qui emerunt Ioſeph:de terra iſrahel hæc in ægypto portabant. thimiama & reſinã de galaad. & ſta/-
cten. Et ut manifeſtius ſcire poſſimus ꝗd ſit frumentũ balſamum mel & oleũ reſinamq; ad mercatũ
ferre tyri. audiamns domini uerba dicentis. Nolite dare ſanctum canibus: neq; margaritas ueſtras
mittatis ante porcos. Mulieri quoq; chananeæ quæ ꝓ filia præcabatur dicens filia mea male uexatur
a demonio. dicit dñs. Non oportet tollere panẽ filiorum & dare eũ canibus. Sed quia exierat de fini
bus tyri & ſydonis. & propinquabat terræ iſrahel: idcirco quod rogauerat conſequuta eſt.
CBamaſcenus negotiatoꝛ tuns.in multitudine operùm tuoꝛum:in copia diuerſarum opum:in
vino pingui:in lanis coloꝛis optimi. LXX.
CBamaſcenus negotiatoꝛ tuus in multitudine operum tuoꝛum.ex multitudine omnis foꝛtitu/
dinis tue.vinum de thebon.⁊ lanas de mileto.

CPro uino pingui qd interpᷣtatus eſt ſymachus. & apud aquilã & theodotionem. & in jpſo hebrai-

co hẽt uinũ dehelbon. Rurſũq; ubi nos poſuimus lanis coloris optimi ſiue ſplendentibus: aqla &
theodotio tranſtulerũt in lanis ſoor. Significat aũt quod inter cæteras negotiationes tyri ad nundi
nas eius de damaſco deferebatur uinũ pinguiſſimum: & lana pᷣcipua. qd uſq; hodie cernimus. Sin
aũt damaſcus interp̃ᷣtatur ſanguinem bibens. & hebreoꝶ uera traditio eſt: campũ in quo interfectus
eſt abel a parricida cain fuiſſe In damaſco. unde & locus hoc inſignitus uocabulo ſit. iuſte & paulus
poſt interſectionẽ ſtephani primi in xpᷣo martyris perrexit damaſcũ. ut credentes in xpo uinctos du
ceret Hieruſalem: deiq; miſericordia qui facit uidentẽ & cæcum. oculos carnis amiſit ut mentis acci
peret: ceciderunt ſquamæ draconis ex oculis eius ꝗbus lumen perdideratueritatis. ut iret ad uicum
qui appellatut rectus: & inueniret ananiã. qui in lingua nia interprætatur obœdiens. De hacigitur
terra cui dictũ eſt maledicta terra q aperuit os ſuũ & auſit ſanguinẽ fratris tui tyn nundinæ congre/
gantur:& uinũ pingue ſiue lanæ ſplendentes. Vinũ de thelbon interptatur lacteus. x.pro lanis co
loris optimi lanæ de mileto ſiue ſoor ſenſerunt. Miletũ in hebraico non habetur. Sed quia Inde la-
næ præcipue deferuntur. pro ſoor miletum interprætati ſunt. Ex quo perſpiciendum quod tyrus la
ſte ueſcatur infantiæ. & ueſtimenta non habeat propria. ſed aliunde & ex uariis coniecta prouinciis
Illud autem quod damaſcus interprætatur ſanguis cilicii & ſanguis oſculi. præſenti non cõuenit lo
co. Frequenter enim hebrea noĩa pro diuerſitate accentuũ & mutatione litterarum uqgaliumq; uel
maxime: quæ apud illos habent proprietates ſuas. uariæ interprætantur.
CBan ⁊ grecia ⁊ meʒol ĩ nũdinis tuis poſuerũt ferrũ fabꝛefactum.ſtacte ⁊ calamus in negotia
tione tus. LXX. CBan ⁊ iauan ⁊ moeʒel in nundinis tnis) Quæ in editiõe eoruʒ
de theodotionis editione addita ſunt) Ferrũ factum ope ⁊ rota in cõmixtione tua eſt.
CEx noie patriarchæ dan. & tribus & locus inquo habitauit nomen accepit. ubi hodie paneas quæ
quõdam cæſarea philippi uocabatur. Vñ & iordanis fluuius ſortitus eſt uocabulũ ior. uidelicet riu*

dan qui fluit de libano. Iauan aur græciam ſonat. quæ interp̃tatur ut diximus eſt & nõ eſt: Pro moe

zel quoq;ʒ ſymachus tranſtulit deferens. ut ſit ſenſus. Dan & græcia detulerunt in nundims tuis ſerrũ
fabrefactũ: & cætera. Aquila uero pro moezel poſuit amezal. De ꝗbus credendũ eſt regionibus ferrũ
& ſtacten & calamum ad tyni nundinas deportata. Dicamuſq; quod græcia. i. iauan ferrum habeat
ſabreſactũ. & ad bella promptiſſimũ. dialeticaq; arte conſtructũ: iactans cuncta iudicio & rõne pro⸗
ferre uocalẽ ſonũ qui interpᷣtatur in calamo. & ſtacten odoris optimi repromittat: ſiue ſerrũ fabrefa
ctum & rotam quæ ue rborum cõpoſitione uoluatur. & curſum habeat orationis.
CBadan inſtitoꝛes tui in tapetibus ad ſedendum: LXXx.
CBedan negotiatoꝛes tui cum inmentis electis ad currus.
CMultũ hebraicũ &. Ixx.in pᷣſenti loco diſcrepant:pᷣter nomen regioms qd uicinũ ẽ dedan & dadã
Infinita qppe diſtãtia in tapetibꝰ ad ſedendũ: & iumentis electis ad currus: nec dubiũ ꝗn quadrigæ
currus & eꝗ in malã partẽ accipiantur ſi terreni ſint. Aliogn de cæleſtibus & helias curm rapit᷑ appel

. iber octauus.c.xxvii.

