in gladio fame ⁊ in peſtilentia:⁊ dabo eos in vexationem vniuerſis regnis terre:in maledictio/
nem ⁊ in ſtupoꝛem:⁊ in ſibillum ⁊ in oppꝛobꝛium cunctis gentibus:ad quas ego eicio eos:co qp
non audierunt verba mea dicit dominus:que miſi ad eos per ſeruos meos:pꝛophetas de nocte
conſurgens:⁊ mittens:⁊ non audiſtis dicitdominus:vos ergo audite verbum domini oĩs tranſ.
migratio quam emiſi de hieruſalem in babylonez.
CHucuſq; in ſeptuaginta non habetur quæ aſteriſcis prænotaui cætera eni ĩ quibus nel ſinguli uer
ſus uel pauca ab eis prætermiſſa ſunt uerba uictus tedio annotare nolui: ne faſtidium legemtibus tra
derem.pollicetur autem dominus his qui erant in tranſmigratione ꝙ poſt ſeptuaginta annos ca-
ptiuitatis reddire eos faciat de uniuerſis gentibus: & de cunctis locis ad quæ expullerit eos & capti
uitate laxata priſtinum ſtatum & patriam recipere. Et cum ego hæc inquit mea ſponte facturus ſim
& certo tempore redditurus: uos fruſtra decipiemini: ut putetis uos habere prophetas i babylone:
qui uobis falſa promittant: ita autem ſciatis nequaquam uos redditum nũc ſperare debere: ſed ædi
ficate domos: plantare pomaria accipere uxores & generare filios & multiplicari numero & tem p*
expectaxe

Super Mieremiam.

hſ expectare promiſſum. Audite quid dominus loquatur ad ſedechiam qui nunc regnat in hieruſalẽé:
un S ad omnes habitatores urbis eius: ideſt ad fratres ueſtros qui noluerunt meæ obedire ſententiæ:
Ää & babylonem migrare uobiſcum: ꝙ nequaquam captiuitatem poſſint effugere: ſed gladio fame:
d⸗ & peſte moriantur: & ponam eos quaſi ficus malas quas theodotion interprætatus eſt ſudrinas ſe⸗/
ln, cundas peſſimas:ſym machus nouiſſimas: quæ hebraice appellantur ſuarim:ſed ſcnptorum nitio ꝓ
Ni . media ſillaba ſiue littera alpha græcum delata inoleuit ut pro ſuarim legatur ſurim. Quomodo au
Ni autem cophinus ſiue calathus qui habebat ficus bonas primitiuas habuiſſe dicitur: ſic alter cophinꝰ
inn qui habebat ficus malas habuiſſe ficus nouiſſimas ſcribitu r. Et perſequar inquit eos qui nunc in hie
, ruſalem urbe uerſantur: gladio fame g& peſtilentia: ut primum obſidione confeſtim qui manere G&
N effe gere potuerunt diſpergantur in uniuerſas terras & exemplo ſint omnibus maledictionis: ſtupo
ris: & ſibilli & opprobrii ad quos ego eiciam uos: quia non audierunt uerba mea dicit dominus:
lad per ſeruos meos locutus ſum ad eos de nocte conſurgens: & mittens & nunquam monere ceſſaui:
chun ut imittarentur uos qui nunc in tranſmigratione ſecuro ocio perfruemini donec promiſſio domi-
geim ni compleatur: uos autem qui meæ obediſtis ſententiæ & regi uos babylonio tradidiſtis: audite ꝗ
dicturus ſum: & in hoc loco delirus interpræs ſomniat ruinam cæleſtis hieruſaleʒ: & ad eos prophe
ſactro tiam dirigi ſuſpicatur: qui in huius mundi babylonia regione uerſantur: quod bene fecerũt in hæc
tms corpora ſponte deſcendere: & in terra caldæorum ædificare domos: plantare pomaria: accipere
Sfnn uxores: filios generare boniſq; operibus reſtitui poſt ſeptuaginta annos in locum priſtinum: & ĩ cæ
Gorsbs leſti hieruſalem.Illos autem qui noluerint propria uoluntate ad terrena deſcendere hæc paſſuros
veinne quæ dominus ſedechiæ & eius populo comminatur: qui noluerint immitari fratres ſuos:nec ueni
re in babylonem: ꝙ mittat in eos gladium & famem & peſtem hoc eſt rerum omnium pœnuriam
numiie &c ponat:quaſi ficus peſſimas quæ pœnitus comedi non poſſunt: & perſequatur eos gladio ſempi-/

terno: & det in uexationem uniuerſis regnis terræ: quo ſcilicet nequaquam homines ſed demones

