vno latitudineʒ.ideſt limeʒ vnũ.calamo vno in latitudine.⁊ thalamũ vno calamo in lõgũ.⁊ vno
calamo in latũ.Et iter thalamos quiqʒ cubitos ⁊ limen poꝛte iuxta veſtibnlũ poꝛte intrinſecus
calamo vno.Et menſus eſt veſtibulũ porte octo cubitoꝝ.⁊ frõtes eius ducb enbints. Aeſtibu⸗/⸗
lũ aũt poꝛte erat itrinſecꝰ. NPoꝛro thalami poꝛte ad viã oꝛientalez tres hinc ⁊ tres ide.menſura
vna triũ.⁊ menſura vna frontiũ ex vtraqʒ parte.Et menſus eſt latitudinezs liminis poꝛte decem
cubitoꝝ. ⁊ lõgitudines poꝛte tredeciz cũbiroꝝ.⁊ margineʒ ante thalamos cubiti vnius.⁊ enbitꝰ
vnns finis vtrũqʒ.Chalami antem ſex cubitoꝛũ erant hinc? inde.Et menſus eſt poꝛtq a tecto
thalami vſqʒ ad tectũ eius latitudine viginti ⁊ quinqʒ; cubitoꝛũ. poſtium comrs hoſni. LXX.
St ecce

—— — — — —

„

l
i
I
ſre

t

ne

me
kdl
lus

un
Ler⸗
tii
un
nos
li⸗
in
10
ſens
gi
nnis
ne⸗
tes
nter
ecot
ic
ici
me

um
deng
em
ſue⸗
en
n

Nbt
e
ans
bu⸗
ini
em
it
(to
.

Super Sʒechielem.

Et ecce murꝰextra domũ ꝑ girũ.⁊ in manu viri calamꝰ mẽſure cubitoꝝ ſex.⁊ paleſtes ⁊ mu/
rũ menſus ẽ latitudinẽ equalẽ calamo.⁊ altitudinẽ eiuſdẽ mẽſure.Et igreſſus ẽ poꝛtã q̃ reſpicie
bat oꝛiẽtè ſeptẽ gradibꝰ⁊ mẽſus ẽ thee ſex hinc⁊ ſex ĩde elã poꝛte eqlẽ calamo lõgitudine.⁊ elaʒ
in medio thee lata cubitoꝝ ꝗnqʒ.⁊ thee ſecũdũ eqnalẽ calamo in latitudine.⁊ eqlẽ calamo in lõ-
gitudine. Et elã cubitoꝝ ꝗnqʒ ⁊ thee terciũ eqͥlẽ calamo in latitudine trinʒ. ⁊ eqͥlẽ calamo in lõ⸗
gitudine triũ ⁊ elã poꝛte ꝗ iuxta elã poꝛte octo cubitoꝛũ.⁊ elã duoꝝ cubitoꝝ.⁊ elã poꝛte intriſecꝰ
⁊ thee poꝛte eregione tres hic ⁊ tres ĩde.⁊ mẽſura vna triũ mẽſura una elã hinc ⁊ ide. Menſus
eſt latitudinẽ introit poꝛte decẽ cubitoꝝ.⁊ latitudin poꝛte cubitoꝝ tredeciz.⁊ cnbitus vnus re
digebatur in conſpectu theri cubiti vnius.⁊ cubiti vnius terminus hinc inde.: thee cubitoꝛnʒ
ſex hinc.⁊ cubitoꝛum ſex inde.Et menſus eſt poꝛtam a muro thee vſqʒ; ad parietem thee latitu
dine viginti quinqʒ cubitoꝛum. HMec poꝛta contra poꝛtam. H
Dũ eẽm romæ puer & liberalibꝰ ſtudiis erudirer: ſolebã cũ cæteris eiuſdẽ ætatis & ꝓpoſiti diebꝰ
dñicis ſepulchra apoſtoloꝑ & martirũ circuire: crebroq; criptas ingredi qꝗ; ĩ terraꝶ profunda defoſ-
ſæ: ex utraq; parte ingredientiũ per parietes hñt corpora ſepultoꝶ. Et qa obſcura ſunt oĩa ut prope

modum illud propheticum compleatur deſcendãt ad infernũ uiuentes. & raro deſuper lumen ad

miſſũ horrorẽ tẽperet tænebraꝑꝶ: ut non tã fœneſtram quam foramen dimiſſis luminibus putes.
rurſumq; pedetentim inceditur: & ceca nocte circũdãti illud uirgilianũ ꝓponitur.horror ubiq; aio
ſimul ipſa ſilentia terrent. Hoc mihi dictũ ſit: ut prudens lector intelligat quam habeam ſnĩam ſuper
explanatione tẽpli dei in Ezechiel:de quo ſcriptũ eſt: nubes & caligo ſub pedibus eius. Et rurſum:
Tænebræ latibulũ eius. Vñ & moyſes nubẽ ingreſſus eſt & caliginẽ. ut poſſet dñi myſteria contem
plari q̃ populus longe poſitus & deorſum manens uidere non poterat. Deniq; poſt.xl.dies uultum
moyſi uulgus ignobile caligantibus oculis non uidebat. qa glorificata erat ſiue ut in hebraico con/
tinetur cornuta facies moyſi.Ita & mihi legenti deſcriptionẽ templi miſtici qd iudæi ſcdm litteram
in aduentu xpi ſui quem nos eſſe antichriſtũ cõprobamus putant edificandũ: & nos ad xp̃i referimꝰ
eccleſiagʒ: & quotidie in ſanctis eius edificari cernimus. accidit. Vbicũq; oculus cordis aperitur & me
aliquid uidere eſtimauero & tenere ſponfũ. & gaudens dixero inueni quẽ quæſiuit aĩia mea. tenebo
eum & non dimittã eũ rurſum me deſerit ſermo diuinus fugitq; ſponſus e manibus. & clauduntur
oculi cecitate.ita ut cogar dicere. o profundũ diuitiaꝑꝶ ſapientiæ & ſcientiæ dei. quam inſcrutabilia
ſunt indicia eius. & inueſtigabiles uiæ illius. & qd alibi ſcriptũ eſt: iudicia dñi abyſſus multa & de ꝓ
fundis clamaui ad te dñe: dne exaudi uocem meã. & illud heliſei qui raptũ a ſe magiſtrũ cordis ocu
lis ſequæbatur dicens. pater pr: currus iſrahel & auriga eiux. Simpliciter igitur eſt fatendum me tem

