en ſiue ut ſignificantius expreſſit aquila. H Quam nos tumen
ic⸗ tem roſam: & nec dum foliis dilatatis poſſumus dicere. Florebit autem ut cum apoſtolo pronun
ini tiet: chriſti bonus odor ſumus in omni loco: & illud cantici canticorum. Flores uiſi ſunt in
vcot terra: mandragore dederunt odorem ſuum. Quodq; in. Ixx. ponitur .& exultabunt deſer-
n taiordanis. In hebraico quidem non habetur: ſed poſſumus dicere Iloannes in iorda /
lon

Liber Decimus.c.xxxv.

pier
ne fluuio pœnitentiæ baptiſmum demõſtrari: quod dominus ſuo lauacro deſignauit atq; ſigna- he
uit. Et quia de ſolitudine figuraliter dicitur quæ refertur ad gentes in qua fuit ioannes: conſe- ganmt
quenter iungi poteſt iordanis: ut per deſertum gentium ueniamus ad baptiſmum ſaluatoris: Nege
dqʒ ſeꝗtur gloria libani data ẽ ei: & decor carmeli & ſaron. iuxta priorẽ explanationem debemꝰ imce
accipere in qua diximus libanum templum ſiue hieruſalem intelli gi:Dicente zacharila: Aperi liba/ nßor
ne portas tuas. Et ezechiel. Aquila magnatum alarum plena unguibus: quæ habet ductum intran- cbete
di in libanum & carmelum priorem ſignificare populum. De quo ſupra dictum eſt: & erit deſertũ mdn
in chermel:& chermel in ſaltum reputabitur: & ſaron eãdem habere intelligentiam ſcriptura dicẽ ahn
te: factus eſt ſaron ſicut deſertum. Omnis igitur candor cultus dei: & circunciſionis ſcientia: & loca nani
uberrima atq; campeſtria: quæ appellätur ſaron: pro quibus ſymmachus interprætatus eſt cam/ istu
pos:dabuntur deſertæ quondam eccleſiæ: & habitatores illius uidebunt gloriam domini: & de/ ſe⸗
corem ſiue altitudinem dei noſtri. ⸗ An
Konfoꝛtate manus diſſolutas:⁊ genua debilia roboꝛate. Sicite puſillanimis:ſiue meticulo
ſis:nolite timere ecce deus noſter vltionem adducet retributionis:deus ipſe veniet ⁊ ſaluabit tem
vos:(Siue ut. Ixx. tranſtulerunt) nos.tunc aperientur oculi cecoꝛum:⁊ aures ſurdoꝛum patebunt
vel audiẽt.tunc ſaliet ſicut ceruus claudus:⁊ aperta erit lingua mutoꝛum:quia ſciſſe ſunt in de/
ſerto aque:⁊ toꝛꝛentes in ſolitudinẽ:⁊ q erat arida in ſtagnũ:ſiue paludes:⁊ ſitiẽs fontes aquaꝝ.
CIn cubilibus in quibus prius dracones habitant: orietur uiror calami & iunci: Pro quo. Ixx. tran-
ſtulerunt: Erit ibi lætitia auium: & caulæ gregum: & erit ibi ſemita & uia ſiue uia munda: & uia ſan
cta uocabitur. Non tranſibit per eam pollutus: & hæc erit nobis directa uia: ita ut ſtulti non errent
per eam: uelut ſeptuaginta tranſtulerunt:neq; erit ibi uia immunda. Qui autem diſperſi ſunt. non
errabunt: Non erit inquit ibi leo: & mala beſtia non aſcendet per eã:nec inuenietur ibi: ſed ambu-
labunt per eam qui liberati fuerint: & redempri a dũo conuertentur: & ueniẽt in ſyon cũ laude &
lætitiam ſempiternam ſuper caput eorum: gaudium & lætitiam obtinebunt: Fugiet dolor & ge/
mitus. Vtram q; editionem miſcuimus: ne in proponendis ſingulis: librorum magnitudo tenda
tur: quia iam modum breuitatis excedit. Apoſtolis de quibus ſupra dictum eſt: ipſi uidebunt glo/
riam domini & decorem dei noſtri precipitur: ut confortent manus in gentibus diſſolutas: & ge/
nua debilia roborentur: Vt qui prius manmibus diſſolutis opus dei facere non poterant: & aridam
habebant dexteram: extendant eam ad bona opera: Et qui dudum inter idola: diuerſis erroribus
claudicabant:firmo ſuper ueritatem incedant gradu: & puſillanimes ſiue formidoloſos fide do/ .
mini confirmãtes faciant non timere: uniuſqʒ dei mœtus uniuerſi erroris expellat timores. Cauſa
autem eſt ſecuritatis atq; conſtantiæ: quia uenturus eſt chriſtus cui pater dedit omne iudicium: &
reddet unicuiq; ſecundum opera ſua:ipſe ueniet & ſaluabit uos quibus dicitur nolite timere: Siue
nos:ut ſalutem credentibus apoſtoli dicant ſibi eſſe communem: Tuc aperientur oculi cecorum: &
aures ſurdorum patebunt: Tunc ſaliet ſicut ceruus claudus. & aperta erit lingua mutorum: Quod
ꝗᷓqᷓ ſignorum magnitudine completum ſit: quando dominus loquebatur diſcipulis ioãnis qui ad B
eum miſſi fuerant: euntes renuntiate ioanni. quæ audiſtis & uidiſtis. ceci uident: claudi ambulant- .
Leproſi mundantur. Surdi audiunt. Mortui reſurgunt. Pauperes euangelizantur. Tamen cottidie
expletur in gentibus quando qui prius ceci erant in ligna & lapides impingebant: ueritatis lumen 4
aſpiciunt:Et gui ſcripturarum uerba ſurdis auribus audire non poterant: nunc ad dei præcepta le/ D
tantur: quando qui prius claudi erant: & rectam uiam non tenebant: ſaliunt ſicut cerui imitantes D
doctores ſuos: & aperta erit lingua mutorum: quorum ſatanas ora cõcluſerat: ne poſſent unum do

