kani per nos ſpiritus de excelſo: quem ſaluator aſcendens ad patrem:credentibus repromiſit dicens. Ec/
nc ce ego uado & mittam uobis paraclitum ſpiritum ueritatis. Et rurſum: Donec accipiatis de excelſo
Ma uirtutem: Quodq; ſupra dixerat. Adhuc modicum & ent libanus in chermel: & chermel in ſaltum
uIn reputabitur: & audient in die illa ſurdi uerba libri ſignati. & de tenebris & caligine oculi cecorum
enn uidebunt:Nunc aliis uerbis ipſum repetit quod ſoſitudo gentium uertatur in diuitias iſrael: & iſra
kinn ell reputetur in gentes: quo tempore habitauerit in deſerto iudicium: dominus atq; ſaluator cui pa
in ter dedit omne iudicium & iuſtitiam in chermel requieſcet: de qua ſupra dictum eſt: Et erit in deſer
iui tum chermel: quod iudicium atq; iuſtitia habitet in deſerto: & requieſcat in chermel:qui prius ap
ni pellabatur deſertum. Opus quoq; iuſtitiæ erit pax: quæ iuxta apoſtolum omnem ſenſum exſupe/
im rat. Et cultus iuſtitiæ ſilentium ut non multiloquio iudæorum ſed breuitate fidei adorent do-
e minum: & ſecuri æterna pace requieſcant: & in tabernaculis eorum ſint diuitiæ. de quibus apoſto/
IuI lus loquebatur. Gratias ago deo meo per ieſum chriſtum:quoniam in omnibus diuites facti eſtis:
ne⸗ in omni uerbo & in omni ſcientia: Cum autem populus chiiſtianus ſederit uel habitauerit in pul-
e K iiii
un

Liber Decimus.c.xxxiii.

chritudine:ſiue ut.Ixx. tranſtulerunt in ciuitate pacis: haud dubium quin in eccleſia: Tunc gran/
do atq; tempeſtas & domini ira deſeuiens: deſcendent in ſaltum: De quo ſupra dictum eſt: Er cher/
mel in ſaltum reputabitur: & humiliabitur ciuitas hieruſalem: & iuxta aliam ſcripturam de terra lo/

uetur. Quæ cũ ita ſe habeant: & didicerimus uaticinio prophetali: quanta bona eccleſia poſſeſſura

it: & quanta mala paſſura hieruſalẽ. Beati eſtis apoſtoli:cæteriq; doctores ꝗ ſeminatis ſuper omnes

aquas ſcripturæ ſanctæ. in quibus calcat bos & aſinus: Bos mundum animal: propter electionem

patrum: Aſinus immundus: propter idolatriam quondam gentilium: ut & de circunciſione & de

ræputio:eccleſia domini congregetur: Quod ſupra iuxta. x.dicitur ſuper terram populi mei ſpi

ne & fœnum aſcendẽt: referri poteſt & ad hereticos & ad ſimplices quoſq; credentium: qui non ita
ſcripturam intelligunt ſanctam: ut illius conuenit maieſtati- Vnde ſingula ſingulis coaptauimus: ut

terra populi dei: hereticis ſpinas: imperitis quibuſq; eccleſiæ fœnum afferat.

CAPITVLVM. XXXIII.

5

CAhe qni vos miſeros faciunt:vos.n.nemo facit miſeros:Et ꝗ repꝛobant vos:nõ
repꝛobant. capientur repꝛobantes ? tradent᷑:⁊ quaſi tinea in veſtimẽto ſic ſuperabunt.
CDe apoſtolis dixerat & de eccleſiarum magiſtris: beati qui ſeminãt ſuper omnem aquam ubi bos
& aſinus calcant: Nunc ad perſecutores eorum maledictionem dirigit. ¶ mmo aduerſum principẽ
eorum qui corda poſſidet impiorum: quod quicquid fecerint recipiant: & præſens potentia: futuro
rum ſit materia tormentorũ: Vnde in. Ixx. dicitur: Vhe eis qui uos miſeros faciunt: uos enim nemo
facit miſeros:Et eſt ſenſus. Quantum in illis eſt quando perſequũtur uos & uariis affligunt cruciati
tibus: interfectos atq; cruciatos miſeros arbitrãtur. Sed nullus uos poteſt facere miſeros: non enim
habent in anima poteſtatem: ſed in corpore.Et qui reprobat uos non uos reprobat: ſed eũ qui uos

miſit. Iuxta quod ſaluator diſcipulis loquitur. Qui uos reprobat me reprobat: & qui me reprobat

reprobat eum qui me miſit: Capientur igitur perſecutores: & æternis tradentur ardoribus: Et quo-

modo tinea ueſtimentum: ita illos iugis flamma conſumet. Quod & in fine huius prophetæ ſcribi
tur. Vermis eorum non morietur: & ignis eorum non extinguetur.
CBomine miſerere noſtri:te enim expectauimus:eſto bꝛachium noſtroꝛũ in mane:⁊ ſalus no/
ſtra in tempoꝛe tribulationis.A voce angeli fugierunt:ab exaltatione tua diſperſe ſunt gentes.
Et congregabuntur ſpolia veſtra ſicut colligitur bꝛucus:velut cum foſſe plene fuerint de eo.
Magnificatus eſt dominus quoniam habitabit in excelſo:impleuit ſyon iudicio ? iuſtitia:⁊ erit
ſides in tempoꝛibus tuis:Diuitie ſalutis ſapientia ⁊ ſcientia timoꝛ dñi ipſe theſaurus eiꝰ.LXx
CBomine miſerere noſtri: in te enim conſidemus:factum eſt ſemen increduloꝛum in perdi⸗
tionem. Salus autem noſtra in tempoꝛe tribulationis:pꝛopter vocezs timoꝛis obſtupuerunt po
puli a timoꝛe tuo:⁊ diſperſe ſunt gentes: Nunc autem corgregabütn ſpolia veſtra parui ⁊ ma

gni.Quomodo ſiquis congreget locuſtas: ſic illudent vobis ſanctis dei qui habitat in excelſis

Repleta eſt ſyon iudicio ⁊ iuſtitia:in lege tradentur in theſauris ſalus noſtra venit: ſapientia.

