CQui mille annorum in terra iudæa regnum xpi recipiunt iudæi uidelicet & noſtri iudaizantes Glend
conantur oſtendere turrem ananehel & portam anguli: & collem gareb & gohata & uallem pha- Cc
garim & omnem aſſedemoth: & torrentem cedron & locum anguli portæ æquorum orientalis: & Mhef
ibi dicunt ſanctuarium domini.i. templum eſſe condendum manſurumq; perpetuum: quod quia geili
poſt captiuitatem temporibus zorobabel & ezre non poſſunt monſtrare completum:tranſeunt ad ſene
xpᷣi tempora quem in cõſũmatione mundi dicunt eſſe uenturum: ut aurea atq; gemmata iuxta apo Ne
calypſim ioãnis deſcendat hieruſalem: & hoc terræ ſpatio: ideſt ab illo loco uſq; ad illũ locum ediſi Ecbin
cetur per circuitum: ſuſpitioneſq; ſuæ aurulam capiunt quo a turræ anathot quæ hodie appellatur idh
hieremiæ tribus a hieruſalem millibus ſeparata: uſq; ad torrentem cedron qui ſcribitur in euange- J
lio:& ẽ in ualle ioſaphat: ubi ortus erat in quo & iudas proditor tradidit ſaluatorem ciuitatis funꝰ⸗ ett
damenta iaciantur. Lecturi inquiunt ſumus in conſequentibus ananehel filiuz ſalon patruelez fuiſ/ Infra zza “
ſe hieremiæ: cuius emit agrum. Et hæc eſt turris ananehel ignorantes hebraicam ueritatem. Hicin. k
iuxta hebraicum ſcripturam turris Ananehel per nun: uidelicet mœdiam litteraʒ ibi autẽ ecce ana d
nehel filius ſellum patruelis tuus ueniet ad te per mœdiam mem litteram. Inuocantes igitur domi *
num ſaluatorem qui habet clauem dauid:qui aperit: & nemo claudit: claudit & nemo aperit: qui ſi in
gnatum quoq; æſaiæ librum & omnium prophetarum aperuit: & adorauerunt uigintiquatuor ſe- C
niores tenẽtes citharas: ꝙ ſolus potuerit diuina reſerate myſteria. Agrediamur ædificium cinitatis

ad quam propheticus ſermo dirigitur. Glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei. & fluminis impoœtus læ
tificat ciuitatem dei. Edificatur itaq; eccleſia a turre obedientiæ: ſiue gratiæ & donorum dei. Hoc C
enim interprætatur ananehel uſq; ad portam anguli: quæ licet uideatur initi habere ſublime quã

diu in iſta carne ſubſiſtimus: rectam ueritatis lineam non poſſumus poſſidere: ſed ĩ angulo ſtamus 1
& factis lineis: exitq; ultra funiculus menſuræ contra eam: ideſt portam anguli ſuper collem gareb 4
qui in lingua noſtra uertitur aut incolatus: aut ſcabies: ut doceant nos aduenas eſſe atq; peregrinos
aut auribus prurientes: & ad nouiratem dogmatum peſſimorum facile præbere conſenſum. Et cir
cuibit inquit gohata:pro quo interprætati ünr. lxx. Per gyrum ellectis lapidibus qui uoluuntur ſu
per faciem terræ: & angulari lapide conſtringuntur: dicente apoſtolo petro. Et ipſi tanquam ſacer
dotidũʒ ſanctum offerentes ſpiritales hoſtias & acceptabiles deo per ieſum xpᷣm. Et omnem inquit
uallem phagarim ꝙ interprætatur ruinarum: & cineres ſubauditur circuibit. Vt quãquã nobis ui · A
deamur in collibus tamen ſemper timeamꝰ? ruinas & conſideremus cineres: & pœnitentes dicamꝰ uun
cum dauid. Quia cinerem quaſi panem manducabam: & potum meũ cũ fletu miſcebam. Vnde & bin
iacentibus dicitur. Nũquid qui cadit non reſurgit dicit dominus? & uniuerſam inquit ſadamotch
quod nos uertimus in regionem mortis unum nomen in duo uerba diuidentes. Sade ꝙ dicitur re ſe
gio & mooth: ꝙ interprætatur mortis pro qua aquila uertit ſuburbana ſiue arua & rura. Regio aut gua
mortis regio peccatorum eſt: & ſuburbana regio uoluptatum: quæ pergit uſq; ad torrentem cedrõ ler
ubi traditus eſt dominus qui interprætatur tænebræ. Vide quanta habeat loca eccleſia: & quomo etl
do illud apoſtolicum: ut ſit ſine macula & ruga in futuro & in cæleſtibus ſeruetur. audis angulos: uc
audis ſcabiem: audis ruinas & cineres: & regionem mortis & tænebras: & de tua uirtute & impecca ii⸗
tia gloriaris. Deniq; ſequitur. Et uſq; ad angulum portæ & hic an gulus ne ulla uera juſtitia ne certa deni
uictoria in iſto ſæculo demonſtretur: ipſe quoqʒ angulus portæ quãquã ſit orientalis unde lumen kn
egreditur tamen æquorum appellatur: ut indigere nos doceat curſu atq; certamine & tandez cum hn
domino audire mœreamur. Aſcendiſti æquos tuos & æquitatio tua ſalus in porta orientali in por ie⸗
. ta quadrigarum ſanctincatio domini eſt. Et tunc nos perfectos arbitremur: quando dixerimus ad nnn

dominum. Currus dei decem milium multiplex milia lætantium dominus in eis in ſyna in ſancto e
Iſtiuſmodi

iemud
Nnod gii
nſamtat

tmrliii 1
nemien⸗
te ecen
ginrcoi
pentqul
Carmorte⸗
Ndhiteti
wonol
G. We
ime ii
Mlokmn
ennd
gun
mmemia
i n .
mesdin
m Vhten
Neimtt
ig⸗ i⸗
mcedti
Gvono⸗
ghe
imhecc
4 ne (et
Gelunn
nda
unol
uin 4
ploto

i

Super Mieremiam.

