pheta ex piona captiuorũ in pſalmis ait. Super flumina babylonis illic ſedimus & fleuimus: dũ re-
cordamur ſyon:in ſalicibus in mœdio eius ſuſpendimus organa noſtra. Et quia ꝓpheta luctũ ſibi ĩ
ditũ: & glotiã depoſitam conꝗſtus eſt: cãm addit afflictionis ſuæ: & doloris. Vhe inquit nobis quia
peccauimus: peccato enĩ cõmiſſo & nõ per condignam pœnitentiam & correctionẽ uitæ emenda-
to:mœrita uindicta ſucceſſit: qa qd homo pœnitẽdo nõ corrigit diuinæ ultiomis ſententiã expecta
bit: atteſtante apoſtolo ꝗ ait. Exiſtimas o homo ꝗ iudicas eos qui talia agũt: & facis ea: quia tu effu⸗
gies iudiciũ dei. An diuitias bonitatis eius & patiẽtiæ & longanimitatis cõtẽnis: ignoras quoniam
benignitas dei te ad pœnitentiam adducit.
Pꝛopterea meſtũ factũ ẽ in doloꝛe coꝛ noſtrũ:iõ cõtenebꝛati ſunt oculi noſtri.
CRecte ergo ꝓpter pctm̃:mœſtũ cor factũ eſſe dicitur: qa ubi iniꝗtas pᷣmẽdo ĩſidet cordi:ibi nõ eſt
habitatio ſpiritus ſancti: ſed animPtotus caligine obſcuratur peccati: cũ ĩ eo dedignatur ſplẽdoreʒ
ſuũ infundere gratia ſummi paraclyti. Spũs enim ſanctus diſcipline effugiet fictum: & ĩ maliuolam
aĩam nõ ĩtroibit ſapia. Nã aliã adhuc ſubiũgẽdo pandit mœroris cauſam. .
Pꝛopter mõtem ſyon:qꝛ diſperiit:uulpes ambulau erunt in eo.

*

Eccl. 22. a.

CAIuxta hiſtoriã ergo digna fuit doloris mœſtitia: qd in loco ubi ſanctuariũ dñi conſtitutũ erat: &
cultura dei celeberrima beſtiarũ ibi fuerũt latibula. Secũdũ allegoriã autẽ nõ minus imo magis do

lendum eſt qꝗ in aĩa xpᷣiana: ubi cõtemplatio fuit diuina erroris regnet inſipientia. Vulpes enĩ nõ
alios quam hereticos propter dolum & caliditatem intelligere debemus: qui ubicũq; cuʒ dogma⸗
te ſuo intrauerint totum animum turbant: & tænebris erroris obcecant.
CTu autem domine in eternum permanebis:⁊ ſolium tuum in generatione ⁊ generatiõẽ.Qua
re in ꝑpetuũ ebliuiſceris:ne derelinquas nos in longitudine dierum.
CEnumerata multitudine tribulationũ quas ſupra retulit propheta æternã dñi potentiam & ma-
eſtatẽ ſoliũ eiꝰ uerbis ſimplicibꝰcõmemorãdo pᷣdicat: quateneũ hũili petitõe ad miſerãdũ ꝓuocet
ad accelerationẽ oportuni auxilii: ne diu ſub hoſtiũ dñatiõe cõſtituti pœnit'deſpatiõe deficiant.
d ãt dicit qre ĩ ppetuũ obliuiſceris noſtri more hũano loꝗtur: qd q̃ſi oblitoĩno ſpnere uideatr᷑:
q eis cito nõ auxiliat᷑:cũ alibi de eo ſcriptũ ſit. Nõ ĩ finẽ iraſcet᷑.Et itex. Nõ repellit dũs plebẽ ſuam.
Nõ.n.iudaicã plebẽ dñs ita repulit ut ultra eis miſereri nolit: ſed cecitas ex parte cõtĩgit ĩ iſrael:do
nec plenitudo gẽtiũ ſubitraret. Nũc quoq; quotidie ſicut dudũ fecerat aliquos ad fidez xpi: & eccle
ſiaſticã unitatẽ cõuertit ut electio ſalua fiat:nã ex ipᷣa plebe qᷓ ſibi dñs ĩ patribꝰcognoſcitelegiſſe:exti
rerũt ꝓphetæ: ĩde ſũt & apoſtoli multi fideles ꝗ dño ſincera mẽte crediderũt. Sicut doctor gẽtiũ te⸗
ſtatur dicẽs. Nũqd repulit dñs plebẽ ſuã quã pᷣſciuit abſit:nã & ego iſrahelita ſũ ex ſemine abrahaʒ:
de tribu beniamin & reliqua. Sed unde eis uera ſalus prouenire poſſit ſubiungendo maniſeſtat.
CConuerte nos domine ad te:⁊ connertemur:⁊ innoua dies noſtros ſicũt a pꝛincipio.
CQuẽ.n. dñs cõuerterit ille ueraciter ſaluꝰerit:quẽ ãt ipᷣe deſpexerit nemo corrigere poterit. Quod
ãt dicit ĩnoua dies noſtros ſicut a pncipio: hoc poſtulare uidef: ut ſicut a prĩcipio pᷣmos patriarchas
eoꝶ abrahã iſaac & iacob plena fide & dilectiõe ſibi eẽ fecit deuotos:ita & ipſos eodẽ munere ſibi fi
deles ac deuotos facere dignet᷑. Qd ĩ aduẽtu heliæ ꝑ malachiã ꝓphetã illis ꝓmiſſũ eẽ pleriq; arbi/
trãtur: ubi dicit᷑. Ecce ego mittã uobis heliã ꝓphetã: añquã ueniat dies dñi magnꝰ? & horribilis: &
cõuertet cor patrũ ad filios: & cor filioꝶ ad patres eoꝶ: ne forte ueniã & pcutiã terrã anathemate.
¶ Sed pꝛohiciens repuliſti nos:iratus es contra nos vehementer.
CNõ.n. hæc quaſi deſpando de ſalute populi ſui loquutꝰẽ:ſed ut dolorẽ ſuũ nimiũ de cõtritione
& abiectiõe diutina gẽtis ſuæ manifeſtaret. Vidit. n. ꝓphetico ſpũ qd ipᷣi iudæi ĩ aduẽtu xpi i eẽnt
credituri: ſed euãgelio cõtradicturi: & ipſũ heredẽ morte tradituri: ſicut ĩ pleriſq; locis iſtius libri añ
declarauit. Cæterũ de cõuerſiõe eiꝰultima nullo modo dubitauit: ſed pleniſſime credidit: qd ĩ ſemi
ne abrahe bñdicẽtur oẽs cognatões terræ:ĩ qua uniuerſitate nimiꝑ & ĩpſi iudæi compræhendũtur.

