tamini. Quando ingreditur ad captiuos de quibus dictum eſt ꝙ inſaniant & perſequãtur eum.forti
manu indiget ut poſſit reſiſtere. & furorem perſequentium ſuſtinere. Quando autem ingreditur in
campum. Bit quidem ſuper eum manas domini. quia abſq; illius adiutorio exire nõ poterat. ſed nõ
additur fortis. Ad uidendam enim gloriam dei non ad pugnandum egreditur. Et hoc animaduer-
tendum ꝙ in medio captiuorum ſedentium. ipſe ſedens propheta gloriam domini non uiderit.

CEt ſurrexi ? egreſſus ſum in campum ⁊ ecce ibi gloria domini ſtabat quaſi gloꝛia quam vidi

iuxta fluuium chobar. lubente domino ingreditur & iubente egreditur ſedetq;
cum ſedentibus quia ſtantem illum numerus captiuorum audire non poterat. Egreſſuſq; in cam pi
latitudinẽ uidit ſtantem gloriam domini quam prius uiderat ambulantem & eleuantem ſe & inter
dum ſtantem. Quia iuxta fluuium ſæculi huius chobar qui interprætari poteſt grauiſſimus gloria
cernebatur: qd ſigniſicat omnem mundi huius gloriam præterfluere: & gradum ſtabilem non habe
re. Gloria autem domini ſtans & perſeuerans cum ſtante propheta uidetur in campo. quæ in medio
captiuorum nec ſtare poterat nec uideri.

CEt cecidi in faciem meam: ingreſſus eſt in me ſpũs ⁊ ſtatuit me ſuper pedes meos.e locut⸗

eſt ⁊ dixit.ad me. Ingredere ⁊ includere in medio domas tue.

Stantem gloriam dñi ferre non ſuſtinens cecidit in faciem ſuã. ut ab ingrediente in eum ſpu leua

retur. Qui ſpũs ſtatuit eũ ſuper pedes ſuos. & loquutus eſt dicens. Intra & includere in medio domꝰ
tuæ. Et eſt ſenſus. Quia corroboratus es aſpectu dñicæ maieſtatis nullũ timeas. nec aliquẽ pertime/
ſcas. ſed reuertere in domũ tuam. uel ad neceſſitates corporis ut quidã putant. uel in ſignum futuræ
obſidionis. Et quomodo Eſaias diſcalciatus & nudus trium annoꝶ captiuitatẽ & nuditatem popu
lIi nunciauit. ita & tu clauſus domo opere ipſo propheta uicinam obſidionem urbis Hieruſalem.

CEt tu ſili hois.ecce data ſunt ſuper te vincula ⁊ ligabunt te eis.⁊ non egredieris de medio eo

rum:⁊ linguam tuam adherere faciam palato vel guturi tuo.z eris mutus nec vt vir obiurgꝗs.
quia domus exaſperans eſt. Quod in domo clauditur. ꝙ uinculis alligarur. ꝙ
non egreditur ad eos inter quos habitat ſed inter multitudinem captiuorum ſolitudinem carceris
patitur ut ſupradixi obſidionis indicium eſt. Quod clauſa hieruſalem atq; circundata ab exercitu
chaldæorum nullum habitantium foras exire permittet. Hæc eſt olla de qua Hieremias loquitur: &
ipſe hic propheta in conſequentibus in qua carnes populi conſumuntur. Quod autem lingua pro-
phetæ palato uel gutturi cohæret: & mutus effectus auctoritatem non habet increpantis. cauſa per/
ſpicua eſt.quia inquit domus exaſperans eſt. Et eſt ſenſus. Tãtæ ſunt amaritudines & tantæ adisrſus
deum contentiones. ut obiurgantem non mereantur audire. Ex quo perſpicuum eſt ubi muluirudo
fuerit peccatorum. indignos eſſe peccantes qui a domino corrigantur.

Cum autem locutus fuero tibi aperiam os tuum ? dices ad eos. Hec dicit dominus deus:

audit audiat ⁊ qui quieſcit quieſcat. quia domus cxaſperans eſt.
CIIlud ꝙ in eccleſiaſte legimus tps tacendi & tempus loquendi. etiã in ſermone prophetico cõpro
batur.ꝙ eiuſdẽ ſit ſapientiæ & tacere & loqui pro tpe: & dare cõſeruis in tpe ſuo cibaria. Vnde & Eſa

ias ad populum non credentẽ. Tacui. nunqd ſiemper tacebo: dicit dns? Qui igitur ob multitudineʒ

peccatorum diu clauſum os tenuit. quia uidit aliquos poſſe conuerti de quibus dictum eſt: qui au/

* dit audiat. & qui a malis quieſcit quieſcat & deſinat: idcirco aperto ore & non propria uoluntate: ſed

domini iuſſione loquitur ad populum. Id aũt ꝙ nos poſuimus qui audit audiat. & qui quieſcit quie
ſcat pro quo.Ixx.interprætati ſunt qui audit audiat: & qui incredulus eſt incredulus ſit: ſeda aquilæ
editio ita trãſtulit. Qui audit audietur: & qui relinquir relinquætur. Et eſt ſenſus. Qui habet dabitur
ei.qui autem non habet etiam id qd uidetur habere auferetur ab eo.
CCAPITVLVM: IIII.
¶T tu fſili hominis ſume tibi laterem ⁊ pones eum coꝛam te.⁊ deſcribes in eo cinitatem
Baieruſalem ⁊ oꝛdinabis aduerſus eam obſidionem ⁊ ediſicabis munitiões ⁊ compoꝛ
Mtabis aggerem. ⁊? dabis contra eam caſtra:⁊ pones arietes in giro.

. 2 ꝛzꝛim U 8. c.iiii.

