ue in hebræo ſcriptum eſt. ideſt irruentes econtrario ad ſanctum dicitur. Vxor
tua ſicut uitis habundans in latæribus domus tuæ. Filii tui ſicut nouellæ oliuarum in circuitu
menſæ tuæ. Et iterum uideas filios filiorum tuorum: peperit igitur ſyon:hoc eſt reliquiæ ex iſra-

el:& apoſtolorum credentium fides maſculum dominum ſaluatorem qui in toto ſimul orbe gene

ratus eſt quod nullus audiuit: quod nulla narrat doctrina: ut in breui tempore crederent nationes.
Et de uniuerſis gentibus una gens fieret chriſtianorum:de qua & paulus loquitur:ſi quam chriſto
noua creatura & uetera tranſierunt. Ecce facta ſunt noua. Iuxta illud quod alibi ſcriptum eſt. Ado/
rabunt in conſpectu eius omnes familiæ gentium: quia domini eſt regnum: & ipſe dominabitur
gentium: omnes enim ait gentes quas feciſti uenient & adorabunt coram te & glorificabũt nomẽ
tuum:de quo dicit iacobus: ipſe eſt expectatio gentium. Et quæ nunc diſſerimus. Erit radix ieſſe &
qui ſurget ut princeps ſit gentium: in ipſo gentes ſperabant.Implentibus apoſtolis quod præce-
ptuʒ eſt. Docete omnes gentes baptizantes eas in nomine patris & filii & ſpiritus ſancti: ut naſca-
tur omnis populus de quo & uiceſimuſprimus pſalmus canit. Annuntiabũt cæli iuſtitiam eius po
pulus qui naſcetur quem fecit dominus. Et iterum populus qui creabitur laudabit dominum. Hic
autem populus uno creatus eſt die quẽ illuſtrat ſol iuſtitiæ: dicente ſcriptura.erit tibi dominus lIux
ſempiterna.poſſumus quod dicitur: orietur gens ſimul: quia parturiuit & peperit filios ſuos. Et ad
illud tempus referre: qũ una die triamilia de iudaico populo crediderunt: dicitur quoque in eo-
dem actuum apoſtolorum libro: quod de uniuerlis gẽtibus quæ ſub cælo ſunt fuerint in hieruſa
lem. Qui audiebant uariis linguis loquentes magnalia dei. Quodq; ſequitur iuxta. lxx. Ego autem
dedi dixit expectationem hanc: & non recordata es mei dici dominus: nõne ego pariẽtem & ſte
rilẽ feci dixit deꝰtuus. Manifeſtius in hæbraico ponitur: cui & reliqui interprætes congruunt: nun/
quid ego qui alios parere facio ipſe non pariam dicit dominus. Si ego qui generationem cæteris
tribuo ſterilis ero ait dominus deus tuus: ſecundum illud quod alibi dicitur. Qui plantauit aurem

nonne audiet: qui finxit oculum non conſiderat. Quod ſcilicet qui omnes creauit ex nihili poſſik
de uniuerſis gentibus unam partem in ſe credentium eccleſiã facere:deniq; in uiceſimooctauo pſal
mo ubi nos legimus. Vox domini concutientis deſertum. In hebræo ſcriptum eft. Vox domini pae

rere faciens deſertum ut deſerta eccleſia generet: & perficiantur cerui apertis ſaltibus: atq; contritis.
porro iuxta ſeptuaginta hic ſenſus:quod uno tempore ad prædicationem euangelioruʒ una gẽs
& totus orbis oriatur ꝑ multos ꝓphetas ſæpe ꝓmiſi:& nõ meminſſti ꝓmiſſionis meæ. O urbs quæ
clamoribus ẽ plena. O tẽplũ qd a dno derelictum ẽ.O popule cui reddidi uiciſſitudinẽ ſuã: nõne
ego inquit feci parturientẽ & ſterilem quæ prius fuerat ſterilis: poſtea parturiuit & ber erit. De qua
in pſalmo

Rℳ

Super Eſaiam.

