iam oẽs gentes crediderint in dĩm ſaluatorẽ: Nec poſſit eligi quæ omnino deſtructa eſt. Recte au . ler⸗
tem poſt captiuitatem ſilia ſyon prouocatur ad gaudium. De qua in pſalmo dicitur. Cum conuer/ p̃g. 15. leuce
terit dominus captiuitatem populi ſui exultabit Iacob & lætabitur Iſfrael. enon
¶ Sileat omnis caro a facie domini quia conſurrexerit de habitaculo ſancto ſuo. LXX. tain
ETimeat omnis caro a facie domini quoniam ſurrexit de nubibus ſanctis ſuis. . lor⸗
Cum hæc ſe ita habeant: & poſſeſſurus ſit dñs iudam partem ſuã: & electurus Hieruſalem: omne nee
hoium genus dñi formidet aduentũ. Quia ſurrexit de habitaculo ſancto ſuo. Surgere aũt dñs dici M
8 8 . no
tur & quaſi euigilare de ſomno qñ conſurgit in uindictam populi ſui: iuxta illud qc ſcriptum eſt. ſ
Exurge ut ꝗd dormis dne.Siue iuxta.Ixx.qui dixerũt ſurrexit de nubibꝰ ſanctis ſuis:patriarchas ꝓ/ 8
phetas & apoſtolos intellige: ꝗĩbus mandauit dũs ne pluãt ſup iſtael i. mbrem. Iſtæ ſunt nubes de ꝗ e
bus ſcriptum eſt: & nubes ſpargũt iuſtitiam: neq; enim nubes iſtæ corporeæ in quas aer denſior co 10
gitur: Poſſunt pluere iuſtitiam: in his & cum his nubibus dñs in euangelio uentuꝶ ſe eſſe dicit: Et Luc. 2l. f. 3
in Eſaia legimus qd dñs in ægyptũ uenerit in nube leui. Egyptus mundus accipitur: in quẽ domi Eſa. 19.2.
nus deſcendiſſe memoratur in carne: quæ edita de utero uirginali nullo humani ſeminis & pecca/ 4
torum põdere grauabatur. Quod aut oĩs caro: nõ abſolute hoĩum & beſtiaꝶ & uolatiliũ & piſciũ: ⸗
ſed ſpecialiter hoĩum accipiatur. Illa ſcriptura ſigniſicat. Exaudi orationẽ meã ad te oĩs caro uẽiet. ps. 64. nes
Neq; eni ad dũm oĩs caro irrationabiliũ uentura ẽ aĩantiũ ſed illa qᷓ donũ ſancti ſpũs ſuſceptura ẽ. dͤ
Et de qua dicitur Effundã de ſpiritu meo ſuꝑ oẽm carnem & ꝓphetabũt ſilii ueſtri & filiæ ueſtræ. ohe. 2.g. li ine
CAPITVILVM TERTIVN
FS toſtẽdit mihi Jeſũ ſacerdotem magnũ ſtantem coꝛam angelo dñi:Et ſatan ſtabat a de ſin
S rEtris eiꝰ vt aduerſaret᷑ ei:Et dixit dñs ad ſatan: Increpet dñs in te ſatan:⁊ increpet do/ ch
mmminus te qui elegit hieruſalẽ: Nũquid nõ iſte oꝛris eſt erut de igne:Et ieſus erat in Ct
A qutꝰ veſtibus ſoꝛdidis:⁊ ſtabat ante faciem angeli:qui reſpondit ⁊ ait ad eos qui ſtabãt ni
coꝛam ſe dicens:auferte veſtimenta ſoꝛdida ab eo ⁊ dixit ad eum: Ecce abſtuli a te inquitatem m
tuam:⁊ indui te mutatoꝛijs:Et dixit ponite cydarim mundam ſuper caput eius:⁊ poſuerunt cy
darim mundam ſuper caput eius:⁊ induerunt eum veſtibus. LXX OWUYh

ℳ —⏑

Et oſtẽdit mihi dominus Jeſum ſacerdotẽ magnũ ſtantem ante faciẽ angeli domini:⁊ diabo
Aus ſtabat a dextris eius vt aduerſaretur ei:Et dixit dominus ad diabolum:Increpet dominus L 5b⸗
in te diabole:⁊ increpet inte ꝗ elegit hieruſalẽ: nõ ne iſte vt toꝛris eſt erutꝰ de igne:Et ieſus idutꝰ
erat veſtibus ſoꝛdidis:⁊ ſtabat ante faciẽ angeli dicens abſtuli inigtates tuas ⁊ idui te eum pu

doꝛem:⁊ dixit ponite cydarim mundam ſuper caput eius:Et circũdederũt eũ veſtimentis. 14
CAnteꝗqᷓ ueniamus ad intelligentiã ſpiritalẽ: quõ hebrei locũ iſtũ ediſſerãt: ſtrictĩ breuiterq; dicen- 02
dũ eſt:leſũ ſacerdotem magnũ quẽ græci âρ ερπα latini põtificẽ uocãt: Filiũ ioſedech ĩtelligi uo 1
lũt.q cũ ⁊orobabel populo pᷣfuit:Ex cuius dextris ſtabat aduerſarius hoc.n.ĩterprætatur ſatan ut ad ””ð
uerſaretur ei: Et recte ſtabat a dextris illius nõ a ſiniſtris: qa uera erat accuſatio: eo quod & iꝑſe cum —ff
cæteris alienigenã accepiſſet uxorẽ. Qd in Eſdra & in malachia ꝗq huc ꝓphetã ſequitur: pleniſſime Egꝗ. 9, 4

