mnct batur omnia quæ dicũtur cõtra babylonẽ: ad mũdi huius cõfuſionẽ & ĩteritũ ptinre.
diuerſis uallibus: ſed in mõte caligoſo ſiue cãpeſtri: Quoꝶ alteꝶ ſignificat abſcõdita eccleſiæ ſacra⸗
c mẽta: q ut uideret moyſes & audiret uocẽ dni : ſtrauit in tenebras & caliginẽ. Poſuit enĩ deus tene
tilt bras latibulũ ſuũ: Et nubes caligo in circuitu eiꝰ. Alterũ dicit ſic nos ad excelſa eccleſiaſticorũ do⸗

i.CO. 15.2. gmatũ debere cõſcẽdere iuxta paulũ nõ ſũ dignus uocari apoſtolus ꝗa ſũ pſecutꝰ eccleſiã dei. Qui
C. c. 2.b. & ipſe eleuat lign in mõte cãpeſtri qñ inſita ſibi humilitate dicebat: Ego ãt iudicaui nihil ſcire me

„

u in uobis miſi ieſũ criſtũ:& hunc cruciſxũ. Hoc ãt ſignũ & in ſuperioribus leuauit. ipſe ꝗ ortus eſt de
e radice ieſſe in nationibus ut cõgregaret pditos iſrael. . — ðUM
CExaltate vocẽ leuate manũ. CPro quo.lxx.trãſtulerũt cõſolamini manu:Exaltat uocem
. qui de ſublimibus loꝗtur & pᷣſentia q̃ſi breuia & trãſitura cõtẽnit. Qui audit ab eodẽ eſaia. ſup mõ/
tẽ excelſũ aſcẽde ꝗ euãgelizas ſyõ.Eleua in fortitudinẽ uocẽ tuã ꝗ euãgelizas hieruſalẽ: Eleuat ma
in nũ ſuãꝗ poteſt cũ dauid dicere. eleuatio manuũ mearũ ſacrificiũ ueſptinũ.Et ꝗ in omni loco leuat
d ſanctas manus & nõ ſolũ leuat manũ. ſed etiã cõſoletur manu:nõ dicat pauperi cras ueni & accipe
hr ſed ut pauperiẽ eius & neceſſitatem præſenti miſericordia cõſoletir.
H F ii
e

.

Ziber Sextus

CEt ingrediantur poꝛtas duces.LXX.aperite pꝛincipes. ððð ue
CDuces eccleſiæ ingrediũtur portas miſteriorũ dei:& ſcripturarum ſacramenta cognoſcũt haben Lo
tes clauẽ ſciẽtiæ ut aperiãt eas credẽtibus ſibi populis. Vnde præcipitur ut magiſtri aperiãt diſci- lith
puli ingrediãtur: (Ego mãdaui ſanctificatis meis). pro quo. lxx(ego præcipiã. ego adducã eos:)Ipſe ſeentd
enim ſanctificat miniſtros ſuos & ut qui ſanctificãtur: ex uno omnes ſint: Qui & in alio loco creden mod
tibus loquitur: Sancti eſtote: quoniam & ego ſanctus ſum: ipſe præcepit & adducet principes ſuos list
ut faciant quæ præcepta ſunt. motun
Et vocaui foꝛtes meos in ira mea:⁊ exultantes in gloꝛia. LXX. gfru
¶Bigates ventũt iplere furoꝛẽ meũ.gaudẽtes ſimul ⁊ cõtnmelià faci᷑tes Cluxta hebrai CEL.
cu herẽt ſupenioribus ꝗᷓ dicuntur. quod ipſe uocauerit fortes ſuos & exultãtes in gloria ſua. qui mã ner
dauerat ſanctiſficatis ſuis: Porro iuxta. Ixx. gigãtes ueniẽtes ut impleant furorem domini. gaudẽtes le
in aliena iniuria atq; lætantes: ſiniſtræ accipiendæ ſunt cotrariæq; uirtutes: de quibus & in pſalmis: itgg
Miſit in eos furorẽ: furorẽ iræ ſuæ: furorem & iram & tribulationem: immiſſionẽ per angelos peſſi/ gnn
mos: Ex his eſt exterminator ĩ ægypto. qui poſtes agni linitos ſanguine nõ audet intrare. & ille ſpi cot⸗
ritꝰ ꝗ egreſſus eſt ſtetit in cõſpectu domini & ait. Ego decipiã achab:Dixitq; ei dominꝰ: decipies & liüi⸗
præualebis: & egredere & fac ſic: Vnde & in eodẽ regu uolumine micheas loquitur: Vidi dominũ tudit
iſrael ſedẽtem fup ſoliũ ſuũ & omnis exercitus cæli ſtabat circa eũ a dextris & a ſiniſtris: Dextræ uir ſa
tutes ſũt eorum angelorum: qui ad bona mittũtur: Siniſtræ eorũ quibus ad puniẽdum traditur. Vn
de & apoſtolus quod tradi iĩquit ſatanæ ut diſcant non blaſphemare. Nomẽ autem gigantũ ꝓ quo ont
in hebreo. GEBBORIM. ideſt fortium poſitũ eſt. lxx. & theodotio in ſimilitudine fabularum uer/ C
tere gentiliũ. Sicut & ſirenas. & titanas. & arcturum. & hiadas & orionẽ nominãt quæ apud hebre- in
os aliis appellãtur uocabulis: Si autẽ gigãtes & rebelles dei ſunt:& omnes hereſes cõtrariæ ueritati Ail
rebellant deo: omnes heretici gigantes ſuntqui gaudent in errore ſuo: & tunc maxime gloriantur d
quando eccleſiæ contumeliam fecerint: ue

