. do captiui eius nabuchodonoſor uincente ducentur. Et idolum ammonitaꝑꝶ qd uocatur melchõ
ideſt rex eoꝶ feretur in aſſyrios: & principes eius.i. ſacerdotes pariter abducentur. In damaſcenis ꝗ
. bibunt ſanguinem accipiuntur heretici: qui nõ ſolum populum dei ab eccleſia diſruperunt: ſed &
. P5.52. cõtriuerunt eum & cõmoluerunt ferreis dentibus. De ꝗbus ſcriptũ eſt. Qui deuorant plebeʒ meã

ſicut eſcam panis.In filiis Amon ꝗ interprætãtur populus mœroris uel populus meus: ſciſmaticos
accipe qui ſeparãt quidem deceptã multitudinem ab eccleſia dei & rudes animas quæ nuper chri
e iiii

MHiero. liber

ſti cõcepe ſermonem: abrumpunt & diuidunt: non tamen faciunt crudelitatem quã heretici: dece
ptos quoſqʒ trucidãt: ſed in eadẽ regula fidei pmanẽtes dilatare cupiũt termios ſuos: & nomẽ glo

riæ in poſteris mittere. Itaq; dñs cõminatur ſe muros rhabbæ. i. multitudis: incẽſuꝑ:: & regẽ eorũ
auctorẽ ſciſmatis ire captiuum: & principes eccleſiæ iugo colla ſubmittere.

Capitulum ſecundum.

Ec dicit dũs ſuper tribus ſceleribus moab⁊ ſuper quattuoꝛ nõ cõuertam eum.Eo qð
incẽderit oſſa regis idumee vſqʒ ad cinerem. Et mittam ignem in moab ⁊ deuoꝛabit
fedes carioth:æ moꝛietur in ſonitu moab ĩ clãgoꝛe tube:⁊ diſperdam iudicezʒ de medio
eius: z omnes pꝛincipes eius interficiam cum eo dicit dominus. .
CVt oñndat ſe deus oĩum dñm & cunctas aĩas ad ſuum ꝗ earum cõditor eſt imperium pertinere.
Regis quoq; idumeæ iniuriam uindicat: immo ſcelus qd in eum a moabitis ppetratũ eſt: ut oſſa
eius uſq; ad cinerem cõcremarẽt: & ſeuitiam ſuã ac rabiem nec in morte finirent. Tradunt hebræi

oſſa regis idumeæ iam ſepulti: ꝗ cum Ioram rege iſrael & Ioſaphat rege Iuda:aſcẽderat aduerſum

moabun ultionem doloris a moabitis poſtea cõuulſa atq; ſuccẽſa: Ob hãc ergo inqunt cãm deus
miſſurũ ſe eſſe dicit ignẽ in moab uel metropolim moabitaꝶ: a qua tota appellata eſt ꝓuintia: uel
uniuerſã ꝓuiutiã ut deuoraret edes charioth: qd nomẽ eſt ciuitatis: Quomodo ãt nõ oportet trãſ/-
ferre captiuitatẽ pfectam & concludere eam in idumea ut de excelſis atq; cæleſtibꝰ humiles faciat

atq; terrenos: Quod gaza & Tyr feciſſe memorãtur: Sic oſſa regis idumeæ cõburere nõ debemꝰ?:

& cinerẽ fauillãq; diſſoluere: Iudæi & heretici trãſferunt ĩtelligẽtiam ſpiritalem ĩ carnes idumeas:
& ſenſũ regiu: q uerſatur in littera: & eſt ſolidiſſimus atq; firmiſſimꝰ: carnaliter intelli Fade eneruãt
atq; cõminuũt. Qui legit introiſſe iudã ad thamar meretricẽ: ſi turpitudinẽ ſequatur ſitteræ: & non

aſcẽdat ad decorẽ ĩtelligẽtiæ ſpiritalis: cõburit oſſa regis idumeæ: Et iccirco mittit dñs ignẽ ĩ mo

ab qui ĩterprætatur ex patre. eo qd natus quidẽ ſit ex deo: ſed eũ reliquerit: Et deuorabit opida eiꝰ:
qd interprætatur carioth: & nõ aliter morietur moab: miſi ĩ clamore & ſonitu & ululatu &clãgore
bucinæ: ut excelſis ſenſibus opprimatur: q in ſanctis libris clãgoribus bucinæ comparantur. Tuũc
& iudices & principes & omnes qui præſunt terrenis operibus: deſtruit ſermo diuinus: Et præcipit
doctonbus eccleſiæ: In montem excelſum aſcende qui euangelizas ſion: exalta in fortitudine uo/
cem tuam qui prædicas hieruſalem. .
CMec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus iuda ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertam euʒ:Eo qð
abiecerit legem domini:⁊æ mandata eius non cuſtodierit:deceperunt eni eos idola ſua poſt que
abierant patres eoꝛum:Et mittam ignem in iuda ⁊ deuoꝛabit edes hieruſalem.
CCæteris ſupradictis urbibus non exprobat qd legẽ dei abiecerint: nõ enim habuerunt ſcriptam
legẽ ſed naturalem: Vnde eos dicit erupiſſe in crudelitatem. Iudas ãt in quo erat dei religio: icrepa
tur a domino: quare mãdata illius non cuſtodierit: ſed abierit poſt idola: non enim poterat añ ab
idolis decipi niſi legẽ dñi repuliſſet: Vnde dñs cõminatur ẽt ĩ iudã ignem eſſe miſſurum:qui deuo
ret edes hieruſalem: non illius: in ꝗᷓ pacis uiſio cõmoratur: Sed eius quæ hieruſalem gloriâ pdidit.
Quicquid de Iuda diximus refer ad eccleſiam:qᷓ in eo arguitur qd legẽ dñi contempſit: & unuſqſq;
adorat uitia ſua atq; peccata: Dicente Petro: Aquo enim quiſ ſuperatur huius & ſerueſt: Auarus

i. pet: z. d

aurum. guloſus uentrem: libidinoſus adorat uenereas uoluptates. Vnde mittet dominus ignem

in Iuda & deuorabit fundamenta uitioſa: Simulq; diſcimus creatorem omnium: non ſolum Iudæ
& hieruſalem: ſed & uniuerſarum gentium habere curam: Et iuxta apoſtolum: Eos ꝗ ſine lege pec-
cauerunt perire ſine lege: & qui in lege commiſere delicta: lege domini Iudicari.

CHec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus iſrael:⁊ ſuper quatuor non conuertam eum.