laturq; ab heliſeo pr pf. auriĩga & currus ĩfrahel. Et giezi apiuntur oculi ut currus in motes & equos
uideat ſine aſcenſoribus:iſeſſioni dñi pᷣparatos. In tapetibus aũt ſermonũ pulchritudo mõſtratur. in

qbus uehuntur & regꝗeſcunt inſtitores dedan ſeſſione cõpoſita uenientes ad nundinas tyri.
¶Arabia ⁊ vniuerſi pꝛincipes cedar:ipſi negotiatoꝛes manus tue:cũ agnis ⁊ arietibus ⁊ hedis
venerunt adte. CPro agnis & arietibus & hedis. lxx. camelos & arietes &
agnos interptati ſunt. Arabia aut & principes cædar: ꝗᷓ hodie ſarracenoꝶ regio ẽ ſicut in Hieremiæ
ſermone qui aduerſum cædar ſcribit᷑ pleniſſimæ demonſtratũ eſt. hahundant his annuntiantibus:
agnis uidelicet & arietibus & hedis. & tyri nundinas hac illatione multiplicat: Sed & cameloꝝꝶ ferti
liſſima regio eſt ob paſcuaꝶ heremi latitudinẽ aeriſq; tẽperiem: quibus hoc aĩal delectatur. Arabia
aũt interprætatur ueſpera: cædar tænebræ. De qua & in pſalmis dr. Habitaui cũ habitantibus cædar.
Quæ regiones deferũt tyro camelos grauiſſimis peccatoꝶ honeribus prægrauatos. ſiue agnos &
arietes & hedos: quos immolant in altaribus ſuis: quæ de iniquo ac rebeſli corde ſimularunt. Sed in
hoc eodem ꝓpheta in uiſione pardoꝶ arietes aquas puriſſimas conturbantes & impingentes lateri
bus oues: & cornibus dimicantes legimus: hedos quoq; qui ad ſiniſtram ſtare conſuerunt. & agnos
qui mentiuntur agnũ de quo ſcriptũ eſt: ecce agnus dei ecce qui tolit peccata mundi. In bonã auteʒ
partem camelos ſcribit Eſaias de madian qd interpᷣtatur dñi iudicium uenire Hieruſalẽ: & iepha:&
atietes de nabaioth & ſaba deferentes auꝑꝶ & thus quoꝶ duo ultia ẽt a magis offeruntur dño. Iſtiq;
cameli depoſito onere peccatoꝶ poſſunt intrare artã & anguſtã uiam qᷓ ducit ad uitam.
Aenditoꝛes ſaba ⁊ remina ipſi negotiatoꝛes tui cum vniuerſis pꝛimis aromatibus ⁊ lapide
G ecioſiſn imo:⁊ auro quod pꝛopoſuerunt in mercatu tuo.

In pſalmis ubi ſcriptũ eſt: reges arabũ & ſaba munera offerent tibi: in hebreo hẽt reges ſaba & ſa-

bama munera offerent tibi. quoꝶ unum ſaba per ſen lram ſcribitur. altege per ſamech: quæ nr̃æ lr̃æ
ſimilis eſt. Quia igitur ſaba interpᷣtatur conuerſio. hoc dicendũ eſt qd in præſenti loco non conuer

ſionẽ ſignificet ſed auerſionem. de qua tyro munera deferuntur cum uniuerſis aromatibus & odo/
ribus optimis & lapide præcioſo & auro: quæ omnia ĩ tyri nundinis proponuntur. Et ipſi enim mẽ

tiuntur odorem optimum lapidemq; præcioſum. quo extruere peruerſitatis ſuæ nituntur eccleſias
& aurum quo pollicentur in ſenſu oĩa quæ peruerſa ſunt. Nihil. n. gratuito accipiunt nec gratis tri/
buunt ſed uniuerſa mercantur. Cum reges arabũ & ſaba gratis chriſto munera offerant. Hii ſunt
qui oĩa turpis lucri eauſa faciunt: & ab eo hæc munera ſuſceperunt:qui dicit in euangelio. Hæc oĩa
tradita ſunt mihi: quæ dabo tibi ſi procidens adoraueris me. Remma ſiue iuxta ſeptuaginta: regna ĩ
nullo alio ſcripturarum loco inuenire potui.nec quæ regio ſit quid ue ſignificet niſi quod manife/
ſtum eſt ex eo quod iungitur ſaba uicinam huic prouinciæ eſſe regionem.
WAran ⁊? chenne ⁊ eden negotiatoꝛes tui.ſaba.aſſur.chelmad.venditoꝛes tui.multifariã in vo/
Incris iacincti ⁊ polimitoꝝ gaʒarumqʒ pꝛecioſaꝝ.que obuolute ⁊ aſtricte erant funibus. LXxX.
LCharan ⁊ channa ⁊ eden iſti negotiatoꝛes tui.ſaba.aſſur.⁊ chalmat inſtitoꝛes tui deferẽtes ne
Prorionz in mochalim ⁊ galima.iacinctũ ⁊ palimita theſauros electos funibus colligatos.

Et iſte gentes diuerſoꝶ locorum noĩa continentes. Qd autem de theodotione in. Ixx. additum

eſt:in machalim & in galima. ſymachus interp̃ᷣtatus ẽ præcioſi ſunt uoluchlis. Polimita quoq; quæ
theodotio uaria interpᷣtatus eſt: de aquila & ſymacho addidimus. Tam præcioſæ ãt ueſtes negotia
toꝶ inuoluchlis ferebantur ut funibus hiacintinis ſtringerentur. Aran ſiue ut. Ixx. dixere tarran. in
nt̃a lingua ſonat foramina. chennæ p̃ᷣparationem eden delicias: pro quo apud.Ixx.edne quod in
hebraico n habetur ꝗd ſonet ignoramus. & fiſti noĩs ethimologiam quærere non debemus. In
negotiatione ergo tyri per carneos ſenſus ꝗ indicantur in foramimibus tota ſæculi hoĩum præpara
tio eſt: qui ſolas delitias putant ſi augeant tyriæ urbis cõmercia. De ſaba ſupra diximus. Aſſur inter/
prætatur dirigens chelmad ſiue ut in quibuſdã exemplaribus continetur cherma. tranſfertur in ui/-
neas.haud dubiũ quin ſodomoꝑꝶ qui ueniunt in mercatu tyri. ut praua dirigant immo arguant pœ
nis: & corrigant quæ fuerant deprauata. iuxta illud qd in pſalmis dr.ut deſtruas inimicũ & ultorem

