interpᷣtationis accipimus: Sic & hoc qd ſcrĩptũ eſt. Egredietur dñs: & pᷣliabitur: Iuxta illud accipiẽ
dum qd in Abachuc legimus: Egreſſus es in ſalutẽ populi tui in ſalutem cũ ch riſto tuo. Et in Mi/

chea. Quia ecce dñs egredietur de loco ſuo: & deſcẽdet & calcabit ſuper excelſa teræ: & cõſumẽtur
montes ſuper eum ualleſq; ſcindentur: In Eſaia quoq;: Dñs uirtutum egredietur & cõteret bellum

& ſuſcitabit zelum: & clamabit ſup hoſtes ſuos cũ fortitudie: Egreditur ergo deus de loco ſuo qñ

quietẽ & mãſuetudinem & clemẽtiam ſuam ꝓ emendatione peccantiũ rumpere cogitur: Qui cũ

per naturã dulcis ſit: uitio noſtro rapaiKpaiεαadeſt amarus efficitur: nõ ſibi ſed patientibus
quibus amara tormẽta ſunt: iſte qui alibi loquitur per ꝓphetã. Ego ſum deus & nõ cõmutor. Et ad
ipſum dicitur. Tu aut idem es & permanes: Et in epiſtola lacobi. Apud quẽ nõ eſt cõmutatio: Nũc
egreditur & pᷣliatur ſicut ĩ die certaminis: qñ Pharaonẽ in mari ſubmerſit rubro: & ſraelitico po

pulo dimicauit: Et ſtabunt pedes eius: his quoꝑꝶ miſertus fuerit: & nequaꝗᷓ mouebũutur: Et rurſum

de eo dici poſũt: Et dñs tuba canet: & ambulabit in cõminatione iræ ſuæ: Nec ambulabit declinan
te iam ſole: & uicinis tenebris poſt meridiem: Quod ſuper adã eum feciſſe legimus. Cumq; ſteterit
nõ ſtabit in ualle:& in locis humilibus:ſed in monte qui nõ infructuoſas arbores habeat: & ſiluam
ſterilem: ſed ubi oliueta naſcũtur: ꝗbus alitur lumen eternũ & ſoluũtur infirmitates & requies laſ-

ſis tribuitur: ipᷣe mons oliuarum in quo ſtant pedes dñi cõtra hieruſalem eſt: & ad orientem: unde
oritur ſol iuſtitiæ illiſq; oliuis cõſitus eſt. De ꝗbus dicitur. Filii tui ſicut nouellæ oliuaꝶ in circuitu
menſæ tuæ: Cuius media pars ſcindetur ad orniẽtem in qua ſunt arbores plantatæ de gentibus. De

ꝗbus una loꝗtur. Ego aũut ſicut oliua fructifera in domo dei. Et in altera media pars ſcidetur ad oc/-
cidentem & mare prupto grãdi ualde: Qui circũciſionis & populos ad quẽ deus loquitur p ꝓphe/
tam: Quid dilecta mea in domo mea fecit abhominationẽ. Nũqd uota & carnes ſanctæ auferent a
te malitias: aut in his effugies: Hæc dilecta in domo dei fecit abhominationem: ut dei filiũ crucifi-

geret: & audiret oliuam umbroſam: pulchritudinẽ uocauit dñs nomen tuũ: & inutiles facti ſunt ra

mi tui:qui facti ſunt de bona radice. ut nos in locum eoꝑ inſereremur. Et aiaduerte myſteria ſcrip/
turaꝶ. Quõ media pars quæ uergit ad occidentem: & ſalſis atq; amaris fluctibus tunditur: nõ ſim/

pliciter in mari eſſe dicatur: ſed in pᷣrupta maris uoragine & magna nimis: De qua & Micheas loq

tur. Detraham in uallem lapides eius: haud dubium ꝗn hieruſalem: & fundamenta eius reuelabo.

Hæc ut in locis difficilimis: & ualde obſcuris pro tenuitate uirium noſtraꝶ diximus. Cæteꝶ iudæi

occidentem ſequẽtes litteram conẽtur oſtendere: Stantem dñm ſuper montem oliueti: & ipſum

mõtem in duas partes eſſe diuiſum: ut cõtra oriẽtẽ uniꝰ ꝓtis hẽat ſciſſura pricipiũ: & altera ps finẽ?·

tẽdat ad occidentem: & in medio ualde pcipiti alia ps ad Aglonẽ: ad auſtrum alia diuidatur.
CEt ſeparabitur mediũ mõtis ad aglonem ⁊ mediũ eius ad meridiem:⁊ fugietis ad vallẽ mõ/

.

tium meoꝛũ. Quoniã cõiungetur nallis montiũ vſq; ad pꝛoximũ.Et fugietis ſicut fugiſtis a fa

cie terremotus in diebus Oʒie regis iuda:⁊ veniet dñs deus meus oẽſqʒ ſancti cũ eo. Lxx.
CEt inclinabit media ps mõtis aò aglonẽ᷑ ⁊ media ꝑs eius ad auſtꝝ:⁊ replebitur vallis mõtiũ
meoꝝ:⁊ adiũgetur vallis montium vſqʒ ad aſael:⁊ replebitur ſicut repleta eſt a facie terremo
tus in diebꝰ Oʒie regis iuda.⁊ aderit dominus deus meus:⁊ omnes ſancti cum o.
CPro eo quod nos diximus fugietis. lxx. & reliqui interpᷣtes ? ρρααοεποιιTαπ ideſt obturabi

bitur ſiue replebitur trãſtulerunt. Et pro eo qd nos poſuimus: qm̃ cõiungetur ualis montium uſ;
ad ꝓximum: Proximos. Ixx. aſael trãſtulerũt Aquila ipſum uerbum hebraicum poſuit aſael p ebre

uem litterã: Theodotiõ per extenſam: ſolus Symachus ꝓximũ ĩterprætatus eſt quẽ & nos ſecuti ſu

mus.Dicamus rapepαπαιεοο ut poſſint patere quæ ſcripta ſũt. Cum mons oliueti grãdi uora

gine pᷣruptus fuerit:ita ut una pars uoraginis ad orientem: altera ad occidentem reſpitiat. Repente
& in ipſa uoragine excelſo ex utraq; parte pᷣrupto: alia uorago rumpetur ad Aquilonem: alia ad au
ſtrum. Et pruptum quadrangulum ſiet: ut quadrifariam in quattuor plagas orientis & occidentis

aquilonis & auſtri uorago tendatur. & fugietis inquit ad uallem quæ eſt inter templum & Syon.

