eius duoꝛum cubitoꝛum.æ anguli eius ⁊ longitudo eius ⁊ parietes eius lignei. LXX.
CEt menſus eſt contra domum longitudinem cubitoꝛum centum.? reliqua.⁊ ſeparantia.⁊ pa-
rietes cius in longitudine cubitoꝛum centum:⁊ latitudinem contra faciem templi.⁊ reliqua con
tra cubitoꝛum centam.Et menſus eſt longitudinem ſeparantis contra faciem reliquoꝛum que
erant poſt tergum domus illius.⁊ reliqua hinc ⁊ inde cubitoꝛuzʒ centum longitudinem.⁊ templũ
2 anguli: ? elam exterius ſtrata ligno.⁊? feneſtre in modum retis facte tres ad lucendum vt pꝛo-
fpiceretur per eas. Et domus ⁊ ea que pꝛoxima erant ſtrata ligno per circuitum ⁊ de pauimen⸗
to vſqʒ ad feneſtras.Et feneſtre aperiebantur tripliciter vt proſpiceretur per eas.⁊ vſqʒ ad do
mum interioꝛem ⁊ exterioꝛem.⁊ per omnem parietem in circuitu intrinſecus ⁊ extrinſecus
mDaenſura ⁊ celata cherubin: ⁊ palme inter cherub ⁊ cherub. Dne facies cherub. Facies ho-
minis ad palmam hinc ⁊ facies leonis ad palmam inde: celatus omnis paries per circui/
tum a pauimento vſqʒ ad laquearia cherubin ⁊ palme celatè. Et ſanctuarium ⁊? templum ape⸗
riebatur per quatuoꝛ angulos contra faciem ſanctoꝛum viſio quaſi ſpecies altaris ignei. Trium
cubitoꝛum altitudo eius.⁊ longitudo cubitoꝛum duoꝛum.⁊ latitudo cubitoꝛum duoꝛum.⁊ coꝛ/
nua habebat. Baſes quoqʒ ⁊ parietes tius lisne.
Verbum contra quod ſeptuaginta tranſtulerunt in principio teſtimonii ubi ſcriptum eſt & men
ſus eſt contra domum. in hebraico non habetur. & idcirco obelo prænotandum eſtut ſit rectius &
ueriꝰ & menſus eſt domum longitudine cubitorum centum & reliqua. Deſcribuntur ante ſancta ſã
ctorum & templum interius quod poſt nonaginta cubitos ex tribus partibus centenos cubitos ha-
bere dicatur. perfectum uidelicet numerum decadarum decem: ut & mente & ſermone & operibus
domino ſeruiamus. recordantes illud apoſtolici exempli in quo ait. ut ſcire poſſimus quæ ſit lati/
tudo & lIõgitudo & profunduz & altitudo. Qd in hebraico dr ediſitium ſeparatũ & parietes eius. ſe
ptuaginta reliqua interprætantur & ſeparantia. quæ non hereant parietibus templi: ſed propin
quos & ſuos habeant parietes: Ipſum quoq; templum & anguli eius. & elam idef
ſiue ueſtibulum exterius erant ſtrata ligno. ſapientia nidelicet: quod lignum uitæ ſitum
in paradiſo ſcriptura commemorat. Fœneſtræ quoq; erant factæ in modum retis inſtar cancello-
rum ut non ſpeculari lapide nec uitro: ſed lignis intenaſilibus & uermiculatis clauderentur. pro
quibus in hebraicb obliquas fœneſtras habet quæ in tribus tantum erant partibus templi. ad dex⸗
teram uidelicet & ſinigram & poſt tergum: ideſt ad meridiem & ad aquilonem & ad occidentem.
Orientalis autem pars non habebat fœneſtras. quia ipſe introitus clarum immittebat lumen intrin
ſecus. & cuncta interiora templi ianuarum lumine complebantur. ita ut per ſingulas fœneſtras
& cancellorum foramina intro quis poſſit aſpicere. Et non ſolum exteriora erant ſtrata ligno: ſed
tanta erat lignorum copia per circuitum. ut & pauimentum & de pauimento uſq; ad fœneſtras li-
gnis omnia iungerentur. Quæ fœneſttæ iuxta ſeptuaginta aperiebantur tripliciter: ut apertis eis
triplex in templo dei intelligentia monſtraretur. iuxta illud quod alibi dicitur. tu autem deſcri-
be ea tripliciter: Proſpicitur autem per eas non ſolum interius ſed & exterius ut quæ interiora ſunt
inuiſibilia, quæ exteriora uiſibilia cognoſcamus ut aliud mentem: aliud carnem: aliud ſpiritalem
intelligentiam: aliud ſimplicem monſtret hiſtoriam. & per omnes parietes in cireuitu tam intrin/
ſecus quam eytrinſecus erant menſuræ ſuæ. Nihil enim abſq; ratione & menſura. in templo dei &
maxime in ſancta ſanctorum a deo factum eſt. Cælata quoq; erant cherubin haud dubiuz quin in Ii
gnis. de pauimento nſq; ad fœneſtras pertingentibus. & tam fabrefactæ erant cælaturæ: ut non ſcul
ptæ ſed appoſitæ uiderentur. Cherubin interprætatur ſcientiæ multitudo. Igitur intrinſecus in in
terioribus templi poſt ſcientiæ multitudinem cælantur & palmæ: in quibus ſignum nictoriæ eſt. di
cente apoſtolo. Perſequor autem ad ſtatutum brauium ſupernæ uocationis dei: in chriſto Ieſu.
Quæ palmæ erant inter cherub & cherub: ut unum cherub duarum palmarum lateribus nallaretur.
quod cherub nequaquam.ut in principio huius prophetæ legimus quatuor habebat facies. homi/
nis ſcilicet & leonis & uituli & aquilæ. ſed tantum duas hoc eſt hominis & leonis quorum primum
ad rationem pertinen:ſequens ad furorem: qui ſigniſicantius græce appellatur. Furorem
autem dicimus non eum qui perturbationi & uitio proximus eſt. ſed qui mentis conſolidat molli-
tiem. & fortiorẽ facit aium dimicantis. In principio. n. ſubiacemus concnpiſcentiæ. qᷓ refertur ad ui
tulũ pp terrena opera: & alia ſunt carnalia alia ſpiritualia quoꝶ extremum asuilæ deputatur. Cum
aũt intrauerimus ſancta ſanctoꝶ & interiora tẽpli poſſederimus. nequaꝗᷓ alia re indigemus niſi ra-
tione atq; fortitudine: quoꝶ alterum ad ſenſũ atq; prudentiã. alterum refertur ad aĩ perſeuerantiaʒ.
Omnis igitur paries per circuitũ templi a pauimento uſq; ad laquearia. cherubin habebat & palmas
mira arte cælatas. poſtq; aperiebatur ſanctuariũ & templũ per quatuor angulos cõtra faciẽ ſanctoꝶ.
Prius.n. hẽmus ſcientiæ multitudinẽ per quã uictoriã de hoſte cõſeqmur.& poſtea nobis ſctũarium
apitur & templũ. qd hẽt quatuor angulos & ſtationẽ firmiſſimã: & ꝗᷓ in nullam partem decliuior ſit
Hanc enim

