nem ſoluentem e littoræ & ingredientem mare:deditq; naulum eius ſiue mercedem nauis.i. ſub/
uectionis eius iuxta hebraicum: ſiue naulum pro ſe: ut. Ixx. tranſtulerunt: Et uel deſcendit in eam ut
proprie continetur in hebraico: hiered enim deſcendit dicitur: ut fugitiuus ſollicite latebras quæ/
reret: uel aſcendit ut ſcriptum eſt in editione uulgata: Vt quocũq; nauis pergeret & perueniret: eua
ſiſſe ſe putans ſi iudæam relinquæret. Sed & dnñs noſter in extremo iudeæ littore: quod quia in iu/
dæa erat: appellabatur pulcherimum:mon uult tollere panẽ filiorum & dare eum canibus: Sed quia
uenerat ad oues pditas domus Iſrael:Dat uectoribus præcium: ut qui primũ ſuum ſaluare uult po
ulum: ſaluet accolas maris: & inter turbines ac tempeſtates: ideſt paſſionẽ ſuam: cruciſq; conuicia
ubmerſus in inferno: ſaluet eos quos quaſi in naui dormiens negligebat. Prudens ro gandus eſt le
ctor: non eundem ordinem tropologiæ: quem & hiſtoriæ quærere: Nam & apoſtolus agar & ſa-
ram ad duo teſtamenta refert: & tñ non omnia qᷓ in hiſtoria illa narrantur tro ol gice interpræta
ri poſſumus:Et ad epheſios de Adam & eua diſputãs ait:ꝓpter hoc relinquet homo patrem & ma
trem ſuam: & adhærebit uxori ſuæ: & erunt duo in came una. Sacramentum hoc magnum eſt: Ego
autem dico in chriſto & in eccleſia. Nunquid totum principium geneſeos: & fabricà mundi: & ho
minum conditionem. ad xpᷣm & ad eccleſiam referre poſſumus: quia hoc teſtimonio abuſus ẽ apo
ſtolus: Fac enim hoc quod ſcriptũ eſt: ldeo relinquet homo patrem ſuũ: referamus ad chriſtum: &
dicamus eum patrẽ in cælis reliquiſſe deum: ut gentiũ iungeretur eccleſiæ: hoc qd ſequitur ma⸗-
trem ſuã:qũo poſſumus interprætari:niſi forte dicamus reliquiſſe eũ cæleſtem hieruſalem: quæ eſt
mater ſanctoꝶ: & cætera multa iis difficiliora. Illud ẽt quod ab eodem apoſtolo ſcribitur. Bibebãt
aũt de ſpinitali ſequente eos petra: petra autẽ erat chriſtus: Nequaqꝗ nos artat ut omnem exodi libæꝶ
referamus ad chriſtum: ꝗqd enim poſſumus dicere qd hæc petra a moyſe percuſſa ſit non ſemel ſed
bis:qd aquæ fluxerint:& torrentes repleti ſint:num uniuerſam loci huius hiſtoriam per hanc occa
ſionem cogimus ſub legem Allegoriæ & nõ potius unuſquiſq; locus ſecundũ hiſtoriæ diuerſita/-
tem:Diuerſam recipiet intelligentiã ſpiritalem?l gitur ſicut hæc teſtimonia ſuas interprætationes
habentes nec pcedentia nec cõſequentia eandẽ allegoriã deſiderãt: Sic & Ionas prophetanõ abſh;
periculo interprætantis totus referri ad dim potenit. Nec ex eo qd in euangelio dicitur. Genera-

tio peſſima & adultera ſignum quærit & ſignum nõ dabitur ei nili ſignum Ionæ prophetæ: Sicut fu
it Ionas in uentre ceti tribus diebus & tribus noctibus: ſic erit filius hominis in corde terræ tribus

diebus & tribus noctibus. Reliqua ẽt ꝗᷓ in propheta digeſta ſunt eodẽ ordine referuntur ad xpum
Certe ubicũq; abſq; diſcrimine hoc fieri poteſt. Nos quoq; hoc facere nitemrr.—
CBiñs at miſit vẽtũ magnũ iĩ mar᷑:⁊ fctã ẽ tẽpeſtas magna ĩ mari:ꝛ nauis ꝑiclitabat ↄteri.LXX
CEt dñns ſuſcitauit ſpũm i mare ⁊ facta ẽ tẽpeſtas magna ĩ mari ⁊ nauis periclitabat᷑ conteri.

CPoteſt fuga ꝓphetæ & ad hoĩs referri in cõmune pſonam:ꝗ dei pᷣcepta contẽnens receſſit a facie
eius:& ſe mundo tradidit: ubi poſtea maloꝶ tempeſtate & totius mũdi contra ſe ſeuiente naufra-

gio compulſus eſt ſentire deum: & reuerti ad eum quem fugerat. Vnde intelligimus ẽt ea qᷓ ſibi ho

mines eſtimãt ſalutaria: deo uolente in pnitiem & nõ ſolum non prodeſſe auxiliũ his ꝗbus præbe

CEt timuerunt naute:⁊ clamauerunt viri ad denn ſuumer miſerunt uaſa que erant in naui in

tur ſed & ipſos ꝗ pᷣbent pariter cõteri: Sicut legimus uictã ab aſſy ruis ægyptũ ꝗa opitulabatur Iſrae
li contra dñi uoluntatem: Periclitabatur nauis quæ periclitantem ſuſceperat: uento maria concitã
tur.In tranquillitate tempeſtas oritur:mihil deo aduerſante ſecurum.

mare vt alleuiaretur ab eis.

Et timuerunt qui nauigabant:⁊ clamauerunt vnuſquiſq; ad deum ſuum: z iactum fecerunt
vaſoꝛum nauis in mare vt alleuiaretur nauis.