Iſtiuſmodi ædificatio quæ ſuper fundamẽtuz xpi poſita eſt de qua loquitur & apoſtolus ut ſapiés
architectus fundamentũ poſui: nquã deſtruitur: ſed permanebit in perpetuu. Obſcura & difficilia
latius diſſerenda ſunt: ut manifeſta breuius percurramus. CAPITVLVM. XXXII.
Erbum quòèd factum eſt ad hieremiaz a domino in anno decimo ſedechie regis iu-
A&1da:ipſe eſf annus octauuſdecimus nabuchodonoſoꝛ. Tunc exercitus regis babylo⸗
nis obſidebat hieruſalem ? hieremias pꝛopheta clauſus erat in atrio carccri ꝗ erat
) in domo regis iuda. Elauſerat enim eum ſedechias rex inde dicens. Quare vaticina
ris dicens. Bec dicit dominus. HM
Non ſolum uerba ſed & opera prophetarum nobis exemplo ſunt ad uirtutem. Poterat hieremi-
as proſpera nunciare: & regis ſedechiæ frui amicitia. Sed mallebat deo magis obedire quam homi
nibus:& ei qui poteſt & animam & corpus perdere in gehẽnã: quã illi qui tm̃ corporis habere po/
terat poteſtatem. Et hoc cõſiderãdũ ꝙ decimꝰannus erat ſedechiæ regni: obſeſſa iam hieruſalem:
& gladio fame & peſte conſampta & captiuitate uicina: & tñ ſedechias pſtat in ſentẽtia: & ex parte
aliqua illius clementia demonſtratur: ꝙ nequaquam eum in carcere: ſed in ueſtibulo recludi iuſſe-

rit:carceris uidelicet libera cuſtodia ne poſſet effugere quaſi non omnis hieruſalem clauſa muni-

tionibus cõmunis carcer fuerit habitantium. Ipſe annus eſt duodeuigimus regni nabuchodono/
ſor:qui quarto anno regis ioachim cœpit imperium. Omnis autem cauſa regis iſta eſt: cur loqua/
tur ex dei nomine quæ ei fuerant imperata. S .
Ecce ego dabo ciuitatem iſtam in mann regis babvlonis ? capiet eam:⁊ ſedechias rex iuda
non effugiet de manu caldeoꝛum:ſed tradetur in manu regis babylonis:⁊ loquetur os eius cũ
oꝛe illius:⁊ oculi eius oculos illius vidcbunt:⁊ in babylonez ducet ſedechiasʒ:⁊ ibi erit donec ui
ſitem eum dicit dominus.Qðõ ſi pugnaueritis cõtra caldeos nihil pꝛoſperum habebitis.
CHac erat cauſa iræ regiæ: quare præſerret mendatio ueritatem: & tam urbem hieruſalem quã ſe/-
dechiam regem diceret eſſe capiendum: quodq; grauius eſt: uiſurũ eũ ora regis babylonii: loquu/

turũ humiilé atq; captiuũ cum porentiſſimi regis inſania. Grauior enim terror eſt uidere quẽ time-

as: & ante increpationem uerborum quã pẽnarum ſuſtinere cruciatum. Et in babylonẽ inquit du-
cet ſedechiã & ibi erit.Pro quo.lIxx.tranſtulerunt. & babylonem ingredietur: quorum alterum in-
uitum trahi alterum uoluntate pergere ſigniſicat. Et ibi inquit erit. uerbum ponit ambiguum:ne ui
deatur cruciatus & miſerias prophetare. Quodq; ſequitur donec uiſitem eum ait dominus. Et ſi pu
gnaueritis aduerſus caldæos nihil proſperum habebitis. in. lxx. non habetur: prudenterq; ſententiã
temperauit: quæ ad bonam & ad malam partem referti poteſt uiſitatio enim: ut ſepe dixi & conſo-
lationem ſignificat & ſupplicuum.
CEt dixit hieremias factum eſt verbum domini ad mè dicens. Ecce ananehel filius ſellum ſi⸗
ue ſalon patruelis tuus quod hebꝛaice dicitur dodath uenit ad te dicens. Eme tibi agrũ meuz
qui eſt in anathot:tibi enim competit ex pꝛopinquitate emptio.
COccultũ ad hieremiam dei factum eſſe ſermonem nemo ſcire poterat niſi ipſo indicante ad queʒ
factus fuerat: & prædicitur ei ꝙ uenturus ſit ad eum ananehel patruelis ſuus & poſſeſſionem agri ꝗ
ipſius fuerat delaturꝰ:eſſe auteꝭ ipſũ locũ in anathot. De ſuburbanis quæ ſacerdotibꝰp ſingulas tri-
bus & ciuitates dabantur ex lege:nec licitum erat poſſeſſionẽ de tribu tranſire ad tribum: nec de fa-
milia ad aliam familiã: unde & filiæ ſalphaat accipiunt ſortem inter fratres ſuos præcipueq; ſubur-
bana ſacerdotũ nulli alii poterãt uenũdari: uſq; ad annũ remiſſionis: niſi ei quẽ propinquitas ſan/

guinis expetebat. Venit ergo ad eum fratruelis pater ſuus & offert emptionẽ quæ illi ex propiqui/

tate debetur. Helchias & ſellũ fratres fuere germani. Helchiæ filius hieremias. Sellũ ananehele Hel-

chias interprætatur pars domini: hieremias ſublimitas dnñi. Recteq; altitudo dñi de parte dñi naſci/-

