& firmamentum uenitatis: unde petrus & ioannes qui putabantur colunæ eccleſiæ dextras dederũt
paulo & barnabæ cõmunionis. Nec hoc ſufficit ſed in murü ait æneum ꝗ nulla uiolatur rubigine
nec ceſſus ibribus deperit: ſed uetuſtate fit fortior. Eris ãt talis cõtra reges & pricipes & populũ:non
cuiuſlibet loci ſed terræ: qui terrena ſapiuũt & cæleſtia nõ nouerũt: qui hũt imaginẽ coici & nõ cæle

ſtis. Ipſi iquit bellabũt aduerſũ te: & nõ pᷣualebũt. Cur ꝗſo? quæ ẽ tãtæ fortitudinis eauſa ut nec re

ges nec principes nec ſacerdotes nec populi aduerſus unũ Pualeant. Seꝗtur qa tecũ ſam ait dñs ut
liberẽ te. St quãdo reges iuda quæ ĩterptatur confeſſio & principes eius & ſacerdotes & populi:epi
uidelicet & pſbyteri & diaconi: & uulgus uile atq; ignobile cõtra ſanctũ uirũ cõſurgere uoluerint
habeat fidei firmitatem: & timere deſiſtat: quia dño auxiliante ſuperabit. CAPIIVLVM. II.
ICT factũ eſt verbũ dni ad me dicẽs vade clama in auribus hieruſalem dicens.
RRCANHoci. lxx. nõ hẽtur ſed ſub aſteriſcis de theodotõis æditõe additũ ẽ: q uerbũ hebraicũ
catãtꝓ quo nos diximꝰclama: ſiue pdica ĩrerpᷣtatus ẽ lege. Et lectionẽ enĩ & clamorẽ & pᷣ-
= dicatões ꝓ ſui äbiguitate ſignificat: aures ãt hieruſalẽꝓ auribꝰhiĩtatorũ eiꝰ debem accipe-⸗
CHec dicit dominus. Recoꝛdatus ſum tui:miſerans adoleſcentiam tuã ⁊ charitatem deſpon/

ſationis tue:quando ſequuta me es in deſerto in terra que non ſeminatur. LXxX.
Bec dicit dñs. Recoꝛdatꝰſuz miſericoꝛdie adoleſcẽtie tue ⁊ dillectionis perfectionis tue.
CPlenius hoc ĩ ezechiel dicitut:qñ ſibi hieruſalẽ ĩ matrimonio dñũs copulat:& ſub pſona uxoris ſu
is iungit amplexibus: ſiue ut ardẽtiorẽ mõſtret affectũ: puellã meã & adoleſcẽtulã & deſpõſatã uo
cat. Quo enim nec dũ potiti ſumus magis ut potiamur appetimus. Quãdo ĩquit ſequuta es me in
ſolitudine: & inſtar ſpõſalioꝶ & dotis legis tibi ornamẽta & uerboꝶ diſtribui monilia: totũq; hoc
non ad meritum eius refert: ſed ad ſuam miſericordiam per quam & charitas conſequuta eſt. Hoc
uoq; quod poſuimus in deſerto in terra quæ non ſeminatur in ſeptuaginta non habetur.
Sanctus iſrahel domino pꝛimitie frugum eius:omnes qui deuoꝛant eum delinquũt mala ve
nient ſuper eos dicit dominus. .
CQuando iſrahel dicit primitias frugũ domini oſtendit populũ de gentibus congregatum poſt
primitias.iuxta illud quod in alio loco ſcriptũ ẽ. Memor eſto cõgregationis tuæ quã poſſediſti ab

initio. Primitiæ ãt ſemp debẽtur ſacerdotibus & nõ hoſtibꝰ. Quod ſeqtur oẽs qui deuorãt eũ de/

linquẽèt mala ueniẽt ſup eos dicit dñs. Hũc habet ſenſũ qũo qui Pr⸗ mitias deuorãt nequaquã de ge
nere ſacerdotali. ſceleris rei ſunt: ſic ꝗ cõtaminãt iſrahel malis ſubiitiãtur: iuxta illud quod ĩ uigeſi/
mo pſalmo ſcũs dauid loquitur: dũ appropinquãt ſup me nocẽtes: ut edãt carnes meas qui tribulãt
me inimici mei ipſi infirmati ſũt & cæciderut. Neq;.n. ex eo ꝙ dei exequũt᷑ ſniam ĩmunes erũt a ſup
Ro nalad ueniẽt ſup eos: oportet. n. uenire ſcãdala: uerũ nhæ ei p quẽ ueniunt ſcandala.
Audite vᷣbũ oni domꝰ iacob ⁊ oẽs cognatões domus iſrł. Hec dicit dũs.Quid iuenerũt ĩ me
pꝛes vfr̃i iniquitatis:qꝛ elõgauerũt a me ⁊ ambulauerũt poſt vanitatem:⁊ vani facti ſunt:
NHunc ſẽſum & alius propheta teſtatur. Populus meus qd feci tibi & ꝗqd molæſtus fui tibi? Reſpõ/
de mihi: qa eduxi te de terra ægypti & de domo ſeruiẽtiũ liberaui te: utrũq; aũt nomẽ iacob & iſra/
hel ponitur. Nõ ſecũdũ duas & decẽ tribus: ſed iuxta oẽm populũ:cũ & ipſe iacob poſtea appellatꝰ
ſit iſrahel. Offenſam aũt ducit a patribus nõ qd peccata patrũ niliis ĩputẽtur: ſed qd & filii hutes pa/
trum ſimilitudinẽ ſuo & parẽtum ſcelere puniãtur. Sepe legimus ꝙ pp ſcõs patres:filio miſereat
deus: dereliquerunt aut patres populi pctõris dim: & nõ breuiter ſed lõgo tpe: & ꝓ deo ſequuti ſũt
uanitatẽ: idola uidelʒ ꝗ; nihil proſunt cultoribus ſuis: & ipſis ſimiles facti ſunt: ſecunduʒ illud quod
ſcriptũ eſt. Similes illis nant qui faciunt ea: & omnes qui conſidunt in eis.
CEt non dixerunt vbi eſt dominus qui aſcendere nos fecit de terra:qui trãſduxit nos per deſer
tum per terram inhabitabilem ? inmiam:per terram ſitis ⁊ imaginẽ moꝛtis per terram in qua
non ambulauit vir neqʒ habitauit homo.