R O.2z. b.

CIccirco ponit nouiſſimum Iſrael:quoniam prope omnia quæ ſecuntur ad ipſum ſcripta ſunt: Vt

ſub uno textu ſermo propheticus libri ordinem contineret.
CPꝛo eo quod vendiderit argento iſſtum.
CPrimum eorum ſcelus eſt quod propter pecuniam hominem uendiderint. & hominem iuſtum
qui in eo admirabilior eſt: quod nec paupertate ſuperatus eſt: ut iniquum aliquid faceret.
CEt pauperem pꝛo calciamentis. =ðèð
Cldeſt ꝓ rebus uiliſſimis prætioſam hominis animam. ò”MU;
NQui conterunt ſuper puluerem terre capita pauperum ⁊ viam humilium declinant.
CIdeſt in tanta eleuantur ſuperbia:& nolunt cum humilibus ambulare.

CEt filius ac pater eius ierunt ad puellã vt violarẽt nomẽ ſanctũ meum:⁊ ſuper veſtimentis pi

gnoꝛatis accubuerunt iuxta omne altare:⁊ vinum dãnatoꝛum bibebant i domo dei ſui.

CQuicqd autem fit turpiter ad dei refertur iiuriã: ꝗ dicit: Peruos nomẽ meũ blaſphematur in gẽ

tibꝰ. Iuxta tropologiam: Sicut & in oſee docuimus ſub nomie Iſraelis hereticos ſignificari: ẽt nũc

poſt iudã & hieruſalem qui interprætatur eccleſia intelligamꝰad hereticos ſermonẽ ꝓpheticũ diri
gi: quendunt argento Iuſtum: ideſt eccleſiaſticum: ꝗ nõ habet ſciẽtiã ſcripturaꝑꝶ: ſed ſimplicitate

Iſa. 40. b.

Lue

ll

laltg⸗
Cche

ſti.
5

Super ⸗Amos.ciij.

contêtus facit mandata quæ iuſſa ſunt. Hæc faciunt heretici pro diuitiis & p calciamẽtis: quibꝰ cal
cãt puluerem terræ: qa nõ poſſut nudis pedib“ ſtare ſup terrã ſanctã. In ꝗᷓ ſtetit Moyſes & Ieſus filiꝰ
naue: Vnde & apoſtoli nudis pedibꝰ iubẽtur incedere ne ꝗd mortis habeant. & pelliũ: quæ referũ
Io.iꝗ. a. tur ad carnes: Declinãt heretici uiam humilium: illã uidelicet ꝗᷓ dicit: Ego ſu uia ueritas & uita. Fi/
lius quoq; & pater ĩtroierũt ad unã puellam:Patrẽ noſtrum eẽ populum Iudæoꝶ ſepe legimꝰ: Di/
i. cor. 0. a. cẽte paulo: Nolo enĩ uos ignorare fratres: qa patres noſtri omnes ſub nube fuerut:Et in alio loco:
pᷣs. 44. Pro patribus tuis nati ſũt tibi filii: Nos igitur filii ſumꝰ: & pater populus iudæoꝶ: Peccamus & unũ
ſcelus cõmittimꝰ: qñ ad obſeruationẽ ſabati: circunciſionis iniuria: cerimonias legis abolitæ: cum
parẽte noſtro ĩgredimur.Bibũt heretici uinũ dãnatoꝑꝶ: qui ex eo quo egreſſi ſunt de eccleſia daãna
ti ſunt: Hoc uinum eſt ſodomorum: furoris: draconum: & aſpidum. H
CEgo autem exterminaui amoꝛeum a facie eoꝛum.cuius altitudo cedroꝛum altitudo cius:ł-
foꝛtis ipſe quaſi quercus:⁊ contriui fructum eius deſuper ⁊ radices eius ſubter:Ego ſum qui
aſcendere vos feci de terra egvpti.⁊ eduxi vos in deſertum quadraginta annis vt poſſideretis
terram amorei:Et ſuſcitaui de ſiliis veſtris in pꝛophetas:⁊ de iuuembus ueſtris in naʒareos.
C Egrediẽtibꝰ uobis de ægypto exterminaui añ faciem ueſtrã ſeon regẽ amorreoꝑꝶ: qui tam excel
ſus erat & fortis q̃ſi cedrus & quercus: & feci ut poſſideretis terrã amorrei quã diuiſit moyſes filiis
rubẽ & gad &dimidiæ tribui maneſſe. Et poſt tãta beneficia ẽt hoc addidi: ut de filiis ueſtris aſſume .
rem michi prophetas & facerem nazareos. Prius ergo ꝗᷓ educeret nos deus de terra ægypti:de for/
nace ferrea: & exterminauit ante faciem noſtram amorreum: qui dicitur amarus: ſiue Ioquens: uel
famoſus: & ſtequenti ſermone celebratus: Hic autem amoreus & rex amoreorum appellatur ſeon
arbor infructuoſa & ſterilis: non quo fructus non fatiat: ſed malos afferat fructus. Sicut & de pſeu/
do ꝓphetis legimus: Ex fructibus eoꝶ cognoſcetis eos: ex malis uidelicet fructibus: ſiue igitur fru
cctum nõ faciat ſiue faciat: ſed nõ in bonũ: Infructuoſa appellatur: Iſte ſeon de quo ſcribitur iam ſe
curis ad radices arboris poſita eſt: dnño pcutiente ſucciſa eſt: cuius altitudo cædroꝶ altitudini com
paratur.De ꝗbus legimus: Vidi ĩpium ſupexaltatũ ſup cædros libani. Fortitudo quoq; eius quaſi
Luc u. a. qrcus arboris duriſſimæ atq; fortiſſimæ: De hoc forti dñs loqtur. Cũ fortis armatus cuſtodit atriũ
ſuum. Ipſe dñs fecit nos exire de ſeculo p ãnos quadraginta. (Qui numerus ſemp afflictiõis: & ie/
iunii: luctus & doloris eſt) Et ꝑ tribulatiões & anguſtias puenire ad terrã ſanctam: ut poſſideremꝰ.
Primũ terrã amorrei.& illius quõdam regio: fieret noſtra poſſeſſio. Et poſtea ſuſcitaret de filiis no
ſtris ꝓphetas: oẽs ſanctos uiros:ꝗq acceperũut ſpiritũ ꝓphetalẽ. De ꝗbus in prima ad Corinthios ple
nius legimus. De iuuenibus noſtris aſſumere nazareos & ſanctificatos: ꝗ deo ſuas aias ĩmolantes
uinũ qd ĩebriare põt & ſtatũ mẽtis euertere: nõ attingunt. Vt habeãt comã Sanſon: in cuiꝰ capite.
(Quia caput uiri chriſtus ẽ) Fortitudo & uictoria conſiſtebat.
CMunquid non eſt ita ſilij iſrael dicit dominus.Et pꝛopinabatis nazareis vinum:⁊ pꝛophetis
mandabatis dicentes ne pꝛophetetis. Ml M
CMe uobis tanta pᷣſtante benefſicia. Nunqd poteſtis dicere qd iſta non feceritis ꝗ in tantã rabiem
ꝓrupiſtis: ut iebriaretis nazareos meos uino: ꝗbus lege pᷣceptum eſt: ut oẽ qd inebriare põt non bi
bãt.Et mandaretis prophetis: ne in meo nomine prophetarent. Quod & Amos prophetæ prece/
pit amaſias ſacerdos bethel: & Hieremiæ a rege mãdatũ ẽ: ne uerbis dñi loqꝗretur ad populũ. Iuxta
tropologiã. Ebrietatem illã intelligamus qua curis ſeculi ĩebriatur: & obruitur aiæ uigor. Et illos
ꝓphetis mãdare dicẽtes:ne ꝓphetetis:qui liuore ſuperati ꝓhibent eruditos uiros doctrinæ ꝓferre
ſermonem. Et dicẽte dũo: Vade & dic populo huic.illi econtrario iubent: ne loquaris in nomine
domini. Maxime ſi ille qui doceat non turpi lucro: gloriæ: atq; iactãtiæ: ſed utilitati legentium.
audientiumq; prouideet. MW
CEcce ego ſtridebo ſuper vos ſicut ſtridet plauſtrum onuſtum feno⁊ peribit fuga a veloce:⁊ꝛ
foꝛtis non obtinebit virtutem ſuam:æ robuſtus non ſaluabit animam ſuam. MMVM,D
C Me uobis præſtante beneficia: uobis autem contraria agentibus. Iccirco ſicut plauſtrum ſtipulæ
uel fœni onere prægrauatum ſtridore & ſonitu longe exululat. Sic & ego ueſtra peccata ultra nõ
ſuſtinens: & quaſi ſtipulam tradens incendio. Clamabo & dicam.
n CNDNeribit fuga a veloce⁊ cetera. HMM ”UMU0
CVoluere ſe ſubter eos ut plauſtrum comminatur deus ſœno prægrauatum. Vt quia frumentum
non habent: qd in horrea recõdatur. Fœnum eorum & ſtipula incẽdio cõcremetur. Plauſtrum qd
Eſa.25. d. uoluitur illud eſt de quo in Eſaia legimus. Cõculcabitur moabitis ſicut conculcatur area in plau-
ſtris. Et in alio loco. Ponam inquit te ſicut rotas plauſtri nouas cum ſerrarũ dentibus: & conteres
montes & comminues ualles: Vt poſtqᷓ montes ualleſq; contriueris pereat fuga a ueloce:Dicen/

