geſimus ſecundus pſalmus meminit: ubi inter ceteros duces madian etiam ſalmana fuiſſe comme
morat dicens: fac eis domine. Aud dubium quin eos ſignificet qui contra dominum inierunt pa/
ctũ ſiue teſtamentum ſicut madian & ſyſare Et poſt reliqua:Pone ĩquit principes eorum ſicut oreb
& zeb & ſebee & ſalmana omnes principes eorum qui dixerunt hereditate poſſidæamus ſan/
ctuarium dei: Et in hoc pſalmo duces heretici deſcribuntur: quia altare dei ſibi uendicare cona/
ti ſunt: Quodq; ſequitur: Sic fecit uobis bethel a facie malitiarum ueſtrarum: proprie hereti/
corum principibus coaptatur: quid eis fecerit bethel quam ipſi uocant bethel hoc eſt domum
dei: & falſam eccleſiam. Vt ſit ſenſus: Sic uobis faciet eccleſia ueſtra quam uocatis domum dei:
Ceterum ex quoa uobis tenetur appellanda eſt bethauen ideſt domus idoli. Propter mul-
titudinem malitiarum ueſtrarum. òM:ß

—

— +
—

—

Super O ſee pꝛophetã.

Capitulum vndecimum.

tcaui filium meum:Aocauerunt eos ſic abierunt a facie eoꝛum: Baal immolabant
B ſimulachꝛis ſacriſicabant. LCxxX.
S Cane pꝛoiectus eſt rex Iſrael:quia paruulus Iſrael.? ego dilexi eum:⁊ ex egy/⸗

4 — B K

ptilibus adolebant incenſum.

prto vocaui filios ſuos: Sicut vocaui eõs ita abierunt a facie mea ipſi baal immolabant? ſcul⸗

C Diuerſis figuris eundem explicat ſenſum:qui ſupra dixerat tranſire fecit ſamaria regem fuũ quaſi

ſpumam ſuper faciem aquæ eo quod ſpuma & bullæ in aquarum ſummitatibus natantes celeriter
diſſoluantu, Nunc eandem rem ſub alia ponit ſimilitudine: Sicut ortus enim auroræ & dilucu/
lum principium diei quod appellatur mane inter noctis ſolisq; uicinia tranſit celeriter: ita ut

finiatur nox & clareſcat dies:ſic rex Iſrael: ideſt decem tribuum uelociter tranſiet: Exponitq; benefi

Ccitur: ſed pluraliter intelligitur: quomodo & populus & ephraim & iudas: ſi quidem in numero ſin

tia quæ in ipſum contulerit deus. Dum inquit eſſet puer & paruulus & captus in ægipro teneretur:

in tantum eum dilexi ut mitterem ſeruum meum Moyſen: & ex ægypto uocarem filium meù. De
quo dixi in alio loco:filius meus:primogenitus meus Iſrael: Et quia iſrael ſingulariter quidem di/

gulari multus eſt numerus: qui hoc numero continetur. Veteris recordatur hyſtoriæ: quod uoca/

uerit quidem eos per moyſen & aaron qui uocauerunt eos ut egrederẽtur de ægypto. Ip̃i uero uo

cati ab eis receſſerunt a facie eorum uertentes eis tergum & mentis duritiam geſtu corporis indicã

tes: Nec eis ſufficit uocantes contemnere niſi immolarẽt baal & ſculptilibus ſiue ſimulachris ado

lerent incenſum: Adoraſſe eos baal primum ſub Achab rege iſrael legimus: qui ſidonii regis filiaz

ezabel duxit uxorem: & babylonium ac phenicis idolum tranſtulit in ſamariam. Ergo diſtãtia pec

cata temporibus: uno ſermone coniungit: quomodo primum uocati ſunt de ægypto & appellati
filii: Deinde in ſolitudinem receſſerint a deo: belphegor magis colentes ꝗ;ᷓ deum: Et poſtea in ter
ra ſancta baalim & aſtaroth & ceteris idolis ſeruierint. & trãſire hereticos inſtar diluculi & regem
eorum diabolum: uel hereſiarcham intelligimus: quos i infantia quando crediderunt ĩ eccleſia &
erant paruuli & chriſti nomine cenſebantur: dilexit deus & uocauit illos de tribulatione: & tene/
bris ægypti: Vocauit autem per apoſtolos & doctores eccleſiæ: Cumq; a meis ĩquit ducibus ſint uo

cati receſſerunt a facie eorum: & adorauerunt beelphegor. hoc eſt ſuis uitiis & libidini ſeruierunt:

& poſtea ĩmolabãt baalim: & ſimulachris quæ ſibi cõfinxerãt: Singuli. n. hereticoꝶ hũt deos ſuos
& quodcunqʒ ſimulauerint quaſi ſculptile colũt: atq; cõflatile: Pro eo quod nos diximus: Ex ægy
pto uocaui filium meum Ixx.tranſtulerunt Et ex ægypto uocauit filios eius: quod in hæbraico nõ
habetur. Nulliq; dubium eſt Matheum de hoc loco ſumpfiſſe teſtimonium iuxta hebraicam ueri-
tatem:Ergo qui detrahũt noſtræ tranſlationi: dent ſcripturam de q;ᷓ euangeliſta hoc teſtimonium
ſumpſerit: & interprætatus ſit in domino ſaluatore: quando de ægypto reductus eſt in terram iſra/
el:Et cum inuenire non quiuerint:deſinant rugare frontem: adducere ſupercilium criſpare nares:
digitis concrepare:Hunc locum in ſeptimo uolumme lIulianus aguſtus quod aduerſum nos ideſt
chriſtianos euomuit calumniatur: & dicit quod de iſrael ſcriptum eſt Matheus euangeliſta ad chri

