tum & amplius milia uno die per uaſtam ſolitudinem fugere ſoleant: Auferetur inquit omnis glo
ria cedar. & imminuto ſagittariorum numero: qui maxime pollent arte pugnãdi cæteri qui fuge
rint remanebunt. Quia intelleximus quid ſit cedar.quæ arabia:quæq; aſur. uideamus Eſaias pro/
pheta quid dicat:lIn ſaltũ ad ueſperã dormietis. in ſemitis dodanin: Verbũ arab ut ſæpe iãdiximug
& ueſper: & arabia: & coruus: & plaities: & occidẽs appellatur. Etp eo qdnos iuxta. Ixx.tranſtulimꝰ
dormietis: pöt interpᷣtari morabimini ſiue habitatibis hocẽ avaiοεαi qd hebraice dicit᷑ tha
li. dodanĩ qq; ĩ ꝓpiĩquos uertit᷑ & cognatos: Itaq; pdicitur iudæisꝗ obſidionẽ babyloniã effuge/
re potuerint: & totius prouintiæ uaſtitatem ad heremum tranſire uicinam: quod habitaturi ſunt in
1ſ0 imidinem arabiæ itinere quod ducit: Rurſumq; ad hiſmahelitas ſermo cõuertitur: & eos ad mi
ſericordiã cohortatur. Currite & laſſis fratribus ac periclitãtibꝰ ardoris ſiti obuii ferte aquas: Tãtus
enim ferbor eſt ſolis. ut niſi ſubueneritis in ſolitudine pereant: Et nõ ſolum aquas: ſed etiam panẽ
ſerte fugientibus: ut quos cõuenit obſidio: ueſtra clemẽtia reuelet: Simulq; reddit cauſã quare hæc
imperet ſieri dicens: FEugerunt babylonium gladium fugerũt: arcus elamitarum fugerũt imminẽs
præ lium: Nec deſpiciatis miſeros: cito ueniet & ueſtra captiuitas. Quomodo enim uelox mercen
narii annus eſt: &᷑ omnem laborem breuem putat dum ad deſideratam mercedem perueniat. Sic
uniuerſa gloria filiorum cedar auferetur a uobis: & ſagittæ ueſtræ cõterentur: & paruus rem anebit
numerus pugnatorum. Quidam uolũt ex eo quod dicitur adhuc ĩ uno anno & auferetur omnis
gloria cedar: Non ad babyloniam captiuitatem prædicari de qua & hieremias loquitur: Sed aſſy/
riorũ qui poſt unum annũ uaſtatiõis iudaicæ: ſaracenos latiſſime perſecuti ſunt. Illum præterea lo
cum in quo nos thannulimunn habitatis terram auſtri cum panibus occurrite ſugiẽti: & quaſi
imperatiuo modo legimus: in hebræo ſic legi poſſe affirmat qui habitant terram auſtn. cum pa/
nibus occurrerunt fugienti: ut cum deus eis dixerat: occurrentes ſitiẽti ferte aquam: illi nimia amẽ
tia panes tulerint abſq; aquis ut cibo augerent ſitim.
S CAbPITVLVM VICESIMVMSECVNDVM.
NᷓMus vallis viſionis. CLXX. Licet nõ habeatur: in hebræo
manifeſtius tranſtulerunt uerbũ uallis ſyon: Hæc enim ciuitas ſeminarium prophetaꝶ
eſt. in qua extructum templũ. & uiſiones dñi multiplicatæ ſunt. Quia ergo inter cæteras
lgentes ponitur: & reputatur de plurimis: nequaqꝗᷓ mons appellatur: iuxta illud ꝓpheticũ
E fundamenta eius in montibus ſanctis. diligit dñs portas ſyon ſuper oĩa tabernacula Ia
cob. Sed uallis ex eo quod humiliata ſit. Aliis uerbis hoc ipſum hieremias loquitur: Quãdo acce-
pit calicem plenũ uini: & dat uniuerſis gẽtibus: ac nouiſſime porrigit hieruſalem ut bibat & uomat
eruat: & inſaniet: Significans a babyloniis & hãc eẽ uaſtãdam: quod plenius regum & hieremiæ
narrat hiſtoria: Ex quo intelligimus oĩum creatorem equaliter eſſe deum: & eodem cuncta diſpen
ſarre iuditio: iuxta iſlud quod ipſe loquitur per Amos: Nunquid non filii æthiopũ uos eſtis filii iſra
el ait dñs. Nunquid nõ iſrael aſcendere feci de terra ægypti: & paleſtinos de cappadoria & ſyros de
cyrene: Hæc oculi dñi ſuper regnum peccãs: ne putarẽt iudæi idcirco ſe meritoꝶ hẽre priuilegiũ
qa educti eſſent de ægypto:Dicit ẽt cæteras gentes ad alias terras ſuo imperio fuiſſe trãſſatas.
¶ Quidnã tibi quoqʒ ẽ g aſcẽdiſti ⁊ tu ois ĩtecta:clamoꝛis plena:vrbs frequẽs:ciuitas exultãs
¶ Referebat mihi hebreus pᷣſentẽ uiſionem nõ pertinere ad illud tẽpus quo nabuchodonoſor hie
ruſalem cœpit: & ſedechiam uinctum. oculiſq; priuatum duxit in babylonem: ſed ad ſennacherib
tempora: quãdo ſomna pontifex magnam partẽ prodidit ciuitatis: & tantum ſyon ideſt ARX &
templum ac nobiles remanſerint: in exemplum romanæ urbis: quæ irruentibus gallis: patricios &
florem iuuentutis in arce ſeruauit: Nos autem poſſumus & de babylonia captiuitate dicere: ꝗqᷓ eu
ſebius oĩa ad xpᷣi aduentum referat & putet ueſpaſiani titiq; temporibus fuiſſe completa: Carpa-
mus ergo ſingula: unplicem expoſitionẽ breuiter attingentes: Quidnam tibi quoq; eſt? quid ha/-
bes inquit ſyon? quod etiã tu aſcendiſti omnis intecta? qñ dicit etiam tu: oſtendit quod cæteri pri
us aſcenderint: Nũ & tu reputata es inter gẽtes qᷓ ab hoſtibus obſideris: & tecta cõſcendis plena ulu

