Iſrael:ita ut ꝗ fuerat caput uertatur in caudã:& cauda uertat᷑ ĩ caput:tũc fiat unꝰgrex & un paſtor. oee
CQuia dies multos ſedebũt ſilij iſrael: ſine rege:⁊ ſine pꝛicipe:⁊ ſine ſacriſicio:⁊ ſine altari:⁊ ſi .
ne ephot ⁊ ſine theraphin. Et poſt hec reuertent᷑ filij Iſrael ⁊ q̃rent dñʒ deũ ſuũ:? Bauid regẽ
ſuum:⁊z pauebũt ad dñm:⁊ ad bonum eius in nouiſſimo dierum. LXX.

–

Auia diebus multis ſedebũt ſilij Iſrael:ſine rege:ſine pꝛicipe:ſine ſacriſicio:ſine altari:ſine
ſacerdotio:ſine manifeſtatiõibus:Quæ græce dicũtur ρεν Oααιπεοσαρα½ιονπτνπροοανα. να
ouαασ. âρνDMαιαι 11 σ ρρανis“⁵ορνοο kαραααaιειειοο Et poſt hec reuertent filij II
rael ⁊ qrẽt dñm deũ ſuũ ⁊ Dauid regẽ ſuũ ⁊ ſtupebũt ad dñm⁊ ſuꝑ bonis ei in nouiſſimo die.
CPro ephot & theraphi ſeptuagita ſacerdotiũ & AuAιιααειαοισ. manifeſtatiões ĩterptati ſũt. Sciẽ
d auũt ut crebro dixius ephot ſignificare ĩdumẽtũ ſacerdotale: qd in exodo & leuitico a. lxx. τι
uiG dicitur.l. ſuphumerale. Aqla &εν παυιαοο°½iſupidumétú: theraphi ãt pprie appellar̃᷑ uop/
&ναιαπ. . iguræ &ſimulachra: ꝗᷓ nos poſſumus in pnti dũtaxat loco cherubi & ſeraphi: ſiue alia
ꝗ in tẽpli ornamẽta fieri iuſſa ſũt dicere. Verũ ꝗa.lxx. ĩterpᷣtati ſũt:p goeA Oι Tiα0οσ
trãſtulit & hæc ipſa ſũt è àvopαις11” rönali. hoc ĩtelligius: qd ĩ pectore & corde põtificis d„αο
eikα αιο 1ι+ ο%11 i. ueritas eẽ debeat atq; doctria: ut nõ ſolũ ſciat rectã fidẽ. ſed & qd nouerit
poſſit ore ꝓferre:Quod & apoſtolꝰpaulus ſcribit ad titũ docẽs qlis epᷣus ordinãd ſit. Oportet.n. c.l. a.
epᷣum ſine crimie eẽ tãqᷓ dei diſpẽſatorẽ: nõ ſupbũ:nõ iracũdũ:mõ uinolẽtũ:nõ pcuſſorẽ: & nõ tur
pis lucri cupidũ: Sed hoſpitalé: enignũ: ſobriuũ: iuſtũ: ſanctũ: cõtinẽtẽ amplectãtẽ eũ ꝗ ſᷣm doctri/
nã ẽ fidelẽ ſermonẽ: ut potẽs ſit exhortari ĩ doctrĩa ſana: & eos ꝗ cõtradicũt arguere. Ephot ac the Iu.7.6.
raphi: Et in iudicũ libro legius ꝗᷓ ſibi fecerat leuites: qꝗ poſtea cũ ſexcẽtis d tribu dã armatis ꝓſe*?.
Poſt paſſionẽ dñi ſaluatoris uſq; in pnñtẽ diẽ paulo minꝰqdrĩgẽteſimus ãnus expletur:& ꝗᷓtũ tpis
reſideat uſq; ad diẽ iudicii:nec angeli nouerũt nec filiꝰ: Qui iò ignorare ſe dicit: qa nobis nõ expe
dit diſcere. Hi ſũt ergo multi dies ꝗbꝰifelix ſynagoga: & mulier adultera ordeo paſcit & ſedit cõ
tracta:qa cũ xpᷣo ſtare nõ põt.Sine rege.de quo locutꝰẽ pater ſuſcitaui regẽ cũ iuſtitia.Et ipſæ diã
ĩ pſalmo.Ego aũt cõſtitutꝰſuʒ rex ab eo ſuꝑ fiõ mõtẽ ſanctũ eiꝰ: Sine pncipe.uel ipo dño ſaluato pᷣs.2.
re uel certe põtifice:de quo ſcriptũ eſt.Pricipi populi curnõ maledices. Et ſine ſacrificio & ſine al Exo. 2z. d.
tari.ſubuerſo.n.tẽplo & ĩcẽſa hieruſalẽ:nec ſacriſiciũ nec ſacerdotiũ iudaica gẽs exercere põt. Et ſi
ne ephot: & ſine theraphi: inſtrumẽtis ſacerdotalis hitꝰ. De hoc rege & Iacob in bñdictione Iudæ
patriarchæ loqtur. Nò deficiet p̃nceps ex iuda: neq; dux de ſfœmoribꝰeiꝰdõec ueniet cui repoſitũ gẽ. 49. 6.
eſt: & ipſæ erit expectatio gẽtiũ. Ergo poſtꝗᷓ defecit priceps ex iuda & dux d fœmoribus: & hero
des alienigena: & ꝓſelit ſuſcepit ĩpiũ: utelligius ueniſſe cui regnũ repoſitũ eſt: & ip̃æ erat expecta
tio gẽtiũ.Hæc eſt cecitas ꝗᷓ ex pte accidit Iſraeli: ut ſubitraret plenitudo gẽtiũ: & tuc oĩs Iſrael ſal/
uus fieret: & multo poſt tpe reuertẽtur & qᷓrẽt dũm deũ ſuũ:& Dauid regẽ ſuũ:ꝗ de Dauid ſtipe
gnatus ẽ: & ĩterpᷣtatur fortis mãu.Ipᷣæ.n.ſoluit captiuitatẽ populi ſui &dedit uinctis remiſſionẽ
Quiq; eu uidrit filii Iſrael: ꝗ a ſuis fratribꝰdnegatẽ: ĩ pr̃is & ſua maieſtate regnãtẽ:pauebũt: &ſtupe
püt ad dñũzʒ & ad bonũ eiꝰ. Qui bon filius d bono natus ẽ patre ſiue ad bona dñi: de ꝗbꝰſctũs loꝗ
tur: Credo uidere bona dñi in terra uiuẽtiũ: hæc. n. quã ĩcolimus pctõres: terra ẽ mortuoꝶ. Pnñs ca
pitulũ alii iudeoꝶ ſup babilonicã captiuitatẽ ĩterpᷣtãtur qñ ſeptuagita ãnis deſolatũ ẽ tẽplũ: & al
tare. & uictimæ: & ſacerdotiũ nõ fuerũt: & poſtea ſub zorobabel i ſedes priſtinas ſũt reuerſi. Alii ut
nos in futuꝑ deferunt tp̃s: & ꝗᷓ ſit cã tam grãdis offenſæ ut tanto tpe relicti ſint: maxime cũ idola
non colant: pter interfectionem ſaluatoris: aliam no ualent inuenire. Cap. Quartum.
FSlEdite verbũ dñi filii Iſrael:qꝛ iudiciũ dño cũ hitatoꝛibus terrc: MHõ eſt.n. veritas ⁊
HAnõ eſt miſericoꝛdia:⁊ nõ eſt ſcia dei in terra:Naledictũ:⁊? mẽdatiũ:? homicidium:⁊
Nfurtum:?æ adulteriũ inundauerunt:⁊ ſanguis ſanguinem tetigtt. LXxXx.
5 CAudite verbũ dñi filij Iſrael qꝛ iudiciũ dñno ad hitatoꝛes terre:qꝛ nõ eſt veritas:
neqʒ miſericoꝛdia. neqʒ ſciẽtia dei ſũꝑp terra. Maledictio:? mẽdatiũ:⁊ homicidium:⁊ furtum:
2 adulterium:effuſum eſt ſuper terram:⁊ ſanguinem ſanguini miſcuerunt.
C A principio ꝓphetæ uſq; ad hũc locũ ſub meretricis deſcriptiõe & adulteræ: quaꝑ poſt grauiſ- an
ſimas pœnas & relictionẽ lõ giſſimã:poſtea fit ĩ priſtinũ uel in meliorẽ ſtatũ reſtitutio. Decem tri ,s.
buũ uel duaꝶ:& in cõe oĩum peccata numerãtur.Nũc rurſum ad Iſrael ideſt decem tribus ſermo
conuertitur: exponens non fruſtra iratum deum tam grauia cõminari: & inferre ſupplicia: ne for
ſitan non ex iudicii ueritate: ſed ex potentia Dei iniuſte uideatur in eos ꝗ nõ peccauerüt lata ſen/
tentia ꝓphetiæ: Audite(inqt ꝓpheta) uerbũ dñi o fili Iſrael:qa uult dñs cũ ſuo populœ iudicari:&
expòere cãs ĩidignatiõis ſuæ: Nõ eſt ueritas: & nõ ẽ miſericordia: & nõ ẽ ſcia Dei in terra,. Nec ueri
tas. ..abſq; miſericordia ſuſtineri põt: & miſericordia abſq; ueritate efficit negligẽtes: uñ alteruʒ

