ergo uiri illi non inueniemus in daniele aliꝗᷓ occaſionem niſi forte in lege dei ſui) Eœlix conuerſa-
tio in qua inimici nullam reperiunt occaſionem niſi forte in legitimis dei ſui.
WXTunc pꝛincipes ⁊ ſatrape ſubripuerunt regi? ſic locuti ſunt.
CPulchræ dixit ſubripuerunt. Non enim hoc locuti ſunt quod agere cogitabant ſed pro honore
regis inimico moliuntur inſidias.
UHunc itaqʒ rex cõſirma ſniam.⁊ ſcribe decretũ:vt nõ imutet᷑ qð ſtatutũ ẽ a medis atqʒ pſis.
CPerſpicuum fit quod ſupra diximus unum fuiſſe regnũ ſub dario & cyro mœdorum atq; perſarũ.
CQuod cum daniel comperiſſet conſtitutam legem:ingreſſus eſt domum ſuam ⁊ feneſtris aꝑ
tis in cenaculo ſuo contra hieruſalem tribus tempoꝛibus in die flectebat genua ſua deo.
CDe omni ſcriptura ſancta cæleri memoria congregandum eſt: ubi quæ latinæ di/-
cuntur mœnia uel tecta ſiue ſolaria:& igeſe cenacula legimus: Nam & dominus noſter pa
ſcha celebrat in cenaculo: Et in actibus apoſtolorum Super. cxx. animascredentium ſpiritus ſanctus
deſcendit in cenaculo. Et nunc daniel regis iuſſa contemnens & in deo habens fiduciam non orat
in humili loco: ſed in excelſo & feneſtras aperit contra hieruſalem: ubi erat uiſio pacis. Orat autem
ſecundum præceptum dei: dictaq; ſalomonis: qui contra templum orandum eſſe memorauit. Tria
autem tempora quibus deo flectenda ſunt genua: tertiam horam ſextam & nonam eccleſiaſtica tra
ditio intelligit. Deniq; tertia hora deſcendit ſpiritus ſanctu? ſuper apoſtolos. Sexta uolẽs petrus cõ/
medere: ad orationem aſcendit in cenaculo. Nona petrus & Ioannes pergebant ad templum.
CEini igitur illi curoſius inquirentes inuenerunt danielem oꝛantem ⁊? obſecrantem deum ſuũ.
CEx hoc loco diſcimus ne temere nos offeramus piculis: ſed quantũ in nobis ẽ inſidias declinemꝰ
Vnde & daniel non in ſoro:non in plateis faciebat contra regis imperium: ſed in abſcondito: ut ue
ri domini dei omnipotentis iuſſa non negligeret.
CRex nunquid non conſtituiſti:vt omnis homo qui rogaret quemquam de diis ⁊ hominibus:
vſqʒ ad dies.xxx.niſi te Rex mitteretur in lacum leonum.
CTacent de danielis nomine: ut cum rex generaliter ſe iuſſiſſe reſponderit:uerbo ſuo teneatur: ne
aliter ſuper danielem faciat ꝗᷓ locutus eſt.
CAerus ſermo iuxta decretum medoꝛum atq; perſarum quod pꝛeuaricari non licet.
Crebrius annotamus ubicunq; dicitur regnum mœdorum atq; perſarum: ut ſoluamus difficili//
mam quæſtionenoqua nunc ſub dario nunc ſub tyro daniel fuiſſe memoratur.
CBaniel de ſilijs captiuitatis iudee.
Vt maior ſit indignitas contemnentes eum:qui regis iuſſa contemnit:dicunt eſſe captiuum.
CQAnod cum audiſſet rex ſatis contriſtatus eſt:⁊ pꝛo daniele poſuit coꝛ vt liberaret eum.
CIntellexit ſe propria reſponſione decœptum: & quod cauſa inſidiarum eſſet inuidia. Itaq; ne con⸗
tra ſuam legẽ facere uideretur nõ auctoritate regia ſed ratione atq; conſilio uult danielem de diſcri
mine liberare: & in tantum nititur & labirat: ut fex potentiſſimus uſq; ad ſolis occaſum cibum non
accipiat: Et illis in malo tanta pertinatia eſt: ut nec uoluntate regis moueantur nec iniuria.
CVirt autem illi intelligentes regem dixerunt ei. Scito rex quia lex medoꝛum eſt atqʒ perſa-
rum:vt omne decretum quod conſtituit Rex non liceat immutari.
CSicut rex intelligebat principes accuſare propter inuidiam: ſic & illi intelligebant regis animum
quod uellet danielem de præſenti morte eruere. Vnde iuxta legem mœdorumaetq; perſarum di/
cunt regis iuſſa non poſſe fieri irrita.
CBixitqʒ; rex dameli deus tuus quem colis ſemper:ipſe liberabit te.
CCedit multitudini & conſentientibus aduerſariis: mortem amici non audet negare: quodq; iĩpſe
obtinere non potuit dei tradidit potentiæ. Nec ambi gue loquitur ut dicat ſi potuerit liberare te:
Sed audacter & cõſidenter: deus inꝗt tuus quẽ colis ſemp: ple te liberabit. Audierat. n. tres pueros
qui inferionis

P*

Super Danielem.c. viſ.·

qui inferioris a daniele gradus erant: flammas uiciſſe babylonicas: & danieli mule myſterla reue-

lata: unde & diligebat eum:hominemq; captiuum habebat in honore maximo.
CAllatuſqʒ ẽ lapis vnꝰ⁊ poſitꝰ ſuꝑ os laci:quẽ obſignauit rex aãnulo ſuo:⁊ ãnulo optimatũ ſuoꝝ
CObſignauit annulo ſuo lapidem quo os laci claudebatur: ne quid contra Danielẽ moliantur ini-
mici. Credit enim dei potentiæ: & qui de leonibus ſecurus eſt: de hommibus pertimeſcit. obſignat
autem & annulo optimatum ſuorum: ne quid ſuſpitionis contra eos habere uideretur.
Et abijt rex in domum ſuam ? doꝛmiuit incenatus:cibiqʒ non ſunt allati coꝛam eo:inſuper?

