Vt potentes potenter tormenta paterentut: Extendit manum ſuam aduerſum eum. quem uocat
populum ſuum:eo quod fuerit pars hereditatis eius: & funiculus poſſeſſionis illius: Extendit autẽ
manum ut percutiat: & furor eius iraſcatur: De quo & in alio loco legimus: Domine ne in furore
tuo arguas me neq; in ira tua corripias me. Et hieremias: Corripe me inquit domine: Verumtamẽ
in iuditio & non in furore: Furere autem dominus dicitur: non quo humanis perturbatiõibus ſub
iaceat:ſed quo nos qui delinquimus niſi iraſcentem audierimus dominum non timemus. Vnde
& apoſtolus ſcripſit: Quod bonitas dei & patientia prouocet nos ad pœnitẽtiam: nos autem ſcdm
duritiam & impœnitens cornoſtrum theſaurizamus nobis iram in die iræ: & reuelationis iuſti iu
ditii dcicJna t autem manus quæ extenditur uel eleuatur ſuper populum peccatorem: Iob loꝗ/⸗
tur manifeſtius: Manus enim domini tetigit me. Vnde diabolus ſciens potentem manum domi-
ni:& brachium quod uniuerſis gentibus reuelatum eſt: Dicit ad dominum: Mitte manum tuam &
tange omnia quæ habet niſi in faciem benedixerit tibi. Quod autem quaſi præteritum dicitur qch
futurum eſt: conſuetudinem ſequitur prophetalem: in qua tam certa ſunt quæ futura dicuntur ut
putentur eſſe præterita: Quod & in pſalmis canitur: Dederunt in cibum meum fel: & in ſiti mea
potauerunt me aceto: Et iterum: Diuiſerunt ſibi ueſtimenta mea & ſuper ueſtimentum me/⸗
uodq; ſequitur. J

Mat.27.d Et percuſſit eum ideſt populum ſuum:? conturbati ſunt montes.
Mar. ij.b. C Montes quidam putant contrarias fortitudines: ſiue eos ſpiritus qui in miniſterio dei ſunt: & qui

bus traduntur peccatores ad puniendum: Nos autem hiperbolice dictum putamus: quod pro ma-
gnitudine malorum imminentium etiam montes commoueantur: & cadaueribus mortuorum
repleantur omnes plateæ urbium. Hoc accidiſſe iudæis poſt paſſionem domini ſub Veſpaſiano &
Hadriano nemo dubitat. Cumq; hæc facta ſint non eſt auerſus furor eius:ſed adhuc manus eius ex
tenta quæ habitum iraſcentis & percutientis oſtendit: Et notandum in his omnibus: quod nõ eis
exprobret idolatriam: non alia peccata:propter quæ offenderint deum. Sed quia abiecerunt le-
gem euangelii: & ſermonem domini blaſphemauerunt. H

CEt eleuabit ſignum in nationibus pꝛocul:⁊ ſibilabit ad eum de finibus terre: ? ecce feſtinus

velociter veniet:⁊ nõ erit deſiciens:neqʒ laboꝛãs in eo: Non doꝛmitabit neq; doꝛmiet:neqʒ ſol
uetur cingulũ lumboꝛũ eius:nec ruũpetur coꝛꝛigia calciamenti eius. Sagitte eiꝰ acute:: omnes
arcus eius extenti:ngule equoꝛum eius vt ſilex:⁊ rote eius quaſi impetus tempeſtatis. Ru⸗
gitus eius vt leonis:rugiet vt catuli leonum:⁊ frendet ⁊ tenebit pꝛedam ⁊ amplexabitur:⁊ non
erit qui eruat:⁊ ſonabit ſuper eum in die illa ſicut ſonitus maris: Aſpiciemus in terram:⁊ ecce
tenebꝛe tribulationis:⁊ lux obtenebꝛata eſt in caligine eius.

CNHebræi hunc locum de babyloniis & de nabuchodonoſor intelligunt prophetari: quod dei uo

luntate adductus ſit in iudæam & hieruſalem templumq; ſubuerterit. Nos autem ſequentes ordi-
nem: ſequentia ſuperioribus copulantes: Ideo ſignum in nationibus procul eleuatum dicimus
eſſe: & ſibilaſſe dominum uel traxiſſe eos de finibus terræ: Quoniam abiecerunt legem euãgelii: &
ſermonem ſanctum blaſphemauerunt. Si enim de babyloniis eſſet ſermo: iuxta conſuetudinem ꝓ
phetalem dixiſſet: Vocabo eum qui ab aquilone eſt: Eo quod iuxta iudeæ ſitum aſſyrii atq; chaldæi
in ſeptentrionali plaga ſint. Vel certe apertius babylonios aſſyrioſq; deſcriberet: Nunc uero dicen-
do. Leuabit ſignum in nationibus procul & ſibilabit ad eum de finibus terræ: gentes longe poſi/
tas ſignificat: & quæ in terræ finibus morantur. Haud dubium quin romanos & omnes italiæ gal
lorumq; & hiſpaniæ populos: qui ſub Veſpaſiano & Hadriano romano imperio ſubiacebant.

