CDaniel qui interprætatur iuditium dei: quiq; etiam de chriſto cunctorum maniſeſtior prophæta
rum eſt: deniq; iſte non ſolum uenturum prædicanuit ut cæteri: ſed etiam tempus incatnatiomis: uel
paſſionis per ordinem regum: uel numero diffiniuit annoꝶ:ita ut potius non uideatur futura præ
dicere: ſed quaſi tranſacta narrare. hic autem quattuor regnorũ cernit fræquentius uiſiones: eorũq;
differentias ſub diuerſis imaginibus intromittit: de antichriſto quoq; oſtendit ꝙ ipſe ſit cornu pu/
ſillum.i.paruo tempore regnaturum. de conſũmatione Ieruſalem uel mundi: plura ſcripſit: ſiue de
die Iudicii uel regno ſanctorum. In fine autem uoluminis piophætiæ ſuæ. Suſãnæ hiſtoriam: & be
lis draconiſq; fabulam ponit. hic autem liber ponit hebræos hebraicis quidem litteris: ſed caldaica
lingua ſcriptus eſt. prophætauit autem in babylone: quando iezechiel.
COſcte prophæta:qui intelligitur ſaluans: In duodecim primus profundior reliquis in ſentẽtiis: &
operoſior intellectu. Iſte in eas tribus: quæ uocantur Eftaim & Samaria domo lIoſeph & Iſrael loꝗ
tur: Sed per Efraim hæreticos arguit: qui recedentes ab eccleſiæ unitate participes facti ſunt idolo/
rum. per Samariam autem eorundem hæreticorum demonſtrat figuram: qui præceptorum dei cu
ſto des ſeſe eſſe mentiũtur: & ſub prætextu ueritatis mendacium colunt. hic hiſtorialiter Iudæos in
chriſto ultimo rempore credituros pronunciauit. Tertium quoq; diem dominicæ reſurrectionis
rædixit. prophætauit autem in diebus oziæ Regis Iuda: ſiue leroboam Regis Iſrael: qñ & eſaias.
Ioel prophæta qui interprætatur incipiens uoluptuoſa conuiuia ad luctum prouocat: leruſalem
excidiumq; eius pronunciat prædicat quoq; uocationem gentiu. Et ſuper congregatos credentes
ſuper uenturum ſpiritum ſanctum prophætauit autem ſub Ioathan rege Iuda quando & Micheas.
CAmos qui interprætatur onus uaticinauit in Samaria & Ileruſalem:tria & quattuor ſcælera genti
um ſub totius mundi figura deſcribens: Primum itaq; ſcælus ꝙ omnes in adam peccauerunt. Secũ
dum ꝙ inſitam naturæ legis ĩmemores rationem non intellexerunt. Tertium quoq; eorum qui da
tæ legis non obedierunt dei præceptis. Quartum inexpiabile eorum: qui in chriſto non credide-
runt. Pro quibus ſcæleribus intonat dominum ignem. i. ſententiam æterni iudicii illaturum: hic au
tem aduentum chriſti ſub dominica uoce ita prædicat. Ego firmans tonitruum creans ſpirttum &
annuncians hominibus chnſtum. reliqua autem quæ de amaſia & de Ieruſalem ſiue Iſrael loqui-
tut tropologice ad hæreticos referẽda ſunt.prophætauit autem ſub rege ozia eo tempore quo ho
ſehe uel eſaiaaas.
CAbdias. i:. ſeruus domini inter omnes prophætas breuior numero uerborum: ſed gratia my/
ſteriorum æqualis:iſte contra idumæos loquens increpãs myſtice ſuperbiam. Edom prioris uide-
licet populi audaciam qui chriſtum occiderit ĩ montem Syon ſalutem futuram & ſanctum qui eſt
chriſtus dominus anuncians:atq; in montem Eſau per quem figuratureccleſia gẽtium futurum in
tonat domini regnum.prophætauit autem ſub Ioſaphat Rege Iuda: quando Michæas.
Clonas qui interprætatur columba tam ſermone ꝗᷓ naufragio ſuo paſſionem chriſti: uel mortem ſi
ue reſurrectionem figurat ſeu quod de naui in mare.i. de cruce in terram proiectus eſt: ſiue quod in
uentre cæti exceptus tanꝗᷓ in ſepultura terræ tribus diebus ac noctibus reconditus eſt: uel ꝙ in figu
ram Niniue pœnitentiam mundi prædixerat. In ſequẽtibus autem typum regit Iudæorum qui ſa-
lutem gentium non tantum aduenire noluerunt: ſed dum uenit inuiſi ſunt. Niniue quoq; gẽtium
ſignat ſpeciẽ Ionas uero ĩ hoc loco ludæorum. Nam quemadmodum Niniuitarum ſalus ad æmu
lationem prouocauit lonam Ita redemptio gentium ſcandalum extitit. ludæorũ merito & contra
orientem ciuitatis ſediſſe legitur ſub umbra ædere ac qa eadem plebs ſeparãs ſe a ſalute eccleſiæ do
lore tabida contra chriſtum.i. orienrem eccleſiæ linguam ſuam mouere nititur ſedẽs ſub umbra le
gis: quæ umbra uerme arefacta eſt quo adueniente chriſto uetera tranſierunt. Et ecce ſacta ſunt no-
ua.prophætauit autem ſub ozia Rege Iuda: quando & hoſehe Amos & Eſaias prophætauerunt.
CMichæas prophæta interprætatur quis iſte cõminatur Samariæ: iram domini ob cauſam ſimula
crorum interitumq; populo iſraeli uenturum denunciat. Iocum autem in quo naſceretur chriſtus
demonſtrat:prophætauit autem ſub ioſia: quando & Sophonias.
CNahum qui eſt conſolator ſimulacra gentium exterminãda ꝓnũciat nec nõ & urbem ſanguine
am lIeruſalem poſt cuius intetitum ꝑedes annunciantes pacem.i. ſaluatoris aduentum proclamat.
CAbaccuc amplexans ſiue luctator fortis: in principio uoluminis ſui deſcnpſit diabolum cum mẽ
bris ac moribus ſuis. in fine uero prænunciat aduentum paſſionemq; ſaluatoris. H
CSophonias ſpeculator myſteriorum domini & abſcondens cernit captiuitatem urbis Ieruſalem
a romanis futuram per uocem clamoris a porta piſcium & percollium contritionem. i. montis Sy
on qui eſt collis Ieruſalem:nec non & aliarum gẽtium euerſonem. prædicat terroremq; diuim iu
dicii intonat. loquitur enim cõtta Moab & Amon. Sed per ipſos tam finitum populi dei: & proxi
mi catholicis ſacramentis hæretici arguuntur. hic tertium diem reſurtectionis xpi ꝓphætat atq; in

