qua quondam apud deum floruit ab eis pœnitus receſſiſſe. Vbi eſt enim propheta: ubi doctor le//

gis: ubi angelorum præſidia: ubi contra plures a paucis inſperata uictoria. Decaluare hieruſalem.
quæ omnem comam priſtinæ gloriæ perdidiſti: & plange filios tuos. qui clamauerunt contra do

minum crucifige crucifige eum. Quia in captiuitatem ducti ſunt. Legi in cuiuſdam commentariis
hoc quod dicitur decaluare & detondere ſuper filios delitiarum tuarum: ſiue ut ad hieruſalem cæ

leſtem dirigatur eloquium: O animahumana:O urbs quondam ſanctorum mater: quæ prius eras

in paradiſo: & fruebaris delitiis arborum diuerſarum: & habebas ſpetioſam comam. Nunc quia ꝓ

iecta es de ſublimibus & deducta in habylonem: & ueniſti in locum captiuitatis & perdidiſti co/
mam tuam: Radere & aſſume habitum pœnitentis: & quæ prius quaſi aqla uolabas in excelſis plã
ge filios:plange ſobolem tuam: quæ ex te ducta eſt captiua 1 D

CAPFTVLVM SECVNDVM.

Vhequi

a
neri,
nam
le⸗

1,
1,
0

Super Gicheam. c. ii.

RBe qui cogitatis inutile:ꝛ operamini malum in cubilibus veſtris:in luce matutina fa⸗

, lenter tulerunt:⁊ domos rapuerunt:⁊ calumniabantur virum:æ domum eius: virum
? hereditatem eius.Iccirco hec dicit dominus.Ecce ego cogito ſuper familiam iſtaʒ

malum:vnde nou auferetis colla veſtra:⁊ non ambulabitis ſi uperbi:quoniam tempus peſſimũ
eſt. In die illa ſuper vos ſumetur parabola:? cantabitur canticum cum ſuanitate dicentium.

Depopulatione vaſtati ſumus: ars populi mei commutata eſt. Quomodo recedet a me:
cum reuertatur qui regiones noſtras diuidat. Pꝛopter hoc non erit tibi mitrens funiculum
ſoꝛtis:in cetu domin. LXxX. 2 Lurt m
CFacti cogitantes laboꝛes ⁊ operantes mala in cubilibus ſuis: ⁊ ſinnlitudine conſumabunt

ęa:quia non leuauerunt ad dominum manus ſuas:⁊ deſiderabant agros:⁊ diripiebant popu⸗⸗

los:⁊ domos oppꝛimebant⁊ rapiebant virum ⁊ domum eius: Mꝛopterea dicit dominus. Ec/
ce ego cogito ſuper tribum iſtam mala:de quibus non auferatis colla veſtra:2 non ambuletis
erecti quia tempus peſſimum .I die ula ſumetur ſuper vos parabola:⁊ plangetur planctꝰ
in cantico dicentium. Miſeria vaſtati ſumus:pars populi mei demenſa eſt in funiculo:⁊ non
erat qui pꝛohiberet tecum:vt auerteretur: Agri noſtri diuiſi ſunt:pꝛopter hoc non erit ſibi
mittens funiculum in hereditate.
CQuod in fine capituli iuxta hebraicum poſuimus: In cætu domini iuxta editionem uulgatam:
ſequentis capituli principium eſt: Et ideo in illo ſi dominus iuſſerit diſſeremus. Vhe igitur uobis
iudæorum cætus: qui & cogitatis malum: & opere conſumatis. Et cubilia ad quieſcẽdum data ſtu

pris polluitis: & quicquid iniquitatis nocte tractatis: quaſi differre non liceat: ſtatim ut dies clarue

rit feſtinatis implexe: Non conſiderantes quod aduerſum dominum fortis eſt manus ueſtra: &ut
doceret ſcriptura quid eſſet quod in nocte cogitarent: & in die facerent: exponit in partibus. Con/
cupierunt agros inquit & uiolenter tulerunt. & domos: ſubauditur concupierunt: & quas concu/

pierunt diripuerunt. Et non ſolum calumniabantur homines: & domos eorũ: ſed poſteros quoq;
A miſericordiam propter etatem paruulam merebantur. rabido ore uaſtabant. Qua igitur iſta
eciſtis & cogitaſtis inutile: & ego dominus cogitabo ſuper familiam iſtam malum:nõ quod ma

lum ſit quod infero ego:ſed quod patientibus malum uideatur quod irrogo:quod ita uos præ/-

met ut colla ueſtra non poſſitis leuare: nec ambuletis ſuperbi: ſcilicet qd tempus captiuitatis op

præſſerit. Tum dicetur ſuper uos parabola: & miſeriæ ueſtræ uertentur in canticum. Depopulatio/

ne uaſtati ſumus: pars populi mei. Templum inquit meum: quod ſolum inter gentes cæteras plus

habebam: mutabitur in ruinam. Quomodo a me recedet aſſyrius cum reuertatur: ut agros meos

ſibi ſorte diſtribuat. Propterea o familia iſncleſuperquod malum ego cogito nõ habebis partem
oc ipſum accipi poteſt:quomodo omnia eis eue

in hereditate iuſtorum. Sed extrema captiuitate
nerint quia dominum crucifixerunt: Ita tamẽ ut. lxx. interprætum editio diſſeratur. Gloria nanq;
filiæ Iſrael decaluata eſt: & attonſa ſuper filis quondam delicatiſſimis: & ſi quid deinceps renatum