plũ beati Ezechielis qd ſæcula cuncta tacuerunt non temeritate uelle diſſerere. ſed fide & timore dei

coniecturam aĩ mei cupere legentibus demonſtrare: ut ſi ego in tabernaculisdei pelles caprarũ pi-
loſq; obtulero. unde peccatoꝶ ſpinæ & aculei protegantur: & arceantur pluuiæ & tempeſtates. alius
qui diues eſt pro qualitate meritoꝶ uel ferrũ uel æs uel argentũ aurũq; & præcioſiſſimos lapides of
ferat. & non nr̃a qa ſunt minora contẽnat:ſed propriis gaudeat opibus. Niſi. n.ima fuerint: fũma eẽ
non poterunt. Et ut maiora laudentur minorum cõparatione ſuccreſcunt. Videamus igitur quid in
greſſus Ezechiel edificiũ ciuitatis uergẽtis ad auſtrum primũ uiderit. deinde audierit. Et ecce inarir
murus forinſecus in citcuitu domus undiq;. Pro muro quẽ aquila & theodotio interp̃tati ſunt. ſym
machus & ſeptuaginta poſuere Murus ergo ſiue peribolus. ex oĩ parte domũ hoc eſt
tẽplũ dñi circundabat. Habebatq; uir cuius erat ſpecies quaſi ſpecies æris non ſolũ funiculũ geome
tricũ & cementariog: ſed & calamũ tenebat in manu cuius ſupra menſura tacita eſt: & nunc poni-
tur cubitoꝶ ſex & palmo. qui rectius græce dicitur palæſtes. & eſt ſexta pars cubiti. A oꝗn palmus
ſonat quã nonnulli pro diſtinctione palmã. porro palæſtem palmũ appellare conſuerũt.
Hoc ĩgt᷑ calamo menſus eſt latitudinẽ & altitudinẽ muri & utrumq hoc ẽ latitudo & altitudo uno
fuere calamo. hoc eſt ſenis cubitis & palmo uno. Cũq; eſſent portæ plurimæ noluit p alias intrare
portas: ſed per eã ꝗᷓ reſpiciebat ad orientalẽ plagã. Et qa non erat equalis locus. & murus. n. p circui
tũ & ipſa edes dei in excelſioribus locis ediſicata erat. propterea per gradus ingreditur immo cõſcẽ

dit. quos ſoli. xxx. ſepem noĩant: cũ & in hebreo & in cæteris trãſlatoribus gradus tantũ abſq; nume

r0 legerimus. Ingreſſuſq; portã ſtatim mẽſus eſt limẽ portæ qd.Ixx. theæ nojĩant. pro quo in hebreo
icriptũ eſt ſeph. Et diligentẽ & ſtudioſum lectorẽ ammonendũ puto.ſi t ſcientia ſcripturaꝶe & nõ
uanis oratoꝶ declamatiõibꝰ ducitur: ut ſciat oĩa ppe uerba hebraica & noĩa quæ in græca & latina
tranſlatione ſunt poſita nimia uetuſtate corrupta: ſcriptorũq; uitio deprauata: & dũ de inem ẽdatis
ſcribũtur inemendatiora: de uerbis hebraicis facta eẽ ſarmatica. ĩmo nullius genti dũ & hebrea eẽ
deſierint & aliena eẽ ſon cœpint. Limen igitur portæ ſine theæ ĩmo ſeph qd ſymachus aqla
& theodotio interptati ſunt: hẽbat calamũ unũ hocẽ ſex cubitos & palmũ in latitudine.
pro quo neſcio ꝗd uolentes. lxx. addidere de ſuo ſex hinc & ſex inde. Poſt limẽ aũt portæ inxta he-
praicũ mẽſus ẽ thalamũ ſiue cubiculũ ut ſymachus trãſtulit i. poſtes ex utraq; parte cala
mo uno tã in longũ quã in latũ.qd & ipſum. Ixx.elam tranſtulerunt, quod in conſequentibus ſyma
chus anteliminare interp̃tatus eſt. Inter thalamos autem duos ſiue cubicula &erat

quinq;ʒ cubitis: & aliud prolimen pottæ ĩuxta ueſtibulũ intrinſecus:calamo.Tertiũ quoq; ueſtibulũ
portæ octo habebat cubitos. & in fronte eiuſdẽ ſiue in marginibus duos cubitos. Qd ueſtibulũ ne
quis putet idẽ eſſe qd ſupra addidit Veſtibulũ aũt erat portæ interioris pro ꝗbus.Ixx.primũ & ſcdʒ
& tertiũ ueſtibulũ tranſtulerunt. Thalami aũt.i.cubicula quæ poſt portam orientalẽ erant ediſicata
in ueſtibulis reſpiciebant ad uiã orientalẽ. Et ut ſciamus quot fuerint thalami iungitur tres hinc &
tres inde: ad ſeptentrionẽ uidelicet & ad meridiéẽ. reſpicientes ad orientalẽ uiam unaq; menſura frõ
tium erat ex utraq; parte. Menſus eſt quoq; menſurã in latũ liminis portæ & repperit decẽ cubita &
in longũ tredecim cubita. & in unũ cubitum artabantur extrema thalamoꝶ uel ut ſymachus tran-

ſtulit & utraq; frons ſingulos habebat cubitos. Thalami aũt ſiue & ut
Ixx.de ſuo poſuere theæ.lata ex utraq; parte ſena habebant cubita. Menſuſq; eſt portam a tecto tha/
lami ſiue uſq; ad tectũ ſiue ad parietẽ eius & inuenit inter tectũ & tectũ latitudinis uiginti

