rum lachrymas ad altiora conſcendent: Et hoc quaſi mœroris foramine atque introitu cla/
morem

Super Eſaiam

e 8* . 2 „. „ —6 . — e e, 2„ „ .
it morem còtritionis leuabunt ad dominũ: ut poſſint dicere: Sacrificiũ deo ſpriritus cõtribulatus:cor
cõtritum & bumiliatum deus non deſpiciet. Et hoc faciet: quia aquæ nemrim: ideſt doctrina here-/

miruc⸗ GEN:qui contẽpto mendatio in monte ſteterit ueritatis: erit quaſi auis fugiens: & quaſi pulli de ni
ſcktes do uolãtes: ne a moabiticis ſerpentibus deuorentur: Sic inquit erunt omnes filiæ hoc eſt animæ
moabiticæ: in trãſcenſũ arnon.quod interprætatur illuminatio eorum: quãdo erroribus derelictis

n W ticorum quæ pardis et hereticis comparantur deſerta erit: &deducetur ad nihili pardi: quoꝶ in hie
n remia uarietates & maculæ nõ mutãtur: & apoſtate de quibus in pſalmo legimus: præuancatores
1 reputaui omnes peccatores terræ. O mnis quoq; herba & germen & quicꝗd in ſermone eorum ui/
Kr ride uidebatur exharuit. Et ſecũdum magmitudinem peccatorum a deo uiſitati ſunt:ut quem p be-
d neficia non ſenſerant: per flagella cognoſcerent. Deniq; ducentur ad uallem ſiue torrentem ſali
t un cum: ut nullus in eis fructus maneat. hãc enim ſeminis harum arhorum dicunt eſſe naturam: ut qui
b illud in poculo auſerit. Liberis careat. Vnde & ſancti qui propter peccata in cõſuſione huius mundi
eſſe cœperũt:in ſalicibus babyloniorum fluminum ſuſpendunt organa ſua. O mnes terminos mo
abitarum clamor circuit: uel prouocantium ad pœnitudinem: uel pro errore plägentium: ut offer
m re poſſint per ululatum ſuum uitulos labiorum: & uſq; ad fontem dominicorum arietum perueni
tcline re:ſiue fortium: quia helim utrũqʒ ſignificat. Aquæ autem dibon quod interprætatur ſufficiens do
menini lor ſiue meror quæ multos ſua aſperſione polluerãt arguẽtur deceptis populis nõ ſaluti fuiſſe ſed
ceigt ſanguini. Vnde propheticus ſermo promittit: ut ſuper fluentes lachrymas quod interprætatur di-
fluirkel bon nõ unum merorem ſed plura meroris additamenta congeminet: ut poſtqᷓ plenam egerit pœ
Cctotum nitentiam & fugerint de moab: Leonem principem habere uideãtur: quem. Ixx. dixerunt haribel:
omenti⸗ qui interprætatur leo dei: quorum editiõem in hoc loco diſſerere ſuperſedi: quia & in plurimis ab
Linplil hebraica ueritate diſcordat: & ex his quæ interprætati ſumus etiam illius ſenſus poteſt intelli gi.
ee ai i CEmitte agnum domine dominatoꝛem terre:de petra deſerti ad montem filie ſion. Et erit ſi⸗
nis brr cut auis fugiens:⁊ pulli de nido aduolantes: ſic erunt ſilie moab in trãſcenſu ARNOO& M. In
erde conſilium coge concilium pone quaſi nocte vmbꝛam tuam in meridie. Abſconde fugientes:
cerpeti/ uagos ne pꝛodas. Habitabunt apud te pꝛofugi mei moab:eſto latibulum eoꝛum a facie vaſta⸗
al⸗ toꝛum.Finitus eſt enĩ puluis:cõſumatus eſt miſer:defecit qui conculcabat terram:⁊ pꝛepara
mamo bitur in miſericoꝛdia ſolium:⁊ ſedebit ſuper illud in veritate in tabernaculo dauid:iudicans:⁊
eminn querens iuditium:⁊ velociter reddẽs quod iuſtum eff.
omnsn CHoc quod de hebreo interprætati ſumus emitte agnum dominatorẽ terræ: poteſt ita legi. Emit
helnch te agnum dominatori terræ. quo ſcilicet non ipſe agnus dominator ſit terræ ut iuxta hiſtoriã in-
tabot terprætati ſumus: ſed dominatori terre agnus ſit immolãdus: Iſtæ igitur agnus qui uel ipſe eſt do/
minator terræ: de gente moabitarum & de his qui fugerunt de moab & leonem habere meruerint
eneen principem:ſignificat autem Ruth de qua generatus eſt xpᷣs:quã uocat petrã deſerti:quia iuxta pᷣce
ſemare ptum dei:moabitæ & ammanitæ: uſq; ad decimam generationem & uſq; in ætemum nõò igrediũ
kbie tur eccleſiam dei. Qui autem fugerit de deſerto moab ut a prophetia reuertamur AD ANAGO-

