tes ad eos qui fortiores ſunt: quos quaſi accipitres perorreſunt. Legimus & in alio loco. Quaſi urſa lario
raptis catulis. Et in danihel. Et regnum cruentum in quo tres ſunt ordines dentium. Vrſæ ferociſſi lonen
mæ cõparatum: & quaſi columbæ meditantes gememus abſq; ſenſu: & intelligentia ſcripturarum furl
tm̃ uerba meditantes quæ decantant memoriter. Sed quomodo columbæ: de quibus ſcriptum ẽ7. nͤfun
Ephraim quaſi columba non habens ſenſum. Et quomodo in euangelio contra ſerpentum mali⸗ tbosh
tiam ſimplicitas ponitur columbaruz.Sic in præſenti loco ſimplicitas abſq; prudentia: quæ uicina u
ſtultitiæ eſt: In ſola uerborum meditatione monſtratur. Expectabunt iudicium: & non erit: ſalutez. Imnus
Subaudiatur expectabunt: & non erit quæ longe migrauit ad gentem. In quo notandũ quod om/ derer
nia futaro dicantur tempore: ut quod nunc iudæi ſuſtinent indiceeeurt. ieſt
CMultiplicate ſunt iniquitates noſtre coꝛam te:⁊ peccata noſtra reſpondebunt nobis. Quia CE
ſcelera noſtra nobiſcum:⁊ iniquitates noſtras cognouimus. Peccare ⁊ mentiri contra domi- ſi
num ⁊ auerſi ſumus ne iremus poſt tergum domini noſtri vt loqueremur calumniam:⁊ tranſ-⸗ Mtab
greſſionem concepimus.Et locuti ſumus de coꝛde verba mendacuũ:⁊ conuerſum eſt retroꝛſu,ʒ nnes
iuditium ⁊ inſtitia longe ſtetit:quia cooꝛꝛuit in platea. Neritas ⁊ equitas non potuit ingredi:⁊ t
facta eſt veritas in oblinionem:⁊ que receſſit a malo pꝛede patuit. LXX. Sðð (s
MWulta eſt enim iniquitas noſtra in conſpectu tuo:⁊ peccata noſtra reſtiterunt nobis. Iniqui A
tates enim noſtre in nobis ſunt:⁊ iniuſtitias noſtras cognouimus.Impie egimus:⁊ meñntiti ſu
mus:⁊ receſſimus a deo noſtro.Zocuti ſumus iniqua ⁊ inobedientes fuimus. Peperimus:⁊ d
meditati ſumus de coꝛdibus noſtris verba iniqua.Et receſſimus a iuditio ? inſtitia longe ſtetit C
quia conſumpta eſt in vijs eoꝛum veritas:⁊ per rectum iter tranſire non poterant. Et veritas
ſublata ẽ:⁊ tranſtulerunt mentem vt non intelligerent. .l WD
CReddit cauſas quare rugierint quaſi urſi: & meditati ſunt ut columbæ. Expectauerunt ĩudicium hi
quod non erat: ſalutem quæ tranſiuit ad gentes: quia multiplicatæ ſunt dicens. Iniquitates noſtræ 1
in conſpectu tuo. A quibus multo tempore auerteras faciem: ne eas cerneres ne fenires: & peccata V
noſtra reſponderunt nobis: ut reciperemus quod meruimuæ. Et ſcelera noſtra nobiſcum ſunt. Ini/ 1
quitateſq; cognouimus: quas multo tempore perpetrantes putabamus eſſe iuſtitiam. Quæ ſunt
autem iniquitates peccare & mentiri contra deum: ſiue ut iuxta hæbraicum aquila tranſtulit. Ne- 8
gare deum quod ad ſaluatorem refertur: & reliquimus inquiunt deum noſtrum dicenres. Scimus
. quod moyſi locutus ſit deus. Hunc autem neſcimus unde ſit: ut loqueremur calumniam. Hic ſi
ex deo eſſet:non ſolueret ſabbatum. Et in belzebub principe dæmoniorũ eiecit dæmonia: & tranſ
greſſionem quæ ſignificantius græcæ dicitur. Cum aliquis negat deum & præuaricatio
nis arguitur: concœpimus: & locuti ſumus de corde uerba mendacii cõtẽnentes legẽ dei:& ſequẽ
tes traditiones

Suhper Eſaiam.