CExplicit expoſitio ſancti Hieronymi in lamentationes hieremiæ.

ò

55.9 4 ½

Imautb⸗
Concal
glgend
gno lui.
Pinmn
leticotun
Cidpo⸗
sdun
nechums
telacup
hhent

gcüm
capron
wcd
müne
moit

ptoe
bapt
üme
CA
hin
(CcCe
babyle
lionem
nagur
imel
ſman
iſicrn
mani
Xuit.
tatigd
melgi
Cé
Ckh
ndin
unia
Ueren
Abe
katet
nſt
Kien
is
ln

ucdtse

niufuhen
Wummdd /
lmüſdi
itnobegen
utrenend,

etächen
rinneſ⸗

1oaonim

libinö e
rhhlecore,
imuünclam

timi end
inomgoc
gcdogn

nattn

mümdn
iſeridin
jöe dan
ner iti
vnbiin
giiirhh

nia ert
lgiteen

t ge lüte⸗
e wdrahuz:
niſekn.
Neitol
pemiuchu
mmrſif
. bis 5
henge

nione
Fumlrnm

Tentümn

Prologus in ezechiel.

CINCIPIT EXPLANATIO SANCTI HIERONYMI PRAESBYTERI
IN EZECHIEL PRNPHETAM: PROLOGVS. H
–m— — INITI S in æſaiam decem & octo explanationum uoluminibus: ad ezechiel
quod tibi & ſanctæ memoriæ matri tuæ paulæ o uirgo xpi euſtochium ſæpe
pollicitus ſum tranſire cupiebã: & extremam ut dicitur manũ operi imponere
prophetali. Et ecce ſubito mors mihi pämachii: atq; marcellæ: romanæ urbis
obſidio: multorũq; fratrum & ſororũ dormitio nũtiata é. Atq; ita conſternat?
(obſtupui: ut nihil aliud diebus ac noctibus niſi de ſalute oium cogitarẽ: meq;
in capriuitate ſanctorum putarem eſſe captiuum. Nec poſſem prius ora reſera-
2 re: niſi aliqd certius diſcerem. Dum inter ſpẽ & deſperationem ſollicitus pen-
deo: aliorũq; malis me crucio. Poſtquà uero clariſſimũ terrarum omnium lu-
men extinctum eſt: imo romani imperii truncatum caput: & ut uerius dicam ĩ
una urbe totus orbis interiit: obmutui & humiliatus ſum: & ſilui a bonis. & dolor meus renouatꝰ? ẽ.
Concaluit cor meum intra me:& in meditatione mea exarſit ignis. Nec putaui illã ſententiam ne/
gligendam: muſica in luctu importuna narratio. Verum quia & tu indeſinenter hoc flagitas: & ma
gno uulneri cicatrix paulatim obducitur: ſcorpioſq; inter enceladũ & porphyriũ trinachriæ humo
pmimur: hydra multorum capitü contra nos aliquando ſibilare ceſſauit: datq; tẽpus quo nõ he
reticorum reſpondere inſidiis:ſed ſcripturarum expoſitioni incumbere debeamus: aggrediar eze-
chiel prophetam: cuius difficultatẽ hebreoꝶ probat traditio. Nam niſi quis apud eos ætatẽ ſacerdo
talis mimſterii: ideſt triceſfmum annum impleuerit. Nec principia geneſeos: nec cãticũ canticoruz:
nec huius uoluminis exordium: & finẽ legere permittitur: ut a perfectam ſcientiam: & miſticos in
tellectus plenum humanæ naturæ tempus accedat. Quod opus ſi per domini miſencordiã ad calcè
uſq; perduxero:tranſibo ad hieremiam qui'in lamentatiombus ſuis ſub typo hieruſalẽ quatuor ꝑla
gas mundi quadruplici plangit alphabeto. CAPIIVLVM. PRIMVM.

5

.

CTriceſimus aunus nòô ut pleriq; æſtimant ætatis propheta dicitur: nec iubelei qui ẽ an
nus remiſſionis: ſed ad duo de uigeſimo anno ioſiæ regis iuda: quando inuẽétus é hber de
uteronomii in templo denuſq; ad ꝗqntü captiuitatis annü ioachim cognomẽto iechoniæ
ꝗ cũ matre ductus ẽ in babylonẽ:& cũ Daniele tribuſq; pueris: et ezechiel: quæ tribus iudæ prima
captiuitas: quãdo ſtillauit ira dei ſup hieruſalẽ. Secũdu anagogen præſiguratur dñũs atq; ſaluator: ꝗ
triceſimi anni natu uenit ad bapuſmum. quæ in homine perfecta ætasẽ. Vnde & ĩ numeroꝶ uolu-
mine iuxta hebreos non ut in ſeptuaginta continetur a uiceſimo quinto ætatis anno: ſed a triceſi-
mo incipiunt ſacerdotes in tabernaculo miniſtrare. In quod ſignũ præceſſit & Ioſeph: quaãdo ĩ ægy
pto eſuriẽti populo frumẽta largitus eſt: & ioannes baptiſta uenit ad fluenta iordanis: prædicauitq;
baptiſmum pœnitentiæ. Quodq; ſcriptũ eſt in quarto pendente ſententia: ſubauditur menſe. Sta-
tim enim ſequitur in quinta menſis. Quod ut manifeſtius fieret: ſupra addidere. xx.
¶Cum eſſeʒ in medio captiuoꝛum iuxta flunium chobar:aperti ſunt celi.⁊ vidi viſiones dei in
quinta menſis.ipſe eſt quintus tranſmigrationis regis ioachim. HZ
CCaptiuum ſediſſe populum ſuper flumina babylonis:Dauid prophetat in ſpiritu. Super flumina
babylonis ibi ſedimus & fleuimus. Chobar autẽ nomẽé eius Sen fluminis: aut certe iuxta interpræta
tionem ſuam qua ĩ graue euertitur: tygrim ſignificat & eufraten: & oĩa magna & grauiſuima flumi-
na:quæ in terra chaldæorũ eſſe peribẽtur. Apertoſq; cælos non diuiſiõe firmaméti: ſed fide creden
tis intellige: eo qd cæleſtia ſint illi reſerata myſteria. Vnde & in baptiſmate ſaluatons: quand ſpũs
ſanctus in ſpecie columbæ deſcendit ſuper eum: apertos cælos legimus quibus reſeratis pandutur

