l erit finis:Pro quo.Ixx. tranſtulerunt. Magnus ri ncipatus eius: Scire debemus quod uerbũ hebrai-
. t cum MESRA: & hic & ſupra. lxx. APXHN: ideſt principatum interprætati ſüt. Pro quo nos ſupr
mon pricipatum:hic imperium uertimus: Aquila autem uerbi ambiguitate deceptus. METPO Niideſt
niei menſuram mterprætatus eſt. Quæ & hebraice & latine eodem appellatur nomĩe: Nec dubitare po
M terit de multiplici ſaluatoris imperio & pace eius quæ nõ habeat finem: Qui in pſalmis legerit. Po

ſtula a me & dabo tibi gentes hereditatem tuam: & poſſeſſionem tuam terminos terræ: & rurſum:
iin Et multitudo pacis donec auferatur luna: ideſt uſq; ad conſumationem ſeculi. Principatus autem
illius & imperium erit ſuper ſolium & regnum dauid. Quod poſt captiuitatem babylonicam fue-

ſa/
rat diſſipatu m:ut confirmet illud: && roboret & doceat eſſe perpetuum: Ne caſſa dei promiſſio uide-
in retur: Ab incarnationis tempore uſq; in ſempiternum. Propterea autem zelus ideſt emulatio do⸗
ſti miini exercituum fecit hoc: quia ipſi eum ad emulationem prouocauerunt: in his qui non erãt dii
8 ille eos puocauit ad emulandum in gentem quæ nõ erat gens. Cæpta emanuelis & naſcẽtis pue
i. ri de uirgine ꝓphetia: Ex eo loco ubi dicitur ad Achaz pete tibi ſignum a dno deo tuo. Verſiculo

iſto finita eſt quo inſertur: zelus domini exercituum faciet hoc. Nunc ad reliqua tranſemamus

Liber Quartus.c.ix.

EXPLICIT LIBER TERTIVS: INCIPIT PRAEFATIO IN QVARTVM LIBRVM
EXPLANATIONVM DIVI HIERONYMI IN ESAIAM PROPHETAM.
☛ Neæquales dictamus libros: & pro diuerſitate uiſionum & ſenſuum:ali/
us extenditur: alius contrahitur: Itaq; tertio finito uolumine tranſimus
ad quartum. Qui tertia menſura uerſuum priore minor eſt. Præſertim
cum quintus quem huic libro ſubiecimus hiſtoriæ explanationis ſit: &
pone duplicem numerum habeat. Dum enim uolumus coniuncta di
uidere: & olim interprætata trãſire: quaſi inter duas maris pontici
nauiculam noſtram direximus: Quæ flante ſpiritu
ſancto & domino Saluatore curſum dirigente noſtrum eleuetur in pe
Ilagus: Dicente propheta uirgo Euſtochium A quattuor uentis cæli
)ueni ſpiritus: & mortua oſſa uiuiſica: Vt quæ iacebant terræ puluere: ſpi
rante domino ſuſcitentur.
– INCIPIT LIBER QVARIVS.
Erbum miſit dominus in Jacob⁊ cecidit in Aſrahel:vt ſciat popu
Nius omnis ephꝛaim:? habitantes ſamariam in ſuperbia:⁊ magnitu-
Idine coꝛdis. Dicentes lateres ceciderunt: Sed quadris lapidibus
ediſicabimus: Sycomoꝛos ſucciderunt:ſed cedros ummutabimus:
Et eleuabit dominus hoſtes raſun ſuper cuùm ?⁊ inimicos eius in tu/
multum vertet ſyriam ab oꝛiente ⁊ philiſtim ab occidente:⁊ deuoꝛa/
bunt A ſrahel toto oꝛe:In omnibus his non eſt auerſus furoꝛ eius:
ſed adhuc manus eius extenta:⁊ populus nõ eſt reuerſus ad percu/
tientem ſe:⁊ dominum exercituum non inquiſier unt.
. CLegimus ſupra quod in diebus Achaz filii loathan filii Oziæ rer
egits iuda aſcẽderit Raſin rex ſyriæ & phaceæ filius romeliæ rex iſrahel
M. Hieruſalem: ut expugnarẽt eam. Et quod miſſus ſit Eſaias propheta in

RR02

occurſum Achaz: cum lIaſub filio ſuo: ut ei diceret ne timeret & cor illius ne formidaret: a duabus
caudis titionum fumigantium: eo quod in ipfis eſſet ſyriæ & iſfrahel imperium finiendum. Quo
nõ credẽte ꝓpter rei magnitudinem: & pᷣſens ericulummut hetit ut ſibi poſtulet ſignum. Et qa ido
latra erat:hoc quoq; facere noluit. Propterea dominus nequaꝗᷓ ipſi regi ſed domui Dauid dat ſi/
gnum: nlii fui de uirgine naſcituri: Ad cuius inuocationem ſint de imminente periculo liberandi.
Et cætera quæ uſq; ad præſentem locum interprætati ſumus:⸗ Multis ergo myſteriis in medio poſi
tis nunc reuertitur ad id qd' cœperat. Et euerſiõem Raſin & Ephraim: hoc eſt Syriæ & Samariæ ua
ticinatur. Verbum inquiens miſit dominus in I acob & cecidit in iſrahel: Apud hebreos: Dabarqd
tres litteras ſcribitur: Deleth: Beth: Res: pro locoꝶ qualitate: Si legatur Dabar: uerbum ſigniſcat
ſi deber: mortem & peſtilentiam: Quã ob cauſam pleriq; ſermonis ambiguitate deceptimon uer-
bum dicunt miſſum eſſe ſed mortem. Miſit ergo dominus uerbum in I acob:& cecidit in ſrahel
Regnare uoluit iudam: Vt lacob ꝓphetat in geneſi. Et iſrahel hoc eſt decem tribus ſibi imperium
uendicarunt: De quibus dictum eſt: ipſi regnauerunt & nõ per me: Imperii ergo dignitas quæ un/
cſtione Samuelis poſt abiectum Saul cæperat in Dauid:miſſa in Iacob:hoc eſt in duodecim tribus
quæ in lacob olim uocabantur: cecidit in Iſrahel: Non ut. Ixx. tranſtulerũt uenit: ſed cecidit in im/

