tur:eſt enim hæc proprietas linguæ uel prouerbium & idioma hebraici & antiquorum ſermonis la
tini ut ante minorem numerum ſupputent: & poſtea maiorem. Verbi gratia nos iuxta proprietateʒ
linguæ noſtræ nunc dicimus. Abraham uixit annis. clxxv. illi econtrario loquuntur: uixit abrahã
annis. v. &. lxx. & cætera. Non igitur ut legitur ita impletur: ſed ut totum pariter ſupputetur ita finẽ
accipit. Nec ignoramus quoſdam illorum dicere quod una ebdomada de qua ſcriptum eſt: confir/
mabit pactum multis ebdomadis: una diuidatur in ueſpaſiano & in adxiano quod iuxta hiſtoriam
ioſephi ueſpaſianus & titus tribus annis & ſex menſibus pacem cum iudæis fecerint. Tres autem an
ni & ſex menſes ſub adriano reputentur quando hieruſalem omnino ſubuerſa eſt: & iudæoruzʒ gẽs
cateruatim cæſa:ita ut iudæi quoq; finibus pellerentur. Hæc loquuntur hebrei non magnopere cu/
rantes a primo anno darii regis perſarum uſq; ad extremam ſubuerſionem hieruſalẽ quæ ſub adria
no eis accidit: ſupputari olimpiades. clxxiiii. ideſt annos. c. xcvi. qui faciunt ebdomadas hebrai-/
cas.xcviiii. & annos tres quädo chocebas dux iudæoꝶ oppræſſus & hieruſalẽ uſq; ad ſolũ diruta ẽ.
G VISIO NONA. CAPIIVLVM DECIMVYM.
Uno tertio Cyri regis perſarum:verbũ reuelatũ ẽ danieli cognomento balthaſar.
CEt quomodo in ine primæ legimus uiſionis fuit autem Daniel uſq; ad annum pri-
EEWmum Cyri regis: fuiſſe autẽ eum apud chaldæos in priſtina dignitate purpura byſſoq;
, Hueſtitam: uſq; ad annum primum Cyri regis. Intelligimus quando ſubuertit chaldæos:
Eᷣ poſtea cœpit eſſe cum dario filio aſſueri de ſemine iudæorum: qui imperauit ſuper re
gnum chaldæorum. Aut certe iam dario mortuo cuius anno primo. xxx: ebdomadarum ſacramen
ta cognouerat: nunc tertio anno regis Cyri hoc uidiſſe narratur. Et uerum uerbum & fortitudo ma
gna ſiue dei qui iſta facturus eſt: ſiue prophetæ: qui hoc intellecturus eſt. .
WIn diebus illis ego Daniel lugebam trium ebdomadarum diebus:panem deſiderabilem nõ
edi:⁊ caro ⁊ vinum non introierunt os meum:ſed neq; vnguento vnctus ſum:donec complerẽ/
tur triumꝰbdomadarum dies.
Aoc docemur exemplo: tempore ieiunii cibis delicatioribus abſtinere: quod ego nunc puto dici
panem deſiderabilem: nec carnem cõmedere:nec uinum bibere:inſuper et unguento non ungere:
qui mos apud perſas & indos hodie quoq; ſeruatur: ut pro balneis utantur unguentis. Tres autem
uigilauit ebdomadas: affligens animam ſuam: ne tranſitoria & fortuita uideatur depræcatio. Se/-
cundum anagogen uero dicendum eſt: quod qui in luctu eſt: & ſponſi luget abſentiam: non cõme/
dit panem deſiderabilem: qui de cælo deſcendit: neq; ſolidum capit cibum qui intelligitur in car-
ne:nec bibit uinum:quod letificat cor hominis: nec exhilarat faciem in oleo. Iuxta illud quod in
pſalmis legimus. Vt exhilaret faciem in oleo:hoc aũt ieiunium impetrabiles facit lachrymas: quan
do ſponſus fuerit ablatus ab ea. Recte quoq; daniel audet dominum depræcari: quia iam ex parte
primo anno regis cyri iudæorum fuerat laxata captiuitas.
CEram iuxta fluuium magnum qui eſt tygris.
CEt ezechiel iuxta fluuium chobar uidit uiſionem magnam. Et domino ſaluatori & Baptiſtæ Io/
anni ſuper fluenta iordanis aperiuntur cæli.
CEt leuaui oculos meos ⁊ vidi
CEleuatione opus eſt oculorum: ut uiſionem myſticam cernere ualeamus.

CESt ecce

58.44.

Eze 3.d.

0 006

Deug
Cor.

.
Et ecce vir vnus veſtitus lineis. CPro lineis quod interpyetatus eſt Aqui-
Ia. Theodotion baddum poſuit ſeptuaginta byſſina. Aquila ideſt præcipua. Pio eo

autem quod nos iuxta hebraicum uertimus ecce uir Symmachus poſuit quaſi uir. Non enim uir
erat: ſed uiri habebat ſimilitudinem. ”M
CEt renes eius accincti auro obꝛizo. L CPro quo in hebreo legitur ophaz.
CEt coꝛpus eius quaſi chꝛy ſolithi. CPro chryſolito qui unus eſt de duodecim lapidibus

