reſpõdere:Si ſacerdos eſt ſciat legem dñi: Si ignorat legẽ:ipſe ſe arguit nõ eſſe dñi ſacerdotem: Sa
cerdotis.n.ẽ ſcire legẽ: & ad iterrogationẽ rñdere de g ꝗdẽ & in deutronomio legius. Vt Deu. 7. b.
ſic ubi in urbibus: Iſrael quæſtio fuerit exorta iter ſanguinẽ & ſan guiné iĩter iuditium & iuditium
leprã & leprã contradictionẽ: & cõtradictionẽ: eãt ad ſacerdotes atq; leuitas: & ad põtiſicem qui
in diebus
4

lrhi lr in diebus illis fuèrit cõſtitutus:& qrant ab eo legem domini: quibus reſpondétibꝰ facidt:qc iubz
u i H tur: Qd- ſi nõ fecerit exterminẽtur de populo.Et ne forſitan in ueteri ſolum inſtrumẽto hæc præ-
lüih i cCepta uideantur: loquitur & apoſtolus ad Thimotheu: epiſcopũ nõ ſoluũ irrepræhenbilé eẽ debere:
n, L.Thi.3. a. & unius uxons uirum: & ſapientem: & pudicum: & ornatum: & hoſpitalem. Sed etiam doctorem
HFhit. eb. Et ne caſu hoc dixiſſe uideretur: Ad Tytum quoq; ſup pᷣſbytens: quos epᷣos ĩtelligi uult ordina-
nolzie dis: eadẽ cautela ſeruatur. Propter hoc reliq te certe:ut ꝗ reſidua erãt coriigeres: & ordinares pciui
Dntte tates pᷣſoiteros:ficut ego præcepi tibi: Si quis irrephenſibilis: umius uxoris uir: fllios habens fideles: D
iſ nõ in accuſatione luxuriæ uel in ſubiectos. Oportet eniĩ epiſcopũ irrephenſibilẽ eéê: ſicut dei diſpen
1denon ſatorem: Nonꝓcacẽ: nõ iracundũ.nõ uinolẽtũ: nõ pcuſſorẽ: nõ turpis lucri cupidum: Sed hoſpita-/
mdenk lem: p udicũ: benignum iuſtũ ſanctũ cõtinẽtem: habentẽ in doctnina ſermonẽ ſidelem: ut Pofit con
ſi ſolari in doctrina ſana. Et eos ꝗ cõtradicũt arguere. S unt. n. multi & nõ ſubiecti: V aniloqꝗ & ſedu-
uenn ctores: & maxime ꝗ de circũciſione ſunt ꝗbus oportet ĩponere ſilentiũ. Hæc ꝓlixius poſui ut tã ex
Krenn ueteri: ꝗᷓ ex nouo teſtamẽto. Sacerdotũ eſſe offiñ nouerimus ſcire legem dei:& rñdere ad quæ fue
– unint interrogati. Nec ſimplicitatem & ciboꝑꝶ cõtinẽtiã in magiſtro ſufficere: Niſi Ich ipſe facit: poſ
nlit ſit & alios erudire: Certe ꝗa rnſuros bputo: eoꝶ eſſe ꝗ ſe ab adolẽſcẽtia pparant ad docẽdu: Freꝗ n-
ſeen ter aüt iuditio dni: & populoꝶ ſuffragio in ſacerdotiũ ſimplices eligi. Saltẽ illud hẽant: ut poſtꝗ
na ſacerdotes fuerint ordinati: diſcant legem dei: ut poſſint docere qd didicerit: & augeãt ſciam ma⸗
et QAuies ꝗ op“. Et nõ erubeſcãt a laicis diſcere: ꝗ nouerit ea ꝗᷓ ad offm̃ ptinẽt ſacerdotũ. Magiſq; nocles
GGS dies in ſcripturaꝶ tractatu: ꝗᷓ in röciniis & ſupputatiõe cõſumant. Quid eſt aut qd; ex piona dñi
in Ne Aggeus interrogat ſacerdotes. Si tulerit hõ cariẽ ſanctificatã in ora: ſiue in ſumitate ueſtimenti: &
tetigerit de ſũmitate eius panẽ:aut pulmentũ:aut uinũ:aut oleũ:aut oëm cibũ: nũꝗd ſactificabitur.
endi Anteꝗ de qõne tractemus:debemus iĩterim iuxta litterã noſſe:qd ſit ſanctificatio:& ꝗd ſit imundus
ns an in aĩa: Hoſtia ꝗᷓ imolabatur in altari: carnes illiꝰ ſanctæ erãt: & ĩter ipſas ſactificatas carnes erat mul
cpone ta diuerſitas. Alias. n. ſacerdotes in tẽpli aditis cõmedebãt: alias ꝓpinꝗq eog domi. Alias hi ꝗ de ſa/-
1cn, cerdotibꝰuidebãtur eſſe maculati. Alias Iſraelitæ ꝗ nullã habebãt ĩmuũditiã. Hinꝰ diuerſitatis plena
mmbin 16 in leuitico dicitur. Immũdus aũt in aĩa dicebatur: Qui corpus mortui hoiĩs attigerat:In quo ani
omihus maduertẽdũ: ꝗdiu aĩa in corpe ſit:ĩmundũ nõ eſſe corpus humanũ: ſtatim uero ut ſpus uegetans
I. Leui.2l.a. artus receſſerit imundũ fieri qd; terrenũ eſt: Sicut in eodẽ leuitico ſcnbitur. Et ait dns ad Moyſen
