Beniamin lupus rapax mane comedet adhuc ad veſperam dabit eſcam.
Quãquã de paulo apoſtolo manilſeſtiſſima prophetia ſit: in adoleſcentia ſua perſequutus ec-
cleſiam: in ſenectute prædicator euangelii fuerit: tamen in hebreo ſic legitur. Beniamin lupus rapax
ſiue capiens in matutino cõmedit prædam & ad ueſperam diuidet ſpolia. Quod ita hebrei ediſſe-

runt:altare in quo immolabantur hoſtiæ: & uictimarum ſanguis: ad baſem illius fundebatur: ĩ par

te Beniamin fuit. Hoc inquiuntergo ſignat ꝙ ſacerdotes mane iĩmolant hoſtias & ad ueſperam di
uidant ea quæ ſibi a populo ex lege coſſata ſunt:lupum ſanguinarium: lupum uoracèin ſuper alta-
ris interprætatione ponentes: & ſpoliorum diuiſionem ſuper ſacerdoubus qui ſeruientes altari ni-
uant de altari. C.FINI1W8ss.

iu d.

4e

d,

Helb.

40.

Nod
n.
ſelbe.

hoz4g

lCor 0

leg
1Parz

Pkeg.2.

(en00

ld 6a.
Nhq.
egie.
nga.
lcrt

Minae⸗

Me
lolꝛa.

MNün⸗
(u

or
ece⸗

sin
nne⸗
insi
i di,
juire
d me
ppter
mſy
mü

cu
lue
aii⸗
kfiz
on
inet⸗

2
,
ump
tone
lei⸗/

mu⸗
Ge;

uten
qi
larn
umi
werut
Pgn
1
8 d

ec⸗
npn.
iiſ⸗
ia
nd
Ali
jui

29.0.
Apoc.j.b.

ifra. 14. d.
Mar. 2 4. –

Exo. 4. d.

Hie.i.b.
Eze. 4.c.

i. Cor. 6. d
iffa. 14. d.
ps..c.
Cant.i. a.
Exo.34. g
ii. Cor. 3. C
Luc.23. g.
2z. Par. 2. g.
4. reg. 2. d.
Exo. 25. d.
Gen.38.c.
Iud.i6.a.
Ruth.. b.

3. Reg i.e.

Luc.7.f.

Mat. zl. c.
Mat. Zl. e.
Ioſ. z. a.

Cant. l. b.

Pꝛefatio ĩ explanatiões ſuper O ſee pꝛopheta.

CINCIPITLIBER EXPLANATIONVM SANCTIHYERO N
MIPRAESBYTERIINLIBRVM. XII. PROPHETARVM.,

CEt primo præfatio eiuſdem in libros tres explana/
tionum in Oſee prophetam: ad Pãmachium.

Nexplanationibus oĩum prophetarũ ſancti ſpus indigemus aduen-/
tu:ut cuius inſtinctu ſcripti ſunt: illius reuelatiõe pandãtur. Et in Eſaia
ſignatum librũ legimus: quẽ ſcribe & phariſei qui legis litteras noſſe ſe
iactãt nõ poſſunt legere quia ſignatus ẽ: Nulluſq; inueniri potuit niſi
&Ieo de tribu iuda quẽ ſignauit deus pater qui eius poſſit reſerare myſte
fria: Quaãtomagis i explanatione Oſee ꝓphete orandus ẽ dñs & cũ pe/
tro dicendũ Ediſſere nobis parabolã iſtã: Preſertim cũ obſcuritatẽ uo
luminis in fine teſtetur ipſe qui ſcripſit. Quis ſapiẽs & imelliget iſta: In
ettelligens & cognoſcet ea: quod nõ ꝓ impoſſibili ſed ꝓ difficili debe
mus accipere. Iuxta illud euãgelii. Quis putas ẽ ſeruus fidelis & prudẽs

Z quẽ conſtituit dñs ſup famiſiam ſuã. Quis.n.non ſtatim in fronte li-
Wbrtri Scandalizetur & icar ſee primus oiĩum ꝓphetarum meretricem
accipere iubetur uxorẽ: & nõ cõtradicit: Non ſaltem nolle ſe ſimulat: ut rem turpẽ facere uideatux
inuitus Sed exequitur iuſſum impium quaſi optauerit: quaſi multo tpe eũ pudicitie uacaſſe pœni
teat:cũ honeſtiora & abſq; pctõ:ſctõs uiros renuiſſe dño legerimus. Moyſes mittitur ad pharaonẽ
& dux iſraelitici populi cõſtituitur: Et tñ nõ ibecillitate ſed humilitate rñdit. Prouide alium quẽ
mittas. Hieremias pue& eẽ ſe dicit ne peccantẽ arguat hieruſalẽ. Ezechiel de oĩ genere leguminis
ac ſemẽtis ſubcinericiũ panem facere: & coquere illu ĩ humão ſtercore iubetur & ait. Nequaꝗᷓ dñe
quia nunq̃ immundũ introiuit in os meũ. Et Oſee audiẽs a dño: accipe uxorẽ fornicariam: Non
frontẽ rugat:nõ merorẽ pallore teſtatur:non uerecundiã mutato genarũ rubore demõſtrat:ſed
pgit ad lupanar: & ſcortũ ducit ad lectulũ: Et nõ iniciat illã pudicitie matrõali ſed ſe luxurioſum
ac nepotẽ ꝓbat: Qui.n. adheret meretrici unũ cũ ea corpus efficitur. Hæc igitur audiẽtes qd poſſu
mus rũdere niſi iſſud ꝓpheticũ quis ſapiẽs & intelliget iſta: intelligens & cognoſcet ea? Vñ & no⸗
bis dicendũ ẽ cũ dauid: Reuela oculos meos & cõſiderabo mirabilia de lege tua ut itroducat nos
Rex ĩ cubiculũ ſuũ:Et uelamen qd añ oculos moyſi poſitum fuit In lectione ueteris teſtamẽti tol
lat a nobis. Statim.n. ut locutus ẽ dñs. Pater ĩ manus tuas cõmendo ſpũm meum: & hoc dicẽs ex/
ſpirauit uelumq; tẽpli ſciſſum ẽ: & oĩum iudeorũ ſecreta patuerunt: Et fons qui egrediebatur de
omo dauid ingreſſus eſt mare ſolitudinis: Et uerus heliſeus aquas ſteriles atq; mortiferas ſapie
ſue condiuit ſale: & fecit eẽ uitales: Marath aqua legis ꝗ; interpᷣtatur amaritudo ligno patibuli dul
corata ẽ. Intelligimus. n. quis ſit Iudas patriarcha electus in regẽ nec miramur cur ad thamar qua
ſi ad meretricem uir ſcũs introierit: Quare ſamſon qui interpᷣtatur ſol dalidã amauerit ꝗ tranſfer-
tur ĩ paupem: & pp eam irriſus & mortuus aduerſariorũ milia trucidarit. Cur Salmon uirũ iuſtũ
Booz de Raab meretrice generanit: qui ruth moabiten pina palli ſui operiẽs & iacentẽ ad pedes
ad caput euangelii tranſtulit. Quid cauſe ſit cũ dauid tot habuerit uxores nullum aliũ regni ſui