Anr
Wün tes traditiones hominum quas ili. uocant. el quas in noſtro corde ſimulauiĩmus: &
Mie⸗ cõuerſus ẽ retrorſum: iudicium & iuſticia longe ſtetit. Quæ eniz pars iuſtitiæ & iniquitati conſẽ/
ſus xpᷣi & belial. Stetit iuſtitia in gentibus: & receſſit a nobis qui corruit in platea ueritas. Lata enim
en & ſpatioſa uia quæ ducit ad mortem. Quia anguſtam uiam in qua ueritas cõmoratur iĩtrare nole- .RM
fuen bant. Et facta eſt ueritas in obliuionem. De qua ſcriptum: ueritas de terra orta é: & iuſtitia d cælo p
neli⸗ ſpexit.In quo animaduertendum quod crebro ueritas nominata ſit: ut xpᷣi perſona monſtraretur:
s quam deſerentes ſecuti ſunt mendacium: & qui receſſit a malo prædæ patuit. Quod quãquã uidea
tur obſcurum: ſic ediſſeri poteſt mendacium de noſtro corde ngentibus & deſerentibus legẽ dei
Urgi, juſti tia longe ſtetit: & ueritas corruit in platæis: & equitas ad nos intrare non potuit. Et filius dei 9
nin eſt ueritas: factus eſt in obliuionem. Et intantum ut quicũq; a traditionibus iudæorum cupierit re-
ſn cedere. Statim pateret inſidiis & perſecutioni. Ita ut cæcum a natiuitate qui oculos recæperat expu
kim. lerint de ſynagogis. Et poſt reſurrectionẽ 4 ni ſaluatoris. Ooẽs qĩ eo credebãt pſecuti ſũt atq; nuda/
4 uerũt: qbus de toto orbe gẽtiũ eccleſiæ miniſteria dirigebãt: qᷓ p man apoſtoloꝶ diſtribuerentur.
mpen C ſier vichit dominus: æ malum apparuit in oculis eius. Quia non eſt indicium:⁊ uidit quia non D
“ e r: opplalus eſt: quia non eſt qui occurrat. Et ſaluabit ſibi bꝛachium ſuum:? iuſtitia eius P
zett ip 3 con rmauit ens Jhdurue eſt iuſtitiam ut loꝛica ⁊ galeam ſalutis in capite cius.Indutus ẽ
leenn Re imenen opertus eſt quaſi pallio zeli ſicut ad vindictam quaſi ad retributionem hoſtibus D
re ier iel itudinem inimicis ſuis:inſulis vicem reddet. lxx-xx. Z
ulr E⸗ ſe ominus ⁊ non placnit ei.quoniam non erat ſudicium. Et vidit⁊ non erat uir. Et con⸗
urin ſi eran e non erat qui fenderet. Et vltus eſt eos bꝛachio ſuo:⁊ miſericoꝛdia ſuſtẽtamt.Et
Geng in⸗ 4 se iu itiam us 1 lꝛce poſuit galeam ſalutis in capite.Et circũdatus ẽ ueſtimento
Tin A ic pa noqu i retribuẽs vltionem oppꝛobꝛium aduerſarus.
Hucuſq; ex perſona populi ꝓpheticus ſermo cõtextus eſt. Nunc prophæta ex ſua perſona loqtur
nesg illis iſta dicẽtibus. Vidit dominus quod pœnitentiam ore iactarent: & corde non agerent: & non
No placuit ei. Quæſiuit enim in eis iucicii ueritatem quod ad gentes tranſlatum fuerat: & nõ repperit
nedn Deſiderauit aliquem iuſtum uirum: qui ſibi irato poſſit occurrere: & nõ inuenit. Qui & ſupra dixe-
M rat.Veni & nõ erat uir: uocaui & nõ erat ꝗ audiret. Et qa illis ĩ ſcelere pmanẽtibus ne unꝰqdẽ iuſtus
niͤn, luentus eſt:ſed omnes declinauerũt ſimul inutiles facti ſunt. Non eſtꝗ faciat bonũ ñ ẽ uſq; ad unuzʒ
aiu Brachio atq; iuſtitia: ſiue miſericordia confirmauit eum ut qui uoluerint ab errore conuerti:nõ
ic ſuo merito:ſed dei clementia conſeruentur. Deniq; indutus eſt iuſtitiæ lorica: & galea ſalutis: & ue
mmm ſtibus ultionis: & tali pallio circũdatus. Sicq; armatus proceſſit ad bellum: ut redderet ultionem ini
dni⸗ micis ſuis. Aut dubium quin iudæos ſignificet: perſeuerantes in blaſphemiis: & uiciſſitudinem ho/
mnd ſtibus ſuis:quando eos romanus cinzit exercitus. Quibus uĩcentibus dominus pugnaſſe monſtra
2iin tur. Hoc teſtimonio uſus eſt paulus ſcribens ad epheſios. Et uolens nos ĩdui armatura xp̃i:quo poſ/
tirn. ſimus ignitis diaboli iaculis reſiſtere. Quodq; in. Ixx. interprætibus non habetur inſulis uicem red
orx deret urbes iudeæ ſi gnificat: quas romanus uaſtauit exercitus. Nam & ſupra habitatoribus inſulæ:
ideſt hieruſalem dominus loquitur per prophætas. S ”ů
Qui CEt timebunt qui ab occidente nomen domini:⁊ quia ab ortu ſolis gloꝛiam eius.Cum venerit
vomi⸗ quaſi fluuius violentus quem ſpiritus domini cogit ⁊ venerit ſyon redemptoꝛ. Et eis qui rede/
runkH unt ab iniquitate in iacob dicit dominus. Hoc fedus meum cum eis dicit dominus. Spiritus
orſaz meus qui eſt in te:⁊ verba mea que poſui in oꝛe tuo:non recedent de oꝛe tuo:⁊ de oꝛe ſeminis tni
feci dicit dominus. Ammodo ⁊ uſqʒ in ſempiternum. LXX. ð”
CEt timebunt qui ab occidente nomen domini:⁊ qui ab oꝛtn ſolis nomen inclitum. Neniet eni
in quaſi flunius violentus. Ira domini veniet cum furore:⁊ veniet de ſvon qni liberèt. Et conuer·
Ntiſ terĩ ipietas ab iacob:⁊ hoc erit eis a me teſtamentũ dicit dñs. Spiritus meus qui eſt ite::⁊ uerba
mlor mea que dedi in oꝛe tuo:⁊ nõ deſicient de oꝛẽ tuo:⁊ ex oꝛe ſeminis tui ait diis ex nũc⁊ in cternũ.
eſten C Poſtquã dñs lorica iuſtitiæ & galea ſalutis & ueſtibus ultiõis zeliq; pallio ſuerit ĩdutus ad pugnã
gits & uenerit ad certamẽ atq; uindictã: ut retribuat hoſtibus & reddat inimicis ſuis: & ĩſulis eorũ.Ideſt
uurbes uiculoſq; ſubuertat. Tuc alienigenæ ꝗ de occidẽte & oriẽte uẽturi ſũt.ut reqeſcãt ĩ ſinu abra-
in haã. De ꝗbus & ſupra dictũ ẽ. Ecce iſti de lõge ueniũt. Alii de occidẽte & alii ab aqlone: & alii de ter-
te ra pſaꝑ.Timebũt dñʒ & timore ꝗẽ initiũ ſapiẽtiæ. De quo ĩ multis locis legimus: ex quibus pauca
ponamus. Beatus uir ꝗ timet dñm: & nõ ẽ ĩopia timẽtibus eũ.Et timor dñi diſciplina & ſapiẽtia. Et
i uenite filii audite me: timorẽ dñi docebo uos. Et beatus homo ꝗ timet dñm: & timor dñi addit di
cens. Quod aũt repulſo iſrahel gẽtiũ turba ſuccedat. Malachia ꝓphæta plenius docet in quod icit
4 ad iudæos. Non eſt uoluntas mea ĩ uobis dicit dominus oĩpotẽs. Et hoſtias nõ ſuſcipiam de mani
Ne bus ueſtris. Rurſũq; d multitudine nationũ. ab ortu.n.ſolis uſqʒ ad occaſũ glorificatũ ẽ nomẽ meũ
nu gẽtibus: huius btiĩtudinis ille auctor ẽ: ꝗq ueniet ſi fluuius uiolẽtus:quẽ ſpũs domini cogit. Siue ut
ie aquila tranſtulit:quaſi flumen anguſtum. Spiritus domini ſignaculum eius. Aut theodotio quaſi .
fluuius oppugnãs. Spũs dñi ſignatus ẽ ĩ eo.Ergo teſtimonii huius:qd.Ixx. trãſtulerũt: ꝗqſi fluuiꝰ uio
i⸗ lentus.l ra dni ueniet cũ furore. Pars ultima ĩ hebraico nõ habetur.Neq; ĩ repromi ſionibus dei ira