minum confiteri. Idcirco autem aperientur oculi: aures audient: ſalient claudi: & aperta erit lingua
mutorum: quia ſciſſe ſunt ſiue eruperunt in deſerto quondam eccleſiæ aquæ baptiſmi ſalutaris. &
torrentes ac riui in ſolitudine. Diuerſæ ſcilicet gratiæ ſpiritales: & ꝗᷓ erat arida ĩ ſtagnum paludeſq;
conuerſa eſt. Vt non ſolum careret ardore ſitis. Sed nauigabilis eſſet & irrigua: & haberet fontes
plurimos quos ceruus deſiderat. quos qui biberit: poteſt benedicere domino. iuxta illud quod ſcri
ptum eſt. Benedicite domino de fontibus iſrael: in cubilibus animarum gentilium: in qui/
bus prius dracones habitabant: Erunt calamus & iuncus: quibus ſcribatur fides domini:
& in quibus feſſa prius membra requieſcant: Siue erit lætitia auium. & caulæ gregum. Vt aſſu-

mant alas columbæ: & humilia relinquentes ad excelſa feſtinent: poſſintq; cum pſalmiſta dicere. 9
Dominus paſcit me. nihil mihi deerit: in loco paſchuæ ibi me collocauit. Super aquas refe// k
cctionis educauit me.ibi erit ſemita & uia mũdiſſima: qᷓ fancta uocabitur: & quæ dicit ipſa de ſe: Ego
ſum uia:per quam qui pollutus eſt tranſire non poterit. Vnde & in pſalmo dicitur. Beati immacu-⸗
lati in uia. Et hæc uia erit uobis ideſt deus noſter: tam recta & plana atq; campeſtris: Vt nullum ha- KD
beat errorẽ: & ſtulti atq; uecordes per eam ingredi ualeant. Quibus in ꝓuerbiis loqtur ſapia. Si ꝗs Sß
eſt paruulus ueniat ad me: & inſipientibus locuta eſt. Venite & comedite panem meum. & bibite 1
uinum quod miſcui uobis. Relinquite infantiam & uiuite: & ambulare per uias prudentiæ. SKSð
Stulta enim mundi elegit deus: quorum ſtultorum princeps loquitur in pſalmo. Deus tu ſcis inſi-

pientiam meam⸗ Sð

*
—
.

gign⸗
Ron⸗
dicen⸗
min
täi
Dandi
et m⸗
i cb⸗

metct⸗
ſalunde
porebon
quar.
.tran⸗
Xwiaſan
Dnenten
n. do
ddamh⸗
fülncet
lorag⸗
lomn,
vunehn
mig

endo

Gicdec ⸗

e,CN
e Ke

1 in

Super Eſaiam.