Vngde & italia ab eo quod ibi heſperus occidat: olim heſperia dicebatur: Et hoc ueniente percuſ/

ſus eſt:Et omnes iudeæ montes turhati ſunt: Vt interprætatus eſt Theodotion & Symachus: Vel
commoti ut Aquila poſuit: Vel exacerbati ut. xx. tranſtulerunt: Vt impetu hoſtium omnes reple/
rentur plateæ cadaueribus mortuorum:Deſcribit ergo ſermo diuinus uelocitatem uenientis exer
citus: qui non ſua ſed dñi uenerit uoluntate: I mmo attractus ſit: & ſibilo illius prouocatus: quod
non defecerit nec tanto itinere laborauerit: & cupiditate prædandi ſomnium oculis non admiſe-
1it: Calciamenta quoq; illius non ſint attrita ſagittariorum multitudinẽ: equitum turmas: curruũ
quadrigarũq; feruorẽ: Quod inſtar leonis nõ tã ad pugnãdum qᷓ ad prædandũ & uorandum ue-
nerat: Et ululatus uincẽtis exercitus marinis fluctibus comparatur:Ex quo notädum ubicumq; ſo
nitus maris in ſcripturis appellatur ꝗd ſignificet. Cũ igitur uenerit romanus exercitus & tenuerit

L.iber Tertius.c. vi.

prædã & non fuerit qui eruat:propheta compatientis affectu ſe iungit populo S ait. Aſpiciemus
in terram: & ecce tenebræ tribulationis: Cælum enim aſpicere non audebimus cuius habitatorem
offendimus: Et lux noſtra quam ſemper habebamus in deo tribulationum caligine obſcurata eſt.
Legi in cuiuſdam commentariis hoc quod dicitur: Leuabit ſignum in nationibus procul: & ſibila-/
pit ad eum de finibus terræ: De uocatione gentium debere intelligi: Quod eleuato ſigno crucis: &
depoſitis oneribus peccatorum: uelociter uenerint atq; crediderint: ed neſcio quomodo huic ſen
ſui voſſi re quæ ſecuntur. èô
ſuiN SN IN ESAIA PROPHETADIVI HIERONYMI LIDER SECVN
DVS EXPLICIT.INCIPIT EIVSDEM PRAEFATIOINLIBRVM TRTIVM.
Ifficit mihi uoluminum magnitudo q in explanatione Eſaiæ ꝓphe/
*tra texitur: Vbi aliquid prætermittere danum eſt intelligẽtiæ ꝗᷓobrem
in ſingulis libris qui tantum numerum ordinemq; ſignificant breues
præfaciunculas poſui. Teq; uirgo chriſti Euſtochium præcor ut in ex-
poſitione difficilime uiſionis orationibus me iuues. In qua deus om-
mipotens in ſua cernitur maieſtate: Et duo ſeraphin ſtantia in circuitu
eius atq; clamantia. Sanctus ſanctus ſanctus: dominus deus ſabaoth:
plena eſt omnis terra gloria eius: Et commotum liminare templi atq;
concuſſum: & domus iudaica tenebris erroris impleta: Et compara-
tione diuinæ gloriæ propheta immunda labia habere ſe dicens: & ha

14

MWK] conclamabant: Cruciſige crucifige talem: Et non habemus: regem ni
ſi cæſarem: Vnumq; de ſeraphin miſſum Ad Eſaiam qui forcipe de altare carbone compræhen/
ſo:prophetæ purgaret labia: & populus remaneret immundus. Tertius ergo in Eſaiam liber
hoc habet exordium. — M

INCIPITLIBER TERTIVS.
CAPITVLVM SEXTVM. “
Mno quo moꝛtuus eſt rex oʒzias: Nidi dominnm ſedentem ſuper
ſolium excelſum ⁊ eleugsttum 2=
CSub quatuor regibus ꝓphetaſſe eſaiam ſuper iudam & hieruſalẽ:
Primæ uiſionis titulo demonſtratum eſt: ideſt ſub ozia:ioathan achaz
& ezechia: Mortuo ergo oꝛia ſub quo dicta ſunt uniuerſa quæ ſupra ex
poſuimus:ſucceſſit filius eius ioathan qui regnauit annis ſexdecim &
Kftecit rectum in conſpectu domini: & portam templi edificauit excel/-
¶ſam. Quo imperante uidit eſaias ſedentem dominum ſuper ſolium ex
celſum & eleuatum: Vthabitum regnantis oſtenderet.
MCEt ea que ſub ipſo erant implebant templum.
NC Siue ut theodotion & Symachus tranſtulerunt: & quæ ſub pedi/

bus eius erant implebant templum:Pro quo. Ixx. interprætati ſunt.
CCEt plena domus gloꝛia eius. De hac uiſione ante annos circiter
triginta: cum eſſem conſtantinopoli & apud uirum eloquentiſſimũ Gregorium nazanzenum tüuc
eiuſdẽ urbis epiſcopum: Sanctarum ſcripturarũ ſtudiis erudirer: Scio me breuem dictaſſe ſubitũq;
tractatum: ut experimentum caperem ingenioli mei: & amicis iubentibus obedirem. Ad illum
itaq; libellum mitto lectorem: Oroq; ut breui huius temporis expoſitione contentus ſit: Ozin-
am quia ſibi illicitum ſacerdotium uendicabat lepra fuiſſe percuſſum ſacra narrat hiſtoria: quo
mortuo dominus uidetur in templo quod ille polluerat: ex quo animaduertimus regnante no/-
bis leproſo rege nos dominum in ſua maieſtate regnantem uidere non poſſe: nec ſancta trinitatis
noſſe myſteria. Vnde & in exodo poſtꝗᷓ mortuus eſt pharao qui opprimebat ſrael luto & pale/
is & lateribus:populus clamauit ad dominum: qui illo uiuente clamare non poterat: & ezechiel
mortuo phaltia flio bananiæ peſſimo principe: cadit in faciem ſuam; & uoce excelſa clama⸗
bat ad dominum: Pulchreq; iuxta hebraicum: non ipſe dominus implebat templum:cuius cæ/
lum thronus eſt:& terra ſcabellum pedum eius: de quo in alio loco legimus: Dominus in tẽplo
ſancto ſuo:Dominus in cælo ſedes eius: Sed ea qᷓ ſub pedibus eius erant implebãt templum. Qui
ſit autem iſtæ dñs qui uidetur: in euangeliſta ioanne:& in apoſtoloꝶ actis plenius diſcimus: Quo/
rum ioannes ait:Hæc dixit eſaias quãdo uidit gloriam eius: & locutus eſt deo. Haud dubium quin
xpᷣm ſignificet. Rurſum paulus in actibus apoſtolorum ubi romæ loquitur ad iudæos: Bene inqt
ſpũs ſanctus locutus eſt ꝑ eſaiam prophetam ad patres noſtros dicens: Vade ad populũ iſtũ & dic:
Auræ audietis & nõ intelligetis: & uidentes uidebitis & nõ pſpicietis: incraſſatum eſt enim cor po
poli huius: & auribus grauiter audierunt & oculos ſuos compræſſerunt: ne forte uideant oculis: &
auribus audiant: & corde intelligant: & conuertant ſe & ſanem eos. Viſus autem filius in re--
gnantis habitu: & locutus eſt ſpiritus ſanctus propter conſortium maieſtatis: unitatemq; ſubſtatiæ.