⁊ diſciplina ⁊ pietas a domino:iſti ſunt theſauri iuſtitie.

CHebrei capitulum ſuperius in quo legitur: uhe qui prædaris: nonne & ipſe prædaberis: & reliqua
uſq; ad finem: contra ſennacherib regem aſſyriorum dictum putant: quod poſtqᷓ decem tribuum ꝗᷓ

appellantur iſrael. Subuerterit ciuitates & excepta hieruſalem: iudæ quoq; urbes cœperit ipſe ſupe-
retur: & percutiente angelo:eius deleatur exercitus: Vnde nunc ex perſona popauli gratias reſeren/
tis deo atq; dicentis. Domine miſerere noſtri te expectauimus: hæc dicta contendunt: quæ præſen-
ti capitulo continentur: quod ipſe brachium fuerit: & robur populi obſidione uallati in tẽpore ma
tutino: & ſalus in neceſſitate & anguſtia: Auoce enim angeli: quem ſymachus ita ut in hebreo ſcri-

tum eſt tranſtulit: amun: quem hebrei gabrielem autumant. & habere ethimologiam populi:

ugit aſſyrius: & ab exaltatione dei gentes quæ cum eo erant huc illucq; diſperſæ ſunt. Qubus fu/

gientibus ſpolia congregati ſunt iudæis: ſicut ſolet bruci & locuſtarum: colligi multitudo:cũù in ſoſ

ſas coaceruatæ fuerint: in quorum uictoria magnificatus eſt dominus: & ſyon impleta iudicio & iu
ſtitia: & fides obſeſſi populi comprobata: omneſq; diuitias in ſapientia habuerũt: & ſcientia dei: &
timore domini: qui ſolus eorum theſaurus fuit Hæc illi iuxta hiſtoriam dixerint. ommi ratiõe nit-
tes chriſti

jyhHe qni pꝛedaris:nonne ⁊ ipſe pꝛedaberis:Et qui ſpernis:nõne ⁊ ipſe ſperneris: Cuʒ
cõſumaueris depꝛedationẽ depꝛedaberis:cũ fatigatꝰ deſieris ↄtẽnere cõtẽneris.HXX

Super Eſaiam.