pientiam meam. Sed ſtultum dei ſapientius eſt hominibus. Vnde. xx. tranſtulerunt. Et qui diſperſi
fuerãt: & a ſocietate dñi ſeparati:nequaꝗᷓ errabüt. Nõ einit ibi leo: aduerſarius noſter diabolus:
ꝗcircuit rugiens:quo ouile dñi poſſit intrare: & malæ beſtiæ ſatellites eius non aſcendent per eam:
Neq; enim ueſtigium colubn in petra inueniri poteſt: ambulabunt autem per eam qui liberati fue/
rint de uinculis peccatorum: & redempti ſanguine ſaluatonis: & egerint pœnitentiam & uenerint
in ſyon.De qua ſæpius diximus. Acceſiſtis ad ſyon montem: & ciuitatem dei uiuentis hieruſalem
cæleſtem. Ne more iudaico auream quæramus ſyon: & gẽmatam hieruſalem: quæ iuxta propheti/
am danielis in æternos cineres diſſoluta eſt: Eritq; lætitia ſempiterna laudantium dominum ſuper
caput eorum. Vr poſtqꝗ;ᷓ ſeculum uicerint poſſint cum apoſtolo & propheta dicere. Curſum conſu/
maui.fidem ſeruaui. De cætero repoſita eſt mihi corona iuſtitiæ. Et domine ut ſcuto bonæ uolunta
tis tuæ coronaſti nos. Tunc ſuccedente gaudio atq; lætitia: fugiet dolor & gemitus quando uene
rit ex ſyon qui eruat: quæ omnia nos iuxta apoſtolum paulum in primo ſaluatoris interprætamur
aduentu: Iudæi autem & noſtri iudaizantes ad ſecundum referunt. unius occaſione uerſiculi.
Conuertentur & uenient in ſyon cum laude:hiſtoriarum ſanguine cunctarumq; gentium ſeruitu-
tem: & uxorum pulchritudinem deſiderantes. L
EXPLICIT EXxPLANATIONVM INESAIA LIBER DECIMVS.
INCIPIT VNDECIMVS.
Ifffcile Immo impoſſibile eſt placere omnibus: nec tanta uultuũ quan
ta ſententiarum diuerſitas eſt. In explanatione duodecim propheta-
rum longior quibuſdam uiſus ſum ꝗᷓ oportuit: & ob hanc cauſam in
commentariolis danielis breuitati ſtudui præter ultimam & penul-
timam uiſiones. In quibus me neceſſe fuit ob obſcuritatis magnitudi
nẽ ſermonem tenlcreipracihucrc, in expoſitione ſeptem & ſexagin/
d ta duarum & unius ebdomadarum. In quibus diſſerendis quid aphri
canus temporum ſcriptor. quid origenes. & cæſarienſis Euſebius: cle
mens quoq; alexandrinæ eccleſiæ præſbyter: & apollinaris laudice--
nus.Hypolituſq; & hebræi: & Tertulianus ſenſerint breuiter compræ
hendi: lectoris arbitrio derelinquens quid de pluribus eligeret. Itaq;
quod nos uerecundia fecimus iudicandi: & eorum honore qui lectu-
ri erant:quibuſdam forte non placeat:qui non antiquorum opiniones: ſed noſtram ſententiam ſci
xe deſiderant. Quibus facilis reſponſio eſt:noluiſſe me ſic unum recipere: ut uiderer alios condem
nare: Et certe ſi tanti è& tam eruditi uiri faſtidioſis lectoribus diſplicẽt: quid de me facturi erant: qui
pro tenuitate ingenioli inuidorum morſibus pateo? Sin autem ſupradictos uiros ma giſtros eccle
ſiæ nominaui:illud intelligant me non omnium probare fidem: qui certe inter ſe cõtrarii ſunt: ſed
ad diſtinctionem okphlporphinic dixiſſe: qui de hac quæſtiõe plurima diſputarun t: Quod ſi in
expoſitione ſtatuæ pedumq; eius & digitoꝶ diſcrepantiam: ferrum & teſtam: ſuper romano regno
interprætatus ſum: quod primum fortem dein im becillum ſcriptura portendit:non mihi im pu⸗/
tent ſed prophetæ: Neq; enim ſic ad ulandum eſt principibus ut ſanctarum ſcripturarum ueri/
tas negligatur.nec generalis diſputatio unius perſonæ iniuria eſt. Quæ cum beni gno meorum ſtu
dio caueretur:dei iudicio repente ſublata eſt: ut & amicoꝶ in me ſtudia:& emulorum inſidiæ mon
ſtrarentur. Sed hæc alias nũc quod cœpimus exequamur: Vndecimus in eſaiam liber o uirgo chri
ſti euſtochium:quia magnam partem hiſtoriæ deſerturus eſt. facilior in principiis: & uſq; ad duas
ſui partes: reliqua ſimili more dictãda ſunt:& ſic ſtudẽdũ breuitati: ut nullũ damnũ fiat itelligẽtiæ.
CAPITVLVM. xXxXXVI.
TT factum eſt in quarto decimo anno regis eʒechie.Aſcendit ſennacherib rex aſſy
MWM¼ Vrioꝛum ſuper omnes ciuitates iuda munitas: ? cepit eas. Et miſit rex aſſyrioꝛum
fꝑrabſacen de lachis in hieruſalem ad regem eʒechiam in mann graui.Et ſtetit in⸗
Alaoueductu piſcine ſuperioꝛis in via agri fulloms:⁊ egreſſus eſt ad eum heliachim
ilius helchie:qui erat ſuper domuʒ:⁊ ſomna ſcriba:⁊ ioahe ſilius aſaph a cõmenta
iiiiis:⁊ dixit ad eos rabſaces.Dicite eʒechie.Hec dicit rex magnus aſſyrioꝛum.
Que eſt iſta fiducia qua confidis: aut quo conſilio ⁊ foꝛtitudine bellare di einen ſuper queʒ ha

bes ſiduciam:quia receſſiſti a me:ecce conſidis ſuper baculum harundineum confractum iſtũ

ſuper egyptum:cui ſi innixns fuerit homo intrabit in manum eius ⁊ perfoꝛabit eam:Sic pha⸗

rao rex egypti omnibus qui conſidunt in eo:Quod ſi reſponderis mihi in dom ino deo noſtro
confidimus:nonne ipſe eſt cuius abſtulit eʒechias excelſa ⁊ altare:e dixit iude ⁊ hieruſalem:co
ram altari iſto adoꝛabis:⁊ nunc tradet te domio meo regi aſſyrioꝛũ:⁊ dabo tibi duo milia equo
rum:nec poteris ex te pꝛebere aſcenſoꝛes eoꝛum.⁊ quomodo ſuſtinebis faciem iudicis vnius
loci:ex ſeruis domini mei minoꝛibus:quod ſi conſidis in egypto⁊ in quadrigis:⁊ in equitibus
⁊ nunc nunqnid ſine domino aſcendi ad terram iſtam vt diſperderem eam: ominus dixit ad
me:aſcende ſuper terram iſtam ⁊ diſperde eam.

Liber Secimus.c.xxxvi.