ſcriptũ eſt. Dixitq; dñs ad ſatan: ad accnſatorẽ & ad aduerſariũ eius. Ipſe eſt. n. inimicus & uĩdex ac
cuſator fratrũ ſuo. Increpet dñs in te ſatan: ut pluit dominus a domino: Increpet dñs in te qui ele/- n
git hieruſalẽ. Cũ ergo de cũctis iudæ urbibus nüc electa ſit hieruſalẽ: neq̃ꝗᷓ imputãte domino pecca
ta quæ fecit: Cur quaſi torrẽ quem uulgo mone uocãt. Ieſũ conaris obruere.ꝗ de babylonica capti-
uitate quaſi ſemiuſtus euaſit. Qd autẽ ſeqtur. Ieſus erat indutus ueſtibus ſordidis: Tripliciter interpᷣ eeb.
tatur: Vel ob cũmugium illicituù: uel ob peccata populi uel ꝓpter ſqualorẽ captiuitatis: Angelus aut
añ eiꝰ faciẽ ſtabat Ieſus: pᷣcepit cæteris angelis ex pſona domini ut aufferrẽt ab eo ſordida ueſtimẽ
ta:de ꝗqbus ſupra divximus: qui cũ præceptũ opere impleſſent:rurſũ idem angelus loquitur ad Ieſum
ecce abſtuli a te iniquitatẽ tuam: Hæc ſũt ſordida ueſtimẽta: & indui te mutatoriis: hoc eſt Iſraelitẽ
tibi cõiugẽ copulaui pro quo. xx. tranſtulerunt roAaq quam nos tunicam talarem poſſumus di-
cere: eo quod uſq; ad talos & pedes fluat. Quod ſeꝗtur: Ponite cydarim mundam ſuper caput eius
Pro cydari in hebreo hegimus aaiph quæ mitra a pleriſq;ʒ dicitur: & in hac uolũt intelligi ſoerdo⸗
tii dignitatem: quod ablatis ſordibus peccatorum undutn habuerit ſacerdotium: Hæc iudæi. No
ſtri autem ita diſſerunt: Sacerdotem eſſe magnum ad quem dicitur: Tu es ſacerdos in eternum ſecũ
dum ordinẽ melchiſedech Qui qm̃ per ſe uideri non poteſt a domino: pphetæ oſtẽditur ſtãs corã
angelo dñi: quẽ uolũt magni cõſilii eẽ angelũ:nõ ꝙ alter & aliter ſit: aut duas pſonas recipiamꝰ in
fio: Sed qd idem atq;ʒ unus: & quaſi hõ ſordidatus oſtenditur: & quaſi angelus mediator oin
& dei

Super zachariam. c. il.

ſ c& dei apparere dicatur: Non autem eſſe filium Ioſedech ex hoc conãtur oſtendere: Qd non ſit ap/
. poſitũ in præſenti loco filius Ioſedech: qui in aliis locis ubi uere de leſu dicitur filio Ioſedech ſem/
per patris cognomine cenſeatur: Stãs igitur cernitur Ieſus & ſtabili conſiſtens gradu: Et ſatan ſtans

a dextris eius ut aduerſaretur ei: Temptatus enĩ eſt per omnem modum abſq; peccato. Et in euan/
gelio ad eũ tentator accedit: quærens ſemper dextris eius & uirtutibus contrairæ: Quodq; ſeqtur:
I. Increpet dominus in te ſatan: Et increpet dominus in te qui elegit hieruſalem: Sic ediſſerunt: Quia
li⸗ pater & filius dominus eſt: Et in centeſimonono pſalmo legimus:Dixit dominus domino meo ſe
de a dextris meis. Dominus de altero domino loquitur: nõ ꝙ ipſe dominus qui loquitur increpa/
re non poſſit: ſed ꝙ ex unitate naturæ: cum alter increpuerit increpet ipſe qui loquitur. Qui enĩ ui/
dit filium uidit patrem: & iſte eſt qui elegit hieruſalem: eccleſiam quæ pacem domini contẽplatur.
WGa Torris autẽ de igne erutus rectiſſime intelligi poteſt qui cũ in babylone fuerit: non eſt babylonio
4 igne cõſũpt.nec flãma ſeculi huiꝰattactꝰ: Vnde & moyſes in ſolitudine cernit uiſionem magnam
inq̃ ardebat rubus & non cõburebatur. Hic Ieſus erat indutus ueſtibus ſordidis: Qun cum non feciſ

9. ſſet peccatum: pro nobis peccatum factus eſt: & ipſe infirmitates noſtras portat: & pro nobis dolet
1 & nos reputauimus eum in dolore & in plaga & in anguſtia: Ipſe uero uulneratus eſt propter miꝗ
k Gal.ʒ. bi tates noſtras: & infirmatus eſt propter peccata noſtra. Et in apoſtolo legimus: Chriſtꝰ redemit nos
lrx de maledicto legis factus pro nobis maledictum: Hic in uiceſſimoprimo pſalmo loquitur: Longe
A. a ſalute mea uerba delictorum meorum:Et in ſexageſſimooctauo. Deus tu ſcis inſipientiam meam
4 & delicta mea a te non ſunt abſcondita: Quæ uniuerſa appellantur ſordida ueſtimenta. Et aufferun
u tur ab eo cum noſtra peccata deleuerit: Vt quod ille ſordidis indutus eſt ueſtibus: nos reſurgentes
eg in eo audiamus poſt baptiſma: candida ſint ſemper ueſtimenta tua: credentiumq; omnis eccleſia

e. audit per eſaiam: Lauamini mundi eſtote: Et de ipſo prophetatur In cantico canticotum: Quæ eſt
e Eſa. l,d. iſta quæ aſcendit dealbata oXXaρ aut incamationem eius accipe: quæ de terra eſt& ſignificatur
in pedibꝰ: Cydarim mundam ſauper caput illius: ſplendorem diuinæ maieſtatis inteilige: ut unusat
q; idem ſecundum hominem oπι—αâ ſecundum deum Cidari ornatus eſſe uideatur.
C Et angelus dñi ſtabat:⁊ conteſtabatur angelus dũi ieſũ dicens:Hec dicit dominus exercituũ