uune ad ſcientiam tranſcenderint ueritatis. Dicitur itaq; ipſi moab: uel ei ꝗ euaſerit de moa b. Nihil agas
dna⸗ abſq; cõſilio: ne circũferaris omni uento doctrinæ: ſed ſequære eum qui magni conſilii angelus eſt
Et coge cõcilium ut de uagis & errantibus:dei eccleſiam facias. Vmbraculum autem tuum & taber
huun naculum. in quo prius requieſcere te putabas: quod erat noctis & tenebrarum pone ĩ meridie hoc
edo eſt in clariſſimo lumine in quo abſcõdere debes de errore fugiẽtes & prius uagos ultra non prode
0 re.O enim moab profugis meis qui me dereliquærant:qui de eccleſiæ græſſi erant & dimittentes
initn doctrinam ſpiritus ſancti ſuum ſenſum ſequæbãtur. uel qui habitauerant apud te cum eos cœperit
rlun, uaſtator diabolus perſecutor eorum ad timorem tota mente cõuerſa prebeto latebras: ſcito:qq
duole poſt aduentum agni qui de petra deſerti ortus eſt dominator uniuerſæ terræ: & uenit ad mõtem
l⸗ nliæ ſyon:finita ſit omnis potentia diaboli: ꝗᷓ pulueri comparatur: & conſumptus eſt miſer. Quia
2 dui multos fecit miſeros & defecit qui conculcabat omnem terram: eos uidelicet qui terreni erant. II
inrl/ lo autem conſumpto & redacto ad nihili & pœnitus defſiciente præparabitur ſolium & regnum
ol ſempiternum. Primum in miſericordia: Omnes enim ſub peccato ſumus: &indigemus gratia dei.
lip⸗ Sedebit in tabernaculo Dauid quod ceciderat & ſuſcitatum eſt:qui poſt miſericordiam iudicet
rinẽ & quærat iuſtitiam: & reddat unicuiq; ſecũdum opera ſua: Conſideremus a prĩcipio uel oneris uel
Epw/ ſermonis moab: & cætera uſq; ad hunc locum:quomodo per gradus & ordinem pœnitentiæ de
ino⸗ moabitis iſrahelitæ fiant & fugiant quaſi auis: & auolent quaſi pulli de nido: ut tranſcendant per ar
elhi non: & habitent in monte filiæ ſyon: & omni diaboli uel antichriſti poteſtate contrita: Chriſtꝰ re-
no⸗ gnet in his & ponat ſolium ſuum: qui miſericordia iuſtitiaq; ſaluati ſunt. Non enim pater iudi-
tum cat quemquam:ſed omne iuditium dedit fillio. “
i/ C Nucdiunnns ſuperbiam moab:ſuperbus eſt valde:Superbia eius ⁊ arrogantia eius:ꝛ indi⸗
ly gnatio eius plus quã foꝛtitudo eius.Iccirco vlulauit moab ad moab vniuerſus vlulauit: his
i/ qui letantur ſuůper muros cocti latenis. Noquimini lagas eius:quoniam ſuburbana eſebon

deſerta ſunt:⁊ vinea ſabama.

=ð

Liber Sextus.