ſtum tranſtulit: ut ſimplicitati eorum qui de gentibusc rediderant illuderet: Cui nos breuiter reſpõ

debimus. Primum matheum euangeliũ hebreis litteris edidiſſe: quod non poterãt legere niſi ii ꝗ
ex hebreis erant: Ergo non propterea fecit ut illuderet ethnicis. Sin autem hebreis illudere uoluit

aut ſtultus aut ĩperitus fuit: ſtultus ſi apertũ finxit medatium: iĩperitus ſi ñ intellexit de quo hæc di

cerentur. Stultitia ipſũ uolumẽ ñ accuſat:qd prudenter ordinateq; cõpoſitũ ẽtimperitum non poſ

ſumus dicere quem ex aliis teſtimoniis ſcripturarum ſcientiam legis habuiſſe cognoſcimus. Sup
eſt ut illud dicamus: quod ea quæ TvmikœO præcedunt in aliis: uxta ueritatem & adimpletio⸗
nem referantur ad chriſtum:qd apoſtolũ ĩ duobus mõtibus Sina & Syon & in ſarra &agar feciſſe

cognouimus. Neq;.n.nõ eſt ſyna mons: & ñ eſt ſyon:non fuit ſarra & non fuit agar: quia hæc apo

ſtoſus paulus ad duo retulit teſtamenta: Sic igitur hoc quod ſcriptum eſt. Paruulus ifrael & dilexi
eum:& ex ægypto uocaui filium meum. Dicitur quidem de populo iſtael: qui uocatur ex ægipto

qui diligitur: qui eo tempore poſt errorem idolatriæ quaſi infans & paruulus eſt uocatus. ſed per

fecte refertur ad chriſtum. Nam iſaac in typo chriſti fuit: quod future mortis ligna ſibi portauerat:
& iacob quia liam dolentem oculos: & rachel pulchram habuerit uxorem. In lia que maior erat

cecitatem intelligimus ſynagogæ: ĩ rachel pulchritudiem eccleſiæ. Et tamen qui ex parte typi fue

runt domini ſaluatoris non omnia quæ feciſſe narrantur in typo eius feciſſe credendi ſunt: Iypus
enim partem iĩdicat: Quod ſi totum præcedat in typo:iam nõ eſt typus ſed hoſtoriæ ueritas appel/
landa eſt. Hæc breuiter ut in commentariisdiximus: nuncad reliqua curramus.
CEt ego quaſi nutritius ephraim:portabam cos in brachiis meis:⁊ neſcierunt quod curarem

Icut mane tranſijt:pertranſit rex Iſrael:quia puer Iſrael dilexi eum:? ex egyto vo

