ſupplantator hoc eſt iacob. ſed uocabitur nomen tuum princeps cum deo hoc eſt Iſrahel. quomõ
in. ego ſum:ſic & tu: qui mecum lIuctari potuiſti: princeps uocaberis. Si autem mecũ qui deus ſum ſi
ue Angelus (qm̃ pleriq; uariæ interprætantur) pugnare potuiſti: quanto magis cum hoiĩibus hoc eſt
cum Eſau quem formidare non debes.Illud ãt quod in ſibro noĩum interprætatur iſrahel uir uideés
deum ſiue mens uidens deum: oĩum pœne ſermone detritum non tam uere ꝗq uiolenter mihi in tẽ
pore ratum uidetur: hic. n. iſrahel per has litteras ſcribitur. Iod. Sin. Res. Aleph. Lamed: quod inter-/-
prætatur princeps dei ſiue directus dei:hoc eſt uir uero uidens deũ his lris ſcribitur:
ut uir ex tribus litteris ſcribatur. Aleph. Iod. Sin: ut dicatur ais: uidens ex tribus res Aleph. he. & dica
tur rahe: porro el ex duabus Aleph & lamed: & interprætatur deus ſiue fortis. Quãuis igitur grandis
auctoritatis ſint & eloquentiæ & ipſoꝶ umbra nos opprimat: qui iſrahel nirũ ſiue mentem uidentẽ
deum tranſtulerũt: Nos magis ſcripturæ & Angeli uel dei qui ipſum iſrahel uocauit auctoritate du
cimur ꝗᷓ cuiuſlibet eloquentiæ ſecularis: illud quoq; quod poſtea ſequitur.
Et benedlixit eum ibi:⁊ vocauit Jacob nomen loci illius facies dei:vidi enim deum facie ad
faciem:⁊ ſalua facta eſt anima meã. .M
In hebreo dicitur fanuel. ut ſciamus ipſum eſſe locum qui in cæteris ſcripturæ ſanctæ uolumini/
bus:ita ut in hebreo ſcriptum eſt fanuel legitur in græco: Et diuiſit pueros ſuper liam & ſuper Ra-/
chel & ſuper duas Ancillas: & poſuit Ancillas & filios earum primas: Liam uero & pueros nouiſ-
ſimos: & Rachel & ioſeph nouiſſimos: & ĩpſe tranſiuit ante eos. Non ut pleriq; eſtimant: tres tur
mas fecit: ſed duas: Deniq; ubinos habemus diuiſit aquila poſuit
ideſt dimidiauit: ut unum cuneum faceret ancillarum cum paruulis ſmis. & Alium liæ & Rachel:
quæ liberæ erant cum filiis earum: primaſq; ire faceret ancillas. Secundas liberas:ipſe ãt añ utrumq;
gregem fratrem adoraturus occurreret. Et ædificauit ibi lacob domum: & peconbus ſuis ædifica/-
— uit tabernacula.

4

Knomen loci eius caſtra. Vbi hic caſtra poſita ſunt:in hebreo habet ma

Super Beneſim. c. xxxiij.

uit tabermmacula. Vbi nos tabernacula habemus. In hebreo legitur Sochot. Eſt autem uſq; hodie cini
tas trans iordanem hoc uocabulo in partes Scithopoleos de qua in libro locorum ſcripſimus.
CEt venit Jacob Salem ciuitatem Sichem:in terra Canaam:cum ueniſſet de meſopotamia
ſyrie. CError oboritur quomodo Salem Sichem ciuitas appelletur: cuʒ
Hieruſalem in qua regnauit Melchiſedech: Salem ante ſit dicta. Aut igitur unius ntraq; urbs nomi/
nis eſt: quod etiam de pluribus iudeæ locis poſſumus inuenire: utidem urbis & loci nomen in alia

atcq; alia tribu ſit. Aut certe iſtam Salem quæ nunc pro Sichem nominatur: dicimus hic interpræ-/

tari conſũmatam atq; perfectam. Et illa quæ poſtea Hieruſalem dicta eſt: paciſicam noſtro ſermone
tranſſerri. Vtrumq; enim accentu paululum declinato hoc uocabulum ſonat. Tradunt hebrei ꝙ
claudicantis fœmur Iacoh ibi conualuerit: & ſanatum ſit. Propterea eandem ciuitatem curati atq;

perfecti uocabulum conſequutam.

C Et venit Emmor ⁊ Sichen filius eius ad portam ciuitatis ſue ⁊ loqunuti ſunt ad viros ciui/
tatis dicentes.viri iſti paciſici nobis ſunt.
Vbi nunc ſeptuaginta interprætes pacificos tranſtulerunt. Aquila interprætatus eſt
ideſt conſummatos atq; perfectos pro quo in hebreo legitur Salamin Ex quo perſpicuum eſt uerũ
eſſe illud quod fupra de Salem diximus. Et introgreſſi ſunt ciuitatem diligenter & interfecerunt
omnem maſculum. ꝓpro quo quod in græcis legitur r
ideſt diligenter. In hebreo ſcriptum eſt bete ideſt audacter & confſidẽter.
CEt venit Jacob in luʒam in terra Chanaam:que eſt Betbel.
CEcce manifeſtiſſime comprobatur Bethel non ulam may ſ ut ſupra dictum eſt: ſed luzam: ideſt a-
migdalon ante uocitatam.

EEt mortua eſt debbora nutrix Rebece.? ſepulta eſt iuxta bethel.

