rit eũ florẽ ꝗ dicit in cãtico canticoꝶ Ego flos cãpi & liliũ cõualliũ. Et pulchre tã ĩ Eſaia ꝗᷓ in pñti
loco flos aſcẽdens & uentus aſcẽdens dicitur Quia de hũilitate carnis ad excelſa cõſcendit: & nos
ſecũ/ duxit ad patrẽ dicẽs in euangelio. Cũ exaltatus fuero oĩa trahã ad me. Ipe q̃ſi radix aſcendit
de terra inhabitabili: & nequaq mors in eũ ſed ipᷣe morti ſupuenit: Neq; enĩ mors in eo ullã ſue
poteſtatis uiã reperit. Et hoc ẽ qd ĩ prouerbiis dicitur:ĩpoſſibile ẽ ſuꝑ petrã ſerpẽtis inuenire ueſti/
gia: Et ipᷣe loquitur in euangelio: Ecce ueniet priceps mũdi huius & inueniet in me nihil: iſte ſic
cabit uenas mortis & deſolabit fontes eius: Venæ mortis & fontes & aculeus pctã ab apoſtolo no/
minãtur: ꝗb“ arefactis mors quoq; ipᷣa ſiccabitur: Quodq; ſeꝗtur Ip̃ᷣe diripiet theſaurũ oĩs uaſis deſi
derabilis: dupliciter accipitur. Siue qd deſiderabilia ſũt iis ꝗ ĩ morte habitãt: ſiue uaſa deſiderabilia
q ĩ theſauro retinebãtur ĩferni ſctõs ĩtelligimꝰ: quos alligatos forte dñs eripuit: & rapuit & tulit de
fferis: & qᷓſi uaſa pᷣcioſiſſima ſecũ pduxit in paradiſũ. Pro theſauro terrã. Ixx. trãſtulerũt terrã haud/
dubiũ ꝗn mortis ſignificet.Et ĩ pſalmis legimꝰ Credo uidere bõa dñi ĩ terra uiuẽtiũ. Et iuxta euãge
liũ. Mites poſſidebũt terrã. Ecõtrario debemus accipere terrã iĩferni ñ eẽ terrã uiuẽtiũ ſed mortuo
rũ:ꝗᷓ diripitur atq; uaſtatur: qñ morte xpᷣi uinctæ apud inferos aĩæ liberãtur. Secũdũ tropologiã in
eiſdem de quibus ſupra diximus commentariis legimus: uentum urentem diabolum intelligi &
in ſingulos hereſiarchas: quod nobis diſplicet. Neq; enim diabolus uenas mortis fonteſq; erroris
ſiccare poteſt: cum ipſe fons & initium mortuorum ſit: Itaq; ſermo eccleſiaſticus: urens intelligen
dus eſt uentus: qui omnia hereticorum: dogmata arefaciat & perducat ad nihilum: & diripiat eos
atq; diſpergat: qui hereticorum doctrina in morte fuerant congregati. Cap.xiiii.

NVNvparuuli eorum elidantur ⁊ fete eius ſcindantur. LXX.
NECBSiſperdetur ſamaria quomiaàm reſtitit deo ſuo in gladio:peribunt ⁊ lactantes eoꝝ
EEAelidentur ad petram: 2 habentes in vtero diſrumpentur.
CSæpe diximus decem tribus appellari ſamariã a metropoli ſamaria. ꝗᷓ ex nomine Auguſti nun
uocatur Auguſta.i. ſebaſte. Cur aut ſamaria dicta ſit ciuitas in regũ uolumie legimus. Impat igitur
ꝓpheta & ut uerius dicã optatiuo mõ loqtur: ut ſamaria pereat Cui cũ deꝰ tãtà pᷣpararet bona illa
còtra deũ faciat: & magis demonũ ſimulachra ſectetur. Symachus ãt nõ dixit peat: ſed αεT ,s,
Alti* ieagere poœnitétiã ſui qᷓ eã pèitebit erroris: qd dulciſſimũ deũ in amaritudinẽ uerterit: ita
ut bellatores eius in gladio peant: paruuli & lactãtes elidãtur ad terrã. & fete eius atq; p̃ᷣgnantes di/
ſrũpãtur in mortẽ. Quæ oĩa ei accidiſſe credẽdũ ẽ: tpe captiuitatis & anguſtie qñ ſuã patriã pdide
rũt: & ꝗ euaſere gladiũ in ſeruitutẽ ppetuã ſũt abducti. De hereticis facilis intelligẽtia ẽ: qd uocen
tur ſamaria: eo qd dei p̃cepta ſeruare ſe iactent: nõ qd cuſtodes ſint legis eius: ſed qd hoc eẽ ſe di/
cãt in ſimilitudinẽ ſchiſmatis nouatianoꝶ ꝗ& ipi Kanνρρονεροσν - i, mudos ſe uocàât: cũ ſint oĩum
inmüdiſſimi negãtes pœnitẽtiã ꝑ quã pctã mũdãtur: iuxta illud qd ſcriptũ ẽ: Lauabis me & ſup
niuẽ dealbabor & ĩ Eſaia: Lauamini mũdi eſtote: lauachrũ ãt ñ baptiſmũ uocat:ſed oẽm pœnitu

cani. z. 4.
Eſa. Il.a.

Io. izl.d.

55.26.
Mat.j.aè

Ereat ſamaria quoniam ad amaritudinem concitauit deum ſuum:in gladio pereant

4. re. . d.

Ps. 0.

niß.

Mn

.

—

Mat. 23. C.

ii aun ps 50.

Eſa E

Ro. 10. d.

e
—Z
)
i
/
tit
d/
ſit⸗
n
en
n klt

Super O ſee pꝛophetam.

