repudiata ẽ iã abiecta: iam ei locutus eſt hec nõ uxor mea. & ego nõ uir eius: t pcipit filiis ut neq́
qᷓ ad uxorẽ patris quẽ illa dimiſit: ſed ad matrẽ ſuã loquãtur ꝗᷓ eos genuit: loquãtur aüt ad pœni
tentiã ꝓuocãtes: ut auferat fornicatiões a facie ſua: & adulteria ſua de medio ubeꝑ ſuoꝶ.fomica
ria eſt ꝗᷓ cũ plunbus copulatur. Adultera qᷓ unũ uirũ deſerẽs alteri iungitur. Quoꝶ utrũq; eſt ſyna
goga:ꝗᷓ ſi pmãſerit in fornicatiõe & adulterio auferet ab ea deus ueſtẽ & ornamenta q dederat.
De ꝗbus ſcribit Ezechiel: in die qñ nata es nõ ligauerũt mamillas tuas & ſale nõ es ſalita: & trãſi
ui pte & inueni te nudã & deturpatã & cõſperſam ĩ ſanguie.Et poſt paululũ indui te byſſinum &
ſubtilibꝰ&& ornamẽta circũpoſui tibi: & dedi armillas circa manus tuas & monile circa collũ tuũ.
Hæc tunc ei dedit maritus largiſſimus qn inuenit illã ĩ ægypto idolatrie libidine conſtupratã &
diuaricãtẽ oĩbus pedes ſuos. Et nüc cõminatur ſi ad uirũ ſuũ noluerit reuerti ita eam futurã abſq;
deo & uiro ſicut prius in ægipto fuerat. Ne ſemp triplici explanatiõe tẽdamus uolumjĩa hoc raro
admonuiſſe ſufficiat: ꝗᷓ dicta ſũt cõuenire & iudæis negãtibus xpᷣm & hereticis fidẽ dñi relinꝗnti
bus.quorũ fornicatio ꝓprie ĩter ubera eſt. & in artificio idoloꝶ & uarioꝶ dogmatũ corde uerſa
tur. qui reuertentur ad diẽ natiuitatis ſuæ. ut ſi non egerint pœnitentiam ethnicis comparentur.
CEt ponꝗ eã quaſi ſolitudinẽ:⁊ ſtatuã eã velut terrã inuiã:⁊ interficiam eam ſiti. LXxx.
CEt ponam eam in deſerto:⁊ ſtatuã eã ſicut terram ſine aqua:⁊ occidaʒ illam in ſiti.
CSi noluerit ad meliora cõuerti. faciã illi qc feci in ſolitudine ut ducti ĩ captiuitatẽ cadãt ĩ terra

aliena. patienres ſitĩ oĩum bonorũ & ad patriã ſuã redire nõ ualeãt. Vel certe audiãt ĩ euangelio Mat. 23.d.

relinqᷓtur uobis domus ueſtra deſerta. Et mittat eis dñs nõ famẽ panis nec ſiti aque.ſed famẽ au/

Eze.34.·f.

maxie qᷓ ad diſtinctionẽ Iſraelis cui nõ miſeretur ĩfert deus Domui aũt Iuda miſerebor. Cap. ii-

Eze. 16. rK⸗

diẽdi uerbũ dñi. De quo & Eſaias loqtur. Erũt ſicut paradiſus aquã nõ hñs heretici q abiecti ſunt Eſa.l.g⸗

falſum habere uidentur redigantur ad nihilum.

—

CEt filioꝛum ulius nõ miſereboꝛ:qm filii foꝛnicationum ſunt:qꝛ foꝛnicata eſt mater eoꝛum:
confuſa eſt que concepit eos:qꝛ dixit. Nadã poſt amatoꝛes meos qui dt panes mihi ⁊ aquas
meas: lanꝗ meã: æ linum meum: oleum meum: æ potum meum. LIxx.
CEt filioꝛum eius nõ miſereboꝛ:qm filij foꝛnicatiõis ſunt:qꝛ foꝛnicata ẽſt mater eoꝝ:cõfuſa

—

eſt que peperit eos:dicit.n. Nadã poſt amatoꝛes meos qui dãt mihi panes meos ⁊ aquã meã

a dno ſi nõ redierint ad priſtinã domum. ſio omnium rerum patientur penuriam.ut etiam quod

o

ſeze⸗

Nd

607.

lcd

n
leg
1
“M

m
d

c⸗
ſe
ſu
tt
rü ban
nia
vtg
uo
jnti
era
.

en
Aio M
/
nod

.
us

6

Hie. 3.5,

pᷣs.40.

Lu. 5.d.

ps. 103.

IO.l. a.

ps .67.

Ro. 8. d.

Super O ſee pꝛophetã.

2 veſtimita mea:⁊ linteamina mea:⁊ oleum meum:⁊ oia que mihi neceſſaria ſunt.

CHoc plus faciã ei cui dixi nõ uxor mea: & ego nõ uir tuꝰ: & ponã eã qſi ſolitudinẽ & faciã uelut
terrã ĩuiã: Quãdo.n.de ægypto eduxi eã ĩterfectis parẽtibꝰ: nlii eoꝶ terrã repromiſſiomis Ingreſii
ſũt.Nuc aũt fornicariæ matiis liberi pibut cũ matre meretrice: qm fili fonncatiõis ſunt & mali ex
malis geniti. Quibꝰi euãgelio dicit᷑: Gñatio uipax qᷓ in tãtã uenit ĩpudẽtiã: ut audiret ꝑ Hieremiã
Facies meretricis facta eſt tibi: ĩipudorata es tu: Ac nõ eſt hoc duræ frõtis & meretricis ipudẽtia: ut ĩ
ſuo ſcelere glorietur: & dicat ſeqre amatores meos: uadã ad idola:qᷓ mihi & ad uictũ & ad ueſtitũ
neceſſaria pbuerũt: Oĩa ꝗᷓ ꝓpheticus ſermo deſcnibit ſpintaliter a dno accepe iudæi. Et qa dei filiũ
negauerũt eligẽtes ſibi barrabã latrocinii & ſeditiõis auctorẽ & crucifigẽtes filiũ dei: Propterea uſ
qʒ hodie ſecũtur demões: & dei bñficia ad illos referũt ꝗ cultoꝶ ſuoꝶ aias pdiderũt. Panes & aq̃s
hnt & herætici: quoꝶ panis luct?eſt: & aq eoꝶ cenoſæ: ꝗᷓ ſuffocãt & ĩterficiut baptizatos: hñt & la/
nã de ſcabichs ouibꝰ & linũ in nigredie pſeuerãs: oleũq; de quo ꝓpha dicit. Oleũ pctõris nõ impu
gnet caput meu: & potũ aq̃ꝶ ægypti d ꝗb'clamat Hieremias. ꝗd tibi & uiæ ægypti ut bibas aqua
geõ: Et ꝗd tibi & uiæ aſſyrioꝑꝶ ut bibas aq;s fluminũ: Breuiter ccta pcurrius ut ad reliꝗᷓ trãſeamꝰ.
CPꝛopter hoc ecce ego ſepiã viam tuam ſpinis:⁊ ſepiaʒ eaʒ materia:⁊ ſemitas ſuas nõ inue/
niet. Et ſequetur amatoꝛes ſuos ⁊ nõ appꝛehẽdet eos:⁊ queret eos ⁊ nõ inueniet.Et dicet:ANa
dam ⁊ reuertar ad uirũ meũ pꝛioꝛc:quia bene mihi erat:tunc magis q́; nunc. LxXX.

