoꝛẽ ⁊ pꝛopugnatoꝛẽ ꝗ liberet cos:⁊ cognoſcetur dñs ab egypto:⁊ cognoſcẽt egyptii dñmi
die illa. ⁊ colẽt in hoſtiis ⁊ muneribꝰ⁊ vota vouebũt dño deo ⁊ ſoluẽt. CAb hoc loco
uſq; in finẽ ægyptiæ uiſionis ſiue põderis & iudæi & noſtii de xpᷣi aduentu ĩtelligi uolũt ſed illi uo
ta ſua differũt in futurũ:nos quaſi iã trãſacta retinemus. Diẽ aũt ꝓ tpe accipe ꝗᷓqᷓ ſub onia ioſepphꝰ
hæc ſacta cõtendat: ꝗq ꝓfugus ĩ ægyptũ cũ turba plurima iudæorũ ædificauit templũ & altare: & ꝓp
phetiã xp̃i caſſa ĩplere temeritate conatus ẽ ita aut unũ altare dicitur qũo una fides & unũ baptiſma
& una eccleſia: & titulus iuxta terminũ eiꝰ dño aut dubiũ ꝗn euãgeliũ & apoſtolorũ ſcripta ſigni/
ficet: qc. n. ſupra iuxta tropologicã intelligentiã terra iuda ægyptio formidabilis ſiue ſolénis uet ’
ĩtellegitur teſtamẽtũ: ſic & titulus in terminis ægypti euãgali hiſtoria demõſtratur: Deniq; iungit Kr
Et erit in ſignũ & in teſtimoniũ:Dominicæ uidelicet paſſiõs tũc hii ꝗ crederint cõcurrentibꝰ ægp
,

lI. cor.lA.d

ptiis cõtra ægyptios: & pugnãte uiro cõtra fratrẽ ſuũ: & ciuitate cõtra ciuitatẽ dimicãte: Cũ pſecu.
tiõis tpᷣs increuerit ĩplorabunt dñi miſericordiã: ſtatimq; ſaluator adueniet.i.ieſus:hoc.n. in ligua
noſtra ſonat. Et cognoſcetur dñs ab ægyptiis. & cognoſcẽt eũ ſiue pſecutores ꝗ fuerint ſupati: ſue
credentes pᷣſenti auxilio liberati:Et tolêt eũ in hoſtũs & muneribꝰ uotaq; uouebũt & ſoluent: Rn/-
deant iudæi lege pᷣceptũ eſt ut altare ñ fiat niſi ĩ loco quẽ elegerit dñs deus: & hoſtiæ tm a ſacerdo-
tibus leuitici generis ĩmolẽtur: Ecce eſaias apte docet qd ægyptii cognoſcãt dñm & colãt eũ. & ho
ſtias & munera offerãt: & uota uoueãt atq; pſoluant: Si ægyptii ſacerdotium hnñt: impletur & in il/
lis pauli teſtimonium dicentis: Tranſlato ſacerdotio: neceſſe eſt ut legis tran ſlatio ſiat.
CEt percutiet dominus egyptum plaga ⁊ ſanabit eam
CQuem enim diligit dominus corripit: caſtigat autem omnem filium quẽ recipit: perſecutio non
ad negationem credentium: ſed ad probationem credentium & coronam.
CIngie illa erit via de egypto in aſſyrios? intrauit aſſyrius in egyptũ:⁊ egyptus in aſſprios:⁊
ſeruient egyptii aſſur. C¶ Ante aduẽtũ xpᷣi una quæq; gens ſuũ hẽbat regẽ: & de alia ad
aliã nullus ire poterat nationẽ:ĩ romano impio unũ facta ſunt oĩa:Doctꝰ lector ueteres recolat bi
ſtorias a

Super Eſaiam.c.xx.

