ta ſiccauit. Et areſcentibus in ægypto fluuiis piſces uertit in putredinem. & qui tribus diebus i ægy
pto tenebras fecit eſſe palpabiles ta ut cœlum quaſi ſacco opertum uideretur & tenebris: utiq; po⸗
tuerit & populum ſuum de periculo liberare. Siue quia ſupra dixerat. Veni et non erat homo. uoca
uit & non erat qui audiret. Iſlud poſſumus dicere ꝙ qui tantorum ſignorum patrator eſt: & cœlum
terraſq; & maria ſuo facit ſeruire nutui. Etiam ipſe crucem euadere potuerit:dicens in euangelio.
An putatis quia non poſſum rogare patrem meum: et exhiberet mihi modo:pluſquã duodeciʒ le
iones angelorum. I uxta anagoſin. ad increpationem domini deſertum ſit mare: uando omnis
anuius ſæcali amaritudo ſiccatur: flumina deſolantur. De quibus ſpecialis draco dicebat in ægy⸗
pio. Mea ſunt flumina: & ego feci ea. Et de quibus in alio loco legimus: quid tibi eſt: & uiæ aſſyrio⸗
rum ut bibas aquas fluminum. Piſces quoq; ſagena miſſa in mari computreſcent: qui a bonis piſci
bus fuerint ſeparati. Quodqʒ ſequitur. Induam cælum tenebris: & quaſi cilicium erit operimentuʒ
eius. uel omne quod ſupra nos eſt. Intelligamus cælum ſicut uolatilia quæ in aere ſunt appellan⸗

tur cæleſtia. Et aduerſatiæ poteſtates dicuntur eſſe cæleſtes: quæ inter cælum terramq; diſcurrunt.
Vel certe induitur cælum tenebris: quando obtexitur nubibus. Iuxta illud quod ſcriptum eſt. Qui

operit cælum nubibus: & dat terre pluuiam. Et in cõmutatione ſiccitatis loquitur deus. Ponam cæ

lum æneum: & terram ferream. Non quo elemẽtorum natura mutetur: ſed quod p æs & ferꝶ pœ⸗
narum magnitudo monſtrata ſit. Aiunt philoſophi. Non amplius decem ſtadiis a terra nubes in

ſublime ſuſtulit: & ſolis ſpylendorem abſcondere: ergo non cælum ſacco obuoluitur. ſed interclu⸗
ſo cæli lumine aerqui ſubter eſt nubis tenebris obicuratur. Poſſumus cælos obuolutos tenebris
& ſacco opertos ſic interprætari: ut dicamus omnes eſſe ſub peccato:& ſanctos quoq; indigere mi/

Keucorckia dei⸗ FINIT ExPLANATIONVM LIBER. XIII. N ESAIAM
PpkROPHETAM. INCIPIT LIBER. XIIII.
Ominus qui reſpicit in terram & facit eam tremere: qui tangit montes
E8S fumigabunt. Qui loquitur in deuteronomii cantico. Ego occidam
N ego uiuificabo. Frequentibus morbis meam quoq; terram facit con⸗
tremiſcere. Cui dictum eſt: cui dictum Terra es & in terram ibis: & obli/
tum conditionis humanæ crebro ammonet: ut hominem & ſenez etiã:

terra & cinis: unde qui me ſubito languore percuſſerat: incredibili ue-
llocitate ſanauit: ut terreret potius quam affligeret: & emendaret magis
quam uerberaret. Itaq; ſciẽs cuius ſit omne quod uiuo:& quod idcirco
RX forſitan mea dormitio differatur: ut cœptum in propheta opus expleã.
Totum me huic trado ſtudio: & quaſi in quadã ſpecula conſtitutus mũ
di huius turbines atq; naufragia non abſq; gemitu & dolore contem-/
plor. Nequaquam præſentia cogitans: ſed futura. Nec hominum ſamam atq; rumuſculos: ſed dei
iudicium pertremiſcens. Tuq; uirgo euſtochium quæ egrotantem tuis orationibus adiuuiſti. Sa/
nato quoq; imprecare gratiam xpᷣi: ut eodem ſpiritu quo prophetæ futura cecinerũt.poſſim in nu
bem eorum ingredi: & cali ginem & dei noſſe ſermonem. Qui nequaquam carnis aunbus: ſed cor-
dis auditur. Et dicere cum propheta. Dominus dat mihi linguam diſciplinæ: ut ſciam quãdo opoxr
teat me loqui. Quod teſtimoniũ quarti & decimi ĩ eſaiã libri:quẽ nũc diſſerere cupio prĩcipiũ eſt.
Bominus decdit mihi linguam eruditam:vt ſciam ſuſtentare eum qui lapſus eſt verbo.Eri⸗
git mane mane erigit mihi aurem: vt audiam quaſi magiſtrum. BHominus deus aperuit mihi
aurem:ego autem non contradico:retroꝛſum non habij.Coꝛpus meum dedi percutientibus:ꝛ
genas meas vellentibus. aciem meam non anerti ab increpantibus ? conſpuentibus. Domi
nus deus auxiliatoꝛ meus:ideo non ſum confuſus. Ideo poſui faciem meam vt petram duriſſi
mam: ? ſcio quia non confundar. LxxX. 1 —.
Dominus dat mihi linguam diſcipline:vt ſciaʒ quando opoꝛteat me loqui verbum. Poſuit
mihi mane. Addidit mihbi aurem ad audiendum:⸗ diſciplina domini aperit aures meas. Ego
autem non rennuo neqʒ contradico. Doꝛſum meum poſui ad flagella:? genas meas ad alapas.
Faciem autem meã non auerti confuſione ſputoꝛũ:⁊ dũs auxiliatoꝛ mefactus E: ꝓpterea nõ ſuʒ
cofuſus.Sed poſuit faciẽ meã ſicut foꝛtiſſimã petrã:⁊ ſciã qm̃ non confundar.
ClIudæi hoc capitulum a ſuperioribus ſ. eparantes uolũt ad eſaiæ reſerre perſonam. Quod ſe dicat
a domino accepiſſe ſermonem. Quomodo lapſum errantemq; populum ſuſtentet & reuocet ad ſa
lutem: & in morem paruulornm qui matutinis horis erudiuntur ſpirita ſancto: audiat quid loqua
tur. Seq; contradixiſſe eius imperio ſed domino ſciſcitanti. Quem mittam & quis ibit ad populuʒ
iſtum reſpondiſſe. Ecce ego mitte me. & quia dixerit. Audite uerbum domini pricipes ſoqomord
Percipite autibus legem dei noſtri populus gomorræ dicit dominus: in tantum dura perpeſſum.