CAorx multitudinis ĩ mõtibꝰ quaſi populoꝛũ ſequẽtiũ:vox ſonitꝰ regũ gẽtiũ congregatarũ.
C ripliciter iſtæ locus accipitur. Primo ut eleuato ſigno in mõte cãpeſtri:ueniat gẽtiũ multitudo i
& ipſa in mõtibus cõſtituta.qᷓ diuiditur in duo. In populos ſcilicet & ĩ reges: in diſcipulos & magi n
ſtros:de ꝗbus & ſaluator in euãgelio loꝗᷓbatur. Multi ab oriẽte & ab occidẽte ueniẽt & accubabũt
cũ habraã & iſaac & iacob in regno cælorũ: ꝓpterea ãt una dicatis omnes: & nõ ſint ĩ uobis ſciſma
ta ſed ſitis pfecti in eodẽ ſenſu: & in eadẽ ſententia. Secũdo hereticorũ deſcribitur ſuperbia ꝗ in mò de

tibus ſe eſſe credẽtes erigũtur cõtra ſciẽtiã dei: & iniqtatẽ ĩ excelſo locũtur. & ponũt in cælo os ſuũ
qui & ipſi habẽt populos habẽt reges ꝗ deceptũ populũ deuorãt: Tertia ĩterpᷣtatio eſt ꝗa ſupra dixe
rat gigãtes ueniũt ut ĩpleãt furorẽ meũ gaudẽtes ſimul & cõtumeliã faciẽtes:ipſorũ gigãtium de/
ſcribit arrogãtiã: & puniendos ꝗ ſibi traditi fuerint in mala parte conſenſum.
Bominus exercituum pꝛecepit militie belli venientibꝰ de terra pꝛocul a ſummitate celi ⁊ do/
minus vaſa furoꝛis eius vt diſperdat omnem terram LXX.
BDñs ſabaoth pᷣcepit gẽti bellicoſiſſime:vt veniat ð terra lõginq a ſũmo fũdamẽto celi dñs 1
⁊ bellatoꝛes eiꝰ vt diſpdãt vniuerſũ oꝛbẽ?. CFũdamẽtũ obelo pᷣ̃notatũ eſt: In regum: & parali
pomenon uolumine legimus: qd ira dei accẽſa ſit ſup ĩfrael. quãdo dauid numerauit populũ & of
ſẽdit dñm.in/pſalmis quoq; ſcribitur:Dñe ne in ira tua arguas me:neq; ĩ furore tuo corripias me. & (
cætera his ſimilia p ꝗᷓ legi cõtrariã fortitudinẽ cui tradimur ad puniẽdũ: de quo & in octauo pſal/ 2“
mo cãtatur: ut deſtruas inimicũ & ultorẽ: Poſſũt bellatores dici ꝗ de terra ꝓcul ueniũt & a fümo cæ tt
li.ẽt miniſtri angeli qĩ mũdi cũſumatiõe mittẽdi ſũt ut ꝛizaniorũ manipulos faciãt & ſeparatos a LL
frumẽto ĩcẽdio præparẽt ſempiterno. Oiĩs quoq; terra diſperditur: qũ rerrena opa ſubuertuntur Ce
Sunt & alii domini bellatores inſtructi armatura apoſtoli: qui cottidie in eccleſia quæ ork6ονυνοàςι r Ct
ideſt orbis & habitata intelligitur. di
CBiſperdãt eos ⁊ ĩterſiciãt:ꝗ erigunt᷑ cõtra ſciẽtiã dei.vlulate ꝗa pꝛope eſtdies dñi:ꝗa vaſtitas hi⸗
a dſio veniet:⁊ pꝛopterea oẽs manus diſſoluẽtur.⁊ oẽ coꝛ hominis tabeſcet⁊ cõteretur. 3
C Ann bellatores dñi uẽturi ſũtut diſpdãt omnẽ terrã: ululate & agite pœnirẽtiã ꝗbꝰ pœna uẽtu ni
ra eſt: Prope eſt. n. dies dñi uel cõſumationis totius mũdi atq;ʒ iuditii.uel exitus uniuſcuiuſq;. Debi/
tajenĩ a dno depᷣcatio quã nos diximus uaſtitatẽ ut ſeruaret: Metaphorã. qa pᷣmiſerat bellatores. u⸗
cũ dies iuditii uel dominationis aduenerit oẽs manus diſſoluẽtur ꝗbus dicitur in alio loco:Cõſor . hn
tamini manus diſſolute:Diſſoluẽtur ãt manus: qa nullius opus dignũ dei iuſtitia reperietur: & non ſe
ĩuſtiſicabit᷑ ĩ cõſpectu eiꝰ oĩs uiuẽs: Vñ ꝓpheta dicit ĩ pſalmo: Si iniqtates attẽdas dñᷣe qs ſuſtinebit o⸗
Oẽ quoq; cor ſiue anima hominis tabeſcet:& pauebit cõſciẽtia peccati ſui::Hæc dies formidoloſa C
atq;ʒ terribilis: de qua & ſoffonias loqtur: Metuite a facie dñi qa ꝓpe eſt dies dñi:Et rurſũ: Iuxta eſt C
dies dñi magna ꝓpe & uelox nimis. & amos: Vhæ inꝗt ꝗ deſiderãt diẽ dñi: & ꝗd uobis dies dñi ꝗᷓ
tenebræ ſũt & nõ lux: Qd iuxta. xx. additũ eſt. turbabũtur legati & dolores apprehẽdẽt eos. illos 1
legatos ĩterpᷣtari poſſu mus. Quos ciues miſerãt aduerſũ eũ ꝗ ꝓfectus erat in terrã lõginꝗᷓ ur ſibi re 1
gnum peteret: Vñ ipſe loquitur ineuangelio. inimicos autem qui noluerunt me regnare ſuper ſe .

adduci

1. E— n
galci
npllnn
elordel,
aileß
keihied
lcommi
eneint
inn,n

im vet/
dhebre⸗
euentri
lonannn

mmi.
nulitdo
1 ngi
bbat
m
gnnö
00si
gucie
mumc,

t

eldis
Eparil
liο
me. &
opb⸗
moce?
atos
tunmu!
efn

aſtus

unen
Dep
ont
Co
on
ebt
oñ⸗
1
ni
e

Suhper Eſaiam.