tur. Sellũ uero in linguã noſtraʒ uertitur pax ſiue pacificus. Ananehel donũ uel gratia dei. Necmira
bimur ꝙ ſibi pax igatur: & gratia cũ etiam æpiſtolaꝶ apoſtolicaꝶ hoc principiũ ſit. Gratia uobis
& pax.Primũ ergo pacẽ mœreamur dei: & poſt pacẽ nobis gratia naſcitur: quæ non in poſſidentis:
ſed in arbitrio donantis eſt. Defert autẽ emptionẽ gratia dei:illi qui in ſublimibꝰ collocatus eſt: ut
quãuis uideatur excelſus tñ gratia dei indigeat:illud quod in cantico ſepe cãtatur a ſponſa. Fratrue
lis meus:ideſt in hebraico dodi dicitur. ergo non fratruelis ſed paterdelfus dicẽdus
eſt. Fuiſſe autẽ hieremiam filium helchiæ de ſacerdotibus qui erant in anathot in terra beniamin:
& uoluminis huius teſtatur exordium. Et uenit ad me ananehel filius patrui mei ſecundum uerbuʒ
dñi ad ueſtibulum ſiue atriũ: & ait ad me. Poſſide ſiue eme agrum meũ qui eſt in anathot in terra
beniamin: quia tibi cõpetit hereditas & tu es propinquus ut poſſideas ſiue emas.qd futurum ꝓphe-/
tæ uerbum domini nuntiarat ſtatim opere cõpletũ eſt: uenit inquit ad me ananehel gratia dei filiꝰ
patrui mei:hoc eſt filius pacis:uuenit autẽ in ueſtibulo carceris: dixitq; ad me: ea quæ dominus ab eo
dicenda prædixerat. Ager ergo iſte ſacerdotalis cuius emptio atq; poſſeſſio hieremiæ deferebatur
in anathot eſt in terra beniamin: quorũ primũ obedientia: ſecũdũ filium dextere ſonat: & cõſequẽ
ter eius appetit emptionem in quo obedientia & uirtus domini uerſabãtur. Pro quo.xx. præſbyte
ron:ideſt ſeniorem interprætati ſunt: quod loco huic non conuenit.

“

Liber. vi. c. xxxii.

CIntellexi autem ꝙ verbum domimi eſſet:⁊ emi agrum ab ananehel filio patrui mei qui eſt in n
anathot:⁊ appendi ei argentum ſtateres ſeptem:⁊ decem argenteos ⁊ ſcripſi in libꝛo ⁊ ſignaui: 22
7 adhibui teſtes ⁊ appendi argentum in ſtatera ⁊ accepi libꝛum poſſeſſionis ſignatum: ſtipula/ ſordi
tione.ſ.⁊ ratha ⁊ ſigna foꝛinſecus. M ”MVĩ md
CDurum quippe erat & prope inconſequens rſug dignũ.ꝗa iam iãq; capiendam ꝓphetabat hie- Vynen
ruſalem: & oẽs ducendos eſſe captiuos uel gladio fame & peſte perituros: agrum in anathot eme- poved
re quem non erat poſſeſſurus. Sed intellexi inquit uerbum domini eſſe: & emptionem meam argu Grent
mento & uaticinio domini coaptãdã: & ideo aquieui præcepto eius ut emerem. Nec fruſtra ad me aeco
ſuper huiuſcemodi re dei factũ eſſe ſermonem. Et appendi argenti decem & ſeptẽ ſyclos quos nos ſonen
in ſtateres uertimus. Siclus aũt uiginti habet obolos. Et in ezechielis extremo uolumine ſcribitur. Adue
Emitq; propheta decem & ſeptẽ ſyclis: in quo numero cantauit puer dñi dauid in die qua eruit eũ Nnc⸗
dominus de manu oium inimicorum eius: & de manu Saul & dixit. Diligam te domine fortitudo cecti⸗
mea dũs firmamentum meum & refugium meũ & liberator meus: deus meus adiutor meus & ſpe⸗ oot
rabo in eum. Denariũ eſſe myſticũ numerum oſtendit decalogus quæ ſcripta fuit in tabulis lapide/ utun
is digito dei: & dies ieiunii & propitiationis menſis ſeptimi. Septem quoq; in quo uerus eſt ſabba⸗ Goni
tiſmus & requies: eſſe ſanctũ multis ſcripturarum teſtimoniis comprobamus: de quibus ſaltem pau ſulen
ca poſuiſſeʒ niſi otioſũ eſſet docere quæ nota /ſũt. In hoc igitur numero a ꝓpheta & a ſacerdote emi uben
tur poſſeſſio:ſcribiturq; in libro atq; ſignatur: & adhibentur teſtes argentumq; diligenter appendi- undn
tur: ut oĩa uenditionis & emptionis iura ſeruentur: & ſit certa oſſeſſio ſtipulationibus & ſponſio/ legene
nibus roborata: uel hoc audiant qui falſa teſtamenta & interdum ne teſtamenta quidem ſibi adhi-
pitis teſtibus uindicare conantur. hei
CEt dedi libꝛum poſſeſſionis baruch ſilio neri filii maaſie:in oculis ananehel patruelis mei:⁊ ĩ unn
oculis teſtiũ ꝗ erãt ſcripti in libꝛo emptiõis ⁊ in oculis oĩum iudeoꝝ ꝗ ſedebãt ĩ atrio carceris. nend
CQuãquã ſtatim eſſet poſſeſſio relinquẽda:ĩmo emenda poſteris: & ab eo emenda qui filios non W“W
habebat. Neq; enim uxorẽ acceperat tñ obediẽs imperio domini ommia rite celebrat. Signatumq; n
librum poſſeſſionis dat baruch ſilio neri filii amaaſiæ: Baruch in lingua noſtra benedictus dicitur: 9 Wu
erat filius neri qui interprætatur lucerna mea dicente propheta. Lucerna pedibus meis uerbum tuũ in
& lumen ſemitis meis ardens. Neri quoq; pater baruch filius maaſiæ. i. facturæ & operis dni. Ani- 8

