dum ad oriẽtẽ & ad occidẽtẽ rutilus micat: & noctis tænebras paruo tẽperat lumine: duobus ãnis
eundẽ cõſicit curſum: aliaqʒ aſtra quatuor qꝗᷓ uocãtur errãtia: & ꝗcqd fulger in cælo. ſegetũ quoqʒ &
arboꝶ herbarũqʒ uarietates: p quatuor tẽpora ſuis currũt orisfubil, aſpicimꝰquod ãte nõ fuent
Girãs girãdo uadit ſpũs: & ĩ circulos ſuos reuertitur. Oẽs torrẽtes uadũùt in mare: & mare non adim
pletur. Quare? Quia ad fõtes ſuos de matrice abyſſo reuertütur. Euãgelioꝶ ãt ideſt quatuor aĩaliũ
quæ ſpirãt. uiuũt.itelligunt. Si ꝗs rotã curſũq;ʒ cõſideret: in breui tẽpore uidebit mdũ eẽ cõpletum
ermõe apoſtolico. rota quoq; ĩ rota uel duoꝶ iũctura teſtamtog cẽ.qd ĩdicat ſcala Iacob & forceps
Eſaiæ: & gladius bis acutus. uel euãgelia ſibi coherẽtia: quorũ curſus & ſtatura tẽdit ad cælũ.paulu/
lũq; ꝗd attingat in terra:& ſemꝑ properãs. ad excelſa feſtinant. De quibꝰ & alibi dicitur. Lapides ſci
uoluũtur ſup terrã.ex ꝗbꝰædificatur cæleſtis hieruſalẽ. Hoc ipſũ puto ſignificare & illud qd in pſal/
mo canitur. uox tonitrui tui ĩ rota. Et alibi. Quæ ĩ flãmat rotã natiuitatis. Quæ teſtimonia: quẽ ſenſũ
ĩ ſuis locis hẽant:nõ huiꝰẽ tpis.Totũ ãt corpꝰ& dorſa plena oculis approbabit ꝗ uiderit nihil eſſe
in euangeliis ꝙ non luceat.& ſplendore ſuo mundum illuminet: ut etiam quæ parua putantur &
uilia: ſpiritus ſancti fulgeant maieſtate. ßMUD
CCũqʒ ambularent aĩalia:ãbulabãt pariter ⁊ rote iuxta ea.Et cũ eleuarẽtur aĩalia de terra:ele/
uabãtur ſimul ⁊ rote.Quocũqʒ; ibat ſpũs.illuc eũte ſpũ:⁊ rote pariter leuabãtur ſequẽtes enzʒ.

Spũs eniʒ uite erat in rotis.Cum euntibus ibant:⁊ cum ſtantibus ſtabant:⁊ cun. ianaris ater
. 111

Liber pꝛimu

ra pariter lenabantur:? rote ſequentes eum.quia ſpiritus vite erat in rotis. gei
CQuatuor animalia ſpũm ſequebantur: et nubem quæ erat in ſpũ. Rurſũq; rotæ cũ aĩalia ſeq rẽtur menlo
eleuãtes ſe de terra: nequaquã aialia ſed ſpm̃ ſequebãtur: ut oſtẽderẽt ꝓpriã uoluntatẽ: qa ſpũs uitz toreit
erat ĩ rotis. Tria auũt & ĩ aĩalibus & ĩ rotis pariter idicãtur: cũ ſtarẽt:cũ ãbularẽt:cum eleuarentur: quæ imbe
& aialia & rotæ ĩ cõmune faciebãt. Neq; eni ſtãtib aĩalibus rotæ poterãt ãbulare:nec âbulãtibus ſu . . nineiti
per terrã aĩalibus: eleuare ſe rotæ: ſed quorũ una erat pᷣdicatio una erat & reqes: & curſus: & eleuatio ſmnn
Secũdoq; dicitur ꝗa ſpũs uitæ erat ĩ rotis:ut nequaquã uas aliquod arbitremur rotaꝑꝶ quaſi in carpẽ ſlepoen
tis plauſt rorũ: redarũq; & curruũ aſpicimus: ſed aĩantia ĩmo ſup animãtia. Animalis eni homo. nõ5 ſonu
percipit ea ꝗᷓ ſpũs ſunt. Iſte ergo rotæ in quibus erat ſpũs uitæ: oĩa ordine faciut atq; menſura hnñtq; mte
cũ aĩalibus cõcordiã ſequẽtes ea: & ꝑ ea ſpm ſem imo mediis pᷣtermiſſis ſctĩ ſpũs ſocietate gaudẽ D
tes. Quæ oĩia iuxta priorẽ ĩtelligẽtiã uariæ iterpᷣtationi prudẽs lector poterit coaptare. i ie
CEt ſimilitudo ſuper caput animalium ſirmamenti q̃ſi aſpectꝰcriſtali hoꝛribilis: ⁊ extẽti ſuper ilim
capita eoꝝ oeſuper. Sub firmamento aũt penne eox. recte alterins ad alterum. Anum quodqʒ itke
duabus alis velabat corpus ſuum.⁊ alterũ ſimiliter velabat᷑.Et audiebã ſonũ alarum quaſi ſo voceie
num aquaꝝ multarum.quaſi ſonum ſublimis dei.Cũ ambularent q̃ſi ſonus erat multitudims 6l
vt ſonus caſtrorũ.Cũqʒ ſtarent.dimittebãtur penne eoꝝ.MNã cũ fieret vox ſupꝛa firmamẽtũ ꝙ; ſeleult
erat ſuꝑ caput eoꝝ.ſtabãt ⁊ ſubmittebãt alas ſuas.Et ſuꝑ firmamẽtũ ꝙ erat iminẽſ capiti eoꝝ lotn
q̃ſi aſpectꝰ lapidis ſaffiri ſiłitudo throni.⁊ ſuꝑ ñłitudinẽ throni.ſiłitudo qſi aſpectꝰhoĩs deſuꝑ ſuitinn

