erimus mulierem ad concupiſcendam. mors ingreſſa eſt per fœneſtras noſtras ſi ſuſceperi-

Super Abdiam..c.i.

cilius enim ab ethnicis captum liberes: ꝗᷓ hereticorum præſtigiis irretitum.
CQuoniam iuxta eſt dies domini ſuper omnes gentes:ſicut feciſti fiet tibi:Retributionẽ tuas
Zuertet in caput tuũ.Quomodo enim bibiſti ſuper montem ſanctum meum bibent omnes gẽ
tes iugiter:⁊ bibent:⁊ abſoꝛbebunt:⁊ erunt quaſi non ſint. LXX.

mus per aures mendatium ac iuditium ſanguinis per aliam portam hoſtis ingreſſus eſt. Odoratꝰ
quoq; guſtus & tactus ſi uel uariis odoribus: uel dulcibus cibis uel amplexibus delicatis captus fue
rit: per alias portas ingreſſi ſunt aduerſarii: & ſpolia diuidunt miſeræ hieruſalem. Eo igitur tempo/
re quo perſecutionis impetu & mortiferis uoluptatibus de eccleſia ꝗqſpiã corruerit uidẽus exultare
hereticos: gaudere iudæũ: & unũ eſſe de pſecutoribus: & in ethnicorum eos numero computari.
¶ ES‚t non deſpitias in die fratris tui:in die peregrinationis eius ⁊ non letaberis ſuper ſilios In
da in die perditionis eoꝛum:⁊ non magmſicabis os tuum in die anguſtie:neqʒ ingredieris por
tam populi mei in die ruine. LXX. „
CEt nõ deſpities diem fratris tui in die alienoꝝ:⁊ nõ letaberis eoꝝ ſuꝑ filios Juda in die pdi-
tiõis eoꝝ:⁊ nõ magna loqris in die anguſtie:neq; igredieris poꝛtas populoꝝ in die laboꝝ eoꝛũ.
CIdem ſenſus qui ſupra. Cum interierit uir de monte eſau: propter interfectionem & i mpietatem
fratris eius Iacob: & operuerit eum eterna confuſio. Nequaꝗᷓ faciet quæ fecit ante cõtra germanũ.
. Non enim deſpitiet & paruipendet uidens fratrem ſuum ire captiuum: nec lætabitur ſuper filios
iuda. Duæ enim tribus excepta leuitica quæ regnabant in hieruſalem: & bbellabantu Iucda a cal
el dæis captæ ſunt. Et nequaꝗᷓ magna loqueris: quaſi unum de uictoribus eſſe te credens: neq; in fra/
D tris ridebis anguſtia. Neq; in die uaſtitatis & ruinæ populi mei tu per portam hieruſalem gloriabũ
dus incedes. Et ideo iſta non facies: quia & tu ſimilia patieris. Aliter quando captiuum uideris di-
. uerſis perſecutionibus fratrem tuum: & abduci uinctum de eccleſiæ fide: nec ciuitatem ſuam ſed pe
regrina qꝗq; ſectari: nequaꝗᷓ lætaberis: quia & tu ſimilia patieris: lætabaris enim quando capiebatur
lIacob & ſuper filios Iuda quos diſcipulos chriſti intelligimus. exultabas in die perditiõis eorum.
ſignificatur autem quod anima in meditulio uitiorum atq; uirtutum poſita ſit: & poſſit in utranq;
partem per horarum momenta conuerti. Nequaꝗ inquit magnificabis os tuum in die anguſtiæ.
Quod ſecundũ duplicem ſenſum accipere debemus. Corporalis in perſecutionibus: & in pecca/
tis ſpiritalis anguſtiæ: Cum anima hoſtibus uitiiſq; captiua ducta fuerit in babylonem. N eq; ingre
. dieris portam populi mei in die ruinæ eorum. Quãdo enim aut negatio nos oppræſſerit: aut uo-
. luptas: & rigorem priſtinum infœlix conſcientia nos ſeruauerit: tunc facile ade cõtraria dogmata
labimur blandientia errori noſtro: & non curantia uulnus: ſed palpantia: Solatium miſenæ eſt:
ꝗuis perditum: habere quod ſperert.
CMeoʒ deſpities ⁊ tu in malis eius in die vaſtitatis illius:⁊ non emitteris aduerſum exercituʒ
in die vaſtitatis illius.MNeq; ſtabis in exitibus vt interſicias eos qui fugerint:c non concludes
reliquos eius in die tribulationiss. LxXX.
ſ⸗ CEt non deſpities etiam tu congregationem eius:in die perditiõis eoꝛum:neqʒ apponeris foꝛ
du titudini eoꝛum:in die perditionis eius:neqʒ ſtabis in egreſſibꝰ eius:vt interſicias eos qui ſalui
fuerint:neq; concludes fugitiuos eoꝛum in die tribulationis.
⸗ CCum ipſe captus fueris & babylonio uaſtante deletus: inter cætera quæ feciſti ne hæc facies quæ .
oh ſequuntur. Nõ deſpities atq; contemnes fratrem tuum lacob in die uaſtitatis illius: neq; apponeris
ne⸗ ad exercitum babylonium: ſiue non emitteris aduerſum exercitum Iuda: Quando ſuperati ab ad/
in uerſariis terga uerterint. Cumq; cœperint fugere per notas ſibi uias & diuerticula:& colles ad ſoli-
ni tudinẽ perferentes: non ſtabis in Abiuio: nec ueniẽtes expectabis in compitis: ut ĩterficias eos qui
fuerint liberati: alioſq; compræhenſos recludas: & uel ipie capias uel captiuitati hoſtiũ ſerues:hæc
n iuxta hiſtoriam dixi mus: debemus enim breuiter manifeſtiora carpentes: ad ea quæ obſcura ſunt
ie pergere. Quis hereticorum non deſpitiat eccleſiaſticos? quis non exultat in malis eorum?Si quã/
. do propter peccata populi perſecutioni traditi fuerint: & multi uel infirma fide: uel ſupra petroſa
z„ ſeminati in negatione corruerint uideas illos exultare: gaudere noſtram ruinam ſuam putare ui/-
4 QARGoriam. in tantum: ut iungãtur gentibus. & perſecutio ſæuior uel ex iudæis uel ex his fiat:qui fra/
6 tres noſtros eſſe ſe ſimulant: & eorum cenſentur nomine. Cumqʒ aliquis: uel fuga: uel pœnitentia
elapſus fuerit: ſtant in diuerticulis: & proponunt ſophiſmata & teſtimonia: quaſi de ſcnpturis pro
ferunt: ut lapſis atq; confectis conſuta offerant ceruicalia: & ponãat ea ſub omni cubitu manꝰ. Atq;
„ . ita fit ut qui forſitan perſecutionẽ: aut uirtute ſuperarint: aut timore effugerint: decepti prauis dog
Solg; matibus. rurſum in carcere teneantur errorum: & multo fiat peior tribulatio qᷓ fuit ex gentibus: Fa

