rent:an luctum mutare lætitia: Et eſt ſiſcitantium ſenſus: Quinto menſe quia ppellatur apud roma
nos Iulius:a nabuchodonoſor ſubuerſam hieruſalem: quam ob cauſam propter ſolitudinem tem
pli hucuſq; ieiunauimus & planximus: & merorem noſtrum fletu & ieimnis conſolati ſumus: Nũc
quia dicitur templum eſſe conſtructum: & uidemus nequaꝗᷓ cauſam permanere triſtitiæ: Rñdete
quæſumus utrum hoc facere debeamus an merorem gaudio commutare: Et ſimul conſiderandũ
quod fletus atq; ieiunium ſanctificatio dicitur. Vnde & in Iohel præceptum eſt ſacerdotibus:
ut ſanctificent ieiunium & prædicent curationem: Curat enim uulnera delinquentis abſtinentia
& ieiunium: & curatos quoſq; ſanctificat. Poſtqᷓ interrogauerant perſarum duces: per eos quos mi-
ſerant ad ſacerdotes atq; prophetas & ſiſcitantium fuerat expleta legatio: Fit ſermo domini ad pro
phetam imperans. ut Ioquatur ad uulgum & ad ſacerdotes: quid legatis debeant reſpondere: OQrã
do ieiunabatis & plangebatis in quinto menſe captiuitatis hieruſalem: & in ſeptimo menſe: quan
do godolias interfectus eſt ab iſmael: per annos ſeptuaginta deſolationis templi: & ſubuerſionis
hieruſalem Nunquid mihi proderat quod ieiunabatis? Et econtrario: Si. quando mãducatis & bi/
bitis: nunquid non uobis commeditis & potatis? Neq; enim iis rebus placatur deus ſed bonis
operibus: Et ſi illius præcepta faciamus: quia eſca nos non commendat deo: Neq; ſi non manduca
uerimus deficiemus: neq; ſi manducauerimus habundabimus: Nunquid non hæc ſunt uerba mea
adhuc ſtãte hieruſalem & urbibus iuda: quæ loquæbar ad uos in manibus prophetarum meorum
cum adhuc ſtaret hieruſalem: & urbes iuda rebus omnibus habundarent: & tam montana regio qᷓ
campeſtris frugibus redundaret: Et Gdiſſmaare frueretur. Hæc autem erant uerba domini quæ-
ſequens ſcriptura teſtatur. Velle ſe uerum iudicium & miſericordiam ĩ proximos: & uiduam & pu
pillum & aduenam & pauperem non calumniari: & malum non cogitare in corde ſuo. Hæc inqꝗt
noluerunt facere & ſurdis auribus mea Imperia contempſerunt. Quas ob res uenit indi gnatio ma
gna ſuper hieruſalem: Et quomodo illi me audire noluerunt ſic & ego non exaudiui eos: & nunc
tanta ſcrupuloſitate quærunt quando debeant ieiunare & plangere: Cum ante dixerim per Eſaiam
Non taleiieiunium elegi dicit dominus: Neq; ut humiliet homo animam ſuã: ſed ſolue omne uin
culum iniquitatis diſſolue obligationes uiolentarum cautionum: Eſuriẽti da panem tuum ex ani
mo: ſi uideris nudum operi eum: & pauperem & abſq; tecto induc in tabernaculum tuum: Tuũc erũ
pet temporanea lux tua & ſanitates tuæ cito oriẽtur:Hoc quod ſcriptum eſt in. lxx. Miſit de bethel
ſaraſar & arbeſer rex: Nullus noſtrorum potuit exponere: Neq; enim quod male uerſum eſt ex he-
breo ulla ratione explanari poteſt. Quis eſt enim iſte ſaraſar uel arbeſer rex: aut cuius rex prouintiæ
aut in quam uel de qua miſit bethel:aut cuius bethel rex eſſe poterat arbaſer. Quæ olim cũ iudæa

t ii

WMiero.liber Secundus

ſuerat deſtituta: & eo tempore nequaꝗ́ᷓ uocabatur bethel ideſt domus dei ſed bethauen ideſt
domus idoli: Hocq; quod ſequitur: Ingreſſa eſt huc in menſe quinto ſanctificatio ſicut fece//
rãt iam per multos annos:ſic conantur exponere ſanctificationem ingreſſam uaſa templi: quæ a na
buchodonoſor ſublata: fuerant illo tempore reſtituta: De quinti autem & ſeptimi Ieiunio tentaue
runt referre ad dies ebdomadis: Sed ꝗa ſequitur decimi ieiuniũ: cõpulſi ſunt ad menſes referre: &
qd ſit iᷣm quinti ſeptimi decimiq; menſis ieiuniũ oĩno ſiluerunt: ut de priore ſimus explanatione
contẽti: & non indagemus ad falſos cũ mendatio conatus: q de interprætationis errore uenerunt.
Et factum eſt verbum domini ad zachariam dicens. HBec ait dominus exercituum dicens:
Judicium verum indicate:⁊ miſericoꝛdiam ⁊ miſerationes facite vnuſquiſq; cum fratre ſuo:
7 uiduam ⁊ pupillum ⁊ aduenam ⁊ pauperem nolite calumniari:⁊ malum vir fratri ſuo non co
gitet in coꝛde ſuo:Et noluerunt attendere:⁊ auerterunt ſcapulam recedẽtes:⁊ aures ſuas aggra
nauerunt ne audirent: æ coꝛ ſuum poſuerunt vt adamantem ne audirent legem:Et verba q mi/

