ci,Cti ieſtate exercẽtur ſupplicia: & gloria domini uidetur in atria de qua ſcriptũ eſt. Sonitus alaꝶ cheru⸗
te olr bin audiebatur uſq; ad atriũ exterius. Pro ſonitu in hebreo uox ponitur:quæ uox habebat ſimilitu
Cug dineʒ uocis dei oĩpotẽtis loquẽtis.Pro quo.lIxx. trãſtulerũt ſicut uox dei ſaddai. Quod aquila ſyma
lune chus & theodotio quod fortem potẽtemq; ſi nificat trãſtulerũt. Nota lector in qbus ſu-
grti perior & hæc uiſio concordent ſiue diſcordent: ut ex collatiõe utriuſq; abſq; noſtro ammonitu di⸗
Cpriiin uina intelligas ſacramẽta: & illud ꝙ añ cõmonui: qm̃ & in hrmamẽto & in throno & in manu ho
minis nõ ueritas ſed ſimilitudo dicatur. Neq; enim facie ad faciem reuelato uultu: gloriã dñi con-
rdi⸗ tẽplamur: ſed ſimilitudĩe oĩa uidemus & imagine: quãdiu fragili & corruptibili circũdamur corpe ðD
CEt vidi ⁊ ecce quatuor rote iuxta cerubi. Rota vna iuxta cherub vnum ? rota alia iuxta che/⸗
wsrri rub vnum Species autem erat rotarum quaſi viſio lapidis chꝛiſoliti. Et aſpectus earum ſimi
litado vna quatuoꝛ. quaſi ſit rota in medio rote. Cumqʒ ambularent.in quattuoꝛ partes gradie
idn bantur.a non reuertebantur ambulantes. ſed ad locuz vbi ire declinabat que pꝛima erat ſeque
apuan bantur 7 cetere:nec conutebantur. Et omne coꝛpus earuʒ ? colla ⁊ manns 7 penne ⁊ cirenli ple
em na erant oculis in circuitu quattuoꝛ rotaꝛũ. Et rotas iſtas vocauit volubiles audiẽte me. Quat⸗
ilate tuoꝛ autem facies habebat vnum. Facies vna facies cherub. ⁊ facies ſecunda facies hominis
rob T in tertio facies leonis ⁊ in quarto facies aquile. Et leuata ſunt cherubin.

muebi CO bſerua ꝙ prius ſpecies fuerit rotaꝶ iuxta. Ixx. quaſi uiſio tharſis: nũc auũt iuxta eoſdem quaſi ni/
ſio carbũculi: ut pœnaꝑꝶ per ignem qa cherub traditur ſimilitudo monſtratur: licet in hebraico &
ſupra & hic tharſis ſcriptũ ſit. Quod aqla griſolitũ: ſymachus iacinctũ tranſtulerunt. Rurſumq; ubi
nos uertimus & oẽ corpus eaꝶ qd ſubauditur rothaꝶ: in hebreo ſcriptum cſt: & oẽs carnes earũ &

mmmach .

0 colla & manus & pẽnæ & circuli. Nota carnes appellari in ſupernis uirtutibus: ut q legimus caro
P & ſanguis regnũ dei nõ poſſidebũt: neq; corruptio incorruptionẽ: ſciamus nõ ſubſtantiam carnis
ſed opera condẽnari. Baſar enĩ ꝙ in hoc loco ſcribitur: nõ corpus ſed carnẽ ſignificat. Circulos aũt. D
e totap cantos ferreos appellauit: quibus lignoꝶ rotũditas artatur & ſtringitur. Rotæ aũut iſte nõ ſo
“ lum carnes hñt uel corpus:aut mẽbra:ſed & colla & manus & pẽnas:ut efficiẽtias reꝶ in ſingulis: .
toni nõ mẽbroꝶ imagines ſentiamus. Rotæ quoq; ipſæ appellatæ ſt lĩgua hebtaica gelgel: qd'ſyma⸗ .
d chus uolubiles: aqla rotã interprætatus eſt. Porro ꝙ ſeꝗtur audiẽte me: uſq; ad eũ ſoci ub ſcriptuz
4

4

. ¶.iber Tertius. c. x.