Super Eʒechielem.

hucri Hlanc enim habet natutam menfura quadranguli: ut ſtabili conſiſtat baſi: & in miſtico numero qui
Grdo prudenti lectori perſpicuus eſt elementa quatuor ex quibus conſtant omnia: ſolida perperuaq; poſ
ſideat. Et cuncta contra faciem ſanctuarii aſpiciebant: ante quod ſanctuarium ſiue in quo ſanctuario
e⸗ erat ſpecies altaris lignei tri cubitorum altitudine: & longitudine cubitorum duorum: & latitudi-
denn ne cubitorum duotum. qui iuncti ſeptem faciunt cubitos. Quod altare habebar cornua: & taʒ baſis
nge quam parietes eius hoc eſt latera erant lignea:in quo ſcripturæ ſanctæ miſteria humanus ſermo nõ
ni poteſt explicare: quomodo altare in quo ignis ſuccendẽdus erat:mẽſa nidelicet thimiamatis nihil
⸗ ab igne pariatur: ſed ut ita dicam igne purius fiat. Sicut enim ſanctorum opera de quibꝰ ſcribit apo/
bimen, ſtolus uniuſcuiuſq; opus uale ſit ignis probabit:non pereunt ſed per ignem puriora monſtrantur
u ita & altaris ligna quæ de ignis paradiſi ſunt: non cremantur i gne uicino: ſed puriora redduntur.
lens Nec mirum hoc de ſanctuario & interioribus templi & altari thimiamatis credere: cum etiam
iob⸗ ligni genus eſt uellini habens ſimilitudinem: quanto plus arſerit tanto mundius inuenia-
Rä tur. Ignoſce lector difficul tati: & ueniam tribue pauperis intelli gentiæ. Per fœneſtras enim obli/
ne⸗ quas & in modum retis factas &* quæ ſemper clauſæ ſunt: uix uſh ad interiorem domum cordis no
ſtri oculum poſſumus intromittere. ut omnia quæ cernimus in umbra uideamus & in imagine: &
nn cum apoſtolo clamemus. O profundum diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei: quam inſcrutabilia
ch/ ſunt iuditia eius: & inueſtigabiles uiæ illius. Et quis cognouit ſenſum dei:niſi ille qui eſt magni cõ
ſilii angelus: & ſua poteſt dignus aperire miſteria? autem romæ appellant ſolaria de cæ-
Anen naculorũ parietibus eminẽtia: ſiue meniana ab eo ꝗ ea prĩus ĩuẽit qᷓ nõnulli græcorũ uocant.
tin Et loquutus eſt ad me. Bec eſt menſa coꝛam domino. Et duo oſtia erant in templo ⁊ in ſan
inckſi ctnario:⁊ in duobus oſtüs ex vtraqʒ parte bina erant oſtiola. que in ſe innicem plicabantur.
ſosha⸗ Bina eniʒ oſtia erant ex vtraq; parte oſtioꝛum:⁊ celata erant in ipſis oſtijs templi cherubim ⁊
eibus ſculptura palmarum. ſicut in parietibus quoqʒ expꝛeſſe erant. Qnamobꝛem:z groſſioꝛa erant li
tli⸗ gna in veſtibuli fronte foꝛinſecus.ſuper que feneſtre obliqʒ ⁊ fimilitudo palmarum hinc atqʒ in
ernſe de in humerolis veſtibuli.ſecunduʒz latera domus latitudinẽqʒ parietum. M
hwhn⸗ Multum in hoc loco ſeptuaginta editio ab hebraica ueritate diſcordat. Vnde hoc ſolum ammo
nebo.quod pro groſſioribus lignis. hoc eſt neceſſaria ſiue cura digna tranſtulerũt.
eſum & pro obliquis fœneſtris abſconditas. & quod ĩ fine teſtimonii poſitum eſt: & menſus eſt hinc & in
nelo⸗ de laquearia ſuperliminaris ſiue ueſtibuli.per latera domus compacta ſiue coniuncta. quæ illi dixe
u. ro runt. pro quibus poſſumus æqui ponderis uertere. Vir ergo ille qui prophetam in
de⸗ abdita templi introduxerat. & inter cætera oſtenderat ei altare ligneuz quod & an gulos & cornua
imen, iuxta ſeptuaginta & parietes habebat ligneos. dixit ei. Hoc altare quod reſpicis. ipſa eſt menſa corã
minuin domino.que in ſimilitudine rubi ardet & non conburitur. de qua ſanctus loquitur ad deum. Para-
Z ſti in conſpectu meo menſam. aduerſus eos qui tribulant me. Duo quoq; hoſtia erant in templo &
wo in ipſo ſanctuario.per ꝗᷓ uttiuſq; inſtrumenti ſacramenta monſtrantur: & in duobus oſtiis ex utraq;
ruß⸗ parte bina erant oſtiola quæ in ſe inuicem plicabantur. ut & in hiſtoria ſpinitalem habeas intelli-
hettet gentiam: & in tropologia hiſtoriæ ueritatem: quorum utrũq; altero indiget: & ſi unuʒ defuerit per
deſcei⸗ fecta caret ſcientia. Quod autem ſequitur bina erant oſtia ex utraq; parte oſtiorum: iuxta litteram
D perſpicuum eſt. Solent enim in maioribus tricliniis bina ſibi herere atq; coniungi. ut maior introi-/ „
ialem tus nequaquam duobus ingentibus: ſed quatuor minotibus claudatur: uel aperiatur foribus. In qui
ptmnin/ bus oſtiis templi ſiue ſancti ſanctorum cælata erãt chierubin de quibus ſupra diximus & ſculpturæ
dei & palmarum: ut poſt ſcientiæ multitudinem uictoria intrantibus præberetur. Quæ ſailptura palma-/
ininl rum: in omnibus quoq; parietibus templi erat. Redditq; cauſas quare cælata fuerit cherubin in ipis