CSi mortua ẽ nutrix Rebecæ noiĩie debora ut. Ixx. quoq; hic interprætes tranſtulerunt: & ipſuʒ uer-
bum eſt hebraicum monecha. Scire non poſſumus quare ibi ſubſtantiam poſuerũt: hic nutticem.
CEt dixit ei deꝰ.iã nõ vocabit᷑ nomẽ tuũ Jacob.ſed iſrł erit nomẽ tuũ.⁊ vocauit:nomẽ eiꝰ iſrł.
CDudum nequaquam ei ab angelo nomen eius imponitur: ſed ꝙ imponendum ſit a deo prædica
tur. Quod igitur ibi futurum promittitur: hic docetur.
CEt factũ ẽ dũ appropinqret expletu chabratha i terra Chanaã:ut vẽiret efrata:peꝑit rachel.
C Verbum hebraicum chabratha in conſequentibus: ubi iacob loquitur ad ioſeph. Ego autem cum
yuenirem de meſopotamia ſyriæ mortua eſt mater tua Rachel in terra chanaam in nia hippodromi
ut uenirem ephrata. Neſcio quid uolentes hippodromum ſeptuaginta interprætes tranſtuleruũt. &
ſtatim ibi ut in hebreo dicitur. Et ſepelierunt eam in uia ephrata poſuerunt hippodromum: cũᷣ utiq;

ſ chabratha hippodromus eſt: ephrata hippodromus eſſe non poſſit. Aquila cũ hoc ita tranſtulerit.

Et factum eſt ideſt in itinere terræ introiens in ephrata. Sed melius ẽ ſi trãſ
feratur in electo terræ tempore: cum introiret ephrata. Porro nermum tempus ſignificat: cum in flo/
rem cuncta rumpuntur: & anni tempus electum eſt: uel cum tranſeuntes per niam carpunt & eligũt
e uicinis agris quodcumqʒ; ad manus uenerit diuerſis floribus inuitati. Ephrata uero & bethel eſſe
unius urbis uocabulum eſt ſub interprætatione conſimili. Si quidem in frugiferam & in domũ pa-
nis uertitur: propter eum panem: qui de cælo deſcendiſſe ſe dicit.
CEt factum eſt cum dimitteret eam anima.
CSi quidem moriebatur) uocauit nomen eius filius doloris mei:quod nomen moriens mater im/
poſuit dicens Benoni. Filius uero dextræ hoc ẽ uirtutis: quod iacob mutauit: appellatur Beniamin
unde errãt qui putant Beniamin filiũ dierum ĩterp̃tani. Cuù enĩ dextera appellatur lamin: & finiatur ĩ
n. litteram: dies qdem appellantur & ipſi iamim in. m. litteram terminatur.
Et profectus eſt Iſrael.⁊ extendit tabernaculum ſuũ trans turrim Ader.
CNHunc locum hebrei eſſe uolũt ubi poſtea templũ ædiſicatũ ẽ: & turrim ader turrim gregis ſigni/
ficari hoc eſt congregationis & cœtus: quod Micheas propheta teſtatur dicens. Et tu turns gregis
nebuloſa filia ſyon: & cætera. Illoq; tempore lacob trans locum: ubi poſtea templum ædificatum ẽ:
habuiſſe tentoria. Sed ſi ſequamur ordinem uiæ paſtorum iuxta bethleem locus eſt ubi uel angelo
rum grex in ortu domini cecinit. uel iacob pecora ſua pauit loco nomen imponens: uel quod ueri?
eſt:quodam uaticinio ſuturum iam tunc myſterium monſtrabatur.
CEt venit Jacob ad Iſaac patrem ſunum in Mamre ciuitatem arbee hec eſt chebron. .
CPro arbeæ in ſeptuaginta campum habet: cum chebron in monte ſita ſit. Eadem autem ciuitas di
citur & Mamre ab amico Abrahæ ita antiquitus appellata. Et peperit Ada Eſau Eliſaz. Iſte eſt Eli-
faz: cuius ſcriptura in iob uolumine recordatur. C
CAſti filij Eſau. Et iſti ꝓrincipes eorum.ipſe eſt edom. —
CEthi filii Seir Eſau & Edom: & Seir & unius nomen eſt homiris. Et quare uarie nũcupetur ſupra
dictum eſt Duod autem ſequitur & chorei habitantes terram: & reliqua. Poſtquã enumerauit ſilios
Eſau altius repetit & exponit qui ante Eſau in Edom terra principes fuerint ex genere choreorum:
qui in lingua noſtra interprætantur liberi. Legamus diligenter deuteronomium: ubi manifſeſtius

V.iber Mebꝛaicarum queſtionum.

. ſcribitur quomodo uenerint filii Eſau & interfecerint choreos ac terram eorum hereditate poſſede
tint. Et fuerunt filii lotan hori & hemam & ſoror lotan Temnah hæc eſt tẽnah: de qua ſupta dictũ
6. Et temnah erat concubina elifiz filii primogeniti Eſau. & ex ipſa natus eſt A malech. Idcirco aüt
choreorum recordatus eſt: quia primogenitus filiorum Eſau ex hliabus eorum accepir concubinã.
Quod autem dicitur Theman & Cenez & Amalech: & reliqua: ſciamus poſtea regionibus idumeo
rum ex his uocabula impoſita. “Mä
Ipſe eſt Ana qui inuenit Jamim in deſerto cum paſceret aſinos Sebeon patris ſui.
C¶ Multa & uaria apud hebreos de hoc capitulo di ſputantur:apud græcos quippe & noſtros ſaper
hoc ſilentium eſt. Alii putant iamim maria appellata. Hiſdem enim litteris ſcribuntur maria: quibꝰ
& nunc hic ſermo deſcriptus eſt:Et uolunt illum dum paſcit aſinos patris ſui in deſerto aquarum:
congregationes reperiſſe: quæ iuxta idioma linguæ hebraicæ maria nuncupentur: quod ſcilicet ſtła
gnum repererit: cuius rei inuentio in heremo difficilis eſt. Nonnulli putant aquas calidas iuxta pu/
nicæ linguæ uiciniam: quæ hebreæ conterminis eſt: hoc uocabulo ſignari. Sũt qui arbitrentur ona
gros ad hoc admiſſos eſſe ad aſinas: & ipſum per iſtiuſmodi reperiſſe concubitum: ut uelociſſimi ex
his aſini naſcerentur qui uocantur iamim: pleriq; putant ꝙ equarum greges ab aſinis in deſerto ipᷣe
ſecerit primus aſcendi: ut mulorum inde noua contra naturam animalia naſcerentur. Aquila hunc
locum ita tranſtulit. Ipſe eſt Anam qui inuenit Et Symmachus ſimiliter
quæ interprætatio pluralem numerum ſignificat. Septuaginta uero & Theodotion
equaliter tranſtulerunt dicentes tomamim:quod indicat numerum ſingularem. Et regnauit ꝓ eo
jobah filius zare de boſra:hunc quidam ſuſpicantur eſſe lob:ut in fine uolummis ipſius additum ẽ:
contra hebrei aſſerunt de Nachor eum ſtirpe generatum. ut iam ſupra dicum eſt.