eſtieleuata ſůt cherubin. in. lxx. nõ habetun:ſed de hebraico additũ eſt. In quo obſeruãdũ:qd nequa ndi
quã: ut ſupra dicit᷑: facies hoĩs & facies leonis quattuor: & facies uituli a ſiniſtris quattuor: & facies a * ĩ
qlæ quattuor a dextris: ut uidelicet alia a ſiniſtris alia a dextris eſſe credãtur. Sed oĩum æqualis or- nuu .
do deicribitur: dicente ſcriptura. Quattuor aũt facies hẽbat unũ. Facies una facies cherub: & facies - ec
ſecũda facies hoĩs: & in tertio facies leonis: & in quarto facies aglæ: ut prima & ſecda & tertia & q̃r ogt
ta facies: nõ locoꝶ diuerſitate dextri & ſiniſtri: ſed uno ꝑ gradus ordine deſcribataur. Vnã aut Kcids lenhenn
ideſt primam appellauit cherub: pro qua ſupra dixerat facies uituli. Ex quo intelligitur faciem che- ſnech
rub eſſe faciem uituli. Quorum omnium ſen ſuʒ præteritæ uiſionis explanatio continet. obin
Ipſum eſt animal quod viderazs iuxta flunium chobaꝛ. Cumqʒ ambularent cherubin? ibãt nnai⸗
pariter ⁊ rote iuxta ea.Et cũ eleuarent cherubim alas ſuas vt exaltarentur de terra. nõ reſiſte- ſäanm
bant rote. ſed ⁊ ipſe iuxta erant. Stantibus illis ſtabant.⁊ cum eleuatis eleuebant᷑. Spiritꝰ eniz nhut
vite erat in eis. COia uiuunt deo: & ſuũ ſentiũt creatorẽ. Non eſt enim deus mor iucin
tuoꝶ:ſed uiuẽtium. Vñ & oĩa corpora rotaꝑ plena ſunt oculis. Et in pſalmo dr. Cæli enarrãt glori bne
am dei: & opera manuũ eius annuntiat firmamẽtum. Dies diei eructat uerbum & nox nocti indicat lieti⸗
ſciẽtiam. Sol quoq; & luna: mare & flumina: mõtes colles laudant deũ:& in ſuũ circulũ per ãnos ſicune
ſingulos elemẽta uoluũtur: cælorũq; rõnem in terris dephẽdimus: ut antiq; legis ordinem cõ ſeruã mnmilekn
tes uoluãtur & currant & nihil nouù cernimus ſuper terram. Quod aũt dicit᷑ & ipſum eſt aĩal ni Aiuctelen
deram iuxta fluuiũ chobar: ſcriptura demonſtrat eadem nos debere intelligere in expoſitione ani⸗ winfuen
malis quæ ſupra intelleximus. . 275 e mand
CEt egreſſa eſt gloꝛia dni a limine templi ⁊ ſtetit ſuper cherubi.Et eleuantia cherũ bin alas ſu⸗ pninen
as axaltata ſunt a terra.coꝛam me Et ullis egredientibus rote quoqʒ ſubſi equute ſunt. Et ſtenit cinihde
in introitu poꝛte domus dñi oꝛientalis. ? gloꝛia dei iſrabel erat ſuper ea. Ipſum eſt aĩal quod vi Augite
di inxta fluuium chobar. intellexi quia cherubi eſſent. AQAuattuoꝛ. per quattuoꝛ vultus vni. ? meqn
quattnoꝛ ale vni. Et ſimilitudo manus hois ſub alis eoꝛum. Et ſimuitudo vultuũ eoꝛum.ipſi tniele⸗
vultus quos viderã iuxta fluuiũ chobar. Et ituitꝰ eoꝛuʒ ⁊ ipetꝰ ſingnloꝝ ãte faciem ſuã igredi. chececd
CGloria dñi ſiue maieſtas quæ ſtetit in templi limine: ſtetit ſup cherubin. Quæ eleuãtia alas ſuas Pnötide
ꝓpheta cernẽte exaltata ſunt. rotis pariter ſequẽtibus: & ſtetit in introitu portæ domus dñi onẽta- adrai
lis: paulatimq; ꝓtectio dei reliꝗt iſrahel. Primuz fuit in tẽplo. dein ſtetit in atrio templi. ſiue limine. lanecide
(Qua recedẽete de tẽplo:nubes &τ£ caligo impleuit templi penetralia. Rurſũq; ipſa gloria ſedit ſuper Gcutltat
cherubin & illis ſtatim auolantibꝰ. & ad exteriora abeũtibus: ſecutæ ſũt rotæ: & gloria ſtetit in por- eguugni
ta domus dñi oriẽtalis: nõ in ianua templi: ſed poſt atriũ & limẽ in introitu portæ domus dñi oriẽ dem.
talis. Quod cũ ꝓpheta uidiſſet: ipᷣm eſt inqt aĩal ꝗc uidi ſubter deũ iſrahel iuxta fluuiũ chobar: & in . hucom
tellexi ꝗa cherubin eſſent. Quid. n? Nõ uiderat qck intelligeret? Et cherubin quæ prius nõ intelle- bereſt. &
xerat. Cherubin in lingua nra ſciẽtiæ multitudo eſt. & notitia ſacramẽroꝶ dei: & thronus eius ac re gerepo
qes. Vñ & in pſalmo dr. Qui ſedes ſup cherubin manifeſtare. Semp. n. gloria dñi eſt in ſciẽtiæ mul teite
titud ine: & tũc maniſfeſtatur qñ cuncta rei ꝓuidẽtia demonſtrãtur. Nec fortuitu qd fieri nec dicere upoſe
quẽpiam. Dereliqt ds terrã: &ᷓ dominus nõ uidet. unde & intuitus cherubin & appetitus eoruz eſt ſanlc-
obliuiſci præteritorum: & in futura ſe extendere. CAPITVLVM. XJI. cram
TT eleuauit me ſpirit.⁊ introduxit me ad poꝛtã domꝰ dñi oꝛientalẽ q reſpicit ſoł oꝛtũ. Cee⸗
, CQuia egreſſa eſt gloria dñi a limine tẽpli: & ſtetit ſup cherubin: poſteaq; uolãtibꝰche ncm
rubi ſtetit ipſa gloria in introitu portæ domus dñi oriẽtalis & ꝓppheta ꝑ ſe ad eã ire nõ po CVrii,
Aterat: eleuatus a ſpũ eſt & ductus ad eandem portã domꝰ? dnñi oriẽtalẽ quæ reſpicit ſolẽ iu⸗ en
ſtitia? de quo ſcriptũ eſt. Ecce uir oriẽs nomẽ eiꝰut nequaquã remaneret in tẽplo ꝙ erat ignorãtiæ De
e cõfuſum: ſed ſtãs in porta domꝰdñi oriẽtalis: quæ ſequũtur ſacramẽta cognoſceret.
. Ettete in itroitu poꝛte viginti 7 quiqʒ viri. Et vidi in medio eoꝝ iechonia fuliũ aʒur.⁊? phel/ tnn
ſilii gnaie pꝛicipes populi.Dixitqʒ ad me. Fili hoĩs hij viri qui cogitat iniquitatẽ ⁊ tractãt “
conſiliũ peſſimũ in vrbe iſta dicentes. Mõne dudũ ediſicate ſůt domus? Hec ẽ lebes nos aũt wn
Qner⸗Jalctreo vaticinare de eis vaticinare fili hoĩs.Et irruit in me ſpiritus dñi.⁊ dixit ad me i
P re. Bec dicit dñs. Sic locuti eſtis domiſt rahel.⁊æ cogitationes coꝛdis veſtri ego noui⸗ 4
Plurimos occidiſtis in vrbe hac.e ipleſtis vias ei⸗ iterfectis. ꝛopterea hec dicit d’ñs deus d
Interfecti veſtri quos poſuiſtis in medio eiꝰ:hij ſũt carnes.? hec ẽ lebes.Et educã vos de me D
dio eius. Gladium metuiſtis. æ gladium inducam ſuper vos ait dominus deus? eiciaz vos Au
de medio eius. Daboqʒ vos in manu hoſtium. ? faciam in vobis iudicia. Gladio cadetis.in ſ uhiin
nibus iſrabel iudicabo vos.æ ſcietis quia ego vominus. Hec non eri vobis in lebetem. 7 vos umni
non eritis in mecho eius in carnes. In finibus iſrabel iudicabo vos⁊ ſcietis quia ego dominꝰ· nnchh
CQuod ſequitur in. xxx. nõ habetur. ſed de hebreo additum eſt. . Cnli
AQuia in pꝛeceptis meis non ambulaſtis.⁊ iudicia mea non feciſtis.ſed iuxta iudicia gentium aun
. que in circuitu veſtro ſunt eſtis operat. be
CAſſumitur ꝓpheta iuxta illud qd ſcriptum eſt: aſſumẽs manſuetos dñs: ſiue eleuatur a terra: & in/
is

troducitur ad portam domus duñi orientalem: ut poſſit uiginti ꝗnq; uiroꝶ qui etant in ĩtroitu por-