Pilotam ſuit: alia deinceps raſura & attonſione truncatum eſt. Tunciomnia conſilia eorum uerſa
unt in laborem: & quæ cogitauerunt: mente & anima dormiente: attulerunt eis: labores quæqq

operati ſunt: Statim ut lux chriſti adultio apparuit conturbati ſunt: Cum enim legiſſent uiciſſe iſ⸗

rael. quando moiſes manus leuauit ad dominum: ſuperatum eſſe amalech: quãdo moyſes laſſa bra

chia deponebat: non leuauerunt ad dommum manus ſuas: ſed omnia in pauperes & plebem do-

mini ſcelera perpetrantes deſiderauerunt agros: & pupillorum domos diripiebant: ac uirum pari-
ter & uxorem liberoſq; eius & ſubſtantiam depopulabantur. Propterea cogitabat dominus mala

ſuper tribum illam nequaqꝗᷓ duodecim tribus: ſed tribum malitiæ & in ſcelere fœderatam: de quibꝰ
non potuerunt eleuare ceruicem: nec recti incedere: Deniq; uſq; ad preſentem diem ſubditi ſunt ro
mano I mperio.& premũtur captiuitatis iugo & colla non eleuãt: Quod autem ſequitur: exepnes

ideſt ſubito.in hebraicis uoluminibus non habetur: & tamen poteſt cum preſenti loco ita cõgrue

re ut dicamus propterea hæc dicit dominus: Ecce ego cogito ſuper tribum iſtam mala ſubito: De
uibus non poſſunt eleuare ceruices ſuas: & ob id eleuare non poterunt quia tempus malum eſt:
icut enim mala operati ſunt cõtra dominum leſum: ſic mala captiuitatis perpetuæ ſuſtinebũt. ut
in tantam ueniant anguſtiam: ut omnia eorum cantica & pſalmi uertantur in luctum: Nihilq; ali/
ud nouerit populus loqui: niſi miſeria miſeri facti ſumus. Terra quippe promiſſionis quæ priꝰ dua/-
bus & ſemis tribubus:ſorte diuiſa fuerat tranſiordanem: Moyſe mittente funiculum: &poſtea ab le
ſu naue tribubus reliquis diſpartita:Hæc gentibus Romano menſore diuiſa eſt: & nemo fuit qui
rohiberet Qun potius cum uniuerſas obtineant nationes nullus eſt ex udæis qui ãtiquum pri
Hina libertate poſſideat ſolum Quod ſi tertiam de proſa expoſitionem ſequi uoluerimus:Vnde ſu
ra dixeram ad animam humanam ſermonem dirigi quæ de paradiſo conſurgens in captiuitatẽ
nuius mundi uenerit: Videbimus quod omnis cogitatio noſtra labor & dolorſit: & cubilia noſtra
1 üiiii

Qciunt ulud:quoniam contra dominum eſt manus coꝛum:⁊ concupierunt agros ? vioo

Miero. liber .rimus

plena ſint malis: & lux ipſa quæ uidetur mixta ſit tenebris: quæq; nocte tractemus in caligine com /

leantur: Quis enim noſtrum ad deum ſanctas eleuat manus ſine ira & cogitatione: Quis non de/
ſiderat uillas iſtius ſeculi:oblitus poſſeſſionũ paradiſi: Videas alios agros agris & terminos iũgere
terminis. & paruo hominis corpuſculo rura urbium nõ ſufficere: Propterea cogitat dominus ſu/
per nos mala de quibus noſtras eleuare nequæamus cennces: nec ambulare recti: quia tempus peſ-
fimum eſt: Iluxta ioannis uerba dicentis: Mundus in maligno poſitus eſt: dipſum ſignificat & illa
in euangelio filia habraam nobiliſſima quam ſatanas uinxerat & incu ruauerat:Et niſi ad aduen/
tum domini eo in ſublime erigente: non potuit nec ſuum ſuſpicere creatorem: Vnde ſaluator ait.
Hanc autẽ filiam habraæ quam alligauerat ſatanas nõ optuit ſolui de uĩculo die ſabati. Quia ergo
gloria noſtra oĩs attõſa eſt & dilatauimus raſurã uel nuditatem noſtram. Sic enim in quibuſdã co/
icibus inuenitur. Miſſi ſunt qui nos plangerent cum hieremia & ſumerent ſuper nos parabolani
& dicerent cum apoſtolo: Lugebo multos qui peccauerũt: & non egerunt pœnitentiam. Quis eni
non plangat uidens humanas animas: quali uariam ſuppellectilem a demonibus & diuerſis uiciis

I0O.5. c.

eſſe poſſeſſas: Alius demonum mittit funiculum auaritiæ: Ille homicidii: hic periurii lineas tendit:
partes populi dei diuiſerunt funiculo: Et agri quondam ſanditatis & paradiſi:quorumodore dele

ctabatur lſaac in Iacob filio ſuo: traditi ſunt aſſyriis regiq; babilonio: Et habentibus uulpibus foue
as: & uolucribus cæli nidos: Filius hominis nõ habet ubi caput ſuum reclinet. Expoſui iuxta quod

mei ingenioli patiebantur anguſtiæ. Et primam ab aſſyriis babyloniiſq; populi captiuitatem: Et
ſecundam a Romanis: quia dominum crucifixerunt. Et tertiam ſpiritalem: ꝗᷓ unuſquiſq; noſtrum

cum Adam paradiſo cecidit: & in huius mundi captiuitate uerſatur. De qua cum uenerit do min?

eliſos eriget: & compeditos ſoluet: & captiuos quoſdam diaboli: reducet in poſſeſſionem ſuam.
Et complebitur pſalmiſtæ ſermo dicentis: Aſcẽdens in altum captiuam duxit captiuitatem. Iuxta

quam expoſitionem poteſt & de eccleſia Quarta captiuitas accipi: de qua unuſqſq; egrediturꝓ pec

catum: & poſtea ab eſdra qui interprætatur adiutor: ideſt ſermone dei reducitur in hieruſalem

