minus ad uniuerſum Iſrael: Qui ſenſu cernit deum: & de quibus in euangelio dicirur Beati mun/
do corde:quoniam ipſi deum uidebunt.
CEt ecce ego mittã vobis heliã pphetã anq; veniat dies dñi magnus ⁊ hoꝛribilis:= cõnertet
coꝛ patrũ ad ſilios:⁊ coꝛ ſilioꝛũ ad patres eoꝛũ:ne foꝛte veniã ⁊ ꝑcutiã terrã anathemate.LXX.
Ecce ego mittã vobis heliã theſbiten:anteq; veniat dies dñi magna ⁊ illuſtris:Qui cõuertet
coꝛ patris ad filiũ:⁊ coꝛ hoĩs ad pꝛoximũ ſuũ:ne foꝛte veniens percutiam terram penitus.
CPoſt moyſen cuius mandata ſpiritaliter docuimus eſſe ſeruãda:heliã dicit eſſe mittendũ:In moy

ſe legẽ: In helia ꝓphetiã ſignificans. Dicente Habraam ad quendam diuitem purpuratũ:hñt moy⸗/

ſen & ꝓphetas. illos audiãt: Et dñs atq; ſaluator trãſtiguratus in monte:loquẽtes ſecũ habebat moy
ſen & heliã in cadidis ueſtibus: ꝗ & dicebãt ei ꝗᷓ paſſurus eſſet in hieruſalẽ: Lex.n. & oĩs ꝓphetarum
chorus chriſti prædicat paſſionem: gitur anteqꝗᷓ ueniat dies iuditii: & pcutiat ds terrà anathema-
te ſiue oĩno uel ſubito ut. xxx. trãſtulerunt: Hoc.n. ſignificat APAEN: mittet dñs in helia: qui interpᷣ
tatur deus meus: & eſt de oppido teſbi: qd conuerſionem & pnĩam ſonat: oẽm ꝓphetarum chorũu:
qui cõuertat cor patrum ad filios: Habraam uidelicet & I ſaac & Iacob: Et oĩum patriarcharum: ut
credant poſteri eorum in dũm ſaluatorem: in quẽ & illi crediderunt: Habraam enim uidit diẽ dni
& lætatus eſt: Siue cor patris ad filium: ideſt cor dei ad oẽm ꝗ ſpiritum adoptionis acceperit: & cor
filiorum ad patres eorum. Vt iudæi & chriſtiani: qui nunc inter ſe diſcrepant: pari in chriſtum reli-
gione conſentiant. Vnde dicitur ad apoſtolos qui ſeminarium in toto orbe euan gelii prodiderũt:
Pro patribus tuis natiſſunt tibi filii:Si enim helias non cor patrum ad filios ante conuerterit: & cor
filiorum ad patres eorum conuerterit:Dies magnus & horribilis: Magnus ſanctis: horribilis pecca
toribus percuciet uerus & iuſtus iudex: Non cælum nec eos qui uerſantur in cælo: Sed terram ana
themate: qui faciunt opera terrena: Iudæi & Iudaizantes: heretici ante nAiαιε ερον ſuum heliam
putant eſſe uenturum: & reſtituturum omnia. Vnde & chriſto in euãgelio proponitur q̃ſtio:Q uid
quod phariſei dicunt quod helias uenturus ẽ: Quubus ille reſpondit:helias quidem ueniet: Et ſi cre
ditis ia m uenit: in helia Ioannem intelligens.

CSiniunt explanationes Beati Bieronymi in dnodecim Pꝛo
phetas:ea quippe Solertia ac Diligentia non minus in cor
rigẽdo q́; impꝛimẽdo adhibita:quã ſanctus ſancto
fflatus ſpiritu doctoꝛ efflagitet. Impꝛeſſe
Venetiis per Joanneʒ ⁊ Grẽgoꝛiũ de
Gregoꝛiũs fratres Anno do-
mini497.

=

W

(el

ſun

D

Pi⸗

un

101

rs

Pſal.)0.

io in explanatiões Eſaie prophete.

PIVI HIRONYMI PRAESBYIERI. PRAEFATIO IN ExDPLANATIONEM ESAIAE

.

PROPHETAE INCIPIT AD EVSITIOCHIVMVIRGINEM.

