mn miſit in medio cãpi ꝗ plenus erat humanis oſſibꝰ. nec eũ ẽ paſſa regeſcere.ſed fecit oſſa omnia cir/
⸗ cuire ꝗᷓ nõ erãt operta humo ſed ſup cãpũ iacẽtia. nec ſolũ multa ſed multa nimis. & ꝓpter tẽporĩs
n uætuſtatẽ arida ſiccaq; uehemẽter. & nihil in ſe humoris habẽtia. Cũq; ĩ terrogaſſet eũ ſermo diuinꝰ
ſt „ utrü extimaret hæc oſſa poſſe uiuere. reſpõdit. Dnñe deꝰtu noſti:ꝗ plenã habes ſciẽtiã futurorum. Di
ns xitq; ad eũ dñs. Vaticinare de oſſibꝰſiue ſup oſſa hæc. & dices ad ea: Oſſa arida audite uerbũ dñi. In
m quo mirãdũ quomodo ad oſſa arida ſit locutꝰ.qᷓ ante neruos cames & cutẽ & ſpiritũ uiuificãtẽ. deĩ
ni⸗ poſſẽt audire ſermonẽ.Primũq; oſſa cũ aliis oſſib'neruoꝶ uĩculis colligant᷑.deĩde ĩplent᷑ carnibꝰ &
iſ- Adaeſup ob pulchritudinẽ extẽdit᷑ cutis qᷓ nudaꝝ carniũ operiat fœditatẽ. & tũc accipiũt ſpinitũ ꝗᷣ ui
1d 4 uere ea faciat. & poſtꝗᷓ uixerĩt tũc cognoſcãt qd ipſe ſit dñs Dicẽte itaq; propheta qꝗ d ei fuerat ĩpera
16 tũ ſtati ẽ ſdã cõmotio.oſſaq; ĩ ſua ſũt applicata cõpage. adſtricta neruis plena carnibꝰpelle ccopta
nes iacebãtq; humana corpora ſpinitũ ñ habẽtia. Idcirco ꝓpheta uaticinat᷑ ad ſpiritũ & ait. Hæc dicit do
n⸗ minus deus. A q̃ttuor uẽtis ueni ſpiritus. a qᷓttuor uidelicet mũdi plagis. ut quomodo in pᷣma cõdi
e tione hominis inſufflauit deus in faciem eius & factus eſt in animam uiuentem.ſic & ſecunda con-
. J ominis inlu

.L.iber vndecimus.c.xxxvii.