CQuia iuxta eſt dies domini ſuper omnes gentes ſicut feciſti ſiet tibi:retributio tua reddetur
in caput tuum. Quia quomodo bibiſti ſuper montem ſanctum tuum. bibent omnes gentes vi/
num:bibent ⁊ abſoꝛbebunt.⁊ erunt quaſi non ſint.
CHac autem idumea ideo facere ceſſabis quia ueniet ſuper te ultio domini. Si enim iuxta hiere/
miam quibus nunc erat iuditium ut biberent calicem bibentes biberunt. tu quaſi innocens relin/
quæris: non eris innocens. ſed quaſi bibens bibes: porro quod ait.iuxta eſt dies dominmi: cunctis gẽ

e
N
ül

Miero.liber

tibus propinatum. Vnde dicitur in eodem. calix aureus babylon in manu domini inebrians om-
nes gentes. uniuerſas quippe nationes uſq; ad propontidem ſythicũq; mare & ioniumuel geum
aſſyrii babiloniiq; tenuerũt. Legamus Herodotum & græcas barbaraſq; hiſtorias. & uidebimꝰquo
modo ſub babiloniis & aſſiriis impletum ſit hoc quod dicitur: iuxta eſt dies domini ſuper omnes
gentes. Quod autem ſequitur ſicut feciſti fiet tibi. retributionem tuam conuertet in caput tuũ. hic
eſt ſenſus. Quem & in pſalmo legimus. memento domine filiorum edom in die hieruſalem dicẽ ps. 36.
tium exinanite exinanite uſq; ad fundamentum in ea. Vnde & contra babylonem interprætatur
propheta. Filia babylonis miſera: beatus qui retribuet tibi retributionem: quam retribuiſti nobis:
Beatus qui tenebit & allidet paruulos ſuos ad petram. Sicut enim ſuper montem ſanctum meum
ſyon bibiſti cum babyloniis atq; lætatus es: ſic omnes gentes quas tecum habebat babylonius rex
conuerſæ contra te bibent:& lætabuntur. Et non ſolum bibent: ſed ita te abſorbebunt ut ſint idu
meæ quaſi non ſint. Vel certe ipſæ gentes: cum te abſorbuerint abſorbebuntur a mædis: & hoc cir
culo uindicta procedit: ut tu iſrael:ite babylonius: babylonium mædus ac perſa conſumat: Sequa-
mur interprætationis ordinem. uxta eſt o hereticæ dies domini ſuper omnes gentes prope eſt
tempus iudicii in quo omnes iudi candæ ſunt nationes: Sicut feciſti contra eccleſiaſticos: conuer/
tetur in caput tuum dolor tuus: & in uerticem tuum iniquitas tua deſcendet. Quomodo enim in
nece eorum lætatus es conuiuiumq; cælebraſti: & in monte ſancto meo: hoc eſt eccleſia: bibiſti nõ
meum calicem ſed diaboli. De quo & in abachuc dicitur: Vhe qui potat ꝓximum ſuum ſubuer/ Aba. Iz. .
ſione: uniuerſæ gentes uel fortitudines contrariæ ſuppliciis delegatæ uel aduerſariæ quæq; uirtu-
tes bibent: & abſorbebunt ſanguinem tuum. Et ad extremum in cunctos ueniente cruciatu: ipſæ
quoqʒ erunt quaſi non ſint. Qui enim penit ei qui eſt: & ꝗ dicit ad Moyſen. Qui eſt miſit me aduos Exo.ʒ. d.
ſecũdum regulam ſcripturarum non eſſe dicitur. Vnde & in heſter legimus: ne tradas domine re/-
gnum tuum his qui non ſunt:Poſſumus hunc locum & aliter interprætari: Quia lætati eſtis in rui Heſt.iA.d.
na ſeruorum meorum eadem perſecutio contra uos ueniet. Et patiemini quæcunq; feciſtis. Et ſi/
cut lætati eſtis aduerſum populum meum cum gentibus reliquis: ita omnes gentes lætabuntur
contra uos:& deuorabunt & bibent: & perſecutione ſimili conterentur.
CIn monte autem ſion erit ſaluatio:⁊ erit ſanctus:⁊ poſſidebit domus iacob eos:qui ſe poſſede
rant ⁊ erit domus iacob ignis.Et domus ioſeph flamma ⁊ domus eſan.ſtipula ⁊ ſuccendet᷑ in
