rias ptãtes: dormit in nuda humo: imitans iacob: ꝗ uero delitiis uacãt atq; luxuriæ: & oĩa uentris
cauſa faciunt: dormiũt in lectis ebumeis: mortui aialis & immũdis hærent oſſibus: qa pulchra ui/
dentur uicia: & præſenti nitore delectãt: Iſti nõ cõmedũt ſolidũ cibum & athleticum quo robo
rentur uires luctätium:ſed mollẽ & tenerum:Cõcrepant quoq; manibus ad uocẽ organoꝑ: ut oĩa
opa eoꝑꝶ ſpectent uoluptatẽ: nihilq; faciant:miſi qd uentri ꝓcuret & libidini:ſti Pimi ungütur

unguẽtis: ꝗq non habentes artem un uentariã abſq; ulla ſcientia ſcripturarũ & tra

itionibus ac do

ctrina apoſtolorum uendicãt ſibi ſacerdotii dignitatem: & unctos eſſe domini ſe dicunt: Cumqʒ;
hæc faciant in interfectionem eorum quos deceperunt nullo dolore cruciãtur:ſed gaudent in alie
nis mortibus: & miſerorum ſanguine delectantur.
CAQuapꝛopter nunc migrabunt in capite tranſmigrantiũ:⁊ auferetur factio laſciuientium.
CPropter ſuperiores cauſas quas propheticus ſermo deſcribit. Nunc dominus cõminatur: quod
nequaꝗᷓ in futuꝶ pœna differatur: ſed nuc ituros eos eſſe in capite tranſmi grantiũ:principes uide/
licet & potentes:qbus ſupra dixerat. Vhe ꝗ opulenti eſtis & cœtũ. Vos ergo ꝗ primates eſtis diui/
tiis.primi captiuitatis ſuſtinebitis iugum. potẽtes. n. potenter tormẽta patientur.Et auferetur inꝗt
factio laſciuientium: Vt quia in capiendis uol uptatibus unum habuere conſenſum & commeſa-

tiones exercuere: ac ſymbola pariter aufera

ntur. JðJMD

CNJurauit dominus deus in anima ſua:dicit dominus deus exercituum.
Non quod deus aĩam habeat: ſed qd humanis loquatur affectibus. Nec mirũ ſi aiam habere di/

catur:cũ etiam mẽbra cætera: qᷓ uiliora ſunt

anima pedes: & manus ac uentrẽ & artus cæteros ſe ha

bere teſtatur:quæ utiq; non ſunt membra:ſed per eorum uocabula efficientiarum diuerſitas indu
citur: Sic & animam non eſſe ſubſtantialem: ſed affectum mentis internæ: & cogitationum lo/
cum: per quem deus ſuam indicet uoluntatem.

Beteſtoꝛ ego ſupbiam Jacob:⁊ domos eius odi:⁊ tradã ciuitatem cum habitatoꝛibus ſuis:

„

Quod ſi reliꝗ fuerint decẽ virii

n domo vna ⁊ ipſi moꝛient᷑:Et tollet eum pꝛopꝛinquus ſuus ⸗

cõburet eum:vt efferat oſſa de domo:⁊ dicet ei ꝗ in penetralibus domus eſt:nunquid adhuc ẽ
penes te:⁊ reſpondebit ſinis eſt:⁊ dicet ei:Tace:⁊ non recoꝛderis nominis domini.
CNHic iacob aut decẽ tribus: aut uniuerſam domum duodecim tribuum dicit: Ciuitatem cum ha-
bitatoribus ſuis: uel ſamariam uel certe hieruſalem: aut in cõmune utrũq;:quod ad tpᷣs dñ̃i ſalua/
toris referre poſſumus:Poſt cuius aduentũ & paſſionem deteſtatus eſt deus oẽm ſuperbiam uel in
iuriam iacob:qua illũ fabri filiũ: & ſamaritanũ: & habentem demoniũ cõclamabant:Iccirco hieru
ſalem tradita eſt cũ habitatoribus ſuis romanis exercitibus: & in tantum dei contra eos ira deſe/
uit.Vt etiam ſi remanſerint decem uiri in domo una:ipſi quoq; moriantur.& propinquus combu
rat cadauera mortuorum. ut efferat oſſa de domo: quia premorientium turbis integra corpora ef
ferri non ualeant. Cumq; iam qui laſſus fuerit aſportando interroget eum qui in penetralibus do
mus eſt: utrum ſuperſint quos ſibi tradere debeat: & ille reſpondeat finis eſt: iam non habeo quem

tibi tradam ad ſepeliendumi& anteq non habere ſe muret: ille qui interrogabat & foris erat:& non

eſſe cognouerat:imperat ei & dicit: Tace:& non recorderis nominis domini:Hoc aũt iccirco com

memorat ut oſtendat ne malorum quidem
ni confiteri. Et in tantum apud iſrael in obli

pondere & neceſſitate compulſos uelle nomen domi
uionem:dei ueniſſe uocabulũ:ut ne in ſimplici quidẽ
2

Miero. liber

uramento nomen eius dignetur audire. Tenues hiſtoriæ lineas duximus: Nunc allegoriæ impn/
mamus manum: Pnincipes hereticorum qui propter delitias ſuas populum domini deuorãt mi-
rabunt ad pœnam: Et iurat dominus per ſemetipſum: quia maiorem per quem iuret non ha-
Pet: ſe deteſtari ſuperbiam hereticorum: quicquid enim locũtur ſuperbia eſt: & dignum odio dei:
& traditurum ciuitatem cum ĩis qui habitant: & populum uidelicet & magiſtros: & etiam ſi reli/
qui fuerint decem uiri qui fuiſſent in ſodomis & gomorris nequaꝗᷓ ſuper eas deſcendiſſet incendi
um:Omnes eſſe morituros ea morte quæ ducit ad tartarum: De qua Ezechiel ſcribit: Anima quæ

peccauerit ipſa morietur.Iſtorum oſſa ſepeliunt propinqui: & domeſtici eorum: de quibus dicitur

