elſuis ſanctiſicare. Cum enim uotum ſecerit ſubrepit pœnitentia. Deniq; & nazarei ſponte ſe of//
ferunt. & quicunq; aliquid uouerit & non impleuerit. uoti reus eſt. Vnde & de uiduis dicitur.
Cum luxuriatæ fuerint in chriſto nubere uolunt habentes damnationez. quia primam fidem irritã
fecerunt. Melius eſt enim non promittete. quam promittere & non facere. Anna obtulit ſamuelem
ui in æterna ſanctitate permanſit. & manuæ obtulit ſanſon filium: ſed ſanctificationẽ capilloꝶ eius
alidæ libido turbauit. Deniq; dominus receſſit ab eo. & cecitate damnatus eſt: niſi quod poſtea cre
ſcentibus capillis priſtinum robur accepit. & in tipo chriſti multo plures alienigenarum mortuus
quam uiuus occidit. Vult aũt dñs ſacerdotes ſuos capillos ſanctiſñcationis habere perpetuos: & ope
riri capita eorum non aliquo extrinſecus uelamento.ſed ſua naturaliq; cæſarie: non ad ornatũ atq;
luxuriamſed ad honeſtatem. Vnde & capilli capitis apoſtolorum numerati ſunt: dicẽte ſaluatore:
ueſtri autem & capilli capitis numerati ſunt. Illius capitis de quo uidelicet apoſtolus ait. Caput aũt
niri chriſtus eſt:quod peccator conculcat & deſpicit. & ut ita ſloquar radit nouacula. & aufert eiꝰ pul
chritudinem. Quod & filii ammon fecerunt his quos Dauid legatos miſerat. Sin autem legis præ
uaricatio inhonorat deum.conſequenter qui legis præcepta conſeruat honorat eum: ut impleatur
quod ſcriptum eſt. ut omnes honoriſicent filium ſicut honorificant patrem: Porro quod ſequitur ut
omnis ſacerdos quando ingreſſurus eſt atrium inrerius uinum non bibat.perſpicuum eſt hebrieta
te & ſicera ſtatum mentis euerti:& non plenæ nos ſapere quando uini ſacietate animus occupatur.
Ebrietas autem non ſolum in potione uini.ſed in omnibus rebus oſtenditur. quibus & in contra-
dtibus & negotiis & damnis ac lucris amore & odio mens inebriatur & fluctuat: & ſtatum ſuum te/
nere non poteſt. Et quia fragili carne circundamur: & cogimur pro uictu atq; ueſtitu & neceſſariis
quæ ad corpus pertinent aliqua facere: quæ facere non debemus. ſaltim hoc a nobis exigitur ut quã
do in nos reuertimur & ſcimus cur nati ſumus. & interiora atq; adita templi ingredimur recedamꝰ
a uitiis ſæculi. & ne minima quidem peccata faciamus. Per quæ oſtenditur & peccare nos pro neceſ

ſitatibus carnis peccata leuia. & rurſum eſſe tempus quando atrium ingredientes interius: ab omni

ebrietate mundi atq; alieni eſſe debemus.

Ciduam ⁊ repudiatam ſiue eiectam non accipient vxoꝛes.ſed virginem de ſemine domus iſ

rahel. Sed ⁊ viduam què fuerit vidua a ſacerdote accipient.⁊ populum meũ docebunt quid ſit
inter ſanctum ⁊ pollutum:⁊? inteꝛ mundum ⁊ immundum oſtendent eis. Et cum fuerit contro/
uerſia vt in.lxx.additum eſt ſanguinis ſtavunt in indicijs meis.⁊ iudicabunt leges meas:⁊ pꝛe
cepta mea in omnibus ſollemnitatibus meis cuſtodlient.

COmnis hic locus præcepta continet ſacerdotum. qui poſt multa quæ ſupig expoſuimus: iubentur

uiduam & repudiatam ſiue eiectam non accipere uxores: Vidua & repudiata eſt ſynagoga:ideſt cõ/
gregatio iudæorum quæ dominum non recepit. Vnde eiecta recte dicitur ſiue uidua ſynagoga. eie
cta uero hereticorum frequentia qui exierunt a nobis quia non erant ex nobis. Sed uirgineʒ inquit
de ſemine domus ĩſrahel. quæ nutrita eſt in domo dei. in lege & prophetis: de qua & apoſtolus lo-
quitur uolo omnes uos uirginem ſanctam exhibere chriſto. Iſta eſt uirgo de qua & alibi dicit ſermo
diuinus. Ama illam & ſexuabit te: circunda illam & exaltabit te. honora eam ut te amplexetur. Quæ
ſit autem uirgo quæ amanda ſit & ſuum cuſtodiat amatorem: ſciet qui illud legerit. Hanc dilexi &
quæſiui ſponſam ducere mihi. & amator fui decoris eĩus. Et iterum. Et omnium dominus dilexit
eam. Non ſolum autem uirginem. ſed & uiduam debent ſacerdotes ducere. quæ tamen alterius ſa-
cerdotis uxor fuerit. ſcientiam uidelicet quam alius dei cultor inuenerit. Neq; enim noua tantum
contenti debemus eſſe doctrina: ſed & ueterem excolere: & noſtro ĩungere comitatuiſi tamen ſacro
cultu fuerit erudita. Sacerdotis quoq; officium eſt docere populum. quid inter ſanctum & pollu/
tum. inter mundum & immundum ſit: ut prius referamus ad dogmata. ſecundum ad opera quæ p
carnem efficiuntur: Delicta enim quis intelligit? Et cum fuerit controuerſia de omni re. ſiue ut ſe/
ptuaginta tranſtulerunt ſanguinis. hot eſt quod ad mortale pertinet crimen: ſtabunt ſacerdotes in
judiciis meis. ut non iudicent ſecundum honorem nec accipiant perſonam pauperis ſiue diuitis in
iuditio. ſed ſtent in ĩudiciis dei & recordẽtur illius pſalmi. deus ſtetit in ſynagoga deorũ. in medio
autem deos diiudicat. deos appellans qui habent iudicandi de hominibus poteſtatem qui in quo
iudicio iudicauerint iudicabitur de eis. Leges inquit meas & præcepta mea in omnibus ſollemnita
tibus meis cuſtodient. ut ſciant quomodo nobis chriſtus paſcha ſit immolatus quomodo ſeptem
ebdomadas implere debeamus gaudii atq; lætitiæ: & humiliare animas noſtras in ieiunio clango-