enin
tes chriſti & apoſtolorum eius ſubuertere ſacramenta. Nos autem poſt beatitudinem apoſtolorum
nl⸗ de quibus ſupra dictum eſt. Beati qui ſeminant ſuper omnem aquam ubi bos & aſinus calcant: & la
W mentationem & planctum eorum qui eos perſecuti ſunt:De ꝗbus in conſequentibus dicitur. Vhe
Gorne qui miſeros uos faciunt. uos autem nemo facit miſeros: Er ſicut tinea ueſtimento ſic atterentur: exxx
hänne perſona eorundem apoſtolorum: omniumq; credentium hæc dicta conicimus. Et eſt ſenſus.
de⸗ Domine in tuo ſperauimus auxilio: & in te confidimus: ſemen incredulorum periit in æternum: &
i⸗ ſalus noſtra in tempore tribulationis apparuit. Te enim præbente auxilium: omnis gentium mul
wiann titudo diſperſa eſt: & prædæ atq; illuſioni uictoribus fuit. Et hoc factum eſt: quia ſanctus dominus
nu hHabitat in excelſis: & repleta eſt iyon iudicio & iuſtitia: De qua ſupra ſcriptum eſt: Requieſcet in
Qeſerto iudiciũ & iuſtitia: I pſa eſt ergo ſyon: quæ prius eſt appellata deſertum: & quicunq; habita
uerit in ea tradetur ei lex euangelii: in cuius theſauros ſalus noſtra eſt: & ſapientia credentiũ: & di-
ſciplina: & pietas: ſiue fides: qᷓ propriæ chriſtianoꝶ eſt: & timor dñi ĩ quo theſauri ſapiæ cõtinẽtur.
CEcce videntes clamabunt foꝛis:angeli pacis amare flebunt.Siſſipate ſunt vie:ceſſauit tran
ſil ſiens per ſemitam:irritum factum eſt pa ctum:pꝛoiecit cinitates:non repurauit homines:Luxit
2 elanguit terra: confuſus libanus ⁊ obſoꝛduit: Et factus eſt ſaron ſicut deſertum:⸗ concuſſa
WR eſt baſan ⁊ carmelus. Nunc conſuꝛgaz dicit dominus:nunc exaltaboꝛ:nunc ſubleuaboꝛ: Conci
bunf, pietis ardoꝛem:ſtipulam: ſpiritus veſter vt ignis deuoꝛabit vos:⁊ erunt populi quaſi de incẽ
udibot dio cinis:ſpine congregate igni comburentur.
W CVerbum hebraicum arelain pro quo aquila ſymachus & theodotio interprætati ſunt apparebo
Kan eis: extremam ſyllabam diuidentes & legentes arella em: hebrei ſignificare angelos arbitrantur: &
lem eſſe prophetiam: poſt uocationem gentium & diuitias eccleſiæ de ſubuerſione templi quod flebãt
angeli nequaqꝗᷓ intus habitantes: ſed exeuntes foras. Et qui prius nuncii pacis erant: flebunt ama-/
cn . re ſiue ipſi apoſtoli qui miſſi fuerant ut pacem nuntiarent hieruſalem ad quam dominus loque⸗⸗
Mtdün batur. Si ſcires etiam tu ea quæ ad pacem ſunt tibi:quibus apparuit dominus ut eos ſuo conforta⸗
ichuc ret aſpectu. Flebunt hieruſalem: quia non recepit prædicationem ſuam eo quod diſſipatæ ſumt uiæ
P & ceſſauerit tranſiens per ſemitam iuſtam. Iuxta illud quod in hieremiæ lamentationibus dicitur
to Viæ ſyon lugent eo quod non ſint qui ueniant ad ſolemnitatem. Iirritum quoq; factum eſt pactũ
eluti cum Habraam: I ſaac: & Iacob. Proiecit ciuitates iudeæ: non reputauit homines: qui ſuo uitio iu//
menta eſſe uoluerunt. Luxit & elanguit terra: pro his morabuntur in terra. Confuſus eſt libanus &
Nnsne obſorduit. haud dubium quin templum ſignificet: de quo in zacharia legimus. Aperi libanæ por⸗
ed tas tuas: & deuoret ignis cedros tuas: ſiue hieruſalem quæ in Ezechiel libanus appelletur. dicente
eto⸗ propheta. Aquila magna magnarum allarum ꝗ; habet ductum intrandi in libanum: quod poſtea
utan interprætans ſermo diuinus: Cum inquit uenerit nabuchodonoſor in hieruſalem perſpicuæ aqui
Can lam regem babylonium: & libanum hieruſalem diſſerens. Factus eſt ſaron ſicut deſertum: & con-
⸗ cuſſa eſt baſan & carmelus. Pro baſan. Ixx. galileam tranſtulerunt prouinciam:pro uno loco pro⸗
cmutg uinciæ. Saron autem omnis iuxta ioppem liddamq; appellatur regio in qua latiſſimi campi fer/
Hiem tileſq; tenduntur. Baſan quoq; regio trans iordanen eſt. quam duæ & dimidiæ tribus poſſederũt.
rcelſs & quæ interprætatur uberrima & pinguis & carmelus: de quo ſupra diximus. Locai gitur iudeæ
W quondam fertilia uertuntur in ſolitudinem per quæ metaphoricos oſtenditur omnis opulentia
iudæorum egeſtate & penuria commutanda. Quia igitur apoſtolorum ſermonem recipere nolue
cigu runt. Et confuſus eſt libanus & ſaron uerſus eſt in ſolitudinem: & baſan carmeluſq; confuſi ſunt
um; propterea dominus uel de nimia patientia: uel ab inferis reſurrecturum eſſe ſe dicit: & exaltandum
eli in gentibus: & ſubleuandum in cruce: Et ad ipſos iudæos apoſtropham facit concipietis ardorem:
klern & parietis ſtipulam: & ſpiritus ueſter uorabit conflabit incendium: & conceptum & partum uorax
Ni flamma conſumet. Et erunt inquit populi iudæorum quaſi de incendio cinis:& fœlicitatis magni
en tudinem & fauillæ reliquiis demonſtrantes. Spinæ enim eorum qᷓ peccatorum multitudine cõgre
gatæ ſunt: incendio uorabuntur: qd pleriq; ad extremã captiuitatem & ſubuerſionem referunt hie-

ruſalem: Alii plenius atq; perfectius iudicii tempore futurum eſſe confrmant.
Augdite qui longe eſtis que fecerim:⁊ cognoſcite vicini foꝛtitudinem meam:Cõterriti ſunt in
nt ſyon peccatoꝛes: poſſedit tremoꝛ hypochritas: Quis poterit habitare de vobis cum igne
i deuoꝛante: Quis habitauit ex vobis cum ardoꝛibus ſempiternis: Qni ambulat in iuſti⸗⸗
tiis ⁊ loquitur veritates: Qui proicit auaritiam ex calumnia:⁊ excntit manus ſuas ab omni/
.“ munere: Qui obturat aures ſuas ne andiat ſanguinem ⁊ claudit oculos ſuos ne videat malum

pul

buf⸗

Liber Decimus.c.xxxiii.

