er⸗ memit.Ne cõtẽpſeris unũ de minimis iſtis. Egredietur quoq;ʒ ſpõſus de cubili ſuo & ſpõſa de tha
zele l.cor. 7. 2,. lamo ſuo. Vt ĩ tpe ieiunii uocatiõis: & cætus ſanctificatiõis eccleſiæ electõis ſenũ cõgregatõis par
uulog: & ſuggẽtiũ ubera nõ ſeruiat ſpõſus & ſpõſa opi nuptiali: ꝗbus lege pmiſſũ ẽ: ut ad bella
Nen ñ ꝓcedant Vn & apoſtolus recedendũ parũp a coitu pᷣcepit: ut uacare poſſimus oratiõi. Ergo ꝗ in
jet caſtigatiõe uictus: & ieiunio atq; elemoſynis dicit ſe agere pœnitentiã: fruſtra hoc ſermone ꝓmit
re tit niſi egrediatur de cubili ſuo: & ſanctũ purũq; ieiuniũ pudica expleat pœnitentia. Quodq; ſeq/
bii⸗ tur.Inter ueſtibulũ & altare plorabant ſacerdotes:Pro ueſtibulo.Ixx. crepidinẽ interpᷣtati ſunt.Sy
. machus oπνπ½εοον⁰ Agla ρα οαιο% νοσTheodotiõ ipm uerbũ hebraic poſuit VLAM: quã nos
antefores templi porticũq; poſſumus dicere. Et nota qd ſacerdotibus pcipiat ꝗ ſunt miniſtri dñi
ns 7. cor.il.g. ut plorẽt inter templum && altare: & dicant cum apoſtolo. Quis ĩfirmatur & ego non infimor? ꝗs
ni ſcandalizatur & ego non uror:Et flere cum flentibus. Locuſq; aptus pœnitentiæ & confeſſioni
templum eſt & altare. Docetq; quid dicere debeãt ſacerdotes immo quomodo dominum depræ
cari. Parce populo tuo: qui quando peccabat uocabatur non populus tuus: munc poſtꝗᷓ receſſit a ui
ciis apellatur populus tuus: Et ne des hereditatem tuam in opprobrium: Vt dominentur eis na-

Miero.liber Anicus

tiones. Aptũ eſt ænigma qd latebat: Popul“ enĩ ille multus & fortis: ꝗ ſupra ſub erucæ & locuſtæ

& bruci & rubigimis deſcriptꝰ nomine: nũc manifeſtiꝰ ꝗ ſit oſtẽditur: Vt dominentur ꝗt eas na
tiões. Datur ãt ? opprobnũu hereditas dni q ſeruierit hoſtibꝰ & dixerit natões. ubi ẽ deꝰ eoꝶ quẽ
ſibi pᷣſulẽ:quẽ defẽſorẽ eẽ iactabãt:Poſſumꝰnatões iterpᷣtari & aduerſarias poteſtates: ꝗᷓ ꝗdiu ñ agi
mꝰp cœnitẽtiã dñant᷑ noſtri: & exprobrãt & dicũt ubi ẽ deꝰ eoꝶ. Iudæi iſtũ locũ ad gog & magog
referũt: ad ſeuiſſimas natões qᷓs iĩ ultio tpe cõtra iſrael dñt eẽ uẽturas: d ꝗbꝰpleni ſctibit᷑ ĩ ezechiel.
elatꝰ ẽ dñs terrã ſuã:⁊ pepcit pplo ſuo:⁊ rñdit dñs ⁊ dixit populo ſuo:Ecce ego mittã vobis
frumẽtũ ⁊ vinũ ⁊ oleũ:⁊ replebimini in eis:⁊ nõ dabo vos vltra oppꝛobꝛiũ ĩ gẽtibꝰ:? eũ g ab ag

lone eſt ꝓcul faciã a vobis:Expellã eũ in terrã inmiã ⁊ deſertã.Faciẽ eiꝰ) mare oꝛiẽtale:⁊ extre

mũ erꝰad mare nouiſſimũ:⁊ aſcẽdet fetoꝛ eiꝰ:⁊ aſcẽdet putredo illius:qꝛ ſupbe egit. LxXxX.
CCEt ʒelatus ẽ dñs populũ ſuũ terrã ſuã:⁊ pepcit populo ſuo:⁊ rñũdit dñs ⁊ dixit populo ſuo.Ec
ce ego mittã vobis frumẽtũ ⁊ vinũ ⁊ oleũ:⁊ iplebimini ex eis:⁊ nõ dabo vos vltra oppꝛobꝛium
in gentibus:⁊ eum qui ab aquilone eſt repellã a vobis:⁊ educam eos in terraʒ que eſt ſine aqua
7 diſperdam faciem eius in mare pꝛonum:poſterioꝛa eius in mare nouiſfimum:⁊ aſcẽdet furoꝛ
⁊ aſcẽdet putredo illius quoniam magnifſicata ſunt opera eius.
CPoſtq̃ ſacerdotes ꝓ populo depcati ſũt & dixerũt parce populo tuo dñe:& ne des hereditatẽ tuã
opprobriũ: fecitq; populus q pᷣceptũ ẽ ut ſanctiſicaret ieiumiũ: pdicaret curationẽ:cogeret multi/
tudinẽ: paruulos & ſugẽtes ubera cõgregaret & egrediatur ſpõſus de cubili ſuo & ſpõſa de thala/
mo ſuo: & neqꝗᷓꝗᷓ carmi & uoluptati: ſed aiæ & fletibus ĩſeruirẽt: zelatus eſt dñs terrã ſuam: quã prius
q̃ſi alienã cõtẽpſerat: & paſſus fuerat locuſta uaſtãte populari: & ĩ tm̃ pepcit pœnitẽtibꝰ: ut eos di/
gnos ſua reſpõſiõe faceret. Diceretq; qm̃ oꝝs fruges ueſtras: locuſta brucus. rubigo uaſtauit: Ideo
dabo uobis frumẽrũ: & cætera: ꝗᷓ ꝓpheta deſcribit: & ultra uos ñ tradã captiuitati: Et aſſy rium atq;

caldæũ ꝗ ab aqlone ẽ: pcul faciã a uobis: de quo ſupra dictũ eſt. Populꝰ multus & fortis:añ faciem

eius ignis uorãs: & poſt eũ exurẽs flãma: ꝗſi aſpectus equoꝶ aſpectus eoꝑ. Et expellã inꝗt eum in
terrã ſolitudinis: & primæ ptes illiꝰ cadẽt ĩ mare oriẽtale: & poſteriores ĩ mare nouiſſimo: & aſcẽ/

det fœtor eiꝰ ideſt ꝗq ab aquilone ẽ & putredo ꝗa ſupbe egit: Sepe cõmonui ſub trãſlatione locu/