wi

Liber. xvii. c.lx.

furorq; ponẽdus ẽ cũ ĩ cæteris ꝗᷓ ſecũtur. Beatitudo ſit futurorũ: & nõ cõminatio pœnæq; peccãtiũ
Iuxta aquilã aũt & theodotionẽ:ſpũs dñi qui ſignatus ĩ xpo eſt. Illud cõfirmat exẽplũ qd in ioãne
euangeliſta legitur. Hũc enim deus ſignificauit pater: de quo & ante iam dictũ ẽ. Exiet uirga de radi
ce ieſſe. & flos de radice aſcẽdet & reꝗeſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi: ſpũs ſapientiæ & ĩtellectus: ſpuùs conſilii
& fortitudinis: ſpũs ſciæ & pietatis: & repleuit eũ ſpũs timoris dñi. Vñ & nos dicimus. Signatũ eſt
ſup nos lumen uultus tui dñe.Et ĩ hezechiele uirorũ gemẽtiũ frõtes thau litteræ hebraicæ ꝗᷓ apd-
eos ultima eſt:ĩpreſſiõe ſignantur. Sinaũt ſcire uolumus qũo ſpũuᷣs ſcũs fluuius uiolentus ſit: apoſto
lorum acta relegamus: in quibus ſcriptum eſt. Cum autẽ cõgregati eẽnt pariter factus eſt ſubito de
cœlo ſonus quaſi ſpũs uiolenti: & ĩpleuit uniuerſam domum ubi erant ſedentes. Apparuerũtq; eis
linguæ diſperſæ ſicut ignis: & ſedit ſuper ſingulos eo. Repletiq; ſũt oẽs ſpũ ſcõ.Sequitur. Veniet
redemptor ſyon & eoꝶ qui redeunt ab iniquitate in iacob dicit dñs. Pro quo. Ixx. tranſtulerunt. Ve
niet ex ſyon qui liberet: & auertet ĩpietates ab iacob. Si ergo de ſyon ueniet qui auertat impietates
ab iacob. Hoc ĩtelligemus quod homo natus ſit ĩ ſyon: & fundauerit eã altiſſimus. Qui auertet ſce
lera ab iacob. Sinaũt ueniet ſyon redemptor:& his qui redeunt ab iniquitate ĩ iacob dicit dñs. Hic
ſenſus eſt. Veniet xpᷣs qui redimet ſyon ſanguine ſuo.Siue iuxta hebraicã ꝓprietatem ꝗ propiquus
ſyon:& de iſrahel ſtirpe generatus ſit.Hoc enĩ goel.iĩideft ſonat. Ac ne putæmus omnem
redimi ſyon: & eã de ſcæ leribus liberari: ꝗᷓ di ſãguine cruẽtata cẽ. Significanter adiunxit. His qui
redeunt ab iniquitate: ſi uoluerit agere pœnitẽtiàâ in ꝗbus oratio dii cõpleatur. Pater ignoſce eis:
qꝗ eni faciũt neſciũt.Eoꝶ igit᷑ ĩ ſyon redẽptio ẽ: & ppiquo ꝗ eu ſuſceperit ex iacob & ilſis pollicet
dicens. Hoc fœdus meũ ſiue pactũ ut oẽs alii tranſtulerũt. Aut teſtamẽtũ ut poſuere.Ilxx. Qd ſit aũt
fœdus pactũ & teſtamentũ: ſequẽs uerſus oſtendit.Spũs inꝗt meus ꝗẽ ĩ te:& uerba mea quæ poſui
in ore tuo:nõ recedẽt de ore tuo: & de ore ſeminis tui: ãmodo & uſq; in ſempiternum. Qch uel ad
æſaiã dicitur. (Vt mihi uidetur) uel ad dũm ut pleriq; æſtimãt. Igitur ad æſaiã ſic ordo cònectitur
hoc ẽ pactũ euãgelii ſempiternũ: ut ſpũs meus ꝗĩ te & uerba mea ꝗᷓ poſui in ore tuo per ꝗᷓ uentura
pᷣdices. Nec de tuo ore diſcedãt: nec de filiorũ tuoꝶ ac nepotũ: & ſeminis ſeminis tui: ut oĩs per ſe/
riẽ generatio demõſtrætur: quod ſcilicet gratia prophætarũ in apoſtolos ueniat p illos in eos qui
de iſrahel per apoſtolos credituri ſunt. Qd aũt ĩfert: ämodo & uiq; in æternũ illi cõgruit. Cælũ &
terra tranſibunt: uerba aüt mea non præteribũt. Hunc locũ diligẽter paulus ediſſerẽs ſcribẽs ad r0
manos:quod non ſit diſtinctio iudæi & græci. Sed ipſe dñs oĩum diues in oĩbus ꝗ inuocãt illum.