i
dun in pſalmo ſcribitur. Qui habitare facit ſterilem in domo matrem filiorum lætantem. Vel certe rerũ
n⸗ p Oordo conuerſus eſt. Pariens facta eſt ſterilis: & quondam ſterilis peperit plurimos quia domini iſta
toie ſententia eſt. D .- .
in CLZectamini cum hieruſalem:⁊ exultate in ea omnes qui diligitis eam. Gaudete cum ea gaudio
unc vniuerſi qui lugetis ſuper eam:vt ſugatis ⁊ repleamini ab ubere conſolationis eius:vt mulgea-
tis.⁊ delitiis eius affluatis ab omnimoda gloꝛia eius. LXX.
nniii CXZetamini hieruſaleʒ ⁊ exultate in ea omnes qui diligitis eam. Gaudete gaudio omnes qui lu
Gfim getis ſuper ea:vt ſugatis ⁊ impleamini de ubere conſolationis eius:vt poſtquam ſuxeritis de/
Ndictn- lectemini introitu gloꝛie euus.
8 CApoſtolis præcipitur & apoſtolicis uiris: qui diligunt utranq; hieruſalem: & eam quæ corruit plã
dent n gentibus atq; lugentibus: & illam quæ ſurrectura eſt omni deſiderio præſtolantibus ut gaudeant R
ſtasf cum ea: & in ea quæ ædificata ſit uiuis lapidibus qui uoluuntur ſuper terram. Et in rotarum cheru- R
nenbnn bim ſimilitudinem ſecuntur ſpiritum præcedentem. Non his qui in æternos cineres diſſoluti ſunt. M
De quibus dominus loquebatur. Amen amen dico uobismon permanebit lapis ſuper lapidem: do
miäikchi nec compleantur omnia hæc. Gaudete inquit cum gaudio: uniuerſi qui lugetis eam. Quales ſub. pe
Faten trum & paulum apoſtolos docuimus: & omnes qui expectabant redemptionem iſrahel: ut ſugant
cr & repleantur uberibus conſolationis eius. Neq; enim poterat fieri: ut quæ genuit maſculum : & R
H“M 8 erat puerpera careret lactis abundantia in educatione eius gentis & paruulorum qui ſimul nati fue
alan rant:ut præberet eis duo ubera nequaquam ut prius in ægypto fracta & iacentia: ſed integra & uir
unmhe⸗ ginali decore ſtantia ueteris ac noui inſtrumenti ad præbendum rationale lac. De quibus ſpeciali/-
dnem ter dicebatur. Beati lugentes: quoniam ipſi conſolabuntur. Et hoc notaädum quod qui paruuli ſüt
e ne, conſolationis indigent lacte:& adhuc in mortali uerſantur loco. Qui uero poſt lacte cõſolationis
baeme ad ſolidum profecerint cibum delitiis affluent ueritatis: & ſcientia omnimodæ gloriæ: quæ he-
Abehe⸗ braice dicitur 2iz. Pro qua ſeptuaginta introitum. ſymmacus: pinguedinem. Theodotio multitu/
mmäme dinem interprætati ſunt. Hoc diximus ut pſalmi ſeptuageſimi noni uerbum pãderemus ambiguũ
Uihee in quo ſcriptum eſt. Vaſtauit uineam aper de ſilua: & ſingularis ferus depaſtus eſt eam. Pro eo eniʒ
Ncl, ubi in noſtris & græcis codicibus legitur. Ideſt ſingularis ferus.In hebraico ſcri
enuſen ptum eſt ziz ſadai. Quod aquila tranſtulit. hoc eſt omnimodum regionis: ut
eunenl ſignificaret: non ſolum a romanis:ſed a cunctis gentibus iſrahelem eſle uaſtatam. Introitus autem
mVo glorioſus eccleſiæ ille intelligendus eſt:de quo ſcribit ioannes apoſtolus. Et in duodecim portis
1atcuin erant duodecim margaritæ: & platea ciuitatis auro munda ſicut uitrum perſpicuum. Iſtas margari
2ain, tas prohibet dominus mitti ante porcos: quas negociator bonus cum in prophetis inuenerit &
otbegnn apoſtolis:pergit ad unũ præcioſiſſimũ margaritũ. Non priores abiiciens: ſed p illas qᷓrens pᷣtioſius.
numn ¶ CQuia hec dicit dominus. Ecce ego declino ſuper eam quaſi fluuium pacis:⁊ quaſi toꝛꝛentem
miti inundantem gloꝛiam gentium quam ſugetisad vbera poꝛtabimini: et ſuper genua blandien-⸗
detat tur uobis. LXX. ꝗHMVM
ninuin CQAuia hec dicit ðñs.Ecce ego declinabo ad eos quaſi fluuius pacis:⁊ quaſi toꝛrẽs inundans
ütnon⸗ gloꝛiã gentiũ. Paruuli eoꝝ in humeris poꝛtabũtur:⁊ ſuꝑ genua conſolabũtur.
rieles CExtructa per apoſtolos hieruſalem inſtaurara in priorem ſtatum. Poſt quam filii & habitatores
rece⸗ eius uberibus fuerint conſolati:& lactis abundantia: ad delitias peruenerint ueritatis. per quas per-
nulcy uenitur ad gloriam dei. Tunc dominus declinabit ſuper eam fluuiũ pacis: de quo crebro diximus.
eius o Flumen dei repletum eſt aquis:& fluminis impetus lætificant ciuitatem dei: ut pace omnia poſſidẽ
m i te: & nationum ceſſantibus bellis. De quibus ſcriptura dicit. Diſſipa gentes quæ bella uolunt: tor/-
inuslu rens doctrinarum irriget arua credentium. Tunc filii eius ſiue paruuli ut ſeptuaginta tranſtulerunt
Rlta in humeris portabuntur: & ſuper genua conſolationem accipient in humeris. De quibus & in prio
eined ri prophetia dictum eſt. Et quos iacob impræcatur filio ſuo iſachar. Quia ſuppoſuit humerum ſuũ
tienni ad laborandum: & uocatus eſt uir agricola. Sudore enim & labore nimio ad ubertatem fructuuʒ
alen peruenimus. Vnde & ad ſyon per hieremiam dicitur. Da cor tuum in humeros tuos: ut a mandatis
natr intelligat dominum: imitans eum de quo ſcriptum eſt. Ieſus cœpit facere & docere: ut non otioſa
M ſit fides: ſed per opera currat ad præmium. Genua autem & ſinus quid ſigniſcent. Et ſupra breuiter
Atris expoſui: & nunc abraham exemplum docere nos poterit in cuius ſinu lazarus requieſcit: & omnes
uen de oriente & occidente uenientes qui accumbent cum abraham yſaac & iacob.
ali CQuomodo ſi cui mater blandiatur:ita ego conſolaboꝛ vos:⁊ in hieruſalem conſolabimini:ui H
opl debit ⁊ gaudebit coꝛ veſtrum:⁊ oſſa ueſtra ſicut herba germinabunt. Et cognoſcetur manus
inn domini ſeruis eius:⁊ indignabitur inimicis ſuis. LXX. “
CPio ſeruis poſuerunt timentes:pꝛo inimicis:incredulos cetera ſimiliter. .R—
n 4 T Miſericordiam creatoris in creaturas ſuas: exemplo matrum diſcimus: quæ liberos amore in ſinu
ut⸗ nutrientes omnem ſuperant caritatem. Deniq; uolens deus oſtẽdere quomodo diligat quos crea/- *
e uit. Nunquid obliuiſcetur ait mulier ut miſereatur ſobolis uteri ſui: ſed & ſi illa fuerit oblita: ego ta/
. men non obliuiſcar tui. Quem ſenſum: & illud habet euangelicũ: in quo dominus loquirur ad hie