ditio ideſt reſurrectio mortuoꝝ.ĩſuſlante ſpiĩnitu uiuificetur. Qui ĩgreſſus ẽ humana corpora. ſta- i
timq; uĩxerũt ſteteruntq; ſup pedes ſuos. Vnde & reſurrectio dicitur mortuoꝶ cõgregatio ſiue ec- is⸗
cleſia multa. & ut in hebreo habet grãdis exercitꝰ. eoq; cõplet᷑ tẽpore:emitte ſpiritũ tuũ̃ & creabun ſis
tur. & renouabis faciẽ terræ. Qd aũt ſeꝗtur & dixit ad me. fili hoĩs. oſſa hæc uniuerſa dom- E iſrahel s
uidet᷑ facere qſtionẽ.eo qd ñ de generali reſurrectõe ſed ꝓpriæ de reſurectiõe dicat dome iſtahel q
dicebãat. aruerũt oſſa nr̃a & periit ſpes nr̃a.& abſciſi ſumꝰa terra nr̃a.ſiue oĩo deſperauim Quibus bi
iſta dicẽtibꝰtertio ezechiel ꝓpherare cõpellit᷑. & dicere oſſi boaridis. Hæc dicit dñs deꝰ. Ecce ego ape ſc
riã tumulos ur̃os.In quo q̃rit. Si aperit tumulos. quomodo ſupra dixeri erant aũt multa ualde mn efit⸗
. ſaciẽ cãpi.ſiccaq; uehement᷑.Et educã inꝗt uos de ſepulchris uf̃is popul meus.ſecũdũ illud ꝗ ſn fün
ptũ ẽ in euãgelio.Venit hora qñ ꝗ ĩ ſepulchris ſũt audiẽt uocẽ filii dei. & exibũt ꝗ bõa egerũt ĩ reſur e
rectionẽ uitæ. Et iterũ:qui audierit uiuẽt. Et ſi ſicut nonnulli arbiträtur de generali reſurrectione
cit ſermo diuinus:ꝗd neceſſe fuit ſpecialiter dici: & ĩducã uos ĩ tertq iſtahel: cũ ĩ oĩ orbe terraꝶ reſur e
gere debeãt mortui ex his locis ĩ quibus ſepulti ſũt? Cũq; ait eduxero uos de tumulis ueſtris: & de-⸗ . .
dero ſpũm meũ ĩ uobis & uixeritis: tũc requieſcere uos faciã ſuper humum ueſtrã: ut poſtquã reꝗe/-
ueritis ĩ terrã iſrahel: tũc cognoſcatis qd ipſe ſim dñs:q ꝓmiſſa mea ope cõpleuerim. Qui ergo de
generali reſurrectione hæc dicta ĩtelligũt: illud qd uidetur facere qſtionẽ ofſa hæc uniuerſa domus bot
eſt iſrahel ad ſanctorũ reſurrectionem referũt: de qua & apoſtolus ioãnes ẽ apochalypſi loꝗtur. Bea ſut
tus & ſctũs ꝗ habet partẽ ĩ reſurrectione prima: ſuper eũ ſecũda mors nõ hẽt boteſtatẽ: qdᷣ uidelicet ſune
alia ſctõꝑe alia peccatoꝶ ſit reſurrectio. Vnde & ĩ pſalmo primo dicitur. Nõ reſur uͦt ĩpii in iudicio: tinch
neq; pctõres in cõſilio iuſtoꝶ: Terrã aũt iſrahel quã reſurgẽtibus dñs pollicetur: illã eẽ cõfirmãt de onn
qua ſcriptũ ẽ.Beati mites:qm̃ ipſi poſſidebũt terrã: & placebo dño eene uiuẽtiũ. Hæc loquun/ mnt
tur: qui de generali ut dixim'reſurrectiõe ezechielẽ ſcripſiſſe autumãt. Qui ãt taliter ĩterprætãt᷑ iſta. HS tube
nõ debẽt nobis facere ĩuidiã:qd iſtũ locũ aliter exponẽtes reſurrectionẽ negare uideamur. Scimus dauic
enim multo robuſtiora teſtimonia & in quibus nulla ſit dubitatio in ſcripturis ſanctis repperiri: ut ẽ cam
illud Iob. Suſcitabis pellem meam quæ iſta ſuſtinet.Et daniel. Multi 9 dormiunt ĩ terræ puluere re⸗ vcri
ſurgẽt:iſti ĩ uitã æternã:& iſti in opprobrium & ĩ confuſionem æternam. Et in euangelio. N olite ti uus
mere eos qui corpus interficiunt: & animam nõ poſſũt occidere. Timete autem eum magis qui po erit
teſt & animam & corpus perdere in gehennam. Et apoſtolus baulus. Qui uiuificabit mortalia ue- hern
ſtra corpora propter inhabitantem ſpiritum eius in uobis: & multa alia. Ex quo perſpicuum eſt non qut
nos reſurrectionem negare:ſed hæc non ſcripta de reſurrectione contendere: ſed per reſurrectionis CR
parabolam de reſtitutione iſrahel prophetari: qui eo tempore captiuus erat in babylonæ. Nec ſtatiz juc
hereticis occaſionem dabimus: ſi hæc de reſurrectione cõmuni intelligi denegemus. Nunquã po⸗ ein
neretur ſimilitudo reſurrectionis ad reſtitutionem iſtahelitici populi ſignificandam:niſi ſtaret ipſa ſlic
reſurrectio: & ſutura crederetur: quia nemo de rebus non extantibus incerta confirmat. Totaq; nr̃a pel
illo tendit aſſertio:qd quomodo uidetur incredulum qd oſſibus aridis & multa uetuſtate confectis ſun
futura reſurrectio promittatur: & tamen futurum eſt quod promittitur:ſic & reſurtectio populi iſra 1e⸗
hel qui ductus eſt incaptiuitatem: & in toto orbe diſperſus: uidetur quidem incredibilis his qui dei pr
non norunt potentiam: ſed tamen futura eſt: quia ego inquit dominus loquutus ſum: & faciam ſi/
cut pollicitus ſum. Deniq; & in anteriori prophetia in qua montibus iſrahel antiquus repromitti- hen
tur ſtatus & dicit ad eos dominus: & conuertarad uos arabimini: && accipietis ſementem & mul⸗ ni
tiplicabo in uobis homines: oẽmq; domum iſrahel: & rurſum quod domus iſrahel habitatura ſit in i.
terra ſua qua quondam inculta poſtea futura ſit quaſi ortus uoluptatis:& ciuitates deſertæ & defti⸗ D
tutæ muniantur: & multiplicetur in eis domus iſrahel ſicut grex ouium: & cætera quæ ſequũtur ad nd
eundem ſenſum pertinere qui nunc ſub tropologia & parabola dicitur aridorum oſſi um:& pœni Uni
tus nullum humorem uitæ habentium: impleto illo quod in euangelio ſcriptum ẽ. Quæ apud ho tie
„ mines impoſſibilia uidentur: apud deũ poſſibilia ſunt. Eiecti ſũt aũt de ſepulchris ſuĩis: de ſepulchris eon
. captiuitatis: & uinculis ꝗbus ſeruitute babylonia tenebantur adſtricti. Sed hæc oĩa iudæi uel ſub 20 mi
robabel ut prius dixi expleta cõfirmant quando magna eſt facta cõmotio: regnum chaldæorũ ĩ on
mœdos perſaſq; tranſlatum: uel præſentia xp̃i ſui quẽ putãt eẽ uẽturũ. Nos ãt ſpiritaliter poſt crucẽ ſn
dñi ſaluatoris cõplera memoramꝰ: & quotidie ſieri in his uel maxime qui inſtar lazari peccatorum
ſuoꝑꝶ faſciis colligati: ad uocem dñi ſuſcitantur: & uere ſunt domus iſrahel arens quondã & nullã * P
ſpẽ habens ſalutis. Sed intrante in ſe ſpũ gratiæ & porrigente dño manũ de pfũdo iferi liberentur
& q prius dixerant dñe de' tu noſti hæc poſtea audiant liberati:modicæ fidei quare dubitaſtis:
CEt factꝰ eſt ſermo domini ad me dicens. Et tu fili hominis.ſume tibi lignum vnum? ſcribe e
ſuper illnd iude ⁊ filioꝛum iſrahel ſotijs erꝰ:? tolle lignum alterum? ſcribe ſuper illud ioſeph li
gnum ephꝛaim ⁊ domui iſrahel ſotioꝛumqʒ eius:⁊ adiunge illa vnum ad alterũ tibi in lignum u
vnum.⁊ erũt in vnione in manu tua.Cũ ãt dixerũt ad te filii populi tui loquẽtes.nõne ĩdicas no ſ
bis ꝗd in his tibi velis:loq̃ris ad eos.hec dicit dñs deꝰ.Ecce aſſumã lignũ ioſeph qð ẽ ĩ manu d
ephꝛaiʒ.⁊ tribꝰiſrł q iũcte ſũt ei.⁊ dabo eas pariter cũ ligno iude ⁊ faciã eas lignũ vnum:⁊ꝛ erũt
8 vnũ ĩ manu eiꝰ.Erũt ãt ligna ſuꝑ q̃ ſcripſeris ĩ manu tua in oculis eoꝝ. ⁊ dices 8d cose dicit 8
. 0

Super Eʒechielem.

dñs de. Eccè ego aſſumã filios iſrahel de medio nationũ ad quas abierũt ? cõgregabo eos vn
diq;:? adducã eos ad humũ ſuã.⁊ faciã eos gẽtẽ vnã ĩ terra ĩ mõtibꝰiſrł:ꝛ rex vnꝰerit oĩbꝰ ipe⸗
rãs.Et nõ erũt vltra due gẽtes.nec diuidẽtur ꝗplius ĩ duo regna:neqʒ polluẽtur ultra in idolis
ſuis ⁊ i abhoĩationibꝰ⁊ ĩ cũctis inigtatibꝰſuis:⁊ ſaluos eos faciã de uniuerſis ſedibꝰ ſnis in qui
bus peccauerunt:æ mundabo eos ⁊ erũt mihi ppłs ⁊ ego ero eis deꝰ:⁊ ſeruꝰmeꝰdauid rex ſuper
eos.? paſtoꝛ vnꝰerit oium eoꝝ. In iuditiis meis ãbulabũt ⁊ mãdata mea cnſtodiẽt? faciẽt es:2
hitabũt ſuꝑ terrã quã dedi ſᷣuo meo iacob ĩ q̃ hitauerũt pꝛes vꝛi:⁊ hitabũtiſuꝑ eã ipi⁊ filii eoꝝ
vſqʒ i ſẽpiternũ:⁊ dauid ſeruꝰmeꝰpnceps eoꝝ ĩ ppetuũ.⁊ pcutiã illis fedꝰpacis:paciũ ſẽpiternũ
erit eis.⁊ füͦdabo eos ⁊ młtiplicabo:⁊ dabo ſctificatõeʒ meã i medio eoꝝ ĩ ꝓꝑpetuũ:⁊ erit tabnacu
lũ meũ ĩ eis:⁊ ſciẽt gẽtes qꝛ ego dũs ſciſicatoꝛ iſrł:cũ fuerit ſciſicatio mea ĩ medio eoꝝ ĩ pꝑpetuũ.