W X factum eſt in triceſimo anno:in quarto in quinta menſis.

uiſiones dei. Non una uiſio ſed plures: dicente dnño per prophetam. Ego uiſiones multiplicabo & ĩ

manibus prophetarum aſſimilatus ſum. Iſte ſunt uiſiones. quas omnis ezechielis prophetia conte-
xuit. Si gnificantiuſq; iuxta hebreos & cæteros iĩterptes träſmigratio dicitur ioachĩ & non captiui-
tas: qd. Ixx. tranſtulerũt. Non enim captus urbe ſuperata: ſed uoluntate ſe tradẽs: ductus ẽ in babyloò
nẽ. Igitur ioachim.i. ieconiæ dicatur prima trãſmigratio. ſedechiæ ãt ſecũda uel extrema captiuitas
CSactũ ẽ verbũ dñi ad eʒechiel ſiliũ buʒi ſacerdotem:in terra chaldeoꝛũ ſecus flumẽ chobar.
CEt danieli et ezechieli ꝗ ĩ babylone erant iuxta flumma futuroꝑꝶ ſacramenta panduntur ſub aꝗs

jimo in aquis puriſſimis: ut baptiſmatis potentia monſtraretur. Alioquin & apoſtolus paulus qũ ab

anania lotus in dño eſt: tegentibus prius oculos eius ſquamis: caruit cæcitate. Et in geneſi: puma ꝗᷓ

uiuerent: de aquis egreſſa ſunt. Illud quoq; intelligendum quod in triceſimo ætatis ſuæ anno dũs
ad baptiſma uenerit: in quarto menſe: qui apud nos uocaturianuarius: & ẽ in anni ꝑprimus exordio
præter niſan mẽſem nouoꝶ in quo paſca cælebratur. Apud orientales enim populos: poſt collectio
nem frugum & torcularia: quãdo decimæ deferebantur in templum. Octuber erat primus menſis:

&& ianuarius quartus. Quintã aũt diẽ menſis adiungit. ut ſignincet baptiſma in quo apemi ſunt xpo
cæli: & epiphaniorum dies hucuſq; uenerabilis ẽ:mnô ut ꝗdã putant natalis in came. Tunc emm ab⸗/
ſconditẽ & nõ apparuit: quod huic tẽpori cõgruit quado dictũ ẽ. Hic eſt Rlius ned dileſen: i quo

S

Liber pꝛimus.c.i.