req; tubarum. intelligere & ſenophegias ſpiritales: in quibus dicimus aduena ſum ego & peregri-/

nus ſicut omnes patres mei. Heæ ſunt ueræ ſollemnitates dei. quas conſequentius quis pentatheu/
cum diſſerens interprætabitur. Prima nirtus eſt ſacerdotis non tantum docere quæ nonuerit. ſed oès
dei feſtiuitates cuſtodire. ut poſſit aliis cuſtodienda præcipere quæ & ipſe obſeruauerit. Sacerdotuʒ
autem officium eſſe legis habere notitiam. & in malachia diſcimus qui ait. labia ſacexdotis cuſtodi
ent ſcientiam. & legem requirent ex ore eius: quia angelus domini exercituum eſti .

.A.iber tertiuſdecimus. c.xliiii.

CSt ſabbata mea ſanctificabunt.⁊ ãd moꝛtuum hoĩiem̃ non ingredientur.nẽ polluantur. Pꝛo

quo ſeptuaginta tranſtulerunt.æ ſuper animam hominis non ingredientur ne polluantur. niſi

ad patrem inquit ? matrem.ſfilium ⁊ filiam:fratrem ⁊ ſoꝛoꝛem que virum non habuit.contami/
nabuntur. Et poſtquam fuerit mundatus ſeptem dies numerabuntur ei.⁊ in die introitus ſui
in ſanctuarium ⁊ ad atrium interius vt miniſtret mihi in ſanctuario offeret pꝛo peccato ſuo do/
mino deo.ſiue offeret placationem. Non erit autem eis hereditas.ego hereditas eoꝛum:⁊ poſ⸗
ſeſſionem non dabitis eis in iſrahel.ego poſſeſſio eoꝛum. J
CAdhuc ſacerdotibus præcipitur In quibus obſeruandum quod non di
xerit abſolute & ſabbata ſanctificabunt. uel iuxta Eſaiã neomenias & ſabbata ueſtra odit anima mea
ſed cum diſtinctione ſabbata mea. Vnde & in euangelio ſcriptum eſt. Sacerdotes in templo ſabba-
tum uiolant & abſq; culpa ſunt.nõ ſabbatum dei ſed ſabbatum litteræ: ſabbatum iudæorum.quod
recte uiolant qui ſunt genus electum regale ſacerdotium. Porro ſabbatum quod ſanctificatum eſt.
illud intelligamus quod & apoſtolus docet relictum eſſe populo dei. de quo dicirur ſi intrabunt in
requiem meam:quod hebtaice ſabbatum nominatur. Sanctificat autem ſabbatum dei qui non por
tat honus peccati in ſabbato.nec dicit ſicut honus graue grauatæ ſunt ſuper me. Qui talis eſt non
colligit ligna in ſabbato.nec ſuperedificat fundamento leſu chriſti ligna phenum ſtipulam: nec ac
cendit ignem qui inutilem conſumat materiaz: & die ſabbati in uno permaner loco:nec foras egre
ditur. ſed quaſi colũna in templo dei poſitus permanet.ſuper quo Ioannes ſcnbit in apocalypſi. Qui
uicerit faciam illum colũnam in templo dei mei: & foras non egredietur amplius. Quodq; ſeꝗtur
& ad mortuum hominem non ingredientur ne polluantur: proprie ſacerdotalis officii eſt morti⸗-
cina non tangere: ut qui pro aliorum uitiis depræcatur. ipſe ad altare mundus accedat. De quibus
mortuis. & ſaluator loquitur in euangelio. Dimitte mortuos ut ſepeliant mortuos ſuos. Iſte conta-

minatur in patre mortuo: quando relinquit creatorem ſuum. & in matre mortua de eccleſia rece-

dens: in filio quoq; & filia.quod alius ad cogitationes. alius ad opera pertinet. quod ſignificantius

græce dicitur Fratrem quoq; & ſororem qui eodem renatus eſt ſpiritu ſi putaue

rit mortuum contaminatur in eo. ita dumtaxat ſi ſoror uirgo permanſerit: nec ullius uiri fuerit ma-
culata cõplexu.Ex quibus intelligimus priuilegium uirginale: quod cuiuſlibet uiri contactus. perfe

ctam auſerat puritatem: quæ utrum rectæ perperam ue dicta ſint. lectoris arbitrio relinquamus. Na-

turæ quoq; ſuper hoc ꝑprobatur affectus. ut ordine caritatis iuxta quod ſcriptum eſt ordinate in me
caritatem. poſt rerum parentem deum. carnis quoq; pater diligatur & mater. filius & filia: frater &&
ſororita dumtaxat ſi de domo non exierit. nec in alterias tranſierit poteſtatem. Poſtquam autẽ ſa-
cerdos fuerit emũdat'. purificatiõis ordine q in moſaica lege cõſcripta ẽ:ſeptẽ dies numerabũtur ei

