teritũ carnis ſrequẽter euenit ut domꝰ iuda. i. cõfeſſiõis & fidei: nequaqua terreat᷑ exẽplo:ſʒ multo
maiora cõmittat: & facillitate fornicatiõis ſuæ cõtaminet terrã eccleſiæ: & mechet᷑ cũ lapidæ & li-
gno:ea ſequẽs dogmata q aduerſaria deo ſũt. Sinaũt eccleſiaſticus uir corrigere uoluerit errãtẽ &&
putridas reſeccare carnes: & ad pniam retrahere eos ꝗ ſequuti fuerãt falſitatẽ nihilominꝰilli ſub ſpe
cie eccleſiaſticæ ueritatis antiquũ ſeqntur errorẽ: dici põt de his. In oĩbus his ñ ẽ reuerſa ad me præ/
uaricatrix ſoror eius iuda in toto corde ſuo:ſed in mendatio. Fit autem hæc prophetia in ioſiæ tẽ-
poribus regis iuſti: ſub quo & hieremias exorſus eſt prophetare. H
CEt dixit dñs ad me:iuſtiſicauit animã ſuã auerſatrix iſrł cõparatiõe pᷣuaricatricis iuda.

C Iuſtior ĩquit ẽ iſrael cõparatõe iudæ qa illa ſtatiʒ ĩ pncipio periit:hæc illiꝰ cruciatibꝰpotuit emen

dari. Attendat noua ex ueteri hereſis: ꝙ iſrael cõparatiõe iudæ iuſtificata dicatur. Nec mirũ hoc de
unius gẽtis ſororibꝰ cũ ſodoma quoq; collatõe hieruſalẽ iuſtitiæ nomen accipiat dicente domino
per eechiel iuſtificata eſt ſodoma ex te:& publicanus phariſei comparatione ſit iuſtus.

ℳ

ʒ aglonẽ ⁊ dices. Reuertere auerſatrix iſrł dicit dominꝰ
2 nõ anᷣtã faciẽ meã ſine ſirmabo a vobis:ſiue ſuꝑ vos qꝛ ſcũs ſiue mipicoꝛs ego ſũ dic ds ⁊ ñ
iraſcar ĩ ꝑpetuũ:verũtamẽ ſcito inigꝗtatẽ tuã:qꝛ in dñʒ deũ tuũ pᷣunaricata es ſiue impie egiſti et
diſpſiſti ſiue effudiſti vias tuas alienis ſub oĩ ligno frõdoſo:⁊ uocẽ meã nõ audiſti ait dominus.
CVerbũ hebraicd & uoca ſiue clama & lege ſignifſicat. uñ aqla & ſymmachus clamita. Ixx. &
theodotio lege ĩterpᷣtati ſt. Ad aꝗlonẽ ãt & cõtra bahylonẽ atq; aſſyrios ſermo dirigitur ad decezʒ
& duas tribus & earũ reuerſio pᷣdicat.Et nõ auertã inꝗt faciẽ meã a uobis ſiue nõ ſrmald D me⸗

am cõtra uos:ut neq̃quã uos auſteritate iudicis ſed uultu mĩe ſuſcipiã. Scũs.n. & miſericors ſum:ut

nõ recorder ultra iniquitatis ueſtræ: nec meminerim ꝙ a dño receſſiſtis: & ꝓ illo uos idola delecta-

rint: & fornicatæ ſitis ſub oĩ ligno umbroſo atq; frõdoſo: qd ꝗdẽ ad hæreticos & ĩ eccleſia negligẽ
tes dici põt: ꝗ quotidie ꝑ eccleſiaſticos uiros ad pniam ꝓuocatur & ꝗbus ꝓprie aptari põt. Et uocẽ
meã nõô audiſtis. Ois aut hereticus hitat ĩ agqlone & calorẽ fidei pdidit: nec audire põt illud apoſto
li ſpũ feruẽtes: & ꝗa ſe uoluptatibus tradidit receſſit a dno: & diſpſit uias ſuas alienis dogmatibꝰ: &
noſuptatẽ ſequutus ẽ. Nulla. n. hereſis niſi pp gulã uẽtrẽq; cõſtituitur: ut ſeducat mulierculas onera
tas peccatis ſemp diſcẽtes & nũquã ad ſciam ueritatis pueniẽtes: de ꝗbus uere dicitur: ꝗq deuorãt po
pulũ meũu: uelut eſcã pamis: & quos xpᷣs uocat deuorãtes domos uiduarũ. Cũq; ingt miſertus tui fue
r0 ne iuſtũ eſſe te putes: ſed memẽto iniqtatis tuæ ſemꝑ & ſcito ꝗa ĩ dim fomicatus ſis: & ſuperbiæ
colla dimitte: ut qui offendiſti dim per arrogantiam places per humilitatem. Illud ãt quod ſupra
diximus. Et non firmabo faciem meam ſuper uos ad illud propheticum conuenit. Auerte faciem
tuam a peccatis meis & omnes iniquitates meas dele. „ . . .
Cõuertimini ad me filu reuertẽtes ſiue nagi ⁊ recedẽteſ dic dñs:qꝛ ego uir vẽ ſiue dñatoꝛ vii
7 aſſumã vos vnũ de ciuitate.⁊ duos de cognatiõe ⁊ itroducã vos in ſyon ⁊ dabo vobis paſto/
res iuxta cor meum ⁊ paſcent vos ſcientia ⁊ doctrina.Cũq; multiplicati fueritis ⁊ creueritis in
terram in diebus iüllis ait dominus non dicent vltra archa pacti nec teſtamẽti domini:neqʒ aſcẽ

det ſuper coꝛ nec recoꝛdabunt illius:nec viſitabitur nec fiet ultra.

ludæi ipletũ hoc putãt poſt reuerſionẽ ex babylone ſub cyro rege pſarũ & zorobabel filio ſala/

thiel ẽt ſi nõ oẽs reuerſi ſũt hoc ſignificari: aſſimã unũ de ciuitate & duos de cognatione:ſed meliꝰ
I aduẽtu xpᷣi qũ reliqæ ſaluæ factæ ſũt dicẽte & exponente apoſtolo.Niſi dñs ſabaoth reliqſſet no/
bis ſemen qſi ſodoma fuiſſemꝰ& ſimiles gomorræ fuiſſemus: tũc itroducti ſüt ĩ ſyon de qᷓ ſcriptũ ẽ