CVbi nos poſuimus pẽnæ eorũ rectæ: & quaſi ſonũ uel uocẽ ſublimis dei. Ixx. traſtulerũt alæ eoꝶ
extẽtæ & uolãtes: & quaſi uocẽ fortis: qd in hebraico dicitur ſaddai. Multaq; & ĩ hoc & in aliis capi
tulis ab eis ptermiſſa ſũt: quæ ob lõgitudinẽ ponere ſuperſedi. Quod ãt nos manifeſtius ĩterpᷣtati
ſumꝰalterius ad alterũ & unũqdq; duab' alis uelabat corpus ſuũ: & alterũ ſimiliter uelabatur: p quo
I hebreo ſcriptũ ẽ: mulieris ad ſororẽ ſuã: uir duabꝰ alis uelabat corpꝰ ſuũ: & uir uelabat ſimiliter. I0
poſt mulierẽ uirũ poſuit ĩ pſona eadẽ:ne ſexũ in cæleſtibus putaremus: cũ ĩ uno atq; eodẽ iuxta pro
prietatem hebraicã: idẽ & uir & m ulier appellatur. Videtur aũt ſup quatuor aĩialia & rotas totidem
ſimilitudo firmamẽti:qd nos appellamus cælũ: habens ſpẽm criſtalſi qd ẽ puriſſimũ & ex aquis mũ
. dis atq; lucẽtibus nimio frigore cõcreſcere dr: in tãtũ ut etiã gelu cõſtricta aqua: græco ſermone cri

imlin
ifuach

ſtallus noĩetur. Decebat ãt in ſuperioribus eẽ eximiã puritatem: ꝗᷓ cũctaptegar. i. rõnales ſapiẽteſq; nauit⸗
uirtutes & quatuor tẽporũ curſũ: & mũdi plagas: & rerũ oium ordinẽ: & euãgelicã prædicationem: genſl
quæ ex parte intelligitur: & ex parte uelatur: uoxq; auditur alaꝶ uolãtiũ quaſi uox aquaꝶ multaruʒ le
quæ iuxta apochalypſin ioãnis populos ſignificãt: paulatq; ꝓficiẽs dr̃ quaſi uox caſtroru: & q̃ſi uox cdi⸗
ſublimis dei qd hebraice appellatur ſaddai. & iuxta. lxx. uox uerbi ut uniuerſa quæ p̃dicanturĩ mũ eim
do: uocem fſilii dei eẽ credamꝰ. Stãtibꝰãt aĩalibus dimittebãturalæ eoꝶ. Vocẽ eni dei oĩpotẽtis reſo C5il
nãtẽ ĩ cæleſtibus ferre nõ poterãt: ſed ſtabãt & mirabãtur. & ſilẽtio ſuo dei potẽtiã demõſtrabãt. q mdit
ſedebat ſuꝑ firmamẽtũ. Quod firmamẽtũ his quæ deorſũ erãt habebat ſimilitudinẽ criſtalli:his auũt CEt
ꝗ ſupra: inſtar lapidis ſaphyri uidebatur. Quæ ſimilitudo ſaphyri thronus erat eiꝰq ſedebat ĩ ſimili Adi
tudinẽ hoĩs. Ex quo ĩtelligimꝰ& firmamẽtũ & criſtallũ & ſaphyrũ & hominẽ: in ſimilitudine nõ in CEl
ueritate monſtrari. Hoĩem aut deũ patrẽ debere itelligi: multa docẽt teſtimonia. E quibus illud ẽ ĩ lohne
euãgelio. Hõ ꝗdã plãtauit uineã & locauit eã agricolis. Et poſt paululũ. Miſit ſeruos ſuos: & ſup oẽs gieytn
filiũ ſuu. Rurſũq;.Hõ fecit nuptias filio ſuo. Nõ quod fili? excludatur a regno: de quo ſcribit æſaias:
uidi dum ſedẽtẽ ſuꝑ thronũ excelſũ et eleuatum. Et ioãnes. Hæc auũt inꝗt dixit æſaias: quãdo uidit Eim
gloriã filii dei: ſed ꝗd in patre regnet et nlius. Oia eni filii patris ſunt: qui ẽ imago dei parris inuiſibi Wenit
Iis. Nam et ĩ daniele deus pater ſedẽs inducitur:et offertur ei filius hoĩs ut accipiat regnũ. Et ĩ apo- mchge
chalypſi ioãnis: eadẽ de filio ſcribũtur. Et ad pugnã primi martyris ſtephani: ſtãs ad dexterã patris. Cod
De quo canitur in pſalmo.Dixit ds dño meo: ſede ad dexterà meam: donec ponam inimicos tu runp
os ſcabellũ pedum tuoꝶ. Sicut autem criſtallo puriſſima quæq; atq; lucẽtia in cæleſtibus demon- getes
ſtrãtur.ꝗᷓ noſtrũ occulatũ corpus illuminant:ſic ĩ laphyro:ideſt ĩ throno dei et ſup firmamẽtũ ꝙ cæ noxii
lũ accipimus.abſcõdita atq; ſecreta et ĩcõpræhẽſibilia dei ſacramẽta monſtrantur. qui poſuit tæne/ coͤgert
bras latibulũ ſuũ: et ĩ nube uidetur et caligine.Vñ et ĩ exodo ſcribitur. Et ſub ꝑpedibꝰdei erat q̃ſi opꝰ ſciedi
lateris ſaphyri.et ſicut ſpẽs firmamẽti cæli mũdiſſimi. Vnde et ſpõſa pulchritudinẽ ſpõſi deſcribit ĩ Deükat
cantico. VYentereiꝰ quali tabula æburnea:ſup lapidẽ ſaphyrũ. Et in ioannis apochalypſi primum fũ- Gisdin
damẽtũ iaſpidis. ſecundum ſaphyri ſcribitur. Et in rationali põtiſicis: in uerſu et ordine lapidum ſin * Ceri⸗
gulorum:ſecundus ordo carbunculum habet et ſaphyrum et iaſpidem. De quibus ex parte lapidi- len
bus in eſaiæ explanationibus diximus. an
¶ LEt vidi quaſi ſpeciẽ electri velut aſpectũ ignis intrinſecus eius per circuitũ a lũbis eiꝰ ⁊ de/ Mn
ſuper. Et a lumbis eius vſqʒ deorſum vidi quaſi ſpeciem ignis ſplendentis in circnitu. velut aſ iit
pectum arcus cum fuerit in nube in die pluuie. Hic erat aſpectus ſplendoris per girum. Cn
CHec uiſio ſimilitudinis gloriæ dñi. Similitudo hoĩs ꝗ ſedebat ſup ſimilitudinẽ throni: q thronus ie
* hẽbat ſimilitudinẽ lapidis ſaphyri. a lũbis et deſup electro cõparatur. Qd electrũ. et ĩtriſec'et exttin file
ſecus hẽbat quaſi ignis aſpectũ. A lũbis uero et deorſum ignis erat reſplẽdẽs in circuitu: ut oſtende n
ret a Ki

