CEt ego ãnũtiabo iuſtitiã tuã:⁊ mala nõ ꝓderũt tibi. Cũ clamaueris:eruãt te i tribulatiõe tua.
Qui ſemp tacui: & quaſi nõ uiderẽ tua peccata neglexi. Nequaquã ultra reticebo:ſed dicã qd an/
te iam dixi:Tacui. Nũquid ſemp tacebo: & ãnũtiabo iuſtitiã tuã: & opa tua quod p legẽä-
dũ eſt: uelud ſi ꝗs in ſceleribus depræhenſos dicat. Video bona opa tua: pp quod ſi qñ tibi tibula/
tionis tẽpus aduenerit: & cœperis nõ ad ydola quæ coluiſti: ſed ad cælù manũ tẽdere: & dei implo
rare auxiliũ. Audiãt te illi & liberent te de periculo quos ſecura coluiſti. Quod & p hieremiã ad eã
dẽ loꝗtur deus. Vbi ſunt diĩ tui quos feceras tibi. ſurgant & faluã te faciãt in tpe maloꝶ tuoꝶ. Pro
eo quod. Ixx. tranſtulerunt te cõgregati tui. Symmachus tranſtulit. Eruant te ſynagogæ tuæ. Ergo
ꝓprie loꝗtur ad iudæos quod eos ſynagogaꝶe ſua turba tpe obſidionis liberare non ualeat. .
CEt oẽs eos auferet uẽt:tollet aura.Qui aũt fiduciã hʒ mei hẽditabit terrã:⁊ poſſidebit mõtẽ
ſeʒ meũ:⁊ dicã viã facite pᷣbete iter:declinate ð ſemita.Auferte offẽdicula ð via ppli mei.LXxX.
CAſtos enim omnes tollet ventus.⁊ auferet tempeſtas.Qni autem ſperant in me poſſidebunt
terram:⁊ hereditate conſequentur montem ſanctuʒ meum ⁊ dicent.Muũdas facite a facie eius
vias:⁊ auferte offendicula de via populi mei.

CIudæi de babyloniis hæc aſſerunt ꝓphetari:quod illis dei uirtute ſuperatis populus redeat in iun-

dæã: & poſſideat montẽ ſion. Et oĩa itineris impedimẽta tollantur: nec ullius gẽtis patiantur inſi⸗
dias. Quia dũs planã fecerit uiã populo ſuo. Et hæc ſub zorobabel & ezra impleta cõtendũt. Nos ät
iungentes ſuperioribus quæ dicuntur: hoc aſſetimꝰquod oĩa ydola quæ eos nõ poterant liberare:
Tollat uentus atq; tẽpeſtas: & ſint quaſi puluis quẽ picit uentus a facie terræ. Eos aũt qui habuerũt
in dño fidutiã fore poſſeſſores terræ. De qua in hoc lecturi ſumus: Eleuabit te ad bõa terræ. ex quo
pſpicuũ eſt hanc terrã nõ deorſum eſſe: ſed ſurſum. Ad quã ſanctus dño eleuante cõſcẽdet. De qua
diximus. Beati mites: qm ipſi poſſidebunt terrã. Et credo uidere bona dñi in terra uiuẽ tiũ. Mons ät
ſanctus dei ille intelligendus eſt. De quo ad hebræos loꝗtur. Qui ſcribit epiſtolã: acceſſiſtis ad ſyõ
montẽ: & ciuitatẽ dei uiuentis hieruſalẽ cæleſtẽ. Et multa milia angeloꝶ: & eccleſiã primitiuoꝶ: ꝗ
ſcripti ſunt in cælis. Poſſumus terrã & montẽ dñi quẽ ſancti poſſeſſuri ſunt: e ſcripturas ſanctas in/
telligere: quas auferendas a iudæis dñs cõminatur dicens. Auferetur a uobis regnũ dei: & tradetur
genti facienti fructus eius. Vt ueniant in illũ montẽ. De quo in hoc eodẽ ꝓpheta: & in michea legi⸗
mus. Erit in nouiſſimis diebus manifeſtus mons dñi Et ipſe dñs præcepit apoſtolis: cũctiſq; docto/
ribus eccleſiæ: ut ꝗcquid aſperũ uideretur atq; difficile: ſua interprætati one diſſoluant: & intelligẽé/
tiæ uiã præbeant. Oĩaq; tollant de eo ſcandala: ut populus dñi abſq; ullo impedimẽto quod legit
intelligat: & in dei timore ꝓficiat. De his uiis & ioâneſbaptiſta dicebat. Parate uias dñi. Vbi nos po
ſuimus ex pſona dei: & dicam. xxx. poſuerunt & dicent. Hi uidelicet qui poſſidebunt terram: & here
ditate conſequentur montem ſanctum dei. Nec erunt propria ſalute contenti. Sed etiam cæteros
ad docendum populos prouocant. Symmachus hunc locum ita interprætatus 6ẽ. Qui aũt cõfidet
in me: poſſidebit terrã: & hæreditate cõſeqᷓtur mõtẽ ſanctũ meũ: & dicet. Rectã uiã facite: &reliqua.
Eo quod ipſe ꝗ terr montẽqʒ poſſederit. cæteros inſtruat ut uiã dũo parerrt.

Liber. xvi.c.lvii.