CSicut prius diximus intra & includere in medio domus tuæ. & ecce data ſunt ſuper te uincula & li Prun
gabunt te & non egredieris typum eſſe prophetam futuræ obſidionis urbis Hieruſalem.ita nüc geo Pchuisn
metrica iubetur in latere arte deſcribere. ipſumq; poni in conſpectu prophetæ. ut poſtquam deſcrip- gan
ſerit in puluere Hieruſalem: omnem aduerſum eam pingat obſidionem. adumbrans munitiones & lmnüd
comportatos aggeres. & coronam uallantis exercitus. & Arietes iĩ circuitu. per quæ oĩa urbes capi ſo icoh
lent. Munitiones dicuntur quibus urbs clauditur: ne quis obſeſſorum poſſit effugere. comportati ag buQo⸗
geres quibus uallũ foſſæq; cõplẽtur. Caſtra militum cuſtodiæ per circuitũ. Arietes ꝗbus muroꝑꝶ fun 2
damenta quatiuntur & lapidum iunctura diſſoluitur. Hoc aũt dicitur. ut ſignificetur urbis Hieruſalẽ ncpese
ſub ſedechia rege uicina captiuitas.cuius anno. xi. & tex & ciuitas capta eſt. Pro latere qui græce dici belauos,
tur genere fœminino ſymachus manifeſtius interprætatus eſt quẽ nos later- retospin
culum & abacum appellare poſumus.In cuius puluere ſolent geometræ i. lineas radioſq; Nictick.
deſcribere. Ex quo quidam nolunt non abſurdum eſſe etiam haius doctrinæ habere ſcientiam: illa pusklien
exempia replicantes ꝙ Ieſus ſilius nauæ exploratores miſerit qui terram deſcriberent. quæ propfie cgacſe
uocatur geometrica: Et angelus in zacharia habuerit funiculum geometricum ad Hieruſalem meti la ſubu⸗
endam. Et ꝙ nunc iubetur propheta Hieruſalem in puluere deſcnibere: quæ apud eos proprie appel getubuin
Ilatur Poſſumus laterem & in ſugillationem iſtahelis accipere. ꝙ in luto & latere ſer- Nuurtbit
nierit pharaoni. Siue ut urbs quam putabant eſie firmam ½ inexpugnabilem fragiliſſimo lateri cõ/ eſtapp
paretur. qui ad tactum aquæ ilico ſoluitur.ut de qua prius dictũ eſt. nunquid petra duriſſima uel de/ ipe
ſerti mons eſt filiæ ſyon. uertatur in laterẽ qui inundatione babylonia corrumpatur. iuxta illud ꝙ botoren
ſcriptum eſt. Propterea adducet dominus ſuper uos aquas multas & fortes. regem aſſyriorum⸗ piiuutk
CEt tu ſume tibi ſartaginem ferream.⁊ pones eam murum ferreum inter ie ⁊ inter cimtatem Inorcee
2 obſirmnabis faciem tuã ad eam.⁊ erit in obſidionc:⁊ circundabis eam. Signũ domni ifrahel ẽ. ;n
CQuod ſupradiximus & ipſum prophetam & deſcriptionem lateris munitionibus aggere arieti- lnckinp
buſq; circundanti in ſignum præcedere obſidendæ Hieruſalem. hoc nũc maniſeſtius dixit poſt mul ligento
ta quæ media ſunt. Signum eſt domui iſrahel. Sartago ferrea quæ inftar muri inter prophetã & ur- ſenmnic
bem ponitur. grandem iram demonſtrat dei: quæ nullis præcibus fatigetur. nec flectatur ad miſeri- biuioann
cordiam. Sicut.n. omnia metalla ferrum domat nihilq; eo durius eſt. ſic incredibilia ſcelera Hieruſa otanne
lem deum natura mollem. ſuo uicio fecerunt eſſe duriſſimum. Sartago quoq; dicitur medius inter Uum
populũ & deum murus oppoſius. ut ondat oëm multitudinẽ in breui eſſe frangendam: redigen/ muchue
damq; ad nihili. Offirmatio aüt uultus contra urbem ſeueritatis indicium eſt iaxta illud quod alhbi io
ſcriptum legimus⸗Facies dii ſuper facientes mala. ut diſperdat de terra memoriam eorfum. HWK
CSESt tu vormus ſuper latus tuum ſiniſtruz.? pones iniquitates domus ſrahel ſuper eum. nu –
mwero dierum in quibus doꝛmies ſuꝑ illud.æ aſſumes iniquirates eoꝛum. Ego antem dedi tibi Poppun
amos iniqtaus eorum numero dierum trecentos 2 nonaginta dies. 7 poꝛtabis iniquitates do/ dde
mus Iſrahel. Et cum compleueris hec. doꝛmies ſuper latus tuum dextrum ſecũdo.⁊ aſſumes “
iniquitatem domus inda. xl: diebus. Oiem pꝛo anno. diem inquam pꝛo anno dedi tibi. dl
WQuætimus qui ſint anni. cccxc. qui pro diebus rotidẽ ſupputẽtur. ꝗbus in ſiniſtro latere propheta hr
dormierit uinctus atq; conſtrictus. ita ut in latus ſe alterum non moueret. captiuitatem & milerias e
x. tribuum ideſt iſrahelis oſtendens. Et qui alii.xl. anni quibus pro iuda & iniquitatibus eius in dex Sn
tro iacuerit latere. ſiue ut narrat ſancta ſcriptura dormierit. De ifrahel hoc dicendũ eſt ꝙ ſub rege fa- 4 lthht
ceæ filio romeliæ. qui undeuiceſimus regnauit in ifrahel annis. xx. uenit theglat falaſar rex alr & /
cœpit & habel domũ maacham & ianoe & cædes. aſſor & galaad uniuerſam terram neptaliʒ Nreet
& trauſtulit eos in aſſyrios. Poſt quẽ regnauit in iſrahel Oſeæ filius hela annis nouem. Captuſq; eſt n
VMc

cum oĩ ſamaria a ſalmanaſar rege aſſyrioꝶ & tranſlatus in elã & abor fluuius goram in ciuitatibus d
mœdorum. Sexto autem Ezechiæ regis anno ut ſancta regũ narrat hiſtoria. captus eſt Oſeæ. A quo Gfcimn