Oſeæ. S.a.

piis: quod ſtaturum ad ſanctos directum erat: Sciet igitur populus Ephraim & habitantes ſamariã:

qui ꝓpter multitudinem eriguntur in ſuperbiam: & dicunt paruum eſt regnum iudæ & noſtri cõ/
aratione uiliſſimum. Itaq; illis ruentibus quaſi lateribꝰ: nos quadro lapide edificemus domus no
bis. Ilorum ſycomoris quæ ligna ſũt uilia hoſtili incurſione ſucciſis:nos imperium noſtrum ce/
dris extruemus quæ imputribiles ſunt: ut regnum ſignificet ſempiternum. Sciat ergo hoc populus
omnis & Ephraim: & habitantes ſamariam: quod Syrus qui nũc ei auxilio eſt:in hoſtem tranſeat:
uel certe contra ipſum ſyrum ſubita aduerſaniorum bella conſurgant: & omnes uertũturmn tu mul
tum:ita ut contra iſrahel ſyria ab oriente: & philiſtim hoc eſt paleſtini ab occidẽte moueãtur:& ſi-
mul deuorent iſrahelem: Cumq; hæc fecerint: nihilominus manus mea extenſa ſiue excelſa eſt ſuꝑp
iſrahel: & eos ferire nõ ceſſat: Ceſiq; a deo nõ reuertentur ad percutientem ſe: nec dominũ quærẽt
exercituũ: Vitulos aureos adorantes pro deo. Iuxta anagogen hunc locum noſtri ita ediſſerũt. Mi
ſit deus filium ſuum ad Iacob:hoc eſt ad iudæos: & uenit 4 iſrahel: hoc eſt ad gentium populum:
quos & apoſtolus appellari dicit iſrahel. Alii uero ita. Verbum ſuum miſit dominus ad eccleſiam

quæ priorem populum ſupplantauit: & cecidit in iſrahel:hoc eſt in hereticos: qui deum uidere ſe

lactant:ſcient itaq; principes eorum & omnes qui habitat in ſamaria:hoc eſt qui dei legem cuſto/
dire ſe dicunt: & in ubertate eſſe uirtutum: & fructus afferre iuſtitiæ:hoc enim interprætatur ephraĩ
qui in ſuperbia cordis ſui deſpiciũt eccleſiam & ſimplicitatem eius arbitrãtes imperitiam. Dicũt ꝓ
lateribus illius quadris lapidibus atq; fortiſſimis edificabimus eccleſias noſtras. Et pro infructuoſis

arboribus citoq; perituns cedros ſublimiſſimas extruemus. Quas cõteret dominus: & quas i uſtus

ſub perſona

W
pichbes
umrs
lsint,
dedre⸗
dr eins
Upene⸗

Drier⸗
Xii
Ophenn
2 Cn
n
linaco
d/
bennce
copei
mieu
ud
min
Wnnen
1r
enn
1tübu
tinin
mai
Hſtnicd
wuo
WN
D
en
lnon
ett
ui
1
.
ſun
leſ.
o/
ni
p
Its

iſio Tertia

ſub perſona impii uidiſſe ſe narrat: & non inuentum locum earum: dicit enim dommus quod Ra
ſin qui interprætatur ſapientia ſecularis: cuius ephraim utebatur auxilio: uertatur contra eum: &
omnes amici eius aduerſum illum dimicẽt & tam ab oriente: ꝗᷓ ab occidente expugnetur: & deuo-/
raturi ſunt iſraelem toto ore:Pro quibus interprætati ſunt. xx. Et edificemus nobis turrem: & alli--
det deus qui conſurgunt contra montem ſyon: & inimicos illius diſſipabit: Cupiunt enim& ipſi in
ſimilitudinem templi dei ædiſicate templum ſamariæ: Sed quis mouerint pedes ab oriẽte & dixe/
rĩt:uenite ædificemꝰ turri & faciamus nobis nomẽ anteqᷓ diſpergamus domino ĩpugnãate: ſoluetur
& diſſipabitur conſenſus eorum:& linguæ contra ſe inuicẽ diuidentur: ne conſentiẽtes peiores fi-/
ant ſed a ſe ĩuicẽ deſtruantur: Cũq; ita pcuſi ſint & ab hoſtibus deuorati: tamen non reuertentur ad
dominum:ſed adhuc manus illius ad percutiendum parata eſt: Iuxta illud quod legimius in hiere/
mia: Sine cauſa percuſiũi filios ueſtros: diſciplinam non recepiſtis.
CEt diſperdet dominus ab iſrael caput ⁊ caudã incuruãtem ⁊ depꝛauantem die vna: Longe⸗
uus ⁊ honoꝛabilis ipſe eſt caput:Et pꝛopheta docens mendatium ipſe eſt cauda:⁊ erũt qui bea/
tum dicũt populũ iſtum ſeducentes:⁊ qui beati dicuntur pꝛecipitati: Pꝛopter hoc ſuper ado/
ſcentulis eius non letabitur dominus:⁊ pupilorum illius viduarũqʒ non miſerebitur:Quia om
nis hypochrita eſt ⁊ nequam:⁊ vniuerſum os locutum eſt ſtultitiam:In oibꝰ his non eſt auer/