ne capti
ad fiãt aeriæ poteſtatis: & ſint apud cunctos angelos qui præſunt ſingulis prouinciis in maledictionẽ:
rodn & in ſtuporem & ſibillum & in opprobrium: cunctis gentibus: & hoc eos idcirco paſſutos quia uer
eſcenti ba prophetarum in cæleſti hieruſalem audire noluerint: qui eos hortabantur: ut ad terrena deſcen/
bbotum —H derent: & corpus humilitatis aſſumerent: & acta pœnitentia poſt uerum ſabbatiſmum locum pri-
dum ſtinum poſſiderent.hæc ille dixerit quæ cum audiunt diſcipuli eius & grunianæ familiæ ffercora:
— putant ſe diuina audire myſteria. Noſq; qui iſta contẽnimus quaſi pro brutis habent animantibus:
neiei & uocant. eo quod in luto iſtius corporis conſtituri non poſſumus ſentire cæleſtia.
— Hec dicit dominus exercituum deus iſrael ad acab filium culie:⁊ ad ſ. edechiam filium maa-
klm ſie:qui pꝛophetant vobis in nomine meo mendaciter: ecce ego tradam eos in mann Nabucho/
* donoſoꝛ regis babylonis:⁊ percutiet eos in oculis vr̃is:⁊ aſſumetur ex eis maledictio in omni
—K tranſmigratione inde que eſt in babylone dicentium. NDonat te dominus ſicut ſedechiam ? ſi⸗
n cut acab quos frixit rex babylonis in igne:pꝛo eo ꝙ fecerint ſtultitiam ſiue iniquitatem in iſrael
Geümd 7 mecati ſunt uxoꝛes amicoꝛum ſiue ciuium ſuoꝛum: locuti ſunt verbum in nomine meo men
R* daciter quod non mandaui eis ego ſum iudex ⁊ teſtis dicit dominuns.
c C Aiunt hebræi hos eſſe præſbyteros qui fecerint ſtultitiam: in iſrael & mecati ſunt uxores ciuium
umn n ſuorum quorum uni loquitur daniel: inueterate dierum malorum: & alteri ſemen chanaam & nõᷣ
bumm iuda ſpecies decœpit te & concupiſcentia ſubuertit cor tuum: ſic faciebatis filiabus iſrael:& ille mœ
tuentes loquæbantur uobiſcum. Sed non fihia iuda ſuſtinuit iniquitatem ueſtram. Quodq; pro⸗
rchn pheta nunc loquitur & locuti ſunt uerbum in nomine meo mendaciter: quod non mandaui eis: il-
Etrenn lud ſignificari putant:quod miſeras mulierculas quæ circunferuntur omni uento doctrinæ ſic de/
ſinnse cœperint: quo dicerent eis quia de tribu erant iuda: chriſtum de ſuo ſemine eſſe generandum: quæ
Iaacn illectæ cupidine præbebant corpora ſua: quaſi matres futuræ chriſti. Sed illud quod in præſentiarũ
biſcm dicitur quos frixit rex babylonis in igne uidetur danielis hiſtoriæ contraire. Ille enim aſſerit eos
mene ad ſententiam danielis a populo eſſe lapidatos: hic uero ſcriptum eſt ꝙ frixerit eos rex babylonis in
ſcnnes igne: unde & a plæriſq; ac pœne omnibus hebræis ipſa quaſi fabula non recipitur: nec legitur in ſy-
ecen nagogis eorum. Quid enim inquit fieri poterat ut captiui: lapidandi principes & prophetas ſuos
Nh h haberent poteſtatem: & magis hoc eſſe uerum affirmant: ꝙ ſcribit hieremias conuictos eẽ præſby/
en teros a daniele ſed datam in eos ſententiama rege babylonis: qui in captiuos ut uictor & dominus
brmt. habebat imperium. Quanti & de noſtro grege ſimiles acab & ſedechiæ prophetant in nomine do
mini mendatium & Raciunt ſtultitiam in iſrael: & mecantur uxores ciuium ſuorum? qui in eadem
mgver eccleſiæ ſunt urbe generati: quos uiros nabucodonoſor friget in igne peccati dicẽte oſeæ prophe
irut ta. Omnes adulterantes quaſi clibanus ſuccenſus a quoquẽte. Fœlix qui tollit iugum ab adoleſcẽ/
d tia ſua: q ſedet ſolus quia amaritudine repletus: poteſtq; dicere cum dauid: Non ſedi in cõſilio ma
balt lignantium & cum iniqua gerentibus non introibo. Quod intulit nũc propheta ego ſum iudex &
Euuſ teſtis dicit dominus hunc hẽt ſenſum. hæc quæ dico de duobus pſeudo prophetis qui loquuntur
⸗ uerbum in nomine meo mendaciter quod non mandauerim eis nequaq opinione cognoui. ſed .
rli ipſe ſcio uerba eſſe quæ celare nemo poteſt nec effugere mei iudicii ueritatem.
i⸗

CEt factum eſt verbum domini ad hieremiam dicens. Mſitte ad omnem tranſmigrationem

AV.iber. v. c. xix.

CEt ad ſemeiam neelamitem dices: quod ſequitur. hec dicit dominus deus exercituum de⸗⸗

us iſrael. ꝛo eo ꝙꝙ miſiſti in nomine tuo libros ad omnem populum qui eſt in hieruſalem in
ſeptuaginta non habetur. Rurſumqʒ addidere de ſuo:non miſi te in nomine meo.Et conſequẽ

ter iuxta oꝛdinem:⁊ ad ſophoniam filium Maaſie ſacerdotem:⁊ iteruʒ de hebꝛeo ad omnes ſa

cerdotes ac deinde hiſtoꝛia texitur:dominus dedit te ſacerdotẽ pꝛo ioiade ſacerdote vt ſis dux
ſiue pꝛeceptoꝛ ⁊ epiſcopus in domo domini ſuper omnem virum arrepticum ⁊ pꝛophetantem:
vt mittas eum in neruum ⁊ carcerem ſiue cuſtodiam ⁊ in catherectem quez ſymmachus
aquila ipſum verbuʒ hebraicuʒ poſuit. ⁊ nunc quare non increpuiſti hieremiam ana⸗//⸗
thotiteʒ:qui pꝛophetat vobis:quia ſuper hoc miſit ad vos in babylonem dicens longũ eſt ⁊ edi
ſicate domos ⁊ habitate:⁊ plantate oꝛtos ⁊ comedite fructuz eoꝛuʒ legit ergo ſophonias ſacer/

dos libꝛum iſtum in auribus hieremie pꝛophete.