Iſte in excelſis habitabit:munimenta ſaxoꝛum ſublimitas eius:panis ei datus eſt:aque eius i ml
deles ſunt:ſRegem in decoꝛe ſuo uidebunt oculi eius:Cernens terram de longe coꝛ tuum medi las
tabitur timoꝛem:Abi eſt ſcriba: Abi legis verba ponderans. Abi doctoꝛ paruuloꝛum:popu- tſin
lũ impꝛudentem non videbis populum alti ſermonis:ita vt non poſſint intelligere diſertitudinẽ nnnſ
lingue eius in quo nulla eſt ſapictia. LXX. CAudient qui longe ſunt que fecerunt:Sci ſehhln
ent qui appꝛopꝛiant foꝛtitudinem meam: Receſſerunt qui erant in ſyon iniqui: appꝛehẽdet tre dinite
moꝛ impios: Quis annuntiat vobis quoniam ignis ardet: Quis annuntiat vobis locum eter⸗⸗ ante
num:Qui ambulat in iuſtitia ? loquitur rectam viam:⁊ odit impietatem:⁊ iniquitatem: ⁊ ma⸗// Ci
nus excutit a muneribus:? obturat aures vt non andiat inditium ſanguinis:⁊ claudit oculos ne nicehi⸗
videat iniquitatem: iſte habirabit in ſpelũca petre foꝛtiſſime. Pãis ei dabit᷑:⁊ aque eius fideles Cenn
regem cum gloꝛia videbunt oculi veſtri videbunt terram de longe anima veſtra meditabitur grcg
timoꝛem:Abi gramatici:Abi conſiliaroꝛes: Abi eſt qui numerat eos ꝗ nutriunt parnuum ⁊ ma uirat
gnum populum:Cui non dedit conſilium neqʒ ſciebat pꝛofundam vocem illius:ita vt non audi puln
ret populus contentus:? non eſt audienti intelligentia:quoniam diſſipate ſunt vie ceſſauit tran/ ſunic
ſiens per ſemitas:irritum factum eſt pactum cum populo iudeoꝛum:pꝛoiecit deus ciuitates eo/ cutte
rum non reputabit eos inter homines: Oꝛopterea vos qui longe eſtis audite que fecerim: aibo
appꝛopinquate vt agnoſcatis foꝛtitudinem meam. voker
CCoõterriti ſunt: ſiue receſſerunt qui erant in ſyon peccatores impii: & tremor poſſedit timor hypo nottta
critas: Quibus dominus in euangelio loquebatur: Vhe uobis ſcribæ & phariſei hypocritæ: Quis Nune
poterit habitare de uobis cum eo qui ignis eſt deuorans? Quis habitauit cum ardoribus ſempiter/ unn
nis? Siue iuxta. Ilxx. Quis uobis annuntiauit quia ignis ardet æternus: quem præparauit diabolo & anib
angelis eius: Quis igitur poterit habitare cum deo: uel annuntiare ſupplitia?: Omnis qui huiuſce- ieo
modi eſt qualem propheticus ſermo deſcribit: qui ambulat in pluribus iuſtitiis: & non ſemel: ſed uct
ſemper iuſtitias diligit: Nec una uice: ſed iugiter loquitur ueritates: qui proicit auaritiam quæ ẽ ma for
ter calumniæ: Niſi. n. cũ alterius damno & malo: pecuniæ alteri non coaceruantur: Et excutit ma- nan

nus ſuas ab omni munere. Munera quippe excecant oculos etiam ſapientium. Qui obturat aures
ſuas ne audiat iudicium ſanguinis. Omnis iniquitas: & oppreſſo: & iniuſtitia: iudiciũ ſanguinis
eſt:Et licet gladio non occidat: uoluntate interficit: Et cludit oculos ſuos ne uideat malum: Fœlix
conſcientia: quæ nec audit: nec aſpicit malum: Qui igitur talis eſt: ipſe habitat in excelſis:hoc eſt in
regno cælorum ſiue in excelſa ſpelunca petre fontiſſime in chriſto ieſu: Quæ petra iſrael populum
ſequebatur: ut biberet de ea: & illius fortitudine protegetur: Panis ei dabnur & aquæ fideles ſunt: q
entilium fabulæ in ambroſia & nectare intelligunt: Nos autem panes & aquas fideliſſimas legem
ei interprætabimur: qui talis eſt regem chriſtum in ſua claritate conſpiciet: De quo ſupra dicitur
Ecce rex iuſtus regnabit. Et principes in ludicio præerunt: & oculi eius uidebunt terram mitium &
manſuetorum. De qua in euangelio ſcriptum eſt. Beati mites: quoniam ipſi poſſidebunt terram.
Siue in cælo poſiti: terrena deſpicient: Cor tuum meditabitur timorem: ut cum omnia fueris con/
ſecutus: dicas cum apoſtolo: Qui non ſum dignus uocari apoſtolus: quoniam perſecutus ſum ec/
cleſiam dei: Principium enim ſapientiæ timor dei. Vbi eſt ſcriba: ubi legis uerba ponderans? ubi
doctor paruulorum? Vbi ſunt inquit ſcribæ & phariſei qui legis uerba trutinantes: ifœlicem popu
lum decipiebant:quos nunc paruulos ſcriptura cognominat: paruulos ſenſu. paruulos intelligen/
tia. Cum autem oculi credentium regem in ſua maieſtate conſpexerint: & cor eius meditatum fue
rit timorem. Tunc impudentem populum non uidebit populum iudæorum: ſiue philoſophorum
& oratorum mundi: qui applaudent ſibi in eruditione & eloquentia ſeculari. De quibus nunc ait.
Populum alti ſermonis ita ut non poſſent intelligere diſertitudinem lingue eius: quorum omnis
ornatus in uerbis eſt: qui habent folia tantum umbram ſermonem & fructum non poſſidẽt uerita
us:Deniq; ſequitur in quo nulla eſt ſapientia: De quibus & alio loco dicitur. Perdam ſapiẽtiam ſa/
pientiũ: & intellectum prudentium reprobabo: Cur: quia ſtultam fecit deus ſapientiã huius ſeculi
C Reſpice ſyon ciuitatem ſolemnitatis noſtre oculi tui videbunt hieruſalem:habitationez opu
lentam tabernaculum qð nequaqꝙ tranſferri poterit. nec auferentur claui eius in ſempiternum
⁊ omnes funiculi eius non rumpentur: quia ſolummodo ibi magniſicus ẽ dominus noſter. Lo
cus fluuioꝛum riui latiſſimi ⁊ patentes non tranſibunt per eũ nauis remigus:neq; triremis ma
gna tranſgredietur eum:Dominus enim iudex noſter:dominus legifer noſter dominus rex no
ſter: dominus ipſe ſaluabit nos:Laxati ſunt funicnli tui:⁊ non pꝛenalebunt. Sic erit malus tnꝰ
vt dilatare ſignum nequeas:Tunc videbũtur ſpolia pꝛedaruʒ multarum. claudi diripict rapi
nam:nec dicet vicinus elangui:populus qui habitat in ea auferetur ab eo iniquitas. LXX.
CEcce ſyon ciuitas ſaluatoꝛẽ noſtrum: Oculi tui videbunt hieruſalem:ciuitas dines Zaber⸗
nacula que