Super Eʒzechielem.

tæ & iechoniæ ſilii azur:atq; phelciæ filii banaiæ principum populi ſacramẽta cognoſcere. Hii igiẽ
l 8 tur qui erant in introitu portæ domus domini onẽtalis deſperãtes ſalutem: ſcelerum conſcientia
ie parati ad interitum:nec uolẽtes ber pnitudinem peccata corrigere: dicũt licet nuper poſt primã
in⸗ captiuitatem ædificatæ ſint domꝰ quæ ante corruerãt: tamẽ ſcimus hanc ciuitatem eſſe inſtar lebe
i⸗ iis noſq; pro camibusut in ea conſumamur & cõctememur:iuxta llud quod in Eſaia ſcriptum é.
i Tempeſtas ſi tranſierit: nõ aſſumet nos. Illis iſta dicentibus: irruit in prophetam ſpiritus qi: & ſecũ
do præcipit ut uaticinetur: & dicat: Quo iſta dixiſtis? & cordiũ ueſtroꝶ me ſecreta nõ fallunt. Ego
hubi uobis interprætabor quomodo ciuitas in lebetem: & uos in carnes reputemini: nõ juxta illum ſen

⸗ ſum quẽ locuti eſtis: ſed iuxta alterum quẽ nõ timetis. Eſt quidem ciuitas in lebetis ſimilitudinem:
Uſtu ſed non ueſtris implebitur carnibus: uerum eoꝶ quos interfeciſtis. Vos autem qui arbitramini uos
nnk in hac urbe morituros educam de medio ciuitatis & tradam hoſtium manibus: faciamq; in uobis

len wol iudicia: ut cum cecideritis gladio: nequaquà in urbe nec extra terminos iſrahel: ſed in finibꝰ ueſtræ
witehi puinciæ tunc cognoſcatis quod ego ſim dominus. Secũdoq; dicitur in finibꝰiſrahel iudicabo uos
tiilen &G ſcietis quia ego ſum dñs. Hæc aũt uniuerſa patiemini: qa in præceptis meis nõ ambulaſtis: & iu⸗
Ppekind⸗ dicia mea nõ feciſtis: ſed cæterarum in circuitu gẽtium ſcelera eſtis operati. Cũq; ſecũdum litterazʒ
nciſen manifeſtum ſit ꝙ dr.omiſſis parũper iechoniæ & azur pheltiæ & banaiæ nominibus quæ in tẽpus
zilgi aulliud reſeruamus: hoc dicendũ eſt. ꝙ uſq; hodie in eccleſia quæ eſt domus dñi: & ante portã & in ĩ/
oneani⸗ troitu ſiue in uia portæ quæ ſignificat ſaluatorẽ: per quẽ ingredimur ad patrẽ ſunt.xxy. uiri. Ad ſen-
ſum cunctaireferẽtes & quãtum nõ ſubterfugit memoriâ meã:nũquã in bonã partẽ huc numeruʒ
lalas ſu⸗ protui reperire: licet in leuitico ad ſacerdotale miniſteriũ a uiginti quinq; annis eligãtur. In hebreo
Etſtent en nõ habet hũc numeꝶ qui in. xx. dr. ſed tricenarium: ꝗ in exordiũ huius ꝓphetæ: & dñi cõtiner
lguoddi. ætate:qñũ uenit ad fluẽta iordanis & a Ioãne baptizatus eſt. Sin auũt in euãgelio ꝗnq; uirgies prudẽ
tas wit tes: & qnq; ſtultæ reperiuntur: ſciamus hunc numeꝑꝶ in medio poſitum. & ꝓ qualitate utẽtiũ uel ad
donc⸗ boeonã uel ad malã partem poſſe cõferri. Hii igitur uiri qui ccta ad ſenſus referüt & habẽt duos prĩ
mäigrell cipes de ꝗbus ſupra diximus: duali numero cõtinẽtur: ꝗq ſcindũt unitatem & in ſecũdæ diei nume⸗/
l lu rO nõ uidẽtur a dño. iuxta hebraicã ueritatem. Vñ & in archa Noæ bina & bina introducũtur ĩmũ
iioren⸗ da. Dñs aũt ſciſſionẽ in unum coartãs: fecit utrũq; unũ: & ſoluit mediũ parietem inimicitias in ſua
welimie carne cõdempnãs. Vñ & anguſtius quid loqtur atq; ſublimius. ego & pater unũ ſumus: ut a iudai-
kütüpe ca dualitate in unionẽ nos reuocet fidei chriſtianæ. Deniq; põtificatu perdito iudæoꝶ dñs patitur
nitinpor⸗ nequaquã ſub uno principe ſed ſub duobus anna & caypha: ut religionis eoꝶ ſciſſum monſtraret
nudre eerrorem. Sunt multi in huius portæ introitu ante domum domini onitalem qui niciis ſuis natiõi
ebnn brus comparãtur: & peccatoꝶ conſcientia deſperant ſalutem & dicunt. Ciuitas in qua uerſamur le-
nöͤiel⸗ bes eſt: & nos oẽs carnes:& babylonio conſumemur ardore:eius cuius iacula ignita ſunt: nolentes
Weucr agere pœnitentiam & deſperãtes ſalutem. Propterea audiunt ꝙ nõ ipſi ſint carnes præterntæ & pdi
Küiennl tæ ciuitatis: ſed hii quos ſcãdalizauerint & quos interfecerint. Iccircoq; ſup eos gladius inducitur:
iäce utt poſtquã in finibus iſtahel nequaquã inter gẽtes: ſed inter xpianos fuerint iudicati: tunc cogno/
= ſcant ꝙ ipſe ſit dũs: ſecũdum illud ꝙ in pſalmis legitur. Cum interficeret eos requirebant illum: ut
* quæm per beneficia non ſenſerant per tormenta cognoſcant.
erckei⸗ Et factum eſt cum pꝛophetarem.pheltias filius banaie moꝛtuus eſt. Et cecidi in faciem me
clüibid am clamãs vocè magna ⁊ dixi. Heu heu hen dñe deus: conſũmationẽ tu facis religaꝝ iſrahel.
jieö CVaticinante ꝓpheta unus e duobus principibus pheltias filius banaiæ moritur qui interprætatur
bein⸗ ruina declinans: & eſt filius ſtructoris ſiue cemẽtarii vvenl aliud in linguã noſtram uer
morine ti nõ poteſt. Alter principum ſeruatur incolumis iechonias filius azur: leconias aures eius ſonat:
5 ſubauditur aĩæ: azur uero fulcrũ ſine adiutoriũ. Qui igitur cadẽdo a dño declinarat & erat ædifica-
. tionis peſſimæ: rectæ cadit ꝓphetãte eo quẽ confortauit deus. Qui aũt præceptis obediebat dei: &
ure illius ſuſtẽtabatur ac fulciebatur auxilio: rectæ in imperio populi permanet. Legimꝰ in exodo mor
wa tuo pharaõe rege egipti. ingemuiſſe filios ifrahel ab operibꝰ luti paleaꝶ ac lateꝶ & clamaſſe ad do-
1 M