4 HDZSõ uumt
Audiuimus iniuriã moab:cõtumelioſus eſt valde:ſupbia eiꝰ⁊ iniuria ⁊ furoꝛ:nõ ſic dinĩatio Pee
tua nõ ſicut vlulauir moab:ſi ꝗdem in moab oẽs vlulabũt habitantibus de ſeth meditaberis:⁊ Plcon
cõfunderis campi eſbon lugebũt vinea ſabama. CQuãtis obſcuritatibus locus iſte iux/ mricen
ta. lxxx. interprætes inuolutſit: ex eo perſpicuũ eſt: quod legi uix poteſt: dicamus ergo iuxta hebrai/- aler
cum. Moriſ eſt ſcripturarum: ut poſtꝗᷓ deſperationem mentis humanæ læto nuntio ſubleuarint: rur —R
ſum negligentes & nolentes agere pœnitentiam comminatione deterreant: ne bonitas dei in- CS
duret cor noſtrum. Cuius rei unum tantum ponamus exemplũ. In centeſimo quadrageſimo quar ertah
to pſalmo legimus. Suauis dominus uniuerũis & miſeratiões eius ſuper omnia opera illius. Et poſt nen
paululum ſuſtentat dominus omnes qui ruunt: & erigit omnes eliſos. Oculi omnium in te ſperãt: Ebe
& tu das eſcã eorum in tempore ſuo. Cumq; præmiſiſſet: cuſtodit dominus omnes diligẽtes ſe. ne ni
negligentem faceret auditorem: Iutulit & omnes peccatores diſperdet. Quia igitur cõſi umato an T
ticriſto & parente eius diabolo: qui conculcabat uniuerſam terram: præparandum eſſe uaticinatũ m,
eſt ſoliũ in miſericordia: & eũ qui ſeſſurus ſit in tabernaculo dauid ex perſona ſanctorũ qui de mo- u
ab ſaluati ſunt experimento ſui.eius dicere ſuperbiam moab ſiue iuiuriã: ut. læx. trãſtulerunt. Quis non
enim hereticorum non ſuperbus eſt: quia eccleſiaſticam deſpiciens ſimplicitarem: ita habet eccle- 8 te
ſiæ homines quaſi bruta animalia. & in tantum ſuperbiæ iniuriæq; tumore erigitur: ut contra ipᷣm lioli
creatorem armet os ſuum detrahens prophetis eiꝰ: quaſi auctoritate teſtimoni euangelici in quo luen
ſaluator ait. Omnes qui uenerunt ante me fures fuerunt & latrones. Vt Moyſen quoq; famulũ dei hotei,
appellet homicidam: & Ieſu filio naue detrahat quaſi homini ſanguinario: qui tãtæ ſanctitatis fuit: M
ut ad imperium ſermonis eius ſol lunaq; conſtiterint. Dauid quoq; de cuius ſemine ortus eſt Chri u
ſtꝰ homicidam & adulterum uocet: nõ reſpitiens pœnitentiam & manſuetudinem: quia dei clemẽ aa
tiæ comparatur: ſed quamuis ſuperbus ſit & arrogans: & furibundus exaltet: tamen plus audet quã Pach
eius patitur fortitudo. Iccirco moab ululabit ad moab: ideſt alter ad alterũ: Homines uidelicet he-/ dob
reticorum & ſecularis ſapientiæ diuerſitatis contra ſe:mugient cum in tormẽtis fuerint. Quamob dW
rem his qui muros habent non quadris ædificatos lapidibus de quibus templum ædiſicatum eſt: it
In tantum politis ut malleus & ſecuris nõ ſit audita in domo dei. O uos eccleſiæ magiſtri: uel el
qui eſtis de moab errore ſaluati: annũtiate plagas ſuas quibus hereticorum iaculis uulnerati ſunt. Non
Omnes enim cogitationes eorum quod ſigmcat eſebon: non ad urbis dominicæ habitationem mnmno
pertinent de qua ſcriptum eſt. Fluminis imperus lætificat ciuitatem dei: Sed ſuburbana ſunt ut ad ?
urbem domini pertinere credantur. Quæ ſuburbana dei ſũt deſerta præſidio ſiue diuino igne cõ⸗/
buſta præcipuæ uinea ſabama quæ interprætatur attolens altitudinem: eo quod in altum ſe erigat C
& ſuperbiæ ſuæ turrem uſq; ad cælum extruere conetar: quod autem in. Ixx. poſitum eſt habitato/ p
ribus deſeth: in hebraico nõ habetur: ſed pro hoc legitur ares. qd teſtam ſiue coctũ laterẽ ſignificat. C
CBominũ gentium exciderunt:flagella eius vſq; ad iaʒer peruenerunt.Errauerunt in deiſer-/ 1
to pꝛopagines eius relicte ſunt:tranſierunt mare. Super hoc plorabo in fletu iaʒer: vinea ſaba .
ma inebꝛiabo te lacrima mea eſebon ⁊ leale:quoniam ſuper uindemiam tuam ⁊ ſuper meſſem
tuam vox calcantium irruit:⁊? auferetur letitia ⁊ exultatio de carmelo:⁊ in vineis non exultauit: ðèJYU
neqʒ iubilauit:vinũ in toꝛculari nõ calcabit qui calcare cõſueuerat vocẽ calcãtium abſtuli. 1
CSuburbana eſebon de quibus ſupra diximus deſerta ſunt: & uinea ſabama quæ interprætari po/ ſut d
teſt non ſolum extollens altitudinem: ſed & conuerſio aliqua: quia uidetur in regione moabitica Anm
ad domini ſeruitutem aliqua ex parte uelle conuerti: huius igitur in uineæ ſabama.domini gentiũ c
ideſt apoſtolici uiri: flagella & propagines pœnitus abſciderunt: ne ex aliis hereſibus aliæ naſcerẽ (lan
tur hereſes: & infinita errantium fieret multitudo. Et non ſolum excidit propagines ſabamæ ſorti/- i
tudo eorum: hoc eſt fortiſſima dogmata quæ robur ſui habere uidebantur erroris: ſed in tantũ eo- Cn
rum mucro baccatus eſt: ut nouiſſime errarent in ſolitudine: & quem interficerent non haberent. fn
Cumq; illi exciderent flagella eius: tamen uitio radicis peſſimæ: propagines aliquæ remanſerunt. dut
Domini autem gentium tranſierunt mare hoc eſt temptationes ſeculi huius: de quibus in pſalmo e lucr
legimus: Veni in profundum maris: & tempeſtas abſorbit me: & in alio loco. Qui deſcendunt ma do
re in nauibus facientes operationes in aquis mulris: ipſi uiderunt opera domini & mirabilia eius N
in profundo. Iſti ergo traſierunt mare vt opera domini & mirabilia eius in profundo temptatio/ iIN
num comſpicerent: dum liberantur ex eis. Itaq; ego ſermo propheticus plâgam. fortitudinem he/ doo
reticorum:ideſt iazer: uinea ſabama quæ ſe extoſſit cõtra ſcientiam dei & ĩebriabo lachryma mea
eſebon: cogitationes ſcilicet eorum & elealæ: quibus ad excelſa conſcendũt. Cur autem plangit ia- if
zer uineam ſabama & inebr at eſebon: & elealæ lachrymis ſuis: ut dum ipſe plorat: & illos plorare ii
doceat quoniã ĩquit ſuper uindemiam tuam & ſuper meſſem tuam uox calcãtium irruit. Vinea d
emim moabitarum: propter uiciniam loci: talis eſt qualis & uinea ſodomorum:De qua dicitur. Vi d
nea ſodomorum unea eorum & propago eorũ de gomorra: Et in. xyii. pſalmo legimus: de ægy ðUð
ptia uinea quã deus percutit grãdinem. Meſſes quoq; moabiticæ naſcũtur in uallibus quæ appel-

lantur rafaim: falſaq; uindemia eius: & uineæ de qua ſupra dicitur domini gentium exciderũt fla-
gella eius. Sibi enim conterunt uuas amariſſimas: & ſuis calcant pedibus: ne draconis de eis expri-
mantur

Super Eſaiam.