ſit dominus exercituum in ſpiritu ſuo ſancto per manũ pꝛophetarum pꝛioꝛũ:Et facta eſt indi/

gnatio magna a dño exercituũ:Et factũ eſt ſicut locutus ſum:⁊ nõ audierunt ſic clamabũt ⁊ nõ
exaudiã dicit dñs exercituũ:Et diſperſi eos ꝑ oĩa regna q̃ neſciunt:⁊ terra deſolata eſt: ab eis
eo qõ non eſſet tranſiens ⁊ reuertens:Et poſuerũt terrã deſiderabilẽ in deſertum. LXxX.
CEt factus eſt ſermo dñi ad zachariam dicẽs:Hec dicit dñs oĩpotens dicens: Judiciuʒz iuſtuzʒ
iudicate:a miſericoꝛdiã ⁊ miſerationẽ faciat vnuſquiſqʒ ad fratrẽ ſuũ:⁊ viduam ⁊ pupillũ ⁊ pau
perem nõ oppꝛimatis:Et malicie vnuſquiſqʒ fratris ſui nolite meminiſſe in coꝛdibus veſtris:⁊
noluerunt attendere:2 dederunt doꝛſum contemnens:⁊ aures ſuas aggrauauerunt vt non audi
rẽt. Et coꝛ ſuũ poſuerunt inobediens:vt non audirent legẽ meam:⁊ verba mea q miſit dñs oĩ/

potens in ſpiritu ſuo:in manibus pꝛophetarũ pꝛioꝛum:Et facta eſt ira magna a dno oipotente:

⁊ erit: Sicut dixi⁊ nõ audierunt eum:Sic clamabunt ⁊ non exaudiã eos dicit dñs oĩpotens:Et
eiciam eos in oẽs gentes quas ignoꝛauerunt:⁊ terra deſolata eſt poſt eos a perambulante ⁊ re/

uertente:⁊ poſuerunt terram electam in ſolitudinem.

CHaæc magis uolui: iſta quæſiui: qnon facientes captiuitati eſtis traditi: & non deſolationi ac mor

ti: Quinti menſis ſeptimiq; ieiunium: Iuſtum iuditium iudicate: Ne audiatis in pſalmis: Vſq; quo
iudicatis iniquitatem & perſonas peccatorum ſumitis: Iudicate pupillo & uiduæ humilem & pau/
perem Iuſtificate. Ne uobis quoq; loquatur Eſaias: Qui iuſtificant impium propter munera: Et qd

iuſtum eſt iuſto auferunt: & propter uos abachuc ex perſona eorum qui opprimuntur: deo faciat i1

uidiã. Contra me factũ eſt iuditium: & iudex accipit: ldeo diſſipata eſt lex & non peruenit uſq; ad fi
nem iuditium Quia impius opprimit iuſtum. Nec nouum putemus dei efſe præceptum. Olim ꝑ
moyſen iſta mandauerat: Sic magnum Iudicabis ut paruum: perſonam non accipies: & pauperis

non miſereberis in iuditio: quoniam dei iuditi um eſt: miſericordiam quoq; & miſerationes faci-

te unuſquiſq; cum fratre ſuo: Poſt iudicii ueritatem ſequatur in cunctos clementia: & maxime i fra
tres quos uel eiuſdẽ ſanguinis: uel unius nobiſcum fidei eſſe perſpicimus. Viduam quoq; & pupil
lum de quibus nobis præceptũ eſt: eſto pupillis pater: & pro uiro mater eorum. Iudicãs pupillũ &
iuſtificans uiduam: & aduenam & pauperem nolite calũniari: Quia alteꝶ peregrinatio alteꝶ ege
ſtas humilem facit: & malum uir fratri ſuo non cogitet in corde ſuo: Siue ut a. lxx. dicitur. & mali
tiæ unuſquiſq;ʒ fratris ſui non meminerit in cordibus ſuis: Fratrem autem & proximũ uel omne ho
minum genus debemus accipere: Quia ex uno ſumus parẽte generati: uel eos qui domeſtici fidei
ſunt:Iuxta parabolam euangelii quæ proximũ non conſangumeum: ſed omnes homines uult in-
telligi. Quod aũuũt ante debeat ira finiri: ſol occũbat: & omniũ quæ ab aliis paſſi ſumus deleri me/
mona: & in multis locis legimus: & maxime in hieremia: qui ex perſona dei loquitur. & malitiæ p
ximi ſui unuſqſq; ĩ cordibꝰ ueſtris ne mẽineritis. Cũ ego iſta pceperi: illi attẽdere: noluerũt: & uer
terũt ſcapulã recedẽtẽ ſiue dorſũ contẽnẽs: ex hĩtu corpis mea ĩperia reſpuẽtes: Solemus. n. qñ ru
Fan fronre & nare contracta contemnimus admonentes: dorſum uerſum uertere: Iuxta illud qd
Criptum eſt: Verterũt ad me dorſa: & non facies ſuas: & aures inquit aggrauauerüt ſuas ne audirẽt:
Sicut aſpidis ſurdæ obturantis aures ſuas: quæ non audiet uocem incantantium: & uenefici incan

tantis ſapienter: Ingrauauerunt. n. aures ſuas ut non audirent: & cor ſuum poſuerunt: ut non acꝗe

ſcerent legi dei. Vnde eſaias ad eos cõminans loquitur. Incraſſatũ eſt cor populi huius & aunbus
ſuis grauiter audierũt: & oculos ſuos clauſerũt ne forte uiderent oculis ſuis: & audirent auribus &
corde intelligerent: & conuerterẽtur: & ego ſanarem eos. Porro poſuerũt cor ſuũ ut quod dicitur
juxta hebraicum adamantem duritiam cordis oſtendit: & cor lapideum. qd noluerint uerba dei
ſuſcipere. Adamas enim lapis fortiſſimus qui hebraice dicitur ſamir in tantũ durus eſt. ut omnia
metalla confringat. & ipſe non confringatur ab ullo Vnde a græcis indomabilis dicitur. Ab hoc
adamante induratum eſt cor pharaonis ne dimitteret populum dei. et qui habuerũt immo poſue/
runt cor ſuũ ſuſcipientes. ne audirent uerba domini ꝗᷓ miſit in ſpũ ſuo ideſt in ſpu ſancto. Per ma
nũ ꝓphetaꝶ prioꝶ. eſaie Oſee et cæteroꝶ.q mũdas habuerũt manꝰ quos ante captiuitatem fuiſſe
maiuieſtũ eſt: Iccirco ad magna peccata magna facta eſt indignatio.et dñi uerba cõpleta ſunt. par-
pari referẽtis

Eſa..f.

