CImpat gẽtibꝰ de ꝗbꝰſupra dixerat pcuſſit eos leo de ſilua lupus uaſtauit eos: & pardus in ciuitati/
bus eoꝑ:ut aſcendãt muros hieruſalẽ ſiue ppugnacula:& diſſipẽt eã:cõſumationẽ autẽ nõ faciãt ut
ſaluẽtur reliquiæ: & ſit ꝗ annuntiet in gentibꝰ gloriã dei ſeueritatiq; miſcet clem ẽtiã. Quodq; ĩtulit
aufferte ꝓpagines eius ſiue ſubſtẽtacula: omnia tolli auxilia iubet:quæ ſuo uicio pdidit: eo ꝙ præua
ricata ſit in dĩm domus yſrael:& domus iuda decẽ tribus & duas ſigniticãs. Audiat hoc eccleſia ꝗq;
cito muri & ꝓpugnacula diſſipantur eoꝶ: q nõ hñt fidẽ in dio: & nõ præuaricẽtur eũ: ſed tñ non ſi
at conſumatio propter clementiam iudicis & non propter merita delinquentium.
CNegauerũt dñʒ ⁊ dixerũt ñ c ipſe:ſiue ñ ſũt hec nec ſupueniet ſup nos malũ:gladiũ⁊ famẽ nõ
videbimus. NPꝛophete fuerũt in uẽtũ ⁊ rũſuʒ ſiue ſermo nõ fuit in eis.Hec ergo eueniẽt illis.
CQuia negauerũt dñm ſiue mẽtiti ſũt dño & dixerũt:nõ ẽ ipſe cuiꝰiuditio fiẽt oĩa led fortuitu hæc
oĩa acciderũt:neq; eueniẽt q̃ nobis ꝓphetaꝑ uoces minãtur: nec uidebimꝰ gladiũ nec famẽ ſuſti⸗-
nebimꝰ obſidiõis: &ᷓ ꝗcꝗd locuti ſunt ꝓphetæ in uẽtũ locuti ſũt: & irrita oĩa trãſierũt nec habuerũt

mſũ: hoc ẽ oraculũ ſiue ſermo dei ñ fuit ĩ eis.i.ſubſtinebũt qᷓ ſeqᷓns ſermo dſcribit. audiat hoc eccle

ſia negligẽs & pꝓuidẽtiã dei refutãs: ꝙ & gladiũ & famẽ ſubſtineat: niſi futura crediderit qᷓ dicũtur:
CBec dicit dominus deus exercituum quia locuti eſtis verbuʒ iſtud ecce ego do verba mea in
oꝛe tuo in ignem ⁊ populum iſtum in ligna ⁊ deuoꝛabit cos.. H
CDixiſtis ꝓphetæ fuerũt locuti ĩ uentũ: nec uẽtura ſũt ꝗᷓ minãt᷑ ppea o ꝓpheta do uerba mea ĩ ore
tuo ꝗᷓ ignis habeãt ptãtẽ: & populũ iſtũ ĩ ligna cõuertã ut ſermõe tuo & ꝓpphetia ĩcredibili cõcrem̃
tur: ſic deꝰignis cõſumẽs dr̃ ut cõſũat ĩ nobis ſi ſup füdam̃tũ xpᷣi ædificauerimꝰligna fœnũ ſtipulã
CEcce ego adducã ſuꝑ vos gẽtẽ de lõgiquo domꝰiſrł dicit dñs gẽtẽ robuſtã gẽtẽ antiquã gẽtẽ
cuius ignoꝛabis linguã nec intelliges quid loquatur. haretra eius quaſi ſepulchrũ patẽs vni
Verſi foꝛtes ⁊ comedet ſegetes tuas ⁊ panẽ tuũ deuoꝛabit filios tuos ⁊ filias tuas comedet gre/
gem tuũ ⁊ armẽta tua comedet:uineã tuã ⁊ ficũ tuã comedet:vꝛbes munitas tuas in quibus fi⸗
duciam habes gladio:veꝝ tamen in diebus illis ait dominus non faciam vos in conſumationẽ.
CNequaꝗ multo poſt tpe nec ut falſo creditis ꝓphetæ uobis loquẽtur in uẽtũ: ſed iã nüc adducã ſu
Pp uos gẽtẽ babylonioꝶ q̃ ueniet de lõginquo:gẽtẽ robuſtãp quo in hebræo ſcriptů. gentem
antiquã cuiꝰquondã dnatus nẽbroth gigas. Cuius ignorabis linguã: ſiue ut i hebræo ſcniptũ eſt
nec itelliges ꝗd loꝗᷣtur. Eſt enĩ maloꝶ ſolatiũ ſi illos habeas hoſtes quos poſſis rogare & ꝗ tuas ĩtel
ligãt præces. Quodqʒ ſeqtur pharetra eius quaſi ſepulchrũ patens & in. lxx. æditiõe nõ dicitur baby
loniã ſignificat armaturã. Nec dubiũ ꝗn regnũ aſſiriorũ babilõioꝶ medoꝶ atq; pſarũ ſagittãdi pi/
tiſſimũ ſit. Simulq; deſcribit uaſtitatẽ terræ iudæ ĩterfectõemq; multorũ: abactionẽ pecorũ: ſubuer
ſiõẽ urbiũ atq; murorũ ꝙ gladio hoſtili cũcta capiãtur. & tñ ĩ tãtis malis nõ eos pdidit uſq; ad ĩter
nitionẽ ſed reliqꝗas ſaluas faciat illorũ ꝗ ĩ babilone ducti ſũt. dimiſſiq; ad agriculturam terræ iudæ.
uel eorum qui poſt perſequutionis ardorem uel fuga uel confeſſione fidem domini ſeruauerunt.
CQAuodc ſi dixeritis quare fecit nobis dominus deus noſter hec omnia:dices ad eos ſicut reli/
quiſtis me ⁊ ſerniſtis deo alieno vel dijs alienis in terra veſtra ſic ſeruietis aliẽis in terra ñ vẽa.
CGrãdis ſtultitia neſcire cur paſſi ſint cũ tãta peccauerint:breuiſq; ad ambigẽtes rũſio ſicut ſeruiui
ſtis deo alieno.i. baal uel diis alienis cũctaꝶ gẽtiũ ĩ terra iuda.ſic ſewietis diis aliẽ̃is ĩ terra nõ ueſtra

