idn tas quæ erat plena populis: facta ẽ qſi uidua quæ erat muſtiplicata ĩ gentibꝰ. Sed audiat dauid dicẽ
eſtta tẽ.In cõuertendo dñs captiuitatẽ ſyon.facti – cõſolati. Et poſt paulũ facti ſumus lætãtes. Et
blaſ⸗ ut ſciamꝰnequaqꝗᷓ hæc dici de populo iudæoꝑꝶ ſed de oĩbꝰ ꝗ ꝑ apoſtolos ĩ dno credituri ſunt põit
iltus &ædicit. Qui cõſolatꝰeſt eã ſiue miſertꝰẽ eius: & ꝗ eruit uel redemit eã:ipſe parauit ſiue reuelauit bra
eiDe chiũ ſanctũ ſuũ:ĩ cõſpectu oĩum gentiũ.Et uidebũt oẽs fines terræ ſalutare dei noſtri. Ex quo pſpi
eNtt cuũ ẽ extructa pꝑ apoſtolos ſpãli hieruſalẽ.i.eccleſia quæ a iudæis fuerat derelicta. Reuelari brachiũ
er dñi cũctis gẽtibꝰ: & uidere ſalutare eius oẽs fines terræ: qd dupliciter ĩtelligitur. Aut enĩ reuelat pa-
ce i ter brachiũ ſuũ cũctis gẽtibꝰ: aut filius reuelat fortitudinẽ ſuã. De quo ſcriptũ ẽ. Virtus enĩ ab eo e/
grediebatur & ſanabat oẽs. Et ite ſenſi uirtutẽ exiſſe de me quæ ſanauit amoroiſſam. Quod ãt fi-
arien lius dei patris dextera appelletur: & brachiũ multa ſunt teſtimonia. E ꝗbus pauca dicemus. Salua/
llaty bit ſibi dextera eius: & brachiũ ſanctũ illiꝰ. Et alibi: in brachio meo gẽtes ſperabũt. De quo & iacob
dicit Hic erat expectatio gẽtiũ: & octogeſimuſoctauus pſalmus. Tuũ brachiũ cũ potẽtia. Hoc bra/
dicis chio eduxit dñs populũ iſrael de terra ægypti. De quo ad apoſtoloꝶ p rĩcipẽ loqᷓ batur. Beatus es ſy
D mon bariona: qa caro & ſãguis nõ reuelauerũt tibuſed pater meus ꝗqẽ ĩ cælis: & apoſtolus paulus
de ſe. Qñ ĩquit placuit deo ꝗ ſeparauit me de utero matris meæ: ut reuelaret filiũ ſuũ in me. Quod
)od ãt cũctis gẽtibns oẽs terræ terminos copulauit. Qui uiſuri ſunt ſalutare dei. illud oſtendit quod &
vonti ijalio loco dicitur: cõuertimini ad me ab extremis terræ: & ſalui eritis. Et p bieremidã. Ad te gẽtes ue
1mi⸗ niẽt ab extremis terræ. Et iteꝶ recordabũtur & cõuertẽtur ad dñm oẽs fines terræ. Et adorabũt ĩ cõ 4
u⸗ ſpectu eius oẽs familiæ gẽtiũ. Quia dñi 6 regnũ:& ipſe dñabitur gentiũ zut nõ ſolũ uarietas getiuz
tieuut ſingulaꝶ: ſed & oẽs mudi cardines credituri pnutientur ĩ x̃m. Iuxta id qd ipſe loꝗtur. Cũ at pᷣdi/
eog catũ fuerit hoc euãgeliũ ĩ toto mũdo: tüc erit finis. Alii ſũmitates extremas terræ eos itelligi uolüt.
e gqni media terra: ſed ĩ extrẽis eiꝰinſtar rotaꝶ funibꝰ cõſiſtẽtes huũilia deſerũt: & ad excelſa feſtinãt.
e CRecedite recedite exite ĩde pollutũ nolite tãgere:exite de medio eius:mũdaminigꝗ fertis va/
c ſa domini:quoniam nõ in tumultu exhibitis:nec in fuga pꝛoperabitis. Precedet.n.vos domi/
in nus: ⁊ congregabit vos deus iſrrahel. LXX. MBD
eo KRecedite recedite egredimini inde immundum nolite tangere exite de medio eius.ſepara/
i mini qui poꝛtatis vaſa domini:quia non cum tumultu exibitis:neq; cum fuga ibitis. Sed pꝛece
det vos dominus ⁊ qui congregat vos deus iſrael. .
1 CEt hoc iudæi ſic diſſerere conãtur. Exite de babylõe: & ydola eoꝶ derelinqte. Exite de medio illi
n us & uaſa qᷓ nabuchdonoſor capta hieruſalẽ tulerat cyro laxãte captiuos ſub zorobabel & ezzra re
ferte ĩ tẽplũ. Nec ſicut prius de ægypto cũ tumultu & timore fugiſtis ita egredimini de babylõe:
ſed cũ pace & uolũtate regis pſaꝶ atq; mœdoꝶ ĩ quo dñi uolũtas MParuiled ꝓtexit & cõgregauit
i uos. Alii ꝗᷓ de babylõe diximus de romano regno ĩterp̃ᷣtãtur: quo ĩ aduẽtu xpi ꝗeos liberaturus ſit
hæc oĩa còpleãtur. Nos ãt audiẽtes ſupra ꝗᷓ pulchri ſup mõtes pedes änũtiãtis & pdicãtis pacem.
n Et reuelabit dñs brachiũ ſuũ ĩ cõſpectu oĩum gẽtiũ: &uidebunt oẽs fines terræ ſalutare dei noſtri.
ul Nequaquã hoc de iudæis:ſed de apoſtoloꝑ oĩumq; ſanctoꝶ intelligimus choro. Quibus pcipitur

1

L.iber. xiiii.c.lii.

