penditis ⁊ conducitis auriſicem:fecerunt opera manuum:? incuruati adoꝛauerunt:poꝛtat illud
in humeris ⁊ vadũt.Si autem poſuerint illud in loco ſuo manet ⁊ non mouebitur ⁊ qui clama/
uerit ad illud non audiet:⁊ de malis non liberabit eum.
CNequaqᷓ eum appellat Ilacob nec iſrahel:quod & ipſum abſq; coniunctione ſerui pueri & electi
in ſuggilatione populi dici ſupra expoſuimus. Sed multo uilius domum Iacob & reliquias iſrahel
ob propinquitatem carnis & ſanguinis: & quaſi feces reliquiarum iſrahel. Docetq; eos inſtar pue/
rorum atq; lactantium ita a deo quaſi matris utero & uulua prægnantis ex ægypto eſſe portatos.
Non quo ineffabilis dei incompræhenſibiliſq; maieſtas: aut uterum habeat aut uuluam pedeſq;: &
manus & cætera corporis membra: Sed quo nos affectum dei per noſtra uerba diſcamus. Alioꝗn
centeſimo nono pſalmo ex perſona dei hoc idem canitur. I n eo enim loco ubi. xx. tranſtulerunt:
eyx utero ante luciferum genui te: In hebreo ſcriptum habet Merehem: quod interprætatur de uul
ua. In præſentiarum uero: non ſolum de utero & de uulua ſcriptum eſt: hoc ẽ mebeten: & merehẽ.
Sed mẽni quæ præpoſitio ſignificat ex meo utero ſiue ex mea uulua: & eſt ſenſus qui uos genui ab
infantia & meo utero uuluaq; geſtaui: ſpſe uſq; ad ſenectutem protegam. Non meam ſed ueſtram
ut eos doceat:diuina miſericordia eſſe ſaluãdos. Creator enim ommum parcit creaturæ ſuæ. Et pa
ſtor bonus ponit animam ſuam pro ouibus. Qui autem mercenarius eſt. cuius nõ ſunt oues cum
uiderit lupum fugit. Qui igitur feci & genui liberos: ego feram & ipſe portabo. uxta ſeptuaginta
qui dixerunt. Qui portamini ex utero & erudimini a infantia uſq; ad ſenectutem. Hoc ſignificat
quod fruſtra legem dei die ac nocte meditentur: Non habentes notitiam dei: ſed hominum ac be
ſtiarum ſimulacra uenerantes: intantum ut correptione indigeant prophetali: per quã loquitur ad
eos deus. Cui aſũmilaſtis me & adæquaſtis. Et reliqua. Quod aurum argentumq; cõtulerint: ů cõ
ducto ſtatuario fecerint idola: & adorauerint opera manuum ſuarum quæ portẽtur humeris: & cõ
fixa atq; ſtabilita ſe non ualeant commouere:nec prodeſſe his a quibus coluntur manifeſta trãſcur
rimus:ut Chriſti miſericordia clauſa reſeremus.
CMementote iſtud ⁊ confundamini:⁊ redite pꝛeuaricatoꝛes ad coꝛ. Recoꝛdamini pꝛioꝛis ſe
culi.Quoniam ego ſum deus.⁊ non eſt vltra deus:nec eſt ſimilis mei anuntians ab exoꝛdio no
uiſſima:⁊ ab initio que nec dum facta ſunt:dicens conſilium meum ſtabit:⁊ omnis volũtas mea
fiet. Nocans ab oꝛiente auem:⁊ de terra longinqua virum voluntatis mee:⁊ locutus ſum:⁊ ad/
ducam illud creaui ⁊ faciam illud. LXX. l
Mementote hoꝛum ⁊ ingemiſcite:agite penitentiam qui erratis.Reuertimini coꝛde:⁊ mè/
”YUMUD mentote

Cwi
Ml
l
W⸗
Uunen
And,
1l
in. de⸗
O
knid e
Wdni
o e/
ulbenn
lenlbile
m em⸗
0c die
edatad
u.
Uerdege
negoſ⸗
ſtöfgr
ncezn
loſen
lulrie
mupor⸗
woſ;
fünüxr
ac⸗/
Rärind
icdenn

idei
ri
u
volud
elg
Aogn
ſetunt:
de uul
erehe
enwi
eſtem
ub
esun
mo
nl
N
MZ
na
Aa
iau

is
ſono
zpe
14,

t

Super Eſaiam.