5 minum. quem illo uiuente inclamare non poterant. E ſayas quoq; mortuo oꝛia rege leproſo uidit
in d dominũ ſedentem ſuper tronũ excelſũ & eleuatum. & ſeraphin ſtantia circa eũ. intelligenſq; immũ
ole dQa habere ſe labia. & habitare in populo ĩmunda labia habente. meretur. ut de altari carbo mittat

hnan & labia eius purget immũda. Hic autẽ prophetante fortitudine dei priceps qa domini declinaue-
odene d rtt ſeruitute. cadit ut leuetur a Chriſto. Si enĩ reſurrectio dominus. ruina diabolus ẽ. In quo querit
an quomodo de ſaluatore dicat᷑.ecce hic poſitus eſt in ruinã.& reſurrectionẽ multoꝶ in iſrahel.lIn rui
etol nam eoꝝꝶ q ſtabãt peſſime: & reſurrectionẽ eoꝶ ꝗ ceciderãt. Quod cũ ꝓpheta uidiſſet: cecidit in fa-
ent ciem ſuã nõ peccãtis merito: ſed plãgentis affectu: & uoce magna quæ de magno fidei ardore ue-
odonn niebat: tertio clamauit & dixit. Heu heu heu domine deus conſumationem tu facis reliquiaꝶ iſra-
hel. Et eſt ſenſus. Etiã ipſæ reliquiæ q; eſſe uidebãtur in populo te indignãte delentur.
cnrun CEt factum eſt verbum domini ad me dicens. Fili hominis. fratres tui viri pꝛopinqui tui⁊
omnis domus iſrabel vniuerſi quibus dixerunt habitatoꝛes hiernſalem longe recedite a do-
nc⸗ 4 minonobis data ẽterra in poſſeſſionẽ. ꝓpterea hec dicit dĩñs deus. Quia ge feci eos in gẽti/
vin, 11

* Liber quartus. c.xvi.

bus ⁊ ga diſſipaui eos in terrã.ero eis in ſãctiſicationẽ modicã in terris ad qs venerit. LXX. nie
CEt factus ẽ ſermo dñi ad me dicens. Fili hoĩs.fratres tui ⁊ viri captiuitatis tue ⁊ oĩs domꝰ iumce
iſrabel conſumata eſt. quibus dixerunt habitatoꝛes hieruſalẽ lõge receſiſtis a do.nobis data itndin
eſt terra in hereditatẽ. Rꝛopterea dic. Hec dicit adonai dñs. ꝗa repellã eos in gẽtes. diſſemi ſekuen,
nabo cos in omnẽ terrã ·? ero eis in ſãctificatõez puulaʒ in regionib ad s igreſſi fuerint illu thirt
CPrimü de interptatiõis uarietate dicendũ eſt. Pro eo ꝙ in hebreo hẽt uiri ppinq tui: hoc.n. ſigni- G
ficat goolathac.Ixx.trãſtulerũt uiri captiuitatis tuæ. Deinde ubi ſeꝗt᷑ uniuerſi gbus dixerunt hĩtato ſhoeog
res hieruſalẽ: p uniuerſis illi poſuerũt cõſumata eſt. pp lr̃aꝶ & uerbi ambiguitatẽ. Choolo enim x- tkaſcti
aquila & ſymachus & theodotio uniuerſos interp̃tati ſũt: illi uerterũt cõſumata eſt:ꝙ iuxta ſenſum n eri

oino nõ reſonat. Battus eſt igẽ ſermo dnñi ad Ezechiel ꝗ dixerat heu heu heu dñe deus:cõſumatõeʒ
tu facis fliqaꝶ iſrahel in phalciæ uidelicet morte: & eoꝶ ꝗ cũ eo interfecti ſũt: nequaquã illæ ſint re
liqæ quas in hieruſalẽ putabat ꝓpheta: ſed hii ꝗ in babylone uidebant᷑ eẽ captiui. Et eſt ſenſus. O fi⸗ ne⸗
li hoĩs. fratres tui de eadẽ tecũ ſtirpe generati. fratres inquã tui ꝗbus dixerũt hĩtatores hieruſalẽ: uos tun le⸗
receſſiſtis a dño qa captiui eſtis & cũ ĩechonia uos tradidiſtis: nobis aũt terra iſrahel data eſt in eter ne D
nam poſſeſſionẽ. Dic ergo eis ꝙ longe ꝗdẽ eos fecerĩ a terra iſrahel: & diſpſeri in natiões: & in alie- un⸗
nis terris eẽ pceperim: ſed qa meæ obædierit iuſſiõi: ſim eis futurus ẽt in pegrinis & hoſtilibꝰ Iocis üunn
in paruã ſanctificationẽ: dũ pleriq; inueniãtur ex eis ꝗ idolatriæ nequaquã colla ſubmittãt: ſed me unn
mores ſint mãdatoꝶ dei: ſicut fuerüt daniel & tres pueri: & cæteros fuiſſe credẽdũ eſt: in ſimilitudi- umſe
nem tãtoꝶ principũ quos ſcriptura nüc mõſtrat. Ex ꝗbus uniuerſis diſcimus nõ eẽ inſultãdum his
q dei iudicio pœnis traditi ſũt: nec exprobrãdũ hoĩ cõuerſo a peccatis ſuis: nec pœnitẽtibꝰ & egreſ
ſis de eccleſia aliqñ dicendũ. Lõge receſſiſtis a dno. nobis data eſt terra in poſſeſſionẽ. Quia hæc di-
cit dominus. Licet eos parumper a mea eccleſia ſeparauerim & inter gentes diſperſeriz tũ ero eĩs in
ſanctificationem modicã: dum meminerint peccatoꝶ ſuoꝶ. Vt qui propter uicia receſſerũt de lo-

