patriatchaꝑꝶ ſcripta ſunt noĩa. quos uerus pontifex de quo ſcriptũ eſt:tu es ſacerdos in æternũ ſcedm e
ordinẽ melchiſedech portat in pectore. portat in humeris: ut ĩ duodecim lapidibꝰ apoſtoloꝶ noĩa un
* & in duobus utriuſq; teſtamenti ſacramenta demonſtret. Quoꝶ unus Ioãnes euãgeliſta recubu ⸗
it in pectore eius. ut auriret fluenta ſapientiæ: & poſſet dicere: In principio erat uerbum/ & nerbum c
erat apu

BGuper Ezechielem. .

H erat apud deum. & deus erat uerbum. Hoc erat in principio apud deum.lſſti ſunt niui lapides de qui
1 bus ediſicatur eccleſia. & de ꝗbꝰ ſcribit apoſtolus petrꝰ. Si credidiſtis quia ſuamis eſt dñs: ad quẽ acce
ti dentes lapidẽ uiuentẽ ab hoĩbus quidem reprobatũ: a deo aũt electum honorabilé. & ipſi ſicut lapi
des uiuentes ediſicamini domus ſpiritalis. in ſacerdotiũ ſanctum offerre uictimas placentes deo
Ieſum xpᷣm. Qm̃ dicit ſcriptura. Ecce ponã in ſyon lapidẽ angularem. electũ: præcioſũ. & qui credi
l⸗ derit in eo non confundentur. Sup quo & uas electionis pari uoce conſentit dicens. Superedifſicati
in fundamento apoſtoloꝶ & prophetaꝑ. ipſo angulari lapide xpo leſu dño noſtro. in quo omnis
INe edificatio conſtructa creſcit in tẽplum ſanctum dei.Hii ſunt lapides de quibus & in alio loco legi-
in mus. lapides ſancti uoluuntur ſuper terrã. inſtar rotarũ paululum tangentes humum. & uolubilita
1 te ſua ad cæleſtia ſeſtinantes. De quibus & ſcriptura cõmemorat. Ecce ego præparo carbunculũ la/
nd pidem tuũ: & fundamenta tua ſaphirũ: & ponã propugnacula tua jaſpidẽ: & portas tuas lapide cri-

rni ſtallo:& murum tuũ lapidibus electis. & oẽs filios tuos doctos a deo: & in multa pace filios tuos. &