Semeias de loco neelami qui interprætatur torrens cum rege ieconia ductus fuerat in babylonẽ

& prophetabat populo mendaciter ꝙ cæleriter eſſent hieruſalem reuerſuri. Fuiſſe autem eum pſeu
udo prophetam ſequentia hieremiæ uerba monſtrant Hæc dicit dominus ad ſemeiam neelamitẽ
pro eo ꝙ prophetauit uobis Semeias: & ego non miſi eum. quia igitur hieremias ad eos qui erãt in
babylone litteras miſerat dicens ædificate domos & habitate: plantate ortos & comedite fructũ eo
rum accipite uxores & generate filios & poſt alia iunxerat:non uos ſeducãt prophetæ ueſtri ꝗ ſunt
in medio ueſtri & diuini ueſtri ac deinde quia iſti falſo prophetant uobis in nomine meo & non
miſi eos dicit dominus: intelligens ſemeias ſub communi nomine pſeudo prophetarum contra ſe

ſcriptum: mittit litteras hieruſalem ad ſophoniam filium maaſiæ ſacerdotem: & ad reliquos ſacer-

dotes contra hieremiam: quare non increpetur a ſophonia ſacerdote? cuius officium eſt diſcernen
di inter prophetas: qui ſpiritu ſancto loquantur: qui contrario: & recludi iubeatur in carcere ut &
mendacii ſui pœnas luat: & populum ultra ſupplantare deſiſtat. ioiade ſacerdos fuit qui ioias poſt
interfectionem gotholie imperium tradidit: & interfecit ſacerdotes baal: hoc eſt ergo quod ſcnbit:
quare non immiaris ioiadem ſacerdotem & interficis hieremiam pſeudo prophetam. Dominus
enim te pro ioiade conſtituit: ut habeas curam templi & præcipue decernas qui ſancto ſpiritu lo-
quantur qui dæmonico. Diſcretiones autem ſpirituum dominicæ eſſe gratiæ: & apoſtolus memo
rat. Cur inquit non increpuiſti hieremiam anathotitem: quod ipſe mœrebatur quaſi pſeudo pro-

Pheta refert in prophetam: & præuenit mendatio ueritatem: unde & prudentiores putantur filii tæ
nebrarum filiis lucis in generatione hac. Nobiſq; agentibus pacienter & expectantibus miſerorum

ſalutem præueniunt hæretici & nos ſuo appellant nomine ducentes cæci cæcos in foueam. Miſſit
inquit ad nos in babylonem dicens longe eſt: hoc eſt omne quod dolet. quare aduerſum ſuum mẽ
dacium hieremias ſcripſerit ueritatem longe eſſe redditum: & poſt ſeptuaginta annos redituros in
hieruſalem: unde debere eos ædificare domos: plãtare pomaria: & comedere fructus eorum: accipe
re uxores: & facere filios quæ præteritus ſermo narrauit: quas litteras cum accepiſſet ſophonias ſa⸗
cerdos ad cuius fpecialiter nomen ſcriptæ erant legit hieremiæ quodammodo ſuggillans eum: &
ipſa increpans lectione quare auderet in babylonem talia ſcribere.
dicens. Hec dicit. dominus ad ſemeiam nèelamitem pꝛo eo ꝙ pꝛophetauit vobis ſemeias:⁊ ego
non miſi eum:⁊ fecit vos conſidere in mendacio idcirco hec dicit dominus:Ecce ego viſitabo

ſuper ſemeiam neelamitem ⁊ ſuper ſemme eius. Mon erit vir ſedens in medio populi huius:⁊

non videbit bonum. quod ego faciam populo meo ait dominus:quia pꝛeuaricatione locutus eſt
aduerſus dominum. s⸗

CPſeudo propheta ſemeias uere neelamites qui de torrente aliternas & turbidas aquas ſumpſerit

iraſcitur contra mendacium ſuum uera ſcripſiſſe hieremiam: & ad ſophoniam ſacerdotẽ mittit epi

ſtolas cut auſus ſit propheta ſcribere ueritatem: & cupit eum recludi in carcereʒ ne loquatur: ſopho

nias quoq; prophetam latenter accuſat dum legit epiſtolam mẽtientis: & accuſationem eius habe/

re ſe iactitat: quanto ma is ſceleris rei ſunt qui defendũt pſeudo prophetas: & mentientes fouẽt:&

aliorum malle inuenta ſua faciunt eſſe peccata. Audiat itaq; pſeudo propheta intelligat ſacerdos
quid per eum & ipſe audire mereatur. Hæc dicit dominus ecce ego uiſitabo ſuper ſemeiam. hoc do
minus loquitur non propheta ꝙ uiſitet ſuper ſemeiam neelamitem non in remedium ſed in ſuppli

8 . ”” . 2 . . . 22 5— —„ 5 0
tium mentientis: uxta illud quod ſcrniptum eſt: uiſitabo in uirga iniquitates eorũ: & in flagellis pec

cata eorum:nec ſolum ſuper pſeudo prophetam uiſitat ſed & ſuper ſemen eius omnes diſcipulos
quos ſuo errore decœpit: non erit inquit uir ſedens in medio populi huius: deleatur de ſanctoruʒ
conciliabulo ſtirps peſſima nec ſedeat in medio quieſcentium:qui cum ſtantibus ſtare non potuit:
nec audiuit illud: ſi ſtetiſſes in ſubſtantia mea. Cumq; dominus peſfectionem uirtutum omnium fi-
nito ſeptẽnario tempore promittat: ille non uidebit bonum quod ſibi in præſenti tempore uen/

dicabat: hoc autem totum ſiet quia præuaricationem locutus eſt aduerſus dominum ut diceret iã
ſolutã peccatorum captiuitatẽ: reuerſuros in hieruſalem: quibus apoſtolus comminatur iam ſatura

ti eſtis. Iã diuites facti eſtis:ſiue uobis regnatis. Et ut regnaretis ut & nos regnaremꝰ uobiſcũ. Amẽ.

