de decẽ tribubus: & nũc tacitũ ẽ: & ſi qᷓ ꝓſperũ ꝗd dicitur in xpᷣi differtur aduentũ. In domo ãt he
reticoꝶ cottidie uidemus horrẽdũ: fornicãtibus primũ magiſtris: & populo ꝗ ab eis inducitur ſor
didato iude quoq; hoc ẽ: eccleſiæ pᷣcipitur: ut & ipᷣe ꝑp pctã paret ſibi meſſẽ ſiue uindemias cũ iudi
heb. Iz.S. cii tpᷣus aduenerit. Sed huicignoſcit᷑: & ueniã dñs pollicet᷑:qa quẽ diligit corripit: & caſtigat oẽm
flliu quẽ recipit. utpbatũ & purgatũ cõdat ĩ theſauros ſuos.ꝗdã hoc qd d iuda ĩcipe uiĩdemiã tuã
ſiue põe meſſẽ tibi: ad bonà ptẽ referũt: ut punito iſrael iſte operũ ſuõꝶ fructꝰ recipiat.iuxta illud
ps. 125. qd ſcriptũ ẽ. Qui ſemĩat ĩ lachrimis ĩ gaudio metet. Nobis ſupior ſenſus magis placet. Ca.vii
R–NCLum ſanare uelleʒz Iſrael: reuelata eſt iniquitas ephraim:⁊ malitia ſamarie:quia opa
8 N ti ſũt mẽdatium:⁊ fur ingreſſus eſt ſpolians latrunculus foꝛis.XX. Similiter
CAMulta ſepe Iſrael idoſatria accepit uulnera: & Maxiĩe illud qũ ĩ heremo uituli cõflaue
runt caput: atq; dixerũt: Iſti ſũt dii tui Iſtael ꝗ te eduxerũt de terra egypti.Vñ ego ꝗ malo
Mat. 9.s. pœnitẽtiã peccatoris ꝗᷓ mortẽ: & poſtea loquorĩ euãgelio:Non ĩdigẽt ſani medico ſed hi ꝗ male
habẽt: uulnera populi mei ſanare conatus ſũ: Et cũ hec oĩa retractarẽ ut miſerabilis populus cura/
retur: ſubito extitit hieroboã de tribu ephraĩ: quitulos aureos faceret: & malitia ſamarie reuelata
eſt: ſequẽtes regẽ ĩpiũ: Opati ſũt enĩ & rex & populus mẽdatiũ hoc ẽ idolũ. Sicut enĩ cõtrariũ eſt ſi
mulachrũ deo:ita mẽdatiũ ueritati. Ipᷣe ãt rex ĩſtar furis ĩgreſſus ẽ ad populũ Iſrael:& quaſi latrũcu
4lugt Iuus ĩfælicẽ plebẽ dei expoliauit auxilio: Et ẽ ſenſus: Cũ uellẽ uetera populi mei peccata delere:pro/
pter ãtiquã idolatriã ephraĩ & ſamaria nouaidola reperierũt: Sed & hoc dici poteſt: qd dno ſalua/
tore poſt effuſionẽ ſanguinis ſui. & eccleſiã ſuã tã de iudæis ꝗᷓ de gẽtibus cõgregatã: uolẽte populi
peccata ſanare: & eos ad pœnitẽtiã reducere: ſubito ephraĩ: ꝗ ubertatẽ falſorũ dogmatũ repromit
tũt: &ᷓ populo ſamariæ ꝗ ſe dicit dei pᷣcepta ſeruare ſurrexerũt & opati ſüt idolũ falſoꝶ dogm atů:
& p illos ĩgreſſus ẽ fur & latro diabolus ĩ eccleſiã: Siue ipᷣa doctrina hereticoꝶ ĩgreſſa ẽ ꝗſi fur & la
Io.i0. 2. trũculus:de ꝗbus ſaluator dicit ĩ euãgelio. Oẽs qui uenerunt añ me fures fuerũt & latrones:Fures
inſidiãtur: & occulta fraude decipiũt. Latrones audacter aliena diripiũt. Qui eni nuann nocte furã
. iiii

zhel

—

Exo.32.a:

Miero.liber Secundus

tur & ĩ tenebris: Vñ ſignificãter aĩt qd fur ĩgreſſus clã ſit: & latrũculus expoliet foris.Nõ eni poſſũt

expoliare ueſte xpᷣi quos docuerit: niſi eos de eccleſia foras eduxerint. & ĩ puerſa doctrinaꝶ ſuarũ

uia fecerint ambulare: Fures & latrones qui uenerunt ante dominum non moyſen & prophetas
q ſemper ſaluatoris ore laudantur:ſed pſeudo ꝓphetas debemus accipere. Et poſtea hereticos qui

non miſſi ſunt a domino:ſed ſua uoluntate uenerunt

CMe foꝛte dicant in coꝛdibus ſuis omnis malitie eoꝛum me recoꝛdatuzs:nunc circundederunt

eos adinuentiones ſue coꝛã facie mea facte ſunt. LxXx.

CAt cõcinãt quaſi canctes ĩ cordibus ſuis:oẽs malitias eoꝝ recordatꝰ ſũ:nũc circũdederunt
eos cogitatiões ſue cõtra faciẽ meã:facte ſüt CNe forſitan inꝗt dicãt in cordibus ſuis:uetera
nobis deus peccata reſtituit: & patrũ delicta pſoluemus: Illi cõmederüt uuam acerbam. & dentes
noſtri obſtupuerũt.Iccirco quæ nũc & ĩ præſentiarum me uidente fecerunt: & cottidie faciunt: ſe/
quẽti ſermone narrabo: & oſtẽdam illis adinuẽtiones ſuas: ſiue cogitationes: quibus mala ſtudio

ſiſſime cõſectati ſũt:&& qᷓ me pñte geſſerũt nõ timẽtes faciẽ meã: Quod ãt ĩ. lxx: legimus ut cõci/
nãt quaſi canẽtes in cordibus ſuis.ad illud referẽdum eſt: quod ideo fur ĩgreſſus ſiue latrunculus:

expoliauerit foris ne ĩ priſtinis diuitiis & ueſtibus pmanẽtes: repellerẽt furis latronisq; conſenſũ:
ſed cũ ſpoliati fuerit cõcinant cũ eis: & uno corde efficiãtur: Iccirco recipiãt qd fecerũt: & omnes
cogitatiões eoꝶ uel. opa: meũ ñ merebuntur aſpectũ.heretici quoq; ñ pñt uetera cõtra deũ pecca

.

ta cauſari:cũ cottidie antiqs opibus nouã addãt ĩpietatẽ.ut cũ pditis pereãt ſuiſq; ligentur errori/

bus: & cũ deũ cælare putat oculos eius uitare nõ naleir
CIn malitia ſua letificauerunt regem:⁊ in mendatijs ſuis princibes LXx
CMalitijs ſuis letiſicauerũt reges ⁊ in mendatijs ſuis pꝛincives.

w.