ti mantur uenena:& omnes ĩterficiãt bibentes Auferetur quoq; lætitia & exultatio hereticorum qua
tikin, ante gaudere cõſueuerant: ut poſtꝗᷓ egerĩt pœnitẽtiam:illud mereantur audire: Beati lugentes: qm̃
, ipſi conſolabuntur: Quodq; audiuit de carmelo hoc ſigmificat: nõ qd heretici uere carmelum habe
W ant ideſt ſpiritalis circuciſionis lætitiã: ſed qd falſo habere ſe iactẽt: Cumq; ſucciſe fuerit uin eæ & ab
AN lata lætitia: & exultatio de falſi nominis ſcientia: tunc nullus erit de priſtinis calcatonibus ꝗ calcet
idnn uuas quas añ calcabat: &e uox eorum æterno obmuteſcet ſilentio RZ
ubt BSuper hoc vẽter me ab moab quaſi cythara ſonabit:⁊ viſcera mea ad murũ cocti lateris:?
rbei erit cũ aparuerit quod laboꝛauit moab ad celſa ſua igredietur:⁊ ad ſancta ſua vt obſecret.⁊ non
inen pꝛeualebit:Hoc verbũ qð locutus eſt dominus ad moab ex tunc. .
nun CDeſtructo errore moabitico: immo falſa lætitia in luctu lachrimaſq; mutata uẽter meus ꝓphetæ
nchti qui ĩſtar cytharæ muſica arte compoſitus eſt: Et qui de dei timore cõcipiẽs multos liberos procrea
icen uit:ita ut nulla corda ñ reddat ſonũ ſuũ:Reſonauit uctũ agẽte p œnitẽtiã m oab: & Oĩa uiſcera mea
m ad murũ cocti lateris: pro quo ĩterprætatus eſt theodotio ad murũ diſſipatum: Omnia eni contra
R riorum præſidia in quibus antea confidebãt: deſtruentur & corruent: Hæc ſunt autem uiſcera: & In/
nmi teriora prophetæ: de quibꝰ & dauid dicebat in pſalmo. Benedic aĩa mea dominum: & omnia inte-
inn riora mea nomen ſanctum eius: quomodo eni cythara nõ emittit uocalẽ ſonũ atq; compoſitum ſi
litei ſaltem una corda rupta fuerit: ſic ſpiritalis uẽter prophetæ ſi una in eo uirtutum corda defuerit non
* poterit melos dulce reſonare: nec ad latericium murum cunctis clamare uiſceribus: Philoſoforum
quoq; ſentẽtia eſt herere ſibi uirtutes. & apoſtoli iacobi: cui una defuerit huic oẽs deeſſe uirtutes: Cũ
ncene autem intellexerit moab fruſtra ſe in his quæ priꝰ putabat excelſa dogmatibus laboraſſe: ingredi e-
crn tur ad ſancta ſua non quæ per ſe ſancta ſunt: ſed quæ ſancta arbitrabantnr: & auxilium inuenire nõ
ndegr proterit: uel certe deſerto errore mendacii ad ſancta eceleſiæ ĩtrare conabitur: Vt ſua ea faciat: & oret:
ienk &S& obſecret:ſed non pᷣualebit: Neq; enĩ ſtatim ut uoluerimus: perfectam poſſumus capere uirtutem:
End Quodq; infert hoc uerbũ qd locutus eſt dominus ad moab extũc: prohemio in quo dixerat uerbũ
unneh cCcötra moab: ſiue onus: ſciamus epilogum redditũ: ut quod ibi cœperat: hic cõpleuerit: Ex tunc aũt
giknn intelligẽdum ex quo cœpit ad eum loqui ut oẽ quod dixit: unum uerbum dei ſit. ideſt una ſcientia
u ln pProrro iuxta. Ixx.qui ĩterpptati ſũt ĩteriora prophetæ quaſi murũ renouata a deo: & erubeſcere eum.i.
tnonn moab & intrare ad aras & ad ea quæ manu facta ſint:ita diſſerere poſſumus ut dicamus ſẽp prophe/
m al tæ renouari uiſcera: & adeo fieri fortiora: ut aduerſarii cõfüdantur: Et ea qᷓ humana manu fabricata
ignec⸗ ſunt caſſa intelligãt: & nihil ad ſalutem proficientia. “
pkeig CEt nũc locut eſt dñs dicẽs:in tribꝰ annis quaſi anni meꝛcenarii auffcret᷑ ois gloꝛia moab ſu/
ubinnx per oĩ populo multo:⁊ relinquet᷑ puus ⁊ modicus:neqͥqᷓ; multus.
inin CCTres anni in quibus auferetur glaria moab ſup omni populo erꝰ multo uel diuitiis multis ut. Ixx.
ncce tranſtulerunt: myſticæ ĩtelligendi ſunt: Sicut enĩ miſericordia dñi in ponderibus eſt atq; menſura
penſcht ſic & cruciatus ac ſupplitia habent mẽſurã ſuã: ut poſtqᷓ tres anni tranſierint in ꝗbꝰ relinquætur pu⸗
Veſen & modicus & nequaq multus tunc glorioſus eſſe deſiſtat: Et hoc notandum: quod iuxta Ezechie
Ulenuit lis prophetiam quãdo dies pro annis numerãtur iſraeli hoc eſt decẽ tribubꝰ q̃ maiora peccauerãt

ſupputẽtur in pœnis anni trecẽti nonaginta editio habet: & iudæ in quo erat tẽplum dei anni qua
nipo/ Luc-i2. f. draginta: Qui enim paruus eſt meretur miſericordiã: Potentes it potenter tormenta patiuntur: Et
ſeruus ꝗ ſcit uoluntatem domini ſui & non facit eã:uapulabit multum: Moab igitur quia externus