uel pfect? numer pœnitudis uel poſt conſumationẽ mundi qñn ad uerã trãſimus ogdoadẽ. ut intro

eat ſãcta ſanctoꝶ:hoc eſt enim interius atriũ. & poſſit miniſtrare in ſanctuario. & ſemper offerre pro
peccato conſcientiæ uictimam. nec ullum tempus ſit quo non recordetur maculatum ſe fuiſſe ſuper
patre & matre filio & filia fratre & ſorore. Multa quippe facere compellimur in ſæculi huius angu/
ſtiis conſtituti. uel conditione carnis uel fragilitate naturæ. Qui autem talis extiterit ut miniſtret in
ſanctuario. & atrium ingrediatur interius. & offerat ſemper deo ſacrificium. ita ut uerus ſacerdos ſit

imitator eius de quo ſcriptum eſt tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem melchiſedech: iſte

nullam habebit hereditatem niſi deum qui eſt hereditas eius. nec accipiet poſſeſſionẽ in iſrahel hoc
eſt inter uulgus ignobiſje.ſed ſacerdotalem: ut dicat de eo dominus ego ſum hereditas & ego poſ-
ſeſſio eorum. Quem cum inuenerint. loquentur ac dicent. Tenebo eum & non dimittam illum., &
pſallent cum propheta. pars mea dominus. Victimam & pro ꝑeccato & pro delicto ſiue pro ignorã
tia.ipſi comedent. & omne uotum ſiue ſeparatio in iſrahel ipſorum erit. & primitiua omnium pri
mogenitorum & omnia libamenta ex omnibus quæ offeruntur ſacerdotum erunt. & primitiua ci
borum ueſtrorum dabitis ſacerdoti: ut reponat benedictionem domui ſuæ. ſiue ut ponat benedi⸗
ctiones ſuper domos ueſtras. Pro uictima & ſacrifitio quod hebraice dicitur manaa. aquila & ſyma/
chus interprætati ſunt donum. Rurſum pro uoto quod. Ixx: hoc eſt ſeparationem
tranſtulerunt: Aquila & ſymachus & theodotio aiiiinterprætati ſunt. quod hebraice di/
citur herem. Et conſiderandum quod omnia quæ nunc per prophetam dominus loquitur: p moy

ſen ante iam dixerit. Quærendumq; cur eadem quæ dicta ſunt repetat. ut uidelicet quæ in menti-

bus hominum ſunt uel legendi negligentia uel audiendi contemptu & obliuione deleta. uiua uo-

ce innouentur.quæ non ſit ſcripta calamo & atramẽto ſed ſpiritu & uerbo dei. Vnde & ſaluator nul

lum uolumen doctrinæ ſuæ proprium dereliquit. quod in pleriſq; apocriphorum deliramenta con
fingunt:ſed patris & ſuo ſpirnu quotidie loquitur in corde credentium. Et haxæ erit reſponſio aduer
ſum eos qui calũniantur cur quæ in pentatheuco continentur in ſuis uoluminibus replicent. Victi
mam igitur pro peccato & pro delicto ſiue ignorantia comedent ſacerdotes.de quibus ſcriptum eſt
peccata populi mei comedent. Nec tantum gaudendum eſt ad oblationem munerum. quantum ti
mendum ad honoris condemnationem ſi eo abutamur indigne. Primitiua iuxta litteram ſut ani⸗-
mantium & inanimantium quæ prima naſcuntur: & quæ primum terra gignit. Primitiæ quoq; ci-
borum nr̃orum

—,— — ⸗

/

ot

pii
1d.
di⸗

n

k.

Super Eʒechielem:

borum noſtrotum ſacerdotibus offeruntur:ut nihil guſtemus nouarum frugum niſi ſacerdos ante
guſtauerit. Hoc autem facimus: ut reponat ſacerdos benedictionem & oblationem noſtramiſi ue ut
ad impræcationem ſuam dñũs benedicat domibus noſtris. Grandis dignitas ſacerdotũ: ſed grandis
ruina eoꝶ ſi peccant. Lætamur ad aſcenſum nos tanti gaudii excelſa tenuiſſe:quãti mœroris de ſub
limioribus corruiſſe. Neq; enim ſolum pro noſtris delictis reddem us rationem: ſed ꝑro oĩum quo-
rum abutimur donis: & nequaquam ſumus de eorum ſalute ſolliciti.

Omne moꝛticinnm ⁊ captum a beſtia de auibus:ꝛ de pecoꝛibns: non comedent ſacerdetes.
C Et iuxta lam omni generi electo regali & ſacerdotali qd proprie ad chriſtianos refertur qui uncti

ſunt oleo ſpiritali de quo ſcriptũ eſt: unxit te deus deus tuus oleo exultationis præ participibus tuis
hæc præcepta conueniunt: ut morticinum non comedat tam de auibus quam de pecoribus cuius
nequaquam ſanguis effuſus eſt: quod in actibus apoſtolorum dicitur ſuffocato: & quæ neceſſario
obſeruanda apoſtolorum de Hieruſalem epiſtola monet: & captum a beſtia: quia & ipſum ſimiliter
ſuffocatum eſt. Et condemnat ſacerdotes qui in turdis: ficetulis: cliribus & cæteris huiuſcemodi hæc
auiditate gulæ non cuſtodiunt. Poſſumus autem iuxta anagogen morticinum dicere in quo ani-
mæ ſanguis emortuus eſt: & imitatur nabal carmelum qui interprætatur ſtultus: & audita ira Dauid
pauore contremuit: & mortuum eſt cor eius in eo. Captus autem a beſtiis: quarum ne morſibus la-
nietur propheta ſuſpirat dicens. Ne tradas beſtiis animam confitentem tibi: Ille dicendus eſt: qui ad
uerſarii leonis morſibus deuoratur: & pardi qui non mutat uarietatem ſuaʒ: & urſæ quæ raptis ſeuit
catulis: & lIupoꝶ rabie & reliquaꝶ beſtiarum: quas in uarietate demonũ accipimus. Aues aũt illas
eſſe dicimus quæ ponunt in cælum os ſuum: & ill pecora in terra quæ uergentia uentri tantum &
his quæ ſub uentre ſunt ſeruiunt. CCAPITVLVM. XLV.