Sine ut mortui ſepeliant mortuos ſuos: Er ille qui foris eſt & domum nõᷣ ingreditur mortuorum
ſed magis mortuos foras eicit: Imperat ei qui comburit mortuos & diſſoluit in cineres: & eorum
oſſa comminuit: ut taceat: & puriſſimum dei nomen mortuo ore non maculet: Peccatori autem
dixit deus: Quare tu enarras iuſtitias meas: & aſſumis teſtamentum meum peros tiſum. Vnde &
nos prouidere debemus ne mortui ſepeliamus mortuos:ſed ut magis uiuentes: eos qui ſunt mor/
tui:producamus ad uitam. Quod ſi non fecerimus imperatur nobis & dicitur: Tace quia indi/
gni dei nomine iudicamur. Quia ecce dominus mandauit: & percutiet domum maiorem
ruinis: & domum minorem ſciſſionibus. .
CMunquid currere queunt in petris equi:aut araripõt in bubalis:QAuoniã conuertiſtis ĩi ama
ritudinem iuditium:⁊ fructum iuſtitie in abſinthium.Qui letamini in nihili:ꝗ dicitis:nunquid
non in foꝛtitudine nr̃a aſſumpſimus nobis coꝛnua:Ecce.n.ſuſcitabo ſuꝑ vos dom us Arael di
cit dñs deus exercituum gentẽ:⁊ conteret vos ab introitu emath vſq; ad toꝛrentem deſerti.
CQuia in tantam rabiem proſiliſtis ut etiam mortis tempore & imminẽtibus malis nolueritis no
men domini nominare. Si mandat quomõ percutit Qubus modis mandat ſi percutit: Sed in eo
uod mandat & iubet miniſtris uidetur ipſe percutere: Quomodo in iubente patre & faciente fi/
lio: fecit ꝗ ipe iuſſit: Mandat dñus & ipſe percutit per miniſtros domum maiorem ruinis: ideſt
decem tribus: Et domum minorem ſciſſionibus: ideſt duas tribus: quæ regebantura ſtirpe domus
dauid. Veriuſq; domus ruinas & ſciſſiones: equis & bubalis comparat: quorum priores ĩ petris cur
rere nequæunt: Poſteriores tam indomiti ſunt: ut iugum ceruicibus non ſuſcipiant: & cum ſilue/
ſtres boues ſint: propter feritatem nolint terram uomere ſcindere:Vos autem cum equi & bubali
naturam ſuam mutare non poſſint: mutaſtis naturam dei: ut dulcem amaram faceretis: & fructum
juſtitiæ eius: in abſinthium uerteretis: quæ eſt herba amariſſima. Qui lætamini in nihili: ideſt ĩ ido
lis: qui propria fortitudine putatis aſſumpſiſſe uos cornua: reges & potentiam: quibus uentilare/
tis inimicos. Quia igitur iſta feciſtis o domus magna & domus minor omnes duodecim tribus:
ideo ecce ego ſuſcitabo ſuper uos gẽtem ſæuiſſimam aſſyriorum: & chaldæorum: quæ uos conte
rat atq; ſubuertat a capite uſq; ad caudam: a terminis terræ ueſtræ: qui ſolem reſpiciunt: uſq; ad tor
rentem deſerti: ideſt ab emath uſq; ad rinocoruram:inter quam & peluſium riuus nili ſiue torrens
de eremo ueniens mare ingreditur: Emath ut ſupra epiphaniam diximus quæ ab antiocho cui co
gnomentum epiphanes fuit nomen ſortita eſt: Quidam iuxta anagogen domum magnam & do
mum minorem iudaicũ populũ ſignificari putant: & de gentibus congregatam eccleſiam: Illi eni

magni propter patres uocantur: & legem & prophetas: Nos minores qui abſq; teſtamẽto fuimus

& mandatis dei:De quibus & in cantico legius.Soror mea paruula eſt & ubera non hẽt: Quæ do/
mus magna & parua in unam dei familiam congregata: ſi non habuerit diſciplinam: & dei man/

data non fecerit: percutietur ruinis & ſciſſionibus: Quotienſcũq; ergo uel m perſecutionibus: uel

in hæreſibus: & ſciſmatibus: domus dei quæ eſt eccleſia corruit atq; laceratur: dei percutientis oſtẽ

dit manum quam ſi uolumus effugere comparationis audiamus & faciamus exemplum: In petris

equi perſequi non ualent:Petra chriſtus eſt: qui donauit apoſtolis ſuis: ut ipſi quoq; uocentur pe/
tra. Tu es petrus & ſuper hanc petram ediſicabo eccleſiam meam: Qui in iſtis petris fuerit: aduerſa/-
riæ poteſtates quæ appellantur equi perſequi eum non poterunt: curribus præpeditis & perſingu

55.49.

