ſuper eis cũ eis bene fecero:ſiue ⁊ iuſtiſicabo eos ut eis benè faciã.Et plantabo eos in terra iſta
m veritate ſiue in ſide in toto coꝛde meo:⁊ in tota anima mea.

MMc S ,
1

Liber. vi. c. xxxii.

Multi hoc putant tempore zorobabel fili ſalathiel: & ieſu filii ioſedech ſacerdotis magni quan/
do aggeus & zacharias prophetauerunt ſub ezra ſacerdote cõpletũ:quãdo ædiſicatũ ẽ tem plum: &
& ſub Neemia extructi muri p circuitum: ut quos ante deiecerat in furore & in ira & in indi gnatõe
rãdi de hieruſalem: & in toto orbe diſperſerat: poſtea xeductos habitare ſecerit conſfiden ter: & fuiſ
e eos in populum dei: & dominü fuiſſe in deum eorum: & cætera quæ ſcriptura contexit. ed quo
modo hoc poſſit illi tempori coaptari. habitare eos faciam cõfidenter feriam eis pactuʒ ſempuer
num ſiue diſponam illis teſtamentum æternũ: pœnitus nõ põt ap probari:quippe cu legerimus :&
ſacra narret iſtoria:nõ ſolum a uicinis gentibus: ſed a perſis quoq; & macedonmubus & Egyptus 10/
maniſq; ſepe captos & hucuſq; ſeruite. Omnia igitur ad aduentum referenda ſunt ſaluatoris: no/
ſtro & nidei tempore uidemus expleta: & electio iuxta apoſtolum reliquiatuʒ ſalua facta eſt: & ĩ xpo
habitauit conſidenter: & datum eſt illis cor unũ iuxta illud quod ſctiptum eſt. Muluitudinis autem
credentium erat cor unum: & anima una & uia inquit una ad illum qui dicit. Ego ſum uia uentas
& uita: ut timeant me uniuerſis diebus. Principium enim ſapientiæ timor domini. Vniuerſis ait die
bus:ꝙ ſi iudæis non competit de noſtro populo accipiẽdum eſt: cui & bene fuit & eſt & ent nõ ſo-
lum ipis ſed & filiis eorum poſt eos. Nobiſcũ enim pactum pepigit ſempiternũ. Nec deſinet nobis
ultra bene facere. Quodq; ſequitur. Et timorem meum dabo in corde eoruʒ ut non recedãt a me:
Sic liberũ donat arbitriu: ut iterũ ipſe timor qui tribuitur gratia permaneat largitoris. Cuq; iquit
eis benefecero lætabor & gaudebo: creatura uidelicet ſua eſſe ſaluatam Vnde & gaudiuʒ angeloꝑꝶ
eſt in cælis ſuper uno peccatore pœnitentiã agente. Et plantabo inquit eos in terra ſua in uentate ſi

o

inoni
ue ut. Ixx. tranſtulerunt in fide ut proprie ſignifcet populum xpianum. cuius religio fides eſt. In to/ eni
to corde meo & in tota anima mea. Si domini uerba ſunt ſaluatoris: recte cor & anima ei creditur: eone
qui dicit in euangelio poteſtatẽ habeo ponẽdi aĩam meam: & iterum ſumendi eam „Sinautermn ex *
perſona dei patris accipimus ſecũdum illud intelligendum eſt. Neomenias ueſtras & ſabbata ò di⸗ *
es feſtos odit anima mea. . . iu
CAuia hec dicit dominus. Sicut adduxi ſuper populũ iſtũ omne malũ hoc grande:ſic adducã xxrde
ſuper eos omne bonũ:quod ego loquoꝛ ad eos:⁊ poſſidebũtur agri in terra iſta:de qua vos dici evVln
tis ꝙ deſerta ſit:⁊ ꝙꝙ, non remanſerit homo et iumẽtũ:⁊ data ſit in mann caldeoꝛuʒ. Agri pecu/ iie
nia ementur:⁊ ſcribentur in libꝛo:impꝛimetur ſignaculũ:? teſtis adhibebitur in terra beniamin: in
⁊ in circuitu hieruſalem in cinitatibus iuda:⁊ in ciuitatibꝰ mõtanis:⁊ ĩ ciuitatibP cãpeſtrib ſiue W”“
ſephela:⁊ ĩ ciuitatibꝰ hoc ẽ que ad auſtrũ ſũt:qꝛ cõuertã captiuitatẽ eoꝛum ait dominus. ric
CHec iuxta litteram licet in typo præceſſerint poſt redditum de caldæis quando ad cyri regis im- e
perium reuerſus eſt populus in iudæam: tamen ſpiritaliter in xpo & apoſtolis uerius pleniuſq; com ſu
plentur. Tunc & homines & iumenta reducti ſunt in eccleſiam: iuxta illud quod ſcriptum eſt. Homi i
nes & iumenta ſaluos facies domine Rationales quiq; & ſimplices. tunc agri empti ſunt pecunia: ſ
ut faceremus nobis amicos de iniquo mãmona qui nos reciperent in æterna tabernacula: & ſenpti
in libto:haud dubium quin iumentum & impreſſum eſt ſignuʒ uexilli dominicæ crucis: atq; uicto 8
riæ & teſtes adhibiti ſunt: martyres: & omnis ſanctoruʒ chorus in terra beniamin: ubi domini for i⸗
titudo & circuitu hieruſalem: in qua eſt uiſio pacis: & æterna ſecuritas: in ciuitatibus iuda in quibus r
eſt chriſti uera confeſſio: & in ciuitatibus montanis de quibus una eſt de qua dicitut. Non poreſt ci dia
uitas abſcondi ſupra montem poſita: & in ciuitatibus campeſtribus quæ hebraice appellantur B ug een
ut de proſundis atq; depræſſis per camporum equalitatem ad ſũmam gradiamur. Et ciui- Gac er
tatibus quæ a auſtrum ſunt: ſeptuaginta tranſtulerunt ubi eſt mercedis & plena lux ue- WK
ritatis. Cum autem hæc omnia facta fuerint implebitur ſicut ſcriptum eſt. Conuertam captiuita- i
tes eorum ait dominus. de quo ſcriptum eſt. Aſcendens in altum captiuam duxit captiuitatem. Ac- K
cœ pit ſiue ut apoſtolus ait dedit dona hominibus. .mnmn
Explicit liber Sextus in Hieremiam. i
do
derc
nt ſe
* 1 ſtie
ſcko
boln
wt
* èRM

Pꝛologus Super lamentationes Mieremie.

inn WPREFATIO SANCTI HIERONYMI PRAESBYTERI IN EXPOSITIONEMLA-
d MENTATIONVM HIEREMIAE PROPHIET AE AD FRATREM EVSEDIVM.

