gno præmio coronatur. Et mittitur ad eum Philippus euangeliſta ſtatimq; docetur: credit: bapti/
⁊atur: ſaluus eſt.Et non ſolum eunuchus:ſed cum additamento uiri ponitur eunuchus uir ethi-

ops. Qui.n. eunuchus erat chriſti: & ſe eunuchauerat ꝓpter regnum cælorum: ꝓpterea uiri uocabu

lum nõ amiſerat: Recte quoqʒ Sophonias quaſi filius chuſi:I deſt ethiopis in cõſequẽtibus libri: de
. pœnitentia

nne)a

he

llies

—

ſiot.

i

Suhper Sophoniam.c.i.

pœnitẽtia ſcribit ethiopũ: trãſflumina ethiopiæ:nde deferẽt hoſtias mihi: Hoc de geneologia So
phoniæ: ꝗq ꝓphetauit in diebus Ioſiæ: Quò aüùt dies dicuntur heliæ: hi ꝗ ab eo illuminati ſunt:lta &
dies Ioſiæ: ꝗ ſe librauerat ad dũm: Quia loſias interpptatur eleuatio dñi: Et fuit uir iuſtus: Et de laudi
P 4. Re. 22. a bus eius Regnoꝶ quoq; & paralipomenon ſcribit hiſtoria: Et habuit patrẽ Ammon: Auũ manaſ-
n 2.Par. 34 ſem. Legimus manaſſem poſt multa ſcelera: & poſt captiuitatẽ in babylonẽ egiſſe pniam: & ad me

d liora cõuerſum dñi miſericordiã cõſecutum: Vnde & ſidei ſuæ per quã crediderat deo:filium uoca
4 uit i ammon: Siqdem ammon fides interptatur: Simulq; conſidera qd' nequa
Kocd ꝗq ut ſupra reges decẽ tribuum.i. reges Iſrael: ponãtur ſed reges tm iudæ. Iam.n. decem tiibus ab af
otrni ſynis ſub rege Ezechia patre manaſſe deductæ fuerãt in captiuitatẽ. Hoc in prohemio: & in titulo
äce Sophoniæ generationis & tꝑis: Nunc uideamus qd in ipſa quoq; ꝓphetia cõtineat.
talr ¶Congregãs cõgregabo oĩia a facie terre dicit dñs:cõgregãs holeʒ ⁊ pecus:cõgregans volati
lia celi:? piſces maris:⁊ ruine impioꝛũ erunt:⁊ diſperdà hoĩcs a facie terre dicit dũõs. LXX.
oindi Befectione deſiciat a facie terre dicit dñs:deficiat homo:⁊ iumenta: deſiciant volatilia celi:=
khiter infirmabuntur impij:⁊ auferam iniquos a facic terre:dicit dominus.
ektrinn CHoc qc poſuimus & ruinæ impiorũ erunt & in. xxx. infrmabũtur impii de Theodotionis tranſ-
ON latione additũ eſt:pro quo ſymachus interpᷣtatus eſt: Et ſcandalum impiis: ut ſubauditur cõgrega
DmmOaN buntur: ſiue deficient. Quinta aut editio & infirmitas cũ impiis deficiet: Debemus ergo cõſuetudi-
Fhünn nem noſtrã ſequẽtes primum hiſtoriã texere: & poſtea de ſublimioribus diſputare: Extremum pro
Linun pe regnũ duarum tribuũ: qᷓ uocabantur iuda & beniamin: ſub Ioſia fuiſſe nulli dubiũ eſt: Illo.n. in⸗
ne Plo⸗ terfecto filii eius ꝗ poſtea regnauerũt: Et nepotes nõ tam regnaſſe credendi ſunt: q ludibrio habiti
nilluß fuiſſe. Ab ægyptio rege: & chaldæis: & uariis captiuitatibus: mortibuſq; cruciati. Quia igitur popu
lus poterat ſe excuſare in regibus malis & dicere: nos uolumus ſeruire deo. ſed ꝓhibemur a leibe

datur rex iuſtus: quo zelante zelum dni: & populo nihilominus in idoloꝑꝶ cultu pſeuerante: juſta
iræ cauſa profertur a d’o: Et prophetatur de euerſione hieruſalẽ & captiuitate iuda & uictoria na-

1 buchodonoſor. Dicitq; dñs pꝑ Prophetà: Nequaqᷓ ultra tribuã pnĩam ſed a facie terræ uniuerſa cõ
ſumã: Non homo nõ iumentũ nõ uolatile nõ piſces maris remanebunt: Irã quippe dñi etiam bru
Clr ta ſentiunt amimalia. Et uaſtatis urbibus hoĩbuſq; interfectis: ſolitudinẽ && raritatem beſtiaꝶ quoq;
LI fieri & uolitaliũ piſciũq;:teſtis Illyricus eſt: teſtis Thracia: Teſtis ĩ quo ortus ſum ſolũ: ubi præter cæ
NnrAr. lũ & terrã & creſcentes uepres: & cõdenſa ſiluarũ cuncta perierũt. Hoc ãt inqt ꝓpheta accidet qa im
Nnie. piorũ fuit nimia multitudò. Corruent itaq; Impii & diſperdentur hoĩes: & ent ſolitudo ſup faciẽ