haud dubiũ ꝗn babylõis atq; caldeæ ſi.n. uos pegrina religio delectat ꝗd ẽ lõgĩquũ errorẽ ſuſcipe?
Habitate cũ talibus: ĩmo ſeruite his quoꝶ deos colitis. Poteſt hoc & ſuper hæreticis accipi de ꝗbus
ſcriptum eſt. Ex nobis exierũt: ſed nõ fuerũt ex nobis. Si enim fuiſſent ex nobis manſiſſent utiq; no
biſcum: ꝙ proiciat de eccleſia hæreticos dominus qui multo tpe ſub nomine eius mendatioꝶ ſuo
rũ ſimulachra uenerati ſunt ut foris colãt quod intus prius uenerabãtur & palleæ ſeparẽtur a tritico
77 ExXPLICIT LIBER PRIMVS INCIPIT PROLOGVS LI
ee BRI SECVNDI IN HIEREMIAM PROPHETAM.
ABII Ecudü frater Euſebi in hieremiã libg celeri ſermone dictamus auer/
tẽtes parup aures ne audiamus iudiciũ ſanguinis &interfectoꝶ aĩas de
AANSEE&AK&ploremus: q opinione ui rtutũ quotidie corruũt ĩ ſupbiã:& deo ſe ſimi
Ies arbitrãtur: ut æqualitatẽ quâ ĩpia arrianoꝶ hereſis in filio negat cũ-
cdtis hoĩbus tribuãt: & ponãt in cælũ os ſuũ: & nihil futuræ ſanctoꝶ bea
titudini amplius derelinquãt. Quoꝶ furori reſpõdimus ut potuimus:
& ſi dñs uitã dederit plenius reſpõſari ſumus. Nũc cæpta carpẽda ẽ uia
& dictãdi cõmẽtarioli nec nimia longitudine extẽdẽtes opus nec im/
moderata breuitate aufferẽtes intelligentiã: quoꝑꝶ alterum onerat ſen
ſus legentium alterum præpedit ſtudioſorum deſiderium.
EXPLICIT PROLOGVS INCIPIT LBER SECVNDVS.
Nnuntiate hoc domui Jacob ⁊ auditum facitè in iuda dicentes audi popule qui non
pabes coꝛ:qui habentes oculos nõ videtis:⁊ aurem ⁊ non auditis.
NCMultis modis peccãtes retrahit ad ſalutẽ: & ſtultũ uocat populũ ꝗ ſapiẽtiæ reliꝗt aucto
ERMré: cõpatq; eos ſimulachris de ꝗbus ſcriptũ ẽ. Oculos hẽnt & nõ uidẽt:aures hñt & nõ au/
diunt. Similes illis fiãt ꝗ faciut ea & oẽs ꝗ cõſidut ĩ eis. Proprie aũt ad iudam loquitur: & ad domũ
iacob iſrael enim multo iam tempore in aſſyriis epulabitur: ſimulq; dat intelligentiam q; etiã abſq;
præcepto naturali ſenſu debeamus intelligere quæ recta ſunt.
e ergo non timebitis ait dominus:⁊ a facie mea nõ dolebitis qui poſui arenam terminuz
mari pꝛeceptũ ſempiternum qnod non pꝛeteribit.Et cõmouebuntur nõ poterunt ſiue turba-/
bitur ⁊ nõ poterit:⁊ intumeſcẽt ſiue ſonabũt fluctus eius ⁊ ñ tranſibũt illud. NPopulo huic fem̃
coꝛ icredulũ ⁊ exaſpãs:⁊ receſſerũt ⁊ abierũt ⁊ ñ dixerũt ĩ coꝛde ſuo.ſetuamus duz deũ no ⸗/
ſtrũ ꝗ dat nobis plnuiã tpaneã ⁊ ſerotinã in tꝑe ſuo plenitudinẽ annue meſſis cuſtodictẽ nobis.
CNarrat bñficia ut ĩgratos arguat. Me ĩqt nõ timehitis ꝗ tãta uobis p̃ſtiti? Nõ dilectionẽ deſidero
pfectoꝶ ſed timorẽ incipiẽtiũ: ꝗ poſui arenã terminũ mari: ꝗ nõ potẽs elemẽtũ & uniuerſos gurgi
tũ moles meo pᷣcepto & littoribus refrenaui: iuxta illud qd ſcriptũ ẽ pᷣcepta poſuit & nõ pᷣreribit.au
diũt me & ſentiuũt quæ ſenſum nõ hñt audiẽdi: & populus quòdã meus ſuo uitio ſtultus effectꝰ? nõ
ſolũ cõtẽnit ſed & dulcẽ exaſpat deũ. Receſſerũt ait a me & mihi terga uerterũt & concito abierũt
radu: nec tacita eos retraxit cõſciẽtia ut dicerẽt in cordibus ſuis. Mætuamꝰ eũ ꝗ dat nobis pluuiã
tẽporaneã & ſerotinã: p quæ oĩa onñdit bonã plenitudinẽ ãnuæ meſſis ꝓ quo aqla prima æditio: &
ſymachꝰ ebdomadas interptati ſũt. In hebræo eni ſcriptũ ẽ ſabbaoth: qd ꝓ ambiguutate uerbi &ſe
ptiĩanas ſignificat & plenitudinẽ. Notãdũ ꝙ de heræticis dicat ꝗ noſtris tm̃ ĩſidiari conatur & dicũt.
¶ CT Iniquitates noſtre declinauerunt hec ⁊ pꝛohibuerunt bonum a nobis peccata noſtra.
CErgo & ſi qñ mare trãſcẽdit terminos ſuos & pluuia retrahitur nequaquà abreuiata ẽ manus dñi
ut iſta nõ faciat: ſed peccata ueſtra hoc ad nos ueniẽtia declinarũt ut ad alios pgerẽt ꝗ nõ peccaue/
rũt: & ꝓhibuerũt inqt iã ueniẽs ad nos bonũ: iuxta illud qd ſecũdũ litterã ſcriptũ ẽ. Mãdabo nubi/
bus ne pluãt ſup eã ĩbrẽ.Poſſumus aũt imbrẽ tẽporaneũ & ſerotinũ legẽ accipere & euãgeliũ & di
uerſas uocatões a pria hora uſq; ad undecimã ĩ ꝗbꝰ opariis uineæ unũ eternæ uitæ pᷣmiũ policetur.
CAuia inuenti ſunt in populo meo impij inſidiantes quaſi aucupes laqueos ponentes:⁊ pedi/-
cas ad capiendos viros:ſicut decipula plena auibus ſic domus eoꝛum plene dolis.
¶ Cur declinaret ab eis imber tpaneus & ſerotinus & bona oĩa nõ uenirẽt cauſæ ſubiiciũtur ꝗa in/
uẽti ſunt ĩ populo eius ĩpii. Nõ dixit iniquos & peccatores ut noua uult hæreſis: ſed impii. impietas
aperte negat deũ: iniqtas atq; peccatũ ſi cõfteatur errorẽ facile ad miſericordiã flectit eũ. Quodq;
nos diximus inſidiantes quaſi aucupes & in. lxx. nõ habetur. Aquila & ſymmachus trãſtulerũt uer-
bũ quaſi rete aucupis: ꝙ ẽt ꝗ bonus inter eos uidetur & rectus inſtar aucupis tẽdat inſidias dũ
inuicẽ ſe uenantur ad mortem & alioꝶ dãnis atq; diſpendiis ſuas implent domos: ut ipleatur phi
loſopho illa ſententia. Omnis diues aut iniquus aut hæres iniqui. Atq;ʒ uter ab his tantũ fiãt qui
uidẽtur foris eſſe & quos dominus iudicat & nõ noſtris cõuẽticulis impleantur quos poſſidet ra/
dix oĩum maloꝶ auaritia: ita ut uenientiũ ad nos nõ ora cõtemplemur ſed manus.
CIgeo magniſicati ſunt ⁊ ditati:incraſſati ſunt ⁊ impinguati:⁊ pꝛeterierũt ſermones meos peſ/
ſime:canſam iudicii non indicauerunt cauſam ſiue.iudicium pupꝑilli nõ dixerunt iudicium pau
perum ſiue vidue non iudicauerunt:MNunquid ſuper his non viſitabo dicit dominus:aut ſuper
gentem huinſcemodi non vlciſcetur anima mea.
CSi uoluero