Buper Eſaiam.

n . nacula que non mouebuntur: nec auferentur paxilli tabernacula eius in ſempiternum:: funicu
Myp⸗ llieius non diripientur:quia nomen magnum domim vobis locus veſter erit: fumma ? rin al⸗
mäni nſſimi:⁊ ſpatioſ: Non ingredietur per ea nauis agitata remigio:dominus enim magnus eſt: nõ
Se tranſibit me dominus iudex noſter. dominus pꝛinceps noſter:domimus rex noſter: dominus ip
diien ſe ſaluabit nos: Dirupti ſunt funiculi tui quia non pꝛeualuerunt:malus tuus inclinatus eſt.non
men⸗, dimutet vela:nec eleuabit ſignum:donec tradatur in vaſtitatem. Multi igitur claudi pꝛedas fa
Merpe, cient.⁊ non dicent laboꝛo populus qui habitat in eis:dimittetur eis delictum.
Clen CO iuſte cui ſupra dictum eſt cortuum meditabitur timorem: & populum imprudentem non
lefts uidebis: & qui antea audieras regem in decore ſuo uidebunt oculi tui: Contemplare ſyon urbem
Crthn ſolemnitatis noſtræ: uide eccleſiam chriſti in qua eſt uera ſolemnitas: oculi tui cemnent uiſionem
umen pacis: & diuitias inſperatas quas oculus non uidit: nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcende
Nonang rit: & tabernaculum quod nequaqᷓ tranſferri poterit Prius enim tabernaculum quod habuit po/
ttr pulus iudæorum tranſſatum eſt atq; ſublatum: nec mouebuntur claui eius in ſem piternum: & oẽs
entc funiculi eius firmi erunt:ita ut dominus habitet in eo qui locus eſt omnium fluuiorum:ri uorumq;
meseh currentium: per quos nullus aduerſæ partis poterit nauigare: neq; turris magna quæ interprætatur
cn: diabolus eum nunqᷓ tranſgredi poterit: quia dominus ipſe eſt iudex: princeps: & rex & ſaluator
hld noſter: & illo protegente: nullius metuemus inſidias: Hæc dicta ſunt de ſyon urbe ſolemnitatis

noſtræ & hieruſalem habitatione ditiſſima: quam ipſe dominus fluuius circundabit atq; uallabit.
Qu Nunc autem ad terrenam loquitur hieruſalem: quod laxati ſint funiculi tabernaculi eius: & tento⸗-

rium ſuſtinere non quiuerint: & malus eius in quo pulcherrima quondam uel a pendebant: ruptis
ddobod ſunibus ceciderit: ut non ſolum ad nauigationem:ſed ſignum quoq; inutilis ſit. Poſtqᷓ autem na⸗/
minſe uis eorum fuerit diſſoluta & tabernaculum diſſipatum: ſta ut in utramq; partem funiculi dirum pã
ll tur:præda uictonbus diuidetur: qui tam imbecilli erunt propriis uiribus ut claudi appellẽtur: & ni
Nkec hilominus dei ira tribuente eis fortitudinem: nullam infirmitatẽ ſentient: nec dicẽt laboraui. Qui
autme⸗ an.fuerit inter eos. auſeretur ab eo iniquitas atq; peccatum: quia dñi executus eſt uoluntatem.
in ððð CLJ[,Q,c -AAPITVLVM. X XXIIII.
eckin MR Ccedite gentes ? andite:: populi attendite:audiat terra? plenitudo eius oꝛbis? oẽ
Pllan SHCNXEESν Germen eius: quia indignatio vomini ſuper omnes gentes:⁊ furoꝛ ſuper vninerſam
Si AR RWmilitiam eoꝛum:interfecit eas:æ dedit in occiſionem:Occiſi earum pꝛoicientur.⁊ de
xien NNR cadaueribus eoꝛum aſcendet fetoꝛ. Tabeſcent montes ſanguine coꝛum.? tabeſcet:
äm E omnis militia celoꝛum ⁊ replebuntur ſiue complicabuntur ſicut liber celi: ?⁊ omnis
fnmd militia eoꝛum defluet:ſicut defluit folium de vinea:⁊ de ficu:quoniam inebꝛiatus eſt in celo gla
Eum dius meus.Ecce ſuper idumeam deſcendet:⁊ ſuper populum interfectionis mee ad iudicium.
eiice BGladius domini repletus eſt ſanguine incraſſatus eſt adipe. de ſanguine agnoꝛ um ⁊ byrcoꝛuz.
ſumen de ſanguine medullatoꝛum arietum: Victima enim domini in boſra: 2 interfectio magna in
nsrubi terra edom:Et deſcendent vnicoꝛnes cum eis:⁊ tauri cum potentibus. Inhebꝛiabitur terra
popu ſanguine eoꝛum:⁊ humus eoꝛum adipe pinguium.
ln ⏑ 58 euerſionem hieruſalem & naufragiũ Gandrm ſolidiſſime nauis: prædamqʒ; omnis ſupelle
m we ctilis illius:de interitu omnium dicitur natnonunn: de cnſurngrion⸗ mundi quæ eſt in die ſrn⸗
Otunm a iudicii. Vnde omnes gentes & populi terræ & plenitudo eius & cuncta genimina eius: tam ꝗ ha
a bitantur loca quam qᷓ inſhabitabiha ſunt nirmfetate frigoris & caloris iubentur audire: & quæ uen/
oñI tura ſunt: cum omni mentis tremore cognoſcere: Indi gnatio enim domini nequaꝗᷓ ſuper unam
t eit gentem iudæam & aſſyrios atq; caldæos: ægyptios: moabitas: & ammanitas: & Philiſteos: ſed & cõ
tumtr tra omnes gentes:& ſuper uniuerſam militiam:ſiue ut. Ixx. tranſtulerunt: numerum earum uentu-
N ra deſcribitur quæ interficiat eas. & fetorem corporum putreſcentium in altum aſcendere faciat.ſi⸗
u — gniſicans peccata omnium nationum. ita ut ſanie earum & ſpurcitia: ac ſanguine montes replean/
ni tur: ſublimes quæq; uirtutes & angeli qui ſingulis gentibus præſidebant: & tabeſcat omnis militia
mm uel fortitudo cæxlorum. replicentur: ſiue complicentur cæli ſicut liber: & omnis militia &
. exercitus eorum atq; ut. Ixx. tranſtulerunt: & ſtellæ defluant in ſimilitudinem foliorum
5 4 uæ appropinquante frigore arentia atq; conttacta de uinea & ficu defluant: Quod quidem & ſal
Uaror loquitur in euangelio.Stellæ cadent de cælo: & uirtutes cælorum mouebuntur: & tunc ap-/
parebit ſignum filii hominis in cælo. Et hoc conſiderandum quod non dicat interire cælos: ſed re
plicari:ſiue complicari quaſi librum: ut poſtqᷓ omnia eccal here ſuen t& relecta . GornpHircntur,
e⸗ qui prius aperti fuerant: ut nequaqᷓ ultra ſcribantur in eis delicta multorum. De huiuſcemo-

