k in ſuo dicemus loco:Diſicile inquit tibi uidetur o habitator ſyon: ut cunctis in circuitu aſſyrio gẽ/
u tibus ſubiugatis: tu ſolus de eius manibus libereris: Auſculta quæ dico: Noli timere populus meus
an quod aſſur ueniẽte capiaris: Licet enim anno quartodecimo regis Ezechiæ aſcenſurus ſit ſennache
ige⸗/ rib rex aſſyrius ſuper omnes ciuitates iuda munitas & capiat eas: Et miſſurus rabſacem ut obſeſſum
iims in hieruſalem populum terreat: tamen hoc ſcire debes quod non te gladio ſed uirga percuſſurus ſit
micn Et pergens contra tharacham regem Ethiopiæ: & ægyptios ac mare rubrum per uiam ægypti: ba-
imnd culum ſuum tamen eleuet eontra te & ferire non poſſit: Adhuc enim paululum & reuerſus de ægy
mm to cum infinita exercitus multitudine: atq; obſidere te cupiens: ſtatim mea indignatione ferietur
Mun Et flagellum illud quod quondam aduerſum madianitas ſub gedeone qui altero nomine uocaba
uen tur Ierobaal ſuſcitaui: quando oreb & ſebeæ principes madianmitarum occiſi ſunt ſuper petram du-
Gli riſſimam ideſt ſcilicẽ quæ hebraice appellatur SVR: Ita ut ex petra & ex rege qui in ea occiſus eſt
ug locus petre Oreb nomen acciperet:leuabit ergo uirgam ſuam ſuper mare rubrum pergens aduer/
ind ſus ethiopias: & leuabit reuertens ad te per uiam ægypti: Sed ſtatim ut de ægypto uenent: aufere-
nme tur onus de humeris eius & iugum imperii eius ac ſeruire deſiſtes: Quod iugum ideſt potentia aſſ
lg rii: a facie olei ideſt dei miſericordia computreſcet: Poſſumus hoc quod dixit: Virga percutiet te: ba
hnn culum ſuum leuabit ſuper te in uia Piis rurſum: & uirgam ſuam ſuper mare & leuabit eam in
ll uia ægypti: etiam ſic intelligere Quod iccirco Rcrcuſſenit plurimos de tribu iuda& in circuitu regni
hieruſalem cœperit ciuitates: quia nõ in deo ſed in ægyptiis habuerint fidutiam: Vnde & rabaſces
Hit exprobat eis dicens: ecce conſidens ſuper baculum harundineum conſractum ſuper ægyptum:Cui
5 ſi innixus fuerit homo intrabit in manum eius & perforabit eam: Sic pharao rex ægypti omnibus
qui confidunt in eo: Hiſtoria madianitarũ in iudicum libro ſcripta eſt: Quam & in pſalmo legi-

ſo⸗ mus:Pone principes eorum ſicut oreb & zeph & ſalmana: errant ergo qui putant iſlud ſignificare
D iii

¶iber Quartus.c.x.

tempus: Quando in libro numerorum madianitæ ceſi referuntur in iſtael: & deſertum ſur in mon cden
tem dicit oreb: Quæ aliis apud hebreos ſcribuntur litteris: Cum eo tempore non fuerint in monte cum
Oreb:ſed in ſolitudine ſethim: I uxta anagogen præcipitur populo in eccleſia commoranti ne ti- Cuu
meat aduerſarios qui ad pugnandum ſemper parati ſunt: & multa diſputatione ſua animas ſubuer tunat
terunt: ldeo enim eos contra populum dei pauxillum accipere poteſtatem: & non tam gladio per- ſn!
cuttere quam uirga ideſt non occidere ſed minari: quia in uia ambulauerint ægypti: & non in do// gron
mino contili: Cum autem ad deum reuerſi fuerint & reliquærint iter ægypti : Tunc flagellum dei ſocloe
juditio ſuſcitandum contra aduerſarios: Madian enim interprætatur in luditio: Vt ſpiritu ons eius chonne
& oleo miſericordiæ iugum hoſtium computreſcaeat. ððèðBUU WWun
CNieniet in aioth tranſibit in magron apuꝗ machinas cõmendabit vaſa ſua:Tranſierunt cur hrecl
ſim gabaa ſedes noſtra: Siue vt alibi ſcriptum reperimus: manſione manſerunt:Obſtupu⸗/ puns
it rama: gabaa ſaulis fugit:Hinni voce tuʒ filia gallim: Attende laiſſa paupercula anathoth:mi rte
grauit medemena:habitatoꝛes gebin confoꝛtamini:adhuc dies eſt vt in nobe ſtetur agitabit pone
manum ſuam ſuper montem filie ſyon collem hieruſalem. LXxX. .M nid
Neniet enim in ciuitate aggai⁊ tranſibit in magedo ⁊ in machinas ponet vaſa ſua:⁊ tranſi⸗/ nole
nit vallem ? veniet in aggai: Cimoꝛ appꝛehendit ramam ciuitatem ſaulis:fugiet filia gallim at/ 2
tende laiſſa:audietur in anathoth:obſtupuit medemena:⁊ habitatoꝛes gebin:Conſolamini ho/ Hen
die in via vt maneat:Conſolamini in monte filie ſyon ⁊ collem hieruſalem. gon
Multum in hoc loco.Ixx.ab hebraico diſcrepant: Quam ob rem utramq; editionem poſuimus: u⸗
ut quid nobis uideatur in ſingulis: chriſto ſi meruimus inſpirante dicamus: Deſcnbit ſermo pro⸗// niam
pheticus aſſyrii iter pompamq; redeuntis de ægypto hieruſalem: Et quanto ſtrepitu quantoq; cut/ ine
ſu ad oppugnandum eam ueniet: Et primum inquit ueniet in aioth ubi præ feſtinatione nimia no ſum
lens manere tranſibit in magron: Tantamq; capiendæ urbis habebit fidutiam: ut apud machinas li
commẽdet ſarcinas ſuas: quali cito ſubuerſa urbe rediturus: Quibus depoſitis tranſibit eam curſimn 2