CExpõit q corã facie eiꝰfecerũt In malitiis ſuis læti ficauerũt regẽ hieroboã: & ĩ mẽdatiis ſuis prieci
pes ſub hieroboã populo pᷣfuerũt: Heretici quoq; ĩ malitia opum ſuoꝶ lætificauerũt regẽ diabolũ:
& ĩ mẽdatis dogmatũ puerſoꝶ pricipes: Haud dubiũ qn mũdi huius: quoꝑꝶ falſã ſapiẽtiã deſtruit
deus.Poſſumus regẽ apud hereticos dicere: ꝗq primus hereſim zeperin pricipes eos ꝗ pᷣ̃poſiti he/
reticoꝶ populis: falſũ ſibi uendicãt ſacerdotium. Et ſimul notãdum. qd in peccatis noſtris gaude/

ant cõtrarie fortitudines & rectores ac pricipes tenebrarum iſtarum. V

.

Omnes adulterantes quaſi clibanus ſuccenſus a coquente:quieuit paululum ciuitas a com/

mixtione fermenti:donec fermentaretur totum. Cxx .
Oemnes adulterantes quaſi clibanus ardens.ad coquendum in deuſtionem flammeam cõ/
mixtione fermenti donec fermentaretur totum. 8

CQui in malicia ſua lætificauerũt regẽ: & ĩ mẽdaciis ſuis prĩcipes: oẽs adulteri ſũt: & iſtar clibani
ab hieroboã idolatrie igne ſuccenſi:ut panem coqrẽt ĩpietatis: qꝗ cũ errores ĩ aĩas eoꝶ miſiſſent in
cẽdiũ qᷓſi caminus & clibãus primo igne ſuccẽſus paululũ cõgꝗeuit: ut ñ ui faceret populo:ſed ſuæ
eũ dimitteret uolũtati: donec fermẽtaretur oẽ mẽdatiũ.ꝗcqd. n. neceſſitate fit cito ſoluitur:qd uo/

luntate arrip imꝰ pſeuerat. Ideo & hic ꝗ trãſlationẽ a clibão ſũpſerat: q ad coꝗqndos pães ſuccẽdit᷑

ſeruat iĩ reliqs: ut ĩ cõmixtiõe fermẽti totius populi mõſtret aſſenſũ. Quo ſcilicet & rex & populus
pari ĩ idolatria ardore corrueret:hereticoꝶcorda diaboli igne ſuccẽſa: ut ĩ eis pães coq̃nfatichriſti
nemo ambigit: Iccirco primũ ꝗ ſũt ĩ eccleſia loquũtur occulte: & oĩa pacificare ꝓmittir: & ut cãcer

paulati ſerpit ĩ populos:fermẽtũ doctrĩe eorũ:(qd & dñs ĩtelligẽs loꝗtur. Cauete a fermẽto phari “=
I. Io. z. c.

ſeoꝶ) & cũ iĩtumuerit ĩ cordibus deceptorũ tũc ĩ apertã ꝓrũpũt ĩſaniã: & ipletur in eis qd a ioane

apoſtolo dicit᷑. Ex nobis exierũt ſed ñ fuerũt ex nobis: ſi. n. fuiſſẽt ex nobis mãſiſſent utiq; nobiſcũ
Bies regis nr̃i. Ceperũt pꝛicipes furere a vino:cxtẽdit manũ ſuã cũ illuſoꝛibꝰ:q applicuerũt
q̃ſi clibanũ coꝛ ſuũ:cũ iſicharent᷑ eis.Tota nocte doꝛmiuit coquẽs eos:mane ipᷣe ſuccẽſus quaſi
ignis flamme:omnes calefacti ſunt quaſi clibanus:⁊ deuoꝛauerũt iudices ſuos:omnes reges

eoꝛum ceciderunt:non eſt qui clamet ad me ex eis. LXxX.

DBies regum noſtroꝛum. Ceperunt pꝛincipes furere a vino:extendit manum ſuam cum peſti
lentibus:quia ſuccenſa ſunt quaſi clibanus coꝛda eoꝛum:cum pꝛecipitarentur tota nocte Iſrael
ſomno repletus eſt:mane factum incenſus eſt quaſi ignis flamme:O mnes calefacti ſunt quaſt

—ww- —

clibanus:⁊? cõmederunt pꝛincipes ſuos:Omnes reges eoꝝ ceciderũt:nõ ẽ i eis qui inuocat me.

CObſcurꝰlocus & attẽto lectoris ſenſu ĩdigẽs.Vt primũ hiſtoriã cognoſcaniꝰ:paululũ iſrael &ſſa

mariæ ciuitas cõqeuit recepto ĩ ſe erroris ardore: dõec tota maſſa ſermẽto ſimilis fieret: &creſceret
atq; erũperet: ac populꝰĩtumeſcẽs clamaret ad fores hieroboã regis & diceret:hic ẽ dies hieroboã
regis noſtri: hic ẽ feſtus dies quẽ nobis cõſtituit impator.hũt cekbramurhut canimus: i hoc exul
tamus & ludimus: hoc uitulos aureos adoramus: clamãte populo:Pricipes nõ irati ſũt: ut qdã pu
tãt:ſed & ipᷣi ceperũt furere a uino: & itelligẽtiã ſue mentis emittere:obliuiſci dei & in idoloꝶ li/
gna ĩpĩgere.qd cũ rex cerneret clamare po pulũ & dicere. Dies iſte regis noſtri ẽ: &prĩcipes temulẽ
tos & fanaticos neſcire qd dicerẽt: extẽdit manũ ſuã illuſoribus: copulauit aſſenſũ his ꝗ ei uãis lau
dibus illudebãt:ꝗ illuſores cum ĩſidiaretur eis rex ſuus:& eos a deo ſuo abduceret:pᷣbuerunt ei q̃ſi
clibanum cor ſuũ: ut eos ſuccẽderet: & idolatrie flammis ardere faceret. Iccirco emim aſſenſus eſt

ſ

Meraza

— — —⸗

B
.2 —

NAN — — — — — — *

Deu.32. d.

Ephe.5.c.

ꝓuer. 22.5.

P5.72

Sap. 4.8.