& ꝗnqʒ cubita. Tantum.n. erat ſpacii inter hoſtiũ & hoſtiũ. ſiue inter portã & portã. Hæc breuiter di
uinantis magis quã explanantis animo dixerimus. uolentes iuxta litteram obſcurã. & pœne nõ ap

parentem adumbrare picturam. Cæterum pauca ꝗᷓ poſſumus ſuſpicari ſtrictim dubitanteſq; pone-

mus. Apoſtolus paulus uolens Epheſios ſacratiora cognoſcere impræcatur eis ut repleantur ſapien
tia & caritate dñi. ut radicati atq; fundati: ſcire ualeant & cõpræhendere quæ ſit latitudo & longitu-
do:& altitudo & profundũ diuitiaꝶ eius. & ad eoſdẽ loꝗtur. Ergo nequaꝗᷓ eſtis peregrini. ſed ciues

ſanctoꝶ & domeſtici dei: edificati ſup ſundamentũ apoſtoloꝶ & prophetaꝑꝶ. ipſo angulari lapide

lIeſu xpᷣo:in quo oĩs edificatio cõpacta creſcit in templũ ſanctum in dño.in quo & uos ſupediñcati
eſtis in habitaculũ dei in ſpũ ſancto:Petrus quoq; apoſtolus hiſdẽ pœne uerbis ꝗa eodẽ ſpũ in epi⸗
ſtola loꝗtur.Si quidẽ credidiſtis qm̃ bonus dñs.ad quẽ accedentes lapidẽ uiuentẽ.ab hoĩbus quidẽ
reprobatũ a deo aũt electũ & honoratũ: & ipſi ut lapides uiuentes edificamini domus ſpiritalis in ſa

cerdotiũ ſanctũ offerre ſpiritales uictimas acceptabiles deo per Ieſum xp̃m. Ex quo perſpicuum eſt

dũm ſaluatorẽ qui uerus architectus eſt: pbare lapides ꝗ poſſint poni in tẽpli fundamentis.ꝗ in me

dio qui in ſuperioribus locis & inferioris menſuræ. uel non tam ſolidæ firmitatis in muro & extra
templum in circuitu collocari. Non eſt. n. parui roboris nec minime firmitatis:

impoſitos deſupꝑ lapides ſuſtinere. Vñ ſcribit apoſtolus ad credentes. Inuicẽ honera ur̃a portate. Et

in alio loco ſcriptũ eſt nõ debere nos pondus aſſumere qd ferre nõ poſſumus. Calamus aũt menſu

r2æ ꝗ habebat ſex cubita & palmũ unũ. illud ſigniſicat notã eſſe deo conuerſationẽ noſtram. ꝗᷓ in ſex

diebus in ꝗbus mundus factus eſt cõtinetur. & notã eſſe rationẽ operum ſinguloꝑ. ut aliud ad opa
extineat: aliud ad mentẽ. Vñ & latitudo equa eſt altitudinis. quoꝶ latitudo ad opa ut diximus. alti

tudo refertur ad aium qui ad alta feſtinat. Illud aùt ſemel monuiſſe ſufficiat. noſſe me cubitũ & cu-

bita neutrali appellari genere.ſed ꝓ ſimplicitate & facilitate intelligentiæ uulgiq; conſuetudine. po

nere & genere maſculino. Non. n. curæ nobis eſt uitare ſermonũ uicia:ſed ſcripturæ ſanctæ obſcuri-

tatẽ ꝗbuſcũq; uerbis diſſerere. Ingreditur igr̃ uir cui oriens nomen ẽ per portã orientalẽ: ut illumi/
net eos quos in puima ueſtibuli fronte reppetiret ſiue in ipſo introitu portæ: nõ perunũ ſed per plu⸗
res gradus. quoꝶ ſiletur numerus ut aſcenſionis appareat difficultas. & quotcũq; gradus tibi ꝓpo-
ſueris. ſcias minus eẽ ab eo qd dubiũ derelinꝗtur.Iſtam arbitror portã de qua & in pſalmis canitur.

Hæc porta dni iuſti intrabũt per eã. Menſuſq; eſt limen portæ. ut ſcire ualeamus oĩa patere notitiæ

dei. Qd limẽ in latitudine unius dr̃ calami. & de altitudine ſiletur ac lõgitudine. Via. n. ẽ & introi

tus. & p eã ad interiora ꝓpgendũ ẽ: licet in hoc loco.Ixx.ſupfluæ lõgitudinẽ. uel ut in pleriſq; codici
bus cõtinerur altitudinẽ dixerint. Cubicula aũt. i. thalami tam in longũ quã in latũ ſingu
los habeãt caamos. ſed inter thalamũ & thalamũ ꝗnq; tatũ ſunt cubita. ut interiora cubiculoꝑꝶ ple

nã habeãt mẽſurã calami.i.ſex cubitoꝑ & palmi uniꝰ dũ opa pariter ratioq; cõſentiunt. Ea uero ꝗᷓ

extrinſecus ſũt hoc ẽ inter thalamũ & thalamũ ꝗqnq; cubita. necdũ:n. xpi ſecreta penetrarũt. nec pñ̃t
dicere introduxit me rex ĩ cubiculũ ſuũ. Et alibi. Oĩs gloria filiæ regis intrinſecus. Sed diſcipulis cũ
xpᷣo domi cõmorãtibus miſteria ei audire nõ poſſunt. & foras ad ſe cupiũt dei exire ſermonẽ. & ꝓ⸗-

pterea ꝗnq; cubitoꝶ mẽéſura in eis ponitur: ut ad ſẽſus ꝗnq; oĩa referre doceãtur. Limẽ quoq; alteriꝰ

portæ ſiue ut in. xxx.cõtinetutr ſcdi ueſtibuli & tertii:eiuſdẽ uniꝰ calami mẽſuræ ẽ:Poſt qd ueſtibulũ
eius hoc ẽ limẽ portæ in introitu octo ponũtur cubita:ut interiora ueſtibuli nequaq ſeptenariũ nu
merũ & ſex cubita & palmũ unũ:ſed octonariu teneant ꝗ ad reſurrectionis & diei dominici ptinẽt

