feceris: & liberalitas tua ad omnes expoſita fuerit. Specialiter ne deſpicias domeſticos ſidei. 1
CTune erumpet quaſi mane lumen tuum.⁊ ſanitas tua citius oꝛietur:⁊ anteibit faciem tuam K
. iuſtitia tua:⁊ gloꝛia domini colliget te.Lunc inuocabis ⁊ dominus exaudiet clamabis ⁊ dicet:
ecce adſum. LXX.

CTunc erumpet matutinum lumen tuum: ⁊ ſanitas tua cito oꝛietur. Et pꝛeibit in conſpectu
tuo iuſtitia tua:⁊ gloꝛia domini circundabit te.Tunc clamabis:⁊ deus exaudiet te. Adhuc lo/
quente

Super Eſaiam.

gIgpnente tunc dicet. Ecce adlum. MM
18 CQuando illa non feceris quæ præteritus ſermo narrauit: & iſta feceris de quibus nunc diximus.
do Tunc acceptabile erit ieiunium tuum: & erumper matutinum lumen tuum. Sol uidelicet iuſtitiæ.

, . . . . . .
ſt de quo malachias propheta ex perſona dei patris loquitur. Oriætur uobis timentibus nomẽ meũ

Ai
uun Uin⸗

n ſol iuſtitiæ: & ſanctitas in pinnis eius. Qui ibi ſol:hic lux dicitur. Sicut enim matutina lux ſoluit tæ
, nebras: ita lumen ſcientiæ ueritatis omnes errores fugat: & ſanitates inquit tuæ cito orientur. Pro
der, quo aquila uerbum de uerbo exprimens poſuit. Et cicatrix uulneris tui cito obducetur: ut ſcilicet
win uulnera peccatorum noſtrorum ad honam ſolis iuſtitiæ cito obducta cicatrice claudãtur. Pro eo
tüne quod. Ixx. tranſtulerunt. ſ Ideſt ſanitatis tuæ latini interprætes ducti nominis ſimili
ko tudine. Ideſt ueſtimenta poſuerunt. Vnde multi tranſlationis falſitate decœpti ad re/
ſuuriectionẽ corporis comprobandam: hoc utuntur teſtimonio. Quo ſcilicet ueſtimẽtum animæ
nc oriatur. Et antecedet inquit in conſpectu tuo iuſtitia tua. Secundũu illud quod loqꝗtur iacob. Exau-
uralgi diet me cras iuſtitia mea: & implebitur quod ſcriptum ẽ. Ecce homo & opera eius gloria dei circũ/
. Funge dabit te quaſi ueſte pulcherrima; ut glorificeris apud deum & apud homines. Tunc inuocabis &
m wti⸗ doyminus exaudiet: clamabis & dicet ecce adſum. Non uoce ſed opere. Non reſponſione: ſed bene
ulſipiis ſiciis. Quod iuxta litteram & in euangelio comprobatur. Quando dicente ad deum leproſo. Si uis
d enim otes me mundare. Reſpondit dominus dicens. Volo mundare.
nd ö CSi abſtuleris de medio tui catenam:⁊ deſieris digitum extendere ⁊ loqui quod non pꝛodeſt.
Onulladi Cum effuderis eſurienti animam tuam:⁊ animam afflictam ſepelieris. Tunc eꝛietur in tene/
miNtn bꝛis lux tua:tenebꝛe tue erunt ſicut meridies. LXXX.
5.Klli⸗ ¶ Si abſtuleris a te colligationem ⁊ oꝛdinationem verbuz murmurationis ⁊ dederis eſurienti
cetale⸗ panem tuum:ex animo tuo ⁊ animam hunnliatam ſaturaberis.tunc oꝛietur in tenebꝛis lumen
hinnt tfuum: ? tenebre tue erunt ſicut meridies. ð
um ha CVerbũ hæbraicum mota: quod in hieremia torques ferrea ĩterprætatur. In præſenti capitulo bis
Etiuen legitur.In eo enim loco ubi ſupra iuxta.Ilxx.diximus. Diſſolue obligationes niolentarum: cõmu-
eumue. tationum pro uno uerbo .Sciamus eos poſuiſſe uiolentas cautiones pro quibus aquila erro/
mmis tui rem. Symmachus declinationem. Theodotio. Ideſt torquem tranſtulerunt. Rurſum in
uhie, prxæſenti loco ubi nos uertimus ſi abſtuleris de medio tui catenam: & pro catena. Ixx.
nnok deſt colligationem ſiue uinculum tranſtulerunt. Aquila ficut ſupra errorem interprætatus ſymma
1. Mret chus in theodotionis ſcita concedens. Torquẽ poſuit: hoc de interprætationis uarietate ſit dictũ.
domini Arlulioquin ſenſus ſic cum ſuperioribus igitur. Onætur tibi matutina lux: & ſanitates tuæ cito oriẽ-
Nciciuc tur. Et præcedet te iuſtitia tua. & gloria domini coronabit te. Depræcantemq; ſtatim exaudiet: &
Woreni oſtendet eſſe præſentem. Ita dũtaxat. Si ad ſuperiora opera hæc quoq; addideris ut tollas de te ob-
in anr ligationes & catenam qua tua anima colligata eſt. De qua & petrus loquebatur ad ſymonem. in fel
Uſg le enim amaritudinis: & obligatione iniquitaris uideo te eſſe. Et paulus dolebat obligatam cer-
Ub'mer nens ydolatriæ athenienſium ciuitatem. Funibus enim peccatorum ſuorum unuſquiſq; conſtrin-
malis gitur. De quibus animæ uinculis: & dauid præcabatur in pſalmo. Ab occultis meis munda me do/
äl mine: & ab alienis parce ſeruo tuo. Difficile reppertur qui his non ſtringatur catenis: raro inue-
nitur anima quæ hanc grauiſſimam torquem nò habeat ſuo collo circundatam ad terrena ſe ope/-
ſtratdi⸗ ra deprimentem: ut nequaquam cælum: ſed terram aſpiciat. Quod & de euangelica refertur m ulie
Omer re quã uinxerat ſatanas per annos decem & octo: ut incuruata cæleſtia nõ uideret. Si ergo attuleris
Mnes de medio cordis tui hanc cathenã: & iſtiuſmodi uincula diſſipaueris: & chirotonmiam pro qua tres
uicima alii interprætes uoce conſona. extentum digitum tranſtulerunt. Nõ ſolum mala ipſe nõ cogites &
inuGB nõ facias: ſed ne detrahas quidem proximo tuo: & ſingulos quaſi digito notes: &loquaris quod nõ
it ien prodeſt animæ tuæ. Nõ tua mala: ſed alioꝶ errores còͤſiderans accipies ꝗᷓ ſequens ſermo ſubnectit.
iuci Plæriq; noſtroꝑꝶ chirothoniã: ideſt ordinationem clericorum: quæ nõ ſolum ad impræcationem
tenen uocis: ſed impoſitionem impletur manus. Ne ſcilicet ut in quibuſdam riſimus uocis impræcatio
ddſecn clamdeſtina clericos ordinet neſcientes. Sic intelligunt ut aſſumant teſtimonium pauli ſcribentis
inose àaad thimotheum. Manus cito nemini impoſueris: neq; cõmunicaueris peccatis alienis. Nò eni pec-
lertiun catum leue mittere margaritas ante porcos: & dare ſanctũ canibus: & ordinationem clericatus ne-
allan quaquam ſanctis & in lege dei doctiſſimis. Sed affinibus ſuis tribuere: & uiliũ officioꝶ miniſtris
jince, quodq; his dedecoriꝰ muliercularum præcibus: in quo conſideranda loquẽtis in ſe chriſti apoſto
gimns li ſapientia:qui ut ordinationis periculum demonſtraret. Iunxit tormenta peccantium neq; comu
t he nicaueris peccatis alienis. Sicut ergo in ordinationibus maloꝶ particeps eſt peccatoꝶ qui tales cõ
ſtituit. Sic in ordinatione ſanctoꝶ particeps eſt eoꝶ iuſtitiæ qui bonos elegit. Sequitur. Et aerbum
mam murmurationis ſubauditur. Si abſtuleris a te. uerbum aũt murmurationis eſt quan/ .
dict do contra nos loquitur deus. Deſinat a me murmuratio populi huius & nõ mornitur: noſtraq; pec
cata referimus ad deum ad excuſandas excuſationes in peccatis. Et dicimus: corporis me ſuperauit
ſeen ardor: adoleſcentiæ incẽtiua uicerũt. a deo talis creatus ſum. paupertas coegit ad furtum. itaq; ſi nõ
c/ ſecerimus iſta quæ dicta ſunt: fecerimus ea quæ dicẽda ſunt: ut eſurienti nõ ſicut praen panẽ