ExO29. c. qponit᷑ i logio põtificis: i hebreo habet᷑ tharſis quod theodotion & Symmachus eodẽ uerbo iter/

prætati ſunt ſeptuaginta uero mare appellauerunt. Iuxta illud quod in pſalmo legimus in ſpiritu
uiolẽto cõfriges naues tharſis :ideſt maris. Et Ionas fugere cupiebat nò ĩ tharſũ urbẽ cilitiæ (ut ple
Ed mãt ſitterã ponẽtes pro littera) uel idiæ regionẽ (ut putat Ioſephꝰ) ſed abſoluteĩ pelagus.
Cidi ego daniel ſolus viſionem:viri autem qui erant mecum non uiderunt:ſed terroꝛ nimi/
us irruit ſuper eos ⁊ fugierunt in abſconditum. C Et Paulus apoſtolus ſimile quid
in actibus apoſtolorum paſſus eſt: uscæteris non cernentibus uiſionem ſolus aſpiceret.
CEt ecce manus tetigit me. CIn hominis figura uidetur angelus: & humanaʒ ad
prophetam iacentem mittit manum: ut ſui generis corpus aſpiciens neᷓquam paueat.
C Et dixit ad me:Ganiel vir deſiderioꝛum. CCongruenter uir deſideriorum uoca/
tur: qui inſtantia præcum & afflictione corporis ieiuniorumq; dumia cupit ſcire uentura: & dei ſe-
creta cognoſcere. Pro uiro deſideriorum Symmachus interprætatus eſt uirũ deſiderabilẽ. Omnis
enim ſanctus habens in ſe animæ pulchritudinem amatur a domino. ððM
CEt dixit ad me:noli metuere daniel:quia ex die pꝛimo quo poſuiſti coꝛ tuum ad intelligenduʒ
vt te affligeres in conſpectu dei tui exaudita ſunt verba tua ⁊ ego ingreſſus ſum ad verba tua.
CViceſima quarta die menſis primi ideſt Niſan expletis tribus ebdomadis: hoc eſt uiginti & uno
diebus cernit hanc uiſionem & audit ab angelo quod ex die primo quo orare cœperit & affligere
ſe in conſpectu dei: exaudita ſunt uerba eius. Quæritur ſi ſtatim exauditus eſt: cur non ſtatim ad euʒ
miſſus ſit angelus. Data eſt ei per moram occaſio amplius deum depræcãdi: ut ex eo quod plus de-
ſiderat per laborem plus audire mœreatur. Quod autem ait & ego ingreſſus ſuʒ ad uerba tua: hüc
habet ſenſum. Poſtquã tu cœpiſti bonis opibus & lachrymis atq; ieiunio dei ĩiuocare miſericordiã:
& ego accepi occaſionẽ ut ingrederer in conſpectu dei: & orarem pro te. B
C Prꝛinceps autem regni perſarum reſtitit mihi viginti? vno diebus.
Videtur mihi hic eſſe angelus: cui perſis credita eſt: iuxta illud quod in deuteronomio legimus.
Quando diuidebat altiſſimus gentes & diſſeminabat filios adam: ſtatuit terminos gentium iuxta
Deu.32. numerum an gelorum dei. Iſti ſunt prinepes de quibus & paulus apoſtolus loquitur. Sapientiam
1. Cor,z. b loquimurinter perfectos quã nullus principum ſæculi huius cognouit. Si enim cognouiſſent nun
een quam dominum gloriæ crucifixiſſent. Reſtitit autem princepsndeſt angaus perſarum faciens pro
credita ſibi prouintia: ne captiuorum omnis populus dimitteretur. Et forſitan cum pria die ex quo
poſuit cor ſuum propheta ad intelligendum exauditus ſit a deo: idcirco non ſtatim miſſus eſt an/
gelus: qui ei dei intelligentiam nuntiaret: quia uiginti & uno diebus reſtitit ei princeps perſarum:
enumerans peccata populi iudæorũ: quod iuſte tenerentur captiui & dimitti non deberenr.
CEcce Michael vnus de pꝛincipibus pꝛimis venit in adiutoꝛium mibi.
CReſiſtente pſarũ angelo pᷣcibus tuis & meæ legatiõi ꝗ oratiões tuas deo offerebã:uenit in adiuto
riũ mihi angelus michael: ꝗq pᷣeſt populo iſrahel. Pricipes autem primos archangelos intelligimus.
CEt ego remanſi ibi iuxta regem perſarum ̊
CRegem perſarum angelum ideſt principem uocat: & oſtendit quod iuxta Michaelem fit paulu/
lum moratus:qui cõtra principem perſarum loquæbatur. 99
Aeni autem vt docerem te que ventura ſunt populo tuo in nouiſſimis diebus. ⸗

CQuod Daniel depræcatus eſt hoc a deo mœretur audire: quid futurum ſit populo iſraheli: non
in nicino tempore: ſed in nouiſſimis diebus ideſt in conſũmatione ſæculi. Domine in uiſiõe tua cõ
uerſa ſunt interiora mea in me. Sic Theodotion interprætat?eſt. Iuxta illud qd ĩ centeſimo ſecũdo
pſalmo legimus. Benedie anima mea dominum & omnia interiora mea nomen ſanctum eius. Pri
us enim quã uiſionem dei uidere mœreamur: interiora noſtra foras aſpiciunt. Cum autem uideri-
mus uiſionem dei conuertuntur in nos interiora noſtra & toti in illis ſumus. De quibus & in alio
10co ſcribitur. Omnis gloria eius filiæ regum ab intus in fimbriis aureis.
. Cũq; loqueretur mecum conualui ? dixi:loquere domine quia confoꝛtaſti me.
Niſi eum confortaſſet tactus quaſi filii hominis & pauor receſſiſſet ex corde:ſacramenta dei audi·
re non poterat: & igcirco nunc ait. Quia confortaſti me loquere domine. Tu enim feciſti ut poſſim
& audire & ſentire quæ loqueris. Et ait. “
C Munquid ſcis quare uèneriʒ ad te.Et nũc reuertar ut pꝛelier aduerſus pꝛincipem perſarum .
CQuod dicit hoc ẽ.Veni ꝗdẽ ut docerẽ te exauditas pᷣces tuas: ſed reuerſurus ſũ rurſũ ut pugnẽ cõ
tra principẽ pſarũ ĩ conſpectu dei: ꝗ nõ uult populũ tuũ de apllunart laxairrr.
CEum enim egrederer apparuit pꝛinceps grecoꝛuʒ ingrediens⸗

EFEpplanatio.