dinẽ q̃ ſordes abluit pctõꝶ. Pereat igitur huiuſcemodi ſamaria: qa ꝗcꝗd loqꝗt᷑ repugnat deo ſuo
& clemẽtiã eiꝰ uertit ĩ crudelitatẽ. uſq; eo ut q uiri ſũt apud illã & ad malitiæ etatẽ uenere pfectã ſpi
ritali mucrone truũcẽtur: Qui ãt puuli atq; lactãtes elidãtur ad petrã. De ꝗbus & ĩ pſalmo legimus
Beatus ꝗ tenebit & allidet puulos ſuos ad petrã:fœtæ quoq; eius atq; pᷣgnãtes ꝗᷓ de malo ſeminecõ
ceput: iõ diſrũpẽtur ne peſſimos liberos faciãt. Tale ꝗd & ĩ euãgelio nobis ſubnicitur: Vhe penãti
bus & nutriẽtibus ĩ diebus illis. diebus uidelicet tribulatiõis & aguſtiæ: Interficiutur ãt & bellato/
res ſamarie gladio & lactãtes elidutur: & pᷣgnãtes diſrũpũtur: ut pꝑeute malo ſemine. zizaniisq; eius
exuſtis ſolũ remaneat triticũ: qd in dei horrea recondatur MU
CCLonuertere iſrael ad dñm deũ tuũ:quoniam coꝛruiſti i iniquitate tua:tollite vobiſcum ver⸗
ba ⁊ conuertimini ad dominum:dicite ei:Omnem aufer iniquitatem ⁊ accipe bonum.⁊ redde/
mꝰ vitulos labioꝛũ noſtroꝛum. Aſſur non ſaluabit nos ſuper equũ nõ aſcẽdemꝰ:nec dicemus vl
tra dij noſtui opera manuum noſtrarum:qꝛ eius qui iĩ te eſt:miſereberis populi. LxXxX.
CCLonuertere Iſrael ad dominum deum tuum:qꝛ infirmatus es in iniquitatibus tuis:ſũmite
vobiſcũ ſermones ⁊ reuertimini ad dominum:vaicite ei vt non tollatis iniquitatem ſed adſuma/
tis bonum:⁊ reddemus fructum labioꝛum noſtrorum:Aſſur nõ ſaluabit nos:ſuꝑ equũ nõ aſcẽ
demꝰ:neqqᷓ; vltra dicemus:dij noſtri operibus manuum noſtraxꝝ:ꝗ ĩ te eſt miſerebitur populi.
CPereũte ſamaria & uiris eiꝰ. & puulis & pᷣgnãtibus occiſis eliſis atq; diſciſſis.totus Iſrael ad pœni
tẽtiã ꝓuocatur:ut ꝗ ĩfirmatus ẽ:ſiue corruit ĩ iniqtatibus ſuis reuertatur ad mædicũ & recipiat ſanita
tẽ:uel ſtare ĩcipiãt ꝗq corruerãt:doceturq; quomõ debeat agere pœnitẽtiã Tollite inꝗt uobiſcũ uer
ba.i.pᷣces & delictoꝶ cõfeſſionẽ & cõuertimini ad dũñm taà uerbis ꝗᷓ opibus & dicite ei: oẽm aufer
iniqtatẽ nihil lãguoris ĩ nobis & ruinæ pᷣſtinæ dereliq́ᷓs: ne rurſũ mali ſeminis pullulẽt rediuiua plã

taria: & accipe inꝗt bonũ: niſi. n. tuleris mala noſtra: bonũ tibi ꝗqd offeramꝰ habere ñ poſſumus: Iu

xta illd qd alibi ſcriptũ ẽ: declina a malo & fac bonũ:& reddemꝰait uitulos labioꝶ noſtroꝶ Pro ui
tulis ꝗq hebraice appellãtur ephraĩ: fructũ.Ixx.trãſtulerũt:ꝗ dicitur pheri:falſi ſermonis ſimilitudine:

uituli ãt labioꝶ laudes ĩ deo ſũt & gratiaꝶ actio. Sacrificiũ.n. deo ſpũs cõtribulatꝰ:lgit᷑ illo iã tpᷣe

carnalibꝰ uictimis reprobatiſ placabilis deo hoſtia ẽ pura cõfeſſio: ꝗ reddituros ſe eẽ dicũt labioꝶ ui
tulos: & dei laudes ppeti uoce canituros: ẽt alid repromittũt: qd neq;ꝗᷓ ĩ aſſyriis ſpẽ habeãt: nec ſup
equos ægiptios: ꝗqa falax equad ſalutẽ: & ultra ñ adorẽt opa manuũ ſuaꝶ uitulos aureos: quos in
dã bethelq; cõflauerãt: & iccirco ingene ſei opi manuũ noſtraꝶ dicemꝰdii noſtri: qa tu eiꝰ qĩ te ẽ
populi miſereberis:hoc ẽ populi I
& exaltaui.ipᷣi ãt me ſpreuerũt: & ĩ alio loco.filii alieni mẽtiti ſũt mihi:Pupillus ãt uocatur qa duũm
pdidit patrẽ ꝗdã ãt pupillũ expoſuit eũ ꝗ a malo patre receſſerit diabolo: & iccirco dei miſericor-
dia ſubleuetur: Ad om̃e quoq; dogma puerſũ cottidie ꝓpheta loꝗtur: & ſectatores eiꝰ ad pœnitẽ
tiã ꝓuocat dicẽs:cõuertimini ad dñm deũ ueſtrũ: ꝗ corruiſtis ſiue elãguiſtis dñi pdita ſanitate. tol/-
lite uobiſcũ uerã fidei cõfeſſionẽ & dicite: Auffer iniꝗtatẽ ꝗᷓ ĩ noſtro corde uerſatur: & accipe bona
fidei:qa corde creditur ad iuſtitiã ore ãt cõfeſſio fit ad ſalutẽ:Vituli & uictime ſiue fructꝰ labioꝝꝶ ſũt
in patrẽ & filiũ & ſpũm ſãctũ: & ĩ paſſionẽ & reſurectionẽ dñi credere:qᷓ ꝗq obtulenit ei neqꝗᷓ ſpabit
in rege aſſyrio:d quo crebro diximꝰ Nec aſcẽdet ſuꝑ equũ quẽ pᷣcepit dũs neqꝗᷓ multiplicãdũ:quẽ
habẽs pharao cũ ſuo ẽ demerſus eqtatu. Oĩs. n. hereticus aſcẽdit equos ꝑ ſupbia quos ĩ errore ſuo
D generauit: Et neqꝗᷓꝗᷓ ultra dicent operibus manuum ſuarum: ꝗᷓ ipſi artifici eloquio confinxerunt
ii noſtri: guloſi uẽter deꝰ: auarꝰ colit mãmonã: hereticꝰdogma qd finxit: quniuerſa hæc deſerue
rit.i.aſſur & equũ & opa manuũ ſuaꝶ reuertetur ad dñm: & plãtabit patrẽ ſuũ a guo fuerat abiectꝰ
CSanabo contritiones eoꝛum:diligam eos ſpontanee qꝛ auerſus ẽ furoꝛ meꝰ ab eo:ero quaſi
ros ⁊ AIſrael germinabit quaſi lilium:⁊ erumpet radix eius vt libani ibunt rami eius:⁊ erit quaſi
oliua gloria eius:⁊ odoꝛ eius ut libani:conuertentur ſedentes in vmbꝛa eius:viuent tritico:⁊ ger
minabunt quaſi vinea:Aſemoꝛiale eius ſicut vinuʒz libani:Ephrai ꝗd mihi vltra idola ego ex/
audiam ⁊ dirigam eum:ego ut abietem virẽtem:ex me fructus tuus inuentus eſt. LXX.
CSanabo habitatoꝛes eoꝛum diligam eos manifeſte quia auerſa eſt ira mea ab eis:Ero quaſi
ros Aſrael floꝛebit vt liliuʒ:⁊ mitret radices ſuas quaſi libanus:ibunt rami eius ⁊ erit quaſi oli
ua fructifera:⁊ odoꝛ illius quaſi libani:conuertentur ⁊ ſedebunt ſub umbꝛa ei :bibent ⁊ ĩebꝛia
buntur frumento ⁊ eflorebit ephraim:quid ei vltra ⁊ idolis:ego humiliaui eum ⁊ ego confoꝛta-
bo illum:ego ſicut iuniperus condenſa:ex me fructus tuus innẽtus eſt.
CCõuerſis ad pœnitẽtiã: & ĩſtar pupilli patrẽ quẽ reliqrãt uel cognoſcẽtibꝰreſpõdit deus:Sanabo
cõtritiões uel habitacula eoꝶ ĩ ꝗbꝰfuerãt uulnerati ſiue ↄꝓfracti ꝗbꝰmale habitauerãt diligã eos
ſpõtanee: Quod. Ixx. trãſtulerũt àνοπdειποαιοο pſpicue atq; apte uel abſq; ulla dubitatione
Diligit autem dũs diligentes ſe: de ꝗbus & in alio loco ait Ego diligẽtes me diligo.ꝗ.n. priꝰ ira/
ſcebar eis propter peccata quæ fecerãt:nũc miſerebor ꝓpter clemẽtiã meã: & ero eis q̃ſi ros: ut for/
nacem babiloniam: & caminum æſtuãtis incendii mieo rore reſtinguã: ꝗ & per iſaac patriarcham
ad iacob ſeruum meum locutus ſum:De rore cæli erit habitaculum tuum. Quomodo eni domi/
nus fit credentibus lumen: uia: ueritas: panis: uinea: ignis: paſtor: agnus anuaMcrmnis & cætera