e ſi in vijs meis ambulaueris ⁊ cuſtodiam meam cuſtodieris:tu quoqʒ iudicabis domum meaʒ:
⁊ cuſtodies atria mea:⁊ dabo tibi ambulantes de his qui nunc hic adiſcunt. LxXxX.
n CEt angelus domini ſtabat:⁊ conteſtabatur angelus domini ad ieſum dicens:Hec dicit domi
nũs omnipotens:ſi in viis meis ambulaueris:⁊ pꝛecepta mea cuſtodieris:⁊ tũ iudicabis domũ
meam:⁊ dabo tibi qui conuerſentur in medio ſtantium iſtoum.
4 CNHebrei cœpte ĩterpᷣtationis ordinẽ ꝓſequẽtes ad ieſũ filiũ Ioſedech ab angelo dñi hæc dicta in
telligũt: qc;' poſt ablationem ueſtiũ ſordidaꝑꝶ & reſtitutã mũdi ſacerdotii dignitatem: præcipiatur
bo ei iuxta illud qd in euangelio ſcriptũ eſt: Ecce ſanus factus es ultra noli peccare: ne ꝗd tibi deterius
5 10.5 .8. b. fiat: & repromittitur ei pᷣmium ſi in uiis dũi ambulauerit: & eius præcepta ſeruauerit:q' & ipſe iu-
dex ſit domus eius:ideſt pontifex pſeueret in templo: & cuſtodiat atria eius atq; ueſtibula:& det ei
dñs ex angeloꝑ numero:ꝗ eo tpe ſtabant ante cõſpectũ eius:quoꝶ circualletur auxilio: & ab om

ni hoſtiũ fraude ſecurus ſit. Iuxta noſtros ꝗ hæc oĩa referunt ad dñm ſaluatorem. Hoc uidetur eſſe
difficile qd ieſu ab angelo dicitur: Si ambulauerit in uiis dñi & eius pᷣcepta ſeruauerit: ipſe quo
iudicet domũ eius: & cuſtodiat atria illius: & det ei ds ambulãtes de his ꝗ aſſiſtat ei:qd facile ſol/
uitur:Si cõſideremus eum ꝗ formã ſerui eſt dignatus aſſumere. Et cũ diues eſſet pro nobis pauper
n factus eſt. Quicqd igitur de mẽbris dicitur refertur ad corpus: & noſter profectus dñi uictoria eſt.
de Cumq; nos puenerimus in uiꝑꝶ pfectum: in menſuram etatis plenitudinis chriſti: ille iudicabit do
. Nl mum dei:Secũdum illud qqd apoſtolus dicit: Chriſtus aũt ſicut filius ſuper domum eius: cuius do/
mus ſumus nos. Et ad Thimotheũ Si tardauero ut ſcias quõ debeas in domo dei conuerſari: quæ
eſt eccleſia dei uiuẽtis colũna & firmamẽtum ueritatis. Et nõ ſolum iudicabit domũ eius ſed cuſto
Qiet atria dñi:De quibus ſcriptũ eſt. Adorate dñm in atrio ſancto eius. Iudicauit aũt ſiue iudicabit
3 Ephe.4.b. domũ eius ꝓ meritis ſinguloꝶ: Alii dans decem ciuitates: & alii ꝗqnq;. Et alios in eccleſia cõſtituẽs
ꝓphetas:alios apoſtolos:alios doctores:alios ſignificãtes: alios ꝓ oculis habens: alios ꝓ manibus:
alios pro pedibus: iuxta illud qc legimus: Deus ſtetit in ſynagoga deoꝝꝶ in medio aũt deos diiudi
cat. Dedit quoq; ei de angeloꝶ numero miſtros: ꝗ in carne còſtituti ſimiles angeloꝶ ſunt. Et de g/
bꝰapoſtolus loqbatur:Noſter municipatus in cæleſtibꝰẽ.Si.n.angeli nõ nubut neq; nubũtur:& q
in uirginali cõtinẽtia pſeuerãt ſimiles ãägeloꝑꝶ ſũt. Cur nõ putemꝰãgelicæ dignitatis apoſtolos &
ſctõs quoſq; datos ieſu: ut aſſiſtãt: & in eccleſia:& nũꝗᷓ fluctuãtes hẽant pedes ſi cũ ſtante ſtent dño.
CAudi ieſu ſacerdos magne tu ⁊ amici tui ꝗ hitãt coꝛã te qꝛ viri poꝛtẽdẽtes ſũt.Ecce.n.ego ad
ducã ſᷣuũ meũ oꝛiẽteʒ:qꝛ ecce lapis quẽ dedi coꝛã ieſu ſuꝑ lapide vno ſeptem oculi ſunt. LXX.
CAudl ergo Jeſu ſacerdos magne ⁊ ꝓximi tui qui ſedent ante faciem tuaʒ quia viri repa Iσ
koro:ideſt poꝛtentoꝛum ſpectatoꝛes ſunt:Quia ecce ego adducam ſeruum meum oꝛientem.qꝛ
lapis quem dedi ante faciem ieſu ſuper lapidem vnum ſeptem oculi ſunt.
CNoſtti hoc loco artantura iudæis quod iuxta conſequentiam textũq; ſermonis magis debeant

WMiero.liber Pꝛimus

leſum ſacerdotem intelligere filium Ioſedech: ꝗᷓ dominũ ſaluatorẽ: Si enim ad dominũ ſermo eſt:
ad vpm dicitur. Audi ieſu ſacerdos magnæ. Quis eſt de quo infertur. Ecce ego adducam ſeruum
meum oriẽtem: qui alio nomine lapis appellatur: & datus eſt corã ieſu: & ſuper hoc lapide ſeptem
ſunt oculi:Econtrario noſtri nituntur aſſerere: Et Ieſũ ſacerdotem magnũ & oriẽtem & lapidem:
ſecũdum diuerſas intelligentias chriſtum appellari. Sed hoc quõ de ipſo dicatur ad eum quaſi de
altero exponere difficilimũ eſt. Qui igitur ieſum uolũt eſſe filium Ioſedech ſacerdotem magnũ:
amicos eius qui habitant uel ſedent coram eo. Et qui uiri ſunt portendentes: diſcipulos eius inter
prætãtur & ꝓphetas. Prophetæ enim in ſignum ſunt poſiti futurorum. Quid eſt igitur qd ieſus &
amici ei* coguntur audire: Adducam ſeruũ meum orientem & reliqua. Supra ꝓmiſerat deus Ieſu
filio Ioſedech ſacerdoti magno qd ſi in uiis eius ambulaſſet & eius pᷣcepta ſeruaſſet: ipſe diiudica/
ret domũ eius & atria eius cuſtodiret: & daret ei miniſtros angelicæ dignitatis: Nũc ei dicit & ami
cis illius plenã ſœlicitatem & pfectã beatitudinem tunc futuram quãdo uenerit oriẽs:de quo ſcri⸗
ptum eſt. Ecce uir oriens nomen eius: Et in Malachia. Orietur uobis timentibus nomẽ meum ſol
iiuſtitiæ: & ſanitas in pẽnis eius: Et in numeris: Orietur ſtella ex Iacob & homo ex Iſrael: In euãge/
lio quoq; apertiſſime de xpᷣo legimus: In quibus uiſitabit nos oriens exalto illuminare eos qui in
tenebris & umbra mortis ſedent ad dirigendos pedes noſtros in uiã pacis: Qui oriẽs ipſe dicitur
&S& lapis angularis: quia populũ utrũq; cõtungat: & duos parietes in unam domũ cũſociet: Hic nõ
credentibus lapis ſcandali eſt. De quo & in pſalmis dicitur lapidem quẽ reprobauerunt ediſicãtes

hic factus eſt in caput anguli. A dño factum eſt iſtud: Super hunc lapidem ſeptem oculi ſunt. De ꝗ/ Eſa. 2.a.