adducite huc & interficite coram me.
CToꝛtiones ⁊ doloꝛes tenebunt:quaſi parturiẽs dolebunt vnuſꝗſqʒ ad ꝓximum ſuum ſtupe⸗
bit facies cõbuſte vultus eoꝛum. CCu uenerit dñi bellatores de terra lõginꝗ: & oẽs manus
fuerit diſſolutæ: & cor pauidũ atq; cõtritũ. tũc ſtrophomatata quæ nos tortiones uêtris terpᷣtati ſu
mus & dolores tenebũut eos ſimiles doloris pturiẽtiũ: Per ꝗᷓ oſtẽditur torꝗri eos ꝓpria cõſciẽtia. &
facies habere cõbuſtas & igne quẽ ſibi ſuccẽderãt ꝗa nõ poſſũt dicere:ſignatũ eſt ſup nos lumẽ uul
tus tui dñe: & nos oẽs reuelata facie gloriã dñi cõtẽplãtes in eãdẽ imaginẽ trãſſormamur: Vnuſꝗſ-
ꝙ ſtupebit ad ꝓximũ ſuũ uidẽs eũ in hiſdẽ eſſe tormẽtis ꝗbus ipſe crutiatur.
CEcce dies diii venit crudelis ⁊ idignationis plenꝰ⁊ ire furoꝛiſqʒ ad ponẽdã terrã in ſolitudi/
nẽ:⁊ peccatoꝛes eius cõterẽdos de ea. CPro terra. lxxx. orbẽ ĩterpᷣati ſũt: & ꝓ crudeli ĩſanabi/
lẽ: Cũ.n.uel iuditii uel mortis tẽpus aduenerit: iplebitur illud qd in ſexto pſalmo legitur: In ĩiferno
ãt ꝗs cõfitebitur tibi: Nõ eſt.n. illd rẽpus pœnitẽtiæ: ſed pœnarũ. Et in alio loco dicitur: Quam ma
gna multitudo dulcedinis tuæ dñe:quã abſcõdiſti timẽtibus te:Ergo abſcõditur multa dei miſeri/
cordia ab his ꝗq adhuc in timore ſunt poſiti: & pfectã dei nõ habẽt caritatẽ. ut dũ crudelẽ audiũt diẽ
dñi & ĩſanabilẽ:& ĩdignationis furoriſq; plenũ peccare deſiſtãt. Ponitur quoq; orbis uel terra ĩ ſoli
tudine & peccatores conterentur de ea qui prius peccatorum onere grauabantur: ut deletis perditiſ
q; ſceleribus: habitet & regnet in terra iuſtitia.
COQm ſtelle celi ⁊ ſplẽdoꝛ earuzʒ nõ expãdẽt lumẽ ſuuz: O btenebꝛatus eſt ſol in oꝛtu ſuo:⁊ luna
non ſplendebit in lumine ſuo. LXxX.
Stelle eni celi ⁊ oꝛion: ⁊ oiĩs oꝛnatꝰ celi lumẽ ſuuʒ nõ dabunt:⁊ obtenebꝛabuntur ſole oꝛiẽte ⁊
luna nõ dabit lumen ſuuʒ. CPro eo qd nos ĩterpᷣtati ſumus ſplẽdor earũ: aut dubiũ ꝗn
ſtellarũ:aꝗqla & theodotio. ipſũ uerbũ poſuerũt hebraicũ XILEM. pro quo. Ixx. orionẽ traſtulerũt
addẽtes de ſuo & oĩs ornatus cæli.qd obelo pᷣnotãdũ eſt: Orionẽ ãt getiliũ fabulæ dicũt uigĩti du
as habere ſtellas: ex ꝗbus quatuor tertiæ magnitudinis ſũt nouẽ quarte turſũ alie nouẽ: ꝗntæ ab ali
is apellãtur bootes.legimus quoq;:ĩ iob. hiadas. & ueſperũ & arcturũ: & theſauros ſiue ĩteriora au/
ſtri:De ꝗbus in ſuo loco dicẽdũ eſt:Nec putare debemus apud hebreos has ſtellas his appellari no/
minibus ꝗᷓ græcus ſermo reſonat & latinus: Sed ꝓpria habere uocabula: Sicut enĩ deus uocauit lu/
cẽ diẽ: & firmamẽtũ cælũ:& aridã terrã: & cõgregationes aquarũ maria:ſic & ſingulas ſtellas ſuis ap
pellauit nominibus.quorũ ꝓprietatẽ noſtra ligua nõ exprimit: Scriptũ eſt de deo in alio loco:qui
numerat multitudinem ſtellarum & oĩbus eis nomina inuocat: Qñ igitur dies dñi uenerit ad po
nẽdũ orbẽ terrarũ in ſolitudinẽ:& peccatores de eo pœnitus auferẽdos:tũc ad cõparationẽ diuinæ
maieſtatis ſtellæ cæli: & oĩs ſplẽdor earũ retrahẽt Iumẽ ſuũ: Nec mirũ eſt hoc de minorib ſtellis di
cere cũ ẽt ſol obtenebretur in hortu ſuo.& luna ſplẽdorẽ ſolitũ nõ habeat: IIld ãt qd.Ixx. trãſtule/
rũt qd ſtellæ & oriõ & oĩs ortꝰcæli obtenebrẽtur ſole oriẽte:nõ habet ꝗd ſigni ſiue miraculi:hoc.n.
oĩ fit tẽpore:ut orto ſole:ſtellæ qͥ in cælo ſũt nõ apareãt:Nec mirũ hoc dixiſſe de ſole cũ ẽtplena lu
na & tota nocte fulgẽte pleraq; aſtra nõ luceant. Eſſe ãt p diẽ ſtellas in cælo probat ſolis deliqum.
uod quando umbra terræ ut philoſophi diſputant: & obiecto orbe lunæ fuerit obſcuratus clario
CEt viſitabo ſuꝑ oꝛbis mala ⁊ cõtra ipios iniꝗtates eoꝛuzʒ (ra ĩ cælo aſtra uideãtur
CQũñ uiſitat & percutit deus ad hoc pcutit ut emẽdet. Deniq; qñ uehemẽter iraſcitur ſup eos ꝗ nõ
aguũt pœnitẽtiã: ñ uiſitabo ſup filias ĩꝗt ueſtras cũ fuerĩt ſomicatæ & ſup nurꝰ ueſtras cũ adulteraue
rit.Econtrario de his ꝗ in xpᷣo credituri ſũt dicitur: Viſitabo in uirga iniqtates eorũ: & flagellis pec
cata eorũ: Miſericordiam autem meam non auferam ab eis.
CEt geſcere faciã ſuꝑbiã iſideliuzʒ:⁊ rraKantlam foꝛtiuʒ humiliabo. Lxx.
CEt ꝑda iniuriã iniquoꝛuz:⁊ iniuriã ſuperboꝛuʒ humiliabo CVerbũu hebraicũ GAON.
qd pſpicuæ arrogãtiã & ſupbiã ſonat theodotio ſemꝑ &. Ixx.iiuriã traſtulerũt: Senſũ magis ꝗᷓ uer-
bũ exprimẽtes.qa oĩs ſuphbus prõptus eſt ad iiuriã:Ergo /ꝓpterea dñs uiſitat ſup orbis mala & cõtra
ĩpios iniqtates eorũ:ut cõprimat arrogãtiã ſupboꝶ:& ſupbiã fortiũ humiliet Deꝰ.n. ſupbis reſiſtit
hũilibꝰãt dat gratiã. Et in ꝓuerbiis legimus añ cõtritionẽ eleuatur cor uiri & añ gloriã huiliatur.
Sẽp ſupbiã ruina ſeꝗt᷑ & hũilitatẽ gloria.q.n.ſe exaltat hũiliabit᷑:& ꝗ ſe hũiliat exaltabitur:legimꝰ
& in alio loco ꝑpdã ſapiẽtiã ſapiẽtiũ & ĩtelligẽtiã prudẽtiũ reprobabo:nõ quo uera ſapiẽtia & uera
prudẽtia pdãtur a dño:ſed falſi nominis ſciẽtia ꝗ ſibi theſaurizãt lĩguã mẽdatii:& deficiũt ſcrutãtes
ſcrutinio: & ĩueniũt nihil loquẽtes iniqtatẽ in excelſũ: & ponẽtes in cælũ os ſuũ: Vñ ꝓpriæ hereti-
corum ſuperbia ueritatis iniuria nominatur.
CPꝛecioſioꝛ erit vir anro:⁊ hõ mũdo obriʒo. LXX.
CEt erũt ꝗ derelicti fnerit honorati magis quam aurum excoctum ⁊ homo honoꝛabilioꝛ erit
lapide ofir CIn cõſumatione mũdi:qñ orbis redactus fuerit in ſolitudinẽ: & obtenebra
tus ſol in ortu ſuo & luna ſplẽdorẽ ſuũ nõ dederit tãta fiẽt ab antixpᷣo ſigna atq; portenta: ut iniq
tate creſcente refrigeſcat caritas multorũ ad decipiendos etiã ſi fieri poteſt electos dei: tũc pᷣcioſior
erit uir auro qd hebraice dicitur faizab: aqla ĩterptatus eſt ciron: qd coloris optimi atq; ſanguinei
eſt. Et homo mundiſſimo obrizo qd hebraice dicitur ofir: & aquila tranſtulit ſj Büoma ofir: qd neü--