ſtarũ deſcribi impiũ caldæoꝶ: quo iudlæa uaſtata ẽ: Itaq; ſeruat metaphoram in reliqs: & iuxta ſitũ
ꝓuiĩtiæ ſic loꝗtur: ꝗſi nõ de hoſtibꝰ ſed de locuſtis referre uidetur: Etia noſtris tẽporibus uidimus

agmina locuſtaꝶ terrã texiſſe iudæã: ꝗᷓ poſtea miſericordia dñi ĩter ueſtibulũ & altare: hoc ẽ inter

crucis & reſurectiõis Iocũ ſacerdotibus & populis domini depᷣcãtibus atq; dicẽtibus: Parce popu-
lo tuo: Vẽto ſurgẽte ĩ mare primũ & nouiſſimũ pᷣcipitatæ ſũt: Mare primũ qd iuxta ſolitudinẽ eſt:
& uergit ad orietẽ illud itellige:ĩ quo fuit quõdã Sodoma & gomorra adama & ſeboim: qd nunc
mortuũ nominatur: eo qd nulla ibi uiuãt aĩantia. Mare ãt nouiſſimum hoc qd ad occidẽtẽ ẽ. & qd
ducit ĩ ægyptũ: ĩ cuiꝰ littore gaza & aſcalon azottusq; & ioppe & ceſarea & ceteræ urbes marſtimæ
ſitæ ſũt. Cũq; littora utriuſq; maris aceruis mortuaꝶ locuſtaꝑꝶ: quos aqᷓ euomerãt iplerẽtur: putre/
do eaꝶ & fœtorĩ tm̃ noxi fuit: ut aerẽ quoq; corrũperet: & peſtilẽtia ta iumẽtoꝶ q; hoim gigne/
retur Quærat eruditꝰlector ubi hoc iuxta litterã factũ ſit de caldæis: Nõ multo poſt tpᷣe qᷓ hæc pro
phetata ſut:ſi ꝗdẽ in Eſaia legimus. Cuũ cẽtũ ſeptuagita ꝗqnq; milia caldæoꝑꝶ ſub rege Ezechia ĩ una
nocte angelo ſeuiẽte pcuſſa:Hoc iuxta hiſtoriã dixerius: Cætene iuxta tropologia oĩs aĩa terra eſt
dñi: in q́ ſeminat paterſamilias ſemẽtẽ ſuã: ꝗᷓ cũ ꝓ tritico zĩzaniã fecerit.i:auenas & loliũ & offẽde
rit dim ſuũ: & poſtea egerit pœnitẽtiã plãgẽſq; dixerit: parce dñe parce populo tuo:Zelatur do
minus terrã ſuã & pcet ei quã dudũ cõtẽpſerat: ſuoq; eã dignatur alloꝗo & dicit: Mittã tibi frumẽ
tũ de quo ſcriptũ ẽ: Amẽ amẽ dico uobis niſi granũ frumẽêti cadẽs ĩ terra mortuũ fuerit ipᷣm ſolũ
manet: ſi autẽ mortuũ fuerit. multos fructus facit: & uinũ qd lætificat cor hoĩs: & oleũ qd exilarat fa
ciẽ: ut uetꝰ triſtitia peccatoꝶ: frumẽti & uini & olei.i. uirtutũ lœticia tẽperetur: Ttãq; habebũt bo/
noꝶ oĩm abũdãtia: ut repleãtur eis atq; ſaturẽtur. Cũq; hoc fuerĩt cõſecuti neꝗᷓꝗᷣ tradẽt᷑ ĩ opprobri
um gẽtibus: De ꝗbus apoſtolus loqtur: Nõ ẽ nobis colluctatio aduerſus carnẽ & ſanguinẽ: ſed ad

4
4

Ephe.6.b.

uerſus pricipes & poteſtates mũdi. aduerſus rectores tenebraꝶ haꝑ: cõtra ſpiritalia neꝗtiæ i cæleſti

bus: Eu quoq; ꝗ a babylone ẽ: de quo hieremias loqtur: Ab aqlone exardeſcẽt mala ſup oẽs habita
tores terræ: De quo & ſalomõ ſcribit: Aꝗlo uẽtꝰ duriſſimꝰ:Procul inqt a uobis faciã & expellã eũ
in terrã iuiã & deſertã: ꝗᷓ nõ habet notitiã dei: In ꝗᷓ nõ habitat ſpũs ſanctus: Facieſq; eius erit i mari
primo & ĩ mari nouiſſimo: iis ꝗ apperuerit ei ianuã peccatoꝶ: & apud quos uſq; ad extremũ uitæ
tp̃ᷣs pꝑmãſerit: & fœtor illiꝰ & putredo aſcẽdet:& iã ĩ eos ꝗ ſibi magna ꝓmittũt:& cadũt ꝑ ſupbiam
qa nũꝗᷓ tuta:ẽ hũana fragilitas: & ꝗᷓto uirtutibus creſcimus tãto magis timere debemus.ne de ſubli
mibus corruamus: Iluxta literã greges locuſtaꝶ magis auſter ꝗᷓ aglò cõſueuit adducere.i.nõ ex fri/
gore ueniũt ſed ex calore: uerũ qm de aſſyriis loqpat᷑ locuſtaꝑꝶ ponẽs ſimilitudinẽ: iõ Aglonẽ ĩter
poſuit: ut ñ uerã locuſtã: qᷓ ab auſtro uenire cõſueuit: ſed ſub locuſta ĩtelligamaſſyrios atq; caldæos
CMoli timeꝛe terra:exulta ⁊ letare qm̃ magniſicauit dñs ut faceret: nolite timere aialia regiõis
q; germinauerũt ſpecioſa deſerti: ſicꝰ? vinea dederũt vᷣtutẽ ſuã:⁊ſilij ſiõ exultate:⁊ letami i dño

deo vro:qꝛ dedit vobis doctoꝛẽ iuſtitie:⁊ deſcẽdere faciet ad vos ĩbꝛẽ matutinũ:⁊ ſerotinũ ĩ pꝛi

.

inn al 1.

eipio:⁊ iplebũt᷑ arce frumèẽto:ꝛ redũdabũt toꝛcłariavio ⁊ oleo:ꝛ reddã nobiſ ãnoſ quoſ cõmedit .