eren dicens. Dic ſacerdotibus filiis Aaron: & dices ad eos: In aiabus nõ cõtaminabutur in gẽte ſua: ſed
Aum in cognatis ꝗq appropinquãt eis ſup matre: & ſuꝑ patre: & ſup filiis & filiabus: & ſup fratie & ſorore
nspe⸗ ſua uirgĩe:qᷓ appropinquat ei: & nõ eſt tradita uiro:ſup iis cõtaminabitur: & nõ polluetur repente
ndkenütt in populo ſuo:In cõtaminationẽ ſui cõſidera in his pᷣcipi ſacerdotibꝰnõ in gredi ad quẽlibet mor/
us hisch bum: miſi ad eos cognatos & ppinquos de ꝗbus ſupra dictũ eſt. Sacerdos aùr ma ghnus. i.põtifex pl“
egenst aliꝗd hẽbat a cæteris ſacerdotibus: & nec pietas illũ:nec affectus flectere poterat ut ĩmundus fieret
mai in ſupradictis noĩbus. Ait. n. ſcnptura. Et ſup oĩ aia ꝗᷓ mortua ẽ. Nõ ĩgredietur ſup patre ſuo & ſuꝑ
Nebur. matre ſua:& nõ cõtaminabitur.Sciẽtes ergo ꝗd ſit caro ſanctificata: & ĩmũdus in aia. Videamus P-
pPheta ꝗd qrat: Si hõ ꝗcũqʒ:nõ hic de ponuſfice dicitur: aut de ſacerdote: aut de leuita: ſed ꝗlibet hõ:
Gebunn ubi pſona nõ põitur paſſim oĩbꝰlicet carnẽ tã gere. Si tulerit ĩqt carnẽ ſanctificatã: & ligauerit in ſũ
Eraco⸗ mitate ueſtimẽti ſui:& ipſa ſũmitas ueſtimẽti panẽ teti gerit:aut quãlibet aliã coctionẽ:aut uinum
nii autoleũ: aut oẽ extra hæc quo hõ ueſci põt: Nũgꝗd pams aut pulmentũ:aut uinũ: aut oleũ: aut oĩs
luai cibus tactu ueſtimẽti in quo caro ſancta legata eſt ſctificari põt. Et rudentes ſacerdotes dixerũt. Nõ
luep, põt:hoc eſt nihil eoꝑꝶ ſanctificabitur de ꝗbus qrit: ſed ita unũ quodq; pmanebit ut fuerat. Rurſum
wy alia ꝗſtio ꝓponitur ſacerdotibus. Qc.ſ. bene rñderit ad ſupiorem. Et quaſi ſimilitudo ꝓblematis
R coaptatut in quã peritus illabi potuit: Da. n. aliquẽ neſcire legẽ: & ſicut rũdit de ſanctificata carne
R nõò ſanctificari panẽ:aut pulmentũ:aut uinũ:aut oleũ:aut oẽm cibũ: & ĩ hoc æque rmdebit: & dicet.
dnckuin Pollutũ in aĩa nõ cõtaminare ea ꝗ ſctã caro ſanctificare nõ potuit. Interrogat igitur & dicit: Si teti-
eh gerit is ꝗ pollutus in aĩa eſt: hoc eſt ꝗ cõtagione mortui eſt ĩmundus effectus: ex his oibus: panem
en uidelicet:aut pulmentũ: aut uinũ:aut oleũ:aut reliquos cibos:nũꝗd cõtactu eoꝶ hæc ꝗᷓ teti gerit nõ
5 polluẽtur.Et rũderũt ſacerdotes quoꝶ princeps erat Ieſus filius Iloſedech: Vñ & legẽ nouerant &
ſohun dixerũt: cõtactu eius ꝗ ĩmũdus eſt oĩa q ab eo cõtacta ſũt pollui:Et rũdit Aggeus & dixit:de ſupio
in ribus tacens: qd ſanctificata caro cæteros cibos ſanctifcare nõ põt.Et de ſcda tmmõ qone ſermõis
ginin ſui texẽs occaſionẽ. Sic populus iſte: & ſic gens iſta ante faciẽ meã dicit dñs Qui iĩmudus eſt in aĩa
nifi &S& morticiniũ tetigit: o qd tetigerit: & quod obtulerit mihi immundum erit. Quod autem dicit
ing ſecundum litteram huiuſmodi eſt:O popule qui altari tantum extructo:& diruta domo mea bo⸗
. ſtias mihi offers in altari: & uictimis eius: & carnibus te ſanctificari putas:ſcito non tam ſanctifica/
Gen⸗ ri te ex hoſtiis quæ templo diruto tibi prodeſſe non potuerunt: ꝗᷓ contammari omnia opera tua:
l Et cuncta quæ agis ex eo quod negligis: & tuam magis domũ ꝗᷓ meam extmiere conatus es: Sanctũ
nA quidem quod offertur in altari: ſed non tam ſanctificaris ex h oſtiis: qᷓ ex eo qc in cõuallibus hitas:
N & ĩteres mortuis opibus pollueris. Hæc iuxta hiſtoriam. Quãꝗᷓ ſpiritalis in ea intelligentiæ lineas
Mm Qinyxerimus. Cætegꝶ ſecundum ρανοâI, eccleſiaſticus uirꝗ imolauit agnũ ĩmaculatũ & ãniculũ:
g
eu