Deſcriptio libroꝝ veteris ⁊ nomiteſti.

aduẽtu xpᷣi totũ orbẽ ſub uno iugo dño ſernituꝑꝶ ãqnũciat:pphætauit aũt ſub Ioſia:qñ & Ieremias.
Aggeus qui iterprætatur ſollennis. Item in uaticinii ſui textu templum domini reſtaurando præ
cipit contritionem prædicat gentium & cõmotionem totius mundi prædicit: ac ſub figura zoro-
babel xpi aduentum Sexageſimo autem anno captiuitatis populo prophætauit: duobus tantũ mẽ
ſibus zachariam uaticinio ſuo præcedens. ôòôMVM
Cꝛzacharias qui nominatur memoria domini: poſtquam Ira domini ĩ patribus prophætauit. uidit
& uirum ſedentem ſuper æquum rufum in figura corporis chriſti roſeum ſanguinem paſſionis ſi/
ue uirteta gentium populum ſignificantia. Aſpicit & cornua quattuor ſiue fabros in figura gẽtium
quæ Iudam & Iſrael diſpergentes graui pondere depræſſerunt. Intuetur ſimiliter & ieſum ſordibꝰ
carnis & mortalitatæ ueſtitum. Quibus ablatis ĩdutum immortalitatæ & gloria. Cernit & lapidẽ:
qui eſt chriſtus: ſeptem habentem oculos. i. ſeptiformis ſpiritus plænitudinem. Inter hæc intuetur
turrim & titionem extinctum: i. diabolum candelabrum nidelicet in figura chriſti cum lucernis
ſeptem: quæ ſunt eccleſiæ. Nec non & duas oliuas ad dexteram & ſiniſtram candelabri poſitas: duo
rü tæſtamentorum typum ſignãtes. Aſſumit quoq; idem duas uirgas funiculi & decoris in typo Iu
dæorum & gentium: aſpicit deinde duas mulieres. i. hæreticorum plebes: ſiue ludæorum malis ſuis
leuantes amphoram.i. diabolum. Maſſamq; plumbi quod eſt pondus peccati grauiſſimum:ſiue uo
lumen uolans in quo peccata hominum & ſupplicia deſcribũtur. uidit & quadrigas quattuor uno
prædicationis euangelicæ iugo currentes: poſt hæc aſpicit æquos miſſos ad prædicationem mun
di primum rufum paſſione martyrii. Secundum nigrum ſqualore pœnitentiæ. Tertium album
candore baptiſmatis. Cernit quoq; tubas ſanctorum geſfantes figuram: per quas dominus mundo
canit. Atq; euangelium in quo duo ex aduerſo populi coniüguntur. Siue paxillos figuraliter chri/
ſtum inſixum in cordibus populorum deſcribit: namq; & paſtorem Antichriſtum opus & intentio
nem in ſiniſtris habẽtem. Aequum quoq; in figura plebis hæreticorum & aſſeſſorem eius diabolũ
prædicat etiam & fontem in domo uiri dauid patẽtem in lauacro regenerationis. Prophætauit au-
tem ſecundo anno darii regis mœdorum hiſdem temporibus quibus & aggeus. Anno ſeptuage⸗-
ſimo deſolationis templi & captiuitatis populi.
Malachias qui interprætatur Angelus dei in principio uaticinii ſui demonſtrat odium Iudæoꝑ
in Eſau & dilectionem Iunioris populi in in lacob. In ſequentibus autem Iudæ uictimas reprobat
& ſacrificium tranſferri annunciat. In fine uero aduentum domini: diem quoq; iudicii iuſtorumq;
præmia & impiorum pœnas Ioannem etiam prædicãtem primum domini miſſum & Aeliam an-

te ſecundum aduentum annunciat eſſe mittendum. Inter hæc nonnulla moralia & diſciplinis cõ-