Xpletis longo uix tempore in duodecim prophetas uiginti explanatio-/
num libris: & in Danielem cõmentariis. Cogis me uirgo chriſti Euſto/
chium trãſire ad Eſaiam: Et qd ſanctæ matri tuæ Paulæ: dum uiueret pol
licitus ſum: tibi reddere. Quod quidem & eruditiſſimo uiro fratri tuo Pã
machio promiſiſſe me memini. Cũq; in affectu ar ſis uincis præſentia.
Itaq; & tibi & illi per te reddo quod debeo: obediẽs chriſti præ ceptis:
ait: Scrutammi ſcripturas: & quærite: & inuenietis: Ne illud audiam cum
iudæis: Erratis neſcientes ſcripturas neq; uirtutem dei: Si enim uxta apo
ſtolum Paulum: Chriſtus dei uirtus eſt: deiq; ſapiẽtia: Et qui neſcit ſcrip
Rturas:neſcit dei uirtutem eiuſq; ſapiam. Ignoratio ſcripturarum ignora
Bti chrſſti eſt: Vnde orationum tuaꝑꝶ fultus auxilio: quæ diebus ac nocti
bus in dei meditaris lege: & tẽplum es ſpũs ſancti: Imitabor patrem familias: ꝗ de theſauro ſuo pro
fert noua & uetera:Et ſponſam dicentẽ in cantico canticorum Noua & uetera ſeruauit mih fratrue
lis meus. Sicq; exponam Eſaiã ut illum nõ ſolum prophetam: ſed & euãgeliſtam & apoſtolum do
ceam:Ipſe enim de ſe & de cæteris euangeliſtis ait. ꝗᷓ ſpecioſi pedes euangelizaſitiũ pacem: Et ad ip/
ſum quaſi ad apoſtolũ loquitur deus: Quem mittam & quis ibit ad populum iſtum: Et ille reſpon
dit: Ecce ego mitte me: Nulluſq; putet me uoluminis iſtius argumentum breui cupere ſermone cõ
præhendere: Cũ uniuerſa dñi ſacramenta præſens ſcriptura contineat: Et tam natus de uirgine ema
nuel: ꝗᷓ illuſtrium patrator operum atq; ſignoꝑ: Mortuus ac ſepultus: & reſurgẽs ab infenis: & ſalua
tor uniuerſarum gentium prædicatur: Quid loquar de phyſica ethica Theologia: quicquid ſancta/
rum eſt ſcripturarum: quicquid poteſt humana lingua proferre: & mortalium ſenſus accipe iſto uo
lumine continentur. De cuius myſteriis teſtatur ipſe qui ſcripſit: Et erit uobis uiſio ommium ſicut
uerba libri ſignati: quem cum dederint ſcienti litteras: dicet: lege iſtum. & reſpondebit: Nõ poſſum
Signatus eſt enim: Et dabitur liber neſcienti litteras: diceturq; ei: lege & reſpondebit neſcio litteras
Siue igitur hunc librum dederis neſcienti litteras populo nationum: reſpondebit non poſſum le/
gere: quia non didici litteras ſcripturarum. Siue dederis ſcribis & phariſeis: qui legis litteras noſſe
e iactant:reſpondebunt non poſſumus legere:quia ſignatus eſt liber: Qui iccirco ſignatus eſt:quo
niam non receperunt eum: quem ſignauit pater: qui habet clauem dauid:qui aperit & nemo clau-
dit: & claudit & nemo aperit: Neq; uero ut montanus cum inſanis fœminis ſomniat:prophetæ in
extaſi ſunt locuti:ut neſcirent quid loquærentur: Et cum alios erudirent ipſi ignorarent quid dice-
rent:De quibus apoſtolus ait: neſcientes quæ locuntur: neq;ʒ de quibus affirment: Sed iuxta Salo//
monem qui loquitur in prouerbiis: Sapiens intelligit quæ profert de ore ſuo:& in labiis ſuis por/
tabit ſcientiam: Etiam ipſi ſciebant quid dicerent: Si enim ſapientes erant prophetæ quod negare
non poſſumus:Et Moyſes omni eruditus ſapientia loquæbatur ad dominum: & dominus reſpon
debat ei:Et de Daniele ad principem Tyri dicitur: Nunquid ſapientior es Daniele.Et Dauid ſapiẽs
erat qui gloriabatur in pſalmo:Incerta & occulta ſapientiæ tuæ manufeſtaſti mihi. Quomodo ſa-

pientes prophetæ inſtar brutorum animantium quid dicerẽt ignorabant? Legimus & in alio apo

ſtoli loco:ſpiritus prophetarum prophetis ſubiecti ſunt: ut in ſua habeant poteſtate: quando tace/-
ant: quando loquantur. Quod ſi cui uidetur infirmum illud eiuſdem apoſtoli audiat: Prophetæ

duo aut tres loquantur: & alii diiudicent: Si autem alii fuerit reuelatum ſedenti: prior taceat. Qua

poſſunt ratione reticere cum in datione ſit ſpiritus qui loquitur per prophetas: uel tacere uel dice-/
re? Si ergo intelligebant quæ dicebant: cuncta ſapientiæ rationiſq; ſunt plena. Nec aer uoce pulſa-
tus ad aures eorum perueniebat:ſed deus loquæbatur in animo prophetarum: iuxta illud quod ali
us propheta dicit: Angelus qui loquæbatur in me: & clamantes in cordibus noſtris abba pater: Et
audiam quid loquatur in me dominus deus. Vnde poſt hiſtoriæ ueritatem: ſpiritaliter accipienda
ſunt omnia:& ſic Iudæa & Hieruſalem: Babylon & Philiſtim Moab & Damaſchus: Egyprus & de-
ſertum mare: Idumea & Arabia: ac uallis ſyon: uel uallis uiſionis: & ad extremum tyrus: & uiſio qua
drupedum. intelligenda ſunt ut cuncta quæramus in ſenſu: Et in omnmibus his quaſi ſapiens archi⸗
tectus paulus apoſtolus iaciat fundamentum: Quod non eſt aliud præter Chniſtum Ieſum: Ma/
gniq; laboris & operis eſt omnem Eſaiæ librum uelle ediſſerere: In quo maiorum noſtroꝑꝶ inge-
nia ſudauerũt: Græcorum dico: Cæterum apud latinos grãde ſilentium eſt: Præter ſanctæ memo-.
riæ martyrem Victorinum: Qui cum apoſtolo dicere poterat: Et ſi imperitus ſermone non tamẽ
ſcientia: Scripſit enim in hunc prophetam iuxta edictiones quattuor: uſq; ad uiſionem quadrupe-
dum in deſertum: Origenes triginta uolumina e quibus uigeſimus ſextus liber non inuenitui: Fe-
runtur & alii ſub nomine eius de uiſione: re Tpoταιαια duo ad gratiam libri: qui pſeudographi
putantur: &. xxv. Omeliæ & .αιι—◻αεια quas nos excerpta poſſumus appellare Euſebius quoq

.

