ſee I. Cor. G. g ſurgere: ꝗ ſepulta eſt: q in humo condita: ſed mutare eũ in gloria: nõ mutare naturã. Oportet enim
corruptũ hoc induere incorruptionẽ: & mortale hoc induere: immortalitatẽ: Quãdo dicitur. Hoc:
u quodãmodo duobus digitulis cõpræhenſum corpus onñditur: hoc in quo naſcimur:hoc: quod ti-
e ment recipere:qui puniendi ſunt:hoc:qd uirginitas expectat ad præmiũ: adulterium formidat ad
pœnam. Sup Iona aũt intelligi põt: qd ꝗ in uentre ceti iuxta naturam corporũ corrumpi debuerat
& ĩ cibos beſtiæ ꝓficere:ac p uenas artuſq; diffũdi: ſoſpes & ĩteger mãſenit.Porro qd ait:Dñe deus
meus blãdiẽtis affectꝰ ẽ: qd cõem dñm oĩum:bnᷣficii magnitudiĩe ſuũ: & q̃ſi ꝓprium ſenſerit deum
ſt CCum anguſtiaretur in me anima mea:domini recoꝛdatus ſum. LxXX.
dil CKCum deficeret ex me anima mea domini memoꝛatus ſum. . S
ten CCi inꝗt nullũ aliud ſperarẽ auxiliu: recordatio dñi mihi ſaluti fuit: Iuxta illud recordatꝰſũ dñi &
5PS. 76. lætatꝰ ſũ Et ĩ alio loco recordatus ſũ dieꝶ antiquoꝑꝶ: & annos eternos ĩ mẽte habui: Ego cu deſpe
ic 16 rarẽ ſalutẽ: & carnis fragilitas ĩ medio uentre ceti nihil me de uita ſperare permitteret: qcqd impoſ
—RK üſbile uidebatur dñi recordatiõe ſupatũ ẽ. videbã me clauſũ utero & tota ſpes mea dñs erat. Ex qui
in bus diſcimus Iuxta. lxx. Eodem tpe quo deficit aĩa noſtra: & a corporis cõpage diuellitur: non nos
debere alio cogitationẽ uertere: niſi ad eum ꝗ & in corpore & extra corpus: noſter ẽ dñs. Super ſal
1. Mat.26. c. uatoris uero pſona nõ eſt difficilis interprætatio: qui lieir Triſtis eſt aia mea uſq; ad mortẽ: Et pa/
u. ter ſi poſſibile ẽ tranſeat a me calix iſte. Et ĩ manus tuas cõmendo ſpũm meũu: & cætera his ſimilia.
i CEt veniat ad te oratio mea ad templum ſanctum tuum.
die CLXX.Similiter: Iccirco in tribulatõe dñi recordatus ſum: ut oratio mea de extremo mari: & ſciſ-
ſuris montiũ cõſcendat ad cælos & ueniat ad tẽplum ſanctum tuũ: In quo tua æterna frueris beati
. tudine.Et cõſiderandum qd nouo genere: oratio fiat ꝓ oratione: & pᷣcetur ut oratio illius cõſcen/
lei dat ad templum dei. Petit ãt quaſi pontifex ut in corpore ſuo populus liberetur.
tkdduxu CQui cuſtodiunt vanitates fruſtra miſericoꝛdiam ſuam derelinquent. LXX.
kn i CQAui cuſtodiunt vana ⁊ mendatia miſericoꝛdiam ſuam reliquerunt.
ie i CDeus natura miſericors eſt: & Naratus ut ſaluet clemẽtia:quos nõ poteſt ſaluare iuſtitia: Nos autẽ
i uitio noſtro paratam miſericordiã: & ultro ſe offerentẽ ꝑdimus & relinquimus: & nõ dixit qui fa/
ehi 4 ciunt uanitatẽ: uanitas ꝗppe uanitatũ: oĩa uanitas: ne dãnare uideretur uniuerſos: & cũcto generi
emn humano miſericordiã denegare: ꝗ cuſtodiũt uanitates: ſiue mẽdatiũ: ꝗ traãſierũt ĩ affectũ cordis. ꝗ
⸗ nõ ſolũ faciũt ſed ita cuſtodiũt uanitates q̃ſi diligãt: & theſauꝶ ĩueniſſe ſe putẽt:Simulq; cerne ma
n rdr gnanimitatẽ ꝓphetæ: I n ꝓfundo maris ĩ uentre tatæ beſtiæ eterna nocte coopertus: nõ cogitat de
l ela piculo ſuo:ſed de natura reꝶ generali ſnĩa philoſophatur. Miſericordiã inqt ſuã derelinquẽt. Licet
offenſa ſit miſericordia quâ nos poſſumꝰ ipm itelligere deũ. Miſericors. n. & miſerator dñs patiẽs
“ & multæ miſeratiõis. Tñ eos ꝗ cuſtodiũt uanitatẽ: nõ relinꝗt:nõ deteſtatur: ſed expectat ut redeãt.
ten illi uero ſtãtem miſericordiã & ultro ſe offerentẽ ſpõte ꝓpria derelinquunt. Poteſt hoc & ex perſo
fn na dñi de iudæoꝑ perfidia ꝓphetari: ꝗ dum ſe eſtimãt pᷣcepta hoĩium & phariſeorum mãdata ſer/ HM
Neij uare:ꝗᷓ uanitas atq; mendatium ſunt. deum ꝗ ſemper eoꝶ miſeratus fuerat reliquerunt.
lle e⸗ C¶Ego autẽ in voce laudis imolabo tibi quecunqʒ voui reddam pꝛo ſalute mea wdmſo.. LXX.
D C¶ C Ego aũt cũ voce laudis ⁊ cõfeſſionis ĩmolabo tibi quecũqʒ voui reddam tibi ſalutare dñe.
tit CQui cuſtodiũt uanitates ſuas & miſericordiã reliquerũt. Ego ãt ꝗq ꝓ multoꝑꝶ ſalute deuoratus ſũ
ne⸗ lI. Cor.. c. i uoce laudis & cõfeſſionis ĩmolabo tibi me ipᷣm offerẽs.ꝗa paſcha noſtrũ ĩmolatus ẽ xpᷣs.Et quaſi
it Luc.lo.d. põtifex & ouis ſe ipᷣm ꝓ nobis obtulit. Et cõfitebor inꝗt tibi ut anñ cõfeſſus ſum dicens. Confiteor ti
“ bi pater dñe cæli & tertæ. & reddã uota ꝗᷓ feci pro ſalute oĩum dnño. ut oẽ quod dediſti mihi nõ pe
V. 10.18. b. reat ĩ eternuũ. Cernimus qd ĩ ſua paſſiõe ſaluator ꝓ noſtra ſalute pꝓmiſerat.nõ faciamꝰ mẽdacẽ dñm
t A Mũdi ſimus & ab uniuerſis pctõrum ſordib“ ſepati. ut nos deo patri offerat uictimas quas uouerat
gi CEt dixit dominus piſci:: enomuit Jonaʒ in aridam. LXX.
CEt pꝛecepit ceto ⁊ eiecit Jonam:ſuper ſiccum.
CHaæc quæ ſupra legimus ſub ꝑſona ionæ dñs depcatus ſit. in uẽtre ceti. De quo & iob mvſticæ lo
Iob. ʒ.b. qtur. Maledicat ei ꝗ maledixit diei illi.ꝗ magnũ cetũ capturꝰ ẽ.pcipitur huic magno ceto. & abyſ
ſis & inferno.ut terris reſtituãt ſaluatorẽ:Et ꝗq mortuus fuerat ut liberaret eos qui mortis ſuæ uincu
. . lis tenebantur: ſecum plurimos educat ad uitam. Quod aũt ſcribitur euomuit „ε ρα TIk& T5ο
n ze Pro quo debemus accipere:quod ex imis uitalibus mortis uictrix uita proceſſerit.
1 CAPITVLVM IERIIVM. W
. WZ factũ eſt uerbum dni ad Jonã ſcðo dicens:Surge ⁊ vade in Niniuen Ciuitatem
. Emagnam: pꝛedica in ea iuxta pꝛedicationem pꝛioꝛem quam ego loquoꝛ adte. LXxX.
4 C Et factus eſt ſermo dni ad Jonã ſco dicens:Surge ⁊ vade in Miniuen ciuitatezʒ
H boyt magnam ⁊ pꝛedica in ea iuxta pꝛedicationẽ pꝛioꝛem quã ego locutus ſum adte.
CNon dicitur: ꝓterue quare nõ feciſti qd tibi fuerat impatum: Sed ſufficit ei naufragium & deuo/
f rationis ſola correptio:ut qui imperantem non ſenſerat dominũ ĩtelligeret liberantem. Alioquin