CPꝛopterea ecce ſepiazʒ niaʒ eius in ſudibus ⁊ obſtruaʒ uias illus:⁊ ſemitaʒ ſuaʒ non inudni

et. Et perſequet᷑ amatoꝛes ſuos ⁊ nõ appꝛehendet illos:⁊ queret eos ⁊ nõ inueniet ⁊ dicet: Na
daʒ ⁊ reuertar ad viruʒ meuʒ pꝛioꝛeʒ:qꝛ melioꝛ mihi erat tunc q; nunc eſt.
CDixerat meretrix. Vadã poſt amatores meos ꝗ oium reꝶ mihi habudãatiã pbuerunt. Rñdit dũs

Ego ſepiã uiã tuã ſpinis ſiue ſudibꝰ ne poſſis ire quo deſideras: & iterponã materiã ſiue muꝑ: & ſe

mitas tuas q́s crebro triueras pede nõ iuenies ne apphẽdas eos quos tãto ſtudio ſeqbaris: & rerũ
neceſſitate cõpulſa reuertaris ad uiꝶ tuũ.Et dicas illud de euãgelio. Quanti mercenarii in domo
patris mei habũdãt panibꝰ: ego ãt hic fame peo: durgã & ibo ad patrẽ meũ & dicã illi: pater pec/
caui in celũ & corã te: & iã nò ſum dignꝰ uocari filiꝰ tuus: fac me ſicut unũ de mercenarus tuis. Ex
quo ĩtelligius qc' ꝓuidẽtia dei ſæpe nobis accidãt mala: ne hẽam ea ꝗᷓ cupius: & uariis calamitati
bus huiꝰ ſeculi ac miſeris ad dei ſeruitutẽ redire cogamur. Amatores aũt Hieruſalẽ & gẽtis iudeæ
ſcdm hiſtoriã illiꝰtpis aſſyrios atq; caldæos & ægiptios natõeſq; cæteras itelligamꝰ: cu quo ido
lis fornicata eſt:a qbus belloꝶ tpe & pᷣmẽtibꝰ malis fruſtra ſperauit auxiliũ. Hos amatores iuxta
intelligentiã ſpiritalem ſecũtur heretici: a ꝗbus ſæpe deſerti malorum pondere ad ſinum matiis
eccleſiæ reuertuntur. Per oĩa enim flagella atq; tormenta eruditur Iſrael. .
CSt hec neſciuit:quia aßo dedi ei frumentum ⁊ vinum ⁊ oleum ⁊ argentum ⁊ multiplicaui ei
aurum que fecerunt baal. LXX. SZ

C Et hec neſciuit quia ego dedi ei frumentum:⁊ vinum:⁊ oleum:⁊ argentum multiplicaui ei:

Hec autem argentea ⁊ aurea fecerunt baal.
CAd ſupiora rũdit. Dixerat.n.uadã poſt amatores meos ꝗ dãt panes mihi: & aquas meas: lanã li
nũ & oleũ & potũ meũ qᷓ uniuerſa ſuſcepat ut in dei cultũ uerteret.Illa uero panẽ & umu ꝗ cõfir/
mat &qck letiricat cor hoĩs: & oleũ qd illuminat oẽm hoĩem ueniẽtẽ ĩ hũc mũdũ: & argẽtũ d quo
ſæpe dixius.Eloqa dñi: eloqa caſta argẽtũ igne examinatũ ꝓbatũ terræ purgatũ ſeptuplũ. Et aurũ
de quo legius: Si dormiatis iter medios cleros pẽnæ colũbæ deargẽtatæ & poſteriora dorſi eiꝰ in
uirore aun: Vertit in Idola & fecit baal qc interpᷣtatur ſupior & deuoratio: du aut maiora ſe putat
hẽre dogmata ꝗᷓ eccleſiæ: Aut in ipſa falia opinatiõis ſcia deuoratur. Quod ãt iuxta lr̃aʒ auro & ar

gẽto & cũctis opibꝰhabũdauerit hieruſalẽ & fecerit Ildola baal dmom ſydõioꝶ: ſiue ut ꝗdã fecti-
arbitrãt᷑ babylõòio: ex quo & bel dr. Et ezechiel plẽri ſuo põit uolumiĩe: &ois ꝓphaꝶ narrat chorꝰ?

CJIdcirco conuertar ⁊ ſumam frumentũ meuʒ ⁊ vinuʒ meuʒ in tempoꝛe ſuo:⁊ librabo lanam
meaʒ ⁊ linũ meum que operiebant ignominiaʒ eius. LXX. MB
CPꝛopterea reuertar ⁊ tollazʒ triticuʒ meuʒ in tẽpoꝛe ſuo:⁊ vinũ meũ in tẽpoꝛe ſuo:⁊ auferaʒ
veſtimenta mea:⁊ linteamina mea ne operiant ignomimaʒ eius.

CGrauior pẽa ẽ qñ in tpe meſſis & uĩdẽiæ ſpatæ fruges auferũtur: & uinũ: & quodãmõ tollũture

manibus: Sin aũt in tpe areæ & pᷣli & torcularis qñ ſterilitatẽ pᷣteritã nouis frugib? terra fecũdat:

oĩum rerũ pẽuria ẽ: qd de reliquo ãni tpe qn uetera cõſeruãtur eſtiare debẽus: Liberatur aut lana

& linũ ſiue ueſtes & liteamina ne ultra ignominiã operiãt meretricis: ut.ſ.dei nudetur auxilio: &

oĩum ab ea angelorũ tutela diſcedat. Vñ & apoſtolus liberatã diẽ creaturã a ſeruitute corruptõis
in libertatẽ gloriæ filioꝶe dei: Multi accepe auꝑ & argẽtũ ſapiẽtiæ & eloquẽtiæ de ꝗb' faceret can

delabꝶ ſeptẽ lucernaꝶ ex auro puriſſimo: & mẽſam ꝓpoſitõis aureã: & ꝓpitiatoriũ: & cherubi au/

ri ſplendov radiãtia: & baſes colnarũ argẽteas: & triticũ ſetmõis dei & umũ gaudiũ ſpus ſancti
ueſtimẽta quoq; & linteamina quibus credẽtes ueſtirẽtur in xpo quæ umiuerſa uerterüt in idola-
triæ cultum uaria errorum dogmata componentes: & decepti alios deceperunt. Quæ oia aufert
deus: ut qui ex copia datorem non ſenſerant ſentiant ex penuria. ii
S a inii