d non ſic crediderĩt gẽtes ut iſrahel pœnitus pelleretur. Nã & ego ait: iſrahelites ſum: ex ſemine muilk
abrahã tribu beniamin. Non reppulit deus plebẽ ſuã:quã pᷣſciit.Et poſt paululũ cũ heliæ poſuiſſet enon
exemplum: qrentis ad dũm quod ſolus eẽt relictus & audiẽtis ab eo qd reliquiſſet ſibi dis ſeptem ul
milia uiroꝶ qui nõ curuaſſent genu bahal intulit. Si igitur & ĩ hoc tẽpore reliquiæ ſecũdũ electio- thid
nem gratia ſaluæ factæ ſunt. Si at gratia id nõ ex operibus: alioꝗn gratia iã nõ ẽ gratia. Quid ergo mena
d ꝗrebat iſrahel nõ ẽ cõſecutus: electio aũt cõſecuta ẽ: cæteri uero excecati ſũt. Qui ſi nõ pꝑmãſe/ Umume
rint iĩ incredulitate ĩſerẽtur. Potẽs ẽ enĩ inꝗt deus iteꝶ ĩſerere illos. Nõ cõtra naturã ex oleaſtro: ſi/ Ebzut
cut gentiũ inſerta ẽ multitudo.Sed ſecũdũ naturã in bonã:ideſt in ſuã oliuã & ad extremũ poſuit: Ahine
ut ad pnᷣs capitulũ pueniret. Nolo.n. uos ignorare frẽs myſteriũ hoc: ut nõ ſitis apd uos metipos ſa tlug⸗
piẽtes. Quia cæcitas ex pte iſtł cõtigit: donec ꝑplenitudo gẽtiũ ſubĩtraret: & ſic oĩs iſrł ſaluus fieret: Meal
. ſicut ſcriptum eſt. Veniet ex ſyon qui liberet & auertet impietates ab iacob: & hoc illis a me teſta- mme
menrum cum abſtulero peccata eorum. Hæc idcirco latius proſecuti ſumus. ut ꝗqeꝗd reptomiſſio- ſohen
num: & legimus & lecturi ſumus ad ſyon & ad hieruſalem: non generaliter ad omnes iudæos: ſed Wii
ſpecialiter ad eos dici intelligamus: qui in apoſtolis & per apoſtolos electi ſunt ex iſrahel. M
J ExXPLICIT EXPLANATIONVM IN AESAIAM l
PROPHETAM. LBER. XVI. INCIPIT LIB. XVII.
Vanta myſteria ſeptimus poſt decimum numerus.Ad quẽ nunc expla
nationum in æſaiam peruenit liber. In ſcripturis ſanctis cõtineat uellẽ
uirgo xpᷣi euſtochiũ breui ſermone pcurrere. Sed quia nõ poſſũ oĩa in II
omnibus locis dicere. hoc ſtrictim admoneo: qd pſalmus quod huius ð
numeri titulo prænotatur. Sic pueri dñi dauid & cæcinerit uerba canti EkEer
ci: in die qua eripuit eum dñs de manu omniũ inimicoꝶ ſuorum: & de A
manu ſaul & dixerit. Diligam te dñe fortitudo mea: Et reliqᷓ. Puer auteʒ —
dñi ille eſt: cui pater loquitur in æſaia. Magnum tibi eſt uocan puerum “””M
meũ.Et in alio loco. Ecce puer meus queʒ elegi: & dilectus meus ĩ quo
complacuit ſibi anima mea.Iſte puer qui interprætatur fortis manu in in
. Qiie qua liberauit eum dominus de manu ſaul: qui in lingua noſtra ex- 1
. petitum uel infernum ſonat. Et in omnibus inimicis ſuis qui clamauerunt contra eũ. Crucifige cru n
cifige taleʒ. Quando ad patrem uictor aſcendit: fuluis ueſtibus de boſra: inter cætera triumphantis 1
locutus eſt uerba. Eripies me de contradictionibus populi: conſtitues me in caput gentium. ſut
Populus quem non cognoui ſeruiuit mihi:in auditu auris obœdiuit mihi. Rurſumq; de populo

iudæoꝑꝶ

Super Eſaiam.