ſi per ordineʒ ſupputemus quot annis iſrahel fuerit in anguſtia & iugo præſſus captiuitatis. ſic inue lnhumn
nire potenmus. A ſexto anno uſq; ad.xx. annum tot. n. ezechias regnauit annis ſupputantut annia⸗ fpeen
xxiiii. Cui ſucceſſit manaſes. regnauitq; annis. lv. Poſt hunc amon regnauit annis duobus. Poſt quẽ kctnci
Ioſias annis. xxx. & duobus. Cui ſucceſſit Ioachim qui & heliachim cognominatus eſt: & regnauit ſigpro
annis.xi. Poſtquem Ioachim cognomento Iechonias. qui ſtatim ductus eſt in captiuitatem. regna- r Nonſ
uitq; pro eo ſedechias annis. xi. ſub quo capta eſt hieruſalem templũq; deſtructum. Fiunt itaq; a pri/- Uũburion
ma captiuitate iſrahel quæ facta eſt ſub rege faceæ uſq; ad. xi. annum ſedechiæ quo templum de- *° denenei
ſolatum eſt.anni.clxiiii. A ſecunda quando captus eſt Oſeæ & omnis ſubuerſa ſamatia anni. cxxxy. idog
Fueruntq; deſolationis templi anni ſeptuaginta. CQui additi primæ captiuitati. faciunt annos. cc e!
xxx. & quattuor. In ſæcundo enim darii regis perſarum anno templum extructum eſt a zorobabel ſi Cetnſt
lio Salathiel. & Ieſu filio Ioſedech. prophetantibus aggeo & zacharia: qui regnauit annis triginta- kſites
ſex unoq; ſublato adducuntur anni eius. xxxv. Poſtquem regnauit xverſes nlius darii. annis. xx. weone
Poſtquem arcabanus menſibus. vii. Et xerſes qui cognominabatur maraſet annis quadraginta. ſplone
Poſtquẽ xerſes menſibus duobus.& ſogdainꝰ menſibus.vii. Cui ſucceſſit darius cognomẽto notus W
ꝗ regnauit annis.x: &.viii.Poſtquẽ artaxerſes cognomẽto memordarii & pariſatidis filius regnauit QCr

annis. xl.

Uialn
nhi
nitone
ciſ
N
bnungin
Nütüenl
ugncecic
wenorlre,
nen udn
Rtimtiſt
Ade
llennei
opi

S= =£

nape
lerete⸗
no eeri oᷣ
lmbelce⸗
mailud,
lolum
Pehuntaten
niiſtabdle
gene mien
mdoknl
Dbnidn
Alnibt⸗
Aeubend
necligidte
nieclpen/
grodalbi
In.
tun
mdrcithi
ns N,
e Cnes
e en
na miens
meinut
plbnu
Eer aul
Neptali
Ptuſget
cuitanibu
ler. A
aiis ſeine
tanmtan
olqre
Lupeuit
rengl

ting40

lun

.

iU.⁵,
Moo
babelt
uigin
Pnis .
dugin⸗
ero
j nun

Super Eʒechielem.