terræ: Sed & de cõſumatiõe mũudi idipſum accipe poſſumus: Qd' & hoĩes & pecora & uolatilia &
piſces maris & uniuerſa deficiẽt: ut inſrmẽtur impii: & tollatur iniqtas a facie terræ: Qdſi uolueri
mus & altius aliqd intelligere: pp hoc qd; dicitur a. Ixx. Defectione deficiat a facie terræ. & defectio-
Gene.⁊5.a nẽ in bonam partẽ accipe:luxta illud. Et deficiens mortuus eſt habraam in ſenectute bona: ſenex &
plenus dieꝶ: & appoſitus eſt ad populũ ſuum: Et de his ꝗᷓ de Iſaac & lIacob ſcriptura refert: Videbi-
mus qũo defectione deficiant a facie terræ: Et hoc eos implere præceptũ: qui habentes cõuerſatio-
nem in cælis. Et in carne non ſcdm carnẽ militantes eo ꝙ ſciant illos qui in carne uiuunt deo pla
cere non poſſe: Quantum in ſe eſt omnia agunt ne ſint in carne ſed in ſpiritu: & a terra receden-
tes aiunt cõſuſcitauit & conſedere nos fecit in/ cæleſtibus in chriſto: Quod ſi aliquis oppoſuerit
Gene. 25. b aduerſum hoc quod in bonam partem accepimus: Defectione deficiat a facie terræ: Illud quod
mm de Iſmahel ſcriptum eſt: Hi ſunt anni uitæ Iſmahel. cxxxviii. Et deficiens mortuus eſt: & appo-
4 ſitus eſt ad genus ſuũ:Reſpõdebimus ei primũ & ipᷣm Iſmahel filiũ eſſe habraam: Et accepiſſe do/
w na: & partes a patre ſcdum menſurã ſuã. Deinde abſolute ſcriptũ deficiẽs mortuus eſt: Et nõ addit
Genz.3). d qd ſcriptum eſt de habraam in ſenectute bona: ſenex & plenus dierum: & appoſitus eſt ad populũ
uck Gen.49. d flarn⸗diue de Iſaac: fuerũt ãt dies Iſaac quos uixit. clxxxv. Et deficiens Iſaac mortuꝰeſt & depoſitus

el⸗

4...
ſorte n!
Arbl .

RZ eſt ſenex & plenus dierũ: Nec nõ & de Iacob ceſſauit iacob pᷣcipiens ſiliis ſuis: & leuãs pedes ſuper
nd 9H lectũ defecit & appoſitus eſt ad populũ ſuum: Ex quo intelligi mus aliud eſſe tm̃ deficere: Et aliud
unn cũ defectione plures pariter habere uirtutes. Qd aũt primum dixerat generaliter: defectione deſi-
Fmme ciat a facie terræ: poſtea in partes diuiſit ſcriptura diuina: deficiat homo & iumẽta deficiãt uolatilia
Ntahr cæli & piſces maris: Quattuor ſunt ꝗᷓ iubentur deficere: primum hõ rationabilis: deinde tria quæ
ihurt ſubiecta ſunt homini: & iumẽta & uolatilia & piſces: Quæ puto. viii. pſalmo poni Inſup & pecora
znii cãpi:Volucres cæli & piſces maris: qui pambulãt ſemitas maris. Quod autem primũ dixerat oues
nnci & boues: uniuerſa quaſi præcipue de iumẽtis ſeperauit: & cũ iis quæ mãũſere iumenta numerare ea
dun noluit: Deficiat itaq; homo:deficiant iumenta: deficiant uolatilia: deficiant piſces: & nõ dixit defici
( ant beſtiæ: deficiãt reptilia terræ: Hæc. n. nõ debẽt deficere ſed perire: Et iterum deficiãt quæ poſſũt
oͦei habere correptionẽ: Quomodo defecerunt Sarræ muliebria: Et iubetur habraã ut audiat quecũ-
d, qʒ ſarra præceperit: Deficit quis ut homo ſi contẽnat humana: & nõ ultra moriatur ut homo: & au⸗
58.81 diat: Ego dixi dii eſtis: Defecit alius ut iumẽtum: quia ad altiora cõſcendens nõ accuſatur ſermõe
aty ps. 48. ꝓphetico.Homo cũ in honore eẽtnõ intellexit: cõparatus eſt iumentis inſipientibus: & ſimilis fa-
cobn ctus eſt illis: Deficit quañ uolatile cæli: qui facit ſibi pennas aquile: & reuertetur ad domum præce
ann „

iero.liber

ptoris ſui diues: & omnem deſerens paupertatem. Defecit quaſi piſcis matis.qui compfræhenſus ſa

enis dni:cum boms piſcibus ſeparatur. Cum hæc iuxta præceptũ dñi fuerint perpetrata: infirma-

puntur impii non habentes tantũ roboris quantum prius: ſed & tollẽtur iniꝗ: Nõ dixit occidẽétur
ſed tollentur: ut ad meliora cõuerſi de impietate & iniꝗtate: ad pietatẽ iuſtitiamq; trãſlati: incipiãt
eẽ qd ante nõ fuerãt.Hæc ſcdm tropologiã:Dhebemus.n. & maiorum interpᷣtationem ponere:Iam
in lectoris arbitrio erit: utrũ ſeueritatem an dementiã uelit ſonare quæ dicta ſunt.
¶Extendam manũ meam ſuper iudam:⁊ ſuper oẽs habitatoꝛes hieruſalem.⁊ diſperdaʒ de lo
co boc reliquias baal:⁊ noia edituoꝛum:cuʒ ſacerdotibus:⁊ eos qui adoꝛant ſuper tecta militiã
celi:⁊ adoꝛant ? iurant in domino:⁊ iurant in melchom:⁊ qui auertuntur de poſt tergum domi/
ni:⁊ qui non queſierunt dominum:nec inueſtigaueruntteum. LxXX.
CExtendã manum meã ſuper iudã:⁊ ſuper oẽs ꝗ habitant hieruſalẽ:⁊ auferã de loco hoc noĩa
baalim:æz noia ſacerdotum cũ ſacerdotibus:⁊ eos ꝗ adoꝛãt ſuꝑ tecta mulitiam celi:⁊ eos qui iu-/
rant in dno:⁊ iurant in rege ſuo:⁊ eos qui declinant a domino:⁊ qui non retinẽt dominum.
C Poſt impiorum ruimnas & iniquoꝑꝶ ablationes a facie terræ: conſequenter aduerſus iudam & ady/
uerſus hieruſalẽ ex perſona dñi dicitur. Extendã manũ meã ſup Iudã & ſup oẽs habitatores hieru/
ſalem: extenſio ꝗppe manus geſtum percutientis oſtendit: & diſperdam de loco hoc reliquias baal
Non ꝙ ſcdum. lxx:nomia baalim penitus eradenda ſint:Sed quo cultores eius e populo qui pauci
de cede hoſtium remanſerant in Iuda & hieruſalem ſe cõminetur aufferre: Nomina quoq; edituo/
rum cum ſacerdotibus: Quia in tantam Iudas & beniamin uenerant impietatem: ut in templo dñi
Iuxta qd ſcribit Ezechiel: regnoꝑ quartus liber onñdit: Statuam baal quã imaginem cæli dñs uo