ſcio qd uolẽtes. Ixx.interptati ſũt lapidẽ de ſofir: Eſt ãt indiæ locus in quo aurũ optimũ naſcitur: i ug⸗
cut in geneſt legimus de fluuio fiſon. Iſte eſt ꝗ circuit oẽm terrã eiulath ubi eſt aurũ. Et aurum terræ leq
illius optimũ: & ibi eſt carbuculus & lapis praſinus. pcioſior ãt ĩtelligitur: p eo ꝗ d rarior. Oo. n. qd ra Lobl
rũ eſt: prætioſũ eſt: Sicut in ſamuhelis uolumine legimus. Et ſermo dñi præcioſior erat in iſraal. lnt
BSup boc celũ concutiat:⁊ mouebitur terra de loco ſuo. LXXNMX. ð „ um
Lelũ eni furebit ⁊ terra mouebit᷑ a füdamẽtis ſuis: CCuũ pcioſior fuerit uir auro & hõ n
müdo obrizo & ipletum qd ſcriptum eſt putas cum nenerit filꝰ hominis iueniet fidẽ ſuper terram uet
Tunc & cæli mouebũtur & terra: Cælũ enĩ & terra pertranſibunt nõ ſua uolũtate & proprio arbi-
trio ut pleriq; æſtimãt animãtia eſſe credẽtes: ſed ꝓpter indignationẽ dñi exercituũ: & ꝓpter diem .
furoris eius ꝗ reſpicit terrã & facit eã tremere: Vnde hoc qd in. Ixx. dici tur cælũ enim furebit: lol
accihléedum ꝓ his ꝗ uerſantur in cælo quomodo ſi dicam oĩs ciuitas cõclamauit: & obuĩ e
am iudici urbs uniuerſa ꝓceſſit: Fũdamenta uero terræ. & in ꝓuerbiis legimus: Deus ſapiẽtia fun-
dauit terram: Et ad iob loquitur dñs: Vbi eras qũ fundabã terrã: Nõ qd terra habeat fundamenta ꝓp n
funda mole deiecta: ſed uolũtas & poteſtas dei qua omnia cõtinentur: fundamenta illius appellãda 4
ſũt. Ipſe enim ſup maria fundauit eã & ipſe appẽdit eam ſuper nihili. = ́òM. 1
Et erit quaſi dãmula fugiẽs ⁊ quaſi grex ouium.⁊ nõ erit qui cõgreget:vnuſquiſqʒ ad populũ . .
ſuũ conuertetur:⁊ ſinguli ad terrã ſuã fugient: Omnis qui inuentus fuerit occidetur:⁊ omnis
qui ſuperuenerit:cadet in gladio:Infantes eoꝛum allident in oculis eoꝛum: diripientur domus et
eoꝛum ⁊ vxoꝛes eoꝛum violabuntur. CCeælo terraq; cõmotis:fugiet diabo/
lus coluber tortuoſus: uel omne dogma contrarium ueritati. qd in magiſtros ac diſcipulos ſcindit
quorũ priores ꝓpter oxidortiam græco ſermone. oikòνααοεν capreæ nucupantur: ſequẽtes qua .*
ſi bruta animalia: & huc atq; illuc errãtia nõ habẽt qui eos cõgreget: Perdiderũt. n. eum de quo ſcri
ptũ eſt: A dno greſſus hominis dirnigẽtur: q liberati a magiſtris peſſimis conuertẽtur ad populũ ſuũ “”
& ſinguli ad terrã ſuam fugient de qua orti ſũt: Qui uero inuẽtus fuerit occidetur ſiue iugulabitur:
Hoc ãt nõ ſolum in cõſumatione mũdi: ſed uſqʒ hodie fit in eccleſia:qñ magiſtris ſuperatis grex de in
cœptus reuertitur ad populũ & ad terram ſuã: & in eo qd inuenitur occiditur: ut hereticus eſſe de E
ſiſtat: & ꝗqcũq; ſupuenerit cadet in gladio ſpiritali: Tũc infantes eorũ & puulos ꝗ nec dũ ad pfectam 68
uenerũt erroris ætatẽ allidẽt in oculis magiſtrorũ: diripiẽtq; eorũ eccleſiã: & uxores eorũ uiolabũt 4
Praua ſapiẽtia & doctrina peruerſa: Vñ pro iſtiuſmodi patribus quorũ ĩterficiẽdi ſunt paruuli debe 1
mus orare & dicere: da eis dñe: Quid dabis eis. uultum ſterilem: & ubera arẽtia: Parturierunt eni
iniquitatem. conceperunt dolorem: & genuerunt iniuſtitiam.
CEcce go viſitabo ſùꝑp eos medos ꝗ argẽtũ nõ querãt:nec auruʒz velit:ſed ſagittis puulos iter
ficiãt ⁊ lactãtibꝰ vteri nõ miſereãtur:⁊ ſuper filios nõ parcat oculus eoꝛuʒ. 2
CInaenimus in geneſi qd madai auctor gẽtis mœdorum fuerit ꝗ interprætatur mẽſura ſiue a potẽ
te uel forti. Igitur cõtra babylonios ꝗ cõfuſi ſunt:ſuſcitãtur a potẽte & forti deo miniſtri ad puniẽ/
dum fortitudines: ut reddant unicuiq; ſecũdũ opa ſua: in qua.n.mẽſura mẽſi ſũt remetietur eis:mẽ
ſurã agitatã atq; cõcuſſam & plenã: & ſupeffundentem reſtituẽt in ſinus eorũ: Qui nec argentũ nec
aurũ ideſt nec eloqi pulchritudinẽ: nec acumẽ ĩgenii in ꝗbus ſibi añ plaudebãt recipiẽt: ſed pœnis
afũciãt traditos: & puulis ac lactãtibus uteri nõ miſerebũtur ut magnis miſereãtur: Atq; utinam & .
nos ſuſcitemur a d’o: & hæc nobis detur poteſtas ut nec aurũ uelimus eloquẽtiæ & ſapiẽtiæ ſecu A
laris ſed filios hereticorũ & oĩm ꝗ decepti ſũt ĩterficiamus ſagittis ſpiritalibꝰ.ideſt teſtimoniis ſcri (e
pturaꝑ. & ꝗ lacte nutriũtur erroris abſq; ulla miſericordia trucidẽt᷑: & clemẽti crudelitate pereãt nul C
liuſq; miſereamur ĩfãtiæ: & illa beatitudie digniſſimꝰ: beatꝰꝗ tenebit & elidet puulos ſuos ad petrã i
CLAPITVLVM DECIMVMQVYVARTVM. 2 ðU
TCT erit babylõ illa gloꝛioſa in regnis ĩclita in ſuperbia chaldeoꝝ:ſicnt ſubuertit deꝰſo 1
domã ⁊ gomoꝛꝛã:nõ habitabitur vſqʒ in finẽ:⁊ nõ fũdabitur vſq; ad generationẽ:nec 1n
WAponet ibi tẽtoꝛia arabſ.nec paſtoꝛes requieſcẽt ibi:ſed requieſcẽt ibi beſtie.⁊ replebũ/
ti domꝰeoꝛuʒ draconibus:⁊ habitabunt ibi ſtructiones:⁊ piloſi ſaltabunt ibi:ꝛreſpõ .
debunt vlule i diebus eius:⁊ ſirene in delubꝛis voluptatis: Pꝛope eſt vt veniat tempus eius h
7 dies eius non elongabuntuꝛ. LXX.
CSEt erit babylõ q̃ vocatur inclita a ꝛegibus chaldeoꝛuʒ ſicut ſubuertit deꝰ ſodomã ⁊ gomoꝛaz⸗ 1
nõ habitabit᷑ ĩ eternuʒ nec igrediet᷑ in eã p multas generationes:nec trãſibunt ꝑ illas aꝛabes:ne a
q; paſtoꝛes regeſcẽt ĩ ea:ſed requieſcẽt ibi beſtie:⁊ ꝛeplebunt᷑ ſonitu:⁊ accubabunt ibi ſirene:⁊ ð
monia ſaltabunt ibi ⁊ onocentauri ibi habitabunt ⁊ cubilia facient ericii:in domibus eoꝛum:
Cito veniet ⁊ non taꝛdabit. Quodq; ſegtur dies eius nõ elõgabuntur: aſte