mihi cõplacui. Porro buzi in linguam noſtram uertitur ſprætus atq; cõtẽptus: ezechiel roboratus a detonm
deo. Qd ſic dno coaptabitur: ut dicamus creatorẽ mundi qui pater eſt ſaluatoris ab ommbus here CKun
ticis ſperni atq; cõtẽpni: qui uetus non recipiunt teſtamentum. Nec mirum robuſtum dei eſſe deuz: Npl
cum iĩpſe ſit dei uirtus deiq; ſapientia. ſocbi
CEt facta eſt ſuper eum ibi manus domini: LXX. cton⸗
C Et facta eſt ſuper me manus domini. H guras
E 7t cernere uiſiões dei & ĩtelligere poſſimus:manu & fortitudine dei ſup nos opꝰẽ.In qua manu EDeco
& brachio eductus ẽ populus ifrahel de ægypto: cuiꝰfortitudims partẽ: etiã magi intellexerunt dicẽ unetna
tes: digitus dei ẽ. Et ſaluator ĩ euãgelio.Si ego in digito dei eicio demonia. Pio quo ĩ altero euãge/ utinten⸗
lio ſcriptum eſt. Si ego in ſpiritu dei eicio demonia. Ilunti
Et vidi ⁊ ecce ventus turbinis veniebat ab aquilone:⁊ nubes magna ⁊ ignis inuoluẽs:⁊ ſplẽ umningt
doꝛ in circuitu eiuus. LxXxX. lereon
Et vidi ⁊ ecce ſpiritns auferens:ſiue attollens veniebat ab aquilone:⁊ nubes magna in eo: et nnhen
ignis micans ⁊ ſplendoꝛ in circuitu eius. . CIn conſolationẽ populi trãſmigrati. Puühin
& reuelationẽ ſententiæ dei. propheta uidet maximaʒ uiſionẽ. In curꝰiterprætatiõe: oẽs ſynagogæ Uadm
iudæoꝶ mutæ ſũt ultra hoĩem eẽ dicẽtiũ:& de hac & de ædificatione tẽpli qd in ultioꝓphetiæ hu- nuntne
jus ſcribitur: aliquid uelle conari: Nos ãt quæ a maioribꝰaccepim: & iuxta modũ ĩgenioli noſtri ſi Arienne
ritalib ſpũalia cõparãtes: ſuſpicari magis poſſumus quã explanare. Beniuolis credimus: ndiſq; lecto Lbiä⸗
ribus ueniã depræcãtes: ut temeritati ĩmo fidei neſciẽti mẽſurã ſuã faueãt magis quã iraſcantur. Ac Wr
primũ ſciẽdũ ſpũm auferẽtẽ ſiue attollẽtẽ: quẽ nos iuxta aquil iterprætati ſumus uentũ turbinis: cnmn
& iuxta ſymmachũ & theodotionẽ flatũ ac ſpũm tẽpeſtatis: ab aliis in bonã ab aliis ĩ cõtrari partẽé Mtie
accipi. Verbũ enim hebraicũ hrua ꝓ locorum qualitate uel ſpũs uel aia: uel uẽtus accipitur. Spüsur“ iceti
ibi. Emitte ſpũm tuũ & creabuntur. Anima: egredietur ſpũs eius & reuertetur in terrã ſuã. Ventus in toue⸗
ſpiritu uiolẽto cõteres naues tharſis. Et alibi. Ignis ſulphur & ſpũs ꝓcellam pars calicis eoꝶ. Qui uõẽ ſotene
tũ & flatũ tẽpeſtatis legunt:hoc ſentiũt Irã & furorem dei uenire a babylone:hoc eſt nabuchodo⸗ mema
noſor & hieruſalẽ poſt ſex annos huius uiſionis eſſe capiẽdã., Cernitur enim uiſio quĩto anno tranſ 4 cſ
migrationis regis ioachim: qui & ſedechiæ: regnanti in hieruſalem quintus erat. Quẽ legimus poſt leui
ſex limiliter annos idẽ anno undecimo imperii ſui: urbe capta ductum in babyloné. His ergo qui N
habitabant prope flumẽ chobar & ſponte ſe regi tradiderãt: reuelatur quod benefecerint obedire en⸗
ſentẽtiæ dei.In breui enim & iudæã ꝓuintiã: & urbẽ hieruſalẽ eẽ capiẽdã. Qdq; nubes magna de- Eeccn
ſcribitur: intelligimus eam imbres ſup iudæã pluuiaſq; ponare. Et inuolutus ignis monſtrat uentu
ra ſupplicia: & captiuitatis mala. Splẽdorq; ĩ circuitu eius: ſigniſicat dei aperta iudicia. Qui autemĩ M
cõtrariã partẽ ſentiũt hoc ẽ bonã.ſpũm auferẽtẽ ſiue extollẽtẽ ſpũm ſctũm ĩtelligũt: ꝗ auferat ab ho
minibꝰ uicia atq; peccata: ſiue iacẽtes attollat ad ſublimia: faciatq; recedere ab aglone uẽto frigidiſſi Hualu
mo: a quo exarqeſcũt mala ſup oẽz terrã. Et ĩ hieremia olla illa ternibilis a facie aglõis accẽdii. nubẽ Aind
quoq; magnã: ad pſonã xp̃i reſert᷑.q uenit ĩ ægyptũ huiꝰſæculi ſup nubẽ leuẽ: magnãq; ꝓpriæ dicc Ki
ad còparationẽ mĩoꝶ ꝓphetaꝶ uidelz & apłoꝑ oĩiumq; ſctõg:de ꝗbꝰ ſcriptũ e. Et ueritas tua uſq; nida
ad nubes. Et mãdabo nubibus ne plut ſuper iſrahel imbrẽ. Et alibi. Nubes puluis pedũ eius. Et ite- 15
rum. NQubes & calligo in circuitu illius. Ignẽ quoq; micãtẽ & ſplẽdorẽ in circuitu eius: iuxta illd ac ſace
cipi qd ſcriptũ ẽ. Deus ignis cõſumẽs ẽ. Ad quẽ mittendũ ſuper terra ſaluator ueniſſe ſe dicit:& no/ aan
bis oĩbuſq; credẽtibꝰardere deſiderat. ꝗ cũ terrorẽ pctõribꝰĩferat atq; ſupplicia. tĩ ſplẽdore ruulet Timil
lumine at falgore ſit plenus. Idcinco nos exquoquẽs: ut puris atq; purgatis tribuat lætiora. walt
CEtcle mecko eius quaſi ſpecies electri:ideſt de medio ignis. LxxX. Ainn⸗
CEt in medio eius quaſi viſio electri ĩ medio ignis. C Quodq; ſequitur.Et ſplẽdorin eo. Eumm
obello prænotãdũ ẽ. Niſi addidiſſet ſcriptura dicens: ideſt de medio ignis:pp äbiguitatem uerbi er m
rare poteramus. ut putaremus ſpeciem uel uiſionem electri eſſe in medio uenti uel ſpint.Ergo hoc gaden
ſentiendum ꝙ in medio ignis: & tormentorum dei: electri ſimilitudo ſit: eſt auro argentoq; piæ Vere
cioſius. Et poſt indicium atq; tormenta quæ patientibus triſtia uidẽtur & dura præcioſus electri fual bitil
or appareat:dũ prouidentia dei omnia ubemantur: & quæ putatur pœna medicina eſt. Et in me alkal
lo eius ſimilitudo quatuor animaliũ: & hic aſpectus eorum. Similitudo hominis in eis. In medio muntin
eius ſubauditur quidem electri. Sed melius ut ignis intelligamus: qui credentibus lumen: increduꝝꝰ“· nptie
lis ſupplicium eſt. In huius ergo ignis medio erat ſimilitudo quatuor animalium. Similitudonon e ,Uloin
natura: quatuorq; animaliuʒ quæ poſtea dicuntur quadriformia: una ſimilitudo eſt hominis: ut oĩa God
in mundo rationabilia demonſtrentur. Faciamus enim inquit hominem ad imaginem & ſimilitu- brot
dinem noſtram. Imago autem & ſimilitudo dei non eſt corporis forma: ſed mentis deſcripta ad ſi lgcich
militudinem uere imaginis chriſti. qui eſt imago dei inuiſibilis. Hæ rationales creaturæ: in quatuot Fen
uerſantur locis: ſiue propter cardines mundi quibus orbis includitur: ſiue propter quatuor loca: cæz aͤc⸗
leſtium:terræſtrium: & infernorum: & ſupercæleſtium. De quibus & paulus apoſtolus loquitur. ut Menich
. in nomine Ieſu omne genu flectatur: cæleſtium: terræſtrium: & infærnorum. De tribus pauli teſti⸗ irire
monium eſt. Videamus & quartum. Laudate deum cæli cælorum: & aqua quæ ſuper cælos eſt: lau- iin

det nomen n

Guper Eʒzechiel.