mentote pꝛioꝛũ a ſeculo:qm̃ ego ſum deus:⁊ non eſt vltra pꝛeter me:Qui annuntio pꝛius nouiſſi
ma anteqᷓ ſiant ⁊ cõpleant᷑:⁊ dixi ois voluntas mea ſtabit:⁊ cuncta q cogitaui facia. Qm voco
ab oꝛiente auc: ? de terra longinqua de quibus cogitaui locutus ſum:⁊ adduxi:creaui:⁊ feci.
CEQuia uos ipſe genui:ipſe portaui. Et ab infantia uſq; ad ſenectutem nõ ueſtro merito: ſed mea pie
tate ſaluamini: deſerite idola quæ feciſtis: & ad umiꝰ dei cultu reuertimini: A gite pœnitentiã: In ge
miſcite pro errore qui uos tenuit: lmmo cõfundamimi: ne rurſum ſubitus idolatriæ uos turbo ſub
uertat: & redite ad cor: Ideſt ad mentem ueſtram: Qui ſimulacra uenerantes: uelut furioſi in ligna
impingebatis: & lapides. ab initio conſiderate mundi: quod præter me nullus ſit deus. Nec alius po
tuerit ſcire uentura: niſi ego qui per prophetas nuntio quæ facturus ſum: Vt cum prædicata com
leuero: dluinatione probem diuinitatem: Ego enim miſtenum quod retro cunctis generationi-
bus fuerat ignoratum: Immo conſilium meum ſtaturum eſſe nunc dico: Vt cum illud uideritis effe
ctum:nullum ſciatis deum: niſi eum qui hæc futura cognouit. Immo præcepit fieri. Ego ſum ꝗ ab
otiente:uoco auem ut putant hebrei cyrum regem perſarum: ſiue datum mœdorum pricipen 16
de terra longinqua uirum uoluntatis meæ qui expleat omnem uoluntatem meam contra babylo
nem atq; chaldæos: Siue ut nos uerum eẽ conuincimus: dominum ſaluatorem: De quo & balaam
uaticinatur: Orietur ſtella ex Iacob & homo ex iſrael: cuius nomen eſt oriens: quẽ adorauerũt ma
gi de oriente uenientes: Hinc enim loquitur in pſalmis:Deus ut faciam uoluntatem tuam uolui:
De quo locutus eſt pater.Et ſponſionem ſuam opere com probauit. Septuaginta: Pi0o eo quod nos
de hebreo expreſſimus uirum uoluntatis meæ poſuerunt:De quibus cogitaui. Ergo iuxta eos uo⸗
catas de oriente aues angelorum poſſumus intelligere miſteria quæ ad imperium domin in toto
orbe diſcurrunt: qui ſunt adminiſtratorii ſpiritus & mittuntur ob ſalurem credentium:De quibus
& in pſalmo canitur: Qui facit angelos ſuos ſpinitus: & miniſtros ſuos i gnem nrentem.
Aucdite me duro coꝛde qui longe eſtis a iuſtitia: Oꝛope feci iuſtitimm meam. Mon clongabi
tur:⁊ ſalus mea non moꝛabitur. Sabit in ſyon ſalutem:⁊ iſracl gloꝛiam meam. LxXX.
Audite me qui perdidiſtis coꝛ:qu longe eſtis a iuſtitia:Adduxi iuſtitiam meam:a ſalutem q̃ᷓ
a me eſt tardare non faciam:Dedi m ſyon ſalutem:⁊ iſraeli gloꝛiã. CQuibus ſupra
dixerat: Audite me domus iacob & reſiduum domus iſfrael. Et iterum. Redite pᷣuaricatores ad cor:
ẽt nunc iuxta hebraicum propter incredulitatẽ appellat eos duro corde & iuxta. Ixx. ꝗ cor mentẽq;ʒ
perdiderint. Quod ſecutus uir eruditiſſimus & dignus nomine ſuo ſtephanus martyr: in iudeorũù
loquitur contione: Dura ceruice & incircunciſi cordibus aurib uſq; uos ſemper ſpintui ſancto jeſti
tiſtis ſicut patres ueſtii: Hii igitur longe ſunt a iuſtitua dei:quia non crediderunt in ea quam pro ſua
clementia deus fecit eſſe uicinam & uenire ad terras: & nequaqᷓ ultra tardare nec procul fieri: Dedit
enim ſyon ſalutare ſuum: & iſraeli gloriam ſuam: Hoc de uaticinio dictum ſit futurorum & de ad
uentu domini ſaluatoris. cæterum Iuxta hiſtoriam datur ſyon ſalus: & iſrael gloria: Quoniam
deus prope fecit ſuam eſſe iuſtitiam: ut uocaret ab oriente auem: & de terra longinqua uuũ uolun
tatis ſuæ. Qui iſraelis & ſubuerſæ hieruſalem ulciſceretur iniurias. & moœdis perſiſq; ſuperantibus
babylonem chaldæoſq; deleret. Sicut ſequentia prophetæ uerba teſtãtur.
Eſcende ſede in puluere virgo filia ſyon: Alibi babylon ſede in terra:non eſt ſo⸗
NNIinum filie chaldeoꝛum:qꝛ vltra non vocaberis mollis ⁊ tenera:Tolle molam 2 mo

N lie farinam. Denuda turpitudinem tuam: diſcoperi humeruz. Reuela crura:tran-
WAIſi ſumina: reuelabitur ignominia tua ? videbituroppꝛobꝛium tuum. Altionem
capiam:? non reſiſtet mibi bomo. ”
capiam: z non reſiſtet mihi homo. LXX.
Beſcende ſede ſuper terram virgo filia babylonis ſede in terram: Mon eſt ſolium fſilie

chaldeoꝛum: quoniam nequaqᷓ; vltra vocaberis mollis ? tenera: Tolle molam mole farinã.
Reuela opeꝛimentũ tuum:denuda canos diſcoperi tibi aſtrans flumina.Reuclabitur iane mi
nia:apparebunt oppꝛobꝛia tua:Quod iuſtum eſt de te auferã nequaqᷓ;ᷓ vltra tradã hbommmbus.
CQuomodo in ezechiel ſub figura nauis & ommis inſtrumenti eius tyri ornatus exponitur: Quæ
negotiationibus dedita eſt: & propter aquarum habundantiam rex ægypti draco appellatur: Et
ſquame illius iuncuſqʒ ac papirus & piſciculi deſcribuntur: & hieruſalem cum idolis fornicationé
ſcortorum ac lupanaris ſimilitudo teſtatur: ſic in præſenti loco ſub perſona captiue mulieris. Quæ
quondam regina fuerit babylonis ſeruitus indicatur: diciturq; ei ut deſcendat de regni ſuperbia:
& in puluere ſedeat. Virgo autem appellatur & filia uel quia omnes homines creatura dei ſumus.
Nec eſt babylonis iuxta hereticos natura damnabilis: uel ob luxuriam & ornatum urbis quõdam
renem e Caia cum ſenuiſſet & uicina eſſet occaſui uirgunculam & puellam ſe eſſe iactabat:
Licet ex eo quod iuxta.Ilxx.ſcriptum eſt. Filia babylonis: Non ipſam babylonem quidam: ſed ro⸗/
manam urbem interprætentur: Quæ & in apocalypſi ioannis & in epiſtola petri: babylon ſpeciali
ter appellatur. Et cuncta quæ nunc ad babylonem dicuntur illius ruinæ conuenire teſtentur. Con-
tra quam uocanda ſit auis deiq; iuſtitia ut poſtꝗᷓ ſyon ideſt eccleſia ſaluata fuerit. illa pereat in
ætemum. Dicitur ergo babylomi reginæ & filiæ chaldeorum. A chaldeis enim condita eſt. Quod