latus: & planctus neq; miſerabilium fœminaꝶ. urbs quondã regia? Interfecti tui non interfecti gla

dio:nec mortui in bello:cuncti principes tui fugerunt ſimul pariter procul fugerũt:Si ad ſennache
rib tempora referas:quando ex parte capta eſt ciuitas: Recte dicuntur non fuiſſe uicti gladio:nec oc
ciſi in bello:ſed proditione aliis ex urbe fugientibus: aliis quos hoſtis oppræſſit uinculis alligatis.
Sin autẽ ad babyloniam captiuitatem qd & uerius eſt: dicemus quod non pugna ſed obſidione ſu
perata ſint: Quod ſi in aduentu xpᷣi iuxta euſebiũ tropologice intelligere uolueris: dices eos inter
ſfectos non gladio: ſed infidelitate: omneſq; principes eorum receſſiſſe a deo: & peccatorum funibus
alligatos nec quiſqᷓ fuiſſe de phariſæis qui non diabo li retibus alligatus ſi.
CPꝛopterea dixi:recedite amare flebo:nolite icũbere vt ↄſolamini me ſuꝑ vaſtitatẽ ppłi mei
Cin uaſtitate babylonis lachrymatus ꝓpheta gẽtis affectu: & dicit: Anguſtia poſſedit me: ſicut an

guſtia parientis.

Or meren
geniat F
temanebit
ut omnin
tedach
Drateterl,
di:
namm,

inimine

tübebre
Uopbeng
cerens
ipbencc
malhl
Nidoe
udron
meri
etißfutr
Ahe
Ptintei
lta.
sexulti
noſoth
wachen
MI
atticoss

Super Eſaiam

guuſtia parientis. Dolui cum audirem:conturbatuſſum cum uiderem. E marcuit cor meum tene/⸗

bræ ſtupefecerunt me. Babylon dilecta mea poſita eſt mihi in miraculum. quantomagis nuc in ur
bis ſuæ ruinam nullam accipere conſolationem poteſt totum ſe pläãctibus tradens. Dies emm in-
terſectionis. & conculcationis: & fluctuum domino deo exercituum in ualle niſionis. Reddit cau-
ſas iuxta triplicem intelligentiam: quare dixerit recedite a me amare flebo: quia cõculcata ſit ſyon
mons quondam uiſionum & nunc uallis fletuum.
CScrutans muruʒ:⁊ magniſicus ſuꝑ montem elain ſumpſit pharetram:currum hois equitis
parietem nudauit clypeus. CDeſcribitur babylonis exercitus: intrans
urbem: templũ occupãs: & quadrigis pꝑ plateas ſuperbus incedẽs. Quodq; auratos poteſt marmo

rum cruſtis ueſtitos parietes clypeus qui alia ſolet tegere nudauerit: Elegater in hebraico reſonat:

ſenſuſq; pulcherrimus eſt. quod ſcutum non protexerit quempiam ſed nudauerit: eo quod per ro
bur militum omnes opes erute ſunt: Sin aut elamite ponũtur in pᷣlio:quæ urbs aſſyriorum eſt:nõ
poteſt referri ad tempora romanæ ſubuerſionis. niſi forte cuncta allegorice interprætemur.
CErunt electe valles tue plene quadrigarum:⁊ egtes ponẽt ſedes ſuas in poꝛta:⁊ reuelabitur
oꝑimentũ iuda:⁊ videbis in illa die armamentariũ domus ſaltus:⁊ ſciſſuras ciuitatis dauid vi
debitis:qꝛ multiplicate ſunt. CManifeſte captiuitatẽ deſcribit qᷓ undecimo
regis anno ſedechiæ facta ẽ. De qua & hieremias loꝗtur: ecce ego congregabo oẽs co gnationes re
gnorum aqlonis ait dñs: & ueniet & ponet unuſquiſq; ſolium ſuũ in introitu portarũ hieruſalem:
& ſuper oẽs muros eius in circuitu:quod ne putemus uoce prædictũ & opere nõ expletum: idẽ hie
remias undecimo inꝗt anno ſedechiæ mẽſe quarto quinta mẽſis aperta eſt ciuitas & ingreſſi ſunt
oẽs principes regis babylõis: & ſederũt in porta media. tũc ergo in circuitu ciuitatis hieruſalem in
numerabilis eſt fuſus exercitus & aperta ſunt ſancta ſanctoꝶ: & armẽtarium quod nemore conſitũ
erat hoſtili populatiõe reſeratum & per cũctas urbis partes diuiſis muris hoſtis ingreſſus eſf.
CECt ↄagregaſtiſ aqs piſcĩe ĩferioꝛiſ⁊ deſtrueeſtiſ domoſ ad mũiẽdũ mux:2 lacũ feciſtiſ iter du
os muros:⁊ aquã piſcie veteris:⁊ ñ ſuſpexiſtis ad eũ ꝗ fecerat eã ⁊ oꝑatoꝛẽ eiꝰð lõge ñ vidiſtis