CEphꝛai ĩ populis:ipᷣe coòmiſcebat᷑ ephꝛai fact

Buper O ſee pꝛophetã.

populo qa ĩtellexit oĩ eos ad errorem mẽte cõuerſos: Quodq; ſeꝗtur tota nocte dormiuit coq̃ns
eos mane:ipſe ſuccenſus quaſi ignis flmæ. Hoc ſigaiſicat⸗poſtd. miſſit ignem in clibanũ cordis
eorum: & uidit eos furere:& nullum eſſe qui ſue reſiſteret uoluntati:tota nocte dormiuit. ideſt ſe/

curus fuit: Verſatus in tenebris eſt: dum illi coquerentur & impietatis panem efficerent: Vnde
poſtea ſurrexit mane: & ſcelerum ſuorum flãmã aperta oſtendit inſania: ut nequaq ꝑ inſidias: ſed

ipudenter a dei cultu ad idoloꝶ cerimõias trãſilirent. Quid plura omnes quaſi clibanꝰ idolatriæ
igne calefacti ſunt: & deuorarunt iudices ſuos: ut etiã ꝗ bonus eſſe potuerat p naturã & religiõis
dei recordari uidens & principes & populum uitulis ſubditos: & illos putare deos: etiã ipſe a ſce/

lere deuoraretur. Deniq; oẽs reges ceciderunt Iſrael: & äbulauerunt in uiis Hieroboã filii Nabath

qui peccare fecit Iſrael: & nullus luentus eſt qui deſertis idolis reuertatur ad deum. Hæc iuxta he-
bræoꝑꝶ traditiöem audacter magis ꝗᷓ ſcienter locuti ſumus: fidem dictoꝶ auctoribus relinquẽtes.
1 8 1 9

Nunc ad ſpaäalem itelligentiã träãſeamus:infœlices populi qui a rege diabolo: & ab eius pricipibꝰ
P g P 8 9 g Pricipik

ſeducuntur. Siue ꝗa ab hereſeos pricipe & ab eius ducibſolẽnitates alias ſuſceperunt. Reliquen/
tes eccleſiã & ueritatem cõculcãtes fidei: ſolent clamare & dicere. Hæc eſt dies regis noſtri: Verbi
gratia Valentini: Martionis: Arii: atq; Eunomii. Quod audientes ꝗ eis pᷣpoſiti ſunt nõ iebriãtur ui
no ne leue putetur eſſe peccatum:ſed ĩſaniunt ex uino: De quo moyſes ſcripſit ĩ cãtico deutrono
mii furor draconum uinum eoꝶ & furor aſpidum ĩſanabilis:hi. n. cõmedunt cibos ĩpietatis & ui/

no iniqtatis iebriãtur. Dicit & apoſtolus nolite ĩebriari uino in quo eſt luxuria. Et in ꝓuerbiis le/-

gimus.Pricipes uinum nõ bibãt ne obliuiſcãtur ſapiæ: & recta iudicare nõ poſſint.Vñ deceptis &
populis & ducibus princeps extendit manum ſuã: uel illuſoribꝰ & peſtilentibus:quales erunt dii⸗

Et de ꝗbꝰ ĩ prio pſalmo legimus in cathedra peſtilẽtium nõ ſedit. De quo dicitur eiice peſtilentẽ

de cõcilio & egredietur cum eo cõtentio: quo& ſuccenſa ſunt corda ut allidãt quos dcepint. Hoc
.n. iuxta. Ilxx. ſignificãt catharactæ: qᷓ nõ ſurſum leuãt ſed allidunt deorſum: qdq; dicit. Tota nocte
Ephraĩ ſõno repletus eſt: oñdit heræticos dormientes lucem ſolis iuſtitiæ nõ uidere. Hi. n. dormi
unt ꝗa oppᷣſſus eſt ſenſus eoꝶ. Et de his in pſalmis legius. Dormierunt ſomnum ſuum &nihil in/
uenerũt.Hoꝶ corda calefiũt uariis pturbatiõibꝰ: Ira: Amore: Auaritia: &deuorãt iudices ſuos: uel
ſi ꝗd pñ̃t:in aĩa hẽre uirtutum: uel Enſus ꝗbꝰ mala diſcernunt a bonis:Siue hoc dicendum duces
hereticoꝶ a ſuis populis deuorentur: ut quoꝶ domos deuorãt turpis lucri gratia: ipſi eoꝶ deuorẽ
tur aſſenſu. Oẽs hereticoꝑꝶ pricipes ceciderunt:qᷓuis clament ad dñm:nullus eſt qui ĩuocet nomẽ
eius. Ois.n.ꝗ ĩuocauerit nomen dũi ſaluus erit: Moyſes & Aarõ in ſacerdotibus eius: & Samuel ĩ/
ter eos qui inuocant nomen eius. Inuocabant dñm & ipᷣe exaudiebat illos: quod hereticoꝶ reges
& principes non exaudit: quia non eſt inter eos qui clamet ad dominum.
eſt ſubcineriti panis:ꝗ nõ reuerſat᷑: mederũt
alieni robur eiꝰ:⁊ ipſe neſciuit:ſed ⁊ cani effuſi ſunt in eo:⁊ ipſe ignoꝛauit:⁊ humiliabit᷑ ſuperbia
iſrael in facie eius:nec reuerſi ſunt ad dñm deũ ſuũ:⁊ nõ q̃ſierũt eũ in oibus his. LXxX.

CEphꝛai populis ſuis cõmiſcebatur:ephꝛai factus eſt ſubcineritiꝰ:ꝗ nõ reuerſat᷑: cõmederũt

alieni foꝛtitudinẽ eius.ipſe vo neſciuit:⁊ cani effluxerunt ei⁊ ipſe ignoꝛauit:⁊ humiliabit᷑ cõtu/
melia Aſrael in faciem eius:⁊ nõ ſunt reuerſi ad dñm ſuũ:⁊ nõ q̃ſierũt eü in omnibus his.

CFactum eſt regnum decem tribuum: ſicut oĩum nationum: quia receſſerunt a dño: & ſicut ſubci