Hiero. liber primus

./,

CSEt niũc reuelabo ſtultitiaz ei in oculis amatoꝛũ eiꝰ:æ vir nõ eruet eaʒ de manu mea:⁊ ceſſare
faciaʒ oẽ gaudiũ eius:ſolẽnitatẽ eius:neomeniaʒ eius:ſabbatũ eiꝰ:⁊ oia feſta tempoꝛa eiꝰ:⁊ coꝛ⸗

rupam vineam eius:⁊ ficum eius:ð quibus dixit mercedes hee mee ſunt quas dederunt mihi hozt⸗
amatoꝛes mei:⁊ ponam eaʒ in ſaltuʒ ⁊ cõmedet eaʒ beſtia agri. LxXX. enghe
Et nunc reuelabo imundiciaʒ eius in cõſpectu amatoꝛuʒz illiꝰ:? nullus eruet eaz ð manu mea .
2? auertaʒ oẽs letitias eius:ſolẽnitates eius:⁊ neomenias illius:⁊ ſabbata ⁊ cunctas feſtiuitates
eius:⁊ diſperdaʒ vineaʒ ⁊ ſicus illius:q dixit mercedes mee iſte ſunt:quas dederunt mihi ama
toꝛes mei:⁊ ponaʒ caʒ in teſtunoniuʒ ⁊ cõmedent eaʒ beſtie agri.
CQuod ſeꝗtur uolatilia celi & reptilia terræ obelo pᷣnotandũ eſt. Pro ſaltu quoq; qd hebraice di/ lſe⸗
citur iair: uñ & cariathiari ĩterpᷣtatur uilla ſiluaꝶ. Ixx. Traſtulerũt teſtimoniũ RES de deleth lrarũ 6
falfi ſimilitudie. Si.n. ꝓ RES deleth legat᷑ teſtimoniũ dr:ita dũtaxat: utioth Ir̃a nõ pᷣcedat libera/ Muz

tos ergo ueſte & linteamie ne opirent ultra ignominia fomicarie: oĩs turpitudo hièruſalem ſiue
ſtulticia ꝑ quã opata ẽ turpitudinẽ reuelabitur in cõſpectu amatoꝶ eiꝰ:ut quã uelatã deſiderabãt „
aptã cõtẽpnãt. Cũq; tradita fuerit amatoribꝰ ſuis: ſiue dem õibꝰꝗbd ĩpſa & aſſyrii ſeruiũt: nullꝰin h
ꝗt eã de manu mea poterit eripe.Probata iĩbecillitate demoniaca qd quos rebus oĩbꝰ habũdãtes
receperãt oppſſos malis liberare nõ poſuſint. Tradita ãt babyloniæ ſeruituti: neqᷓꝗᷓ tres ſolẽnitates
paſchæ & pẽthecoſtes & tabernaculoꝶ celebrare poterit. Nõ neomeniæ. i. kalendaꝶ: nõ ſabbati
exercere lætitiã: nec oẽs feſtiuitates q́s uno noĩe cõp̃hẽdit.Vinea quoq; &ficus rex oĩum habũdã
tiea corrũpetur: in uinea letitiã: i ficu ſuaiitatẽ & dulcedinẽ itellige ꝗᷓ auferütur grauiſſime ſeruitu ſierz’
tis malis: & auferùtur idcirco ꝗa nõ a deo ſibi donata: qᷓſi cõiugi: ſed ab amatoribꝰſuis: qſi meretri
ci ꝓ libidis mercedibꝰarbitrata eſt: Tũc nequaqꝗ hẽbit arbores pomiferas ſed oĩa uertẽtur in ſaltũ.
Et qa ſemel metaphorã a ſiluis cæpat finit in reliquo ut hoſtes a ꝗbꝰdeuorãda ſũt oĩa beſtias nũ/
cupet: Hæc & iuxta hiſtoriã: & iuxta tropologiã ĩfelix Iudæa ppeſſa eſt: cuiꝰoĩs turpitudo ĩ oculis
gętiũ reuelata ẽ nullus eã poterit eruere d manibꝰdei. Ceſſauerũt uniuerſæ cerimoniæ: in luctum
E uerſa feſtiuitas: oĩa qᷣ ſibi putabat dari a demonibus. nüc ob offenſã dei ablata cognoſcet. Deuo
rauerũt eã pᷣmũ aſſyrii: atq; chaldei: medi: & pſæ: & macedões. Ad extremũ ſeuiſſima lacerauit be
ſtia romanoꝑꝶ ĩpiũ: Cuius in daniele nomẽ tacet᷑: ut maior formido hiis ꝗ deuorãdi ſũt augeatur. Da. 7.5.
Quvæ d Iudæa dixius refert ad hereticos: ꝗ prima frõte doctrinã & ſcĩaʒ ꝓmittẽtes:egreſſi E eccle
ſia deſeruntur a deo& oĩs eoꝶ ignominia amatoꝶ ponitur quos prius deceperãt & traditi beſtiis
quas ꝓpheta decliat dicẽs: Ne tradas beſtiis aiam confitentem tibi earũ morſibus derelinqᷓntur. .
CEt viſitabo ſuꝑ eaz dies baaliz ꝗbus accẽdebat incenſuz:⁊ oꝛnabat᷑ inaure ſua ⁊ monili ſuo pᷣs.74.
⁊ ibat poſt amatoꝛes ſuos ⁊ mei obliuiſcebatur:dicit dominus. LxXX. koch⸗
CEt vlciſcar ſuper eaʒ dies baali:in quibus ĩmolabat eis:⁊ circũdabat ſibi inaures ſuas:? mo
miia:⁊ ibat poſt amatoꝛes ſuos:mei autẽ oblita eſt dicit dominus. “JJM
CSeruat perſonam meretricis qꝗ auro omar̃ & gẽmis ut placeat amatoribꝰſuis: & qcqd pulchritu
dinis ñ hẽt ꝑ naturã: arte cõquirit: has ĩaures ꝗbꝰaures eiꝰ doctria dei fuerãt adornate: & has mar-
gatitas ꝗᷓ ex collo pᷣcioſo pẽdebãt:ita ut ſpõſus ad eã diceret &maritꝰ:Collũ tuũ ſicut monilia:mi
ſit añ porcoꝶ pedes: & dedit ſctm̃ canibꝰ. Et ipletũ eſt qd/ in puerbiis legius: Sicut inauris aurea ĩ Can. I.s.
naribus ſuis: ita mulieri peſſime pulcritudo. Hæc aut uniuerſa faciebat: ut ſeqret᷑ amatores: & reli- Pro. 25.5.
ret uirũ: Tãtũq; fuit deſideriũ uoluptatis ac libidis ut oẽm memoriã amiſerit maritalẽ & oblita Al. c.
ſit fuiſſe ſe cõiugẽ. Quãobrẽ in ipſis ſolẽnitatibꝰꝗbꝰicẽdebat tura demõibꝰ:uiſitabiturĩ plagis &
corripier in pẽis. Baal numero ſingulari:Baali pluraliter eadé idola noĩant᷑:gñe maſculino: Vbi/
cũq;: nein fine hebraici ſermõis in ſyllaba legius nũero plurali eſt gůe maſculino: ubi aut oth nu/
mero plurali gne ſœminino. Ergo ſeraphi & cherubi plurali itelligius nũero: gnñe maſculio. Sa/
baoth aũt qd iterpᷣtat᷑ militiaꝶ uel exercituũ ſiue uirtutũ nũero plurali gñůe fœminino: Itaq; & ba
aliʒ maſculio gñe:nũero ſũt plurali:lʒ ꝗqdã male onAρααο Kατι—5ονν 1αοοου legãt gñe fœmi/
nino.Quò aũt decipiãt heretici amatores ſuos: & cõponãtur eloqi uenuſtate:ſtructuraq; uerboꝶ
ut mẽdacio ſimulẽt ueritatẽ: & cõiugalẽ pudicitiã dereliquãt: & ĩtẽdãt baali.i.idolis:qᷓ de ſuo cor
de finxerũt cotidie cernimus. Nõ. n. hñt curã ruſtice ſimplicitatis: q meretricia ornamẽra nõ qrit:

lnio⸗e

ſed artificis elegãtis: qᷓ mendaciis amatoribus ſuis diabolis & demoniis placeeant.
Pꝛopter hoc ecce ego lactabo eam:æ ducam eam in ſolitudinex:c loquar ad coꝛ eius:ꝛ dabo
ei vinitoꝛes eius:ex eodẽ loco:⁊ nallẽ achoꝛ ad aperiendam ſpem. LCxx.
Igdeo ccce ego ſeducam eam ⁊ ponam illa quaſi deſertum:⁊ loquar ad coꝛ eius:ꝛ dabo ei poſ-⸗
ſeſſiones ſuas inde:⁊ vallem ꝗchoꝛ ad aperiẽdam intelligẽtiam eius.
CVro eo qcł nos dixĩus ad apidã ſpẽ: &. xx. uerterüt ad apiẽdã ĩtelli gẽtiã eiꝰĩterpᷣtatꝰ ẽ Symma
chꝰ ν αοÜναπ⅞ιοοα1., in hoſtiũ ſpei: Theodotiõ cαααεαι Tρντνο. Nννον7 aire patiẽ
tiã uel expectationẽ eiꝰ.Poſtꝗᷓ reuelata fuerit . gnominia hieruſalẽ ſiue iudeæ meretrisis in oculis
amatorũ eiꝰ: & ceſſauerit uniuerſa ſolẽnitas: uineã & ficũ uel ſiccitas uel grãdo corrupit: & redacta
in ſiluas atq; ifructuoſas arbores a beſtiis fuerit deuorata: & reddiderit ei dñs crutiatꝰ atq; tormẽta
ga demonibꝰ? baali thura ſuccẽderat: & neꝗꝗᷓ ſe ultra de cineribꝰac fauillis putauerit poſſe cõſurge
re. Tuc hoc ĩ aduẽtu xpi filii ſui apiet ſpẽ ſalutis & dabit locũ pœnitẽtiæ blãdiet᷑ ei. Hoc.n. ſigni-

d
.
0

Super O ſee prophetã.

n

„
⸗ ficat lactabo eã:ut p penaꝶ magnitudinẽ dolores pſtios repromiſſiòe mitigetpſt poꝑ. Et ducã eã
b inꝗt ĩ ſolitudinẽ.i.educã ex malis:ſicut & pᷣus de ægyptiaca eduxerã ſeruitute:& loqr ad cor eius
Exo.34r a. uerba mollia: uerba cõſolatoria: ut triſtitiã gaudio tẽperẽ: Iuxta idioma ſcii pturaꝶ: ꝗb? uerbis &
hen gen.)a. ſichẽ loquutꝰẽ ad cor Dinæ & Io ſeph ĩ ægypto fratribꝰſuis triſtibꝰatq; metuẽtibꝰ:ut meror gau⸗/
tes )0.c. dio mutaret᷑. Quod ſeqꝗt᷑ & dabo ei uinitores ẽ ex eodẽ loco:qꝗa blãditias & ſolitudinẽ in pᷣteritæ
n hiſtoriæ exeutiũ de ægypto ſimilitudinẽ pᷣmiſerat in ꝗᷓ moyſes & Aarõ de eadẽ gẽte iudæorũ pᷣn
cipes extiterũt ẽt nũc pollicet᷑:qd uinitores eiꝰde eodẽ loco daturꝰſit. Vineã intelligi Iſrael oĩs &
ueteris teſtamẽti & noui ſcriptura teſtat᷑: uinea dñi ſabaoth dom Iſrael: & uineã ex ægypto trã/
Eſa. J.s. ſtuliſti. Et in euã gelto: Pffamilias locauit uineã ſuã:fructuſq; n6 trccpit Ei iterfecto filio ſuo no/
, 58· 79. uiſtime locauit eã aliis uinitor be. Hoc igit᷑ ꝓphalis ſermo ꝓmittit qd pᷣnceps huiꝰuineæ exeũütes
e Mat.zi. d. de gentib & de captiuitate hoſtiũ ſiue uitio :de 1pſo ſint gne Iudæoꝑ.i. apoſtoli & loc? tumultꝰ
ualliſq; tuibaꝶ. Hoc. n. ĩterptat achor mutet᷑ in hoſtiũ ſpei:ſiue ad aꝑ iẽdã ſpẽ atq; patiẽtiã: qd id,
circo ſupplitia & tormẽta ppeſſa ſit: ut p hæc ad pſpa puẽiret. Quo lat uallis achor in ꝗ iterfectus
in Io. 7. d. eſt Acha ob furtũ eo Ee q deo fuerãt cõſecrata: cõturbatio & tumult ĩterpᷣtet᷑:nõ ut qdã putãt ap
8— poꝓnei. puerſitas.Ipᷣe leſus ĩterpᷣtat loꝗᷓ ns ad Achã: qa turbaſti nos cõturbet te dũs in die hac.
e Vñ appellateſt locus ille . i. uallis cõturbatiõis. Simulq; ĩ hoc ĩtelli gius: qd in pri/
cipio terræ ſctẽ iuxta hierycho qñ de ſolitudie egreſſus ẽ populꝰ ꝓpe fluẽta iordams in pᷣma Iſra/

helis uictoria meror in gaudiù cõmutatus ſit. Ibiq; apta ẽ ſpes ubi fuerat deſpatio: ut punitis iis ꝗ

