non credam aliis iudiciũ tuum: diſcooperiam pudenda tua in facie tua. Vt quæ prius non uidebas
ante tuum ponãtur aſpectum: oſtendã gentibus nuditatẽ tuam & regnis ignominiam tuam ut ꝗ
tecum fornicati ſunt ipſi te deſpiciant irrideant: contumeliis afficiant: & eris in exemplum uniuer
ſis uidentibus. Hæc autem omnia ſub metaphora mulieris narrantur adulteræ: quæ cum fuerit
depᷣhenſa producitur in mediũ: & ante oculos oĩium depõpatur. Quod quidem p trãſlationẽ ẽt
ſup hieruſalẽ

lI. Cot. . d
ps.57.

Super Maum..c.iii.

res ſup hieruſalẽ pleniſſime in Ezechiele prophetalis ſermo deſcribit. Verius tamen & utilius ducan-
in tur ad mundu: ad quẽ ſecandũ paritur & curandum uerus medicus uenite cælo. Ecce ego ad te di
in cit dñs oĩpotens: quia oĩa potens ſum: poſſum uniuerſos ſanare morbos:& qd eſt aliis impoſſibile
mihi poſſibile eſt Reuelabo poſteriora tua in facie tua. i. uirtutes meas: præcepta atq; ſermones: ꝗ
ꝓpieciſti poſt tergu tuũ: licet non mœrearis: faciã te uidere. Ego. n. mandauerã tibi de ſermonibus
fün meis:ut ſemp añ oculos tuos mouerentur:ligati eſſent atq; penderẽt: Tu aũt cõtempto iubentis i/
i prerio: poſt tua eos ueſtigia reliquiſti: ut non ſolũ nõ faceres:ſed nec dignareris ꝗdem uidere quod
woße iuſſerã: Vel certe faciã te uidere & itelligere errores tuos quos ante cũ̃ ceca ferreris & pceps: tebaris
n⸗ elſe uirtutes. Poſt hæc ẽt gentibus quas uẽdidiſti in fornicatiõe tua: oſtendã nuditatẽ tuã: ut n equa
ner, q̃ tui amore capiantur:ſed uidentes ſordidũ:& turpe corpus intrinſecus: cuius primũ ſuperficiæ du
dem Cebantur tecũ: deſinãt forni cari: regnis quoq; ꝗᷓ maiora ſunt ꝗᷓ gentes: oſtenda . gnominiã tuã: quã
eel ut haberes ipſa feciſti . Et ꝓpiiciãa ſu P te abhominationẽ ſecundũ immũdicias tuas: Vt quo immun
i da es: ſic ĩmũda uidearis: nec decipias plurimos: q tibi an coherentes unũ tecũ corpus efficieban/
n tur: Et ponã te in exẽplum: ut ſimilitudo formidatæ penæ: ſimilitudinem prohibeat delinquendi.
n CEt erit ommis qui vidertt te reſiliet a te:? dicet. AUaſtata eſt niniue: quis commouebit ſuper
ſn,/ te caput: AUnde querã conſolatoꝛẽ tibi?⸗ QãE In hebreo nõ habetur caput:
pl⸗ ſed nos appoſuimus ut ſenſus manifeſtior fieret Deniq; Symachus ita interprætatus eſt: Et oĩs qui
ente uiderit te recedet a te: & dicet diſſipata eſt niniue: quis luge cum ea? Porro. LXX ⸗
tbi CEt erit omms qui viderit te: diſcedet a te:x dicet:miſeran iniue quis gemet ed:vnde queram
u conſolationẽ:illi aptantẽ choꝛdam. ——. Qui minas uiderit niniue & poſitã eã oĩbus in exẽ
nn plum expaueſſet: atq; mirabitur: & dicet: diſſipata niniue Quis cõmouebit ſup te caput:hoc ẽ: qs
dolebit ſupꝑ te:ꝗs tu“ eẽ poterit cõſolator:qᷓ qdiu potẽs fuiſti q̃ſi crudelis dña nõ miſerebaris ſenis
a nec paruulũ reſpiciebas: nec pᷣparaſti luctus tui ſociũ:qᷓ noluiſti conſortẽ hẽre fegnãdi: Qui hæc ter
i rena contẽnit:& uenefice niniue maleficia deſpexerit: nec falſa pulchritudie eius fuerit irretitus: cũ
n oẽm illius turpitudinẽ ĩtrinſecus uiderit:& cœperit odiſſe qd cæteri diligũt:refu giet & reliliet ab
oy, ea:ſiue uta. Ixx.dicitur diſcedet: ꝗdiu.n. terrena honoramus & putamus eẽ ſublimia uelut ĩ quoda
ſupbiæ culmine ſumus: & miramur pulchritudinẽ niniue. Cũ aũt cõſiderauerimus naturã eius: &
vpu

oĩa corpalia bona:qᷓſi humilia deſpexerimus: ſubiciẽtes nos potẽtiæ manus dei: tũc miſerebimur
niniue: & oĩa terrena bonadigna plãctu iudicabimus: dicemuſq; miſera niniue quãti tuis laqueis
irretiti ſũt: quãtos alligatos uinculis tuis tenes: qs putas reſiliet a te? & diſcedet de ſupbia tua: & te
ur, Mat.?24. d miſerã iudicabit. Qd aũt ait ꝗs: nõ tã pro difficili ꝗᷓ ꝓp raro debemus accipe: ut ſæpe diximus. Quiſ
pultas ẽ fidelis & prudens diſpẽſator? & quis ſapiens & ĩtelliget hæc& quis aſcẽdet ĩ montẽ dñi?

utu.