SBuyper Szechielem

Gerſtirre n e ͤ cflammit:ſed pᷣcioſiſſimo
ubz 3 ſus uerſatut et ratio. non indigere ĩigne ne 1orIS Med Pelonn
r At e4 pe aon en Vienii lũbis deorſũ ubi coitus:ubi generatio: ubi ſektiwn i, den ſine
Eluni metallo & pu zut cu putwata fuerint naon (l Le ſimilitudinẽ: quæ uulgo iris e
jImax: t habeãt ſicut arcus nalvofii0anis eocl
u ione idigere flãmag: ut cũ purgata uennt habedt ſicut arcus à & in apochalypſi ioãnis eodẽ no
ul tione idigere læ: iris enĩ quæ ĩ ſancta ſcriptura uocatur atcus in apochalypſi ioãnis eodẽ no
lt 7 iiris eni quæ i ſancta ſcriptu r erd & pulcherrimorũ & ſẽ
u rit ĩ nube ĩ die pluuiæ: iris eni quæ ĩ ſ ené pòt apparere:diuerſoe coloꝑ & pulcherrimor
N4 Terir n rze Je k & in aquoſanube nò põt apparere:dij 0 & uulgi ſeqns
AAo mine iris dr:niſi ĩ. pluuia ? ille tapit uarids aduerſa ce colores. Sed & morẽ uu 1 Ied
W z. 15 iſgitiij. a. e fapit uarios aduerſa lIu 1cd. jaanie Pir areo
Mnden⸗ ſim in alios trãſeũtiũ. Vñ e boeta bgeheruandsad arcũ apparere:niſi ĩ nube & nauie. i ai⸗
murdi dde oeta Cni bib ſtameti dei qd fecit cũ hoĩbus: ut quâdo ap aruerit ĩ nube Kiamus t0 eg cia
mnin ſignũ ẽ clemẽtiæ Splün taduã perituros eẽ diluuio. Ex quo oſtẽditur poſt —N——r Vñ
enn Au antiquitalis exp or nd n icordiã. dũtaxat in his qui deũ meruerint uidere regnãtẽ. nñ
& purgationẽ peccatorũ futurã miſericordiã. aar n Dis gin. fecta ſũt. Et hæc uiſio gloriæ
gin erabaß ectus ſplẽdoris p girũ: uel dei Velthronitueloſ; qua pfe t oĩs hæc é. Sps ele-
Wank Brklüntafti⸗ Hein quo gloriã dñi uidit:ſed draiitudin: gloriæ ei ait teurne ſub firmamen
mamt x114, pr animalia: & rotæ totidẽ equẽtes aĩalia & ſpum: quæ ſub firm .
ungufſ nas & nubes magna ſtquã eleuata fũt & audierũt uocẽ quaſi aquaꝶ multaꝶ & quaſi ue
ee⸗ tũt. Quæ po qua eleuata ſũ audierxr & ſilétio demonſtrarũt apparuitq;
Ulhindin 10 dei eſſe icrrCur. & exercitus: dimiſerũt alas: & ſtuporẽ ſilẽtio emonira tri: & a lũbis
nunlin enri ſnilltnaine, onyr quaſi ſimilitudo hoĩs: q a lũbis npti babetneeinrlecheng a cũ
cppitieor õ terrorẽ datur ſignum miſeri g. , rſrit iari en
ncn Qeorſum ſpeciẽ ignis in ci Telmataenr e editnm & obſcura : & a multis uariæ expo
19 fuerit in nube in die pluuiæ. De ac uiſione ꝓ ſenſ propter magnitudinem uoluminis breuita
ni mnitar. In reliquis quãatũ Hieri boteſtabi dano fen hum bop 1 . eta l
l e eelch in faciem meam. ? audiui vgsein ſeemtg ec e ſacie ſuam.
roq CN ëelatus uiſionũ magnitudine: fed cõſcĩa ragt & auditioné nerboꝶ ĩeffabiliü: da-
Umitenl Vñ & apoſtolus Ppaglus poſt aſcẽſion?᷑ cæli & paradi in. Etanr Et abrahã cecidit in faciem:
Cinmn Arũ ſibi dicit ange ũ ſathanæ ꝗ ſe olahigaterthtsxteleretut-Hin dno ſubleuatur: & uer
en Paeius iubetut audiie. c ce zdlri lie & ür Heli ãt ꝗ peccauerat retrorſum cecidit: & St
nnd L diuit de natiuitate Iſaac cecidit in faciẽ ge-tdel at q Peccauerat jet es retrorſũ: ſalutẽ expectans
“S au ä 6. Ri colub mordẽs plãtà æqui: & cadet æqu Iuétü. Et i engelio ſ
Elpieri geneſi ſcriptũ ẽ. Fiat dan colu er uan e c ppterea ſaluatoris expectat aduẽtũ. Etĩ euãge io ſe
i iau dancipaantaetämaskidh, Rslits enenen eeiderueretrorfeiiczron.
tin Cudu ioan 51 ac cs irctat ade dic fliis iirle⸗ ẽ miſit me ad uos: minie ſuſtinẽtes: & dixit a aniſ
nan Snenier a i, Neern sloquartibilacene. & Sermonẽ dei audite n poteratiſz
–— Fiuli Bole ſa ſuner pedest. mecded & daniel accidiſſe ſibi o nemorer. des meos. Et
ui ——— ſpiritus poſtquaʒ locutus eſt mihi: ſtatnit me ſupra pedes me .
iültii audiui loquentem ad me. ? dicenteam. Xα it me ſuper pedes meos.
= Et venit ad me ſpirius⸗ aſlunuhfi⸗ edengt eKatult ſermo diuin juſſerat: ſta upr Pe
u eeemeslett mpt ſpus ſcti Kere nò poterat. ppterea ĩgreditur ĩ eũ ſiue aſſumit
ridei des tuos: ſed ſine auxilio dei & aduẽtu Ppus ſcti ſtar i pedes meos. Nullũq; peccatorẽ ſtãtez
in & lcitatuu ſirm lit gradu: & poſſit dicere ſtatuit ſupra ild arte muni mœretur audire.
õ legim'. ſz ad ſctõs at. tare õ an e0 Fir l. & daniel raro. Quoꝶ uterch in pho⸗
—. X i ſtigiù pedis tui. Cre 1 1 pulux cöſolatur: & retrahit a Pniaʒ
ginin K ezit fabileueſzigii pedis tui.c. t reclinet. Captiuuʒ populuʒ cõſolatur: & retr⸗ .
niinii mna enᷣ dixerat: fili àt hoĩs 5 aee rabun eel apoſtatrices dereceſſerunt ame Joſj parres e9
S ä ENequaqui vopui dei ftihelſed
eri an rum preuaricati ſunt pactum menm. I ad di. oli pies ſ & flii. Nle ptö patze flii uideretu n
ünico gẽrer aboſtattices uocat cos qa dno : tas. Porro ꝙ. Ixx.traſtulerũt irritãtes me ſiue ĩ amaritudinẽ
denn noxii. ſed ut par & patꝶ && gliog niece dulcis natura:nris uitiis mutetur ĩ ndtien diitt ſeuen.
paͤige⸗ coõuertẽtes: illd ſignificat qd de benign :ic pctõres eũ amaꝶ ſẽtiũt. Vñ & apoſtolus bonita e & ſe
n, ſctis di Enſete Rrianrgeberemt relert Etde pctõrib'q iacebat ſcriptũ é. Dñs erigit alliſos
ite neritatem dei ſuper ſ it cõpeditos. Sanctis uero ſtantibus:præmia po Stur. 1, Senr.
Gaitti dne dirigit iuſtos dñs ſalargs ginoenaien quos ego mittote. CHoc . lxx.nõ nrur⸗
—Zh WEt it dura laele ꝛ indom or mittere nec deſperare eoꝶ ſalutẽ. & rticdbeta le ur:
ndn *α clemétiæ éa —„E Ieenſe lura facie: iuxta illud debemꝰaccipe qd pctõri di.
iimn Snpt hog eat. Indomabili ãt corde & dura facie: iuxta uiturcotdis apidei:q des euulſa
hii les quoq;ʒ ire nõ timeat. I. . i et ĩ cõſe uẽtibꝰarguitur cordis lapi ei: p
rlyi “ llũ tuũ:et frõs tua ænea. Qui et ĩ cõ quetio atgun jvyiat
Neruus ferreus co fr. dtarit lliciæ ſua: dei præcepta ſuſcipiat. ʒʒ.
E r . iturum. ut molliciæ ua: dei præcepta ſuic e qd
ea tdices ad eos Hec diãt et agãt nĩam. Et ĩ euãgelio. oriita hliu meuù uetebu boni i⸗ *
uſch et ĩ hieremia ſcriptũ ẽ.Si forte audiã Larpnl⸗ itriù: ne pᷣſciẽtia futuroꝶ: mali uel boni
5* lut liberũ hoĩs mũſtret arbitriũ: ne pᷣſciẽti⸗ &nos icere ch ille præ“
n gt ãt hkc ee digetr aſfe ut liheri ha qa ille uẽtura agnoſcit eccke E nos Rcete ec
in mutabile iaciat ꝙ de rIa ilii facturi:ille nouit futuꝑꝶ qᷓ .
en ſciuit:ſed ꝙ nos propria uoluntate ſumu DD iiii
ei