A
R det nomen domini. Rurſumq; ab apoſtolo dicuntur cæleſtia: & alia ſuper cæleſtia.
1 CQuatuoꝛ facies uni:? quatuoꝛ penne uni:⁊ pedes eoꝛum pedes recti.Et planta pedis eorum
quaſi planta pedis uituli.Et ſcintille quaſi aſpectus eris candentis.Et manus hominis ſub pẽ-
nis eoꝛuʒz in quatuoꝛ partibus. LXX.
N CEt quatnor facies uni:⁊ qtuo: ale vni:⁊ crura eoꝝ recta:⁊ pẽnati pedes eoxꝝ. Et ſcintille quaſi
um fulgurãs aeramẽtũ: ? leues pẽne eoꝝ.⁊ manus hominis ſub pẽnis eoꝝ.ĩ quatuoꝛ partibꝰeoꝝ.
mmii CDe quatuor animalibus quorum aſpectus erat ſimilitudo hominisiita dũtaxat ut ſingula haberẽt
ntni, quaternas facies & quaternas alas: pedeſq; rectos: & plantam pedis quaſi ueſtigium pedis uituli: ſiue
1 ut interprætatus eſt aquila rotundam: ꝙ. Ixx. pœnitus ommiſerũt de ſcintillis quoq; æris ſplendore
Nise⸗ rutilantibus: & de leuibus pennis eorum ꝙ in hebraico nõ habetur: de mann quoq; hois ſub alis eo
rum in quatuor partes: & reliquis quæ propheticus ſermo deſcribit: conabimur quid nobis uideat᷑
nanen dicere: cum opiniones lingulorum breuiter ſtrinxerimus. Quidã quatuor euãgelia quos nos quoq;
tiſnini in prohemio cõmentariorum mathei ſequuti ſumus:horum animalium putant nominibus deſi-
ilune gnari. Mathei qd quaſi hominẽ deſcripſerit. Liber generationis Ieſu xpi: ilii dauid: nlii abrahã. Leo
Dphena nis ad marcum referunt. Initium euàgelii Ieſu xp̃i filii dei.ſicut ſcriptũ ẽ in æſaia propheta. Vox cla/ R
Cliißr mantis in deſerto parate uia domini: rectas facite ſemitas eius. Vituli ad lucã euãgeliſtã: quod a za
dln kin chariæ incipit ſacerdotio: Aquilæ ad ioãnis exordiũ: qui ad excelſũ euolãs cœpit. In principio erat
Amn uerbũ & uerbum erat apud deum: & deus erat uerbũ. Super quo quid nobis uideretur. ĩ ſupradicto
ti mbti opere diximus: pleniuſq; in apochalypſi ioannis horum animantium ſpecies ac nomina referuntur
mmuüpn ad quatuor euangelia. Quibus quomodo poſſit oĩum animaliũ deſcriptio coaptari ttẽptabimꝰ ſuo
r Hir loco dicere. Alii uero qui philoſophorũ ſtultã ſequuntur ſapiẽtiã: duo hemiſpheria in duobus tem
Venuurin pli cherubin: nos & antipodas quaſi ſupinos & cadentes homines ſuſpicantur. Pleriq; iuxta platonẽ
Owiri rationale animæ & iraſcentium & concupiſcentium: quod ille uocat: ad homineʒ &
addol leonem ac uitulum referunt rationẽ & cogitationẽ: & mẽtẽ: & conſilium in hominem eandẽq; uir/
oemotf tutem atq; ſapientiã in cæxrebi ce ponentes: feritaté uero & iracundiam
inugt atq; uiolẽtiam in leone: quæ conſiſtat in felle. Porro libidinẽ: luxuriã & omnium uoluptatum cupi
Vegpg dinẽ in iecore. Et eſt in uitulo ꝗ terræ opibus hæreat. Quartãq; ponut quæ ſup hæc & extra hæc tria
nnobeche eſt: quNꝗ græci uocant. quæ ſcintilla con ſcientiæ in cain quoq; peccatore poſtquam
i, eĩectus eſt de paradiſo non extinguitur: & qua uicti uoluptatibus uel furore ipſaq; interdum ratiõis
tan deccepti ſimilitudine: nos peccare ſentimus. Quã propriæ agqlæ deputantmõ ſe miſcẽtẽ tribus: ſeld
QGi tria errantia conſtingentem. Quã ĩ ſcripturis interdum uocari legimus ſpum qui interpellat ꝓ no-
* bis: gemitibus inenarrabilibus. Nemo enim ſcit ea quæ homis ſunt:niſi ſpiritus qui in eo eſt. Quẽ &
iick paulus ad theſſalonicenſes ſcribens: cum anima & corpore ſeruari integrum depræcatur. Et ti hanc
in 3 duoc ipſam cõſcientiã iuxta illud quod in prouerbiis ſcriptum eſt. impius cum uenenit in profun-
ncln um peccatorum contemnit: cetnimus præcipitari apud quoſdam & fuum locuʒ amittere. Qui ne
Ma pudorem quidẽ & uerecũdiã hñt in delictis & mœrentur audire: Facies mœretricis facta tibi: no
un u luiſti erubeſcere. Hanc igitur quadrigam in aurigæ modo deus regit: & incompoſitis currentẽ gra- .
iiukin/ dibus refrenat: docilẽq; facit: & ſuo parere cogit imperio. Quã diſputationẽ partiũ aĩæ: ideſt hoĩs Z
R qui minor mũdus ab hiſdẽ philoſophis appellatur ẽt nos attingemꝰ. Sunt ꝗ ſimpliciter in quatuor D
kiadd animalibꝰiuxta hypocratis ſnĩiam: quatuor arbitrãtur elemẽta mõſtrari de quibꝰcõſtãt oĩa: ignẽ: ae- Sð
rmd rem: aquã:terrã: Quæ qũuo ſibi miſceantur & cũ ſingula ſint. ſibi iuncta uideãtur inuicẽq; ſe tangãt:
ou. & in una pſona ammãtiũ quatuor ſpẽs hẽant ac figuras:nõ ẽ ꝓpoſiti operis. Quatuor quoq; rotas Z
de tertenis ad ſublimia reſurgẽtes: ſingulis & quadriformibꝰiunctas aialibus: uel eorũdẽ elemento “
dorine⸗ rũ cõmixtionẽ æſtimãt:uel quatuor tẽporũ circulũ:q ternis conſpicitur mẽſibus:annũq; uertenteʒ.
emethi ꝗ ab eo qd ſemp uertatur & ĩ ſe redeat:nomẽ accœperit. De quibus pulchræ uno uerſiculo dictũ eſt
Erpon Ver: eſtas:autũnus: hyems: & menſis & annus. Quodq; dr erat rota in rota:annũ in anno ſigniſicari
enognn putãt. De quo alius poeta. Atq; in ſe ſua per ueſtigia uoluitur annus. Firmamẽti etiã ſimilitudinem
ltt criſtallo cõparatã: cælũ hoc qd ſuſpicimus ĩtelligi uolunt: ſub quo uoluuntur & tranſeunt quatuor
Kune aiĩantia. Thronũq; coloris ſaphiri: & ſedẽtẽ deſuper hoĩem ſub humana ſimilitudine: imperiũ cũcta
medo regẽtis oĩaq; habẽtis ſub pedibus ſuis oĩpotentiæ dei deſcribi autumant:diciq; ad extremuʒ. Hæc
perev⸗ uiſio ſimilitudinis gloriæ dñi. Per ꝗᷓ quaſi per picturã quãdã & imaginẽ: prouidentiã demonſtrari.
donon Quodqʒ pedes aĩantiũ recti eẽ dicũtur: & plãta pedis uituli ſeu rotũda: terræna quæqʒ ad cæleſtia
tondi ſubuolare: & oĩbus ãgulis ãputatis rotũditatẽ ſeꝗ: ꝗᷓ oĩum figurarũ pulcherrima ẽ. Scintillas rutilä⸗
hnin, tes: cũcta plena luminis indicare: &; manus hominis ſub pennis tã ipſius hoĩs quã leonis & uituli: &
un aqlæ: ut ratio cuncta ſuſtentet:ac de humilitate terræna ad cæleſtia ſubleuet. Hæc & ad euãgelia &
nſpr, ad cũcta qᷓ ſupra poſuimus: referre poſſumus. Audiſſe me memini quatuor perturbatiões de quibus Dð
eſond pleniſſime cicero in tuſculanis diſputat gaudii: egritudinis: cupidinis: & timoris: quoꝶ duo præ ſen .
en tia:duo futura ſũt:p qtuor ſignificari animalia De quibꝰ& uergiliꝰ breuiter. Hic mœtuut cupiütq;ʒ
1 ich⸗ dolẽtqʒ:gaudẽtqʒ. quæ regi debeãt rõe & potẽtia dei:qbuſqʒ oppoſitæ ſint.ĩmo ĩpoſitæ uirtutes qᷓ 0
r tuor.prudẽtia. iuſtitia.fortitudo.tẽperãtia. ut haꝶ gubernẽtur arbitrio. Quæ qũo uulebus hominis M