maduertimus ergo quantis uirtutum priuilegiis diſcipulus baruch hieremiæ miniſtrauerit dicen- c
te dauid. Ambulans in uia ĩmaculata hic mihi miniſtrabat: unde Eliſeus miniſter heliæ in tantum E
placuit deo ut poſt tranſlationem magiſtri etiã duplicẽ ſpũm mœreretur accipere. Hoc dico ad cõ/
monitionẽ eorũ qui malor hominum abutuntur miniſteriis: & non audẽt abiicere eos quos ma- in

læ conſcientiæ norunt ſibi glutino copulatos. Traditur autem liber baruch tanto & tali uiro uiden
te ananehel qui uendiderat & teſtibus qui ſubſcripſerant & quorum nomina in emptiõis uolumi .
ne tenebantur. Et ĩ cõſpectu ĩquit oĩum iudæoꝶ q ſedebãt in atrio carceris: qui uidelicet uel ad pro C
phetam uenerãt cõſolãdum uel ſtudio timoris dei: dni uerba audire cupiebant. te⸗
Et pꝛecepi baruch coꝛam eis dicens. Hec dicit dominus exercituũ deus iſrahel.Summe li⸗
bꝛos iſtos:libꝛum emptionis hunc ſignatum:⁊ libꝛum hunc qui apertus eſt:⁊ pone illos in vaſis H́U
fictilibus vt permanere poſſint diebus multis. Hec enim dicit dominus exercituum deꝰ iſrael.
Adhuc poſſidebuntur domus ⁊ agri.⁊ uinec in terra iſfſa. è
CCunctis quos præteritus ſermo narrauit præſentibus & uidentibus. Baruch miniſtto præcipitur: Che
& diſcipulo non ſermonibus præceptoris ſed dei iubentis imperio: ut aſſumat libros unum ſigna- liti
tum:alterum apertum: quæ emptionum conſueteido hucuſq; ſeruatur: Vt quod intrinſecus clauſuz Ein
ſignacula cõtinent: hoc legere cupientibus apertũ uolumen exhibeat: utrũq;ʒ in uaſe fictili ut perma tle
nere poſſint diebus multis. Firma igitur erat: & longo poſt tempore futura poſſeſſio: quæ tanta cu- on
ſtodia ſeruabatur: ne uel fortis emptionis libri poſiti paterent rapinæ: uel humo cõditi humore ter- ðJRB
ræ ſoluerentut. Hoc autem totum fit ut intelligant qui uidebant rurſum habitandam hieruſalem: in⸗
& poſſidendos agros: quod licet abſq; ſermone hieremiæ debuerant per ſe intelligere tñ domini bin
ſermonibus cõmonentur: & dicitur ad eos. Hæc dicit dominus exercituum deus iſtael. Adhuc poſ-/ 0
ſidebuntur domus & agri & uineæ in terra iſta: hoc eſt illud quod hieremias dudum dixerat. Intel- an
lexi uerbum eſſe domini: & idcirco emi agrum quem poſſeſſurus non eram. b
CEt oꝛani ad dñm poſtqᷓ; tradidi libꝛum poſſeſſionis baruch filio neri dicens. Heu. heu. heu. lert
domine deus:ſiue qui es domine deus: Ecce tu feciſti celum ⁊ terram in foꝛtitudine tua ma- ſo⸗
gna:⁊ bꝛachio tno extento ſine excelſo:non erit tibi difficile ſiue ĩpoſſibile omne verbũ:uel iuxta ben
“ Ixx. Mihil apud te eſt abſconditum qui facis miſericoꝛdiam in millibus ⁊ reddes iniquitatem leg
patrum in ſinu filioꝛum eoꝛum poſt eos foꝛtiſſime magne potens quod hebꝛaice dicit viboꝛ: tii
dominus exercituum ſiue virtutum nomen tibi: magnus conſilio ⁊ incompꝛchenſibilis cogi - ü
tatu. Cuius oculi aperti ſunt ſuper omnes vias ſilioꝛum adam ſiue hominũ:vt reddas unicuiqʒ n⸗
* ſecundum vias ſuas ⁊ ſecundum fructum adinuentionum ſuarum
CPoſt emptionem agi iure celebratam: & poſt ſententiam domini qua pollicitusẽ domos agros ne

& uineas

Ncnrd
deſcdhin
enie
Ntond
wenraͤße
lüulgit⸗
Geſt ſcn
ſalhendn
etcotetn
1 appench
X ſport

isweiri
Rcens⸗
Aos
nam
erma
ci Ai⸗
mntcicn⸗
mn
curac
n
eutin

Gunme
losutc
ce'ir

ecpiu
uim ſigna
cusclauſn
mpem
unnac
nuwoten
muentlen
eli chni
lpo
R—
he
lum
iudi
crnn
ſo⸗
l

50
ines

Super Mieremiam.

