viaz aquiloms ⁊ ecce ab aquilone poꝛte altaris idolum ʒzeli in ipo introitu.
Pro eo qd nos poſuimus ab aquilone portæ altaris idolum zeli in ipſo introitu. ſeptuaginta trã
ſtulerunt ab aquilone ad portã orientalem: qd in hebraico non habetur: cætera quæ ibi ſcripta ſũt
relinquentes. Dixit inquit ad me uel gloria dei quam in campo uideram: uel ſpiritus qui me inter
cælum leuauit ac terram: loquutuſq; eſt mihi poſtquam me tranſtulit in hieruſalem: & fecit uel ur-
bem uel templum uidere: & imperauit ut leuarem oculos ad uiam aquilonis. Ibi enim ſtatua baal
poſita etat quam uocat idolum ꝛeli:in ipſo portæ introitu. Qui autem idolũ ⁊eli ſiue poſſidẽtis ad
gloriã dei uel ad ſpũm referũt impie faciũt: pſonã idoli dei maieſtate mutantes.
EEt dixit ad me.Fili hois putas ne.vides tu ꝗd iſti faciãt: Abhominatiões magnas domꝰ iſ
rahel facit hic:vt ꝓcul recedã a ſactuario meo.Et adhuc ↄuͦſus videbis abhoĩatiões maioꝛes.
¶ Ne me inquit putes iniuſte templum deſerere & ſubuertendam relinquere ciuitatem: aſpice quæ
in templo faciant. Cumq; illa conſpexeris non putes finem eſſe ſcelerum: adhuc maiora cõſpicies.

Quod quidem porteſt & de noſtra hieruſalem noſtroq; templo intell gi:quando in exemplum of

ni & fineæs idolorum ſcelera operamur in tabernaculo dei: & fornicamur cum his quæ ſe miliciæ
&& miniſterio dei uouetint: & ſacrificiorum eius primitiua decerpimus: dantes in uſum clientũ atq;
famulorum. & omnia lucri cauſa facimus. Si autem hæc tam magna ſunt que uidemus. quanto ma
iora exiſtimanda ſunt quæ humanam effugiunt conſcientiam:
Et introduxit me ad hoſtiũ atrij ⁊ vidi ⁊ ecce.foꝛamẽ vnũ in pariete.⁊ dixit ad me. Fili hois
fode parietem. Et cum perfodiſſem parietem. apparuit hoſtium vnum. Et vixit ad me. Ingre
dere ⁊ vide abhominationes peſſimas quas iſti faciunt hic. CHoc qd tranſtuli
& uidi & ecce ſoramen unuʒ in pariete. in Ilxx non habetur. Et quia omnia quaſi in imagine pictu-
raq; monſtrantur. unum in pariete foramen uidiſſe ſe dicit. iuberiq; ſibi ut illud perfodiat & ampli
us faciat. Quo uidelicet aperto foramine. latius poſſit intrare & nidere qᷓ foris poſitꝰ uidere nõ pote
rat. Per qd oſtenditur tam in eccleſiis quam in ſingulis nobis per parua uitia maiora monſtrari. &
quaſi per quædam foramina:ad abhominationes maximas perueniri. Ex fructibus enim arbor co
gnoſcitur. & ex habundantia cordis os loquitur. Pro ſigno ſunt interioris hominis uerba rum-
pentia. Quomodo libidinoſum qui ſua calide celat uicia interdum turpis ſermo demonſtrat. Et a/
uariciam latentem intrinſecus. paruulæ rei cupido ſignificat. Minoribus enim maiora monſtrãtur:
uultuq; & oculis diſſimulari non poteſt conſcientia: dum luxurioſa & laſciua mens lucet in facie: &
ſecreta cordis motu corporis & geſtibus indicantur.
¶ Et ingreſſus vidi.⁊ ecce omnis ſimilitudo reptilium ⁊ animalinm abhominaiio.⁊ vniuerſa
idola domus iſrahel depicta erant in pariete in circuitu per totum.

CNon ſolum idolum xeli ſtabat in introitu portæ aquilonis:ſed & omnes templi portæ diuerſis

idolorum imaginibus pingebantur: ut nulla eſſet beſtia quam non parietis pictura mõſtraret. hoc

in delubris idolorum phamiſq; gentiliũ hucuſq; perſpicimus: qd omnia genera beſtiarum adoret
ſtulta religio. Vnde & uirgilius. Omnigenumq; ait deum monſtra & latrator a nubis quaſi non &

illa ſint monſtra quæ laudat contra neptunum & uenerem contraq; mineruam. Poſſumus & in no
ſtri templi parietibus: idola monſtrare depicta: quando omnibus uitiis ſubiacemus: & pingimus i
corde noſtro peccatorum conſcientiam imagineſq; diuerſas. De quibus & in pſalmo dicitur. Dñe

in ciuitate tua imaginem ipſorum diſſipabis. Et in alio loco. Verumtamen in imagine perambulat

hom Q uod fſcilicet nullus hominum ſit qui aliquam imaginem non habeat: ſiue ſanctitatis ſiue

peccati. Quãobrem: furioſis dicitur & iracundis. Furor illis ſecundum ſimilitudinem ſerpentis: ſi-