ine; in iuſtitia ediſicaberis,Super quo ꝗd nobis uidetur. in eiuſdem ꝓphetæ explanationibus diximus.
in⸗ De huiuſcemodi lapidibus & uiceſimus pſalmus canit. Dñe in uirtute tua lætabitur rex. & ſuper ſalu
S tare tuũ exultabit uehementer. Deſiderium aĩæ eius tribuiſti ei. & uol untate labioꝶ eius non frauda
mi. ſti eũ. Qm̃ præueniſti eum in benedictione dulcedinis. poſuiſti in capite eius coronã de lapide præ
rin cioſo.Iſte ſunt margaritæ prophetaꝶ & apoſtolorum. ꝗᷓ compara tione xpi omnes uenundantur in
ui euangelio. ut ematur præcioſſimũ margaritum. lapis de quo zacharias ſcribit. qd ſeptem habeat
oculos. i. ſeptem gr̃as ſpũͦs ſancti. Lege Eſaiam. Et ponitur per apoſtolũ paulum fundamentũ eccle-
uul ſiæ. ſuper quo edincentur aurü. argentum. lapides præcioſi. Quoꝑꝶ colores atq; naturas & efficiẽtias
ſinguloꝶ:non eſt huius temporis diſſerere. ſed propriũ uolumen deſiderant. ita ut in Ezechiel & in
ndi exodo & in apocalypſi & in Eſaia ſibi oẽs lapides & lapidum ordines cõparati:magnam && legenti
aſ⸗ & diſſerenti faciant quæſtionem. Super quibus & uir ſcũs epiphanius epiſcopus propriũ uolumen
u⸗ mihi præſens tradidit. Et triceſimus ſeptimus liber Plinii ſecundi. naturalis hiſtoriæ poſt multipli-
Am cem oĩum rerum ſcientiam: de gẽmis & lapidibus diſputat. Ad quoꝶ& notitiam diligẽs a nobis mit
u tendus eſt lector. Porro ſymachi interptatio iſtũ principem tyri quaſi præcioſiſſimu monile lapidi
umei bus ſcribit eſſe diſtinctum. Deniq; aurũ tympanũ uocatin quo infixi ſunt lapides. Vnde & iuxta he
re btaicum ſeꝗtur. Aurum opus decoris tui. & foramina ma in die qua conditus es præparata ſunt.
Pro quo poſuere.Ixx.auro repleſti theſauros tuos & apothecas tuas. ad ſenſum mentẽq; referentes.
mpo. qd cogitatio eius diuinis paruerit ſacramentis. & congregauerit ſibi diuitias ſpirituales: de quibus
neſ dũs præcœpit. Theſaurizate uobis theſauros in cælo. ubi neq; tinea neq; uermis demoliunt᷑. nec fu/
in⸗ res ſuffodiunt nec furantur. Vbi eſt. n. theſaurus tuus ibi eſt & cor tuũ. Iſte eſt theſaurus abſconditus
gne, de quo & in euangelio loquitur. Simile eſt regnũ cælorum theſauro abſcondito in agro quẽ qui
rc⸗ inuenerit abſcondit: & prægaudio ſuo uadit & uendit oĩa quæ habet & emit agru illũ. Apothecæ
eſc aũt ſunt ſiue ortea de ꝗbꝰi alio loco ſcriptũ ẽ. Bñdictæ apothecæ tuæ & reliqæ tuæ. Poſt hæc dr iux
dec ta hebraicũ. Tu cherub extẽtꝰ && ptegẽs ſpaudit᷑ñ archã dei & ppiciatoriũ. uel iuxta. Ixx. qd ipſe cũ che
fige ruh unctus ſit & creatus. Ex quo oſtenditur ad hoĩem urbis tyriæ principem hoc pertinere non poſ
nle⸗ ſe: ſed ad ſanctam quondã & pᷣcipuã fortitudinẽ. quæ urbis tyriæ priceps poſita ſit. Et poſui te ingt
chiin in monte ſancto dei. haud dubiũ quin paradiſum ſigniñcet. ad quẽ poſt cælum tertium paulus apo-
hi ſtolus raptũ eſſe ſe dicit. Cherub aũt genere maſculino. numero ſingulari & plurali dicũtur cherubĩ
uts . qui interprætantur ſcientiæ multitudo ſuper ꝗbus requieſcit & ſedet deus. & hoc curru utitur: dicẽ
mo/ te propheta ad eũ. Qui ſedes ſup cherubim manifeſtare. Et in alio loco. Aſcendit ſuper cherubim. &„
ndei uolauit ſuper pennas uentoꝑ. Iſte autem cherub ſiue creatus cũ cherub: extentus & protêgẽs ſacra
iech⸗ menta. poſitus eſt in monte ſancto dei. de quo crebro diximus. Et paulus apoſtolus loꝗtur: ſi quis tũ
uire ad hebreos epiſtolã ſuſcipit. Acceſſiſtis ad ſyon montẽ & ciuitatem dei uiuentis Hieruſalem cæle/
m te ſtem: & milia angeloꝶ. Vel certe mons ſcũs dei paradiſus ut diximus intelligendus eſt. Ambulauit
dan quoq; in medio ĩgnitoꝶ lapidũ.de ꝗbus ſcriptu eſt. Qui facit angelos ſuos ſpũs. & myniſtros ſuos
mii ignẽ urentẽ. Et non ſolũ deus ꝗ uocatur ignis conſumens.fœnũ ligna ſtipulãq; conſumat:ſed & an
uß⸗ geli qui uocãtur igniti lapides.ſpũq; feruentes. Vnde & dñs. Ignem inqt ueni mittere ſuper terraʒz.
doſl quẽ uolo ut ardeat. Quodq; ſeꝗtur perfectus in uiis tuis a die conditionis tuæ. pro quo poſuere. xx.
d fuiſti ĩmaculatus in diebus tuis a die qua conditus es:donec inuenta eſt iniquitas in te: Oñdit oëm
du * creaturã bonã a deo cõditã & pfectã habuiſſe uirtutẽ: & p hoc pricipẽ quoq; tyri fuiſſe imaculatũ ut
d/ deinceps macula ñ naturæ ſit B6 uolũtatis. Donec inuẽta ẽ iniꝗtas ĩ te. Inuẽta a deo.qᷓ in theſauros pe
eno Atoris tui p ſupbiã & abuſionẽ poteſtatis quã accepas tenebat᷑ ĩcluſa.In multitudie quoq; negotia/
le nõis eiꝰrepleta ſũt ĩteriora illiꝰſiue cellaria iniqtate. Dũ. n. multa cõꝗrit & ñ ẽ cõtẽtus ſcĩa quã acce/
ines pat: nec ptãte cui ppoſitus erat.repleuit cellaria & iteriora pectoris ſui. ut ſaturatꝰ & incraſſatus calci
õ trarer cõtra creatorẽ ſuũ. Mãducauit.n. Iacob & ſaturat'ẽ. & recalcitrauit dilectꝰ. incraſſatꝰ & ipingua
Im tus & dilatat?. & dereliqt deũ ꝗ fecerat eũ.Et de Sorde ꝓcedũt cogitatiões peſſimæ. pp quas dixit de
i⸗ us Peccaſti. & eieci te de mõte dei: ſiue uulnerat' es a monte dei. Qd legentes. timere cõpellimur. ſi „»„2ð
bu⸗ .hn. cherub extẽt?& ꝓtegens poſit in mõte ſcõ dei.& in medio ignitoꝶ lapidũ ꝑſectus & ĩmaculat
unn

. L.iber nonus. c. xx viii.

propter multitudin negotiatiõis repleuit interiora ſua ĩnĩquitate: & peccauit & eiectus eſt de mõ
te dei. hoc eſt de habitatione paradiſi. ſiue uulneratus a monte dei: qui perſpicue xp̃s intelligitur. aut
certe in monte dei conſtitutus & habitans in ſemetipſo uulneratus eſt & conſcientiæ cõpunctus
malo dũ ſe intelligit habitatione montis indignũ. quid de nobis eſtimandũ eſt? Propter quod di/
cirur ei. Et pdidi te o cherub protegens de medio lapidum ignitoꝶ. ut nequaꝗᷓ inter igmtos lapi/
des conſiſteres ſed perires. O ipſe cherub ſiue cherubin quidẽ protegebat eduxi te de medio lapidũ
ignitorum: iuxta illud qd & de adam ſcriptum eſt: eiecit adã & conſtituit eũ contra paradiſum deli
ciarum. Cauſaſq; reddit cur eductus ſit ſiue proiectus de medio lapidũ ignitorum. Eleuatum eſt. n.
cor tuum in decore tuo. dũ tuum putas eſſe qd dei eſt. Vñ & apoſtolus ſtimulum carnis & an geluz
ſathanæ accepiſſe ſe dicit qui eũ colaphizaret: ne reuelationis magnitudine ſuperbiret. & in iudiciũ
incideret diaboli. Et idcirco corrupta eſt inquit doctrina tua cũ decore tuo. ſiue perdidiſti ſapienti-
am tuã in decore tuo. ut dum plus uis eſſe quã conditus es: & magis ſapere quã a deo acceperas. etiã
id perderes qd habebas. & ꝓ pulchritudine atq; doctrina deformitas te & ſtultitia poſſideret.Vñ ĩ
terram proiectus es: qui ante habitabas in monte dei. De quo & Eſaias ſcribit. Quomodo cecidit lu
cifer quĩ mane oriebatur? Et ſaluator in euangelio. Videbam inquit ſathanaʒ quaſi fulgur de cælo

cadentem. Quod & Hieremias loqtur ad Hieruſalem. Quomodo obſcurauit dñs in ira ſua filiâ ſy-