fecerit ſucceſſorẽ niſi eũ qui de Berſabee ꝓcreatus ẽ: ut non ſolum meretrices ſed ẽt adultere deo

placere uideãtur. Vñ ẽt in hoc ipſo ꝓpheta legimus quod iunctus primũ meretrici ſecũdo adulte
re copuletur:Dicente ad eum dño Adhuc uade dilige mulierem dilectã amico: ſiue diligẽtẽ: ma/
lã: & adulterã:hec ẽ mulier meretrix & adultera ꝗᷓ in euangelio pedes dñi lachrymis lauit: crine de
terſit: & confeſſionis ſue honorauit unguẽto: indignantibuſq; diſcipulis & maxime proditore qd
non fuiſſet uenditũ: & pᷣcium illius ĩ alimenta pauperũ diſtributum: dũs rudit quid moleſti eſtis
mulieri:opus bonum opataẽ in me. Pauperes. n. ſemp habebitis uobiſcũ me aũt nõ ſemp habebi
tis: Et ne putaremus leue eſſe qd fecerat: & nardũ piſticum ideſt unguentü fideliſſimũ ad aliud d:
& nõ ad eccleſiam eſſe referendũ: dat nobis occaſionẽ intelligentie & magne fidei: magna pᷣmia
repromittit dicens. Amen dico uobis ubicunq; predicatu fuerit hoc euangelium in toto mundo
dicetur qd hæc fecit ĩ memoriã eius:Hæc eſt meretrix de qua loquitur dicẽs ad iudeos Amen di-
co uobis meretrices & publicani pcedunt uos in regno dei: Vos. n. miſſum ad uos filium patriſſa
milie & dñm uinee qui plantauit eã ſuſcipe noluiſtis. Iſta meretrix exploratores meos duos fot-
tiſſimos iuuenes: quoꝶ alteꝶ in circunciſione miſi alteꝶ ad gentes: humanitate ſuſcepit: abſcon/
dit ſtudio: leuauit in tectũ: operuit lini ſtipula: Que ceſa perſecutjonibus: & lota in baptiſmate ĩ
mutat colorẽ: & de tetro in albũ uertitur. Nec mi ſi in figura dni ſaluatoris & eccleſie de peccato
ribus cõgregate hæc facta memoremus cũ ipſe in hoc eodẽ dicat propheta: Loquar: ad ꝓphetas
ego uiſioiæs multiplicaui & in manibus pphetaꝶ aſſimilatus ſum: Vt quicquid ꝓphete iubentur
opari ad meã referatur ſimilitudinem cuius uxor ethiopiſſa ẽ: contra quã aaron & maria: camale
ſacerdociũ iudeoꝑꝶ: & ꝓphetia littere ſeruiens muſitãt & offendunt deũ. Que dicitin cantico can-