neritius panis: ꝙ nõ reuerſatur: hoc eſt nõ agit pœnitentiã: cõmederunt aſſyrii atq; caldæi fortitu
dinem eius: & quicquid uirium hẽre poterar deuorauerũt. Tätæq; uecordiæ fuit: ut deuoratũ eſſe
ſe neſciret:aut certe ignoraret cãm pp quã fuiſſet deuorãtibus traditus:deniq; uſq; ad ſenectutem
ei. uſq; ad ultimã captiuitatem:in cepto errore pmãſit: Vñ humiliabitur ſuperbia Iſrael:nõ multo
poſt tpe:ſed nunc & in pñti:hoceſt.n.qd dicit in facie eius:humiliabitur autẽ: quia ſe erexerat: &
non in deo ſed in multitudine confidebat exercitus. Et quia ſuperbis deus reſiſtit:humilibus autẽ
dat gratiam. Pro ſupbia ideſt more ſuo.xx.iniuriam trãſtulerunt: & ſupra dixerat
Ephraim factus eſt ſubcineritius qd nõ reuerſatur: & uidebatur ambiguum: mec ſatis ſonare quid
diceret:nunc ponit manifeſtius. Non ſunt reuerſi ad dim deum ſuum: & nõ quæſierunt eũ in oĩ/
bus iis: qd ſi fuiſſent reuerſi ad dĩũm deum ſuum: audiſſent utiq; ꝑ Hieremiã loquẽtem hoc deum.
Reuertimini ad me & ego reuertar ad uos. Et cum tanta fecerint: nõ ꝗſierunt eum: quẽ ſuo uitio
pꝓdiderunt. Cum autem uideat ephraim (ut ad ſenſum alium trãſferamus) docere populos: & ad
ſimilitudinem ſubtrahere:ipſe populus cõmiſcetur: & ſimilis eorum efficitur: iuxta quod ſupra di
ctum eſt:erit ſicut populus ſic ſacerdos:Siue ephraim populus & gentibus cõmiſcetur: ut omnes
heretici nihil differant ab errore gentilium. Et qui quondam fuit princeps in eccleſia: ſactus ect
ſubcineritius panis ex omni parte immundo cinere & ignium ardere circundatus: ut nõ reuerte/
retur ad dñz:ſed ĩ cepto pmaneret errore.Cõmederũt demõòes robur eiꝰ: iſti ſunt.n. alhẽi & hoſtes
oĩum xpᷣianoꝑ:& ipſe neſciuit aduerſarios:amicos putãs: & deuoratores ſui: arbitrãs eẽ cõuiuas:
ſed & cani effuſi ſũt in eo:ĩmo effluxerũt.i.multo errauit tpe & nihilomĩus ignoramt ſenectutẽ:
& uetuſtatẽ ſuã:de q̃ ſcriptũ ẽ:qd ueteraſcũt & ſeneſcũtꝓpe exterminiũ.Et ſi ad iuſtũ uiꝑ: & ad ec
cleſiaſticũ dicitur: Cani hoĩs ſapia eiꝰ:q̃re ñ dicatur ad iniquũ: &ad hereticũ cani hoiĩs ſtultitia eiꝰ

WMiero. liber Secundus

„ De hac ſenectute Daniel dicebat ad p̃ᷣſbyteꝶ. Inueterate dieꝶ maloꝶ. Vñ & in libro paſtoris:ſi cuĩ Da.iʒ. e.
tñ placet illius recitare lectionem primũ uidetur eccleſia cano capite:deĩde adoleſcẽtula
& ſpõſa crinibus adornata.Cũq; humilietur ſupbia hereticoꝶ:ſiue cõtumelia quã cottidie faciũt
eccleſiaſticis uiris: oĩno reuertũtur ad dñm:ſed in oĩbus his nequaꝗᷓ reꝗrũt eũ: ꝗqa calefacti ſũt ſicut
clibanus: & nõ ꝗſierũt eũ. Deuorauerunt iudices eoꝑꝶ: & reges pariter cõciderunt:uec eſt ꝗ clamet
ad dñm. Quæ uniuerſa perpeſſi ſunt: ut diũm qrerent: quem quærere noluerunt. “
CEt factus eſt ephꝛaim quaſi columba ſeducta nõ habens coꝛ:Egyptum inuocabant:ad aſſy/
rios abierunt:⁊ cum pꝛofecti fuerint:extendam ſuper eos rete meum:quaſi volucrem celi de/
trabam eos:cedam illos ſᷣm auditionem cetus eoꝛum. LCxxXx.
CEt erat ephꝛai q̃ſi colũba iſipiẽs nõ hñs coꝛ:egyptũ iuocabat:⁊ in aſſyrios abierũt:ſiẽ ibunt.
Mittã ſup eos rete meũ:vt volatile celi detrahꝗã illos:coꝛꝛipiã eos in auditu tribulatiõis eoꝛũ.
CPræcepit dñs in euãgelio ut ſimus ſimplices q̃ſi colũbæ: & aſtuti quaſi ſerpẽtes: ut imitãtes ſim/ Mat.io.s.
plicitatẽ colũbaꝶ: & ſerpentis aſtutiã:nec alisn ocere poſſimus: nec ab aliis patiamur ĩſidias. Sed
ſimplicitate & prudẽtia: exhibeamus hoĩem tẽpatũ: ꝗa prudẽtia abſq; bõitate malitia eſt: & ſimpli
citas abſq; rõne ſtultitia noĩatur. Factus eſt ergo ephraĩ quaſi colůba ſeducta:qd hebraice.
Aqla & ſimachus αανσοσπαÜερ Uel &απα σο εαU dicitur lætata ſiue decepta. Et ab. Ixx. ĩſipiẽs ſuue
iſenſata aνν. n. utrüq; exprimi põt: & pulchre colüba ſeducta: ſiue ĩſipiẽs appellatur: qa eſt colũ p̃s 4.
ba & ſapiẽs:Quæ dicitur in pſalmis. Quis dabit mihi pẽnas ſicut colũbæ: & uolabo & reqeſcam. ps. 67.

Cuiꝰ pẽnæ deargẽtatæ ſũt: & poſteriora eius in uirore auri. Ephrai coluba ĩſipiẽs: & nõ hñs cor: in hope⸗
tm̃ brutæ mẽtis onditur ut ægyptũ iuocãs ad aſſynios prexerit. Qui.n. depᷣcatꝰ ægyptioꝑꝶ auxiliũᷣ nnd
eſt:ab aſſyriis captiuus abducitur. Bachulus arũdineus ægyptus cui ꝗq inixus fuerit ſtatĩ cõteret eVV:.·’ Phan

& fractus atq; cõtritus manũ trãſforat ĩcũbẽtis.Et ut oñderet eos cõmutãtes loca oculos eius uita
re nõ poſſe: & ſemp dei regi ptãte. Cũ ĩꝗt ꝓfecti fuerit in aſſyrios:ẽt ibi extẽdã rete meũ. Et ſi exal-⸗
tati fuerĩt ut uolucres:iĩde detrahã illos:Detrahã ñ in pditionẽ:ſed ut cedã quaſi filios: & cedã ñ in
pœnaꝑ maguitudie: ſed in timore: ut audiétes uẽtura ſupplicia ſolis terroribꝰ emẽdẽtur. Quæn/ “
tur cur Ephraĩ nõ aliis auibus: ſed colũbæ cõparat ſit. Aues cœteræ pullos ſuos ẽt cũ piculo uitæ g
ſuæ ꝓtegere feſtinãt: & cũ ad nidũ ſuũ Accipitrẽ: colubꝑꝶ: Coruũ:ſiue Cornicẽ accedere uiderint:
huc illucq; uolitãt: & mittũt ſe: morſu & unguibꝰlacerãt: & dolorẽ parẽtis q̃rula uoce teſtãt᷑. Sola
colũba ablatos pullos nõ dolet: nõ reqrit. Et iõ recte cõpatur ephrai: qd uaſtatũ p ptes populũ nõ
ſentiat: ſed negligẽs ſit ſalutis ſuæ: qdq; dicit cedã eos ſcdm auditionẽ cetꝰ eoꝶ:hoc ſignificare pᷣt:
ſicut iũcto cõſilio oẽs idola fabricati ſũt: Ita me irato oẽs pariter uaſtabũtur: Magiſtros cõtrariorũ
dogmatũ ꝗ xpᷣm reliqre ſapiẽtiã: & de eccleſia ſũt egreſſi: recte inſipiẽtẽ & excordẽ colũbã poſſu/
mus dicere: ꝗ terrena deſyderãtes: aſſyriis traditi ſũt. Et cũ ꝓfecti fuerint d eccleſia expãdit dñs ſup
eos rete ſuũ teſtimoniis ſcripturaꝶ: & artifice ſapiæ ſermone cõtextũu: ut eleuãtes ſe contra ſapiam
dei: & inſtar auis ad excelſa uolãtis: ad humilia detrahat: & corripiat eos comminatione: & audi/
tione pœnarum: ut correpti non pereant in eternum.

