ctus es mihi in ſalutem: Audiat ſceleratiſſima hereſis: factum dominum his qui ſaluantur: & quo-/

rum prius dominus non erat: Vt creationem in ſcripturis atq; facturam nõ ſemper cõditionem oeoo

rum quæ non erant:ſed interdum gratiam in eos qui meruerint ſibi dñm fſieri intelligamus.
CHaurietis aquas in gaudio de fontibus ſaluatoꝛis.
CQuẽ ſupra Emanuel: ſpolia detrahere: feſtina:p̃dari: & reliꝗs appellat nominibꝰ:ne uideretur al
ter eſſe pᷣter eum quem Gabriel uirgini nüciauit dicens: Et uocabis nomẽ eius Ieſum ipſe eni ſal-
uum faciet populũ ſuũ: Nunc uocat ſaluatorem. Et de eius fontibus aquas pᷣdicat hauriendas. Ne-
quaqᷓ de aquis fluminis ag Pri⸗ percuſſæ ſunt:neq; de aquis fluminis raſin: Sed de fontibus I eſu
Hoc enim hebreoꝶ lingua ſaluator exprimitur. Vnde & ipſe clamabat in euangelio. Qui ſitit ueni
at ad me & bibat. Qui crediderit in me ſicut dicit ſcriptura flumina de uentre eius fluent aquæ ui-
uæ. Hoc auũt inquit euãgeliſta: dicebat de ſpiritu ſancto quem credentes in eum accepturi erant. Et
in alio loco ipſe loꝗtur euangelii. Qui biberit de aqua quã ego dabo ei.fiet ĩ eo fõs aquæ ſalientis
in uitam eternam. Fontes ſaluatoris doctrinam intelligamus euangelicam: De qua in. Ixvii. pſal//
mo legimus: In eccleſus benedicite deo domino & fontibus iſrahej.
CEt dicetis in illa die cõſitemini dño ⁊ inuocate nomẽ eius.MNotas facite in populis adinuen/
tiones eius memẽtote qm̃ excelfum nomẽ eius. Cantate dñno qm̃ magniſice fecit annũtiate hoc
in vniuerſa terra. CNHæc pcipiuntur ab apoſtolis: & reliqis ĩſrahel:his ꝗ de gẽtib cre-
diderunt: ut ſoli confiteantur domino. Et ideo derelictis idolis inuocent nomen eius: & cũcta ope
ra eius prædicent infidelibus: ut ſciant: quoniam ſolus excelſus cui cantandum ſit quod magniſice
ſecerit. Et in omni orbe illius miſericordia prædicetur. l 8 .
CExulta ⁊ lauda habitatio ſyon quia magnus in medio tui ſanctus iſrahel.

CPrimũ dicendum iuxta litteram O habitatio ſyon exulta & lauda deum tuũ. Quod qui tuis an-
te uidebatur deus: & modicis iudeæ terræ claudebatur anguſtiis: nũc repleuerit oẽm terram ſcien/

tia ſua. Et de morte cõſurgens regnet in gentibus: & ipſum nationes depræcẽtur atq; adorent: I ta
dũtaxat ut aditiat ſecũdo manum ſuã ad poſſidendum qd reliquũ eſt populi ſui: & congregandos

ꝓfugos Iſrahel: & diſperſos iuda colli gendos a quattuor plagis terræ. Quia ſeminarium euãgelii

per apoſtolos qui ex iud æis erant ꝓceſſit de fontibus iſrahel. Melius auũt eſt ut ſyon ideſt ſpeculam
in ſublimibus collocatã interprætemur eccleſiam. De qua & quinquageſimus pſalmus canit bem/
gne fac in bona uolũtate tua ſyon: & edificentur muri hieruſalẽ: Vt acceptabile fiat in ea deo ſacriñ
ciũ iuſtitiæ oblationes & holocauſta: & uitulus: quẽ filio pœnitẽti pater clemẽtiſſimus ĩmolauit.
Explanationũ

Alheg
ülen
dmy
hi
rr
N
uly
a
ſnocn
unn
:alun
pbor
mo.
en o⸗
ſooall
Lindei
e co⸗
ionum

n87c,
Ntinc

iewbi
Athum
lunmne
ith⸗
co⸗
eneo

4

tni
Nͦ
len
ituen
ui⸗
ne kt
entis
ſal⸗

ven⸗
ehoe

.

Uiſio Tertia

ExXPLANATIONVM DIVI HERONYMIIN ESAIAM PROPHETAM EXPLICIT
LIBER QVARTVS INCIPIT PRAEFATIO IN LIBRVM QVINIVM.