l

erzd

Ro.zb.

1 lI.cor. 9.d: te paulo: Neſcitis: qa qui in ſtadio currũt:Et ĩ alio loco: Currebatis bene: ꝗs uos impediuit Et d ſe
Gal.).a: ait:Bonũ certamẽ certaui: curſũ cõſumaui: De malis ãt curſoribus loꝗtur: Nõ uolẽtis neq; curren-
. n. thi. 4. b tis ſed miſerãtis ẽ dei. Si gradu cõcito fugerimꝰ: peccatum nos appræhendere nõ ualebit: & fortis
. Ro.9.c. nõ obtinebit uirtutẽ ſuã:nõ qd fortis ſit: ſed qd fortẽ eẽ ſe iactet:q cõfidunt ĩ uirtute ſua:Robuſtus
i quoqʒ ꝗ nõ ſaluabit aĩam ſuã:ille eſt ꝗ neqᷓꝗᷓ apoſtoli poſſidet armaturã:habẽs ſcutũ:ſed nõ fidem:
te
„*

—

Miero.liber

Acciĩctus lũbos:ſed nõ ĩ ueritate:Indutus loricã ſed nõ iuſtitiæ: portãs gladiũ ſed nõ ſalutis.
CEt tenẽs arcũ nõ ſtabit. CIſti ſunt ſagittarii de quibus & Dauid canit: Ecce peccatores in
tenderunt arcum parauerunt ſagittas ſuas in pharetra.
C Et velox pedibus ſuis non ſaluabitur ⁊ aſcenſoꝛ equi non ſaluabit animam ſuam.
CQui ꝓpter acumẽ igemii diſcurrit ꝑ teſtimonia ſcripturaꝑꝶ: & oratorũ eloquẽtia: uel ſophiſma-
tibus dialecticis opprimere nititur ueritatẽ.ĩ eo ppeditur & corruit: qa nõ ĩ dno ſed ĩ ſuis confidit
pedibus: Aſcenſor quoq; equi nõ ſaluabit animam ſuam: ſed periens audiet Hi ĩ curribus: & hi in
equis nos autẽ ĩ nomine dei noſtri inuocabimus: lIllis obligati ſũt pedes & ceciderunt. Et iterum:
Dormitauerunt omnes qui aſcenderunt equos. .
CEt robuſtus coꝛde inter foꝛtes nudus fugiet in illa die dicit dominus.
CQui locus dupliciter expom poteſt: Vt aut inde poſſit euadere: qa expoliauit ſe uegerẽ hominẽ:
& pelliceas tunicas peccatoꝑe: & nulla fuit ſarcina pᷣgrauatus: Aut ecõtrario ꝗa nudus eſt: & chriſti
perdidit ueſtimentuù nihil ei ꝓderit fortitudo ſua: ſed in die prælii fugiet pſequentes: & abſq; arma
SS tura apoſtoli reſiſtere non ualens hoſtibus terga præbebit. Cap.iii.
QAcite verbum quod locutus eſt dominus ſuper uos ſilij Iſrael:ſuper omnem cogna-
tionem quam eduxi de terra egypti dicens Tantummodõ uos cognou ex omnibꝰ co⸗
Egnationibus terre: Iccirco viſitabo ſuper vos omnes iniquitates veſtras.
Cad duodeci tribꝰ ꝓphetalis ſermo dirigitur: qa ſolos ait: uos cognoui:ꝗ creator ſũ omnium:&
uos habui peculiarẽ populuũ. Iccirco ſuꝑ ſolos uos oĩa ueſtra peccata reſtituam: Potẽtes.n. potẽter
tormẽta patiẽtur: ꝗ at mimus ẽ: dign' eſt miſericordia: & iuditiũ dei de domo eius dicitur habe-
re pricipiu. Iuxta ſpiritalẽ uero ĩtelligẽtiã ꝓprie ad eos ſermo fit dñi: ꝗ ſenſu uidẽt deũ: quos edu/
xit de terra ægypti: & de poteſtate pharaonis: ut neq;ꝗᷓ luto & paleis deſeruirẽt exſtruẽtes ægyptias
ciuitates: Et quos ex oĩbꝰ tribubus terræ cognouit: Dicẽte apoſtolo: Nũc ãt cognoſcentes deu ma/
gis ãt cogniti ab eo:Et in alio loco Qui ignorat ignorabitur: Nõ oẽs ergo cognoſcit dñs:ſed eos
qui eius cognitione ſũt digni. Loquẽs in euangelio. Recedite a me oparii iniqtatis neſcio uos. Ic
circo inqt ꝗa ſolos uos cognoui & meos habui: uiſitabo ſup uos oẽs iniꝗtates ueſtras. Quẽ diligit
dñs corripit: & caſtigat oẽm filium quem recipit. Et pulchre dixit uiſitabo & nõ percutiam: quia
plaga dei uiſitatio eſt atq; curatio. Et omnes inquit iniquitates ueſtras uiſitabo: ne quid impercuſ/
ſum remaneat: ne quid non recipiat ſanitatem. =V
C MHũquid ambulabunt duo pariter niſi ↄuenerit eis:nũꝗd rugiet leo ĩ ſaltu niſi habuerit pᷣdã:
nũquid dabit catulus leonis vocem de cubili ſuo:niſi aligd appꝛehẽderit:nũquid cadet auis in
laqueũ terre abſq; aucupe:nũquid auferetur laqueus de terra anteqꝙᷓ; qd ceperit. Si clanget tu
ba in ciuitate ⁊ populus nõ expaueſcet:Si erit malum in ciuitate:qð dñs non fecerit.
CAliqui putat ſex exẽpla ꝓpoſita:duoꝶ pariter ambulãtiũ: & leonis rugiẽtis in ſaltu: & catuli leo
nis dãtis uocẽ de cubili ſuo. Et auis captæ ab aucupe: & laq́i in terra defixi: & tubæ in ciuitate clan
gẽtis. liſq; exẽplis redditã ſimilitudiné: ut quõ ſupiora cãm hũñt:& nõ fiũt niſi illa pᷣceſſerit.Sic nul
lũ in ciuſtate accidere malũ qd dño pcipiente nõ factũ ſit.Sũt ꝗ primũ exẽplũ eſtimãt cõtinere do
ctrinã:quo nõ poſſint duo pariter ambulare niſi ſibi añ cõſenſerit in eũ ꝗ fecit utrũq; unũ & mediũ
parietẽ maceriæ deſtruxit: & duos cõdidit in unũ nouũ hoĩem: fecitq; ĩter eos pacem: & copulauit
uinculo caritatis: ut cũ fuerit ſimul duo: poſtulẽt a patre: & ĩpetrẽt ꝗcꝗd rogauerint.Hi ſũt duo po
puli circũciſiõis & gẽtiũ: qd ſi diſcordia ſepentur ſtati eos leo rugiens zuach

it. DHe quo & Petrus ait
Aduerſarius ueſter diabolus tanꝗᷓ leo rugiens circuit. Qui leo non uerſatur inter ligna pomifera
qᷓ laudãt deũ:ſed ubi ſiluæ ſũt & ĩculta humus: & beſtiæ cõmorãtur. Et nõ ſolũ leõis patebũt mor
ſibus: ſed apphendet eos catulus leonis & ducet ad cubile ſuũ: fugiẽs lucẽ & ꝑget ad tenebras. Oĩs
eni ꝗ peccat amat tenebras & odit lucẽ.Tertia pœna eſt eoꝶ quos diſcordia ſepauit. ut pdãt alas
ꝗbus prius ſublimiter ferebãtur: & de cælis in terrã corruãt & teneãtur ab aucupe:ꝗ ꝓpria uolũta/
te ad terrena deſcẽdũt põdere pctõꝶ depſſi:& uitio ſuo adhærẽt uiſco. De quo ĩ apoſtolo legĩus:
Qui adhæret meretrici unũ cũ ea corpꝰ efficitur. Quarta pœna diſcordãtiũ eſt ut capiãtur laqo:ꝗ
nõ in cælo ſed in terra poſitus eſt. De quo qd euaſerit: Sanctus dauid gloriatur & dicit Aĩa noſtra.
ſicut paſſer erepta eſt de laqueo: Iſte eſt cõtritus laqueus: de quo & apoſtolus loqtur ad credentes
Deus cõteret ſatanã ſub pedibus ueſtris. Quiĩta pœna eſt eoꝶ qui reliquære pacẽ ꝗᷓ exſuperat om/
nẽ ſenſũ: Et ꝗᷓ dñs pergens ad patrem apoſtolis reliquit dicens Pacẽ meã do uobis. Vt in ciuitate
domini cõſtituti tube ſonitu terreãtur: Quicquid enim in ſcripturis ſanctis dicitur tuba cõminans
eſt:& grãdi uoce aures credẽtiũ pœnetrãs. Si iuſti ſumus ꝑ tubã chriſti ad beatitudinẽꝓpuocamur:

Ps. 63.

Sap.6. b.

Gal.A. b.
l. cCor.lꝗ.g

Heb. I2. b.

ps. 123.

Io.lA.·d.

Si peccatores audim ꝗᷓ ſimꝰ tormenta paſſuri: Malũ ãt qd dñũs facit ĩ ciuitate nõ cõtrariũ eſt uirtu

ti: ſed afflictio & crutiat': De quo legim: ſufficit diei malitia ſua. i. tribulatio & ãguſtia: Et in Iona
Ber dñm ſupꝑ malitia quã locutẽ ut faceret: Malitia utiq; ibi ſbuerſio niniuitaxꝶ ẽ:quã p ꝓp bhaʒ

eꝰfuerat cõminatꝰ: ñ uirtuti ↄtraria qᷓ ad pctũm ptinet: qa ñ faciet dñs deꝰ uerbũ niſi reuelaue/

rit ſecretũ ſuũ ad ſeruos ſuos ꝓphas:ñ qd dñs oĩa reuelet ꝓpłhis:qᷓ ĩ cælo faciat: uel añ iã fecerit ſed
facturus in terris ſit. Reuelauit Noe ſeruo ſuo qd eẽt iducturꝰ diluuiũ.Reuelauit Habraã & loth

1u7.

l

lucſo⸗

8
ter
e
l
do
mn C
en enl
.
ler ban
n

i
un
un

In
c
Dul
1 Iſa. 7.a.
it
0
2
Luc.IO. a.
1s
S
ſol
ſn ,
n N

Iſa.7.c.