C Narat quo obſidioni parauerint ciuitatẽ: & aquã inferioris piſcinæ quæ capi porerat ad ſu pio/

rem munitiorẽq; tranſtulerũt:deſtructiſq; domibus muros ædificauerint: & per ſingulas cognatio
5„nes domuſqʒ; quãtum aquæ deberet accipere dinumerarint: Feceritq; ciſternam inter duos muros
& piſcinã ueterẽ inſtaurarint ad ſeruãdas aquas: Et nõ magis deiinuocauerint auxilium: q cõditor
urbis ſit:piſcinæq; dñs: Quaſi aliis uerbis dixerit: fiduciã habuiſtis in hoĩe: & nõ in deo ꝗ factor eſt
hoĩs. Quidã iuxta myſticos ĩtellectꝰ piſcinã ueterẽ. legis umbrã ĩtelligũt: & ĩ duos muros nouũ ui
delicet & uetus teſtamẽtũ: ædificatũ lacũ traditõibus phariſeorũ atq; mãdatis ꝗ aquas cõtinere nõ
poſſit.& nõ reſpexiſſe eos ad filiũ dei.nec illius præſentia credidiſſe quæ olim non uiderint.
CEt vocabit dñns deus exercituũ in die illa ad fletũ ⁊ ad planctum ad caluitium ⁊ ad cingulum
ſacci:occidere vitulos ⁊ iugulare arietes:comedere carnes ⁊ bibere vinũ:comedamꝰ ⁊ bibamꝰ
cras.n.moꝛiemur:⁊ relata ẽ in auribus meis dñi exercituum.Si dimitetur iniquitas hec vobis
donec moꝛiamini dicit dũs cxercituũ. CCaptiuitate præſente & op⸗/
præſſa hieruſalem: cũ ferrum fames ſitis urgeret urbem: hieremias ad pniam populum prouocabat

& ecõtrario reges ac principes & uulgus miſerabili deſperatione pereuntiũ ſe trahebat æpulis: Ni

hil aut ſic offendit dũm quã poſt peccata erecta ceruix: & ex deſperatione contẽptus. Quod & per
amos loꝗtur. Supra tres & ſup quatuor ĩpietates non auerſabor eũ: qd & cogitauerit & fecerit: & ñ

egerit pniamiſup & docuerit malũ. uñ nũc dicitur: Si dimittet iniꝗtas hæc uobis donec moriami

ni: Putãt allegorici interpᷣtes de paſſione xpi eſſe pᷣdictum: quod uocauerit deus ẽt poſt crucẽ dñi
ſaluatoris infelicem populũ ad pniam: & nihilominus ille ie deſperationi tradiderit & uoluptati:
Principium ꝗppe iſtius uĩſionis in quo ait: clamoris plena: urbs frequẽs: ciuitas exultans. Ad illud
tempus referunt quando a phariſeis populusincitatus: impia contra ieſum uoce reſonabat:cruciſi
ge crucifige talẽ: Nos nõ hẽmus regẽ niſi cæſarẽ: Hui teſtimonii exẽplo ẽt apoſtolus abuſus ẽ:ſcri
bẽs ad coiynthios de ſurrectiõe: Si mortui nõ reſurgũt: mãducemꝰ bibamꝰ cras enĩ moriemur:
hæc dicit dñs exercituũ. Vade ingredere ad eũ ꝗ habitat in tabemaculo ad ſomnã pᷣpoſitũ templi
CAQAuicdd tu hic:aut qnaſi quis hic:qui excidiſti in excelſo memoꝛiã.diligenter impetra taberna
culũ tibi:Ecce dñs aſpoꝛtari te faciet:ſicut aſpoꝛtatur gallus gallinacius:⁊ quaſi amictũ ſic ſub
leuabit te.Coꝛonans coꝛonabit te tribulatione.quaſi pilam mittet te in terram latam⸗ ſpacioſã
ibi moꝛieris:⁊ ibi erunt currus gloꝛie tue:ignominiam domũus domini tui.⸗ expella te de ſtatio
ne tua:⁊ de miniſterio tuo de ponam te.Et erit in die illa vocabo ſeruũ meum eliachim fſilinz el
chie:⁊ induã illum tunica tua:⁊ cingulo tuo confoꝛtabo eũ:⁊ poteſtatẽtuam dabo in manu eius
⁊ erit quaſi pater habitãtibus hieruſalẽ ⁊ domui iuda:⁊ dabo clauẽ domus dauid ſup vmerum
eius:⁊ apiet ⁊ nõ erit qui claudat:⁊ figã illum paxillũ in loco ſideli:⁊ erit ĩ ſoliũ gloꝛie domus pa
tris ſui:⁊ ſuſpẽdazʒ ſuper eũ oẽm gloꝛiã domus patris eiꝰ:vaſoꝛũ diuerſa genera:oẽ vas paruu
lum a vaſis craterarum vſqʒ ad oẽ vas muſicoꝛuʒ: In die illo dicit vñs exercitnũ:auferetur pa
xillus qui fixus fuerat in loco ſideli:⁊ franget᷑ ⁊ cadet:⁊ peribit qð pepẽderat ĩ eo qꝛ dñs locutꝰẽ.

¶iber Quintus.c.xxiii.