i
ne
Nlo
ii
ll
Wun
ine⸗
Wbiri
nch⸗
nie
Owin
icheni
hecim
rent ſe

4

i non

gtande
nöan/
ldomi
iäabig

mino;
nutbe,
li ſeñ
deüno⸗
nobis⸗
dender⸗
s
tenbi
eii
zinod
netide
Ach⸗

nus diͦ
eccaue
0 nub⸗
liüad
Olicen.

peh

16
inpeen

Super Mieremiam.

CSi uoluero annuntiare per ſingula quæ in. xx. editione prætermiſſa ſunt lungum fiet. Quia ten-
dunt ait inſidias & aliorum nuditate lætantur: ideo magnificati ſunt & ditati ꝗa ſuperiora fecerũt
incraſſii ſunt & impinguati iuxta illud quod ſcriptum eſt. incraſſatus & im pin guatus eſt & tecalci
trauit dillectus: & prætenierunt ſermones meos quia diuitiarum cõſcientia illud dixerùt de euãge-
lio: anima hẽs multa bona poſita in annos multos requieſce comede: bibe: epulare. Præterierũt at
in malũ ſui:cunctoſq; homines deſpicientes nõ poſuerunt dei iudiciũ ante oculos ſuos pupillũ &
pauperẽ cõtẽpſerunt.PiO quo.Ixx.dixerunt uiduas: quod in hæbraico nõ habetur
quippe proprie pauperes non uiduas ſonat. Quod autem ſequitur. Nunquid ſuper his non niſita
bo dicit dominus: aut ſuper gentem huiuſcemodi non ulciſcetur anima mea iam ſupra diſertũ eſt.
CStupoꝛ ⁊ mirabilia facta ſunt in terra:pꝛophete pꝛophetabãt mẽdatiũ:ſiue iniqua:⁊ ſacerdo
tes applaudebãt mamb ſuis:⁊ populꝰmeꝰdilexit talia:gꝗd ergo facietis i nouiſſimo ſiue pꝰhec.
CSupra dixerat ibo ad optimates loquar eis forſitan ipñ cognouerunt nomẽ domini: & ecce hi
magis pariter confregerunt iugum: ruperunt uincula: nunc deſcribitur qui ſint optimates prophe/
te uidelicet & ſacerdotes quo& alii futura prædicant alii ex lege facienda decernunt. Et ecce inquit
illis mendatium prophetantibus ſacerdotes manibus applauſerunt: & ut oſtendatur nec populus
eẽ ſine culpa:ꝗ a talibus abducatur: ſcriptũ eſt: & populus meus dilexit talia quondã meus & poſtqᷓ
dillexit: meus eẽ deſinit. Quid igitur faciẽt cũ nouiſſimũ iudicii tps aduenerit ſiue captiuitatis ne/
ceſſitas. uñ ſtupor & mirabilia ſũt ꝙ nec ĩ pricipibꝰnec ĩ populo ĩuentꝰ ẽ ꝗ recta ſentiret. CA. VI.
Onfoꝛtamini ſilii beniamin in medio hieruſalẽ ⁊ in thecna clãgite bucina ⁊ ſuꝑ betha
carẽ leuate ſignũ ſiue uexillũ qꝛ malũ viſum ẽ ab aquilone ⁊ contritio magna.
CNHieruſalẽ in tribu beniamin ſitam nullus ignorat:thecuã quoq; uiculũ eſſe in monte
Eſitů & duodecim millibus ab hieroſolymis ſeparatũ quottidie oculis cernimus. inter hos
alius uicus eſt qui lingua ſira & hæbraica bethacarma noĩatur & ipſe in monte poſitus: quod ergo
dicit hoc eſt quia ab aquilone iamiãq; uenturus eſt nabuchodonoſor & iĩminet uicina captiuitas:O
habitatores hieruſalẽ arma corripite & in thecua bucina cõcrepate & in bethecarẽ leuate uexillum
ait ut cõtra hoſtes ualeatis reſiſtere. Beniamin ĩterprætatur filius dexteræ: thecua tuba: bethecarẽ uil
la uineæ. Hæc oĩa reſeramꝰad eccleſiã ut ſi deliqrit & pſecutionis ĩpet fuerit ſe pparet ad reſiſtẽdũ.
CSpetioſe ⁊ delicate aſſimulaui filiã ſyon:ad eã veniẽt paſtoꝛes ⁊ greges eoꝝ ſixerunt in ea tẽ/
toꝛia in circuitu paſcent vnuſquiſqʒ eos qui ſub manu ſua ſunt. Sanctincate ſuper eam bellum