& uineas deinceps poſſidendas ofat propheta ad dominum & dolorem cordis gemitibus expri-
mit dicens. Heu heu heu domine deus. Pro quo. Ixx. tranſtulerunt. ideſ qui es domine
deus iuxta illud quod moyſi dicitur. Vade dic populo iſrahel qui eſt miſit me ad uos. Non quo nõ
ſint alii: ſed aliud eſt creatoris eſſe beneficio quod ſubſiſtat: aliud æternitate naturæ. Laudat domi-
num & ex creaturis prædicat creatorem. Primũq; potentiam eius & miſericordiam: atq; iuſtitiaz in
omne hominum genus eleuat uocibus: deinde tranſit ad iſrahel: & quanta ei præſtiterit cælebii ſer
mone deſcribit. Et poſt tanta beneficia dicit eos ĩimemores bonorum illius clementiam in amaritu
dinem prouocaſſe:ita ut obſideatur ciuitas: & antequã hoſtium in ea fiat irruptio fame & gladio &
peſte conſumpta ſit.Hæc autem uniuerſa præmiſit ut conſequenter illud inferret quod in reprehen
ſionem diuinæ ſententiæ facere uidebatur. Et tu dicis mihi domine deus eme agruz argento: &
adduc teſtes: cum urbs data ſit ĩ manus caldæorum. Hæc iterim totam loci iſtius cõtinet pericopin
Nunc ad ſingula reuertamur. Tu feciſti cælum & terram in fortitudine tua magna. Et ioânes dicit
de filio. Omnia per ipſum facta ſunt. & ſine ipſo factum eſt nihil. Hic eſt enĩ domini fortitudo apo/
ſtolo comprobante. Xps dei uirtus & dei ſapientia. Et in brachio tuo extento ſiue excelſo quorum
utrunq; petcutientis inditium eft. Hoc eſt autem brachium de quo & æſaias loquitur. Et brachium
domini cui reuellatum eſt? non erit tibi difficile omne uerbum. Quæ enim apud homines ipoſſibi
lia ſunt ſiue cui nihil eſt abſconditum iuxta illud pſalmographi dicentis. Quia tænebræ non obſcu
rabuntura te: & nox ſicut dies illuminabitur: qui facis miſericordiam in milibus: & reddis iniquita-
tem patrum in ſinu filiorum eorũ: poſt eos. Grandis miſericordia creatoris: miſericordiã eius iĩ mil⸗
le generationes extendere: & iuſticiam ſtatim in alteram generationem monſtrare: quæ tamen &
ipſa eſt mixta miſericordia. Non enim ſtatim puni delinquentem: ſed expectat pœnitudinem: ut ſi
liberi ĩmitati fuenint parentum uitia diu dillata pœna redaf. Fortiſſime magne potẽs dominꝰexer
cituum ſiue uirtutum nomen tibi. Iſta nomina potentiam indicant creatoris. Cæterum proprie no
men dei pater eſt: quod in euangelio per dominum reuellatur dicentem. Pater manifeſtaui nomen
tuum homimbus. Magnus conſilio & audet ſe quiſquam domini inſerere ſecreto & de illius iudi-
tiis iudicare: & incompræhenſibilis cogitatu quem non compræhendit cogitatio quo poteſt ſer-
mone compræhendere. Cui oculi aperti ſunt ſuper omnes uias filiorum adam. Fruſtra ergo homo
ſe putat dei cælare notitiam: quodq; infert. Vt reddat unicuiq; ſecundum uias ſuas: & ſecundum fru
ctum adinuentionum ſuarũ:hoc indicat ꝙ interdum pro nimia ſapientia iudicia eius uideantur in-
iuſta:quem locũ apoſtolus pleniꝰ explicat ad romanos. Ignoras ꝙ benignitas dei ad pœnitentiaz
te hortatur. Secundum duritiam autem tuam & cor ĩpœnitens theſaurizas tibi iram in die iræ &
reuellationis iuſti iuditii dei. Quanto igitur ſerior uita peccantiũ eſt: tanto iuſtior in ſimilitudineʒ
pharaonis: qui decem plagis ãmonitus non punitur: & in duritiam perſeuerans ad extremum ru/
bri maris fluctibus obrutus eſt.

CQui poſuiſti ſigna ⁊ poꝛtenta in terra egypti vſqʒ ad diẽ hanc:⁊ in iſrahel⁊ in omnibus ſine

terrigenis:⁊ feciſti tibi nomen ſicut dies hec:⁊ eduxiſti populum tuum iſrahel de terra egvpti:
in ſignis ⁊ in poꝛtentis ⁊ in manu robuſta ⁊ brachio excelſo ⁊ in terroꝛe magno:⁊ dediſti eis ter
ram hanc quam iuraſti patribus eoꝛum:vt dares eis terram fluentem lac ⁊ mcl:⁊ ingreſſi ſunt ⁊
poſſederunt eam ⁊ non obediuerunt voci tue: in lege tua nõ ambulauerũt:oĩa que mãdaſti eis
vt facerent non fecerunt ⁊ euenerunt eis vniuerſa mala hec.

MDe generali tranſit ad ſpeciale:& quid proprie præſtiterit iſraheli breui ſermone pcurrit. Qui po

ſuiſti ait ſigna & portenta in terra ægypti: quibus afflicta eſt ægyptus uſq; ad diem hanc & in iſrael
& in omnibus ſiue terrigenis: hoc quod dicitur uſq; ad diem Fahe poſterioribus copulandum eſt:
ut legamus & in iſrahel & in cunctis mortalibus quotidie tua ſigna cõplentur: ſiue aliter: ſigna atq;
portenta non ſolum in ægyto perpetraſti: ſed uſq; hodie eadem tuæ miſericordiæ Brtitrme ſalua
uit populum tuum:& uniuerſo generi humano creatoris ſubuenis poteſtate. Et hoc notandum ꝙ
iſtahel ab omnibus ſeparat atq; terrigenis iuxta illud. Filius meus primogenitus iſrahel: & feciſti ti
bi nomen ſicut dies hæc. Laudes inquit tuæ totius orbis ſermone celebrantur. Et eduxiſti populũ:
Eo enim tempore quo eductus eſt imperio ſeruiebat. Eduxiſti autem ſignis & portentis quibꝰ p/
cutiebatur ægyptus: & in manu robuſta & in brachio extento: & in terrore ma gno quando mare
rubrum tranſeunti populo iſrahel uiam præbuit & ægyptium oppraſſit exercitum. Et dediſti eis
terram hanc quam iuraſti patribus eorum ut dares eis abraam ckeliter iſaac & Iacob. Ergo non
ſuo mœrito terram repromiſſionis ſed patrum accepe uirtutibus. Necdũ enim ſolidũ poterant ci/
bum capere:ſed melle & lacte nutriebantur infantiæ: uel certe lacte & melle rerum omnium uberta
te & abundantia & ingreſſi ſunt & poſſederunt eã. Statimq; inter poſſeſſionem & inobedientiam
nihil fuit mœdium: ubertas enim ſecuritatem:ſecuritas negligentiam: negligentia comtemptũ pa
rit. Et non obœdierũt inquit uoci tuæ: & in lege tua non ambulauerunt. Fruſtra ergo promiſere ĩ/