cut aſpidis ſurdæ & obturantis aures ſuas: quæ non exaudiet uocem incantantium. Et de homini-
bus nequam. Generatio uiperaꝑꝶ: quis oſtendit uobis fugere a uentura ira? Et de uerſipellibꝰ ac frau
dulentis. Ite dicite uulpi huic: ac de amatoribus fœminarum. Equi inſanientes in fœminas facti ſũt
mihi. Vnuſquiſq; ad uxorem proximi ſui inniebat. De brutis quoq; ac uhecordibus. Nolite ſieri ſi-
cut æquus & mulus: quibus non eſt intelligentia. Et iterum. In chamo & freno maxillas eorum cõ
ſtringe: qui non appropinquant ad te. Et multa huiuſcemodi. Hoc autem qd poſuimus ecce oiĩs ſi/
militudo reptilium & animantium in ſeptuaginta non habetur.
CEt ſeptuaginta viri de ſemoꝛibus domꝰ irahel.⁊ iechonias filius ſaphan ſtabat in medio eo
rum ſtantium ante picturas. Et vnuſquſas habebat turibuluʒ in mann ſua.⁊ vapor nebule de
thure conſargebat. Quando dicit ſeptuaginta uiros fuiſſe de ſe/
nioribus domus iſrahel qui tenebant thuribula manibus: oſtendit multos & alios fuiſſe præſbyte-
ros qui hoc non faciebant:ſed forſitan peccatis aliis tenebantur: unumq; nomine iechoniam fili-
um ſaphan ſtetiſſe in medio eoꝶ. quaſi principẽ ſceleris eoꝶ: atq; ſacrilegii:q omiſſa religione dei
colebãt idola & in tẽplo non adorabãt deum cuius erat tẽplũ: ſed picturas parietum. Pulchræq; di
ſtabat iechonias filius ſaphan: hoc eſt iudici & condẽnationis ſuæ in medio ſtantiũ pᷣbyteropꝑe: qa
& princeps & hii quorum priceps erat: firmo ĩ ſceleribus ſtabãt gradu:mec fluctuabãt ĩ malien ro⸗
buſtiſſime

ine
ſegucen
v
ickurn
Anic
olehpi
ir lube
niocote
Etoirt
ſigine
(Meoin
ſandel
tugeech
Nukr uid
Npugteoo
ceaneila
poet n
ſebtumme
telſeceintr⸗
CGenuttdh
Cogianones
an lcogit
kigutanst
ſcletiv'pr
(Cdrite
godorit m
bantpaang
hamuzuo
ciſat dei
i cxlebra
laudaur.
bicaliſgg
tant ſi eo
pitudine
usde
mina rer
tant mul
guæ in ke

Eroiri⸗

Etiroctn
WN

CQodne

Meod
amte
gdimere
Patuitach
un qua⸗
ſeuncdod
mlere⸗
foner mai
onunbee
Enphemd
nnen
wotente
cemg
nhabitne
Uuun li 1
N
n
deer