Vt non ſolum

iamq; moriturum eſſe me nouerim. De quo ſcribitur. Quid gloriatur

Vi
negue
Stot

Super Eſaiam.

t M
Vt ñ ſolũ uerboꝑꝶ cõtumeliis: ſz & plagaꝶ dolori fuerit expoſitꝰ: Attamẽ ſe cõſciẽtia ĩuuentutis dei
ihdd nequaꝗᷓ eſſe pterritũ.Sed iuxta id qd Ezechieli dicit᷑: Ecce dedi faciẽ tuã ualentiorẽ faciebus eoruz.
we & frontem tuam duriorem frõtibus eorũ. Vt adamantẽ & ſilicem dedi faciem tuã uniuerſos eorũ
nln impetus contudiſſe. Hoc illi dixerint qui omni ratione conantur de chriſto euertere prophetias: &
Nein ad peruerſam intelligentiam praua interprætatione torqueri: Quaſi & hæc de Eſaia ſcripta ſint. poſ
aec ſint alia ſuper chriſto auferre teſtimonia: quæ ita perſpicua ſunt: ut clarum ſui cunctorum oculis lu-
von men infundant. Ad perſonam igitur domini in qua & ſuperior finitus eſt hber. Etiam iſta refe-
tnen renda ſunt: quod iuxta diſpenſationem aſſumpti corporis eruditus ſit: & linguam acceperit diſcipli
næ: ut ſciret quãdo deberet loqui quando reticere. Deniq; qui ĩ paſſiõe tacuit:per apoſtolos & apo
ii ſtolicos uiros in cuncto orbe nunc loquitur. Magneq; ſcientiæ eſt dare in tempore conſeruis ci-
te baria: & audientium conſiderare perſonas. Vnde & apoſtolus paulus: his qui prophetarum fidem

DK non recipiebant: auctorum ſuorum loquitur teſtimoniis. Sicut quidã de ueſtris prophetis dixerũt.
küu, Cuius & genus ſumus Aratum ſignificans. Rurſumq; de comico: corrumpunt mores bonos con/