Liber. xvi.c.lviii.

noſtrum: ſed aniĩmam noſtram:ut eũ in quibuſcũq; poſſumus adiuuemus. Et nõ quaſi ex triſtitia & 8
neceſſitate. ſed ex animo tribuimus. Accipiẽtes magis: quã dãtes beneficium. Hilarem enim dato
rem diligit deus: ut animã eſuriẽtem ſiue afflictam nõ reſocilemus ex parte: ſed ſaturemus: & dolea machu⸗
mus cum dolẽtibus lugeamuſq; cuʒ lugẽtibus. T ũc orietur ĩ tænebris lux noſtra ille qui dicit. Ego gicte
lux ueni in mũdum: ut oĩs qui credit ĩ me in tænebris nõ maneat: ſed habeat lucem uitæ. Lucerna aurN
enim corporis noſtri eſt. Oculus ſi ſimplex fuerit totũ corpus noſtrum erit lucidum. Si aũt qui lux intenc
eẽ deberet uerſus fuerit ĩ tænebras: tũc omne corpus tænebroſuz erit. Et dicetur nobis. Si lux quæ i
in te ẽ tænebræ ſunt: ipſe tenebræ quantæ ſunt conſideremus: quantis uirtutibus perueniamus aald i
lucẽ dei:ut tænebræ noſtræ uertãtur ĩ meridiẽ. Dicamuſq; cũ ſpõſa.Vbi paſcis:ubi cubas meridie. 6— B
CEt regeʒ tibi dabit dũs ſempꝑ:⁊ iplebit ſplẽdoꝛibus aĩam tuã:⁊ oſſa tua liberabit.Et eris qua d
ſi hoꝛtus irriguus:⁊ ſicut fons aquarum cuius non deſicient aque LxxXA. 4
Et erit deus ruus tecum ſemper:⁊ impleberis ſicut deſiderat anima tua:⁊ oſſa tua pinguezz nl
ſcent. Et erunt ſicut hoꝛtus ebꝛius:⁊ ſicut fons cui non deſiciet aqua. CSi⸗
CQuod in alexandrinis exemplaribus in principio huius capituli additum eſt. Et adhuc in te erit 8
laus mea ſemper. In fine & oſſa tua quaſi herba orientur: & pingueſcent. & hereditate poſſidebũt in Cc
generationes & generationes: in hœbraico nõ habetur. Sed ne in. xxx. quidem emendatis & ueris nle
exemplaribus. Vnde obœllo prænotandũ eſt. Cum tænebræ inquit pectoris tui orta luce fuerint uſe
diſſolutæ: & pro nocte palpabili meridies fuerit exhortus: ſemper habitatorem habebis deum: qui ſucön
impleat ſplendoribus animã tuã. De quibus in pſalmo legitur. Tecũ principiũ in die uirtutis tuæz igemn
in ſplendoribus ſanctoꝶ ex utero ante luciferum genui te. Siue ſaturaberis cũctis ꝗᷓ deſiderat ani- wall
ma tua. Quia & ipſe ſaturaſti animã eſurientẽ. Et dicere poteris. Benedic anima mea domino: qui ceneho⸗
iplet in bonis deſiderium tuum: & oſſa tua liberabuntur de interitu & igne perpetuo. Siue ipingue fkeitt
ſcent: ut priſtinam craſſitudinem recipiant: quæ fame ſermonis domini attenuata fuerant. Quod gmurh
quidem & iuxta litteram de reſurrectione eoꝶ quæ caſura ſunt corpoꝶ intelligere poſſumus: &de tpecat
uirtutibus animæ quaſi ſignificans ſanctus loquitur in pſalmo.O mnia oſſa mea dicũt: quis ſimilis nerclen
tibi. De quibus & in prouerbiis ſcriptum. Fama bona impinguat oſſa: & quibus premia promit- lleſhe
tuntur:ſanitas erit corpori tuo: & curatio oſſibus tuis. De quibus rurſum ſcriptũ: dñs cuſtodit om29 rO
nia oſſa eoꝶ unum ex his nõ cõteretur. Et cõtrario. Gui peccator eſt & animæ robur perdidit: at iotſanro
uirtutem: plangit & loquitur. Diſſipata ſunt oſſa noſtra ſecus infernum: Neq; enim credere poſ/ Urdos
ſumus quod oſſa peccatoꝶ in ĩferno ſint: ſed iuxta infernũ. Et fama bona impinguat oſſa:quæ ad lnan
corporis ſaginem nõ pertinet. Sequitur. Et eris ſiue erit. Ideſt aut tu aut anima tua: ſicut ortus irri- Nelhnei
guus. De quo ſcriptum eſt. Fons egrediebatur: & irrigabat omnem faciẽ paradiſi pro quo in æbrai len Ka
co hortus legitur. Quẽ fontem non alium poſſumus dicere: niſi eũ cui dicitur. Apud te ẽ fons nii hiterüt
tæ. Qui indeſinenter rigat eccleſiam ſuam: & cunctorum corda credentium. ” bens:
CEt bediſicabuntur in te deſerta ſeculoꝛum fundamenta generationis ⁊ generationis ſuſcita⸗ tesmar
bis.Et vocabitur in te edificatoꝛ ſepium conuertens ſemitas in quiettem. LXxXxXxX. ſabba
CEt bhediſicabũtur tibi deſerta ſecula ⁊ erũt fundamẽta tua ſempiterna in generationes ? ge⸗ nioſ
nerationes. Et vocaberis edificator macerie:⁊ ſemitas in medio quieſcerè facces. mnurt
CNõ ſolum inquit oriætur in tænebris lumen tuum: & tænebræ tuæ erũt quaſi meridies: & dabit cin
tibi dominus requiem ſemper: & eris quaſi ortus irriguus: & cetera. Sed ædificabuntur in te quæ lõö5 deo
go tempore deſerta fuerunt: & in multis generationibus permanſura ædium tuaꝶ fundamẽta ia/ iud
cientur.Ita ut uel tu ipſe uoceris ædificator ſæpium: & auertat ſæmitas in quietem. Siue iuxta. Ixx. in