WMiero.liber Tertius

. eos In funiculis adam traham eos:in vinculis caritatis. Et ero eis quaſi exaltans iugum ſuꝑ
maxillas eoꝛum:⁊ declinaui ad eum ut veſceretur. LXxX.
CEt ego collocaui ephꝛaim:ſuſcepi eum ſuꝑ bꝛachium meum ⁊ non cognouerunt ut ſanarem
illos In coꝛruptione hominum extendi eos.in uinculis caritatis mee: Et ero illis quaſi dãs ala
pas homo ſuper maxillas eius:⁊ reſpiciam ad eum pꝛeualens ei.
CMultuʒz inter ſe hebraicum & Ixx interprætũ editio diſſonat: Tentemus igitur iuxta hebræos hi
ſtoriam: Iuxta. Ilxx cρααασονσ °1συ texere: Qui ſupra dixerat puer Iſrael: & dilexi eũ: & ex ægipto uo
caui filium meũ: Et poſtea intulit: quod perpetrauerit nephas baalim immolabant & ſimulachris
ſacrificabant: Nunc narrat quo Iſrael amore dilexerit: Secundum illud quod in deutronomio le
gitur: Portauit te dominus deus tuus ut ſolet homo geſtare puulum filium ſuum: in omni uia per
quam ambulaſti: donec uenires ad locum iſtum: Et in alio loco: Expandit alas ſuas & aſſumpſit Deu.32. b.
eum:atqʒ portauit in humeris ſuis. Ego inquit qui pater eram nutritius factus ſum: & puulum me
um in ulnis meis ipſe portabam:ne lederetur in ſolitudine: & ne uel eſtu uel tenebris terreretur: In
dlie nubes eram:in nocte ignis columna: ut quos crcram meo illuſtrarem & ſanarem lumine
Cumqʒ peccaſſent & fecidem ſibi uituli caput: dedi locum pœnitẽtiæ: & ignorauerunt quod cura
rem eos: &uulnus idolatriæ. xl. annorum ſpatio obducerem: & priſtinæ redderem ſanitati. Curaui
autem eos propter funiculos & uinculum caritatis: quibus mihi habraam iſaac & iacob adſtrin
xeram. Pro adam enim Aquila & Symachus &. Ixx. & theodotion uniuerſi hominem tranſtule/
runt: Vt dicerent in funiculis hominum traham eos: in uinculis caritatis. Quodqʒ ſequitur. Ero
eis quaſi exaltans iugum.pro quo interprætatus eſt Symachus: & putauerunt quod imponerem
iugum ſuper maxilas eorum. Dupliciter accipitur Aut abſtuli ab eis iugum cunctarum per cir/-
cuituʒ nationum:aut legem meam quaſi grauiſmum iugi pondus arbitrati ſunt: Et dedi ei eſcam
manna in deſerto quo ueſceretur. Hoc eſt enim quod ait: declinaui ad eum ut ueſceretur.pro quo
interprætatus eſt Symachus: & declinaui ad eum cibos: Non quod deus ad eum declinauerit: ſed
quod cibum manne ad eum fecerit declinare. Aliter: In tantum dilexi eos: & tam clemens pa/
ſtor fui ut morbidam ouem humeris meis ipſe portarem: ipſi uero ignorauerunt quod mea illos
paſione curarem: & qui amator ſum omnium hominum traherẽ eos ad credendum in uinculis
caritatis: iuxta illud quod in euangelio ſcriptum eſt. nemo uenit ad me niſi pater qui miſit me tra Ilo. 6.e.
xerit eum. Et arbitrati ſunt iugum meum leue eſſe grauiſſimum. Et declinaui ad eos deſerens re
gna celorum: ut cum eis uerſarer aſſumpta forma hominis: ſiue dedi ei ſenſum corporis mei ipᷣe
& cibus & cõuiua. Tranſceamus ad intelligentiã ſpiritalem: iuxta.lxx.dumtaxat interprætes: ne ſi
utrunq;: & ſecundum hiſtoriam & ſeconchun dαραειο% ⁄— υοσâρ oluerim exponere tendamus libri
magnitudinem. illis immolantibus baalim quæ de ſuo corde finxerunt: & me uocante fugienti/
bus a facie mea.ita enim in.Ixx. continetur. Ego clementiſſimus dominus ligabam pedes ephraim
ne a me longius fugeret. Hoc enim ſignificat ? 1»ριααοα ligabam autem teſtimoniis ſcriptu-/
rarum: & diſputatione magiſtrorum eccleſiæ: ut ligatos per patientiam ſuis brachiis contineret:
non intelligentes quod patientia dei ſalutis eorum eſſet occaſio: Vnde in correptione hominum
uidelicet magiſtrorum qui eos deceperant contractos perfidie frigorem extendi calore fidei: & q́
ſi repugnantes uinculis meæ dilectionis adſtrinxi: & quia non ſua ſponte currebant. ſed uincti fu
nibus trahebantur: Paululum maxillas eorum alapis uerberaui: nõ puniens ſed corrigens & emen
dans. iudex lacerat carnes. torquet funiculis: flagellis: atq; ignibus cruciat. Qui autem pater eſt:
laſciuientem filium palma percutit manu: Et pulchre non dixero eis alapis uerberans ſed quaſi ho-
mo maxillas manu percutiens: Percutit autem deus filios aberrantes comminatione pœnarum:
euangelica lectione: & teſtimomis prophetarum. Cumq; ſic pcuſſerit in maxilla ut hereticũ panẽ
atq; doctrinã excutiat de ore polluto: tũc reſpicit ad eũ dicẽte ſibi filio uerberato. Reſpice in me &
miſerere mei:& iterum: Reſpice & exaudi me dñe deus meus. Cumq; eos reſpexerint preualebit:
ſiue proderit eis ideſt ſuperabit aduerſarios: Et de fugitiuis ſeruis faciet ſiue dabit eis uerum & dun
cem cibum qui prius hereticorum mendacia & cibos amariſſimos deuorabant.
CNon reuertetur in terram egypti:⁊ aſſur ipſe rex eius:quoniam noluerunt conuerti.Cepit gla
dius in ciuitatibus eius ⁊ conſumet electos eius:⁊ cõmedet capita eoꝛum:⁊ populus meus pnn
debit ad reditum meum: Jugum autem imponetur eis ſimul quod non auferetur. LXxX.
CHabitabit ephraim in ẽgypto ⁊ aſſur:ipſe rex eius quia noluit conuerti:Et infirmatus eſt gla
dius in ciuitatibus eius:⁊ requieuit in manibus illius:⁊ cõmedent de cogitationibus ſuis:⁊ po/
pulus eius ſuſpenſus eſt ex incolatu ſuo:⁊ deus ſuper pꝛecioſa eius iraſcetuꝛ ⁊ non exaltabit eü lhe
CQuando dicit:non reuertar in terram ægypti: oſtendit quod reuerti cupiat ſed ire nõ poſſit: Re
uerti autem cupiebat Iſrael ab ægiptiis auxilium flagitans: ſed poſſeſſus eſt ab aſſyrio: qui cœpit eũ
& dominatus eſt illius iure uictoris: & hoc paſſus eſt: quia conuerti noluit: nec agere pœnitentiam
uel certe dicamus quod reuerſus ſit in terram ægypti: quandoægyptios in terra ſancta adorauit de
os:uel illo ſenſu ccihiendm quo ſupra dictum eſt Aegyptum inuocabant: ad aſſyrios abie//
runt: Cœpit itaq; gladius in ciuitatibus eius ſiue irruet: ut interprætatus eſt aquila: Aut uul-

it

ul

„ ☛ . — — —

—

Super OQſee pꝛophetam.

nerabitur ut Symachus tranſtulit: Etiude quantum pondus ſit miſeriarum:ut nõ agti uel poſ

ſeſſiones ac rura uaſtẽtur: ſed medias ciuitates hoſtis introeat & cõſumat electos eius: iue brachia

illlius: ut interprætatus eſt Simachus: quod hebraice dicitur Cumq; con ſumpſerit

gladius electos & principes ſiue robur exercitus: & deuorauerit uel capita uel conſilia eorum: ut ñ
poſſint aliquod inuenire pᷣſidium: tunc plebs miſerabilis quæ ad me reuerti noluit: meum ad ſe
reditum preſtolabitur: & ſero aget pœnitentiam: hoſtibus cuncta uaſtantibus: itaq; peccata gran/
dia grandibus ſunt punienda ſuppliciis: imponet eis qui derelicti fuerint de populo (Rege eorũ
ac principibus aſſyrio mucrone truncatis) iugum grauiſſimum ſeruitutis: Et impõòet pariter quod

non auferetur iuxta litteram: Niſi ſpiritaliter tollatur in chriſto: iuxta Ilxx. habitauit ephraim in