Amdʒz cepitis terrã diuidere in poſſeſſionẽ:ſeparate pꝛimitias dño ſanctiſicatuʒ de ter

fra longitudinis.xxv. milia: ? latitudinis decem milia ſanctiſicatum erit in omni termi-
no eius per circuitum: ? erit ex hoc ſanctificatũ. Quingentos per quingentos quadrifa

jriam per circuitum: quinqnaginta cubitis ſuburbana eius per gyrum.Et a menſura
iſta menſurabitis longitudinẽ.xxv.milium:⁊ latitadinẽ decem miliũ:⁊ in ipſo erit templum ſiue
ſanctificatio: ſanctũꝗʒ ſanctoꝛum. Sanctificatũ de terra erit ſacerdotibus miniſtris ſanctuarij.
qui accidunt ad miniſteriũ dñi:⁊ erit eis locus in domos:⁊ in ſanctuariũ ſanctitatis.xxv.milia lõ
gitudinis:⁊ decem milia latitudinis:Lenite aũt qui miniſtrant domui:ipſi poſſidebnnt. xx. gas o
philatia. Pꝛo quibus.lxx.tranſtulerunt.isſi tenebunt ciuitatẽ vt habitent. Et poſſeſſionẽ cinita
tis dabitis ꝗnqʒ milibus latitudinis: ⁊ longitũdinis viginti ꝗnqʒ milibus ſcõm ſeparationem
ſanctuarij oĩ domui iſrahel. Mꝛincipi quoq; hinc qnaqʒ ⁊ inde de ſeparatione vel pꝛimitijs ſan
ctuarij in poſſeſſionem ciuitatis contra ſeparationes ſanctnarij:æ contra faciem poſſeſſionis vr
bis a latere maris vſq; ad mare:⁊ a latere oꝛientis vſqʒ ad oꝛientem longitudinis antem inxvta
vnamquqʒ partem a termino occidentali vſqʒ ad terminum orientalem terre erit ei poſſeſſio
in iſrahel:? non populabuntur ſiue vaſtabunt vltra pꝛincipes populum meum:⁊ terram dabũt
domui iſrahel ſcõm tribus eoꝛum.
Poſt cerimonias ſacerdotum cultũq; eorum & cibum: quæ debeant ſumere quæ uitare: nunc ter
ræ ſanctæ facit deſcriptionem: & anteꝗ́ᷓ omnem in tribus diuidat de cunctis tribubus iubet eligi lo-
cum qui in longitudine habeat. xxv. milia: & in latitudine decem milia. Et quia non eſt poſitũ cubi/
torum ſiue pedum aut ulnarum: ſubintelligi datur ſignificare calamum qui erat in manu uiri: & ha
bebat menſuræ ſex cubitos & ſextam partem unius cubiti ideſt Diligens ſupputet le
ctor quomodo calami mille paſſus faciant: & quam multa milia in longitudine fuerint & Iatitudi-
ne.Poſt quam deſcriptionem:rurſus præcipit ut de ſanctifcata terra quæ electa eſt ex omnibus tribu
bus iſrahel ideſt. xxv. milium calamorum in longitudine: & decez milium in latitudine: eli gatur ad
ediſicandum ſanctuarium ideſt templum domini alia intrinſecus terra quingentorum calamorum
per circuitum:hoc eſt duum milium. Et ne forſitan edificio templi edes aliæ iungerentur: præcipit
ut. I. cubitis per circuitum terra ſit uacua in ſuburbana: uel ut ſymachus & theodotio &. Ixx. tranſtu-
lIerunt in terminum & ſeparationem ſpacium. Hac deſcriptione ſinita: alia ex integro ſeparandæ ſan
ctificationis menſura præcipitur: ut.Ixx. milium calamorum in longitudine: & latitudine decez mi
lium poſt ſuperiorem menſuram terra alia metiatur: in qua nequaquam ſit templum.i. ſanctum: ſed
ſanctum ſanctũq; ſanctorum: & habitent in ea ſacerdotes accedunt ad miniſterium dñi: habitent
aũt eo tpe qũ ſacerdotali funguntur officio: & ſit ĩpſa ut diximus poſſeſſio.xxv.milium calamorum
in longitudine: & desem milium in latitudine. Porro leuitæ qui ſacerdotibus ſeruiunt & habent ꝓp
pria miniſteria accipient locum ad ediſicanda uiginti gazophilatia: iuxta aquilam exedras: iuxta ſy
machum thalamos: iuxta theodotionem ſiue ut ſeptuaginta tranſtulerunt ciĩ/
uitatem. Per quod intelligimus ſeparatum quendã locum ad habitationẽ leuitarum urbis uocabu/-
lo nuncupari:qui locus quinq; milia habeat calamorum in latitudine: &. xxv. milia in longitudine.
Hæc autem omnia ideſt ſanctuarium & alterum ſanctuarium ſanctumq; ſanctorum: & habitacula
ſacerdotum & domus leuitarum qui miniſtrant ſacerdotibus appellantur loca ſeparata & conſecra

G660

L.iber tertiuſdecimus.c.xlv.