Glorioſa dicta ſũt de te ciuitas dei. Et dati ſũt paſtores iuxta cor eiꝰ apoſtoli & apoſtolici uiri:& pa/
uerũt credẽtiũ multitudinẽ nõ ĩ iudaicis cerimoniis ſʒ ĩ ſcia xpᷣi atq; doctrĩa & ĩ toto orbe atq; pᷣdi/

catiõe euãgelii ſemĩata:nequaꝗᷓ ĩ archa dñi ꝗᷓ fuit legis moſaicæ hẽbũt fiduciã: ſed ip̃i erũt tẽplũ dei
nec iuxta errãtes nazareos abolitis ſacrifitiis inſeruiẽt: ſed ſpalẽ cultũ ſectabũtur: alii uero hoc in ſi
ne temporũ intelligut: quãdo ſubitrãte plenitudine genti omnis iſrahel ſaluus fiet.
CIn tẽpoꝛe illo vocabunt hieruſalẽ ſoliũ domini ⁊ cõgregabuntur ad eum omnes gentes in no
mine domini in hieruſalem ⁊ non ambulabunt poſt pꝛauitatem coꝛdis ſui pe‚ſſin.
CNeqᷓquã dñũs ſedebit ſup archã teſtĩ & cherubĩ cui pus ab illo Fopulo dicebat᷑:ꝗ ſedes ſup cheru/
bin manufeſtare: ſed omnes pfecta mente credentes erũt thronꝰ? dei: uel certe meliꝰ totũ de eccleſia
itelligendũ: qñ cõgregãtur oẽs gentes ĩ noĩe dñi ĩ hieruſalẽ ĩ q̃ᷓ eſt uiſio pacis:& nequaquã ambu⸗
lant poſt prauitatem cordis ſui peſſimi: ut faciant quæ deſiderant nec ſuos ſequãtur errores. Sed di
cant cum propheta. Adhæſit anima mea poſt te: me ſuſcepit dextera tua.

In diebus illis ibit domus iuda ad domum iſrabel 2 venient ſimul de terra aquilonis ad ter

ram quam dedi patribùs veſtris.

Hoc ppriæ ĩ xpi cõplet᷑ aduẽtu qñ de.xii.ſimul tribubꝰeuãgelio crediderũt relinꝗntes terrã aqui

lonis duriſſimi frigoris: & de diaboli ĩperio recedẽtes tũc recœperũt terrã repromiſſiõis quã polli/
citꝰ fuerat patribꝰeoꝶ abrahã iſaac & iacob. Edidi nup libellũ paruũ de terra repromiſſiõis.
CEgo autem dixi quomodo ponam te in filiis ⁊ tribuam tibi terram deſiderabilem hereditatẽ
pꝛeclaram exercituum gentium:⁊ dixi patrem vocabis me ⁊ poſt me ingredi nõ ceſſabis.
CPro hereditate pᷣclara exercituũ gẽtiũ: quã.Ixx.trãſtulerũt hereditatẽ dei oĩpotẽtis gẽtiũ xpᷣʒʒ ſigni
ficãtes ꝗ ductor & dñs ẽ uniuerſaꝶ gẽtiũ ſuo noĩ paſſiõiq; credẽtiũ ipᷣe dixit ad ĩſrael:patrẽ uocabis
me: & ꝗ credit ĩ me credit ĩ pr̃eʒ:ipᷣe pollicitꝰẽ:ponã te ĩ flioſĩ nũero.ſ.ſiliog meoꝶ&:q mihi d gẽtiũ
ppłlo crediderũt & ꝗbꝰddi terrã dſiderabilẽ. Quot quot ãt receperũt eũ ddit eis ptãtẽ ut filii dei fãt
CSed qũo ſi cõtẽnat mulier amatoꝛẽ ſuũ ſic cõtẽpſit me domus iſrahel dicit dominus.
CXp̃i uox ẽ iuxta populũ iudæorũ cui dixerat: ponã te in filios & dabo tibi terrã deſiderabilem &&
patrem uocabis me:& poſt me ingredi non ceſſabis. Quomodo inquit mulier contempſit non ui/-
rũ ſed amatorẽ ſi ſemel cõmixta fuerit cernẽs eũ ſuæ libidini ſeruiẽtem: & ĩ ſe mutatam eſſe legem
naturæ pꝑ quã uiro quõdã ſubiecta fuerat dicẽte domino. Et ad te conuerſio eiꝰ: ſic domus iſrahel.i.
2 ulus iudæorum contempſit dominum ſaluatorem in pernitiem ſuam.
ENorx i viis ſiue in labiis audita ẽ:ploꝛatꝰ? vlulatus filioꝝ iſrł:qm iniquã fecerñt viã ſuã:obliti
ſũt dñi dei ſui:cõuertimini ſilii reuertẽtes ⁊ ſanabo auerſiones ſiue contritiones veſtras.

CPro quo ſym machus trãſtulit cõuerſiões:& occurrit filio inopia & ſqualore cõfecto: ſtatiq; iduit

priſtinis ueſtibꝰ: & reddit gloriã reuertẽti: ita dũ taxat ut reuertat᷑ ĩ ploratu: & ululatu.ſuo. n. uitio ſe
cit iniquã uiam ſuã: & oblitus ẽ dñi dei & patris ſui ad qd ꝓphetali ſermone loquitur. Conuerti-
mini filii reuertẽtes: quos idcirco filios uoco ꝗa ĩtellectis pctis ueſtris ĩ ploratn atq; ululatu reuerti

mini ad parẽtẽ. Cũq; uos ait reuerſi fueritis ad dñʒ ſanabit oẽs cõtntiões ueſtras ſiue auerſiões: ꝗbꝰ)

a dno receſſeratis ‚uel certe cõuerſiões. Quãuis.n. p pria uoluntate ad dominũ reuertamur tamẽ ni
ſi ille nos traxerit & cupiditatẽ ſuo oborauerit pᷣſidio ſalui eẽ nõ poterimus. Intelligamꝰ hoc & dę
. iudæoꝑ

.
.

tün
Ceä
ktnoc
to
.
kn
Wi
Wnit
lnebe
Etan

innch
paſo
Nron
haſ

lio ſr
d el
ſer no⸗
enprüi
* dr⸗
göci⸗
Mücei

docink

inho

chen/
eccleia
ambo⸗

Kld

ur
niai
ipoli

aitate
zin
cani
giii
deiti⸗

lens
von
lyen
behi⸗

l

ignit
noſ⸗
et/
eti
eni
3c

Super Mieremiam.

udæorum populo ad dominum teuertẽte: & de hæreticis qui dominum dereliquerr.
TEcce venimus ad te tu autem es dominus deus noſter:vere mendaces erant colles ? multi/
tudo ſine foꝛtitudo montium:vere in domino deo noſtro ſalus plrael.
Dicat hoc pœnitẽs & oẽm ſuperbiã derelinquẽs & multitudinẽ ſiue altitudinẽ mõtiũ: & colliũᷣ
per quã ſupbiebat cõtra deũ & humilitate Profiratus loꝗtur uere in do deo noſtroſſalus ẽ iſrael.
CCLonfuſio comedit laboꝛem patrum noſtroꝛum ab adoloſcentia noſtra greges eoꝛum ⁊ armẽ
ta eoꝛum filios 2 ſilias eoꝛum. 8
COẽs hæreticoꝑ labores de ꝗbꝰ ſcriptũ ẽ defecerũt ſcrutãtes ſcrutinio ab adoloſcentia eoꝑ quos
cœpant filios & filias eoꝶ: q ĩ hæreſi ꝓfecerãt uel tm̃ luxuriæ tenebatur opiũtur cõfuſiõe uñ ĩferũt.