ægypto:terram ſanctam ſe habere dicẽs: & eccleſiam domini ſaluatoris: ſed uitiis atq; peccatis &
peruerſitate fidei ſemper in ægypto conimoratus eſt. Quia igitur ihabitauit in ægypto ſenſus ma

gnus aſſyriu, erit rex eius:noluit enim reuerti ad eccleſiam & uirtute perdita ideſt chriſto:qui eſt

ei uirtus & dei ſapientia: ſemper in languore uerſatus eſt. Et infirmus fuit cunctis demonibus ac

perturbationibus ſubiacens: iccirco gladius hoc eſt ſcientia ſpiritalis uel ſermo eccleſiaſtici uiri

Eſa.le

naſtans atq; debellans ſemper uerſabitur in urbibus eius: quas impie extruxit contra dominum: &

ie gladius requieſcet in manibus eius: ut occiſus ab alio alium non poſſit occidere:nec contra ad
nerſarium leuare manum:Deniq; recipient & uorabunt ſecundum coſilia ſua: infœlix autem popu

lus & uulgus indoctum ſuſpirabit antiquam patriam & captum ſe eſſe ſentiet ſiue pendebit in in

colatu ſuo:neſciens quid agat: & quo uertatur ignorans: deus uero ſuper præcioſa eorum: Aurum

uidelicet & argentum quæ acceperant ab eo: de quibꝰ ſæpe diximus iraſcetur: & nequaꝗᷓ liberabit
eum qui ſuo uitio corruit. Hoc iuxta. Ixx. eundem autem ſenſum & hebraico coaptauimus.

CAuomogo dabo te ephraim:pꝛoteg te iſrael:quomõ dabote ſicut Adama ponã te:ut ſebo
im. Conuerſũ ẽ i me coꝛ meũ:pariter cõturbata c pẽitudo mea. Mõ faciã furoꝛc ire mee.nõ cõ
uertar vt diſpdã ephrai qm̃ deꝰego:⁊ nõ hõ i medio tui ſanctus:⁊ nõ ingrediar cinitatẽ. LXxNX.

QAuid tibi faciam ephraim:pꝛotegam te Iſrael. Quid faciam tibi ſicut adamam ponam te:⁊⸗
ſicut ſeboi:conuerſum eſt coꝛ meuʒ:ſimul cõturbata ẽ penitudo mea Mõ faciã iuxta ꝛã furoris

°%

mei:non derelinqᷓ; ut deleat᷑ ephraim qm̃ deus ego ſum:⁊ nõ hõ ſanctus ⁊ nõ igrediar ciuitateʒ.

In eo loco ubi nos &.lxx.interprætati ſumus: protegã te ifrael in hebraico ſcriptũ eſt

quod aquila tranſtulit opειωοε ideſt ſcuto te circũdabo: Quod cũ ĩ bonam partem putaremus
intelligi: & ſignificare protectionem. ex editione Symachi contrarius nobis ſenſus ſubiicitur dicẽ
tis K&α avotoo? ideſt tradã te. Ex tranſlatione quoq; theodotionis: nõ ꝓſpera ſed aduerſaria de
monſtrantur: àοοπιααι quod ſignificat nudabo te & auferã a te ο ν hoc eſt ſcutum:
quo te ante ꝓtexerazʒ: Et hic ſenſus magis cõuenit dnño comminanti: quod igitur dicit hoc eſt qd

noluerüt cõuerti: & aſſur factus eſt rex eorum: deuorauitq; gladius & urbes & principes & popu/

lum:& imponetur eis iugum: quod non auferetur ab eis. Et uidebatur dura ſententia: nequaꝗ eis
locũ pœnitẽtiæ derelinqns: Nuũc deus parẽtis ad iſrael loqtur affectu: Quid tibi facià ephrai: qũo
te meo auxilio denudabo: quid tibi faciam:q̃ te arte corripiã. quo potero ſanare medicamĩe: ſicut
adama & ſeboĩ ponã te:qᷓ duæ ſũt ꝗnq; urbiũ ſicut ĩ geneſi legimꝰ: Sodoma & gomarra: adama: &
ſeboĩ & bale:quod eſt ſegor:& ſyto ſermõe z0aro dicirut: Ponã itaq; & uertã te in ſolitudinem &
delebo uſq; ad cineres ac fauillas: ſicut deleui adama & ſeboim: Cũq; duram immo crudelem ſen
tentiam protuliſſet: rurſum parentis affectu miſericordia uincitur: & auſteritatem iudicis pieta
te mitigat patris:Dicit enim Conuerſum eſt in me cor meum. pariter conturbata eſt pœnitudo.
mea: Statim ut locutus ſum me ephraim & iſrael ſicut adama ſeboimq; poſiturum: mea commo/
ta ſunt uiſcera. Pœnituit me meum quondam populum delere in perpetuum. iccirco non faciam
ſecundum furorem iracundiæ meæ. Nec de mea clementia commutabor: ut diſperdam ephra-/
im:non enim percutio ut perdam in perpetuum: ſed ut emendem: Crudelitas mea pœnitentie &

pietatis occaſio eſt. Deus enim ege ſum & non hõ: hõ ad hoepunit ut perdat. deus ad hoc corri/

