ſententias petierunt ſibi exponendo commmui: ſed qui exponere ſtudeat non ualet inueniri: Po/ küit
tum uidit ſcripturam ſacram propheta cum diceret: Omnes ſitientes uenite ad aquas: Si potus aper Ea 55.a. leche
ta mandata non eſſent per ſemetipſam ueritas non clamaret: Si quis ſitit ueniat & bibat. Quaſi cit ero
bum & potum intellexit propheta Iudeæ defuiſſe cum diceret: Nobiles eius interierunt fame ᷣ5 kun
multitudo ſiti exaruit: Paucorum quippe eſt fortia & occulta cognoſcere: multorum uero hiſto// iteet
riæ aperta ſentire: Idcirco Iudeæ nobiles non ſiti ſed famæ interiſſe aſſerit: quia hi præeſſe uide// . .
bantur: dum totos ſe exteriori intelligentiæ dederant quod de minimis diſcutiendo manda-⸗ ſn
rent non habebant. HE.
e. —1 rE8 . wolie
CQui veſcebant᷑ voluptuoſe interierũt in vijs:qꝗ nutriebãt in croceis amplexati ſunt ſtercora⸗ *õ
CQui ſunt illi qui ueſcebantur uoluptoſe:niſi illi ludæi qui ſemper terrenis cõcupiſcentiis & ſecu n
li uoluptatibus dediti erant: & pro cibo & potu ſæpius murmurabant dicentes ad moyſen: Reuera ſi
induxiſti nos in terram quæ fluit riuis lactis & mellis: & dediſti nobis poſſeſſiones agrorum & ui/-
. nearum: Et iterum: Quis dabit nobis ad ueſcendum carnes: Recordamur piſcium quos commede
bamus in egypto gratis: In mente nobis ueniunt cucumeres & pepones porriq; & cœpe & allia:
Anima

Nen
dho⸗
cin
ihiin
elen
fuut
Luäle
eti
ONhdrch
Uleicin
nonten

iſn
nliie
Picctnd
kadnihil
ClhEl.
eis avef

ni ſag

Ni mimo
clidüsme
dunte
bdoniße
Aernhe
Woshent
ümm.
Limmmi
Olegtu
nckag
enagen
killosung
mur eoe
nos:lelt
vgeitni
mperd a
Plemauit

figaadi
ni W.
Acotl g
nia:unn
1z C
veni⸗
rafehh
1MA /
it e⸗
1 to⸗/
euich/
“

. M
nüöden
Nen
mniu⸗
onil
xiii
in

Super lamentationes Mieremie.

Anima noſtra arida eſt nihil aliud reſpiciunt oculi noſtri niſi Man. Ipſi interierunt in uiis quia in la
ta & ſpatioſa uia quæ ducit ad mortem exterminati ſunt: & qui nutriebantur ĩ croceis amplexati ſut
ſtercora: cum uanam iſtius mundi pompam appetentes & hiſtoricam traditionem legis ſequentes
ſpiritalem intelligentiam ſpernebant. Quod enim uetus obſeruantia cerimoniarum legis ſterco⸗
ribus comparetur oſtendit paulus dicens. Quæ ergo mihi fuerunt lucra propter xpᷣm arbittatus ſu
ut ſtercora. Tropologice uero ꝗcũq; auaritiã terrenã & dlitias uoluptatũ ſequutꝰ: ui iſti uitæ ĩcor
rectꝰexpleuerit nõ ad æternæ uitæ gaudia ſed ad fœditatẽ pœnaꝑꝶ puéturus erit. VAV.
CEt maioꝛ effecta eſt iniquitas ſfilie populi mei peccato ſodomoꝛum:que ſubuerſa eſt ĩG momẽ/
to:? non ccperunt in ea manus.
CMaior ergo effecta eſt iniquitas populi iudæoꝶ peccato ſodomorum: quia illi antummodo le-
gem naturalem. Iſti autem & naturalem & ſcriptam trangreſſi ſunt. Videntes mirabilia dei & cibo
cæleſti paſti: ingrati ſemper eius beneſiciis extiterunt. Vnde & doctores non cœperunt in eis manꝰ
qui condignos laboris ſui in ipſis non inuenerunt fructus. Nam ipſum legiſlatorem ſuum moyſen
lurimis conuitiis irritauerunt: & prophetas dei ad ſe miſſos perſequuti ſunt. Nouiſſime uero ipſuʒ
eredem hoc eſt unigenitum filium patris: ad ſe uenientem ut eos ſaluaret & ab errore corrigeret
ſpernebant: & diuerſis caluniis inſequentes ad extremum per inuidiam occiderunt. Qualiter autẽ
iniquitas iudæorum maior ſit peccato ſodomorum oſtendit euangelium ubi ita legitur. Tunc cœ/
pit ieſus exprobrare ciuitatibꝰ in ꝗbus factæ ſunt plurimæ uirtutes eius. Quia non egiſſent pœni-
tentiam. Vhe tibi corozaiʒ: uhe tibi betſaida: quia ſi ĩ tyro & ſidone factæ eſſent uirtutes: quæ factæ
ſunt in uobis:olim in cilitio & cinere pœnitentiam egiſſent. Verütamen dico uobis tyro & ſydoni
remiſſius erit in die iudicii quã uobis. Et tu capharnaum nunquid uſq; in cælum exaltaberis: uſq; in
infernum deſcendes: quia ſi in ſodomis factæ fuiſſent uirtutes quæ factæ ſunt in te forte manſiſſent
uſq; ĩ hũc diẽ. Verũtũ dico qa terræ ſodomoꝶ remiſſi erit ĩ die iudicii quam tibi. ZAl.
CCandidioꝛes nazarei eius niue.Mitidioꝛes lacte:Rubicundioꝛes eboꝛe antiquo. Saphiro
pulchꝛioꝛes. HETH. Bengrata eſt ſuper carbones facies toꝛum:⁊? non ſunt cogni
ti in plateis. Adheſit cutis eoꝛum oſſibus:aruit ⁊ facta eſt quaſi lignum.
CHis duabus ſententiis oſtenditur quomodo omnis decor prioris populi: quem habebant in or-
natu templi & cultu diuino:propter peccata eorum emarcuerit: & deſtruentibus hoſtibus ad nihilũ
redactus ſit. Myſtice autem caſus animarum quorundam fſidelium a propheta deploratur. Quid.n.
nazareorum nomine niſi abſtinentium & continentium uita ſignatur: quæ niue & lacte nitidior di
citur. Nix enim ex aqua congelaſcit: quæ deſuper uenit. Lac autem ex carne exprimitur quæ de infe
rioribus nutatur Quid enim per niuem niſi candor uitæ cæleſtis. Quid per lac niſi temporalis diſ
penſationis adminiſtratio demonſtratur. Et quia plerũq; continentes uiri in eccleſia tam mira ope-

