nſcr⸗ CSemela domino derelicti faciunt ea quæ non competunt ut uadãt poſt deſideria cordis ſui ma-
nund li:de quo exeunt cogitationes peſſimæ: & idcirco de eccleſia ſeparantur ut uadant in terram lõgin/
quam:ꝗᷓ nec ipſi nec patres eorum nouerant priuſquã peccarẽt: ut ibi ſeruiãt diis alienis qui nõ ſunt
ii:ſed eorum putantur errore qui eos colunt: ꝙ autem intulit die & nocte: peccantium oſtendit in
md ſcelere perſeuerantiam dum & in diebus flagitiis: & in noctibus libidini ſeruiunt: qui non dabunt
VNH inquit uobis requiem. Haud dubium qm̃ falſos deos ſigniſicet de quibus dixit. Et ſeruietis diis alie
kelmg nis. Quicquid ergo peccamus: quicquid die & nocte facimus & malorum operum perpetramus⸗
ngunmn imperium eſt dæ'monum:qui nunquam nobis dant requiem: ſed ſemper impellunt delictis auge-
Aindict re delicta:& annulum facere peccatorum.
ber CPꝛopterea ecce dies veniunt dicit dominus:⁊ non dicetur vltra viuit dominus qui cduxit ſi
inem lios iſrael de terra aquilonis ⁊ de vniuerſis terris ad quas eieci eos:⁊ reducam eos in terram
pon ſuam quam dedi patribus eoꝛum. S
nbueret CManiteſte futura populi iſrael reſtitutio prædicitur: & poſt captiuitatem miſericordia: quæ iuxta
nut cut litteram ſub zorobabel & ieſu pontifice & eſdra ex parte completa eſt: iuxta intelligentiam ſpi⸗
zag ritualem uerius atq; perfectius in chriſto complenda deſcribitur: ueniet inquit tempus quando ne-
fiang6 quaquam dicetur:ꝙ populus reductus ſit de ægypto per moyſem: & aron. ſed reductus de terra aq/
rnd lonis:cyro rege perſarum laxante captiuos: K uniuerſis inquit terris: quod nequaquam Cyri tpe
nlumin ſed ultimo fine complebitur dicente apoſtolo:poſtquam ſubintrauerit plenitudo gentium: tũc om
nis iſrael ſaluus fiet. poſſumus hoc & de perſecutionibus que noſtro accidere populo a diebus nero
Cend nis de quo dicit apoſtolus & liberatus ſum de ore leonis uſq; ad maximiani tempora dicere: quo-
zemi⸗ modo dominus miſertus ſit populo ſuo: & reduxerit eos in terram ſuam: haud dubium quin in ec
te cleſiam quam dedit patribus eorum apoſtolis & apoſtolicis uiris.
un, TEcce ego mittam piſcatoꝛes multos ⁊ piſcabuntur eos dicit dominus.Et poſt hec mittã ve
Edo natoꝛes multos ⁊ venabuntur eos de omni monte:⁊ de omni colle ⁊ de cauernis petraruzʒ quia
oculi mei ſuper omnes vias coꝛum:non ſunt abſcondite a facie mea:⁊ non fuit occulta iniquitas
iuu eoꝛum ab oculis meis:⁊ reddam pꝛimum iniquitates duplices ⁊ peccatoꝛuʒ eoꝛum quibus cõ-
ee taminauerunt terram meam in moꝛticinijs idoloꝛum ſuoꝛum:⁊ abhominationibus ſuis imple
Gple uerunt hereditatem meam. —
nen CDiuerſa huius capituli interprætatio eſt: udæi autem autumant ñignificari caldæos qui ſub pi⸗
icru ſcatorum nomine deſcribuntur: & poſtea romanos qui uenatoribus comparantur: & de montibus

tinl collibuſq; & cauernis petratum infœlicem ꝑpoꝑulum ſunt uenati. Hoc autem dominus feciſſe ſe di

Liber.iii.c.xvii.