ſacramentũ. Et in frõte inꝗt eiuſdẽ ueſtibuli duo erant cubita.qᷓ uel ad utrũq; ptinent inſtrumentũ.
uel ad Iltam & ſpum:uel ad miſteriũ forcipis qua in Eſaia de altari carbo cõpræhenditur. & defertur

ad ꝓphetæ labia purgãda. Et ut ſciamus qd ſit hoc ueſtibulũ qd octo & duob“ cubitis terminatur.
ponit maniteſtiꝰ.Veſtibulũ aũt portæ eratintrinſecus: p qd puenimus ad tẽplũ dei. Thalami quoq;
& cubicula ꝗᷓ erant ad. uiã portæ oriẽtalis. pro ꝗbus. lxx.elau ſcribũt tres erãt hinc & tres inde mẽſu

ræ unius.i. calamo uno: ꝗ ſex cubita & unũ palmũ habebat. de ꝗbus ſupra dictũ eſt. Et elam uno ca
lamo in longũ & uno calamo in altũ. & inter thalamos ꝗnq; cubitos. Ne igr̃ putaremꝰ duos tantũ

eẽ thalamos ternos ex utraq; pte poſuit. ut ſenariũẽ numeꝑꝶ demonſtraret: ꝗq & in hidriis euangelii

indicatur.ĩ ꝗbus aquæ in uina mutatæ ſunt. & quotidie iudaici latices uertũtur in ninũ qd Iætinñcat
cor hoĩs

1

Super Eʒzechielem.
cCcor hominis: & chriſti cruore ſit dulcius. Menſus eſt quoq; latitudinem liminis portæ decem cubi-
rorum qui perſectus eſt numerus: & uel decalogo cõtinetur. uel euan gelioꝶ quattuor ſacramento.
Qu ab uno incipiens ita ad quatuor peruenit. ut denarium impleat numeꝶ. Cuius longitudo ha-
dq bebat tredecim cubitos. pro qua in. Ixx.rurſum ponitur latitudo. quod mihi uidetur ſcriptorum ne
8 gligentia deprauatũ. Neq;. nin uno Iloco latitudinẽ. & rurſum latitudinéẽ decem uel tredecim cubi-
8 toꝶ ſcriptura dixiſſet. Poteſt aũt porta liminis in quo ſacratus eſt numerus. ueteris & noui inſtrumẽ
2 ta uel ipſe dñs intelligi qui dicit ego ſum oſtium: uel certe oẽs ſancti per quos ingredimur ad noti/
tiam dei. quoꝶ apoſtolus paulus loquæbatur. Os meum patet ad uos o corynthiũ: & dilatamini &
uos. Tredecim aũt cubiti poſt octonariũ numerum libroꝶ moyſi continent ſacramentum. qui & in
i Anq; monſtratur panibus & in ſamaritana euangelii qᷓ arguitur qd quinq; habuerit uiros: & ſextum
i quem ſe putabat hẽre non habebat. Et tñ octonarius & quinarius numerus uno cubito ideſt quar-
9 to decimo conſumatur. quia in xp̃o recapitulantur oĩa. Vnde dicitur. Et cubitus unus finis utrũq;
e⸗ Et uetus & nouũ teſtamentum: una xpᷣi menſura complectitur: Et altitudinẽ tri ginta cubitoꝶ. Et ax
en cam noe unus cubitus includit. Thalami aũt inquit ſiue ut. xx. poſuere thau uel theæ. uergẽtes atq;
⸗ mutantes per ſingula loca ut uoluerint hebraica nomina. Sex cubitoꝶ erant ex utraq; parte qd dici
es tur hinc & inde.& nequaꝗ habebant palmum nec rõnem deſuper additam. quæ pᷣſentem conuerſa
ſte tionẽ ad futurã beatitudinem Ptouocaret.ſed tantũ ſex eubita. Vñ ſequitur: Et menſus eſt portaj a
cri tecto thalami uſqʒ ad tectũ ſiue parietem eius. & inuenit latitudinis uiginti & ꝗqnq; cubita: ꝗ & ipſe
i numerus licet quadrus ſit. tñ refertur ad ſenſus. Si. n. qnos cubitos contra ſe qnquies ordinaueris. ui
ice ceſſimũ & quintum numeꝶ: efficies. qui eſt inter tectũ thalamorum & tectũ: & tñ utrumq; eregione
i ſui poſitũ:a ſũmis partibus hẽt hoſtiũ cõtra hoſtiũ.Hæc ñ friuola uideãt᷑ eẽ lectori. licet & mihi ipſi
ꝗ dico diſpliceant. ſentiẽs me clauſam pulſare ianuam. ſed legenda cum uenia ſunt. Aliogn potui
ſimplicẽ ignorantiam confſiteri. & omne ſtudioſoꝶ amputare deſiderium. Sicut. n. a perfecta ſcien
de tia procul ſumus. leuioris culpæ arbitramur ſaltim parũ quam oĩno nihil dicere. JJM
n CEt fecit frõtes:p ſeptuagita cubitos.⁊ ad frõtẽ atriũ poꝛte vndiqʒ p circuitũ.Et ante faciẽ poꝛ
bn te qͥ pertigebat vſqʒ ad faciẽ veſtibuli poꝛte interioꝛis ꝗnquagita cubitos ⁊ feneſtras obliquas
e in thalamis.⁊ in frontibus eoꝝ que erant intra poꝛtã vndiqʒ per circuitũ. Similiter aũt erant ⁊
nn in veſtibulis feneſtre per gyrũ intrinſecus.⁊ ante frontes pictura pammarum. LXX.
4 CSt ſub dino elã poꝛte lx.cubitis.⁊ theim atrij poꝛte per circuitũ. Et ſub dino atrij extriſecus
elam poꝛte iterioꝛis quĩquagita cubitis.⁊ feneſtre abſcõdite ſup theim ⁊ ſup elã ĩtra poꝛtã atri⸗
per circnitũ.Et ſimiliter elamoth.z feneſtra in circuitu intriſecꝰ.⁊ ſuꝑ elã palme hinc.⁊ inde.
CSymachus hunc locũ ita interpᷣtatus eſt. Et feccit quas nos cicunſtantias poſſumus
h dicere. pro quibus in hebraico habet ulim. quæ aquila interp̃tatus eet nos in frontes uer
un⸗ timus. Rurſum ubi. Ixx. poſuere theim atrii. in hebraico habet uel numero ſin gulari. qd ſymachus ꝓ
mn⸗ pe atrium: aquila dii, frontem atrii tranſtulerunt. Sub diuo quoq; elam portæ: aquila ante fa
x ciem hoſtium portæ. ſymachus contra faciem ueſtibuli portæ interprætati ſunt. Fœneſtras abſcon
ditas quæ hebraice appellantur athemoth ſymachus tranſtulit. Et ubi dixere. Ixx. ſuper
im. theim & ſuper elam. idez ſymachus poſtes poſuit & circũſtantias. aquila thalamos & frontes eoruzʒ
due pro quibus in hebraico ſcriptũ eſt theim & elam. Porro elamoth quod. xx. & theodotio ſimiliter
moi tranſtulerunt.ſym machus circunſtãtias.aquila frontes interp̃tati ſunt. Elam aũt pro quo in hebreo
cſci ſcriptũ eſt uel. uel oſtium uel porticus appellatur. Pro palmis quoq; in hebraico ſcriptum eſt thama
ngu nim numero plurali. quia ſingularis numerus palmã thamar uocat. Hæc ſaſtidioſo legori ſcio mo⸗
eple leſta fore.ſed uolui breuiter oñdere quantum tpis longitudine immo ſcriptoꝶ uicio: & ut apertius
106 loquar impitia ab hebraica ueritate diſcrepet antiqua tranſlatio.pᷣcipueq; in hebraicis noĩbus: quæ
cpi⸗ nos de alioꝶ editionibus in latinũ ſermonem expræſſimus. non tam explanationem dictoruʒ quã
lch ſuſpitionẽ noſtram ſimpliciter indicantes. Puto aũt inter murum templi extrinſecus per circuitum:.
, & ipſam ædem in atrio hoc eſt in medio quædam fuiſſe pp ornatum poſita quæ ſymachus inter-
; prætatur circunſtantias. i. ſtantia quædam & de terræ ſolo erecta in ſublime: & hæc ſexaginta cubi/-
lli torum optinere ſpacium. Rurſumq; egredientibus de porta interiori ad faciem neſtibuli quod re-
nu ſpiciebat portam exteriorem.quinquaginta cubitos obtinuiſſe locum:in quibus foneſtra erant ob
liquæ. quas ſeptuaginta abſconditas: ſymachus toſſicas uocat. Theæ foneſtræ erant in thalamis
. hoc eſt in cubiculis ſingulis & porticibus quæ ante cubicula tendebantur. optinentes cubitos quin
8 quaginta. Quæ ſœneſtræ obliquæ ſiue toſſicæ idcirco a ſagittis uocabulum percœperunt. quod in
nr. ſtar ſagittarum an gugum in ædes lumen immittant. & intrinſecus dilatentur omniaq; per circuitũ
. plena erant huiuſcemodi fœneſtris. Et ante frontes inquit porticuum pictura: ſiue cælatura palmaꝶ
1 pPer quæ oſtenditur in introitu portæ ſtatim ingredientibus muruz. ſexa ginta occurere cubita cum
4 uariis ornamentis. quæ referuntur ad conditionem mundi: ut ex creaturis creator intelligatur &
t̃ Oia ordine & ratione currentia oſtendant mundi uarietatem. qui apud græcos coſmos ab ornatu
cſtũ numerũ ſupta diximus. Poſt hæc ingredientibus nobis atriũ interius occurrunt añ ipſum ueſti- 4 .
ı
*
—
ℳ