nebdr

gdun

eſ tTxẽãt picturas idolorum uaporq; ſacrilegii aſcẽdat ſiue cõſurgat reſiſtẽs deo: quãdo uiderimꝰplebem
ene peſſimã cõgregatã:de qua ſcriptũ eſt. Odiui eccleſiam malignantium: & peiores plebe p̃ᷣpoſitos ne
n, gorẽq; principẽ ꝗ pᷣfectus plebi atch præſbyteris. Dicamus iechoniã ſtantem ante picturas. & ſin-
un gulos habere thuribula ĩ manibus ſuis:non dei maieſtatẽ ſed ꝓprias ſententias adorantes: & nequa
tii quã odorem bonæ fragrantiæ ad deum: ſed fſœtorem ad idola Peruenier.
Et dixit ad me. Certe vides fili hominis.que ſenioꝛes domꝰ iſrahel faciut in tenebꝛis vnus
l Quiſʒ in abſcõdito cubiculi ſui· Dicunt enim. MHon videt dñs nos. dereliquit dominus terraʒ.
nin Ex eo inquit quod in tẽplo faciüt pariter cõgregati. oſtenditur 94 unuſquiſq; in cubiculo ſuo
hi faciat.Sed ſecundũ anagogen melius intelligi poteſt ꝗqd nõ nulli Principes eccleſiaꝶ faciant in tæ
dii nebris que dictu quoq; turpia ſüt. lſte eſt abſcõditꝰ cordis hõ. de quo dici tur. In. gredere in cubiculũ
hin tuũ.Et rurfũ. Qui uidet in abſcõdito reddet tibi. Recolat unuſquiſq; cõſciẽtiã ſuam &οα opera tæ
enii 6 nebraꝑ recordetur in tænebris. ſciatq; ſcri ptu. O mnis qui mala operatur odit lucẽ.ne arguatur a lu
ulce ce.& in ſe illud ĩtelliget eſſe cõpletũ. Qui inebriatur. nocte inebriatur. Quod iuxta litterã ftare nõ
enlag poteſt. Quanti enĩ in prãdiis cõuiuiiſq; dierũ inebriantur. Sed quia ebrieras cordis offẽdẽs deũ tæ
mom nebrarum ẽ & non lucis. ppterea ꝗqcunq; inebriatur nocte inebriatur. Cum autẽ ſeniores dom? iſra-
hel fecerint mala i tænebris & in abſcondito cubiculoꝶ ſuoꝶ & putauerint ſe dño poſſe celare:tũc
Fdet cõſequẽter dicẽt. Non uidet nos dñs. Dereliquit dñs terrã. Multiq; ſunt pctõres & ambulãtes iuxta
edge cogitationes ſuas:qdeũ nõ æſtimãt curare mortalia:nec ad illũ noſtra uicia pertinere. Certe qñ pec
munkkul camꝰ ſi cogitaremus deũ uidere & eẽ præſentẽ: nũquã qd ei diſplicet faceremꝰ. Porro qd ſeꝗtur de/
nepicku⸗ reliquit dñs terrã: quorũdã etiã philoſophorũ ſnĩia :qui ex ſyderũ curſa atq; cõſtãtia:ſuſpicantur eẽ
Kml ilicæleſtib? ꝓuidẽtiã: & terrena cõtẽni: dù nihil recti nec iuxra ordinẽ in terris geritur.
nnöͤhor CEt dirxit ad me:Adhuc conuerſus videbis abhominationes maioꝛes.quas iſti faciunt.Et in
Cuſttrun, troduxit me per oſtium poꝛte domus dñi quod reſpiciebat ad aquilonem. ⁊ ecce mulieres ſede
nabord bant plangentes adonidem. C Quẽ nos adonidẽ ĩterpᷣtati ſumꝰ:& hebreus & ſyrus ſermo
eaun thamuz uocat. Vñ qꝗa iuxta gentilẽ fabulã in mẽſe iulio amaſius ueneris & pulcherrimus iuuenis oc
tnbte ciſus: & deinceps reuixiſſe narratur. Eundem iulium mẽſẽ eodẽ appellaãt nomine. & anniuerſariam
Oniriun ei cælebrant ſolẽnitatem: ĩ qua plãgitur a mulieribus quaſi mortuns:& poſtea reuiuiſcẽs canit atq;
knhce laudatur. Cõſequẽter poſtquã principeæ & ſeniores domus iſrahel ꝗd fecerĩt ĩ tẽplo ac tænebris cu
biculiſq; mõſtratũ ẽ:etiã mulierũ uicia deſcribuntur:quæ plãgũt amatorũ ſocietate priuatæ: & exul
ziuent tant ſi eos potuerint obtinere. Et ꝗa eadẽ gentilitas huiuſcemodi fabulas poetarum quæ habẽt tur
pitudinem interptatur ſubtiliter interfectionẽ & reſurrectionẽ adonidis: planctu & gaudio proſe-
neduett quẽs: Quorum alterum in ſeminibus quæ moriuntur in terra:alterũ in ſegetibus quibus mortua ſe
ire mina renaſcuntur: oſtendi putat. Nos quoq; eos qui ad ſæculi mala & bona uel cõtriſtãtur uel exul
un kr tant mulieres appellemꝰ: moli & effeminato animo:dicamuſqʒ plangere eos thamuz: ea uidelicet
l quæ in rebus mundi putantur eſſe pulcherrima. —
mann CEt dixit ad me: Certe vidiſti ſili hoĩis. Adhuc conuſus videbis abhominatiões maioꝛes his
inginu Et itroduxit me in atriũ domꝰ dñi iterius.Et eece in oſtio tẽpli dñi iter veſtibulum ? altare qſi.
s Die xxv. viri doꝛſa habẽtes cõtra templum dnii ⁊ facies ad oꝛientem ⁊ adoꝛabant cõtra oꝛtum ſolis
tumbule CQuod nos ueſtibulum iuxta ſymmachuʒ interprætati ſumus qui poſuit.Pro eoquod
tis ſ Hx. & theodotio ipſum uerbum hebraicum tranſtulerunt aelam aquilæ prima editio tiroſta la: ſecũ
enttil da ælam templi interprætata eſt. Quam nos porticum templi exprimere poſſumꝰſine intectũ atriũ
onin qd inter templum & altare erat. Et quia ſupra legim poſt idolum zeli quod ad portam aqlonis ap/
arie paruit adhuc cõuerſus uidebis abhominationes maiores: oſtẽſiſq; ꝑp panietẽ piduris om ninʒ beſtia
cin rum quas adorabant ſeptuaginta præſbyteri & iechonias filius ſaphan: tenẽtes thuribula ĩ manibꝰ
tih ſecundo dicitur adhuc cõuerſus uidebis abhominationes maiores quas iſti faciũt hic eo qd ſederẽt
i⸗ mulieres plãgentes adonidẽ. Poſt tertiũ quoq; peccatũ dicitur: adhuc cõuerſus uidebis abhomina
Gan 8 tiones maiores his. Quæ eſt maior abhominatio ſuperiorum tuum ſceleruʒ: uidelicet quarta quæ
ean ſeꝗtur. Ecce in oſtio templi dñi inter ueſtibulũ & altare qſi uigintiqnq; uiri:dorſa habentes contra
, templum domini: & facies ad orientem: & adorabant ad ortũ ſolis. Eo qd cõtẽpto dño.i. creatore
cio⸗ adorarent ſolẽ.i.dñi creaturã pᷣcipiẽte dño p moyſen:quod nequaquã in morem gentilium con-
Purc tra orientem deum adorare deberent: ſed in quacũq; fuiſſent orbis parte:ſiue ad orientẽ:ſiue ad oc-
ſeckſ⸗ cidentem: ſiue ad meridiem: ſiue ad ſeptẽttionem:adorarent contra templum: ubi in ſancta ſancto/
neſpſi⸗ rũ habitare dñs credebatur. Quod ꝗqde & danielẽ ĩ babylonẽ feciſſe legimus: q apertis feneſtris ce-
imn il⸗ naculi ſui adorabat dñm cõtra tẽplũ q erat in hieruſalem. Hoc inxta ſitteram fuiſſe ſacrilegii. ne/
e 4 mo quis dubitat: ſecundum anagogen: omnes hereticos peiores eſſe priotibus.Ideſt idolo ⁊eli pi/
negai ctiſq; in pariete figuris animãtium: & planctu adonidis: per quæ idolatria uoluptaſq; mõſtrãtur ille
oe ſcire poterit:ꝗ intellexerit ꝓphetã dicẽtẽ.Tu ãt odiſti diſciplinã & proieciſti ſeiemones meos poſt

ſech 1o
me

Super Eʒzechielem. J

buſtiſſime perſiſtebant. uaporq; nebulæ & cõfuſiõis ac turbinis ꝗq ſurgebat ex thure: offerẽtiũ ſacri⸗
legia demonſtrabat. Hoc factũ ſit eo tẽpore iuxta Irfam. Cæteꝶ & nobis orãdũ E:ne ſeniores domꝰ

*

iſtahel ſeptẽnariũ numerũ qui ẽ ſanctus ſeptẽ decades multiplicãtes ſtent in erroribus ſuis. & ado-

A.iber Tertius.c.ix.

te. Et i alio loco. Verterũt cõtra me ſcapulà rẽcedẽtẽ. An ĩignoramꝰ marcionẽ & cæteros hereticos
qui uetus laniant teſtamẽtũ cõtẽpto creatore ideſt iuſto deo aliũ quendã bonũ deũ colere & ado-/
rare: quẽ de ſuo corde finxerũt? Oẽſq; noſtri temporis heretici qui dei filiũ pᷣdicãt creaturã: & tũů
adorãt eũ relicto diuinitatis tẽplo & poſt tergũ habito: ipſi cõſeſſiõe ſua creaturã adorare ſe dicunt
Nos aũt ſic adoramꝰ ſolẽ iuſtitiæ: ut deũ adoremus ĩ tẽplo ueteris teſtamẽti: ubi lex & ꝓphetæ: ubi
cherubin & ꝓpitiatoriũ ẽ: Quos nos. xxv. uiros träſtulimus. Ixx. poſuerunt uiginti: & in quibuſdã
exemplaribus quinq; de theodotione additi ſunt.