& in gabaa habebit diuerſorium: Quo paululum ibidem ſubſiſtente ut laſſum refoueat exercitum
rama urbs uicina terrebitur. Gabaa ſaulis quondam ciuitas fugiet: Tunc & filia gallim quæ hebrai
ce dicitur BETH GALLIM ꝛita eiulabit ut equorum arbitreris hinnitum: Vnde o laiſſa:& pau-
ercula uel obediens ſiue humilis anathoth: Tribus enim modis interprætari poteſt: Diligenter at
tẽdite & declinate currẽtis impetũ ſi poteſtis: migrauit eni iam de ſedibus eiꝰ urbs medemena: uos
ãt qui habitatisin collibus: quod interprætatur gebin: tuti locorũ altitudine: Confortamini ideſt
arma corripite: Adhuc tãtũ ſupererat diei: ut urbẽ ĩ opidulo nobeth ꝓcul ſtãs cõſpitiẽs hieruſalem
agitaret manũ ſuã atq; cõcuteret ſuper mõtẽ ſyõ:uel deſpiciẽs eã atq; cõtẽnẽs:uel ſalutãs & cõmi
nans & admirans quod toto ſibi oriente ſubiecto: tam parua ciuitas potentiæ ſuæ audeat repugna-
re: Hæc iuxta hebreos ut nobis ab eis traditum eſt breui ſermone perſtringimus: Nunc quod iuxta.
lIxx. æditionem eccleſiaſtici uiri de hoc loco ſentiant ſubiciamus: Cum iugum aſſyrii ſiue ut qui-/
dam male arbitrantur babylonii ablatum fuerit de humeris eius atq; corruptu fugiens aſſyrius ſen
nacherib: Cum paucis reliquiis ueniet in aggai: quæ in hebraico non habetur: Et tanta erit fugien-
tis trepidatio ut ibi manere non audeat: Sed tranſibit in magedo: quam & ipſam ſcriptura non con
tinet: Et quia ſarcinis præpeditus uelotius fugere non poterit: deponet uaſa ſua in machinis: Et
gradu concito tranſibit uallem: Quam & vnn hebreus ſermo non reſonat: Et rurſum ueniet in
aggai: quæ bis in hoc loco ponitur:Et in hebraico non habetur: Ad ſonitum fugæ eius contreme-

——

ſcet rama ciuitas ſaul: Quod perſpicue falſum eſt: Ciuitas enim appellatur gabaa ut in hebraico cõ/ n
tinetur: Deinde ueniet in gallim: Audiet laiſſe: audiet anathoth cõtremeſcet medemena:Habitato h
res autem Gabin & colles qui ſunt in hieruſalem: Ideſt excelſi quiq; uiri prouocantur ad conſolan- 8
dum hieruſalem: Non longo poſt tempore ſed in præſentiarum: Et eadem die dum in uia eſt aſſy⸗ h

rius: ut maneant in locis ſuis & perturbati timore nequaqꝗᷓ fugiant Hoc iuxta litteram: Cæterum
quidam in iſto loco cum falſorum nominum iuxta. Ilxx. –†Wàαιο οαο inuenire non poſſit:
nec ſe in libro hebraicorum nominum reperire potuiſſe teſtetur: Mittit nos ad incertum ut di-
cat in extremo mundi tempore & in conſumatione huius ſeculi imminẽtibus pœnis: ſenſum ma-
gnum principem aſſyriorum eſſe fugitiuum: & per diuerſa loca uarioſq; profectus fugere cupere
ab ira dei: Cumq; ille fugerit habitatores gebin ideſt excelſas quaſq; uirtutes ſermone prophetico
prouocari: ut conſolentur fugientem doceantq; ne fugiat ſed maneat in uia & dei præſtoletur mi
ſericordiam: Et non ſolum conſolari fugientem: ſed in bonis operibus filiam ſyon reuocarea lu“
ctu & ad ſalutem pœnitentiæ prouocare: Et hos eſſe colles in hieruſalem: De quibus in poſteriore
parte huius prophetiæ legimus: Conſolamini cõſolamini populũ meum ſacerdotes loquimini ad
cor hieruſalem: Hæc dixit quia rei ueritate cõſtrictus aliud quod diceret non habebat.
CEcce dominatoꝛ dominus exercituum confringet lagunculam in terroꝛe⁊ cxcelſintarun ſuc