Miero.liber

ſuperfluum eſt delinquẽti ſeruo poſt plagas uelle imputare qd fecit:cum huiuſcemodi correptio
nõ tam emendatio ſit: ꝗᷓ exprobratio. Dñs autem noſter pp reſurrectionem ſecũdo mittitur ad Ni
niuen: ut ꝗ prius quodãmodo fugerat: dicẽs. Pater ſi poſſibile eſt trãſeat a me calix iſte: Et nolue-
rat dare panem filiorum canibus:Nunc quia illi dixerant crucifige cruciſ ge talem: nos non habe/ 8
mus regem niſi cæſarem: Sponte pergir ad Niniuen. Vt hoc prædicet poſt reſurrectionem quod ßÿ
ut prædicaret ante paſſionem ei fuerat im patum. Totum autem quod iubetur quod obediuit: qd
non uult: quod uerum uelle cogitur: quod patris ſecundo exequitur uoluntatem: Refert ad homi .
nem & ad formam ſerui: cui talia uerba conueniunt. S
CEt ſurexit Jonas ⁊ abit in Niniuen:iuxta verbum dñi: ⁊ Miniue erat ciuitas magna itine- .
re trium dierum:⁊ cepit Jonas introire ciuitatem itinere dien vnns. LXX. 3
CEt reſurexit Jonas:⁊ abijt ĩ Niniuẽ: ſicut ei locutꝰ fuerat dñs:Erat at ninine ciuitas magna
deo:q̃ſi itinere vie dieꝝ trium:⁊ cepit Jonas igredi ciuitatẽ quaſi itinere vie vnius diei.
CStatim Ionas quod fuerat ſibi imperatum opere perfecit: Niniue autẽ erat ad quam pergebat p/
pheta: Ciuitas magna & tãti ambitus: ut uix triũn dierum poſſit itinere circũiri. At ille præcepti & ſu RE4
perioris naufragii memor: uiã trium dieꝶ unius diei feſtinatione compleuit. ꝗꝗᷓ ſunt qui ita ſimpli N⸗
citer intelligãt: qd in tertia tãtum parte urbis prædicauerit & ad reliquos confeſtim prædicationis
ſermo peruenerit. Dñs autem noſter proprie poſt inferos cõſurgere dicitur: & uerbũ domini præ
dicare: quãdo mittit apoſtolos ut baptizent eos qui erant in Niniue: in noiĩie patris & filii & ſpiritus
ſancti. Hoc eſt itinere trium dierum: Et hoc ipſum ſacramentũ ſalutis humanæ unius diei uia ideſt
unius dei confeſſione perficitur: nõ tantum apoſtolis prædicãte Iona: Ipſe enim dicit: Ecce ego uo
biſcũ ſum uſq; ad cõſumationem ſeculi: Nulliq; dubium quare Niniue magna ſit Ciuitas dei: cum
mũudus & uniuerſa per ipſum facta ſunt: & ſine ipſo factum eſt Nihil. Notãdum quoq; quod non
dixerat tribus diebus & noctibus: uel uno die & nocte: ſed abſolute diebus & die: Vt oſtenderet in 9
myſterio trinitatis: & unius dei confeſſione nihil eſſe tenebroſum.
CEt clamauit? dixit:adhuc quadraginta dies:⁊ Niniue ſubuertetur. LXxX. .
CEt pꝛedicauit ⁊ dixit:adhuc tres dies:? Niniue ſubuertetur. 9
CTFrinus numerus qui ponitur a. xxx.nõ conuenit pœnitentiæ: & ſatis mi ror cur ita trãſſlatũ ſit. Cũ
in hebreo nec litterarum nec ſillabaꝶ nec accẽtuũ: nec uerbi ſit ulla cõmunitas: Tris enim dicitur 1
Salos: & quadraginta Arbaim: Alioquin & de iudæa tãto itinere miſſus ꝓpheta ĩ aſſyrios dignam 4
ſuæ prædicatiõis pœnitẽtiam flagitabat: Vt antiqua & putrida uulnera diu appoſito curarẽtur em