CEgo enim egędiebar a conſpectu dei ut tibi nuntiarem: quæ uentura ſunt populo tuo in nouiſ-
ſimis diebus: licẽt adhuc non ſim ſecurus ſtante perſarum principe & contradicente tuis præcibus
& meæ legationi. Et ecce princeps græcorum ideſt macedonum ueniebat & ingreſſus eſt in con-
ſpectu dei: ut accuſaret perſarum principem atq; mœdorum: ut in locum eorum regnum macedo-
num ſuccederet. Et reuera mira ſacramenta dei. Laxato enim de captiuitate populo iudæorum: per
ſarum regnum atq; mœdorum: interfecto dario ſubuertit alexander rex macedonum: & princeps
græcorum uicit principem perſarum. .
iIUerũtamen annuntiabo tibi quod expꝛeſſum eſt in ſcriptura veritatis.
CNHic ordo lectionis eſt: adhuc res in dubio eſt. Te enim præcante dominum: & me offerẽte oratio
nes tuas ſtat exegione princeps perſarum: & non uult populum tuum de captiuitate laxari. Ego aũt
quia uenit priceps græcorum & interim pugnat contra principem perſarum habens illic Michae-
lem in adiutorium donec illi inter ſe dimicant: referam tibi quæ deus mihi futura prædixerit: & ti-
bi narranda præceperit. Nulliq; oriatur ſcrupulus quare pro principe macedonum principem græ-
corum dixerit hoc eſt Alexander enim rex macedonum primum ſubueria græcia & ſub/
iecta poteſtati ſuæ in perſas arma corripuit.
CEt nemo eſt adiutoꝛ meus in omnus his niſi Michael pꝛinceps veſter.
Ego ſum inquit angelus ille qui offero deo orationes tuas: & nullus eſt alius qui adiutor meus ſi
rogandi pro uobis deum niſi Michael archangelus: cui creditus eſt populus iudæorum. Et interim
hoc tempore ego & princeps græcorum cõmuni labore aduerſum perſarum principem dimica-
mus. Reuoluendæ ſunt ueteres hiſtoriæ: & conſiderandæ ne forte illud tempus ſignificet quando
perſæ a græcis uicti ſunt. Iuxta editionem uulgatam uſq; ad finem libri una putatur uiſio:quæ anno
tertio Cyri regis perſarum apparuit danieli. Porro iuxta hebraicam ueritatem ſeperata ſunt quæ ſe-
quuntur: & ſcripta ordine præpoſtero. De cuius cauſis ſupra diximus. Non enim ſub cyri anno ter-
tio:ſed ſub darii primo: qui ſubuertit Balthaſar narrantur iſta quæ ſcripta ſunt.
——= CVISIO DECIMA. CAPIIVLVM. XI.
HBSo ãat ab anno pꝛimo Darii medi ſtabam vt confoꝛtaretur ⁊? roboꝛaretur.
L CEgo inquit Daniel ab ãno primo regis darii: qui ſuhuertit chaldæos: & me de ma
Anu immicorum quantum in ſe fuit liberauit: ob cuſtodſim meam etiam lacum leo/
mnum ſuo ſignans anulo:ne me aduerſarii interficerent. Stabam in conſpectu dei &
rrrvrogabam eius clementiam pro eo qui me diligebat: ut confortaretur uel ipſe uel re-
gnum eius & roboraretur. Cuũq; in oratione perſiſterem hæc domino reſpondente cognoui. Cõ
ſuetudinis autem prophetarum eſt repente perſonas introducere ſine ulla præfatione uerboruz: ut
eſt illud in pſalmo. xxxi. cum enim rogaſſet dominum propheta & dixiſſet. Tu es refugium meum
a tribulatione mea quæ Ircũdedir me exultatio mea erue me a circundantibus me:repente perſo/
na dei introducitur reſpondentis. Intellectum tibi dabo: & inſtruam te in uia hac qua gradieris fir-
mabo ſuper te oculos meos. Ergo & nunc narrante propheta ab anno primo darii mœdi ſtabã &
depᷣcabar ut cõfortaret᷑ & roboraretur eius imperiũ. Deus repente reſpondit. .
Et nunc veritatem annuntiabo tibi. Q TEſtq; ſenſus. Qui uis noſſe de perſarum
regibus quid futurum ſit: audi ordinem rerum & auſculta quod quæris.
Et ecce tres adhuc reges ſtabunt in perſide ⁊ quartus ditabitur opibꝰ nimiis ſuper oẽs:ꝛ cũ
inualuerit diuitus ſuis concitabit omnes aduerſum regnum grecie. “
CQuatuor reges poſt Cyrum dicit in perſide ſurrecturos. Cambiſen filium cyri: & ſmerdẽ magum
qui pantapten filiam cambiſis duxit uxorem. Qui cum a ſeptem magis fuiſſet occiſus: & in locuzʒ
eius darius ſuſcepsſſet imperium: eadem pantaptes nupſit dario: & ex eo xerſen genuit filium: ꝗq po-
tentiſſimeis rex & ditiſſimus aduerſum græciam innumerabilem duxit exercitum: & ea geſſit quæ
græcorum narrant hiſtoriæ. Succendit enim athenas ſub principe callia bellumq; eo tempore ge-
ſtum eſt in Termopilis & apud ſalaminam nauale certamen: quando ſophodes & euripides clari
habebantur: & themiſtodes in perſas fugiens hauſto tauri ſanguine periit. Fruſtra igitur quidaz da
rium quartum regem qui ab alexandro ſuperatus eſt ſcribit. qui non quartus ſed quartus decimus
poſt Cyrum perſarum rex fuit: quem ſeptimo imperii ſui anno & ſuperauit & occidit alexander. Et
notandum quod quatuor poſt Cyrum regibus perſarum enumeratis: nouem præterierit & tran-
ſierit ad Alexandrum. Non enim curæ fuit ſpiritui prophetali hiſtoriæ ordinem ſequi. Sed præ