CPro uaria tunica aquila interprætatus eſt tunicam aſtragalon: ideſt tunicam talarem. Symmachꝰ
tunicam manicatam ſiue ꝙ ad talos uſq; deſcenderet & manibus artificis mira eſſet narietate diſti-
cta:ſiue ꝙ haberet manicas: antiqui enim magis colobiis utebantur.
Et vendiderunt Joſeph Iſmahelitis.xx· aureis. Pro aureit: in hebreo argenteos
habet: neq; uiliore metallo dominus uenundari debuit: quam ioſeph.
Madianei autẽ vendiderũt Joſeph in egypto phutiphar eunucho pharaonis archimagiro.
CIn pleriſq; locis archimagiros: ideſt cocorum principes: pro magiſtris exercitus ſcriptura comme
morat: quippe græce interprætatur occidere: uenditus eſt ioſeph principi exercitus & bel
latorum nõ petefra ut ĩ latino ſcriptũ eſt: ſed putefar eunucho. Vbi quæntur quomodo poſtea uxo/

niſterium & a domino uirilibus eius arefactis poſtea electum eſſe iuxta morem ierofantarum in põ
tiſicatum eliopoleos & huius filiam eſſe aſenech quam poſtea ioſeph uxorem acceperit.
Er adiecit ⁊ peperit filiũ ⁊ vocauit nomẽ eius Selon.hec autẽ erat in chasbi qñ peperit eos.
W¶Verbumhebreum hic pro loci uocabulo poſitum eſt quod Aquila pro re tranſtulit dicens: Et uo
cauit nomen eius Selon.Et factum eſt ut mentiretur in partu poſtquã genuit eum. Poſtquã enĩ ge/
nuit Selon ſtetit partus eius chazbi ergo non nomen loci:ſed mendacium dicitur. Vnde & in alio
loco ſcriptum eſt. Mentietur opus oliuæ.i.fructum oliua non faciet. S
CVLonſolatus Judas aſcendit ad eos qui tondebant ones eius odollamites. —
C Pro paſtore amitus legitur. Sed uerbum ambiguum eſt quia hiſdem litteris utrũq; nomen ſcribi-
tur: uerum amit? rem: paſtor rõ legitnrrrr.
WEt ſedit ad portam euan que eſt in tranſitu thamna.
CSermo hebraicus euaim tranſfertur in oculos. Non eſt igitur nomen loci. Sed eſt ſenſus. Sedit in
biuio ſiue in compito: ubi diligenter debet uiator aſpicere quod iter gradiendi capiat.
CCognouit autem Judas ⁊ dixit iuſtior eſt iſta q; ego eo ꝙ non dedi eam Selo filio meo.
In hebreo habet iuſtificata eſt ex me non ꝙ iuſta fuerit:ſed quod comparatione illius minus ma/
Ii fecerit nequaquã uanam turpitudinem: ſed liberos inquirendo.
L. Et vete egreſſus ẽ frater eius ⁊ dixit vt quid diniſa eſt propter te materia.Et vocauit nomen
eilus phares.
CPro materia diuiſionem Aquila & Symmachus tranſtulerunt: quod hebraice dicitur phares. Ab.
eo igitur ꝙ diuiſerit membra nulam. Secundarum diuiſionis nomen accepit: Vnde & phariſei qui
ſe quaſi iuſtos a populo ſeparauerant diuiſi appellabantur. Poſt hoc exiit frater eius: in cuius manu
erat coccinum: & uocauit nomen eius zara. Hoc nomen interprætatur oriens. Siue igitur quia pri-
mus apparuit: ſiue ꝙ plurimi iuſti ex eo nati ſunt: ut in libro Paralipomenon continetur: zara:
ideſt oriens appellatus eſt.
CNVoſt verba hec peccauit pꝛinceps vinarioꝛum regis egyptti. ððMU
CVbi nos poſuimus principem uinariorum:in hebreo ſcriptum habet Maſech.Illud ſrbuʒ quod
in noĩe ſerui Abrahã dudum legimus quem nos poſſumꝰmore uulgi uocare pincernãꝗ. Nec uile pu
tetur officiũ:cuʒ apud reges barbaros uſq; hodie maxĩe dignitatis ſiregi poculũ porrexiſſe. Poetæ
guoch

CEt Iſrael dilexit Joſeph ſuꝑ oẽs ſilios ſuos:qꝛ erat ſfiliꝰ ſenectutis.⁊ fecit ei tunicaz voriam.

rem habere dicatur. Tradunt hebrei emptum ad hoc ioſeph ob nimiam pulchritudinem ĩ turpe mi

— — — —.