ael: de quo dixerat: fil primogenitꝰme“ iſrael: Et filios genuni

MHiero.liber Tertius

Sic ꝗ ĩdigemus illius miſericordia & pctõꝶ febribus eſtuãus: in rorẽ nobis uertitur: ad quẽ dicit
Eſaias: Ros.n.qꝗ a te eſt ſanitas eoꝶ eſt:Et deuteronomii cãtico Moyſes loqtur.Deſcẽdãt ſicut ros deu“ 32 .a.
uerba mea. Cũ auũt nos dñs ſuo rore ſparſerit &ſiccitatẽ pectoris noſtri: ſuis pluuiis irrigarit: germi
nabius: imo florebĩus: ut liliũ: imitãtes dñm ſaluatorẽ. Qui dicit in cãtico cãticoꝶ: Ego flos cãpi Canti. 2.a.
& liliũ cõualliũ: loqtur ad ſpõſam ſuã ꝗᷓ nõ hẽt rugã neq; maculã: Sicut liliũ in medio ſpiaꝶ ſic
ꝓxiĩa mea in medio filiaꝶ. Cũq; creuerius in dño: mittẽus radices noſtras: ſiẽ arbores libani:qᷓ quãà
tũ in auras cõſurgũt uertice:tm radicẽ in ima dmergüt: ut nulla tẽpeſtate qᷓtiãtur ſed ſtabili mole
cõſiſtãt. Haꝶ arboꝶ rami huc illucq; tẽdũtur: ut uemiãt uolatilia cæli: & hitẽt ĩ eis: & ne forſitã pu/
tarẽus:ꝗa dixerat erũpet radix eius ſiue emittet radices ſuas qſi libãus:de cædris cũ loꝗtur & ĩfru/
ctuoſis arboribꝰ:ſctũm uirũ & cõuerſũ ad dñm:oliuæ frugiferæ cõpat:ꝗᷓ dicit in alio loco. Ego ãt ps.l.
ſicut oliua fructifera in domo dei. Cui fructũ ꝗnq; ſibi ſapiẽtes uirgĩes parauerũt: ex quo uulnerũ Mat. 23. a.
mitigatur tumor: lãguẽtis mẽbra reqeſcũt:in tenebris lumẽ accẽditur: ungũtur in age certãtes.
Hæc oliua hẽbit odorẽ qſi libãi uel thuris: qd gẽus ẽ thymiamatis Oααοι°αρapd græcos & he
bræos & mõs appellatur: & thus: uel certe mõs libani ꝗ fertiliſſimꝰ& uirẽs dẽſiſſimis arboꝑ comis
ꝓtegitur: ita ut poſſit oliua dicere: xp̃i bonꝰodor ſumus. Qui ãt cõuerſi fuerĩt ad dũm accipiẽt cõ/ Z. cor.2. d.
uerſiõis ſuæ pᷣmiũ: ut ſedeãt ĩ umbra & dicãt: ſub umbra eiꝰ reqeui & ſedi: & fructus eius dulcis ẽ in
ore meo. Cũq; ſederit in umbra illius uiuẽt ꝗ priꝰmortui fuerat: ſiue iuxta. Ilxx.bibẽt & ĩebriabũtur
tritico hoc ẽ reg oĩum habuũdãtia: qd ãt hic ebrietas ñ euerſionẽ mẽtis ſed copiã reꝶ oĩum ſignifi
cet: uerſiculus ille declarat dicẽs: Viſitaſti terrã & ĩebriaſti eã. Et Ioſeph cõuiuiũ in quo ĩebriaſſe di p̃s. xiiii.
citur fratres ſuos.Et dñs loq̃ns ad apoſtolos:cõm edite amici mei: & bibite & iebriami fratres. Siue
qa dñs noſter ipᷣe ẽ & frumẽtũ & uinea:qcũq; crediderit in eo ĩebriari dicttur. Deniqʒ ſeꝗtur: & flo
rebit qſi uinea memoriale eius ſicut uinũ libani.Vinũ aũt libãi poſſumus appellare mixtũ & cõdi
tũ thymiamate ut odorẽ ſuauiſſimũ hẽat: uel umũ libãi qd dño libatur ĩ tẽplo.De quo ĩ zacharia
ſub libãi uocabulo legiĩus: Api libãe portas tuas:Cũ ergo tãta reꝑ habudãtia ſit futura: O Ephraiʒ
oĩs ꝗ agis pœnitẽtiã & ꝗ meus eẽ cœpiſti: dimitte idola ſimulachra cõtẽne: ego.n. ſum ꝗ humilia
ui te:& ego exaltabo te:iue ego & audiã & dirigã & faciã eũ q̃ſi abietẽ uirẽtẽ: ut de illo iuxta he/
bræos: dicatur in pſalmo: Abies domus eiꝰ: aut certe ego ero qſi iunipus cõdẽſa: & ſub mea ũbra
reqeſcat de arche uthis i. iunipis iuxta. lxx. ĩterpᷣtes Salomõ ianuas tẽpli feciſſe memoratur: quia
xps p quẽ ad patrẽ accedĩius:hac hẽt natura: ut ſempꝑ floreat: ſupnos afferat fruct* & nũꝗᷓ deponẽt
uurorẽ ſuũ:Hæc iunipus ſub umbra geſcẽtibꝰ:ne mũudi huius ardore feriãtur: & pcutiat æſtꝰ caput
eoꝑꝶ:ſicut quõdã pcuſſit lonæ dat fruges:& nõ ſolũ dormiẽtibꝰreꝗẽ & ſedẽtibꝰ: ſed & ſaturitatem
ueſcẽtibꝰpᷣbet. Quicqd ſcdm apaνορρ iterptati ſumꝰin aduẽtu dñi ſaluatoris: & in cõuerſiõem
ueri iſrael. Hoc tã ad hereticos & iudæos: ꝗᷓ ad gentes & ad o& dogma puerſum referri põt: ut cũ
e gerit pœnitẽtiã ueniã cõſequãtur. Si ſg0 plenitudo repromiſionis adipleta eſt: in aduẽtu ſalua