& indutus eſt xpo: Si tulerit de carnibus eius ligauerit in ſũmitate ueſtimenti ſui.& ipſa ſummi
tas tetigerit ſcripturarum panem: qui confirmat corda credentium: aut coctionem: apoſtolicas epi
ſtolas ꝗᷓ quaſi ueteris legis carnes cõcidunt & decoquũt: & cõditas pᷣbent eſui: aut uinũ qd lætificat
cor hoĩs. Aut oleũ in quo exhilaratur facies audiẽtis. Aut omnem cibum. Lac quo alũtur corithii. ps. 03.
Et olera ꝗbus ueſcũtur infirmi: & cætera his ſimilia. Nõ ſtatim quaſi ſanctificata ea cõmedũut ꝗbuſ/ i.Cor.. a.
cũq; data fuerint: Nõ. n. ex eo qd dicũtur: ſed ex eo q ſuſcipiũtur ſanctiſicãt audientes: Quia multi
auditores ſũt & nõ factores: ſed & ob id puto hæc uniuerſa ꝗ dixi: ex tactu ueſtimẽti ad ueſcẽtes ne
quaꝗᷓ ſanctificata deferri: qc; ſũmitate tm̃ pallii cõtingũtur: & ſanctincatæ carnis intriſecus humorẽ
ſanguinẽ uenas neruos q; nõ norũt. Sicut igitur ſũmitas ueſtimẽti dominici: & eius tactus nõ ſan⸗
ctiſcat:Niſi eũ ꝗq cõmederit carnes agni: & ſanguine eius biberit. Sic ecõtrario imũdus in aia: puer
ſæ qq; doctninæ q̃cũq; tetigerint immũdũ faciãt neceſſe eſt. Habẽt.n. in ſacramẽtis panẽ & uinũ &
oleũ & oẽm cibũ: Sed ſacramẽta eoꝶ& q̃ſi panis luctus: oẽs ꝗ ea tetigerint cõtamina ũtur: Legũt &
ipſi ſcripturas: & qa de ſcripturaꝶ teſtim oniis coarguͤt panẽ: tota nocte in clibano coquũt illũ:
Sed cũ ad ueſcẽdũ datus fuerit: cõmedẽtes ad inſaniã ꝓuocat.Habẽt pulmentũ & coctionẽ conã/
tes iuxta puerſitatis ſuæ ſenſum myſtica ꝗq; de ſcnipturis texere: & qſi coqᷓre & cõdire carnes agni.
Sed coctio illa pditio eſt. Habẽt & uinũ:ſed nõ de uinea ſorech & quã plãtauit dũs in hieremia. ele Hiere. 2.a.
Ctã totã uerã: ſed de uinea ſodomoꝶ. Habẽt & oleũ qd de ueteris & nouæ ſcripturæ teſtimõiis uio
lenter exprimũt:& quaſi refectionẽ deceptis & laſſis mẽtibus pollicẽtur. Sed deteſtatur illud ſctũs:
& dicit:Oleũ aũt peccatoris nõ impinguet caput meũ.Habẽt & diuerſos cibos multiplices: uideli/ p̃s. 40.
cet uariã rOosο– diuerſoſq; tractatus: quos qa immũdi ſũt ꝗ ſcripſerũt & de ĩmũdo ore ꝓlati ſüͦt
oĩs ꝗ tetigerit ĩmũdus fiet & in eoꝶ trahitur errorem. Vñ rñdit Aggeus:ꝗ ſcit differẽtias ſolẽnita-
tum: & ob id feſti ſortitus eſt nomẽ. Sic populus iſte & gens iſta corã me: I udæoꝝꝶ uidelicet atq; gẽ
tiliũ & hereticoꝶ oĩum in cõſpectu meo dicit ds Oẽ ꝗd; fecerĩt mihi:qdc obtulerĩt: uel uota: uel ꝓ
ſalute: uel pacifica:uel ꝓ pctõ: uel ꝓ delicto: uel holocauſtũ: ſiue elemoſynas: ſiue ieiunia: ſiue uictus
cõtinentiã: & corpis caſtitatẽ: cõtaminata erũt in cõſpectu meo. Quãuis. n. ſãcta uideãtur ſpetiæ ſui
quæ offeruntura talibus: tamen quia tacta ſunt ab eo:qui pollutus in anima eſt: omnia HS
Et nunc ponite coꝛda vr̃a a die hac ⁊ ſupꝛa:anteqᷓ poneret᷑ lapis ſuꝑ lapidem in tẽplo dñi:cuzʒ
accederetis ad aceruũ viginti modioꝝ:⁊ ſierent decẽ:⁊ itraretis ad toꝛcular vt expꝛimeretis ꝗn
quaginta lagenas:⁊ ſiebãt viginti. Nercuſſi vos vento vrẽte:⁊ aurugine.⁊ grãdine oĩa opa ma
nuum veſtrarum: 2 nõ fuit in vobis qui reuerteretur ad me dicit dominus. LXxX.
Et nunc ponite coꝛda vꝛa a die hac ⁊ ſupꝛa anteq; poneretur lapis ſuper lapidem in templo
dvomim:qui eratis:⁊ fiebant decem:qñ mittebatis in cipſeleon:oꝛdei viginti ſata:⁊ igrediebami
ni toꝛcular vt hauriretis quinquaginta amphoꝛas:⁊ ſiebant viginti. Mercuſſi vos ſterilitate ⁊
coꝛꝛuptione aeris:⁊ in gràdine oia opera manuũ veſtrarum ⁊ nõ reuerſi eſtis ad me:dicit dũs.
CLicet oĩa ꝗᷓ obtuliſtis mihi in altari: qa templũ nõ edificaueratis cõtaminata fuerint: Sine extru/
ctione ꝗppe tẽpli: donũ oẽ pollutũ eſt: Tñ nũc hortor o popule. ut ſenſu ad p̃terita reuertaris:cõſi/
dereſq; quãta ſint: hoc eſt: ab hac die uiceſimaquarta noni mẽſis anno ſcdo: qeꝗd añ geſtũ eſt mẽte
cõplectere: & pp q quãta ſuſtinueris: ut cũ deinceps ꝓſpere tibi uenerit ſcias qua cã euenerĩt. Ergo
anteqꝗᷓ incœperis edificare templũ: & lapidem ſup lapidẽ ponere: cũ accederes ad aceruũ: & putares
xx.te hẽre modios: nõne uix mediã partẽ colligere poteras. Siue iuxta. lxx. Cũ mitteres. xx. modi-
os ordei in uas qd; uocatur cipſiles: & eſtimares te qꝗᷓ ordeũ mitteres iumẽtoꝶ: tibũ uel de ipis. xx.
modiis eſſe ſecurũ: Nõne poſtea reuerſus ad uas uix.x.modios repiſti: Ad torcular quoq; cũ acce/
deretis & uideretis uuas: & ꝗnquaginta amphoras uobis oculi pollicerẽtur: nõ dico ptem mediã:
ſed uix.xx. amphoras exprimere poteratis. Et hæc feci pcutiẽs uos uẽto urẽte: & corruptõe aeris: &
emoriẽtibus frugibus: uacuiſq; ſpicaꝑe folliculis: & uineaꝑ botris: ut maloꝑꝶ põdere uos ad meam
notitiã ꝓpuocarẽ: nec ſic fuit ꝗ reuerteretur ad me. Hebreus totã loci huius cõtinentiã ab eo qd ſcn/
ptũ eſt. Et nüc ponite corda ueſtra a die hac & ſupra: uſq; ad eũ locũ ubi ait: Vinea & ficus & malo/
granatu: & lignũ oliuæ nõ floruit. Ex die iſta bnñdicã. I ta expoſuit: certe nüc templi füdamẽta ſunt
lacta. Ex hac igitur die qua füdamẽta ieciſtis: cũ in pᷣteritũ uos ſterilitate & fame & grãdine & ſicci
tate punieri: & nõ fuerit ꝗ ad me p has plagas reuerteretur e uobis. Ponite corda ueſtra in futuꝶ: &
deĩceps & uidete qd oĩa uobis ꝓſpo curſu fluãt: hoc aũt eueniet ꝗa tẽplũ edificare cœpiſtis. Nec in
ſolo altari habẽtes fidutiã edificationẽ meæ domus cõtẽnitis: luxta quẽ ſenſum breuiter poſſumꝰ
dicere: fruſtra aliquos munera offerre deo: Et elemoſynis atq; oblatiõibus putare dũm poſſe placa
ri: cũ ipſi nõ extruxerit in ſe tẽplũ ſpiritui ſctõ. Tũc.n. pſũt elemoſynæ: & mũera qͥ offerũtur ĩ altari
Cũ ſeipᷣm ꝗs edificauerit tẽplũ dei:Et poſt edificationẽ tẽpli dona obtulerit ĩ altari.Porro ſecũdũ
tropologiã: & ad nos dicitur.qui nunc in ieſum xpᷣm credimus & opere fidei oſtendimus ueritatẽ
ut reuertamur mẽte ad illud tpᷣs: qñũñ gentiles eramus cottidie uitiis ſerniẽtes: nec extruxeramus in
nobis templum deo. Quomodo autem architectus & ſcientiſſimus cementarius lapidem iuͦgit la-
pidi: & inferiorẽ ſuperiori calce gypſoq; cõglutinat: Ita & architectus: quem ſe & apoſtolus eſſe di/
cit(Quaſi ſapiens architectus fundamentum poſui.quem hieruſalem ablaturum ſe dñs cõminatur I. Cor. 3. b.
Nouit
„