Calles in medio faciat cõquieſcere. Hæc iudæi & amici tm̃ occidentis litteræ. ad inſtaurationẽ refe doc
runt urbiũ paleſtinæ. Et uel facta ſub zorobabel ezra: & neemia: uel in ultimo tẽpore futura cõten

dunt. Et ad inſtaurationem hieruſalem & in circuitũ ciuitatum altiſſima fundamẽta iaciẽda. Et tã Wu
excelſos muros ædiſicandos: ut nullus hoſtium poſſit intrare: & oĩum in eas inimicoꝶ prohibea/ nn
tur ingreſſus. Nos autem ſequentes cœptæ explanationis ordinem quæ deſerta fuerant in iudæis AN
dicimus ædificari in eccleſiam. Nõ ad breue tempus: ſed in perpetuum. Et fundamenta illius ex C
utroq; populo.i.in duabus generationibus ſuſcitanda. Vnde dicebat apoſtolus. Quaſi ſapiens ar QR
chitectus fundamentũ poſuĩ aliꝰ ſupædiſicat unuſquiſq; autẽ uideat quod ſupædicet. In alio lo⸗ te
co dei agricultura dei ædificatio ſumus. Et iteꝶ. ædificati ſup fundamentũ apoſtoloꝶ & propheta
rũ: & uocandã eam ſiue eum qui natus eſt in ea ædificatorẽ ſæpiũ. De quo in pſalmo legimus. Ho⸗-
mo natus in ea: & ipſe fundauit eã altiſſimus. Quas ſæpes atq; macerias: hoc enim græcus ſermo ſi- n
gnificeat. agro & uinea circundari ſcriptura cõmemorat. Vineã de ægipto tranſtuliſti eie 1
ciſti gentes & plantaſti eam. Et poſt paululum. Quare deſtruxiſti maceriam eius: & uindemiãt eis .
. omnes qui tranſeunt uiam. Et in hoc eodẽ propheta. Vinea facta ẽ diletto. Quã pulchro ſermone ſin
deſcribens intulit. Aedificaui turrem: & maceria circundedi: quã qui deſtruxerit iuxta eccleſiä mor tei
debit eũ coluber. Quæ ideo circundata eſt: ut oĩum beſtiarum in uineã dei prohibeatur acceſſus. ri
Iſte eſt autem coluber tortuoſus: qui decœpit euã in paradyſo: quæ quia dei præcepta deſtruxerat. in
Propterea morſibꝰ eius patuit. Et audiet a domino. Tu obſeruabis caput eius: & illè obſeruabit tibi uu
— calcaneum

Super Eſaiam.