riſſcis notandum eſt qd d theodotione addita ſunt: mœdis aduerſus cõfuſiõis urbẽ ſucitatis. ꝗ nec
aurum in bonis reputant nec argẽtum. q ſagittis ĩterficiunt pualos. & lactãtibus uteri nõ miſerẽtur
& ſup filios nõ pcet oculus eorum: urbs quoq; ĩclita ꝗᷓ erat in ſupbia chaldæorum ꝗ interptãtur de
monia ſic ſubuertetur quomõ ſubuerſa eſt ſodoma & gomorra. ut nullũ in ea maneat priſtinæ mã
ſionis ueſtigium:ſed poſtꝗᷓ fuerit cælum nouum: terra noua & pterierit figura huius mundinon
habitetur

—

länd
u habitetur urbs cõfuſionis ĩ perpetuũ: & nequaꝗᷓ eundẽ ſtatũ recipiat: Nõ.n. ponet ibi poſtqᷓ in priſti/
R na gloria eſſe deſierit arabs tẽtoria ſua.ꝗ ĩterp̃tatur occidentalis & ueſpertinꝰ: ut in ea cupiat habi-
tare quã uiderit eſſe deſertã: Arabs ãt in pᷣſenti loco in bonã ptem accipitur: qd ſemp tendat ad finẽ
& oblitꝰ p̃teritoꝶ extẽdat ſe in priora:Nec paſtores reqeſcẽt ibi:q mãſuetiſſimũ dñi gregẽ ĩ hieruſa
Wwäh . lem ſolẽt paſcere:ſed ecõtrario reqeſcẽt ibi beſtiæ quas deteſtatur pſalmiſta dicẽs: ne tradas beſtiis
unn p5. 73. aĩam cõfitentẽ i bi ꝓ ꝗbõaqla & ſymachꝰ 6 theodotio:ipſü uerbũ hebraicũ poſuerunt SIIM: Et im
didde plebuntur dom eoꝑꝶ hoc eſt bahylonioꝶ iuxta ſeptuaginta & theodotionẽ ſonitu & clamornibꝰ:
mih iuxta aqlã thypomibꝰ: quos nos in dracones uertimus: iuxta ſymachũ OIM.: qd uerbũ in hebraico
di cõtinetur: Et habitabũt ibi ſtructiones: aial ſemp ſolitudines appetẽs: de quo in iob pleniꝰ ſcribi/
nachi tur ꝗ cũ pennas habere uideatur: tũ de terra alti? nõ eleuatur. pro quo. xx. ſirenes iterßtati ſ⸗ unt. Pi
inſnn loſos ãt ꝗ dicũtur hebraice ſeirim: theodotio erectis & ſtatibus pilis iterpᷣtatus eſt: Symachꝰ &. Ixx.
menn demonas trãſtulerũt: Pro onocẽtauris quoq; quos ſoli. lxx.ĩterpᷣtati ſüt imitates gentilium fabulas
D qui dicũt fuiſſe ippocẽtauros. tres reliꝗ ĩterptes ipᷣ̃m poſuere hebraicũ IHIM qd nos in ululas uerti
B mus: Vbi ãt.Ixx. dixerũt cubilia faciẽt hericii in domibꝰ eoꝶ: & in hebraico poſitũ eſt hennim: aqla .
Nsn & ſymachꝰ & theodotio: ſyrenas ĩterpᷣtati ſũt: Significantes uel beſtias aliquas eſſe: uel demonas iu
ohlli xta errorẽ gẽtiliũ dulce cãtãtes:& decipiẽtes homines:q huius ſeculi naufragiũ clauſis auribus trã
oſnms ſire non poſſũt:Porro onocẽtauri nomẽ ex aſinis cẽtauriſqʒ; cõpoſitũ. uidetur mihi ſignificare eos ꝗ
dommns ex pte aliqd humanum ſapiunt:& rurſũ uoluptatibus & cæno turpitudiuis abducuntur ad uitia: Di
ido⸗ citur ergo ſecundũ tropologiã: qd in fine mundi uel mortis uniuſcuiuſq; oĩs gloria & ſupbia chal/
ſandit dæorum & cõfuſio mundi recedat a nobis & ita oĩa ſubuertãtur: ſicut ſubuertit deꝰ ſodomã & go
morrã nec ultra mũudi iſtiꝰ futurꝰ ſit ſtatus: ſed pereat in æternũ: Nec ponat ibi arabs tentoria ſua: de
doſi, quo in ſexageſimo ſeptimo pſalmo dicitur iter facite ei ꝗq aſcendit ſup occaſũ dñs nomẽ eſt eiꝰ:nec
drlüſni paſtores ibi reꝗeſcãt: angeli uidelicet qui humano pᷣſunt generi & cottidie uidẽt faciẽ patris:Sed re
Chhun quieſcãt ibi beſtiæ: & dracones & ſtructiones & piloſi & ululæ & ſirenes: quas oẽs beſtias refugarũ
greich intelligimus angeloꝶ uel demonũ: & eoꝶ ꝗbꝰ tradimur ad puniẽdũ: & in domibus quõdã uolu/
wetecde ptatis ubi erat læticia & gaudiũ: Sit & plãctus ulularũ: & lamẽtabilis uox ſirenaꝶ: quæ auditores ſu
tam os ducit ad mortẽ: Tempus autem ĩminere iudicii & diẽ conſumationis bobyloniæ nõ elongari ne