Leu.I9.c

–

Luc.x.e.

zachaT.tb

piit
o
ain
uum.
Onn
lens
mell
lesp
hun
eosi
in
dann
jenn
Umm

t.
Pr
l
lur
m
he
ii
b⸗

ite⸗
tkere,
1a
e
eds
Wone
n
Me⸗
reſo⸗
honco
tindh⸗
ten
bes
XI.
ſtt,
epau
nis::
audi
601/
tente.
ns.Et
erre⸗

cmot
o
pan⸗
Etq E
nani
gadt
ling
Pens lanp⸗
ſaci⸗
eiſ
pi
li&
ege
i⸗⸗
ho
den
in-
me/ Lu
fey
A uer
ünu
%
Cter l
ncn
ne
nbus
*
u
lei
11
be
1
.
0
.

Eſa.l.e 4

Eſa.2.a.
Mich. 4. a⸗

Heb.

Super Zachariam.c.viii.

pari referentis: ut ſicut illi ambulauerunt ad eũ peruerſi: & ipſe aduerſum eos peruerſus incederet:
& non audiret uerba inclamantium: Quia & illi uerba domini ſurda aure contempſerint: qᷓobrem
& diſperſit eos per omnia regna quæ neſciunt: Aſſyriorum & chaldæorum: medorum atq; perſa/
rum: & gentium cæterarum: quæ iis imperiis ſubiacebant: & in quarum terris diſſeminati ſunt: &
omnis iudæa deſerta eſt: eo quod nullum habuerit habitatorem: & non eſſet in ea trãſiens & reuer
tens. Et terram quæ fauus erat præ omnibus terris: & propter habundantiæ multitudinem lacte &
melle manabat: uerterunt in ſolitudinem. Poſſumus hæc & ad eos referre qui in eccleſia delinquẽ
tes proiecti ſunt de terra confeſſionis: quia noluerunt audire dominum: & uerterunt ad eum ſca--
pulam recedentem: & aures ſuas aggrauauerunt:& cor poſuerunt ut adamantem. Et fatta eſt ſuper
eos indignatio domini: & diſperſi ſunt per omnia regna uitiorum: & deſolata eſt terra eorum uel
anima uel corpus:non habens habitatorem dominum mec in ſe ſpiritum reuertẽtem: Et terra quõ
dam deſiderabilis quæ erat hoſpitium triniratis uerſa eſt in deſertum: habitationemq; draconum.
Quæ plana ſunt uelociter tranſeamus ut in obſcuris ſpacium diſſerendi ſit: Non enim longos flo/
renteſq; tractatus in quibus plauſibilis ludit oratio: ſed commentarios ſcribimus: Quorum offici
um eſt præterire manifeſta: obſcura diſſerere.

CAPITVLVM OCTAVVM.
T factum eſt verbum domini exercituum dicens: Hec dicit dominus exercituum:
Selatus ſùm ſyon zelo magno:⁊ indignatione magna ʒelatus ſum eã: Mec dicit do⸗
Minus exercituum: Reuerſus ſum ad ſyon:⁊ habitabo in medio hieruſalẽ:? vocabi
tur hieruſalẽ ciuitas veritatis:? mons dñi exercituum:mons ſanctificatus. LxxX.

RRRERWWA
—AEre

ſum hieruſalẽ ⁊ ſyon zelo magno:⁊ furoꝛe maximo ʒzelatus ſum eã. Hec dicit dominus oipotẽs
reuerſus ſum ad ſyon ⁊ habitabo in medio hieruſalem:⁊ vocabitur hieruſalem ciuitas vera:⁊
mons domim omnipotentis mons ſanctus. H
CQuod dominus hieruſalem ideſt Iſraeliticum populum in ſolitudine inſtar uxoris acceperit: &
iacentem in Idolatriæ ſanguine operuerit pallio ſuo: & amore coluerit maritali: In Ezechiele ple-
nius diſcimus: quæ poſtea ſimilam commedens & mel & oleum & ueſtibus omata pulcherrimis:
& habens ex largitate uiri omnia ommamenta gemmarum: Fomicata eſt cum aſſyriis atq; chaldæis:
Et audiuit a dommo: Sicut deſpicit uxor uirum ſuum: ſic deſpexit me domus Iſrael: Captiui/
tati autem tradita & illuſa ab amatoribus ſuis: a priſtino decore nudata: poſtꝗᷓ diuaricauit pedes ſu
os omni tranſeunti: & polluta eſt uſq; ad uerticem: memor priſtinæ fœlicitatis: ingeminat Reuer-
tar ad uirum meum priorem quia melius mihi erat tunc ꝗᷓ nunc: Quã ille ſuſcipiens & rurſum ha/
bens in coniugio: Cui prius dixerat non iraſcar tibi & zelus meus receſſit a te:Nunc loqtur: Zelatꝰ
ſum ſyon zelo magno:& indignatione ma gna ⁊elatus ſum eam. Quantum prius indignatus ſũ:
quod a multis amatoribus deturpata eſt: & maculauit thorum meum: Vnde & tradidi eam ama/
toribus ſuis:nequaq ut ſub marito adulteram:ſed ut ſcortum & uile mancipium & in lupanaribus
proſtitutam. Tanto nunc amplius ad eam reuerſus ſum: quia egit pœnitentiam: & ediſficauit tem/
plum meũ in quo habitabo ĩ medio illius:& uocabirur ciuitas ueritatis: quæ antea dicebatur urbs
mendacii. De qua & in Eſaia ſcriptum eſt: Veritas dormiuit in ea:nunc autem homicidæ. Vocabi/
tur autem & monsdũñi oĩpotentis mons ſanctificatus:in quo:templo inſtaurato immolantur uicti
mæ:cerimoniaꝝꝶ ordo ſeruatur. Hæc iuxta hiſtoriam. Cæterum nulli dubiũ eſt ſyon & hieruſalem
ſpeculam:& uiſionẽ pacis poſſe accipi aĩas fidelium: ꝗbus cum peccauerint iratus dñs tradit eas ca
ptiuitati: ut qᷓ deum per bona proſperaq; nõ ſenſerãt per mala ſenciant & aduerſa: Cumq; egerint
pœnitentiam reuertetur dñs ad ſyon: & habitabit in medio hieruſalem: Quã unã atq; eandem ĩtel
ligimus ciuitatem: & in quibus ante regnabant uitiorum peccatorumq; mendacia:poſtea xpᷣs ueri᷑
tas cõmorabitur: Et mons dñi exercituum uocabitur mons ſanctus. De quo dicitur: Qui confidũt
in dũo ſicut mons ſyon: & Magnus dñs & laudabilis nimis in ciuitate dei noſtri in monte ſancto
eius:Oe quo Eſaias Micheaſqʒ; clamitãt:In nouiſſimo dierũ: Erit mons dñi pᷣ̃paratus in uertice mõ
tium:& ſublimis ſuper colles:& fluent ad eum populi:& properabunt gentes multæ & dicent. Ve/
nite aſcẽdamus in montẽ dñi & ad domum dei Iacob. De hoc mõte & de hac ciuitate: & apoſtolꝰ
paulus(ſi tñ in ſuſcipienda epiſtola: grecoꝑꝶ auctoritatem latina lingua nõ reſpuit) ſacrata oratiõe
diſputans ait acceſſiſtis ad montem ſyon & ciuitatem dei hieruſalem cæleſtem & multorum ange
lorum milia & eccleſiam primitiuorũ qui ſcripti ſunt in cælis. M
CHec dicit dñs exercituũ: Adhuc habitabũt ſenes:⁊ anus in plateis hieruſalẽ:⁊ viri baculus
in manu eius pꝛemultitudine dierũ:⁊ platee ciuitatis cõplebuntur infantibus:⁊ puellis luden/
tibus in plateis euus. LXx. CBec dicit dominus oipotens adhuc
ſedebunt ſenes:⁊ anus in plateis hieruſalem:vnuſquiſqʒ in manu uirgam ſuã retinẽs:pꝛe mul/
titudine dieꝝ:⁊ pꝛe multitudine replebuntur pueris ⁊ puellis ludentibus in platels eius. .
Ii