clara queq; perſttinger..
BSurget vero rex foꝛtis ⁊ dominabitur poteſtate multa ⁊ faciet quod placuerit ei:⁊ cum ſtete
rit conteretur regnum eius. CPerſpicue de magno Alexandro rege mace/
donum loquitur: qui philippi filius fuit. Hic eniz illyriis thracibuſq; ſuperatis: licta græcia thebiſq;
ſubuerſis: tranſiuit in Aſiam: & fugatis darii ducibus urbem ſardis cœpit: poſteaq; capta india & ur-
be alexandria condita: cum tniginta & duos æratis habetet annos: & duodecimum imperii annum
in babylone ueneno periit.
CEt diuidet᷑ i tuoꝛ nẽtos celi:ſ ñ ĩ poſteros eius:neq; ſs potentiam illius qua dominatus eſt.
. CPoſt alexãdrũ

Super Danielem.c.xi. .

CPoſt alexandtum in quatuor uentos cæli orientem uidelicet & occidentem mêridiem & ſepten-

trionem regnũ illius diuiſum eſt. In ægypto enim primo regnauit ptolomeus lagi filius. i. ad meri-

diem: in macedonia philippus qui & arideus frater alexandri: ideſt ad occidentem: Syriæ & baby
lonis & ſuperiorum locoꝑ ſeleucus nicanori. ad orientem. Aſiæ & ponti cæterarumq; in ipſa plaga
prouinciaꝶ antigonus.i. ad ſeptentrionem. Hæc ſecundum totius orbis plagas dicimus: Cæterum
qui in iudæa eſt: ad aquilonem ſyriam: & ad meridiem ægyptum habet: Quod autem ait ſed
non in poſteros eius: hoc ſignificat quod liberos non habuerit: Sed regnum ipfſius in alienos la
ceratum ſit: Excepto fratre Philippo qui macedonias tenuit: Neq; ſecundum potentiam illiꝰ? qua
dominatus eſt. Diuiſum enim in quatuor partes regnum imbecillius fuit: dum aduerſum ſe di-
micant: & inteſtino furore bachantur. DUG
CLacerabitur enim eius regnum etiam in externos. Exceptis his.

CPræter regna quatuor macedonꝭæ: aſiæ: ſyriæ ægypti: & in alios obicuriores & minores reges ma

cedonum regnũ laceratum eſt. Signiſficat autem perdicam & crateron & lyſimachum. Naʒ capado
cia & armemia bithinia & heraclia boſphoruſq; & aliæ prouintiæ de poteſtate macedonum rece-
dentes diuiſos ſibi reges conſtituerunt.
CEt confoꝛtabitur rex auſtri. C Ptolomeum indicat filium lagi qui pri
mus regnauit in ægypto: & uir prudentiſſimus fortiſſimuſq; ac ditiſſimus fuit: & tantæ potentiæ ut
Pyrrthum regem epyrotarum expalſum reſtitueret in regnuz: Cyprumq; obtinuerit & phœnicem:
& uicto demetrio filio antigoni: ſeleuco regni ſui partem: quæ ab antiocho fuerit ablata reſtituerit:
chariam quoq; obtineret: & multas inſulas urbeſq; & regiones: de quibus non eſt huius temporis
ſcribere. Idcirco autem cætera regna dimittens: macedoniæ uidelicet & aſiæ: tantũ de ægypti & ſy
riæ narrat regibus: quia in medio Iudæa poſita nunc ab illis nunc ab iſtis regibus tenebatur. Et ſcri/-
pturæ ſanctæ propoſitũ ẽ: ñ externã abſq; iudæis hiſtoriã texere: ſed eã ꝗᷓ iſraheli populo copulata ẽ

CSEt de pꝛincipibus eius pꝛeualebit ſuper euʒ ⁊ dominabitur ditione:Multa.n. dominatio crꝰ.

CIſte eſt ptolomeus philadelphus ſecundus rex ægypti filius ptolomei ſuperiocis: ſub quo. Ixx. in-

terprætes alexandriæ ſcripturam ſanctam in græcum dicuntur uertiſſe ſermonem: qui & eleazaro
pontiſici multa hieroſolimοα in templi donaria uaſa tranſmiſit: cuius bibliothecæ præfuit deme-
trius phalereus: idem apud græcos orator &: philoſophus: tantæq; potentiæ fuiſſe narratur: ut pto-
lomeũ patrem uinceret. Narrant enim hiſtoriæ habuiſſe eũ peditũ.cc.milia:equitũ.xx.milia: curruũ
uero duo milia: elephantos quos primus eduxit ex ethiopia. cccc. Naues lõgas quas nunc liburnas
uocant mille quingentas: alias ad cibaris militum deportãda mille: auri quoq; & argenti grãde põò

dus: ita ut de ægypto ꝑ ſingulos ãnos. xiiii. milia &. d. cccc. talẽta argẽti acceperit: & frumenti arta-