CPro hoie. Ixx.ſiliũ hoĩs ĩterptati ſũt: & ꝓ imaginæ mortis de theodotiõe additũ ẽ umbra mortis:

d cũ iuxa hiſtoriã maniſeſtũ ſit illud cõſideràdũ ẽ ſecũdũ anagogen:ꝙ ꝗdiu iſto ſæculo ſumꝰ: &
e ægypto educimur paulatim aſcẽdimus: primũ deſerta traſimus & terrã ihabitabilẽ quã ſcũs ĩ
habitare ſi debet:& ĩuiã ut difficultatẽ mõſtret itineris. Per terrã ſitis ubi ſempꝑ maiora cupimꝰ: nec
pñᷣtibus cõtẽti ſumus:& imaginẽ ſiue umbrã mortis:ſemp.n.ĩ periculo cõſiſtimus: ubiq; diabo/
Ius tendit laꝗos ſuos: p terrã ĩ qua nõ ambulauit uir: qui pfectæ ætatis ĩ xpᷣo cẽ. Oẽs.n. reſurgemus ĩ
uirũ pfectũ: i mẽſurã ætatis plenitudinis xp̃i.Neq; umquãa ĩ ea habitat ꝗ hõ dei ẽ: uel filius hoĩs: ſed.
ſemper ad maiora feſtinat. Ex quo pſpicuũ ẽ nõ eẽ pfectionẽ ĩ uia:ſed ĩ finẽ uiæ & ĩ mãſiõe qᷓ ſcis in
cæleſtibus pᷣparatur: & ꝗbꝰdicit᷑ ꝗ ſtatis ĩ domo dñi ĩ atriis domꝰdei noſtri. Fruſtra gir᷑ noua ex ue
teri hæreſis ſuſpicat᷑ hic pfectã eẽ uictoriã ubi pugna ẽ atq;ʒ certamẽ: & incertus exitus futurorum.
CEt induxi vos in terrã carmeli vt comederetis fructum eius ⁊ bona illius ⸗ igreſſi cõtamina
ſtis terrã meam:⁊? hereditatem meam poſuiſtis in abbominationem.
CPro labore duriſſimi itineris dedi uobis oẽm habũdãtiã. Hoc ꝗppe ſignificat carmelus:qd hebrai
ce appellat᷑ chermel: & i lingua noſtra ſonat cognitõeʒ circũciſiõis:qũo ãt ille populus terrã ſanctã
& oiuʒ reꝑ fertilẽ idolatria polluit atq; uiolauit: ſic nos ueræ circũciſiõis accipiẽtes ſciã comedimꝰ
fructus

ſuck
C
pꝛel
CoA
rle⸗
phet⸗
ſosne

G
1t
ſ.
guit

cta
mun
C
inig
hoct
i
cnii
ſenlu
lren
ſenn
8
voe⸗
nor
tnin
ſ⸗
gich
ſits
vop⸗
taus
guo
hoe
dis
El
Krn
leln

i
Miton
knice
hee ſe
täüren
Gei
Wlrin
M I.
.
behtiti
noeg,

1 Nhe .

ldeſpen⸗

he,
notie ſr
iſarino
we in
ig boe

. Hoer

ahſe

umn o
kan
teic⸗
nicke
nigch,
wida
fitali
n.
Wütin
1
bäln
pelt
uͤtes 1,
niſelel
nun t
qnod

rdeſe
na

morti
Uum
iſeiti
nine
0o
s!

bin
Ne
n⸗
nins

Ghui
cki
ins

Suhper Mieremiam.

ſructꝰeiꝰ. Et ſi negligẽtia ſurrepſerit cõtaminamꝰ terrã dei & hereditatẽ illiꝰ abhominabilẽ facimus.
CSocerdotes non dixerunt vbi eſt dominus ⁊ tenentes legem meaʒ neſcierunt me:⁊ paſtoꝛes
pꝛeuaricati ſunt in me:⁊ pꝛophete pꝛophetauerunt in baal ⁊ idola ſequuti ſunt.
CPoſt tãta bñſficia uerterũt ĩ cõtẽptũ priuilegia dignitatis: ut ſacerdotes dominũ ñ ꝗrerẽt: ut docto
res legis ignorarẽt eũ: ꝗ alios docere debebant: & paſtores p negligẽtiã pᷣuaricatores fierẽt: & pro⸗
phetæ q ĩ pplis diſputãt ñ deo loquãt᷑ ſʒ idolo: ſua figmẽta uenerẽf᷑.His ãt uerbis utẽdũ ẽ aduer-
ſus noſtri ordinis magiſtros ꝗ deuorãt plebẽ dei uelut cibũ pãis: & p mala opa ñ inuocãt dominũ.
CPꝛopterea iudicio adhuc cõtẽdam vobiſcũ ait dñs ⁊ cum ſiliis neſiris diſceptabo.

CNe uideat᷑ pcutere pꝑ potẽtiã quaſi cũ patribus rõne contẽdit iuxta illud quod dauid canit & uſur

pat apoſtolus ut iuſtificeris in ſermonibus tuis: & uincas cũ iudicaris: quodq; poſuit adhuc ſepe fe-
ciſſe teſtatur: & ꝙ intulit cũ filiis ueſtris: ſimile oſtẽdit etiã ĩ filiis malorũ ptinatiã. Oculte autem ſi/-
gnificat ꝙ antiquam in dominum negationem etiam filii eorum in aduentu domini ſint ſequuti.
Tranſite ad inſulas cethĩ ⁊ videte ⁊ in cedar mittite ⁊ conſiderate nehementer:⁊ videte ſi fa⸗
ctum eſt huiuſcemodi ſi mutauit gens deos ſuos.Et certe ipſi non ſunt diipopulus vero meus
mutauit gloꝛiam ſuam in nihilum ſiue de quo ei nihil pꝛoderit.
CCõparationẽ facit illius rei q ĩcõparabilis eſt & uerũ deum cõfert mẽdacibꝰ. Ite inqt ad ĩſulas ce⸗/
thĩ quas uel italiæ uel occidẽtaliũ ptiũ debemus accipe ab eo ꝙ terræ iudeæ cyprus ĩſula ĩ qua urbs
hoc uocabulo nũcupat᷑ uicina ſit:de qua & zeno priceps ſtoicoꝝꝶ fuit. Cedar ãt regio ẽ ſolitudinis:
& iſmahelitaꝶ quos nũc ſaracænos uocãt: cõtra quã huius ipᷣius ꝓphæ ĩ extremis ptibus t exit᷑ uati
ciniũ.& cuius meminit dauid dicẽs. Hitani cũ hĩtaãtibus cædar multum pegrinata ẽ aĩa mea. Et eſt
ſenſus uel ad occidẽtẽ pgite uel ĩ ſolitudinẽ mittite & uidete ſi qᷓ gẽs hoc fecerit qd uos feciſtis: nul
la enĩ eaꝶꝝ ſpreuit deos ſuos:nec ligneos & lapideos aureoꝑꝶ cõparatiõe mutauit: ᷓ antiquũ errorezʒ
ſahuuta tenuit qd a maioribus accepat. Et certæ hoc cũ nullus eoꝶ deus ſit:ſed ſimulacra hominuʒ
facta mãu. Populus uero meus mutauit mẽdatio ueritatẽ: & idolũ mihi pᷣtulit qd eis neceſſitatis tẽ
pore ꝓdeſſe ñ poterit. Poſſumꝰhoc & cõtra eos dicere ꝗ maiori ſtudio ſequũt᷑ uitia qᷓ uirtutes:quos
monet apłus dicẽs hũanũ loquor pp ĩfirmitatẽ carnis ueſtræ. Sicut exhibuiſtis mẽbra ueſtra pᷣuien
tia ĩimũditiæ & iniꝗtati ad iniꝗqtatẽ: ita nũc exhibetæ mẽbra ueſtra ſeruiẽtia iuſtitiæ in ſãctificatõeʒ.
CObſtupeſcite celi ſuꝑ hoc:⁊ poꝛte eiꝰdeſolamini vehemẽter dic̃ dñs.BDuo.n.mala fecit ppłns
meꝰ:me dereliqͥrũt fõtẽ aq̃ viue:⁊ foderũt ſibi ciſternas diſſipatas:qͥ ↄtinerè nõ valent aquas.
CSeptuaginta. Obſtupuit cælũ ſup hoc & iĩhorruit extra modũ uehem̃ter & cætera ſimiliter. Cælũ
cui dictũ e. Attẽde cælũ & loquar & audi cælũ & auribus pcipe terra. uidẽs dei p̃cepta calcata ihore
ſcit: & ſtuporẽ diſſimulare nõ põt.Oiĩs.n. creatura cõgemiſcit & cõdolet ſup pctis hoĩum. Duo aũt
populus dei fecit aduerſa. Primũ ut relinq̃ret deũ ꝗ ẽ fons uitæ: & pᷣceptũ dedit dicẽs.Ego dñs deꝰ
tuus ꝗ æduxi te de terra ægypti: ſecũdũ ꝙ ĩ eodẽ loco ſcriptũ cẽ. Nõ ſint tibi dii ĩ conſpectu meo: ꝓ
quo ſequutus ẽ demones quos diſſipatas ciſternas uocat eo ꝙ diu mandata ſeruare non ualeant. Et
hoc ĩtendẽdũ ꝙ fõs ppetuus ẽ: & uitales hẽt aquas. Ciſternæ ãt & lacus de torrẽtibus ex ags turbi/