cat ſtatuerint: Et in eodem ſanctuario idola & dũm pariter uenerati ſint: Vnde ſignanter Idoloꝑꝶ ſa

cerdotes: nõ ſacerdotes ſed ꝓavi Tikov ideſt edituos uel fanaticos appellauit: quod hebraice di
citur: Archumarum: Et edituos ergo & ſacerdotes quondam dei & eos ꝗq in dogmatibus adorabãt
militiam cæli ſolem & lunam & aſtra reliqua: Et qui iurabant ĩ nomine dñi: & ĩ nomine idoli am
manitarum melchom Quod a. Ixx. in regem uerſum eſt: aufferet dñs de loco hieruſalẽ ſiue diſper
det dvaipe enim ſubauditur: Et diſperdam de loco hoc reliquias baal: & diſperdam nomia edi
tuorum cum ſacerdotibus: & diſperdã eos qui adorant ſuper tecta militiam cæli: & diſperdã eos
qui adorant & iurant in domino: & iurant in melchom: &diſperdam eos qui auertuntur ſiue decli

nant de poſt tergum domini: & qui non quærunt eũ ſiue non retinent: Auertuntur autem de poſt

rergum domini: & qui relinquentes cultum eius iurant in melchom & adorant militii cæli & ue/
nerantur baal idolum ſydomorum: Hucuſq; hiſtoriæ ſenſus expoſitus eſt: Videamus & Tropolo/
giam: Propter dominum qui de tribu iuda ortus eſt. & propter hieruſalem in qua regnauit Iudas:
noc eſt dominus atq; ſaluator: Dicamus quando multiplicata fuerit iniquitas: & refrixerit caritas
multorum: & ueniente domino rara fides apparuerit in terra: In tantum ut tententur etiam electi
dei: Tunc extendere dominum ad ſupplicia peccatorum manum ſuam ſuper iudam: qui ſibi uide-/-
tur nomen dñi confiteri & ſuper hieruſalẽ eccleſiam: ꝗᷓ ex pace ſortita uocabulum eſt: Et aufferte de

eccleſia noĩa baalim quod interpᷣtatur ĩ ſublimioribus: Aufferet autem dñs noĩa uanæ gloriæ & ad Iac. 2. a.

mirationis falſæ:qᷓ uerſatur in eccleſia. In qua iuxta Iacobum ueneratur annulum aureũ habens: &
contemnatur pauper: cũ ad aduentũ iudicis & ſenatoris: & in cõmune oĩum diuitum: plebs uniuer

ſa conſurgit: & ſancto pauperi ne ſtanti quidem inter cateruas:& cõpræhenſiones eorum tribuitur

Iocus:Sed & noĩa ſacerdotum cũ ſacerdotibus:q fruſtra ſibi applaudunt in epᷣali noĩe: & ĩ præſby/
terii dignitate: & nõ in opere:Vnde ſignanter non ait & opa ſacerdotum:cũ ſacerdotibus: ſed no/
mina: qui tantũmodo falſa noĩa præferunt dignitatum: & malis operibus ſua nomĩa deſtruunt:Et
eos qui adorant ſup tecta militiã cæli: ꝗg eleuantur aduerſus ſcientiã dei: & oẽ quod geritur in ſe/
culo fictam ſibi ſcientiã pollicẽtes: referũt ad ortus ſtellarum & occubitus: & mathematicorum ſe/

cuntur errores: & eos qui adorant diñm: & melchom: qui ſeculo pariter & dnño purtant ſe poſſe ſerui Soph.i.b.

re:& duobus dñis ſatiſfacere:deo & mãmonæ: Qui militantes chriſto obligant ſe negociis ſecula/-
ribus: & eandem imaginem offerunt deo & cæſari: Et cum chriſti ſacerdotes ſe eſſe dicant: filios ſu-/
os conſecrant melchom.i. regi ſuo: Recte. n. habent regem hoĩem: qui regem dm perdiderunt: &
qui per mala opera declinant a domino: & nõ reqrunt eum nec retinẽt ſua peccata fugiẽtem. Siꝗs
autem uoluerit iuxta ĩterprætationẽ nominum: Iudæ & hieruſalẽ: ſupra animã unius cuiuſq; hoc

ipſum intelligere: nõ errabit:qd aufferat dñs uniuerſa quæ diximus uel in conſumatione mundi:

uel in ſingulorũ exitu: Quãdo audient:ſtultæ hac uoctæ aufertur aĩa tua a te: Extendet manum ſuã
ſup eum ꝗ ſenſum pacis ſe habere iactat: ut aufferat atq; diſperdat de tali hieruſalem omnem ſuper
biam:& falſos in deum cultus: & uariorum errores dogmatum: & ſeruitutem in deu pariter & mũ
dum: & per cottidiana peccata auerſionem a domino & neglectum in deum.
Silete a facie dñi dei:qꝛ iuxta ẽ dies dñi:qꝛ pᷣparauit qñs hoſtiã ſctiſicauit vocatos ſuos.Xx
Kimete a facie domini dei:quia iuxta eſt dies domini:quia pꝛeparauit dominus victimã ſuã
ſanctiſicauit vocatos ſuos. XOPro eo quod. Ixx. tranſtulerunt timete: &
nos poſuimus ſilete in hebreoſinteriectio eſt Imperantis ſilentium: qua ſæpe utuntur & comici: ſed
& abſolute:

—

et
ſol
nis
ſi

L
Mmn & abſolute:præcipitur in cunctis ſilentium: qdq dies uentura ſit dñi: Diem autem dñi diem intelli /
wan gamus captiuitatis: & ultionis:in populũ peccatorem & hoſtiã ſubuerſionis hieruſalẽ: & ſanctifd ca
i tionẽ eoꝶ quos dedicauit interfectione: Scdm illud qd dicitur in hieremia Sanctifica eos in die in
krln terfectionis eoꝶ: Et eſt ſenſus: Venit contra impiũ populum olim pᷣdicta captiuitas: iã prope ẽ: Sub
Eze. 7. a. Ioſia enim rege prophetia texitur: hoc interfecto uaſtitas uenit: De qua in Ezechiel. Venit inquit fi-
6 Nn nis: finis uenit&c. Hæc mihi uictima placet: has mihi hoſtias ſanctificaui: Põt autem hoc qch ait ſan/
mini ctificauit uocatos ſuos: & de babyloniis accipi: quos in ultionẽ populi ẽt ſeruos uocat uindieantes
Ndo ⸗ iniuriam ſuã.Vocaui inꝗt nabuchodonoſor ſeruum meũ: Et in eodẽ uolumine nõ ſolum ſeruum
ſed columbam eum quoqʒ uocat: A facie gladii colũbæ: Porro ſcdm tropologiam quia facies dñi
ei eſt ſuper faciẽtes mala: ut ꝓdat de terra memoriam eorũ. Et prope eſt iudicii dies: atq; ad compara
iid tionem eternitatis omne huius ſeculi tempus breue é: ſiue exitus ſinguloꝑ. Timeãt omnes: & ſi/
n. s. 90. leant ne facies dñi de qua ſanctus ait: Signatum eſt ſuper noslumen uultus tui domine: Peccatoꝶ
naad fœnum ſtipulã ligna cõſumat: Præparauit enim dominus hoſtiam ſuam: Totum leuitici myſteri
Chien, um:quãdo per ignẽ & effuſionem ſanguinis: & ueram oblationem ſalui fient qui ſaluandi ſint: &
iubaul ſanctificabuntur uocati. Quidam de noſtris: diem domini & hoſtiam eius: & ſanctificationem uo
ipanc catorum in aduentu ſaluatoris intelligunt: quãdo immiolatus ẽ agnus: & ſanguine eius ſanctifica/-
hruo⸗ ti ſunt apoſtoli: & cæteri qui per eos uocati ſun.
lociüi CEt erit in die hoſtie dñi viſitabo ſuper pꝛicipes:⁊ ſuper filios regis:⁊ ſuper oẽs qui induti ſũt
lüsno veſte peregrina:Et viſitabo omnem qui arroganter ingreditur ſuper limen:In die ula:qui cõ/
lonſ plent domum domii dei ſin iniquitate ? dollo. Lxx. MRRD
icech CEt erit in die hoſtie domini ⁊ ulciſcar ſuper pꝛincipes ⁊ ſuper domũ regis:⁊ ſuper omnes qui
ndit induti ſunt veſtimentis alienis:⁊ vlciſcar ſuper omnes mamfeſte qui ſunt in ueſtibulis: In die
lim illa:qui complent domum domini dei ſui impietate ⁊ dolo. .—
äe In die iudaicæ captiuitatis: quãdo totus populus immolãdus eſt: uiſitabit dominus: & ſup princi
ninch pes ꝗ mane bibebãt ſiceram: & ſup filios regis uel oẽs de ſtirpe regia: uel certe proprie filios Ioſiæ:
lien quos uel occiſos uel captos legimus: & ſuper oẽs ꝗ induti ſunt ueſte peregrina: hoc ẽ qui pro dei
ece cultu uenerati ſunt idola: Et ſuper oẽs qui arroganter ingrediuntur ſuper limen: in die illa hoc eſt
ei aduerſum ſuperbos: qui cum quodam faſtu & dignitatis ſupercilio: gradus templi & ſanctuarii li
Tie men aſcendunt: Porro qꝗa in eo ubi nos interprætati ſumus: qui arroganter ingrediuntur ſuper li-
dcſ men:Poteſt intelligi ſedm hebraicum: qui tranſiliunt limen: Et hoc hiſtorice ſentiendũ eſt: Vindi⸗
*WZV cabo ſuper eos. Qui iuxta Regnoꝶ primum librũ non calcant limen Idolorum: ſuperſtitionibus
lin 1 ſeruiẽtes. Qui repleuerũt templũ domini dei ſui: nõ ſolum idolorum cultu ſed iniquitate: ſcelere:
anu li & oĩ mendatio: ut ad errorẽ religiomis iniquitas quoq; in ſubiectos: & in proximos mẽdacium iu⸗
rat geretur. Sed quia ſemel & tropologicæ exponere cœpimus: Viſitabit dominus in aduentu & paſ-
inich ſione ſaluatoris:Ideſt in die hoſtiæ filii ſin ſup pontiſices & facerdotes populi iudaici: & ſuꝑp domũ
enech regiam: Vſq; ad illud enim tẽpus perſeuerauerunt reges de ſtirpe dauid: ſcdm prophetiã Iacob: Nõ
a⸗ d deficiet princeps ex iuda neq; dux de femoribus eius: donec ueniat cui repoſitũ eſt: & ipſe erit expe
f»ö ctatio gẽtium:Poſt hoſtiam.n. domini ablatum eſt regnum a iudæis: & ſuper oẽs inquit qui indu/
uet ti ſunt ueſtimẽtis alienis: qui receſſerũt a protectione & indumẽto dei: & ſuo errore cooperti ſunt:
uut Et ulciſcar ſuper oẽs maniſeſte qui ſunt in ueſtibulis:hoc eſt ꝗ egreſſi ſunt de tẽplo dei & cum de/
lby⸗ berent eſſe intrinſecus pp peccata ſua egreſſi ſunt foras:& de eccleſia dei receſſerunt:implentes tem
ino/ plum eius impietate & dolo: Hoc intellectum ſit ĩ primo ſaluatoris aduẽtu. Quia autem de conſu⸗
nukt matione mũdi: & die iudicii: quem oẽs in die interprætãtur domim: ſemel expoſuimus. Scire de/
inſe bemus qd illo tpe uiſitet dominus ſup principes:& ſuper paſtores:qui lac de ouibus cõmedunt: la
unſe⸗ naſq; tõdentes nõ curant de cõſtrictiõe gregis: Et ſup filios regis qui ſe iactàt chriſtianos: & quod
eſenn regis xpi ſint filii gloriãtur:Et ſuper oẽs ꝗ induti ſunt ueſtibus alienis: Veſtis filiorũ efgi⸗ & princi/
eal o.t.b. pum indumẽtum chriſtus eſt: qc' accipimus in baptiſmo: Iuxta illud Induite uos chriſtum Ieſum.