CEt factꝰẽ ſᷣmo dſii ad me dicẽs. Et tu fili hoĩs:aſſume tibi nirgã vnã ⁊ ſcribe ſuper LXxX.

eã iudã ⁊ filios iſrahel ꝗ appoſiti fũt ei:: virgã ſecũdã aſſumes tibi⁊ ſcribes eã ioſeph virgam
ephraim.⁊ omnes filios iſrahel ꝗ appoſiti ſũt ei:⁊ cõiũges eas iuicẽ tibi ĩ virgã vnã:vt copules
eas:⁊ erũt i manu tna.Et erit quãdo dixerint tibi ſilii iſrahel loqntes ñ idicas nobis ꝗd ſint iſta
tibi: dices ad eos. Hec dicit dominꝰdeꝰ.Ecce ego aſſumã ĩ tribũ ioſeph per manũ ephꝛaim tmi
bus iſrł que iũcte ſũt ei.: dabo eos oẽs ſuper tribũ iuda.ꝛ erũt i ᷣgã vna.ꝛ erũt vna ĩ manu in/
da. Et erũt nirge q̃s ĩſcripſiſti ſic ĩ manu tua coꝛã eis:⁊ dices eis.Hec dicit dñſ deꝰ. Ecce ego aſ
ſumꝗ oẽʒ domũ iſrł ð medio gẽtiũ ad q̃̊s igreſſi ſũt.⁊ cõgregabo eos ex oĩbꝰꝗ in circuitn eiꝰſũt
2 inducꝗ eos ĩ terrã iſrł.⁊ dabo eos in gẽtẽ unã in terra mea in mõtib'iſrahel.⁊ pᷣnceps vnꝰ erit
omniũ iſtoꝝ in regẽ.⁊ nõ erũt vltra in duas gẽtes.nec dinidẽtur vltra in duo regna.ut nõ polluã
tur vltra in idolis ſuis ⁊ in offendiculis ſuis.⁊ in oibꝰimpietatibꝰſuis.et eruã eos ex omnibꝰinig
tatibꝰeoꝝ in gbꝰpeccauerũt ⁊ mũdabo eos:⁊ erũt mihi in ppłm.⁊ ego ero eis in deũ:ꝛ ſernꝰmeꝰ
dauid pᷣnceps in medio eoꝛũ.Et paſtoꝛ vnꝰerit omniũ iſtoꝝ.qꝛ in pᷣceptis meis ãbulabũt⁊ iudi
cia mea cuſtodient ⁊ facient ea.Et habitabũt in terra ſua quã dedi pᷣno meo iacob.vbi habita⸗

nerũt pꝛeſ eoꝝ ⁊ habitabũt in ea ipſi ⁊ filii eoꝝ.⁊ filii filioꝝ eoꝝ vſqʒ in ſempiternũ:⁊ dauid ſer/

uus meꝰ pᷣnceps eoꝝ erit in perpetuũ.Et diſponã eiſ teſtamẽtũ pacis:teſtamentũ ſempiternuʒ
erit cũ eiſ.Et dabo eos ⁊ multiplicabo eos.⁊ ponã ſctã mea in medio eoꝝ in perpetuũ.⁊ erit ta/

.„

bernaculũ meum in eis:⁊ ero eiſ deꝰ⁊ ipſi erunt mihi populꝰ.⁊ ſcient gentes qꝛ ego ſuz domin*

ni ſanctiſico eos. cum fuerint ſancta mea in medio eoꝛum in perpetuum.
CRegum narrat hiſtoria ſub roboam filio ſalomonis duodecim tribus fuiſſe diuiſas: & duas hoc ẽ

iudã & beniamin cũ leuitis ac ſacerdotibus ſecutas eſſe roboam: qui regnauipĩ hieruſaleʒ & regnũ
eius appellatũ ẽ iuda:alias uero decẽ tribus quæ dixerũt nõ ẽ nobis pars in dauid neq; hæreditas ĩ
filio ieſſe:hieroboã filio nabat de tribu ephraim qꝗ fuit filiꝰioſeph ſũmiſſiſſe cernices & ſeruiſſe ei ap-
pellataſq; ex magna parte populi antiquo noĩe iſrahel: & multo tpe regnũ iuda & iſrahel aduerſũ ſe
habuiſſe certamina: ꝓpriiſq; paruiſſe regibus: primaſq; decẽ tribꝰcaptas ab aſſyriis: & poſt aliquãtuʒ
tẽporis eas q̃ appellabãtux iuda a chaldæis ĩ babylonẽ ductas eẽ captiuas:& tribũ iuda poſt anos ſe
ptuagĩta antiquæ terræ redditã:decẽ aũt tribus quæ uocabãt᷑ iſrahel: uſq; hodie ĩ mõtibꝰ urbibuſq;
mœdoꝶ ſeruire captiuas. Præſẽs igitur prophetia hæc ex ore dñi pollicetur qd utrũq; ſibi mgatur
ĩperiũ:hoc ẽ regnũ iudæ & regnũ iſrahel:tollaturq; uirga ephraim ꝗ de ioſeph ſtirpe generatꝰ ẽ cuʒ
reliꝗs tribubus quæ ei ſociatæ ſunt: & iũgãtur uirgæ iuda ut nequaꝗᷓ uocẽtur iuda & iſrahel: ſʒ uno
noĩe appellẽtur iuda:& ſub figura ꝓphetæ ꝗ præcedit ĩ typo dñi ſaluatoris:nequaquã ab weni
bus:ſed una xpᷣi teneãtur manu.Dicit enĩ ſe aſſumere filios iſrahel de medio nationũ ad qs captiui
ducti ſũt: & reducturũ eos ĩ tetrã & in montes iſrabel:de ꝗbus ſupra legim: ⸗ appellãdã unã gẽtẽ:
uniuſq; regis regẽdã ĩperio ut ultra ñ polluãtur ĩ idolis & abhoĩatiõibꝰſuis:ſʒ cũ fueiĩt de captiuita
tis ſedibꝰliberati ĩ ꝗqbꝰpeccauerũt: oĩbus uitiis eẽ mũdãdos:& futuros populũ dei:ita ut dñs ſit deus
eoꝶ. Et ſeruꝰ ĩꝗt meꝰ dauid rex ſup eos. De quo & ãgelus loꝗtur ĩ euãgelio qd regnaturꝰ ſit ſup do/
mũ iacob:& regni eiꝰñ ſit finis:tãtæq; erit clemẽtiæ: ut ñ ſolũ rex ſ( et paſtor appellet᷑:eo qd ſupbuzʒ
nomẽ ĩperii paſtoris uocabulo mitiget. Qui poſtquã fuerit ĩ gẽtẽ unã et ĩ terra iſrahel ac mõtibus
hĩtauerint:ãbulaturi ſint ĩ oĩbꝰiuditiis dñi:et pᷣcepta illius cuſtodituri:hiĩtaturi aũt ñ̃ ĩ alia terra ſed ĩ