ärr. Quis ergo gemet ſup niniue? quis poterit ĩueniri:q hoc tabernaculo p̃grauatus cũ paulo dicat? mi
b ſfſer ego: ꝗs me liberabit de corpore mortis huius? Videmus cottidiæ ſiuicina mors uenerit: & itel⸗
lrog lexerit ſe uel febre uel uulnere uel quolibet genere morboꝑ: de hoc mũdo ſubtrahi:pauere: trepida
uſir re:& toto corpore tremeſcentẽ ĩ niniue herere cõplexibus: & a ſpecioſæ meretricis corpe uix euelli
nlllu/ Qd hic ſeꝗtur: unde ꝗᷓram cõſolationẽ uel cõſolatorẽ tibi ꝗ aptet cordã: Adhuc ex pſona eius di-
jtuc cCitur: ꝗ reſiliet uel diſcedet a niniue: & dicit: miſera niniue: ꝗs gemet eam? de cõfuſa ſeculi huius cõ
ſot uerſione diſputans: in quo nihil cuiꝗ; põt placere ppetuũ:ſed qd placuit diſplicet: & qd diſplicuerat
nila rurſum placet. Quis itaq; poterit talis inueniri cõſolator: & ut ita dicã ſcriptor lyricus & citharedi-
mi cCcus: Qui poſſit diſſonãtes cordas eius:ĩ unã armoniã cõtrahere: & uocalẽ ĩ laudes dei efficere con/
InO centũ? Hoc quod expoſuimus: ꝗ aptet cordã uel aptantẽ cordã: Et grace dicitur dρ⅛ιαοσα&ορωα
ia Aſñip nec ĩ hebraico: nec ĩ cæteris iuenimus trãſlatoribus: ſed p eoal teri ſermõis exordiũ: Nunꝗd
ace melior es ammon:ꝗᷓ habitat ĩ fluminibus. Vñ uidetur mihi magis cũ poſterioribus copulandum:
1mo C QNungd melioꝛ es ammon.:q habitat in fluminibꝰ:aqua ĩ circuitu eius:cuius dinitie mare:aqͥ
Eln muri eius:Ethiopia foꝛtitudo eius:⁊ egyptus:⁊ nõ eſt finis fuge tue:aphrica lybies fuern nt i
ny i auxilio tuo:Sed ⁊ ipſa ĩ traſt migratiõe ducent᷑ iĩ captiuitatẽ: puuli eius elident᷑ i capite oium via
grũ:⁊ ſup iclytos eius ſoꝛtẽ mittẽt:⁊ oẽs optimates eius affigent᷑ cõpedibus:E ttu ergo inebꝛia
D beris: eris deſpecta:? tu queres auxiliũ tuũ ab inimico: omnes munttiones tue:ſicut ſcus cum
i Coſſis ſuis:ſi concuſſa fuerit cadent in os comedẽétis. lxx.
ð Apta coꝛdã pars ammon:qͥ habitas i fluminibus:aque in circuitu eius:cuius pꝛincipiũ ma⸗/
3 re q aqua muri eius:ethiopia foꝛtitudo eius:⁊ egyptus:⁊ nõ eſt finis fuge tue:: lybies facti ſ ſt
. cõſolatoꝛ es illius.⁊ ipſa in trãſmigrationẽ ibit captiua ⁊ paruulos illius allident in pꝛincipio via
rum eius:⁊ ſuꝑ oĩa inclyta eius mittẽt ſoꝛtẽ:⁊ vniuerſi optimates eius alligabunf compedibus
⁊ tu inebꝛiabeꝛis:⁊ eris deſpecta:⁊ tu queres tibi vt ſtes ab inmicis: omnes munitiones tue vt
i ſicus:que groſſos habent:ſi commote fuerint cadent in os comedentis.
CPro eo quod in. lx. legitur Apta cordam pars ammon: & cæteri interprætes tranſtulerunt. Nun
6

quid melior es ammon? Hebreus qui me in ſcripturis erudiuit: ita legi poſſe aſſenit: Nunquid
1 melior es: ꝗᷓ non ammon: & ait non: hebraice dici Allexandriam ammon autem multi-
tudinem ſiue populos ſiue populorum: quæ habitat in fluminibus: Aqua in circuitu eius:

e⸗ *

tiſſima pop

Diero.liber

non quod eo tpe Allexandria uocaretur: ꝗppe qᷓ longo poſt tpe ab Allexandro magno macedo-

ne nomen accepit: Sed ꝗa ſub noĩe primo: ideſt: nõ: ſemper ægypti metropolis fuerit: & habundãa-/-
ulis Deniq; & ꝗ res geſtas Allexandri memoriæ tradiderunt: principẽ eam fuiſſe ægy⸗
pti autùant. Sed & ꝓpheta hieremias ammon ſiue nõ: Allexãdriã intelligẽs in uiſione cõtra ægy/
tum ad quã dicit. Vitula formoſa æg yptus ſtimulator ab aquilone ueniet ei. Hæc quoq; manife-

ſtius addidit. Cõfuſa eſt filia ægypti: tradita in manu regis aquilonis: ait dñus uirtutũ deus Iſrael.
Ecce ego uifitabo ſup ammon mẽ non.i. ſup tumultũ de Allexãdria. Ammõ. n. ut dixi mus. popu

lus:men ppoſitionẽ de ſignificat:mon: aũt allexãdriam. Et uiſitabo ĩquit ſup pharaonẽ: & ſup ægy

ptũ:& ſuper deos eius: & ſuper reges eius: & ſuper pharaonẽ & ſuper eos qui ĩ eo ſperãt:& dabo in
manu qꝗrentiũ aĩas eoꝶ: & in manu nabuchodonoſor regis babylonis: & ĩ manu ſeruoꝑꝶ eius. Dici
tur itaq; ad niniue. Nũquid populoſior es:aut potẽtior Allexãdria. Et deſcribitur ſitus Allexãdriæ
qd ſuper nilũ & ſuper mare poſita:hĩc inde aquis & fluminibus ambitur. Aqua i circuitu eius Cuiꝰ
diuitiæ mare: aq muri eius. hic. n. riuuli nili: Inde lacu mareotico: ex alia parte mar cingitur. Quod
hic ethiopia & ægyptus: & aphrica pro quo in hebreo ponitur fuch. & lybies ĩ præſidio eius ſint.ip