dis terra cõplẽtur & pluuiis. Portas ãt cæloꝶ illas uocat de ꝗbus & ĩ uigeſimotertio pſalmo ſcriptũ

ẽ. Leuate portæ capita ueſtra: & ĩtroibit exglorxrd quo.lxx. trãſtulerũt. Leuate portas prĩicipes ue
ſtras de ꝗbus plenius ĩ ſuo dicitur loco. Qdq; aquila & ſymmachus cælos. xxx. uero & theodotion

cælum interprætati ſunt nullum moueat. Hebraicum enim ſanaim cõmunis eſt numeri & tam cæ/-

li quam cælum eodem appellatur nomine: ut
CNunquid ſeruus eſt iſrahel aut vernaculus. R
CPuto ex hoc loco ĩ ſupbiã ellatos ſaluatori dixiſſe iudæos. Semen abrahæ ſumus: & nemini ſerui
uimus umꝗ̊: qũo tu dicis ꝙ liberi eritis. Neſciẽtes ꝙ oĩs ꝗ facit pctm̃ ſeruus pcti ſit: & ſeruiat unuſ-/
uiſq; ei a quo uincitur. Nati ergo de amico dei abrahaam uitio ſuo facti ſunt quaſi filii cham. Cui
ictum eſt maledictus canaam ſeruus erit fratribus ſuis.
Auare ergo factus eſt in pꝛedam:ſuper eum rugierunt leones:⁊ dederunt vocem ſuam: po/
ſuerunt terram eins in ſolitudinem:⁊ ciuitates illius exuſte ſunt:⁊ non eſt qui inhabitet in eis.
CInterrogat ſermo diuinus ut ipe rñdeat:leones ãt uocat pricipes babylõis ꝗ terrã eius poſuerũt in
ſolitudinẽ & ciuitatẽ illiꝰ ĩcẽdio dleuerũt. Et certe iuxta anagogẽ leões ĩtelligũt aduerſarias ptãtes

aut heretico& prĩcipes ꝗ terrã eccleſiæ deſolãtes oẽs illius urbes heretico ĩcẽdio uaſtauerũt: & illo

ignæ d quo ſcriptũ ẽ: oẽs adulterãtes qᷓſi clibanꝰcorda eo. Illi. n. uere dãt uocẽ ſuã: & ĩ hoc eodem
ꝓpheta ſub pdicis pſona clamãt & cõgregãt ꝗ nõ pepererũt: ppterea aũt urbes illius uaſtatæ ſũt &
deletæ quia nõ habent habitatorem deum dicente ſcriptura: & non eſt qui habitet in eis.

CFilij quoqʒ mempheos ⁊ taphneos cõſtupꝛauerunt te nſq; ad uerticem. Nũquid nõ iſtud fa

ctum eſt tibi qꝛ dereliquiſti dominum deum tuum eo tempoꝛe quo ducebat te per viaam.
CtHoc qd nos diximꝰeo tpe quo ducebat te ꝑ uiã ĩ. lxx. ñ hẽtur. Duas ãt urbes maxĩas ægypti mẽ-
Phien & taphnim noĩat:eaꝶqʒ dicit filios cõſtupraſſæ iſrahel uſqʒ ad uerticẽ:illo ſẽſu quo æſaias po
uit a plãta pedis uſq; ad uerticẽ ñ ẽ ĩ eo ſanitas. Tãta. n. fuit libido ægyptio& ꝗ fũt magnis carnibꝰ:
ut nulli perent mẽbro:iſʒ oĩa cõſtupratẽt.iuxta litterã refert ad idola ægyptio g&: iuxta Rtelligentiam
ii

Y.iber.ii.c.vi.