ta in miniſterium & in ſandificationem domui iſrahel. Poſt quadruplicem terræ ſanctæ deſcriptio
nem:ponitur quinta diuiſio. Princeps ſiue dux populi accipiat hinc & inde hoc eſt ex utraq; parte
ſanctuarii in poſſeſſionem ſuam: & in urbe uerſetur:reſpiciatq; eius poſſeſſio & ſeparatuʒ templo lo
cum && faciem urbis: ſitq; a latere maris hoc eſt ab occidente uſq; ad alterum latus maris latitudineʒ
habens: quam inferius in deſcriptione tribuum ſingularum propheta deſcribit. Deniq; ſequitur: In
longitudinem autem iuxta unamquãq; partem quam ſingulæ tribus accipiunt a termino occiden
tali ideſt maris uſq; ad terminum orientalem: qui ubi finiatur in tribuum deſcriptione neſcimus. Et
hæc erit poſſeſſio ducis ſiue principis in terra iſrahel. Hæc interim dicta ſint: ut ſimplex hiſtoriæ ſer-
mo noſcatur. Cæterum ſi uoluerimus comparare ſparitualibus Peieitualie: . iuxta quondam in
terptætes ad altiora conſcendere qui aſſerunt figuram futurorum eſſe præſentia: & omnia quæ dicũ
tur pertinere ad cæleſtem Hieruſalem quæ eſt mater omnium noſtrum & eccleſiam primitiuorum

non quidem difficile erit dicere quæ dicta ſunt ab aliis: ſed ueremur ne huiuſmodi expoſitionẽ pru

dens lector nequaquam recipiat. Vnde ad præſens tempus & ad eccleſiam quæ nunc laborat in mũ
do & ad eæleſtia ire feſtinat referenda ſunt omnia: ut de uniuerſo mundo eligantur alii in poſſeſſio
nem dei qui ſanctum poſſideant:alii qui ad maiora profecerint teneant ſancta ſanctorum. In mini/
ſtris quoq; ordo diuerſus eſt ſacerdotum & leuitarum quorum alii orationibus ſuis atq; uirtutibus
quotidie ſacrificia offerunt deo: alii in ſecundo & minori gradu ſunt: ut eis miniſtrent: uel ita: & per
eos ad uirtutum culmina conſcendant:& per eos qui uirtutum culmina cõſcientiæ:
& ad extremum: ſiue dux: ſiue princeps qui tantum poſſit:ut contra unam tribum poſſeſſionem acci
piat.Vnuſquiſq; meritum comnbenſe merita plurimorum. & primũ dum uerſatur in ſæculo de ma
ti uſq; ad mare latitudinem poſſideat: deinde ab occidente: ſiue a mari uſq; ad orientem: & præſen/

tia derelinquens ad futura feſtinet: & nhabeat certam poſſeſſionem ſuam: & nequaquã principes alie

na deſiderent & unaquæq; ttibus ſuam partẽ teneat: quod proprie ad epiſcopos & præſbyteros re-
ferri poteſt: quibus dicitur: ut non uaſtent atq; depopulentur ultra populum dei:nec terram iſrahel
hereditate poſſideant: ſed unuſquiſq; habeat poſſeſſionem ſuam quæ gradui illius conſtituta eſt. Vi

gintiquinq; autem milia referunt᷑ ad ſenſus: quæ quater poſita ſunt. Porro decem milia ad perfectã

ſcientiam:ut in altero ſimplex tantum teneatur hiſtoria: in altero etiam de & ſupernis
uirtutibus diſputetur: quia decennarius perſectus eſt numerus.Illud quoq;: conſiderandum quod ſa
cerdotes qui in maiori gradu ſunt conſtituti. xxv. milia poſſideant in longitudine: & decem milia ĩ
latitudine:leuitæ autem.i. inferior gradus eundem quidem numerum habeat in lõgitudine hoc ẽ.
xxv. milia: ſed latitudo ipſorum quinario numero finiatur. Vnde &. xxv. tantum tenent gazophila/
tia:in quo numero offeruntur munera eſau. Princeps uero qui uere princeps in populo eſt: & mere/
tur ducis nomen accipe hinc inde accipit poſſeſſionem ſanctuarii: ex omnibus nidelicet qui ei uo
luntate ſubiecti ſunt: & urbis habitator eſt. multorumq; ſalutem: ſuam mercedem facit. In priori tẽ/
plo quod dicitur ſanctuarium quingenti per ſingula latera calami deſcribuntur: & rurſum quinqua
En cubiti: quibus oĩs ſacerdotum poſſeſſio ſeparatur. In ſecũdo autem ſanctuario ubi ſunt ſancta
anctorum: latitudo tẽpli: & ſpacium non deſcribitur: ſed incertus numerus. Quod quidẽ & in poſ
ſeſſione principis inuenimus: qui abſq; ullo numero habet poſſeſſionem in populo iſrahel:dũ pro/
fectus uniuerſorum tedundat ad principem: & diſcipulorum ſalus præmium magiſtrorum eſt.