ſe ſitus prouintiaꝶ & urbis ondit. Et hæc igitur quam meus inquit ꝓpheta ſermo deſcribit. Capie/

tur a rege babylonio: & idẽ tuus atq; illius uaſtator erit. Quæ 1 oſephus quoq; iudaicæ ſcriptor hi/-
ſtoriæ in libris ſuis refert. Paruuli eius allidétur ĩ compitis. nobiles eius diuidentur ſorte uictoꝶ: &
potentiſſimi quondã pricipes aprin: ſusen br ĩ catenis. Cũ ergo hæc paſſura ſit allexandria: Et tu
miniue de eodẽ bibes calice: & ĩebriaberis: & cõſopita iacens deſpicieris: & in tätam uenies neceſ
ſitatem: ut a babyloniis ſiue cõtra babylonios ab inimicis tuis auxiliũ ro ges.Oĩa firmamẽta tua &
muri ĩ ſublime ꝓiecti: & altitudines turriũ: quas nũc ĩexpugnabiles putas: & uin fortes bellatoreſq;
tui primitiuis ficubus cõparabũtur:q̃ ſi cõcuſſe fuerint leui tactu in os cadent deuorantis. Nam qd
apud.Ixx. legitur. Apta ſiue cõpone cordam. Adhuc ad niniuen dicitur. & ſenſus: iordinatum &
incõpoſitum tuum: & in diuerſa diſcrepans in cordaꝶ ſimilitudinem apta nimiue. Quia nihil tibi
ꝓdent ſpẽs & magnitudo tua:qᷓ præcipua hẽre te credis: miſi te aptaueris ad canendu. Conſidera. n.
oẽm partem ſortis filiorũ ammon: & qcunq; eſtimantur poſſidere bona: qũo eos nõ defenderint
ne irèt in captiuitatẽ: & ne paruuli eorũ alliderentur in uiis.ꝗd eis profuerũt plurima. Iuxta ꝗᷓ poſi/
ta eſt urbs ammon:qd exceptis fluminibus tãta puteoꝑ & fontiũ multitudo. Incipiens a mari mor
tuo & uallans regionẽ eius:qd ei pᷣbuere pᷣſidii Ethiopia & ægypti quondã federati eius. Quomo/
do ergo illã non iuuit auxilium ſocioꝶ:ſic nec tuus o niniue ugiẽdi finis erit: ſed huc atq; illuc ua
ſtaberis. Quid loquar de ethiopibus. & ægyptus qui pᷣſoles fuerũt filiorum ammon cũ ẽt lybies ei
fuerint federati. & hæc igitur ducetur in captiuitatẽ. paruuli eius quia ingredi nõ ualebunt interfici
entur in uiis ante parentũ ora ꝓſtrati. & oẽs opes eius ſorte a uictoribus diuidẽtur. Nec quiſqᷓ de prĩ
cipibus euadet. quia ferro & cõpedibus uinciẽtur. & tu ergo o niniue ebriaberis. & diues quondã
atq; ſpecioſa.ꝗᷓ tantos amatores habebas deſpicieris ab oĩbus. & inimicis pſequentibus ꝗres requi
em & nõ inuenies. oẽs bellatores tui & uniuerſa auxilia pᷣda hoſtibus erunt & ſine ullo labore ca-
pientur in ſimilitudinẽ groſſorũ ficus ꝗᷓ concuſſe nõ in terram ne ſaltim paruus labor ſit colligen-
tium ſed ſtatim in os deuorantis cadẽt. Hæc dicta ſint αρπTοι DAO4ℳ:HXk» Tc Iuxta. Ixx. in
terprætes. ſemel.n. propoſitũ nobis eſt & uulgatã editionẽ ſequi. ne aliquã ſardanapallo repræhen

dendi occaſionẽ pᷣbuiſſe uideamur. Cæterum nõ ſatis mihi uidetur cõgruere exẽplum euerſionis

niniue. cũ filis loth. qui uocantur amman. Primü.n. ammon dicitur & nõ amman. deinde ammâ
q̃ nunc uocatur philadelphia. nõ eſt ſita ſuper flumina. nec opes illius de mari cõgregantur. quip
e quæ mediterranea ſit. nec aquæ ſunt muri eius. nec habet ethiopiam & ægyptum & aphricam
& lybies fœderatos: cũ hæc oĩa & iuxta potentiã & iuxta exẽplum & iuxta deſcrniptionẽ loci & re/
gionis & amicarum gentiũ: magis allexandriæ coaptanda ſint: & nunq potentiſſima ciuitas nini/
ue minori philadelfiæ cõparata: audiret a ꝓpheta Nunqd melior es. Cui ãt dicitur nũquid melior
es:onñditur minor eſſe ea cui cõparatur: & nõ debere eã indigne ferre ſi capta ſit: cũ maior & firmi/-
or & potentior tã natura loci:ꝗᷓ uiris fortibus ab eodẽ ſit hoſte ſuperata: Qua uero niniuen & mũ/
dum iſtũ intepᷣtati ſumus: pcipitur ei ut aptet & cõponat cordas as ſe ad lugubre carmen pa/
ret:pars.n.filiorũ ammon qᷓ multo melior fuerit ꝗ niniue: & habitauerit ſup flumina: ꝗa mœrore
dephenſa eſt pœnas eam ſui ſceleris pependiſſe. Ac primũ iuxta hiſtoriam allexandriæ dicendum:
qd ammõ interpᷣtentur populi: Et ſit ſenſus iuxta leges allegoriæ. Cõſidera populos eccleſiæ: quæ
habitat ſup oẽs ꝓphetas: & habet doctores in circuitu ſuo: quorum de uentre manãt flumina: cinꝰ
initium eſt mare:e lectione ꝗppe legis: ꝗᷓ ſine ligno chriſti amara eſt. in ſimilitudinem maris ad ei?
myſterium peruenitur: quæ habet ethiopiam in fortitudie: Ethiopia quippe præueniet manus eiꝰ
deo.& ægyptum in qua dominus uenit in nube leui. & lybies: ꝗ ante habitabãt in arentibus: & po
ſtea facti ſunt in auxiſio eius. & hæc ergo ſi non ſe attenderit & omnmi diligentia cuſtodierit cor ſuũ
captiua ducetur: & planget filios ſuos: Paruuli quoq; eius qui adhuc in principiis uiarum ſunt nec
ad mediũ itineris peruenerunt allidentur in ipſis principiis ſuis: & hoſtes ſeuiſſimi præclara quæq;
eius ſorte ſibi diuidere feſtinabunt: & optimates quos principes & p̃poſitos intelligere poſſumus
uinctos:

Super Maum.c.i.

hui uictos catenis & grauiſſimo cõpedum põdere pᷣpeditos trahũt in captiuitatẽ: Et tu ergo niniue ho
eg mines uidelicet mnſideles: hommes mudo pœnitus inherẽtes: ſenties ſupplicia & cõſopieris calice
n meo: & cũ illi quoq; biberit ꝗ de mea parte fuerãt: & ſuo uicio corruerãt: deſpitieris a me: & quæ-
N res finẽ inter uitia & pturbationes quæ te pᷣmunt: & nihilominus ſtationem & finem maloꝶ reppi
re nos poteris: ſed & oẽs uolũtates tuæ & dulcedines & potẽtiæ ſeculares & do gmata qᷓ tibi uide/
don Iud. I4. c. baris habere firmiſſima deuorabũtur a comedẽéte. de quo pꝑ parabolã dicit ſamſon: De cõmedente
e exiit cibus & de forte egreſſũ eſt dulce: tũc.n.fortia quæq; tua & ꝗᷓ dulces fructus ſpectantiũ oculis D
khon promittebãt ad primam arboris cõcuſſionem ruent in os diaboli deuorãtis: a quo ſp niniue tanta
u fuerat poſſeſſa.porro qd pᷣtermiſſimus: Et non eſt finis fugæ tuæ ꝗa de niniue dicitur: & ĩterea quæ M
Müdne de ammon ſcripta ſunt poſitum eſt: Et uidetur extraordinariæ in alieno loco inſertum: quaſi per
u Iͤ TPôνρ☛π1ιπορ referamus ad nimuen: ut ſit ordo: Et tu inebriaberis & nõ eſt finis fugæ tuæ: & ens
deſpecta:& cætera ꝗᷓ dicũtur ad niniuẽ: Et interpᷣtabimur non eſſe finẽ fugæ niniue a deo:qa ſem p D
üm profectũ habeat in fugiendo.& nunꝗ uelit cõſiſtere: ſecũdũ illud qd ſupra diximus: & ipſi fugiẽtes
Ca non ſteterũt: & nõ erat ꝗ reſpiceret: Et dicemus ideo ſcripturã ſanctã his difficultatibꝰ eſſe còtextã
Morhi (& maxime ꝓphetas ꝗ enigmatibus pleni ſũüt. ut dificultatẽ ſenſuum difficultas quoq; ſermonis in
togeg uoluat)ut non facile pateat ſanctũ canibus: & margaritæ porcis: & ꝓpphanis ſancta ſanctoꝶ: Quod
uben ſi uoluerimus ammon interpᷣtani ſup filiis loth. Dicamus loth habuiſſe ex duabus filiabus duos ſili-
necel os Moab & Ammon: quoꝶ ſenior moab interptatur ex patre: ſiue aqua patema: lunior uero am⸗
Dl mon uel filius generis mei: uel populus noſter: Et arbitror quomodo qui ex iuda natus fuerat: pro
dreſg D peccatũ. dicitur ad eum: ſemen chanaã & nõ iuda. Et in Ezechiel ad hieruſalẽ peccatricẽ.Ra/ D
uuncd ix tua & generatio tua de terra chana ã pater tuus amorreus & mater tua cethea. Sic eos ꝗqcugᷣ fue
tun runt de priori populo:hoc eſt de iudæis: & de iuniori. i. de noſtris: moabitas & ammonitas figura-
bllbi liter appellari. Et qa declinauerũt a patre ſuo(Loth ꝗppe declinatio interpᷣtatur)pœnæ ſubiicien-
genn. dos & paſſuros oĩa quæ ſupra expoſuimus. Si aut iis ꝗ ſancti quondã fuerant: dei ſeueritas incipit
deiin & illa quæ hitabat inter flumina gehẽne igni purgabitur. Quãtomagis niniue ꝗᷓ añ non hũit legẽ
/ nec recepit iugum pᷣceptorum dei pp ſuperbiam ſuam. Ad extremum in os corruit deuorantis.
Neor CEcce populus tuus mulieres in medio tui.Immicis tuis adaptionẽ pãdent᷑ poꝛte terre tue:
no⸗ deuoꝛabit ignis vectes tuos. Aquã ꝓnter obſidionem hauri tibi extrue munitiones tuas:intra
“ in lutum ⁊ calca:ſubigẽs tene laterezʒ. Ibi cõmedet te ignis:peribis gladio:deuoꝛabit te vt bꝛu
ren. cus congregare ergo vt bꝛucꝰ:multiplicare vt locuſta:plures feciſti negotiatões tuas:ꝙᷓ ſtelle
dai ſint celi. Gꝛucus expanſus eſt ⁊ auolauit:cuſtodes tui quaſi locuſte:⁊ paruuli tui quaſi locuſte
w locnſtarum:que conſident in ſepibus in die frigoꝛis. LIxx.
lteni CEcce populus tuus quaſi mulieres in te inimicis tuis aperiendo. Aperientur poꝛte terre tue:
onc cõmedit ignis vectes tuos. Aquã obſidiõis hauri tibi:optine munitiões tuas:igredere lutũ:⁊ꝛ
E ⁊culcare ĩ paleis:obtie ſuꝑ laterẽ:ibi ↄmedet te ignis:diſpdet te gladiꝰ:? cõmedet te q̃ſi liocuſte
durc aggrauaberis qſi bꝛucus:multiplicare ut bꝛncꝰ:młtiplicaſti negotiatões tuas ſicut ſtellas celi.
l CAdhuc ad niniuen texitur dicẽtis eloquium: non mirũ ſi fortes & pugnatores tui in ſimilitudinẽ
alun groſſoꝝꝶ ficus: ſtatim in os decidãt deuorantis: cũ populus tuus effeminatus ſit & reſiſtere nequæat
leh Bandentur ergo portæ tuæ: & patebit ciuitas hoſtibus: robuſtiſſimos uectes ꝗbus claudebãtur por
n tæ cõſumet ignis: hauri igitur aquã & cura ne potus deſit obſeſſe: Muni turres: lateres Zfice:ut ĩter/
amm rupta muroꝶ ſtruas.ꝓpe eſt eni obſidio:& cũ hæc omnia feceris qſi a bruco humus ita a gladio de
,:Gtx uoraberis: ſed & cũ multiplicata fueris & brucus: & ut locuſta in unũ pariter cõgregata: & cõgrega
nicam ueris ſicut aſtra cæli diuitias tuas: ſicut locuſtæ: & brucus: & parua genimia locuſtaꝶ attelibus: qᷓ uo D
i cantur:ſole incaleſcẽte auolant:nec repiuntur: ſic tu diſpergeris & fugies: Natura enĩ hæc locuſta-
nini⸗ rum eſt:ut in frigore torpẽtes ꝑ calorem uolitẽt:Porro attellibus quẽ ſignificãtius cõmeſſorem in
melon terprætatus eſt Agꝗla:parua locuſta eſt: iter locuſtä & brucũ:& modicis pœnnis reptãs potius qᷓ uo
und lans:ſempꝑq; ſubſiliẽs: ob hanc cauſã ubicũq; orta fuerit:uſq; ad puluerẽ cũcta cõſumit: ꝗa donec
ni/ creſcant pennæ abire nõ poteſt. Hæc iuſta hebraicũ propter lectoris faciliorẽ ĩtelligẽtiã:ipſa ſcnp
venpe turæ calcãs ueſtigia: manifeſtius explanaui. Dicã ãt & iuxta. Ixx. certã IporoMαο Sequens pnn- R
mum breuftereideſt quaſi in epitome: & poſtea latius diſſerẽs: Populus tuus o niniue: homines ui ð
Nch delicet ſeculares: ꝗ ꝓprie uocaâtur populus urbis aſſyriæ: ita baſſiõibus eneruati ſũt: & uiciis elãgue
runt: ut imbecillitati mulieꝶ comparẽtur: nichil eni in aiabus ſuis forte: nihil robuſtum poſſident
rn & uirile. Vnde inimici pᷣualentes aduerſũ eos: aperuerunt omnes ſenſus eoꝶ & per corporales ia- .
4e nuas introgreſi ſũt: & ſignãter ſenſus corpum: hoſtia niniueticæ terræ appellãtur: habent ãt ex pri
Ge ma dei conditione ẽt hi qui ſe uiciis mãciparũt occaſionem cognoſe cendi dei: quaſi robuſtiſſimos
o uectes ꝗbus oppilent & claudãt portas ſenſuum: ſed & ipſos conſumet ignis: quia ſagittis eſt alla⸗
un tus ardentibus: Quamobrem dicitur ad niniuen: hauri tibi aquam: & aſeige te ſermone:atq; ratio
rnec ne & occaſionibus intelligẽdi dei: exercendarumq; uirtutum: qᷣ tibi inſitæ ſunt abutere a 3 prælian
a dum: Werum tu diſſolutis manibus ideſt operibus uoluptatis: quicquid ĩ te habueras roboris per
nn didiſti: Quamobrem conuertere & age pœnitentiam: & rurſum obtine munitiones tuns :Et quia
n