locuſta:bꝛucꝰ ⁊ rubigo:⁊ eruca:foꝛtitudo mea magna qᷓ; miſi ivoſ:⁊ ↄmedetis veſcẽtes ⁊ ſatura
bimini ⁊ laudabitis nomen dei vr̃i ꝗ fecẽ vobiſc mirabilia ⁊ ñ ↄfdet᷑ ppłs meusiſ. piternũ
ä ſcietis qꝛi medio iſrael ego ſũ:⁊ ego dñs deꝰvã:⁊ ñ ẽ apliꝰ:⁊ ñ ↄfũdet᷑ ppłs meꝰi eternũ.LXxX.
CCõſide terra gaude atq; letare:qꝛ magniſicauit dñs vt faceret.Cõſidite iumẽta cãpi:qm̃ ger/
minauerũt cãpi ſolitudis:qꝛ lignũ attulit fructũ ſuũ:ficus ⁊ vinea dederũt foꝛtitudinẽ ſuã:⸗ filij
ſion gaudete:atq; letamini in dno deo vꝛo:qm dedit vobis eſcas iuſtitie:⁊ pluit vobis ibꝛez tẽ⸗
poꝛaneũ ⁊ ſerotinũ ſicut a pꝛicipio:⁊ replebũtur aree tritico ⁊ redũdabũt toꝛcularia vino ⁊ oleo
n Et reddã vobis ꝓ ãnis in ꝗbꝰcõmedet locuſta ⁊ bꝛucus ⁊ rubigo ⁊ eruca:Foꝛtitudo mea ma⸗
gna quã miſi in vos:eæ veſcemini cõmedẽtes:⁊ ſaturabimini:⁊ laudabitis nomẽ dñi dei vrig fe
citvobiſcũ mirabilia:⁊ nõ ↄfundet᷑ pplus meus in eternũ:⁊ ſcietis:qꝛ in medio ꝗſrael ego ſum.
n Et ego dñs deus veſter:⁊ nõ eſt ampliꝰpᷣter me:⁊ nõ cõfundet᷑ populus meus in eternum.
COibꝰꝗ ſupta fuerat cõminatꝰnũc cõtraria pollicetur. Supra dixerat i. gnis cõmedit ſpecioſa dſer
n ti:& flãma ſuccẽdit oĩa ligna regiõis: & beſtiæ agri q̃ſi area ſitiẽs ibrẽ ſuſpexerũt ad te:qm̃ exſicca⸗
ti ſũt fõtes aquaꝶ:& ignis deuorauit ſpetioſa deſerti. Nũc letis triſtitiã miti gat & lachrymas uertit
wi in riſum. Nolite ĩꝗt timere aĩialia regiõis: ꝗa germinauerũt ſpetioſa deſerti: quia lignũ attulit fru/
li⸗ ctũ ſuũ:ficus & uinea dederũt uirtutẽ ſuã: tãta erit reꝶ oĩum habũdãtia ut nequaq̃ dẽ uobis fru/
U mẽtũ uinũ & oleũ quo ſaturemĩ.Sed adipleãtur areæ frumẽto & redũdẽt torcularia uino & oleo
ins ut nõ ſolũ ipſi cõmedere:ſed & iã aliis pᷣbere ualeatis. Ad filios quoq;ʒ ſiõ ſpãliter loꝗtur ut exultẽt
ch⸗ & gaudeãt nõ in qcũq; re leui:ſed in dño deo ſuo ꝗ dedit eis alimẽta iuſtitiæ: ut. xx.trãſtalerũt. Et
eo ĩbrẽ tpaneũ & ſerotinũ: ut cõmedãt atq; letẽtur: &laudẽt nomẽ dñi dei ſui: ꝗ fecit cũ eis mirabilia:
& nequaꝗᷓ cõfũdãtur: & ſciãt ꝗa dns deus iſtael hĩtet in medio eoꝶ: & pᷣter iſſ nullus ſit aliꝰ: qa pa
n ter in filio & filius in patre. & nõ cõfundeturpopulus meꝰ in etemnũ. Hæc iuxta litterã: qa a dno re/
nn ꝓmiſſa ſunt credimus accidiſſe: & ſterilitatẽ p̃teritã nouis frugibꝰcõpẽſatã ut ꝗcꝗd Tporik&οορ 10
1 cuſtæ brucꝰ & rubigo & eruca cõſũpſerat: ãnis ſeqntibꝰ ipleretur. Quærius cur eruca fortitudo uel
o uirtus dñi appellata ſit: & nõ ſolũ uirtus: ſed uirtus magna. Quõ potẽtia dei in ægyptiis plagis oñ
ti ſa eſt ꝑ parua aĩalia: &pcipue ſciniphes ꝗ tã pui ſunt culices: ut uix cernãtur oculis. Sic & nũc puo
n tardoq; uermiculo ꝗ uix moueri põt: & leui tactu cõteritur: dei potẽtia & humana fragilitas demõ

ſtratur. Nõ quo deus ad nutũ ſuũ & potẽtiæ maieſtatẽ neqꝗ at terras ſubuertere: & opire cũcta dilu/
uio uel flumie cõcremare:ſed ꝑ ꝑua ut ita dicã pũcta corpoꝶ oñdit humanã fragilitatẽ. Vñ & il/
lud ſolemus Martioni & cæteris rñdere hereticis ꝗ uetus laniãt teſtm̃:qd & pulices & culices & ci
mices: & huiuſcemõòi aĩantia iccirco fecerit deus: ut fragilitatẽ & ĩbecillitatẽ noſtræ carnis oñde/
ret:q̃ in tm̃ nihili eſt ut ab his ꝗᷓ pua ſüt uulneretur.Si aũt eruca puuſq; uermiculus fortior hoĩe ẽ:
ꝗd gloriatur terra &cinis: & elata p ſupbiã (cũ ex humo ſit a quo hõ appellatur)humana contẽnit.