pit ut emendet: in medio tui ſanctus & non ingrediar ciuitatem: Hoc eſt non ſum unus de is qui
in urbibus habitant: qui humanis legibus uiuunt: qui crudelitatem arbitrantur iuſtitiã: ius ſummũ
ſumma malitia eſt: Mea autem lex meaq; iuſtitia eſt ſaluare correptos. Poſſumus & aliter dicere
quia primus chaim paricida extruxit ciuitatem in nomine filii ſui enoch: in huiuſcemodi urbeʒ
dominꝰ nõ ingreditur quæ ex ſcelere & ſanguine & paricidio fabricata eſt. Sin auteʒ uoluerimus
legere:quomodo dabo te ephraim protegam te iſtael. ſicintelligendum eſt: Quid tibi faciam nuũ
protectione dignus es:qui tanta feciſti. Notandum quoq; quod ubi contra iudam dicitur.i. popu
lum dei:non adama ponitur & ſeboim: ſed ſodoma & gomorra. Legimus eni in Eſaia. Audite le
gem dei principes ſodomorum: attendite uerbũ dñi populus gomora: in euangelio quoq; ciui/
tas qᷓ apoſtolos non receperit excutientibus eis puluerem pedu ſuoꝶ: dicitur de ea:qd in die iu/
dicii tollerabilius ſit terræ ſodomorũ & gomorræ: ꝗᷓ ciuitati illi: Et ad hieruſalem prophetalis ſer
mo dirigitur.iuſtificata eſt ſodoma ex te. datur nobis ergo ſuſpitio: quod ſodoma & gomorta
principes fuerit in peccato: & adama & ſeboim earum exempla ſectatæ ſint: Et quod potentes po

Miero.liber Tertius

„ tenter tormenta patiantur: & ſeruus qui ſcit uoluntatem domini ſui & non facit eam: uapulet mul Luc.12. ,.
tis: Vnde & eccleſiaſtici: fuſtem quibus heretici ſceleribus cõtinentur: nequaqꝗᷓ adama & ſeboĩ: quæ
inferiores ſunt:ſed ſodomæ & gomoræ que maiorum crimmũ eſſe dicuntur cruciatibus ſubiace/
bunt:Ad hereticos quoq; deceptumqʒ ab eis populum loquitur dominus: quod niſi egerint pœni
tentiam ponantur ſicut adama & ſeboim ut nullam ſpem habeãt ſalutis. Rurſum clementiſſimus
pater dicit ſuam mutare ſententiam: & pœnitere quod talia ſit locutus: ut illos quoq; ad conuerſio
nem & ad pœnitentiam prouocet: Non faciam inquit in furore meo non diſperdam ephraĩ Quã
tum ĩquit in me eſt: quantum ego cupio:ſi errorem ueritate correxerit: ſi me magis amauerit quã
principes hereſeos: Deus enim ego ſum & nõ homo: lapſis manum porrigam: errantes ad ſalutem
uocabo: & quia ſanctus ſum: propterea non ingrediar ciuitatem.i. Conciliabula & urbes heretico
rum: Foras exeuntes de urbibus ſuis libenter recipio: in ciuitates eorum non ingrediar. Hoc quod
dixi non ingrediar ciuitarem: & iuxta: lxx. ſequitur: poſt dominum ambulabo: quidam ſic interpᷣ
tati ſunt ut dicerent domino populum reſpondiſſe: & eſſe ſenſũ. Quia conuerſum eſt in te cor tuũ
& non ſecũdum peccata noſtra ſeciſti nobis: ſed ĩmitaris clementiam tuam: & noſtra delicta non
punis:& polliceris te ſanctum atq; clementem in noſtri medio uerſaturum: Iccirco & ego maloꝶ
hominum n ingrediar ciuitatem: nec ero de numero peccatorum: ſed ambulabo poſt dommũ
deum meum: Hebræi autem ex perſona dei ita ediſſerunt: Non te derelinꝗ́: non ibo ad aliam gen
tem: nec ingrediar alteram ciuitatem: .
CNVPoſt dũum ambulabũt:quaſi leo rugiet qꝛ ipᷣe rugiet⁊ foꝛmidabũt filij maris ⁊ volabũt q̃ſi
aues ex egypto:⁊ q̃ſi colũba de tèrra aſſyrioꝛuzʒ:⁊ collocabo eos iĩ domibꝰ ſuis:dicit dñs. LXxX.
CPoſt dominum ambulabo:ſicut leo rugiet: Cætera ſimiliter
CDomino pꝓſpera pollicẽte populus conuertitur ad eũ: & ambulabit poſt dominum:qui domi/
nus rugiet quaſi leo: De quo & amos propheta cõmemorat. Dominus de ſyon rugiet: & de hieru amos.l. a.
ſalem dabit uocem ſuam: Rugiet autẽ quando dicit: ſicut adama kanam te ut ſeboim: Cumq; ille
rugierit: tunc ſormidabũt filii maris ſiue aquarum.ut: lxx. tranſtulerunt: Eteni uerbũ maim quod Ee
p tres litteras ſcribitur mem Ioth mem: Si legatur maim aquas ſignificat: de mare intelli
gitur. Hæc hebræi ad aduentum chriſti referunt: quem ſperant eſſe uenturum: Nos iam trãſacta cõ
uicimus: quia & de ægypto: & de aſſyriis:hoc ẽ & ab oriente & occidẽte.& ab aquilone & a meri/
die uenerunt & cottidie ueniunt.qui diſcunbant cũ habraam & Iſac & Iacob:Filios autem maris
ſiue aquarum: eos poſſumus appellare: qui ſagena, domini cõprehenſi ſunt: & abſtracti de mari
huius ſeculi. Cumq; capti fuerint de morte in uitã: collocabuntur in domibus ſuis: quæ horrea uo l
cat euangelium:in quibus electa & a paleis ſeparata frumenta conduntur. Natura leonum eſſe
dicitur: ut cum infremuerit & rugierint omnia animalia contremiſcant: & fixo gradu ſe mouere
non poſſint: tantus pauor eſt tãta formido.Itaq; dominus cum inſtar leonis rugierit & intonuerit
ac dederit uocem ſuã: cunctæ aues & uniuerſa uolatilia perhorreſcẽt. & ibũt ad nidos: ideſt ad do
mos ſuas in quibus dominus habitabit cũ eis: Dicamus & aliter: Cum uerus leo ifremuerit: falſus
leo quieſt iuxta apoſtolum petrũ aduerſarius noſter illico cõticeſcet: & omne dogmaperuerſum , j.pe J.b.
os ſuũ aperire non poterit: quiq; ante ab eo capti fuerãt rugitu leonis ſoluti & cõminatione terri
bili ſequentur dominum deum ſuum. Tuũc timebunt filii maris ſiue aquarum: qui in amaritudine
& falſis hereticorum aquis fuerant procreati: & aſſũptis pennis uolabũt quaſi aues ex ægypto & o.
qᷓſi colũba de terra aſſyriorũ:& dicẽt. Quis dabit mihi pẽnas ſicut colũbæ & uolabo & reqeſcã ut
ꝗ apud hereticos laborauerũt reꝗeſcãt in eccleſia: & habitent in domibꝰ ſuis: de ꝗbus fuerant erro
re ſeducti.Egyptũ.i.meſrai tribulationem iterpᷣtari: & ãguſtias nouimꝰ aſſirios quoq; dirigẽtes:
ſiue ut meliꝰ arbitramur arguẽtes: Ab iis ergo liberãtur heretici. cũ habitare cœpit ĩ domib ſuis:
& malis parẽtibus dixerit: reliquetur uobis domus ueſtra deſerta
CCircundedit me in negotiatione ſua ephraim:⁊ in dolo domus Iſrael:Judas autẽ teſtis de
ſcendit cum deo ⁊ cum ſanctis ſidelibus. LXXx
CCircundedit me in mendatio ephraim ⁊ in impietate domus Iſrael ⁊ iuda:nũc cognouit eos
Ddeus ⁊ populus ſanctus vocabitur dei. .
CTradũt ludæi huiuſcemodi fabulã. ĩ exitu iſrael ex ægypto:qñ ex alia pte mõs:ex alia rubrũ ma
re: & ex alia pharaõis cigebatur exercitu: & incluſus populus tenebatur: Cæteris tribubus deſperã
tibus ſalutem: & aut reuerti in ægyptũ: aut bellare cupientibus. ſolus iuda fideliter ingreſſus ẽ ma
re: Vnde & regnum meruit accipere: & hoc eſſe quod nũc dicatur: ludas teſtis ſermonũù dei: & adſti
pulator ac uĩdex deſcẽdit cũ deo ĩ mare: & ĩter ſanctos fuit fideliſſimus: ut uerbis iubẽtis crederet
dei: Hoc illi dicũt: Nos ceptæ explanatiõis ſeqmur ordinẽ: Quod circũdederit ephraĩ regia tribꝰ
& domibꝰ Iſrael populus ꝗ tribui regiæ ſeruiebat. & circũdederit eũ ĩ negotiatõe ſiue mẽdatio: dũ
dñm negãt & idola cõfitẽtur: Iudas at hoc ẽ duæ tribus qꝗᷓ hẽbãt tẽplũ legẽ ꝓphetas & ſeruabãt p̃
cepta legalia: erãt teſtes: gradiẽtesq; cũ deo: & cũ ſãctis fidelibus: Sanctos poſſumus dicere: uel äge
los: uel patriarchas ac ꝓphetas & cæteros ꝗ dei ĩpio ſerniebãt: Ad cõpatõez. n. illius tpis: quo hæc
dicebantur aberrante penitus: ephraim. & decepto ĩ idolorum cultu Iſrael:ſolus iudas remãſerat