S

Liber pꝛimus. c. i.

leonis. uituliqʒ. & aquilæ coaptentur: omnino tacuerunt. Sup quibus idem philoſophus & oratori
tribus ad filiũ officioꝶ libris diſputat. Legi & cuiuſdã quẽ ſyrii ideſt acutum &
ĩgenioſũ uocãt:breuẽ diſputatiuũculã putãtis caſtroꝶ ordinẽ duodecim tribuũ deſcribi ĩ ſolitudine
ad oriẽtẽ:& occidẽtẽ: ſeptẽtrionẽ:& mœridiẽ: quæ ſibi inuicẽ & charitate & cõſãguinitate ſocien-

tur: & hoc eẽ rotã in rota: quæ ducãtur a ſpũ: & nube protegantur in heremo & colũna ignis illumi

nentur in nocte:nec reuertãtur ĩ ægyptũ: ſed ſemp ad terrã repromiſſionis ire feſtinẽt. Electri autẽ ĩ
medio ſimilitudinẽ: iterprætatar ſctã ſctõꝶ: faciẽq; hoĩs referre ad totũ iſrahel leonis ad regale ſcep
trũ iudæ: uituli ad ſacerdotalẽ & leuiticã tribũ: extra quæ ſit facies aquilæ: uindicta & ultio dei de cæ
lo cũcta ꝓſpitiẽs:& quæ parata ſit laniare peccantem. De qua & in oſeæ dicitur. Sicut aquila ſup do
mum dei:ideſt templũ.Et in hoc eodẽ. Aquila magna magnaꝶ alaꝶ & unguiũ: quæ habeat ductũ
intrãdi ĩ libanũ:nabuchodonoſor intelligi: quẽ & nunc ſigniſicet eẽ uenturũ: ac ſuper huiuſcemõi
quadrigã inſtar aurigæ ſedere deum: & faciẽda uel non faciẽda pᷣcipere. Hoc aũt inquit populo di⸗
citur: qui ĩ babylone uerſatur: qd ſi deo colla ſubiecerit: ipſiuſq; paruerit retinaculis: rurſũ eius moœ-
reatur auxilium: & terram quam amiſerat recipiat.
CEt facies ⁊ pennas per quatuoꝛ partes habebant.iuncteqʒ erant penne eius alterius ad alte/
rum. Mon renertebantur cum incederent:ſed vnũquodqʒ ante faciẽ ſuam gradiebatur.
Clicta ſibi ſũt euãgelia hærentq; mutuo: & ĩ toto orbe uolitãtia huc illucq; diſcurrũt: nec hũt fine⸗
uolatꝰ:nec aliqñ ſupantur & recedũt: ſed ſemp ad ulteriora ꝓcedũut. Vñ & paulꝰdicit. pᷣteritoꝶ obli
uiſcẽs: & ĩ futuꝶ me extẽdẽs. Hoc idẽ & de uirtutibꝰanimi poſſumꝰdicere: & de uolatu tẽpoꝶ cõmi

xtiõeq; elemẽtoꝶ: qd pᷣterita relinquẽtes ſemꝑ ad priora feſtinẽt. Qd ãt tempora labãtur & fugiãt