—

Prefatio ĩ explanatioes ſuper O ſee propheta.

miſcet᷑ alteri:q̃ ꝗq nõ hʒ cõſequèter & Dei noticiã nõ hẽbit:Sed ecõtrario ꝓ ueritate mẽdaciũ:& p
miſericordia: maledictio: homicidiũ: furtũ: adulteriũ: Nõ dixit eſt: ſed ut delictoꝶ habuũdãtiã de/
Myſtraret ĩtulit redũdauerũt: & ꝓ ſcia Dei ꝗqᷓ nõ eſt ĩ terra: ſanguis ſan guinẽ tetigit: ſiue ſanguinẽz
ſangui miſta erũt: ut augeãt pctã pctĩs:&nouis uetæra cumularẽt.Recte ãt ꝗ hitatores terræ ſũt &
n ĩcolæ:ad iudiciũ ꝓuocãtur: qa a facie aqlõis exardeſcũt mala ſup hĩtatores terræ. Et ĩ A pochaly
Apo. S.d. pſi Ioãnis. ue. ue. ue. dicitur ſup hiĩtatores terræ: Qui aut p̃t cũ ꝓpha dicere: Aduẽa ſum apd te: & pe
pᷣs.ʒ383. grin ſic oẽs patres mei:Et ptrãſit mũdu iſtũ q̃ſi icola & pegrius:ueritatẽ ſeqtur: & miſericordiã &
ſciam dei:ne inũdatõe maledicti atq; mẽdacii hõicidii &furti & adulterii & ſanguis opprimatur.
VPꝛopter hoc lugebit terra?: iſirmabit᷑ oĩs qui hitat in ea:in beſtia agri:ꝛ in voluere celi:ſed
⁊ piſces maris congregabuntur. LxXx.
CJõ lugehit tra ⁊ miuet᷑ cũ oibꝰꝗ hitãt eã:cũ beſtijs agri:⁊ cũ volatilibꝰceli:2 piſces maris ðſi
Quia nõ ueritas & nõ ẽ miſericordia: & nõ ẽ ſcĩa dei ſup terra ſſed eregiõe maledictũ: & ciẽt.
mdaciũ: &homicidiũ: & furtũ: &adulteriũ indauerũt: & ſanguis ſan guinẽ tetigit. Iccireo lugebit
terra: cũ hĩtatoribꝰſuis: & ĩfirmabitur ut ñ hẽat beſtias agri: & uolucres cæli: & piſces maris diciẽt.
Cũu:m.captiuitas dcẽ tribuũ uenerit: hĩtatore ſublato: beſtiæ quoq; & uolucres cæli & piſces maris
deficiẽt:irãq; dũi ẽt muta aĩalia ſentient. Hoc ꝗ nõ credit accidiſſe populo Iſrael: cernat Illyricum
cernat thracias:macædoniã: atq; paãnonias: oẽmq; terrã: ꝗq a ꝓpõtide & boſphoro uſq; ada lpes Iu/
Sin aut uoluerius ut ꝗqdã putãt feros hoĩes beſtias ĩterptari: & uolucres cæli eos ꝗeleuãtur in ſup
biã: & oĩa huana contẽnãat:& piſces ꝗ irratõnabiles ſũt: & ita bruti: ut nihil oino ſapiãt: &aerẽ libe
rum cælũq; nõ uideãt:hoc tã irati tã clemẽtis ẽ dñi:ut ꝗᷓ mala ſũt auferantur de tera.