ſus furoꝛ eius:ſed adhuc manus eſt extẽta:Succẽſa eſt eni quaſi ignis impietas vepꝛem ⁊ ſpi-

nã voꝛabit:Et ſuccẽdetur in dẽſitate ſalutis ⁊ cõuoluetur in ſuperbia fumi:In ira domini exer
cituũ cõtremuit terra:⁊ erit populus quaſi eſca ignis:AVir fratri ſuo non parcet:⁊ declinabit ad
dextram ⁊ eſuriet: ⁊ cõmedet ad ſiniſtram:⁊ non ſaturabitur:nuſquiſqʒ carnem ſui voꝛabit:
Manaſſes ephraim ⁊ ephraim manaſen: ſimul ipſi contra iudam: In omnibus his non eſt
auerſus furoꝛ eius:ſed adhuc manus illius extenta.
CNon ſolum dominus hoſtes raſin eleuabit contra eum & inimicos eius conuertet in tumultum
Syriam ab oriẽte & philiſtim ab occidente ut deuoret iſtael: Sed quia nõ eſt reuerſus ad pcutiẽtem
ſe: nec requiſiuit dominũ exercituũ: extẽdit manũ ad percutiẽdũ: Vt diſperdat de iſrael caput & cau
dam:incuruãtem & deprauantẽ: eum uidelicet qui recta peruertat: Qui ſit autẽ caput ipſe interpræ
tatus eſt longeuus & honorabilis: Et qui ſit cauda ꝓpheta inꝗt: ꝗ docet mẽdatiũ: Ildeſt pſeudo pro/
pheta:dixit de principibus:nũc optimatibus iũgit & populũ:quod & magiſtri & diſcipuli: & erudi
ti & uulgus ĩdoctũ pariter pereant:ꝗ enĩ beatũ dicebat populũ ſeductores ſunt: & ꝗ beati appellabã
tur nõ propter uirtutẽ ſed propter munera præcipitabutur in mortẽ: Vñ & ſupra legimus: Populus
meus qui beatum te dicũt ſeducũt te: & ſemitas pedũ tuorũ ſupplãàtãt:In tali populo nullius per-
ſonæ miſerebitur deꝰ:non pupillo nõ uiduæ: qa oĩs hipocrita eſt: Aliud ſimulãs & aliud agẽs: Pro-

mittẽs caſtitatẽ & uiuẽs luxurioſæ: præferẽs pauptatẽ & replẽs marſupiũ: vñ iungit & dicit & uni⸗

uerſum os locutũ eſt ſtultitiam. propter hæc oĩa dominus non ceſſat iraſci ſed adhuc ad pcutiendũ
eleuat manum:& quia iſta fecerũt ſuccẽditur quaſi ignis impietas: Vt non cultũ agrum ſed uepres
& ſpinas deuoret:Nec frugiferas arbores:ſed infructuoſum ſaltũ in quo habitant beſtiæ: rapiens flã
ma conſumat: Quãobrẽ cleirun quod denſitas ſaltus igne ſuppoſito fumi ſuperbia & altitudine cõ
ſoluatur:Omne enim qd excelſũ eſt & in ſublime conſurgens: ſuperbum appellari poteſt:Pro quo
neſcio quid uolentes.Ixx. tranſtulerũt: & deuorauit in circuitu collium oĩa: Vnde & ad iram domi
ni terra cõtremuit: & populus ignis factus eſt pabulũ: Quia tãta fuit in eo crudelitas utne cariſſimo
ꝗdẽ germanitatis nomini pceret: ſed dextra deſerẽs atq; cõtẽnens: ſaturaretur in his ꝗᷓ ſiniſtra erãt
Dũ uoluptatũ & malorũ patitur famẽ:ſẽpꝑ cupit malis peiora ſotiare.l pſe quoqʒ manaſſes & ephra
im ꝗ de uno nati ſunt utero & de eodẽ parẽte generati:in tãtã rabiẽ ꝓruperunt ut hoſtili odio diſſi
derẽt: Legamus regũ & paralipomenon uolumina: & iueniemus ſamariæ iter ſe bella ciuilia: Dum
alia ꝓaliis regibꝰdimicat & qquõ ſuis regibꝰ ĩterfectis:ĩ iudæ pugnatioe cõcordẽt ſecũdũ tropolo
giã:aufferet dñs caput & caudã maiorẽ pariter ac minorẽ: Caudãq; appellãs ñ hoĩes ſed iumẽta:
hereticos eſſe demõſtrat: qᷓ hoc mẽbro utũtur ob ſtercora ꝓtegẽda: &arcẽda parua aĩalia. Et poſt ca
put & caudam incuruãtẽ iũgit & deprauãtem:qd legis præcepta ſubuertãt & rectã deprauent uiam
Lõgeuũ quoq;ʒ ꝗ caput eſt: & pſeudo prophetã ꝗ in cauda ponitur diſperdet: & magiſtros pariter &
diſcipulos:alios ꝗ propter munera laudant peccatores: Alios qui laudati ſua mala non ſentiut nec
agunt pœnitẽtiam:Propter hoc ĩ iuuenibus eorum non lætabitur dominus: Vhe enim ciuitati cu-
ius rex adoleſcens: & qui deũ patrem uel dominum uerum perdiderunt non impetrabunt miſeri-
cordiam: Omnis enim hereticus hipocrita eſt: aliud agens & aliud ſimulans: Et quicquid locuntur
licet uideatur eſſe ſapiẽtia tamen ſtultitia eſt: Propter hæc extendit manum ſuatn ad puniendum
& omnes impietates eorum q̃ſi ſpinas uorax flamma cõſumet:Et uerba abſq; uirtutibus quæ infru
ctuoſo ſaltui comparantur inuoluentur fumi ſuperbia: ad eorum pœnam contremiſcit omnis hu
mus: & decepti populi eternis tradẽtur ardoribus: Quia turpis lucri gratia ne ſuis quidem parcuũt
ſed certatim deceptis populis prædas agunt: Relinquent bona & in peſſimis demorantes: Cumq;
ſemper ſiniſtram inueniant: tamen ſuis numꝗᷓ ſatiantur erroribus: Vorantes carnem brachii ſui: &

aduerſum eccleſiam pari ſtudio dimicantes: Propter luxuriam: & uoluptates: & lucra de p ulis:

A „

inter ſe habent diſcordiam: ut de una hereſi duæ fiant:Vt rurſum ipſæ diuiĩdantur ĩn Latter: ut pro
emper diſcen

prios abducant græges: & deuorent domus uiduarum: & mulierum peccatricium
tium & nũꝗᷓ ad ſcientiam ueritatis peruenientium: In omnibns his non auertetur furor domini

conſumens uitia atq; ſubuertens. Sed quanto illi proficiunt ad peccandum tanto iſte amplius ma-

num ſuam extendit ad pœnas.
. CAPITVLVM DECIMVM.

3 ditio pauperes:⁊ vim facerèt cauſe humilium populi m ei: At eſſent vidue pꝛeda eoꝛũ
⁊ pupillos diriperẽt: Quid facietis in die viſitationis ⁊ calamitatis de longe vementis
EE& ad cuius confugietis auxiliũ: Et vbi derelinquetis gloꝛiam veſtram:ne incuruemini
ſub vinculo ⁊ cum interfectis cadetis: Super omnibus his non eſt auerſus furoꝛ eius: ſed

adhuc manus eius extenttta.

₰

Hæc pleriq; adhuc contra decẽ tribus dici arbitrãtur: quæ habitabãt in ſamaria: qd ad priora ſce-

lera etiam iſta ſociarent: Nobis autẽ uidetur contra iudices tribus iudæ & hieruſalem:ſcribas uide/
licet: ſermo propheticus cõclamare: Quod aduerſum legem dei iniquas ſcripſerint leges: & tradi//
tionibus ſuis ſubuerterint iuditii ueritatem. Deo enim dicente: honora patrem tuum & matrem:II

li econtrario monuerũt filios parentibus dicere: Donum quodcumqʒ eſt ex me tibi proderit: ne ho

norarent patrem & matrem: & cætera his ſimilia: Propterea autem ſcripſerunt kegerpecims⸗ ut op
pri merent pauperes & humiles populi: ut prædas agerent de uiduis & pupillos iriperent: Qui in

terrogantur quid facturi ſint. cum uel captiuitatis uel iuditii dies aduenerit: & calamitatis de longe

uenientis: quæ multo tempore ante prædicta eſt: Ad cuius inquit fugietis auxilium: c offendenitiſ

deum: qui uerus auxiliator eſt: Et ubi derelinquætis gloriam ueſtram: Non enim proderuũt diuitiæz
in die furoris:ne uinctos in hoſtilem terram ducat aſſyrius:ne corruatis in prælio: Et ad extremmm

ſicut in ſuperioribus contra ſamariam crebro dixerat: in omnibus his nõ eſt auerſus furor eius: ſed
adhuc manus eius extẽta: Etiã contra iudam loquitur quod non ſit finis mali eorum extrema capti
uitas: ſed etiam in hoſtili terra domini eos gladius enk alarn Iuxta anagogen omnis hereticus
ſcribit iniquitatem: ut pauperes & humiles populi decipiat: uiduas & pupillos diripiat: Qui eni di/

ues eſt:De quo legimus: Redemptio animæ uiri propriæ diuitiæ: Pauper autem non ſuſtinet cõmi
nationem: non cito ab eis capitur: Et qui humilis eſt & paruus in populis cito ab eis ſcandalizatur:
Vidua quoq; quæ uirum perdiderit deum & pupillus qui patrem amiſerit creatorem: De quo ſcri

ptum eſt: Deum qui te genuit dereliquiſti & oblitus es dei nutritoris tui: facile ſupplantatur: Quid

igitur facient in die iuditii cum tantos deceperint: & calamitatis de longe uenientis: Sicut enim ad

juſtum uirum dicitur: prope ẽ uerbũ in ore tuo & in corde tuo: Et in alio loco: Regnum dei inter

uos eſt: Sic hereticorum calamitas de longe ueniet: multo eis tempore præparata: Ad quem confu
gient cũ fictum habeant deum: cui tradent gloriam ſuam: cum ſimulata ſint omnia nec poterũt

euadere uinculum quo plurimos ligauerunt: Vnde in uiſione uallis ſyon: quæ dei altitudine dere/
licta: & heretica humilitate decepta eſt: Dicitur de magiſtris falſi nominis ſcientiæ: Omnes princi/
pes tui fugierunt: & qui capti ſunt dure ligati ſunt: Quodq; cum ſingulis interfectis cadãt: Et in alio

rum nece ipſi pereant:Et cum multa patiantur:dieſq; uiſitationis aduenerit non ſit finis eorum inte

ritus:ſed ſemper ſibi impendentem manum domini pertremeſcant. Huc uſq; contra decem: & du-

as tribus ideſt contra ſamariam & hieruſalem dei comminatio eſt: quæ regnante adhuc achaz cœ/

pit in populo:De quibus duæ & ſemis tribus ſub eo captæ ſunt. & reliquæ ſub Ezechia qui achaz
ſucceſſit in regnum: Sequens prophetia contra aſſyrios ſcribitur.