ei⸗

4

ſee prophetä.

len qui in dei teſtimoniis uerſaretur & poſſet deſcendere cum eo:ſiue fortis eſſe cum forte RAD enĩ
& deſcenſionem & fortitudinem ſignificat.pro quo Aquila tranſtulit Kα 1π Sαοαναατ οα
iuxta Circundant heretici dominum in mendatio ĩmo in negotiatione: Quicquid eni
loquntur:negant immo mendatium eſt: & circundant eum in dolo ſiue in impietate domus iſra/
el:dum uniuerſa que ſimulant artificum ſermone componunt.& impietatem locuntur cõtra dim
lIudas autem hoc eſt uir eccleſiaſticus non ſuperbit: non inflatur tumore heretico ſed humiliatur
cum deo: & cum ſanctorũ choro fidelis eſt & robuſtus: dum edificat domum ſuam ſuper petram:
quæ nulla tempeſtate quatiatur.Ixx. Multo tranſtulerunt: quod ephraim & domus iſrael & judas
circundederint dominũ in mẽdatio & in impietate: & tantæ clementiæ ſit deus: ut non ab eis ab
ſcidat ſpem ſalutis: ſed cognoſcat illos: & paratus ſit uocare populũ ſanctũ & populũ dei.ꝗq nũc im