CBoꝛmiemus in cõfuſione noſtra operiet nos ignoꝛantia noſtra:qm deo nzo peccauimus nos

⁊ pentes noſtri ab adoleſcentia nr̃a vſq; in hanc diem ⁊ nõ audiuimus vocẽ domini dei nr̃i.
CHæc loqtur yſrael qui ſuũ dñm nõ audiuit:hoc oĩs hæreticus ꝗ agit pœnitẽtiã. Et tñ ps ſalutis eſt

ſua cõſiteri & noſce peccata: dic inꝗt tu prius iniqtates tuas: ut iuſtiſiceris: uere enĩ iſrael dimiſit xp3

dũm ſuum & in eũ peccauit nõ ſolũ eo tpe qñ uiſus ẽ in carne ſed & añ aduẽtũ illius:uñ dicũt nos
& patres noſtri ab adoleſcentia noſtra uſq; ad hanc diẽ: & nõ audiuimꝰ uocẽ dei noſtri: ꝗ noſtris pa
tribus loꝗ batur. Si crederetis moyſi crederetis & mihi de me eni ille ſcripſit. CAPITVLVM. IIII.
( ( A reuert eris iſrael ait dominus ad me conuertere.

CPro quo. Ixx. trãſtulerũt: ſi cõuerſus fuerit iſrael ait dñs ad me cõuertetur. Et ẽ ſenſus ſi
ad me fuerit reuerſus reuertetur de captiuitate. Siue aliter: cum obtulerit qd hẽret ꝗq enim

iuxta hæbraicũ hic ſenſus . Si teuerteris ad me iſtael: & ſemel ſalutem deſiderãs peccaſſe te dicis &
uocẽ dũi dei tui nõ audiſſe: plene cõuerte & crede quẽ negaſti: & tunc erit plena conuerſio:
CSi abſtuleris offendicula tua a facie mea non cõmoneberis.

CQuando autem mouemur & dicimus: mei autem pœne moti ſunt pedes mei nõ imbecilitate na

ture hoc patimur: ſed quia ponimus offendicula noſtra & idola contra dominum.
Et iurabis viuit dñs ĩ vitate ⁊ iuſtitia ⁊ iuditio:⁊ bñdicẽt eũ gẽtes ipſumq;ʒ laudabunt.
CEt quõ euangeliũ iurare nos prohibet:ſed hic iurabis pro confeſſione dicitur:& ad condẽnatio-

nẽ idoloꝑꝶ p quæ iurabat iſtael: Deniq; aufferütur offendicula: & iurat pR dum: quodq; dicitur uiuit

dñs in teſtamẽto ueteri iuſiurãdũ eſt: ad cõdẽnationẽ omniũ mortuoꝶ p quos iurat oĩs idolatria.

Simulqʒ aĩaduertendũ ꝙ iuſiurandũ hos habeat comites ueritateʒ iuditiũ atq; iuſtitiã. Si iſta defue

rint nequaꝗᷓ erit iuramentũ: ſed piurium. Cũq; ait hoc fecerit iſtael & per apoſtolos magiſter fuerit
gẽtiũ tũc benedicentur ſiue benedicẽt in eo oẽs gẽtes & ipſum laudabũt ꝙ ſalus ꝓceſſerit ex iſrael.
CBec eni dic dñs viro iuda ⁊ hierłʒ. Mouate vobᷣ nouale:⁊ nolite ſerere ſuꝑ ſpias.circũcidimi⸗

ni dño:⁊ auferte pᷣputia coꝛdiũ vr̃oꝝ viri iuda ⁊ habitatoꝛes hierlzʒ:ne foꝛte egrediat᷑ vt ignis i

dignatio mea ⁊ ſuccẽdat᷑ ⁊ nõ ſit ꝗ extinguat ꝓpter malitiã cogitationũ ſiue adinuetionũ vr̃aꝝ.
CPro eo qd nos diximꝰcircũdimini dño & auferte pᷣputiũ cordiũ ueſtroꝶ ſymmachꝰpoſuit puriſi
camini dno & auferte malitias cordiũ ueſtroꝶ. Circũciſionẽ emũdationẽ & p̃putia uitiũ iĩtelligẽs.
Hoc ãt pcipitur uiris iuda & hieruſalẽ ꝗ uerã ſectãtur fidẽ & habitãt ĩ eccleſia:ut nõ ſeminẽt ſuꝑ ſpi

nas q̃s euãgelicꝰ ſermo ſigniſicat:qᷓ ſuffocẽt ſemẽtẽ dei: ſiʒ pri? noualẽ faciãt & oẽs ſuffodiãt uepᷣs

ſenteſq; auferãt ut mũda ſemina mũda atua ſuſcipiãt. hoc ẽ qd ĩ alio loco dicitur. Ne miſeritis mar
garitas ueſtras añ porcos: & ne detis ſanctũ canibꝰ. Quõ eni põt dei audire ſermonẽ & cõcipe ſe/-

mina & fructũ facere: cuius aĩus erũnis mũdi plenus eſt? Quodq; ſeꝗtur circũcidimini dño: & aufer

te pᷣputia cordiũ ueſtroꝑꝶ nulli alii pᷣcipitur niſi uiro iuda & habitatoribꝰhieruſalẽ ut deſerant occi-

dentẽ litterã: & ſequãtur ſpũm uiuificãtẽ. Si.n. hoc inqt nõ feceritis egredietur ut ignis indignatio
mea: & ſuccẽdetur & nõ erit ꝗ extinguat. Ideo aüt monet & ante pᷣdicit ne facere cöpellamur qd in

niniuitis ꝓbamus: ꝗbus pᷣdicta ſententia ẽ ut ĩminẽtẽ furorẽ pœnitẽtia declinarẽt. Oĩa ãt hæc ma
la uenient pp malitiã cogitationũ ſiue adinuẽtionũ ueſtraꝶ. Vbi ſunt ꝗ in cogitationibus dicunt
nõ eſſe peceatũ cũ omnia uitia iuxta euangelicã ueritatem de corde procedant.

