A.iber Mebraicarum queſtionum

eſt. Ac p hoc hita ſupputatòe p ptes noògteſimo qnqgeſimo qnto anno Mattuſalah diluniũ ſfuiſſe

cõuincitur. Cũ ãt ſupra nongẽtis. Ilxix. annis uixiſſe ſit dictus. Nulli dubiũ ẽ qᷓtuordecim eũ ãnos ui
xiſſe poſt diluuiũ.Et qũo uerũ ẽ ꝙ octo tãtũ aĩæ ĩ arca ſaluæ factæ ſũt. Reſtat ergo ut qũo ĩ pleriſq;
Ita & i hoc ſit error ĩ nũero.Si ꝗdẽ & ĩ hebreis & ſamaritanoꝝꝶ librisaita ſcriptũ reperi. Et uixit mat/
tuſa lah cẽtũ octogiĩta ſeptẽ ãnis: & genuit lamech. Et uixit Mattuſalah poſtꝗᷓ genuit lamech ſeptin-
gentos octoginta duos ãnos: & genuit filios & filias: Et fuerũt oẽs Mattuſalah anni nõgẽti ſexagĩta
nouẽ: & mortuus eſt. Et uixit lamech. clxxxii. annis: & genuit Noæ. A die ergo natiuitatis Mattuſa-
lah uſq; ad diem natiuitatis Noæ ſunt anni. ccclxix.his adde ſexcentos annos Noæ: qa in ſexcenteſi
mo uitæ eius anno factum eſt diluuium Atq; ita fit: ut nõgẽteſimo ſexageſimo nono anno uitæ ſuæ
Mattuſalah mortuus ſit eo anno quo cœpit eſſe diluuium.
CEt vocauit nomen eius MNobe dicens:iſte requieſcere nos faciet ab operibus noſtris.
CNoxæ reqes interptatur. Ab eo igit᷑ qd ſub illo oĩa retro opa ꝗeuerũt pꝑ diluuiũ appellatꝰ ẽ reqes.
CNigentes autem filij heloim filias hominum quia bone ſunt. .
Verbum hebraicum elohim cõis eſt numeri. Et deꝰꝗppe & dii ſimiliter appellantur propter quod

agla plurali numero filios deog auſus eſt dicere deos intelligens ſanctos ſiue angelos. Deus eni ſte

tit in ſynagoga deoꝶ. In medio autem deos diſcernit. unde & Symmachus iſtiuſmodi ſenſum ſe-
quens ait. Videntes filii elohim potentum filias hominum & reliqua.
Et dixit dominus deus. Non ꝑmanebit ſpiritus meꝰ in hoibus iſtis in eternũ:gꝗa carnes ſũt.
In hebreo ſcriptũ ẽ.Nõ iudicabit ſpũs meus hoĩes iſtos ĩ ſempiternũ:qm̃ caro ſunt:hoc eſt qa fra/
gilis eſt in hoĩe conditio: non eos ad æternos ſeruabo cruciatus. Sed hoc illis reſtituam quod mœ-/
rentur. Ergo nõ ſeueritatẽ ut in noſtris codicibus legitur: ſed clemẽtiã dei ſonat: dũ peccator hic ꝓp
ſuo ſcelere uiſitatur. Vnde & iratus deus loquitur ad quoſdam. Non nuiſitabo filias eorũ: cum fuerint
fornicatæ: & ſponſas eorũ: cum adulterauerint: & in alio loco: Viſitabo in uirga iniquitates eorũ: &
in flagellis peccata eorum. uertamen miſericordiam meam non auferam ab eis. Porro ne uidere-
tur in eo eſſe crudelis ꝙ peccãtibus locum pœnitentiæ non dediſſet adiecit.
CSecd erunt dies eoꝝ centum viginti anni. CHNoc eſt habebunt centum uiginti änos
ad agẽdã pniam. Nõ igitur hũana uita ut multi errãt ĩ cẽtũ uigĩti qnos cõtracta ẽ. Sed gnationi illi.
icxx.ãni ad pniam dati ſut. Si ꝗdẽ ĩuenimꝰ ꝙ poſt diluuiũ Abrahã uixerit aãnos. clxxv. & cæteri am-
plius ducentis annis. Quia uero pniam agere cõtẽpſerunt: noluit deus tẽpus expectare decretũ. Sed
Mxx. annorum ſpatiis amputatis induxit diluuium anno centeſimo agendæ pœnitentiæ deſtinato.

hoium:⁊ generabãt eis.Illi erant gigantes a ſeculo homines nominati.

C¶ Bigantes auntẽ erãt ſi gler in dieb illis:? poſt hec quomodo ingrediebãt᷑ filij dei ad filias

In hebreo ita habet: Cadentes erant in terra in diebus illis.i. in filim. Et poſt hæc: ut in gredieban
tur filii deorum ad filias hominum: & generabant eis: hi erant fortes a principio uiri nominati: pro
cadentibus ſiue gigantibus uiolentos interprætatus eſt Symmachus & angelis: & ſanctorum libe⸗

ris conuenit nomen cadentium.g =USGMõ
Noe vir iuſtus atqʒ perfectus in generationẽ ſua:deo placuut. [U Signanterait
in generatione ſua: ut oſtenderet non iuxta iuſtitiam conſũmartam:ſed iuxta generationis ſua euz

iuſtum fuiſſe iuſtitiam. Et hoc eſt quod in hebreo dicitur Noæ uir iuſtus perfectus erat in generatio

nibus ſuis. Cum deo ambulat Noæ hoc eſt illius ueſtigia ſequæbatur.
CFac tibi archã de lignis qdratis. Mõ
CPro qdratis lignis bituminatis legimus in hebrro.

¶Ccolligẽs facies archã ⁊ in cubito cõſũmabis eã deſuper. CPro eo qd ẽ colligẽs facies a-

chã in hebreo habet meridianũ facies archæ quod manifeſtius interprætatus eſt Symmachus dicẽs

. ⸗ Hoc eſt dilucidum facies arce uolens feneſtram intelligi.
Et quienit aqua? reuellati ſunt fontes abyſſi:⁊ cataracte celi. Pro reuelatis fõtibꝰ: clau
ſos & obturatos oẽs ĩterpᷣtes trãſtulerũt. Et ꝓ eo quod ſeꝗtur ceſſauit aqua ſuper terram: & reliqua.