l- Collo 3.b Et induite uos iiſcera miſericordiæ: bonitatis: humilitatis màſuetudinis patientiæ: & cætera: In ꝗ/

mmtd bus præcipitur VYt induamur nouo hoie cæleſti: iuxta creatorem noſtrũ: & proiciamus indumen-
tum ueteris hoĩs cum operibus eius: Cũ etgo debeamus talibus indui ueſtimẽtis: Pro miſericor-
ge dia induimur crudelitate pro patientia impatiẽtia: pro iuſtitia iniqtate. Et ut ſemel dicam pro uir-
d ps.103 tutibus: uiciis: Ideſt ꝓ xpᷣo antichriſto. Vn le dicitur de iſtiuſmocdi oĩe:Et indutus eſt maledictio/
nli x 0 ne ſicut ueſtimẽto: Vindicabit quoq; dominus manifeſtiſſime in aduẽtu ſuo: & ſuper eos qui cum
ſhet bonis operibus in eccleſia eſſe deberẽt: eiecerũt ſe ob cõuerſationẽ peſſimam & traditi ſatanæ uer-
miũ ſantur in ueſtibulis: Immo nec in ueſtibulis ſed ante ueſtibula: Quod ſignificantius græce dicitur
ev poα1ι½1¾1 ι◻ι¾¹ä Et ſuper omnes uindicabit ꝗq uariis iniquitatibus atq; peccatis implẽt eccleſiã:
V & impietatibus atq; mẽdatio: & miſcent ſanguinẽ ſanguini: Quod ſi uoluerimus hoc ipſum acci-
ſii pere ſup aĩabus ſingulorũ: principes: & domũ regis: Intelli gamus A0πισααι°Üοkai dicαιοσσειαι
e Ideſt cogitationes & ſenſus: ipſam aiam qꝗᷓ debet eẽ hoſpicium regis: Et iuxta ſuperiorem exp oſi
tionem indumẽta quoq aliena: & oĩa ꝗᷓ ſecuntur referamus ad unumquẽqʒ credentium: qui cum
e 1i
2*