4

Hiere. liber primuumus ꝗ

. AHcorum: fuſca ſum: & formoſa ſilia hieruſalem. Alioquin ſi oĩa q præcipiũtur ob cauſas ut ĩn ſini
litudinem fiant uere facta cõtendimus. Ergo & hieremias accinctus lombari ueſtimẽto muliebri Hie. 13.2.
inter inumerabiles natiões & aſſyrios atq; caldeos gẽtes inimiciſſimas iudæorũ iuit ad eufratẽ
ut ibi abſcõderet lumbare ſuũ: & poſt multa tpa reuerſus ĩuẽit illud cõputruiſſe qd nulli eẽt uſui:
Quomõ exire poterat & ire tam lõge obſeſſa hieruſalem: extructis p circuitũ mumtiõibus: foſſa:
uallo: atq; caſtellis. Qui cũ ſemel ad Anatoth uiculũ ſuũ in tertio miliario ab urbe ſitum uoluiſſet
exire in porta capitur: & reductus ad principes quaſi ꝓditor uerberatus in carcerẽ mittitur. Si illd
in typo qa fieri nõ potuit:ergo & hoc in typo qa ſi fiat turpiſſimũ eſt. Sed rũdebis deo iuuãte lu-
hil turpe eſt. Et nos dicimus nihil deus pᷣcepit niſi ꝗd honeſtũ: nec iubẽdo turpia facit honeſta qꝗᷓ
turpia ſũt: Sed ſcimus nihil deũ uelle niſi qd honeſtũ eſt: næc in pricipio ꝓlixius ſum locutus urt
difficilimã primũ ſoluerẽ qõnẽ: & oppoſitũ ĩ ipo exitu ſcrupulũ dei auxilio pᷣtergrediẽs ad tuta d
currerem. Cæterũ nõ ignoro Pãmachi cariſſime a multis eccleſiaſticis pᷣtermiſſa: & ꝗ exponere ſũt
conati: Apud græcos reperi appolinarẽ laodicenũ. Qui cũ in adoleſcẽtia ſua breues & in hunc &
in alios ꝓphetas cõmentariolos reliqſſet: tangẽs magis ſenſus ꝗᷓ explicãs: rogatus eſt poſtea utin
Oſee plemius ſcriberet: q liber uenit in noſtras manus: ſed & ipſe nimia breuitate ad pfectâà inteli
entiãà lectorẽ ducere nõ põt. Origenes paruũ de hoc ꝓpheta ſcripſit libellũ: cui hunc titulũ ĩpo/
ſuit ep 5ο Aiaα Ti ροοαπ οαρπο ονοαατιο *ÜοQα—α1 hoc eſt quare appellatur in Oſee ephraim
uolẽs oñdere qᷓcũq; cõtra eum dicũtur ad hereticorũ referẽda pſonã. Et aliud uolumẽ axeρα—
Aaiop kKi à†—ſuα1νο‿ι quod 6&α capite careat & fine: Pierii quoq; legi tractatũ longiſſimum
quem in exordio huius prophetæ die uigiliarũ dominice paſſionis ex tpali & diſerto ſermone ꝓp
dit. Et Euſebius cæſarieñ. in octauodecimo libro quedam d O ſee ꝓpheta diſpu ”ä
tat. Vñ añ annos citciter uigitiduos rogatu ſanctæ & uenerabilis ſocrus ĩmo matris tuæ paulæ. “
Clllud enĩ nomen carnis hoc ſpiritus eſt) Quæ monaſterioꝑꝶ & ſcripturarum ſemp amore flagra
bat. Cũ eẽm Allexãdriæ uidi didimũ & eũ frequẽter audiui uirũ ſui tpis eruditiſſimũ rogauiq; ut
qd origenes nõ fecerat ipſe compleret & ſcenberet in Oſee cõmentarios: q tres libros me petente
dictauit: qnqʒ quoq; alios in zachariam. Nam & in ipſum duo tm̃ origenes ſcripſit uolumina uix
tertiã partẽ a pricipio libri uſq; ad diuiſionem quadrigaꝶ ediſſerẽs. Hæc dico ut noueris quos in
PDheck huiꝰcãpo hũeri pᷣcurſores:quos tñᷣ ut ſimpliciter & nõ ſupbæ CVt ꝗdã meoꝶ amicoꝑ ſp
iſibilat:) Tue prudẽtiæ fatear: nõ ĩ oĩbus ſum ſecutus ut iudex potius opis eoꝶ ꝗᷓ ĩterpᷣs exiſtere:·
dicerẽq; ꝗqd mihi uideretur in ſirigulis: &qd ab hebræoꝶ magiſtris uix uno &altero acceperi: quo
rum & apud ipſos iam rara auis eſt: dum oẽs deliciis ſtudẽt & pecuniis: & magis uentris ꝗᷓ pecto/ “
ris curã gerũt: & in hoc ſe doctos arbitrãtur ſi in tabernis medicoꝶ de cũctoꝶ& operibus detrahãt
Sed iam tempus eſt ut ꝓphetæ uerba ponentes quæ ſcripta ſunt diſſeramus.
Qncipit explanatio diui Hieronymi in librum Oſee ꝓpphetez cap. i.
Erbum domini qð factum eſt ad Oſee fuium beeri LxXx. Similite
CVerbum domini quod in principio erat apud deũ patrem: & deus erat uerbũ: fetm̃ IO.ia.
eſt ad Oſee filium beeri. ut ꝓphetã quoq; dñi faceret: Saluatore dicente Si illos dixit de Io. io.g.
P— os ad quos ſermo dei factus eſt & nò põt ſolui ſcriptura?quẽ pater ſanctificauit & miſit ĩ
mundu: uos dicitis blaſphemas ꝗa dixi filius ki ſum: Vt quõ deus deos facit & ſtat in ſynagoga p̃s. 31. a.
deorũ in medio aũt deos diiudicat? Et cũ ipᷣæ ſit uerbum lumẽ qd illuminat oẽm hoĩem uenien Io. I. Da.
tem in hunc mundũ.Ad apoſtolos loqtur uos eſtis lux mũdi. Sic & ipſæ ſaluator ꝓphetã ſuum fa Mat..6⸗
ciat ſaluatorem. Oſee eni in lingua n oſtra ſaluator ſonat:qd nomẽ habuit ẽt Ioſue ſilius Nũ anqᷓ
ei a deo uocabulũ mutaretur. Nõ. n. Cuit male in græcis codicibus legitur & latinis) Auſe dictus ẽ
qd nihil oĩno intelligitur: Sed Oſee i deſt ſaluator: & additũ eſt ei nomen dñi ut ſaluator di di/
ceretur. Iſte ergo ſaluator filius eſt Beeri ideſt putei mei. quos puteos fodit Abraã Iſaac & Iacob: & gan. 26. d.
allophili conabantur ſemp obruere. In ter puteũ & lacũ ideſt ciſternã hoc intereſt: qd puteus ppe
tuas aquas hẽt & de uiuo fonte manãtes. CiſternaCꝗᷓ refrigerat aquas ſuas externas & aduẽticias
poſũdet. Vnde p Hieremiam pꝓphetã loqtur deus. Me dereliquerũt fontẽ aquæ uiuæ & foderũt Hie. 2. c.
ſibi ciſternas qᷓ aquas nõ ualẽt cõtinere. De hoc fonte ad deũ pſalmiſta ꝓclamat. Apd te fons uitæ ps. 33.
& i lumie tuo uidebimus lumẽ. vVñ ꝗqdã putãt beeri ĩterpᷣtari lumẽ meũ ſed ſupior uera trãſlatio &
C In Jebu Oʒie Joatã Achaʒ Eſechie regum Juda.Et in diebus Jeroboam filii Joas
regis Aſrael.

— — — —

LXX. Similtiter
CAꝛarias qui uocatur & Ozias de ſtirpe Dauid regnauit in hyeruſalẽ ſuper duas tribus quæ ap
pellabãtur iuda ãnis quinquagitaduobus. Cui ſucceſſit in regnũ filius eius Ioathã: ꝗ & ipᷣe regna
uit anmnis ſexdeci: poſt quẽ filius gius Achaz regnauit annis ſimiliter ſexdecim. Cuius ãno undeci
mo decẽ tribus ꝗᷓ appellabãtur Iſrael capte ſũt a ſalmãſar rege caldeoꝶ & in medoꝶ mõtibus col
locate.Poſt Achaz regnauit filius eius Ezechias ãnis uiginti & octo. Ex quo pſpicuũ eſt ꝓphetãte
Oſee Eſaia & Iohel & Amos & Abdia & Ionas & Michea. Qui ρασKpονο161. contẽperanei eius
fuerunt regnũ decem tribuũ eſſe finitum: qd a primo rege Ieroboã uſq; ad ultimum Oſee pmãſit
annis ducentis ꝗnquaginta: eo aũt tpe quo Ozias regnare cepit ſup Iudam duodecimum ãnum . .. ..