PPHES in lamentationibus hieremiæ quatuor alphabeta: e quibus duo
prima quaſi ſaphyco mœtro ſcripta ſunt quia tres uerſiculos qui ſibi cõ
A nexi ſunt: & ab una tantum littera incipiunt heroici coma concludit.
Tertium uero alphabetum trimœtro ſcriptum eſt: & a ternis litteris: ſz

N eiſgem trini uerſus incipiunt. Quartum alphabetuzʒ ſimile eſt primo & *
rd HW ſecundo: prouerbia quoq; ſalomonis extræmum concludit alphabetũ:
lchairi, —q)uod tetramœtro iambico ſupputatur: ab eo loco ubi ait. Muliereʒ for-
AIitem quis inueniet. Quomodo autem in his noſtris litteris non põt ꝗs
un Aad legenda uerba texendaq; procedere: niſi prius ab elemẽtis cœperit:
entitt⸗ ira in ſcripturis diuinis non ualemus ea quæ maiora ſunt noſſe: nili ab
Lennit, ethica in ipſas habuerimus exordium: ſecundum illud ꝙ ꝓpheta dicit.
fmandatis tuis intellexi. Quod uidelicet poſt opera cœperit habere
itne ſcientiam ſecretorum. Verum iam complendum eſt quod petiſti: ut ſenſum uniuſcuiuſq; elementi
Cigin interprætatio annexa ſigniſicet. ( Aleph.) Doctrina interprætatur (Beth) domus (Gimel) plenitu-
angd do (Deleth) tabularum le⸗ iſta (Vau) & (zai) hæc (Heth) uita (Thet) bonum (1 oth) principiũ
nuenef (Caph) manus (Lamech) diſciplinæ ſiue cordis (Mem) ex ipſis (NQun) ſempiternuj (Samech) ad
Beftlnwd iutoriũ (Ain) fons ſiue oculus (Phe) os ab ore non ab oſſe (Sade) Iuſtitiæ (Coph) uocatio (Res)
rechn capitis (Sin) dentium (Thau) ſigna. Ecce intellige ne litterarum ambiguitate fallaris. Poſt iterpræ/
Unltem er tationem elementorum intelligentiæ ordo dicendus eſt (Aleph Beth Gimel Deleth) prima con-
bauede nexio eſt:doctrina domus plenitudo tabularum. Qd uidelicet doctrina eccleſiæ quæ domus dei ẽ
i librorum reperiatur plemtudine diuinorum. Secuda cõnexio eſt (He Vau zai Heth) Iſta & hæc
cuadla uita. Quæ eni alia poteſt eſſe uita ſine ſciẽtia ſcripturarũ: p quã & iã ipſe xpᷣs cognoſcitur:qui ẽ uita
uſoo credentium. Tertia cõnexio habet (Thet loth) bonum principium: quia quãuis nũc ſciamus uni-
Zl uerſa quæ ſcripta ſunt:tamen ex parte cognoſcimus: & ex parte prophetamus. Et nunc per ſpeculuʒ
WWW uidemus in enigmate. Cum autem meruerimus eſſe cum chriſto & ſimiles angelis fuerimus: tũc
inbeſue librorum doctrina ceſſabit. Quarta connexio eſt: (Caph Lamech) Manus cordis ſiue diſciplinæ.
us. Manus intelli guntur in opere: cor & diſciplina interprætantut in ſenſu: quia nihil facere poſſu mus
niſi quæ prius facienda ſint fecerimus. Quinta cõnexio eſt (Mem Num Samech) Ex ipis ſempi-
nndüm ternum adiutorium. Hoc explanatione non indiget: ſed omni luce manifeſtiꝰ ẽ. Scripturis æterna
amigch ſubſidia miniſtrari. Sexta cõnexio habet (Ain Phe Sade) Fons ſiue oculus oris iuſtitiæ: ſecundum
mätcir illud quod in tertio numero expoſuimus. Septia cõnexio eſt quæ & extrema: quo & ĩ ipſo quoq;
ſecdk ſeptenario numero ſit myſticus intellectus (Coph Res Sin Tau.) Vocatio capitis dentiũ ſigna. Per-
dläm dentes articulata uox ꝓmitur & his ſignis ad caput oĩum: qui ẽ xpᷣs itur: per quezʒ uenitur ad regnũ
Wagun ſempiternum. Verum hæc idcirco inſeruimus: ut inſtruant lectorem: quo ſciat non fruſtra iuxta ſe-
imnnl riem litterarum a propheta hæc eſſe edita: ſed uniuerſa quæ ſcripta ſunt ad xpi & eccleſiæ pertinere
ungun ſauacramenta. Quod enim lamentationes prædictæ non ſoluz ſuper urbis hieruſalem uaſtatione &
S iudaici populi captiuitate. Sed etiaʒ ſuper ioſiæ regis occaſum cõſcriptæ ſint. Liber uerboruz dierũ
mn 22. pafal. 35 demonſtrat: ubi ita legitur: Mortuus eſt rex ioſias & ſepultus in mauſoleo patrum ſuorum: & uni/
Nnh d. uerſus iuda & hieruſalem luxerunt eum. Hieremias maxime: cuius oẽs cantores atq; cãtatrices uſq;
emun in præſentẽ diẽ lamẽtationes ſuper ioſiam replicant: & quaſi lex obtinuit in iſrahel. Vnde primum
n a iuxta hiſtoriã in explanatione retexemus. Deinde allegoriam per congrua loca: ſiue ad ioſiam qui
uitaten interprætatur ſalus domini: uel fortitudo domini. Siue ad iudæos hoc eſt cõfitentes pertinent inſe