Et factus eſt ſermo domini omnipotentis dicens:hec dicit omnipotens:zelatus

iero.liber Secundus

is er

CTanta inquit erit reuerſo in ſyon:& habitãte ĩ medio hieruſalẽ: rerum oĩum proſperitas &£ bello *
rum quies atq; tranqllitas: ut nullo hoſte remanẽte uſq; ad ultimã ætatẽ in utroq; ſexu ſenilis ætas nugi
perueniat: & ttementes artus baculo regente ſuſtentent: Plateæ quoq; impleantur pueris puelliſq; s
ludentibus:Hoc aũt fieri ſolet:qũ ſecuritas & profunda pax urbiũu eſt: ut gaudiũ ciuitatũ luſibus & keirt
choreis ætas laſciua cõcelebret: Quod ſi referimus ad eccleſiã de qua dicitur: Glorioſa dicta ſunt de bu
te ciuitas dei: & fluminis ĩpetus lætihcat ciuitatẽ dei: ſanctificauit tabernaculum ſuũ altiſſimus: deꝰ egt
in medio eius nõ cõmouebitur. Quis poterit ambigere plateas eccleſiæ eſſe uirtutes:in ꝗbus ſapia lore
agit fiducialiter & in muroꝶ ſummitatibus pᷣdicatur: Vñ & ad dñm pſalmiſta cõclamat:lLatù man
datum tuũ uehementer. In plateis dm ſaluatorẽ ſponſa pquirens loquitur in cantico canticorũ el
Conſurgã & circuibo ciuitatem in choro & in plateis eius donec inueniã eum quẽ dilexit anima
mea: Habitabũut igitur ſedebũt ſenes: & anus:de quibus ſcriptũ eſt(ſi cui tũ placet librum recipere) . .
Senectus honorabilis non multi tẽporis: nec numero annoꝶ eſtimabilis. Cum ât ſunt hominum Sap. 4. b. we
prudentia & ſenectus uita immaculata: De ꝗbus & dñs loquitur ad moyſen conſtitue tecũ ſeptua/ l
Kinta ſenes: quos ipſe noſti qm̃ ſenes ſunt: qᷓobrẽ & añ habraam nullus appellatus ẽ ſenex: De quo un
criptũ legimus: Deficiens habraam mortuus eſt: nutritus in ſenectute bona ſenex & plenus dierũ. Gen. 25.a. o⸗
Gloria ſenum cani ſunt:De ꝗbus dicitur Cani hoĩs ſapientia eius: Hi tenebũt præ dieꝶ multitudie Sap. 4. b. du
uirgas & bacculos ĩ manibus ſuis & dicẽt ad diſcipulos: Quid uultis in uirga ueniã ad uos? an in eu⸗
ſpiritu lenitatis & manſuetudinis? Qui. n. de labiis ſuis profert ſapientiã uirga percutit uirũ ex cor bi
de: Et econtrario ꝗ parcit bacculo ſuo: odit filium ſuũ: qui aũt diligenter corripit:diligit: Et non ſo nete
lum ſenes ſed anus quoq; ſedebũt in plateis hieruſalẽ: quas paulus apoſtolico ore deſcribens: Ho/ Il. Ti. . a iul
nora inqt uiduas ꝗᷓ uere uiduæ ſunt: Et in alio loco uidua eligatur non minus annoꝶ ſaxaginta: ꝗ dee
fuit unius uiri uxor in bonis opibus habẽs teſtimonium: ſi educauit liberos: ſi recepit hoſpitio: ſi ſã ine
ctorum pedes lauit: ſ in tribulationibus poſitis miniſtrauit: ſi oẽ opus bonũ proſecuta eſt: Iſtiuſmo t
di ſenes & anus ſedebũt in plateis hieruſalem: & tenebũt bacculos in manibus ſuis: & plateæ ciuita 06
tis cõplebuntur pueris & puellis ludentibus: Iſti ſunt pueri & puellæ ſenes & iuuenes:quos pſalmi CI
ſta ad cantãdũ dño cohortatur dicẽs: luuenes & uirgines ſenes cũ iunioribus laudẽt nomẽ dñ̃i: Et
lIoãnes euãgeliſta atq; apoſtolꝰ: Scribo ĩꝗt uobis pueri qm̃ dimittũt᷑ uobis peccata pꝑ nomẽ ſalua mn
toris: Scribo uobis patres qa cognouiſtis eũ ꝗa pricipio ẽ: Et de his Salomòõ ĩ ꝓuerbiis loqt᷑: Et dẽ a⸗
inocẽtibꝰ uerſutiã puero ãt Iumori ſẽſũ & ĩtelligẽtiã: Et rurſũ Audite pueri diſciplinã patris & attẽ Prou. I.a. in
dite ut cognoſcatis intelligentiã. De hiis pueris uirgunculis ac puellis: Et qdrageſimus quart pſal
mus:Ducentur ingꝗt regi uirgines poſt eã: 1 uxta qd'ſcriptum eſt: Exultauerunt & lætatæ ſunt filiæ
iudæ in oĩbus iudiciis tuis: OQuæ cũ audierĩt ab apoſtolo: Gaudete iteꝶ dico gaudete: mẽtis lætitiã 2. reg. 6ß.b.
geſtu corpis indicabut & tripudiante ſaltatu dicẽt cũ Dauid: Saltabo & ludã in cõſpectu domini.
Hec dicit dominus exercituum:Si difficile videbitur in oculis reliquiarum populi huius in
diebus illis:nunquid in oculis meis difficile erit:dicit dominus exercitumm,., LXX.
hHec dicit dommus omnipotens:Si impoſſibile erit coꝛam reliquiis populi huius in diebus L
illis:nunquid ⁊ coꝛam me impoſſibile crit dicit dominus omnipotens. G
CPer ſingula uerba atqʒ ſententias ꝗbus l ſraeli ꝓſpera & ꝓ rerum magnitudine pene incredibilia e
ꝓmittuntur: ppheta ꝓponit: Hæc dicit dominus oĩpotens: Alio ſermone hoc loquens. Ne putetis C
mea eſſe q ſpondeo: & quaſi homini nõ credatis:dei ſunt ꝓmiſſa qᷓ replico:Supra dixerat:anus & ſe . nii
nes in plateis eſſe ſeſſuros: & pro tpis longitudine bacculos manibus retenturos: artandas plateas 1
hojum multitudine. pueros ac puellas quaſi in feſtis diebus choros ducere: & exſtruendã hieruſalẽ ib
atq; ĩ ſtatũ fœlicitatis priſtinæ reſtituendà: Hoc reliqis populi ꝗᷓ de captiuitate uenerãt uidebatur ĩ n
credibile cernẽtibꝰ urbẽ pœmius deſtitutã: muroꝶ ruinas: cõbuſtos parietes: manꝰ babylonias oñ
tare:lccirco cõſociat: Si uobis ꝗ eſtis reliqæ captiui populi uel difficile uel impoſſibile midetur eſſe 4