eis.⁊ deuoꝛabunt eos.⁊ non erunt reliquie domus eſau:quia dominus locutus eſt. LxxX.
CIn montem autem ſion erit ſaluatio:⁊ erit ſanctum:⁊ poſſidebit domus iacob.eos qui ſe poſ/
ſederant. erit domus iacob ignis:⁊ domus ioſeph flamma:domus autem eſau ſtipula ⁊ ſuccẽ
detur i eos.⁊ deuoꝛabunt illos:⁊ non erit frumentarius domui eſau:quia dominus locutus eſt.
CIdumea ſubuerſa:& ab inimicis gentibus cum quibus prius contra iacob fœdus inierat deuora
ta.in mõte ſion erunt reliquiæ: eritq; ſaluatio: & erit ſanctus:hoc eſt uel ipſe dominus reuertetur ad d.
templum: quod propter peccata dimiſſerat. uel erit abſolute ſanctum ſanctorum. Et poſũdebit do
mus lIacob: ſub zorobabel. Et in Ozia & Neemia eos qui ſe hereditatem poſſederant. Et erit domꝰ
Iacob:ideſt iuda ignis: & domus Ioſeph:ideſt decem tribuum flamma. Be Ioſeph quippe natus ẽ
Ephraim. Ex qua tribu ſamariæ imperium fuit: domꝰ autem Eſau: ideſt idumeorum qui tam ſeui
& crudeles extiterant contra fratrem ſuum uertetur in ſtipulam. Et quomodo ignis & flamma ci/
to ſtipulam deuorat:ſic duo regna in unius ſibi uirgæ iuxta Ezechiel copulam fœderata: uaſtabũt
idumeam et deuorabunt: & non erit reſiduus ex populo qui poſſit euerſionem aduerſariorum ui
cinis gentibus nuntiare:hoc enim quod. Ixx. trãſtulerunt rpoροροâ: uem nos in frumẽtarium
uertimus: iuxta antiqui ſermonis eloquium. eos enim quos nunc agentes in rebus uel ueredarios
ueteres nominabant:ſed melius eſt ut ipſum ſequamur:ideſt ſand.qd ĩterprætatur uel reliquus iux
ta aquilam: uel effugiẽs iuxta Simachũ: uel ſcdm Theodotionem & ꝗntam editionẽ reſiduus: hæc
aũt oĩa fient quia dñs locutus eſt: & illius iuſſiſſe feciſſe eſt: deſtructis carnis opibus & terreno im/
erio deſolato erit in eccleſia ſaluatio eorum qui a matre nõ exierint. Et in ipſa morabitur ſanctus Eſa. 6.b.
de quo in Eſaia dicitur: ſanctus ſanctus ſanctus dominus deus ſabbaoth. quia & qui ſanctificat & ꝗ
ſanctificatur ex uno oẽs. Et poſſidebit domus ſupplantatoris Iacob: eos ꝗ ſe hereditate poſſederãt
de pſecutoribꝰfaciẽs xp̃ᷣianos & ipſos idumeos in eccleſiæ fide reſpitiẽs:domaũt Eſau uertetur in
ſtipulã. Et quõ ignis uiciniã culmus non ualet ſuſtinere: ita diſputatiõem Iacob: quæ ſignata eſt
ſermone. Eloquia enim domini igne examiĩata: & flamma Ioſeph qui interprætatur augmẽtum: ps. Il.
Et qui a fratribus uenditus populum pauit in ægypto:domus Eſau ſuſtinere nõ potuit:ſed ad pri/
mam congreſſionem ſophiſmata eorum uertentur in nihilum. Et deuorabuntur in ſalutem ſuam
iuxta illud quod in benedictione dicitur ad Eſau: ſed dominum tuum illum feci & omnes fratres
tuos ſubieci ei ſeruos: fratriq; tuo ſeruies. De te non erunt reliquiæ domus Eſau: quando omnia
chriſto genuflectent cæleſtium & terreſtrium & infernorum: & ſubiicientur ei uniuerſa: ut ſit deus
omnia in omnibus. Quia uero Eſau ſuper fundamẽtum chriſti uitio ſuo extruxerat ſœnum: ligna
& ſtipulam. Iccirco domus Iacob & Ioſeph in igne uertetur & flamma: immitans dominum ſu/
um:qui dicit:Ego ſum deus ignis conburens: ut deuoratis paleis peccatorum frumentum purum

ſehe⸗

4 Ar
.
6 Eog
/
i Heti
Il

Nee.9.e.

Super Abdiam.c.i.

in orrea congregetur. Cuncta quæ diximus & quæ dicturi ſumus iudeæi ſibi futuro tempore pol-