¶ Hiſtoria manifeſta eſt & interprætatione non indiget: pleniuſq; in regum & dierum uolumini/
bus hæc eadem ſcripta referuntur: Quod anno tertio oſeæ filii hela regis iſrael: regnauerit ezechi-
as filius achaz regis iuda. Viginti quinq; inquit annorum erat cum regnare cœpiſſet. &. xx. &. viiii.
annis regnauit in hieruſalem: & fecit quod erat bonum coram domino. iuxta omnia quæ fecerat
Dauid pater eius: ẽ poſt paululum in domino deo iſrael ſperauit: & poſt eum non fuit ſimilis illi
de cunctis regibus iuda: Sed neq; in his qui ante eum. fuerunt: adheſit domino: & non receſſit a ue
ſtigiis eius: ſecitq; mãdata eius quæ præceperat dominus moyſi. Vnde & erat dominus cũ eo. & in
cunctis ad quæ procedebat ſapienter rẽ agebat: Rebellauit autem contra regem aſſyriorum & non
ſeruiuit ei.in cuius ſexto anno imperii ſalmanaſar rex aſſyriorum cœpit ſamariam & decem tribus
quæ appellabãtur iſrael: & tranſtulit eas in aſſyrios: collocauitq;: in Ala & habor fluuiis gozam in
ciuitatibus mœdorũ: Poſt annos autem ſeptem: ideſt quarto decimo anno ezechiæ rex aſſyriorũ
ſennacherib ingreſſus iudæam obſedit ciuitates munitas: uolens eas capere. Cumq; obſideret lad-
chis: miſit ad eum ezechias nuntios dicens. Peccaui recede a me: & omne quod impoſueris mihi
feram. Cumq; trecenta talenta argenti &. xxx. auri ad regis imperium pſoluiſſet:& fractis ianuiĩs tẽ
pli domini. & laminis eius detractis quas ipſe affixerat: miſit rex aſſyrioꝑ chartan & rabſacen dela
chis ad regem ezechiam cũ manu ualida hieruſalem. qui cum aſcendiſſent. uenerunt in hieruſalẽ
& ſteterumt contra aquæ ductum piſcinæ ſuperioris quæ eſt in uia agri fullonis. Vocaueruntq; ad
ſe regem: Egreſſus eſt autem ad eos eliachim ſilius helchiæ præpoſitus domus: & ſomnas ſcriba: &
iorhæ filius aſapha cõmẽtariis Dixitq; ad eos rabſaces: Loquimini ezechiæ. Hæc dicit rex magnus
rex aſſyriorum: &c. quæ in hiſtoria continẽtur: In quo arrogãtia conſideranda rabſacis: quod ue-
lud q̃dam contraria fortitudo imitarur cõſuetudinem prophetarum: ut quod illi ſolẽt in prologis
onere: Hæc dicit dñs: quo auctoritatem & magnitudinem loquẽtis oſtendant. iſtæ nunc dixerit
Hæc dicit rex magnus rex aſſyriorum. Egreſſus eſt autem ad eũ eliachim filius helchiæ qui erat præ
poſitus domus: & ſomna ſcriba & iorhæ filius aſaph a commẽtariis. Iſtæ eliachim filius helchiæ: de
uo in uiſione uallis ſyon ſupra legimus: uocabo ſeruũ meum heliachim: tiliũ helchiæ: & induam
illum tunica tua:& cingulo tuo cõfortabo eum: & poteſtatem tuã dabo in manu eius: & erit quaſi
pater habitantium in hieruſalem: & domui iuda: &c. Hæc autem dicutur ad ſobnam qui ante eum
præpoſitus templi fuit. De quo in eadem ſcriptum eſt uiſione. VYade & ingredere ad eũ qui habitat
in tabernaculo ad ſobnam pᷣpoſitum templi quem tradũt hebræi rabſacis comminatione perterri
tum tradidiſſe manus aſſyriis: & inferiorem partem hieruſalem aduerſariis prodidiſſe excepraq; ar/

ce ſyon & templo nihil aliud remanſiſſe quod nõ tenuerit aſſyrius. Vnde errant qui ſobnam qui

nunc cum heliachim & iorhæ ad rabſacen egreditun eundem putant quem & ſupra. lbi enim ſom-
nas pᷣpoſitus templi ponitur: qui ab aſſyriis dicitur eſſe capiẽdus. Hic autem ſobnas ſcriba: hoc eſt.
Qui hebraicæ appellatur ſopher. & eſt ſuperioris. Raaabſacẽ
autem qui hebrea lingua locutus eſt filium iſaiæ ꝓphetæ iudæi autumant qui & ipſe ꝓditor fuerit.
Relictumq; filium iſaĩæ alterum appellari iaſub: qui in lingua noſtra relictum ſonet: Porro alii ar-
bitrãtur eũ fuiſſe ſamariten: & idcirco hebraicum ſciſſe ſermonem: & tam audacter & impie domi
num blaſphemare. Cõſideremus ergo uerba rabſacis: Ac primum quod dicit. Conſidis ſuper ba/
culum harundineum confractum iſfum. ſuper ægyptum: falſus ẽ: Nulla enim narrat hiſtoria quod
ezechias ad ægyptios miſerit: & pharaonis auxilium poſtularit: Quodq;; infert. Si reſponderis mi
hi in domino deo noſtro confidimus: uerum eſt. Sed rurſum iungit mendacium ueritati: quod ab
ſtulerit ez echias excelſa illius & altaria. Hoc enim nõ contra deum ſed pro deo fecerat: ut idolatria
& ueteri errore deſtructo: iuberet deum adorari in hieruſalem ubi erat templum eius: ꝗqᷓ legamus
peſſima conſuetudine: in montibus collibuſq; extructo iam altari populum deo uictimas immo
laſſe: Quodqʒ paucitatem obſeſſorum uolens oſtendere: æquos duo milia pollicetur. quorum eze

chias aſcenſores Pber non poſſit: non de imbecillitate uenit populi iudæorum qui equitandi ca/

rebat ſcientia: ſed de obuerſatione mãdatorum dei qui per moyſen ſaper rege pᷣcœperat iſrael:Nõ
multiplicabit ſibi æquos: & uxores plurimas non habebit: Sin autem: me inquit ſeruũ ſennacherib
qui ſum minimus famulorũ eius nõ uales ſuſtinere: quomodo tãtam regis potentiam ſuſtinebis:

Ad id autem quod dixerat ſi reſponderis mihi in dño deo cõfidimus: callide prudenterq; reſpon//

dit: ſe non ſua uoluntate: ſed dñi ueniſſe pceptis. Dominus dixit ad me. Aſcende ſup terram iſtam
& diſperde eã & eſt argumentum. certe ſine domini uoluntate huc uenire nõ poteram. Cum autẽ
uenerim & multas cœperim ciuitates: & pars hieruſalem maneat intacta: mãifeſtum eſt me eius uo
luntate ueniſſe. Legi in cuiuſdam cõmentario eundem eẽ ſennacherib qui & ſamariã cœperit: qc
omnino falſum eſt. Sacra enim narrat hiſtoria primum phul regem aſſyriorum: ſub manaem regẽ
iſrael uaſtaſſe decem tribus: Scdm thaleth phalneſer: ſub phaceæ filio romeliæ rege ifrael ueniſſe
ſamarlam. Tertium ſalmanaſar ſub oſeæ rege iſrael totam cœpiſſe ſamariam: Quartum fuiſſe ſer-
gon qui expugnauit azotum. Quintum eſaraddon qui trãſlato iſtael ſamaritanos in terrã iudæam
cuſtodes miſerit. Sextũ: ſennacherib ꝗ ſub ezechia rege iudeæ capta lachis & cæteris iudeæ urbibus
obſederit hieruſalẽ: Alii ãt unum atq; eundem: multis putäãt nominibus appellari.

