uitatem ꝓ habitatoribus ciuitatis: Sermonẽ quoq; dirigit ad urbes paleſtinoꝶ qd eiulare debeant
& lugere ueniẽte Sennachenib: & currẽtis modo cũcta uaſtante: Sub rege enim ezechia uenit aſſyri
us inter cæteras natiões uaſtauit philiſteos: Ad quos loꝗtur hieremias Ecce aquæ aſcẽdent ab aqlo
ne: & erũt quaſi torrẽs ĩundãs: & operiẽt terrã & plenitudinẽ eiꝰ: urbẽ & habitatores illius ab aqui
lone.n.uenit aſſyrius:& de eius ardore egrediẽtis niniuẽ & nationes cæteras ſubiugantis: Eo tem/
pore quo hæc canebãtur fumus aſcendebat in excelſum:ideſt rumor in populos uagabatur peror 6
dinem cunctarum gentium: Phenices quoq; & paleſtinos eſſe uaſtandos.
CQuid rñdebitis nũtiis gẽtis:qꝛ dñs fũdauit ſyon ⁊ i ipſo ſperabũt pauperes populi eius. 1
CQuia dixerat nullus eſt ꝗ effugiat agmen eius uidebatur in generali ſnia ẽt iudæos eſſe cõpræ-
heniſos: Si inqt ꝗ fuerint angeli gentis aſſyriæ: Quare ſolus iudas euaſerit: reſpondete eis: quia dñs fF
fundauerit ſyon. & ipſe humilem populum ſua uirtute protexerit: Pro an gelis. Ilxx. tranſtulerunt re Eͤ
gis unius Aleph litteræ errore decepti. ONVS MOAB. ” bo

CAbPITVLVMDECIMVMQVINTVM. MU
Via nocte vaſtata eſt Ar moab cõticuit Quia nocte vaſtatus murus moab cõticuit ſn
Afſcẽdit domꝰ ⁊ dybon ad excelſa in plãctũ ſuꝑ nabo ⁊ ſuper medaba moab vlulabit. br
De onere & pondere ſemel dixiſſe ſuſſciat. Hoc tm̃ breuiter admoneo: Qch onus ſem ſe
per triſtia cõſequãtur: Viſionẽ autem uel ſtatim læta uel in fine lætitia poſt triſtitiam. Mo C
ab prouintia eſt arabum in qua fuit Balac filius Beor qui conduxit ariolum balaam de meſopota/ C
C

ℳ₰ℳ—

mia: ut malediceret Iſrael:Vbi & initiatus eſt populus beelphagor: Huius metropolis ciuitas AR:
Quæ hodie ex hebreo & græco ſermone compoſita artopolis nuncupatur: Nam pleriq; eſtimant
quod Hι%ρ ideſt martis ciuitas interprætatur: Aræ tantæ ioknot ideſt aduerſarius: Quantæ
autem fuerit potentiæ hieremias teſtatur dicens: Nõ eſt ultra exultatio in moab: Et iterum Habui-
ſti fiduciam in munitionibus tuis & in theſauris: Et iterum Fertilis fuit moab ab adoleſcentia ſua:
& requieuit in fecibus ſuis: nec tranſfuſus eſt de uaſe in uas & in tranſmigrationem non abiit: & id
circo permanſit guſtus eius in eo & odor eius non eſt immutatus: Et in alio loco: Quomodo facta
eſt uirga fortis baculus glorioſus: Et poſt modicum: Audiuimus ſuperbiam moab ſuperbus ẽ ual
de: Sublimitatem & arrogantiam & ſuperbiã & altitudinem cordis illius ego ſcio ait dominus ia-
cantiam eius. Sicut ergo contra babylonem & philiſtim propheta uaticinatus eſt: quod oppræſſe
rit populum/

E Pul,
ätdeno
udingi
Aute
D
and

ſinn
ſccenr

oncſ
nd⸗
cen
Gei
korn
ur at

ius⸗
cöprr⸗
wi Gi
emum

oſtenditur: Hieremia contra moab eadem conclamante: Omne caput ca

Aiſio Tertia Super Goab

rit populum iudæorum: ita nunc uaſtitas prædicetur moabitatum ideſt arabiæ: ab aſſyriis & baby⸗
loniis: Ab utraq;ʒ enim gente uaſtati ſunt: Et eo tempore quo Sennacherib captiuum duxit frael:
& quãdo nabuchodonoſor ſubuertit hieruſalem: I nſultauerat enim ad utrumq; hoſtem effraim
& iudæ: dicente hieremia: Allidet manum moab in uomitu ſuo: & erit in deriſum etiam ipſe: Fuit
enim tibi in riſum Iſrael quaſi inter fures reperiſſes eum: Propter uerba ergo tua quæ aduerſus illũ
locutus es captiuus duceris: Quod autem ait nocte uaſtata eſt.A R moab conticuit:Decorum inue

ctionis principium: ut uaſtaretur in tenebnis: qui de inceſtu patris nocte cõceptus ẽ: Niſi forte no.

ctem pro magnitudine erroris accipimus: Et credendum quia ſibi confidebat in muris: Inſidiis