licentur quando pro chriſto recipiet antichriſtum. I mpleta prophetia domini ſaluatons. E go ue
ni in nomune patris mei: & non ſuſcepiſtis me. Si alius uenerit in nomine ſuo illum fecipietis: &
quicquid contra idumeam interprætati ſumus: illi aduerſus romanum regnum ſomniant. Quod
nos dicimus aut iuxta hiſtoriam ſub zorobobel eſſe iam factum:aut certe ſuxta prophetiam & my
ſticos intellectus quottidie in eccleſia fieri. & in regno animæ aduerſus carneman uno quoqν com
leri. rumentarium autem ſecũdum tropologiam deſinere eſſe dicimus in hereticis :quando nul
us fuerit qui apud eos granũ tritici qd in terra mortuum eſt: & panem de cælis habere iactat: Sut
qui non opoορορâdeſt frumentarium ſed ρD%ιερρπω hoc eſt qui geſtare poſſit igniculum: a
Ixx.tranſlatum putant. Adquieſcentes igitur diuerſis interprætationibus dicemus iuxta tropolo/
giam:mon ſolum frumentarium ceſſaturum apud hereticos: ſed & eum qui lucem xpi habere ſe ſi-/
mulat. Etenim ipſe ſatanas tranſtiguratur in angelum lucis.
CSt hereditabunt hi qui ad auſtrum ſunt ad montem Eſau.Et qui in campeſtribus phiuiſtii:
⁊ poſſidebunt regionem Ephꝛaim:⁊ regionem ſamarie ⁊ beniamin poſſidebit galaatb. LXX.
CEt poſſidebunt montem ephꝛaim qui in ageb montem eſau.Et qui in ſephela alienigenas:⸗
poſſidebunt montem ephꝛaum:⁊ campum ſamarie ⁊ beniamin ⁊ galaath.
Reuerſo in regnum ſuum Iuda qui habitauit in menidie & poſſedit cunctam regionem iuxta di
uiſionem ieſu filii Nauæ quæ uergit ad ſcorpionemadeſt omnem arabiam. Nam hi qui prius ter/
minis artabantur anguſtis. poſſidebunt montem eſau: ideſt montes ſeyr: & montana quæ edom
ante ponſederat. Qui autem habitant in ſephela ideſt in campeſtribus. lyddam & emmaus dioſpo
lim:ſcilicet nicopolimq; ſignificans.poſſidebunt paleſtinos: quinq; urbes: Gazã: Aſcalonem: A20
tum: Accaron: Geth: & Philiſtim: uel omnem illam plagam: quæ iuxta actus appoſtolorum ſaro/
nas appellatur. Alii uero putant eam ſephelam ideſt campeſtrem regionem daer circa eleuteropo
lim eſt repromitti quod ad rinocoruram: & ad mare uſq; tendenda ſit: ideſt de tribu iuda non ſo/
lum eleuteropolim teneant: ſed uſq; ad maritima perueniant: Et philiſtim ſuo imperio ſubiugét.
quos prius non habuerunt ſubiugatos. Dilatabitur quoq; terminus filioæ Iuda uſq; ad ephrai: ubi

nũc Neapolis eſt: &aſq; ad regionẽ ſamariæ: ubi ſebaſtia cõdita ẽ: Beniami aũt cumus ſtati ab hieru

ſalẽ cõtra ſeptẽtrionalẽ termini dilatãtur cũctã poſſidebit arabiã ꝗᷓ pri ꝰ uocabatur galaad:& nunc

gerara nücupatur. Iuxta. Ixx. ãt & mõtẽ ephraĩ & cãpos ſamariæ & beniami & galaad.hi ꝗ fuerit i⸗

meridie poſſidebunt: hoc utrum factum ſit deus uiderit: poteſt enim ex parte per annos quingen/
tos uſq; ad aduentum chriſti eſſe completum. quod certiſſimæ ſcio quotidie completur in nobis:

S& in regno eccleſiæ confirmatur. Hi enim qui habitant in meridie ideſt in ageb: in uero ſunt lumi

ne. Et qui tenent campeſtria & humilia ideſt diſcipuli eius quibus dicit. Diſcite a me quia mittis
ſum. Et humilis corde. poſſidebunt montem eſau. Et Philiſtim: quos poſſumus propter ſuperbiaz
dogmatum & eloquentiam ſecularem in ethnicorum perſona accipere. Vt in monte ſint magiſtri

philiſtim: & alienigenis diſcipuli. qui magiſtrorum auctoritate dicuntur: Et non ſolũ montè eſau
& alienigenas. ſed regionem quoq; ca m & ſamariæ poſſidebunt: Ephraim & ſamaria crebro
ſu

in oſee legimus. Et in hereſibus quæ ſub nomine chriſtiano Eccleſiam interprætati ſumus. Et ibi
enim ſperatur ubertas. & ibi cuſtodiam fidei repromittunt: porro beniamin filius dextere atq; uir
tutis ubi templum dei eſt: poſſibebit galaad:quæ interprætatur tranſmi gratio teſtimonii iſraelem
carneum ſignificans: ab illis enim ad nos teſtimonium domini commigrauit. iuxta. Ixx.autem &
ipſum beniamin. & galaad.hi qui fuerint in meridie poſſidebunt.

CEt trãſmigratio exercitus eius ſilioꝛum iſrael. omnia cananeoꝛum vſqʒ ad ſareptam ? trani

migratio hieruſalem que in boſphoro eſt poſſidebit ciuitates auſtri:Et aſcenderunt ſaluatoꝛeſ
in montem ſyon:iudicare montem eſau:⁊ erit domino regnum. LxX
CEt tranſmigrationis pꝛincipium iſtud. ſilij iſrael.terra cananeoꝛum vſq; ſareptam:⁊ tranſmi
gratio hyeruſalem vſq; euphratem:poſſidebũt ciuitates in ageb:⁊ oſtendent qui ſalui fuerant
de monte ſion:vt puniant montem eſau:⁊ erit domino regnum.
CMultum in hoc loco tranſſatio noſtra diſcrepat ab editione uulgata. Vnde debemus in expoſi/⸗
tione hiſtoriæ: hebraicam ueritatem ſequi: Qui de babylone iuxta uolumen eſdræ & neemiæ re-
uerſi fuerant in iudæam: & recte filii trãſmigrationis uocabuntur: totus ille exercitus filiorum iſra
el:ad meridiem quidẽ: & ad occidẽtẽ: & ad ſeptẽtrionẽ poſſiderunt idumeos: & paleſtinos: & mõ
tẽ ephraĩ:& ſamariã. Beniamin quoq;: qa cõfinis ẽ ſolitudini ſpecialiter obtinebit galaad. Contra
oriẽtẽ uero cũctis ꝗᷓ terræ cananeoꝶ ſüt iperabũt uſq; ad ſareptã ſidonioꝶ: ubi quõdã heliã pauit
uidua. porro hi qui de ipſa hieruſalem metropoli ciuitate tranſlati fuerant in ſapharad: quod nos
in boſphorum uertimus: poſſidebunt ciuitates auſtri. quæ ſunt in tribu iuda. Reuerſi enim urbem
ſuam. ea quæ urbi uicina ſũt obtinebunt: Cũq; hæc expleta fuerit ſicut ĩ iudicũ libro mittebat ſal/
uatores qui populum de captiuitate ſaluarent:ſic aſcẽdent & uenient ĩ montem ſyon: ut iudicent
atq; diſcernant. quaſi ſubiectum: & ſeruiẽtem ſibi montem eſau:hoc eſt idumeos: ſubiugatiſq; om/
nibus.erit domino regnum Vbi nos poſuimus boſphorum. in hebraico habet ſapharad: Quod