mi oſtiis: palmarum expræſſæ ſimilitudines. Vnde & groſſiora erant ligna in ueſtibulo portæ forin
* ſecus: ut & firmitatem haberent & cælatu ram poſſent recipere. Pulch req; iuxta intelligentiam ſpini
a talem firmiora & cælata ſunt oſtiaut & firmitatem habeant & pulchritudinem: ne quis in ſancta ſã
. ctorum ſimilis oziæ poſſit irrumpere: & ſibi ſacerdotium uendicare. Super quæ oſtia erãt ſœneſtræ
lii⸗ obliqᷓ ſiue abſconditæ: ut ipſum quoq; lumen quod præbebatur intrinſecus non haberet perfectaʒ

a ſcientiam nec clarum lumen & cunctis patens: ſed pleriſq; ex parte eſſet abſconditum. Nunc enim
vat uidemus in enigmate: & necdum nouimus ſicut oportet nos ſcire. Cum autem uenerit quod per-
nan „ fectum eſt: tunc quod ex parte fuerat deſtruetur. Et erat ſimilitudo palmarum hinc atq; inde. Elegan
“ ter in interioribus templi & in ſanctis ſanctorum non poſuit dexteram & ſiniſtram: ne quid ſiniſtrũ
l/ in his quæ magna ſunt & archana dicere uideretur. Sed hic atq; inde: inxta illud quod in euãgelio
6 i ſcriptũ eſt. Qui te percuſſerit in dexteram maxillã: pbe ei & alteram. Nũqd dicere nõ potuit & ſini-
Aum ſtrãꝰSed quãdo pcutitur dextra p̃ᷣbetur altera dextra: qa in ſancto uiro utrũq; dextrum utrũq; per-
i ſectũ ẽ.Et ĩ humerulis ueſtibuli ſecũdũ latera domꝰlatitudinẽq; parietũ:pꝓ quo.lxx. trãſtulerunt in
in, laquearibus ælam:hoc eſt & latæ domus equalis ponderis ſiue menſuræ: per quæ latẽter
nna oſtenditur & poſtes ſuperliminaris ſine ueſtibuli:hoc enim humeruli uidentur ſignificare & latera “H
0. domus & latitudinem parietum cuncta rationis plena eſſe atq; mẽſuræ & nihil in templo domini
um repperiri:quod abſq; menſura & ſapientia conſtitutum ſit.

It

m —

Liber tertiuſdecimus.c.xlii.

CEXPLICIT LBER DVODECIMVS.
CCCINCIPIT LIBER TERTIVSDECIMVS. .
ſe EPFPFRITIVSDECIMVS explanationum in ezechielem liber: ſecundus eſt
EAAAHHEA,nͤ, expoſitionis templi: quem & quartumdecimum opitulante ſaluatore no
B A NEeVE Re ſtro ad finem uſq; ductare cupio: illud eiuſdem numeri cum dauid ĩ quar
“ N todecimo pſalmo canens: domine quis habitabit in tabernaculo tuo. aut
quis requieſcet in monte ſancto tuo?: Quod & pro difficili & impoſſibili
debemus accipere. Vnde & in alio loco quaſi uir deſideriorum enixiꝰ de-
præcatur ac dicit. Vnum petiui a domino hoc requiram: ut inhabitem in
NRdomo domini omnibus diebus uitæ meæ: ut uideam iocunditatem do-
mnmini: & uiſitem templum ſanctum eius. Et rurſum. Quam dilecta inquit
„ tabernacula tua domine uirtutum: concupiſcit & deficit anima mea in
AIatriis domini. Emulorum maledicta præuenio: qui non quid ipſi poſſint.

ſed quid ego non poſſim conſiderant: & cum noſtra diiudicent: fua indi
canda non præbent: nunquam in agone pugnantes: ſed de pugnantibus ocioſo immo ſuperbo
animo iudicantes. Facile eſt dare dictata de populo: & ſingulos ictus cãlumniari ac de alieno ridere
ſanguine: & ubi uulnus infigi debuerit impœritis laniſtæ more diſſerere. Ego in explanatione tem
pli ezechielis & cæterorum quæ ad finem ipſius uoluminis pertinent: fateor me pro rei magnitu-
dine nihil dignum ſcribere: & in paucis ſi qua tamen accipere meruero gratias agere ſaluatori. Scri

ptum eſt enim. Niſi credideritis non intelligetis. Et in alio loco. Si habueritis fidem ut granum ſi-