CEt dixit ad me:Certe vidiſti fili bommis. Nunaqnid leue ẽ hoc domui iuda.vt facerent abbo

minationes iſtas quas fecerunt hic. quia replentes terram iniquitate. conuerſi ſunt ad irritan/
dum me:? Et ecce applicant ramum ad nares ſuas.
CPro eo qd nos diximꝰ& ecce applicãt ramũ ad nares ſuas. Ixx. trãſtulerũt: & ecce iĩpſi ſicuti ſubſan-
nãtes. Quibus de theodotione additũ . Extendũt ramũ: ut ſit totũ pariter. Et eece ipſi extẽdunt ra-
mũ quali ſubſãnantes Pro quo ĩterptatus eſt ſymmachus: quaſi emittentes ſonitũ in ſimilitudineʒ
cãtici per nares ſuas. Signiſicat ãt. xxy. uiros ꝗ in quadrũ ſolida ſtatione fandati ſunt: & a qnq; ſenſi⸗

bus p quinges quinq;: quadrãguli figur efficiũt:nõ ſolũ tẽplũ habere poſt tergũ:ſed ĩſtar idoloruz

apphicare ramũ ad nares ſuas: haud dubium ꝗqn palmarũ:quas græco ſermone ebaias uocãt: ut eos
idola adorare ſigniſicet. Deniq; & iob ĩter cæteras uirtutes etiã hoc habuiſſe ſe dicit:qd nũquã aſpi
ciẽs cælum & ſolẽ & lunã & aſtra fulgẽtia oſculatus ſit manũ ſuã:ideſt adorauerit creaturaʒ: Sym/
machi ãt ĩterpᷣtatio fœdum raucũq; ſonitũ de naribꝰꝓcedẽtẽ:in dei cõtẽptũ ſigniſicat. Oẽſq; hereti
ci ꝗ repleuerũt terrã iniquitate & conuerſi ſũt ad falſi nominis ſciẽtiã ut dñũm ad iracũdiã prouoca
rent: æſtimãdi ſunt qñ laudare uoluerint deũ: magis turpi ſonitu blaſphemare: uel teſtamenti uete
ris deum parui ducere: irridere contẽnere. H

CErgo ⁊ ego faciã in furoꝛe.nõ parcet oculꝰ meꝰnec miſereboꝛ: C Quodq; ſeqtur.

CEt cum clamanerint ad aures meas voce magna. non exaudiam eos.
In. Ilxx.non habetur. Pro his ait oĩbus quæ ſecerũt: & ego faciã in furore: & nõ parcet oculus me⸗
nec miſerebor. Quod audiẽtes ueteres heretici: creatorẽ calũniãtur quaſi crudelẽ:& ſanguinarium:

nec cogitãt apoſtolum paulũ qui certe boni dei ut ipſi uolũt apoſtolus eſt: ſcribere ad corinthios: ſi

uenero rurſum nõ parcã: ut uirga corripiat delinquẽtes: & errãtes retrahat ad ſalutẽ. Qui enim nõ
itelligũt ꝗd ſibi proſit: ordtes frequẽter cõtraria. expedit eis ut non exaudiãtur a domino. Vñ & in
oratione dñica dicimus. fiat uolũtas tua. Nõ uolũtas noſtra quæ errare conſueuit:ſed uolũtas tua ꝗqᷓ
futura cognoſcit. Magnæq; iterdũ fœlicitatis ẽ ad pns miſericordiã nõ mereri. Et iſtis igitur ꝗ ſunt
de domo iuda & a cõſeſſione eccleſiæ receſſerũt: non parcet deus. Cũq; clamauerit uoce magna de
qua dominus dixit: clamor eorum peruenit ad me: tamen dominus non exaudiet eos: ut malis co-
acti intelligant quod fecerint. CAPITVLVM. IX.
REt clamauit in auribꝰ meis voce magna dicẽs. Appꝛopiquauerũt viſitatiões vrbis.

CPro uiſitationibus ultionem. Ixx. tranſtulerunt. Mihi eni uindictã & ego retribuã dicit

EImanus: iuxta illud quod alibi ſcriptum eſt. Viſitabo in uirga iniquitates eorum: & in fla-
gellis peccata eorum: miſericordiam autem meam non auferam ab eis: Recte ut ſupra diximus: ui᷑
ſitatio uel ultio appropiquare dicitur. Captiuitate uicina.
CEt vnuſquiſq; vas interfectionis habet in mann ſua.

CNon dixit habebat: ut ſeptuaginta tranſtulerunt. Neq; enim narrat præterita: ſed p̃fentia futuraq;

demònſtrat. Qui igitur malos percutit in eo quod mali ſunt: & habet uaſa interfectionis ut occidat

Amo⸗ miniſter eſt domini.

Et ecce ſex viri veniebat de via porte ſuperioꝛis que reſpicit ad aquilonẽ ⁊ vniuſcuiuſq; vas
interitus in manu eius: Air quoq; vnus in medio eoꝝ veſtitus lineis. ⁊ atramẽtariũ ſcriptoris

ad renes eins. Ingreſſiqʒ ſũt ⁊ ſteterunt iuxta altare eneũ ⁊ gloꝛia dei iſrabel aſfumpta ẽ de che