lentt

ut recedãt de hieruſalẽ: & ĩ toto mũdo euãgeliũ pᷣdicãt. Dicẽte dño ſaluatore.Ite & docete oẽs gẽ n
4 —— . . 2 “ , . 2— 2eo E tonisg
tes baptizãtes eos in noĩe patris & filii & ſpus ſancti. Vt nequaꝗᷓ cũ iudæis blaſphemãtibꝰ maneãt ĩ luibe
quoꝶ necẽ romanus pararetur exercitꝰ: ſed pollutos reliquat & ſeparẽtur ab eis atq; mũdẽtur. Qui . not
portãt uaſa dñi:tẽplũ enĩ ſunt ſpũs ſancti & magnæ domus uaſa aurea & argẽtea qꝗlis fuit apoſto/ e
lus paulus ꝗ uas electiõis dicitur: pparauerat eni ſe in uas pᷣtioſum & aptũ ĩ miniſteriũ dei. Vel cer-/ m o:
tæ hoc dicẽdũ qd uaſa dñi armatura ſit ſpãlis. De qua & paulus apoſtolus loꝗbatur. Induite uos ar gie
matura dei: & p ſingula enũerat. Loricã iuſtitiæ: & clipeũ fidei: & galeã ſalutis: & gladiũ ſpuũs ꝗ ĩter/ wo
pᷣtatur uerbũ dei.Ad hæc addidit cingulũ ueritatis: & calceatos pedes ĩ pᷣparatiõe euãgelii pacis: & nͤſtin
ĩ alio loco. Deponẽtes ergo opa tenebraꝑ ĩduamur arma lucis: ſeqtur. Nõ ĩ tumultu exhibitis: nec nukn
in fuga ꝓperabitis. Neq; eni ut uicti de hieruſalẽ: ſed ut uictores receſſerũt: utꝗ cotidie pᷣdicãtes ĩ tẽ coöin
plo euãgeliũ dei. Multa milia iudæoꝶ xp'i fidei ſubiecerãt ẽt mundum illius euãgelio ſubiugarẽt. Pieun
Præuiũ. n. habebãt dñm q cõgregaret eos deũ iſrahel. Hoc ẽ de orbe terraꝶ unũ gregẽ faceret: ut ĩ/ wonl⸗
pleretur illud qd dñs in euãgelio ad patrẽ loꝗtur. Da ut ſicut ego & tu unũ ſumus: ſic & iſti ĩ nobis Lignea
unũ ſint. Vt eodẽ ſenſu & eadẽ ſnia repugnãtia inter ſe uitia atq; cõtraria deſerẽtes unã appræhen- hun
derent ſolãq; uirtutẽ. Neq;.n. uitia & pturbationes inuicẽ ſe ſequũtur: qd de uirtutibus dicitur. In ſonen
nec Sunt nec. ideſt nec plus nec minus: ſed omniatẽperata. Porro ĩ uitiis goa⸗
uniuerſa cõtraria ſunt: ut pauor audaciæ impietatis ſuperſtitio luxuria parcitati. Menine
CEcce intelliget ſeruus meus exaltabitur ⁊ eleuabitur ⁊ ſublimis erit valde:ſicut obſtupuerüt lifl
ſuper te multi:ſic ingloꝛius erit inter uiros aſpectus eius:⁊ foꝛma illius inter filios hominũ:iſte cenna
aſperget gentes multas ſuper ipſum continebunt reges os ſuum. Quia quibus non erat narra iccho
tum de eo niderunt:⁊ qui non audierant contemplati ſunt. .L.XX. “ZVMc wonn
CEcce intelliget puer meus:⁊ exaltabitur ⁊ gloꝛiabitur ualde ſicut ſtupebũt ſuper te multi:ſic unuhot
ĩ gloꝛia erit ab hominibus ſpecies tua:⁊ gloꝛia tua a filijs hominuz ſic mirabuntur gẽtes multe gooteßn
ſuper eum ⁊ continebunt reges os ſuum:.quia quibus non eſt annuntiatum de eo:uidebũt:⁊ qui uuerl
non audierant intelligent. . Anon⸗
CNe ulla legẽtibus ambiguitas relinꝗtur. Quis ſit ille qui dixerit. Ego ꝗ loquebar eccce adſum. kuerit
Et qd ſit brachiũ ſanctũ dñi qd cunctis gẽtibus reuelatũ eſt. Deus omnipotẽs pater pſpicue docet. lebtiie
Ecce intelliget ſeruus ſiue puer meus de cuius differentia ſupra diximus: intelliget aũt nõ ut uerbü unube⸗
dei atq; ſapientia: ſed ut ſeruus & puer. Qui cũ in forma dei eſſet: formã ſerui eſt dignatus accipere Nnos
Factus obediens patri uſq; ad mortẽ & mortè crucis. Quãobrẽ exaltauit eũ & donauit illi nomẽ ſu il
per oẽ nomẽ. Qui loqtur in pſalmo.Benedicã dñm ꝗ mihni tribuit intellectũ. Et de quo dauid di/ leto⸗
cit. Qui fecit cælos ĩ ĩtellectu: ipſe eſt eni ſapiẽtia atq; ĩtelligentia:q ꝓficiebat q̃ſi puer ætate atqʒ ſapiẽ tatDr
tia. De quo loꝗtur & petrus. Deus patrũ noſtro& glorificauit filiũ ſuũ ieſuʒ quẽ uos ꝗdẽ tradidiſtis daulr
&& negaſtis ante faciẽ pilati uolẽtis eũ dimittere. Vos aũt ſanctũ & iuſtũ negaſtis. De quo & ſupra/- n
ſcriptũ oſtẽdimus. Ego teſtis dicit dñs: & puer quẽ elegi ſup ipſum ſtupebunt plurimi cũ illius ſi⸗- C
gna pſpexerint. Et hinc erit maius miraculũ qd inglorius erit ĩter hoĩes aſpectus eius: nõ quo for-/ 5
mæ ſigniſicet fœditatẽ: ſed qd in humilitate uenerit & pauptate. Qui cũ diues eẽt ꝓ nobis paup fa K”
ctus eſt: & credẽtibus dixit. Diſcite a me ꝗa mitis ſum & humilis corde. De quo & clemens uir apo
ſtolicus. Qui poſt petrũ romanã rexit eccleſiã ſcribit ad corinthios,. ſceptrũ dei dñs ieſus xpᷣs nõ ue/
nit in iactãtia ſupbiæ cũ poſſit oĩa:ſed in humilitate: in tm̃ ut uerberatus a miniſtro ſacerdotis re/ ͤ
ſpõderit. Si male locutus ſum argue de peccato. Sinaũt bene ꝗd me cedis? Habẽs duodecim an ge Mu
loꝶ milia quæ illius nutibus obedirẽt. I ſte aſperget gẽtes multas mũdãs eas ſanguĩe ſuo:& in ba- CNe
ptiſmate dei cõſecrãs ſeruituti. Sup ipſum cõtinebũt reges os ſuũ principes ſeculi quoꝶ ois ſapien A
tia crucis pdicatiõe ſubuerſa ẽ.Et ꝗ nõ habuerant legẽ & prophetas: & ꝗbus de eo nõ fuerat nũutia/- rn
tůͤ:ipſi uidebũt & intelligẽt:De ꝗbus loꝗtur & ſaluator. Beati ꝗ nõ uiderũt & crediderunt. In quoꝶ nodn
cõparatiõe iudæoꝶ duritia repræhenditur: ꝗq uidentes & audientes eſayæ in ſe uaticiniũ cõpleue-
runt dicentis. Auditu audietis & non intelligetis: & uidentes aſpicietis: & non uidebitis. Incraſſa/ W
tum eſt enim cor populi huius: & auribus grauiter audierunt. CAPITVLVM. LIII. u
·IAIlis credidit auditui noſtro:⁊ bꝛachiũ dũi cui reuelatũ eſt. Et aſcendet ſicut virgultũ R
coꝛã eo:⁊ ſicut radix de terra ſitienti non ẽ ſpecies ei neqʒ decoꝛ.Et vidimus eũ ⁊ deſi n
derauimus eũ deſpectũ:⁊ nouiſſimũ uiroꝝ viꝝ doloꝝ:⁊ ſciẽtẽ ĩfirmitatẽ:⁊ quaſi abſcõ/ 1
☛G ditus vultus eius ? deſpectus. Uñ nec reputauimus eũ. Aere lãguoꝛes noſtros ipſe
tulit:? doloꝛes nr̃os poꝛtauit:⁊ nos putauimus eũ qſi lepꝛoſuʒ ⁊ pcuſſuz a deo ⁊ hũiliatũ. LXxxX. ſ6
Bñe ꝗs credidit auditin nꝛo:⁊ bꝛachiũ dñi cui reuelatũ ẽ᷑: Annũriauimꝰ q̃ſi puer ĩ cõſpectu 1
eins.:ſicut radix in terra ſitiẽti. NMõ ẽ ſpẽs ei:neq; gloꝛia:⁊ vidimus eũ ⁊ nõ hẽbat ſpeciẽ neqʒ de u
oe. Sech ſpecies eius inhonorata: deſiciens pꝛe filijs hominũ homo in plaga:⁊ ſciens ferre ””
infirmitatẽ: qꝛ auerſa ẽ facies eius deſpecta:⁊ nõ reputata. Iſte peccata noſtra poꝛtat:⁊ pꝛo no⸗