teulm dicentes. Omnia quæcũq; dominus præcepit faciemus. Non enim in ſponſione ſed in opere

præmium eſt: ad retundẽdam eorum impudentiam: qui putant hominem omnia poſſe comple-
re:quæ ſe facturum pollicitus eſt. Omnia quæ mandaſti eis: ut facerent non fecerunt:& certe factu-

*

CDecimus annus erat regis ſedechiæ ita enim ſcriptum eſt. Verbum quod factum eſt ad hieremiã

Liber. vi.c. xxxii.

ros ſe promiſerant: & uenerunt eis uniuerſa mala hæc: mala patientibus: cæterum iĩuxta domini ſen
tentiam bona quæ reddit unicuiq; ſecundum uias ſuas. HW
CEcce niumitiones extructe ſunt aduerſus ciuitatem:vt capiatur ⁊ vꝛbs data eſt in manus cal-
deoꝛum qui pꝛeliantur aduerſus eam a facie gladu:⁊ famis ⁊ peſtilentie: ? quecũqʒ loquuius
es acciderunt vt ipſe tu cernis ⁊ dicis mibi domine deus:eme agrum argento ⁊ adhibe teſtes

cum vꝛbs data ſit in manus caldeoꝛum.
a domino anno decimo ſedechiæ regis iuda: tunc exercitus regis babylonis obſidebat hieruſalem:
& hieremias propheta clauſus erat in atrio carceris. Recteq; nuc dicitur. Ecce mumtòões extructæ ad
uerſus ciuitatẽ: ut capiatur & urbs tradita ẽ i manu caldæoꝶ nec habẽt quos uĩcãt: ſed quos capiãt.
Iam enim gladio fame peſte conſumpti ſunt: & quæcunq; dixiſti uidemus eſſe completa. Quomo/
do ergo mihi dicis domine eme agrum argẽto & adhibe teſtes cũ urbs data ſit in manu caldæoruʒ
Igitaur non repræhendit ſed ĩterrogat: nec tam ſibi quã aliis uult diſcere qui ſedebant in atrio carce
ris: & forſitan taciti repræhendebant quomodo idem propheta quem uera nuntiare credebant: &
urbem dicat eſſe capiendam: & agrum emat quaſi poſſeſſuruns. =
CEt factum eſt verbum domini ad hieremiã pꝛophetã dicens.Eccè ego dominus deus vni/
uerſe carnis. Munquid mihi difficile ſiue impoſſibile erit:vt abſcondatur a me omne verbum.
Pꝛopterea hec dicit dominus.Ecce ego tradam ciuitatem iſtam in manu caldeoꝛum:⁊ in ma/
nu regis babylonis ⁊ capiet eam. Et venient caldei ⁊ ingredientur pꝛeliantes ſiue venient cal/
dei aduerſus vrbem hanc:⁊ ſuccendent igne ⁊ comburent eam:⁊ domos in quarum domatibꝰ
ſacriſicabant baal ⁊ libabant dijs alienis hibamina ad irritandum me.
Triſtibus læta ſubiungit: & poſt euerſionem hieruſalem captiuo populo reditum pollicetur. Pri-
mumq; cauſas exponit offenſæ & iuſti furoris dei: ut quanto maior culpa peccantium tanto ampli

or in peccatores clementia creatoris. Ergo inquit dominus deus uniuerſæ carnis: nequaquâ cũctag

gentiũ nec populi iſrahel: uel certe at de ſanctis crebro dicere ſolet deus abraham: deus iſaac: de ia-
cob:ſed deus dixit uniuerſæ carnis: ut & rationalia & bruta animdtia ipſe feciſſe credatur. Sunt emiz
qui prouidentiam creatoris uſq; ad rationalia confitentur: bruta autem fſortuitis caſibus aſſerant uel
perire uel uiuere:propheticuſq; ſermo declarat nihil eſſe quod fugiat prouidentiam & ſcientiam
dei. Ana alia propter ſe alia in uſu hominum ſunt creata. Nunquid mihi ent difficile aut impoſſi-
bile:aut certe abſcondetur a me omne uerbum. Et ſupra diximus quæ apud homines impoſſibilia
ſunt apud deum poſſibilia ſunt. Verbum autem hic & in multis alus locis pro rebus debemus acci
pere. Quid eſt ait quod factum eſt uerbum. Propterea hæc dicit dominꝰ: quid eniʒ pceſſerat ut cau
ſalem cõiunctionem poneret dicẽs. Propterea hæc dicit dominus quia inquit curæ meæ eſt oĩa re-
gere.uniuerſa diſponere: & reddere ſingulis iuxta uias ſuas: idcirco ego tradã ciuitatem iſtam ĩ ma-

nu caldæoruz & in manu regis babylonis: & capient eam. Primum enim uallatur exercitu: & abſen

te capitur nabuchodonoſor ſedechias qui ducitur in reblatha: ibi regi traditur. Et uenient ĩquit cal/
dæi præliantes aduerſum urbem hanc. Melius aquila qui pro eo quod ſcriptum eſt tranſtulit.