Liber. xiii.c.xlvii.

nequaꝗᷓ ultra uocetur mollis & tenera & deliciis affluens: quæ cunctarum gentium manibus por
tabatur: na ut terræ plantam uiximprimeret Præcipiturq; eiut tollat molam & molat farinã. Quod
eſt dure captiuitatis: & extremæ ſeruitutis indicium. Vt quæ quondam regina fuerat poſtea molen
dæ farinæ operiſeruiat: ſed quia ſequitur. Denuda turpitudinem tuam: etiam molaab hebreis ſigu
raliter intelligitur: quod ſcilicet in morem ſcorti uictorum libidini pateat. I Iludq; quod in iudicũ
libro de ſamion ſcribitur:ad molam eum a philiſtiim eẽ damnatum. Hoc ſignificare uolunt:quod
pro ſobole robuſtiſimorum uirorum: hoc in allophilas mulieres facere ſit compulſus: In eo ubi
nos interprætati ſumus denuda turpitudinem tuam: Pro quo ſeptuagita tranſtulerüt: Reuela ope
rimentum theodotio ipſum uerbum hebraicum poſuit. Samihech. Aquila. Semmathech. Syma/-/
chus: Quod nos exprimere poſſumus. Taciturnitatem tuam quod
taceri debeat præ uerecundia: Quod quidem & in cãtico legimus cãticotum: Vbi ſponſæ pulchri
tudo deſcribitur: & ad extremum infertur abſq; taciturnitate tua. Nolentibus qui interprætati ſunt
tranſſerre nomen quod in ſancta ſcriptura ſonaret turpitudinem. Rectæq; contra babylonem ĩ/
uerecundis utitur nominibus: Licet nulla ſit turpitudo humani corporis membrum uocare nomi
ne ſuo:cui præcipitur ut nudet pectora: & crura: ac fſœmora aperiat: uadat in captiuitatem: Videa
turq; ignominia eius: opprobrio pateat ſempiterno: Et hoc dominus feciſſe ſe dicit:ut ultionem
caperet de ea. quia oppreſiit populum ſuum: & nullum pro ea audiat præcatorem: qui iram domi/
ni ſuo linire conetur occurſu. Significat autem angelum gentis babyloniæ præſidem: qui cum cæ
teris angelis docuiru Curauimus babylonem: & non eſt curata. Quod autem ſeptuaginta tran-
ſtulerunt: quod iuſtum eſt de te auferam. Nequaqꝗ ultra tradam hominibus: Subauditur baby/
lonem uel certe hoc quod iuſtum eſt & ablatum de babylone:diſputant ſtoici multa re turpia pra
ua hominum conſuetudine uerbis honeſta eſſe: Vt paricidium: Adulterium: Homicidium: fur/

tum: & his ſimilia: Rurſumq; re honeſta nominibus uideri turpia: ut liberos ꝓcreare: Inflationem

uentris crepitu digerere aluum releuare ſtercore: ueſicam urinæ effuſione laxare: Deniq; non poſ-/
ſe nos ut dicimus aruta rutula: Sic mmaenta facere: Ergo ſemmathech quod aqui
la poſuit ut diximus uerenda mulieris appellãtur: Cuius ethimologia: apud eos ſonat ſitiens tuus
ut ĩexpletã babylonis indicer uoluptatẽ. Redẽptor noſter ds exercituù nomẽ illius ſanctus iſrael
Sede tacens intra in tenebꝛas filia chaldeoꝛum:quia non vocaberis vltra domina regnoꝛuʒ
Iratus ſum ſuper populum meum:⁊ contaminaui hereditatem meam. Et dedi eos in manu

tua:non poſuiſti eis miſericoꝛdias: Super ſenem aggrauaſti iugum tuuʒ valde:⁊ dixiſti in ſem

piternũ ero domina:nõ poſi uiſti hec ſuper coꝛ tuũ:neq; recoꝛdata ès nouiſſimitii. LXX.

Aui eruit te dominus ſabaoth:nomen eius ſanctꝰ iſrael. Sede compuncta ingredere in tene

bꝛas filia chaldeoꝛum:nequaqꝙᷓ vltra vocaberis foꝛtitudo regni iratus ſum contra populũ meũ
contaminani hereditatem meam: Ego dedi eos in manum tuam: Tu vero non dediſti eis mi

ſericoꝛdiam ſenis aggrauaſti iugum valde:⁊ dixiſti in eternum ero domina:non intellexiſti hbec

in coꝛde tuo:neq; recoꝛdata es nouiſſimoꝛum.

CPrimus uerſus iuxta ſeptuaginta cum ſuperioribus copulatur: ut ſit ſenſus & hæc faciet: qui

eruit te dominus ſabaoth nomen eius ſanct iſrael. Porro iuxta hebraicum ex perſona populi pro

heta loquitur: Quod hæc fecerit contra babylonem dominus exercituum cuius nomen ſit

ſanctus iſrael: Rurſumq; ad ipſam babylonem dirigitur. Sede tacens ſiue compuncta & tuorum ecn
minum recordare: Ingredere tenebras: quia præ confuſione & ignominia lucem ferte non ſuſti⸗/⸗
nes: Nequaꝗ uocaberis non unius regni: ſed omnium regnorum domina: Simulq; quia occulta
uæſtio naſcebatur: Cur iraſcetur deus aduerſum chaldæos: quos ipſe miſit ad capiendũ ifrael. Re

pondit iratus ſe contra populum ſuũ: corripere eos uoluiſſe non perdere: uerberare: nõ occidere.