eam & cuniculis fuiſſe ſuperatam. Audiui quendam areopoliten ſed & omnis ciuitas teſtis eſt:
motu terræ magno in mea infantia quando totius urbis littus trangreſſa ſunt Maria: endem no-
ſte muros urbis iſtius corruiſſe. ’S
CAſcendit domus ⁊ dybon ad excelſa in plãctum:ſuꝑ nabo ⁊ ſuper medaba moab vlulabit.
Ne moleſtum tibi ſit quod per hiſtoriæ uiam gradior: Vt enim hoc faceremi. pſe uoluiſti. Subau
ditur autem domus regia: & urbs dybon ad idola quæ in editis poſita ſunt: Aſcendit ſuper nabo
& ſuper medaban nobiles ciuitates ululabit uniueria prouintia. In nabo enim erat chamos ido--
lum conſecratum quod alio nomine appellatur beelphegor. HMMVMBẽ
CIn cunctis capitibus eius caluitiuʒ omnis barba radetur.
CApud antiquos barbæ capitiſq; raſura luctus inditium fuit: Perhæc ergo magnitudo meroris
Kiriane & omnis barba
radetur: in cunctis manibus conligatio & ſuper omne dorſum cilitum.
CItn triuiis eius accincti ſunt ſacco:ſuꝑ tecta eius ⁊ in plateis eiꝰoĩs vlulatus deſcẽdet i fletuzʒ.
Non erunt priuatæ lachrymæ: publicum luctum publica lamẽta reſonabunt: Nec matronæ nec
uirgines nec ætas parua puerorum nec fracti ſenum greſſus tenebuntur domibus: pudorem & im
becillitarem extrema captiuitas neſcit. “
CQlamanit eſebon ⁊ eleale. CCCNomina ciuitatum moabiti
de prouintiæ⸗Quarum eſebon urbs fuit quondam regis amorreorum: De qua idem hieremias
Ignis egreſſus eſt de eſebon: & flamma de medio ſeon:interprætatur autem eſebon cogitatio: Et
ideo hieremias alludens ad nomen contra eſebon ait cogitauit mala.
CAſqʒ Jaſa audita eſt vox eoꝛum. Vrbs iaſa mortuo mari imminet:ubi
ẽ terminus ꝓuintiæ moabitaꝶ: Hoc ergo indicat qd uſq; ad extremos fines ululatus prouintiæ p⸗
ſonabũt: Vnde & hieremias ait: de clamore eſebon uſq; eleale & laſan dederũt uocem ſuam.
CSuper hoc expediti moab vlulabunt:anima eius vlulabit ſibi.
CVerbum hebraicũ eluſe:pꝓ quo Aquila exonos. i. expeditos: & exertis humeris: Symachus accin-
ctos interprætatus eſt. Quidam putat non uiros ſed nomen urbis intelligi: quæ hodie appellatur
eluſa: Et eſt in moabitidis partibus ſita: Poſſumus autem & hoc dicere qd uniuerſa pugnatoꝑꝶ for-

titudo corruerit & mutuis fletibus oĩs terra reſonaret: Sin autem eluſæ ut Aquila uoluit exertis hu

meris intelligũtur: Ille nobis ſenſus ſuggeritur: quod ad plangendum cuncti nudauerint pectora
CCoꝛ meum ad moab clamabit. CPropheta loꝗtur dolẽtis affectu: Vel qq
hoſti quoq; creditura ſit: in quos tot mala ſupueniãt Vel qd tatis calamitatibus opprimendi:vVt ẽt
inimicis miſerabiles fiant:Ild ipſum hieremias: Propterea cor meum ad moab quaſi tibia reſonabit
Cectes eius vſqʒ ad ſegoꝛ uitulam conſternantem.

CEt Hieremias a ſegor inquit uſq; ad oronaim uitulã conſternãtẽ: De hac in libris quæſtionum

hebraicarum diximus: Et nũc breuiter adnotamus: Qd ipſa ſit quinta urbs poſt ſodomam & Se/
boim qᷓ ad præces loth parua ſeruata eſt Apellaturq; bala. i. abſorta: Tradẽtibus hebreis qd tertio
terremotu ꝓſtrata ſit. Ipſa eſt qᷓ hodie ſyro ſermone uocatur zoora hebreo ſegor Vtroq; puula. Poſ
ſumus uitulã cõſternãtem perfecta ætate accipere. Sicut.n. triceſimus annus in hoĩbus ita in pecudi
bus ac iumentis tertius robuſtiſſimus eſt: Vectes quoq; pro terminis & robore intellige: Eo quod
ſegor in finibus moabitarum ſita ſit: diuidens ab eis terram philiſtim.
VPer aſcenſum enim luit flens aſcendit. “ „
CEt hieremias per aſcenſum luit plorans aſcendit in fletu:I ntelligimus autem cliuum eſſe itineris

quod ducit ad aſſyrios: Et per hoc captiuitatem ſigniſicari.
CEt in via oꝛonaim clamoꝛẽ cõtritionis leuabunt. CRurſum hieremias

uox clamoris oronaim uaſtitas & contritio magna. Lungum eſt ſi uelim de ſingulis dicere: cum py"

ſpicuum ſit uel urbium moab uel locorum eſſe nomina quæ deſecerunt tranſmigrantes.
Aaue enim nemrim deſerte erunt. CQCNoc opidum ſuper mare mor-
tuum eſt ſalſis aquis. & ob hoc ipſum ſterilibus: Siue autem alluſit ad nomen: ſiue quod ante nõ fue
rat poſt uaſtitatem accidit ut etiam aquæ in amaritudinem uerterentur.
CQAuia aruit herba defecit germen viroꝛ omnis interitt.
CNon ut quidam putant uere propter ſteriles nemnm aquas omnis herba exaruit: Sed per meta-
phoram ſcriptura loquitua: Et eſt ſenſus: In cũcto moab aquæ nemrim erũt ſalſæ & amaræ Et quo
ii

.

A.iber Quintus

modo ibi nulla herba pululat: ſic totam prouintiam ſiccitas conſequatur: Ideſt a ſegon uſq; ad oro

naim:a finibus uſq; ad fines: ld ipſum hieremias: Aquæ nemrim peſſime erunt.
CSecundum magnitudinem operis? viſitatio eoꝛum ad toꝛrentem ſalicum ducent eos.
CPro ſalicibus ĩ hebreo legimꝰ Arabim:qd poſſumus & arabes intelligere & legi orbim.. uilla in

finibus eoꝶ ſita: Cuius a pleriſq; acollæ in mõte oreb heliæ præbuiſſe alimenta dicũtur: Quodno

men pp ambiguitatem trãſſertur & in curuos atq; occidẽtem locaq; campeſtria: Eſt autem ſenſus:
Iuxta morbi magnitudinem erit uiſitatio: Viſitationẽ hic nõ ꝑpro remedio ſed ꝓ plaga accipe: Viſi/
tabo in uirga iniꝗtates eoꝶ:Torrentẽ ſalicum babyloniæ accipe flumina:De ꝗbus & dauid: In ſa/
licibus in medio eius ſuſpendimus organa noſtra. Siue uallem arabiæ per quã pergitur ad aſſyrios
CAuoniam circuibit clamoꝛ terminum moab vſq; ad gallim vlulatus eius ⁊ vſq; ad puteum