u ra faciũt: ut multi qui cæleſtem uitam tenuerunt: multi qui terrena bene diſpenſauerunt ſuperari ui

deantur: & candidiores niue & nitidiores lacte referuntur. Qui etiã quia per feruorem ſpus antiquo
rum ac fortium patrum nõ nũquã uincere uitam uideantur: recte adiungit rubicũdiores ebore an
tiquo. Dum enim ruboris nomẽ iprimitur ſancti deſiderii fläma ſignatur. Ebur uero eẽ os magno/
rũ aĩalium non ignoramus: Ebore utiq; antiquo rubicundiores ſũt: qa ſæpe ante humanos oculos
nõnullis præcedentibus patribus ſtudi feruentioris exiſtunt. De quibus ut totum ſimul oſtẽdatur
adiungitur ſaphyro pulchriores. Et aerei quippe coloris eſt Saphyrus: & quia præcedentes multos
atq; ad ſuperna tendentes per cæleſtem conuerſationem uidentur uincere: narrantur ſaphyro pul-/
chriores extitiſſe. Sed plerũq; dum uirtutum copia etiam plus ꝗ expedit proſperatur: in quãdã ſui ſi
duciam mens adducitur: & decœpta præſumptione propria repente peccato ſurripiente ifuſgatur.
Vnde recte ſubiungitur. Denigrata eſt ſuper carbones facies eorum. Nigri enim poſt candoreʒ fũt:
quia amiſſa dei iuſtitia cum de ſe præſumunt in ea etiam quæ non intelligunt dilabũtur peccata:
Et qui poſt amoris ignem ad frigus torporis ueniunt extĩctis carbonibus ex comparatione præfe-
rũtur. Nõnũquã eni dũ timorẽ dei pꝑ ſui fidutiã deſerũt ẽt frigidis mẽtibꝰfrigidiores fit. De ꝗbus
recte ſubiũgitur nõ ſũt cogniti ĩ plateis. Platea ꝗppe ſermonis græci rõne ꝓ lautudine dicit᷑. Quid
uero ẽ hũanæ mẽti anguſtiꝰꝗᷓ uolũtates ꝓprias frägere: de qua fractõe ueritas dicit. Intrate p angu/-
ſtam portã. Quid ãt latiꝰ quã nullis ꝓpriis uolũtatib reluctari: & quaq; uerſũ ipulſus arbitrii duxe

rit ſe ſine retractione diffundere. Qui ergo ꝑ fiduciam ſanctitatis poſtpoſito meliorum iudicio ſe

ſequũtur: quaſi pꝑ plateas pgũt:ſed nõ ſũt cogniti ĩ plateis: qa de uita ſua aliud oñderũt qn frãgẽdo
uolũtates ꝓprias ĩ anguſto ſe calle retinebãt. Et bñ addir᷑. Adhæſit cutis eoꝶ oſſibꝰ: Quid ĩ cute niſi
mollicies expmit᷑ ĩfirmitatis. Cutis ergo eoꝶ adhærere oſſibꝰdicit᷑: qa ab eis praua ſẽtientibꝰ infirmi
tas uitii: duritia uirtutis putatur.Infirma eni ſũt ꝗᷓ faciũt: ſed elatiõis ſiducia decœpta fortibea ſuſpi
cientibꝰ iũgũt: & quo de ſe magna æſtimari cupiũt: eo de ſua neqtia emẽdari cõtẽnunt: Vnde recte
adiũgitr᷑. Aruit & facta ẽ quaſi lignum. Culpa ꝗqppe eoꝶ tãto inſẽſibilior redditur: quanto apud eos
etiã laudabilis habetur. Quã recte aridã aſſerit qa nulla ſui cogitatione uindeſcit. TETH.
elius fuit occiſis gladio qᷓ; interfectis fame.OQm̃ iſti extabuerũt cõſũpti a ſterilitate terre
CQuãtũ ad cõpẽdiũ mortis reſpicit breuior fuit pœna ſubito gladio occiſoꝑ ꝗᷓ fame & ſiti diu ex

Liber tertius.c.iiii.

cruciatorũ. Quãtũ uero ad ſpiritalẽ ſenſũ ptinet melius fuit apoſtolis & p̃dicatoribꝰ euãgelii: bre-
uiori pœna corporis pro chriſti nomine ad tempus plecti: & poſtea in æterna lætitia coronari: quã
perſequutoribus eorum longa inædia uerbi dei tabefieri: & propter ſterilitatem & infœcunditateʒ;
bonorum operum ad extremum æterno incendio concremai. IOTIHIH.
anꝰmulieꝝ miicoꝛdiũ coxerũt ſilios ſuos. Facti ſũt cibꝰeaꝝ in cõtritiõe filie populi mei.
CNHoc hiſtorialiter recapitulat qd ſupiꝰ iã dixerat: qa ĩ captiuitate chaldaica necnõ & in romana: ad
talem neceſſitatem ꝓpter inopià cibi plebs iudæoꝶ puenit: ut aliquæ ex mulieribus eoꝑꝶ filios ſuos
trucidarent: & carnes eoꝶ coctas cõmederẽt. Iuxta ſpiritalẽ uero intellectum non parui eſt delicti:
qd doctores mali auditores ſuos rebus terrenis & ſubſtantiis ſuis pp uoracitateʒ ſuã ſpoliãt: nec eis
pabulũ uerbi tribuũt quo illi ad uitã nutriãtur æternã. Cũ dñs p ezechielẽ dicat. Vhe paſtorib iſra
hel qui paſcebãt ſemetipſos: nõne greges paſcũtur a paſtoribꝰ. Lac cõmedebatis & lanis opefieba/
mini: & qd craſſũ erat occidebatis: gregẽ ãt nõ paſcebatis: qd ifirmũ fuit nõ cõſolidaſtis: & qꝗd egro