bus loquitur Eſaias: Exiet uirga de radice lIeſſe & flos de radice cõſcendet & requieſcet ſuper eum
ſpiritus dei: ſpiritus ſapiẽtiæ & intelligentiæ: ſpiritus cõſilii & fortitudinis: ſpiritus ſcientiæ & pie-
tatis. Et implebit eum ſpiritꝰ timoris dei Qui ſacerdotem magnum & amicos eius dñm ſaluato-
rem & diſcipulos illius intelligi uolunt uiros repα Tοασοτονπ&πε portendétes ſic accipiũt: ut ad
apoſtolos referant: qui eius myſtica ſigna perſpexerint: & ex præſentibus futura cognouerint. Duũ

in eo qui a natiuitate cecus fuit oculos reſtitutos ſuper populo gentilium interprætãtur. Et in mu/ Iohã. 9. a.

liere ſanguine defluente eccleſiam ediſſerunt ſanguinis operibus liberatam. Hoc autem qqd' ſequi-
tur. Quia ecce lapis quem dedi coram ieſu. Amatores hiſtoriæ ſic de xpᷣo intelligunt ut poſt Ie/
ſum filium Ioſedech xpᷣm dicant eſſe uentuꝑꝶ.Hoc enim eſſe coram lIeſu ideſt in conſpectu eius: &
ante faciem: ut futura ſignificet: & appellari eum lapidem pro fortitudine & robore quo omnia re-

gna cõtriuerit: Quem etiam in Daniele de monte ſine manibus præciſum legimus. Danñ. 2. d.

CCEcce ego celabo ſculpturꝗ eiꝰdicit dñs exercituũ:⁊ auferã iniꝗtatẽ terre illius in die vna:In
Die illa dicit vũñs exercituũ. Nocabit vir amicum ſuum ſubter vineã ⁊ ſubter ficum. LXxX.
CEcce ego fodiam foueam dicit dñs omnipotens:⁊ cõtractabo omnem iniquitatem terre ulliꝰ
in die vno:in die illo dicit dis oĩpotẽs vocabit vnuſquiſqʒ ꝓximũ ſuũ ſubrer vitẽ ⁊ ſubter ficũ.
CSupra dixerat ecce hpis quem dedi coram ieſu ſuper lapidem unũ ſeptem oculi ſunt: Nunc con
ſequẽter αιε1†ααρποπρ ſeruat a lapide ubi dicit cælabo ſculpturam eius: ſiue ſculpã cælaturam illius
Quod enim hebraice ſcriptum eſt . Aquila interprætatus eſt aανναν
να°: dαουσ: deſt ſculptam aperturam eius: Et eſt ſenſus: Iſtum lapidem clauis crucis & lancea
militis faciam uulnerari: Et in illius paſſione auferam iniꝗtatem terræ in die una: De qua ſcriptum
eſt: Hæc eſt dies ꝗᷓ fecit dñs exultemus & lætemur ĩ ea. In illa die paſſionis xpᷣi uocabit: qui pfectus
eſt in xpᷣo: & cũ apoſtolis ad dñice beniuolentiæ culmen aſcendit: pximũ ſuũ: uel credentes ex iu/-

dæis: uel certe gentiliũ populum: ut ſubter uineã quæ appellatur ſorech. Et dicit in euangelio ego Io. 15. a.

ſum uitis. Et cuius ftuctus Iætificat cor hoĩs & ſubter ficum: ſpiritus ſancti poma dulciſſima: ut eter/
na pace requieſcant & compræſſa ſeditiõe mundi: & cruore belloꝝ ſciãt ſe eſſe ſub rege:cuius my
ſtice in Salomone nomẽ eſt pacis:De hac eadem ſeſſione ſubter uineã & ſubter ficũ. Etiã micheas
ꝓpheta cõmemorat dicẽs.In die illa uocabit unuſquiſq; ꝓximũ & fratrem ſuũ ſubter ficũ: & uineã
ſuã: & nõ erit ꝗ exterreat. Quod aũt ſcriptũ eſt iuxta.lxx. Ecce ego fodiam foueã:Poſſumus foſſam

pro ſculptura lapidis intelligere: omne enim qd ſculpitur: & foditur: Tñ ſi quis cõtentioſus nolue

rit hoc referre ad lapidẽ: ſed quaſi ꝓpriũ hẽre principiũ ſuãq; ſententiã. Dicamus deũ oĩpotentẽ in
die paſſiõis filii ſui: Siue ut iudæi putãt in ultimo fine mũdi qñ iudicaturꝰ aduenerit:effodere & in
mediũ ꝓferte opa ſinguloꝑꝶ & cõtrectare uniuerſam terrã ĩ die iuditii:hãc.n.eẽ diẽ unã:& ĩ die illa
unũquẽqʒ ſctõꝑ ſocios ſuos amicos:ꝗ & ipſi ſũt ſctĩ uocare ad reꝗẽ & opeꝑ ſuoꝶ vᷣtute gaudere
CAPITVLVM QVARTVM. .
T reuerſus ẽ angelꝰꝗ loqbat᷑ i me⁊ ſuſcitauit me q̃ſi viꝝ ꝗ ſuſcitat᷑ ð ſõno ſuo. Lxx.
NCEt reuerſus ẽ angelꝗ loqbat ĩ me:⁊ ſuſcitauit me ſicut ſuſcitari ſolet hõ ð ſõno ſuo.
CQuo. n. abierat ut reuerteretur: maxĩe ꝗ loꝗ batur in ꝓpheta: & abſq; eo ĩ quo loꝗbatur
MWeſſe nõ poterat: Sed quotiẽſcũq; humana fragilitas ſuæ relinqtur ĩbecillitati: dei a nobis
& angelorum eius auxilium abire credendum eſt. Ergo & ꝓpheta ſtupore magne uiſionis attoni
tus tota mente torpebat: & clarum ueritatis lumen uidere nõ poterat: unde a uiſione pᷣterita ſuſci-
tatur ad aliam uiſionẽ quaſi de ſomno euigilãs: ut uideat qd clauſis oculis non uidebat Dicamus
& aliter

e.

ue

Super Zachariam.c.iiii.