helim clamoꝛ eius. CEadem prope omnia hieremias ſcribit:
Sunt autem urbes & loca moabitarum in quibus clamor & eiulatio captiui populi deſcribitur.
CAuia aq dybon replete ſunt ſanguine. CW Vbi prius erat luxuria propter

irriguos agros & fontes iugiter emanantes præ multitudine interfectorum riui ſanguinis fluent.
WPonam enim ſupꝑ dybon additamienta his qui fugerint de moab leonem ⁊ reliquiis terre.
C¶ LNe quis ſcriptoris uiciũ putet & errorẽ emendare dum uult faciat: Vna urbs & per. m. & per. b. lit
teram ſcribitur: E quibus dimon ſilentium interprætatur: dibon fluens: Indito utroq; nomine pro/
pter latices qui tacite fluant uſq; hodie Indifferenter & dimon & dibõ hoc opidum dicitur. Quod

ait ponam ſuper dibon additamenta & quæſtionem facere uidebatur: quid: eſſet ſequenti uerſicu/

lo demonſtrauit dicens: His qui ſugerint de moab leonem & reliquiis terræ: Vt etiam qui fuga la-
pyſi ſunta beſtiis cõſumantur: Quamq; & per metaphoram leonem regem hoſtium poſſumus intel-
ligere ut potentiam eius quaſi rugitum nemo poſſit euadere. M
Emitte agnũ dominatoꝛem terre de petra deſerti ad montem filie ſyon.
CQuod interprætamur non eſt hiſtoria ſed prophetia: Omnis autem prophetia enigmatibus in-
uoluitur: & præciſis ſententiis dum de alio loquitur tranſit ad aliud:Si ordinem ſcripturæ cõſeruet
non fit uaticinium ſed narratio: & eſt ſenſus: O moab in quam deſeuiturus eſt leo: & de qua ne reli-
quiæ quidem ſaluari poterunt habeto ſolatium: egredietur de te agnus immaculatus qui tollit
peccata mundi qui dominatur in orbe terrarum De petra deſerti) Hoc eſt de ruth quæ mariti mor
te uiduata:De Booz genuit obeth: &de obeth 1 eſſe: & de Ieſſe dauid: & de dauid chriſtum (Mon/
tem autem ſiliæ ſyon) Aut ipfam urbem hieroſolimam interprætamur: Aut iuxta ſacramenta in-
telligentiæ eccleſiam quæ ſit in uirtutum culmine conſtiruta/

ℳ₰

CEt erit ſicut auis fugiẽs ⁊ pulli de nido auolãtes ſic erũt ſilii moab in trãſcẽſu arnõ.
CRedit ad ordinem quem cœperat: Cum poſuero inquit his qui fugerint de moab & reliquiis ter
ræ leonem ſæuiſiimum: qui eorum artus oſſaq; confringet: Tunc pauidi auolabũt & omnes filiæ id
eſt uillæ & urbes prouintiæ moab in tranſcenſu amõ migrabunt: qui eſt terminus amorreorum &
moabitarum. Tranſcenſum autem & hic ponens captiuitatem ſignificat. .
CIni cõſiliũ:coge cõcilium:pone quaſi noctem vmbꝛam tuã in meridie:abſcõde fugiẽtes ⁊ va/
gos ne pꝛodas:habitabũt apud te pꝛofugi mei:moab eſto latibulum eoꝛum a facie vaſtatoꝛis:ſi
nitus eſt enim puluis conſumatus eſt miſer:defecit qui conculcabat terraʒ.
C¶ Pro miſero in hebraico legitur Sod:qd poteſt & uaſtator intelligi: Loꝗtur autem ad moab ut cõ
ſiliũ ſalutis inueniat & ſenibus congregatis cogat ſalutare conciliũ: Vis inqt ſaluus eſſe & dei miſe
ricordiam promereriIn clara luce & in aperta fuga populi mei: tu quaſi nox & umbra eſto: ſuſcipe
fugientes uagoſq; ne prodas: & hoc quare dixerit ſtatim infert. =
CBabitabunt iuxta te pꝛofugi mei. CVaſtata enim hieruſalem & omnis iudæa
quæ confinis eſt moabitis: ad te meus populus tranſmigrabit: eſto igitur latibulum eorũ nec time/
as impetũ uaſtatoris: Quia ſicut puluis cito tranſibit: & depopulator uniuerſæ terræ: qui conculca-

prat eà: & ſuis pedibꝰ ſubiciebat: aura flãte diſp eriet: Quidã Iocũ hũc male de antichriſto interpræ
tantur: ut putent ſanctos eo tempore Propter uiciniãà urbis hieroſolimæ ad arabas tranſituros: &

nunc eis præcipi ne prodant fugientes ad ſe.

2„

CSEt pꝛeparabi
iudicans ⁊ querens iuditium ⁊ velociter reddens quod iuſtum eſt.

¶ Hebrei locum iſtum ſic interprætantur: Fugato aſſirio regnabit iudæ ezechias uir iuſtus: & retine

bit ſolium dauid ſubiecto ſibi populo dei iudicans ueritatem: Alii de chriſto intelligunt finito anti
chriſti puluere & uaſtatore ſublato qui conculcabat uniuerſam terram: Rex chriſtus adueniet ꝗ ſe⸗
debitin tabernaculo dauid & in die iuditii reddet cunctis pro operibus ſuis: Nec eſt ulla dubitatio

quin capitulum hoc de chriſto uaticinetur: Sed nos & in primo aduentu id ipſum intelligere poſ/
ſumus atq; in eccleſiæ tabernaculo demonſtrare quod in omni terra moab eccleſiarum trophea

ſurgentia chriſti teſtentur imperium.