men, calcaneum. In eo loco ubinos iĩuxta. Ixx. ĩterprætati ſumus. Ne quid innouare uiderem ur:quia uul
N gatum eſt teſtimoniũ: &uocabitur in te Quod aquila interprætatus eſt.
un Qd nos poſſumus iuxta ſenſum dicere:qui ſe opponit dei iracundiæ ſeuiẽti. Deniq; ſym
ln machus tranſtulit muꝶ opponens ædenti. Qualis fuit moyſes: & aaron: & ſamuhel: qui iræ domi-
igün niireſtiterunt. Et quaſi edificato muro indignationem eius poſuerit terminũ. Quod ĩ hieremia di/
iu citur. Nec occurrat dño ne iræ eius uelit reſiſtere. & indignationẽ ita præcibus quaſi quodã muro
dim intercludere: & moyſi quaſi teneretur ab eo dominus. Dimitte me inquit: & percutiã populũ iſtuʒ.
tweiir Iſtiuſmodi ergo ædiſicator maceriaꝑ murorũq; ſæpiũ: conuertet ſemitas ĩ quietem. VYt nequaquã
tenst dei ira deſinat: ſed placatus ſit eis dominus: & omnes indignationis ſemitæ conquieſcant.
CSi auerteris a ſabbato pedem tuum.facere voluntatem tuaʒ in die ſancto meo:⁊ vocaberis
dhiig, ſabbatum delicatum:⁊ ſanctum domini gloꝛioſum:⁊ gloriſicaberis eum dum non facisvias tu
as vt loquaris ſermonem. I[I XX.
einrei Si auerteris in ſabbatis pedè tuũ:vt nõ facias volũtates tuas in die ſancta. Et vocabis ſab/
ltehint bata delicata ſancta dño. Mõ tolles pedẽ tnũ ad opus:neq; loqueris verbuz In ira de oꝛe tuo.
rt⸗ CCui ſupradixerat. Nõne hoc eſt ieiunium magis quod elegi. Diſſolue colligationem impietatis.
ietin ſolue ſfaſciculum deprimentes: &cætera. Etiã nuc premia repromittit. Si facere uoluerit quæ ſequũ/
.—RK tur: ut ſcilicet cohibeat pedem ſuum in ſabbatis ne faciat uoluntates ſuas: & diem ſanctum do mini
wi 4 ſuis cõmaculet uoluntatibus: lege præceptum eſt. Ne in ſabbatis ſeruile faciamus, Ne accendamus
li ignem: ut in uno ſedeamus loco: ut illa tantum faciamus opera: quæ ad animæ ſalutem pertinent.
en uod ſi iuxta litteram accipimus pœnitus impleri nõ poteſt. Quis enim poſſit hoc facere ut tota
Moe diẽe ac nocte ſedens in ſabbato de uno loco nõ recedat. Immo: ne leuiter quidẽ ſe cõmoueat. Quod
einene ſi fecerit tranſgreſſor legis ſit. Ex uno igitur mandato quod iuxta litterã impoſſibile eſt: &cætera co
nw gimur ſpecialiter intelligere ne faciamus ſeruile opus: & perdamus animæ libertatẽ. Qui enim fa-
nde cit peccatũ: ſeruꝰẽ peccati:ne onus portemus in ſabbato: quale portabat ille qui dicit. Iniquitates
rüſimin meæ eleuatæ ſunt ſupra caput meũ. Quaſi onus graue agrauatæ ſant ſuper me: ne iniquitas quæ
Dkomn/ ſedet ſuper talentum plumbi ĩ nobis habeat poreſtatem Nle nos uoluptas corporis & libido ſuccẽ
Ntton⸗ dant. Omnes enim adulterantes: quaſi clibanus corda eoꝶ: & diaboli iacula ignita ſunt ut ſagittẽt
iratg ĩ obſcuro rectos corde. Præcipitur quoq; nobis: ut arepto nobis aratro nõ reſpiciamus poſt tergũ:
en po⸗ ut tectoꝶ altitudinem cõſcendentes. Nequaquã ad tollenda ſeculi ueſtimenta nelimus deſcendere
quea ſead ut audiamus cum moyſe. Tu uero hic ſta mecum & ſedeamus cũ dño laſſi ĩ uia huius ſeculi ſu
nus im per puteũ ſamaritanæ. Cõuerſionem errantiũq;ʒ ſalutem ſitientes: ut audiamus apoſtolum cõmonẽ
in A tem. State firmi & immobiles: ne patiatis illud quod iudas paſſus ẽ ꝓditor: qui perdidit locum mi/-
eſi niſterii ſui: & tranſgreſſor effectus: illiuſq; ſemper ſententiæ recordemur. Si ſpiritus poteſtatem ha-
bentis aſcenderit ſuper te: locum tuum ne dimiſeris qui ſic quieſcit in ſabbato. Lauat inter innocen
ſtiin tes manus ſuas:nec mouet pedes ut ſuas faciat uoluntates: iſte cælebrat ſabbata domini delicata: ꝗ

I. ſabbatiſumus. Iuxta æpiſtolã quæ ad hebræos ſcribitur. Repromittitur nobis in cæleſtibus & glo-
notc⸗ rioſa præparatur dũ non facimus uias noſtras in ſabbato:nec inuenitur uoluntas ueſtra: ut loqua-
mur ſermonẽ. Quo ſcilicet: nec opere nec ſermone peccæmus.Alioquin ſi hæc tantum prohibẽ/
tur in ſabbato:ergo ĩ aliis ſex diebus libertas nobis tribuitur delinquendi. Quod ſi ſtultum eſt cre

cbit .
dere ſupereſt ut iabbatum quod interprætatur requies omni tempore ſanctiſcandum ſit a fideli-