Scriptuʒ eſt: & reuerſæ ſunt aquæ de terra euntes & reuertentes. Nota ſecũdũ eccleſiaſten ꝙ omnes

aquæ atq; torrentes per occultas uenas ad matticem abyſſam reuertãtur.
Boſt quadragita dies aꝑuit noe hoſtiũ arce:quod fecit ⁊ emiſit coꝛuũet egreſſus ñ redit ad

eũ:donec ſiccaret᷑ aqua de terra. CPro hoſtio feneſtra ſcripta ẽ ĩ hebreo. Et de coruo aliter di

citur. Emiſit coruũ & egreſſus ẽ: exiẽs & nõ reuertẽs: donec ſiccarẽtur aquæ de terra.
CECt erãt ſilu Noe ꝗ egreſſi ſũt de archa.Sem.Cham.⁊ Jafeth. ¶ PFreqnter. Ixx.ĩterpᷣtes

nõ ualẽtes: Heth Ir̃am: ꝗᷓ duplicẽ aſpirationẽ fonat.in græcũ ſermonẽ uertere: chi: græcã lam addi

derũt: ut nos docerẽt & iſtiuſmods uocabula aſpirare debere: uñ & in pnti loco: cham trãſtulerũt ꝓ
eo qd eſt ham: a quo & ægyptus uſq; hodie ægyptiorum lingua:ham dicitur. .
CBuatet deus Japheth.? habitesin tabernaculis Sem. S.

De Sem hebrei.de Ilapheth populus gentium naſcitur: Quia igitur lata eſt multitudo cedentiuz:

a latitudine: quæ lapheth dicitur: latitudo nomen accepit. Quod autem ait & habitet ĩ tabernaculis

Sem de nobis prophetatur ꝗ in eruditione & ſciẽtia ſcripturarũ eiecto iſrahele uerſamur.
CSEt facti

Super Beneſim.

CCt facti ſunt omnes dies Noe nongenti quinquaginta anni.
C Ecce poſt diluuium. cccl. annis uixit Noe. Ex quo perſpicuum eſt. cxx.annos generationi illi ut ſu
pra diximus ad pœnitentiam datos & non uitæ mortalium conſtitutos.
CFilij Japheth. Gomer.? Magog:⁊ Madai:⁊ Jauan:⁊ Tubal:⁊ Moſoch:⁊ Tyras.
CC laphet filio Noe nati ſunt ſeptem filii: qui poſſederunt terram in Aſia ab Amonocentauro Syriæ
cæles & Ciliciæ montibus uſq; ad fluuium Tanain. In europa uero uſq; ad Gadira nomina locis &
gentibus relinquentes. e quibus poſtea immutata ſunt plurima. Cætera permanent ut fuerunt.
Sunt autem Gomer Galathæ Magog Scythæ. Madai Medi. Iuan Iones qui & græci: Vnde & mare
Ionium. Thubal Hyberi qui & Hyſpani a quibus Celtiberi liset quidam Italos ſuſpicentur. Moſoch
Capadoces: unde & urbs hodie apud eos Mazeta dicitur. Porro ſeptuaginta interprætes Captho-
rim capadoces arbitrantur: Tyras thraces quorum non ſatis immutatum eſt uocabulum. Scio quẽ
dam Gog: & Magog. tam de præſenti loco qui de Ezechiel: ad Gothorum nuper in terra noſtra
Vagantium hiſtoriam retuliſſe: quod utrum uerum ſit prælii ipſius fine mõſtratur. Et certe Gothos
omnes retro eruditi magis gethas ꝗᷓ Gog. & Magog appellare conſueuerant Hæ itaq; ſeptem gen-
tes: quas de Iaphet uenire ſtirpe memoraui: ad aquilonis partem habitant.
CFilij Gomer. Aſenec.? Rifath:? Thogorma.
CAſcenec græci reginos uocant: Rifath Paflagonas. Thogorma frigas.
C SFili Juam. heliſa: ?⁊ Tharſis. Cethim ⁊ dodanim. Ab his diuiſe ſunt Inſule nationum in
terris ſuis. CVir ſecundum linguam ſuam & cognationem ſuaʒ
gentẽ quã: de Ionibus ideſt de græcis naſcuntur heliſei: qui uocantun Eolides: un e & quinta lin-
Eia rrex eolis appellatur: quam illi nocant Tharſis Ioſephus cilitas ar-
bitratur o aſpirationis litteram mcioſe a poſteris in Thau dicens fuiſſe corruptam: unde & Metro
polis eorum ciuitas. Tharſus appellatur: Paulo apoſtolo glorioſa. Cethim cithii: a quibus hodie
quoq; urbs Cipri ticium nominatur. Dodanim Rodii. Ita enim ſeptuaginta interprætes tranſtule-
runt: legamus Varronis de antiquitatibus libros. & Sinnii capitonis: & græcum flegonta cæteroſq;
eruditifſimos uiros: & uidebimus pœne omnes Inſulas: & totius orbislittora: terraſq; mari uicinas:
græcis accolis occupatas: q ut ſupra diximus ab Amano & Tauro montibus oĩa maritima loca uſq;
ad oceanum poſſedere britanicum.
¶Filij Cham Chus ⁊ mefraim ⁊ futh ⁊ chanaan.
Chus uſq; hodie ab hebreis Ethiopia nuncupatur: Mefraim Aegyptus futh libies. A quo & Mauri
taniæ flauius uſq; in præſens futh dicitur. Oĩſq; circa eum Regio futhen ſis. Multi ſcriptores tã græ/
ci ꝗᷓ latini huius rei teſtes ſunt. Quare autem in nna tantũ climatis parte Antiquum libiæ nomen ie
ſederit: & reliqua terra uocata ſit aphirca diſſerere non huius loci nec temporis eſt. Porro Chanaã
optinuit terram quam iudæi deinceps poſſederunt eiectis Chananeis. L
CFilii chus Saba ? eiala Sabbatha NRehoma:Sabathaca.
CSaba a quo Sabei:de quibus uirgilius: Soliſq; eſt Thurea uirga ſabeis. Et alibi. Centumq; ſabeo
Thure calent Aræ. Eiula getuli: in parte remotioris Aphricæ eremo cohærentes. Sabatha a quo Sa-
bathon: qui nunc Aſtabari nominantur. Rehema uero & Sabathaca & quæ nunc pro ueteribus
habeantur ignoratur.
SFilii Rehbema Saba 2 Badan.
E NHic Saba per ſin litteram: Supra uero per Samech:a quo diximus appellatos ſabeos interprætatur
nero nunc Saba Arabia. Nam in ſeptuageſimo primo pſalmo: Vbi nos habemus Reges Arabum
& Saba munera offerent: in hebreo ſcriptum eſt: Reges ſaba primum nomen per ſin. ſecundum per
Samech. Dadan gens eſt Ethiopiæ in occidentali plaga.
CEt chus gennit Nemrod. AIſte cepit eſſe potens in terra ⁊ poſt pauluzʒ.⁊ fuit inquit caput Re
gni ipſius Babel ⁊2 Arach ⁊ Ach id ⁊ calanne in terra Sennaar.
Nemrod filius arripuit inſuetam primitus in populo tyrannidem. Regnauitq; in babylone quæ
ab eo quidem (quod ibi confuſæ ſunt linguæ turrim edificãtiũ) Babel apellata eſt. Babel enim in⸗
terprætatur confuſio. Regnauit autem & Marach hæc eſt Mediſſa & Machad quæ nũc dicitur Niſi-
bis & in Calannæ: quæ poſtea uerſo nomine a Seleuco Rege eſt condita Seleucia. uel certe quæ
nunc appellatur. ðYJUMU
CBe terra illa exiit Aſſur ⁊ ediſcauit niniuen ?⁊ Robooth ciuitatem.
EBe hac terra aſſyniorum pullulauit Imperium: quod ex nomine nini beli fil Ninum condiderũt
urbem magnam quam hebrei appellant niniuen: Ad cuius uel ruinam uel pœnitẽtiam tota Ionæ
pertinet prophetia. Qd autem ait niniuen & Robooth ciuitatemmiõ putemus duas eſſe urbes. Sed
quia Robooth plateæ interprætanturita legendũ eſt. Et edifſicauit niniuen & plateas ciuitatis.
Et meſraim genuit ludiz ⁊ anamim ⁊ labaim ⁊ neftuim ⁊ fecnoſim ⁊ ch aſloin:e quibus egreſ
ſi ſunt philiſftim ? capthoꝛim. H
Exceptis labaim a quibus libies poſtea noĩati ſunt qui prius fithei uocabantur. Et chaſloim ꝗq dein
ceps Philiſtin appellati ſunt quos nos corfupte paleſtinos dicimus. Ceteræ lex gentes ignotæ ſüt