ſtorias ab eufrate uſq; ad tygrĩ oẽm in medio regionẽ aſſyriorũ fuiſſe: Co gnoſcat ergo quos uete

uti⸗ res aſiyrios:nüc nos uocamus ſyrios aparte totũ appellãtes: qd aut dicitur: ægyptii ſeruiẽt ſyris: uel
e ſic accipiẽdũ qd romanæ legiones ſyrios inſtructos militiæ ægyptũ cuſtodiãt: aut qck utriuſq; gen
d I tis inter ſe cõmercia ſint: & habuüdanti ã ægypti ſyræ ſuſcipiãt ciuitates ſicut ecõtrario paleſtinæ &
in phenices ægypt' irrigetur: Quidã noſtroꝶ male hæc ad mille annos referut: & more iudaico ĩ cõ
4 ſumatiõe mudi futurũ ꝓnũciat: q anticriſtus de aſſyriis ueniet in ægyptũ: ethiopiãq; poſſederit.
un⸗ CIn ie illa erit iſrael tertius egyptio ⁊ aſſyrio bñdictio in medio terre cui bndixit dñs exerci
e tuũ dicens:Benedictus ppls meegypti ⁊ op manuũ meaꝝ aſſyrius:hereditas at mea iſrael
An CNequaꝗ iſrael inter ægyptiũ & aſſyriũ medius elidetur: Nũc antiochis & demetriis ad ſe iudæi
el⸗ trahẽtibꝰ regnũ: nũc tholomei poſſeſionẽ eiꝰ ſibi uindicãtibꝰ: ſed ipſa ſub romano impio ac ꝑ hoc
xpᷣi impio erit eiuſq; cõditionis cuius ægyptus & aſſyrii: & budicẽtur in oĩ terra: ꝗa de ſyon exibit
terine lex & uerbũ dñi de hieruſalẽ: Tũc dicetur a dio:Bñdictus populus meus ægypti:qñ nequaq́ moy-
ui⸗ ſe:ſed xpᷣo dño pereunte & infinita hoĩum milia ſolitudines repleuerint: Et pharaone ſubmerſo di
En an xerint in deſerto. Cãtemus dño glorioſe enim magnificatus eſt. æquum & aſcenſorem deiecit in
aübon mare. Tunc & opus manuum erit dñi in aſſyriis: hæc enim uel maxime gentes monachorũ florent
rintn examinibus:ægyptus & meſopotamia: & pari inter ſe pietate contẽdunt. Hæreditas autem xp̃i iſta
veneni el ẽ:hoc ẽ natiuitatis & crucis & reſurrectiõis aſcẽſiõiſq; eiꝰ loca ad ꝗᷓ de toto orbe cõcurrit᷑.
Acüei CAPITVLVM VIGESIMVM.
oni d⸗ ☛NhRNUno quo ingreſſus eſt cartã in aʒotũ:cũ miſiſſet eũ ſarcõ rex aſſyrioꝝ ⁊ pugnaſſet cõ
dmani Vtra azotũ ⁊ cepiſſet eã.In tpe illo locutꝰ ẽ dñs ĩ man eſaie filii amos dicẽs. Nade ⁊ ſol
wur. ue ſaccuũ tuũ de lũbis tuis:⁊ calciamẽta tua tolle de pedibꝰtuis:⁊ fecit ⁊ dixit dis Si/
ererein Ecut ambulauit ſeruus meꝰeſaias nudus ⁊ diſcalciatus:ſic triũ annoꝛũ ſignũ ⁊ poꝛtẽtuʒ
ſirre erit ſu ꝑ egyptũ ⁊ ſuper ethiopiã:Sic minabit rex aſſyrioꝛuzʒ captiuitatẽ egypti ⁊ trãſmigratio
binnme nẽ ethiopie Juuenuʒ ⁊ ſenuʒ nudã ⁊ diſcalciatã diſcopertis natibꝰ ignominiã egypti:ꝛ tiebunt
Adään ⁊ cõfundent᷑ ab ethiopia ſpes ſua:⁊ ab egypto gloꝛia ſua:⁊ dicet habitatoꝛ inſule huius: In die
nopit⸗ illa hec erat ſpes noſtra ad quos cõfugimus in auxiliuʒ vt liberaret nos a facie regis aſſyrioꝛ
enin⸗ 2 quõ effugere poterimus. — Nos totã poſuimus capituli huius cẽtinentiã ut per
l ptes ſingulas diſſeramus: Azotus ꝗᷓ hebraicæ dicitur. ernõ: urbs potẽtiſſima paleſtinæ de ꝗnq; ur-