Hiero. liber

neſcio cur. xx. ephrata tranſſerre potuerint: Cum & aquila & ſym achus & Theodotion cum he/
braica ueritate concordent. Nos autem ab hebreo qui nos in ſcripturis erudiuit didicimus boſ-⸗-

phorum ſic uocari:& quaſi iudæus. Iſta ĩquit eſt regio ad quã Hadrianus captiuos tranſtulit. Quã
do ergo chriſtus noſter uenerit: tunc reuerſura eſt in iudæã etiam illa cap tiuitas. Poſſumus autem
locum quẽlibet regni babylonis ĩtelligere. qᷓꝗᷓ & aliud arbitrer. Nam cõſuetudinis prophetarum

eſt:quando loquuntur contra babylonem: ammonitas: moabitas: philiſtiim: & cæteras nationes:

multis ſermonibus linguæ eorum abuti: & ſeruare idiomata prouintiarum. Quia ergo lingua alſ-

ſyriorum terminus qui hebraice uocatur Gebul: dicitur ſapharad: hunc ſenſum eſſe cõiicio. Trãſ/
migratio hieruſalem quæ in cunctis terminis regionibuſq; diuiſa eſt: urbes auſtri ideſt tribus ſuæ

recipiet: pro eo autem quod nos interprætati ſumus: & aſcendent ſaluatores ac. Ixx. tranſtulerunt:
hi qui ſalui fuerint: in hebraico ſcriptum eſt: Moſym. Qui non ut aquila &. lxx. & theodotion paſ-

ſiue εαι%σ νεπιο uel &ρααεααιαονͤοτ Sed iuxta ſymachum σα6Tε ideſt actiue ſaluatores ĩ/
telligendi ſunt. Siquidem &σισα½πο1-ideſt ſaluari: fletim hebreo ſermone dicuntur. Quia iuxta
hiſtoriam ut potuimus interprætati ſumus: & inter cõfragoſos ſcopulos noſtram nauiculam rexi
mus: ſpiritali intelligentiæ uela pandamus. Vt flante domino: & ſua reſerãte myſteria læti perue
nmiamus ad portuũ.Et oĩ tpe: quo Beniamin poſſederat galaath: trãſmigratio exercitus filioꝶ iſrael:
uel certe principiũ trãſmigratiõis carnei quõdã iſrael: ſtuduerit ut cananeoꝶ terrã puẽiat. Etpphe
ticus ſermo qui famepericlitabatur in iudæa exſiccato uellere iſraelis ad gentium rorem tranſeat:
Ibiq; & paſcatur & paſcat:dum & recipitur a credẽtibus: & paſcit ipſe credẽtes: Sarepta: uel ex duo
bus compoſitum eſt & interprætatur anguſtia panis: uel unum uerbum eſt & tranſſertur incen diũ

Cananean uero in caãnoa. ideſt motum uertitur: aut certe negotiator: & humilis appellatur. Igitur

tranſmigratio filiorum iſrael quando occidentem dimiſerint litteram: & ad ſpiritum uenerint ui-
uificantem: mouebit cuncta quæ legis ſunt. Negotiabitur de multis margaritis unam præcioſiſſi⸗

mam margaritam: & depoſita iudæorum ſuperbia humilitatem ſectabitur chriſtianam: & illucuſ

q; perueniet ubi antea fuit tribulatio panis: & mulier uidua a ſuo conditore deſerta pupillum fili-
um uix alebat: & ubi uniuerſa illius peccata: & uitia concrementur. Captiuitas autem ſiue tranſmi

gratio hieruſalem: ubi quondam erat uiſio pacis: & quæ nunc in toto orbe diſperſa eſt.poſſidebit

Ciuitates auſtri: ideſt eccleſias ueri & perfecti luminis. dicetq; cum ſponſa pœnitens: Vbi paſcis. ubi

cubas in meridie. Et cum ioſeph in antiquam germanitatem recepta inebriahitur ſanguine paſto
ris & principis: Quod. xx. legimus nulli dubium eſt quin chriſti intelligatur fides. Ephrata eni in-

terprætatur aproρρορ†σH+,ideſt ubertas. & A1⅛½0 ον1νπσ eſt. appellaturq; Bethleé in qua ortus eſt ce/

leſtis panis. His autem ita geſtis aſcendent ſaluatores: uel qui ſaluati fuerint de reliquiis populi iu//

daiciun montem ſion: ut iudicent & ulciſcantur montem eſau. Quomodo lumẽ dominus lucem
appellat apoſtolos ſuos & dicit. Vos eſtis lux mũdi: Et ipſe petra petro. donauit. ut petra ſit. Paſtor
quoq; bonus illis paſtorum largitus eſt nomina: & quodcũq; dicitur ſeruis tribuit ut dicantur. ſic

ipſe ſialuator apoſtolos ſuos mundi eſſe uoluit ſaluatores: qui aſcendere ſpeluncam montis eccle-