Mi

din Audæorum. Filii alieni mentiti ſunt mihi: flii alieni imieterauerunt & claudicauerunta ſemitis ſuis.
Ncen Quibus & helias dixerat. Vſq;quo claudicatis utroq; pede. Deniq; quod difficile in aliis repperitur
anlli Hic pſalmus tam in ſamuhelis: quam in dierum hiſtoria continetur. Qui de uno numero ad ebdo-/
ie madem per incrementa proficiens: uenit ad uiceſimumoctauũ pſalmum qui & ipſe inſcribitur da-
i uid. Et ĩ cõſũmatione tabernaculi: quando angelis imperatur. Afferte dño filii dei: afferte dño fili-
d os arietum. Et omnia baptiſmi ſalutaris: & eccleſiæ myſteria concinuntur. Vox dñi ſuper aquas
ee deus maieſtatis intonuit dñs ſuper aquas multas. Vox domini in uirtute. Et poſt paululũ.Vox dñi
præparantis cædros: & reuelauit condẽſa: & in templo eius omnes dicent gloriam. Atq; ut multitu
Hae dinem credentium demonſtraret. Intulit dominus diluuium inhabitare fecit: & ſedebit dominus
knme rexinæternum. Rurſumq; octauæ additũ ſacramentum triceſim umſextum pſalmum efficit. littera
iene rum cuius principium eſt. Noli æmulari in malignantibus: neq; zelæris facientes iniquitatem. Cu-
nemſe ius expoſitio non præphationis: ſed proprii uoluminis. Et ne multa nunc replicæmus: uſq; ad quin
tcish tüdecimum numerum augmenta ſuccreſcens. Inquo pſalmi graduũ ſunt: & uas electionis apd pe
whigen trum hieroſolymis cõmoratur. Centefimũuiceſimum efficit numerũ: qui primi in xpʒʒ fuere credẽ-
Onen tes. Et cum apoſtolis cænaculum fidæi conſcẽderũt. Deſcenditq; ſuper eos ſpiritus ſãctus:poſt quẽ
Hoq uſq; ad ſepꝑtimumdecimum numerum ordine rediens: & euangelicam poſſidens di gnitatem. Præ
lck ein cipiente domino de dextris partibus centum quinquagintatres. Piſces magnos capit: in eccleſia
dlii colligat. Cui & nunc æſaias propheta loquitur. CAPITVLVM. LCxXx.
ltiü rge illuminare hieruſalem:quia venit lumen tnuum:⁊ gloꝛia domini ſuper te oꝛta eſt
ebin AAulia ecce tenebꝛe operientterram ? caligo popnlos. Super te autem oꝛietur woni
* egtia eiꝰi te videbi. Et ambulabũt gẽtes ĩ lumine tuo:⁊ reges i ſplẽdoꝛe oꝛttui.¶.
neiin HACJlluminare illuminare hieruſalem:venit eniʒ lumẽ tuũ:⁊ gloꝛia dñi ſ. up te oꝛta eſt.
venun Et ecce tenebꝛe operient terram:⁊ caligo ſuper gentes.Supꝑ te ãt apparebit dñs:⁊ gloꝛĩa illias
ert in te videbitur. Et ambulabunt gentes in lumine tuo:? reges in ſplendoꝛe mno⸗ fi mtiein
esci CQuid nobis uideretur de inſtauratione ſyon & hieruſalem. Et cunctis quæ ei ꝓphetali uaticinio
promittuntur in fine ſuperioris libri: plenius diximus. Vbi interprætati ſumus:quid ſignificaret ille
i uerſiculus: Veniet ſyon redemptor: & his qui redeunt ab iniquitate in iacob. Nunc breuiter perſtrin
allio gendüũ eſt: Quid plurimi de hoc loco ſentiant: ut errore perſpecto facilius poſſimus ſuſcipere uerita
um. Smnduchai & noſtri ſæymiiudæi: Qui aureã atq; gẽmatam de cælo ſpectant hieruſalem. Hæc in mil
knne le annorũ regna futura contendunt: quando omnes gẽtes ſeruituræ ſunt iſraheli: & cameli madiã
oluſ & epha. De ſabba uenientes aurum deferent & thus: & omnes oues cædar congregentur. Arieteſq;
been nabaioth ueniant ut ĩmolentur ſuper altare templi quod fuerit extructum. De inſalis quoq; & ma
ilti⸗ xime nauibus tharſis uolare filias illius ut columbas anri et argenti diuitias conferentes. Et æ diſica/
Mae ri numero hieruſalẽ ab alienigenis quibus præſint greges gentium ſemꝑq; apertas ſore portas ciui
ii⸗ tatis: ut diebus ac noctibus diuitiæ hieruſaleʒ & uictimæ deferãt᷑ Et oĩa quæ deſerta ſunt cypariſſo
ir, & pino:& cædro: ſectis in libano: cõſtruenda: p̃cipuæ templuʒ dñi in quo ſit lætiria ſempiterna. Ita
ho ut ſugat lac nationum & regum diuitias comedat: tantãq; habundantiã rerum omniũ fore: ut pro
enan ære:aurũ habeãt: ꝓ ferro:argentũ: p lignis æs: lapidibus ferrũ. Principes quoq; illius æterna pace
vfenen fruituros: & epos præfuturos populis in iuſtitia. Sed & portas futuras anaglyphas. Et qd his maius
tete pro ſole & luna ipſũ dñm æterna luce fulſurum: & pro uno homine habituram eam mille fortiſſi⸗
niſſo/ mos uiros: & pro paruulo gentes robuſtiſſimas poſſeſſurã. Hæc illi dicũt qui terrenas deſiderãt uo-
rle luptates: & uxorum ꝗrunt pulchritudinem. Ac numerum liberorũ: quorũ deus uenter & gloria in
cõſuſiõem eoꝶ:quoꝑꝶ qui kauitu erroreũ ſub nomine xpᷣiano iudæoꝶ ſi miles confutetur. Alii ät
aſſerunt hæc omnia iudæis carnaliter repromiſſa ſi recœpiſſent eum. Qui dicit in æuan gelio. Ego
ſum lux mundi quæ illuminat omnẽ hoĩem ueniẽtẽ in mundu. Vt quomodo uictimæ coõceſſe ſüt
ehi populo iſrahel. Non quo per ſe bonæ eẽnt: ſed ne demonibus offerentur. ta & cnoſiz iuda ie ni
ali Ent- aliud credentibus niſi corporũ uoluptates. Iſta ds pollicetur: ut ſaltem p carnalibus deſide
eu riis & opũ habundantia filium dei ſuſciperent: quẽ quia nõ ſuſceperũt en ise ducrc nrl. igr
Inu fieri. Deniq; chananeæ pro ſilia depræcanti. Non ueni ingꝗt niſi ad oues perditas domus iſta eleEet
n diſcipulis ſuis. In uiam gentiũ ne abieritis: & in ciuitates ſamaritanorum ne nfraueritiselte Auem
naͤc ad oues pditas domus iſtahel. Quã ob cauſam & apoſtoli primũ ſynagogis dñm nuntia banrequ
) bus non recipientibus euangeliũ: dicunt ad eos. Vobis quidem eartulerat larcicari nerh mn⸗
euun qquia non recœpiſtis ſalutem: ecce conuertimur ad gentes. Lux enim uenit in ran dum: & m Sas
guo ludæi dilexerunt tænebras. Vnde & dominus cum hieruſalem fleuiſſet adiecit. Si cires etia tu qu
n ad pacem ſunt tibi: quam quia non ſuſcepit intulit. Nunc aũt ueniet dies ſup te: & circũdabunt te
n zaiguc tui uallo. Et coartabuut te: ad terramq; deducent cũ filiis tuis. Nos aũt iuxta priorẽ ſenſum: .
ad eccleſiam dici uniuerſa credamus: quæ primum de iudaico populo congregata: & lumẽ qd ſup
e 6. eam mertuum fuerat:per apoſtolos tranſmiſit ad gentes. Cui dicitur. Surge il uminare: ut quæ X
e cigdit ĩ credulis: ſurgat in fidelibus: quæ cæciditin ſynagogis: ſurgat in ecclefis: & poſtquã ſurrex t
rit illuminætur: ut neq uaquã habeant erroris tænebras. Venit enim inquit lumen tuuʒ. Quod tib/