bis dolet:⁊ nos putauimus eum eſſe in doloꝛe:⁊ in plaga:⁊ in afflictiõe.
CPoſt uerba patris quibus filium ſuum mundo nuntiauerat eſſe uenturum. Et ante ſcãdalum cru-
cis. De qua dicturus erat inglorius erit aſpectus eius:& forma eius præ filiis hominum: gloriã præ/

miſerat

Suyper Eſaiam.

u

dmen! miſerat reſurgentis. Exaltabitur & eleuabitur & ſublimis erit ualde: ut humilitatem crucis: reſurre-
iudi ctionis gloria præueniret. Reſpondit prophetarum chorus ſe impleſſe officium: & quantum in
tpolh⸗ ſe fuit brachium illius atq; uirtutem omnibus nunciaſſe. In eo autem quod dici t. Quis credidit au
iſce, ditui noſtro? brachiũ dũi cui rfeuelatũ ẽ. Raritatẽ credentium ſignificat ex iudæis. Quodq; ſequi
eNn tur. Aſcẽdet ſicut uirgultu corã eo: p quo. Ixx. trãſtulerũt. Annũciauimus ſicut paruulũ corã eo. Pro
gin uirgulto: ſymmachus ramũ ĩterpᷣtatus =. Vt aſſũptũ oñderet hoĩem ꝗ ꝓceſſit de utero uirginali. De
ihin quo ĩfert.Sicut radix de terra ſitiẽti. ꝓ ſitiẽti: aquila ĩterpᷣtatus ẽ ĩuia:ut uirginitatis priuilegium de/
idtan mõſtraret. Quod abſq; ullo huano ſemine de terra prius ĩuia ſit creatus. Iſte ẽ de quo & ſupra legi-
inie mus. Exiet uirga de radice ieſſe: & flos de radice aſcendet. Vt natiuitatẽ eius: aſcẽſù ſignificaret ĩ mũ
dunni. do. Sinaũt nõ habebat ſpeciem neq; glorniã: ſed forma ipſius erat ignobilis & deficiens pfiliis hoĩuʒ

l Siue ut habetur ĩ hebræo deſpectus & nouiſſimꝰ uiroꝑꝶ. Quo ĩ pfalmis dicitur. Accin gere gladio
kiibi tuo ſuper fœmur tuũ potentiſſime. Pulchritudine & decore tuo: qd facile ſoluitur. Deſpectus erat
& ignobilis quãdo pendebat ĩ cruce.Et factus ꝓ nobis maledictus peccata noſtra portabat. Et loꝗᷓ⸗