Miero.liber

debuerãt induti eẽ xp̃o:& ſemp uerſari intriſecus:uariis ſe peccatoꝶ opuerunt ueſtimẽtis: & e reſ
ſi de eccleſiai. cõgregatione ſanctorum: ꝓ uirtutibꝰ ipleuerunt tẽplum corpis ſui iniqꝗtate & dolo
¶Et erit in illa die dicit dominus:vox clamoꝛis a poꝛta piſcium ⁊ vlulatus a ſecunda:⁊ contri/
tio magna a collibus. LXX. ¶¶STSt erit in illa die dicit domi⸗
nus vox clamoꝛis de poꝛta cõpungentium:⁊ vlulatus a ſcõa:⁊ contritio magna a collibus.
Cn die hoſtiæ dñi quando extenderit manum ſuã ſuper iudam & ſuper oẽs habitantes hieruſalẽ
& hoſtilis eam uallauerit exercitus: Vox clamoris a porta piſciũ & ululatus a ſcda: & contritio ma/
gna a collibus. Portam piſcium eam uocabant:q̃ dioſpolim ducit & Ioppen:& uicinior mari erat
inter cunctas uias hieruſalem: De qua & Eſdras refert: Portam uero piſciũ edificauerunt filii aſnaa:
ipſi texerunt eã & ſtatuerũt ualuas & ſeras & uectes. Quod aũt ait & ululatus a ſcda: Secũdi muriĩ Nexæ. 3.4.
eodem climate portam ſignificat:De qua & in regnorũ libro ſcriptũ eſt: Et ibat helchias ſacerdos 3. Re. 22. C
& alchã: & achobor: & ſaphã & aſaia ad oldam ꝓpheten uxorem ſellum filii tecuæ filii aras cuſto/
dis ueſtiũ & hæc habitabat hieruſalem in ſecunda: Contritionẽ hic magnam a collibus: De mõte
ſion & excelſiore parte loqtur:Quod cũ altiora & arx ciuitatis fuerint occupata: facilior eſt in pro/
na deſcenſus. Si aut diem illã quã dñs cõminatur diem iudicii ut ſupra uoluerimus accipere: eo tẽ
pore qñ uetuſtus dierum ſeſſurus eſt: & aperiendi libri & pandendæ cõſcientiæ ſinguloꝶ: Tunc im
plebitur uox clamoris a porta cõpungentium: Prima. n. porta oculoꝝꝶ erit: qua exhibebuntur no/
bis peccata ante oculos noſtros: & oĩs pompa & imago antiquoꝶ ſcelerum & uitiorum atq; lu/
xuriæ proferetur in mediũ. Tunc illud erit uerũ ꝗd ſcriptum ẽ. Ecce homo & opa eius ante faciem
eius. Torquæbit igitur eũ conſcientia: & poſtqꝗᷓ cõpunctus clamauerit a prima oculorum porta: ulu
labit etiam ſcda:quã & aures intelligere poſſumus:Per hos enim uel maxime ſenſus ꝗbus uitia il-
lapſa fuerant: eoꝶ pœna ſentietur: qñ cernimus qd fecimus: & audientes ſermonẽ docti totumq;
ordinẽ peccatoꝶ in ululatum cõpellimur: & conteritur in nobis quicꝗd fuerat excelſum: Et ꝓpter
cecitatem & ſurdas aures ignorabatur a nobis: uel certe cũ uerba ſublimia & eruditio de excelſo ue
niens cõteret nos atq; confrin get: & opere cõplebitur. Rugiebam a gemitu cordis mei Vt ſit ſacri/ p̃s7
ficium deo ſpiritus cõtribulatus in nobis: qui hoĩes ſumus: & nõ tam grandia peccata fecimus: ut s o.
montibus cõparentur: colles contriti ſunt:In diabolo aũt & angelis eius excelſa montiũ continen
tur. Multi putant iuxta hiſtoriam qd ad babyloniorum tẽpora retulimus: intelligendũ eſſe de pri/
mo ſaluatoris aduentu qñ propter peccata nimia: & clamorem populi concrepantẽ. Sanguis eius Mat. 27. c.
ſuper nos & ſuper filios noſtros: circũdata eſt ab exercitu hieruſalem: & a duobus urſis ueſpaſiano 4. Re. 2. d.
ſcilicet & tito irridentiũ puerorũ turba conſumpta eſt. Quæ quidem intelligentia magis fidewi no
ſtræ conuenit: ſed ita ut ſciamus & priori hiſtoriæ poſſe congruere: uel certe priorẽ captiuitatẽ ty/
pum eſſe ſecũdæ: & perfectæ euerſionis hieruſalẽ: necnõ & hoc aiaduertendum quia hadaſſim: Ma
nifeſte in hebræo non portã compungentiũ: ſed portam piſcium ſonat. Allegorice portam piſciũ
eſſe in hieruſalem: Poſtq inferunrur boni piſces ꝗ a malis fuerant ſeparati: Et lugebunt cæteris in-
troeuntibus: qui foris remanſerint: Vel certe in fine mundi & in conſumatione lugebunt a porta
piſcium prima:qui ſuũ baptiſma non ſeruauerunt: lugebunt a ſecunda qui non egerunt pro pecca
tis dignam pœnitentiam: Et erit magna contritio ſuper colles: ꝗ nec peccatis incuruati ſunt ut cer
uicem ſubmitterẽt & ſua ſcelera depſorarent:Per has.n.portas baptiſmi & pniæ in hieruſalẽ: Ideſt
in eccleſiam dei uel introitus uel reditus eſt. . MWG
CAlulate habitatoꝛes pile conticuit omnis populus canaan. LXX.
VElangite qui habitatis conciſſam:quod aſſimilatus eſt omnis populus canaan.
CPila quæ hebraice dicitur Machtes: & ab Aquila uerſa eſt iyAà1 non per breuem ſyllabã pri-
ma legenda eſt: nec & ατπιαν putemus: ſed productam: Vt de pila ſciamus dicere in qua frumẽ/
ta tunduntur uas cõcauum: & medicarum artium uſui: In quo proprie apaâααaρ neri ſolent:
dicat aliquis intellexiſſe quid ſignificat pila: Sed ſcire uelle cur in præſenti loco aſſumpta ſit:quia ſe
mel deſcriptio ẽ captæ urbis: & dicitur: uox clamoris a porta piſciũ & ululatus a ſcda: & cõtritio ma
gna a collibus: Nũc idẽ deſcriptõis ordo ſeruatur: & de ululatu dicitur eoꝶ: q habitãt in ualle ſiloe
Et pulchre ſcriptura ñ dixit ꝗ hitatis ĩ ualle ꝗ hitatis ĩ gurguſtiõe ſed ꝗ habitatis in pila: Qd.ſ.qũo
frumẽta feriẽte deſup uecte:cõtundũtur.Ita de porta piſciũ:& de porta ſcda: & de collibꝰproruens
in uos decurret exercitus: Populum autem canaan appellauit populum Iudæorum. iuxta quod le
gimus In daniele: Semen canaan & non iuda. Et ad hieruſalem pater tuus amorreus: & mater tua Dan. . f.
cæthea: Et in alio loco canaan in manu tua ſtatera iniquitatis: Quod ſi uoluerimus iuxta utramq; Eze. 16. a.
tranſlationem tropologiam texere recte ad ululatum: & planctum concitãtur qui in extremis pec Oſee.i2:6.
catorum fecibus habitant: & in ſcelerum ſuorum ima demerſi dicunt Infixus ſum in limum profũ ps. 63.
di: & non eſt inquit ſubſtantia. Vnde additur: qui habitatis conciſſam: hoc eſt animam multis ini-
quitatibus uulneratam. Siue eccleſiam quæ ſciſmatibus hereſibuſq; lacerata eſt: & ad ſingula uulne
ra plangit filios interfectos: Quod autem dicit: conticuit ſiue aſſimilatus eſt omnis populus cana-
an: blaſphemiam eorum in die iudicii ceſſare ſignificat: & os quod in altum poſuerunt linguamq;
ad terram uſq; penetrantem: eterno ſilentio conticeſcere: & quod peccatum peccauit bierblaen
Leeideo

Nb cki

Ki
01
&
eli
fes
lan
nic⸗

C
C.
ci
n
n

Super Sophoniam.c.i.