Si quis autem in lege domini die ac nocte meditatus maius habuit ſtudium: maius ingenium: oci

Pro. 9.c.

um.gratiamq;: Et poteſt de preſenti capitulo probabilius aliquid dicere non inuideo: non aſper/
nor:quin potius cupio ab eo diſcere quod ignoro: & libenter me diſcipulũ proſtebor: dummodo:
doceat: & ñ detrahat: Nihil. n. tã facile ꝗ́ᷓ ocioſũ & dormiẽtẽ: de alioꝶ labore & uigiliis diſputare

CNe loquamini loquentes:non ſtillabit ſuper iſtos:non cõpꝛehendet confuſio dicit domus Ja

cob NMunquid abbꝛeuiatus eſt ſpiritus domini: aut tales ſunt cogitationes eius:non ne verba
mea bona ſunt cuʒ eo ꝗ recte graditur:⁊ econtrario populus me in aduerſariũ cõſurexit deſuꝑ

tunicã pallium ſuſtuliſtis:⁊ eos qui tranſibant ſimpliciter conuertiſtis in bellum. LXX

In eccleſia domini nolite flere lachrimis:neqʒ ploꝛent ſuper his:nõ enim abijciet oppꝛobꝛia
que dicit domus iacob:pꝛouocauit ſpiritum domini ſi hec ſunt adinuentiones eius: nonne ſer/
mones eius boni ſunt cum eo:⁊ recti ambulauerunt:⁊ pꝛius populus meus inimicitijs reſiſtit

contra pacem tuam:pellem eius excoriauerunt:vt aufferrent contritionem belli.

CNe loquamini inquit loquentes: pro quo interpᷣtatus eſt aquila: Ne ſtilletis ſtillãtes:quæq; idio
mate quodam hebraico eloquia ab eo quod fluat: & ad aures perueniat audientium: in ſimilitudi/
nem pluuiæ deſcendentis. ſtillationem uocans: Nolite nos decipere o domus iacob:& in conſola/
tionem tuam dicere: deus bonus eſt: non ueniet captiuitas quam timemus. Num larga eius miſeri
cordia: & clementiſſimus ſpiritus qui latet & habundãter ortus eſt. omnibus tãtum id abbreuiabi/

tur & ſeuerus erit: an huiuſcemodi ſunt cogitationes eius: quales in hominibus cernimus ut anti-

quam teneat iracundiam: & ad uindictam furore ſubito concitetur. Ad quæ rẽſpõdit dominꝰ: Bo/

nus quidem ſum: & uerba mea ſonant clementiam: ſed ad eos qui recto itinere gradiuntur: Qui ãt

non dico olim ſed heſterno die in contumeliam meam ueneratus eſt idola: & quantum in ipſo fu
it tyrannica aduerſum me arma corripuit: qui ĩfœlicem populum expoliauit auxilio dei: & quaſi
deſuper tunicam palliumq; tulit: Si quis fimplices quoſq; credentium & acquieſcentes auctoritati
malorum contra me uertit in bellum: Nunquid non ſtilabit ſuper eum dominus ut appræhendat
eum confuſio:Hoc autem quod nos uertimus: & econtrario populus meus in aduerſarium conſu/
rexit: Quia uerbum Mul & contrarium & diem extremum ſonat. Symachus apertius tranſtulit uit

diceret. ante unam diem populus meus quaſi inimicus reſtitit: ut ſolueret queſtionem. Quod deus

non præterita uitia imputaret populo ſed recentia: & quæ quaſi die comiſſa uiderentur heſterno.
Hæc iuxta hebraicam intelligentiam: Gæterum. x. interprætes in hoc loco pœnitus ſibi non co/
herent: Ad id enim quod præmiſſum eſt in eccleſia domini nolite flere: Quæ conſequentia eſt ut
inferatur:non enim abiiciet opprobria: Quod eſt domus Iacob prouocauit ſpiritum domini: ſed

& illud quod ſequitur. Si hæ adinuentiones eius ſunt nonne ſermones eius ſunt boni cum eo. Et

recte ambulabunt de poſteriora: quid pertinent quæ dicuntur. Et prius populus meus in aduerſa

rium reſtitit: contra pacem ſuam. Pellem eius excoriauerunt ut auferrẽt contritionem belli: Vide-

— - — — — —— — —

Super Micheam. c.ij.