uu fabulatiões malæ. Et epimenidis uerſũ exametrũ cretẽſes ſemp mẽdaces malæ beſtiæ uẽtres pigri.
G Qui ſibi metrorum ordinem atq; menſuram in tranſlatione non ſeruant: Sciendum eſt in græco
tum a eos pedibus currere: Hoc autem faciebat qui acceperat linguam diſciplinæ: ut ſciret quãdo oporte
rbo⸗ ret loqui uerbum cui addita eſt auris per gratiam quã per naturam non habebat: Vt intelligamus
bberin nequaꝗᷓ aures corporis accipi debere ſed mentis: De quibus & in euangelio dominus loquebatur:
entu Qui habet aures audiendi audiat. Quæ diſciplina: & eruditio aperuit aures eius: ut ſcientiam pa-
enehit tris ad nos uſq; tranſmitteret. Qui non contradixit ei: ſed factus eſt obediens uſq; ad mortẽ: & mor
euend tem crucis: I ta ut poneret corpus ſiue dorſum ſuum ad plagas: & pectus dei capax flagella concide
rint. Genaſq; ſuas non auerteret ab alapis: quod illum a miniſtro principis ſacerdotũ ſuſtinuiſſe nõ
dubium eſt: I ta ut certatiʒ ei iudæorum populi illuderent: Qui percuſſus atq; conſputus non eru/
buit:ſed quaſi agnus ductus ad uictimam eſt. & quaſi ouis coram tondente non aperuit os ſuum.
none Quod autem fllius iuxta ſuſcepti corporis ſacramentum a patre audierit quid loquatur: in euan//
dn gelio plenius diſcimus. In quo ipſe ait. Et qui miſit me pater mandatum mihi dedit quid dicam
nc & quid loquar: Et iterum ſicut audio ſic iudico. M
obl⸗ NJuxta eſt qui iuſtiſicat me:quis cõtradicit mihi?: Stemus ſimul.Quis eſt aduerſarius meꝰ?:
weti Accedat ad me: Ecce dñs deus auxiliatoꝛ meus:quis eſt qui ↄdemnet me: Ecce omnes quaſi
lonm veſtimẽtum cõterentur:tinea comedet eos. LXX.
bii WAuia iuxta ẽ qui iuſtiſicat me:quis eſt qui iudicetur mecũ:reſiſtat mihi ſimul. Et quis ẽ qui
ung iudicium ineat aduerſum me: appꝛopinquet mihi. Ecce dñs auxiliatoꝛ meus:quis affliget me:
lin Ecce omnes vos qnaſi veſtimentum veteraſcetis:⁊ quaſi tinea comedet vos.
cgli CSiquis ĩquit me putat iuſtæ additum cruci et aliquod feciſſe peccatũ reſiſtat mihi. Quis eſt iudice
RRZMZũ tur mecum: ut non potentia maieſtatis meæ: ſed ratione iudicetur: I udicatur aũt quis cum domi⸗
R no non auctoritate regnantis: ſed comparatione uirtutũ quomodo & apoſtoli iudicant duodecim
ka ce tribus iſrael: & niniuite ac regina ſaba populum iudæorum: iuxta quẽ ſenſum ad hieruſalem dici/
l.o tur: I uſtificata eſt ſodoma ex te. Quia igitur nullus poteſt iuſtifican præſente domino: omnes qua
in nu ſi ueſtimentum ueteraſcent. Quocdl autem inueteraſcit: perditioni proximũ eſt: & quaſi tinea ait co/
dcor medet eos. Conſcientia uidelicet peccatorum: & zelus gentiũ ſaluatarum: De quo & in fine huius
hol uoluminis dicitur: Vermis eorum non morietur:Et in michea contra peruerſos principes: Auferã
iſet bona eoꝶ quaſi tinea excomedens & ambulans ſuper regulã in diẽ ſpeculationis: & in ꝓuerbiis ti-
Ei⸗ nea Os ſuũ cor intelligens: p tinea in præſenti loco ſymachus rubiginẽ: aquila uermẽ interptati ſũt
CAuis ex vobis timens dominum:audiens vocem ſerui eius:quis ambulauit in tenebꝛis et
e non eſt lumen ei. Speret i nomine domini:innitatur ſuper deum ſuum. LXX. .
Zen CQus eſt in vobis qui timeat dominum exaudiat vocem pueri eius qui ambulat in tenebꝛis
⁊ non eſt ei lux.Conſiditis in noĩe dñi:⁊ innitimini ſuper deo.
mun CVos me flagellaſtis:uos meam faciem conſpuiſtis.Ego tamen ad pœnitentiam prouoco perſe-
cutores meos: Nolo enim mortem peccatoris: ſed tantum reuertatur & uiuat: Et dico quis eſt inter
Mir uos qui timeat dominum: & audiat uocem ſerui uel puen ideſt filii eius: quorum aliud aſſumptæ
carnis eſt: aliud naturæ: Nec uero parum putemus eſſe timere dominum. Iuxta illud quod in pro/