2*

ſomnus receſſit ab o« CQuanta regis beniuolentia ut cibu

nec die nec nocte capet: ſõnũ oculis nõ concederet: ſed cũ periclitante ꝓpheta ipſe penderet affectu.
Si aũt rex neſciens deũ hoc facit ꝓ altero:quẽ uult de diſcrimine liberare: quanto magis nos ꝓ pec
catis inedia & uigiliis debemus deũ ad clementiã flectere

CCTunc rex pꝛimo duluculo feſtinus conſurgens ad lacum leonum perrexit.

CLacũ uocat depræſſam in altũ fona: uel arentẽ ciſternã: in qua leones nutriebãtur: Feſtinus ãt pri
mo diluculo pgit ad lacũ credens eũ uiuere. Lacus aũt latinæ aquaꝶ dulciũ cõgregatio nucupatur
Vt lacus benacus & larius & cæteri: quos graci. ii. ſtagnum uocant.
Appꝛopinquanſqʒ lacui Danielem voce lachꝛymabili inclamauit. è.M
CCordis affectũù lachrymis ĩdicat & oblitꝰ regiæ dignitatis uictor ad captiuũ: dñs currit ad ſeruuʒ.
CBaniel ſerue dei viunentis. ”Mä èòM
EViuentem uocatad diſtinctionem deorum gentiliũ: qui ſimulachra ſunt hominum mortuorũ.
CBeus tuus cnui ſeruis ſemper:putas ne valuit liberare te a leonibus. ”
CNon quod dubitet de dei potentia: de quo ſupra dixerat: deus tuus quẽ colis ſemp⸗ ipſe liberabit
te:ſed ambiguam ſententiam temperat: ut cum daniel illeſus apparuerit: quanto fes incredibilior ẽ:
tanto aduerſum principes iuſtior indignatio fſit. “
Reex in eternum viue. QCANHonorat honorantem ſe: & ei uitam impcatur æternã.
ECBeus meus miſit angelum ſuum ⁊ concluſit oꝛa leonum:⁊ non nocuerũt mihi:qꝛ coꝛaʒ ceo Ju
ſtitia inuenta eſt in me ⁊ coꝛam te rex delictum non feci. ð
CNon leonum feritas immiusata eſt: ied rictus eorum & rabies concluſa eſt ab angelo: & idcirco
clauſa: quia prophetæ bona opera præceſſerant: ut non tam gratia liberationis ſit ꝗ iuſtitiæ retribu
tio. Has autem uoces omnis ſanctus uir proferat: qui ereptus eſt de ore leonum inuiſibilium & de la
cu inferni: quia credidit in deum ſuum. òôòM òU
CTunc darius ſcripſit vniuerſis populis tribubus ⁊ lingnis habitãtibus in vniuerſa terra.

CC¶ Sicut Nabuchodonoſor ſcribẽtẽ lingiis & gẽtibꝰqdã interptatus ẽ: in cõtrarias fortitudines. Ita

darium interprætatur: quod omnes ad pœnitentiam prouocet. Et quærit utrum hoc in iſto mun-
do futuꝶ ſit: an in altero: uel certe poſt alios mundos. Quæ nos pro delir enentis & caſſis ducentes
ſabulis: hoc ſolum dicimus ideo ſigna ſeri per ſeruos dei apud barbaras nationes: ut unius dei cul
tus & religio prædicetur. Porro daniel perieuerauit uſq; ad regnũ darii & regnum cyri perſæ: Ergo
quod ſupra legimus in fine primæ uiſiomis Fuit autem daniel uſq; ad annum primum cyri regis nõ
uitæ illius tempus accipiendum eſt. Si quidem in ultima legimus uiſione: Anno tertio cyri regis per
ſarum: uerbum reuelatum eſt danieli cognomento balthaſar: Sed hoc ſignificatur: quod uſq; ad pri
mum annum cyri regis: qui chaldæorum deſtruxit imperium: daniel potens fuerit in chaldæa:Po-
ſtea uero a dario in mœdos tranſſatus ſit. SJM ðèB
== CWCr VISIO SEXTA. CAPITVLVM SEPTIMVM.
lUno pꝛimo balthaſar regis babylonis daniel ſomnium vidit.

I[LÄQIĩ Hac pericope ꝗᷓ nunc conamur exponere & ſequens de qua dictani ſumus priorẽ
liuxta hiſtoriam ꝗᷓ duæ ſuperiores. Iſta enim & ſequens primo & tertio annꝙ baltha-/

ar regis accidiſſe memorantur. Illa autem quæ ante ſuperiorem lecta eſt: nouiſſimo
ſed in Hieremia quoq; & Ezechiel legimus: ſicut locis ipſis ſi uita comes fuerit docere poterimus.
Sed in ſuperioribus ordo ſequitur hiſtoriæ: ꝗd ſub Nabuchodonoſor & balthaſar & dario ſiue cy-
ro mirabilium ſignorum acciderit. In his uero narrantur ſomnia quæ ſingulis ſint uiſa temporibꝰ
quorum ſolus propheta conſcius eſt: & nullam habent apud barbaras nationes ſigni uel reuelatiõis
magnitudinẽ: ſed tantũ ſcribuntur ut apud poſteros: eorum quæ uiſa ſunt memoria perſeueret.