Quærat

1

bitare in medio populi blaſphemantis: qui conſona impietatis uoce Mt 27.c.
Mar. lj. b.
Luce.3.c.
IO.lo.b.
&.S.c.

Mat.j.f.

diienn
Munn
e
ſbi
N
ſen

om
M.
u
Lidrn
mbrnre
Rutine⸗
ceron⸗
udcir
lbeth
rdm
Unpat⸗
m h
i oce

S
8

ngennt e
hrahen,
un lbe

— ES
=,S ßũ ☛ι E

tmüpe

nen
Mache-
ihuen
kem à
1adl/

14

i
Imiten
t
Lench
dnn
nince
inth
1C
C
Nuin
eingt
die
vrpo
lis
nte?
nen

lIo.i.b.

Mat..a2.
Geñ.ʒ2. °

35.10 34
Rbd.

CSeraphin ſtabant

adinuicem qd dñs ſabaoth:ĩ forma dei

Aiſio Secunda

Quværat aliquis qũo nunc propheta dominũ uidiſſe ſe dicat: Et non abſolute dominum: ſed dům
ſabaoth: Vt ĩ cẽ ſequentibus ipſe teſtatur: cum euãgeliſta Ioannes dixerit:Dñm nemo uidit unꝗᷓ: &
ad moyſen loquatur deus: Nõ poteris ſaciem meam uidere: Neq; enim uidebit homo faciem meꝶ
& uiuet:Ad quod reſpõdebimus: nõ ſolum patris diumitatem: ſed ne filii quidem && ſpiritus ſancti
uia una in trinitate natura eſt:nõ poſſe oculis camis aſpicere: ſed oculis mentis: De quibus ipſe
ſaluator ait:Beati mundo corde: Legimus quod habraam uiſus ſit dominus in homimis figura: Et

cum Iacob quaſi homo luctatus ſit: qui deus erat: Vnde & appellatus eſt locus ipſe phanuel: hoc ẽ

facies dei: Vidi. n. ait dũm facie ad faciem & ſalua facta eſt aia mea:Et Ezechiel quoq; uidit dũm in
forma hoĩs ſedentẽ ſup cherubin a lumbis eius & deorſum erat quaſi ignis: & Superiora habebant
ſpeciem electri. Ergo ſe natura nõ cernitur: ſed uidetur hominibus ut uoluerit.
ſuper ulud ſex ale vni:ſex ale alteri:HGuabus velabant faciem:⁊ duabus
velabant pedes eius:⁊ duabus volabant:Et clamabant alter ad alterum ⁊ dicebant Sanctus
ſanctus ſanctus dominus exercituum:plena omnis terra gloꝛia eius.

CNHoc quod nos ſequẽtes alios interprætes & hebraicam ueritatem: in qua ſcriptum eſt

ideſt πνι οTοον quod latine dicitur ſuper illud uertimus. xx. tranſtulerunt in circuitu eius:
Vt nõ ſuper templũ ſtare ſeraphin: Sed in circuitu domini deſcribãtur: Rurſum ubi diximus quod
unus de ſeraphin uelaret faciem & pedes eius: per quod intelligitur: dei: In hebræo ſcriptum habet
quod poteſt interprætari: & eius & fuam: Vt ſeraphin iuxta hebræi ſermo/
nis ambiguitatem: & faciem pedeſqʒ dei: Et ſuam faciem ac pedes operire dicatur. In ſeptuageſimo
nono pſalmo legimus: Qui ſedes ſuper cherubin manifeſtare: Qui in lingua noſtra interprætãtur
multitudo ſcientiæ: Vnde & dominus in aurigæ modum ſuper cherubin aperte ſedere oſtenditur
Seraphin autem præter huc locuman ſcripturis canonicis alibi legiſſe me neſcio: Qui ſtare dicun-
tur ſuper templum uel in circuitu domini: Ergo errant qui ſolent in pracibꝰ diceie Qui ſedes ſu-
per cherubin & ſeraphin: quod ſcriptura non docuit: Seraphin autem ĩterprætatur
ꝗquod nos dicere poſſumus incendentes ſiue comburétes: Iuxta illud quod alibi legimus
Qui facit angelos ſuos ſpiritus:& miniſtros ſuos ignem urentem: Vnde & paulus apoſtolus in epi
ſtola ad hebræos quam latina conſuetudo non recipit: Nõne omnes inquit miniſtii ſunt ſpiritus:
in miniſterium miſſi propter eos qui hereditatem accepturi ſunt ſalutis. Daniel quoq; cum in habi
tu regnãtis dominum deſcripſiſſet: adiecit: Milia milium miniſtrabant ei: & decies milies centena
milia aſſiſtebant ei. In cherubin ergo oſtenditur dominus: in Seraphin: ex parte oſtenditur ex par
te cælatur: Faciem & pedes eius operiunt: quia & præterita ante mundum & futura poſt mundum