.
N batur patri. Deus deus meus qre me dereliq uiſti: Inclitus autem erat & decorus aſpectu:qñ ad paſ-
iniiͦ ſionem eius terra cõtremuit. Saxa diſrupta ſüt: & fugiẽte ſole: æternã noctẽ ælem Eta timuerũt. De
quo & ſpõſa ĩ cãtico cantico ꝑ:fratruelis meus candidus & rubicũdus electus de milibus: candidus
– plenitu dine ac puritate uirtutũ:rubicũdus in paſſiõe:De qua poſtea lecturi ſumus. Qui aſcendit de
hinſte eodẽ fulua ueſtimẽta eius ex boſor.Electus de milibus iĩ reſurrectionem ut ꝗ erat primogenitꝰ Oĩs
enan creaturæ: primogenitus fieret ex mortuis. Qd ãt ĩfert hõ ĩ dolore & ſciẽs ferre ifirmitatem. Siue ui/
a rfũ doloꝶ & ſciẽtem ĩfirmitatẽ. Veꝶ: corpus hoĩs & uerã demõſtrat aĩam qui ſciens ferre infirmita/
. tes omnes eas diuinitate ſuperauit. Et abſcõditus uultus illius atq; deſpectus: ut hũano corpore di-
ltiſi uina potentia cælaretur: de quo ſupra dictũ eſt. Tu es deus abſcõditus & neſciebamus. Quia uere lã
multe guores noſtros & peccata portauit: & ꝓ nobis dolet & nõ putatiue. Ideſt Vtuetus & no-
Magui ua hereſis ſuſpicãtur. Sed uere crucifixus ẽ. Vere doluit dicens ĩ euãgelio. Triſtis eſt anima mea uſq;
ad mortem. Et nüc anima mea turbata eſt: & nos putauimus eũ eẽ immũdũ:ſiue ĩ dolore ut:lxx.trã
iin⸗ ſtulerũt. Pro quo aquila & ſym macus poſuerũt leproſu. Theodotio flagellatum. Qd aliis uerbis
cher hebraico idiomate: lapra intelligitur: iuxta illd qd ĩ pſalmo ſcriptũ ẽ. Et flagellũ nõ appropinqua-
tiebi uit tabernaculo tuo. Et eſt ſenſus. Putauimus eũ ꝓ peccatis ſuis a deo eſſe ꝑcuſſũ: qui humiliatus eſt
chere pp nos:& cũ latronibus cruciſixus.Pro eo 4 ſymmachus tranſtulit: Hoc eſt in lepra.
omeſa Aquila poſuit Ideſt leproſum:qd multi non intelligentes putãt relictũ: & alii legũt in al
icch tero. H Ideſt ſedentem in principio capitali. In quo iuxta. Ixxx. dici
igſpi tur. Dñe quis credidit auditui noſtro & brachiũ dñi cui reuelatũ eſt. Quo teſtimonio & apoſtolus
chüin paulus utitur ad romanos: ediſſerens illud ſup dñi paſſione. Dñe ĩ hebraico nõ habetur: ſed pro in-
liptn telligentia pſonæ ad quam diceretur: additum eſt.
luſ⸗ CIypſe ãt vulneratus ẽ ꝑpꝑ iniquitates noſtras:attritus ẽ ꝓpter ſcelera noſtra. Diſciplina pacis
winr nt᷑̃e ſuꝑ eũ:⁊ liuoꝛe eius ſanati ſumꝰ.Oẽs nos q̃ſi oues errauimꝰ:unuſꝗſqʒ i via ſua declinauit:
w ⁊ dñs poſuit i eo inigtatẽ oĩuʒ nr̃m.O blatus ẽ qꝛ ipᷣe voluit:⁊ ñ apuit os ſuum,. LxXX.
tpo CIypſe vulneratus eſt ꝑꝑ peccata noſtra:ꝛ infirmatus ẽ pꝛopter iniꝗtates nr̃as. Diſciplina pa-
zie⸗ cis noſtre ſuꝑ eũ:liuoꝛe eius ſanati ſumus.Oẽs q̃ſi oues errauimus:hõ ĩ nia ſua errauit.Et do
, minus tradidit eñ pꝛopter iniquitates noſtras:⁊ ipſe ꝑpp afflictionẽ non aperuit os.
e CNos inquit putauimus eũ uiꝶ doloꝶ. Siue.Ixx.eſſe in dolore & pcuſſuʒ a deo: & ppria ſuſtinere
nde peccata.Ille ãt uulneratus eſt pp iniquitates noſtras:dicens in pſalmo.Foderũt manus meas pe⸗
wvin des: ut ſuo uulnere uulnera noſtra curaret. Et attritus eſt ſiue ĩnrmatus pp icelera noſtra: ut factus ꝓ
Miin nobis maledict? nos liberaret de maledicto. Maledictus enĩ oĩs hõ qui pendit in ligno. Vñ diſci-
pPlina pacis noſtræ ſup eũ ẽ. Quod enĩ nos ꝓ noſtris debebamus ſceleribus ſuſtinere.Ille pro nobis
er⸗ paſſus eſt pacificãs pꝑ ſãguinem crucis ſuæ ꝗᷓ in terra ſiue qꝗᷓ in cælis. Ipᷣe eſt pax noſtra qui fecit utraq;
unũ: & mediũ parietem maceriæ ſoluens inimicitiã in carne ſua: & liuore eius ſanati ſumus. Ex quo
pſpicuũ eſt ſicut corpus flagellatũ atq; laceratũ ſigna iniuriæ in uicibꝰac labore portabat. Ita & ani
i mam nuete doluiſſe pro nobis ne ex parte ueritas: & ex parte mendaciũ credatur in xpᷣo. Omnesſin-
rNe⸗ uit quaſi oues errauimus: & indiguimus miſericordia dei. Dicentes in pſalmo. Erraui ſicut ouis p-
⸗ dita: ꝗᷓ in euãgelii parabola. Boni paſtoris atq; ſolliciti humeris reportata eſt. Quæ ſint ãt iſtæ oues
ſequens uerſus oſtendit. Homo ĩ uia ſua errauit: ſiue unuſquiſq; in uia ſua declinauit: ut Ppriũ ſeq
7 retur errorem: & rectã deſerens: de crucifixo diuerſa ſentiret. Dñs at poſuit in eo iniquitates omniũ
noſtrũ:ſiue tradidit eũ ꝓ peccatis noſtris. Vt qd Ppteri mbecillitatem uiriũ ferre non poteramus:p
nobis ille portaret qui oblatus eſt quia ipſe uoluit: Nõ enim neceſſitate crucem: ſed uoluntate ſuſti
. nuit. Dicens in æuãgelio. Calicẽ quem mihi dedit pater: nõ bibaã illuʒ? Et ad perꝑ qui ſcãdaliz abat᷑
ad crucis myſteriũ & humano pauore trepidabat. Vade retro me ſatanas ſcãdalũ es mihi quia ũ ſa-
„ pis ea q̃ dei ſunt:ſed qᷓ hominũ. Alioquin ſi nõ ꝓpria uolũtate eẽt oblatus ꝗ ĩdicare & pᷣdicere pote
ratꝓditorẽ & apoſtolis loqbat᷑. Oẽs uos ĩ hac nocte ĩ me ſcãdalũ ſuſtinebitis. Poterat eos qui ad ſe
miſſi fuerãt declinare:ꝗbus occurrit ĩtrepidus: & ultro ſe obtulit dicens. Quem qᷓritis: ꝗ ſtatim cæ⸗

/

Liber. xiiii.c.liii. .