„

CAerumtamen vnuſquiſqʒ non iudicet ⁊ nõ arguatur vir. populus enim tuus ſicut hi ꝗ gtra/
dicunt ſacerdoti:æ conues hodie:⁊ coꝛꝛuet ẽt ꝓpheta teeum. LCxx.
It nullus neq; iudicetur:neqʒ; arguatur quiſq:populus aũt meus quaſi ſacerdos:cui cõtra/
dicitur: æ inſirmabitur per diem:æ? infirmabitur etiam ꝓpheta teueum.
CSecũdũ.lIxx.ĩterpᷣtes:hoc qd poſuimꝰ ut nullus neq; iudicetur neq; arguatur ꝗſꝗᷓ ſupiori capitu/
lo coaptadũ eſt: ſed nos hebræos ſeqmur. Prouocati ad iudiciũ dei:filii Iſrael ꝗq hitabãt in terra ut
cãs dñice ĩdignatiõis audirẽt & p̃terita pctã cognoſcerẽt: pp ꝗᷓ hoſtibꝰ traderẽtur: Nũc qaĩ ſcele/
rib pſeuerãt & ĩpudẽti deũ frõte cõtẽnũt audiũt. Nõ neceſſe ẽ ut ueniatis ad iudiciũ: ut in ueſtris
flagitiis arguamini: qa tatæ eſtis ĩpudẽtiæ ut nec cõuicti pudorẽ hẽatis & uerecũdiã: ſed cõtradici
tis mihi: qᷓſi diſcipulꝰ magiſtro: ſacerdoti plebecula cõtradicat: ꝗᷓ nõ hẽt ſacerdotii di gnitatẽ: & ꝗqa
tales eſtis: i hodie corruetis.i.ducẽini ĩ captiuitatẽ & pdetis regnũ Iſfrael. Quod aũt dicit:hodie
aut pñns tp̃s ſigniſicat:aut nõ fraude &iſidiis: ſed clara in captiuitatẽ luce ducemi :tãtaq; erit ueſtri ĩ
firmitas ut ẽt ꝓphetæ ꝗ uobis ſolebãt ꝓphetare mẽdaciũ uobiſcũ corruãt:& ſentiãt captiuitatem.

Hic ꝓphetas aut pſeudo ꝓphetas dẽmus acci pe: aut certe oẽm gratiã ꝓphetalẽ. Quãdiu.n.nõ ſũt
captæ decẽ tribus:habuerut: & Eliã ꝓphetã & Eliſæũ & cæteros filios ꝓphetaxꝶ: ꝗ ꝓphetaueruüt in
ſamaria: Vnde & Amos ꝓpheta: qui de tribu Iuda erat: & de uiculo tecuæ cogitur redire ad patri-
am ſuam ne in alieno regno: & ſamaria prophetarreert. 2
Nocte tacere feci mr̃eʒ tuã:aticuit ppłlus meꝰ:eo qð nõ hũerit ſciaʒ:q; tu ſciaʒ rpuliſti:rpellã
te ⁊ ego:ne ſacerdotio fügaris mihi:⁊ oblita es legis dei tui obliuiſcar filioꝝ tuoꝝ ? ego. LXX.
CNMocti aſſimilaui mr̃ eʒ tuã:⁊ aſſimilat ẽ pplus me q̃ſi nõ hñs ſciazʒ:qꝛ tu ſcia⸗ rpuliſti:? ego
repellã te ne ſacerdotio fungaris mihi:O blita es legis dei tui: ⁊ ego obliuiſcar filioꝝ tuoꝛum.
CNõ qd alia mater ſit: &alii kllii:matrẽ uocat & filios:ſed qũo dũs loqñs ad populũ ludæoꝶ dice
bat:hieruſalẽ hieruſalẽ qᷓ occidis ꝓphetas & lapidas eos gad te miſſi ſũ t: quotiẽs uolui cõgregate
filios tuos:ſicut gallina cõgregat pullos ſuos ſub alas & noluiſti: Nõ qd alia eẽt hieruſalẽ: & alius
popul'eiꝰ: neq;.n.abſq; populo ad cemẽta urbis & ligna & lapides loq bantur: Sic mater uocatur
populi freqntia & lapides oĩs turba natõis hebreæ ad quã loqtur: filii at uel ſinguli ex populo: uel
P oppida uillaſq; diſpſi.In nocte ergo actenebris captiuitatis & meroris & pᷣmẽtis anguſtiæ tra/
ditur Iſrael:& populus eiꝰeterno ſilẽtio cõticeſcit: qa nõ hũitle: is ſciam nec dei pᷣcepta ſeruauit.
Recæpitq; qd fecerat: Ipſa.n. dei repulit legẽ: &iõ ſacerdotiũ Pchalii eternũ: Colẽs uitulos aureos
in dã & bethel: & qa oblita eſt legis dei: & penitꝰegyptiis ſe idolis mãcipauit:lccirco & dñs obli⸗ M
I.cO.. g. uiſcetur filioꝶ eiꝰtradẽs eos eternæ captiuitati: eignorat ignorabitur. Et in pſalmis legius: Ne
ps. 81. ſcierũt neq; ĩtellexerũr ĩ tenebris ãbulat. Oĩa q dur ad dcẽ tribꝰ referre poſſum ad heræticos ꝗ re
liqrüt regnũ dauid & hieruſalẽ.i.xpᷣm &eccleſiã. Et iõ eterna noctecohopti ſũt: nec hñt ſciaz dei
& repellur̃᷑ a di'o:ne ſacerdotio fũgãt᷑ ei: & filio quos gẽuerĩt nũꝗᷓ memit: qa filii alii fctĩ ſuũt ei.
CScom multitudinẽ eorũ ſic peccauerũt mihi:gloriã eorũ in ignominia cõmutabo peeca⸗
c lacer

ta populi mei cõmedẽt:⁊ ad iniꝗtatẽ eorũ ſubleuabũt aias eorum:⁊ erit ſicut populus
dos:⁊ viſitabo ſuper eum vias eius ⁊ cogitationes illius reddam ei. LXN.
CScõm multitudinẽ eorũ ſic peccauerunt mihi:gloriã eorũ in ignominiã ponã:peccata popu
li mei cõmedẽt:⁊ i inigtatib eoꝝ accipient aias eoꝛum: erit ſicut populus ⁊ ſacerdos:⁊ vlciſ⸗

wiere. liber pꝛimus

car ſuper eum vias eins:? cogitationes ſllius reddam ei. ”ääl
CQuot hoĩes hũit Iſrael: tot aras extruxit demonibus in quorũ uictimis peccauit mihi. Propte-

rea gloriã eoꝶ ĩ qua

gloriãtur ſibi & deo idola pᷣferebãt:iĩ ignominiã cõmutabo: ut ſacerdotes ca

Pi ãtur & populi. Siqdẽ ſacerdotes pct populi mei cõmee ẽt: de ꝗbus ſcriptũ eſt qui deuorãt ple