¶iber primus...xi.

nobĩs:quĩa bello ethiopico ſubuerſæ uſq; ad obliuionem prætenitorum nominum peruenere. Poſ

ſederunt autem terram a gaza uſq; ad extremos fines ægypti.

CEt chanaan genuit Sidona pꝛimogenitum ſuum ?⁊ Cetheum ⁊ Jebuſeum ⁊ Amoꝛeũ ⁊ ger

ſenm ?7 Eueum ? Aracheum ⁊ Sineum ? Aradium ⁊ Samareum ⁊ Amatheum.
De chanaã primus natus eſt: Sidon: a quo urbs in fœnice Sidon uocatur. Deinde Archueus: qui
Archas cõdidit opidũ contra tripolim in radicibus libani ſitum: Aquo haud ꝓcul alia ciuitas fuit
Noie ſim:qꝗᷓ poſtea uario euentu ſubuerſa belloꝶ nomen tantũm odo loco priſtinũ reſeruauit: Ara
dii ſunt ꝗ Aradũ Inſulã poſſederunt anguſto freto a fœnicis littore ſeparatâ. Samarei emiſſeæ nobi/-
lis Syriæ coeles ciuitas Amath uſq; ad rum tp̃ᷣs tam a ſyris ꝗ ab hebreis : ita ur aput ueteres dicta
fuerat. appellatur. hanc Macedones ꝗ poſt Alexandrũ in oriẽte regnauerũt Epifamã nũcupauerũt:
Nõnulli Anthiochiã ita appellatam putant. Alii licet non uere: tamen opinionem ſuam quaſi ueri
ſimili uocabulo conſolantes: emas primam ab Anthiochia manſionem edeſſam pengentibus ap/
pellari putant: & eandem eſſe quæ apud ueteres dicta ſit Emach. .
Et fuit terminus chananeoꝛũ a Sidone donec venias in gerata vſqʒ ad gaʒã ꝓꝑgentibus So

domã ? Gomoꝛrã z Adamã ⁊? Seboim vſqʒ adlecem.
CQuia cæteræ ciuitates Sydon uidelicet & gerara & Sodoma & gomorra & adama & Seboim

notæ ſũt omnibus: hoc tm̃ adnotãdũ urꝙ lece ipſa ſit ꝗᷓ nüc Calliroc di: ubi aꝗᷓ calidæ prorũpentes

in mare mortuum defluunt. .
CFilij Sem Elã ⁊ Aſſur ⁊ Arfaxat ⁊ ludim ⁊ Arã.
NHi ab Eufrate fluuio ptẽ aſiæ uſq; ad Indicũ oceanum tenẽt. Eſt aũt Elã a quo Elamitæ principes
pſidis. de Aſſur añ Iã dictũ ẽ. ꝙ Ninũ urbẽ condiderit: Arfaxat a quo caldæi: ludia a quo lidin: Arã a
quo Syri:quoꝶ metropolis eſt damaſcus.
¶Fili aram. hus ⁊ vl ⁊ gieter ⁊ Mes. CHus Trachonitidis & damaſci cõditor: I nter
paleſtinã & Coelen Siriã tenuit principatũ: Aquo.Ixx. interpᷣtes in libro Iob: ubi in hebreo ſcribitur
terra hus: regionẽ Auſitidem quaſi uſitidem tranſtulerũt. ul: aquo armeni. Gother aquo Acarnanii
ſeu carii: Porro Mes pro quo.xx. interpᷣtes Maſoch dixerunt ſunt qui nunc uocantur Meones:
Ar faxat genuit Sela:⁊ Sela genuit heber.Ex heber nati ſunt duo filij.nomẽ vni falech:quia
in diebus eèius diuila eſt terra.?⁊ nomen fratris eius Jectan.