conſurgite ⁊ aſcendamus in meridiem.
CDeſcnibitur pulchritudo hieruſalẽ quæ eſt ipſa ſyon. Syon enim ſpeculatio interprætatur: & ſpe-
tioſæ mulieri cõparatur: & quòõ ad illam amatores ſic ad iſtã paſtotes cõuenire dicuntur. Satiſq; el
leganter ĩ hebræo uerbũ quod ꝗᷓtuor litteris ſcribitur. res. aim. iot. mem. ſi legatur. neim amatores. ſi
noim.paſtores ſigniſicat uel iuxta methaphorã pulchræ mulieris amatores. uel iuxta euerſione; ur
bis paſtores intelligãtur: quoꝑ alii ſcorrum poluere feſtinant: alii obſidere && ſubuertere ciuitarem.
In paſtoribus & gregibus eoꝶ principes ſentiamus: &eercitus caldæogꝶ.ſigent auũt tẽtoria ſua ĩ ob
ſidione urbis in circuitu: & paſcet unuſquiſqʒ eos ꝗ ſub manu ſua ſunt: ſuas uidelicet turmas & nu-
meros: ꝗ principes ſiue paſtores dicẽt gregibus ſuis. Sãctificate ſup hieruſalẽ bellũ:domini enĩ im/
perium eſt. Conſurgite & aſcendamus in meridie non per noctem: & non per inſidias: ſed plena lu
ce pugnemus nullus enim nobis poteſt reſiſtere. ”Md
Abe nobis quia declinauit dies:quia longioꝛes facte ſunt vmbꝛe veſperi.Surgite ⁊ aſcẽda/
mus in nocte ⁊ diſſipemus domus eius.

WIIli dicunt ſurgite & aſcendamus in meridie & clara luce pugnemus:iſti rũdent uhæ nobis quia

longiores factæ ſunt umbræ ueſperi ſecũdũ illud uirgilianũ: & iã ſũma procul uillaꝑ culmina fu

mant. Maioreſq; cadunt altis de montibus umbræ. Et eſt ſenſus: ſi per diem hæc patimur quid pa-
tiemur in nocte. rurſum qui ſupra dixerant ſanctificate ſuper ea bellũ atq; conſurgite: nunc ipſi ie ꝓ

uocäãt ad bellandum dicẽtes ſurgite & aſcendamus in nocte ut ſciant aduerſarii non tẽporis uicto-

riam eſſe ſed uirium: & diſſipemus domos quæ fruſtra murorum firmitate uallantur.
CQꝛ hec dicit dñs exercituũ.Cedite lignũ eius ⁊ effũdite ſiue ꝓpoꝛtate circa hieruſalẽ aggerẽ
CIdcirco inquit de uictoria ſecuri ſumus quia præceptum domini eſt impantis caldæis li gna iucci
dite & futuris munitionibus aggerem comportate: per quæ oſtenditur antequã ueniat corona nõ
ſtatim urbem eſſe capiendam: ſed longa obſidione ut poſtea legimus.

CHec eſt cinitas viſitationis omnis calumnia in medio eius ſicut frigidam facit ciſterna ? la-

cus aquam ſuam ſic frigidam fecit malitiam ſuaz. Mä
CPræcepit dominus ut arbores ſuccidantur: & ut fundantur per circuitum aggeres: quia tẽpus ui-
ſitationis eius aduenerit: ut recipiant ꝓ peccatis ſuis quoꝶ maximum eſt. & ĩnocẽteʒ op/
primat p calũniã. Quomodo ergo ciſterna uel lacus frigidã facit aquã ſuam ſic ĩ medio hieruſalẽ
malitia quæ in ea eſt oẽm calorẽ perdidit uitæ. Et hoc notandũ ꝙ ſancto ſpiritu feruentes appellẽ
ur mala aũt frigida ſint: unde c illud ſcriptũ eſt ꝙ in nouiſſimis Niedus qnñ multiplicata fuerit ini/
Auitas refrigeſcet caritas multoꝶ: quod puto & illud ſonare:aſſimilatus ſum deſcẽdẽtibus in lacũ

Liber.ii.c.vi.

Hoc autem latinus lector intelligat ut ſemel dixiſſe ſufficiat lacum non ſtagnum ſonare:iuxta græ
cos:uel ciſternam quæ ſermone ſyro & in hæbraico. .appellatur: in præſenti aũt loco pro la-
cu quem omnes ſimiliter tranſtulerunt in hæbraico hoc dicitur.
CIniquitas ⁊ vaſtitas audietur in ea coꝛam me ſemper inſirmitas ⁊ pla G. Erudire hieruſalẽ
né foꝛte recedat anima mea a te:ne ſorte ponam te deſertam terram inhabitabilem. LxXx.
CImpietas ⁊ miſeria audietur mea contra faciem eius per oẽm doloꝛem:⁊ flagellũm erudire
Pieruſalem ne foꝛte recedat anima mea a te:ne faciam te inuiam terram que non habitetur.
CPer hoc diſcimus ꝙ flagellat dominus omnem filium quem recipit: & idcirco plagis atq; tormẽ
tis eruditur hieruſalẽ ut corrigatur: & nõ recedat anima dei ab ea & redigatur ĩ ſolitudinẽ. Si quã
do igitur crebriv anguſtiis ſubiacemus recordemur in conſolationem noſttii iſtius uerſiculi. Per
omnem flagellum & dolorem erudiri hieruſalem.
CHec dicit dominus exercituum:vſq; ad racemũ colligent quaſi in vinea reliquias iſrael.con
uerte manum tuam quaſi vindemiatoꝛ ad carthalum. LXxX.
CBec dicit dominus virtutum:racemate racemate quaſi in vinea reliquias vyſrael. Renertimi
ni quaſi vindemiatoꝛ in chartalum ſuum. ðèð =ðW

CAlii in bonam partẽ alii in malã hæc dicta ſuſcipiunt. In bonam partẽ cum uaſtata fuerit hieru-

ſalem reliquiæ ſaluæ fiant. In malaʒ ſicine unus quidẽ racemus & paruus botrus remaneat ĩ uinea

do ille racemus ad torcular:ſic tu captiuos pertrahas in babylonem.