Tiber duodecimus. c.xl.

bulum portæ interioris thalami obliquiĩs fœneſtrĩs quinqmaginia cubitoꝶ tenentes ſpaciũ. qui &
ipſe ſacratus eſt numerus. Et poſt ſeptẽ ebdemadas plenas feſtiuitatis & gaudii ogdoadis prima in
cipit dies qᷓ eſt reſurrectionis: & introducit nos'ad uicinia templi. Cum. n. oĩa fecerimus agentes pri
oris erroris pnĩiam tunc uicini & proximi efficimur deo. ut in exteriori noticiã creatoris creaturarũ
ordo nos doceat atq; conſtantiam. & in interiori uerus iubileus in quo oĩa nobis debita dimittun-
tur inſtruat & introducat ad ſancta ſanctoꝶ Notandum quoq; qd interius atriũ plu
res fœneſtras habeat non directas & equales. ſed obliquas & anguſtas exterius. & ſe intrinſecus di-/
latantes: ut per parua quædã foramina poſſimus ad interiora penetrare. & ad clariſſimi luminis qd
uerſatur in tẽplo plenitudinẽ puenitre. Deniq; poſt ſexaginta & qnquagĩta cubitos & thalamos &
porticus & frontes porticuũ: & fœneſtras plurimas per circuitů palmaꝶ nobis celatura uel pictura
monſtratur. ut de mundo uictoriã poſſidentes. digni efficiamur palmas uidere uirtutum.
CSEt eduxit me ad atriũ
cuitũ triginta gazophilatia in circuitu pauimẽti.⁊ pauimẽtũ in frõte poꝛtaꝝ ſecunduʒ longitudi
nem poꝛtaruʒz erat inferius.Et menſus.eſt latitudinem a facie poꝛte inferioꝛis vſqʒ ad frontem
atrii interioꝛis extrinſecus centum cubitos.ad oꝛientem ⁊ ad aquilonem. LXX.
CEt introduxit me in atrium interius.⁊ ecce thalami.⁊ inter columnas atrij per circuitum.xxx.
thalami per columnas ? poꝛticus poſt ianuas in longitudinem ianuarum ante columnas infe/
rius.Et menſus eſt latitudinem atrij ab eo loco ꝗ erat ſub diuo poꝛte exterioꝛis vſqʒ ad iterius
ſub diuo poꝛte interioꝛis que reſpiciebat exterioꝛa cubitos centum ⁊ vergebat ad oꝛientem.
Pro thalamis triginta quos uertereilxx. ſiue gazophilatiis atq; cellariis: ut interp̃tatus eſt aquila.