uet
cit:quia reſpexerit uias eorum: & reddiderit iniquitates quibus contaminauerant terram ſimula ſem
chra uenerantes: & abhominationibus idolorum polluerint hæreditatem eius. Noſtri autem re/ CL
ctius & melius hæc de futuro uaticinatum prophetam putant. Quia enimſupra dixerat reducã eos ohet
in terram ſuam quam dedi patribus eorum: nunc oſtẽdit quomodo reducẽdi ſint: ꝙ primum mit Mohe
tat apoſtolos quibus ſaluator dixit uenite poſt me faciam uos piſcatores hominum & poſtea uena Alatel
tores: quos uel eccleſiaſticos uiros uel angelos poſſumus accipere. qui poſtꝗᷓ conſumatiõis tempus ecchl
aduenerit uenentur ſanctos quoſq; de montibus dogmatum excelſorum: & de collibus bonorum CLtth
operum de cauernis petrarum: apoſtolis & apoſtolicis uiris. Non ſolũ enim chriſtus petra: ſed apo-/ cſen
ſtolo Petro donauit ut uocaretur petra:in cuius ſenſibus requieſcentes recte dicuntur tranſſati eſſe inimie
de petra:oſtenditq; uel apoſtolos uel eos qui poſtea uenati ſunt habuiſſe peccata: & recepiſſe dupli/ ſceen
ces iniquitates ſuas: ſeruius enim qui ſcit uoluntatem domini ſui & non facit eam uapulabit multũ. Qebit
Sciendumq; ꝙ in hæbraico poſitum ſit primum && in ſeptuaginta æditione prætermiſſum. Quan- mil
do autem cdicit reddam primum duplices iniquitates: & peccatorum eorum ſuboſtendit ꝙ poſtqᷓ 2ð?ð
recœperint mala recœpturi ſint & bona. Hi autem qui poſtea trãſferendi ſunt contaminauerũt ter if.
ram domini in morticiniis eortum idolorum & abhominationibus ſuis impleuerunt hæreditatem uuuut
eius ut omnis mundus ſubditus fiat deo: & nequaqᷓ ſuo merito ſed illius miſericordia conſeruetur rn
Quod hic de hæbraico propoſuimus non ſunt abſcondita a faciæ mea in. lxx. non habetur. mimnmnli
Bomine foꝛtitudo mea ⁊ robur meum ⁊ refugiũ meũ in die tribulationis ſinè maloꝛum. Che
COmnis hominum fortitudo ſine dei uirtute quæ chriſtus eſt imbecila reputatur: & nihili uñ con o
fugiendum eſt ad dominum atq; dicendum: domine refugium factus es mihi: in generatione &ge AaAbe⸗
neratione. Et in alio loco. Qui habitat in adiutorio altiſſimi in protectione dei cæli commorabi- Ciin
tur:dies autem tribulationis ſiue malorum illa intelligenda ẽ de qua dicit apoſtolus ut eriperet nos nnn
de præſenti ſeculo nequã & redimentes tempus qm̃ c mali ſunt. n
CAg te gentes currẽt ab extremis terre ⁊ dicent vere mendatium poſſederunt patres noſtri: Rd
vanitatem que eis non pꝛofuit. LXX. S lid
CAd te gentes venient ab extremis terre ⁊ dicent:quomodo falſa poſſedere patres noſtri ido⸗ lc
la:æ non eſt in eis vtilitas. õ A
CPoſtquam eiectus eſt iſrael:& piſcatoribus uenatoribuſq; tranſlatus conſequenter uocatur ad ſi- Nor-
dem gentium multitudo: & confitentur ſe ſiue patres ſuos in priori errore uerſatos. Qui autem di⸗- ſue
cunt quomodo falſa poſſederunt patres noſtri idola in quibus nulla eſt utilitas confitentur uera eẽ min
ad que tranſeunt & omni ſubnixa præſidio. 1
CNunquid faciet ſibi homo deos ⁊ ipſi non ſunt dij. 14
CEt hoc gentes loquuntur quæ uenerunt ad ſaluatorem: ab extremis terræ ſuggillantes ignoran-
tiam tam ſuam ꝗᷓ maiorum ſuorum qui putauerint hoĩes fieri deos cũ dei ſit hominem facere.
CIdcirco ego oſtendam eis per vicem hanc oſtendam eis manum meam ⁊ virtutem meam:ł 1
ſcient quoniam nomen mihi dominus. 2
CManus dei per quam cuncta operatus eſt & uirtutis de qua dixit, apoſtolus chriſtus dei uirtus
dei ſapientia oſtenditur gentibus ſfilii paſſione completa. Pulchreq; dixit oſtendam eis per uicẽ hãc 4
oſtendam autem manifeſte & non ut prius in umbra & in imagine: & uaticinium futurorum: ut
poſtquam cognouerint ſciant nomen meum audiantq; a filio pater manifeſtaui nomen tuum ho
minibus. CAPITVLVM. XVII. 6
D Eccatum inde ſcriptum eſt ſtilo ferreo in vngue adamantino:exaratum ſuper latitu-
ainem coꝛdis eoꝛum ſiuè in pectoꝛe coꝛdis eoꝝ:⁊ in coꝛnibus altarium ſiue araꝝ eoꝝ.
ES De gentibus quæ ſupra ad dominum conuerſæ fuerant ſupra dictum ẽ. Ecce ego oſtẽ on
dam eis per uicem hanc oſtendam eis manum meam & uirtutem meam: nunc de iſrael Cl
qui abiectus eſt loquitur: peccatum iudæ ſcriptum eſt ſtilo ferreo in ungue adamantino &ccætera. M
quod cur a ſeptuaginta prætermiſſum ſit neſcio: niſi forſitan pepercerunt populo ſuo ſicut in eſaia al
eos feciſſe manifeſtum eſt. Quieſcite ergo ab homine cuius ſpiritus in naribus eius quia excelſus re/ dn
putatus eſt ipſe: multaq; huiuſcemodi quæ ſi uoluero cuncta digerere non dicam libro ſed libris dA
opus etit. Sentium peccata deleta ſunt quia conuerſæ ad dominum ab extremis terræ audierunt dbe
illud: laudate dominum omnes gentes: laudate eum omnes populi. Quia confirmata eſt ſu- 4
per nos miſericordia eius & ueritas domini manet in æternum. Et de quibus dixerat ad moy/
ſem. Dimitte me ut interficiam populum iſtum: & faciam te in gentem magnam. Peccatum au- n
tem iudæ indelibile & ut ita dicam nulla ratione abolendum ſcriptum eſt ſtilo ferreo: in un/ dAk
gue adamantino: qui hebraice dicitur. non quo ullus unguis ſit qui appelletur. k
. ſed ꝙ lapis adamantinus ex eo ꝙ indomitus ſit & infrangibilis hoc nomen accepit: tantum
nitorem habeat & leuitatem ut abſq; ullo impedimento in eo ſcribi poſſit ſtilo ferreo: ut du/ 1
. ra ferri materjes ſcribat in duriori tabula adamantina: & duret quod ſcriptum eſt imperpetuum . ZM
1 pſi enim dixerunt: ſanguis eius ſuper nos & ſuper filios noſtros:unde & exaratum ſiue ſculptum 1
eſt in cornibus altarium ſiue arag eorum: ut opa ſacrilega in æternã memoriã pſeuerent:ſi auũt hoc
ita eſt

d lnl⸗
Wen e
mj
Umnni
Nleen
m
ndemdn
e
ulae
füt
Dirmlin
In. Qr⸗
keg
D
erecinen
olemenn
tul,
um.
i äcon
ionege
nmorad,
derenon

wes ſoi
noſti

As⸗
end/
nunente

ige
ſcer.
mmen

leininmd
er uicehi⸗
Wotuma
mum ho

er tim/
weor,
ego li
cdͤe er
) ceten
cntin eii

Super Mieremiam.