gruentia explicat. In quibus corripit populum ſiue ſacerdotes deſpicientes nomen dei atq; eius ſa⸗
cramenta pollutis oblationibus & ſacrificiis uiolantes: præmonet etiam æpiſcopos doctos ſine ma
cula eſſe debere & abſq; perſonarum acceptione populos ueritatem inſtruere: diſcordes quoq; ar
guit decimas & primicias reddendas apoſtolis præcipit & obiurgat eos qui coniuges ſuas deipici
unt & aliorum amore utuntur. Similiter & illos qui miſeriam ſuam dolentes: œ licitatem laudant
eorum qui huius mundi perfruuntur proſperis: prophætauit nouiſſimus in babylone quando ag⸗
geus & zacharias.
Exras ſcripſit populum dei: expleto captiuitatis tempore. Imperante cyro rege perſarum in Iemu-
ſalem fuiſſe reuerſuʒ: & ſub zorobabel & leſu filio Ioſedec: ſacerdote magno:ſiue Nehemia: muros
Ieruſalem templumq; & altare renouatum: lus quoq; ſacerdotii reſtitutum: & ſanctũ religionis cul
men multiſq; opibus gentium principumq; perſarum muneribus perornatum.
Maccabæorum libri licet non habeantur in canone hebræorum: tamen ab eccleſia inter diuino
rum uoluminum annumerantur hiſtorias. denotant autem prælia in hebræorum duces: genteſq;
perſatum: pugnamq; Sabbatorum: & nobilis Maccabæi triumphos: fœdus quoq; amicitiaꝶ cum
romanorum ducibus: actaq; legationum.
mßaangeliorum prædicatio quanuis quadrifaria ſit una eſt tamen: quia ex uno eodemq; ore
diuinitatis ꝓcefſit: hæc ſunt enim quattuor flumina de uno paradiſi fonte manantia quæ
quadruplici unione decurrunt ac per tortum mundum cæleſtis prædicationis miniſtran
E Ates fluenta gratiæ ac fidei uigorem infundunt. Hæc eſtilla in zacharia quadriga domini
in quibus per orbem omnem euectus leui I ugo colla ſibi cunctartum gẽtium ſubigit:hi ſunt etiam
& quos ſub quattuor animalium ſpẽ uiſio prophætalis ſcripſit.i.hominis leonis uituli & Aquilæ.
Nanq; primus ſicut homo ordinem humanæ natiuitatis deſi gnat. Secundus ad inſtar rugiẽtis leo
nis in principio ſuæ diuinæ poteſtatis fortitudinem intonat. Tertius uictimam ſacerdotis præmit
tens quaſi uituli mortem inſinuat. Quartus more aquilæ aſpectans cælum terram auidus tranſuo
lat atq; natiuitatem uerbi occulta myſterii intelligentia penetrat. Sed ex his tria illa animalia: quæ
in terra gradiuntur actualem uitam ſequentes: eam tantummodo proſecuti ſunt quæ homo chri/
ſtus in terris temporaliter geſſit. Quartum animal contemplatiõis acie cæleſtia inſpicit & palmã
operum plurima diuinitatis ſacramenta digeſſit. Ex his primus & ultimus ea prædicauerunt: quæ
ex ore chriſti audierunt uel quæ ab illo facta: uel geſta uiderunt. Reliqui medii duo ea tantümodo
quæ ab apoſtolis

Deſcriptio libꝛoꝛũ veteris ⁊ nouiteſti.

quæ ab apoſtolis cognouerũt. Quorum ꝗdem Mathæus euagelium in iudæa primus ſcripſit. De
inde Marcus in italia. Tertius Lucas in achaia. Vltimus Ioãnes in aſia. Ex his ſolus ſanctꝰ Matthe-
us prædicatiõis ſuæ hiſtoriam hebraico p̃cinxit ſtilo. Reliꝗ uero græci ſermõis eloꝗo cõdiderũt

Popter qc ſciẽdũ ꝙ hi fuerũt xpi diſcipuli pᷣdicatores ſæculi & doctores gẽtiũ:ꝗq dũ oẽs unũ ſũt.