1
E bus dum nõ carnis: ſed animæ faciunt uoluntates: quodq; iungitur iuxta. Ixx. in ira ex ore tuo:i he-
ul braico non habetur. Ad hoc ſabbatum omni feſtiuitate cælebrandum ſaluator nos prouocat ĩ euã
DR gelio dicens. Venite ad me omnes qui laboratis & onerati eſtis: & ego uobis dabo requiem. Hoc
cn enim ſignificat. Vt ſcilicet peccatorum onera deponentes ſabbatizemus in chriſto
ukri & dicamus. Statuit ſupra petram pedes meos: illudq; uitæmus quod ſanctus pœne ſuſtinuiſſe ſe di
* cit. Mei uero pœne moti ſunt pedes. „ „ „ .
i CZunc delectaberis ſuper dominum: ? ſuſtollã te ſuper altitudines terre:⁊ cibabo heredita/
. tem iacob patris tui.Os enim domini locutum eſt. LIxxXxX.
u⸗ C Et eris conſidens ſuper dominum:⁊ eleuabit te ſuper bona terre:⁊ cibabit te hereditatem ia
cob patris tui. Os enim domini locutum eſt. —
lon Cboſtquã uocaueris ſabbata delicata: & nõ moueris in ſabbato pedẽ tuum:ad opus ſeruile facien-
Ophet dum: neq; uerbũ locutus fueris: ideſt ſemper tacueris: & impleueris quod præceptũ eſt. Cohibe lin
45 guã tuã a malo: & labia tua ne loquãtur dolũ. Tuc delectaberis in dno: & uidebis in te eẽ cõpletum
mol delectari ĩ domino: & dabit tibi petitionẽ cordis tui. Siue fiduciã habebis in dño.Iuxta illud quod
lſtie . ſcriptum eſt. Qui conſidit in dño. beatus eſt. Et in hieremia. Benedictus homo qui cõſidit in dño
nite & erit dominus ſpes eius. Et alibi. Bonũ eſt cõſidere in dño quam cõfidere in homine. Et eleuabit .
mo te dñs atq; ſuſtollet ſuper altitudines ac bona terræ. Terra enim mitiũ: terraq; uiuentiũ:nõ ẽ deor/-
M ſum:ſed ſurſum eſt. Deniq; ad loth de ſodomæ & gomortæ ualle ſugientẽ dicitur. In montem ſal-
aſiu uum te fac. Ad quem poſtquã peruenit ortus eſt ei ſol in ſegor: De hac terra dicebat dominus.Bea
Nelttt i mittes qm̃ ipii poſſidebunt terrã: & multa alia quæ crebro uſurpauimus: quoꝶ illud eſt. Honoxa

Qiii

irtin

L iber. xvi.c.lir.