bas ꝗᷓ mẽſura tres modios & tertiã modii partem habet quinquies & degjes centena milia.
CEt poſt ſinem annoꝛum federabuntur. .
CSiue ut theodotion interprætatus eſt: & poſt annos illius cõmiſcentur.
SFiliaqʒ regis auſtri ueniet ad regẽ aquilonis:facere amicitiam ⁊ non obtinebit foꝛtitudinem
bꝛachii nec ſtabit ſemen eius:⁊ tradetur ipſa ⁊ qui adduxerunt eam inuenes eius:⁊ qui confoꝛ/
tabant eam in tempoꝛibus. sü
CPrimum ſyriæ regnauit ut diximus ſeleucus cognomento nicanor. Secundus antiochus qui ap-
pellatus eſt ſother. Quartus & ipſe antiochus qui uocabatur ideſt deus. Iſte aduerſus ptolome-/
um philadelphum qui ſecundus imperabat ægyptiis geſſit bella quã plurima: & totis babylõis atq;

orientis uiribus dimicauit. Volens itaq; ptolomeus philadelphus poſt multos annos moleſtum fi-

nire certamen:filiã ſuam nomine berenicem antiocho uxorem dedit: qui de prigre uxore nomine
laodice habebat duos filios. Seleucũ qui cognominatus eſt callinicus: & alteruz antiochum. Dedu

xitq; eam uſq; peluſium & infinita auri & argenti milia dotis nomine dedit. Vnde phernophorus
ideſt dotalis appellatus eſt. Antiochus autem berenicem conſortem regni habere ſe dicens: & leo-

dicen in concubinæ locum:poſt multum temporis amore ſuperatus: leodicen cum liberis ſuis re/
duxit in reginam. Quæ mœtuens ambigui uiri animum ne berenicen reduceret: uiꝶ per miniſtros
ueneno interſecit: berenicen autem cum filio qui ex antiocho natus erat: icadioni & genneo antio
chiæ principibus occidendam tradidit: fillumq; ſuum maiorem ſeleucum callinicum in patris loco
regem conſtituit. Et hoc eſt quod nunc dicitur. Poſt multos annos ptolomeus philadelphus & an/
tiochus faciunt amicitias: & filia auſtti regis: hoc eſt ptolomei ueniet ad regẽ aquilôis: ideſt ad
antiochum: ut inter patrem ac uirum iungat amicitias. Et non poterit inquit obtinere:nec ſemẽ il-
lius ſtare in regno ſyriæ. Sed & ipſa berenice: & qui eã adduxerũt iĩterficientur. Rex quoq; antioch?
qui confortabat:hœc eſt per quẽ poterat præualare ueneno uxoris occiſus effft.
CEt ſtabit de germine radicum eius plantatio:⁊ veniet cum exercitu ⁊ ingꝛedietur pꝛouintiam
regis aquilonis:⁊ abutetur eis:⁊ obtinebit.Inſupꝑ⁊ deos eoꝛũ ⁊ ſculptilia: vaſa quoqʒ pꝛecioſa
auri ⁊ argenti captiua ducet in egyptum. Ipſe pꝛeualebit aduerſus regem aquilonis:⁊ intrabit
in regnum rex auſtri ⁊ reuertetur ad terram ſuam.

COcciſa berenicæ & mortuo ꝑptolomeo philadelpho patre eiꝰĩ ægypto: frater illiꝰ & ipſe piolome

. Evxplanatio.