MPꝛefatio i explanatiões ſuper O ſeepꝛopheta.

n leg ſuper Iſrael regnabat Ieroboaz ꝓnepos Hieu: cui dñs repromiſerat uſq; ad quartã gñatlonem ſo .
bolẽ illiꝰregnaturã: eo qd pcuſſiſſet duos reges ĩpios Iuda & Iſrael. Hoc dicimꝰut tibi breuiter of

damus Oſee ꝓphetã & añ captiuitatẽ Iſrael & poſt captiuitatẽ eius uaticinatũ: & tam uicinã qᷓ p/
ſentẽ & pᷣteritã: & denũciaſſe uenturã & luxiſſe ingruẽtem. Et in emẽdationẽ Iude retexuiſſe pᷣte/
e rita: qd in ipſo ꝓpheta iuxta hiſtoriã conabimur approbare. Ozias ĩterpᷣtatur fortitudo dñi: Ioa/
tan dñi cõſumatio atq; pfectio: Achaz uirtus: Ezechias ĩperiũ dñi:hii regnabãt ĩ populo luda:cu/
=JUJMWNN ius nomẽ cõfeſſio eſt. Porro in Iſrael ꝗ ſibi Idola fecerat & a dei populo fuerat ſepatus regnabat
nj Ieroboam qꝗ interpᷣtatur xpovixοσ. i. tpalitas ſiue mora qd mundum amauerit & in ipſo morari
zu diu: uitam putauerit ſempiternã: nequaꝗᷓ futuris ſed pñtibus delectatus. ”
3 ¶ VPꝛincipium loquendi domini.in Oſe. LXxX.
ſi CPꝛincipium verbi domini ad Oſee. äl
CQuia ut ſupra diximus: Et aliis ꝓphetis pᷣferũtur in titulo: Oꝛias Ioatã Achaz & Ezechias. Qui
in bus regnãtibus ꝓphetauerũt: idcirco nũc dic qd ĩter oẽs hos primũ in Oſee dñs ſit locutus: & po
l ſtea ad cæteros. Aliud eſt aũt loꝗ dñm in Oſee:aliud ad Oſee:In Oſee nõ ipſi loꝗtur Oſee: ſed pꝓ
NoH Oſee ad alios.Ad Oſee uero loquẽs:ad ipᷣm ſignificatur cõſerre ſermonẽ. Alii aut nõ pᷣmũoiĩium
n ꝓphetaꝶ uolũt fuiſſe Oſee ex eo qd dicitur principiũ loquẽdi dñi in Oſee:Sed ondit qd hæc qᷓ ſe
d/ cuntur primum ad Oſee dominus ſit locutus. .èM.MU
um C Et dixit dominus ad Oſee:Aade ſumme tibi vxoꝛem foꝛnicationum:⁊ fac ſilios foꝛnicatio
7 num:quia foꝛnicans foꝛnicabitur terra a domino. LXxX. ́
u C Et dixit dominus ad Oſee. NRade tolle tibi vxoꝛem foꝛnicationis ⁊ ſilios foꝛnicationis quia
. foꝛnicans foꝛnicabitur terra poſt dominum. l
CVerbum hebraicum noö fomicariã & fornicationé ut pleriq; eſtimãt: ſed mul-
u tas ſomicationes ſonat. Ex quo oñditur mulier iſta quã ꝓpheta ſumit coniugẽ nõ ſemel ſed fre-
ne quẽtius ſornicata:ut quãto illa ſordidior ẽ: tãto ſit ppheta patiẽtior ꝗ talẽ uxorẽ duxerit. Quodq;
additur ſũme tibi filios fornicationũ &οαοτπιοον 1. a côi. n. ſubauditur: ſũme tibi uxorẽ fornica-
i tionũ & ſũme tibi filios fommicationũ. Vtrũq; põt ĩtelligi qd & fornicaria pores de fornicatiõe ſu
ſceptos recipiat filios: & ip̃æ ex meretrice gnret filios: q iccirco fornicatõis appellãdi ſint filii: qd
4 ſint d meretrice gñati. Nec culpãdꝰꝓppha ĩteri: ut ſeqᷓmur hiſtoriã: Si meretricẽ cõuerterit ad pudi
citiã ſed potiꝰlaudãdꝰqd ex mala bonã fecerit. Nõ. n. ꝗ bonus pmãet ipᷣæ polluitur ſi ſocietur ma
. lo:ſed ꝗ malus eſt in bonũ uertitur:ſi boni exẽpla ſectetur. Ex quo ĩtelligimus nõ ꝓphetã pdidiſ-
ſe pudicitiã fornicarie copulatũ: ſed fornicaria aſſumpſiſſe pudicitiã quã antea nõ hẽbat. Præſerti

cũ beatus Oſee nõ ob cãm luxuriæ:nõ libidinis:nõ ꝓppria uolũtate fecerit ſed dei paruerit impio.
Vt qd in iſto carnaliter legimus:in deo factũ ſpiritaliter ꝓpbaremus. Qui ſuſcepit ſynagogã hoc ẽE
populũ iudeoꝶ fornicatiòĩ & libidini ſeruientẽ. Ad quã dñs loqtur p Ezechielẽ. Et tu meretrix
u Eze. 16. d. audi uerbũ dñi:fractæ.n. ſũt in egypto mãmæ eius:& uolutabatur in ſanguine: & fuerat polluta uſ
i bu qʒ ad uerticẽ: ut nulla ps corpis atq; mẽbroꝶ eius turpitudis maculã nõ héret. Opuit talẽ dñs pal

e bu⸗ lio & ſuis iunxit amplexibus:Dedit ei mel & oleũ & ſimilã mãducare: & induit eã ueſtibus pᷣcio-
1 ſiſſimis:Poſuit in collo ornamẽta gẽmaꝑꝶ: aures ornauit auro & lapide pcioſiſſimo: Armillas quo
qʒ brachiis p̃ᷣbuit ut bonis operibus uteretur: Et nihilominus hæc cõtempta largitate & bonitate
n lala uiri prioris imemor turpitudinis amatores caldæos & aſſyrios & egyptios q magnarũ ſũt carnii
a Me ſecuta eſt. De ſaluatoris & eccleſiæ typo in pᷣfaciũcula diximus. Quod ſumpſerit ſibi uxorẽ forni-
ii cariã q̃ prius idolis ſeruiebat: Si ꝗs aũt cõtentioſus & maxime gẽtiliũ noluerit figuraliter dictum
we recipe & irriſerit ꝓphetã fornicariæ copulatũ: opponamus ei illud qd ſolet laudare græcia & phi
c⸗ loſophorũ ſchole cõcinũt. Qua rõne pᷣdicẽt uirũ eruditiſſimũ xenocratẽ ꝗ polemonẽ luxurioſiſſi
ull mum iuuenẽ & inter pſaltrias atq; tybicines & ĩpudicas mulieres ebrium & coronatũ fecit obedi
pe re ſapiẽtiæ: &adoleſcentẽ turpiſſimũ mutauit in ſapiẽtiſſimũ philoſophorũ. Cur Socratẽ ad celũ
S— leuẽt ꝗq phædonẽ ex cuiꝰnoĩe Platonis liber eſt:de lupanari ob crudelitatẽ &auaritiã dñi multo/
tit Me rũ libidini ſeruientẽ: ĩ achadæmiã trãſtulerit. Et qcqd illi de philoſophiæ magiſtris rũderint nos
1e ad ꝓphetæ defenſionẽ referimus. Hæc aduerſum ethnicos & eos ꝗ ethnicoꝶ ſunt ſimiles dixeri⸗
v mus:cæterũ noſtris(ꝗ tñ uolũt ſuſcipe ueritatẽ) illud breuiter ondamus:ex eo qd dicitur ꝗa for
5 nicãs fornicabitur terra dño. Nõ tã ꝓphetã iunctũ eſſe meretrici quà oẽ hoĩum genus a ſocietate
dñi receſſiſſe. Põt quoq; ex eo qd nõò eſt additũ oĩs terra: nũc Iudea accipi: uel ꝓprie ſamaria & Iſ-
9 rael.i. decẽ tribus quæ eo tpe quo hæc dicebãtur a domino receſſeru˖nt. =èM
1 CEt abit ⁊ accepit gomer ſiliam de Belaim:⁊ cõcepit ⁊ peperit ſiliũ:⁊ dixit dũs ad eum:vo
1 ca nomen eius Jezxrahel:qm̃ adhuc modicum ⁊ viſitabo ſanguint᷑ ieʒrahel ſuper domuʒ hieu
. 7 quieſcere faciam regnum domus iſraal. LxX. =
C¶ Et abijt ?⁊ ccepit Gomer de bellaim ⁊ cõcepit ⁊ peperit filiũ.Et dixit dũs ad eũ voca nom?ẽ
eius iezrahel:quia adhuc modicum ⁊ vlciſcar ſanguinem iezrahel ſuper domum iuda:⁊ quie
ſcere faciam regnum domus ifrfaaal.
CProphetæ ſic multa poſt ſecula de aduẽtu xpᷣi & uocatiõe gẽtiũ pollicẽtur:ut ꝑñs e 85 negli⸗