Heber a quo hebrei: uaticinio quodam filio ſuo faleg nomen impoſuit: qui interprætatur diuiſio

ab eo ꝙ in diebus eius linguæ in babylonæ diuiſæ ſunt.

¶Jectan genuit helmodach⁊ ſalef:? aſermoth ⁊ Jare ⁊ adurã ⁊ vʒal: ⁊ decla ebal Abimalech

Seba offir einla Jobab. Harum gentium poſteriora nojia inuenire
non potui: Sed uſq;ʒ in pᷣſens quia procul a nobis ſunt: uel ita uocãtur ut pumũ uel quæ ĩmutata ſũt
ignorantur: Poſſiderunt ãt a Cofene fluuio oẽm Indiæ regionẽ quæ uocatur Ieria: Et mortuus eſt
Aran ante patrẽ ſuũ in terra qua natus eſt in regione Caldæoꝶ Pro eo qd legimus ĩ regiõe caldæo
rum In hebreo hẽtur in ur cheſdim.i. in igne caldæoꝶ. Tradũt aũt hebrei ex hac occaſione iſtiuſmo
di fabulã: Quod Abraham in ignẽ miſſus ſit: quia ignẽ adorare noluerit: quẽ caldæi colũt: & dei au
xilio liberatus: de idolatriæ igne profugerit: qd in ſequentibus ſcribitur egreſſum eſſe Tharan cũ ſo

bole ſua de regione caldæoꝶ: pro eo ꝙ in hebreo habetur de incendio caldæoꝶ: Et hoc eſt qâ nũc

dicitur mortuus eſt aran ante conſpectum thare patris ſui in terra natiuitatis ſuæ: in Igne caldæorũ:
ꝙ uidelicet ignem nolens adorare igne conſumptus ſit. Loquitur autem poſtea dominus ad abra-
ham: Ego ſum qui eduxi te de igne Caldæ=-orum
CEt ſumpſerunt Abꝛabam ⁊ Machoꝛ ſibi vxoꝛes:MNomen vxoꝛis abꝛaham Sarai.⁊ nomen
vxoꝛis Nachoꝛ Melcha filia aran.pater autem Mſdelche ipſe eſt pater Iſce.
CAran ſilius: Thate frater abraham & nachor dnas filias genuit: Melchã: & Sarai cognomẽto leſeã
E quibus Melchã accepit uxorẽ Nachor: & Sarai abrahã: necdũ ꝗppe inter patru
os & fratrũ filias nuptiæ fuerant lege ꝓhibitæ ꝗᷓ in primis hoĩbꝰ ẽt inter fratres & ſorores initæ ſũt
Erat aũt abrahã.lxxv.annoꝶe qñ egreſſus eſt ex Carra:Indiſſolubilis naſcitur quæſtio: Si.n. Thara pa
ter abrahæ: cũ adhuc eſſet in regiõe Caldæa. lxx. annorum genuit abraham: & poſtea in charra. ccv.
ætatis ſuæ anno mortuus eſt. qũo nunc poſt mortem Thare abraham exiés de charra. lxxv. annoꝶe
fuiſſe memoratur: cum a natiuitate abrahæ uſq; ad mortem patris eius. cxxxv. fuiſſe anni doceãtur.

Vera eſt igitur illa hebreoꝑꝶ: traditio quaʒ ſupra diximus: ꝙ egreſſus ſit Thare cum filiis ſuis de igne

caldæoꝶ: & ꝙ abrahã babylonio uallatus incẽdio ꝗa illud adorare nolebat dei ſit auxilio liberatus
Et ex illo tempore ei dies uitæ & tempus reputetur ætatis ex quo confeſſus eſt dominum: ſpernens

idola caldæorum: Poteſt autem geri ut quia ſcriptura reliquit incertũ: ante paucos annos Thara obi

ret. Vel certe ſtatim poſt perſequutionem in charram uenerit & ibi diutius ſit moratus: Siquis ergo

huic expoſitioni contrarius eſt: qit aliã ſolutionẽ. & tunc ea recte quæ a nobis dicta ſunt ĩprobabit

CEt proſiciſcens abraham abijt in deſertum:⁊ fames facta eſt ſuꝑ terram.

C¶ Et in præſenti & in plurimis aliis locis: pro deſerto: ad auſtrum ſcriptum eſt in hebreo: hoc igi⸗

tur notare debemus.

„

C¶ CEt viderunt

Buper Beneſim.

CEt viderunt eã pꝛincipes pharaonis ⁊ laudanerunt eã ad pharaonẽ:⁊ introduxerunt eã in do
mũ pharaonis:? Abꝛahã bñfecit ꝑꝑ eã:⁊ fuerunt ei ones ⁊ armẽta ⁊ aſini ⁊ ſerui ⁊ ancille muli
⁊2 camelli. Q¶] IHLicet corpus ſanctaꝑ mulierũ non uis maculet ſed uolũtas: & excuſari poſ-
ſit Sarai ꝙ famis tpe ſola regi in peregrinis locis marito cõuiuente reſiſtere nequiuerit: tñ põt & ali-
ter fœda neceſſitas excuſari: ꝙ iuxta librũ eſter quæcumq; mulierũ placuiſſet tegi apud ueteres: ſex
menſibus ungebatur oleo mirteo: & ſex menſibus in pigmentis uariis erat: & curationibus fœmi-
naꝑ: Et tunc demũ ingrediebatur ad regem. Atq; ita põt fieri ut Sarai poſtꝗᷓ placuerat Regi: dũ per
annum eius ad regem præparatur introitus & Abrahæ pharao multa donauerit: & Pharao poſtea
ſit percuſſus a domino illa adhuc intacta ab eius concubitu germanente: Et aſcendit Abraham ex
ægypto ipſe & uxor eius: & omnia quæ illius erant. & loth cum eo in deſertum.