AQuia hec dicit excelſus ⁊ ſublimis:habitatoꝛ eternitatis.ſanctum nomen eius:in excelſo ⁊ in ſum
fancto habitãs. Et cũ cõtrito ⁊ humili ſpũ:vt viuiſicet ſpũz hũiliũ:⁊ viuiſicet coꝛ ꝓtritoꝝ. LXx. nene
C¶ Bec dicit excelſus in excelſis habitans in eternũ ſanctus i ſanctis nomèẽ illi. Excelſus in ſan npatie
ctis requieſcens:⁊ poſt illis animis dans patientiam ⁊ vitam his qui coꝛde contriti ſunt.
CCperat ſermo ꝓpheticus contra populũ iudæoꝑꝶ: quoꝶ magiſtros appellauit ſpeculatores cæ- lle
cos: & canes mutos: & paſtores ignorantes intelligentiã: & filios iniquos: & ſemen adulteroꝶ: atq; lnnn
meretricis. Poſtq; uenit ad hieruſalẽ:cui exprobrat fornicationẽ eius:eo qd dilatauerit cubile ama DPace
toribꝰſuis: & ſuſceperit eos manu apta: & ornauerit ſe cũctis ydolis: & miſerit legatos ꝓcul: ut pere e
grinis quoq; amatoribus frueretur. Qua increpatione finita uenit ad eos qui confidunt in dño. Et . ne
quibus terrã montẽq; ꝓmiſerat poſſidendũ: & quoꝶ reuerſioni iter iuſſerat præparari. Haud dubi- e
um ꝗn apoſtolis ad quoꝶ prædicationẽ de utro populo crediderũt. Vnde a laudibus dei incipit d
& quæ de reditu populi ſui pollicitus ſit: ſequẽti ſermõe teſtatur. Hæc enim dicit dñs excelſus atq; lut
ſublimis ꝗ habitat in excelſis: & ſanctus in ſanctis:nõ loco ſed merito eoꝑ in ꝗbus habitat. Quorũ On
unus dicit in pſalmo. Exaltabo te dñe qm̃ ſuſcepiſti me. Et iteꝶ. Exaltare ꝗ iudicas terram. Nõ quo *
deus humanis ſermonibus eleuetur: ſed iuxta illud quod alibi dicitur. Dñs factus in ſalutẽ: ut ẽt hu nt⸗
milibus excelſus fiat. Qui ſupbis reſiſtit: & humilibus dat gratiã: ut eos eleuet & habitet in excelſis. uen
Excelſus enim dñs & humilia pſpicit: & in euangelio angeli clamitant. Gloria ĩ excelſis deo: & ſu/ uen
per terrã pax. Et rurſum in pſalmis. Laudate dm de cælis. Laudate eũ in excelſis. Et nõ ſolũ excel- gi⸗
ſus habitat in excelſis: ſed ſanctus in ſanctis. Qui dicit in alio loco.Sancti eſtote:qm̃ ego ſanctꝰſuʒ: rtuen
& quomodo in puerſam aĩam nõ ingreditur ſapientia: neq; habitat i corpore ſubdito peccatis: ſan Aitn
ctꝰi ſanctis habitat. Et ubicũq; ſordes fuerint:nõ põt habitare mũditia. Dicente ſancto ad dominũ äunt
Tu aũt in ſanctis habitas laus iſrahel. Vnde & nos in oratione audemus dicere. Pater noſter qui es nrl
in cælis ſanctiſicetur nomẽ tuũ. Er in ſecundo pſalmo legimus. Qui habitat in cælis irridebit eos: uan
& dñs ſubſanauit eos. Kpᷣs enim nõ in his habitat ꝗ terreni ſunt: ſed ĩ his qui ſupcæleſtes: qꝗ enarrãt finin
gloriã dñi. De ꝗbus dicitur. Exaudiet eũ de cælo ſancto ſuo. Et iteꝑꝶ cælũ cæli dño.lIn quẽ ſenſum: uhin
X moyſes famulus dei pari uoce cõſentit. Ecce dñi dei tui cælũ & cæluũ cæli: quod utiq; non more n
judaico debemus accipere: ut de ullo claudatur loco: & in cælo tm̃ habitet ꝗ ubiq; diffuſus eſt: & üidti
a quo oĩa cõtinentur. Sed excelſa & cælos:ſanctos merito intellegamus atq; uirtutibus: iſte ẽ enim üum
ꝗ habitat ĩ cælo. De quo in euangelio ſcriptũ ẽ. Nemo aſcendit in cælũ:niſi ꝗ deſcendit de cælo:fi- mait⸗
lius hominis ꝗ eſt in cælo. Iſte reqeſcit in ſanctis & habitat in humilibus & in his ꝗ cõtriti ſunt ſpi mmig
ritu. De ꝗbus dicitur. Sacrificiũ deo ſpũs cõtribulatus: cor cõtritũ & humiliatũ deus nõ deſpicit.I Ppy/ Eoho⸗
ſe puſillanimis dat patiẽtiã: ut in anguſtiis conſtituti ſpe futuroꝶ tribulationẽ ſuſtineant. Ipſe dat u
uitã utiq; his ꝗ peccato mortui erãt. De quo dicitur. A pud te eſt fons uitæ. Qui loquitur in euange ENir
lio. Ego ſum uia ueritas & auiiits.e —18=ðMèð and
CNMon in ſempiternum litigabo:neqʒ vſq; in finem iraſcar:quia ſpiritus a facie mea egredie/ iqn!
NMon in eternum vlciſcar in vos:neqʒ ſemper iraſcar vobis. Spiritus enim a me egredietur: d
7 flatum omnem ego feci. Wn
CDis qui in excelſis habitat: & humilia reſpicit. Cuius eſt ſanctum & regeſcit in ſanctis. Qui ſuſten o
tat afflictos: & uitã tribuit oppreſſis. Hæc locutus eſt nõ ſemper iraſcar. Nec iugiter idignabor. Qui uut
ad hoc pcutio: ut æmendẽ. Ideo occido: ut uiuificẽ. Miſereor enim craturæ meæ Et quos ipſe cõdi ig
di in æternũ perire nõ patiar. Spũs quoq; meus ꝗqex me egredietur. Siue ꝗ iuxta hæbraicũ aquilam
ſymmachũ & theodotionem. Nõ enim coſtat: circũdat. Hogenim ſignifieet. ih
uegetator eſt oĩum: & flatũ ſiue pluraliter flatꝰ:hoc qppese ſonat ego feci. De quo alibi ſcri E
ptum eſt. Oĩs flatus ſiue omne quod ſpirat laudet dñm. De quo ſpiritu & flatu in principio gene/ E
ſeos ſcriptũ eſt. Inſufflauit deus flatũ uitæ & factus eſt hõ in aiam uiuentẽ. Tale ꝗd & iob loquitur. 1
Spiritus dñi ꝗ eſt in naribus meis: & flatus omnipotẽtis qdocet me. Cũ ergo a me egrediatur deꝰ
& flatu atq; inſpiratione mea cũcta uegetentur &uiuant. Non eſt iuſtũ perire eos in ætermnũ: ꝗ meo: ti
flatu ac ſpiritu ſuſtentãtur. Quidã noſtroꝶ hüũc eſſe aiunt ſpiritũ quo oĩs mundus inſpiratur & re/
gitur: & cuncta habent notitiã domini: quẽ iuxta ſtoicos inſignis poeta deſcribẽs ait. Principio cæ
lũ ac terras cãpoſq; liquentes. Lucentẽqʒ globũ! unæ titanæaq; aſtra ſpiritus intus alit. Totãq; infu
ſa p artus mẽs agitat molẽ: & magno ſe corpore miſcet. Et reliqᷓ. Alii uero ſanctũ ſpũm itelligũt:ꝗ e ui
ĩ pricipio ferebatur ſuꝑ aꝗ́s: & uiuificabat oĩa: ꝗ de patre egreditur. Et pp ſocietatẽ unitatẽq; natu- ſo
ræ:a filio mittitur dicẽte. Expedit uobis ut ego uadã. Niſi. n. ego iero paraclitꝰ nõ ueniet ad uos:ſin
auũt ego iero: mittq eũ ad uos. De quo rurſũ ait. Cũ uenerit paraclitꝰ?quẽ ego mittã uobis a patre ſpi
. ritꝰ ueritatis. Qui de patre egredietur: nõ ſcãdalizet quẽpiã:ſi ſpũs egredi dicatur ex patre ců ẽt filiꝰ 1