annis. xl. qui ab hebreis aſſuerꝰ appellatur: ſub quo mardocheĩ & heſter narratur hiſtoria qũ omnis
populus iudæorum de mortis periculo liberatus. recepit priſtinã libertatẽ. Fiutq; a ſcdo anno darii
uſq; ad extremũ aſſueri. anni.clv. mẽſes.iiii. Qui additi ſu pioribus annis. ccxxxiiii. faciũt annos. cec
Ixxxviiii. & menſes.iiii. Dextri aũt lateris dormitio.i. annorum. xl. facile ſupputatur. Poſt heliachin
en.qui cognominatus eſt ioachim. regnauit filius eius Ioachim cognomẽto lIechonias. mẽſibus tii
bus. Quo regnante aſcenderũt ſerui Nabuchodonoſor regis babylonis. ad ciuitatẽ. Cum ſerui eius
oppugnarent eã. Et egreſſus eſt Ioachim rex iuda ad regẽ babylonis ipſe & mater eius & ſerui eiꝰ &
principes eius. & eunuchi eius. & ſuſcepit eũ rex babylonis anno. viii. regni ſui. & protulit inde oẽs
theſauros domus dñi & theſauros domus regiæ. & poſt paululũ & tranſtulit oẽm Hieruſalẽ & uni-
uerſos principes. & oẽs fortes exercitus decem milia in captiuitatẽ. & oẽm artificẽ & ſutorẽ. nihilq;
relictũ eſt. exceptis paupibus populi terræ. Quo capto cũ infinita populi multitudine & cunctis opi
bus Hieruſalem regnauit ſedechias annis. xi. ſub quo capta urbs tẽplũq; deſtructũ eſt. Cuiꝰ ſolitudo
uſq; ad ſcdm darii annũ permanſit annis.Ixx. Triceſimo auũt deſolatiõis tẽpli anno cirus regnanit in
pſis. ſubuerſo Aſtiage rege mœdoꝶ. Qui iuxta prophetiã Eſaiæ: quinquaginta ſerme hoĩum milia
de tribu iuda remiſit in Hieruſalẽ. & uaſa tẽpli qᷓ Nabuchodonoſor aſportauerat & cætera ꝗᷓ eſdræ
narrat hiſtoria. Sicut igt in iſrahel hoc eſt decẽ tribubus a faceæ rege iſrahel ſub quo ſalmanaſar iſra
helitici populi multa uaſtauit uſq; ad. xl. annũ aſſueri ſupputamus annos. cccxc. qñ uniuerſi iudaici
populi perſequutio mitigata eſt: ſic a ptimo anno Iechoniæ qn magna pars hieruſalẽ tranſlata ẽ in
babylonẽ uſq ad primuʒ cyri regis perſarũ annum ſupputantur anni. xl. ſub quo iudæoꝶ laxata ca
ptiuitas eſt. & libertas populo reddita. Quidam. cccxc. annos iſrahelis. &.xl. iudeæ iungentes. faciũt
annos. ccccxxx. & uolunt eos impleri a baptiſmate ſaluatoris uſq; ad conſumationem mundi. Alii
uero'& maxime iudæi. a ſecundo anno Veſpaſiani qñ Hieruſalem a romanis capta templũq; ſubuer
ſum eſt. ſupputari uolunt in tribulatione & anguſtia & captiuitatis iugo populi conſtituti annos q̃⸗
dringentos. xxx. & ſic redire populum ad priſtinum ſtatum. ut qũo fili iſrahel qᷓdringentis. xxx. ãnis
fuerunt in ægypto ſic:& in eodẽ numero finiatur extrema captiuitas: Scriptumq; eſſe in exodo. Ha-
bitatio autem iſrahel qua habitauerunt in terra ægypti anni quadringenti. xxx. Et iterum. Factum ẽ
poſt annos.ccccxxx.egreſſus eſt omnis exerci tus dñi nocte.Satiſq; miror cur uulgata exemplaria cẽ
tum nonaginta annos habeant. & in quibuſdam ſcriptum ſit. cl. cũ perſpicue & hebraicũ & aquila
ſymachuſq; & theodotio. cccxc. annos teneant. & apud ipſos.lxx. qui tamẽ non ſunt ſcriptorum ui/
tio deprauati idem numerus reperiatur. Difficilimam quæſtionem & ne dicam ſuperbe a nullo ex-
lanatam non tam noſtri ſcientia quam dñi gratia expoſuiſſe nos credimus. impleto illo ꝙ ipſe pol
licitus eſt. Quærite & inuenietis petite & accipietis pulſate & aperietur uobis. Qui autem uoluerit
ſupputare a prima captiuitare quæ facta eſt ſub manu ſilio gaddi rege iſrahel. qui regnauit in ſama-
ria annis. x. quando uenit phul rex aſſyriorum in terra iſrahel: & mille talenta accepit argenti & poſt
eum alios duos annos faceæ quos regnauit ĩ iſrahel inueniet. xxviii. anno regis aſſueri compleri. ccce
xc. annos quãdo heſter ſecturhiſtor. Quoc & credibilius eſt: Neq; enim finito imperio aſſueri.ſed
adhuc regnante eo. iſrahel iugum grauiſſime ſeruitutis abiecit.
Et ad obſidionem hieruſalem conuertes faciem tuam ⁊ bꝛachium tuum erit extentum ? pꝛo/
phetabis aduerſum cam. LXX. ͥèèͤ

¶Et ad concluſionẽ hieruſalẽ parabis faciẽ tuã.⁊ bꝛachiũ tuũ roboꝛabis.⁊ ꝓphetabis ſuꝑ eã.

Præparatione uultus opus eſt ac robore & confirmatione extenti brachii atq; nudati. ut non ſo-

lum uoce ſed & geſtu & habitu prophetantis. urbs obſidio demonſtretur. „ „
¶ Ecce circundedite vinculis ⁊ non te connertes de latere tuo in latus alteꝝ donec cõpleas dies

obſidionis vel concluſionis tue. C Siniſtraæ ptis. quia ſine templo in noticia dei fuerãt
in ſamaria delegantur iſraheli. dextræ uiduæ: in qua dei cultus & religio. Et notandum ꝙ in altero
ſit pœna peccãtium. in altero uirtutis exercitatio. Nec conuertit ſe de altero in alterum latuseut nul
la cruciatuum requies indicetur. donec impleatur ſupradictorum dierum perfecta concluſio. Quod
dies prophetæ: hoc annus eſt pacientibus. Et quos annos putabat laban. lacob erant quaſi pauci di/
es. Non ſolum autem in ſuppliciis uanetas eſt pro diuerſitate meritorum.ſed in bonorum quoq; re
tributione agni in dextera. & edi ſtant in ſiniſtra. Vnde & in alio loco ſcriptum eſt. Cor ſapientis in
dextera eius.cor aũt ſtulti in ſiniſtra. Alia ſunt dñi uincula ꝗbus ligamur in ſalutẽ.alia diaboli ꝗqbus
decẽ & octo annis ligauerat mulierẽ in euãgelio. Vñ & funibus peccatoꝶ ſuoꝶ unuſqſqʒ cõſtuingi

tur, Quæ ſoluit dñs per typũ lazari ſuſcitati. qui faſceolis & inſtitis uinctus iacuerat in ſepulchro.

CEt tu ſume tibi frumentũ ?⁊ oꝛdeũ ⁊ fabam⸗ lentẽ z milium ⁊ viciã.⁊ mittes ea in vas vnum.

2 facies tibi panes numero dierũ quibus doꝛmies ſuper latus tuũ. Trecentis ? nonaginta die⸗
bus comedes illud:Cibus aũt tuus quo veſceris.erit in pondere.xx.ſtateres in die a tpe vſqʒ ad
tps comedes illud.⁊ aquã in mẽſura bibes ſextã partẽ hin. A tẽpoꝛe vſqʒ ad tẽpus bibes illud.?
quaſi ſubcinericiũ comedes illud:⁊ ſtercoꝛe humano operies illad in oculis eoꝛum.
Quam nos uiciã interprætati ſumus. pro quo in hebreo di chaſamin. xx. theodotioqʒ poſuerũt
quã alii auenam alii ſigalã putant, Aquilæ autem prima editio & ſymachus ſiue

Liber pꝛimus. c.iiii.

interprætati ſunt. Quas nos uel far. uel gentili italiæ pãnoniæqʒ ſermone ſpicam ſpeltâq; dicimus