hoc eſt ingredientur ciuitatẽ. Neq; enim abſẽtes erant ut uemirent: quippe qui circun

dederant hieruſalem ſicut ſcriptura teſtatur. Tunc exercitus regis babylonis obſidebat hieruſalem.
Ac deinde. Ecce munitões extructæ ſunt aduerſum ciuitatem: ut capiatur: & urbs data eſt in manus

caldæorum. Quomodo igitur uenient qui præſentes erant? Sed hii qui obſidebant urbem ingre/-

dientur inquit et capient eam & ſuccẽdẽt & ad ſoliũ uſq; comburent: uerbum enim hebraicũ
amhiguitate ſui & ueniẽt & ingredientur ſonat: & domus in quarum domatibus ſacrificabant baal
idolo ſy doniorum & libabant diis alienis libamina ad irritandũ me ut nõ errore religioms: ſed cõ
tentione quadam & in creatorem cõtumœliam facere uiderẽtur. Quomodo autem periturus ſeri
bitur mundus iuxta illud quod ſcriptum eſt. Cælum & terra pertranſibunt: eo ꝙ in maligno poſitꝰ
ſit: ſic & domus ipſa & loca in quibus flagitia perpetrata ſunt iræ dei ſubiaceant. Sunt qui contẽtio
ſe illud quod ſcriptum eſt locus in quo crucifixus eſt: dominus atq; ſaluator ſpiritaliter gomorra &
ægyptus uocant ad ipſa loca referant. Alii uero uniuerſum mundũ ſub nomine ægypti: & gomor-/
ræ ſignificare putant. Vt emm gomorra diuino igne deleta eſt: ita & mũdũ iudicio dei cõcremãdũ.
Erant eniz filij iuda ⁊ filij irrael iugiter ſiue ſoli faciẽtes mala i oculis meis ab adoleſcẽtia ſua
Verbum hebraicum aquila interprætatus eſt quod coniunctioneʒ ſignificat uerũ/
tamen ſymmachi prima editio: &. Ixx. & theodotion ſolos interprætati ſunt. Secundo ſymmachꝰ
nertit quem & nos in præſentiarum ſequuti ſumus ut diceremus iugiter. Dicamus igitur

primum iuxta hebraicum fſilii iſrahel & flii iuda facientes iugiter. & decẽ inquit & duæ tribus malũ

ſine ceſſatione ſecerunt: & iugis fuit eis in peſſimis operibus perſeuerantia. Si autem iugis & ſemp
in toto populo ubi eſt iuſtitia ſempiterna. Porro iuxta.lxx.qui dixerunt ſoli facientes maluʒ oritur
quæſtio num & aliæ gentes tempore quo iſrahel iudaſq; peccabant malum non fecerunt? quod ſic
ſoluitur: qui habet notitiam dei & recedit ab eo ſolus peccat in oculis. Qui uero increduli perman
ſerint quaſi illo non uidente: & negligente delinquunt. Vnde & dauid uir ſanctus quia corruerat i
. . peccatum

un
unte
Flin
gtel
CDuu
je
i
nocauit
CPr
e⸗ ſes
CQui
leruntes
eenott
Countt
utteg
ſetson
CCie⸗
Clun
arinci,
Lcomin
CCum
Cfuga
kcopie
Citeut⸗
CErp
CNor
Tosl
ldon
ſciti
Ce
las
C
dot
Giri
Lenit
ne⸗
c
ſolum
CA
(Kamm
Co
d
epl⸗
Ce
lroct
Die
,ule
liube

1Cde
namnocne
kedebanns

ceus
Lperbon.

Neinny

Mient cal⸗
cmarb

licem Di⸗
imoenpl
Mnicicte
luoce ⸗
E enz
Guntvel
ſientum
tindoch⸗
pofibi
demmd
Ranuc
rckoin,
niſwin⸗
mont
ientinidh
H
peqni ann
t ienlnn
tinman
beming
tuici
bant bai
hnisrſed

1

emmmfi
noſe
nnicontenn
COmNN
nagoo
ienitß
ini
aben/ G
ſunnd
wbum
alrn
mon
ibenn
eneuil

ſupra. 2. E.

Super Wieremiam.

peccatum uxoris uriæ berſabeæ agens poſtea pœnitentiam loquitur. Tibi ſoli peccaui & malum co
tam te feci.i.in conſpectu tuo. Deniq; iungitur. Soli facientes malum in oculis & in conſpectu meo
ab adoleſcentia ſua. Quodq; ſequitur.

CFilij iſrahel qui vſq; nũc exacerbãt me in operibus manuũ ſuarum dicit dominuns.
CIn. lxxx.nõ habetur & de hebraico additũ eſt. Qui auũt ab adoleſcẽtia ſua uſq; ad præſentem diem

iugiter deliquerunt: ideo iuſta ſententia dei eſt & mœrito ſcriptura cõtexit.