napis. & dixeritis monti huic tranſmigra & tranſplantare in mari fiet. Et quomodo apoſtolus gra⸗
num ſinapis non modicam fſidei portionem ſed totam fidem eſſe commemorat dicens: & ſi totam
fidem habuero ita ut montes tranſteram. Igitur granum hoc ſinapis etiam ſi modicum fuerit in ma
gnam ſuccreſcit arborem: & uolatilia cæli habitant in ramis eius quamobrem tibi filia euſtochiuz

que noſtra qualiacũq; fuerint libenter accipis conteſtatam uolo: & illud rethoris uictorini breui/
ter ammoneo. ut obſcuritatem uoluminum ex tribus rebus fieri ſcias. uel rei magnitudine uel do-/

ftoris imperitia. uel audientis duritia. quorum primum & ſecundum liquido in hoc opere confite
bor.tertium acumen ingenii tui & deſiderium ſcripturarum facile rennuit, que priuilegio uirgina
li & uictus continentia. non dicam frequentem. ſed iugem hoſpitem poſſides deum. Igitur tertiuz
decimum in ezechiel arripiamus librum. cuius hoc princeipium eſt.
CCAPIIVLVMNM. XII.
X eduxit me in atrium exterius ad viam ducentem ad aquilonem:⁊z induxit me in ga/
ophilatium quod erat contra ſeparatum edificium ? contra edem vergentem ad aqui
lonem. in facie longitudinis centum cubitos oſtij aquilonis:z latitudinis quinquagin-
Ata cnbitos. contra viginti cubitos atrij interioꝛis: ?æ contra pauimentum lapideũ atrii
exterioꝛis. vbi erat poꝛticus iuncta poꝛticui triplici: ⁊ ante gaʒophilatia deambulatio decem cu
bitoꝛum latitudinis.ad iterioꝛa reſpiciens vie cubiti vnius:⁊ oſtia earum ad aquilonẽ.vbi erãt
gaʒophilatia in ſuperioꝛibus humilioꝛa.quia ſuppoꝛtabant poꝛticus que ex illis eminebant de

inferioꝛibus ⁊ mediis ediſitu.Triſtega enim erant:⁊ non habebant columnas ſicunt erant co⸗

lũne atrioꝛum. Wꝛopterea eminebant de inferioꝛibus ⁊ de mediis atrüs a terra.cubitis quin/
quaginta. Et peribolus exterioꝛ ſecundum gaʒophilatia que erant in via atrii exterioꝛis. ante
gaʒophilatia.longitudo eius quinquaginta cubitoꝛum. quia longitudo erat gazophilatioꝛum
atrii exterioꝛis quinquaginta cubitoꝛum:⁊ longitudo ante faciem templi centum cubitoꝛum.
Et erat ſubter gazophilatia hec introitus ab oꝛiente ingredientium in ea de atrio exterioꝛi: in
latitudine periboli atrii quod erat contra viam oꝛientalem in faciem hediſitii ſeparati.Et erat
ante ediſicium gazophilatia: æ via ante faciem eoꝛum iuxta ſimilitudinem gazophilatioꝛum
que erant in via aquilonis. Secundum longitudinem eoꝛum ſic ? latitudo eoꝛum. Et omnis
introitus eoꝛum ⁊ ſimilitudines ⁊ oſtia eoꝛum ſecundum hoſtia gazophilatiorum que erant in
via reſpiciẽte ad auſtrum. oſtium in capite vie que erat ante veifwalnm ſeparatum per viam
oꝛientalem ingredientibus. LXX.
CEt eduxit me in atrium exterins ad oꝛientem contra poꝛtaʒ aqnilonis:⁊ introduxit me:⁊ ecce
exedre quinqʒ iuxta partem ediſitij: ⁊ pꝛope edifitium ſeparatum ad aquilonem. econtra cubi
tis centum longitudinis ad aquilonem:⁊æ latitudinis quinquaginta cnbitis.deſcripte ſicut poꝛte
atrij interioꝛis:⁊ ſicut columne atrij exterioꝛis ꝑ oꝛdinẽ contra faciem poꝛteus terne: ⁊ contra
exedras deambulatio cubitoꝛum decem latitndinis per cubitos centum longitudinis in iterio
rem viam cubiti vnius:⁊ oſtia eoꝛum ad aquiloneʒ. Et deambulationes cenaculoꝛum ſimili
ter. quoniam eminebant columne extra columnis inferioꝛibus:⁊ ſpacium ſimile erat.⁊ poꝛticns
triplices erant ⁊ columnas non habebant ſicut columne in exterioꝛibus. pꝛopterea eminebant

ab his que erant iferius:⁊ in medio.de terra ꝗnq̃ginta cubitoꝛum:⁊ limen exterius ſicut exedra

rum atrii exterioꝛis q̃ reſpiciebãt cõtra exedras aglonis lõgitudine cubitoꝝ anagint Kongi
tudo enim

Buper Ezechielem.

tudo eni exedraꝝ reſpiciẽtiũ i atriũ exteri. erat cubitoꝛũ ꝗngita.Et hec ſũt cõtra faciẽ ſuã oẽs
cubitoꝝ cẽtũ.Et hoſtia exedraꝝ iſtarũ ad itroitũ oꝛiẽtalẽ.vt ĩgrediat᷑ ꝓ eadẽ in atrio exterioꝛi.