CBec dicit dominus deus. Sufficiat vobis pꝛincipes iſrahel:iniqnitatem ⁊ rapinas intermitti

te:⁊ iudicium ⁊ iuſtitiam facite.Separate confinia veſtra a populo meo:ait dominus deus.
CPro rapinis. Ixx.miſeriam tranſtulerunt: pro confinia oppræſſionem. Eſt autem ſenſus. Quia acce/-
piſtis partem deſtram o principes ſcriptura dicente: principi quoq; hinc inde ſeparationeʒ ſanctua
rii poſſeſſionem ciuitatis ſubauditur dabitis: & tanta eſt ueſtra potentia: ut unius tribus partem ac-
ceperit ueſtra poſſeſſio:idcirco præcipio atq; cõmoneo.ut ſufficiat hucuſq; iniquitatem feciſſe & ra
pinas: dum aliena inuaditis atq; diripitis. Et quia ſcriptum eſt dimitte malum & fac bonum: econ-
trario iudiciũ facite atq; iuſtitiã: iudicantes pupillo & iuſtificantes uiduã ſeparatæ ur̃a confinia a po
pulo meo:ne uidelicet terminos tranſferatis. Et ꝗa ipſa uicinia ledit humiliorẽ qui ſuperciliũ maio
ris & potentioris non põt ſuſtinere: hoc interim dictũ ſit ad illius tpis populũ. Cæterum & nr̃is prĩ
cipibus pᷣceptum porerit coaptari: ꝗ in morẽ pharaonis & ægyptioꝶ opprimunt filios iſfrahel p po
tentiã: nee meminerunt ſcriptũ: ducẽ te conſtituerũt ne eleueris: ſed eſto inter eos quaſi unus ex ipſis
Et illud q in euãägelio diñs loꝗtur. Si aũt dixerit ſeruus ille in corde ſuo moratur dñs meꝰ
uenire: & cœperit percutere ſeruos & ancillas: comedere & bibere & inebriari: ueniet dñs ſerui illiꝰ
in die qua non putat & hora qua neſcit: & diuidet eũ & partẽ eius ponet cũ inſidelibus. Diſcipulos
quoq; ſuos in euangelio ſcdm Matheum his præceptis erudit. Scitis qm̃ principes gentiũ dominã
tur eoꝑ: & qui maiores ſunt poteſtatẽ exercent in eos? Non ſic erit inter uos. Sed quĩ uoluerit in uo
bis magnus eſſe ſiat miniſter: & qui uoluerit eſſe primus ſit oĩum ſeruus:ſicut filius hoĩs non uenit
miniſtrari: ſed miniſtrare: & dare animam ſuam redemptionem pro pluribus. Multa ſunt ſi uolue-

ni prouocantur dicentis: diſcite a me: quia mitis ſum & humilis corde.

ro de ſacris ſcripturis reuoluere: ubi maiorum ſuperbia cohercetur. & ad humilitatem omnes domi

CEXPLICIT

= „- — —

0

in
n
Ee
en⸗
i
iii

i
ſo

us
det
fin
ccl
ma
ſen⸗
Ali
te⸗
wel
N
kdi
emi
Ma
lui
i.
ir
e/
eio
its⸗
nck
hol
to⸗

ce⸗
ua
140
An
on⸗

o

lt

CINCIPIT LIBER QVARTVSDECIMVS.