Hi enim templi & ſyon duo montes: dei montes appellãtur: quia uallis illa montis oliueti quæ pᷣ/
ruptis hinc atq; inde montibus cingitur uſq; ad templi montem: qui ſanctus eſt: ſuam uoraginem

trahet

ℛ ° *
Super Zachariam.c.xiiii.
mnz trahet: Terremotus autem in diebus oziæ regis iuda: illius temporis traditur quando oꝛias qui al-
I. tero nomine Azarias dicitur illicitum ſibi ſacerdotium uendicare conatus: lepra percuſſus in fron/
ti. te eſt:De quo terremotu & in Amos pricipio legimus: Verba Amos qui fuit in paſtoralibus thecuæ
innn quæ uidit ſuper Iſrael in diebus oꝛiæ regis iudæ & in diebus hieroboã filii Ioas regis Iſrael: ante du
os annos terremotus:Deniq; poſtꝗᷓ hic mortuus eſt rex ſceleſtus: ad cuius impietatẽ omnis terra cõ
euann mota eſt uidit Eſaias uiſionẽ magnã quam ſuo uol umini intexuit: Tranſeamus ad intelligentiam
lonn ſpiritalẽ:Poſtꝗᷓ mons oliuarum ad onientem & occidentẽ uocatione gentium & abiectione iudæo
tbilin⸗ rum fuerit ſeparatus: rurſum alia ſciſſura fiet aquilonis & auſtri Aqlo nugitur occidenti: Auſter onẽ
zf⸗ tali plagæ: Ad ſiniſtram ſtabit circũciſio: Ad dextram populus chriſtianus: De his duobus uẽtis ec
niii cleſia loquitur: Surge aquilo & ueni auſter: Vt Aꝗlone uento frigidiſſimo recedente: qui interpræ-/

iätni tatur diabolus:auſter calidus uẽtus adueniat: Quẽ ſponſa pquirens ait: ubi paſcis ubi cubas in meri
die:De quo & in abbachuc myſtice loquitur: Deus de themã ueniet Pro quo in hebraico ſcriptum
eſt Ab auſtro ideſt a luce pleniſſima:De qua & alibi pſalmiſta cõclamat Illuminans iu mirabiliter a

ſn montibus eternis. Cum autem tãata fuerit duorum populoũ in toto orbe dimſio: Vt alii ad orientẽ
tbelin & auſtrum ideſt ad dextram: Alii ad aquilonẽ & occi entem: ad ſiniſtra uidelicet ſeparentur: Tunc
otci uicunq; ſanctus eſt: fugiet ad uallem mõtium dei:De quibus ſupra diximus temphi & ſyõ:Duo ui
ii elicet teſtamenta quoniã uorago illa quæ prius fuerat utriuſq; montis: tendetur uſq; ad aſael: Hoc
eadn eſt uſq; ad domũ dei: quæ uicina eſt paradiſo & cæleſti hieruſalem: & montis ſj on tẽplum ſitum eſt
lin Et ſicut eo tempore quo ſub oꝛia rege leproſo uehementiſſimus terremotus mortalium corda per
rd terruit. & territos huc illucq; diſperſit: Ita duorum populorũ ſeparatio & rurſum credètium in una
noi fide ſocietas: inter duos mòtes placabili ſede requieſcet: Quomiam & uetus & nouum inſtrumentũ
intoe ſibi utrumq; iũgetur: Quod autem dicit uſq; aſael ideſt uſqʒ; ad proximum: hoc ſignificat icta qui/-
tmuim dem ſihi eſſe duo inſtrumẽta:legis & euangelii: Sed ita iũcta ut magis uicina ſint ꝗᷓ unita: multa eni
ſeclnnn ueteris legis amiſimus & nouæ gratiæ ſuſcepimus: Cum autem hoc fuerit ratione perſecutum: Tũc
Eteri⸗ ueniet inquit dominus deus meus: Omneſq; ſancti cum eo: Sin autem uoluerimus pro eo qd nos
Eflun diximus fugietis: ſequi illud quod alii interprætes tranſtulerunt: obdurabitur ſiue replebitur uallis
ies hy mõtiũ eoꝑ:Hoc dicemus qd aduẽtus dñi ſaluatoris duobus inter ſe populis ſeparatis obturet & re
munde pleat eã uoraginẽ:q̃ duos populos diuidebat: ut plana uia ad ſe mutuo gradiantur.
ancwin C Et erit in die illa non erit lux ſed frigus ⁊ gelu:⁊ erit dies vna que nota eſt domino:non dies
das. De neqʒ nox:Et in tempoꝛe veſperi erit lux. LXXx.
nado CIn die illa non erit lux ſed frigus ⁊ gelu erat vna die:⁊ dies illa nota domino:⁊ non dies neqʒ
be nox ⁊ ad veſperam erit lux.
Wierent NManifeſte de ſecundo ſaluatoris prædicatur aduentu: De quo & Ioannes in Apocalypſi ſua loꝗ/
fü cch tur:Ecce neniet cum nubibus & uidebit eum omnis oculus: & qui eum cõpunxerunt: Et dominus
ü in euangelio pronuntiat uenturum filium hommis in nubibus cæli cum fortitudine & glora mul/
keuſeir ta:Veniet autem cũ nubibus ideſt angelis:qui ſunt miniſtri ſpiritus & ad diuerſa mittuntur officia:
oüöln Et cum prophetis atq; apoſtolis:De quibus ſcriptũ eſt: Veritas uſq; ad nubes: Cumq; dies aduentus
Ceul eius fuerit impletus:non erit lux:ſed frigus & gelu: refrigerata omnium charitate: & præ multitu-
Elnn dine malorum quæ ſuperuentura ſunt frigeſcentibus cunctis & calorem pnſtinæ fidei perdẽtibus
aite Poſtqꝗᷓ autem omnes peccatores frigus ſuũ geluq; cõtraxerint. una dies erit atq; perpetua:Nequaqᷓ ſi
äin bi luce& tenebris die & nocte ſuccedentibus ſed ipſe dominus erit lux omnium:De quo Eſaias ple
uii nius:Non erit inquit tibi ſol in lucem diei:neq; ortus lune illumiĩabit te per noctẽ: Sed erit tibi dñs