Secũdũ lumẽ qð erat in pꝛicipio deãbulatiõis ad auſtrũ cõtra meridiẽ ⁊ faciè reliqui ediſicii:⁊
ſeparati:? exedre:? deãbuũlatio cõtra faciẽ ſuã iuxta mẽſuras exedrarũ:⁊ viã ad aquilonẽ:⁊ lõgi
tudineʒz earũ ⁊ latitudineʒ earuʒ:⁊ oĩs exitearuʒ ⁊ itroitꝰ: ⁊ luminaria:⁊ hoſtia exedrarũ cõtra
meridieʒ ⁊ itroitꝰab inicio deãbulacri ad luminare ſpacio calami:⁊ vt ad oꝛientem iret᷑ per ea.
di C Hoc qd.Ixx.trãſtulerũt ad orientẽ. in hebtaico nõ habetur. & ſuperfluũ eẽ mamfeſtũ ẽ. Quomo
2 do enĩ educitur ad portã exteriorẽ ad orientẽ. cũ ſequatur cõtra portã aqlonis illud qd & ſupra &
i in hoc loco poſuimus. Et eduxit me in gazophilatiũ qd erat cõtra ſeparatũ ædificiũ. & cõtra edem
d„ uergẽtẽ ad aquilonẽ? Pro quo habetur in ſeptuaginta. Et eduxit me. & ecce exedræ quĩquagĩta re
i liquo ædifſicio. & iuxta ſeparatũ ad aquilonẽ. Pro ſeparato qd aqla & ſymmachus tranſtulerũt ſecũ
n da aqlæ editio. & theodotio ipſũ uerbũ poſuere gazera. in omnibus locis ſimiliter exprimẽtes mual
nn taq; alia qᷓ in præſenti loco poſita ſũt ĩter hebraicũ &. Ixx.nõ ſolũ ordine.ſed & numero & uerboꝶ
d interpᷣtatiõe diſcordãt.ut ſi uoluerimus herere in ſingulis & diuerſitates eoꝶ ꝗᷓrere & explanare ra-⸗
tionẽ. multũ aberremus a ꝓpoſito. Voluerãq; deſperatiõe & magnitudine rei præſẽs teſtimoniũᷣ
ſilẽtio pᷣterire. ſed melius arbitratꝰſũ qdcũq; dicere.quã omnino nihil dicere:ſocraticũ illud aſſu⸗
n mẽs. ſcio ꝗd neſciã. Pars enĩ ſciẽtiæ ẽ ſcire ꝗd neſcias. Poſtquã igitur ea ꝗᷓ erãt ĩtus ꝓpheta diligẽtiꝰ
⸗ cõtẽplatus ẽ.eduxit eũ uir cuĩus funiculꝰ& calamꝰerat in manu ad atriũ exteriꝰ p uiꝗ ducẽtẽ ad ag/
lonẽ.qd & ſupra iã uiderat ante quã ĩteriora pœnetraret Sʒ aliter uidemꝰ pfectã habẽtes ſciẽtiã.ali
ter in pricipio diſciplinæ. Et neceſſe ẽ ut ꝗ ĩteriora cõſpexerit.ſecũdũ eãdẽ formã atq; mẽſuras & re
1r cõdita ſacramẽta etiã qᷓ exteriora ſũt uideat. Eductꝰaũt ẽ in gazophilatiũ.ſiue ut ſymmachus & lxx
m traſtulerũt exedrã, uel ut theodotio. qd in thalamũ uertitur qd erat cõtra ſeparatum
. æglificiũ. Qd autẽ. Ixx. addidere pro gazophilatio exedras ꝗnq; in hebraico nõ habetur. Quod ga
i, zophilatiũ erat cõtta ſeparatũ ædificium: de quo ſupra diximus gazera. Separatũ aũt erat: eos ſuſci/
piens ꝗ ab aquilone ueniebãt: & erat cõtra ædẽ uergẽtẽ ad aquilonẽ: ideſt reſpiciẽtẽ ꝗdẽ aquilõis
⸗ partes: ſed nõ ĩ aqlone poſitã: ut facilior eẽt trãſitꝰhis ꝗ aquilonis frigora relinquebãt: a quo exarde
ie ſcũt mala ſup terrã Legimꝰĩ nũeroꝶ libro tribus dan & neptalim & aſſer filiorũ balæ & zelphæ an

cilaꝶ rachelis & liæ ad aqlõis plagas caſtra tenuiſſe. Nũc quoq; ĩ facie lõgitudinis hoſtii aqlõis cẽ?
tũ fuiſſe cubitos & latitudinis qnquagĩta: ut ex decẽ decadis qdrãgulus numerus atq; pfectus. & ex