In uas quoq;.lxx. addidere fictili. lubetur aũt propheta famem futurã & inopiã populi iſrahel ope
demerſttais,Sicuturin reꝶ oĩum penuria nõ quærũtur ciboꝶ diuerſitates & deliciæ: ſed qũo uen/
ter impleatur.ſic nunc propheta frumentũ & ordeũ.fabã lentẽ & milium auenãq; mittit in unũ uas
ſacitq;.cccxc.panes quos per ſingulos dies comedat. Qui panes hñt uicenos ſiclos.y . ſtateres. Siclus
aũt. i. ſtater hẽt dragmas quattuor. Dragmæ at octo latinã uncià faciunt. ita ut unus panis decẽ un
cias hẽre dicatur. Quo trahitur magis aia quã ſuſtentatur. ſterilitatẽ cibi aquæ auget ſterilitas. Sextã
.n. ptẽ mẽſuræ hebraicæ ꝗᷓ appellatur hin iubet᷑ p ſingulos dies bibere: Porro hĩ duos chois atticos
facit. Quos nos appellare poſſumus duos ſextarios italicos.ita ut hĩ mẽſura ſit iudaici ſextarii niiq;
caſttenſis. cuiꝰ ſexta ps facit tertiã ptẽ ſextarii italici. Quibꝰ& potꝰ iuxta inclitũ oratorẽ ñ uires tribu
it. ſed mortẽ ꝓhibet. Qd aũt dicit a tpe uſq; ad tps comedes uel bibes illud a ueſpere uſq; ad ueſperã
ſigniſicat.licet quidã male ab anno uſq; ad annũ intelligi putent. Ipſiq; panes inſtar ordeacii panis
ſubcinericii fiant. Diciturq; ei ut humano ſtercore operiat eos nõ ignorantibus his ꝗ comeſſuri ſũt:
ſolet ꝗppe in ſcithia miſerias tẽperare.ſed uidentibus & in oculis eoꝑꝶ ut ante aſpectus horrorẽ quã
guſtus nauſiã ſuſtineat. Notandũ quoq; ꝙ iuxta numeꝑꝶ dierum ſiniſtri lateris. cccxc. ſubcinericii pa
nesaubeantur fieri & p ſingulos dies comedi. & de. xl. dieꝶ dextri lateris panibus oino taceatur. ut

occulte ſancta ſcriptura inſinuet nõ eandẽ pcenã populi peccatoris ſi tñ notitiã habeat dei: & eius
a religione ueri dei diſceſſerit. Poſſumus aut & hoc dicere iuxta intelligentiam ſpũalem ꝙ iudaicus

populus poſt offenſã dei uſq; hodie ſubcineritios panes comedat: mixtos frumento ordeo. faba. lẽ
te: milio & auena. Quoꝶ alter hoĩium. alter iumentoꝶ cibus eſt. In eo ꝙ uidẽtur in unũ deũ credere
habent aliqd & frumenti. Qc aut filium negant. ordeo iumentoꝝꝶ paſcuntur & fabis. ꝗbus come/
dentiũ uenter inflatur. & mens opprimi dicitur. in tantum ut pitagoreis quoqʒ cibus deteſtabilis
ſit. Propter lentem Eſau primogenita perdidit. Milium ruſticorum & agreſtium & altilium cibus ẽ
auena ſiue uicia & holera bruta paſcuntur animalia. Quod autem ſcribitur iuxta. Ixx. helias fugiens
Hiezabel inueniſſe panem ſubcinericium perſequutionis & pœnuriæ ſignum eſt. Vnde
& a coruis paſcitur: ut quia cibum non inuenerat in iſrahel.nationum quæ immundæ erant paſce/
retur alimentis. Lex quoq; ipſa quam legunt & non intelligunt ſubcinericius panis eſt. & apertus
humano ſtercore. Quamobrem & Paulus apoſtolus lucra legis & priſtinarum cerimoniarum obſer
uantiam: dicit ſe habuiſſe ſicut ſtercora ut chriſtum lucrifaceret.
CEt dixit dnñjs. Sic comedent filij iſrahel panẽ ſnũ pollutũ inter gentes ad quas eiciã eos:Et di

xi ab ab ab dne deus ecce aia mea nõ c polluta ⁊ moꝛticinũ ? laceratũ a beſtijs nõ comedi ab in
fantia mea vſqʒ nũc:⁊ nõ eſt ingreſſa in os menz omnis caro immunda.Et dixit ad me.Ecce de

di tibi ſfimum boum poſterioꝛibus humanis.⁊ facies panem tuum in eo.
CProphetas iuxta zachariam uiros eſſe portentos. ꝗ ſuis opibus futura portendant. & de quibus lo
quitur deus.In manibus ꝓpherarum aſſimilatus ſum. in multis locis creberrime legimus. Sicut igi/-

tur Ezechiel panem comedit in ſtercore. ſic & filii iſrahel uel omnis populus iudæorum'. ſiue ut alu

putant. x. tribus comedent panem pollutum in nationibus licet ad eos non ſit cõminatio qui iam

eiecti ſunt: ſed ad eos qui eiciendi de terra repromiſſionis. Quod cũ propheta didiciſſet. iuxta aquilã

tertio deteſtatus eſt ah ah ah. Iuxta ſymachũ uero &. Ixx. reſpondit ꝙ latinæ dr̃nequaquã