lux eterna:& deus tuus gloria tua. Qui & in alio loco clamat ad hieruſalẽ ill umĩare Illuminare hie/
ruſalẽ uenit enim lux tua ſper te: & gloria dei tui ſuper te orta eſt: Ecceenim tenebræ & caligo ope

l.

An . . Aum E
rient terram ſuper gentes: Super te autem apparebit dominus: & gloria dei tui ſuper te orta eſt: Et

. — . . . 2 .* . 4 .
n ibunt reges in lumine tuo: &gentes in ſplendore tuo: Si caligo & tenebræ operiẽt terram ſuper gẽ
, . — . .½ 2 . .
M tes: Quomodo rurſum gentes ambulabunt in ſplẽdore domini: Sed illæ gentes erunt in tenebris
mm uas frigus geluq; contraxerit. Et illæ ambulabũt in lumine domini:quæ ſecutæ fuerunt reges apo
olos prophetas: De quibus ſcriptum eſt Cor regis in manu domini: Digneq; in tempore ueſpe

ri:hoc eſt tenebrarum & triſtitiæ omnium peccatorum: ſanctis lux erit: Et una eterna dies quæ ſi no

—

=

=

–

umd ta erit domino (neqʒ enim ignorare poterit quam creauit) Cõſiderãdũ eſt quomodo dicat in euã
. gelio:quod diem illam nec angeli nec filius nouerit niſi ſolus pater.
7 . CSt erit in die illa:exibũt aque vine de hieruſalem:mediũ earũ ad mare oꝛiẽtale:⁊ mediũ earũ
ad mare nouiſſimũ:in eſtate ⁊ in hyeme erũt⁊ erit dominus rex ſup omnẽterrã. LxXX.
8 CIn die illa egrediet᷑ aquaviua de hieruſalẽ:media eius pars ad mare pꝛimũ:⁊ media pars ad
mare nouiſſimuʒ in eſtate ⁊ in vere erit ſic:⁊ erit dñs in regẽ ſuper omnẽterram.
* CIn illo tempore:hoc enim figniſicat dies quæ ſoli nota eſt domino:in qua non ſibi ſuccedent Iux
und & tenebræ:ſed erit lumen perpetuum. Iuxta illud quod in apocalypſi legimus:Et ciuitas non habe
bit necceſſariam lucem ſolis quoniam dominus deus omnipotens lumen eius erit: Egredientur
aquæ uiuentes de hieruſalem: De quibus ſupra ponentes Ezechielis teſtimonium diſputauimus:
XK