Liber Pꝛimus. c.iii.

hoĩs nõ timeas eos neqʒ ſermones eoꝝ metuas.qm̃ icreduli ⁊ ſubueſores ſũt tecůꝗ. LxXx.
CSt tu fili hois ñ timeas eos nec a facie eoꝝ foꝛmides.qm̃ iſaniẽt ⁊ ↄgregabũt᷑ ̊ᷣ te i circuitu.
Licet dura ceruice ſint: & corde ĩdomabili. tamẽ mea ſũt fortiora pᷣcepta.nec te putes eẽ decœptũ
ſi mittaris ad eos ꝗ te loquẽtẽ nõ audiãt. Ecce pᷣdico tibi ꝗd ĩſaniãt & cõgregent᷑ aduerſũ te & cir/
cũdẽt te. nullũ tibi effugiũireliquentes. Hoc aũt facient quia ĩcreduli ſt. & dei imperia contẽnẽtes.
CSEt cũ ſcoꝛpionibꝰ habitas. C Qui poſſint ferire.qui arcuato pcutere uulnere & aculeo ſi-
ſtulato. ut eadẽ plaga. & cutẽ aperiat & uenena diffũdat. Vnuſꝗſq; ꝓ moribꝰ ſuis ſortif, uocabnlum
Scribis & phariſeis dr. Generatio uiperaꝑꝶ. Et de herode ꝗ uerſipellis erat. ite & dicite uulpi huic. Et
pſeudo ꝓphetæ in hoc eodẽ ꝓpheta uulpibꝰ cõparãtur? Et nũc corde indomabili. ſcorpiones eſſe
dicũtur. Vñ & in euangelio legimꝰ: Omnes ꝗ ante me uenerũt fuerũt fures & larrones. & nõ audie
rũt eos oues. Et qũo oues pditæ domus iſrahel audierut aduerſarios? Ex quo onñditur eos ꝗ audie
rũt fures & latrones ouiũ uocabulũ pdidiſſe & alia aſſũpſiſſe noĩa: ut nõ q̃ſi oues perierĩt: ſj q̃ſi uipa
uulpes & ſcorpiones. CEt loqueris verba mea ad eos:ſi foꝛte audiãt? timeãt nel geſcant.
CNô ẽë ergo ceſſadũ licet mali ſint ꝗbꝰloꝗmur:ꝗn ſecũdũ apoſtolũ oportune ĩportune uerbũ dei