pietate peruerſus eſt. iuxta tropologiam quoq; uelle deum & hereticos ſaluari: & eccleſiaſticos
peccatores.& omnes ſuo uocabulo nuncupari: Qui autem uere ſanctus eſt non circundat deum ĩ
mendacio ſed in ueritate. Pſalmiſta dicẽte: Potens es dñe & ueritas tua ĩ circuitu tuo. Cap. xii.
Pbraim paſcit ventum ⁊ ſequitur eſtum:tota die mẽdatium ?⁊ vaſtitatẽ multiplicat:⁊
fedus cum aſſyrüs inijt:z oleum in egyptum ferebat. LCxxxX.
ACEphrai aũt peſſimus ſpiritus perſecutus ẽ eſtũ:tota die? inania vana multiplica/
1 bit:z teſtamentum cuʒ aſſyrijs pepigit:⁊ oleum in egypto mercabatur.
4.re. i. d. CSacra narrat hiſtoria. Manahen regẽ iſrael pace facta cum aſſur: ab ægyptiis auxilium poſtulaſſe
. ut paſceret uentos.ĩdeſt ſpe uana ſe decipere: ſequiq; Kâαρ ο να hoc eſt æſtum: & ire ad meridiẽ
nihilq; aliud agere tota die niſi ſibi illudere. Et d huc illucq; diſcurrat uaſtitatẽ & euerſionem ſuiſ
urbibus preparare: At non eſt uaſtitas atq; mendaciũ: pepigiſſe fœdus cum aſſyriis: & oleum tuliſ
ſe in egyptum ν†hhAοτιké a parte totum: quod uidelicet munera ægyptiis miſerit: Licet ꝗ
n m. dam arbitrentur quod nequaꝗᷓ in ægypto gignitur: & precioſiſſimum miſſum eſſe ab ephraim. cu
e ius terra ſamaria olei fertiliſſima eſt. Porro ſecũdum tropologiam omnes heretici peſiimo demo/
4 Ephe.6.öõ̊. num ſpũ continẽtur.de quo & in apoſtolo ſcriptum eſt: Aduerſus ſpiritualia nequitiæ ĩ cæleſtibus
1 Et immũdus ſpiritus cum exierit ab homine: & requiem non iuenerit: ſeptem alios ſpiritus neqo-/

res ſibi copulat: & priſtinam reuertitur ad domum. Spũ igitur peſſimo ſecũtur kavοοα ideſt
ariditatẽ ſiue uentum urentẽ: qui contrarius floribus eſt & germinantia cuncta diſpdit: Tota die
inania uacuaq; ſectatur:nec proprio errore contẽtus ẽ: ſed multos diſcipulos:ĩmo comites ſuæ ua/
nitatis: erroreſq; multiplicat: Fœdus quoq; facit cum aſſyriis quorum princeps eſt ſenſus magnus
Col.2.b. ut quæcũqʒ finxerit ſapiẽter ſimulaſſe uideatur: ea ſapiẽtia ꝗᷓ deſtruitur a deo: quã & apoſtolus pre
cipit declinandam dicẽs: Videte ne quis uos deprædetur per philoſophiã: & inanẽ ſeductionem:

ſecundum traditionẽ hominum: ſecundum elemẽta mundi: Sed & oleum fert in ægiptũ: ſiue mer
catur ægypti ſapientiam: & eccleſiaſticis cupiẽs miſcere dogmatibus: oleum unctionis quo unge
hbaätur prophetæ ac ſacerdotes: quo ungebãtur & reges: Hoc oleum habẽt & ſancti de quibus dici/
tur: Filii tui ſicut nouellæ oliuarũ in circuitu menſæ tuæ. Et bona oliua in qua oleaſter noſter inſer
1 v tus eſt: Quãuis autem conentur heretici ueritati miſcere mendatium: Oleum aquis & cæteris hu-

mentibus & liquẽtibus rebus non poteſt copulari.ſemper ueritas ſupra eſt. deorſumq; mendatiũ:
OQOmnes alias ſpecies ideſt hereſes: qᷓ non habent ut diximus oleum ueritatis poſſunt ſibi miſceri:
ps.1440. &S de pluribus unum effici corpus Sed harum oleum quod defertur in ægiptum: & de terra ſancta
ad pharaonis regna deſcẽdit deteſtatur propheta dicẽs: Oleũ peccatoris nõ iĩpiguet caput meum.
CNJuditium ergo domini cuʒ iuda ⁊ viſitatio ſuper iacob:iuxta vias eius ⁊ iuxta adinuentiões
eiũs reddet ei: In vtero ſupplantauit fratrem ſuum:⁊ in foꝛtitudine ſua:directus eſt cum ange
lo:⁊ inualuit ad angelum:⁊ confoꝛtatus eſt:fleuit ⁊ rogauit eum in bethel inuenit eum:⁊ ibi locu
tus eſt nobiſcum ⁊ dominus deus exercituum:dominus memoriale eius:⁊ tu ad dominum de
um tuum conuerteris:Miſericordiam ⁊ iudicium cuſtodi:⁊ ſpera in deo tuo ſemper. LXX

. ¶SEt indicium dñi cum iuda vt vlciſcatur iacob iuxta uias eius ⁊ iuxta adinuentiones eius
reddet ei. In vtero ſupplantauit fratreʒ ſuum:⁊ in labore ſuo pꝛeualuit deo:⁊ confortatus eſt
4 cũ angelo:⁊ potuit:fleuerunt ⁊ depꝛecati ſũt in domo QOM inuenerũt me ⁊ ibi dictũ ẽ ad eos:
dominus autem deus omnipotens erit memoriale eius:⁊ cum deo tuo conuerteris:miſericor/
diam ⁊ iudicium cuſtodiet appꝛopiqua deo tuo ſemper. .äs
4 CEphraim ſemel paſcente uentos: & ſequente mendatium: qui in tantam uenit amentiã: ut inter
n duas gẽtes aduerſarias dubius fluctuaret: faciẽs pacẽ cũ afſiriis: & oleũ portãs ĩ ægyptũ. Nũc mihi
oẽ iuditiũ ẽ cũ iuda & uiſitatio ſuꝑ iacob.vViſitationẽ ãt uocat flagella atq; ſupplitia: ut ꝗ ephraiĩ
u reddidit qd merebat:iudæ quoq; ꝗ de iacob ortus ẽ ſemie: reddat iuxta uias & iuxra admuentio/
, nes ſuas:ꝗq ñ tm̃ fortuito errore deceptus de humana cõcidit fragilitate: ſed inqſiuit & adinuemit ĩ
ꝗbus peccaret & rueret:Exponit autẽ quanta bona iudas hoc iacob acceperit: & in patre filius
nominatur ueteriſq; recordatur hiſtoriæ. ut & dei miſericordia erga iacob: & illius cõtra dominũ
. duritia cognoſcatur: dum adhuc eſſet in utero rebecce ſPianttaui fratrem ſuum eſau.non utiqʒ
. fortitudine propria: qui'ſentire nõ poterat: ſed miſericordia dei: qui cognoſcit & diligit eos quos