— *
—

—
— —2
— —

p8.77. Quidã lIocũ iſtũ ſic ĩterpᷣtãtur.A dextris & a ſiniſtris uirtutes & fortitudĩes dei legius:q̃s græci Av/
Iſa.ö6ta. vtοιο UoOcät: aut a dextris ſeraphiĩ & cherubi: cũctaſq; ãgeloꝑꝶ ptãates. a ſiniſtris cõtrarias /fortitu
dines. De ꝗb“ ſcriptũ ẽ: Miſit ĩ eos ira idignatiõis ſuæ: furorẽ & irã & tribulationẽ ĩmiſſionẽ p an
hn gelos malos. De ꝗbus & Micheas in regũ uolumie loꝗtur. Vidi duñm deũ iſrael ſedẽtẽ ſup thronũ
m. ſuũ & oĩs exercitus cæli ſtabat iuxta eũ a dextris & a ſiniſtris eius. Ego puto ſiniſtrũ fuiſſe ſpüm: ꝗ
uct hA egreſſus eſt & ſtetit corã dño & ait. Ego decipiã Achab: & egrediar & ero ſpus mẽdax in ore ojĩuz
lede I.eg.lé. c. ꝓphaꝑ eius. Ad quã ſiniſtrã & cõtrariã ptãtẽ eius ꝗᷓ apta erat ad decipiẽdũ: ut exercitata ad ruinas
ndo &Sa multos añ decepat. Loqturdeus. Decipies & ualebis: egredere & fac ſic. Spũs quoqʒ ille ꝗ ſuffo/
une —ʒ cabat ſaul:de quo dixerũt ad eũ pueri ſui. Ecce ſpũs dei malus obſtupeſcere te facit:de ſiniſtris pti-/
ſoli b bus erat:ꝗ miĩſtrãt dño ad puniẽdos eos ꝗ cruciari pp pctã meruerũt:nõ ſolũ.n. hoĩes miſtri ſunt:
unſ &S ultores iræ eius: iis ꝗ malũ opãtur: & nõ ſine cã portat gladiũ Sed ẽt cõtrariæ fortitudĩes:q ap/
abo, ps. 6. pellãtur furor & ira dei. Quos ꝓphadeclinãs ait: One ne in furore tuo arguas me:neq; ĩ ira tua cor
obi h 1.Cor. 5.4. ripias me: Iſtiuſmõi(ut ita dicã) qõnariis atq; tortoribus tradidit apoſtolus pctõrẽ ĩ ĩteritũ carnis:
id tcchim. l. d. ut ſpus ſaluus fieret. De ꝗbus & ſatanas eſt cui tradidit alios: ut diſcerẽt nõ blaſphemare. Hæc d eru
Zen ca cur dei appellata ſit uirtus. Trãſeamus ad ordinẽ ĩtelligẽtiæ ſpiritalis. Ne timeas terra ĩmo cõfi/
bin de atq;ʒ letare.ꝗᷓ prius ſemẽtẽ dñicã tua ariditate pdid eras:qa magnificauit dñs:ut faceret tecũ mi/
liel ffeericordiã: in tm ut ẽt ium Eta regiõis & deſertæ ſolitudies letis noualibus cõplerẽtur. Et li gnũ cru
nui cis afferret fructũ ſuũ: & ſpũs ſcti dona dulciſſima ſuã cũctis tribuerẽt largitatẽ. Vos quoqʒ quos iu
u⸗ ſte poſt pœnitẽtiã uoco filios ſion & eccleſiæ: letamini atq; audete: qa dedit uobis deꝰ pater do/
bin ctorẽ iuſtitiæ & deſcẽdere fecit ad uos pluuias tpaneas atq; ſerotinas: Pluuia tẽpeſtiua ẽ qñ primũ
ſ doctrinã ſuſcipimus: pluuia ſerotina qn laboris noſtii fructus recipimus: & ad pfectã ſanctaꝶ ſcri
pturarũ ſciẽtia puenimus. Põt pluuia tpanea & ſerotina uetus & nouũ accipi teſtm̃:Et nõ ſolũ in/
ii qt hoc dedit ſed fecit uos nouis uirtutũ frugibus habũ- dare: & ſaturari atq; lebriari frumẽto & ui/
8 no & oleo: de quo ſepe diximus. Et annos quos pturbatiõibus an regnatibus pdideratis in uobis:
i⸗ qũ opa ueſtra locuſta brucus rubigo erucaq; cõſumpſerãt: deus uobis pire nõ paſſus eſt. Tunc cõ/
i⸗ medetis fruges iuſtitiæ: & ſaturabimini & laudabitis nomẽ domini dei ueſtri: qui fecit uobiſcum
inn