p̃ᷣdicemꝰ:qa põt fieri ut & durus corrigatur ad molliciẽ: & ꝗ obediẽs ẽ mutata uolũtate nõ audiat.
CMoli eſſe exaſperans:ſicut domus exaſperatrix eſt.
CSemel diximus exaſperationem ſiue irritationem. Ixx. amaritudinem ponere. Quod ergo dicit:
hoc ẽ. Nõ debes eos imitari ad quos corrigẽdos mitteris: ne pctm̃ ſimile: ſimilẽ mœreatur & pœnã
Aperi os tuuʒz:⁊ comede q̃ ego do tibi. CDignü te iqt pᷣbe ſermonibꝰmeis: & cibũ ſuſcipe
ſpũalẽ: ut qũo ĩ euãgelio di ꝗ hẽt aures audiẽdi audiat: & hic dicatur: q hẽt aptũ os ad comedẽdũ.
comedat. Vñ & pſalmiſtæ dñs loꝗtur. Aperi os tuũ: & ĩplebo illd. Et ille rñdit. Os meũ aperui & at
traxi ſpũ;. Et apoſtolꝰpaulꝰꝗ hẽbat ĩ ſe theſauros ſapiæ & ſciæ: & ĩ quo xpᷣs dñs loꝗᷓ bat᷑:ſcribit corĩ
thiis. os meũ aptũ ẽ ad uos o corithii. & de ſaluatore mathe refert. Apiẽs os ſuũ: docebat diſcipłos
CSt uidi:⁊ ecce manus miſſa ad me.
CPro manu miſſa: extẽtã. Ixx. traſtulerũt. Quæ mittitur & extèditur ad eos ꝗq dñi bñficia cõſequun/
tur: cõtrahitur ãt ab his ꝗbus loꝗtur ꝑp ꝓphetã. Nũꝗd abbreuiata & cõtracta manꝰdñi? & ĩ pſalmo
Vt ꝗqd auertis manũ tuã & dexterã tuã:de medio ſinu tuo ĩ finẽ? Deniq; extẽdit ĩ paſſiõe pẽnas ſuas
ſuſcepitq; diſcipulos: & portauit illos ĩ humeris ſuis: & loquutꝰẽ. Tota die expãdi manꝰmeas ad po
ulũ ñ credẽtẽ: ut cõgregaret filios iſrahel ſicut gallina cõgregat pullos ſub alas ſuas:& extẽſiõe ma
nuũ ei: iſrahel ſuperarer amalech. C In qua erat iuolutus liber:æ expãdit illum coꝛam me:
erat ſcriptus intus ⁊ foꝛis ſcripteqʒ erat in eo lamẽtationes:⁊ carmen ⁊ vhe.
CPro ĩuolato libro.Ixx.capitulũ libri trãſtulerũt. In manu dñi ſedẽtis ſup thronũ:qᷓ miſſa ẽ & extẽ
ta. De quo & ĩ pſalmis dicitur. In capitulo libri ſcriptũ ẽ de me: Capitulũ ĩtelligamꝰexordiũ. I ſte li-
ber ĩuolut atq; ſignatus ſcriptuſqʒ ĩtus & foris uel añ & poſt tãtæ difficultatis fuit: ut noullus potue/
rit neq; in cælo neq; ĩ terra neq; ſubtus terrã aperire illuʒ & legere: niſi ſolus leo de tribu iuda: radix
Dauid & ieſſe. Quẽ ioãnes ĩ apochalypſi deuoraſſe ſe dixit. Nõ totũ ſed ĩ capitulo.i.ĩ prĩcipio. Neq;
eniʒ fieri põt ut hũana natura totos libri huiꝰtheſauros deuoret. Et expadit illũ corã ꝓpheta. & legẽ
dũ cognoſcẽdũq; pᷣbuit:ꝗq ĩ eſaia populo nõ credẽti dr eẽ ſignatus.Vſq; hodie enĩ uelamẽ iudæis in
ueteri poſitũ ẽ teſtõ. Scriptuſq; erat ãte & retro:de fuiuris & de pᷣteritis: uel certe foris iĩ hiſtoriæ litte
ra:intus ĩtelligẽtia ſpũali. De qua & pſalmiſta. Oĩs ĩquit gioriæ filiæ regis ab ĩtus. Scriptæq; erãt in
eo tã ĩtus quà foris: lamẽtatiões:& carmẽ: & uhæ. Lamẽtatiões de his ꝗ ad pœnitẽtiã prouocantur.
ſicuu ſamuel & apoſtolus paulus plãgebãt atq; lugebãt ſaul & corinthios:quos ſaluare cupiebãt. car
mẽ ſup his ꝗ dei digni ſũ teſtimonio: & ꝗbus pſalmiſta pᷣcipit: cãtate dño cãticũ nouũ.Porro uhæ
ſup illis ꝗ pœnitus deſperantur: & cũ uenerint ĩ ꝓfundũ peccatorũ cõtẽnũt: CAbP. III.
DOmede volumẽ iſtud ⁊ vadens loquere ſilijs iſrahel. ?
C Niſi ante comederimꝰ apertü uolumẽ: docere nõ poſſumſilios iſrahel. Deniq; & da-
uid poſtquã ipᷣe miſericordiam conſequutus eſt: docebo inquit iniquos uias tuas: & im/
MWꝰ pii ad te conuertentur. CSEt aperui os meũ ⁊ cibauit me volumine illo.
Ego inquit aperui os meum: quia dictum eſt: aperi os tuum & comede. Et aperto ore dñs largitꝰ
ẽE cibos: ut initia uolũtatis ĩ nobis ſint pfectionẽ btitudinis a dio cõſequamur. Nõ cẽ.nuolẽtis neq;
currẽtis: ſed miſerẽtis dei. Attamẽ & uelle & currere: noſtri arbitrii ẽ. Pro aperui ſeptuagita trãſtule“
runt aperuit: ut ſubaudiatur deus: quia ipſe aperuit os prophetæ: & cibauit eum.
WMWAienter tuus comedet:⁊ viſcera tua complebuntur. LXxX.
COs tuum comedet:⁊ uenter tuus implebitur. CPrincipia lectionis & ſimpli⸗
cis hiſtoriæ: eſus uoluminis eſt. Quando uero aſſidua meditatione in memoriæ theſauro librum
domini condiderimus: impletur ſpiritualiter uenter noſter & ſaturantur uiſcera: & habeamus cum
apoſtolo paulo uiſcera miſericordiæ: & ipleatur ille uenter de quo hieremias loquitur. Venter me
us uenter meus ego doleo: & ſenſus cordis mei conturbant me. 8
CEt comedi illud:⁊ factum eſt in oꝛe meo ſicut mel dulce. .
CLoquitur & dauid. Quam dulcia gutturi meo eloquia tua ſup mel on meo. Et alibi. Iudicia dñi
MV . uera:

— H ——ZMũ 5
2ðð ä ðð

nent
ſſo
nun
cileg
ntun
laman
colud
gelar
Et
CcC
en
munt.
debat
Auyfu
CH
nalv⸗
CCo
e Nee
Puune
Utone
does
mond
ſetmor
guen
Itetc
Gican
one
C
eſt
Wd

lem
iniſ
kocd
nan
Mert
icn
Miin
(n
Win
n
t
n

ti
ticnn
dtie f
ieir⸗ lai⸗
Cunntiri
Nrlin,
Mmimehln
tenlhidih
loine
erdnöni
funetgerd
nieüith i
eitnelgtie
Nunevebic

tatenöanit

Nderpo did
Enur Aden
Aabültt
d coneiit
nei enid
daiſihtani
Nedrütle

iitncennn
findinin
löepinu
enera,⸗
Aenehöem
meamme

niheden
ontiitel⸗
mmlu pore⸗
zrinchrndi
inichoe,
igrud
eluniicrun

Giimeit
ne Un

ecupiebil
.onon
b. I

Deiindt
gtuudin
nl,
Cir ugi

voleteneg

u nitue

idiwnd
o tbnn
beumn

Vonn.