CAnnuntiate in iuda ⁊ in hieruſalem audituʒ facite:loquimini:canite tuba in terra:clamate foꝛ

titer:dicite congregamini ⁊ ingrediamur ciuitates munitas.õ ”ỹ”MZM
Hoc audiat iuda hoc hieruſalẽ ĩ quo cõfeſſio xpᷣi & ĩ qᷓ cõſeſſio xpᷣi habitat: & cui pꝑ eſaiã dictũ eſt.
In mõtẽ excelſum aſcẽde tu ꝗ euãgelizas ſion.Eleua uocẽ tuã ꝗ euãgelizas hieruſalem clamet forti
ter & ita pᷣcipiat.Ingrediamur ciuitates munitas. hæreticoꝶ bella cõſurgunt: xpimunimẽta nos te-

neant. Leuate crucis ſignũ ĩ ſpecula.i.iĩ ſublimitate eccleſiæ: cõfortamini qui timetis: nolite ſtare ſed

ad xpi auxiliũ currite.malũ inꝗt ego abduco ab aquilõe & cõtritionẽ magnã: ueꝶ Nabuchodono
ſorꝗ idcirco in mundo iſto a me eſſe pmittitur ut ueſtra fortitudo & uictoria cõprobetur.

CAſcengdit leo te cubili ſuo:pᷣdo gentiũ ſe leuanit egreſſus ẽ de loco ſuo vt ponat terrã tuã in ſo

litudinẽ.Ciuitates tue vaſtabuntur remanentes abſqʒ habitatoꝛe.

Cſte ẽ ut diximꝰ uerus nabuchodonoſor de quo & beat Petrus apoſtolus loꝗtur. Aduerſarius no

ſter diabolus circuit ꝗrẽs quẽ deuoret. Aſcẽdit aũt uel de abyſſis ĩ quos religandus ẽ & ne mittatur

habet dabitur ei: qui autem non habet etiã id quod uidetur habere auferetur ab eo. Porro

NS
£△.
ℳ e
. W

exorat: & pdo fiue uaſtator gẽtiũ ſe eleuauit d quo dictũ ẽ. Oĩuʒ inimicoꝶ ſuoꝶ dſabitur: & ꝗ glo
riatur ĩ cõſpectu dñi circuiui oẽz terrã & cõculcaui eã. Quis ẽ.n. quẽ diaboli uenena nõ tagãt: niſi
ille ſolus ꝗq põt dicere. Ecce uenit prĩiceps mũdi iſtiꝰ& iuenit ĩ me nihil?Iſte crebro ponit oẽm terrã
eccłie ĩ ſolitudinẽ ut egreſſi de eccleſia pugnẽt cõtra eccleſiã:d ꝗbꝰloꝗtur ioãnes euãgeliſta. Ex no
bis exierũt ſed nõ fuerũt ex nobis. Si. n. fuiſſẽt ex nobis pmàſſſent utiq; nobiſcũ. Ciuitates uaſtãtur
terræ iudeæ: & hæreticoꝶ florẽt cõciliabula. Si ꝗs ergo fautor & auctor ẽ puerſoꝶ dogmatũ d hoc
dici põt. Aſcẽdit leo de cubili ſuo: & pᷣdo gẽtiũ ſe leuauit: & reliqᷓ ſup hoc acciĩgite uos ciliciis plãgi
gite & ullulate ꝗa ñ ẽ auerſa ira furoris dũi a uobis: ſiue ut.Ixx. träſtulerũt a nobis. Aliter leonẽ & ſe
niſſimã beſtiã uitare nõ poſſumꝰniſi agamꝰ pœnitẽtiã & ad diũm cõuertamur nõ ſolũ mẽte ſed &
ope:q̃diu eni ille uaſtat eccleſiã noſtra iuda hieruſalẽ quoq; populatus dei ira berſpitua eſt.
CEt erit in die illa dicit dominus peribit coꝛ regis ⁊ coꝛ pꝛincipum:⁊ obſtupeſcent ſacerdotes
7 pꝛophete conſternabuntur. ðèèðß
CC vaſtãte pᷣdone eccleſiã dni: & ira cõtra nos dñi pmanẽte oẽ auxiliũ ĩutile erit: pibit cor regis cuiꝰ
cor debet eẽ ĩ manu dei:& cor pricipũ ꝗ putabãtur eẽ ſapiẽtes:Stultã. n. fecit deꝰ ſapiẽtiã mũdi ꝗqa p
illã ũ cognouerũt deũ.Ipſi quoqʒ ſacerdotes ꝗ legem dñi docere deberẽt & ſubiectos ſibi populos

a leonis iurore defendere quodà ſtupore fatuati uertentur in amentiã. Sic. n. lxx. trãſtulerũt: ꝓ ſtu-/

pore exceſſum mentis exprimentes: & prophetæ cõſternabũtur: ſiue ut aqla trãſtuli t uerbũ hæbrai
cũ. aaPpmentes erunt. Quis enim nõ ĩſaniat nõ perdat cor: qñ principes & reges & ſacer
dotes & prophetas quondam ſuos ſub leone conſpexerit.
Et dixi hen:heu:heu:domine deus ꝓ quo. Ixx. trãſtulerũt. C. O due deus ergo ne decepiſti

populũ tuũ dicens pax erit vobis.Et ecce peruenit gladius vſqʒ ad animam.

¶ Quia ſupra dixerat.In tpe illo uorabũt hieruſalẽ ſoliũ dei & cõgregabũtur ad eũ oẽs gẽtes ĩ mò/

te dpi in hieruſalẽ: & nuc dicit obſtupeſcet cor regis & cor principũ: obſtupeſcẽt ſacerdotes & pphe

tæ cõſternabũutur: turbatur ꝓpheta & iĩ ſe dʒ putat eſſe mentitũ: nec iĩtelligit illud poſt multa tpa re

promiſſum: hoc aũt uicino factũ tpe: iuxta qd & apoſtolus loꝗtur: nũꝗd repulit deus populũ ſuum
abſit. Peruenit aũt uſq; ad aiam gladius qñ nihil uitale in aĩa reſeruatur. Simulq; & hoc oſtendit: ꝗ;
niſi gladius preceſſerit qui deſecet & purget aĩæ uitia pax & promiſſio nõ ſequatur.
CIn tpe illo dicet᷑ populo huic ⁊ hieruſalẽ ventus vꝛẽs ſine roꝛis viuus q̃ fũt in deſerto de via
filij populi mei:nõ ad ventilandũ ⁊ ad purgandũ ſpũs plenus ex his veniat mihi.
CQñ puenerit gladius uſq; ad aiam & fuerit archa cõſumata tũc uẽtus urens ueniet de deſerto ꝗ
noõ eã purget & uẽtilet ut palleis huc illucq; diſpſis frumẽtũ ĩ horea recõdatur ſed ſpũs plenus neqᷓ
ꝗ̃ populo ſed mihi uẽiet ut ĩ eũ triticũ diſſipetur uẽtus & ſpũs eodẽ apud hæbreos appellatur noĩe
& ꝓ loconũ qlitate ĩ uentũ & ſpũm debemꝰ accipe.alii hunc locu ſic ediſerũt:ut poſtqᷓ purgata
fuerit archa reliqæ ſaluæ fiãt: uñ & ſcriptũ ẽ ſps plenitudinis ueniet mihi dicẽte euãgeliſta: oẽs ex