CSupra diximus ſobnam fuiſſe pontiſicẽ qui aſſynis prodidit ciuitatẽ. Sed ꝗa traditiĩonĩs eſt he pii
Praicæ: & ſcriptura nõ loꝗtur: intelligamus eũ ſuperbũ.tumidũ: & uoluptuoſum ſuiſq; pedibus po bnel
ulos conculcantẽ: Et quia fecerit cũcta quæ propheta deſcribit: ſacerdotium eius ad eliachim filiũ Pirphl
chelchiæ tranſſatũ ẽ: ut illo eiecto: nobis pontifex fieret: Ex quo intelligimus oĩ ſtudio ſuperbiã de Dimid
clinandã quæ offendit dñm.& ne pontificatus quidem priuilegio tuta eſſe poteſt: Iſtæ eſt ſomna ſi ſncost
cut quidam putant & eliachim: de quibus idem propheta ſubtexuit. Miſit rex aſſyriorum rabſacen grnen
de lachis ad hieruſalem ad regem ezechiam in manu graui. & ſtetit in aquæductu piſcinæ ſuperio mahenn
ris in uia agri fullonis:egreſſuſq; eſt ad eum filius elchiæ. qui erat ſuper domum: & ſomna ſcribæ & ormnid
ioæ filius aſaph a commentariis. Iubetur ergo ingredi propheta ad pontificem qui habitabat iux/ cbielt
ta.lxx. in paſtoforio: Iuxta aquilã in tabernaculo: ꝓ quo ſequẽs hebraicam ueritatẽ. Theodotio ait. gnis
Ingredere ad ſocheniſtu m. quod interprætari poteſt æquum & rectum: ut ſcilicet per K& 1T& dp Ti zune
opaoiv iniquus intellegatur & prauus: ad pontificem templi: & dices ei: Qui habitas in domo nem⸗
dei: cuius ſcelera in tota ciuitate baccantur: cũ ſecurus es in operibus tuis quaſi non uerearis captiui tün
tatem? excidiſti tibi in petra ſepulcrum. & tam ſupbæ ædificaſti: ut ambitio te & in morte ſeq retur tlir
4 Audi quæ ſit in te dñi ſententia: uomodo gallus gallinatius humero portantis fertur: & ſinguli onn
hominü leuant in ſcapula pallium: ſic tua facilis erit in captiuitate tran ſlatio: Habebis coronã non donol
laminæ aureæ & ſanctificationis domini: ſed tribulatiõis & anguſtiæ. Sicut enĩ pila ſi mittatur in enb.
ꝓcliue ſtare non poteſt: ſed ueloci curſu uoluitur: ita & tu ad terram latiſſimã deduceris: & ibi erũt: tlel
currus gloriæ tuæ omnes poten tiæ & opes:quibus nunc fultus incædis. ibi ſenties ignominia do/ nulcs
mus dni tui: Quia ꝓpter opera mala & uiolatũ templum dei tui iſta patiaris: detrahã te de gradu io
tuo: & de pontiſcatus offitio proiciam & ꝓ te eliachim ſeruum meum filium elchiæ induam ueſti lr
mentis tuis: & cingulo tuo decorabo. Sicut eleazar ueſtimentis aaron patris indutus eſt: ipſi dabo ceter
oteſtatẽ templi qui habeat populum non ſubiectum ſibi quaſi ſeruum: ſed amatorem ſui quaſi fili leci
um:ipſe accipiet clauem domus meæ & in ſuo portabit umero:ipſe habebit cerimoniarũ oĩum po kr
teſtatem. Et quo paxillus ſignificatur in pariete templi & in loco firmiſſimo collecetur oĩa uaſa ſa/
cerdotum & læuitarum tam q in ſacrificiis neceſſaria ſunt quam omnis generis muſicoru ſuſpen/
duntur in eo. Sic oĩs populus ex eliachim ſerui mei poteſtate pendebit: Quod autem ait: in die illa te
auferetur paxillusq fixus fuerit in loco fideli: & frangetur: & cadet: & peribit qd pepẽderat in eo qa n
dñslocutus eſt. Multi ad ſomniam ferunt quod eliachim infixo paxillo prior paxillus qui infixus d
fuerat corruat: Sed quia ſequitur: & peribit quod pepẽderat in eo: Quod deiecto ſobnam nequaꝗᷓ
factum eſt intelligimus hoc dici quod depoſito ſomna pontifſicatu: acceperit eliachim cuius ſacer- 6
dotii dignitatẽ ſubuertit extrema captiuitas. Qui iuxta cuncta accipiunt: uolunt

in ſomnæ pontificatu iudæorum ſacerdotiũ cadere: In ſucceſſione eliachim qui ĩterprætatur deus
reſurgens: euangelii cultus & ſacramenta monſtrari ita ut hoc qd ſequitur. in die illo dicit dñs exer
cituũ auferetur paxillus ꝗ fixus fuerat in loco fideli &frangetur & cadet: ad prioris populi ruinã p/-
tineat: Nemo aũut dubitet iuxta hiſtoriã: & iuxta allegoriam: qa paxillum dixerat ſeruarim & afora
min ſuſpenſatione uaſorum diuerſi generis: & qd prioribus fractis: alia ſuſpendantur. 4

CAPITVLVM VIGESIMVM TERTIVM.

Mus tyri:vlulate naues maris.quia vaſtata eſt domus vñ venire cõſueuerant.de ſ
terra cethim reuelatũ eſt eis:tacete qui habitatis in inſula negotiatio ſidonis. S
ICManifeſtius & plenius In ezechiel propheta: & ſubuerſionẽ tyri. & cauſas ſubuerſio ANMn
. M.1. nis exponit dicens: Fili hominis pro eo quod dixit tyrus de hieruſalem euge confra- Ee, 26.a hu
Wctæ ſunt portæ populorum: cõuerſa eſt ad me implebor deſerta eſt: propterea hæc dicit ezos.
dñs deus. ecce ego ſuper te tyre & aſcendere faciam ad te gentes multas. ſicut aſcendet mare fluctu G0
ans: & diſſipabo muros tyri: & deſtruentur turres eius: & radam puluerẽ eius de ea. aquæ autẽ iſtæ WW
quod gentes ſunt multæ quæ inundauerãt tyrũ ſicut mare fluctuans. nominatim in conſequenti- in
bus docet.Ecce ego adducã ad tyrum nabuchodonoſor regem babylonis ab aquilone regem re
gum: cum æquis & curribus. & æquitibus & cœtu populoq; magniſico. & circundabit te munitio- lei
nibus: & confortabit aggerem in gyro: & eleuabit contra te clypeum: & uineas atq; arietes tempe- dol
rabit in muros tuos. Et turres tuas deſtruet in armatura ſua. & cætera quæ uſq; ad finem uiſionis le
ſequuntur: Nã & in alia prophetia quæ aduerſum ægyptios cernitur. eadem ſcriptura contexit: Fili
hominis: nabuchodonoſor rex habylonis ſeruire fecit exercitum ſuũ ſeruitute magna aduerſũ ty-/ C
rum: omne caput decaluatum. & omnis umerus de pilatus: & merces non eſt reddita ei. neq; exerci n
tui eius de tyro:per q ſigniſicat multo tẽpore ab exercitu babylonis aggerem comportatum: ut qd j⸗
oſtea fecit alexander inſulas cõtinenti terræ ſocians. ille ante facere ſit conatus: Quomodo ergo i⸗
aduerſus babylonem & hiliſtim: & moab & ægyptum: & idumeos: & hiſmahelitas: ſupra dei cõ/ 1
minationem legimus, qd inſultauerit captiuitati populi eius. ita etiam nũc aduerſum tyrum inimi C
cam & inſultratricem ſubuerſionis hieruſalem prophetia texitur. Quod etiam ipſa ab eodem ho- C
ſte ſit deſtruenda. Legimus græcorũ hiſtorias. Et maximæ eorum qui aſſyriæ gẽtis bella deſcribũt
ibiq; repperimus poſt captiuitatem hieruſalẽ paleſtinos & arabas & damaſcenos ac deinceps æegy/