ſymachus poſuit exedras. Et pro centũ cubitis exterioris ſpacii qui tendebant uſq; ad portã orienta

lẽ: in hebraico ideʒ cubitoꝶ numerus & ad aquilonẽ tendere dr. in ſeptuaginta uero nomen aqui
lonis ablatũ eſt. Vir ergo ille ꝗq habebat funiculũ cementarioꝶ in manu & calamũ menſuræ: & ſta-
bat aſpectus poſt atriũ ſexaginta cubitoꝑg: & aliud ueſtibulũ portæ interioris qd tenebat qnq;ʒ cubi/
tos.eduxit prophetã ad atrium exterius.ſiue ut in. lxx. continetur introduxit ad atrium interius. Sa
tiſq; miror iuxta litterã & ſeptuaginta: qũo poſt exteriora atrii ad ſeptuaginta & quinq; cubitos ten
dentia: interius ſit atriũ quod in latitudine centũ cubitorum tendatur ſpaciis. niſi forte iuxta miſti/
cos intellectus & profectus ingredientiũ:q̃ interiora in doctrinis fuerint latiora ſint. Introductus ãt
in atrium interius ſiue ductus ad exterius atrium ut in hebraico continetur. ſtatim intuitus eſt trigin
ta thalamos uel gazophilatia.ſiue ut ſymachus interpᷣtatus eſt exedras q habitationi leuitaꝶ atq; ſa
cerdotũ fuerant præparatæ. & pauimentũ uiuis ſtratum lapidibus: ſiue inter colũnas. ut oſtendatur
interius atriũ uel exterius habere ante fores ordinẽ colũnarum & pauimentum in fronte portarum
ſiue porticus poſt tergportaꝑ. In quibus porticibus puto colũnas ordine fniſſe diſpoſitas: ut añ ga
zophilatia eẽnt porticus. & in frõtibus porticuũ colũnæ porticus ſuſtinẽtes. Pauimentũ aũt q ſtra
tũ erat lapidibus & ante porticus atrii tendebatur. inferius erat ĩ aſcẽſione porticuũ: & eandẽ hẽbat
longitudinẽ quã thalamoꝶ edificatio poſſidebat. Mẽſuſq; eſt idẽ uir in cuius manu erat funiculus
& calamus a facie pottæ inferioris ſiue ut.Ixx. uolunt exterioris uſq; ad frontem atrii uel portæ inte
rioris centũ cubitos ad oriẽtem. & ut in hebraico dr̃ & ad aquilonẽ. Ex ꝗbus intelligimus illud euã
gelicũ qd a ſaluatore narratur. miſſæ in agrũ ſementis in terrã bonã. ꝗᷓ multiplicet fruges pro uarie-
tate uirtutũ in tricenarium & in ſexagenarium: & centenarium numerum:huius loci uaticinio con
uenire. Et hic. n. trigeſimus & ſexageſimus & centeſimus numerus ponitur. ut his quaſi gradibus ad

pfectã ſcientiã puenire ualeamꝰ. ita dũtaxat. ut ad interiora eccleſiæ ꝗqnquagenarius nos pducat nu

merus: qui firſtto ſeptẽ ebdomadarum ſabbato. in diem reſurrectionis erupit. Gazophilatia autem
appellantur quæ plena ſunt ſpiritalibus diuiciis. de quibus ſcriptũ eſt. redemptio animæ uiri ꝓppriæ
diuitiæ. Super quibus & paulus apoſtolus gratulatur diſcipulis ſuis. quod pleni ſint omni uerbo è&

Oi ſcientia. Gaza aũt: lingua perſarum diuitiæ nuncupantur. Vel certe thalami qui græce dicuntur
oſtendunt ſponſi aduentui cubicula præparata quæ fuere. xxx. numero: ut perfeſtam

ætatem habitantium demonſtrarent. Et pauimentum ſtratum erat lapide. ne luto & terra & pulue-
re peccatoꝶ habitantium poluerentur ueſtigia. ſed ut ſuper uiuos incederent lapides. quibus edifica
tur templum dei. Siue intra colũnas erant ante thalamoꝝꝑ fores.quæ impoſitum deſuperedificium

ſuſtentarent.Iſtæ ſunt colũnæ de quibus & Paulus apoſtolus ſcribit. Dextras dederunt mihi & bar-

nabæ.petrus & Ioannes qui uidebantur colũnæ eſſe. Et in alio loco. Colũna & firmamentum ueri/-
tatis. Et in Ioannis apocalypſi legimus. Qui uicerit faciã eum colũnam in tẽplo dei mei. & foras ñ̃
egredietur amplius. Pauimentũ ergo quod eratin fronte portaꝶ de quo iamo diximus ſiue porticus
poſt terguʒ portaꝶ. quæ habitatores thalamoꝶ ab imbribus defendebãt: erat inferius. Semper. n. ᷓ

inferiora ſunt in altioribus collocantur ut ad miſtica atq; ſecreta & plena diuitiis ſpiritalibus aſcen
ſa & gradibus peruenire poſſimus. Plenuſq; numerus atq; perfectus in decẽ decadaꝶ numero eſt. ꝗ
& ſementẽ Iſaac centena fruge multiplicat. Sed ꝗa in terra erat & adhuc dicere poterat aduena ſum
ego & peregtinus ſicut omnes patres mei. ordeũ ſeuiſſe & centeſimam frugem meſſuiſſe narratur.
Nec dum.n.granum tritici mortuum fuerat in terra qd multas fruges faceret. & ſamẽ iudaĩci popu

li audiendi

ũ exterius.⁊ ecce gazophilatia ⁊ panimentũ ſtratũ lapide in atrio percir

d
en

fe⸗

is

in.
na
gu⸗
ſy⸗
ddi⸗
A
ten
iti⸗
ni
gin
l
tun
ig
tn
dr
dan
in
eri
nie⸗
con
gac
Rnu
nem
pi⸗
d
m