olbit quaꝗᷓ mirabitur: ꝗ cottidie ꝑ ſanctos uiros in his qui credũt xpᷣo ſubuerti uiderit babylonẽ: & æter
cebe nitate coparata:omnẽ lõgitudinem eſſe uicinã:De generibus beſtiaꝶ ĩmo mõſtrorum bræuiter di
meni ximꝰ qa in priori libro iuxta hiſtoriã ex parte perſtricta ſũt: Hoc quoq; cõſiderãdũ: quod poſtqᷓ ec-
cleſiaſticus ſermo & doctrina ſaluatoris urbẽ confuſionis euerterit: ita ut ſodomæ & gomorræ cõ⸗
ſosine paretur:nõ habitetur a ſanctis uiris:nmec paſtores requieſcãt in ea ꝗ xp̃i gregẽ paſcere ↄſueuerãt:ſed
ecõtrario requieſcãt ibi beſtiæ: & dracones: & ſtructiões & piloſi ſaltẽt in ea. Quicquid enĩ heretici
eni loquũtur in ſinagogis ſatanæ. nõ eſt doctrina domini ſed ululatus demonũ & piloſoꝑꝶ: quos imi/
lnmi⸗ tabatur eſau: Et ſirenæ reqeſcent in delubris uoluptatis: ꝗᷓ dulci & mortifero carmine aĩas ptrahut
leüni in ꝓfudũ: ut ſeuiẽte naufragio & ĩſtat cottidie tẽpꝰruinæ hereticoꝶ & ñ differt᷑ eoꝶ ſubuetſio.
ntüne MMiſerebitur eni dominꝰ iacob ⁊ eliget adhuc de iſrael:⁊ regeſcere eos faciet ſuꝑ humũ ſuã:
pani adiũgetur aduena ad eos ⁊ adherebit domui iacob? tenebũt eos populi:⁊ adducẽt eos ad locũ
umc ſuũ:⁊ poſſidebit eos domus iſrael ſuꝑ terrã dñi in ſeruos? in ãcillas:⁊ erũt capiẽtes eos qui ſe
ſecu⸗ ceperãt:⁊ ſubiciẽt exactoꝛes ſuos.Et erit in die cũ requiẽ dederit tibi deꝰ a laboꝛe tuo:⁊ a conci
is ſi ſione tua ⁊ a ſeruitute dura qua ante ſeruiſti:ſumes parabolã iſtã cõtra regẽ babylonis? dices.
“ Pro aduena ĩdeſt ꝓſelito. Ixx. gioran ĩterpᷣtati ſũt.q hebraice ge? dicitur: Vvñ deputo & moyſi fili
iri um q aduena erat in terra:nominatũ a patre gerſan: Ergo gioras nõ græcum uerbu: ſed hebraicũ.
græca cõſuetudine declinatũ. licet qdã hebrei ſermonis ignarus: græcã in eo ætimologiã exprime
det re conetur: ab eo qd terrenæ rei curã habeat: Si enim inqt: terra appellatur & ora phronti eſt ſollici
tudo. Rurſũ ꝓ maſal quã aquila: & ſymachus & theodotio parabolã trãſtulerũt: Quod & nos ſecu
ei ti ſumꝰ.Ixx.plãctũ interp̃tati ſũt:Eſt ãt ordo:Poſtqᷓ babylõ deſerta fuerit in æternũ ita ut habitatio
pehi, beſtiaꝶ ſit:Miſerebit᷑.n.dñs iacob eius uidelicet ꝗ uitia ſuplãtauit: & elegit iſrael:eũ ꝗ mẽte cõſpicit
mnſe dñm:Et nota uerboꝶ ꝓprietatẽ: Iacob ꝗ adhuc in Iucta poſitus eſt miſerebitur: iſraeli uero ꝗ poſt ui
selus ctoriã nomẽ accepit:non miſericordia:ſed electio coaptatur: Requieſcere quoq; eos faciet ſuper
terram ſuam: de qua ſaluator loquitur: Beati mittes: quoniam ipſi poſſidebũt terram: Et credo uide
nnß⸗ Mat.ꝭ.a. re bona dñi in terra niuentium: Adiũgetur quoq; domui iacob qui electi ſunt per apoſtolos genti⸗
lint. um multitudo & tenebunt reliquias domus iſrael ſuper terram domini in ſeruos & ancillas: Pro⸗
649 deſt quippe malis: ut bonis ſeruiant: Vnde & eſau dicitur ſeruies fratri tuo: Et ad iacob:ſeruiet tibi
. frater tuus: Et accipient eos qui ſe ſophiſmatibus ante decæperant: & exactores ſuos q omnia lucri
ie cauſa (aciũt redigent in ſeruitutem: Poſtꝗᷓ autem requieuerit iacob & iſrael a labore ſuo quo mul⸗/
nee tum contra ſeculum & hereticos pugnando laborauerat: & a confuſione & ſeruitute ſua qua mali/
eun gnæ interprætationi & falſis dogmatibus ante ſeruierat: Tunc ſumet planctum arq; parabolam cõ/
nce tra regem babylonis: Sermonem uidelicet hereticorum erroris & cõfuſiõis & dicet quæ ſequun/
tur: Locum iſtum iudæi interpretantur carnaliter: Quod poſtqꝗᷓ reuerſi ſunt de babylone factum eẽ
no .— F iiii