cognomento eu drgetes tertius ſucceſſit ĩ regnũ. De plantatõe & de germine radicis eius:eo qd eſſʒ
germanus: & uenit cum exercitu magno & ingreſſus eſt prouintiam regis aquilõis: ideſt ſeleuci co
* gnomento callinici: qui cum matre leodicæ regnabat in ſyria: & abuſus eſt eis: & obtinuitin tantũ
ut ſyciam caperet: & ciliciam: ſuperioreſq; partes trans euphratem & prope mœdũuü unmiuerſam aſyã.
Cum q; audiſſet in ægypto ſeditionem moueri: diripiens regnum ſeleuci qdragita milia talentorũ
argenti culit: & uaſa præcioſa ſimulachraq; deorum duo milia quigenta in quibus erant & illa quæ
cambiſes capta ægypto:in perſas portauerat. Deniq; gens ægyptiorum idolatriæ dedita: quia poſt
maltos annos deos eorum retulerat euergeten eum appellauit: & ſyriã qdẽ pᷣe obtinuit. Ciliciã ãt
amico ſuo antiocho gubernãdã tradidit: & xantippo alteri duci puincias trans euphraten.
CSilii aut erꝰ pꝛouocabũtur ⁊ cõgregabũt multitudinẽ exercituũ plurimoꝛũ:⁊ veniet perãs ⁊ i
undan s:⁊ reuertetur ⁊ gcitabit᷑:? ↄgrediet᷑ cũ roboꝛe eius:⁊ cxaltabitur coꝛ eius.
CPoſt fugam & mortem ſeleuci callinici duo filii eius ſeleucussognomento ceraunꝰ: & antioch?
qui appellatus eſt magaus: prouocati ſpe uictoriæ & ultione parentis: exercitu congregato aduer-
ſus ptolomeum philopatorem arma corripiunt. Cumq; ſeleucus maior frater tertio anno imperii
* eſſet occiſus in frigia per dolum nicanoris & apaturii: exercitus qui erat in Syria antiochum fratrẽ
eius cognomento magnum de babylone uocauit ad regnum. Et propterea nunc infert. Quod duo
quidem filii prouocati ſunt & congregauerunt multitudinem exercituum plurimoruʒ. Sed ꝙ unꝰ
antiochus magnus uenerit de babylone in ſyriam quæ eo tempore tenebatur a ptolomeo philopa
tore filio euergetis: qui quartus regnauit in ægypto. Cũq; pugnando aduerſum duces eius immo
proditione theodoti obtinuiſſet Syriam: quæ per ſucceſſionem iam a regibus ægypti tenebatur: in
tantam uenit audaciam cõtempta luxuria philopatoris & magicis artibus quibus inſeruire diceba
tur: ut ultro ægyptiis bellũ conaretur inferre (Et prouocatus rex auſtri egredietur & pugnabit ad/
uerſum regem Aquilonis: & præparabit multitudinem nimiam: & mulſtitudo in manu eius: & ca-
piet multitudiem & exaltabitur cor eius: quia deiciet multa milia ſed non præualebit) Ptolomeus
enim cognomento philopator amiſſa Syria proditione theodoti: congregauit plurimam multitu
dinem: & ingreſſus eſt aduerſus antiochum magnum: quem nũc regem aquilonis uocat: iuxta ſitũ
ægypti & iudeæ prouinciæ: idem enim locus pro qualitate regionis reri ad auſtrum. alteri ad aq/
lonem ſitus eſt: uerbi gratia. Si de iudæa dicamus: egyptiis ad aquilonem. Syris ad auſtrum eſt. Ini-
to ergo certamine iuxta opidum ſaphiæ: quod in foribus ægypti eſt: omnem antiochus amiſit exer
citum: & per deſerta fugiens pœne captus eſt. Cumq; ceſſiſſet ſyria: ad extremum fœdere & quibuſ/
dam conditionibus pugna finita eſt. Et hoc eſt quod ſcripsura nunc dicit. Deiciet multa milia pto/⸗
lomeus philopator: ſed non præualebit. Aduerſatium enim ſuum capere non potuit. Quodq; ſe-
quitur. Et cõuertetur rex Auilonis & præparabit multitudinem multo maiorem quã prius: & in fi-
ne tẽporum annorumq; ueniet properãs cum exercitu magno: & opibus nimiis: & in temponbus
illis multi cõſurgent aduerſũ regem auſtri: & antiochum magnum ſigmificat: qui cõtempta ptolo/
mei philopatoris ignauia: eo quod deperiret agathocleâ pſaltriam: fratremq; eius: & ipſuʒ agatho/
clen haberet cõcubinũ:quẽ poſtea ægypti ducem cõſtituit: icredibilem de ſuperionbus locis baby
lonis exercitum congregauit.Et ptolomeo philopatore mortuo aduerſum filium eius: qui tunc
quatuor aninorum erat & uocabatur prolomeus rrupto fœdere mouit exercitum. Ta
te enim diſſolutionis & ſuperbiæ agathocles fuit: ut ſubditæ prius ægypto prouintiæ rebellarent:
ipſaq; ægyptus ſeditiomibus uexaretur. Philippus quoq; rex macedonum: & magnus antiochus
pace facta aduerſum agathoclen & prolomeum epiphanem dimicarent. ſub hac conditiõe ut ꝓxi-
mas ciuitates reguo ſuo ſinguli de regno prolomei iũgerẽt. Et hoc ẽ qd nũc dicit multos cõſurge/
re aduerſas regẽ auſtri ptolomeũ ſcilicet epiphanem: qui erat ætate puerili. M

☛

* Silii quoqʒ pꝛeuaricatoꝝ populi tui extollẽtur vt impleant viſionem ⁊ coꝛꝛuant.
* CBugnantibus contra ſe magno antiocho & ducibus ptolomei: in medio iudæa poſita in contra/
nia ſcendebatur: aliis antiocho aliis ptolomeo fauentibus. Deniq; Onias ſacerdos aſſumptis iudaæo
rum plurimis fugit in ægiptum: & a ptolomeo honorifice ſuſceptus accepit eam regionem quæ he
liopoleos uocabatur: & concedente rege templum extruxit in ægypto ſimile templi iudæoruʒ: q
permanſit uſq; ad imperium ueſpaſiani: annis ducentis quinquaginra. Ipſa autem urbs quæ uocaba
tur Onie: dimicantibus poſtea aduerſus romanos indæis: ad ſoluʒ uſq; deleta eſt: & neq; urbis neq;
templi ullum reſtat ueſtigium. Sub occaſione igitur Oniæ pontiſicis infinita examina iudæorum
ægiptum confugierunt. Eo tempore & cyreneorum multitudine repleta eſt. Aſſerebat enim onias
ſe Eſaiæ implere uaticinium ſcribentis. Erit altare domini in ægypto & titulus domini in terminis
eius. Et hoc eſt quod nunc dicit. Filii præuaricatorum populi tui qui dereliquunt legem domi-
ni. Volentes in alio loco præter quam iuſſum erat deo nictimas imolare. Extollentur in ſuperbia⸗ʒ
& uiſionem: hoc eſt domini præceptum ſe implere iactabant. Sed corruent: quia templum & urbs
poſtea deſtruentur. Cũq; antiochus teneret iudæã miſſus ſcopas etholu filiꝰ: dux ptolomei partiuʒ
aaduerſus antiochum fortiter dimicauit. Cœpitq; iudæam & optimates ptolomei partium ſecum
adducens in ægyptum reuerſus eſt. ð

.’ CEt veniet

Super Danielem. c. xi.