Can. 8.c.

las petras corruentibus: Sequitur. Quomodo conuertiſtis in amaritudine iudicium: conuertit in

amaritudinem iudicium: qui iratus iudicat & perſonam accipit in iudicio: & cum cauſam neſciat:
nec iudicii nouerit ueritatem: ante præiudicat qualem debeat ferre ſententiam: Fructum quoq; iu
ſtitiæ qui dulciſſimus eſt uertit in amaritudinem. Quod de una uirtute diximus intelligamus &
de reliquis: Prudentia fortitudine temperantia: quarum qui iratus fuerit: fructus capere non pote/
rit. Quicũq;ʒ igitur non cauſas in iudicando ſed pſonas conſiderat: & aut conſanguinitate aut ami
citia: Et econtrario uel hoſtili odio uel inimicitüs in iudicando ducitur: peruertit iudicium chri-
ſti: qui eſt iuſtitia: & fructum illius uertit in amaritudinem: qui hoc faciunt lætantur in nihili: & ere
cti in ſuperbiam dicunt: Nonne in fortitudine noſtra aſſumpſimus nobis cornua? Cum eregio/
ne iuſtus in domino glorietur & dicat. Inte inimicos noſtros uentilabimus cornu: Vnde & in exo
do legimus: Et moyſes neſciebat: quia cornuta erat ſpecies uultus eius: & mũda animalia: atq; cor
nuta. ſola offeruntur deo. Ohb hæc tanta peccata & extremam ſuperbiam: quæ iniquitatem loqtur
contra deum: gentem ſæuiſſimam dominus deus omnipotens ſuſcitaturum eſſe ſe dicit: quæ con

1

Ps. 43.

Super Amos.c.vii. ð

dr .
teerat eos ab introitu emath: Emath interprætatur mutus aut murata: Vetabuntur itaq; ab hac gen
te ſeuiſſima: cui ſupplicia delegata ſunt cum fugerint ad ciuitatem munitam. quæ eſt cæleſtis
hieruſalem ne introeant & ſaluentur: ut excluſi a ciuitate murata: nequaꝗᷓ poſſint peruenire ad tor
l/ ps. 35. rentem deſerti. qui torrens dicitur uoluptatis. luxta illud. Et torrente uoluptatis tuæ potabis eos.
Gen.ʒ.d. In modum illius capituli quod in geneſi legimus. Vbi poſuit deus cherubin & flammeam rom-
e kng pheam quæ uertitur ad cuſtodiendam uiamli gni uitæ: ut qui eiectus fuerat de paradiſo: nequaꝗᷓ
illuc regrediatur indignus. Capitulum ſeptimum. ðð
un 6Ec oſtendit mibi dominus deꝰ: ? ecce victoꝛ locuſte in pꝛincipio germinantium
un Nae ſerotini imbꝛis: Et ecce ſerotinus poſt tonſoꝛem gregis:Et factum eſt cum cõſu
renke K ꝗ! maſſet cõmedere herbam terre:dixi. Domie deus pꝛopitius eſto obſecro: Quis
les ſuſcitabit iacob qꝛ paruulus eſt. Miſertus eſt dñs ſuꝑ hoc:nõ erit dixit dñs.
no, COſtendit igitur dominus Senacherib regem aſſyriorum: cum infinita exercitus
hci, multitudine inſtar locuſtæ: uniuerſa tondentis eſſe uenturum: In principio imbris
en ſerotini: quando extrema dei omnipotentis miſericordia indigebat Iſrael: Huius autem locuſtæ ſi
ctor & creator eſt dominus: Quæ locuſta uenit in principio imbris ſerotimi: quando cuncta uirent
mn parturit omnis ager: & diuerſarum arborum flores in ſui generis poma rumpuntur: Et ut uno ſer
huic mone indicem quod uolo: cunctarum habundãtiam rerum: flores arborum: atq; herbæ ſegetum
adi pollicentur: Has autem locuſtas quæ primo uere uolitabant: bruchus innumerabilis ſequæbatur:
qui ueniebat poſt imbrem ſerotinum. & appellabatur tõſor gregis: eo quod uniuerſa uaſtauerit &
*M nihil pœnitus reliquerit herbæ uirentis in terra. Hunc tonſorem Eſaias acutam nouaculam uocat
den quæ pilos omnes & capillos Iſraelitici corporis raſerit: Cumq; ait dubitarem quæ eſſet iſta noua/-
neß⸗ cula: atim intulit regem aſſyriorum : Nouacula igitur & tonſor gre is exercitus chaldæorum:
iie qui in modum bruchi uniuerſa populatus eſt: & non ſolum fruges: ſed ligna fœnum ſtipulamqʒ
nn conſumpſit: Factum eſt autem cum conſumaſſet bruchus: qui uenerat po locuſtam commedere
1 herbam terræ: & propheta intelligeret quod uidebat: ad præces uertitur: & ait. Domine deus pro/
kad- pitius eſto obſecro: nolo in ſubuerſionem populi mei mea uerba compleri: Nolo me ad hoc ele-
n ctum de paſtorum numero: ut ruinam decem tribuum nunciem: Quis enim ſuſcitare poterit ia/
cob:miſi tu ſolus: quo allidente nullus eſt qui ſuſcitet: Paruulus eſt iacob: & crebra hoſtium incur-/
Eun ſione deletus. Cumq; præcaretur & ĩterioris hominis lachrymas funderet: miſertus ẽ dominus: &
ith reſpondit:Non perdam omne genus Iſtael.reliquiæ ſaluæ erunt: Aut certe ſic accipiendum: Duo
n, pariter futura conſpexit: primum locuſtã: deinde bruchum: pro utroq; dominum depræcatus eſt:
& in uno tantum exauditur: ut bruchus uſq; ad internitionem cuncta non uaſtet: Locuſta autem
uolitans quædam deuorat: quædam integra derelinquit. Dicamus & ſpiritaliter: Qui poſt opera
Ant iuſtitiæ grauia peccata commiſerint: inducitur ſuper eos generatio locuſtarum:ideſt angeli mali/
um gni. Cumq; terræ noſtræ fœnum ſtipulãq; conſumpſerint: quicũq; ſancti in populo fuerint ueniã
aio pPcabuntur:& dicẽt:Dñne deus ꝓpitius eſto:quis enim alius ſuſcitare poterit lacob:niſi tu ſolus: ad
ic⸗ cuius tactum fimbriæ ſtatim ſanitas rediit. Paruulus enim eſt iacob: quia nulla in eis uel pauca uir/
Iai tutum remanſere ueſtigia: Quod ſi egerit pœnitentiam ira uerteturin miſericordiam.
n CHec oſtendit mihi dominus deus:⁊ ecce vocauit iudicium ad ignem dominus deus:⁊ deuo⸗
d rauit abyſſum multam: ⁊ comedit ſimul partem:Et dixi domine deus quieſce obſecro: quis
1 ſuſcitabit iacob:quia paruulus eſt: miſertus eſt dñs ſupꝑ hoc:ſed ⁊ iſtud non erit dixit dñs deus
Vil CPrimum deus oſtendit prophetæ tonſorem gregis ſenacherib: qui cuncta decem tribuum toton
1 derit atq; uaſtarit:Nuncidem dominus oſtendit:immo uocat & uenire præcipit nabuchodonoſor
n contra Iudam & hieruſalem ut templum & ciuitatem igne ſuccendat. Cũq; ueniſſet ignis ad iudi⸗-
cium & impleret domini iuſſionem: deuorauit abyſſum multam: cũctas urbes iudæ: & commedit
Netn ſimul partem domini quæ uocabatur templum eius. Cũq; hoc propheta audiſſet: dixit ad dominũ
Minn, quieſce obſecro:ut quem copiſſe iam uiderat: ceſſare præcibus impetraret. Præſertim cum nullus
nn ſit alius qui paruulum iacob ſuſcitare ualeat:niſi dominus qui poteſt captiuos in chaldæamq; trãſ
in latos: reducere in terram iuda. Quia ſemel decem tribus ad hereticorum perſonam retulimus, &
a duas quibus iudas præerat ad eccleſiam & eccleſiæ peccatores. ꝗ confitentur quidẽ rectam fidem.
4 ſed pp uicioꝶ ſordes purgantibus ſe indigent flãmis. Iccirco nüc dominus ad iudicium gnẽ mõ
e⸗ ſtrar uocare ſe. Vt umiuſcuiuſq; opus quale ſit ignis probet. Et impleatur illud qd ſcriptum ẽ. Am/
bulate in lumine ignis ueſtri & in flammã qua ſuccendiſtis. Vocatus autem ignis ad iudiciũ deuo
⸗ rat primum abyſſum.i.omnia genera peccatorum. ligna: fœnum: ſtipulã. & poſtea uenit.qui in pe
culium domini & in eius parte reputantur. Tempus enim eſt ut incipiat iudicium a domo domi/