& ideo in comotion em facta eſt. Populus dicitur canaan:quod interprætatur cõmotio: Non enim
5. 39. poteſt dicere Statuit ſuper petram pedes meos:ſed incertus & fluctuans ſem per in motu eſt. Vnde

n ciae uir ſanctus poſtꝗᷓ euigilauit e ſomno: ex maledictione nomen impoſuit canaan dicens: Ma⸗
e e l, cnaan puer amn ulus erit fratrum ſuorum: Non ſolum autem canaan aſſimilãtur peccato
Min res: ſe io qualitate diuerſitate peccati:alius aſſimilatur pharaoni: alius nemroth gigãti. Et ecõ
N ranio Per bona opera atq; uirtutes: quia & uirtutum itinera ſunt diuerſa: ille ſpiritũ aſſi mit habraã
H . moyſi: alius heliæ: qobrẽ ab apoſtolo dicitur Emulamini charſſmata meliora: Qui uero pfectus
1 4 1. Cor. lz.b ei inxta eam tñᷣ pfectionem quã humana cõditio poteſt capere per ſimilitudinẽ dei ſignatur.
uniſe, IBiſperierunt omnes inuoluti argento. LXX. RK
lein CBuſperierunt omnes qui erecti ſunt argento.
Waltd OQui ſibi inquit in diuitiis confidebant: & tantas habebãt opes:ut ſe quaſi inuolutos:& ſeptos ſuis
Denir diuitus eſtimarent: Vel certe ſicut. lxx. Qui erecti erantin ſuperbiã & pauperes deſpiciebant ira ue-
Kinpon niente uaſtati ſunt Simulq; conſidera qc; nõ dixerit: penibunt qui erecti ſunt argento: ſed iam nunc
eeot anteꝗᷓ eis ueniat ſupplicii dies in eo ipſo qd ſuperbiant:& ſemper de theſauris ſuis cogitent & ſerui
Tnein ant eis perierint atq; corruerint: Quod qui intellexerit puto eum non ſatis cupere diuitias: in ꝗbus
nturno, non peribunt:ſed perierunt qui erecti ſunt: Sed neq; eſtimandum eſt eos ſolos periſſe qui argento
g l⸗ erecti ſunt: ſed iuxta hanc diffinitionẽ peribit & ille: ꝗ in generis nobilitate ſe iactat Qui glonaturi
efaciem dignitatibus pibit qui inflatur pibit ꝗ ĩ fortitudie corpis gloriatur pibit qui ĩ fœmineo lan guore
otaulu mollitus comã nutrit: uellit pilos: cutẽ polit:& ad ſpeculũ comitur: Quæ proprie paſſio & inſania
im. Act. Jg. fœnunarũ eſt: Siꝗs ät uult erigi: & ſuperbire: ſancta ſuperbia erigatur cũ apoſtolo: Quãdo dignus
Wung fuerit ꝓ nomine:leſu chriſti contumeliam pati: glorietur cum apoſtolo: qui exultar in tribulatio/
Eie nibus ſciens quod tribulatio operatur patientiam patientia ſpem: ſpes autem nõ confundan.
RKZ Et erit in tpe illo ſcrutabitur hieruſalẽ in lucernis.⁊ viſitabo ſuper viros deſixos in fecibus
tirla,, ſuis:qui dicũt in coꝛdibus ſuis:non faciet bene dominus ⁊ non faciet male. LXxx.
imment . CEt erit in illa die ſcrutaboꝛ hiruſalem cũ lucerna ⁊ vlciſcar ſuper viros qui contemnunt cuſto
–R dias ſuas:⁊ dicunt in coꝛdibus ſuis non faciet bene dñs:⁊ non faciet male.
rceni⸗ CIn tempore & in die cap tiuitatis hieruſalem: uel a Babyloniis uel a Romanis: quia dereliquit le-
rein gem domini: & impie egit in dominũ creatorem ſuum: Scrutabitur dns cum lucerna oja abſcon/
lano 4 dita hieruſalem: & nullum inultum patietur effugere. Legamus Ioſephi hiſtorias & ibi reperiemꝰ
no,,¹ ſcriptum: de cloacis quoq;ʒ & ſpeluncis: & antris: & ſep ulchris: extractos principes: & reges: & poten
rin⸗ tes: & ſacerdotes qui ſe in eis metu mortis abſconderant. Et uiſitabo inquit ſuper eos: qui confidũt
Gnue in corporibus ſuis:& in uiribus ſuis quas T pPrya feces uocat ſiue peccata in quibus pœnitus fue/
nhli re defixi: qui tollentes prouidentiã: nec boni nec mali deum auctorẽ eſſe dixerunt: Hoc eſt qd nec
„ bonis bona:nec mala malis redderet.Sed quod fortunæ cuncta regerentur arbitrio: & caſu ferren-
tur incerto. In conſumatione aũt mundi quia dies dni ipſa intelligitur: ſcrutabitur dommus hie-
ton ruſalem:Ideſt eccleſiam ſuã cum lucerna:& ulciſcetur ſuper uiros contẽptores: qui noluerunt ſuas
Neic ſeruare cuſtodias. i. mandata domini contẽpſerunt & inſuper rõne ſe peccare dicentes: blaſphema
rucet uerunt in cordibus ſuis: qd; nihil prodeſſet benefacere: nec obeſſet male agere: quia nec bonorum
ltt operum præmiũ: nec malorum pœnam reſtitueret de*. Recte autem hieruſalẽ. i. eccleſiam quæ pri
us iebus uocabatur:quod dicitur conculcata: Et quãdo conculcabatur a gentibus: & demonũ ludi
brio erat:dicta eſt iebus:Et po ſtqᷓ cœpit in ea pax habitare domini: & factus eſt in pace locus eius:
D nomen hieruſalem ſortita eſt: Quod igitur in nouiſſimo tempore: quod ſæpe iã diximus multipli
dih cata iniquitate refrigeſcat charitas: & ſolis lumen recedat ab hieruſalem: & tanta erit uaſtitas ut dif-
iumd ficile ſaluentur etiam electi dei: Tunc in lucerna ſermonis ſui atq; rationis oĩia uitia ſcrutabitur do-/
nen minus in hieruſalem: & in medium proferet: & de ocioſo quoq; uerbo fiet iuditium: & uindicta in
auut peccatores:Poterat enim & peccatum ueniam promereri:ſed in contemptores: De quibus dicitur
uwnn in Abachuc Videte cũtemptores & aſpicite: Et in alio loco. Quare reſpicis ad cõtẽptores: Ac dein
elle de: Qui ãt arrogans eſt: & cõtẽptor: uir ſupbus: & cætera. Super his fiet ultio qui cuſtodias dni nõ
lai⸗ ſeruauerunt. & dicunt in cordibus ſuis: non faciet dommus bene: & non faciet male non ꝙ male
en deus faciat: ſed qd mala uideatur pœna eſſe ei qui patitur: Alioꝗn & ſcalpellus medici malus erit: ꝗ
lr reſecat uulnera: & putridas amputat carnes: Et pater malus cedens filium: ut a uitiis corrigat: & ma
Iu Do4g. giſter malus corripiens diſcipulum ut erudiat: Oĩs. n. diſciplina ad præſens nõ uidetur gaudii eſſe:
ung lud ſed triſtitiæ: poſtea aũt fructum pacificum iis qui per ea eruditi ſunt redddet.
intr er CEt erit foꝛtitudo eoꝛum in direptionem:⁊ domus eoꝛum in deſertum.Et ediſicabunt domos
ni io⸗ 7 non habitabunt:⁊ plantabunt vineas:⁊ non bibent vinum earum:Juxta eſt dies domini ma-
f gnus:iuxta eſt ⁊ velox nimis. LXxX. B
he C Et erit foꝛtitudo eoꝛum in rapinam:⁊ domus eoꝛum diſſipabuntur:Et ediſicabunt domos:⁊
, non habitabunt in eis:⁊ plantabunt vineas:⁊ non bibent vinum earum:quia iuxta eſt dies do/
ng mini magnus:⁊ iuxta ⁊ velox nimis. . ßM
Nens CManifeſtum eſt quod iuxta utramq; captiuitatem omnis eorum ſit ceſus cxercitus: d‚omus di/
itn q iii