—– - —— —

tuu⸗

wet

nel

Super ggeum. c. ii.

unn .
lu (Nouit quòõ opera iungat operibus: & paulatim extruat templum dei. Fũdamentũ aũt huius tem
li pli põitur ieſus: ſuper quẽ unuſquiſq; uideat ꝗd edificet: Alius edificat auꝑ argẽtũ lapides pᷣcioſos:
ci . Alius ligna fœnũ ſtipulã. Et tribus bonis tria ecõtrario ponũtur mala: Iſti ſut lapides de ꝗqbus ex-
i In tructuru ſe hieruſalem dũs repromittit. Ecce ego pᷣparabo tibi carbunculum lapidẽ tuũ: & funda/
i menta tua ſaphyꝶ: Et ponã ꝓpugnacula tua iaſpim. Et portas tuas de lapide chriſtallo: & murum

tuũ de lapidibus electis. Neq;.n. putandũ eſt ſcdm iudaicas fabulas & inepta figmenta: deũ auro &

n gẽmis edificatuꝶ hieruſalẽ. Et nõ uiuis lapidibꝰ: ꝗq nuc uoluũtur ſup terrâ. Et iuxta naturas lapidu:
drit⸗ uel igniti fide ſut: ut carbũculus: uel toti cæleſtes: & in thronũ dei reducti: ut ſaphyrus: uel innocen
* tia & bonog operũ ſimplicitate lucẽtes. ut chriſtallus. Dicitur ergo nobis ut cõſideremus ꝗᷓ retro
. paſſi fuerimus: anteꝗᷓ in nobis edificaremus templũ dei. Cũ accederetis inqt ad aceruũ uiginti mo
At dioꝶ & fuerint decẽ. Siue iuxta. lxx. cũ mitteretis in cipſilen.xx, modios ordei: & fierẽt decẽ modii
OoOtrtdei. Quicꝗd. n. añ chriſtũ uidebamur hẽre uirtutũ bonorũùq; operũ: nõ erat frumẽtũ: ſed ordeũ:
Cutli & ipᷣm ordeũ nõ ſcdm ſpem & uota noſtra qd de Iſaac legius centenas fruges dabat: ſed uix me⸗-
R, Gala. 3.46. diã parté laboris noſtri ex eo iuenire poterãus. Et dicebatur ad nos tãta paii eſtis ſine cã. Sed & cũ
n 5s.103. intraremus ad torcular & qnquagĩta uini amphoras ſupputaremus: Quẽ numerũ cõpletis ſeptẽ
dnice hn ebdomadibus unio diuinitatis icludit: & putaremus nos hẽre uinũ qd' lætificat cor hoĩs: Subtra-
Moinuid hebatur nobis ſanctus nũerus tricenariꝰ in quo baptizatur dñs. Et Ezechiel uiſionẽ cernit in ꝓphe
Uſtin tiæ ſuæ exordio: & iuxta hebraicũ ſacerdotes accedũt ad miſteriũ dei: & relinꝗᷓ bãtur.xx. Quẽ nũe
uicel/ u rum amat Eſau.Vñ & Iacob ſciẽs eũ hoc nũero delectari: Mittit ꝗdã aialia in munere: uiginti & in
Uiſt giti: ſimulq; cerne qd & ipſe Iacob licet ſanctꝰ: tñ eo tpe quo nõ erat cũ patre ſuo Iſaac.i.riſu:&& ma
lint⸗ tre ſua rebecca.i.patiẽtia:Sed nicinos hẽbat aſſyrios: & habitabat in meſopotamia. hic atq; inde ſe
nggi cingẽtibus fluuiis. xx. annoꝑꝶ ſpatio: Crudeliſſimo & auariſſimo ſeruiuit laban. Nec moueat quẽ-
dernelp piam ſi dicamus aliquem ante fidẽ xpᷣi: & extructionẽ tẽpli eius. Mediã ptẽ ſe laboris ſui poſſe p/
W in cipe:cũ apud incredulos nullus fructus ſit bonoꝶ operũ: Nõ. n. xx. reponit & iuenit. xx Sed ſi. xx.
heieli repoſuerit iuenit.x.ideſt mediã ptẽ laboris ſui. Iudæus & Ethnicus & philoſophi huiꝰ ſeculi: cæte
Cllem. riq;:q ſapientiã iactitãt:in pñti tñ tpe cõuerſatiõis ſuæ & laboris fructuù: & gloriã capiuũt: oĩſq; ſpes
iing eoꝑꝶ & merces futuri ſeculi tollitut. Hoc aũt ideo fit ne pœnitus deſperãtes cõtẽnãt pœnitẽtiã: ſed-
mo aliqñ cõuerſi ponãt lapidẽ ſuꝑ lapidẽ: & edificẽt tẽplũ dei. Qd ſi in incredulitate pmãſerit. id ipᷣm
n mediũ ꝗc uidebãtur hẽre pdẽt. Seꝗtur.n.Percuſſi uos uẽto urẽte & erugine & grandine opa ma/