—

— — — — — —

QE Pro uehiculis ſeptuaginta & Theodotion

HGuper Beneſim.

quoq; de catamito & iĩoue ſcriptitent: ꝙ amaſium ſuum huic officio manciparit:
C Et ecce vitis in conſpectu meo:⁊ in vite tres fundi:⁊ ipſa germinans tres fundos.
C Tria flagella:& tres ramos:ſiue propagines:hebreo ſermone ſignificat quæ ab illis uocantur Sa⸗/
riagim. Et uidebar mihi tria caniſtra conditorum portare in capite meo. Pro tribus caniſtris condi
torum tres cophinos farinæ in hebreo habet.
CEt ecce de fluuio aſcẽdebãt ſeptẽ boues ſpecioſe ad videndum ⁊ electe cornibus ⁊ paſceban
tur in achi. QC,½ Bis in geneſi ſcriptum eſt achi: & neq; græcus ſermo eſt nec lati
nus. Sed & hebreus ipſe corruptus eſt: dicitur enim in Ahu hoc eſt in palude. Sed ꝗa uau littera apd
hebreos & 1ſimiles ſunt: & tantum magnitudine differunt: pro ahu ahi ſeptuaginta interprætes trã
ſtulerunt: & ſecundum conſuetudinem ſuam ad exprimendam duplicem aſpirationem heth he-
breæ litteræ chi græcam litteram copulauerunt. .
Et reſpõdit Joſeph pharaoni dicens. Sine deo non reſpondebitur ſalutare pharaoni.
¶ n hebreo aliter habet. Sine me deus reſpõdebit pacem pharaoni.
CEcce ſeptem anni venient abundantie magne in omni terra egvypti.
C Miror quomodo uerbum hebraicum Sabbec quod nos ſupra abundantiam ſiue ſatietatem in pu
teo quem foderunt extremum ſerui Iſaac interprætati ſumus: hunc ſeptuaginta rectiſſime tranſſerẽ
tes ibi iuramentum interprætati ſunt: cum & iuramentum & un & ſatietas & abundantia prout lo-
cus & ordo flagitauerit poſſit intelligi. Sed & in conſequentibus ubicũq; abundantia legnurin he
breo.i. uerbum ſcriptum habet. Et clamauit ante eum præco & conſtituit eum ſuper omnez ter-
ram ægypti: pro quo aquila tranſtulit. Et clamauit in conſpectu eius ad geniculauanem. Symma/
chus ipſum hebraicum ſermonem interprætans ait. Et clamauit ante eum Abrahæ: unde mihi uide
tur non tam præco ſiue adgeniculatio: quæ in ſalutando uel adorando loſeph accipi poteſt intelli-
gendaqni id quod hebrei tradunt dicentes patrem tenerum ex hoc ſermone tranſſerri. Ab quippe
icitur pater: rech delicatus ſiue tenerrimus ſignificante ſcriptura: ꝙ iuxta prudentiam quidem pa/
ter omnium fuerit: ſed iuxta ætatem tenerrimus adoleſcens: & puer. V
CEt vocauit pharao nomen Joſeph zaphnath phahaneha ⁊ dedit ei aſenech ſiliam phutipha
res ſacerdotis eliopoleos in vxoꝛem.
Licet hebraice hoc nomen abſconditorum repertorem ſonet: tamẽ quia ab ægypto ponitur ip̃iꝰ
linguæ debet habere rationem. Interprætatur ergo ſermone ægyptio zaphnath phahaneha ſiue ut
ſeptuaginta tranſſferre uoluerunt pſontõ fanec: ſaluator mundi eo ꝙ orbem terræ ab imminente fa
mis excidio liberarit. Notandum autem ꝙ dñi quondam & emptoris ſui filiã uxorẽ acceperit ꝗ ad
id locorum pontiſex eliopoleos erat. Neq; enim phas abſq; eunuchis idoli illius eſſe antiſtes:ut ueꝰ
ra illa hebreorum ſuper eo quod ante iam diximus ſuſpitio comprobetur. Q”MUV/
CEt Joſeph nati ſunt duo filii anteqᷓ; venirent anni famis:quos peperit ei Aſenech ſilia phuti⸗
pharẽs ſacerdotis eliopoleos. vocauit autem Joſeph nomen pꝛimogeniti M enaſſe:quia obli/
uiſci me fecit deus omnium laboꝛum meoꝛum:⁊ omnis domus patris mei. Nomen autem ſe⸗/
cundi vocauit ephꝛaim:quia creſcere me fecit deus in terra humilitatis mee.
CObſerua propter quæſtionem: quæ poſt paululum de Ioſeph ſiliis proponenda eſt ꝙ ante famis
tempus quo iacob intrauit in ægyptum duos tantum ioſeph filios habuerit Menaſſen & Ephraim
Menaſſen uocans ab eo ꝙ ſit oblitus laborum. Ita enim hebraice uocatur obliuio: Ephraim eo
auxerit eum deus: Et ex hoc enim uocabulo in linguam noſtram tranſſertur augmentum. Et defer
te uiro munera aliquid reſine: & mellis thymiama & ſtacten: & terebinthum. & nuces. Siue ut aqui-
la & Symmachus tranſtulerunt Amygdala. Idcirco hoc capitulum poſuimus: ut ſciamus ubi ĩ niis
codicibus habetur thymiama. In hebreo eſſe nechota: quæ ĩ Eſaia legitur maniteſtiſſime cella thy-
miamatis ſiue ſtoracis. intelligitur ꝙ in illa aromata diuerſa ſint condita.
C Et biberunt ⁊ inebꝛiati ſunt cum eo.
Idioma linguæ hebraicæ ut ebrietatem pro ſatietate ponat ſicut ĩbi in ſtillicidiũis ſuis inebriabitur
erminans. Haud dubiuʒ quin terra pluuiis irrigata.
Et pone argẽtũ i vniuſchiuſqʒ oꝛe ſaculi:⁊ cõdi:meũ aũt argentũ mitte inſaculum iunioꝛis.
CPro ſaculo peronem uel ſollem :in hebreo habet:pro condi.i.poculo quod etiam in Eſaia legimꝰ
Aquila ſciphum. Symmachus fialam tranſtulerunt.
Beſcende ergo ad me ne ſteteris:⁊ habitabis in terra geſen arabie.
CHic arabiæ additum eſt. in hebreis enim uoluminibus non habetur. Vnde & error ĩcrebuit ꝙ ter