qd ſpondeo: Vt in diebus illis ꝗbus edificanda eſt hieruſalẽ: tanta fœlicitas ſit: Nunqd in cõſpectu
domini aut difficile erit aut ĩpoſſibile ꝗa hæc futura meo ore ꝓmittit? Quæ. n. apud hoĩes iĩpoſſi/
bilia ſunt apud deũ poſſibilia ſunt Hæc pſecutionis tpe in eccleſiis xp̃i expleta cõſpeximus: quãdo
in tantã rabiẽ pſecutoꝶ feritas excitata ẽ: Vt ẽt cõciliabula noſtra deſtruerẽt: Diuinos libros igni/
bus traderẽt: oẽs inſulæ: metalla: carceres: confeſſoꝶ & martyrũ Chateruatis gregibus implerẽtur:
Quis eo tẽpore crederet rurſum eccleſias cõſtruendas: ab iis ipſis ꝗ ante deſtruxerãt: Non qc; iidem
hoĩes fuerit:ſed qd eadem regalis poteſtas qᷓ prius ſedebat in inſidiis cũ diuitibus: & quaſi ex ſena⸗/
tus cõſulto xpᷣi nomen conabãtur extinguere:nũc expenſis reipublicæ eccleſiaꝶ baſilicas exſtruat:
& exaltet ſumma faſtigia: ut nõ ſolum laquæaria & tecta fulgẽtia auro decoret: ſed parietes diuerſi
marmoris ueſtiat cruſtis: & diuinos libros quos prius tradebat incendio: nũc deauratos & purpu/
ratos & gẽmarum uarietate diſtinctos in cuſtodia romani ueneretur ſtatus.
Hec dicit dũs exercituũ:Ecce ego ſaluabo populũ meũ de terra oꝛiẽtis ⁊ de terra occaſus ſo
lis:⁊ adducã eos ⁊ hitabũt ĩ hieruſalẽ:⁊ erũt mihi i ppłm:⁊ ego ero eis ĩ deũ ĩ vitate ⁊ ĩ inſtitia.
CLXX. Similiter: Hæc: iudæoꝶe alii dicũt poſt zorobabel & neemiã edificato tẽplo & muris ciuita H
tis exſtructis

dug
ce

„

Super Zachariam..c.viii.