de ſe dixerit. Ego de patre exiui: & uẽi:neq;.n.a me ipᷣo exiui: ſed ille me miſſit: de hoc ſpũ loqbatur
Rogabo pattrẽ & aliũ paraclitũ dabit uobis. vt ſit uobiſcũ ſemper ſpũm ueritatis: hic eſt ſpintus de
quo ſcribit & moyſes: ꝗs detut Oĩs populꝰdñi ſit ĩ pphetas. Et det dñs ſpũm ſuum ſup eos: & iohel
ex pſona dei. Effũdã de ſpũ meo ſup oẽm carnẽ & ꝓphetabut milii ueſtri & filiæ ueſtræ: & zachatias.
Verũtñ

medekſon
*
nnt,
urdpen
abiem
Dalluter
min co
uce nchi
exceliur
binn.Qrnn
Uum. Nö
ririth
in excelit
deo⸗Kſ⸗
ſolüexcen⸗
oſanchig
peccaigſan
addomini
bſter gui en
nicebit eos:
egenanit
e Eenſum
gnonnor
ful et:
mikes enim
itcecrlonſ⸗
uin ſantßi
aelhicrh
emn hl
nurinane

es i
Grechenn

Qriſuker
nbor⸗ ſ
Nidle coh
icüacbünn

vo Abi
apiogene
obloquin⸗
teäinut
mi eo
inmndt,
inchioc
linn
ig hun
Ali
1put ſi
echet
oipun
hl
Achin
it

PBs.2.

Super Eſaiam.

Verũtamè uerba mea & legitima mea ſuſcipite: quæ ego p̃cipio in ſpiritu meo:ſeruis meiĩs ꝓpheris.