„ —₰

Cui loquar:⁊ quẽ cõteſtaboꝛ vt audiar.Ecce incircũciſe aures eoꝛum ⁊ audir e non poſſunt.

CNõ poſſunt audire quia aures circuncidere noluerunt: nec tamen uacat impoſſibilitas ſupplitio:
quæ de contemptu & inſfidelitate deſcendit. Si quis ergo dei uerba nõ ſuſcipit nec habet præcepto
rum eius intelligentiam incircunciſus auribus eſt. Simulq; notandũ ꝙ incircũciſio tribus geneni-
bus in ſcripturis appellatur: in præputio: in corde: & in auribus. Vñ dicit dominus qui habet aures
audiendi audiat. Voluntate ergo noſtra uerbũ dei nõ ſuſcipimus: & idcirco fit nobis ĩ opprobriuʒ:
ut quod datum ſuerat nobis ad ſalutem noſtro uitio uertatur in pœnam.
CAdcirco furoꝛe domini plenus ſum:laboꝛaui ſubſtinens. LXX.
CEt furoꝛem meum impleui:⁊ ſubſtinui ⁊ non conſumpſi eum.

ℳ—

CIuxta hæbraicum ex perſona prophetæ dicitur: ꝙ uenientẽ irã dei aure proſpiciat & plenus ſit fu/

roris domini: & iracundiæ & uitra ſubſtinere non poſſit: nec pro peccatoribus audeat dominũ de

præcari. Iuxta. xx. aut nouus ſenſus ponitur. ꝙ ipſe dñs loquatur & dicat furorẽ meũ cõpleui feri

endo populum peccatorem: & tamen retinuerit illum & nõ totum effuderit: ut reliquiæ ſaluæ fit
quod mihi uidetur ſibi eẽ cõtrariũ. Si eniʒ cõpleuit furorẽ ſuum: quomõ ſubſtinuit ne cõpleret:
CEffunde ſuper paruulum foꝛis ⁊ ſuper concilium iuuenum ſimul:vir enim cum vxore capie
tur:ſenex cum pleno dierum:⁊ tranſibunt domus eoꝛum ad alteros agri ⁊ vxoꝛes pariter.
CVel propheta præcepit in ſpiritu uenienti caldæo ut effundat ſurorẽ domini ſuper paruulos: & ĩ
noxiæ quoq; nõ parcat ætati: uel certe narrat quid factuʒ ſit ſuper concilium iuuenum ſimul: qui ad

repugnandum arma corripuerant. Vir enim cum uxore capietur: dulciſſima inter ſe nomina pari-

ter ſentient captiuitatem ſenex cũ pleno dieꝶ. Ergo ſenectus nõ ẽ ultima ſed eoꝶ ꝗ pleni ſunt dieꝑ
quos nos ſermone appellamus depoſitos ſiue decrepitos. Seꝗtur & tranſibũt domus eoꝶ ad alterũ
captiuitatis malo agri & uxores ſimul & cõiunx ad hoſtes tranſeat & poſſeſſio quicquid iuxta litte
ram intelligi mus ſup hieruſalẽ: iuxta intelligẽtiã ſpiritualẽ refſeramus ad eccleſiã ſi offenderit deũ.
CAuia extendã manum meam ſuper babitantes terraz dicit dominus. A minoꝛe quippe vſqʒ
ad maioꝛem oẽs auaritie ſtudent:⁊ a pꝛopheta vſqʒ ad ſacerdotem cuncti faciunt dolum:⁊ cura
bant contritionem filie populi mei cum ignominia dicentes pax:pax:⁊ non erat paxx.
CQuod in hæbraico dicitur extendã manũ meã ſuper peccatores ſiue habitatores terræ: apud. Ixx.

ſemper eleuabo ſcribitur qui utrũqʒ percutiens eſt habitus: iuxta illud quod ſcriptũ eſt adhuc manꝰ
domini extenta. Habitatores autẽ terræ ſemper in uitio ſunt. Vnde & in apochalypſi frequẽtius di-
citur: uhæ habitatoribus terræ a minore uſq; ad maiorẽ oẽs ſtudent auaritiæ: ſecundũ illud apoſto
licũ.Radix oĩum maloꝶ eſt auaritia: & a propheta uſq; ad ſacerdotẽ cuncti faciunt dolum. Alii ꝓ/
phetando mendatium alii peruerſe interprætando legem dei. Dicit enim & in alio loco prophe-
ta. Querite legẽ a ſacerdotibus: & cum inquit tanta facerent: proſpera quæq; meo populo nuntia-
bant & quaſi curare cupiebant uulnus: & ignorantiam filiæ meæ dicentes: pax: pax: cũ pax omnino
non eſſet:hoc proprie de ſacerdotibus & doctoribus intelligendum eſt: qui diuitibus & eis quos
uident in honore maximo conſtitutos repromittunt proſpera: &clementem prædicant deum ma
gis illos ſupplitio & iracundia prouocantes.
CKzoõſfuſi ſunt qꝛ abhominationẽ fecerũt ꝗn potiꝰcõfuſiõe nõſunt ↄfuſi:⁊ erubeſcere neſcierũt.
C Præſſius hoc legendũ eſt iuxta hæbraicũ. Et cũ inquit tanta fecerint nunquid cõfuſi ſunt. nũquid
erubuerunt in ſceleribus ſuis? qn potius peccatum auxere cõtẽptu: & erubeſcere neſcierunt. Neſcie
rũt aũt hic poſuit ꝓ noluerũt: ſiue nimio cõtẽptu & uitio inoliti mali nec intelligere ꝗdẽ potuerũt.