plenitudine ei? accepimus & ſpũs ſancti gratiã ſortiemur, uentũ aũt urentẽ iuxta hiſtoriã accipe na

bucſodonoſor ꝗq uniuerſa cõſumat. Iuxta tropologiã aduerſariam poteſtatẽ: quæ ueniens de deſer
to & de ſolitudine ubi nullum conſpicuum diem eius eccleſia conetur euertere.
Et nunc ego:ſed loquar iudicia mea cum eis.
¶ Apoſiopeſis eſt iuxta illud uirgilianuʒ quos ego: ſed moto preſtat cõponere fluctꝰ. dicturus itaq;
ꝓſpera retinet ſe: & triſtibus iungit triſtitiam. Hæc enim ſunt iuditia quæ cum populo ſuo quon-
dam loquitur deus ut ſciant ſe iuſte ſubſtinere quæ ſubſtinent. V
CEcce quaſi nubes aſcendent ⁊ quaſi tempeſtas currus cius velotioꝛes aquilis equi illius vhe
nobis quoniam vaſtati ſumus.
CC¶ Ventura cernit præſentia: & babiloniũ deſcribit exercitũ:culus curruũ rotarũq; ſtrepit tẽpeſtau
ſeuiſſimæ comparatur: & æquorum uelocitas aquilis iungitur. Quod cũ ꝓpheta dixiſſet & ꝗſi ue-
niẽttes hoſtes digito demõſtraſſet populus ĩgemiſcit: & nequaꝗ futura: ſed facta iã ſentit dicẽs: uhæ
nobis qm̃ uaſtati ſumꝰ. Hoc idẽ refertur ad eccleſiã:ꝙ quotidie ueri nabuchodonoſor nos ĩpugnet
exercitꝰ& curtus pharaõis oĩſq; eiꝰ æqtatꝰ aqlaꝑ impœtũſupet: qd ſi ĩtelligat uir eccleſiaſticus cre/
dsẽs illi ſententiæ cũ cõuerſus ingemueris tunc ſaluus eris dicet uhæ nobis qm̃ uaſtati ſumus.
CZaua a malitia coꝛ tuũ hieruſalẽ:vt ſalua fias vſqʒ quo moꝛabunt in te cogitationes noxie.
CDicẽti populo uhæ nobis qm̃ uaſtati ſumus rũdet ꝓpheta ĩmo ꝑ ꝓphetã de. Laua a malitia cor
tuũ hieruſalẽ illa aqᷓ de qᷓ & yſaias loqtur: lauamini mũdi eſtote aqᷓ baptiſmi ſalutaris aqua pœnitẽ⸗
tiæ. Ad metropolim aut loꝗtur iudæoꝶe: ut p urbẽ intelligãtur populi uſq; quo iniꝗs cogitatiõibꝰ
ſubiaces q ꝓcedũt decorde tuo: cor aut ĩ ſcripturis ſanctis ꝓ ſenſu & anima debemus accipere.
Corx enim nũtiãtis a dã ⁊ notũ facientis ydolũ vel doloꝛem de monte efrai.

Cluxta ſitũ terræ iuda diuinus ſermo nũc loꝗtur:dã enĩ tribꝰ iuxta mõtẽ libanũ & urbẽ qͥ; nũc dici

tur pãneas aqlonem teſpicit unde uenturus eſt Nabuchodonoſor idolũ aũt uel beluel dolorẽ uel
iniquitateʒ de moõte efftaĩ P quã uenitur hieruſalem:dan interpᷣtatur iuditium effraĩ ubertas. ueniet
igitur iuditium domini in terra domino arelinqurente cum omni ubertate ſupplitii.

Bicite gẽtibꝰ:eccè auditũ ẽ i hieruſalẽ cuſtodes venire de terra lõgiq̃ ⁊ dederũt ſup einitar

Iob. i. h.

—

— —

— —

bü hebii
6 ſcer

edeckiſt

Rrezimd
ea
emuunr
oplüſun
ctmit:

denn

eikteng
enun
Nemi
Nfä
geſknän
Dtän

.

niensceie

cumg in
ſuo quon

jilins h⸗

it tiheti
et
tchcint
nosiong⸗
ſaſi

Buper MWieremiam.

iuda vocẽè ſua q̃ſi cuſtodes agroꝝ facti ſũt ſup eã i circuitu qꝛ me ad iracũdiã ꝓuocauit ait dũs
CVult oẽs in cirtuitu natiões dei noſce ſententiã & flagellata hieruſalem cũctos recipe diſciplinã.
Cælebri inquit in hieruſalem ſermone narratur aduerſarios uenire de terra lon ginqua & fremituʒ
contra eã ſurgere ullulãtis exercitus: ꝗ tã diligenter obſideant ciuitatẽ & claudant urbẽ mun itioni
bus ut nõ tã aduerſarios pates eſſe qᷓ agroꝶ uinearũq; cuſtodes. Hoc aũt totũ factũ eſt nõ hoſtiũ ui
ribus ſed culpa hieruſalẽ: quia deũ ad iracũdiã ꝓpuocauit. Si enim in porcos nõ habẽt poteſtatẽ ad⸗
uerſariæ fortitudines quanto magis in homines & homines quondam ciuitatis dei.
SBie tue ?⁊ cogitationes tue fecerũt hoc tibi iſta malitia tua qꝛ amara tetigit coꝛ tuũ.
CFac apoſtrophã ad urbẽ hieruſalẽ: ꝙ uiæ illiꝰ & cogitatiões ꝗbꝰ& ope & pmõe peccauit fecerit ei
uẽire oĩa ꝗᷓ euenerũt malitiaq; illiꝰ ꝗᷓ pꝑ ſe amara ſit tetigiſſe cor illiꝰ& aiæ iterna penetraſſe ꝗqcꝗd er
go nobis accidit nr̃o accidit uitio:ꝗ dulcẽ dñm ĩ amaritudinẽ uertimꝰ co gim? ſeuire nolentem.
CBentrem meuùm ventrem meum doleo:ſenſus coꝛdis mei turbati ſunt:nõ tacebo quomã vo

cem bucine audiuit amma mea clamoꝛem pꝛelii.Contritio ſuper contritione vocata c:æ vaſta⸗

ta eſt omnis terra. Repente vaſtata ſunt tabernacula mea ſubito pelles mee.