Singuli tamen eorum ꝓpriis certiſq; locis in mundo ad prædicandum ſortes proprias accipere.
CPetrus nãq; Romã accepit. Andreas Achaiã. Iacobus Iſpaniam. loãnes Aſiam. Thomas Indiã.
Matthæus Macedoniã. Philippus galid. Bartholomeus Lichaoniã. Simon zelothes Aegyptum.
Matthias Iudæam.Iacobus frater domini Ieroſolymam. Iudas frater Iacobi Meſopotamiam.
baulo autem cum cæteris apoſtolis nulla ſors ꝓpria datur: quia in omnibus p̃dicator & magi
ſter eligitur. Nam ſicut Petro & reliquis circũciſionis eſt datus apoſtolatus ita Paulo pᷣpucii in ge/
tibus: Hic autem feptem eccleſiis & tribus euãgelizat diſcipulis.
CEpiſtolas Paulus apoſtolus qᷓttuordecim pᷣdicatiõis ſuæ pᷣcinxit ſtilo. Ex bus aliquas p typũ
ſeptiformis eccleſiæ ſeptẽ ſcripſit eccleſiis cõſeruãs potius ne excedẽs numeꝑ ſacramẽti pp ſepti/
formẽ ſpũs ſancti eſficaciã. Scripſit autem ad romãâos: Ad corinthios. Ad galathas. Ad Epheſios.
Ad Philippẽſes. Ad theſſalonicẽſes. Ad coloſſenſes. Ad hebræos: Reliquas uero poſt modum ſin
gulatibus edidit pſonis ut rurſum ipſum ſeptẽnarium numerũ ad ſacramẽtum cõuertẽt unitatis.
Argumẽta aũt earũdem epiſtolarum hæc ſunt in primis Romanæ plebis fidem collaudat. Corin
thios gẽmina docttina caſtigat. Apud galathas p gratiã fidei excludit opa legis. Epheſios magni
ficat in fide quã acceperũt. Coloſſenſes ꝓ eo ꝙ in fide ſteterũt. Philippẽſes euangelium cuſtodiiſſe
gratulatur. Theſſalonicẽſes in prima epiſtola ſide creuiſſe ex operibus. In ſecũda perſecutiones to
lIeraſſe fortiter gloriatur. Inſtruit quoq; p Thimotheum & Titũ eccleſiasfilemonem de emẽdato
ſeruo oneſimo rogat. Ad ultimum hebræos qui in xpᷣm crediderant. Et poſtmodum perſecutio-
nibus iudaici territi a fide recefſerãt conſortat atq; ad gratiam euãgelii reuocat.
CPetrus ſcripſit duas epiſtolas:quæ canonice nominãtur. Scripſit aüt eas his qui ex circũciſione
gentium erãt. Quæ quidem uidétur quibuſdam eſſe planiores dum tã proſfundis repletæ ſint ſen
ſibus: ut per eas qui poſſunt perſcrutari diuinæ ſciẽtiæ ſenſum quaſi breue qnoddam receptaculũ
magna ſibi myfteria reuelare contuantut. Clacobus frater dñi ſcripſit unam epiſtolam ad
ædiſicationem eccleſiæ pertinentem: cuius ſentẽtiæ in mẽſam ſciæ claritatem uidẽtur infundere.
Cloãnes apoſtolus tres ſcrĩpſit epiſtolas. Quarum prima officium charitatis cõmẽdans tota in
amore dei & fraterna dilectione uerſatur. Secũda quoq; quæ electe ſcribitur dilectionis hortatur
ſtudium dãnat etiã ſeductores & ab hereticis ämonet declinandum. Tertiã autem gaio ſcripſit. in
qua collaudat eum in ſtudio ueritatis & opere miſericordiæ. Deinde notat ꝓteruam cuiuſdã dio
trepis & de demetrio teſtimonium perhibet ueritatis.
CIudæ epiſtola iĩcrepat blaſphemãtes in xp̃o quoſdã ĩpudicus ſub exẽplo maloꝶ p ſupbiã & lu
xuriã ſempiternis ardoribꝰtraditi ſũtiꝓ ꝗbꝰ'admonet eccleſiã ut eos arguat & ad pniam cohortef᷑.
CActus apoſtoloꝶ hiſtoriam naſcentis eccleſiæ fidem opuſq; deſcribit. Cuius quidem ſcriptor
Lucas euãgeliſta monſtratur. Continet autem ea quæ in iudæa uel gentibus p gratiã ſancti ſpũs.
Cloãnis apocalypſim poſtqᷓ ſcribere ſeptem iubetur eccleſiis. Aſpicit fiium hominis ſedẽtem in
throno &. xxiiii. ſeniotes & quattuor animalia procidẽtia ante thronum. In dextra quoq; ſeden-
tis librum ſigillis ſignatum. In quo bellum egeſtas mors clamor interfectorum finis quoq; mũdi
notarur & ſæculi. Scribit deinde duodena milia ſeruorum dei qui ſignantur in frõtibus. ibi ſeptẽ
angeli tubis canunt ſequẽte grädine & igne cum ſanguine terra. Tertia quoq; pars texræ ibi cõbu
xitur. Et tertia pars maris ſanguis efficitur. Aſtraq; ipſa rutilãtia tertiam fulgoris partem amittũt.
Ibi de fumo putei locuſtæ ꝓducuntur dæmoniorum: Accipientes poteſtatem lædẽdi: qui nõ ſũt
agni cruore ſignati. Præterea comedit librum euãgelii teſtamẽti oris pᷣdicatione ſuaniſſimum &
operis difficultate amarum. Metiturq; cæleſte templum:deſcribitq; uerba uigintiquattuor ſenio-
um & archam teſtamẽti ac mulierem amicam ſole pugnaq;. Michaelis cum dracone. Ruinamq;
draconis cõſpicit præterea & antichriſti ſiguram habentem capita regni ſeptẽ & cornna poteſta-
tis & numerum nominis narrat. Inter hæc & ædificium teſtamenti nouum. ſpeculaturq; angelos
geſtantes pateras. Cernitq; ſimiliter interitum beſtiæ nel beatitudinem eorum qui ueſtimenta ſui
corporis ſeruauerunt. Exequitur deniq; & interitum meretricis babyloniæ & nuptias agni & ad-
uentum iudicii. Interitũq; antichriſti uel ſempiternã punitiõöem diaboli. Ad ultimum memorat
reſurrectionem mortuorum cæliq; nouitatem & terræ deſcriptionemq; Hieruſalem: flumẽq; etiã

baptiſmi. Mundum uitæ in dim Ieſum Chriſtum.
DEO GRATIAS AMEN.

4

ET PRIMO
Vita ipſius Hieronymi
Hebraicarum quæſtionum
Explanationum in Oſeæ Prrophetam
Explanationum in Ioelem prophetam
Primæ explanationis in Amos prophetam
Secundæ explanationis in Amos prophetam
Explanationum in Abdiam prophetam
Explanationum in Ionam prophetam
Explanationum in Michæam prophetam
Explanationnm in Naum prophetam
Explanationum in Abachuc prophetam
Explanationum in Sophoniam prophetam
Explanationum in Aggeum prophetam
Explanationum in zachariam prophetam
Explanationum in Malachiam prophetam
Explanationum in Eſaiam prophetam
Explanationũ in hieremiam prophetam
Secundæ explanationis in lamẽtatiões hieremiæ
Tertiæ explanationis in orationes hieremiæ
Explanationum in Ezechielem prophetam
Explanationũ in decẽ uiſiões Danielis ꝓphetæ
Explanationũ in Matthæum euangeliſtam
Explanationum in Marcum euangeliſtam
Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Galathas
Explanationum in epiſtolã Pauli ad Epheſios
Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Titum
Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Philemouẽ
Explanationũ in parabolas Salomonis
Fxplanationum in librum Eccleſiaſten
Tran ſlatio pſalterii iuxta hebraicam ueritatem.
Explanationũ totius pſalterii
Interpretatio hebraicolum nominum