Aiſio Tertia

nm
cidentur:⁊ ſublimes humilabuntur:Et ſubuertentur condenſa ſaltus eius ferro:2 libanus
cum excelſis cadet. 8M MB
C Putant quidam hunc locum adhuc dici de aſſyrio quod illo contrito omnes in circui“
tu nationes quæ ditioni illius ſubiacebant ſuccidantur & humilientur : & ſaltus denſiſ--
ſimus ſubuertatur: Per quæ metaphoricæ populum & principes intelligi uolunt libanum
nch quoque cum excelſis ſuis cadere: Vt nihil omnino Aſſyriæ reſideat poteſtatis: Alii uero ab
en haoc loco uolunt principium eſſe de criſto: Maxime cum & ea quæ ſecuntur & nos de illo &
circunciſio ſcripta fatetur. dixerat ſupra nomen de uirgine pueri naſcituri quod appellaretur
Ma — emanuel: Et poſtea prophetiſſæ conceptus utero: Vocaretur: Accelera ſpolia detrahe feſtina
tn prædari: & ipſe eſſet lapis offenſionis & petra ſcandali duabus domibus iſtael Cuius princi-
botbn patus eſſet in humero eius: Et uocaretur ſex nominibus: admirabilis: & conſiliarius: & deus: &
1otabt fortis: & pater futuri ſeculi: & princeps pacis: Et quod multiplicaretur eius imperium: & pacis
nron eſſet terminus: Nunc in prologo aduentus eius: prius quam dicatur quod de leſſe & da-
Prenſ⸗ tniigd ſit genere naſciturus: Per tranſlationem fractæ la guũculæ paſſio illius demonſtretur: quod
Uime uolente deo iccirco caro eius morti tradita ſit ut iudæorum ſublimitas deſtruatur: Excelſi quõ
tnibo⸗ dam in terram corruant:& libanus cum ſuis cœdris ſuccidatur: De quo in zacharia legimus
aperi libane portas tuas: & commedet ignis cœdros tuos ullula abies quia cecidit cœdrus
dimu quomodo magniſice uaſtati ſunt: Quod autem a patre & contritus & percuſſus eſſe dicatur:
dwo,⸗ & illud inditio eſt: Et percutiam paſtorem & oues diſſipabuntur: Et aliud teſtimonium: Quo/
oqann niam quem tu percuſſiſti ipſi perſecuti ſunt: Verbum hebraicum fura quod aquila cννα
imuo interprætatus eſt: Theodotion Symachusq; uerterunt AHNON ideſt torcular quod & ip
G ſum iuxta inſcriptionem trium pſalmorum dominicam ſignificat paſſionem ipſo dicente in
nanin Eſaia: Torcular calcaui ſolus & de gentibus uir non erat mecum. Ixx autem pro torculari no
in uum ſenſum inferentes: glorioſus interprætati ſunt.
Ali
1A
Ee CLhAPITVLVM VNDECIMVM.
ne
T egredietur virga de radice Jeſſe ⁊ flos de radice eius aſcen det *
* Rrequieſcet ſuper cum ſpiritus domini: ſpiritus ſapientie ? intellectꝰ
cn Alſpiritus conſilii ⁊ foꝛtitudinis:ſpiritus ſcientie ⁊ pietatis:⁊ replebit eũ
N ſpiritus timoꝛis domini.
ocm — RDECVIq; ad principium uiſionis: uel ponderis babylonis quod uidit Eſa
ugt/ ſy lias filius amos: Omnis hæc prophetia de chriſto eſt: Quam per partes
nun . 5 N uolumus explanare: ne ſimul propoſita atq; diſſerta lectoris confundat
ngien E ANRN memoriam: Virgam & florem de radice ieſſe: ipſum dominũ iudæi in-
ncon terprætãtur quod ſcilicet ĩ uirga regnantis potentiaiin flore pulchritudo monſtretur: Nos au
iͤtkt tem uirgam de Ieſſe ſanctam mariam uirginem intelligamus: quæ nullum habuit ſibi fruti/
ier in cem coherentem: De qua ſupra legimus: Ecce uirgo concipiet & pariet filium: Et florem do-
neme⸗ minum ſaluatorem: Qui dicit in cantico canticorum: Ego flos campi & lilium conuallium:
coc Pro radice quam ſoli.Ixx. tranſtulerunt in hebraico ſcriptum habet GE Za : quod Aquila
binn & Symachus & theodotion Yiνσa, interprætati ſunt ideſt truncum: Et pro flore qui hebrai
Molr, ce dicitur NE ZER germen tranſtulerunt ut oſtenderent quod multo poſt tempore ba⸗/
ta, bylonice captiuitatis nullo de ſtirpe dauid antiqui regni gloriam poſſidente: Quaſi de trun/
Eteuun co maria & de maria chriſtus exortus ſit: Illud quod in euangelio Mathei omnes quærunt ec
1ol cleſiaſtici:& non inueniunt ubi ſcnptum ſit: Quoniam nazareus uocabitur: Eruditi hebreo/
EA⸗9/⸗ rum de hoc loco aſſumptum putant:Sed ſciendum quod hic NE ZER per 8S4DE litte-
aner
ein
i
eiiole
nin

Liber Quartus.c.xi.