di libris & Daniel in ſuo uolumine loquitur. Iudicium ſedit. & libri aperti ſunt in quibus de
M ſcripta erant opera ſingulorum. Stellas autem cadere pleriq; arbitrantur. Iuxta apocalipſin

ℳM ℳ

Liber Decimus.c.xxxiiii.

ioannis: & illud quod alibi ſcriptum eſt. Stellæ uniuerſæ ardẽtes ſoluentur: & cælum ac têrra tran

ſibunt: Præterit. n. figura mundi: Vere has
quod.ſ.per ſtelarum ruinam etiam cælorum interitus oſtẽdatur: Alii uero has ſtellas putant eẽ ſcri

pturas. De ꝗbus & paulus apoſtolus ſcri

Sed aduerſus principatus: aduerſus pot
ſpiritalia nequitiæ in celeſtibus: Nec mirum ſi demones qui in aere habitant dicantur eſſe cæle/-

ſtes: cum etiam uolucres cæli quæ utiq; non in cælo:ſed in aere uolitant ſcriptura cognominet:
Nam & ſatanas tranſfiguratur in angelum lucis: ſtellam eſſe ſe ſimulans:Et ſaluator nidit eum qua
ſi fulgur de cælo cadentẽ: & tropologice de eo quaſi de ſtella magna dicitur: Qũo cecidit lucifer
ui mane oriebatur: Hæc uniuerſa fient. quia inhebriatus eſt in cælo gladius eius: pœna atq; ſen⸗
tentia & ultio in peccatores: quæ profertur a domino. Qin gladius
in ezechiel contra impios exacuitur ac plurimis interfectis: uaginam ſuam iubetur intrare.
Cumq; inhebriatus fuerit & repletus in cælo.hoc eſt in aete: quia conſuetudine ſcripturarum cæ-
lũ dicitur: Tunc ad idumeam quoq;ʒideſt ad terrena deſcendet: ut poſt pœnam demonum:etiam
hominum animæ indicentur: ldumea quippe lingua noſtra: terrena ſonat: Repletus eſt ſanguine:

& ineraſſatus adipe agnorum & hyrcorum: medullatorumq; arietum atq; taurorum; ut & princi-

pes & populum pariter ſignificet puniendos. Victima enim domini in boſta: & interfectio magna
in terra edom:De qua boſra & idumea: etiam in conſequentibus idem propheta teſtatur dicens.

Quis eſt iſtæ qui uenit de edom: rubra ueſtimenta eius de boſor: & nonnulli eſtimant quia baſan

caro dicitur: per uictimam domini in boſor. tormenta omnium in carne monſtrari qui pio labun
tur errore: In præſenti enim loco:non per ſin litteram quæ in baſanhoc eſt in carne ponitur. Sed
er ſa deſcribitur & boſara appellatur: quæ iuxta ieſum & hieremiam non in edom: ideſt idumeæ:

ſed in terra moab inuenitur. Boſra autem in lingua noſtra munitam ſonat atq; circundatã: ſiue fir-

matã ut orbem terrarum domini uoluntate doceat eſſe ſolidatum. Iuxta illud quod in pſalmo ca-
nitur. Ipſe ſuper maria fundauit eam: & ſuper flumina collocauit illam: & de firmitate terræ ex
erſona dei dicitur. Ego firmaui columnas eius. Cumq; uictima domini fuerit in boſra: & interfeW-

P
ctio eius in idumea: & deſcendent unicornes cum tautis potentibus: reges uidelicet & principes
terræ: & omnia interfectionis & ſanguinis replebuntur: & adipe quondam diuitum ac potentum:
per quæ uerba iuxta humanam conſuetudinem terrorem audientibus incutientia: in omnes prin

cipes ac potentes. populoſq; & paruos tormenta monſtrantur. Boſra ideſt munitam atq; firma/
tã: & edom ſiue duma & idumeam iudæorum magiſtri romam intelligi uolunt: & omnia de ipſa

dici quæ præſenti capitulo continentur.