9 ſeptẽ ebdomadibus ꝗ remiſſiõis ẽ numerus. & ĩ prĩcipiũ uniõis ideſt ogdoadis erũpit. ſacerdotalia
in tẽplo dei ſpacia mõſtrarẽtur.Illud qd iuta hebraicũ iũgitur cõtra uigĩiti cubitos atrii ĩterioris. ꝓ
1 quo.ixx.trãſtulerũt.deſctipta erãt ſicut portæ atrii ĩterioris. hũc habet ſẽſũ.q d exterioris atrii cẽtena
2 rius & qnꝗgenarius numerus: eãdẽ uĩ habeat quã uicenarius atrii ĩterioris. Si enĩ qᷓttuor ꝗnꝗes ſup
l putes in numero uicenario.utrũq; repperies teſtamẽtũ. ut & lex teneatur in euãgelio. & euãgelium
. de legis radice naſcatur. Pro quo numero. Ixx. ſimilitudinẽ atrii ĩtenoris ĩterp̃tati ſũt: forſitan formi
n dãtes uicenariũ numeꝶ:ĩ quo offerũtur elau munera ĩ atrio ĩteriori ponere. Seqtur: Et cõtra paui-
. mẽtũ ſtratũ lapide atrii exterio ris: ubi erat porticus icta porticui triplici: p quo. lxx.trãſtulerũt: & ſi
i cut colũnæ atrii extenioris p ordinẽ poſitæ: cõtra faciẽ porticuũ tripliciũ. Si gnificat at qd pauimẽ
de tũ atrii exterioris uiuo fuerit ſtratũ lapide: ut nec æſtatis puluere nec luto hiemis ſacerdotũ ueſtigia .
,/ polluantur. Vñ & dnñs aſcẽſurus ad patrẽ apoſtoloꝶ lauat pedes: ut mũdis purgatiſq; ueſtigiis ſcan
, dãt regna cæloꝶ. & ĩperat apoſtolis ut ĩ quãcũq;ʒ ĩgreſſi fueriĩt ciuitatẽ & nõ ſuſceperit eos: excutiãt
te pedũ ſuorũ puluerẽ:quo ſcilicet nihil muneꝶ terrenoꝶ ab eis apud ſe remanere patiantur. Non ſo
m lum autẽ pauimentũ ſtratũ erat lapide: ſed & porticus erat iũcta porticui triplici: una porticꝰ ab ĩm/
m. bre & æſtu ꝓtegẽs ſacerdotes & iuncta porticui triplici: demõſtratq; miſteriũ trinitatis: quod cũ pa
en tris & filii & ſpũs ſctĩ diuidatur noĩbus: tñ una fibi diuinitate cõiũgitur. Erat quoq; añ gazophilatia
nii ſiue exedras uel thalamos deãbulatio decẽ cubitoꝶ latitudinis: ad interiora reſpiciẽs uiæ cubiti uni
n us. Quodqʒ a. lx. additũ p cubitos longitudinis centũ: ſupfluũ ẽ qa ĩ hebraico non habetur: qd-
15 ponẽtes tulerũt id quod habetur in hebreo: ad interiora reſpiciens uiæ cubiti unius: quod nos de
. hebraica ueritate tranſtulimus. Significat autem quod ante fores gazophilatiorum omnium ſiue
exedrarum & thalamorum fuerit deambulatio latitudinem habens cubitorum decem: qui & ipſe
perfectus eſt numerus: uel propter decalogum uel propter euangelii ſacramentum. Si enim ab .
14 . uno per duos & tres ad quartum numerum uenias: decennarius euangeliorum numerus efficitur:
in cuius latitudine deambulant ſacerdotes: ante Gngals gazophilatia gradientes: ita dumtaxat ut
ſemper ad interiora ręſpiciant uiæ eius quæ ducit ad cubitum unum: ad cubitum uidelicet unius
diuimitatis: dicente fiſio ad patrem: reuelaui nomen tuum hominibus. Ipſa eſt enim uia ĩteniora reſ-
piciens: quæ dicit in euangelio: ego ſum uia & uita & ueritas: quia nemo uenit ad notitiam patris
niſi per filium. Sequitur. Et hoſtia earum ad aquilonem: ubi erant gazophilat'a in ſuperioribus hu/
. miliora: quia ſupportabant porticus quæ ex illis eminebant: de inferioribus & mediis ædificii.
Triſtega enim erant & non habebant columnas: ſicut erant columnæ atriorum. Propterea emi-
nebant de inferioribus & de mediis a terra cubitis quinquaginta. Quod iungitur hoſtia earum
. .

Liber tertiuſdecimus. c.xlii.

ſubauditur exedraꝶ ſiue gazophilatioꝑ de ꝗbus ſermo ſupra fuit: qᷓ gazophilatiĩa erãt in ſupioribus
ideſt ĩ cenaculis humiliora: ꝗqᷓ cenacula aſcẽdit helias & heliſeus. & dñs cu diſcipulis paſca facturus.
& tabita quæ & fide apoſtoli & uirtutũ ſuaꝶ merito ſuſcitata eſt.Iſta ſunt cenacula:de ꝗbꝰĩ pſalmo
ſcriptũ ẽ: ꝗ rigat mõtes de cenaculis ſuis. Niſi eni ꝗs mons fuerit effectus & ad altiora ſurrexerit.plu
uiis dñi ñ irrigabitur.q ꝓ diuerſitate meritoꝶ de prio ſcdo & tenio irrigatur cenaculo. Ipſa quoq;
gazophilatia hoc ẽ theſauri gazarũ dñi:in ſuperioribus humiliora für.
rit tanto cũ apoſtolo humilitate deicitur dicens: ꝗa nõ ſum dignus uocan apoſtolus: quia perſequu
tus ſum eccleſiã dei.Erat ãt ipſa gazophilatia ĩ cenaculis humiliora:ꝗa ſupportabãat porticus ꝗ ex il
lis eminebant. de inferioribus & de mediis edificii. Redditq; cauſas cur gazophilatia in cenaculis
poſita humiliora fuerint. qa ſupportabant inquit porticus quæ libertate aeris fruebantur. & emine

bant de inferioribus & de mediis edificii. ut ſecundũ cenaculũ pauimẽto inferioris domus eẽt emi