Puernqu⸗
ſugeein

co ſuo pp pœsnitentiam ad ſedes priſtinas redire feſtinent. hnner
CPꝛopterea loquere.Hec dicit dominꝰ deꝰ*.Cõgregabo vos de populis ⁊ adunabo de terris Gimmume
in qb diſperſi eſtis:daboq; vobis humũ iſrahel.⁊ igredient᷑ illuc ⁊ auferẽt omnes offẽſiões.cũ„l=i liuqnede
ctaſqʒ abhominatiões de illa.⁊ dabo eis coꝛ vnũ ſiue alterũ.⁊ ſpiritũ nonũ tribuã in viſceribus Honcece
eoꝛũ.Et auferã coꝛ lapideũ de carne eoꝝ. dabo eis coꝛ carneũ.vt in pᷣceptis meis ãbulẽt ⁊ iu/ Phritkia
dicia mea cuſtodiãt.faciãtqʒ ea? ⁊ ſint mihi in popnlũ.⁊ ego ſiz eis in deũ. Quoꝝ aũt coꝛ poſt chinnir-
offendicula ⁊ abbominationes ſuas ãbulat. hoꝛuʒ viaʒ in capite ſno ponã dicit dominus deus. nnenin
Loqtur ſermo dininus ad eos ꝗ captiui erãt in terra babylõis ad fratres Ezechielis ꝓphetæ: & ad ſeniidn
ꝓpinquos ꝗbus dixerũt hĩtatores hieruſalẽ: lõge receſſiſtis a dio. nobis data ẽ terra in poſſeſſionẽ. Leoldoten
Loqꝗt᷑ aũt hæc qᷓ ſequũtur. Cõgregabo uos de populis: & reddã uobis terrã iſrahel. Cũq; ingreſſi fue Ciergo
ritis auferetis cũcta ydola pp quæ offenderatis deũ: & dabo uobis cor unũ timoris & ſeruitutis dei eneloc
ut nequaquã diuerſis ydolis ſeruiatis: ſiue alteꝶ ꝗᷓ prius habuiſtis: Et ſpiritum nouũ tribuã in uiſce/ Cenafl
rious eoꝑe: iuxta illud qd' ſcriptũ eſt. Cor mũdum crea in me deus:& ſpm̃ rectũ ĩnoua in uiſceribus Woinloe
meis. Et auferã a uobis cor lapideũ:ideſt cor duꝶ: ſecũdum illud qd' loqtur ſtephanus primus mar CNulli
tir in xpᷣo:Dura ceruice & incircũciſi corde. Et indurat᷑ cor pharaonis: ne dimittat populũ iſrahel. egen
Et dabo inꝗt uobis cor cameũ molle & teneꝶ: & qd poſſit dei mãdata ſuſcipe. ut ſcnbant᷑ ĩ tabulis nrpupr
cordis carnaliũ. Iccirco aũt datur cor molle: & aufert᷑ cor duꝑꝶ: ut in pᷣceptis meis ãbulẽt iudici eluc
cuſtodiãt: & ſint in populo dei: dñſq; ꝗ prius fuerat aduerſarius: ſit eis in deũ. Qui ãt nequaquã pœ förirn
nitẽtia priora peccata correxerint: ſed ambulauerint poſt abhominatões ſuas: retribuã ait eis: ꝙme nett.
rent᷑ius uiæ eoꝶ ponãtur in capitibꝰeorum. Hæc ſub z0robabel filio ſalathiel: & ſub hieſu filio ĩo/ſe ſihui
dech ſacerdote magno:& ſub Eſdra ac neemia accidiſſe tribui iudæ: & his ꝗ cũ eis reuerſi ſunt: ple- ⸗ tihr
riq; eſtimant. Habitatores quoq; hieruſalem ꝗq ſub ſedechia rege iudæ capti fũt: uel ꝗ fugerüt cum an
Hieremia in ægyptũ:in oẽs terras eſſe diſpſos & nequaquã reuerſos in urbem hieruſalem. Plena ãt Ce 6
cõuerſio eoe qui captiui erant & reliquiaꝶe iſrahel: intelligit᷑ in xpᷣo:qñ reliqæ ſaluæ factæ ſunt: &ö ſoyp ſ
una die credidetüt tria milia: & itesꝶ qnq; milia: & alii de ꝗbus loꝗtur iacob ad apoſtolũ paulũ: ui⸗ ſ ehe
des frater tãta milia credentiũ iudæoꝑꝶ: oẽs emulatores legis ſũt. Sed & cotidie ſupbi habitatores ocr en
urbis hieruſalẽ: quoꝶ cor poſt offendicula & abhominatiões ſuas ambulat:dei merent᷑ offenſam. rerni
Et hii ꝗ foris erãt ablato corde lapideo: & accepto corde molliſſimo:p pœnitẽtiã reuertũtur ad ec Eige
cleſiam: & ambulãt in pᷣceptis dñi: iudiciaq; eius cuſtodiunt:fiuntq; dñi populus: & dñs quẽ prius e Nreor
offenderant fit eis deus. nuum
Et elenauerunt cherubin alas ſuas ⁊ rote cũ eis.⁊ gloꝛia dei iheꝛuſalẽ erat ſuper ea.Et aſcen tenn
dit gloꝛia domini de medio cinitatis.ſtetitq; ſuper montem qui eſt.ad oꝛientem vrbis: ctken
CPaulatim gloria dñi recedit de hieruſalẽ. Primo templũ deſerẽs: ſtat in atrio uel in limine dom2 bſütn
& poſtea in introitu portæ oriẽtalis:nouiſſime ſublatis pẽnis rotiſq; ſequẽtibus: ſtat ſup montem tlrine
ꝗ eſt ad orientem urbis:haud dubium ꝗn montem ſignificet oliueti: unde ſaluator aſcendit ad pa-/ Ktöhi⸗
. trem. Stabatq; gloria domini ꝗᷓ de hieruſalem urbe diſceſſerat ſup montem oliueti: in ſignum refe ððððU
ctionis & luminis: ut inde periturã arſurãq; cermneret hieruſalẽ. Quodq; dicit aſcẽdit gloria de me Pkec⸗

dio ciuitatis nn

Guper Eʒzechielem.

dio ciuitatis: aliis uerbis loꝗtur dñs ad diſcipulos. Surgite abeamus hinc. Et ad iudæos. Relinquær̃
oe uobis domus ueſtra deſerta.Ioſephus quoq; refert auditã uocem in templo angelorum & fortitu
ilin dinum cæleſtiũ quæ prius in urbis præſidio erãt: abeamus ex his ſedibus. M irũq; in modũ uſq; in
lle pñtem diem gloria dñi quæ deſeruit tem lũ:ſtat ſup montem oliueti: & in crucis ſigno rutilans.
nüg⸗ ſpectat templum quondam iudaicu m:in fauillas & cineres diſſolu tum.
un CEt ſpiritus leuauit me adduxitqʒ in chaldeaʒ. ad tranſmigrationem in viſione in ſpiritn gei
ein Et ſublata ame viſio quã videra. Et locutꝰ ſũ ad traſmigrationẽ oĩa vᷣba dñi q̃ oñderat mihi.
abetn CPro eo nos ex hebraica ueritate trãſtulimus: & ſublata eſt a me uiſio quã uideram. Ixx. trſtule
imtie runt & aſcẽdi a uiſiõe quã uiderã. Quod utrũq; ſigniſicat nõ in corpe ꝓphetã in hieruſalem de ba/
lein bylone trãſlatũ: ſed in ſpiritu: ſublaraq; uiſione quæ eũ in ſpiritu duxerat hieruſalẽ: & uniuerſa mo⸗
riud, ſtrauerat quæ ſuperior ſermo narauit: reuerſus eſt in ſemetipſum & locutus eſt ad träſmigrationẽ?
le⸗ oĩa quæ ei fuerant demõſtrata: ad eos uidelicet: de quibus ſcriptũ eſt. Ego ſedebã in domo mea: &
“r ſenes iuda ſedebãt iuxta me: & cecidit ſup me ibi manus dñi dei: & uidi. Mirũq; in modũ ſedẽtibꝰ
Ei e his qui ad ſe uenerãt uiſitandũ: uiſiones miſticas ꝓpheta cernebat & abſens erat ab his ꝗ corã ſe ſe-
ſ derat: abſens ſpiritu: præſens corpore: Oĩaq; fiunt ut cõſolationẽ recipiãt ꝗ captiui erãt:qd redncẽ
4 di ſint in terram iſrahel:& ambulaturi in pᷣceptis dñi:fu turiq; ei in populũ: & illæ futurꝰ ſit eis ĩ deũu.
eed ne Qui aut non fuerint cõuerſi ad pœnitentiam: ſed ambulauerint poſt abhominatões ſuas:recipiẽt qᷓ
ic⸗ fecerunt. Verba autem in ſcripturis ſanctis: pro rebus dici ſæpe admonuimus. ðYU
Antu *CAPIIVLVM. XII
atgrl X factus eſt ſermo domini ad me dicens. SFili hominis. in medio domus exaſperãtis
harch tu habitas. qui oculos habent ad videndũ ? non vident. æ aures ad audiendum? non
Vegn Aaudiunt. quia domus exaſperans eef. Pro eo ꝙ nos uertimus in medio do
ucel⸗ mus exaſperãtis tu hĩtas. xxx. poſuerũt in medio iniqtatũ eoꝑ tu habitas. Sed ex eo ꝙ ſeg
qa domus exaſperãs eſt: telligimus priorẽ quoq; ſnĩaʒ huic uerſiculo cõuenire:ꝓ exaſpatõe quoq;
Rtens dici amaritudinẽ crebro docuimꝰ: ut ſit ſenſus. In medio domus ad amaritudinẽ cõuertentis: tu ha
ftz bitas: quæ deum natura dulcẽ atq; clemẽtem: uicioꝶ ſuoꝶ amaritudine: amaꝶ facit atq; crudelem. R
ſei Alioꝗn de deo legimus: guſtate & nidete qm̃ ſuauis ſiue dulcis eſt dñs. Hitat aũt ꝓpheta in medio
Ultri⸗ populi deũ ad amaritudinem ꝓuocãtis: ꝗ hẽt oculos & nõ uidet: aures & nõ audit: nõ uicio ſenſuũ
ſ ſed ptinatia prauitatis. Vnde & dñs ad iudæos. Si ceci inqt eſſetis: peccatũ nõ haberetis: uolũtariaʒ
ͤdens, cecitatem in illis arguẽs atq; cõdẽnãs. Quia ergo occulos hñt ad uidendũ & nõ uidẽt: aures ad an
4räi diendũ & nõ audiũt: & tua uerba cõtemnunt: doce eos p imaginem atq; picturã:& ſcematibus oñ
aſori de corporeis: ut uẽturam captiuitatem nõ ſolum auditu: ſed oculis recognoſcoant.
arie⸗ Tu ergo ſfili hois fac tibi vaſa tranſmigrationis.⁊ migrabis per diẽ coꝛaʒ eis. Migrabis au
iuti ci tem de loco tuo ad locũ alterũ in cõſpectu eoꝝ. ſi foꝛte aſpiciãt ga domꝰ exaſperans eſft. LxX
innite CEt tu fili hominis.fac tibi vaſa captinitatis ⁊ captiuare per dieʒ coꝛã eis.⸗ captiuare de loco
innhu tuo in locum alterum in cõſpectu eoꝛum. vt videant.quia domus exaſperans eeſf. R
immmn CNulli dubiũ ꝗn uniuerfa loci huius cõtinẽtia futurã captinitatẽ indicet regis ſedechiæ tribus iu-
iiiehe. dæ: ꝗ captus eſt cũ hieruſalem. Sed qm̃ qdam uolunt captiuitatẽ ſedechiæ ꝗ interpᷣtatur iuſtus dñs
jubeie in tipũ præcedere ſaluatoris: ꝗ de cæleſtibus ad terrena deſcẽdens humanuʒ corpus aſſumpſerit:&
uchcing eſſe uaſa captiuitatis: ideo pᷣmonẽdum puto prudẽtem cautũq; lectorẽ:& hæc ꝗdez⸗ nos ponere ne
nipe⸗ qd pᷣterire nideamur: ſed nõ ꝓbare. Neq; enim rex ĩpius in figurã põt p̃ᷣcedere:q totius ĩpietatis exẽ
ic me plum eſt. Captũ aũt eſſe ſedechiam a babiloniis atq; caldæis: & Hieremias ꝓpheta & regum parrat
lioiole hiſtoria: & ductum de loco in locum:hoc eſt de hieruſalem in babylonem:& cætera qᷓ Ezechiel in
ntgl⸗ cõſequẽtibus loꝗtur. Qui aũt referunt ad dñm ieſum xp̃m captiuitatem eius & tranſmigrationem
r an de loco ad locum: deſcenſionem ex cæleſtibus ad terrena ſignificari putant. .
Peni CEt efferes foꝛas vaſa tua quaſi vaſa trãſmigrãtis.per diẽ in oſpectn eoꝛũ.Tu anteʒ egredie
2 ſnd ris veſpere coꝛaʒ eis ſicut egredit migrans ante oculos eoꝛũ. Peꝛfode tibi parietez. ⁊ egredie
ii⸗ ris per eum in conſpectu coꝛum. In humeris poꝛtabis.in caligine effugies.faciẽ tuam velabis
Bunn Ton videbis terraʒ. quia poꝛrentum dedite dommi iſrabel. LCxX
enin. Et ꝓferes vaſa tua. vaſa captinitatis per diẽ in ocnlis eoꝛuʒz. Et tu egredieris veſpere in con
—M ſpectu eoꝛuʒ. ſicut egredietur captiuus. erfodies ibi parietẽ ⁊ Tranſibis per eum in conſpe
is * ctu eoꝛum. In humeris poꝛtabis, ⁊ abſconditus egredieris faciem tuam operies ⁊ non vide/
e, bis terram. quia poꝛtentum dedi te domui iſrahel.
ſeen CFacere iubet᷑ ꝓpheta in figura ꝗᷓ ſedechias facturus eſt in ueritate. Collige. n. ſarcinas tuas. hæc.n.
uaſa ſũt trãſmigrãtis uidẽtibus eis. Et poſtꝗᷓ uiderĩt q facturus es: egredieris ueſpe in ſimilitudinem
gorn⸗ . trãſmigrãtis. Legimus ſedechiã nocte muro ſuffoſſo fugiſſe ad deſerta iordanis:ibiq; a babyloniis
aten eẽ cõpᷣ̃hẽſum: & hoc ſignificare pfoſſum parietẽ. Quod aũt dicit in humeris portabis:ſubaudit᷑ ſar-
u cias tuas: & qcqd ad uiæ ſolatiũ fugiẽtes portare cõſueuerũt. In caligine effugies: ne nidearis a quo .
quã. Faciẽ tuã uelabis: uel cecitate ꝗᷓ ei accidit erutis oculis a nabuchodonoſor ut ne cognoſcat᷑ ꝙ
. ippſæ ſit rex & maiot ſiat cura ſeruãtiuʒ. Qdq; ſeꝗt& nõ uidebis terrã: illud ſignificet qd' cecus dutꝰ

Liberqnartus.c.xii.

ſit in baby-lonem eamq; nõ uiderit. Quia portẽtum dedite inꝗt domui iſrahel. In ſignũ enim & in leut
0 4

figuram ꝓphetap tam dicta quã facta ſunt. Vnñ & in zacharia uiri portẽtoſi uocãtur ꝙ futura portẽ d 1
dãt. Et in oſeæ loꝗtur dñs. In manibus ꝓphetaꝑ aſſimilatus ſum. Qui aũt uolũt in ezechielis pſona ſel .
upm intelligi: uaſa captiuitatis humanũ corpus accipiũt & pfoſſum parietem quo infernoꝶ clau⸗ ſan
ſtra pfregit: & reſurgẽs a ſolis credẽtibus uiſus eſt: portatuſqʒ in humeris qñ cũ angelicis poteſtati⸗ hetien
bus ad cælos uictor aſcẽdit. Et ꝙ abſcõditus egredit᷑ & uelat faciem ſuaʒ ne in carmne mortali uideat tuungen
diuina maieſtas: & nõ uidet terrã ne oculis illius illuſtret᷑: quæ eius nõ meretur aſpectum. Oculi.n. muleton
dñi ſup iuſtos: & auertit faciem ſuã ab impiis.Hæc aũt inquiũt oĩa feciſſe narrat᷑. ut per ſimilitudinẽ hicapti
hois dura ad fidẽ ifrahelitici populi corda cõuerteret: & in portẽtũ dat᷑ domui iſrahel. iuxta ill ꝙ; (Eilctun
ſcriptũ ẽ.Ecce hic oſitꝰ in ruinã & reſurrectionẽ multoꝶ & in ſignũ cui contradicetur. . Numtu
C SFCeci ergo ſicnt pᷣceperat michi. vaſa mea ꝓtuli quaſi vaſa migrantis per diẽ.⁊ veſpere ꝑfodi ſonibub
mihi parietẽ manu. In caligine egreſſus ſũ.⸗ humeris poꝛtaui in cõſpectu eog. LxXxxX mndeſ
Et feci ſic.iuxta oĩa q̃ͥ madauerat mihi. vaſaqʒ ꝓtuli ſicut vaſa captinitatis ꝑ diẽ.⁊ ad veſpe/ Mbrtitiea
rũ ꝑfodi mihiparietẽ manu.2 abſcõditus egreſſus ſum.ꝓ humeros aſſũpt ſũ in cõſpectu eoꝝ. CEtfucns
C Quxæ ſupra juſſus eſt facere: ope ſe cõpleſſe teſtatur: nec interpᷣtatione indiget iuxta utrãq; ſenten Cbamtunn
tiam:qd ſupra expoſitũ efj. Illud aũt notädum quod uno atq; eodem tpe Hieremias ꝓphetabat in fnsbob⸗
hieruſalẽ & Ezechiel in babylone:& illius ꝓphetia mittebat᷑ ad captiuos: & huius ad eos ꝗq habita/ lalunſc
bant in hieruſalem: ut unius in diuerſis regiõibꝰ dei ꝓuidẽtia ꝓbaret᷑:& ĩtelligerẽt audiẽtes:qᷓcũq; enescrt
accidebãt populo:nequaꝗᷓ ydoloꝑꝶ ptãte: ſed domini iuſſione conſiſtere. blortcoc
CEt factus eſt ſermo dñi ad mẽ dicens.Fili hominis.nunquid non dixerũt ad te domꝰ iſrahel Cntnen
domus exaſperans quid tu facis? Dic ad eos. Bec dicit dominꝰ deus.Si te inquit interroga- Prim⸗
uerint domꝰ exaſperans quare iſta facis.( Vel ſecũdum.Ixx) Etiam ſi nõ interrogauerint. tu in Cſconur
gredere vt ſciant cur iſta feceris. Sic ad eos. Hec dicit dñs deus. Super pꝛincipez on'iſtud ꝗ ii
eſtin hieruſalem. ? ſuper omnem domüũ iſrabel. que eſt in medio eoꝛum. Dic. Ego poꝛtentum nloqu
veſtrum. Quomodo feci.ſic fiet illis. In tranſmigrationem ⁊ captiuitatẽ ibunt. Mꝛinceps antẽ Ein tetta
qui eſt in medio eoꝛũ in humeris poꝛĩabitur.in caligine egredietur.parietẽ perfodiet vt educat konnist
eum. facies eius operietur vt non videat oculis terrã. Et extendam rete meuʒ ſuper euʒ ⁊? capie nenent
tur in ſagena mea.⁊ adducam eũ in babilonẽ in terram chaldeorũ.⁊ ipſam non videbit. Ibi mo Uiberiude
rietur.?⁊ omnes qui circa eum ſunt. Pꝛeſidium eius ⁊ agmina illius diſperdam in omnẽ vẽtuz umkerien
2 gladiũ euaginabo poſt eos.⸗ ſcient quia ego dñs. quando diſperſero illos in gentibꝰ.⁊ diſſemi lientaer
nauero eos in terras. Et relinquã ex eis viros pancos a gladio ⁊ fame peſtilentia. vt narrent lim men
omnia ſcelera eoꝛum in gentibus ad quas ingredientur.⁊ ſciant quia ego dominus- bumar
CPrimũ exponamus hiſtoriam. Dic inꝗt ad eos o fili hoĩs quel interrogãt uel nõ interrogant ꝗqd riciopni
tu facis hæc: qe ſup ducem onus iſtud && uiſio ſit in hieruſalem: ducem ſignificet ſedechiam: & dic. nem dei
Ego portentũ ueſtrum:ſiue ut. Ilxx. tranſtulerũt ego qui portẽta facio: ut ex pnñtib futura cognoſcã –
tur:qũo feci ſic fiet illis. duci & cũctis qui in comitatu ducis ſunt. In trãſmigrationem babyloniam ſe el
captiui ducẽtur: & dux ꝗ eſt in medio eoꝶ in humeris portabitur: uel iumẽtoꝶ uel eoꝶ ꝗq cum eo eſen
fugerant. In caligine & in noctis tænebris egredietur: murũq; ſuffodiẽt ſocii eius ut educãt eum: fa Ce ,
cies illius uelabitur uel timore fugiẽtis: uel cecitatis iniuria: ut cecus terram nõ uideat babylonis. ler .
Et ego extẽdam rete meũ ſuꝑ illum & capiet᷑ in ſagena mea. Cõcedente ꝗppe dño a babyloniis ca 1 1
ptus eſt: & hæc qᷓ ab hoſtibus paſſus eſt fieri: ſe feciſſe teſtatur. Ductuſq; in babylonẽ: terrã caldæorũ lie
nõ uidebit ibĩq; captiuus moriet᷑. O ẽs aũt ſocios eius & adiutores & comites fugæ: cũ ille fuerit cõ a e
præhẽeſus huc illucq; diſpgam: nec ſecuros habire pmittã:ſed in manibus hoſtiũ euaginabo gladiũ gittlee
meum: ut qñ diſperſi fuerint in gẽtibus intelligãt qc ego ſim dñs: & mea cũcta uolũtate ſint facta. nshan
Et relinquã inqt ex ſociis eius qui cũ eo fugerint:q euadere potuerint paucos ꝗ gladium & famem Nrek
& peſtilẽtiam euaſerĩt: ut cũ uel fuga uel captiuitate ad diuerſas peruenerint regiones: narrent oia donmini
ſcelera ſua uel ſermone uel exemplo: ppter ꝗᷓ tãta meruerint mala & intelligãt qd ipᷣæ ſim dominꝰ. mulios
Qui aũt tropologiã & cæptã explanationẽ ſuꝑ ſaluatore conatur exponere:ducem ꝗ eſt in medio Bonp⸗
hieruſalem ipſum interpᷣtatur qui in portentũ ſignumq; p̃ceſſerit:ꝙ & ipſæ & ſocii eius captiui iſtiꝰ CCo⸗
mundi ſint: & ab inferis uictor aſcendẽs in humeris portatus ſit angeloꝑꝶ: in caligine egreſſusigno mngn⸗
tus incredulis deſtructo medio pariete ſecerit utrũq; unum:facies illius operta: ut terrã nõ reſpiciat inune
iudæoꝶ. Nec mirum ſi dñs cælauerit facieʒ ſuam: cum uſq; hodie ante uultum moyſi uelamen po * Merum.
ſitum ſit populo non credenti. Extenditq; dñs rete ſuum ſuper illum: iuxta ꝙ de eo ſpõſa loquiturr mnic⸗
in cantico canticoꝶ. Ecce iſte poſt parietem nr̃um:proſpiciens per feneſtras apparens per retia. De lmeng
quo & hieremias: ſpiritus uultus noſtri xpᷣs dominus: qui captus eſt in peccatis noſtris:& cum non untn
ſeciſſet peccatum pro nobis peccatum factus eſt: & adducetur ait in babylone:confuſione iſtius mi idhn
di in terram caldæorum qui interprætantur quaſi demonia: ut eos qui demonibus fuerant manci cülen