chud
ett

Super Eʒechielem.

nera deſiderabilia fuper aurum & lapidem ptæcioſum multum. & dulciora ſuper mel & ſaunm Et

ſanſon fauũ mellis in ore leonis inuenit:& dũs poſt reſurrectionem partem aſſi piſcis comedit. & fa
uum. Et in prouerbiis de ape dr: quãquam hoc hebrea non habeant exemplaria. Vade ad apem. &
diſce qũo operatrix ſit: & opus ſuũ caſtum faciat. cuius laboribus reges & imperiti pro ſanitate abu
tuntur: qd operati ſunt moyſes & prophetæ & euangeliſtæ & apoſtoli. ut quicũq; rex fieret cuiꝰ cor

in manu dei eſt. dulcibus fruatur cibis. Qui uero ſimplex & abſq; ſerpentis aſtucia hẽt in nocentiam

colũbaꝑꝶ ſimplici ſide credat atq; ſaluetur: qa ubiq; inſidiæ ſunt & ſæpe diabolus trãſfigurat ſe in an/
Sn Iucis:melq; diſtilat de labiis mulieris meretricis dulcia repromittens ut uenena interſerat.
Et dixit ad me:Fili hominis vade⸗ ingredere ad domũ iſrahel.z loqueris verba mea ad eos

CCui dicitur uade & ingredere ad domũù iſrahel. oſtenditur non fuiſſe in populo peccatore:licet in

iſdem uideretur ſuper flumen chobar finibus cõmorari. Scriptum eſt enim. Et ego eram in medio
tranſmigrationis. iuxta flumen chobar. Separata enim erat prophetæ conuerſatio. & iniquorũ ofen
debatur aſpectu. Hoc idem faciebat & moyſes procul a caſtris multitudinis figens tabemaculũ. Qd
cuʒ fuiſſet ingreſſus. deſcendebat colũna nubis. & ſtabat ante hoſtium tabernaculi. MB
CNon.n. ad ppłm ꝓfundi ſermõis ? difficilis ligue tu mitteris ad domũ iſrahbel neqʒ ad pplos
multos? ignoti ſermõis quoꝝ ñ poſſis audire ſermont᷑.Et ſi ad illos mitterẽte. ipſi audirẽt te.

CQuoniã illli ad te nolunt uenire. tu perge ad eos. Non.n. habent ſani opus medico. ſed male hab

tes. Neq; potes dicere non poſſum loq ad eos quia linguæ alterius ſunt. & inuicem nobis barbari ſu
mus:nec mutuũ poſſumus audire ſermonẽ. Quid loquar de uno populo?Si ad diuerſas te mitterez
nationes. tñ auctoritas & potentia mea. oẽm difficultateʒ uinceret. A 1; utinam tẽpus inſtaret quo

ad oẽs miſſurus ſum nationes. quo & linguaꝶ daturus ſum grĩas. ut prædicent apoſtoli mei. & totũ

mundũ a diuerſitate linguaꝑꝶ. una fide meo ſubdant iugo. facilius illi audirent q ꝓfundi ſunt altiq;
ſermonis. & nihil hüt de leuitate iudaica. ſed graui & ſolido ingrediũtur pede. & cũ ignotæ ſint li/

guæ. notæ fidei ſunt. Vñ ſeꝗtur. Et ſi ad illos miterẽ te.ipſi audirent te. Deniq; poſtea miſit. & oẽs pa

riter crediderunt. Vnde paulus & barnabas loquuntur ad iudæos. Vobis quidem oportuerat præ-
dicari uerbum dei. ſed quia noluiſtis ſu ſcipere ſermonem. ecce conuertimurad gentes. Et de centu

rione dicitur. Neq; in iſfrahel tantam fidem inneni.

CBomus auũt iſrahel nolũt audire te: qꝛ nolũt audire me. Ois qppe domꝰ iſrabel. attrita fronte
eſt ⁊ duro coꝛde. CNe contiſſteris ait ſi te audire noluerit. Idcirco te nõ audient. qa me
audire contẽnunt. iuxta qd & ſaluator aiebat. Qui uos nõ recipit. me nõ recipit. In qua parte liberuz
monſtratur arbitriũ. & duæ redduntur cauſæ quare nõ audiẽt. Quia puerſæ ĩꝗt ſunt uolũtatis. & at
trita frõte: ſiue ut. lxx. uerterũt cõtẽtioſi ſũt. & ſubauditur: ꝙ ſæpe ad ſal utẽ ꝓuocati noluerũt audire
CEcce dedi faciẽ tnã valentioꝛẽ faciebꝰ eoꝝ.⁊ frontẽ tuã durioꝛẽ frontibus eoꝝ At adamantẽ
⁊ vt ſilicẽ dedi faciẽ tuã. CDomus iſrahel qd attritæ frontis & procacis audaciæ & duro
ſit corde & ſcorpionibus cõparetur: Ildeo dedi tibi uultũ deriſoꝶ & frontẽ quæ nullo pudore ſupe-

retur. Ex quo diſcimus interdũ gf̃æ eſſe dei impudentiæ reſiſtere. & cũ ſocus popoſcerit. frontẽ fron

CEFili hominis omnes ſermones meos quos loquar ad te aſſume in coꝛ tuum. ⁊ anribus andi.
Cſte eſt cibus uoluminis. & hæc ſunt uerba quibus pro diuerſitate audientium. uel lamenta uel car
men. uel uhe. hominibus loquimur. Et tamen notandum ꝙ ante ſermones dei in noſtro corde con

te conterere. Hoc aũt tribuitur.ne nia uerecũdia & humanus pudor pti meſcat inſidias emulorum.