Opera diui MWieronvyn

liber

dibri
liber
liber
libri
Iibri
liber
libri
liber
libri
liber
liber
libri
Iiber
libri
libri
lUbri
libex
nbri
liber
libri
liber
libri

libri

liber
liber
libri
liber

liber

unus a car.
tres a car.
unus a car⸗
unus a car.
tres a car.
duo a car.
unus a car.
duo a car.
unus a car.
duo a car.
unus a car
unns a car.
tres a car.
unus 2 Ccar.
decẽ & odto a car.
ſex a car.
tres car.
unus car.
ꝗttuordecim a car.
unus a car
quattuor a car.
Unus a car⸗
quattuor a car.
ttes a car,.
unus a car.
unus car.
tres a car.
unus a care
a care
unus a care
a caxr

i in hoc volu. cõtenta.

iiz
121
134
146
152
179
188

33 4

200
224
233
237
272
291
384
435

1
*V
.
D
4
6
7
.
.
4
4
4
.
V
D
D
4
“
. D
„ 8
”MD
4
„ 4

1

mi min MWebꝛaicas queſtiones
Beneſim necnon ſu-⸗

ſluper

per du

Expoſitiones

decim
tas minoꝛes et qua/
tuor maiores no⸗/
uiter Impꝛ

cum ꝛi/

8

*

2ophe/

iui Mieroni/

=

Poeologus Guper Beneſim.

CINCIPIT PROLOGVS DIVI HIERONYMI IN LIBRVM
QvVESTIONVM HEBRAICARVM.

proponere:cogor: prius reſpondere maledictis Terentii quippiam ſub
Rinens: qui comediarum prologos in defenſionem ſui ſcenis dabat.
Vrgebat enim eum lucius lauinius noſtro lucio ſimilis: & quaſi publi-
ci ærarii poetam furem criminabatur: hoc idem paſſus eſt ab æmulis: &
mantuanus uates: ut cum quoſdam uerſus homeri tranſtuliſſet ad uer
bum:compilator ueterum dicsretur. Qubus ille reſpondit: magnaruʒ
eſſe uirium herculi clauam extorquere de manu. Sed & Tullius qui in
arce eloquentiæ romanæ ſtetit: rex oratorum: & latinæ linguæ illuſtra

paruum homunculum imundi ſues gruniant: & pedibus margaritas
A(conculcent: cum aduerſus doctiſſimos uiros: & qui gloria inuidiam ſu
perare debuerant liuor exarſerit. Verum hoc illis merito accidit: quorum in theatris: curia: cõtione:
pro roſtris eloquẽtia pertonabat. Semper enim in propatulo fortitudo æmulos habet:feriuntq; ſũ/

mos fulgura montes Me uero procul ab urbibus: foro: litibus: turbis remotum: ſic quoq; ut Quin-

tilianus ait: latentem inuenit inuidia. Vnde lectorem obſecro. Si quis tamen hæc quoq; captus amo

re leget: ut in libris hebraicarum quæſtionum: quos in omnem ſcripturam ſanctam diſpoſui ſcribe
re nõ querat eloquentiam: non oratorum leporem: ſed magis inimicis pro nobis ipſe reſpõdeat no
uo operi ueniam concedendam. Vt enim nos humiles atq; paupercul nec habemus diuitias: nec
oblatas dignamur accipere. Ita & illi nouerint non poſſe ſe notitiam ſcripturarum:ideſt diuitias xpi
cum mundi pariter habere diuitiis. Studii ergo noſtri erit: uel eorũ qui de libris hebraicis uaria ſu-
ſpicantur: errores refellere: uel ea quæ in latinis & græcis codicibus ſcatere uidentur auctoritari ſuæ
reddere: ethimologias quoq; rerum: nominum: atq; regionum: quæ in noſtro ſermone nõ reſonãt
uernaculæ linguæ explanare ratione, Et quo facilius emendatio cognoſcatur: ipſa primũ ut apud

nos ſunt teſtimonia proponemus. & ex collatione eorum quæ ſequuntur quid in illis aut minus

aut plus: aut aliter ſit indicabimus. Neq; uero ſeptuaginta interprætum: ut inuidi lacerant errores ar

guimus: nec noſtrum laborem illorum repræhenſiôem putamus. Cuz illi Ptolemeo regi alexãdriæ

myſtica quæq; in ſcripturis ſanctis ꝓdere noluerint: & maxime ea quæ xpᷣi aduẽtum pollicebantur.
Ne uiderẽtur iudæi: & alterũ deum colere:quos ille platonis ſectator: magni idcirco faciebat: quia
unum deum colere dicerentur. Sed & euangeliſtæ & dñs quoq; noſter atq; ſaluator. Necnõ & pau-
lus apoſtolus multa quaſi de ueteri teſtamento proferũt quæ in noſtris codicibus nõ habẽtur. Suꝑ
quibus in ſuis locis plenius diſſeremus. Ex quo perſpicuum eſt illa magis uera eſſe exemplaria: quæ
cum noui teſtamenti auctoritate concordant. Accedit ad hoc quoq; ꝙ loſephus qui ſeptuaginta in

terprætum proponit hiſtoriam: quinq; tm̃ ab eis libros Moyſi tranſlatos refert: quos nos quoq; cõ⸗

fitemur pluſꝗᷓ cæteros cum hebraicis conſonare. Sed & hi qui poſtea interprætes extiterunt. Aquilã
loquor & Symmachum:& Theodotionem longe aliter habent: ꝗᷓ nos legimus: Ad extremum (qc-
etiã obtrectatores noſtros placare poteſt) peregrinæ merces tm uolentibus nauigent balſamum pi
per & poma palmarum ruſtici non emant. De adamantio autem ſileo: cuius nomen ( ſi parua licet
componere magnis) meo nomine inuidioſius eſt: qui cum in homeliis quas ad uulgum loquitur
cõmunem editionem ſequatur. In tomis: ideſt in diſputatione maiori: hebraica ueritate ſuperatus:
& ſuorum circundatus agminibus. Interdum linguæ peregrinæ quærit auxilia: hoc unum dico:
ꝙ uellem cum inuidia nominis eius habere etiam Sieniamnkeripterarumn flocipendens imagines

umbraſq; laruarum quarum natura eſſe dicitur terrere paruulos: & in angulis garrire tænebroſis.