tris: & cottidie ĩpletur in eccleſia: credẽdũ eſt qd plẽius ipleatur: qũ pfectõe ueniẽte qd nũc ex p/
te eſt deſtruetur: Notãdũ qd ſæpe iã dixĩus ſalutẽ iſraelis & reuerſiõis ad dñm: & de captiuitate re
dẽptionẽ nõ carnaliter accipi ut iudæi putãt: ſed ſpiritaliter ut ueriſiime compleatur.
CQAQuis ſapiẽs ⁊ intelliget iſta ⁊ intelligens ſciet hec:quia recte vie domini:ꝛ iuſti ambulabunt
in eis pꝛeuaricatoꝛes vero coꝛuent in eis. LXx.
CQuis ſapiens ⁊ intelliget hec:aut intelligens ⁊ cognoſcet ea:quia recte vie domini:⁊ iuſti am
bulabunt in eis:qui autem impij ſunt infirmabuntur in illis.
CQuis ſapiẽs & ĩtelliget hæc ĩtelligẽs & cognoſcet ea:Obſcuritatẽ uolumiĩs & difficultatẽ expla
natiõis ondit. Si aũt ipſe ꝗ ſcripſit: uel difficile uel ĩpoſſibile cõfitetur: ꝗd nos facere poſſumꝰꝗ lip/
pientibus oculis & peccatoꝶ ſordibꝰobſcuratis clariſſimũ iubar ſolis nõ poſſumus ĩtueri. Niſi di/
cere illud qd ſcriptũ ẽ. O ꝓfũdũ diuitiaꝶ ſapiæ & ſciæ dei:ꝗᷓ ĩiſcrutabilia ſùt iuditia eius: &ueſtiga Ro. Ii. b.
biles uiæ eius: Quis. n. põt abſq; xpo docẽte cognoſcere ꝗd ſignificet iezrahel:ꝗd ſoror eiꝰ:nõ mi WHM
ſericordiã cõſecuta:ꝗd tertiꝰfraternõ populus meꝰ: ꝗᷓ ſit adultera: ꝗᷓ ſine lege dei ſeſſura ſit tpe: qd ie
ſit pactũ cũ beſtiis terræ: & cũ uolatilibꝰcæli: qd ſit dauid ad quẽ populꝰ reuerſurꝰſit: die tertia re/ oze
ſurrectio: & egreſſus eiꝰ diluculo cõpetur:q ſit pluuia pria & nouiſſima: ꝗ ſit quẽ ꝓpha dicit eẽ uen 6
tuꝑ: ꝗq nobis mõſtret iuſtitiã: aut in cuiꝰtypo iſrael educatur ex ægypto &portetur ĩ brachiis: & du
caturi funiculis caritatis: ꝗ ſit ꝗ ĩterficiat mortẽ & ſiccet uenas eiꝰ & fõtes arefaciat: & diripiat uaſa
q in theſauro cõdita tenebãtur: & cætera: ꝗᷓ Ilõgũ eſt retexere: Vñ ꝗcũq; ſctũs & iuſtꝰ eſt: rectas uias
dñi eẽ cognoſcit: Vias ãt dñi eẽ cognoſcimꝰ lectõeʒ ueteris & noui teſti: & ſctãꝶ ĩtelligentiã ſcri
pturaꝑ:In iis uiis ꝗ ãbulat niſi cõuertatur ad dñm & ablatũ ab eo fuerit uelamẽ qd erat añ oculos
Moyſi rectũ iter ĩiuenire nõ poterit: Sin aũt dixerit cũ dauid: Reuela oculos meos & conſiderabo
mirabilia de lege tua:ãbulabit in eis & xpᷣm ĩueniet: & iudæos atq; heræticos: quos uel puaricato p̃s. liꝭ.
res uel ĩpios ſcriptura nunc nomiat offendere in eis & ĩfirmari atq; corruere ſentiet: iuxta illud qd
ſcriptum eſt: Ecce iſte poſitus eſt in ruinã & reſurrectionem multorum in Iſrael.

lzg
1001,00
ielo⸗
rlob

Finit Liber Tertius explanationũ ſancti Hieronymi ſuper Oſee prophetam.

De⸗

Mar. 7. g.
2. COr. 6. C.
l. cCor. 16. b.

Phi. 3. c.

Exo.z. d.

g. c.

Hꝛologus in libꝛũ explanatiõis ſuper Johe

INCITPTT PROLOGVS BEATI HIERONYMI IN LIBRVM EXPLANATIONIS
SVPER IOHELEMAD PAMACHIVMN WH

ſWOn idem ordo eſt duodecim prophetaꝶ apud. hkx. interprætes: qui
S in hebraica ueritate retinetur. Illi enim ponunt ſecundũ Amos Ter-
tium Micheam: Quartum Iohelem: Quintũ Abdiã: Sextum Ionam
Septimum Naum: Octauum Abachuc: Nonũ Sophoniã: Decimũ
Ageũu: Vndecimuz zachariã: Duodecimũ Malachiã. Hebræi ãt poſt
Oſee qui apud utroſq; primus eſt: ſecundum legunt Iohel. ITertium
Amos: Quartũ Abdiã: Quintũ Ionam: Sextum Micheã: Septimũ
Naum: Octauũ Abachuc Nonum Sophoniã:Decimũ Aggeu: Vn/
decimum zachariã: Duodecimum ꝗ & ultimus eſt Malachiã: Et qa
ſemel oès unius uolumis ꝓphetas enumerauimus: utile nobis uide
tur TVναο½ο ντ1ο ſingulog & græce & latine breuiter adnotare
Oſee interprætatur ασα%ρν qué nos ſaluatorem poſſumus dicere:

”S Iohel ρσινοοσσ 1. incipiés Amos Bao Tâενοα qui apud latios
W .