tis extructis: & ſtatu iudaico reſtituto a Machabeis & diuerſis principibus: ꝗ uſq; ad herodem rexe

re iudæã: eſſe cõpleta: Ali in cõſumatione mundi ſub xpo: quẽ fruſtra pᷣſtolãtur explẽda cõmemo

rant: Nos aũt & illo tpe.i.poſt zorobabel & neemiam dicimus ex parte cõpleta: Et quaſi in typis &
imaginibus præceſſiſſe: Qiͦ populus reductus eſt de captiuitate & habitauit in hieruſalẽ & dei po-
pulus appellatus eſt: Et rurſum dñs uocatus eſt deus eoꝶ: Nequaq in mendatio & iniquitate: ſed in
ueritate & iuſtitia: Et nũc pleniſſime ſub dño ſaluatore in eccleſia. i. in uera hieruſalẽ promiſſiõem
rebus expleri: maxie qꝗa dicitur: Ecce ego ſaluabo populũ meũ de terra oriẽtis & de terra occidẽtis:
De ꝗbus & dñs ĩ euãgelio loꝗbatur. Multi de oriẽte & occidẽte ueniẽt & accubabũt in regno cæ-
loꝶ:cũ habraã Iſaac & Iacob Et multo ante pſalmiſta ꝓmiſerat dicẽs:Deus deorũ dñs Iocutus ẽ &
uocauit terrã: Ab ortu ſolis uſq; ad occaſũ de ſyon decor pulchritudinis eius: Veniet enim ex ſyon
ꝗ eripiat & auertat iniqꝗtates ab Iacob: Quãdo ab oriente & occidẽte incẽſum offertur nomini dñi
in oĩ loco: & ſacrificiüũ mundũ nequaqᷓ in uictimis ueteris teſtamẽti: ſed in ſanctitate euãgelicæ pu-
ritatis: De quo incenſo & alibi legimus:Dirigatur oratio mea ſicut incẽſum in cõſpectu tuo:Et qq
ſit hoc incenſum ſequẽs ſermo demonſtrat: Eleuatio manuũ mearũ ſacrificium ueſpertinũ: Poſtqᷓ
enim de uirga ieſſe pullulauit:ꝗ dominaretur gẽtibus & in ipſo gentes ſperarũt:& de oriente & de
occidente tà primus populus ꝗᷓ nouiſſimus in dũm crediderũt: & factus eſt grex unus:Tunc ad læ-
titiã oẽs ꝓuocatæ ſunt nationes & cõcitatæ ad gaudiũ: ꝓpheta dicẽte. Lætamini gentes cũ populo
eius: Tuxta illud qd alibi ſcriptũ eſt: recordabuntur & cõuertentur ad dñm oẽs fines terræ: & ado/
rabũt corã eo uniuerſæ familiæ gentiũ. Quodq; ſequitur in ueritate & iuſtitia Hoc ſignificat quod
ueteris legis umbra diſcedat: & euangelii ueritas ueniat: Nequaꝗᷓ in iuſtitia iudæorum. ſed in iuſti-
tia chriſtiana: ipſe. n: dñs ueritas eſt atq; iuſtitia: De quo legimus: Veritas de terra orta eſt: & iuſtitia
de cælo ꝓſpexit: Vnde & in quarto decimo pſalmo:Iuſtitia ſimul & ueritas noĩantur Qui ambulat
ſine macula & operatur iuſtitiam & loquitur ueritatem in corde ſuo.
CBec dicit dñs exercituũ:cõfoꝛtent᷑ manus veſtre ꝗ auditis in diebus his ſermones iſtos per
os pꝛophetarũ:in die quo fundata eſt domus dñi excrcituum vt templũ echſicaretur.
CLXX. Pro dno exercituum dñs oĩpotens: Cætera ſimiliter tranſtulerunt: De edificato tẽplo ſub
zorobabel & I eſu: In quarto.n. anno darii regis quarta die menſis noni ꝗ appellatur Caſleu hæc
uniuerſa dicũtur: qũ iam templum fuerat extructum: I dẽ propheta Aggeus & zacharias: q ut ediſi
caretur & duces & populũ fuerant cohortati: Nunc cohortantur eos: ut ex priorũ ueritate iis quæ
in futurũ promittuntur accõmodent fidem: & confortẽt manus ſuas:nequaq malorum impetũ &
impedire cupientiũ per circuitũ nationũ inſidias formidãtes: & confortẽtur p os ꝓphetaꝝ ex die
quo tẽpli fundamẽta ſũt iacta:uſq; ad diẽ quo ſupediſicatũ ẽ tẽplũ:Et audiãt ꝗᷓ ſecuntur: Breuiter
explanamus hiſtoriã: Quncqd de hieruſalẽ & de tẽplo dicitur: ſpiritaliter ad eccleſiã referentes: in qᷓ
cõfortantur manus p bona opera:& fundatur domus qn fider fundamẽta iaciuntur tẽplumq; ex/
ſtruitur qũ multitudo credentium roboratur & uiuit: ut templum dei eſſe mereamur.
CSiquidem ante dies illos merces hoium nõ erat:nec merces iumẽtoꝛũ erat:neqʒ itroeunti⁊
exennti erat pax pꝛe tribulatiõe:⁊ dimiſi oẽs hoĩes vnũquẽqʒ cõtra pꝛoximum ſuum. LXX.

¶Auia añ dies illos merces hoium nõ erit in lucrũ:⁊ merces iumentoꝛũ nõ ſubſiſtet:⁊ egredi

1.Cor. 3. b.