Augdiuimus ſuperbiam moab:ſuperbus eſt valde:ſi uperbia eius arrogantia eius indigna

tio eius pluſqᷓᷓ foꝛtitudo eius:Idcirco vlulabit moab At moab vniuerſus vlulabit his gui le⸗
tantur ſuper

tur in miſericoꝛdia ſolium ⁊ ſedebit ſuper eum in veritate in tabernaculo danic

— — –⏑

—

3

;ᷓ — —

gin

gs
hil 1
d 100
n
eſl⸗
iüln,
ihnn
Nen
ula
dinn
4Prohe
fher

en

kerbin
une dro⸗
1o
lericu⸗
galr⸗

nael ⸗

cöͤſene
uberl,
Wioli
miror
Wor⸗
annin⸗

isn

llei
and

tiͤtf,
Amit

but cc⸗õ

eiwiſe

ſulche

ide
ectim
W
mene
:

l

in

phet

1

Super Eſaiam.c.xvi.

tantur ſup muros cocti lateris:logmini plagas eius. CRurſum ad pᷣſentia reddit
& ſuperbiæ arguit moab: qc' multo plus elatus ſit ꝗ eius fortitudo poſcebat: Et pp hanc ſuperbiam
ululaturus moab ad moab ideſt populus ad urbem: uel metropolis ad proumtiam & cuncta ulula-
tibus terra reſonabit ſuper muros cocti lateris: De ꝗbus & hieremias ait: Ildeo ſuper moab eiulabo:
& ad moab uniuerſum clamabò ad uiros muri fictilis lamentantes: Per hæc autem & potentiã ficti
litatis priſtinæ: & plagas repentinæ ſubuerſionis oſtendit.
CQAm ſuburbana eſebon deſerta ſunt:? vinea ſabama. Q LIöInter eſſebon & ſaba
ma uix ꝗqngenti paſſus ſunt: Et per metaphoram uineæ omnis ꝓuintiæ ſigniſicat uaſtitatem.
CBomini gentiũ exciderũt flagella eius. CSeruat trãſlationem quã cœperat:
Qſtẽdens reges gentium qui uaſtauerant moab omnes uiculos caſtellaq depopulatos.
CEᷓſqʒ ad gaza puenerunt:errauerũt in deſ. erto:pꝛopagines eius relicte ſunt:trãſierunt mare.
CFlagella & propagines:populum fugitiuoſq; eius intellige: Et tranſitum maris captiuitatẽ in ba/
bylonẽ de qua poſtea lecturi ſumus. ONVS DESERTI MARIS.
CSuper hoc ploꝛabo ĩ fletu iaʒer:Ainea ſabama:inebꝛiabo te lachryma mea eſebon ⁊ eleale

CVox plangẽtis ꝓphetæ & magnitudinẽ uaſtitatis lachrymaꝑꝶ ma gnitudine cõteſtantis:flentiſ.

4. Re.16. a

uineã Iazer: & ſabama: & eſebon: & eleale: Vrbes quondam ualidiſſimas: Aſſyrio putante ſucciſas.
CAQAuouiam ſuper vindemiam tuam? ſi uper meſſem tuam vox calcantium irrnit.
CCalcatores uuas & uindemiæ lætitiã cõgregantes hoſtiũ exercitus intellige. Et qd in ipſo lætitiæ
tpe captiuitatis tps aduenerit. Et aufferetur lætitia & exultatio de carmelo Gioma ſcripturarũ: qc
ſemp carmelum mõtem optimũ atq; ne moroſum ꝗptolomaidi imminet: Et in quo orauit helias:
fertilitati & habundãtiæ còparet: Ac per hoc ſignificat omnem lætitiam & fertilitatẽ de uberrimis
quondam urbibus aufferẽdam: Et in uineis non exultabit neq; iubilabit: Subauditur prior uinde-
miator:ideſt colonus moabitidis prouintiæ:Deniq; ſtatim ſubiecit.
CEinũ in torcular non calcabit qui calcare conſueuerat:vocẽ calcantiũ abſtuli. CNeq̃ꝗᷓ
in uĩdemia letus uĩdemiator celeuma cãtabit: ſed hoſtilis ubiq; uaſtitas: & uictoꝶ orietur clamor.
SBuꝑ hoc venter meus ad moab quaſi cithara ſonabit:⁊ viſcera mea ad murum cocti lateris
CNe ꝗs putet planctũ ꝓphetæ exultationis inditiũ quam inimicos populi Iſrael gauderet eſſe ca
ptiuos: ex affectu & ex intimo cordis dolore potẽtiſſimam quõdam urbẽ ſubrutam lugere ſe dicit
CEt erit cũ apparuerit qð laboꝛauit moab ſi up excelſis ſuis:igredier᷑ ad ſãcta ſua vt obſecret⸗
nõ valebit. CVItima miſeria eſt nec in his quos ſemperuenerata eſt habere ſubſi⸗
dium. Deſerta inquit uiribus tuis: & cunctis propugnatoribus interfectis: perges ad idola: delubra
ueneraberis: & nec ab illis repperies auxilium: quibꝰ uaſtitas tecum communis adueniet.
CHoc verbũ qð locutus eſt dñs ad moab ex tunc.
CEx quo putas tpe uidelicet ex eo quo creatꝰẽ moab:Et dñs ait moabitæ & ammonitæ ñ intrabũt
in eccleſiã dei:Siue tũc ꝓ antiquo tpe intelligamus: qd olim diuina ſnĩa iſta decreta ſint: Non qck
pᷣſciẽtia dei cauſam ſterilitatis attulerit:ſed quo uaſtitas futura dei maieſtati prænota ſit.
CEt nunc locut eſt dñs dicens In tribus annis quaſi anni mercenarii:aufferetur gloꝛia moab
ſuper oĩ populo multo:⁊ relinquetur in eo ſicut racemus paruus ⁊ modicus nequaqᷓ; multus.
CProphetia iſta: ut ſupra diximus:mortuo Achaz cõtra moabitas diri gitur: Regnante Ezechia ſub
quo decẽ tibus a Sẽnacherib rege aſſyrioꝶ in captiuitate ductæ ſunt: Itaq; ſicut mercẽnarius ſolis
expectat occubitum: & diebus ac noctibus finẽ operis præſtolatur: ut ſtatut mercedẽ accipiat ſic &
poſt tres annos & moab aſſyrio ueniente deletur & uix pauci relinquẽtur in terra:qui ſubrutas ha/
bitent ciuitates: & deſertos agros exerceant:Poteſt & de babylonica captiuitate prædici: Quod
poſt captam hieruſalem: & tranſitis annorum trium curriculis moaba chaldeis uaſtanda ſit: Siue
quod in trium annorum ſpatio nulla eis danda ſit requies. ONVS DAMASCI.
CEcce damaſcus deſinet eſſe ciuitas:⁊ erit ſicut aceruus lapidum in ruina: derelicte ciuitates
aroer gregibus erunt:Et requieſcent ibi:⁊ non erit qui exerceat:⁊ ceſſabit adiutoꝛium ab ephra
im ⁊ regnum a damaſco:Et reliquie ſyrie ſicut gloꝛia filioꝛum Iſrael erunt dicit dñs exercituũ
CPoſt babylonẽ & phyliſteos & moab:ad damaſcũ.i.arã ſermo cõuertitur: ꝗᷓ & ipſa regalis quõdã
ciuitas fuit & in oĩ ſyria tenuit rincipatũ: Nec dũ florebãt anthiochia & laodetia & apamia: Quas
urbes poſt alexandrũ & macedonũ imperiũ auctas eſſe cognouimus. Quia igitur ſemp decẽ tribu
bus cõtra iudã pᷣbebat auxiliũ: Et regũ & paralipomenon narrat hiſtoria: Etiã ipſis uaſtitatẽ ab aſſy
riis appropinquare ſignificat. Dicente rege aſſyrio ꝑꝶ: Cœpi arabiã & damaſcũ & ſamariã: Sicut. n.il
las cœpi & uniuerſa regna capiã &c.Etĩ regũ uolumine legimus: Aſcendit rex aſſyriorum dama/
ſcum & cœpit eam & tranſtulit in cyrenen Raſin quoq; interfecit ꝗ erat rex Damaſci. Quæ omnia