de⸗ tur autem mihi:ut in loco uel difficilimo ſic poſſe ſenſus reddi:uel exprimi:ſi tamen prudẽs lecdlor
tre noſtræ rõni acquieuerit. Præcipitur itaq; eccleſiæ: ut non habeat triſtitiam & ſollicitudinem ſu p 1e
N0 bus ſeculi: & danis quæ in hoc mũdo euenire cõſueuerũt: & dicitur habitatoribus eius: O uos qui
eſtis in eccleſia dñi: ſempꝑ gaudete & quieꝗd uobis de dei iuditiis acciderit gratulamini. Nec hoc
be⸗ dico qd flere nõ debeatis: Beati ꝗppe flẽtes qm̃ ipſi ridebunt. Sed illuid admoneo: ne in his qᷓ ſunt
ſeculi lugeatis.Si quis mortuus fuerit ꝓpinquoꝑ: ſi ſubſtãtiã fiſcus inuaſerit:ſi corpus podagra: uel
D aliꝰ qlibet morbus oppᷣſſerit: nolite flere: nolite lachrymas füdere: nec cõſideretis pnñtia ſed futura:
en 84 ,R5 aggrauamini magis qd diutius in hoc tabernaculo mortis hiĩtetis. Qum potius illud cauete ne
inſultetis cadẽtibus & alienã ruinã ueſtra edificationẽ putetis: unuſqſq; ſe ex ſuis uinbus: nõ ex im
n becillitate alterius metiatur. Alioꝗn ꝗ iſta iuſtitia ramos oleaſtri ĩſultare ſamis oliuæ: ꝙ pp ifideli
ai i tatẽ ſuã fracti fuerint. Et dicere domus I acob ad iracũdiã ſpũm dñi ꝓuocauit. Interficiẽs pphetas:
lci Iaola colẽs: dei filiũ crucifigẽs. Qui hoc facit nõ erit ab opprobrio aliẽus: ea mẽſura qua iudicauit
ch iudicabitur de eo: & qũo ipſe de peccatis loꝗtur corruẽtis.Ita alius ruinæ illius inſultabit. Seqtur
ſi he adin uẽtiões eius ſüt: nõne uerba eius bona ſunt cũ eO: & rectũ ãbulauerũt. Quod offendit ait
⸗ iudaicus populus: ut plenitudo gẽtium ſubintraret diſpẽſatiõis dei eſt. ut poſtea credẽte iſta el oẽs
ut Ro.ll.d. ſalui fierẽt: & uniuerſi dei miſericordiã expectarẽt. Vñ & apoſtolus ad huius loci ueniẽs ꝗſtionẽ:ꝓ

fundũ ſapiæ & ſciæ & iuditioꝶ dei: & abyſſum ĩueſti gabil eſſe ꝓclamat.Si ergo adinuẽtiones &
K4. cogitatiões dei ſunt: frãgi priores ramos oliuæ & ĩſen alios: de oleaſtro:nõ debes ĩſultare ſed time

re ne corruas: nec te eſtimes in eo placere deo ſi ſermones.i. ſcripturas illius legas. Tunc ſcripturæ
l 2. Co. B. a: ꝓpſunt legenti: ſi qd legitur ope cõpleatur. Si loquẽs de ſcripturis poſſis dicere: An expimẽtũ ꝗritis
. ps. 6. 7. eius ꝗ in me loꝗtur xpᷣs. Dñs ꝗppe dabit uerbũ euãgelizãtibꝰ uirtute multa:& ſu p mõtẽ excelſum
n Eſa. 40. b. aſcẽde ꝗ euãgelizas ſyon & leua uocè in fortitudine euãgelizas hieruſalẽ. Atq; hoc mõ ſermões
e AQAeei boni ſunt ſi ſecũ ſunt. Hoc eſt ſi deus nõ deſerat pᷣdicãtem: cuius cor labiaq; cõſentiunt. Cæterũ
en qcõſitetur labiis & cor eius longe eſt a deo:& narrat iuſtitias eius:& aſſumit teſtamẽtũ pos ſuum:
rocl Noge & peccatoꝑꝶ ſordibus inꝗqnatur. Cum hoc nõ ſunt boni ſermones dei: Nec ſolum de peccatore: ſed
her de eo ꝗ gratiã nõ habet ſpiritalẽ.i. ꝓphetiæ ac doctrinæ: interpᷣtationis maiorũq; cariſmatũ: hoc di
Nn cendũu eſt:qd hiſtiutnodihs ſi uoluerit elemẽtoꝑꝶ cãs fideiq; ſuæ reddere rõnem. Quare deus qui
ae bonus & creator eſt oĩum ad ſolos tm̃ iudæos uenerit: & in ultimo iam ſeculo uocauerit natiões:
nõ habeat ſecum bonos dei ſermones: ſed de propria imperitia: etiam ea quæ bona ſunt dei uerba
ſi- contaminet. Quæ uerba rectæ ambulant & rectas aures requirunt. Et hæc quidem dominus pcipit
i populo ſucceſſori: eccleſiæ de gentibus congregatæ: ne inſultent generationi priſtinæ & aliena
non ſit ab opprobriis inſultando. Refert autem ipſe qui uerus eſt iudex & ſine perturbatiõe loqui-
dnn tur: quomodo in paſſione ſua iſtael ei contrarius fuerit. & hoc fecerit non ꝙ ſuo nõ credere potue-
ſe⸗ rit creatori: ſed ꝙ cõtra pacem ſuam omnia perpetraret. Vnde & ad hieruſalem ſermo eſt. S1 ſcires
ſt ea quæ ad pacem ſunt tibi: pace autem perdita pellem ſuam excoriauerunt: ideſt tulerunt a ſe dei
quo protegebantur auxilium: & quaſi nudas carnes abſq; cute & tegimine reliquerunt: ut quicqd
iin uidebatur eſſe pulchrum operiente deſuper miſericordia dei: hoc ilſa recedente præberet uiden--
nci⸗ tibus turpitudinem. recedente autem pace & auxilio dei quia reſtiterãt domiĩo de quo dicitur: Do
b⸗ minus conterens bella: ds nomen eſt ei: aduerſariis ſuis reſiſtere nõ potuerũt: ſed in oĩ certamine
ſeri uicti ſũt: nec fuit ꝗ cõtereret aduerſum eos bella naſcẽtia.Iuxta utrãq; pſonã hoſtiũ uel hoium qui
„ ees duxere captiuos: uel aduerſarioꝶ fortitudinẽ ꝗ aĩas eoꝶ cottidiæ iugulabant blaſphemando.
“ Mulieres populi mei eieciſtis de domo delitiaꝝ ſuax:a puulis eoꝝ tuliſtis laudẽ meã ĩ ppe⸗
Bo⸗ tuũ. Surgite ⁊ ite qꝛ non habetis hic regem:pp imũditiã ſuã coꝛumpetur putredine peſſima. P
i C Interprætatio ſeptuaginta: ſi tñ.lxx.eſt. Ioſephus eni ſcribit: & hebrei tradũt: ꝗnq; timn libros legis
of Moyſi ab eis trãſlatos & Ptolomeo regi cõtraditos. Et tm̃ diſcordat in pᷣſenti loco ab hebraica ue/
4 ritate: ut nec capita poſſimꝰ ex æquo ponere: nec eoꝶ ſimul ſnias explicare. Quãobrem noſtra pri
mum trãſlatio diſſeratur & poſtea ad eoſdẽ ueniẽ̃us. Adhuc cõtra populũ dei ſermo eſt:cui ſupra
ſk iam dixerat: ecõtrario populus meus in aduerſariũ cõſurrexit: & ſup tunicã palliũ tuliſtis :qd non
den ſolũ hoc egerint: ſed mulieres quoq;.i. matrõas: quo delicta ſua fecerint captiuas ire:Siue ſub meta
ti hora urbis iudæ: ꝗs & in Eſaia filias ſyon uocat: eo qd ſyõ metropolis fuerit. A puulis quoq; eaꝶ
tu tuliſtis inꝗt laudẽ meã in ꝓppetuũ: nullꝰremãſit in populo. Cunctis uel ĩterfectis uel captis q meos
eu pſalmos canebãt:ſed & pauci ꝗq ĩ babylõe ſuperãt:canere ſe nõ poſſe teſtãtur. Quõ ĩqut cãtabimus
u 5 cCcaticũ dñi ĩ terra aliena. Surgite itaq; & ite in captiuitatẽ: qa ĩ hac terra reqꝗẽ nõ hẽbitis: qᷓ pp ſcelera
o Ps. 36. ueſtra polluta ẽ: & mũdari ñ potuit:niſi lõgũ ſabbatũ antea cælebraret.ppea ãt dico uobis ñ hẽtis
u hic teqẽ: qa polluta ẽ terra ueſtra:& corrũpetur putredie peſſima. Captiuitate uidelicʒ uel babylõia
4 uel Romana: eo qd dñi ſanguinẽ hauſeritis. Iuxta utrãq;.n. hiſtoriæ ueritatẽ iĩtelligi pöot. LXX.
. CBuces populi mei ꝓijciẽtur de domibꝰdelitiaꝝ ſuaꝝ ꝑꝑ malas adinuentiões ſuas lecti ſunt.
CPoteſt hoc generaliter de iudaici populi principibus: ſacerdotibus: ac phariſeis accipi: qui poſt