ram ſcribitur: Cuius proprietatem & ſonum inter. 2. &.s. latino ſermone exprimit: Eſt enim
ſtriduloſa & ſtrictis dentibus uix linguæ impræſſionæ profertur: Exq etiam ſion ſcribitur: por jirl
ro nazarei quos. Ixx. ſanctiſicatos: Symachus ſeparatos tranſtulerunt per zai ſemper ſcribun⸗⸗ N
tur elementum: Super hunc igitur florem qui de trunco & radice leſſe per mariam uirginem ig
repente conſurget requieſcet ſpiritus domini: quia in ipſo complacuit omnem pulchritudi-/
nem diuinitatis habitare corporaliter: Nequaꝗᷓ per partes ut in cæteris ſanctis: Sed iuxta euan/ 3
elium: eorum quod hebreo ſermone conſcriptum legunt nazarei:Deſcendet ſuper eum om b nen
nis fons ſpiritus ſancti: Dominus autem ſpiritus eſt: Et ubi ſpiritus domini: lbi libertas: In eo/-
dem mathei uolumine legimus illud quod in conſequentibus ſcribitur: Ecce puer meus quẽ Mat.·3. d. rt
elegi electus meus in quo complacuit animæ meæ: Ponam ſpiritum meum ſuper illum. iudi- &. i2. b. 3.
tium gẽtibus proferet ad ſaluatoris referri intelligentiam in quo requieuit ſpiritus domini id &. 17 a. 4
eſt æterna habitatione permanſit: Nõ ut auolaret & rurſũ ad eum deſcenderet: Sed iuxta Ioã
nis baptiſtæ teſtimonium iugiter permaneret qui ait: Vidi ſpiritum deſcendentem quaſi colũ Mat. 3. d.
bam de cælo & manentem in eo: & ego neſciebam illum: Sed qui miſit me baptizare in aqua Mar. i.b. G
ille mihi dixit: Super quem uideris ſpiritum deſcendentem & manentem in eo: ipſe eſt qui ba Luc. d.
ptizat in ſpiritu ſancto:Porro in euangelio cuius ſupra fecimus mentionem hæc ſcripta repe/ &. Ioh.i. c n
rimus: Factum eſt autem cum aſcendiſſet dominus de aqua deſcendit fons omnis ſpiritus ſan
cti & requieuit ſuper eum: Et dixit illi: fii mi in omnibus prophetis expectabam teut uenires
& requieſcerem in te: Tu es enim requies mea tu es filius meus primogenitus qui regnas in
ſempiternum: Qui ſpiritus domini appellatur & ſpiritus ſapientiæ: Omnia enim per ipſum fa lIoh.i.b.
cta ſunt & ſine ipſo factum eſt nihil:quod factum eſt: Et in pſalmis canitur: Quam magnificata ps. io3. Qmd
ſunt opera tua domine omnia in ſapientia feciſti: Et apoſtolus ſcribit Chriſtus dei nirtus & i. Cori. d. ni
dei ſapientia: Et in prouerbiis legitur: Deus in ſapiẽtia ſua fundauit terram: & parauit cælos ĩ Prou 3. c. S
rudentia: Et quomodo idem ſermo dei uocatur lux & uita & reſurrectio: Sic ſpiritus ſapien-/ ””J”J”
tiæ & intellectus conſilii & fortitudinis & ſcientiæ & timoris domini nuncupatur: Non quo eis B
diuerſus ſit iuxta differentias nominum: Sed unus atq; idem cunctarum uirtutum fons ſit atq; 1
principium: Abſq; criſto igitur nec ſapiens quis eſſe poteſt nec intelligẽs:nec conſiliarius: nec
fortis: nec eruditus: nec plenus timoris dei: Et notandum quod ſpiritus domini ſapientiæ &
intellectus: conſilii & fortitudinis & ſcientiæ & timoris domini: Ideſt ſeptenarius numerus:
qui ſeptem oculi in uno lapide dicunrur in zacharia: Requieſcat ſuper uirgam & florem qui
de ieſſe ac per hoc dauid ſtirpe ſurrexit: Spetialiter autem ſpiritus timoris domini impleuerit
eum:propter eos qui timore domini indigent:quia paruuli ſunt: quem foras mittit perfecta di
lectio: Qui enim timet pœnam habet & non eſt perfectus: Vnde & apoſtolus loquitur ad cre-
dentes: Non enim accepiſtis ſpiritum ſeruitutis iterum in timore: Sed accepiſtis ſpiritum ado Rom. 8.c.
ptionis in quo clamamus abba pater: Et in Malachia legimus: Si pater ego ſum ubi eſt gloria
mea: & ſi dominus ego ſum ubi eſt timor meus: De quo timore cantatur in pſalmo. Venite fo p̃s. 33. ſz
lii audite me timorem domini docebo uos.
CNMon ſecundum viſionem oculoꝛum iudicabit neq; ſecundum auditum aurium arguet
ſed iudicabit in iuſtitia pauperes ⁊ arguet in equitate pꝛo mãſuetis terre: Et percutiet
terram virga oꝛis ſui ⁊ ſpiritu labioꝛum ſuoꝛum interſiciet impium: Et erit iuſtitia cingu/
lum lumboꝛum eius ⁊ ſides cictoꝛium renum eius CHæc nos ad primum aduentũ
referimus ſaluatoris: I udæi in fine mundi contendunt futura: Porro. Ixx. tranſtulerunt.
CNon ſecundum gloꝛiam iudicabit:neq; iuxta ſermonem arguet: ſed iudicabit humi
li iuditio ⁊ arguet humiles terre.
CNullius enim perſonam accepit in iuditio:ſed ſcribis & phariſeis dixit. Vhe uobis ipocrite:
Et auferetur a uobis regnum dei:& dabitur genti facienti fructus eius: Nec ſecundum ſermo/
nem & auditum aurium corripuit. Illis enim dicentibus. Magiſter ſcimus quia uerax es: & Mat. 22. b.
uiam Dei in ueritate doces: & non ad te pertinet de aliquo neq; enim uides in faciem ſciens Mar. iz. b.
malitiam eorũ: Reſpondebat. Quid me temptatis hipocritæ & cætera hũis ſimilia. Iudicabit Iop̃. 3. d.
autem

Mat. 22. b.
tn, Mat.).a.
den Mat. 14. d
W,
Mat. 10. d.
'10.
KM Luc.12. f.
tudi 2. Teſa.2. h
miuc, 8
li S6.84.
Ebphe.6.c:
Acrie
enag
tguhle
s ſun
ſebites
nasin
nincrt
calai
⸗
nc Ephe.i.a.
iin
ind
men.
engi
lannt
ſcad
kar⸗
110 Non
h .334
No
C
ing⸗
nentl
.
hx Gen. 49. d
Xir
n
8: ⸗
lan

