N CTranſite omnes in chalannæ: quæ nunc appellatur theſiphon: & trã
NRiſite omnes Qui ſunt iſti omnes? utiq; illi de quibus ſupra dixerat: optima
ℳtes capita populorũ: & qui opulẽti eſtis in ſyon: & confiditis in monte ſa
' mariæ: Vos igitur tranſite in perſidis ciuitatem: & diligenter attendite. &
iinge pergite in emath magnam quæ nunc antiochia nominatur. magna
MAAautem uocat ad diſtictionem minoris emath quæ appellatur Epiphania:
–Vnde uſq; hodie pergẽtibus meſopotamiam prima manſio uocatur em
mas: corrupto quidem uocabulo: ſed priſtini nominis ueſtigia retinens

4

(REAcuius regio appellatur reblatha: in qua præſente nabuchodonoſor regis
— Nehm UH judeæ ſedechiæ interfecti ſunt, filii & oculi illius excecati: & deſcendite in
quit in geth paleſtinorum. uos qui habitatis in monte ſyon & in monte ſamariæ: deſcendite ad pa/-
leſtinos qui moranturin campeſtribus & ad optima quæq; regna horum qui in diuerſis ciuitatibꝰ
ſubiacent gazæ & aſcalonis.azoti accaron.& geth:& uidete ſi latior terminus eorum termino ue//
ſtro ſit.utrum uos an illi maiores obtineatis prouintias: Vos inquam uos de populo iſrahel qui ſe/-
parati eſtis in diem malum:in die uidelicet captiuitatis & appropinquantis ſolio iniquitatis ad ini
quũ iudicem pergitis babylonium: Qu cum hec paſſuri ſitis nunc dormitis in lectis eburneis & la
ſciuitis in lectis mollibus ut ſomno libidinem copuletis: Qui comeditis non ad repellendam fa-
mem && ad ſuſtẽtandum corpus humanum: ſed ad delitias atq; luxuriam: ur gricqud in gregibus
& in armentis tenerum & pingue eſt: ueſtræ gulæ paretis: quibus non ſufficit libido pœnis & gut/
turis eſtuans cibis delicatiſſimis: niſi tibiarum & pfalterii & liræ canticis aures ueſtras mulceatis: Vt
quod dauid fecit in cultum dei læuitarum ordines & organorum tepperiens uarietates: Vos ad uo
luptatem & luxuriam conferatis. Et bibitis in fialas uinum: non ad ſatiandam ſitim: ſed ad opprimẽ
duùm animum: Et ungimini: non ad labores corporis mittigandos oleo puriſſimo. ſed unguentis
prætioſiſſimis: cumq; his delitiis afluatis: ſi quos uideritis perire de populo.nulla miſericordia ſup
eorum interfectionem flectimini: Sed cõtemnitis quaſi bruta animalia: Et in ſuo beſtias cruore pe
untes: Hunc eundem ſenſum etiam Ezechiel propheta ſub paſtorum ponit exemplo. qui come/
dunt lac de ouibus: Et ueſtiuntur lanis: Et quicquid primum eſt deuorant: & uulnerata non ſanant:
confracta non ſolidant:pereuntia non requirunt: Cuncta quæ iuxta hiſtoriæ diximus ueritatem ſe
cundum. Ixx. interprætes ad allegoriæ nubilum tranſferamus: Domus iſrahel quæ a me receſſiſti ꝗᷓ
confidis in monte ſamariæ: quæ uidemiaſti primitias nationum: Tranſi & uide & perge ad muros
plurimos.hoc enim interpᷣtatur emath: rabba:atq; inde clementer deſcende in torcular eorum qui
cadent bibentes. geth enim & philiſtiim hoc reſonant: & omnia contemplare præcipueq; optima
regna uel optimas ciuitates de omnibus regnis & conſidera ſi plures ſunt termini eorum quam ue
ſtri. Si enim uoluerimus mente tractare & uniuerſarum gentium diſcutere philoſophiam. ægyptio

rum indorum atq; perſarum repperiem anguſtiores earum terminos. ſanctarum terminis ſcriptu

rarum:In omnem enim terram exiuit ſonus eorum. Iſti quibus ſupra dixerat domus iſrahel tranſi-
te omnes & uidete a qualibus uitiis ad meliora tranſire iubeantur ſequens ſermo demonſtrat: Qui
ueniunt in diem malum: Non quo dies ullus ſit malus: ſed quod unuſquiſq; paret ſibi malum iuxt⸗
illud quod in eccleſiaſte legimus. ne dixeris dies priores meliores erant mihi quam iſti: quoniam
non in ſapientia interrogas ſuper hoc ſtultum eſt enim referre ad tempora. cum in noſtra ſit pote/
ſtate uel bonum diem nobis facere uel malum. Iſti appropinquant atq; contingunt ſabbata menda
tia quomodo enim circunciſio carnis & circunciſio cordis appellatur: & ſunt in manifeſto iudæi &
in occulto quorũ alterum abiicitur alterum comprobatur: Ita ſunt ſabbata domini ſancta & uerita
te ſubnixa:Et alia non ſancta atq; mendatia quæ occidentis litteræ ſequuntur otiũ: qdq; ſequitur.

Qui doꝛmitis ſuper lectos eburneos.