Miero. liber

ſemel ingreſſa es lutũ & clauſa es corpore: quod qᷓſi terra & paleis: & aqua ĩta carnibus ſangule:ue/

nis neruis: oſſibuſq; cõpactum eſt:ſuſtine iniuriã:& neceſſitates corpis:& conculcare ab inimicis:&
omnia ad cõficiendã carnem quæ pœnitentiæ digna ſunt patere. Semel enim aſſumens lutum: &
aleas & inanibus huius ſeculi negociis inuoluta: debes p iniuriam ſpõte calcari: & tamẽ noli ſalu
tem pœnitus deſperare: eſto confidẽs & corpus ideſt laterem tuũ ꝓpter aſſumptum ſermonem aſi
aquam in ſeruitutẽ redige: & ſubiice tibi ut domineris lateri tuo: Alioqn niſi hoc feceris uiuax te
poſtea flamma cõſumet: uel in pœna p gehennã: uel ardétibus inimici iaculis ſuſcitata: & nõ ſolũ
igni uaſtaberis: ſed gladius quoq; qſi locuſta terræ uirẽtia: Et hoc patieris ſi non fueris ſuper laterẽ.
tuo quoq; põdere prægrauata: & omnẽ perdens uolatum tota detraheris in terrã: Sicut brucus re/
ente in terram cadit: eũ laſſo uolatu ultra irenõ quiuerit: Habeto itaq; uirtutes tam innumerabi/
kes. vt brucus ne ita põdere tuo ad terrã detraharis ut brucus quæ umuerſa perpeſſa es:Quomodo
multiplicaſti tibi diuitias & negotiationes diuerſoꝶ dogmatum: Putãs eas clariores eſſe ſtellis &
magis fulgere ꝗᷓ cæli ſydera. Hæc ut dixi ad cõpræhẽdẽduũ ſenſum a nobis dicta ſunt. Breuiter nüc
ad exordium capituli reuertẽtes: ſingula ut poſuimus explicemus. Quis nõ dicet ſpetioſam mini/
uẽ:aiam natura pulchram: Luxuria & uoluptatibus huius ſeculi delinitã: In muliebres delicias per
ueniſſe: & uirilitate pdita elanguiſſe in fœminã. Si enim iuſti anima in pfectum uirum ueniẽs & cõ
ditionis ſuæ ſeruãs rigorem: adhærẽſq; deo unus cum eo efficitur ſpiritus. Cur nõ econtrario ani-
ma ꝗᷓ amat mundum unum cum mũdo fiat: & in molliciẽ redacta fœmineam uirilem perdiderit
rigorẽ: Ego puto ob hãc cauſam in exodo præcipere pharaonẽ ut omne maſculinũ: qd natu eſt he
breæis mittatur in fluuiũ: & omne fœmineum uiuificetur: neq; enim Poterat rex ægyptius qui dicit
alibi: mea ſũt flumina: & ego feci ea. Quicꝗᷓ aliud niſi hoc iubere: ut qdcunq; eſt hebreorum: & eo/
rum qui p iſtũ ſeculũ tranſierun t: forte & uirile mittatur in aquas & p fluenta earũ deferatur in ma/
re: Econtrario quicquid fœmineum molle & formoſũ uidetur in ſeculo:hoc uiuificetur adoleſcat
& generet. Simulq; conſidera qd ægyptius impator uiros hebræorum nõ poſſit occidere: nec eos
qui iã egreſſi ſunt de infantia: ſed quoꝶ etas adhuc tenera eſt: & molle corpus: & profectus incipiẽs
ſcit nõ poſſe nutriri fœminas niſi ĩterfecti fuerit maſculi: Vult itaq; in hebreis quicquid forte eſt &