ſpũalẽ ad magiſtros puerſi dogmatis: ꝗ eccleſiæ puritatẽ ſua polluũt turpitudine. Hæc autẽ idcirco
eueniũt ei ꝗa dereliꝗt dũm deũu ſuũ: & illo maxĩe tpe quo ipᷣm ductorem ſequi debuit.
CEt nunc quid tibi vis cum via egypti vt bibas aquam ſeoꝛ: Et quid tibi ⁊ vie aſſyriorum vt
bibas aquam fluminis:“ . .— “”
CPro ſeor nos turbidã ĩterpᷣtati ſumꝰqd uerbũ hebraicũ ſignificat ꝓ quo cõis editio hʒ geon. Quia
ergo ſup filios mẽphis & taphnis poſuerat ꝗ cõſtuprauerüt iſrahel uſq; ad uerticẽ nũc manifeſtius
ipᷣm ægyptũ noĩiat. Nulliq; dubiũ ꝗn nilus aꝗs turbidas hẽat: eo ꝙ; fluuius aſſyrioꝑ euphrates ſigniĩ
ficet: dicẽte ſcriptura ꝙ repromiſſiõis terra ſit a torrẽte ægypti: uſq; ad fluuiũ magnũ euphratẽ. Qui
ãt xpᷣm reliqrint fõtẽ uitæ & hereticoꝶ ſibi foderũt lacus ꝗ aqs doctrinaꝶ cõtinere nõ pñt: neceſſe
ẽ ut leõibꝰſubiaceãt: & redigãt terrã eoꝶ ĩ ſolitudinẽ: & uniuerſas eccleſias deſtruãt & uſq; ad uerti
cẽ polluãt: & bibãt aq́s turbidas & fluẽta aſſyrii flumĩs: & atornerun exardeſcũt mala ſup terram.
CArguet te malitia tua ſine erudiet te pᷣuaricatio tua:⁊ aduerſio tua increpabit te.Scito ⁊ vide
qꝛ malũ ⁊ amaꝝ ẽ:reliꝗſſe dñz tuũ:⁊ nõ eẽ timoꝛẽ meũ apud te:dicit dũs deus exercituum.
CNotãdũ ꝙ & malitia ſiue pᷣuaricatio ⸗ ſaturauerit pᷣuaricãtẽ ĩſtat coturnicũ uſq; ad nauſeã
uenerit erudiat agẽtẽ pnĩam cui ĩperat᷑ ut uideat qd relĩquerit: & ꝗd ſecutus ſit:& qũo ſpnẽs bona
& dulcia: mala & amara elegerit. Hoc ãt totũ factũ è qa dereliꝗt dũm deũ ſuũ:& timor illius nõ eſt
apd eü.Pricipiũ.n. ſapiæ timor dñi: quẽ ꝗa nõ hũit malo & amaritudini traditur. .
A ſeculo cõfregiſti iugũ meũ ſiue tuũ:rupiſti uincula mea ſine tua:⁊ dixiſti nõ ſeruiã:In oĩ.n.
colle ſublimi ⁊ ſub oi ligno frõdoſo tu ꝓſternebaris meretrix:ſiue ibi diffũdebaris ĩ foꝛnicatõe.
CQuaſi ad mœretricè loꝗtur iſrahel ꝗ cõiugalia fœdera rupit & dixerit ñ ſeruiã: et ſubaudit᷑ dño:
uel marito ſʒ ĩ oĩ colle: ſublimi & ſub oĩ ligno frõdoſo ꝓſtrata fuerit idolatriæ: amena. n. ſp & excel

ſa loca idolis dedicãt᷑.Põt hoc & ad eũ dici ꝗ ab initio xppianꝰ & ex pte ſacris litteris eruditꝰ poſtea

deſiderio ſæcularis litteraturæ quæ ſigniſicat ĩ collibus & amenæ eloquentiæ quæ in frõdoſis mõ/
ſtratur arboribus ꝓſternat ſe demonibus: qui ſub occaſiõe eruditiomis & ſublimis ſcientiæ: polluũt
credentium animas & diuaricare fatiunt pedes ſuos omni tranſeunti.

Ego ãat plãtaui te vineꝗ electã:oẽ ſemẽ veꝝ quo ↄuerſa es mihi ĩ pꝛauũ ninea aliena?: LXxX.

Ego ãt plãtaui te vineã frugiferã oẽʒ verã:quũo cõuerſa es in amaritudinẽ vitis aliena.
CPro uinea frugiſera ſiue electa ĩ hebræo ſorech hẽtur quæ ĩ æſaiæ cantico ponit. Eſt ãt gen uitis
optĩæ:quo ſurculo & iſrahel dñs plãtaſſe ſe dicit: & mirat᷑ qũo ſemẽ uerum: electaqʒ ninea conuer-

ſa ſit ĩ amaritudinẽ:& iõ fcã ſit uinea aliena:nulluſq; ſecurus ſit ſi ẽ plãtatio dñi & ſemẽ ueꝶ & uinea

ſorech ĩ tãtũ ſuo uitio cõmutatur ut p amaritudinẽ recedat a dño & fiat uitis aliena. Et in hoc conſi
deranda clementia ſaluatoris ꝙ qui in euãgelio dicit. Ego ſum uitis uera diſcipulis quoq; ſuis dede
rit: & credẽti ĩ ſe populo ut uitis electa & uera ſit ſi uoluerit ĩ eo qd plãtata eſt permanere.
Si laũuis te nitro:⁊ młtiplicaũis tibi herbã boꝛith mackata es inigtate tua coꝛã me diẽ dñſ ðs
Pro herba borith quã nos ut ĩ hebraico poſita ẽ uertimus. Ixx.trãſtulerũt ut ſignificarẽt her
bã faullonũ qꝗᷓ iuxta ritũ puitiæ paleſtinæ ĩuirẽtibus & humectis naſcit᷑ locis: & ad laudas ſordes eã
dẽ uim hẽt quã & nitrũ. Nitrũ ãt noſtrũ & herba fullonis pniĩa cẽ.Eccleſiaſticꝰ quoq; ſermo ꝗ arguit
increpat & corripit deliquẽtes mordatioris nitri hẽt ſimiſitudinẽ. Qũo leui peccatorũ ſorde ma/-
culatꝰẽ leuioribꝰpurgatur mõitis. Porro pctã grauia qᷓ ad mortẽ trahũt: nec nitro nec herba bonth
dillui pnñt ſʒ grauioribꝰtormẽtis idigẽt: uniuſcuiuſq; opꝰq̃le ſit ignis ꝓbabit & ĩ igne reuellabitur.
Pulchreq; ack

¶Quüo dicis nõ ſum polluta poſt baali nõ abij:vide vias tuas in conualle.
CSiue ualle quæ hæbraice dicitur ger. & a. lxxx. ĩterptat᷑.
chrũ multitudinis. Fruſtra inquit nõ uis cõfiteri ſcelera tua. & iactas mũditiã quæ idolatriæ polluta
es ſordibus:& impudẽt᷑ negas te coluiſſe idolũ baalim: Reſpice uallẽ filiorũ ennõ qᷓ ſiloe fontibus

lũgatur & ibi cernes delubrũ baal quẽ relicto deo uenerata es. qdq; addit᷑ ſcito quid feceris clauſos
oculos aperit denegantis ut cernat quod erubeſcit aſpicere: iuxta tropologiã iĩpudẽtiã frontis eorũ
qui nolũt ſua uitia cõfiteri opibus arguamꝰ. Huiuſcemõi enĩ hoĩes nõ ambulant arta & ĩ an guſta

ia ꝗ ducit ad uitã. ſed ĩ lata & ſpatioſa p quã ĩgrediũt᷑ plurimi qᷓ ducit ad mortẽ. uñ & ſigniſicãter.
noiataẽ ſiue iuxta hyſtoriã ꝙ ibi interfecta & pdita ſit idolatriæ mali populi multitudo.
CCurſoꝛ leuis explicãs vias ſuas onager aſſuetꝰſolitudini ĩ ↄſiderio aie ſne attraxit vẽtũ amq
ris ſui:nullꝰ auertet eã:oẽs ꝗ qͥrũt eã ñ deſiciẽt. In mẽſtruis eius inueniẽt eẽö. LXxXx.
CAd veſpeꝝ vox eiꝰvllulauit vias ſuas dilatauit ſuꝑ aqͥs ſolitudis iĩ ðſiderio aĩe ſue ſpũ poꝛta/

bat᷑:tradita ẽ ꝗs conuertet eã:Oẽs ꝗ qrüt illã non laboꝛabũt:⁊ ĩ hũilitate illius reperiẽt illam.