CSic interprætari poſſumns: Qui athleta eſt domini & exercetur ad luctam & præparat ſe cõtra ad
uerſarias poteſtates dormit in nuda humo imitans iacob: & ponit ſibi lapidem ad caput quem

reprobauerunt ædificantes & factus eſt in caput anguli: Qui uero delitiis uacant atq; luxuriæ: & om

nia uentris cauſa faciunt:Dormiunt in lectis eburneis mortui animalis & immundi herent oſtibus:
Ue hiiii

PHiero.liber

Et quia pulchra uidentur uitia & præſenti nitore delectant requieſcunt in eorum lectulis & ſopore
grauiſſimo deprimuntur. Iſti non comedunt ſolidum cibum & athleticum de quo roborentur ui/
res luctantium: ſed molem & tenerum & ſiniſtrarum partium: quales ſunt edi de gregibus & uituli
ſaginati & teneri imo adhuc lacte nutriti: hoc enim ſignificat &ανσπα ra B. Concrepant quoq;

mambus ad uocem organorum & ſonitumeut omnia opera eorum ſpectẽt uoluptatem: nihilq; fa

ciant niſi quod uentri procuret & lIibidini: nec ſtatim nobis illud prudens lector opponat. Et quo
modo ſcriptum eſt flumina concrepent manibus & omnes gentes plaudite manibus iubilate deo
adiutori noſtro: l bi enim non ad organorum dicuntur ſonitum concrepare ſed in laudes dei
unum habere cõſenſum: Poſt organorum uocem intulit quaſi ſtantia putauerunt. Et non quaſi fu
gientia: res enim ſeculi & omnia corpota ſecũdum epicurum per momenta fluunt: nihil enim fuga
tius ſeculo:rebuſq; ſeculi quas dum tenemus amittimus & per infanriam: pueritiam: iuuentutem:
uirilem: & igraueſcentem ac maturam ætatẽ: annoſq; ultimos ſenectutis in quæ ſeptem ſpatia phi-
loſophus uitã deſcribit humanam mutamur: & currimus: & neſciẽtes ad mortis terminos perueni
mus. Quodq; ſequitur. 2
CAui bibunt defecatum vinum.
CProprie referri poteſt qui quaſdam ſcripturas probant:quaſdam reprobant:defecata cupientes ui
na potare. cum in ſanctis ſcupturis nihil turbidu ſit: at cenoſum: ſed totum de ſuperiori unda pu
riſſmum:ſſti primis unguntur unguentis: qui non habentes artem ungnentaria m abſq; ulla ſcien
tia ſcripturarum: & traditionibus ac doctrina apoſtolorum uẽdicant ſibi ſacerdotii dignitatem: &
unctos domini ſe eſſe dicunt:oleumq; puriſſimum ſenſus ſui fece contaminant. Cumq; hæc faciãt
interfectione eorum quos deceperunt nullo dolore cruciantur: ſed gaudent in alienis mortibus: &
miſerorum ſanguine delectãtur: ſenſus iſte pulcherrimus in quo dicitur quaſi ſtantia putauerũt &
non quaſi fugientia in hebraico non habetur: ſed pro eo ſcriptum eſt ſicut dauid putauerunt ſe ha-
bere uaſa cantici.unde uidetur mihi ab interprætibus additus qui in diſcretione luxuriæ contra ui/
tia & uoluptates huiuſmodi ſententiam protulerunt: ut non uerterent quod ſcriptũ erat ſed de ſuo
quod ſibi uideretur adderent imo mutarent. S .
CQuapꝛopter nunc migrabo in capite tranſmigrantium:⁊ auferetur factio laſciuientium.
CPropter ſuperiores cauſas quas propheticus ſermo deſcribit eorum qui dormiunt in lectis ebur/
neis & laſciuiunt in ſtratis: & comedunt agnos de grege: & uitulos de medio armenti: Et canunt

ad uocem pſalterii: bibunt in fialis: Et optimo unguento delibuti ſunt: & inſuper nihil patiuntur

ſuper contritione populi eius qui de ioſeph ſtirpe generatus eſt: Nunc dominus comminatur & di
cit quia iſta & iſta fecerunt migrabunt in capite tranſmigrantium. Et eſt ſenſus nequaꝗ in futurum

pœna differtur neq; longis poſt ſeculis prophetatur: quod nunc ingruit:nunc uenturum eſt meus
ſermo prædicit. ituros eos eſſe in principio tranſmigrantium principes uidelicet: & potentes: quibꝰ
ſupra dixerat. Audite uerbũ hoc uaccæ pingues quæ eſtis in monte ſamariæ: & rurſum: Whe ꝗ opu
lenti eſtis in ſyon & confiditis in monte ſamariæ optimates capita populorum: Vos qui primates
eſtis diuitiis:primi captiuitatis ſuſtinebitis iugum: Secundum illud quod in Ezechiele ſcriptũ eſt a
ſanctuario meo incipite: non a ſanctis ut pleriq; eſtimãt: ſed a ſubuerſione templi quod ſanctum fu
it:potẽtes enim potenter tormenta patiẽtur:Et cui plus creditur plꝰ exigitur ab eo. & aufferetur in
quit factio laſciuientium qui in capiendis uoluptatibus unũ habuere conſenſum & cõmeſſationes
exercuere ac ſimbola:hi pariter auferẽtur ut quorum una fuit Iuxuria. una ſit pœna. pro quo. Ixx. in/
terprætati ſunt. auferetur innitus equi & ephraim. quod in hebraico nõ habetur: & ex ſuperfluo diſ
ſeretur a nobis cum tropologiam texere cœperimus. Iurauit dominus deus in ſemetipio ſiue ut in
hebreo legimus in anima ſua. iuxta illud quod in eſaia ſcriptum eſt. neomenias & ſabbata ueſtra
& dies feſtos:odit anima mea: Nõ quod geus animam habeat: ſed quod humanis loquatur affe
ctibus nec mirum ſi animam habere dicatur: cum etiam membra cætera quæ uiliora ſunt anima pe

des & manus ac uentrem: Et artus cæteros ſe habere teſtatur: quod ſi oppoſuerint nobis hi qui chri