uirile: hoc gurgite ſui fluminis ſuffocare: Vt quæ fœminea ſunt liberius ſola ſuccreſcant. Quod at

ſequitur imimicis tuis apertionem: Apientur porte terræ tuæ: intelligere poteris:aſſumẽs de hiere/
mia teſtimoniũ: in quo ſcriptũ eſt: Aſcendit mors per feneſtras ueſtras: quodq; p hieremiam in fe/

duplices eſſe ſenſus ad diſtictionẽ malorum ſenſuum: In ꝓuerbiis ait: ſenſũ diuinũ inuenies: Senſũ

autẽ hic nõ accipias ꝓ aĩo & mente quæ grecæ pοσ dicitur: ſed pro pon a quo & hi ſenſus nũ
cupati ſunt: Viſus odoratus guſtus tactus auditus: Portæ atq; terræ niniue corpales ſenſus intelligã
tur: Portæ ãt hieruſalem cæleſtis omnis ſenſus diuinus & de ſupnis ueniẽs: Has portas niniue ape/

ruit populus eius per uiſum.& auditum: & omnes reliquos ſenſus:q̃ſi per latam & ſpatioſam uiam:

quæ ducit ad mortẽ: corporales quærens capere uoluptates: Quibus claudunt homines dei por-
tas ſuas obturãtes aures ne audiant iudiciũ ſanguinis: Claudẽtes oculos ſuos ne uideãt iniquitatẽ:

—

obturantes nares ne unguẽta prima in effeminationẽ aĩæ ſuæ odore ſuſcipiant: Claudẽtes os gu/
Iæ: & uentris auido attactu mollire: Trahentes manus ſuas ne ad libidinem uenter exeſtuãs in fœ-
mineos ardentem aiam cogat amplexus: Qui ãt homines dei ſunt: aperiunt ſenſus ſuos ideſt por/
tas celæſtis hieruſalẽ: ut ad eas ingrædiatur ſermo dei: malarũ portarum illud exemplũ eſt: Qui ex/
altas me de portis mortis: Bonarũ ãt: ut annuntiem omnes laudes tuas in portis filiæ ſyon. Quã/

do uideris amatorem uoluptatum magiſq amatorem dei: & luxuriæ deditum: ſtatim de eo dicito
Inimicis ſuis aperuit portas terræ ſuæ: Non enim amicis animæ ſed inimicis aperiunt portas ter-
ræ niniue. Quod ſi & hi qui principes putantur in populo eadem fecerint: de hiis quoq; dicere nõ

timebis: duces populi mei de domo delitiarum ſuarum eiecti ſunt. Si autem uideris eos uoluptati/

bus & hinc inde ambiente luxuria præpeditos nullã habere miſericordiam in pauperes: nec de po

pulo dei eſſe ſollicitos: aptabis eis quod ſequitur: Qui dormiunt ſuper lectos eburneos & fluũt uo
Iuptate in ſtratis ſuis: qui comedunt edos de gregibus: & uitulos lactantes de armentis:qui bibunt
defecatum uinum: & primis unguentis delibuti ſunt: & non patiebantur quicꝗᷓ ſuper conrritionẽ
Ioſeph:Porro quod dicitur Comedit ignis uectes tuos: huiuicemodi eſt: ſi quid naturalis boni in
anima tua uidebatur eſſe: quod in ſim litudinen uectium hoſtes: qꝗ p portas ſenſuum tuorum co/
nabantur irrumpere: prohibere poſſet & repellere: hoc babilonio igni ſuccenſum eſt: Nec non
aquam munitionis attrahe tibi. De ſermone dei dicitur Vt circũdet ſibi quaſi murum firmiſſimũ
ſcripturarum doctrinam atq; rationem: ne ad interiora eius poſſit hoſtis irrumpere. Obtine iquit
munitiones tuas. Quicquid habes in te per naturam bonum: & optimi conditoris in te ſeruat ex/
ordium. Hoc infſœlix anima niniue: in defenſionem tui tene: nec patiaris de principali cordis ecl⸗
fluere. Quod autem poſthæc additur: Incede m lutum & conculcare in paleis. Alius forſitan eſti/
met dici de anima: quæ infixa in luto corporis & paleis huius mundi: uacuis ſcilicet & caducis
tota ſe uerſans conculcetur a demonibus: Mihi autem uidetur hoc ad eam dici ſuſtine tentatio//
nes: iniurias

neſtris: hic in portis aſſeres demõſtrari: & has ipſas ad ſenſus refferes. Sciens eni ſermo dei diuinus

ele
mid
lluu
i

e
ſd

li⸗
/
terddi⸗
o
Als
Lrni
Imnn
uhen
acz
D,
cenit
ſthe
cicit
Leo⸗
ima⸗
leſen
ce
ipier
eſtu
odit
lete⸗
nte⸗
inus
enſi
ni
bllei
ee
ipor
ue:
.
o⸗
der
i⸗
ncn
ner
li
den
lep⸗
lütuo
ſbur
vone
in
00/
non.
ni
ut
N.
.
ſi/
c⸗
0
1