rub que erat ſuper eum ad limen domus.Et vocauit virum qui indutus erat lineis.⁊? atramen
tarium ſcriptoꝛis habebat in lumbis ſuis.
Pro lineis qd nos iuxta ſymmachüũ interp̃tati ſumus. lxx. podere theodotio ipſum uerbum he-/
braicũ baddim aquila præcipua ĩterpᷣtati ſunt. Rurſum ubi nos diximꝰ & atramẽtariũ ſcriptoris ad
renes eius. Ixx. poſuerũt & zona ſaphyrina ſup renes eius:aquila melanodoxion: ideſt atramẽtariũ
ſcribæ ad lũbos ei ſymmachꝰ tabulas ſcriptoris habebat in renibus ſuis. Et ubi nos tranſtulimus li
men dom'. lxx. & theodotio tolexion.i.ſub diuo poſuere ueſtibulũ.Pro uaſe quoq; qd ſinguli uiri
habebant in manibus: ſoli. xx. ſecurim interprætati ſunt. Ad hominũ igitur peccata delenda qui in
ſexta die fabricationis mundi facti ſunt: ueniũt ſex uiri & deſcẽdũt de porta ſuperiori:ſiue ut ſeptua
ginta tranſtulerunt excelſa ad aquilonem: & habebat unuſquiſq; ſecurim in manibus:de qua ioan
nes loquitur. lam enim ſecuris ad radices arborum poſita eſt. Omnis arbor quæ fructum non facit:
excidetur & in ignẽ mittetut. Eratq; in medio ſex uirorum unus ideſt ſeptimus: in habitu pontificis
ueſtitus lineis indumẽtis & habebat atramẽtarium ſcriptoris ad renes ſuos: quo omnium peccata
deſcribeet

☛
M

Idus. Oĩſq; ultio uiſitatio ẽ quaſi egrotãtis: quaſi habẽtis uulnera: quaſi medicas expectãtis

eert
inthhn
Duoen lat
miluti
iinſenten
getheun
niurleln⸗
miuminl
ſc hareit
vekmag
ietechbo
Aahelen
Serelbei:
güehint
idigiin
omn Nur⸗
geteerin
Niettirlog
venieern
Plalnd
uninne
ndcend
Cecning
0nisitu
Nonguſcn
Cbrane
(kurtdi
lsritoräg
Elllisdixt
ſeterneas
Amero
Crrann
lesgemẽ
Mragul
apudh
krueni
Uineriſen
Mtiguien
iltudn⸗
Prtereo⸗
Cntü eie

Mopibu

mügüdet
Nhenſän
N
Nonleni
hex ſunt
hroͤpriſtn
ibere⸗
Udelſe
hiteſiue
aordit
Fpinim
Con
MWum.
Chonni
Ulgin
iwoonn
lne
Rwwen