ta eſt ubi illud quod anus delira confingit poſſe hominem ſine peccato eſſeſi uelit: & facilia deĩ
eſſe mandata?
CCum recoꝛdati fuerint filij eoꝛum arrarum ſuarum:⁊ lucoꝛum lignoꝛumqʒ frondentium in
montibus excelſis ſacriſicantes in agro foꝛtitudinem tuam ? omnes theſauros tuos in dirre
ptionem dabo excelſa tua pꝛopter peccata in vniuerſis finibus tiis: 2 relinqueris ſola ab here⸗
ditate tua:quam dedi tibi ⁊ ſeruire te faciam iimicis tuis in terram qnam ignoꝛas:qm̃ ignem
ſuccendiſtis in furore meo in eternum ardebit. .
CEt hæc in. Ixx. non habentur eadem ut reor cauſa quam ſupra diximus: ne ſcilicet ætema in
eos ſententia permaneret. Relinqueris ait ſola ab hereditate tua quam dedi tibi & ſeruire te faciam
inimicis tuis: in terram quam ignoras: uel ſub babyloniis uel ut eſt uerius ſub romanis: ipſi enim
ſuccenderunt ignem & clementiſſimum dominum in furorẽ prouocarũt: qui ignis furoris eius ar
debit in æternum. Pudet me contentionis noſtroruʒ qui hæbraicam arguunt ueritatem: iudæi cõ
tra ſe legunt & quid pro ſe ſcit neſcit eccleſia: unde nos qui ſumus filii apoſtolorũ recordamur ini/-
ꝗtatẽ prioris populi & iuſte eos perpeſſos eſſe teſtamur. Poſſunt autem excelſa quæ hebraice dicũ-
tur. & contra hæreticos accipi qui poſuerunt in excelſum os ſuum & lingua eorum tran-
ſiuit ſuper terram. Qui in tantam ueſſaniam proruperunt ut ſoli abſq; ſpiritus ſancti gratia remanſe
rint: & perdiderint hæreditatem domini pnorem uidelicet fidei ueritatem: unde & æternum eis pa
ratur incendium: & ſerui de“monuz qui ſunt inimici & ultores.
CHec dicit dominus:maledictus homo qui conſidit in homine:⁊ ponit carnem bꝛachium ſuũ

2 a domino recedit cor eius.Erit enim quaſi mirice in deſerto ⁊ non videbit cum venerit bonũ⸗

ſed habitabit in ſiccitate in deſerto:in terra ſa ſuginis ⁊ inhabitabili.
CSi maledictus eſt omnis homo qui confidit in homine paulus auteʒ ſamoſatinus & fotinus qᷓuis
ſanctum & conctis excelſum uirtutibus prædicent ſaluatorem & tamen hominem confitentur. Er
go maledicti erunt ſpem habentes in homine: ꝙ ſi nobis oppoſitum fuerit ꝙ & nos credamus ĩ eo
qui dicit. Nunc autem quæritis me interficere hominem qui ueritatẽ uobis locutus ſum: quã audi
ui a deo:hoc abraham non fecit: uos facitis opera patris ueſtri: reſpödebimus illud apoſtolicum: &
ſi ipſum ſecundum carnem aliquando cognaniinnu ſed nunc iam non nouimus. Deniq; idez apo
ſtolus in principio epiſtolæ ſuæ ſcribit ad galathas: Paulus apoſtolus nõ ab hominibus neq; per
hominem ſed per ipſum chriſtum & dominum patrem qui ſuſcitauit eum a mortuis & qui mecum
ſunt omnes fratres. Si enim mors abſorta eſt in uictoria quare non carnis humilitas quæ propter
humanam ſalutem aſſumpta eſt in diuinitatis tranſierit maieſtatem: & faceret utrunq; unum &non
adoremus creaturam ſed creatorem qui eſt benedictus in ſecula. Maledictus eſt igitur non ſolũ qui
ſpem habet in homine: ſed qui ponit carnem brachium ſuum.i. ſortitudinem ſuam: & quicquid
egerit non domini clementiæ: ſed ſuæ putauerit eſſe uirtutis. Qui enim hoc agit a domino recedit
cor eius aſſerens ſe poſſe quod non poteſt. Et erit quaſi mirice quæ hebraice dicitur. ſiue ut
interprætatus eſt ſymmachus lignum infructuoſum in ſolitudine: & non uidebit cum uenerint bo
na: quæ uiſura eſt gentium multitudo: ſed habitabit in ſiccitate in deſerto. Hoc dicitur de populo
iud rorum qui habitat in deſerto fructuſq; non faciunt: & ſunt in terra ſalſuginis quæ nullos fructꝰ
faciat:& inhabitabili quæ hoſpitem non habet deum nec angeloꝶ præſidia nec ſpiritus ſancti gra
tiam: nec ſcientiam magiſtrorum.g .
CBenedictus vir qui conſidit in domino:⁊ erit dominus ſpes ſiue fiducia eius:⁊ erit quaſi li/

um quod tranſplãtatum eſt ſiue fructiferum ſuper aquas quod ad humoꝛem mittit radices
uas ⁊ non timebit cum venerit eſtus:⁊ folium eius viride ſiue ramnſculi eius frondentes:⁊ in
tempoꝛe ſiue anno ſiccitatis nõ erit ſollicitus ſiue nõ timebit nec aliquãdo deſunt facere fructũ.