ſiæ: & deponẽtes ſuperbiam iudaicam uniuerſorumq; montium quæ aduerſum ſcientiam dei eri/-
gebantur: Regnũ domino parauerunt. Hæc ad duas lucubratiunculas ueterum auctoritatem ſecu

tus:& maxime expoſitionem hebraicam propero ſermone dictaui aperuiq; os meum. ſed neſcio
an illud chriſtus impleuerit. Vnde ſapiens lector ſenſuum magis debet conſequentiam quærere:

quam eloquii uenuſtatem: Neq; enim ea lenitate & compoſitione uerborum dictamus. ut ſcribi/
mus Aliud eſt mi Pamachi ſæpe ſtilum uertere: & quæ memoria digna ſunt ſcribere. Aliud nota/

rioꝑꝶ articulis præparatis pudore reticẽdi dictare quodcũq; ĩ buccã uenerit.ĩ hoc ꝓpheta & adole

ſcentuli luſimus & ſenes preſumpſimus. Qui ueriora & meliora dixerit: illiꝰ ſẽtẽtià tranſgredere.

FINIT EXxPLANATIO IN ABDIAM PROPHETAM.

c

ſeiet

— —. —w

–— — — — —— — —, ——

—w—— — „ — —

— — –⏑. — —

——

Pꝛologus in Jone expoſitionem.

INCIPIT PROLOGVS BEATI HIERONTMI PRESBITERI: IN ExPOSIIIO-⸗ -*

, NEM IONAE PROPHETAEAD CROMATIVMEPISCOPVM.
Riennium circiter fluxit poſtꝗᷓ quiq; ꝓphetas ĩterprætatꝰ ſum: Micheã:
α ορο Naum: Abacuc: Sophomiã: Aggeu: & alio ope detétus nõ potui im ple-
NVreqd cœperam. Scripſi enim librũ de illuſtribꝰ uiris: & aduerſus iouinia
6 num duo uolumina. Apologeticum quoq;: & de optimo genere inter/
prrætädi: ad pamachium. & ad nepotianũ uel de nepotiano duos libros
. NESealia quæ enumerare longum eſt. gitur tanto poſt tpe quaſi quodam
N LPpoſtliminio al ona interptandi ſummens brincipium Obſecro ut ꝗty⸗
MAAprus eſt ſaluatoris: & tribus diebus ac noctibus in uentre cæti moratus p̃ᷣ
, EE ifigurauit dini reſurrectionem. Nobis quoq; feruorẽ priſtinum tribuat: ut
8 )ſuancti ad nos ſpiritus mereamus aduentum. Si enim Ionas iterptarur co
ri DWEEV EEEEA lumba. Columba autẽ refertur ad ſpiritum ſanctum. Nos quoq; colum/
e⸗ en bam ex aduentu ad nos iterprætemur col umbæ. Scio ueteres eceleſiaſti
cos tam græcos quã latinos ſuper hoc libro multa dixiſſe: & tantis quæſtiomibus non tam apuiſſe
die obſcuraſſe ſententias: ut ipſa interprætatio eoꝶ opus habeat interprætatione: & multo icertior
lr lector recedat ꝗᷓ fuerat anteꝗᷓ legeret. Nec hoc dico quo magnis ingeniis detrahã: & alios mea lau
ii de ſugillem. Sed qd cõmentatoris officium ſit: ut q obſcura ſunt breuiter aperteq; dilucidet: & nõ
i tam diſſertitudinem oſtenter ſuam:ꝗqᷓ ſenſum eius quẽ exponit ediſſerat. Quærim igitur Ionas p/
dlu Mat. Iz.c. pheta excepto uolumine ſuo: & euãgeliis:hoc eſt dñi de eo teſtimonio: ubi alibi in ſcripturis ſctĩs
i 4. re. 14.f. ectus ſit. Et ni fallor in regum uolumine de eo ita ſcriptum eſt. Anno qntodecimo Amaſiaæ filii
Ioas regis iuda Regnauit hieroboam filius Ioas regis iſrael in ſamaria: quadraginta annis & uno.
i, Fecitq; malum coram dño & nõ recefſit ab uniuerſis peccatis hieroboam filii nabat:q peccare fecit
. l iſtael: ipſe cõuertit fines iſraelis in ſamaria ab introitu emath: uſq; ad mare ſolitudinis: luxta uerbũ
f/ dñi dei iſrael:qd locutus eſt in manu ſerui ſii Ionæ filii amathi pphetæ: qui fuit in geth:ꝗ eſt ĩ ofer
ni Tradũt aũt hebræi hunc eſſe filium uiduæ ſareptanæ. quẽ Helias ꝓpheta mortuũ ſuſcitauit: matre
din oſtea dicente ad eum. Nunc cognoui qa uir dei es tu. & uerbum dei in ore tuo eſt ueritatis: & ob
l ane cãm etiam ipſum puerum ſic uocatum. Amathi enim in noſtra lingua ueritatem ſonat: & ex
eo qd uerum Helias locutus eſt: ille qui ſuſcitatus eſt filius eſſe dicitur ueritaris. Porro gethin ſecũ/
in AQIno ſaphorin miliario: ꝗᷓ hodie appellatur Dioceſaria eütibus tyberiadem: haud grãdis eſt uiculus
ubi & ſepulchrum eius oſtenditur. Quãqᷓ alu iuxta dioſpolim: ideſt lyddam:& natum & cõditum
/ uelint. Nõ intelligentes hoc qd additur ofer: ad diſtinctionem aliarum geth urbium ptinere: quæ
en iuxta eleutheropoli ſiue dioſpolim hodie quoq; monſtrãtur. Liber quoq; Tobiæ ꝗ licet nõ habea
ktor tur in canone:tamen uſurpatur ab eccleſiaſticis uiris: tale quid memorat. Dicente Tobia ad filium
1l ſuum: filii ecce ſenui: & in euoſum: ut reuertar de uita mea. Tolle filios tuos &uade in mediam ſcio
c⸗ enim ꝗᷓ locutus eſt Ionas propheta de niniue quõ ſubuertetur. Et reuera quãtum ad hiſtorias tam
en⸗ hebreas ꝗᷓ græcas pertinet: & maxime herodotum: legimus niniuen regnante apud hebreos Ioſia:
u a Gyaxa rege medoꝝꝶ fuiſſe ſubuerſam: ex quo intelligimus primo tpe ad Ionæ pᷣdicatiõem acta
10 pœnitentia. Niniuitas ueniam cõſecutos. Poſtea uero in priſtinis uitis pſeuerantes dei in ſe ꝓpuo/
e: caſſe ſententiam. Traduntq; hebrei Oſee & Amos & Eſaiam ac Ionam iiſdem ꝓphetaſſe tempori/
, bus.Hoc quãtum ad hiſtoriæ ptinet fundamenta: Cæterum non ignoramus chromaci papa uene
„ rabilis ſudoris eſſe uel maximi totum ꝓphetam referre ad intelligentiam ſaluatoris: quod fugerit
le, quod dormierit quod præcipitatus in mare ſit:quod ſuſceptus a ceto:quod eiectus in littus pœni
le, tentiam prædicarit: quod cõtriſtatus ob ſalutem urbis innumeræ cucurbite ſit delectatꝰ umbracu