ea quã dedit ſeruo ſuo iacob:in qua habitauerunt patres eorũ Abraham Iſaac et Iacob:et reliqui ſctĩ

Et non ſolum ipſi habitaturi ſint: ſed et filii eorum ac nepotes:iuxta illud uirgilianum. Et nati nato
rum et qui naſcentur ab illis: habitentq; non ad breue temp'ſed ĩ ppetuũ. Vultis aut ait ſcire ꝗ ſit iſte
rex et paſtor? Ipᷣe ẽ de quo ſupra diximꝰmeꝰdauid. Qui cũ ĩ forma dei eẽt ñ ẽ rapinã arbitratus eſſe
ſe equalẽ deo: ſed ſe exinaniuit formã ſerui accipiẽs: et factus ẽ obœdiẽs pri uſq; ad mortem: monẽ
aũt crucis. Cũq; ſub tali rege fuerint: percntiã illis fœdus pacis: nequaquã ut in ueteri teſtamẽto cer
taminũ atq; belloꝶ ſed pactum pacis quæ exuperat omnem ſenſũ: de qua ſaluator loquitur ad apo⸗
ſtolos:pacem meã do uobis:pacem meam relinquo uobis. Et propheta dicit. Factus ĩ pace locꝰer
quos cũ ĩ eccleſia füdauerit et ſtabilierit: ita ut poſſint dicere:ſtatuit ſupra petrã pedes meos: tũc mul
tiplicabũt᷑ uel credẽtiũ nũero:uel multiplicatõe uirtutũ. Et dabo ingt ſctificationẽ meã.ſiue ſãctua/
tiũ ĩ medio eorum ĩ perpetuũ.Qd iudæi de tẽplo ĩterpᷣtãtur qd ſub zorobabel extructum eſt. Sed

L.iber undecimus .c.xxxviii.

quomodo ſtate poterit hoc quod di ĩ ppetuũ:cũ tẽplũ illd quod a zorobabel extructũ ẽ & poſtea a
multis ĩſtauratũ:romano igne ſuccẽſũ ſit? Quæ oĩa referẽda ſunt ad eccleſiã & ad tẽpora ſaluatoriĩs
quando tabernaculum eius poſitum eſt in eccleſia: ubi factus eſt deus nr̃ & nos populus eius. Profe
ctuſq; oĩum ẽ ut ſciãt qd ipſe ſit dñs. & ipſe ſctĩſicet iſrahel non iuxta carnẽ ſed iuxta ſpũm:qũ ſctĩſi/
catio eiꝰĩ medio credẽtiũ facta ẽ ĩ ppetuũ:Quod ãt dñs abiecerit tribũ ephraim & elegerit tribũ iu/
da:& in pſalmis legimus:ĩ ꝗbus ſcriptũ ẽ. Et repulit tabernaculũ ioſeph: & tribũ ephrẽ nõ elegit.ſj
elegit tribum iuda:de qua ſcriptũ ẽ. Nõ deficiet princeps ex iuda neq; dux de ſomoribus eiꝰ donec
ueniat cui repoſitum ẽ. & ipſe erit expectatio gentium. Vere eniʒ in aduentu dñi ſaluatoris duæ uir/
gæ: & ut in hebraico poſitũ ẽ duo ligna in unum iuncta ſunt ſceptrũ: & in baptiſmate xpᷣi dudũ ſepa
rata ſociãtur: ut fiãt in unum nouum hominẽ: & in unã gẽtẽ:neq; polluãtur ultra in idolis & abho⸗
minationibus: ſed mũdi lauacro:ſint populus dei. & imperet eis xpᷣs: & habitent ſuper terrã uiuẽtiũᷣ
quam dederat ſeruo ſuo iacob:qui populũ iſrahel in matris utero ſupplantauit. Sinaũt uoluerimus
ljuxta prophetiam oſeæ quæ pœne ois ad decem tribus dirigit᷑:ideſt ad ioſeph & ephraim & ſama
riã & iſrahel ĩtelligere falſi noĩs ſciẽtiã & diuerſas turbas hereticorũ:hoc dicemꝰqd ĩ ultimo tẽpo⸗
re quãdo ſubintrauerit plenitudo gẽtiũ & oĩs iĩſrahel ſaluus fuerit:”tũc etiã aduerſarii populi ꝗ con
tra domum iudæ & confeſſionem eccleſiæ pugnauerunt tradãt ſe eccleſiaſticæ fidei: & uniuerſis er-
roribus derelictis: & principibus mundi iſtius qui deſtruuntur: & patriarchis ſuis qui eos ĩ blaſphe/
miarum baratrum deduxerunt: conſurgant & relinquant idola ſua & abhominatiões ſuas quas de
ſuo corde conſinxerant: & de cunctis ſedibus ſuis in quibus peccauerunt tranſeant ad eccleſiaſticam
ſidem: & mundentur & ſint populus chriſti: & ipſe ſit deus eorum: quæ plenius in oſeæ propheta di
ctaſſe me noui. Quod ſi iudæi & chriſtiani iudaizantes hæc ad mille annorum uoluerint referre re
gnum neceſſitate coguntur ut ſuſcipiant omnes qui ſalui fuerint habitaturos in terra iſrahel ædiſ-
candam hieruſalem extruendum templum: cunctas legis cerimonias exercendas. obſeruandũ ſab
batum.accipiendam circunciſionis iniuriam. manducandum && bibendum. & diuiciarum habun/
dantiam pro ſumma beatitudine & cunctis opibus eſtimandam. cum apoſtolus dicat eſca uentri &
uenter eſcis. deus autem & hunc & illas deſtruet. Quomodo autem in typo reſurectionis ſuperior
ſermo propheticus reſurrectionẽ iudaici populi demõſtrauit nõ carnalẽ ſed ſpiritalẽ: ſic & iſta pro-
phetia nequaquã ad carnis: ſed animæ ptinet fœlicitatem: & ad xp̃i fidem qua mundamur in baptiſ
mate: cuius regnum in perpetuum eſt: ut non expectemus uentura quæ tranſacta ſunt: & quotidie
tranſigi nouimus. CCAPITVLVM. XXXVIII.
X ſfactꝰẽ ſexmo dñi ad me dicẽs.Fili hois pone faciẽ tuã cõtra gog ⁊ terrã magog pꝛin
MRNcipẽ capitis ſiue ros:moſoch⁊? tubal.⁊ vaticinarè de eo ⁊ dices ad eum. Bec dicit dñs
SH deus.Ecce ego ad te gog pꝛicipẽ capitis ſiue ros moſoch ⁊ tubal:⁊ circuagã te ⁊ ponaʒ
frenũ i maxillis tnis:⁊ educã ſiue cõgregabo te ⁊ oẽm exercitũ tuũ.equos ⁊ equites ve
ſtitos loꝛicis vniuerſos:multitudinẽ magnã haſtã ⁊ clypeũ arripiẽtiũ.⁊ gladiũ ſine peltas ⁊ ga