gu

Liber. xviii.c.lxvi.

ruſalem. Quotieêns uolui congregare ſilios tuos: ſicut gallina cõgregat pullos ſuos ſub alas ſuas et
noluiſti. Et deuteronomium in quo tale quid reſonat. Sicut aquila protegere midum ſuum: & pul/
los ſuos deſiderauit. Expandens alas ſuſcepit eos: & portauit in humeris ſuis. Aiunt qui de ani/

mantium ſcripſere naturis omnium quidem beſtiarum: & iumentorum & pecudum auiũq; inge⸗

nitum eſſe in filios pulloſq; ſuos affectum: ſed maximum eſſe amorem aquilarum: quæ in excelſis &
inacceſſis locis nidos collocant. Ne coluber fœtus uiolet: ametiſten quoq; iter pullos eius lapideʒ
repperiri: quo omnia uenæna ſuperentur. Si hoc uetum eſt rectæ affectus dei in ſuas creaturas aqui
lis comparatus eſt. Qui omni cuſtodia protegit liberos ſuos: ne draco & coluber antiquus diabo/
lus & ſatanas obrepat nouellis fœtibus: ut ad nomen lapidis ꝗ ponitur in fundamentis ſyon. Oẽs

aduerſariorum frangantur inſidiæ. Hæc autem hieruſalem in qua conſolabuntur a matre filii: & in

genibus palpabũtur. Illa ẽ de qua ſcribit apoſtolus. Quæ autem ſurſum eſt hieruſalem libera ẽ quæ
eſt mater omnium noſtrum. Cuius conſolationis lacte ſaturatus conſolabatur cæteros qui eius ſer
monibus indigebant dicens. Benedictus es deus & pater miſericordiarum: deus omnis conſola
tionis qui conſolatur nos in omni tribulatione: ut & nos poſſimus conſolari eos:qui in omni ſunt
tribulatione per conſolationem qua ipſi conſolamura deo. Qui poſtquam fuerint conſolati dice-

tur ad eos. Et uidebitis & gaudebit cor ueſtrum: & oſſa ueſtra quaſi herba germinabunt ſiue orien-

tur: Aut iuxta ſymmacum florebunt. Videbunt autẽ haud dubium quin deum quæ uera lætitia eſt

De quibus dominus loquebatur. Beati mundo corde: quoniam ipſi deum uidebunt. Cuius uiſio ꝑ
fectum eſt gaudium quod in plenæ fidei corde uerſatur: & os ſuum germinatio ſubſequitur. De ꝗ/⸗
bus ante iam diximus quorum ſi lector oblitus eſt: recurrat ad explanationem priſtinam. Melius ẽ
enim illum ſcripta relegere: quam nos dicta replicare. Et nota inquit erit manus domini ſeruis illi/
us uel timentibus eum: & comminabitur inimicis ſiue incredulis ſuis. Manus autem uel pro poten
tia accipitur: quod poſſit deus omnia facere quæ promittit. uxta illud quod ex perſona dei moy/-

ſes loquitur ad pharaonem. Nunc mittam manum & percutiam te: & populum tuum interficiam:

& deleberis de terra. Et rurſum. Ipſe ad eundem tyrannum. Ecce manus dommi erit ſuper iumenta
tua. De qua ad deum pſalmiſta dicebat. Manus tua gentes interfecit: & plantaſti eos. Aut certe ma-
nus domini chriſtus intelligendus eſt. De quo & ſupra legimus.Manus mea fecit hæc omnia. Quã
notam faciet dominus ſeruis ſuis & timentibus ſe: & comminabitur incredulis & inimicis ſuis: ut
aliis promittat præmia. Alis ſupplicia comminetur. In quo conſideranda uerborum proprietas
quod non dixerit. Infert inimicis ſuis. ſed comminabitur ut per comminatiõem deterriti & ipſi ad

domini tranſeant ſeruitutem.
CQuia ecce dominus in igne neniet:⁊ quaſi turbo quadrige eius reddere in indignatione fu-

roꝛem ſuum:⁊ increpationem ſuam in flamma ignis.Quia in igne dominus duudicatur: ⁊ in

gladio ſuo ad omnem carnem:⁊ multiplicabuntur interfecti a domino. LXx.

«E Ecce dominus quaſi ignis venit:⁊ quaſi tempeſtas currus eius reddere in furore vltionem

ſuam:⁊ increpationem in flamma ignis.In igne enim domini iudicabitur omnis terra:⁊ in gla-
dio illius vniuerſa caro multi vulnerati erũt a domino.