Et iterum effundam ſuper hieruſalem ſpiritum gratiæ & miſericordiæ. Multaq; alia de utroq; teſta
mento quæ nunc longũ eſt repetere Hoc ſolum dicimus quod idem propheta de hoc ſpiritu & fla
tu pariter ſit locutus (Hæc dicit dominus deus: qui fecit cælum. Et poſt paululum. Qui dat flatum
populo ſuo:qui eſt ſuꝑ eã.Spiritũ his qui calcant eam: propter iniquitatẽ auâritiæ eius. Iratus ſum
& percuſſi eum: abſcondi & indignatus ſum. Et ambulaui mœrens. in ma cordis ſui uias eius Vidi:
& ſanaui eum: & reduxi eũ: & reddidi cõſolationes ipſi: & lugentibus eius creaui fructum labioꝶ pa
cẽ.Pacẽ ei qui longe eſt: & qui prope dixit dominus: & ſanaui eum. Impii aũt quaſi mare feruẽs qd
quieſcere nõ poteſt: & redundant fluctus eius in conculcationem & lutum. Nõ eſt pax dixit domi
nus meus impiis. Propter peccatuʒ ad modicũ quid cõtriſtaui eũ: & pcuſſi eũ: & auerti faciẽ meam
ab eo: & cõtriſtatus? & ambulauit triſtis in uiis ſuis. Vias eius uidi & ſanaui eũ & cõculcatus ſum il
lum:& dedi ei cõſolationẽ uerã:pacẽ his qui longe qui appropinquãt dicit dñs. Et ſanabo eos:
qui aũt iniqui ſunt:fluctuabunt: & quieſcere nõ poterunt) Poſt abiectionem populi iudæoꝶ & eo-
rum qĩ ſaluatore credere noluerunt: pollicitus fuerat habentibus in ſe fiduciã. Terrã mitiũ mõtẽq;
ſanctoꝶ & apoſtolis præceperat. Viã facite populo reuertenti: & oĩa de medio ſcandala tollite: ac
ne incredibiſe uideretur. Exponit potentiã ſuam: quod excelſus & magnus facile poſſit pœnitenti
bus ueniã tribuere: & iuſtum ſit ut creator miſereatur creaturæ ſuæ. Quod iratus ſit & cõtriſtauert
populũ ſuũ:idcirco ſe feciſſe quia peccauerit: & iniquitatis auaritiã habuerit. Nec una fuerit iniqta-
te cõtentus:ſed ſempꝑ addiderit peccata peccatis. Et percuſſi inquit eũ ad breue ut ſanarem: &abſcõ
di ſubauditur faciem meã: ut magis me deſideraret & diceret. Oſtende faciẽ tuã & ſalui erimus. In-
dignatuſq; ſum quod ille ſentiens triſtis ingeſſit dicens: Tota die triſtis ingrediebar: & ambulauit
mœrẽs ſiue conuerſus in uia cordis ſui: ut nõ a facie hominũ: ſed in corde ageret pœnitentiã. Pro/
pterea uidens uias couerſionis eius ſanaui uulnera quibus eũ ante percuſſeram. Et reduxi eũ ad me
quẽ prius eiecerã: & reddidi ei cõſolationẽ ſuã. Multæ enim falſæ ſunt cõſolationes quibus genus
decipitur humanum. Siue cõſolatus ſum lugentes eius dicens in euãgelio. Beati lugentesi qm ipſi
cõſolabuntur. Quod ſequitur. Creaui fructũ labioꝶ. Hunc habet ſenſum: impleui quod pollicitus
erã dicẽs. Viuo ego dicit dñs: malo pœnitentiã peccatoris: quã mortẽ. Siue oĩa tribui quæ antea ꝓp/
miſeram: quæ eſt aũt dñi pollicitatio. Pacẽ meã do uobis pacẽ meã relinquo uobis. Et hoc eſt qc
nunc ait. Pacẽ ſup pacem: nõ uni tantũ: ſed omni mundo. his uidelicet ꝗ erant longe: & ꝗ prope.’.
primũ gentibus & poſtea his qui ex iſrael credere uoluerint. De quibus dicit & apoſtolus. VYobis ꝗ
dẽ oportebat prædicare uerbũ dei: ſed quia indignos uos iudicaſtis ſalute: ecce cõuertimur ad gen
tes. Qui ſcribens ad epheſios: & de populo circunciſionis atq; gentilium: pleniſſime diſputans intu
lit.Nunc aũt in xpo ĩeſu uos qui aliquando eratis longe facti eſtis ꝓpe in ſanguĩe chriſti. Ipſe ẽ eniĩ
pax noſtra qui fecit utrunq; unũ: & mediũ parietẽ maceriæ ſoluens inimicitiam in carne ſua: Et re/
liqua. Et iteꝶ: & ueniens annuntiauit pacẽ iis qui longe:& pacẽ his qui ꝓpe erãt. Qm̃ per ipſum ba
bemus acceſſum utriq; in uno ſpiritu ad pattẽ dans pacem ſup pacẽ his qui fuerãt longe: &q prope
non habuerant legem & prophetas: & qui ante ſuſceperãt ſuſcepit eos atq; ſanauit.
CNImpij aũt ſiue iniꝗ fluctuabũt q̃ſi mare feruẽs:⁊ quieſcere nunquã poterunt. .
CQuod licet de omni ĩpio poſſit intelligi. Tñ ꝓprie refertur ad populũ iudæoꝶ: ꝗ cõſona uoce cla
mauit & pſeuerauit in impietate ſua dicẽs. Crucifige crucifige tal ẽ. Nõ habemus regẽ niſi cæſarem.
ſicut igitur mare feruẽs quieſcere nõ põt:ſed redũdãt fluctꝰ eius:& aduoluũt ad ſittora atq; iteꝶ re
ſorbẽtur: & in ſe fracti lutũ efficiũtur:qd pedibus conculcatur. Sic impii æternæ cõculcationi ſub
lacebunt. Quoꝝꝶ nullum eſt gaudium: & ꝗ nulla pace reꝗeſcũt in eo quod im piæ pſeuerant. Qui-
dã hunc locũ ſpecialiter ſup ſaluatorẽ intelligũt: quod pp peccata mũdi ad modicũ cõtriſtatus ſit
dicẽs. Triſtis anima mea uſq; ad mortẽ. Et pcuſſerit eũ pater. Qui loꝗtur ꝑ zachariã. Percutiã paſto
xẽ: & oues diſpergẽtur: qui & ipſe de ſe in ſexageſimoctauo pſalmo dixerit. Quoniã quẽ tu pcuſſi/
ſti ipſi ꝑſecuti ſunt. Et auerterit deus faciẽ ſuã ab eo: ut formã ſerui pauliſper acciperet & ambularet
triſtis. Et lugens peccata populi deplorans & plangens hieruſalẽ. Et quia uiderit pater uias eius ꝓp/
pterea ſanauerit eũ ꝗ fuit inter mortuos liber: & caro eius uidit corruptionẽ ut ꝗ pcuſſus eſt in cru/
ce:ſanaretur in reſurrectione. Et cõſolatus ſum ingꝗt eũ. Dãs ei ꝓ una gẽte iudæoꝶ: uniuerſum mũ
dum: & lugentes eius ſubauditur conſolatus ſum. Nec dubium qui apoſtolos ſignincet: & comple
uit fructum labiorum ſuoꝶ qui dixerat ei. Poſtula a me & dabo tibi gentes hereditatẽ tuã & poſſeſ
ſionem tuam terminos terræ. Pacem ſuper pacem mundum reconcilians deo: ut utrũq; populum
uocaret ad ſe: &ſanaretur a patre. Impios aũt de quibus ſupra diximus: cõparat mari quod nunquã
poteſt quieſcere: ſed etiã in ſumma tranquulitate fractis ad littora uoluitur fluctibus finiſq; eius lutũ
eſt & conculcatio. QCAbPITVLVM. LVIII. —N½ H HW
TLama ne ceſſes:quaſi tuba exalta vocem tuam.⁊ annuntia populo meo ſcelera eoꝛuʒ:
πNꝰ z domui iacob peccata eoꝛuum. LXX.
LClama in foꝛtitudine:⁊ ne parcas:quaſi tuba exalta vocem tuam:⁊ annuntia popu
lo meo peccata eoꝛum.

Liber. xvi.c. lviii.