8 portãs. dicitur. Abdia AoOXιαα KρD ου. ſeruus dii: Iona ρο

Tepei hoc eſt columba: Michea τπαοπιοουρ e duabus orationis ptibus nomen compoſitũ: qd
apud nos ſonat ꝗs quaſi: aut ꝗs uelut:Naũ ραιασι 1. cöõſolatio: Abachuc sειρπα ° αοον
ideſt amplexãs ſiue luctãs. Sophonia Ke& ρονιο οιο ο ½ρε¾οοσ¾ kpiov hoc eſt archãus dñi: Aggeus ρε1α
Sœp quẽ nos fœſtũ ſiue ſolẽnem poſſumꝰ dicere zachariam upnᷣan Kopioν ideſt memoria dii-.
Malachia &νν†;“ασασα°ν˙. nuntius meus. Quæ oia quo ſenſu accipienda ſint in ſuis uolumini
bus diſſeretur. Quattuor aũt reliqui ꝓphetæ: ut.xvi. cõpleamus Ezechiel Eſaia: Hieremia: Daniel
hanc hñt ĩtelligentiã: Eſaias αο Tnpia Kpio dicitur.i. ſalus dñi: Ezechiel ρι οοσρπο quod
nos robur uel imperiũ dñi poſſumus appellare Hieremia ρXαοαο kupiov.i excelſus dñi: Daniel
Kpivé ν.m KplO&ασ:. iudicauit me dñs. Quæ cũ ita ſe habeãt: Obſecro mi Pamachi: qui oĩ arte pu-
gnãdi aduerſum diabolum dimicas: ut nobis cõtra amalech pugnãaãtibus leues cũ Moyſe ad dim
manus: & aduerſarios iſrael oratiõibus ſupes: Nup de ægypto egreſſi ſumus: & in Oſee pharaone
ſubmerſo rubꝝ trãſiuimus mare:nunc poſt latã eremi uaſtitatem: multo nobis labore ſudãdũ eſt
ut ad.lIxx.palmas & fontes apoſtolicos puenire ualeamus. Inſurgat licet ſcorpio: & arcuato uulne
re ferire conetur:tu comes itineris: & excãtator uenenatoꝶ morſuum:ſpiritalem nobis &ναααν
exhibe:quodqʒ ſanctæ ac uenerabili Paulæ parẽti tuæ polliciti ſumus pius heres ſuſcipe: & uicꝗd
uel ingenio uel doctrina minus tua expectatione poſſumus: amici fauore ſuſtenta: nec in nobis ui-
res conſideres ſed uoluntatem. Finit prologus.
INCIPIT LIBER EXPLANATIONVM BEATI HIEROQNYMI SVPERIOHELEM
— PROPHETAM AD PAMACHIVM
Erbum dñi qð factum eſt ad Johel filium phatuel.
CLxx. interprætes pro phatuel uerterũt Bathuehel: qd apud hebræos
oĩno nil reſonat: phatuel aũt in linguã noſtrã uertitur latitudo dei: uel
aperiens deus. Vt in Marcho legius: Saluatorem ad ſurdũ mutũq; dicẽ
tem:epheta qd eſt apire. Quia. n. cũ apoſtolo dicere poterat: Os noſtꝶ
patet ad uos o chorinthii. cor noſtrũ dilatatũ eſt: &audiebã a dño: dila
ta os tuũ: & ĩplebo illud:ipſa quo oris adapertio:nõ in hominis ſed in
dei ptãte eſt. Paulo dicente:Oſtiũ mihi aptũ eſt magnũ & euidens: ſed
aduerſarii multi. I ccirco apiẽs dicitur deus. Cũq; ſctũs ſemꝑ ꝓficiat ex
parte cognoſcẽs & ex pte ꝓphetãs:donec ueniat qd pfectum eſt. De la
titudĩe: & adaptiõe gñatus: appellatur iohel:qd apd nos ſonat ĩcipiẽs
EAHP] uel eſt deus: Dicẽte apoſtolo: fratres ego me nõ arbitror cõpræhẽdiſſe
qua humilitate ſuccreſcẽs cũ Moyſe mereretur audire. Qui eſt miſit me: Ad diſtinctionẽ enĩ eorũ
q nõ ſũt:de ꝗbus in heſter legĩus: Ne tradas ſceptꝑꝶ tuũ his ꝗ nõ ſunt:deus & ſancti eius eẽ mõſtrã
tur.Hæc de noĩe iohel: & patris eius ſtricta ſint breuiter: ut recte uerbũ dũi qd erat in pricipio apd
deũ factũ eſſe narretur. Qui poſt me uẽturus eſt:ante me factus eſt:qa prior me erat: Porro factum
eſſe ſermonẽ ad meritũ eius refer: cui fit nõ ad conditionẽ illius ꝗ fieri dicitur: ut alibi legius. Dñs
mihi factus eſt in ſalutẽ. Quõ aũt in Oſee ꝓpheta:quẽ in prĩcipio.xii.pphetaꝶ añ hũc libæ expla/
nauimus ſub noĩe Ephraĩ ad decẽ tribꝰcõfertur uaticiniũ: ꝗᷓ uel Samaria uel iſrael ſepe memoran
tur: Sic in I ohel ꝗ iuxta hebræos ſcds eſt. Oẽ qd dicitur in tribũ iuda: &ad hieruſalẽ ptinere credẽ
dum eſt:& nullam omnino Iſraelis ideſt decem tribuum in hoc fieri mẽtionem. Tempora quoq;
quibus prophetauit: eandem debemus accipere quæ & in Oſee legimus. In diebꝰ Oziæ Ioathan &
Achaz & Ezechiæ regum Iuda:& in diebus hieroboam filii loas regis Iſrael. l
CAuctite hoc ſenes ⁊ auribus percipite oẽs habitatoꝛes terre.Si factũ eſt iſtud in dieb vꝛis:
ðÿR— iiii

.
S l D RM
. ☛ KV S 8 5
* — R S
„o “
4 8 .
2 4 * 5
ð .