enti ⁊ ingrediẽti nõ erit pax pꝛe tribulatiõe:⁊ emittã oẽs hoies vnũquẽqʒ ad pꝛoximum ſuum.
CLXX. Ad futurum tp̃s oĩa retulerunt:ſed melius ad pᷣteritum ut in hebraico habetur. & expoſitio
nis ueritas approbabit. Anteqꝗᷓ fundaretur domus dñi & ediſicaretur tẽplum domini oĩs labor ue-
ſter irritus fuit. Et tã hoĩes ꝗᷓ iumenta in agricultura in mercimoniis operibuſq; diuerſis: caſſis cona
tibus fruſtrabantur: foris aduerſarii:domi ſeditio turbabãt pacem: & erat ubiq; iniuſtitia. ob bello/
rum frequentiã & inſidias domeſticas: dum nec frater fratri exhibet fidem: & oĩs ẽ inimica propin
quitas: Hunc ſenſum aliis uerbis Aggeus propheta cõpræhendens ait: Et nüc ponite corda ueſtra
a die hac & ſupra anteꝗᷓ poneretur lapis ſup lapidem in templo dñi. Cũ accederetis ad aceruum ui
vipt modioꝑꝶ: & fierẽt decem. & intraretis ad toreular ut exprimeretis quinquaginta lagenas &
ebãt uiginti. Percuſſi uos uento urente & aurugĩe & grandine oĩa opera manuũ ueſtrarum: & nõ
erat in uobis ꝗ reuerteretur ad me dicit dñs: Quod & in eccleſia & unoquoq; credentiũ accipere
poſſumus: Siqdem anteꝗ domus dei in nobis fundamẽta iaciãtur: & ediſcemur templũ dei: & au
diamus ab apoſtolo: Vos eſtis tẽplum dei & ſpiritus ſanctus habitat in uobis: Quicquid boni ope-/
ris hẽre uideamur: ſiue rationales ꝗ appellantur hoĩes:ſiue ſimplices ꝗq iumẽta dicuntur. Hoĩes iu
menta ingꝗt ſaluos facies dñe: mercedẽ nõ habeat apud deũ. & ſint in nobis bella atq; diſcordiæ. &
ubiq; tribulatio & ſine pace chriſti. quã ad patrẽ uadens apoſtolis dereliquit. iĩpleatur in nobis dñi
ſententia. Inimici hoĩs domeſtici eius. Omnis enim frater ſupplantatione ſupplantat. & oĩs ami⸗
cus fraudulenter incedit. uertatem nõ loꝗtur didicit lingua eoꝶ loq mendaci um. Quod ſi cõuer
timur ad xp̃m. & templũ eius efficiamur. Statim audiamus apoſtolum proclamãtem. Vnuſquiſq;
accipiet propriam mercedem iuxta opus ſuum. .
CNunc aũt non iuxta dies pꝛioꝛes ego faciã religis populi huius:dicit dũs exercituũ:ſed ſemẽ
pacis erit:vinea dabit fructum ſuuʒ:⁊ terra dabit germen ſuum:⁊ celi dabunt roꝛẽ ſuum:⁊ poſſi
R M SJ t iiii

Miero. liber Secundus

S
=
= —
S=

CNHac poſt edificationẽ templi futura ꝓmittit: ut ſicut erãt in cũctis gentibus in maledictionẽ & in
ſibilũ & ĩ exẽplum domus iuda & domus Iſrael:Duæ uidelicet & decẽ tribus: ſic cũ ſaluatæ fuerint
& reuerſæ in iudæã ſint omniũ benedictio: Nolite inquit timere aduerſarios rebellantes: Confidite
uera eẽ quæ p me dominus pollicetur: cõfortentur manus ueſtræ implete opa quæ cœpiſtis: cã con
fortationis domini ꝓmiſſio ẽ. Hæc.n.dicit dñs oĩpotens:cui nihil impoſſibile eſt: qui põt quæ pro
mittit ĩplere. Sicut excogitaui ut affligerẽ uos.& captiuitati traderẽ. Quia me patres ueſtri ad iracũ
ð diam prouocarunt