MHiero.liber Tertius

predeſtinauit: & non ſolum in utero ſupplantauit fratrem ſuum: ſed in fortitudine quoq; diredtus
eſt cum angelo: quando ab torrentem iacob aduerſum angelum tota nocte pugnauitet qui dire
ctus eſt cum angelo propterea aov Tœ 1V quod hebraice dicitur iſau hoc eſt dirigentis ſiue dire
cti nomen accepit: & inualuit inquit aduerſum angelum: & eius benedictione quem uicerat con
fortatus eſt: Fleuit quoqʒ & rogauit eum ideſt angelum dicens: nõ te dimittam niſi mihi benedi- i;
xeris. Cumq; patris matriſq; conſilio ĩ meſopotamiã fugeret: inuenit eundem angelum in bethel: 1
qui locutus eſt ad eum. locutus eſt nobiſcum ideſt in patre: locutus & filiis: & in Iacob dilexit & iu
dam: ex quo tempore uſq; ad preſens nominis ei* quod illi ab angelo & a deo impoſitum eſt me
moria perſeuerat. Cum hæc ſe habeant ita & tu o Iuda imitare parentem tuuʒ. plora & roga domi
num exercituum: & ad eum conuertere: Cuſtodi miſericordiaʒ/ & iuditium: & cum utrumq; fece/
ris ſpera in deo tuo ſemper bonis operibus ad maiora proficiens. Pro eo quod in hebraico habet:
fleuit & rogauit eum in bethelinuenit eum & ibi locutus eſt nobiſcum. Legimus in editione uul-
gata fleuerunt & rogauerunt me in domo inuenerunt me: & ibi dictum eſt ad eos novoꝙ
interpᷣtatur dolor: Si quis igitur flet & agit pœnitentiam & dominum deprecatur. inuenit eum
in dolore cordis ſui:& cum eum inuocauerit: ſibi audiet reſpondentem-Poſſumus iudam eccleſia
ſticum uirum intelligere: qui a domino corripitur: quod non ſit priſtinorum in ſe beneficiorum
eius memor:ſed cottidie peccatis peccata conſotiet: & exponit que ſint ipſa beneficia: Cum te ingt
naſcentem in fide eccleſia parturiret: ſupplantaſti iudæum ſiue gentilem fratrem tuum: & eius ac/
cepiſti primogenita: & ĩ fortitudine tua directus es cum angelo uel uincens aduerſarias fortitudi
nes:uel roboratus benedictionibus angeli: quia ipſe eſt deus: & inualuiſti per figuram contra an/
gelum: ut inualeſceres contra homines & confortatus es. Cumq; eſſes uictoriã conſecutus fleuiſti
& rogaſti angelum domini: & peccatorum ueterum recordatus: inueniſti eum in bethel hoc eſt in
domo dei:q ẽ eccleſia ſiue ĩ domo uè †»ſοτεοοου αααιονιπρ doloris & lachriag: & pœnitẽ
tiæ: Et ut ſciremus quis eſſet ludas: inquit ibi locutus ẽ nobiſcum:hoc eſt nobis chriſtianiſ:& ex eo
tempore uſqʒ in preſentem diem chriſti cenſemur nomine: & ipſo dirigẽte corrigimur: Oitaq; uir
eccleſiaſtice:qui appellaris iudas: & confiteris: conuertere cottidie per pœnitẽtiam ad dominum
tuum: & ſi forte peccaueris ĩmitare prophetam dicentem. Laboraui in gemitu meo: lauabo perſin p̃̈s.6.
gulas noctes lectum meum: lachrimis ſtratum meum rigabo: Nec hoc dixiſſe ſufficiat: ſed dei ſer-
ua mandata: fac in alios miſericordiam: ut & ipſe miſericordiam conſequaris: luditium uerum iu

dica:ut in quo iudicaueris iudicetur de te: Et ſpera in deo tuo ſemper: ſiue appropinqua deo tuo iu bun
giter: ut omni tempore in uirtute proficiens appropinques deo tuo. lut
C¶ Chanaan in manu eius ſtatera doloſa calumniam dilexit. Et dixit ephraim uerumtamen di⸗
ues effectꝰſũ.iueni idolũ mihi:omnes laboꝛes mei ñ iueniẽt mihi inigtatẽ quãpeccaui. LXx.
CCanaan ĩ manu eius ſtatera iniꝗtatis oppꝛimere ꝑ potẽtiã dilexit:⁊ dixit ephrai. Nerũtamẽ 4

diues effectꝰ ſũ iueni requiẽ mihi.oẽs laboꝛes eius ñ iueniẽtur ei ꝓpter inigtates ĩ gbꝰpeccauit
CMonuerat iudam ut conuerteretur ad dominum deum ſuum & miſericordiam ſeruaret atq; iu
ditium: & ſperaret in domino ſemper ſiue appropinquaret ei iugiter: Nuncad ephraim hoc eſt de
cem tribus ſermo conuertitur: quem uocat chanaan iuxta illud quod loquitur daniel ad pᷣſbyte/ Dao. . f.
rum: qui utiq; erat de ſemine iuda: Semen chanaan & non iuda: ſpeties decepit te: Et ĩ Ezechiel ad Ere.16. a.
hieruſalem dictum legimus: Pater tuus amorreus & mater tua cherea: Et in eſaia dicitur ad tribum Eſa.l. a.
iuda Audite uerbum domini principes ſodomorum: percipite auribus legem domini noſtri po/
pulus gommoræ. In zacharia quoq; extremo uerſiculo legimus: & non erit chananeus ultra in do