AQuia in furoꝛe ⁊ in indignatione mea facta eſt mihi ciuitas hec a die qua edificaunerunt eam

vſq; ad diem iſtam:qua aufertur de cõſpectu meo. =UYM
CSi ex eo tempore quo ciuitatis iacta ſunt fundamenta uſq; ad hac diem quando capta eſt atq; ſuc
cenſa & ſublata de conſpectu domini: fuit ſemper ĩ uitio: & iĩ ĩdignationem contra ſe dominuʒ pzo
uocauit:ubi eſt ut ſepe iam diximus peccatorum quiesX S
CPꝛopter malitia ingt filioꝛũ iſrahel ⁊ filioꝛũ iude quã fecerũt ad iracũdiã me pꝛouocãtes:ipᷣi
⁊ reges eoꝝ pꝛincipes ⁊ ſacerdotes eoꝝ:⁊ pꝛophete eoꝛũ viri iuda ⁊ habitatoꝛes hieruſalem.
CQuia ſupra dixerat in furote & in indignatione mea facta eſt mihi ciuitas hæc: a die qua ædifica/
uerunt eam nuſq; ad diẽ iſtã: qua aufertur de conſpectu meo: & nullũ generaliter abſq; peccato fuiſ-

ſe monſtrauerat: nũc per partes enumerat: & reges & principes & ſacerdotes & prophetas eorum:

& cuncta uno ſermone comprehendens: uiri inquit iuda & habitatores hieruſalem: pulchreq; non
dixit reges mei & principes mei & cætera: ſed quia peccauerunt reges eorum & principes eoruz: &
ſacerdotes eorum & prophetæ eorum. .— MM
CSt verterunt ad me terga ⁊ nonfacies.

Cluxta illud quod alibi ſcriptum eſt. Et uerterunt contra me ſcapulam recedentem. Qui enim pec.

cat inclinata ceruice in terra pronus funditur: qui terga uertit ipio geſtu corporis indicat negligere
ſe cõminãtẽ. Et hoc ait faciebant.
CCCum docerem eos diluculo ⁊ erudirem ⁊ nollent audire ut acciperent diſciplinam.

CFugatis dolotis tænebris & omni idolorũ cultu: & ſnĩa cõfutata quotidie corda eorum illumina

re cupiebam: & docere quæ recta ſunt ut liberum ſeruarent arbitrium. Iungit & dicit. Et nollent au-
dire ut acciperent diſciplinam. Sequitur. M
CEt poſuerũt idola ſua in domo in qua inuocatũ eſt nomẽ meum vt polluerent eam.

CNon ſolũ eo tempore iudas poſuit in templo dei ſtatuã idoli quam in ezechielis principio legi-

mus: ſed uſq; hodie in domo dei quæ interprætatur eccleſia ſiue in corde animaq; credẽtiũ ponitur

idolum quando nouum dogma conſtruirur: & iuxta deuteronomiuz adoratur in abſcondito. Ne

ſcitis inquit quia templum dei eſtis & ſpiritus dei habitat in uobis.
CEt ediſicanerũt excelſa ſiue aras baal:que ſunt in valle ſilij ennon vt initiarent filios ſuos ⁊ fi-
lias ſuas moloch. JJM
CPro initiarent in hebraico ſcriptũ eſt. quod aquila & ſymmachus tranſtulerunt. xx. & theo⸗

dotion interprætati ſunt offerent. De ualle filio ennon quæ hebraice dicitur gehẽna ſupra pleni?
diximus: & ꝙ ſubiaceat ſiloe fontibus & amœnitate ſui: quia locus irriguus eſt populum prouoca-

uerit ad luxuriã quam idolorum cultus ſequitur. Notandũ quoq; ꝙ aræ & excelſa hebraico ſermo
ne appellantur ꝓpter eos qui in ſamuelis & regum uolumine quid ſignificet hoc uerbuzʒ
dubitant: moloch idolum amanitarũ eſt: ꝙ in regẽ uertitur. Signinicat auteʒ ſcriptura diuina ꝙ nõ
ſolum baal idolo: ſed & moloch cũctiſq; demonibus in ipſo loco populus ſeruierit.

CAQAuod non mandauli eis:nec aſcendit in coꝛ meum vt facerent abhominationem hanc:⁊ i pec

catum deduxerunt iudam.
CProprie tribus iuda:& beniamin ĩ phano baalis & moloch demonũ ſimulacrũ ueneratæ ſunt. Vi
tulos aũt aureos ĩ bethel & dan & decem tribus quæ appellãtur ſamaria ioſeph & ephraim incoluiſ
ſe ꝑſpicuũ eſt.Tãtũq; mali fuit quod a populo factũ eſt:ut teſtetur deus ſe nũquã cogitaſſe uel aſcen
diſſe in cor ſuum quæ illi facturi fueiirt.. “
CSt nunc pꝛopter iſta hec dicit dominnus deus iſrahel ad cinitatem hanc:de qua uos dicitis:qꝙ
tradatur in manu regis babylonis in gladio in peſte ⁊ in fame.
CSicut ſperantibus auxilium & in murorum firmitate fidentibus prophetatur ꝙ ſubuertẽda ſit hie
ruſalem & populus ĩãiamq; capiẽdus. Et ante captiuitatem gladio fame & peſte periturꝰ. Sic deſpe/
rätibꝰ & poſt ſubuerſionem urbis nullã ſalutẽ expectantibus ſuũ auxiliuʒ pollicetur: ut & cõfidẽtia
atq; ſuperbia iuſtam ſententiam: & deſperatio atq; humilitas dei mœreatur auxilium.
CEcce ego cõgregabo eos de vniuerſis terris ad quas eieci eos in furoꝛe meo:⁊ in ira mea ⁊ in
indignatione grãdi:⁊ reducã eos ad locũ iſtũ ⁊ habitare eos faciã cõſidẽter:⁊ erũt mihi in popu
lum:⁊ ego ero eis in dominum:⁊ dabo eis coꝛ nonũ ⁊ viã unã:vt timeãt me vniuerſis diebus.et
bene ſit eis ⁊ filiis eoꝛũ poſt eos.Et feriã eis pactũ ſempiternũ:ſiue diſponã teſtamẽtũ cternuʒ
⁊ nõ deſinã eis benefacere:⁊ timoꝛẽ meũ dabo in coꝛde eoꝛum:ut nõ recedant a me. Et letaboꝛ