CEt veniet rex aquilonis:? compoꝛtabit aggerem ⁊ capiet vꝛbes munitiſſimas:⁊ bꝛachia au/
ſtri non ſuſtinebunt:⁊ conſurgent electi eius ad reſiſtendum ⁊ non erit foꝛtitudo. Et facict ve/
mniens ſuper eum iuxta placitum ſuum? non erit qui ſtet contra faciem eius:⁊ ſtabit in terra in-
clyta ⁊ conſũmetur in manu eius. HMM
CAntiochus enim uolens iudæam recuperare & ſyriæ urbes plurimas. Scopam ducem ptolomei
iuxta fontes iordanis: ubi nunc pãneas condita eſt: inito certamine fugauit: & cum decem milibus
armatorum obſedit clauſum ſydonæ. Ob quẽ liberandum miſit ptolomeus duces inclvtos eropuʒ
& menocleam & damoxeum. Sed obſidionem ſoluere non potuit: donec fatue ſuperatus ſcopas
nmwanus dedit: & nudus cum ſotiis dimiſſus eſt. Quodq; ait comportabit aggerẽ. Illud ſignificat q
præſidium ſcopæ in arce hieroſolymorum amittentibus iudæis: multo tempore oppugnarit: &
cœpit alias urbes: quæ prius a ptolomei partibus tenebãtur. Syriæ ciliciæ & lydiæ. Eo enim tempo
. re captæ ſunt afrodiſias & ſoloe &τF phirion & mallos & anemurtum & ſelenus & coraceſium &
coricus & andriacæ & limiria & patra & xantus. Ad extremum epheſus. De quibus uniuerſis & græ
ca & romana narrat hiſtoria. Quodq; intulit. Et ſtabit in terra inclyta & cõſùmetur ſiue perhcietur
in manu eius: terra inclyta:ſiue ut ſeptuaginta interprætati ſunt uoluntatis hoc eſt quæ complaceat .
deo.Iudæam ſigniſicat & proprie hieruſalem: in qua honoriſice ſuſceptos eos qui partium ſcopæ
erant perſequutus eſt. Pro terra inclyta quod interprætatus eſt aquila: quẽ nos in hoc loco ſequuti
ſumꝰ& theodotion ipſũ hebraicũ uerbù poſuit ſabir: p quo ſymmachꝰ? uertit terrã fortitudimis.
CEt ponet faciem ſuam vt veniat ad tenendum vniuerſum regnum eius?⁊ recta faciet cum eo.
Et filiam feminarum dabit ei:vt euertat ilum. M
CHoc eſt ptolomeum: ſiue illud:hoc eſt regnum eius. Volens antiochus non ſyriam & ciliciam &
lydiam & alias prouincias: quæ ptolomei fuerant partium poſſidere: ſed in ægyptum quoq; regnũ
ſuum extendere. filiam ſuam cleopatram per euclem rhodium ſeptimo anno regni adolo ſcẽtis deſ
pondit ptolomeo: & tertiodecimo anno tradidit: data ei dotis nomine omni cæliſyria & iudæa. Fi
liam autem fœminarum uocatut illud poeticum. Sic ore loquuta eſt: & uocem his auti-
bus hauſi:& non ſtabit nec igius erit.
CEt conuertit faciem ſuam ad inſalas:⁊ capièt multas:⁊ ceſſare faciet pꝛincipem oppꝛobꝛij ſui.
7 oppꝛobꝛium eius conuertetur in eum. Et conuertet faciem ſuam ad imperium terre ſue ⁊ im
pinget ⁊? coꝛuet ⁊ non inuenietur.
Neq; enim obtinere potuit ægyptum: quiaptolomeus epiphanes: & duces eius ſentientes dolum
cautius ſe egerunt: & cleopatra magis uiti partes quã parentis fouit. Vnde uertit ſe ad aſiam: & naua
li certamine ad reſum plurimas inſulas dimicans: cœpit rhodum & ſamum & colophoniaʒ & boe/⸗
tram & alias multas ĩſulas. Sed occurrit ei. L. ſcipio cum fratre ſuo publio cipione aphricano: ꝗ ha-
nibalem uicerat. Cum enim conſul lucius frater aphricani hebetioris eſſet ingenii: & contra regeʒ
potentiſſimum ſenatus ei bellum nollet credere ſpontaneam legationem obtulit aphricanus pro
fratris iniuria. Victus ergo antiochus itra thaurum regnare iuſſus eſt: & inde fugit ad apamiam ac
ſuſam & ultimas regni ſui pœnetrauit urbes. Cumq; aduerſum elymeos pugnaret cum ommẽ de/
letus exercitu.Et hoc eſt quod nunc ſcriptura dicit. Quod multas inſulas cœperit: & uincente roma
no regnũ aſiæ pdiderit: & opprobrium eius cõuerſũ ſit in caput eius. Et ad extremum de aſia fugiẽs .
reuerius ſit ad ĩperium terræ ſuæ: & ĩpegerit atq; corruerit: & Iloc'eiꝰnõ ſit inuentus.
CCEt ſtabit in loco eius uiliſſimus ⁊ indignus decoꝛe regio:⁊ in paucis diebus conteretur:non ĩ
furoꝛe nec in preo.e H .
CSeleucium dicit cognomẽto philopatorè filiũ magni antiochi: qui nihil dignam Syriæ & patris
geſſit iperio:& abſq; ullis pᷣliis inglorius periit. Porro porphyrius nõ uult hũc eẽ ſeleuciu'n ſed pto
lomeũ epiphanẽ: qui ſeleucio ſit molitus inſidias: & aduerſum eum exercitum ppararit. Et idcirco „5
ueneno ſit interfectus a ducibus ſuis. Quod c unus ab illo qreret tãtas res moliẽs ubi haberet pe-
cuniã: rũdit ſibi amicos eẽ diuitias. Qd cũ diuulgatũ eẽtĩ populos timuerũt duces ne auferret eo
rũ ſubſtãtiã. & idcirco maleficis artibus occiderũt. Sed quo poteſt ĩ loco magni antiochi ſtare pto-
lomeus ꝗ hoc oĩno nõ fecit. Maxime cũ.Ixx. interpᷣtati ſunt: & ſtabit de radice eiꝰplantatio ideſt de
germine eiꝰ & ſemine percutiẽs dignitatẽ imperii: & ĩ paucis diebꝰcõteret: abſq; ira. & pᷣlio. Hebrei
uiliſſimũ & ĩdignũ decore regio tnphonẽ itelligi uolũt: qui tutor pueri arri puit tyrãnidẽ. Et ſtabit
I loco deſpectus & nõ tribuetur ei honor regius. Et ueniet clã & obtinebit regnũ ĩ fraudulentia. Hu
cuſq; ordo hiſtoriæ ſe ſequitur: Et iter porphyriũ ac nos nulla cõtẽtio ẽ. Cætera qᷓ ſequũtur uſq; ad
finẽ uoluminis ille jterpᷣtat᷑ ſub pſona anthiochi ꝗq cognominatus ẽ epiphanes: frater ſeleuci: iꝰ an
tiochi magni ꝗ poſt ſeleuciũ undecim ãnis regnauit ĩ ſyria:obtinuitq; iudæam ſub quo legis dei p
ſequutio & machabeo& bella narratur. Noſtri at hæc oĩa de antixpoꝓphani arbitrãtur: 4 ultio tpe
futurus eſt. Cũq; eis uideat᷑ illud opponi:qre tãtos ĩ medio dereliqrit ſermo ꝓphicus a ſeleuco uſq;
ad cõſũmationẽ mũdi: rũdẽt qd & in priori hiſtoria ubi de regibꝰpſidis dicebatur: qd qtuor tãtũ re
ges poſt Cyrũ perſarũ poſuerit: & multis ĩ medio tranſitis repente uenerit ad alexandrũ regẽ mace