CVbi nos iuxta ſymmachũ poſuimꝰturbati ſũt: & ĩ hæbraico ſcriptũ ẽ. Ixx. & theodotiõ
poſuerũt maccel.qd uerbũ uſq; ĩ pñtiaꝶ qd ſignificet ignoro. Aqꝗla ãt poſuit macur: qd & ipᷣm tu-

multũ ſonat.Hoc de uerbo dictũ ſit ſup quo ſcio apud plæroſq; magnũ eẽ certamẽ. uox ãt ꝓphetæ
& ꝑ ꝓphetã dei loquẽtis ĩducitur: qd doleat ſup còtritiõe populi ſui & inſtar hoĩs uiſcera eius inter
na lacerẽtur: qũo & ſaluator ſup lazari morte doluit: & plãxit hieruſalẽ: nec cælare dolorẽ ſillẽtio
oĩſq; clãgor bucinæ & fremitus pᷣlio& illiꝰturbat affectũ dũ mala cumulatur malis: & uniuerſa dua

rũ tribuũ terra uaſtatur: dũ nõ putabã inqt tabemacula quõdã & pelles meæ babylonio furẽte po-

pulata ſũt &ĩ pᷣdã hoſtiũ mea quòdã ceſſere hoſpitia. Ioꝗtur at hoc idẽ deꝰ qn ſeditõis turbas atq;

diſcordias cernit eccleſia & ĩ còuẽticulis ſuis clamare pdicẽ: & dei reqem ĩ bella cõuertit uñ ſeqtur

Clſqʒ quo videbo fugientes audiam vocem tube. SS
CVel fugientes regem babvloniũ uel fugientes me: & a meo ſeruitio recedentes.
CAuia ſtultus populus meus me nõ cognouit filij inſcipientes ſunt ⁊ vhecoꝛdes. Sapientes
ſunt vt faciant mala:bene autem facere neſcierunt.

CCã ẽ cõttitiõis uaſtitatis fugæq; & buciæ qꝗa ſtultꝰfactꝰẽ populꝰnñ natura ſed ſtudio uolũtatis. lp̃a

ꝙ; ſtultitia hic ꝓbatur ꝗa nõ cognouerũt deù & ꝓ filiis ſapientibꝰ ſtulti filii facti ſũt & uhecordes: q

n. maior põt eẽ ſtultitia:q cognoſcẽte boue poſſeſſorẽ ſuũ & aſino pᷣſepe dñi ſui yſrael dñʒ ñ cogno

ſeret & pᷣſentẽ cõtẽneret quẽ ſp uidere cupiebat? Quod ĩfertur. Sapiẽtes ſüt ut faciãt malla: bñ ãt
facere neſcierũt: hic ſapiẽtia ꝓ malitia accipiẽda eſt iuxta qd & fſilii ſeculi huius ſapientiores ſũt filiis
lucis: & uillicus iniqtatis ꝗ ſapiẽter feciſſe narratur: & ſerpẽs ĩ paradyſo prudẽtior cũctis beſtiis legi⸗-
tut. Illa ẽ ergo uera ſapiẽtia ꝗᷓ dei timori igitur. Alioꝗn ubi ĩſidiæ ſũt & tergiuerſatio: nõ ſapiẽtia
ſz uerſutia & calliditas appellãda ẽ. ꝓ eo qd nos diximꝰ qa ſtultꝰpopulꝰmeꝰ me ñ cognouit. Ixx. trã
ſtulerũt ꝗa pricipes ppłi mei me ñ cognouerũt: ut mgr̃o& ſit mgis culpa ꝗᷓ populi dei ſciaʒ ñ hñtis.

CAſpexi terrã ⁊ ecce vacua erat ⁊ nihili:⁊ celos ⁊ nõ erat lux in eis. Ridi mõtes ⁊ ecce mouebã

tur ⁊ oẽs colles cõturbati ſunt. Intuitus ſum ⁊ nõ erat hõ ⁊ volatue celi receſſit. Aſpexi ⁊ ecce
carmelus deſertꝰ? oẽs vꝛbes ei deſtructe ſunt a facie domini ⁊ a facie ire furoris eius.

CPropheta cernit ĩ ſpũ ꝗ uẽtura ſũt ut audiẽs popułꝰterreatur: acta pœnitẽtia neꝗᷓꝗᷓ ſubſtineãt qᷓ
formidãt: uacua terra ẽ habitatore deleto. Cæli n hnñt lumẽ terroris magnitudinẽ populo nõ uidẽ/

te:ipſi mõtes & colles intuta hũt latibula moueri uidẽtur atq; turbari. Intuitꝰẽ & huc

illucq; circũſpexit: & ne auis ꝗdẽ potuit inuẽiri. Irã.n. dei & muta ſentiũt elemẽta: & irrationabilia

ptimeſcũt aiantia. Hoc ueꝶ eẽ nũc totꝰ orbis demõſtrat ut ceſa hoĩum multitudie uolatilia quoq;
q ſolẽt hĩtatores ſeq abierũt & pierũt.Ipᷣe quoq; carmelus ꝗ mari ĩminet magno:oleis cõſcitꝰ& ar/
buſtis uineiſq; cõdẽſus ad tätã uenerit ſolitudinẽ ut hæremi hẽat uaſtitatẽ: oẽs quoq; urbes dſertæ ſi

ent & uniuſoꝑꝶ maloꝶ hæc cãꝗ ẽ: ꝙ uitio ppłi deliqᷓntis ira dñi cõcitata ſit: ꝗeꝗd iuxta hiſtoriã d hie

ruſalẽ diximꝰ & iudæa: referamꝰ ad eccleſiã dei cũ offenderit deũ: & uel uitiis fuerit uel pſecutõe ua
ſtata: ut ubi quondã erat uirtutum chorus atq; lætitiæ ibi peccatoꝶ & mœroꝶ multitudo uerſetur
CHBec eni dicit dñs. Deſerta erit oĩs terra:ſed tũ ↄſumationẽ nõ faciã lugebit terra ⁊ merebũt
celi deſuꝑ eo ꝙ locutus ſim. Cogitaui ⁊ nõ penituit me:nec auerſus ſum ab eo.
C Mixta iræ miſericordia dei: oĩs terra deſerit᷑ ſed nõ ſit cõſumatio ut ſint gintelli gt clemẽtiã eiꝰ:
Cælũ quoq; triſte uidebitur deſup: & ipſa terra lugebit eo ꝙ dñi ſentẽtia ad finẽ uſq; puenerit nec
Pnituetit eũ ſup his ꝗᷓ cogitauerit & locutus ſit. Pœnitẽtia aũt dei dicitur qñ aufertur pᷣdicta ſentẽ
tia & ira ſeuiẽs ad tinẽ uſq; nõ puenit: minatus eſt p ionã: & pendentẽ gladiũ lachtimaꝶ & gemi-
tuũ populi multitudo ſupauit. A uoce æqtatis emittentis ſagittã ſiue intendentis arcum fugit oĩs
ciuitas ſiue regio? Ingreſſi ſunt ardua & aſcenderunt rupes: quodq; ſequitur. s
CEt igreſſi ſũt ſaltꝰ ſiue ſpelũcas A. læx.aditũ ẽ. C Aniũſe vꝛbes ðrelicte ſũt ⁊ ñ hitat i eis hõ