ℳ₰ℳ

CNe eis ꝗ receſſerũt a me:vaſtabunt᷑:qꝛ pᷣuaricati ſunt in me.Ego redemi eos:⁊ ipſi locuti ſũt
cõtra me mẽdatiũ:⁊ nõ clamauerũt ad me in coꝛde ſuo:ſed vlulabãt in cubilibꝰ ſuis. LXxX.
Ae eis qm̃ receſſerũt a me manifeſti ſunt:qm ipie egerunt in me:ego vo redemi eos:ipſi o
locuti ſunt cõtra me mẽdatiũ:⁊ nõ clamauerũt ad me coꝛda eoꝝ: ſed vllulabãt ĩ cubiculis ſuis.
CMe extẽdẽte rete meũ: ut eos comphẽderẽ quaſi uolucrẽ cæli:de ſupbia deponerẽ &cederem in
auditu ãguſtiæ. Illi receſſerũt & reſiluerũt a me. Hoc.n. ſignificat ρταπιορααν qd. Ixx. trãſtulerũt
Et ppea uaſtabũtur: ꝗa pᷣuaricati ſũt ĩ me.Pro eo qd nos diximus uaſtabũtur:& in hebræo ſcriptũ
eſt ii. uaſtatio eis: Symachus ĩteritũ: Theodotiõ miſeriã ĩterp̃tati ſũt. Porro in edi/
ctiõe uulgata dupliciter legius: qdã. n. codices hñt a1*ι☛̈ρο hoc eſt mäifeſti ſũt: alii A αιαιαρααα
hboc eſt meticuloſi: ſiue miſeri. Vaſtabũtur igitur: & miſeri erũt: & ſemp timẽtes ac formidãtes: ꝗa
pᷣuaricati ſũt in deũ: adorãtes uitulos aureos: & relinqntes eũ ꝗ redemit eos de ægyptia ſeruitute:
& eduxit in excelſo brachio: ipſi uero locuti ſunt cõtra dim mẽdatia:dicẽtes de idolis: hi ſunt dii
tui Iſrael: ꝗ te eduxerũt de terra ægypti: & nõ clamauerũt ad dũm in corde ſuo:ſed ĩ Idolatriæ for
nicatiõibus uolutãtur: Siue qa demonũ cultũ ſeqtur libido & luxuria: ꝗq colebãt demões: cõſeqᷓn/
ter ĩſtar porcoꝑꝶ in cæno libidinũ uerſabãtur: & pulchre cãtica idolis ſeruientiũ nõ carmina ĩ deũ
ſed ululatũ appellat. Sup hereticis facilis ĩterptatio eſt: q uhe hẽant ſempiternuũ: qa receſſerunt a
deo & miſeri ſunt: & reliqrũt creatorẽ ſuũ ꝗ redemit eos ſanguĩe ſuo: & ipſi loquũtur cõtra eũ mẽ
datia:ĩpia falſitatis dogmata cõponẽtes: & nõ clamãt in cordibus ſuis: ſed ululãt in cõciliabulis: qᷓ
pulchre cubilia appellat & feraꝑꝶ luſtra. Iſtiuſmõi nõ pñt dicere: Lauabo p ſingulas noctes lectum ps.6. lun,
meũ lachrymis meis ſtratũ meũ rigabo. Sed uolutãtur in ſordibus libidinũ: uacãt ſtupris: & puta⸗ 1 4
uerũt ſe in laude dicere. VIulatꝰlupo ꝑꝶ & uaccaꝶ ĩſaniẽtiũ ſonitꝰẽ. Raro hereticus diligit caſtitatẽ ch
& ꝗcũq; amare pudicitiã ſe ſimulãt: ut Mãicheꝰ:& Martiõ: & Arriꝰ:& Tatianꝰ:& ĩſtauratores uete
ris hereſeos uenenato ore mella ꝓmittũt. Cæteꝶ: iuxta apoſtolum qᷓ ſecrete agũt turpe eſt dicere. Ephe...c.
Buper triticum ⁊ vinum ruminabat:⁊ receſſerunt a me:⁊ ego erudiui ⁊ cõfoꝛtaui bꝛachia od·

W
MAe
e
Exo. 32. a.
IO. 1). a.
4
1
exo.3.d.
1
6
1
8
1
ſ
4
4, L Eze. 7. a.
n Ra zach.il.a.
R
D
, Syte⸗
r

Super Oſee pꝛophetam.

rum:⁊ in me cogitauerũt malitiam:reuerſi ſũt:vt eẽnt abſqʒ ingo:facti ſũt quaſi arcus doloſus:
cadẽt in gladio pꝛicipes eoꝝ:a furoꝛe lingue ſue:iſta ſubſanatio eoꝝ in terra egypti. LXx:

CSuper tritico ⁊ vino cõciliabant᷑:eruditi ſunt in me:⁊ cõfoꝛtaui bꝛachium coꝝ:⁊ cõtra me co

gitauerunt mala:cõuerſi ſũt in nihilũ:facti ſunt quaſi interitus Cadent in gladio pꝛincipes eoꝝ
pꝛopter imperitiam lingue eoꝛum:Iſta eſt ſubſanatio eoꝛum in terra egipti .