CManus domini quæ nota fiet ſeruis eius & timentibus eum ipſa comminatur incredulis ſiue ini
micis eius: ut ſi nõ egerint pœnitentiam. ſuſtineant ꝗᷓ ſequuntur. Ecce eniz inquit dominus in igne

ueniet quaſi turbo ſiue tempeſtas currus eius. quas debemus intelligere angelicas poteſtas quando
uenturus eſt dominus in gloria patris cum angelis ſuis iudicare uiuos & mortuos. Non quo domi
nus ignis ſit.ſed quo ſuſtinentibus pœnas eſſe ignis uideatur. Et licet moyſes dixerit. idipſum apo/
ſtolo confirmante. Deus ignis conſumens eſt. Attamen ſaluator exprimens diuinitatis ſubſtantiã

ait. Spiritus es deus. Inter ſpiritum autem & ignem ſecundum intelligentiam corporalem multa di

uerſitas eſt: ꝙ ſi ignis aut ſpiritus eſt. Quomodo oculos. & aures. & manus: & pedes. & uentrem
&cætera corporis membra habere dicitur? Cum hec ſpiritus igniſq; non habeant. Ignis ergo con/
ſumens appellatur deus. ut quicquid in nobis uitiorum eſt fœnum ligna ſtipulamq; conſumat. &
ſpinas. ideſt ſollicitudines ſæculi huius quas pro bono ſemine terra attulit inſœcunda. de qua ad-
hebræos dicitur. Quæ autem affert ſpinas & tribulos reproba eſt & maledicto proxima cuius finis
conſumptio eſt. De hoc igne & in euangelio dominus loquebatur. Ignem ueni mittere ſuper teriã
Et ſupra legimus. Ardebit ſicut ignis iniquitas. & ſicut gramen aridum conſumetur igni. & omnia
zizania quæ inimicus homo ſuperſeminauit dormiente patre familias. de quo & in epiſtola iaco“
bi ſcribitur. Paruus ignis quã grandem ſuccendit materiam. Et in prouerbiis in multis lignis uiget
ignis:quãquam in eo quod prouerbium ẽ aliud poſſit intelligi. Hunc puto ſediſſe ignem ſuper lin
guas apoſtolorum omniumq; credentium.quando linguis uarus loquebãtur. & omnes erroris/fu
gabant tænebras. & illuminabãt corda eorum qui recipiebant ſermonem dei: Quod autem ſe/

quitur. Quaſi tempeſtas currus ſiue quadrigæ eius. pſalmorum diſſeremus exemplis. In ꝗbus ſcri-

ptuʒ c. Deus manifeſte ueniet deus noſter & non tacebit. Ignis ante eum ardebit & in circuitu eius
tempeſtas ualida: & alibi. Currus dei decem milibus multiplex milia Iætantium: de his curnibus. &

æquis heliſeus erat. Vnde ait. Domine aperi oculos puen huius ut uideat. Et apertis inquit oculis.

uidit

— 9 -

Super Eſaiam.

li⸗ 1 nidit currus & quadrigas et æquos per circuitum. Hoc curru igneo & helyas raptus ad cælum ẽ quã
di, do clamabat helyſeus. Pater mi pater mi. currus iſrael & auriga eius. Hæc autem aniuerſa narrantur
anls non quo deus aut currus habeat aut quadrigas aut æquorum uelocitate portetur. De quo alibi ſcri

tum eſt. qui ambulat ſuper pẽnas uentorum. Sed quomodo in ſolio ſedere dicitur. quãdo aſſumit
habitum iudicantis. ſic quando ad uindictam uenit ut debellet aduerſarios ſuos in habitu uictoris
Wi & triumphantis oſtenditur. De furore domini crebro diximus quod ſic accipi debeat. Quomodo
N obliuio eius & pœnitentia. & contriſtatio & affectus cæteri qui dei non conueniant maieſtati. In