e⸗

li audiendi ſermonis dei ſaturaret eo pane.ꝗq de cælo deſcendit. Quòõ aũt centum cubitĩ non ſolũ ad
Lare orientalem fuerint ſed & ad portã aquilonis ſequens teſtimoniũ demonſtrabit.
Poꝛtã quoqʒ que reſpiciebat viã aquilonis atrij exterioꝛis menſus eſt tꝗ in longitudine quã
in latitudine ⁊ thalamos eius tres hinc ⁊ tres inde ⁊ frontẽ eius ⁊ veſtibulũ eius ſcõm menſurã
poꝛte pꝛioꝛis quinquaginta cnbitoꝝ lõgitudinem eius.⁊ latitudineʒ viginti ꝗnqʒ cubitoꝛum.Fe
neſtre aũt eius ⁊ veſtibulũ ⁊ ſculpture ſcõᷣm menſuras poꝛte que reſpiciebar ad oꝛientem. Se-
ptem graduũ erat aſcenſus eius ⁊ veſtibulũ ante eam. Et pdꝛta atrij interioꝛis contra poꝛtã aꝗ
lonis ⁊ oꝛientalem.Et menſus eſt a poꝛta vſqʒ ad poꝛtam centum cubitos. LXX.
CEt introduxit me ad aquilonẽ.⁊ ecce poꝛta reſpiciens atriũ exterius.Et menſus eſt tã in lon/
gitudine ⁊ in latitudine.⁊ thee eius tres hinc ⁊ tres inde.⁊ elau ⁊ elammoth.qð in hebꝛaico non
habetur:⁊ palmas eius ⁊ factũ eſt ſcõm menſurã poꝛte que reſpicit oꝛienteʒ quinquaginta cubi
toꝝ longitudo.⁊ latitudo eius viginti quinqʒ cubitoꝝ.Et feneſtre eius ⁊ elãmoth ⁊ palme einus
ſicut in poꝛta que reſpiciebat oꝛientẽ.⁊ in gradibus ſeptẽ aſcendebatur ad eam.⁊ elãmoth intrin
ſecus reſpiciens ad poꝛtã aquilonis.⁊ quod in hebꝛaico non habetur ſicut poꝛta que reſpicit ad
oꝛientem. Et menſus eſt atrium a poꝛta vſqʒ ad poꝛtam centum cubitoꝛum.

CQuid ſignificent uerba hebraica theæ & elau & elãmoth: ſupra plenius diximus. ſed & in præſen

tiaꝶ collatione ſui docebit nr̃a tranſlatio. Menſus eſt aũt uir cuius funiculus in manu erat portam
quoq; aquilonislatrii exteriotis.ſiue introduxit prophetã per portam aquilonis ad atriũ exterius. In
quo conſiderandũ.qd primum introducatur per portã aquilonis.ſcdo per portam auſtri:tertio per
portam orientalẽ. Ab aquilone. n. exardeſcunt mala ſup habitatores terræ. Pulcreq; qui habitator
terræ ẽ & non aduena atq; peregrinus patet iaculis eiꝰ ꝗ uenit ab aquilõe cuius ignita ſunt iacula. qᷓ
ĩuxta apoſtolum ſcuto fidei reſtinguntur. Et ad aqlonem exterius atrium noĩatur. ad mœridieʒ ue
ro hoc eſt ad auſtrũ:non exterius ſed interius. Dicit. n. ſcriptura. Et introduxit me ad atrium interiꝰ
ad portã auſtralem.qd & in orientali atrio ſcriptũ ſimiliter inuenitur. Primus. n. ad uirtutem ingreſ
ſus eſt aquilonẽ calcare pedibus: & p quinquagenariũ & uiceſimum & quintũ numerum ad ſũmita
tem centenarii peruenire: deinde introducĩ ad auſtralẽ plagã. & aquilonis frigus expellere: & tũc ad
perfectã uenire uirtutem.i. ad portam orientalẽ in qua oritur ſol iuſtitiæ: & per quam ſolus ingredi
tur pontifex. Et hoc obſeruandũ.qd cum quattuor plagæ ſint. de occidentali porta taceatur: de qua
in principio ſexageſimi ſeptimi pſalmi ſcriptũ eſt. Iter facite ei qui aſcendit ſuper occidentẽ: dñs no
men eius. ut poſtquã nobis præparantibus iter dño & illud implẽtibus qd Ioannes baptiſta clamat
in heremo.parate uiam dño rectas facite ſemitas eius. poſſimus audire qd in extrema parte eiuſdem
pſalmi dr.cantate deo pſallite dño qui aſcendit ſuper cælũ cæli ad orientem. Qd autem dicuntur
thalami tres hinc & tres inde. hoc docet qd tam littera quam ſpũs & utraq; fhtelſigentia hiſtoriæ &
tropologiæ ad trinitatis ſacramẽta ptineat. Illudq; qd additur & frötẽ eius & ueſtibuluʒ ſcãm mẽ
ſurã portæ prioris: orientalem portam ſigniſicat. quæ prior non ordine ſed merito nuncupatur. Et
habebat inquit quinquaginta cubitos in longitudine & uiginti quinq; in latitudine ut in quin-
quagĩta poſt ſeptem ebdomadas æterna requles demonſtretur. tendens per diem reſurrectionis
ad regna cæloꝶ. in quibus uera requies eſt. In uiginti quinq; autem de quo numero ante iam dixi/

mus ꝗnq; ſenſuum per quinq; ordines quadranguli menſura ſeruetur. quoꝶ alterum longitudini

alterũ latitudini coaptatur. ut in longitudine reqes & delectatio ſacratioris ſcientiæ. in latitudine
præſentiũ quæ ad ſenſus ptinet ratio demonſtretur: Quodq; infertur & ſœneſtræ eius & ueſtibu/
la & ſculpturæ.ſiue ut ſeptuaginta addidere palmæ erant iuxta menſurã portæ quæ reſpiciebat ad
orientem. hoc ſubtiliter indicatur. qd quicunq; in introitu uirtutũ poſitus tres & tres thalamos fue-
rit ingreſſus frontẽq; & ueſtibulũ menſuræ portæ prioris agnouerit. ad ea perueniat illaq; conſpici
at quæ & in porta orientali pleniſſime ſuſcepturus eſt. Porro quod ſequitur & ſeptem graduũ erat
aſcenſus eius & ueſtibulum ante eam ſiue interius. hunc habet ſenſum. quod per ſeptem gradus eb
domadis & ollæ quæ a facie aquilonis accenditur. & cerimonias iudæorum quibus dedit deus præ

cœpta non bona: & iuſtiſicationes in quibus non uiuant in eis ſcandamus ad altiora & ad ueſtibu-