ntin Præœ 5 e

ſcire non poſſumus: ſed media tm̃ quæ ſex diebus facta ſunt contemplamur: Nec miꝑ hoc de ſera-

phin credere: Cum apoſtoli ſaluatorem credentibus aperiant: infidelibus abſcondant. Et uelum an
te archam fuerit teſtamenti. Alas quoq; habere dicuntur propter uelocitatem: & in cuncta diſcur-
ſum: ſiue quia ſemper in altioribus commorantur: Neq; enim illud quod de uentis dicitur. Qui
ambulat ſuper pennas uentorum: uere uentos iuxta fabulas poetarum & pictorum licentiam pen
nas habere teſtatur: ſed ſcdm cælerem in cucta diſcurſum. Et ſinguli ſenas alas: Quia de fabricatio/
ne tm̃ mundi & præſentis ſeculi nouimus: Quod autem clamat alter ad alterum: Vel iuxta hebræ
os:lIſte ad iſtum: ideſt unus ad unum inuicem ſe ad laudes domini cohortãtur: Et dicũt Sãctus ſan
ſtus ſanctus dominus exercituum: Vt myſterium trinitatis in una diuinitate demonſtrẽt: Et nequa
qꝗ̃ templum iudæorum ſicut prius ſed oẽm terram illius gloria pléam eſſe teſtẽtur: qui pro noſtra
ſalute dignatus eſt humãum corpus aſſumere ad terraſq; deſcẽdere. Deniq; & moyſi cum pro ado

tato uitulo dominum præcaretur: ut parceret populo peccatori. Reſpõdit dominus: propitius ero

illis:Verumtamẽ uiuo 0 & uiuit nomẽ meum: quia implebitur gloria mea omnis terra: Et ſe--
ptuageſi mus primus pſa mus canit: Implebitur giona eius omnis terra. Vnde. & angeli clamabant
paſtoribus Glona in excelſis deo & in terra pax hominibus bone uoluntatis. I mpie ergo quidam
duo ſeraphin filium & ſpiritum ſanctum intelligit: Cum iuxta euangeliſtam Ioannem: Et pau-
lum apoſtolum: Filium dei uiſum in maieſtate regnantis: & ſpiritum ſanctum locutum eſſe docea
mus: Quidam latinorum duo Keraplin uetus & nouum inſtrumẽtum intelligunt: quod tätum de
præſenti ſeculo loquitur: Vnde & ſex alas habere dicitur: Et faciem dei pedeſq; uelare: Et certatim
proferre teſtimonium ueritatis: Et omne quod clamat trinitatis ſacramenta monſtrare: Et mirari
patris poſitus formã ſerui acceperit & humiliauerit ſe uſq;
ad mortẽ & mortem crucis: Et nequaꝗᷓ ut prius cæleſtia eum tm: ſed & terrena cognoſcãt.
C Et cõmota ſunt ſuꝑ liminaria cardinũ a voce clamantis:⁊ domus impleta eſt fumo.
CClamantibus ſeraphin: & in tota terra trinitatis myſterium prædicantibus: quando paſſio//
nem domini ſaluatoris terra uniuerſa cognouit. Statim commotum eſt ſiue ſublatum limina“
rve templi: & omnes illius cardines conciderunt: Impleta ſaluatoris comminatione dicentis: Re/-
linquetur uobis domus ueſtra deſerta. Et ꝗᷓ pulcher ordo uerborum: Poſtqᷓ terra repleta eſt gloria
domini ſabaoth: iudæorũ templũ impletum eſt ignorãtiæ tenebris: && caligine & fumo: ꝗq noxius
eſt oculis. Vel certe per fumum templi monſtratur incendium: Prius enim euangelium ſaluatoris

☚

Liber Tertius.c. vi.