CAigdebam in viſione mea nocte:⁊ ecce quatuoꝛ venti celi pugnabant ĩ mari magno:⁊ quatuoꝛ

beſtie grandes aſcendebant de mari diuerſe inter ſe. . “ꝗ”M
Quatuor uentos eæli quatuor arbitror angelicas poteſtates: quibus priĩcipalia regna cõmiſſa ſunt

Iuxta illud quod in deuteronomio legimus: Qũ diuidebat altiſſimus gẽtes qñ ſeparabat filios adaã

conſtituit terminos populoꝶ iuxta numeꝶ angeloꝶ dei. Pars aũt domini populus eius lacob funi
culus hereditatis eius. Mare autem mundũ iſtum ſeculũq; ſignificat: falſis amariſq; fluctibus redun/-
dantẽ: Sicut dñs in parabola ſegenæ miſſe in mare interprætatur: Vnde & draco rex dicitur oĩum 4
in aquis ſunt: & cuius ſcdm dauid in mari confringuntur capita: Et in Amos legimus: Si deſcende/

Nannonmmo nouiſſima die regni balthaſar inſcribitur: Et hæc non ſolum in daniele

Explanatio.

rit in profundem maris ibi mandabo draconi & mordebit eum. Quatuor autem beſtias ꝗᷓ aſcende
bant de mari & erant diuerſæ inter ſe angelo diſſerente noſcamus: He inqt quatuor beſtiæ magnæ:
quatuor regna conſurgent de terra. Quatuor autem uenti cæli: qui pugnabãt in mari magno: ideo
uenti cæli eſſe dr: quia unuſquiſq; angelus facit pro eo regno qd ſibi creditum eſt. Et hoc notandũ
quod regnorum feritas atq; crudeliras: beſtiarum nomine demonſtratur.
CPꝛuma quaſi leena ⁊ alas habebat aquile:Aſpiciebam donec euulſe ſunt: ale eius:ꝛ ſublata ẽ
de terra:⁊ ſuper pedes quaſi homo ſtetit ⁊ coꝛ datum eſt eii.
CRegnum Babylonium propter ſæuitiã & crudelitaté: ſiue propter luxuriã & uitam libidini ſeruiẽ
tem. nõ leo ſed leæna appellatur. Aiunt. n. hi qui de beſtiaꝑꝶ ſcripſere naturis leænas eſſe ſerociores:
maxime ſi catulos nutriant: & ſemp geſtire ad coitũ. Quod aut habebat alas aquilæ ſuperbiã ſigniſi
cat regii porẽtiſſimi: Cuius princeps loꝗtur per Eſaiã: Super ſydera cæli ponã thronũ meum & ero Eſa.iꝗ.c.
ſimilis altiſſſimo: un dicitur ad eũ: Si alte feratis ut aquila inde te detrahà: Alioquin ut leo inter be-
ſtias: ita aquila inter aues regnũ tenet. Sed & hoc dicendũ Aquilà multo tpe uiuere: & regnũ aſſyrio
rum multis ætatibus fuiſſe dominatũ. Qdłaũt euulſæ ſunt alæ eius.i. leænæ ſiue aquilæ cætera re/
gna ſignificat: qu bus prius imperabat & uolitabat in mundo. Et ſublata eſt inquit de terra: ſubuer-
* ſo uidelicet imperio chaldæoꝶ. Quodq; ſequitur. —
CSEt ſuper pedes ſtetit quaſi homo ⁊ coꝛ eius datum eſteii.
CSsi de nabuchodonoſor intelligimus: perſpicuũ eſt qd poſtꝗᷓ perdidit regnũ & potentia eius abla
ta eſt rurſum in priſtinũ ſtatum reſtitutus ſit: & non leænã ſed hoĩem ſe eſſe didicerit: & cor recepe/-
.„ „ rit qd amiſerat. Sin auũt generaliter de regno chaldæoꝶ: hoc ſentiendũ eſt: qd interfecto balthaſar
& moœdis perſiſq; imperio ſuccedentibus: babylomi hoĩes humilis fragiliſq; naturæ ſe eſſe intellexe
rint. Nota ordiné: qui in imagine caput aureum dicitur: hic leæna appellatur. H
CEt ecce beſtia alia ſimilis vꝛſo in parte ſtetit ⁊ tres oꝛdines erant in oꝛe eius ⁊ in dentibus eiꝰ
2 ſic dicebant ei. Surge commede carnes plurimas.
CBeſtia ſecunda urſo ſimilis:ipſa eſt de qua in uiſione ſtatuæ legimus: pectus eius & brachia de ar-
gento. Hæc ob duritiã & ferocitatẽ urſo comparatur: Rigidũ. n. & partioris uictus: in morẽ lacede-/
monoꝶ regnũ perſaꝶ fuit: Ita ut in pulmento ſale uterentur & cardano. Legamus Cyri maioris in
fantiã: qd dicitur in parte una ſtetit: Sic hebrei interptantur: mihil eos aduerſum Iſrahel crudele geſ⸗
ſiſſe. Vnde et in zacharia propheta equi albi uocantut: Tres aùt ordines ſiue uerſus qui erant in ore
eius & in dentibus: quidã ſic interptatus eſt: ut regnũ perſaꝶ in tres principes diceret fuiſſe diuiſum:
ſicut in pericope balthaſar & darii legimus tres fuiſſe priicipes: qui. cxx. ſatrapis præfuerint: Alii aũt
tres reges poſt cyrum fuiſſe parſa autumãt: & qui illi ſin oĩno reticent: Nos uero cũ poſt Cyrum 9
regnauit annis. xxx. ſciamus apud perſas regnaſſe cambiſem filiũ eius: & fratres magos: & deinceps poc⸗
dariũ. Cuius ſecundo ammno cœptü eſt edifcari templũ in hieruſalẽ quintũ xerſen fiſiũ darii: ſextum
artabanũ: ſeptimũ artaxerſen qui appellatus ẽ longimanus. Octauũ aliũ xerſen: Nonum ſogdianũ
decimũ darium cognomento nothon. undecimu artaxerſen ꝗ appellatus ẽ Mnimoni. recordãs
duodecimũ aliũ artaxerſen qui & ipſe cognominatus eſt ochus itertiüdecimum Arſen ochi filium
quartũdecimum dariũ arſami filiũ: qui ab alexandro macedonũ rege ſuperatus ẽ. Quomodo tres
reges pſaruʒ fuiſſe dicamus: niſi forte legamus aliquos ſæuiſſimos quos ex hiſtoriis reperire nõ poſ