ptios fuiſſe

Super Eſaiam. c.xxiii.

ü
ptios fuiſſe ſubuerſos: Quod aũt ſemp hæ gentes & præcipue tyrus impugnauerit iſrael & in illiꝰ
Pei ſubuerſione lætata ſit: Amos propheta in exordio ſui uoluminis explicat: & breuiter laudes deo ca
Kin nẽs pſalmiſta declarat. Deus quis ſimilis erit tibi ne taceas neq; compeſcaris deus: Quoniam ecce
duel inimici tui ſonauerũr: & qui te oderũt extulerũt caput: S uper populũ tuũ malignauerunt a uerſus
ſanctos tuos dixerũt: Venite diſperdamus eos de gẽte: & nõ memoretur nomẽ iſrael ultra: OQ m co
gitauerunt unanimiter ſimul aduerſus teſtamẽtum tuũ diſpoſuerũt. Tabern acula idumeorũ & hiſ
in mahelitæ moab & aggerẽ gebal & ammõ & amalec & alienigenæ cũ habitantibꝰtyrum:Ex quibꝰ
J i ommibus diſcimus põdus iræ dei ſuper tyrum ueniſſe meretricem: quæ hic ſub ſpecie torti in eze-
nnn chiel ſub nauis trãſlatione deſcribitur. VIulate inquit naues maris. Pro quo in. xx. legimꝰ chartha
a cſt ginis: & habet in hebreo tarſis: De quo & in iona propheta in quadã epiſtola diſputaui: Poſſumus
Enctnn autẽ quia carthago tyriorũ colonia eſt in pᷣſenti loco thaiſis nõ mare generaliter ſed & charthagi
wci nem accipere quod nequaqᷓ de aphrica uel tyrum ueniant nec deterra cethim. quã cyprũ quidã ĩter
rekeiten ptãtur uſq; hodie & ſectæ hereſiarces fuit: quãꝗᷓ pleriq; noſtrorũ & maxime machabeorũ principũ
tälnn italiæ. macedoniæq; inſule arbitrentur: Hoc eniĩ ſcriptura cõmemorat: quod A lexãder rex mace/-
owoninon donum: Egreſſus ſit de terra cetthim: inſulã quoq; nominãs non mẽtitur: Poſtea enim a nabucho/
nurmmrn donoſor ad Alexãdrum: terræ continens facta eſt propter expugnationẽ multis in brebis freto ag/
Libieni geribus cõparatis: Negotiatione quoq; ſidonis appellat iuxta ſequẽtemuerſiculũ in quo ait:Eru⸗-
niniado⸗ beſce ſidon: Tradũt emim hiſtoriæ qd tyrus colonia ſidonis ſit: Trãſfretãtes mare repleuerũt te ĩ aqs
ceguch multis ſeminis nili meſſis fluminis fruges eius: Tyrũ negotiatione Tanere & totius orbis eſſe em/
Wumpeit porion: & præſentia tẽpora ꝓbant & in ezechiel lato ſermone deſcnibit᷑: Qd aũt negotiatores in
ipücde ſubuehendis mercibus träſfretent maria: nemo eſt qui dubitet: nec tantas habet opes ipſa urbſ
diguufl de terra regionis ſuæ quæ ualde anguſta eſt & galileæ damaſciq; finibus præmitur: quãtas de ſub-
ücind uectione nauiũ: nilus omnis & ægypti fertilitas euicinio ĩfüditur tyro: Pro nilo qd apud hebreos
dinuuül, legimꝰſior.Ilxx.& theodotio negotiatores ĩterpᷣtati ſũt: quo uerbo turbidũ: & p hoc mili aq̃s ſignifi
nüſihen cat: hieremia teſtãte: qd tibi & ægypto ut bibat aqᷓs geon:pro quo ĩ hebraico habet ſior.i. turbidas
ndeil CErubeſce ſidon ait eni mare foꝛtitudo maris dicẽs:MNon parturiui:⁊ non peperi:⁊ non enutri
rnebl ui inuenes nec ad incrementum perduxi virgines.
ita CDixi ſupra coloniam ſydoniorũ eſſe tyrũ:Audi igitur mater cũcta ſimul contra filiã tuã maria cla
negi, mätia & quodãmõ uocẽ mittẽtia ꝗᷓ ex natura loqui nõ ualẽt:fruſtra dinitias cõportaui: ſine cauſa
iuen de toto orbe in tyrũ opes contuli: Illa diues: Illa luxurioſa: & populorum quõdam gaudens multi