on. proiecit de cælo in terrã gloriam iſrahel? Proiectus es autem in conſpectu oĩum regum ut tuo
terrerentur exemplo. uel bonorum regum ior cor in manu dei eſt. uel malorum quoꝶ regna oñ
dit diabolus ſaluatori. qui occurrerunt regi babylonio dicentes & tu captus es ſicut nos: atq; inter
nos reputatus es? Quãobrem & polluit ſanctificationem ſuam quã habuerat quando habitabat in
monte. & conuerſabatur in medio ignitorum lapidũ. Sequitur. producam ignẽ de medio tui. qui
deuoret te. Iſtum ignem in tyrii regis corde ſuccenderat ille cuius ignita ſunt iacula: & de quo ſcri-
ptum eſt. Oẽs adnterantes:quaſi clibanus corda eorum. De quo igne loꝗtur & Eſaias. Ambulate ĩ
lumine ignis ueſtri. & in flãma quam ſuccendiſtis. ut foras egrediens deuoret poſſidentẽ. iuxta illd
quod in eodem Eſaia ſcriptũ eſt. Deuorauit ſicut feænum maceriam. In die illa extinguentur mõtes
& colles & ſaltus. & deuorabit ab anima uſq; ad carnes. Hunc ĩignem qui alienus appellatur: nadab
& abiu ad altare dñi obtulerunt. & idcirco diuino igne conſũpti ſunt. Vnde & moyſes ait. Hoc eſt
nerbum quod dixit dñs. in his qui appropinquant mihi ſanctiſicabor: Sanctificatio auteʒ der eſt pœ
na peccantiũ. Poſt hæc d'ĩ. Et dabo te in cinerem. ut oĩa quæ ſuperedificaſti malæ conſcientiæ tuæ
ignis abſumat. Qui cum debueras requieſcere in ſabbato & nequaꝗᷓ opus facere ſeruile: ligna in ſab
bato collegiſti. ut haberet quod in pectore tuo deuoraret incendiũ., Perdet quoq; omnia mala ope
ra conuertens in cinerem. ut ignis noxius pœnitus extinguatur: ut omnes conſpiciant & obſtupe/
ſcant periſſe regem tyriũ & nihil ſactum eſſe. non in multis ſæculis ſed in uno uelicerte in perpetuũ
ut impleatur illud quod ſcriptum eſt. Non parcam tibi: & non miſerebor. Solent hebrei inter cæte
ras fabulas ſuas & atq; interminabiles quæſtiones hæc contra hyram regem tyri dicta

intelligere cum à ſalomone uſq; ad Ezechielem anni ſint plurimi: quos eo tempore hoĩes non ui-

xiſſe perſpicuũ eſt. & ſic pronunciare quaſi per hitoniam propheta ad eum loquatur. Nunquid tu es
ſignaculum ſimilitudinis dei plenus ſapientia & perfectus decore? Tu cunctis ornatus lapidibus: tu
cherub uel creatus cum cherub. cum econtrario peccaueris. & in cinerem diſſoluendus ſis. Addũtq;
fabulæ ſuæ miraculum: ut contra ſcripturam immo ſine ſcripturæ auctoritate: dicat hiram mille ui-
xiſſe annis. Verum hæc quã uiolenta ſit interprætatio. abſq; nr̃o iudicio prudens lector intelligit.
Et factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fili hoĩs pone ſiue offirma faciem tuã contra ſydones

7 pꝛophetabis de ea ⁊ dices.Hec dicit dñs dens.Ecce ego ad te ſydõ⁊ gloꝛiſicaboꝛ in te ſiue in

medio tui.⁊ ſcient qꝛ ego dñs cum fecero in ea ſine in te iudicia.⁊ ſanctiſicatus fuero in te ſiue in
ea.⁊ immittã in eam ſiue in te peſtilentiam. ⁊ ſanguinem in plateis eius ſiue tuis: ⁊ coꝛꝛuent in-
terfecti ſine vulnerati in medio eius in gladio.ſiue in gladijs per circuitum.⁊ ſcient quia ego do
minns. Et non erit vltra domui iſrabel offendiculum amaritudinis.? ſpina doloꝛem inferens
vndiqʒ per circuitum earum qui aduerſant᷑ cis.ſiue qui fecerint contumeliaã:⁊ ſcient qꝛ ego do

minus deꝰ. Bec dicit dñs deus:Qñ congregauero domum iſrahel de populis ſiue de gentibus

in quibus diſperſi ſunt:ſanctiſicaboꝛ in eis coꝛam gentibus:⁊ habitabunt in terra ſna quam de/
di ſeruo meo Jacob:⁊ habitabunt in ea ſecuri ſine in ſpẽ.⁊ ediſicabunt domos ⁊ plantabunt vi⸗
neas.⁊ habitabunt conſidenter ſiue in ſpẽ:cum fecero iudicia in omnibus qui aduerſantur per
circuitum. ſine fecerunt eis contumeliam.? ſcient quia ego dominus deus eoꝛum:

CQuodq; ſequitur iuxta. Ixx. & deus patrum eorum:in hebraico non habetur. Conſequenter autes
poſt tyrũ ſermo fit ad ſydonem. Vnius enim utraq; urbs prouinc 'æ eſt. & in euangelio tyrus & ſydõ

pariter nominantur,ſi in tyro & ſidone fadæ eſſent uirtutes quæ factæ ſunt in te. Vnde & chananea
cuius filia a demonio nexabatur. quia egreſſa eſt de finibus tyri & ſydonis. quod poſtulauerat impe

tranit. Prædicit autem ſermo diuinus quoda babylonis & ipſa capienda ſit: & malorum cognoſcat

pondere ꝙ ipſe ſit dĩs cum iudicauerit eam. & ſanctificatus fuerit in illa & fame eam ac pœ ilentia
gladioq; conſumpſerit: ita ut corruat in plateis illius: & nequaquã ultra ſit in oendic ur populo
ei.nec

dein
indin
mulu
ob.
lſu
od
der
hiin
etAi⸗
epee
ggon
dom.
pelan
eſim
luhch
en
ſeeio.
liumd
no
leeſt

guni
a
ſcutiu
c
Lalibi
etatft
lomo⸗
eſtisal
bunta
ſtituit.
oin
düs ir
nacog

Coo
ptiuit
taphe
npart⸗
dponte
N
deme
uicin
centi
decin
werns
08 tibi
icot
delt
Gearvi
Wug
hns
ehdie
nug
nper
lang
i
M