CArbitrantur nauem ſolito onere prægrauari: & nõ intelligunt totũ pondus eſſe fugitiui ꝓphetæ
Timuerunt nautæ clamat unuſquiſq; ad dũm ſuum: ignorãtes ueritatem: Non ignorant prouidẽ
tiam: & ſub errore religionis ſeiunt aliquid eſſe uenerandum: proiiciunt onera in mare: ut magni/

tudinem fluctuum claſſis leuior tranſiliret: At contra Iſrael nec bonis nec malis intelligit deum: &
plangente chriſto:populus ſiccos oculos habet. 14

WMiero.liber

CEt Jonas deſcendit ad interioꝛa nauis:⁊ doꝛmiebat ſopoꝛe graui.

COQuantum ad hiſtoriam pertinet:prophetæ mens ſecura deſcribitur:non tempeſtate non pericu
lis conturbatur. eundem & in tranquillo & imminente naufragio animum gerens. Deniq; alii cla
mant ad deos ſuos uaſa proiciunt: nititur unuſe uiſq; quod poteſt: Iſte tam quietus eſt & ſecurus:

animiq; tranquilli. ut ad nauis interiora deſcen ens: ſomno placido perfruatur: Sed & hoc dici po

teſt: Conſcius erat fugæ: & peccati ga domini præcepta neglexerat: Et tempeſtatem ignorantibꝰ
e

cæteris contra ſe ſæuire cernebat. Ideo deſcendit ad interiora nauis: & triſtis abſconditur: Ne quaſi
dei uindices fluctus aduerſum ſe uideret intumeſcere: Quod autem dormit nõ ſecuritatis eſt ſed
mœroris: Nam & apoſtolos legimus ĩ dni paſſione: præ triſtitiæ magnitudie ſomno fuiſſe depreſ
ſos. Sin autem interprætamur in typo:ſomnus prophetæ & grauiſſimus ſopor: hoĩem ſignificat er

roris ſopore torpentẽ. Cui nõ ſuffecerat fugiſſe a facie dei: niſi quadã uecordia mens illius obruta

ignoraret iracũdiã dei: & qſi ſecurus dormiet & ꝓfundiſſimũ ſomnũ rauca nare ſonaret.

Et acceſſit ad eum gubernatoꝛ ? dixit ei:quid tu ſopoꝛe depꝛimeris: Surge inuoca deum

tuum ſi foꝛte recogitet deus de nobis:⁊ non pereamus. LXX.

CEt acceſſit ad eum pꝛoreta ⁊ dixit ei quid tu ſopoꝛe depꝛimeris: ſurge inuoca deum tuum: ſi

quomodo ſaluos faciat deus:⁊ non pereamus. .
Naturale eſt unumquemq; ĩ ſuo periculo de alio plus ſperare. Vñ gubernator ſiue proreta qui ue

Gores timidos debuerat cõſolari: Cernẽs diſcriminis magnitudinem: excitat dormiẽtem: & argu/

it iprouidæ ſecuritatis: commonetq; ut ipſe quoq; pro uinli portione depræcetur deum ſuum:

ut cuius erat cõmune periculum cõmunis eſſet oratio Porro iuxta tropologiam plures ſũt qui cuʒ

Iona nauigãtes & habẽtes proprios deos ad cõtemplationem gaudii ie feſtinãt: Sed poſtꝗᷓ Iona
fuerit ſorte depræhẽéfus: & morte illius mũdi ſedata tẽpeſtas: mariq; trãqllitas redita: Tüc unꝰ ado
rabitur deus. ĩmolabũtur uictimæ ſpiritales. ꝗ̊s utiq; iuxta lr̃am ĩ mediis fluctibus nõ habebãt.
CEt dixit vir ad collegam ſuum:venite ⁊ mittamus ſoꝛtes:⁊ ſciamus quare hoc malum ſit no

bis:⁊ miſerunt ſoꝛtes:⁊ cecidit ſoꝛs ſuper Jonam.

Nouerãt naturam maris. & tãto tempore naui gãtes ſciebãt tempeſtatum uẽtorumq; ratiões. &

utiq; ſi ſolitos. & quos aliqn experti fuerãt fluctus uidiſſent cõſurgere.nũꝗᷓ ſorte auctorem naufra/
ii ꝗrerẽt. & per rem iĩcertam certum cuperẽt euitare diſcrimẽ. Nec tũ debemus ſub hoc exemplo
Drubus credere. Vel illud de actibus apoſtoloꝶ huic teſtimonio copulare. Vbi ſorte ĩ apoſtolatũ
Mathias eligitur. Cum priuilegia ſingulomm nõ poſſint legem facere communé. Sicut enim in/
cõdemnationem balaam aſina loquitur. & pharao. & nabuchodonoſor in iudicium ſui ſomnii
futura cognoſcunt:& tñ deum nõ intelligunt reuelãtem: Cayphas quoq; ꝓphetat ignorãs: quod
expediat unum perire pro cũctis: Ita & hic fugitiuus ſorte deprehẽditur:nõ uiribus ſortium: & ma
xime ſortibus ethnicorum: ſed uolũtate eius qui ſortes regebat icertas. Quod autem dicitur: & co
gnoſcamus ppꝑ quem maliria hæc eſt ſuper nos: nic malitiã ꝓ afflictione & calamitate accipere de
hemus ſecũdum illud ſufficit diei malitia ſua. Et in Amos propheta: Si eſt malitia in ciuitate quã
ds nõ fecerit. Et in Eſaia: Ego dñs ꝗ facio pacem & ereo mala. In alio uero loco: Malitia contra/
ria ueritati ĩtelligitur: Iluxta qd ĩ hoc eodẽ ꝓpheta fupra legius Aſcdit clamor malitiæ eiꝰ ad me.

Ad..d.

Num. 22. f

Dan.z. a.

Am.3. b.