Super Maum.c.iii.

nes: iniurias: quibus tradita es: pœnas quas imerito tuo pateris: quia ſuperuacua huius mundi &
fragilia graderis negocia: ſcias te pro remedio ſuſtinere. Si tamen obtinueris ſuper laterem & car/
nem anime inferiori ſubiugaueris: Deniq; ſequitur: lbi commedet te ignis ſi non fueris ſuper la⸗
terem & dominationem non habueris in carnem: ſed manſeris in laterem: & amaueris pale
as: & in carne aut iuxta carnem uixeris: non ſolũ ardẽtia inimici iacula te uorabunt: ſed & gladius:
interſiciet & i ſimilitudinẽ locuſtarum: Quicquid inte uirens uidebatur: & naturæ bono ſponte
germinans auaro dente conſumet: & quaſi brucus uolatu perdito: & grauatus pondere ſuo:
ita & tu granata onere peccatorum detraheris in terram: Igitur ne talia & tanta patiaris mul-
tiplicare ut brucus: & quantum ille habet numerum tantas tu habeto uirtutes: Quæ enim mul-
tiplicaſti negotiationes tuas: & omni genere quaſi cæleſtia cuperes poſſidere per fas & nephas peri
turas tibi diuitias cõgregaſti: debes multitudinem peccatorum multitudine exequare uirtutu: Su
pra iuxta hebraicum uſq; ad illum locũ ueneram: Vbi dicitur: Sol ortus eſt: & uiolauerunt: & non
eſt cognitus locus eorũ ubi fuerint. Et quid mihi uideretur in cõtextu ipſius ſermonis dixi. Nuc qa
lxx.proprii ſenſus uidẽtur habere principium: poſito eorum teſtimonio: certæ explanationis ordi-
nẽ ſequar. Brucus irruit & uolauit: exiliuit quaſi attellibus cõmixtus tiuis ſicut locuſta ꝗᷓ aſcẽdit ſu/
per ſepem in diæ gelu: ſol ortus eſt & exiliuit: & nõ cognouit locũ ſuũ: Videtur mihi multitudo ni/
niue: abſq; peccatore: ſine ordine hinc inde cõmixta: & quocunq; impetus tulerit tuens : bruco cõ/
parari:patuo animali: & innumerabili: & qui modicum quid ſe uideatur eleuare a terra: Sed & ali
us qui grecæ dicitur æρσσο α1ν6ε& latine träſlatus eſt in comixtum: quẽ non poſſumus uulgus
ignobile: & de diuerſis gẽtibus hinc inde populum congregatum intelligere: ideſt non ciues: ſed
peregrinos: Vnde & populus I ſrael qui egrediebatur de ægypto: ro π0νρσπιορν Hoc eſt ægip/
tiorum & ethiopum & uariarum gentium habuiſſe narratur: Et hic ergo ut ita dicam: Miſtitius ni
niue cõfertur exilienti attellibo & Iocuſtæ: quæ in die frigoris: eo quod auolare non poſũſit reſideat
in ſepe: & poſtea orto ſole & illius ardore calefacta exiliat: & ad alias regiones auolans: nequaꝗᷓ me

minerit ſepis: in quo tempore frigoris ſederat. Hlec aρι0ραα 1αποο ipſe pphetæ ſermo

facilius poſſit intelligi dicta ſunt. Cæterum dubitare non poteris multitudinem hominũ: quæ per
latam uiã pergẽs uerſatur in mundo:brucum dicere: Cum uideris eos totos terræ deditos: ſenten/
tiæ leuitate:huc illucq; diſcurrere & ad ſublimiora uolare non poſſe: Cerne Romam: & Conſtanti
nopolim: cũ priori nomine inopiã priſtinam cõmutantem: Vide Allexandriam ægypti caput: cũ
fuerit uel pro pœnuria annonæ: uel(quod pudori ſit & rubori) ꝓpter aurigas & mimos & hiſtrio/
nes ſeditio cõcitata: ruere populum in ſimilitudinem bruci: & totum uiciis ihærentem leuitate ſua
& per momenta mutatione ſententiæ huc illucq; uolitare: Tunc uere poteris dicere brucus impetu
abiit: &auolauit. Porro quod ſeqtur exiliit attellibus: & miſtitius tuus quaſi locuſta: Miſtitium puto
in hoc differre a bruco: qd brucus ĩperitæ multitudini: & ĩnumerabili cõparatur: Miſtitius autẽ de
cunctis gentibus hinc inde collectus: Et quomodo alii ſunt in urbibus ciues: alii peregrini quibꝰ
placet habitare in urbe non ſua: Sic miſtitium puto qui habnat in niniue: eos eſſe qui uidẽtur ſibi
iuxta opinionẽ ſuam aliqua ſequi dogmata. ueritatis: & in eo meliores eſſe bruco: qd brucus nihil
aliud faciat:niſi ſemper in terra ſit: & abſq; alis cibo & uentri ſeruiat: Atellibus autem ſaltem mo/

dicas aſſiimat alas: & cum in altũ uolare non poſſit: tamen de terra exilire nitatur & tandem perue
niens in locuſtam uolitat quidem: ſed non eſt perpetuus uolatus eius: deficientibus enim pœnnu/
lis: & contractis frigore: etiam locuſta cõſidet: & conſidet non frugifera arbore: & in uirentibus foli
is: ſed in ſentibus uirgultiſq; contexta. ſiue in maceria fortuitu hinc inde lapide cõpoſita:Conſide/