Super Eʒechielem.

dei. nec eos frequenter impugnet. Cum autem hoc factum fuerit. reuertetur populus ifrahel quos
dun in diuerſas diſperſerat nationes in terram ſuam & ſanctiſcabitur in eis:nequaquam ut in ſydone in
i malam partem ſed in bonam cum eis miſertus fuerit, & habitauerint in terra quã dedi patri eorum
di⸗ J ĩacob: & habitauerint ſecuri & in dño conũdentes. & ediſicauerint domos & plantauerint uineas.
idi . cũ ſua promi ſſa cõpleuerint: & tunc cognoſcant quod ipſe ſit dñs. cuius promiſſa firmiſſima ſunt.
H Quod multi ad tps referunt zorobabel ezre. & neæmiæ. qũ reuerſus ẽ populus & habitauit in terra
An judæa. Alii uero in ultimo tpe & in mille annis ſperant eſſe cõplendũ. Porro ſcdm intelligentiam
n ſpiritalẽ hic nobis ſenſus uidetur. Sydonii interptantur uenatores. De ꝗbus & in pſalmis ſcriptum
i eſt. Aĩa noſtra ſicut paſſer erepta eſt de laqueo uenantiũ.Et in prouerbiis. Oculus meretricis laque?
ſen⸗ eſt peccatoris. Sunt aut & in bonã partẽ his contrarii uenatores. De ꝗbus ſcribit & Hieremias. Ecce
Lei ego mittã piſcatores & uenatores ꝗ uenentur uos de oĩ colle & monte. Quos & dñs mittit ad piſcã
Vüj dum. & facit eos de piſcatoribus piſciũ.piſcatores hoĩum. Vnde & uiculus petri & andreæ hoc ap-
Grin pellatur uocabulo. Betſaida. n. in lingua nr̃a interprætatur domus uenatoꝶ. Aduerſum hos igitur
lo peſſimos uenatores. dei ſermo dirigitur. & impatur prophetæ ut ponat ſiue obſrmet faciẽ ſuã con/
iſß⸗ tra ſydonem. & nequaꝗᷓ fluctuet oĩ uento doctrinæ: ſed in ueritate conſiſtens interficiat uenatores.
no Quæ ſunt ergo qͥ ſydoni dñs cõminatur? Ecce ego ad te ipſe ueniã & glorificabor in te cũ te inter-
M fecero. & ſcient oẽs qui uixerint qd ego ſum dñs cum tibi reddidero quæ mereris. mittäq; pæſtilen
* tiam & ſanguinẽé in plateas tuas. Recteq; plateæ dicuntur ſydonis. Lata. n. & ſpacioſa uia eſt ꝗᷓ ducit
in ad mortẽ. Et corruent interfecti ꝗ male ſteterant gladio per circuitũ.illo gladio quẽ uenit dñs mit/
l tere ſuper terrã:ut male iuncta diſſociet. & ſciãt ꝗ remanſerint ꝙ ipſe ſit dñs. Cũq; illic ceſſauerit. ne-
ſi⸗ quaꝗᷓ ultra erit offendiculũ amaritudinis & ſpina doloris cõpungens & uulnerans populum dei.
nr; Oia autem hæc dicuntur contra aduerſarias poteſtates. qd in extremo tpe deleantur. & ſit æterna
1 ſecuritas: qũ congregauerit dñs domuʒz iſrahel eos qui ſenſu cemunt deũ: & ſanctiſicatus fuerit in
1 eis.& cõplebitur illud qd ſcriptum eſt: ſancti eſtote qm̃ ego ſcũs ſum: & habitauetrit in terra ſua de q̃
drs & alibi legimus: credo uidere bona dni in terra uiuentiũ. quã dederat iacob qui priorẽ ſupplanta/
nih uerat fratrẽ. & primitiua eius meruerat accipe: & habitabunt in ea ſecuri ſiue in ſpem: & ediſicabunt
lorek domos plantabuntq; uineas. & habitabunt ſcdo in ſpe: iuxta illud qd legitur in Eſaia. Qui ablactati
akpe eſtis a lacte.ꝗ abſtracti ab ubere tribulationẽ ſup tribulationẽ expectate. & ſpẽ ſuper ſpẽ. Aedifica/
eie bunt aũt domos quas & in euangelio edificat.qui non ſup harenã ſed ſuper petrã fundamenta con
inſib ſtituit. De ꝗbus ſcnptũ eſt. Niſi ds edificauerit domũ. in uanũ laborauerunt ꝗ edificãt eã. Et in exo
lche do iuxta. xx. Quia timebant obſtetrices dñm. fecetunt ſibi domũ. & multa hmõi. Cum aũt fecerit
nne diũs iudicium contra eos ꝗ aduerſantur ſiue contumeliis afficiunt iſrahel in circuitu tunc oĩs creatu
Nn ra cognoſcet qd ipſe ſit dñs. cuius uera iudicia ſũt: & iuſtificata in ſemetipſis. CCAbl. XXIX.
acer NR anno decimo. ſiue iuxta ſeptuaginta duodecimo.in decimo mẽſe.ſiue iuxta hebꝛai
täͤch Ncum duodecimo. in pꝛima ſine vna menſis die. factum eſt verbum domini ad me. di
honti cens. Fili hominis pone ſiue obfirma faciem tuã contra pharaonem regem egypti.?
idma pꝛophetabis de eo ⁊ de egypto vniuerſa loquerisqʒ ⁊ dices. Bec dicit dominus deus.
hbuut Ooſt ſydonẽ quæ & ipſa in fœnicis littoræ conſtituta eſt. ſermo fit ad prophetã decimo anno ca/
cit ptiuitatis regis ioachim & duodecimo menſe & una die mẽſis: ut ponat faciẽ ſuã ſiue obfirmet con
eui⸗ tra pharaonẽ regem ægvpti & loquatur de eo & de uniuerſa ægypto. ſiue ad oèm ægyptũ: ex alia
git. n.parte iudeæ in eodẽ lIittoræ conſtituta ægypti prouincia eſt: & qᷓ illi uentura ſint ꝓpheter: Sin aũt
ſonez oportet de numeris aliqd dicere. quẽ locũ habeat inter decẽ dies una, uñ & in principig geneſeos
ſwein nõ eſt dictum factũ eſt ueſpere & mane dies prima ſed una. ut eandẽ diem reuolui ſemꝑ doceat. Eũ⸗
ſigex dem ordinem inter decẽ decadas hoc eſt centenariũ numeꝑ decimus numerus poſſidebit qd ad
enely⸗ uitimà agnus aſſumitur ut immolletur die quartadecima: atq; hoc mõ uſq; ad mille & decẽmilia.
gor centũ milia. & ultra per decadas ſuas numeroꝶ ordo procedit. Poſt decimũ aũt annũ menſis duo-
ſn decimus ponitur. ut pfectus duodecim apoſtoloꝑꝶ ac ꝓphetaꝶ qui in uno uolumine cõtinetur nu-/
P merus demonſtretur. Porro iuxta. xx. decimus mẽéſis ꝗ hebraice appellatur thebeth. & apud ægypti
itns . os tibi: apud romanos ianuarius dr̃:eo qd apud illos anni ſit ianua: oĩ calore ſublato hiberni frigo 7.
nde⸗ ris cõtinet principatũ.Hoc de numeris dixiſſe ſuſf ciat. Cæteꝶ illud uel maxime reqrendũ eſt. utrũ
tii . ipſe ſit pharao ꝗ in exodo & Eſaia & Hieremia & Ezechiel multiſq; aliis in locis & in cãtico noĩatur
4 eqtatui meo:in curribus pharaonis aſſimilaui te ꝓxima mea. an alius atq; alus. Vrq; mihi non eſſe
) unus:ſed apud ægyptios hoc uocabulo demonſtrari regiã dignitatẽ: ſicut apud rom ãos cæſares &
3 auguſti reges eoꝶ appellãtur a primo Caio cæſare & ſcdo adoptiuo eiꝰoctauiano. ꝗq poſtea auguſtꝰ
n ẽ noĩatus.Et apud ſyros anthiochi: apud pſas arſacide. apud philiſtiim abimelech. & poſt alexand ꝑ
in ægypto ptolomei uſq; ad cleopatrã. qua uicta apud actiũ ægyptus romana ẽ facta ꝓuincia. Ergo
. s in pᷣſentiaꝶ aduerſũ unũ quẽlibet regũ ægypti ſermo fit dñi.ꝗ interpᷣtatur jterfectos uide
v licet & laceratos. & gladio cũcta cõcidens & diuidẽs. qd iuxta myſticos intellectꝰreferendũ ẽ a d eã
len ptãtẽ:cui ſubiecta ẽ ægyptus.Nunꝗᷓ.n. hõ auderet dicere mea ſũt flumina. & ego feci illa:nec draco
appellaretur magnus ſedẽs in medio fluminũ ſuoꝶ. Aegyptus aũt hebraice appcllam meſraim in