lirri bibus: hãc ſarcõ rex aſſyriorũ ꝗ ſeptẽ noĩbus appellatur. Miſſo duce exercitus ſui cui nomẽ erat tar
gcii tan cœpit & tenuit: Eo igitur tꝑe quo uicina ciuitas capta ẽ: pcipitur eſaiæ ut depoſita ſaccea tuni/
nmior ca:hic enim erat habitus prophetalis populi delicta plangentis & calciamẽtis quæ: lxx. caligas uo-
oit cãt:mudus & diſcalciatus incederet: Ipᷣm pᷣueniens captiuitatis ægyptiæ & æthiopũ: qa ægyptiis in
n adiutorio fuerat: qd quo eſaias nudus ambularet: & fœditatẽ gẽtibus nudis natibꝰdem õſtraret. Ita
oĩs ægyptus atq; æthiopia populãte aſſyrio nudæ fierẽt: & nihil oĩno ĩ terra remaneret: Ne hoc ali
W ꝗs putet ſupori cõtrariũ: qa ibi poſt mala defutura beatitudo pᷣdicatur: Hic aut pᷣſens narratur ca/
khih ptiuitas:p quã deleto iſrael & damaſco: & philiſtim recta uia prexit ægyptũ: & ipſos pariter æthio-
gien paſqʒ ſupauit: qc ne uideatur ambiguũ:ipſius eſaiæ ponamus teſtimoniũ. Reuerſus auũt rapſacen ĩ
Ian uenit regẽ aſſyriorũ pᷣliantẽ aduerſus lomnã: audierat. n. ꝗa ꝓfectus eẽt de lachis: & audiuit de tara
velor ca rege æthiopiæ dicẽtes: egreſſus è ut pugnet te.ſimulq; diſcimus obediẽtiã ꝓphetarũ: qd uir no
il no bilis: tradũt. n. hebræi eſaiã ſocerũ fuiſſe manaſſæ filii ezechiæ regis iudæ. Nõ erubuerit nudusueece
epyh dere: ſed dei pceptis nihil hõeſtiꝰ iudicãs: depoſuerit ſaccũ quo habiecto nudꝰfieret unã priꝰhns tu
ne: nicã: & ipſã cilicinã. Qc ãt dr̃. Triũ annorũ ſignũ & portẽtũ erit ſup ægyptũ & ſup æthiopiã: hoc
Mün⸗ ſigniſficat q& tribus ãnis ab aſſyriis ægyptꝰ uaſtãda ſit & æthiopia.Tũc ĩiqt dicẽs hĩtator ĩſulæ hinꝰ.
nign Hoc ẽ hieruſalẽ qᷓ uiciarũ gẽtiũ fluctibꝰtũdit᷑:hæc.n. erat ſpes noſtra? & ad hos cõſugimꝰ: ut nobis
nis pᷣberẽt auxiliũ: ꝗ ſe de captiuitatis malo eruere ñ querũt?ẽ igitur hic ordo ꝓuidẽtiæ dei oẽ hoĩuum
gi genus ineffabili iudicio diſpẽſantis. Cõtra dei irã iſrael ſperauit in damaſco:Diruatur ciuitas ꝗᷓ ad
een uerſũ illiꝰ uolũtatẽ ĩpiis pᷣſtat auxiliũ.Iudas ſperauit in ægyptiis ut ægypt deſtruatur: ægyptii con
inin fiſi ſũt ĩ æthiopibꝰ:æthiopes quoq; uincãtur ab aſſynis: Aſſyrii ſupbierũt: non dei ſed ſuarum uiriũ
ul arbitrãtes eẽ uictoriã: ut ipſi uincãtur a babylõiis: Babylõ eleuauit cõtra deũ caput: & ipſa mœdis
im perſiſq; ſuperetur: Perſæ & mœdi ex parte perſecuti ſunt populum dei: & aries ſeuiſſimus ad ori-
NIR entem & occidentem oẽs populos uentilauit: ueniat hyrcus alexander: & conterat eũ pedibus ſuis
nd Et iſte ultra modum erectus eſt:ueneno pereat regnumq; eius diuidatur in partes: & eum multo tẽ
din pore inter ſe conſilium fuerit: romano uincente populetur: Romanus ipſe ſerratis dentibus ungui
uh buſq;: ſanctorum carnes & cruento ore lacerauit: excidatur lapis de monte ſine manibus: & poten-