WHiere.liber primus

gãt ne cõtionẽ ob alid cõuocatã nõ docere à hiis qꝗ ſtãt: ſed c ĩcertis ac futuris ludere uidedtur. Ita
q; & hæc gomer ſilia de belaĩ ꝗqᷓ ab Oſee Vxor accipitur. & cõcepit & pepit ei ſiliũ noie iezrahel
Iterpᷣtatur ſemẽ Dei:in cuiꝰſanguĩs ultionẽ regnũ ſubuertit hieu:ſiue ut male error obtiuit I uda
ſic ad uocationẽ referẽda eſt nationũ:ut illi tpi cõ gruat ſub quo filiũ gũaſſe memoratur. Et ne 16
go tractatu lectoris auiditatẽ differã: duæ iſta mulieres qrũ una uocatur gomer &eſt meretrix pa
nitq; tres liberos. Primũ iezrahel: ſcdm puellã qᷓ uocatur abſq; miſericordia: & tertiũ maſculũ: ꝗ &
ipæ appellatur nõ popul me. Et altera mulier 4 cõducitur argẽteis ꝗndeci:& choro & dimidio
choro ordei: & uocatur adultera referũtur ad Iſrael & ad iudã.i. ad decẽ tribꝰ: q eraãt in ſamaria ſub
rege hieroboã: ꝗ fuit ephraĩ: & ad ludã ꝗ regnabat in hieruſalẽ de ſtirpe Dauid. He ſũt duæ mulie
res qᷓ in Zacharia upupæ ſiue milui uel Hærodii pẽnas hẽre dũtur:& ire ĩ ſennaar ubi babiloõ cõdi zach..d.
ta ẽ. Has mulieres ſub noĩe duaxꝶ ſoroꝶ Oolla ſignificat & Ooliba:he ĩ duabꝰ uirgis qs Ezecbiel
i unã uirgã ſotiat dmõſtrãtur. Et qa cõmẽtarios nõ lata uolumiĩa ſcribĩus ſingulis capitulis expla Eze.9. d.
natiões ꝓprias in ſiis locis reſeruâtes: nũc tm̃ de pnñti capitulo diſputem. Gomer ĩterpᷣtatur Te-
TeA& †ταα.ν i cöſumata atq; pfecta alii σ7ααςαςυυ. . loricas ſignificari putãt. St ꝗ menſurã ſiue
amaritudinẽ ſuſpicẽtur: qd recte dicertſi Gemel litterã nõ hẽret: de bellaĩ nax i ſonat: quarũ
ĩ paleſtina ꝓmagna copia ẽ. Et quã Eſaias ꝓpha ulceri Ezechiæ regis iubetur appõere. Eſt ãt maſ
ſa piguiũ caricaꝶ q̃s ĩ morẽ lateꝶ figurãtes ut diu ileſæ pmãeãt calcãt atq; cõpingũt. Igitur ex cõ
ſumata ĩ fornicatiõe atq; pfecta filia uoluptatis: ꝗᷓ fruẽtibꝰ ſuauis uidetur & dulcis in typo dñi ſal-
uatoris ab Oſee uxor accipitur: & priꝰex ea dei filiꝰ gñatur.i.iezrahel. Eſt ãt ciuitas metropolis de
cẽ tribuũ in q̃ ĩterfectus ẽ naboth ob cuiꝰſanguinẽ ſuſcitatur hieu ꝗ dleuit domũ Achab: & lIezra 3· feg. 21. d.
hel. Verũ qa & ipᷣe Hieu ultor ſguis iuſti ĩgreſſus ẽ p uias Hieroboã ſilii Naboth:q fornicari fecit re. i0.f.
Iſrael: & cõſtituit uitulos aureos in dã & in betel: regnũ quoq; erꝰ dicitur ſubuertẽdũ ſub cupne
pote hieroboã ꝓphare cæpit Oſee? quo mortuofili eiꝰ Azarias ſucceſſit in regnũ quẽ ſexto mẽſe
iĩiperii ſui occidit ſellũ de alta ſtirpe gnatũ. Quãobcãm nũc dicitur adhuc modicũ & uiſitabo ſan
guinẽ Ilezrahel.i.Occiſionẽ populi mei ſup domũ hieu regiã ꝗ eo tpe pᷣerat Iſraheli:nec mirũ ſi do
mus hieu ſubuertatur: cũ ẽt regnũ domꝰIſrael hoc eſt.x.tribuũ poſt nõ multos anos oĩno ſit delẽ
dũ.a zacharia. n. filio hieroboa cui attau fuit hieu uſq; ad nonũ annũ Oſee ſub quo.x.tribꝰ ductæ
ſũt in captiuitatẽ ſupputãtur ãmni.xlix. Occiſoq; zacharia ꝗ fuit ultimũ de ſtirpe hieu ſtati reges aſ-
ſyrii cæperuũt rubẽ & gad & dimidiã tribũ manaſſe: ꝗᷓ erãt trãs iordanẽ: & deide multas ciuitates
ſamariæ & deiĩde totã neptali: ad extremũ oẽs reliq̃s tribꝰ.Pro hieu ĩ editõe uulgata legitur iuda.