pattem tuum & matrẽ tuã:& eris longeuus ſ̃ uper terrã: quam dñs deus tuus dederi t tibi. Quod iu⸗ Au
xta litterã pœnitus ſtare nõ poteſt. Multi enim honorãt parentes & cito moriuntur: & alii pariici- ſonen
dæ longo uiuunt tẽpore.Vt aũt certius nouerimus hanc terrã eẽ in ſublimibus triceſimiſexti pſal- G L⸗
mi breuiter recordæmur: in quo ſcriptum eſt. Mites poſſidebunt terrã: & æpulabuntur in multiru- it
Qdine pacis. Poſt quã infertur. Ex pecta dominum & cuſtodi uias eius: & eleuabit te ut poſſideas ter/ omn
raã: & habitabis in ſeculuz ſeculi ſuper eã. Quod & iĩpſum poſſibile eſt. Si enim cælum & terra per- CCi
tranſibunt. Hæc utiq; quã incolimus quomodo in ſeculum ſeculi iuſti habitabunt ſup eã: & quod sd
fſcimus aliam eſſe terram quæ in ſublimibus ſita eſt. Poſtq; infertur. Et cibabo ſiue cibabit te dñs he en
reditatẽ iacob patris tui. Sicut enim qui fidẽ habuerit abraham appellatur filius abrahã ſic qui ſu ſote⸗
plantat uitia atq; peccata uocatur filius iacob: & quiſꝗs uirtutis imitator eſt: illius appellatur &filiꝰ. ſch
Bona aut terræ quæ in excelſis fita eſt: quibus ſaturatur filius iacob illa accipienda ſunt. Quæ nec an
oculus uidit: nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcẽderunt. De quibus in æpiſtola ſcriptũ eſt ad uinen
hebræos. Qui enim hæc dicũt oſtendunt quod patriã querant: & ſi quidem illam quererẽt de qua zune
egreſſi erant habebãt tempus ut reuerterentur ad eã. Nunc aũt meliorem deſiderant patriam: hoc ẽ u
cæleſtem hieruſalẽ. ex quo diſcimus mille annoꝑꝶ fabul in qua rurſum nuptiæ promittũtur. Et ci- 6
bi & terrænæ uitæ cõuerſatio abiciendã. Si enim in reſurrectionẽ neq; nubentur: ſed erunt ſimiles
angelorum. Qrna ſunt filii reſurrectionis. Et de uentre ac cibis apoſtolus loquitur. Eſca uentri & uẽ n
ter æſcis deus aũt & hunc & illa deſtruet. Quomodo rurſum icorrupti: & ſpuali imortaliq; corpo/ ure
re carnis priſtinæ mortalis atq; corruptæ uitia quæremus. Et hæc dicimus: nõ quo ſubſtantiã glori nnenie
ficati corporis denegemus: ſed quo opera priſtina in his ꝗq angeloꝑꝶ fũt ſimiles pænitus auferamus . nen
Alioquin & iſto adhuc corpore per ieiunia & continentia: & perpetuã caſtitatẽ. Imitamur uirtutes 1
angelicas: & tñ ſubſtantiã corpoꝶ nõ amittimus: quæ ut oĩa futura credamus. Sciamus a deo eſſe l
pꝓmiuiſſa euius os locutũ eſt. Vt quomodo in manibus opus & in pedibus inceſſum: & in uentre ge- hre
nerationẽ & in auribus oculiſq; auditũ atq; intuitũ: ſic in ore ſermonẽ dei intelligam“. C A. LIX. Aul
CLce nõ eſt abbꝛeuiata manus dni vt ſaluare nequeat: neqʒ agrauata eſt auris eius vt luc⸗
nnõ exaudiat: ſed iniquitates veſtre diuiſerunt inter vos:⁊ deum ueſtrum ? peccata ve ee
ſtra abſconderunt faciem eius a vobis ne exaudiret. LXxxXXXIYI... Kewe
ENungd nõ põt manus oni ſaluos facere: aut agrauata c auris eius vt nõ exandiat: M
ſed peccata via ſeparãt inter vos⁊ deũ.Et ꝑꝑ peccata veſtra vertit faciẽ avobis vt nõ miſerear weg⸗
N¶ Poterã ꝗᷓ nunc factuꝑꝶ eſſe me dixi. Eris confidens in dño & eleuabit te ad bona terræ: & cibabit ſ
hereditate iacob patris tui. Et ante cõplere: quia neq; abbreuiata eſt manus mea: atq; cõtracta:ut aut nen
ceã ad liberandũ populũ meũ extendere nequeã: aut ſurdas aures habeã ut exaudire non poſſim. Ex ſut
quo oſtenditur aures dñi quæ iuſtos audiunt peccatores: nequaquã eſſe noſtraꝶ auriũ ſimiles quæ pher
enmiſſam uocẽ ſiue iuſti ſiue iniuſti æqualiter audiunt. Sed peccata inquit ueſtra quaſi quidã d guica
dio murus oppoſitus uos & deũ diuidunt. Vnde & ſaluator in paſſione ſua fecit utrumq; unum: & inuti
mediũ parietẽ maceriæ ſoluens inimicitiã in ſuam carnẽ deſtruxit. Vt quos paries diuiſerat pecca 4 And
toꝑ vpi ſanguis cõiũgeret. Qui aperuit paradyſi ianuã: quæ multo tẽpore clauſa fuerat: & igneum CC
gladiũ ſuo cruore reſtinxit: ut audiret latro. Hodie mecũ eris in paradyſo. Quodq; ſequitut Et . d
peccata ueſtra auerti faciẽ a uobis: ut nõ audirẽ:ſiue ut nõ miſererer. hoc oſtendit quod fæto r br CH
catoꝶ: & iniquitates eoꝶ ferre nõ potuerit: ſed auerterit faciẽ ſua: ne eoꝶ turpitudinem emmetehc⸗ Enl
ſtatim pcutere cogeretur. Vnde peccator dñi uultum uidere deſiderans dicit in pſalmo. Vſq; qꝗ mI
dñe obliuiſcenis me ĩ finẽ uſq; quo auertes faciẽ tuã a me Et alibi oſtende faciẽ k Lni drin
is me finẽ uſq; es näa me ibi oſtende faciẽ tuam &ſalui erimꝰ. Me
CMWManus eniz veſtre pollute ſum ſanguine:? digiti veſtri iniquitate. Labia veſtra locuta ſunt Cle
mendatium:⁊ lingua veſtra iniquitatem fatur. Mõ eſt qui inuocet iuſtitiam: neqʒ ẽ qui iudicet we
vere. Sed conſidunt in nihili:? loquuntur vanitateaes. LxXX. e 4 icet n
Manus enim veſtre pollute ſunt ſanguine:⁊ digiti ueſtri peccatis. Labia veſtra polluta ſunt g
iniquitate:⁊ lingua veſtra miuſtitiam meditatur. Nullus loquitur iuſta:neqʒ eſt iuſtum iudici- 1
Eonficant in vanis ⁊ loqnuntur vacua iniquitates atqʒ peccaaas. icle.
. ur tetete keneraſiten nominauit-Nũc exponit ĩ partib & cõſiderâdũ: qd nequaquã eis obiici
at ydolatriã: qua eſayæ tẽporibus tenebãtur:ſed effuſionẽ ſanguinis. De quo ante iã dixerat. Iuſtus 9
penit & nõ eſt ꝗ recogitet. Et uiri iuſti tolluntur: & nemo corde intelligit. Afacie enim iniqt is ſub nl
latus ẽ iuſtus. Erit in pace ſepultura eius tolliturq; de medio. Et quã i ſi manr zinnueſtar E
duũm ſalualoreen lon nbictacis uoce clamaãtes. Sãguis “ . &u . õ
tis eius rei ſunt:& habẽt pollutas manus. De ꝗbus idẽ ꝓpheta t dicene. Ri jenanericis mann
ueſtras ad me: nõ exaudiã. Manus ueſtræ ſanguine Lietannmn naniicsin Hilenaueiiti manus n
. inigtates atq; mẽdaciũᷣ.Vt pro xpᷣo ſibi antixpm repromittãt. Nec i ula ia le in oquitur 5
ſtitiã: & iudicet ueritatẽ. Siue ut in hebræo hẽt fidẽ. Quo ſcilicet credat in dñ E . gln dec zu⸗
& loquũtur uanitates. Vnde apoſtolus præcepit ne attẽdamus iudaic- noſdcôfidut h nihili
auerſantiũ ſe a ueritate. Vere enĩ cõfidit in if li:& ſeq GaU⸗ iudaicas fabulas: & mdata hoĩum
. lit in nihili: & ſeꝗtur uanitates in quo ipletur dñi uaticinium.

Ego ueni in nomine patris mei: & nõ ſuſcepiſtis me:ſi alius uenerit in nomine ſuo illũ ſuſci pietis.
CConceperunt

Super Eſaiam.