Uiſio Tertia

aũt ĩn ĩuſtitĩa pauperes ſpiritu quorum eſt regnum dei. Et arguet in æquitate mãſuetos & hu
miles terræ. Dicens ad apoſtolos: Adhuc & uos inſipiẽtes eſtis. Et iterum nec dum ſcitis neq;
ĩtelligitis: Et ad Petrum ſpecialiter: Modice fidei quare dubitaſti: Vel certe pro humilibus ac
manſuetis alios arguebat qui eos opprimere conabantur. Percuſſit quoq; omnia terrena opa
uirga. Siue ut ſeptuaginta tranſtulerunt: uerbo oris ſui. Loquæns in euãgelio. Nolite putare
qa uenerim mittere pacẽ: ſup terrã nõ ueni mittere pacem ſed gladiũ.Et ſpiritu labioꝶ ſuoꝶ
interficiet impium. De quo in nono pſalmo legimus. Increpaſti gentes & periit impius:no//
men eius deleſti in ſeculum & in ſeculum ſeculi. Et Paulus apoſtolus ſcribit Quem dominus
jeſus interficiet ſpiritu oris ſui. Percuſſo autem impio: accinctus eſt dominus iuſtitia & uerita-
te. Et de quo in pſalmis dicitur: Veritas de terra orta eſt & iuſtitia de cælo proſpexit. Vnde &
apoſtolus ortatur epheſios: State ergo accincti lumbos ueſtros in ueritate & induti lorica iu-
ſtitiæ. Quod ſi pro ueritate legitur. Illud dicendum quod ad cingulum domini quo cinctus
eſt Hieremias fides credentium ſit.

Cabitabit lupus cum agno:⁊ pardus cum hedo accubabit. Nitulus ? Zeo? O uis ſi⸗

mul moꝛabũtur:⁊ puer paruulus minabit eos.Nitulus? Arſus paſcentur:Simulqʒ re
quieſcent catuli eoꝛum:Et Teo quaſi Bos commedet paleas:Et delectabitur infans ab
vbere ſuper foꝛamina aſpidis ⁊ in cauerna reguli.Qui ablactatus fuerit manum ſuaʒ mit
tet:Non nocebunt ⁊ non occident in vniuerſo monte ſancto meo:quia repleta eſt terra ſci⸗/

entia domini:Sicut aqua maris operientis.

CHæc quoque iudæi & noſtri iudaizantes iuxta litteram futura contendunt. Vt in claritate

Chriſti quem putant in fine mundi eſſe uenturum: Omnes beſtiæ redigantur in manſuetudi/
nẽ:& priſtina feritate depoſita lupus & agnus paſcantur ſimul:& cætera cum cæteris:quæ nũc
uidemus ſibi eſſe contraria. Quos interrogare debemus ſi omnia præſentis loci ſic accipiun-
tur ut ſcripta ſunt: & nihil refertur ad intelligentiam ſpiritalem: Iuxta illud apoſtoli qui ait.
Benedictus deus & pater domini noſtri Ieſu Chriſti qui benedixit nos in omni benedictio//
ne ſpiritali in cæleſtibus in Chriſto. Ergo & radix & uirga & flos non referantur ad ſenſum.
Terraq; percuſſa uerbo dei: & interſectus impius ſpiritu labiorum eius: Sic intelligãtur ut ſcri-
pta ſunt:Et docere cogantur quomodo rebus incorporeis: iuſtitia & ueritate renes domini
circundantur: Sed & hoc eos interrogemus quid dignum ſit domini maieſtate: ut Lupus &
agnus paſcantur ſimul: & pardus cum edo accubet: & leo paleas commedat: & puer paruu--
Ius mittat manum ſuam in foramine aſpidum. Niſi forte iuxta fabulas poetarum aureum no

bis ſaturni ſeculum reſtituant: In quo Lupi & Agni paſcentur ſimul: & mulſo uino plena cur-

rent flumina: & de foliis arborum ſtillabunt mella dulciſſima lacteiſque fontibus omnia
complebuntur. Quod ſi reſponderint pro beatitudine temporum hæc futura: ut abſq; cu/
luſqᷓ noxia homines bonis omnibus perfruantur: audiant a nobis nihil eſſe bonum niſi uirtu
tem & nihil malum niſi uitium:Dicente pſalmiſta. Quis eſt homo qui uult uitam: & diligit
dies uidere bonos: compeſce linguam tuam a malo: & labia tua ne loquantur dolum. Decli-
na a malo & fac bonũ. Diuitiæ autem & ſanitas corporis & rerum omnium habundantia. Et
his contraria paupertas & infirmitas inopia. Etiam apud philoſophos ſeculi: nec inter bona
reputãtur nec inter mala: ſed appellantur indifferentia. Vnde & ſtoici qui noſtro dogmati in
leriſq; cõcordant. Nihil appellant bonum niſi ſolam honeſtatem atq; uirtutem. Nihil ma-
um niſi turpitudinem. Hæc bræuiter diximus ut iudaizãtes noſtros grauiſſimo ſomno ſter-
tere cõuincamus. Cæterum iuxta uiuiſicantem ſpiritum facilis ĩtelligentia eſt. Lupus enĩ Pau
Ius qui primũ perſequæbatur & lacerabat eccleſiã. De quo dictũ eſt beniami lupus rapax: ha-
bitabit cũ agno: uel anania a quo baptizatus eſt uel Petro apoſtolo cui dictũ eſt. Paſce agnos
meos. Et pardus ꝗ prius nõ mutabat uarietates lotus in fonte dñi accubabit cũ hedo. Nõ ꝗa
ſiniſtris eſt: Sed qui immolatus in paſcha domini. Et notandum quod non agnus & hedus
habitent & accubent cum lupo & pardo: Sed lupus & pardus agni & hedi jmitentur inno-
centiã. Leo quoq; prius ferociſſimus: & ouis & uitulus pariter morabũtur. Qd cottidie cerni