eechia hieroſolimis regnante perpeſſa eſt. Ecce inquit damaſcus deſinit eſſe ciuitas:iam uicina ca
ptiuitas eſt: I am aſſyrius mouet exercitum.

CESt erit ſicut aceruus lapidum in runam. CVt tantummodo pareãt
in ea & priſtinæ potentiæ ueſtigia in ruinarum magnitudine demonſtrentur.
CBerelicte ciuitates aroer gregibus erunt. CAroer myrice interprætatur:

iii

Liber QAuintus

quæ ꝓpriæ arbor in ſolitudine & ſalſa humo naſcitur: & per hoc uaſtitas demon katr.
Regeſcẽt ibi greges ⁊ ñ erit ꝗ exterreat. CTãta.n.erit ſolitudo ut nec iſidiator timẽdꝰſi
CEt ceſſabit adiutoꝛiuz ab eppraim. C Nequaꝗ decẽ tribꝰ ĩ illa cõtra iudã hẽbunt auxiliũ
CEt regnuʒz a damaſco. C APONVSCI ſubauditur ceſſabit: Qñ aũt dicit ceſſare regnũ &

qeſcere:nõ ppetuã ſigniſicat uaſtitatẽ: ſed aufferet in pᷣſens potẽtiã ꝑp quã ĩ oĩ ſyria ante regnabat.

Et reliquie ſyrie ſicut gloꝛia filioꝛum Iſrael erunt dicit dũs exercituum.

CQũüo ingqt decẽ tribꝰaſſyrio populãte deletæ ſunt: & oĩs gloria eaꝑꝶ ĩcaptiuitate ducta ẽ: ſic pauci
ꝗ in damaſco reſiderint imitabũtur: & habebũt gẽtis gloria ſociæ: gloriã ignominia dictã: Acci-/
Quida hãc ꝓphetiãà eiͤ
deputãt eẽ quã ĩ hiere mia legimus: Diſſoluta ẽᷓ damaſcus:uerſa Ei fugã: tremor apphẽdit e: angu
ſtia & dolores tenuerũt eã quaſi parturiẽtẽ: Et iteꝶ ſuccendã ignẽ ĩ muro damaſci & deuorabit me

pe ꝑ ironiã: Hoc ãt totũ ſiet qa dñs locutꝰ ẽ cuiꝰ uerba irrita eẽ nõ poſſunt.

nia benadab: Sed ſciendũ qd ab hieremia babylonia captiuitas damaſcenæ urbis deſcribitur Ideſt
paucorum quos aſſynorum

chriſti tempus & ad apoſtolorum miſteria tranſferuauan.
Et erit in die illa attennabitur gloꝛia Jacob ⁊ pingues carnes eius marceſcent.
CQñ inqt damaſcus captaſfuerit ciuitas eẽ deſierit & talis eã gloria coronauerit qualis coronauit
Iſrael.i.decẽ tribus: Tũc oẽ pᷣſidiũ & pinguiſſime carnes & refugiũ emarceſcit Iacob: nequaqꝗ habe
bit: ꝗqbus uinctis uaſtet hieruſalẽ: Legim- ſupra qd aſcẽderit Ralin rex ſyriæ & phaceæ filius rome/
liæ rex I ſrael in hieruſalem ad præliandum contra eam nunciatumq; ſit domui dauid: Requieuit

ſyria ſuper ephraim De quibus propheta loquitut ad achaz: Noli timere & cortuum ne formidet
a duabus caudis titionum fumigantium horum: In ira furoris raſin & ſyriæ & filii romeliæ: eo qd

conſilium inierit contra te ſyria peſſima ephraim filius romeliæ.

Et erit ſicut cõgregãs in meſſe quod reſtiterit:æ bꝛachiũ ci ſpicas leget:Et erit ſicut querẽs
ſpicas ĩ valle raphai:⁊ relint in ea ſicut racemus:⁊. ſicut excuſſio olee duaꝝ aut triũ oliuarũ in
ſũmitate rami:ſiue quatuoꝛ aut ꝗnqʒ:i cacuminibus eius fructus eius:dicit dominꝰ deꝰ iſrael.

COQui pᷣſentẽ damaſci uaſtitatẽ ſub romano intelligut regno:Hæc de apoſtolis ſignificata cõtẽdũt

d qũo paucæ ſpicæ & oliuæ remãere ſolẽt ĩ agro uel ĩ arborib ſic reliqæ Iſrael ſaluẽtur: Maxime

In ie ulla inclinabitur hõ ad factoꝛc ſuũ ⁊ oculi eius ad ſanctũ iſrael reſpiciẽt (ꝗa ſeq̃tur.