nuũ ueſtraꝶ. Quicꝗd aũt erugine & grãdine & uẽto urẽte pcutitur in puluerẽ redigitur in fauillã
wo nihilq; in eo qc; ad utilitatẽ & ad eſum pueniat inuenitur. Quæ ꝗdem cũcta fecit dominus: ꝗa nõ
chmni eſt inuentus in eis qui reuerteretur ad eum. Quod ſi reuerſi fuerint & edificauerint templum do/
* mini: a die qua edificare cœperint: habebunt quæ prophetiæ ſermo ſubtexvit.
uk T NPomte coꝛda vꝛa ex die iſta ⁊ in futnrũ a die viceſima quarta noni mẽſis:a die qua füdamé
meemn, ta iacta ſũt tẽpli dñi. Ponite ſuꝑ coꝛ viuzʒ:nũꝗd iam ſemẽ in germie eſt:⁊ adhuc ſicus ⁊ vinea
nnheti ⁊ malogranatum:⁊ lignum oliue non floꝛuit.Ex die iſta benedicam. LCxx.
letra CPonite coꝛda vꝛa a die iſta ⁊ in futurũ:a quarta ⁊ viceſuna noni mẽſis:a die in qua fundamẽ
it. ta iacta ſunt templi dñi. Nonite in coꝛdibus vis ſi vltra cognoſcetur ſuꝑ terrã arca.Et ſi ad-
* buc vinea⁊ ſicus ⁊ malogranatum ⁊ ligna oliue que non ferant fructum:a die hac benedicam.
* CExpoſui ait uobis qᷓ ſuſtinueritis anteꝗ ĩcipetis edificare templũ meũ. Nũc exponã qᷓ uobis uen/
.ni⸗ tura ſũt ꝓſpa:qa tẽplũ meũ edificare cœpiſtis:a die igitur uiceſima quarta nom mẽſis in quo tẽpli
iin fundamẽta ſũt iacta: quãta rerũ habũdãtia futura ſit cõſiderate: Nonus eſt mẽſis quẽ nos nouẽbrẽ
cdn uel decẽbrẽ dicimus: Niſan. n. apud hebreos mẽſis ẽ primꝰ: ꝗ appellatur mẽſis nouoꝶ:eo tpe quo
m paſcha faciũt.i.ĩcipiẽte ueris exordio:q ſecũdũ lunæ curſum ſepæ quãdã ptem mẽſis martii poſſi/
deri⸗ QAet. Interdũ ĩcipit in aprili. Ergo niſan Aprilẽ itelligimus. Nonꝰmẽſis ſcdm ſupputationẽ hebreo
unen rüü decẽber erit. Igitur decimus eſt mẽſis eo tpe quo ſemia latitãt in terra:nec futura fœcũditas cõ/
9 ⸗ iectari põt: Nũꝗd ait ſemẽ in germine eſt. Qd/ meliꝰ hebraice dicitur in folliculo: Vt thecã frumẽ
andh ti ſignet:Nũqd uinea & ficus & malogranatũ & lignũ oliuæ florẽ ſuũ dederũt: ut ex flore ĩtelliga
ninin tur & fructus: Vtiq; nono mẽſe (ut diximus) decẽbii futurarũ nulla ſigna ſut frugũ. Ne igitur dica/
nöh tis hoc me prudẽti ratione cõiicere: & futurã iocũditatẽ de floribus arboꝝꝶ herbiſq; ſegetũ ſuſpica
ne⸗ ri.Ecce nulla ſigna ſũt:& tñ ego pᷣdico uobis:qa cœpiſtis edificare tẽplũ meũ ad bñdictionẽ meã:
hien frugũ oĩum fœcũditatẽ. Hoc ſcdm hebraicũ diximus. Cæterũ ſcdm. Ixx.Iõge alter eſt ſenſus: quẽ
in & ipᷣm primũ debẽus iuxta litterã exponere: ut poſtea cœptus tropologiæ ordo tractetur. Ponite
nn corda ueſtra a die hac:qua templum fundatum eſt: in futurum & uidebitis tantas futuras eſſe ſege
iinn tes: & tanta de cunctis agris frumenta portari: ut area neſciat fruges ſuas. Siue ut non ſint areæ ſin
hici gulorum: ſed præmultitudine iungatur area areæ: & arearum ſeparatio neſciatur in terra. Vineœ
uine quoq; & ficus& malogranatum & oliuæ quæ prius ueſtro uitio non afferebant fructus: quia mihi
1 nec dum cœperitis edimncare templum: tanta uuarum: & pomorum habundantia curuabuntur:
gt ut manifeſta ſœcunditas manifeſtam indicet benedictionem: Nonus autem menſis non in bo/
eu J nam partem accipitur: Vt quartus regnorum liber & Hyeremiæ narrat hiſtoria: in quo obſeſſa
vmn .
1
Mn .