=èD — — FEE—

CEt dixit

Achiol
Mien,
lunn
fini
Mcende⸗
hienli
kunng 1
leibng
Ammaguu
Awdäne
nprol
nc chen
miertne
helchet
incdun
Lantgun
imrenn
ihobien
eheten
ug
wun l
enünhen
Ntri
mrten
ai⸗
piechti
Pperbn
nagot

leris m

guocd 5
dolann
legamn
Piweo/
otume
undi
iel
en
Unen
p/
Iltm
m
iso
nct
ntege
lnie
lele⸗
Nen

P

Super Eſaiam.

CEt dixit eliachi ⁊ ſobna:⁊ ioahe ad rabſacen:loquere ad ſeruos tuos ſyra ligna intelligimus
enim:Me loquaris ad nos iudaice in auribus populi qui eſt ſuper murum:⁊ dixit ad eos rab⸗
ſaces:MHũquid ad dominũ tuum ⁊ ad te miſit me dominus meus vr loquerer omnia verba iſta
2 ñ poti ad viros ꝗ ſedẽt in muro:vt comedat ſtercora ſua vſqʒ ad eũ locũ?⁊ ſiluerũt:⁊ nõ reſpõ
derunt ei verbũ: Maãdauerat.n.eis rex dicẽs:ne reſpõdeatis ei.
CAccuſatio rabſacis ezechiæ teſtimoniũ eſt:quod captis cũctis iudeæ urbibus confiſus in domino
ſit: dixeritq; ad populũ: nolite timere nec paueatis regẽ aſſyriorũ: & uniuerſam multitudinem quæ
eſt cum eo: Multi enim plures nobiſcum ſunt: quam cũ illo: Cũ illo eſt brachium carmeũ nobiſcum
eſt dominus deus noſter pugnatq; pro nobis: Et cõfortatus inquit populus huiuſcemodi uerbis
ezechie regis iudæ: Vnde rabſaces deſtruere uult quod ille conſtruxerat: & loquitur ad populũ: nõ
ſeducat uos ezechias: & nõ uobis tribuat fidutiã ſuper domino deo: Quod autem eliachim & ſob
na: & ioahæ humiliter depræcantur: loquære ad ſeruos tuos ſyria lingua: intelligimus enim: & nõ
loquaris ad nos iudaicæ in auribus populi ꝗ eſt ſux murum:hũc ſenſũ habet: Quid neceſſe eſt popu
lIum falſis terroribus commoueri: & uanam iactare uirtutem: Loquære linguam quam populus
non intelligit: Si quidem nos habemus linguæ ſcientiam: nouimuſq; ſermonem ſyrium qui
utriuſq; communis ẽ: Ad quod rabſaces arroganter(. N ad dñm tuũ & ad te miſit me dñs meꝰ: &
nõ potiꝰ ad uiros ꝗ ſedent in muro: Rurſũq; augẽs cõminationẽ & terrorẽ: ut comedãt inqt ſterco
ra ſua & bibãt urinã pedũ ſuoꝶ uobiſcũ:p quæ oſtendit fame eos:& pœnuria: ſitiq; eſſe capiendos:
ſimulq; illecebrã iũgit formidini: ut quos terrore nõ uicerat: repromiſſionibus & perſuaſione de-
cipiat dicens ex ſermone regis aſſyriorum.
CFacite mecum benedictionẽ:⁊ egredimini ad me.
CPro quo ĩ regũ uolumie dicitur: (Facite mecũ qd eſt utile: & egredimini ad me):Ergo ſenſus ĩidẽ
eſt:facite ĩquit qd uobis ꝓſit:& in benedictionẽ ueſtrã ꝓficiat: Siue hoc dicit henedicite regi aſſyrio
& laudate eũ: & dñm cõfitemini: ut pᷣmia cõſequamini: & donec reuertar de ægypto ſiue capta lob
na redeã:habitate in urbe ueſtra: & rebus ueſtris fruimini.
VPoſtea autem veniam:⁊ traſferam vos in terram que ſimilis eſt terre veſtre.frumenti ⁊ vi/
ni 2 olearum. CNec dicit nomen regionis:qa equalẽ terræ repromiſſionis inueni
re nõ poterat: ſed ſimilitudinẽ pollicetur: Hoc.n unuſqſq; deſiderat in quo natus eſt: Quidam pu/