em meã ſicut eſcã panis. Et iccirco pctã populi mei deuorãt cõſentiẽtes ſceleribus delinquẽtiũ:
ꝗa cũ eos peccare pſpexerint:nõ ſolũ nõ arguũt ſed laudãt atqʒ ſuſtollũt & beatos pᷣdicãt. De ꝗbꝰ
& Eſaias loqꝗtur.populmeus ꝗ beatos uos dicũt ſeducũt uos: & ſemitas pedũ neſtrorũ ſupplãtãt.
De iis & p pſalmiſta cõclamat:qm̃ laudatur pctõri deſideriis aiæ ſuæ & iniquꝰ bnñdicitur: Vñ eq̃li
ter populus & ſacerdos ĩdignãtis dei ſnĩam ſuſtinebũt: qa nõ ſolũ opa eoꝶ uiſitabit qᷓ ap ellãtur

uiæ in ꝗbus ĩgrediũtur: ſed &cogitatiões ꝗbus ut talia facerẽt tractauerũt. Nõ ſolũ.n. opſed & co
gitatio mali opis pænas luet. De hæreticis facilis ĩtelligẽtia ẽ ꝙ q̃to plures fuerĩt tãto magis deli

quũt deo: & gloriãtur in populis: & iccirco decipiãt ĩfælices. Ait: pctã populi cõmedent: & p dul-

ces ſermones deuorãt domus uiduaꝶ. Cũ. n. uiderit aliquos dlinquẽtes aiut: nihil aliud ꝗqrit de?*
niſi fidei ueritatẽ: qᷓ ſi cuſtodieritis nõ curat qd agatis. Hæc. n. dicẽtes in iniꝗtatibꝰ eoꝶ ſubleuirt

aĩas eoꝶ: ut nõ ſolũ nõ agãt penitẽtiã: nec humiliẽtur: ſed gaudeãt in ſceleribꝰſuis: & erecta cerui/

ce gradiãtur: Vñ & popul: & ſacerdos: & hi docti ſũt: & hi ꝗ docuerũt pan iudicio cõſtrigẽtur.
CEt cõmedẽt ⁊ nõ ſaturabũtur:⁊ foꝛnicati ſũt? o ceſſauerũt:qm dñm reliquerũt in nõ cuſto-
diẽdo:foꝛnicatio:⁊ vinũ:⁊ ebꝛietas aufert cor: Populus meus in ligno ſuo iterrogauitꝛ? bac

culus ei ãnũcianit ei. Spũs eni foꝛnicationũ decepit eos:⁊? foꝛnicati ſũt a deo ſuo. LXxX.
CEt cõmedẽt ⁊ nõ iplebunt᷑:foꝛnicati ſunt ⁊ nõ dirigentur:qꝛ dñm reliquerunt:vt non cuſtodi

rẽt:foꝛnicationẽ:⁊ vinũ:⁊ ebꝛietatẽ:ſuſcepit coꝛ populi mei:in augurũs iterrogabãt ⁊ in virgis

ſuis ãnũciabãt ei: ſpiritu foꝛnicatiõis ſeducti ſunt.⁊ foꝛnicati ſunt a deo uo.
CVoluptas inſaciabilis eſt: & quãto magis capitur tãto plus utẽtib ſe famẽ creat. Ecõtrario bea

ti eſurietes: & ſitiẽtes iuſtitiã:qm ipſi ſaturabũtur:ſicut iuſtitia ſaturat:ſic iniqtas ſubſtãtiã nõ hũůs

bona cõmedẽtes fraude deludit: & uteros deuorantiũ uacuos derelinqt: fornicati ſũt &õ ceſſa-

uerũt: uires in ſornicatiõe deſiciũt: & ſornicadi deſyderiũ nõ geſcit: fornicati fũt & decẽ tribus cũ

idolis hieroboã ſilii nabath & reliꝗ rüt dm deũ ſuũ nõ cuſtodiẽdo qꝗ iuſſerat dicẽs:Oñzʒ deũ tuũ
adorabis & ipſi ſoli ſeruies 5 σα TiKαοο aut legendu fornicatio: & uinũ & ebrietas aufert cor. Si
cut. n. uinũ & ebrietas eũ ꝗ biberit mẽtis ſuæ ĩpotẽ facit:ita & formnicatio ac uoluptas puertit ſen/
ſum aĩumq; debilitat: & de rõnahili hoĩe brutũ efficit aiĩal: ut ganeas & lupanaria & libidinũ lu-

ſtra ſectetur: Cũq; ita cor loco ſuo motũ fuerit: ligna & lapides deos putat: & adorat opa manuũ

ſuaꝶ: Vñ & ꝓpheta qſi ſtupẽs & mirabũdus eloqtur: Populus me? ꝗ quõdã meo uocabatur noĩæ

Deu 6. b.

lignũ ĩterrogauit & uirgas: qd genus diuinatõis græci pa BAαιαιααν1ia uOcät. Vñ i Ezechiel le
gimus qd uirgas ſuas miſcuerunt nabuchodonoſor cõtra ãmon & hieruſalẽ: & exierit uirga cõ/

tra hieruſalẽ: cãq; huius amẽtiæ fomicatiõis eſt ſpᷣs ꝗ decepiteos ut fomicarẽtura do deo ſuo:
fornicationẽ aũt idolatriã noĩat. Iuxta illud qd in hieremia legius: & mechabãtur in ligno & la⸗
pide: &dixi: Poſtꝗᷓ fornicati ſũt cũ his oĩbus reuertere ad me & n reuerſa in toto corde ſed ĩ mẽ
dacio: & rurſum me dereliqꝗſti & dixiſti.Vadã ſup oẽm collẽ excelſum: &diffundar in fornicatõe
mea ſubter oĩ ligno frõdoſo:Et in pſalmo dicitur. Perdidiſti oẽs ꝗ fornicãtur abſte .Pricipiũ eni
fornicatiõis: idolorũ ĩuẽtio. Nũqᷓ heretici ſuo errore ſatiãtur nec ceſſant a ſornicatõis turpitudie:

& cottidie nõ cuſtodiendo legem & ſcripturas ſanctas dim derelinqũt: inſaniunt & ĩebriãtur: &

pdito mentis iudicio adorant idola. qᷓ de ſuo corde finxerunt: formnicatiõiſq; ſpinritu poſſidentur:

Super capita montium ſacriſicabant:⁊ ſup colles accẽdebãt tormni⸗ ma:ſubtus quercum ?

populum ⁊ therebintum qꝛ bona erat vmbꝛa eius.