Iilos autem abuſos eſſe crudelitate ſua: & plus impouiſſe plagarum quam dei ultio flagitabat.
Magnumq; babyloniæ iudicium eſt: ne ſenibus quidem peperciſſe. Quorum ætas etiam inter ho-
ſtes uenerabilis eſt: Sed & hoc ſignum ſuperbiæ quod præſenti fœlicitate decepta futurorum
non cogitarit ambigua:Ergo ſemper in Pror
primere qui ad hoc erudiuntur: ur meliores fiant ð
Et nunc audi hec delicata ⁊ habitans conſidenter que dicis in coꝛde tuo: Ego ſum? non eſt
pꝛeter me amplius: Mon ſedebo vidua ⁊ ignoꝛabo ſterelitatem: venient tibi duo hec ſubito in
die vna: Sterilitas:⁊ viduitas vniuerſa venerunt ſuper te: NPꝛopter multitudinem malefi-
cioꝛum tuoꝛum:⁊ pꝛopter duritiam incantatoꝛum tuoꝛum vebementer⸗ ſiduciam habuiſti in
malitia tua:⁊ dixiſti. Non eſt qui videat me:ſapientia tua ⁊ ſcientia tua hec decepit te:⁊. dixiſti
in coꝛde tuo:ego ſum ⁊ pꝛeter me non eſt altera. Aeniet ſuper te maluz: ⁊ neſcies oꝛtus eius:⁊ ir
ruet ſuper te calamitas:quã non poteris expiare:veniet ſuper te repẽte miſeria quam neſcies.
CDuo ſimul ueniunt babyloni ſterelitas & uiduitas ut nec filios habeat:Ideſt ſubiectos ſiue popu/
ſos nec uirum quem regem poſſumus intelligere: quæ dum non ſperat repente ſuſtinuit: Neq; po/

terat arbitrari quod perſæ nullius ante fortitudinis eam cyro regnante ſuperarent: & ſue ſubice⸗/

rent poteſtati quæ perpeſſa es inquit non ſolum propter ſuperbiam & habundantiam cunctarum
“ lannabti Opuin atc

peris debemus cauere uentura Nec traditos nobis op

— — — —— —— ——

—

— — — —

—

Super Eſaiam.

men
opum atq; delicias: Sed & propter multitudinem malefitiorum tuorum & incantatorum tuorum
Enle in quibus habuiſti fidutiam: uenietq; ſuper te malum quod antea neſciebas: & cuius ignorabis or-
Wf tum:ſiue ut ſeptuaginra tranſtulerunt: Veniet ſuper te perditio: & neſcies fouea & incides in eam:
ni ut quæ cunctis gentibus parabas captiuitatis malum: ipſa incidas in ſoueam quam paraſti: quæ
md perſpicua ſunt cito ſermone tranſcurrimus.
lnendd CSta cum incantatoꝛibus tuis:⁊ cum multitudine maleſicioꝛum tuoꝛum in quibus laboꝛaſti
arlae ab adoleſcientia tua: Si foꝛte quid pꝛomiſit tibi:aut ſi poſſis ſieri foꝛtioꝛ:Defeciſti in multitu-
hSn, dine conſilioꝛum tuoꝛum.Stent⁊ ſaluent te augures celi qui contemplabantur ſidera: ſuppu-⸗
uncol tabant menſes vt ex eis annunciarent ventura tibi.Ecce facti ſunt quaſi ſtipula ignis combuſit
ſehlaͤ eos: Mon liberabut animam ſuam de manu flamme:non ſunt pꝛuna quibus caleſant:nec focus
zſun vt ſedeant ad eum:ſic facta ſunt tibi in quibuſcumqʒ laboꝛaueras:MHNegociatoꝛes tui: ab adole
reni⸗ ſcentia tua: Anuſquiſq; in via ſua errauerunt.non eſt qai ſaluet e. LXxX.
Wenonl C¶ Stasa nunc in ĩcantationibus tuis:⁊ multis maleficiis tii que diſcebas ab adoleſcentia tua:Si
mhice pꝛodeſſe tibi poſſint:⁊ laboꝛaſti in conſilijs tuis.Stent ⁊ ſaluent te:faciant aſtrologi celi qui con
Hüonen templantur ſtellas:annuntient tibi quid venturum ſit ſuper te: Ecce omnes quaſi phrigana in
ndomi⸗ igne comburentur: non eruent animam ſuam de flamma qui habes carbones ignis ſedebis
umce ſuper eos.In erunt tibi in adiutorium:Laboꝛaſti in commutatione tua ab adoleicentia: homo
ummn, in ſemetipſo errauit:tibi autem non erit ſauis.
udeb CHabuiſſe babylonem omnemq; chaldeam incantatorum & augurum: & hariolorum & ga-/

mhüzn zarenorum ſtudium quos nos aruſpices appellamus: Danielis prophetæ lectio probat qui ad eoꝑꝶ
um conſilium cuncta reges babylonios feciſſe commemorat.Pro eo quoq; quod nos iuxta ſymachũ
& theodotionem interprætati ſumus: Stent & ſaluent te augures cæli: Septuaginta maniſeſtius trã
8 Zllta!