ſtum negant humanam habuiſſe animam: ſed ĩK humano corpore deum fuiſſe pro anima Audiant
in chriſto ſubſtantiam animæ demonſtrari: quomodo in membra corporis eius habuere ſubſtanti

am: In deo autem patre ut cætera quæ dicuntur non ſunt membra:ſed per eorum uocabula eſſciẽ

tiarum diuerſitas inducitur: Sic & animam non eſſe ſubſtantialem: ſed affectum mentis internæ &
cogitationum locum per quem deus ſuam iudicet uoluntatẽ. Iurauit dominus deus exercituum
ideſt ſabaoth pro quo uirtutum. Ixx.tranſtulerunt ſe deteſtari ſuperbiam iacob:Et domus eius odiſ
ſe:hic iacob ſecundum ſuperius capitulum ubi ſcriptum eſt: & nihil patiebantur ſuper contritione
ioſeph aut decem tribuum accipi: aut certe uniuerſam domum duodecim tribuum: Et traditurũ ci
uitatem cum habitatoribus ſuis uel ſamariam uel certe hieruſalem aut ĩ commune utrumq; quod
ad tempus domini ſaluatoris referre poſſumꝰpoſt cuius aduentum & paſſionẽ deteſtatus eſt deus
omnem ſuperbiam uel iniuriam iacob. Quia illum fabri filiũ & ſamaritanum & habentem demo⸗-

Eezch. 9. c
Sap. 6.a.

Eſaie.l.d.

Math.i·g

ſehh⸗

ſbqc⸗
uch. 9.
giele ⸗
Ahe,

(enidd
lreid⸗
itd.
lege
5649

Zo i4
loia.
Luo.
ho ⸗
i⸗
it
i.

letieb

de
li⸗
dlli

o⸗

n
tra kſe
ſte
ape
chii
lin
tmnti,
ſci
ne
Odl
jone
i,
Mat⸗
0
1

Mar 6 6.4.
lIoa. 8. f.

ps.19 2
5S:32.
Deut 17
Iob.39.c.
zach. 9. b.
Hiere.).c.
Ad he.6.c

Gen. i8. d.
Eze.i8.a.
Mat.8.c.
Luc·9.g.
Ps. 49.

ps 48. c
Io.i. a.
ExO 2 iz. d-
Ps. 77.
&. io 4
&. i34.
&.3.

Super ⸗Amos.c.vii.