plaſtro:Porro quadragenarius còuenit numerus peccatoribus: & ieiunio & orationi & ſacco & la
chrymis: & pſeuerantiæ depræcãdi: Quod & moyſes quadraginta diebus ieiunauit in mte ſynai:
Et helias fugiẽs lezabel: & dei ſuper ira pẽdente quadraginta dies ieiunaſſe deſcribitur: ſpſe quoq;
dñs uerus lona miſſus ad prædicationem mũdi: ieiunat quadraginta dies: Et hereditatem nobis
ieiunii derelinquẽs ad eſum corporis ſui ſub hoc munere noſtras aĩas præparat. Quod aũt clama/
uit euãgelium illud expletur: Stans clamabat ĩ templo dicens: Qui ſitit ueniat & bibat. Omnis en

„ . „ . . .
ſermo ſaluatoris quia de magnis prædicabat clamor appellatur.

l
CEt crediderũt viri niniuite dno ⁊ pᷣdicauerũt ieiuniũ:⁊ veſtiti ſt ſaccis a maio? vſqʒ ad mioꝛẽ .
CLXX. Similiter. Credidit Niniue: & Iſrael ĩcredulus pſeuerat. Credidit præputiũ: & circciſio per 6
manet ĩſidelis.Et primũ credũt uiri de Niniue: qꝗ ad ætatem xpi peruenerãt: prædicäãtq; Leiunium
& ueſtiũtur ſaccis a maiore uſq; ad minorem: dignus & uictus & habitus pœnitentiæ: Vt qui offen P
derunt deum luxu & ambitiõe eorum damnatiõòe placent: per ꝗ prius offenderant. Saccus & ieiu/ 1
niũ: arma pniæ: auxilia peccatoꝶ añ ieiunium: & ſicut ſaccus ante qd occultum eſt: & poſtea qdpa
lam:hoc ſemp deo:illud ĩterdum exhibetur & hoĩbus: Et ſi e duobus neceſſariis unũ eſt ſubt rahẽ/ 4
dum: magis ieiuniũ abſq; ſacco: ꝗᷓ ſaccũ eligã abſq; ieiunio. Maior ætas incipit & uſq; ad minorẽz
puenit: nullus. n. abſq; peccato:nec ſi unius quidem diei fuerit uita eius. Et ĩnumerabiles anni uitæ
illius. Si enim ſtelle nõ ſũt mũde ĩ cõſpectu dei: quãto magis uermis & putredo: & hi qui peccato
offendẽtis adam tenẽtur obnoxii: Sed & ordo pulcherrimus: pcipit deus prophetæ. Propheta præ
dicat ciuitati: prius uiri credũt: & illis ieiunium pdicantibus oĩs ætas ſacco iduitur:uiri nõ pᷣdicant

ſaccum ſed tantum ieiunium: Atuero hi ꝗbus pœnitentia pᷣcipitur: cõſequẽter ad ieiuniũ ſaccum — laſe⸗
copulãt: ut inanis uenter: & habitus luctuoſus ambitioſius dim depræcentur.
CEt peruenit verbum ad regem MNiniue.⁊ ſurexit de ſolio ſuo:⁊ abiecit veſtimẽtum ſuum a ſe
7 indutus eſt ſacco:⁊ ſedit in cinere:⁊ clamauit ⁊ dixit: In Niniue ex oꝛe regis ⁊ pꝛincipuʒ eius
dicens: Homines ⁊ iumenta ⁊ boues ⁊ peccoꝛa nõ guſtent quicqᷓ;ᷓ nec paſcantur:⁊ aquam nõ bi
bant:ſed operiantur ſaccis homines ⁊ iumenta:⁊ clament ad dñm in foꝛtitudine:⁊ conuertatur .

—

uir a uia ſua mala ⁊ ab iniquitate q̃

eſt in manibus eoꝛũ.Quis ſcit ſi conuertatur ⁊ ignoſcat de
us:⁊ reuertatur a furoꝛe irc ſue ⁊ non peribimuuas. LXX.
CEt appꝛopinquauit ſermo ad Regem Miniue: ſurexit de throno ſuo:⁊ abſtulit ſtolam ſu⸗ g
am a ſe:ꝛcoopertus eſt:⁊ ſedit ĩ cinere:Et pꝛedicatum eſt Niniue a rege ⁊ ab omnibus maioꝛi kEkb
bus eius dicẽs:Hoĩes ⁊ iumenta ⁊ boues ⁊ oues non guſtent quicq; nec paſcantur:⁊ agai non
ibant:

Super Jonã.c.iii.

bibant: Et cooperti ſunt ſaccis homines ⁊ iumenta ⁊ clamauerunt ad dominum vebementer:⸗
reuerſus eſt vnuſquiſqʒ de via ſua mala:⁊ ab iniquitate que erat in manibus eoꝛum dicentium:
quis ſcit ſi pniam agat deus ⁊ reuertatur ab ira furoris ſui ⁊ non pereamus.
CScio pleroſq; regem Niniue qui extremus audiat prædicationem: & deſcẽdat de ſolio ſuo: & pri
ſtinum abiiciat ornatuù: ueſtituſq; ſacco ſedeat in cinere:nec ſua cõuerſione cõtentus: Cæteris quoq;
conducibus ſuis prædicet pniam dicens: Vt homines & iumenta & boues & pecora crucientur fa-
mæ: operiãtur ſaccis: & damnatis priſtinis uitiis totos ſe conferãt ad pniam: ſuper diabolo interpᷣ/
tati:qui in fine mundi: quia nulla rationabilis: & quæ a deo facta ſit creatura pereat: diſcedens de
ſuperbia acturus ſit pœnitẽtiam: & in locum priſtinum reſtituendus ſit: pœnitẽtia ſenſus: Cõparati
ue.Etiam illud de Daniele exẽplum proferunt: Vbi nabuchodonoſor accepta per quattuor annos
pnia in tegnum priſtinum reſtituitur: ſed hoc quia ſcriptura ſancta nõ dicit: & euertit p cnitus ti/