i ſtulerunt: Stent & ſaluam te faciant aſtrologi cæli: qui uulgo appellantur mathematici: Et ex aſtro
DMR rum curſu lapſuq; ſyderum: res humanas regi arbitrantur. Vnde & magi de oriente uenerunt do-
nn mini ſtellam ſe uidiſſe dicentes: uel ex artis ſcientia: uel ex uaticinio balaam: propheræ ſui qui in nu
meris dixerat. Orietur ſtella ex Iacob: & homo ex ifrael. Iſti igitur qui ſupputant menſes annoſq;
ul dinumerant: & horarũ momenta librantes futurorum ſcientiam pollicentur. Dicant tibi quid ſu-
n per te dominus cogitauerit. Illiſq; tacentibus quid uentuꝑſit: propheta rudit: Ecce facti ſut quaſi ſti
numan pula:ignis deuorabit eos: ut qui ſalutem aliis promittebãàt ſua ignorarent ſupplicia,. Nec dubium
hinſen quin ardente urbe:habitatores eius uorax flamma conſumpſerit: Quodq; fequitur: Non ſunt pru/
. na quibus calefiant: nec focus ut ſedeant ad eum: ſic hebrei ediſſerunt nullam habent caloris ſcien
Genm tia:uec illuminantẽ ſenſum. qui eoꝑ tenebras poſſit diſcutere: & frigus erroris expellere: Pro quo
mm. neſcio quid uolentes ſeptuaginta trãſtulerunt. Habẽs carbones ignis ſedebis ſuper eos. hi erunt ti
niuni bi in adiutorio: Niſi forte poſſumus dicere. Quod multo utilior ſit ignis & incendium babyloni
eriim quam fuerũt magi & gazachareni: Aſtrologi & incantatores: hic enim eos per pœnas atq; ſuppli/
cia ad pœnitentiam prouocat. Illi per errorem ducunt ad ſuperbiam: omms labor eius & negotia-
ciet:gi tores illius quos magos intelligimus huc profecit: Vt unuſquiſq; ſua erraret uia: & ipſe perditus
bul pr ſalutem alteri non præberet. Interrogemus eos qui diuerſas aſſerunt eſſe uenturas. Vtrum babylon
menſi malæ naturæ ſit an bonæ: ſi malæ dixerint: Quod eos reſponſuros eẽ non dubium eſt. Quomodo
mmcn. prouocatur ad pœnitentiam & dicitur ei: Sede compuncta intra in tenebras filia chaldæorum: ac
ſuſti⸗ deinceps poſt enumerationem peccatorum & criminum. Habes carbones ignis ſedebis ſuper eos.
occulu hi erunt tibi in adiutorio. & quid ſibi uelit quod infertur iuxta eoſdẽ: Septuaginta. Laboraſti in cõ
ſcel e mutatione & adoleſcentia quæ ſit iſta commutatio: Vtiq; de bono in malum ex quo perſpicuum
ccidet eſt natura bonos uoluntate malos fieri. Deniq; infertur: Homo in ſemetipſo errauit. non natu-
nabe ra:ſed mentis arbitrio. . CAPITVLVM. XLVIII.
merdo vEAQEcite hoc domus iacob qui vocamini nomine iſrael:æ de aquis iuda exiſtis. Qui
nuonn ), iuratis in nomine domini ⁊ dei iſrael.Recoꝛdamini non in ueritate neqʒ iuſtitia de
l cinitate enim ſancta vocati ſunt:æ ſuper dominum iſrael conſtabilii ſunt: domi⸗
nus exercituum nomen eius.
mnck CNHæc chaldæis & babylonis uentura prædixi: & neceſſe eſt quod per prophetas me
tion — os locutus ſum rebus expleri: Tu autem domus iacob & qui uocammi nomine iſtael.
glef⸗ & qui de aqua iuda exiſtis: & cætera quæ ſecuntur. Audi attentius quæ dicturus ſum: & notãdum
itn quod nequaꝗᷓ eos appellet iacob ſed domum iacob: Nec iſrael qui hoc falſo appellantur nomine
cum opus non habeant nominis: Et de aquis inquit iuda exiſtis. aquas
r uocans pro ſemine: Vt nequaꝗᷓ eos uirtutum patriarcharum filios oſtenderet eſſe ſed carnium: Et
recte aquas iuda appellauit: quia ſola tunc in terra iudæa adhuc permanebat tribus: & ſemen dauid
ns illo tempore regium ſaruabatur: Qui inquit iuratis in nomine domininon ut honoretis dominũ
ſed ut aſſumpto nomine ſaciatis iniuriam. Dum eum teſtem ueſtri uulris eſſe mendacii: & requie/
en⸗ ſcitis in ſancta ciuitate. & ſuper dominum ifrael innitimini ut iactetis habitatores uos eſſe urbis hie
8 ruſalem & domini ſabaoth habere priuilegium: Cum caſſa iacob & iſrael urbis bntta: dei om/
n

ℳ

Liber. xiii.c.xlviii.