A.iber nonus.c.xxviiii.

lingua nt̃am uertitur coanguſtãs uidelicet & tribulãs eos ꝗ ſibi ſubditi ſunt:& nò dimĩt/ hn
tẽs oculos ad cælũ leuare: ſed iuxta euãgelicũ exéplũ mulieris illiꝰ quã decẽ & octo annis diabolus 8
incuruauerat: ſemp ad terrẽa demergẽs. Videãus i. gr ꝗᷓ ſit cõmĩatio cõtra pharaonẽ & oẽm ægyptũ ſit
CEcce ego ad te pharao rex egypii draco magne qui cubas ſiue ſedes in medio fluminũ tuoꝝ n
7 dicis meus eſt fluuius.⁊ ego feci memetipſuù:ſiue eos.⁊ ponã frenũ ſiue laqueũ in maxillis tu lan
is.⁊ adglutinabo piſces fluminũ tuoꝝ ſquamis ſiue pennis tuis:⁊ extraham te de medio flumi ng⸗
nũ tuoꝝ:⁊ vmuerſi piſces tni.ſquamis tuis ad herebunt. Et pꝛoicia ſiue deponam te velociter n
ſiue in deſertũ.⁊ oẽs piſces fluminis tui:ſuꝑ faciẽ terre ſiue cãpi tui cades. Nec colligetur cada titb
uer tuũ neq; congregaberis. beſtijs terre ⁊? volatilibus celi dedi te ad deuoꝛãdũ ⁊ ſcient oẽs ha lel
bitatoꝛes egyvpti qꝛ ego ſum dñs. pꝛo eo qð factus es ſiue fuiſti baculꝰ ſiue virga arundinea do Gon
mui iſrabel qn appꝛehenderunt ſine appᷣhendit te manu ſua ⁊ confractus es:⁊ laceraſti oẽm hu ſidl
merum eoꝛũ:æ innitentibus eis ſuꝑ te cõminutus es:⁊ diſſoluiſti ſine confregiſti oẽs renes eoꝝ eu
¶Studio breuitatis editionẽ utrãq; miſcemus. ubi nõ multũ inter ſe diſcrepãt. Alioꝗn ubi magna tunc
diuerſitas é. utrãq; ꝓponimꝰ. Dicit ãt cõtra pharaonẽ principẽ ægypti.& ſub figura eiꝰ ad magnaʒ mui
loꝗtur ptãtẽ cui ægyptus tradita ẽ ad regendũ. & nihilominus ſupꝑbit cõtra creatorẽ ſuũ: ſibi domi hiep
nationẽ terræ uẽdicãs. & ſe colendũ ægyptiis gẽtibus tradẽs. Loꝗturq; iuxta ſytũ ꝓuiĩciæ quaſi ad teco
xegẽ.qd nili inundatiõe cõfidat:& pluuias de cælo nõ magnope defideret: auctorẽq; ſui ſeipſũ pu/ egy
tet. uel fluuios hoc ẽ &S& riuos nili a ſe factos iaſtitet. Nò inꝗt angelũ mittã ſed o draco ma Deik
guæ ꝗ cubas & reſides in medio fluminũ tuo& ipſe ad te ueniã puniendũu. Auſus es.n. dicere meus ẽ gocc
milus fluuius. & ego mei conditor ſũ.uel ipſe feci flumen quo oĩs ægyptus irrigatur. Cũq; uenero. lnm⸗
ponã frenũ in maxillis tuis: ſiue cõfringã laqueo os tuũ quo magniſice loꝗᷓbaris. & oẽs ſocios ac du gene
ces tuos quos piſces uocat adherere faciã pẽnis uel ſquamis tuis. ut extractus e flumine: ꝓiciaris ſiue Mbri⸗
deponaris. Nimiũ. n.te extuleras in deſerto. Et cades ſuꝑ faciẽ cãpi uel terræ tvæ: eo qd ægyptꝰcãpe Nie⸗
ſtris ꝓuĩcia ſit. Nec colliget᷑ cadauer tuũ nec cõgregaberis.i.neqᷓꝗᷓ ſepelieris. ſz beſtiis & uolatilibꝰcæ um
li dabo te deuorãdũ: ur cũ hæc uiderit ĩ te meo iudicio ppetrata habitatores æ gypti. cognoſcãt qd Cnih
ipe ſiʒ dñs. hæc ãt tibi eueniẽt: qm̃ populũ meũ iſrahel tuo auxilio decœpiſti. ut neꝗqᷓ ĩ deo creatore nunch
ſuo: ied in te cõñiderent. Fuiſti eis baculus harüdineus iuxta Eſaiã. uel uirga nacua & calamus fragi / D
liſſimus cui innitẽtes caſſũ dephendere pᷣſidiũ ita ut incũbentibus illis fragereris: & lacerares hume ſe
rũ. & manũu qua tænebaris. Et dũ in te ſecuri ſunt cõminuerẽtur oẽs lũbi eoꝶ cadentiũ in terrã. & ꝓ a
auxilio accipientiũ uulnera. Hæc ãt per metaphorã dicuntur quaſi ad regẽ ægypti. eo qd & ipſa ꝓ/ hachr