Liber Quartus.c.xii.

mus in eccleſia. Diuites & pauperes potentes & humiles reges atque priuatos pariter com⸗/⸗/
morari: Et a pueris paruulis quos apoſtolos intelligimus: & apoſtolicos uiros imperitos .
ſermone:ſed non ſcientia regi in eccſeſia. Qui cum inter ſe diſciplina domini fuerit fœderati 4
aut eorum quoque familiæ coniungantur. Tunc com plebitur: Simul requieſcent catuli eo⸗ Cln
rum: Leo quoq; non carnes commedet: ſed paleas: quo ſcilicet ueſcatur cibo ſimplici. Et hic ſoi
obſeruandum quod non bos carnes:ſed Leo paleas com medat Paleas puto in ſcripturis ſan innnn
ctis uerba ſimplicia intelligi: Triticum autem & interiorem medullam ſenſumq; inueniri in ubel
littera: Et frequænter euenit ut homines ſeculi miſtica neſcientes ſimplici ſcripturarum le/ . cies
ctione paſcantur :Infans quoque qui malitia paruulus eſt mittit manum in foramine aſpi// J qu?
dis & obſeſſis hominum corporibus fugat demones. Qui autem ablactatus eſt: & nequaꝗᷓ la nuſſe
cte nutritus infantiæ: Sed iam ſolido ueſcitur cibo: Iſte in reguli cauernam mittit manum: D tepr
hoc eſt in ipſius ſathane habitaculum & inde eum extrahit Vnde & apoſtolis poteſtas da- ſce⸗
ta eſt: ut calcarent ſuper Serpentes & Scorpiones:& ſuperomnem fortitudinem inimici. No/ das:
cere autem & occidere: nequaq poterunt uenenata prius animalia eos q habitauerint in mõ- enit
te ſancto dei:quod interprætatur eccleſia. De quo in euan gelio dicitur. Non poteſt abſcon/ gte⸗
di ciuitas ſuper montem poſita. At ne hoc putemus dici de monte Syon iuxta hebreorum er un d
rorem: Sequænti uerſiculo euangelicæ prædicationis ſacramenta monſtrantur. Quia reple lum
ta eſt terra ſcientia domini. Hoc eſt illudquod ſupra dicebatur obſcurius habitabit Lupus ink
cum agno & pardus cum hedo accubabit. Et iuxta conſuetudinem ſuam prophetalia in fine nes
uerba panduntur. Sicut aqua iquit maris operientis. Quomodo aquæ maris operiunt pro ſtrrbe Ing
fundum maris: hoc eſt terra quæ operta eſt fluctibus: ſic ſcientia domini omnis terra com 9
plebitur: Quam diuerſorum prius morum coniunctionem etiam beatus apoſtolus Petrus in miu
uaſe lintheo quod de cælo dimiſſum eſt ſe uidiſſe teſtatur: Habentem quattuor principia: de
quas quattuor mundi plagas intelligimus: Vt completam terram dei ſcientia cognoſca/ ““”
mus: In quo uaſe erant quadrupedia & ſerpentes: & beſtiæ: & uolatilia cæli: Vt quod archain h⸗
diluuio:hoc eccleſia præſtet in mundo. .—..SIJð 1
In die illa radix ieſſe qui ſtat in ſignum populoꝛum ipſum gentes depꝛecabuntur ⁊ erit 4
ſepulchꝛum eius glonoſum. LXX.
CCEt erit in die illa radix ieſſe ⁊ qui conſurget vt pꝛinceps gentium in ipſo gentes ſpera⸗⸗ +—☛
bunt ⁊ erit requies eius honoꝛ.
CPro requie eius in hebraico poſitum efſft quod omnes ſimiliter tranſtu// Nneg.

lerunt. Pro honore quoq; in hebreo CHABOD quod perſpicuæ gloriam ſonat:Et eſt ſen/
ſus erit mors eius glorioſa. Vt impleret᷑ illud quod ſaluator in euangelio depræcatur: Pater
glorifica me gloria quam habui prius ꝗᷓ mundus eſſet apud te⸗Dictum eſt de natiuitate eius
dictum eſt de cæteris in medio ſacramentis: uenit ad mortem. Quæ non conſueto mortali-
um nomine:ſed quia in Chriſto erat uita perpetua: requies appellatur: Nos autem ut manife/
ſtum legenti ſenſum faceremus: pro dormitione & requie altero uerbo: ſed eodem ſenſu ſe/
pulcrum uertimus. In tempore igitur illo quando Chriſti in toto mundo euangelium cor/
ruſcarit: & repleta fuerit omnis terra ſcientia domini ſicut aquæ maris terram operientes: Erit
radix ieſſe & qui de eius ſtirpe conſcendet in ſignum omnium populorum: t uideant popu
li ſignum filii hominis in cælo: Qui habet cornua in manibus ſuis in quibus abſcõditur for/ he
titudo eius: ut exaltatus omnia trahat ad ſe: Siue ut ſeptuaginta tranſtulerunt: reſurget a mor
tuis: ut princeps ſit omnium nationum: & umiuerſæ gentes ſperent in eo. Quod etiam Iacob
de tribu iuda miſtico ſermone teſtatur. Non deficiet prĩceps ex iuda neq; dux de fœmoribus l
eius donec ueniat cui repoſitum eſt & ipſe erit expectatio gentuum.
Et erit in die ula adiciet dominus ſecundo manum ſuam ad poſſidendũ reſiduum po
puli ſui ꝗ derelinquetur ab aſſyrus:⁊ ab Egypto:⁊ a Phetros:⁊ ab Ethiopia:⁊ ab Elã
a Semaar:⁊ ab Emath:⁊ ab inſulis maris:⁊ leuabit ſignũ in nationes:⁊ congregabitꝓfu
S gos iſrahel f
B

Actu. 22.