Poiero.liber

Quarum media pars ibit ad mate:orientale: Qd græcorum libri Auαον &ααα‿τπ οωant & nbe
uulgo mare appellatur mortuum: Ex eo quod nihil in aquis eius poſſit uiuere: Pars ad mare nouiſſi
mum quod ducit ad ægyptum: & facit littora paleſtinæ: In Eſtate ĩquit & in hyeme ita erit: ut aquæ tu
iſtæ quæ exibut de hieruſalem: nec gelu conſtringãtur hyemis: nec eſtatis nimio feruore ſiccentur: n
Qudꝗᷓ pro hyeme uernum tempus. Ixx. tranſtulerint. quod ad diſtinctionẽ eſtatis non conuenit. de
Cumq; uitales aquæ utrüq; mare fuerint ingreſſæ: & amaras aquas dulci flumine mitigarint: Tunc Ubi
erit dommus rex ſuper omnem terrã: Aqua quæ egreditur de hieruſalẽ: hoc eſt de eccleſia: doctri- umm
nam indicat ſaluatoris. De ſyon enim egreditur lex & uerbum domini de hieruſalem. Iuxta illd qd niͤ
alibi ſcriptũ eſt: Repleta ſunt omnia ſcientia domini: ſicut aqua multa operiẽs mare: Harum aqua⸗/ ſuper
rum media pars ibit ad mare orientale: populũ circũciſionis: qui in apoſtolis & p apoſtolos eſt ele geni
ctus: Et medium earum ad mare nouiſſimũ: ut de oriente & occidente uenient ꝗ accũbent cũ abra⸗ noll
ham Iſaac & Iacob: Vel certe orientale mare & mare nouiſiſimum intelligamus uetus inſtrumenti ulb⸗
& nouum: Quod niſi flumine ſaluatoris & ſpiritali eius intelligentia fuerit dulcoratũ amariſſimũ celo
eſt occidente littera & ſpiritu uiuificante: Qu odq; ſequitur in Eſtate & in hyeme erunt: ſubauditur voln
aquæ uiuæ quæ egrediutur de hieruſalem: & in pace & in perſecutiõibus iſtæ uiuẽtes aquæ mana ind
re non ceſſent: Siue quia. Ixx.tranſtulerunt: In eſtate & in uere ita erit hoc: Dicamus quod illo tem mos
pore non ſit hyems ſed uer eſtaſq; perpetua: Quando uox turturis auditur in terra noſtra: & ficus af nſg⸗
terẽt groſſos ſuos & uineæ florebũt: & hyems pertrãſibit & pluuia recedet & habebit ſibi: In illo tẽ/ dem.
pore ideo uer neceſſarium erit: quia flores apparebunt in terra noſtra: ut celebremus paſcha: & pẽ/- nita⸗
techoſten: In quibus de terrenis trãſeamus ad cæleſtia: Et omnes fruct“ noſtros offeramus deo: In pona
phaſe eni hyemis finis: ueris exordiũ eſt: In pẽtechoſte eſtatis principiũ. quando labores manuum Aind
noſtrarum & fructuum offerimus deo: De hac eſtate & uere perpetuo: iuſtus loquitur ad dominum lis⸗
Tu fabricatus es auroram & ſolem: eſtatem & uer tu plaſmaſti. Tunc erit dominus rex ſuper omnẽ neni
terram: Quando dicemus: Dominus regnauit exultet terra: Et iterum:⸗Dicite in gentibus quia do/ ange
minus regnauit: & enim correxit orbem qui non commouebitur. Aquam autem uiuam recte a no lu
bis doctrinam ſaluatoris expoſitam: ſciet ille qui biberit: & qui ſaluatorem audierit prædicantem: ſi ven
quis biberit ex aqua quam ego dabo ei fiet in eo fons aquæ uiuentis: & ſalientis in uitam eternam a
Et rurſum qui credit in me: ſicut dicit ſcriptura de uentre eius egredientur flumina aquæ uiuentis. n4
Sicut enĩ qui biberit de doctrina eius habebit in ſe fontẽ uiuẽtein: Sic qui crediderit in eo: Iuxta id eh
quod ſcripturarũ uocibus continetur: flumina aquæ uiuẽtis egrediẽtur de uẽtre illius: Aquas uiuuz zur
tes multi ad baptiſmum refferũt q in uere & in eftate. hoc eſt in paſcha & pentecoſte ſitientibus lar- n
giendæ ſunt: quãdo implebitur quod ſcriptũ eſt: Lauamini mũudi eſtote. U
EIn die ülla erit dñs vnꝰ:⁊ erit nomẽ eiꝰ vnũ:⁊ reuertetur ois terra vſqʒ ad deſertũ:de colle r
mon ad auſtꝝ hieruſalẽ:⁊ exaltabit᷑ ⁊ letabit in loco ſuo:a poꝛta beniami vſqʒ ad locũ poꝛte pꝛio .
ris:vſq; ad poꝛtam anguloꝛum:Et aturtre ananceel vſqʒ ad toꝛcularia regis:⁊ habitabunt in ea
7 anathema non erit amplius: ſed ſedebit hieruſalem ſecura. LXX. U j
In die illa erit dñs vnꝰ:⁊ nomẽ eiꝰ vnũ circuiẽs oẽʒz terram:⁊ deſertum:a gabaa vſq; rẽmon
ad auſtrũ hieruſales:rhama vero in loco ꝑmanebit a poꝛta beniamin vſqʒ eà poꝛtã pꝛima:vſqʒ
ad poꝛtam anguloꝛũ:⁊ vſq; ad turrẽ ananeel vſqʒ ad toꝛcularia regis habitabũt in ea:: anatbe- ni
ma vltra non erit:⁊ habitabit hieruſalem confidens. . . in
CExtructionem urbis hieruſalem: & aquarum egreſſum de medio eius : quæ ad utrumq; defluant der
mare: Iudæi & chriſtiani Iudaizantes ultimo ſibi tempore repromittunt quando rurſum exercen/- lenn
da circunciſio ſit: & immolandæ uictimæ: & omnia legis præcepta ſeruanda: ut nõ iudæi chriſtiani alla
ſed chriſtiani iudæi fiant In die inquiũt illa quando rſtus in hieruſalem aurea atq; gemmata ſe· ri
derit regnaturus: Non erunt idola nec diuinitatis cultura: ſed erit dominus unus & reuertetur om- ſor
nis terra uſq; ad ſolitudinem: Ideſt in antiquũ ſtatum. Ponitq; locorũ uocabula: a quo loco uſq; ad nnet
quem edificãda ſit hieruſalem: De colle remmon: hoc enim gabaa ſonat ubi arbor mali granati eſt G
Vſq; ad auſtralem plagam hieruſalem: Quodq; ſequitur. Rhama autem in loco ſuo permanebit: c
Melius interprætatus eſt Aquila & cæteri qui poſuerũt exaltabitur: rhama quippe exaltatio dicitur: u
Iuxta illud prophetale & euangelicũ: Vox in rhama audita eſt:hoc ẽ in excelſis ſonuit: Exaltabitur nn
itaq; hieruſalem & edificabitur in Iloco priſtino a porta beniamin: uſq; ad portam quæ dicitur angu
lorum & aturre ananeel: Non ut græci & latini male legunt anameel uſq; ad torcularia regis: Qd 0
hebraice ſcriptum eſt amelech: Et habitabunt inquit in ea hoc eſt in hieruſalem: Et anathema am/ S
plius non erit: Nullus uidelicet mœtus hoſtilis impetus: nulla formido: ſed ſedebit uel habirabitur
hieruſalem eterna pace requieſcens. Hæc iudei iuxta litteram ſomniant & noſtri νααα T qui
rurſum audire deſiderant: Creſcite & multiplicamini & replete terram: Et pro huius uitæ cõtinẽtia l
breuiq; ieiunio:bulbos ſibi & uuluas & aues ph aſidis: & attagenem: nequaq ionicum: ſed iudaicũ i
repromittunt:De quibus uere poteſt dominus dicere: Non permanebit ſpiritus meus in homini/ .
bus iſtis: quia carnes ſunt: caro enim pugnat contra ſpiritum & ſpiritus contra carnem: Nec oppo-⸗
nant nobis Ioannis apocalypſim: quæ & ipſa ſpiritaliter diſſerenda eſt: Nos autem cæleſtem hie/
kkkuſalem