deſcriberet: & ſanctorum a peccatoribus numerum ſe regatet: ſue Zzonam ſaphyrinam coloris la- D
wien pidis ſaphyri ꝗ ĩ ornamẽtis ẽ prĩcipis ſacerdotũ. Egre iq; ſũt ſex uiri & ſteterũt iuxta altare æneum
in Duo eni erãt altaria: unũ timiamatis aureu intrinſecus: & alterũ ante templũ æneũ holocauſtorum:
“D Iuxta altare autẽ ſtare dicuntur parati ad iubẽtis imperiũ: ut cuiuſcũq; uiderint ibi nõ eẽ peccata di-
. ni miſſa: ſentẽtiæ dũñi & iterfectioni eũ ſubiacere cognoſcãt. Gloria quoq; dei iſrahel aſcẽdit ſiue aſſũ-
Wii pta eſt de uno cherub. & iuit ad limẽ ſiue ad ſubſidiũ atrii domꝰatq; ueſtibuli: qd nequaquã tecto pᷣ
mitur: ſed aeris fruitur libertate: Quæ ipſa gloria dni uirũ ꝗ erat ĩ habitu põtificis habebatq; atramẽ D
nmnä, tarium in lubis ſuis: uocauit & dixit quæ ſcriptura teſtatur. Quidã ſex uiros ſex iterptãtur angelos:
Wimn ꝗ dei pareãt uolũtati.Ipſũq; unũ ꝗ habebat ĩdumẽta põtificis: ſaluatorẽ ĩtelligũt. iuxta id qd ſacer-
. dos eſt magni cõſilii angelus: illudq; qd dicitur: tu es ſacerdos in æternum ſecũdũ ordinem mel-
miſtbln chiſedech. Podere ãt qd.Ixx. trãſtulerunt ĩ actu ueſtis ẽ pontificis: quæ latine dicitur talaris: & ex eo DR
nüchntn dd ad pedes uſq; deſcẽdat:hoc ſortita uocabulũ eſt. De ueſte põtiſicis ante annos plurimos ſcio edi
iimäne diſſe me librũ: ad cuius explanationẽ mitto lectorẽ. Neq; enĩ poſſum oĩa ĩ oĩbꝰ locis dicere. Qdq;
gnalel⸗ aguilæ prima editio & theodotio dixerant caſiy: pro quo in hebreo legitur ceſapth. Cuʒ ab hebreo
ticolon quid ſigniſicaret:reſpõdit mihi greco ſermone appellari ab eo qd ĩ illo calami recon
inut eor dantur. Nos atramẽtariũ ex eo qd atramẽtũ haheat dicimus. Multi ſignificantius thecas uocant ab
igui a ęevo qd thecæ ſint ſcribẽtiũ calamorum. De quatuor cherubin unus cherubin mittitur a gloria dñicæ
i Sm, maieſtatis: loquuturus ad eum qui pontiſicis indumentis iĩdutus erat: & quãquã pleriq;
eighent neutrali genere numeroq; plurali dici putẽt: nos ſcire debemꝰ ſingulari numero eẽ cherub generis
iprovoen maſculini: & plurali eiuſdem generis cherubiʒ. non quo ſexus in miniſtris dei ſit: ſed quo unũqdq;
nenti er iuxta linguæ ſuæ ꝓprietatẽ: diuerſis appelletur generibus. Angeli uocantur numero plurali: mala-
chin & cherubim & ſeraphim eiuſdẽ generis & numeri. Porto ſabbaoth qd ĩterpᷣtatur militiaꝶ ſiue
I. exercituũ atq; uirtutũ: dicuntur genere fœminino numero plurali: & deſinunt in extremã ſyllabaʒ
oth: Qui auũt uolunt ſub figura pontificis itelligi ſaluatorem:de apochalypſi ioannis utuntur exem
Nlns me plo.in qua ſcriptũ ẽ Et cõuerti me:& uidi uocẽ quæ loquebatur mecũ.Et cõuerſus aſpexi ſeptẽ can
ginmin delabra aurea: & in medio candelabrorum ſimilem filio homins.
Minhiot CEt dixit dñs ad eum. Tranſi per mediam cimitatẽ in medio hieruſalem.⁊ ſigna tau ſuper frõ
ienindo tes virorũ gementium ⁊ dolentium ſuper cunctis abhominationibus que finnt in medio eius.
aViain Et illis dixit audiente me.Tranſite per ciuitatem ſequentes eum.percntite non parcat oculins
iustn veſter neqʒ miſereamini ſenẽ adoleſcentulumæ virginem. parnulum ⁊? mulieres irerficite.vſqʒ
rugim ad internitionem. Omnem ſaper quẽ videritis tau.ne occidatis. Et a ſanctuario meo incipite.
gnit CPracipitur ei qui idutus erat ueſte talari ſiue linea & ſacerdotalẽ pᷣferebat: ut ponat ſignũ ſuper frõ
mmai tes gemẽtiũ & dolẽtiũ: ſuper cunctis abhominationibus quæ fiũt ĩ medio hieruſaleʒ. Pro ſigno qd
Ixx.aquila & ſymmachus tranſtulerunt: thedotio ipſum uerbũ hebraicum poſuit tau: quæ exttema
is b⸗ apud hebreos uiginti & duarum litterarum: ut pfectã ĩ uiris gemẽtibus & dolẽtibꝰſciẽtiã demõ/
mitmüi ſtraret: Siue ut hebrei autumàt ꝗa lex apud eos appellatur thora quæ hac in principio nominis ſui
—Z littera ſcribitur? Illi hoc accepere ſignaculũ ꝗ legis præcepta cõpleuerãt. Et ut ad noſtra ueniamus:
maͤnt antiquis hebreorum litteris quibus uſq; hodie utuntur ſamaritani extrema tau littera crucis hẽt ſi⸗
dimmi militudinẽ: quæ in xp̃ianorum frõtibus pingitur: & frequẽti manus inſcriptione ſignatur ſunt quiĩẽ
putẽt ex eo qd ſecũdũ hebraicum alphabetũ iuxta extrema ſit littera:demõſtrari ĩ multitudine pec/
cantiũ reliquias ſupeſſe ſanctorum. Gemẽtes igitur dolẽteſq; ſaluãtur:q nõ ſolũ malis non cõſenſe
ſnig rũt opibus: ſed aliena plãxere peccata: ſecũdũ qd ſamuel planxit ſup ſaul: & apoſtolus paulus ſuper
i his qui poſt peccatũ nõ egerũt pœnitẽtiam. Vnde & ipſe dicebat. Qui ſumus in hoc tabemaculo
moc ingemiſcimus. Et ali. Triſtitia mihi eſt magna & inacceſſibilis dolor cordis mei. Præcipiturq; ſex ui
.. ris ut pᷣter eos qui poſſunt dicere ſignatum eſt ſuper nos lumen uultus tui dñe:cunctos interficiant.
vinſc 1 Nhorn ſeni parcãt non inneni: nõ nirgini: non paruulo: nõ mulieri. Secundũ miſticos intellectus ſe/-
iſcpn nes ſunt in eccleſia: de quibus dicitur. Cani hominis prudentia eius. Iuuenes: qui ſunt ad fidei bella
oc . prõptiſſimi. Virgines qui pudicitiã tota mente ſeruauerũt. Paruuli ꝗ lacte potantur infantiæ: & nec
An duü percipiüt ſolidum cibũ. Mulieres quæ fragilitatem ſexus animæ ibecillitate teſtantur. Quibus
uniuerſis non parcitur: ſi abſq; xp̃i ſignaculo aliquid eſſe ſe credũt. Quodqʒ ſeqtur & aſctũario meo D
thon . icipite: ſiue ut. Ixx. trãſtulerũt & a ſctis meis ĩcipite: uel ſacerdotes ſignificat ꝗ uerſabãtur ĩ templo: W
iotst, * adorabãt idola uel eos ꝗp ſacerdoti merito ſancti uocabãtur ĩ populo: & ꝗ erãt ĩ populis cã pecca
nmin ti primi meruere ſupplicia. Tẽpus eni eſt: ut iudiciũ inci piat a domo dei.
kuimns CLeperunt ergo a niris ſenioribus qui erant ante faciem domus.⁊ dixit ad eos.Contaminatè
Ingiun Domum. æ implete atria interfectis. MW
gin CPro atriis quæ hebraicæ dicũtur aſeroth. Ixx. poſuere uias. Occidũutr aũt uiri ſeniores: de qbꝰ ſu- P
ut ynu pra legim ꝙ hẽrẽt turibula & adholerẽt idolis ĩcẽſum. Nec ẽ ulla tẽpli religio: qa offenſo religiõis
u⸗ ſon deo contaminata ſunt oĩa: ut unde peccatum:inde iudicium ſit. Atriaq; cadaueribus cõplẽtur ĩ tem
on facnt plo & non uiæ:quæ utiq; foris erant. Niſi forſitan uias intelligere poſſimꝰplateas ciuitatis: nec aude . R
ntifih ĩe poterant angeli contaminare templũ ſanguine mortuorum, in quo prius habitabat gloria dei.