CVultũ in hoc loco.Ixx.æditio ab hæbraica ueritate diſcordat tñ utraq; hẽt ſẽſũ ſuũ.qꝗa ſupradixit

nõõ ſũ polluta & quaſi ad mulierẽ ꝗᷓ turpiter geſſerat loquebat᷑ deſcribit fornicationẽ eius. Quõò igt

capræ leuis quã nos genere cõi curſorẽ diximus ſignificãtius ꝗᷓ aquila ſimachus & theodotio
explicat uias ſuas uelox fertur ad pᷣdã & ſicuti onager aſſuetus in ſollitudine trahit in deſide/
nio aĩæ ſuæ uẽtũ & ſpũm amoris ſui uno enĩ apud hæbreos noĩe riha & uentus appellatur & ſpũs
& iſtahel

didit maculata es ĩ iniꝗtate tua ĩ cõſpectu meo:qd ẽt ſi hoĩbꝰ muũda uidearis mihi mũ/
da ñ ſis ꝗ noui cõſcĩas ſinguloꝑꝶ: uñ & ĩ alio loco dicit᷑. Nõ iuſtincabitur ĩ cõſpectu tuo oĩs uiuens.

qd ſermone noſtro dici põt ſepul

A
luſ⸗
ul
iuuen
etpt
au
Ciurt
cuitu
cet
gi
ſetep
C
ace
CK
ler
C
lof
op
res⸗
en
ſnn
1
un
A
C

— —

ii
ng

niec
Alg
mici
l: eege
zn
unn
worſſe
lun.
Anti
nes don
nöͤc

N bin
nicatoe⸗
lit cio⸗
encl
doke
olono⸗
aholluͤt

IE.
o.
en niti
conuer/
Kuüner
c co
isder⸗

liſis
müther
Nllaͤei
gunn
de
ubonn
labitun

ibimi ⸗

ünen⸗

dorhel
2)olut
Pnndu
chun
nuton
vt
ntin
iich.
Humg
tr
lan.

ciut.

”l

Super Mieremiam.

& iſtael ſiue hieruſalẽ toto ĩpœtu ad deſideriũ libidinis ferebat᷑ & ĩ idolorum amore feruebat. Nul
luſq; ẽ ꝗ eã ſuis monitis poſſit ab hoc ĩpœtu auertere. nõ quo ĩpoſſibilitas hoc fecent ꝓphetarũ ſed
malitia puerſa cupientis. Quicũq; ait eâ ꝗſierit nõ magnope laborabũt in mẽſtruiſ & ĩ imũditia eiꝰ
inueniẽt eã. Pro quo aquila hoc ẽ chalẽdas.Simachus mẽſẽ. Ixx. & theodotiõ hũiliratẽ in
terpᷣtati ſũt.Porro iuxta. Ixx. hic ſenſus ẽ mœretrix hieruſalẽ iuxta illã mulierẽ q puerbiis deſcribit᷑
Ad ueſperã ululabat uoce ſua & amatores ad libidinẽ ꝓuocabat apiebat uias turpitudinis ſuæ: &
diuaricabat pedes oĩ traſeũti. Erat ãt locus am œnitatẽ hũs aquaꝑꝶ fluẽtũ: ꝗ delectabilior fit qñ ĩ cir
cuitu ſolitudo ẽ: ut nullus uideat fornicãtẽ. In deſiderio ĩ quit aĩæ ſuæ ſiue puerſo ſpũ
ducebatur:ſiue trahebat amoris refrigeriũ: uel certe canebat turpitudinis ſuæ carmina. Tradita ẽ in-
quit uitiis ſuis & libidmni nullus eã côuertere poterit: oẽs quoluerit eã ĩuenire ĩ turpitudims hüilita
te reperient: ut nunquam poſſit uoluptatis amore ſatiari.
CVProhibe pedem tuuma nuditate ⁊ gutur tuum a ſiti:⁊ dixiſti deſperaui nequaquam faciam
adamaui quippe alienos ⁊ poſt eos ambulabo. LxXX.
CLonuerte pedem tuum a via aſpera ⁊ gutur tuuma ſiti:que dixit uiriliter agam quoniam di/
lexi alienos ⁊ poſt eos ambulabit.
CPaſca factun calciamẽta iubẽtur hẽre ĩ pedibus:Et apoſtolus calciatos pᷣdicat pedes eoꝶ ꝗ euãge
lio pparãtur: ne dũ ꝑ ſæculi huius ſolitudinẽ gradiũtur uenenatis pateãt aĩantibus qᷓ debẽt euãgeli
co pede calciari. Gutur ꝓhibemus a ſiti qũ ſaluatoris pᷣcepta implemus dicẽtis. Qui ſitit ueniat ad
me & bibat:qᷓ deſpatiõe maloꝶ negauit ſe facturã qd dñs ĩpauit:cauſãq; expoſuit dicẽs. Adamaui
alienos: & illos ſequar ĩpudẽti cõfeſſiõe putãs ſe crimina deuitare. Porro iuxta. Ixx. uia pctõꝶ aſpa
ẽ:qᷓ a dũo cõuertitur ĩ uià planã. Quicũq; hereticos ſeꝗtur hoꝶ uerſuũ notetur ellegio: ꝙ dixerit de
ſpaui ſiue ĩ malo ꝓpoſito agã uiriliter: & in meo cõfortabor errore. Neceſſe ãt eſt ut qui alienam ec
cleſiaſtico doctrinã ſequitur alienos diligat: & eorum ſequatur ueſtigia uel demones uel heretico-
rum principes qui a deo alieni ſunt. M
CAQũo ↄfũdit᷑ fur qñ dpᷣhẽdit᷑ ſic ↄfuſi ſt domꝰiſrł ipᷣi reges eoꝝ pᷣncipes ⁊ ſacdoteſ⁊ ꝓhe eoꝝ
CQuãuis ſit impudens & ꝓcax uultꝰfurãtiũ tũ erubeſcit cũ in furto fuent dephenſus. Et iſfrahel er-
go dicens ligno pater meꝰes tu: & lapidi tu me genuiſti ut eos uocaret pentes: quos ipᷣe fabricatus ẽ
cõfudet᷑ cũ in ſuo idolo fuerit depræhenſus. Et ne putemus hoc de plebe eum dicere reges ponit &
principes & ſacerdotes & ꝓphetas eorum. Vtamur hoc teſtimonio cõtra principes noſtros & cõtra
hos qui in eccleſia putantur duces cum in peccatis turpibus fuerint depræhenſi.
Certerunt ad me tergum ⁊ non faciem.