Super Zzachariam..c.xiiii.

Watt
N mſalem interprætemus eccleſiam: quæ in carne ambulans non uiuit ſecundum carnem: cuius mu⸗
f nicipatus in cælo eſt: Poſtꝗᷓ enim dominus Ieſus rex fuerit omnem terram: De quo ad patrẽ ſi piri/
enn tus ſanctus loquitur per prophetam:Deus iuditium tuum regi da & iuſtitiam tuam filio regis: tuc
Nmnnt unus dominus erit:De quo ſcriptum eſt: Scitote quoniã domm- ipſe eſt deus: & unum nomẽ eius
Wr Omnia praua religione calcata: Iuxta illud quod propheta decantat:⸗Domine deus noſter ꝗ admi/
1N rabile eſt nomen tuum in uniuerſa terra: Et rurſum: Ma gnificaſti ſuper omnes:nomen ſanctum tu
kilig um in uniuerſa terra: De quo & abbachuc loꝗtur laudis eius plena eſt terra: De cuius gloria nomi/
umng, nis ipſe deus loquitur: Abſq; me non ſcies deum: & præater nomen meum quod magniſicatum eſt
leie. ſuper omnes: Tunc reuertetur omnis terra in qua habitauere iudæi uſq; ad deſertum.i. ad populũ
tcücr⸗ gentium qui prius deſertus erat: & legis notitiam non habebat: A gabaa uſq; ad remmom: Hoc eſt
mer a colle uſq; ad excelſum: quia de terra & de deſerta ad colles: & de collibus ad montana conſurgi/
Wüni mus: Vnde ſponſus in cantico canticorum tranſilit colles: qui minores ſunt: & ſalit ſuper mõtes ex
banänn celſos: de quibus ſcriptum eſt Montes excelſi ceruis. Sin autem remmon malogranatum accipere
nennn uolumus utrumq; enim apud hebreos interprætatur: Hoc dicamus quod fines eccleſiæ de collibus
lorn incipiant ut omnis ordo eccleſiaſticus conſtruatur: De quo ſupra diximus quando interprærati ſu⸗
ieut mus planctum unigeniti & planctum ad remmon: Nec hoc eccleſia fine contenta eſt: ſed pemeniet
niti⸗ uſq; ad auſtrum luce pleniſſima: Super quo dudum expoſuimus: Et nunc iccirco reticemus: ne ea/
u dem ſepius inculcantes lectori ſimus faſtidio:Et exaltabitur eccleſia quæ cœpit a collibus: & perue/
r nit ad meridiem: & habitabit in loco ſuo: De quo ſcriptum eſt:In loco paſcuæ ibi me collocauit A
mun porta beniamin qui interprætatur filius dexteræ & non filius dierum: Vt male quidam ſuſpicantur:
—* aliud eſt enim ſi in Nun itteram: aliud ſi in Mem finiatur: Et perueniet uſq; ad locum portæ onien-
tonns talis. Et prioris uſq; ad portam angulorũ: A uirtute incipimus:hoc quippe dextera ſignificat: Et per
irch ueniemus uſq; ad portam priorem: Vt per eam igrediamur ad cæteras: Statimq; nobis occurrit por
“ anguloru m: Vbi angularis lapis eſt: Qui angularis lapis parietem utrumq; connectit: & duos po-
„M pulos in unum redigit:De quo & deus loquitur per Eſaiam: Ecce ponam In ſyon lapidem angula/
“ rem electum & Prætioſum: in fundamentis eius: & qui crediderit in eum non confundetur: Hic la/
E pis angularis & cæteros lapides angulares ſuper edificari ſibi uoluit: Vt apoſtolus paulus poſſit libe
lentli re dicere: Edificati ſuper fundamentum apoſtolorum & prophetarum ipſo angulani lapide chriſto
. Ieſu:Hos lapides non imitantur qui omnia gloriæ & lucri cauſa faciunt: & orant in angulis platea
une rum: rectam ſemitam relinquentes: Omnis enim angulus rectam lineam frangit. Et iccirco mere-
Muln trix in prouerbiis: utcũq; eam accipere uoluerimus: cuius non geſcunt pedes domi: ſed aut foris ua
. gatur: aut in omnibus inſidiatur angulis platearum: Cum uiderit iuuenem inſipientem: non inui-
ei⸗ tat eum quem ſenſerit eſſe prudentem & maturum ſenectute: De qua ſcriptum eſt: Cani hominis ſa
n pientia eius: Statim appræhendit & oſculatur atq; blanditur: & ducit ad lupanar: & inuitat ad cortũ
Nnen Relinqmus igitur ſimulatos ãgulos. & ad firmos atq; robuſtos chriſti angulos trãſeamus ad quos
cum peruenerimus ſtatim nobis occurrit turris ananeel: quod interprætatur gratiſſimus dei: Quid
n enim turre ſalomonis gratius eſt: De qua ad ſponſam dicitur: Sicut turris dauid ceruix tua quæ edi
ſſi ficata eſt In talphioch mille ſcuta pendentes ſuper illam: omnia iacula potentium. Hanc turrem do
e minus in euangelio edifſicari uult: expenſis prius ſumptibus ſupputatis: & de qua dicitur ad hieruſa
lem fiat pax in uirtute tua & habundantia in turribus tuis: De qua & ſanctus ad dominum loquitur
uu Deduxiſti me quoniam factus es ſpes mea:turris fortitudinis a facie inimici⸗:De turre Ananeel per-
nen uenimus ad regis torcularia pro quibus & tres pſalmi titulũ habent: Et dominus dicit in Eſaia Tor
fir cular calcaui ſolus: Vt exuberet in illis noſtra: habundantia: & exprimamus botros & rubentia in
t chriſti ſanguine muſta calcemus: ut bibamus uinum quod lætificat cor hominis: Et ſpõſa deſiderat
ro⸗ ſponſi ſodalibus loquens: Inducite me in cellam uini: ponite ſuper me caritatem: ſi nos iſtiuſmodi