Eze. 34. a.

tũ nõ ſanaſtis: qd fractũ ẽ nõ alligaſtis: & qd abierat nõ reduxiſtis: qd perierat nõ quæſiſtis. 3 cũ au

ſteritate ĩperabatis eis: & cũ potẽtia: & diſpſæ ſũt oues meæ: eo qd nõ eẽt paſtor: factæ ſunt in deuo/
rationẽ oĩum beſtiarum agri: & reliqua. Sed qa talis actio irã dni mœretur: ſequitur. CAPH.
CCompleuit dominus furoꝛem ſuum.Effudit irã indignationis ſue:⁊ ſuccendit ignem in ſypõ:
2 deuoꝛauit fundamenta eius.
CCõpleuit dñs furorẽ ſuũ: & effudit irã indignatiõis ſuæ ĩ gẽtẽ peccatricẽ:qũ nõ ſolũ populũ ex/
termĩauit: ſʒ ẽt hĩtacula p hoſtes eoꝶ uſq; ad fundamẽta deſtruxit: & tẽplũ atq; urbẽ ĩcẽdio cõſũpſit
Cõplet ẽt & ĩ malis doctonibꝰ furoreʒ ſuum: q pro negligentia & deſidia ſua incendio eos tradet
perpetuo: & non ſolum pro operibus malis eos punit: ſed uſq; ad fundamenta peruerſarum cogita
tionum eius uindicta peruenit. LAMECH.
Mõ crediderũt reges terre:z vniuerſi hitatoꝛes oꝛbis:qm̃ igrederet᷑ hoſtis ꝑ poꝛtas hierłm.

Q uãdo ergo ſtatꝰ regni iudaici mãſit ĩcolumis: & cultus dei ibi erat cæleberrim?. difficile fuit na

tiõibꝰgẽtiũ circũquaq; poſitaꝶ credere: qd externus hoſtis dñaturus eẽt urbis inſigniſſimæ & tem-
pli famoſiſſimi:maxime cũ uiderẽt & audirẽt ab initio gẽtẽ illã ſignis clareſcẽtibꝰ diuina ope ſuſtẽ

tatã atqʒ ꝓtectã. Myſtice ãt cũ aĩam cuiuſlibet fidelis uiderimꝰ ſpiritali ſcia atqʒ oĩum uirtutũ decore

adornatã: uix credere poſſumꝰtam ſubitaneo caſu eã corruere: ut ꝗᷓ quõdã ĩpabat ſpiritalib? inimi⸗-

cis eos ab obſeſſis corporibꝰuerbo or̃onis eiciebat:mũc eorũdẽ hoſtiũ pᷣda flat: & tota illomnequiſſi

mæ ſubdita uolũtati. Sz unde hæc ruina maxie pueniat ſequẽs ſermo ꝓphetæ demõſtrat. MEM.
Pꝛopter pctã ꝓphaꝝ eiꝰ:⁊ inigtatẽs ſacerdotũ eiꝰ:ꝗ effuderũt in medio eiꝰſãguinẽ iuſtoꝛuʒ.
CPropter pctã enĩ ſcribaꝶe & phatiſeorũ necnõ & põtificũ iudæoꝶ qui ſanguinẽ redẽptoris & pro
phetarũ atq; apoſtolorum eius effuderunt. Captiuitas hieruſalem atqʒ deuaſtatio maxime euenit.

Similiter & nũc in eccleſia propter pctã ꝓphetaꝶ & iniquitates ſacerdotũ eiꝰ: portaꝑꝶ ſpũalis hieru-

ſalẽ patet introitus:qñ ꝓpter ignauiã pᷣdicatorũ: & negligẽtiã ſacerdotũ dei: ꝗq nõ curat populo an
nunciare uiã dñi & cõpeſcere eũ a pctis: hoſtis malign p ſenſus exteriores aditum intrandi in aiam
inuenit: & occaſionẽ habet per diuerſas fraudes eaz ſeducẽdi. Vnde ſcriptũ ẽ. Cauſa ruinæ populi ſa
cerdotes mali. Qui merito dicuntur effundere ſanguinem iuſtorum: quia dum ſimplicibus qui
forte per innocentiam iuſti eſſe poſſent:ſi rectitudinem uiarum domini ſcirent: ſubtrahunt uerbum
ſolatii: rei dicuntur eſſe ſanguinis effuſi. Quod ſermo diuinus ad ezechielem prophetam liquido
demonſtrat dicens. Fili hominis ſpeculatorem dedi te domui iſrahel: & audies de ore meo uerba
& annuntiabis eiſdem. Si dicente me ad impium morte morieris: non änuntiaueris ei: neq; loquu-
tus fieris: ut auertatur a uia ſua impia & uiuat: ipſe impius in iniquitate ſua morietur: ſanguineʒ au-
tem éius de manu tua requiram. Si autem ãnuntiaueris impio & ille non fuerit conuerſus ab impie
tate ſua: & uia ſua impia: ipſe quidem in iniquitate ſua morietur: tu autem animam tuam liberaſti.

Sed & ſi conuerſus fuerit iuſtus a iuſtitia ſua & fecerit iniquitatem ponam offendiculum coraʒ eo

ipſe morietur quia non annuntiaaſti ei: in peccato ſuo morietur & non erũt in memoria iuſtitiæ eiꝰ
quas fecit: ſanguinẽ uero eius de manu tua reqrã. Si at tu ãnũtiaueris iuſto ut nõ peccet: & ille non
peccauerit uiuẽs uiuet:qa tu annũtiaſti ei: & tu animam tuam liberaſi. NVN.