Miero.liber vnicus

aut ĩ diebꝰ pꝛuz voꝛũ:ſupꝑ hoc ſilijs vẽis narratẽ ⁊ filij vꝛi filijs ſuis:⁊ filj eoꝝ gñatõi alt᷑e.XxX.
CAudite hec ſenes:⁊ auribus pcipite oẽs hĩtatoꝛes terre:ſi fctã ſũt talia ĩ diebꝰvꝛis:⁊ in diebꝰ
patrum veſtroꝛũ pꝛo ijs filijs vr̃is narrate:? filij vr̃i filijs ſuis:⁊ filu eoꝝ in generatione altera.
CSenes iubẽtur audire:hĩtatores terræ auribꝰ pcipe. Senibꝰñ dicitur audite oẽs. Ad hitatores ter
ræ: additur auribꝰpcipite oẽs. Auditus aũt in ſcripturis ſctis nõ eſt iſte ꝗ in aure reſonat:ſed ꝗ cor/
de pcipitur. Iuxta illud qd dũs loꝗtur in euãgelio. Qui ht aures audiẽdi audiat: qd aũt nos ĩterpᷣ/ Mat.iʒ. h.

tati ſumus. Auribꝰpcipite:& apud græcos & apud hebræos unũ uerbũ eſt: apud græcos ραο1ια ron
Ga apud hebræos qd pprie nõ corde ſed aure pcipitur. & ut ſciamꝰ ſacratiorẽ eẽ auditũ q́

id qd in auribus reſonat.Iſaia loquẽte diſcamꝰ. Audi cœlũ: & auribꝰpcipe terra. Qui ſenes & cæle Iſa.l.a.
ſtes audiũt ſpiritaliter: ꝗ hĩtãt in terra appellãt. q. terreni pcipiũt. Et hoc in oĩbꝰ ſcripturis notandũ
ubi hæc duo uerba iũcta ponãtur: qd in lamech legius peccatore: q locutꝰẽ ad uxores ſuas Ada &
ſella: Audite uerba mea uxores lamech: auribꝰpcipite uerba mea: qa uiꝶ occidi in ualnus meũ &
iuuenẽ in liuorẽ meũ.Sciebat obſcura eẽ ꝗᷓ loꝗbatur:& Iccirco uxores ſuas nõ ad ſimplicẽ tm̃ uer
borũ ſonũ:ſed ad recõditã quoqʒ dictorũ ĩtelligẽtiã ꝓuocabat.Si ꝗs igitur ſenex eſt:& mature æta
tis in dio & lectus ſenex ut in cõſequẽtibꝰ. Iuxta. Ixx.ĩterpᷣtes legimꝰ:ac paruuloꝶ reliꝗt ĩfantiam
audiat ꝗᷓ dicũtur. Qui aut adhuc hitat in terra: & nõ põt dicere: aduena ſum & pegrius ſicut oẽs pa pᷣs.38.
tres mei:auribꝰpcipiat:Si factũ eſt ĩꝗt iſtud in diebꝰ ueſtris aut in diebꝰpatrũ ueſtro&: Arte rhetori
ca ex te magnitudie attentũ auditorẽ facit: nulla hæc inꝗt ætas meminit: ꝗᷓ dicturus ſum. Nec ue
ſtrũ nec patꝶ ueſtroꝶ: atq; maioꝶ fctã ſüt tpe. Patres aũt auos attauoſq; cognoſce: & filios filiorũ.
oëm deiceps ſobolẽ. Iuxta illd Virgilianũ & nati natoꝑꝶ: & ꝗ naſcẽtur ab illis: ſenes ergo & hĩta
tores terræ: filiis ueſtris poſteriſq; narrate: ꝗ ſenex ẽ liberos ſuos doceat ſacram̃ta: ꝗ hitator ẽ terræ
ſimplicẽ narret hiſtoriã. uñ uſq; hodie nos ꝗ in xpᷣo credius quoꝶ cũ Moyſe ablatũ ẽ uelamen ab
oculis: & d qbꝰdricani hoĩs ſapia eiꝰ:filiis noſtris ſecreta & mira narramꝰ: iudæi ãt ꝗ hitãt ĩ terra lo
quũtur terrẽa: & humi cohærẽtia: d ꝗbſcriptũ ẽ. ꝗ d terra ẽ d terra loqꝗt᷑:q d cælo uenit ſuꝑ oẽs ẽ. Io 3. d.
CReſiduũ eruceomedit locuſta:⁊ rſiduũ locuſte ꝓmedit bꝛucꝰ:⁊ r̃ſiduũ bruci ↄꝓmedit rubigo.
Lxx. Similiter. C Exordiũ ſeꝗtur narratio: ibi ut attẽtũ faceret auditorẽ magna & icredibilia ſe
dictuꝶ eẽ ꝓmiſit:ꝗᷓ nec uetſciret hiſtoria: nec pnñs ætas facta cognoſceret: Hic erucã: & locuſtã bru
cũ:& rubiginẽ poſuit.vVt qᷓ ſingula raro euẽiũt:& oĩa ſimul fctã memorãtur:iõ mirabilia ſint:Eru⸗
cã ꝗᷓ hebraicæ græce dicitur Kιaατππ hebræi aſirios iterpᷣtätur babylonios atq; caldæos: ꝗq de
uno orbis climate ꝓcedẽtes. Tã. x. tribuũ ꝗᷓ duaꝶ:hoc eſt iſraelitici populi cuncta uaſtarũt: locuſtã
aũt medos ĩterpᷣtãtur & pſas:ꝗ ſubuerſo ĩpio caldæoꝶ iudæos habuere captiuos: Brucũ macœdo
nas: & oẽs Alexãdri ſucceſſores: maxĩeq; regẽ antiochũ cognomẽto τι7α q ĩſtar bruci ſedit in
iudæa: & οτ prioꝑꝶ regũ reliqas duorauit. Sub quo Machabeoꝶ bella narrãtur. Rubiginẽ referũt .
ad ĩpiũ romanoꝶ: ꝗ ꝗrti & ultimi iĩ tm̃ oppᷣſſere iudæos: ut d ſuis finibꝰpellerẽt:ſcripſit pleniꝰ ioſe
phus ſeptẽ uolumibꝰ Veſpaſiani & Titi narrãs triũphos Helii quoq; Adriani cõtra iudæos expedi
tionẽ legius: ꝗ ita hieruſalẽ muros ſubuertit: ut de urbis reliqis ac fauillis ſui noĩs Heliã conderet
ciuitatẽ. Hæc ꝗttuor regna quæ ſubuertere iudæam: in q́ttuor cornibus zachanas uidiſſe ſcribit:
dicẽte ad eũ angelo: hæc ſunt cornua: ꝗᷓ uẽtilauerüt iudã & iſrael & hieruſalé. Et rurſum leuaui iqt zach.i.d.
oculos meos & uidi Et ecce qᷓttuor qdrigæ egrediẽtes de medio duoꝶ mõtiũ: & montes montes
ænei:in ꝗdriga pria eꝗ ruffi: & in qᷓdriga ſcda eq nigri: & in ꝗdriga tertia eq albi: & in ꝗdriga ꝗrta
eꝗ uarii fortes. Cũq; ꝓpheta dixiſſet & angelũ ꝗ loꝗbatur in eo:qd ſũt hæc dñᷣe mi: růdit angelus:
iſti ſũt qttuor uenti cæli ꝗ egrediũtur ut ſtẽt corã datore oĩs terræ: & eſt ſenſus iſti ſũt ꝗ egrediũ
tur a facie dñi ut eiꝰipleãt uolũtatẽ. Cũ hĩtatoribꝰterræ: pcipius auribꝰ: qd erugo locuſta brucus ru
bigo ſignificet. Nũc cũ ſenibꝰqd dictũ eſt audiamꝰ: ꝗttuoneẽ pturbatiões ꝗbaĩaꝶ ſanitas ſubuer/
tatur: oẽs philoſophoꝑꝶ ſcole cõclamant. Duæ pñtes ſibi cõtrariæ: duæ futuræ mutuo diſudentes.
Pñtes ægritudo & gaudiũ: ægritudinẽ aĩ dicius.alioqn corpis non ægritudo ſed ægrotatio noĩa
tur: aut igitur triſtes ſumus & mœrore cõficimur: ſtatuſq; noſtræ mẽtis euertitur. Vn & apoſtolus
monet. Ne habũdãtiori triſtitia abſorbeatur frater: aut ecõtrario gaudemꝰgeſtimuſq; lætitia: &bo Il. cor.2.b.
na noſtra moderãter ferre nõ poſſumus.iuſtiq; & fortis uiri eſt: nec aduerſis frãgi nec proſpis ſub/
leuari: ſed in utroq; eẽ moderatũ. Dixius de pturbatiõe pnñtiũ: dicamꝰde futuroꝶ:ĩ ꝗbꝰmœtus aut
õ timemus ꝓſpa pᷣſtolamur:& qd ægritudo & gaudiũ opãtur in pnñti. Metꝰ & ſpes
aciũt de futuro, Dũ aduerſa pluſq decet timemus eẽ uẽtura: aut ꝓſpa ꝗᷓ ſpamus in tm nos faciunt
exultare: ut nõ teneamus modũ. Maxie in his ꝗᷓ icerta ſũt: qa futura & ſpâtur potius ꝗᷓ tenẽtur. Has
pturbatiões uno & nec pleno uerſiculo illuſtris poeta cõpræhẽdit. Hi metuũt cupiũtq;: hoc de fu-
turo. Dolẽt gaudẽtq; hoc de pnñti. N eqʒ auras inqꝗt reſpiciũt clauſi tenebris & carcere cæco. Qui.n.
pturbatõnũ tenebris obuoluũtur claꝶ ſapiæ lumẽ nò ualẽt ĩtueri:. Cauẽdũ eſt igitur ne ægritudo
qſi eruca nos cõmedat: ne locuſta uaſtet in gaudio:huc illucq;ʒ uolitãs: & geſtiẽte lætitia p diuerſa
ſe iactãs: ne brucus.i.pauor & futuroꝑ mœtus: radices ſapiæ deuoret: Ne rubigo & deſideriũ futu lulli
rOꝑꝶ es ĩutiles cõcupiſcat & nos pferat ad ruinã: Sed ut in oĩbꝰ: ꝗᷣttuor q̃drigas & ꝗttuor cornua:
& ꝗᷓttuor equos ruffos & uarios & albos & nigros.i. uel aduerſa uel ꝓſpa uel ex utroq; ſociata: fre