C FINIT PROLOGVS. INCIPIT LIBER QVESTIONVM
HEBRAICARVM SVPER GENESIM. CAPI. PRIMVM.

N pꝛincipio fecit deus celum ⁊? terram.
ES Cbleriq; æſtimant: ſicut in altercatione quoq; Ioſanis & Papiſci ſcriptum ẽ: & Ter/
„ tullianus in libro contra praxeam diſputat. Necnon Hilarius in expoſitione cuiuſdã

4
S pus rei ueritas comprobat. Nam & ſeptuaginta interpᷣtes & Symmachus & Theo
Alldotion in principio tranſtulerunt. Et in hebreo ſcriptum eſt bereſith quod Aquila ĩ-
terprætatur in capitulo & non habent: quod appelletur in filio. Magis itaq; ſecundum ſenſum quã
ſecundum uerbi tranſlatiõem de chriſto accipi poteſt: qui tam inipſa fronte geneſeos quæ caput li
brorum omnium eſt qui etiam in principio loannis Euangeliſtæ cæli & terræ conditor approba-

tur: unde & in pſalterio de ſeipſo ait. In capite libri ſcriptum eſt ce me: ideſt in principio geneſeos.

Et in euangelio oĩa per ipſum facta ſunt: & ſine ipſo factũ eſt nihil. Sed & hoc ſciẽdũ ꝙ apd hebreos

liber hic Bereſith uocatur: hac hñtes cõſuetudinẽ: ut uoluminib ex principiis eoꝑ noĩa imponãt.
CEt ſpiritus dei ferebatur ſuper aquas. H

NSN

VI IN PRINCIPIIS librorum debebam ſecuturi operis argumenta

tor: repetundarum accuſatur a græcis. Non mirum ergo ſi contra me

pſalmi affirmat in hebreo haberi. In filio fecit deus cælum & terram: quod falſum eẽ

Liber Mebraicarum queſtionum.

CPro eo ꝙ in noſttis codicibus ſcriptum eſt ferebatur. In hebreo habetur Merahefeth quod nos
appellare poſſumus incubabat:ſiue cõfouebat in ſimilitudine uolucris oua calore animãtis: ex quo
intelligimus non de ſpiritu mundi dici: ut nonnulli arbitrantur: ſed de ſpiritu ſanco qui & ipſe ui-

uiſicator omnium a principio dicitur. Si autem uiuificator conſequenter & conditor. Quod ſi con-

ditor & deus. Emirte enim ait ſpiritum tuum: & creabuntur.
ESt congregationes aquarum vocauit maria.

CNotandum ꝙ omnis congregatio aquarum: ſiue ſalſæ ſint: ſiue dulces: iuxta idioma linguæ he-

braicæ maria nuncupentur. Fruſtra igitur porphyrius euangeliſtas ad faciendum ignorantibus mi

raculum: eo quod dominus ſuper marsg ambulauerit: pro lacu geneſareth mare appellaſſe calum-

niatur cum omnis lacus & aquarum congregatio maria nuncupentur.

CEt conſummauit deus in die ſexto opera ſua:que fecit. .
Pro die ſexta: in hebreo diem ſeptimam habet. Artabimus igitur iudæos: qui de ocio ſabbati glo

riantur ꝙ iam tunc in principio ſabbatum diſſolutum ſit: dum deus operatur in ſabbato complens

opera ſua in eo & benedicens ipſi diei: quia in illo uniuerſa compleuerit.
CEt plantauit dominus deus paradiſum in teden:contra orientem.
Pro paradiſo ortum habet:ideſt Gan: porro teden delitiæ intetprætantur. Pro quo Symmachus
tranſtulit paradiſum florentem. Necnon quod ſequitur contra orienteʒ in hebreo mimizra: quod
aquila poſuit Et nos poſſumus ab exordio dicere.
Symmachus uero . & Theodotion quod & ipſum non
orientem ſed principium ſigniſicat. Ex quo manifeſtiſſime comprobatur ꝙ priuſquã cælum & ter/
ram deus faceret: paradiſum in teden: ideſt a principio.
Momen vni Phiſon. CHunc eſſe indiæ fluuium Gangen putant.
¶Abi eſt carbunculus ⁊ lapis pꝛaſinus:
CPro carbunculo & lapide praſino:bdellion: & onix alii tranſtulerunt.
CEt ſumpſit dominus deus hominem:⁊ poſuit eum in paradiſum voluptatis.