CErrauerũt ceci in plateis:polluti ſũt ſanguine.Cũq; non poſſent tẽnuerunt lacinias ſuus.
CPer inertiam ergo doctorum tænebris ignorãtiæ ex cecitate errauerunt in plateis turmæ plebiũ:
quia dum ſe ad illecebras tradunt uoluptatum rectum callem non tenent diuinorum præceptorũ.
Et bene dicitur polluti ſunt ſanguine:quia ſanguinolentorum operum cõtaminati ſunt cõmixtio
ne.Cũqʒ non poſſent inquit ſubauditur recto tramite incedere: tenuerunt lacinias ſuas hoc eſt alio
rum ducatum expetebant: ut eorum actuum exemplis quaſi quibuſdam laciniis tracti greſſum im-
mittentur præcedentium. Sed quia frequenter illi qui præeunt & ſequentes ſe uerbo doctrinæ &
bonis exemplis docere debuerant: ipſos ſequutores ſuos per faſtum ſuperbiæ ſpernentes in deſpe/
rationem mittunt: ſequitur. SAMECH. “ e .

C Recedite polluti clamauerũt eis:recedite abite nolite tãgere:iurgati ꝗppe ſunt cõmoti dixe

runt inter gentes non addet vltra vt habitet in eis. AlN.
CFeacies

C
ſenubn
6rmun
oleeros
Elge
tcuit
eneelen
aonöln
picibor
vünmn
Ceipcn
ukin
Mernl
Coleide
Honiünn
ſague
nredtin
fumene
goicco
iiglre
(Konit
leſpeci
gueter
lidelicert
betur Ho
ceici
egoalu
icdeptr
lapis
diseo
Joans
en
petur
To
rem
CE
liin⸗
4i
Poteta
Aben⸗
deteno
Ulem
Won
kettire
ptis
ptinit
ſeior⸗
Moabi
tuncib
breorn
Cb
Ct
L a mico⸗
igne
Ce
Oarn
mii

Cd

S bper lamentationes 3 leremie.