tia geſen in arabia ſit. Porro ſit : ut in noſtris codicibus ẽ per extremum. m. ſcribitur geſem: quod mi

hi nequaquam placet: terram ſignat complutam: Geſem enim in imbrem uertitur.
CBDixit autem pharao ad Joſeph dic fratribus tuis hoc facite.onerate vehicula veſtra.⁊ ite in
terram chanaam. ð „F HZ
interprætati ſunt Iumenta: re
liqui tranſtulerunt. Et dedit illis cibaria in uia uerbum Seda quod hic omnes ore conſono
ideſt cibania uel ſitartia interprætati ſunt. In pſalterio quoq; habetur: ubi enim

¶iber Mebraicarum queſtionum.

noſtri legunt uiduam eius benedicens benedicam: licet in pleriſq; codicibus pro uĩdua hoc eſt pro
nonnulli legunt. In hebreo habet Seda:ideſt cabaria eius benedicẽs benedicã. Porro
uenatiõem magis poteſt ſonare ꝗᷓ fruges tam etſi moris ſit egyptiorum
etiam far uocare quod nunc corrupte atheram nuncupat.
CDOmnes ergo anime que ingreſſe ſunt cuʒ acob egyptum:⁊ que exierunt de femoribus eius
abſqʒ mulieribus ſilioꝝ Jacob:anime.lxvi.ſilij autẽ Joſeph qui nati ſunt ei in egypto aie nouẽ.
CQuod excœpto loſeph & ſiliis eius. lxv.animæ quæ egreſſæ ſunt de fœmoribus Iacob introierũt
ægyptum nulla dubitatio eſt. Ita enim & paulatim per ſingulos ſupputatus numerus approbat. Et
in hebreis uoluminibus inuenitur:hoc autem quod in ſeptuaginta legimus: filii autem Ioſeph qui
nati ſunt ei in ægypto animæ nouem. Sciamus in hebreo pro nouem eſſe duas. Ephraim quippe &
manaſſe antequã lacob intraret ægyptum⸗ & famis tempus ĩ grueret: Nati ſunt de Aſenech filia phu
tiphares in ægypto. Sed & illud quod ſupra legimus facti autem ſũut filii Manaſſe: quòs genuit ei cõ

cubina Syramachir. Et machir genuit galaad filii ephraim fratris manaſſe Suthalaam Ethaam: filii
uero Suthalaam ede in additum eſt: ſi quidem id quod poſtea legimus: quaſi per anticipationeʒ fa
ctum eſſe deſcribitur. Neq; enim illo tempore quo ingreſſus eſt lacob ægyptum eius ætatis erant

Ephraim & manaſſe: ut ilios generare potuerint. Ex quo manifeſtum eſt omnes quæ ingreſſæ ſunt
ægyptum de ſœmoribus Iacob fuiſſe ſeptuaginta: dum. vi. poſtea ingreſſæ ſunt & reperierunt in
ægypto tres animas Ioſeph ſcilicet cum duobus filiis eius: Septuageſimus autem ipſe fuerit Tacob:
hanc rem ne uideamur aduerſum ſcripturæ auctoritatem loqui etiam ſeptuaginta interprætes in
deuteronomio tranſtulerunt: ꝙ in ſeptuaginta animabus ingreſſus eſt Iſirahel in ægyptum. Si ꝗs
igitur noſtræ ſententiæ refragatur ſcripturam inter ſe contrariam faciet. lpſi enim ſeptuaginta in/-
terprætes qui hic. lxxv. animas per aum loſeph & poſteris ſuis ægyp-
tum ingreſſas eſſe dixerunt in deuteronomio ſeptuaginta täãtum intraſſe memorant. Quod ſi econ
trario nobis id opponitur quomodo in actibus apoſtolorum mentionem Stephani dicatur ad po
pulum. Ixxv. animas ingreſſas eſſe ægyptum: facilis excuſatio eſt. Non enim debuit ſanctus Lucas ꝗ

ipſius hiſtoriæ ſcriptor eſt in gentes actuum apoſtolorum uolumen emittens: contrarium aliquid.

ſcribere aduerſus eam ſcripturam quæ iam fuerat gentilibus diuulgata. Et ntiq maioris opinionis
illo dumtaxat tempore ſeptuaginta interprætum habebatur auctoritas quã Lucas qui ignotꝰ & ui⸗
lis: & non magnæ ſidei in nationibus dicebatur. hoc autem generaliter obſeruandum ꝙ ubicumq;
ſancti apoſtoli: aut apoſtolici uiri loquuntur ad populos: his plerumq; teſtimomiis abutuntur: quæ
iam fuerant in gentibus diuulgata licet pleriq; tradant Lucam euangeliſtam: ut proſelitum hebre-
as litteras ignoraſe.
Judam vero miſit ante ſe ad Joſeph:vt occurreret ei ad vrbem heroum in terram rameſſe