Sed hoc mihi uidetur nõ uitio.lxx. ĩterpᷣtũ: ſed ſcriptoꝶ inoleuiſſe ĩpitia ꝗq ignorãtes hieu qd ma
gis tritũ erat ſcripſerũt Iudã. Typus auũt ſeminis Dei &ultio ſanguinis eiꝰ: referturad dñi paſſionẽ
ꝓpter quã & domus Iuda & regnum uniuerſi Iſrael dicitur ſubuertendum.
CEt in iülla die conteram arcum Iſrael in valle iezrabel. LXX. Similiter
¶Quãdo vltus fuero ſanguinem iezrael ſuper domum hieu:⁊ regnum Iſrael aſſyrio vincen
te deleuero. Tunc in illa die ⁊ in illo tpe ↄteram oẽ robur exitus I ſrael in valle iezrahel.
CSupra dixius iezrahelẽ qꝗᷓ nũc iuxta maximianopoliĩ eſt. fuiſſe metropoli regni ſamarie ppe quã
ſũt capi latiſſimi & uallis nimie uaſtitatis: qᷓ plꝰꝗᷓ.x. miliũ tẽditur paſſibꝰ. In hac cõmiſſo certamie
ab Aſſyriis ceſſus eſt Iſrael.i.decẽ tribus: ꝗᷓ ob hieroboã de tribu ephraĩ: ꝗ prĩus ſciſma fecit ĩ po/
pulo appellatæ ſũt ephrai: Interdũ pp Ioſeph ꝗ fuitpater ephraĩ uocatur Ioſeph:nõ nũꝗᷓ ſamaria:
ꝗ & ipſa altera urbs fuit metropolis decẽ tribuũ: qᷓ poſtea ab auguſto cæſare eſt appellata auguſta
i.ſebaſte in q ofſa ſoãnis baptiſtæ cõdita ſũt. Poſt diuiſionẽ ergo duaꝶ &decẽ tribuũ ob maximã
ptẽ multitudis q hieroboã ſecuta eſt nomẽ pſtinũ Iſrael remãſit in decẽ tribubꝰ.Et pp tribũ Iuda
q regnauit ĩ hieruſalẽ: aliæ duæ tribꝰ appelatæ ſũt Iudas: ſimulq; typi neritas explicatur. Quõô.n.
pp ſanguinẽ Naboth ꝗ effuſus eſt ĩ iezrahel deleta ẽ domꝰ Achab ut Heliæ uaticiniũ cõpleretur 3 re. 2l. f.
Sic pp ſan Sene ueri iezrahel hoc ẽ ſemĩs dei regnũ deſtructũ eſt iudæo. In oibꝰꝗqdẽ ꝓpbᷣtis ſed
pᷣcipue in Oſee decẽ tribꝰ referũtur ad heræticos quoꝶ multitudo maxima eſt: duæ autem tribus
quæ appellantur Iuda eccleſiæ perſonam poſſidẽt quæ ſub ſtirpe Dauid regnant: Arcus igitur he
reticorum de quibus ſcriptum eſt: Filii Ephraim intendentes & mittentes arcum conuerſi ſunt in
die belli: Confringetur in ualle ſeminis dei: de quo humilia & terrena ſenſeruuant.
CEt cõcepit adhuc ⁊ peperit ſiliã ⁊ dixit ei:noca nomen eius abſqʒ miſericoꝛdia:qꝛ nõ addaʒ
vltra miſereri domui iſrael ſed obliuione obliuiſcar eoꝝ. Et domi iuda miſereboꝛ ? ſaluabo
eos in dno deo ſuo:⁊ nõ ſaluabo eos ĩ gladio:⁊ in arcu:⁊ in bello:ꝛ in egs:⁊ in egtibus. Lxx.
CECt ↄcepit adhuc ⁊ pepit filiã ⁊ dixit ei:voca nomẽ eius abſqʒ miſericoꝛdia:q;ꝛ nequaq; addã
vltra miſereri dñi iſrael:ſʒ a duerſaãs aduerſabor eis:filioꝝ ãt iuda miſereboꝛ ⁊ ſaluabo eos
in dno deo ſuo:⁊ nõ ſaluabo eos in arcu:neqʒ ĩ gladio:neqʒ in bello:neqʒ i equis:neqʒ ĩ eꝗtibꝰ
CPoſtqꝗ cõtritus eſt atq; cõfractus Iſrael in ualle iezrahel:& regnũ decẽ tribuũ deſtitigũ:ita ut du
cerẽtur ĩ captiuitatẽ. Nequaꝗᷓ iã iezrahel.i. ſemẽ dei: nec maſculini ſexus filiꝰnaſcitur: ſed filia.i. fœ
mina fragilis ſexus: & qᷓ uictoꝶ pateat cõtumeliæ: & uocatur abſq; miſericordia. Iccirco. n. ducta
captiua ẽ: qa miſericordiã dei ñᷣ hũit. Et cõſiderãda dñi ĩdignatio: qd neqꝗᷓꝗᷓ domui Iſraæl ſe dicat

— —

euge.

Vger
le⸗

Pꝛefatio ĩ explanatioes ſuper O ſee pꝛophetã.

miſereri ultra: ſed eos d mẽoria ſua eterna obliuiõe delere. Quia uſq; hodiæ pſaꝑꝶ regib“ ſeruiũt 3