Miero.liber.

dicitur eſſe hieruſalem. Tamen quoniã in fine noni menſis templi fundamenta iatiutur. Hoc intel
ligere poſſumus: quod non incipiatur extrui templum domini: niſi mala opera finiantur. Vnde &
in uiceſimo quarto die menſis eiuſdem: fundamentum templi põitur: in quo numero duplex 20
Aααο & tres 5KAαααοα quattuor quæ exades ſunt: de quo iam ſupra plenius diſputatum eſt.
Quicunq; ergo dei cultui ſe dedicauit: & contempſerit pᷣcν αι11: ideſt negligentiæ patronum.
Qui in oſeæ uolumine iuxta. xx.interp̃ᷣtes tẽplũ dei edificari uetat:Iſte neſcit menſurã frugum &
mercedis ſuæ: Vel certe ꝓpter hoc qd icitur:ſiadhuc oguoſcctur, ſup terrã area:ꝗ ſeminauerit in
ſpiritu & de ſpiritu meſſuerit uitã eternã: neq; qui ſibi theſaurizabit in terra:ſed oĩa opa eius & mer
cedes opum in cæleſtibus colligẽtur: Vinea quoq;ideſt ſermo dei: cuius in uno quoq; pater agrico
la eſt: Et ficus ſpiritus ſancti dona dulciſſima malogrãatũ eccleſiaſtica dogmata: & ſciẽtia ſcriptura
rũ: Quæ ſponſe geniſ in cantico cõparatur: Et ligna oliuæ dabũt refectionem & illuminationẽ cor
dis eĩ qui cœperit edificare tẽplũ dei Qd ãt uĩea & ficus & oliua( auliſp de malogranato differo) Iud. 9: a.
referãtur ad pſonã ſaluatoris: & dei patris & ſpus ſancti: In iudicũ libro pleniꝰ legit᷑: Vbi uadũt ĩfru
ctuoſa ligna: ut cõſtituãt regẽ ſup ſe: dicũtq; ꝑ ordiẽ uĩeæ ficui &oliuæ ẽ: ut regnẽt ſup ea: &tã uiea
ꝗ̃ficus & oliua renuũt tale ĩpiu. nec dignãtur: ſup fructuoſa ligna regnare: Tuc illa ueniunt ad di/-
gni ſterilitate ſua regẽ.i.ad rhamnũ ſpinoſũ fruticẽ: & arbuſculã ſentibus uncinis cõtextã:qᷓ tene/
at ꝗcqd attigerit: & retẽtũ uulneret: & uulneratoꝶ ſanguine delectetur: Inſup & ignẽ mittat a ſe. &
regnata ligna cõſumat. Referimus ãt thãnũ ad diaboſũ: & ſcdm uirgulti naturã illius naturã inter
prætabimur. Porro uinea & ficus & oliua abierunt: Vbi malogranatũ fuerit: qᷓ arbor ꝓpter grano/
rũ nimiã multitudinẽ: & ĩtertextis mẽbranulis quãdã geometricã cõpoſitionẽ: & diuerſas ꝗqdẽ mã
ſiuũculas ſed tñ oẽs uno cortice cõpræhẽſas: ſemp in ſcripturis ſup eccleſiæ pſona ponitur.
C Et factũ eſt verbũ dñi ſecũdo ad aggeũ in viceſſima quarta die mẽſis dicẽs.loquere ad ʒoꝛo
babel ducẽ iuda dicẽs: Ego mouebo celũ pariter ⁊ terrã:⁊ ſubuertã ſoliũ regnoꝝ:⁊ cõterã foꝛti
tudinẽ regni gẽtiũ ⁊ ſubuertã quadrigã ⁊ aſcẽſoꝛes eiꝰ:⁊ deſcẽdẽt eꝗ ⁊ aſcẽſoꝛes eoꝝ:vir in gla-/
dio fratris ſui: In die illo dicit dñs exercituum:Aſſumã te ʒoꝛobabel ſili ſalathiel: ſerue meus:
dicit dominus:⁊ ponam te quaſi ſignaculũ:quia te elegi dicit dominus exercituum.
CIn. Ixx.addita ſũt Salathiel mare & arida: & minus habet. Cõterã fortitudinẽ regni gẽtiũ:qd ple/
nius ex ipſoꝶ lectione noſcetur. Notãdũ ãt: Qd in eodẽ die:hoc eſt in uiceſſima quarta noni men
ſis: tacito mẽſis numero: Quia de xpᷣi ꝓphetabatur aduẽtu: & d regno eiꝰ: Secũdo ad aggeũ ſermo
fit dñi noſtri:nõ in manu eius ut prius: ideſt ad dñi ſeſta celebrãtẽ: ꝗa neq;ꝗᷓ uẽturũ ſed ueniẽtẽ nun
tiaret & cerneret: & quõ Abrahã uidit diẽ xpi & lætatus eſt. Et Ioannes agnũ dei digito demõſtra/
uit: Sic & ille uidẽs regnũ filii dei:haberet in ſe uniuerſas ſolẽnitates: In hoc loco apd plerosq; di-
uerſa ſententia eſt: Alii enim ſuſpicantur de primo eius aduẽtu dici: Alii de ſecũdo qñ in ſua maie/
ſtate futurus eſt: Nos utrũq; ſuſcipimus: Quia & tunc regnauit cũ uenit: & poſtea regnaturus eſt: Et Cor. . d.
tñ ſi de fine mũdi uoluerimus accipere: Ilid dicimus qd apoſtolus ad Corinthios loqtur:Deſtruẽ/
dũ oẽm pricipatũ & oẽm poteſtatẽ & uirtutẽ:vt ſit deus oĩa in omnibus:Et ꝗa myſticũ eſt qd dici
tur: & ad finẽ reꝶ ptinet: Iccirco iubetur ꝓpheta ad ſolũ zorobabel loꝗ: Quẽ in typo chriſti ꝓpter

aſſũptionẽ corporis ex ſemine dauid: ꝓceſſiſſe mõſtrauimus: Huic ergo dicũtur quæ in fine uẽtura
ſint: qd trãſeat figura huiꝰ mũdi: & fiat cælũ nouũ & terra noua:& còmoueat dñs cælũ & terrã: & 1
deſtruat oẽm pricipatũ & poteſtatẽ& uirtutẽ:& diſſipet ſedes regũ: Siue ut hẽtur in hebreo regno ie
rũ: & ĩterficiat oẽm fortitudinẽ cõtrariã: ut ipſis quoq; ꝗq ante regnauerãt & gẽtes ſub ſua tenuerãt hn
ditione: pſit regni eoꝶ deſtructio: & oĩ pᷣliandi ſtudio diſſipato ſequatur pax:hoc eſt.n.qd ait. Et u
ſubuertã quadrigã ſiue quadrigas & aſcẽſores eaꝶ & deſcendent equi & aſcenſores eoꝑ: Et ut ſcia ne
tis in ſubuerſione quadrigaꝶ & corruentiũ eꝗtum:hoc qd diximus ſignificari. Videte quũo dicatur 1n
in Zacharia. Qd ueniat manſuetus rex: & aſcẽdens ſup iugalem & pullũ aſine nouellum. Et diſꝑp Zac. 9.b. ſ⸗

dat quadrigas ex ephraim: & equũ d hieruſalem: ut fiat unus grex & unus paſtor: & utrũq; agmen
tam de gentibus ꝗᷓ d iudæis: ſub pacifico paſtore teneatur: ut hæc ꝗᷓ puerſa ſũt deſtruãtur: unuſqſq;
in gladio: Quem ego puto ſermonẽ eẽ doctriæ accutiſſimũ. Et puerſa quæq; reſecãtem: cõſurget .
aduerſus fratrẽ ſuũ amputãs oẽ cõtrariũ. Sed horũ uniuerſoꝶ finis eſt optimus. Poſt deſtructionẽ C
enĩ ſolioꝶ: & fortitudines regnãtiũ: & quadrigaꝶ & equoꝶ & equitũ. In die illa dicit ds oĩpo- .

tens: aſſumã te zorobabel filiũ Salathiel ſeruũ meũ: ſeruus aũt dicitur pp corpus humanum. Quia
tunc & ipſe filius ſubiicitur ei: ꝗ ſubiecit ſibi oĩa: & in ſubiectis oĩbꝰ uidebitur: & ipſe ſubiectus. Sed
cũ hoc fuerit impletũ: ponet ilſũ deus quaſi ſignaculũ in manu ſua. Hunc.n. ſignauit deus pater: &
hic eſt imago dei inuiſibilis: & forma ſubſtãtiæ eius. Vt ꝗcũqʒ crediderit in deũ:hoc quaſi annulo 66.
cõſignetur. Obſecro te lector ut ignoſcas:celeri ſermone dictãti: nec reꝗras eloꝗi uenuſtatem:quã leho⸗
muſto tpe hebreæ linguæ ſtudio pdidi: qqᷓ me Alecto ſemper infantem ac mutum ſuiſſe autumet.
Cui ego dicam: Dominus dabit uerbum euangelizãtibus uirtute multa.