e!
lnice

d hoc igitur igne & furore: in his curribus & in flamma ignis iudicabitur omnis caro ſiue ipſe do-
nigr minus cum creaturis ſuis. ut non potentia. ſed iudicii ueritate uideatur ferre ſententiam. Iuxta il
iiih lucl quod michea Proliiu:: in quinquageſimo pſalmo breuius dicitur. ut iuſtificeris in ſermo
li nibus tuis. & uincas cum fueris iu icatus: Gladius autem quo ommis caro eſt iudicanda ille accipiẽ
i dus ẽ: de quo & prius diximus. Et nũc dicemus ex parte. Niſi conuerſi fuernis gladium ſuum uibra
ulun uit. Hunc gladium punitorem carnis peccatricis omniumq; uitiorum iſrahelitæ in manu pharaõis
lidi datum quæruntur. Dicuntq; moyſi & aaron. Videat deus uos & iudicet: quia abhominabilem fe/
eOden. ciſtis odorem noſtrum coram pharao: ut daretur gladius in manu eius & interficeret nos. De hoc
kituet gladio & in amos ſcriptum eſt. Gladio interibunt omnes peccatores populi. Cum utiq; & alia ſint
ilop genera pœnarum. Quicquid ergo pungit & percutit & torquet & cruciat in ſcriptuns ſanctis: gla
beg⸗ dius appellatur. Quò gladio uulnerabuntur ſiue interficientur qui dei non fecennt uoluntatem:
lelnus? & omiſſo lumine ueritatis tænebris ſe erroris inuoluerĩt. De quibus ſcriptum eſt ĩ hieremia. Si mu
musil, tauit æthiops pellem ſuam. Et in ſophonia. Et uos æthiopes uulnerati fiue inter fecti gladio meo
ooten eritis. Omnem loci iſtius continentiam: quo ſenſu accipienda ſit: apoſtolus prolixius diſſerit ſcri-
mo⸗ bens ad romanos. Iuxta duritiam autem tuam & impœnitens cor theſuarizas tibi iram in die iræ:
RZ & reuelationis iuſti iudicii dei: qui reddet unicuiq; ſecundum opera ſua. His quidem qui iuxta pa-
uee tientiam operis boni: gloriam & honorem & incorruptionem quærentibus uitam æternam. Qui
teen⸗ autem ex contentione & increduli ſunt ueritati: acquieſcunt autem imquitati iræ & furori. Tribula
tio & anguſtia ſuper omnem animam hominis qui operatur malum: iudæi pumũ & ethnici.
linn CAQui ſanctiſicabantur:⁊ mundos ſe putabani in hoꝛtis. Doſt ianuam intrinſccus qui cõme
Pnern debant carnem ſuillam: æ abbominationem ? murem ſimul conſumentun dicit vqaĩà. LXX.
id CQAui ſantificantur ⁊ purificantur ?⁊ in hoꝛtis: in liminibus cõmedentes carnem porcinam ⁊
abhominationes ⁊ murem ſimul conſumentur dicit dominus.
eſ Symmachus & theodotio hunc locum interprætati ſunt: qui ſanctificamini & luſtramini in hor
aret tis. Alter poſt alterum inter eos qui cõmedunt carnem ſuillam: & abhominationem & murem ſi-
mul deficient dicit dominus. Volentes oſtendere. non ipſos cõmedere carnem ſuillam: & abhomi
binn nationem: & murem qui ſanctificantur in hortis alter poſt alterum: ſed eos qui luſtrantur uerſari
rncr cum eis qui cõmedunt quæ prohibiti ſunt. Arguit autem ſermo diuinus populuʒ iudæorum. Im
ren mo ſcribas & phariſæos: quos & dominus arguebat dicens. Vos eſtis qui iuſtiſicatis uos metipſos
ſveni coram hominibus: deus autem ſcit corda ueſtra. Quoniã qd in hominibus excelſum eſt: abhomi/
in igre natio eſt apud deum. Vnde ĩcrepabat eos atq; dicebat. Vhæ uobis ſcribæ & phariſæi hypocritæ gui
nano mundatis quod foris eſt calicis & paralydis: & intus pleni eſtis immunditia: & iterum. Qui eſtis ſæ-
cni pulchra dealbata: intus autem pleni eſtis oſſibus mortuorum: & omni ſpurcitia. Qui ore ſuo bene/
dicebant: & corde maledicebant. Qui domino loquebantur pacifica: & molliebant uerba ſua ſu-
n⸗ per oleum:upſi autem erant iacula. De quibus rectiſſime dicebatur. Populus hic labiis me honorat:
ſanne cor uero eius longe eſt a me. Præceperat autem per moyſen deus: ut ſi quis præuentus fuiſſet in pec
nluch cato uaccæ ruphæ aſperſus cinere: & aliis expiationibus mundus per ſacnncia & uictimas rediret
enlken ad templum. Quod illi negligentes in locis delitiarum uoluptatum: hoc eſt in hortis amcniſſi⸗
0, mis: uel baptiſteria extruebant. uel piſcinas ad areolas irrigan das adulteria: & omnem libidinum
nat turpitudinem ſimplicibus aquis abluere ſæ putantes. Quibus illud aptabitur: & noctem flumine
gu⸗ 4 purgant:nec alicui uideatur in congruum. Si quæ egeruntur turpiter: manifeſtius explicentur i cor
u fni reptionem eorum: qui talia cõmittere non erubeſcunt. Quæ turpe eſt & dicere: dum ſcortis adhæ
vetli rent in modum canum:& maſculi in maſculos exercent rurpitudinem: retributionem peccati in ſe
omnnia metipſos recipientes. Qui hæc opera faciunt uoluntate: & ſceleribus cum his ſunt qui carnem ſuil
ih/ Qdam cõmedunt: & omnia quæ lege prohibentur: & murẽ quod nos glirẽ uocamus.Vel iuxta oriẽ
uigen tis prouincias: Et illi igitur qui hæc cõmedunt his qui exercentes turpitudinem ta/
i lia agunt quæ & inimici forte non faciunt pariter conſumentur. Secundum ttopologiam poſſu⸗
hiiefi mus dicere. Omnes uoluptatis magis amatores quam dei ſanctificari in hortis & ĩ liminibus quia
ml⸗ myſteria ueritatis non ualent introire & cõmedere cibos impietatis. Dum non ſunt ſancti corpore
Vlo, & ſpiritu:nec cõmedunt carnem ieſu: neq; bibunt ſanguinem eius. De quo ipſe loquitur. Qui cõ/ .
meis meldit carnem meam & bibit ſanguinem meum:habet uitam æternam. Et enim paſcha noſtrum

ℳ immolatus eſt chriſtus. Qui non ioris: ſed in domo una & intus cõmeditur.
nli⸗, CEgo autem opera eorum ⁊ cogitationes eorum venio vt gregem cum omnibus gentibus

¶iber. xviii.c. lxvi.