uincia nequaꝗᷓ aduerſaria fuerat iſraheli. ſed dũ magna ꝓmittit: dei eos auxilio ſeparet. Draconeʒ Ee
auũt iuxta anagogen contraria poteſtatẽ ſæpe legimus. Vñ & pharao dẽ qd ſeparer atq; ad
ſeiungat. & ægyptus. i. in tribulãtes & affligentes uertitur. eos uidelicet quos fibi potuerit ote
ſubiugare. Iſte draco eſt puaricator.de quo iob pleniſſime loꝗtur.Et in pſalmis ſcriptũ eſt. Tu cõfte k
iſti capita draconis. dediſti eũ in eſcã populis ethiopibus. Et draco magnus ad cõparationẽ mino 4 .
rũ draconũ dr. De ꝗbus canitur in pſalmo. Tu cõfregiſti capita draconũ in aꝗs: Et in alio loco. Hoc
mate magnũ & ſpacioſũ.illic reptilia quoꝶ nõ ẽ numerus: aĩalia puſilla cũ magnis.illic naues ptrã E .
ſibunt. Draco iſte quẽ formaſti ad illudendũ ei. De quo & in alio loco di. lpſe eſt rex oĩum q in aqs .
ſunt. & principiũ ſigurationis dni. ꝗ factus eſt ut illuderetur ab angelis eius. Sedet aũt ſiue cubat ĩ me l
dio fluminũ ſuoꝶ. Nõ unius fluminis ſed multoꝑg. ꝗᷓ in diuerſis hereſibus accipimus. p quas fluxit dom
in ægyptu ſæculi iſt: & irrigauit aĩas ſeductoꝑ. nõ pluuiis de cælo ueniẽtibus ſed de terra aꝗs tur ſuil,
bidis: quasbibere nos ꝓhibet Hieremias dicẽs. Quid tibi & uiæ ægypti: ut bibas aquam gion: Pro ſpri
uo in hebraico ſior ſcriptũ eſt. Qd uerbũ. in aquas turbidas träſfertur atq; cœnoſas. Vt aũt intelli- nnſt
gamꝰ ꝗ ſint ægypti draconis flumina: ex cõtraris ſcire poterimus. Dñs loꝗtur de fluminibus ſuis. annns.
Qui credit in me.flumina de uẽtre eius fluẽt aquæ uiuæ. Et ad ſamaritanã. Qui biberit de aqua quã wwi
ego dedero ei nõ ſitiet in æternũ: ſed fiet in eo fons aquæ ſaliẽtis. in uitã æternã. Iſta ſũt flumina de nm
cælo ueniétia de ꝗbus dauid canit. Fluminis ĩp œtus lætificat ciuitatẽ dei. haud dubiũ ꝗn eccleſiã ſi nop.
nficet. Cönideremus ergo ꝗ draconis pœna:qd ue ſuppliciũ ſit.Seꝗtur.Et ponã frenũ uel Iaqueũ en c
in maxillis tuis. Cui ſimile ẽ illud iob. Adduces ãt draconẽ in amoi & pones capiſtrũ circa nares eiꝰ inten⸗
Cõfſidit ꝙ introeat iordanis in os eiꝰ:in oculos ſuos ſuſcipiet illud. Perforabit aũt nares eiꝰ armilla nerit
& labia illius. Ponit auũt dis in maxillis draconis iſtius frenũ. & pforat labia eiꝰ atq; cõſtringit armil eptn
Iæ circulo.qũ per eccleſiaſticos uiros ꝗ ſcripturis ſctĩs eruditi ſunt ĩponit ei ſil entiũᷣ. & uniuerſa per * gi⸗
uerſitatis dogmata diſſoluutur. Adglutinatq; piſces fluminũ eius pẽnis ipſius uel ſquamis. quibus J Ci⸗
heretici p ſuperbiã ad alta feſtinãt. ut & ipſi uicti cũ dracone. unũ cũ eo corpus efficiantur: & copulẽ un
tur ei uel in erroris conſortio: uel in pœnæ ſimilitudie: qũo qui adheret dño unus ſpũs eſt. Neq; ue initen
xo unũ hẽt flumen draco ægyptius. ied multa flumina ꝗbus irrigat ægyptũ humilẽ atq; deiectã & lutbr
nihil in ſe hutem montiũ: nec aquas ſyloe ꝗᷓ uadunt cũ ſilentio.ſed turbidas & eœnoſs Vn & ex/ Wſne
trahit eum dñs de medio fluminũ ſuoruʒ ut nequaꝗᷓ eis incuber nec ſedeat in eis. & oẽs piſces ſqua nti
. mis illius adhereant. pro qualitate uitiorum per totũ corpus draconis uel capiti uel uentri uel cau- ni⸗
. dæ. & extremis partibus adherentes: ut extracto dracone ꝑiſces quoq; qui adherent ei pariter extra eli
hantu r. Dun