FINIT

88☛

—

Nerrindehn
eamenenn en
Deiam herimnt
Meorqietih
weclitefcki e
err ekngun
mmemeo &non
etaumcontat⸗
Unlignos luen
umetkchiſtemen
in cacere ut
inqgi idin po
Mam. Doming
innohinnb/
Aokolu mene
Gnmnfli
mumiedi
ginſemn M
detium undi
Dnos Ndiu
ämennmin
iggilren

uſmngretn
isſeneinstt
rtco niſtnn
opuli hins:
ne eutust

das ſunpen
etdote minit
loquamn p⸗
jonem auhie
mtienm inind
nellgn ſcendor
emuun hoid
din inſyl,

uper MWieremiam.

FINITLIBERQVINTVS. TNCIPDIT PROLOGVS IN SEXTVM. Z

Aömnnn man

— —

ο poſitum ut ꝗuis breuiter tamẽ multa dicamus: Vnde & præſens ſex

bit: quas iudæi putant & noſtri iudaizates in cõſumatione mundi eẽ
ÆW& complendas: Necdum. miſub zorobabel poſſunt expletas conuince-

S re. Nos aut ſequentes auctoritatẽ apoſtolorum & euangeliſtarum
EEE N & maxime apoſtoli Pauli:quicquid populo iſrahel carnahiter repro-
mittitur in nobis ſpiritualiter cõpletũ eſſe monſttemus: hodiæq; cõ

hoc: ut cum illi nosq; credamus xpᷣm dei filium repromiſſum: & ea 6
RD,WONDEEunt ſub xpo: a nobis expleta: ab illi lenda dica igi
. VNſunt ſub xpo: a nobis expleta: ab illis explenda dicantur. Qui igitur

Nxpm ueniſſe iam credimus neceſſe eſt ut ea ꝗᷓ ſub xpᷣo futura dñr ex-
RNWI bpleta doceamus. Noſq; eẽ filios habraam de quibus ſcriptum eſt. Po
Stens eſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios habraam:ad quem facta
eſt repromiſſio. Et in ſemine tuo benedicentur oẽs gẽtes: Quaʒ benedictionẽ uas ellectionis in xpo
expletam docens: non dixit inqt in ſeminibus: ſed in ſemine qui ẽ xps. Ora igitur frater Euſebi do/
minum ieſum xpᷣm: ut eodem labore & ſpũs gratia quo aliorum prophetaꝶ & præcipuæ Eſaiæ re/
promiſſiones interprætati ſumus:huius prophetæ explanare ualeamus. Qui quantü in uerbis ſim//
plex uidetur & facilis tantum m maieſtate ſenſuum proſfundiſſimus eſft.

HAEScribe tibi oĩa verba que loquutus ſum ad te in libꝛo. Ecce.n. dies veninnt dicit dñs ⁊
R . conncrſionemn populi mei iſrahel ⁊ iuda ait dominus:⁊ conuertam cos ſiue ſedere fa/
HRAHIIſciam int erra: quam dedi patribus eoꝛum ⁊ poſſidebunt eam.

C Promittentibus in babylone pſeudo ꝓphetis cito populum qui cũ ieconia captus fuerat reuerſu

rum: & Anania filio azur in hieruſalem eadem prædicante: hieremias propheta & illud quidẽ futu
rum aſſerit:non intra biẽniũ ut illi mentiebantur ſed finitis. Ilxx. annis. Et nunc iubetur in libro ſcri-
bere & memoriæ tradere quæ dñs futura pᷣnuntiet. Ex quo manifeſtu eſt nequaqᷓ uicinum tempus
eſſe uaticinii ſed multa poſt tempora hæc explenda qn ifrahel & iuda reuerſuri ſunt in terrã ſuam.
& implendũ illud quod Ezechiel ꝓphetauit: duas uirgas ſibi pariter copulandas. & imperatuꝶ da/

uid regem de quo ſcribit: Et ſeruus meus dauid rex ſup eos. & paſtor unus erit oĩum eorum. Si quid

igitur in illa prophetia diximus: & in præſenti loco intelligendum eſt: præſertim cum eadem & eo
tempore Ezechiel in babylonæ: & hieremias in hieruſalem prophetauerint.
CEt hec verba q locutꝰ ẽ dñs ad iſrahel ⁊ ad iudã:qm̃ hec dicit dũs.vocẽ terroꝛis ſiue timoꝛis
audiuimꝰ:foꝛmido ⁊ ñ ẽ pax nterogate ⁊ videte ſi generat maſculꝰ.Quare ergo vidi viri oẽs
manus ſuper lũbos ſuos quaſi parientis?⁊ conuerſe ſunt vniuerſe facies quaſi in auruginem.
CPrimum triſtia nuntiantur ut poſt malorum magnitudinem læta ſuccedant. Gratior quippe eſt