2 un
dere faciam reliquias populi huius vniuerſa hec. LXxX .“ “ hen
CEt nunc non ĩuxta dies pꝛioꝛes ego faciam reliquiis populi huius dicit dominus omnipotẽs: e
ſed pacem monſtrabo: Ainea dabit fructum ſuum: ⁊ terra dabit germina ſua:⁊ celum dabit ro nlu⸗
rem ſuum:⁊ poſſidere faciam reliquias populi mei hec ommia. . . . ““
CPriuſq domus dei fundamenta iacerentur: & edificaretur templũ: merces hoĩum nõ erat: nec mer e
ces iumentoꝶ: nec prætribulatione & an guſtia pax introeuntibus & exeuntibus: & oẽs hoĩes inter .
ſe hoſtili odio diſſidebãt: Nunc ãt qa iam domus dñi fundamenta iacta ſunt & tẽplum edificatum nir
eſt: Nequaqꝗᷓ faciam ut prius fſeceram iis ꝗ de captiuitate babylonia ſunt reuerſi: Se erit ubiq; pax & 1
audiũ: Et ariditatẽ ac famẽ priſtini tpis futura habundantia cõpenſabit. Vinea enim dabit fructũ nn
Kumn & torcularia oĩa cõplebuntur: Terra lætis ſegetibus ueſtietur: & irrigantibꝰ pluuiis ac rore no he
cturno oĩa pullulabũt: Vniuerſa ꝗᷓ dixi faciã populi mei reliqas poſſidere: Quia fundamenta domꝰ2 in
iacta ſunt:& templũ extructũ eſt. Hæc eadem & Aggeus propheta eodẽ tpe loquitur: Qui ſupra di/ Ag. 2.c.
xerat:Percuſſi uos uento urente & aurigine & grandine oĩa opera manuũ ueſtraꝶ poſtꝗᷓ fundamẽ 1
ta ſunt iacta: Ponite inꝗt in corda ueſtra ex die iſta & in futurum a die uiceſimo quarto noni mẽſis: eg
a die quo fundamẽta iacta ſunt tẽpli: ponite ſup cor ueſtrum: Nunꝗqd iam ſemen ĩ germine ẽ: & ad ho
nhuc uinea & ficus & malogranatũ & lignũ oliuæ nõ floruit: Ex die iſta benedicã: & rurſum moue cl
bo cælum pariter & terram: Dicamus & aliter: Cœptam ſuper eccleſia explanatiõem ſequentes pri N
uſqᷓ fidem xpi quis recipiat: & in eo ſpiritus ſancti fundamenta iaciantur: Nullus audire poterit: eſt 5
merces operi tuo: Siue ille iudæus ſit: ſiue hereticus: ſiue gentilis: qcꝗd boni operis fecerit: niſi in no min
mine chriſti fecerit: mercedem ſui boni operis nõ habebit. Videmus hereticorum uirgines: philo/ r5
ſophorum rigorem: iudæorum in eſcarum uarietate obſeruantiam:Et tamen dicimus iuxta aggeũ tn
4 cõmedant & non ſacientur: bibant & nõ inebrientur: operiãtur & nõ calefiant: & qui mercedes lale 0
congregat mittat eas in pertuſum ſacculum:Poſtꝗᷓ uero fidem receperint: & illi & hi qui in eccleſia ſn
fuerant peccatores & pro magnitudine delictoꝶ captiuitati huius mũdi traditi & babylonio igne hol
combuſti audierint dĩũm prædicantem: Spũs dñi ſuper me: pp qc; unxit me: euangelizare paupe- in
ribus miſit me: prædicare captiuis remiſſionem: & cecis ut uideant: ſanare eos ꝗ contrito ſunt corde ſo
& cõpletum fuerit in eis illud quod per Amos dicitur: Conuertam populi mei Iſrael ciptiuitatẽ: & ð
ediſicabunt ciuitates diſſipatas: & plantabo eos: Tunc & in diebus illis orietur iuſtitia & multitudo in
pacis: Vinea dabit fructum ſuum quæ dicit in euangelio Ego ſum uitis. uos rami: Omnem ramum e
qui manet in me mundat pater ut maiores fructus afferat: Cũq; mundati fuerint rami eiusadeſt fla C
gella & propagines: & gẽmantibus oculis ſpem futurorum cœperint fructum pollicere: Vt implea 1
tur illud qd ſcriptum eſt. Vineæ florentes dederunt odorem: Tunc pẽdentes botros colorabit ſol
juſtitiæ ut miſſi in torcularia octaui & octogeſimi tertii pſalmi: ꝗ pro torcularibus inſcribuntur do W
mini calcentur pede: qui aſcendũt de boſor: & fundant uinũ qqł lætificat cor hominis: Terra quoq;
dabit germen ſuum: non arida & petroſa & plena ſentium: ſed terra bona centeſimum & ſexageſi-
mum fructum: ut qui ſeminauerint in lachrymis in gaudio metant: Sed & cæli dabunt rorem ſuũ:
De quibus in octauo decimo pſalmo ſcriptũ ẽ: Cæli enarrãt gloriã dei & opa manuũ eius anunti/
at firmamentũ:De hiis cælis in deuteronomii cãtico dicitur: Lætamini cæli cũ eo.i. cũ domino ſal- n
uatore:quos pᷣſciuit & pᷣdeſtinauit cõformes fieri Imaginis filii ſui. Qui loꝗtur cum moyſe:Expe// Deu. 32.a.
ctetur ut pluuia eloquiũ meũ: & deſcendãt ut ros uerba mea. Reſurgent. n. qui erãt peccatis mortui
& ſuſcitabũtur ꝗ iacebant in ſepulchris dealbatis:ꝗᷓ plena ſunt oſſibus mortuoꝶ: & lætabuntur qui
morantur in terra: Et quæ ſit cauſa lætitiæ ſequens ſermo demõſtrat. Ros enim qui a te eſt: ſanitas E n
eoꝶ eſt: Et hæc omnia pacem uidelicet & uinearum fructũ & terrarũ habundantiã quæ cæloꝑꝶ ro/
re ſuccreuit poſſidebũt reliquiæ populi. De quibus Eſaias loquitur: Niſi dominus ſabbaoth reliqui Eſa. i.c.
ſet nobis ſemen ſicut ſodoma eſſemus & ſicut gomorra ſimiles fuiſſemus: Reliquiæ enim ſcdm ele lie i
ctionem gratiæ ſaluæ factæ ſunt: non ex beribis alioquin non eſſet gratia. . d n
CEt erit ſicut eratis maledictio in gentibus domus iuda ⁊ domus iſrael:ſic ſaluabo vos ⁊ eri 1
tis bñdictio: Nolite timere:Cõfoꝛtentur manus ueſtre:qꝛ hec dicit dñs exercituũ:Sicut cogita 1
ui vt affligerẽ vos cũ ad iracũdiã ꝓuocaſſent me patres vꝛi dicit dũs:⁊ nõ ſũ miſertus:ſic con-
uerſus cogitaui ĩ diebus iſtis vt benefaciã domui iuda ⁊ hieruſalẽ:nolite timere. LCxxX.
CEt erit ſicut eratis in maledictione inter gentes domus iuda ⁊ domus iſrael:ſic ſaluabo vos
7 eritis i bñũdictione:cõſidite ⁊ cõfoꝛtamini ĩ coꝛdibꝰ vꝛis:qꝛ hec dicit dũs oĩpotẽs:Sicut cogita
ui vt affligerẽ vos in eo qð me ad iracũdiã ꝓuocaſſẽt patres vr̃i dicit dũs oĩpotẽs:⁊ nõ me peni lnid
tuit:ſic paratus ſum ⁊ cogitaui in diebus iſtis:vt benefaciã hieruſalem ⁊ domui iuda:confſidite.

U 4

Per
ttl
nch
el⸗
1
mii⸗
ſi⸗
/Deus
mi
un
tas
/
gui
le

en⸗
,

ſos
1
4

Gen.il&.c.

Lu. q. c.

Amos.3.b
Mac.õõ.c.

Super Zzachariam.oc.viii.

cham prouocarunt: & non ſum miſertus: Quod. Ilxx. tranſtulerunt o% ρTανννοα hoc eſt nõ me
pnituit: quod hebraice ſcribitur ulonaathi. Nõ ſum autem miſertus: ut uos captiuitate corrigerẽ:
& per oĩa tormenta & flagella erudirem: Sic nunc in præſenti tempore cogitaui ut benefaciam hie
ruſalem & domui iuda: Et notandum quod quando iraſcitur maledictio ſunt in gentibus: domus
juda & domus Iſrael:ideſt omnes duodecim tribus ꝗ captiuitati traditæ ſunt. Poſtꝗᷓ autẽ cogitauit
ut benefaciat non facit iudæ & Iſrael.i.duabus & decem tribubus in hieruſalem uidelicet & ſama/
ria: Oollæ & olibæ: Sed relicto Iſrael in captiuitate benefaciat hieruſalem: & domui iuda: & iungit
in fine:nolite timere: Siue confſidite: eo ſenſu quem ſupra expoſuimus: Super eccleſia autem & ſuper