. iber Sextus

docere nõ poterunt: Neq;enim babylonii ſeruierunt eis ꝗ eos prius cœperant: nec uictis babiloniis
domꝰeoꝶ poſſiderut: neq; habueruũt eos ĩ ſeruos & ancillas: Reſtat igitur ut iuxta fabulas de impe
rio hoc putet futurum eſſe ro mano: Quibus ſuperatis in ultimo tẽpore: ſeruituræ erãt gentes: ꝗbus
ane ſeruierĩt: Quod ſi ſequẽtes litterã: Spe ſe falſa decipiunt: Qui eis concedet ut roma uocetur ba
bylonia & nabuchodonoſor rex romani impernii. .ùMẽ
CAQuomõ ceſauit exactoꝛ quieuit tributum: cõtrinit dñs baculũ ĩpioꝛũ:virga dominãtiũ ce/
dẽtẽ populos in indignatiõe plaga iſanabili ſubiciẽtẽ in furoꝛe gẽtes:pſequẽtẽ crudeliter.
CIn petri epiſtola legimus: tempus eſt ut incipiat iuditium a domo dei: Et in ezechiele tortoribus
dicitur a ſanctis meis incipite: Pro diuerſitate quippe peccati iuditii ordo diſponitur: ut qui minus
deliquærit: ante purgẽtur: Nouiſſima ãt inimica deſtruatur mors: Ergo cum iſrael de ſeruitute dura
fuerit liberatus: ſumet parabolã: Et cõtra regem babylonis quã debemus intelligere ut parabolam
Si enim cõtra nabucodonoſor ſermo eſt: & ſimplex hiſtoriæ expoſitio: Quomodo parabola dici⸗

tur quæ nulli alteri ita Miratur ergo iſrael quomõ ceſſauerit exactor qui exigere con
ſueuerat uſq; ad nouiſſimum quadtãtem: Exigere autem non alios niſi debitores qui dicunt in ora

tione dominica: Dimitte nobis debita noſtra:licut & nos dimittimus debitoribus noſtris: Huic ex/
actori debitores tradũtur a iudice: qui eos mittit in carcerẽ: & exigit uſq; ad peccatum minimu⸗De⸗-
niq; & paulus apoſtolus in corintho fornicantem ꝗ uxorem patris acceperat phigelumq; & hermo

genem tradidit exactori: Et de his exactoribus etiã ſupra dicitur: Populus meus exactores ueſtri de-
prædãtur uos. & qui repetut dominãtur ueſtri. Pro tributo: Aquila famem iĩterpretatus eſt: Sublato
enim a nobis ſponſo: famem patimur uerbi dei: & iugiter a corpore dñi ieunamus: Iccircoq; uirga

& baculus impiorũ.pro quo.Ixx. iugũ interptati ſũt percutit nos ſiue opprimit quia noluimus ſu-

ſtinere iugũ ſaluatons: Hoc ãt bacuſũ & hæc uirga ĩſanabili gẽtes furore cœdebat & fugientes per

ſequæbatur crudeliter: Non emendare uolens traditos ſed occidere.
Cõquieuit ⁊ ſiluit oĩs terra gauiſa eſt ⁊ exultauit:abietes quoqʒ letati ſunt ſuꝑ te:⁊ cedri liba/
bani:ex quo doꝛmiſti:nõ aſcẽdit qui ſuccidat nos.ifernus ſubter cõturbatus eſt in occurſuʒ ad-
uẽtus tui:Suſcitabit tibi gigãtes oẽs pꝛicipes terre:Surrexerũt de ſoliis ſuis oẽs pꝛicipes na
tionuz. vniuerſi reſpondebunt ⁊ dicẽt tibi:Et tu vulneratus es ſicut nos:noſtri ſimilis effectꝰ es
Detracta eſt ad inferos ſuperbia tua:concidit cadauer tuum ſubter te:Sternetur in ea putre⸗
do ⁊ operimentum tuum erunt vermes: CAd interitũ regis impii ꝗ percutiebat
plaga iſanabili nationes: & pſeꝗᷓ batur eas crudeliter: ommis terra cõquieuit & ſiluit. quæ pnꝰ turba

rum & ſeditionum plena erat: in tantum ut abietes & cœdri libani lætarentur: De quibus in pſalmis

ſcriptum eſt: Vineã de ægypto tranſtuliſti: eièciſti gẽtes & plantaſti eam. Operuit montes umbra

einus: & arbuſta eius cœdrus dei: Has cœdros dei: quia aliquando peccauerãt tradidit dominus ſup
plicio cõterendas: Vnde in alio pſalmo dicitur: Conteret dominus cœdros libani: abietes ãt excel