uerbiis dicitur. Principium ſapientiæ timor domini: Perfecta quippe dilectio foras mittit timorem
ſ quia timor pœnam habet. Qui autem timet: non eſt perfectus in caritate. Sed hic timor pro timidi
tate: pronitur. De quo & alibi legimus. Beatus qui oĩa metuit. pp hoc
ſer eſt pp timiditatem quos uulgo appellant timoratos in religione dei: Proteget enim dominus iter
l eorum:& uiã timoratoꝝꝶ cuſtodit:De hoc timore ſcriptũ eſt: Timor dñi oĩa ſupat: & alibi nõ eſt in
Nu opia timentibus eum:Deniq; poſt multos uirtutum gradus ad huiuſcemodi timorẽ dñi perueni-
n tur:Loquitur enim ſermo diuinus ſub perſona magiſtri & patris diſcipulum erudientis & filium.
a Si inuocaueris ſapientiam & intelligentiæ dederis uocem tuam: & ſi quæſieris eam quaſi pecuni/

Liber. xiiii.c.li.

am: & quaſi theſauros inueſtigaueris eam: tunc intelliges timorem domini: & ſcientiam dei reppe
ries: I ſte eſt timor qui animas ſanctorum integras ac pudicas puraſq; conſeruat:De quo dicitur.
Timor domini ſanctus permanens in ſeculum ſeculi. Ad quem nos diuina eloquia cohortantur:
Fimete dominum & date ei gloriam: Qui igitur ſic timet dominum & dat ei gloriam: Qui igi/
tur ſic timet dominum: audiat uocem ſerui uel pueri eius: qui ambulauit in tenebris: & non erat ei
lumen:qui non habuit ſpeciem nec gloriam: Sed in ſimilitudinem carnis peccatricis ſuſcepit for-
mam ſerui: ut peccatum in carne ſuperaret: De hoc dicitur: quod ſuperet in non domini: & innita/
tur ſuper deũ ſuũ: Vt quicꝗd humanæ fragilitatis diuina maieſtate corroboret atq; ſuſtentet:Hoc
juxta hebraicum: cæterum ſecundum. Ixx. de peccatoribus dicitur. Qui noluerunt obedire uoci ſi-
lii eius & in tenebris graſtiuntur erroris: & idcirco non habent lucem. Neq; enim fieri poterat ut in
peruerſam animam introiret ſapientia. Qui neſcierunt nec intellexerunt: & ideo in tenebris ambu
Iant non enim fecerunt opera domini atq; mandata: nec ſeminauerunt ſibi in iuſtitia: Neq; uinde-
miauerunt uitam: ut accenderent ſibi lumen ſcientiæ: Qui enim deſiderat ſapientiam: ſeruat man/
data: & dominus tribuet eam illi. Vnde & ad dominum dicitur: Lux præcepta tua. Et alibi. Manda
tum domini lucidum illuminans oculos: Præcipiturq; impiis ut confidant in domino & peccatis
ruentes illius innitantur: & ſuſtententur auxilio.
CEcce omnes vos accendentes ignem accincti flãmis.ambulate ĩ lumine ignis veſtri:ꝛ flam/
ms quas ſuccendiſtis:de manu mea:Factũ eſt hoc vobis in doloꝛibus doꝛmictis. LXX.
CEcce omnes vos ignem accenditis ⁊ cõfoꝛtatis flãma:Ambulate H lumine ignis veſtri:⁊ flã
mam quã ſuccendiſtis pꝛopter me:Facta ſunt hec vobis in merore doꝛmietis.
Nihil prodeſt exhortatio: nec poſt ſcelera ſpes ſalutis eſt. Omnes declinauerunt ſimul inutiles
facti ſunt:omnes ſibi ignem ſuccẽdunt: flammamq; corroborant. Habent enim in ſe fœnũ ligna
ſtipulam ſpinas & tribulos: ac lolium ꝗᷓ æterno traduntur incendio: Vnde & in prouerbiis ſenptũ
eſt: In multis lignis uiget ignis. Sin autem paruulus ignis grandem materiam: cõpræhendit gran-
dis flamma quanta popalabitur dicitur: Et in epiſtola quæ fertur ad hebreos: De terra quod profe⸗
rens ſpinas & tribulos reproba ſit: & maledictioni proxima finiſq; illius in combuſtionem: Ergo
qui accincti ſũr flãmis: atqʒ circundati & ſibi incendiũ roborauerunt: prouocãtur ad ſalutem & dici
tur ad eos. Ambulate in lumine ignis ueſtri: & in flammis quas ſuccendiſtis: ut in pœnis atq; ſuppli
ciis diſcant dei potentiam ut redeant ad ſalutem: Signiſficat autem iudaici populi uaſtitatem quod
omanis traditi ſint: Et captiuitatis iugum hucuſq; ſuſtineant: De manu enim chriſti hæc facta ſunt
omnia: & in mœrore ac doloribus dormient: Quia nec beneficiis: nec tormẽtis: dei filium recipere