lo: quod repræhenſus a deo cur maiorem curam habuerit herbæ uirentis: & ex templo aridæ: ꝗᷓ
tantæ hominum multitudinis: &cætera quæ in ipſo uolumine explanare nitimur: & tamen ut to
tum ꝓphetæ ſenſum breui præfactione compræhendam. Nullus melior typi ſui interpræs erit: ꝗ
ipſe qui inſpirauit prophetas: &futuræ ueritatis in ſeruis ſuis lineas ante ſignauit. Loquitur ergo
ad iudæos ſui ſermõis incredulos. & chriſtum dei filium neſcientes: uiri Niniuitæ ſurgent in iudi
tio cum generatõe iſta:& condennabunt eam:quia pœnitentiam egerunt in prædicatione ionæ:
& ecce pluſqᷓ iona hic. cõdemnatur generatio iudæorum credente mundo: & Niniue a gente pœ
nitentiam: Iſrael incredulus periit. Illi habent libros: nos librorum dominum. Illi tenent prophe
tas: nos intelligentiã prophetarum. Illos occidit littera: nos uiuificat ſpiritus: Apud illos Barrabas
latrodimittitur: nobis chriſtus dei filius ſoluitur. .

FINIT PROLOGVS

WMWMiero. liber

INCIPIT EEXPLANATIO BEATI HIERONYMI 1N IONAM PROPHETAM
T factum eſt verbum domini ad Jonam filium amathi dicẽs. Sur
—æ—æ— ge ꝛ? vade in Miniuen ciuitatem magnam ⁊ pꝛedica in ea quia aſcen
ait malitia eius coꝛam m.
CLxXX. Excepto eo qd dixerunt aſcendit clamor malitiæ eius ad me:
Cetera ſimiliter träãſtulerunt. In condẽnationem iſtaelis Ionas ad gen/
tes mittitur quod Niniue agente pœnitentiam: illi in malitia perſeue/
rent. Porro qd ait aſcẽdit malitia eius corã me:ſiue clamor malitiæ eiꝰ
ad me.Hoc ipſum ẽ qd in geneſi dicitur. Clamor ſodomoꝶ & gomor
&ræ multiplicatus eſt. Et ad chain: uox ſanguinis fratris tui clamat ad me
Qde terra. I uxta tropologiam uero dominus noſter: onas: hoc eſt colũ