pamphilius iuxta hiſtonicam explanatiõem quindecim edidit uolumina: Et didymus cuius amidi
tiis nuper uſi ſumus.Ab eo loco ubi ſcriptum eſt: Conſolamini conſolamini populum meum ſa/
cerdotes: & loquimini ad cor hieruſalem: uſq; ad finem uoluminis: decem & octo edidit thomos:

Appollinaris autem more ſuo ſic exponit omnia: ut & uniuerſa tranſcurrat: & punctis ꝗbuſdã atg

interuallis immo compendiis grandis uiæ ſpatia præteruollet: Vt non tam commentarios ꝗᷓ in
ces capitulotum nos legere credamus. Ex quo animaduertis quãtæ difficultatis ſit: ut latini noſtri:
quorum aures faſtidioſæ ſunt: & ad intelligendas ſcripturas ſanctas nauſeant: plauſuq; tantum elo
quentiæ delectantur: mihi ignoſcant ſi prolixius locutus fuero: Cum Eſaias. xii. prophetis iuxta nu

merum uerſuum: aut equalis: aut maior ſit: Sicubi autem prætermiſſis. x. de hebraico diſputaui: II

lud in cauſa eſt:quod aut eadem aut ſimilia ſunt:pleraq; cum cæteris & duplici editione propoſui:
Nolui libros explanationis extendere: qui etiam in ſimplici explanatione modum breuitatis exce
dunt: Sed iam propoſitum proſequamur.
FINIT PROLOGVS.
SEQVITVR ExPLANATIO EIVSDEM SVPER PRIMA VISIONE.

diebus Ozie Joathan Acbaz Ezechie regum Juda.
C Pro Iuda in quo ſignificantur duæ tribus. Ilxx. & Theodotiõ poſue
rũt Iudæam: Quæ totam terram. xii. tribuum oſtendit. Et pro eo quod
nos ex hebreo uertimus ſuper iudam & hieruſalem:illi interprætati ſũt
contra iudæam & hieruſalem: Symachus more ſuo manifeſtius: de iu/
da: & de hieruſalem: Vt nec proſpera nec aduerſa uelit titulo demon/n
ſtrari: Sed ea quæ de iuda & hieruſalem in utranq; partem propheticus
ſermo prædixerat. Ergo Eſaias principaliter de duabus loquitur tribu/
bus.: Iudæ & beniamin: Exceptis decem quæ in Samaria erant: & uoca-
bantur Ephraim: & Iſrahel: & quas ſub Ozia rege Iudæ & Hieruſalem
☛n,–—pbul rex aſſyriorum uaſtare iam cœperat: Deniq; qui quinquageſimo
& ſecundo imperii eius anno regnante apd/ ſamariã Phaceæ filio Romeliæ uenit Teglatphalaſar
rex aſſyriorum: & cœpit Achaz: & Abel domum Maacha: & zanoe: & cedes: & aſor: & zalaad: & ga
lileam: omnem terram neptalim: & tranſtulit eos in aſſyrios. Ex quo oſtẽditur uicina euerſione ſa/
mariæ: in commotionem duarum tribuum hæc uniuerſa narrari: Ozias autem ipſe eſt qui & aza-
rias:duplici nomine:Et uno quidem atq; eodem tempore: Eſaiam: Oſeæ: Iohel: &0 Amos prophe/
taſſe: ex regibus qui ponũtur in titulo cognoſcimus. Sed principium uerbi domini fuit in Oſeæ ſi-

Iſio Eſaie ſilij Amos quam vidit ſuper Judam ? Hieruſalem. in

lio Beeri. Amos autem pater Eſaiæ non ut pleriq; autumãt tertius duodecim prophetarum eſt: ſed

alius: diuerſiſq; apud hebreos ſcribuntur litteris: ſſte primam & extremam litteram habet Aleph: &
Sadæ: illæ Ain & Samech: Et iſte ſecundum quoſdam ĩterprætatur fortitudo ſiue robuſtus: Ille po
pulus durus: uel grauis: De quo in Amos plenius diximus: Non ſolum autem hic propheta: ſed &
alii cum habeant in titulo: Viſio ꝗᷓ uidit Eſaias ſiue Abdias: Non inferunt quid uiderint: Verbi gra
tia.Vidi dominum ſabaoth ſedentem ſuper chronum excelſum & eleuatũ: & Seraphin duo in cir-
cuitu eius: Sed quæ dicta ſint narrant.Ideſt: Audi cælum & auribus percipe terra.& hæc dicit domi
nus deus: Ad idumeam: Auditum audiui a domino: & legatum ad gentes miſit. Prophetæ enim
prius uocabantur uidentes. Qui dicere poterant: Oculi mei ſemper ad dominũ: & ad te leuaui ocu
ſos meos: qui habitas in cælo: Vnde & apoſtolis a ſaluatore præcipitur:Leuate oculos ueſtros & ui
dete regiones:quia iam albæ ſunt ad metendum: I ſtos cordis oculos: & ſponſa habebat in canti/
co canticorum: cui ſponſus dicit:Vulneraſti cor meum ſoror mea ſponſa: uno ex oculis tuis. & in
euangelio legimus. Lucerna corporis tui eſt oculus tuus: In ueteri quoq; dicitur inſtrumẽto quod
populus uiderit uocem dei: ex quo montani deliramenta conticeant: Qui in extaſi:& cordis amẽ
tia ꝓphetas putat uentura dixiſſe: Neq; enim uidere poterant quodi gnorabant: Scio quoſdam iu/
dæam & hieruſalem: & de cæleſtibus interprætari: & Eſaiam ſub periona domini Saluatoris: quod
captiuitatem illius prouintiæ in noſtra terra pronuntiet: & poſtea redditum cõſcenſumq; ad mon
tem ſanctum in diebus noniſſimis. Quæ nos contraria chriſtianorum fidei iudicantes uniuerſa de/-
ſpicimus: & ſequæntes hiſtoriæ ueritatem: ſic interprætamur ſpiritaliter: ut quod illi de cæleſti hie/
ruſalem ſomniant: referamus ad chriſti eccleſiam: & ad eos qui uel propter peccata egrediuntur ex
ea: uel ob pœnitentiam reuertunturad ſedem priſtinam: De qua & illud in eodem propheta dici
arbitramur: Illuminare illuminare hieruſalem: uenit enim lux tua: & gloria domini fuper te ortaẽ:

120. &.i22
Canti. ·. c

& in te apparebit dominus: & gloria illius ſuper te oſtendetur:& gradientur reges in lumine tuo:

& gentes in ſplendore tuo. Quando uenient omnes filii eius de lõge: & filiæ illius in humeris por/
tabuntur: & operiant eã cameli madian & ephat afferentes aurum & thus: & reges cædar congre/
gabuntur in hiemſalem: & arietes nabaoth properabunt: & erut placabiles hoſtiæ ſuper altare do
mini. Quodq; in titulo ponitur prophetaſſe eum ſub Ozia & Ioathan & Achaz: & Ezechia regire

bus iuda:Non ut in aliis prophetis confuſe intelligendum eſt: ut neſciamus quid ſub quo ſpeciali/

ter rege

tetke
chiam
gnule
lnielp
udoe
ni
ſpiun
tiaum
C
e
noe

Meta cel

a
A 1
dun

ti⸗
nukin
ni
inn
l
Wol
ee

len.n

pole
uo
aniſäüt
de
emon/
phenan
tnbo⸗
oer
len
geno
kullr
ieg
neſ⸗
Lr
Che⸗
Nerß⸗
eſklet
Uep⸗
ld
en
na⸗
dom
enin
mi;
Kin (o.
gol
min⸗
o⸗
Apon
c
ni⸗
di ſ
ms
.
or

N
60

i
46

AUiſio prima.

ter rege dictum eſt: Sed uſq; ad finem uoluminis ſcriptum fefettur: Quid ſeorſum ſub oꝛia: & quid
ſub Ioathan: & quid ſub Achaz: quid ſub Ezechia: ei a domino reuelatum ſit: Sciamus quoq; Eze//
chiam in hieruſalem duodecimo anmno Romuli: qui ſui nominis in I talia condidit ciuitatem re-
gnare cœpiſſe: Vt liquido appareat quãto antiquiores ſint noſtræ hiſtoriæ ꝗᷓ gentium cæterarum.
Interprætatur autem Eſaias ſaluator domini: I udæa confeſſio. hieruſalem uiſio pacis: Ozias forti/
tudo dommi: oathan domini perfectio: Achaz tenens: ſiue robuſtus: Ezechias impernium domi-
ni: CQui igitur domino præſidente ſaluatur: & eſt filius Amos: ideſt fortis atque robuſtus: Cernit
ſpiritaliter uiſionem confeſſionis: dum antiqua peccata deplangit: & pacis:dum poſt pœmiten/
tiam tranſit ad lucem: & æterna pace requieſcit: Cunctaque illius tempora tranſeunt ſub fortitu⸗-
dine domini: & perfectione eius ac robore: Cumq; omnia fecerit: dicit illud euangelicum ſerui in-
utiles ſumus: quod enim facere debemus fecimus.

„

Audi celum ⁊ auribus percipe terra:quia dominus locutus eſt.
Supra quis propheta: cuius filius: quid contra iudæam & hieruſalem:ſiue ſuper iudam & hieru/

Deute.ʒ2.a

ſalem: & quo tempore uiderit: Iuulo demonſtratum eſt: Nunc cælum & terram ad audiendum ꝓp
uocat:In cælo ſupernas ſigniſcans angelicaſq; uirtutes: In terra mortalium genus ε Tαορννρα
k&α ab his quæ continent ea quæ continentur: Siue quia per Moyſen teſtes uocauerat dominus
cælum & terram:Dans populo iſrahel legem ſuam: & dixerat: Attendite cælum & loquar. Audiat
terra uerba oris mei: Poſt præuaricationem populi eoſdem rurſum in teſtimonium uocat: Vt cun-
cta elementa cognoſcant: iuſtæ dominum in ultionem mandatorum ſuorum ad iracundiam pro

uocatum. Pro cælo hebraicum SAMAIM cælos ſonat plurali numero. Maxime cum audite dixe-

Mat. ʒ. b.

rit: ideſt SE MV quod plurali effertur numero non ſingulariter: Sed quidam uolunt pluraliter ꝗ/
dem dici cælos: ſed ſingulariter intelligi: Iuxta illud quod ſingulas ciuitates Thebas & Athenas uo
camus. Eſtq; hebraici caracteris idioma: ut omnia quæ in im ſyllabam finiuntur maſculina ſint &
pluralia: ut Cherubin & Seraphin: Et quæ in oth fœminina & pluralia: ut Sabaoth: Et hoc notan
dum quod cælis dicatur audite: terræ auribus percipe: & enim quæ excelſa ſunt maiorem habent
intelligentiam. Quæ humiliora terrenis ſenſibus inuoluuntur: Vnde & ſaluator in euangelio: qui
habet mquit aures audiendi audiat: Si quis igitur cælum eſt: & habet municipatum in cæleſtibus:
Audiat myſtice quæ dicuntur: Si quis terrenus: ſimplicem ſequatur hiſtoriam: Illud quoq; ani--
maduertendum quod non dixerit: Audi cælum & auribus percipe terra:quid locuturus ſit domi/
nus: Sed quid locutus ſit mihi: Vt quod ego audiui in ſpintu uobis referam: qui ipſum loquæn/
tem audire non meremini. Quidam cælum & terram quaſi animantia ad audiendum prouocari
putant. Iuxta illud quod de terra in alio loco dicitur Qui reſpicit terram & facit eam tremere.
Cum hoc poreſtatis dei ſit:non terrenæ intelligentiæ. ”M