Pro quo theodotio tranſtulit.o dñe deus. Nec putemus eù contradicere dñi imperio: ſed cauſas red

dere immo depræcari. cur hoc non facit. Deniqʒ; impetrat quod rogauit: & ſententiæ auſteritas mi
tiori imperio temperata eſt. Quæritur cur Ezechiel faciliora rẽnuerit: & Oſeæ ſcorto ſtatim fuerit co

pulatᷣs nec contradixetit. immo reſponderit caſtum habere ſe corpus. neqʒ cõmixtiõe mœretricis

debere maculari. dicente apoſtolo. Qui adhæret meretrici unum cũ ea corpus efficitur: Ex quo oſtẽ
ditur figuram fuiſſe ſynagogæ uel eccleſiæ. non uere iuxta lam perpetratũ. Quod ipſũ exponentes
plenius diſſeruimus. Morticinũ dr̃ ꝙ abſqʒ effuſione ſanguinis amittit uitã & in quo monitur aial
laceratum a beſtiis:ꝙ græce appellatur Quod autem ꝓ humano ſtercore boum con
ceditut fimus. leuiora ſignificantur mala:dũ iubentur quidẽ coctum in bubulo ſtercore comedere
panem:ſed ab humani ſtercoris longe eſſe immundicia. Et uſq; hodie in populo iudæoꝶ ſeruatur

iſta ſnĩa:ut non comedant panẽ ſuum in humano ſtercore. Neq;. n. idolis ſeruiunt. nec uaria demo

num portenta uenerantur. ſed in fimo bubulo: dum oĩa propter carnem & uentrẽ: & terræ huiꝰbo-
na operantur. ſcdm ꝙ dr. Qui fecerit ea.uiuet in eis. Nos autem terrena contẽnimus. & non ſolum
humani ſtercoris calcamuscibos: ac terrenas delicias putamus eſſe pro nihili. Sed comedimus panẽ
qui de cælo deſcendit: & fruimur illo cibo de quo pſalmiſta decantat:Panẽ angelorum comedit ho
mo nequaquam ægyptiis carnibus ſed mannæ tenuitate uiuentes.
Et dixit ad me.Fili hominis:ecce ego conteram baculum panis in hieruſalem.⁊ comedẽt pa

nem in pondere ⁊ in ſollicitudine:⁊ aquam in menſura ⁊ in anguſtia bibent.vt deſicientibus pa

ne ⁊ aqua coꝛruat vnuſquiſqʒ ad fratrem ſuum.⁊ contabeſcantin iniquitatibus ſuis.
Verbum hebraicum prima aquilæ editio baculum ſecunda & ſymachus theodotioqʒ
ilaeſt firmamentũ interptati ſunt. Qd aut ope futuꝶeſſe monſtrauerat. & ſermõe de
monſtrat

Göncidir
mitur &
flimain
dodnm
adchde
& aliu
capillo
ſimec
detine
Helgan
beregl⸗
ligue.
Ealigui
ſchue
dinur
Ninde
Srie
dupen⸗
ſubtͤr⸗
nouſe
temi
dpaeſ⸗a
ept

iſumte

gelle den
heed
Lotem
Pcrcnin
Uent
belln
Wkin
Ahei

Super Eʒechielem.