remus.Oportunius ergo multo nunc a nobis quã tüc a propheta dei lamẽtatur.licet nõ urbes mul
tæ non gens integra:ſed anima hominis xpᷣiani multis gentibus nobilior multiſq; urbibus prætio
ſior. Nam ſeruus qui facit uoluntatem dei melior eſt quà multitudo iniquorum. Melior erat anima
quondam fidelis in qua deus inhabitabat quã multitudines iudæorum: qui ingrati bñficiis dei ſem
per contraria agebant. Vñ legiſlator eoꝶ pfidiã exprobrãdo taliter ad eos loquitur dicẽs. Ego eniʒ
Act. 7.fſ. ſcio contentionem ueſtrã cõtra dm. Et Stephanus dura inquit ceruice: & incitcũciſi cordibus ue-
. ſtris.Siꝗs tẽplum corporis hoĩs dei cõtẽplatꝰẽ:tũc cum caſtitatis ſplendore refulgeret:paruazʒ pro/
fecto & ualde ĩferiorez illaʒ ꝓpheticã lamẽtationẽ putabit: in qua barbaricæ manus ſancta ſanctoꝶ
polluiſſe deflẽtur: & ſacras ædes ignem populaſſe hoſtilem: ubi contaminata cherubin & archa ac
propitiatorium tabulæq; duæ lapideæ: & urna aurea lamentãtur. Hæc lamentatio quam nos defle
mus tanto illa durior & amarior eſſe probatur: quanto uerius cuncta hæc & euidentius in fideli ani
ma quã intra illius templi parietes erant. Hoc ſanctius multo fuit: quod in ea erat templum: non
enim auri & argenti metallo:ſed uirtutibus animi radiabat: habebat enim archã intra ſe & duo che
rubin: ideſt fidem patris & filii & ſpiritus ſancti ſitam. Sed nunc nihil eoruʒ apparet. Ablata ſũt hæc
cuncta nudata eſt domus dei omnibus ornamentis ſuis cunctiſq; quæ diuinitus conſequuta fuerat
BB

Liber primus. c.i.

ſpoliata muneribus remanſit deformis ac turpis: periit ab ea omne munimen: omniſq; cuſtodia.
Et iam non clauditur hoſtium:iin ea non ſeruatur ſed patet ingreſſus ommbus malis ſpintibus ad
corruptelam animæ feſtinantibus: nulla ĩde turpis cogitatio nulla cupiditas fſœda repellitur. Sed ſi
uenerit fornicationis ſpiritus ingreditur: ſi iactantiæ ſi auaritiæ: & ſi horum nequiores & im purio/