tudine:in qua naſcebatur turba mortaliũ caterua puerorum iuuẽtutis examina: cuius plateæ uirgi
num & ĩfantium: ac iuuenum & puellarum luſibus perſtrepebãt: nunc ad ſolitudinẽ redacta eſt: Fie
— ri autẽ Tipoτοειιιππ e rebus multis ſolemne eſt. c auditũ fuerit in ægypto dolebũt cum au
Unn dierĩt de tyro: Hoc pſpicuum eſt. quod ægyptii poſtꝗᷓ audierĩt potẽtiſſimam & uicinam gẽtẽ lõga
—KZ ga obſidione deletã: ſcindãt etiam ſibi ĩteritum propĩquare: Trãſite maria ululate qui habitatis in
eite inſula:Rurſũ pro mari & tharſis. lxx. charthaginẽ traſtulerunt: Legimus in hiſtoriis aſſyniorum. ob
ſeſos tyrios poſtꝗᷓ nullã ſpem euadendi uidebãt conſcenſis nauibus fugiſſe charthaginem: ſed aliã
ſidonii ægei.quæ maris inſula ẽ unde & in ezechiel dicitur: Merces nõ eſt reddita ei: neq; exercitui

nvolont
nurcen

nmnd eius de tyro:eo quod omnes urbis opes trenſſlatæ ſunt: & nobiles quoq; eam uacuam dereliquæ/
us⸗ rint: Nunquid non hæc ueſtra eſt quæ gloriabatur a diebus priſtinis in antiquitate ſua arguit ſuper
ubren⸗ bia & tyrum:quod in conditionis ſuæ antiquitate ſit gloria ſua: & non reſpexit ad deum: ſed no/
conſt /, mina patrum colẽs ſe æternum putauerit: Ducent eam pedes ſui longe ad peregrinandum eos di/-
ccdici . cit qui in urbe remanſerant & capti ducti ſunt in babylonem: Quis cogitauit hoc ſuper tyrum
e fuin quondam coronatam: Rurſum lege in Ezechiel & quantæ gloriæ tyrus fuerit ex priucipibus eius
iit lamentatione cognoſces: Coronatam uocat eam: quod ſicut rex inter plurimam hominum multi
ſeqvend tudinem ornatum diademate erigit caput:ita tyrus fulgens & excelſa opibus. auroq; & gemmis &
xpent ſerico ac purpura nitens: regina ſit in cunctis gentibus æſtimata: Cuius negotiatores principes: inſti
nitv tores eius incliti terræ. Mirãtur legatũ pirri quõdam dixiſſe de urbe romana. uidi ciuitatẽ regum.
Gene Ecce multo ante illa tẽpora negotiatores & ĩſtitores tyri pricipes & inclyti deſcribuntur: ut p hæc
liend oſtẽdatur opulẽtiæ magnitudo cum negotiator tyri alterius urbis eſſe rex poſſit.
muifi CBominus exercituum cogitauit vt detraheret ſuperbiam omnis gloꝛie:⁊ ad ignominiam de
eniny/ duceret vniuerſos inclitos terre. C Quia ſupra ĩterrogãtis more ixerat.ꝗs cogitauit hoc ſup
gaeli tyrũ quõdã coronatã: nüc ipſe reſpõdit: nõ fatorũ ut ſtulti putãt ſic filia deducta ſũt: nõ fortunæ cui
l rit rota ĩ iuditio & ipſiꝰ uolũtate pfectũ eſt. g ſupbis reſiſtit:& humilibus dat gratiã & cõmonet ar
bego rogãtes cõditionis ſuæ ut diſcãt potẽtiã eiꝰ ꝑ miſeriã. cuiꝰ clemẽtiã ꝑ bñficia ſentire noluerant.
lec CTraãſi terrã tnã quaſi flumẽ filia maris:nõ eſt cigulũ vltra tibi
iont CSicut inꝗt fluuius ſiue ut in hebraico ſignificãtius habet riuulus: Hoc enim dicitur ior: facile trãà
nboOo ſitur pede ita & tu terram tuam in captiuitatem ducta tranſibis O filia maris: uel quia inſul a uel quia
rin ſupra de te ſcriptum eſt:Dixit mare fortitudo maris dicens non parturiui: & non peperi: Quodq;

e,/
F

infert non eſt cĩgulũ ultra tibi:quem ſenſum habeat apertius ſymachus docet nõ poterit ultra reſi-

Liber Quintus. c.xxiii.

*

ſtere: ideſt nõ habebis aures nec accictos ad pugnandũ lũbos tuos ut poſſis aduerſariis còͤtraĩre.
CManũ ſuam extendit ſupra mare conturbabit regna.
CQui extẽdit manũ aut dubium ex ipſa ſermonis continẽtia quin deus: de quo ſupra dixit. domi/
nus exercituũ cogitauit hoc ut detraheret ſuperbiam omnis gloriæ. Extẽdit ergo manũ ſuam ſup
omnia maria ſeculum orbemq; ſignificans. & conturbabit uniuerſas gentes: inter quas & tu tyre
turbata es: ſiue propter mare in quo propriæ ſita es. dominus mandauit aduerſus canaan ut cõtere
ret fortes eius:oſtendit quod ſis tu mare quod extenderit dominus manũ ſuam dicẽs mandauit ad
uerſus canaan ut contereret fortes eius. Tyrus enim in terra canaan cõdita eſt: Lege ſcripturas ma/
ximeq; euãgelium. ubi ſiropheniſſa interpellãs pro filiæ egritudine de terra chanaan ꝗᷓ dicitur mu
lier chananea: Simulqʒ qꝗa dixerat. extẽdit manũ ſuam: ne operantẽ mẽbris & officio corporali cre
de res dominũ. adiecit mãdauit: ut dei feciſſe iuſſiſſe ſit: Et dixit: Nõ adicies ultra ut glonieris: calum
niam ſuſtinẽs uirgo filia ſidonis in cethi. cõſurgens trãſfreta ibi quoq; nõ erit requies tibi: Deꝰ qui
cogitauit detrahere ſuperbiã omnis gloriæ. qui mãdauit aduerſus chanaan ut contereret fortes eiꝰ

ipſe dicit nequaq̃ ultra gloriabenis: & in tua cõfides potentia: O uirgo filia ſidonis ideſt colonia ſi-
doniorũ fugies quidẽ nauibus ad ĩſulas occidentis.ſeu in ciprum: & cæteras macedoniæ grætiæ-
q; partes: Sed & ibi aduerſante deo requiem muenire nõ poteris. Alioquin. omnis uagus atq; in or