Miero.liber R

paſſionem domini proiecti ſunt de urbe delitiarum ſuarum: in qua prius laſcirierant propter ma

las adinuentiones ſuas:& ſpetialiter de ſtirpe Dauid:Quia ſtatim ut natus eſt dominus defecit prĩ
ceps ex iuda: & dux de fœmoribus eius:ueniente cui repoſitum erat: & expectatione gentium ap/
parente: Sed & eccleſiæ quoq; principes qui delitiis affluunt: & inter epulas atq; laſciuias pudici“
tiam ſeruare ſe credũt: propheticus ſermo deſcripſit:quod eiiciendi ſint de ſpatioſis domibus: lau
tiſq; conuiuiis: & multo labore epulis: & eiiciẽdi propter malas cogitationes &pà ſua. Et ſi uis
ſcire quo eiiciendi ſunt euangelium lege.In tenebras ſcilicet exteriores ubi erit fletus & ſtridor dẽ
tium. An non confuſio & i gnominia eſt. Ieſum crucifſixum magiſtrum pauperem atq; eſurientem
farſis prædicare corporibus: Ieiuniorum doctrinam: rubentes buccas: tumentiaq; ora proferre. Si
in apoſtolorum loco ſumus:non ſolum ſermonem eorum imitemur:ſed conuerſationem quoq;
& abſtinentiam amplectamur. Sanctum utiq; eſt & apoſtolicum miniſterium uiduis & pauperi/
bus miniſtrare. Non oportet inqunt dimiſſo uerbo dei miniſtrare nos menſis. At nunc non dico
Pauperer non dico fratres: & qui rurſum inuitare non poſſint: ex quibus excepta gratia nihil aliud
epiſcopalis ſperet manus: ſed militantes & accinctos g adio: & ante fores ſuos iudices excubanti-
bus centurionibus & turmis militum: Chriſti ſacerdos inuitat ad prandium: Tota clerici urbe diſ/

curſant: quærunt exhibere iudicibus: quæ illi in prætoriis ſuis: aut inuenire non poſſunt:aut certe

inuenta non coemunt: Nec uero arbitrandum quod generaliter ad omnes hæc dirigatur ĩuectio:

ſed qd eos qui tales ſunt pulſet ſermo ꝓpheticus: & cõminetur eis ſupplitia: & tenebras ſempiter-
nas: ut ꝗq pudore & uerecundia nõ agunt pœnitentiã: ſaltem cõminatione pœnarum. LXX.
CPꝛopinquate montibus eternis. —
EEternos montes uel angelos intelligere poſſumus uel prophetas. De quibus & in pſalmo ſcrĩ/⸗
ptum eſt. Fundamenta eius in montibus ſanctis: & in alio loco:Leuaui oculos meos in mõtes un/
de ueniet auxilium mihi. Appropinquat autem eternis montibus qui non peccatis ſuis a beato//
rum contubernio ſeparatur: Quomodo Moyſes appropinquabat deo: non loco: ſed merito. Et ad

eos qui appropinquabãt eternis montibus. Ipſe dominus loquæbatur. Deus appropinquans ego:

& non de longe. Montes autem eterni ad diſtinctionem eorum uocantur: qui nõ ſunt etemi prin
cipum ſcilicet huius ſeculi montium tenebroſorum: qui cum erecti fuerint: uelut cedrus libani trã
ſeuntes cum mundo:locus eorum non poterit inueniri. Ixx.
CBurge ⁊ ambula quia non eſt tibi hic requies.