HH crdotũ non erubuerũt:ne
di mi diuiſit eos non addet vt reſpiciat eos. Facies ſaccrdotũ HWH
R faries ſommmi gimſit to ſumũt:& qd debile prohiciũt:
nng n miſerti ſunt. Z d craſſũ ẽ de grege a umut: & Jd dr dite: abite
d Knum n or ſuperborũ magiſtrorũ.q pecus q ſan ant: Recedite inquiunt polluri ract incurabi⸗
Calis eſt uox ſup d egrotum non ſar .„ llia ſunt uulnera ueſtra: .
öſolidant: & qd eg icare: inſanabilia ſun Facies domi
ꝗᷓ̈ ifirmum non cõ S5 nobis cõmunicare: 41 itet ſpintus ſanctus. Faci
Mn qdi :nolite in aliquo a in uobis inhabitet ſpintus ſa bui⸗
W nolite nos 3 19; — nutnoe xplana: ut u jes ſacerdotum ueſtroru E .
neneg :nô eſtis digni cõn piat: quia facies ſa J = . 6 illuminat ce
Nii⸗ les plagæ: nõ NI! ddet ultra ut recipiat: q iſtis. Talis loq lla enim n lmnhnar
luic mni diuidit eos ac reſpuit: nec adder ul n manſuete ſuſcepiſtis. Tal ioné periclitantem
“ . ni diuidit e eſtrorum ãmonitionem ma AE . in deſperationẽ peric te
1ad . iorum ueſtrorum àâ elt. ed magis occidit atq; is per humilita/
W ſtis nec ſenio rat infirmum. Se 5. enſantes: magis Per h
Unnnee 5 ſanat egrotum non cu . liorum infirmitates P . 2 ſteritatem in
Aond cum 110 iailat cgr x ſua ĩfirmitate alio is laqueo eruere: qᷓ per au ¹
oin. irr; i etemim rectores e tes ab erroris laqueo erue æ& fuerit oſtendit di-
. mittit. Boni etemim recte nentum ſtudent peccan iter ſubditis ſuis præfueri
Vcbeit ri ſuetudinis lenimen ctor gentiũ qualiter I . actus ſum ut omnes
ae⸗ tis & man llere. Vnde & doctor ge ia omnibus facti
dn foueã pditiõis nutãtes ꝓpellere. luccifacerem: omn uror? Debet re-
d Ouea pal infirmis infirmus: ut infirmos Ir idalizatur & ego non
Hin actus ſum infirmis in infirmor? ꝗs ſcãdaliz iuſticiæ erectus: ut &
mnd . ſaluos: Quis infirm ilitatẽ ſotius: cõtra delinquẽtiũ ſui prioratus agno
acerem . humilitatẽ ſotius: 11. ſtatem protinus ſui - .
(A ctor eẽ bene agentibus per pa exigit poteſta & erga peruerſos
1 or eẽ bene ag fauotum culp⸗ 1 . hus deputet: 8 P.
— . t: & cum p bene uiuentihi .- ſed ua-
hemoß⸗ bonis 111 nullo ſe præfera ſſ e ualem ſe ſubditis „ les ſüt gemnmiti. .
. 1 . ra equa itie diri,
honore ſupptæ O:eqale tqd omnes hoĩes natu ſſit ex uitio diui-
ſcat: quatenus & ho re formidet. Nã liquet qd omn ändiuerſitas quæ acce
i Tirei xercere formidet. N nit. Ipᷣa aũt diue Itero. Vnde cũ
Porlie⸗ ilura rectitudinis nõ exere ios aliis culpa poſtponit. . egatur ab altero.
MEd e:alios aliis . n ualet:alter r 8 itionis: nec præ
dioriin œritorum ordin equæ ſtare no nditionis: nec p
Tfianturmoœ mnis homo 9 ſed galitatem co 1407 .
eos te dicio diſpenſante: ut q debent ordinis p non reges hominũ ſec
n0 iu in ſe poreſtatem de „ s noſtri non reg —11 ini &
7 on in ſe po iqui ecenim patres no l Itiplicamini & re
umcogi cti qui præſunt n ſed rodeſſe. Antiqu mumt iceret: creſcite & multip
nimibus ſe gaudeant: ſed p i noe dñs & filiis eius diceret: imalia terræ. Quorum
eſſe hominibus . ntur.Et cũ noe dñ r cuncta animalia . hi
i fuiſſe memora ſter: ac tremor ſit ſupe ho mines prohi-
Ebiekn ſtores peccorũ fuiſ iunxit & terror ueſter: ac ipitur: profecto eſſe ſuper ho Arir
86 Am: nus adiunxi imalia terræ præcipitur: profect latus eſt. Et idcir
alefun . plete terram: proti ſſe ſuper animalia terr P teris natura præla b
n : ctremor eſſe ſuperat tem homiibus cæt am ſuperbire eſt: a
mrtn⸗ uidelicet terror a rutis animalibus:non au r: quia contra naturam ber ime⸗
e uppe brutis animal inibus timeatur: quia c ab eis minime ſe tim
l. b animalibus ctores a ſubditis tim an: i n formidant. Pñt
InuIdN co ei dicitur er a0 en neceſſe eſt:ut recto it q iudicia diuina no d ultra