6̈ Lures anni ſunt qc; a ſanctæ memoriæ uiro amabili ep̃o rogatus ut
in decem Eſaiæ ſcriberẽ uiſiones: Pro anguſtia illius tpis qd mihi ui
Qderetur in ſingulis breui ſermõe pſtrĩxi. Hiſtoriã im qd petebat ediſ
ſerens: Nuc ad te euſtochiũ cogor in totũ ꝓphetã cõmẽtarios ſcnbe
W re: & interi oratiõibus tuis ad babylonẽ uſq; puẽimus ꝗᷓ prima decẽ
uiſionũ eſt:De ꝗbus ante iam dixi: Supfluũ aut mihi uiſum é: aut ea
dẽ rurſus iterare: aut in uno ope diuerſas ſiĩas ꝓmere: Vnde quintus
in Eſaia liber hic eſt ꝗq quõdã ſolus editus eſt. Q uo ad calcẽq; plecto
ſexti uoluminis iuxta tropologiã arripuimus exordiũ. Et eadem te
Idũm depcante ſpiritalis ĩtelligẽtiæ culmina pſeqmur.
AD AMABILEM EPISCOPVM DE DECEM VISIONI
BVS IN ESAILAM PROPHETAM.
— Huc uſq; papa amabilis culmen caritatis & nomẽ: At mihi omnium
— quos terra genuit amãtiſſimæ p litteras flagitabas: ut tibi decem ui/
ſiones quæ in Eſaia obſcuriſſimæ ſunt hiſtorica diſpoſitione diſſererem. Et obmiſſis noſtrorum cõ
mentariis: quia uarias opinatiões ſecuti uolumina condiderunt hebraicam panderem ueritatem.
Meq; retractantem & moleſtiſſimum explanationis genus in tempus aliud differẽtẽ ſæpiſſime cõ-
monebas.Hoc aũt anno miſiſti filiũ noſtꝶ heracliũ Gacondg me manu cõſerta in ius uocaret: &
ꝓmiſſum p momẽta exigeret. Quid igitur faciam ſubeã ne opus in quo uiri eruditiſſimi ſudauerũt
Origenẽ loquor & Euſebiũ pamphili: Quoxꝶ alter liberis allegoriæ ſpaciis euagatur: & interpræ-
tatis noĩbus ſinguloꝶ ĩgeniũ ſuũ facit eccleſiæ ſacramẽta: Alter hiſtoricã expoſitionẽ titulo repro/
mittẽs:ĩterdũ obliuiſcitur ꝓpoſiti: & in origenis ſcita cõcidit: An taceã & apte huius genens expõ/
nem neſcire me dicã. Et qñ tibi potero pſuadere me nõ potuiſſe magis ꝗᷓ noluiſſe. Quoꝶ alteꝑ im
becillitatis eſt. alteæ ſupbiæ. Quibus adductus cauſis malui a te ingeniũ meũ q uolùtatẽ qri: Breui/-
terq; adnotabo qꝗᷓ didici: fundamenta iaciẽs ſcripturaꝶ. Cæteꝑꝶ ſi aut tu uolueris: aut ſpatiũ fuerit
uolũtati noſtre xpᷣs annuerit ſpiritale ſupra ſtruendũ eſt edificiũ: Vr impoſito culmine perfecta ec-/
cleſiæ ornamẽta monſtremus. Propoſuiſti de Eſaia uiſionem babylõis: & philiſtim: & moab: & da
maſci:ægyptiq; & deſerti maris: & idumeæ: & arabiæ: & uallis uiſiõis & tyri. Quas ſi latius nitar ex-
ponere multis libris opus erit: Et exactoris mei nauigatio in annũ alteꝶ differeretur: Itaq; tuis ſin-
gulis teſtimoniis breues ſentẽtiolas coaptabo: ut nõ tam exponã qd ſentiã:q̃ paucis uerbis tibi ſen
tiẽda dimittam. Dictamus hæc nõ ſcribimus currẽte notariorum articulo: currit oratio: Nolumus
enim noſtra laudari: ſed prophetæ dicta intelligi: Nec iactamus eloquæntiam: ſed ſcientiam quæ-
rimus ſcripturarum: Incipiamus ergo a Babylone.
INCIPIT LIBERQnwyINTVS CAPITVLVM. XIII.

n

= Mus babylonis quod vidit Eſaiaſ ſilius Amos.

S. CVerbũ hebraicũ MESSA uel onus: uel põdus itelligi pᷣt. Et ubicũq;
£ pᷣpoſitũ fuerit minaxꝑ plena ſunt q̃ dicũtur.Vñ miror.lIxx.trãſlatores in

re triſti uoluiſſe ponere uiſionẽ. Sed de hoc alias:Nũc qd cœpimus exe
quamur: Babylon fuit metropolis caldæoꝑꝶ cuius rex Nabuchodono-
ſor cũctis uſq; ad ethiopiã gẽtibus ſupatis ĩter cæteras uaſtauit & iudæã
Deniq; obſeſſa hieruſalẽ: undecimo ãno regni cœpit ſedechiæ. Quem
& ipᷣm captũ duxit in antiochiã qᷓ tunc uocabatur REBLATHA. biq;
corã patre filiis interfectis oculos ſedechiæ iuſſit auferri: & excecatũ mi
ſit in caueã. Et in ritũ feraꝑꝶ traxit in babylonẽ. Cõpleto uaticinio qd ca
nebat:l ntrabis in babylonẽ & nõ uidebis eã. Ad cõſolationẽ ergo po/
puli iudæorum babylonis ruma prædicatur. Quod quomodo Nini--
uæ metropolis aſſyriorum: quorum reges ful & theglath fallaſar & fal-
manaſar & Sennacherib: decem tribus ceperant caldæo uaſtante ſubuerſa eſt. Ita etiam hæc quæ
contra Deum ſuperbierit:mœdorum atq; perſarum impetu ſubuertatur.
CIn monte caliginoſo exaltate ſignum ⁊ exaltate vocem leuate manum.
CNMontem caliginoſum ſiue tenebroſum qd hebraice dicitur NESFE: Babylonem pp ſupbiã iĩtel
lige. Sunt mõtes tenebroſi triſtitiã & caliginem ꝓferẽtes. De ꝗbus Hieremias ait. Date gloriã dño
Deo ueſtro.Anteqᷓ offendant pedes ueſtri ad mõtes tenebroſos: Præcipitur uel angelis uel ꝗbuſli/
bet miniſtris: ut iubẽte Deo & exaltata nuntioꝶ manu uentura babyloniæ captiuitas prædicetur.

R S

—NWN--

—

C¶ CEt ingrediantur poꝛtas duces:ego mandaui ſanctiſicatis meis:⁊ vocaui foꝛtes meos in ira

mea exultantes in gloꝛia mea. . .
CPrincipes & gigãtes circa.lxx.trãſlatores: Euſebius uirtutes angelicas interpᷣtatur: & peſſimos de

ℳ 1

iber Quintus.c.xiiii.