breui uerſiculo demonſtratur. ſed fugit interea fugit irreparabile tempus. Et in carmine lyrico. Heu
fugaces poſtume:poſtume labuntur anni. ôòMòMB
Bimſitn do autem vultus eoꝛum:facies hominis ⁊ facies leonis a dextris ipſoꝛum quatuoꝛ:
facies autem bouis a ſiniſtris ipſoꝛũ quatuoꝛ ⁊ facies aquile deſuper ipſoꝛũ quatuoꝛ.
CFacies principia dicit euàgelioꝑꝶ. E quibꝰhomo & leo: hoc ẽ natiuitas xpᷣi & prophetæ: uox tonã
tis in heremo: dextras partes tenent. Vituli aut ideſt uictimarum & ſacerdotii iudæoꝶe: in ſiniſtris ẽ.
qd abolitũ trãſiuit ad ſacerdotium ſpuale de quo dictũ c̃.Tu es ſacerdos ĩ æternũ ſecũdũ ordinem
melchiſedech. ita dũtaxat: ut omnia ſibi hæreant unoquoq; corpore cenſeãtur. Aqla auũt quæ & ſup
natiuitatem & ſup ꝓphetiã ẽ: quæ dñi expletur aduẽtu: & ſup ſacerdotiũ ꝙ pᷣteriit: & extra hæc oĩa
de natiuitate referens ſpũali:quomodo pater in filio: & ſilius in patre ſit. De qua rectiſſime dicitur
Generationem eiꝰꝗs enarrabit?Iſta ſũt iuxta apochalypſin ur ate iã diximus quatuor animalia: ple-
na oculis ante & retro. Quoꝶ unũ animal ſimile leoni: & ſecũdũ ſimile uitulo: & tertiũ habere faciẽ
quaſi hoĩs: & quartũ ſimile aquile uolãtis. Ibiq; dicuũtur in modum ſeraphin ſenas habere alas: dua-
bus faciem: & duabus pedes operiẽtia: duabus autem unolãtia: & nec in die nec in nocte ceſſãtia atqʒ
dicentia. Sctũs ſctũs ſctũs dñs deus omnipotens: qui erat & qui eſt: & qui uenturus et.
Et facies eoꝝ ⁊ pẽne eoꝝ extẽte deſuꝑ.due pẽne ſinguloꝝ iũgebat᷑:⁊ due tegebãt coꝛpoꝛa eoꝝ
CEt ſupra diximus iuncta ſibi eſſe euangelia & tempora: & oẽs rationales creaturas. quatnorqʒ uir-
tutes: ita ut qui una caruerit. oĩbus careat. Quodqʒ duæ extentæ ſunt: & in altũ ſe eleuãt: prædicatio
nem cæleſtem ſigniticat: & omnia ad dei tendere maieſtatem. Duæ autem quibus teguntur corpo-
ra. humana excluditur ſcientia nec perfectus præbetur intuitus. dicẽte apoſtolo. Ex parte cognoſci
mus. & ex parte ꝓphetamus. Cũ aũt uenerit ꝙ pfectũ ẽ. deſtruẽtur ea quæ ex parte ſunt.
CEt vnũquodq; coꝛam facie ſua gradiebatur. Abi erat impetus ſpiritus illuc gradiebantur:
nec ruertebantur cum ambularent. CQui aratri ſtiuã tenet. non debet reſpicere poſt
tergũ. nec imitari uxorem loth. ne incidat in plagã deuteronomũ: & pereat opiſtotono inſanabili.
quo cecidit & heli. quia uitio filiorum offenderat deũ. quätomagis quatuor animaliaꝗ plena erãt
lumine atqʒ pennata.quæ ſequũtur ſctm̃ ſpũm pᷣcedẽtẽ.quæ ita per orbẽ uolitãt & ſe ad excelſa ſu/
ſtollunt ut corpora ſua ꝓtegant pẽnis hiſtoriæ. nec nobis aſpectũ tribuant pleniorem. Qd ãt ſecũ/
do dr̃ nõ reuertebãtur cũ incederẽt: utriuſqʒ ĩſtrumẽti indicat ſacramẽtũ.ꝙ in quatuor iſtis ammã-
tibus & lex & euãgeliũ ad futura feſtinet. & nüquã retro motum accipiat.
CEt ſimilitudo anmimalium. aſpectus eoꝝ quaſi carbonum igmis ardentium:⁊ quaſi aſpectꝰ lam
padarum. Bec erat uiſio diſcurrens in medio animalium. Splẽdoꝛ ignis:⁊ de igne fulgur egre
diens Et aialia ibãt ⁊ reuertebãtur in ſimilitudinẽ fulguris coꝛꝛuſcantis. LXX.
CESt i medio animaliũ uiſio ſicut carbonũ ignis ardẽtiũ:ſicut facies lãpadaꝝ diſcurrẽtium in

medio animalium:⁊ ſplẽdoꝛ ignis:⁊ de igne egrediebatur quaſi fulgur.

CQdqʒ ſequitur. & aĩalia currebãt & reuertebãtur qᷓſi ſpẽs bezec. de editiõe theodotõis ĩ. Nx. addi

tũ ẽ. Qui ne cõtra priores duas ſnĩas ꝓpheta dicere uideret᷑.hoc ꝙ putabãt eẽ cõtrariũ.Ideſt & aĩa/
lia currebãt & reuertebãrur.ſilẽdũ putauerũt. ne legẽti ſcãdalũ faceret. Meliꝰẽ ãt ĩ diuinis libris traãſ
ferre ꝙ dictũ cẽ. licet nõ ĩtelligas q̃re dictũ ſit.quã auferre ꝙ neſcias.Alioquin & multa alia quæ ieſ-
fabilia ſunt. & humanus animus capere non poteſt. hac licẽtia delebũturnos ãt hoc dicimꝰ ꝙ qũo
ꝓuerb iis ĩ eodẽ loco ſcriptũ ẽ.ne reſpõdeas ſtulto ſecũdũ ſtultitiam ſuã.ne ſimilis ei fias.Et rurſum
ponitut

onim
liri
iüi⸗
cegſ
celet
Ctis
5
nettunne
pgithe
nuͤtlere
buitſnn
Necdüe⸗
füünoͤ
1 lit
Aintli
D
ſielo
Laeci
Gnachto
lurem
medolt
Cis
is Ct⸗
Etchec
thonren
1Mam
Chene
ſgearur
ſonJ
tacde⸗
Tye
erni
ea Si
ngl
kum
bert
pu⸗
leue⸗
treri
biox⸗
ſema
hoccoe
üole
umn
eunci
albor
Gitis
plerur
gueſ⸗
ſeimo
klie⸗
ige
Wluu
mocan
ilie
heun
lut
i⸗
i
Bi

müi
Auiat
nlei
ddatee⸗
uin
boben
tuileni
hohlo

*

risne⸗
.
nechüti
Menitokdl
lipopdin
turafii
nico He

mcunnor.

*

arvort
inbnifrü.
Cü otdnen
tarraſ
mhec i
ime cicimt
iminrgle⸗
baderehci
ele lardhn
ecehiinng