— — — OO — - —

—
—

N. . morem dei:dum facile hoĩes labuntur ad uitia. Putantes etiam diabolum ꝗ auctor malorum eſt: &
. oĩum peccatorum fons: acta pniĩa poſſe ſaluari:de noſtris mẽtibus abiiciamus: Et ſciamus peccato
8 Mat.25. d. res in euãgelio mitti in ignem eternum ꝗ præparatus ẽ diabolo & angelis eius: Et de his dicit: uer
mis eoꝶ nõ morietur: & ignis eorum nõ extinguetur Scimus ꝗdem clemẽtem eſſe deum: nec qui
4 p̃s. (29. peccatores ſumꝰ crudelitate illius delectamur: Sed legimus: Miſericors & iuſtus dñs: & deꝰ noſter
noſtri miſeretur: Iuſtitia dei uallatur miſericordia: Et tali ad iudicium ambitione procedit: ſic par/
ſ pᷣs Icit ut iudicet: ſic iudicat ut miſereatur. Miſericordia & ueritas obuiauerüt ſibi: Iuſtitia & pax oicula
tæ ſunt ſe: Alioquin ſioẽs rationabiles creaturæ equales ſunt Et uel ex uirtutibus uel ex uitiis ſpon
n te propria aut ſurſum erigunrur:aut in ima merguntur: & lõgo poſt circuitu atq; infinitis ſeculis:
n oĩum rerum reſtitutio fiet: & una dignitas militatium: ꝗᷓ diſtatia erit inter uirginẽ & proſtibulum?
n quæ diſtãtia erit ĩter matrem dñi:& quod dictu quoq;ʒ ſcelus eſt: uictimas libidinum publicarum:

Idem ne erit gabriel & diabolus? Idem apoſtoli & demones? Idem prophetæ & pſeudo ꝓpphetæ?
Idem martyres & pſecutores? Finiq; quotlibet annos: & tempora duplica: & inſinitas ætates con/
gere cruciatibus:ſi finis oium ſimilis eſt: Præteritum oẽ pro nihilo eſt: Qua nõ quærimus qd ali/-

i quãdo fuerimus: ſed ꝗd ſemper futuri ſimus: Nec ignoro ꝗᷓ aduerſum hæc ſoleant dicere: & ſpem
n ſibi ac ſalutem cum diabolo præparare. Veꝶ nõ eſt iſtius tpis cõtra dogma puerſum &
n diabolicum docẽtium in angulis: & in publico denegãtiũ: latius ſcribere: Sufficit nobis indicaſſe
n quid in hoc teſtimonio ſenſerimus: & quaſi in cõmentariis breuiter intimare: ꝗs ſit rex Niniue: cui
4 extremũ dei ſermo pueniat:ꝗqd ualeat apud hoĩes ſeculi eloquẽtia & ſapiẽtia ſecularis teſtes ſũt de
moſtenes: Tulius: Plato:xenophon: Theophraſtus: Ariſtotiles & cæteri oratores: ac philoſophi: 4q
uelut reges habentur hoĩum: & præcepta eorum nõ ut pᷣcepta mortalium: ſed quaſi oracula accipi
untur deoꝑꝶ: Vnde & Plato dicit:Fœlices fore reſpublicas ſi aut philoſophi regnẽt: aut reges philo
. ſophentur. Quam ãt difficile iſtiuſmodi hoĩes credãt ĩ deum: Vt cottidiana exempla præteream:
. & ſileam de ueteribus hiſtoriis ethnicoꝑꝶ: ſufficit nobis apoſtoli teſtimonium:q ad Corinthios ſcri

I. Cor.l. d. bens ait. Videte fratres uocationẽ ueſtram: qa non ſunt multi ſapientes: ſecundũ carnem: nõ multi
nobiles:ſed ſtulta mundi eligi, deus ut cõfundat ſapientes: & infirma mundi eligit deus: ut cõfun
dat fortia. & ignobilia mundi & ea quæ erãt cõtemptibilia elegit deus & cætera: Vnde rurſum di/
cit: Perdam ſapientiam ſapientium: & intelligentiam prudentium reprobabo: Et uidete ne ꝗs uos
n ſpoliet: per philoſophiã & inanem ſeductionẽ. Ex quo perſpicuum eſt prædicatiõem chriſti reges
mundi audire nouiſſimos: & depoſito fulgore eloquentiæ & ornamentis ac decore uerborum: to
tos ſe ſimplicitati & ruſticitati tradere. & in plebium cultum redactos ſedere ĩ ſordibus: & deſtrue/
49 re qd añ prædicarant:Proponamus nobis Cyprianum beatum:qui prius idolatriæ aſſertor fuit: &
. in tantam gloriam uenit eloquentiæ: ut oratoriam quoq; doceret carthagini. Audiſſe tandem ſer
monem Ionæ. & ad pœnitentiam conuerſum in tantam ueniſſe uirtutem. ut chriſt publicæ præ/
dicaret.& pro illo ceruicem gladio flecteret.Profecto intelligimus regem Nimiue deſcendiſſe de
ſolio ſuo.& purpuram ſacco: unguenta luto: munditias ſordibus commutaſſe. nõ ſordibus ſenſuũ
ſed uerboꝶ. Vnde & de babylone in hieremia dicitur. Calix aureus babylon inebrians oẽm terrã:
4 Here ·l. a. Quem non inebriauit eloquentia ſecularis? Cuius nõ animos compoſitione uerbommm & diſſer-
titudinis ſuæ fulgore perſtrinxit? Difficile hoĩes potẽtes & nobiles & diuites. & multo iis difficili
us eloquẽtes coeuͤr deo: obcecatur.n. mens eoꝶ diuitiis & opibus atq; luxuria & circundati uinis
nõ poſſunt uidere uirtutes ſimplicitatemq; ſcripturæ ſanctæ. nõ ex maieſtate ſenſuũ ſed ex uerboꝶ
iudicãt uilitate. Cũ aũt ipſi ꝗq prius mala docuerãt uerſi ad pniam docere cœperit bona: Tũc uide/
bimus Niniuiticos populos una pᷣdicatione cõuerti. & fieri illud qd ĩ Eſaia legimus ſignata ẽ gẽs
ſemel hoĩes quoqʒ & iumẽta operta ſaccis & clamantia ad dñm. eodem ſenſu intellige. quod & ra
tionabiles & irrationabiles. & prudentes ac ſimplices ad prædicationem Ionæ agant pniam. iuxta
ps. 35. illud quod & alibi dicitur. Homines & iumenta ſaluos facies dñe. Poſſumus autem iumenta opta
Eze. 32. b. ſaccis & aliter interprætari. de iis maximæ teſtimoniis in quibus legimus. Sol & luna induentur ci
Eſa.lj.b. licio.Et in alio loco. Induã cælũ ſacco pro lugubri.ſ.habitu. mœrore atq; meſtitia ꝗ J
ſaccus nominatur.Illud quoqʒ quod dicitur: Quis ſcit ſi conuertatur & ignoſcat deus: Ildeo ambi-