tãt terrã eis mœdie repromitti: ꝗᷓ habeat terræ iudeæ ſimilitudinẽ tã ĩ ſitu quã ĩ frugibꝰ: qdq; ĩfert.
CAbi eſt de hemath:⁊ arphath ⁊ ſepharuai:nũgꝗd liberauerũt ſamariã de manu mea.
CHoc oſtendit quod omnibus dus ſamaria ſeruierit: & iccirco capta ſit: Sin aũt hisait tantis diis pᷣ/
ſidẽtibus decem tribus facile ſuperauimus: quanto magis uos immo ſolam hieruſalem uno deo p̃
ſule uĩcemus facilius: Tacuitq; omnis populus & nõ reſpondit ei quicquam: Si quidem præceptũ
regis acceperant: ut non reſponderent ei: Were iuſtus ezechias agens cũcta fideliter uniuerſa cõſilio:
ideo enim iuſſerat blaſphemanti aſſyrio non reſponderi: ne eum ad maiores blaſphemias puocat
ret: Vnde ſcriptum eſt ne ſuccendas carbones peccatoris: Et in pſalmo legimus: Cum cõſiſteret ad
uerſũ me peccator: obmutui & humiliatꝰ ſum: & tacui de bonis: Et iterum: Pone dñe cuſtodiã ori
meo:& hoſtiũ munitũ labiis meis: ne declines cor meũ in uerba malitiæ
CAPITVLVM. XXXVII.
WXT öegreſſus eſt heliachi filius helchie qui erat ſuper domũ:⁊ ſobnas ſcriba:⁊ iohae ſili
MEus aſaph a cõmentariis ad ezechiam ſciſis veſtibus:⁊ nuntianerũt ei verba ꝛabſacis:
HSSt factum eſt cum audiſſet rex eʒechias ſcidit veſtimẽta ſua:⁊ obuolutꝰ eſt ſacco:⁊ in/
trauit in domum dei: Et miſit heliachim qui erat ſuper domum:⁊ ſobnam ſcribam:⁊
ſenioꝛes de ſacerdotibus opertos ſaccis ad eſaiam filium amos pꝛophete: ⁊ dixerunt ad eum.
Hec dicit eʒechias:Dies tribulationis:⁊ coꝛreptionis:⁊ blaſphemie vſqʒ ad eum locũ ⁊ coꝛrue
re eùm faciam gladio in terra ſua.
CPerſpicua relinquẽtes ea tantum in quibus latens ſenſus eſt diſſeramus: Scidunt ueſtes quia rab/
ſacen audiunt blaiphematem. Scindir & ipſe rex ueſtimẽta ſua: quia peccatorum ſuoꝶ & populi eſ
ſe credebat: quod rabſaces uſq; ad portam hieruſalem uenerit & contra dominum talia ſit locutus
Vnde & pontifex qui ſaluatorem blaſphemaſſe credebat: Scidit ueſtimenta ſua: Et paulus ac barna
bas deferentibus ſibi dei cultum lycaonibus ſciderunt ueſtimenta ſua: pro regio ergo cultuobuo-
lutus eſt ſacco:& de palatio ad templum gradiens eliachim põtificem: & ſobnam ſcribam. & ſenio
res de ſacerdotibus miſit ad eſaiam filium amos prophetæ. in quo regis conſideranda humilitas at
q; prudentia. ipſe pergit ad templum principes populi & ſenes ſacerdotum non ſtolis ſacerdotali-
bus ſed ciliciis opertos mittit ad eſaiam filium amos prophetæ: pro quo in regum uolumine legi-
tur:ipſe coopertus eſt ſacco: Et ingreſns domũ domini eliachi autem præpoſitum domus & ſob-
nam ſcribam & ſenes de ſacerdotibus miſit coopertos ſaccis ad eſaiam prophetam filium amos:
hic quia ipſe de ſe eſaias ſcribebat hiſtoriam: non ſe appellauit prophetam: ſed filium prophetæ: Ibi
uero quia alter erat ſcriptor hiſtoriæ:ipſum ſcribit prophetam: Quod quidem & de matheo euãäge
liſta legimus:quod ipſa matheum dixerit publicanum: alii uero euangeliſtæ nomen publicani ta-