leas ⁊ gladios:perſe. ethiopes.⁊ libies:cum eis oẽs ſcutati ⁊ galeati gomer ⁊ uniuerſa agmina

eb:domꝰthogoꝛma latera aquilonis. ſiue ab extremis agꝗlonis ? totũ robur eiꝰ:populiqʒ ſiue gẽ/
tes multe tecũ. Pꝛepara ?⁊ iſtrue te ⁊ omnẽ multitudinẽ tnã que coaceruata ẽ ad te:⁊ eſto eis in
pᷣceptũ.ſine ⁊ eris mihi in cnſtodiã. Moſt dies multos viſitaberis:i nouiſſimis ãnoꝝ nenies ad
terra que reuerſa ſiue ꝑuerſa ẽ a gladio.⁊ cõgregata ẽ de populis multis ad mõtẽ ſine terrã iſrł.
ꝗA fuerũt deſerti iugiter. Hic de populis ednctꝰ eſt.? habitabunt conſidẽter vniuerſi. Aſcẽdens
aut quaſi tepeſtas venies ⁊ quaſi nubes vt operias terrã tu ⁊ oia agmina tua ⁊ populi ſiue gen⸗
tes multi tecũ. HBec dicit d’ñs deus.In die illa aſcẽdent ſermones ſecũdũ coꝛ tuuʒ:⁊ cogitabis
cogitationẽ peſſimã ⁊ dices. Aſcendã ad terrã ſine ſup terrã abſqʒ muro ſine abiectã veniã ad
geſcẽtes habitãteſqʒ ſecure:ſiue in pace.Oẽs hitant ſine muro.uectes ⁊ poꝛte nõ ſũt eis:ut diri
pias ſpolia ⁊ innadas pᷣdã:ut inferas manũ ruã ſuꝑ eos ꝗ deſerti fuerant ⁊ poſtea reſtituti? ſup
populum ꝗ ẽ cõgregatus ex gẽtibus:ꝗ poſſidere cepit ⁊ eẽ habitatoꝛ umbilici terre.Saba ⁊ da
dan ⁊ negotiatoꝛes tharſis.ſine cartaginẽſes.⁊ omnes leones ſine uille eius dicent tibi.Nunꝗd
ad ſumenda ſpolia tu venis: Ecce ad diripiẽdã pᷣdã congregaſti multitudinẽ tuã:vt tollas ar/
gẽtum ⁊ aurũ:⁊ auferas ſuppellectilẽ atqʒ ſubſtãtiã:⁊ diripias manubias infinitas. Pꝛopterea
vaticinare fili hoĩs:⁊ dices ad gog. Hec dicit dñs deꝰ.MNũgd nõ in die illo cũ habitauerit popnu-
lus meus iſrahel conſidenter ſiue in pace ſciesſine cõſurges ⁊ venies de loco tuo a lateribus ſi/
ne a noniſſimis aglonis tu ⁊ populi multi tecũ:aſcẽſoꝛes equoꝛũ vniuerſwetus magnus ⁊ exer/
citus vehemẽs:⁊ aſcendes ſup populũ meũ iſrahel quaſi nubes nt opias terrã: In nouiſſimis
diebus eris ſiue erit:⁊ adducã te ſuper terrã meã:nt ſciãt omnes gentes me:cum ſanctiſicans
fuero in te in oculis eoꝛum o gog. Bec dicit dñs deꝰ. Zn ergo ille es de quo loquutus ſum i die⸗
bus antiquis in mann ſeruoꝛum meoꝛum pꝛophetarum iſrahel.qui pꝛophetauerunt in diebus
illis atqʒ tẽpoꝛibus ſine annis. ut adducerẽ te ſuper eos: Et erit ĩ die illa in die aduẽtus gog ſu
per terram iſrabel ait dominus deus:aſcendet indignatio mea in furoꝛe meo ⁊ in ʒelo meo. In
igne ire mee loquutus ſum.quia in die illa erit cõmotio magna ſuper terram ſKtalzel cõmoue⸗
untur a