inebriarint torcularia habitabimus in hieruſalem: in qua anathema ultra nõ erit: maledictio uideli
ck cet & abhominatio: Vnde dicit & apoſtolus Si quis non amat dominum ſit anathema: Et ĩ alio lo
. co: Nemo in ſpiritu dei loquens dicit anathema leſu: Et pro fratrũ ſalute anathema eſſe cupit: Imi-
tari uolẽs dominum ſuum: Qui & ipſe cũ non eſſet maledictio:pro nobis factus eſt maledictio: Ab
lato autem omni anathemate habitabit hieruſalem ſecura atq; confidens: Et illud in ſe exprimens.
ui confidit in domino beatus eſt: Et melius confidere in domino ꝗᷓ cõſidere in homine⸗De qua
ſecuritate & cõfidẽtia hieremias ꝓpheta cõmemorat: Benedictꝰerit homo ꝗ cõfidit in domino.
CEt hec erit plaga qua percutiet dominus omnes gentes:que pugnauerunt aduerſum hieru⸗
ſalem:Tabeſcet caro vniuſcuiuſqʒ ſtantis ſuper pedes ſuos:⁊ oculi eius cotabeſcent in foꝛami
nibus ſuis.⁊ lingua eoꝛum contabeſcet in oꝛe ſuo. LXX. MM
CEt hec erit ruina qua percutiet dominus omnes populos:qui militauerunt contra hieruſales
Tabeſcent carnes eoꝛum:ſtantium ſuper pedes ſuos.⁊ oculi illoꝛum defluent de foꝛamimibus
eoꝛum:? lingua eoꝛum tabeſcet in oꝛe eoꝛum. l
. CQuæx paſſuræ ſint gentes quæ contra urbem domini dimicabunt:præſens ſcriptura teſtarm 5tn

Miero.liber Tertius

bunt inquit ſuper pedes ſuos: & caro eorum tabeſcet & defluet: & oculi eorum computteſcent: &

de ſuis foraminibus excidetur: lingua magniloqua: quæ dei populum blaſphemabat ſoluetur in/

ſaniem: & intra uallum dentium computreſcet. Hæc paſſos non eſſe romanos qui hieruſalem ſub-/
uerterunt cunctis perſpicuum eſt: Niſi forte iudæi illas nationes aſſerent perpeſſuras:quæ cõtralau
ream & gẽmatam dimicaturæ ſüt hieruſalem: Nos autem dicemus omnes perſecutores:qui affli/
xerunt eccleſiam domini: Vt taceamus de futuris cruciatibus: etiam ĩ præſenti ſeculo recepiſſe quæ

fecerint: Legamus eccleſiaſticas hiſtorias: quid ualerianus: quid detius: quid diocletianus: quid ma-

ximianus: quid ſeuiſſimus omnium maximinus: Et nuper Iulianus paſſi ſint: Et tunc rebus probabi

mus etiam iuxta litteram prophetiæ ueritarem eſſe completam: Quod putreuerint carnes eorum:

& oculi contabuerint: & lingua in pedorem & ſaniem diſſoluta ſit. Porro ſi ex hoc dicto hereticis
crudelitas dei uidetur oſtendi: Audiant hæc uniuerſa fieri: ut deficientibus malis ſuccreſcant bona:
Qui enim in domino & cum domino ſteterit defluent eius carnalia: ut oriantur ſpiritalia: Et oculi
qui male uidebant cadent de foraminibus ſuis: ut alii reponantur qui poſſint dominum ſuſcipere:
Cumpropheta dicente: Ad te leuaui oculos meos qui habitas in cælo: Et lingua blaſphemòs ideo
computreſcet: ut altera lingua naſcatur: quæ glorificet deum & poſſit dicere: Lingua mea meditabi

tur iuſtitiam tuam: tota diæ laudem tuam: Vnde & Symeon ſuſcipiens in ulnis infantem & futura