mones qui ad euerſionem babylonis miſſi ſunt. Nos aũt hiſtoriæ ordinem ꝓſequẽtes medos eẽ di
cimus. De ꝗbus in ſequẽtibus aptius ſcriptura teſtatur dicens:Ecce ego ſuſcitabo ſuper eos moœdos
qui argẽtum nõ ꝗrant:nec aurum uelint: Nec miꝶ ſi mœdos ad ſubuerſionem babylonis ſctifica/
tos uocet. Cũ ꝑ Hieremiã ipſum Nabuchodonoſor:qꝗa eius impio ſeruiebat:deſtruẽs pᷣuaricatnicẽ
hieruſalem:ſeruũ ſuũ & columbã dixerit. Porro qd ait: fortes meos: & exaltãtes in gloria mea: oſtẽ
dit eos in ſuis uiribus: ſed dei ira tam ſublimis regni potentiam ſubuertiſſe.
CAorx multitudinis in montibus quaſi populoꝝ frequẽtiũ vox ſonitus regũ gẽtiũ ↄgregatav.
Dñns exercituũ pꝛecepit militie belli vemientibus de terra pꝓcul a ſũmitate celi dũs⁊ vaſa furo
ris eius vt diſperdat oẽm terrã. CMœdorum atq; perſarum deſcribitur impetus: q
multis ſecum auxiliis congregatis domino eorum exercitum præcedente ad uaſtitatem ueniãt ba
bylonis ut diſperdãt omnem terram. Nõ quo totum orbem uaſtauerint: ſed omnem terrã babylo
nis & caldæorum: Ildioma eſt enim ſanctæ ſcripturæ: ut oẽm terram illius ſignificet prouintiæ de
qua ſermo eſt. Quod quidam nõ intelligentes ad omnem terram ſubuerſionem trahunt.
CAlulate quia pꝛope eſt dies domini:quaſi vaſtitas a domino veniet.
CApoſtropha fit ad populum caldæorum: ut uentura mala fletibus reſonent: nec de ruina ambi/
gant ciuitatis: cum dominus uaſtator adueniat.
Pꝛopter hoc oẽs diſſoluẽtur:⁊ oẽ coꝛ hoĩs tabeſcet ⁊ cõteretur:toꝛſiões ⁊ doloꝛes tenebunt:
quaſi parturiẽs dolebũt vnuſquiſq; ad pꝛoximum ſuum ſtupebit:facies ↄbuſte vultus eoꝛuʒ.
CHoc expoſitione nõ indiget:ſed breuiter indicatur quod maloꝶ pondus incubat: ut pugnatoꝶ
babylonis ſoluãtur manus: & cor pauore lãgueſcat. Et in morem parturientiũ ſœminarum dolor
iorquæat uiſcera: & unuſquiſq; alterius quærat auxilium: Luridam faciem faciem pallore circum
ferens. Naturale eſt enim ut in iminentibus malis alios ſapere plus putemus.
CEcce dies domini veniet crudelis ⁊ indignatiõis plenus ⁊ ire furoꝛiſq; ad ponendam terraʒ
in ſolitudinẽ:⁊ peccatoꝛes eius ꝓterendos de aa. CCrudelẽ diẽ uocat:nõ meriti ſui ſed po
puli. Nõ eſt enim crudelis ꝗ crudeles iugulat: ſed quo crudelis patiẽtibus eſſe uideatur. Nam latro
ſuſpenſus patibulo crudelem iudicem putat. Simulq; ſolitudo & uaſtitas terræ babyloniæ nuntia/
tur. Et cauſa uaſtitatis exponitur: quod ꝓpter accolas eius hæc omnia faciant.
AQuoniã ſtelle celi ⁊ ſplendoꝛ earũ nõ expãdent lumen ſuũ:obtenebꝛatus eſt ſol in oꝛtu ſuo:⁊
luna nõ ſplendebit in lumine ſuo. CVerbum hebraicũ CHISILE. Ixx. Oriona tranſtulerunt
Hebreus quoq; quo ego pᷣceptore uſus ſum: arcturũ ĩterprætatus eſt. Nos generaliter ſequẽtes Sy/
machum ſtellas diximus. Eſt aut ſenſus. Quod cũ dies domini crudelis aduenerit: & furor eius uni
uerſa uaſtarit ptimoris magnitudine mortalibus cũcta tenebreſcãt Et ſol ipſe & luna aſtraq; rutilã
tia ſuũ uideantur negare fulgorem. Vnde & cælum ſacco ĩduitur: quod ſcilicet tenebre cũcta ope/
riant. Et præmẽétibus malis nihil aliud ſentiũt hoĩes: niſi quod mens uidere compellit.
CEt viſitabo ſup oꝛbismala ⁊ cõtra impios inigꝗtatẽ eoꝝ:⁊ geſcere faciã ſuperbiã inſideliũ ⁊ ar
rogantiã humiliabo. CEx hoc loco & ex ſuperiore ubi ſcriptum eſt quod obtenebre⸗
ſcat ſol in ortu ſuo: & luna caligine cõpleatur:ſtellæ fulgorem retrahant & totius orbis iniqtas uiſi
tetur: Quidam putãt nõ de babylonis ruina: Sed de mũdi cõſumatione pᷣdicatum. Cum itaq; ſecũ-

dum ſuperiora & orbis qui hebraicæ dicitur HEBEL & græce oikovarsppp babylon intelligen

da ſit oikovausvnp enim lingua noſtra habitatam ſonat. Et habitata propter ingentem populi
multitudinem Babylon dicitur: Vt ubi prius fuerat innumerabilis turba populorum ibi ſit uaſti/
tas & habitatio beſtiarum. D
CMꝛecioſioꝛ erit vir auro ⁊ hõ mundo obꝛiz3o. CCauſam manifeſtat quare deus uiſitet
oitovνεν*deſt babylonis mala: ut habitatore deſerta redigatur in ſolitudinẽ. Præcioſum autẽ
dicitur omne quod rarũ eſt: Quõ ut ſupra iuxta hiſtoriã pro hoĩum raritate apphendere legimus
ſeptem mulieres unũ uirum dicentes: panem noſtrũ cõmedemus & ueſtimẽtis cooperiemur tãtũ/
modo inuocetur nomen tuum ſuper nos: Aufer opprobrium noſtrum. Et in Samuelis uolumine

continetur. Sermo domini erat præcioſus in diebus illis ideſt rarus. Nota quod in hebraico ꝓ ge/

nerali auro: phazi pro obrizo ofyr ſcriptum eſt.
BSuper hoc celum turbabo:⁊ mouebitur terra de loco ſuo ꝓpter indignationem domini exer
cituum:⁊ pꝛopter diem ire furoꝛis eius. CVel eo ſenſu accipe quo ſupra de ſtel-
lis & ſole & luna & orbe expoſuimus: uel yperbolicos quod ad indignatiõem dei pertinet: Et cæ
lum triſte ſit: terra moueatur: elementa quoqʒ; omnem iram creatoris agnoſcant.
CSEQt erit quaſi damula ſugiens ⁊ quaſi ouis ⁊ non erit qui congreget. CBabyloniũ ſigniſ