r

Liber. xi. c. xxxvii.

cuerint & apoſtolicam tantum poſuerint dignitatem: Et quod in coniunctionibus apoſtolorum
apud ſe ſecundus apud alios prim ſit: Dixeruntq; inquit ad eum: Hæc dicit ezechias: Non rex:non cicis
tumẽs nomen ĩperii:Dies tribulationis & correptionis & blaſphemiæ:Dies hæc Tribulationis: no igon
ſtræ correptionis: dei blaſphemiæ: hoſtium:Ponitqʒ; ſimilitudinem parturientis mulieris & dolen- eni
tis ꝙ ad partum uſq; peruenerit: & generare non poſſit: nec dicere a timore tuo domine conce- ele
pimus doluimus: & peperimus ſpiritũ ſalutis: Si quomõ audiat dominus deus tuus uerba rab Exa
ſacis: Non enim audemus dominum omnium noſtrum dominũ dicere: Quo iraſcente tanta per-
etimur ſed tuum dicimus dominum: & hanc habemus ultionis fidutiam: quoniam uiuens deus 4
blaſphematur a cultore idolorum mortuorum: Et exprobrauerũt ſermonibus quos audiuit domi ie⸗
nus deus tuus: Leua ergo orationem noſtram iacentem: non pro cũcto populo qui iam periit ſed im
pro reliquiis quæ obſidentur: Cumq; ueniſſent ſerui regis ezechiæ ad eſaiam: Rurſum nomen pro 8
phetæ tacuit ut cœptam ſeruaret humilitatem: Præuenitq; eos eſaias: Eodem enim ſpiritu quo fu- n
tura noſcebat:etiam abſentem regem audierat: Et dicit quid reſpondere debent domino ſuo:humi 1
liati in iſta fidutia conſcientiæ: Dicite inquit domino ueſtro: qui ueſter eſt dominus meus. n. hæc o
dicit dominus: Noli timere uerba quibus non tu:ſed ego ſum blaſphematus: nec dico uniuerſa
q regi aſſyrio ſim facturꝰne meã uidear iactare potentiã: ſed quod dandus ſit ei ſpiritus non dei: ſed
aduerſarius: auditoq; nuntio reuertatur ad terram ſuã: & corruat in ea gladio: ut duo pariter ezechi/ .
as quæ optabat audiret: ſe obſidione & periculo liberãdum: & inimicum iratumq; regem in ſua ter M
ra eſſe moriturum: Si quis quærit cur in libro prophetiæ hiſtoria quæ in regum & dierum uolumi ”W
nibus ſcripta eſt mixta uideatur: conſideret quod hiſtoriæ prophetia ſit copulata: tam de liberatiõe
urbis quam de aſſyrii ĩteritu: & de reuerſione ſolis horarumq; decem: &. xv. annorum ſpatiis prote/ 63
latis. qd & prophetiæ eſt & hiſtoriæ: Reuerſus ãt rabſaces inuenit regem aſſyriorum præliantem g
aduerſum lobnam: Audierat enim quod profectus eſſet de lachis & audiuit de characha rege ethio
piæ dicentes: egreſſus eſt ut pugnet contra te: Quod cum audiſſet: miſit nuntios ad ezechiam dicẽs
Hæc dicetis regi iudæ loquẽtes: Non te decipiat deus tuus in quo tu confſidis dicens: Non dabitur C
hieruſalem in manus regis aſſyriorum uſq; ad eum locum: ubi eſt rex hemath: & rex arphad: & rex un
urbis ſapharuaim annæ & auæ: Iſdem uerbis eademq; ſententia: ſcriptum eſt in regum & dierum ſu
uolumine:quod rabſaces iuxta domini uoluntatem obſidionem deſeruerit hieruſalem & perrexe dd
rit ad dominum ſuum: quem uel deſerta uel capta lachis: ad oppugnandam lobnam ire cognoue-/ 1
rat: ip ſe quoq; ſennacherib audiens tarachain regem ethiopum inferre ſibi bellum: occurrit ueniẽ
ti: & nihilominus mittit nũtios ad ezechiam & epiſtolas: ut quos nec dum uiribus cœperat: ſermo/
ne terreret: Et quomõ populo dixerat non te decipiat ezechias: eadem blaſphemia loquitur ad re
gem non te decipiat deus tuus: Ponitq; exempla maiorum: quod quomodo cæteras terras non po
tuerĩt liberare dii ſui de manibꝰ eoꝶ: ſic nec hieruſalẽ liberetur: In enumeratione autem gentiũ cæ
terarum: ponit ana & aua:quas. Ixx. miſcuerunt dicentes: anae uagaua. coniunctionemq; & ideſt. u.
Inter duas gentes:anae & auæ: lingua poſuere hebrea: ut ignorantibus una gens uideatur aut ciui
tas: Manifeſta tranſcurrimus ut in dubiis immoremur: Pugnaſſe autem ſennacherib regem aſſy-
riorum cõtra ægyptios & obſediſſe peluſium: iamq; extructis aggeribus urbe capienda ueniſſe the
racam regem ethiopum in auxilium: & una nocte iuxta hieruſalem centum octuagintaquinq; exer .
citus aſſyrii peſtilẽtia corruiſſe: narrat herodotus & pleniſſimæ beroſus chaldaicæ ſcriptor hiſtoriæ
quorum fides de propriis libris petenda eſt. C
CEt tulit eʒechias libꝛos de manu nuntioꝛum ⁊ legit eos ⁊ aſcendit in domum domini:⁊ ex⸗⸗ 4
pandit eos coram domino:ꝛ oꝛauit ad dominum dicens:Domine exercituum deus iſrael:( uſq; 4
ad eum locum:)? nunc domine deus noſter ſalua nos de manu eiꝰ ⁊ cognoſcant omnia regna 4
terre quia tu es deus ſolus. CContra ſennacherib regis blaſ
phemias: ſolita ezechias arma corripuit: Rurſumq; pergit ad templum: & epiſtolas eius expandit
coram domino. Prius tacuerat non enim audebat domini timore perterritus in templo ora reſera
re:nec liberas ad deum præces fũdere: Nunce autem quia iam audierat eſaiam dicentem. Ne timeas .
a facie uerborum quæ audiſti: quibus blaſphemauerunt pueri regis aſſyriorum me & cætera: Auda
cter dominum depræcatur & ſolum deum aſſerit eſſe uiuentem: per quæ idola intelligimus imagi
nes mortuorum: Quodq; ifert: (Vere enim domine deſertas fecerunt reges aſſyriorum terras & re .
giones earum: & dederunt deos earum igni: Non enim erãt: dii:, ſed opera manuum hominum: li
gnum & lapides & comminuerũt eos:) Multis probatur hiſtoriis quæ ſcribunt reges perſarum ue
niſſe in græciam: & ſubuertiſſe atq; ſpoliaſſe templa græcorum ultionemqʒ poſtujat: ut per occaſio
nem ſui omnia regna cognoſcant: quod ſolus ſit deus qui poſſit ſuos de diſcrimine liberare.
CMWiſit autem eſaias filius amos ad ezechiam dicens:Hec dicit dominꝰ deus iſrael: Pꝛo

quibus rogaſtis me de ſennacherib rege aſſyrioꝛum:hoc eſt verbum quod locutus eſt domi/
nus ſuper eum:Beſpexit te ⁊ ſubſanauit te virgo filia ſyon:poſt te caput mouebit ſilia hieru/
CQuia tã audacter ezechias dominũ depræcatus eſt nec miſit ad eſaiam ut priꝰ miſerat: Non ipſe
propheta

Super Eſaiam.