Nn Nũe.23. c. peccauere in xpᷣo & cõmiſſere ſacrilegiũ ſaluẽtur ex eis: blaſphemãtes iudæos fuerit deteſtati: &
n ꝗtũ in ſe ẽ ĩterfecerĩt.Hæc cõciſio & nr̃i iudaizãtes:ad mille ãnoꝶ regnũ referũt: ꝗᷓ & in pricipio
i P apoſtolos uinitores & credẽtiũ multa milia ex Iſrael uidemPeẽ cõpleta & cõpleri cottidie in iis
u⸗ Acredere uoluerit. Quodq; nos dixius lactabo eã. Et ſeptuagita ĩterptati ſut: Seducã eã ad antixpi
i tpa referũt ut ꝗ xp̃i nõ recepint ueritatẽ illius recipiit mẽdaciũ: & poſtea xpo adueniẽte ſaluent᷑.
n CEt canet ibi iuxta dies iuuẽtutis ſue:⁊ iuxta dies aſcẽſionis ſue de terra egypti. LXxX.
o CEt humiliabitur iuxta dies infantie ſue ⁊ iuxta dies aſcẽſionis de terra egypti.
e ¶ ¶ IIn eo loco ubi nos poſuimꝰcanet: & ſeptuagita trãſtulerũt hũiliabit᷑: in hebraico ſcriptũ ẽ
un i qc'mach'iterptatꝰ affligit Theodotiõ rũdebit Aqꝗla obediet.i. aον—☛ααιι s ab hebreo
de Ka Tαιεα magis accipim“. i. pcinet: Vt ꝗa ſemel lactationẽ: & eductionẽ in ſolitudinẽ: & uinito
i⸗ res ex eodẽ loco: & uallẽ Achor poſuerũt: totã hiſtoni exeũtiũ de ægypto & pgẽtiũ ad terrã ſan-/
1. dãä breui ſermòôe pſtrigés: ẽt nüc hiſtoriæ ſimilitudinẽ cõſeruaret: Vt quo eo tpe qũ egrediebant᷑
do N e de terra ægypti ſubmerſo Pharaòe in mari rubro. arripuit maria tympanũ & pcinẽs cæteris exul
Exo.lj. a⸗ tauit & dixit. Cãtemꝰ dño głoſe.n.magniſicatꝰẽ equũ & aſcẽſorẽ deiecit in mare. Sic nüc quo
hñ pᷣm dies iuuẽtutis ſuæ: ſiue adoleſcẽtiæ ſuæ: qũ egreſſa ẽ de terra ægypti canat atq; letet᷑: & regnũ
xp̃ᷣi ad ſuã ſalutẽ ĩter eccłæ choros cõcĩat. Et aiaduerte qd; qñ eximꝰde ægypto: ad meliora trã
uin ſimꝰ: dicamur aſcẽdere: qa hieruſalẽ in mõtib ſita eſt: de q ꝗq hierycho deſcẽdere uoluerit uulnera
nu⸗ tus eſt. ad eos aũt ꝗ ægypti.i.ſeculi huiꝰꝗᷓrut auxilia df̃ ue ꝗ deſcẽdũt ĩ ægyptũ pp auxiliũ.ĩterpᷣta
mni Lu.ĩO.e. tio aꝗlæ & theodotiòis e ꝗbꝰalter dvαριαρεοιν poſuit alter οαναιαπ 1audiet. rüdebit nobis
i cGJ cũ facit qd pᷣcinẽtibus aliis alii rñdeãt cõcinẽtes. Humiliabitur aut & affliget᷑.qd.lxx.&ſymachꝰ
Hyo träſtulerut nõ cõuenit tpe letitiæ: iſi forte imitabitur Paulũ:q poſtꝗᷓ uacatus eſt apoſtolus: plan-
n A git antiqua pctã: &ſe dicit indignũ uocatione apoſtoli: ꝗ pſecutus ſit eccleſiã dei: ut humiliatio &
afrtlictio in cõſcientia pᷣteriti uulneris nõ in dolore malorum p̃ᷣſentium accipiatur.
hi CEt erit i die ülla ait dñs vocabit me vir mens:⁊ nõ vocabit inc vltra baali:⁊? auferã noĩa baali
. de oꝛe cius:⁊ nõ recoꝛdabitur vltra nominis coꝛum. LXX. Similiter. I H
, CPrimũ oi aſiæ regnaſſe ninũ belli fihũ. Oẽs ẽt grecæ & barbaræ narrãt hiſtotiæ. Qui apud aſſy-/-
1 rios ninũ ſui noĩs cõdidit ciuitatẽ quã hebræi uocãt niniuẽ: huiꝰuxor ſemiramis: d q multa &mi
rada referutur: muros babylonis ĩſtruxit: de qᷓ ĩſignis poeta teſtat᷑ dicẽs. Quã dr oli coctilibꝰ muris
cinxiſſe ſemiramis urbẽ. Hæc aduerſus z0roaſtrẽ magũ regẽ bactrianoꝶ forti certamie dimica/
uit. & in tãtã puẽit głiaʒ: ut pr̃eʒ ſuũ bellũ referret ĩ deũù: q hebraice dr̃ bel & ĩ multis ꝓphis m axĩe
. q; ĩ danmiele. Et iuxta theodotionẽ ſub idolo babylõis: hoc appellat᷑ noĩe.Hũc ſydõii & phœnices
. appellãt baal: eadẽ. n. ĩter beth & lamech lIr̃as cõſonãtes AI N uocalis Ia ponit᷑ q; iuxta liguæ illi
ꝓprietatẽ nuc baallegif. Vñ & dido ſidõia regii gñris: cũ eneã ſuſcepiſſet hoſpitio hac patera uia

dlibat qᷓ bellus & oẽs a bello ſoliti: didicius exordiũ dmõis.ĩmo hoĩs ĩ demonẽ cõſecrati. Oĩa..
idola ex mortuoꝶ errore creuerũt. audiamꝰcætera: li gua hebrea & ſyra:baal ĩterpᷣtat X i. hus
, Si uoluerĩus dicere hñs me dicius baali:& apd utrãq; gẽtẽ uxores euros ſuos uocãt baali.i:uir me
us: qd' ĩtelligit᷑ hñs me & ẽ ſenſus ꝗ me hʒ ĩ cõiugio.Eadẽ hebræoꝶ li gua uocat᷑ uir is:uñ & uxor

1 L de uiro ſuùpta ẽ ĩ genen appellat᷑ iſſa:q̃ſi a uiro uirago.qd' ergo dicit dus uir meꝰhoc ẽ cũ utroq;
ſermõe:hoec̃ is: & baali appellat uir meus ſiue maritus meus. Tantummò idoloꝶ noia: ut etiam