bem peregrinꝰ& incertarum ſedium in anguſtia iugiter & in metore eſt.
CEcce terra chaldeoꝛũ talis populus nõ fuit:aſſur fundauit eã in captiui
ſtos eius.ſuffoderunt domos illius poſuerunt eam in ruinam vlulate naues maris quia vaſta/
ta eſt foꝛtitudo veſtra. C¶Quia ſupra dixerat ducẽt eã pedes ſui lõge ad peregrinandũ
& iterũ tranſi terrã tuam quaſi flumẽ: Duplexq; fuit populus tyriorum qui fugerant & tranſfretaue
rüt in cetthi. & eorũ qui in urbe remãſerat: ad utrũq; loqtur. De his qfugerãt ſupra ait ĩ cethi. cõſur

gẽs tranſfreta:ibi quoq; non enit requies tibi.de his qui remãſerãt & ducti ſunt in captiuitatẽ. ecce

inquit accolæ terræ chaldæorũ cuius potẽtiã nulli populi ante habuerint: & quæ ab aſyrio fundata
eſt trãſduxerũt robuſtos tyri:Suffoderũt nõ ſolũ muros:ſed & cũcta habitacula ciuitatis. Poſuerũt/

tatẽ tranſduxit robu⸗

qʒ eã in ruinã: Quia igitur alii fugerũt alii capti ſũt: ululate naues uel maris uel charthaginis: Nego-/

tiatores enim & colonia deſtra deleta eſt: Simulq; cõſidera: quomodo laudauerit chaldæos: Non

dixit talis populus ultra nõ erit potẽtius quippe & durius regnum eſt romanorũ:ſed ante non fuit:

Qui priora negauit.conceſſit ſequentia:

CEt eris i die ulai obliuione eris o tyre ſeptuagita nis ſicut dies regis uniꝰ.

CAb hoc loco uſq; in ſinem huius prophetiæ tyro proſpera nutiãtur: quod debeat agere pœniten-
tiam: Quod iterum extruenda ſit. quod ſeptuaginta annis quibus & templum domini deſolatum
fuit:tyri ſubuerſio maneat.ut cuius ruinis iſultabat: Et ruinarum eius tempus imitetur: Septuaginta
autem annos unius regis. multi putãt nabuchodonoſor dici quibus regnum gẽti aſſyriæ in hieru-
ſalem permanſerit: Alii generaliter pronuntiatum: quod ꝗ lögum regnandi tempus habuerit ſe-

ptuaginta annos tranſire non poſſit.

VPoſt. lxx.autẽ annos erit tyro quaſi canticũ meretricis:Sume cytharam circui cinitatem

meretrix oblinioni tradita bene cane.frequẽta canticum: vt memoꝛia tui ſit.
CQuæ cum plurimis gentibus formnicata eſt & deſolata: ante dudumq; captiuitatis ſqualentem

ſordibus. amatores priſtini cõtẽpſerunt aſſume nũc cytharã cõgemina carmina. circui ciuitatẽ Plã
e lupanar priſtinũ: & antiq erroris ueſtigia lachrimis laua ut poſſis dei ĩ te miſenicordiã ꝓuocare.
Et erit poſt. lxx. viſitabit dominus tyrum ⁊ reducet eam ad mercedes ſuas ⁊ rurſum foꝛnica

bitur cum vniuerſis regnis terre ſuper faciem terre

CHæc omnia iuxta hiſtoriam expleta eſſe. conſonis græcorum & phenicum litteris indicatur. qd
poſt.lxx:annos inſtaurata ad pœnitentiam priſtinam ſit reuerſa. & negotiatio uniuerſarum gentiũ
fuerit: Quas ego puto fornicationes appellari ut quomõ ꝗ fornicat᷑ ad lupanar iĩgreditur & merce
dẽ ſtrupri tribuit. ſic & iſti tũc cor de toto orbe cõcurrẽspulchritudinẽ urbis q̃ſi meretricis ĩpleuerit

CEt erũt negotiationes eius ⁊ mercedes eius ſanctiſicate domino:nõ cõdẽtur neqʒz reponen/⸗

tur. Qma his qui habitauerint coꝛam domino:mercedes ⁊ negotiationes eius manducent in ſa

turitatem:æ veſtiantur vſqʒ ad vetuſtatem.

CHac ſecundum hiſtoriam nec dum facta comperimas niſi forte putandum eſt quod poſt ædifi

cationẽ hieruſalẽ: & ĩſtaurationẽ tyri amicæ ĩter ſe fuerit ciuitates. &ad tẽplũ dei crebro tyrii dona

tranſmiſerit. ſicut & in eſdra legimus. qd tirios qui piſces uẽdebãt ĩ ſabato abegerit & ĩtroire ur-/
bẽ nõ pmiſerit atq; ex uno mercimonio: etiã de cæteris æſtimãdũ ſit. Iudæi caſſa in futurũ uota dif
ferũt. poſt ãtichriſtũ mille annis hæc expleta memorãtes: Nec mirũ ſi iſta cõfingãt.ꝗ ſpræta uerita
te xpᷣi: organũ diaboli antichriſtü recepturi ſunt. Cum ẽt chriſtiani iudaizantes: de mille annorum
multitudine hæc dicta cõtẽdãt: Ego autẽ quomodo in uiſione babylonis ſub typo euerſionis eius

cõſumationis tẽpus ĩtelligo: & in ægypto deſtructis idolis altare domini collocatum ad chriſti tẽ

pus refero in uiſione moab tronũ ſaluatoris in terra eius poſitum recognoſco. & in damaſci cæx/
teriſq; uiſiomibus omnibus noſtrorũ eſſe tẽporum ſacramẽta nõ dubito.ita & in uiſione tyri quæ

extrema

FP

eoten⸗
omde
commne
ſ
eSaltat
ohenſe
etiſu
duc
Gicen
Ehid
inpo
uent.
mune
vond
Eiyl
wing
ſeron
lbri
none
nole

lohe h
b

In⸗

Super Eſaiam.