vyybo be
ciderunt retrorſum. Vocem enim præſentis dei ferre non poterant: ulchre quæ addit. & non ape wi
ruit os ſuu. Qui dicenti pilato. Mihi nõ loqueris. Noluit reſpõdere.Siue iuxta. Ixx.Afflictus ñ ape/ muinpit
ruit os. Aut iuxta ſymmachum & theodotionem audiens nõ aperuit os ſuum. tnerun
Sicut ouis ad occiſionẽ ducet᷑:⁊ q̃ſi agnꝰ corã tõdẽte obmuteſcet nõ aperiet os ſuũ.De angu laben
ſtia ⁊ de iudicio ſublatꝰẽ.Generationẽ eiꝰgꝗs enarrabit:qꝛ abſciſus ẽ de terra viuẽtiu. Pꝛopter ſread
ſcelus ppłi mei ꝑcuſſi euʒ:⁊ dabit ipios ꝓ ſepulcura:⁊ diuitẽ ꝓ moꝛte ſua.Eo qð inigꝗtatẽ nõ fece gtinin
rit:neq; dolus fuerit ĩ oꝛe eius:⁊ ons voluit cõterere eũ in infirmitate. LXxX. Cſe⸗
¶ Sicht ouis ad victimã ductus ẽ:⁊ ſicut agnꝰcoꝛã tõdẽte mutꝰſic ñ aperuit os ſuũ.In humili 4 val
tate iudicium eius ſublatũ ẽ. Generationẽ ũliꝰgs enarrabit:qꝛ tollit de terra vita eius.Ab inig/ t
tatibus ppli mei ductus eſt ad moꝛtẽ: æ dabo peſſimos pro ſepultura eius:? diuites ꝓ moꝛte il- Tn
lius.AQuia iniquitatẽ nõ fecit:neq; dolũ ĩ oꝛe ſuo:⁊ dñs vult mundare eum a plaga. 6 lu
¶Q AHNoc teſtimoniũ cũ in actibus apoſtolorũ reginæ candacis eunuchus cædar curru ueheretur: & Nta
legens non iĩtelligeret. Interpᷣtãte philippo ſup paſſione: & nomine ſaluatoris intellexit. Et ſtatim Cluu
baptizatus ĩ agni ſanguine quẽ legebat uir meruit appellari. Et apoſtolus genti æthiopum miſſus
ẽ. Quia igit᷑ oblatus eſt pilato:quia ipſe uoluit & nõ reſpõdit.ut patibulũ ꝓ nobis dãnatꝰaſcẽderet
Ipſe ſicut ouis ad occiſionẽ ductus ẽ:& quaſi agnus corã tõdẽte obmutuit.Et enĩ paſcha noſtrũ im tuch
molatꝰeſt xpᷣs. Quẽ iohes baptiſta mõſtrabat dicẽs. Ecce agnus dei ecce qui tollit peccata mundi. lan
Qui & ĩ apochalypſi iobis euãgeliſtæ. Agnus occiſus ſepe memoratur. Qui de ſeipſo loꝗtur ĩ hie/ inten
remia. Ego aũt ſicut agnus inocẽs & ductus ad uictimã neſciebã. Cũ eni neſciret peccatũ: ꝓ nobis
peccatũ factus eſt. Et ſſcut agnus cũ ducitut ad uictimã nõ repugnat:ſic ille paſſus ẽ uolũtate:ut de/ toünn
ſtrueret eũ qui mortis habebat ĩperiũ. Humiliãs ſe uſq; ad mortẽ & mortẽ crucis. Hic agnus ẽ ĩ cu/ ae
ius typo ĩmolabatur agnꝰ. Cuius cruor linitus in poſtibus exterminatorẽ fugabat ægypti. Qui nõ unu
ſolũ ſãguine ſuo redemit:ſed & lanis operuit ut algentes ĩfidelitate ueſte calefaceret. Et audiremꝰ nüſce
apoſtolũ nobis loquẽtẽ. Quot quot ĩ xpᷣo baptizati eſtis:xpᷣʒ ĩduiſtis.Et ĩ alio loco.Induimini xpᷣo fnid⸗
ieſu. Quod ſeꝗtur:de anguſtia & de iudicio ſublatus cẽ. Siue ut.lIxx.trãſtulerũt. In humilitate iudi/ fuhn
ciu eius ablatũ ẽ. Illud ſignificat: qd de tribulatiõe atq; iudicio ad patrẽ uictor aſcẽderit: ſiue qd iu/ egat
dex omniüũ iudicii nõ repperit ueritatẽ: ſed abſq; ulla culpa ſeditione iudæorũ & pilati noce dam/ ulout
natus ſit. Vnde ammiratur ꝓpheta qd omniũ deus ſe tradiderit paſſiõi. De quo paulus loꝗtur. Si. n. niäin⸗
credidiſſẽt: nũquã dñm gloriæ crucifixiſſent. Sequitur. Generationẽ eius ꝗs enarrabit:? Quod du- letti⸗
pliciter itelligitur. Aut eni de diuinitate eius accipiẽdũ ẽ: qà ĩpoſſibile ſit diuinæ natiuitatis noſſe Gzllun