ni. Et in Ezechiel præcipitur iis qui pugnas illaturi ſunt. A ſanctis meis incipite. Cũq; omnes fue/
Eze. 9, e. rimus in peccato & iacuerimus ad ſententiam ueritatis miſerebitur noſtri dominus. Et quia paruu
ke⸗ lIi ſumus.reſurrectionis nos tempore ſuſcitabit.& ſuſcitabit per uirtutes qui uiciis iacebamus. hoc
. dño ꝓmittente atq; dicente. Sed iſtud non enit. Pulchræ aut dixit. ſed & iſtud quia ſupra iam dixe-
gun rat hoc non erit. Non enim in finem iraſcetur. neq; in eternum comminabitur. .
III

Wiero. liber

CBec oſtendit mihi dominus deus:? ecce dominus ſtans ſuper murum litum:2 in mann eius

trulla cementarij. Et dixit dominus ad me. Quid tu vides Amos: Et dixi: trullam cementarij
Et dixit dominus:Ecce ego ponam trullam in medio populi mei Iſrael: Mon adijciam vltra

ſuperinducere eum: ⁊ demolientur excelſa idoli:⁊ ſ. anctiſicationes Iſraci deſolabuntur:⁊ con-

ſurgam ſuper domum hieroboam in gladio.

CDominus itaq; cernitur ſtans ſup murum litum: & in manu eius trulla cementarii qua ſolent ſu

perinduci parietes: & nõ ſolum pulchritudinẽ accipe: ſed & fortitudinem contra iniuriam imbriũ

& creberrimas tẽpeſtates. Legimus in Ezechiel dim comminantem: quod tempeſtate & grandi/

ne conſurgente: nequaqᷓ liniat nec ueſtiat parietem Iſrael: ſed dimittat eum pluuiis diſſipari: Vñ &

nüc dicit iſle de quo ſcribitur. Structor maceriæ uocabitur: ipſe angularis lapis & edificator domꝰ
quod deponat trullam de medio populi ſui Iſrael: & ceſſare faciat atq; torpere ut nequaꝗᷓ ultra ſu/
perinducat eum: & ſuo ueſtiat ac tueatur auxilio. Cumq; dominus protectionem ſuam & ut ita di/
cam parietis ueſtimentum trulla ceſſante ſubtraxerit: Tunc demolientur excelſa idolorum quæ he
braice appellãtur bammoch. Et ſanctificationes decem tribuum deſolabuntur: ut deſtruatur dan

& bethel: in quibus adorabantur uituliaue.
CEt miſit amaſias ſacerdos bethel ad hieroboam regem Aſrael dicens:Rebellauit contra te

amos in medio domus ſrael:Mõ poterit terra ſuſtinere vniuerſos ſermones eius: HBec.n.di

cit Amos:In gladio moꝛiet᷑ hieroboã:⁊ Iſrael captiuus migrabit de terra ſua:Et dixit amaſi/

as ad Amoõs:ꝗ vides gradere:fuge in terrã iuda:⁊ cõmede ibi paneʒz ⁊ prophetabis ibi:⁊ in be

thel nõ adijcies vltra vt pꝛophetes:qꝛ ſanctiſicatio regis eſt ⁊ domus regni eſt.