uoluerunt. Vnde loquitur ad eos. Ite in ignem æternum quẽ præparauit deus diabolo & angelis

eius: Hoc eſt quod & apoſtolus ait: Peruenit enim ſuper eos ira: in fine huius capituli diſcimus: pro

qualitate peccati ignem ſibi unumquemq; ſuccendere: Et quomodo in eodem manentes loco: &

ſi dici poteſt lectulo alii ſani ſunt: alii febrium ſuccenduntur ardoribus ex diuerſitate humorũ atq;
pituite diuerſa ſupplicia ſentientes: Sic & ignis qui a peccatoribus ſuccenditur materiã in peccatis
hẽt: & ĩ iniqtate de qua ſcriptũ ẽ: Ardebit ſicut ignis iniꝗtas & ſicut gramẽ ſiccũ uorabitur incẽdio.
CaAbPITVLVM. Ll.
AUcite me qui ſeqnimini quod iuſtum eſt.⁊ queritis dominum. Attendite ad petraʒ
NEEALvne exciſi eſtis: æ ad cauernam laci de qua pꝛeciſi: Attendite ad habꝛaam patrem
AOR. NAIveſtrum: z ad ſarram q̃ peperit vos:ꝗa vnum vocaui eum ⁊ benedixi:⁊ multiplicaui
ann.onolabum ergo dominus:⁊ ſyon:conſolabitur omnes ruinas eius.⁊ ponet
EBſdeſertum eius quaſi delicias:⁊ ſolitudinem eius quaſi hoꝛtum domimi gaudium ⁊ le
titia inuenietur:⁊ in ea gratiarum actio ⁊ vo laudis. X. L
Augite me qui ſequimini quod iuſtum eſt:⁊ queritis dominum.Attendite in robuſtam pe⸗
tram quam excidiſtis:⁊ in fnueam laci quam fodiſtis. Reſpicite in habꝛaam patrem ueſtrum:
2 in ſarram que peperit vos.qꝛ vnus erat ⁊ vocaui:⁊ benedixi ei:⁊ dilexi illum:⁊ multiplicaui eñ
⁊ te nunc conſolaboꝛ ſyon:Et conſolatus ſum omnia deſerta eius quaſi paradiſũ ⁊ ea qͥ ad occi
entan . uur an arachi um doinmnipaltotionein 7 letitiam inueniet in ea:confeſſionem ⁊ vo
oꝛmientibus in meroꝛe ac doloꝛe perpetuoſqui . flan
robuſtiſimas elle ecerunt. ꝛe perpetuoſqui ſuccenderunt ſibi igneʒ ⁊ flammas
CVos qui perſequimini iuſtitiam & quætitis dominum. Significat autem apoſtolorũ: & per apo-
ſtolos credentium choros: Reſpicite petram ideſt habraam patrem ueſtrum de quo exciſi eſtis: &
ad cauernam laci de qua præciſi eſtis.ideſt ad ſarram quæ peperit uos.Et hoc conſiderate quod cũ
unius & centum eſſet annorum: & ſterilem haberet uxorem multiplicauerim filios eius qua-
ſi ſtellas cæli: ita ut numerum uinceret multitudo. Si ergo de uno homine tanta populo/
rum nata ſunt milia. Quid mihi grande eſt ut inſtaurem ruinas ſyon & deſerta eius mutem
in paradiſum uoluptatis: Et hortum domini quem plantauit deus in edẽ contra orientem: ut
inueniatur in ea pro diuerſis arboribus. Gaudium atq; lætitia confeſſio & uox laudis hoc iudæi ad
zorobabel tempora referunt. Quod poſt babyloniæ uaſtitatem inſtaurata ſit ſyon: ædificatumq;
templum &

eenpwon

ut
if 4
loust
enute
luu
elegue
1 c
huini
ſodenun
ubil
eüm
Dicenn
nen .
1mort
aurla
conol
eheb
Ucvein
uſunen
goin
ce:
ilanſt

CAten

locen

Ccans
Mdin
cun⸗
Line
cdi
do
bun
nee
tuß
tum
mul
Chuck
D
Cmni,
Gig
und

lo
lue
llin
fon

HSuper Eſaiam.