onũ: & hãc eẽ ſcripturæ ſanctæ cõſuetudinem: nõ uniuerſa narrare: ſed ea quæ maio: pichgrantiit Oð

Evpplanatio.

exponere. Cum multa quæ poſtea lecturi & expoſituri ſumus: ſuper antiochi perſona conueniãt:
typum eum nolunt antichriſti habere: & quæ in illo ex parte præceſſerint in antichriſto ex toto eſſe
cõplẽda: & hüc eẽ morẽ ſcripturæ ſanctæ ut futuroru ueritateʒ præmittat in typis: luxta ill udquod
de domino ſaluatore in. Ixxi. pſalmo dicitur qui prænotatur ialomonis: & omnia quæ de eo di-
cuntur ſalomoni non ualeant conuenire. Neq; enim permanſit ille cum ſole & ante lunam genera
tionis generationum: neq; dominatus eſt a mari uſq; ad mare: & a flumine uſq; ad terminos orbis
terrarum: nec omnes gentes ſeruierunt ei:neq; ante ioleʒ permanſit nomen eius: nec benedictæ ſũt
in ipſo omnes tribus terræ. neq; omnes gentes magniſicauerunt eum. Ex parte autem & quaſi ĩ um
bra & imagine ueritatis in ſalomone præmiſſa ſunt: ut in domino chriſto perfectius implerentur.
Sicut igitur ſaluator habet & ſalomonem && cæteros fanctos in typum aduentus ſui:ſic & antichri
ſtus peſſimum regem antiochum qui ſanctos perſequutus eſt tem plumq; uiolauit: recte & typũ ſui
habuiſſe credendus eſt. Sequamurigitur expoſitionis ordinenæ& iuxta uträq; explanationem qd
aduerſariis: quid noſtris uideatur breuiter annotemus. Stabit inquiũt in loco ſeleuci frater eius an
tiochus epiphanes: cui primum ab his qui in ſyria ptholomeo fauebant non dabatur honor regi:
us. Sed poſtea ſimulatione clemẽtiæ obtinuit regnum Syriæ: Et brachia pugnantis ptholomei &
uniuerſa uaſtantis expugnata ſunt a facie antiochi atq; contrita: brachia autem fortitudinem uocat
unde & manus appellatur exercitus multitudo. Et non ſolum ait ptolomeum nuicit in fraudulentia
ſed ducem quoq; ſœderis: hoc eſt iundam machabeum ſuperauit dolis. Siue quod dicit hoc eſt: Cum
ipſe obtuliſſet pacem ptolomeo: & fuiſſet dux fœderis: poſtea eſt ei molitus inſidias. Ptolomeuz au
tem hic non epiphanem ſigmficat qui quintus regnauit in ægypto. Sed ptolomeum philometorẽ
filium cleopatræ ſororis antiochi: cuius hic auunculus fuit. Et cum poſt mortem cleopatræ eulaius
eunuchus nutritius philometoris & leneus ægyptum regerent: & repeterent Syriam: quam antio/
chus fraude occupauerat: orrum eſt inter auunculum & puerum ptolomeum prælium. Cumq; in-
ter peluſium & montem caſſium prælium cõmiſiſſent: uicti ſunt duces ptolomei. Porro antiochus
parcens puero & amicitias ſimulans aſcendit memphim: & ibi ex more æ gypti regnum accipiens:
pueriq; rebus ſe prouidere dicens: cum modchco populo omnem ægyptum ſubiugauit ſibi: & abun
dantes atq; uberrimas ingreſſus eſt ciuitates. Fecitq; quæ ſibi fecerunt patres ſui & patres parrum il-