CSFilios enutriui ⁊ exaltaui:ipſi autem ſpꝛeuerunt me. J
CPro quo Symachus & Theodotion ita uerterunt: Filios genui & exaltaui: Ab hoc loco narrat ꝓ/

Exo.4. f.

heta quid dominus ſit locutus. Quod populum iſrahel quos ſeruos comm uni lege condiderat
in filios uerterit: Dixeritq;:filius primogenitus meus iſrahel. Deniq; & dominus in euan gelio apo
ſtolis repromittit: quod ſi fecerint uoluntatem eius: iam non appellet eos ſeruos: ſed amicos: quod
ſi ſuperbierit iſrahel audiens ſe eſſe primogenitum: Intelligat primogenitum iccirco ſe dici: Quia
ſecundi filii ſigniſicentur ex gentibus. Non enim appellatur unigenitus: quod excludat cæteros fra

tres: ſed primogenitus ut monſtret & alios ſecuturos. Et tamen iuxta myſteria ſcripturarum: non

primogeniti accipiunt hereditatem ſed ſecundi. Primogenitus fuit Cham: ſed Abel munera pla/
cuerunt deo: Primogenitus Iſmael:ſed I ſaac accepit hereditatem: Primo genitus Eſau: ſed benedi-
ctionem patris lacob ſupplantator eripuit: Primogenitus ruben: & tamen benedictio ſeminis chri
ſti trãſfertur ad Iudam: Itaq; illi iuxta uocationis ordinem primi fuerunt & appellabantur caput.

nos ſecundi qui dicebamur cauda: uerſi ſumus in caput: & dei appellamur fili: Quotquot enim re

Io.j. b.

ceperunt eum: dedit eis poteſtatem filios dei fieri: Nec accepimus ſpiritum ſeruitutis in timore: ſed
ſpiritum adoptionis: in quo clamamus abba pater: Quia perſecta dilectio foras mittit timorem.
Melius autem eſt nuxta hebraicum legere: Filios enuttiui: quam genui: ne uideatur illi dicto: ꝗd' in
Ioãnis epiſtola legimus eſſe contrarium: Oĩs qui natus eſt ex deo nõ peccat: Ergo iſti ſi nati fut ex
deo quomodo peccare potuerunt: Cum omnis qui ex deo natus eſt:peccare non poſſit.

CCognouit bos poſſeſſoꝛem ſuum:⁊ aſinus pꝛeſepe domini ſui:ꝗſrael autem me non cogno/

uit ⁊ populus meus non intellex-it.

CPro quo ſoli. lxx. tranſtulerunt: Iſfrahel autem me non cognouit: & populus me non intellexit:

Vt iuxta cæteros & hebraicum poſſeſſorem ſuum Iſrahel non cognouerit: & præſepe domini ſui
populus non intellexerit. Et eſt ſenſus perſpicuus: Ego eos adoptaui in filios: & feci populum pecu
liarem: & partem meam ac funiculum hereditatis meæ: appellauiq; eos primogenitos. Illi autem
nec hoc quidem fecerunt quod bruta faciunt animalia: ut beneficiis uinceremuur: & intelligerent
paſtorem aut nutritium ſuum. Nec comparauit eos canibus: quod ſagaciſſimum animantium eſt:

& pro paruo cibo dominorum tecta deſe dunt. Sed ſtolidioris ſenſus boui & aſino: quorum alte/

PHiero.liber Primus..c.i.

rum carpenta trahens duriſſimas terræ glebas uertit uomere: Alterum portat onera & hominum
in gradiendo laborem temperat: Vnde & iumenta appellantur ab eo quod iuuent homines. Po-
teſt hic locus & de Deo patre intelligi: ſed magis refertur ad filium: quod non cognouerit eum:
neq; ſuſceperit populus Iſrahel: Cuius diem Habraam uidit & lætatus eſt: Et in cuius aduentu om/
nium prophetarum uota pendebant: Qui & in euangelio ad hieruſalem loquitur: Quotiens uo/
lui congregare filios tuos: ſicut gallina pullos ſub alas ſuas: & noluiſti. Quænmus ubi pariter lege/
rimus bouem & aſinum:In deuteronomio ſcriptum eſt: non arabis in uitulo ſimul & aſino: Et in
hoc eodem Eſaia: Bearus qui ſeminat ſuper omnem aquam: ubi bos calcat & aſinus: ſimul arat in

Mat. 2.d.

Deu. 22. b.

boue & aſino hebion:dignus pro humilitate ſenſus: paupertate nominis ſui. Qui ſic recepit euan/

gelium: ut iudaicarum ſuperſtitionum: quæ in umbra & imagine præceſſerunt: Cerimonias non
relinquat. Beatus autem qui ſeminat in eloquiis ſcripturarum tam ueteris ꝗᷓ noui inſtrumenti: Er
calcat aquas occidentis litteræ: ut metat fructum ſpiritus uiuificantis: Bos iuxta anagogen refertur
ad iſrahel: qui legis portauit iugum: Mundum animal eſt: Aſinus peccatorum onere prægrauatus
gentium populus accipitur: cui dominus loquæbatur: Venite ad me omnes qui laboratis & one//
rati eſtis: & ego reficiam uos. Ohariſeis ergo & ſcribis non credentibus: qui habebant legis clauem
atq; notitiam: & uere appellabantur iſrahel: ideſt mens uidens deum: Credidit pars populi iudæo/
rum ut una die tria ſimul crederent: & alia die quinq; milia: Sapientibus ſeculi non recipientibus
crucem Chriſti: Indocta nationum turba ſuſcepit: Vnde & apoſtolus loquæbatur. Videte uocatio
nem ueſtram fratres: Quia non multi ſapientes ſecundum carnem:non multi potentes: non mul/
ti nobiles: Sed quæ ſtulta ſunt mundi elegit deus ut cõfundat ſapientes: & quæ infirma ſunt mun/
di elegit deus: ut cõfundat fortia: Sed hæc coacta: Superior uera interprætatio eſt.