4

Liber. xvii.c.x·

omnes prophetæ pollicebantur: quod iugiter expectabas: & gloria domini quæ quondam ſuit ſup 4
tabernaculum & templum eius orta eſt ſuper te. De qua dictum eſt. Glorioſa dicta ſunt de te ciuitas n to
dei. Ecce enim tenebræ operient terram: eos qui terrena ſapiunt: & caligo populos. Siue ut in he- Aalu
braico legitur. Tribus quod propriæ refertur ad iudæos. Quibus in alio pſalmo ſcriptum eſt. IIluc l ort
enim aſcenderunt tribus tribus domini teſtimonium iſrahel. Super te autem oriætur dominus ſol non
iuſtitiæ: & gloria eius in te uidebitur. De quibus ſcriptum eſt. Et uidimus gloriam eius gloriam q̃ſi 1 D
unigeniti a patre plenum gratiæ & ueritatis: & ambulabunt gentes in lumine tuo. Nos oẽs ambu/
lauimus in apoſtolorum luce: & in mundo: & tænebræ eam non compræhenderunt. Et reges ingt hn 4
in ſplendore ortus tui. Quando primum in axpᷣo nata es: quod & ſpiritualiter ipletur & carnaliter no⸗
ut reges:quoꝑꝶ cor ĩ manu dũi eſt. Et ꝗbus non regnat peccatũ ĩ mortali corpore: ambulent in ſplẽ D
dore naſcentis eccleſiæ: ſiue in eo qui ortus eſt ĩ eccleſia: & uere reges xpi fidei colla ſũmittant. Qck ir⸗
cotidie uidemus expleri: quando idolatriæ errore ſublato: & perſecutionis rabiæ ad fidem ac tran/ ſuce
quillitatem xpᷣi romani principes tranſeunt. Sunt qui hæc omnia quæ nos poſt primum ſaluatoris niglan
aduentum: uſq; ad conſùmationem mundi. Et ex parte completa: & pœnitus explenda memora- ent
mus futuro tempore præſtolentur. Quando ſubintrante plenitudine gentium: ſaluandus ſit oĩs itin
iſrahel. Quorum nequaquam ſententia reprobãda eſt. Dumodo ſpiritualiter hæc cõplenda: & car Aucul
naliter non nouerimus. Porro nomẽ hieruſalem & gentium: quod hic aelxx. ponitur ĩ hebraico nõᷣ leilin⸗
habetur. Et obœllo prænotandum é aduerſum eos qui aſſerunt oĩa quæ dicũtur dici ad hieruſalez. nwpol
Leua in circnitu oculos tuos ⁊ vide:omnes iſti congregati ſunt venerunt tibi.Fili tui de lon/ loue
ge venient:⁊ filie tue in latere conſurgent. LIxX. umlu⸗
Teua in circuitu oculos tuos ⁊ uide omnes congregatos filios tuos. Nenerunt omnes ſfilij mnid
tui de longe:⁊ filie tue ſuper humeros poꝛtabuntur. anine
MODicitur ad eccleſiam quæ primũ per apoſtolos congregata in ſyon. De quibus & in actibus apo- ieninm
ſtolorum legimus. Quod de uniuerſo orbe terrarum uiri religioſi fuerint in hieruſalem: qui ſuſce/ ghibo
Feri ſermonem dei: & linguis ſuarum alienarumq; gentium: uel audirent loquentes alios: uel ipᷣi onnesh
lIoquærentur ad cæteros. Et præcipitur ut leuent oculos ſuos in circuitu. Quod & dominus præce Peug
pitapoſlolis dicens. Leuate oculos ueſtros & uidete quia iam albæ ſunt ſegetes ad metendum. De unt
yon enim: & nequaquã de monte ſyna egredietur lex: &; uerbum domini de hieruſalem. Præcipi/ sglo
turq; ut æleuatis oculis uideat ſuos filios cõgregatos: qui de lõge ueniãt. Cui & alio loco dicitur. c⸗
Gaude nimis filia ſyon prædica filia hieruſalem. Ecce ego uenio & habitabo in medio tui: dicit do Guen⸗
minus. Et uenient gentes multæ ad dominum: & erũt mihi in populũ: & ego ero eis in deum. Nos quer
autem ſumus filii qui de longe uenimus ad dñm peregrini quondã a teſtamẽto dei & repromiſſio L epaul
nibus eius ſpẽ nõ habẽtes: & abſq; deo ĩ mundo. id quod dicit apoſtolus. Vos qui eratis aliquãdo dom
lõge:nũc ſacti eſtis ꝓpe. Quodqʒ ſeqtur.Et filiæ ĩ latere ſurgẽt. Illud ſigniſicat quod aĩæ in xpo la/ giuise
ctantes. Et in baptiſmate paruulorum. De ꝗbus & petrus apoſtolus loquitur. Quaſi modo nati par/- bum
uuli rationabile: & abſq; dolo lac deſiderate. Sugant lac apoſtolorum quibus paruulis atq; lactanti inalt
bus loquebatur & paulus. Filioli mei quos iterum parturio donec xpᷣus formetur in uobis. Et in Mrum
alio loco. Quaſi nutrix fouẽs filios ſuos: ic nos deſiderantes uos cupimus ĩpartire. Nõ ſolum enan werj
gelium xpi: ſed & animas noſtras. Quod aũt pro hoc in. xx. dicitur. Filiæ tuæ ſuperhumeros por- tol
tabuntur: diligentius attendendum eſt. Filii enim qui robuſti ſunt ipſi per ſe de longe ueniunt: & Eire
ad fidem dñi congregantur. Filiæ aũt quæ ĩbecilliores ſunt: & pro fragilitate ſexus. Necdũ ĩ uiruʒ Wni