Miero.liber vnicus

. mirabilia. Si autẽ poſt pœnitentiam tantà uber tatem deus rerum oĩum pollicetur. Quid reſpõ/
debit Nouatius negans pœnitentiam: & reformari poſſe peccatores in priſtinum ſtatum. ſi digna
fecerint opera pœnitentiæ. in tantum enim deus recipit pœnitentes ut uocet eos populum ſuum:
& nequaꝗᷓ aſſerat confundendos: & habitaturum ſe in eorum medio repromittat: Nec amplius
eos alium habituros deum: ſed in eum toto animo confiſuros:qui in illis maneat in eternum.
CCEt erit poſt hec:effundam ſpiritum meũ ſuꝑ omnẽ carnem:æ prophetabunt filii veſtriꝛ filie
veſtre. ſenes veſtri ſomnia ſommiabunt:z iuuenes veſtri viſiones videbunt:Sed ⁊ ſuper ſeruoſ
meos ? ancillas meas in diebus illis effundam ſpiritum meũ: dabo pꝛodigia ĩ celo ⁊ in terra.
Sanguinem ⁊ ignem ⁊ vapoꝛem fumi:Sol conuertetur in tenebras ⁊ luna in ſanguincẽ. Anteqᷓ
veniat dies dñi magnus ⁊ horribilis:⁊ erit omnis ꝗ inuocauerit nomen dñi ſaluus erit. LXX.
CEt erit poſt hec effundam de ſpiritu meo ſuper omnem carnem.⁊ pꝛophetabunt ſilij veſtri:⁊
filie vre.? ſenes ueſtri ſomnia ſomniabunt:⁊ iuuenes veſtri viſiones videbunt:⁊ ſuper ſeruos
2 ſup ancillas in diebus illis effundã de ſpiritu meo:⁊ dabo ꝓdigia in celo:⁊ ſupꝑ tet rã ſanguinẽ
ignem ⁊ vaporem fumi:Sol conuertetur in tenebras ⁊ luna in ſanguinem:anteqᷓ veniat dieſ
domini magnus ? illuſtris.Et erit omnis qui inuocauerit nomen domini ſaluus erit.
CHũc locum beatus apoſtolus petrus impletũ tpe dominicæ paſuonis expoſuit: qũ deſcendit die
pẽtecoſtes ſpirituſſanctus ſup credentes: & oẽs Iloquæbãtur ſicut ſpirituſſantus dabat eis.ita ut mi
rarentur qui aderant & dicerent: Nonne oës iſti ꝗq locutur galilei ſunt: & quomõ nos audiuimus
linguã noſtram in q nati ſumus parti & medi & elamitæ: & reliꝗ.· Alii uero dicebãt quid uult hoc
eſſe. irridentibus atq; dicentibus: muſto pleni ſũt. Stans petrus cũ undecim eleuauit uocẽ ſuã & ait: uch,
Viri iudæi: & ꝗ habitatis ieruſalẽ uniuerſi.hoc notũ ſit uobis & auribus pcipite uerba mea: Neq;.n.
ut uos eſtimatis iſti ebrii ſũt: cũ ſit hora tertia diei. Sed hoc ẽ qd dictũ ẽ ꝑ ꝓphetã iohel:Et erit poſt
hæc dicit dñs: Effundã de ſpũ meo ſup oẽm carnẽ & ꝓphetabũt Et reliqᷓ uſq; ad e locũ: quẽ in ca
pitulo ꝓpoſuimus. Cũ igitur Petrus illo tpe quo paſſus ẽ dñs ꝓphetiã iohel explet eẽ memoret.
Hoc tm qrimus quũo & ſupiora & media & qᷓ ſecũtur uſq; ad finẽ uolumis ſibi ualeat coherere. ne
ſib uno textu cõſeqntiaq; ſermõis: diuerſa & diſſonãs iĩter ſe explãatio ſcatere uideatur: a pricipio
ergo uſq; ad eũ locu ubi ſcriptũ ẽ. Magnus dies dñi & terribilis ualde: & quis ſuſtinebit eu⸗Cõmi/
natio eſt atq; deſcriptio quæ peccaroni populo dñs illaturus ſit. Ab eo auũt loco ubi legimus. Con/
uertimini ad me in toto corde: & in ieiumio & in fletu & in planctu uſq; ad eum locũ ubi ait. Qua
te dicũt in populis ubi eſt deus eoꝶ. Cohortatio dñi eſt poſt pœnas atq; ſupplitia ad pœnitẽtiam
ꝓuocantis. Rurſum ab eo loco qui ſeꝗtur zelatus eſt dñs terram ſuã & pepercit populo ſuo. Et re/ che
ſpondit dñs & dixit: uſq; ad eum locum ubi ſcriptum eſt. Et nõ cõfundetur populus meus in eter-/ ⸗
num. Repromiſiio futuroꝶ eſt. Quæ bona poſtꝗᷓ egerint pœnitẽtiã debeãt pſtolari. Et poſt mul/
ta quæ longum eſt retexere.Hæc quoq; in ꝓmiſſione dicũùtur: ꝗᷓ in pitiarum conamur exponere:
Effundam de ſpiritu meo ſuper oêm carnem: & ꝓphetabunt filii ueſtri & filiæ ueſtræ & reliqua. Vi
deor mihi a principio uſq; ad hunc locum: textum ſeruaſſe ſermonis. Laboris eſt maximi: quomõ
quæ ſecuntur iis qᷓ nunc diſſerimus coaptanda ſint. Alius dicet ꝗ; generaliter in ultimo tꝑe repro/
miſſa ſunt nunc ex parte cõpleta. Et qa ꝓhemium futurorũ in primo aduentu dñi apoſtoli ſentie/-
bant:libamenta quædam: & primitias mirabilium expleta memoraſſe: ut donec ueniat qd pfectũ
eſt: Id qd ex parte pceſſerat ſentiremus. a lius uero apoſtolice eſſe aſſereret conſuetudinis. Iuxta il
lud qd de ſancto uiro ſcriptũ eſt: diſpenſabit ſermones ſuos in iuditio: ut quicquid utile audienti/-
bus eſſe cemmebant: & nõ repugnare pᷣſentibus: de alterius tpis teſtimoniis 1oborarent: Nõ quo ab
uterentur audientium ſimplicitate: & imperitia: ut ĩpius calũiatur Porphyrius. Sed iuxta apoſtolũ 2. Thy.4.a
Paulũ pᷣdicarẽt oportunæ iĩportunæ. Et ſequẽtes regulã ꝓphetarũ ꝗcꝗd iudæi ĩ ultimo tpe ſibi car
naliter repromittũt Hirtraliter prio aduẽtu dñi ſaluatoris dicẽt eẽ còpletũ: maxĩe cũ & illi & nos
qᷓ ꝓmiſſa ſũt in xpᷣo dicamus eẽ cõplẽda:in hoc tm̃ diſcrepãtes:qd illi futura cõtẽdũt:nos iam ftftia
cõuincimus. De quo in his ꝗᷓ ſecũtur pleniꝰdiſſerẽdũ eſt. Oĩs ãt caro ſup quã effuſuꝶ ſe de ſpiritu Eſa. 40. 2.
ſctõ dns pollicetur.illa eſt de q́ Eſaias loꝗtur. Et uidebit oĩs caro ſalutare dei. Ergo ſalutare dei ui/
deri nõ põt niſi ſpũ's ſctũs effudatur. Et gcuch credere ſe dicit in xpᷣo nõ credẽs in ſpiritũ ſanctũ pfe
ctæ fidei oculos nõ hẽbit. Vñ & in actibꝰ apoſtoloꝶ: q baptizati erãt baptiſmate loãnis in eũ quẽ
turus erat:hoc ẽ ĩ noĩe dñi ieſu:qa rñũderũt Paulo ĩterrogãti. Sed ne ſi ſit ſpus ſctüs nouimus: iterũ Actu. 19.a.
baptizatur:imo ueꝶ baptiſma accipiũt: qa ſine ſpũ ſctõ & myſterio trinitatis: qcqd in unã & alterã
pſonã accipitur ĩpfectũ eſt. Neq;ʒ uero oĩs ꝗ accepit ſpiritũ ſanctũ ſtati hẽbit & gratiã ſpiritalẽ. Sed
ꝑ effuſionẽ ſpus ſctĩ diuerſas gratias cõſeꝗtur. Ali ꝓphetiã ut filii & filiæ ꝗ maioris ſüt meriti. Alii
ſõnia ut ſenes iã ꝓuectioris ætatis: Alii uiſiões ut iuuenes ꝗ uicerũt malignũ. Serui uero &ancillæ
ꝗ adhuc ſpiritũ timoris hũt & nõ dilectiõis: qa pfecta dilectio foras mittittimoré: nõ hẽbut ꝓphe
tã: nõ ſõnia: nõ uiſiones: ſed ſpũs ſcti effuſiõe cõtẽti: fidei tm̃ & ſalutis gratiã poſſidebut.Tũc dabit
ꝓdigia dñs ĩ cælo & ĩ terra:iĩ cælo ꝗa ſol ẽ uerſus ĩ tenebras:& luna in Engansin terra quia tam
uehementi &inſolito motu terra contremuit. ut monumẽta aperta & ſaxa dirupta ſint: Quod aũt
dicit ſanguinem & uapores: ſiue uaporem fumi: Sanguis ille eſt de quo & in pſalmiſta legimus:

Nohoe
ccen

l ine: Et in Eſaia: Ouq bicunda ſunt ueſtimenta tua: Et quem per
ße65 Vt intingaturpes Rant kagrunerkt in ärabicunchi ſpus ſancti qui deſcendit e cælo
H ſ.dʒ. : cuſſo larere ſaluatoris mixtis eln : ppar erunt illis diſptitæ linguæ taꝗᷓ ignis: ſeditq; ſupra ſin-
8 Tein actibus ap cſolonun legien⸗ * inero & ceperũt Ioqui uariis linguis: prout ſpiritus ſan
ulocorum rehlec imtonines en nennfe dominus mittere ſuper terram: Et anteqᷓ pateretur
lr ctus dabat eloqui Alis Tie õ ſt duplicis:habet lumẽ credentibus: habet tenebras ſup
a in diſcip ulli⸗ opinbar r dierelnis ruborer umt Iſte fumus ẽ amariſſim us:qui cecauit oculos iu/
n plitiaq; iucredulis:qui abbellalttur Sicut fumus noxius eſt oculis:& immatura uua dentibus:
Ppoeo. j0.ld. dæorum:⸗De quo in p orerbin⸗ umo & Eſaias ĩ uiſione magna loquitur: In q prædicebatur ceci
Nl INa..b. ſi iniquitas utentibus ee oen ſt & domus impleta eſt fumo: Vnde poſtea ſequitur: Va
r tas iudæorũ: Et ſuperliminare monen 4 intelligetis: & uidentes aſpicietis & non uidebitis: icraſ
n de dic populo huic: Auditu aucietis⸗ en ſuis Salite audierunt: Sol quoq; eſt uerſus i tenebras
n ſatum eſt enim cor bob uli hinus let ſus eſt:Et luna in ſanguinem: Quod aut iuxta
the dentem dominum ſuum uidere non aufus e1 111 5 mnia quæ fe
tdi quando pen ꝛ& ab euangeliſtis ſilentio pretermiſſum: Neq; enim omnia ꝗ
niſtoriam fitum cſſe crcdamus: ſ- ibain 5 er ſingula:ne ipſum quidem arbitror mundum cape
nc cit leſus ſcripta ter untuneluaſ di dar u moc latmn enchnen. ipſeſit muratus
unn re eos qui ſenbendi ſnt i induxerir. Sic & luna nõ eſt uerſa in rlguinem:ed iudæos blaſ
im in tenebras: ſed feneht Dmin in gb horrone coopertos æterno teſtimonii ſui ſanguine condemna/
thoe phemiarum & neBat ans i S & ſuper filios noſtros:Hæc omnia priuſiᷓ dies domini ueniat
dan mat, 77 c. uir diccntcs San Siigcius el⸗ ibit. Der autem domini magnus & horribilis: aut reſurectio/⸗
n. magnus & horribilis futura deſcribi ſttem ora dies iudicii: qui uere magnus ẽ & horribilis: Sed
nis eſſe credẽdue certern nlio e euit moinen domini ſaluus erit. Et hoc apoſtolus paulus
4 quia ſequitur: Et uo int Oecalteit de reſurectionis die intelligendum. Ait. n. ſcribens
M refert ad tempus dominicæp aſſonismnagis d im ip̃e dñs omniũ: diues in omnes qui ĩuo/
n⸗ :Nõ eſt diſtinctio iudæi & græci. em etuim ipe e äti qus no cre
ren ad romanos:d⸗ icũch it nomen domini ſaluus erit: quomõ ergo ĩuocabut quẽ nõ cr
en Ro.Io. c. cãt illũ: Oĩs enĩ quicũq; ĩuocauerit no dierũt: quom ät audit ſine pdicãte: quomõ ãt pᷣdicabũt
cho ibidem diderũt aut quomõ credẽt ei quẽ non au lieru domin almmi etlte du ionage crededüt licet enĩẽ
nn niſi mittãtur: Quodq; ait Oĩs ꝗ indcauerit om ppinitu ſancto. Tamennhocipfſim dicatemm i
A idẽ apoſtolus nbat: Nemo dicitdnin el juocarkeuit nomẽ dñi ſaluus erit. Vnde & paulus &
Au mMone ſed affectu cordis ẽ dcericdi:i. S Rcigcen ĩxpo Ieſu: uocatis ſãctis cũ uniuerlis ꝗ ĩuo/
n I. cor.l., ſoſthenes ſcribũt eccleſiæ dei q ẽ Sipt lnis legiinnn Moyſes & aarõ ĩ ſacerdotibꝰ eius:& ſamuel
8 Ps.98. mrnomdüifefuxpifmillad I . bant dum & ipᷣe exaudiebat eos.in columna nubis 104
M inter eos qui inuocãt nomen eius.Inuoca thiis: & de m oyſe &aaron ac ſamuele ſcribitu r: quod in
h baturad eos-Siigitur de credertibus corin ſed perfectorum hanc gratiam eſſe credamus. Verbũ
uocauctintnomendü. Nonincih ir Eiſp bochece omnes ſimiliter tranſtulerunt: oſtendit mune
X quoq;ʒ effuſionis quod hebraice dicitur. 1 hetas (ut olim fiebat in ueten teſtamento) ſed in oẽs
ui Us largitatemaduod nequaq din Pireuſt dona deſcenderint: N equaqᷓ in hunc & illum ſed in
8 tcdentes in nomine Rliuatoris mpiritu ludh i & græci: ſerui & liberi: uiri & fœminæ: qa oẽs ĩ chri
omané naemniJeg eucn eſt in Rd hergruitc in antiochia erãt ꝓphetæ plurimi. Et apo/
ti ſo uaum ſiunus n S taineial ter fuerit reuelatũ: prior taceat:Et quatuor filias philip
ni ſtolus præcepit. Vt ſi altero Ple e Senes quoqʒ uiderũt ſomnia qñ Paulus iam ſenex audiuit ui-
Picuanngeliſta kegirun eati bi tanlienz in macedoniam adiuua nos. Et omnes iuuenes qui in-
inernneedolucmidicznienn domric bella bellarunt: uiderunt uiſiones. domino ſua promiſſa cõ
btrirh. chriſto extite X j. hetarum adſimilatus ſum.
ier ꝑlẽte. Ego uiſiones mnuleipiien.S itſelumm ſit dñs:⁊ i reſiduis quos dñs uocauerit.LXX.
ang TArꝛin mmote ſon: ihieruſgleeri ſaluat fuerit: ſic dixit dñs:⁊ adnũtiãs eos quos dñs uocauit.
nki Ti mmo te ſo Hieruſsl ieſa nanin ſiue ſaluatus:& in hebraico ſcriptum eſt: Phaleta Sima
ün l C. Inc locoin du ſt nache Errurſum ubi nos diximus in reſiduis: &. Ixx. tranſtulerunt adnunti/-
teiu; chus tranſtulit qui fugerit. tidim qd iudæi loci nomẽ exiſtimãt: Poſtqᷓ igitur uenit dies dñi ma
kipe ans. in hebraico legitur SAridim Ad ſt dñi reſurectionẽ illius inuocauit. Oĩs qui
ſie ribilis & ſaluus effectus ẽ: qcũq; poſt dñi reſurectionẽ nomẽ illius inuoc- N.
ig ſoela g. ur S hortibi ĩ hieruſalẽ ſaluatus ẽ: De ſion eni egreſſa ẽ lex & uerbũ dñi de hieruſalé: De 4
giri dir Hode lint one ti erire extra hieruſalẽ: Principiũ ergo eoꝶ qui ſaluati ſunt fuit in ſi
r ſir l Perrgarci. uiſione pacis: & in iis ꝗ reſidui ctur mos dcaluit diKci uo⸗
on rtelit ui deiudæo o crediderũt:De ꝗbus Eſaias oquitur.Niſi dñ
Ila,c paa ebein eneiligere ii d eohenile creclide ſicut golnorta ſimiles fiiſſem ur kos ten
baoth reli „ N jr. Q j. Ixx. iterpᷣtati ſũt: cus hic dittic
e mus ẽ & multiplicẽ recipiẽs atOI hu ẽ dis & reſurexit. Ne n. fieri põt ut ſuꝑ io
ahi ad q petrus & paulus apoſtoli retulerũt Hoc ẽ q paſſus ẽ dñ cluxit. Necq. n. te diebus illis. &
Detas & paulus apoltoli retul die iudicii: Maxie cũ ſeq̃tur. Quia ecce ĩ diebu .
uun is: & ꝗᷓ ſequũtur ĩtelligamus ĩ die Icu: lecſtu ab. ii.
li. nirh arſiece⸗ Kece un Pcedstibus inferior⸗ cõnectẽs:uno dicat cücta tpe ꝓphetata. Cap. i