ſanitas egrotatione depulſa: & doloris magnitudo in magnitudinẽ uertitur gaudiorumj. Quod

autem dicit hoc eſt: tantus erit timor tantaq; formido ut fugata pace bellis & ſanguine omnia com
pleantur:& uiros quoq; (quorum proprium eſt contra aduerſarios dimicare muliebris timor obti
neat. manuſq; nequaqu ad arma ad renes tenendo conferant. quaſi ſi mulier pariens illia lũboſq;
contineat. unde & cunctorum facies uertentur in auruginem: pauorem cordis uultus pallore teſtan
te. Quidam hunc locum ſecundum tropologiam ſic interprætantur ut putent illud teſtimonium
a timore tuo domine concepimus & harturiuimus & peperimus ſpiritum ſalutis tuæ fecimus ſup
terram: & illud apoſtolicum in quo dicit. Filioli mei quos iterum parturio donec chriſtus forme/
tur in uobis. Huius exẽplo comparant quod maniſeſtũù eſt non ad terrorem ſed ad gaudium perti/-
nere. cum præſens ſcriptura uaſtationis iſrahel & ruinæ tempus ſignificet.
CShe qꝛ magna dies illa nec eſt ſimilis eius:tẽpuſqʒ tribulatiõis eſt iacob ⁊ ex ipſo ſaluabit᷑
CPrædicit tempus miſeriæ ut inferat tempus gaudii. Cum inquit tanta præceſſerint mala ut dolor
uirorum omnium dolori parturientis ſœminæ comparetur: tamen tempus tribulatiõis iacob hoc

eſt populi dei:mutabitur in proſpera: & ex ipſo quoq; ſaluabitur ſubauditur tempore de quo ſermo

proceſſerat: Iacob autem duodecim tribus intellige quæ nequaquã ſub zorobabel ut nonnulli fal/
ſo putant:ſed de euangelica uocatione ſaluatæ ſunt.
C St erit in die illa ait dominus exercituum:conteram iugum eius de collo tuo? vincula illius
diſrumpam:⁊ non dominabuntur ei amplius alieni:ſed ſeruient ſiue operabuntur domino deo
ſuo ⁊ dauid regi ſuo quem ſuſcitabo eis.
CIſte ẽ dauid:cuius & euangelium meminit daturum ſe nobis ut ſine timore de manu inimico/
rum noſtrorum liberati ſeruiamus illi. In ſanctitate & iuſtitia coram ipſo omnibus diebus noſtris:
quomodo enim primus Adã & ſecundus Adã ſcribuntur iuxta corporis ueritatem: ſic & dauid do
AA

EE ROLIXITAS uoluminis hieremiæ prophetæ uincit noſtrum pro⸗

uHn tus liber cõmentarioꝶ in hieremiam promiſſiones myſticas cõtine

4 . . . —
pleri. Nec inter ludæos & chriſtianos ullum aliud eſſe certamen niiſi

EXPLICIT PROLOGVS INCIPITLIBER EIVSDEMSEXIVS. CAPITVLVM. XXX.
RN Oc verbum quod factũ eſt ad hieremiã a domino dicens Bec dicit dnñs deus iſrahbel.

Liber. vi. c. xxx.

minꝰ atq; ſaluator: qaiuxta carnẽ ex dauid totũ in ſancta maria conferente qcꝗqd fuit ex ſtitpe dauid
& habente originẽ atq; conceptũ de ſpiritu ſancto: qdq; ait conteram iugum eius de collo tuo: & uĩ
cula illius diſrumpam? Non dubium quin ſub typo Nabuchodonoſor de diabolo ſentiendũ ſit.
CTu ergo ne timeas ſerue meus iacob ait dominus:neq; paueas iſrabel:quia ecce ego ſaluum
te faciam de terra longinqua ⁊ ſemen tuum de terra captiuitatis eoꝛum: ? reuertetur iacob ⁊z
quieſcet.? cunctis afluer bonis.⁊ non erit quem foꝛmidet quoniam tecum ſum:ait dominus vt
ſaluem te. Saciam enim conſumationem in cunctis gentibus in quibus diſperſi te.te autem
non faciam in conſumationem ſed caſtigabo ſiue erudiam te in indicio vt non tibi videaris in/
noxius ſiue ⁊ mundans non mundabo te. S “
CHæc pericope in. lxx. non habetur: & in pleriſq; codicibus uul gatæ editionis ſub aſteniſcis de theo
dotione addita eſt. Pollicetur autem ſermo diuinus & familiarẽ uocat ſeruum ſuuz Iacob: & iſrahel
ſicut Habraam Iſaac & Iacob uocantur ſerui dei. Moyſes quoq; & alii prophetæ & apoſtolus Paulus
in principio epiſtolarum ſuarum hoc titulo glonantur: ut & duæ & decẽ tribus.i.duodecim ſciunt

ſe de terra longinqua eſſe ſaluandos & ſoluendam captiuitatem reddendamq; pacem: & omni eos

replendos habundãtia: iuxta illud quod in pſalmo dicitur Fiat pax in uirtute tua & habundantia in
turribus tuis. Hoc autem erit quia præſentia domini perfruentur quando & gẽtes aduerſariæ quæ
eos cœperant diſperibunt & iſti liberabuntur ex gentibus: docetq; eos nequaquã poœrne ſed erudi/-
tioni traditos ut iudicarentur quaſi proprii. non perderentur quaſi alieni. Qui enim non credit iam
iudicatus eſt. hoc eſt præiudicatus in interitu Quod autem intulit. =
CAt non tibi videaris innoxius ſiue iuxta Symachuʒ:⁊ mundans non mundabo te vel iuxta
aquilam cum te erudiero per iudicium:nequaq́; inocentem faciam. “

CIIlud ſigniſicat:ꝙ omnis mundus indigeat milericordia dei. & nullus ꝗᷓuis ſanctus ſit: ſecurus per·

gat ad iudicem contta nouã ex ueteri hæreſi: quæ putat in iſto ſeculo & in iſta carne mortali anteꝗᷓ
coruptiuum hoc induat incoruptionem & mortale induat imortalitatem: perfectionẽ eſſe in quoqꝗᷓ
& omnes ſimul iuſtum poſſe implere uirtutes.