lpun
Gia ce
nlla
ſinus

lapſuʒ

res uenerint: nemo prohibet nemo propellit: nuilus enim cuſtos: nullus remanſit edituus. Nam pri Fun
us ſicut ad cæli ſecreta nullus huiuſcemodi malis indulgebatur acceſſus: ita nec puriſſimam mẽteʒ Mutn
huiuſcemodi penetrare poterat ulla cogitatio. Sʒ iã nüc qũo textus ipſius hiſtoriæ iĩcipiat uideamꝰ
CINCIPIT LIBER PRIMVS SIVE ALPHABETVM PRIMVM. ALEPH. ſolen
Aomodo ſedet ſola ciuitas plena populo.Facta eſt quaſi vidua domina gẽtiũ.p. Pꝛin hirt
G. ceps pꝛouintiarum facta eſt ſub tributo. ”ß”l Goml
AC Deplorat propheta ruinam peruerſi populi:& ſubuerſionem pfidæ ciuitatis: quæ ſem hunu
1 per contrana domino ſuo ſentiebat: & præceptis ſuis aduerſabatur ingrata beneficiorum Cbge
dei: prophetas eiꝰ perſeq baturapſumq; hæredem nouiſſime trucidabat. Vnde in manus hoſtiũ tra Kin
dita deuaſtata eſt. Ita ut quæ prius diuerſis gentibus & prouintiis imperabat. Poſtmodum dura ſer/- C
uitute præmeretur. Quod tamen ante aduentum domini ſub caldaica captiuitate ex parte gereba uniu
tur:nunc autem poſt incarnationem dominicam:paſſioneʒ: reſurrectionem & aſcenſionem xpi ad inbr
cælos: plenius factum eſt: cum per ueſpaſianum & titum romanos principes in uliionem domini- lluſeo
ci ſanguinis urbe ſuccenſa tota gens ſimul: partim occiſa partim in captiuitatem ducta eſt. Iuxta il- e⸗
lud quod in danielis uiſione ſcriptum eſt: ubi angelus ad prophetam ita loquitur dicens: poſt ebdo gveni
madas. Ixini. occidetur chriſtus & non erit eius populus qui eum negaturus eſt: & ciuitatem & ſan- niob
ctuarium diſſipabit populus cum duce uenturo: & finis eius uaſtitas & poſt finem belli ſtatuta deſo Winn
latio: & paulopoſt uſq; ad cõſũmationem inquit & finem perſeuerabit deſolatio. Myſtice autẽ plã/- iol⸗
gitur amima fidelis hominis: quæ quondam plena fuit numeroſitate uirtutum & imperabat diuer/ cvcont
ſis affectibus dominans concupiſcentiis carnis: poſtea ãt a malignis ſpiritibꝰ flãmis libidinis ſuccẽ/ Ceiten
ſa: deſtituta angeloꝶ ſolatio: & carẽs diuino cõſortio: tot ſeruit ſceptris dedita quot uitiis. BETH. Gta
CPloꝛans ploꝛauit in nocte.Et lachꝛyme eius in maxillis eius.Non eſt qui conſoletur eaʒ ex Ce
omnibus caris eius. O mnes amici eius ſpꝛeuerunt eam:⁊ facti ſunt ei inimici. habe
CAdueniente tribulatione captiuitatis propter idolatriam & enormitatem ſcelerum plebs iudai- Zi⸗
ca ſero doluit cum ſepius ꝑrophetarum atteſtationibus conuenta ſatiꝰ illi eſſet præuaricationis no CGR
xam cauere: quam poſt cõmiſſa pœnaliter lugere. Falſa ergo numina quæ diuerſæ gentes in ſimu/ isse
lachris colebant cauſæ fuerunt illi ſcandali & deceptionis. cum relicto uero deo falſis diis in idolo lel
rum cultura ſeruierant: qui eis nihil in tempore uindictæ profuerunt immo plurimum nocuerunt: ſe⸗
in tantum ut eos ludibrio: & coufuſione dignos inter hoſtes conſtituerent. Hinc quoq; per ezechie ia dr
lem peccanti iudeæ dicitur. Ecce ego ſuſcitabo omnes amatores tuos contra te:de quibus ſatiata ẽ . nir
anima tua. & congregabo eos aduerſum te in circuitu: & agent tecum in odio: & tollent omnes la in
bores tuos: & dimittent te vudam & ignominia plenam. Iuxta allegoriã uero decœpta anima dia ſu
bolica ſuggeſtione in noctem ueniet ſuturæ perditionis: ubi gemitum dabit perpetuũ ſine ulla cõ/ 1
ſolatione. ipſi enim ſpiritus maligni qui eam ante per illecebras uoluptatum in diuerſa trahebant: he
tandem in tænebris exterioribus conſtitutam perpetuis cruciatibus punire non ceſſãt. Vt ergo hũc br⸗
dolorem maximum deuitet neceſſe eſt quod in præſenti ſalubriter doleat:quatenꝰ iĩmenſa bonitas Ci⸗
dei pro fletu præſenris temporis conſolationem illi præbeat ſempiternam. Beati qui lugent quo Math.òS elte
niam ipſi conſolabuntur. Maxilla quippe ſancti prædicatores ſunt. De qua nunc dicitur. Plorans Gian
plorauit ĩ nocte & lachrimæ eiꝰĩ maxillis eiꝰ. Quia ĩ aduerſitate eccłiæilli ãpliꝰplãgũt ꝗ uitã carna glin
liũ cõlri gere pᷣdicãdo nouerũt. Per ipos ꝗppe ſacta eccleſia znidnon a uitiis cõterit: & ꝗᷓſi glutiẽs ĩ ſua uſ
mẽbra cõuertit. Vñ ipi quoq; prio pᷣdicatori uelut maxille eccłiæ dr: occide & mãduca. GIMEL. ſenr
Migrauit iudas pp afflictionẽ ⁊ multitudinẽ ſeruitutis.Hitauit iter gẽtes:nec inenit regem. io
Oẽs pſequutoꝛes eiꝰappꝛehenderunt eam inter anguſtias. ch
CMigrauit ergo iudæoꝶ populus ĩ diſpſionẽ gẽtiũ pp afflictionẽ captiuitatis: & ꝗq ante regni prin li
cipatui multis natiõibus pᷣerat. Poſtea ĩter diuerſas gẽtes ſeruitio laborabat: ꝗa ſceleꝶ ſuoꝶ mœrita 14d ber
uindicta eos ĩueniebat. Spiritalis aũt iuda ideo de terta ſua migrauit: ꝗaa peccãdo dñʒ irritauit: & ini ice e
quitatibus ſuis eũ ad uindictã ꝓuocauit. De quo ipſe p æſaiã ꝓphetã loquutus ait. Seruire me feciſti C
in peccatis tuis: pbuiſti mihi laborẽ ĩ iniquitatibus tuis: Vnde inter gentes deputata & ſordibus eo/. .
rũ polluta libertatem ꝓdidit:& ĩ oſtiũ ſuorum manus incidit:q eam p diuerſos exrores ducentes: ne den
quaquã requieſcere uel paululũ reſpirare concedebant. DELEIH. “ß i⸗
ECEie ſyon lugent eo ꝙ non ſint qui veniãt ad ſolẽnitatẽ.O ẽs poꝛte eins deſtructe:ſacerdo/
tes eius gemẽtes:virgines eius ſqualidè:⁊ ipſa oppꝛeſſa amaritudine.
CVias ſyon dicit lugere:hoc ẽ lugubres exiſtere eo qd nõ ſint ꝗ ueniãt ad ſolẽnitatẽ: ut feſtiua gau 1
dia cælebrẽt: uel ſacerdotũ officia ĩ tẽplo expleãt. Quia tẽplo ſuccẽſo muri ciuitatis fũditus diruti: N
& portæ deſtructæ ſũt. Vñ oĩs decor erꝰ ſqualeſcit: & ipᷣa oppræſſa amaritudine ĩ filiis ſuis fortiter ge 1
mit. Miſtice ãt uiæ ſyon lugẽt: q aĩiæ quõdã ĩ arce mẽtis deum ſpeculãtis actiones exteriores poſt .

Cird
Ube
l
Ihno,
Mn
une

nid

nor ſen
eicionn
phoſti
ndne
e gencn
em i
ndomin⸗
lurn i
doſteddo
em aſann⸗
mnadel⸗
medl⸗
Duchen
inizis
is Nnn
re

Ninti⸗
Cioni o
nhn,
nmidt⸗
nodaen
gmentr
buta
hntonor

it

iinenlnc⸗
da
Ptenin
enabonin
genr oo ,
„ou
niticama
utiesiſo
CINMEl.
nüngen

enepipin
oean
D
cbue/,

enesdt

ſonc⸗

ſiugt
iud
ſrintge
johe

Sap̃ 5.2.

Super lamentationes Mieremie.