¶ Super verticem montiuʒ ſacriſicabat:⁊ ſuper colles imolabãt:ſubter quercum ⁊ populum

2 nemoꝛoſas arboꝛes:quia bonum erat vmbꝛaculum.

Q IC In lege p̈ceptũ eſt ut nõ ſacrificetur dño niſi in loco quẽ elegerit dñs deus: & iuxta altare lucus

& arbores nõ plãtentur: ne.ſ. laſciua &uoluptuoſa religio auſteritatẽ unius & ueræ religiõis euer
tat. Ecõt rario Iſrael ſacrificabat in mõtibus & in collibus adolebat ĩcenſuʒ. Excelſa terre diligens
loca:qa excelſuʒ reliq rat deũ: &umbrã ꝗ rẽs pdiderat ueritatẽ. Hoc ẽ qd legĩus de ſingulis regibꝰ
Verũth eexcelſa nõ abſtulit adhuc populꝰ ĩmolabat & ſacrificabat in excel is: qd hebraice appella
tur Heretici ſublimitatẽ ſibi dogmatũ repromittũt: & ſacriſicãt ſubter qrcũ & po/
ulũ & therebintũ infructuoſas arbores: ficũ & uineã nõ hñtes ſub ꝗb ſctũs reqeſcere dicitur. Aſ
ſumũüt at᷑it ſibi ĩterdũ therebintũ q iuxta Eſaiã folia nõ habet: ut Abraã imitari uideantur exẽplũ.
Ideo toꝛnicabunt᷑ filievr̃e.⁊ ſpõſe vre adultere erunt. Mõ viſibtao ſupꝑ filias vr̃as cũ fuerit

—

foꝛnicate ? ſup ſpõſas vr̃as cũ adulterauerit:qm ipſi cũ meretricib cõuerſabant᷑:⁊ cũ effemia

tis ſacrifiabant:⁊ populus non intelligens vapulautt. LXX. —..=è
Cꝛopt erea foꝛnicabunt filie vre:⁊ ſpõſe vre mechabũt᷑:⁊ nõ viſitabo ſuꝑ filias vr̃as cũ fue

rit foꝛnica te:⁊ ſupꝑ ſpõſas cũ adulterauerit:qm ipſc cũ meretricibꝰmiſcebãt᷑:⁊ cũ initiatis imo
qm ip

labãt:⁊ pp lus ñ ĩtelligẽs adhr̃bat meretrice). C Verbũ cãderoth: qd aqꝗla eunAMρασ αÜοα

—

. lle⸗

WMei
le⸗

—

Prefatio ĩ explanatioes ſuper O ſee prophetãa.