.
Ach bñ dici pᷣt pp abiguitatẽ & uerbi ſimilitudinẽ neqꝗꝗᷓ ueli dici: ſz appellari me iſiʒ magis ꝗ baali
ne dũ alid loꝗt᷑ altenꝰ recordetur: & uiꝑ nomiĩians Idolũ cogitet.Ignoſce obſcuritati ꝗ trib naſci
tur modis: aut reꝶ difficultate: aut magiſtri iĩpitia. aut diſcẽtis nimia tarditate: N eq; eni hebræũ P
phetã ediſſerẽs oratoriis debeo declamatiũculis ludere: &in narratiõibꝰatq; epilogis aſiatico mo

PHiero.liber pꝛimus

re câtare: ſed auxilio orationũ tuaꝶ: & ĩcredibili diſcẽdi ſtudio apire ꝗ clara ſũt. Deniq; Aqladdili
gens & curioſus interpᷣs: Vocabit inꝗt me uir m eus:& non uocabit me ultra hus me ideſt baalij.
CEt percutiam eis fedus in die illa cũ beſtia agri:⁊ cum volucre celi:⁊ cũ reptili terre:⁊ arcuʒ:
7 gladium ⁊ bellum conteram de terra:⁊ doꝛmie eos faciam fiducialiter. LXX. .
CEt diſpon eis teſtamentum in die illa cũ beſtijs agri:⁊ cũ volatilibus celi: ⁊ reptilibꝰ terre.
7 arcum ? gladium ⁊ bellum cõteram de terra:⁊ habitare eos faciam in ſpe.
CQuãdo oĩa religiõis aduerſæ uocabula fuerit ablata de populo dñũm cõfitente. Et uocauerit me
inqt uir meus: & neꝗꝗᷓ baali.i. idolũ meũ: Tüc pcutia eis fœdus atq; cõcordiã cũ beſtiis agni & uo
lucribus celi: & reptilibus terræ. De hoc tpe & Eſaias loꝗtur: Hitabit lupus cũ agno & pardus cum Eſa. il. s.
edo accubabit: Vitulus & leo & ouis ſimul morabũtur: & puer Carumlus miabit eos:Vitulus & ur
ſus paſcẽtur & ſimul reqeſcent catuli eoꝶ: & Leo q̃ſi bos còmedet paleas:neqꝗᷓ carnẽ ſanguinẽ
deſtderaͤsſe mũdis atq; ſimplicibus ueſcẽs cibis. Quãdo Petro ut Comeliũ ſuſcipet ex natiõib
reuelatũ:iuſſumq;ʒ eſt: ut cõmederet oẽs beſtias:& nihil imundũ eſſe cognoſceret qq cũ gratiarũ
actiõe pcipitur. ðup ꝗbus audit poſtea: qd deus mũdauit tu ne cõe dixeris. Ergo in aduẽtu dũi ſal
uatoris poſt reſurrectionis eius triüphos & aſcẽſum ad patrẽ duo parietes angulari lapide copu-
lati ſũt ab eo ꝗ fecit utrũq; unũ.Et uocauit eã q dicebatur abſq; miſericordia miſericordiã cõſecu/
tã: Et eũ ꝗq dicebatur nõ populus meus populũ ſuũ. Pacatiſq; Oĩbus arcus & gladius conteretur ac
bellũ: Nõ. n. erüt neceſſana inſtrumẽta pugnãtiũ cũ ꝗ pugnẽt defuerit: Iũger᷑ Iſrael gẽtibus & im
plebitur illud deutronomii: letami gẽtes cũ opule eius: & Notus.n. in Iudea deus in Iſrael ma/ p̃ᷣs. 75.
gnũ nomẽ eius: & factus eſt in pace locus eius & hĩtatio eius in ſion: Hoc ẽ ĩ eccleſia: in qᷓ cõfregit
potẽtias arcuũ ſcutũ gladiũ & bellũ: ꝗbus fractis atq; cõtritis dormiẽt credẽtes fiducialiter & ſub
uno paſtore reqeſcent ſiue ſperabunt: in his ꝗq oculus non uidit & auris non audiuit: & in cor ho/ Eſa. 64. a.
minis non aſcendit quæ præparauit deus diligentibus ſe. ð
CEt ſponſabo te mihi in ſempiternuz:2 ſi pöſabo te mihi in iuſtitia:⁊ iuditio:⁊ i miſericoꝛdia:⁊
miſerationibus:⁊ ſponſabo te mihi in fide:⁊ ſcies quia ego dominus. LXX. Similiter
CO quãta clemẽtia dei: meretrix ꝗᷓ cũ multis amatoribus fornicata ẽ: & ob crimẽ beſtiis tradita:
poſtqᷓ reuertitur ad uiæ: nequaqꝗᷓ recõciliari ei dicitur: ſed dſpõdi. Et uide qd interſit ĩter dei cõiun
diionẽ & hoĩium: hõ cũ uxorẽ accepit de uirgine mulierẽ facit.i. nõ uirginé. Deus ẽt meretricibus
copulatus eas mutat in uirgies: Iuxta illud qd' adulteræ diciturp Hieremiã: Nõ ut dim me ĩuoca Hie. 3.s
ſti: aut patrẽ: aut pᷣncipẽ uirginitatis tuæ: Vn & apoſtolus. Poſt fornicatõeʒ & idoloꝶ cultũ credẽ 2. cor. l-a.
tibꝰ corinthiis loꝗtur:Deſpõdi. n. uos uni uiro uirginẽ caſtã exhibere xpo. Querimus cur tertio
deſpõſatiõis nomẽ repetierit. Primo. n. ait ſpõſabo te mihi in ſempiternũ: ſcdo ſpõſabo te mihi ĩ
iuſtitia & iuditio & miſericordia & miſeratiõibus: nec hoc fine cõtẽtus iũgit & tertiã. Spõſabo te
mihi in fide: & ſcies qa ego dñs. Prio deſpõdit eã in habraaz ſiue in ægypto ut uxorẽ hẽat ſempi/-
ternã. Scdo in mõte Synai dãs ei in ſpõſalibus legis iuſtitiã: atq; iuditiũ: & iunctã legi miſericor
diã: ut q peccauerit tradatur captiuitati: cũ egerit pœnitentiã reuocetur in hali &mmiſericordiã p̃s. 000.
cõſequatur. De his ſpõſalibus: in diuerſis locis pſalmiſta decãtat. Miſericordiã & iuditiũ cãtabo ti pᷣs.2 4.
bi dñe: & Miſericordia & ueritas obuiauerũt ſibi: & iuſtitia & pax deoſculate ſũt ſe. Quos duos ca
lices in ſeptuageſimo q̃rto pſalmo legius: Calix in manu dñi uini men plenus mixto: & ĩclinauit
ex hoc in illum: De iuſtitiæ calice in calicẽ miſericordiæ & rurſum de calice miſericordiæ in ca/
licẽ iuſtitiæ. Si iniqtates ĩqt obſeruabis dñe:dñe ꝗs ſuſtinebit: qa apud tepꝓpitiatio ẽ. Iſta igitur me p̃s. 29:
retrix: ꝗqᷓ primũ uoto ſpõſi i exteros fuerat iũcta uiri cõplexꝰ: ut nũꝗᷓ a uiculo recederet maritali: qa
receſſit & in ægypto fornicata eſt. Rurſuz p legẽ aſſumitur: quã pᷣteriit: pphis q̃ſ ſponſi ſodalibꝰ:
ad ſe miſſi fuerat: iterfectis: Nouiſſime uenit dei filius dñs Ieſus: quo crucifixo & a mortuis reſurgẽ
te deſpõſatur neqꝗᷓ in legis iuſtitia: ſed in fide &gratia euãgelii: ut cũ cognouerit unigẽitũ cogno
ſcat & patrẽ. Dicit.n.ipſe ad Philippũ tãto tpe uobiſcũ ſuʒ & nõ cognouiſtis me:Philippe q uidet Io.l4.· a.
me uidet & patrẽ meum: quomodo tu dicis oñde nobis patrem: non credis: quia ego in patre &
pater in me eſt? Qui in fide fuerit deſponſatus & crediderit euãgelio: ſtatim ſciet quia ipſe ſit de/
us credens in eum quem prius negauerat. ðèðð
CEt erit ĩ die illa exaudiã dicit dñs:exaudiã celos ⁊ illi exaudiẽt terrã:⁊ exaudiet triticũ⁊ vi-/
nũ ⁊ oleũ.Et hec exaudiẽt iezrahel:⁊ ſeminabo eã michi ĩ terra ⁊ miſereboꝛ et que fuit abſqʒ
miſericoꝛdia: ⁊ dicã nõ populo meo:populus meus es tu⁊ ipᷣe dicet deus meus es tu. LXxX.
CESt enit in die illa dicit dñs. Exaudiã celũ:2 celũ exaudiet terra:⁊ terra exaudiet frumẽtũ vi-
nũ ⁊ oleum:⁊ hec exaudiẽt ieʒ ahel:⁊ ſeminabo eam mihi ſuper terrã:⁊ diligam non Dilectam
⁊ dicam non populo meo:populus meus tu:⁊ ipſe dicet dominus meus tu.
In die illa & in illo tpe qũ te mihi ĩ fide deſpõdero: &cognouens qd ego ſim dñs: exaudiã celos p̃s. 18.
ꝗ enarrãt gloriã dei: & celi exaudiẽt terrã: ut eã celeſti pluuia irrigẽt: & terra d q;ᷓ orta eſt ueritas: & p̃ᷣs 84.
i cuiꝰagꝶ paterfamilias egredit᷑: ut ſemiet ſemẽ ſuũ: & exaudiet triticũ uinũ.& oleũ: d ꝗqbꝰſupra di Lu. 8. a.
xius: & hæc oĩa exaudiẽt iezrahel.i. ſemẽ dei: ut ĩtelligatur oĩum reꝶ abũdãtia: atq; fertilitas: ob-
dei ſemẽ ꝗ xpᷣs eſt cõdonari: qd dei ſemẽ ſeminatur in terra ut multiplices fruct afferat cẽtenanũ