¹ buntur a facie mea piſces maris ⁊ volucres celi ⁊ beſtie agri ſiue cãpi.⁊ omne reptile quod mo
netur ſuper humũ.cũctiqʒ homines qui ſunt ſuper faciem terre.⁊ ſubuertentur ſiue ſcindentur
K2⸗ montes.⁊ cadent macerie ſiue valles.? omnis murus in terram coꝛꝛuet.Et conuocabo aduerſũ
H eum in cunctis montibus meis gladiũ.ſiue omnem foꝛtitudinem gladij.dicit dominns dens.
BGBladius vniuſcuiuſq; ſiue hominis.in fratrem ſuũ dirigetur:⁊ iudicabo eum peſte ſiue moꝛ/
6 te.⁊ ſangnine 2 himbꝛe vehementi. lapidibus imenſis ſine grãdinis. Ignem ? ſulphur pluaʒ
. ſuꝑ eũ ⁊ ſuꝑ exercitũ ei.ſiue ſup oẽs ꝗ cũ eo ſũt.⁊ ſuꝑ ppłos multos ꝗ ſũt cũ eo.Et magniſica/
8 boꝛ ⁊ ſctiſicaboꝛ ⁊ notꝰero iĩ cõſpectu gẽtiũ multarum.⁊ ſcient qnia ego ſum dominus.
CPrimum hiſtoriæ fundamenta iacienda ſunt: ſciẽdumq; quod ad ezechielẽ prophetã iſte extre-
x mus ſermo ſit domini: Neq; enĩ poſt hunc ſimilelꝗd poſſumus iuenire: p̃ter illud qd ĩ uiceſimo ꝗn/
R to anno ſcriptum eſt trãſmigrationis iechoniæ. Facta ſup me manus dñi & adduxit me illuc: hoc
Nn E in terrã iſrahel: quãdo ædificatio tẽpli deſcri bitur: & cerimoniarũ eius ordo narratur. Dein obſer
n uandum: quod ponitur ſiue obfirmatur facies prophetæ contra gog terram: ſiue terræ magog. Of-
8 ſirmatione & multa conſideratione uultus opus eſt: ut quæ dicuntur noſſe poſſimus: ſecundum il/
t lud apoſtolicum. Nos autem omnes reuelata facie glotiam domini contemplantes: in eandẽ ima/
en ginẽ reformamura gloria ĩ gloriam quaſi a di ſpũ. Igitur iudæi & noſtri iudaizantes putant gog
r gẽtes eẽ ſcyticas ĩmanes & innumerabiles: quæ trãs caucaſu montem & meotidam paludẽ & pro

pe caſpiũ mare ad indiam uſq; tẽduntur: & has poſt mille annoꝶ regnũ eẽ a diabolo cõmouendas
quæ ueniant in terram iſrahel ut pugnẽt cõtra ſanctos multis ſecuʒ gẽtibus cògregatis: primũ mo-
ſoch quos ioſephus interprætatur cappadocas: dein tubal quos idẽ hiberos uef hiſpanos: hebrei ita
los ſuſpicantur. habentes ſecuʒ in exercitu pſas: ethiopas & libias gomer quoq; & thogorma quos
galathas & phrigas interpᷣtãtur: ſabæos quoq; & dedan & carthaginẽſes ſiue tharſis: & hoc eẽ quod

de
lcam
uch
tete

it⸗ ioãnes quoq; ĩ ſua ponit apochalypſi. Et cũ finiti fuerint mille ini ſoluet ſathanas de cuſtodia ſua:
ülb & egredief ut ſeducat gẽtes ĩ q̃ttuor angulis terræ gog & magog. ut cõgreget eos ad bellũ quoß
dun, numerus ẽ ſicut arena maris. Aſcẽderũt ſup latitudinẽ terræ & circũdederüt caſtra ſãctoꝶ & ciuita-
un tẽ dilecta. Et deſcẽdit ignis a deo de cælo & deuorauit eos. & diabolꝰq ſeducebat eas miſus ẽ in ſta
enol gnũ ignis & ſulphuris. ubi erat beſtia & pſeudo propheta. & cruciabunt᷑ diebꝰ& noctibꝰ in ſæcula ſæ
⸗ culox.ñ ĩtelligentes totũ uolumẽ ioannis qd reuelationis titulo pᷣnotat᷑ eẽ miſticũ. & reuelatione
mhti nos ĩdigere. ut poſſimꝰ cũ propheta dicere. reuela oculos meos & cõſiderabo mirabilia de lege tua
nr Alii uero terrenũ ſẽſũ relinquẽtes ut ĩudaicas atq; aniles fabulas quæ noxiæ ſũt. & adquieſcẽtes ſibi
detrahũt in ꝓfüdũ. nimiũ ad alta cõſcẽdũt. & multo peiores fingũt nenias. ut in cæleſti hieruſalez
cen diaboli & oĩs exercitus eiꝰbella deſcribãt: & ſub etopoloſeis gẽtiũ ſingulaꝶ ĩserptẽtur ſpiritalia ne
ndis qtiæ ĩ cæleſtibꝰ. Quæ nos oĩa lectoris arbitrio cõcedẽtes: nõ tã aliena dãnare quã eccleſiaſticã expla
nationẽ affirmare conabimur. Gog græco ſermone latino tectũ dr.Porro magog ĩterpᷣ/
ls de tatur de tecto. Oĩs igit᷑ ſupbia & falſi nominis ſcientia quæ erigit ſe cõtra noticiã ueritatis. his no/
Sn minibꝰdemõſtrat᷑. Iſta ſũt tecta de ꝗbet yſaias loꝗtur in uiſione cõtra uallẽ ſyon. Quid tibi factũ ẽ
crir⸗ nũc qm̃ aſcẽdiſtis oẽs in tecta uana: Tectũq; ĩterprætabimur hereticoꝶ prĩcipes.et de tecto eos ꝗ il
neck Ioꝝ ſuſcepere doctrinas. Et pulchræ poſt multas et miſticas in hoe uolumine ꝓphetias. extremum
tis n uaticiniũ ẽ cõtra gog et magog.Si eni tẽpus iudicii ẽ iuxta petrũ ut ĩcipiat a domo dei.et iuxta hũc
ſesacd cuũiqdẽ ezechielẽ ꝗ ait. et a ſãctis meis ĩcipite. et nouiſſime inimica deſtruet᷑ mors. in yſaia quoq; pri/
jiſfk. mus ſermo fit cõtra iudeã in qꝗᷓ cõfeſſio dñi ẽ.et extremꝰcõtra quadrupedes qᷓ in deſerto ſũt. recte &
dens hic nouiſſimꝰſermo fit cõtra gog & magog.qꝗ oppugnãt ciuitatẽ dei qᷓ fluminis ĩpœtætificat. &
gen⸗ quæ in yſaia dicit.ego ciuitas firma q̃ oppugnat᷑.& de in euãgelio ſcriprũ.eſt Non poteſt ciuitas
itabi abſcõdi ſupꝑ moöte poſita. Et pleni⸗ in pſalmo. Hieruſalẽ quæ æ. iſicat̃ ut ciuitas. cuiꝰ participatio ei
ni 1 in idipſũ mõtes in circuitu eiꝰ. & dũs in circuitu populi ſui.Porro qd in exercitu gog ſiue magog 4
Ntdau ĩuxta ſeptuagĩta ſymmachũ & theodotionẽ princeps ẽ ros. moſoch & tubal. Primã gentẽ ros. aqla
4 iy interpᷣtatur caput. quẽ & nos ſecuti ſum.Fut ſit ſẽſus. prĩcipẽ capitis moſoch & tubal Et re uera. nec
ig in geneſi nec in alio ſcripturæ loco. nec in ioſepho ꝗdẽ ꝗ omnia hebraicarũ gẽtiũ in primo antiq/
1 tatũ libro exponit noĩa. Hãc gentẽ potuimus ĩuenire. Ex quo manifeſtũ ẽ hos nõ gẽtẽ ſigniſcare.