FINIT EXPLANATIO DIVLHIERONYMI IN AGGEVM PROPHETAM AD

PAVLAM ET EVSTOCHIVM. Wla

S U Per JZachariam. c.i.

DIVI HIERONYMI LIBER PRIMVS SVPER ZACHARIAMPROPHETAM:
Ma AD EXVPERIVM EPISCOPVM TODLOSANVM: INCIPIT.
et CAPITVLVM PRIMVM.
Wn = mNR menſe octauo in anno ſecũdo Barij regis factum eſt verbũ do/
n Emini ad zachariã filium Barachie filiũ Addo ꝓphetã diccẽs. LxX.
nunnn CIn octauo mẽſe anni ſecũdi poſt Dariũ factũ eſt verbũ dñi ad
a zachariam Barachie ſilium Addo ꝓphetam dicens.
egin CSecũdo anno Darii filii Hyſtaſpis ſeptuageſimũ deſolationis tem/
ahen pli annũ: Qui ab Hieremia prædictus eſt fuiſſe completum: ipſe zacha
Wüonien rias teſtis eſt dicens: Domine exercituũ uſq; quo nõ miſereberis hieru-
wci 1 ſalem & urbium iuda quibus iratus es: Ecce iſte ſeptuageſimus anus ẽ
mäih nulliq; dubiũ quin Cyrus rex perſarum qui caldæoꝶ deſtruxit impe-
rriti⸗ 4 urium: primo anno regni ſui: quinquaginta circiter milia hominũ capti
Untnic — 4 uorũ de babylone miſerit in iudæam. Qui uaſa quoq; quæ nabucho/
tit SeeeeeesSð donoſor abſtulerat reddidit: & templũ ecdificari iuſſit in hieruſalẽ. Prin
RZ cipeſq; populi qui reuerſus eſt cõſtituit ⁊0robabel filium Salathiel: & Ieſum filiũ Ioſedech ſacerdo
räinte tem magnũ. Interfecto i. gitur apd maſſagetas Cyro: q trigita ãnis regnauit i pſis a Tomyri regina
MKHð maſſagetaꝶ: Cambyſes filiꝰ ſucceſſit in regnũ: q expletis octo ãnis: duos magos fratres habuit ſuc/
diin ceſſores: quibus occiſis a populo Danus filius Hyſtaſpis ex ſentẽtia ſeptem familiaꝑe rex perſaꝶe cõ
4. ſtitutus eſt: Cuius regni anno ſecũdo factus eſt ſermo dñi ad Aggeũ ꝓphetã: & ad zachariã filium
fenig Barachiæ filiũ Addo: Super Aggeũ iam diximus: de zachariæ titulo pauca dicenda ſunt: Qui cum
iin ſit filius Barachiæ, Quæritur quare dicatur filius Addo: nec ambigitur iuxta paralipomenon lihge
Ncaſan ꝗn ipſe ſit Addo:qui miſſus eſt ad hieroboã filiũ nabath: ſub quo altare diruptũ eſt: & manus regis
Much⸗ aruit: rurſumq; ad pces illius reſtituta eſt. I gitur a primo anno Cyri regis uſq; ad ſecundũ annum
menag Darii filii Hyſtaſpis ſupputãtur anni quadraginta: in ꝗbꝰtantũ altare fuit extructũ & iacta tẽpli fun
damenta: uicinis in circuitu nationibus opus prohibentibus: & cambyſæ rege perſaꝶ: qui ſup hac
tigiſ re ad principes ſyriæ cælis phœnicis ac ſamariæ litteras miſerat: Sup quo plenius Eſdras ſcribit hi
muumm ſtoriã: Sed aggeus in menſe ſexto in die prima eiuſdem mẽſis ꝓphetare exorſus eſt. zacharias uero
tlem in eodem ꝗdem anno ſed non in eodem menſe. Nam poſt duos mẽſes octauo anni mẽſe fudit ua
ekehun ticiniũ: Vnde recte iuxra ordinẽ duodecim ꝓphetaꝶ: ille decimus & hic undecimus ponitur. Ma-
tmnöſr, gnæq; cõſidentiæ eſt immo ſpei fideiq; in dim: ut quod tanto tempore pᷣtermiſſum eſt: uel rege ꝓ/
cdh hibente uel gentibus: ad cõmonitionem duoꝶ hoium facere incipiant, Hæc iuxta hiſtoria ſolito
iumi more præmiſſimus. Nunc ſecũdũ dpa vονbreuiter diſſerenduù eſt. Octauus apud hebreos mẽ/
mmuektt 1 ſis qui apud illos mareſuan: apud ægyptios athir: apud nos nouember dicitur. hiemis exordiũ eſt
rOcn; in quo eſtatis calore conſumpto omnis terra uirore nudatur: & mortalium corpora contrahũtur:
ickclddid nec eſt ulla ex lege ſolẽnitas. Scriptũ eſt enim qd ter per annũ apparere debeat oẽ generis maſculi
W ni coram domino deo noſtro. Prima feſtiuitas eſt azimoꝑ phaſæ. Quod apd nos græco latinoq;
“ ſermone paſcha dicitur. Secũda pentecoſtes poſt ſeptem ebdomadas in qua panes ꝓpoſitionis de
ri nouis primũ frugibus offerũtur. Tertia in menſe ſeptimo: tubaꝶ propitiationis & tabemmaculorü:
denen ideſt ꝙνορπστ1âαο cuius extrema dies egreſſionis appellatur & terminus. Ergo in captiuitate po

Ven pulus cõſtitutus eſt adhuc ſub rege perſarum: nec dum edificato tẽplo:nec dum mœnib muriſq;
urbis extructis: nõ uidet ꝓphetiã tpe letitiæ: ſed poſt lætitiã: Et tñ ꝗq habebãt memorià benedictio/
nem & ob benedictionẽ teſtimoniũ. Iccirco ad eum zacharias filius barachiæ: filius addo mittitur.