C Erat aũt Abꝛahã diues valde pecoꝛe ⁊ argento ⁊ auro⁊ abijt vñ venit in deſertũ vſqʒ bethel.
CPulchre de vegypto liberatus aſcendiſſe dicitur. Sed occurrit huic ſenſui illud quod ſequitur quo
potuerit exiens de ægypto fuiſſe diues ualde. Quod ſoluitur iſta hebraica ueritate: In qua ſcribitur
Abrahã grauis uehementer hoc eſt. Aaeoegypti. n. pondere graua/
batur & licet nideãtur eſſe diuitiæ pecoris auri et argenti: tñ ſi ægyptiæ ſunt uiro ſancto graues ſunt
deniq; non ut in. xx. legimus. abiit unde uenerat uſq; bethel: Sed ſicut in hebreo ſcriptũ eſt. Abiitin
itinere ſuo per auſtrum uſq; bethel. Idcirco enim de ægypto profectus eſt: ut non deſertum ingre-
deretur. quod cum ægypto reliquærat. Sed ut per auſtrum qui aquiloni contrarius eſt ueniret ad do
mum dei ubi fuerat tabernaculum eius in medio Bethel & ay. H
CEt viri ſodomoꝛũ mali ⁊ peccatoꝛes in conſpectu dei vehementer.
CSuperflue hic in.lxx.interptibꝰ additũ eſt in conſpectu dei: ſiquidẽ ſodomoꝶ coloni apud hoĩes
mali: & peccator qui põt apud hoĩes iuſtus uideri: qũo de zacharia & Eliſabet in præconio ponitur
fuerint iuſti ambo in conſpectu dei & in pſalterio dr: Nõ iuſtificabitur in conſpectu tuo oĩs uiuẽs
¶LZeua oculos tuos ⁊ vide a loco in qno tu nunc es ad aquilonem ⁊ ad auſtrum ⁊ ad oꝛientem
⁊ ad mare quia omnem terram quam tu vides tihi dabo eam ⁊ ſemini tuo.
CQuattuor climata mundi poſuit orientẽ & occidentẽ: Septentrionẽ & meridianum: Quod autẽ
in oĩbus ſcripturis legitur hic ſemel dixiſſe ſufficiat: Mare ſemper pro occidente poni: ab eo ꝙ pale-
ſtinæ regio ita ſita ſit: ut mare in occidentis plaga habeat.

C Et rex Bale hoc eſt Segoꝛ.

,
.

COmness hic conſenſerunt apud uallẽ
ſalſam hoc eſt mare ſalis. Male lingua hebraa ii. deuoratio dr. Tradunt igitur hebrei
hanc eandẽ in alio ſcripturaꝶ loco ſaliſſam noĩari. dicĩq; rurſum i. uitulã H”M
ꝙ.ſ.tertio motu terræ abſorta ſit. Et ex eo tpe quo Sodoma & gomorra adama & Seboim diuino
igne ſubuerſæ ſunt illa paruula nuncupetur. Siquidẽ Segor tranſſertur in paruam quæ lingua Syra
zoara dr. Vallis aũt ſalinaꝶ ſicut in hoc eodẽ libro ſcribitur: in qua fuerũt ante putei bituminis poſt
dei irã & ſulfuris pluuiã in mare mortuũ uerſa ẽ: qd a græcis aſpaltes. i. ſtagnũ bituminis appellatur.
Et conciderunt gigantes in Aſtaroth Carnaim ⁊ gigantes foꝛtes ſimul cum eis:⁊ omeneos
in ſauhe ciuitatè anteqᷓ; ſodomã peruenirent. .
Quattuor reges profecti de babylone interfecerunt gigantes hoc eſt Rafaim robuſtos quoq; ara-
biæ & zozim in hom & emim in ciuitate Sauhe: quæ uſq; hodie ſic uocatur. 20zim autem & emim
terribilles & horrendi interprætãtur: pro quo. xx. ſenſum magiſꝗᷓ uerbum ex uerbo tranſferẽtes: gẽ
tes fortiſſimas poſuerũt. Porro Bahem pro quo dixerũt: hoc eſt cũ eis putauerũt ſcri
bi per he ducti elementi ſimilitudine: cũ per Beth ſcriptũ ſit. Bahem. n. cum per tres litteras ſcribitur
ſi mediã he habet interpᷣtatur in eis. Si autem Heth ut in præſenti: locum ſignat idem inhom.
C Et reuertentes venerunt ad fontẽ iudicij:hec eſt cades. Cber anticipationẽ dr̃
quod poſtea ſic uocatũ eſt. Signat aũt locum apud petrã: qui fons iudicii noĩatur: quia ĩbi deus po-
pulum iudicauit. Et percuſſerunt oẽm regionẽ Amalechitaꝶ & amorreũ ſedentẽ in aſaſon thamar
hoc oppidũ eſt qd nũc uocatur engaddi balſami & palmaꝑ fertile. Porro Aſaſon thamar in lingua
nĩa reſonat urbs palmarũ thamar ꝗppe palma di: Sciẽdũ ãtꝓ eo ꝙ poſt paululũ ſeꝗtur: & direxerũt
contra eos aciem ad bellũ in ualle Salinaꝶ:In hebreo haberi in ualle Sedim quod aquilla interpræ
tatur. Theodotion amena nemora ſigniſicantes:
CEt tulerunt omnem equitatum ſodomoꝛum ⁊ gomoꝛre.
CPro equitatu In hebreo habet rac hus ideſt ſubſtantiam.
C Et qui fugerat nũciauit Abꝛahã tranſitoꝛi.Ipſe vero ſedebat ad quercũ mamre amoꝛra fra
tris eſchol ⁊ fratris Annan qui erant coniurati Habꝛae CbPro eo ꝙ nos poſuimus
trãſitori In hebreo ſcriptũ eſt hebreo. hoc. n. tranſitor exprimitur. Quod aut ait apud quærcũ mam/
re amorrei: meliꝰIn hebreo legimus apud ꝗrcũ mãre amorrei frattis eſchol & fratris nõAnnã ut. lxx
trãſtulerũt: ſed aner ut oñderet Mãre & eſchol & aner amorreos tq; germãos ſocios fuiſſe habrahæ
CEt perſequutus eſt eos vſqʒ dan ad fenicis oppidum:quod nunc paneas dicitur.
CDan autem unus e fontibus eſt Iordanis. Nam & alius uocatur lor quod interprætaturx
quod eſt riuus:duobus ergo ſontibus qui haud procula ſe diſtant in unum riuulum fede-