CPro uoluptate in hebreo habet teden:ipſi igitur ſeptuaginta teden interprætati ſunt uoluptatemę

Symmachus uero: qui paradiſum paulo ante florentem tranſtulerat hic poſuit
quod & ipſum amenitatem & delitias ſonat

CIn quacumqʒ autem die comederis ex eo moꝛte moꝛieris. .
Melius interprætatus eſt Symmachus mortalis eris.
Et miſit dominus deus extaſim ſuper Adam. Pro extaſi.i.mentis exceſſu.ln hebreo

habetur tardenia: quod aquila Ratotoran: Symmachus Raron.i. grauem & profũdum ſoporẽ ĩter
prætati ſunt:deniq; ſequitur & dormiuit. Idipſam uerbum & in lonæ ſtertentis ſomno poſitum eſt.
Boc nũc os ex oſſibꝰmeis ⁊ caro ex carne mea:hec uocabit᷑ mulier:qm̃ ex uiro ſumpta eſt.
Non uidetur in græco & in latino ſonare: cur mulier appelletur: quia ex uiro ſumpta ſit: ſed ethi/-
mologia in hebreo ſermone ſeruatur. Vir quippe uocatur & mulier Recke igitur ab
appellata eſt mulier Vnde & Symmachus pulchre ethimologiam etiaʒ in græco uoluit cuſto-
dire dicens hæc uocabitur . quod nos latine poſſumus dice
re:hæc uocabitur uirago: quia ex niro ſumpta eſt. Porro Theodotion: aliam ethimologiam ſuſpi⸗-
catus eſt dicens:næc uocabitur aſſumptio: quia ex uiro ſumpta eſt. Poteſt quippe
ſecundum uarietatem accentus & aſſumptio ĩtelligi.
Serpens autem erat ſapientioꝛ cunctis beſtiis ſuper terram.

CPro ſerpente in hebreo habetur Aron: quod aquila & Theodotion interprætati ſunt:hoc eſt neqᷓ

& uerſipellem. Magis itaq; ex hoc uerbo calliditas & uerſutia: quã ſapientia demonſtratur.
CEt audierunt vocem domini ambulantis in paradiſo ad veſperam.
In pleriſq; codicibus latinorum:pro eo quod hic poſuimus ad ueſperam poſt meridiem hẽt:quia
græcum ſermonem ad uerbum tranſterre non poſſumus: pro quo in hebreo ſcriptuz
eſt baharbaim: quod Aquila interprætatus eſt
Ideſt in uento diei.vymmachus uero.i.per ſpiritum diei. Porro Theodotion manifeſtius
ut meridiano calore tranſacto refrigerium auræ ſpirantis oſtenderet.
CSuper pectuas tuum:⁊ ventrem tuum ambulabis.

Ventrem ſeptuaginta interprætes addiderunt: cæterum in hebreo peæus tm̃ habet: ut callidita-

tem & uerſutias cogitationum eius aperiret: ꝙ omnes greſſus eius nequitiæ eſſent & fraudes. Sed

& id quod ſequitur terram manducabis. Propterea aaphar ſcriptum eſt: quod nos fauillam poſſu-⸗

mus dicere: & puluerem. Ipſe ſeruabit caput tuum: & tu ſeruabis eius calcaneum: Melius habet ĩ he/
breo:ipſe conteret caput tuum: & tu conteres eius calcaneum: quia & noſtri greſſus præpediuntur
a colubro:& dominus conteret ſatlanam ſub pedibus noſtris uelociter.
CMultiplicans multiplicabo triſtitias tuas:⁊ gemitus tuos. S
CPro triſtitia & gemitu: in hebreo dolores & conceptus habet. Et ad uirum conuerſio tua: Pro con
uerſione: Aquila ſocietatem.Symmachus appetitum uel impœtum tranſtulerunt.

CMaledicta

Guper Beneſim.