ꝓuenire pfectũ apoſtoloꝶ portãtur humeris: ut deferantur ĩ ſinus abraham yſaac & iacob.
CTunc videbis ⁊ afflues ⁊ mirabitur ⁊ dilatabitur cor tuum:quando cõuerſa fuerit ad te mn iI
titudo maris:foꝛtitudo gentium venerit tibhbi. Lxx.
CKTeic videbis ⁊ timebis:⁊ ſtupebis coꝛde.Qm̃ trãſferẽt ĩ te diuitie maris ⁊ gẽtiũ populoꝛum. Co
CCui eleuaueris oculos & filios tuos & filiaſq; reſpexeris uel pꝑ ſe uenire uelociter uel ſanctorũ hu-
meris deportari. Tũc gaudebis & ĩ modũ fluuioꝶ aquis ſubitis inundaberis & mirabitur ac ſtupe-
bit.I mmo dilatabitur cor tuũ audiẽtis apoſtolum. Os meũ patet ad uos o corinthi. Et iterũ. Dila- C
tamini & uos ne anguſtia pectoris non poſſitis hẽre hoſpitẽ xpᷣm. Qui dicit in euãgelio. Ego & pa
ter ueniæmus: & manſionẽ faciæmus apud eũ. Qd aũt addirur in. Ixx. Et timebis: in hebraico non
habetur. Niſi forte gaudii magnitudinẽ ſubintrauit timor ne tãto bono careat. An nõ ẽ gaudium 8
cernere diuitias & multutudinẽ maris ad ſe trãſſerri atq; cõuerti? & fortitudinẽ gẽtiũ uenire ſibi: ut

ꝗqcꝗd ĩ ſæculo & orbe terraꝑ ſit: & roborata fide gẽtiũ dicat oĩa poſſũ ĩ eo ꝗ cõfortat me ieſu xpᷣo?ꝰ
Inundatio cameloꝛum operiet te:dromedarii madian ⁊ ephath. Oẽs de ſabba uenient aurũ .
7 thus deferẽtes:⁊ laudẽ qno annũtiãtes. Oẽ pecus cedar cõògregabitur tibi: arietes nabaioth
miniſtrabũt tibi:offerent᷑ ſuꝑ placabili altari meo:? domũ maieſtatis mee gloꝛiſicabo: LXX. 4
* CEt ueniẽt tibi greges cameloꝝ:æ operiẽt te cameli madiã:⁊ ephath:oẽs de ſaba uemiẽt aurũ et
thus deferẽtes:⁊ ſalutare dñi annũtiabũt.Oẽs oues cedar congregabuntur tibi arietes naba- ”

ioth ? venient ⁊ offerent placabiles ſuper altare meu:⁊ domus orationis mee gloꝛiſicabitur.
CPoſt diuitias maris & fortitudinem gentium. Greges quoq; camelorum:& dromades madian &

epha

memoty
iuſti
a
Driicon
ienſil
de lon⸗

nnes fli

bag 190
guiſule⸗
belelii
muprre⸗
um De,
æcipi⸗
dicrur⸗
nchcitc
um N
Proni⸗
iinin
1o
und,
nKn
dun
Dman
nens
ccüiu
b.

Adan

puen
Ac ir
ei
Ewn
io 10
dum
ſbir

Super Eſaiam.