Cldeſt ad xpᷣm⸗Duas oliuas: & tres:&& quatuor: & ꝗqnq; quatuordeci apoſtolos interptatur.i. duo/
deci ꝗ electi ſũt: & tertiüdecimũ iacobũ ꝗq appellatur frater xpᷣi:Paulũ quoq; apoſtolũ uas electiõis/
Qui uero aſſyrioꝶ tpibus putãt cõpleta ꝗᷓ dicta ſũt: Hoc uolũt itelligi qd ſub aſſyria captiuitate da
maſcus nõ ſit oĩno deleta: ſed traſlatis ꝗbuſdã ĩ cyrenẽ: Alia ps cultoꝶ terræ dimiſſa ſit: ꝗᷓ & ipſa po

ſtea babylonio uaſtãte deleta ẽ: Donec ſub macedonibus & ptolomeis rurſũ reſtauretur: & in aduẽ
tu xpᷣi eẽt qdem ciuitas:ſed nõ tantæ potẽtiæ quãtæ antea fuerat:Et eſt ſenſus: Tam pauci remane/

pũᷣt ĩ damaſco:quã ſolẽt poſt meſſotes paucæ remãere ſpicæ:quas in ualle raphaim latiſſima & po

tẽtiſſima ſolẽt pauperes legere: Vel in olea paucæ oliuæ ꝗ diligentiam legentis euaſerint.

CAndie illa iclinabit᷑ hõ ad factoꝛẽ ſuũ:⁊ oculi eiꝰ ad ſanctuʒ iſrael reſpiciẽt. Et nõ iclinabitur

adlaltaria qͥ fecerunt manꝰ eiꝰ:⁊ q opati ſunt digiti illius:? non reſpiciet lucos ⁊ delubꝛa.
CHoc xpi tpibus putãt eſſe cõpletũ qñ deſtructo regno damaſci ppetuũ ſaluatoris ſucceſſit impiũ

& idolatriæ error eſt ĩminutus: Pia qdem uoluntas interpᷣtantium: Sed nõ ſeruans hiſtoriæ ordinẽ
Nos aũt dicimus qd ſubuerſa damaſco & decem tribubus ductis in aſſyrios:reſidui tribuum ꝗ erãt

ex l ſrael ad ezechiæ litteras cõuerſi ſint ad cultũ dei & ad templum hieruſalẽ aduenerint: ſicut pa-
ralipomenon narrat hiſtoria: Deleta ergo damaſco cõuertentur hoĩes ad factorem ſuum ideſt ad

deum qui eos creauit: Et oculi eorũ nequaꝗᷓ idola ꝗᷓ fecerant in bethel & in dan:ſed deum reſpici-

ent contemnentes delubra: && altaria ꝗᷓ operati ſunt digiti eorum.
CIn die illa erunt ciuitates foꝛtitudinis eius derelicte ſicut aratra? ſegetes q derelicte ſũt a fa

cièe filioꝛuʒ Iſrael ⁊ erit deſera. CHoc nõ loꝗtur cõtra damaſcũ: ſed cõtra decẽ tribus

q uocabãturiſrael: Vt qũo ad aduẽtũ ex ægypto populi dei oẽs gẽtes incolebãtterrã repromiſ-

ſiõis: ſubito pauore cõterritæ aratra dimiſerũt aceruoſq; fru ũ & media opa ſalutẽ pedibꝰ reqrẽtes
trug Hia op 4

Sic & terra multo tpe deſolata pmaneat. Vñ miror ꝓ aratris & aceruis frugũ uoluiſſe Agꝗlã interp/
tari teſtã: Et emir. Ixx. amorreos & eueos: Solus theodotiõ hebraicum uerbu poſuit: Ares & emyr

quod apud nos emendatius legitur hores & emyr ideſt uomeres acerui ſegetum.
Quia oblita es dei ſaluatoꝛis tui:⁊ foꝛtis adiutoꝛis tui non es recoꝛdata. 3
CI ſta inquit perpetieris o Iſrael quia reliquiſti deum ſaluatorem tuum qui te liberauit ex ægypto

qui tibi gentes ſubiecit inimicas & adiutoris tui non es recordata.

CPꝛopterea platabis plãtationẽ fidelẽ ⁊ germẽ alienuʒ ſeminabis C¶ CHoc pᷣſſius & p hy-

roniã legẽdũ: Quia ĩqt oblita es ſaluatoris tui & fortis adiutoris tui ñ es recordata Nũ idcirco plã

tate debebis plãtationẽ fidelẽ: & ñ potiꝰalienũ ſemĩare germẽ qd hoſtis eripiat uel certæ ſic: Filios

meos qui

rex reliquerat in ea: Eſaias autem uicinam ab aſſyriis captiuitatem nu
ciat: Alii eſtimant de romana captiuitate prædici: quando & iudæorum captus eſt populus: & da-
maſcus cui imperabat Areta:ſimilem ſuſtinuit ſeruitutem: Et cuncta quæ ſuper eam ſcripta ſunt ad

Super Eſaiam. c. xvii.

6. . 2* „ 4 „ 2 „ RKKH 2 .
nic meos qui de populi mei ſtirpe generati ſunt: Ideo fundaſti in terra ut eos alienos & peſũimos facias

rui C In die plãtatiõis tue labꝛuſca ⁊ mane ſemẽ tuũ floꝛebit: Ablata ẽ meſſis in die hereditatis:⸗
dnie dolebis grauiter. NHos inꝗt operum tuorum fructus capies: Vitis tua ſorech
hr degenerauit in labruſcã: Semen tuũ ſpem promittit in germine: ſed cum maturitas aduenerit ab
4. alio demetetur: Et tunc dolebis grauiter quãdo ſperata & pene iam tenta perdideris.
CAhe multitudini populoꝛũ multoꝛũ vt multitudo maris ſonãtis:⁊ tumultꝰ turbarũ ſicut ſo⸗
den nitus aquaruʒ multaruʒ: Sonabunt populi ſicut ſonitꝰ aquaruʒ inu ndãtiuʒ ⁊ increpabit eum z
leii fugiet pꝛocul:⁊ rapietur ſicut puluis mõtium a facie venti:⁊ ſicut turbo coꝛã tem peſtate:in tem
ei poꝛe veſpere:⁊ ecce turbatio in matutino? non ſubſiſtit:Hec eſt pars eoꝛum qui vaſtauerunt
he nos⁊ ſoꝛs diripientium nos. CQui ſuperiorem damaſci captiuitatem
ulck a romanis illatã eſtimant: Et hoc qd ſcriptũ ẽ: Inclinabitur hõ ad factorem ſuũ & oculi eius ad ſan
menni QKũ Iſrael reſpicient: Ad xp̃i & apoſtoloꝶ tpa referunt: Nec nõ illud ꝗd ſeꝗtur plãtabis plãtationẽ
wac, fidelem & germen alienũ ſeminabis In die plãtationis tuæ labruſca &c. De infidelitate ſenciunt iu
ung dæorũ: Et hoc capitulũ ꝗqd nunc ꝓpoſuimꝰ ſup ethnicis interpᷣtãtur ꝗ pſecunt᷑ eccleſiã:Illud quoq;