3 ðrJ d eoꝑꝶ ſoluta captiuitas:Domui it luda nuſcnicrdii pollicetur & dicit qd eos ſaluet. duo
r deo ſuo uel ſeipſo ꝗ loqtur: uel ater ſaluet in filio: Iuxta illud ꝗd ſcriptũ ẽ: pluit dñs a dño: Sal-
uauit eos ẽt q Iſrael aſſyriis traditurꝰẽ: de manu ſẽnacherib nõ ĩ arcu & gladio & bello & egtũ
unn 4.Ie. l9.g. multitudie: ſed ĩ ſuo robore: qũ miſit angelũ & pcuſſit de exercitu ſẽnacherib regis aſſynioꝶ una
46 nocte. clxxxy. milia. Iuxta typu dicius eos ꝗ pp ſanguinẽ ſemiĩs dei uocãtur abſq; miſericordia: &
id & dicere auſi ſũt: ſiguis eiꝰ ſuꝑ nos & ſup filios noſtros hucuſq; ſeruire romanis: Domũ aut Iuda
nd eos uidelʒ ex iudeis: ꝗ dñm ſũt cõfeſſi: nõ in exercit fortitudie ſed in euã gelii pdicatõe ſaluatos:
ne Quod in Iſrael & Iuda tã iuxta hiſtoriã ꝗᷓ iuxta typum interprætati ſumus: referamus ad heretico
ii rum conciliabula & ad eccleſiam domini Saluatoris: quod illis abſq; miſericordia derelictis re-
cdil gnumq; perdentibus: eccleſia dei ſui uirtute ſuperarit. l
w bage CEt ablactauit eã ꝗᷓ erat abſqʒ miſericoꝛdia ⁊ ↄcepit⁊ peperit ſiliũ:⁊ dixit voca nomẽ eius nõ
w populus meꝰ:qꝛ vos nõ populus meꝰ:⁊ ego nõ ero veſter. LXX. Similiter.
ii CQui uocabat᷑ ſemẽ dei uerſus ĩ fœmininũ. Et pp ĩbecillitatẽ uiriũ offenſãq; dei ductus ĩ captiui
I tatẽ: qa dñi miſericordiã nõ hẽbat:nequaqᷓ ablactatꝰdicitur: ſed ablactata: uiri.n. robur amiſerat:
tm ꝗablactatur recedit a matre: parẽtis lacte nõ ueſcitur: alimẽtis ſuſtẽtatur externis. Ita & Iſrael ꝓpie
Acd ctus a dũño & captiuitatis circũdat?anguſtiis: atq; in babylone cibis ſuſtẽtatus ĩmũdis: uocatur nõ
iſ⸗ populus dei: & eterna gẽtis aliene feritur ſnia: ut dicatur nõ populus meꝰ: & abdicetur in ppetuũ
vck Quod recte iĩtelligere poſſumꝰ:& ĩ oĩ populo iudæoꝶ: q pp offenſaz ſemis dei captiuitati tradi-
ern 3l tur: regnũ pdidit & pꝓuĩciã: appellaturq; nõ populus dei. Et in pſona heretico ꝑ. Si ꝗs at cõtentio/
ket ten ſus ĩterpᷣs noluerit recipe iſta ꝗᷓ diximꝰ: ſed meretricẽ: noĩe Gomer filiã de belai. Primũ & tertium
pne maſculos ſcdam ꝗᷓ media eſt fœmiaʒ ĩtellexerit ꝓcreaſſe: hoc uolens ſcnpturã ſonare qd legitur.
haſe eze. 4.. Ruügeat quo in Ezechiel illud exponat ubi iubetura dno portare iniqtates Domꝰ Iſrael.i decem
ſan tribuũ: & trecẽtis nonagĩta dieb in uno latere ſimiſtro dormire ppetuo. Licet in. Ixx. cẽtũ & nona
ich gita ſcripti ſũt: &ᷣ dormire ita ut nũꝗ euigilet nec mutet latus niii forte ſopore ſatiatꝰpaululũ apu
e⸗ erit oculos ad ſumẽdũ ſordidiſſimu cibù ſubcinericii panis: ꝗ de frumẽto: & ordeo: & faba: & lẽte
Ne &S&aà milio coctus ſit in hüano ſtercore. Hoc. n. reæ natura nõ patitur: ut qſꝗᷓ hoium ꝑ trecẽtos dies
16 & nonagita in uno ſemp latere dormiat. Et rurſus inqꝗt ſuſcipies imiqtates domꝰ Iuda: & ĩ diebus
nen qdragita dormies ĩ latere dextro. Hii aut dies ꝓ inis ſupputatur ꝗb“ Iſrael & Iudas obſidiõe &ca
n ptiuitate lõgiſſima deprimẽtur: ita ut uĩcti & ĩmobiles d altero ĩ alteꝑ latus ſe uerſare nõ poſſint.
Si illa & cætera hiis ſimilia ꝗᷓ ĩ ſcripturis ſctis legius fctã nõ potuerit approbare. Sed alid ꝗd ſigni
n ficare cõtenderint: ergo & meretrix iſta mulier: & illa adultera mulier q aut ꝓphetæ iungebãàtur:
Wr autſeruantur a ꝓpheta: nõ turpẽ ſtupri cõiunctionem: ſed ſacramenta indicant futurorum.
CEt erit nũerꝰ filioꝝ iſrael qſi arẽa maris q̃ͥ ſine mẽſura c:⁊ nõ nũerabit᷑. Et erit in loco vbi di
cet᷑ eis nõ ppłus meꝰ vos.dicet᷑ eis filij dei viuẽtis. Et cõgregabunt ſilu iuda ⁊ filii iſrael pari
n ter ⁊ ponẽt ſibimet caput vnũ:⁊ aſcẽdẽt de terra quia magnus eſt dies ieʒrabel. LxX.
CESt erit nũerus ſilioꝝ iſrael ſicut arena maris qͥ nõ mẽſurabitur nec nũerari pᷣt:⁊ erit in loco
1. vbi dictum eſt eis non populus meus vos vocabuntur filii dei viuentis: congregabuntur ſi-
me lij iuda ⁊ filij iſrael ſimł:⁊ ponẽt ſibi pꝛicipatũ vnũ ⁊ aſcẽdẽt de terra qm magnꝰẽ dies iezrael.
84 CLegimus abiectionẽ decẽ tubuũ &nomẽ mirabile iezrahel nec ultra populũ dei indignatione
N pꝓpetua condẽnatũ. Nũc diſcimus qũo filii iuda & fili iſrael piter cõgregẽtur & ponãt ſibi caput
in unũ ſiue prĩicipatũ & aſcẽdãt de terra. Et ĩ loco ubi prius dicebatur nõ populus meus appellentur
ini filii dei uiuẽtis. Et hoc fieri qa magnus ſit dies iezrahel: Ambigẽti & ĩ uarias ſnĩas fluctuãti. ſi illd
ch Ro. 9. e. occurrit Pauli apoſtoli ad romãos ſcribẽtis. Quod ſi uolẽsdus oñdere irã & notã facere SWl
ſuã:ſuſtiuit ĩ multa patiẽtia uaſa ire apta ĩ ĩteritũ.ut oñderet diuitias glorie ſue:ĩ uaſa miſericor/
mr zul die qᷓ pparauit ĩ gloriã: quos & uocauit nõ ſolũ ex iudeis: ſed ẽt ex getibꝰ ſiẽ ĩ Oſee dicit. uocaui
ſd Eſa.ĩ0.e. nõ plebẽ meã plebẽ meã: & nõ miſericordia cõſecutã: miſericordiã cõſecutã. Et erit in loco ubi
dus ee dictũ ẽ eis nõ plebs mea uos:ibi uocabũtur filii dei uiui. Eſaias ãt clamat ꝓ iſrael. Si fuerit nũerus
he filiorũ iſrael taꝗᷓ arena maris reliꝗe ſalue fient. Verbũ eni cõſumãs &abbreuiãs ĩ equitate quia uer
tin Eſa.l.c. buũ breuiatũ faciet dũs ſup terrã & ſicut pᷣdixit Eſaias: Niſi ds ſabaoth reliquuſſet nobis ſemen ſi⸗
cut ſodoma fcti eſſemus & ſicut gomorra ſimiles fuiſſemus: Quod ergo dicimus qd gẽtes ꝗᷓ nõ
6 ſectabant᷑ iuſtitiã apprehẽderũt iuſtitiã: iuſtitiã ãt ꝗᷓ ex fide c. Iſrael uero ſectãs legẽ iuſtitiæ ĩ legẽ
ho iuſticiæ ñ puẽit: Igit᷑ btũs apoſtolꝰ Oſee ꝓphetiæ aſſumẽs teſtimõiũ & exponẽs illd ſup uocatio
. ne gẽtiũ & eorũ fide qui ex iudæis credere noluerũt oẽm nobis difficultatem ĩterptatiõis abſci/
6 dit aſſerens chriſti tpibus eſſe cõpletũ ut.ſ.iĩ iſrael eligãtur d uodeci eribus:hoc eſt oĩs populus iu
1 dæorũ.ĩ iuda hi qui ex gẽtibus ieſũ dñm cõfitentur. Siquis aũt alienꝰ a fide chriſti & nõ recipiens
4 auctoritatẽ noui teſtamẽti: ſed de nũero circõciſiõis rũderit filios iuda & filios ifrael duas tribus
. ſonare & de: de quibus crebro diximus: & ĩ hoc dãtes mãus: nihil fidei noſtræ nocere mõſtrabi
. mus.Sed poſtꝗᷓ fuerit nũerus filiorũ iſrael qſi arena maris ĩ toto orbe diſpſus:& oẽm ſupputatio