IIiud de iudæis dictum ſit: & hæreticis qui ſpem habent in homine:in chriſto uidelicet ſuo: quem
non filium dei ſed purum hominem putant eſſe uenturum: econtrario uir eccleſiaſticus audit illud
qui confidit in domino. Et ſcitote quoniam dominus ipſe eſt deus. Conſidit in domino & illi li-

gno comparabitur de quo primo pſalmo cantatur. Et erit tanquam lignum quod plantatum eſt ſe

cus decurſum aquarum: quod fructum ſuum dabit in tempore ſuo & fructum eius non defluet. Su

per aquas autem ſpiritus ſancti gratiam diuerſas donationes quod ad humorem mittit radices ſu/
as ut a domino accipiat ubertatem: ſed & aliter poſſumus dicere: ꝙ de ſiccitate iudaica tranſlati ſi-
qnus in baptiſmatis gratiam ſempiternam. Et non inquit timebit cum uenerit æſtus: tempus perſe-
cutionis uel dies iudicii: & erit foſlium eius uiride:ſiue erunt in eo ramuſculi frondentes ut nüquam

umeant ſiccitatem: ſed cunctarum uirtutum germinet gratiam: cumq; tempus ſiue annus uenerit

ſiccitatis: nõ mœtuet quando dominus iratus mandauerit nubibus ne pluant ſuperiſrael imbrem.
uodq;ʒ ſequitur: nec deſinet facere fructum ille locus qui in marco ſcriptus eſt: ꝙuenerit dominꝰ
ad ficum: & non inuenerit in ea fructum quia nondum erat tempus: & maledixerit ei ut fructus nõ

ſaciat in æternum exponere poterit. Qui enim confidit in domino & dominus eſt fiducia eius: ẽt

in tempore iudaicæ ſiccitatis non mœtuet ſed ſemper afferet fructum credẽs in eum qui ſemel ꝑpro

nobis mortuus eſt & ultra non moritur & dicit. Ego ſum uita.

„ * e
ℳ6 J

Pꝛauum eſt coꝛ hominũ ? inſcrutabile quis cognoſcit illnd:ego dominus ſcrutans coꝛda

7 pꝛobans renes:qui do vnicuiqʒ iuxta vias ⁊ iuxta fructum adinuentionum ſuarum. LXx.
ꝛofundum eſt coꝛ ſuper omnia ⁊ homo eſt qui cognoſcit eum.
CEr cætera uerbum hæbraicum. quatuor litteris ſcribitur. Si igitur legatur
ænos homo dicitur: ſi autem. ſcrutabile ſiue deſperabile eo ꝙ nullus cor hominum ualeat in-
uenire. ſym machus uero hunc locum ita interprætatus eſt. Inſcrutabile cor hominuz uir autẽ quis
eſt qui inueniat illud? ſolent quidam noſtri bono quidem uoto ſed non ſecundum ſcientiam uti
hoc loco contra iudæos: ꝙ homo ſit dominus atq; ſaluator ſecundum diſpẽſationem carnis aſſum
ptæ:nulluſq; poſſit natiuitatis eius ſcire myſterium ſecunduz illud quod ſcriptum eſt: generationẽ
eius quis enarrabit? niſi ſolus deus qui arcana rimatur: & reddit unicuiq; ſecundum opera ſua. Me
lius autem eſt ut ſimpliciter accipiamus ꝙ nullus cogitationum ſecreta cognoſcat niſi ſolus deus:
dixerat enim ſupra: maledictus homo qui ſpem habet in homine. Et econtrario benedictus uir ꝗ
conſidit in domino: unde ne hominum putaremus certum eſſe iuditium intulit: omniũ prope mo
dũ corda eſſe peruerſa: dicente pſalmiſta: ab occultis meis munda me: & ab alienis parce ſeruo tuo.
Haud dubium quin cogitationibus: & in geneſi uidens autem deus ꝙ multa malitia hominum eſ-
ſet ſuper terram & cuncta cogitatio cordis intenta eſſet ad malum omni tempore: & i
ſus enim & cogitatio humani cordis ab adoleſcentia ſua prona ſunt in malũ. per quæ diſcimus ſo
lum deum noſce cogitationes eorum. Si autem de ſaluatore dicitur uidens autem cogitationes eo

rum yeſus:nulluſq; poteſt uidere cogitationes eoruz niſi ſolus deus: ergo chriſtus deus eſt: qui ſcru

tatur corda & probat renes & reddit unicuiq; iuxta opera ſua.
C Perqdix fouit ſiue congregauit que non peperit(⁊ vt.lxx.tranſtulèrunt) clamauit perdix con

gregauit que non peperit. Facit diuitias ſuas non cum inditio in dimidio dierum ſuorum relin

quet eas:ſiue in dimidio dierum eius relinquent eum:⁊ in nouiſſimo ſuo erit inſipiens.
CAiunt ſcriptores naturalis hiſtoriæ tam beſtiarum ꝗᷓ uolucrum arborum herbarumq; quoꝶ prin
cipes ſunt apud græcos ariſtotiles & theophraſtus: apud nos plinius ſecundus hanc perdicis eſſe
naturam ur oua alterius perdicis furetur & eis incubet foueatq;: cumq; fœtus adoleuerit auolare ab
eo:& alienum parentem relinquere. Huiuſcemodi diuites ſunt qui aliena dirripiunt & abſq; cogi-
tatione iudicii dei faciunt diuitias non cum iudicio quaſi in medio tempore relinqunt ſubita mor

te ſubtracti quando dicitur eis. Stulte hac nocte repetẽt animam tuam a te: quæ autem præparaſti