Miero.liber Mꝛimus

präHNia ecce in diebus illis:? in tempoꝛe illo cum conuertero captiuitatem iuda ⁊ hieru
üöt ſalem:Congregabo omneſ gentes ⁊ deducam eas in vallem ioſaphat:⁊ diſceptabo cũ
eeis ibi ſuper populo meo:⁊æ hereditate mea iſrael:quos diſperſerunt in nationibus: ⁊
S terram meam diuiſerunt:z ſuper populum meum miſerunt ſoꝛtem:⁊ poſuerunt pue
rum in pꝛoſtibulo:⁊ puellam vendiderunt pꝛo vino vt biberent. LXxX.
CQuia ecce ego in diebus illis ⁊ in tempoꝛe illo quando conuertero captiuitatem iuda ⁊ hieru
ſalem:Congregabo omnes gentes:? deducam eas in vallem ioſaphat: diſceptabo cum eis ꝓ
populo meo:⁊ hereditate mea iſrael:ꝗ diſpſi ſũt in gẽtibꝰ:⁊ terrã meã diuiſerunt:⁊ ſuꝑ populũ
meũñ miſerunt ſoꝛtes:⁊ poſuerunt puerũ in proſtibulo:⁊ puellas vendebãt pꝛo vino⁊ bibebant.
CDicamus ut polliciti ſumus: primum iuxta anagogen in prioribus poſteriora iungentes: & ea/
dem ſi potuenimus ad diem iuditii referre temptabimus. Saluatis in monte ſion & hieruſalem: &
uocatis reſiduis de populo iudæorum: qui cum apoſtolis& per apoſtolos crediderent. In tempo/
re illo poſtꝗᷓ conuerterit dominus captiuitatem iuda & hieruſalem: qui uenerat prædicare cecis
uiſum: & captiuis remiſſionem & liberauit eos qui dominum confitentur: & qui uerſantur: in ec/
cleſia: in qua uiſio pacis eſt: Congregauit omnes gentes: quæ credere noluerunt: & deduxit eas in
uallemioſaphat: quod ſigniſcantius iuxta hebraicam ueritatem græce dicitur Ka T νο ideſt de
orſum ducam: & de ſublimibus ad inferiora detrahã. Simulq; conſidera quãdo incredulos quoſ
q;: ael aduerſarias poteſtates dominus ad iudicium prouocat: & diſceptatur cum eis pro populo
ſuo:deducam inquit eas in uallem ioſaphat: Quando autem credentes ad prælium cohortatur &
dicit: ſuſcitate robuſtos: accedant aſcendant omnes uiri bellatores: conſurgant & aſcendant gen-
tes in uallem ioſaphat. Non deſcendere ſed aſcendere cohortatur. Omnis enim qui iudicatur in
ualle poſitus eſt: quæ appellatur ioſaphat. ideſt domini iudicium. Qui enim credit in domino nõ
iudicabitur. Ibiq; diſputauit cum eis non potentia maieſtatis: ſed rationis eos ueritate cõuincens
ꝗ partiti ſũt populũ dei & hereditatẽ illius diſperſerunt in nationibus ut ſeruos dei ſibi ſeruire cõ/
pellerent. & terram illius diuiſerunt: multis eam inter ſe erroribus ſeparantes: Vt alii colerent io/
uem: alii iunonem & Mineruam & Febrem & rubiginem: anubim: & crocodilũ & ibi noctuas.a
cipitres: & ciconias: Sub his nomibus quõdam diuiſus eſt populus dei: quæ aduerſariæ nationes:
ideſt principes mundi iſtius: & rectores tenebrarum: non ſolum diuiſerunt ſibi populum dei: ſed H
poſuerunt pueros in proſtibulo: ut uirilem cogerent mutare naturam. De quibus & apoſtolus loꝗ Ro.l.c.
tur. Propteræa tradidit illos deus in paſſiones ignominiæ: Siquidem fœminæ eoru imutauerunt
naturalem uſum: in eum uſum qui contra naturam eſt. Similiter & maſculi: relicto naturali uſu
fcœminæ accenſi ſunt in deſiderium ſuiain inuicem maſculi in maſculos turpitudinem operantes:
& mercedem quam oportuit erroris ſui in ſemetipſos recipientes: Nec hoc feciſſe contenti uendi
derunt puellam pro uino ut biberent & libidini præferrent gulam. Quæ uniuerſa iudæi: Veſpa
ſiani Titiq;ʒ temporibus: & maxime Adriani: iuxta litteram impleta eſſe commemorant. Si autem
ad diem iudicii: quæ ſcripta ſũt uoluerimus referre dicimus omnẽ qui ſaluatur ſaluari in eccleſia
ſiue in celeſti hieruſalem: Et poſtꝗᷓ iudæ fuerit & hieruſalem conuerſa captiuitas: Tunc congregan
. dos & deducendos omnes in uallem Ioſaphat. & ibi diſceptaturum dominum cum eis qui ſuum
populum perſecuti ſunt:& diuiſerunt hereditatem domini: & diſperſerũt eos i natiõibus: & ſuper
terram illius miſerunt ſortem: Quæ non ſolum ſuper hereticis debemus accipere. qui ſibi dei po/
pulum diuiſerunt & eos faciunt eſſe gentiles. Sed ad omnem rigidum ſuperbumq; doctorem: qui
ſub nomine doctrinæ & ſacerdotii dñantur cleris: & opprimunt eos ꝗ ſibi ſubiecti ſũt Cũq; fuerit
negligentes & ſcãdalizauerit unum de minimis etiam pueros. ponũt in ꝓſtibulum: ſiue tradunt
meretricibus: & cauſa uoluptatis ſuæ quorum deus uenter eſt: & gloria in confuſione eorum Ven
dunt puellas ut bibant uinum: Tradit autem adoleſcentes meretricibus: & puellas uendit luxu/
riæ: qui turpis lucri M non corripit delinquentes: V
¶ Aierum quid uobis ⁊ mihi tyrus ⁊ ſidõ ⁊ omnis terminus paleſtinoꝛum. Nunquid vltiones
vos redetis mihi:? ſi vlciſcimini vos contra me cito velociter reddam uiciſſitudinem vobis ſu
per caput veſtrum: Argentuz enim meum ? aurum tuliſtis:⁊ deſiderabilia mea:⁊ pulcherrima
intuliſtis in delubꝛa veſtra:⁊ filios iuda:⁊ filios hieruſalem vendidiſtis filjs gꝛecoꝛum:vt lonꝰ
ge faceretis eos de finibus ſuis. Cxx. V
Auid mihi ⁊ vobis tyrus ⁊ ſidon ⁊ omnis galilea aliẽigenaruʒ:Nunquid retributionem voſ
redditis mihi: aut iram in coꝛde retinetis aduerſũ me Boc eni grece ſigniſicat αaει
velociter ⁊ cito reddam retributionem veſtram:in capitibus veſtris:pꝛo eo quod argentũ meũ
z aurum meum tuliſtis:⁊ electa mea ⁊ optima ituliſtis in templa veſtra:⁊ ſilios iuda:⁊ filios hie
rnuſalem vendidiſtis fils grecoꝛum:ut eüceretis eos de finibus ſuis. 4
CEt Hæc iudæi aduerſũ tvrum & ſidonem & paleſtinorum terminos ſiue galileam alienigenarũ
dici arbitrãtur: quod tempore captiuitatis iudaicæ quando uicti ſũt a romanis dei populum per
ſecuti ſunt. Immo in populo dei ipſũ deum qui prefuit populo: Secundum illud quod ſcriptum
eſt Qui uos recipit me recipit: Ergo econtrario qui perſequitur p opulum dei ipſum deum pſequi