A 6.

Miero.liber

ruptæ. & agris uineæq; uaſtatæ ſũt: Nec ultra eos dei diſtulerit patiẽtia. Sed cum dicerẽt ad prope .*
tas:hoc in tempus erit: & in dies longos: uenerit eis dies dñi magnus & uelox nimis. Iuxta tropo/ ſcunn
logiam autẽ cum uenerit tempus iudicii ſiue uniuſcuiuſq; mortis & egreſſionis a ſeculo: Tũc om/ hen
nis fortitudo eorum in direptionẽ erit: Vt quia male ualebat & erigebatur aduerſus dominum in uules
firmum fractumq; uertatur ad melius. Velut ſiquis fortitudinem latronis & piratæ & furis diripiat: en
infirmoſq; eos reddat:prodeſt illis ſua infirmitas: debilitata enim membra quibus prius non bene ein
utebantur a malo opere ceſſabunt: Quod autem ſequitur Et domus eorum in deſertum: Multi ſür ge
in eccleſia edificantes ſion in ſanguine: & hieruſalem in iniqtate: ꝗbus prodeſt: tales domus deſtrui Leui 4. f. e
Legamus leuiticum ubi leproſa domus deſtrui iubetur. Et quia lepra pmanens eſt & diffunditur: kuu
lapides eius & ligna & omnis puluis extra ciuitatem in locum immũdum proici. S ed & in hiere/ Hier. I.b. a
miæ principio tale aliquid ſcubitur. Ecce dedi ſermones meos in os tuum: ecce conſtitui te ſuper ſei⸗
gentes & regna: & fadicare & ſuffodere: & diſperdere & edificare & plantare. Deſtruitur edificatio ntc
peſſima: ut poſtea ediſicatio bona conſtruatur: eradicaturiniqua plãtatio: ut plantatio bona iuxta de
ponatur. Vnde & in ſalomone legimus: Melius eſt habitare ſub diuo ꝗ in calce litis cum iniquita .,1
te & in domo noua. Quaſi bonus ergo deus: domus eorum qui erant defixi in ſecibus ſuis: & dixe- e4d
tant in corde ſuo non faciet bene dominus: & nõ faciet male: Deſtruet: nec eos in leproſis & immũ di
dis domibus habitare permittit: Nec facit ut bibant uinum de uineis quas plantauerunt: Si enim vi
plãtaſſent uineam Sorech: & uineam electam totam ueram:bibiſſent uinũ ſuum: & inebriati eẽnt 4
cum patriarcha noe: & Ioſeph in meridie: Sed quia dixerunt:non faciet bene dominus: & non fa- in
ciet male. Et de uinea ſodomorum erat uinea eorum: & propago eorum de gomorra: uua eorum l
uua fellis: & botrus amaritudinis eis: Furor draconum uinum eorum: & furor aſpidum inſanabi- Deu. 32. n
lis: propterea plantauerunt uineas: & non bibent uinum earum. Et myſtice dicitur de Sodoma & C.s
gomorra: quod omnis plantatio eorum perierit. Si enim permanſiſſent in eo quod cœperant: ut fum
eſſent quaſi paradiſus dei:& non fuiſſent in malo:ut eſſent quaſi terra ægypti:plantatio eorũ utiq; beft
permanſiſſet: tale quid & illud ſuper ægyptiis ſonat in pſalmis: Occidit in grandine uineas eorum A(ſc
& moros eorum in pruina: Quaſi clementiſſimus quippe deus omnem ægypti plantationem: & CE
arbuſculas: quæ in ægypto radicatæ ſanguineos habent fructus: interfecit & ſubuertit: ne bibant ꝗ fuim