Eſa. 4. b

Et dixerunt ad eum indica nobis cuius cauſa malum iſtud ſit nobis: Quod opus tuum que

terra tua:⁊ quo vadis:vel ex quo populo es tu.
CQuem ſors indicauerat cogũt uoce ꝓpria cõfiteri: cur tãta tempeſtas ſit uel quare contra eos dei
ira deſeuiat: Indica nobis cuius cauſa malum iſtud ſit ſuper nos:quid operis agas: de qua terra: de

guo populo ꝓfciſcaris: quo abire feſtines. Et notãda breuitas quã admirari in uirgilio ſolebamus
ſuuenes. Quæ cã ſubegit ignotas tẽtare uias: Quo tẽditis inꝗt qd genus: uñ hõ:pacẽ ne huc fertis:

an arma? Interrogatur pſona regio iter Ciuitas: ut ex iis cognoſcatur & cauſa diſcriminis.
CEt dixit ad eos hebꝛeus ego ſũ:⁊ dñm deũ celi ego timeo:qui fecit mare ⁊ aridam.
CLXX. Similiter. Non dixit ludæus ſum: qd ſciſſura decem tribuum a duabus: populo nomẽ im-
oſuit.ſed hebreus ſum. hoc eſt rspa In Tranſitor. Sicut & habraam: qui dicere poterat. aduena
. ſühm ego & peregrinus ſicut oẽs patres mei. De quo in alio pſalmo ſcribitur Tranſierunt de gente ĩ
gentem: & de regno ad populũ alterum. Moyſes: tranſeam inꝗt & uidebo uiſionem hãc magnam
t dñm deum cæli ego timeo: Nõ deos quos inuocatis: & qui ſaluare non poſſunt: ſed deum cæ/-
li:q mare fecit & aridã Mare ĩ quo fugio: Aridã de qᷓ fugio. Et elegãter ad diſtictionẽ maris. Nõ ter
ra ſed arida nũcupatur. Et ĩ breui uniuerſitatis factor onditur. Qui & cæli dus ẽ. & terræ & maris.

Gen. I2z.a
ps. 38.
pᷣs.lo4.
Exo.3. a.

Quæniur aũt qũo uere dicere cõprobetur. Dñm deũ cæli ego timeo. cũ eius præcepta non faciat

Niſi forte rũdeamus qd & pctõres timeãt deũ. ſeruorũq; ſit non diligere ſed timere: ꝗꝗᷓ in hoc lo
co timor ꝓ cultu poſſit ĩtelligi. Iuxta ſenſum eoꝶ ꝗ audiebãt.& adhuc ignorabant deum.

„ . „

CEt timuerunt viri timoꝛe magno ⁊ dixerunt ad eum:quid hoc feciſti?:Cognouerant enim vi
LXX

ri quod a facie domini fugeret:quia indicauerat eis.

* – „. „.

Et timuerunt viri timoꝛe magno ⁊ dixerunt ad eum quid hoc feciſti:cognouerant enim viri

quod a facie domini fugerat:eo quod indicaſſet eis. ..
CNiſtoriæ

—

l..d

in⸗
⸗ Cenl
el;
n ze
* o

Mat. 8. d.

Super Jonã.c.i.

Hiſtoniæ ordo præpoſterus eſt: Quia enim poterat dici: nulla cauſa timoris fuit ex eo quod eis
cõfeſſus eſt dicẽs:hebreus ego ſum & dñm deum cæli ego timeo:qui fecit mare & aridam. Statim
ſubnectitur qd idcirco timuerint: quia eis ĩidicauerat ſe dñi fugiſſe cõſpectum:& eius nõ feciſſe præ
cepta. Deniq; cauſantur & dicũt quid hoc feciſti? Ideſt: ſi times deum cur fugis? Si tãtæ potẽtiæ præ
dicas quem colis: qũo te putas eum poſſe euadere? Timẽt autem timore magno: quod iĩtelligant
ſanctum & ſanctæ gẽtis uirum:De loppe quippe ſoluẽtes funem:hebreæ gẽtis nouerant priuilegi
um:& tñ fugitiuum cælare nõ poſſunt. Magnus eſt qui fugit:ſed maior ille q quærit: nõ audẽt tfa
dere:cælare nõ poſſunt. Repræhẽdũt culpam: timorem còͤſtẽtur. Rogãt ut ipſe remedio ſit. qui au
ctor peccati fuerat. Vel certe qd dicũt:quid hoc feciſti? nõ increpãt echinterr gãt uolentes cauſam
fugæ noſſe: Serui a dnño filii a patre: hoĩs a deo. Quod ẽ inquiũt tãtum myſteriu? ut terra deſeratur:
expetãtur maria:reliquatur patria:loca appetãtur aliena?

CEct dixerũt ad eũ quid faciemns tibi ⁊ ceſſabit mare a nobis: qꝛ mare ibat ? tumeſcebat. Ixx.

CEt dixerunt ad eum:quid tibi faciemus ⁊ quieſcet mare a nobis:quia mare ibat ⁊ intumeſce
bat:⁊ ſurgebat magis fluctus. ßÿMU ꝰ
CPropter te dicis uẽtos:fluctus:mare:gurgites:cõcitatos.Expoſuiſti cauſam morbi indica ſanita/
tis. Ex eo qd cõtra nos cõſurgit mare ĩtelligimus iram eſſe ſuſceptiõis tuæ. Si culpa eſt quod ſuſce-/
pimus.quid facere poſſumus ne dñs iraſcatur:quid faciemus tibi? hoc ẽ ĩterficiemus te.ſed cultorẽ
diñi Seruabimus? ſed deum fugis. Noſtrum eſt præbere manus. Quid fieri iubeas tuum eſt impera
re:quo facto quieſcat mare:qd nunc creatoris irã ſuo tumore teſtatur. Statimq; hiſtoricus cauſam
iungit iſtiuſmodi qᷓ̃ſtionis. mare dicẽs ibat & ĩtumeſcebat. Ibat ut iuſſum fuerat.ibat in uindictam
domini ſui.ibat pſequens fugitiuum prophetã. Intumeſcebat aũt per ſingula momẽta tẽporũ. &

ꝗſi nautis morãtibus ĩ flucmaiores ſuſcitabatur. ut oñderet ultionẽ creatoris ſe differre nõ poſſe.