cnni CSup mõtẽ caligoſũ ſiue cãpeſtre leuate ſignũn. CApoſtolis pᷣcipitur & apoſtolicis uiris
ac magiſtris eccleſiarũ ut dicturi cõtra babylonẽ ſignũ eleuẽt dominicæ crucis:ñ ĩ humili loco &

N⸗ extrema ẽ: xp̃ianæ fœlicitatis tempus ĩterpᷣtor: Quod poſtꝗqᷓ ædiſicata eſt & recepit priſtinũ ſtatũ&
omnes negotiatores in antiquã conſuetudinem portum eius ingreſſus eſt: & mercimonia & labor
ncn⸗ eorum domino dedicẽtur: Cernamus in tyro extructas xpᷣi eccleſias: conſideramus opes omnium
ihn quod non reponantur:nec theſaurizẽtur ſed dentur his qui habitant cum domino: Qui ſeruien-
nr⸗ tes altaii participant cum altari: Miniſtrant autem tyri nõ diuitias nec ad cumulãdas ſacerdotum
niie . opes:ſed ad uictus neceſſaria ſuppetẽda:Iuxta apoſtolũ habentes uictũ atq; ueſtitum. his quæ con-
ud Thi. 6.? renti ſumus: Et nota quod nõ dixerit negotiationes & mercedes tyri ſanctificatas domino his dan
Dnun, das qui habitauerint hieruſalem ſicut iudæi arbitrãtur: ſed qui fuerint corà domino qui ſeruiũt ei .
diämn Sic enim & dominus conſtituit: ut qui euãgelium prædicant: uiuant de euangelio. Seruire autem
Noriie & habitare corã eo non eſt loci:ſed meriti. Hucuſq; uiſiones eſaiæ ſiue onera quæ certis gentibus
Enncdn impoſuit : ut iuſſiſti: & ut nos quiuimus hiſtorica interprætatione diſſeruimus: hebraice tantum
Do ueritatis præmentes ueſtigia. Quæ ſecuntur ad omnes pertinẽt nationes & generaliter ad totius
tonee mundi conſumationem. De quibus nec tu petiſti ut ſcriberem: nec mihi ocioſum fuit ut ſuperfluo R
loniri⸗ non quæſita dictarẽ.qui quæſita uix ſcripſi. . . ꝑ
egrete⸗ Explicit quintus incipit ſiber ſextus: Et ſciendum qd in hoc fine huius quinti libri præcedẽtis ter/
nr minatur explanatio beati leronymi ſuper.23. capitulũ yſaiæ complete: & incipit explanatio eiuſdẽ
leronimi ſuper.24. capitulum yſaiæ in principio. viii. libri ſequentis & ſic continuãtur uſq; in finẽ
tobr⸗ libri yſaiæ pdicti. unde uidetur qd liber ſextus qui hic incipit S& etiã vii.non ſint de generali expoſi
zpaſtt tione litteræ yſaiæ ſed potius ſpeciali & ideo iſti libri. vi. &. vii. non capitulãtur ut plene patet in
inmnd prologo huius ſexti libii.
ek Vod in præcedẽti uolumine pollicitus ſum ut ſuper füdamẽta hiſto/
tg riæ ſi uolũtati noſtræ chriſtus anueret ſpiritale extruerem ædificiũ. &
fnin impoſito culmine perfectæ eccleſiæ ormamẽta monſtrarem. Hoc in ſe
iei gquentibus duobus libris uirgo chriſti euſtochium orationibus tuis
WH, L = & domini miſericordia conabo r: ut eodem labore quo quintus li-⸗
ber hiſtoriam compræhendit: ſextus & ſeptimus perſtringat Anago
woſan en. non oĩa diſſerentes ne multa fiant uolumina: ſed quid eccleſia-
nfmn ici uiri ante nos ſenſerint breuiter indicantes.
CAPITVLVM DECIMVMITERTIVM. =ð RK
mn Nus ſeu uiſio contra babylonem quã uidit eſaias filius amos: Vidit nõ carnis ſed mẽtis
myn oculis quam grande magnumq; põdus babilonis ſit ponẽdũ: Et quia babilon quæ he/
Unen⸗ WA braicæ dicitur babel ĩterpᷣtatur cõſuſio eo quod ibi ædificãtiũ turrẽ ſermo cõfuſus ſit:
enb Es ſpiritaliter mũdus iſte ĩtelligitur qui in maligno poſitus eſt &: non ſolũ linguas ſed ope
ra ſingulorũ menteſq; cõfundit:huius babylonis rex eſt uetus nabucodonoſor ꝗ cõtra dominũ ſu
itnen perbiens dicit in corde ſuo in cælũ aſcẽdã: ſuper ſidera cæli ponã ſoliũ meũ ſedebo in mõte teſta/
mẽti in lateribus aquilonis. aſcẽdam ſuper altitudinẽ nubiũ ero ſimilis altiſſimo: Iſte eſt qui oſten/
ntem dit domino uniuerſa regna mũdi & dixit ei hæc omnia mihi tradita ſunt: & tibi dabo ea ſi cadens
tebli adoraueris me:Deniqʒ ĩ cõſequẽtibꝰ nequaꝗᷓ cõtra babylonem:iſed cõtra orbẽ terrarũ cõminatio
ocate. eſt:Dñs ſabaoth præcepit gẽti bellicoſiſſimæ: ut ueniat de terra lõginqꝗᷓ a ſũmitate cæli ut diſperdat
rnic orbẽ terrarũ:Et iterũ:Ecce dies uenit ĩſanabilis furoris & iræ: ut ponat orbẽ terrarũ deſertũ & peca
tores diſperdat ex eo: Ac deĩde pᷣripiã orbi trrar uniuerſo mala & ĩpiis peccata ſua. ex ꝗbꝰ pro-