ſed tantummodo goſen. CNonnulli judæorum aſſerunt goſen

nunc Thebaiden uocari. Et id quod poſtea ſequitur dedit eis ut poſſiderent ægypti optimam terrã
in rameſſe pagum arſenoiten ſic olim uocatum autumant. . ”
CEt dixit ei iura ergo mihi:⁊ Juranuit ei:Et adorauit ſrael contra ſůmitatẽ virge eius:

CEt in hoc loco quidam fruſtra ſimulant adoraſſe Iacob ſũmitatem ſceptri Ioſeph ꝙ uidelicet ho/

norans filium poteſtatem eius adorauerit: cum in hebreo multo aliter legatur. Et adorauit inquit
iſrahel ad caput lectuli quidem: ſcilicet poſtquã ei iurauerit filius: ut ſecurus de petitione quam r0/
gauerat: adoraret deum contra caput lectuli ſui. Sanctus quippe & deo deditus uir oppræſſus ſene-
ctute ſic habebat lectulum poſitũ: ut ipſe iacenris habitus abſq; difficultate ulla ad or̃onẽ eẽt paratꝰ.
CEt nũtiatũ eſt Joſeph:Ecce pater tn egrotat.⁊ tulit duos filios ſecũ Manaſſẽ ⁊ Ephraiʒ.
CEt ex hoc loco illud quod ſupra diximus demonſtratur: quia Ioſeph ad id locorum duos tm̃ fili-
os habuerit Ephraim & Manaſſen. Si enim poſt multos annos moriente iacob patre ſuo duos tãtũ

modo filios duxit ad benedictionem: utiq; illo tempore cum hilii eius generare non quiuerant par

uuli atq; lactantes in ingreſſu patris & fratrum nepotes ex eis habere non potuit.
CEt confortatus ꝗſrael ſedit ſuper lectuum.

Cauſam cur ſeptuaginta interprætes idem uerbum aliter & aliter ediderunt neſcio:hoc unum au

dacter dico: quod ipſum uerbum metha quod hic in lectulum tranſtulerunt. Supra ubi diximꝰado/
raſſe iacob:uirgam potius quã lectulum nominauerunt.
CESt nũc ecce duo ſilii tui qui nati ſunt tibi in terra egypti antequã nenirem ad te in egypto mei

ſunt Ephꝛaim ⁊ Manaſſe quaſi Ruben ⁊ quaſi Simeon erunt mihi.Quos auteʒ generaueris

poſt hec tui erunt. In nomine fratrum ſuoꝛum vocabuntur. MU “
Si quis ambigebat: ꝙ ſeptuaginta animæ introiſſent ægyptum filiorum iſtahel: & ꝙ Ioſeph eo tẽ
pore quo ingreſſus eſt Iacob:non nouem ſed duos tantum filios habuerit præſenti capitulo confir
matur. Si quidem ipſe Iacob loquitur duos eum filios habuiſſe non nouem. Quod autem dicit
Ephraim & Manaſſe ſicut Ruben & Symeon duæ tribus erunt: & ex ſuis uocabuſis appellabuntur:
ſic Ephraim & manaſſe duæ tribus erunt: duos quoq; populos procreabunt: & ſic hereditabunt pro
miſſionis terram ſicut & filii mei: Reliquos autem ait filios quos poſt mortem meam genueris: oſtẽ
dens nec

ni
det
gui

cö

*

1.
i⸗

zu

n4l
d0

nl
is

ote
nnt
jct
It:
n0

ſte

Super Geneſim.