in toto orbe prædicatum eſt: Et poſt quadraginta duos annos dominicæ paſſionis capta hieruſalẽ
templumq; ſuccenſum eſt: l udæi putant templum impletum ſumo: tvmiama ſignificare: ideſt in
cenium: Et per hoc aduentum diumæ maieſtatis.
CSEt dixi Ahe mihmi quia tacui:quia vir pollutus labiis ego ſum:⁊ in medio populi polluta la
bia habentis ego habito:? regem dominum exercituum vidi oculis meis.
CEt habraam poſtꝗᷓ uidit dim & audiuit uocem eius: terram & cinerem eſſe ſe dicit: Et Eſaias iux/- Geñ. i3. d.
ta. xx. interprætes compunctũ ſe eſſe teſtatur: non ob alia crimina: ſed quia labia haberet immunda 22ð
Fœlix conſcientia quæ tantu in ſermone peccauit: non ſuo uitio: ſed ſocietate populi habentis pol
Iuta labia: cum quo loqui ſepiſſime cogebatur:Ex quo oſtenditur noxium eſſe:uiuere cum pecca⸗
toribus: Qui enim tangit picem inquinabitur: Sed quia in hebreo legimus: Vhe mihi quia tacui:
Plangit ſe propheta quia non fuerit dignus laudare dominum ſabaoth: cum ſeraphin: quas ange-
licas tortitudmes intelligimus: Non fuit aut auſus laudate dominum: quia labia habebat immun-
da. Et ꝓpterea labia habebat immunda quia cũ peccatore uerſabatur: Vel certe ita intelligendum:
Quia tacui & nõ audacter Oziam impium regẽ corripui: Ideo labia mea immunda ſunt: & laudes
domini cum angelis cantare non audeo: Ne mihi dicatur: Quare tu enarras iuſtitias meas & aſſu⸗ ps.49.
mis teſtamentum meum per os tuum. Non eſt enim pulchra laudatio in ore peccatoris. Hoc autẽ
dicimus non quo Eſaiam talem fuiſſe doceamus: Sed quo ipſe pro humilitate & immundis tan--
tum labiis indignum ſe dei laude fateatur. è
CEt volauit ad me vnus de ſeraphin:⁊ in manu eius calculus quem foꝛcipe tulerat de altari: ⁊
tetigit os meũ ⁊ dixit:Ecce tetigit hoc labia tua ⁊ aufferet᷑ iniquitas tua:⁊ pctũm tuũ mũdabit᷑.
CVolauit uel miſſus eſt unus de ſeraphin: ꝗ interprætatur incendens: ut prophetæ labia purgaret
immuũda: & pruna uel calculo quẽ de altari tulerat excoqueret. Multi autem putant duos eſſe ſera/
phin qui clamabãt alter ad alterũ: Cum & de pluribus poſſint ſinguli clamare ad ſingulos: Et. lxx.
& Theodotion magis ſignificet plurimos qui interprætati ſunt: ſeraphim ſtabant in circuitu eius.
Quod ſi de duobus diceretur: non in circuitu: ſed ex utraq; parte dixiſſent. Et hoc conuenit ange/
lorum multitudini: ꝗᷓ in dei miniſterium præparata eſt. Seraphim autem plurali numero appellan
tur & ſingulari ſeraphin: Sicut cherubin & cherubim. Quod autem altare ſub quo animæ martyz ==
ſunt: uideatur in cælo: Ioannes in apocalipſi loquitur. Et calculus iſtæ qui a folis. lxx. ορ Apoc.
ideſt carbunculus eſt interprætatus: poteſt nõ carbonem ſignificare: uel prunam ut pleriq; eſtimat: “
ſed ροραα ideſt carbunculum lapidem: qui ob colons flammei ſimilitudinem igneus appel
latur.Ex quo intelligimus altare dei plenum eſſe carbunculis: hoc ͤeſt ignitis calculis: & prunis pec p̃g. i7.
cata purgantibus: Vnde ſcriptum de deo legimus. Carbones ſuccenſi ſunt ab eo: Et de ipſo deo di/ Heb.iz. g.
citur quod ignis cõſumens ſit: Et ſaluator in euangelio: Ignem ueni mittere ſuper terram: Vt bapti Tucaz..
2zaret in ſpiritu ſancto & igni: Vnius cuiuſq; enim opus quale ſit ignis probabit: Et qui ſaluãdus eſt
ſic ſaluabitur quaſi per ignem trãſierit: Et hoc notandum: quod ad hieremiam cui dictum eſt. Pri/ Hiere i. b.
uſꝗᷓ te formarem in utero noui te: & in uulua matris tuæ ſanctificaui te: quia labia ñ habebat immũ
da. Sed tm̃ dixerat neſcio loqui quia iuuenis ſum: Extendit ipſe dominus manum ſuam: & tetigit
os meum & dixit: Ecce dedi ſermones meos in os tuum: Porro ad Eſaiam qui dixerat: Vir pollu/
tus labiis ego ſum: & in medio populi polluta labia habentis ego habito: non dei manus porrigi-
tur ſed ſeraphin mittitur a deo: uel uolat propria uolũtate: quia huic officio mãcipatus eſt: Et ĩ ma
nu ſua tenet calculum: Quem iuxta. lxxx. & theodotionẽ forcipe: luxta aquilã & Symachum quihe-
braicum ſunt ſecuti forcipibus appræhendit ideſt MALACHIAM ur tangeret os eius & priſtina
delicta purgaret: Manus autem & a deo & a Seraphin muttitur: ut propheta ſui corporis membrũü
uidens: tactu non terreatur externo. Quidam noſtrorum forcipem qua calculus compræhenditur
duo teſtamenta putant: quæ inter ſe ſpintus ſancti unione ſociantnr. Quia uero ſedens dominus
introducitur: & iedẽs in templo: & domus impleta eſt fumo: Vt iudæi putant timiamatis: conſe-/
quenter ponuntur & forcipes:quas & in ſacerdotali miniſterio legimus. M
CEt audiui vocem dñi dicentis: Quem mittam ⁊ quis ibit nobis:Et dixi:ecce ego mitte me.
CPro eo quod & nos & alii omnes interprætes tranſtulerunt: nobis: quod hebraice dicitur lanu:
neſcio quid uolentes.Ixx. poſuerunt ad populum iſtum: quod pœnitus in hebræo non habetur:
uando autem ex dei perſona dicitur: nobis: Illo ſenſu accipiendum eſt: quo & in geneſi legitur Genñ.i. d:
ſaciamus hominem ad imaginem & ſimilitudinem noſtram: ut ſacramentum indicet trinitatis. Ioh jo.
Quomodo enim in euangelio legimus dicentem dominum: Ego & pater unum ſumus: & unum
ad naturam reſeramus: ſumus ad perfonarum diuerſitatem: Sic domino iubente trinitas imperat:
Propterea autem no dicit dominus quem ire præcipiat: Sed proponit audientibus optiõem: ut uo
Iuntas præmium conſequatur. Et propheta non temeritate & arrogantia propriæ conſcientiæ ſe
ire promittit: ſed fidutia quoniam purgata ſunt labia eius: & ablata iniquitas: mundatum pecca/-
tum. Ergo & moyſes cui dixerat dominus: Veni mittam te ad pharaonem regem ægypti: & ille ait Exo. 4. d.