4 in ueteri teſtamento eruditi ſumus: deinde per hos quaſi gradus ad eccleſiæ culmina cõſcendamꝰ.
Candelabrum aureu ſolidam legem: ideſt N O MONinterprætatur: Lampadem autem ideſt flã-
N mam in uertice candelabri: lucem atq; fulgentem xpᷣm qui caput legis ſit. & omnem mundum il-
luminet:ſeptem lucernas ſuper candelabrum:ſeptem gratias ſpiritus ſancti: de quibus ſupra dixi/
din mus. Quod in lapide uno ſeptem oculi ſint. Nulli enim dubium quin lex ſpiritu ſando dictante
4 conſcripta ſit: Septem autem infuſoria in quibus oleum ſit quod mittatur in lucernas ꝗ ſuper can/
delabro luceãt: Hoc intelligi uolunt ſeptem iſtas gratias de cælo ad hoĩes per legem deſcendere.

ded
n & aliter prouerbiorum ſalomonis teſtimonium eſt: Si ſederis: abſq; timore eris: Si autem dormie-
en tis dulciter dormies: & nõ timebis terrorem ſuperuenientem tibi nec impetus impiorum ingruẽ
en tes. Qui hoc ſomno dormierit & audierit dictum de ſe quod ſcriptum de Lazaro legimus. S dor
lie Ioã.ii.b. mit ſaluus erit:poterit cantare cum ſponſa:Ego dormio & cor meum uigilat. Videamus ergo ad
ri⸗ Canti.a. quæ contemplanda quaſi de ſomno propheta conſurgat.
ne ¶ LEt dixit ad me quid tu vides:⁊ dixi:Nidi ⁊ ecce candelabꝛum aureum totum ⁊ lampas eius
s ſuper caput ipſius:⁊ lucerne eius ſuper iulud:⁊ ſeptem infuſoꝛia lucernis que erant ſuper caput
blen eius:⁊ due oliue ſuper illud:vna a dextris lampadis:⁊ vna a ſiniſtris eius Et reſpondi ⁊ aio ad
ien angelum qui loquebatur in me dicens. Quid ſunt hec domine mi:Et reſpõdit angelus qui lo/
n qquebatur in me ⁊ dixit ad me:nunquid neſcis quid ſunt hec:⁊ dixi non domine mi. Et reſpon/⸗
ſ⸗ dit ⁊ ait ad me dicens:Hoc eſt verbum domini ad ʒoꝛobabel dicens.Mon in exercitu:nec in ro ðW
nſ boꝛe:ſed in ſpiritu meo dicit dominus exercituum:Quis tu mons magne coꝛam ʒoꝛobabel in
ige planum. ⁊ educet lapidem pꝛimarium ⁊ exequabit gratiam gratie eius. LXX.
un ¶ CEt dixit ad me quid tu vides:⁊ dixi:vidi ⁊ ecce candelabꝛum aureum totum ⁊ lampas ſuper
citun . cum:⁊ ſeptem lucernas ſuper illud:⁊ ſeptem fuſoꝛia lucernarum que erant ſuper illud: Et ecce D
no due oliue ſuper illud vna a dextris lampadis⁊ vna a ſiniſtris:⁊ interrogaui ⁊ dixi ad angelum D
ites ꝗ loquebat᷑ in me dicens: Quid ſunt hec dne:reſpõdenſqʒ angelus qui loquebatur in me dixit
e Er ad me. Iſte eſt ſermo domini ad zoꝛobabel dicens:nõ in foꝛtitudine magna neqʒ in roboꝛe ſed
eum in ſpiritu meo dicit dominus ommpotens.Quis es tu mons magne ante faciem zoꝛobabel vt
ie⸗ coꝛꝛigas:⁊ educam lapidem hereditatis equalitatem gratie:gratie eius. ßMU
aao⸗ CAngelus qui ſuſcitauit zachariam quaſi de ſomno hoĩem cõſurgentem interrogat: quid uiderat P
ut illo reſpondente & ignorãte & ſciſcitãte quid cernat atq; dicente quid ſunt hæc domine mi. Au
.Di diamus ab eo hoc eſt uerbum domini ad zorobabel: Non in exercitu nec in robore. ſed in ſpiritu
nn l meo dicit dominus. Dicamus igitur ſingula percurrẽtes. Primũ quid uideatur hebreis: A quibus