cuius erunt? Nihilq; inſipientius qᷓ non pronidere nouiſſima: & breuia putare perpetua: alii uero &
propter ſuperiorem hiſtoriam & propter alteram qua dicunt: perdicem eſſe pugnaciſſimum & im
mundum:ita ut uictum polluat: diaboluʒ ſub eius nomine interprætãtur: ꝙ alienas ſibi diuitias cõ/
gregarit dicens ad dominum. Hæc omnia tibi dabo ſi cadens adoraueris me. Quem relinquent di
uitiæ ſuæ quæ male ab eo fuerant cõgregatæ & per apoſtolos conuertentur ad dominum & qui ſi
bi uidebatur eſſe prudentiſſimus erit omnium iuditio inſipiens. Quodq; a ſeptuaginta dicitur
clamauit perdix ad hæreticorum perſonam referendum eſt: ꝙ perdix iſte clamauerit per principes

hæreticorum diabolus & congregauerit que non peperit: & decœptorum ſibi multitudinem con/

gregarit: quæ poſtea dimittat eum & omnium iuditio ſtultiſſimus comprobetur.

ESolium gloꝛie altitudinis a pꝛincipio locus ſanctiſicationis noſtre expectatio iſrael.Domine
omnes qui te derelinquunt confundentur recedentes a te in terra ſcribentur quoniam relinque

rint venam ſiue fontem aquarum viuentium den.
CPerdice propter ſuam ſtultitiã derelicto expectatio iſrael:ideſt populi dei & credentis in domi-

no chriſtus eſt qui fecit omnia: cuius ſolium glorioſum & excelſum a principio: locuſq; ſanctifica-/

tionis omnium credentium: ut non in loco ſit dominus ſed ut ubi ille fuerit locus ſanctificatus ſit.

Econtrario qui derelinquunt dominum confundentur confuſione perpetua &recedentes ſiue de /

clinantes ab eo ſcribentur in terra deleti de libro uiuẽtium. Sicut enim qui poteſt cum apoſtolo di
cere. Noſter autem municipatus in cælo eſt in cæleſtibus ſcribitur. Sic qui derelinquit dominũ uel
declinat ab eo ſcribitur in terra cum his qui terrena ſapiunt: cauſaq; manifeſta cur ſcribantur in tet
ra quia derelinquerunt fontem uitæ dominum ſiue fontem aquarum uiuentium dominũ: qui lo/

quitur in euangelio ſi quis ſitit ueniat ad me & bibat: qui credit in me ſicut dicit ſcriptura flumma

de uentre eius fluent aquæ uiuæ. hoc aũt dixit de ſpiritu quem accæpturi erant credẽtes.

CSana me domine ⁊ ſanaboꝛ:ſaluum me fac ⁊ ſaluabor quoniam laus meatues. .
CMulti mædici in euangelio emoroiſam curauerant: quæ omnem ſubſtantiã ſuam perdiderat in

eis: & tamenan ullo ſanari potuit:niſi ab eo qui uerus ẽ mœdicus: & cuius ſanitas in pœnis eius un
de & nunc propheta a populo paſſus opprobria & crebro inſidiis circunuentus ab eo curari & ſal-
uus fieri cupit: cuius uera laus ueraq; mœdicina eſt.
CEcce ipſi oicunt ad me vbi eſt verbum domini: veniat.ego autem non ſum turbatus te paſto
rem ſequens:ſiue non laboꝛaui ſequens te:⁊ diem hominis non deſideraui tu ſcis:ꝙ egreſſuʒ ẽ
de labijs meis rectum fuit in conſpectn tuo:ſiue ante faciem tuam eſt non ſis mihi tu foꝛmidi/
nis ſpes mea in die afflictionis ſiue non ſias mihi alienus parcens mihi in die peſſn.

—
—

terum ſen/⸗

ð

Super ieremiam.

nt CQui non putant uentura quæ dicta ſunt loquuntur ad prophetam: ubi eſt uerbum dominidue-
niat: diſſimulationem ſententiæ dillationem arbitrantes. Illis autem inquit iſta dicentibus ego nõ
ſum turbatus: nec laboraui: te paſtorem ſequens: ſiue poſt tua ingrediẽs ueſti gia:mec hoc fui fine cõ
gm tentus: ſed diem hoiĩis non deſideraui uel uitam longiorẽ: uel proſpera quæq; huius ſeculi: ipſumq;
ip uocat teſtem quẽ & iudicem. Tu noſti. Sequitur: quod ægreſſum eſt de labiis meis rectum fuit in cõ
nigi⸗ ſpectu tuo: ut nunꝗᷓ mentitus ſit:& domini uoluntati aduerſa nõ dixerit. Nõ ſis mihi inquit tu forti
um tudinis: ſpes mea in die afflictionis: quod perſpicuũ eſt iuxta hæbraicũ: iuxta id uero quod. Ixx. trã/
an ſtulerunt dicentes: ne fias mihi alienus parcens in die mala eſt ſenſus. Nõ parcas mihi in præſentiſſe
euudn culo quod malum eſt: ſed redde mihi iuxta peccata mea ut requiem habeã ſempitermam. Scio eni
i.N ſcriptum: quẽ enim diligit dominus corripit: flagellat autem omnẽ filiũ quẽ recipit: dies autẽ ma/
lucen lus uel omne ſeculum eſt uel dies iuditii his qui propter peccata crucianttur.
un Conſfundatur qm perſequuntur me? non confundar ego. Maueant illi 2 nõ paueã ego. In⸗
We duc ſuper eos diem afflictionis ? duplici contritione conterez.—
enond CImpræcatur aduerſum eos propheta qui exprobarunt ei uerbũ domini. Et dicunt ubi eſt nerbum
– domini? ueniat:ut confundantur qui perſequuntur eum: & erubeſcant & reddeant ad ſalutem: util
n Nn⸗ li paueant mentientes & non iſte qui uera prædicit. Cũq; dies ultionis aduenerit duplici contritio-
MZ ne contere eos fame & gladtdiiiioo.
e o C Bec dicit dvominus ad me:vade⁊ ſta in poꝛta ſine in poꝛtis filioꝛum populi per quaʒz ſiue per
Niln quas ingrediuntur reges iuda:⁊ egrediuntur in cunctis poꝛtis hieruſalem:⁊ dic ad eos. Audi⸗