Obſecro domine:mon ſum dignus: prouide alium quẽ mittas Siue ut ĩ hebræo legitur: Mitte quẽ
miſſurus es: Non de contemptu ſed de humilitate reſpondit: Quia nihil de purgatis labiis ſuis au/
AKlierat qui

1

cernt
guah⸗
bathea
telige
cedon

1 Ahe
leun

Püm
oblar
CC⸗
le co
gtoc
C
mnoi
Qu
ult
te ui
hzc
go I

oo

Her.

c⸗ uſt

Oſerii.
uchinl⸗

tente
lin⸗
iin G Hie. 25.d.
unne
Nid
Dece⸗
anan
Ua⸗ ge
Ummun,
genchm
aluce
a,,
ocae
i tan⸗

Aari::
fükabi,
Purtgare
ſeke
Lebelin
umein
umnge
peln
ee
rf Ar
elumit
Pel
n e
Loc/ il
tdehti lucn
auck Oſeæ.ii.
a'Ho zach. ize c.
buimi
Arint
pol,
5podipz
n Gur
hitn
menan
hendn
donin
col

Actu.izʒ.g.

rene
u
en
lgtu 0ii
iui⸗
M
e
ltno
1.
NcH
leut ot
ii

gii

Aiſio Tertia

dierat qui omni ſapientia ægyptiorum fuerat eruditus: Et Eſaias non ſui merito: ſed domini gratia

qua purgatus eſt offert ſe ad miniſterium. Alii autẽ putant iccirco ſe obtuliſſe Eſaiam quia eſtima/

bat populo proſpera nuntiãda: Sed quia audiuit: Vade dic populo huic: Auribus audietis: & nõ in

telligetis: & uidentes uidebitis & non cognoſcetis: Propterea in conſequentibus dicẽte ad eum uo

ce domini:Clama:non ſtatim clamat: ſed interrogat quid clamabo: Et hieremias cui dictum fuerat
Accipe calicem & potionabis omnes gentes ad quas mittam te: libenter accipiẽs ſupplitiorum ca
licẽ ut aduerſariis gentibus propinaret biberentq;: & uomerent & caderent: Poſtꝗᷓ audiuit uade: &
primum propinabis hieruſalem: Reſpõdit. Decepiſti me domine: & deceptus ſum: Hæc hebreorũ
obſcuratio eſt: Cæterũ nos dicimus non temeritatis eẽ ſed obedientiæ dno ſe obtuliſſe mittẽdum.

CEt dixit vade ⁊ dices populo huic:Auditu audite⁊ nolite intelligere:⁊ uidete viſionem ⁊ noli

te cognoſcere:exceca coꝛ populi huius:æ aures eius aggraua:⁊ ocnlos eius clande:ne foꝛte uide
at oculis ſuis:⁊ auribus audiat:⁊ coꝛde intelligat:⁊ conuertatur ⁊ ſanetur.

CLxx.hunc locum ita interprætati ſunt. Vt euangeliſta lucas in apoſtolorum actibus poſuit: Cũq;

inuicẽ non eſſent conſentientes: Haud dubium quin iudæi diſcedebant dicẽte paulo unum uerbũ
Quia bene ſpiritus ſanctus locutus eſt per Eſaiam prophetam ad patres noſtros dicens: Vade ad po
pulum iſtum & dic: Aure audietis & non intelligetis: & uidentes uidebitis & non perſpicietis icraſ
ſatum eſt enim cor populi huius & auribꝰ grauiter audierunt: & oculos ſuos compreſſerunt: ne for
te uideant oculis & auribus audiant: & corde intelligant: & conuertant ſe: & ſanem illos: Quod aut
hæc prophetia impleta ſit eo tempore: ipſe apoſtolus paulus in conſequentibus loquitur: Notũ er
go ſit uobis: quoniam gentibus miſſum eſt hoc ſalutare dei: ipſi & audient: Vnde & in eiſdem apo/-
ſtolorum actibus legimus: Quod paulus & barnabas iudæis nolentibus credere dixerint: Vobis
oportebat primum Ioqui uerbum dei: Sed quoniam repellitis illud & indignos uos iudicatis eter-
næ uitæ: ecce conuertimur ad gentes: Sic emim præcepit nobis dominus. Poſui te in lucem genubꝰ?
ut ſis in ſalutem uſq; ad extremum terræ:⸗Ergo ſecundum. xx. facilis interprætatio eſt: Quod Eſai
as ꝓpheta domino ĩperante prædicat quid populis ſit facturus: In hebraico difficultas eſt. quomo
do ipſe deus præcipiat populo ut auditu audiat & non intelligat: & uidens uideat & nõ agnoſcat:
Et poſtea propheta inducatur loquens & dominum præcetur & dicat: Exceca cor populi huius: &
aures eius aggraua & oculos eius claude: ne forte uideat oculis ſuis: & auribus audiat & corde intel
gat & conuertatur & ſanetur: Ac primũ ſoluẽda eſt illa quæſtio quæ nobis obiici poteſt quare apo/
ſtolus paulus cum hebreis diſputans non iuxta hebraicum quod rectum eſſe cognouerat:ſed iuxta
lIxx.ſit -ocutus:Euangeliſtam lucam tradunt ueteres eccleſiæ tractatores medicinæ artis fuiſſe ſcien
tiſſimum: & magis græcas litteras ſciſſe ꝗᷓ hebreas: Vnde & ſermo eius tam in euan gelio ꝗᷓ in actibꝰ
aboltolorumideſt in utroq; uolumine comptior eſt & ſecularẽ redolet eloquentiã: magiſq; teſti-
moniis græcis utitur quã hebreis: Matheus autem & ioannes: quorum alter hebreo alter græco ſer
mone euangelia texuerũt: teſtimonia hebraica proferũt:ut eſt illud: Ex ægypto uocaui filium meun;
& quoniam nazareus uocabitur: Et flumina de uentre eius fluent aquæ uiuæ: Et uidebunt in quem
cõpũxerunt: &cætera his ſimilia: pauli quoq; iccirco ad hebreos epiſtolæ contradicitur quod ad he
breos ſcribens utatur teſtimoniis: quæ in hebreis uoluminibus nõ habentur: Quod ſi aliquis dixe-
rit hebreos libros poſtea a iudæis eſſe falſatos: Audiat origenem quid ĩ octauo uolumine explana/
tionum Eſaiæ huic reſpõdeat quæſtiunculæ: Quod nũqꝗᷓ dominus & apoſtoli qui cætera crimina
arguũt in ſcribis & phariſeis: de hoc crimine quod erat maximum reticuiſſent: Sin autem dixerint
poſt aduẽtum domini ſaluatoris & prædicationem apoſtolorũ libros hebreos fuiſſe falſatos Cachi