. ſumus. Ergo tres ordines ĩ ore regni perſaꝶ & ĩ dentibus eius tria regna debemus accipere: Babylo
nioꝶ: mœdoꝑꝶ atq; perſa : ꝗᷓ in unũ redacta ſunt regnũ Qdq; infertur: & ſic dicebant ei. Surge cõ
mede carnes plurimas Illud tempus ſignificat quando ſub aſuero quem. Ixx. artaxerſen uocant: ad .(((i⸗
ſugeſtionem Aman Agagitæ una die omnes ludæi iuſſi ſunt trucidari. Et pulchræ non ait deuora lcrrr

bat eos: ſed ſic debat ei: ut conatus tantum fuerit: & nequaꝗᷓ rei exitus ſit conſecutus.
CNPoſff hoc aſpiciebam ⁊ ecce alia quaſi pardus:⁊ alas habebat auis quatuoꝛ ſuper ſe: quatu
„ oꝛ capita erant in beſtia ⁊ poteſtas data eſt ei. !
CTertium regnũ macedonũ de quo in ſtatua legimus uenter & fœmora eius ex ere. Pardo beſtiæ
uelociſſimx cöparatur quæ præceps fertur ad ſanguiné: & ſaltu in mortẽ ruit: & alas
habebat quatuor. Nihil. n. allexandri uictoria uelotius fuit: qui ab Illyrico & adnatico mari uſq; ad
indicũ occeanum & gangem fluuium. non tam præliis ꝗᷓ uictoriis percurrit: & in ſex annis partem “
europæ & oẽm ſibi aſſam ſubiugauit: Quatuor autem capita eoſdẽ dicit duces eiꝰ qui poſtea ſucceſ Deo.
ſores regm extiterunt Ptholomeum: ſeleutium: Philippum: anti gonũ: Quoq; dicitur & poteſtas da . iege⸗
ta eſt ei: oſtendit non alexandri fortitudinis ſed domini uoluntatis fuiſſe.
CNPoſt hoc aſpiciebam in viſione noctis:⁊ ecce beſtia quarta terribilis atqʒ mirabilis:⁊ foꝛtis
nimis:dẽtes ferreos habebat magnos cõmedẽs atqʒ cõminuẽs ⁊ reliqua pemibꝰ ſuis cõculcãs.
CQuartum ꝙ nunc orbẽ tenet: Imperiũ romanorum eſt: de quo in ſtatua dicitur tibiæ eius ferreæ:
pedũ quædam pars ferrea qdam fictilis: Et tñ ipſius ferri ex patte nunc meminit dicens: dentes eius
ferreos & magnos eſſe cõteſtans. Satiſq; miror quod cũ ſupra leænã & urſum & parduʒ in tribus re nech.
gnis poſuetit: Romanũ regnum nulli beſtiæ cõparet: niſi forte ut formidoloſam faceret beſtiam
uocabulũ tacuit: ut ꝗcquid ferotius cogitauerimus in beſtiis:hoc romanos imtelligam Hoc quod
ic tacitum

— — — —

lh

l
e

CSt habebat coꝛnua decem.

Apoc..a

Colo.i. c.
Luc. 22. C:

Deu. 4. d.

pᷣs .67.
Ps. ci·

Super Danielem..c.vii.

hic tacitum eſt hebrei in pſalmis dictum putant: deuaſtauit eam aper de ſylua: & ngularis ferus de
paſtus eſt eam: pro quo in hebreo habet omnes beſtiæ agri lacerauerunt eam. dum in uno imperio
Romanorum:omnia ſimul regna cognoſcimus: quæ prius ſuerant ſeparata: 1 Ilud autem quod ſe/-
quitur Comedens atq; comminuens & reliqua pedibus ſuis conculcans: ſigniſicat omnes nationes
uel interſectas ab eis: uel tributo & ſeruituti ſubiugatas.
CBiſſimilis autem inquit erat ceteris beſtijs:quas videram pꝛius.
CIn prioribus enim ſingula:in hac omnia ſunt.

C Porphyrius duas poſteriores beſtias mace
donum & romanorum in uno macedonum regno ponit & diuidit:Pardum uolens intelligi ipſuz
alexandrum:beſtiam autem diſſimilem cæteris beſtius quatuor allexãdri ſucceſſores: & deinde uſq;

ad antiochum cognomento epiphanem: decem duces reges enumerat: qui fuerũt ſeuiſſimi:ipſoſq;

reges non unius ponit regni uerbi gratia: Macedoniæ Syriæ & ægypti ſed de diuerſis regnis unuzʒ
efficit regum ordinem: ut uidelict ea quæ ſcripta ſunt: os loquens ingentia non de antichriſto ſed
de antiocho dicta credantur.
CEt habebat coꝛnua decem:Conſiderabam coꝛnua:= ecce coꝛnu aliud paruulum oꝛtum eſt de
medio eoꝛum:⁊ tria de còꝛnibus pꝛimis euulſa ſunt a facie eius. Et ecce oculi quaſi hominis
erant in coꝛnu iſto:⁊ os loquens ingentia.
CFruſtra porphyrius cornu paruulum quod poſt decem cornua ortum eſt: epiphanem antiochuʒ
ſuſpicatur: & de decem cornibus tria euull cornua: ſextum ptolomeuz cognomento philometo-
rem: & ſeptimum Ltolomeum euergetem & artaxiam regem armeniæ: quorum priores multo an-
te ꝗᷓ antiochus naſceretur mortui ſunt: conrra artaxiam ueto dimicaſſe quidem antiochuʒ nouimꝰ:

ſed illum in regno priſtino permanſiſſe: ergo dicamus quod omnes ſcriptores eccleſiaſtici tradide/

runt in conſumatione mundi quando regnum deſtruendum eſt romanorum: decem futuros re-/

ges:qui orbem romanum inter ſe diuidant: & undecimum ſurrecturum regem paruulum: qui tres

reges de decẽ regibus ſupaturus ſit.i. ægyptioꝶ regẽ & affticæ & ethiopiæ: ſicut in conſequentibus
manifeſtius diſcimus. Quibus interfectis ẽt ſeptẽ alii reges uictori colla ſubmittent.
CEt ecce ait oculi quaſi ocli hominis erant in coꝛnu iſto.
CNe eum putemus iuxta quorundam opinionem: uel diabolum eſſe uel demonem: ſed unum de
hominibus in quo totus ſatanas habitaturus eſt corporaliter.
CEt os loquens ingentia.

CEſt enim homo peccati hilius perditionis: ita ut in tẽplo dei federe audeat: faciens ſe quaſi deum.

Aſpiciebam donec throni poſiti ſunł antiquus dierum ſedit. & reliqua.
CSimile quid & in Ioannis apochalypſi legimus. Poſt hæc ſtatim fui in ſpiritu & ecce thronus po/
ſitus erat in cælo & ſupra thronum ſedens: & qui ſedebat ſimilitudinem gabebat lapidis iaſpidis &
ſardinis: & iris in circuitu throni ſimilis aſpectui ſmaragdino: & circa thronum alii throni. xxiiii. &
ſuper. xxiiii. thronos. xxiiii. ſenes ſedentes amictis ueſtibus candidis: & ſuper capita eorum coronas
aureas: & de throno egrediebantur fulgura & uoces & tonitrua Et ſeptem lampades ardentis ignis
in conſpectu throni qui ſeptem ſunt ſpiritus dei. Et in conſpectu throni ſicut mare uitreum ſimile

criſtallo Multi igitur throni quos uidit daniel:hi mihi uidentur eſſe quos Ioannes. xxiiii. thronos

nuncupat. Vetuſtus autem dierum ille eſt: qui apud Ioanneʒz ſolus in throno ſedit: Filius quoq; ho
minis qui uenit ad uetuſtum dierum: ipſe eſt qui apud Ioannem leo dicitur de tribu Iuda: radix da
uid: & cætera hiis ſimilia. Hos thronos eſſe reor de quibus paulus apoſtolus loquitur: ſiue throni ſi/
ue dominationes: Et in euangelio legimus: Vos auteʒ ſedebitis ſuper. xii. thronos iudicantes. xii. tri

bus iſrahel. Sedens aũt & uetuſtus dieram dicitur deus: ut æterni iudicis habitus Aemonſtretur: Ve-

ſtimentum eius quaſi nix candidum: & capilli capitis eius quaſi lana munda: Et ſaluator kranſforma
tur in monte: & gloriam diuinæ maieſtatis aſſumens in candidis uidetur ueſtibus. Quodq; capilli
eius lanæ mundiſſimæ comparantur: purum oſtenditur ſincerumq; iudicium: & nullam perſonam
in iudicando recipiens. Senex quoq; deſcribitur ut maturitas comprobetur ſententiæ. Thronus eiꝰ
flamma ignis: ut peccatores tormentorum magnitudinem pertimeſcant: & iuſti ſaluentur: ſic tamẽ

quaſi per ignem. Rotæ eius ignis accenſus:ſiue currus eius Et in Ezechiel quadtigæ ſedens induci-

tur deus: & omnia dei flammea ſunt. De quo & alibi dicitur: deus ignis conſumens eſt: ut lignũ fœ
num ſtipulam arſura in die iudicii nouerimus. Et in pſalmis legimus ignis ante eum præcedet. &
inflam mabit in circuitu omnes inimicos eius fluuius igneus rapiduſq; egrediebatur a facie eius: ut
peccatores traheret in Fbemam.
CNAWilia milium ꝓiniſtrabant ei:⁊ decies milies centena milia aſſiſtebant ei.
Non quo iſte miniſtrorum dei numerus difinitus ſit: ſed quo maiorem multitudinem humanus
ſermo explicare nequiuerit. Iſta ſunt milia: & iſtæ miliades: De quibus in pſalmis legimus. Currus
dei decem milibus multiplex milia lætantiuʒ dominus in eis. Et in alio loco: Qui facit angelos: &
miniſtros ſuos ignem urentem. Duplex autem angelorum officium eſt: aliorum qui iuſtis præmia
tribuant aliorum qui ſingulis præſint cruciatibus: iudicium ſedit & libri aperti ſunt Conſcientiæ &

RKE

Explanano.