CAhe aſſur virga furoꝛis mei:⁊ baculus ipſe eſt in manu eoꝛum indignatio mea:ad gẽtem fal

lacem mittam eum:⁊ contra populum furoꝛis mei:mandabo illi aufferat ſpolia ⁊ diripiat predã
7 ponam illum in conculcationem quaſi lutum platearum: Ipſe autem non ſic arbitratus eſt:⁊
coꝛ eius non ita eſtimauit:Sed ad conterendum erit coꝛ eius:⁊ ad internitionem gentium plu/
rimarũ: SBicit enim nũquid non pꝛincipes mei ſimul reges ſunt:nũquid non vt charcamis ſit
chalanno:⁊ vt arphad ſic emath:Nũquid non vt damaſcus ſic ſamaria:Quomodo inuenit ma
nus mea regna idoli:ſic ⁊ ſimulachra eoꝛum de hieruſalem ⁊ de ſamaria:nuquid nõ ſicut ſama/
rie ⁊ idolis eius: Sic faciam hieruſalem ⁊ ſimulachris eius. ”M
CPonamus in hoc loco tranſlationem. Ixx.quæ ab hebraico diſtat in plurimis.
CAhe aſſyriis virga furoꝛis mei:ipſa eſt in manibus eoꝛum:Iram meam in gentem iniqua⸗
mittam:Et populo meo pꝛecipiam vt faciat ſpolia ⁊ pꝛedam ⁊ cõculcet ciuitates ⁊ ponat eas in
puluerem:ipſe autem non ſic cogitauit:⁊ nõ ita arbitratus eſt:ſed vt conterat mens eius:⁊ diſꝑ
dat gentes plurimas:Quod ſi dixerint ei:tu ſolus es pꝛinceps reſpondebit:MNon tuli regionem
que eſt ſupꝛa babilonem:æ chalanne vbi turris edificata eſt:Tuli autem arabiam ⁊ damaſcum
⁊ ſamariam ſicut abſtuli:ſic omnia regna capiã:vlulate ſculptilia in hiernſalem ⁊ in ſamaria:ſi/
cut enim feci ſamarie ⁊ idolis eius:ſic faci hieruſalem ⁊ ſimulachris illius. ”
CPrimum ſciendum eſt quod in hebraico non habetur chalannæ ſed chalanno: VItima enimno

☛ De qui cõdunt leges iniquas:⁊ ſcribentes iniuſtitiam ſcripſerunt:vt oppꝛimerẽt in iu

dni
⸗

günrn
cheni
hmins
mnenn
es⸗ſe

fonte,
babnde
Enadi,
Memll
tneho
uitop
Quin
elonge
ndeni
diuine
neman
eine
met
ertan
ienich⸗
cini
rn
oſei
Qd
nna
iine
nann
orit
neche
pkinc/
inalo
minte
Adu⸗
c

achr

ent
proli

k

not
ntn
ſnnn

iß
gin
ſſp
m

10

Uiſio Tertia

minis hujus littera non eſt ioth ut illi putauerunt: ſed Vau: Quæ litteræ ſola inter ſe diſtant magni

tudine: Turris autem ædificata eſt in campo ſennaar in quo erant AREC ACAD & chalannæ &
babylon: Quæ ex confuſione linguarum nomen accepit: Arabia autem non habetur in hebreo ſed
emach. Quam ſyri uſq; hodie epiphaniam uocãt: Vlulate quoq; ſculptilia in hieruſalem: de ſuo ad
diderunt: Quodq; ſupra ſcriptum eſt: Si dixerint ei tu ſolus es princeps: reſpondebit non tuli regio
nem illam & illam: ſed tuli arabiam & damaſcum & ſamariam: Hunc ſuggerit ſenſum: Cum ĩquit
dixerint aſſyrio qui capti ſunt: Tu princeps es omnium: Ille adhuc infirmum ſe eſſe ſentiens: reſpon

debit: quomodo me uocatis principem cum tantum arabiam & damaſcum & ſamariam cœperim

Et longe poſitas nationes trans babylonem: nec dum meæ ſubdiderim poteſtati. Quomodo autẽ
arabiam cœpi damaſcum & ſamariam: ſic omnia mihi regna ſubſternam: Tranſeamus ad hebrai⸗-
cum: & quid nobis uideatur breuiter annotemus: Vhe aſſyrio ideſt Sennacherib: quia ipſe eſt uir-

ga & baculus furoris mei: in manu enim eius indignatio mea: & per illum percutiam gentem falla

ciſſimam: quæ inter me ſemper & idola claudicabat: quæ præcepta mea ſe facturam eſſe mentita eſt
Et cõtra populum furoris mei ipſi præcipiam ut ſpoliet eum atq; prædetur: & redigat in puluerem
& conculcet quaſi lutum platearum: Ideſt ut percutiat eum & non interſciet ut uulneret: & non ani
mam auferat: pſe autem modum iracundiæ meæ egreſſus eſt: Et non ſolum contra iſrael ad quẽ
directus fuerat: ſed in gentes plurimas debachatus eſt: ut omnia per circuitũ regna contereret: & uſ
q; ad internitionem gentium plurimarum illius mucro ſeuiret: Erectus eſt in ſuperbiam: hæc au⸗-
ſus eſt dicere:Duces mei aliarum gentium reges ſunt: & mihi ſubiecti: cunctis narionibus impera-
bunt quomodo cœpi chartamis ũc cœpi chalanno: quomodo arphat ſic obtinui emach: quomo/
do damaſcum ſic mihi ſubieci & ſamariam: Quomodo cætera regna quæ idolorum cultui ſeruie-
bant meis pedibus ſic & hieruſalẽ & ſamariã in qua eadem idola ſunt meæ ſubieci poteſtati. Quo
modo cœpi ſamariã cum idolis ſuis: ſic & hieruſalem capiam quia eoſdem ueneratur deos: charta-
mis autẽ. xx.addentes de ſuo: regionem trans babylonẽ interprætati ſunt: Et chalannæ ubi ædifi/

cata eſt turris Arphad pœnitus relinquentes: Poſſumus autem iuxta tranſlationẽ eorũ: & tropolo-