n templum & antiqua religio reddita: Sed quomodo ſupra dicitur ad ſyon: Afferent filios tuos in
ulnis: && filias tuas ſuper humeros portabunt. Et erunt reges nutiicii tui. & regine nutrices tuæ. Et
iͤ S ecce iſti de lõge ueniẽt: & illi ab aꝗlone & mari & iſti de terra auſtrali: qñ dicet ſyõ. Anguſtus mihi
9 ẽ locus: fac mihi ſpatiũ ut habitẽ ꝗᷓ mediocritatẽ excedunt illorum tẽporum: Nec ſuper terrena

e 8,: . . . * . . .
ei hieruſalem impleta noſcuntur. Sic & hic loquitur dominus ad eos qui perſequuntur quod iuſtu
4 9 9 mn

nr eſt: Iuxta illud quod alibi dicitur. Quere pacem & ſequere eam. Et iterum: Hoſpitalitatem
ng perſequentes. Et querent domino ut ex prionibus coniciant præſentia: & cum multo difficiliora
lam facta ſint hæc quæ promittuntur futura non dubitent. Porro iuxta Kpius ginta perſecutori-
bus iuſtitiæ dicitur: ut aſpiciãt in robuſtiſſimam petram quam exciderunt: & in ſoueam laci quam
rul ſoderunt de ſe in dominum ſaluatorem: De quo apoſtolus loquitur. Petra autem erat chriſtus.
endn & alibi ſcriptum eſt. Statuit ſupra petram pedes meos. Et iterum: In petra exaltabis me: Huius
kune⸗ enim latus lancea perfoderunt:de quo exiuit ſanguis & aqua:& huius foderunt manus & pedes.
man⸗ Dicente ipſo domino ſaluatorc: Foderunt manꝰmeas & pedes meos: dinumerauerumt omnia oſſa
Mnd mea: Poſſumus exciſam petram ſepulchrum dicere ſaluatoris: In quo conditus eſt: & reſurgens
eccati a mortuis: innumerabiles filiosgenuit: & appellatus eſt habraam: deſt pater multarum gentium.
Sicut ſarra prius ſterilis: interprætatur eccleſia: quæ alio nomine appellatur ſyon. quam dominus
flon, conſolatus eſt: Et poſuit deſerta eius quaſi paradiſum: Plures enim filii deſertæ: magis quam eius
quæ habet uirum: Quodq; dicitur: Et ea quæ ad occidentem ſunt:Ponam in paradiſum domi-
ſti ni:ſiue in hortum dei: Signiſicat illud quod ſedentibus in tenebris & umbra mortis Lux repenti-
na ſurrexit. Pro paradiio in cuius loco nos delicias uertimus: In hebraico ponitur eden: De
inunie quo in principio geneſeos ſcriptum eſt. Et hoc notandum: quod in ſyon quæ comparatur para-
ülon diſo dei: aliud eſſe non debeat: Niſi gaudium lætitia: confeſio: & uox laudis: ut quod in cælis factu-
Kepti ri ſunt ſancti cum angelis dei. Hoc etiam in terra iugiter in domini laude meditentur.
u Attendite ad me populus meus:⁊ tribus:mea me audite quia lex a me exiet: Judicium menz
it⸗ in lucem populoꝛuʒ requieſcet: Pꝛope ẽ iuſtus meus:egreſſus ẽ ſaluatoꝛ meus:⁊ bꝛachia mea
l populos iudicabunt. ſe inſule expectabunt: bꝛachium meum ſuſtinebunt. Lxx.
näde Audite me populus meus:⁊ reges ad me attendite. Quia lex a me egredietur:ſalus mta ⁊
ſpni in bꝛachio meo ſperabunt. Semel in hebraico dicitur. Attendite:
1 uod ſecundo iuxta ſeptuaginta audite me audite me ut doceat nos: & auribus corporis & ſenſu animæ
kaſünt audire debere: prouocaturq; gentium multitudo: quis eſt populus dei ut diligenter audiat quæ di-
Raer cuntur: De quo zacharias: Confugient inquit gentes multæ ad dominum && erunt ei in populo.
nhel Siue ut quidam uolunt. Populus appellatur reliquiæ ex iſrael credentium: & tribus ſiue gentes hi
qui crediderunt ex multitudine nationum. Dicente nationibus moyſe in deuteronmii cantico.
c Lætamini gentes cum populo eius: Pro tribu quam nos interprætati ſumus. Theodotio genus.
in Symachus gentem. Septuaginta reges tranſtulerunt: Nos enim ſumus & tribus: & gens: & genus
cunt domini regale ſacerdotium: Qualis fuit & habraam qui rex appellatus eſt:& cæteri ſancti de qui/⸗/
do. bus ſcriptum eſt: Nolite tangere chriſtos meos: Quid eſt quod iubentur audire: quia lex inquit a
me egredietur: & iudicium meum in lucem populorum ſiue gentium: Hic lex euangelii oſtendi/
erz tur ſpecialis quæ exiet de ſy'on: Non moyſi quæ olim in ſina data eſt. udiciũq; eius in lucem gen/
gen tium procedet: per quod ſtatuit atq; decreuit omnes gentes eſſe ſaluandas. ac ne forſitan putare/-
den mus longo poſt tempore quod promiſit eſſe uenturum 1 nfert. Prope eſt i uſtus meus: ſiue iuſtitia:
ne Chriſtus enim a patre factus eſt nobis ſapientia & redemptio ſanctitas ad iuſtitiam & omnia qui/
nil bus uirtus nominibus appellatur. Pulchræq; dicitur: Iuſtitia proceſſura: ut nequaꝗᷓ una gens: ſed
m Omnis ſaluetur orbis: Qcd autem ſaluator ſiue ſalus quod hebraice dicitur ieſus appelletur filius
. dei:qui miſſus a patre eſt: Symeon tenens puerum im ulnis ſuis Ioquitur. Nunc dimittis ſeruum tu
n, um domine: quoniam uiderunt oculi mei ſalutare tuum: quod præparaſti in conſpectu omnium
imn populoꝶ.lumen & reuelationem gentium: Quoq; ſequitur: Et brachia mea populos iudicabunt
Cnd 8ae iuxta ſeptuaginta:in brachio meo gentes ſperabunt Vel hoc ſignificat quod omnes uirtutes
Na illius iudicentur: uel quod in chriſtum qui eſt brachium & fortitudo dei omnes creditutæ ſint na/
ntp tiones⸗ Dicitur & in alio loco. Tuum brachium cum potentia: Confortetur manus tua: & exaltetur
nmis dextera tua:Et iterum. Canite domino canticum nouum: ſaluabit dextera eius. & brachium ſan--
Rum illius: dextera enim & brachium domini: ipſe ẽ qui prius perditos ſaluabit ſibi. Nullus periet
, de his quos ei pater dederat Andel autem inſulæ uel animæ ſanctorum quæ in perſecutionibus
16 mundi iiſtius firma in deum ſolidatæ ſunt fide uel eccleſiarum ex gentibus multitudo dicatur cre-
dai bro expoſuimus:Et ſicut brachium domini ſaluatorem: ſic brachia eius quæ populos iudicent oẽs
u’ ſanctos poſſumus intelligere: in quibus deus mundum iudicabit.
/ C¶ TLeuate in celos oculos vr̃os:⁊ videte ſub terra deoꝛſũ:Qnuia celi ſicut ſumꝰliqſcent:⁊ terra ſi
en cut veſtimentũ atteretur: æ habitatoꝛes eius ſicut hec interibunt. Salus autem mea in ſempi-
ternum erit:⁊ iuſtitia mea non deſiciet. LXX. WLeuate in cælum oculos neſtros
& inſpicite teram deorſum: quoniam cælum ſicut fumus firmatum eſt. Terra autem ſicut ueſtimẽr