Habentq; multiphariã ſuppellectilẽ. & incredibili uarietate diſtinctꝗ. quæ in uolucris iacincti aſtri/

cta ſiue theſauri eoꝶ funibus conſtringũtur quos theſaurizauerũt ſibi in terra. iuxta illud quod ſcri/
ptũ eſt. Funibus peccatoꝑ ſuorum unuſquiſq; conſtringitur. Nec habuerũt negotiationẽ liberã: ſed
cuncta peccatoꝶ uinculis innexerunt inuolucla hiacintina. Propter coloris ſimilitudinem referã ad
aereas poteſtates. quæ theſauros ſuos ſæculi nundinis largiuntur.
¶ CEcdros quoqʒ habebãat in negotiationibꝰ tuis naues maris(ſiue ut in ebraico cõtinetur) thar
ſis. MPꝛincipes tui in negotiatione tnua. C¶Q Pro cedris ſeptuaginta cypariſſos
tranſtulerunt. Et quia ſupra de utroq; diximus. ſuperfluum eſt lectoris augere faſtidium.
Et repleta es inquit ⁊ gloꝛificata.ſiue aggrauata nimis in coꝛde maris.
CNihil inquit tibi defuit qd ad diuitias pertinet inſulaꝶ. Qua tñᷣ glorificatio.fuit aggrauatio poſſi
dentis.ꝗᷓꝗᷓ & paupertas ſæpe tẽptatio ſit. Vñ & ſalomon neceſſaria tãtũ poſtulat.& diuitias aut paup
tatem pariter deteſtatur. ne in altero ſuperbia: in altero ſubrepat impatientia atq; mendatium.
CIn aquis multis adduxerunt te remiges tui. =ð
CSupra

4 5

unn
pon
Nn
Mio⸗
¶e
eta
lette
cuſe
vun⸗
ſeae
C
CK
omn
Matu
Gean
nnci
ſogr
E
crant
Gnt
CKen
tonem
6os,
lueiu
Kuler
teren
ad co
CA
dosc
raſta
bos
te ca
aſſur
doti⸗
dec
bur!
cibus
letten.
reſub /
ſemmet
lacos
W
leun
Etta
auten
hiten
gead
neai⸗
ru6
beer
lente
lun
on
o
ut⸗

l

1.

lin
eni
nos
n

ige
ſ⸗

er
/
ne
A
i/
ſunt
di⸗
mi
le⸗

ſo⸗
ſe

ium
goe
oti
in
aa

lel/
1

4

„ 2 le m. .

Super Eʒzec

CSupra remiges tyriæ ciuitatis ſydonios legimus & aradios. quoꝶ alteri uenatores: alteri interpræ

tantux deponentes. Venantur. n. eorum aĩas quos inter ſæculi huius fluctus. ſuo ducunt arbitrio. &
non ad excelſa ſubleuant. ſed in profunda demergunt nec imitantur eos qii uſq; ad matutinam ui
giliam nauigautes: fregerunt inſanos maris fluctus. & dñm ſaluatoré ſuſcipere meruerunt: ſtatim
tali uectore & comite peruenerunt ad Portum quietis. De quo in euangelio plenius ſcribitur.
CVemus auſter contrinit te in coꝛde maris.
COẽss diuitiæ tyri auſtro flante diſpereunt. qui ſigniſicatur hebraice cadim. græco inter-
prætatur. Quẽ nos in uentũ urentem tranſſerre poſſumus. De quo dicebat & ſanctus. Per diẽ ſol nõ
uret te: neq; luna per noctẽ. Hoc uento Iacob exnſtus erat. & tñ nõ contritus:dũ loquitur.fui per diẽ

exuſtus eſtu.& gelu nodhis. Illi quoq; qui ab hora prima conducti ſunt: totius diei calorẽ & eſtũ tule

runt, & tm accipiunt denariũ. ꝗa exuſti ſunt & non contriti. Vñ & ſponſa dicit in cantico. N igra ſum
ſed formoſa ꝗa deſpexit me ſol. ſiue ut melius in hebraico continetur:decolorauit me ſol.
Bimntie tue ⁊ theſauri tui ⁊ multiplex inſtrumentum.
Multi ina legunt. In corde maris diuitiæ tuæ & theſauri tui: & multiplex inſtrumentum tuum. ut
omnes tyri diuitiæ & theſau ri:uniuerſaq; ſubſtantia in corde maris ſit poſita.& ſæculi fluctibus ob/
ruatur: nihilq; habeant ſtabile habitatores eius atq; perpetuũ:ĩpleto illo euangelico. Stulte hac no⸗
cte auferent aiam tuã a te quæ aũt præparaſti cuius erunt?Et illo apoſtolico: Qui uolũt diuites fieri.
incidũt in tẽptationẽ & muſcipulas multas. & trahũtur in ꝓfundũ. Manifeſta eſt hiſtoria. & ppterea
ſingulis pœne uerſiculis breues ſententiolas coaptamus.Iam.n.ad finem libri feſtinat oratio.
CNMaute ſiue remiges tui ⁊ gubernatoꝛes tui qui tenebant ſuppellectilem tnam ⸗2 populo tnopᷣ
erant. viriqʒ bellatoꝛes tui qui erant in te cum vninerſa multitudine tua que eſt in medio tui ca
dent in coꝛde maris in die ruine tue.
CRemiges ſiue nautas urbis tyriæ. ſydonios legimus & aradios de quibus ĩã dictuʒ eſt. & iuxta edi
tionem. Ixx. conſiliarios biblii quæ hebraice appellatur gebal: uiros quoq; bellatores eius perſas. ly/

dos.& libias.qui omnes cadent. & eſſe nihili monſtrabuntur: cum ceciderit tyrus & uniuerſa glo-