opera ſingulorum in utramq; partem uel bona uel mala omnibus reuelantur. Bonus liber ille eſt:
quẽ ſæpe legimus liber uiuentiũ. Malus liber qui ĩ accuſatoris tenetur manu: qui ẽ inimicus & uin/
dex:de quo & in apocalypſi legimus accuſator fratrũ noſtrog. liber iſte terrenus eſt: de quo & pphe
ta dicit in terra ſcribãtur: Aſpiciebã pp uocẽ ſermonũ grandiũ:quos cornu illud loꝗ batur. Dei iudi
ciũ uenit pp humiliãdã ſupbiã: Idcirco romanũ delebitur Impinʒ ꝗa cornu illud loꝗbatur gradia.
CEt vidi qm interfecta eſt beſtia ⁊ periſſet coꝛpus eius ⁊ traditũ eſſet ad cõburendũ igni: alia
rum quoqʒ beſtiarũ ablata eſſet poteſtas:⁊ tpa vite conſtituta eſſent eis vſqʒ ad tpᷣs ⁊ tempus.
CIn uno Romano imperio propter antixpᷣm blaſphemãtem: ommia ſimul regna delera ſunt: & ne
quaꝗᷓ terrenum Impium erit: ſed ſanctorum conuerſatio: & aduentus filii dei triumpzantis de quo
dicitur. Ecce cũ nubibus cæli quaſi filius hominis ueniebat Qui in ſomno Nabuchodonoſor lapis
ſcribitur abſciſſus ſine manibus: & creuiſſe in montem magnum ò& cõminuiſſe teſtam ferrum es ar-
gentum aurum: nunc ſub perſona fili hominis introducitur: ut aſſumptio carnis humanæ ſignifice Acuũ. i. b
tur in filio dei: iuxta illud quod in actibus apoſtolorum legimu Viri galilei quid ſtatis aſpicientes
in cælum: hic Ieſus qui aſſumptus eſt a uobis in cælum: ſic ueniet quemadmodum uidiſtis eum eun
tem in cælum: Et uſq; ad antiquum dieꝶ peruenit. Totuʒ qd dicitur oblatum eũ omnipotenti deo:
& accepiſſe poteſtatem & honorẽ & regnũ: iuxta illud apoſtoli accipiendum eſt. Qui cũ in forma pnil.z,
dei eſſet: non rapinã arbitratus eſt eſſe ſe equalem deo: ſed ſemetipſuz exinaniuit formã ſerui accipi ]
ens:in ſimilitudinẽ hominum factus:& habitu inuentus ut homo:humiliauit ſemetipſuʒz factus obe
dliens uſq; ad mortem: & mortẽ crucis: Et oẽs populi tribus & linguæ ei ſeruient: & poteſtas eiꝰ po
.,„ teſtas æterna: ꝗᷓ non auferetur: & regnũ eius non corrumpetur. Hoc cui poteſt hoiĩum conuenire: re
ſpondeat porphyrius: aut quis iſte tam potens ſit: qui cornu paruũ quem antiochum interprætatur
ſegerit atq; contriuerit. Si reſpõdit antiochi principes a iuda machabeo fuiſſe ſuperatos: docere de
bet quõ cum nubibus cæli ueniat quaſi filius hominis: & offeratur uetuſtus dierum: & detur ei po/
teſtas & regnũ & omnes populi tribus ac linguæ ſeruiant illi: & poteſtas eius æterna ſit ꝗᷓ nullo fine
claudatur. Hæ beſtiæ magnæ quatuor regna conſurgent de terra. Suſcipient autem regnum ſancti
dei altiſſimi. Quatuor regna de quibus ſupra diximns fuere terrena: Omne enim quod de terra eſt
reuertitur in terram: ſancti autem nequaꝗ habebunt terrenum regnun ſed cæleſte. Ceſſet ergo mil
le annorum fabula Et obtinebunt regnum uſqʒ in ſeculum & ſeculum ſeculorũ.Si hoc de macha
beis intelligitur: doceat qui iſta contendit: qũo regnum eorum perpetuum ſit: Et ſermones contra
excelſum loquitur:ſiue ur interprætatus eſt ſymachus: ſermones quaſi deus loquitur: ut qui dei aſſu
mit. potentiam uerba quoq; diuinæ ſibi uendicet maieſtatis. Et ſanctos altiſſimi conteret: & putabit
quod poſſit mutare tpa & leges. Præliabitur.n. antixps coſttra ſanctos & ſuperabit eos: in tantũ eri᷑
gitur ſuperbia ut leges dei & cerimonias mutare conetur: & eleuetur ſupra oẽ quod dicitur deus: ?
religio cuncta ſuæ ſubiiciur poteſtati: & tradentur in manu eius uſq; ad tp̃s: & tempora: & dimidi
um temporis. Tpᷣs annum ſignificat: tempora iuxta hebraici ſermonis proprietatẽ: qui & ipſi dualeʒ
numerũ habent: duos annos præſigurant: dimidiũ autem temporis ſex menſes: quibus ſancti pore/
ſtati antichtiſti permittendi ſunt: ut condẽnentur iudæi qui non credentes ueritati ſuſceperũt men
dacium: De quo tpe & ſaluator in euangelio loquitur: Niſi abbreuiati eſſent dies illi nequaꝗᷓ ſalua
eſſet ulla caro. Non cõuenire hæc tpa antiocho in extrema uiſione dicimus: Et iudiciũ ſedebit ut au
3 ſeratur potentia & conteratur & diſpereat uſq; in finẽ:Hoc de antixpᷣo ideſt de cornu paruo: qd grã
dia loquæbatur: qa regnum eius deſtruendũ ſit in perpetuũ. Regnũ autem & poteſtas & magnitu/

—

do regni ꝗq eſt ſuper oẽ cælum: hoc eſt de xpi impeno quod ſempiternum eſt Hucuſq; finis uerbi

iſtius atq; ſermonis: quæ mihi in præſenti uiſione dominus reuelauit.