nica
d⸗ erat nec de populo dei ſed relicto errore conuerſus nõ annis pluribus: ſed tãtũ tribus pu eſt & mo
naſcei dicus: & inglorius relinꝗᷓtur: Iſti ſũt anni de ꝗbꝰ & alibi legimus: Recordamini dierum ſeculi: Et ite
ſ rũ: Cogitaui dies ãtiquos & inos æternos in mẽte habui: Si. n. umbræ exẽplaribus ſeruiebat iuxta
icn carnẽ iſrael: & omnis eorũ ſollẽnitas futurorũ erat typus: Quare non & anni præſentis temporis:
bee futura tempora pᷣfigurẽt: De Abus & in alio loco legimus quid facietis in diebus conuentꝰ & die
lem . bus feſtiuitatis domini: Quodq́ʒ; iungitur quaſi anni mercẽnarii:hoc oſtendit qd falſa doctrina pro
t Ioh.io:.c. lucro cũcta faciat:atq; compẽdio: Omnis enim mercennarius: & qui non eſt paſtor:cuius non ſunt
re, oues:cum uiderit lupum uenientem fugit: quia mercennarius eſt: & oues ad eum non pertinent:
Quamobrem puto aduenam & mercennarium ſacerdotis de ſanctis non comedere :ſed ſeruis
1 ſanctorum eſſe participẽ: Nonenim ob dilectionem domini ſed ob mercedem cunda faciunt qui
8 comedunt domos uiduarum & proprios abducunt greges: ut lanis eorum ueſtiantur: & lac mul/
nnn geant:quod de doctrinadiximus mercennaria: referamus ad cætera: Si præbeo elemoſinam ut glo
we rificer ab hominibus. recipi mercedem meam: & mercẽnarius appellandus ſum: Si caſtum eſſe me
iti⸗ ſimulo & aliud eſt in conſcientia mea:habeo gloriam mercennari: ſed ſupplicia peccatoris: Et in
⸗ comparatione duorum malorum. Leuius malum eſt aperte peccare: quam ſimulare & fingere ſan/
nel ctitatẽ: Verum & hoc profectꝰ eſt moab utꝗ prius multos erroris ſui habebat comites: poſtea redi
Ni gatur ad paucos: uel qui prius multus erat in diuitiis peccatorum poſt pœnitentiam paruus & pau
per ſit in malitia. R—
e/ EXPLICIT ExXxPLANATIONVM SVPER ESAIAM LIBER SEXTVS INCIPIT
, ⸗ LIBER SEPTIMyVSTS..
e⸗ . G

Liber Septimus

1 Eptimus liber idem iuxta anagogen ſecũdus eſt: immo extremus:
In hoc enim decem uiſionum tropologica explanatio termina/
tur: quem cum tuis euſtochium præcibus. & chriſto auxiliante com
pleuero ueniam ad octauum: & utrãq; explanationem iuxta priores
uſq; ad quartum libros pariter explicabo. Onus damaſci Symachus
& theodotio aſſumptio damaſci.Ilxx. uerbum contra damaſcum ad

gentes de ſuo: quod in moab fecere principio: Damaſci primum no

men in geneſi legimus: qui ante iſaac fuit uemaculus abraham & pu
tabatur heres niſi eſſet ſaræ filiis ex promiſſione generatꝰ: Interpræta

Acilicii: quæ omnia populo conueniut ethnicorum qui ante fidẽ chri
] ſti amicus erat ſanguinis & crudelitatis & digna opera planctu age-
o narrat hiſtoria: quod ĩpleto anno aſcenderit contra ioas regem iudæ
exercitus ſyriæ: & uenit in hieruſalem & omnes principes populi interfecerit: cunctamq; prædam
miſerit regi damaſci: qui cum paucis uiris uenerat: & deus tradiderat in manu eorum multitudinẽ
magnam nimis: eo quod relinquiſſent dominũ deum patrum ſuorum: Quod iuxta anagogen

& futurorum typum conſidera an ad tempus domini referre ualeamus: Poſt finem enim anni ac/

ceptabilis in quo ſaluatoris eſt euangelium prædicatum: aſcendit de damaſco gentium exercitus ĩ.
paucis uiris contra iudam & hieruſalem: Reliquærant enim dominum & omnes eorum legis ac ꝓ

pherarum abſtulere diuitias: & miſerunt uiris damaſci: uirs ſcilicet eccleſiaſticis & doctrinæ euãgeli
cæ: qui ad oparationẽ totiꝰ mundi adhuc tunc inſidelis: & in toto diuerſorum iudæorum pauci

rant: & tamen dominus tradidit hieruſalem in manibꝰ eorum eo quod dereliquiſſent dei filium ꝗ
per prophetas ante prædictus eſt: ego ob hanc cauſam reor & ſaulum qui poſtea pauli ex uirtute no

mẽ accepit: quia emulator erat legiſſe damaſcum & contra credentes ex gẽtibus pugnare uoluiſſe
ibiq; ſuperatum eos ſecutum qui in damaſco uerſabantur: ut inde rurſum hieruſalem iudæos expu

gnaturus aſcenderet: Nec alicui uideatur eſſe contrarium ſi in paralipomenon libro lata damaſco
& nunc in eſaia triſtia prædicentur: quia & de ipſo iſrael qui certe portio dei: nunc aduerſa: nunc
proſpera nuntiãtur: Et quomodo eſt iſrael iuxta carnem: & ad gentes dicitur uos iuxta carnem qui

dicimini præputium ab ea quæ appellatur in carne circunciſio: ſic cõtrario eſt iſrael iuxta ſpiritum