CQuia hec dicit dominus inſanabilis fractura tua peſſima plaga tua.non eſt qui iudicet indi/

cium tuum ad alligandum curationem tuam:vtilitas non eſt tibi. Omnes amatoꝛes tui obliti

ſunt tui.te non querent. Plaga enim inimici percuſſi te caſtigatione crudeli ſine foꝛti.pꝛopter

multitudinem iniquitatis tue dura facta ſunt ſine multiplicata ſunt peccata tua. Quid clamas
ſuper contritione tua: Inſanabilis eſt doloꝛ tuus pꝛopter multitudinem iniquitatis tue.⁊ pꝛo/
pter dura peccata tua feci hec tibi. “ èè èMDc
CQuaſiad ſpetioſam mulierem loquitur. cuĩ ſupra dixerat. Caſtigabo te in iudicio ut non tibi ui/
dearis inoxius ſiue innoxia: & per metaphoram ad hieruſales: ꝙ dei iudicio peſſime uulnerata ſit &
nequaꝗᷓ alio niſi ipſo qui percuſerat poſſit curante ſanari. Non eſt ait dominus qui iudicet iudiciuzʒ
tuum: nec altiſſimo uulneri cutem cicatricis obducere. Quocumq; te conuerteris utilitas non eſt ti/
bi:quia offendiſti eum qui uerus & ſolus eſt mœdicus. Omnes amatores tui obliti ſunt tui: uel ſacer
dotes uel principes aut certe angelorum præſidia: quibus priuſqᷓ offenderes dominum uallabaris:
te non quærent facientes contta apoſtolum: qui quærebat credentes & non ea quæ erant credenti-
um. Plaga enim inimici percuſſi te caſtigatione crudeli. Aliter amicus aliter inimicus percutit aliter
pater aliter hoſtis.ille cedit ut corrigat. Iſte pcutit ut occidat: unde & ꝓpheta lachrimabiliter dicit.

Domine ne in furore tuo arguas me neq; in ira tua corripias me. Hoc autem factum eſt quia pro/

pter multitudinem iniquitatis tuæ dura facta ſunt peccata tua: Quodq; ſequitur Quid clamas ſu/
per tontritione tua.Inſanabilis eſt dolor tuus propter multitudinem iniquitatis tuæ. in ſeptuagin-
ta non habetur: uidelicet quia ſecundo dicitur propter multitudinem iniquitatis tuæ & dura pecca
ta tua. Et qui ſcribebant a principio additum putauerunt. Et eſt ſenſus. ut inimici te plaga percute/
rem ut cederem caſtigatione crudeli fecit multitudo iniquitatis tuæ: & dura peccata tua: quæ ſana/
ri non poterant:miſi mordaciſſimo puluere & ardenti cauterio & ferro acutiſſimo quo putridas car
nes & inſanabiles amputarem. Et tantum propter multitudinem iniquitatis tuæ feci hæc tibi: non
mea uoluntate ſed medicinæ ratione cogente.

Pꝛopterea omnes qui comedunt te deuoꝛabuntur:⁊ vniuerſi hoſtes tui in captiuitatem du

centur:⁊ qui te vaſtant vaſtabuntur cunctoſqʒ pꝛedatoꝛes tuos dabo in pꝛedam Obducam eni

cicatricem tibi ⁊ vulneribus tuis ſanabo te dicit dominus.Quia eiectam ſine diſperſam voca/
uerunt te ſyon.hec eſt que non habebat requirentem.

CEt ſub ꝛorobabel hæc facta cognoſcimus quando aſſyrios hoc eſt uaſtauere babylonii
atq; caldæi. Et rurſum babylonios & caldæos mœdi perſeꝗ cœperut & babylon deſtructa ẽ. Tunc

ſyon cœperit habere dominum requirentem & obducta eſt cicatrix uulneribus illius: & ſanata eſt a
plagis ſuis. Quod plenius atq; perfectius completur in chriſto. =G
Bec dicit dominus Ecce ego conuertam conuerſionem tabernaculoꝛuʒ iacob:⁊ tectis ſine ca
ptiuitati eoꝛum miſereboꝛ: ⁊ ediſicabitur ciuitas in excelſo ſuo ⁊ templum iuxta oꝛdinem ſuum
fundabitur:⁊ egredietur de hijs vox lauſq; ludentium. Et multiplicabo eos ⁊ non mnuenti.
uodqʒ

Chec

Anaß⸗
ſjcs⸗
Polantenn
gſecnact⸗
lastun

C (orun

las mexe
Pfeniusan
Ultas inen
Pluen iu⸗
inecckel
thodrur
cauitpoj
ſunt uend
turquo
fuerunt⸗
perſumo⸗
kothuud.
(ioeiusp
Pnerinn
Cictiut⸗
elpaten
CEcen
guertetin
ſuno die
Clardo
Gleote
Plence
Adecn
nna
dene

ceteſſ.
musdo

guiemſ
CSr
leute
CRid
grecnn

Pptumk
Uſont.

perlite
Polusin
benier
Veniet le
bordoin
ſocio
bebente
meiſ
t⸗
C

oemnie
ndnnin
l

pelinn

unsen
mnamn

„

kingu;

ickriͤ-
icliei

rorer.