Liber Mebraicarum queſtionum.

deratis Iordanis deinceps appellatur. . SMWU
CEt melchiſedech rex ſalem pꝛotulit panem ⁊ vinum:⁊ ipſe ſacerdos dei excelſi:⁊ benedixit ei.
CQuia ſemel opuſculum noſtrum uel quæſtionũ hebraicarum uel traditionum congregatio eſt ꝓ
pterea. Quid hebrei de hoc ſentiant inferamus. Aiunt hunc eſſe Sem filium Nohe: & ſupputãtes an
nos uitæ iĩpſius: ondunt eum ad Iſaac uſq; uixiſſe: omneſq; primogenitos Nohe donec ſacerdotio
fungeretur Aaron fuiſſe pontinces. Porro ſalem rex Hieruſalem dicitur quæ prius ſalem appellaba
tur. Melchiſedech autem beatus Apoſtolus ad hebreos ſine patre & matre commemorans ad chri-
ſtum refert: & per chriſtum ad gentium eccleſiam. Omnis enim capitis gloria refertur ad mem-
bra:eo ꝙ præputium habens: habrahæ-benedixerit circunciſo: & in Abraham leui & per leui Aarõ:
de quo poſtea ſacerdotium: Ex quo colligi uult ſacerdotium eccleſiæ habentis præputium: benedi-

xiſſe circunciſo ſacerdotio ſynagogæ: Quod autem ait tu es ſacerdos ſecundum ordinem Melchi-

ſedech: myſterium noſtrum in uerbo ordinis ſignatur. Nequaꝗ per Aarõ irrationabikbus uictimis
immolandis ſed oblato pane & uino ideſt corpore & ſanguine domii lIeſu.
CBomine deus quid dabis mihi.Et ego vado ſine liberis:⁊ filius maſech vernacule mee hic

damaſcus eliezer.Et dixit. Abraham:ecce mihi non dediſti ſemen: ⁊ filius vernacule mee he⸗

res meus erit. CVbi nos habemus. Et filius Maſech uernaculæ meæ
heres meus erit. In hebreo ſcriptum eſt Meſch bethi quod aquila tranſtulit
ideſt filius potum dantis domui meæ Theodotion uero
ideſt & filius eius qui ſuper domum meam. Quod autem dicit hoc eſt: Ego ſine

liberis moriar & filius procuratoris mei: uel uillici: qui uniuerſa diſpen ſat & diſtribuit cibaria fami/
liæ: uocaturq; damaſchus Eliezer: hic meus heres erit Porro Eliezer interpᷣtatur deus meus adiutor.

Ab hoc aiunt damaſcum & conditam & nuncupatam.
Ego deus qui eduxi te de regione caldeoꝛum.

CNHoc eſt q paulo añ iã diximus in hebreo haberi ꝗ eduxi te de ur cheſdim.i. de incendio caldeop

¶Et poſuit ea contra faciem inuicem. Aues vero non diuiſit.

2*

Deſcenderunt autem uolucres ſuper cadauera & ſuper diuiſiones eorum. & ſedit cum eis Abra-

ham. Non pertinet ad præſens opuſculum huius expoſitio ſacramenti. Hoc tãtum dicimus: quia ꝓ
his quæ poſuimus: in hebreo habet & deſcenderunt uolucres ſuper cadauem: & abigebat eas Abra-

ham:Illius enim merito ſæpe de anguſtiis liberatus eſt Iſrahel. Ad occaſum aũt ſolis extaſis cecidit

ſuper Abraham. pro extaſi in hebreo hẽt tardema.i. legitur quã ſupra uertimus in ſoporẽ⸗

Beneratione autem quarta reuertentur huc.
CHaud dubium quin hi qui de ſemine fuerint Abrahæ. Quæritur quo in exodo ſcriptũ ſit. Quinta

aũt generatiõe egreſſi ſunt filii ifrahel de terra ægypti ſup quo capitulo paruũ uolumen edidimus
CEcce concluſit me dñũs:vt nõ pariã. Ingredere ergo ad Ancillã meaʒ:vt habeam ſilios ex ea.

C Diligenter nota ꝙ procreatio filioꝶ in hebreo ſcripta eſt. legitur. n. ibi ingredere ad ancillã meaz
ſi quomodo edifſicer ex ea & ne forte hoc ſit quod in exodo dicitur. Benidixit deus obſtetricibus &

edificauerunt ſibi domos. Et inuenit eam angelus domini ſuper fontem aquæ in deſerto: Ad fontẽ
in nia ſur. Conſequenter æ gyptia in uia ſur: quæ per eremum ducit ad ægyptum:ire feſtinabat.
CECt vocaui nomen eius.ꝗſmahel:quia exaudiuit deus humilitatem meam. 3.
CIſmahel interprætatur exanditio dei.
UDic erit ruſticus homo. Manus eius ſuper omnes:⁊ manus omnium ſuper eum:? contra
faciem omnium fratrum ſuorum habitabit. .—
CPro ruſtico ſcriptum eſt in hebreo farram: quod interprætatur onager. Signat autem ſemen eius