CSalomonis prouerbiũ eſt immo mandatum: Noli arguere malos ne oderint te: Econtrario de Prou.9. b

bonis præcipit: Argue ſapientem & diliget te:In alio quoq; loco: Qui arguit inquit hoĩs uias: gra

tiam habebit magis ꝗᷓ is qui loꝗtur ꝗ delectent. Itaq; & amos emendatiõis affectu loquæbatur ad

opulum: & ex ſermonibus dei terribilia minabatur: ut agentes pniam reuerterentur ad dium: &
tdola deſererent. Tunc ſacerdos bethel mittit ad regem: Audet aũt mittere quaſi pontifex: metuẽs
ne ſi populus cõuertatur ad cultum dei: ille ſacerdoti perdat gloria. Cũq; duo audierit ille: de ſua
non mandat iniuria: ut de regis tantũ contumelia dolere uideatur: Hæc. n. inquit: dicit Amos: er-
ras caluniator: I n oĩibus enim ſermonibus ſuis: nõ quaſi ex ſe propheta loꝗtut: ſed ſemper pᷣponit
in titulo:hæc dicit dñs.Igitur ꝗ locutus eſt dñs: Amos prophetã dixiſſe cõmemorat: ut magis re
gem ꝓuocet ad uindictà: Quæ ſunt ꝗ dicit Amos: In gladio morietur hieroboam: Et in hoc mẽti
ris: Non. n. dixit morietur: Si enim hoc dixiſſet: uidebatur nõ ſuſcipere pniam: Sed conſurget dñs
ſuper domũuũ hieroboam in gladio: Cõminans pœnam nõ imperans: nec in gladio morietur hie/

roboam: Sed conſurgam ſuper domum hieroboam in gladio: hieroboam quippe gladio non eſt

mortuus: ſed domus eiꝰ. i. filius Zachariæ deo percutiente deletus eſt: Et I ſrael inquit captiuus mi
grabit de terra ſua:ſi non egerit pœnitentiam. Porro hieroboam uaniſſima amaſiæ mandata con
tẽnens: nihil ad ea quæ illi mandauerat uoluit reſpondere: Vnde ipſe ſibi aſſumit auctoritatem ſa⸗
cerdotalis faſtigii: & loquitur ad Amos: Qui uides gradere in terrã iuda. Prophetæ ut crebro dixi-

mus pruus appellabanrur uidentes quia ꝗᷓ uentura dicebant cordis oculis intuebantur: Videntem

autem eum uocat: Aut cũ irriſione quod omnia mentiatur: Aut quia uidebat multos eſſe in popu
lo: qui eum libenter audirent. Aperte iniuriam nõ audet facere: ne audientes ledere uideatur. Va/
de inquit in terrã iuda: in qua natus es: ubi libenter audiuntur inſani: & cõmede ibi panem tuum:
uel ibi uiue:aut certe exerce artem tuam: p ꝗᷓ tibi reperias cibos: Bethel aũt ſanctificatio regis eſt: &
hoc quaſi falſus ſacerdos loquitur: adulans regali faſtigio: ut non dicat ſanctificatio dei noſtri eſt:
hanc habentibus cunctis qui falſos deos colunt conſuetudinem: ut ſuperbiam ſuam regibus impu

tent: & qd ibi faciũt: rex feciſſe uideatur. Oĩia ꝗᷓ de amaſia & hieroboã & Iſrael & Amos interpræta

ti ſumus:tropologice ad hereticos referenda ſunt: Quoꝶ ſacerdos amaſias ſoler interdum mittere

ad hieroboà regẽ hereticum: atq; hereticoꝶ patronũ: & ſctõs uiros ac pcones fidei accuſare apud
eũ:& iubere doctoribus: ne pᷣdicent in Iſrael: ne cõtra regis faciant uoluntatẽ. Quia bethel hoc eſt
domus dei: & falſa eccleſia: ſanctificatio regis ſit: & domus regni. Solent. n. dicere Imperator nobis

cõmunicat: & ſiqs ei reſtiterit ſtatim calũniãtur. Ergo tu contra Impatorem facis: Auguſti manda
ta contẽnis: Et cũ conſideremus: qd multi reges chriſtiani: ꝗ pſecuti ſunt eccleſiam dei: & arrianã
impietatẽ in toto orbe fundare conati ſunt: Vindicãt in ſcelere hieroboam regem Iſrael. Ille. n. fſal

ſi ſacerdotis mãdata deſpexit: nec ad ſuggeſtionẽ eius ꝗcꝗᷓ uoluit rñdere:Iſti at cũ multis amaſiis

minus ad me:Aade pꝛopheta ad populũ meum Iſrael:= nunc audi uerbum dni:Tu dicis non
pꝛophetabis ſuper Iſrael:⁊ nõ ſtillabis ſuper domuʒ idoli: ꝛopter hoc:Hec dicit dñs:Axoꝛ

tu in terra polluta moꝛieris:⁊ iſrael captiuus migrabit de terra ſua:

tua in ciuitate foꝛnicabit᷑⁊ ſilij tui:⁊ filie:tue:in gladio cadent:⁊ humus tua fumculo metietur:⁊

ſacerdotibus ſuis fame & penuria: carcerib & exiliis: & amos ꝓphetã & ſacerdotes dñi necauerüt.
CEt rñdit amos ⁊ dixit ad amaſiam:nõ ſum ꝓpheta:⁊ nõ ſuʒ ſilius pꝛophete:ſed armentarius
ego ſum: Aellicans ſyccomoꝛos:⁊ tulit me dominus deus:cum ſequerer gregem:⁊ dixit do

ere

CHoc quod beatos apoſtolos feciſſe ſcriptura cõmemorat qñ denũciauerũt eis ſcribæ & phariſei:
ne docerent in noie leſu: & illi rũderunt dicentes obedire deo magis oportet an homimbus? Etiä