myſteria. De qua ipſe loquitur ĩ ꝓuerbiis. Ante oẽs colles generat me. Iuxta illud qd alibi legimus. Aluſon
Quis cognouit ſẽſuʒ dñi: aut ꝗs cõſiliarius eiꝰ fuit.Ideſt nullꝰ.Aut d partu uirginis qd difficulter irii
poſſit exponi. Deniq; cũ mariæ diceretur ab ãgelo: cõcipies & paries filium. Illa æ. Vñ mihi hoc ꝗa irEt
uirũ nõ noui: Cui rurſũ ãgelus.Spus ĩquit ſãctus ueniet ſup te:& uirtus altiſſimi obumbrabit te: ut ieiut
uel ab ãgelo uel ab euãgeliſta tãtũ natiuitatis huius ſacramẽta dicũtur. Cuius narrator rariſſimus ẽ iiſgad
ſecũdũ illud: quis ſapiẽs & itelliget hæc. Intelligẽs & cognoſcet ea. Sinãt prudẽs lector tacita cogi/ *
tatiõe reſpõderit.Et qũo ſcriptũ ẽ. Nemo nouit filiũ:niſi pater: & nemo nouit patrẽ niſi filius:& cui x iell
uoluerit filius reuelare. Et qui nouit patrẽ & filiũ: utiq; & generatõis põt narrare myſteriũ. Audiat littate
aliud eẽ noſſe: aliud eloqui: quia frequẽter ꝗᷓ mẽte cõcipimus: ſermõe explicare ñ poſſurnus. Ergo ego
myſteriũ diuinæ natiuitatis ĩ corpore pñ ſcti fide magis noſſe quã dicere. Alioquin & apoſtolꝰra/ oil
ptus ĩ tertiũ cælũ:& ĩ paradiſũ audiuit uerba qᷓ nequaquã ualet hũana lingua ꝓferre. Sed & ſpũs in/ Noi
terpellat ꝓ nobis gemitibus ĩeffabilibus. Iſtius igitur cuius generationẽ: aut nullus aut rarus enar- Keins
rare poteſt. Sublata ẽ uita de terra:ut nequaquã ĩ terra:ſed ĩ cælo uiueret. Siue abſciſus ẽ de terra ui/ dond
uentiũ.Vt ipleretur de eo qd ſcriptũ ẽ ĩ apochalypſi iohis. Ego ſũ primus & nouiſſimus: qui uiuebi en
& ſũ mortuus.Et ecce uiuo ĩ æternũ.Vt poſt uitã quã uixit ĩ terra mortuus terræ cælis uiueret ĩ æter (A
nũ. Qdq; igitur. Propter ſcelus populi mei pcuſſi eos:ſiue iuxta. Ixx. ab iniquitatibus populi mei ʒ
ductus ẽ ad mortẽ: duplicẽ ſẽſũ hẽt.Aut enĩ pſecutores & ſceleratos populi ſui: ſua morte percuſſit S
Aut ꝑꝑ magnitudinẽ peccatoꝶ populi quẽ ſemp peculiarẽ hũit: ductus ad mortẽ ẽ: ut illos ad uitã
ſua morte uocaret. Ipſe dedit ĩpiosꝓ ſepultura ſua: & diuites ꝓ morte ſua. Siue peſſimosꝓ ſepultura 1
eius: & diuites ꝓ morte eius: utrũq; populũ ſignificãs. Vt ĩ malis & peſſimis qui añ dei notiuiã n h=é⸗/ t
bät. Oſtẽdatur gẽtiũ multitudo: ĩ diuitibus quoꝶ erat teſtamẽtũ & legiſlatio & pphᷣæ: iudaicus po L
pulus demõſtratur. Ergo idcirco paſſus ẽ dñs & ſepultus: ut ex utroq; populo ſibi eccleſiã cõgrega- h
ret. Siue hoc dicẽdũ qd ſcribas & phariſæos: ac ſaducæos: ſacerdotes: & põtifices: ꝗ ĩ ppło añ regna ar
bãt: & nimiis opibꝰarfluebãt.Poſt dñi paſſionẽ romanis tradiderit deꝰ: & æternæ ſubiecerit ſeruitu
ti. Iſtepꝓ cuiꝰ ſæpultura & morte: ĩpii diuiteſq; ſunt traditi iniqtatem non fecit nec dolus ĩuentus eſt N
in ore eius. Quod de nullo pœnitus hominũ ĩtelligi põt. Vt nec opere nec ſermone peccauerit. N
Dicéte ſcriptura. Nemo mudus a ſordibus: ne ſi unius ꝗdẽ diei fuenit uita eius: & oẽs ſicut oues er/
rauimus. Vnus ꝗſq; i uia fua declinauit: niſi de illo ꝗ peccata noſtra portauit: & pro nobis dolet & r
uulneratus ẽ ꝓ iniqtatibus noſtris. Et afflictus ẽꝓpter ſcelera noſtra: cuius liuore ſanati ſumus. S
Supꝑ quo & ptincepꝑs apoſtolog petrus hoc teſtimoniũ diſſerens ait.In hoc enim uocati eſtis: qa ſ