tiſſimum primũ regnum ac ferreum: deinde fragile & infirmum in teſtarum modũ conterat.
U CAPITVLVM VIGESIMVMPRIMVM.
Aus deſerti maris. NMꝘMAiſi in cõſequentibus huius capituli leg
rem:babylon dilecta facta ẽ mihi in miraculũ: Et iterum: Cecidit cecidit babylon: & oĩa
ſculptilia deorũ eius contrita ſunr in terra: & ſupaſcẽde elam: & obſide mœde: dubitarẽ

non 7
S

qd eſſet hoc pondus qd deſerto mati imponitur: Perſpicuũ ergo ẽ qd deſertũ mare ba-

—
△

Liber Quintus

bplon appellatur: hiere mia dicente ex perſona dei & deſertum faciam mare eis & ſiccabo terram
iliius: & erit babylon in tumulos arenarũ:Mare aũt pp multitudinẽ habitãtiũ dicitur. Vñ & ſupra
ægypti multitudo mari cõparata ẽ:deſertũ faciet dñs mare ægypti. qd ãt mœdi & pfi pugnauerüt
eã in ſupradicto hieremia legimus Acuitæ ſagittas: implete pharetras: Suſcitauit dñs ſpũm regum
mœdorũ: & cõtra babylonẽ mens eius ut pdat eã:qm̃ ultio dñi ẽ ultio tẽpli ſui ſupꝑ muros babylo
nis:Leuate ſignũ augete cuſtodiã: eleuate cuſtodes. pᷣparate inſidias: qa cogitauit dñs & fecit q̃ locu
tus ẽ cõtra babylonis habitatores: Et rurſum. Leuate ſignũ in terra:clangite bucina in gẽtibus. San
ctificate ſup eã gẽtes adnũciate cõtra illum regibus ararat.mẽniatas cenez: numerate cõtra eã trap/
ſar: adducite æquũ quaſi brucũ aculeatũ: Sanctificate cõtra eam gẽtes: reges mediæ: Duces eius &
uniuerſus magiſtrat eius: cũctãq; terrã poteſtatis eius: & cõmouebitur terra & turbabit᷑ ꝗᷓ uigilauit
cõtra babylonẽ cogitatio dñi: ut ponat terrã babylonis deſertã & inhabitabilem: ſicut turbines ab
aphrico ueniẽt.de deſerto uenit de terra orribili uiſio dura nũtiata ẽ mihi. Vox babylonis populi
timẽtis indicitur ſiue ipſius babylonis qd audiat mœdos & elamitas cõtra ſe exercitũ p̃parare & ue
nire de ſolitudine: ponitq; cõparationis exemplũ: ſicut inqt ab africo uentꝰuehemẽs uenire conſue
uit:ita mihi ſolitudine uaſtitas uenit de terra orribili: cuius ne nomẽ ꝗdem audire poſſumus qᷓ for
titudine uiſio dura nũtiata eſt mihi: quid. n. durius quã præſens captiuitas.
CQui incredulus eſti ſideliter agit:? ꝗ depopulatoꝛ ẽ vaſtat CPõt in hebreo ita
legi:q cedis cede.& q uaſtas uaſta: ut ad ipſum elamitẽ & mœdũ ꝓphetiæ uaticiniũ dirigatur hor-
tatis eũ implere qd cœpit intrepidũ aſcendere: obſidere potentiſſimã ciuitatẽ. Sin aũt ſic legitur ut