VOD in principio templi Ezechielis debui dicere: nunc præpoſtero
Rordine in fine dicturus ſu: illius uerſiculi memor: hic laborille domus:
& inextricabilis error. De quo & alio loco idẽ poeta decantat. Vi quõ
dä creta fenur laberinthus in alta Parietibus textũ cecis iter an cipitẽq;.
MMille uiis habuiſſe dolũ: qua ſigna ſequendi frangeret inde præſſus & ir
remeabilis error. Ita & iſtaꝶ ſcripturaꝶ ingreſſus occeanũ & myſterioꝶ
//dei: ut ſic loquar laberinthũ: de quo ſcriprũ eſt: poſuit tænebras latibulũ
ſuũ: & nubes in circuitu ei. Perfectã quidẽ ſcientiã ueritatis mihi uendi
care non audeo:ſed noſſe cupiẽtibus aliqua doctrinæ indicia præbuiſſe
nũ meis uiribus: ſed xp̃i miſericordia: ꝗ errantibus nobis ipſe dolos te-
di ambageſq; reſoluit: ceca regens ſpũ ſancto ueſtigia: quẽ ſequentes ad
portü explanationũ prophetæ Ezechielis puenire potenimus: in quẽ ex
tremus.i.quartuſdecimus liber eſt. Quẽ ſi orante te uirgo xpᷣi euſtochium ad finẽ uſq; perduxero: &
dñs uitæ huius conceſſerit ſpaciũ: tranſibo ad Hieremiã qui unus nobis remaner prophetagꝑ: cuius
interprætatio mei quidem laboris & tuaꝑ orationum: ſed propriæ xpi erit clementiæ:
CStatera iuſta ⁊ oeſi iuſtum ⁊ batus iuſtus erit vobis.O eſi ⁊ batus equalis:? vnius menſnure
erunt:vt capiant decimã partem batus ⁊ decimã partẽ oefi:inxtalmenſurã choꝛi erit eqna libꝛa
tio eoꝝ. Siclus aũt.xx.obolos hʒ. NDoꝛꝛo.xx.ſicli ⁊.xxv.ſicli ⁊.xv.ſicli minã faciunt. LXX.
¶Statera iuſta ⁊ choenix iuſtus erit vobis ad menſurã:⁊ choenix ſimiliter vnus erit ad accipiẽ
dum. Decima pars gomoꝛ oeſi. Gomoꝛ erit equũ ⁊ ad pondus.xx.oboli viginti ſicli:? quinqʒ:⁊ꝛ
viginti ſicli:: quindecim ſicli mina erit vobis. D
Hic locus iuxta. lxx.non choeret: & pœnitus intelligi non põt:dũ nõ ſolum numeros menſuraꝶ:
ſed etiam noĩa cõmutarunt. Pro oefſi.n. interprætati ſunt menſurã generale nomen pro ſpecjali: &
pro bato choenica: pro gomer quoq; hebraico qui græce dqr chorus traſtulerunt gomor: rurſumq;
pro bato choenica. Dicamus ergo iuxta hebraicũ: & lr̃am: & quid nobis nideaturin ſingulis aptius
explicemus. Statera quæ hebraice dr̃ mozene:in his intelligitur q appenduntur. Eſa aũt quæ in græ
co ſermone corruptæ dr̃ oefi:ad menſuram pertinet uariaꝶ frugu. Verbi gratia: tritici ordei: legu-
minũ.Porro batus qui hebraice appellatur bant: eadẽ menſura eſt quæ oefi: & in ſpeciebus tantũ li-
quidis uini & olei: & iſtiuſmodi. corus. xxx:habet modios: & in utraq; menſura hoc eſt tã anidarum
quã liquentiũ tenet puincipium. Decima pars cori in his quæ medio menſurantur appellatur efa. i.
tres modii: & decima pars cori in ſpeciebus liquidis uocatur batus: ſiue uade: ut eiuſdẽ menſuiæ ſit
efa & batus. Porro ſiclus qui græce dicitur ſtater. xx. habet obolos. Mina uero quæ appellatur mna:
habet ſiclos ſexaginta:qui faciunt obolos mille ducentos. Qd autem dl. xx. ſicli &. xxv. ſicli &. xv. ſi
cli minã faciunt: lectorem turbare non debet. Idcirco. m. difficultas in numeris ponitur:ut intentuʒ
animum faciat auditoris. Vnde & multa dicuntur in parabolis & enigmatibus: ut qui habet aures
audiendi audiat. Omniſq; prophetia obſcuritate continet ueritatem: ut diſcipuli intrinſecus audi-
ant: uulgus ignobile & fons poſitum: neſciat qd dicatur. Præcipit ergo ſcriptura diuina nt iuſta ſint
pondera dicens:non erit in marſupio tuo menſura grandis & minor: ſtatera uera & iuſta erit uobis
& menſura uera & iuſta erit tibi. Et in prouerbiis dicitur. Statera grandis & minor: abhominabile &
utrũq; in conſpectu dei. Quod quidẽ non ſolũ in comertiis & in uſu quotidianæ uitæ nobis eſt ob
ſeruandum:iſed in oĩbus cuſtodienda iuſtitia: dicente ſcriptura. Sermonibus tuis facies ſtaterã: & ap
pendiculum:ut & in uerbis & in opere & cogitationibus omnia pondere & ratione faciamus. Obo
lIum aũt hoc eſt uiceſimam partem ſicli ſiue ſtateris eſſe minimã porciunculã in alio loco legimus
Eius qui fidelis eſt totus mundus diuitiaꝑꝶ illius aũt qui infidelis eſt: neq; obolus. Quaſi aliis uerbis
dixerit. Infidelis nihil in mundo poſſidet: ſed etiam minima indiget portione. De quo aliis uerbis
in euangelio dicitur: non egredietur inde: niſi reddat nouiſſimum quadrantem: hoc eſt etiam ex-
tremum nummum & minutum. Legimus decem mnas ſingulis ſeruis ad negotiandum traditas.
& in alia parabola inter ſeruos talenta diuiſa: & debitorem quingentorum denariorum & quin--

quaginta: & operatios uineæ qui ſingulos accipiant denarios: & mulierem uiduam quæ drag-

mam perdiderat & uix eam lucernæ accenſione repperit. Quæ omnia quem ſenſum habeant:
non eſt huius temporis diſſerere.
CEt bee ſunt pꝛimig⸗ quas tolletis. Seytam partem oeſi de choꝛo frumenti.⁊ ſextam partem
oeſi de choꝛo oꝛdei·Menſura quoqʒ olei batus olei decima pars coꝛi eſt:⁊ decem bati coꝛum
faciunt:quia decem bati implent coꝛum. LXX. . .
CEt hee ſunt pꝛimitie quas ſeparabitis.Sextã partem menſure de gomoꝛ tritici.⁊ ſextã partẽ
oeſi de coꝛo oꝛdei:⁊ pᷣceptũ olei cotylem.i.cyatũ olei decẽ cotyles:qꝛ decem cotiles ſunt gomoꝛ.
C Et hic mutatis noĩbus menſura& in. Ixx.editiõe:cõfuſa ſunt oĩa: ut qd dicatur nõ poſſit intelligi:
Qui.n.ſupra pꝛo oeſi menſuram. ꝑro bato choenica dixerant:& ꝑro coro gomonpen üclo ePe,

—

Viber quartuſdecimus. c.xlvi.

diculum: & hic pto oef poſuere menſurã: pro coro nune gomor nunc ipſũ corũ: & in menſura oleĩ

probato totilen.i.ciatum. Dicamus igitur primũ iuxta lrfam hoc eſt decimã partem oĩum
frugum:leuiticæ tribui populus ex lege debebat. Rurſũ ex ipſis decimis leuitæ hoc eſt inferior mini
ſtrog gradus decimas dabat ſacerdotibus: & hæc eſt qᷓ appellatur Erant quoq; &