nium conclamabant iccirco hieruſalem tradita eſt cum habitatoribus ſuis romanis exercitibus: Et
in tantum dei cõtra eos ira deſeuit: ut etiam ſi remanſerint decem uiri in domo una ipſi quoq; mo/
riantur: Et propinquus ſiue uicinus comburat cadauera mortuorum ut efferat oſſa de domo quia
præmorientium turbæ integra corpora efferre non ualeant. Cumq; iam laſſus fuerit aſportãdo.in
terroget eum qui in penetralibus domus eſt utrum ſuperſint quos ſibi tradere debeat: Et ille reſpõ
deat finis eſt iã nõ habeo què tibi tradã ad ſepeliendum: Et anteqᷓ non habere ſe iuret: ille qui inter
rogabat:Et foris erat & non eſſe cognouerat imperat ei & dicit. Tace & nõ recorderis nominis do
mini:Hoc autem iccirco commemorat ut oſtendat ne malorum quidem pondere & neceſſitate cõ
pulſos uelle nomen domini confſiteri: Et in tantam apud iſrahel obliuionem dei ueniſſe uocabu/
Ium:ut ne in ſimplici quidem iuramento nomẽ eius dignetur audire: Tenues hiſtoriæ lineas duxi
mus nunc allegoriæ imponamus manum. Principes hereticorum qui propter delitias ſuas meum
populum deuorabãt & nihil patiebantur ſuper contritione ioſeph. primi dicuntur ad pœnas: & au
feretur innitus equi & ephraim qui in ſcripturis ſanctis dupliciter accipitur: aut in ſuperbiam potẽ-
tatumq; eorum qui inniunt: aut in libidinis magnitudinem: in ſuperbiam malorumq; conſenſum
ut ibi. hi in curribus & hi in equis. Et falax equus ad ſalutẽ: & regibus iſrahel præcipitur ne ſibi mul
tiplicent equos & in libro iob: Vox equi clangori tuba comparatur. in zacharia quoq; legimus
quod euangelli teſtimonio comprobatur & refertur ad præſentiam ſaluatoris gaude nimis
filia ſyon. prædica filia hieruſalem. in libidinis uero magnitudinem & efftenatum coitus deſi-
derium ut hieremia qui luxurioſos adulteroſq; deſcribens intulit: Vnuſquiſq; ſuper uxorem proxi
mi ſui inniebat: tales equos chriſti aduentus & dei ira ſubneruat:Et iurat domimus ſuper ſemetipſũ
quia maiorem per quem iuret non habet: ſe deteſtari omnes hereticorum cõtumelias & uniuerſas
regiones eorum odiſſe: Quicquid enim iniuria eſt & dignum odio dei. Et ablaturum ciuitatem &
conciliabula eorum cum his qui habitant & populum uidelicet & magiſtros: & etiam ſi reliqui fue
rint decem uiri: qui ſi fuiſſent in ſodomis & gomorris nequaꝗᷓ ſuper eas deſcendiſſet incendiũ om-
nes eſſe morituros ea morte quæ ducit ad tartarũ: de qua Ezechiel ſcribit anima quæ peccauerit ip
ſa morietur. Iſtorum oſſa ſepeliunt propinqui & domeſtici eorum: de quibus dicitur: dimitte ſine
mortui ſepeliant mortuos ſuos: Et ille qui foris eſt & domum non ingreditur mortuorum: ſed ma
gis mortuos foras eicit imperat ei qui comburit mortuos & diſſoluit in cineres: & eorum oſſa com
minuit ut taceat:Et puriſſimum dei nomen mortuo ore non maculet peccatori autem dixit deus:
quare tu enartas iuſtitias meas: & aſſummis teſtamentum meum per os tuum: Vnde & nos proui
ere debemus ne mortui ſepeliamus mortuos: ſed ut magis uiuentes eos qui ſunt mortui produca
mus ad uitam: Quod ſi non fecerimns imperatur nobis & dicitur tace: quia indigni dei nomi-
ne iudicamur. „N—
Auia ecce dominus mandauit ⁊ percutiet domũ maioꝛẽ᷑ ruinis:Et domũ minoꝛẽ ſciſſionibꝰ.
CQna in tatam rabiem proſiluiſtis: ut etiam mortis tempore & iminentibus malis nolueritis no-
mẽ domini nominare: ideo mandauit dominus & percutiet domum maiorem ruinis: Et domum
minorẽ ſciſſionibus: ſi mandat quomodo percutiet:ſi percutit: quomodo mãdatur: ſed in eo quod
mandat & iubet miniſtris. uidetur ipſe percuttere quomodo in iubente patre & faciente filio fecit
ipſe qui iuſſit.Impleto illo uerſiculo.ipie dixit & facta ſunt ipſe mandauit & creata ſunt. Omnia eniĩ
per ipſum facta ſunt & ſine ipſo factum eſt nihil. Et in ægypto primogenita quæ ab exterminato/⸗
re cæſa referuntur.ſe dominus interfeciſſe teſtatur. Sic & in præſenti loco mandat dominus Et ip-
ſe percutit per miniſtros: Domum maiorem ruinis: ideſt decem tribus quæ appellabantur iſrahel:
Et domum minorem ſciſſionibus:duas tribus quæ regebantur ab ſtirpe domus dauid: Et nota ſin/
gulorum proprietates. iſrahel quia maiora peccauerat feritur ruinis: Et in eternam traditur captiui/
tatem domus autem iuda in qua erat templum & quæ ex parte peccauerat.Ixx. annorum captiuira
te retinetur: Et non percutitur ruinis ſed ſciſſionibus: Sciſſa enim domus ſarciri poteſt: ruinæ non
tã inſtaurationem quã ædificationem deſiderant: Cuius utriuſq; domus ruinas & ſciſſiones equis
& bubalis cõparat quorũ priores in petris currere nequæunt poſteriores tam indomiti ſũt ut iugũ

ceruicibus non recipiant: & cum ſilueſtres boues ſint propter feritatem nolint terram uomere ſcin

dere. Vos, autem cum equi & bubali naturam ſuam mutare non poſſint mutaſtis naturam dei: ut
dulce amarum faceretis. & fructum iuſtitiæ eius in abſinthium uerteretis: quæ eſt herba amariſſima
qui lætamini in nihili uel in idolo uituliſq; aureis qui nihili ſunt. dicente heſter ad dominum. Ne
tradas ſceptrum tuum his qui nõ ſunt: uel in nihili atq; mendatio: Qui propria fortitudine putaſtis
aſſumpſiſſe uos cornua: & reges: & potentiam: quibus uentilaretis inimicos: Quia igitur iſta feciſtis
Ecce ego ſuſcitabo ſuper uos o domus magna & domus minor quæ feriendæ eſtis ruinis & ſciſſio
nibusideſt o domus iſrahel & omnes duodecim tnibus gentem ſeuiſſimam aſſiriorum. & caldæo
rum quæ uos conterat atqʒ ſubuertat a principio uſq; ad finem.a capite uſq; ad caudam terminis
itii