CQui ꝓhitiut ſermones dei retrorſũ ipi uertũt cõtra eũ tergũ & nõ faciem ſuã. Qñ magiſter pᷣci/

pit obœdientis indiciũ eſt: ſi demiſſo cõtra audiat capite. Sinaũt uertat tergũ ſignuʒ eſt cõtẽnentis
ut in alio loco ſcriptũ eſt. Et uerterũt ad me ſcapulã recedentem.In tãtũ inquit deus mea cõtempſe
re pᷣcepta ut ne audire quidem uoluerint: ſed tumorem animi geſtu corporis indicarint.
Et in tempoꝛe afflictionis ſue dicent. Surge ⁊ libera nos.
Ou per beneficia non ſenſerunt:per tormenta ſentient deum.
Abi ſũt dii tui quos feciſti tibi: ſurgãt ⁊ liberẽt te i tẽpoꝛe afflictiõis tue.

CImpudens poſtulatio tpe neceſſitatis & anguſtiæ ab eo quærere auxiliũ quẽ ĩ pace cõtempſerint:

legendũq; increpãtis affectu: liberent te dii tui quos feciſti tibi: ut cũ deus creator ſit hominum hõ
fecerit deum probet neceſſitas quid poſſint quos ſequutus ante coluiſti.
CSccũdũ numerũ cinitatum tuarum erant dii tui iuda.
CVel eoſdem uel ſingulos atq; diuerſos ſingulæ ciuitates colebant ut nec impietate uiderentur ha
bere conſenſum ſed pugnans contra ſe ſuperſtitio diuerſum ſequeretur errorem. Quodq; ſequitur
iuxta numerum uiarum hieruſalem ĩmolabant baal a. Ilxx. additum eſt.
AQuid vultis mecũ iuditio contendere:oẽs reliquiſtis me dicit dũñs.
CProna ẽ ad excuſationẽ ſui hũana puerſitas ut ꝗcqd merito ſuſtinẽt iiuſte ſuſtinere uideãt᷑:& ꝓpᷣã᷑
culpã teſerãt ad iuditiũ dei. Fruſtra igitur ait: obtẽditis qᷓrimonias & iniquã cãz in iudicẽ cũ ĩpieta/
tis ueſtræſit qd patimini: qdq; ſequitur & iniq; egiſtis ĩ me: a. Ilxx. additũ eſt.
Sine cã percuſſi filios ueſtros diſciplinam non receperunt.
CPro quo poſuerũt.lxx.nñ recœpiſtis. Séſuſq; ẽ ebraico ip̃i ꝗq pcuſſi ſũt diſciplinã recipe noluerũt.ĩ
Ixx. uero iõ percuſſi filios ueſtros ut illoꝶ nece uos erudiremini. Et ne forte diceretis. Peccãtes corri
pere noluiſti plagis diſcite filioꝶ ueſtroꝶ: ꝙ auſteriori uos cupierim curare medicamine. (Deuora-
uit gladiꝰ ueſter ꝓphetas ueſtros.) Nequaquã meꝰ ſed ueſter gladiꝰdeuorauit: quẽ ſuſtinuiſtis pctiĩs
ueſtris. Porro.Ixx.non habent ueſter: ſed ſimpliciter ĩterpᷣtati ſũt deuorauit glad ꝓphetas ueſtros
ut oſtendatur uel hoſtilis gladius uel gladius meus per quem peccata ueſtra confodi.
Auaſi leo vaſtatur generatio veſtia. LCxxX. AQuaſi leo vaſtatur ? non timuiſtis.
CGladiꝰinꝗt ꝗ deuorauit ꝓphetas ueſtros:haud dubiũ ꝗn baal & ariolũ idolorũ ſigniſicet: ꝗ inſtar
leonis uniuerſa uaſtauit & tũ ueſtra gñatio qᷓ paucoꝶ interfectiõe debuerat emẽdari oẽs pſeuerant
in ſcelere:iuxta. Ixx.uero hic ſenſus eſt. Si gladiꝰdũi qui in aduerſario g gladio demöſtrarul deuo-
11 P iii

n

L.iber.i.c.iii.

rauit atq; lacerauit pſeudo prophetas ueſtros:q̃ſi leo qui auidiſſimus reꝑtã pᷣdã lacerat & tũ nec pro
phetarum ueſtrorum ſupplicio potuiſtis ad meliora conuerti.
Eigdete verbum domini.MNunquid ſolitudo factus ſum iſraheli aut terra ſerotina. Quare er
go dixit populus meus receſſimus:non veniemus ultraadte. LXX.
CAudite verbũ dñi:hec dicit dñs. Nungd ſolitudo etus ſum iſraheli:aut terra plena ſẽtium
ia dixit populus meus non ſeruiemus nec veniemus adte.
◻ Ee diritpe hidebat uocẽ dei & iohes apoſtol us uerb dei uidiſſe & attẽtaſſe ſe dicit. Miratur aũt
qũo populus iſrahel duñm habuerit quaſi ſolitudinem cũ idola ſi celebritatem urbiũ ſit ſequutu 8§
Terra ſerotina eſt ꝗᷓ imbres nõ recipit doctrinaꝶ nec euꝗ gelii diſciplinã plenaq; ſentiũ: quia & cul
ta nõ fuerat. Populus igitur quõdã dei in eo ẽ ſceleratior ꝙ receſſit a domino & non uult ultra re
uerti ad dominum ſauum. Grandis offenſa nolle placare queʒ offenderis.
CMNunquid obliuiſcitur virgo oꝛnamenti ſui:ſponſa faſcie pectoralis ſue:populus meus obli/
tus eſt mei diebus inumeris.
C Per hoc diſcimus xpᷣm eſſe ſpõſum uirginis eccleſiæ ꝗᷓ ñ habet maculã neq; rugã.Si ãt ipſe eſt ſpõ
ſus:ipius uerba ſunt de quo loquit᷑ ioãnes baptiſta. Qui habet ſpõſazʒ ſpõſus eſt. Ormamentũ ergo
ſuũ pdit ꝗ recedit a deo: & amittit ĩtelligentiã doctrinarũ: ꝗᷓ ſignificat ĩ pectore: uñ & ioãnes euage
liſta recũbit ſuꝑ pectus dñi: & ſacerdotibꝰ iter cætera ſeparat᷑ pectuſculũ uictimaꝶ. Quãto ãt maior
ẽ nũerꝰtẽpoꝶ ꝗbꝰobliuiſcimur deũ tãto maior pena pcti: ꝙ nec lõgitudie ſcłoꝶ potuerit edomari
CQuid niteris oſtendere viam tuã bonã ad querẽdã dilectionẽ q iſuꝑ ⁊ malitias tuas docuiſti
vias tuas:⁊ i alis tuis ſiue in manibus inuentus ẽ ſanguis animarum pauperum ⁊ inocentum.
C Non in foſſis ſiue foueis inueni eos ſed in iſtis quæ ſupra cõmemoraui ſiue ſub omni quærcu.
Fruſtra ĩquit te cupis uerborũ arte defẽdere:& q̃ſi bona oñdere opa tua: ut mœrearis dilectiõeʒ: ĩ/
ſup alios docuiſti uias tuas: & exẽplo fuiſti oĩbꝰmaloꝶ opuʒ: & ĩ alis ſiue ĩ mãibꝰ tuis iuẽtꝰ ẽ ſaguis
inocẽtiũ quos idolis imolaſti:ſiue quoꝶ aĩas pdidiſti ſacriſicioꝶ ſimilitudine. Paupes de hebraico
poſuimꝰ: ſʒ i. lxx.ñ hẽtur.Hos ãt ĩquit paupes & inocẽtes ñ ĩueni ĩ foueis ĩterfectos:qd ſolet pleꝶq;