Schmas
A

Cntin⸗
nermult
cttini;
noncti
mielier
laban
rcenti
italieer
itetdict
nianio/
lamast
piungn
lunaher
apenm
qu
idu
etbi

Nem N,
m in
n ſoer

hfori
4 3 Iun.
nel

Super Mieremiam

Quodq; ſeqnitur. Et gloꝛiſicabo eos ⁊? non attenuabo eos in. lxx. non habetur Et erunt inquit
filij eius ſicuti a pꝛincipio ⁊ cetus coꝛam me permanebit.Et viſitabo aduerſum omnes qui tri-
bulant eum. Et erit dux eius ex eo: ⁊ pꝛinceps de mecddio eius producetur. Et applicabo eum z

aſcendet ad me. Quis enim iſte eſt qui applicet coꝛ ſuum:vt apꝛopinquet mihi ait domi⸗/

nus: Rurſũq; quod in hebꝛaico non hẽtur.Et eritis mihi ait in popuiũ ⁊ ego ero vobis ĩ vñʒz.
CQuorum typus præceſſit in zorobabel & ezra quado reuerſus eſt populus & cœpta ædiſicari ciui
tas in excelſo ſuo templi. quia obſeruari religio & cætera quæ ipſius ezræ uolumine continentur:
Plenius auũt atq; perfectius in domino ſaluatore apoſtoliſq; completum eſt: quando ædificata eſt ci
uitas in excelſo ſuo.de qua ſcriptum eſt. Non poteſt abſcondi cimitas quæ in monte ſita eſt: & tem/
plum iuxta ordinem ſuum: cerimoniaſq; fundatum ut quicquid in priori populo fiebat camaliter.
in eccleſia ſpiritaliter compleretur. Tunc egreſſa eſt laus ſiue gratiarum actio. Hoc enim ſignificat
thoda. ut omnes apoſtoli dicerent gratia uobis & pax. uoxq; ludentium non illo luſu quo mandu-
cauit populus & bibit & ſurexit ut luderet:ſed ſicut coram arca domini luſit dauid: & multiplicati
ſunt & non iminuti ut totus orbis crederet in dominum ſaluatorem: & glorificati ſunt ur implere/
tur quod ſcriptum eſt. Glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei: Fuerintq; fili eius hoc eſt apoſtoh ſicut
fuerunt a principio Habraam Iſaac & Iacob principes populi iſraelitici. Tunc uiſitauit dominas ad
uerſum omnes qui tribulauerunt populum dei aduerſarias uidelicet poteſtates Et fuit dux eius ex
eo:Haud dubium quin dominus & Saluator ſecundum carnẽ ex genere ifrahel. Et princeps de me
dio eius productus eſt. Applicauit euz pater ad ſe & acceſſit ad eum ut diceret filius. Ego in patre &
pater in me quia nullus poteſt ſic cor ſuũ applicare deo nec ita ut filius patri eſſe coniunctus. Qdqʒ;

dicit iuxta.lxx. Et eritis mihi in populum & ego ero uobis in dominum: cernimus opere completù

ex parte in iſrahel: & ex roto in gentium multitudine.
CEcce turbo domini furoꝛ egrediens:pꝛocella ruens in capite impioꝛũm conquieſcet. Mon
auertet iram indignationis dominus.donec faciat ⁊ compleat cogitationem coꝛdis ſui:in nouiſ
ſimo dierum intelligetis a.
CTurbo furoris domini & procella ruens atq; tempeſtas requieſcet in capite eorum uel demonum
uel eorum qui dei filium blaſphemauerunt & non auerter iram indignationis ſue donec fiat & cõ-

pleat cogitationem cordis ſui:& circundetur exercitu hieruſalem & pœnitus deleatur. Quomodo
autem artifex non poreſt intelligi niſi opere completo: nec medicinæ induſtria niſi poſtꝗ fuerit ſa-
nitas conſequutata cum euerlſio fuerit in hieruſalem & prioris populi abiectio non intelligent cre

dentes ꝙ repulſio iudæorum noſtræ ſalutis occaſio ſit.
Ntempoꝛe illo dicit dominus ero deus vniuerſis cognatiombus iſrahel:ſiue ge/⸗
neri ifrahel.⁊? ipſi erunt mihi in populum.
PA WNiſi cogitatio domini fuerit impleta & furor eius requieuerit ſuper impioruʒ ca
put uniuerſitatis dominus cognationibus iſrahel deus eſſe non poterit: Hoc auteʒ di

G cit Reliquiæ quæ ſaluæ factæ ſunt:ꝙ ſi opponitur nobis id quod dictum eſt ero deꝰ
—MIgeneri ifrahel. ſiue uniuerſis cognationibus iſrahel aſſumam? exemplum Si filii eſſe
tis abraæ faceretis opera patris ueſtri. Et apoſtolus ſcnbit uidete iſrahel ſecunduz carmem ex quo do
cet eſſe alium iſrahel ſecundum ſpiritum. Ille igitur iſfrahel eſt qui mente cernit domini. ſiue rectiſſi-
mus domini eſt: & huiuſcemodi iſrahel erit populus dei. .