trãſtulimus quaſi de pſona tertia dicatur: ꝗ incredulus eſt infideliter agit: & ꝗ de populator ẽ uaſtat

Cũ ſuperioribus copulãdum eſt:in ꝗbus ſibi babylon uiſionem duram prædicat nunciatam-
Aſcende elam obſide mede:omnem gemitum eius ceſſare feci.
CNe timeas ingꝗt o perſa & mœde babylonis multitudinẽ illius rcicntapotenti ne formides:
Omnẽ gemitũ eius ceſſare feci: ſeu quod nullus iam gemat & doleat præſſus potentia babylonis:
ſeu quod tantis malis eo præſſa ſit ipſa babylon ut nec gemitum quidem liberum habeat.
CPꝛopterea repleti ſunt lumbi mei doloꝛe anguſtia poſſedit me.ſicut anguſtia pariẽtis.Coꝛ/
rui cũ audirem.conturbatus ſuz cũ viderẽ:emarcuit coꝛ meũ.tenebꝛe obſtupefecerũt me.Ga
bylon dilecta mea poſita eſt mihi in miraculum.
CProphetæ ideo obſcuri ſunt: qa pſonæ in his plurimæ cõmutãtur. Ergo & nũc uox eſaiæ induci-
tur plãgentis babylonẽ ſpũ ꝓphetali qd tãta mala ſup eam uẽtura ſint:ut ipſe ꝗ narrat timore ſupe
ratus:nequeat in uerba ꝓrumpe: Vidẽs tãtæ multitudinis ſanguinẽ fundi:& miſericordiæ motus
affectu:hõ.n. de hoĩbus loꝗtur. nõ minus doleat quã mulier ululare in partu ſolet. Sed cõturbatus
& trepidus & in terra corruẽs caligãtibus oculis neſciat babylon dilectã mea in hebræo legitur.
“ & eſt ipᷣm uerbũ qd in principio babylonii oneris poſuimus. ſup montem
caligoſum: p caligoſo.n. & tenebroſo ſcriptũ eſt, neſeph. ꝓprieq; hæc ẽ urbs ſic uocata:pp altitudi/
nẽ erectum uſq; ad cælum ſuperbi uerticem.
CNPone menſura cõtẽplare in ſpecula comedẽtes ⁊ bibẽtes:Surgite pꝛicipes:arripite clypeũ
CLocus iſtæ dupliciter accipitur:o mœdi & elamitæ: ꝗbꝰſupra dixi: aſcẽde aelã obſide mœdæ. Su
mite cibũ:futuro uos pᷣlio pᷣparate: ne pꝰquã dimicatõis tpᷣs aduenerit. laſſitudo uos retrahat. Cũq;
comederitis & biberitis: ſurgite arma corripite: babyloniũ debellate: Quodq; ait: contẽplare in ſpe
cula hoc ſenſu legitur: diligẽter qᷓ uentura ſuntꝓſpice. Põt & ſic intelligi babylon para baltaſar filio
euil marodach nepoti nabuchodonoſor regi ſuo mẽſam atq; cõuiuiũ: & uide ꝗd poſt cibum eue/
niat: in quo ſcortis & cõcubinis in uaſis dñi ꝓpinabit: O principes ꝗ cũ rege accuùbitis mœdos autẽ
CHec.n.mihi dixit dñs:vade ⁊ pone ſpeculatoꝛẽ:⁊ quodcũqʒ viderit annunciet.Et vidi curruʒ
duoꝛũ eqnitum:aſcenſoꝛẽ aſini:⁊ aſcenſoꝛẽ cameli:Et cõtẽplatus eſt diligẽter multo intuitu:cla
mauitq;:Leo ſupꝑ ſpeculã dñi ego ſuzʒ ⁊ ſup cuſtodiã meã ego ſum ſtans noctibꝰ:ecce iſte venit
aſcenſoꝛ bige equitum ⁊ rñdit ⁊ dixit. Cecidit babylon ⁊ oĩa ſculptilia deoꝛũ eius contrita ſunt
iterra.tritura mea ⁊ filie aree mee que audiui a dño exercituum deo iſrael:id nunciaui vobis.
¶ WCauſas reddidit ſuperioris formidinis: quare anguſtia poſſederit eum ſicut parturientẽ: & orrue-
rit: audiens & pterritus ſit ac tenebroſo horrore circũdatus: Hæc inꝗt dixit dñs mihi: Vade & cõſti
tuæ ſpeculatorẽ ut ſpũ bieghetal tibi futura ꝓnuntiet: Quẽ cũ poſuiſſet in ſpeculã: uidit uenien/
tem bigam: & aurigam deſuper: aſinumq;: & camelum currum trahere. Significat autem cyrum
& perſarum regem atq; mœdorum cum paruo & magno imperio uenientem. Per ſe enim ante
cyrum ignobiles erant. & nullius inter gentes loci habebantur: mœdi ſemper potentiſſimi. I ſtæ
ergo aſcenſor duarum gentium filius exercituum uenit contra babylonem: & ſpeculator lle
qui poſitus erat ut uentura proſpiceret clamauit quaſi leo. ſiue ipſe propheta appellatur leo. Et
quia dubium erat de perſona ſpeculatoris qui cyrum uiderat aſcendentẽê: ipſe exponit manifeſtius
& ait: Super ſpeculam dñi ego ſum:ſtans iugiter p diem ſpeculatorem dñi ſe eſſe prænuntians: qui
ſemper poſitus in offitio prõphetali & diebus ac noctibus dñi paret imperio: quodcũq; iuſſerit loꝗ