ſi quiq; ĩ dñi ſeruitute ſublimes debẽt accipi:qᷓ cõſona uoce dixerũt:Ex quo tu dormiſti: Nota qd
& mortis mors apellatur dormitio: Nõ aſcẽdit ꝗ ſuccidat nos: Victo.n. forti & direptis uaſis eius ẽt
cæteri ſatellites corruerüũt: Vñ & dominus loquitur in euãgelio: Itein ignem æternum: qui paratꝰ
eſt diabolo & angelis eius: Quãdo igitur lignorũ arborumq; cæſores eius cæſoribus ſucciderunt
fecere corruere:Infernꝰ quoq; turbat ſiue rurſus in amaritudinẽ in occurſũ aduẽtꝰ ueri nabucodo
noſor.locusſuppliciorũ atq; cruciatuũ ẽ in quo uidetur diues purpuratus ad quẽ deſcẽdit & domi
nus ut uĩctos de carcere dimitteret: Poſſumus infernũ occurẽtẽ dicere & eü angelũ qĩ feris pœniſ-/
qʒ ppoſitus eſt: ꝗ ſuſcitauit oẽs gigãtes ꝓ quo alii faraim alii titanes ſimpliciter trãſtulerũt: Gigantes
ãt uocãtur iuxta ethnicorũ cõſuetudinẽ ꝗ eos terrigenas æſtimãt quos terra genuerit: Nos aurẽ gi
gãtes iuxta græci ſermonis ethimologiã eos Dbpellate poſſumꝰ ꝗ terrenis opibꝰ ſeruierũt:Deniq;
ſeꝗqtur:Oẽs pricipes terræ ꝗ ſurrexerũt de ſoliis
norabãt ꝓ potẽtia: poſtea mirarẽtur in pœnis & dicerẽt:Et tu uulneratus es ſicut nos:moſtri ſimilis

effectus es: Quæuerba hüc ſenſũ habẽt: Putabamus nos ꝓ ibecilitate ſenſuũ ñ potuiſſe reſiſtere potẽ

tiæ dei & te eẽ ſolum qui in tua altitudine pmaneres: ſed ut rebus oſtenditur: & uulneratus & captꝰ

es noſtriq; ſimilis effectus: ut quos in terra dignitas ſeparauit: apud inferos pœna conſotiet: Detra

cta eſt ad inferos ſuperbia uel gloria tua: & concidit cadauer tuum: Siue ut. Ixx. tranſtulerũt mul-

ta lætitia tua: Qua prius ſubiectis tibi geinibin lætabaris: Subter te ſternetur putredo & opperimẽæ
iaboli.iſte eſt lectulus temptatoris qui in tantam erectus eſt

tum tuum erunt uermes: Hæc requies
ſuperbiam ut etiam dominum auderet temptare dicens: hæc omnia tibi dabo ſi procidens adora-
ueris me: Putredo & in ea operimentum uermium: uel pœnæ intelligantur ætermæ quas propria
ignit conſcientia: uel ſuppliciorum materia: quæ ex propriis peccatis naſcitur:Sicut quamdiu ca
aueris materia eſt & aliquis humor in cadauere uermes naſcuntur ex putredine:ſic ex ipſa materia
peccatorum ſupplicia gignuntur: Vnde & apoſtolus paulus interfecta morte ad quam per oſeæ ſer
mo propheticus loquæbatur: Ero mors tua o mors: ero morſus tuus infernæ loquitur ad eam: ubi
eſt mors cõtentio tua: Vbi eſt mors ſtimulus tuus: Illa enim mors tua nõ eſt ꝗ ſuccidat nos nequa-
ꝗ.n.erir peccatũ ꝗd ſuccidẽdũ eſt: Quia ſtimulus mortis peccatũ eſt. 2
uomodo

uis in aduẽtu quõdã principis ſui ut quẽ prius ho

— —

Super Eſaiam HMM

ce CQuõ cecidiſti de celo lucifer ꝗ mane oꝛiebaris:coꝛꝛuiſti in terrã ꝗ vulnerabas getes. LXX.
en MQuõ cecidit de celo lucifer ꝗ mane oꝛiebat᷑. Contritus eſt in terrã ꝗ mutebat ad oẽs gentes.
de CPro lucifero qui hebraice dicitur hel il. Aquila trãſtulit ululantem auroræ filium. Vere enim ulu
latre debuit & ululare: qui ꝓpter ſuperbiam ſuam de cælo in terra pcipitatus eſt: atq; cõtritus eſt. un
nitüig⸗ de & ſaluator ad diſcipulos loquitur: Videbam ſatanan quaſi fulgur de cælo cadentem. Nõ modo
n uideo: ſed prius uidebam qñ corruit: Et ſi ille ꝓpter ſuperbiam de tanta magnitudine cæcidit: uos
Ondtin quoq; nõ debetis gloriari quia uobis demonia ſubiecta ſunt. Sed ꝗa nomina ueſtra ſcripta ſunt in
Nini cælo. Vt unde ille cecidit per ſuperbiam: uos aſcendatis per humilitatem. Iſte eſt priceps ſeculi qui
c inter ſtellas cæteras mane oriebatur: & ſuo uitio de lucifero ueſti per effectus eſt: & nõ oriens ſed oc-
hi cidens. Qui uulnerabat gentes ſatellites ſuos: ut oẽs ſua fraude deciperet.Iſti ſumt falſi apoſtoli:ope
Oha⸗ re mendaces: qui traſſigurantur in apoſtolos xpi. qui bono ſemini lollium ſupſeminant dormien
igernn tibus eccleſiarum magiſtris: & nolẽtibus aut nequæuntibus eoꝶ malitiæ reſiſtere. lIacob autem &
ntnn iſrahel cuius miſertus eſt: & quem elegit dominus: hæc adhuc loquitur ad diabolum: ſiue ut. Ixx.
Aie⸗ uolunt diabolo: ideſt non ad ſecundam perſonam ſed de terttia. ..
inid Aui dicebas in coꝛde tuoꝛin celũ aſcẽdã ſuꝑ ſidera dei exaltaho ſoliũ meũ:ſedebo in mõte te
Ehem ſtamẽti in lateribus aquilonis:aſcendam ſuper altitudinẽ nubium: ero ſimilis altiſſimo.
etice CVel anteꝗᷓ de cælo corruerit iſta dicebat: uel poſtea quã de cælo corruit. Si adhuc in cælo poſitus
blo quò dicit aſcẽdã in cælum: ſed qa legimus cælũ cæli dno cũ eſſet in cælo.i.firmamẽto in cælũ ubi
Juig ſoliũ dñi eſt cupiebat aſcẽdere: nõ humilitate: ſed ſupbia. Sin aũt poſtꝗᷓ de cælo corruit iſta loqtur .
nu uerba arrogantiæ debemus inrelligerergur nec pᷣcipitatus quieſcat: ſed adhuc ſibi grãdia repromit ðò
* tat: nõ ut interaſtra: ſed ſuper aſtra dei ſit. Cumq; dñs loquatur ad apoſtolos: ſufficit diſcipulo ur ſir M
lu ſi magiſter: & ſeruus ſicut dñs ſuꝰ:& dicat ad patrem. Pater ſanctæ da ut ſicut ego & tu unũ ſumus:
nn ita & iſti in nobis unum ſint. Iſte tantũ & ut ſup ſtellas cæli quæ nõ corruerũt ſoliũ ſuum poſiturũ