CAhbe genti peccatrici populo graui iniqnitate:ſemini nequam:filijs ſceleratis:dereliquerunt

dominum:blaſphemauerunt ſanctum iſrahel:abalienati ſunt retroꝛſum.
CNHoc quod in ultimo poſui:abalienati ſunt retrorſum. Ixx. interprætes non habent: Et pro blaſ-
phemauerunt:ſcribitur in eis ad iracundiam concitauerunt: & pro ſemine nequam ſemen peſſi-
mum. Quod cæteri ſequæntes hebraicum MEREIM interprætati ſunt peſſmorum. Vt non tam
ſeminis uitium ſit. Ne boni & mali diuerſa putentur eſſe natura:q̃ eorum malitiæ qui uoluntate ꝓ
pria dominum dereliquærunt. In principio uoluminis titulus eſt: perſonam cauſam tempuſq; cõ/
memorans: in ſecundo intentos auditores facit: In tertio narrat quicquid locutus ſit deus: In quar-
to quaſi in exceſſibus gentem increpat peccatricem & populum plenum uel grauem iniquitate.
Non ꝙ alia ſit gens & alius populus:ut quidam putant: Sed ipſe iſrahel & gens appellatur & popu
lus: & filii ſcelerati ſiue iniqui: ut qui primum per beneficium ſilii appellati ſunt domini: poſtea ui-
tio ſuo uocarentur filii iniquitatis: Siue ut reliqui conſona uoce dixerunt: filii corrumpentes: ideſt
viοααιοo 1ο qui naturæ bonum ſuo uitio perdiderunt. Quodq; iungitur.
CBlaſphemauerunt ſanctum Iſrahbel.. —
CProprie de iudæis dicitut conclamantibus: Non habemus regem niſi Cæſarem: Et nonne hic eſt
filius fabri. Et demonium habet: & ſamaritanus eſt. Quia igitur dereliquerunt Chriſtum & blaſ-
phemauerunt ſanctum iſtahel: Iccirco abalienati ſunt retrorſum: Vt qui appellabantur pars & filii
dei: poſtea dicerentur: filii alieni mentiti ſunt mihi. Præcepit Saluator: ne appræhenſo aratro reſpi
ciamus poſt tergum: ne imitemur uxorem Loth: Vnde & apoſtolus extendens ſe in priora poſte/
riorum obliuiſcitur. Quod autem dixit iuxta. LXX.
CVPopulo pleno peccatis. COſtendit nullam ſpeciem peccatorum
in iſrahel populo non fuiſſe. Sin autem legerimus ut in hebraico eſt.
CPopulo grani iniquitate. CIIlius teſtimonii recordemur &uodini
quitas ſedeat ſuper talentum plumbi. Et ex peccatoris perſona dicitur in pſalmo: Eleuate ſunt ini-
quitates meæ ſuper caput meum: quaſi onus graue grauatæ ſunt ſuper me. Mãifeſta trãſcurrimus:
ut in obſcurioribus: & his quæ explanatione indigent immoremur.
In quo percutiam vos vltra addentes pꝛeuaricationem.
Quo teſtimonio diſcimus iccirco dominum percuttere delinquæntes ut percuſſos corrigat. Et
non tam pœna ſit ꝗᷓ emendatio: Eſtq; ſenſus: Non inuenio quam plagis ueſtris poſſim adhibere
medicinam: Omnia membra ueſtra plena ſunt uulnerummullam partem corporis quæ non ſit an

Mat. n.d.

IoO.ĩ9. c. &
8.f.

Luc. 9. 9.

phil. 3. C.

zach.. c.
P.37.

te percuſſa reperio: el certe hoc modo: Nullas inuenio plagas quibus ueſtram frãgam duritiam.

Quanto enim tormenta maiora ſunt: tanto magis creſcit impietas & iniquitas: Siue ut Theodo/
tion tranſtulit (declinatio) ut recedatis & declinetis a domino. Quale eſt illud Hieremiæ: Sine cau
ſa percuſſi filios ueſtros: diſciplinam non recepiſtis. Vnde iratus lõquitur per Oſeæ: Non uiſitabo
ſuper filias ueſtras cum fuerit fornicatæ: & ſuper nurus ueſtras cum adulterauerint: Et per Ezechie
lem: zelus meus recedit a te: & nõ iraſcar tibi amplius. De quibus & in pſalmis legimus: Nõò eſt fir-
mamentum in plaga eorum: in laboribus hominum non ſunt:nec cum homibus flagellabuntur.
O mne caput languidum ⁊ omne coꝛ mererrr. urt
CAnimi lætitia interdum dolorem corporis mitigat. Quod ſi ad egrotatiõem corporis accedar

pſal. 72.

.
ſtu
/
Hie
o
lie Lue/
ſn n

4
6

Rom.. b.