i monſtrat. omniſq; ſiniſtri & dextri lateris dotmitio & ſubcinericii panis ſexq; ſpecieꝶ uarietate cõ⸗
⸗ mixti mundi mala ſignincans illo tendit ut inediã ciboꝶ in Hieruſalem & aquæ penuriã incredibi-
un lem proteſtetur. ita ut unuſquiſq; corruat ad fiem ſuum ab alio auxiliũ ſperans ꝙ in ſe eſſe non pui⸗
. Mu det. Naturæ. n. hoĩum eſt. ut pᷣmentibus malis & anguſtiaꝑ pondere. in ꝓximo magis quã in ſe ha-
N beant fiduciã.contabeſcuntq; in iniꝗtatibus ſuis. dũ pro iniqtatibus cuncta patiuntur. Vereorq; ne
ein iſta panis contritio. ẽt in nr̃a inueniatur Hieruſalẽ. in qua uiſio pacis cernitur. quem conterit dñs qñ
Mudi iraſcitur.& indignos ſuo iudicat pane. Atq; utinã ſaltim in pondere eũ & ſollicitudine mereamur
nmi accipere. & arente lingua iã nimia ſiccitate extremus lazari digitus irroret. Deficiente aut pane & aqᷓ
uunin eccleſiæ corruet uir contra fratrẽ ſuũ. & ubiq; diſcordia eſt. ſcindentibus nobis xpi tunicã quam nec
manin milites in paſſione ſaluatoris ſcĩdere auſi ſunt. & cõtabeſcentibus in iniqtatibus nris dũ dei iuſtitiaz
unhri non habemus. Scriptũ eſt in Hieremia. ꝙ paruuli.i.uulgus petierint eccleſiæ panẽ.& non fuerit qui
ktim eis frãgeret. Paulus uero ꝗ uir eccleſiæ erat & ſciebat xpm panes fregiſſe legales. ac dediſſe diſcipulis
weliſin erogãdos. loꝗtur cõfidenter. Panẽ quẽ frãgimus nõ ne cõicatio eſt corpis xpᷣi? Baculũq; uel fortitu/ MD
vomeni dinẽ panis comedere nõ poſſunt ꝗ lactæ infantiæ indigẽt. nec ualeãt accipe ſolidũ cibu. N ihilq; ita
chencin ueſcentis animum roborat qũo panis uitæ: de quo ſcriptum eſt. Et panis confirmat cor hominis.
centun n . CEXPLICITT LIBER PRIMVS. D
iaeing INCIPIT LIBER SECVNDVS. Z
Picians Ecundi explanationum in Ezechiel uoluminis o uirgo chriſti Euſtochium iſtud ex-
k daſ ordium eſt. CCAPITVLVM. Va
keitrier TT tu fili hois ſume tibi gladiũ acutum quaſi nouaculã tonſoꝝ ſiue radentes⸗
bucone prilos. ? trahbe ꝑ caput tuù ⁊ barbꝗ tuam.⁊ aſſumes tibi ſtatera ponde ris ⁊ di
kteſtabilt R ſuides eos. Tertiã partem igni cõbures in medio cinitatis iuxta cõpletiones ðWð
mhe dierum concluſionis.⁊ tertiã partem concides gladio in circuitu eius.Ter⸗
kufugeen tiã vero aliam diſperges in uentũ.⁊ gladiũ nudabo poſt eos.Et ſumces inde
meſt paruũ numex:⁊ ligabis eos in ſumitate pallij.⁊ ex eis rurſum tolles ⁊ ꝓicies
ernt in mediñ ignis ⁊ cõbures eos.Ex eo egrediet᷑ ignis in oẽm domum iſrahel. D
Arpenn AWWEE ECPro tribus ptibꝰcapilloꝶ & pilo. qrũ una cũburitur in medio ciuitatis. alia
umobe conciditur gladio in circuitu eius. tertia uento huc ullucq; rapienda diſpergitur. de qua parum aſſu- P
mitur & ligatur in ora pallii: & rurſum modicũ ꝗd partis tertiæ emittitur in ignẽ. de quo egreditur
s⸗Etddi flãma in oẽm domũ ifrahel. Ixx. ꝗtuor ptes ĩterpptati ſũt.cũq; dixiſſent quartã ptẽ ĩgni cõbures ĩG me
necſein dio ciuitatis. & qtã cædes gladio ĩ circuitu eiꝰ. & q̃rtã diſpges in uẽtũ ꝗa remanebat eis qrta ps alia.
egen addiderunt de ſuo. Et quartã partẽ afſumes. & cõbures eã in medio ciuitatis. quaſi nõ ſit ipa q pima
& aliud ꝗd in prima dixerat. aliud in iſta quæ addita eſt. Deniq; & in conſequentibus M
eniub capilloꝑꝶ in tres partes diuiſoꝶ ipſe dñs ediſſerit prophetiã dicens. Tertia tui pars peſte morietur: &
M fame conſumetur in medio tui: famẽ & ꝑeſtilentiã ignem eſſe ſignificans: & tertia tui pars gladio ca
Nindi det in circuitu tuo foris cædes ac bella deſcribens. Tertiam uero inꝗt partẽ tuam in oẽm uentum di H
— ſpergam eos eſſe demonſtrans qui ducendi ſunt in captiuitatem. Poſt quos dicit ſe nudare uel effun Z
n . dere gladium ſuũ.ut nec captiuitas nouiſſimũ ſit malorum: ſumereq; de ipſis diſperſis atq; captiuis
lu & ligare in ſumitate pallii ſui eos qui de captiuitate redituri ſunt in hieruſalẽ. & ex ipſis quoq; tolle
Ancn re aliquã partem: & igni flãmaq; conſumere:ſignincans macedonas ſub ꝗbus habitatores iudeæ &
Aas pᷣcipue Hieruſalẽ dura ppeſſi ſunt. Qd aũt dicit ex eo.i.populo iudæoꝶ ſiue iuxta. Ixx.ex ea. ut ſub/ D
Auſftürt audiatur urbe hieruſalẽ egredietur ignis in oẽm domũ iſrahel.machabeoꝝꝶ narrat hiſtoria ꝙ qᷓ dam HZ
lim tuin pars iudæoꝶ ſe tradiderit antiocho epiphani: & eũ ad pſecutionẽ populi concitauerit: & muka alia D
man quæ in eadẽ ſcribuntur hiſtoria. & in Ioſephi uoluminibus præcipueq; diſſenſione hircani & alexan
Ercnnit dri per quoꝶ occaſionem conſul Pompeius ccœpit Hieruſalem & romanæ ditiõi ſubdidit poſteaq;
ecnn ſub tito & VYeſpaſiano urbs capta. templũq; ſubuerſum. Et poſt quadraginta annos ſub helio adria HM
monmu no uſq; ad ſolum incenſa ciuitas atq; deleta eſt. ita ut piſtrinum quoq; nomen amiſerit. Guomodo
eimil autem in Cæſarie & barba pulchritudinis ac uirilitatis indicium eſt: quæ ſi radantur ſœda nuditas R
Lunilet appareſcit. & uniuerſi corporis pars extrema atꝗʒ ut dicam emortua in capillis atqʒ pilis eſt. ita Hie
pleuunl ruſalem & populus eius emortuus & a uiuo dei corpore ſeparatus. fami ac peſtilentiæ & cædi & gla
n dend dio captiuitati ac diſperſioni traditur. De qua diſperſione ſub figura capillorum aliqua pars ligata
Euid, * in ſumitate pallii.ut modicum quid rurſum tradatur incendio de quo infinita flamma ac pœne uni
onP uerſa deuaſtans.egreditur in omnem domum iſrahel. D
nm une CBec dicit dominus deꝰ: Iſta eſt Hieruſalẽ in medio gentiũ poſui eã.⁊ in circuitu eius terras
Oneando Contempfit indicia mea vt plas eſſet impia quam gentes:⁊ pꝛecepta mea vltra quam terre que
incircuitu eius ſunt. Indicia enim mea pꝛoieceruni:⁊ in pꝛeceptis meis non ambularunt.
OneiN A4. CHieruſalem in medio mundi ſitam hic ideʒ propheta teſtatur. umbilicũ terræ eã eſſe demonſtrãs
Griusg⸗ Et pſalmiſta natiuitatẽ exprimens dñi. uetitas inquit de terra orta eſt. Ac deinceps paſſionem opera
tus eſt inquit ſalutem in medio terræ. A partibus enim orientis cingitur plaga quæ appellatur aſia *
kochhio A partibus occidentis eius quæ uocatur europa. Ameridiæ & auſtro libia & aphiica, A ſeptentrione
ntun J ßUMU

Liber Secundus.c.v.