õ

DD3LHiero. liber

terræ ueſtræ qui ſolem reſpiciunt uſq; ad torrentem deſerti ſiue occidentis ut. xxx. tranſtulerunt id
eſt ab emath uſq; ad rinocuraram inter quam & peluſium riuus nili ſiue torrens de heremo ueniẽs
mare ingreditur emath. ut ſupra epiphaniam diximus: quæ ab antiocho. cui cognomẽtum epipha
nes fuit nomen ſortita eſt: Qui autem putãt quod hic domus iſrahel decem tribus ſignificet expla
nare non poterunt. Quomodo in comminatione dicatur aduerſus decem tribus quod conteren/
dæ ſint ab epiphania uſq; ad terminos ægypti: quibus terris nõ utiq; decem tribus: ſed omnes duo
decim cõcluduntur: in quibus etiam fuit iudas & beniamin: Quidam iuxta ape Toντι domü
magnam & domum minorem iudaicum populum ſignificari putant & de gentibꝰ eccleſiam con
gregatam: illi enim magni propter patres uocantur: & legem & prophetas: nos minores qui abſq;
teſtamento fuimus & mandatis dei: de quibus in cantico legimus: Soror mea paruula eſt & ubera
non habet: quæ domus magna & parua in unam dei familiam congregata ſi non habuerit diſcipli
nam & dei mandata non fecerit percutietur ruinis & ſciſſionibus: Quotienſcumq; ergo uel in perſe
cutionibus uel in hereſibus & ſciſmatibꝰ domus dauid quæ eſt eccſeſia corruit atq; laceratur: dei p
cutientis oſtendit manum. quam ſi uelimus effugere comparationis audiamus & faciamus exem/
plum:in petris equi perſequi non ualent: petra chriſtus eſt qui donauit apoſtolis ſuis ut ipſi quoq;
uocentur petra es petrus: Et ſuper hanc petram ædificabo eccleſiam meam: Qui in iſtis petris fuerit
aduerſariæ poteſtates quæ appellantur equi: de quibus ſupra diximus perſequi eum non poterũt
curſibus præpeditis: Et per ſingulas petras corruentibus: Veniamus & ad aliam ſimilitudinê iuxta
conſuetudinem noſtram editionem. Ixx. ĩterprætum diſſerentes: Niſi omnino hæreamus in hebrai
co illuſiſſe lectoris diligentiæ & tacendo de editione uulgata: fruſtra eam propoſuiſſe uideamur:
aut retinebunt inquit in fœminis: haud dubium quin equos ſignificet de quibus ſupra dixerat ſi
perſequentur in petris equi: Iſti equi ideſt contrariæ fortitudines: qui inſaniunt ad fœminas: quan/
do uirilem uiderint animum & dei fortitudine roboratum non audent accedere: Quando uero
effeminatam mentem & unguentis ac delitiis eneruatam: Et in muliebrem uerſam mollitiem ſta/
tim inſaniunt & ſe tenere non poſſunt & geſtiunt ad libidinem: Sequitur: Quia conuertiſtis in furo
rem iuditium: Conuertit in furorem iuditium. Qui iratus iudicat: & dicente domino nõ accipies
perſonam in iuditium: & in alio loco:non miſereberis pauperis in iuditio: & quia dei iuditium
eſt ille irata ad iudicandum mente deſcendit: immo cum cauſam neſciat: nec iuditii nouerit ue rita/

tem ante præiudicat qualem debeat ferre ſententiam: frutum quoq; iuſtitiæ qui dulciſſimus eſt uer

tit in amaritudinem: Quod de una uirture diximus & de reliquis prudentia fortitudine temperan
tia quarum qui iratus fuerit fructum capere non poterit: & cum cœperit amari erunt: Vnde dicirur
in eſaia:uhe qui dicunt dulce amarum & amarum dulce hoc autem illi dicunt qui non cauſas in iu
dicando ſed perſonas conſiderant: Et fructum chriſti iuſtitiæ qui eſt dulciſſimus uertunt in amaritu
dinem: Quicumq; igitur aut cõſanguinitate aut amicitia: Et econtrario uel hoſtili odio uel inimi

citiis in iudicando ducitur peruertit iuditium chriſti qui eſt iuſtitia: Et ftuctum illius uertit in ama

ritudinem. Qui hoc faciunt lætantur in nullo uerbo bono:ſiue fruſtra ut ſymachus tranſtulit & re
ſte in ſuperbiam elati dicunt nonne in fortitudine noſtra habuimus cornua? Cum eregione iuſtus
in domino gloriatur & dicat in te inimicos noſtros uentilabimus cornu:Et in alio loco: Non enĩ
in arcu meo ſperabo:Et gladius meus non ſaluabit me. Vnde & in exodo iuxta hebraicum: Et aqui
læ editionem legimus. & Moyſes neſciebat quia cornuta erat ſpeties uultus eius qui uere dicere po
terat in te inimicos meos cornu uentilo: legimus & in alio loco exaltauit cornu populi ſui: Et exal
tauit cornu chriſti ſui: Et cornu altaris & munda animalia atq; cornuta quæ ſola offeruntur domi-
no quorum interprætatio non huius eſt temporis: ob hæc tanta peccata & extremam ſuperbiam
quæ iniquitatem loquitur contra dominum: & ponit in excelſo os ſuum gentem ſeuiſſimam do-
minus deus omnipotens ſuſcitaturum eſſe ſe dixit quæ conterat & contribulet eos immo prohibe
at ingredi in emath: & uſq; ad torrentem occidentis: emath interprætatur murus aut murata: VO“/⸗
cabuntur itaq; ab hac gente ſeuiſſima cui ſupplicia delegata ſunt. Cum fugeret ad ciuitatem muni/
tam quæ eſt cæleſtis hieruſalem ne introeant & ſaluentur in modum illius capituli: quod in geneſi
legimus ubi poſuit deus cherubim & flämeam rompheam quæ uertitur ad cuſtodiendam uiam
ligni uitæ: ut ꝗ eiectfuerat de paradiſo nequaꝗᷓ illuc ĩgrederet᷑ ĩidignꝰquodq; ſeꝗtur uſq; ad torrẽ
tẽ occidẽtis de ſexageſimoſeptimo pſalmo ut ĩterpᷣtabimur ĩ quo ſcribit᷑:cãtate dño pſalmũ dicite

nomini eius iter facite ei qui aſcendit ſuper occaſum. Niſi enim mala opera in nobis occiderit chri

ſtus non aſcendit ſuper nos: Cumq; illa occiderint & Chriſtum habuerimus aurigam. Tunc nobis
proficientibus & ad meliora pergentibus:in eodem pſalmo imperabitur. Cantate deo pſalite do-

mino qui aſcendit ſuper cælum cæli ad orientem: Vnde & in myſteriis primum renuntiamus ei

qui in occidente eſt nobiſque moritur cum peccatis. Et ſic uerſi ad oriẽtem pactum inimus cum ſo

Can. 98.c.