144,2: .. lle ti meri:& tam L idine eccare moœtua 4 1 jlli denüciant: quo U
, equali Uell 2. mana ſaltem formidir P jub t: & iurgãtes i. 15 de aptiuis
enemnis . æhéẽduũt: in huma dere pollutos iubent: accipi qui inſultabant cap
nnenlil ri depræhe iæ ᷓ clamando recedere p ium iudæorũ accipi q deſerti
1ores ſententiæ ꝗ clamando :ex perſona hoſtium dduxerant: quod
u W & ſupiores ſenten in eis habitet: ex p in terram alienam adduxe : ſed ĩ p-
Hintnn dus eos iolẽtiam aut a terra ſua e e; ſpem reuerſionis ulla ifeſtat. PHE.
is quando per uiolẽ ilio deſtituti: nec ſp jla ꝓphetæ manifeſtat.
– Adeehgi lint a deo & duncan lic dektit domino finaſtauee- ne krum vanum.:cum reſpice
neanti änatos fore. Quare aute li noſtri ad aux
lu Teum adn cnenn gnr kaimrr nos non bateraf. ismon ad ipſum conuerſi ſunt ber Sõõ
emus attenti ad gentem: . o ſceleribus ſuis:n — ſed forinſecus
ri § attenti ad gentei bantur pro ſceleri ſtibus eriperentur:
minin remn d qũ a dño argueba = jus ope ab hoſtibus erip mõ eos liberare
wünu Hoc narrat qd qn a dno ar öfugierüt: quatenus eius of laſſyriis: quæ nullo mõ 1 .
mmſgu L T d eius miſericordiã cõſug tiis uidelicet uel afſyriis: ſpicerem? attenti
e ſa: neq; a : ê bant:ab ægypti . . num⸗cum reſpice ec
Noba Hamne ibus auxilium quære 1.— ilium noſtrum ua . ſos defen/
Ae ab aliis gentibus au li noſtri ad auxiliu . bant:qui ſemetipſos defen
mroevon ab a de dicit defecerunt ocu im ab illis ſolatia quære 1 .⸗ m urbis hie
e oterant. Vnde die oterat. Fruſtra enim ab illis! uæ poſt uaſtationem urb
An Mi P em quæ ſaluare non p d reliquiæ iudæoꝶ qu- iterfecto ab hiſmashele
Pů ad gentem q inc quoq; factum eſt quod reliquia lendam terram ĩterfe it moœtu ex
Em 4 poterant. Hinc quoq; fincipe militiæ ad colendam ibi remanſerãt mœtu
ere non pote abuzardan principe m . liquiis quæ ibi rem 8
egan ſalem derelictæ ſunt a nabuz dan terræ & ipſis reliq ſierũt:quaſi ab ægy
8 ruſalem . nabuzarda . tum tran „
Ngre godolia: quẽ præfecit men d eis per hieremiam mandaue minto ſiquidẽ
14 Hi: qd eis per hie it hæc ſpes eorum. Qu 1oſor: i
isab Son ntra uerbum dñi:q : ſed uana fuit hæc ſp i nabuchodonoſor:
territæ contr rma poſſint tueri: ius & uiceſimus regni na ltas
nlibern iis contra chaldæorum arma fert: qui eſt tertius & ui nauit: & ammonitas &
Piiis comtt li orum:ut ioſephus refert: detinens expug idem qui
mmcos tiuitatis hieroſolim idẽ nabuchodonoſor: eamq; buertit: & regem quidem ꝗ
ki ora ſyri amrtatn ali genid perrexit ad a marnmr ecbituos duxit in babyloniã: & he
cdͦ moabitas. Cũq; ubdhid i in ea conſtituens denuo . ADE. SSS
trunc ibi erat Dccid rihnccltlanmmnetennnunun Vänd. n zortrarn Appꝛopinquauit finis no-
is. breorum genus zi itinere plate 1.
hlnin W LZubꝛicauerunt veſtigia recne venit ns noſter. b ſpiritali ægypto hocẽ ab hoc
Muhdi ſtri. Completi ſunt dies noſtri: uno uero deo: adiutoriuz eretabe n iritaliũ fit pᷣda. Vñ ſcriptũ ẽ
tinitd MúTMyſtice autem quiſgs deſertou it ueſtigia: uana ſpe deluſus hoſtiñ bn COPH.
tih muũdo: & lubrica en leccr i⸗ ꝗcõſidit ĩ hoĩe auttſit nos:iĩ deſᷣto inckiatit nob
r1 . 4 . . . 1 R. 251 . ,= — equ . — i1 ra Pa-
gir uane auxiliabi lis celi:ſ mõtes P 49 hoſtiũ:qui .
ing Hier. 7,a. Egyptuan ſt pſequutoꝛes nr̃i aglis celi: ificat perſequutionem
rHH quuto ſignificat perſeq
ait elotioꝛes fuerũt ꝑſequ idam & uelocem ſig REsS.
htn TSelo 0 olatum auium ualidam & uel delitate inſequuti ſunt. tibns.
niche Per rapidum u . uos nimia cru em in genti
an⸗ CTber tar && deſerta patria fugitiuos nim cui diximꝰĩ vmbꝛa tua uiu
triã cõſtitutos: Zi xpᷣs dñs captꝰẽ in pctis nẽis:cui dixim
ntc CSoũs oꝛis nůi xp

Explanatio.