prænuntians ait: Ecce hic poſitus eſt in ruinam & reſurectionem multorum: Vt mala cadant & op/
tima ſuſcitentur: Vnde & dominus: In iuditium inquit ego neni in hunc mundum: ut qui non ui/
debant uideant:& qui uidebant ceci fiant: Non uidebat gentiliũ populus: & poſt fidem chriſti cœ/
pit ueritatis lumẽ aſpicere: quæ loquitur per prophetam Spiritus domini ſuper me: propter quod
unxit me: euangelizare pauperibus miſit me: prædicare captiuis remiſſionem: & cecis ut uideant. &
illuminentur ſapientia: De qua ſcriptum eſt Sapientia hominis illuminat faciem eius: & in pſalmis
legimus: Dominus illuminat cecos ſiue ſapientes facit: Hoc enim magis ſignificat σ01 Videbãt
iudæi: & quia lumen recipere noluerunt: eterna cecitate chooperti ſunt.
CIn die uülla erit tumultus domini magnus in eis:⁊ appꝛehendet vir manum pꝛoximi ſui:⁊ con
ſeretur manus eius ſuper manum pꝛoximi ſui:Sed ⁊? indas pugnabit aduerſum hieruſalem:
⁊ cõgregabũtur diuitie omniũ gẽtiũ in circuitu:aurũ ⁊ argẽtũ ⁊ veſtes multe ſatis. LXx.
CCEt erit in die illa ſtupoꝛ dñi magnꝰ ſup eos:⁊ appᷣhẽdet vnuſꝗſqʒ manũ ꝓximiſui:⁊ adhere/
bit manus ei in manu ꝓximi ſui:⁊ iudas pᷣparabitur in hieruſalẽ:⁊ ↄgregabit robur omniũ po
puloꝛum per circuitũ:aurum ⁊ argentum ⁊ veſtes multas nimis. “
CCum hæc fuerint expleta miracula: ut caro hoſtium defluat: tabeſcant oculi: ligua in ore blaſphe
mantium computreſcat: Tunc erit magnus tumultus fiue ſtupor in eis: Hoc enim ſignificat ?οα
quam: Ixx.tranſtulerunt:Et appræhendet unuſquiſq; manum proximi ſui: & conſeretur manus cũ

alterius manu: præ formidine & malorum pondere quæ ſuperuenient. Iudas quoq; pungnabit con/

tra metropolim:De quo & ſupra diximus: Et a domino conceſſa uictoria: Congregabũtur diuitiæ

omnium gentium: quæ militauerunt contra hieruſalem: aurum & argentum & ueſtium multitu

do:quæ in rebus prætioſiſſima ſunt: Hæc ſibi ĩfœlix iuda promittit: aurum accipere ſperans: quæ tri
ginta argenteis dominum apprætiauit: Nos autem cœptum ſequentes ordinem: omnia iſta refera
mus ad eccleſiæ beatitudinem: quod cuncti qui in ea fuerint admirentur ſubiectionem hoſtium: &
ſuam fœlicitatem: & unuſquiſq; appræhendat manum proximi ſui: ut conſerant dextras: & mutua
fide ac neceſſitudine copulentur. Quod autem in hebraico legimus. Et iudas pugnabit aduerſum
hieruſalem: pro quo. Ixx. tranſtulerunt: Et iudas præparabitur in hieruſalem: Vtroq; modo accipia/
mus:quod iudas qui quondam domini confeſus eſt nomen & in perſecutionibus coactus chriſti
popuſum perſecutus eſt: & ipſe uertatur ad lætitiam: Vel certe iudas omnis confitens & fidelis: nõ
aduerſum hieruſalem pugnet:ſed præparet ſe in hieruſalem: ut contra aduerſarios dimicet: Et con
gregabit ipſe iudas diuitias omnium gentium in circuitu aurum & argentum & ueſtes multas ni/
mis Aurum & argentum in ſenſu & ſermone intelligi ſepe diximus: Vnde & ueſtes æque debemus
accipere:quibus chriſti decoratur eccleſia: De qua ſcriptum eſt: Aſtitit regina a dextris tuis in ueſti-
tu deaurato circundata uarietate: Quibus ueſtibus ĩdutam ſe credentium turba lætatur & dicit:Ex
ultabo in domino quia induit me ueſtimentis ſalutis: & unica lætitia: dixerat enim ei dominus: ue/

ſtiui te trichaptis & byſſinis: In trichaptis ueſtes tenues accipiamus: quæ tam pulchræ ſũt atq; ſubti-
les:ut capilorum ſimiles eſſe uideantur: Has ueſtes eccleſia congregat: ut babeat ꝗbus ĩduat populũ

ſuũ: Cui a uero concionatore pᷣceptum eſt: In omni tempore ſint ueſtimenta candida.
CEt ſic erit ruina equi ⁊ mulli ⁊ cameli ⁊ aſini ?⁊ omnium inmentoꝛum que fuerint in caſtris il/
lis ſicut ruina hec. LXX. e er
CEt hec erit ruina equoꝛum ⁊ muloꝛum cameloꝛum ⁊ aſinoꝛum ⁊ omnium iumentoꝛum:que
fuerint in Caſtris illis iuxta ruinam hanc.
CEt hæc iudæi ſub HAIMMENO ſuo carnaliter explẽda cõtendunt: Grandis reuera domini for
titudo: ut corruant in caſtris hoſtium equi & muli cameli & aſini: & omnia iumenta eorum ſicut &
homine

irecn
ſen.

li

ſo
1t
e⸗

Bupper Zachariam..c.xiiii.