6

CXeo rugiet.ꝗs nõ timebit:dñs deꝰlocutꝰẽ ꝗs nõ ꝓphetabit.

Super Amos. ciiij.

feruis ſuis: qd arſuræ eſſent ſodõa & gomora: adama & ſeboĩ. Reuelauit Ioſeph ĩterpᷣtationẽ ſom
nii ſeptẽ ĩnoꝶ famis ĩ ægypto:Et Ionæ ꝓphæ ſubuerſionẽ Niniue: Vt q audirẽt uẽtura ſupplitia:
aut agerẽt pniam: & tormẽta ui tarẽt: aut cõtẽnẽtes iuſtiꝰ punirẽtur: Ita & nũc diñs reuelat pamos
ſeruũ ſuũ ac ꝓphetã:qd facturꝰſit.x.tribubꝰ: ut ſi fuerit ad meliora cõuerſæ & idola deſeruerint: de
ĩminẽti piculo liberèt᷑: Et nota qd clemẽs & bẽignꝰdeꝰ ſp futura pᷣnũtiat: ne cogat᷑ ĩferre ſupplitia
CQuis ĩ hoc loco:nõ ꝓ im
poſſibili.ſed ꝓ raro accipitur: Ille. n. nõ timebit & ille nõ ꝓphetabit: ꝗ ꝓpter duritiã ſuã dnm audi
re cõtẽpſerit: Et ẽ ſenſus iuxta hiſtoriã: Si ad leonis uocẽ omnia cõtremeſcũt: & cũcta aĩantiũ natu
ra terretur: nos iubẽte do ut loqᷓmur & ãnũtiem populo uẽtura ſupplitia:ñ ꝓphabimꝰ?nñ loꝗᷓmur:

Auditũ facite in edibꝰ aʒoti:⁊ i edibꝰ terre egypti:⁊ dicite cõgregamini ſuꝑ montes ſamarie

⁊ videte ĩſanias multas i medio eiꝰ:⁊ calũniã patiẽtes i penetralibꝰ eiꝰ: Et neſcierũt facere re/
ctũ dicit dñs:theſaurizãtes iniquitatẽ:⁊ rapinas in edibꝰ ſuis ꝓpterea hec dicit dñs deus:Tri
bulabit᷑ ⁊ circuietur terra:detrahetur ex te foꝛtitudo tua ⁊ diripientnr edes tue.

iuditiũ: Quomodo ſi diceret priꝰ uidete qᷓ faciã & tũc meã ſentẽtiam cõprobate. Videte ĩſanias ut
ro deo adorẽt uitulos & ĩmolẽt filios ſuos: Næc hoc ſcelere cõtẽti: caluniãtur paupes ĩ penetrali/-
us ſuis: & omnino facere neſciũt rectũ. Theſaurizates ſibi nõ aurum & pecunias ꝗᷓ ĩterdũ labore
quærũtur: ſed iniqtatẽ & rapinas ĩ ædibus ſuis: Vt qa deſerto dei cultu adorauerũt idola: Tradat
eos ĩ reprobũ ſenſũ:ut fatiãt q̃ nõ oportet.Et ꝗa ſemel iuxta leges tropologiæ ſamaria refertur ad
hereticos: ꝗq cuſtodes mãdatoꝶ dei ſe eſſe mentiuntur: Præcipit ſermo diuino ut in gẽtibꝰprædicẽt
quæ nõ habẽt notitiã dei. in quoꝶ doctrina ignis exurẽs eſt: & tribulatio & anguſtia ut cõſiderent
falſã ſamariã & aſcẽdãt ad mòtes ſupbie eius: & uideãt multas ĩſanias ĩ medio eius dum unuſqſq;
fingit qd ĩ animũ eiꝰ ĩciderit: Calũniã quoq; patiũtur ĩ pœnetralibeiꝰ ſimplices ꝗqq; credentiũ:dũ
ſub nomine ueritatis colũt mẽdatiũ & mmno rectũ facere neſciũt qa pdiderũt tramitẽ ueritatis.
Nec credũt ĩ eo ꝗ dicit Ego ſũ ueritas:Et theſaurizãt ſibi dogmata imiqtatis: & rapiũt atq; conclu/
dũt ĩ edibꝰ ſuis quos potuerit falſo errore decipere: Propterea tribulabuũturĩ die iuditii. Et omnis
eoꝑ fortitudo attenuabitur: Et diripiẽtur qᷓ habuerãt de rapinis: ut liberẽtur populi quos decepe/
rãt: Aut certe quottidie p uiros eccleſiaſticos tribulabũtur: & circũdabũtur teſtimoniis ſcripturarũ:
& detrahetur ex eis fortitudo ſyllogiſmoꝶ: & uerboꝶ argutiæ: ꝗbus ſuum dogma firmauerãt: Et
edes eoꝶ diripiẽtur: ut qui rapti fuerant de eccleſia: Ad eccleſiam reuertantur.