CQuia dies vltionis domini annus retributionis iudicii ſyon:: conuertentur toꝛrentes eius

picez: ⁊ bumus eius in ſulphur. Et erit terra eius in picem ardentem:nocte ⁊ diè non extingue

tur in ſempiternum: Aſ. cendet fumus eius a generationce in generationem: deſolabitur in ſecu/
lum ſeculoꝛum. Mon erit tranſiens per eam:⁊ poſſidebunt illam onocrotalus:⁊ cricius.⁊ ibis

coꝛuus habitabunt in ea:Et extendet᷑ ſuper ea menſura vt redigatur ad nihili:⁊ perpendiculuz

in deſolationenenobiles eins non erunt ibi:Regem potius inuocabunt. ⁊ oẽs pꝛinci l
deiolattaone nerunt ibi: Keger .7 oẽs pꝛincipes eius
erunt in nihili:Et erunt in domo eius ſpine:⁊ vꝛtice:⁊ palliurus in munitionibus ins⸗ Et erit

cubile draconum:z paſcua ſtrutionus ⁊ occurrent demonia: onocentauri:⁊ puoſu
„Abi mig. omnd⸗ ⁊ piloſus clamabit al
ter ad alterum: Ibi cubabit lamia:⁊ inueniet ſibi requiem. Ibi habuit foueam hericius:⁊ nutri

uit catulos:⁊ circunfodit ⁊ fouit in vmbꝛa eius:Illuc congregati ſunt milui:
rite dili ssü ind. ni: alter ad alterum.
Requirite diligenter in libꝛo domini ⁊ legite:vnum ex eis non defuit: alter ad alterum nõ que

ſiuit:quia quod ex oꝛe meo pꝛocedit:ille mandauit: ⁊ ſpiritus eius ipſe congregabit eo:⁊ ipſe

miſit eis ſoꝛtem:⁊ manus eius diuiſit eam illis in menſura vſq; i te
. . ramn u ſqʒ in ſempit
ea in generatione ⁊ generationem habitabit in ea. 4 tennum P oſſigebunt
CHebreiut ſupra diximus hæc de romano imperio prophetata contendunt: & in ultionem ſyon
uaſtitatem quondam regni potentiſſimi prædicari: quod iuxta litteram pleriq;: noſtrorum etiam

in apocalypſi ioannis ſcriptum putant: Nos autem ex eo quod dicitur dies ultionis domini an-/

nus retributionum iudicii ſyon: hunc arbitramur annum. De quo loquitur ipſe ſaluator. Spiritus

domini ſuper me propter ea unxit me. euangelizare pauperibus miſit me: prædicare captiuis remiſ

ſionem: & cecis ut uideant: uocare annum domini acceptabilem: & diem retributionis deo noſtro
Conſolari omnes lugentes: & dare plangentibus ſyon gloriam:Et de quo ſupra didum eſt. Mu-
lieres opulente ſurgite: & dierum anni recordamini in dolore cum ſpe: ac per hoc poſt generalem
ut totius orbis cõſumationẽ: reuertitur ſcriptura ad hieruſalẽ: cui illo tpe loqᷓbatur: & uaftitatẽ eiꝰ
pleno ſermone deſcribit qd.ſ.poſtq̃ tᷣs romanæ obſidionis aduenerit pyce & ſulphure: & flãmis
ardẽtibus oĩa cõpleãtur: & fumꝰ illi maneat ĩ æternũ: habitẽtq; ibi ondcrotaliseri ciꝰ: & ibis cor

uuſq;. Aĩantia q in deſertis locis habitare conſuerunt: & hoc fiat: quia funiculus domini atq; ppen

diculum

ſtellas qᷓ in cælo rutilant: ut in parte monſtretur & totum

bit: Non eſt nobis certamen aduerſus ſanguinem & camnẽ.
eſtates: aduerſus rectores tenebrarum iſtarum: aduerſus

6iahr
patto
Pnes
gaſun
Ntommnn
ganin
nemhr
I
Ttans
Ne⸗
tutn
dom
pleb

jude
nesin
ness
ſol
ſpe⸗
un
niai
Cern
enir
eiss
die⸗
dee

Supper Eſaiam.

W

Awnn diculum:ideſt ſententĩa illius non ualeatimmutari. Nobiles eius ideſt apoſtoli atq; credentes:nec
wüiti perditorum numero coniungentur: ſed regem potius Chriſtum inuocabunt. Omnes autem prin
kanz cipes illius ſcribæ uidelicet & phariſæi redigentur in nihili & in domibus quondam omatiſſimis:
at ſpinæ & urticæ & palliurus orientur. Eritq; cubile draconum & paſcua ſtiutionum:quæ & ipſa ſu/
keae, gna ſunt extremæ ſolitudinis: & occurrent ſibi in ea: Iuxta. Ixx. di uerſa dem onum fantaſm ata: ſiue
S ut omnes alii iuxta hebraicum tranſtulerunt ”M onocẽtauri: & piloſi: & lamia quæ
tund entilium fabulæ: & poetarum figmenta deſcribũt. Ericium quoq;: & ibi enutrire catulos & ſtatio/
hr nem habere fidiſſimam. Illuc congregari miluos rapaciſſimam auem quæ hebraice appellatur DA