Et dixit ad eos tollite me ⁊ mittite in mare:⁊ ceſſabit mare a vobis:ſcio eniʒ quia pꝛopter me
tempeſtas hec grandis eſt ſuper uos. LXX.
CEt dixit Jonas ad cos tollite me ⁊ mittite me in mare ⁊ quieſcet mare a vobis:ego enim noui
quod pꝛopter me fluctus magni contra vos ſunt. M
CContra me tempeſtas detonat.me ꝗrit. naufragum uobis minatur. ut me præhẽdat. me præhen
dit ut mea morte uiuatis. Scio inquit quia pp me tempeſtas hæc grãdis eſt. Non ignoro ĩ meam
pœnam elemẽta turbari. mũdi eſſe cõfuſionem.mihi iraſci. in uos ſæuire naufragium. fluctus ipſi ĩ
perãt uobis: ut me mittatis in mare.Si ego ſenſero tẽpeſtatem uos recuperabitis trãquillitatem. Et
eſt aduertẽda pariter fugitiui noſtri magnanimitas. nõ tergiuerſatur. nõ diſſimulat.nõ negat. Sed
qui cõfeſſus fuerat de fuga:pœnam libeter aſſumit. Se cupiẽs perire ne ꝓpter ſe cæteri pereãt: & ad
peccatum fugæ: alienæ quoq;ʒ delictũ addatur necis. Hoc quãtum ad hiſtoriam Cæterum nõ igno
ramus flantes uẽtos. quibus in euangelio ut quieſcerent dñs imperauit. & periclitãtem nauiculã ĩ
qua dormiebat Ionas: & intumeſcẽs mare qd increpatur: tace & obmuteſce referri ad dñm ſalua/
torem:& periclitãtem eccleſiam: uel apoſtolos ſuſcitãtes: qui eum deſerẽtes ĩ paſſiõe quodãmodo
in fluctus præcipitãt. Iſte Ionas dicit. Scio ꝗqa pp me tempeſtas grãdis eſt ſuperuos: Quia me uidẽt
uenti uobiſcum ĩ tharſis:hoc eſt ad cõtemplationem lætitiæ nauigare: ut uos mecum perducat ad
audium: Vt ubi ego ſum & pater: ibi & uos ſitis. I ccirco ſæuiũt: I ccirco mũdus ꝗ in maligno po
itus eſt: fremit: Ideo elemẽta turbãtur: me cupit deuorare mors ut uos pariter occidat: & non intel
ligit quia uelut in hamo eſcam cupit ut mea morte moriatur. Tollite me & mittite in mare: Non ẽ
enim noſtrũ mortem arripere: ſed illatã ab aliis libenter excipere: Vnde & in perſecutiõibus nõ li/
cet propria perire manu: abſq; eo ubi caſtitas periclitatur: ſed percutiẽti colla ſubmittere. Sic inꝗqt
placate uẽtos:ſic ĩ maria liba fundite:tẽpeſtas ꝗ pp me ſeuit contra uos: me moriente ſedabitur.
CSESt remigabãt viri:vt reuerterẽtad aridã ⁊ ñ valebãt.qꝛ mar̃ ibat ⁊ itumeſcebat ſuꝑ eos.LXX
CEt conabãt᷑ viri:vt reuerterẽt ad terrã.⁊ nõ poterãt qꝛ mare ibat ⁊ iſurgebat magis ↄtra eos
CProtulerat propheta cõtra ſe ſniam: Sed illi cultorem audiẽtes dei:manus iniicere nõ uolebant:
ꝓpterea nitebãtur reuerti ad aridã: & effugere diſcrimẽ ne ſanguinem funderẽt: magis uolẽtes pe
rire ꝗᷓ perdere: O rerũ quãta mutatio: populus ꝗ ſeruierat deo dicit cruciſige crucifige talem I ſtis ĩ
peratur ut occidãt:mare furit tẽpeſtas iubet:& ꝓprium periculum negligẽtes de aliena ſalute ſol/
liciti ſunt: Quãobrem &. lyxx. rape Rico Tο inquiunt ideſt uim cupiebant facere: & naturam reꝑ
uincere:ne uiolarent prophetam dei. Quod autem dicit remigabant uiri: ut reuerterentur ad ari/
dam: putabant abſq; ſacramento eius qui paſſurus erat: poſſe nauem de periculo liberari: Cum Io/
ne ſubmerſio nauis fuerat releuatio:
CEt clamauerunt ad oñm ⁊ dixerũt:queſumus dñe ne pereamus in anima viri iſtius:⁊ ne des
ſuper nos ſanguinem innocentem: quia tu domine ſicut voluiſti feciſti. LXxXxX.
CEt clamauerunt ad dñm ⁊ dixerunt nequaqᷓ; domine:ne pereamus pꝛopter animam viri hu
ius:⁊ non des ſuper nos ſanguinem iuſtum:tu enim domine ſicut voluiſti feciſti.
CGrandis uectorum fides: periclitantur ipſi: & pro alterius anima depræcantur. ſciunt enim peio-
xemmortẽ peccati eſſe ꝗᷓ uitam:Et ne des inquiunt ſuper nos ſanguinẽ innocentẽ.C Gleftätut deũ
ii

WMiero.liber

ut quodcũq; facturi ſunt nõ ſibi reputetur: & quodãmodo dicũt:nolumus ĩterficere ꝓphetam tuũᷣ
ſed iram tuã:& ipſe cõfeſſus eſt: & tempeſtas loqtur: ꝗqa tu domine ſicut uoluiſti ſeciſti: Volũtas tua
expletur ꝑ noſtras manus. Nõ neinobis uidetur nautaꝶ uox pilati eſſe cõfeſſio:qui lauit manus ſa/
a5 & dicit: mũdus ſum ego a ſanguine uiri huius: Nolunt chriſtum perire gentes inocentem ſan/
guinem ꝓteſtantu r: Et Iudæi dicunt ſanguis eius ſuper nos: & ſuper filios noſtros: Et ideo ſi leuaue
rint manus: nõ exaudientur quia plenæ ſunt ſanguine.qꝗa tu do mie ſicut uoluiſti: feciſti: Quod nos
ſuſcipimus:qd turba cõſurgit:qd uenti ſeuiunt: qd mare ſuſcitatur in fluctus qd proditur ſorte fu⸗
gitiuus: qd indicat qd fieri debeat: tuæ eſt domine uoluntatis: tu enim ſicut uoluiſti feciſti. Vnde &
ſaluator dicit in pſalmo:Domine ut facerem uoluntatem tuam uolui.
Et tulerunt Jonam? miſerunt in mare? ſtetit mare a feruoꝛe uoo. LXX.
C Et tulerunt Jonam:⁊ miſerunt in mare:⁊ ſtetit mare a commotione ſua. ⸗
CNon dixit arripuerũt nõ ait inuaſerũt: Sed tulerunt quaſi cum obſequio & honore portãtes mi
ſerunt in mare: Non repugnãtes ſed pbentes manus: ipſius uoluntati. Et ſtetit mare quia inuenerat