Symachus TereAν†u˙uaεραον ſeptuaginta: Theodotion kKeX piσσαν τον Interpretati ſunt:
Nos effeminatos uertimus ut ſenſum uerbi noſtroꝶ auribus pãderemus. Hi ſũt quos hodie ro/
mæ matri nõ deoꝶ:ſed demonioꝶ ſeruiẽtes: gallos uocãt: eo qd de hac gente romani trüchatos
libidie in honorẽ martis: quẽ eunuchũ dea meretrix fecerat) ſacerdotes illius mãcipauerit:Pro
pterea aũt galloꝶ gẽtis hoies effeminãtur: ut ꝗqurbem romanã cæperãt hac feriãtur ignominia.
Iſtiuſmõi idolatria erat ĩ Iſrael: Colẽtibus maxĩe ſemĩs beelphegor ob obſcẽi magnitudinẽ quẽ
6 3. Re. . b. nos pᷣapũ poſſumus appellare. uñ & Aſa rex tulit excelſa de populo:& huiuſcemòi ſacerdotes: &
39 matrẽ de auguſto depoſuit impio: Sicut ſcriptura teſtatur dicẽs: & fecẽ Aſa rectũ añ cõſpectũ dñi
ſicut Dauid pater eius: & abſtulit effeminatos de terra: P urgauitq; oẽs ſordes idoloꝶ ꝗᷓ fecerãt pa/
tres eius: Inſup & maathà matrem ſuã amouit ne eẽt prĩceps in ſacrificiis priapi:&inluco eius quẽ
cõſecrauerat: ſubuertitq; ſpecũ eius & cõfregit ſimulacrũ turpiſſimũ: & cõbuſſit in torrẽte cedron
Excelſa ãt noabſtulit. uerũ tñ cor Aſa pfectũ erat corã deo cũctis diebus ſuis. Sciendũ autẽ q in
pnᷣti iepe i i. ſacerdotes priapo mãcipatas uocet: In aliis ãt locis uiros exſectos libidine cadeſim
legimꝰ Eſaia dicẽte Ka . να ½ο¾1 ka Takupieαονσπ¹α aurVi. &illuſores dnabũtur eoꝑ ꝓ quo
ĩ hebreo ſcriptũ ẽ: &cadeſim dñabũtur eoꝶ qd nos ĩ effemĩatos uertimus. Aqla aũt pανα.
vovo ĩterpᷣtãs.i.mutatos. Hoc oñdere uoluit qd ſuã naturã mutaueriĩt: & de uiris facte ſũt femĩæ
Symmachus è ρςασprie meretrices appellauit. xx. Te TeAεα☛νι1. cõſecratos &initiatos
ut cultores idoloꝑꝶ onñderẽt: Theodotion *αιορον°οοννυσ⁰., a populo ſeparatos ꝗ ſibi uideban
tura uulgo aliquid plus hẽre De uerbo breuiter diſſeruimus. nũc ad ſenſum capituli reuertamur.
Grandis offenia eſt poſtq peccaueris iram dñi nõ mereri: fornicatus fuerat Iſrael a dio deo ſuo &
ſpu fornicationis ſeductus. Ideo fornicãtur filii eius & ſpõſe & abſq; ulla uindicta in ſuo ſcelere re
liquũtur: Vt qd filii & uxor: uiro:parẽti: fecerãt & marito: hoc in liberis ſuis & uxoribus ſentiãt:d
ex ꝓprio dolore intelligãt dolorẽ dei:ꝗ in tantũ iratus eſt ut nequaꝗᷓ pcutiat delinquentes. Quod
Ro. I. . &apoſtolus ad romãos ſcribẽs myſtico ſermone teſtatur: dicẽtes.n. ſe eſſe ſapiẽtes ſtulti facti ſunt
& mutauerũt gloriã ĩcorruptibilis dei in ſimilitudinẽ ima ginis corruptibilis hoĩs: &aαο ο1iucrum: &
quadrup edũ: & ſerpentiũ:Et qa cũ idolis fuerãt fomicati tali feriũtur fnĩa: pp qd tradidit illos dus
in deſyderia cordis eoꝶ in ĩimundiciã ut cõtumeliis afficiãt corpa ſua in ſem etipſis. ꝗ cõmutaue
G runt ueritatẽ dei in mẽdatiũ. & coluerũt & ſeruierũt creature potius ꝗᷓ creatori:ꝗ eſt bñdictus in ſe
cula Amen. Vt aut ſciamus uiſitationẽ quaſi uulneratoꝑ & languentiũ ideo ĩferri a deo: ut ueluti
cauterio & amariſſimis potionibus recipiãt ſanitatẽ: & morbis careãt: p ꝓpphetã l oquẽtem audia/ HDðZ
mus dñm: uiſitabo in uirga iniqtates eoꝶ: & in uerberibus pctã eoꝶ: miſericordiã auũt meã nõ diſ-
pergã ab eo. Qui igitur amatur corripitur: ꝗ negligitur ſuis pctis dimittitur. Tantuſq; fuit nume/
rus fornicatorũ Iſrael ut ultro deſperet emẽdationẽ. Quid.n. turpius qꝗᷓ uiros meretricũ cultui co
pulari? & cũ effeminatis ĩmolare hoſtias libidini ſuæ? Quod aut iũgit:populus nõ intelligens ua
pulabit.ꝓ quo. xx. trãſtulerũt. Et populus nõ iĩtelligẽs adherebit meretrici. Hoc ſignificat qd ua/
pulet Iſrael captiuitate & diuerſis afficiatur plagis: ut p dolorẽ recipiat ſanitatẽ. De hereticis faci/
lis intelligẽtia eſt qd filii eoꝶ fornicẽtur: & ſpõſæ aĩæ quas in errore gẽuerũt. & ſuis dogmatibus
deſpõſarunt. Iſtiuſmõi indigni ſunt correptiõe dei: qm oĩs eoꝶ cultus fornicatio eſt. & turpes tur
pibus cõmiſcẽtur. Et ꝓpterea uapulabũt ut aliqn plagis intelli gãt quẽ reqrãt diũm. Quãdo uide/
19 ris pctõrem diuitiis affluere: iactare ſe potẽtia: ſanitate gaudere: delectari cõiuge: corona circũda
ps.7. ri liberoꝶ. Et impleri illud qd ſcriptũ eſt. In labore hoĩum nõ ſũt: & cũ hoĩbus nõ flagellabuntur:
Dicito in illo cõminationẽ ꝓphetæ eſſe cõpletã. Nõ uiſitabo ſup filias ueſtras cũ fuerit fornicatæ
& ſuper ſponſas ueſtras cum adulterauerint.
Si foꝛnicaris tu iſrael nõ delinquat ſalteʒ iuda:æ nolite ingredi in galgala:ꝛ ne aſcenderetis
in bethauen:neq; iuraueritis uiuit dñs:qm̃ ſicut vacca laſciuiens declinauit irael. Nunc pa/
ſet eos dominus quaſi agnum in latitudinem. LXX. —
KXu aiũt iſrael ne ignores:⁊ iuda:nolite igredi in galgala:ne aſcendatis in domũ ↄv ⁊? ne iure
tis viuit dñs:qm ſic vacca aſilo ꝑcuſſa ĩſaniuit iſrael:nũc paſcet eos dñs ſicut agnũ ĩ ſpacioſo.
Cro domo o in ꝗbuſdã exẽplanbus: & maxime in Theodotiõe legimus domum iniqtatis.
Quod Aqla & Symachoĩterp̃tati ſũt domũ ρπ %5½εσσ. . iutile: ꝗᷓ nihil ꝓſit: & alio uerbo idolũ nũ
cupetur(ẽ aũt bethel) & ꝗ pᷣus uocabatur domus dei:poſtꝗᷓ uituli in ea poſiti ſũt appellata ẽ betha
uen:ideſt domus inutilis & domusi doli: quod nos ut in hebræo legitur expreſſimus: Videtur au
5 tem mihi idcirco & populus iſrael inſolitudine feciſſe ſibi caput uituli quod colerent: & Hierobo
am filius nabath uitulos aureos fabricatos: ut qd in egypto didicerant
6 qui ſub figura boum colluntur eſſe deos:hoc in ſua ſupſtitiõe ſeruarẽt: Dicamus ſenſum capituli.
di ſemel. O. iſrael errore dceptus es & te cũ meretricibus miſcuiſti? ita ut quicũqʒ ipleret manũ uel
ſuã uel regis offerẽdo & dado ei muera: ſacerdos fieret excelſoꝑꝶ: Saltẽ tu iuda ꝗ poſſides hieruſa
lł: & hẽs ex legè leuitas &exerces tẽpli cerimõias nõ dẽs ſororis quõdã tue oolle fomicatõe exẽ
I. Re. io. a. pla ſectari: & cũ deo idola colere. Nò ĩgrediaris ĩ galgala? De ꝗᷓ ĩ hoc eodẽ ꝓpha legius oĩs mali⸗
Io·c. tia eoꝑ ĩ galgalis: ĩ qᷓ Saul unctus ẽ ĩ regẽiln ꝗexiẽs populus d dſerto pmũ caſtrametatus ſecũda

iere. liber pꝛtimuas

eircunciſione purgatus eſt. Ex quo tpe religiones aduerſæ: & in loco celebri error inoleuit: Et ne
aſcendas ĩ bethauen ideſt qᷓ quõdam uocabatur berhehun palti aurei ibi uituli poſiti ſũt ab hie
oboam filio nabath: nõ domus dei appellatur ſed domus idoli. Pro qua miror cur. LXX. domũ
interpretati ſunt niſi forte errore conrepti pro loth littera media que aleph & nun litte/
ris ex utraq;ʒ parte uallatur: uau que ſola differt magnitudine putauerũt: Neq; iuraueritis uiuit dñũs
nolo. n. p os ueſtrum nominis mei fieri mentionẽ qd Idolorum recordatione pollutũ ẽ: Sicut.n.
uacca laſciuiens: & abitiens iugum legis: ita Iſrael declinauit a dñi ſeruitute:Pro laſciuiente uacca
LXX. trãſtulerũt rapoiq rp&οα que oeſtro aſiloqʒ pcuſſa ſit quẽ uulgo tabanũ uocant. De quo
& Virgilius in tertio georgicoꝶ libro refert.cui nomen aſilo romanũ eſt:oeſtrũ graii uertere uo/
cantes:aſper acerba ſonans:quo tota exterrita ſiluis diffigiunt armenta: furit mugitibus æther cõ/
cuſſus:ſilueq;: & ſicci ripa tanagri. Quia ergo inſaniuit Iſrael:& pcuſſus fornicationis ſpũ incredi/