pſaſqʒ ſignificat: ſurgite & ad ĩterficiẽdũ regẽ arma corripite:Hoc pleniꝰĩ danielis uolumĩe diſcimꝰ

E

Super Eſaiam. c. xxii.

der
ſitt⸗ tur: Qnid igitur clamauit leo: ecce iſte uenit aſcenſorbigæ æquitum aut dubiũ quin eyrus indice-
Mne tur: Et reſpondit & dixit ipſe leo qui ſupclamauerat. cecidit cecidit babylon & omnia ſculptilia deo
nten rum eius contrita ſunt in terra: Waſtante. n. aſcenſore bigæ babylon uſq; in æ teinum deleta ẽ: & be/
e. lis templum oĩaq; idola uſq; ad ſolum ſtrata: Qd autem ſequitur: tritura mea & filia areæx meæ: ad
kai huieruſalem apoſtropham facit: & ad templum quod in area ornæ ſitũ eſt: Dicitq; ad eum: O hieruſa
idn lem & populæ fili templi mei: nõ tibi uideatur incredulum eſſe quod dixit:Nõ enim ſunt mea uer
nei ba ſed dñi: & peros meum illius uerba reſonarũt. Quidam putãt ſed male hoc nõ ad hieruſalẽ: ſed
in ad babylonẽ dici: de qua & ſupra: Babylon dilecta mea poſia eſt mihi in miraculũ: Et eẽ ſenſum ꝗ
uiin cõtriuiſti me eris & ipſa cõtrita:ũ meo ſermõe ſed dñi poteſtate qᷓ tibi hæc uẽtura pᷣnũutiat: Quid ãt
wn uoluerint in hoc loco.lxx.interpᷣtes ut pro leone ꝗq hebraice dicitur aria uriã tranſtulerunt: nõ ſatis
nu intelligo: præſertim cum ſupradictus ſacerdos urias ꝗq uocatur in teſtimoniũ aliis litteris ſcriptꝰ ſit.
dunki COnus duma:ad me clamat ex ſeir:cuſtos qui de nocte: cuſtos qui de nocte:ꝛ dixit cuſtos ve⸗
zirclt mit mane ?⁊ nox:Si queritis:querite conuertimini venite. Pro duma. xx. idumea
unit ponunt: eſt auũt duma nõ tam idumea & prouintia: ſed quædam eius regio ꝗᷓ ad auſtrum uergit &
ad urbem paleſtinam qꝗᷓ hodiæ dicitur eleuteropolis: uiginti diſtat milibꝰ: iuxta quã ſunt motes ſe
dehro ir. ſumpto ab auctore noĩe:Seir quippe interpᷣtatur hiſpidus & piloſus:quod eſau fuit:in abdia pro
ie⸗ Pheta plenius ſup hac gẽte a nobis diſputatũᷣ eſt. In quo neceſſe fuit ueterẽ hiſtoriam reuoluere: Et
. in ezechielis hieremiæq;ʒ: eaſdẽ teſtimonio trahere uiſiones: & maxime prophetiã contra montẽ ſeir:
Et illud de pſalmis: in idumea extendã calciamentũ meũ:Et alibi: tabernacula idumeorũ & hiſma
euſtn helitarũ moab & agareni gebal & ammõ & malech: Amos ingt ſup tribus ſceleribus edom & ſup
m. quatuor nõ aduerſabor eum. eo qd ſecutus ſir in gladio fratrem ſuũ:& miolauerit miſericordiã ſuã.
Siue ut Symmachus trãſtulit uiſcera ſua:qd aduerſus cognatos populos auſus ſit dimicare & hoſti