ECIubemur in nullis mundi rebus putare nobis requiem:ſed quaſi a mortuis reſurgentes ad ſub/
ſime tendere & ambulare poſt dominum deum noſtrum & dicere: Adheſit anima mea poſtte: qd

Luc.13. e.

ſineglexerimus & noluerimus audire dicentem: exſurge qui dormis & eleuare & illuminabit te
Chriſtus. Dormitabimus quidem: ſed decipiemur: & non inueniemus requiem: quia ubi chriſtus

illummat reſurgentem: quæ uidetur eſſe requies tribulatio eſt. Ixx.
¶Pꝛopter immunditiam conſumpti eſtis coꝛꝛuptione.

CPro eo quod diximus conſumpti eſtis: poteſt iuxta græcam intelligentiam in latino ſonare ſer

mone. Corrupti eſtis corruptione. Hoc autem ad eos dicitur qui uoluptati corporis & libidini ſer
uientes non ſolum animam ſed corpus quoq; ſuum corrumpunt: uoluptatum facti(quod eſt de-

terius) amatores. Poterat quoq; dicere: propter immunditiam corrupti eſtis. & ſenſus etiam abſq;
corruptione fuiſſet expletus. Nunc autem quia ait corrupti eſtis corruptione ad diſtinctionem mi

hi uidetur corruptionis ſalutaris dixiſſe. Iuxta quã apoſtolus loquitur. Et ſi quid foris homo no/

ſter eſt corrumpitur: ſed qui intus eſt renouatur de die in diem. Qui ſemper mortiſcationem Ieſu

portat in corpore ſuo: & exteriorem corrumpit hoĩem: & camem imperio aĩæ ſubiicit:iſte corrũ⸗

pitur quidem: ſed non corruptiue: quia corruptio illius ſalutaris eſt. lxx.
CFugiſtis neminèe perſequente.

CAd eos dicitur qui propter immunditiam corruptione corrupti ſunt: quod conſcientiapecca/-

torum etiam abſq;ʒ ſupplitiis reſiſtere hoſtibus & dimicare non audeant. Vnde & formidoloſi in
ſanctorum prælio ne terreant mentes fratrum ſuorum eiiciutur a caſtris: & ex acie repelluntur. Et
in maledictis leuiticis ad huiuſcemodi homines ſermo dirigitur. Perſequætur uos folii uox uolã-

Leui.z0. u.

tis: & fugietis nullo perſequente: Scio me in cuiuſdam commentariis legiſſe: exponentis Ioannis

euangeliſtæ principium: Omnia per ipſum facta ſunt & ſine ipſo factum eſt nihil. Hoc quod dici⸗
tur nihilad malitiam retuliſſe: rurſumq; ipſam malitiam ĩterprætatum eſſe ad diabolũ. Eſto quaſi
radu ipſum quod factum eſt ſine chriſto nihil: diabolum intellexiſſe: Si igitur malitia uel diabo-⸗
n; nihil eſt: & fugerũt qui corruptione corrupti ſunt: nullo ideſt nihil pſequente: diabolus eos eſt
pſecutus in nihili: qd ſi uidetur nimis coactũ: & cõtra ſcripture ſimplicitatem artifitio potius elogi
q uera interprætatiõe diſſertum: uel priorem uel quã ipſe reperit expoſitionem ſequatur.
Atinam nõ eſſem vir hñs ſpiritũ:⁊ mendatium potius loquerer:ſtillabo tibi in vinũ ⁊ i ebꝛie

tatẽ:⁊ erit ſuꝑ quẽ ſtillat᷑ populus iſte: cõgregans 2gregabo Jacob:totũ te in vnum conducam