Actu. 2.b.

Mat. lo.a.

Act.læ.g.

G&.I07.

pſal. i03.

UAiſio Tertia

gos ſrahel:æ diſperſos iuda colliget:a quattuoꝛ plagis terre: Et aufferetur zelus ephꝛaim:2=

hoſtes Juda peribunt:Ephraim non emulabitur Judam:⁊ Judas non pugnabit tra ephꝛai.
et volabunt in humeros philiſtim per mare:ſimul pꝛedabuntur ſilios oꝛientis:⁊ idumiea ⁊ mo/
ab pꝛeceptum manus eoꝛum:⁊ fili ammon obedientes erunt.

C In die illa hoc eſt in illo tempore de quo ſupra dictum eſt. Cum ſurrexerit radix ieſſe in ſignum

populorum:Siue ut dominetur gentium: Apponet dominus ſecundo manum ſuam. Vt nequaqꝗᷓ
ĩuxta noſtros iudaizantes in fine mundi cum intrauerit plenitudo gentium: tunc omnis filius Iſꝰ-
rahel ſaluus fiat:Sed hæc omnia in primo intelligamus aduentu: Neq; enim poſſumus cum una
dies dicatur: & nunc & ſupra: illa referre ad primum aduentum: & iſta ad ſecundum: ne per hæc
quæ ſecuntur:& illa quæ præceſſerunt ad eum referenda ſint Chriſtum quem iudæi nec dam ue⸗
niſſe ſed uenturum eſſe contendunt. Poſt uocationem igitur gentium: Quæ quondam in caudam

reputatæ ſunt Iſrahel in caudam reputabitur: Vt apponat dominus ſecundo manum ſuam & poſ-

ſideat reſiduum populi ſui. De quo & ſupra legimus: Non omnem Iſrahel ſed reliquias eſſe ſaluan
das: quæ relictæ fuerint ab Aſſyriis & ab ægypto: & a diuerſis per circuitum nationibus. Primum
enim duodecim apoſtoli & ſeptuaginta & centum uiginti animæ: & quingenti ꝗbus pariter con-
gregatis dominus apparuit: deinde tria milia iudæorum in domino crediderunt. Iacobus quoq;
ad Paulum apoſtolum loquitur: Qui & ipſe de reliquiis erat: Vides frater quanta milia ſint iudæo
rum credentium:hii omnes emulatores legis ſunt. Et in eodem uolumine legimus. Erant autem
in Hieruſalem habitantes iudæi uiri timorati de uniuerſis gentibus quæ ſub cælo ſunt. Qui om//
nes mirabantur atq; dicebant. Nonne iſti Galilei ſunt: & quomodo nos audiuimus unuſquiſque
linguam noſtram in qua nati ſumus: Parthi & Mœdi & Elamitæ & habitantes in Meſopotamia
& Syria Capadotia Ponto & Aſia Phrigia & Pamphilio Aegypto & Lybia & Cirenæ & aduenæ r0
mani:Iudæi & Proſeliti Cretes & Arabes: audiuimus loquæntes eos noſtris linguis magnalia Dei
De his igitur uniuerſis gentibus per apoſtoios Iſrahel reſiquiæ ſaluabuntur. Tradunt eccleſiaſticæ
hiſtoriæ quod apoſtoli in toto orbe diſperſi euãgelium prædicarint. Ita ut quidam Perſas Indoſq;
pœnetrarent: & Ethiopia daret manus ſuas Deo. Et tranſflumina Ethiopiæ inde Chriſto munera
deferrẽtur. Ac ne ſolũ oriẽtalis populus ſignificari uideatur. Adiũgit ad reliqᷓ & inſulas maris: Inſu
las autem maris occidentalem plagam ſignificat quæ occeani ambitu clauditur. Leuabit igitur ſi--
gnum crucis in uniuerſas nationes & de ſinagogis iudæorum. Primum iſrahel populum con ie⸗
gabit: ut apoſtoli præceptum Saluatoris implerent. Qui dixerat: Ite ad oues perditas domus Iſra//
hel. Deniq; & Paulus ad incredulos loquitur ex iudæis: Vobis oportebat primum loqui uerbum
domini. Sed quoniam repulliſtis illud & indignos uos iudicaſtis eternæ uitæ: ecce cõuertimur ad
entes: ſicut præcepit nobis dominus: Quattuor autem plagas: Orientem & Occidentem Mœri-
iem & Septentrionem ſigniſicat: Vt per hæc mundi uocatio demonſtretur. Eo tempore inquit
Eſaias nequaq Ephraim & Iudas qui nunc me prophetante inter ſe hoſtili odio diſſident inimici
erunt:Sed iuxta Ezechielis prophetiam: duæ uirgæ in unam uirgam copulabuntur. & iungẽtur in
Chriſti eccleſia qui prius fuerant ſeparati: Ita ut in gentibus communi labore deſudent: & uolent
in humeros philiſtim per mare. Hoc eſt primum maritimis prædicent paleſtinæ: & per mare uolu/
cri curſu pergant ad cæteras nationes. Siue iuxta ſeptuaginta interprætes: uolabunt in nauibus alie
nigenarum &à ſimul prædabuntur: Quod de unius Pauli apoſtoli exemplo intelligamus. Qui
per Pamphiliam: & Aſiam & Macedoniam: & Achaiam: Et diuerſas inſulas atque prouintias. Ad
italiam quoque: & ut ipſe ſcribit ad Hiſpaniam. Alienigenarum portatus eſt nauibus. Igitur
ephraim & iudas: ideſt qui de duodecim tribubus in Chriſtum crediderint ex iudæis ſimul pda/
buntur orientem: Et in idumeã & moab extendent manus ſuas: Iuxta illud qd ſub perſona Dauid
xps miſtice loquitur: In idumeã extendam calciamentũ meũ: mihi alienigenæ ſeruient. Hæ enim
gẽtes eo tpe quo Eſaias ꝓphetabat: aduerſariæ erãt populo iudæoꝶ. Et iccirco nũc dicit qd poſtqᷓ
urrexerit radix ieſſe ut regnet in gẽtibus: & uexillũ crucis ob ſalutem totius orbis fuerit eleuatum.
Tunc etiam idumea:& moab:& fili ammon:omnis ſcilicet arabiæ latitudo dent apoſtolis manus

Et in locis idolatriæ chriſti eccleſiæ ſaſcitentur.