propheta pergit ad eum: ſed mittit nuntios qui eĩ dicerent uerbis dei: ſuper ſennacherib contra quẽ
rogas domini iſta ſententia: uirgo ſyon: & filia hieruſalem: quæ ideo uirgo appellatur & filia: quia
cũctis gentibus ſimulachra adorantibus hominum mortuorum: hæc ſola conſeruat caſtitatem re/
ligionis dei:& uniꝰ diuinitatis cultum: Subſanauit te atqʒ deſpexit te:& quæ ne ad maiorem te blaſ
phemiam concitaret:præſenti non reſpõderat:Poſt habeuntem mouit caput ſuum certa de ultio-
ne ſecura de pœna: Et hæc locuta eſt: non contra me: ſed contra dominum ſuperbiſti: nec ipſe per

hon
leron
Win
cl,
aner,,
lede

8 te ſed per ſeruos tuos: ut maior eſſet arrogantia blaſphemantis: Dixiſti enim quod in quadrigarum
inin tuarum multitudinem aſcẽderes altitudinem mũtium: & iuga libani & excelſa. ſuccideres cœdros
püͤti atq; abietes illius: quod uel de cunctis gentibus metaphoricos principibuſq; earum debemus acci-
ian pere: uel de hieruſalem quæ ĩterprætatur libanꝰ: ut cœdros eiꝰ atq; abietes: ad potẽtes quoſq;: & op
. n timates. altitudinem uero ſummitatis illius ſaltumq; carmeli: referamus ad templum:pſe enim ſu-/
u ⸗ pra dixerat: Numquid non audiſti quæ fecerunt reges aſſyriorum omnibus terris quas ſubuerte-
rim: Ergo nec tu poteris liberari: Quodqꝙ; infert: Ego fodi & bibi aquã & ſiccaui ueſtigio pedis mei
re omnes riuos aggerum:Iuxta hiſtoriam hoc intelligi poteſt quod pro multitudine exercitus om-/
bndel nia fluenta exſiccauerit ut puteos ſibi fodere ſit compulſus: Iuxta tranſlationem: quod omnes popu
nciſt los qui interdum ſub aquarum nomine deſcribuntur ſuo uaſtarit exercitu. Pro quo ſoli:lxx. tran--
kerechi, ſtulerunt & poſui pontem: & deſertas feci aquas: & omnes congregationes aquarum: quod ſcilicet
uſi te nulla ſibi gẽs in uia fuerit ſed ſup oẽs populoꝑꝶ aquas ſuo calcaueri pede Mä W
oluni CNũquid nõ audiſti que olim fecerim ex diebus antiquis ego plantaui illud:z nũc addixi eos
dertie Et factum eſt in eradicationem collium compugnantium:⁊ ciuitatum munitarum:Habitato//
s oe res earum bꝛeuiata manu contremuerunt ⁊ confuſi ſunt:facti ſunt ſicut fenum agri ⁊ gꝛamẽ pa
mmm ſcue ⁊ herba tectoꝛum que exaruit anteqᷓ; marureſceret: Habitationem tuam:⁊ egreſum tuuz
egeeti 2 introitum tuum cognoui ⁊ inſaniã tuam contra me cum fureres aduerſum me:ſ nuperbia tna
um⸗ aſcendit in aures meas:ponam ergo cingulum in auribꝰtuis:⁊ reducã te in viã ꝑ quã veniſiit.
nabin CNHæc ex pſona dei cõtra uerba aſſyrii ſentienda ſunt:qd ad blaſphemiam eius ſic reſpõderit domi
gun nus Num ignoras quod hæc quæ feciſti mea feceris uolũtate: & ego hæc futura prædixerim ac p te
tdenn facienda mandauerim:? Itaq; quod olim decreui hoc expletum eſt tempore: ut colles ideſt prin-
Neee cipes qui inter ſe ante pugnabant: & ciuitates munitiſſimæ me contrahente manum meam:nec ſoli
gnolg/ tum præbente auxilium: eradicarentur & contremeſcerent ac perirẽt: & compararentur non oliuæ
veni & uineæ fructuoſiſq; arboribus:ſed fœno & gramini: herbiſq; domatum: quæ frugibus impedimen
nkemo to ſunt: & ante marceſcunt quam ad maturitatem perueniant: Itaq; & ſenſionem & egr eſſum:& in/
mar troitum tuum ante cognoui: & inſaniam qua contra me debachaturus eras prophetis uaticinan//
Vum tibus ſum locutus: per quos olim dicturum eſſe te noueram:In cælum aſcendam: ſuper ſydera cæli
ie⸗ ponam thronum meũ eroq; ſimilis altiſſimo: Itaq; furor tuus & ſuperbia tua peruenit in aures me-
ic as: & nequaꝗᷓ ultra portabo: ut intelligas: quod potuiſti: non tuis potuiſſe te uiribus ſed meo arbi/
mdl trio: Merebantur enim impiæ gentes & infructuoſæ arbores: ut per te quaſi ſecurim: & ſerram meã
rnch⸗ ſucciderentur & caderent:Itaq; ponam circulum ſiue camum in naribus tuis: ut blaſphemantia: ora
D conſtringam:& nequaꝗ ultra talia loqui audeas: frenumq; initiam labiis tuis: quod tuã ferociã do/
uinae⸗ met & te reducat in aſſyrios: Qua tranſlatione & in pſalmis contra impios ſcriptura abutitur:ĩ fre-
hutte no & camo maxillas eorũ cõſtringe ꝗ non appropinquãt tibi.
CTibi autem hoc erit ſignum:Comedes hoc ano que ſponte naſcuntur:⁊ in anno ſecundo po
nirſt mis veſcere:in anno ãt tertio ſeminate ⁊ metite:⁊ plantate vineas:⁊ comedite fructũ earum:⁊
RK mitte id quod ſaluatum fuerit de domo iuda:⁊ quod reliquum eſt radiceʒ deoꝛſum:⁊ faciet fru
irrer ctum ſurſum quia de hieruſalem exibunt reliquie ⁊ ſaluatio de monte ſyon zelus domini exer/
giii cituum faciet iſtud. CO˖ Omnia hæc propheta per nuntios ad ezechi