cat & caldæũ: qc ita pauidus ad irruptionẽ mœdoꝶ pſarumq; fugiat quaſi damula. Et ouis ru gitũ

leonis: & ululatum lupi: nec habeat defenſorem aut pricipem cuius ſequatur imperium.
CAnuſquiſq; ad populum ſuum conuertetur ⁊ ſingula ad terram ſuaʒ fugient.
CPoſtq capta fuerit babylon & per portas eius intrarit hoſtilis exercitus: Cuncta auxilia & diuer-
ſarum gentium turmæ: quibus prius ciuitas defenſabatur ad ſuas prouincias reuertentur.
CDOis ꝗ inuẽ᷑tus fuerit occidetur ⁊ ois ꝗ ſuꝑuenerit cadet in gladio. C Qui nõ cõſurgit mu
crone

ambi⸗

nebont
coriz.
Inno
n lot
Clcum

mieng
uiſe 1
umber
Dnnti

uſue:
Kulenne
nees
emui
g i
itiqr

kinn
brenent
igtuii
?
ellige
popul
tuaſti/

s iitt
n
kginu
Ultiti
mne
9
nine
l⸗
a

n

—

Aiſio Pꝛima ſuper babilonem

crõe ferietur: ꝗq vo aut reſiſtere uoluerit aut reuerti captæ urbi nõ ꝓderit: ut ĩp̃e quoq; ſãguinẽ fũdat
CInfantes eoꝛum allidet in oculis eoꝛum:diripiẽtur domus eoꝝ ⁊ vxoꝛes coꝝ violabuntur.
CHoc eſt quod Dauid in ſpiritu ꝓphetauit filia babylonis miſera beatus qui retribuit tibi retribu-
tionem tuam quã retribuiſti nobis: Beatus qui tenebit & allidet paruulos tuos ad petram. Tanta
erit uaſtitas & uictorum ſeuitia: ut nec innoxiæ parcatur etati. Vt cunctæ domoꝝꝶ diripientur opes:
& in conſpectu maritali uxorum uioletur pudicitia. ́MVMU
CEccec ego ſuſcitabo ſuper eos medos qui argentum nõ querant:neqʒ aurum velint. J
CApertum eſt qc latebat:Nequaꝗᷓ fortes & gigãtes angeli ĩtelligẽdi ſint & demones:ſed medoꝶ
gẽs. Quoꝝꝶ princeps Darius:primꝰ babylonioꝶ deſtruxit ĩpiũ occiſo Balthaſar nepote nabucho
donoſor ꝗ euilmarodach ſilius fuit: Tantam aut ſcribit medoꝝꝶ perſarumq; ſeuitiam: ut ardore ſan
guinis effundendi aurum argentumq; contemnant: & oblatas opes pro luto reputent.
CSec ſagittis ꝑuulos iterſiciẽt:⁊ lactãtibꝰvteris nõ miſerebuntur:⁊ ſuꝑ filios nõ parcet ocu⸗/
lus eoꝛum. CInterficientur paruuli quoꝑꝶ uulnera erũt nõ minora qꝗᷓ corpa. Et pᷣgnãtiũ
uteri ſecabũtur: elidenturq; infantes: & ab ubere præſſos filios crudelis uictor occidet. .RK
CSt erit babyvlon illa ciuitas gloꝛioſa in feguſs inclita in ſuꝑbia caldeoꝛũ:ſubuerſa ſicut ſub/
uertit dñs ſodomã ⁊ gomoꝛꝛa:nõ hitabit᷑ vſqʒ in finẽ ⁊ nõ fundabit᷑ vſqʒ in gnatione ⁊ gnatõeʒ.
CAudiuimus medos audiuimus Babylonẽ: audiuimus inclitã in ſuperbiã caldæoꝑꝶ. Nolumus in
telligere qd fuit:& quærimus audire qd nõ fuit. Et hæc dicimus. Non quod tropologicam intelli
gentiam contempnamus: Sed quod ſpiritalis interprætatio ſequi debeat ordiem hiſtoriæ. Vſq; in
pſentẽ ergo diẽ ꝓphetia babylõis expletur.Et ſicut ſubuertit deus ſodomã & gomorrã: ſic & iſta
ſubuerſa nõ habitabitur in eternũ: Pro illa eni ſelentiã & theſiphontem urbes pſaxꝶ ĩclitas fecerũt.
CMec ponet ibi tentoꝛia arabs:nec paſtoꝛes requieſcent ibi:Sed requieſcẽt ibi beſtie:⁊ reple/
buntur domus eoꝛum draconibus.Et habitabunt ibi ſtrutiones:⁊ piloſi ſaltabunt ibi:Et re/