Luc.lo.eę.

pſal. cxx.

egritudo animi: duplicatur infirmitas: inter ipſos quoq; ſenſus & oĩa membra corponis principalẽ
locum obtinet caput:ln quo uiſus & odoratus auditus & guſtus ẽ. Cum igitur caput doluerit: oĩa
membra debilia ſunt: Et per metaphorã docet: qd a principibus uſq; ad extremâ plebem: a docto-
ribus uſq; ad ĩperitũ uulgus in nullo ſit ſanitas: Sed omnes impietati pari ardore cõſentiant.
A planta pedis vſqʒ ad verticem nõ eſt in eo ſanitas:vulnus ⁊ liuoꝛ ⁊ plaga tumens.
CSeruat cœptam tranſlationem: A pedibus uſq; ad uerticem: ideſt a ſummo uſq; ad ſummum: Ab
extremis uſq; ad primos: toto confuſi ſunt corpore. .
Gulnus inquit ⁊ liuoꝛ ⁊ plaga tumens. JMWDb MD
CAut emm uerberibus liuent corpora: aut plagis tument:aut hiãt uulneribus. Quærimus cui hæc
tempori coaptanda ſint:Poſt babylonicam captiuitatem: ſub zorobabel & Eſdra ac Neemia iſra//
hel reuerſus eſt in iudæam: & antiquum recepit ſtatum: Sub diuerſis quoq; principibus ac regibus
templum auguſtius fabricatum eſt: in tantum ut etiam externarum gẽtium: Lacedemoniorum &
Athenienſium ac romanorum mererentur amicitias. Ergo hoc quod dicit. Non eſt in eo ſanitas:
ad extremam refert captiuitatem: Quando poſt Tytum & Veſpaſianum: & ultimam euerſionem
hieruſalem: ſub Aelio Hadriano: uſq; ad præſens tempus nullum remedium eſt: Impleturq; quod
ſcriptum eſt: Omnes declinauerunt ſimul inutiles facti ſunt:non eſt qui faciat bonum: nõ eſt uſq;
CNon eſt in eo ſanitas. (ad unum. Quod infertur.
CVYel in populo intellige:uel in corpore:uel in capbpite.
CMon eſt circumligata:nec curata medicamine:neqʒ fota oleo. S
CPro quo.Ixx.tranſtulerunt: Non eſt malagnia imponere. Neq; oleum: neq; alligaturas: Vſq; ho/
die uulnus & liuor & plaga tumens populi iſrahel: Non eſt circumligata nioliomee curata me/
dicamine. Quod aquila interprætatus eſt ασ Iinteola uidelicet: quæ ad exſiccädam ſaniem: &

pruralentias extrahendas iniciuntur uulneribus.

CMeqʒ fota olco. CVt eorum duritia lachrymis pœnitentiæ mollire-

tur. Pro faſciolis quibus iſrahelis nequaꝗᷓ circumligata ſunt uulnera. Ilxx. malagina tranſtulerunt.

Iacet ergo confoſſus & contrucidatus I frahel: quia interſecit medicum qui ad curandam uenerat
domum Iſrahel: Vnde & in Hieremia propheta èτιſορποο ſub perſona babylonis locuntur an-
geli. Curauimus babylonem:& non eſt ſanata: Vrbem uidelicet confuſionis atq; uitiorum. Et in
euangelio legimus. Deſcendentem de hieruſalem in hiericho a latröibus uulneratum curatumq;
a ſamaritano. Et poſt auſteritatem uini infuſam uulneribus eius olei mollitudinem. Ab eo ergo lo
co ubi ſupra dixerat: In quo percutiam uos: Et omne caput lãguidum: Vſq; ad hoc quod infertur.
Non eſt curata medicamine:neq; fota oleo:Tranſlationis ſimilitudo ſeruatur. Et irremediabi⸗
lium deſcriptio uulnerum eternam captiuitatem exprimit iudæ=orum. H
CTerra veſtra deſerta:ciuitates veſtre igne ſuccenſe:regionem veſtram in conſpectu veſtro

glieni deuorant:Et deſolabitur ſicut in vaſtitate hoſtili.

CHæc ſub babyloniis ex parte completa ſunt. Incenſo templo: ſubuerſa hieruſalem: Quando re/
gionem decem tribuum ſamaritani poſſiderunt: & in tantam redacta eſt terra repromiſſionis ſoli-
tudinem: ut a leonibus uaſtaretur. Plẽius autem atq; perfectius quid futurum ſit ſub romana capti
uitate deſcribitur: quando uniuefſam iudæam romanus uaſtauit exercitus: ciuitateſq; ſuccẽſæ ſũt

& regionem eorum in præſentiarum alieni deuorant: & uſq; ad finem mundi perſeuerabit uaſtitas