— petie columbæ deſcendit & manſit in eo: uel ꝗa noſtris doluit ipſe uul
neribus: & fleuit ſuper hieruſalem. Et liuore eius ſanati ſumus: Vere filius ueritatis: deus quippe ue
ritas eſt: Mitttur niniuen pulchram ideſt mundum: quo nihil pulchrius oculis carnis aſpici/
mus. Vnde & apud græcos ab ornatu nomen accepit. Conſumatiſq; operibus ſingulis de quo di-
citur. Vidit deus qa bonum. Ad Niniuem in quã ciuitalem magnã: ut qa iſrael audire cõtẽpſit: to
tus gẽtium mundus exaudiat: Et hoc propterea quia aſcenderit malitia eius coram deo. Cum eni
deus quaſi quãdã pulcherrimam domum ſeruituro ſibi homini extruxerit: deprauatus eſt homo
pꝓpria uoluntate. Et a pueritia diligẽter appoſitum eſt ad malum cor eius. Poſuitq; in cælo os ſuũ
& exſtructa turre ſuperbiæ meretur adſe deſcendentem filium den ut per pœnitentiam ruinæ con
ſcendat ad cælum: qui per tumorem ſubire non potuit. = è
Et exſurrexit Jonas vt fugeret in tharſis a facie domini. LXX. Similiter.
CScit propheta ſancto ſibi ſpiritu ſuggerente:quod pœnitentia gentium: ruina ſit iudæorum:lc/
circo amator patriæ ſuæ non tam ſaluti inuidet Niniuæ: ꝗqᷓ non uult perire populum ſuum: Alio/
quin legerat Moyſen rogantem dixiſſe pro eis Si dimittis eis peccatum dimitte: ſin autem non di/
mittis: & me delle de libro tuo: quem ſcripſiſti: & ad præces illius ſaluatum Iſrael:& moyſen de li/
pro non fuiſſe deletum: quin potius dominum occaſſionem accepiſſe per ſeruum: ut cæteris cõſer
uis illius parceret: Dum enim dicit dimitte me oſtendit ſe poſſe retineri: Tale quid & apoſtolus lo
quitur: Optabam anathema eſſe pro fratribus meis: qui eſt I ſraelita ſecundum carnem: Nõ quod
ipſe perire deſideret: cui uiuere chriſtus eſt: & mori lucrum Sed magis meretur uitam dum ſaluare
uult cæteros. Præterea uidẽs Ilonas comprophetas ſuos mitti ad oues perditas domus iſrael: ut ad
pœnitentiam populum prouocaret: Balaam quoq; diuinum de ſalute Iſraelitici populi ꝓphetaſſe:
dolet ſe ſolũ electum ꝗ mitteretur ad aſſyrios inimicos Iſrael: & ad ciuitatem hoſtium maximam:
ubi idolatria.ubi ignoratio dei: & quod his maius eſt: timebat ne per occaſionem prædicationis.
ſuæ: illis conuerſis ad pœnitẽtiam Iſrael pœnitus relinquæretur. Nouerat enim eodẽ ſpiritu quo
illi gentium præconium credebatur: quod quando nationes credidiſſent tunc periret domus iſra
el: & quod aliquando futurum erat:hoc ne in ſuo fieret tempore uerebatur. Vnde imittatus chain:
& recedens a facie domini: fugere uoluit in tharſis: Quod Ioſephus interprætatur tarſum cilicie ci
uitatem:Prima tantum littera cõmutata:quantum uero in paralipõenis intelligi datur ꝗdã locus
Indiæ ſic uocatur: Porro hebrei tharſis mare dici generaliter autumant: Secundum illud in ſpiritu
uiolento confringes naues tharſis ideſt maris: Et in Eſaia: VIulate naues tharſis. Super quo ante an
nos plurimos in epiſtola quadam ad marcellam dixiſſe me memini: non igitur propheta ad certũ
fugere cupiebat locum:ſed mare ingrediens:quocunq; pergere feſtinabat: & magis hoc conuenit
fugitiuo & timido non locum fugæ ocioſe eligere. ſed primam occaſionem arripere nauigandi.
Hoc quoq; poſſumus dicere:qui notum tantum putabat in iudæa deum: & in Iſrael magnum no/
men eius. poſtꝗ illum ſenſit in fluctibus: confitetur & dicit: hebreus ego ſum & deũ cæli ego timeo
qui fecit mare & aridam: Si autem ipſe fecit mare & aridam: cur aridam relinquens arbitraris te cõ
ditorem maris in mari poſſe uitare: Simulq; inſtruitur per ſalutem conuerſionemq; nautarum: eti
am tantam multitudinem Niniue ſimili poſſe confeſſione ſaluari. De domino autem & ſaluatore
noſtro poſſumꝰ dicere: quod dimiſſerit domum & patriam ſuam & aſſumpta carne quodãmodo
de celeſtibus fugerit ueneritq; in tharſis: hoc eſt in mare iſtius ſeculi: Secũdum quod alibi dicitur.
Hoc mare magnum & ſpatioſum manibus ibi reptilia quorum non eſt numerus: Animalia pu-
ſilla cum magnis illic naues perambulant:Draco iſte quem formaſti ad illudendum ei. Iccirco enĩ
& in paſſione dicebat Pater ſi poſſibile eſt: tranſeat calix iſte a me ne populo conclamãte crucifige
cruciñge talẽ: & Nos nõ habẽus regem niſi ceſarem. plenitudo gentium ſubintraret & frãgerentur
rami oliuæ: pro quibus oleaſtri uirgulta ſucereſcerent: Tantæ pietatis & amoris fuit in populũ pro
electione patrum & repromiſſione ad Abraam ut in cruce poſitus diceret:pater ignoſce eis quod
enim faciunt neſciunt. Vel certe quoniam tharſis interprætatur contemplatio gaudii. Veniens ad

ba ſiue dolens: Vtrunq; enim interprætatur: uel quia ſpiritus ſanctus in

Ro. 9. a.

p5.103.

gieſ

— — ——— — —

(Cooa

lHat e,

0

=

e
wͤ

o
ile
un.
ed

t
i
it
c⸗
no⸗
eo
l

e
d
1 zol

1

Gal. 4. d.

1. COr. 10. a

Mat.iz.c.

Super Jonã.c.i.

Ioppen propheta quæ & ipſa ſpecioſam ſonatiire feſtinat ad gaudiũ:& quietis beatitudine pfru⸗/
ens totũ ſe traderet:eo ire melius eſſe arbi trans:pulchritudineq; & uarietate ſcientiæ pfruu:qᷓ per oc
caſionem ſalutis gentium cæterarum perire populum de quo xps in carne naſcendus ſit.
CEt deſcendit in Joppen ⁊ inuenit nauem euntem in tharſis:⁊ dedit naulum eius.: deſcendit
in eam:vt iret cum eis in tharſis a facie domini. LXX. SJðð
CEt deſcendit in Joppen ⁊ inuenit nauem euntem in tharſis:deditqʒ naulum ſuum ⁊ aſcendit
m eam:vt nauigaret cum eis in tharſis a facie domini. .
Coppen portũ eſſe ludeæ:& in regnoꝶ paralipomenonq; libris legimus: Ad quem hyrã. quoq;
rex: & ligna de libano ratibus tranſferebat: hieruſalem terreno itinere perueherentur. Hic locus
eſt in quo uſq; hodie ſaxa monſtrantur in littore: in quibus Andromeda religata: Perſei quõdam
ſit liberata præſidio: Scit eruditus lector hiſtoriam: ſed & iuxta regionis naturam de montanis & ar
duis ad ioppen & campeſtria ueniens propheta recte dicitur deſcendiſſe & inueniſſe nauem fu/