8 Duas oliuas ſuper cãdelabrum a parte dextra & ſiniſtra: inter quas media lampas luceat legem &
l ꝓphetas interprætãtur: Cumq; ꝓpheta narraſſet uiſiõem ſuam neſciẽs quid uideret:interrogat an
ti gelum loquẽtem in ſe: Senſum uidelicet a deo illuminatũ: Iſte. n. angelus noſter eſt: qui prudẽter
fn intelligens dei nobis indicat uolũtatẽ & dicit. Quid ſũt hæc dñe mi? Angelus auũt nõ explanat ui-
m ſionẽ ꝓphetæ: ut rogatus ab eo fuerat: Sed iterrogãtem rurſum ĩterrogat. Nũ ignoras ꝗd ſuit hæc?
quo rñdente neſcio. Etiam ipſe rñdit:Hoc eſt uerbũ dñi ad zorobabel dicẽs. Non in exercitu nec
men in robore:ſed in ſpiritu meo dicit dñs: Sermo ergo dñi ad zorobabel ꝗ locutus eſt nõ in exercitu
tum neq;ʒ in robore ſed in ſpiritu meo:lpſa eſt interprætatio uiſionis:nõ in exercitu neq; in multitudie
ckus bellatoꝑ:ſed in ſpũ dei reductũ populũ & plenius reducendũ: & aduerſarios eſſe uaſtãdos. Qdq;
in ſeqtur. Quis tu mons magnæ corà zorobabel in planũ: ad diabolũ dictũ ĩtelligũt. Qui ſtabat a de
ego ſt xtris Ieſu ut aduerſaretur ei & ſe eleuabat cõtra z orobabel & populũ iudæoꝑ: In planũ aũt uerſus
tet ⸗ & humiliatus eſt: & ſub pedibus iacet Iſrael:qa educet deus lapidẽ primariũ xpᷣm filiũ ſuũ:q ſemp
my auxilio fuit populo iſrael. Et gratia eiꝰ.i. lapidis ĩ eos quos reduxit de captiuitate & exequauit gra
hecx tiam quã in patres eoꝶ ſemp exercuit. Hæc ab hebreis dicta repimus. Nũc ꝗd ab eccleſiaſticis uiris
inei in cõmentariis ſcriptũ ſit diſeramus. Cãdelab& aũt de auro puriſſimo eccleſiã ĩtelligũt:qᷓ in ſcrip/
un turis ſanctis ſenſum ac mentẽ magiſqᷓ uerba ꝑquirit. Qck aũt in ſenſu auꝶ accipiatur poſteriora &
vlne humeri colũbæ in ſexageſimo ſeptimo pſalmo oñdunt: ꝗq dicũtur auri uirore ſiue fulgore radiare
in Luc.ii.. Lapidem & ipſi xpᷣm intelligũt qd lIuceat in eccleſia. Qui de ſeipſo dicebat: Nemo lucernã accen/
vin Uit & ponit eã ſub modio:hoc eſt ſub mẽſura legis: ſed ſup candelabrũ.i. euangelii libertatẽ: ut lu
i ceat cũctis ꝗ ſunt in domo:lucernas ſeptẽ & effuſoria eaꝶ & ipſi gratias ſancti ipũs intelligũt p qᷓs
2 oleũ miſericordiæ dei cunctarũq; uirtutum eccleſia ſuſcipit. Duas oliuas ſuper candelabrum: & ip̃i
Moyſen & Heliam intelligũt:qui cum dño loquæbãtur in mõte:& ſignificabãt ꝗd ĩ hieruſalẽ paſ
4 ſurus eſſet: Oĩs.n.lex & ꝓphetæ de xp̃ᷣi prædicant paſſione: Alii duas oliuas ſtantes a dextris & ſini
, ſtris legem & euangelium interprætantur. Et legimus ut in dextra euangelium ſit: in ſiniſtra lex.
De qua dextra & ſiniſtra dicitur & in cantico canticorũ: Siniſtra eius ſub capite meo & dextra illi⸗
us amplexabitur me. Montem autem pleriq; noſtrorum diabolum interprætantur & antichriſtũ.
. Mat.. a. Qui coram ⁊orobabel de quo naſciturus eſt chriſtus ſtare audeat & ſe erigere: Et in euangeho di-
j cere. Hæc omnia mihi tradita ſunt: & dabo ea tibi ſi ꝓcidens adoraueris me. Quem dominus ſuis
pedibus proſternens: & de ſuperbo humilem faciens atq; deiectum dicit. Vade retro ſatana: ſcri⸗⸗
*