Guper Eſaiam.

i & xp̃s paſſus 6p uobis relinquẽs exẽplũ ut ſequamini ueſtigia eius. Qui peccatũ nõ fecit:nec ĩu
tus dolus ĩ ore ipſius. Qui cũ̊ malediceretur: nõ maledicebat: & cũ pateretur:nõ cõminabatur. Do
anen minus ãt uoluit mundare eũ 2 pla ga:quã lãcea militis pcuſſus acceperat.Siue cõterere eũ ĩ ĩfirmi/
tate ac uulnere. De quo & ipſe dicebat. Qm̃ quẽ tu pcuſſiſti ipſi pſecuti ſũt. Et p zachariã loꝗtur
lͤſee deus. Percutiã paſtorẽ: & oues diſpgẽtur. Ergo ut pateretur nõ fuit neceſſitatis: ſͦ uolũtatis pattis
& ſuæ.ad quem ipſe dicebat deus: ut facerem uolùtatem uolui. De quo & ſupra legimus. Oblatus
– eſt quia ipſe uoluit. . .
bing CSi poſuerit pꝛo peccato aiaʒ ſuò videbit ſemẽ lõgeuũ:⁊ volũtas dũi ĩ mann ei diriget. Pꝛo
⸗ eo quod laboꝛauit aĩa eiꝰ:videbit ⁊ ſaturabit᷑ i ſcia ſua. Juſtincabit ipſe iuſtus ſeruus meꝰ mul/
tos:⁊ iniquitates eoꝛum ipſe poꝛtauit. LxXxX. =Gð
entd CSi dederitis ꝓ peccato animã veſtrã:⁊ vult dominus auferre doloꝛem anime eius:oſtende-/
thrin re ei lucẽ ⁊ foꝛmare itelligẽtia. Juſtiſicare iuſtũ bñ ſeruiẽtẽ multis:⁊ peccata eoꝝ ipᷣe poꝛtauit.
tail uxta hebraicũ hic ſenſus ẽ. Si poſuerit ꝓ peccato aĩam ſuã ille quẽ ds cõterere uoluit nõ emun
*“ dare: uidebit ſemẽ longeuũ qd ſeminauit ĩ bona terra. De quo ĩ euãgelio ſcriptũ ẽ. Exiuit ꝗ ſemi-
üin nat ſeminare. Et iteꝶ. Simile ẽ regnũ cæloꝶ homini ꝗ ſeminauit bonũ ſemẽ ĩ agro ſuo: & uolun-
nch tas dñi ĩ manu illius dirigetur: ut ꝗcꝗd pater uoluit: illius uirtutib“ ipleatur. Dicétis ad patrẽ. Ego
ihie ſeruaui eos ĩ noĩe tuo quos dediſti mihi. Cuſtodiui & nemo ex hiis periit: niſi filius pditiõis. Semẽ
dn ãt uidebit æternũ. & uolũtas patris ĩ manu illius dirigetur. Quia laborauit aia eius multo tẽpore
reqeʒ nõ iueniẽs ĩ iudæis & dicẽs ĩ euãgelio Vulpes foueas habent & uolucres cæli nidos: filus ãt
ce hoiĩis nõ habet ubi caput reclinet. In hoc eod ꝓpheta. Laboraui ſuſtinẽs. Qma igitur laborauit: ui
ian, debit eccleſias ĩ toto orbe cõſurgere:& eaꝝꝶ ſaturabitur fide. Deniq; cũ eſuriẽs & ſitiẽs ſediſſet ſuꝑp
un puteũ iacob mediũ diẽ ſole torrẽte emptis cibis uti noluit ꝗa iã ſamaritanæ & exeũtis ad eũ ciui/
kem tatis ſychem fide ſatiatus erat. Iuxta quẽ ſẽſum dicẽs:ĩter octo beatitudines.Beati ꝗ eſuriũt & ſitiũt
uno⸗ iuſtitiã: & ſciẽtia ſua:ideſt ĩ doctrina.Ipſe iuſtus ꝗ peccatũ nõ fecit:nec dolus ĩuẽtus ẽ ĩ ore eius. Et
diuch⸗ ſeruus patris ꝗ formã ſerui acceperat. & dñi ſeruierat uolũtati. Multos iuſtificabit de toto orbe cre⸗
Ain dentes:& iniqtates eoꝶ ipſe portabit: quas illi portare nõ poterãt: & quaꝶ pondere opprimeban/
n⸗ tur. Iuxta ſeptuaginta hoc dicitur. Vos ꝓpter quoꝶ peccata filius dei ẽ ductus ad mortẽ. Qui peſſi- W
Kn mi & ĩ malo diuites dati eſtis ꝓ ſepultura & morte eius. Si uolueritis agere pœnitẽriã: & p pecca
dd⸗ tis ueſtris offerre ſacrificiũ placẽs deo ſpũʒ cõtribulatũ uidebit aĩa ueſtra ſemẽ lõgi tẽporis ipſum
noſe dñʒ ſaluatorẽ. De quo ĩ octogeſimo octauo ſpalmo canitur. Semẽ eius ĩ æternũ pmanet: & thronꝰ
Gmn illius ſicut ſol ĩ cõſpectu meo: & iteꝶ. Ponã ĩ ſæculũ ſæculi ſemẽ eius: & thronũ illius ſicut dies cæ/
nallen li:qd aliis uerbis ad uirginẽ angelus loquitur. Ecce cõcipies ĩ utero & paries. ꝗ filius altiſſimi uoca
horg⸗ bitur. Et dabit illi ds thronũ dauid patris ſui: & regnabit ſup domuʒ iacob in ſempiternum: & re
iien gni eius non erit finis. Vult enim dñs auferre dolorẽ animæ eius: qui dixerat. Triſtis eſt anima mea
ni uſq; ad mortẽ: ut crucis cõtumelia reſurrectionis gloria tẽperetur: & oſtendere ei lucẽ: ut oẽs pꝑ ſe
10og, uideat illuminatos & formare intelligentia. Subauditur eum ꝑ quẽ deſcẽderit ſpiritus ſapientiæ
r ai &c ĩtellectus: & iuſtificare iuſtum ꝗ bñ multis ſeruierit. Nõ enim uenit ut miniſtraretur ei: ſed ut mi
lucin niſtraret. In petri pedibus cunctoꝶ apoſtoloꝝꝶ ſoluẽs: qui apparuit in carne. iuſtificatus in ſpiritu.
Eigo De quo & iudas ꝓditor cõfitetur. Peccaui tradens ſanguinem iuſtum. Et uxor pilati. Nihil tibi ſit &
ln⸗ iuſto illi:multa enim paſſa ſum hodie ĩ ſõnis propter eum. Et notãdũ qd nõ iuſtificatus ſit ut de ini
isin quo iuſtus fieret. Sed iuſtus iuſtificatur. Nõ ut ĩciperet eẽ qd nõ erat: ſed ut c erat oĩibus appareret
ena-, iſtæ iuſtus ꝓ iniquis paſſus eſt: ut omnes nos offerret deo. De quo dicitur ad iudæos: & negaſtis ſã
maui⸗ ctum & iuſtuʒ: & petiſtis ut uir homicida donaretur uobis: & pctã iquit eoꝶ ipſe portauit: quaſi me
inebi dicus languores egrotantium quo ſani non indigent: ſed hi qui male ſe habent.
jzter C Ideo diſpertiam ei plurimos ⁊ foꝛtiũ diuidet ſpolia:pꝛo eo qð tradidit ĩ moꝛte aiaʒ ſuã:⁊ cuʒ
iei inigꝗs reputatus ẽ:⁊ ipſe peccata multoꝝ tulit:? ꝓ tranſgreſſoꝛibus rogauit. LXxX.
nit Pꝛoterea ipſe poſſidebit multos:⁊ foꝛtium dinidet ſpolia. Pꝛo eo quod contaminata eſt in
luii moꝛte anima eius:⁊ cum iniquis reputatus eſt. Et ipſe peccata multoꝛum ſuſcepit:⁊ pꝛopter
luu iniquitates eoꝛum traditus eſt. ʒ= ..
ihi⸗/ CCauſas reddit cur poſt paſſionem multa xpᷣs pᷣmia esſeduatur. hi ĩquit paſſus eſt: & fecit oĩa
po q præteritus ſermo deſcripſit: & iniquitates multoꝶ ipᷣe portauit. Propterea diuidâ ei plurimos:
gn & ꝓ parte dñi iacob: & funiculo hereditatis illius iſrahel. Credãt in eum de oriente & occidente ue
u nientes: & recumbãt ĩ regno dei:cum abrahã:yſaac:& iacob.Impleto illo qd ſcriptum 6. Poſtula 4
it me & dabo tibi gentes hereditatem tuã & poſſeſſioneʒ tuã terminos terræ. De quo & ĩ hoc eodẽ p
pheta legit᷑.Erit radix ieſſe: & q reſurget ut priĩciper̃ gẽtiũ: ipo gẽtes ſpabũt.Iſti ãt plurimi: quõdã
8 a fortibus tenebãt.Et ſub ſpẽ aſinæ & pulli:multos hẽbãt dños. Quibus dixerũt apoſtoli. Dñs eos
/ neceſſarios hẽt: ꝗ fortes erãt ãtequã xpᷣs hũanũ corpus aſſumeret: ur forte ſupato diripet domũ eius
6 pᷣdã ergo ſortiũ apoſtolis ſuis tradidit atq; diuiſit. Vt petrꝰiacobꝰ & iohes: circũciſi populi pricipes
ſierent. Et paulus & barnabas mitterentur ad gentes locis non animo ſeparat: & ſub uno domino

. in diuerſa ſtaxẽt acie:ut agminis utriuſq; uictoria triumphũ erigerẽt ſaluatori. Ex quo diſpẽſatoriã

ℳ.