ria eius finem habuerit. Ruinarum Multitudinem autem quam commixtionem ſeptuaginta tran-
ſtulerunt. excœptis principibus uulgus ſignificat. qui abſq; nomine dignitatum: ſimili iudicio con-
terentur. Mixtaq; prophetia eſt inter urbem & nauem.ut ex altero alterũ intelligas. & tamen utraq;
ad conſumationem ſæculi pertineat. A tqʒ in naufragium.
A ſonitu clamoꝛis gubernatoꝝ tuoꝛum conturbabunt᷑ claſſes.⸗ deſcendent de nauibus ſuis
ocs qui tenebant remum.ſiue naute ⁊ vniuerſi gubernatoꝛes maris vectoꝛeſqʒ ⁊ pꝛorete in ter
ra ſtabunt ⁊ eiulabunt ſaper te voce magna.⁊= clamabunt amare:⁊ ſi uperiacient puluerẽ capiti/
bus ſuis.⁊ cinere conſpergentar.ſiue cinerem ſternent ſibi (Quod aũt ſequitur) 2? radent ſuper
te caluicium ⁊ accingentur ciliciis ⁊ ploꝛabunt te in amaritudine anime ploꝛatu amariſſimo. ⁊?
aſſument ſuper te carmen lugubꝛe? plangent. te. CIn. lxx.non hẽtur.ſed de theo
dotionis editione additum eſt. Qñ tyrus ceciderit gubernatores illius turbabuntur. deſcendentq;
de claſſibꝰ: & remiges uectoreſq; ac proretæ ſiue nautæ. & uniuerſi gubernatores maris iactati flucti
bus ſtabili aliqñ conſiſtent gradu. & einlabunt ſup ea uoce magna quã prius ſuis locupletabaãt mer
cibus:& mentis amaritudinẽ clamore ſignabunt:puluerẽ quoq; ſiue terrã iacient ſup capita ſua.pro
terrenis opibus agentes pniĩam. Et cinere conſpergentur uel uitulæ iuxta legẽ ut puriñcẽtur: uel cer
te ſubſternent cinerẽ ſibi:iuxta illud qd dr̃ ad Hieruſalẽ. Sparge terrã ſuper caput tuũ.& cinerẽ ſub⸗
ſterne tibi.& fac planctũ.Et in euãgelio ſcriptũ eſt. Si in tyro & ſydone facta eẽnt ſigna hæc: olim in
ſacco & cinere egiſſent pnĩam. Et pſalmiſta dicit. Cinerem quaſi panẽ manducaui. Radentq; ſup ty

10 caput. & facient caluicium q in luctu fieri ſolet. eo tpe quo magnitudo doloris oẽm excluſerit

Iætitiã. Apoſtoloꝶ uero capilli numerati erant.qui crinẽ ſuũ inſtar nazarenoꝶ dnño conſecrarant.
Et ſanſon ꝗdiu crines habuit poſſedit fortitudinẽ. ablata uero cæſariæ: captus eſt ab allophilis. Qñ
autem dr̃ & accingentur ciliciis: uetus lumboꝶ libido dãnatur.ut ꝗ uixerant in deliciis: poſtea pœ⸗
nitentes uiuant in auſtenitate atq; duritia. Niniuitæ habuere ſaccos. Et rurſum ad Hiernſalẽ dr.Plan
ge ad me quaſi ſponſa accincta cilicio ſuper uiꝶ ſuũ uirginalem. Et plorabunt te inꝗt in amaritudi .
ne aĩæ ploratu amariſſimo. Melius eſt. n. ingredi in domũ lIuctus.quã in domũ conuiuii. ut plãgãt
tyrũ & carmen lugubtæ congeminent. Quod ſequens ſcriptura ſubiungit. Vt aũt ſciamus ꝓſectuʒ
eſſe eoꝶ qui plãgunt ruentẽ. & ꝗ prius in maris corde & in medio illius uerſabãtur: pꝓpphetæ nos do
ceat exemplũ q & ipſe plangere iubetur ty. ut expleto tpe pniæ reſtituatur in antiquũ ſtatum && aſ
ſumpta cythara dño perſonet. Legi in Eſaia quoddã ridiculũ. ſed tñ qdᷣ legimus eſt dicendũ. Guber
natores epiſcopos heretico& conſiliatores præſbyteros. pretas archidiaconos. remi ges atq; nautas
diaconos interprætati. uectores uero ad cinctũ populũ & reſiduos ediſſerũt clericos nauclerũ dia/
Rbolũ impleſſe tragœdiã. Qui oẽs eiulabunt pariter & flebunt amariſſime: & agent pniam poſtquã
naufragiũ ſenſerint nauis ſuæ & in terra ſteterint. oẽmq; decorẽ falſi noĩs ſcientiæ amiſerint: & pro
audio atq; Ilætitia in cordis amaritudine pœnitentiam mœrore ſignauerint.

Que eſt vt tyrus que ommutuit.ſine conticuit in medio maris? Quod in ſeptuaginta nõ ha

—

¶iber nonus .c.xxviii.

betur. Que in exitu negotiatlonũ tuarum.ſiue quam inueniſti mercedem de mari.impleſti po/ a
pulos multos in multitudine dinitiarum tnarum. ⁊? populoꝛum ditaſti reges multos. Nunc