Dmnite li hodio deſſidere: Fuit aũt regi eſau in regiõe duma hoc eſt in mõtibus ſeir: hanc ut metropoli iux
dai⸗ ta ordinẽ ſuperiorum uiſionũ ab aſſyriis ſiue a nabuchodonoſor expugnatã eſſe credimus: memo-
4 remqʒ priſtini generis qd de habraam & iſaac ſit ſtirpe generata: imploraſſe auxiliũ dei: & neceſſita
iCn. te cogente:illius clemẽtiam flagitaſſe. Narrat ergo nũc dñs. Qui obſidetur in ſeir & ab hoſtibꝰ cin
m V gitur: meum implorat auxiliũ & dicit: O cuſtos iſrael qui populũ tuum tueris cuſtodia ſempiterna
& quaſi in nocte illis dormientibus uigilas: ne hoſtes irrumpãt: quare & nos qui de eius ſemine ſu
rinchc⸗ mus nõ ſimili clementia protegis? Quibus ergo cuſtos uigilq; reſpondet de quo ſcriptum eſt: nõ
noreſche dormitabit neq; obdormiet: qui cuſtodit iſrael: Venit mane populo meo: & nox genti idumeo⸗/
emots rum:illis præbebo lucem: uos in tenebris dereliquam: Vel certe ita: uenit lux nocte tranſacta ſimeũ
zundang nocatis auxilium: & eſtis de ſtirpe ſerui mei habraam: Nolite me tantum in neceſſitatibus quære-
kyum. re ſed toto ad me aĩo conuertimini: Venite & ſuſcipiã pœnitẽtes: Hoc iuxta hiſtoriã dictum ſit: cæ
pmomn terum ſi pp ſimilitudinẽ litteræ ex eo qd:: res. & delet: non multü inter ſe diſcrepent: quidã hebiæo
Pinni rum ꝓ duma romam legüt uolentes ꝓphetiam cõtra regnũ romanũ dirigi: friuola pſuaſione: qua
ſemp in idumeæ noĩe romanos æſtimant demõſtrari:idumea autem interprætatur ſilẽtium.
echl COnus in arabia:in ſaltũ ad ueſperã doꝛmietis in ſemitis dodẽnin:occurẽtes ſitiẽti ferte aquã
de ꝗ habitatis terrã anſtri:cũ panibus occurrite fugiẽti:A facie.n.gladioꝛũ fugerũt:a facie gladii
aCi iminẽctis:a facie arcus extẽti:a facie grauis pᷣlii:Qm̃ hec dicit dñs ad me:adbuc in uno q̃ſi anni
reinh merxrcennarii: Et auferetur ois gloꝛia cedar:⁊ relige numeruʒ ſagittaꝛioꝛũ foꝛtiũ de filus cedar
larflio imminuentur: dñs.n.deus iſrael locutus ẽ. CQueærenti mihi & diu cũ delibe
um eve beratione tractanti qᷓ eſſet a rabia ad quã propheticus ſermo dirnigitur: utruũ moabite:a namanite &
losan’ idumei: cunctæq; aliæ regiões ꝗᷓ nunc arabia nuncupatur: occaſionẽ tribuit in hac eadẽ uiſione qc
diſin ſeqtur: auferetur Oĩs gloria cædar: & reliquiæ numeri ſagitanoꝑꝶ forciũ de ſiliis cædar ĩminuentur
laum hiſmahelitas debere ĩtelligi: liber geneſeos docet: ex hiſmahele cædar & aggarenos ꝗ peruerſo no
MZ mine ſaraceni uocãtur eẽ generatos: Hii p totam habitãt ſolitudinẽ: de quibus puto & poetã dice