=

C Hec dicit dominus.Inuenit gratiam in deſerto populus qui remanſerat gladio vadat ad re/

quiem ſuam iſrahel. LXX. .
Sic dicit dominus Inueni callidum in deſerto cum his qui perterant gladio. JIte ⁊ no/⸗
lite interſicere iſrahel.
CRidicule latini codices in hoc loco ambiguitate uerbi græci pro callido lupinos interprætati ſũt
græcum utrumqʒ ſigniſicat. quodq; & ipſum non habertur in hebreo. Eſt enim ſcri-
ptum hem quod aquila Symachus & theodotion hKaooc eſt gratiam interpræta-
ti ſunt. Soli ſeptuaginta poſuerunt callidum putantes ultimam litterã. m. eſſe. Si eni legamus hen
per litteram.n. gratia dicitur ſi. p.m. calor interprætatur. Eſt autem ſenſus iuxta hebraicum. Cum po
pulus iudæorum qui romano remanſerit gladio uel certe iram furons domini potuerit euitare: in
uenier gratiam in deſerto gentium: ut intra turbam nationum in eccleſia ſaluetur. unde uadet & in
neniet requiem ſuam iſrahel: quam ſemper ſperauerat quam ei prophetarum promiſerant uaticinia
Porro iuxta ſeptuaginta hæc intelligentia eſt? Dominus inuenit callidos atq;ʒ uiuentes apoſtolos
& ſocios eorum inuentos in deſerto gentium inter eos qui infidelitate ſua interfecti fuerant. nec ha
bebant calorem uitæ. unde præcipitur angelis & hiis qui in miniſterio dei ſunt ne omnes interfici/-
ant ne iſrahel pœnitus deleatur: diciturq; eis. Ite & nolite interficere iſrahel. Sint aliqui qui uiuant.
Sint ꝗ caleant ardore fidei. Sint ꝗ frigus inſidelitatis & mortis effugiãt quos dñs inueniat ĩ deſerto
CLonge dominus apparuit mihi ſiue ei:⁊ in caritate perpetua dillexi te ideo attraxi te. miſe⸗
rans.Rurſũq; ediſicabo te ⁊ ediſicaberis virgo iſrahel:adhuc ornaberis trmpans tuis ſiue

¶.iber. vi.c.xxxi.

aſſumes tympana tua:⁊ egrẽdieris in choꝛo ludẽtium:adhuc plantabis vineã in montibus Sa
marie:plantate pomaria ⁊ vindemiate. Etenim dies in qua clamabunt cuſtodes ephraiʒ. Sur
gite ⁊ aſcendamus in ſyon ad dominum deum noſtrum.
CQuia offenderat iſrahel dominum & dixerat non habemus regem niſi cæſarem. Et uenite in-
terficiamus eum & noſtra erit hereditas: & longe receſſerat adeo: propterea dominus poſt multum
tempus apparuit ei.non tempore zorobabel & eſdræ poſtquã rurſum capti ſunt ſed ĩ charitate ppe
tua dillexit eum quæ nullo fine delebitur: & atraxit eum miſerans. Nequaquam enim merito ſed
clementia ſaluatus eſt. Rurſumq; ait ædificabo te & ædificaberis uirgo iſrahel:hoc proprie intelli/
gamus in eccleſia. Delirant autem qui auream atq; gẽmatam ſuſpirant hieruſalem ſuam auariciam
in miniſterio uerbi domini conſecrantes: adhuc ornaberis tympanis tuis ut canas domino in eccle
ſis omni in te malorum operum carne conſumpta. Et ingredieris in choro ludentium cuʒ gentiũ
turbis plantabis uineas tuas in montibus ſamariæ: nequaquam in uallibus & humilibus locis ſed
in montibus ſamariæ qui poſt captiuitatem populi iſrahel ab alienigenis poſſeſſi ſunt: quibus dici
tur plantate plantaria & uindemiate. Tunc fuit dies domini in qua clamauerunt cuſtodes ſamariæ
ymo quid clamant in monte ephraim. Surgite qui iacetis humilia relinquite: uictimarum hoſtias

ſpernite. Sacriſicium domino ſpiritus contribulatus. Aſcendamus in ſyon hoc eſt in eccleſiam ubi

eſt ſpeculatio & intuitus dei: Cumq; fuerimus in ſyon ymo aſcenderimus ad eam aſcendemus pari
ter ad dominum deum noſtrum.
CAQuia hec dicit dominus.Exultate in letitia iacob:⁊ innite contra caput gentium perſonate.
canite ⁊ dicite.Saluum fac populum tuum reliquias iſrahel.
CSigniſicanter non totus ſaluatur iſrahel ſed reliqæ iſrael præcipiente domino atq; dicente. Exul/
tate in lætitia qui eſtis de iacob & inite: ad caput gentium referentes cuncta. Cui cauda condã uer-

ſa eſt in eaput:perſonate canite & dicite. Saluum fac deus populum tuum: quem populum? utiq; re

liquias iſrael quæ ſecunduz electionem ſaluæ factæ ſunt. de quibus & Paulus aſſumens teſtimoni-
um iſaiæ loquitur. Niſi dominus Sabaoth reliquiſſet nobis ſemen ſicut ſodoma eſſemus. & ſicut go
morra ſimiles fuiſſemus. Ecce ego adducã eos de terra aquilonis & cõgregabo eos ab extremis ter
ræ Quodq; ſequitur in ſolemnitate phaſæ. & generabit filios multos in hebraico non habetur: ſed
in. Ixx. tantum legitur pro quo apud hebreos ſcriptum eſt.
C Znier non erunt cecus ⁊? claudus. ⁊ pꝛegnans ⁊ pariens ſimnl congregantur reliquie
populi ifrahel.
CPer apoſtolos & p apoſtolicos uĩiros de ꝗbus ſupra legimus Clamabunt cuſtodes in monte. && ꝗ
bus præcipitur Perſonate. canite & dicite: ut ſaluæ fiant reliquiæ iſrahel. Ipſe quoq; dũs pollicetur:⸗
ſe reducturum eos de terra aquilonis qui eſt uentus duriſſimus. nomine autem dextræ uocatus. de
incredulitate de frigore dominicæ caritatis. Et congregare eos ab extremis terræ non in alio tem/
pore ſed in ſolẽnitate phaſcæ hoc eſt feriis dominicæ paſſionis quando crucifixus dominus eſt im