IOTH.ſiue ut ſeptuaginta tranſtulerunt ceruos:⸗De quibus infra dicem us: inter qᷣ propheta loqui-
tur audientibus. O homines qui me auditis loquæntem: quæ uentura pronuntio:rebus omnia cõ/
plebuntur. In libro enim ſcripta ſunt domini: & illius ſententia definita: & ne unum quidem irri-

l⸗

un⸗ tum erit. Nam quod de meo ore procedit:ille m andauit: ideſt ego quidem loquor:ſed uerba ſunt
mein domini: & ſpiritu illius quicquid dictum eſt perpetrabitur: ſpſius decreto atq; menſura ſingula co/⸗
n plebuntur: & uſq; in generationes ſempiternas ſuum ordinem non relinquænt Hæc ijuxta hebrai-
engumn cum & explanationem hiſtoricam dicta ſint: cæterum qui tropologiam ſecuntur: expulſo populo
bn iudæorum ſub beſtiarum & portentorum nominibus: idolatras & uariis ſuperſtitionibus ſeruien-
emugte tes in hieruſalem habitaturos eſſe cõfirmat: & hos eſſe honocrotalos: & hericios: ibin & coruũ dra-
iten nes:& ſtrutiones: & onocẽtauros.& demonia: & piloſos: & lamiam: quæ hebraice dicitur lilich. &
kbun a ſolo ſymmacho tranſſata eſt lamia: quam quidam hebreorum: ideſt furia ſu/
dlun ſpicantur.Et reuera ſi conſideremus de diuerſis gentibus adductas hieruſalem colonias: & ijuxta ri
n tum prouintiarum ſuarum ſingulas familias propriorum demonum coluiſſe portenta: hæc om/
ume nia in hieruſalem habitaſſe firmabimus. Quodq;. Ixx. tranſtulerunt: ibi obuiauerunt ſibi cerui & ui
uhen derunt facies ſuas: numero tranſierunt: unus ex ipſis non periit: nec quæſiuit alterum: Dominus
inocr enim præcepit eis: & ſpiritus eius congregabit eos: & ipſe dedit eis fortes: & manus illius diuidet
tene d eis: & paſcantur in ſempiternum: & poſſideant in generatione generationum: & requieſcantin ea.
kinett Sic allegorice interprætabimur: ut doceamus ceruos: ideſt apoſtolos: & ſanctos quoſq; doctores.
Uncpe⸗ de quibus ſcriptum eſt. Sicut deſiderat ceruus ad fontes aquarum:ita deſiderat anima mea ad te de
tentum. us. Et alibi. Vox do mimi perficientis ceruos: Et rurſum. Ceruus amicitiæ & pullus gratiarum lo/
1 prin quantur tibi: Et in iob: Cuſtodiſti autem menſes ceruorum: & partus eorum emittes: Et in cantico
frmn, canticorum dicitur: Similis eſt patruelis meus capreæ uel innulo ceruorum: ſuper montes aroma/
nckeie tum: Obuiaſſe ſibi in hieruſalem. & mutuos uidiſſe conſpectus: & tranſſiſſe ac reliquiſſe eam: & ad
diuerſas prouintias perrexiſſe: quia dominus mandauent eis: Ite & docete omnes gentes: baptizã/-
Wds tes eas in nomine patris & filii & ſ piritus ſancti: & ſpiritus illius cõgregauerit eos. dederitq; eis ſor
mae tes atq; diuiſerit: ut alius ad indos: alius ad iſpanias: alius ad illiricum: alius ad græcias pergeret: &
Iner unuſquiſq; in euangelii ſui atq; doctrinæ prouintia requieſceret. Quæ ſuper hieruſalem diximus
ipe prophetari & iudæi de romano imperio iuſpicantur: nonnulli ad orbem referunt: ne a prioribus
“K diſcrepare uideantur. .
NenGS CAPITVLVMXXXyYyY. o
G Etabitur deſerta ⁊ inuia:⁊ exultabit ſolitudo:⁊ floꝛebit quaſi lilium: Germinans
mrtr NAX&serminauit ? exultabit letabunda ⁊ laudans. Gloꝛia libani data eſt ei decoꝛ car⸗⸗
RNR: meli ⁊ ſaron: Ipſi videbunt gloꝛiam domini:⁊ decoꝛem dei noſtiti. LxxX.
n RCXetare deſertum ſitiens:⁊ exultet ſolitudo.⁊ floꝛeat quaſi lilium. Floꝛebunt
n RE exultabunt deſerta ioꝛdanis.gloꝛia libani data eſt ei.⁊ honoꝛ carmeli:⁊ populus
n ☛meus videbit gloꝛiam domini: altitudinem dei noftrti.
eunn CQuoniam hieruſalem conuerſa eſt in picem: & aſcendit fumus illius ſempiternus. & habitant in
ſtin ea onocrotalus: ericius: ibis: & coruus: dracones: & ſtrutiones. demonia: & onocentauri. lamia. &
piloſi: domini ſuper eam impleta ſententia eſt:Relinquetur uobis domus ueſtra deſerta: Pro/
efe pterea quæ prius deſerta fuerat: de qua in pſalmo dicitur. Vox domini concutientis ſolitudi-
nadn nem: & commouebit dominus deſertum cades. Vox domini præparantis ceruos: & reuelauit
niu/ condenſa ſyluarum: mutabitur in rerum omnium habundantiam. & pugnantibus ceruis de uni-
n uerſis ſaltibus nationum:beſtiæ quæ eas prius poſſederant expellentur. Vt impleatur illud quod in
en hoc eodem propheta dicitur: Lætare ſterilis quæ non paris: erumpe & clama quæ non parturis:
ſt⸗ quoniam plures ſunt ſilii deſertæ magis ꝗᷓ eius quæ habet uirum. Hæc erat prius ſitiens. ſiue inuia
Un non habens uitales aquas. Et dominus non gradiebatur per eam: quæ nunc florebit ut lilium:
