ſodoma & gomorra & ægyptus nominatur: nõ de iis dici prouintiis: quas oculis cernimus: ſed de dQ
aliis ſpiritalibus quibus ſermo propheticus co mminatur: Legite in apochalypſi Ioannis: Locus ͤt l
in quo dominus crucifixus eſt uocatur ſpiritaliter ſodoma & ægyptus: Si ergo hieroſolymaan qua ⸗
cruciſixus eſt uocatur ſpiritaliter ſodoma & ægyptus: quare non econtrario ægyptus: & ſodoma &
gomorra. Si opera fecerunt hieruſalem: & terræ iudæ: in terram ſortis domini tranſferantur: Deni H
& dauid non erat de ſacerdotibus: nec licebat ei commedere panes propoſitiõis: ſed quia per ſin 4. Re. 2l. a. Mha⸗
. gula creſcebat opera: & perſecutio ſaul uirtutum illius profectus erat: propterea in fuga ſua dum . . .
neſcit ſubito antiſtes efficitur: & aceipit panes propoſitionis: & non uiolat mandatum dei. Hoc to Clu
tum diximus: quia moab in ſodoma erit: & fili ammon ut gomorra:Damaſcus quoq; quæ inter .
prætatur ſanguinem bibens: aut ſanguis ſacci: erit derelicta a dei miſericordia: quaſi aceruus ſalis Ma⸗
Quia enim princeps eius eſt: rex Aretha & damaſceni præpoſitus paulum occidere cupiunt & per 2. Cor. I..g 1
murum in ſporta dimittitur: Non dicitur ad damaſcum uos eſtis ſal mundi: nec illud ſal uocatur: Act. 9. d.
quod ſemper offertur in uictimis ſed quod infatuatũ eſt: Et de quo in euãgelio ſcribitur: Si autem Math.. b.
ſal infatuatum fuerit in quo ſalietur: ad nihilum eſt utile neq; in terram neq; in ſterquilinium: ſed n

foras proiciunt illud: ut ab homimibus conculcetut.Et moab igitur: & ammon: & damaſcus: qui ſe
ſe aduerſus domini ſcientiam parauerunt & blaſphemauerunt populum dei: & dixerunt in eù plu gd, ge
rimas contumelias: & uoluerunt dilatare terminos ſuos in terra eccleſiæ: & populum dei poſſidere
deſertæ erunt & deſtructæ: & reliqui de populo dei: hoc eſt uin eccleſiaſtici ſcripturis dominicis eru
diti eripient eos: & reſidui gentis dominicæ poſſidebunt eos: & hoc eis erit pro contumelia: qua ex
probrauerunt & magnifica ti ſunt contra dominum omnipotentem:Vide clementiam uide miſe
ricordiam domini: contumeliam patitur: blaſphematur: diripiütur termini eius: Et ille quid facit?
mittit ad reliquias populi ſui de quibus diximus. Vt ſibi blaſphemantes diuidat: & in ſuam ducat
poſſeſſionẽ. Multo.n. ſtulto melius eſt ſeruire ſapienti fatuitatẽ eius dñi ſapientia corrigi: ꝗᷓ ſuæ
eum ſtultitiæ derelinqui. Veniet itaq; dñs omnipotens & manifeſtus erit ſuper eos: quem nunc ne
ſciunt: quem ignorant: & diſperdet Oĩa dogmata:ideſt deos eorum & diuerſarum gentium idola:
ut poſtqᷓ ſimulachra quæ de ſuo ſibi ſenſu compoſuerant euerſa fuerint: conuertantur gentes ad do lelc⸗
minum: & unuſquiſq; in loco ſuo adoret eum quem neſciebat ante.
Sed ⁊ vos ethiopes interfecti gladio meo eritis:⁊ extendet manum ſuam ſuper aquilonem⁊
perdet aſſur:⁊ ponet ſpecioſam in ſolitudinem ⁊ in innium:⁊ quaſi deſertũ:⁊ accubabunt in me chn. 6
dio eius greges:omnes beſtie gentium:⁊ onocrotalus:⁊ eritius in liminibbus eius morabuntur: lchac⸗
Aox cantatis in feneſtra coꝛuus i ſupliminari:qm̃ attenuabo robur eius:hec eſt ciuitas gloꝛio
ſa:habitãs in cõſidentia:que dicebat in coꝛde ſuo:ego ſum:⁊ extra me non eſt alia amplius:quo
facta eſt in deſertum cubile beſtie:ois ꝗ tranſit ꝑ eam ſibilabit:mouebit manũ ſuam. LXX.
CEt vos ethiopes vulnerati gladio meo eritis:⁊ extendet manũ ſuam ſuꝑ aquiloncẽ:⁊ perdet aſ
ſyrium:æ ponet niniuen in ſoluudinem:⁊ in viam quaſi deſerta:⁊ paſcent in medio eius greges:
7 oẽs beſtie terre ⁊ cameleontes ⁊ eritii in pꝛeſepibus eius cubabunt:⁊ beſtie clamabunt in foue
is ſuis:⁊ coꝛui in poꝛtis eius:qꝛ cedrus altitudo eius:hec ẽ ciuitas malis dedita qͥ habitat in ſpe:
q dicit in coꝛde ſuo:Ego ſum ⁊ non eſt poſt me alius quomodo facta eſt in ſolitudinẽ paſcua be
ſtiarum:omnis qui tranſit per eam ſibilabit ?⁊ mouebit manus ſuuas.
Cludæi totum hoc capitulum & duo ſuperiora contra philiſtim & moab & filios ammon ad ad/
uentum chriſti referunt: quem putant in conſumatione mundi eſſe uenturum: Qui extruat hieru-
ſalem: & populum ſuum liberet de manu gentium qua tenetur: Et hoc ſonare: quia dicitur: & ado/
rabũt eum uiri de loco ſuo:oẽs inſulæ gentiũ: Non ſolum autẽ ſuperiores gẽtes: ſed ethiopes quo
qʒ & aſſyrios & niniuen urbem aſſyriorum eo tempore ponendam in ſolitudme: Et cubaturas in
ea omnes beſtias terræ: Siue ut in hebreo ſcriptum eſt: omnes beſtias gẽtium: ex quo ſignifican pu
tant de cunctis nationibus: quæ euerſuræ ſunt Niniuen: & quia niniue ſpecioſa interprætatur: In
præſenti loco ſpecioſam referunt ad babylonem:Et omne quod ſequitur: onocrotalus & entius in
liminibus eius morabuntur: & cætera: Babyloni potius conuenire: Cuius & in Eſaia eadem ſolitu/
do prædicitur: & econtrario alii affirmant manifeſte de Aſſyrio dici: de quo iam præceſſerit: Et ex/
tendet manum ſuam ſuper aquilonem: & perdet aſſur: & ponet niniuen in ſolitudinem. Poſt aſſyy-
rios enim magis niniuen intelligi ꝗᷓ babylonem: quæ ciuitas chaldæorum eſt: Quod autẽ ait ono
crotalum & eritium in cardinibus eius & coruum in ſuperliminari: Solitudinis eſſe indicia: & ono niza
crotalorum duo generaaliud aquatile. aliud ſolitudinis. Et quod ait uox cantantis in fene/
ſtra: Vel demones intelligi uel uariarum uoces uolucrum. quæ ſolent in deſertis urbibus
commorari.

.——

— — –

Ld
en Can. 1a.
imer⸗
ſut⸗ Can.3d.
ut. e
n:ſtcd
gule

I.
Mlderke
Weru
uer
e mle
aCI.
Clcat
Nche

no 2. Thi.3. a.

bus

Super Sophoniam.c.ii.

commorari. Propter quod & nos &. Ixx. ſimiliter trãſtulimus: Coruus in ſupliminari: In hebreo

ponitur harebus quod ſecundum lectionis diuerſitatem uel ſiccitas uel gladius uel coruus acci/
pitur: Vnde & aquila gladium: alii ſiccitatem interprætati ſunt: Et poſt euerſionem quaſi inſultans
ruinæ eius ſermo ꝓpheticus loꝗtur: Hæc eſt ciuitas glorioſa habitans in cõfidentia ꝗᷓ dicebat ĩ cor
de ſuo:ego ſum & extra me nõ eſt alia amplius: Quò facta eſt in deſertum cubile beſtiæ: Oĩs qui trã
ſit per eam ſibilabit & mouebit manũ ſuam. Iuxta hoc autem qd ſupra diximus: Aut uere in deſer-
ta urbe habitabunt beſtiæ: Aut certe ſub beſtiarum figura multarum nationum uarietas indicatur.
Quod ſi quiſpiã ꝗſierit qũo iuxta hoſtoriã ad tpa nabuchodonoſor hæc ꝓphetia referatur. Ethio
pibus etiam nuncupatis & aſſynis: quibus medi & perfeæ nihil fecerint: Legat hiſtorias & uidebit aſ
ſyrios quoq; & ethiopes medis fuiſſe ſubiectos: & cambiſes regnum & tyri potẽtiã & oĩa quæ dein

ceps ſint ſecuta: Hæc iudaice dicta ſunt.Cæterũ ſi notauerimus in oĩbus ſcnpturis ethiopes eos ap/

pellari: qui penitus in uitia ſunt demerſi: Scdm illud quod ĩ hieremia legimus: Si mutabit ethiops
pellem ſuam: Ethiopibus ad meliora cõuerſis ſpes erit: nullum qui uoluerit agere pœnitẽtiam a ſa
lute alienum fore: Vnde & prius aĩa polluta & delictorum ſordibus inquinata dicit: Nigra ſum: Et
poſtea in fine cantici conticoꝶ: de eadem iam purgata & lota p hrien ſcribitur. Quæ eſt iſta ꝗ aſcẽ
dit dealbata: Moyſes quoq; ideſt lex dñi ſpiritalis ethiopiſſam de gẽtibus duxit uxorem: Et maria
i. ſynagoga iudæorum. & Aaron ideſt carnale ſacerdotiũ: & non per ordinem melchiſedech: mur
murat aduerſus legẽ: ſed fruſtra: Statim.n.ſynagoga perfunditur lepra: & extta caſtra proiecta: cõ/
pleto tpe:ipſo orante moyſe in caſtra reducitur: Ethiopiæ. n. manus iam præuenerat dñi: Cõmina
tur itaq; nunc ſermo diuinus his qui peccatis inhærentes & obliti ſordibus delictorum nolunt ad
meliora cõuerti: & tenebroſum colere maluere: & cõminatur eis gladium. De quo puto ſcribi & T
geneſi: Statuit cherubin: & flämeum gladium q uertitur ad cuſtodiendã uiam ligni uitæ: Et in Eſa
ĩa Inducet gladium magnũ & ſanctum ſuper dracõem colubrum tortuoſum: & interficiet eum in
die illa: Et dicit eos uel uulnerandos uel interficiendos gladio: ut timẽtes pœnas imitẽtur niniuen
& agant pœnitentiã & nõ ſuſtineãt quæ dnus cõminatur. Quod quidẽ & hieremiæ prophetia ſo/-
nat: Loquar inꝗt ſuper gentẽ & ſuper regnum: & auferã & diſperdam eos: & ſi pœnitẽtiam egerint
& ego pœnitentiâ agam de oĩbus malis quæ locutus ſum ut facerẽ eis: Et ut ſciatis propterea nũc
dñm cõminari ethiopibus gladium: ut eos ad meliora cõuertat: poſt paululum in hoc ipſo libro
de ethiopibus infert: VItra flumina ethiopiæ inde ſupplices mei: nlia diſperſorum meorum defe-
rẽt manus mihi: Siue ut in. Ixx. habetur de finibus fluuiorũ ethiopiæ ſuſcipiam in diſperſis meis: &
offerent hoſtias mihi: Poſt hæc nõ loꝗtur dñus ut ſupra: Sed ꝓpheticus ſpiritus de eo: Et extendet
manũ ſuã ſup aqlonẽ:& pdet aſſur: Aꝗlonẽ de quo hieremias ſcripſit: Ab aqlone exardeſcẽt mala
ſupꝑ oẽs habitatores terræ: Et de quo Salomõ cõmemorat: Aglo durus uẽtus: noĩe ãt dexter uoca
tur. Propterea ãt extendit inferentẽ ſupplicia deus manũ ſuã: ut & aqlo ſentiat pœnas: & hi ꝗ in ter
ra eius ſunt: Ad quã Iuxta zachariam pergunt equi nigri: de quibus dicitur: Erant equi nigri: ibat in
terra aquilonis: Et pulchre qui mouerit pedes ſuos: & receſſerit ab oriente: De quo idem propheta
ait. Ecce uir oriens nomen eius: Et ad occidentem reſpexerit: ſtatim pergit ad aquilonẽ qui non eſt

dexter: ſed nomine dexter uocatur: Quod quidem & corporaliter intelſigitur ut quicunq; in orien
te ſteterit & uerterit ſe: occidentem reſpiciens ad dexteram habeat aquilonem: quem dextrum no/

cant. qui flatu illius refrixerunt: qui tamen nomine dexter eſt. Cæterum re & opere potius in ſini-
ſtra eſt:Poſtꝗᷓ autem extenderit manum ſuam ſuper aquilonem dominus: perdet etiam aſſur qui
interprætatur & πσε“5ενορο quem multi putant dirigenrem dici: ſed falſum eft ρναιπν

Xρ enim coarguens dicitur: atq; conuincens: Et quoniam diabolus ipſe eſt inimicus & ultor: è&

ipſe peccata ſuggerit: & poſtea in peccatis coarguit peccatores: Idcirco αXäοο Uocatur. Huc
ergo eſſe reor principem aſſyriorũ qui habitat ad aqlonem: & metropolim hẽt niniuen: Et dicit in

Eſaia: Fortitudine faciã: & ſapientiæ intellectu aufferã terminos gentiũ: & uires eoꝶ depaſcar. Por

10 qckſequitur de niniue uaſtata: Et paſcentur ĩ ea greges & oẽs beſtiæ terræ & camæ leontes & eri
tii in pᷣſepibus eius accubabũt.& beſtiæ reqeſcent in cardinibus eius: & corui in feneſtris eius & cæ
tera. Videtur mihi iuxta illud intelligi debere: qd uel in Iona uel in Naũ ꝓpheta ſenptũ eſt: Et in Io
na quidẽ: niniuen.i.ſpecioſam:qᷓ ad pᷣdicationẽ Ionæ.i. columbæ egerit pœnitentiâ: eccleſiã inter-
prætati ſumus de gẽtibus cõgregatam. In Naum uero: ſupra mũdo intelligentiã tẽperauimus: Et
de mũdo quidẽ non difficile interprætari & dicere: qd' qñ ethiopes uulnerati gladio dñi fuerint.
extenderit manũ ſuam ſuper aquilonẽ: & poſt dederit aſſyrium principem mundi:t ipſe mundus
cũ principe ſuo pereat: & ad maximã ſolitudinem redigatur: & nulli miſerabilis ſit: ſed omnes ad
ruinã eius ſibilent: & moueãt manus ſuas: De eccleſia autem uidetur prima fronte eſſe blaſphemũ:
quod ea futura ſit inuia & deſerta:& beſtiæ habitẽt in ea: & poſtea ei cũ inſultatiõe dicatur: hæc ẽ ei
uitas malis dedita: qᷓ habitabat in ſpe: ꝗᷓ dicebat in corde ſuo: ego ſum & nõ eſt præter me amplius:
qũuũo facta eſt in ſolitudinẽ paſcua beſtiarũ. Sed qui cõſiderauerit illud apoſtolicũ:in quo dicitur in
nouiſſimis tpibus inſtabũt tpa peſſima: & erũt hoĩes ſui amatores auari arrogãtes ſupbi blaſphemi
parentibus nõ obediẽtes: ingrati ſceleſti: ſine affectione: ſine pace: accuſatores intemperãtes crude

40

Z

Miero. liber

les:odio habẽtes bonum: pditores: temerarii inflati: uoluptatum amatores magis ꝗᷓ dei: haben/ ht
tes formam pietatis uirtutem autem eius denegantes: Necnon & hoc quod in euangelio ſcriptum Mat:z4., 2a hui⸗
eſt: quod multiplicata iniꝗtate: refrigeſcat charitas multoꝶ:in tantũ ut in illo tempore cõpleatur m⸗
Verũtamen ueniens filius hoĩs putas inueniet ſfidẽ ſuper terrã: Non mirabitur de extrema eccleſiæ N⸗
uaſtitate: qd regnãte antichriſto redigẽda ſit ĩ ſolitudinẽ: & tradenda beſtiis: & paſſura quæcumq; gi
nũc ꝓpheta deſcribit: Si. n. deus propter infidelitatem ramis naturalibus nõ pepercit: ſed fregit eos di⸗
& poſuit flumina in deſertum: & fontes aquarum in ſitim: terrã fructiferam in ſalſuginem pp mali ſet
tiam habitato ꝶ eius: Cur nõ econtratio eos de ꝗbus dixerat: Poſuit deſertum in paludes aquarũ: es
& terrã ſine aqua in fontes aquaꝑ: & habitare fecit ibi eſurientes: & cætera: Et quos inſeruit de olea cg⸗
ſtro: in radicem bone oliuæ:ſi immemores beneficii receſſerint a conditore ſuo: & adorauerint aſ- heb
ſyrium: euertat & ad eandem ſitim reducat: in qua prius fuerãt. Quod cũ generaliter in aduentu an “”
tichriſti ſiue mũdi poſſit intelligi:tñ cottidiæ in hiis qui ſimulãt ſe eſſe de eccleſia dei: & operib⸗ ne i⸗
gant: auditoreſq; legis ſunt & nõ factores: accipi poteſt: qui fruſtra de ſpecioſa ſe eſſe iactent: cũ ha/- S”
bitent in eis greges: uitiorum.ſ.multitudo & bruta aialia corpori ſeruiẽtia: & oẽs beſtiæ terræ: quæ r
corda eoꝶ cômedunt & cameleontes qui nõ hñt unum colorẽ: ſed diuerſis peccatis: nunc auaritia Wð
nũc luxuria:nũc crudelitate: nũc libidine: nüuc triſtitia: nunc exultatione p momenta mutantur: Et i
eritii in præſepibus eorum: Animal ſpinoſum & plenum ſentibus: & uulnerans quiſquis eius tu/
nicam tetigerit: Sed & beſtiæ cubabunt in foraminibus ideſt in cordibus eorum: Et corui immun
da auis in portis eorum: uel in ore uel in auribus: quo aut loquantur ſemper aut audiant mala. 4
Poſt quæ infertur & dicitur: Ideo eccleſiam hæc paſſuram fore uel eſſe perpeſſam: quod in ſuper/
biam ſe eleuauerit: & quaſi cedrus ſuũ cacumen erexerit: malis opibus dedita: & nihilominus futu/
ram ſibi beatitudinẽ repromittens: & in corde ſuo cæteros deſpiciẽs: nec putans quẽꝗᷓ eſſe pᷣter ſe: 11
& dicens ego ſum & nõ eſt alia præter me: ultra: qũo ergo facta eſt ĩ ſolitudinẽ paſcuæ beſtiarũ ubi
n. prius habitabat pater & filius & ſpũs ſanctus & angeli eius miniſteriis pᷣſidebãt: tunc habitabũt 4
beſtiæ. De ꝗbus & ꝓpheta cõplorat dicẽs: Ne tradas beſtiis aĩam cõſſtẽtẽ tibi: oĩs ꝗ trãſit ꝑ eã ſibi/ p̃e.73.
labit & mouebit heſha. ſi de angelis ĩtellexerimꝰ Ita ĩterpᷣtabimur cũ trãſierint p eÄã ange
li:& ñ mãſerit ĩ ea ut prius facere cõſueuerãt:ſtupebũt & mirabũtur & ñ eã fulciẽt et ſuſtẽtabũt ruẽz .
tem manu ſua:ſed leuabũt manus & ptranſient: uel certe c ſibilo attollent manus: & quaſi plangẽ
tes in mortẽ lugentiũ cõcrepabunt. Si aut hoc de diabolo & angelis eius uoluerimus accipere: qui

uineam quoq; ꝗᷓ de ægypto trãſlata fuerat uaſtauerũt: Dicemus ꝑ aĩam de qua xpus receſſerit: & ꝗᷓ
prius tẽplũ dei fuerat: & eẽ deſinit: träſire ſerpentẽ & ſibilare in ea: & uenena ſuæ malitiæ euomere
et nõ ſolũ hoc facere ſed opa quoq; ꝗᷓ novupia. i. manus uocãtur mouere: Ac ne putes ꝗa colubꝑꝶ
noĩauimus: uiolẽter nos manus colubri ꝓ ope intelligere: accipe teſtimoniũ ſalomõis: Mors & ui
ta ĩ manibus liguæ. Hæc diximus ut potuimus ĩterpᷣtationi allegoricæ ſeruiẽtes: Si ꝗs ãt magis ue Pro. 18. d.
rſimilia & habentia rõnem: ꝗᷓ a nobis ſunt diſerta: reperit: illius magis lector auctoritate ducatur.
.r GSAPITVLVM TERIIVM.
HDe pꝛouocatrix ⁊ redẽpta ciuitas colũba:non audiuit tũc vocem ⁊ nõ ſuſcepit diſcipli
A& na: in dno non eſt confiſa: ad dñm ſuum nõ appꝛopinquauit:pꝛincipes eiꝰ in medio erꝰ
N . quaſi leones rugientes:iudices eius lupi veſpere:nõ relinquebant in mane.pꝛophete
EAeius veſani viri: infideles ſacerdotes eius polluerunt ſanctum:iniuſte egerunt contra
legẽ:dñs iuſtus ĩ medio eius cũ faciet iniquitatẽ:Mane mane iudiciũ ſuũ dabit in luce:⁊ nõ ab
ſcondet᷑:neſciuit aũt iniquus cõfuſionem:diſperdidi gẽtes ⁊ diſſipati ſunt angeli earũ:deſertas
feci vias eoꝝ dũ nõ eſt ꝗ tranſeat:deſolate ſunt ciuitates eoꝛũ ñ remanente viro:neq; vllo habi
tatoꝛe.Dixi attamen timebis me:ſuſcipies diſciplinã:⁊ non peribit habitaculũ eius pꝛopter oa Kr’”M
in ꝗbus viſitaui eã. Nerſitamen diluculo ſurgentes coꝛruperunt oẽs cogitationes ſuas. LXxX.
CO iülluſtris ⁊ redẽpta:cinitas columba:non audiuit uocẽ:non ſuſcepit diſciplinaʒ:in dño non ẽ
cõfiſa:⁊ ad dominũ non appꝛopinquauit:pꝛincipes eius in ea veluti rugientes leones:iudices
eius ſicut lupi arabie:nõ dimittebãt ĩ mane ꝓphete eius:poꝛtãtes ſpũm:viri contẽptoꝛes:ſacer
dotes eius polluunt ſancta ⁊ impie agunt in legẽ:Oñns aũt iuſtus in medio eius:⁊ non faciet ini
quitatem:ane mane iudicium ſuum dabit in luce:⁊ non eſt abſconditus:⁊ neſcit iniquitatem
in exactione:nec in ſempiternum iniuſtitiam:detraxi ſuperbos:diſſipati ſunt anguli eoꝛũ deſtru
xi vias eoꝛum:vt penitus nõ tranſeant:defecerunt ciuitates eoꝝ eo qð nullus ſubſiſteret:neqʒ
habitaret:Dixi verũtamen timebitis me ⁊ ſuſcipietis diſciplinã:⁊ nõ peribitis de oculis eiusi
oĩbus in quibus vltus ſum ſuper eam. CMulti putant propter conſequentiam
ſermonis dici aduerſum Niniuen: de qua ſupra: Et perdet aſſyriũ & ponet niniuen in ſoſitudinem:
Sed nunꝗᷓ ſcriptura niniuen colũbã uocaret. Licet in hieremia a facie gladii colübæ de nabucho-/ in
donoſor dictũ putẽt: Sed ſciẽdũ qq illi ecõtrario aſſerãt ꝓ coluba ibi poſſe ĩtelligi Ionæ.i.græciã:
Vt ſit ſenſus a facie gladii Iona.i.a facie gladii græciæ: lona. n. tam colũbam ꝗᷓ grætiam ſigni ficat:
Vñ & uſq; hodie græci Iones: & mare appellatur Ioniũ: Et apud hebræos pmanet eoꝶ uetus uoca
bulũ:Sed & principes romani apud barbaras nationes antiquum uocabulũ retinẽtes: cdtes ap/
. pellantur

Super Sophoniam.c.iii. H

Pellatur. Omnis itaq; cötra hieruſalẽ ſermo eſt. Vhe ciuitas quondam columba: ſemper peccans &.
. captiuitatibus tradita:& rurſum redempta a dño:vVhe ciuitas prouocatrix: quod ſignifican tius he-
H braice dicitur Maraſar qc poſſumus dicere: deum amarũ faciẽs: Ideſt tuo
uitio: dul cem dũm atq; clementem uertens in amaritudinem: ut qui miſereri uult punire cogatur:
8 N 6 audiuit præceptum dñi:& correpta noluit ſuſcipere diſciplinam: nec præmentibus malis ali-
lch gqaãdo eſt confiſa in dno deo ſuo: nec ambulauit poſt tergũ ei: nec dicente eo ego dñus appropin/
Nul quãs & non de lõge:ipſa ei appropinqre uoluit. Deſcribũtur quoq; principes eius: & iudices & pro
ni phetæ & ſacerdotes: ut in ciuitate diſſiparent populum: Et in his ꝗᷓ dixi noibus dignitatum princi-
ih pes igitur eius quaſi leones ſuperuerſabũtur in prædis: & ad effundendũ ſanguinẽ ſubiectoꝶ: Iludi
u ces eius rapaces nõ dimittentes aliis qd poſſint rapere: Prophetæ eius inſanientes ſiue ſtupẽtes qd
ennn hebraice dicitur koerim: Et aquila tranſtulit avanru loꝗ́ bantur qᷓſi ex ore dñi: & oĩa cõtra dum
n prrxædicabãt: Sacerdotes in loco ſanctuarii cõmiſere ſacrilegiũ: & cũ contra legem facerent: ex lege
uictimas offerebãt: Propterea ꝗa illa egeruũt iniuſte dus iuſtus non faciet iniquitatem: ſed reſtituet
ge urbi peſſimæ q̃ meretur: Mane mane: Manifeſte & abſq; aliqua ambiguitate faciet de ea indicium:
unnn nec erit qq ab eo poſſit abſcondi:Et hoc faciet dñs ut correpta ciuitas conuertatur ad melius: Sed
nnd iniquus Iſrael nõ cognouit confuſionẽ ſuam: nec intellexit idcirco ſibi illatas plagas: ut ageret pœ
n, nitentiam: Vindicaui te inꝗt poſtea de gentibus & deſtruxi imperia eorum: Vt qui per pfgas me
muoan— nõ ſenſeras ſaltem ꝑ beneficia cognoſceres. Vel certe ſic intelligẽdũ:Diſperdidi oẽs ciuitates tuas
tmn O iuda: & o&s ſubiectos tibi pagos & tribus & diuerſa cõfinia: & tãta hoĩum uaſtitas fuit: ut nõ eſſet D
lne/ qui habitaret in urbibus tuus: Et poſtqꝗᷓ hoc feci miſi prophetas meos cõſurgens diluculo: & ad pœ
uf, nitentiam prouocans: dixi. Quæ feci quidẽ tibi hæc o hieruſalem: ſed feci ut timeres me: & ſuſcipe
Prere res diſciplinam: & nõ periret habitaculum tuũ:hoc eſt templũ: pp oĩia ſcelera ꝗᷓ geſſeras: At ecõtra
Münbi rio habitatores me eos ad pœnitentiam prouocante: quaſi de induſtria & excontentione diluculo R
itah. ſuurrexerunt ut feſtinatione qua ad me redire debuerãt: cõplerent oẽs cogitatões ſuas: & ope demõ
iſbi⸗ i, ſtrare nt: qd in mente cõceperant. Hoc Iuxta hebraicu m: Cæterum illuſtris & redépta ciuitas chri/
“ ſti ſanguine: iuxta ſupiora perſpicue eccleſia intelligitur: quæ uocatur columba: propter ſimplicita
üttu tem multitudinis in ea credentium: hæc non audiuit uocem domini neq; ſuſcipere uoluit diſcipli
luge nam: nec confiſa eſt in domino: quia noluit appropinquare ad dominum deum ſuum. Fruſta enĩ
ei quis uocem domini dei ſui audire ſe dicit & conſidere in domino: quando operibus fidem deſtru
iit: & magis mammone iungitur: ꝗᷓ domino ſuo: & duplici corde accedit ad eum: Et duobus dñis
mer ſeculo & deo militare poſſe ſe credit: Huius principes ſicut leones rugientes: Non ambigemus de
Olubg rugitu leonu m: Quãdo uiderimus principes eius ita ut ſubiectos populos detonare: & uoce tyran ð
wau nica rapidiſq; cõuitiis plebem cõterere: ut non paſtorem ĩ grege ſed leonem inter ouiculas putet:
Iudices quoqʒ eius quaſi lupi arabiæ: occidentes & ueſpere non aſpicientes ad ortum ſolis: ſed mo
Lre, rantes ſemp in tenebris: poſſeſſiunculas eccleſiæ & ea ꝗᷓ in dei donaria conferuntur uertentes in lu
Win crum ſuũ: ut nõ habeant pauperes qc mane cõmedant quaſi in noctæ: & nullo uidente populãtur
Et cũ luporũ more cuncta diripiant:ne paruos ꝗdem cibos indigẽtibus derelinquunt: Prophetæ
hi Sõũt ideſt magiſtri qui ſe putant docere populos: & de ſcripturis ſermocinari pε °α Toρορο
toan ideſt portantes ſpiritũ ſiue ſpiritales & hoc àνροοοο legendum: Sed uiri contemptores: non
here öIin. docere ſed facere in eccleſia cõuenit: ñ factis uerba deſtruere. Cæterũ tu cũ alium doceas: & ip-
na ſe nõ facias nõ tam doctor ꝗᷓ contẽptor uocãdus es:De quo & ĩ abachuc ſcribitur:uidete contẽpto
ib .— res & reſpicite & admiramini mirabilia & diſperdimini: Sacerdotes quoq; qui euchariſtiæ ſerui/
nins unt:& ſanguinem domini populis eius diuidunt impie agunt in legem chriſti: putantes EXAPI
abi CSITE. Impræcantis facere uerba non uitam: & neceſſariam eſſe tätum ſolemnem orationẽ & nõ
groin . ſacerdotũ merita:De quibus dicitur & ſacerdos in quacũq; fuerit macula nõ accedet offerre obla-
UI. tiones dño. Cum hæc faciãt principes iudices ꝓphetæ ſacerdotes hieruſalẽ: Nihilominus clemẽs
i & Iuſtus eſt dñs:clemẽs in eo qch a ſua eccleſia nõ recedit:Iuſtus in eo qc reddit unicuiq; qdc' mere
cccs tur.Poſt hæc enim cum aduenerit mane: & uox huius ſeculi pertranſierit: dabit in luce iudicium ſu
ſaee um.& non abſcondetur uel ipſe uel iudicium eius.Et cũ cœperita ſingulis exigere pecuniam quã
ſtui eis cõmiſerat.non erit iniuſtus nec faciet in perpetuum ualere iniuſtitiam. Sed ſupbos principes
en ꝗbus reſiſtit deus. detrahet de cathedris ſuis. & de culmine quod tenebãt & diſſipabuntur anguli
Etn eoꝑ.i.prauæ uoluntates. & a recto itinere declinantes. In quibus ſemp & phaniei orare conſueue/
Ni rant angulari lapide contempto. Puto autem quod ſuperbis proſit. detra i eos de arrogantia ſua:
o & diſſipari angiportus & angulos eorum ut poſtea recto itinere gradiantur: Deniq; ſequitur: Et de “R
im ſertas faciam uias eorum: eo quod non ſit qui pertranſeat: Secundum illud quod in primo pſalmo
. s.... ſcriptum eſt: Et iter impiorum peribit. Necnon & in oſee ubi ad hieruſalem dicitur fornicantem:
,/ Ecce ego claudam uias eius ſpinis: & obſtruam itinera eius & ſemitam ſuam non inueniet: & per-
ii⸗ ſequetur amatores ſuos: & non appræhendet eos: & quæret eos & non inueniet: Et dicet: uadam &
8 reuertar ad uirum meum priorem quoniã bene mihi erat tunc magis ꝗ; nunc: Ammaduerte qd ni
e ſi clauſæ fuiſſent urbes: & obſepta itinera:& niſi deſtruxiſſet dominus uias eius: nunquam dicere

potuiſſet anima fornicans: uadam && reuertar ad uirum meum priorem: diſſipantur ergo itinera
ſupborum & angeli eorum ne ambalent in ſupbia: & in prauitate: & urbes eorum quæ male ediſi
catæ fuerant in arrogãtia & ſuperbia deſtruuntur: ne ſubſiſtãt & habeant habitatores peſſimos: Ac

ne quis putet nos uim facere ſcripturæ: diſcat ex conſequentibus. Hæc autem inquit feci ut dicerẽ
eis: EPcce deſtructa ſunt itinera malitiæ: de cætero timete me: & diſcite diſciplinam: ne & diſciplina

mea pereat: fructum in uobis conuerſionis non inueniens: & omnia irrita ſint: per quod uos uolui

corripere: & ille uobis ſermo: ꝗ in hieremia ſcriptus eſt poſſit aptari: Sine cauſa pcuſſi filios ueſtros
diſciplinam non recepiſtis: Vel certe timete me & recipite diſciplinam: ut non pereant omnia de
conſpectu hieruſalem: nec pœnitus ad ſolitudinem deducatur ſupbiis malis in quibus punitus ſũ
eam. Nec moueat aliquem ut ſæpe iã dixi: qd hæc aduerſum eccleſiam dicta interpræter: cum ſciat
hieruſalẽ in ſcripturis ſanctis ſemp typum habere eccleſiæ: de qua ꝗ peccauerit uel in babylonẽ ab
ducitur. uel ſi ſponte deſcendere uoluerit in hiericho a latröibus uulneratur: Quæ eſt. n. ita illuſtris
ut eccleſia:ꝗᷓ in toto orbe fundata ẽ & redẽpta chriſti ſangume:Et columba propter gratiã ſpiritus
ſancti ut eccleſia de gentibus congregata:In qua plurimi ꝗ ſe dicunt in chriſto credere: nec audie-
runt uocẽ eius: nec ſieceperunt diiciplinã: nec iuxta eum eẽ uoluerunt: Quod aũut dicitur: Principes
eius in ea ſicut leones rugientes Scio offenſurum me eẽ plurimos. qd ſuper epiſcopis & pᷣſoytens
hæc interpræter: Cum & præſbyteri mali qui ſuſannam uiolare cupierunt: cæteros præ ſpyteros ꝗ
bene uixerint non condẽenent: Et mali principes quos deſcribit ſermo propheticus non ſint bomis

Hier. 2. f.

principibus cõtumeliæ: Stulto eni flagellato inſipiens ſapientior erit: Si aut inſipiẽs ſapiẽtior fit ꝗᷓ

to magis ille ꝗ ſapiẽs ẽ: Sed iudices eius capiẽtes munera uendẽteſq; iuſtitiã: nõne recte appellãtur
lupi arabiæ uel ueſpertini: Sicut Symachus trãſtulit: Nõ. n. merẽtur lupi dici beniamin: Qin mane
rapiunt: & ad ueſperã dãt eſcã: ſed lupi ueſpertini ꝗ noctibus cõmedũt & in mane nihil relinquũt.
Quod ãt ſeꝗtur:Prophetæ eius nvsua Toοοπ Ideſt portãtes ſpiritũ uiri cõtẽptores. Nullù mo
ueat qd ſuper doctoribus interprætantes prophetas dicamus & contemptores: Cum & apoſtolus
præcipiat: Nolite cõtriſtare ſpiritum ſanctũ dei in quo ſignati æſtis in die redemptionis: & dauid
loꝗtur in.l.pſalmo:Spiritum ſanctũ tuum ne aufferas a me:Niſi.n. ſpiritus ſanctus cõtriſtatus fuge
re cõſueuiſſet prius hoſpitium: & dimittere habitaculum ſuũ: nunꝗᷓ & paulus præcepiſſet qd ſupra
dixi: Et dauid poſt aduſterium formidaret ne perderet qc; acceperat: De quo & ad hebreos ſcnbi/

tur Quanto arbitramini deteriora mereri ſupplicia eum qui filium dei conculcauerit: & ſanguinẽ

teſtamẽti imundũ duxerit: in quo ſanctificatus eſt: & ſpiritui gratiæ contumeliã fecerit. Sed & in
tertio regnorum libro ſcriptũ eſt:hoĩem dei:haud dubium quin prophetã: ꝗ ad altare deſtructum:
poſtqᷓ dixerat in ſamaria: Altare altare hæc dicit dñs: Ecce filius naſcetur dauid: & cætera: qd cõtẽp
ſerit uerbum dñi & comederit apud pſeudo prophetam: Sic enim locũ iſtum exponens Ioſephus
interprætatus eſt interfectum eẽ a leone: Et ne putaretur caſus & non iuditium domini: pſeudo ꝓp/
pheta qui eum deceperat hoc futurum eſſe prædixit: & ipſe leo contemptorem puniens aſinum re/
ſeruauit.Non ergo mirum ſi doctores qui ſancto ſpiritu pleni fuerant poſſint fieri contemptores.
Cum apud negligẽtes & non omni cuſtodia conſeruantes cor ſuum:Hæc ipſa cauſa frequenter ſo
leat ſuperbiæ in dominum & contẽptus exiſtere:quod habeãt ſcientiam dei: & nouerint multam
bonitatem eius:quã abſcondit timẽtibus ſe: & cõtemnant diuitias bonitatis eius: theſaurizantes ſi/
bi iram in die iræ: & reuelatiõis: Sacerdotes quoq; ꝗ dant baptiſmũ: Et ADEOXAPICTIAN do
mini impræcantur aduentum: faciunt oleum chriſmatis: manus imponunt Cathetuminos erudi-
unt: leuitas & alios conſtituunt ſacerdotes: Non tamen indignentur nobis exponẽtibus & prophe
tis uaticinantibus: ſed dominum depræcẽtur: & ſtudioſe agant ne de ſacerdotibus qui uiolant ſan
cta domini eẽ mereantur. Non enim dignitas & nomina dignitatum: ſed opus dignitatis: & prin-
cipes & iudices & prophetas & ſacerdotes ſaluare conſueuit. Qui epatum inquit deſiderat:bonum
opus deſiderat:opus nõ dignitatem. Si autem deſpecto opere ſolam aſpexerit dignitatem: cito cor
ruet turris in ſiloa:nã excelſæ cedri fulmine feriuntur: & erecta ceruix frangitur. & cygnus extento
collo & in ſublime ſe tendens inter immũuũdas uolucres computatur. Porro quod expoſuimus iux
ta hebraicum: Verumtamẽ diluculo ſurgentes corripuerunt omnes cogitationes ſuas: pro quo in.
Ixx.ſcribitur præparare conſurgere diluculo:diſſipata eſt oĩs frondoſitas eorum: quod multũù ab he
braico diſcrepat. & magis uidetur iuxta. lxxx. cũ poſterioribus cõcordare. ex ſequẽtibus exponemꝰ.
CAuapꝛopter expecta me dicit dominus:in die reſurrectionis mee in futurũ quia iudiciuz me
um vt congregem gentes ⁊ colligã regna vt effundã ſuper eas indignationem meã:oẽm iram
furoꝛis mei:in igne enim zeli mei deuorabitur oĩs terra:qꝛ tunc reddam populis labiũ electũ:
vt inuocent oẽs nomen dñi:⁊ ſeruiant ei humero vno. LXX.

Ephe. 4. g

Hebr.io.ſ.

3. Re. . a.

C Pꝛeparare conſurgere diluculo:diſperierunt oẽs racemi eoꝛum:pꝛopterea expecta me dicit

dñs in die reſurrectionis mee in teſtimonium:quia iuditium meum in congregationes gen-⸗
tium:vt ſuſcipiam reges:vt effundam ſuper eos iram meam:omnem iram furoꝛis mei:quia in
igne zeli mei conſumetur omnis terra:QAuia tunc conuertam in linguã populis:in generatiões
eius vt inuocent omnes nomen domini vt ſeꝛuiant eiſub iugo vno.

C Hæc iudæi

uu

— — — —☛ —

— ———,—.

dn
tit
gi
NH
n
mf
anſr
loe
dltn ion
1bc i
Ade⸗
kune
Mopen⸗
Mero⸗
bone
tor trg
deli
umme
hnnin
dotoluh,
Add
i
Geln
ngun
dedan
tmutmn
gdcu
lolehhn
ſeuco;,
Inomd,
nptore
jenteb
nultan
mtesſ/
Ndo
etuch/
ophe
amtſen
Apn
vonun
cnocot
Aten
musi
Gon
iobbe
ben⸗

7

ct
zun
des

e

Super ſophoniam.c.iij.

CHæc iudæi interp̃tantur in aduentu xp̃i: quem ſperant uentuꝶ eſſe: & dicunt uniuerſis gentibus
cõgregatis: & effuſo ſuper eos furore domini: in igne eli eius terram deuorãdã. Et ſicut ante edi⸗-
ficationem turris fuit: quãdo una lingua omnes populi loquæbantur: ita cõuerſis oĩbꝰ ad cultũ ue
ri dei locuturos hebraice: & totũ orbem dño ſeruitux. Nos aũt ꝗ nõ ſequimur occidentẽ litteram:
ſed ſpiritũ uiuificantem: nec iudaicas fabulas. Audiamus a dño:pᷣparare cõſurgere diluculo:diſſi⸗
107. pati ſũt oẽs racemi eo ꝑ: Et pparati dicimus. Paratũ cor meũ deus paratum cor meũ: Audimuſq; in
Pro.24 d. ꝓuerbuis imperatü. Præpara in egreſſu opera tua. Et illud qc; in leuitico ſacratæ dicitur. Vbi ſepti/
Leui.õ. mo mẽſe decima die mẽſis offert Aaron pro populo hircũ emiſſarium: atq; uiuẽtem: & ponẽs ma
nus ſuper caput eius: impcatur ei cũcta peccata populi iſrael:tradetq; eum in manu hoĩs pparati &
mittet in eremũ: intelligimus in nobis: & pparates nos ueri imperio ſacerdotis tollamus malũ de
medio eccleſiæ: cũq; hæc fecerimus: nox pᷣteriit appropinquauit dies & quaſi in die honeſte ambu
lantes dicimus. Deus deus meus ad te de luce uigilo. Statimq; inferimus: Mane exaudies oratõem
ps.26. meã: mane aſũſtam tibi & uidebo. Niſi enim pᷣparati fuerimus nõ nobis orietur ſol iuſtitiæ: Orto
aũt ſole oẽs racemi de uinea ſodomoꝝꝶ diſſipantur & pereũt: ut nõ ſolum grãdes botri: ſed etiam
quod paruũ eſſe uidebatur: in nobis xpi lucerna radiãte diſpereat. Et pro his oibus mercedem no-
bis pollicẽs deus ait. Expecta me in die reſurrectionis meæ in teſtimoniũ. Poſt uitia enim atq; pec/
cata deus reſurget in nobis. Et iuxta qd in alio loco pcipit. Eſtote mihi teſtes dicit ds deus: & pu-
Act.l.a. er quẽ elegi teſtis eſt nobis pater cum filio & ſpiritu ſancto: ut in ore duoꝶ uel trium teſtiũ ſtet oẽ
uerbum. Et magis mihi uidetur ſic ſtare ſentẽtia: & ſub iis tribus teſtibus ueritas cõfirmari ꝗᷓ p litte/
ram. Duo.n.fuerunt teſtes cõtra Suſannam: c cõtra ipſum dñm ſaluatorem: & tñ non ſtetit uerbũ
in ore eorum. Cõtra Naboth quoq; pene tota ciuitas dixit teſtimoniũ: cõſenſuſq; teſtium peſſimo
rum nõ firmitatem habuit ueritatis ſed ſceleris cõiurationẽ. Quia iuditium ait meuũ in cõgregatio
nes gentium: ut ſuſcipiã reges in locojruidelicet ſupplitioꝶ ſuoꝶ: ut effundam ſuper eos iram meãꝗ
oẽm irã furoris mei: Qui minor eſt cito meretur ueniam: & miſericordiæ ꝓximus eſt. Potẽtes autẽ
Sap.6b. potenter tormẽta patiũtur. Vnde gentes & gẽtium multitudo cõgregatur ad iuditium: reges autẽ
ideſt prĩcipes dogmatũ puerſorum adducũtur in pœnam ut effũdatur ſup eos oĩs ira furoris dñi:
& hæc nõ crudelitate fit aliqua: ut arbitrantur ſanguinarii iudæi: ſed miſericordia & cõſilio medi-
cantis: Seqtur enim. In igne.n. zeli mei cõſumetur oĩs terra. Gentibus Ape ad iuditium cõgrega/
tis: & regibus ad ſupplitium: ut effundatur ſup eos ira: & nõ ex parte: ſe tota & ira ac furore ſotia/
to cõſumatur in toto orbe:quicꝗd terrenũ eſt quicqꝗd ad opera terræ ideſt carnis pertinet: oẽs eiꝰ
uepres & ſpinoſa fructeta uaſtans: zeli mei uorabit incendiũ. Et tunc cõuertam ſuper populos lin
guam in generationem ſuam: ut unuſqſq; errore depoſito: ad antiquũ cõſeſſionis dñi eloquiũ re/
uertatur: & in nomine ieſu omne genu flectatur cæleſtium terreſtriũ & infemo& & lingua cofitea
tur dñm ieſum in Fiorla dei patris: Abiectiſq; lateribus: & bitumine qᷓ habemus pro lapidibus & lu

to:quo erroris noſtri ſuperbiam extruebamus cõtra dñm. Recipiamus linguã quã ante pdidimus

Mat.li. d. & ſimus ſub iugo xpi dicentis: I ugum meũ ſuaue eſt: & onus meu leue eſt. Notandũ aut quod in