lapſum peccati turpes atq; lugubres apparẽt: eo quod non priſtino more affectus eiꝰad ĩterna gau-
dia celebrãda occurrãt. Sed ꝗnq; ſenſibus corporeis ꝗ portaꝑꝶ noĩe hic notãtur: p deſidiã deſtructis
pateſcat aditus uariis delictis: eccleſiaſticum quoq; officiuʒ uileſcat: & cõtinẽtiæ uirtꝰmolleſcat. Vñ
ſpiritus ſancti ſuauitate priuata: tota in amaritudine uitioꝶ uerſatur. HE.
CSacti ſũt hoſtes erꝰin capite.inimici illius locupletati ſũt:qꝛ dñs loquutꝰẽ ſupx eam. Pꝛopter
multitudinẽ inigtatũ erꝰ:paruuli eiꝰ ducti ſũt in captiuitatẽ ante faciem tribulantis.
CFacti ſunt hoſtes hieruſalẽ ĩ capite:quãdo inimici illius ſuperiores effecti uniuerſam gẽtẽ diuitiis
ſpolhiando uinculis captiuitatis ſubiecerũt: & ĩ alienã terrã ſimul cũ mulieribus & paruulis ire cõpu-/
lerũt: dno cui peccauerüt iuſtũ iudiciũ eis retribuẽte. Aiæ uero decœptæ hoſtes fiunt in capite: qua/
do maligni ſpiritus eius gaudent dominatione: qui ſpoliantes eã uirtutibus paruulos cogitat eius
p uaria deſideria huc illucq; trahẽdo nullã qetem eam in animo habere pmittunt. VAV.
CEgreſſus ẽ a filia ſyon omnis decoꝛ eius.Facti ſunt pꝛincipes eius velut arietes non inutniẽ
tes paſcua.Et abierũt abſqʒ foꝛtitudine ante faciem ſubſequentis.
Oblſeſſa hieruſalem ab hoſte extrinſecus: 0oẽm decorem iocũditatis ſuæ pdidit intrinſecus: maxĩe
cum fame: & peſtilentia laborãs nullius ope ſuſtentabatur: qm̃ principes & rectores illius diſſolutis
uiribus: pauido corde: non defenſionem ciuium: ſed fugam inertem mœditabantur. Myſtice autẽ
filia ſyon reliquit decorẽ ſuũ: quãdo ꝑ ĩcuriã cogitationum: uirtutum perdidit ornamentum. Nec
ei ſubueniebàt principes ſui:hoc eſt rationabiles tractatus: cum quibus reſiſtere debuit inimicis per
ſequentibꝰ: ſed defecto robore fortitudinis coram hoſte perſequẽte propulſa eſt ĩ ſoueã decœptio
nis. Hac etiam ſnia arguũtur negligẽtes rectores eceleſiæ dei: ob quoꝶ ĩcuriã perit oĩs decor populi
xpᷣiani:cum nec ĩ mœditatione legis diuinæ:nec in cultu pietatis: neq; in ſacrarum uirtutum exerci
tio laborare conantur. Sed in luxu uoluptatũ p uaria ſcelera iuxta ſuggeſtionẽ hoſtis cogentis ab-
ducuntur. Cuius periculi malũ illos maxie reſpicit: ꝗq ĩ loco regiminis conſtituti potius ſæcularia
deſideria ꝗᷓ mãdatoꝶ dei ſeq ueſtigia elegerũt. Vñ cæleſtis regni gloriã cũ ſctis doctoribꝰnõ mœ-
rẽtur accipere: ſed cũ diabolo & angelis eꝰpœnã gehẽnæ cogentur recipe de qᷓ & ſubditur. ZAl.

.„ F

Et recoꝛdata eſt hieruſalẽ afflictiõis ſue:⁊ pꝛeuaricationis ommiũ deſiderabilium ſuoꝛum: q̃ͥ
habuerat a diebus antiquis:cum caderet populus eius in manu hoſtili:⁊ non eſſet auxiliatoꝛ:.
AVigerunt eam hoſtes:⁊ deriſerunt ſabbata eius.
CNõ ſolum enizʒ hieruſalẽ illa terrena doluit ſe pdere iocũditatẽ ſuã & deliciarũ affluentiã ĩter ho
ſtes conſtituta: ſed etiã hæc myſtica: & maximo dolore torquetur: cũ ĩ pœnis cõſtituta iam ſero do
let ſe tunc negligentẽ fuiſſe:quãdo ꝑ bona opera & rectam cõuerſationẽ potuit ſibimetipſi ſubueni
re. Non enim cum ſanctis angelis non exultat: ſed in inferno cum demonibus cruciata infructuoſe
præterita peccata deplorat: iuxta illud quod ſcriptura teſte impii in inferno dicturi ſunt. Ergo erra-
uimus a uia ueritatis: & iuſtitiæ lumẽ nõ lIuxit nobis: & ſol non eſt ortus nobis: laſſati ſumus in uia
iniquitatis & perditiõis: & ambulauimus uias difficiles. Viã aũt dñi ignorauimus. Quid nobis pro
fuit ſupbia:aut ꝗd diuitiaꝶ opulẽtia cõtulit nobis: trãſierũt oĩa illa taquà umbra mortis:i maligni/
tate aũt noſtra cõſũpti ſumus.Tũc & ipſi ſpũs maligni deridẽt otiũ:qd negligẽtes ĩutiliter duxerũt
per præſentis uitæ ſpatiũ. Vnde & nũc p prophetã dicitur. Viderũt eà hoſtes & deriſerũt ſabbata eiꝰ
Præcepto etenim legis ab exteriori opere ĩ ſabbato ceſſatur. Hoſtes enim ſabbata uidentes irridẽt.
Cũ maligni ſpũs uacationis otia ad cogitatiões illicitas ptrahũt. Vnaqueq; anima quæ remota ab
externis actionibus ſeruire deo creditur: eo magis eoꝶ tyrannidi illicita cogitando famulatur. San
cti autem uiri qui mundi operibus nõ corpore ſed uirtute ſopiuntur: laborioſius dormiunt: quã ui
gilare potuerunt:qa in eo qd actiones huius ſæculi deſerẽtes ſuperãt: robuſto cõflictu quotidie cõ/
tra ſemetipſos pugnant:ne mẽs p negligentiã torpeat:ne ſubacto otio ad deſideria immũda frige
ſcat:ne ipſis deſideriis bonis plus iuſto inſeruiat:ne ſub diſtrictionis ſpetie ſibimet parcendo a perfe
ctione langueſcat. Agit hæc: & a mũdi huius ĩquieta cõcupiſcẽtia ſe pœnitus ſubtrahit: ac terrena ꝑ
actionũ ſtrepitũ deſerit: & per quietis ſtudiũ uirtutibus ĩtenra uigilãs dormit. Neq; enĩ ad cõtem/
plãda ĩterna pducitur:nmiſi ab his quæ exterius implicant ſtudioſe ſubtrahatur. Hinc eſt enim quod
per ſemetipſam ueritas dicit. Nemo poteſt duobus dominis ſeruire. Hinc paulus ait. Nemo militãs
deo implicat ſe ſæcularibus deſideriss. HETIH.
CMeccatum peccauit hieruſalem pꝛopterea in ſtabulis facta eſt. Oẽs ꝗ gloꝛiſicauerũt eã ſpꝛe
. uerũt illã:ꝗa uiderũt ignominiã eius:ipſa aũt gemẽs cõuerſa eſt retroꝛſum.
CCauſã uindictæ expræſſit ĩ principio huiꝰſnĩæ:qa ob magnitudinẽ ſcelerũ Hieruſalẽ promœruit
träſmigratiõis excidiũ: ipiq; ꝗ eã deridebãt nec cõdolẽtes illi:gemitui eiꝰullã cõſolationẽ præbe/
bant. Hinc ẽ qd̃ p eſaiã plebi iudaicæ dñũs dicit.Popule meꝰꝗ beatũ te dicũt ipſi te decipiũt: & uiazʒ
greſſuũ tuoꝶ diſſipãt ſiue cõturbãt.Scribæ & phariſei quos añ idẽ ꝓpheta exactores appellauerat:
nò magiſtros: & ſupra illuſores: ꝗq pp munera quæ excecãt oculos etiã ſapiẽtiũ nõ ſolũ peccatores ĩ
populo nõ corripiebãt:ſed ꝓ diuitiis atq; cõpẽdiis efferebãt laudibus: & ipſi ecõtrario beatos uoca
bãt eos:& colũnas domus dei & cætera ꝗqᷓ ſolẽt adulatores dicere. Sed tales fautores nullã ĩ die tri-
bulationis laborãtibus cõſolationẽ pᷣbebãt:ĩmo cõfuſionẽ ſceleꝶ eoꝶ denudabãt:& cordis igno⸗
BB ii