. iber tertius. cx.

niſi hoc recedentis gloriæ dominus præcepi is qur
i.& ui gloriæ dominus præcepiſſet. Omnis quĩ peccato m eſt cõtaminat atrji vnnl
ug nne urb dñiꝛin quibus uiuit qui cum xpᷣo eſnens 4 montul⸗ eſſe * d Aminat attia uii
¶Et egreſſi ſunt ⁊ percutiebant eos qui erant in ciuitate. Eue genatlt. hn
Siue ut alii tranſtuletunt percutiebant ciuitatem. pro his qui erant in urbe ip̃ b E
,„S 61 * rbe ipᷣam urbẽ ſte cele/
ES ſeeſe perg aoremaniro ias i ſpper ſeclem meen 7 clamans gio. Ben domne en tliun
enben reliqui⸗ hel: effũdẽs furoꝛẽ tuũ ſuper h e⸗ lingui
Cundis dun ſignlenlem non habebant cæde proſtratis:corruit hen Kieruſelamiem ſuam pre nun
eeg ei ſententia tudine: mullum præter ſe arbitrans remanliſſe. Quod quia uidebatur eff. dn⸗ gitunmn
rea in uulgata ditle quz eier dominus ſignatarum frontium uiros non eſſe cædendo anee “ con
Notãduũ e dno igeri unacamn Nor ſir ſequẽtes hebraicã ueritatem poſuimus remanſiese morunpl
tur cum cæteris ꝗ frõtes habuereſt idixiſſetꝛuldebatur eſſe cõtrarnũ: ſed remaſ ego: ut ſubaudia ſemgnig
gum uolumine qñn helias lo- re ſignatas. Vt aũt ſciamus ſignanter hoc dictum remanſi ego:in re/ ignigaſin
Surunt n di 4 elias ſoarata⸗ ad deum: altaria tua demoliti ſunt: & ego relictus ſuns oj . — CNyet
nt animã meam auferre. Solum poſuit: quia remanſiſſe alios neſcieb gi us: &
ex perſona domini in cuius typum præceſſit ezechiel poſſe hoci Icie dat. Quidam putant & hubes in
osẽs declinauerunt: ſimul inutiles facti ſunt. Et prophela teſt e uelli gi de populo iudæorum: qũᷣ ſhleuekt⸗
ſanctus. Solus enim muentus eſt dominus: qui peccatum nonk. ci aluuz me fac dñe quoniã defecit gehemn
Quod autem intulit effundens furorem tuum fuper hienn n W=W inuẽtus ẽ dolus in ore eiꝰ. Glincurms
dit magnitudinem: ut alibi legimus. Effuſa eſt deipecti em: uerbo effuſionis pœnarum oſten ſeſtettir
greſſus mei. Et in bonã partem:charitas gein ecti⸗ her principes. Et iterum. Pœne effuſi ſũt lirtlünſt
2 — . . 1 Pi . 2£. 2 „ ⸗ 4
Et in tnaritem. Eſtunde furorem tuũ ſuper gentes qᷓ te nõ Ttcliex lüt & ſ as gratla 1 labiis tuis. en
E 4 rdirit ert fide framed & cõclude ex aduerſo eorum qui perſe umnttim duome tuum Citneh
Fng nö meſet Jon repleta Cauerſione. Dixerunt autem. Bereliquit d ominus . terra ſã nrpan
Ewia get,agik mnens non parcet oculus:neqʒ miſereboꝛ. Aias eoꝝ ſup ca he 6 7 ornl. mäinmtim
dit cauſas ñ ut ill 5prop retam ſuum flere pro populo: & admirari idignatiõis magni me ga. lcbtiſ
it caulaè 1 4 e putabat iniuſti uel excedentis modum ſupplicii: ſed meritæ iuſt gnirndinere, nükiͤn
Aagna ri lecem uhantn iſahe c quatum tribuum iuda magna eſt. Et non k magna: d in i
nagna imis. ixiſſe ſufficit: ſed repetit ualde:ut pro magnitue r On O : ſe ctegteſtu
da 1 rplici ek An in non pleriq; æſtimant 4 maxinze hotengamn ebperen e izee acnn
magna ue :‚& pro qualitate menſuraq; peccantium: diuerſit pPars n cata: 33 Ue ſunceſa
broe . atem õ
ac lquit ketr enguinibuelar ut.Ixx tranſtulerunt populis: & Arnar env ier punientis. Reple ücade⸗
ni⸗ Sois habet eduio naieene & iĩmũdicia:non modicus fãguis effuſus eſt lecdep auerſige aut ut Cigele
iamche Tele r la eiti elanauere nriten n plena ẽ iĩmudicia: idolatriæ ideli-erſardibe. nai 60
õ eſt:qa! unt prouidentiam non efſe ſup terram: are morr, eſttee
eimtailluc ndl alibi kegimus Scilicet his ſuper his labor eſkea uta uxrosdothritar di ig⸗ Hhna
zurndeln zusttint no 4 e prouidentiam: uel quæ ante fuerat in populis hoc tẽ ore ſanmn igi⸗ dinez uo
ſ mirtua ahe Ptd- sreot dei non parcet oculus:nec miſerebitur:ut contra uicia ſchſengs: lachbiſir chut
nnmexror q; eorum atq; peccata reddat ſuper capita eorum: uel ſuper prĩcipe 35 li: n perior*
CESEt ecre vir au incnthoerath ta populorum principes eſſe dicuntur. prcpes populiiuxta nina ineel
e vir qui indutus erat lineis qui habeba i Inmi ſiſfs rſn mn Tfe ſirs. nieno⸗
Eei curpꝛecepiltimin. is ꝗ Paher tatramentariũ in lumbis ſuis reſpondit dicẽs ilane
ꝛcce nir qui indurus erat podere ideſt veſt .„ ſumant
Amanr ervum olcens. Tecl ſicut mandaſti mch. talar:: ? accincfus zono iumbos mnos: reſ O
. b 6 eltri ri = eſt tranlite per mediam hieruſalem & ponere ſignum in frontibus uiroruʒ tndoe⸗
Reſſe: ſimarcil enriuir. Rnr atel iniquitatibus eorum. Dicit ergo ſe domini cee ong bammre
Rrancte peteiuiratem ſequstes e gnaſſe lugẽtiũ.· Sex autẽ uiri quipus præceperat dñs dicens. bantnr⸗
titatem ſequẽtes eum. percutite nulliuſq; miſereamini uſq; ad ĩternitionẽ nihil ta me
nuntiant. Neq; enim lætitiæ ſed „„ . uiq; ad iternitione nihil tale re fant.
ir Ecin hocloecopt d mœroris ipleuere ſententiam: quæ nõ ſermone:ſed opere proba- tnor aute
nebrai pro podere ideſt ueſte talari quam ĩterprætati ſunt. Ixx. th zea opere Pron kinterti
hebraicum poſuit babdim: ſymmachus lineã.aquila præcipuã ſi .Ixx. theodotio ipſum uerbũ tent⸗
tabulas:aquila atramentariũ theodotio caſti poſuerunt. pu ſue ſola Pr zona duoq; ſmmaci ch
“ſ”MV CAPITVLVM DEC dü
SS Tuidi ⁊ ecce in firmamenio qð erat ſuper caput cherubi ſi lapis ſapl nuti
ſlſ ſpeties ſimilitudinis ſolii apparuit ſuper eam:ꝛ di ubim quaſi lapis ſaphyrus qua W
neeis: z? ait. Ingredere in medio rot eam: z dixit ad uirum qui indutus erat li- lam
Enis ignis que ſũ rotarum que ſunt ſubtus cherub.⁊ iple manꝰ lnort
Eb⸗ nis ignl i inter bernbin effunde ſuper ciuitatem. ple manꝰtuas pꝛu/ int
10 d erat iuper cheru im & ide 4Ee „ „ elar
S & de rotis quæ animalia ſequebantur ſu — ſefan nyro qui habebat ſimilitudinem throni: hem
iciat: & illorum lector explanatione conten hnune