CHanc ſententiam diuerſi auctores diuerſis modis expoſuerunt. Nam alii ſuper reges iudæorum: it
qui xpᷣi hoc eſt uncti dicebantur: ſub quorum protectione gens iudæorum uidebatur degere inter- fiie
prætati ſunt: quaſi propter peccata populi ipſi interierint. Vt ioſias qui iuſtꝰ eſſe legitur: & cæteri hu- Mnn
iuſmodi. Alii aut ſuper Ieiu xpo uero uniuerſorum domino: ac uita animarum tidelium dictum in (Cni
telligunt: ſub cuius tutela in uniuerſis gentibus uerſatur eccleſia. lpſe auũt ſpus oris noſtri eſt: in qduo nien
uiuimus mouemur & ſumus: ex cuius ſapore quicquid recte ſentimus ſapimus. Qui traditus eſt pro itten
pter delicta noſtra: & reſurrexit propter iuſtificationem noſtrã. Scripſit emm hoc pleniſſime ꝓphe- Eſ. cumn
ta eſaias ita dicens. Vere languores noſtros ipſe tulit & dolores noſtros ipſe portauit: & nos putaui 2.53.b. (Lo
mus eum quaſi leproſum & percuſſum a deo & humiliatũ: ipᷣe ãt uulneratẽ pp iniꝗtates noſtras at (enpe
tritus eſt ꝓpter ſcelera noſtra: diſciplina pacis noſtræ ſup eũ: & liuore eiꝰ ſanati ſumus. SIN. ſtien
CBauge ⁊ letare ſilia edom:que habitas ĩ terra bus. Ad te quoqʒ perueniet calix inebꝛiaberis: ſpelil
AQAtqʒ nudaberis. . W
Edom idem fuit qui eſau frater iacob a quo idumei hoſtes iſrahel orti ſunt. His ergo fuit filiꝰ cho Giten
ram traconitidis & damaſci conditorunter paleſtinam & cæleſyriã tenẽs principatum. Quod autẽ hmmh.
dicit filiam edom gaudere & lætari eo qd peruenerit ad eam calix domini per ironiã legendum ẽ. eben
Vt eſt illud in æpiſtola iacobi apoſtoli: Glorietur auteʒ frater humilis in exaltatione ſua: diues autẽ [ac.i.b conn
in humilitate ſua: ſubauditur a ſuperiore glorietur. Quod non tiᷣ ad gloriam: ſed ad humilitatem en mitn
eius & dãnationẽ pertinet. Venit autem calix domini hoc eſt uindicta ad idumeos quando nabu- Numgt
chodonoſor uaſtata iudæa cæteras gentes ſimili modo deuaſtauit: & dignũ fuit: quod hoſtes po/ nüpe
puli dei: qui eius ſubuerſione gauiſi ſunt ipſi quoq; mœritã ꝓ eo ab hoſtibus reciperem uindictam. kiun
Myſtice autẽ in filia edom quĩ ſanguineus uel terrenus interprætatur: ſynagoga iudæorü: uel etiam i
generaliter turba omnium pſequutorũ eccleſiæ exprimitur: qui acerbiſſimis pſequutionibus fide-/ lnpeg
lium turbã in toto corde inſectantur: quibus tamen certa in gehenna ignis æterni remanebit uin- chcn
dicta. De hac etiam edom ſilia: dauid propheta in pſalmis meminit dicens. Memẽto dñe filioꝶ edõ ge ſchiän
in die hieruſalem: qui dicunt exinanite uſq; ad fundamentum in ea. THAV. be. Bo⸗ ſcut
CCEompleta eſt iniquitas tua ſilia ſyvon:non addet vltra vt trãſmigret te:viſitauit iniquitatẽ tuã nume
filia edom. Diſcooperuit peccata tua. . peiben
Completa ergo pſequutione qua hoſtes in hoc ſæculo permittuntur perſequi electos dei: ad pro Anel
bationem ſcilicet eorũ nõ ad danationẽ iam ultra non addent: ut tranſmigrent per eos. Quoniam Che⸗
abſterget deus oẽm lachrymam ab oculis ſanctorum ſuorum: & neq; luctus:neq; clamor: neq; do/ Cldee
lor erit ultra: quæ prima abierunt. Sed exultent iuſti in iuſtitia: impii autem & peccatores cum dia- cdn Kühr
bolo mittantur in ſtagnum ignis ſulphuris: ubi eſt beſtia & pſeudo prophetæ: & cruciabuntur don
die ac nocte in ſæcula ſæculorum. S Acq
CINCIPIT EXPLANATIO BEATI HIERONYMI IN ORATIONENMA e
HIEREMIAE PROPHETAEB. CAPITVLVM. QVINTVM. ”“
SOsT lamentationem ergo: quæ litteris hebraicis ſecunduʒ ſeriem C
“ earũdẽ litterax quadruplic oportunis locis ut diximus (Cso
prænotata eſt. Sequitur oratio propheræ quæ uaſtatiõem urbis hie- lrha pro⸗
ruſalem & caſum populi iudæoꝶ hiſtoriaſiter deplorat. Et ſpiritua/ Dzc piun
S liter ruinam aĩarũ fideliũ & uaſtationem quã paſſæ ſũt a negꝗtiis ſpi C
ritalibus flebiliter cõmemorat. Ad extremum uero ipſius dñi opeʒ C.
N S& miſericordiam ſubuenire afflictis humiliter depræcatur. „RW C
NCRecoꝛdare dñne quid acciderit nobis intuere ⁊ reſpice oppꝛo/ Cloe
Rbuum noſtrum.
E WilI CVſus prophetaꝑꝶ eſt frequẽter ꝑp hũanas cõſuetudines dñm ſup/ ld
⸗ plicare. Recordare eniz uel memẽto illi dicit᷑ ꝗqnulliꝰaliquãdo po/ rre-
tuit obliuiſci. Nõ. n. ut ad memoriã redeat diuinitas cõmonet᷑:corã q̃ oẽ pᷣteritũ & futuꝶ ſempꝑ pᷣ⸗ 4
ſens ẽ. Nõ ẽ dignũ ĩ illa maieſtate ponere obliuiõis ĩiuriã: ſed iõ recordari uel meminiſſe poſtulat᷑ .
ut cito auxiliũ idigẽtibꝰcõferat: & palã faciat qd antea fuit occultũ. Has enĩ tropologias frequẽter i b. C
ſcripturis diuinis luenies: ut ẽ illud ĩ geneſi. Recordabor ſœderis mei. Vel ĩ exodo. Recordatꝰẽ do Den 45 G
minus pacti qd pepigerat cũ abrahã iſaac & iacob. Siue illud qd moyſes ad deum dicit. Recordare 20.
abrahꝗ iſaac & iacob. Recordare inꝗt dñe ꝗd acciderit nobis ĩ calũnia uaſtatiõis: intuere & reſpice Exo. 32.d V 8
opprobriũ noſtrũ: qd paſſi ſumꝰ ab his qui duxerunt nos quaſi ſeruos captiuos in terram alienam un
& abuſi ſunt noſtri ad ſeruitium ſuum. ſae⸗
CBHereditas noſtra verſa eſt ad alienos.Domus noſtre ad extraneos. nhr
CCu diuerſæ gẽtes undiq; cõgregatæ poſſidẽt terrã ĩclytã: ꝗqᷓ ꝓmiſiſti pr̃ibꝰ nr̃is dare ĩ poſſeſſionẽ: giu
CPopuli facti ſumus abſqʒ patre.Matres noſtre quaſi vidue. e
CQuia defenſore deſtituti ſum us quaſi pupilli: nec pſonas habemus quæ nobis nutriminis ſolatia
* ſolebant conferre. Sed quaſi uiduæ omni prouiſione ac conſolatione priuati ſumus. r
CAquam noſtram pecunia bibimus ligna noſtra pꝛecio comparauimus.
CDuo