qd ſeqtur: Increpauit eũ & fugiet ꝓcul de diabolo accipiunt tropologica interpᷣtatiõe: uaſtitatẽ p/
ſecutorũ & demonũ demſtrantes. Nos ãt cœptũ ſeqmur ordinem hiſtorica fundamenta hiſtori

wonanit co culmine ꝓtegimus: Vhe inꝗt uniuerſis gentibꝰ qᷓ militauerunt cõtra populù meum: quarũ tan
äbebe tus impetus fuit: ut maris fluctibꝰ coequãdus ſit: Sed cum uenerint ſeuientes & inundauerint terrã
lome⸗ meã tunc prĩceps earũ ſennacherib ab eo fugiet ĩcrepatus:Et ſicut puluis uento raptãte diſpgetur
Clieut S& turbo in ſublime uoluitur ĩ tẽpeſtate: Sic ille appropiquabit ꝗqdẽ hieruſalem obiidẽs eã Se pcu
mice tietur ab angelo: Veniet mane & deletũ potentiæ ſuæ uidebit exercitũ: Et hæc erit ps eorũ ꝗ uaſta/
deot uerũt nos:Hoc ꝓpheta loꝗtur uel ex pſona populi:uel ſe ipᷣm iügens gẽti ſuæ.Poſtea legius: egreſ/
ſus eſt angelus dñi & pcuſſit ĩ caſtris aſſyriorũ centũ octoginta ꝗnq; milia: Et ſurrexerunt mane &
tanns ecce oĩa cadauera mortuorum: Et egreſſus eſt ſennacherib rex aſſyyriorum & ahiit in niniue.
—RKZ Ahe terre cymbalo alarũ q tranſflumina ethiopie. C Verbũ hebraicũ SEL SEL.
ſae QdSymachus ſonitũ theodotion aues interpᷣtati ſunt Et nos ĩ cymbalum uertimꝰ: Aqꝗla umbra
M trãſtulit: Sed ſciendũ ꝗ umbra Sel dicitur Hic ãt ſillaba ipſa geminatur: Ex quo poſſumꝰ dictum ĩ
uine⸗ telligere: Vhe terræ ꝗq; umbra alarum ſuaru m pollicetur auxilium: Et cum ſcriptura dicat: Qui ha-
ämn. Ps⸗90. bitat ĩ adiutorio altiſſimi ĩ ꝓtectiõe dei cæli cõfirmabitur:Pro quo ĩ hebreo ſcriptũ ẽ In umbra oĩ/

potẽtis cõmorabitur:Ipſã dei ſimilitudinẽ hẽre ſe iactãs:Et ĩ piculis cõſtituta aliis ſuffragare ꝓmit
tit: Significat ãt ſiue No ægypti ciuitatẽ ꝗᷓ nũc alexãdria dicitur: ſiue ægyptũ ĩ q̃ ſemp hieruſalẽ q̃ſi
ſuꝑ quaſſatã arundinẽ ĩnixa eſt: Quæ cõfracta manũ pforat incũbentis: Et eſt hic ordo pulcherri-
mus:Vt quõ priore uiſione ſermo ꝓpheticus damaſco minabatur qd decem tribꝰ ĩ illa habuerit au
xilium miſericordia dei nõ egẽtes:nũc ẽt ægypti uaſtitas pᷣdicitur: ob cuiꝰauxiliũ dei neglecta ſit ĩ
uocatio:Ipſa eſt.n.terra q̃ eſt tranſfſlumina æthiopiæ ideſt trans riuos nili fluminis quem de æthio
pia in ægypto fluere nemo dubitat:Poteſt ægyptus alarum cymbalum dici ꝓpter uelocitatem ſru
gum: Velox ꝗppe & concitus auium uolatus reddit cymbali ſonitum: Quidam ex eo ꝗ& ſequitur
CNQui mittit in mare legatos:⁊ in vaſis papiri ſuper aquas.

iuo⸗
imned
nl
fnche
emm
ue

,

Aiut CRomanum regnum intelligunt: & oẽm hiſtoriam reſerunt ad ueſpaſiani & titi tempora quibus
. hieroſolima ſubuerſa eſt:Sed hoc fidei noſtræ nõ conuenit ut minetur dñs regno romano quare
impii impiam gentem ſubuerterit: Et rurſum in mõtem ſyon dicat munera offerenda: Niſi forte hæc ſpi
räne ritaliter in eccleſia accipiamus: Qui mittit in mare legatos: & in uaſis papiri ſuper aquas.
gei AIte angeli veloces ad gẽtẽ cõuulſaʒ ⁊ dilaceratã ad populũ terribilẽ poſt quẽ nõ ẽ alius ad gẽ
anz, tẽ expectantẽ ⁊ cõculcatã cuiꝰ diripuerũt flumina terrã eius. CApud hebreos & ægy-
cetn ptios: & ægyptus & ægyptii uno uocabulo nücupãtur Meſraim:Hoc dictũ ſit ne ꝗs in uerbo erret:
hio cũ ꝓ genere fœminino maſculinũ iuenerit:ldeſt ꝓ terra hoĩem: Quia & tũc dicitur: Qui mittit in
mare legatos:hoc ẽ ip̃am meſraim ipᷣe ægyptꝰ:Eo ab alexãdria/ꝗᷓ tũc ut diximꝰ No nocabatun
ſiet legati miſſi ſint hieroſolimã:Et ĩ uaſis papiri.i.epiſtolis ſiue nauibus ſuũ illis auxiliũ ꝓmittẽtes Ite
nnbn uelociter ad iudæoꝶ gentẽ cõuulſam & aſſyrioꝑꝶ ipugnatiõe laceratã:ad populũ quõdã terribilẽ
MZ q dei utebatur impio: Ad cuius potentiã nullus alius cõparandus ẽ Ad gentẽ q dei ſemp expecta-
thin bat auxiliũ Et ni chilominus ab oĩbus cõculcatur: Cui. us terrã.i.diuerſi reges depopulati ſunt: Alii
neß⸗ ãt putãt qd apoſtropha dirigatur ad dñm: Et ſit ſenſus. O deus ꝗ mittis in mare ſeculi iſtius ꝓphe/
mjl tas: & quaſi pꝑ epiſtolas nauigãtes populũ cõmonẽs tuis impas nũciis ite uelociter ad gentẽ meã la