——

quẽ quærebat: Velut ſiqs pſequatur fugitiuum: & cõcito pgat gradu: poſtꝗᷓ fuerit pſecutus diſiſtit

currere & ſtat: ac tenet quem appræhẽderit. Ita & mare qd abſente iona iraſcebatur in uiſceribus ſu

is: deſideratũ tenens gaudet & cõfouet & ex gaudio tranquillitas redit. Conſideremus ante paſſio/
nem chriſti errores mũdi: & diuerſoꝶ dogmatum fluctus contrarios: & nauiculam totumq; huma
num genus. Ideſt creaturam domini periclitantem: & poſt paſſionem eius tranquillitatem fidei &
orbis pacem & ſecura omnia & conuerſionem ad deum. Et uidebimus quomodo poſt præcipita-
tionem Ionæ ſteterit mare a feruore ſuo.
Et timuerũt viri timoꝛe magno dñũm ⁊ immolauerunt hoſtias dño ⁊ vouerunt vota.

CEXX. Similiter. Ante dñi paſſionẽ timẽtes clamauerãt ad deos ſuos: poſt paſſionem eius domi/
numrtimẽt.i. uenerãtur & colunt: & nõ timent ſimpliciter ut in principio legimus: ſed timore ma-

no: Iuxta illud qd dicitur: Ex tota aĩa & extoto corde: & ex tota mẽte tua: Et immolauerunt ho-
as. quas certe iuxta litterã ĩ mediis fluctibus nõ habebãt: Sed quia ſacrificium domino ſpiritus cõ
tribulatus eſt. Et in alio loco dicitur: Immola deo ſacrificium laudis: & redde altiſimo uota tua. Et

rurſum reddemus tibi uitulos labiorum noſtroꝶ: I ccirco in mari immolant hoſtias: & alias ſpon

te promittũt: uota facientes ſe nunꝗᷓ ab eo quẽ colere cœperant receſſuros: timuerunt enim timore
magno: Quia ex tranquillitate maris & tempeſtatis fuga: uera ꝓphetæ uerba cernebãt. Ionas i ma
ri fugitiuus nauſragus mortuus ſoluat nauiculã fluctuantẽ. Soluat ethnicos in diuerſas prius ſnĩas
mũdi errore iactatos. Et Oſee Amos Eſaias iohel: q eodẽ tpe ꝓphetabãt populũ in iudæa nequeũt
emendare. Ex quo oſtẽditur ſedari nõ poſſe naufragium niſi morte fugitiui
CAPITVLVM SECVNDVM
— S pꝛeparauit dominus piſcem grandem:vt deglutiret Jonam. LXxX.
YA CEt pꝛecepit dominus ceto magno:⁊ deuoꝛauit Jonam.
◻TMorti & inferno præcepit dominus: ut ꝓphetam ſuſcipiat. Quæ auidis faucibus
AAA& prædam putãs: quantu in deuoratione lætata eſt: tantum luxit in uomitu. Tuncq; cõ/
PERpletum eſt illud in Oſee. Ero mors tua O mors: ero morſus tuus inferne. In hebraico
autem piſcem grandem legimus. Pro quo. Ixx. interprætes: & dominus in euangelio
cetum uocant. rem ipſam breuius explicantes. In hebraico enim dicitur. Daggadol: qd interpræta
tur piſcis grandis. haud dubium quin cetũ ſignificet. Et animaduertendum qd ubi putabatur inte/
ritus. ibi cuſtodia ſit.Porro quod ait pparauit: uel ab initio cũ conderet. De quo & in pſalmo ſcri/
bitur. Draco iſte quem formaſti ad illudendum ei. Vel certe iuxta nauem fecit uenire. ut præcipi-
tem Ionam in ſuos ſuſciperet ſinus: & pro morte præberet habitaculum. Vt qui in naui iratum ſẽ
ſerat. deum propitium in morte ſentirer.
CEt erat Jonas in ventre piſcis:tribus diebus ⁊ tribus noctibus. LXX.
CEt erat Jonas in ventre ceti tribus diebus ⁊ tribus:noctibus. M
CHuius loci myſteriũ in euãgelio dñs exponit & ſupfluũ eſt.uel id ipſum.uel aliud dicere.Hoc ſo
lum quærimus qũo tres dies & tres noctes fecerit in corde terræ. Quidam apak„hnerup quando
ſole fugiente ab hora ſexta uſq; ad horã nonam:nox ſucceſſit diei. in duas dies & noctes diuidunt:
& apponẽtes ſabbatum tres dies & tres noctes eſtimant ſupputandas: nos uero νρνααιαοονπταασοοο
totum intelligamus aperte.ut ex eo quod IN apaoKτιν Mortuus eſt unam diem ſupputemus
& noctem. & ſabbati alteram: tertiam uero noctem qꝗ diei dominicæ mãcipatur referamus ad exor
dium diei alterius. nam & geneſi nox: non præcedentis diei eſt ſed ſequentis: ideſt principium fu/
turi. non finis Præteriti. Hoc ut intelligi poſſit dicam ſimplicius. Finge aliquẽ hora nona egreſſum
eẽ de mãſione & alteriꝰ diei hora tertia ad manſionẽ alterã perueniſſe. Si dixero bidui eum feciſſe
iter.nõ ſtatim repræhendar mendacii. Quia ille qui ambulauit non omnes horas utriuſq; diei ſed
quandã partẽ in itinere cõſumpſerit. Certe mihi hæc uidetur interpᷣtatio. Si ꝗs aut iſtã nõ recipit.
& meliori ſenſu poteſt loci huius exponere ſacramentum. illius magis ſequenda eſt ſententia.
CEt oꝛauit Jonas ad dominnm deum ſuum de vtero piſcis ⁊ dixit.