De ute.i.c

&.i6. d.
Exo. 23 ·a.

ExO4 d

ps- 77

Gen. z. d.

le iuſtitiæz

.

rd

klind

Rong.
Eſioe

em⸗
N in
en Mi
e
un
bri
:
uſti
n/
ero
ta⸗
to
ies Der
Im a
da/ ke;
ner
kan
ur
nin
lim
umi
ma
Ale
ſt
i

0
I Ero
. Ps. i⸗
n iN!
0

SGSuper NAmos..c.vii.

le iuſtitiæ: & ei ſeruituros nos eſſe promittimus. Pro torrente occidentis: Symmachus interpræta-
tus eſt uallem campeſtrem. Theodotio torentem arabiæ Aquila: torrentem qui eſt in planitiꝰ.
Quibus uerbis oſtenditur nequaquam in eis a murata ciuitate excluſis muniri poſſe peccata. Nec
peruenire illos ad torrentem campeſtrem & planum ſiue deſerti qui tortẽs dicitur uoluptatis:iux
pſal.xxxy. ta illud quod legimus: de torrente uoluptatis tuæ potabis eos.

CAPITVLVM SEPTIMVM.B

Ec oſtendit mihi dominus deus:⁊ ecce fictoꝛ locuſte:in pꝛincipio germinantium ſero
. CNõ ſolũ ea quæ multa ſecula poſt futura ſunt:propheticus ſermo pᷣdicit: ſed & uicina
& quæ ſtatĩ uaticinium conſequantur: Solemus enim homines multo plus de nobis quam de po/
4. e.20. d. ſteris cogitare dicente Ezechia fiat pax in diebus meis: Et ut qui uiderint rebus expleta: quæ ante
annuntiata ſunt conuertantur ad cultum dei in cuius prophetis diuinationis eſt ueritas: oſtendit
igitur dominus ſennacherib regem aſſyriorum cum inſinita exercitus multitudine inſtar locuſtæ
uniuerſa tondentis eſſe uenturum:in principio imbris ſerotini: quando extrema dei omnipoten-/
tis miſericordia indigebat iſrael: huius autem locuſtæ fictor & creator eſt dominus. Quæ locuſta
uenit in principio imbris ſerotini quando cuncta uirent: parturit omnis ager & diuerſarum arbo-
rum flores in ſui generis poma rumpuntur. Et ut uno ſermone indicem quod uolo cunctarum
habũdantiam rerum flores arborum atq; herbæ ſegetum pollicentur. Has autem locuſtas quæ pri
mo uere uolitabãt bruchus ĩnumerabilis ſequæbatur. Qui ueniebat poſt imbrem ſerotinum: & ap
pellabatur tonſoruel tonſura regis: eo quod uniuerſa uaſtauerit & nihil pœnitus reliquærit herbæ
uirentis in terra. Hunc tonſorem ſiue tonſuram Eſaias acutam nouaculam uocat: quæ pilos om//
Eſaia. 7. d. nes & capillos iſrahelitici corporis raſerit: Cumq; ait dubitarem quæ eſſet iſta no uacula ſtatim in/-
tulit regem aſſyriorum. Nouacula igitur & tonſor regis exercitus caldæorum qui in modũ bruchi
uniuerſa popularus eſt: & non ſolum fruges ſed ligna: feænum: ſtipulamq; conſumpſit: fatum eſt
autem cum conſumaſſet bruchus qui uenerat poſt locuſtam comedere herbam terræ: & propheta
intelligeret quod uidebat ad præces uertitur. Et ait: Domine deus propitius eſto: obſecro: nolo in
ſubuerſionem populi mei mea uerba compleri: Nolo me ad hoc electum de paſtorum numero: ut
ruinam decem tribuum nuntiem: Quis enim ſuſcitare poteni Iacob: niſi tu ſolus: quo allidente
Rom. 9.ſ. nullus eſt qui ſuſcitet:paruulus eſt lacob: & crebra hoſtium incurſione deletus. Cumq; ille præcare
Eſa.io.c. tur & interioris hominis lachrimas funderet miſertus eſt dominus ſuper hoc & reſpondit: Nõ per
dam omne genu iſrahel: reliquiæ ſaluæ erunt: aut certe ſic accipiendum: duo pariter futura conſpe
xit: primum locuſtam: deinde bruchum: pro utroq; dominum depræcatus eſt: & in uno tantum
exauditur: ut bruchus uſq; ad internitionem cuncta non uaſtet: locuſta autem uolitans quædam
deuoret: quædam integra derelinquat. Videntur mihi. lxx. interprætes uerbum hebraicum Gozi.
quod interprætatur Tonſor ſiue tonſura intellexiſſe izai litteram Vau arbitrantes: & Bruchi in/
numerabilem multitudinem gog genti ſeuiſſimæ comparaſſe quæ terram iudæam uaſtatura aſ-
cribitur: Quid autem uoluerit aquila dicere: ecce ſerotinus poſt gaze regem cum gaza uerbo he/
braico aza appellatur:nõ ſatis intelligo:niſi forte pſum ſermonem goꝛi poſuit: & paulatim in ga/-
zair errore corruptus eſt:Dicamꝰ & ſpiritaliter: qui poſt opera iuſtitiæ: de quibus in propheta dici/-
Hiere.4. a tur ſeminate uobis in iuſtitia & innouate uobis noualia: & ne ſeminetis ſuper ſpinas: grauia pec/
caata commiſerint inducitur ſuper eos fœtus uel generatio locuſtarum: ueniens matutina: quan⸗-
do tranſeuntibus noctis tenebris: incipiunt ſua peccata cognoſcere: & quia non egerunt pœniten
tiam adducitur bruchus qui appellatur gog. rex: gog autem in lingua noſtra uertitur tectum: ſu
perba quædam & arrogans fortitudo: Cumq; terræ noſtræ fœnum ſtipulamq; conſumpſerit: qui/
CLuc.ĩꝭ. e. cunqʒ ſancti in populo fuerint ueniam præcabuntur & dicent. Domine deus propitius eſto: quis
Math. 9. c. enim alius ſuſcitare poterit Iacob: quis medicorum ſanare emorroiſſam niſi tu ſolus ad cuius ta/-
Mar. 6. ctum fimbrie ſtatim ſanitas redit. l
Luc.S.. C Paruulus eſt enim Jacob. .
Mal. 36.b CSiue modici numeri qa nulla in eis uel pauca uirtutũ remanſere ueſtigia: pœniteat te domine ſu
pſal.iOoi. per hoc qq factuꝝ te tuo populo cõminatus es:pœnitentiam aũt dei in ſcripturis ſic debemus ac/-
cipe:quomodo ſomnũ & iram: nõ quo deum pcœniteat & mutet ſententiã: qui loꝗtur ꝑ prophe/
tam. Ego deus & non mutor: & cui nos dicimus: tu autem idem ipſe es. Et anni tui non deficient.