giæ dummodo pia ſit accõmodare: ex eo quod ait populo meo præcipiam ut faciat ſpolia & præ/
dam: & cõculcet ciuitates & ponat eas in puluerem: etiam hoc dicere quod quottidie populo ſuo

præcipiat dominus ut aduerſariorum ciuitates: quæ eriguntur contra ſcientiam dei &hereticorum

nimio labore conſtructæ ſunt in puluerem redigat: & nihil eſſe demonſtret: Qui inteligens infirmi
tatem cordis humani & quomodo mortali carne circundatur non poſſit perfectam uirtutem habe
re uictoriam nec omnes gentes capere:Licet alii admirentur & dicant: Tu ſolus es princeps:reſpon
debit eis: Multa ſunt quæ deſtruere debeo & adhuc deſtruere: ſcio quid neſciam: Et ꝗqᷓ multa aduer
ſariorum argumenta ſuperauerim:tamen ſunt pleraq; quæ adhuc ſuperanda ſunt: Simulqʒ; ſpe futu

rorum ex his quæ ſuperauit: etiam cæterorum ſibi uictoriam repromittit: 1 ubentur autem ululare

ſimulachra hieruſalem & ſamariæ: non ipſa quæ ficta ſunt: ſed hi qui ea finxerunt α Tοοννν.αα01kοαα
Et hi qui fecerunt per ea quæ facta ſunt: Vt nõ ſolum hi qui in hereſibus idola fabricati ſunt: ſed ꝗ

in eccleſia per ignorantiam defendunt pro ueritate mẽdatiũ: VIulatu & pœnitẽtia ſe erraſſe teſtẽtur

CSt erit cum impleuerit dominus cuncta opera in monte ſyõ ⁊ hieruſalem: viſitabo ſuper fru

ctum magnifſici coꝛdis regis aſſur ⁊ ſuper gloꝛiam altitudinis oculoꝛum eiꝰ:Dixit enim in foꝛ

titudine manus mee ⁊ in ſapientia mea intellexi:⁊ abſtuli terminos populoꝛum:⁊ pꝛincipes eoꝛũ

depꝛedatus ſũ:⁊ detraxi quaſi potens in ſublime reſidentes:⁊ inuenit quaſi nidum manus mea
foꝛtitudinẽ populoꝛum:⁊ ſicut colliguntur oua que derelicta ſunt:ſic vniuerſam terram ego con
gregaui:⁊ non fuit qui moueret pennam ⁊ aperiret os atq; ganniret.

ℳ * . .„

xx.ſenſum uel mẽtem magnam interprætati ſunt:Poſt captiuitatem ſamariæ & aſſyriorũ uicto/

riam & comminationem aduerſum hieruſalem Quia ut ſimulachra muta ſamariæ ſimili ſit ferien
da ſententia: nunc aduerſum ipſum aſſyrium qui elatus eſt in ſuperbiam: & ſuæ fortitudinis puta/
uit eſſe quod uicit:Propheta loquitur:Dixit enim aſſyrius cordis tumore iactans quod in fortitu⸗//
dine manus ſuæ cũctas uicerit nationes & ĩcredibili ſapientia omnium poſſederit terminos. Et iu/
xta. lxx. tantæ potentiæ fuerit: ut & bellator hominum urbes funditus ſubruerit: omnemq; orbem
quaſi nidum apprehenderit: & quaſi derelicta oua matribusin ſuam prædam uerteret. Et quia ſe--
mel metaphoram ab auibus nido & ouis ſumpſerat: ſeruauit in reliquis ut diceret: Nõ fuit qui mo/
ueret pennam & aperiret os atq; ganniret: Tantus inquit terror fuit fortitudinis meæ atq; uictoriæ
ut ne fletum quidem & gemitum uicti libere prodirent: Sunt qui hoc generaliter contra regnum
aſſyriorum dici arbitrantur: Quod poſtqᷓ compleuerit dominus cuũcta opera ſua in monte ſyon &

hieruſalem: Hoc eſt poſtqᷓ ſubuerſa fuerit hieruſalem aſſyriorum imperium deſtruatur: Mihi autem

ex his quæ ſecuntut ptopriæ contra ſennacherib regem aſſy riorum uidetur cõminatio: Quod autẽ
ait: Poſtꝗᷓ compleuerit dominus cũcta opera ſua in monte ſyon. & in hieruſalem: non ſubuerſionẽ
urbis ſignificat ſed obſidionem: Quando uenit rabaſces dux ſennacherib: & ea fecit quæ in poſte-
rioribus idem propheta eõmemorat: Secundum tropologiam. Cum ſamaia & hieruſalem domi
ni iram ſuſtinuerint: Et in fabricatione idolorum erraſſe ſe ſenſerint: Tunc deſtruetu Kmui ma⸗
ii

A.iber Quartus. c. x.

gnus aſſyrius: qui in tantam contra dominum inflatus eſt ſuperbiam: ut ſapientiæ ſuæ eſtimauerit

cuncta ceſſura: & quis excelſa dogmata: & dialetica arte munita: concutienda & pœnitus deſtruen-