te verbum domini reges iuda:⁊ ommis iuda ſiue iudea cunctiqʒ habitatoꝛ es hieruſalem ꝗ in/

ir n grediuntur per poꝛtas has. s
unſch Quoniam inquit uerba tua audite contẽnunt ut requirant quæ ſit ſententia dei tu perge ad locũ
celeberrimum: uel portarum templi uel urbis per quas omnis uulgus & reges igrediuntnr & egre

diuntur ut neceſſitate cogantur audire & ĩportune opportune prædices uerbum dei:nec ula ap ud

de

Ber eos remaneat excuſatio: ꝙ ideo nõ fecerint quia non audiein. OòòUVUMW
“ CHec dicit dominus cuſtodite animas veſtras ⁊ nolite poꝛtare pondera in die ſa abbati:nec inte
M ratis per poꝛtas hieruſalẽ:æ nolite eicere onera de domibus veſtris in die ſabbati:: omne opus
nn non facietis:⁊ ſanctiſcate diẽ ſabbati ſicut pꝛecèpi patribus veſtris:æ non audierunt:nec incli-
nti nauerunt aurem ſuam:⁊ induranerunt ceruicem ſuã:(æ quod in hebꝛaico nõ habetur) ſuper pa
n tres ſuos ne audirent me ⁊ acciperent diſciplinam. Et erit inquit ſi andieritis me dicit domi/
lin nus. vt non inferatis onera per poꝛtas ciuitatis huius in die ſabbati.Et ſi ſanctiſicaueritis diezʒ
mi ſabbati ne faciatis in ea omne opus. Ingredientur per poꝛtas ciuitatis huius reges ⁊ pꝛincipes
—MBs ſedentes ſuper ſolium dauid:⁊ aſcendentes in curribus ⁊ equis ipſi ⁊ pꝛincipes eoꝛum viri iu
end da ⁊ habitatoꝛes hieruſalem ⁊ habitabitur ciuitas hec in ſempiternum.Et venient de ciuitati
ntSnk bus iuda ⁊ de circuitu hieruſalem ⁊ te terra beniamin ⁊ de campeſtribus ⁊ montuoſis ⁊ ab au
mirm ſtro poꝛtantes holocauſtum ⁊ victimas ſine thymiama:⁊ ſacriſicium ſiue manna:thus:⁊ infe⸗/
thtmmn rent oblationem ſiue laudem in domum domini. Si autem non audietis me vt ſanctiſicetis di /
mnenm em ſabbati ⁊ ne poꝛtetis onus ⁊ nè inferatis per poꝛtas hieruſalem in die ſabbati:ſuccendam
ignem in poꝛtis eius.
Bommn ¶QNe præceptum ſabbati inſtauratum per hieremiam in fruſta diſcerperẽ totũ ponere placuit: ut ſi/
Hehinne mul omnia cognoſcamus. Cuſtodit animã ſuam qui nõ portat pondera peccatorum.ĩ die quietis
. & ſabbati: nec infert ea per portas hieruſalem: quas uirtutes debemus accipere. Et nolite inquit eice
ndomi⸗ re onera de domibus ueſtris: nõ enim portãda ſunt: ſed pœnitus abitienda: & omne opus ne facia
nckinc/ tis: uel ſeruile uel illud de quo ſcriptum eſt: eſca uentri: & uenter eſcis: deus autem & hunc & illa de
cas ſtruet:ſed illud opus operandum de quo ſaluator loquitur. Operate opus quod non perit. Sancti/
lwec⸗ ficate inquit diẽ ſabbati:ut omne tẽpus uitæ noſtræ in ſanctiſicatõe ducamus: ſicut fecerunt patres
Ktoltd noſtri Abraam yſaac & Iacob:cũq; iſta præceperit deus non inclinauerunt aurem ſuã mentis utiq;
Dminin⸗ nõ carnis: ſed indurauerunt ceruicem ſuam: reicientes iugum legis: & per methaphoram indomi/
nmuint torum animalium habentes ſimilitudinem: uideamus quod ſitpræmium corum qui non portant
iib onera in die/ſabbati: ſanctiſficant illum. Ingredientur inquit per portas ciuitatis huius reges quo/
Konn rfum cor in manu dei eſt: & qui regnant corporibus ſuis: & principes ſedentes ſuper ſoliuz dauid: ut
chriſti ĩimittentur exemplum & aſcendentes in curribus & æquis de quibus ſcriptuz eſt. Currus dei
decem millibus multiplex millia letantiũ dominus in eis in ſina in ſancto: & alibi æquitatio tua ſa
erin lus omnis uir qui confitetur deum & qui habitat in hieruſalem de qua dictũ eſt. Factus eſt in hie/
eiusnn ruſalẽ.ĩ.ĩ pace locus eius: & habitatio eiꝰ in ſyon & habitabitur eccleſia dei ĩ æternũ: ueniẽtq; de ciui
Ell tatibus iuda: & de circuitu hieruſalẽ de ꝗbꝰiã diximus: & de terra beniamĩ ꝗ filiꝰ ẽ uirtutis & dexte
Z ræ: & de cãpeſtribꝰ qd hebraice dicitur ſephela: & planã hiſtoriæ ſignificat intelligentiã: & de mon
⸗ tuoſis: excelſis uidelicet dogmatibus: & ab auſtro de quo ſcriptũ eſt deus ab auſtro ueniet: unde ca/
lor & plena lux: & ubi oẽ frigus expellitur: portãtes ait holocauſta ſe ipſos cõſecrãtes deo & nicti⸗/ .
id mã ſiue thymiama:ut dicant ſacrifitiũ dño ſpiritus contribulatus: & chriſti bonꝰodor ſumus in oĩ
.