Nü

uun zacharias ĩterpᷣtatur memoria dñi: barachiæ bñdictio dñi.addo teſtimoniũ eius. Videamus ergo
4 th ſermo dũi ꝗ erat in principio apud deũ patrẽ qd in zacharia ꝓpheta ſit locutus ad populum. MMl
„e CIratus eſt dominus ſuper patres veſtros iracũdia:⁊ dices ad eos. Hec dicit dns exercituũ:
Conuertimini ad me ait dominus exercituum:⁊ conuertar ad vos dicit dominus exercituum:
wen ne ſitis ſicut patres veſtri ad quos clamabant pꝛophete pꝛioꝛes dicentes. LXX.
nüͤn ¶/Iratus eſt dñs ſuper patres veſtros ira magna:? dices ad eos:Hec dicit dñs oĩpotens:con/
innn uertimini ad me dicit dñs virtutũ:⁊ conuertar ad vos dicit dominus virtutum:⁊ nolite fieri ſi/
ih⸗ cut patres veſtruquos arguerunt pꝛophete qui pꝛius fuerant dicentes.
n . CIra dni non perturbationem eius ſigniſicat: qui iraſcitur: ſed eoꝶ merita atq; peccata: in quos dei
u ira deſeuit. Alioqn dñs nunꝗᷓ iratus ulciſcitur: ſed adhoc corripiatur ut emendet: Vñ & ꝓpheta pᷣ⸗
mi Ps. 6. catur in pſalmis. Dñe ne in furore tuo arguas me: neq; in ira tua corripias me. Et in alio loco legi-
Hier. 0. d. mus. Corripe nos dñe uerütamen nõ in furore tuo: ſed in miſericordia: Iratus eſt ergo dñs ſuꝑ pa
⸗ tres eoꝶ qui nũc corripiũtur. Nõ iuxta. xx. interpᷣtes ira magna: ſed ira ſimpliciter. Si enim ira ma/-
wei gna eſſet iratus:nũqᷓ per Danielem & Ezechiel captiuos ad pœnitentiam ꝓuocaſſet. Cunq; in illos
iratus ſit: ad uos loqtur dominus exercituũ:Pro quo in hebraico poſitum eſt ſabaoth: Quod inter-
dum. xxx. omnipotentem interdum uirtutũ tranſtulerunt. Et loquitur: Cõuertimini ad me & con-
zach.i. A. ertar ad uos: Iluxta illud quod legimus. Accedite ad dominũ & accedet ad uos. Quibus hoc con/

5

Wiero.liber

trarium eſt: receſſiſtis a me & ego receſſi a uobis. Præcipit autem eis: ut reuertantur ad dominum ꝗ
de babylonia ſunt reuerſi: ut & dominus reuertatur ad eos: ne incipiant ſuſtinere filii: quod quon-
dam ſuſtinueruüt patres ad quos ſimiliter prophetæ illius temporis ſunt locuti. Notandũ quod in
paucis uerſiculis breuibuſq; ſententiis ſemper in aggeo & zacharia addatur dicit dominus exerci/-
tuum: Vt ſciant dominum eſſe qui præcipit aduerſus regis imperium: & hoſtes circũfrementes: &
hac ad ediſicationem templi fiducia concitentur. ZV 2=ðDM
CHMec dicit dominus exercituum:Conuertimini de vijs veſtris malis ⁊ cogitationibus ve/
ſtris peſſimis.Et non audierunt neq; attenderunt ad me dicit dominuuns. LxXxX.
Bec dicit dominus virtutũ conuertimini a vijs veſtris peſſimis:⁊ ab adinuẽtionibꝰvais ma

lis:⁊ non attenderunt vt audirent me dicit dominus. S
Ex ſupenoribus pendet ſententia: & quæ ſecũtur prioribus coaptanda ſunt. Nõ enim zacharias
ad populum loquitur: ſed oſtendit quid priores prophetæ ad patres eoꝶ locuti ſunt: ad quos cla/
mauerũt dicentes. Hæc dicit dominus exercituũ: Conuertimini de uiis ueſtris malis & cogitatio-
nibus ueſtris peſſimis. Hoc clamabat Eſaias: hoc etiam Iohel Amos & Hieremias: ut uias malas de

ſererent & cogitatiões peſſimas derelinꝗ rẽt: ꝗbꝰ & ope & mẽte peccabãt: & nihilominꝰp ꝓphetas

dño cõmonẽte nõ audierũt neq; attẽderũt nequaꝗᷓ ꝓphetas ꝗ eis loꝗbantur:ſed me dicit ds in il
lis enim ego erã ꝗ loquæbar & contẽnebar: Vñ &dñs in euãgelio. Qui uos ingt recipit me recipit.
CNVatres veſtri vbi ſunt⁊ pꝛophete:nunquid in ſempiternum viuunt: Nerumtamen verba
mea ⁊ legitima mea que mãdaui ſeruis meis prophetis:nunquid non eompꝛehenderũt patres
veſtros ⁊ conuerſi ſunt:⁊ dixerunt: Sicut cogitauit dominꝰ exercituum facere nobis:ſecũdum
vias noſtras ⁊ ſecũdum adiuentiones noſtras fecit nobis. LXX.
VPatres vf̃i vbi ſunt ⁊ pꝛophete:nũquid in ſempiternũ viuent:verũtamen ſermones meos ⁊
legittima mea que ego pꝛecipio in ſpiritu meo ſeruis meis pꝛophetis:ꝗ cõpꝛehẽderunt patres
veſtros:⁊ reſpõderũt atqʒ dixerunt:Sicut pᷣparatus eſt dommus ommpotẽs vt faceret nobis
ſecũdum vias noſtras ⁊ ſecundũ adinuentiones noſtras ſic fecit nobis.
NVbi ſunt inquit patres ueſtri qui non audierũt neq; attenderunt me: ubi prophetæ ueſtri

enim audiendum eſt: Patres ueſtri ubi ſüt: & prophetæ ueſtri ubi ſũt: ideſt pſeudo

prophetæ: Nũꝗᷓ enim de ſanctis prophetis diceret nũquid in ſempiternũ uiuẽt: Et his ergo qui pec

cauerũt & noluerũt ad me conuerti: Et his qui peccãtes falſis pollicitationibus deceperunt morte

ſubtractis: uerba mea ꝗ per prophetas meos locutus ſum permanẽt in eternum: Quæ compræhẽ/
derũt patres ueſtros & oſtenderunt uera eſſe quæ dixi: qui patres ueſtri rerũ exitu prophetarũ meo/