dendi ſunt. audiendiq; & intelligendi diligentius: & ſic ad populum proferendi. .
CAagde ingredere ad domum tranſt migrationmis:ſiue captiuitatem ad ſilios populi tui.
CEt dũs noſter uenit ad populũ iudæoꝑꝶ mittente patre : ut prædicaret captiuis remiſſionẽ: & im-
pleretur in eo ꝙ ſcriptũ eſt: aſcendens in altũ captiuã duxit captiuitatẽ dedit dona hominibus.
CESt aſſumpſit me ſpũs.⁊ audini poſt me vocẽ cõmotionis magne:bñdicta dñi gła de loco ſuo.
Deus de quo ſcriptum eſt. aſſumens manſuetos diñsupſe aſſumit & prophetam qui non erat ĩ car
ne ſed in ſpᷣ. & ambulans in ſpũ carnis opera non implebat. Spiritus enim dei erat in eo. Quamob

rem & terrena conténens rapitur a ſpũ & audit poſt ſe uocem cõmotionis magnæ. præteritorũ ob
liniſcens & in futurũ ſe extendens: ut inimicorum inſidias poſt tergum relinquæret. Tale quid & in

exodo legimus. quando pharao & omnis exercitus eius perſequebatur iſrahel: & angelus in colũ-
na nubis deſeruit priora caſtroꝑꝶ. uenitq; poſt tergũ & tota node ſtetit inter iſrahel & ægyptios. ut
pterritis aduerſariis audiret ifrahel. Bñdicta gloria dñi de loco ſuo. Locus aũt dñi eſt oĩs in qbꝰ ho
ſpiciũ ĩuẽit. Aut certe filius locus eſt patris ſicut & pr locꝰ ẽ filii dicẽte dño ſaluatore. ego ĩ patre. &
pr ĩ me.Hoc idẽ ſignificat & micheas. Ecce dñs egrediet᷑ de loco ſuo.& deſcẽdet ſup excelſa terræ. &
cõmouebuntur montes ſuper eum. & ualles tabeſcent ſicut cera a facie ignis. & ſicut aqua quæ defer
tur in præceps. deſcendente enim domino ſaluatore & proficiſcente de patre. excelſa terræ mõteſq;
commoti ſunt & inferiora uallium liquefacta. Poteſt locus eſſe gloriæ domini & Ilux inacceſſabihs
de qua & apoſtolus loquitur. Qui ſolus habet immortalitatem. & lucem habitat inacceſſibilem: q
præterita iudicia domini animo reuoluimus audimus uocem poſt tergum cõmotionis magnæ: qnñ

fututa corde meditamur. auditur uox de prioribus & ex his quæ ante ſunt.

AIiber pꝛimus.c.iii.

Et vocem alarum aialium percutientiu aꝛ
. õ percutientiũ alteram ad alteraʒ.⁊ vocem rot nentium aialig.
ae⸗ neel magne. Pro eo qd ſubditur. lotts⸗ ſtaun in in
cẽ alaꝶ aialiũ ei magnæ. & audiui uoc- alagꝑe alantium & uocẽ rotaꝶ. addidere. Ixx. & a di a
po uſus bee lenneuge ũ alterã ad alterã. Et reliqua iuxta illud qd in exodo legitur Et niche date is
liab uerius ẽ a iri ocẽ qᷓ ueniebat poſt tergũ audierit propheta. q auũt ante ſe erat nidcrii.5 3 gie
rdiximn . . an äru⸗ vorc itellakiiſs quã uiſam ta alaꝶ pcutiẽtiũ ſe mutuo quã rotaꝑꝶ: der engs
Spiritns od e onis magnæ: quæ dei ira ſuper iſrahel populum uenturam eſſe mothtt b 1
CEt ſt Piritns elehaunt mer! san vabij awumon in indignatione ſpũs mei. tapat⸗
Poſtqꝗᷓ eleu⸗ i eſt & aſt . blimis in impetu ſpiritus mei. e.
TeDiriteimelligengimaig aſſumptus ab eo. tunc in indignatiũe & iirudine pin ſui abiit:
Feizauurinmeliicenimcanathonz denc stgrdrer sbmomaweentansen blinis ſlo
hois intelii “ erein. ies ire quo anñs imperabat. Spum aũt eius non ſpũm ſcũm: ſed lm
fertutcs D Kern e quo in multis locis di. Et in Eſaia. De nocte cõſurgit ſpús me ad te der bum
q; ꝓpheta nõ ut ꝗdã eſtimãt ĩ ſpũ.ſed ĩ ipſo corpe:qd & de abacuc.iĩuxta theodorioin n

CAanus enim domini erat mecum confoꝛtans me. Et veni ad tranſmigrationem ad aceruuʒ

ibi ſeptem diebus merens in medio eoꝛum. LXX
=- * 4
Eineh en ſane: me ſtis⸗⸗ intraui ad captiuitatem ſublimis.? circuiui habitan
Pro eo ꝙ nos uertimus elen erant ibi:⁊ ſedi ibi.vij.diebus conuerſans in medio eoꝛum
A ica Relabibch. xx.r did oee frugũ. aquila.ſimachus. & theodotio ipſa uerba oſuere
onere lector . er. ranſr erũt ſublimis & circuiui. melius eſſe credentes aliꝗd dicct
menta uel ordea con greßantutts Boſtſam Pent Sõ thel abib ſignificare qñ nonaliu
eee e ruI: lame & pem ꝗ terantur in area ſpẽ j
GRascnn drtat 6. iranel Pafi & tenuis qui habitabat in nipis chobar futninis A ur eern
ſortans eumut poſſit no . 61 ici populi promittebat. Manus autem dni fit ſuper prophetam .
ſatur inter eos gens cunet becrletori accipere docere. Quocd dicit ſeptemq; prius diebus ber⸗
. reraturzn mediosdrn 2 gererent.ut poſtea ſciret quæ poſtea corriperet. Mœret aute uer,
Perneochnos meci orumn. dens ſcelera & iuſtam deo pro peccatorum iniquitate kenten iue
mitſtuptrem propherz int rens: & in hebreo ſcriptum eſt maſmim thedotio tranſtulit adm “
hebrei aremMan nerninatn timatul. ctren is erpiid. Kor HH ucro ſecunda eanio au⸗,
ſe quidem ſe in medio captiuorum. ſed ab eis ſeparatum deſt quieſeent ſeorſtum poſitusiut fuiſ-

nouarum frugum ad eos qni habitabant iuxta flumen chobar.⁊ ſedi vbi illi ſedebant.⁊ manſi

Cum antem pertranſiſſent ſeptem dies.ſactum eſt verbum dñi ad me dicẽs: Fili hois.ſpecu

latoꝛem dedite domui Aſrahel:⁊ audi .
iarert ahel: ? audies de oꝛe meo verbum:⁊ a labis eis
1 . E 57 55 ⁊ annunciab .
CQui ſpeculator futurus ẽ & dei uerba populo narraturus.multo tpe debet ueltste & dolere ad