Oaledicta terra in operibus tůuis.
¶Opera hic nõ ruris colendi: ut pleriq; putant: ſed peccata ſignant: ut ĩ hebreo habetur ita aqla nõ
diſcordat dicens. Maledicta humꝰ ꝓpter te. Et Theodotion maledicta adama ĩ trãſgreſſiõe tua
CEt vocauit Adam nomen vxoꝛis ſue:vitam:quia ipſa eſt mater omnium viuentium.
COQuare Eua uita ſit appellata demõſtrat eo ꝙ ſit mater oĩum uiuẽtiũ.Eua ꝗppe tràſſertur in uitã. Et
eiecit adã: & habitare fecit cõtra paradiſũ uoluptatis. Et ſtatuit cherubim & flãmeã rompheã: quæ
uertitur ad cuſtodiẽdam uiam ligni uitæ. Alius multo ſẽſus in hebreo eſt quã hic ĩtelligitur. Ait.n.
& eiecit Adam: haud dubiũ:quin dñs & hiĩtare fecit ante paradiſum uolupꝑtatis cherubim: & flämeũ
gladiũ: q uerteretur & cuſtodiret uiam ligni uitæ. Non ꝙ igſum Adam: quem eiecerat deus: habita
re fecerit cõtra paradiſum uoluptatis: ſed ꝙ illo eiecto ante fores paradiſi: cherubim: & flãmeuʒ gla
dium poſuerit ad cuſtodiendum paradiſi ueſtibulum: ne quis poſſet intrare.
CEt cõcepit ⁊ peperit Cain:⁊ dixit acꝗſiui ſine poſſedi hoĩeʒ ꝑ deũ. Cain acqſitio ſiue
poſſeſſio ĩterpᷣtatur.i. uñ ethimologiã ipᷣius exprimẽs ait. Canithi.i. poſſedi hominẽ p deũ.
Et reſpexit deꝰſuꝑ Abel ⁊ ſuꝑ munera eiꝰ.Supꝑ Eain ãt ⁊ ſuꝑ ſacriſicia eiꝰnõ reſpexit:⁊ cõtri
ſtatus eſt Cain nalde. C Vnge ſcire poterat Cain ꝙ fratris eius munera ſuſcepiſſet deꝰ:& ſua
repudiaſſet? niſi illa ĩterprætatio uera eſt: quam Theodotion poſuit. Et inflämauit dominus ſuper
Abel:& ſuper ſacriſicium eius. Super Cain uero & ſuper ſacriſicium eius non inflammauit: ignem
autem ad ſacrificium deuorandum ſolitum uenire de cælo: & in dedicatione templi ſub Salomõe
legimus. Et quando Elias in monte carmeli conſtruxit altare.
CEt dixit dñs ad Cain:quare cõcidit uultꝰtuꝰ: Mõne ſi recte offeras nõ recte aũt diuidas pec/
caſti: Quieſce ad te cõuerſio eiꝰ:⁊ tu dñaberis eiꝰ?. CNeceſſitate cõpellimuri ſingulis diu/
tius ĩ morari. Si quidem &nũc multo aliter in hebreo: quã in ſeptuaginta tranſlatoribus ſenſus eſt.
Ait enim dominus ad Cain. Quare iraſceris? Et quare cõcidit uultus tuus:? Nõne ſi bene egeris: di-
mittetur tibi? Et ſi non bene egeris:ante fores peccatum tuum ſedebit: & ad te ſocietas eius? ſed tu
magis dominare eius. Quod autem dicit: hoc eſt. Quare iraſceris: & inuidiæ in fratrem liuore cru-
ciatus: uultum dimittis in rerram? Nõne ſi bene: dimittetur tibi omne delictum tuum? Siue ut theo
dotion ait acceptabile erit: ideſt munus tuum ſuſcipiam: ut ſuſcepi fratris tui: Quod ſi male egeris:
illico peccatum ante ueſtibulum tuum ſedebit: & tali ianitori comitaberis: uerum quia liberi arbi⸗/
triĩ es:moneo:ut non tui peccatum: ſed tu peccato domineris. Quod autem in ſeptuaginta iterpræ
tibus fecit errorem: illud eſt: quia peccatum.i. hatath in hebreo generis maſculini eſt: in græco fœ-
minini. Et qui interprætati ſunt maſculino illud ut erat in hebreo genere: tranſtulerunt.
CEt dixit Cain ad Abel fratrem ſuum. C Subauditur ea quæ loquutus eſt dominus: Sup-
fluum ergo eſt ꝙ in ſamaritanorum & noſtro nolumine reperitur: tranſeamus in campum.
CO mnis qui occiderit Cain:ſeptem vindictas exoluet.
ρPro ſeptem uindictis: Aquila ſeptempliciter interprætatus eſt. ðSymmachus ſeptem Theodotion
per ebdomadẽ: Super quo capitulo extat epiſtola noſtra ad epiſcopum damaſum.
CEt habitauit in terra Maid. CQuod ſeptuaginta Naid tranſtulerunt:
in hebreo nod dicitur: & interprætatur inſtabilis & fluctuans ac ſedes incertæ. Non eſt igitur terra
naid: ut uulgus noſtrorum putat: ſed expletur ſentẽtia dei ꝙ huc atq; illuc uagꝰ?& profug?oberxauit.
Et vocauit nomẽ eius Seth. Suſcitauit eni mihi deꝰ ſemẽ aliud ꝓ Abel quẽ occidit Cain.
CSeth proprie ..poſitio dicitur: ꝗa igitur poſuerit eum deꝰp Abel ꝓpterea Seth.i.poſitio
appellatur. Deniq; Aꝗla & uocauit ĩquit nomẽ ei Seth dicẽs: qa poſuit mihi dũs ſemen alterum.
Et vocauit nomen eius Enos.hic ſperauit innocare nomen domini dei.
CQuomodo Adam homo interprætatur. Ita & Enos iuxra hebreæ linguæ uarietatem homo uel
uir dicitur. Et pulchre: quia hoc uocabulum habuit: de eo ſcriptum eſt. Tunc initium fuit inuocan-
di nomen domini:licet pleriq; hebreorum aliud arbitrentur: ꝙ tunc primum. In nomine domini ĩ
ſimilitudine eius fabricata ſint idola. Virum & mulierem fecit eos. & benedixit eis. Et uocauit no/-
men eorum Adam:ideſt homo. hominis autem nomen tam uiro ꝗᷓ fœminæ conuenit.
CNixit autem Adam.ccxx.annos.⁊ genuit ad imaginem ⁊ ſimilitudinem ſuam.⁊ vocauit no/
mẽ eius Seth. CSciẽdũ ꝙ uſq; ad diluuium ubi in nr̃is codicibus. cc. & qd excurrit annoꝶ
genuiſſe: quis dicitur. In hebreo habeat. c. annos & reliquos qui ſequuntur.
¶Fuerunt autem dies poſtqᷓ; genuit Seth.ſeptingenti anni. CQuia in ducentis errauerat
conſequẽter hic poſuit ſeptingentos: cum in hebreo hic habeat octingẽtos& ſupra centum.
CEt vixit Mattuſalah ãnis.clx vij.⁊ genuit lamech.Et vixit mattuſalah poſtq genuit lamech.:
annos octingentos duos.⁊? genuit filios ⁊ filias.Et fuerũt omẽs dies Mattuſalab quos vixit
anni nongenti.lxviiii.⁊ mortuus eſt.
CFamoſa quæſtio & diſputatione omnium eccleſiarum uenilata ꝙ iuxta diligentem ſupputa/
tionem. xii. annos poſt diluuium Mattuſalah uixiſſe referatur. Et enim cum eſſet Mattuſalah an-
norum. clxyii. genuit lamech. Rurſum lamech cum eſſet annorum. clxxxviii. genuit Noæ. Et fiunt
uſq; ad diẽ natiuitatis Noæ anni uitæ Mattuſalah. cccly. Secẽteſimo at ãno uitæ Noæ diluuiũ factũ

3