Ium eius ideſt portæ. pro quo ſeptuaginta elammoth tranſtulerunt. Quod ueſtibulum ante portaʒ
eſt ſiue interius: Nec ſoluʒ una porta eſt aquilonis quæ ſupra porta appellatur extenior. ſed & altera
interior quæ habet ſimilitudinem portæ orientalis. ut maniſeſtius dixere ſeptuaginta. Et porta atrii
interior reſpiciens portam aquilonis: ſicut erat porta quæ reſpiciebat ad orientem. Menſuſq; eſt a
porta exteriori aquilonis uſq; ad portam eiuſdem aquilonis interiorem cẽtum cubitos. ut his qua
ſi gradibus atq; menſarisrececdeniten a porta exteriori ad interiorem peruenire ualeamus. de cuius
numeri ſacramento ſupra dictum eſt.

C Et duxit me ad viã auſtralẽ. ⁊ ecce poꝛta que reſpiciebat ad auſtrũ: Et mẽſus ẽ frontẽ eins ⁊

veſtibnlũ eius.iuxta mẽſuras ſupioꝛes.⁊ feneſtras eiꝰ⁊ veſtibula in circuitu.ſicut feneſtras ce
teras.i q̊ erat gnagita cubitoꝝ lõgitudo.⁊ latitudo.xxv.ꝙ ⁊ ĩ gradibꝰ⸗ ſeptẽ aſcẽdebat᷑ ad eꝗ ⁊ ve

ſtibulũ añ foreſei celate palme erãt vna hĩc⁊ altera ĩde ĩ frte eiꝰ.Et poꝛta atrij ĩterioꝛiſ i via
auſtrali.Et mẽſus ẽ a poꝛta vſqʒ ad poꝛtã iĩ via auſtrali cẽtũ cubitos.Et introduxit me i atrium

Liber duodecimus. c.xl.

interins àd poꝛtã auſtralẽ: menſus eſt poꝛtã iuxta menſuras ſuploꝛes thalamũ eius ⁊ frontem
eius ⁊ veſtibulum eius hiſdem menſuris.⁊ feneſtras veſtibuloꝛuʒ eius in circnitu quinquagin⸗
ta cubitos longitudinis.⁊ latitudinis viginti quinqʒ cubitos.⁊ veſtibulũ per giruzʒ longitudine
quinqʒ cubitoꝛum.⁊ latitudine quinqʒ cubitoꝛum:⁊ veſtibulum eius ad atriũ exterius ⁊ paimas
eius in fronte.⁊ ſeptem gradus eius erant quibus aſcendebatur ad eam.
Septuaginta in eadem uerba conſentiunt. præter theæ & elau & elammoth & elam. pro quo in
hebreo poſitum eſt ulam. Theæ autem interprætatur limen ſiue frons. elau circa eum. ſiue ſuſtenta-
cula. elammoth propila. ſiue ueſtibula:ulanm ideſt ante ſores. Illud autem quod iuxta
hebraicum poſuimus & ueſtibulum ſiue inin circuitu per girum longitudinis uiginti
quinq; cubitorum: & latitudinis per quinq; cubitos in ſeptuaginta non habetur. Sed & hoc notan/
dũ qd in auſtrali porta iuxta ſeptuaginta non dicatur uia. ſed ſimpliciter & duxit me ad auſtrum. &
ecce porta quæ reſpiciebat ad auſtrum. Per ſingulos igitur introitus Ezechiel quẽ confortauit deus
hoc enim nomen eius ſonat ducitur: & de porta aquilonis tranſit ad portam auſtralem. cuius fron/
tes & limiaa ſiinue ueſtibulum fœneſtræq; per circuitum ſimiles habebant mẽſuras.
quinquaginta cubitorum longitudinem: & uiginti quinq; cubitorum latitudinem. & per gradus
ſeptem aſcendebatur ad eam ideſt ad portam auſtralem. Et ueſtibulum eius hoc eſt elammoth añ
foresleius.duæ quoq; palmæ celatæ. de quibus in ſeptenttionalis plagæ porta diximus. Et hoc tan/
tum ammonuiſſe ſufficiat. quod quæcunq; ibi ponuntur iuxta intelligentiam uiliorem hoc eſt iux
ta l̃am in meridiana porta intelligimus iuxta ſpiritalem ſenſum. Hiſdẽ. n. lineis & hiſtoria currit &
tropologia. ſed illa hũiliorẽ iſta ſublimior.Illa heret terræ. iſta ad cæleſtia ſubuolat. Et in circuitu ꝑp
ſœneſtras cuncta plena erant luminis. Singula enim habent terminos ſuos. & propriuʒ
per illa ad animam credentis lumen ingreditur. præſertim ſi longitudo uitæ eius quinquagenarii
anni hoc eſt iubilei miſterio fuerit protelata. & ad diuinioris ſenſus latitudinem potuerit peruenire
in qua latitudine & plateis. ait ſapientia confidenten & cum ſublimi uoce clamitat. ſeptemq; gradi-

bus ingreditur ut perueniat ad ueſtibulum. & per palmas propoſiti ſui ad quam conatur uictoriam

teneat ſempiternam. Et ne putaremus unum eſſe ad auſtralem partem atrium: de ſecundo dr atrio.
& porta atrii interioris in uia auſtrali. Et menſus eſt a porta uſq; ad portam in uia auſtrali centũ cu