Amos ꝓphetam feciſſe cognoſcimus: Qui iubente idoloꝶ pontifice: ne ꝓphetaret in bethel: nõ ſo

lũ ꝓphetat: & onñdit ſe magisdũm timere mittentẽ: ꝗᷓ illum ꝓhibentem. Sed audacter & libere ipæ

denũciat ſupplitia: ꝗᷓ uitare conatus eſt: & dei impleri ſermonem. Non ſum inquit propheta: ſiue
nõ eram quoꝑ alterum humilitatis: alterum ueritatis eſt: nec filius prophetæ de prophetali ſtirpe

deſcendens. Porro qd ait uellicans ſyccomoros: uidetur nobis rubos dicere: ꝗq afferunt mora: & pa
ſtorum famẽ: ac penuriã conſolantur. Sed & hoc dicendũ eſt: ꝗqd humilem paſtorem & ruſticu aſ-

ſumpſerit dñs: & miſent ad populum ſuum iſrael: Quod aũt dicit non ſtillabis. Stillare prophetas

idioma ſcripturax eſt: qd non totam dei ſimul inferant irã: ſed paruas ſtillas cõminatione denun-
tient: Vxor tua in ciuitate fornicabitur: grandis dolor eſt: incredibiliſq; ignominia: quando mari/

tus in media uitate præſentibus cunctis uxoris iniuriam prohibere non poteſt: & filii tui & filiæ

in gladio cadent: Non eſt tantus dolor in filia conſtuprata: quantus in uxore polluta: nec tatus do

lor in occiſa uxore:quantus in filiis trucidatis. Maritus. n. libẽtius habet uxorem interfici: ꝗᷓ pollui.

Secundum tropologiam. Amaſias ſacerdos interprætatur robuſtus & ri gidus.eo quod rebellis &

ferox eccleſiaſticum uirum: & uere prophetam uetet dei proferre doctrinam: & errantem populũ
corrigere: Huius uxor falſa eccleſia patebit omnibus. & filii eins ac filiæ: quas male in errore genera
uit domini mucrone ferientur:humus quoq; illius & uniuerſa poſſeſſio erit pars demonũ: & ipᷣe

morietur in terra polluta ꝗᷓ non habet habitatorẽ dni: ſed multis prauæ religionis cõtaminetur er

roribus.& oĩs populus: qui falſum ſibi nomen aſſumit iſrael. captiuus migrabit de terra ſua ut nõ
ſeruiat domino ſed hereticorum ac demonum iugo colla ſumittat.
Ceaapitulum octauuum “”
mmEc oſtendit mibi dominus deus:Et ecce vncinꝰ pomoꝛum.Et dixit quid tu vides
2EE amos: Et dixi vncinum pomoꝛum:Et dixit dominus ad me:vemit ſinis ſuper popu
AMIIllum meum Aſrael:non adiiciam vltra vt pertranſeam eum:Et ſtridebunt cardines
4 templi in die illa dicit dĩñs deus:ſulti morient᷑:⁊ in omni loco pꝛoijciet᷑ ſilentium.

Hier. l. c.

ſtum eſſe pietatẽ & ſedentes in tẽplo numulari ꝓponunt columbas: non ĩ caueis ſed in cathedris
quaſi magiſtri ſpũs ſancti dona uendentes. 4 faciüt menſuram minorem atqʒ; maiorẽ: ut pauperi/

CQuod hieremias ſub uirga cernit uigiliaꝶ ſiue nucis eo ꝗd uigilauerit ſup peccata
populi ſui.ne quaſi clauſis & cõniuẽtibus oculis eoꝶ delicta nõ uideret. Hoc nüc amos aduerſum
iudam & iſrael pariter intuetur ſub ſpecie uncini. Et eſt ſenſus. Sicut uncino fami arborum derra-
huntur ad poma carpenda. ta ego proximum captiuitatis tempus attraxi. Vnde & ſequitur. Ve/-

nit finis ſuper populum meum Iſrael: quodq; ait. Non adiiciã ultra ut pertrâſeam eum: Hoc ſigni

ficat qd iniquitates populi ſui ultra non tranſeat: nee negligat: neq; impunita ſcelera tranſire per-
mittat:Et ut non ſolum de decem tribubus dicere uideretur intulit: Stridebunt cardines templi:
Hoc autem hyperbolicæ accipiendum: Quod tam graue maloꝶ pondus incumbat: ut ipfi quoq;
portarũ cardines ululent: & incredibilẽ ſentiãt uaſtitatẽ. Et hoc nõ ſolum ad babyloniæ captiuita

tis tps referendũ eſt: ſed & in aduentum dñi ſaluatoris: q dixerunt: crucifige crucifige eum: ultraq;

nõ pepercit eis deus. Et ululauerũt cardines templi ſup occiſum populũ corruentes: & in oĩ loco ꝓ

ijectum eſt ſilentiũͥ. Habentibus Iudæis moyſen & prophetas: ſed nõ habentibus uerbũ dei: legenti

bus litteram: & perdentibus ſpũm:Et ubicumq; fuerint muſitant potius quam locuntur.

CAudite hoc qui conteritis pauperem:⁊ deſicere facitis egenos terre dicentes:Quãdo tranſi

bit meſſis:? venũdabimus merces:⁊ ſabbatum:⁊ aperiemus frumentũ:vt imminuamus men
ſuram ⁊ augeamus ſiclum:⁊ ſuperponamus ſtateras doloſas vt poſſidcamus in argento ege⸗

.

nos:⁊ pauperes pꝛo calciamentis:⁊ quiſquilias frumenti vendamus.