CHec dicit dominus quomodo ſi eruat paſtoꝛ de oꝛe leonis duo crura:aut extremum auricule:

ſic eruentur filij Iſrael qui habitãt in ſamaria in plaga lectuli ⁊ in damaſci grabato.
CSupius diximus amos ꝓphetã artis ſuæ uſum eẽ ſermonibus: Vt qa paſtor gregũ: mihil terribili“
leone dgnuratziri dñni leoni cõparet. Iuxta hũc ergo ſenſum ẽt nũc de eo qd ſæpe uiderat ſu/
mit exẽplũ:& ſic decẽ tribuũ puas reliqas de aſſyrioꝶ narrat mãibꝰeruẽdas. Quõ ſi paſtor deuora
tis oibꝰ mẽbris:duo crura aut extremũ auriculæ de leonis faucibꝰeruat. Poſitoq; cõparatiõis exẽ/
plo: Ita ĩꝗt eruẽtur filii iſrael. Decẽ uidelicet tribꝰꝗᷓ hitãt in ſamaria:in plaga lectuli & damaſci gra
bato. Quod mihi ſic explanãdũ uidetur. Præcepit dñs p Eſaiã ꝓphetã Achaz regi iudæ ne timeat

CDicite inꝗt ut cõgregẽtur oẽs gẽtes ꝗᷓ ĩ uicino ſũt: & uideãt ſcelera iſrael:ne iniquũ putẽt dei eẽ

duos ſemiuſtos torres i. raaſin regẽ ſyriæ: & faceæ regẽ iſrael: Filii ergo ſamariæ hitat in plaga le/

ctuli: reqeſcẽtes ĩ ſyroꝶ auxilio: & in damaſci grabbato:ſibi uictoriã pollicẽtes: Vt quõ ꝗ ſeſſus eſt
refocilatur in lectulo:ſic illi fractas ui res uicinæ gẽtis auxilio roborarẽt. Vñ & in Eſaia p typũ dici
tur futurorũ:qd naſciturus ſit puer ꝗ priuſqᷓ ſciat uocare patrẽ & matrẽ: accipiat ſpolia ſamariæ: &
uirtutẽ damaſci. Quæ.ſ.cõtra hieruſalẽ iũctis uiribꝰdimicabãt. Iuxta tropologiã in crure uia ondi
tur doctriaꝶ. Vñ & apoſtoli abſq; calciamẽtis iubẽtur incedere. In aure ſacramenta dictoꝶ. Vnde
dicitur: ꝗj habet aures audiendi audiat: Hoc iter tam heretici ꝗᷓ waſilri eoꝶ demones q ſignifican

tur p leones iĩpedire feſtinãt. Sed ſi uenerit uir eccleſiaſticus & hõ dei de eoꝶ faucibꝰ eruit duo cru-

ra:aut extremũ auriculæ: ut ſecuro pede & tutis auribus dñm ſequi & uerba eius audire ualeamus
Sicut ꝑ ſamarià heretici ſic per damaſcum poſſunt ſignificari ſapientes huius mundi.

iſrael ſuꝑ eũ viſitabo ⁊ ſup altaria bethel:? ãputabunt᷑ coꝛnua altaris:⁊ cadẽt in terrã:⁊ pcutiã
domũ hyemalẽ cũ domo eſtiua:⁊ pibunt domus eburnee ⁊ diſſipabunt᷑ edes multe dicit dñs-

CPræcipit ãt ſermo diuinus ut primũ audiãt:deĩde cõteſtẽtur q dñs dixerit: Quia ĩ die inqt cũ uiſi/

tare cœpo pᷣuaricatões Iſrael: & eis reddere ꝗᷓ merẽtur: & captiuitatis tp̃s aduenerit: Tüc deſtruẽtur
altaria bethel & ruẽt ĩ terra aſſyrio uaſtãte:Et pcutiã domũ hyemalẽ cũ domo eſtiua:& pibũt do/
mꝰeburneæ: Poſſumꝰſimpliciter accipere tãtaꝶ eos fuiſſe opu: ut duplices haberẽt domos: hyema/

les & eſtiuas: q̃ aliæ uerſæ eſſent ad aqlonẽ: aliæ ad auſtꝶ: ut ꝓ uarietate tẽpoꝶ rigoris & caloris:

cæli quoqʒ tẽpiẽ ꝓuiderẽt.Legimꝰ quoq; Achab regẽ Iſrael tatis fluxiſſe delitiis: ut domũ ſibi ebur

neã fecerit:Poſſumus ẽt domũ hyemalẽ appellare regnulſrael:ĩ qᷓ frigus erat religiõis: Et domum

eſtiuã hieruſalẽ: in qᷓ erat tẽplũ & offerebãtur holocauſta mane & ueſpe:& uigebat calor religiõis:

CAudite ⁊ ateſtami i domo iacob diẽ dñs deus exercituũ:qꝛ ĩ die cũviſitare cepo pᷣuaricatões

Heretici tot habẽt altaria: quot ſciſmata: Quãdo ergo uiſitate cœpit dominus pᷣuaricationes eorũ:

Miero.liber

amputabit & cornua altaris: quod ꝑ ſuperbiam unũ habere ſeĩ actãt: Cadentq; eoꝶ comua ĩdeſt ar
rogantia ĩ terram: Et percutiet domum hyemalem: eos hereticos qui laborãt cõtinẽtia & ieiuniis
xerofragiis & chaumeoniis: E quibus tacianus& manicheus: Et domum eſtiuã: eos ꝗ ꝓpter uẽtris
ingluuié: oẽm recipiut uoluptatẽ: Et pibt dom eburneæ ꝗ artifici: & rhetorici nitoris ſplẽdore

cõpoſite ſũt: Et una ueritate ſurgẽte multa mendatia deſtruentur. Cap.iiii. (pes.

= v Agdite ᷣbũ ̊ vace pigues q̃ eſtis i mõte ſamarie q̃ calũniã facitis egẽis:⁊ afrigitis pau/
RS CLoquitur ad principes Iſrael & optimates quoſq; qui delitiis ac rapinis uacabãt: ut audi
„WBant ſermones dei: & non aratores boues ſed uaccas pingues de armento ſe eſſe nouerit: per

quos ſigniſicat: eos non agriculturæ ſed immolationi & eſui præparatoo.
Que dicitis dominis veſtris. Cdeſt paſtoribus:per quos reges intelligimus:

¶ Afferte ⁊ bibemus. CQeſt iubete tãtum: & nos cũcta uaſtabimus: ſignificat enim ebrie

tatem eorum in uino atq; luxuria quæ ſtatum mentis euertunt.
Nurauit dominus in ſancto ſuo. CIdeſt in filio uel in templo⸗
E Quia ecce dies venient. CIdeſt non longe eſt dies captiuitatis & anguſtiæ ſuꝑ uos.
C Et leuabunt uos in contis:⁊ reliquias ueſtras in ollis feruentibus.
CNoc autem ſignificat quod capiantur in prælio & portentur iure uictoriæ.

CCEt per aperturas exibitis altera contra alteram. CIdeſt aperta uobis eſt captiuitatis uia

& cum ollæ ueſtræ fuerint exuſtæ exibitis altera cõtra alteraz: Secũdũ hebræoꝶ Idiom ea: qd nos
dicimus mutuo uel uiciſſim mulierem & mulierem uocant:hoc eſt altera contra alteram.