AL.iber.ii.c.xviii.

loco:& alibi dirigatur orario mea ſicut incenſum in conſpectu tuo:& ſacriſiciũ pro quo.lIxx.ĩpſuz en
uerbum hæbraicum poſuere. quod peſſima conſuetudo ĩmo ſcriptorum negligentia manna ſone
in noſttis libris legitur: & thus de quo ſcriptum ẽ ut quid mihi thus affertis de ſabba:& inferent ob Cee
lationem que hebraice dicitur thoda: & in gratiarum actionem uerti põt: & quia laudẽ.lxx. trãſtu ei
lerunt in domum dauid haud dubium quin in eccleſiam. Hæc ſunt præmia eoꝶ ꝗ ſanctificant ſab 6
batum: & nullo pondere prægrauãtur: ſin aũt inqt: nõ audieritis præcepta mea & feceritis quæ nõ or⸗
facienda mandaui ſuccendam ignem in portis eius. ihieruſalem illum de quo dicitur. Omnes ad- .
ulterantes quaſi clibanus corda eoꝶ: qui deuorat domos ſiue uicos hieruſalẽ: quos. lxx. .
Aquila & ſymmachus ii. turritas domos interprætati ſunt appellanturq; hebraice nec⸗
X nunꝗᷓ hoc incendium extinguitur dicente apoſtolo: uniuſcuiuſq; opus quale ſit ignis ꝓ u
babit.Et iteꝶ ſi cuius opus arſent detrimentũ patietur ipſe aũt ſaluus erit.Sic tñ quaſi per ignem ſin
autem noſtri iudicantes explanationem typicã repudiarit: aut iudæi eſſe cogentur & cum obſerua-
uatione ſabbati circũcidere præputia: aut repræhendere certe ſaluatorem qui iuſſit in ſabbato para S
litico ut portaret lectulum ſuum. Et euangeliſta dicente propterea magis iudæi qrebãt eũ interfice 8
re:nõ ſolũ ꝗa ſoluebat ſabbatũ: ſed quia patrem ſuum dicebat deum æ qualẽ ſe faciens deo.
2= EXPLICIT LIBER TERTIVS INCIPIT PROLOGVS LIBRI. IIII. 1
BFrymper diabolus bono operi iminet: ubiq; gradiẽtibus ponit laqueos: 4
fnarrante propheta de ſattelitum eius inſidiis. Iuxta ſemitam ſcandaluz
poſuerunt mihi: & euangelio hoc ipſum plenius inſtruente: uolatilia 8
cxæli iuxta uiam iactata ſemina dirripiant atq; diſperdant. Cur hoc prin/
cipio frater euſebi uſus ſim ſequens ſermo monſtrabit. Multis & de to/
1toO huc orbe confluentibus turbis: & ſanctoꝶ fratrum monaſteriiq; cu/ Ei
iis occupatus cõmentarios in hieremiã per interualla dictabã: ut quod en
Qdeerat otio ſupereſſet induſtriæ. Cum ſubito hæreſis pithagoræ &zeno Eß
DR nis. ieii. impoſſibilitatis & impeccantiæ quæ oli i
D iorigene & dudum ĩ diſcipulis eius grünio euagrioq; pontico & ĩou⸗ da
NRAniano iugulata eſt: cœpit reuiueſcere. & non ſolum in occidentis: ſed & ðèð
in orientis partibus ſibillare: & in quibuſdã ĩſulis præcipue ſiciliæ & r0 ßMRdD lun
di maculare plæroſq; & creſcere per dies ſingulos: dum ſecrete docent & publice negant: cui reſpon Z
dere diu tacens & dolorem ſillentio deuorans crebra fratrum expoſtulatione compulſus ſum: nec
tamen hucuſq; prorupi: ur auctorum nomina ponerem: mallens eos corrigi ꝗᷓ infamari. Neq; enim r.
hominum ſed erroris inimicus ſum: qui mihi ut uicem tallionis & genuinũ ſui doloris illiderent
ueteres magiſtrorum ſuoꝶ calnias cõcinantes: in tantum elingues & miſeri demonſtrati ſunt: ut
ne maledicere quidem ſuis uerbis potuerint: quoꝶ tüc tempons æditis aduerſus eos libris neniæ
confutatæ ſunt: quos qui legere uoluerint liquido præuidebunt canes eos iuxta eſaiam eſſe mu/ f
tos qui latrare neſciant: habentes quidem uoluntatẽ & rabiẽ mentiendi: ſed artem fingendi: & latt B
di non habentes. quibus loquar compendio. Aut bona ſunt: quæ docetis aut mala. Si bona defendi
te lisereiſi malaqd oculte miſeros iugulatis errore rectæq; fidei: ad decipiẽdos ſimplices quoſq; ex 4
poſitione: quæ ſi uera eſt cur abſconditur: ſi falſa cur ſcribitur. Rogo quæ eſt iſta inſania? præcipien
te apoſtolo ut parati ſimus ad ſatiſfaciendum omni poſcenti nos rationem de ea quæ in nobis eſt C
ſpe:& propheta clamante loquebar de teſtimoniis tuis in conſpectu regum & nõ cõfundebar. Iſti n
upplitium fugiunt: & ſuſurrant in angulis perditorum dolentq; quaſi pro ſuis quæ ſua meruũt cõ ret
fiteri. Cũq; generaliter aduerſum uitia quid & hæreticos dixerimus ſe peti quæruntur: malũq; con/ è”M
ſcientiæ diſſimulata diu indignatione pronuntiant. Qd ſi cauendum nobis eſt ne ueterem lædere or
uideamus neceſſitudinem: ſi ſuperbiſſimam hereſim ſpirituali mucrone truncemus: ergo ſubſtinẽ ib
dæ erunt nobis cruces proditæ fidei: & dicere cum propheta uerſatus ſum in miſeria dum mihi inſi ne
gitur ſpina: quin potius audiant illud apoſtolicum: obedire deo magis oportet ꝗ hominibꝰ. Et ite/ C
tum ſi hominibus placerẽ chriſti ſeruus non eſſem: uerum hoc in proprio niſi tacuerint opere ple-
nius exequemur. Nunc cœptum in hieremiam carpamus iter: & quartum in eum uolumen breui- C
ter tranſcurrentes in his tantum quæ obſcura fuerint imorem. U.MT“—æ— ne
EXPLICIT PROLOGVS INCIPIT LIBER QVARTVS. CA. xVIII.
Erbum quod factum eſt ad hieremiaʒ ſa dno dicens ſurge deſcende in domum ſiguli: i
N/ ꝛ ibi audies verba mea:z deſcendi in domũ ſiguli:⁊ ecce ipſe faciebat opus ſuper ter “
ram: ſiue lapides ⁊ diſſipatuʒ ẽ vas:quod ipſe faciebat e luto manibus ſi nis. Connerſuſ
qʒ: ſiue ⁊ rurſum:fecit vas alterum illud:ſicut placuerat in oculis eius vt faceret.Et fa⸗ C
ctum ẽ verbuʒ domini ad me dicens:nunquid ſicut figulus iſte nõ poſſum vobis facere iſtael: .
ait dñs: Ecce ſicut lutũ in manu ſiguli ſic vos in manu mea domꝰ iſrael. Repente ſiue ad ſum S”
mad loquar aduerſuʒ gentẽ ⁊ aduerſum regnũ vt eradiceʒ ſiue auferã:⁊ deſtruã ⁊ diſperd illud .
. ſi penitentiã egerit gens illa a malo ſuo qð locutus ſuz aduerſuʒ eã:agazx ⁊ ego penitentiã ſuper
malo qð cogiraui vt facereʒ ei.Et ſubito ſiue ad ſummã loquar de gente ⁊ regno vt cdiſicem ⁊