taru

umou

R
—R
di
Adlben.
ßicerſ⸗
inſanni
iplenuei
develi/
Qitm
imun

ſckun
rce,

ftonm 6

paati

1

üu,
hi
Etudun
t

⁸

BGuper Eʒzechielem.
ponitut ꝙ nobis uidetur eẽ cõtrariũ. reſpõde ſtulto ſecũdũ ſtultitiã ſuã. ne ſibi ſapiẽs eẽ uĩdeatur.
t utrũqʒ ꝓ tẽporũ & pſonarũ dinerſitate cõcordat.dum & ſtultus contẽnitur quia non recipit ſa-
piẽtiã: & ſtulta ſupbia alia decutitur ſtultitia: iuxta ꝙ & apoſtolus dicit. Fadtus ſum inſipiẽs uos me
coegiſtis. Ita & ĩ hoc loco debere nos quærere quare ſupra ſecũdo dictũ ſit nõ reuertebatur aĩalia cũ
icederẽt: & nũc ſemel aĩlalia ibãt currebãt & reuertebãtur. Eſſerq; qſtio niſi ſeq retur ĩ ſimilitudinem
fulguris corruſcatis: ꝙ hebraico ſermone dr bezec:& ĩterprætatus ẽ ſymmachus qſi ſps radii fulgu
is Quomodo igitur crebris micat ignibꝰæther: & ĩ ictu oculi atq; momẽto diſcurrũt fulgura & re
uertuntur: nõ amittẽtia matricẽ: & ut ita dicã fontẽ ignis atq; materiã: ita & hæc aialia cũ inoffenſo
pgãt pede:ad priora feſtinat. Sinautẽ conatui ſuo aliqd obſitü uiderit: nõ tam reuertũtur quã cõtra
hũt ſe: extẽdẽda rurſũ & pbitura lumẽ qꝗd parüper abſconderãt: ut dẽt ſeruis cibaria ĩ tpe ſuo:nec tri
buãt ſctm̃ canibꝰ:nec mittãt margaritas ante porcos: Vñ & paulus dicit. Lac uobis potũ dedi ñ eſcã
Necdũ eni capete poteratis. Electioq; iudæ & ſaulis unctio:ñ arguũt deũ ignorãtiæ futurorũ: ſed pᷣ--
ſeẽtiũ mõſtrãt eẽ iudicẽ.Vñ & apoſtolis pᷣcipitur: ut ſi idignã domũ ſalutatiõe pſpexerit:excutiat pri
us pedes: & pax quà domui dederãt reuertatur ad eos. Carbones ãt ignis ardẽtis & lãpades ĩ medio
animaliũ diſcurrẽtes:de illo loco ĩterptädæ ſũt eſaiæ: Et comedit ignis ſicut fœni materiã: & ſctĩſ
cabo eos I igne ardẽte. De ꝗbus & alibi ſcriptũ ẽ. Cadẽt ſup eos carbones ignis. Et contra labia do-
loſa:iĩ alio pſalmo dicitur. Quid detur tibi: aut ꝗd apponatur tibi ad linguà doloſa? Sagiutæ potẽétis
acutæ cũ carbonibus deſolatoris. Et ĩ alio loco habes. Catbones ignis: ſedebis ſup eos: hi erũt tibi
in adiutorium. Quãcũq; creaturã aſpexerimꝰ:fulgurat dei notitiã: dũ ex creaturis creator agnoſci-
tur. De medioq; animantium: ſplendor ignis & fulgur egreditur. Si enim euangelia ſibi colliſeris: i
medio litteræ uiliſq; hiſtoriæ ſpiritus ſancti ſacramẽta reperies.

CCLũqʒ reſpicerem animalia apparnit rota vna ſuꝑ terra: iuxta animalia:habentia quatnoꝛ fa-

cies. Et aſpectus rotarum ⁊ opus earum:quaſi uiſio maris:⁊ vna ſimilitudo ipſarum quatuoꝛ.
Et aſpectus earum ⁊ opera:quaſi ſit rota in medio rote. Ner quatuoꝛ partes eaꝝ cuntes ibant
7 non reuertebantur cum ambularent. Statura quoqʒ erat rotis ⁊ altitudo:z oꝛꝛibilis aſpectus
2 totum coꝛpus plenum oculis in circuitu ipſarum quatuoꝛ. LXX.

CSt uidi:⁊ ecce rota vna ſuper terram:ſequens animalia quatuoꝛ.Et aſpectus rotarum ⁊ factu

ra earum:quaſi ſpecies tharſis.Et ſimilitudo in qnatuoꝛ:⁊ opus earum erat ſicut ſolet eẽ rota ĩ
rota. In quatuoꝛ partes earum äbulabant:⁊ non reuertebantur cũ ãbularcẽt. Et doꝛſa cax ? alti
tudo erat eis.Et uidi eas ⁊ doꝛſa eaꝝ plena oculis:in circuitu ipſarum quatuoꝛ.
Huc uſq; quatuor animãtiũ ꝗᷓ quaternas habebãt facies: pictura deſcribit᷑ſequẽtiũ ſpm̃ & nubé ꝗ
erat ĩ medio ſpũs:nũc ꝑ lingula aialia ſingulæ ponũtur rotæ: ꝗᷓ nõ erãt inctæ aiantibꝰ: ſed ſeq; bãmr
ea. Siue una rota apparuit ſup terra: ꝗᷓ diuiſa p quatuor: tot hẽbat facies: quot aĩalia ſequæ batur. Tan
taq; ſimilitudo erat rotaꝑ quatuor ſequẽtiũ aialia qᷓtuor ut una rota ueriſſime crederef. Opuſq; ea
rum erat atq; factura quaſi uiſio thatſis: quà nos ĩ mare uertimꝰ. Aꝗla hiacinctũ poſuit: qui lapis cæ li
hẽt ſimilitudinẽ.Aſpectuſq; eaꝑꝶ erat quaſi rota in rota:ut nõ unã rotã crederes: ſed alterã alteri co/
pulatã. Per quatuorpartes ibant: & nõ trahebãtur: nec reuertebãtur retrorſũ. Qui. n. fieri poterat ut
reuerterẽtur cũ ſequerẽtur aĩalia: ꝗqᷓ ſemp ad priora ſe tẽderẽt? Statura quoqʒ rotarũ & altitudo tan
taerat:ut miraculũ uidẽtibus faceret. Totũqʒ corpꝰ& dorſa erãt plena lucis ĩ circuitu: ut nullũ mem
broꝶ aſpiceres ꝙ oculos luminis nõ hẽret. Qualẽqʒ deſcribũt fabulæ poetaꝶ argũ fuiſſe cẽtoculũ
ſiue multoꝶ oculoꝑ: Quẽ iunno ĩ pauũ uertit ob negligẽtẽ cuſtodiã: ut ꝙ miraculũ ẽ cõditoris dei
hoc cõdẽnatio eẽt inulti adulterii. Oĩa cæleſtia & terræſtria: & quicquid ſub humana cadit itelligẽ
tia: ſolis rotis uoluitur. Solis ãnũ circulũ:per ſingulos mẽſes luna decurrit. Lucifer qui ipſe ueꝙer ẽ