CPropter habũdãtiã inqt reꝶ oĩum corruerũt. Quod ẽt Ezechiel in ſodomis & gomorris factũ

eẽ cõmemorat:ut nihil aliud niſi cibos & luxuriã ruminarẽt. Pro quo. Ixx.trãſtulerũt ſup frumẽ/
to & uino diſſecabãtur in exẽplũ ꝓphaꝑ& baal:q pnñte Helia cõciſiõe mẽbroꝶ pluuias pᷣcabãtur. Si
mulqʒ ut oſtẽderet eos iumẽtoꝶ ſimiles: nõ dixit cõmedebãt: ſed ruminabãt: & iõ receſſerũt a dño
qui dicit: Ego eos erudiui: ego fortitudinẽ p̃ᷣbui: & cõtra me ſuas erexere ceruices: non qd aliquid
poſſint facere &nocere creatori ſuo ſed qd ſolũ facere potuerũt cogitauerũt mala cõtra me: && quo

mõ a prĩcipio fuerũt priuſqᷓ uocarẽ eos p habraã. & poſtea p moylen & aaron: erãt abſq; iugo: le/

gisq; notitia: & cũctis nationibus miſcebantur: Ita ẽt nũc reuerſi ſũt ĩ pᷣſtinũ ſtatũ: ut abſq; iugo &
Keris dei ferrentur pꝑ pᷣcipitia: &mutarẽtur ĩ arcũ doloſũ Vt quos deus cõtra aduerſarios ĩ teckear:
ipᷣi cõtra ſuũ dñm uerterẽtur: & mitterẽt aduerſũ eũ blaſphemiaꝶ ſagittas: uñ pricipes eoꝶ q ĩfeli
cẽ populũ dceperũt cadẽt gladio: ppter furorẽ lĩgue ſue.qd uitulos aureos deos ãppelare ſut auſi

& hoc facerẽt ĩ terra repromiſſiõis: qd ĩ ægypto didicerãt colẽtes apim ægypti: & à eoꝶ portẽta
uenerãtes: ita enĩ &ĩ ſolitudie.qñ egreſſi ſũt de ægypto dñm ſubſanauerunt dicẽtes:Iſti ſũt dii tui
Iſrael: & utinã eſſemus ĩ terra ægypti.ubi ſedebamus ſup ollas carniũ. &cætera: Sup tritico & uino
falſis myſteriis corpis & ſanguinis chriſti.ꝗ dicit ĩ euãgelio Niſi ceciderit granũ tritici ĩ terram. &
mortuũ fuerit: ipſũ ſolũ manet: Et ĩ alio loco Ego ſũ uitis uera: & niſi biberitis ſanguinẽ meũ. Su
per hoc tritico & uino heretici cõcedũtur & diuerſa ibi cõſtruũt tabernacula: ſiue pcidũtur ab ec/

cleſiæ corpe: & legẽ dei meditari & ruminare ſe ſimulãt. Sed hoc faciêtes recedũt a dio ꝗ docuit
eos ĩ eccleſia: & dedit eis fortitudinẽ: qᷓ cõtra dimicarẽt aduerſarios. illi uero cogitauerũt malitiã

cõtra dñm:ipiiſſimas hereſes extruẽtes & reuerſi ſũt ĩ ſtatũ gẽtiliũ:ut eſſent abſq; dei notitia & iu/

go: Siue reuerſi ſũt in nihilũ: nõ quo deſierit eẽ: ſed quo ad cõpationẽ eiꝰꝗ loꝗtur ad Moyſen: Va

de dic populo Iſrael ꝗ eſt miſit me: Oẽs ꝗ cõtra dũm ſapiũt nõ eẽ dicũtur: Iuxta illud qp in heſter

legĩus in.lxx.dũtaxat Ne tradas ſceptꝑ tuũ his ꝗ nõ ſũt:haud dubiũ ꝗn idola ſignificet.Si. n. deus
eſt ueritas: ꝗqcqd cõtrariũ ueritati eſt: mẽdatiũ & nihil noĩatur. Hoc hereticis cõuenit: ꝗ iſtructi de
ſcripturis ſctis: aduerſum dñʒ legis & pphetaꝑꝶ: & euãgelii uerba uertũtur: & ſũt q̃ſi arcus doloſus:
Doloſus arcus atqʒ puerſus:ꝗ pcutit dirigẽtẽ: & uulnerat dũñm:ſiue facti ſũt q̃ſi arcus ĩtẽtus: parati

ſemp ad pugnã: & cõtẽtiões: in ſubuerſionẽ audiẽtiũ. Vñ prĩcipes eoꝶi.hereſiarchæ: di mucrõe

ferietur: pp Iſaniã linguæ ſuæ:qᷓ dũm blaſphemauerũt:hoc idẽ faciẽtes:in falſi noĩs eccleſia:qd fa
ciebãt eo tꝑe quo in ægypto morabãtur hoc ẽ qñ gẽtiles erãt. Oẽs.n.hereticoꝶ & gẽtiliũ qõnes
eadẽ ſũt:qa nò ſcripturaꝶ auctoritatẽ: ſed humanæ rõnis ſenſum ſecuntur. Cap. viii.
in gutture tuo ſit tuba:q̃ſi agla ſuꝑ domũ dei:p eo qð traſgreſſi ſũt fed meũ ⁊ legem
ſmeãa pᷣuaricati ſũt. Me ĩuocabũt deꝰmeꝰcognouimꝰte iſrael: Pꝛoiecit iſrael bonum.
Inimicus perſequet᷑ eum. Ipſi regnauerunt ⁊ nõ ex me:pꝛincipes extiterunt ⁊ nõ co/
Ignoui. Argentũ ſuũ ⁊ aurum ſuũ fecerunt ſibi idola: vt interirent. CxxXx

In ſinu eoꝝ quaſi terra:ſicut agla ſuꝑ domũ dñi:pꝛo eo qð trãſę eſſi ſũt teſtamẽtũ meũ:⁊ cõ
trã legẽ meã ipie egerũt:Me iuocabãt:deus cognouimus te:qꝛ iſrael auerſatus eſt bonannimi
cũ pſecuti ſunt:ex ſemetipſis regnauerũt:⁊ nõ per me:pꝛincipes extiterũt:⁊ nõ indicauerũt mi
hi:argentũ ſuũ ⁊ aurum ſuum fecerunt ſibi idola vt diſpereant.