CEt deſolabit dominus linguam maris egypti? leuabit manum ſuam ſuper flumen in foꝛ/

titudine ſpiritus ſui:⁊ percutiet eum in riuis ſeptem: Ita vt tranſeant per eum calciati.Et erit
via reſiduo populo meo qui relinquitur ab Aſſyrus ſicut fuit Iſrahel in die qua aſcendit de

terra Egypti.
CQuomodo idumea & Moab & fili Ammon tradent manus ſuas apoſtolis ut obediãt euãgelicæ

prædicationi: Sic ipſe dominus in apoſtolis ſuis illa perfecit. Deſolauit nõ mare iuxta. Ixx. ſed iux-
ta hebreos linguã maris ægypti quæ prius cõtra dim blaſphemabat & ſupſtitioni ægyptiæ pᷣerat
Vnde & in pſalmis legimus: Hoc mare magnum & ſpatioſum ibi reptilia quorum nõ ẽ numerus.

Liber Quartus.c.xii.

uibus infertur: Draco iſte quem plaſmaſti ut illuderet ei. Deſolabit ĩgitur ſiue interficiet:Hoc eſt
ut Theodotion Aquila & Symachus trãſtulerunt: linguam maris ægypti. Et eleuabit manũ ſuam
ſuper flumẽ ægypti in fortitudine ſpiritus ſui: uel ſpiritu uiolẽtiſſimo qd' regnum intelligimus ro
manorũ. Regnãte eni Cæſare auguſto qñ flos de radice leſſecõſcendit: Et in orbe romano prima
facta eſt deſcriptio potentiſſimum K⸗ us regnũ ægyptioꝶ quod multis durauit etatibus:cleopatræ
morte deſtructũ eſt. Et percuſſus eſt amnis ægyptius in ſeptem riuis ſiue in ſeptem uallibus. Nilus
enim aquaꝑ multaꝶ qui prius uno fluebat alueo intrãſibilis erat: in ſeptem ualles humilimas & ri
uos diuiſus eſt:atq; conſcius ut calciatis pedibus tranſiretur. Hoc autẽ tropologice ſignificat: quod
gentem ægyptiorum intãtum idolatriæ & uaniſſimæ ſuperſtitioni deditam: ut accipitres noctuas
canes & hircos & aſinos diuino nomine cõſecrarent. De infinita regni potentia per ſin gulos roma
ni imperii iudices diſtribuerit: ut alium iudicem habeat hebais alium Libia aliũ Pentapolis: alium

Aegyptus: aliũ Alexãdriã: & diuerſæ regiones quas ægypti uocant. Propterea aüt ſub metaphora

nilus diuiſus in partes eſt: & ſciſſus in riuos ut poſſit abſq; ullo impedimẽto euãgelicus ſermo diſ-
currere: & ad populos ægypti ultimos puenire. Et quõ tpibus Moyſi rubrũ ſiccatũ eſt mare ut po/
pulus de ægypto fugeret: Sic ecõtrario ægypti flumina ſiccabũtur ut reliquiæ populi dei qꝗᷓ ab aſſi/
riis & diuerſis gẽtibus ſaluabũtur trãſeant in ægyptũ: Nequaꝗᷓ fugiẽtes eam ſed capiẽtes & ſuo cal
cantes pede. Prudens & xpᷣianus lector hanc habeat repromiſſionũ ꝓphetaliũ regulã: ut quæ iudæi

& noſtri: Immo nõ noſtti iudaizãtes carnaliter futura cõtendunt: nos ſpiritaliter iam tranſacta do/

ceamus. Ne per occaſionem iſtiuſmodi fabularum & inextricabilium iuxta apoſtolum ꝗſtionum
iudaizare cogamur CAPITVLVM. XII.
T dices in die illa:Cõſiteboꝛ tibi dñe qm̃ iratus es mihi cõuerſus eſt furor tuus ⁊ cõ/
olatus es me. Ecce deus ſaluatoꝛ meus ſiducialiter agam ⁊ non timebo:qꝛ foꝛtitudo
mumea ⁊ laus mea dominus deus ⁊ factus eſt mihi in ſalutem.
RCQui prin ſolitudine dixeratis qn aſcẽdiſtis de terra ægypti: & mare ſiccatũ ẽ rubrũ
Cantemus dnño glorioſe eni ſanctiſficatus eſt & reliqua: Nũc percuſſa lingua maris ægypti & flumi
ne illius arefacto atq; cõciſo & humiliato glorificate dñm & dicite: Cõfitebor tibi dñe qm̃ iram me
rui:& furorem tuũ: & miſericordiã cõſecutꝰ ſum: Tu es.n. ſaluator meus: ideſt ieſus:& nequaqᷓ fidu/
tiam habebo in idolis nec timebo qᷓ nõ ſunt timenda: ſed tu es fortitudo mea & laus mea quia fa-