ln 4
lub.

oo.

5

e 2.0l

EEze. 45.c.
ſen

0
4 lo4

Exo. 19.6.

Super O ſee prophetã.

ſexagenariũ & tricenariũ. Et illa meretrix ꝗᷓ deo fuerat copulata & tres ediderat liberos: duos ma
ſculos & unã fœminã. Primũ Iezrahel: ſcdaʒ abſq; miſericordia: tertiũ ñ populus meꝰ:Videat pp

ſemẽ dei mutata eẽ reꝶ uocabula:&in xpᷣi fide conſecutã miſericordiã: ꝗqᷓ abſq; miſericordia erat.
Et uocatũ populũ dei:q pus nõ populus uocabatur:ex quo pſpicĩus poſſe umiuerſa qdicta ſũt re
ferri: & ad decẽ tribꝰ: q Iſrael uocãtur: & ſub noĩe meretricis tres liberos ediderũt: & ad oẽm gẽtẽ
iudaici noĩs:de exauditiõe cæli & terre & frumẽti uini &olei & iezrahel. Hoc qdã ſentiũt qd poſt

qxpᷣs aduenerit oĩa ſuo currãt ordĩe:& utilitati hoĩuzʒ cũcta deſeruiat creatura: ut ab initio cõdita

: Quæ oĩa iudæi & nr̃i iudaizãtes poſt antixpᷣm in fine mũdi corporaliter pᷣſtolãtur. Ca. ii.
T divit dñs ad me adhuc vade dilige mulierẽ dilectã amico ⁊ adulteraʒ:ſicut diligit
S dñs ſilios iſrael:⁊ ipſi reſpectãt ad deos alienos ⁊ diligũt vinatia vuaꝝx. LXX.
S

dnigit dns filios iſrael:æ ipi reſpiciũt ad deos alienos:⁊ amãat coctiões cũ vinacijs.
CPriori mulieri in typũ decẽ tribuũ uel totius iudaici populi fomnicãtis ꝓphᷣa cõiũgitur: & abie/
ctos filios atq;ʒ crutiatos tãdẽ recipit in ſalutẽ. Hic iubetur: ut adhuc diligat adulterã mulierẽ qñ di
citur:adhuc.oñdit qd pus amauerit fomicariã: qᷓ adultera uel diligat illa mala: uel diligat᷑ ab ami/
co & ꝓxio REM. n. uerbu hebraicũ: uel maluʒ legitur uel amicus: Et ne putemus dilectionẽ ꝓppbæ
in adulterã:aliud ꝗd ſignificare qᷓ dei dilectionẽ in filios iſrael. Ergo qd ꝓpba diligit adulterã &tñ
nõ ei in matrimonio copulatur nec fornicatiõe cõiũgitur: ſed tm diligit delinqᷓntẽ: Typus dei eſt
Qui filios Iſrael peſſimos diligit:ꝗ cũ diligũtura dño:ad deos alienos idolaq; reſpiciũt: & diligũt
uinatia uuaꝶ qᷓ uinũ nõ hñt: & pᷣſtinã gratiã pdiderũt ſicut demões ꝗ lapſi de ꝓpria dignitate: &

nihil antiq;ᷓ gratiæ poſſidẽtes. aridi ſũt & ueteri ſiccitate marcẽtes. Vñ ꝓ uinaciis qd hebraice dici-

tur. Agla iterpᷣtat'eſt α αι⅞π. ,. uetera: Symmach?“ akKααρωπ1. i. ſteriles: & nõ ſoluũ uina
tia ſũt:ſed & uetera uinatia: ut antiqᷓ delicta teſtẽtur. Et notãdũ qd hæc adultera pnñs tp̃ᷣs ſignificet