& ſũt gẽtes iuxta ſpũm & ĩter gẽtes ẽ damaſcꝰ iuxta ſpiritũ:ne tantũ iudaicis fabulis acquieſcamus.
CEcce damaſcꝰ deſinet eſſe cinitas:⁊ erit ſicut aceruus lapidũ in ruina derelicte ciuitatis aro/
er gregibus eoꝛum:⁊ requieſcẽt ibi:⁊ nõ erit qui exterreat:⁊ ceſſabit adiutoꝛiũ ab ephraum:Et
regnũ damaſco: ⁊ ꝛeliquie ſyꝛie.ſicut gloꝛia ſilioꝛũ iſꝛael dicit dũs exeꝛcituũ.
CSicut in titulo demonſtratum eſt per damaſcum uocatio gentium ſignificatur: quæ amabant uel
bibebant ſanguinem: quæ poſtꝗ; in ſpiritum crediderint priſtinæ conuerſationis cinitates eſſe deſi/
ſtent & erunt ſicut aceruus lapidum in ruina: Quomodo enim acerui lapidum qui in agris diſperſi
ſunt in unum tumulum comportãtur:ſic de uniuerſis nationibus aceruus credentium comportan
dus eſt in ruinã populi iudæorũ: illis cadẽtibus:nobis ſurgẽtibus:Derelicta quoq; ciuitate. ARO-
ER.ideſt muri cum eccleſiaſticis gregibus eorum ut quas iudæi deſtruxerant: nos incolamus ſiue

deſtructa idolatria extruetur euãgelium. hoc & noſtris temporibus uidemus eſſe completum: Sera
pium alexandriæ: & marnæ templum gazæ: in eccleſias domini ſurrexerunt & ciuitates aroer euan

gelicis grægibus præparatæ ſunt: Aroer ideſt miricæ naſcuntur in deſertis locis: iuxta illud qd ſcri/
ptum eſt. in maledictione eius hominis qui confidit in homine: & a domino recedit cor eiꝰ: Erit in
quit quaſi miricæ in deſerto & non uidebit bona cum uenerint: ſed habitabit in ſiccitate in deſerto
in terra ſalſuginis & inhabitabili: Alii dicunt ex hac arbore maleficis artibus αριο Tpa ideſt odia
concitari: Ergo qui prius erant in deſerto gentilium & in odio nominis chriſtiani. xp̃ᷣi grægib ſer

uient qui requieſcent in eis: & non erit qui exterreat quia dominus erit inter eos. & præſente paſto
re: lupum timere non poterunt: Tunc ceſſauit adiutorium dei ab ephraim qui in hoc loco intelli//
untur ſcribæ & pariſei iuxta oſeæ prophetã: qui cõtrarios populo dei ephraim nominat: Et regnũ

ceſſabit a damaſco: ut nequaq peccatum & peccati princeps diabolus regnet in damaſco quæ priꝰ
ſanguinem diligebat: ſed reliquiæ ſyriæ eorum qui de gentibus crediderult ſint ſicut prius fue//
rant ſilii iſrael: ablato ab illis regno dei & tradito gentibus quæ faciunt fructum eius: ſicut dominꝰ
deus exercituũ locutus eſt ad oẽs prophetas ſuos.

—

CEt erit in die illa attenuabitur gloꝛia iacob:⁊ pingue carnis eius emarceſcet:Et erit ſicut cõ/
gregans in meſſe quod reſtiterit:⁊ bꝛachium eius ſpinas leget:Et erit ſicut querens ſpicas in
valle ephraim:⁊ relinquetur in eo ſicut racemus:⁊ ſicut excuĩſio olee duarum aut trium oliua⸗
rũ in ſũmitate rami.Siue quatuoꝛ aut ꝗnqʒ in cacuminibꝰ ei fructꝰ eiꝰdicit dñs deexercituũ

CPoſtqᷓ reliquiæ ſyriæ ſuerit ſicut quondam fuit gloria filiorum iſrael: & delicto eorum ſalus genꝰ-

tibus data: tunc attenuabitur omnis gloria iudæorum qua glorioſi erant in uniuerſo orbe & pin-

gue carnis eorum tabeſcet:non habentium prophetas:non ſigna atq; uirtutes.non præſens auxili/

um dei

tur autem aut ſanguinis oſculum: aut ſanguinem bibens: aut ſanguis

α☚= —

=☛

]—— — — —— –

—
—

———,,G⸗ — —

in
Anunn
lnn
uni
leich
ch
gem ide
Ppredn
läiucdns
Nagogen
lanniac
etcitusz⸗

gisae n

Lenigel
mpand/
äflnng
winuteno
e woluſſe
tecgen
Cm⸗
Wimne
ngei

fiim

Aamnde
so⸗
rumn

l
ee
nichhe⸗
ompon
e,400
Amnuut
eteu
gee
1: Ein
ndee
ackoen
“
nkpin
neh/
ni
e
en
ni⸗

tcd
Pin
un,
dud
ger/
Pn⸗
il/

Super Eſaiam.

um dei:non ſacerdotii dignitatem: ſed omne corpus gentis eorum emarceſcer: & redigetur ad ni⸗
hili: Cumq; dicatur de uocatione gẽtium: meſſis multa operarii autem pauci: illi pauperes meſſis re
liquias quæ per apoſtolos ſaluatæ ſunt & rariſſimas ſpicas legunt:non de montibus & erectis locis
ſed in ualleraphaim: ideſt in litteræ uilitate: Et conſidera quod raphaim qui gigantes interprætatur
ſupra ephraim phariſeos ſcribaſq; ſignificet:Deniq;.lxx. pro ualle raphaim uallem duram interpræ
tati ſunt: ut duritiam cordis iudaici exprimerent: De quorum humiljitate eliguntur quaſi in ſtipula
ſpicæ & excuſſione oliuæ duarum aut trium oliuarum ſiue quatuor aut quinq;: quando in excuſſio/
ne populi iudæorum oliua illa populi iſrael quæ ſub moyſe ſexcenta milia habuit armatorum: &

ſub dauid numerante ioab innumerabilem populum: uix paucos fructus offerre potuit domino