homines cortuent: magnustriüphus glorioſa uictoria: Bruta animalia deo pugnante ſuperari: Di-/
cam ergo iuxta cœptam tropologiam: quod iccirco omnia malacorruant quæ prius contra eccle
ſiam dimicauerunt ut in bona repente conſurgant: Deniq; qui prius equus fuerat hinniẽs ad uxo-
rem proximi: & impatiens ad libidinem ferebatur: Et iacebat in turpitudine uoluptatum: Cum ſe-
qui cœperit caſtitatem dicitur ad eum: Surge eamus hinc: Et ſurge ueni proxima mea: Et in apoſto
lo Surge qui dormis & exurge a mortuis & illuminabit te chriſtus. Cumq; ſurexerint qui ante ceci/
derant equi: & mollia terga domino præbuerint ad ſedendum: dicẽti ad deum: Aſcẽde ſuꝑ equos
tuos: & equitatio tua ſalus: Iuxta hunc ſenſum mulos accipiamus qui ſteriles ſunt: & non procreant
filios:ſed uoluptate laſciuiunt:De quibus pſalmiſta cõmemorat: Nolite fieri ſicut equus uel mulus.
quibus non eſt intellectus. Sicut ergo qui proni ſunt ad libidinẽ equi appellantur: ſic mulos iuſte
uocabimus: Qui uirgines ſunt carne & non ſpiritu: Qui eunuchãtur non propter regna cælorum:
ſed propter hominum uoluptatem: Cum igitur iſti muli & iſti eunuchi uerſi fuerint in progeniem
& ſpiritales filios procrearint: Audiãt per Eſaiam. Et ne dicat eunuchus: quoniam ſum hignum an/⸗
dum: Hæc enim dicit dominus eunuchisqui cuſtodierint ſabbata mea: & elegerint quæ uolui & te
nuerint fœdus meum: Dabo eis in domo mea & in muro meo locum nominatum: & nomen me
lius filiis & filiabus: nomen ſempitemum dabo eis quod non deficiet: Tales mulos mulas habe-
bant reges Iſrael & maxime dauid qui refertur ad chriſtum: Si intelleximus qui ſint equi & muli mu
entes & conſurgentes: Tranſeamus ad camelos: animal ruminans: ungulamq; non findens: Et di-
camus camelos eſſe omnes peccatores terræ qui graui peccatorum ſarcina deprimuntnr: & uiden-
tur ſibi ſanctas ſcripturas legere: ſed ungulam non findunt ruminantes eloꝗa diuina: & ea quæ ſcni
pta ſunt negligentes: Rectius autem camelus dici poteſt populus iudæorum: qui & ipſe legem dei
meditatur: & eam ruminat: & uoluit in pectore: Sed non diuidit ungulam: Vt credat in patrem & ſi
lium: in eo immũdus eſt:quod nequaqᷓ ſeparat litteram a ſpiritu: umbram a uentate: Et portat le/
gis onera & audit per prophetam: Vhe gens peccatrix populus plenus delitiis: De iſtiuſmodi came
melo qui ruminat: ungulamq; non findit: Et in prouerbis quaſi ad filium dicitur relinquit cu/
ſtodire diſciplinam patris meditabitur eloquia mala: Poſt camelum tranſeamus ad aſinum: ꝗ quõ/
dam ferebatur in frenis: & immũdus erat & multos habebat dominos: & per præcipitia labebatur
ut corruens repente conſurgeret & portaret dominum ſaluatorem: & ingrederetur in ſanctã hieru/
ſalem: & eum paruulorum turba credentium ſuſciperet triumphantem: Hunc aſinum ad uitem &
uineam ſaluator dicitur alligaſſe:De qua in pſalmis ſcriptum eſt: uineam tranſtuliſti ex ægypto. &
eieciſti gentes & plantaſti eam: Ad quam ipſe uinitor loquitur: Ego plantaui te uineam frugiferam
totam ueram: Omnia quoq; iumenta & animantia quæ uno nomine propheta comprehendit pro
ſingulorum naturis interprætanda ſunt: Et hoc magis dei filio conuenit: quam ea quæ ſtulta popu
lus iudæorum uaticinatione præſumit.
CEt oẽs populi ꝗ relig fuerit de vniuerſis gẽtibꝰ:q̃ venerũt cõtra hieruſalem aſcẽdẽt ab anno
in annum:vt adoꝛent regem dominum exercituum:⁊ celebꝛẽt feſtiuitatẽ tabernaculoꝛũ LxXxX.
CEt erit quicũq; derelicti fuerit de cunctis gentibus:que venerit cõtra hieruſalẽ:aſcẽdẽt ꝓ an/
nos ſingulos:vt adoꝛent regem dominum omnipotẽtẽ:⁊ celebrent feſtiuitatem tabernaculoꝛũ.
Omnes ingt q relicti fuerint de cunctis gentibus:quæ uenerint contra hieruſalem aſcendent per
ſingulos annos: ut adorent regem dominum exercituum: & celebrent feſtiuitatem tabernaculorũ:
Hæc quoq; iudæi caſſa ſpe in mille annorum regno futura promittunt: cuius ſolemnitatis iſtud ex
ordium eſt: Egreſſus populus Iſrael de ægypto: per uaſtam & terribilem ac latam ſolitudinem: in qᷓ
non erat domus:uilla oppidum ſpecus: faciebat ſibi tabernacula atq; tentoria: quæ nunca ſimilitu/
dine paruulæ auis papiliones uocantur:In quibus cum coniugibus morarẽtur ac liberis: & cibum
caperent:& per diem ſolis ardores:per noctem humorem & frigus & roris iniuriam deuitarent. Iluſ
ſumq; eſt ut in menſe ſeptimo quintadecima die menſis fieret tabernaculorum ſolennitas: Et cum
te inquit interrogauerit filius tuus cras dicens: quid ſibi uolunt hæc tabernacula. Reſpondebis ei:
multo tempore peregrinati ſumus in ægypto: de qua eduxit nos dominus in ſolitudinem: Et iccir
co tabernacula ſuſcitamus: ut beneficiorum dei omni tempore recordemur cum cœperimus habi
tare in urbibus:præcepit quoq; ut facerent tabernacula de ligno pulcherrimo quod iudæi citrũ uo
cant de & palmarũ ramis ac frondibus ligni denſiſſimi: & ſalicis & populi: Hiſtoriæ iecimus funda/
menta:ut ex iis ad ſpiritalia tranſeamus:quamdiu in profectu ſumus: & in curſu atq; certam ie habi
tamus in tabernaculis:hoc omni mẽte nitẽtes:ut de tabernaculis ad firmam & ſtabilem ſædem trã