nẽ uicerit populi multitudo tũc habebit licẽtiã iſrael qui hodie quoq;ʒ captiuus ẽ. Et qui prius di/
H a iii

ero. liber primus

cebatur abſq; miſericordia è& nõ populus meus: cũ duabus tribubus.i. Iuda & beniamin: quarum
magna ps in xpᷣm credidit inire cõcordiã: ut corporibus ſeparatos iungat fides:& unũ ſibi caput
ponãt & pᷣncipẽ de quo ſcripſit Ezechiel. Et pᷣnceps unus in medio eoꝶ Dauid ſeruus m eus & re-
ſuſcitabũtur quaſi ab inferis m ortui. Iudas.ſ.& Iſrael ꝗ in ifidelitate mortui erant. Et hæc oĩa fient:
qa magnus eſt dies ſeminis dei ꝗ ĩterpᷣtatur xpᷣs.Ex quo pſpicuũ eſt Ideo in typo Naboth Iezrahe

litis ſangumẽ pceſſiſſe ut uerius cõpleretur in xpᷣo.In hoc.n. & nõ ĩ illo magnus eſt dies iezrahel:

de quo dicitur: Hæc eſt dies quã fecit dñs: exultemus & letemur in ea. Interptatiõis tertiæ ꝗᷓ ſucipi
mus: Iſrael in hereticis: Iuda in eccleſiæ hoĩbus exponẽdis hic ſenſus eſt. Vt poſtqᷓ dñs in claritate
ſua uenerit regnaturus ii ꝗq ante uocabãtur nõ populus eius:uocẽtur filii dei uiuẽtis: cũ Iudæ. i. ec/
cleſiæ dei fuerit copulati: & unũ caput xp̃m huerint: & aſcẽderint de terra.i. de terrenis ſenſibus &

humilitate litteræ: & ſuſceperit magnũ diẽ ſemis dei obααα½τιρ . abſq; miſericordia. In ꝗbuſ

dã fert᷑ exẽplaribꝰ ovkx iα. ααιε i. nõ dilecta: ſed ueriora ſũt exẽplaria qᷓ hñt abſq; miſericordia:

Acite fratribꝰ vr̃is populus meus ⁊ ſoꝛoꝛi vr̃e miſericoꝛdiã ↄſecuta. LXx.
CBicite fratri veſtro populus meus ⁊ ſoꝛoꝛi veſtre miſericoꝛdiam conſecuta.
CQuia magnus eſt dies iezrahel:in quo Iſrael & I udas unũ hnt prĩcipẽ: & nequaꝗᷓ dici
tur Iſraeli nõ populus meus: ſed ecõtrario uocabũtur ſilii dei uiuẽtis. Iccirco hoĩes tribꝰ
Iuda:nolite deſpare decẽ tribuũ ſalutẽ: ſed eã cottidie: & ſermone: & uoto: & litteris ad pœniten/
tiã ꝓuocate: qa frater ueſter appellatur: & ſoror: Frater ex eo qd dicitur populus meus: ſoror ex eo
qd' appellatur miſericordiã cõſecuta. Aliter qui in xpᷣm creditis & eſtis tam ex iudæis ꝗᷓ ex genti/
bus: dicite fractis ramis & priori populo qui proiectus eſt: populus meus quia frater tuus eſt & mi
ſericordiam conſecuta: quia ſoror tua eſt. Cum enim intrauerit plenitudo gentium tunc omnis

Iſrael ſaluꝰ fiet. Hoc idem nobis præcipitur ne hereticos penitus deſperemus ſed prouocemus ad

pœnitentiam: & illorum ſalutem germanitatis probemus affectu.
CJudicate matrem veſtram iudicate qm̃ ipſa non vxor mea:⁊ ego nõ vir eius:auferat foꝛni/
cationes ſuas a facie ſua:⁊ adulteria ſua ð medio vberum ſuoꝛum ne foꝛte expoliem eam nudã
⁊ ſtatuaʒ eam ſᷣm diem natiuitatis ſue. LXX. M
CNJudicamini cũ matre veſtra iudicamini:quia hec nõ vxoꝛ mea:⁊ ego nõ vir eius:⁊ auferam
foꝛnicationem eius a facie mea:⁊ adulteria eiꝰ de medio vberum illius vt expoliem eam nudã
⁊ reſtituam eam iuxta diem natiuitatis ſue. . ðèðDGDUW
CNHucuſqʒ ad Iſrael populu hoc eſt decẽ tribuũ ſermo directus eſt. Nunc alterũ caput ĩcipit: pᷣci
pitur filus.i.populo:ut ineant iudiciũ aduerſũ matrẽ ſuazʒ q eos genuit:q̃ de meretrice uxor effe/

cta mores priſtinos nõ reliqt: & rurſũ fornicata eſt cũ amatoribus ſuis: & uide clementiã uiri. Iaʒ