remus ſapientes Krcck & ægyptiorum atq; perſarum Indorũq; gymnoſophiſtas: & ſamaritanos:
& uarias inter ipſos ſententias: & Iudæos phariſeosq; eorum: & ſaduceos: & eccleſiæ multiplices
hereſes: & uidebimus attellibum a terra ſe paululum ſubleuantem: & locuſtam uolantem quidem
ſed non pleno curſu: & quia non babeat calorẽ ſolis iuſtitiæ: frigẽte in deum caritate ſedere in ſpi
noſis ſepibus. Omnia enim dogmata eoꝶ cum frigeant: & uolare non poſſint. ſedem ſibi requiem
inter ariſtotelis & Criſippi ſpineta reperiunt I nde Eunomius profert: Quod natum eſt nõ fuit an

teqᷓ naſceretur. Inde manicheus: ut deum a cõditione malorum liberet alterum mali inducit aucto

rem:Inde nouatus ſubtrahit ueniam: ut tollat pœnitentiam: Et ut ſemel breui cuncta concludam
ſermone:De illis fontibus uniuerſa dogmata: & argumentationibus ſuarum riuulos trahũt: ita ut
loca quæq; ipſa de quibus argumẽta ſumuntur ſuperſcripſerunt:Hec igitur locuſta
quæ nunc ſedet in ſepibus: cum iudicii tempus aduenerit: & mundus ad ortum ſolis incaluerit: di
mittet ſedem & loca ſua: in quibus tempore fugoris inhærebat: & ad meliora conuerſa priores ſe/⸗
des non recordabitur: Quod autem generaliter de iudicii tempore diximus: & nunc ex parte intel
ligi poteſt: ut per eruditos & doctos uiros huiuſcemodi locuſtis ſolis iuſtitiæ lumẽ oriatur: & relin
quentes ſpinas ſuas. in purum & liberum tranſeant uolatum. M
CBoꝛmitauerũt paſtoꝛes tui rex aſſur:Sepeliẽtur pꝛicipes tui: diſperſus eſt popul tuꝰ ſuper
mõtes ⁊ nõ eſt ꝗ agreget:nõ eſt obſcura ↄtritio tua:peſſima plaga tua:oẽs ꝗ audierũt auditiõezʒ
tuã compꝛeſſerunt manum ſuper te:ſuper quẽ non tranſiuit malicia tua ſemꝑ. LXX.
o ii

Vhe illis:doꝛmitauerunt paſtores tui rex aſſur conſopinit fortes tuos: Abijt populus tuus

MHiero.liber

ſuꝑ mõtes: ⁊ nõ erat ꝗ ſuſciperet:⁊ non eſt ſamtas cõtritioni tue:cũ ⁊ plaga tua:QO ẽs ꝗ audierũt
nũtiuʒ tuũ plaudẽt manibus ſuꝑ te.Quia ſuper quẽ non intrauit malicia tua ſemper.

CNon mirũ eſt ſi dormitauerunt paſtores tui O rex aſſur qui dominatus es in niniue: & ſepelien/

7

tur uel uagentur principes tui: reguli ſcilicet & omniũ gentium duces: qui tibi antea ſeruiebant: cũ
populus tuus mulieres fuerit in medio ciuitatis tuæ: & inimicis tuis apertæ ſunt portæ eius: & om
nis multitudo ſuper murũ ſedens locuſtæ ſit comparata: quæ quaſi incaleſcente ſole: Sic aduẽtum
nabuchodonoſor fugerit de propugnaculis: & inimicis terga uerterit. nec inuentus eſt locus eius:
Irato itaq; deo: quia populum eius uaſtaueras: O aſſur: & ſublimaueras uſq; in cælum nidũ tuü: Vn
de & magnus ſenſus diceris. Deſtructa eſt ciuitas tua: & cunctis principibus interfectis qui reſiſtere

potetant aduerſariis: Reliquus populus tuus imbellis: & ignobilis: di perſus eſt in montibus: & ne

* .

mo de ducibus inueniri poteſt qui cõgreget eos: & de collectis rurſum cogat exercitum: Non eſt
obſcurum uulnus tuum. nec talis plaga quæ medici poſſit curari manu: Omnes qui niniuen ſubru

tam & aſſyrium regẽ ſuperatum audierit: & potentiſſimam urbem: & regem dominatorem quon/

dam urbis uulneratum: & iacere ſeminecem: & ſuo ſanguine uolutari. Vel ſtupebũt propter rei ma
gnitudinem: & inſperatum nuntium: & compriment manus ſuas: Vel certe pro magnitudine gau
dii inſultantes tibi applaudent manibus: & quodam gaudii ſtrepitu concrepabunt: Nullus eni eſt
qui poſſit ſuper te dolere: & euerſioni & uulneri tuo donare lachrymas: quia nullus eſt ſupquẽ tua
malicia non ſemper traſierit. Et pulchre tranſierit: non enim poteſt malitia regis aſſyrii in hoſtibus
eius iugiter permanere. Hucuſq; hiſtoriæ ordo ſit textus: Debemus autem & iuxta hebraicum: ante

ꝗᷓ editionem: Ixx. diſſeramus: (In illis enim longe alius & diuerſus eſt ſenſus) Paululum ab hiſtoria

in ſublime cõſcendere & docere:quod ĩ ultima prophetia Naum apoſtropha ad diabolum fiat. Et

eſtſenſus: Magnum principem aſſyriorum qui quondam gloriabundus dixerat: fortitudie faciam:

& ſapientia intellectus: Auferam terminos gentium: & uires earum depaſcar: & cõmouebo ciuita/
tes quæ habitantur & dicatur ei: O lucifer qui mane oriebaris: qui mittebas igniculos tuos ad cun