ſpondebunt ibi vlule in edibus eius.Et ſyrene in delubꝛis voluptatis.
CIn tm̃ babylon uaſtata erit atq; deſerta:Vt nec ad paſcua ꝗdem armentoꝶ & pecoꝶ utilis ſit. Nõ
enim tẽdet ibi arabs ſarracẽuſq; tẽtoria: nec paſtores poſt neſtgi grægũ feſſi labore ꝗeſcẽt: nter
parietinas & anguſtias ueteꝶ ruinaꝶ habitabunt :quod ſoli. Ixx. beſtias traãſtulerũt. Alii ipᷣo
nomine qd' apud hebreos ſcriptum efc: Volẽtes genera demonũ intelligi: uel fantaſmata: Et reple/
bũtur inquit domus: Vt nos diximus draconibus: ut Aquila trãſtulit tymphonibus. At Symachus
OlHIM ipſum uerbũ hebraicũ exprimens. xx. uero & Theodotion clamores uel ſonitus interp̃tati
ſunt. Quodqʒ; ſeqtur piloſi ſaltabũt ibi: uel incubones uel tauros: ſilueſtres quoſdã hoĩes: quos nõ/
nulli fatuos ſicarios uocãt:Aut demonũ genera intelligũt. Pro ululis quoq; oẽs ipſum uerbũ he/⸗
braicũ HIHIM: Soli. lxx. onocẽtauros trãſtulerũt: Syrenæ aut theninĩ uocãtur quas nos aut demo
nes aut mõſtra qᷓ dam uel certe dracones magnos interprætati ſumus: qui criſtati ſunt & uolantes.
Per quæ oĩa uaſtitatis & ſolitudinis ſigna monſtrãtur: Qd łtãta ſit depopulatio urbis quòdã potẽ/
tiſſimæ. Vt pᷣmultitudine demonũ ac beſtiaꝑ nullus in eã audeat paſto.i. deſerti appetitor ĩtrare
Didicimus a quodã fratre elamita ꝗ de illis finibus egrediẽs nũc hieroſolimis uitã exigit mõacho
rũ. uenationes regias eſſe in babylone: & oĩs generis beſtias murorũ eius tantum ambitu coerceri.
CAPITVLVM DECIMVMQVARTVMANNNo–« ð
NRope eſt vt veniat tempus eius ⁊ dies eius non elongabuntur. H
CInſtare dicit tempus quod ab hoſte capienda ſit. Poſt captiuitatem quippe hieruſalẽ
non multũ tempus in medio.Et a medis perſiſq; uaſtata eeet.
Miſerebit᷑.n.dñs Jacob ⁊ eliget adhuc de iſrahel:⁊ regeſcere eos faciet ſuꝑ humũ ſuam.
CDe hoc ſophonias plenius loqꝗtur: Lauda filia ſyon iubila iſrahel lætare & exuita in omni corde
filia hieruſalem. Quia abſtulit dñs iuditium tuũ: auertit inimicos tuos. Significat aũt tpᷣs quo tvrꝰ
rex pſaꝶ captiuũ populum hieruſalem redire permiſit. Lege Eſdræ librum Aggeũ & Zachariam:
S ſub zorobabel & ieſu ſacerdote magno:Eſdra & Neemia altare templũ muriq; extructi ſunt.
CAdiũgetur aduena ad eos:⁊ adherebit domui Jacob ⁊ tenebũt eos populi:⁊ adducẽt eos in
locũ ſuũ:⁊ poſſidebit eos domus iſrahel ſuper terrã diii in ſeruos ⁊ ancillas.Et erũt capientes
eos qui ſe ceperãt ⁊ ſubiciẽt exactoꝛes ſuos. CMultos de diuerſis gẽtibꝰcũ populo iudæo
rum hieroſolimã ueniſſe cõicimus credẽtes deo iſrahel & erroꝶ idola reliquẽtes. Quod aũt redu/
cti ſũt ad litteras regis & accepint munera & penſas tẽpli: nulla dubitatio eſt: In hoc ſolo artari ui/
detur intelligẽtia. Quõ poſſederit Iſrahel in terra dñi uictores quõdã ſuos: & ſubiecerint exactores
ſeruoſq; eos habuerint & ancillas: Niſi forte ſynecdochicos totũ ĩtelligamus expte. Quod tãte po/
ſtea ſœlicitatis fuerint: ut de diuerſis quoq; ꝑ circuitũ gentibus ſibi ſeruorum & ancillarum fami/
lias compararint. Poteſt & in Aſueri temporibus intelligi quando occiſo Holoferne hoſtilis ab
Iſrahel eſt ceſſus exercitus. Quod hereo litteræ & in morem ſerpentis terram cõmedo:tuæ eſt uo⸗
luntatis:qui hiſtoriam tantum interprætationem audire uoluiſti.

CTC Et erit in die illa cum requiem dederit tibi dominus a laboꝛe tuo:⁊ a cõcuſſioue tua:⁊ a ſ’ erui

tute tua dura: qua ante ſeruiſti: Sumes parabolam iſtam contra regem babylonis ? dices.

õss

Liber Quintus.c.xiiii.

CSermo dirigitur ad Iſrahelem quod poſtꝗᷓ reuerſus fuerit hieruſalem & iugum ſeruitutis excuſſe

rit: Recordetur potentiæ quõdam Nabuchodonoſor & culminis babilonii: miſerabiliq; cum uo⸗
ce deploret: qui ad tantam uenerit calamitatẽ: ut hoſtibus quoq; ſuis dignus miſeratõne uideatur.
CAQuomodo ceſſauit exactor:requieuit tributum:cõtriuit dominus baculum impioꝛum:vir-
gam dominantium cedentium populũ in indignatione:plaga inſanabili ſubitientem in furoꝛe
gentes: perſequentem crudeliter: cõquieuit ⁊ ſiluit:omnis terra gauiſa eſt ⁊ exultaut
CVox iſta plangẽtis & mirãtis eſt iſrahelis. Quomodo dominus quõdam uictorq; terrarũ & tri-
butis cũcta depopulans: cõtritus ſit & redactus in nihili. Ille inꝗᷓ qui fuit baculus impioꝑe: ꝗ ſceptrũ
&& uirga regalis omnes furibũda percutiens: cuius plaga non poterat ſuſtineri: Qui fugiẽtes quoq;
crudeliter Herſeduxbatur Qα nomodo conquieuit & humiliatus eſt: & ad ruinam eius omnis ter-
ra conſiluit:uocem tantum Iætitiæ geſtientis emittens. ⸗
Abietes quoqʒ letate ſunt ſuꝑ te ⁊ cedri libani:Ex quo doꝛmiſti non aſcẽdet ꝗ ſuccidat nos.
Per abietes &cædros libani principes gentium intellige: qui nabuchodonoſor percutiente ſucci
ſi ſunt: Qui & ipſi in uoce lætitiæ prorumpentes dicunt. Ex quo ad inferna deductus es nullus ali/-
us potuit inueniri qui magnos potenteſq; ſuccideret.
CInfernus ſubter te conturbatus eſt in occurſu aduentus tui:Suſcitabit tibi gigantes:om⸗
nes pꝛincipes terre ſurrexerunt de ſoliis ſuis:cuncti pꝛincipes nationum vniuerſi reſponde/
bunt ⁊ dicent tibi. CHaæc emphaticos legenda ſunt & ſcene

modo nõ quo factæ ſint ſed quod fieri potuerit: Niſi forte animas regum quos interfecerat exultã