4 6 2 igeaiihahee eorum in conſcientia quæ in aliis correpturus eſt.
piũ moꝛte moꝛieris non annunciaueris ei neq; loquutꝰ fueris vt reuertat᷑ a

a a. arafe ins in iniquitate ſua moꝛietur: ſanguinem autẽ eius de manu
piag ipſe quidem in iniqui ciaueris impio ⁊ ille non fuerit conuerſus ab iniquitate ⁊ a vi dn
W0 iann deri minitate ſi moꝛietintn autem animam tuam liberabis. a vis ina r.
õ iqui.ut. Ilxx. tranſtulerunt. Vnus qui nihil aud
ietate moritur cni . ese it a ſpeculatore & i
giee recontelnne Ensuis de ſpeculatoris quæritur manibus. Alter clpeculatur i ſua im-
telligimus ideo domin 20urio mmoritunitn umtaxat: ut ſpecularor a culpa alienus ſit Ex dim 5
pis . aiuat. Cõmin inum impio comminari & dicere monte morieris, ut auertatur a ui Han 1
Hie lec en jLon e utis enim non in homines. ſed in peccata eſt. Nec in eos qui connerun nam⸗
Vi e delanuel pppigticia agnüq; iſerinen eſt dei tacere ſermones.ob triplics caaſan.
NEE— n⸗ igriciã. uel propter adulationem. Vñ & Eſaias. Vh inanui —
. 4 5 . * „ 2 .L1. 2 .
qa tacui. Quodqʒ ſequitur, tu aut aĩam tuam liberaſti illud apoſtolicum Onat, Sie min biaſen.
I

daãnum patietur. ipſe aùt ſaluus erit. ſic tamen quaſi per ignem: Vt probet utrum ſpeculator extern*

a cauſa ſit mortis eius qui periit an teus. O iſtri .
AAerſins teus. Opus enim magiſtri ſalus diſcipuli eſt.
C. Sea ſ canheln fuſtus⸗ iuſtitia ſua fecerit iniquitatẽ:ponam offendicnlu coꝛam eo. Ipſ⸗
ocir ſanguine vero eins 4 i ei.in peccato ſuo moꝛiet᷑:⁊ non erunt in memoꝛia iuſtitie eins ple
inſtus ? ülle non peccau e mann tua requiram. Sin antem tu annunciaueris iuſto vt nõ rru
Qeient moios . r⸗ nerit vinens viuet qꝛ annunciaſti ei.⁊ tu animam tuam liberaſti opeccet
uit in neqcia.ſic duo iulti ſant undc mus. un cnon audiuit & periit alteæ qui audiuit & pe
tentiam ſaluauit aĩam ſuam. dN en t oſh kutan⸗ annrels⸗ Rancuut. r conuerſus j ni
cotmietti. 5 . Otanduq; ꝙ po & ſi habuerit magi j0
. Hõ aem n nn mdigent aſſiduo præceptore: ne laſſus ab optinic. utn acinelion
Rchu⸗ necentin quus ſi conuerſus non fuerit.in impietate & iniquitate ſi at Pe/
uſtus aũt ſi ſecerit impietatem atq; peccatũ non ſtatim moritur ſed ponitur Ooffkadicuſtun cora 3
fſiue tormentũ

uetotne
litet
muilol
uCovven
igniutsl
ibuopy⸗
eutmuiuete
CEltacn
CQoie
ſocunlg⸗
Adeosgoi
ſelas
ſedina⸗
ini⸗/A
ommincte
onpunkit
Nmrbos
Wdmgin
Cbneri⸗
Cainnan
cnetenide
innevis
untamen.
Cnebuurg
Cotaaun
chüuotum
CCucdi
etedita
CSeantem
eun Ju
tue ted
ſceir⸗
Oblidion
linunci⸗
CEttu
famarll
quia do
nonegt⸗
Patituru
chaldeor
Rlehiepr
Dherrpali
ſioneſte
Geonmcon
ſuenther
Geen
guchlean
Ellud
bnnnge
iadpor
Manorn
ndi⸗
Cnuinii
iho 1
ltoirn .

gulane

lnceuri
ni lein
darennn
Mt,enan

übebian
nan,
b doluen
cetequam
änonafeu
Piigvan
muürilcen
eumc
Vcedue,
Mtezſue
Lennun,
ltadriun
itoen
nu⸗

leispren
e⸗
Kikees.

mnenent
emmun
aülu

inain
nunciat
Ervoin
ialaim
tunnutzu
ibimiao⸗
een

N
sgin
aet

ſen
Ao
Aeloi
mhre
nonitnl
lil
mii

zechie lI.

ſiue tormentum: & ut theodotio dixit infirmitas. ut torquæatur & planam uiam non inuenĩat & in
telligat ſe languidum. De quibus & apoſtolus dicit. Ideo infirmantur multi apud uos. & dormiunt
multi. Prodeſt enim iuſto intelligere delictum ſuum conſcientiæq; tormentum. & dicere cũ pſalmi
ſta. Conuerſus ſum in erumna mea. dum mihi infigitur ſpina. Et quomodo impio non ſunt obuiæ
iniquitates ſi auertatur a uia ſua impia & uiuat.ſic iuſto non proſunt antiquæ iuſtitiæ. ſi nouis facino
ribus opprimatur. Quod autem intaulit ipſe morietnr quia non annunciaſti ei. ſubauditur potuiſſe
eum uiuere ſi ſpeculator magiſterq; docuiſſet.
CESt facta eſt ibi ſupꝑ me manꝰ dñni.⁊ dixit ad me:Surgẽs egredere in capũ ⁊ ibi loquar tecum.
CQuod ex hebreo tranſtulimus ibi. & in. lxx. non habetur.ſignificanter poſitum eſt. nec dubiũ quẽ
locum ſigniſicat.Supra enim legimus.& ueni ad tranſmigrationem ad aceruum nouaram fruguz
ad eos qui habitabant iuxta fluuium chobar. Recteq; ei qui dixerat ſedi. iubetur ut ſurgat. Et quia in
greſſus faerat ad traſmigrationem. audit egredere non in confragoſas ualles non in præruptas ru/
pes.ſed in campi latitudinem. quæ poſſit capere gloriam domini. Vnde & corynthiis dicitur. Dila-