contrita es a mari ſiue in mari. In ꝓfundis aquarũ opes tue ſiue negotiatio tua ⁊ omnis multi
tudo tua que erat in medio tui.ceciderunt. Aniuerſi habitatoꝛes inſalarum obſtupuerunt ſiue n
contriti ſunt ſuper te.? reges earum omnes tempeſtate perculſi.ſine verſi in amentiaʒ mutaue hinc
ꝛunt vultus vel fleuerunt. NHegociatoꝛes gentium ſiue populoꝛum ſibilauerunt ſuper te. Ad ni ſti
hil deducta es. ſiue facta perditio es.⁊ non eris vltra vſqʒ in ſeculum.ſiue in perpetuum. C
Guabernatores. remiges. proretæ atq; uectores in planctu tyri iſta memorabunt. Quæ alia ciuitatũ re
ita conticuit.ut loquendi ſiduciã non hẽret. Et audiret illud euangelicum. tace & obmuteſce. & de ei
pſalmis peccatori aut dixit deus: quare tu enarras iuſtitias meas. & aſſumis teſtamentũ meuʒ per os ſke
tuum? Quantis mercibus o tyre ditata es. Et ꝗd tanto labore quæſiſti. ut diebus ac noctibus peritura C
naufragio congregares: Impleſti idem populos multos. & opibus tuis locupletaſti reges. de qbus 4
ſcriptũ eſt. Aſtiterunt reges terræ & principes conuenerunt in nnũ:aduerſus dũm & aduerſus xm
eius. Sed nunc contrita es in mari & in aquaꝶ profundis. iuxta illud qd de pharaone ſcriptũ eſt. Cur 4
rus pharaonis & fortitudinẽ eius proiecit in mad⸗Qui dimerſi ſunt in profundũ quaſi lapis. & dice
re poterant. ueni in profundum maris. & tempeſtas demerſit me. Omnes inſulæ uel habitatores in-
ſulatum quæ ſæculi huius fluctibus uerberantur ſtupebunt ſuper te. & reges earum tempeſtate per u
culſi ſentient interitum ſuum.imitanteſq; uocem colubri ſibilabunt & dicent. Ad nihilum deducta 1
es.ſiue ſacta perditio es.ut non naturam perditionis habueris: ſed uoluntatem: & non eris. Quod ſi luck
hucuſq; dixiſſet. magna quæſtio naſcebatur. qũo non eſſet quam nunc uidemus extructam. Sed ex get
eo quod ſequitur uſq; in ſæculum. unius ſæculi tp̃s oſtendit:quod iuxta ætatem hoĩs annorum. Ixx al⸗
circulo ſupputatur. Siue non eris deo. dicente apoſtolo. Qui uocauit ea quæ non erant. Et Eſaia pro iwi
phera. Ecce confundentur & erubeſcent oẽs aduerſarii tui. Erunt:n. quaſi nõ ſint. Et heſter iuxta. lxx. aͤnel
interprætes. Ne tradas ſceptrum tuum his qui nõ ſunt. Et in pſalmo. Dimitte mihi ut refrigerer pri iubo
us quam abeam. & amplius non ero. Quæ teſtimonia quo ſenſu accipienda ſint: ſupra diximus. utbii⸗
Omnla autem hæc ad hereticorum poſſumus referre perſonam. qui contritione tyr atq; naufragio nodis
ſentient errorem ſuum. & in medio maris poſiti liberare ſuas animas concupiſcent plangentq; ma aſi
le diuitias congregatas quibus multos ditauerant reges. patriarchas uidelicet ſuos & nulgus igno dihn
bile:quorum opes in medio corruẽt mari. Habitatores quoq; oĩum inſularum ſi tũ uoluerimus ad cipib
bonam partem referre quæ dicta ſunt. obſtupeſcent ſuper contritione tyri & reges inſularum olſum pphe
uel ipſi quaſi tempeſtate perculſi mutabunt uultus. uel certe cordis mœrorẽ fletu & lachrymis indi Etm
cabunt. ſtuporiſq; magnitudinem: admiratione & ſibilo teſtabuntur. Quomodo nihil facta ſit & flos
perierit quæ ſalutem multis gentibus promntebat. & ultra non erit. nequaquam certo tempore junt⸗
interprætemur in ſæculo ſed in perpetuum. quia idẽ utrumq; ſignificat. mir⸗
N EEINICIPII LIBER NONVyWWOWs.. kui
OQNSEQVENsS erat filia Euſtochium ut prophetiam tyri & principis mag
Rtyri uno uolumine compræhenderem: & tam locis quam uaticinatio- nis
ne coniunctos: nequaquam librorum ordine ſepararem. Sed quia plu/ gan
res ſunt quæ dicuntur & modum prolixitatis excedunt. ideo in nonũ li Bani
brum dilata eſt explanatio quam orationibus tuis omniumq; ſanctoꝑꝶ lgene
ad calcem credimus peruenturam. ut contra pharaonem quoq; & uni- mon
uerſam ægyptum: quæ in Ezechiel ſcripta ſunt diſſeramus. Quæ & ipſa ſochen
Anobis longitudine ſui in librum decimum diuidenda ſunt: quoad uo- unS
. luminum inter ſe menſura ſeruetur. & diuiſus. dictantis ſcribentiſq; & Ie lod
. gentibus labor reſpiret in partibus. H ſeut
T factus eſt ſermo dñi ad me dicens.Fili hois.dic pꝛincipi tyri. Hec dicit dñs dens. ſa
Eo qõ eleuatum eſt coꝛ tuũ? dixiſti deus ego ſuzʒ ⁊ in cathedra dei ſedi in coꝛde maris üßb
AgQeum ſis homo ⁊ non deus:⁊ dediſti coꝛ tuũ quaſi coꝛ dei.ecce ſapientioꝛ es tn daniele? r.
n B6 ſecretum non eſt abſconditum a te. In ſapientia ⁊ pꝛudentia tua feciſti tibi foꝛtitu Cer
dinẽ.⁊ acqniſiſti aurum ⁊ argentũ in theſauris tuis.in multitudine ſapientie tue:in negotiatiöõe ⸗ c
tua multiplicaſti tibi foꝛtitudinem.e eleuatum eſt coꝛ tunʒ ĩ roboꝛe tuo. Mꝛopterea hec dicit do ri
minus deus.· Eo quod eleuatũ eſt coꝛ tuum quaſi coꝛ dei.idcirco ecce ego adducam ſuꝑ te alie/ ri
nos robuſtiſſimos gentium. = nudabunt gladios ſuos ſuper pulchꝛitudinem ſapientie tue:⁊ pol 4
luent decoꝛem tuum. Interſicient te ⁊ tradent te ⁊ moꝛieris.in introitn occiſoꝛum in corde ma/
ris.Nunquid dicens loqueris deus ego ſum coꝛam interficiẽtibus te. cum ſis homo? non de- le⸗
us:in mann occidentium te? Moꝛte incircunciſoꝛum moꝛieris in manu alienoꝛum. quia ego ler
loquutus ſum ait dominus deus. LxXX. . .
* CEt factus ſermo dñi ad me dicẽs.Et tn ſili hoĩs.dic pꝛincipi tyri. Hec dicit ds de.d co qd d
„ exaltatum

e
e
ne
I

c
10
ön
Cu
chee
in⸗
detr
ce
dſ
de
le

Nh
1io⸗/
plu
i
on
mi;
inn
Hvo⸗
al

ſis
lel
n
de
10
ol
e
N

Super Eʒzechielem.