dens nec dum illo tempore procreatos: tui erunt in nomine fratrum ſuorum uocabuntur in heredi
tatẽ ſuã. Nõ inquit accipient ſeparatim terram nec funiculos proprios habebunt ut reliquæ tribus.
Sed in tribubus Ephraim & Manaſſe quaſi appendices populi cõmiſcebuntur.
CEt ego do tibi Sicimam pꝛecipuam ſuper fratres tuos quam accepi de manibus amorreo-
rum in gladio meo ⁊ ſagita. U
CSicima iuxta latinam conſuetudinem declinata eſt. Alioquin hebraice Sichem dicitur ut ioãnes
quoq; euangeliſta teſtatur: licet uitioſe ut Sichar legatur error inoleuerit. Et eſt nunc Neapolis urbs
Samaritanoꝑꝶ: qa igitur Sichẽ lĩgua hebrea trãſfertur ĩ humeꝶ pulchre alluſit ad nomẽ dicẽs.
¶Et ego dabo tibi humerum vnum.
C Pro præcipuo enim:ideſt H unum ſcribitur in hebreo. Quod autem
dicit ſe eam in arcu & gladio poſſediſſe. Arcum hic & gladium iuſtitiam uocat per quam meruit
peregrinus & aduena: interfecto Sichem & Emor de periculo liberari: Timuit enim ut ſupra legi-
mus ne nicina opida atq; caſtella: ob euerſionem fœderatæ urbis aduerſus ſe conſurgerent: domi
nus non dedit eis ut nocerent illi: uel certe ſic intelligendum:dabo tibi Sicimam quam emi in for-
titudine mea: hoc eſt in pecunia quazʒ multo labore & ſudore acquiſiui. Quod autem ait: Super fra
tres tuos oſtendit abſq; ſorte dediſſe eam tribui loſeph. Si quidem eodem loco ſepultus eſt loſeph:
& mauſoleum eius ibi hodie quoq; cernitur.
CRuben primogenitus meus tu fortitudo mea et principium filiorum meorum: durus ad
ferendum ⁊ durus procacttate ⁊ miuria ſicut aqua non ebullias. Aſcendiſti enum ſuper lectuluzʒ
patris tui ⁊ tunc violaſti ſtratum meum cum aſcendiſti.
In hebreo ita ſcriptum eſt. Ruben primogenitus meus fortitudo mea & capitulum in liberis me/
is: Mior ad portandum & maior robore: Effuſus es ſicut aqua: ne adiicias. Aſcendiſti enim cubile
patris tui & contaminaſti ſtratum in aſcenſu. Eſt autem ſenſus hic. Iu es primogenitus meus: ma-
Ior in liberis: & ſedebas iuxta ordinem natiuitatis tuæ & hæreditatem: quæ primogenitis iure debe
batur: ſacerdotium ſcilicet & regnum accipere hoc quippe in portando onere & præualido robo-/-
re demonſtratur. Verum quia peccaſti & quaſi aqua quæ uaſculo non tenetur: uoluptatis effuſus es
impotu:lIdcirco præcipio ubi ut ultra non pecces:ſiſq; in fratrum numero pœnam ex peccato luẽs
ꝙ; primogeniti ordinem perdidiſti.
ESimeon ? leui fratres conſumauerunt iniquitatem adinuentionis ſue: in conſilium eorum
non veniat anima mea:æ in congregatione eorum non emuletur iecur meum:quia in furore ſuo
interfecerunt hominem ⁊ in deſiderio ſuo ſubneruauerunt thaurum.
CNeceſſitate compellimur iuxta propoſitum operis longius ea repetere: quæ ab hebrea ueritate
diſcordant. Legitur enim ibi Simeon & leui fratres uaſa iniquitatis arma eorum. In archanum eo/
rum ne intret anima mea & in conuentu eorum ne diſſoluatur gloria mea: quia in furore ſuo inter
fecerunt uirum & in libidine ſua ſuffoderunt murum. Signar autem non ſui conſilii fuiſſe: ꝙ Sichẽ
& Emor ſœderatos uiros interfecerunt contraq; ius pacis & amicitiarum ſanguinem fuderint ino
centẽ: & quaſi quodã furore ſic crudelitate raptati muros hoſpitæ urbis euerterit. Vñ ſeqtur & dicit.
Waledictus furoꝛ eoꝛum quia pꝛocax:⁊ ira toꝛum quia dura:diuidam eos in Jacob ⁊ chſper
gam eos in Iſrael. CLeui enim hereditatem propriam
non accepit: led in omnibus ſceptris paucas urbes habuit ad habitandum: de Symeone uero i libro
leſu ſcriptum eſt: Quod & ipſe proprium funiculum non fuerinconſequutus: ſed de tribu Iuda ꝗd/
dam acceperit. In paralipomenon autem manifeſtius ſcribitur ꝙ cum multiplicatus fuiſſet & non
haberet poſſeſſionis locum exierit in deſertum. Quidam prophetice interfectos homines: apoſto⸗
los: & ſubneruatum thaurum a phariſeis chriſtum intetprætantur. .
CJuda te laudabũt fratres tui. CCQuia Iuda conſeſſio ſiue laus interprætaiur.
Coõnſequenter ſcribitur. Iuda tibi confitebuntur fratres tui.

Adoꝛabunt te ſilii patris tui.Catulus leonis Juda ex germine fuli mi aſe cendiſti:pꝛocumbens

ot leo ⁊ quaſi catulus leonis.Quis ſuſcitabit eum⸗
CLicet de chriſto grande myſterium ſit: tamen iuxta litteram prophetatur ꝙ reges ex iuda per Da/
uid ſtirpem generentur & ꝙ adorent eum omnes tribus. Non enim ait filii mattis tuæ ſed filii pris
tui. Et quod ſequitur ex germine fili mi. In hebreo habet: de captiuitate fili mi aſcendiſti: ut oſtende
ret euʒ captiuos populos eſſe ducturũ. Et iuxta intelligẽtiã ſacratiorẽ aſcẽdiſſe in altũ & captiuã du
xiſſe captiuitatem. Siue qd meliꝰputo captiuitas paſſionẽ: aſcẽſus reſurrectionem ſignat.
CAlligans ad vitem pullum ſuum? funiculo pullum aſine. HS
E In hebreo ita habet. Alligans ad uitem pullum ſuum & in ſoreca fili mi aſinam ſuam: ꝙ uideli/
cet pullum aſinæ cui ſuper Eaͤr Ieſus:hoc eſt gentilium populum uineæ apoſtolorum qui ex iudæ-
is ſunt copulauerit. Et ad ſorech: ideſt electam uitem alligauerit aſmam: cui ſuperſedit: eccleſiam ex
nationibus congregatam: Quod autem dicit fili mi Apoſtrophan ad ipſum ludam facit:ꝙ chriſtꝰ
Oſit hæc uniuerla facturus. Sed & hoc ſciendum ꝙ ubi nos legimus Alligans ad uitem pullum ſuuʒ:
pro pullo in hebreo poſſit legi urbem ſuam: iuxta eundem ſenſum aliis uerbis eccleſia demonſtra/-

Liber Mebraicarum queſtionum.

ta:de qua alibi ſcriptum eſt. Non poteſt ciuitas abſcondi ſupra montem poſita:& fluminis ĩmpœ/

tus lætificat ciuitatem dei. . 1 J .
C Jſſachar bonum deſiderauit reqnieſcẽs inter medios cleros ⁊ videns requiem:quia bona ẽ:

7 ferram quia pinguis:ſuppoſuit humerum ſuum ad laboꝛandum:⁊ factus eſt uir agricola.