Super Jolem.

nis ſpiend gubernemus. Ego reor erucam eſſe incipientem in animo paſſionem:quæ tarda eſt:
& diſcurrere non poteſt: & mora ipſa pertinatia ebibit & exſugit omnem uirorem: quam ſi non
L occiderimus in nobis creſcit & auolat:& nunc deuorat quicquid attigerit: nunc ſemes admittens
ſpargit ad alia: reuertenſq; ad priſtinam ſedem brucus efficitur: Et non ſolum fruges & folia & cor
. uices: ſed & ipſam medullam deuorat tarditate. Sin autem eueneri t:quod tamen rarum eſt:ut etiã

M poſt brucum uitalis quippiam in nobis ſpiritus reſideat: cuncta rubigo populatur: Ita ut ſtipulam
& uile fœnum uertat in nigredinem ut nõ ſolum eſui: ſed & fimo inutilia ſint. De his quatuor per
Amos. lI.a. turbationibus:In principio quoq; Amos ſi uita comes fuerit diſſeremus. Vbi ſcriptum eſt: ſuper
lel tribus ſceleribus: & ſup quatuor damaſci: gaze tyri Idumee filiorum amon & moab & iuda & Iſra/-
i el:nõ ne conuertam eos dicit dominus: Quas nos perturbationes interprætati ſumus: græci don
4 appellant: quaſi kako *Qo„u*—1οοοοin paſſiones uertamus uerbũ magis q ſenſum uerbi expreſſenmus.
CErpgiſcinini ebꝛij:⁊ flete:⁊ vlulate oẽs ꝗ bibitis vinũ ĩ dulcedie:qm̃ periit ab oꝛe vo.LXX.
GSigliate qui ebꝛii eſtis veſtro vino:⁊ ploꝛate.⁊ plangite omnes qui bibitis vinum in ebꝛieta
tei:quoniam ablatum eft de oꝛe veſtꝛo:
n CQaaſi ſenes atq; præſoiteri audire debemus: nulla res ita inebriat ut animi perturbatio & triſti-
ſ tia: quæ ducit ad mortem: Hæc abhominanda ebrietas eſt: Eſt ira quæ iuſtitiam dei non operatur:
l & furori proxima mentis ſue impotem facit: in tantum ut labia trement: dentes cõcrepent: uultus
ne pallore muttetur: Recteq; illud laudatur archytæ tarentini. qui cum uillico ſuo eſſet iratus: lam te
i. inquit occiderem niſi iratus eſſem: Quid referaʒ de gaudio & uoluptate: & maxime amore: qui ex
t cecat cordis oculos: & nihil aliud amantem: niſi quod amat cogitare permittit: At nũ eſt dicenda
1e ebrietas cum propter uile ſcortum:& ignominioſam corporis partẽ animæ libertas ĩ ſeruiles blã
6 dicias inclinatur: Cum laborem ſuum alterius faciat eſſe delitias? cum furto ſcelere atq; periuriis
lo opes futuræ præparet uoluptati? & cum uidetur ab omnibus:ſe eſtimat non uideri:dummodo po
gi bil ciatur eo quod deſiderat:ſed & auaritia excecat animuʒ eius: tum nimhil ſatis eſt: & muliebris timor:
8 & dulcium cupido uiciorum: Vnde dicitur ad eos. Euigilate & expergiſcimini ꝗ ebrii eſtis: nequa