habitaturum in eremo ideſt ſarracenos uagos incertiſq; ſedibus qui uniuerſas gentes quibus deſer/

tum ex latere iungitur incurſant: & impagnantur ab omnibus. Et loquutus eſt ei dicens.
CEcce teſtamentum meum tecum: eris pater multitudinis gentium:⁊ non vocabitur adhuc
nomen tuum Abraham.ſed erit nomẽ tuum Abrabam:qꝛ patrẽ multitudinis gentiũ poſui te:
CNotandum ꝙ ubicumq; in græco teſtamentum legimus ibi in hebreo ſermone fit fœdus ſiue pa-
ctum.i.beth dicunt autem hebrei ꝙ ex nomine ſuo deus:quod apud illos tetragrammum eſt he Iit
teram Abrahæ & Saræ addiderit. dicebaturenim primum Abram: quod interprætatur pater excel
ſus & poſtea uocatus eſt Abraham quod tranſſfertur pater multitudinis gentium. Nam quod ſequi
tur gentium non habetur in nomime: ſed ſabauditur Nec mirandum. quare cũ apud græcos & nos

a littera uideatur addita nos he litteram hebream additã dixerimus: Ildioma. n. linguæ illius eſt p he

quidem ſcribere ſed ꝑer. a. legere: ſicut econtrario: a. litteram ſæpe per. e. pronunciant.
CEt dixit deus ad. Abrah.Sarai vxorẽ tuã nõ vocabis eaʒ. Sarai ſed Sarra erit nomẽ eiꝰ.
CErrãt qui putãt primũ Sara pꝑ unũ.r.ſcriptũ fuiſſe:& poſtea ei alterũ.r.additũ.Et qꝗa.r.apud græcos
cẽtenariꝰnũerꝰẽ: multas ſup noĩe diꝰĩeptias ſuſpicãtur:cũ utiq; utcũq; uolũt ei uocabulũ cõmutatũ

nõ græcã ſed hebreã debeat hẽre rõnẽ cũ ip̃ʒ nomẽ hebraicũ ſit. Nemo ãt in altera ligua quẽpiã uo

cãs ethĩologiã uocabuli ſumit ex altera. Sarai igr̃ primũ uocata ẽ ꝑ ſin res Iod.ſublato igi Iod.i.ele
mẽto addita ẽ Ira ꝗᷓ p.a.legitur:& uocata ẽ Sarra Caã ãt ita noĩs ĩmutati hæc ẽ ꝙ ãtea dicebatur
princeps

Zuper Beneſim.