exaltatũm eſt coꝛ tuũ? dixiſti deꝰ ego fũ habitationẽ dei habitaui in coꝛde maris.tu at es bõ ⸗

non deus. 2 dediſti coꝛ tuum quaſi coꝛ dei.nungd ſapientioꝛ es Baniele: Sapientes non erudie
runt te diſciplina ſua. Nungd in eruditione tua ant pꝛudentia tua feciſti tibi foꝛtitudinẽ.⁊ feciſti
auꝑ ⁊ argentũ ĩ theſauris tuis: Aut in multa eruditione tua. negotiatione tua multiplicaſti foꝛ
titudinẽ tuam? Eleuatũ eſt coꝛ tuũ in foꝛtitudine tua. Pꝛopterea hec dicit dñs dens. Qnia de/
diſti coꝛ tuũ quaſi coꝛ dei ꝑp hoc ecce ego adducã ſuper te alienos peſtilentes de gẽtibus ⁊ ena
ginabunt gladios ſuos in te ſuper pulchꝛitudinẽ tuam in perditione.⁊ deducent te ⁊ diſponent
te:⁊ moꝛieris moꝛte vulneratoꝝ in coꝛde maris. Nungd loquens dices.deus ego ſũ.in conſpe⸗
ctu interficientiũ te: Tu aũt es homo ⁊ non deus.in multitudine vulnerantium te. Moꝛtibus i
circunciſoꝛum moꝛieris:in manibus alienoꝛum.qꝛ e go loquutus ſum dicit adonai wdfñs.
Vbicũq; a. xx. ſcdo ponitur dñs dñs. primũ nomen tetragramaton ẽ. qd proprie ad dñm perti/
net & ineffabile dr: ſcdm cõmune qd ſæpe in hoibus inuemitur. Quõ autem tyriæ urbis ſub figura
nauis primũ diuitiæ deinde ruina planctuſq; deſcriptus efſt: ſic ad principẽ tyri primũ ſermo fit pro-

phetalis qd erectus ſit per ſupbiã. nec bñ abuſus opibus quas habebat. Dein luctus & lamẽtatio. de

quantis bonis ad mala ꝗta Faenerir Primi igr̃ prima dicẽda ſunt.Scriptũ eſt in Eſaia ad regẽ baby
lonis nabuchodonoſor.q ſe dei potẽtiæ coequarit & in tantã elatus fit arrogantiã: ut auderet dice
re ſup ſydera cæli aſcendã & ero ſimilis altiſſi mo.p̃cipitatuſq; de ſolio meruit audire. qũo cecidit
lucifer ꝗ mane otiebatur: Et de pharaone in hoc eodẽ ꝓpheta: Mea ſunt flumina & ego feci ea. Et
de principe tyri qd elato corde dixerit arrogãter. Deus ego ſũ & in cathedra dei ſedi. ſiue in habita/
culo dei habitaui: cũ ſit hõ & nõ deus. Quæ ꝗᷓqᷓ uideãtur uires humanæ fragilitatis excedere. & non
tã hoĩum uerba eẽ quã inſanientiũ demonũ.tñ iperbolen debemus accipe: qᷣ in tãtũ intumuerint
& neſcierint menſurã ſuã: ut elati fœlicitate ſæculi & regni potentia. dũ pᷣſentia bona putant eẽ ppe
tua hoĩes ſe eẽ neſcierint. & æternũ ſibi impium uindicarũt. Licet in principe tyri regũ & ſingularuʒ
urbiũ uel ꝓuinciaꝑꝶ poteſtates aduerſariæ demõſtrentur: de ꝗbus ſcribit & apoſtolus paulus. Non ẽ
nobis pugna aduerſus carnẽ & ſanguinẽ. ſed cõtra pricipes & poteſtates. rectoreſq; tænebraxꝶ iſtaꝑꝶ

&c ſpiritalia neꝗtiæ in cæleſtibus. Et in alio loco. Sapiam loqmur inter pfectos. Sapiam uero nõ mũ