iudæoꝶ q abſq; deo & notitia ſcripturaꝶ & gratia ſpus ſctĩ diligãtura dño ꝗ oĩum expectat ſalu/

tẽ & apit ianuã pœnitẽtibꝰ: Nihilominus illi res iutiles amãt traditiões hoium & dvei⅜ͤπεοαα
ſõnia diligẽtes & nequaqꝗᷓ uuas hẽant & uinũ & lena muſto torcularia: ſed uetera uinatia ꝗᷓ pie
cta ſũt.Pro pẽmatibꝰ q. lxx.trãſtulerũt.Et cõmedũtutr cũ uuis paſſis ſiue uinatiis:placẽtas latiĩe pñt
dicere: uel cruſtula ꝗᷓ idolis offerũtur & græce appellãtur roτοοHοX Filii aut Iſrael in piti loco duo
deciĩ uocãtur tribꝰ. Supra uero decẽ ꝗᷓ erãt in ſamaria & poſſidebãt metropolim I ezrahel.
CEt fodi eã mihi.xv.argẽteis:⁊ choꝛo oꝛdei:⁊ dimidio choꝛo oꝛdei:⁊ dixi ad eã. Dies młtos
expectabis me:nõ foꝛnicaberis:⁊ nõ eris viro:ſed ⁊ ego expectabo te. LXX.
Et cõduxi eam mihi quindecim argenteis ⁊ gomor ordei⁊ nebel vini:⁊ dixi ad eam. Dies
multos ſedebis mihi:⁊ nõ foꝛnicaberis:nec eris adultera viro tuo ⁊ ego tiii.
CPro gomor in hebraico ſcriptũ ẽ gomer:qdoẽs ĩterpᷣtes abſq; ſeptuagita cho& ĩterp̃ᷣtati ſũt. Ser
mone græco & maxime paleſtio ꝗ hẽt trigita modios. Et ꝓ nebel uim ĩ hebraico legit᷑ LETECH
SEORVM. qd' cæteri ĩterp̃tes pααÜε+pον ordei träſtulerũt. i. mediã ptẽ chori ꝗᷓ facit ꝗqndecĩi mo
dios. Quodq; iũgitur in edictiòe uulgata: neq; eris alteri uiro: alteri in hebraico nõ hẽtur: ſed ſim⸗/
pliciter nõ eris uiro. Si. n. ponatur alteri ſubauditur qd a ſuo hẽatur uiro. Quãdo aũt abſolute di/
citur nõ eris uiro ĩtelligius qd; nulli igatur oĩno. & abſq; coitu maritali ſit. Menſurã aũt chori in
Ezechiel legius: Et in euãgelio. Fodit itaq; eã ſibi.i. adulterã: ſiue cõduxit. xy. argẽteis. Quãdo dic
fodi oñdit uineã qᷓ a dño plãtata ẽ. Et in multis locis ponitur ſcripturaꝶ.ſignificãs populũ iudæo
rũ.Sin aũt legerĩus cõduxi adultere pᷣciũ nõ ut cũ Ppba dormiat: ſed ut cõtẽta mercede ſua adul/
terare deſiſtat: nec paſſim cæteris copuletur: foditur t ſiue cõducitur choro ordei & dimidio cho
ro ordei.i. qᷓdragita & ꝗnq; modiis. & hac mercede recepta audiuit a dio: (Dies multos expecta/
bis me ſiue ſedebis mihi: nõ fornicaberis & nõ eris uiro)hoc eſt nec aliis amatoribꝰ turpiter te ꝓp/
ſtitues nec mihi uiro a quo cõducta es legittie cõiũgeris: at ne putes factã tibi iniuriã ꝗa dixi expe
ctabis me:parpan refera: &ego expectabo te. Quĩtadecia die ilſuceſcẽte mẽſis niſan pcuſſa ſũt egy
ptioꝑ pᷣmogenita: & iſraelis de egypto eductus eſt populus ac in ſeruitutẽ dei mercede cõductus:
Deniq; ꝓ pᷣmogenitis Iſrael ꝗ plagã nõ ſenſere cõem: ꝗqnos argẽti accipe ſiclos ꝗ in tẽpli donaria
cõferũtur: Pleriq; noſtroꝶ ꝗqndeci: ad ebdomodã legis & ocdoadẽ referũt euangelii.i.ſabbatũ: &
diẽ reſurrectiõis quo exercetur circũciſio ſpiritalis. Sed qũo adultera mulier qᷓ ordeo paſcitur: & a
uiro aliena eſt: utrũq; in mercedẽ accipiat teſtm̃ explanare non pnñt. Quadrageſimoquinto die ad
montem ſyna puenit opulksRatim altero die ut fanctificentur a coitu fœminarũ p triduũ: &

ſe pparẽt ad accipiendã legẽ dei edicit᷑: Trãſactis tribus diebus ꝗnquageſimo die Moyſes aſi cedit

in montẽ & decalogũ ſuſcepit: Sedet itaq; populus indæoꝶ: q quodã ꝗndeci argenteis & q̃dragĩ
ta ꝗnq; ordei modis eſt cõductus. Poſt aduẽtũ dñi ſaluatoris: & uiri ſui expectat aduẽtũ .Quodqʒ

dicit nõ fornicaberis & nõ eris uiro. Hoc onñdit qc interim mõ idolis nõ ſeruiat:nec tñ hẽat deũ

ſed & amatribus & uiro ſpoliata ſit: & ꝗa uiꝶ nõ hẽt mõ ueſcitur cibo hoĩuʒ frumẽto & legumiĩie

ſed ordeo irrõnabiliũ iumẽtoꝶ: ruminãs uilitatẽ litteræ ꝗᷓ ĩterficiet & nõ hns ſpũm uiuificantem.
Vñ & in lege mulier qᷓ a marito accuſatur adulterii: in potatione A+ιαοÜειν cääunctionis qn

CEt dixit dñs ad me:Adhuc vade ⁊ dilige mulierẽ diligẽtem mala ⁊ adulterã ſicut

MHiere.liber pꝛtimus

„ arguitur in pctõ:farinã accepit ordei qᷓ.n.imitataẽ æquos & mulos ꝗqbꝰnõ eſt itellĩgẽtia æquoꝝꝶ
atq; muloꝶ ſuſtẽtatur alimẽtis. Pro dimidio choro ordei nebel uini. lxx. Traſtulerũt qd penit'm
hebraico ñ hẽtur: Et poſſumꝰdicere:ĩ nebel uini:hoc ẽ mẽſura plena atq; pfecta inhebriatã adulte
rã: & plen afflictã eẽ ſuppliciis uñ & Hieremias calicẽ meri ppinat gẽtibꝰ& Hieruſalẽ. Vir quoq; Hie 25. d.
ſedet ĩmo expectat adultere pẽitẽtiã: ut poſtꝗᷓ plẽitudo gẽtiũ ſubĩtrauerit & nouiſſimꝰcrediderit