C Ne fruſtra uideatur uncinus pomoꝶ eſſe mõſtratus: & p hæc uicina imminere captiuitas: Cauſæ

offenſæ dei breuiter deſcribuntur. O tu iuda & tu Iſrael: audite ꝗᷓ ſcelera feceritis: De nocte conſur
gentes ꝓ oratiõe & hymnis in deũ: ſtudium habetis opprimẽdi ſiue cõterendi paupes: ut fame &
egeſtate cõfecti aufferantur de terra: Qui expectatis calẽdas: ut negociemini: & uſuras augeatis uſu
ris: Et ſabbata ut aperiatis horrea detiſq; frumẽta: amplius recepturi: Et dei ſolemnitates turpis lu-
cri gratia in ueſtra cõpendia uertitis: Qui minorem in uendendis mercibus menſuram facitis: &
maiora pondera in accipiendis: ſtateramq; iniquã: ut poſſideatis pecuniã pauperis. Et tam uiles ha
beatis hoĩes: ut ĩpleatis illud qd ſupra de uobis dixeram: Pro eo qd uendidiſtis argento iuſtum: &
pauperem ꝓ calciamentis. & in tantã lucri rabiem proſilitis: ut non frumẽta: quoꝶ eſu hoium cor
pora ſuſtentantur: ſed ꝗqſquilias: & purgamenta frumenti uendatis pauperibus: puluerẽ & paleas
tritico cõmiſcentes. Quod ꝗdem & puerſos doctores ac principes ꝗ abſq; timore dei denominan
tur cleri. De ꝗbus hieremias loꝗtur: cleri eoꝶ nõ ꝓderunt eis. Nonnunꝗ facere cemimus ꝗ putãt

bus uel paululũ uel nihil. Diuitibus autem: & iis de ꝗbus ſectantur lucra. in modũ concionatorum

loquantur ſermone longiſſimo: & pp pecuniam conterãt capita pauperum.atq; conculcent: & nõ

frumentũ domini:qd confirmat cor hominis: ſed quiſquilias: & uiliſſumum puluerem auidis fau-