LXX. Similiter

ps. 50.
Ps. 49.

Oſee. z.c.
ps 103.

Mat.Iz. c.

— =—
S-
—,— Gb
=

—,—

— — — — — — — — —— „ — —

.

Ene 1

— — — „

E

Buper Jonã. c. ii.

. CLXX. Similiter: tantum ordine cõmutato:ſi Ionas refertur ad dim: & ex eo quod tribus diebus
4 ac noctibus in utero ceti fuit: paſſionem indicat ſaluatoris: Debet & oratio illius typus eſſe oratio⸗
1 nis dominice. Nec ignoro quoſdã fore ꝗbus incredibile uideatur tribus diebus ac noctibus: in ute
4 1O ceti in quo naufragia dirigebantur: hominem potuiſſe ſeruari: Qui utiq; aut fideles erunt aut in
1 ſideles:ſi fideles multo credere maiora cogentur: Quomodo tres pueri miſſi in caminum eſtuan/
N tis incendii in tantum illeſi fuerint: ut in ueſtimenta quoq; eorum odorignis non atti gerit. Quo/
, modo receſſerit mare:& ad inſtar murorum hinc inde ri gidum ſteterit: ut præberet uiam populo D
8 tranſeunti. Quia humana ratione: aucta fame leonum rabies: prædam ſuam timens aſpexerit: nec J
tetigerit: & multa huiuſcemodi. Sin autem infideles erunt: legant quindecim libros Naſonis meta
morpheſeos: & omnem græcam latinamq; hiſtoriam: Ibiq; cement uel daphnẽ in laurü: uel phetõ M
tis ſorores in populos arbores fuiſſe conuerſas: quomodo Iuppiter eorum ſublimiſſimus deus ſit
n mutatus in Cygnum:in auro fluxerit: in tauro rapuerit & cætera: In quibus ipſa turpitudo fabula R
1. rum diuinitatis denegat ſanctitatem: Illis credunt: & dicunt deo cuncta poſſibilia. Et cum turpibus
ſi credant: potentiamq; dei uniuerſa defendant: eandem uirtutem non tribuunt & honeſtis. Quod
. autem ſcriptum eſt & orauit lonas ad dũm deum ſuũ de utero piſcis: & dixit: Intelligimus eũ poſt
qᷓ ĩn utero ceti ſoſpitem eẽ ſe ſenſerat non deſperaſſe de dñi miſericordia: & totum ad obſecratio/
N 5s. 90. nẽ eſſe cõuerſum. Deus.n.qui dixerat de iuſto:cum ipſo ſum in tribulatione: & cũ inuocauerit me
. Ps. 4. dicã adſum: affuit ei: & dicere põt qui exauditus eſt: in tribulatione dilataſti miih.
1 CQlamaui de tribulatòe mea ad dñʒ ⁊ exaudiuit me ðvetre iferi clamaui:⁊ exoudiſti vocẽ meã
CLXX. Similiter. hoc tantũmodo cõmutato:de uentre inferi clamores mei. Non dixit clamo ſed
clamaui:nec de futuro præcatur: ſed de prærterito gratias agit. Indicans nobis qd eo tempore quo
H præcipitatus in mare uidiſſet cetum: & tantã corporis molem & ĩmanes rictus aperto ſe ore ſorbe/
J re: dñi recordatus ſit & clamauerit. uel aquis cedentibus & clamore iueniente locũ. uel toto cordis
Ro.S.c. affectu.ſecundũ illud qd apoſtolus dicit. Clamantes in cordibus ueſtris abba pater. & clamauerit
„ ei qui ſolus nouit corda hoĩum. Et loꝗtur ad moyſen qd clamas ad me. Cum utiq; nihil ante hanc
6 e uocem clamaſſe moyſen ſcriptura cõmemoret: Hoc eſt illud quod & ĩ primo graduum pſalmo le
Et doen⸗ pᷣs.lg. gimuns Ad dñm cũ tribularer clamaui: & exaudiuit me. Ventrẽ aut inferi aluum ceti intelligamus.
ꝗ tantæ fuit magnitudinis. ut inſtar obtineret inferni. Sed melius ad pſonam chnſti referri poteſt.
pᷣs. l6. qjui ſub noĩe dauid cantat in pſalmo. Non derelinques aniam meam in inferno. nec dabis ſanctũů
1. tuum uidere corruptionem. Qui fuit in inferno uiuens inter mortuos hiiber.
4 CEt pꝛoieciſti me in pꝛofundum in coꝛde maris ⁊ flumen circundedit me. LXxX.
i CPꝛoieciſti me in pꝛofundum coꝛdis maris ⁊ flumina me circundederunt.
OQuantum ad perſonã Ionæ non eſt difficilis interprætatio.qd ceti clauſus aluo in profundiſſi/
mo & in medio mari fuerit. fluminibuſq; uallatus ſit. Quantum ad dñum ſaluatorem ſexageſſimi
58.86. octaui pſalmi ſũmamus exe mplũ in quo loꝗtur.infixus ſum in limo profundi & non eſt ſubſtan/
tia. Veni in profundũ maris & tẽpeſtas demerſit me. De quo in alio pſalmo dicitur. Tu aut abieciſti
b &S deſpexiſti. diſtuliſti chriſtum tuũ.ſubuertiſti teſtamẽtum ſerui tui:cõtaminaſti ĩ terra ſanctuariũ
co⸗ eius. deſtruxiſti oẽs macerias eius.& reliqua. Ad cõparationem. n. cæleſtis beatitudinis. & eius Io/
o Oe ci de quo ſcriptũ eſt. in pace ſancta locus eius. Oĩs terrena habitatio plena eſt fluctibus.plena tẽpe/
1 Mat. Iz. c. ſtatibus. Porro cor maris ſignificatur infernus. Pro quo in euanglio legimus in corde terræ. Quo
ta modo ãt cor aĩalis in medio ẽ ita & infernus in medio terræ eẽ phibetur. Vel certe iuxta àp π
n⸗ Yuv in corde maris ideſt ĩ mediis tẽtationibus eſſe ſe memorat.Et tñ cũ inter amaras aquas fuerit
/ SE' temptatus ſit. iuxta oĩa abſq; peccato. non ſenſit amaras aquas ſed flumine circundatus eſt. De
dsS 5s. 5. quo & in alio loco legimus. fluminis impetus lætificat ciuitatem dei. Aliis bibentibus ſalſos fluctꝰ
ſ⸗ ego ĩ mediis tẽtatiomibus d ulciſſima fluenta ſorbebam. Nec impium tibi eẽ uideatur ſi nunc dñs
ps.686. dicat. Proieciſti me ĩ profundum. loquitur in pſalmo. Quoniã quẽ tu pcuſſiſti ipſi pſecuti ſunt
zach. lʒ. c. Secundũ illud qd ex pſona patris in acharia ponitur. Percutiã paſtorem & oues diſpergentur.
Omnes gurgites tui ⁊ fluctus tui ſuper me tranſierunt. LXX.
M Omnes eleuationes tue ⁊ fluctus tui ſuper me tranſierunt. HWH
1 CQuod ſup Ionam tumentes maris fluctus trãſierint: & detonuerit ſæua tẽpeſtas nulli dubium ẽ.
1 lo: b. .a Quærimus aut qũo oẽs eleuationes: & gurgites & fluctus dei ſup ſaluatorem tranſierunt. Tentatio
. eſt uitahoĩum ſup terram: Siue ut in hebraico habetur militia: ꝗa hic militamus: ut alibi corone/
mur. Nulluſq; eſt hoĩum ꝗ cũctas ſuſtinere queat tẽtationes: abſq; eo ꝗ tentatus eſt in oĩibus: iuxta M
noſtrã ſimilitudinẽ: ſine peccato: Vnde & ad Corinthios dicitur: Tẽtatio uos nõ appræhendat niſi
, humana. Fidelis aũt deus ꝗ nõ dimittat uos tẽtari ſup id qd poteſtis: ſed faciet cũ tẽtatione & exi/-
tum: ut poſſitis ſuſtinere:Et qm̃ oẽs pſecutiones:& uniuerſa qᷓ accidunt abſq; dei non ingruũt uo/
. luntate.Iccirco dei gurgites dicũtur:& fluctus qui non oppreſſerũt Ieſum:ſed tranſierunt per eum
minãtes tm̃ naufragiũ nõ inferẽtes. Vniuerſæ ergo pturbatiões & turbidines ꝗbus genus uexaba
tur humanũ: & cunctæ nauiculæ frã Rehur ſuper meũ detonuere caput. Ego ſuſtinui tempeſtates
. & fregi turbines ſeuientes: ut cæteri ſecurius nauigarent.