bili furore bachatus eſt. Ideo nõ multo poſt tpe: ſed dũ ꝓphetantium ſpuũs reget aruis paſcet eos

dñs quaſi agnũ in latitudine. Quia metaphoram a uacca laſciuiente ſiue oeſtroſa ceperat: ſeruat ĩ
reliquis: ut captiuitatẽ in aſſyrios: & in latiſſima medoꝶ terra diſperſionem populi Iſrael quaſi in
campo latiſſimo & in ſpacioſa terra gregis & agnorum paſturã uocet: Super hereticis prona intel
ligentia eſt: ad quos: uel de quibus dicitur ſi ſemel fornicaris heretice: ſaltem tu eccleſiaſtice nõ de

linquas: ne ingrediaris in galgalam hereticorum cõciliabula: ubi peccata oĩum reuelantur: & in-

ſtar porcoꝶ uolutantur in cæno: Neſte aſcendere putes ad ſupbas & arrogantes falſoꝶ dogmatũ
fictiones: Non eſt. n. tibi domus dei ſed domus idoli: Nec iuraueris p nomen chriſti cuius maieſta
tem miſcendo idolis polluiſti. Sicut. n. uacca pcuſſa aſilo percuſſi ſunt heretici ardentibus diabo/
li ſagittis: & legis noticiam reliquerunt. Ideo paſcentur in lata & in ſpacioſa uia que ducit ad mor
tem: & pacientia domini boniq; paſtoris eos nutriet ad interitum.
WMarticeps idoloꝛum ephraim:dimitte eum ſepatum eſt conuininz eoꝛum: foꝛnicatione foꝛ
micati ſunt: dilexerunt afferre ignominiam pꝛotectoꝛes eius:ligauit eum ſpiritus in alis ſuis:⁊
confundetur a ſacriſicijs ſuis. . LxxxX. è

CParticeps idoloꝛum ephrai:poſuit ſibi ſcãdala:pꝛouocauit chananeos:foꝛnicãtes foꝛnicati

fũt: Silexerũt ignominiã ex fremitu eiꝰ:turbo ſpũs tu es ĩ alis eiꝰ: 2 ↄfundent᷑ ex altaribꝰ ſuis.
CEphraim de qua tribu hieroboam filius nabath: qui primus aureos uitulos in bethel danq; con
ſtituit rex ẽ decẽ tribuum. O Igitur iuda cũ ſupra dixi: ſi fornicabitur Iſrael non delinquat ſalrim
iuda: Audi conſiliũ meum: pphete uerba nõ ſpernas: quia ephraim ſemel idoloꝶ amicus & parti
ceps eſt: dimitte eũù: ne ſequans impietatẽ eius: cuius cultus & religio & cibus a tuo cõuiuio ſepa-
ratus ẽ. Illi. n. ſemel idolis ſeruiũt & demonibus ĩmolant & cottidie fornicãtur: & diligũt fornica
tionẽ ſuã: imo principes & ptectores eius: ideſt reges dilexerunt ignominiã afferre populo:ideſt
uicio principũ ĩfelix populus ſuſcepit cultũ idoloꝑꝶ: quoꝶ ĩmũdus ſpũs ligauit iſraelẽ in alis ſuis
& eũ libere uolitare nõ patitur. Cõfundentur igitur ĩ ſacrificiis ſuis: & ignominiã principũ in ſua
cõfuſione ſuſcipiẽt dymmachus ꝓ eo qd nos interpretati ſumus ligauit ſpus eum in alis ſuis:hoc
mõ uertit in grecũ uelut ſi quis liget uentũ in alis uenti: ut.ſ.principes & populũ imo &
demones & Iſſraelem uanos uanis & inanibus ianes aſſerat copulatos: Ventus. n. & ſpũs apud he-/
breos uno uerbo appellatur uerHBOAο☛ id eſt qd. LXX. poſuerũt ꝓuocauit chananeos: In he/-

braico nõ habetur: tᷣ ſic interpretari põt: ut dicamus tm̃ ſtudiũ habuiſſe Iſraelem in idolorũ cultu

ut nõ imitatus ſit chananeos ideſt ethnicos: ſed ad imitationẽ ſui eos ꝓuocauit erroris: Hoc ipm
S& ad hereticos referri põt: & dicit ad udã ideſt ad uirũ eccleſiaſticũ: quia ephraim interpretatur
. falſam ſibi doctrine ubertatẽ: & frugifera dogmata ꝓmittit: & ſemel amicus eſt de
monũ⸗Dimitte eũ atq; contẽne:pᷣſertim cũ ſacrificia eoꝶ a tuis ſint ſeparata:Hoc E.n.qd dicit:ſepa
ratũ eſt conuiuiũ eoꝶ: ſemel fomicati ſunt: & principes eorum infelicẽ populũ deceperũt: & ꝓ ei
cultu ĩbuerunt eos ignominia idoloꝑꝶ: & ligauit eos diaboli ſpũs in alis ſuis: ꝗ circũferũtur oĩ uen

to doctrinæ: & ſtabili ĩ eccleſia pede pmanere nõ poſſunt:Qui uero in ſuis ſacriſiciis confundẽtur

quia panis eoꝶ panis luctus eſt: Quodq; dicitur ꝓuocauit chananeos eodẽ ſenſu referri põt ad he
reticos: quod tã ſpurca pleriq; heretico ꝶ & nephanda cõſinxerint habeantq; ĩmunda ſacriſicia: ut
idolatria inferior ſit:uel certe quia chananeus interpretatur negociator ſuue eſt
tranſlator: O ẽs qui domũ patris faciunt domũ negociationis: & lucra querunt de populis & eccle
ſie ueritatem ferunt in mendacium chananei appellandi ſunt. Capitulũ quintũ
Acite hoc ſacerdotes ⁊ attendite domus Iſrael.⁊ domus regis auſe⸗ cultate: ga vo
bis iudiciuʒ eſt.qm̃ laqueus facti eſtis ſpeculatiomi:⁊ rete expanſi um nper. thaboꝛ

.