CEgo daniel miatũ cogitationibus meis cõturbabar:⁊ facies mea mutata eſt in me:verbũ ãät
in coꝛde meo conſeruaui. ”c . .
. CHactenus liber danielis chaldaico ſyriacoq; ſermõe conſcriptus eſt: Cætera quæ ſecuntur uſq; ad
finem uoluminis hebraice legimus. ””ůü
CC VISIO SEPTIMA. CAPITVLVM OCTAVVM
EAANno tertio regni balthaſar regis viſio apparuit mihi. .
NRAC Poſt duos annos ſuperioris reuellatiomis hec uiſio. I Ila enim m primo anno Bal/
chaſat heæc in tertio cernitur: Vnde infert: poſt id quod uideram in principio.
RCEicdt in viſione mea cum eſſem in ſuſis caſtro quod eſt in elam regione.
riMEHHHA Siue ut Symachus interprætatus eſt ciuitate a qua etiam regio nomen accepit: ut
abilonii: & ab elam elamitæ: pro qua ſeptuaginta elimaideʒ regionẽ interprætati füt:
Suſis autem metropolis eſt regionis elamitarum: in qua daniel ſecundum hiſtqriam Ioſephi turunz
extruxit excelſam: & quadro edificatam marmore: tantæq; magnitudinis & pulchritudinis ut uſq;
in præſens uideatur eſſe noua. In eaq; regum perſarum atq; mœdorum conduntur reliquiæ: & cu/-
ſtos ſiue edituus ac ſacerdos eiuſdem loci iudæus eſt. S
¶ Cum eſſem in ſuſis caſtro. Non quod caſtrum ipſa ſit urbs ut diximus
„ metropolis: potentiſſima: ſed quo tanta firmitate edificata ut caſtrum eſſe uideatur.
Cidl autem

.

Supper Danielem. c.vij.

Uigdi autem in viſione me eſſe ſuper poꝛtam vlai.
CPro quo Aquila tranſtulit ſuper ubal ulai theodotion ſuper ubal Symmachu? ſuper paludem
ulai ſeptuaginta ſuper portam ulai. Sciendum eſt autem ulai nomẽ eſſe loci ſiue portæ: ut in Troia
ſtea porta: & apud romanos carmentalis dicitur hutes ſingulæ ex propriis cauſis onigines noiqum.
CEt leuaui oculos meos ⁊ vidi. MM
CQuamuis in ſomnis uideantur quæ uidentur in umbra uidelicet & imagine: Tamen nec ipſa
quidem uidere poſſumus ſine oculis eleuatis.
Et ecce aries vnus ſtabat ante paludem.
CSiue ante portam: quod hebraice dicitur ubal.
CHabens coꝛnua excelſa ⁊ vnum excelſius altero atqʒ; ſuccreſcens.
CArietem darium uocat auunculum Cyri:qui poſt aſtiagen patrem regnauit in mœdis: Comu ãt
unum excelſius altero atq; ſuccreſcens ipſum cyrum ſigniſicat: qui poſt aſtiagen auum matermnum
cum auunculo dario: quẽ græci cyaxaren uocant mœdis imperauit & perſis.
CNPoſtea vidi arietem coꝛnibus ventilantem contra oꝛientẽ ⁊ contra aquilonẽ ⁊ cõtra meridiẽ.
CNon ipſum arietem Cyrum uidelicet uel darium: ſed eiuſdem regni arietem ideſt darium alhe/-
rum qui ultimus potentiæ perſæ rex fuit: & quem ſuperauit alexander philippi filius: rex macedo“
num. Quod autem darius iſtæ rex potentiſſimus & ditiſſimus fuerit: tam græcæ quam latinæ
ac barbaræ narrant hiſtoriæ.
CEt ego inquit intelligebam. CEx ſuperioribus enim uiſio
nibus in quibus ſecundum regnum per arietem & hyrcum ſigniſicatum eſt: etiam nunc intelligit
quod mœdorum atq; perſarum cernat imperium.
CEccè autem hvrcus capꝛarum veniebat ab occidente ſuper faciem totius terre:⁊ non tange/
bat terram. Poꝛro hyrcus habebat coꝛnu inſigne inter oculos ſuos: ⁊ venit vſq; ad arietem
illum coꝛnutum:quẽ videram ſtantem ante poꝛtam ⁊ cucurrit ad eum cum impetu foꝛtitudinis
ſue.Cumqʒ appꝛopinquaſſet pꝛope arietem cõminuit duo coꝛnua eius:⁊ non poterat aries reſi-
ſtere ei. Cumqʒ cum miſiſſet in terram conculcauit:⁊ nemo quibat liberare arietem de mann
eius. Hyrcus autem capꝛaxum magnus factus eſt nimis.Cumqʒ; creuiſſet factum eſt coꝛnu ma
gnum ⁊ oꝛta ſunt coꝛnua qdatuoꝛ ſubter illud per quatnoꝛ ventos celi:de vno auteʒz ex tis egreſ
ſum eſt coꝛnu vnum modicum ⁊ factum eſt grande.
Ne quis me putet ꝓprium ſenſum ponere: Gabrielis exponẽtis uiſionẽ ꝓphetæ uerba diſcamus.
Aries inquit quẽ vidiſti habere coꝛnua duo:Rex medoꝛum atqʒ perſaruʒ eſt.
C Darius uidelicet filius arſami in quo mœdorum & perſarum regnum deſtructum eſt. Porro hyr/
cus caprarum qui ueniebat ab occidente: & propter nimiaʒ uelocitatem terram tangere non nide/
batur Alexander eſt: rex græcorum: qui ſubuerſis thebis in perſas arma cortipuit: & apud granicuz;
fluuium inito certamine darii duces ſuperauit: & ad extremum ipſum percuſſit arietem: & duo eius
cornua confregit: mœdos atq; perſas miſitq; eum ſub pedibus ſuis: & utrumq; comu ſuo ſubiuga⸗
uit imperio. Cornu autem grãde ipſe eſt rex primus alexander: quo triceſimoſecũdo ætatis ſuæ an
no mortuo in babylone: ſurrexerunt pro eo quatuor duces eius: qui ſibi imperium diuiſerũt Aegy
ptum enim ptolomeus lagi filius tenuit: Macedonas philippus: qui & arideus frater alexandri: Sp//
riam & babylonẽ & omnia regna orientis ſeleucus nicanor: aſiæ regnauit Antigonus.
CSed non inquit in foꝛtitudine eius. .
CNullus enim magnitaudini Alexandri potuit coequari.
CEt poſt multa tempoꝛa ſurget rex impudens facie ? intelligens pꝛopoſitiones.
CConſurget antiochus filius ſeleucii qui & philopater appedlatus eſt. Qui cum
obſes ſuiſkt tomæ: & neſciente ſenatu per dolum cœpiſſet imperium: contra ptolomeum philome
torem dimicauit: hoc eſt contra meridiem: & contra ægyptios: rurſumq; ad orientem comra eos ꝗ
res nouas in perſide moliebantur: ad extremum contra Iudæos dimicans capta iudæa ingreſſus eſt
Hieroſolimam & in templo ſimulacrum Iouis olimpii ſtatuit: & uſq; ad fortitudinem cæ li:ideſt fili
os iſrahel qui angelorum uallabantur auxilio: erexit magnificentiam ſuã: ita ut de ſanctis plurimos
idolatriæ ſubiiceret: & uelut ſtellas cæli conculcaret pedibus ſuis: atq; ita factum eſt: ut & meridiem
& orientem ideſt ægyptum & perſidez ſuo teneret imperio. Quodq; ait uſq; ad principem fortitudi
nis magniſicatus eſt: noc ſigniſicat quod erectus ſit contra deum: & ſanctos illius perſecutus ſit: & tu
lerxit ideſt iuge ſacrificium: quod mane offerebatur & ueſpere: & polluerit atq; de/
jecerit locum ſanctiſicationis eius: Et hoc non ſua nirtute ſed propter peccata populi: Atq; ita factuzʒ
eſt ut ueritas proſterneretur in terram: & cultu idolorum florente dei religio conquieſceret.
EEt audiui vnum̃ de ſanctis loquentem:⁊ dixit vnus ſanctus alteri neſcio cui loquenti.
CPro altero neſcio quod Symachus interprætatus eſt quem & nos ſecuti ſu
mus: Aquila & theodotion &. xx. phelmoin ipſum uerbum hebraicum poſuerunt. Nomẽ ergo an
geli tacens generaliter unumquemlibet de angelis indicauit. .
VAſq; quo viſio ⁊ iuge ſacriſcium: ⁊ peccatum deſolationis que facta eſt Rnctnan 7 foꝛti⸗