CQuszãobꝛem

omnia colligantur & quodcũq; inueneris inſtar uindemiatoris in carthalum colligite: ut quomo

irhien
uluuden
quomo

Poſur
Upplito⸗
htetet
genen⸗
deraur
Probeng

uuſtt⸗
münde

ebneii
dher
e
n
mnonl

.

,Ai,
uhte
Muntit/
onnino
umm

fani⸗
niit

. /
ommeri

Super Mieremiam.

CQuamobꝛem cadent inter ruẽtes in tempoꝛe viſitationis ſue ⁊ coꝛꝛuent dicit dominus.
CQuoniã ait erubeſcere neſcierunt & nõ ſolum opus:ſed ne ſcientiã quidẽ habuere & ſenſum pœ
nitentiæ: propterea cadent qui prius ſtabant inter eos: ꝗ uitiis ſuis corruent: & cũ uiſitationis & pœ-
næ tẽpus eoꝑꝶ aduenerit cunctis ruentibus ſotiabutur. Grandis aut impietas nõ ſolũ nõ cauere ſed
nec intelligere uelle peccata: & nullam habere diſtantiam bonoꝶ malorũq; operum.
CBec dicit dominus:ſtate ſuper vias ⁊ videte:⁊ interrogate de ſemitis antiquis que ſit vis bo
na ⁊ ambulate in ea ⁊ inuenietis refrigerium ſiue puriſicationem animabus veſtris:⁊ dixerunt
non ambulabimus ſiue non ibimus:⁊ conſtitui ſuper vos ſpeculatoꝛes audite vocem tube in/
quit.Et dixerunt nõ audiemus:ideo aundite ſiue audient gentes ⁊ cognoſcetur congregatio ſi⸗
ue qui paſcitis gentes greges:aut iuxta ſvummachum:⁊ cognoſcite teſtimoniuʒ quod in eis eſt
quanta ego faciam eis audi terra ðSYUMUN l S
CEuangelica parabola ſi fuerit intellecta huius loci præbebit intelligentiã: in qua negotiator bonꝰ
oẽs uendere dicitur margaritas: ut de præcio eaꝶ emat prætioſiſſimã margaritã: ſellicer patriar
cas & prophetas ueniamus ad eũ qui dicit ego ſum uia. Standũ eſt igitur in prophetis & diligentii
ſime contẽplandũ: & interrogãdũ de ſemitis antiꝗs ſiue ſempiternis quæ multoꝶ ſanctorũ ſunt tri
tæ ueſtigiis: quæ ſignificantius græce appellantur. .Jquæ ſit uia bona in euangelio & ambulan
dũ in ea:quæ uia cũ inuenta fuerit præbet refrigeriũ: ſiue puriſicationẽ aĩabus credentiu: at illi ecõ-
trario reſponderunt nõ ambulabimus p uiã euangelii: proprie hoc propheta dicẽte de pfidia iudæ
orum ſtatimq; infertur. Et cõſtitui ſup uos ſpeculatores. Haud dubiũ quin apoſtoloꝶ indicetur co
tus: iuxta Ezechielẽ: filii hoĩs ſpeculatorẽ te dedi domui iſrael: & pᷣcepi ut audiretis uocẽ tubæ uel
mandata euangelii uel doctrinà apoſtoloꝶ: iuxta illud eſaiæ. In montẽ excelſum aſcende: qui euã/-
gelizas ſion exalta ſicut tuba uocẽ tuã: ꝗ annuntias hieruſalẽ. Qui dixerunt nõ audiemus & inuita
ti ad cænam noluerunt uenire propterea dicitur audite gentes quod ſecuti ſunt & apoſtoli: q lo
quuntur in licaonia uobis quidẽ oportebat primũ loꝗ uerbũ dei: ſed ꝗa repulliſtis illud & idignos
uos iudicaſtis æterna uita: ecce cõuertimur ad gentes. Et cognoſcetur cõgregatio neq;ꝗᷓ iudaica: ſed
oĩum nationũ: ſiue qui paſcitis greges epiſcopi & oĩs ordo eccleſiaſticus: uel cognoſcite teſtimoni/
um quod in eis eſt: teſtimoniũ enim dei fidele ſapientiã præſtans paruulis. Quibꝰ' ſeꝗtur & dus no
li timere grex puule ecce ego & pueri mei quos mihi dedit deus. Cognoſcite ergo quãta faciã po⸗
pulo nõ credenti: quodq; infertur audi terra: totus ordo ad audienduʒ uocatur ſicut & in puncipio
eſaiæ legimus. Audi cælũ & auribꝰpcipe terra: quæ. ſ. deus facturus ſit populo iudæorum.
CEcce ego adducam mala ſuper populum iſtum fructum cogitationuʒ ſine auerſionis eius:qʒ
verba mea non audierunt ⁊ legem meam pꝛoiecerunt. l
Mala appellat ſupplitia pœnaſqʒ pacientiũ: nõ ſuper gentes quæ uocãtut ad euãgelii ueritatem:
ſed ſuper populũ ꝗ reſpondit nõ audiemus: & recepturus eſt fructũ cogitationũ: ſiue auerlionis ſuæ
dicente dauid:labores manuum tuarum quia mãducabis: cauſaq; perſpicua quia uerba domini nõ
audierunt & legem eius abiecerunt. èU .
CAt quid mihi thus de ſaba affertis:⁊ calamũ ſuaue de terra lõginqua:holocauſta veſtra nõ
ſunt accepta:⁊ victime veſtre mihi non placnerunt. JMMẽẽÿW
CQd thura de ſaba ueniant nemo dubitat unde & illud uirgilianum: centũq; ſabeo thure calent
aræ. Calamũ aũt quod hebraice dicitur. pro quo. Ixx. & theodotiõ cinamũ tranſtulerüt de ter
ra uenire longinqua propheticus ſermo teſtatur: ut intelligamus indiã de qua per mare rubrũ plu⸗
ra ueniunt aromata. Hoc genus pigmenti medici. appellant & eſt ſenſus. Fru/
ſtra mihi in unguenta conſicienda quæ lege præcepta ſunt ſuauiſſimi odoris pigmenta conficitis
& holcauſta ſuccenditis qui meam in legem non facitis uoluntatem: iuxta quod ſupradictũ eſt uer
ba mea non audierunt & legem meam proiecerunt. Hoc autem proprie cõuenit his qui de rapinis
& nudatione miſerorum offerunt ſacrincia & elemoſynas: & ex iniquitate ſe putant redimere poſ/
ſe Daccata dſcente Kriptura. Redemptio animæ uiri propriæ diuitiæ quæ non de iniquitate ſed de
labore & iuſtitia congreganturr. Y
Pꝛopterea hec dicit dñs ecce ego dabo in populũ iſtũ ruinas ⁊ ruent in eis:ſiue inſirmitateʒ
⁊ infirmabuntur in ea ⁊ filij ſimul vicinus ac pꝛoximus ⁊ peribunt.
CAmpleta uidemus omnia quæ dũs illi populo cõminatus ẽ: quotidie enim ruunt in blaſphemiis
ſuis:nihilqʒ in ſe habent forte ſed oĩs apud eos infirmitas eſt. Filii patrũ ſequuntur blaſphemias: &
quotidie recipiunt illã impræcationẽ. Sanguis eius ſuper nos: & ſuper filios noſtros & nõ ſolũ ipſi
ſed & uicini & proximi eoꝶ omnes qui legẽ & prophetas ſequuntur iuxta occidentẽ litterã & non
iuxta ſpũm uiuiſicantem:& omnes pariter peribunt quia omnes pariter peccauerunt.
CBec dicit dũs.Ecce populus venit de terra aquilonis ⁊ gens magna cõſurget a finibus terre
ſagittã ⁊ ſcutũ ſiue cibinnã arripiet crudelis eſt vt umpudens:⁊ nõ miſerebitur vox eius quaſi
mare ſonabit ⁊ ſuper equos aſcendẽt pꝛeparati quaſi vir ad pꝛelium aduerſuʒz te ſilia ſion.