— — —1

10
.

—

— —☛n

X

—— ðõ

Miero.liber

guum ponitur. & incertum: ut dum homines dubii ſunt de ſalute:fortius agant pœnitentiam: &
magis ad miſericordiam prouocent deum. .
Ei vidit deus opera eoꝛum qui conuerſi ſunt de via ſua mala:⁊ miſertus eſt deus ſuper mali
tiam quam locutus fuerat vt faceret eis ⁊ non feceit. LxxX.
CEt vidit deus opera eoꝛum quoniam reuerſi ſunt de vijs ſuis malis:⁊ egit penitentiam deus
ſuper malitia: quam locutus fuerat vt faceret eis:⁊ non fecit.
CSecundum utrãq; intelligẽtiã: ſiue tũc urbi ſyriæ: ſiue quottidie mũdi deus: populis cõminatur:
ut agãt pnĩam:q ſi cõuerſi fuerit:ipſe quoq; cõuertet ſnĩam ſuã: & populi cõuerſiõe mutatur: Quod
hieremias: & Ezechiel maifeſtius explicãt: nec bõa uidelicet ĩplere dũm ꝗ ꝓmiſſerit ſi bõi uertãtur
ad uicia: nec mala ꝗᷓ peſſimis cõminatur: ſi illi reuerſi fuerit ad ſalutẽ. Ita igitur & nũc uidit deꝰopa:
qa cõuerſi ſunt a uia ſua peſſima: nõ uerba audiuit ꝗᷓ ſolebat Iſraeli ſæpe ꝓmittere: Oĩa qcũq; dixerit
dñs faciemus: ſed opa cõſpexit: ꝗ mauult pnĩam peccatotis ꝗᷓ mortem: libenter mutauit ſnĩam: ꝗa
uidit opera cõmutata. Qunn potius deus pſeuerauit in propoſito ſuo miſereri uolens ab inicio: nõ
enim punire deſiderans: qd facturus eſt comminatur Malitiam autem ut ſupra diximus pro ſup-
pliciis & tormentis accipe: non quod deus mali facere quicquã cogitaret.
CAPITVLVM Q VARTVM
Tafflictus ẽ Jona afflictione magna ⁊ iratus eſt:⁊ oꝛauit ad dominum ⁊ dixit.LXxX.
NW¶LContriſtatus eſt Jonas triſtitia grandi:⁊ confuſus eſt:oꝛauitqʒ ad dominnm ⁊ ait.
CVidens ſubintrare gentiũ plenitudinem: & illud impleri qd in deutronomio dicitur
Ipſi me irritauerũt in his qui nõ ſunt dii: & ego eos irritabo ſup gente quæ non eſt: ſuper
natione ſtulta eos ad iracundiam cõcitabo: deſperat de ſalute Iſraelis: & magno dolore cõcutitur
qui erumpit ĩ uocem & cauſas mœroris exponit: & quodãmodo loquitur. Ego ſolus electus ſum
de tãto numero ꝓphetarum: q per aliorum ſalutem ruinam meo Pobulo nunciarem: Non igitur
cõtriſtatur ut ꝗdam putãt quod gẽtium multitudo ſaluetur: ſed qd pereat Iſrael. Vñ & dñs noſter
fleuit ſup hieruſalẽ: & noluit tollere panẽ filiorum & mittere cambus. Et apoſtoli primũ pdicant

Iſraeli: & paulus cupit eẽ anathema pro fiatribus ſuis: q ſũt iſraelitæ: quorum adoptio & gloria &