—NMTN

Liber pꝛimus.c.i.

miniã maniſeſtabãt. Ille ẽ ergo doctor eccleſiaſticus ꝗ lachrimas nõ riſũ mouet ꝗ corripit pctõtes:
qui nullũ beatũ: nullũ dicit eẽ fœlicẽ: nec pᷣuenit ſnĩam iudicis ſui: dicẽte ſcriptura ſancta. Ne beatũ
iudices quẽquàâ hoĩem ãte mortem. Sed & in alio loco legimꝰ: ꝗ benedicit amico mane grãdi uo/
ce maledicẽti nihil differt. Vñ ſpernẽtes hoĩum iudicia nec laudibꝰ eoꝑꝶ extollamur. Nec obtrecta-
tiomibus contriſtemur: ſed ingrediamur rectam uiâ & tritas a ſanctis prophetis ſemitas. Audiamus
huüc prophetam alio loco dicenteʒ. State in uiis & uidete & interrogate ſemitas domini ſempiter-
nas: quæ ſit uia bona: & ambulate in a. TETII.
¶BSoꝛdes eliꝰ i pedibꝰeiꝰ:nec recoꝛdata ẽ ſinis ſui:depoſita ẽ vehemẽter nõ habẽs cõſolatoꝛem.
Sordes geſtat in pedibus:ꝗ greſſu cõuerſatiõis ſuæ malis polluit opibus: nec recordatur finis ſui
& tpis iuſti iudicii dei. Vnde depoſita uehemẽter & hoſtiũ manibꝰtradita nullũ cõſolatorẽ habet:
quia tempore oportuuo cultu pietatis honorare noluit ſuũ auctorẽ. Solus ĩ ea dominatur inimicꝰ:
qm deꝰ uerꝰ?eam deſeruit amicus. Vude maximo dolore cõtrita miſerabiliter ad dũm clamat: uide
due afflictionẽ meâ: quo erect'eſt inimicꝰ. Nullo eni ſibi reſiſtẽte hoſtis de uictoria gaudet iniquꝰ:
& de potentia ſua contra dñm erigit᷑ ſupbꝰ: ppriis hoc deputãs uiribꝰ: non iuſto iudicio dei. Quo⸗-
niam iuxta pſalmiſtam. Non eſt deus in conſpectu eius: polluuntur uiæ eius in omni tempore: au/
feruntur iudicia dei a facie eius. IOTH. .
CManum ſuam miſit hoſtis ad omnia deſiderabilia eius:quia vidit gentes ingreſſas ſãctua-
rium tuum:de quibus pꝛeceperas ne intrarent in eccleſiam tuam.
CPropter peccata populi: hoſtilis exercitus deuaſtat templũ dñi: & oẽm ornatũ eius deiecit:qd nec
igredi nec ĩ aliquo cõtigere debuit. Repulit eni dñs tabernaculũ ſuũ in quo hitauit inter hoĩes: &
tradidit ĩ captiuitatem uirtutes eoꝶ: & pulchritudines ſpræuit. Sed & nos ſi nõ obſeruauerimus di-
ligenter clauſtra cordis noſti: & ꝑ aliquẽ ſenſuũ noſtrorũ hoſtis antiquus patentẽ inuenerit ĩtroi-
tum:ingreditur p ſuggeſtiones prauas & illicitas cõcupiſcẽtias in ſacrariũ aĩæ noſtræ: ubi ſancta tri
nitas pꝑ hidem uerã. habitate cõſueuit: & ſpoliat illud decore ſapientiæ: & ornatu uitutum: enmuſq;
miſerabiles & omni confuſione digniſſimi. CAPH.
CODmnis populus eius gemens:⁊ querens panem:dederũt pꝛetioſa queqʒ pꝛo cibo ad refocil
landam animam. Eide domine ⁊ conſidera quoniam facta ſum vilis.