aliæ decim æ: quas unuſꝗſq; de populo iſrahel in ſuis horreis ſeparabat: ut comederet eas cũ erit ad
templũ in urbe Hieruſalẽ & in ueſtibulo tẽpli: & ſacerdotes ac leuitas inuitarent ad cõuiuia. Erant
aũt & aliæ decimæ quas paupibus recondebant: ꝗᷓ græco ſermone appellätur At uero pri
mitiua ꝗᷓ de frugibus offerebant nõ erant ſpeciali numero definita: ſed offerentiũ arbitrio derelicta
Traditionẽq; accepimus hebreoꝶ non lege pᷣceptã: ſed magiſtrorum arbitrio inolitã: q plurimuʒ
quadrageſimã partẽ dabat ſacerdotibꝰ:qui minimũ ſexageſimã. Inter quadrageſimã & ſexageſimã
licebat offerri qdcunq; uoluiſſent. Quod igtr in pentatheuco dubiũ derelictũ eſt:hic ſpecialiter deſ/
nitũ eſt ꝑp ſacerdotum auaritiã ne amplius a populo exigant in primitiis deferentiis.i. ut ſexageſiꝰ
mã partem offerant eoꝶ ꝗ;ᷓ gignũture terra. Si. n. corus qui hebraice appellatur omer. & a. lxx. dr go
mor triginta hẽt modios tã in aridis ſpeciebus quã in liquẽtibus:eſa quoq; & batus iuxta qd ſupra
diximus decima pars eſt cori:præcipiturq;: ut ſexta pars tã oeſi quã bati detur ſacerdotibus in primi
tiis offerendis ꝗᷓ de tribus modiis dimidiũ ſacit modiũ:perſpicue ſupputatur ſexageſimã partẽ pri/
mitiaꝶ ſacerdotes accipere debere. Hæc interim iuxta lram & iuxta hebraicã ueritatẽ & ſenſiſſe & au
diſſe ſufficiat. Nunc reuertamur ad intelligentiã ſpualem: in qua primũ querendum quo dicatur ho
nora dñm de tuis iuſtis laboribus: & da eĩ de fructibus iuſtitiæ tuæ: ut impleantur cellaria tua frumẽ
to:& uino torcularia tua redundent: ut poſtqᷓ obtuleris primitias Iaboꝶ tuorum atq; uirtutũ & dixe
tis:ecce nunc ego attuli tibi primitias frugũ terræ quas dediſti mihi dñe. merearis audire. Bidictus
tu in ciuitate: & benedictus tu in agro. Bnñ dicti filii uteri tui & genimina terræ tuæ: & fructus iumen
toꝶ tuorum: & cætera: & poſſideas iuxta apoſtolum oẽm benedictionẽ ſpũalium in cæleſtibus in
xpᷣo. dũ quicꝗd habes non tuæ putas eſſe uirtutis: ſed eius miſericordiæ ꝗ fruges dedit. Et ſi quidez
tantã habuerimus ſcientiã ſcripturaꝶ: ut miſtica quæq; pandamus: & doceamus hoĩes.i. rationale
aĩal:damus primitias frumenti nr̃i. Si autem poſt anagogen puram tantũ ſequamur hiſtoriã quæ
ſimplices nutrire poteſt iuxta illud qd ſcriptũ eſt:hoĩes & iumenta ſaluos facies diñe:damus primi/
tias ordei noſtri:qd ordeum ſeuit Iſaac:ſed in terra alienigenaꝶ: & ortum eſt ei centuplum. Qui or
dei dat primitias: põt dicere: dñs paſcit me: & nihil mihi deerit: in loco paſcue ibi me collocauit: ſup
aquas refectionis educauit me. Qui aũt rationalia paſcit aĩantia uertit ſnĩiam & dicit: præparaſti in
conſpectu meo menſam aduerſus eos qui tribulant me. Et poſtq̃ᷓ olei & uini obtulerit primitias iun
git & loꝗtut. Impinguaſti in oleo caput meũ: & calix tuus inebrians quã præclarus eſt: illo oleo q
abſq; ſece mundiſſimũ al lucernã dñi p̃paratur. Qd qui præparauerit: exilaratur facies eius in oleo
oleo exultationis quo unctus eſt xpᷣ̃s præparticipibus ſuis: & effectus oliua: cum propheta cantabit.
Ego aũt ſicut oliua fructifera in domo dei: & illo uino quod de uera uite redundat in torcularibꝰ
ſaluatoris: dicente domino:ego ſum nitis uos autem propagines: pater meus agricola. De his tor-
cularibus tres pſalmos legimus: octauum & odtogeſimum: & octogeſimũ tertium: qui oẽs adieccle/
ſiæ ſacramenta referuntur. Et in ueteri quidẽ lege abſq; menſura erant & numero primitiæ. Non
enim ad menſuram deus ſpũm dabat. In ſecunda aũt ediſficatione tẽpli: qd Ezechielis prophetia cõ
tinet certa menſuta eſt ideſt ſexagenarius numerus quo mundus expletur: & dicitur nobis. In qua
menſura menſi fueritis: remetietur uobis. „ 2=ðèð,
CSt arietem vnũ de grege dncentoꝛum de his que nutriunt iſrahel in ſacriſiciũ ⁊ in holocau/
ſtum ⁊ in pacieca:ad expiandũ pꝛo eis ait dñs deus.Omnis populus terre tenebitur pꝛimitijs
his pꝛincipi iſrahel:⁊ ſuper pꝛincipe erunt holocauſta ⁊ ſacrificium ⁊ libamina:in ſollẽnitatibus
2 in chalendis ⁊ in ſabbatis:⁊ in vninerſis ſollẽnitatibus domus iſrahel. Ipſe faciet pꝛo pẽcca⸗/

to ſacriſicium ⁊ holocauſtum:⁊ paciſica ad expiandum pꝛo domo iſrahel.
Supra dixit Aaotaar eorum quæ appenduntur:menſuræ quoq; t aridarum ſpecierum quã Ii⸗
quentium debeat offerri principi: nunc eundem primitiarum in amimantibus ordinem tenet: ut
nnum de grege ducentorum arietum iubeat offerri quos nutrit ifrahel in ſacrificium & in holocau
ſtum & in pacifica: ad expiandum pro populo ait dñs deus. Quod nos interprætati ſumus de his qᷓ