ſed caput.Illud quoq; breuiter annotãdũ. qd in ezechiel gog priceps terræ magog eẽ dicatur. apo
„ cchalypſis uero & gog & magog nationes eẽ cõmemoret. qᷓ egrediunf᷑ de q̃ttuor angulis terræ. Et
n⸗ quomodo ab iacob ꝗ poſtea appellatꝰ ẽ iſrahel oĩs populus hebreoꝝ ſortitꝰ nomẽ.et ab arã ſyria
. a meſraĩ ægyptꝰ.quoꝶ ĩ geneſi ſcripta ſũt noĩa. ſic et a pricipe gog oẽs ꝗ ei ſubditi ſũt magog ape
5l pellant᷑. Moſoch aũt ĩtepᷣtat᷑ amẽtia. et tubal tota uel oĩa. Princeps igit᷑ et caput ſupbiẽtis amẽtiæ
ter⸗ et omniũ maloꝶ iuxta illud qd ſcriptũ eſt. mundus ĩ maligno poſitus ẽ. gog & magog appellant

mnis Que gẽtes inimicæ aduerſariæq; ſãctoꝶ egrediunt᷑ ab an gulis terræ. rectã lineã reliquẽtes & diſpo
ins ſitionẽ caſtrorũ dei quæ narratur in numeris. & illud teſtimoniũ neſcientes. multi de oriente & oc
die⸗ cĩdẽte & ſeptẽttione & meridie uenient. & diſcumbent cum abrahã & vſaac & Iacob in regno dei
bis Et in alio loco. Dicam aquiloni affer. & afftico noli prohibere. Aduch ſilios meos de terra longi-
4 qua. & filias meas ab exttemo tertæ. oẽs qui uocati ſunt nomine meo. Sed non tales anguli terræ 1)

—

Liber undecimus. c.xxxviii.

de quibus egrediuntur gog & magog. iuxta quos angulos ſtat mœretrix in prouerbiis. quæ præte
untes ſtultos inuenes per plateas. per latam uidelicet & ſpatioſam uiam quæ ducit ad mortem de/
cipere fſeſtinat. Scribæ quoq; & phariſæi orant ĩ angulis platearum ut ab hominibus uideantur qui
receperunt mercedem ſuam. Quæ eſt igitur contra gog comminatio? Circuagam te ſiue conuer-
tam. & ponam frenum in maxillis tuis. Primum a ſententia tua fluctuare te faciam atq; conuerti. &
ponam frenum in maxillis tuis de quo ſcriptum eſt: In chamo & freno maxillas eoruʒ conſtringe
qui non approximant ad te. ut indomitus æquus atq; laſciuiens & corruens per præcipitia freno

domini ſubiugetur. ad quem propheta dicit. Aſcende ſuper equos tuos: & equitatio tua ſalus. Et ad

Iob per nubem turbinem dicitur. Tu circundediſti æquo fortitudinem? Tales erant æqui & æꝗq-

tes. quorum multitudinem Ioannes uidit in cælo. Dicit ergo ad gog. Educam ſiue congregabo te
& omnem exercitum uel fortitudinem tuam. Qui educitux & de diſperſione congregatur retrahi
tur ad ſaluteʒ. iuxta illud quod in lege promittitur. Si fuerit diſperſio tua a ſumitate cæli uſq; ad ſũ
mitatẽ eius. ĩde congregabo te. Equos quoq; eiꝰ& eqtes ueſtitos loricis.q imitantur armaturã apo
ſtoli & loricas iuſtitiæ habere ſe iactant. multitudo nĩmia eſt. omneſq; arripiunt contra eccleſiã cli-
peum & gladium & ſunt gentes ſeuiſſimæ & inimicæ iſrahel.perſæ ethiopes & lybies. quorũ aduer
ſum populum dei in ſcripturis ſanctis bella narrantur. Gomer quoq; & domus thogorma qui ue-
niunt de lateribus aqlonis qui eſt uentus frigidiſſimus & nonne dexter uocatur. totumq; robur ma
gog & omnes qui ſubiecti ſunt ei populi uenient cum illo ad prælium. Cui dicitur.
prepara te & inſtrue. & oẽm multitudinem tuaʒ quæ tuis paret imperiis coacerua ad te. & ſcito qd

poſt dies multos uiſitaberis. iuxta illud quod ſcriptum eſt. Viſitabo in uirga iniquitates eoruʒ & in

uerberibus peccata eorum. In nouiſſimo inquit annorum uenies. Vnde & Ioannes loquitur. Filioli

nouiſſima hora eſt. Et populus gentium undecima ad operandam conducitur uineam ad quoruzʒ

terram ideſt terram mitiuʒz. terramq; ſanctorum quæ affert centenos & ſexagenos & tricenos fruct?
uenit gog expugnandam. quæ reuerſa eſt ſiue auerſa a gladio. Scit enim ſcriptum. Diſſipa domine
gentes quæ bella uolunt. Et in pace conſiſtit & congregata eſt de populis & gentibus multis. ut na
tionum errore contempto ueniret ad montes iſrahel. patriarchas uidelicet & prophetas qui fuerũt
quondam deſerti iugiter ſine lege & præceptis dei: cui poſtea dicitur. plures filii deſertæ magis quã
eius quæ habet uirum. Iſta ſunt deſerta & inaquoſa in quibus diabolus locum inuenire non pote-
rat.quia uocati fuerant ad ſalutem. & poſtea aſſumptis aliis ſeptem demonibus nequioribus ſe re-
uerſus eſt in domum ſuam ad gentem nidelicet iſrahel. Hæc inquit de populis educta eſt ſubaudi-
tur terra. ſiue hic de gentibus eductus eſt. ut intelligatur credentium populus. qui habitauit in pace
& confidit in doming. Aſcendens autem gog cum omni exercitu ſuo quaſi tempeſtas ueniet & qᷓ-
ſi nubes. ut operiat terram credentium. Quis enim hereticorum quorum princeps diabolus eſt ñ
quaſi tempeſtas uenit contra eccleſiam. nube uerborum ſuorum ſimplices quoſq; credentium op/
primere & operire feſtinans? Vnde dicitur ad eum. Quantum in te eſt: cuncta operias tu & omnia
agmina tua: & populi multi tecum. Pulchreq; aſcendens gog non habet pluuiam uoluntariam: nõ
himbrem temporiuũ & ſerotinum qui arentia arua lætificet: ſed tempeſtatem & caliginem: ut cun-