da:in tantum ut in ſimilitudinem pullorum auiummon ualeant in ſublime conſurgere: Et nec dũ
animata inſenſibilia eſſe atq; torpentia: Quod ouorum demonſtrat exemplum: ſed ne mutire
quidem & cõmouere linguã contra rationem & fortitudinem ſui ſermonis audere.
C Mũquid gloꝛiabitur ſecuris contra eum qui ſecat in ea:aut exaltabitur ſerra cõtra eum a qno
trahitur:quomodo ſi eleuetur virga cõtra leuatem ſe:⁊ exaltetur baculus qui vtiqʒ lignũ eſt.
¶ Contra Sennacherib:ſiue ut multi putant nabuchodonoſor gloriantem atq; dicentem in forti/
tudine manus meæ feci: & in ſapientia intellexi: & reliqua: Sanctus propehta reſpondit: O ſtultiſſi-
mæ mortalium: dei iram: tuam putas eſſe ſapientiã: & iuſſionem ad tuam refers ſortitudinem. Quo
modo ſi ſecuris glorietur contra eum qui ſecurim tenet: & ſerra contra illum a quo trahitur: Et di/
cant cuncta opera quæ per ſecurim & ſerram fiunt: ſua arte perfecta: Et ſi eleuet quiſpiam uirgam: &
exaltet baculum ad percutiendum quem uoluerit: Et ipſa uirga ac baculus glorientur & dicant a ſe
percuſſum eſſe qui percuſſus eſt: Sic & tu cum organum dei fueris uoluntatis:erigeris in ſuperbiam
& cuncta quæ geruntur tuæ gloriaris fuiſſe uirtutis. Quicquid autem aſſyrio dicitur: & ad heretico/
rum ſuperbiam & ad diabolum referri poteſt: Qui ſecuris & ſerra & uirga ĩ ſcripturis appellatur: eo
quod per illum infructuoſæ arbores ſuccidantur: & diuidantur atq; ſerretur incredulorum duritia
& percutiantur uirga qui non recipiunt diſciplinam: Heretici quoq; quorum os in cælo ponitur &
lingua pertranſit in terra: ſenſu quem a deo in bonam partem acceperunt abutuntur in contrarium
atq; peruerſum: ut loquantur contra eum a quo conditi ſunt: Et linguæ miniſterium quo laudan/
dus eſt dominus uertant in blaſphemiam.
CPꝛopter hoc mittet dominatoꝛ dominus exercituum in pinguibus eius tenuitatem:⁊ ſubtuſ
gloꝛiam eius ſuccenſa ardebit:quaſi combuſtio ignis:⁊ erit lumen Iſrael in igne:⁊ ſanctus eius
in flamma:⁊ ſuccendetur ⁊ deuoꝛabitur ſpina eius:⁊ vepꝛes in die vna ⁊ gloꝛia ſaltus eius:Et
carmeli eius ab anima vſqʒ ad carnem cõſumetur:Et erit terroꝛe pꝛofugus ⁊ reliquie ligni ſal
tus eius pꝛo paucitate numerabuntur:⁊ puer ſcribet eos.
CQuia iſta feciſti & locutꝰ es quæ ſupra narraui propterea mittet dominus angelum ſuum: &una
nocte centum octuagintaquinq; milia de tuo morientur exercitu: Ita ut potentiſſimi quiq; quos
pingues appellat: redigantur in tenuitatem & in nihili: Et ſicut hebrei tradunt illeſis ueſtibus aſſy/-
riorum corpora oculto crementur ardore: Tüc lumen Iſrael & ſanctus:hoc eſt angelus erit in igne
& in flamma: & omnes ſpinæ ac uepres aſſyriorum ideſt malitia conſumetur: Non longo tempore
ſed uno die atq; momento: Et quomodo ſaltus & carmelus qui eſt mons in galilea nemoribus cõ/
ſitus:ſuppoſito igne uelociter concremantur:ſic ſub anima
ſumetur: Tunc ſpoliatus exercitus fugiet: Quod idem in conſequentibus propheta teſtatur. Et de
tam innumerabili multitudine quæ carmelo & ſaltui comparata eſt: Et ad tantam ueniet paucita/“
tem ut puer paruulus eos poſſit numerare & deſcribere: Tradunt enim hebrei decem tantum de eiꝰ

exercitu remanſiſſe: Noſtrorum quidam uolunt hunc regem typum eſſe aduerſariæ fortitudinis: Et

quomodo in Daniele legimus: Princeps regni perſarum: & regni mœdorum: & regni græcorum:
ſic & principẽ eſſe aſſyriorum: Qui propter ſuperbiam ſenſus magnus uocetur: Et in die iuditii ge-/
hennæ tradatur ardoribus quæ præparata eſt diabolo & angelis eius: Et lumen I ſrael & ſanctũ hoc
eſt ipſum dominum ſuccen dere uepres ac ſpinas aſſyrii: omnemq; illius potentiam & innumera-
biles populos ad nihili deducendos: Tunc cum timore perterritum quaſi colubrum tortuoſum &
figitiuum imminentes pœnas uelle uitare: Qui autem

humeris ẽ: Hoc ipſum ad hereticos referri poteſt: Quod poſtqꝗᷓ eccleſiaſtica doctrina illuxerit & om
nes eorum decipulæ patuerint: tunc ad tantam uenient ſolitudinem ut de ſaltu & infructuoſis arbo
ribus & innumerabili eius multitudine quam heretica fraude deceperant: uix pauci reſideant qui
eius ſequantur errorem: Pro eo quod nos uertimus: Mittet dominus in pinguibus eius tenuitatẽ.
Ixx.tranſtulerunt: Mittet dominus in honorem tuum ignominiam: Et pro eo quod nos diximus:
Et ſanctus eius in flamma: illi tranſtulerunt & ſantificabit eum in igne: Per quod quidam intelligi
uolunt pœnas atq; tormenta ad hoc adhiberi peccatoribus ut diuino i gne purgentur: Quodq; noſ

diximus: Et gloria ſaltus eius & carmeli eius: IIIi interprætati ſunt extinguentur mõtes & colles ſal

tus:quo omnis aſſyriorum claritas & ſuperbia: & multitudo humilietur exticta.
CEt eru in die illa:non adiciet reſiduum Iſrael:Et hi qui ſaluati fuerint de domo iacob:inniti
ſuper eo qui percutit eos:Sed innitetur ſuper dominum ſanctum ſrael in veritate reliquie cõ
nertentur: Reliquie inqꝙ; iacob ad dominum foꝛtem:Si enim fuerit populus tuus ꝗſrael quaſi
arena maris reliquie conuertentur ex eo: Conſumatio abbꝛeuiata inundabit iuſtitiam: Conſu⸗
mationem enim ⁊ abbꝛeuiationem dominus deꝰ exercituum faciet in medio omnis terre.
C Vbi in græco dicitur: Conuertentur reliquiæ iacob ad deum fortem: Pro deo forti in hebreo ſcii
ptum habetur HEL GIBBOR:Duo nomina de ſex nominibus quibus paruulum puerum & fili/
“ um qui

q; ad carnem: Omnis aſſy rii gloria coõ

1 e ſaltu & confuſione eius ligniſq; perituris
potuerint euadere: eos dignos exiſtere: qui numerentur & ſcribantur a puero⸗Cuius principatus in