teſtamẽtum & repromiſſiones & legiſlatio. & ex quibus xp̃s eſt ſecundum carnẽ Pulchræ autẽ do
lens(qd ĩterprætatur ionas)affligitur dolore: & tnuiſtis ẽ aĩa eius uſq; ad mortẽ: qa ne periret popu/
lus iudæorum quãtum in ſe fuit multa ppeſſus eſt. Hiſtoriæ quoq; magis dolentis conuenit no-
men:ſignificans laborioſum prophetam & peregrinationis atq; naufragii miſeriis prægrauatum.
CObſecro domine nunquid non hoc eſt verbum meum cum adhuc eſſem in terra mea:pꝛo/
pter hoc pꝛeoccupaui vt fugerem in tharſis:Scio enim quia tu deus clemens ⁊ miſericoꝛs es:
paciens ⁊ multe miſeratiomis:ignoſcens ſuper malitia:⁊ nunc domine tolle queſo animã meam
a me:quia melio: eſt mihi:moꝛs qᷓ vita. LXXMX.
O dñe none iſti ſũt ſermones mei:cũ adhuc eſſeʒ ĩ terra mea:ꝓpterea occupaui fugere ĩ thar
ſis:ſcio.n.qð tu miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ es paciẽs ⁊ multe miſeratiõis:⁊ agens pniam ſuꝑ mali
tijs:⁊ nunc dominatoꝛ dñe tolle aiam meam a me:qꝛ melius eſt mihi moꝛi qᷓ; vinere.
CNHoc quod nos interpᷣtati ſumus obſecro:&. Ixx. trãſtulerunt. Euan in hebraico legitur anna. quæ
mihi uidetur interiectio depᷣcantis ſignificare blandientis affectum. Quia igitur oratio eius dum
ſe dicit iuſte fugere uoluiſſe. quodãmodo iniuſtitiæ arguit dim. Querelas ſuas obſecrationis exor
dio temperat. Nunqd ait nõ hoc eſt uerbum meum cum adhuc eẽm ĩ terra mea.ſciui te hoc eſſe fa
cturum. nõ ignorabam miſericordiã: ppterea ſeueꝶ & truculentum nunciare nolebã. ideo fugere
noluĩin tharſis. uacare cõtemplationi rerum. & ĩ mari iſtius ſeculi ꝗete potius & otio pfrui. Dimiſi
domum meã. reliq hereditatẽ meam. egreſſus ſum de ſinu tuo & ueni ſi miſericordem dicerẽ atq;
clementem & ignoſcétem malitiæ. nullus ageret pœnitẽtiã. ſi crudelẽ & tätum iudicium nuncia
rem. ſciebam hoc tuæ nõ eſſe naturæ. in hoc ergo ambiguo poſitus malui fugere. potius qᷓ aut pœ-/
nitẽtes lenitate decipere: aut de te p̃dicare qd nõ eras. Tolle igitur dñe aiam meam in manus enim
tuas cõmendo ſpiritum meum. melior quippe mihi eſt mors ꝗᷓ uita. Viuens unam iſtael gentem
ſaluare non potui: moriar & mundus ſaluabitur. Hiſtoria manifeſta eſt. & ſuper perſona prophe-/
tæ ſic poteſt intelligi ut crebro iam diximus. quod propterea contriſtetur & mon uelit ne conuer-
ſa multitudine gentium in eternum pereat iſrael.
CEt dixit dominus putas ne bene iraſceris tu. LXxXxX.
CCEt dixit dominus ad Jonam ſi vehementer contriſtatus es tu.
Verbum hebraicum. hadraiach: & iratus es tu: & cõtriſtatus es tu. trãſſerri põt.qd utrumq; & ꝓ/
phetæ & dñi pſonæ cõuenit. qd uel iratus ſit ne uideretur apud Niniuitas fuiſſe mẽtitus. uel cõtri-
ſtatus. intelligens iſrael eſſe perituꝶ. Et rationabiliter nõ ei dicit male iratus es. ne uideretur repræ
hendere contriſtatum. Nec rurſum bene iratus es aut contriſtatus. ut uel cauſas iræ reſpondeat uel
mœroris. aut ſi ille tacuerit uerum dei iudicium ex eius ſilentio comprobetur.
CEt egreſſus eſt Jonas de ciuitate ⁊ ſedit cõtra oꝛientẽ Cimtatis:⁊ fecit ſibimet vmbraculum
ibi:⁊ ſedebat ſubter illud in vmbꝛa donec videret quid accideret ciuitati.
CLXX.Similiter

Deut.ʒ⁊.c.

Ro. 9. a

Super Jonã.c.iiii.

CLXX. Similiter: Pfimus chain fratricida & homicida crnentum mundum germani ſanguine de
Oſee.ll.c. dicans:edificauit ciuitatem & uocauit eam ex noie filii ſui chain. Vnde & Oſee propheta dicit: de-
us ego non homo in medio tui ſanctus: & nõ ingrediar in ciuitatẽ: d’i enim (pſalmiſta dicit) ſunt
exitus mortis: ꝗobrem: & una figitiuoꝶ ciuitas appellatur: romoth: uel iamoth: qd interprætatur
as uiſio mortis:& recte quicũq; fugitiuus eſt & propter peccata non meretur habitare hieruſalem ha
itat in urbe mortis: & eſt tranſfluẽta iordanis: qui deſcenſus exprimitur: egreditur ergo columba
r uel dolens:De iſtiuſmodi ciuitate & habitauit contra orientem unde ſol oritur: & eſt ibi ĩ taberna

W culo ſuo: labentiaq; tempora expectat: contemplatus quid ſupradictæ eueniat ciuitati: anteqꝗᷓ nini-

d Io. 4. c. phetia:Ecce uir oriens nomen eius: Ionas ſub umbraculo erat: nec dum quippe ueritas uenerat de
dei qua idem euangeliſta & apoſtolus loquitur:Deus ueritas eſt:Et eleganter addicitur: fecit ſibimet

terat cum propheta: & ſedebat ſub umbra uel iudicis habitu: uel de ſua maieſtate contractus: & ac/
cinctus lumbos in fortitudine: ut non tota ad pedes & ad nos qui deorſum ſumus ueſtimenta de⸗

tati: Solita conſuetudine utitur ſcripturarum: ut humanos deo iungat affectus.

I CEt pꝛeparauit dũs deus hedera:⁊ aſcendit ſuꝑ caput Jone:vt eẽt vmbꝛa ſuꝑ caput eius:⁊ ꝓ
H tegeret eum:laboꝛauerat enim:⁊ letatus eſt Jonas ſuper bedera letitia magna. LXxxX.
nde; CEt pꝛecepit dñs deus cucurbite ⁊ aſcendũ ſuper caput eius vt eſſet vmbꝛaculuʒ ſuper caput
4 ⁊ pꝛotegeret eum a malis ſuis:letatuſqʒ eſt ionas ſuper cucurbita gaudio magno.
. CIn hoc loco quidam Cantherius de antiquiſſimo genere comeliorum: ſiue (ut ipſe iactat) de ſtir
n pe Aſinii pollionis: dudum romæ dicitur me accuſaſſe ſacrilegii:quod pro cucurbita hederã tran