CDe ſcribit aur ſermo diuinꝰ babylonii furẽtis exercitũ: ꝙ a tremore eiꝰ cũctus populus dereliqrit
Quitaté: & ardua quoq; cõſcẽderit & tm irã dñi nõ potuerit declinare: qcqd ãt ut ſupra diximus in

Liber. i.c. V.

hiſtoria intelligitur contra hieruſalem referatur ad eccleſiam cum offenderit deum: & tradita fue-

rit aduerſariis uel perſecutionis tpe uel certe uitiis atq; peccatis. C To at vaſtata ꝗd facies.
CPro uaſtata qd hebraice dicitur. Sadud ꝙ ſol? iterpᷣtatꝰẽ aqla alii trãſtulerũt miſerã atq; miſerabi-

lẽ culpa ſui ꝗᷓ clemẽtẽ offẽderit deũ & tradita fuerit aduerſariis deniq ſeqtur.
¶Kum veſtieris te coccino ⁊ oꝛnata fueris monili aureo ⁊ pinxeris ſtibio oculos tuos fruſtra
componeris contempſerunt te amatoꝛes tui animam tuam querent.
CSub figura mulieris adulteræ loꝗtur cum ſemel offẽderis deũ: & quaſi uiꝶ tuũ reliquæris creato/
rem fruſtra ornamẽta pquiris cõtẽpſerũt te dæ'mones amatores tui: & nequaꝗᷓ ſtupri ĩmunditiam
ſed animæ tuæ ꝗrẽt ĩteritũ. Hoc idẽ ĩtelligẽdũ ſpũaliter cõtra eos ꝗ cõiugales affectꝰ & uere fidei pu

dicitiã pdiderũt. Si te ĩqt ueſtieris coccino.i. ſaguinis xpᷣi aſſumpſeris fidẽ: ſi m õili ornaueris aureo

i. meditationẽ habueris ſenſus & intelligẽtiæ ſpũalis: & pinxeris oculos tuos ſtibio. . habueris ſtu
diũ myſterioꝶ & dei ſecreta noſcẽdi: fruſtra cõponeris. Hoc enim ẽt amatoribus præparas & idcir
co lectus anguſtus utrũq; cape nõ põt nec recipit ornamẽéta de ꝗbus amatonibus tuis ante placuiſti.

CHocẽ eniʒ quaſi parturientis audiui anguſtias ſiue gemitus vt puerpere:vox filie ſyon inter

moꝛientes expãdenteſqʒ manus ſuas:vhe mihi qꝛ defecit anima mea pꝛoter interfectos.
CAd ſimilitudies mulieris puerpæ. i. ꝗᷓ primos parit fœtdſcribit urbẽ hieruſalẽ eiulãtẽ atq; clamã
tẽ: qũo.n. mulier pariẽs & nec dũ dolorẽ pturiẽtis expta ĩterdũ mortis äguſtias ſubſtinẽs uix pᷣt re
ſpirare: ſparſiſq; maibꝰcollabitur: ſic & filia ſyõ cũ ſuos uiderit liberos ĩterfectos ĩ hæc uerba ꝓrupet
& dicet uhæ mihi qꝗa dfecit aĩa mea pp ĩterfectos. Duo ãt exẽpla ĩ uno capitulo cõpata ſũt pturiẽtis

rcuite vias hierłeʒ ⁊ 2ſiderate ⁊ aſpicite ⁊ qrite i plateis eiꝰ⁊ iueniatis viꝝ ꝗ facit in
diciũ ⁊ qrit fidẽ ? ꝓpitiꝰ ero eiꝰ. Quod ſi ẽt viuit dñs dixerint ⁊ hoc falſo iurabunt.
Grãdis amor iuſtitiæ ut neq̃ꝗᷓ iuxta ĩterrogationẽ habraæ & reuerſionẽ dei ꝓ decẽ ui

qrat fidẽ ſiue ut ſymmachꝰtrãſtulit uentatẽ: tñ de miſereatur hieruſalẽ: & qa poterat fieri ut aliꝗ iue

mirẽtur ĩ populo ꝗ ſimularẽt cultũ dei & iurarẽt p deũ:hoc pᷣuẽit: qa neꝗꝗᷓ deꝰ uãis ſerm dib? ſz ueri

tate fidei dlectet᷑: & dicit ñ eos dilligo ꝗ iurãt p me iurãt ĩ mdatio: ſj quoꝶ labia cordaq; ↄſẽtiut.
CBomine oculi tui reſpiciunt fidem percuſiſti eos ⁊ nõ doluerunt:atriuiſti ilos ⁊ renuerunt ac
cipe diſciplinam. Indurauerunt faties ſuas ſuper petram ⁊ noluerunt reuerti.
CPoſt᷑ uerba dñi ꝗbꝰiĩperauerat dicens: circuite uias hieruſalẽ &&cætera ꝓpheta loqtur ad dũm: dñe
oculi tui reſpiciũt fidẽ:q̃ hebraice dicitur. mnõ opa iudæoꝶ ĩ ꝗb'iuxta legis cærimôias ex
ultabãt: ſed nidẽ xpianoꝶ p quã ſalui facti ſumꝰ. Hoc ãt capitulo diſcimꝰ idcirco ĩferri ſupplicia ut
uitia corrigãtur. Deniq; ait percuſiſti eos nec doluerũt: atriuiſti eos & renuerũt accipe diſciplinã.
p o'a enim tormẽta atq; flagella emẽdatur hieruſalẽ: & ſup hæc uniuerſamec uerecũdiã ꝗdẽ ſuoꝶ
habuere uitio &:ſed inſtar petræ indurãtes frõtis impudentiã: noluetunt ad meliora conuerti.
Ego aũt dixi foꝛſitã paupes ſunt⁊ ſtulti ignoꝛãtes viã dñi:iudiciũ dei ſui.