—,6 — — — — —— ——ũ

ni eliquias iſrael pariter:ponam illum quaſi gregem in ouili:quaſi pecus in medio caularum:tu⸗
D mMmultuabuntur a multitudine hoium. Aſcendet enim pãdens iter ante eos:diuidet ⁊ tranſibũt
, Poꝛtam ⁊ egredietur per eam:ꝛ tranſibit rex eoꝛum coꝛam eis:⁊ dominus in capite eoꝛum.
C— Et in hoc capite multum. Ixx.interprætes ab hebraico diſcrepant: Vnde primum iuxta id quod
li nobis ab hebreis eſt traditum rholtenut ⸗ poſtea ſi dominus uoluerit de eorum tranſlatiõe tra/
Neci dtabimus O popule ludaice ad quOs eranihione: dugrurn teſtamenta: & lex & ex quibus chri-
le ſtus ſecundum carnem: cui unm neri us babiloniis uel Romanis dixi Surgite & ite in captiuita-
8 tem: quoniam non eſt uobis in terra iſta requies: quæ propter immunditiam ſuam corrũpetur po/
pulatione nouiſſima:Non me putetis uolentem loqui: & rædicaregaudentem: quod uenturũ op
hog tarem: & ipſe anathema eſſe pro fratribus meis qui ſunt Iſrahelitæ: Vtinam dem eo ſenſu loquerer
⸗ & ſanctum ſpiritum non haberem: & inter pſeudo prophetas potius computarer:ſolus perirem: &
ue non eſſent uera quæ dico: & tamen multitudo ciechter in filium dei: & non traderentur eternæ ca
it ptiuitati. Verum quia prophetarum & dei ſpiritu loquor:& a diuinitate miſſis prædico ueritatem
un⸗ Propterea ſtillabo tibi ſermonem meum:in meracum uinũ quod te inebriet: & cõruere faciat: Me
in autem ſtillante & futuræ captiuitati malũ canente: populus iſte meas ſuſcipiet pluuias:hoc eſt uult
Een non uult ſuſtinere. Habet qᷓ dico: & ne me uatem tätorum malorum arbitremini eſſe: Nunc quidẽ
tie⸗ ueniet prædicta captiuitas: ut agnoſcatis quia in me ſermo dei loquitur: qui ad omnes prophetas
iten fit: quo reticente propheta nõ loquitur: & dicit ueniam & humanum corpus aſſumã: naſcar de uir
1. ine: ſiue quia ita in carnis humilitate ueni: & non credidiſtis mihi: ueniam in cõſumatione mun-/
5. in maieſtate mea: cum angelis cæteriſq; uirtutibus: & tunc te totum congregabo iacob: tunc in
i/ de unum reducam reliquias Iſrael: & cum gentium populo in oliuo meo pariter copulabo: Tunc te
⸗ muro firmiſſimo ſepiam: & tanta erit credentium multitudo: ut ter caulas poſiti gregis tumultua/
10/ tio uincatur numerus: peccorum largitate: Ac ne forſitan putes quia dixi ponam illum quaſi gre/
tad gem in oliua:& quaſi peccus in medio caularum: de ouibus me loqui:intelli ge quod oues iſtæ ho
ggo: mines ſint: Sequitur enim tumultuabuntur a multitudine hominum: Tumulſtus uox plurimorum
brin eſt: & nimie multitudinis clamor prima ſpiratione emiſſus: Ne eſtimemus unius uocem ſed omni
ini um eſſe communem laudantium bonum aſtorem:qui ardua quæq; complanauerit: & ſuo equa/
uerit pede: dux itineris eorum ipſe ſit paradiſi ianua & dicat: ego ſum porta quo iter diuidente. &
procedente:& uiæ portæ tranſibit per eam credulum pecus. Paſtor autem iſte & rex eſt & dominuſ
„ unde ſequitur: Et tranſibit rex eorum corã eis: & dominus in capite eorum: Quod ſi uoluerimus
egd Act. 4, f. hæc omnia de rimd aduentu eius accipere:& totum Iacob & reliquias Iſrael ad apoſtolos & eã
inte referre multitudinem quæ in actibus apoſtolorum ſaluata eſt ex iudæis: Nõ oberrabit a ueritate ex
nchu poſitio tractatoris: hos eniĩ uere cõgregauit dominus in ouile ſuũ: & poſuit in medio caularum:&
ſecit iter ante eos in eccleſia & fuit fex eorum corã eis: & eſt dominus in capite eoꝶ ĩ ppetuũ .lxx.
SBpiritus ſtatuit mendacium: ſtillauit tibi in ninum ? in ebrietatem: ⁊ erit de ſtilla populi
* Puius congregandus congregabitur iacoo.
ri CNonut pleriqʒ eſtimant ſpiritus ſtetit mendax: ſed ſpiri tus ſtatuit men dati um:Legen dum eſt qd
rece pεναι &ανuÜͤα hoc eſt pſeudos: Quomodo enim in uulneribus putridis ne cancer
1ig ſerpat & emortuum corpꝰ uiuas carnes depaſcantur: medici ſtatuunt uulnus & urunt cauterio: uel
mmi puluere cautetrico: Ita ſpiritus dei finem poſuit mendatio ne ultra populus dei pſeudo prophe-
no, tarum uocibus ſubuertatur: Quod hic ſpiritus tam in nouo ꝗ in ueteri teſtamento ubicunq; ſine au
l gmento ponitur in bonam partem intelligatur: & ſepe diximus: & nunc ex parte ponimus ne cui.
io Gala.6.a. dubium ſit. fructus autem ſpiritus: Caritas gaudium pax: Et ſi ſpiritu uiuimus ſpiritu &ambulemus
te, Et alibi: Si autem ſpiritu opera carnis mortificaueritis: uiuetis: Et in ueteri teſtamento dans flatum
populo qui eſt in ea:& ſpiritum his qui calcãt eam:haud dubium ex præcedentibus quin terram ſi
nificet: qui enim calcant terrena opera & pedibus ſuis ſubiiciunt ea: Vtiq; nõ malum ſed bonnm
ed piritum merentur accipere: Econtrario malus ſpiritus ſemper cum additamento legitur Vt ibi:cũ
An autem ſpiritus inmundus exierit ab homine: Et ĩ alio loco:Increpauit ſpiritũ inmũdũ. Et ſpiritus
ul⸗ lun malus inuaſit ſaul: & cætera his ſimilia .Spiritus enim dei qui finem mendacio poſuit pſeudoq;
i prophetis:ipſe tibi ſtillabit uuarum uinum.quod lætificat cor hominis: & in ebrietatẽ qua inebria/
ni tus eſt noæ: Et de qua alibi dicitur: Comedite amici & inebriamini: Hæc autem omnis læticia &
, ebrietas ad comparationem ſapientiæ dei: quæ ut fluuius cæleſtem irrigat hieruſalem: ſtilla eſt: &
1 gutta permodica:nec dubitabunt ſapientiæ dei ſtillam in hominibus dicere:qui lapidẽ abſciſũ de
1 Z mõte ſine manibus legerint. & fatuum dei ſapiẽtius hominibus: & poſt quoq; ipſos ex pte cogno/
4 uiſſe: & ex parte prophetaſſe: De hac igitur ſapientia ideſt de ſtilla iudaici populi (non enĩ uenit ni
ſi ad oues perditas domus iſrael) Congregatus eſt iacob: omnis qui ſupplãtat eſau: eripit primi/
tiua eius ac benedictionẽ: & anteqᷓ naſcatur adhuc in utero poſitus plãtam piloſi fratris inuadit. x
ſ CCum omnibus ſuſcipiens ſuſcipiam reliquias de Iſrael.