im ret non haberet:Et reuera in ipſis cucurbitis uaſculorum: quas uulgo ſaucomarias uocant: ſolent
ſe apoſtolorum imagines adumbrare: e quibus & ille non ſuum ſibi nomen aſſumpſit: Quod ſi tam
unt ſacile uocabula commutantur: ut pro corneliis ſedicioſis tribunis: emilii conſules appellentur: mi
1& ror cur mihi non liceat hederam tranfferre pro cucurbita. Sed ueniamus ad ſeria: Pro cucurbita ſi⸗
60 ue hedera in hebreo legimus ciceion: quæ etiam lingua ſyriaca & punica ciceroa dicitur: Eſt aurẽ
bu⸗ genus uirgulti uel arbuſtule lata habentis folia in modum pampini: &; umbram denſiſſimam: ſuo
no⸗ trunco ſe ſuſtinens:quæ in paleſtina creberrime naſcitur: & maxime in arenoſis locis: mirumq; in
n. modum ſi ſementem in terram ieceris: cito confota cõſurgit in arborem: & intra paucos dies quã
o⸗ herbam uideras: arbuſculam ſuſpicis: Vnde & nos eodem tempore quo interprætamur prophetas
gls⸗ uoluimus idipſum hebreæ linguæ nomen exprimere: quia ſermo latinus hanc ſpeciẽ arboris non
Mam habebat: ſed timuimus grammaticos ne inuenirent licentiam commentandi: & uel beſtias indiæ:
uel montes boetiæ:aut iſtiuſmodi quædam portenta confingerent: ſecutiq; ſumus ueteres tranſla
the⸗ tores:qui & ipſi hederam interprætati ſunt: quæ græce appellantur Kiπιοπ aliud enim quid di
e cerent non habebant. Diſcutiamus ergo hiſtoriam: & ante myſticos intellectus ſolam litteram nẽ
tilemus: cucurbita & hedera huius nature ſunt: ut per terram repant & abſq; furcis uel adminicu/
or iis quibus innituntur altiora non appetant: quomodo igitur ignorante ꝓpheta cucurbita in una
um nocte conſurgens umbraculum præbuit: quæ naturam non habet ſine pergulis & calamis uel ha-
ot ſtilibus in ſublime conſurgere: Ciceion autem cum in ortu ſubito miraculum præbuerit: & poten
eſi tiam oſtendit dei: in protectione uirentis umbraculi & naturam ſuam ſecuta eſt: Ad perſonam ue/
ele 10 dñi ſaluatoris ne penitus pp Kοα 0οανo α cucurbitä relinquamus: ſic referri poteſt: Vt illud
mi Eſa.lb. cCcommemoremus: Eſaie: Reliquetur filius ſion ſicut tabernaculum in uinea: & uelut caſula ĩ cucu/-
merario: quaſi ciuitas quæ expugnatur: Et dicamus quia in alio ſcripturæ loco cucurbitam non in
. uenimus.Quod ubi cucumis naſcitur: ibi naſci ſoleat & cucurbita:Et Iſrael huic generi compara/
e tum quod quondam protexerit Ionam ſub umbra ſua: Conuerſionem gentium præſtolantem: &
n non paruam lætitiam tribuerit ei faciens umbraculum: & tabernaculum potins ꝗ; domum:habens
n tectorum imaginem: domorum non habens fundamenta: porro ciceion noſtra arbuſcula modi-
ca: cito conſurgens & cito areſcens: ordine & uita comparabitur Iſraeli radices paruas mittenti in
4 terram & conanti quidem in excelſa ſuſtolli: ſed altitudinem cedrorum dei & abietum non equã-
. Math.. b. ti: Quod mihi uidentur & locuſtæ ſignificare: quibus ueſcebatur Ioãnes: qui dicit ſub typo Iſraelis
IIlum optet creſcere me autem minui: Animal paruum infirmas habens alas: de terra quidem con
ſurgens: ſed altius non ualens auolare ut plus ſit ꝗᷓ reptile: Et tamen auibus non equetur.
CEt parauit dominus vermem aſcenſione diluculi in craſtinum:⁊ percuſſit hederam ⁊ exaru
9 it:⁊ cum oꝛtus fuiſſet ſolpꝛecepit dominus vento calido ⁊ vrenti:⁊ percuſſit ſol ſuper caput Jo
„ ne ⁊ eſtuabat:⁊ petijt anime ſue vt moꝛeretur. LxXX.
CEt pꝛecepit deus vermi mane in craſtinum ⁊ percuſſit cucurbitam ⁊ arefacta eſt:ſtatimq; vt
oꝛtus eſt ſol pꝛecepit dñs ſpiritui ardoꝛis urenti ⁊ percuſſit ſol ſuper caput Jone ⁊ anguſtiatus
eſt:⁊ teduit eum anime ſue ⁊ dixit:melius eſt mihi moꝛi qꝙ; vinrnre.

4

i zach. 6. . ue ſaluaretur: & areret cucurbita: anteꝗᷓ chriſti euangelium coruſcaret: & compleretur Zachanæ ꝓ
umbraculum ibi iuxta Niniuen: ſibimet fecit: Nullus enim de niniuitis tunc tẽporis habitare po/

fluerent: ſed in ſe arctiori baltheo contraherentur: Porro quod dicit ut uideret quid accideret ciui/

ſtulerim:timuit uidelicet ne ſi pro cucurbitis hederæ naſcerentur: unde occulte & tenebroſe bibe-