ennn re: Lateq; uagãtes barchei: & ſupradictũ uolumen: cõtra faciẽ oĩum fratrum ſuorũ habitabit: Eo qd
4 lUttiſſima heremus ab india ad mauritaneã uſq; tẽdatur & athlãticũ oceanum qq puto hieremiæ
nſn titulũ ſonare:ad cædar & ad regna aſor rex babylonis ſtatimq; ſeꝗtur Hæc dicit dñs ſurgite & aſcẽ
h dite ad cædar & uaſtate filios orientis. Tabernacula eorũ & greges eorũ capiẽt:pelles eorũ & oĩa
Lom uaſa & camelos tollẽt ſibi:& iterũ:Iniuit.n. cõtra uos nabuchodonoſor rex babylonis cõſiliũ:cogi
edit tabit aduerſus uos cogitationes: Surgite & aſcendite ad gentem quietam & confidenterhabuan-

nm tem ait dominus:non oſtia:non uectes eis: ſoli habitant. & erunt cameli eorum in direptionem: &
umn multitudo iumentorum in prædam. Et diſpergam eum in omnem uentum qui ſunt atonſi
nmn airin comam: & ex omni cõſinio eorum adducam interitum ſuper eos ait dominus: eritq; aſor habita
culum draconum deſerta in ſempiternum: Nõ manebit ibi uir. nec incolet & eam filius hommis.
Me Totum prope teſtimonium de hieremia poſui ut quæ ſit cædar indubitanter intelligas: & conſide
l ra quomodo hiſmahelitarum hoc eſt ſaracenorum propriæ gentem deſcripſerit: qurhabitant in tẽ
Ki⸗ toriis quaſi nox compulerit ſedes inquibus armenta ſunt & pecora camelorumq; greges: qui non
G habent oſtia: nec uectes: Non enim uerſantur in urbibus: ied in ſolitudine habitant: Er hii ergo

1

Liber Quintus.c.xxii.

a babyloniis deleti ſunt:eo quod aſſor ciuitatem quæ metropolis gentis illius in heremo fuit uſq;
ad ſolum ſubuerterint: & tamen cũ camelorum & ouium greges capti ſunt: pelleſq; eorum atq; tẽ
toria ſorte diuiſa:non omnis gentis illius ſigniſicatur interitus: eo quod dromedarii & cameli cen