PHiero.liber Primus

CCum ingt crediderit gentium populus & omnis orbis ad meam fuerit fidem adductus & intra-
uerit gentium plenitudo: Tunc enim reliquie Iſrael ſaluabũtur: I lle reliquiæ de quibus ẽ ſcriptũ
in regnorum libro: dereliqui mihi ſeptem milia uirorum qui non curuauerunt genua baal: Et de
quibus paulus: Ergo & in iſto tẽpore reliquiæ ſecundum electionem gratiæ ſaluæ factæ ſunt: De
quibus ſupra hic propheta teſtatur: Et erit dies illa populi huius con gregandus con gregabitur ia⸗
cob: ſed & ille reliquiæ quæ poſtqᷓ omnes ſuſcepti fuerint in fine ſuſcipiẽtur a deo: Et de quibꝰ nũc
dicitur: Cum omnibus ſuſcipiens ſuſcipiam reliquos Iſrael Vt iuxta id quod ſupra diximus. Con-
cludens deus omnes ſub peccato ut omnibus miſereatur. Ixx.
Ponam auerſionem eoꝛum ſicut oues in tribulatione reliquos de Iſrael. “
Quod poſtqᷓ omnes ſuſcepero ſuſcepturus ſum: Nunc intenm quia auerſi ſunta me ponã in tri/
bulatione: & coanguſtabo: & faciam ſedere ſine ſacerdote: ſine altari: ſine propheta. Vt quẽ per
beneficia non ſenſerunt intelligant per ſupplicia. Ixx. èM
EAuaſi gregem in medio cubili eoꝛum.
ESubauditur ponam non ſolum inquit auerſio eorum quaa me auerſi ſunt ponetur quaſi grex in
tribulatione: ſed propter quam tribulati fuerint:& anguſtiæ tempus expleuerĩt:Ponetur in requie
hoc eſt in cubili ſuo: Et tũc de hominibus cõmigrabunt ut & trãſcendant humanæ cõ ditionis ſta
tum & implebunt quod ſequitur: Exilient ex homimbus: Non ſolum autem illi exilient & abibũt:
Sed omnes ad quos fit dei ſermo: & qui humana uitia relmquentes conuerſionem diuinitatis imi
tãtur. & audiũt: Ego dixi dij eſtis & filii excelſi: oẽs: Exiliẽt ex hominibꝰ& quaſi ferũtur ad celũ. xx
CAſcendc per diuiſionem. CPræſens locꝰ quaſi proprium habet exordium & apoſtrophã
eloquii proph etalis: ad eum qui ſaluan cupit. Cui imperatur ut aſcendat per diuiſionem: quod qui
dem manufeſtius fiet: ſi de geneſi ſumpſerimus exemplum: Vbi naſcũtur gemini de thamar: cũ qua
Iudas patriarcha concubuit: Factum eſt inquit cum pareret & haberet geminos in utero: ipſo par/
tu unus protulit manum: & tulit obſtetrix & ligauit in manu eius coccinum dicens: hic egrædie/
tur prior. Cum autem contraxiſſet manum ſtatim e greſſus eſt frater eius. Et illa ait quare diuiſa eſt
propter te maceria: Et uocauit nomẽ eius phares: quod interprætatur diuiſio Et poſt hec egreſſus
eſt frater eius in cuius manu erat coccinum: & uocauit nomen eius zara: quod in lingua noſtra di/
citur ſemen uel oriens: Oſtendit ergo ſenior populus in quo erat ortus & ſemen anteꝗᷣ de gentibꝰ
eccleſia naſceretur manum ſuam in operibus: & poſtea contraxit eam audiens per Eſaiam. Manus
enim ueſtræ ſanguine plenæ ſunt. Cumq; ille contraxiſſet manum:& a iuſtitiæ ceſſaret operibus:
frater eius egreſſus eſt gentilium populus: Et propter ipſum diuiſa eſt ſepes: & deſtruxit dommꝰ at
q; ſaluator: ut ille poſſet incidere parietem qui erat in medio: & maceriam: duos populos ſeparantẽ
& fecit unum gregem: & duos creauit in ſemetipſo in uno nouo homine faciens pacem. Vnde &
obſtetrix prophetica loquens dicit ad phares populum iuniorem. Vt quid diuiſa eſt propter te ma
ceria: Si intellexiſtis exemplum de gentibus aſcende qui ſaluari cupis nequaꝗᷓ per ueterem populũ
ui manum contractam habet: ſed per nouum in quo uia chriſtus: in quo porta ieſus: per quem ad
patrem incedimus: ipſe enim ſoluit medium parietem & maceriam: ideſt obſcurita tem ueterum
prophetarum: & omnua antiq; legis apperuit ſacramenta: & diſſipata incedentis difficultate uiam
oculis oĩum reuelauit ut ꝗ uult pgere nullo irretiatur obice nec obſcuritatis caligie terreatur. LXX
¶ Ante faciem eoꝛum diuiſerunt ⁊ tranſierunt poꝛtam ⁊ egreſſi ſunt per eam:⁊ exiuit rex eoꝛum
ante faciem eoꝛum:dominus autem pꝛinceps erit. = ””MVMD
CPropterea dixi tibi aſcende per diuiſionem qui ſurexiſti cum chriſto: & ea queres quæ ſurſũ ſunt
Quia angeli ſiue pater & filius & ſpiritus ſanctus diuiſerunt quod uidebatur obſtare & fecerunt ui/-
am uolentibus ingredi: & quia aperto itinere iuaſerunt iter: non ſolum ingreſſi ſunt portam: ſed &