Wiero.liber

Sed quo nobis ad meliora conuerſis. & ipſum pœniteat ſententiæ ſuæ ut nec iuſto reddat præmia
* quæ promiſit ſi declinauerit ad iniquitatem: nec peccatori pœnas quas comminatus eſt: ſi cõuer/
ſus fuerit ad ſalutem: dicitur ad eum qui acturus eſt pœnitentiam: ne dederis ſomnum oculis tuis:
neq; dormitationem palpebris tuis: ut libereris quaſi dammula de caſſibus: & ſicut aues ex laquæ/ p̃̈s. iʒ1.
is. Qui ſi dei primum mandata contempſerit: & poſtea in anguſtiis conſtitutus euigilare cœperit:
ſuſcitat dominus dormientem ſibi: & dicit exurge quare obdormis domine: ecõtrario qui theſau/ p̃ᷣs. 43.
rizauerint ſibi iram in die iræ deum iratum ſentient quod ſi elegerit pœnitentiam ira uertetur in
miſericordiam: & cum perturbationibus noſtris atque uirtutibus in utramq; pœnarum atque cle
mentiæ dominus commutabitur.
CBec oſtendit mihi dominus deus ⁊ ecce vocauit iuditium ad ignem dominus deus ⁊ deuo/
rauit abyſſum multam. „
CPrimum dominus oſtendit prophetæ fictorem locuſtarum in principio germinantium ſerotini
imbris: & poſt imbrem ſerotinum tonſorem regem: ſiue reges: & ut uerbum exprimamus e uerbo
tonſuram regis ſennacherb. qua cuncta decem tribuum totonderit: atq; uaſtarit: Nunc eidem do/

minus oſtendit Nabuchodonoſor immo uocat & uenire præcipit contra Iudam & Hieruſalem. ihe
Vocat autem ut templum & hieruſalem igne ſuccendat:& faciat in igne iuditium de eo qui quon klielii⸗
dam fuit populus ſuus: Cũq; ueniſſet ignis ad iuditium: & impleret domini iuſſionem: deuorauit
abyſſum multam:& comedet ſimul partem cunctas urbes zuckrtd⸗ partem domini quæ uocabatur
templum eius: Cumq; hoc propheta uidiſſet dixit ad dominum non ut ſupra propitius eſto obſe/ og
cro:ſed quieſce: uel deſine: ut quem cœpiſſe iam uiderat ceſſare præcibus impetraret: Præſertim cũ llrid⸗
nullus ſit alius qui iacentem & paruulum & humiliatum iacob ualeat ſuſcitare niſi domĩus qui po
teſt captiuos in caldæamq; tranſlatos reducere in terram iuda. Quia ſemel iuxta Oſeæ prophetäã pſal. 77.
& pſalmiſtam dicentem: ſilii ephraim intendentes & mittentes arcum decem tribus ad heretico-/ leniot
rum perſonam rettulimus quæ appellabantur iſrahel: & duas quibus iudas præerat ad eccleſiam: *