2 linguis:?æ venient ?2 videbunt gloriam meam:Et ponam in eis ſignum:ꝛ mittam ex eis qui
ſaluati fuerint ad gentes in mari. In aphrica.in lidia tenentes ſagittam in italiam ? greciam ad
inſulas longe ad eos qui non audierunt de me:æ non viderunt gloriam meam. LXX.
CEt ego opera eorum ⁊ cogitationes eoruʒ venio congregare ommes gentes ⁊ omnes lingnas
⁊ venient ⁊ videbunt gloriam meam.Et dimittam ſuper eos ſignum:⁊ emittaʒ ex eis quaſi ſal
nati fuerint in gentes in tharſis ⁊ fut:⁊ lud:⁊ moſoch:et in bobel:⁊ in greciam:⁊ in inſulas longe
qui non audherunt nomen meum. neqz viderunt gloriam meam. „ ”
CCPrius quam exponam quid ſignificet enumeratio gentium plurimarum: breuiter de interpræta-
tionis uatietate dicendum eſt. Tharſis lingua hebrea: mare appellatur. Et ut aiuntan diæ regio. Li-
cet ioſephus littera commutata: tharſum puret nũcupari pro tharſis: urbem ciliciæ: ad quam ionas
de ioppe fugiens ire cupiebat. Fut auteʒ ſiue fal libies: omniſq; aphnca: uſq; ad mare mauritaniæ in
qua fluuius hodie qui fut dicitur: & cuncta circa eum regio futenſis appellatu r. Lut autem lydos uo
cant:quorum colonia etruſci qui nunc tuſci appellantur quondam mutendarmum ſagittarum peri
tiſſimi. Et nunc dicuntur tendentes ſagittam. Pro quo in hebraico legitur moſche ceſeth: quod
abſq; ſeptuaginta. Omnes ſimiliter tranſtulerunt. Tendentes arcum: & ſeptuaginta poſuerunt mo-
ſoch. Nomen pro uerbo interprætantes. Quod ſi accipitur capadocas ſignincat quorum metropo
lis mazaca quæ poſt a cæſare auguſto cæſarea nomen accepit. Qui neſcio quid uolentes etiam in
geneſi ultimum flium aram: ideſt ſy rorum damaſci: qui appellatur mes: interprætati ſunt moſoch
5r0 quo nos rectius mœonas tranſferimus. Thubal autem ſiue thobel: aut italia interprætatur: aut
kibenia hoc eſt ſpania. Ab hibero flumine. Vnde & hoc die hiſpaniarum regio appelatur celtiberia
De quibus pulchræ lucanus. gallorum celtæ miſcentes nomen hiberi quos non poſſumus gallo hi
ſpanos dicere. Græci autem qui ſermone hebraico appellantur iauan. Vnde & græci iones: & ma/
re ionium. Et hoc conſiderandum quod maximæ occidentales de iapheth poiuerit nationes: uno
filiorum noe licet in lud & fut. Semquoq; & cham: ideſt lydiæ & aphricæ nominum fuerit recorda
tus: ut totum orbem oſtenderet. Venit ergo dominus ut opera & cogitationes congreget ſingulo/
rum. Ex quo diſcimus: non ſolum opera:ſed & cogitationes eſſe in die iudicii iudicadas. Qui enim
uiderit mulierem ad concupiſcendum: iam mœchatus eſt eam in corde ſuo. De quibus dicit. Nuc
circùdederunt eos cogitationes ſuæ: quando iudicauit dominus abſcondita hominum: ſecunduz
euangelium ieſu chriſti: ut illud quod apoſtolus ſcribit: ueritate iudicii comprobetur. Inuicem co-
gitationibus accuſantibus & ſatiſfacientibus: in die qua iudicabit deus abſcondita hominum: ut

cogitationes noſtræ omnes uno tempore congregatæ iuſtum iudicem probent. Dum autem accu

ſat noſtra conſcientia: aut ſatiſfacit pro delicto uttum plura ſint peccata: an bona opera & utrum
uetera an noua: utrum deleta pœnitentia: an nouis ſceleribus inſtaurata quando dicit dominus.
Vias eorum dedi in capita eorum: & cogitationes eorum reddam eis. Qui finxit ſigillatim corda
eorum: & intelligit omnia opera eorum. De quibus & in alio loco legimus. Tu cognoſcis corda
hommum ſolus. Nemo enim ſcit quæ ſint in homine niſi ſpiritus hominis qui eſt in eo. Vnde & p
hieremiam loquitur deus. Et o deus appropinquans & non de longe dicit dominus. N unquid ab
ſcondet ſe in abſconditis homo & ego ignorabo. Deniq; ad ſcnibas dicitur: & ad phaniæos. Vos
eſtis qui iuſtificatis nos metipſos coram hominibus: deus autem cognoſcit corda ueſtra. In quo cõ
ſideradũ quod non dixerit: iuxta hereticorum blaſphemias ne filium uideretur excludere. Sed deus
quod patri filioq; cõmune eſt. In principio enim erat uerbum & uerbum erat apud deum & deus
erat uerbum: hoc erat in principio apud deum. De quo idem ieſus ſcribit: Ipſe autem ieſus non cre
debat ſe eis: quia ſciebat omnes: & non habebat neceſſe ut aliquis teſtimonium daret ei de homine
Ipſe enim nouerat quid eſſet in homine. Cui & illud congruit. Sciens autem ieſus cogitatiões eo/
rum. Et in alio loco.ciens ieſus malitiam eorum: ac ne aliqua ſit dubitatio hereticis calüniam ſfa-
cientibus de uerbo dei: quod nouerit omnia: in æpiſtola ad hebræos ſcribitur: prolixius dicitur.
Viuens enim ſermo dei: & euidens & acutus ſuper omnem gladium bicipitem: & diuidens uſq; ad
partitionem animæ. Et ſpiritus artuum quoq; & medullaꝑꝶ & iudex cogitationum & ſenſuũ cor-
dis. Nullaq; eſt creatura inuiſibilis in conſpectu eins. Omnia autem nuda & aperta oculis illius: de
quo nobis ſermo eſt. Poſt quam autem omnes cogitationes in unum fuennt congregatæ accu-/
ſantes nos uel defendentes. Tunc omnes gentes & linguæ cum cogitationibus ſuis pariter addu-
centur in medium. Linguas autem iuxta apoſtolum paulum non ſolum hommum legimus: ſed &
angelorum/Ex quo intelligi datur omnes creaturas a domino iudicandas: non ſolum ſuper terrã:
ſed in aere & in cæleſtibus iuæta quod ipſe in ſuperioribus dixerat inebriatus eſt gladius meus in
cælo ad terramq; deſcendit. Venient autem omnes ut uideant gloriam dei: & ponet in eis ſignum
quod in hezechiel principio ſub thau litteræ hebraicæ interprætatione monſtratur. Quo ſigno qui
fuerit impreſſus manus percutientis effugiet: hoc & poſtes domorum in ægypto ſignabaãtur. Quo
ſignabantur: quando pereunte ægypto ſolus iſrahel manſit illæſus. De hoc ſigno quod achaz fex
iuda nolebat accipere æſaias prophera teſtatur. Propterea dabit dominus uobis ſignum. Ecce uir
go in utero concipiet & pariet. Vnde & propheta quod ꝑromiſſum fuerat depræcatur. Fac mecum