1 .

tumin ueteraſcet: & habitatores eius ſicut hæc morientur. Salutare autem meum in ſempitemũ Clui
erit: & iuſtitia mea non defſiciet. Hoc eſt quod dominus loquitur in euangelio: Cælum & terram p en/
tranſibunt:uerba autem mea non præteribunt: Et dauid in pſalmo camit: A principio tu dominę ſn
terram fundaſti: & opera manuum tuarum ſunt cæli:lpſi peribunt: tu autem permanes: & omnes ſehlt
ſicut ueſtimentum ueteraſcent: & ſicut pallium inuolues eos & mutabuntur. Ex quo oſtenditur. ürrlen
pPerditionem cælorum non interitũ ſonare: ſed mutationẽ in melius: De quibus dicitur. Erit cæ- C Lun
lum nouum & terra noua: quæ ego faciam parmanere in conſpectu meo. Si enim de ſanctis ſcri-/ ereto⸗
ptum eſt. Omnes quidem dormiem us:ſed non omnes immutabimur: Et in quattuor pſalmorum geeren
titulis legitur: pro his qui immutabuntur. Quanto magis hoc de cælo ac ſole ſtelliſq; credendum fueront
eſt. Quando luna ſolis lumen accipiet:& ſol ſeptuplo fulgore rutilabit. Vnde & omnis creatura cõ toneet
gemeſcit & parturit: expectans liberationem filiorum dei ut mutetur in melius & non ſolum ani⸗ CNom
mæ hominum quæ inmortales ſunt:ſed & corpora mutentur in glorificatam ſubſtantiam: Opor D
tet enim corruptiuum hoc induere incorruptionem: & mortale hoc induere in mortalitatem. Cũ minus
autem cælum ueteraſcat & terra conſequenter: & ea quæ cæli circulo continentur: & homines qui eot
ſunt habitatores terræ: Sicut hæc morientur non in interitum ſui: ſed in abolitionem uilitatis an- prerie
tiquæ: & nouationem futuræ gloriæ. quando fulgebunt iuſti ſicut ſol: & ab euntibus præteritis atq; Pogunn
antiquis facta fuerint omnia noua: Quidam perire & ueteraſcere pro abolitione & morte accipunt lugecun
Iuxta illud quod in catholica epiſtola legimus: Cæli qui nunc ſunt & terra: eodem uerbo reſeruata ebrtiu
ſunt igni. Et iterum: elementa ardentia ſoluentur: Quæ quidem & philoſophorum mũudi opinio wwenn
eſt.omnia quæ cernimus igne peritura: Vnde & apoſtolus: pertranſit ait figura mundi huius con/ tehile
templantibus nobis: non ea quæ uidentur: ſed quæ non uidentur: Quæ enim midentur: temporalia lumru
ſunt:quæ autem non uidentur: æterna. Tale quid & ioannes apoſtolus ſcribit: Mundus pertranſit: wzt
& deſiderium eius: Et in hebraico dicitur. Cæli ſicut fumus liqueſcent. Siue iuxta aquilam & ſyma *
chum:comminuentur in nihili: & in ſalis modum conterentur & euaneſcent quorum prior dixit Dhoner
aaulter: quod a comminutione & deliquio ſalis: it
trahere manifeſtum eſt. Pro quo miror quid dicere uoluerint: lxx. Cælum ſicut fumus firma/ n e
tum eſt. Si enim firmata pro robore accipitur quomodo fumo quod firmum eſt comparatur: Niſi cIe
forſitan poſſumus hoc dicere. Quod omnis cælorum firmitas: & robur: & fortitudo: uento inaniſſi dri
mo:d fumo qui in auras ſoluitur coæquetur: Iuxta eccleſiaſtes Vanitas uanitatum: omnia uanitas
Illudq; Jicendum. Quod ſi cælum & terra peribunt atq; ueteraſcent: qua conſequentia habitato/- . ni
res eius: ſicut iſta moriantur atq; diſpereant: Cum animas eſſe perpetuas: & reſurrectura corpora nn
nouerimus? ex quo perſpicuũ eſt cælũ & terrã non perire: in nihili redigi: ſed in melius cõmutari.
CAudite me qui ſcitis iuſtum populus.lex mea in coꝛde eoꝛum:Molite timere oppꝛobꝛium ho =
minum:⁊ blaſphemias eoꝛum ne metuatis. Sicut enim veſtimentum:ſic comedet eos vermis c
7 ſicut lanã ſic deuoꝛabit eos tinea. Salus autem mea in ſempiternum erit:⁊ iuſtitia mea in ge/ ud
neratione generationum LXX. MLM un
CAudite me qui ſcitis iudicium populus:cuius lex mea in coꝛde coꝛum:Molite timerè oppꝛo/ KWK5
bꝛium hominum ⁊ contemptu eoꝛum ne vincamini. Sicut enim veſtimentum conſumentur
tempoꝛe:⁊ ſicut lane comedentur a tinea: iuſtitia autem mea in eternum erit:⁊ ſalus mea in ge (Ee⸗
nerationes generationunn. mm
Qui ſupradixerat: lex a me egredietur: & iudicium meum in luce gentium. Nunc ad eoſdem lo/ len
quitur. Qui ſciunt iudicium eius: & legem illius habent in cordibus ſuis: ut omnia cum iudicio fſa wnt
ciant:& habeant legem quam per hieremiam dominus pollicetur dicens. Statuam teſtamentum Ales
nouum.non iuxta teſtamentum quod diſpoſuit patribus eorum:; ſed ſtatuam teſtamentum dans N
leges meas in mentibus eorũ: & ſuper cor eorum ſcribam eas: & ero eorũ deus: & ipſi erüt populus
meus: ut nequaꝗ́ᷓ uiuant iuxta litteram: ſed iuxta ſpiritum inſtaurantes naturalem legem in cordi/ t
bus ſuis. De qua ſcribit & apoſtolus. Cum enim gentes quæ non habent legem: naturaliter ea quæ s
legis ſunt faciunt: iſti legem non habentes ſibi ipſi ſunt ſex qui oſtendunt opus legis ſcniptumin i
cordibus ſuis: De qua lege ſignificatur in pſalmo. Os iuſti meditabitur ſapientiam: & lingua eius n
loquetur iudicium. Lex dei in corde illius: & non ſupplantabuntur greſſus eius. Et quia ſciebat ſpi/
ritus prophetalis. Multas perſecutiones credentibus fore exhortatur eos ad fortitudinem immo
ad contemptum eorum qui eos perſecuturi ſunt. Quod & dominus in euangelio loquebatur:
Nolite timere eos qui occidunt corpus: animã autem non poſſunt occidere. Sed potius eum time C
te:qui poteſt animâ & corpus perdere in gehennam. Et in alio loco. Gaudete cum omne malum
dixerint aduerſum uos mentientes. Sicut enim ueſtimentum conſumitur uerme uel tempore & ſi
cut lane atinea deuorantur. Sic omne perſecutorum opprobrium cum perſecutoribus pertranſibit 4
Vnde & apoſtoli gloriabantur quod digni eſſent habiti pro domino pati contumelias. Gloriabã 0
tur autem quod ſalus & iuſtitia domini quæ eis uictoriam & præmia repromiſerat: Ideſt domi/ HP