cet hiſtoria. Spiritualiter uero ꝓ pane iocnnditas humanæ delectationis recipitur. Vnde & nunc
propheta cum ſynagogæ pditos mores defleret dixit. Omnis populus eius gemẽés & querẽs paneʒ
Praua ꝗppe hoĩum multitudo affligitur: ꝗqa nõ ad uotũ de pñtis uitæ iocũditate ſatiatur. Sed & præ
cioſa quæq; pro cibo dat:ꝗa uirtutes mẽtis in appetitu tranſitorie delectationis inclinat: & refocila
ri animã nititur: qa peruerlis ſuis deſideriis ſatiſfacere conatur. Vnde bene mox ex uoce illiꝰ electæ
multitudinis ſubditur. Vide dñe & cõſidera qm̃ ſacta ſum uilis. Vilis ꝗppe plebs dei efficitur: quan
do prauoꝶ numero creſcẽte in eis:nõ ſumma cæleſtia: ſed abiecta & terrena ſectatur. LAMECH.
WO vos omnes qui tranſitis per viam attendite ⁊ uidete ſi eſt doloꝛ ſicut doloꝛ meꝰ:qm̃ vinde
miaunit me:vt loquutus eſt dñs in die ire furoꝛis ſui.
CPropriũ eſt hoc dolentiũ: ut laborem ſuum eo maiorẽ cæteris eſtimẽt: quo aliorum paſſionẽ nõ
cognoſcũt:ꝗa quãto plus dolorè ſuũ ſentiãt:tato minus aliorũ huic adequari non ſentiũt. Vinde/
miare in die iræ furoris ſui illos dominũ dicit: qa iuſtitiæ norma dictãte laboris ſui fructum iã eos
metere decreuit. Sed hoc cõſiderãdũ eſt quare eos tãtũ qui tranſeũt uiã ad aſpiciendũ dolorez ſuuzʒ
innuitet. Qui eni pñtem uitã nõ quaſi uiã tranſeùt: ſed quaſi ad patriam tendunt. luctum cordis ele-
c̃torum cõſiderare neſciũt. Illos enim ut dolorẽ ſuũ cõſiderẽt exquirit: quos in hoc mundo contin
git fam non fixiſſe. Hinc per ſalomonem dicitur. Aperi os tuũ muto: & cauſis omnium filiorum ꝗ
pertranſeunt. Muti enim dicuntur qui prædicatorum uerbis cõtradicẽdo minime reſiſtũt. Qui ẽt
ptrãſeũtes ſũt: qa ĩrẽtionẽ mẽtis in amore uitæ præſentis dedignanturfigere. MEM.
CBe excelſo miſit ignem in oſſibus meis:⁊ erudimit me.Expandit rete pedibus meis:conuer/
cit me retroꝛſum. Poſuit me deſolatam tota die meroꝛe confectam.
CQuod de cælo miſiſſe ignem in oſſibus eiꝰ ait: ſupnã uindictã eſſe inſinuat:quæ eos interius cru
ciãdo caſtigauit qᷓtenus agnoſcerẽt cui omni modo ſubiici deberẽt. Rete pedibꝰſuis expãdit quia
eos uoluptatẽ ſuã uſq; ad fiaẽ uitæ ſeꝗ nõ pmiſit. Cõuertit eos retrorſũ: ut dolorẽ ꝓ luxuria ſẽtirẽt:
& deſolati amico ꝶ ſolatio malũ qd fecerãt omni tpe uitæ inter hoſtes plãgerẽt. Myſtice ãt anima
peccatis obnoxia: dũ pro iniquitatibus ſuis a dno corripitur ſi introrſus re fietat ſalubri dolore cõ/
pungitur abſtinendo ſe a peccatis oẽm Iuxũ priſtinũ ĩ lachrymas uertit: & tanto fortius cõſtringen
do ſemetipſaʒ plangit: quãto laxius ꝑ uaria deſideria ſe diutius erraſſe recolit. NyVN.
Cigilauit iugum iniquitatum mearũ in manu erꝰ. Conuolute ſüt ⁊ impoſite collo meo.Inſir/
mata eſt virtus mea. Dedit me oñns in manu de qua nõ potero ſurgere.
CVigilare iugũ iniqtatũ ſuaꝶ ĩ manu dñi dicit: qa tps diu dilatæ uidictæ tandẽ ĩ eã aduenit. Quaſi
dormire enĩ ẽ ĩ corpore negtie ſecure & ĩpunite ꝗeſcere. Et qſi uigilare ẽ ꝓ cõmiſſo piaculo pœnas
ultiõis ſẽtiẽdo ſuſtinere.Vnñ cõuolutas & iĩpoſitas collo ſuo iniꝗtates ſuas aſſerit:ꝓ quo uigor uirtu
tis eius

CQuãta mala paſſa ſit gẽs iudæoꝶ& ĩ fame: peſtilẽtia: & clade: diuini exponũt libri & ioſephi nõ ta

Geta

fmil
Uinh
niti⸗
ldeoß
tae
Heumis1
Pl
(veaan
loleng
gindece
lendm
C Pir
CMbku
Nea
Ctzph
cuti
Ccbꝛi
lövio
entet
Pänme
ſgte
lnecdi
igis⸗
niptel
ciol
Didie
fupt
gder
Tor
nen

ANa

Super lamentationes MWMieremie.
N

i tis eiꝰ defecerit: qa cumul ũ peccatoꝶ quẽ diuturno tpe uariis trãſgreſſionibꝰcollegi topprimere ſe
n & ifirmũ facere ſẽtit. Vñ ſcriptũ c. Funibꝰpctõꝶ ſuoꝶ unuſqſq; tenet᷑: qa diſtrict?iudex facinꝰ qd p
1 pniam nõ corrigit inultũ eẽ nequaquã patit᷑. De quo ẽt ĩ Iob legi. Nullũ pctũm deꝰipunitum di-
Ben mittit. Qd ãt ſeꝗt. Dedit me deus i manu de qua nõ potero ſurgere:Hoc ſiue ualidã captiuitatem
Ahnhle⸗ caldæoꝑꝶ: ſiue romanoꝶg nimis iudæos opprimété ondit. Spũaliter at idicat qd extrema ultio oĩbꝰ
3 ipiis & pctõribꝰinnitæ calamitatis ſit: nec aliqñ a cruciadi moleſtia ceſſet:qa i exterioribus tænebris
ffanm uermis ipioꝑꝶ nõ mont᷑: & ignis nõ extiguitur. Vbi ꝗ ſemel ĩgreditur ulteriꝰ iã egredi nõ permittit᷑
mufi Qd ipſa ueritas ĩ euãgelio onñdit dicẽs.Eſto cõſẽtiẽs cũ aduerſario: & reliqᷓ uſq; nouiſſimù ꝗdrãtẽ
mihe Quẽadmodũ ibi iĩtelligit᷑ ubi dictũ ẽ oꝑʒ eũ regnare donec ponat oẽs inimicos ſuos ſub pedibus
mininie⸗ ſuis: ſemp illũ regnaturũ: qm ſemp illi erũt inimici ſub pedib: ita & hic accipi poreſt dictũ. Nõ exi/-