Miero.liber

cibus ingerant. etiam hæc quæ nullius ſunt præcii uendicantes. Cum dominus apoſtolis præcepe
rit. Gratis accepiſtis gratis date. Iurauit dñs in ſuperbiam iacob: ſi oblitus fuero uſq; ad finem oĩa Mat. lo.a.
opera eoꝶ. Nunqd ſuper iſto nõ cõmouebitur terra. & lugebit oĩs habitator ei us. & aſcendet quaſi nieb
fluuius uniuerſus. & eicietur & defluet quaſi riuus ægypti. Iurat contra ſuperbiam iacob.ut ſi non
credunt cõminanti. credant iuranti in humanã ſimilitudinem. Qui iuramentũ tunc aſſumunt quã
do ſimplicibus uerbis eorum nõ creditur: Nec miæ eſt ſi deus iurare dicatur qũñ cum dormiẽtibus
dormiat & uigilantibus uigilet: iiſq; qui ſibi theſaurizauerunt irã in die iræ: dicatur iraſci. Iurat aũt
quod non obliuiſcatur uſq; ad fmem opa eorum. Superbis. n. deus reſiſtit: humilibus dat gratiam:
ſed oĩa memoriter teneat: quæcũq; peccauerunt:& uſq; ad finem & iudicii tpᷣs adducat. Vnde pαν
nitentes rogant. Ne memineris iniquitatũ noſtraꝶ antiquaꝑ. Præſertim cũ aduerſus ſuperbos ip/ p̃s. 72.
ſa terra moueatur & lugeat: Non colonus & aduena ſed habitator eius: Et aſcendat ſicut fluuius cõ ieer
ſumatio: & deſcendat ſicut flumina ægypti:Vt qui egerit pœnitentiã aſcendat cũ fluuio aſcenden
te: Qui aũt pſeuerauerit in delictis: deſcẽdat ſicut fluuius ægyptius: & ĩgreſſus mare abſorbatur: Ac
p hoc oñdit ſuperbiã iacob. contra quã iurat deus eternis ſupplitiis deuorandaam.
CEt erit in die illa dicit dominus.Occidet ſol meridie:⁊ tenebꝛeſcere faciam terram in die lu/
minis:Et conuertam feſtiuitates veſtras in luctum:⁊ omnia cantica veſtꝛa in planctum:⁊ indu (o45
cam ſuper omne doꝛſum veſtrum ſaccum.⁊ ſuper omne caput caluitium ⁊ ponam eam quaſi lu ſie
ctum vnigeniti:æ nouiſſima eius quaſi diem amarum.
Diem illam diem captiuitatis ſignificat: quãdo uterq; populus ducebatur in aſſyrios atq; chal/
deæos: Quibus præ triſtiti? magnitudine occidet ſol meridie: & clara oĩbus luce: tenebræ cuncta
cõplebunt: Quãdo feſtiuitates eoꝶ & omnia cantica in luctũ planctũq; conuerſa ſunt. Poſſumus .
hunc locũ & in dñi intelligere paſſione:qñ ſol hora ſexta retraxit radios ſuos: & pendentẽ in cru/-
ce dñũm ſuum ſpectare non auſus eſt: Quãdo tenebris cũcta cõplentibus:feſtiuitates eoꝶ & cantica
Veſpaſiano Titoq; ſuperantibus: in luctũ planctuq; mutata ſunt: Quãdo lachrymaꝶ & pœnitudi-/
nis & cilitioꝶ repleta ſunt oĩa:& capita habuere caluitiũ:quæ prius nazareoꝝ decorata cæſarie: co
Iam dñũo nutriebant. Tunc primogenitus filius dei populus Iſrael:quia in unigenitũ & uere filium
dei miſerat manũ:eterno luctui traditus eſt: & nouiſſima eius: ſiue qui cũ eo erant: amaritudine ſũt
repleta. Nunc igitur illis habentibus tenebras: qa repulerunt ſolẽ iuſtitiæ: nos qui ſedebamus in te
nebris & in umbra mortis: uidimus lucẽ magnã & illorum uniuerſa feſtiuitas ad eccleſiæ eſt tranſ
lata myſteria: ut illis flentibus nos laudes domino concinamus.
CEt ecce dies veniunt dicit dñus:⁊ mittam famem in terram:non famẽ panis neqʒ ſitim aque
ſed audiendi verbum domini:? commouebuntur a mari vſq; ad mare:⁊ ab aglone vſqʒ; ad oꝛi
entem.Circuibunt querentes verbum domini:⁊ non inuenient. In die illa deſicient virgines
pulchre:⁊ adoleſcentes in ſiti:Qui iurant in delicto ſamaꝛie:⁊ dicunt viuit deus tuus San.⁊ vi
uit uia berſabee:⁊ cadent ⁊ non reſurgent vltra. .
CVetus narrat hiſtoria tam latina ꝗᷓ græca: & oĩum gentium barbarorum: Nihil fame durius: ꝗᷓ ſe
pe cõpellit oppreſſos humanis ueſci carnibus: & in ſuã ſæuire naturam: Ita ut nec parentes parcat
paruulis liberis: & maritalis affectus uxoris dudum amatæ mẽbra dilaceret: Si hoc facit famis cor-/
porum:quid de fame dicendũ eſt aiarum: ꝗᷓ in die reſurrectionis domini oppreſſit populum iu-
dæorum & iũcta fami ardentiſſima ſitis: Non habentiũ panem qui de cælo deſcendit: & eas aquas
qde l eſu uentre manarunt: Ablata eſt ab eis lex: & prophetæ eterno conticuere ſilencio: Mouétur
a mari ad mare: & ab oceano britãnico uſq; ad oceanũ athlanticũ: ideſt ab occidente ad meridiem
& ab aquilone uſq; ad orientẽ: toto orbe peregrini: uerbum dei non ualent inuenire. I n quo loco
interrogemus iudæos: ꝗᷓ illam diem ſignificari putent: in qua ſuſtineant famẽ audiendi uerbũ dei
Præſertim cũ legant ſcripturã:& humiſitatem ſequantur litteræ: Quibus ingerimus famẽ eſſe præ
dictam intelligentiæ ſpualis: in qua chriſtus cernitur: paſſio dñi & reſurectio reperitur. Circũeunt
urbem: & quærunt uerbum dñi: & non inueniũt: ꝗqa uerbũ dñi negauerũt. Et quia hoc fecerunt ic/
circo corruẽt & nõ reſurgẽt amplius. i. nõ recipiũt eũ ſtatim quẽ prius habuerãt: Mittit aut dũs fa
mẽ in terrã ſup eos ꝗ terrena ſapiũt: & famẽ nò panis: ſitimq; non aquæ: ſed audiẽdi uerbum dũi:
ꝗqnñ pp peccata populi doctrina deficit ĩ eccleſiis: & a mari uſq; ad mare.i. a ſalſis atq; amariſſimis flu
ctibus: uſq; ad mare pueniũt:nõ occurentes fluminibꝰ:nõ dulciſſimis & uariis fontibus: ſed rurſus
aad amara occurrentes. Et ab aquilone uſq; ad orientem: cupientes aquilonem deſerere: qui eſt uẽ/
tus duriſſimus: & ab ignorantibus dexter uocatur: & peruenire ad oriẽtem quem reperite non po
terunt. quia non recto pergunt itinere. ſed deuiis circuneunt tallibus. uiamq; regiam non tenen
tes curuis ducũtur amfractibus. In illo tempore deficient animæ uirginales. quas incortuptas apo
ſtolus nominat. & cupit eteream pudicitiam poſſidere. Scribit ad Corinthios. Deſpõdi. n. uos uni 2. Cor. il.2
uiro uirginem caſtã exhibere chriſto. Et ſi eẽnt oẽs uirgies pulchræ uel bonæ: nunꝗ dixiſſet: defici
ent uirgines bonæ. ſed ad diſtinctiõem malaꝶ uirginu. bonas poſuit ꝗᷓ füt ſanctæ corpe & ſp. Ma
lIIæ uirgies ꝗnq; ſtultæ.qᷓ lampadibus ſuis oleũ nõ parauerũt. Bonæ & ſpecioſæ uirgĩes illæ ſunt.
lumẽ habuere uirtutum. & ſponſi thalamum ĩgreſſæ ſunt.Deficient aũt uirgines qa uerbũ domini

*½

en

⸗
en

ſi
ne
l

.
ls

ni

Prou.iS.b
ps. 36.

Iud. 18. a.

l. Cor. 4. b

Eze. l. a.
Mat. 3. d.
Ps. 13.

Super Amos..c.ix.

non inueniunt. Ex quo intelligimus quando doctrina non fuerit in eccleſiis: perire pudicitiam:
caſtitatem: omnes abire uirtutes: Quia non commedunt uerbum domini: quod qui commede-
rit ſaginatus eius cibo. Audiat per Salomonem: uſtus commedens ſaciat amimam ſuam: Am/
mæ autem impiorum eſurient. Et Dauid qui ad ſenectutem peruenerat habraam: libere decan-
tabat.luuenis fui & ſenui: & non uidi iuſtum derelictum & ſemen eius quærens panem. Quan/
ti martyres in pſecutionibus perierunt fame: & indiguerunt frumento: alimentiſq; iſtis corporum
Ergo de eo dicit pane qui de cælo deſcendit: quẽ qui cõmederit nec eſunre poterit:nec ſitire: Deſi
cientibus autem uirginibus & adoleſcentes deficient: qui prius uicerant mundum: Et idcirco deſi