num tenere non potero: Vtfaluator: euãgeliſtæ: & apoſtoli ita teſtimonia protulerint ut iudæi po/

ſtea falſaturi erãt:De præſenti autẽ loco hoc dicendum eſt fruſtra nos ad. Ixx. tranſlationem con fu
gere:ne blaſphemum uideatur eſſe quod iuxta hebraicum dicitur auditu audite & nolite intellige
re: Et uidete uiſionem & nolite cognoſcere. Cum huiuſmodi teſtimonia etiam in. xx. interp̃tata
reperiamus: Vt eſt illud in exodo quod ad pharaonem dicitur propterea ſuſcitaui te ut oſtendã in
te uirtutem meam: Si autem ipſe ſuſcitauit: & ĩdurauit cor pharaonis ne crederet: Et de aliis dicitur
edit ei iritum compuũctionis: Oculos ut non uideant: & aures ut non audiant: Et in pſal-
mis: Fiat menſa eorũ ĩ Iquæũ& in captionem: & in ſcandalum: & in retributionem: Obſcurentur
oculi eotum ne uideant: & dorſa eorum ſemper incurua: Non ſunt illi in culpa qui non uidẽt: ſed
ille qui dedit oculos ad uidendum: Ergo & abſq; hoc teſtimonio: quod nunc conamur exponere
manet eadem quæſtio in eccleſus: & aut cum iſta ſoluentur & cæteræ: aut cum cæteris & hæc indiſ

ſolubilis erit: locũ iſtum beatus apoſtolus paulus plenius explicat ad romanos: & quod ille pœne

epiſtola ꝓſecutus eſt: nos ſuperfluum facimus: ſi uoluerimus breui ſermone cõprehendere:-Dicit. n.
poſt multa: Concluſit deꝰ omnia in credulitate ut omnibus miſereatur. Admiransq; domini ſacra
menia intulit: O profundum diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei: ꝗᷓ inſcrutabilia iuditia eius & in-
ueſtigabiles uiæ eius: Et iterũ de iudæorum incredulitate diſputans ait:Nũquid ſic peccaueruntut
caderent abſit: ſed illorum delicta ſalus gentium ad emulandum eos: Et poſt modicum: Si enim ab
iectio eorum reconciliatio mundi: quæ aſſumptio: nonne uita ex mortuis: Et iterum: Nolo enim

AL.iber Tertius.c.vii.

uos ignorare fratres myſterium hoc: ut non ſitis uobis metipſis prudentes: Quia cecitas ex parte ſa
cta eſt in iſrael:donec plenitudo gentium introeat: Et tunc omnis iſrahel ſaluus fiat: Et poſt paulu⸗
lum: Iuxta euangelium quidem inimici propter uos: iuxta electionem autem: dilecti propter patres
abſq; pœnitentia enim ſunt donationes & uocatio dei: Sicut enim uos inquit aliquando non cre-
didiſtis deo: nunc autem eſtis miſericordiam ſecuti propter eorum incredulitatem: Sic & iſti nunc
non crediderunt in ueſtram miſericordiam: ut & ipſi miſericordiam conſequantur. Cõcluſit enim
deus omnia ſub peccato ut omnibus miſereatur: Ergo non eſt crudelitas dei ſed miſericordia: Vnã
perire gentem ut omnes ſaluæ fiant. iudæorum partem non uidere ut omnis mundus aſpiciat: Vn
de & ipſe dominus in euangelio ſacramentam ceci a natiuitate qui receperat oculos: uertit ad tro/-
pologiam & dicit in iuditium ego ueni in hunc mundum ut uidentes non uideant: & non uiden-
tes uideant: Et in alio loco Symeon loquitur: Ecce hic poſitus eſt in ruinam & in reſurectionẽ mul
torum: I Ilis itaq; non uidentibus nos uidemus: Illis cadentibus nos reſurgimus: uod intelligẽs
propheta quodamodo aliis uerbis dicit: O domine præcipis mihi loqui populo re ueh au⸗
diant & non intelligant ſaluatorem: & uideant eum & non cognoſcant: Si uis implere iuſionem tu
am: & totum ſaluari mudum: quod & ego fieri deſidero: tu exceca cor populi huius & aures aggra⸗
ua: & oculos claude: ne intelligant: ne audiant: ne uideant: Si enim illi uiderint & conuerſi fuerint
totus mundus non recipiet ſanitatem: Ex quo animaduertimus ꝗuis graue ſit peccatum: ſi quis con
uertatur: eum poſſe ſanati: Simulq; & hoc ĩtelligendum quod pro magnitudine ſceleris: etiam pœ
nitẽtia indigni iudicati ſint: I pſo domino dicente ad hieruſalem: Quotiẽs uolui congregare filios