dun CLConceperũt laboꝛẽ:⁊ peperierunt iniquitatẽ. Et oua aſpidum ruperunt:⁊ telas aranee texũt.
lhnc Qui cõmederit de ouis coꝝ moꝛietur:⁊ quod confotum eſt erumpcet in regulum. Zele eoꝛum
N non erunt in veſtimentum:neqʒ operientur operibus ſuis LXX.
in, CAQuia parturiunt doloꝛc:⁊ generant iniquitatẽ.Oua aſpidum fregerunt:⁊ telam aranee texe/
drer runt.Et qui de ouibus eoꝝ comedere voluerit frangens reperit putridum:⁊ in ipſo regulũ:tela
ner⸗ eoꝛum non erit in veſtimentum nec operientur operibus ſuis.
a CCuiantixpi pᷣſtolantur aduentũ. Nec poſſunt dicere. a timore tuo dñe cõcœpimus: & parturiui
Ndle mus: peperimus ſpiritũ ſalutis tuæ fecimꝰſuper terrã. Rectæ concipiunt dolorẽ & pariunt iniqui
cgutn tatẽ: ut quẽ multo labore perꝗrunt iniquitate ſuſcipiant. De quoꝝ ſcriptum eſt patre: cõcœpit doy
. lorẽ: & peperit iniquitatem.lſti frangunt atq; diſrumpunt oua aſpidũ ut earũ uenena in ſua mente
An ſuſcipiant. Quibus in euangelio dicitur. Serpẽtes genimina uiperaꝑꝶ. Pulchreq; oua poſuit aſpidũ
drüchel atq; ſerpentũ. Quæ oua prius generare dicuntur: & quia nõ ſolum malitiæ uenena in cordibus re
cen tinent:ſed in lege dñi die ac nocte meditantur aniles fabulas muſitantes. Propterea dicitur. Et telas
ummhi araneæ texunt: quibus muſcas culices & parua capiant animantia. Ad quas cũ forte quid uenerit:
mu Eto⸗ quaſi per aerem uacuũ tranſuolat:qui comederit inquit de ouis eoꝶ morietur. Hoc eſt qui conſiliis
tſinian eoꝶ acquieuerit. Quõ abel acquieuit cayn dicenti. Trãſeamus in campũu: ſtatiʒ interficietur. Siue ut D
tmané eIx. tran ulerunt. Qui uoluerit de ouis eoꝶ comedere cõterens inueniet putridum: & in ipſo regu
coo⸗ lum:qui enim prima fronte decœptus oua putauerit gallinaꝶ: & aliaꝶ uolucrum: quaꝶ eſus inno-
iglon, xius eſt. Si fregerit antequã comedat: ſtatim putorẽ teterrimũ fracto recognoſcet: & qꝗ cõfotum ẽ ðDUDw
Kramng inueniet regulum. Siue iuxta ſymmachũ & theodotionem aſpidũ. Aqla aut uiperã poſuit. Pro qua
dirturen in hæbraico legitur. efec. Qui igitur audiens traditiones iudaicas ad ſanctas ſe mille annoꝑ uolue
ledel. ritpræparare: & repromiſſionum delitus irretitus manũ ad ouuʒ extendere. Si antequâ comedat
dnne ge⸗ hoc eſt uerbis mortiferis acquieſcat uoluerit prius conſiderare quod dicitur: & ſingulos ſermones
A diſcutere eorũq; tractare rationẽé. Statim in ipſis reperiet antixpᷣm præparari. Ergo iuxta hæbraicuʒ
Rl qui comederit de ouis eoꝑꝶ morietur. Qui aut iuxta. x. frangere ante uoluerit: & diligentius intue
Ncn r ri ac uidere quid latitet reperiet fetorẽ teterrimũ: & principẽ oĩum ſerpentum diabolũ in eoꝶ lati-
J tare traditionibus: & quia ſupradixerat. Telas araneæ texunt: exponit qd telaꝶ iſtaꝶ textura nõ pro
ficiat. Labor inquit eoꝶ omniſqʒ; doctrina nõ xpi efficit ueſtimentũ: nec palliũ quo nuditas animæ
it⸗ protegatur:ſed caſſo labore deſudant dicente hoc eodẽ propheta. Populus hic labiis me honorat:
nt cor uero eoꝶ longe eſt a me. Fruſtra autẽ me colunt docentes doctrinas & præcepta hominũ quæ
abebt ſequentes negligunt legẽ dei. Et ut ſciamus in tela opera demonſtran: intulit: neq; operientur ope
la ribus bonis QDindi locũ iſtum ſic ediſſerunt. Oua aſpidũ ſciderunt ſiue ruperunt:ideſt mordentes
ünt⸗ ꝓphetaꝶ æloquia reliquere ſermones omnes: & blandi ſibi pſeudo prophetæ texeruut. De quibus
ege qui comederit a ſerpente ferietur: & intelliget nihil ſibi uerba profuiſſe mendacii. Opa eoꝶ opera
in/ inutilia: & opus iniquitatis in manibus eorum. Pedes eorum ad malum currunt: & feſtinant ut ef⸗
unm fundant ſanguinem innocentem.
teun CCogitatiões eoꝝ cogitatiões inutiles vaſtitas ⁊ cõtritio in vijs eoꝝ:viã pacis neſcierũt:⁊ nõ ẽ
emn iudiciũ in greſſibus eoꝝ. Semitte eoꝝ incuruate ſunt eis oĩs ꝗ calcat in eis ignoꝛat pacc. LxxX. H
i Opera eoꝝ opa iniquitatis:⁊ pedes eoꝝ ad malitiã currunt. Neloces ad effundendũ ſangui
l e nem innoxium.Et cogitationes eoꝛum cogitationes ſtultoꝛum.Contritio ⁊ miſeria in vijs eo⸗
nernd rum:⁊ viam pacis non cognouerunt.Et non eſt iudicium in uijs eoꝛum. Semite enim eoꝛum
a peruerſe que tranſeunt ? neſciunt pacem. D
nem. CIdeo nõ operiuntur opibus ſuis: quia opa eoꝑꝶ opera iniꝗtatis ſunt. Quæ apoſtolus ifructuoſa co
mſn gnominat. Ideſt fructus nõ habentia: & pedes eoꝑꝶ currunt ad malũ: & feſtinant ad effundendũ ſan
idie guinẽ innoxiũ. Hãc enĩ & in ꝓphetaꝑ occiſionẽ habuerunt cõſuetudinẽ. Ad quos ſtephanus lo-⸗
quebatur. Quẽ enim ꝓphetaꝶ nõ ſunt pſecuti patres ueſtri? & dñsſin euan gelio. Hieruſalẽ hieruſa-
lunſn lem quæ occidis ꝓphetas & lapidas eos qui ad te miſſi ſunt. Iter ueniet ſuper uos oĩs ſanguis iuſt?
1iude q effuſus ẽ ſupꝑ terrã. A ſanguine abel iuſti uſq; ad ſanguinẽ ꝛachariæ filii barachiæ: quẽ Occidiſtis