tus ſit.Hoc aũt quod iubetur ille qui i.
“ us erat lineis: pro quo. lxxin hoc loco ſtola interprætati Urihr
ſunt: ut nn

Super Eʒechielem.

ſunt: ut tollat prunas ignis de medio cherubim & effundat ſiue ſpargat ſup ciuitatẽ: ilſud mihi ui-
detur oſtẽdere ꝙ poſt interfectionem cedẽq; multoꝑꝶ: & in uiis cadauera mortuorũ prunas ignis
Pelin aſſumit: ut puniat ſiue mundet hieruſalem: iuxta illud qd in Eſaia ſcriptũ eſt.Sãctiſicauit enim ĩgni.
ed. ardẽte:& deuorabit ſicut fœnũ materiam. I ſti ſunt carbones quos in remedium linguæ atq; mẽda D
tii deſolantes uicia atq; peccata:propheta iĩterrogatus exoptat. Quid detur tibi & apponetur tibi:
lunn J ad linguã doloſam. Sagittæ potentis accutæ. cũ carbonibus deſolatoriis. Multaq; iſtiuſmodi ĩ ſcri
un pturis ſanctis inuenire poterimus. De quibus crebro diximus. Hoc tantũ notãdũ eſt: quod in Eſaia
qui tantum in ſermone peccauerat: & ĩmun da labia habere ſe dixerat: ad purgandũ unus forcipe
Z carbo compræhẽditur: hic uero qnia erat ciuitas plena iniquitate: & poſt ſupplicia cadaueribꝰ mor
inn tuorum: plures aſlumuntur carbones ignis & nõ una manu ſed ambabus: ut oĩs purgetur hieruſa-
lepe lem: quãquam & hoc intelligendum ſit: ꝙ nõ ad purgationem ſed ad pœnas atq; cruciatus: prunæz D
nii ignis aſſamendæ ſint quæ effundantur ſuper hieruſaſem.
ng CIngreſſus eſt in cõſpectu meo:cherubim autem ſtabat a dextris domus cũ igrederetur vir

n 2 nubes impleuit atriũ interius:? eleuata eſt gloꝛia domini deſuper cherub ad limen domus⸗
nti repleta eſt domus nube.⁊ atriũ repletum eſt ſplẽdoꝛe gloꝛie domini.Et ſonitus alarũ cherubi

ten audiebatur uſqʒ ad atrium exterius:quaſi vox dei ommpotẽtis loqnètis. Cũqʒ pꝛecepiſſʒ viro
n qui indutus erat lineis dicẽs ſumè ignem de medio rotarum que ſunt inter cherubin:ingreſſus
n ille ſtetit iuxta rotam. Et extèdit cherub manũ de medio cherubin ad ignẽ qui erat inter cheru

En bin:⁊ ſpſit ⁊ dedit in manu eius qui indutus erat lineis. Qui accipiens egreſſus eſt. Et appa-
db ruit in cherubin ſimilitudo manus hominis:ſubtus pennas eoꝛum.
e um Vidente propheta ingreditur uir qui ĩdutus erat talari ueſte uel linea. & ut. Ixx. nũc in interpᷣtatõ
ne cõmutant ſtola ſancta cum apud hebreos unus ſermo habeatur babdim: & cæteri interprætes

kum ſ in cœpta trãſlatiõe perſiſtãt. Ingreditur autem ut ſecũdo dicitur in medio rotaꝶ quæ ſunt ĩter che
1n dn⸗ rubin: ut impleat manus ſuas igneis carbonibus. Qui cũ eſſet ingreſſus. ſtetit tantũ iuxta rotam: &
rſoti uel ob triſtitiam puniẽdæ hieruſalẽ:uel ob gloriæ magnitudinẽ ſtupens: manũ ad ignem ipſe nõ
wanin miſit:ſed unus de cherubin ideſt cherub miſit manũ & tulit ignẽ qui erat in medio cherubin: & dde
nmmmirini dit in manu eius qui indutus erat ueſtibus lineis. Qui accipiẽs egreſſus eſt.Et tamẽ ſcriptura nõ di
ugn:ſel cit egreſſus quid fecerit: ut triſtis rei narratione: intelligẽtiæ potius noſtræ relinquæret: quã oculis . DW
agnin⸗ ſubiceret. Introeunte aũt uiro qui indutus erat ueſtibus lineis cherubin ſtabant a dextris domus:ut
unh vel ſanctæ ſupernæq; uirtutes: dexterã domus dei partem tenere uideãtur: Et illæ quæ mittũtur ad ſup
dis Rele. . plicia de quibus ſcriptum eſt:ĩmiſſionẽ:per angelos peſſimos:ſiniſtras partes poſſidere credantur.
nönn Cũq; eleuata eẽt gloria domini de cherub qui carbones ignis uiro traditurus erat: & trãſiſſet ad li-
Nlgale mnen domus: ſtatim nube tænebris & caligie atriũ impletur interius. Neq; enim præſente dñi ma/