¶ In hebreo ita ſcriptum eſt Iſſachar aſinus oſſeus recumbens in terminis: & uidens requiem ꝗa bo

na eſt: & terram quia pulchra: inclinauit humerum ſuum ad portandum: & factus eſt in tributuʒ ſer-

uiens. Quia ſupra de zabulon dixerat ꝙ maris magni eſſet littora poſſeſſurus ſidonem quoq; & reli
quas phœnicis urbes cõtingeret. Nũc ad mediteraneam prouintiam redit. Et iſſachar quia iuxta ne

ptalim pulcherrimam in galilea regionem poſſeſſurus eſt benedictione ſua habitatorem facit. Aſi-

num autem oſſeum uocat: & humerum ad portandum deditum: quia in labore terræ: & uehendis

ad mare oneribus quæ in ſuis finibus naſcebãtur plurimũ laboraret: Regibꝰquoq; tributa compor/-

tãs. Ait hebrei per methaphorã ſignari ꝙ ſcripturas ſanctas die ac nocte meditãs:ſtudiũ ſuũ dede-
rit ad laborãdũ: & ideo ei oẽs tribus ſeruiunt: quaſi magiſtro dona portantes.

Ban Judicabit populũ ſuũ:ſicut vnũ de ſceptris ꝗſrahel.ſfiat dan coluber in via:regulus in

ſemita mordẽs vngulas equi ⁊ cadet aſcenſor eius retrorſũ:ſaluatorez tuũ expectabo domine.

CSamſon iudex iſrahel:de tribu dan fuit hoc ergo dicit. Nunc uidens in ſpiritu comam nutrire Sã
ſon nazarenum tuum: cæſis hoſtibus triumphare: ꝙ in ſimilitudinem colubri reguliq; obſidẽtis ui-

as nullum per terram iſrahel tranſire permittat: ſed etiam ſi quis temerarius uirtute ſua quaſi equi ue

locitate confiſus eam uoluerit prædonis more populari effugere non ualebit. Totum autem p me
thaphoram ſerpentis & equitis loquitur. Videns ergo tam fortem nazareum tuũ: ꝙ & ipſe propter

meretricem mortuus eſt: & moriens noſtros occidit inimicos putaui o deus ipſum eſſe chriſtum ſi-

lium tuum uerũ: qa mortuus ẽ & nõ reſurrexit: & rurſũ captiuꝰductꝰ?ẽ iſrahel.Aliꝰ mihi ſaluator mũ
di & mei genetis pᷣſtolãdus ẽ: ut ueniat cui repoſitũ ẽ & ipᷣe erit expectatio gentium.
CBagd latrunculus latrocinabitur eum:⁊ ipſe latrocinabitur plantam.
CIuxta hebreum interprætati ſumus. Sed ubi nos latrunculum poſuimus ibi ſcriptum ẽ Gedud: ut
ad Gad nomen alluderet qui ſignificantius ideſt accinctus ſiue
expeditus exprimi põt. Totum autem illud eſt quod ante Ruben dimidiam tribum Manaſſe ad fili⸗-
os quos tranſiordanem in poſſeſſionem dimiſerat: poſt. xiiii.ãnos reuertẽs pᷣliũ aduerſũ eos gẽtiuzʒ

unicinaꝶ grãde repererit: & uictis hoſtibus fortiter dimicarit: lege librũ leſu naue & paralipomenon

Nõ ignoro plura ĩ benedictionibꝰ patriarcharũ eſſe myſteria ſed ad preſens opuſculum nõ ptinet.
CMepthalim virgultum reſolutuʒ dans in generatione pulchritudinem.
EIn hebreo ita ſcriptum eſt. Nepthali ager iriguus dans eloquia pulchritudinis: ſignãs ꝙ aquæ ca
lidæ in ipſa naſcuntur tribu:ſiue ꝙ ſuper lacum geneſareth fluento iordanis irrigua ſit. Hebrei autẽ
uolunt propter tiberiadem quæ legis uidebatur habere notitiam agrum irriguum & eloquia pul-
chritudinis prophetari. Porro ubi nos agrum irruguum &. Ixx. thelectas. i.uirgultum reſolutum po
ſuerunt. In hebreo legitur aiala ſelua quod poteſt & ceruus emiſſus tranſferri propter temporoneas

fruges uelocitatem terræ uberioris oſtendens. Sed melius ſi ad doctrinam ſaluatoris cuncta referi-

mus ꝙ ibi uel maxime docuerit. ut in euãgelio quoq; ſcriptum eſt.

Filius auctus Joſeph:fſilius anctus:ſuper fontem filie gradn compoſito incedentes:ſup mu/

rum ⁊ cxacerbauerunt euʒ ⁊ cõtenderunt ⁊ iraſcebantur aduerſus eum habentes ſagittas.Se/⸗
dit in forti arcus eius ⁊ dirupta ſunt vincula manuum eius a manibus fortis Jacob.inde pa-
ſcetur lapis Iſrahel a deo patris tui.& reliqua.
Quia. Ilxx. interprætes in pleriſq; diſſentiunt pro interprætatione eorum: ut in hebreo habetur ex-
praæſſi mus. Et eſt ſenſus capituli. O Ioſeph qui ideo ſic uocaris: quia adauxit te mihi deus: ſiue quia
inter fratres tuos maior futurus es: fortiſſima ſi quidem fuit tribus ephraim: ut in regnorum & para-
lipomenon libris legimus. O inquã fili mi Ioſeph: qui tam pulcher es: ut te tota de muris & turrib⸗
ac feneſtris puellarum ægypti turba proſpectet. Inuiderunt tibi: & te ad iracundiam prouocauerũt
fratres tui: habentes liuoris ſagittas: & zeli iaculis uulnerati. Verum tu arcum tuum & arma pugnã-

di poſuiſti in deo: qui fortis eſt propugnator: & uincula tua quibus te fratres ligauerunt ab ipſo ſo/

luta ſunt & dirupta: ut ex tuo ſemine tribus naſcatur Ephraim: fortis & ſtabilis: & inſtar lapidis du
rioris iniuncta. Imperãs quoq; decem tribus Iſrahel.