r hantur. Et proĩciam te inquit in deſerto. ut nequaqᷓ repperias quos decĩpĩas. Vel certe deponam te
nii de culminæ ſuperbiæ tuæ. & deponam uelociter iuxta illud apoſtoli. Deus aũt pacis conterat ſathꝗ
r ſub pedibus ueſtris uelociter. ut dracone contrito atq; depoſito. piſces quoq; fluminis illius deponã
en tur.ut cadat auctor criminũ qui prius ſtare ſe arbitrabatur. & in toto orbe diſcurrere. Cadat aũt ſu p
mi faciem terræ ſuæ. ad quã de cælo præcipitatus eſt: ut nequaꝗᷓ ultra in hereticoꝶ eccleſuis colligatur
r neq; con Geegetur Siue ſepeliatur in his qui crediderint ei. cũ ab eo fuerint liberati. Tradetur ad de-
h uoranduũ beſtiis terræ & uolatilibus cæli. beſtiis de quibus ſcriptũ eſt. ne tradas beſtiis aĩiam conſfiten
tẽ tibi. & uolatilibus cæli. quæ iuxta uiã ſementem comedunt: & a ſaluatore interpᷣtantur eſſe diabo
lus. Non ſolũ.n. princeps malitiæ: ſed & diſcipuli eius diaboli noĩantur: iuxta illud qꝗ de iuda dicit
Nonne ego uos duodecim elegi. & unus de uobis diabolus eſt? Cæli aũt uocamus uolatilia. qa ſibi
ſublimia repromittunt.ut poſtqᷓ draco cũ piſcibus ſuis depoſitus fuerit atq; proiectus. & traditus ad
deuorandũ beſtiis terræ qᷓ nihil in ſe hůt manſuetudinis. & his ꝗ circunferuntur oĩ uento doctrinæ:

tunc intelligant habitatores iſtius ſæculi qd ipſe ſit dñs. Oĩs autẽ cauſa pœnarum eſt. qd fruſtra do
* mui iſrahel promiſit auxilium: & fuit ei uirga uel baculus harundineus uacuus & inanis: nihilq; in ſe
i hñs plenitudinis. ꝗa non poterat dicere nos autem oẽs de plenitudine eius accepimus. cũ ſcriptura
in præcœperit: non apparebis in conſpectu dñi dei tui uacuus. & inanis. Qd autem non debeamus ab
4 ægypto auxiliũ poſtulare. & alibi ſcriptura teſtatur. Vhe eis qui deſcendunt in ægyptũ ad auxilium
De iſtiuſmodi baculo harundineo & rapſaces fruſtra exprobrat ezechiæ regi iudæ dicens. Ecce er-
u go confidens in uirga harundinea atq; confracta iſta ſup ægypto. cui qui innixus fuerit ingreditur
nenn in manum eius. Sic eſt pharao rex ægypti omnibus qui confidunt in eo. Et ille quidem de inſto re⸗-
ra ge mentiebatur iſta cõmemorans. qui interpᷣtatur multus poculo. Inebriatus. n. erat de aureo calice
ſue babylonis: & idcirco qᷓ ſua erant ingerebat populo dñm confitenti. Hic uero exprobratur pharaoni
ae qd fuerit domui iſrahel uirga ſiue baculus harundineus. uanũ eis & fragile & cito cõminuendũ au/
r xilium repromittens. Vt autem ſcire ualeamus qui ſit baculus harundineus. ſup quo domus iſrahel
incd confſidere non debeat: ex contrario baculo & uirga domini intelligere poterimus: de qua ad domi
udn num dr.Virga tua & baculus tuus.ipſa me conſolata ſunt. Hanc uirgã habuit & Aaron quæ draco/
kg, nes ægyptios deuorauit. & qñ pcuſſit aggeres nili & ſyniphes in tota ægypto generatæ ſunt. Moy-/
kume ſes quoq; iuxta.Ixx.extendit hanc uirgã & leuauit in cælũ. & dñs induxit uentũ auſtrum ſup terram
ig toto illo die & tota nocte:& mane leuauit uentus & adduxit locuſtas ſuper oẽm terram ægypti. De
tup⸗ hac puto uirga ſcribi & ĩ nũeroꝑ libro qd floruerit. & nuces ſiue amigdalas germinarit: Hãc hẽbat
None; & apoſtolus cũ dicebat. Quid uultisIn uirga ueniã ad uos: Et qui paſcha celebrabant. baculos te/
tang nebant manibus: ſine ꝗbus imbecillitatẽ humani corporis ſuſtẽtantibus carnes agni comedere nõ
ent poterãt.Hæc eſt uirga de radice ieſſe:ſuper quã ſeptem ſpũs requieuerunt. Sed non talis pharao nec
ncite baculus ægypti & uirga harundinea ꝗᷓ decipit appræhendentes ſe: & lacerat humeros eorum.i. for-
enio titudinẽ.Et quicũq; ſup eam fuerit innixus diſſoluuntur lũbi eius & ſtare non põt:nec accinctis reni
oko bus paſcha celebrare. Quod his congruit,. quorum ſcrutatur corda & renes deus.
nepri CPꝛopterea hec dicit dñs deus.Ecce ego adducam ſi uper te gladium ⁊ interſiciam de te ho/
ginag minem ⁊ iumentum.⁊ erit terra egypti in deſertũ. ſiue ꝑditio ⁊ ſolitudo.⁊ ſcient quia ego ſum
time dominus.Eo quod dixerit ſiue dixeris fluuius meus eſt ⁊ ego feci eũ.ſiue fluuij mei ſũt ⁊ ego
fuxit feci illos.idcirco ecce ego ad te ⁊ ad flumina tua daboqʒ terrã egypti in ſolitudines.gladio diſ-
i tur ſipatã ſiue diſperditam. a turre ſienes ſiue a magdalo ⁊ ſene.vſq; ad terminos ethiopie. Non
nebro tranſibit per eã pes hominis.neqʒ pes iumenti gradietur in ea.⁊ nõ habitabitur quadraginta
mell⸗ annis. Daboqʒ terrã egypti deſertam in medio terraruʒ deſertarum.⁊ ciuitates eius in medio
uͤſii vrbiũ ſubuerſarum.Erunt deſolate quadraginta annis.⁊ diſpergã ſine diſſeminabo egyptios
uii in nationes.⁊ ventilabd eos in terras.Quia hec dicit dñs deus. Moſt finem quadraginta an
inade noꝝ congregabo egyptum ſiue egvptios de populis vel gentibus in quibus diſperſi fuerant.
clil ⁊ reducam captiuitatem egypti ⁊ collocabo eos in terra phatures in terra natiuitatis ſne ſine
neil in terrã de qua aſſumpti ſũnt.⁊ erunt ibi in regnum ſiue pꝛincipatum humile.inter regna cete
ge ra erit humillima. Et nõ eleuabit᷑ vltra ſuper nationes. ⁊ iminuã eos ne ſperent gentibus. ſiue
nile ne plures ſint iter gẽtes: Neqʒ erũt ultra domui iſrahel ĩ cõſidẽtia ſiue ĩ ſpe docẽtes inigꝗtatẽ vt
umil fugiãt ⁊ ſequãt᷑ eos.ſine reducãt eos ĩ mẽoꝛiã inigtatis.vt ſequãt᷑ illos.ꝛ ſcict qꝛ ego ſũ dñs deꝰ.
er Cunge prioribus qᷓ ſequũtur: Qui fuiſti baculus arundineus domui iſrahel & non ſolũ cõfractus
ibus es in manus eiꝰ:ſed iuxta Eſaiã pforaſti manũ eius & nũc laceraſti humerũ & ipſe cõminutus es: ιℳ
nul⸗ innitentiũ ſuper te diſſoluiſti lũbos.ĩdcirco ego inducã ſupꝑ te hoſtiũ gladiũ. && cũ hoĩbus iumenta
R uaſtabo. & redigetur terra ægypti in ſolitudines: & ſcdo ſcient ægyptii qd ego ſum dñs. Nec hoc
i6 ero fine contentus: ſed ꝗa in tantã prorupit blaſphemiam ut ſuos eſſe diceret fluuios & oẽm habun
ve⸗ dantiã ægypti: ideo & ipſum auferã qui ſe dixerat creatorẽ & flumina quæ a ſe creata iactauerat. &
igu redigã terrã ægypti in ſongiſſimã ſolitudinẽ & gladio diſſipatam: a turræ ſienæ uſq; ad terminos .
uu⸗ ethiopiæ. Pro turre ꝗᷓ hebraice magdal dicitur. Ixx. loci nomen poſuerunt. ut magdalũ ſcriberent.
Turris aũt ſiene uſq; hodie ꝑmanet.caſtrũ ditioni romanæ ſubditũ. ubi ſunt nili atarnke uſh

‚‚Aiber nonus. c.xxviiii.

ad quem locum de noſtro mari nilus nauigabilis eſt. Totã igitur ægyptum dicit eſſe depopulandã
uſq; ad terminos ethiopiæ ꝗqbus extrema ægypti regio iungitaur- ita ut pes hoĩs in ægypto non per
tranſeat. nec iumẽta reperiantur in ea: & nõ habitetur per. xl. annos. Parcitur. n. ægyptiis. & quia ho
ſpites quondã fuere iſrahel: breuior tpis condẽnatio eſt. Tyrus ſabbatizanit ſabbata ſua per annos
Ixx. & ſic in antiquũ ſtatũ reſtituta eſt. Captiuitas quoq; iudeæ tẽpliq; ſubuerſio. uſq; ad cyrũ regem
perſarum.Ixx compleuit annos. Potentes. n. potenter tormenta patiuntur. Quod aũt dicit dabo ter
ram ægypti deſertã in medio terraꝶ deſertaꝑꝶ.palæſtinos ſigniſicat. idumeos & moabitas oẽſq; ali/
as regiones aduerſum quas ſupra pphetæ uaticiniũ eſt. Tũc diſperget ſiue diſſeminabit ægyptios i
nationes. & uentilabit eos in terras. Et ꝗqa clemens & miſerator eſt dñs. patiens & multaꝶ miſeratio
nũ.poſt quadraginta annos ægypti reſtitutio eſt. & reducetur in antiquũ ſolũ uniuerſa captiuitas:
& collocabitur in urbe metropoli ꝗqᷓ appellatur phatures. ubi orta eſt & uñ proſecta eſt. ita dumtaxat
ut utilitate ſua amittat antiquam ſuperbiã & ſit in regn humile: immo humillima oĩum nationuʒ
ut non eleuetur ultra contra gentes. nec in eas habeat impenũ. ſed redacta in paucitatem nequaquã
decipiat domum iſrahel ſui confidẽtia. nec doceat eos iniquitatem: ſiue redigat eos in memoriam
iniquitatis. quo deſerto dei auxilio: ægypti quærant adminiculum: Et hæc omnia fient. ut tertio
cognoſcant ægyptii: quod ipſe ſit dominus. Hæc breui ſermone perſtrinximus hiſtotiæ fundamen
ta iacientes. Nunc allegoriæ nubilum diſſerendum eſt. & eadem breuitate uitare conabimur & hu-