CFinito priori capitulo in quo pax iuſtis: & nulla requies impiis nuntiatur.præcepit deus eſayæ ꝓ
phetæ ut clamet in fortitudine: & inſtar tubæ exaltet uocẽ ſuam: & peccata ac ſcelera populi iſrahel
dicere nõ formidet: nequaꝗᷓ mortẽ mœtuens: nec impiorũ terricula & cõuicia: ſed magis cõſideret
imperãtẽ dñm. Et quia ſurdas aures habeãt & audire uix poſſint: iuxta ſymmachũ & aquilã guttur
ſuum uertat in bucinã: quæ hebraicæ dicitut ſophot: quà ideſt corneã interpræ

tati ſunt. Et ſupra quidẽ ubi apoſtolis dicebatur. In montem excelſum aſcende qui euangelizas ſy

on exalta in fortitudine uocẽ tuã qui euangelizas hieruſalem: exalta noli timere. Nec bucina aſſu-
mitur.nec tuba. Sed montẽ iubentur aſcendere: & uoce propria pſonare Hic aũt quia peccatores ꝗ
bus nuntiandũ eſt morabantur deorſum: nõ iubetur propheta ut aſcẽdat in montem: ſed tm̃ ut ex
altet ſuper tuba uocẽ ſuã: & eis nuntiet bella uentura. Alioquin & in die iudii quando de reſurre
ctione mortuoꝑꝶ: & nouiſſima tuba dicitur. Scriptũ eſt. Canet enim tuba & mortui reſurgent incor
rupti. Et quomodo illi ad uocẽ tubæ ſunt iudicandi:ſic iſrahel peccato mortuus audiar ſcelera ſua.
ſimulq; appellatur populus dei: ut diſcat qualẽ patrẽ ꝑdiderit: qui ẽt peccatorẽ uocet populũ ſuü.
ADe ⁊ enim de die in diem querunt:⁊ ſcire uias meas uolunt.Quaſi gens que iuſtitiam fece
rit:⁊ que iudicium dei ſui non dereliquerit. CLXX. Similiter.
CHoc propriæ iudæis conuenit: qui per ſingulos dies currunt ad ſinagogas & dei legẽ meditatur
ſcire cupientes. Quid abrahã yſaac & iacob ꝗd & cæteri ſanctoꝶ fecerit: & libros ꝓphetaꝶ ac mop/
ſi memoriter reuoluentes declinant diuina mãdata quibus rectiſſime illud aptabitur. Querent me
mali: & nõ inuenient. Sic eni ſcriptũ: Omnis qui querit inueniet. Quicunq; nõ inuenit: male quæ-
ſiſſe cõuincitur. Dominus enim inuenitur ab his qui eum querunt in bonitate: & oſtenditur illis
qui nõ ſunt ei increduli. Cũ igitur iuſtitiã iudiciũq; reliquerint dei quibus nomimbus xp̃s oſtendi
tur. Dicente pſalmographo. Deus iudicium tuum regi da: & iuſtitiã tuã filio regis. Aps enim factus
eſt nobis: redẽptio: ſanctitas. & iuſtia. Fruſtra legis iactant ſcientiã: cũ ſanctus nò in notitia ſcriptu-
rarum: ſed in operibus glorietur dicens. Viã mandatoꝶ tuoꝶ cucurri: quâdo dilataſti cor meum.
CNRogaãt me iuditia iuſtitie:⁊ appꝛopinqre deo volũt.Quare ieiunauimꝰ⁊ nõ aſpexiſti:hũilia-/
uimꝰaĩiam noſtrã ? neſciſti.Ecce i die ieiunij veſtri iuenietur voluntas veſtra:⁊ oẽs debitoꝛes
veſtros repetiſtis.Ecce ad littes ⁊ cõtentiones ieiunatis ⁊ percutitis pugno ipie. LXX.
CPetüt me nũc iudiciũ iuſtũ:⁊ appꝛopinqre deo cupiũt dicẽtes.Quare ieiunauimꝰ⁊ nõ vidi
ſti hũiliauimus aias noſtras:⁊ nõ cognouiſti. In diebusieiunioꝝ veſtroꝝ ſubiectos uobis affli
gitis ad iudicia ⁊ iurgia ieiunantes:⁊ percutitis pugnis humilem.
ECEt alta temeritas iudæoꝶ quaſi fiducia bonæ conſcientiæ iudicium poſtulant iuſtũ: & imitantur
ſanctoꝶ uerba dicentium. Iudica me domine qm̃ ego in innocẽtia mea ingreſſus ſum. Et iterum.
proba me dñe & tẽpta me: ure renes meos. Et in alio loco: iudica cauſam meã & redime me: et ap/
propinquare deo deſiderant Cum hoc nõ in loco ſit: ſed in affectu: nec mẽtis otioſæ ſed laborioſi
operis. Deniq; quid ſit appropinquare deo: inſtruit ſcriptura dicens: Querite dominũ. Cũ aut ap/
propinquauerit uobis: derelinquat impius uias ſuas: & uir iniquus cogitationes ſuas. Appropin-
quat enim dñs appropinquãtibus ſibi: & his qui iuſtæ quod iuſtũ ẽ perſequũtur: & poſſunt dicere.
Mihi aũt adhærere deo bonum eſt. Si enim omnipotens deus pater eſt ueritatis atq; iuſtitiæ. Qui⸗
cunq; eſt mendax & iniuſtus appropinquare deo non poteſt. Non habitabit iuxta te malignus: ne
q; permanebunt iniqui ante oculos tuos. Quare ieiunauimus inquiunt & non aſpexiſti: bumiliaui
mus animas noſtras: & neſciſti. Iniuſtitiæ arguunt duũm:quod bona opera nõ reſpiciat: ſolãq; uen
tris exuriem: & abſq; opere uirtutẽ ingerunt deo. Nõ comedentes eos cibos quos creauit deus: & ſi
delibus his qui cognoſcunt ueritatem: ut ſumant eos cũ gratiaꝑ actione. Sed illos de quibus ſcri/-
ptum eſt in prouerbiis. Hi enim aluntur cibis impietatis: & uino iniquitatis inebriãtur: huiuſcemo
di æpulis ſaturatus phariſæus inter cætera uerba ſuperbiæ: bis in ſabbato ieiunare iactabat. Qui nõ
biberat uinum de uinea ſorech. ſed de uinea ſodomoꝶ: cuius uinum furor draconum eſt: & furor
aſpidum inſanabilis. Et uua eoꝑ uua fellis: quos deus arguit perprophetã. Peccata populi mei co/
medunt: & rurſum. Quare tacuiſtis impietatẽ & iniquitates eius. Vindemiaſtis &comediſtis frumẽ
tum mendatii: quia igitur propoſuerant queſtionẽ deo ſcire cupientes. Quare ieiunauerint & hu-
miliauerint animas ſuas: & deus nõ reſpexerit ad munera cayn. Qui recte quidem offerebat:ſed nõ