aduentũ illius receperunt: De quo & ſupra dicitur. Prope eſt iuſtus meus: egreſſus ẽ ſaluator meus.

CLonlurge

nus atq; ſaluator permaneat in æternũ. vhe in utraq; generatione prioris populi& poſterioris qui P

èM

Super Eſaiam.

Lrnn CConſurge conſurge induere foꝛtitudinẽ bꝛachium dñi:Conſurge ſicut in diebus antiquis in
conin generationibus ſeculoꝛum: Mũgd nõ tu percuſſiſti ſupbũ:vulneraſti draconẽ: Nũgd nõ tu ſic
Konnen caſti mare aquã abyſſi vehemẽtis:Qui poſuiſti pꝛofũdũ maris viã vt tranſirent liberati:Et
mdnn nũc ꝗ redẽpti ſũt a dño reuertent᷑:Et veniẽt i ſyõ laudãtes:⁊ letitia ſi piterna ſuꝑ capita eoꝝ:gau
ubier, diũ:⁊ letitiã tenebũt:fugiet doloꝛ ⁊ gemitus. LXX.
. i⸗ CExurge exurge hieruſalẽ:⁊ iduere foꝛtitudinẽ bꝛachii tui:exurge ſiẽ ĩ pꝛicipio diei:Sicut ge/
Gnonm neratio ſempiterna: Mõne tu es ꝗ excidiſti latitudinem diſſoluiſti draconem: Monne tu cs qui
Ndendrn deſertũ feciſti mare aquas abyvſſi multas:que poſuiſti pꝛofundum maris viam tranſitus hbis g9
ennn⸗ fuerant liberati ⁊ redempti: A domino enim reducentur:⁊ venient in ſyon cum letitia ? exulta⸗
Oünmmn⸗ tione eterna: In capite. n. eoꝛum laus ⁊ letitia appꝛehendit eos:Fugit dolor ⁊ meroꝛ ? gemitus.
unen Nomen hieruſalem quod hic a. xx. additum eſt: nec in hebreo habetur: nec ullus triũ inmterprætũ
tuenci poſuit: Vnde obelo prænotandũ eſt: & ſic cum ſuperiori ſenſu ſequẽs capitulum copulandum: Do
minegi, minus credentes in ſe fuerat cohortatus dicẽs: Nolite timere opprobrium hominũ: & blaſphemi-/
inba as eorũ ne metuatis: Salutẽq; ſuã & iuſtitiam ſempiternã eis promiſerat in auxilium: que nõ eſt alia
ennten præter chriſtũ: Brachiũ dñi de quo ſupra dixerat: & in brachio meo gentes ſperabunt. Vnde popul
Lriun loquitur ad brachiũ domini & eius depræcatur aduẽtum: & promiſſũ implorat auxiliũ dicens. Cõ
elemar ſurge conſurge induere fortitudinẽ brachiũ dñi: Cõſurge ſicut in diebus antiquis: & omnẽ tuã exer
ini ce fortitudinẽ: ut qui per multa ſecula ſanctos tuos de periculis liberaſti: etiam nos tua fortitudine
– protegas: Tu es enim qui percuſſiſti ſuperbũ: uulneraſti draconẽ regem ægypti pharaonẽ: Qui & in
pottl ezechiel draco magnus appellatur: Tu ſiccaſti mare rubrum: ut per aquas uehemẽtiſſimas: & ꝓfun-
nnni dum maris uiã tuus populus reperiret: & ægyptios fugeret perſequẽtes: Qui i. gitur iſta feciſti nunc
ema quoq; redẽptos & liberatos ſanguine tuo reduc in ſyon: & in cæleſtẽ hieruſalẽ ſiue in eccleſiã quã
ordtt, tibi tuo ſanguine præparaſti: In qua cũ fuerint gaudebũt lætitia ſempiterna & dicẽt:Domie ut ſcu/
to bonæ uoluntatis tuæ coronaſti nos: Habebunt enim gaudiũ atq; lætitiã fugiente dolore & ge-
K mitu: Hoc iuxta hebraicũ. cæterũ iuxta. xxx. hieruſalẽ:idẽ peccatrix anima prouocatur: Vt induat for
eN. titudiuẽ brachii ſui: & priora aſſumat opera ſicut fuerat anteꝗᷓ caderet: quado in die uerſabatur & Iu .
ind ce: Tu es enim inquit qꝗ ſuperaſti latã & ſpatioſam uiã quæ ducit ad mortẽ & diſſipaſti draconem
“W“ colubrũ tortuoſũ: De quo & in pſalmis legitur: Tu cõtriuiſti capita draconũ in aqꝗs: Memento prio
HWrü ris fortitudinis tuæ quod ſeculi huius calcaueris mare: & illud feceris eſſe deſertum & uiã reppreris
cne in mediis fluctibus: Vnde & apoſtolus petrus per mare huius ſeculi tranſiuit ad dim: & ꝗ ſide am-
imini bulabat cœpit ĩſidelitate mergi: Niſi qd dextera dñi ſuſtẽtatus eſt: Sicut igitur pro uictoria:do mino
nr auxiliãte cõceſſa eſt: dic & reuerſis poſt ꝑœnitẽtiã & audiẽtibꝰ: Nũqd ꝗ cadet nõ reſurget dicit dñs
Et cõuertimini ad me filii conuertẽtes: & ego ſanabo contnitiones ueſtras: Ipſe porriget manũ & re
fani ducet eos in ſyon ſpeluncam culmenq; uirtutũ cũ gaudio atq; lætitia ſempiterna: & ponet in capite
ng eorum laudem atq; lætitiam: Sapientia ſenis oculus in capite eius: & hanc habebunt coronam
iſtoq; diademate protegentur ut ſemper gaudeant: & laudent dominum quia pro dolore & ge-
kehheo⸗ mitu ſucceſſerunt gaudia. =ðZM
enun Et ego ipſe conſolaboꝛ vos:Quis tnᷣ vt timueris ab homine moꝛtali:⁊ a filio hominis qui q̃ſi
ge fenum ita areſcet ⁊ oblitus es dei factoꝛis tui:Qui tetendit celum ⁊ fundauit terra:⁊ foꝛmideſti
iugiter tota die a facie furoꝛis eius qui te tribulabat ⁊ paranerat ad perdendum: Abi nunc eſt
enlo⸗ furoꝛ tribulantis:cito veniet gradiens ad aperiendum:⁊ non interſiciet vſqʒ ad internitionem:
idok MNec deſiciet panis eius:Ego autem ſum dominus deus tuus qui conturbo mare:⁊ intumeſcũt
M. fluctus eius:dominus exercituum nomen meum: Poſui verba mea in ore tuo:⁊ in vmbꝛa
ndn manus mee ꝓtexi te:At plãtes celos ⁊ effũdas terrã:⁊ dicas ad ſyon populꝰmeꝰestu. LxXX.
chun CEgo ſũ ego ſuʒ ipſe ꝗ cõſoloꝛ te:Scito que fueris ⁊ timueris ab hoĩe moꝛtali:⁊ a ſilio homi/
nconh nis.Qui quaſi fenũ arefacti ſũt:⁊ oblitus es dei factoꝛis tui:Qui fecit celũ ⁊ fundauit terram:⁊
eigu timebas ſemp cunctis diebus faciem furoꝛis tribulãtis te ſicut cogitauit aufferre te.⁊ nunc vbi
umn furoꝛ tribulantis te:Cũ.n.ſalua facta fueris:nõ ſtabit neq; permanebit:⁊ non occidet in coꝛru/⸗
unei ptioneʒ:⁊ non deſiciet panis eius:quia ego deus tuus qui conturbo mare ⁊ ſonare facio fluctus
uhi/ eius dominus ſabaoth nomen mihi:ponam verba mea in oꝛe tuo:⁊ in vmbra manꝰ mece ꝓte/
nnd gã te:in qua ſtatui celũ ⁊ fũdani terra:⁊ dicet ſyõ populus meꝰ estu.