Liber. xv.c.liiii.

inter petrũ & paulũ cõtẽtionẽ. Vere dicunt iurgium fuiſſe atq; certamen: ut blaſphemãti porphirio
ſatiſfaciãt: & ueteris legis cerimonias in eccleſus xpi a ſtirpe credentis iſrahel aſſerũt eſſe ſeruandas:
debent & auream in mille annis expectare hieruſalem: ut uictimas ĩmolent & circũcidantur. Vt in
ſabbato ſedeant: dormiant: ſaturentur: inæbrientur: & ſurgãt ludere qui ludus offendit deu. hoc di
ximus propter id quod nunc prophetatur: & fortium diuidet ſpolia. luxta illud quod in alio loco
ſcriptum eſt. Cũ diuideret cæleſtis reges in ea: & iterũ Rex uirtutũ dilecti & ſpeciei domus diuide
re ſpolia.Deniq; ſuper paulo apoſtolo ꝗ de tribu beniamin erat, Iuxta hebraicũ dicitur. Beniamin
lupus tapax: mane comedet:& ad ueſperum diuider ſpolia De quibus & ante iam diximus. Læta-
buntur in conſpectu tuo:ſicut qui lætantur in meſſe:& ſicut qui diuidunt ſpolia. In roto orbe ſibi
eccleſiam diuidentes. Propterea auũt accipiet gentes plurimas qui uenit prædicare captiuis remiſſio
nem: & captiuam prius a diabolo atqʒ; dæmonibus duxit captiuitatem: & dedit ea dona homini-
bus atq; credentibus: quia tradidit in morte animam ſuam: & cum ſceleratis ſiue iniquis reputatus
eſt. Si enim apoſtolus eius his qui erant ſine lege factus eſt quaſi ſine lege cum non eſſet ſine lege: ſʒ
eſſet in lege xpᷣi. Quare non et xpᷣ cum iniquis reputatus ſit: ut iniquos redimeret a peccato: & oĩ-
bus ommaa fieret: ut omnes ſaluos faceret.Peccata enim noſtra portauit in corpore ſuo:ligno cru/-
cis affigens ea: ut deleret cyrographum quod diabolo & angelis illius feceramus ſcriptum mani/
bus animæ: ideſt operibus. De quibus paulus apoſtolus loquitur. Et uos cum eſſetis mortui in pec
catis: & in deſideriis carnis: uiuere fecit cum xpᷣo donans nobis omnia noſtra. Et delens quod ad/
uerſum nos erat cyrographum quod erat contrarium nobis & ipſum tulit de medio: affigens illce
cruci:ſpolians principatus & poteſtates dehoneſtaui t confidenter triumphans de eis. Iniquos aũt
cum quibus reputatus eſt. Marcus euangeliſta latrones intelligit ſcribens: & cruciſxerunt cum eo
duos latrones unum a dextris: & alteꝶ a ſiniſtris. Et impleta ẽ Kerptura quæ dicit. Et cum iniquis re
putatus eſt. Quod & altius intelligi poteſt. Dicente de ſemetipſo domino. Reputatus ſum cum de⸗/

ſcendentibus in lacum: factus ſum ſicut homo ſine adiutorio inter mortuos liber. VYere enim repau/

tatus eſt inter peccatores & iniquos: ut deſcenderet ad infernum: qui in multis ſcripturarum locis
uocatur lacus & uinctos in carcere liberaret. Qui traditus eſt propter peccata noſtra: & feſurtexit p-
pter iuſtificationem noſtram. Tantæue clementiæ fuit: at pro tranſgreſſoribus immo pro perſecu-
toribus ſuis rogaret in cruce & diceret. Pater ignoſce illis: quod enim faciunt neſciunt.
— FINIT EXPLANATIONVM IN AESAILAMI
Rebro enſtochium dixiſſe me noui: apoſtoli & euangeliſtæ ubicũq; de

la diuerſitas ſit:uel ſuis uel.Ilxx.interprætum uerbis uti ſolitos. Sinautẽ
aliter ĩ hebraico: aliter ĩ ueteri editione ſenſus eſt,: Hebraicũ magis quaʒ
Ixx.interprætes ſequi. Deniq; ut nos multa ofrendimus poſtuſteeo ex
hebræo quæ in ſeptuaginta non habentur. Sic æmuli noſtri doceãt aſ-
ſumpta aliqua de ſeptuaginta teſtimonia quæ non ſunt i hebræorum
Wlibris: & finita contentio eſt. Hoc diximus quia præſens capitulum cuz
in ſenſu unum ſit: in uerbis diſcrepat. A cuius explanatione quitus poſt
Aecimum in Eſaia liber incipit. CAPITVLVM. LIIII.
Auda ſterilis que non paris:decanta laudem ⁊ hynni que non parturiebas:quo⸗
— niam plures ſilij deſerte:magis quam eius que habebat virum dicit dñs. LXxX.
¶NLetare ſterilis que non paris:erũpe ⁊ clama que non parturis:quia plures ſilij
doeſerte: magis quam eius que habet virum. = .
Symmachus hunc locum ita interprætatus eſt. Lætare ſterilis quæ non peperiſti.
☛ Gaude in exultatione: & hinni quæ non parturiſti. Plures enim filii diſſipatæ: magis
quam eius quæ erat ſub uiro. A quo theodotio & aquila præter pauca uerba non diſcrepant. Poſt
natiuitatẽ ſaluatoris: & ordinem uitæ atq; uirtutum paſſionem crucis: & reſurrectionis gloriazʒ: qñ
ponens aĩam ſuã uidit ſemẽ longeuũ:& in ſciẽtia ſua ipſe iuſtus iuſtificabit plurimos:& fortium di
uiſit ſpolia:& pro tranſgreſſoribus rogauit:Dans locuʒ pœnitentiæ. Tranſit ad uocationem gentiũ
& qui in illo ſint credituri pleno ſermone deſcribit. Quẽ ꝗdẽ locũ & apoſtolus paulus ſub nomĩe
ſarræ & yſaac: refert ad eccleſiã:qd por populꝰ d mõte ſyna & agar ſeruiat cũ ſiliis ſuis.Sequẽs autẽ
liber ſit. De quo dicit eſaias. Lætare ſterilis ꝗᷓ nõ paris: erüũpe & clama qᷓ nõ parturis: a plures filii de
ſertæ: magis quã eius ꝗᷓ hẽt uirũ. Et ſtati. Nos aũt ĩquit ſratres: ſecũdũ yſaac repromiſſiõis filii ſumꝰ
Sed ſicut tũc ꝗ ſcdm carnẽ natus ẽ ꝑpſeꝗbatur eũ ꝗſcdm ſpũm:ita & nũc.Sed qd dicit ſcriptura. Ei-
ce ancillam & filiũ eius. Nõ eni heres erit filius ancillæ cù filio liberæ. Nos aũt fratres nõ fumus filii
ancillæ: ſed liberæ. Qua libertate donauit nos chriſtus. Si igitur uas electionis aſſumens. De eſaia