ſein
nipotentis aſſumatis uocabula: V ſtkt
CMꝛioꝛa ex tunc annuntiaui:⁊ ex oꝛe meo exierunt:⁊ audita feci ea:repente operatus ſum:⁊ ve u
nerunt: Sciui enim quia durus es tu:æ neruus ferreus:ceruix tua ⁊ frons tua enea: Nꝛedixiti/ Led
bi ex tunc:anteqꝙ; venirent indicaui tibi. Ne foꝛte diceres:idola mea fecerunt hec:⁊ ſculptilia in
mea:æ conflatilla mandauerunt iſta:que audiſti. Ride omnia.vos autem non annuntiaſtis. Au ur⸗
dita feci tibi nona ex tunc ⁊? conſeruata que neſcis modo creata ſunt:non ex tunc ⁊ ante diem ⁊ .
non audiſti eam:ne foꝛte dicas ecce cognoui ea:neq; audiſti:neq; cognouiſti neqʒ ex tunc aper· oda⸗
ta eſt auris tua. Scio enim quia pꝛeuaricans pꝛeuaricaberis.⁊ tranſgreſſoꝛem ex ventre reuo/ Lin
caui te. ꝛopter nomen meum longe faciam furoꝛem meum:⁊ laude mea infrenabo te ne in/ mni
tereas:Ecce excoxi te ſed non quaſi argentum elegi te in camino paupertatis pꝛopter me. pꝛo/ e
pter me faciam vt non blaſphemaret:gloꝛiam meam alteri non dabo. LxXx. i
CRꝛioꝛ adhuc annuntiaui:⁊ de oꝛe meo egreſſa ſunt:Et auditum factum eſt:ſubito feci ⁊vene wi
runt. Scio quia durus es: ⁊ neruus ferreus:Collum tuum ⁊ frons tua enea:⁊ annuntiaui tibi ler
olim anteqꝙᷓ venirent ſuper te: Auditum tibi feci:ne foꝛte diceres quia idola mea fecerunt ſcul/ b
ptilia:⁊ conflatilia mandauerunt mihi:Audiſtis omnia:⁊ vos non cognouiſtis:ſed audita tibi fe ⸗
ci noua ⁊ nunc que futura ſunt:Et non dixi:Nunc ſiunt ⁊ non olim:⁊ non in pꝛioꝛibus diebus. ce⸗
Me dicas etiam noui ea:neq; noſti:neqʒ ſcis:neqʒ a pꝛincipio aperui aures tuas:Scio enizʒ quo ſb
niam pꝛeuaricans pꝛeuaricaberis:⁊ iniquis adhuc ex vtero vocaberis: Mꝛopter nomen meum iui
oſtendam tibi furoꝛem meum:⁊ gloꝛioſa mea inferam ſuper te vt non interficiam:Ecce vendi/
di te non pꝛopter argentum:erui autem te de foꝛnace paupertatis: Nꝛopter me faciam quia no “”’
men meum polluitur:⁊ gloꝛiam meam alteri non dabo. ”J’”
CPrædico tibi babylonios a mœdis perſiſq; ſuperandos & repente faciam quod minatus ſum: ne ðð
cum uenerint quæ prædicta ſunt. Vel deoꝶ nutu quos cõſulis uel fortuito ea æſtimes accidiſſe. nec d
iacio ſcientiam futurorum:ſed ob utilitatem tuam loquor. cuius cor incredulum & ceruicem fer- 1
ream & frontem æneam ab initio eſſe cognoui. Ecce audiſti omnia quæ uentura ſunt ei tamen ce/ RdRd
las ſilentio ueritatem. Nec narro præterita in quibus ſæpe mea potentia comprobata eſt. quomo/⸗
do eduxerim populum de ægypto. ægyptios in mari ſubmerſerim rubro. terram repromiſſionis
tradiderim. gente uobis uarias ſubiugarim. Sed noua quæ contra babylonem facturus ſum nun-/
tio:ut impudens oris tui mendacium cõfutetur. qui te aſſeris ſcire quæ neſcis. Ab initio enim eoꝶ

præuaricatore; mandatorum. & de uentre tranſgreſſorem uocauit te deus quãdo de ægypto libe/
ratus: quaſi meo uentre conceptus es. & eductus. & eruditus. Caput bouis ægyptii deſideraſti dicẽs
Hii ſunt dii tui iſrahel? qui te eduxerunt de terra ægypti. Nõ igitur tuo merito? ſed mea miſericor/
dia furorem meum diſtuli ne pœnitus interires: & ob laudem nominis mei ĩfrenabo te. Vt me q̃ſi
iumentum? & in frenis æquus ſequaris inuitus. Ecce excoxi te. Ideſt probaui. Quomodo conflatur
argentum: ſiue non in diuitiis ſed in fornace paupertatis probare te uolui. Ex quo oſtenditur & di
uitiis & paupertate pleroſq; temptari. Si aut illis male abutantur. aut penuriam nequaquam uirtu/
te ſuſtineant. propter me ergo faciam ne blaſphemetur nomen meum in gentibus. & putẽt uos nõ
mea ira:ſed idolorum ſuorum auxilio eſſe ſuperatos. Quodqʒ ĩfert. Gloriam meã alteri non dabo. V
Hoc ſigniſicat.ne idola putentur op preſſiſſe populum dei.Vel certe cũ dicit alteri nõ dabo? oſten
dit ſe alteri iam dediſſe. Alter enim ad diſtinctionem prioris dicitur. Pleriq; noſtrorum ut iuxta ſe-
ptuaginta interprætes pauca perſtringam. De xpᷣi aduẽtu autumant ꝓphetari.quod repẽte ueniat

iſperatus. Et duriſſimo populo ſui demonſtret præſentiam. Cui nũquã aures aperuerit? quia incraſf
ſatum fuerit cor eius: & auribus ſuis grauiter audierint. Statimq; dominus de uentre ꝓfuſus ẽ trãſ- ll
greſſor: & iniquus ſit appellatus querens eum interficere. Quodqʒ iungit propter nomẽ meũ oſtẽ/ uu
dam tibi furorem meũ: & glorioſa mea inducã ſup te.ſenſu abutitur apoſtoli. Siue apoſtolꝰpaulus C
de hoc loco ſumit teſtimonium: ut reueletur ira dei ad terrendos eos qui peccant. & poſtea conuer 2
ſis gloria prebeatur. Ecce ait. uẽdidi te non in pecunia. ſed uẽdidi te peccatis tuis. & erui de fornace
paupertatis. Propter quod & ſalomon diuitias & paupertatem habere nõ uult. ſed tantum neceſſa/ KR’”
ria poſtulat. Ne aut illis eleuætur cor eius in ſuperbiam. aut ĩ iſta compellatur facere quod nõ uult C
& deũ præſſus inopia blaſphemare. Vñ & apoſtolꝰ. Hũtes inꝗt uictũ & ueſtimẽtũ.his cõtẽti ſumꝰ.
CAudi me iacob ⁊ iſfrahel quẽ ego voco.Ego ipſe.ego pꝛimꝰ.⁊ ego nouiſſimꝰ. Manus quoq;
mea fundauit terram: ? dextera mea menſa eſt celos. Ego vocaui eos:⁊ ſtabunt ſimul. Cõgre ſ
gamini omnes vos ⁊ audite:quis ex eis annuntiauit hec:dominus dilexit eum. SFaciet volunta-
tem ſuam in babylone:⁊ bꝛachium ſuum in chaldeis.Ego ego locutus ſum ⁊ vocaui eum. Ad
duxi eum ? directa eſt via eius.Accedite ad me ⁊ audite.hoc non pꝛincipio in abſcondito locu-
tus ſum.Ex tẽpoꝛe antequã fieret ibi eram. Et nũc dñs deꝰ miſit me ⁊ ſpũs meus. LCxxX. Y