ceratã atq; cõuulſ: ad populũ robuſtiſſimũ: Qui oibus quondã incircuitu gẽtibus terrori fui t:qui
ſemp dei expectauit auxiliũ & ꝓ peccatoꝶ magnitudine: Qd ſperat nõ meretur accipe: cuiꝰ diuer
n ſarũ gentiũ reges uaſtauere terrã &c: qꝗᷓ ſequũ tur: Euſebius cæſariẽſis hiſtoricã interpᷣtationẽ titulo
ꝓmittẽs.diuerſis ſenſibꝰ euagatur:cuiꝰ cũ libros legerẽ:aliud multo repperi:quã indice ꝓmittebat
Vbicũq;.n.cũ hiſtoria defecerit: trãſit ad allegoriã: & ita ſepata cõſociat: ut mirer eũ noua ſermõis
fabrica in unũ corpus lapidẽ ferrũq; cũiungere: Hoc breuiter ad monui: ne ꝗs nos putet ex illiꝰ fon
tibus mutuaſſe qᷓ dicimus: Nã & in pſenti capitulo aduerſũ iudæos hieroſolimã dicit ꝓphetiã di-
E iiii

—
—
—

SA =.

iber Quintus

tigi q in principio fidei xp̃ianæ ad totas gẽtes epiſtolas miſerint:ne ſuſciperẽt paſſionẽ xpi. & mi

ſerint uſq; ad æthiopiã & occidẽtalẽ plagã:totũq; orbẽ huiꝰ blaſphemiæ diſſeminatiõe cõpleuerit

Oẽs hitatoꝛes oꝛbis ꝗ moꝛaminiĩ terra cũ eleuatũ ſignũ ĩ montibꝰ videbitis ⁊ clagoꝛẽ tube
audietis. CCunctæ inꝗt gẽtes p circuitũ qũ meã iuſſionẽ quaſi ſignũ in monribꝰ eleuatum
meumq; impium quaſi clãgorem tubæ ſublimiter reſonãtis audieritis: tũc uidebitis ꝗd pceperim.

Auia hec dixit:dũñs ad me geſcã:⁊ cõſiderabo ĩ loco meo. CQuid ẽ q& locutꝰ ẽ dñs ad
ꝓphetã. hoc qd ſeꝗtur: donec ueniãt ꝗᷓ pᷣcepi: mea ſede reꝗeſcã:vVt iudæi putãt:i tẽplo:ut nos:ĩ cæ

leſtibus: Et conſiderabo inqt: qui rerum finis adueniat.
Sicut meridiana lux clara ẽ:⁊ ſicut nubes roꝛis in die meſſis. ”́M
CSicut in toto die nihil eſt clarius meridiæ qñ ſol de medio cælo rutilat:& omnem orbem pariter
Illuſtrat:ſicut in eſtu & calore torrente quando nudus meſſor excoquitur. & operis magnitudi//
nẽ anhelitus ꝓbat:gratiſſima ẽ roris temperies: Si arẽtes ſtipulas matutinus humor ſecabiles faciat.
Ita oĩs ſermo quẽ cõſiderabo ĩ loco meo:cunctis in me credẽtibus gratus adueniet.
An meſſeʒ.n.totꝰ effloꝛuit:⁊ imatura pfectio germinauit ⁊ pᷣcidẽt᷑ ramuſculi eius falcibꝰ:⁊ q̃
derelicta fuerint abſcindent᷑ 2 excutient᷑ ? relinquentur ſimul auibꝰ montium ⁊ beſtis terre:⁊
eſtate ꝓpetua.erũt ſuper eum volucres:⁊ omnes beſtie terre ſuper illum hiemabunt.
CDixerat:& nubes roris in æſtate ac meſſe pᷣmiſerat: & ab agricultura trãſlationẽ ſũpſerat ſeruat eã
in reliqs: Deſcribẽs ægypti ſupbiã: & populi illiꝰ uaſtitatẽ: & cadauera p uniuerſã ꝓuintiã q uolucri
bus deuorãda ſint. Quõ.n. añ maturitatẽ ſegetes erũpẽtes cito pereũt:& añ quã pfectio ueniat tpis
germinãtes ĩutiles ſunt: Sic inꝗt ægyptii populi quaſi rami ĩutiles falcibus pcidẽtur: & cũctæ ꝓpa-
ines nudabũt᷑:ac ne putares eũ de uinea dicere: & nõ de hoĩbus: uertit metaphorã in hiſtoriæ ueri
tatẽ: Et relinꝗᷓtur inqt ſimul auibꝰ mõtiũ: & beſtiis terræ: aues. n. & beſtiæ: ñ abſciſos arborũ amos
ſed cadauera deuorãt:Legamꝰpleniꝰ ezechiel ubi prophetat contra pharaonem & contra ægyptũ
& hæc omnia apertiſume ſcripta repperiemus: quodq; dicit æſtate perpetua erunt ſuper eum uolu

ctes:& omnes beſtiæ ſuper illum hiemabunt:aut uere interfectorum ſignificat multitudinem: aut

er eandem tranſlationem demonſtrat: quod cunctis gentibus uaſtandus ſit.