planté

ũ

ko.
I.
Urlgoer⸗
lanchin
Gnolanlin
Eehi,
nAce
Ketüg en
rn un
orem
merell
wcod⸗
dkenutld
elciira
airhon
lmmec

NNin

Undene
unſmn
lutei
1
rci
npobuck
ndebu
metwütd
lig co
em kzders
bpbſtn
nmihiin

nib'eie

chere
wWen Pteu⸗
.
n i
ſrtr
Vnanil
Ettr/
Adſon
glinl
tiſye
tant
.

Super ieremiam.

plantem ülud.Si fecerit malum in oculis mtis:vt non audiant vocem meam penitẽtiam agaʒ
ſuper bonum quod locutus ſum vt facerem ei.
Cer omnes quidem ſenſus ad iudicium & intelligentiam animi peruenitur auditu: odoratu: gu/
ſtu: tactu: ſed magis mente retinetur quod oculis cernitur: unde iubetur propheta ad domum figuli
ire:& ibi domini audire præcepta. Cũq; ait perfexiſſem & deſcendiſſem in domũ ſiguli faciebat ipᷣe
opus ſuper rotam: quam. Ixx. uerbi ambiguitate ſeducti lapides tranſtulerunt. enim pro

qualitate loci & diuerſitate pronuntiationis & organum. i. rota figuli uocatur: & lapides. Cũq; inqt

cernerem uas e luto fieri ſubito diſſipatum eſt hoc dei agente prouidentia: ut manus artificis dum
neſciret errore ſuo parabolam figuraret: rurſum ille figulus quia uas e luto rota currente perdide/
rat fecit aliud ſicut ei uiſum eſt. Statimq; dominus ad prophetam: ſi figulus ait hanc haber poteſta-

tem ut ex eodem luto rurſum faciat quod fuerit diſſipatum: ego in uobis qui quantũ in uobis ẽ pe

riſſe uidemini hoc facere non potero? Et ut liberum ſignificaret arbitrium dicit ſe & mala annũtia/
re genti & regno illi uel illi & rurſum bona:nec tñ hoc uenire quod ipſe predixerit ſed econtrario
fieri ut bona malis ueniant:ſi egerint pœnitentiam & bonis mala: ſi poſt repromiſſiones fuerint ad

peccata cõuerſi: & hoc dicimus: nõ ꝙ ignoret deus hoc uel illud gentem uel tegnum eſſe facturum

ſed ꝙ dimittat hominem uoluntati ſue: ut uel præmia uel pœnas ſua uoluntate & ſuo mœrito re/-
cipiat: nec ſtatim totum erit hominis qd eueniat ſed eius gratiæ qui cuncta largitus eſt. Ita enĩ liber
tas arbitrii reſeruanda eſt: ut in omnibus excellat gratia largitoris: iuxta illud apoſtolicum: niſi dñs
ædiſicauerit domũ in uanũ laborauerunt qui ædincant eã. Niſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ in uanũ ui-