Audi me iacob.⁊ iſrahel quem ego voco.Ego ſum pꝛimus:⁊ ego in ſempiternum:⁊ manus B
mea fundauit terram:⁊ dextera mea ſirmanit celum. Nocabo eos ⁊ ſtabunt ſimul:⁊ congrega/
buntur omnes ⁊ audient quis ei nunciabit hec diligens te.Feci voluntatem tuam ſuper baby⸗/
lonem:vt auferrem ſemen chaldeoꝛum.Ego locutus ſum ⁊ ego vocaui:Adduxi i ꝓſperas
eci vias

feirnen
Manitr
mutſan
nndbif⸗
Mebus.
eniao
mweun
K Vench
mqie

wünge
Ullener
enke⸗
lumend⸗
aond
weniftoni
m
enimen
Npool⸗
Aaſtici
Nwi
D
id
umN
ſtuosni
n dbo⸗
lotter
waſe⸗
eueniat
aincti
8e ni⸗
enob⸗
bpeun
ea o

leſmen

l
luöu
fitn⸗
o
Ntx,
n.
olo⸗
V.
nms
ge⸗
b
5

=

— —
—

6

—

Super Eſaiam.

feci vias eius. Adducite ad me ⁊ aũdite hec nõ a pꝛincipio in abſcondito locutus ſum quando
ſiebat ibi eraʒ. Et nunc dñs deus miſit me ⁊ ſpũs eius. =ð
CCuibus ante iam dixerat. Audite hoc domus iacob qui uocamini nomine iſrahel: & de aquis iu
da exiſtis. Nunc ad eoſdem loquitur. Audite me iacob & iſrahel quem ego uoco. Multi enim uoca
ti & pauci electi. Vnde non eos electos quia necdum recœperant ſaluatorem. Sed uocatos nuncu-
pat.Ego ſum inquit.a. &. .primus & nouiſſimus. qui uiuo. & fui mortuus.qui uitam ad piincipiũ
referas. Nouiſſimum ad eum qui mortuus eſt. qui ſe exinaniuit formam ſerui accipiẽs. & factus eſt

obœdiens patri. Humiliauit uſq; ad mortem: & mortem crucis. Manus mea fudauit terram. Vnde

& in prouerbiis loquitur. Deus ſapientia ſua fundauit terram. & dextera illius menſa eſt. Siue fir/
mauit cælos uel cælum: ut ſeptuaginta tranſtulerunt. Vocat autem cælos: ut eius pareant iuſſioni:
& enarret gloriã illius. Si aut cæli obœdiunt domini uoluntati: & ſuo currüt ordine: quid glo⸗
riatur terra & cinis: & ĩignorat fragilitatẽ ſuam. Congregamini omnes uos & audite uel cæli uel
uniuerſa creatura: uel omnis multitudo iſrahel: quæ ſunt quæ iubentur audire: quod dominus di-
lexerit eũ. Haud dubium quin cyrum dariũq; ſignificet: qui fecit uoluntatem domini contra ba-
bylonem & brachium ſuum exercuit ĩ chaldæis. Et ipſe locutus eſt & uocauit eum nomine ſuo.Et
adduxit eum & directa eſt uia eius: ut nullus uiribus eius auderet reſiſtere. Vnde prouocat eos ut
accedant & audiant & domino prædicent & uenturum eſſe regem perſarum atq; mœdorum: qui
ſubruat babylonem deleatq; chaldæos ut hæc nunciet dicit ſe propheta miſſuʒ a domino: & a ſpi-
ritu eius. Hoc iuxta hæbreos & eorum opiniõem: cæterum iuxta ſymmachum qui imerprætatus
quis ei nuntiauit hæc: quem dominus dilexit: qui faciet uoluntatem eius in babylonem. Et iuxta
ſeptuaginta ut auferat ſemen chaldæorum. Ad domim perſonã refertur. Qui uere dilectus eſt a pa⸗
tre:& qui fecit omnem uoluntatem patris. Et qui ſubuertit in babylone:hoc eſt in confuſiõe huius
mundi omne ſemen chaldæorum qui demones interprætãtur. Ipſe locutus eſt & audiuit filium &
adduxit illum qui loquitur ad credentes. Venite ad me omnes qui onerati eſtis. Et audite hæc quæ
a principio in abſcondito ſum locutus: hoc eſt per enigmata & myſteri aprophetarum: quod cun-
ctis retro generationibus fuerat ignoratum. quando fiebant omma a patre.l pſe erat cum eo:cui a p
plaudebat qui etiam nucdicit. Ego qui ſemper eram cum patre: & in patre: & ſine patre nüquã erã
etiam nunc loquor.Et iuxta fragilitatem carnis aſſumptæ dico quod dominus deus miſerit me: &
ſpiritus eius breuiq; uerſiculo trinitatis nobis oſtenditur ſacramentum.
CBec dicit dominus deus:redemptoꝛ tuus ſanctus iſrabel.Ego dominus deus tuus/docens
te vtilia. Gubernans te in via qua ambulas. Atinam attendiſſes mandata mea:facta fuiſſet ſi/
cut flumen pax tua:⁊ iuſtitia tua ſicut gurgites maris:⁊ fuiſſet ſicut harena ſemen tuum:ꝛ ſtirps
AVteri tui vt lapilli eius non interiſſent ⁊ non fuiſſet attritum nomen eius a facie mea.
CQui iſraheli futura ꝓmittit. Reddit cauſas qre eos priꝰafflixerit qᷓs ſi uitauerit: neqquã ſimilia pa/
tiaf. Si inꝗt attẽdiſſes mãdata mea ut ſeptuagita trãſtulerũt: uel certe obtẽperãtis affectu utinã attẽ
diſſes mandata mea:quæ ſi feciſſes:ſuiſſet ſicut flumẽ pax tua:& iuſtitia tua ſicut gurgites maris. Ha
bundãtiam omnium rerum copiamq; fignificans. Quodq; ſequitur. & fuiſſet quaſi harena ſemẽ tuũ
& ſtirps uteri tui ut lapilli eius. Videtur quidem permanere in populo iudæorum qui uſq; in præſẽ
tem diem.Inſtar uermiculorum pullulant filios & nepotes. Sed quomodo hoc in repromiſſione
accipiendum eſt. Cum pacem iuſtitiamq; non habeant. Aut enim iratus eſt eis: aut placatus: Si pla/
catus:quomodo ſeruiũt? & pacem iuſtitiamq; non poſſident? ex quo perſpicuum eſt. De apoſto⸗
lico dici nunc ſemine.De quo & ſupra legimus.Niſi dominus ſabaoth reliquiſſet nobis ſemẽ qua
ſi ſodoma fuiſſemus. Quod quia illo tempore nequaquã uidetur expletum: in xpi completur aduẽ
tu:& ante faciem illius ſemen permanet ifſrahel. eEerie
CEgredimini de babylone.Fugite a chaldeis in voce exultationis annuntiate:auditum facite.
Afferte illud uſq; ad extrema terre ⁊ dicite. Redemit dominus ſeruum ſuum iacob:non ſitie/
runt in deſerto cum educeret eos:aquaʒ de petra pꝛoduxit eis.Et ſcidit petrã ⁊ fluxerunt aque
NMNon eſt pax impijs dicit dominus meus. HW
CQ ui ſupra in eo loco ubi ſcriptum eſt. Ego ego locutus ſum & uocaui eum:addaxi eum:& dire/