RRK ii

M

Explanatio.

tudo conculcabyur CVnus angelus interogat al⸗
terum angelum uſq; ad quod tempus:dei iudicio ſub antiocho rege ſyriæ templum futurum ſit de
ſolatum:& ſimulachrum Iouis ſtaturum ſit in templo dei.
CEt dixit ei vſqʒ ad veſperam ⁊ mane dies duo milia trecenti::? mundabitur ſanctuarium.
CLegamus machabeoraum libros & Ioſephi hiſtoriam: ibiq; ſcriptum reperiemus centeſimo qua-
drageſimo tertio anno a ſeleuco qui primus regnauit in ſyria poſt alexandrum: ingreſſum antio/
chum hieroſolimã & uniuerſa uaſtaſie: reuerſumq; anno tertio in templo poſuiſſe ſtatuam I ouis: &
uſq; ad iudam machabeum ideſt uſq; ad annum centeſimum quadrageſimum octauum per annos
uaſtitatis hieruſalem ſex contaminationis autem templi tres: duo milia trecentos dies & tres men-
ſes eſſe completos:poſt quos templum purgatum eſt. Quidam pro duobus milibus trecentis: duo
milia ducentos legunt: ne ſex. annis tres menſes ſupereſſe uideantur. Hunc locum pleriq; noſtroruʒ (en⸗
ad antichtiſtum referunt: & quod ſub antiocho in typo factum eſt:ſub illo in ueritate dicunt eſſe cõ
plendum: Quod autem infert mundabitur ſanctuarium Iudæ wachabei ſignificat tempora: qui de
uico modin filiis ac propinquis ſecum annitentibus: & multis de populo iudæorum antiochi du-
ces ſuperat: iuxta emaus quæ nunc nicopolis dicitur: quod audiens antiochus qui contra principezʒ
S principum ſurrexerat: ideſt dominum dominãtium:& regem regum in elimaide: quæ regio perſa/
rum eſt: templum dianæ ſpoliare cupiens: quod habebat praæcioſa donaria: & ibi quoq; amiſſo exer
citu ſine manibus contritus eſt: ideſt triſtiti? morbo periit. Veſpere autem & mane ſucceſ-/
ſionem diei noctiſq; ſignificat.
CFactum eſt autem cum viderem ego daniel viſionem:⁊ quererem intelligentiam.
CVidebat uiſionem per picturam & imaginem & illius intelligentiam neſciebat: Non ergo oĩs ꝗ
uidet intelligit: qũo ſi ſcripturam ſanctã legamus oculis: & corde non intelligamus.
CEcce ſtetit in conſpectu meo quaſi ſpecies viri.
Non enim uiri ſunt angeli ſed in ſpecie uidentur uirorum. Sicut habraam ad quærcum mãbræ
tres uiſi ſunt uiri: qui utiq; uiri non erant: e quibus unus adoratur: ut dominus: unde & ſaluator logꝗ/
tur in euangelio: Habraam uidit diem meuz: uidit & lætatus eſt.
CEt audiui vocem viri inter ulai:⁊ clamauit ⁊ ait:Gabꝛiel fac intelligere iſtum viſionem.