.

ofc
„in
egenin
SSZ
–
ncn⸗

Chote O

tlindtn,
nüelenn
bor ſc⸗
vebit uin⸗

logeds

Nitntii

deiad
(orum
eneg ,
wam än
hun

igkin
Buchünm
tanüfi
ſumci
tut.

bicech⸗

din
it⸗
Eytu
mmrti/
at Sc
ccolante 4
he
1 dentm

lcn

No

er orationem Mieremie.

WWDuo elementa in quibus maxime nut itur uita humana: & quorum uſus omnibus comunis eſt
ſibi dicit propter captiuitatis penuriam difficile eſſe adeptumata ut nec aquaz ad bibendum nec lIi
gna ad focum ſine pretii redemptione habere poſſent.
G Ceruicibus minabamur:laſſis non dabatur requies .
More iumentorum ceruicibus ligatis ſe minari dicit: quia hoſtis eorum nullam dominationem
ſui habere permittit: ſed trahuntur quocũq; impœtus dirigentis uoluerit: nec laſſis ad refrigerãduʒ
ulla datur facultas: & unde ſolatium quæſierunt. Mox ſubdit dicens.
Egyvpto dedimus manuʒ ⁊ aſſyriis vt ſaturaꝛemur panibus.
CSemper enim iſrahelitæ auerſi ſunt cordibus in ægyptum: & ab aſſyriis ſæpius anxilia petebant.
Vnde mœrito ab eis ſunt flagellati: quibus deſerto deo propter cupiditatem terrenam elegerũt eẽ
ſubiecti. Iuxta allegoriam uero hæc quærimonia conuenit his qui propter peccata ſua a uirtutibus
ſpoliati traditi ſunt in manus hoſtium ſpiritalium: & maxime iudæis qui poſt xpᷣi aduentum innitẽ
tes ueteri traditioni ipſam legem Moyſi & benedictionem paternam quam hereditario iure uide/
bantur poſſidere perdiderunt: & data eſt gentibus: quæ in chriſto crediderunt: quia in ſemine abra/
hæ benedicentur omnes cognationes tertæ. Vnde repugnantibus illis & contradicentibus prædi/
cationi pauli & barnabæ reſponſum eſt. Vobis oportebat primum prædicare uerbum dei: ſed quia
repuliſtis illud:ecce conuertimur ad gentes.Iſti ergo quaſi pupilli facti ſunt abſq; patre: quoniã deũ
uerum patrem habere renuerunt & alium patrem elegerunt. De quo ad illos dictum eſt. Vos ex pa/
tre diabolo eſtis. Horum matres nimirum ſynagogæ factæ ſunt: quaſi uiduæ: quia prioreʒ uirũ hoc
eſt deum propter fornicationem idolattiæ habere non mœruerunt. Hi aquam ſcientiæ uoto diſcẽ
di quaſi pecunia ad bibendum redimunt:ſed quia xpᷣm in ea non inueniunt æterna ſiti diſpereunt:
ſemper quidem diſcentes & nũquam ad ſcientiam ueritatis peruenientes. Similiteretiam ligna pᷣ-
cio comparant cum exercendis uirtutibus operam dant. Sed quia ardorem caritatis in eo habere
deſpiciunt in uacuum totum laborem expendunt. Hos quidem ſcribæ eorum & phariſei per uarias
ſectas & traditiones inutiles ceu ceruicibus iunctis minabant: nec laſſis in eo dabant requiẽ. Et quo/
niam ægypto ſpiritali & aſſyriis propter gulam ſeruire magis quam deo eligunt æterna egeſtate
peribunt.Sic enim patres eorum terrenis negociis atq; uoluptatibus dediti fecerunt: & filii eorum
adhuc facere non deſinunt. Ideo ſequitur.
CVPatres noſtri peccauerũt ⁊ nõ ſunt:⁊ nos iniquitates eorũ poꝛtauimus.
Hie.ʒl.e.· Ideo iniquitates eorum portauerunt quia imitatores eorum in nequitia extiterũt. Iuxta illud qd
Exo.z0.a: ſcriptum eſt patres noſtri cõmederunt uuam acerbam & dentes filiorum obſtupuerunt. Et in exo-
do:Ego ſum ait dominus deus tuus emulator qui reddo peccata patrum ſuper filios uſq; ad tertiaz
& quartam generationem. His qui oderunr me: & faciam miſericordiam in milia his qui diligunt
& cuſtodiunt præcepta mea. Nec contrarius eſt iſte locus illi teſtimonio Ezechielis ubi dicit᷑. Filius
nõ portabit iniquitatem patris: nec pater iniꝗtatẽ filii: qa mox ſeqtur iuſtitia iuſti erit ſuper eum.
Serui dominati ſunt noſtri:non fuit qui redimeret de manu eoꝛum.
CSeruos appellat gentiles qui idolis ſeruiebant & demonibus imolabant: in quorum dominium
Oſeæ.ni. a: propter peccata ſua traditi ſunt iſrahelitæ: qui quondam fuerunt in loco filiorum deputati. Vñ ſcri-
Math. z. c. ptum eſt. Ex ægypto uocaui filium meum primogenitum iſfrahel.
NMec fuit qui redimeret illos de manibus eoꝛum.
CQuoniam defenſorem & liberatorem deum habere non mœruerunt.
CIn manibns noſtris afferebamus panem nobis a facie gladii in deſerto.
CNHoc eſt cum animarum noſtrarum periculo quæſiuimus nobis uictum in deſerto gentiũ conſti
tuti. Mœrito ergo ſeruis ſubiicitur qui libertatem ſponte perdidit. Si. n. in xpᷣm iudæi crederent ue/
re liberi eẽnt & pane uitæ paſti periculũ aĩaꝑ ſuaꝶ ueraciter deuitarẽt. Nũc ãt qa ueꝶ liberatorem
ſpræuerũt: ĩmo crucifixerũt: de terra ſua eiecti uagi & profugi in toto uerſantur orbe: & ſedibꝰincer
tis diſcurrẽtes uictũ cũ periculo uitæ acꝗrũt. Qd bñ Cain parricida pᷣfigurabat: Cui data ẽ ſnĩa: ut
uagus & ꝓfugus: pauẽs & tremẽs: p loca uar ia diſcurreret: nec uſquã tutus & ſecurus maneret.
Vellis noſtra quaſi clybanus exuſta eſt a faciè tempeſtatum famis.
EIn pelle exuſta deformitatem obſcenã oſtẽdit quã fame & ſiti & nuditate inter hoſtes poſiti paſſi
ſunt. Clybanus eſt coquẽdis panibus ænei uaſculi deducta rotunditas: quæ ſub urentibus flãmis ar
det intrinſecus. In qua ſimilitudine mœrito pctõres iudæi ponuntur: qui in futuro iudicio & mœ-
rore animi & pcœnali excruciatiõe torquẽdi ſunt: qa cõtra regulas dñi obſtinati mente uixerũt: Vñ
ſcriptũ ẽ ĩ pſalmis. Pones eos ut clybanum ignis in tempore uult? tui. Tempus uero uultus dñi di
es iudicii eſt: qũ filius hominis uidebitur ab hominibus: ſed ſoli eum iuſti etiã diuinitatis ſuæ con/
templatione reſpiciunt. Veraciter eniz fame conficitur quiſquis cæleſti pane ſatiari non mœretur.
¶MMWulieres in ſyon humiliauerunt:virgines in ciuitatibus iuda:pꝛincipes manu ſuſpẽſi ſunt:
Facies ſenũ nõ erubuerũt.Adoleſcẽtibꝰimpudiceè abuſi ſunt:⁊ pueri in ligno coꝛꝛuerunt.
Diuerſas ſpecies calamitatis enumerat.quas gens nefanda in deuaſtatione caldæorum ſiue roma
noꝑ ppeſſa eſt.lbi enim mulieres eoꝑ conſtupratæ ſũt: uirgines in ciuitatibus oppræſſe principes

l “
– l

Explanatio.

manibus uincti: ſenes ſine honore⸗ Adoleſcentes & pueri in turpis officii abuſiõe. Hoc enim ideo eis

cõtingit ꝗa creatorẽ ſuũ honorare noluerũt: ſed falſis diis atq; ſimulachris hũana arte cõſictis: diui/
nũ honorẽ iĩpartierũt: ut qui pp libidinẽ ſuã ĩ cultura falſoꝶ deoꝶ ĩpudice uixerunt hoſtiũ manibꝰ
traditi oĩ turpitudine & cõfuſiõe afficerẽtur. Sed iuxta alegoriã ꝗſquis ſæuitiã ſpiritaliũ hoſtiũ ĩtel
ligit ueraciter ĩgẽtẽ cõfuſionem quã ĩ animabꝰ ſua fraude decœptis geruũt agnoſcit: ubi oĩs ipudici
tia atq; ĩmunditia inſolẽtia & inhoneſtas regnat: ubi tot apparẽt cõfuſiões quot ſũt uitiorũ facies.
BSenes defecerũt de poꝛtis iuuenes de choꝛo pſallentium.
CCNec.n. ibi põt matutitas eẽ cõſilii ubi nullꝰ ẽ ordo iudicii:nec pſallẽtiũ chorꝰ ibi còſiſtere põt: ubi
dolor & gemitpſẽs ẽ. Muſica. n. in luctu ut qdã ait ĩportuna narratio. Vnde & ſeꝗtur.
CBerecit gaudium coꝛdis noſtri:verſus eſt in luctuʒ choꝛus noſter.Cecidit coꝛona capitis no
ſtri:vhe nobis quia peccauimus.
Bene ergo ibi dicitur chorũ in luctum conuerſum eẽ: ubi cõſtat gaudiũ cordis defeciſſe: & hono/
rẽ uere religionis periiſſe: quia ubi nõ eſt lætitia mentis fruſtra ſonat mœlodia carminis. Vnde pro