epha. Promittuntur hieruſalem. Qui omnes uenient de ſabba: portãtes auruʒ & thus. Et quod his
maius annuntiantes dñi ſalutare. Vniuerſæ quoq; oues cædar congregabuntur eccleſiæ: & arietes
nabaioth uenient. Siue ut in hebraico ſcriptum eſt. Miniſtrabunt & offerẽtur: ſiue offerẽt uictimas
ſuper altare dñi ut domus eius inclita fiat. Madian & gephar regiones ſunt trans arabiam: fertiles
camelorum omniſq; prouintia appellatur ſabba. Vnde fuit & regina quæ uenit ſapientiam audiie
ſalomonis.Et ipſa deferens aurum & thus pacifico regi:multa deportans: & ab eo maiora ſuſcipiẽs
Cædar autem regio ſaracænorum qui in ſcriptura uocantur hiſmahelitæ & nahaioth. Vnus ſilioꝶ
hiſmahel ex quorum nominibus ſolitudo appellatur: quæ frugum inops pecorum. Per familiaria
ergo noĩa gẽtiũ barbaraꝶ q uicinæ ſũt iſraheli: totius mũdi còuerſio p̃dicatur. Madian ꝗppe ĩ hoc
loco ĩterprætatur iniquitas epha reſolutus ſiue effũdẽs. Sabba cõuerſio uel captiuitas. Cædar tene/
bræ. Nabaioth prophetiæ: Greges igitur camelorum iniquitatis uiculis reſoluti: & animas ſuas ef-
fundentes deo. Operient hieruſalem muneribus: & omnes de captiuitate uenient. Et conuerſiones
uiaram fidæi deferentes: & thus ſacrificii. Et per hæc munera nequaquam propria ſalute contẽti ꝓ/
ficient: ut etiam cæteris prædicent ſalutare dei. Diues ille qui inſtar cameli portabat in euãgelio di/
nitiarum pondera:& camelus erat. Noluit domini audire conſilia: nec exonerari ut abiecta ſarcina
alis columbæ uolaret ad cælum: propterea triſtis abiit. Et de iſtiuſmodi camelo ſaluator loquitur
facilius eſt camelum per foramen acus tranſire: quam diuitẽ in regna cælorum. Difficultatem rei
propoſuit non impoſſibilitatem. Deniq; ſancæ memoriæ mater tua paula: fraterq; pammachius p
foramen acus:hoc eſt per artam & anguſtam uiam quæ ducit ad uitam tranſierunt ad regna cælo/
rum. Latam uiam cum ſarcinis relinquentes: quæ ducit ad tartarum. Immo quicquid habebãr ĩ do
mini dona portarunt. Implentes illud quod ſcriptuʒ: redemptio animæ uini ꝓpriæ diuitiæ. Quæ
enim apud homines impoſſibilia: apud deum poſſibilia. Habentes in muneribus principalia: aurũů
icenſum:& thus:odoris optimi: atq; dicentes. Dirigatur oratio mea ſicut incẽſum in conſpectu tuo
& xpᷣi bonus odor ſumus:In omni loco exemplo uirtutis ſuæ cotidie nuntiant ſalutare domini: ut
omnes oues cædar congregentur in eccleſia: & de erroris tenebris ad lucem tranſeant. Arieteſq; ꝓ/
phetaꝑꝶ. De ꝗbusĩ uigeſimooctauo pſalmo canitur. Afferte dno filii dei: afferte dño filios arietu. Ve
niant & offerantur: ſiue iuxta theodotionẽ. Offerant ſacrificium dño: && placabiles hoſtiæ fiant: ut
xps glorificetur in eccleſia. De huiuſcemodi ouibus ſaluator diſcipulis loquæbatur. Ite ad oues p/
ditas domus iſrahel. Et iterum. Meæ oues meam uocem audiunt. Et in ezechiele plenius. Ecce ego
quæram oues meas & uiſitabo illas: ſicut quærit paſtor gregem ſuum. Hæc dicit dominus. Perditã
quæram: & errantem reducam. Et fractam alligabo: & infirmam confortabo. Fortemq; cuſtodiam:
& paſcam eos cum iudicio: & ut noſſemus quæ eſſent oues: ponit manifeſtius: & ſcietis quia ego ſũ
dominus deus. Et uos oues meæ: & oues gregis mei omnes eſtis. & ego dominus deus ueſter. Si
quis ergo in gentibus diues ſaluetur ut camelus: non abſq; donis abſq; muneribus quo poſſit uer-
bum domini prædicare. Si quis ſimplicitatis ouium: & auctoritatis arietum: aſcendat uel offeratur
in altare domini ab his qui præualent ut domus eius glorificætur. Quod autem in hebraico ſcri-
ptum notauimus. Arietes nabaioth miniſtrabunt tibi: & offerent ſuper placabili altari meo: prope
ſuper his intelligitur: qui de gentibus electi in facerdotium miniſtri ſunt ſaluatotis. Siquis aũt con
tentioſus: & carnaliter hæc promiſſa cõtẽdit. Rñdeamus ei. Nos talẽ cõſuetudinẽ ñ hẽmus.neq; ec
cleſiæ dei. Illudq; dicamus quod etiã ſi carnaliter ſũt promiſſa iudæis:tamẽ ſub cõditione ſunt re/
promiſſa: ut ſi ſuſcepiſſent lumẽ ſuũ quod ad eos miſſum fuerat. Tũc etiã iſta ſequærentur. Quo ui⸗/-
delicet per deſiderium auri: & opum habundatia rerumq; carmalium: quarum ſemper iſta gens ca-/
piatur illecebris: ſuſciperent ad ſe miſſum filium dei:quem quia non ſuſceperunt: uniuerſa ſublata
ſunt: & ſuſcipiẽtibus ſpiritualiter redditttaaa. JM
QAui ſunt iſti qui vt nubes volant:⁊ quaſi columbe ad feneſtras ſuas? Me enim inſule expe/
ctant:⁊ naues maris in pꝛincipio ut adducam filios tuos de longe. Argentum eoꝛum ⁊ aurum
eoꝛum cum eis nomini dñi dei tui:⁊ ſancto iſrahel qui gloꝛiſicauitte. LXxX.
CQui ſunt hi qui ut nubes uolant:⁊ ſicut columbe cum pullis.Ad me inſule expectabunt:⁊ na
ues tharſis in pꝛimis:vt adducant filios tuos de longe. Et argentum ſuum ⁊ aurum cum eis:
pꝛopter nomen domini ſanctum:⁊ quia ſanctus gloꝛiſicatus. L
Quia dominus ingreſſus eſt ingyptum ſuper nubem leuem: & nubibus prophetarum manda-
uit: ne pluerent ſuper iſrahel imbrem. Ad quas peruenit ueritas dei miratur eccleſia. De circũciſiõis
Pin⸗ um populo congregata uolare ad ſe gentium turbam toto orbe terrarum. Et aſſumptis alis
iritus ſancti feſtinare. Iuxta ſy mmachum & theodotionem:ad feneſtras ſuas. Iuxta aquilam ad ca
tharactas ſuas: ut ingrediatur eccleſiã. Siue doctores cũ diſcipulis.i.colũbas cũ pullis ſuis uolare ad
eccleſiã de ĩſulis gẽtiũ:q̃ iuxta uaticinia ꝓphaꝶ expectabãt dnm. Naues quoq; tharſis.i. maris.ĩ uiſio
ne tyri plenꝰdiximꝰ. Adducẽt filios eccleſiæ ĩ pncipio fidei.Auꝑ argẽtũq; portãtes: Corde.n. cre⸗
ditur ad iuſtitiã: ore autem confeſſio fit ad falutẽ. De quo auro & argento:. ſexageſimoſeptimo pſal
mo ſcriptum. Pennæ columbæ deargentatæ. & poſteriora eius in fulgore auri. Et ſeptuaginta pri
mo reges tharſis & inſulæ munera offerent: reges arabum & ſabba dona adducent. Quæ omnia

Liber. xvii. c. lx.

tuki
deferuntur nomini domini dei: & ſancto iſrahel qui glorificauit eum. nun n
C¶ Et ediſicabunt filie peregrinoꝛum muros tuos:⁊ reges eoꝛum miniſtrabunt tibi. In indigna getot
tione enim percuſſi te:⁊ in reconciliatõe mea miſertus ſũ tui.Et aperiẽt᷑ poꝛte iugiter die ac no calnt
cte:vt afferatur ad te foꝛtitudo gentium:⁊ reges earum adducantur. Gens enim ⁊ regnum qð ſauqu
non ſeruierit tibi peribit:? gentes ſolitudine vaſtabuntur. LXX. eunie
CEt ediſicabunt alienigene muros tuos:⁊ reges eoꝛum aſſiſtent tibi pꝛopter iram enim meas nhe⸗