nentius. & tertiũ cenaculũ ſcdo eẽt excelſius. & quãto ꝗs ad ſupiora conſcenderet tanto altion ute
retur cenaculo quod humilitate creſcebat dicente dño. Qui uult inter uos maior eẽ fiat oĩum mi
nimus.Neq;ʒ eni columnis aliis portabantur.ſicut in atriorũ colũnis legimus. ſed eminebant de ĩfe
rioribus & de mediis a terra cubitis quiquagita.nũero remiſſionis oĩium debitorũ. Hæc ſüt aũt tri-
ſtega de quibꝰpᷣcipitur. deſcribe ea tripliciter conſilio & ſcientia. ut reſpondeas ſermonibus uerita-
tis his que ꝓponũtar tibi. Inferiora igitur & exteriora colũnis indigent. que aũt altiora ſũt & ĩterio
ra colũnarũ ideſt alieni auxilii uſu nõ egent.Poſt hæc dicitur. Et peribolus exterior ſcdm gazophi
latia quæ erant in uia atrii exterioris ante gazophilatia, longitudo eius quinquaginta cubitorũ. ꝗa
longitudo erat gazophilatiorũ atrii extenoris quinquaginta cubitorũ & Iongitudo ante faciẽ tem
pli centũ cubitorũ.Peribolus murũ ſignificat ꝗ erat exterior. & cingebat gazophilatia in uia atrii ex
terioris. habens in longitudie ꝗqnquagĩta cubitos de cuius numeri ſacramẽto crebro diximus. por
1o longitudo ante faciẽ tẽpli nequaq quĩiquaginta cubitoꝑꝶ erat ut ante gazophilatia. ſed cẽtũ cubi
toꝑ.ut poſt remiſſionẽ oĩum peccatorũ.pſecta pᷣmia in centenario numero pſtolemur. Pro peribo
lo ſiue muro qd hebraice dicitur gader.Ilxx.lumẽ interpᷣtati ſunt qd uenit extrinſecus. & illuminat
cordis noſtri oculos.nõ ſufficiente natura noſtri luminis qd ueriatur in ſenſu perfectũ ſcientiæ ha
bere fulgorẽ:niſi extriſecus p dei gratiã introeat qd primũ oculos noſtri cordis illuminat. & omne
atriu exteriꝰ? qd quĩquagita cubitorũ latitudine tenditur facit clareſcere. Poſtea uero cũ uenerimus
ante faciẽ tẽpli.pfecta in centenario nũero recipiemus pᷣmia. Erant aũt ſubter gazophilatia introitꝰ
ab oriente ĩgredientiũ in ea de atrio exteriori. Oportet enĩ dei nos poſſidere diuitias. & de atrio ex
teriori ſubter gazophilatia orientis introitũ reperire & p latitudinẽ periboli ꝗ reſpicit uiã orientis
uenitre ad ædiſiciũ qd ſctis ẽ ſeparatũ:añ qd ſũt gazophilatia:& ĩ ipᷣa uia ſimilitudo gazophilatiorũ
q erant ĩ uia aquiloniseicet eni ad oriẽtis puemiamꝰ itroitũ:tñ ſimilitudo maioꝶ ẽ ĩ minoribꝰ: & ñ
poſſum ad orientis puenire lumẽ niſi p miã aquilonis: ideſt p miora & humiliora ad maiora & al-
tiora tẽdam'. In ipſo auũt ĩtroitu lõgitudo erat ſimilis latitudinis: ideſt eadẽ mẽſura p q̃drũ: oĩſq; in
greſſus & ſimilitudines & oſtia eãdẽ habebãt mẽſurã & ſimilitudinẽ: quã gazophilatia ꝗᷓ erãt ĩ uia
reſpiciẽte ad auſtrũ.Per oriẽtẽ ꝗppe aꝗlonis fſngora reſtrĩgẽtes:puenimꝰad auſtrũ in quo ſponſus
recubat ĩ meridie: & in pleno uerſatur lumine. In capite aut eiuſdẽ uiæ hoc ẽ onẽtalis ꝗᷓ patet ĩgre/
diẽtibꝰ oſtiũ ẽ: qd niſi aptũ fuerit ab eo ꝗ dicit ego ſum hoſtium: & qui habet clauem dauid ad ue-

ſtibulum ſctõrũ uirtutibus ſeꝑaratũ & qd ab aqlone ueniẽtes ſuſcipi:non poſſumꝰ puenire. Sup/

fluũ ẽ iuxta. xx.ſingula loci huius uerba diſſerere: cũ & hæc quæ dicta ſunt obſcuritate non careãt:
& illa quæ reticemus ſimilia prope ſint his quæ diximus. .
CEt dixit ad me. Gaʒophilatia aglonis.⁊ gazophilatia auſtri q̃ ſũt ante ediſiciuʒ ſeparatũ hec
ſũt gazophilatia ſacta in ꝗbus veſcuntur ſacerdotes qui appꝛopinquãt ad dominũ in ſãcta ſã⸗
ctoꝝ. Ibi ponẽt ſãcta ſãctoꝛũ.⁊ oblationẽ pꝛo peccato ⁊ pꝛo delicto.Zocus eni ſanctus eſt.Cum
autẽ ingreſſi fuerint ſacerdotes.nõ egredientur de ſãctis iĩ atriũ exterius.⁊ ibi reponẽt veſtimẽ
ta ſna in quibus miniſtrãt quia ſãcta ſũt.veſtiẽturqʒ veſtimẽtis alijs ⁊ ſic pꝛocedẽt ad populnʒ.
CVir ille qui ductor prophetæ fuit:poſtquã eum duxit in atrium exterius & mõſtrauit omnia qᷓ p̃ᷣ⸗
teritus ſermo narrauit: gazophilatia quoq; ſiue exedras in quibus diutiſſime cõmoratus é. dixit ad
eum. Hæc ſunt gazophilatia uel exedræ thalamiq; ad aquilonem & ad auſtrum quæ ſunt ante ædi
ficium ſeparatum. & appellantur ſancta gazophilatia: in quibus ueſcuntur ſacerdotes qui appropin
quant ad dominum in ſancta ſanctorum. Ex quibus diſcimus multas ciborum eſſe diuerſitates: qui
bus ueſci ſacerdotibus licet uel non licet: & de his ipſis quos licet in cibos ſumere non in omnibus
ſumuntur locis: nec ab omnibus nec omni tempore. Gazophilatia aquiloni? & auſtri puto eẽ quæ
uel hiſtoriæ contineant ſimplicitatem: uel ſpiritalis intelligentiæ ſacramentut per aquilonem ue-
niamus ad meridiẽ. Neq; eni ſic legenda eſtilittera & hiſtoriæ fundamenta iaciẽda. ut nõ ueniamus
ad culmina. nec ita pulcherrimo ædificio tecta ponenda ut nequaquã fundamenta ſint ſolida. Sacer
dotes autem qui ueſcuntur in cellariis in quibus multæ diuiciæ continentur ipſi ſunt qui appropin
quant ad dominũ. De quibus ſcriptura teſtatur. qd moiſes appropinquauerit ad dominũ. & cæteri
accedere nõ potuerint.In ædificatione tẽpli miſtici & in eccleſiæ ſacramento multi ſũt ſacerdotes
. & apoſtolici

uãto enĩ ꝗs excelſior fue/

— 2- —— e —U

— — — - —

kier
dor
ubi
ido
ina
2 h
wne,
mos
vit⸗
der
iis
ori
Ai
ah
gin
jun
nim
ige⸗
due-

kit:

bec
Zſi
Cun
tini
163
4
kdi
in
ui
s
n
ne⸗
us
cet
in
eii
les

& apoſtolici uiri qui accedũt ad dominum.& non in quolibet loco ſed in ſancta ſan ctoruz. Qdq;
iuxta. Ixxx. dicitur filii ſadoch qui interprætatur iuſtus in hebraico nõ habetur. Ibi inquit ſacerdotes

ponẽt ſãcta ſanctorum. & oblationem hoc eſt uictimam holocauſti & pro peccato & pro ignoran-
tia. ut nõ ſolũ iuge offerant ſacriſiciũ. ſed pro diuerſitate temporum & qualitate peccati. atq; igno/
rantiæ ſciãt placare dominũ.quia ipſe locus ſanctus eſt & ſacerdotalis in eo dignitas commoratur

quæ poſſit rogare pro cæteris. Quando autem procedendũ eſt ad eos qui non poſſunt tẽpli adita
penetrare nec diuinæ ſcientiæ archana cognoſcere. egrediãtur inqt foras ad eos ſacerdotes in atriũ

exterius. nequaquam cũ his ueſtimentis ꝗbus intrinſecus induti erãt uiſcera nidelicet miſericordiæ

& dominũ ſaluatorẽ. de ꝗbus ſcriptum eſt induimini dominum lIeſum chriſtum: nec his utãtur ſer
monibus de quibus loquitur deus. miſterium meum mihi & meis: ne incurrant in illud quod ſal/
uator prohibet dicens: nolite dare ſanctum canibus: nec proiciatis margaritas ante porcos.Sed po
nent ueſtimenta ſua intrinſecus: quibus induuntur quando miniſtrant in templi aditis: ſancta eniʒ
ſunt: & ad eos qui perfectam non habent ſanctitatem non debent proferri: accipientq; alia ueſtimẽ
ta & ſic procedent ad populum. Sic inquit loquentur ad populum: quomodo poteſt audire popu/
lus. Vnde & apoſtolus corinthiis loquebatur. Fornicatio & talis fornicatio quæ nec inter gentes
quidem. Et rurſum. Lac uobis potum dedi non eſcam:ideſt ſolidum cibum:nec dum enim capere
poteratis. Ad quos rurſum dicit.Filioli mei quos iterum parturio:donec chriſtus formetur in uo-

bis: Paruulis enim atq; lactẽtibus non ſolum non prodeſt ſolidus cibus ſed interficit eos: qui perfe

ctæ ætatis hoĩbus cõgruit. Illud ãt qd a. xxx.additũ ẽ: ppterea nõ egrediẽtur ĩ atriũ exteriꝰ ſacerdo-/

tes: ut ſemp ſctĩ ſint ꝗ offerũt: obello pᷣnotemus: ꝗa ĩ hebraico non habetur. .
CEũqʒ compleſſet menſuras domus interioꝛis.eduxit me per uiã porte que reſpiciebat ad vi/

am oꝛientalem:æ menſus eſt eã vndiqʒ; per circuitum.ſiue ſimilitudinem domus per circuitũ in
oꝛdine. Menſus eſt autẽ contra ventum oꝛientaleʒ. ſiue ⁊ ſteti poſt tergũ poꝛte reſpicientis ad
oꝛientem.calamo menſure per circuitũ quingentos calamos in calamo menſure per girum. Et
menſus eſt contra ventũ aquilonis quingentos calamos in calamo menſure per girũ.Et ad vẽ
tum auſtralẽ menſus eſt quingentos calamos.in calamo menſure per circuitũ.Et ad uentuʒ oc
cidentalem menſus eſt quingentos calamos in calamo menſure. Per quattuoꝛ ventos mẽſus

efſt murũ eius vndiqʒ per circuitũ longitudine quingentoꝛum cubitoꝛũ ? latitudine quingento/

rum cubitoꝛum diuidentem inter ſanctuarium ⁊ vulgi locum.

CSciendum quod poſt uentum orientalem & aquilonis in uento auſtrali & occidentali:apud ſe-

ptuaginta ordo præpoſterus ſit.Illi enim grimum poſuerunt occidentalem: ideſt mare: & poſtea au
ſtralem: cum apud hebreos primum ponatur uentus auſtralis: & poſtea occidentalis. Quochq; ſeri⸗
ptura nunc dicit. cumq; compleſſet menſuras domus interioris: eduxit me per uiam portæ quæ re-
ſpicit ad uiam orientalem: oſtendit cuncta quæ ſupra dicta ſunt & forinſecs & intrinſecus & in in-
terioribus templi: hoc eſt ſandi ſanctorum propriæ ad templi ædificium pertinere. & templi inte-

rioris. Vnde nunc ſequitur. Eduxit me per uiam portæ quæ reſpiciebat ad uiam orientalem & men

ſus eſt eam undiq; per circuitum. ſiue ſimilitudinem domus. Per quod demonſtratur non ipſã do-/

mum: ſed ſimilitudinem domus eſſe quæ cernitur: quia nunc per ſpeculum uidemus in enigmate.

Cum autem uenerit quod perfectum eſt: tunc quod ex parte eſt deſtruetur. Vnde & moyſes ĩ taber
naculo & ſalomon in ædifitio: non ueritatem tentorii & templi: ſed ſimilitudinem ſiguramq; fece-
runt: ut perhæc quæ minora ſunt & terrena: ea quæ in cæleſtibus & in ſpirituali ædificio ſunt intel
ligere poſſimus. Virlautem qui prophetam eduxerat nequaquam in atrium exterius ſed per uiam
portæ quæ reſpiciebat ad uiam orientalem,. primum menſus eſt contra uentum orientalem: ideſt

ad orientalem plagam quingentos calamos per gyrum: ſecundo ad aquilonem:teriio ad auſtrum:

quarto ad mare: ideſt ad occidentem: per quatuor uidelicet uentos murum in circuitu:tam in lon/