ff f f B

Super Eſaiam.

Rsg ſignum in bonum. Et in alio loco. Dediſti mœtuentibus te ſigniſicationem: ut fugerẽta facie arcus
Mumng — Hoc nobis ad patrem aſcendens dominus dereliquit ſiue in noſtris frontibus poſuit ut libere dice
. remus. Signatum eſt ſuper nos lumen uultus tui domine. Quod autem ſequitur. Et mittam ex eis
lna qui ſaluati fuerint ad gentes & ſingulas enumerat. Videtur expoſitioni noſtiæ eſſe contrarium. Si
cnſf enim de die iudicii dicitur Quomodo rurſum ad primum recurrit ſaluatoris aduen tum: quando
Agl apoſtoli diriguntur ad gentes & audiũt a domino. Ite docete oẽs gẽtes baptizãtes eos in nomine
pratris & filii & ſpirituſſancti. Quod na ſoluitur iudicii prædicatur dies. Immo cõminatur ut mæiu
he, futuræ pœnæ recipiant ſaluatoris aduentum. Et apoſtolorun euangelium qui ante mittend i ſunt.
npoli Pulchræ autem dixit. Et mittam ex eis qui ſaluati fuerint. Niſi enim dominus nobis reliquiſſet ſe-
umn men: quaſi ſodoma eſſemus & ſimiles gomorræ fuiſſemus. Et apoſtolus. Rteliduiæ inquit ſaluæ
uniei factæ ſunt. Iſti mittuntur ad gentes in tharſis: & fut: & Ilud: & moſoch: & tho el: & græcias: & inſu⸗
dhterdd las plurimas quæ longe ſunt: & quæ non audierunt nomen domini: neq; uiderunt glonam eius.
l De quibus iuxta hiſtoriam ſupra diximus. nunc ſtungenda eſt Anagoge. tharſis Eeceaeür ex/
ehegn ploratio gaudii ut conſideremus non ea quæiin præſenti ſunt: ſed quæ in futuro. ancdhite merea/
untn, mur: quia in paucis fuiſtis fideles: ingredimini in gaudium domim ueſtri. De quo Pecrus aPono
menche lus ſcribit. Exultate gaudio ineffabili & glorioſo: ut laudemus deum dicentes. mp Ke Sani⸗
eum in dio os noſtrum: & lingua noſtra exultatione. Quodq; ſequitur. Fut e rI ons cxclulio: ut
moboch orvpwmnem excludentes blaſphemiam ea loquamur quæ bona ſunt atq; dicamus. 5 em annun⸗
Aulraut tiauit iuſtitiamituam domine tota die ſalutare tuum: & rurſum. Non abſcon e uec ur⸗
keluberi tatem tuam & ſalutare tuum dixi. Lut quoq; in lingua noſtra: utilitas uertitur: & moſcoth extenſio:
3gilot &X thubel ſiue thobel ductus ad luctum uel conuerſus: aut uniuerſa quæ omnia uocationi gentium
3 gruunt: utililitate ſequantur. Per confuſionem animæ ſuæ: & præteritorum obliti ad futura ex
AN SorS Aiun ta:& trahantur ad luctum atq; triſtitiam quæ ducit ad uitam.
Nnch rndanturkugenntd iniiqu En i nak⸗ bunt. Et conuertãtur omnes ad dominum: ut poſtea trã-
rkot Beati quippe lugentes quoniam ipſi ridebunt. Et ce uert⸗ kentti.
an . ſeant ad græciam: & ſciant dictum ab apoſtolo. Gloria & honor & pax qui operantur bonum:

iudæo primum & græco. Quoniam non ſolum iudæorum deus: ſed & gentium. Porro ilid quod
Gan dicitur. Et inſulis procul quæ non audierunt nomen meum: neq; uiderunt gloriam meam IIllis cõ