0%

mnit es inde donec ſoluas nouiſſimũ qdrãtẽ. Sempꝑ nõ exiturũ eſſe quia ſemp ſoluat nouiſſimũ quadrã/
letinig tem dum ſempiternas penas terrenorum peccatorum luit. SAMECH.
cn Abſtulit oẽſ magnincoſ meoſ dñſ ð medio mei:vocauit adũſũ me tpᷣſ vt gtererẽt electoſ meo⸗
Npole CAbſtulit dis magmificos plebis iudaicæ ĩ tpe captiuitatis ſuæ: qñ ꝓphetas & ſacerdotes quorum
ope & doctrina maxie ſuſtẽtati ſũt pꝑ maliciã eoꝶ & ſceleꝶ multitudinẽ illos hitare nõ pmiſit. Si/
sſicn cut ꝓpheta daniel ĩ oratiõe ſua teſtat᷑ dicẽs. Dñe nõ ẽ ĩ tpe hoc pᷣnceps:nec ꝓpheta:& dux:neq; ho⸗
locauſtũ:neq; ſacrificiũ:neq; ĩcẽſũ:meq; locꝰ primitiaꝶ corã te: ut poſſimꝰĩuemire miſencordiãâ. Sic
irgame & ab aĩa diabolica fraude decœpta: poſtꝗᷓ eâ inimic? itus captiuã a ſtatu rectæ fidei & bonæ cõuerſa
thoies:8 tiõis ĩ cõfuſionẽ erroris abduxerit ſctõ& pᷣdicatoꝶ doctrinã & exẽpla ab aſpectu cordis eiꝰp obliuio
eimuscdi nẽ aufert: ꝗᷓtenus eã ſpoliatã uirtutibꝰ faciliꝰ i terra aliena poſſideat: ne p recordationẽ ſani dogma/
entitoi⸗ tis & meliorationẽ uitæ ad ſtatũ pſtinũ reuertat᷑. Torcular calcauit dñs uirgini filiæ iuda. Dicẽdũ ẽ
unchzti itaq; de torculari qd iuxta ſcripturæ ſãctæ cõſuetudmẽ. Interdũ ꝓ ultõe atq; ſuppliciis ponit᷑ pctõꝶ
waüml Interdũ ĩ cõgregatõe nouoꝑ& fructuũ:p pœnis ponit᷑ atq; tormẽtis: ut hieremias i pnñti lamẽtatiõe
plägẽs euerſionẽ hieruſalẽ loꝗtur. Torcular ealcauit dñs uirgini filiæ iuda: idcirco ego ploro. In bo
wii efrl nã ptẽ ſcribũt᷑ pſalmi ꝓ torcularibꝰ.Viiiꝰ. Ixxxiiiꝰ.in quo torculari & malis ſuplicia: & bonis pᷣmia
a dño ſaluatore calcãtur. Solus ipᷣe calcauit nullũq; hũit adiutorẽ. Neq; eni ägeli aut archãgeli thro
ni dnatiões: aut ulla cæleſtiũ poteſtatũ hüanũ corpꝰaſſũpſit: & ꝓ nobis paſſa ẽ: & calcauit aduerſa-
rias ptãtes atq;ʒ cõtriuit. Sed ille ſolus ꝗ loquit᷑ ĩ pſalmo.Saluũ me fac dñe qm̃ defecit ſctũs. in tãtum
qd ẽt cõfidẽtiſſimꝰ & ĩ ſide firmiſſim apoſtolus pett?timore pterritus fugeret imo dñm negaret-
Torcular ergo caleauit dñs uirgini filiæ iuda: q uiti ĩfructuoſæ iudæo & diu ſterili pmanẽéti. Cui
Nl p eſaiã dicit᷑ Expectaui it faceret uuas & fecit labruſcas: captiuitatis oppræſſionẽ pparauit. Myſtice
idert ait aiæ uirtutib ifœcudæ; & bonis opibus uacuæ: nec fidei fructũ gignẽéti dñs torcular calcat: quan-
4² do eã ꝓ ſterilitate ſua & ocioſitate inimica pœnas cõdignæ uidictæ luere fecit. Vñ & ſeqt. AlN.

Icirco ego plorãs. Et oculus meus deducẽs aquã Quia longe factus eſt a me cõſolatoꝛ:cõ

Pit uertẽs animã meꝗ. acti ſunt filii mei perditi:quomiam inualuit inmieuus.
N Nn WIõ quoq; fletꝰigẽs aĩæ dolẽtis deſcribit᷑ qa poſt uanã lætitiã hui? mũdi oĩs cõſolatio piᷣtis uitæ il

li aufert: fruct maloꝶ ope diſſipat᷑: & ſolus inimicus ĩ tormẽta uaria illius dnatur. PHE.

nhun Expãdit ſyon manus ſnas:nõ ẽ qui cõſoletur eam. Mãdauit dns aduerſuz iacob in circuitu

1 In 1
meint Vircde

müire eius hoſtes eius. Facta eſt hieruſalem quaſi polluta menſtruis intereos.
Mimmi CCircũdata ſyon captiuitate caldæoꝶ ꝗſiuit ſe cõſolãtẽ: & nõ iuenit: eo qd dñm ꝓctis exigẽtibus
vbnziu ueg nõ m&œruit hére cõſolatoré: q eã tradidit hoſtibꝰ ſuis ad puniédu Ita & aia hoĩs credétis quæ
amſiet quod erat ſpeculũ dei: & ſupplãtatrix uitiog. cũ p malis mœritis tradit ſpinitalib neqtiis fruſtra
an morinſecus rit còſolatoré:q ſpiritalẽ iterius pdidit cõſolationé. Facta iqt hieruſalẽ q polluia mẽ
fionma ſtruis itereos. Polluta hicruſale dieit᷑ meéſtruia iord'tate dla ſigminoléta opa & camalia deſideria no
n luit uitare ĩ praua cõuerſatée. Mẽſtrua. n. ſœditas é:c pſingulos meſes grauia atq; torpétia mulię
1.

rü corpora imüdi ſäguinise

PN

.

eveleuatur. Quo tpe ſi uir coierit cu mulierę:dicut᷑ côcepti fœt?

ban uitiu: ſeminis trahere:ita ut leproli: & elephatici e hac ccepliõe naſcqtur: & fœchai nrocq; jexu cor