accidere latronũ ĩſidiis:ſʒ ĩ oĩbꝰꝗᷓ ſupra memoraui ſiue ſub qrcu:qᷓ hebraice dicit᷑ ella ꝗ ꝗqdẽ & iſta ſi

gnificat: ut ſit ſenſus.lIn omnibus iſtis ſiue ſub quærcu atq; terrebinto ſub cuius umbra & frondibus
quaſi in amœnis locis idolatria in ſceleribus fruebaris.

CEt dixiſti abſq; pctõ ⁊ inocẽs ego ſũ:⁊ ꝓpterea auertat᷑ furoꝛ tuꝰ a me:ẽcce ego indicio ↄtẽdaʒ
tecũ:co ꝙ dixeris nõ peccaui:q;ᷓ uilis es facta nimis:ſiue qm̃ cõtẽpfiſti nimis terenas vias tuas.

NHis utẽdũ ẽ aduerſus eos ꝗ nolũt ſua pctã cognoſcere:ſʒ ĩ tpe afflictiõis & ãguſtiæ dicũt ſe ĩiuſte

ſuſtinere ꝗᷓ ſuſtinẽt: magiſq; ꝓuocãt irã dei dũ alteg maiuſq; pctm̃ nolũt lugere qd fecerũt ſz uanas
exeuſatiões obtẽdere pctõrum.lIuditio inquit cõtẽdã tecũ ꝓ eo qd dixeris nõ peccaui:qſi maius ꝗp
piã ſit hoc pctm̃ aliud habere in cõſcientia aliud in ſermõe ꝓferte: audiat noua ex ueteris hereſis irã
dei eſſe uel maximam nolle peccatum confiteri humiliter: ſed impudenter iactare iuſtitiam.

CEt ab egypto cõfũderis ſicut cõfuſa es ab aſſur:nã ⁊ ab iſta egredieris ⁊ manus tue erũt ſuꝑp

caput tuum:qm̃ cõtriuit dũs cõſidẽtiam ſiue ſpẽ tuã:⁊ mihil in ea habuit pꝛoſperum.

CVt ægyptiorũ ipœtũ declinarẽt cõfugiebãt ad aſſyrios quo& caſſũ fuit pᷣſidium: uictos.n. eos ab

ægyptiis legimus. Rurſũ ut irã aſſyrii fugerẽt ægyptioꝑꝶ adiutorio utebãtur quos ab aſſyriis ſupa/
tos narrat hiſtoria. Increpãtur ergo ꝙ obmiſſa ſpe ĩ dim hoĩuʒ utãtur auxilio:ꝙ oẽ cõtritũ ẽ & ita
uerſũ: ut nihil ĩ eo utilitatis ualeat repire. Vñ ait & ab iſta ægredieris hoc è ab ægypto ſicut ægreſſ

es ab aſſyriis:&) manꝰtuæ erũt ſup caput tuũ.Lugebiſq; te fruſtra ab ægyptiis ſpectaſſe pᷣſidiũ. Recor
demur hiſtoriæ qũ a fratre ſceleratiſſimo corrupta thamar & uiolata ſuper caput ſparſum cinere ma

nus poſuerit: & ita reuerſa ſit in domam ſuum. CAPITVLVM. III.
Algo dꝛ( ꝙ. lxx.tm̃ dẽ trãſtulerũt).Si dimiſerit vir vxoꝛẽ ſuã ⁊ recedẽs ab eo duxerit

WAXra illa: æ tu foꝛnicata es cum amatoꝛibus multis ſiue paſtoꝛibus.
E ) Verbú enim rehim qd quatuor litteris ſcribitur. Res & amatores & poſtores
utrũq; ſignificat. Et ſi legamꝰ rehim amatores ſignificat ſi roym paſtores.
CTamen reuertere ad me dicit dominus:ſiue ⁊ reuertebaris ad me dicit dominus.
In hebreo ẽt poſt fornicatõeʒ ſuſcipit pœnitẽtẽ & hortat᷑ ut reuertat᷑ ad ſe.In.lxx. uero ñ ꝓuocat
ad pnĩaʒ ſz arguit ĩpudẽtià mœretricis ꝙ poſt adulteriũ reuerti audeat ad maritũ: atq; ait & cõtami-
nata erit mulier illa:ꝓ quo ĩ hebraico legimterra reliqt tẽplũ & manifeſtiꝰ de terra loꝗt iſił q adul
teræ mulieri comparatur: utamur hoc teſtimonio aduerſus eos qui fidẽ dñi relinquentes & hereti/
corum erroribus præpediti poſt multas ſornicationes & deceptionem animarum ſimulant ſe re-
uerti ad priſtinam ueritatem non ut deponant uenena pectons ſed ut cæteris inſinuent.

CTLeua oculos tuos in circuitu ⁊ vide vbi nunc pꝛoſtrata ſis.In uiis ſedebas expectans eos q

ſi latro in ſolitudine ſiue quaſi coꝛmix deſerta.