ſcithis armenia atq; perſidæ. & cunctis ponti nationibus. In medio igr gentium poſita eft. ut qa erat nni
notus in iud æa deus & in iſrahel magnũ nomen eius. oẽs in circuitu nationes illius ſequærẽtur exẽ ſig⸗
pla quæ gentiũ circa ſe poſitarum impietatẽ ſecuta. uicit etiã ipſas in ſcelere ſuo. Quod pulchræ in- nene⸗
terprætatus eſt ſymachus. Hæc inqens Hieruſalem quã in medio nationũ poſui. & circa eã regiones u
Cõmutauit iudicia mea impiertatibus quas didicit agentibus. & iuſtificationes meas regionibus ꝗᷓ unc
ſunt in circuitu eius. quia legitima mea & in iudiciis meis non ambulauerunt. Illud autem ꝙ dixere intet
Ixx. iuſtificationes meas iniquæ ex gentibus & legitima mea de regionibus quæ ſunt in circuitu eiꝰ fiännn
non habere conſequentiam. etiam me tacente perſpicuum eſt. “ ungyn
CIdcirco hec dicit dñs deus. Quia ſuperaſtis gentes q in circhitn veſtro ſunt:in pꝛeceptis me bqniu
is non ambulaſtis: ⁊ iudicia mea non feciſtis.⁊ iuxta iudicia gentium que in circuitu veſtro ſunt (lanit
eſtis operati ideo hec dicit dominus deus. Ecce ego ad te ⁊ ipſe ego faciam in medio tin in ocu teututn
lis gentium iudicia.⁊ faciam in te que non feci: quibus ſimilia vltra nõ faciam pꝛopter omnes Nhofnro
abhominationes tuas. CPro eo ꝙ nos interpᷣtati ſumus ga ſuperaſtis gẽ ril
tes ꝗ in circuiru ueſtro ſunt.ſymachus tranſtulit ꝗqa multitudo ueſtra fuit ex gẽtibus quæ in circuitu CN
ueſtro ſunt.Aqꝗlæ ſecunda editio. eo qd numerati eſtis in gentibus ꝗᷓ in circuitu ueſtro ſunt. Porto. tüchelr
Ixx.quæ occaſio ueſtra de gentibus q incircuitu ueſtto ſunt?Et eſt ſenſus.uel ſupaſſe Hieruſalem ſce oente
leribꝰſuis cunctas in circuitu natiões uel multitudine eius ñ populũ Iſrahel. ſed turbã cæteraꝶ gẽtiũ ibnneco
eſſe dicendã. Aut certe in numeꝶ cæterarum gentium ꝗᷓ in circuitu eius ſunt eos eſſe conuerſos.ſiue dinentun
OẽEm occaſionem habuiſſe de gentibus quas magis in bonã partẽ docere debuerunt. Quid inquit cäuorelen
cauſer ꝙ in pᷣceptis meis nõ ambulaueritis. & iudicia mea nõ feceritis. cũ etiam oẽs in circuitn natio Mſüna
nes uiceritis ſcelere ueſtro. & non feceritis quæ illi naturali lege ſcripta in cordibus ſuis ſæpe ſecerũt lufart
Idcirco nõ per angelos neq; per aliquos myniſtros. ſed ipſe ego faciã in te iudicia uidentibus cũctis. piithai
quæ ante te non feci. & ultra non facia. Dicens iudicia. ondit ſententiæ ueritatẽ. ne ira menſurã pœ-/ cocepuuu⸗
narum uideatur excedere. Nec fecit in ulla natione talia. qualia fecit in Hieruſalem.qa ſeruus qui no Mtkanſa
uit uoluntatẽ dñi ſui & non facit eã. uapulabit multa. potenteſq; potenter tormenta patientur. Et ſi octnece
milia ingt ultta non faciã. Pulchræ dixit ſimilia non faciã. Multo.n.poſt interfectionẽ xpi duriora i. c
facturus eſt. Aliud eſt. n. coluiſſe interdũ idola. pp ꝗᷓ ante puniti ſunt. & aliud dei filium trucidaſſe. Mmumin
C Ideo patres comedent ſilios in medio tui.⁊ ſilij comedent patres ſuos.⁊ faciam in te iudicia: logunnt⸗
2Z ventilabo vniuerſas reliquias tuas in omnem ventum. eelus⸗
CAd id ꝙ; ſupradixetat quia ſuperaſtis gentes quæ in circuitu ueſtro ſunt.ſiue pro eo qd occaſio ue geretiee
ſtra eſt ex gentibus ꝗ in circuitu ueſtro ſunt.in præceptis meis non am bulaſtis & iudicia mea nõ fe diOuc
ciſtis tertio retulit ideo: primũ ita. Ideo hæc dicit dñs deus. Ecce ego adte: & ipſe ego faciã in medio me Ee
tui iudicia. S ecundo. Ideo patres comedent filios in medio tui. Tertio: Ideo uiuo ego dicit dñs deus tü alor,
niſi pro eo ꝙ ſanctum meum uiolaſti in omnibus offenſionibus tuis. & reliqua. Attamen notan- Ceide
dũ: ꝙ ubi decora ſunt & honeſta ac ꝓ merito eoꝶ qui ea ſuſtinent.ſeipſũ deus facere profitetar. Vbi inciten
aüt tuſtia & non digna deo. dicit ꝗdem fſieri ſed nò a ſe: ut in pᷣſenti. Ideo patres comedent filios in ſmai
medio tui.& ſfilii comedent patres ſuos. Non dixit ego faciã ut patres comedãt filios ſuos in medio ſins
tui. & filii comedant patres ſuos. Quod aur decorũ erat nec dei maieſtati uidebatur indignũ. ipſum ſeges
ſe dicit facere: Seqtur.n. Et faciã in te iudicia. & uentil iuerſas reliqas tuas in oẽm eei
it face. ꝗtur.n. Et faciã in te iudicia. & uentilabo uniuerſas reliqas tuas in oẽm uentum. Ta celagin
le quid & in maledictis deuteronomii inuenire poterimus: & pcipue in illo loco. glorificantes me luna
gloriſicabo. Qui aut me deſpiciunt. ad nihilũ deducentur. Eos. n. qui ſe glorificant ipſe glonſicat. 6d e