WMiero.liber

CAnteq̊ oriretur ſol iuſtitiæ uirens erat umbraculum:& non arebat Iſrael:poſtꝗᷓ ille ſurrexit & te/

nebræ miniuiticæ eius luce diſcuſſe ſunt. Paratus uermis in craſtinum aſcenſione diluculi: de quo

uiceſimus primus pſalmus inſcribitur: pro aſſumptione matutina: & qui abſq; ullo ſemine de
terra oritur: Et dicit: Ego ſum uermis & non homo:Percuſſit umbraculum quod deſertum auxi/
lio dei oẽm uirorem perdidit: Præcepitq; dominus uẽto calido & urenti: de quo prophetatur In
Oſee: Adducet urentem uentum dũs de deſerto aſcendẽtem & ſiccabit uenas eius: & deſolabit fõ
tem eius: Et eſtuare cœpit Ionas & iterum uelle mori in baptiſmate cum iſraele: ut in lauacro reci/
piat amorem quem in negatione perdiderat: Vnde & petrus arentibus loquitur iudæis. Pœniten/
tiam agite & baptizetur unuſquiſq; ueſtrum in nomine lIeſu chriſti in remiſſiõem peccatorum ue
ſtrorum: & accipietis donum ſpus ſancti: Sunt qui uermẽ domini & urentẽ uentum romanos in
telligant duces: qui poſt reſurectionem chriſti Iſrael pœnitus deleuerüuüt.
CEt dixit dñus ad Jonam putas ne bene iraſceris tu ſuper hederaʒ:⁊ dixit: Bene iraſcoꝛ ego
vſq; ad moꝛtem. LXX. DWMD ¶ LSEt dixit donnnus deus ad Jonam:ſi ualde
contriſtaris tu ſuper cucurbita: ⁊ ait valde contriſtoꝛ ego vſq; ad moꝛtem.
CSuper niniuitis agentibus pœnitentiã: & gentium urbe ſaluata interrogatus id ipſum prophe/

ta. Putas ne bene iraſceris tu mihil rñũdit: ſed ĩterrogationem domini ſilentio comprobauit. ſciens

Oſe.iʒ.d.
Aautaf

,—

enim clemẽtem eſſe deum & miſericordem & patiẽtem & multæ miſerationis & ignoſcentem

malitiis ſuper ſalutem gẽtium nõ dolet. Hic autem poſtqᷓ ſiccata cucurbita aruit iſrael. Et cum diſti
ctione ĩterrogatus. bene iraſceris tu ſuper hedera. cõfidenter rũdit & dicit bene iraſcor ego uel cõ/
triſtor uſq; ad mortem.nõ enim ſic uolui ſaluare alios. ut perirẽt alii Non ſic alienos Ilucrifacere. ut
meos pderem. Et reuera uſq; ad pñtem diem chriſtus plagit hieruſalem. & plãgit uſq; ad mortem
nõ ſuam ſed iudæorum: ut moriätur negãtes & reſurgãt dei fillum cõfitentes. HW
CSEt dixit dñs:tu doles ſuper hederaʒ:in qua nõ laboꝛaſti neq; feciſti vt creſceret:q ſub vna no
cte nata ẽ:⁊ ſub vna nocte perijt:⁊ ego nõ parcã niniue ciuitati magne i qua ſũt pluſqꝙᷓ centũ vi/
ginti milia hoĩum:ꝗ neſciũt ꝗd ſit inter dextrã ⁊ ſiniſtrã ſuam ⁊ immenta multa. LxXxX.
CSEt dixit dñs tu pepciſti ſuper cucurbita pꝛo qua nõ laboraſti:neqʒ nutriſti eazʒ:qͥ nata eſt ĩ no
cte:⁊ in nocte perijt:ego autẽ non parcam miniue ciuitati magne in qua habitãt pluſq.xxij.milia
uirorum qui ignoꝛant dexteram ⁊ ſiniſtram ſuam ⁊ peccoꝛa multlla.
CNimiæ difficultatis ẽ exponere uo iuxta tropologiã dicatur ad filium tu doles ſuper hederã in
qua nõ laboraſti neq; feciſti ut creſceret: Cum oĩa per ipſum facta ſint. & ſine ipſo factum eſt nihil.
Vnde ꝗdam locum iſtũ interprætans. ut iminentem ſolueret quæſtionem incurrit blaſphemiã.
Afſumens.n. illud de euãgelio:qd me dicis bonum:memo bonus eſt niſi ſolus deus: patrem inter-
prætatus eſt bonũ.filium uero ad cõparationẽ eius ꝗ perfecte & uere bonus ſit: i minori gradu po
ſitum: & nõ cõſiderauit:hæc dicẽs qd in martionis potius incurrit hereſim: ꝗ alterum deum tantũ
bonum:alterũ ĩfert iudicem & cõditorẽ: quam Arrii: ꝗ cum maiorem patrem & minorem filium
prædicet:tũ fihum negat cõditorem. Ergo cum uenia audienda ſüùt quæ dicturi ſumus: & conatus
noſtri fauore potius oratiõis adiuuandi: qꝗᷓ ſpernendi aure maliuola: qa carpere & detrahere ueli/
periti poſſunt:Doctoꝶ autem eſt & qui laborantium nouere ſudorem: uellaſſis manum porrige/
re uel errantibus iter oſtendere. Dñs noſter atq; ſaluator non ita laborauit in gentium populo. De
niq; Iſrael loꝗtur cõfidenter. Ecce tot annos ſeruio tibi: & nũꝗᷓ mãdatum tuũ pᷣteriui: & nũꝗᷓ dedi/-
ſti mihi edũ ut cũ amicis meis epularer: ſed poſtꝗᷓ filius tuus hic ꝗ deuorauit ſubſtãtiam ſuam cum
meretricibus uenit: occidiſti illi uitulũ ſaginatũ. Nec tñ cõfutatur a patre: ſed clemẽter ei dicitur ſi
li tu ſemp mecum es:& oĩa mea tua ſũt: epulari & gaudere te oportebat: qa hic frater tuus mortuꝰ
erat & reuixit:perierat & inuentus eſt. Pro gẽtiũ populo iĩmolatus eſt uitulus ſaginatus: & pᷣcioſus
ſanguis effuſus:De quo paulus ad hebreos pleniſſime diſputat. Et Dauid in pſalmo: Frater inqt nõ
redimet:rvedimet hõ:Decreuit chriſtus: ut ille creſceret.Iſte mortuẽ: ut ille uiueret.hic deſcẽdit ad ĩ
feros ut ille cælos ſcãderet. In Iſrael uero nullus tãtus labor fuit. Vnde & inuidet iuniori fratri. qd
oſt ſubſtãtiam cum meretricibus lenonibuſq; deuorarã ꝓductũ recipiat annulũ & ſtolam. & pol
eat priſtina dignitate. Quod ãt ait ꝗᷓ ſub una nocte nata ẽ ſignificat tpᷣs añ aduẽtum chriſti ꝗqa mũ/