& eccleſiæ peccatores qui confitentur quidem rectam fidem:ſed propter uitiorum ſordes purgan/
tibus ſe indigent flamma.Iccirco nunc dominus ad ignem iuditium uocare ſe monſtrat ut uniuſ
cuiuſq; opus quale ſit ignis probet: & impleatur illud quod ſcriptum eſt. Ambulate in lumie ignis i. Cor. 3. c.
ueſtri: & in flammam quam ſuccenditis. Vnde & ad babylonem dicitur habens carbones ignis ſe/ Eſa. 0. d.
debis ſuper. Et in pſalmo. Lingua doloſa & plena mendaciis: igne carbonum dicitur eſſe purgan/
da. Quid detur tibi? Et quid apponatur tibi: ſagittæ potẽtis acutæ cum carbonibus deſolatoriis. pſal. ii9.
De his altaris carbonibus deſolator carbo duorum teſtamentorum forcipe p̃henditur. Et Eſaia la Eſaie. 6. c.
bia purgat immunda ut poſſit uerbum domini prophetare: uocatus autem ignis ad iuditium de/
uorat primum abyſſum: ideſt omnia genera peccatorum: ligna: fœnum: ſtipulam: & poſtea uenit
ad eos qui in peculium domini: & in eius parte reputantur. Tempus enim eſt ut incipiat iuditium .pe. 4. d
a domo domini. Et ĩ Ezechiel præcipitur his qui pugnas illaturi ſunt: a ſanctis meis incipite. Et in Eze. 9. c.
apoſtolo legamus: ſi cuius opus arſerit detrimentum patietur ipſe autem ſaluus erit: Cumq; omnes i. Cor.3.c.
fuerimus in peccato & iacuerimus ad ſententiæ ueritatem miſerebitur noſtri dominus. & quia par
uuli ſumus reſurrectionis nos tempore ſuſcitabit: ſiue ſuſcitauit per uirtutes qui uitiis iacebamꝰhoc
domino promittente atq; dicente:ſed & iſtud non erit: pulchræ autem dixit ſedetis: ut quia ſupra
lam dixerat hoc non erit:nõ enim in finem iraſcitur: neqʒ in eternum cõminatur: nõ ſecundũ pec/
cata noſtra fecit nobis: ſed quantum diſtat ortus ab occaſu longe fecit a nobis iniquitates noſtras. pfſal.ioꝛ.
Quomodo miſeretur pater filiorum miſertus eſt noſtir. ””ÿM
CMec oſtendit mihi:⁊ ecce dominus ſtabat ſuper murum litũ:⁊ in manu eius trula cemẽtarii.
CPrius quã de adamante diſſeramus quem Symachus &. Ixx. in hoc tranſtulerunt: Aquila & Theo
dotion ſtagnaturam & tabeſcentem: ut illam ſartaginem legimus in Ezechiele in qua populum Ezec.4·2.
obſidione uallante frixura ſigniſicatur. Etiam in decem tribubꝰ & in regno hieroboam qui nepos
erat hieu ſub quo propheta hæc cernit per ſtagnaturæ uocabulum demõſtraret: Dominus itaque
cernitur ſtans ſuper murum ſtagnatum ſiue litum & in manu eius ſtagnatio ſiue trula cementarii:
qua ſolent ſuperinduci parietes: & non ſolũ pulchritudinem accipere: ſed & fortitudinem contra
iniuriam imbrium & creberrimas tempeſtates legimus in Ezechiele dominum comminantem: Ezec. iz be
quod tempeſtate & grandine conſurgente nequaquã liniat nec ueſtiat parietem iſrahel: ſed dimit
tat templum diſſipari: Vnde & nunc dicit ille de quo ſcribitur ſtructor maceriæ uocabitur ipſe an/
gularis lapis & ædificator domus quod deponat trullam de medio populi ſui iſrahel: & ceſſare fa/
ciat atq; torpere:ut nequaquã ultra ſuperinducat eum & ſuo ueſtiat ac tueatur auxilio. Cumq; dñs
protectiõem ſuam:& ut ita dicã parietis ueſtimentũ trulla ceſſante ſubtraxerit. Tũc demoliẽtur ex/
celſa idolorum quæ hebraice appellantur bamoth. Et ſanctificationes decem tribuum diſolabun
tur ut deſtruatur dan & bethel in quibus adorabantur uituli aurei. Diximus ut potuimus quid ab
„ EN—.„X e EN. hebreis

.

i⸗
1

dos
gre
nn
umt
e
r
in

Philip. 2. a
Eſaie.liii.a

Ro.S.g.

Ioan.io.f.
Eſa.43.a

Super Amos..c.vii.

hebreis nobis iuxta hiſtoriæ ſit traditũ ueritatem. Tranſeamus ad ana gogen de xenocrate qti ſeri/
bit ſuper lapidum gemmarumq; naturis pauca uerba ponentes. Adamas ſui nominis lapis eſt quẽ
latinæ indomitum poſſumus appellare: eo quod nulli cedat materiæ: nec ferro quidem: Nam & ſi
ponatur ſuper incudem & graui ictu feriatur mallei: ante incus & malleus uulnus accipiunt quam
adamas cõteratur. Cumq; ignis omnia domet & uniuerſa metalla cõſumat:reddit achaindtenn pu
riorem: ut ne paruulos quidem in eo angulos uis nimii ardoris obtüdat. Vidi in auro adamãtem
magnitudine milii. Cunq; uicinum conſumatur aurum: aut longo uſu a nimia uetuſtate: ſolus ada
mas non atteritur: & nulla lima imminui poteſt: ſed econtrario limam terit. Et quicquid attigerit
lineis ſulcat:hic lapis durniſſſimus & indomabilis ſolo hircorum cruore diſſoluitur: & miſſus in ca-
lidum ſanguinem perdit ſortitudinem ſuam. Eſt autem paruus & indecorus ferru gineum habẽs
colorem: & ſplendorem criſtalli. Quattuorq; adamantis genera deſcribuntur. Primus eſt indicus
Secundus arabicus: Tertius macedonicus. Quartus cyprius: pro qualitate regionũ: uel plus: uel mi
nus duritiam poſſidentia: Dicitur quoq; in electri ſimiſitudinem uenena depræhendere: & malefi-