recte diuidebat cum fratre: dei nõ uidens charitatem. Dicente ſcriptura. Diliges dominum deũ tu

um ex toto corde tuo: & proximum tuũ tãquã teipſum: Propterea reſpondit deus: quod non ieiu/-
nia reprobet: ſed opera quæ in ieiuniis fiunt dicens. In diebus ieiunioꝶ ueſtroꝑꝶ inueniuntur uolũ
tates ueſtræ: ut nõ dei: ſed ueſtras faciatis uoluntates. Quas paulus ſcribẽs epheſiis reprobat iuxta
principem poteſtatis aeris ſpiritus: qui nunc operatur in filiis ĩcredulitatis. In quibus & nos omnes
conuerſati ſumus: Aliquando in deſideriis carnis noſtre facientes uoluntatem carnis: & cogitatio
num. Et eramus natura filii iræ: ſicut & cæteri. Quodq; ſequitur iuxta. lxx. Et omnes ſubiectos uo-
bis cõpungitis: ſiue affligitis melius. Theodotio & ſymmachus tranſtulerunt. Quod nos ĩ hoc 10
co ſecuti ſumus: & omnes debitores ueſtros repetitis.ex quo oſtendit.Nõ eſſe Ba ericulo repete
re pauperem qui ſoluendo nõ ſit: & palliũ quod pignoris loco tuleris algẽti nõ Aaͤcere debitori:
ne clamor

ſe une
eit 101
oeue
Pocep
dlites
opotet
milscon
näleimmn
ſor⸗Qo
mociien
batrikal
Drwcien
ginmd
konnne
um t
litbni
ſeueni
ciestein
cxlelapt⸗
mconſeo
colpus lu
Clinteng
CKltei
ionta
ceriſte
CCudn
Diebommt
Ceremt
CNerich
Lcoäcd
eker.
müwüde
ſtraien⸗
wocdo
Gisane
capat
Qoo
tonen
ccat..
tus ince
mas dee
comit
nmulo
limolel
nu a
CHar
Jepu
Upen
nemt
Cu
ſſones
leß
Gert.
Oot
Gaton
We⸗
G
o⸗
ie

Super Eſaiam.

ne clamor eius peruenit ad deum. Qui enim miſeretur pauperis deo fetierat. Et econtrario qui re-
petit nõ habentẽ deo facit uiolentiam. Atq; ut ſciamus hunc ſenſum eſſe in præ ſenti loco.etiã in-
conſequentibus in hoc eodẽ capitulo lecturi ſumus. Diſſolue colligationes impias. Solue faſcicu/

lIos deprimentes. Haud d nbium quin cyrographa ſignificet. Quid eni prodeſt ieiuniis ora pallere
. ad lites & iurgia ieiunare. Dicente ſcriptura. Qui amat peccata gaudet iurgiis. Seruum aut dni nõ
Nnc, oportet litigare:ſed eſſe man ſuetũ & imitari eũ qui dicit. Diſcite a me quia manſuetus ſum: & hu-
Nunn milis corde. Et humilitas nõ ſit affectata ſed cordis. Nec gloriã querẽs hoĩum: ſed animæ cõſcien/
5 fin tiã Ieiunatis inquit & percutitis Jugni humilẽ: & alapis uerberatis. Vnde eps non debet eſſe pcui
ſor. Quomodo enim poteſt libidinẽ refrenare: qui nec manũ ualet cohibere: nec linguam. huiuſce
. 1 modi ieiunia & ĩ exordio huius prophetæ dñs arguit dicens. Ieiuniũ: & totium: neumænias & ſab
ſtac bata: & alias ſolẽnitates ueſtras odit anima mea. Vnde præcipitur per iohel. Sanctificate ieiunium:
ci “ prædicate curationẽ: ut a uitiis his ieiunus: & bonis operibus curatus fiant ſancta ieiunia. Deniq; ſe
düi⸗ quitur. Egrediatur ſponſus de cubili ſuo: & ſponſa de thalamo ſuo. Vt tẽpore ieiunii uacemus ora/-
nſe⸗ tioni: ne interior homo noſtræ draconis ueſcatur carnibus qui datus nobis in eſcã populis æthyo
4 pum. Et hæc dicimus nõ quo ieinnare ꝓphibemus. Per quæ & danihel uir deſiderioꝶ futura cogno/
meiiin uit: & niniuitæ irã placauerunt dei: & helias ac moyſes quadraginta dierũ eſuriæ dei familiaritate
Ka ſaturati ſunt.Et ipſe dominus totidem diebus in ſolitudine ieiunauit: ut nobis ſolẽnes ieiuniorum
Vernn dies relinqueret:ſed quo nõ proſit uacuũ portare uentrem: & alia facere quæ deo diſplicẽt: atq; ut
malegnr cætera prætermittã exterminare facies ſuas: & appareant hominibus ieiunare. Qui iĩ præſenti gloni
ncitui am conſequentes excludentura regno dei: quia recœperunt mercedem: unde & apoſtolus ſi etiam
5soſtenl corpus ſuum tradat martyrio ut ardeat ſiue glorietur(Vtrunq; enim fertur exemplaribus) abſq; dei
nim ſucn caritate: quæ eſt in cordis conſcientia fruſtra ſe dicit ſanguinem fundere. Ml
uſipn CMolite ieiunare ſicut vſqʒ ad hanc diem:vt audiatur in excelſo clamor veſter. Nungd tale ẽ
N meun, leiuniũ qð elegi ꝑ diẽ affligerè aiam ſuã.Nũquid cõtoꝛquere q̃ſi circulũ caput ſuũ:⁊ ſaccum ⁊
Kübäüllx cinerẽ ſternere: Nũquid ſſtud uocabis ieiuniũ ⁊ diem acceptabilem domino. LXX.
debttat⸗ CQuid mihi ieiunatis ſicut hodie:vt audiatur in clamoꝛe vox veſtra.Mõ tale ieiunium elegi⁊
IXI. die humiliare animam ſuam.MNeqʒ ſi incuruaberis quaſi circulum collum tuum:⁊ cilicium ⁊
toͤpich cinerem ſubſtraueris.MHec ſic vocabitis ieiunium acceptabile.
vbis afff CNe uideatur reprobare ieiuniũ: quod ipſe præceperat docet. Quomodo ieiunandum ſit imo an/-