ſaluatori: duas oliuas paulum & barnabã: Et tres oliuas: petrum: & iacobum: & ioannem: qui & in
monte tranſſiguratum dominum comſpexerunt: & archiſynagogis filiam ire cum domino: Quat
tuor autem & quinq; oliuæ reliquos nouem faciunt apoſtolos. in quibus iudæ proditoris locum
mathias obtinuit: qui utiq; pro diuerſitate gratiarum quæ nobis ignota eſt: in quatuor & quinq;:
oliuas ſeparati ſunt: Vt euangeliorum numerum & legis in ſe uolumina demonſtrarent: quaſi
prædicatores utriuſq; teſtamenti.
In die ülla inclinabitur homo ad factoꝛem ſuum:⁊ oculi eius ad ſanctum iſrael pꝛoſpiciens
7 non inclinabitur ad altaria que fecerunt manus eius: Et que operati ſunt digiti eius non
reſpiciet lucos ⁊ delub. M H
In illo tempore quando de populo iſrael cui prius dicebatur oliua fructifera uocabit te dominꝰ

deus tuus:& de qua in pſalmis legimus:Filii tui ſicut nouellæ oliuarum in circuitu menſæ tuæ. Pro

ſiccitate gratiæ ſpiritalis iuxta duas oliuas & tres aut quattuor: aut quinq; dominus eſuriens reperit
ſubintrauit gentium multitudo & nequaᷓ ad idola manu facta: ſed ad dominum ſuum inclinabi/
tur: & reſpiciẽt ſanctum iſrael:& aras luccoſq; ac delubra contẽnent:ſcientes illud ſcriptum omnis
plantatio quã non plantauit cæleſtis pater eradicabitur.

In die illa erunt ciuitates foꝛtitudinis eius derelicte ſicut aratra⁊ ſi egetes que derdlicte ſunt

a facie filioꝛum iſrael: Et eris deſtituta que oblita es dei ſaluatoꝛis tui: ⁊ foꝛtis adiutoꝛis
tui non es recoꝛdata. LXxX. ”
CIn die illa erũt ciuitates tue derelicte ſicut reliq̃rũt amoꝛrei ⁊ enei⁊ a facie ſilioꝛũ iſrael. Et
erunt deſerte quia dereliꝗſti deum ſaluatoꝛẽ tuũ ⁊ deũ auxiliatoꝛis tui nõ es recoꝛdata
CQuomodo ſubmoyſe & ieſu filio nauæ amorrei & æuei ſiue cæteræ gentes quæ habitabant in
terra repromiſſionis: dereliquærunt uomeres & ſegetes: & aceruos in agris atq; fugerunt: ne ab ho/
ſtibus occuparentur: ſic terra iudæa & omnes urbes illius robuſtiſſimæ romanis iudæam uaſtanti
bus & obſidentibus hieruſalem: a ſuis habitatoribus derelictæ ſunt: Et fit apoſtropha ad ipſam ter-
ram iuda ideſt ad eos qui habitant in illa: Hæc autem uniuerſa perpeſſa es: quia oblita es dei ſalua/
toris tui quod interprætatur ieſus: quem tibi uenturum lex & prophetæ iugiter nuntibant: & fortis
adiutoris tui qui tuus ſemper opitulator fuit nõ es recordata: Cauſan ergo deſertarum urbium iu/
deæ: obliuio ſaluatoris eſt: qui in principio huius prophetæ dixerat: iſrael me non cognouit
& populus meus non intellexit. ᷓ́ÿUDU

Pꝛopterea plantabis plantationẽ fidelẽ ⁊ germen alienũ ſeminabis in die plantationis tue

labꝛuſca ⁊ mane ſemẽ tuũ floꝛebit:Ablata ẽ meſſis i die hereditatis ⁊ dolebis grauiter. LxXx.
CIgdeo plantabis plantationem infidelem: ⁊ ſemen infidele:⁊ in die qua plantaueris:errabis:
Si autem mane ſeminaueris:floꝛebit in meſſem in die hereditatis quando ſicut pater homi/⸗
nis dat hereditatem filiis ſuis.

CPro eo quod nos iuxta aquilam & ſymachũ &. xx. interprætati ſumus: in die illa hereditatis: qd

hebraicæ dicitur biomen hela: legi poteſt in hebraico in die peſſima: Et pro eo quod aquila &
theodotio interprætati ſunt:& dolebit homo:nos docti ab hebreis: pro homine qui lingua eorum
dicitur enos interprætati ſumus onus ideſt grauiter: De cuius uerbi ambiguitatæ ſi uitæ huius ſpa-

tium fuerit: in hieremia plenius diſſeremus: ubi iuxta. Ixx. dicitur & homo eſt & quiſ cognoſcet eu

Dicam ergo quod propoſui: Quia oblita es terra iudæa dei ſaluatoris tui: & eius qui tibi ſemper
præbuit fortitudinem non es recordata: Propterea plantabis quidem plantationem fidelẽ: Siue
ut aquila & theodotio interprætati ſunt pulchram: at ſymachum bonam unum deum prædicans
Sed germen alienum ſeminabis non recipiens patrem quia non recipis filium: Qui enim credit
in patrem:credit in filium: Et quia germen alienum blaſphemiæ contra ieſum ſeminaſti in ſynago
gis ſatanæ: ideo non uindemiabis uuam: ſed labruſcam: Cumq; uiſum fuerit florere germen tuum
& aliquam habere pietatis umbram dum homines ab idolis retrahis: tamen quando ad fructus ue
neris colligendos in die hereditatis: dolebis grauiter cernens gentium populum tibi eſſe prælatũ
Vnde & apoſtolus loquitur: Triſtitia mihi ẽ magna & indeſinens dolor cordi meo: Optabam eni
ego ipſe anathema eſſe a chriſto pro fratribus meis qui ſunt cognati mei iuxta carnẽ qui ſunt iſra/
helitæ: quorum eſt adoptio filiorum: & legis latio: & gloria: & teſtamentum: & repromiſſiões quo
tum pattes:quod non ſolũ paulus:ſed & omnis ſanctus loquitur uolens cũ ramis oleaſtri etiam ra
3ii