Miero.liber Pꝛimus

ptum eſt: Dominum deum tuum adorabis & ipi ſoli ſetuies. Dantq; exẽplum in euãgelio lunatici Mat. .cc. nn
quem cum apoſtoli non potuiſſent ſanare: interrogãt cur ſanare nequerint. Et audiũt: Amẽ dico . 1
uobis ſi habueritis fidem ſicut granũ ſinapis. dicetis mõti huic tranſi hinc: & trãſibit: & nihil impoſ uiſe
fibile erit uobis. Hoc aũt genus nõ eiicitur niſi per orationem & ieiuniũ: Mons ibi aperte diabolus Genn
accipitur: Alii aüt temeritate nõ parua. hoc quod manifeſte de diabolo dicitur ad xpᷣm referũt qui donnn
in ſcripturis ſanctis mons ſæpius appellatur: Nec neceſſe eſt dare exempla: quoꝶ magna copia eſt: Clure
Ad huc ãt ducuntur errorem: quia ſcriptũ eſt in ſeptuaginta: quis es tu mons magne ante faciem Aletn
zorobabel ut corrigas. Quod uidelicet mons iſte qui ante faciẽ 2orobabel eſt: hoc eſt qd de z0/ oſe
robabel ſtirpe deſcendat: uelit mundũ ipſe corrigere: & de ipſo ſit qꝗ& ſequitur. Educam lapidẽ he- niam
reditatis de qua ſcriptũ eſt: tu es qui reſtitues hereditatẽ meãâ mihi. Et in alio loco elegit nobis he- ps. . ſnan
reditatem ſuã pulchritudinẽ Iacob quã dilexit. Et rurſum⸗Facta eſt pars dni Iacob funiculũ heredi ſap.
tatis eius Iſrael: Et in ſecundo pſalmo:Dominus dixit ad me filius meus es tu: ego hodie genui te: keꝗeeil
poſtula a me & dabo tibi gentes hereditatem tuãꝗ. Educet aut ds lapidem primariu de quo legi- leni
mus.In principio erat uerbũ & uerbũ erat apud deum: & deus erat uerbum: Et oĩa per ipſum facta Ioàn. i. · ]ſoo
ſunt: & ſine ipio factum eſt nihil. Quod aũt dicit exequabit gratiam gratia eius. Hoc ſignificat ꝗa hu.
nos omnes de plenitudine eius accipiemus: & gratiã pro gratia: Ideſt pro gratia legis gratiã euan- vell
gelii: ut equalẽ gratiâ & par munus: &x iſrael credẽtes accipiãt: & populus ethnicoꝶ: Vnde & Ga nunc
Priel loꝗtur ad mariam inueniſti gratiã apud dominũ.Et paulus apoſtolus ſcribit: Gratia enim ſal Luc.i. c. iic
uati eſtis: Et Ioãnes euãgeliſta: Lex inꝗt ꝑ Moyſen data ẽ: gratia aũt & ueritas ꝑ ieſum xpᷣm factaẽ. Ioan..b. mio
CEt factũ eſt verbũ dni ad me dicẽs:Manꝰʒoꝛobabel füdauerũt domũ iſtã:⁊ manꝰeiꝰ pficiẽt obe
eã:⁊ ſcietis qꝛ dñs exercituũ miſit me ad vos:ꝗs.n.deſpexit dies puos:⁊ letabũtur ⁊ videbũt dens
lapidẽ ſtãneũ in manu zoꝛobabel:ſeptẽ ſũt iſti oculi dñi:ꝗ diſcurrũt in vniuerſam terrã. LXxX. gei
CEt factus eſt ſermo dni ad me dicẽs:manus zoꝛobabel fundanerũt domũ iſtaʒ:⁊ manus eiꝰ ole
cõplebunt eã. Et ſcies qm̃ dñs oĩpotẽs miſit me ad te:Qꝛ.n.deſpexit dies paruos ⁊ letabũtur lerl
⁊ videbũt lapidẽ ſtãneũ in manu ʒoꝛobabel.:ſeptẽ iſti oculi ſunt ꝗ reſpiciũt ſuꝑ omnem terram. un
CAb hebreis & a noſtris multa dicũtur quoꝶ pleraq; ſectãtes & alia repudiãtes ꝗd nobis placeat no
inferemus ſeruãtes hiſtoriæ ueritatem: ut ex hac poſſimus eũ qui ꝑ hiſtoriam ꝓphetatur agnoſce/ u
re: Manus zorobabel principis iudæoꝶ qꝗ reuerſi ſunt de babylone: templi fundamẽta iecerunt: & tun
manus eius uſq; ad templi faſtigia ueniẽt cõplentes qd cœpant: & oĩa quæ cœpta fuerant extruẽ/ 0
tes: LegamꝰEſdrã qd' a zorobabel templũ cœptũ ſit atq; perfectum: Cũq; ait zacharias ꝓpheta. In
templo qd nunc edificatis uideritis a uobis culmen impoſitu: tunc intelligetis me miſſum a domi
no: & quæ locutus ſum ipſo mandãte dixiſſe. Quis enim deſpexit dies paruos: ꝗs hic pro raro ac/ .
cipitur: Iuxta illud. Quis putas eſt diſpẽſator fidelis & prudẽs?Et domine quis habitabit in taber
naculo tuo: & quis aſcẽdet in montem ſanctum tuum: Rarus ergo eſt qui dies paruos huius ſeculi
deſpiciat: & regiam poteſtatem putet eſſe nihili: Quando uiderimus potentes ſeculi fulgere auro: B
purpura gẽmiiq; rutilare: circundar exercitu: dicamus in nobis: ꝗs putas deſpicit dies paruos: un- .

de & lacob uitam hoĩum breuem intelligens: parui ſũt inquit & peſuimi dies uitæ meæ. Qui ergo
deſpexeriĩt dies paruos: Hoc aũt refert ad regiam poteſtatem: ut cõmoueat zorobabel & ieſum &
populum edificãtes templum dei nequaq aduerſarios timere ꝓhibentes:ſed audire dominum co/ „
hortãtem: & ex eo quod deſpꝑiciũt regale faſtigium: lætabũtur & uidebũt auxilium ſaluatoris qui W

de zorobabel ſtirpe ꝓmittitnr: & ppter fortitudinem lapis appellatur: & lapis ſtäneus: Pro quo in
hebraico ſcriptũ eſt Abdil eo qce ſit murus & fortitudo roburq; credentiũ: Sicut enim ſtänum ab PP
igne alia metalla defendit. Et cum ſit natura es ferrũq; duriſſimũ ſi abſq; ſtãno fuerit uritur & cre/- S
matur. Sic oĩs angeloꝑ & hoium fortitudo ſi nõ habuerit auxilium ſaluatoris imbecilla ꝓbatur &
fragilis. Lapis aut iſte ideſt maſſa qui apud hebreos abdil ſcribitur: ideſt ſtãneus T ανουο½¾°½Ta1 D”
raρ☛ 16 *οραειοeſt ſeparäs & ſecernens: ut quomodo ſtãno mixta & adulterata ĩter ſe ꝑ ignẽ ”“
metallis ſotiat.I ta dominus uerus ꝓbator ? opi oop ab auro & argento bonoꝑ opeꝑ es ui/

tioꝶ plumbũq; ſecernat: ut purũ auꝑ remaneat & argentũ: Aliis uerbis dnecopii oo iſtæ &ι w
ſeparator in euangelio ſcribitur. Cuius uentilabrum in manu ſua: & ipſe purgabit aream ſuam: & Mat. 3.a. C
ſeparabit paleas a critico: Qui clamat per hieremiam: Quid paleis ad frumentum dicit dñs: Multi 7 .
noſtroꝶ manus zorobabel:qui fundauerit domũ & ipſe perfecetit eam xpᷣm interpᷣtantur. Quod .
ſi recipimus cogemur exponere ꝗ ſit lapis ſtãneus in manu zorobabel: Neq;.n. in manu xpᷣi xpus
alius approbandus eſt. Licet quidam lapidem ſtãneum corpus dñi acceperint: q nullis peccatoꝶ .
fuerit maculis ſordidatum:nec plumbũu uocetur: ſed ſtänum puriſſimum. Septem autem oculos
qui diſcurrunt in uniuerſa terra & cucta diiudicant ſupra expoſuimus ſeptem eſſe ſpiritus: & quod
nihil dominũ lateat: qui & præteritorum & præſentium & futuroꝶ conſcius eſt: & reddit unicuiq; .
ſcdm opa ſua. Maxime cum in pſona cõflatoris ſeparãtis bonos a malis aduenerit.
CEt reſpondi ⁊ dixi ad eum:quid ſunt due oliue iſte ad dextram candelabꝛi ⁊ ad ſiniſtram eiꝰ.
Et reſpondi ſecundo ⁊ dixi ad eum quid ſunt due ſpice oliuarum que ſũt iuxta ouo roſtra au-
rea:in quibus ſunt ſuffuſoꝛia ex auro: Et ait ad me dicens.Nũgd neſcis quid ſunt hec:Et di-
xi non