tes regi babilonii occurriſſe credimus. S olatiũ enim malorum cũ inimicos uiderint eadẽ ſuſtĩere.
Et tu vulneratus es ſicut nos:noſtri ſimilis effectus es:Betracta eſt ad inferos ſuꝑbia tua:
coõcidetur cadauer tuum:ſubter te ſternetur tynea:⁊ oppeꝛimentum tuum erunt vermes.
CSermo potentium & principum terræ: quos ſupra cedros & abietes appellarat Ad regem baby-
lonium dirigitur ĩ inferis conſtitutum. Iam non dolemus nos fuiſſe ſucciſos: cum & tu eadem ſecu
ri corrueris: Omnis potentia tua & in cælo eleuata ſuperbia ad terram detracta eſt. Ergo te & tuum
cadauer tinea ſuſtentabit & ſcatentium operiet uermium multitudo: ſenties mortem hominis
uilitatemq;. Qui dei in te potentiam præferebas. .
CQunomodo cecidiſti de celo lucifer qui mane oꝛiebaris:coꝛꝛuiſti in terrã qui vulnerabas gen
tes:qui dicebas in coꝛde tuo in celũ aſcẽdã:Super ſidera dei exaltabo ſoliũ meũ:ſedebo iĩ mõ/
te teſtamenti in lateribus aquilonis:aſcẽdam ſuper altitudinem nubiũ:⁊ ero ſimilis altiſſimo.
CPro eo quod nos ĩterprætati ſumus ob facilitatem intelligẽtiæ. Quomodo cecidiſti lucifer ꝗ ma

ne oriebaris: In hebraico ut uerbũ exprimamus ad uerbum: legitur quõ cecidiſti de cælo ulula fili

diluculi. Significatur autem aliis uerbis lucifer. Et dicitur qd flere debeat & lugere: qui quondã ſic

fuerit glorioſus ut fulgori luciferi comparatus ſit. Sicut inquit lucifer diſcutiẽs tenebras: ardens &
rutilus illuceſcit: Sic & tuus ꝓgreſſus in populos Et publicũ claro ſideri ſimilis uidebatur. Sed ceci
diſti in terram gentiũ uulnerataꝑꝶ. Qui per ſuperbiã loquæbaris: Tãtam potentiam cõſecutus ſum
ut cælum mihi reſtet & ſidera: ut ſub pedibus meis ſuperna debeãt ſubiacere. Quãqᷓ iudæi cælum
& aſtra Dei ſe uelint intelligi. Eo quod ſequitur. Sedebo in mõte teſtamẽti: ideſt in templo ubi Dei

iura ſunt cõdita. Et in lateribus aquilonis ideſt Hieruſalem: Scriptum eſt enim Montes ſyon latera
aquilonis. Nec ſuffecerat ſuperbiæ eius deſiderare cæleſtia niſi ad tantam prorupiſſet inſaniam.

Vt dei ſibi ſimilitudinem uendicaret.

CAerũtamen ad infernũ detraheris in pꝛofundum laci.
CQu per ſuperbiam dixerat: In cælum aſcendam ero ſimilis altiſſimo. Non ſolum ad infernum:

ſed ad infernum ultimum detrahitur: Hoc enim ſignificat laci profunditas. Pro quo in euangelio.

Tenebras exteriores legimus: Vbi eſt fletus & ſtridor dentium.
Auite viderit adte iclinabũtur teqʒ pᷣſpiciẽt( Subauditur dicẽtes) Nũgd iſte eſt vir q ↄturba
uit terrã:ꝗ ↄcuſſit regna:ꝗ poſuit oꝛbẽ deſertũ:⁊ vrbes eius deſtruxit victis eiꝰñ aꝑuit carcerẽ.

CEt hæc uox inſultãtium eſt atq; mirãtium quõ uaſtator oĩum & ipſe uaſtatus ſit. Qcd aũt ait uin⸗/

ctis eius nõ apuit carcerem: Magnitudo crudelitatis & ĩpietatis exprimitur: ut etiã uinctos teneret
in carcere: & non ſufficerent miſeris catenæ: niſi illos & tenebrarum horrtor includeret.
Oẽs reges gentiũ vniuerſi doꝛmierunt in gloꝛia vir in domo ſua:Tu aũt ꝓiectꝰ es de ſepul/
cro tuo quaſi ſtirps ĩutilis:pollutus ⁊ obuolutus cũ his ꝗ iterfecti ſũt gladio:⁊ deſcenderunt ad
fundamenta laci quaſi cadauer putridum non habebis conſoꝛtium:neqʒ cum eis in ſepultura.
CNarrãt hebrei huiuſcemodi fabulã Euilmarodach ꝗ patre ſuo Nabuchodonoſor uiuẽte p ſeptẽ
annos ĩter beſtias ante regnauerat. Poſtqᷓ ille reſtitutus in regno eſt: uſq; ad mortẽ patris cũ Ioachĩ
rege iudæ in uinculis fuit. Quo mortuo cũ rurſus in regnũ ſuccedetet: & nõ ſuſciperetur a principi
bus:q metuebãt ne uiueret ꝗ dicebatur extĩctus. ut fidẽ patris mortui faceret: Apuit ſepulcrũ: & ca-
dauer eius unco & funibus traxit. Et eſt ſenſus: Sepultis oĩbus ꝗ ate interfecti ſunt: tu ſolus inſepul/

tus iacebis. Alii uero locũ iſtũ ſic ĩterpᷣtantur. Oẽs aĩæ apud inferos aliꝗᷓ requiẽ accipient: tu olus

in extremas tenebras religaberis. Oium. n. operieris ſanguĩe:& uniuerſoꝑ te cruor pᷣmet uelut ĩuo
lutum

AUiſio Secunda Super philiſtim

Nad lutum ſaniæ mortuorũ Symachus hunc locũ ſic tranſtulit:Etiam cum his ꝗ occidũtur in bello nõ
i o mereberis hẽre conſortium ſepulturæ: Pro eo auũt qd nos diximus: quaſi ſtirps inutilis: I n hebreo
n . legitur. CANE SERNEPTHA. Aquila interprætatus eſt quaſi ſanies polluta: Neſer autem pro
5 r prie uirgultum appellatur quod ad radices arboris naſcitur & quaſi inutile ab agricolis amputatur
we

Poſſumus id ipſum ſaniem tabemq; intelligere Simulq; diſcimus quod infernus ſub terra ſit Dicẽ/
te ſcriptura:Vſq; ad fundamenta laci.