Uiſio Tertia

um qui datus eſt nobis ſupra legimus appellatum:Et pro eo quod ſcriptum eſt: Reliquiæ conuer⸗
wi tentur: Pro quo dicitur in hebreo numero ſingulari: Quod erelictum eſt conuertetor: In hebreo
3 l ſcribitur SARIASVB. Et ex hac occaſione ſermonis putant l aſub filium Eſaiæ in ſignum ſaluan-
dck (di ex Iſrael populi præceſſiſſe: Quando ergo lumen iſrael & ſanctus carmeli ſaltum uepreſq; con-
ſumpſerit: & rex aſſyrius cum paucis fugerit: Tunc reſidui Iſrael qui cum Ezechia principe captis cæ
teris iudeæ urbibus obſidebantur in hieruſalem: & nequaqᷓ confident in aſſyrio:ſicut nũc faciũt ſub

—

due
lnr

=

W

gick achaz rege:qui miſit nũtios ad regem aſſyriorum dicẽs: ſeruus tuus ego ſum: aſcende & libera me
e, de manu regis ſyriæ: & de manu fegis iſrael:qui ↄſurrexerũt aduerſum me:Quando tulit aurum &
hiti argentũ quod inuentum eſt in theſauris domus domini: & in domo regia: & miſit regi aſſyriorum
N munera: Audiuitq; eum rex aſſyrius: & uenit in damaſcum & cœpit eam:& tranſtulit: Et raſin inter
nbic, fecit:Sed liberati ab bi aſſyrio percuſſore: ꝗ prius: & poſtea hoſtis extiterat: Initẽtur atq; cõfidẽt ſu
noumd per dominũ ſanctũ iſrael:Nequaqᷓ falſo ut ſub prioribus fecerant regibus:ſed in ueritate:Quod ſub
amna Ezechia factum legimus: Ita ut idolis derelictis conuertantur ad cultum dei: Et quia dixerat reli/
detin eſſe ſaluãdas tranſit ad poſteriora tempora: & plenam ſaluationem futuram dicit eſſe ſub chriẽ
eend o: Quod & apoſtolus paulus ſcribit ad romanos: Eſaias autem clamat pro iſrael: Si fuerit nume//
lunren rus filiorum iſrael tamqꝗ harena maris reliquiæ ſaluæ fient: Verbum enim conſumans & breuiãs in
Gnii equitate quia uerbum breuiatum faciet dominus ſuper terram: & ſicut dixit Eſaias: Niſi dominus ſa
nimmt baoth reliquiſſet nobis ſemen ſicut ſodoma facti eſſemus: & gomorræ ſimiles fiiſſemus: Vbi ergo
unum tãti uiri præcedit auctoritas: ceſſit alia omnis interpᷣtatio: Et reuera ſi legamus Ioſephum: & quanta
wdan, hominum in hieruſalem & in iudæa fuerit multitudo quãdo paſſus eſt dominus: Intelligimus uix
paucos in apoſtolis & apoſtolicis uiris ex iudæis eſſe ſaluatos: Abbreuiatur autem atq; perfectus ſer
ſuber mo euãgelicus ẽ᷑: Qui pro cũctis lacinioſæ legis cerimoniis:deditpræceptum breuiſſimum dilectio
mscis nis & fidei:& quod nobis fieri uoluerimus ne fecerimus alteri. Vnde & dominus in euãgelio in iis
iskt inquit duobus mandatis pendet omnis lex & prophetæ: Non nulli hoc capitulum ad illa tempora
Cniſc⸗ referunt quando ſub zorobabel filio ſalatiel & Ieſu filio loſedech: & eſdra & neemia quædam pars

populi reuerſa eſt in iudæam: Quibus reſpondebimus: non eos ſernare ordinem hiſtoriæ: maxime
cum ea quæ ſequuntur non aduerſum babylonios: quorum rex nabuchodonoſor fuit: ſed aduerſũ
gnos Sennacherib regem dicantur aſſyriorum. .— . .
le, CPꝛopter hoc:hec dicit dominꝰ deus exercituum:MNoli timere populus meus habitatoꝛ ſyõ
ab aſſur in virga enim percutiet te:: baculum ſuum leuabit ſuper te:in via egypti: Adhuc eniʒ

Cona

0 dC 1
ſ paululum modicũqʒ:?⁊ conſumabitur indignatio mea:⁊ furoꝛ meus ſuper ſcelus eoꝛum:Et ſu⸗
* ſcitabit ſuper eum dominus exercituum flagellum:iuxta plagam madiian in petra oꝛeb::⁊ vir/
Mu gam ſuam ſuper mare:⁊ leuabit eam in via ẽgypti:⁊ erit in die illa aufferetur onus eius de hu⸗
the mero tuo:⁊ iugum eius de collo tuo:⁊ computreſcet iugum a facie olei.
Win CPropterea quod iuxta hebraicum interprætatus eſt Aquila: Symachus & Theodotion: ipſum uer
ce bum poſuerunt hebraicum SVR horeb Pro quo.lxx.ĩterprætati ſunt locum tribulationis: De quo