priceps mea: uniꝰtãtũmodo domꝰmater familiæ. Poſtea uero dr̃ abſolute pricepes Segtur.n:
¶ Babo tibi ex ea ſilium ⁊ benedicam ei:⁊ erit in gentes:⁊ reges populoꝛum erunt ex eo.
CSignanterq; non in græco legimus dixit dominus ad Abraham. Sarai uxor tua non uocabitur
nomen eius Sarai. In hebreo habetur nõ uocabis nomẽ eius Sarai: ideſt non dices ei princeps mea
es:omnium quippe gentium futura iam princeps es. Quidam peſſime ſuſpicantur ante eam leprazʒ
fuiſſe uocitatam: & poſtea principem: cum lepra Sarahath dicatur: quæ in noſtra quidem lingua ui
detur aliquam habere ſimilitudinem. In hebreo autem pœnitus eſt diuerſa. Scribitur enim per Sa-
de: & res: & hain: & thau:quod multum a ſuperionibus tribus litteris: ideſt Sin: res: & he: quibus Sar-
ra ſcribitur diſcrepare manifeſtum eſt. =Z
CEt cecidit Abꝛaham ſuper faciem ſuam:⁊ riſit:⁊ dixit in coꝛde ſuo.Si cẽtenario naſcet᷑ ſilius
7 Sarra nonagenaria pariet. Et poſt paululum. Et vocabis nomen eius Iſaac. V
CDiuerſa opinio. Sed una ethimologia quare appellatus ſit Iſaac. Interprætatur enim Iſaac riſus.
Alii dicunt ꝙ& Sarra riſit: ideo eum riſum uocatum eſſe: quod falſum eſt. Alii uero ꝙ riſerit Abrahaʒ:
quod & nos probamus: Poſtquam enim ad riſum abrahæ uocatus eſt filius eius Iſaac: tunc legimus
riſiſſe & Sarram. Sciendum tamen ꝙ quatuor in ueteri teſtamento abiq; ullo uelamine noĩbus ſui
antequã naſcerentur: uocati ſunt.Iſmahel Iſaac: Salomon: & Ioſias. lege ſcripturuas.
CEt dixit ei.feſtina tres menſuras farine ſimille commiſce. 4
CQuia tres menſuræ abſolute hic dictæ uidẽtur. & eſt incerta menſura: propterea addidit quod in
hebreo tria ſata habeat ideſt tres Amphoras. Vt idem myſterium: & hic & in euangelio: ubi mulier
tria ſata fermentare dicitur agnoſcamus. JͦJ́è́”äẽ
BDiyxit autem reuertens veniam ad te in tempoꝛe hoc:⁊ in hoꝛa ⁊ habebit filium Sarra.
CPro hora uitam legimus in hebreo ut ſit ordo uel ſenſus: reuertar ad te in tempore uitæ quaſi dixe
rit ſi uixero ſi fuerit uita comitata: hæc autem quomodo & cætera. l
CKiſit autẽ Sarra in ſemetipſa dicens: Nec dũ mihi factũ eſt vſqʒ nunc:⁊ dñs meꝰ ſenex eſt.
Aliter multo legitur in hebreo. Et niſit Sarra in ſemetipſa dicens. priuſꝗ attrita ſim: facta eſt mi/
hi uoluptas. Simul nota ꝙ ubi nos poſuimus uoluptatem. edem ſcriptũ eſt in hebreo Symmachus
hunc locum ita tranſtulit: poſtꝗᷓ uetuſtate conſenui: facta eſt mihi adoleſcentia. Et dixit. Num qui-
dem domine ſi loquor quod græcæ ſcriptum eſt. Secundo Abraham ſic eſt lo/
quutus ad dñm quod non uidetur manitfeſte ſonare quid dicat: in hebreo: Igitur plenius ſcribitur.
¶Ne queſo iraſcaris domine ſi loquutus fuero. H
CQuia enim uidebatur interrogans dominnm Artare reſponſione: temperat præfatione qd qrit.
CEt loquutus eſt ad generos ſuuoss
CQui acceperant filias eius. Quia poſtea duæ filiæ Loth uirgines fuiſſe dicuntur: de quibus & ipſe
dudum ad ſodomeos dixerat. Ecce duæ filiæ meæ quæ non cognouerunt uiꝑꝶEt nunc ſcriptura cõ
memorat eum habuiſſe generos: Nonnulli arbitrantur illas quæ uiros habuerunt in ſodomis remã
ſiſſe & eas exiſſe cum patre quæ uirgines fuerunt: Quod cum ſcriptura non dicat hebrea ueritas ex/
ponenda eſt In qua ſcribitur: Egreſſus eſt Loth & lõquutus eſt ad ſponſos qui accepturi erant ſlias
eius: Nec dum igitur uirgines filiæ matrimonio fuerant copulat?z.
Et dixit ei:Ecce admiratus ſum faciem tuam.
En hebreo habet ecce ſuſcepi faciem tuam ideſt acquieſco præcibus tuis. Quod Symachus in ſen
ſum interprætans ait Et ecce aſcendebat flamma de terra quaſi
uapor fornacis: pro quo legimus in hebreo. Ecce aſcendebat citor quaſi “ðJMUM
fornacis uad 191 uaporem uel fumum ſiue fauillam poſſumus dicere. ̃ẽð
Et aſcendit Loth de ſegoꝛ ⁊ ſedit in monte ⁊ due ſilie eius cũ eo:Timuit enim ſedere in ſegoꝛ
C Quæritur quare cum primum fugæ montis Segor prætulerit & eam in habitaculum ſuum uolue
rit iiberari. Nunc de Segor rurſum ad montem migret. Reſpondebimus ueram eſſe illam hebreo-
rum coniecturam de Segor ꝙ frequenter terremotu ſubruta bale primum & poſtea Saliſſa appella
ta ſit. Timuitq; Loth dicens. Si cum cætere urbes ſtarent iſta ſæpe ſubuerſa eſt: quanto magis nunc i
cõmuni ruina non poterit liberari. Et hanc occaſionem infidelitatis etiam in filias coitꝰdediſſe prĩ/-
cipium. Qui enim cæteras uideat ſubrui ciuitates: & hãc ſtare: ſeq; dei auxilio erutum utiq; de eo qck
ſibi conceſfum audierat ambigere non debuit. Illud igr quod pro excuſatione di filiaruʒ eo ꝙ puta
uerint defeciſſe hũanũ genꝰ: & iõ cũ patre cõcubnerint nõ excuſat patrẽ. Deniq; hebrei qd ſeqtur.
CEt neſciuit cum doꝛmiſſet cum ea:⁊ cum ſurrexiſſet ab eo.
CAppungunt deſuper quaſi incredibile & ꝙ rerum natura non capiat coire quempiam neſcientẽ:
Et concœperunt duæ filiæ Loth de patre ſuo & genuit primogenita filium: & uocauit nomen eius
Moab. Iſte eſt pater Moabitarum uſq; in hanc diem: & minor & ipſa peperit filium: & uocauit nomẽ
eius Amon:ideſt filius populi mer. Ipſe eſt pater filiorum Ammon. Moab interprætatur ex patte &
totũ nomen & Etimologiã habet: Ammon uero cuius quaſi cauſa nominis redditur filius generis
mei ſiue ut melius eſt in hebreo filius populi mei: ſic deriuatur ut ex parte ſenſus nominis: & ex par-
te ipſe ſit ſermo. Amim enim a quo dicti ſunt Ammanitæ: uocatur populus meus. . -—

171
.

Liber Mebraicarum queſtionum.

CEt enim vere ſoꝛoꝛ mea eſt de patre ſed non ex matre.
Ideſt fratris eius eſt Aran ſilia non ſororis. Sed quia in hebreo habet uere ſoror mea eſt filia patris
mei: & non ſilia matris meæ. Et magis ſonat ꝙ ſoror Abrahæ fuerit. In excuſatione eius dicimꝰ nec
dum illo tempore tales nuptias lege prohibitas. Et uidit Sarra filium Agar æ yptiæ quem peperit
Abrahæ ludentem. Quod ſequitur cum I ſaac filio ſuo non habet in hebreo: upliciter itaq hoc ab
hebreis exponitur. Siue ꝙ idola ludo fecerit iuxta illud quod alibi ſcriptum eſt. Sedit populus man
ducare & bibere: & ſurrexerunt Iudere: Siue ꝙ aduerſum Iſaac quaſi maioris ætatis ioco ſibi & ludo
primogenita uendicaret. Quod quidem Sarra audiens non tulit. Et hoc ex ipᷣius approbatur ſermo
ne dicentis. Eiice Ancillam hanc cum filio ſuo. Non heres erit filius Ancillæ cum filio meo I ſaac.
Et ſumpſit panem & utrem aquæ & dędit Agar ponens ſuper humerum eius & paruulum & dimi⸗-
ſit eam: Quando Iſaac natus eſt tredecim annomum erat Iſmahel.Et poſt ablactationem eius iſte cũ
matre expellitur domo. Inter hebreos autem uaria opinio eſt aſſerentibus aliis. Quinto anno abla
ctatiõis tempus ſtatutum & aliis duodecimũ annum uendicantibus: Nos igitur ut bæuiotem eliga
mus ætatem poſt decem & octo annos Iſmahel ſupputauimus eiectum eſſe cum matre & non con-
uenire iam adoleſcenti matris ſediſſe ceruicibus. Verum eſt igitur illud hebreorum linguæ idioma