tuos ſicut gallina pullos ſub alas ſuas & noluiſti.
CEt dixi vſq; quo domine:= dixit donec deſolẽtur cinitates abſqʒ habitatoꝛe:⁊ domus ſine bo/
minibꝰ? terra relinquatur deſerta: ? lõge faciet dñs homines:⁊ multiplicabitur que derelicta
fuerat:in medio terre:⁊ adhuc in ea erit decimatio:Et rurſũ erit ĩ depꝛedationẽ ſicut terebinthꝰ
2 ſicut quercus que pꝛoiecit fructus ſuos ſanctum ſemen erit quod ſteterit in ea.
CDicente domino: uade & dic populo huic: quod audiat & non audiat: uideat & non uideat: iccir
co autẽ nec audiat nec uideat: quia non ſit ĩtellecturus uerba domini: nec eius opera cogniturus:
quomodo incraſſatus eſt & dilatatus: & oblitus creatoris ſui: Propheta reſpondit: & quærit ſollici-
tus de populo ſuo: Vſq; quo domine hæc ſentẽtia permanebit: ut audiens non audiat: uidenſq; nõ
uigdeat: Cui reſpondit dominus: tam diu non audiet & non uidebit: & cecatum habet cor: donec ci
uitates iudeæ ueſpaſiano titoq; pugnantibus pœnitus ſubuertantur: & in tantum ut ne nomen pri/
ſtinum quidem permaneat: Et domus ſi quæ permanſerint ſine habitatore ſint: Et terra redi gatur
in ſolitudinem: Et uel fuga uel captiuitate in totũ orbem iudaicus populus diſpergatur: Et nequaqᷓ
in iudæa ut prius: ſed in cunctis gentibus iudæorum populus multiplicetur: Quod autẽ dico mul-
tiplicetur: tanta erit infœlicitas reſidui populi ut ad comparationem prioris multitudinis: uix deci
ma pars remaneat: Cumq; & in ipſa terra fuerit ſolitudo: Dupliciter enim locus iſte intelligi poteſt
decima pars & ĩ toto orbe uix remaneat: & ipſa iudæa uix parua pars populi reſeruetur: Rurſui pſæ
reliquiæ erunt in deprædationem: Quando poſt annos ferme quinquaginta hadrianus uenerit: &
terram iudæam fuerit pœnitus deprædatus: in tantum ut terebintho & quærcui quæ gläãdes amiſe
rit comparetur: Deniq; poſt extremam uaſtitatem: etiam leges publicæ pependerunt: & prohibiti
ſunt iudæi terram de qua eiecti fuerãt ingredi: Si quis autem crediderit in chriſtum: & impletũ fue
rit illd: quod ſupra legimus: Niſi dominus ſabaoth reliquiſſet nobis ſemen quaſi ſodoma eſſemus:
& ſimiles gomorræ fuiſſemus: Quando iuxta apoſtolum reliquiæ ſaluabuntur:hoc ſemẽ ſanctum
erit:& de apoſtolorum germine cunctæ eccleſiæ pullulabunt: Quod diximus ſanctum ſemen erit
quod ſteterit in ea: Vel iuxta Aquilam ſemen ſanctum erit germen eius: in. lxx. interprætibus nõ ha
betur: Sed de hebraico & theodotionis æditiõe ab origene additum in eccleſiæ fertur exemplari/
bus: ut poſtꝗ itrauerit plenitudo gẽtium tuũc omnis iſrael ſaluus fiat: Et ipleatur etiam ĩ hoc ſermo
domini dicẽs: Ego occidam & ego uiuiſicabo percutiam & ego ſanabo. S
Xf. et m ſtundiebe CAPITVLVM SEPTIMVM.. M!
rie-: pbacee ehelie epnimn ia pen ſilit ozie regis inde: Aſcendit raſim rer ſy
ne.2 omelie rex iſrael in hieruſalẽ ad pꝛeliandum contra eam ? non po-
ſtuerũt debellare eã: Et nũtiauerũt domui dauid dicẽtes:cõſe a .† -5
R .. ar. iaueri ni dauid dicẽtes:cõſenſit ſyria cũ ephrai:⁊ cõ
Mmotũ eſt coꝛ eiꝰ: coꝛ populi illiꝰ ſicut mouentur ligna ſilnarũ a facie vẽti 4
COꝛias qui & Azarias rex iuda regnauit in hieruſalem annis quinquaginta duobus: Cuius extre-

mo iam tempore uidit Eſaias quæ præteritus ſermo diſſeruit: quo mortuo & regnante pro eo Ioa/

than filio eius rege iuſtiſſimo: Vidit ſtatim propheta dominum ſaluatorem in ſua maieſtate regnã
tem & annuntiantem iudaici populi cecitatem & ſubuerſionem hieruſalem: & n aler een
ſub ueſpaſiano & hadriano Et quomodo in apoſtolis reliquiæ ſint ſaluandæ: Tertius rex fllius ioa
than: ſuccedit Acham impiiſſimus qui clauſit ianuas templi: & in ualle gehennæ adorauit baalim:
& filium ſuum idolis conſecrauit: ta ut auferret altare æneũ quod ſalomon fecerat: & poneretin