ℳ ☚Z
„
Super Zachariam.c.v.
ic .
n D xi nõ dñe mi. Et dixit: Iſti ſunt duo ſilij olei:qui aſſiſtunt dominatoꝛi vniuerſe terre. LxxX.
Pl CEt reſpandi ⁊ dixi ad eum:quid ſunt oliue iſte a dextris candelabꝛi⁊ a ſiniſtris:: interroga⸗
M ui ſecundo ⁊ dixi ad eum:quid ſunt duo rami oliuarum qui in mambus duaruz narium ſunt:
que infundunt ⁊ retrahunt ſuffuſoꝛia aurea: Et dixit ad me:neſcis quid ſũt hec:⁊⸗ dixi nequaqᷓ;
d⸗ domine:⁊ ait: Iſti ſunt duo filij pinguedinis qui aſſiſtunt domino vninerſe terre.
dnid Interrogante propheta quid ſignificarent duæ oliuæ? quarũ altera ſtabat ad dextram candelabri
altera ad ſiniſtram: dominus ſiue angelus domini noluit reſpõdere. Quod ꝓpheta intelli gẽs ſecũ
ene do ſciſcitatur & dicit. Quid ſũt duæ ſpicæ iſtæ oliuaꝶ ſiue duo rami: de mmonbinteriogãs: quo
The niam maiora audire nõ meruit. Duo aũt iſti rami ſunt in mamu duaxꝶ narium: ſiue ſu per duo ro/
d ſtra aurea: quæ hebraice ſunt buroth græce οa TnpeE appellätur. Qun & ipſi duo aερα1ιιπα
kir ſup quos duæ ſpicæ ſunt uel oliuaꝶ duo rami de auro puniſumo ſunt. Cũq; & de duobus ramis ꝗᷓ
lr reret. Et rurſum interrogaretur ab angelo: utrum nam iciret quid duo rami ſignificarẽt: &ille dixiſ
ſaan n ſet nõ dñe.Reſpõdit an eln domini:lſti ſunt duo filii olei:ut Symachus uoluit uel o Taα πν ν
ug To ut interprætatus eſt Aquila: ideſt ſplendoris uel roroοοσοσ hoc eſt pinguedinis ut uerterüt
ann⸗ lxx. aut AAαιαπ£οωτ 1T1Üοοσ1˖deſt claritatis: ut Theodorion trãſtulit. Qui aſſiſtunt dominatori umi-
20 uerſæ terræ:De duabus oliuis quæ erant ad dextram lampadis & ſimnſtrã ſupra legimus. Et iccirco
l lre nunc interrogãs ſuper his ꝓp heta nõ meretur audire: qa priora non retinet: Siue qd ibi obſcurius
hi lan dictũ eſt: hic manifeſtius au ire deſiderat: Aut certe ſilentio angeli confutatur eius p ertinatia: q
cit maiora ſe ſcire cõtendat: Quãꝗᷓ hebrei ideo eũ de oliuis interrogãtem nihil audiſſe cõſrmẽt:quia
bit nõ bene interrogauerit: nec totũ ꝗſierit quod ſcire debuerat. Deniq; poſtea plenius ſciſci tatur ad-/
. dens ſpicas uel ramos oliuaꝑꝶ: de quibus ſupra docuerat: lbi enim dixit. Quid ſunt duæ oliuæ iſtæ
e Hiic interrogat quid ſunt duæ ſpicæ oliu’awꝰ dd in morem ſpicaꝶ rectæ ſint ar
inr bores:& quaſi ſpicæ ariſtis: ſic iſte uallo quodã ramoꝝꝶ atq; folioꝶ rectæ ſint & in ſublime ſurgen
n. tes: Duas oliuas qdam e noſtris filium ĩterprætãtur & ſpiritum ſanctũ: & mediam lampadem deũ
en patrem. Sed neſcio quomodo abſq; blaſphemia: alte a dextris altee accipiant a ſiniſtris: Ramos
e⸗ r uoq; ſiue ſpicas oliuaꝶ incarnationem ſaluatoris. Et ſimilitudinem columbæ ſpiritus ſancti edi/-
erunt: quia totas oliuas uidere nequeamus: ſed partem quãdam & ut ita dicam ramuſculos incar
S8 natioms chnſſti: & oſtẽſionis ſpiritus ſancti nobis eſſe mõſtratos. Alii duo intelligunt teſtamenta:
A dextris euãgelium: A ſiniſtris legem: Eo qd in altero ſpiritalis ſenſus ſit: in altero corporalis. &
1 qd nec totum euãgelium nec totam legem explanare poſſimus: & nũc ex pte cognoſcamus: & ex
* parte ꝓpphetamus: & nec dum poſſimus intelligere qd perfectum eſt: Sunt qui duos ramos oliuaꝑꝶ
e⸗/ uel duas ſpicas & filios pinguedinis uel ſplendornis: ſacerdotiũ interpᷣtentur & legem: quæ præbe-
ebe ant gaudium uniuerſæ terræ: Alii Enoch & Heliam: quoꝶ alter in pputio alter in circuùciſione pla
dul cuit deo: Et cum corpore raptus in cælo eſt. Pro ſplendore & oleo & pinguedine & claritate: in he
n braico legimus: Iſaar: luxta illud qd' de gaudio & fœlicitate ſanctoꝶ in pſalmis ſcriptũ eſt: Inebria
n⸗ buntur ab ubertate ſiue pinguedine domus tuæ τσιπσιτιπâο enim magis pinguedinem ꝗᷓ uberta-
eoo tem ſonat:Hæc ut quiuimus: & ut uires ingenioli noſtri ferre potuerunt: locuti ſumus. Et hebreo-/
und rum & noſtrorum uarias opiniones breuiter perſtringentes: Si quis melius immo uerius dixerit:
nc, & nos libenter melioribus acquieſcemus.
ul CAPITVLVM QvVINTVM.
oin tT conuerſus ſum ⁊ leuaui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce volumen volans:⁊ dixit ad me:
1ab WNQnicdtu vides: Et dixi:Ecce ego video volumen volãs:longitudo eius viginti cubi
e, toꝛum ⁊ latitudo eius decem cubitorum:Et dixit ad me:Hec eſt maledictio que egre