cta eſt uia eius ſuper cyro darioq; intelligunt: etiã hæc ad illius referunt tem bpora. Quando egreſſus

populus de babylone:& fugit de chaldæis:& redemptus eſt a domino deo ſuo:hocq; dicitur. Non
ſitierunt in deſerto cum educeret eos: aquam de petra produxit eis. Et ſcidit petrã & fluxerũt aquæ
Licet ſcdm hiſtoriam expletum docere non ualeant. Neq; enim ſub Zorobabel & ezra: uenerut p
deſertum: & ſciſſa petra præbuit eis aquas: quod de ægypto exeuntibus accidiſſe narratur. Tamẽ hy
perbolice in ſimilitudinem prioris fœlicitatis impleta teſtantur. Quando per deſertum nationum
uenerint in iudæam: & de captiuitate ſint liberati: ut ſciamus inquiunt non eſſe de xpo ſed de cy-
10 prophetatum iungitur. Non eſt pax impiis dicit dominus: & eſſe ſenſum perfecta ſœlicitas non
erit: niſi ſub xpᷣo quod in ultimo tempore reſeruatur. Porro ꝗ & uerius & rectius hæc referüt ad
ſaluatoris aduentum: de quo dicitur. Annuntiare pauperibus miſit me: prædicare captiuis remiſſio
nem. cohortationem eſſe intelligunt: eorum qui euangelium nuntiant. Siue ipſius domini ſaluato
N iii

L.iber. xiii.c.xlviiii.

ris: ut egrediamur de babylone. Ideſt de cõfuſione iſtius mundi: & fugiamus chaldæos De quibus mi
crebro dictum eſt. Redemit enim dominus ſeruum ſuum iacob prætioſiſſimo ſanguine ſuo: & adu ſcenc
duxit per deſertum ſæculi: & aquam ſcidit de petra. Super qua & apoſtolus loquitur. Petra ãt erat bilun
xps. Scinditur autem ſermo diuinus: & in multas partes diuiditur. YVt quem totuʒ ſuſcipere nõ poſ- CEt
ſumus: ſumamus in partibus Ac ne putaretur iſta prædicatio dici: omni ſemini iacob & non his tã fonce
tum qui per apoſtolos crædituri ſunt. Infertur & iun gitur. Non eſt pax impiis dicit dominus. IIlis Cdi
uidelicet qui in errore priſtino permanſerunt: qui non meruerut bibere de petra. Cuius ut noue lo Des
quar latꝰ lãcea uulneratũ: aqs fluxit & ſãguĩe baptiſmũ nobis & martyriũ dedicans. CAPI. XLIX. ¶G
* Agdite inſule: z attendite populi de longe.Dominus ab utero vocauit me:de vẽtre ma ziſr
Iittttris mee:ac recoꝛdatus eſt nominis mei.Et poſuit os meum quaſi gladium acutuʒ:in mib
vmbꝛa manus ſue pꝛotexit me. Et poſuit me ſicut ſagittam electazʒ:in pharetra ſua ab e
ſcondit me. Et dixit mihi. Seruus meus es tu iſrahel quia in te gloꝛiaboꝛ:⁊ ego dixi in E
nacuum laboꝛaui ſine cauſa:⁊ vane foꝛtitudinem meam conſumpſi.Ergo iudicium meum cus cec
domino:⁊ opus meum cam deo meo. LCxx. cutt
Augite me inſule ⁊ attendite gentes. Moſt multum tempus ſtabit dicit dominus. De uẽtre aie
matris mee vocauit nomen meum::⁊ poſuit os meum quaſi gladium acutum:⁊ ſub pꝛotectione gens
manus ſue abſcondit me:Et poſuit me quaſi ſagittam electam:⁊ in pharetra ſua abſcondit me. ſo