CEt pꝛoiciemini in armon dicit dominus. C Quæ ẽ armẽia:Secũdũ tropologiã pᷣcipit he/

reticis: quẽtri & gulæ ſeruiẽtes recte appellãtur uaccæ piĩgues: Et ſt in mõte ſamariæ ꝗ ſemp ſibi
ſublimia repromittũt ut uerbũ dei audiãt. Samaria quoq; cuſtodia dicitur: nõ qd cuſtodiãt ſermo
nes domini:ſed quod cuſtodes pᷣceptoꝶ eius eẽ ſe iactẽt: Quæ calũniã faciũt egenis & cõfriĩgunt
paupes: egenũ & paupem itellige eccleſiaſticum uirum q ueritatis ſimplicitate cõtẽtus eloquẽtiæ
fulgorẽ argumẽtoꝑeq; diuitias nõ reꝗrit. Hæ uaccæ dominis ſuis ideſt pricipibꝰ puerſoꝶ dogma
tũ: uel eis ꝗ p multiplices libros ab aliis male iuẽta corroborãt:dicũt afferte & bibemus. Niſi enim
illi dederit iſti nõ habebũt qd bibãt ut inebriẽtur: Iurauit dñs qd uẽiat ſuꝑ eos dies iuditii atq; pœ
naꝑ: & portẽt eos ĩ armis ſuis ꝗbus aduerſũ eccleſiã dimicauerãt: & eos ꝗ cũ illis ſũt in ollis feruẽ
tibus: ut exurãtur & excoquãtur: Cũq; excocti fuerint & exuſti egrediẽtur nudi:nihil eoꝶ habẽtes
quæ ſibi antea præſumebãt:& ꝓiciẽtur ĩ armon:ubi ꝑ triſtitiã ſupbia eoꝶ cõteratur: Armon enim
Iterprætatur lux eoꝑꝶ uel arca meroris. Poſſumus iuxta litterã'ollas feruẽtes ciuitates Iſrael itellige
re. Vtquomodo hieruſalem habens clauſos populos & obſeſſos aſſimilaturollæ feruẽti & plenæ
carnium: ſic & urbes ſamariæ ollis feruentibus comparẽtur.
Aienmite ad bethel ⁊ impie agite ad galgalam.⁊ multiplicate pꝛeuaricationem.
O Iſrael miſerabilis iã tibi ĩſtat uicia captiuitas: fac qd libet: ut qᷓnto tu fueris ĩipudentior: tanto
mea ſupꝑ tormẽtis tuis iuſtior uideatur ſẽtẽtia: Venite inꝗt ad bethel in q̃ aureũ poſuiſtis uitulũ &
impie agite ĩ deũ: Cũq; ueneritis ad galgalã locũ idolatriæ: multiplicate pᷣuaricatõem: Quicquid
enim ibi egeritis præuaricatio cõtra deum eſt: cui idola prætuliſtis.
CEt offerte mane victimas veſtras:tribus diebus decimas veſtras.
CNe in ſcelere ſit ulla dilatio:lmmundas cottidie uictimas cædite & cõtaminata afferte ſacrificia:

CEt ſacriſicate de fermento laudẽ. CQuod iuxta pᷣcepta moyſi deo pœnitus nõ offertur.

CEt vocate inquit.voluntarias oblationes. Cldeſt ſpõtaneas:VItroneũ ãt ſacriſiciũ ad leti
tiam pertinet: quod latine epulum poſſumus appellare: Et cum hoc feceritis: impietatem ueſtram

omnibus annuntiate: ut non ſolũ feciſſe ſed alios docuiſſe uideamini: Hæc autem præcipio: & im

peratiuo modo loquor: ut ueſtræ ſatiſfatiam uoluntati.

COQꝛ ſic egiſtis ⁊ ſic voluiſtis dicit dñs deꝰ.Quapꝛoptèr ⁊ ego dedi vobis ſtupoꝛẽ dẽtiũ in cũ/

ctis vrbibus veſtris:⁊ indigẽtiam panũ ĩ omnibꝰ locis vr̃is ⁊ nõ eſtis reuerſi ad me dicit dñs.

CNõ ĩ una urbe nec ĩ uno loco:ſed ĩ oĩbꝰ locis ueſtris. Cũq; hoc fecerĩ nõ puniẽs:ſed occaſionem

tribuẽs pœnitẽdi: nec ſic ꝗdẽ reuerſi eſtis ad me dicit dñs. Bethel ĩterpᷣtatur dom“ dei. qd ſentitur
eccleſia: Galgala reuelatio ſiue uolutabrum. Heretici ſciẽtiã ſibi ſcripturaꝑꝶ uĩdicãtes: dũ eriguntur
i ſupbiã ĩ cœni ultima deuoluũtur: & trãſtigurati ĩ angelũ lucis triplicẽ ĩtelligẽtiã ſcriptura x:ideſt
primũ ſcdm litterã: Scdo iuxta allegoriã.i. ſtelligẽtiã ſpiritalẽ: Tertio ſcdm futuroꝶ beatitudinẽ:
in ꝗᷓdã figmẽta cõponũt: & ſacrificat de fermẽto Suꝑ quo ĩ euãgelio dicitur: Cauete uobis a fermẽ
to ideſt doctrina phariſeoꝶ. & hæc faciũt nõ errore 1e ſtudio:nõ fortuitu ſed uolũtate pleniſſima
Vnde eis dominus ultionem comminatur:Dabo inquiens uobis ſtuporem dentium. Si quis eniĩ
ſecundum Ezechiel uuam acerbam cõmederit ſtupebunt dentes eius. ut nõ bñ ſcripturaꝶ ſanctaꝶ
teſtimoniis utentes ſed cõmedẽtes ea immatura & abſq; ſua dulcedie pdãt robur dẽtiũ:ne poſſint
dura cõmedere & in aluũ toto corpi profutura trãſmittere. Hũc ſtuporẽ dẽtiũ ciboꝶq; pœnuriã
dedi in cunctis locis ueſtris ut patiamini famem ſermonis dei & eius panis qui de cælo deſcendit.

CEgo quoq; ꝓhibui a vobis imbꝛẽ cũ adhuc tres menſes ſupereſſent vſq; ad meſſeʒ. Et plui

ſle.2.
ſg1

lbe,
Reg
Deu
Hie⸗

iepn.

n

„ %

Super ⸗Amos.ciiiij.