N CXTu enim terram tuam diſperdidiſti:tu populum tuum occidiſti.
Kni CIuxta.lxx.interpᷣtes ꝗ dixerũt: quia terrã meam pdidiſti: populũ meum occidiſti: Jid dicã nul
la dubitatio eſt: Terrã.n.iudæã & populũ eius Iſrael nabuchodonoſor interfecit & pdidit. Iuxta he
mün, braicũ difficilis intellectus eſt: Quõ terram ſuã pdiderit: & populũ ſuũ occiderit: Niſi forte hoc ſen
ſu accipiendũ ẽ: Eos quos tibi deus in correptionẽ dederat: tu pœnitus pdidiſti: uel aliter Anti quũ
tcn aſſyriorũ regnum te multũ ſuperbiente eleuante cõtra deũ ceruicem tuâ oĩno deſtructũ eſt: Si. n. te
emeſict egiſſes humiliter & ſciſſes menſurã tuã: Aſſyrius & babilonius huc uſq; regnaret: Siue hoc modo:
ri Tam crudelis fuiſti in externos ut etiam ſubiectos tibi furibundus opprimeres.
CNon vocabitur in eternum ſemen peſſimoꝛum pꝛeparate ſilios eius occiſioni in iniquitate pa
son⸗ trum ſuoꝝ:MNon cõſurgent nec hereditabunt terram:neq; implebunt faciem oꝛbis ciuitatum.
vonge COẽs hiſtoriæ cõſentiunt qd occiſo baltaſar nepote nabuchodonoſor dei nceps de ſtirpe illa nul
ſeene lus regnarit. Hoc ergo ſcriptura pᷣdicit: qꝗd in tantã babylon ueniat uaſtitatẽ: Vt ẽt de ſemine regio
Kenukti nullus remaneat: Sed pp impietatẽ patris oĩs ſoboles deleatur. Pro eo aũt qd nos in ultima parte
uckere ſniæ tranſtulimus: Neq; implebũt faciem orbis ciuitatũ in hebreo ſcri ptũ eſt ꝓ ciuitatibꝰ: ARIM
diame qd nos tranſtferre poſſumus & aduerſarios: Vt ſit ſenſus: Nullus ex ſemine tuo ꝗ cupiat reparare re/
mes. gnum aduerſarius ſuſcitabitur. Scdm. Ixx.interprætes ꝗ dixerunt ſemen peſſimum: Para nlios tuos
embod⸗ interfectioni propter peccata patris tui: Quem ſenſum habeat ſcire non ualeo.
Adenen CEt cõſurgam ſupꝑ eos dicit dũs exercituuzʒ:Et perdã babylonis nomen:2⸗ religas ⁊ germen ?
keön ꝓgeniem dicit dñs:⁊ ponã eã ĩ poſſeſſionẽ eritii ⁊ in paludes aquarũ:⁊ ſcopabo eam in ſcopa te
rlonin rens dicit dñs exercituum. CBabylonẽ fuiſſe potentiſſimã & campe/i
ſtribus per quadrũ ſitam ab angulo uſq; ad angulũ muri ſedecim milia tenuiſſe paſſuũ.i. ſimul ꝑ cir .
ſb cuitũ ſexaginta quatuor refert Horodotus :Et multi alii ꝗ græcas hiſtorias cõſcripſerunt: Arx autẽ
eboig⸗ i.capitoliũ illius urbis:ẽ turris ꝗᷓ edificata ẽ poſt diluuiũ in altitudine quatuor milia dicitur tenere
l paſſuũ: Paulatim delata in anguſtias coartata ut põdus iĩminens facilius alationibus ſuſtẽtetur: De
DMK ſcribũt ibi templa marmorea: aureas ſtatuas: plateas lapidibus auroq; fulgẽtes: & multa alia ꝗᷓ pene
dlni uideãtur incredibilia: Hoc totũ narrauimus ut onderemus qd ad iram dei oĩs potẽtia polluta ſit ẽ
r fauillæ & cineri cõparetur: Si liceret introire barbaras nationes & uidere tantæ urbis extrema ueſti
n gia: uideremus poſſeſſiõem eritii & paludes aquarum: Et uere completum eẽ quod Eſaiæ uocibus
1ei canitur: Scopabo eam in ſcopa terens. Exceptis enim muris coctilibus qui propter beſtias conclu-
PRxDF dendas poſt annos plurimos inſtaurantur: omne in medio ſpacium ſolitudo eſt.
ann Jur auit ons exercituũ dicens ſi non vt putaui ita erit:? qũo mente tractaui ſic eneniet: Et vt
* conterã aſſyriũ in terra mea ⁊ in mõtibus meis cõculcẽ eũ:⁊ auferatur ab eis iugũ eius ⁊ onus
Adil eius ab humero eoꝛum tolletur. CReuertitur ad pᷣſentia:hoc eſt ad
hr Senacherib regẽ aſſyriorũ: qui ſamariã iudæamq; uaſtauit excepta hieruſalẽ: deleuit p circuitũ oĩa
ſnun Et longe poſt futuris uicina cõſotiat: Vt ĩminens aufferatur metus: Quia dicere poterãt: audientes
nos pñtem ppetimur obſidionẽ: Iſtæ multis poſt ſeculis: uentura ꝓmittit: Eſt igitur ordo ꝓphetiæ
ꝗᷣꝗᷓ poſt annos plurimos babylon deſtruenda ſit: Et oĩs pœnitus ſtirps aſſyriorũ & caldeæ ſemina-
ſemm riũ diſperdendu: Iñ ut nõ timeas uicinã captiuitatẽ: I urat dñs cui ẽt nõ iuranti credendũ ẽ: qd ſua
ngein eſtimatio non ſallatur: & qd mente cõcepit irritum nõ fiat:noc aut humano loqtur affectu quod. ſ.
non fallatur qui falli non poteſt: Conteram inquit aſſyrium in terra mea & in montibus meis con
zert culcabo eum: Vna enim nocte centum octuagintaquinq; milia exercitus aſſyriorum angelo uaſtã
ele⸗ te deleta ſunt. Et auferetur ab eis quia auferebantur ab hieroſolima Iugum eius & graue imperi
tituin um quod omnibus imminebat: & pondus quo præmebantur: in ipſum potius retrudetur: Fugien
ren te enim aſſyriorũ rege in terram ſuam: Liber cum populis ſuis egreſſus eſt Ezechias.
CHoc cõſiliũ qð cogitaui ſuꝑ oẽm terram:⁊ hec eſt manus extenta ſuꝑ vniuerſas gentes. Bñs
ſ enim exercituum decreuit ⁊ quis poterit infirmare:Et manus eius extenta ⁊ quis auertet eam.
Ma CNHoc loco ꝗdam arbitrantur generalẽ eſſe cõtra orbem oẽm prophetiã: Et quod uaſtitas babylo
un. nis & aſſyrie ciuitatis typus ſit cõſumationis mundi: Quibus nequaꝗᷓ contra dicimus: Scimus hic
hyeᷣ oẽm terram aſſyriorũ ꝓprie ſignificari: & uniuerſas gentes ſocias regis aſſyrii demonſtratas: Quic
chi quid autem a domino decretum eſt nullius uirtute prohibetur. Et extentam manum eius & ad per
vchi cutiendum paratam nemo poterit cohercere ONVS PHILISTIM.
Lon CIn Anno quo moꝛtuus eſt rex Achaʒ factum eſt onus iſtud.
l CQuatuor reges iudeæ titulo ꝓphetiæ legim eſſe ppoſitos: Oziam Ioathã Achaz & Ezechiã ſin
1 gulos ſibi ordine & ſobole ſuccedenles: Cuon Oꝛziam mortuum ſupra legimus cfexenit Eſaia:

Liber Quintus. c. xv.

in
Anno quo mortuus eſt rex oꝛias: Vidi dum ſedentem ſuper ſolium excelſum & eleuatũ:Ex quo 1i⸗ ſoni
telli gimus & uiſionẽ ſedentis dñi:& ea quæ præcipiuũtur: in ꝓphetia uſq; ad eũ locum Vbi ſcriptũ E
Sicut therebintus & ſicut quærcus quæ expãdit ramos ſuos: Semen ſanctum erit germen eius:Sub . Lin⸗
loathan rege prophetata: Tertius ſuccedit achaz ſilius ioathan filii oꝛie regis iuda Sub quo aſcen/ ein
dit Raſin rex ſyriæ Et phaceæ filius tomeliæ rex Iſrael in hieruſalẽ ad præliandum cõtra eam: Et re ſoan
liqua quæ ſcriptura commemorat: Igitur ſub Achaz uſqʒ ad præſentem locum quem nunc expo/ Kon
nere nitimur omnia quæ ĩ medio poſita ſunt uaticinata cognoſcimus: Quo mortuo quartus ideſt gen
ultimus ſuccedit Ezechias: Sub quo omnis uſq; ad finem texitur liber. = eam
Me leteris philiſtea ois tu:qm cõminuta eſt virga pcuſſoꝛis tui:e radice.n.colubꝛi egredie mo
tur regulus:⁊ ſemen eius abſoꝛbens volucrem. eEee
CNaturale eſt qe dicimus: Mortuo rege aduerſarum gẽrium ſemper letantur inimici:Ex rebus no C?
nis bella ciuilia & ſeditiões ac regnandi imperitiam præſtolãtes: Qui ambulauerant in uiis regum C
Iſrael: & cognatiõi eius fuerãt copulati: Intelligimus philiſteos e uicino fuiſſe lætatos: & inſuſtaſſe (
regi Itrael⸗ c⸗ maturo rege perdito Ezechie iuueni ſubiacerẽt Philiſteos autem ut ſupra diximus 1
Paleſtinos ſigniſicat: quos alienigenas uulgata ſcribit editio Cum hoc nõ unius gentis:ſed omniũ ſun
externarum gẽtium uocabulum ſit. Ne inquit læteris o Philiſtea:ne ĩſultes populo meo: quod per C
cuſſoris tui Achaz uirga cõfracta ſit: quod baculus ꝗ te ferire ſolitus erat uideatur morte contritus E2
qd cubet interfectus. Pro hoc enim nocẽtior naſcitur Ezechias regulus quẽ græci uocãt baſiliſcum ote
ꝗ te ſuo aſpectu interſiciet & ſpiritu oris occidet: Quũo enim nulla auis reguli aſpectũ poteſt illeſa ae
trãſire: ſed ꝗᷓ procul fuerit eius ore ſorbetur: ita & tua cõſpectu regis ezechie totus peribis: Et pul//
chre ſeruabit metaphorã: Quia enim ſerpẽtem & regulum nomĩarat: ore eius & ſpiritu dicit deuo G
rare. Qcd' aũt nullus regum ĩuda ſic pcuſſit philiſtim qũo eos depopulatus eſt eꝛechias Audi regũ n
librum: Ipſe pcuſſit philiſtim uſq; ad gazã & uſqʒ ad terminos eius: A turre cuſtodum uſq; ad urbes 4
munitas: Peo eo aũt qd nos trãſtulimus: Abſorbẽs uolucrẽ: Et in hebreo ſcriptũ ẽ SARAPHMO C
PHET: & interptari põt ſerpẽs uolans: It ſit ſenſus. De radice colubri naſcetur regulus: & fructus il
lius ideſt reguli ſerpens uolans ut draconem uolantem intelligas.
CEt paſcentur pꝛimogenita pauperum:⁊ pauperes ſiducialiter requieſcent: ⁊ interire faciam 3
in fame radicem tuam:⁊ reliquias tuas interſiciam. .
CTotum per figuras loꝗtur: Eſt autem ſenſus: Quod populo dei fiducialiter requieſcẽte ſiccetur .
radix philiſtim & omnes reliquiæ conſumentur. =
Ailula poꝛta:clama ciuitas:pſtrata eſt philiſtea oĩs:ab aquilone enim fumus veniet⁊ non eſt 2
qui effugiat agmen eius. CPortam uocat pro his ꝗ in porta ſunt:Et ci S