CPaupes hic && optimates ñ ĩopia dicit & diuitiis ſed populũ prĩcipibꝰcõpat: & ẽ ſẽſus. Cernẽs ĩãſ/

delis populi ptinatiã: & ꝙ iĩdurata faciæ noluerit recipe diſciplinã hoc mecũ rõne tractabã. Forſitã
uulgeignobile dei ñ pᷣt noſce doctrinã: & idcirco excuſabile ẽ: qa pp ĩpitiã dei ñ ualet ſcire mãdata
Vergam igitur ad ſacerdotes ⁊ ad eos qui pꝛeſunt populo ⁊ loquar eis. Ipſi enim volunta/
tem domini cognouerunt ⁊ ſciunt iudicium dei ſui.
CHoc ãt dicit ſermone iuxta illud euãgelicũ mittã filiũ meũ forſitã ipſum uerebutur ut ex ambi-
guirate ſententiæ & ſuſpenſiõe uerboꝶ libeæ hominis möſtraretur arbitriũ.
Ecce hi magis ſimul confregerunt iugum ruperunt vincula idcirco percuſſit eos leo de ſilua
lupus ad veſperaʒ vaſtauit eos:omnis qui egreſſus fuerit ex eis capietur quia multiplicate ſunt
pꝛeuaricatiões eoꝝ confoꝛtate ſunt auerſiones eoꝛum. ⸗
CQuos magiſtros putabã ĩuẽti ſũt peiores eẽ diſcipulis: & ꝗto ĩ diuitibꝰmaior auctoritas tãto ma
ior olẽtia peccatoꝶ. Cõfregerũt. n. iugũ legis dicẽte apoſtolo. Nũc ergo ꝗd tẽptatis deũ: iponere
iugũ ſup ceruicẽ diſcipuloꝶ qd neq; patres noſtri neq; nos portare potuimus: ſed ꝑ gratiã dũñi ieſu
credimus ſaluari: quẽadmodu & illi ruperũt uĩcula pᷣceptoꝶ dei: & nõ phariſeoꝶ: de ꝗbus ĩ ſecũdo
pſalmo dicitur dirũpamus uicula eoꝑ & ꝓiciamus a nobis iugũ ipſoꝶ. Quia igitur iſta fecerut p-

cuſſit eos leo de ſilua: regnũ uidelicet babilonũ lupus ad ueſpaz uaſtauit eos: mœdos pſoſq; ſignifꝰ-

cãs ꝓ quo ĩ uiſiõe danielis urſa põitur: cuius ĩ ore tres erãt ordĩes:pardus uigilans ſup ciuitates eoꝶ
alexãdri ĩpœtũ pᷣigurãs: & uelocẽ d occidẽte uſq; ad ĩdiã pcuſſionẽ. Pardũ ãt uocatob uarietatẽ &
ga plurimis ſibi ſubditis gẽtibus cõtra mœdos dimicauit & pſas: & qtuor ĩꝗt erãt capita i beſtia &
ptãs data ẽ ei. Et qa nõ de futuro uaticinatur ſed de pᷣterito uelut iãiãq; uẽturis texit hiſtoriã. Idcir/
co ãt de rõano tacet ĩpio de quo forſitã dicitur. Oĩs ꝗ egreſſus fuerit ex eis capietur: cã ſq; reddit cur
iſta ppeſſi ſint: qa multiplicatæ ſũt puaricatiões eoꝑ: & pſeuerauerũt ĩ traſgreſſiõibus: uñ dicitur: &
cõfortatæ ſũt auerſiões eoꝑꝶ:illud qd poſuimus ĩ pricipio uerbũ bæbraicũ. Sacad. ſonare uigiliã in
pñti loco oſtendunt ubi enim nos diximus pardus uigilans in hæbraico ſcriptum eſt. Sa⸗
ca

filios & greie ꝗcꝗd mulier patitur ĩ fœtu uel mortibꝰfilio hieruſalẽ patiatur populiſ. CA. V.

ris iuſtiſ deꝰliberauerit ciuitatẽ: ſed ſi unũ iuenenit iãiãq; pitura hieruſalẽ ꝗ faciat iuditiũ: &&

uditi
taigir
Pßwi

ſetit

„₰

Tura

mde
dias e
Pncu
lapii
ciſn

eni

mari
oci
mice
Mure

amdi⸗

e ſi
geſunt

titon
ohen
üit
ſeicn

uper ieremiam.

cad.iuxta tropologiam quia magni putantur in eccleſia qui confringunt ingum 8& rumpunt uin/

cula idcirco traduntur in ignominiam paſſionum: ut faciant quæ non conueniunt.
BSuper quo propitius tibi eſſe potero:ſilij tni dereliquerũt me:⁊ iurant iĩ his ꝗ non ſunt dij: ſa
turani eos ⁊ mechati ſunt:⁊ in domo meretricis luxuriabantur:eꝗ amatoꝛes in feminas ⸗ emiſ
ſarij facti ſunt mihi:vnuſquiſqʒ ad vxoꝛem pꝛoximi ſui hiniebat. Nunquid ſuper his non viſi⸗
tabo dicit dominus:? in gente tali non vlciſcetur anima mea. s
Catalogos enumerat peccatoꝶ hieruſalẽ dum dicit ſe ignorare deus qᷓ poſſit eius occaſiõe miſe-
reri : filii ĩꝗt tui dereliq rüt me. Neqꝗᷓ filii mei ſed tuisqa iurãt ĩ his ꝗq nõ ſũt dii: ſaturaui eos & mecha
ti ſũt: audiãt hæc ꝗ acceptis a do diuitiis ĩcubãtes luxuriæ ſeruiũt. Eq amatores ĩ fœmĩas facti ſũt
p emiſſariis ĩ hæbraico ſcriptũ. Morechim. qd oẽs uoce cõſona. trãſtulerũt.i. trahẽtes ut oñ-
datur magnitudo genitaliũ: iuxta illud ezechielis qſi aſinoꝶ carnes eoꝶ cames. Hoc ẽ qd ĩ alio lo-
co ſcriptũ ẽ:aſſimilati ſũt iumẽtis iſcipiẽtibꝰ & ſimiles facti ſũt illis. Simulq; tãtã oñdit iſaniã libidi
nis ut nõ ſolũ appetitũ uoluptatis ſed i.ĩuitũ uocet & ſeruet equoꝝꝶ hĩniẽtiũ ad libidĩeʒ
methaphorã. Cũ hoc ĩqꝗt feceris nũqd nõ uiſitatiõe cõdigna es. Et nota ꝙ hic uiſitatio p pœna põa
tur atq; ſupplitiis: iuxta illud qd ſcriptũ ẽ uiſitabo in uirga iniqtates eoꝑ: & ĩ gẽte tali nõ ulciſcetur
anima mea.poſtꝗᷓ peccatis obligata eſt nequaquã uocatur populus dei ſed gs a qua receſſit anima
eius ſecũdũ illud qd ſcriptũ eſt. Neomenias ueſtras & ſabbata & dies feſtos odit dima mea. Quod
aũt in ueteri teſtamento dicit pro affectu: in nouo ſcriptum eſt pro uentate ſaluatore dicente pote/
ſtatem habeo ponendi animam meam & poteſtatem habeo iterum ſumendi illam.
Aſcendite muros eins ſiue pꝛopugnacula ? diſſipate:conſũmationem autem nolite facere.au
ferte pꝛopagines eius ſiue ſùbſtentacula quia non ſũt domini pꝛeuaricatione enim pꝛeuaricata
eſt nunc domus yſrael ⁊ domus iuda dicit dominus.