tequã doceat quid ſequatur inſtruit quid debeant declinare. Vt audiatur inquit in excelſo clamor
imitumn ueſter. Ad orationem deferatis clamorem. Orantes in ſynagogis & angulis platearum: ut ab ho-
Etiten. minibus uideamini: & eleuetis nocẽ in excelſum. Et cũ pharilæo qui dñi iudicio condemnatur ue
ſtra ieiunia & opa prædicetis. Propter ꝗᷓ ds phariſæoꝶ reprobans orationẽ docet diſcipulos quo

ewenp
li modo orare debeant clauſo pectoris ſui cubiculo:ut ſoli loquantur deo: qui poteſt ſilentium cor-
– dis audire: ut clament in cordibus ſuis abba pater: & nõ exterminent facies ſuas: ſed lauent aqua: &
non⸗ caput ungeant oleo. De quo & ioannes euangeliſta ſcribit: & uos unguentum habetis a ſancto.
rie Quo cum uncti fuerint: etiam ipſi ſancti fiant. Non enim querit deus afflictionem ſol & humilia/
R tionem animæ p iniuriã corporis: ut inſtar circuli torqueat corpus: & colla ſummittat ac triſtis in/
ee cedat. Iuxta illud quod in pſalmis dicitur. Afflictus ſum incuruatus uſq; ad finem tota die cõtriſta
Wmliai tus incedebam. Nec ut ſacco quis ueſtiatur: & in cinere dormiat. Quod de dauid & de achab legi/-
tigen mus. Sed ut cum iſtis hæc faciat quæ ſequuntur. Alioquin &apoſtolus frequenter ieiunare ſe dicit.
e:saal & dominus cum ſponſus a diſcipulis ſuis fuerit ablatus docet eos ieiunaturos: & in bſalmis pœni-
tens loquitur. Mnducaui ſicut cinerem panem meũ & potum meũ cũ fletu miſcebam. Et cũ mi-
en⸗ hi moleſti eſſent induebar cilicio. Ex quo diſcimus hæc facienda primum eſſe quæ uult domi-
* nus: & alia non prætereunda. èù
CNonne hoc magis ieiuniuʒ quiod elegi. Diſſolue colligationes impietates. Solue faſciculos
lx depꝛimentes. Dimitte eos qui confraciti ſunt liberos:⁊ omne onus diſrumpe. Frange eſurien-
Un ti panem tuum:æ egenos vagoſq; induc in domum tuam.Cum uideris nudum:operi euzʒ ⁊ car
ret nem tuam ne deſpexeris. XxX. è””Gß
i u CMõ tale ieiuniuʒ ego elegi dicit dñs:ſed ſolue omnẽ colligaturã iniquitatis.Biſſolue obliga/
in , teones violentarũ cautionũ. Dimitte fractos in remiſione:⁊ omnem ſcripturam iniquã cõſcin
i L de. Frange eſurienti panẽ taum:⁊ pauperes ſine tecto induc in domum tuam. Si videris nudũ
nn operi:? domeſticos ſeminis tui ne deſpexeris.
nn⸗ CPoſtquam docuit quale ieiuniũ reprobhet oſtendit quale libenter accipiat. Diſſolue inquit colli/
tim gationes impietatis. Solue faſciculos deprimentes. Siue ut.lxx.manifeſtius tranſtulerunt. Obliga
onil tiones uiolentarum cautionum: quas noſtri uerbi ambiguitate decœpti. Ideſt ⸗
Gun cõmutationes pro cyrographis interprætati ſunt. Significat aũt chartaꝶ faſciculos in quibus fene- 8
ratoꝶꝑ calũniæ continentur: & opprimũtur pauperes ære alieno: quæ in cũctis urbibus ſeditionis
laeh cauſa uel maxima eſt. Vnde & abulcæ nouæ &romanus populus uicinos occupat mõtes: quas græ
nhen ci appellant. Nõ ergo præcœpit propheta ne exigat: unuſquiſq; quod debitũ ẽ
iton ,V

r

L.iber. xvi.c.Viii.