& aſſumite triſtitiam quæ ducit ad uitam: & ululate omnes qui bibitis uinum in dulcedine: ſiue in
eebrietate Dulcia. n. ſunt uina. quia mel diſtillat de labiis mulieris meretricis: & iccirco in dei ſacri
4 ſicio non offertur: quomodo periit ſiue ablatum eſt de ore ueſtro uinum: ebrietas atq; dulcedo ꝗᷓ
3 uos deceperat: Sæpe quippe dei fit prouidentia. ut qui non cognouerant eum ĩ proſperis: cogno/
ſcant in aduerſis: & qui diuitiis male abuſi ſunt ad uirtutes penuria corrigantur: Iluxta hunc ſenſũ
audiant ſenes. habitatores autem terræ percipiant auribus: de illo uino nunc præcipi: in quo eſt lu
xuria: & de quo qui inebriati fuerint regnum dei poſſidere non poſſunt: Qun uini ebrietate ſopnꝰ
eſt euigilet & ploret ebrium ſe fuiſſe & ululet.Vt poſtea ululatus eius & fletus uertatur in riſum: &
gaudeat ſe ebrietatis materiã non hẽre:qᷓ eum ꝑp habundantiã ebrium fecerat & ueſanum.
CBens enim aſcendit ſuper terram meam foꝛtis ⁊ innumerabilis:dentes eius vt dentes leo/
nis:⁊ molares eius vt catuli leonis: Poſuit vineam meã in deſertũ:⁊ ſicũ meam decoꝛticauit:

nudans ſpoliauit eam:⁊ pꝛoiecit:albi facti ſunt rami eius. LXX.
* CAuia gens aſcendit ſuper terram foꝛtis ⁊ inumerabilis:dẽtes eius dentes leonis:⁊ molares
16 eius vt catuli leonis:poſuit vineam in diſſipationem:⁊ ficos meas in confractionem: ſcrutãs
ſcrutatus eſt eam:⁊ pꝛoiecit:de albauit ramos eius.
u⸗ Cludæi putant in diebus iohal tam innumerabilem locuſtarum ſuper Iudæam ueniſſe multitudi
dün nem: ut cuncta complerent: & non dicam fruges: ſed ne uinearum quidem & arborum cortices ra
wll moſq; dimitterent: Ita ut omni uirore conſumpto albẽtes arborum rami & ſicca uinearum flagel/-
il la remanerent:Hoc utrum factum nec ne ſit: liquido affirmare non poſſumus: Neq; enim regum
m & paralipomenon narrat hiſtoria: quod utiq; ſi fuiſſet: quomodo famẽ ſub helia triuʒ annorum &
oin ſex menſium legimus: nunqᷓ ſcriptura tacuiſſet. Tantum dicimus quod ſub metaphora locuſtaruz
u hoſtium deſcribatur aduentus. Siue aſſyrioruʒ & babyloniorũ: qui tunc ĩminebant: ſiue mædorũ
bo e atq; perſarum qui poſt futuri erant:ſiue macedonum quos poſt multo tẽpore fuiſſe cognouimus
ſiue ultimos romanorum: de quibus ſupra diximus: licet nunc nobis magis de babylonus dici ui-
Gun deatur atq; chaldæis: quorum crudelitas in populũ dei feritaſq; deſcribitur: & ni fallor uideor mi-
ſos hi in hoc propheta aliquid reperiſſe: Narratur impietas hoſtium ſub figura locuſtarum: & rurſum
unn iſic de ipſis locuſtis dicitur: quaſi hoſtibus comparentur: ut cum locuſtas legeris hoſtes cogites: cuʒ
1s hoſtes cogitaueris: redeas ad locuſtas: Aſcendit ergo gens locuſtarum de ſolitudme: ſiue exercitus
ein chaldæorum ſuper terram dei fortis & innumerabilis: Quid enim locuſtis innumerabilius: & for
in cius quibus humana induſtria reſiſtere non poteſt:Dentes eius: Gentes uidelicet locuſtarum (Oĩa
un autem Tporiο intellige) quaſi dẽtes leonis & molares illius: ut catuli leonis: Vt qui in fortitu
ps.xlill. dine & multitudie locuſtis coequãtur ĩ ferocitate & crudelitate leonibꝰ cõparẽtur: Hæc inꝗt gẽs
nn poſuit uineam meam in deſertum: quã de ægypto tranſtuli: & plantaui: & ſficum meam decortica
u: uit: Populum Iudæorum ad quẽ uenit dominus ut comederet fructus & non inuenit maledixitq;
ſe d v

ꝗᷓ uino ut in ſolis. xx. continetur: ſed omni perturbatione. Flete & plangite: & agite pornitentiam:

Wiero.libervnicus

ei & aruit in eternum. Omnia autem ſub metaphora locuſtarum: dicta noſcamus: quæ in tantum

cuncta populanturut derodant arborum cortices: exutaſq; proiciant: & omni uirore conſumpto

albos ramos & aridos derelinquant. Diximus iuxta hiſtoriam: tranſeamus ad intelligentiã ſpi⸗
ritalem: Vt cum ſenibus audire poſſimus: Aſcẽdit gens ſuper terram dei:animam uidelicet huma

nam:O mnes enim animæ dei ſunt: ſicut anima patris: ſic & anima filii: & aſcendit gens principum

mundi iſtius: & tenebrarum & ſpiritalia nequitiæ ĩ cæleſtibus: aduerſum quos nobis eſt lucta at;

certamen:de quibus dicitur: Si ſpiritus po teſtatem habentis aſcenderit ſuper te: locum tuum ne di
miſeris: Cuius gentis dentes ſunt ſicut dentes leonis:Oe quo petrus apoſtolus loquitur: Aduerſa/
rius noſter diabolus quaſi leo rugiens circuit quærens quem deuoret: & molares illius quaſi catu/

Eccle.ilo.a
l. pet.. d.

li leonis. Catulum leonis uel eum intellige: qui eleuatur cõtra omne quod dicitur deus: Et religio

uel certe omne dogma peruerſum. De cuius contritis molaribus qui intrinſecus latent: & non ui