di huius neq; principũ ſæculi iſtius ꝗ deſtruũtur. Et iteꝶ de ſapĩa diſputans ait. Quã nullus de prin
cipibus huiuſ mũdi cognouit. Si.n. cognouiſcẽt. nunqᷓ dũm gloriæ cruciſxiſſenr. In danielis quoq;
Pphetia pſpicue legitur. princeps iſrahelitici populi michahel. & princeps grætiæ princepſq; pſaꝶe.
Et moyſes aptius ſcribit in deuteronomii cantico. Qñ diuidebat altiſſimus gentes & diſſeminabat
filios adã. conſtituit terminos nationũ iuxta numeꝶ angeloꝶ dei:ſiue ut melius hẽtur in hebraico
iuxta numeꝶ filioꝑꝶ iſrahel. Et facta eſt ps dñi popułꝰ eiꝰ facob.funiculus hereditatis eiꝰ iſrah el. Nec
mirabimur in ꝑte contraria peſſimos reges in typo pᷣuaricatorum pᷣcedere principũ.cũ optimos re
ges dauid & ſalomonẽ & Ioſiã. & patriarchas ac ꝓphetas ĩ figura dñi ſaluatoris pᷣceſſiſſe doceamur
Igr̃ iuxta utrãq; intelligentiã regũ pariter ſupborum & apoſtataꝶ principum: qᷓ ſcripta ſunt diſſera
mus. Ait ergo. Licet in medio maris & inſulæ tenearis anguſtiis. plus dicã. cũ ſis hõ & humanæ car/
nis fragilitate circundatus. tumore cordis elatus in ſolio dei ĩ cælis te habitare arbitratꝰ es. Simulq;
ꝗa iactas ſapĩam in tantũ ut regni tui hoĩes ſalomonẽ enigmatibus puocarent. nunqd ſapiẽtior es
Daniele.q dei gr̃a uicit oẽs magos & ariolos.& nunc in babylone ſapientiſſimus eſt? Siue ita intel-
ligendũ.Etiã ſapientior ſis Daniele qui oĩum confeſſione ſapientiſſimus eſt. & diuitiaꝶ ac potentiæ
magnitudine dei te cupias potentiæ coequare, tñ capiaris ab aduerſariis. & urbe pdita multis con/
fodieris uulneribus & ultra nõ dices deus ego ſũ. ſed doctus interitu. hoĩem te eẽ cognoſces nõ de/
um. Sin aũt uoluerimꝰ principẽ tyri eandẽ dicere ptãtẽ cui a deo tradita ẽ ipſa ciuitas ſiue ꝓuincia:
illud aſſumamus teſtimoniũ. Ego dixi dii eſtis. & filii excelſi oẽs. Vos aũt ſicut hoĩes moriemini. &
ſicut unus de principibus cadetis. Traditæ.n.illis ſunt ad regendũ puinciæ quaſi ducibus ab impato
re. Qui obliti honorẽ ſuũ ex alterius iuſſione pẽdere.qualis nup heraclianus in aphrica fuit. Erecti
.n. ſunt mente tyrannica contra regẽ & dñm ſuũ. ut in toto orbe diſperfi: ſub noĩbus idolatriæ deo
rũ ſibi noĩa afſumerent. & inflati ſuperbia in iudiciũ diaboli inciderent & laqueũ.De quo & ſalua/
tor loquutus in euangelio eſt. Vidi ſathanam quaſi fulgur cadentem de cælo.
CEt factus eſt ſermo domini ad me dicens.Fili hominis.leua planctum ſuper regem tyri ⁊ di
ces ei. Hec dicit dominus deus. Tu ſignaculum ſimilitudinis plenns ſapientia ? perfectus de
coꝛe.in delicijs paradiſi dei fuiſti. Omnis lapis pꝛecioſus operimentum tuum.ſardius.topaʒi
us.⁊ iaſpis. chꝛiſolitus. onix.⁊ berillus.ſaphirus.⁊æ carbuncnlus ⁊ ſmaragdus: Anrum opus
decoꝛis tui.⁊ foꝛamina tua in die qua conditus es pꝛeparata ſunt. Tu cherub extentus 2 pꝛote⸗
gens. ⁊ poſui te in monte ſancto dei. In medio lapidum ignitoꝛum ambulaſti.perfectus in vijs
tuis a die conditionis tue.donec inuenta eſt iniquitas in te. In multitudine negotiationis tue re
pleta ſunt interioꝛa tna iniquitate:? peccaſti.? eieci te de monte dei.⁊ perdidi te o cherub pꝛote/
gens de medio lapidũ ignitoꝛum. æ leuatum eſt coꝛ tuum in decoꝛe tno. Perdidiſti. ſapientias
in pulchritudine tna.in terrã pꝛoieci te.ante faciẽ regũ dedi te vt cernerẽt te. In multitudine ini
quitatũ tuaꝝ ⁊ in inigtate negotiatiõis tue.polluiſti ſãctiſicationẽ tuã. Pꝛoducã ergo ignẽ de

Tiber nonus. c.xxviu.