in Nie ii ee ibus n nuntiatun uidebunt & qui non audierunt
14. s ſupra legimus. Quibus non eſt nuntiatum de eo uidebunt Qln r
unh, e bra eerant,d22 qui non interrogabant inuentus ſum ab his qui me non que-
unch rebant. Dixi. Ecce adſum his qui non inuocabant nomen meum. Inſulas autẽ ſignificari uel totius
ni orbis gentes uel eccleſias in toto orbe diſperſas crebro diximus. sl
ueman CEt annuntiabunt gloꝛiam meam gentibus: ⁊ adducent omnes fratres de cunctis gentibus
ammn donum domino. In equis ⁊ i quadrigis in lecticis:⁊ in mulis:⁊ in carrucis:ad monteʒ ſanctuzʒ
Cn. er. m dicit dominus. LXX. == 2
mmau Cer ſagnattgon gloꝛiam meam in gentibus ⁊ adducent fratres ueſtros de cunctis nationi-
iud bus donum domino. Cum equis ⁊ redis in lampenis muloꝛum cum umbꝛaculis in ſanctam ci
luki, itatem hieruſalem ait dominuns ””M“ 40e5
uid At hnſlen & miſſi ad uarias nationes: & ad eos qui non audierant primum:neq; uiderat
n, gloriam domini. Annuntiabunt eam cunctis gentibus: & adducent fratres populi iudaici quorum
goc reliquiæ ſaluæ factæ ſunt munus domino de uniuerſis gentibꝰ?. Vel ipſos qui idolatriæ errore con/
Aceus tempto ueri dei notitiam ſunt ſecuti. uel qui de toto orbe ex iſrahel pop ulo crediderunt. Ad quos
Lceus ſcribit & apoſtolus petrus. Adducent autem eos in æquis: & in quadrigis: & in lecticis: & in mulis
n ge & in carrucis. Pro carrucis quas ſolus interprætatus eſt ſymmachus: quem nos in omni loco Keßtt
Ce ſumus aquila. & ſeptuagintra. C umbraculis quæ nos dormitoria i'terprætari poſſumus: uel Ea er
d⸗ nas. Alii uoce conſona tranſtulerunt. quæ noOs uatii generls intetpftaer nehlcu⸗
e, la. Vbi autem ſeptuaginta & theodotio dixerunt lampenas: pro quibus ſymmachus lecticas inter
ü i!. ſuit quod & ipſum lecticas opertas pellibus ſignificat. Hoc de
Naitul⸗ prætatus eſt aquila: .— P oſuit quod & ipiu . 5 . taeh carrucas: &
ugal uarietate tranſlationum dictum ſit.Equos autem & quadrigas & lecticas. anl 2 eurn di
ſio⸗ diuerli generis uehicula angelica poſſumus intelligere miniſteria. De quibus alibi a i eum ri
linc Aſcende ſuper æquos tuos: & æquitatio tua ſalus. His æquis curnbus & quadiigis helias rap s 3
u⸗ ccelum eſt. Et heliſeus circũdari ſe atq; ſeruari ſe neſcienti puero demonſtrauit. Et zacharias it R
ite. Ecce uir aſcẽdẽs ſupꝑ æquũ ruphũ: & iſte ſtabat ĩ medio duorũ mötiũ umbroſorũ. Et poſ
dn⸗ nouite. Ecce des lup cae waplt, i ſũt iſti domĩe? & ait ad me angelus qui loque
i eũ æꝗ tuphi & ſturnini: & uarii albi: & dixi inqt. Qui ſüt iſti dor- at nil id ms 8 le, ir ach
tents bat᷑ ĩ me. Ego oſtendam tibi quid ſint iſti. Et reſpondit uir qui ſtabat in medio montium: d
en⸗ me. ſti ſunt quos miſit dominus ut perambulent terram. Ioannes quoq; in apochalypſi hæc fe ui/
cun diſſe teſtatur. Vidi cæxlum apertum & ecce æquus albus & qui ſedebat ſup eũ uocabatur fidelis & ue
gmn tus: & iuſticia iudicans & bellator. Oculi autem eius quaſi flamma ignis: & ſuper caput eius diade-
n . mata lurima:habens nomen ſcriptum quod nemo nouit niſi ipſe: & amictus erat ueſte aſperſa ſan
. 7 guins & uocabatur nomen eius uerbum dei. Et exercitus in cælo ſequebatur eum in æquis albis

lil/

dLeeſtibus byſſo albo atq; mundiſſimo: & de ore eius egrediebatur gladius acutus: utĩ ipſo percutere
eum

Liber. xviii.c.lxvi.

leh
gentes. Equo rupho ſedebat dominus atq; ſaluator:humanum corpus aſſumens ad quem̃. Quare gh
rubra ſunt ueſtimenta tna? & quis iſte eſt qui aſcendit de edom fulua ueſtimenta eius. De æqui uel urii
in martvrio rubri: uel inſturnini in uolatu uel uarii in uirtutibus uel candidi in uirginitate. Equo C
autem ſedebat albo: quando poſt reſurrectionem immortale & incorruptum corpus aſſumpſit. Ert n⸗
quicũq; eum ſequebantur candidis utebantur æquis. Incorruptis uidelicet immortalibuſq; corpo unt
ribus. Iongum eſt ſi uelim utrunq; explanare teſtimonium hoc ſolum dicam quod diuerſa uehiꝰ- i
cula quibus homines adducantur ad ſidem euangelii uel ſancti uiri qui de hominibus in angeloo finn
profecerunt. Quod autem unuſquiſq; noſtrum habeat angelos: multæ ſcripturæ docent e quibus o
Ulud eſt. Nolite contemnere unum de minimis iſtis: quia angeli eorum uident quotidie patris fa- C