k iii

Dð

HH

Miero.liber

CEt ego dixi abiectus ſum a conſpectu oculoꝛum tuoꝛum. Lxx.
CEgo dixi abiectus fum ex oculis tunis. CAnteꝗᷓ clamarem de tribulatõe mea & exau/
diret me: qa ſormã ſerui acceperam fragilitatẽ quoq; illius imitatus dixi: Abiectus ſum a cõſpectu
oculorum tuoꝑꝶ: qñ eram tecum & tuo lumine pfruebar: & in te lumine ego eram lumen nò dice
bam abiectus ſum. Poſtq ueni in ꝓfundum maris: & hoĩs carne circundatus ſum: humãos imitor
affectus: & dico abiectus ſum a cõſpectu oculoꝶ tuorum: hoc quaſi homo locutus ſum: cæteꝑ qua
ſi deus: & ꝗ cum eſſem in forma tua nõ ſum rapmam arbitratus equalem me eẽ tui. Volẽs ad te eue
here humanũ genus: & ubi ego ſum & tu:ibi ſint & oẽs ꝗ in me & te crediderunt dico.
CAierũtamen rurſum videbo templũ ſanctũ tuun. C Pro quo. Ixx.tranſtulerunt.
VPutas ne addam vt videam templum ſanctum tuum. /.w
CHoc quod in græco dicirur: apã Et habet uulgata editio putas:interprætari poteſt igitur: ut ſit q́
ſi propoſitionis & aſſumptiõis cõfirmationiſq;: ac ſy logiſmi extrema cõcluſio: nõ ex ambigẽtis in
certo: ſed ex fidutia cõprobantis: pro quo nos interprætati ſumus. Verũtamen rurſum uidebo tem
plum ſanctũ tuum. Secundũ illud qd ex perſona eius in alio ſpalmo dicitur: Dñe dilexi decorẽ do
mus tuæ: & locũ tabernaculi gloriæ tuæ: Et euangelicã lectionẽ in qua ſcriptum eſt. Pater glorifica
me apud te ea gloria quã habui priuſq mundus feret. Et rũdit de cælo pater: & glorificaui & glori
ficabo. Vel certe quia legitur. Pater in me & ego in patre: Sicut templũ patris filius eſt:lta templum
filii pater. Ipſe enim dicit. Ego de patre exiui & ueni: & uerbum erat apud deum: & deus erat uer-/
bum: Aut unus idemqʒ ſaluator quaſi homo poſtulat: quaſi dñs pollicetur: & de ſua quã ſemꝑ ha/-
buit poſſeſſione ſucurus ẽ.Ex Ionæ uero pſona uel optãtis uel cõfidẽtis affectu: liqdo ĩtelligi põt:
qd deſideret in ꝓfundũ maris poſitus uidere tẽplũ dni: & ſpũ ꝓphetali alibi ſit: & aliud cõtẽpletur.
C Circundederunt me aque vſqʒ ad aiam meam:abyſſus vallauit me. LXX.
CKEircunfuſa eſt mihi aqua vſq; ad aiam meam:abyſſus vallauit me.
C Nouiſſima aquæ: iſtæ ꝗᷓ uicinæ ſunt: Abyſſus quæ in terris uoluũtur: & defluunt:qᷓ multum ſecũ
limi trahunt: nõ corpus ſed aĩam nituntur occidere: amicæ ꝗppe ſunt corporis & eius uolũtatibus
cõſouentur:vVñ ſecundũ illud qd ſupra diximus loqtur dñs ipſe in pſalmo: Saluũ me fac dñe qm̃
intrauerũt aꝗᷓ uſq; ad aiam meã: Et in alio loco. Torrẽtem pertrãſiit aia noſtra: Et ne urgeat ſup me
puteus os ſuũ neq; me cõcludat: Infernus nõ mihi deneget exitũ: ꝗ ſponte deſcẽdi ſpõte cõſcendã
qui uolũtarius captus ueni: debeo liberare captiuos. Vt impleatur illud. Aſcendens in altum capti
nam duxit captiuitatẽ: eos.n. ꝗ ante captiui fuerant in morteiiſte cœpit ad uitã Abyſſus aut perni-
cioſas quaſdam & peſſimas fortitudines accipere debemus: uel tormẽtis ſuppliciiſq; deditas pote-
ſtates. Ad quas & in euangelio demones rogant ne ire cogãtur: Vnde & tenebræ erãt ſup abyſſum
Interdum accipitur & pro ſacramentis: & profundiſſimis ſenſibus: & iuditüs dei Iuditia dui abyſ-
ſus multa:Et abyſſus abyſſum inuocat:in uoce catharactarum tuarum.
Melagꝰopuit caput meũ:ad extrema mõtiũ deſcẽdi:terre vecteſ ↄcluſerũt me i eternũ.LXx
CIntrauit caput meũ ad ſciſſuras mõtiũ:deſcẽdi ĩ terrã:cuiꝰ vectes ſũt retinacula ſempiterna
CQuod Ionæ caput pelagus operuit: & ad montiũ extrema deſcenderit: & uenerit uſq; ad profun
da quibus quaſi uectibus & columnis dei uoluntate globus terræ ſuſtentatur: nulli dubiũ eſt: De q́ᷓ
& alibi dicitur. Ego cõfirmaui colũnas eius. De dño autem & ſaluatore iuxta utrãq; editionẽ uide
tur mihi ſic poſſe intelligi: qd principale & caput eius ideſt aĩa quã cum corpore ꝓ ſalute noſtra di
gnanter aſſumpſit: deſcenderit ĩ ſciſſuras montiũ: ꝗ fluctibus operiebãtur: qui ſe a cæli ſubtraxerãt