W 7 victimas deckinaſtis in pꝛofundum. X.
Audite boc ſacerdotes ⁊ attendite domus Iſrael: æ domus regis auribus per
ipite: ad vos.n. ẽ iudicium.ꝗa laqueus facti eſtis ſpeculationi: ⁊ ſicut rete expan-
um ſuper thaborim qui rapiunt venationem conſfixerunt. “
CSacerdotes decẽ tribuũ ad iudicium uocãtur: & reges: non qd ſacerdotes ſint de tribu leui: ſed

.

quod ſacerdotes uocẽtur a populo. Vñ & ſacerdotes baal & prophete quadringẽti quinquagin- 3. Re. '382.

Super Oſee pꝛophetam.

H ta quos interfecit Helias: & poſtea hieu filius nemphi preſente Ionadab filio rechab appellati ſũt .
ſacerdotes. ſed & iſrael ideſt populus uocatur ad iuditiũ: & nullus excipitur: ut & ſacerdotes & po
pulus & reges qui induxerant populum: & conſtituerant ſacerdotes ſimul audiant quid fecccuuuen
& cur tradantur inimicis. Speculatores inquit uos poſui: & principes in populo: & in excelſo di
gnitatis culmine conſtitui ut populum regeretis errantem. Vos autem facti eſtis laqueus: & non
1 .. tam ſpeculatores & principes ꝗ́ uenatores appellandi. Expanditis emm rete ſuper montem tha-
S bor quem. lxx. tabori trãſtulerũt: hãc hñtes conſuetudinem ut hebrea nomina græco ſermone
declinent:ſicut edom hoc eſt Eſau:& Seyr ſemper idumeam interpretãtur: Eſt autẽ thabor mõs
in galilea ſitus in campeſtribus rotundus atq; ſublimis & ex omni parte finitur equaliter. De hoc
monte & in pſalmo legimus: Thabor & hermon in nomine tuo exultabunt: hunc montem & in
Hieremia. lxx. thaborim tranſtulerunt: in quo aues laqueis capi ſolent: & uictimas inquit declina
ſtis in profundum: ut nullus ageret penitentiam nec occiſus eleuaret caput. Prohibuerunt & re-
ges: & ſacerdotes ire populum ad templum hieruſalem: Iccirco in profüdum uictimas declinaſſe
dicũtur. Iuxta tropologiam accuſatur populus ne ſe alienum arbitretur a crimine ſi inductus ſit
a regibus: & a ſacerdotibus: quos hereticorum principes intelligimus. Ipſi quoq; principes accu-
ſantur: quod quaſi laqueus ceperint populum: & poſiti ſpeculatores in eccleſia eos duxerunt ĩ er
rorem: Et in monte thabor excelſo atq; pulcherrimo: qui interpretatur ueniens lumen: inſidias
poſuerunt: ut deceptos quoſq; pertraherent in profundum: &immolarent demonibus: & in bara
trum uictimas declinarent ne aliquando reſipiſcerent: ne domum dei eccleſiã ſuſpirarent. Qui/
dam thabor interpretari putant lacum ideſt cyſternam: & preſenti ſenſui conuenire: quod hereti
ci foderint lacum: & inciderint in foueam quã fecerunt.
CEt ego eruditoꝛ oĩnʒ eoꝝ:ego ſcio ephraiz:⁊ iſrael nõ eſt abſconditus a me:quia nunc foꝛni/
catus eſt ephraim:contaminatus eſt iſrael.nõ dabunt cogitationes ſuas:ut reuertant᷑ ad dnuʒ
4 ſuum.aquia ſpũs foꝛnicationum in medio eorũ:⁊ dñũum non cognouerunt. LXX.
CEgo enim magiſter:ego cognoui ephraim:⁊ iſrael non receſſit a me:quia in me foꝛnicatus
ephraim:cõmaculatus eſt Iſrael:nõ dederunt cogitationes ſuas ut reuertèrentur ad domi-
. num deum ſuum:quia ſpiritus foꝛmcationis eſt in medio eius:dñum autez non cognouerunt.
n CO ſacerdotes & reges qui me non populum decepiſtis: &tu popule qui deceptus es: non graui
1 ter deliquiſtis: ut non ſolum occideritis uictimas: & in profundum eas miſeritis inferni nolite ar
1 bitrari magnitudine ſceleris uos a me pœnitus receſſiſſe: Ego ſum magiſter ueſter: immo erudi/
. ror qui emendare cupiam non punire: & ſaluare non perdere. Ego inquit ſcio ephraim ideſt hie-
4 roboam: a quo ſeductus eſt populus & omnes reges qui eum & dignitate: & ſcelere ſunt ſecuti: &
iſrael non eſt abſconditus a me ideſt decem tribuum populus:quia formicante rege contamina-/
tus ẽ iſrael. Rex primo cœpit a dei cultu fornicani uitulos aureos cupiens adorare: & uolens ſecu
tus eſt populus: paremqʒ; impietatem pari ſtudio compleuerunt. Deniq; non reuertentur ad do-
. minum quia quod uoluerũt inuenerũt: & ſpus fomicationis qui iuxta apoſtolum operatur in ſi-
liis diffidentie poſſidet eorum corda captiua.Iccirco illo regnante dominum neſcierunt: immo
obliti ſunt creatoris ſui:Vnde & principes dom uum peruerrin & populum dominus non
ignorat:non quod eius noticia digni ſunt: ſed quod nihil eum lateat eorum que occulte. faciunt
Quorum alii deceperunt.alii ſunt decepti. Nec dabunt cogitationes ſuas ut agant pœnitentiam

— -

4 qui ſemper in perditione proficiunt: Spiritus enim fomicationis quo fomnicati ſunt in eccleſia:
u & a uero matrimonio receſſerunt uerſatur in medio eorum ideo dominum non cognouerunt.
CSEt reſpondebit arrogantia. Iſrael in facie eius:⁊ iſrael ⁊ ephraĩ ruẽt in iniquitate ſua:ruet
1 etiam iudas cum eis. LXX.
e ¶ ¶ Et humiliabitur iſrael in faciẽ eius:ꝛ iſrael ⁊ ephraim infirmabuntur in iniquitatibus ſuis:
infirmabitur etiam iudas cum eis.
1 CVerbum Ixx.& Symachus interpretantur iniuriam. Aquila & theodotion ſuperbiã.
Quicquid igitur fecit iſrael uel ſuperbe agens cõtra dominum uel iniuriam creatoris idola ue/
nerans: reſpondebit in facie eius ut non abeat impunitus ſed humilietur eius contumelia: & po
ulus &α reges in iniquitate ſua pariter corruant ſiue infirmentur: ut qui fortes erant in ſcelere in
rmi ad dominum redire cogantur: Et hoc non ſolum eueniet iſraeli & ephraim ideſt decẽ tribu