CPro latrõe & cornice ĩ hebreo ſcriptũ ẽ :qdᷣ pot & arabas ſignificare: ꝗᷓ gẽs latrociniis dedita

uſq; hodie ĩcurſat termios paleſtinæ: & deſcẽdẽtib de hieruſalẽ ĩ ierico Obſidet uias:cuiꝰ rei & dñs
1 in euangelio

&α1 vix altey nugd reuertet᷑ ad eã vltra:nũgꝗd ñ polluta ⁊ taminata erit mulier illa ſiue ter

—.. --—C⁴⁵KD

e fh— =2

ketſe
ni
eri
kmaiot
loman
Neuiſti

Nnn.

uetan.
eligen
Nebrni
tleng
iſel
Ndbe

Nicz
s⸗
int
Bunn
ninsg
teloni

irſp

e
H
ii

wn
inenn

domm
ſuen

oſton

t
n⸗
Aul
DRõ
ſeis

CAage ⁊ clama ſiue lege ſᷣmões iſtos

Super Mieremiam.

in euagelio recordatur. Et leua igitur oculos tuos o hieruſalẽ & huc illucq; circũſpice & uide ubi ñ
fornicatõe ꝓſtrata ſis. Quũo.n. latrões ſolẽt ad ueſpam & ĩ deſertis locis uiatoribꝰ iſidias ponere ſic
tu iuxta fornicariã ꝓuerbioꝶ ſedebas ĩ uiis ad ueſpam ut cõcubitu tuo aĩas ĩterficeres fornicãtiũ:ꝓ
pter quod uniuerſa terra polluta ẽ in fornicationibus tuis ſignificãterq; iuxta. Ilxx.
his qui hereticos errores deſerere ſe promittunt præcipitur ut leuent oculos in circumm. Niſi enim
recta uidere cœperut prauitatem priſtinam danare non poſſunt.
CEt polluiſti ſiue iterfeciſti terrã foꝛnicatõibꝰtuis:⁊ i malis tuis q;obꝛẽ phibite ſũt ſtille pluuia
rũ ⁊ ſerotinus imber nõ fuit:ſiue ⁊ hũiſti paſtoꝛes multos in offenſionem tui.
ꝘSiInterfecta eſt terra ſiue polluta pp interfectiõem eoꝶ qui idolatuiæ fornicatione pierũt: uñ abla/
ta ẽ oĩuʒ bñdictio reꝶ ut paterẽt ſiccitatẽ ſermõis dei: ſiue hũit paſtores ꝑp quos offenderet deũ: ut ꝗ
magiſtti eẽ debuerãt ut alios ab errore ꝓhiberẽt auctores impietatis exiſterent.
CFrons mulieris meretricis facta eſt tibi:noluiſti erubeſcere. LXxX.
CSacies meretricis facta eſt tibi ſine ruboꝛe facta eſt ad omnes.
Quia ſupra dixerat nõ peccaui & magis peccauerat ſua ſcelera denegãdo:idcirco nunc arguit: qſ
mulierẽ ꝓcaceʒ & nimiæ ipudẽtiæ ut nõ ad unũ & alteꝶ ꝓcaci uultu feratur & nullum erubeſcat.
Vtamur hoc ſermone aduerſũ hereticoꝶ cõciliabulũ: qui in ſuis erroribus gloriantur.
CErgo ſaltem amodo voca me pater meus:dux virginitatis mee es tu:nunquid iraſceris in ꝑ-
petuum aut perſeuerabis in finem.
CErubeſcãt heretici qui nolũt ad meliora cõuerti: nec regredi ad patrem creatorẽ ſuũ & audiãt ſal
tẽ amodo uoca me pater meꝰdux uirginitatis meæ es tu. Ipᷣe diſponit aiam ueſtrã amplexibus ſuis
& docet qũo orare debeat: & agere pœnitẽtiã: quãto aũt ille clemẽtior qui ſalutis poſt fornicatiõe
oſtendit uiam: tanto miſerior mœretrix quæ non uult poſt uulnera recipere ſanitatem.
C Ecce loquuta es ⁊ ſeciſti mala ⁊ potuiſti.
CPro uerbis pœnitentiæ uerbis ſupbie blaſphemaſti: & impleſti cogitationẽ tuam malã & oñdiſti
contra uirum fortitudinem tuam ut poſſis facere quod ſermone tractaſiit.
CSt dixit dñs ad me ĩ diebꝰioſie regis:nũgd uidiſti q̃ fecerit adũſatrix iſrł? Abijt ſibimet ſuꝑp
oẽz mõtẽ excelſũ ⁊ ſubter oẽ lignũ frõdoſũ ⁊ foꝛnicata ẽ ibi.Et dixi cũ feciſſet hec oia ad me cõ/
uertere ⁊ ñ ẽ reuerſa.Et vidit pᷣuaricatrix ſoꝛoꝛ eiꝰ iuda:qꝛꝓ eo ꝙ mechata ẽ aduerſatrix iſrł di/
miſiſſẽ eã ⁊ dediſſẽ ei libellũ repudii:⁊ ñ timuit pᷣuaricatrix iuda ſoꝛoꝛ eiꝰ:⁊ abiit ⁊ foꝛnicata ẽ ẽt
ipᷣa ⁊ difficultate foꝛnicatiõis ſue cõtaminauit terrã ⁊ mechata ẽ cũ lapide ⁊ ligno:⁊ i oibus his
nõ ẽ reuerſa ad me pᷣuaricatrix ſoꝛoꝛ eius iuda in toto coꝛde ſuo:ſed in mendatio ait dominus.
CAlioꝑ tormẽta alioꝶ remedia ſũt. Cũq; punit᷑ homicida recipit ꝗdẽ ipᷣe qd fecit: ſed alii deteren

tur a ſcelere. Decẽ igitur tribubꝰqᷓ appellãt᷑ iſrael captis ab aſſyrus ĩ mœdiãq; trãſlatis duæ tribꝰ iu/

da & beniami qᷓ debuerũt ſimilia formidare & tota ad diũm mẽte conuerti uicerũt decẽ tribuũ ſce/
lera:& ĩ tãtũ idola ſũt ſequutæ ut ĩ tẽplo dei ſtatuã baalĩ ponerẽt:q ĩ ezechiel uocat᷑ idolũ ad cæluʒ
& emulationẽ dñi collocatũ:loqtur ãt ſub figura duaꝶ ſoroꝶ ꝗa de una ſüt abraham iſaac & iacob
ſtirpe gñati:& priorẽ auerſatricẽ: ſeqᷓntẽ pᷣuaricatricẽ uocat.Illa.n.dñm pœnitus auerſata ẽ ſtati:ado
ratis ĩ dã & bethel uitulis aureis. Iſta ãt apud quã erat tẽplũ & ueri dei religio imitatione germanæ
paulatiʒz receſſit a dño.Et idcirco pᷣuaricatrix dicit᷑.Secũdũ anagogẽ ãt d hereticis ꝓphia ẽ:qui
falſi noĩs ſcĩiam dũ ſe arbitrãt᷑ heretica ſubtilitate ſectari aſcẽdũt mòͤtẽ ſupbiæ & carnis hurꝰ uolupta
tibus deliniti ſub oĩ ligno frõdoſo & amœno exponũt fornicationẽ ſua: ꝗ cũ tradãtur diabolo ĩ in