CHocqd nos ĩterpᷣtati ſumus in gutture tuo ſit tuba: p quo in hebræo ſcriptũ eſt

—

Agqla Symachus & Theodotiõ ſimiliter trãſtulerũt: Soli. Ixx. dixerũt in ſinu eoꝑꝶ qſi terra: qd qd ſi
gnificet ĩcertũ eſt. Quidã.n.eſtimãt:ſinũ dupliciter accipi: & ĩferiorẽ ptẽ ueſtimẽti a gẽitalibꝰ uſq;

ad pedes: & colphũ maris.i. ſinuũ. Verbi gratia Hadriatici: & Ionii & Propõtidis: falſoſq; magiſtros

ꝗ blaſphemiã ægypti ſut ſecuti. Oĩa in ſinu ſuo libidini ſeruiẽtia & terrena retinere: uel certe ĩ por

tu & refugio nauigatiõis ſuæ nihil pᷣtioſaꝶ mertiũ: ſed terrena cõꝗrere: Nos aut ſeqntes ueritatẽ
hebraicã. cœptũ explanatõis texamus ordinẽ. Præcipitur ꝓphæ: & dicitur ad eũ: In gutture tuo ſit
tuba:hoc eſt:ſic exalta uocẽ tuã:ut tubæ ſimilis ſit:ut plurimi audiãt:qa plurimi peccauerũt. Cũq;

exaltaueris uocẽ tuã:hoc dicito cũ clamore:q̃ſi aqla ſup domũ dñi: & eſt ſenſus. Veniet nabucho

donoſor cũ oĩ exercitu ſuo tã rapti: tã uelociter: ut aqlæ imitetur uolatũ feſtinãtis ad pᷣdã: & uẽiet

noõõ ad aliũ locũ: ſed ad Hieruſalẽ: in qᷓ tẽplũ dei ſitũ eſt: ut eã deſtruat: atq; ſubuertat. De hac aqla: &
Ezechiel pleniꝰloꝗtur: Magnaꝑ alaꝶ plumarũq; & unguiũ ꝗ hẽt ductũ itrãdi in libanũ: hoc eſt in

templum dei. Iuxta zachariã ꝓphetã in quo ſcriptũ eſt Aperi libane portas tuas: & cõmedat igins
cedros tuas:hoc aũt o ꝓpheta qd tibi dico atq; pcipio:In guture tuo ſit turba: ut uocifereris: & di/-
cas:quaſi aqlã ſup domũ dei Regẽ uenire caldæorum: nõ ob aliam cãm iubeo: niſi qd tranſgreſſi
ſunt fœdus meum. & meas cerimonias relinq̃runt. Vnde tpe neceſſitatis & anguſtiæ: quando ca/

ptiuitas uenerit me inuocabunt & dicent. Deus meus cognouimus te iſrael. Nos qui appellamur