inter tẽplũ & altare. Vnde & ſupra ad eos dicitur. Manus enim ueſtræ pollutæ ſunt ſanguine: & lin
ihii gguua ueſtra loquitur iniqtatẽ. Et p hanc meditationẽ crudelitatis atq; balſphemiæ ad necẽ dñi pue
. M nerũt. Quõ & iudas pꝑ auaritiæ uiã uenit ad homicidiũ: Immo ſacriſegiũ auaritia copulatũ. Quod/

wd q; ſeꝗtur. Cogitationes eoꝶ cogitationes ſtultoꝶ. Cõtritio & infœlicitas in uiis eoꝶ: & uiam pacis

in nõ cognouerunt. Et ſupra ueloces pedes eoꝶ ad effundendũ ſanguinẽ: apoſtolus poſuit ad roma/
Mor nos. uod multi ignorantes. de tertiodecimo pſalmo ſumptu putant:qui uerſus in editione uul⸗
nuns gata additi ſunt. Et in hæbraico nõ habentur. De quo plenius in exhordio huius uoluminis dixi/⸗
pini mus.Rectæ autem uiam pacis ignorauerunt: ꝗa auctorem eius ſuſcipere noluerunt. lpſe eſt enim
pax qui loquitur ad apoſtolos. Pacem meam do uobis pacem meam relinquo uobis. Et ad hieru- .
. H ſalem. Si ſcires quæ ad pacem ſunt tibi: quoniã uenient dies ſuper te: & circundabunt te inimici tui
di uallo: & obſidebunt te. filios tuos allident ad terram. Qui autem pacem non ſuſceperunt conſequẽ
4 termnec iudicium habent in uiis ſuis. Illum de quo ſupra dictum eſt. Ecce puer meus enrngi dile
iiii
gii

L¶iber. xvii.c. x·

qtus meus quem dilexit anima mea ĩudicium gentibus proferet. Sequitur uiæ eorũ peruerſæx non ui
natura ſed propria uoluntate: quicquid peruertitur atq; curuatur de recto torquetur in prauũ om/ ſohi⸗
nis doctrina phariſæorum ſubuerſio ueritatis eſt: per quam qui ambulauerit non ſolum non inue/ i
nit pacem: ſed nec cognoſcit eam. Quid eſt eam: ut ſciat quid quærere debett. e
CPꝛopter hoc elongatum eſt iudicium a nobis:⁊ non appꝛehendęèt nos iuſtitia Expectaui fandh
mus lucem:? ecce tenebꝛe. Splendoꝛem:⁊ in tenebꝛis ambulauimus. Palpauimus ſicut ceci uNd
parietẽ: quaſi abſqʒ oculis attrectauimus. Impingemus meridie quaſi in tenebꝛis in cali⸗ c
goſis. Quaſi moꝛtui rugiemus:quaſi vꝛſi omnes.Et quaſi columbe meditaãtes gememus.Ex ſin
pectauimus iudicium: ? non erit. Salutem:? elongabitur anobiss LCxx. ted,
CPꝛopterea receſſit iudiciũ ab eis:⁊ non appꝛehendit eos iuſtitia.Cum exꝑectarent luceʒ fa/ cbe
cte ſunt cis tenebꝛe. ꝛeſtolantes eam in tenebris ambulabunt palpabunt ſicut ceci parieteezz. D
7 non quaſi habentes oculos attrectabunt. Cadẽt in meridie:quaſi in nocte media.Quaſi ma leitr
rientes gement:quaſi vrſus:⁊ quaſi columba pariter ambulabunt.Expectauimus iudicium: - Ce
non eſt:ſalus longe receſſit a nobis. = — e i⸗ E. ſe
CPoſt accuſationẽ populi iudæoꝶ ex perſona eoꝶ propheta reſpondit: quid loqui debeant pœni i
tentes. Si tamen uelint poſt uulnera recipere ſanitatem. Mirorq; cur. xx. quaſi propheta de eis lo⸗ nfn
quatur: & non ipſi ad prophetæ reſpondeant orationem texuerint. Cuʒ in conſequentibus uerita 1 urt
te ſuperati hoc idem fecerint dicentes. Expactauimus iudicium: & non eſt: ſalus longe receſſit a no
bis. Malta enim iniquitas noſtra in cõſpectu tuo: &peccata noſtra reſtiterũt nobis. Etcætera. In præ 6
ſenti igitur tempore uniuerſa complentur. Elongatum eſt iudicium a iudæis quod gentibus nuun ſinn
tiatum eſt. Et nò appræhendet eos iuſtitia quæ a nationibus compræhenſa eſt. Expectauerunt lu/ ndtne
cem dicentes. Emitte lucem tuã & ueritatem tuam. Quæ eis p pphetaʒ fuerat repromiſſa ſed' erro n
ribus: & tænebris occupati ſunt. Suſtinebant ſplendorem: & ambulauerunt in tænebris. Ita ſcriptu Cnat
ras ſanctas quaſi cæci palpantes parietem uerba tm in eis & folia non ſenſum fructũq; querentes ꝗꝙ Uite
tenentur in litteris. Deniq; iungit & dicit impigemus: ſiue cademus meridie quaſi in tænebris inca fuut
ligoſis quaſi mortui.in toto enim orbe ſole iuſtitiæ ſplendore iutilante.Illi morantur in tænebris Daten
uidelicet ut peccato morti. rugiemus Ait quaſi urſi omnes: & quaſi columbæ meditantes gememꝰ ufen
ut & crudeles ſint pariter & miſeri feri & immanes ad humiles atq; ſubiectos pauidi atq; trepidan⸗- im