Maximæ quod iuſtæ dedit: & iuſtæ repetit alioquin tnbuniciæ eſſet ſeditionis aſſertor. Sed ubi ini oe
ua eſt cautio:ibi opprimũtur pauperes calũnia. Vbi faſciculi cautionum: &οmnnia iniquitatis uin/ CAu
cula rumpenda ſunt. Vel certe hoc dicendum quia de ieiuniis ſermo: & ieiuniũ afflictionẽ atq; hu irt
muliationẽ habet animæ. Afflictio aut corporis peccatoꝶ indulgentiam depræcatur. Docet ſcriptu Etᷓ
ra diuina:ut dimittamus debitoribus noſtris: ut & pater cæleſtis dimittat nobis debita noſtra. Ve- Clutti
tus narrat hiſtoria anno renuſſionis ſeptimo: uel quinquageſimo: qui fertur iubileus. Oẽs poſſeſ/ nebtn
ſiones reddire ad dominos: & reddi ſeruis priſtinam libertatem. Cunctaq; nomina quas uulgo ap-/ gon
pellant cautiones irrita fieri. Sinaut hoc ueteri lege præcipitur quantomagis in euâ gelio ubi om/ nhe
nia quæ bona ſunt duplicantur. Et nequaquã oculũ ꝓ oculo dentẽ pro dente iubemur eruere. ſed lool
uerberãti præbere maxillã: atq; ut ſciamus illud quod ſupra diximns. Omnes debitores ueſtros re MM
petitis. de creditoribus ſcribi et debitoribus: iungitur mani feſtius dimitte eos qui cõfracti ſunt libe nec
ros:hoc eſt: qui paupertate ſunt fracti quos afflixit inopia ſine liberos mendicare. Et omne onꝰ quo kun
deprimuntur rumpe.Pro quo manifeſtius. xx. tranſtulerunt. Et omnem ſcripturam iniquam con- dern
ſcinde:quod ſymmachus trãſtulit: & omnẽ cautionem falſam diſrumpe:ſed poterat fieri ut aliquis tbin
diceret. Non habeo debitores quid facere debeo: ut ſuſcipiatur ieiunium meum. Sequitur. Frange doni
eſurienti panem tuum. Nõ plures panes: ne de paupertate cauſeris: ſed unũ panem:nec ipſum totũ. ſcid
Sed partem panis quam ſi non ieiunares comeſurus eras: ut ieiunium tuũ nõ ſit lucrum marſupiis: s⸗
ſed ſaturitas animæ: pulchræq; addidit tuum. Ne de rapina facias ælemoſynã: redemptio enim 5
animæ uiri: propriæ diuitiæ. Et in alio loco. Honora dum de tuis iuſtis laboribus. certe ſi panẽ nõ Cune
habes: & eſurientium plurima multitudo eſt: præbe de quo nullum danum pateris. In quo nulla di HDW
ſpendia ſunt: pauperes abſq; tecto induc in domũ tuam. Siue ut in hebraico habetur in domũu. Vt ſi
tuã non habes inducas in hoſpitiolum: quod uel mercede cõductum uel beneficio poſſides. Si ui/ 65
deris nudum operi. Quod & dominus in euangelio loquebatur. Qui habet duas tunicas: det alte- Mn
ram non habenti. Non enim unam iuſſit ſcindi & diuidi: quod multi populares aure clauſa faciunt n
Sed alteram non ſeruari. Augens præcepta iuſtitiæ: ut etiam calicem aquæ frigidæ porrectum ha- ſſeti
bere præmia diceret. Et carnem ait tuam ne deſpexeris. Omnis enim homo caro noſtra ẽ. Et iuxta e.
euangelicam parabolam eius: qui de hieruſalem deſcendebat hierico: & a latronibus uulneratus ẽE. mn
proximus appellatur. Quibene fecerint: uel certe iuxta. xx. qui dixerũt: & domeſticos ſeminis tui und⸗
ne deſpicias: domeſticos ſeminis illos intelligamus de quibus & apoſtolus docet omnibus faciezʒ E
dam eſſe elemoſynam: maximæ autem domeſticis fidei. Illi enim caro noſtra ſunt & ſemen noſtve lAlo
qui de uno nobiſcum parente generantur. Ad quos extendebat & ſaluator manum dicens. Mater ut
mea & fratres mei:hi ſunt qui faciunt uoluntatem patris mei. Atq; ut ſciamus unum eſſe dominũ W
& noui et ueteris inſtrumenti. Eadem & dominus loquiturin euangelio: de his ꝗ in die iudicii a de ul
xtris ſtaturi ſunt. Venite benedicti patris men:poſſidete regnü præparatũ uobis a conſtitutione mũ
di. Eſuriui eni & dediſtis mihi manducare. Sitiui: & dediſtis mihi bibere. Infirmus erã & in carcere ðURJ—M
ueniſtis ad me. Peregrinus: & duxiſtis me in domum ueſtram. Et nudus & ueſtiſtis me. Illiſq; hu- ke
militate dicentibus ie nihil feciſſe domino ſaluatori reſpondit. Quãdo feciſtis uni de fratribꝰmeis len
minimis mihi feciſtis. Iuxta tropologiam hæc poſſumus dicere. Qui ieiunat ab omnibus malis & 22
uult ſuum ieiunium recipi. Non ſolum declinet a malo: ſed & faciat bonum: ut ſoluat omne uincu in
lum iniqꝗtatis: quo ſimplices quiq; credentium hereticorum fraudibus colligati ſunt. üdt
Ideſt obligationes uiolentorum tractatuum. Quas & in pſalmo propheta demonſtrat di- nee
cens. Declinantes autem in obligationes adducet dominus cum operatibus iniquitatem. Omnes e
enim qui hæreticorum uinculis alligantur declinant a domino: & quaſi bos ducuntur ad uictimã: Exr
& eligunt atq; cõmutant pro ueritate mendacium. iſtiuſmodi igitur homines qui ſunt fracti iudi/ “’
cio dimittat eccleſiaſticis atq; diſſoluat: & omnem ſcripturam hæreticorum. De quibus hic idem ”
propheta dicit. Vhæ qui ſcribũt iniquitatem: ſcribentes enim ſcribant malitiam rapientes iudiciũ ́URJURUꝑÿ
pauperum populi mei ſoluat atq; diirumpat: ut nequaquam laqueis ſuis ſimplices quoſq; teneant dl
irretitos: & cum hoc fecerit: frangat doctrinæ eccleſiaſticæ eſunientibus panem ſuum quod fecit &
dominus fractos panes apoſtolis tribuens. Quos eis in ſeptẽ ſportis: &᷑ duodecim chophinos: ne/
uaquam integros ſicut habebant in lege.Sed cõminutos atqʒ confractos in euangelio: dereliquit A
ut haberent a quo pauperibus largirentur. Quos non habentes calorem fidei: ſed extra eccleſiam
frigoribus infidelitatis algentes inopes atq; peregrinos induc in domum eccleſiæ: & open in cor- OU
ruptionis pallio. Vt ueſtiti chriſti tunica: nequaquam maneant in ſepulchris. Quod de eo legimus 4
qui poſſe ſus a dæ“monum legione:nudus habitabat in memoriis mortuotum. Cunq; inquit hæc