Miero.liber Secundus

. Iſrael:ſcimus te atq; cognoſcimus:& nomẽ Iacob ꝗ tibi placuit ſeruamus antiquum ut dicamur
Iſrael. Quibus rñdit dũs qũo uocamini Iſrael:cũ Iſrael ꝓiecerit bonũ.i.dũm ſuũ:a quo appellat
eſt Iſrael.Iccirco qa Iſrael piecit bonũ:inimicus: hoc eſt aſſyrius ꝑpſeqtut eũ: atq; cõprehẽdet: q me
rege deſerto: petierũt ſibi regẽ: ſicut & gẽtes reliꝗ: & fecerũt cõtra uolũtatẽ dei. Deniq; Samuel iõ l.reg. S. c. lugel⸗
eis dura regis exponit ĩperia: & filios eo& ac filias dicit regibus ſeruituras: ut ad dim regẽ clemẽ/
tiſſimũ cõuertãtur. Sed illi abſq; uolũtate dei pricipes extiterũt. Et nõ eis fufficit hoc ſcelꝰ:niſi ma
iori impietate facinus duplicarẽt. Vt argẽtũ ſuũ & aurũ: qd acceperãt ad diuitias & ornatũ: in ido
la uerterẽt.Ergo Saul nõ ex uolũtate dei:ſed ex populi errore rex factus eſt. Et qa radicẽ pietatis
nõ habuit:ſtati ut regnare cœpit:iĩpietate ſuccẽſus eſt.Põt hoc qd dicit:Ipſi regnauerunt & non ex
me: pricipes extiterùt: & nõ cognoui: argentũ ſuũ & auꝑ ſuum fecerũt ſibi idola ut interirẽt: ẽt de n
Hieroboã accipi filio: & de cæteris pricipibus: ꝗ ei in ĩpio ſucceſſerũt. Nec ſtati: qa deus Salomõi 5
iratus eſt: regnũ eius diuidi uoluit.lccirco Iſrael bñ ſuſcepit regẽ. Debuerat.n. iuxta legis pᷣceptaĩ
terrogare dm: an uellet hoc fieri. Nam & de ſaluatore dicitur. Quod oporteat ꝗdẽ tradi filiũ ho
minis: ſed uhe illi p quẽ tradẽdus ſit: Diabolũ ꝗ ponere cupit ſup aſtra celi nidũ ſuũ: & aqlã ſæpiſ eſa.lA.c.
ſime legimus. Si exalatus fueris ut aqla: ide dtrahã te dicit dñs. Oculus quoq; ꝗ irridet patrem: & abd.6.
deſpicit ſenectutẽ matris: effodiatur a coruis: & deuorẽt eũ pulli aglaꝶ. Per diabolũ ac demones: ꝓu.30. c.
claꝑꝶ diuiſionis ſuæ lumẽ amittẽs. Vñ in lege pcipitur ut nõ cõmedamus aqlã. Hæc igitur aqla ue leui. Il.s.
nit ſup hereticoꝶ cõciliabula:q quõdã fuerãt domus dñi:& iccirco uenit ꝗa pᷣuaricati ſũt fœdus uhe
& legẽ dei reliquerũt: & ſine cã ĩuocãt eũ: & dicũt. Deus meus es:& cognouimus te. Nos ꝗq uocan ge⸗
mur Iſrael cernẽtes deũ: & uocamur noĩe xp̃iano.Fruſtra ĩquithæc faciũt cũ ipſi ſibi reges cõſti/
tuerint: &ctra meã fecerĩt uolũtatẽ: & pricipes hẽant aduerſarios meos: quos ego neſcio: qa mei
notitiã nõ merẽtur. Argẽtũ quoq; ſuũ & auꝑ & qcꝗd hẽre poterãt: naturaliter lermões ac ſenſus
uerterũt in idola:qᷓ de ſuo corde finxerũt: & uerterũt: nõ ut ĩterirẽt: ſed ꝗa uerterũt:ideo ĩterierũt.
Neq;.n. hac rõne fecerũt ut pirẽt: ſed quia fecerũt: iccirco perierunt. =
Pꝛoiectꝰẽ vitulus tuꝰſamaria:Iratꝰẽ furoꝛ meꝰi eis:vſq; quo nõ potuèrãt emũdari:qꝛ ex
Aſrael ⁊ ipᷣe eſt:artifex fecit illud ⁊ nõ eſt deꝰ:qm̃ in araneaꝝ telas erit vitulus ſamarie. LXxX.
VPꝛoieci vitulũ tuũ ſamaria:cõcitatus eſt furoꝛ meꝰ ſup eos:vſqʒ quo nõ potuerũt emũdari
in iſrael:⁊ hoc artifex fecit:⁊ nõ eſt deus:qꝛ ſeducẽs erat vitulus tuus ſamariia.
In eo loco in quo nos poſuimus araneaꝶ& telas in hebraico ſcriptũ eſt ſababĩ ꝓ ioth & thau ulti
mã litteraꝑ:nõ ut ꝗqdã falſe putãt ſababi.i.p uau.qd.lxx.& Theodoti interptati ſut.i. ſe lutd
ducẽs atq; decipiẽs: Aꝗla errãtibus ſiue cõuerſis: Symachus incõſtãs uel inſtabile. i. &αααπου1α. Hr
Top. Quinta edictio Aà1πνιπιαρνοοσ Kατ ενιοειεποο UaàαπHas & fluctuãs. Nos ab hebræo di-
dicimus ſababi ꝓprie noĩari araneaꝶ fila p aerẽ uolãtia: qᷓ dũ uidẽtur intereũt: &in athomos: atq;
in nihilũ diſſoluuntur: & recte iis ſamariæ uitulus cõparatur: quẽ eo tpe ꝓ pᷣcii ma gnitudie:qa au
reus erat: populus adorabat. Hoc qd ſupra dixerat: argẽtũ ſuũ & auꝶ ſuũ fecerũt ſibi idola: ut ĩteri
rẽt.Nũc expõit mãifeſtiꝰ.Proiectꝰẽ uitulꝰtuꝰſamaria:iratꝰẽ furor meꝰĩ eos:uel ĩ uitulos: qa duos
fecerãt: uel ĩ ſamariæ hĩtatores ꝗ eos adorabãt. Porro qd ĩ. xx. legius: Proiecit uitulũ tuũ ſamaria
cohortatur hitatores eiꝰ:ñ uniꝰurbis:ſed oĩum decẽ tribuũ:ꝗᷓ appellãtur ſamaria: Sed ĩ dan & be
thel ut ꝓiiciat uitulos ſup quos iratꝰẽ deꝰ:ſiue ene Ipiτ—☛a. i. defricet ut quos multo tpe coluerat
paulati defricet:& emũdet.Illiſq; nõ audiẽtibꝰcõuertitur ad alios:& qꝗᷓſi ad tertiã pſonã loqtur.Vſ
q; quo nõ poterũt emũdari. Quæ iſta ĩqꝗt ĩſania ẽ: me dãte locũ pœnitẽtie: illos ad ſanitatẽ nolle
cõuerti. Et ꝗa dixerat. Proice uitulũ tuũ ſamaria:exponit ꝗ iſte ſit uitulus:qa ex Iſrael:& ipſe eſt:nõ
ab aliis (ait)uitulũ gẽtibꝰ accepiſtis: ut baal & aſtaroth a ſidoniis: ut camos a moabitis: ut moloth
ab amonitis: Sed uos ipſi & rex ueſter Hierobaĩ: qd in ægypto didiceratis: feciſtis in iſrael: aut qlis
ille eſt deus: ꝗ manu formatur artificis: deniq; ut araneaꝶ fila diſſoluũtur in uẽtũ: Ita uitulus ſama
riæ redigetur in nihilũ: Proicit dñs hereticoꝶ uitulos: & ſamariæ: ꝗ ſe dicuũt legis p̃cepta ſeruare:
ꝗq uituli herẽt humo: opãtur in terra nõ ſpũ: nec oculos ad cælũ leuãt: & iccirco iratus ẽ furor dñi
ſup eos: & miratur ꝗᷓ ſit tata puerſitas: ut nolint relinqre idola:qᷓ ſibi fabricati ſũt: & amãt ſordes he eb.
reticas: ꝓ eccleſiæ mudiciis. Quos uitulos nõ accepit Iſrael:q dñnz uidere fingit a cæteris gẽtibꝰ: ſed
de ſcripturis ſctis ſibip̃e cõflauit ĩtelligẽtiæ prauitatem: & artifex ẽ dei ſui: qui cito penbit: Et ara/
nearum telas imitabitur: quæ leui rumpuntur attactu. .
CAuia ventum ſeminabunt:ꝛ turbinem metẽt:culmus ſtans:non eſt in eo germen:nõ faciet
farinam:Quod ⁊ ſi fecerit alieni commedent eam. LXxX.
CQuia coꝛꝛupto vento ſeminauerunt:⁊ ſubuerſio eoꝝ ſuſcipiet ea. Manipulus:non habet vi/
res vt faciat farinam:qð ⁊ ſi fecerit alieni commedent eam.
CAranearum telis: ſamariæ uitulum cõparat: Iccirco metaphorã ſeruat in reliquis:ut quos aranea
rum telas dixerat: cõpararet uento: & turbini: culmisq; nõ ſtantibus: & ſi ſteterunt farinam non ha
bentibus: & ſi farinam inquit fecerint: ab aliis deuorabitur: Et quia tam de hereticis ꝗᷓ de iis qui in
ſamaria fabricati ſunt idola: cõmunis ẽ ſenſus. cõmuniter diſputandum eſt Iſti uentũ ſeminant: ſi.
ue quæ a uẽto corrupta ſunt ſemina: quæ medullam nõ habẽt: Quæ græci Tepi&αοat: &

=en

——

—0.ẽ ᷓꝝ ͤ—,—

9„

ge

elige
6
Ape
lulg

.
.
l

4

ps.Il7.

Act.9.c.

Super Oſee prophetã.

iccirco nacua ſeminantes inania uacuaq; recipiunt imo ſeminantes in carne:de carne metunt cor
ruptionẽ: & circunferuntur omni uento doctrinæ: Cùq; uentum ſemmnauerũt metunt turbines c
tẽpeſtates: & primum quidem culmus:hoc eſt ſtipula nõ erit ex his ſeminibus: nec aliquã poterũt
ſpeciem ſegetis habere fecũdæ.quod ſi raro accidenit: ut eccleſiaſtici quid dogmatis ſimile habere

uideanturipſum germen & ſpica farinã nõ facient. In cuius farine ſati tribus. mittit fermẽtũ euan

elica mulier. Vt ſpiritus quo ſentimus: & anima qua uiuimus: & corpus quo incedimus in unũ
anctũ ſpiritum redigantur. iuxta apoſtolũ in ipᷣo uiuimus mouemur & ſumus: Quod ſi raro ac/
ciderit Hereticis: ut farinã quoq; ſementis eorum faciat. De hac farina fiet ſubcmeritius pamis: qui

n reuerſatur: & quem alieni comedant: Vnde & nunc ait qd & ſi fecerint farinam alieni comedẽt

eam: Alienos autẽ illos debemus accipere de quibus ſcriptum ẽ. Filii alieni mentii ſunt mihi: Et

in octauo decimo pſalmo Ab ocultis meis munda me dne: & ab aliemis perce ſeruo tuo Qui ſi iu

ſto uiro non fuerĩt dominati: tunc immaculatus erit: & müdabitura delicto maximo. Deuoratus