CProprie hoc de babyloniis probatur qui uenturi ſunt contra populum hieruſalẽ: & omnis arma
turæ ordo deſcribitun: & impœtus pliätiũ: ut uocis terrore cõcuſſi agat pœnitentiã &clemẽtiſſimũ

ää

dꝛobatoꝛem ded

„ %M

Liber.il.c. vil.

placent deum. Deniq; dat occaſionem rogãdi dum dicit aduerſum te filia ſion. Poſſumus hoc teſti-
monio abuti perſecutionis tempore: quando omnis aduerſus nos diaboli rabies cõcitatur nullaq;
miſericordia eſt: & quaſi uehementiſſimi maris fluctus ita opprimet reſiſtente.
Audiuimus famꝗ eius:diſſolute ſunt manꝰ nr̃e tribulatio appᷣhẽdit nos doloꝛes vt pturiẽtẽ.
CReſpondit populus cui propheta immo per prophetam dñũs babylonios comminatus eſt ꝙ an/
teq ueniant timore ſuperati ſunt: nec poſſunt elleuare manus: & anguſtia eos comprehẽderit quaſi
dolor partunientem: quo dolore nihil infirmius grauiuſq; ſenſerunt. UD
Molite exire ad agros:⁊ in via ne ambulctis qm gladius inimici pauoꝛ in circuitu.
ECDocet euangelium non eſſe exeundũ in agrũ nec de rectoꝶ altitudine deſcendendum: ſed audi-
endum illud in monte ſaluũ te fac: ad quẽ in eſaia & michea iubemur currere: atq; cõſcendere: præ
cipitur auũt iuxta litterã ne foras exeant nec deſerant muros ſed tueantur ſe firmiſſimis munitiõibꝰ.
CSilia populi mei accingere cilitio ⁊ cõſpergere cinere:luctũ vnigeniti ſiue dilecti fac tibi plã⸗
ctũ amaꝝ ſine miſerabiiẽ: qꝛ repente venit vaſtatoꝛ ſiue miſeria ſuper nos ſiue ſupervos.
COQuia ſupra dixerat nolite exire ad agros & in uia ne am buletis qm̃ gladius inimici pauor in cir
cuitu: & fugã quoq; prohibuerat docet ꝗd facere debeant: ut cõuertantur. ſ.ad pœnitentiã & hãc fir
miſſimã & ſecuram habeant armaturam: ubi nos diximus luctum unigeniti fac tibi pro unigenito
in hæbraico ſcribitur. acord. quod magis ſolitarium ꝗᷓ unigenitum ſonat: ſi enim eſſet dillectus ſiue
amabilis ut. Ixx. tranſtulerunt idida poneretur: quod & Salomoni deus nomen impoſuit. Nihil au-
tem dolẽtius qᷓ unum uel ſolum perdere filiorum: illud qd nos interprætati ſumus quia repente ue
niet uaſtator ſiue miſeria ſuper nos. Ixx. ſuper uos poſuerunt: cum multo deus miſerabilius dixerit:
ut quicquid ſuper ſuum uenturum eſt populum ſuper ſe quoq; uenire teſtetur. uaſtatorem autem
proprie uel nabuchodonoſor uel diabolum ſignificat. ðð
ite in populo meo robuſtum ⁊ ſcies ⁊ pꝛobabis viam eoꝛum. Omnes iſti
pꝛincipes declinantes ſiue inobedientes ambulantes fraudulenter. Es ⁊ ferrum vniuerſi coꝛ
rupti ſunt defecit ſufflatoꝛiuz in igne quem ſigmiſicantius greei. oappellant conſumptũ
plumbum fruſtra conflauit conflatoꝛ ſiue argentarius.Malitie enim eoꝛum non ſunt conſum
pte argentum repꝛobum vocate eos:quia dommus pꝛoiecit iloo.
CDatur propheta populo incredulo probator robuſtus quod hæbraice dicitnurr. dd uel

munitum iuxta aquilã uel clauſuʒ atq; circũdatũ iuxta ſymmachuũ &. lx. ſonat: inſtar urbis firmiſſi

mæ: & nullas populi pertimeſcit inſidias: ut cũ probaueris ait & ſcieris uiã populi delinquentis tũc
intelligas argentũ cõmixtuʒ ære nulla ratione poſſe purgari. Quomodo enim plumbũ miſcetur

metallis quæ adulterata ſunt atq; uiolata: ut materia ſeparetur aliena: & ſi forſitã purgata non ſue/

rit plumbũ omne cõſumitur & in nihilu redigitur: ita omne elloquiũ doctrinaꝑꝶ & ſermo prophe/
ticus perit in his qui audire cõtẽnunt. Dicamus & ſuper his qui ſicut aſpides ſurdæ obturant aures
ſuas ne audiant uocẽ incantantiũ: fruſtra enim cõ flauit argentarius ſiue conflator: malitiæ eni eoꝶ
nõ ſunt cõſumptæ: unde nequaquã argẽtũ ſed argẽtum reprobũ ſunt uocati: quia dñs abiecit eos:

Erbum quod factum eſt a domino ad hieremiꝗ dicens ſta in poꝛta domus dñi:⁊ pꝛe

N portas has:vt adoꝛetis dominum.
4 CHoc in æditione.Ixx. nõ habetur: ſed de theodotione ex hæbraico additũ eſt: impera

bo uli iudæoꝑꝶ ꝙ quaſi mendaces atq; ueſſanos habuerint prophetas: dum per occaſioneʒ & cæle
britatem loci audire coguntur uerba dñi:& nõ propter hoc ꝙ uerba ſint dui.
Bec dicit dñs exercituũ deus iſrael. Bona facite ſine dirigite vias veſtras ⁊ ſtudia veſtra ſi
ue adinuentiones veſtras:? habitabo uobiſcũ in loco iſto ſiue habitare vos faciã in loco iſto.
CClementiſſimus medicus omni uulneratos cupit ſanare medicamine. Quãdo aũut dicit bonas fa
cite ſiue corrigite uias ueſtras oſtendit eas eſſe peruerſas & nihil in ſe habere boni. Et quia natura/
le eſt ut unuſquiſq; natale diligat ſolum: & nihil dulcius habeat patria: pollicetur præmia obedien

tibus. Habitabo inquit uobiſcum ut ſecuros de habitatione uos faciam: ſiue uos ipſos iuxta ſymma

chum firma habitatione firmabo: qui ait & confirmabo uos in loco iſto.

niam ſi benedixeritis vias veſtras ⁊ ſtudia veſtra:ſi feceritis iuditiuʒ iter virũ? pꝛoximũ ſuũ
aduene pupillo ⁊ vidue nõ feceritis calũniã ſiue nõ oppꝛeſſeritis eos:ſiue ſanguinẽ innocctẽ nõ

effuderitis in loco hoc.⁊ poſt deos alienos nõ ambulaueritis i malũ vobis metipſis:habitabo

vobiſcũ ſiue habitare vos faciã in iſto loco in terra quã dedi patribꝰ vãis a ſeculo vſq; i ſeculũ.
CHoc quod. xx.in huius capituli addidere principio in uerbis mendacii quæ uobis omnino non

Pꝓroderunt in hæbraico non habetur. Præcepit autem & tunc populo iudæoꝶ qd hodie nobis qui
uidemur in eccleſia conſtituti: ne fidutiã habeamus in ædifitiog ſplendore auratiſq; laquearibus &ι

Principes auũt ſunt a dno recedẽtes ſius inobediẽtes ꝗ puerſe ambulãt & fraudulẽter. CA. VII.

dica vel lege ibi verbũ iſtud:⁊ dic:audite verbũ dũi omnis iuda:qui ingredimini per

tur autem prophetæ ut ſtet in porta dñi per quam ad adorandum dũm ingreditur populi multitu
do ut per hanc occaſionem poſſint audire quæ dominus præcepit per quod intelligimus duritiaz

Nolite conſidere in verbis mendacibus dicentes templum domini templum domini e:quo/

Wich
rui

mnii⸗

da⸗
.

W⸗
r
mi,
66
dorin
ihirit
Ugenie
tuuhe
Nibilan
entene
(erir
en

nnesſft
werſice
ſunpri
tcohiun

GCre
ümil
is ti
wiſcennt
nonde
ldt
u .
iech
Cℳ.
ireß
nmn pa

imper
muliin
dunny

ſint
oſ
hons
utut
heclen
jmm⸗

1
ano,
ſſũ
e
biupo
ſuli
iegu
h⸗

Super Mieremiam.

ueſtitis parietibus marmore && cruſtis & dicamus templum domini: templum domini templũ do/
mini eſt. Illud enim templum dñi eſt: in quo habitat uera ſides ſancta conuerſatio omniumq; uir/
tutum chorus. Deniq; infert ſi rectas feceritis uias ueſtras & cogitatio ueſtra non habierit poſt er
rorem:& ſecuti fueritis iuſtitiam & malũ nõ feceritis neq; effuderitis ſanguinem innocentem: ſim
plices quoq; non ſcandalizantes & poſt deos alienos non ambulaueritis peruerſa adorãtes dog/
mata quæ de ueſtro corde ſimulaſtis in malum uobis metipſis: uel habitabo uobiſcum in loco iſto
quem uocatis tẽplũ dei & in terram quam dedi patribus ueſtris apoſtolis ſcilicet & apoſtolicis ui/-
ris uel certe firma ſtatione habitare uos faciam a principio uſq; ad finem. Poteſt hoc & illis uirgi-
nibus conuenire: quæ iactant pudicitiam & impudenti uultu præferunt caſtitatem: cum aliud habe
at conſcientia: & neſciunt illam diffinitionem apoſtoli uirginalem: ut ſit ſancta corpore & ſpiritu.
Quid enim prodeſt corporis pudicitia animo cõſtuprato ſi cæteras uirtutes quas propheticus ſer-
mo deſcripſit non habuerint:
CEcce vos conſiditis vobis in verbis mendacij ſiune mendacibus qui non pꝛoderunt vobis fu
rari occidere adulterare iurare:mendaciter:libare baalim:? ire poſt deos alienos quos ignoꝛa/
tis ⁊ veniſtis ⁊ ſtetiſtis coꝛam me in domo hac in qua inuocatum eſt nomen meum. Et dixiſtis