—

uper Joelem pꝛophetam.

tur:cuius eſt populus. Reddam in uobis quæ feciſtis populo meo: quia argentum meum & aurum
ideſt uaſa templi:& quicquid in eo præcioſiſſimum & ſpecioſiſſimum fuit candelabrum aureum
& menſam propoſitionis auream: & duos cherubin aureos: & propitiatorium: & phialas ac thuri-

bulla aurea tuliſtis: & conſecraſtis idolis ueſtris. Hæc autem narrat hiſtoria caldæos magis feciſſe:

qui uaſa templi domini poſuerunt in templo bel. Vnde poſtea balthaſar potat in phialis: & ſtatim
regnum eius in medos & perſas tranſfertur. Sed quia poſt diem domini magnum & horribilem:
hæc futura dicũtur: quæ apoſtoli in reſurectionem dñi interprætantur: Et rri in futurum iudi
cii tempus deferunt: magis de romanis eſt intelligendum: quod Veſpaſianus & Titus romæ tem/
plo pacis ædificato.Vaſa templi & uniuerſa donaria in delubro illius cõſecrauit. Quæ græca & ro
mana narrat hiſtoria.Eo tempore filii iuda & hieruſalem: neq; iſrael & deceʒ tribuum quæ uſq; ho
die in medorum urbibus & montibus habitant: Venditi ſunt filis grecorum: ut exterminaren/
tur de finibus ſuis:& omnis orbis iudaica captiuitate completus eſt: Hoc illi referunt: ut ultionem
ſanguinis chriſti & ſubuerſionem hieruſalem: quæ dei iuditio accidit contra tyrum & ſidonem ac
cidiſſe cõfirmẽt. Nos ãt iuxta cœptã tropologiã tyrũ & ſidonẽ & paleſtinos: eos interpᷣtemur ꝗ dei
populũ coãguſtãt & tribulãt & pſequutur.Hoc.n. tyrus in lingua noſtra reſonat.Et eũ uenãtur in
mortẽ:qd ſidoni indicant: & bibentes ſanguinẽ corruũt ſiue uolutãtur in cœno: qd philiſtim ga
lileaq; ſignificat: Velociter & cito reſtituet eis dominus qd merentur: qa perſecuti ſũt eũ. Et argen
tum illius & aurum:eloquia uidelicet ſcripturarum & ponuα ideſt ſententias: & omne quod
pulchrum in eccleſia fuit ſuis erroribus manciparunt. Hereticus quoſcumq; deceperit & ſua fecerit
adorare ſimulachra: Filios iuda & filios hieruſalem uendit græcis ſiue gentilibus: & eos de chriſtia
nis ethnicos facit: ut exterminet de finibus ſuis in quibus in chriſto fuerant procreati: & nequaꝗᷓ in
iudæ a & ueritatis cõfeſſiõe: ſed in gentium errore uerſentur. Quæ omnia & ad diem iudicii referre