iudæorum. Poſſumus autem hæc tropologice & de peccatoribus accipere: qui de ſanctitate priſti/-
na corruerunt. Poſtꝗᷓ contrariis fuerint traditi poteſtatibus: quod omnia eorum bona ueniant ad
deſertum: & prioris iuſtitiæ deus nõ recordetur: Et igne diaboli oĩa ſuccendantur: & ſint pabulum
beſtiarum. De quibus & in alio lIoco ſcriptum eſt: Ne tradas beſtiis animam confitentem tibi.
CBerelinquetur filia ſua ſicut vmbꝛaculum in vinea:⁊ ſicut tugurium in cucumerario.
CQuod uinea appellatus ſit omnis iſrahel: Ildem in conſequæntibus propheta teſtatur dicens. Vi/
nea enim domini ſabaoth domus eſt iſrahel. Et homo iuda nouella plãtatio atq; dilecta. Et in pſal
mo: Vineam de ægyvpto tranſtuliſti: eieciſti gentes & plantaſti eam: Hæc uinea ꝗdiu uberrimos at
tulit fructus:habuit cuſtodem deum. De quò ſcribitur: Non dormitabit neq; dormiet qui cuſtodit
iſrahel:Poſtꝗᷓ uero uindemiauerunt eam omnes trãſeuntes uiam: Et uaſtauit eam aper de ſilua. Re/
liquit templum ſuum dominus:iratuſqʒ conſurgens ait: Surgite abeamus hinc. Et relinquætur do
mus ueſtra deſerta. Et per Hieremiam. Reliqui domum meam: dimiſi hereditatem meam. Facta eſt
hereditas mea mihi: ſicut leo in ſilua. Dedit ſuper me uocem ſuam propterea odiui eam: Similitu-
do autem uaſtationis templi & hieruſalem ſumpta eſt ab agricolis: Qui ꝗdiu uinea uuarum plena
eſt: ponunt cuſtodes in umbraculis: In cucumerario quoq;: quod.lxx. pomorum cuſtodiam uocãt
Paruulæ fiunt caſulæ propter ardorem ſolis ac radios declinandos: & inde uel homines uel beſtio
las quæ inſidiari ſolent natis frugibus abigunt. Cum autem ablata fuerint iſtiuſmodi genimina:
remanent arentia fruticum umbracula: caſulæq; recedente cuſtode quia non habet ultra quod ſer
uet.ergo & omnipotẽs deus dereliquit templum & urbem fecit eſſe deſertam guoel non neceſſe

Piero.liber Primus.c.i.

eſt ſermonibus approbare nobis præſertim qui uidemus deſertam Syon: & euerſam Hieruſalem
templumq; uſq; ad ſolum dirutum: Quod autem filiam Syon uocat. Clementiſſimi parentis mõ- C 4
ſtrat affectum: Nec mirum ſi Syon appelletur filia: Cum etiam babylon ſepiſſimæ filia nücupetur. 6 d
Omnes enim natura filii dei ſumus:Sed noſtro uitio alieni efficimur. Iuxta anagogen. Vinea dei: i
& pomorum paradiſus: anima noſtra appellari poteſt: Cui ſi mens ideſt pov præfuerit habet cu/ Uhee
ſtodem mentis deum. Sin autem uitia nos quaſi quædam beſtiæ fuerint deprædata: relinquimur Punno
a cuſtode deo: & omnia noſtra redigentur ad ſolitudinem. umd
CMiſi dominus exercituum reliquiſſet nobis ſemen quaſi ſodoma facti fuiſſemus:⁊ quaſi go vion
moꝛꝛa ſimiles eſſemus. CNHunc locum Paulus apoſtolus ad Romanos ple/ ſocn
nius diſſerit ſcribens Dico ergo: Nunquid repulit deus populum ſuum: abſit: Nam & ego Iſraheli/ Romiii. 2. imm
taſum ex ſemine Habraam de tribu beniamin: Non repulit deus plebem ſuam: qᷓ præſciuit. Et bus
poſt paululum: Sic ergo in hoc tempore reliquiæ ſecundum electionem gratiæ ſaluæ factæ ſunt. il
Ex quo oſtenditur ſuperiora: quæ contra Hieruſalem & Iudam: ſermo propheticus comminatus CC
eſt:non ad babylonicæ captiuitatis referenda tempus: ſed ad ultimum Romanorum: quando in CO
apoſtolis ſaluæ factæ ſunt reliquiæ populi iudæorum: Et una die crediderũt tria milia: & quinque mul
milia: Et in toto orbe euangelium ſeminatum eſt. Pro (domino exercituum) quod nos ſecuti aqui ſtnn
lamain latinum uertimus: In hebreo legitur (dominus ſabaoth) Quod. xx. interprætes pro locorũ C
qualitate dupliciter tranſtulerunt: A ut(dominum uirtutum: aut dominum omnipotentẽ) Et quæ eſol
rendum utrum de patre dicatur an de filio. Nec dubiũ quin illud quod in. xxiii. pſalmo legitur: At CO
tollite portas principes ueſtras: & eleuamini portæ eternales: & introibit rex gloriæ: ꝗs e⸗ iſte rex Cnn
gloriæ dũs ſabaoth:ideſt dñs uirtutum:ilpſe eſt rex gloriæ: Ad Chriſtum referatur. Qu poſt paſ- Abh
ſionis triumphum ad cælos uictor aſcendit: Et aho loco de domino dicitur: Quod rex gloriæ ſit: CC
Si enim cognouiſſent: nunꝗᷓ dominum gloriæ crucifixiſſent: Ergo nõ ſolum iuxta apocalypſim Io i. Cor. 9: b nun
annis:& apoſtolum Paulum: Sed in ueteri quoq; teſtamento dominus ſabaoth:Hoc eſt omnipo- lud
tens Chriſtus appellatur: Si enim oĩa patris filii ſunt: Et ipſe loquitur in euãgelio: Data eſt mihi oĩs Mat. 28. d. C
poteſtas in cælo & in terra: & oĩa tua mea ſunt & glorificor in eis: Cur nõ etiam oĩpotentis nomẽ C5
referatur ad Chriſtum: Vt ſicut deus dei: & dñs dñi:Sic omnipotens omnipotentis filius ſit. C
CAudite verbũ dñi pꝛincipes ſodomoꝛum percipite auribꝰ legẽ dei noſtri populus gomoꝛꝛe. C
CSaluis factis reliquiis per apoſtolos populi iſrahel: Ad ſcribas & phariſeos & populum ſubcla⸗ ((
mantem: crucifige crucifige talem: Propheticus ſermo conuertitur: Et uocat eos pricipes ſodo/-/ 8

ſicut Sodoma annuntiauerunt & oſtenderunt. Vhe animæ eorum quia cogitauerunt conſili“