en

medio tui.qui comedat te:⁊ dabo te in cinerẽ ſũper terrã in conſpectu omniũ videntiũ te. Oẽs bu
qui viderint te in gentibus obſtupeſcent ſuper te. Nihili factus es.⁊ ñ eris in ꝑpetuũ. LxXx. n
C¶ LEt factus eſt ſermo dni ad me dicens.Fili hoĩs.aſſume planctum ſuper pꝛincipẽ tyri.⁊ dic ei. ſen
Hec dicit dominus deus.Zu es ſignaculũ ſimilitudinis plenus ſapientia ⁊ coꝛona decoꝛis.in in
deliciis paradiſi dei fuiſti.O mni lapide bono circũdatus es.ſardo.⁊ topaʒio.⁊ ſmaragdo.⁊ car ſeit
bunculo ⁊ ſaphiro.⁊ iaſpide.⁊ argento ⁊ auro.⁊ ligirio.⁊ achate ⁊ amathiſto ⁊ griſolito ⁊ beril/ nin
lo.⁊ omichino.⁊ auro repleſti theſauros tuos.⁊ oꝛrea tua in te:a die quna conditus es parauerunt alfa
cũ cherub vncto a deo ⁊ habitante in tabernaculo.⁊ dedite in monte ſancto dei.factus es in me ms
dio lapidũ ignitoꝝ.Fniſti immaculatus in diebus tnis a die qua creatus es:donec inuente ſunt eeiu
iniꝗtates in te:a multitudine nogotiationis tue.RR epleſti cellaria tna iniquitate ⁊ peccaſti.⁊ vul pie
neratus es a mõte dei.Et adduxi te cherub obumbꝛans de medio lapidũ ignitoꝝ. Elatum eſt ku⸗
coꝛ tuũ in decoꝛe tuo.coꝛrupta eſt diſciplina tua cũ decoꝛe tuo. Pꝛopter multitudinẽ peccatoꝛũ innn
tuoꝛum in terrã pꝛoieci te:in conſpectu regũ dedi te:vt dehoneſtareris. Nropter multitudines heh
peccatoꝝ tuoꝛum ⁊ iniquitatis negotiationis tue:contaminaui ſancta tua.Et educã ignem i me unet
dio tui:hic deuoꝛabit te.Et dabo te in cinerè ſuper terrã in conſpectu oiuʒ videntiũ te:⁊ oẽs qui fĩ
nouerunt te in gentibus contriſtabuntur ſuper te. Perditio factus es.⁊ nõ eris vltra in ſeculũ. col⸗
Quia diximus quid ſit princeps tyri. & qũo corruerit per ſuperbiã. lamentationẽ eius ſuper priſti euun
na gloria cognoſcamus. Primũ cõmonetur quid fuerit. ut doleat ſe perdidiſſe qd habuit. Tu inquit oou⸗
ſignaculũ ſimilitudinis. iuxta illud qd proprie de ſaluatore dicit Ioãnes euangeliſta. Hunc. n. deus ſi ſel⸗
gnauit pater. Etde hoĩbus. Signauit qm̃ deus ueravw eſt. Et in pſalmis. Signatũ eſt ſuper nos lumen ſnon
uultus tui dñe.Et in alio loco.cariſſimi.nunc ſfilii dei ſumus. & necdũ apparuit ꝗd futuri ſumus. Sci elool
mus qm̃ cum apparuerit ſimiles ei erimus. Vñ & ad deum dr̃. Quis ſimilis erit tibi? Aliud eſt.n. ſi- ain
militudo aliud equalitas. Vnde ſeuiſſima hereſis. quæ in xpᷣo tantum patris ſimilitudinem confite- ntip
turaufert naturã. Nos aũt in filio non ſolũ ſimilitudinẽ dicimus. ſed equalitatem. Propterea. n. eum lend
perſeq bantur iudæi. quia non ſolũ ſoluebat ſabbatũ:ſed equalem ſe faciebat deo. Vbi aũt equalitas Zenda
eſt ibi eadẽ natura unaq; ſubſtantia. Hoc eſt illud qd de ſimilitudine Ioꝗtur & apoſtolus. Filioli mei busſe
quos iteꝶ parturio. donec xpᷣs formetur in uobis. ut recipiatis nidelicet ſimilitudinẽ eius: quam ue- btai
ſtro uicio perdidiſtis. Et ꝗa in latinis codicibus pro ſignaculo reſignaculum legitur.dũ booe
uerbũ e uerbo exprimens qui interpᷣtatus eſt iuxta. Ixx. tranſlationem reſignaculum po adc⸗
ſuit: Vñ quidam ſic intelligunt:qd ſignaculum dei & figuram ꝗᷓ uelut in cera molliſſima expræſſa ür
ſit: rex tyri reſignauerit atq; perdiderit. ut pro ſignaculo ſecerit remſtgnaculũ:nequaꝗᷓ habens imaginẽ it
& ſimilirudinẽ dei. iuxta quã & primus hõ conditus eſt dicente. deo Faciamus hoĩiem ad imagineʒ e⸗
& ſimilitudinẽ noſtram. Et notandũ qd imago tunc facta ſit tantũ: ſimilitudo in xp̃ᷣi baptiſmate cõ/ ns
pleatur. Et conſequenter ei cui dictũ eſt tu ſignaculũ ſimilitudinis. iungitur plenus ſapienta perfectꝰ ütl
decore:ſiue corona deconis. Vbi. n. ſimilitudo dei eſt. ibi & plenitudo ſapienriæ & perfectus decor. 8
Siue quaſi diuerſis floribus ornata atq; cõpoſita corona uirtutum: quã proprio ſtudio auget diligẽs n
dũ naturæ bonũ nutrit induſtria & negligens minuit. iuxta illud qd in puerbiis ſub figura mulie- .
ris pulchræ & male moratæ dr. Sicut inauris in naribus porcæ: ſic molieri malæ moratæ pulchritu ell
do.Seqtur.In deliciis paradiſi dei fuiſti.pro quo ĩ hebraico hẽtur: in eden. qd & geneſeos narrat hi 3
ſtoria.Eden ãt uertit᷑ in delicias. Et pulchre ad diſtinctionẽ paradiſũ dei noĩat: ut oñdat eẽ & contra *
riũ paradiſũ non dei: apud eos ꝗ ueritatẽ mutant mendatio & paradiſũ hẽre ſe iactant: Quo ſermo⸗ Wuun
ne demontrat nequaꝗᷓ hoĩem eſſe de quo ſcribitur: ſed contrariã fortitudinẽ quæ quondam in dei eho⸗
paradiſo cõmorata ſit: licet iudæi hoc per gqappellatur de hiram rege tyri eſti- volun
ment prophetari. Cui aũt dr in deliciis paradiſi dei fuiſti ſiue factus es: qd habuerit oſtendit. quid ue md
perdiderit. Porro qd habitationi paradiſi copuletur omnis lapis præcioſus operimentũ tuum ſiue uh
colligatio tua & circundatio.ſardius. topazius. & iaſpis. criſolitus & onix & berillus: ſaphirus & car ſen
bunculus & ſmaragdus.ſiue ut in. lxx diuerſo ordine nominibuſq; aliis. duodecim lapides continẽ a
tur. Hoc obſeruandũ eſt non oĩ lapide præcioſo regem tyri fuiſſe circundatũ ſiue opertum: & ut ſy⸗ igle⸗
machus tranſtulit uinctũ atq; conſtrictũ: ſed oẽm lapidem quẽ habuit princeps tyri fuiſſe præcioſũ lei
Alioquin multi ſunt pᷣcioſi lapides:quos in pᷣſenti loco ſcriptura non memorat:calcedonius ſardo enn
nix. criſopraſſus:iacinctus. criſtallũ quoq; & pᷣcioſiſſimum margaritũ. Sed & aquila & ſymachus ac o ſifii
theodotio in præſenti loco multü inter ſe &. lxx. interprætes. non ſolum ordine: ſed & numero di/ Amm
ſcrepant atq; noĩbus.In apocalypſi quoq; Ioannis ubi de uiuis lapidibus Hieruſalẽ extructa memo ine
ratur.paululũ in extremis partibus ordine cõmutato. idẽ in fundamentis eius ponũtur lapides: ita hnen
ut portæ illius criſtalli lumine ſcribantur ediſficatæ. Sed & in pectore pontiſicis p quattuor ordines ite
in rationali idẽ lapides deſcribuntur. Et in humeris eius duo lapides onichini. in quibus duodecim Nn