p̈s 45.
10.12. g.

ps.I23.

Ps. 68.

Luc..c.
Gen.l.a.

PS. 74.

libertate: quos abyſſus ambiebat: qui ſe a dei ſciderant maieſtate: & poſtea etiam ad inferna pene/

trarant: ad ꝗᷓ loca quaſi in extremo limo peccatoꝶ aĩiæ tenebantur. Dicente pſalmographo. Intra-
bunt in inferiora terræ: partes uulpium erũt: Iſti ſunt uectes terræ & quaſi quædã ſeræ extremi car-
ceris ac ſupplicioꝶ nolentes ab inferis animas exire captiuas: Vn ſignificanter αποο⁵. LXX.
ανε„αι½ ε ττιν ÜονDσ tranſtulerunt. Hoc eſt ſemper tenere cupientes: quos iemel inuaſerant
Sed dñs noſter de quo ſub ꝑſona cyri ĩ Eſaia legimꝰ Fores aereas cõterã: & uectes ferreas cõfringã
ad mõtiũ extrema deſcẽdit: & eternis cõcluſus eſt uectibus: ut oẽs ꝗ clauſi fuerãt liberaret.
CEt ſnubleuabis de coꝛruptione vitam meam:domine deus meus. LXX.
CEt aſcendet de coꝛruptione vita mea domine deus meus.
CProprie dixit ſubleuabis uel aſcendet de corruptione uita mea: ꝗa ad corruptionẽ & ad inferna
deſcẽderat:hoc ẽ qd apoſtoli interpᷣtãtur in qntodecimo pſalmo ex pſona dñi ꝓphetatũ. Quoniã
nõ derelinꝗs aiam meãâ in inferno: nec dabis ſanctũ tuũ uidere corruptionẽ: Quod dauid.ſ.& mor
tuus eſt & ſepultus: Saluatoris aut caro nõ uiderit corruptionẽ: Alii uero interpᷣtãtur qd ad cõpara
tionẽ cæleſtis beatitudinis & uerbi dei:humanũ corpus corruptio ſit: qd ſeminatur ĩ corruptione
Et in cẽteſimo ſecũdo pſalmo ex pſona iuſti ſignificẽtur: Qui ſanat oẽs infirmitates tuas:ꝗ redemit
de interitu uitã tuã. Vnde & apoſtolus dicit miſer ego hõ ꝗs me liberabit de corpore mortis huiꝰ?
Et appellatur corpus mortis uel corpꝰ humilitatis. Hoc illi ad occaſionẽ ſuæ ducũt hereſeos: ut ſub
pſona xpi mentiãtur antichriſtũ: eccleſias terreãt: ut uentrẽ pinguiſſimum nutriãt: & carnaliter ui/-
uentes cõtra carnẽ diſputãt: Nos aũt ſcimus de incorrupta uirgine corpus aſſumptũ nõ corruptio
òW nem chriſti

ps. 62.

tal.

lncſocd.

lolceb.

lhgb.

Duper Jonã. c.iii.

„
nem chriſti fuiſſe:ſed templum. Quod ſi in apoſtoli ad Corinthios ſententiã trahimur: in qua cor/
prus dicitur ſpiritale: ne cõtencioſi uideamur: dicemus id ipſum ꝗdem corpus: & eandẽ carnem re-