ſuꝑ vnã ciuitatẽ ⁊ ſup alterã ciuitatẽ nõ plui:pars vna cõpluta c:⁊ ps ſuꝑ q; nõ plui aruit.Et ve
nerũt due ⁊ tres ciuitates ad vnã ciuitatẽ vt biberẽt aqua:⁊ nõ ſũt ſatiate:⁊ non rediſtis ad me.
CSignificat aũt uernum tps extremi menſis aprilis: a quo uiq; ad meſſem frumẽt tres menſes ſup
ſunt: maius: iunius: Iulius: quando pluuia ſerotina agris paleſtinæ aruiſq; ſitientibus uvel maxie ne
ceſſaria eſt: Vt quãdo herba turgeret in meſſem & triticũ parturiret nimia ſiccitate macreſceret. Pro
hibuit autem imbrem ut nõ ſolum indigẽtiã panũ. ſed & ſitis ardorem & bibendi penuriam ſuſti-
nerẽt.In illis enim locis propter paruos fõtes omnes aquæ ciſternaꝶ ſunt: & ſi imbrem diuina ira
ſuſpenderit maius ſitis qᷓ famis periculum eſt. Et ne forſitan putarent hoc nature & aſtrorum curſu
ac uarietate temporum urbibus & populis accidiſſe: Super unã urbem & agros eius pluere ſe dicit:
& ſuper alterã imbrem ſuſpendere.Cùq; hæc fecenit nõ in penã ſed in medicinam: increpat in ſcele
re permanentes: Et nec ſic quidem rediſtis ad me dicit dominus: Prohibet quoq; dominus ab here
ticis pluuias ſpiritales: & omnem rorẽ diuinæ ſapiẽtiæ ante tres mẽſes meſſis: ut ad fructum myſte
rii trinitatis puenire nõ poſſint: Et quomodo ſol iſte quẽ cernimus annuum curſum ſuum: donec
ad priſtinam metam reddeat duodecim explet menſibus: ꝗq ſinguli tricenis uoluũtur diebꝰ: Et luna
quæ græce mene dicitur: ex ſuo nomine mẽſibus nomẽ dedit: & ſolis illuſtratur radiis: ab ea parte
quæ ei uicina eſt: uel plus uel minus pro uarietate temporũ lumen accipiẽs: Sic & eccleſia ueri ſplẽ

4 doris ſole decorata:duodeci implet apoſtolorum numeꝶ. Vnde & duodecim in Iſrael appellaãtur
3 tribus: & in teſtimoniũ eternæ memoriæ de Iordanis alueo duodeci lapides auferũtur: ut ponan/
tur in loco ſecundæ circunciſionis. Pluit ãt dñs ſuper unam ciuitatem ueræ confeſſionis eccleſiã: Et
7 ſup alteram nõ pluit: quæ in hereticorum cõciliabulis eſt. Cũ illa imbrem recipiat ſempitemum:
iſta iugi ariditate ſiccetur: Vtqui ſitiũt coacti pœnuria ueniãt ad domini ciuitaté: de q́ egreditur fõſ
0 largiſſimus: q irrigat torrẽtẽ ſpinarũ: Iſte eſt ãt fons ꝗ dicit p hyeremiam: Me dereliquærũt fõtem
1 Hie.2. c. aquæ uiuæ. Hic fõs de uno fõte procedens triplici unione decurrit: quos fõtes patris & filii & ſpũs
2 Ps. 4l. ſancti: in cerui ſiciẽtis mõ pſalmiſta ſuſpirat dicẽs: Sicut ceruꝰdeſiderat ad fontes aquaꝶ. Cũq;duæ
¹ & tres ciuitates ad unã prexerit ciuitatẽ: in qua aquæ ſunt habũdantes: Spei fidei & charitatis: non
n ſatiabũtur: qa ad diuinam gratiam requirendam non uoluntate ſed neceſſitate uenerunt.
e CVWPercuſſi vos in vento vꝛente:⁊ in aurigine:multitudinem oꝛtoꝛum veſtroꝝ ⁊ vinearum ve
. ſtrarum:oliueta veſtra:⁊ ficeta veſtra cõmedit eruca:⁊ nõ rediſtis ad me dicit dominus.
CNõ ſolũ priora feci ut uos corrigerẽ: ſed ꝗcꝗd ſupfuit ſiccata uẽto urẽte pcuſſi & aurigine. Per/
cuſiit aũt ſpiritaliter hereticos dñs exuſtiõe ea de qua paulus apoſtolus: Melius eſt inqt nubere qꝗᷓ
I.Pe. 4. c. uri. Et priceps apoſtoloꝶ: Cariſſimi nolite pegrinari ĩ ardore: ꝗ ad tẽptationẽ uobis accidit. Et au
rigine ꝗᷓ felle diffuſo ruborẽ ſanguiĩs pallore cõmutat: & nihil in corpe ſani eſſe ppetitur: In tm̃ ut
ps. 33. ẽt mella dulciſſima amara uideãtur. Et ꝗ dudũ audiebãt ĩ eccleſia. Guſtate & uidete ꝗᷓ ſuauis ẽ dñs
Reg. zl.b. appellãtur marha. i. amaritudo. Iſti multiplicauerunt ſibi hortos: in quos ne ſua uinea mutaretur.
d Deu.ʒ2z. d. Nabot occubere uoluit. Qui. n. ifirmus eſt olera mãducat. Quoꝶ uinea ſodomoꝶ & oliueta de
is Hier.29. oleaſtris quos apoſtolus radicibus bonaꝶ oliuaꝶ pcipit ĩſerẽdos. Ficeta quoq; ꝗᷓ calatũ peſſima/

rũ ĩpleãt ficoꝶ. Quas hieremias pamaritudie cõmedi nõ poſſe teſtatur. Et ut ĩtelligamus hæc oĩa
ad malã ꝑtẽ referri: ſingulis ſermõibꝰaddidit ueſtra: ut nõ dei ſed hereticoꝶ ea eẽ mõſtraret. Quæz
oĩa eruta populata eſt. Extremũ pœnaꝶ oĩum ꝗ nõ auolat ut locuſta: ſed pmanet pituris frugibus
& tardo lapſu pigriſq; morſibas: uniuerſa conſumit.

CMiſi in vos moꝛtẽ i via egypti:pcuſſi in gladio inuenes vios:vſqʒ ad captiuitatẽ equoꝝ vẽo
rum:⁊ aſcẽdere feci putredinẽ caſtroꝝ vr̃oꝛum in nares veſtras ⁊ nõ rediſtis ad me dicit dũs.