cta tænebris & ertore confundat. Propterea hæc ei loquitur dominus deus:In illo tempore hoc eſt

in diebus nouiſſimis: aſcendent ſermones ſuper cor tuum. & cogitabis cogitationem peſſimaʒ:ſcrĩ
ptura dicente. Si ſpiritus poteſtatem habentis aſcendere uoluerit ſuper te: locum tuuʒ ne dereliquæ
ris. Econtrario autem in ſancti cor aſcendit deus: de quo ſcriptum eſt: aſcenſiones in corde ſuo diſ-
poſuit.Diciq; gog. Aſcendamlad terram abſq; muro:ſiue proiectam: hoc eſt quæ dei auxilio deſti/
tuta eſt: nec dialecticorum argumentatione munita: ueniam ad quieſcentes habitanteſq; ſecure: ſi-
ue in pace. Rex enim noſter paciſicus eſt: & in pace locus eius. O mnes inquit habitãt ſine muro: ue/
ctes & portæ non ſunt eis. Hoc diabolus princeps hereticorum loquitur: quod nulla habeat muni-
menta eccleſia:nec ſapientiam ſæcularem quæ apud deum ſtultitia eſt: ut diripiat ſpolia & inuadat

4

prædam eccleſiæ & inferat manum ſuam ſuper eos qui deſerti fuerant quando dei noticiam nõ ha

bebant: & poſtea reſtituti per chriſtum ueniãt ad patrem cui loquitur in euangelio. Pater. reuelaui

nomen tuum hominibus Et ut ſciamus populum qui deſertus fuerat & poſtea reſtitutus ſignificari
populum chriſtianum. ſſequitur. Et ſuper populum qui eſt congregatus ex gentibus. Qui populus
poſſidere cœpit hæreditatez chriſti. & eſſe habitator umbilici terræ de quo ſcriptũ eſt: operatus eſt
ſalutem in medio terræ. Veritas enim de terra orta eſt quæ dicit in euangelio: ego ſuʒ uia & ueritas
Hæc illo cogitante atq; dicente & poſſeſſionem eccleſiæ rapere feſtinante: gentes quæ ab errore pri
ſtino conuerſe fuerant ad ſalutem: ſaba & dedan & negociatores tharſis: caaginis ſiue maris qui ĩ-
ter ſæculi huius fluctus bonis operibus quærunt mercimonia: & omnes uillæ earũ: ſiue leonis: aut
catuli leonũ ut in hebraico cõtinetur loqnt᷑ ei ꝗᷓ ſequũtur. Vt autem pro catulis leonum qui hebraĩ
ce dicuntur chaphir ſeptuaginta & theodotio ponerent nillas: error perſpicuus eſt. Si enim per chi
litteram ſcribas appellatur catulus leonis. Sinautem cem quæ hebraicæ dicitur coph: ager appella-
tur & uilla. Vnde & capharnaum ager pulcherrimus dicitur. Dicente autem ſaba & dedan & nego-
tiatores tharſis & omnes ſancti qui leonum catuli nuncupantur: uel certe uillæ habitatiõeſq; credẽ-
=UM tlum:o gog-

ti
cht
ſyi⸗
iun
ſobl
cell
ſer⸗

ſote
lur
ſimi
Ab
etun
Pin

me

ul
gnnn
htet⸗
hoce
hued⸗
merin
iio
Iwr
vict
rept
h
ſtie
bite
ſcii
pu⸗
ſen
ap.

tea
te.
tru
mot
netſ⸗
elere

teiſe

brer
que
obt
adu.
mor
dere
lube
to⸗
an
ben

upe

ln⸗
gun

1,
u
er⸗
8
e
n
d
4

io

duer
e⸗
um⸗

ſodd
Kin
ioll
lornz
fuuc
mine
urn
ferit
gri
vole⸗
lete⸗
di⸗
ae
ta⸗/
neti
moy/
Omni
maö
moon
hocc
zli
Miquæ
o diſ⸗
deſti⸗
nterſ⸗
mone/
mun’
Guad
nöhi
eluni
cai
ulus
zk
titas
epri
gvi
tau
ebti
1chi
el⸗
ego⸗
8

.
.

tium: 0o gog nunquid idcirco ueniĩs ut ſpolia rapias eccleſiæ: & ideo multitudinem congregaſti ut
chriſti poſſeſſio tua fiat hereditas? Aut putas te argentum & aurum quod in eloquio ſenſuq; intel-
jigitur eccleſiæ poſſeſſurum, ut auferas ſuppellectiles omnemq; ſubſtantiam. & diripias manubias
inſinitas. chriſti uictoriis cõgregatas? Propterea o propheta ezechiel quia in typo chriſti appellaris
filius hominis: loquære ad gog & dic ei. Hæc dicit dominus deus. Quando totius mundi errore
ſublatopopulus meus iſrahel qui mente cernit deum habitauerit in eccleſia confidenter ſiue in pa

ce.tunc ſcies ſiue conſurges. & uenies de loco tuo. Qui ſit autem locus hereticæ prauitatis. ſequens

ſermo demonſtrat. Alateribus aquilonis.qui omnem calorem credentium refrigerare conatur. Ve
nientq; cum eo populi multi omnes aſcenſores æquorum:de quibus ſcriptum eſt. æquum & aſcen
ſorem proiecit ĩ mare. cœtus magnus & exercitus uehemens. cum quibus aſcendes ait ſuper popu
lum meum iſrahel quaſi nubes & caligo. ut operias terram meam de qua ſupra dictum eſt. in noniſ
ſimis diebus eris quando euangelica prædicatio. & adducam te ſuper terram meam. Oportet enizʒ
& hereſes eſſe. ut probati quiq; manifeſti fiant. & dei uoluntate diabolus & omnia