ðð

¶.iber Septimus

dicem ſaluam eſſe: Hereditas autem illa eſt quam a domino conſequimut. De qua apoſtolus aĩt: di uh
uiſiones autem gratiarum ſuntadem autem Kirt⸗ & diuiſiones miſteriorum: idem autem domi dnui
nus & diuiſiones operationum: idem autem deus qui operatur omnia in omnibus: Miretur quiſpi/- hubet⸗
am: cur pro plantationibus pulchris & bonis: quod aquila & theodotio ac ſymachus interpretati impiet
ſunt:nos fidelem plantationem dixerimus: Verbum hebraicum NEEMANIMIſi per aleph litterã npinn
ſcribatur. ideſt fideles ſonat:Si uero per ain & dicatur NOEMIM. pulchram ſigniſi etane
cat: Vnde & NOEMIM. quæ hac littera ſcripta eſt: loquitur in RVTH: Nolite uocare me noemim luſe
ideſt pulchram: ſed uocate me mara ideſt amar. pullee
CAße multitudo populoꝛum multoꝛum vt multitudo maris ſonantis ?⁊ tumultus turbarum iuͤſe
ſicut ſonitus aquarum multarum ſonabunt. Sonabunt populi ſicut ſonitus aquarum inundan el
tium ⁊ increpabit eum ⁊ fugiet pꝛocul:⁊ rapietur ſicut puluis montium a facie venti:⁊ ſicut tur/ obſcun
bo:coꝛam tempeſtate in tempoꝛe veſpere:⁊ ecce turbatio in matutino:⁊ non ſubſiſtet: Hec eſt itton
pars eoꝛum qui vaſtauerunt nos:⁊ ſoꝛs diripientium nos. iteue
Supra legimꝰ ſub nomine damaſci uocationem gentium && abiectionem iudæorum: & per apo losch
ſtolos atq; in apoſtolos paucorum de iudæis credentium electionem: Et quoniam ad compa licotl
rationem totius mundi & uniuerſalium gentium parua pars populi credidit chriſtiani: de quibus nitin
ſupra dictum eſt & reliquiæ ſyriæ ſicut gloria filiorum iſrael erunt: Multi enim uocati & pauci ele- blah
cti:& non eſt ommiũ fides:Nunc conſequenter infertur non planctus ſed uhe his gentibus quæ cre prom
dere noluerunt & perſecutæ ſunt populum chriſtianum: Comparanturq; undarum mollibus & fre Humit
menti mari: & quantum in ſe eſt cuncta opprimere & occupare cupienti: Sonabunt enim populi in dot
ſpectaculis theatralis luxuriæ & amphiteatris crudelitate: & circi furonibus: ſicut ſonitus aquarum mori
inundantium:quando conſona impietatis uoce blaſphemant & dicunt chriſtianos ad leonem & oeulo
cætera huiuſcemodi: Sed illis inſtar maris furentibus increpauit dominus auctorem ſeditionis eo/ cundh
rũ & fugauit eum a ſuo populo: & ſicut puluis motus in montibus quanto excelſior eſt tanto for imi⸗
tior rapitur: Sicut turbo qui de terra conſurgit ſubita tempeſtate fertur in ſublime: ita & ille raptus . Ctina
a dei populo ſeparabitur ac fugiet: & in abyſſo religabitur: Cumq; dies conſumationis aduenerit ſoln
40 interprætatur ueſpera.tunc erit turbatio ſua peccata noſcentis: & in tempore matutino die ui o
elicet reſurrectionis non ſubſiſtet: quod.Ixx. tranſtulerunt non erit: Quid reſpondebũt qui diabo-)
lo dãt pœnitentiam: & illi quantum in ſe eſt archangelicum faſtigium pollicentur: hæc eſt pars eo zute
rum qui uaſtauerunt nos & ſors diripientium nos: Hæc uel populus loquitur chriſtianus uel pro- k
pheta ex perſona credentis populi: quod interitum ſempiternum perſecutores eorum habituri o
ſint:qui ex illis carceribus bonorum poſſeſuri ſunt: “ C
= LQLCLLLQCdClhöblIVLVM OCTAVVM. l . .
He terre cymbalo alarũ que eſt trãſflumina ethiopie:qui mittit ĩ mari legatos ⁊ i va
NR ſis papyri ſuper aquas:Ite angeli veloces ad gentem diuulſam ⁊ dilaceratam:ad po .
pulum oꝛribilem poſt quem non eſt alius ad gentem expectantem ⁊ conculcatam:cu/
= ius dirippuerunt flumina terram: Oẽs habitatoꝛes oꝛbis ꝗ moꝛamini ĩ terra:cũ ele
uatum fuerit ſignü in mõtibus vigebitis ? clãgoꝛem tube audietis. LXX S
CAhbe terre nauiũ alarũ tranſflumina ethiopie qui mittis in mari:obſides:⁊ epiſtolas biblinas K
ſuper aquam: bunt enim nuntii leues ad gentem excelſam:⁊ peregrinũ populum:⁊ peſſimum Ne
qui eſt trãs eũ:⁊ Gẽs abſqʒ ſpe concultata nũc flumina terre omnes ſicut regio que habitatur
Habitatur regio eoꝛũ quomõ ſignũ de mõte eleuetur ⁊ tube vox audiatur. =èòJòMU
Vtrãq; editionem poſui in prophetia obſcuriſſima ne quid uolẽtibus intelligere nideatur: Simul t,
q; uehementer admiror eos qui fidem noſtram & ſpem chriſtianam arbitrantur ſimplicitate contẽ “
