lne mis comparetur: quæ cum excuſſæ fuerint atq; demerſæ uix paucæ remanebunt in ramorum cacu
mine:& quomodo cum fuerit finita uindemia: ſolent pauperes egeſtate cogente uacuas circuire ui
ſocs tes: & pauca uuarum grana colligere: Hii igitur qui remanſerint: & poſt uindemiam mũdi atq; preſ
znert ſuram manus quiuerint antichriſti perſequentis effugere: ſiue pœne im minentis ardores.
gnkn Leuabunt uocem ſuam in ſublime deumq; laudabunt: quando uenerit dominus in gloria pattris
ſui cum angelis: & cum uiderint in ſua maieſtate regnantem: & tunce hinnient in equorum ſimilitu
bern dine:lætitiæ magnitudinem geſtientes: & hinnient de mari huius ſeculi. Propterea qui nunc ſcri⸗
x“ pturis ſanctis eruditi æſtis: & ſcitis uobis tantum gaudiũ tãtaq; præmia reſeruari in doctrinis: glori
* ficate dominum:Audientes illud quod ſcriptum eſt: Qui gloriatut in domino glorietur: Nequaꝗᷓ
Hünn in terra iudæa:ſed in inſulis I deſt in eccleſis huius maris & ſeculi: in quibus benedicitur atq; lau/
unmn datur nomen domini dei quondam iſrael ſiue hominis uidentis deum. Iuxta. Ilxx. omnia quæ de
ſanctis intelleximus referri poſſunt ad impios: quod cum fuerit finita uindemia: tunc illi clament
vuſ⸗ in ſuppliciis conſtituti: Qui autem euaſerint impiorum numerum: letentur in gloria domini: &
muck conturbentur aquæ populorum huius ſeculi. .
uii Afinibus terre laudes audiuimus.gloꝛiã iuſti:Et dixi ſecretũ meũ mihi vpe mihi. LXxX
thut Ab alis terre poꝛtenta audiuimus:ſpes iuſto:Et dicent. Ahe pꝛcuaricatoꝛibus: FE t reliqua
waon CHoc quod dicitur myſterium meum mihi in. x. non haberur: ſed de theodotionis tranſſlatione
inki ĩ græco additũ eſt. Rurſum pro eo qd illi poſuerunt uhe ut ſequẽti uerſiculo iun geretur in hebrai
dnic̃ co dicitur qd propriæ ſonat uhe mihi: Pro finibus quoq; quod nos propter explanationem
at⸗ ſenſus apertius propoſuimus. in hebraico habet mechanaf quod alam non finem ſonat Hii ergo
enn. Qes quibus ſupra dictum eſt: Leuabunt uocem ſuam atq; laudabunt cum hinnierint de mati: & ĩ do
dn ctrinis glorificauerint dominum & uiderint in inſulis maris laudare nomen domini dei iſfrael.
r. Tunc conſona uoce cantabunt & dicent.Ab alis terræ ideſt a prophetis & ſanctis domini: qui aſſũ
ü ptis alis columbæ: ad cælorum regna feſtinant: laudes eius audiuimus prædicari: Vt quod gloria
tiid uel ſpes iuſti non ſit irrita: ſed rebus omnia compleantur. Dicentibus itaq; hæc ſanctis & hinnienti
brus de mari: eleuantibus uocem ſuam atq; laudantibus propheta ſibimetipſi loquitur: Cum inquit
dius hæc audiſſem & in ſubuerſionem orbis uaticinium prophetarum explendum eẽ perſpicerem: locu
ncer tus ſum mihi interno cordis affectu: Nõ poſſum cuncta narrare quæ cerno:hæret lin gua faucibus
dni . meis uox dolore concluditur. Vhe mihi quãtus ordo pœnarum ante oculos uerſatur meos: cer
ie⸗ no præſentia quæ futura ſunt: Errant autem qui hoc putant ex perſona dei debere intelligi rerum
er ordinem non ſequentes:mirorq; quo ſenſu pro pſalmis & laudibus quod in hebraico legitur: 2e-/
Ori: miroth. Ixx. portenta interprætati ſunt: niſi forte ſignum eſt atq; portentum: ut excluſo populo iu
nen L dæorum: incredula prius gentium turba ſaluerur. „. MD
it CWPꝛeuaricantes pꝛeuaricati ſunt:⁊ pꝛcuaricatiõe tranſgreſſoꝛũ pꝛeuaricati ſunt ifoꝛmicho 7

Liber OQctauus.c.xxiiii.

foneà ⁊ laqueus:ſuper te qni habitatoꝛ es terre:Et erit qui fugerit a voce foꝛmidinis cadet in Nu
foneam:⁊ qui ſe explicuerit de fouea:tenebitur laqueo. LXXN.
CAbe pᷣuaricatoꝛibus:qui pꝛeuaricant᷑ legem. imoꝛ ⁊ fouea ⁊ laqueus ſuꝑ vos ꝗ habitattis giut⸗
terrã. Et erit qui fugerit timoꝛem:cadet in foueam. Et qui exierit de fouea:capietur laqueo. ccun
CNHec ẽ cauſa luctus & gemitus mei: propter qua ſcdo dixi ſecretum meũ mihi: quia oẽs præ uarica Aut
ti ſunt legem dei. & nequaquam domini pœna differtur: nec futura prædicitur: ſed immmet & ha- Loen
bitatores terræ captos tenet. Cumq; ſe putauerint fugiſſe ex alio:incident in aliud: & quocumqʒ ſe J enm
uerterint pendentem iram domini non euadent. iec
CAuia caracte de excelſis aperte ſunt:⁊ concutientur fundamenta terre:Confractione cõfrin/ cl
getur terra:contritione conteretur terra:commotione cõmouebitur terra:agitatione a gitabitur gert
terra ſicut ebꝛius:⁊ au feretur quaſi tabernaculum vnius noctis:⁊ gꝛauabit eam iniquitas ſua.⁊x eki
coꝛꝛuet ⁊ non adiciet vt reſurgat. CPropterea formidinem & laqueum & foueãâ 6
domini nullus euadet:qꝗa cataractæ de excelſis ſiue ut.Ixx. manifeſtius trãſtulerunt: feneſtræ cæli ap/ ſ
tæ ſunt:ut deſpiceret dominus uniuerſa peccata hoĩum:quæ prius quia nõ puniebat: uidebatur pec u⸗
catoribus ignorare. Poſtqᷓ autem apertis feneſtris uidit cuncta mortalium: cõcuſſa ſunt fundamen/
ta terræ: Iuxta illud quod in alio loco de dei intuitu ſcriptũ eſt. Qui reſpicit terram & facit eam tre/ p̃s. 103.
mere. Tuc confringetur & cõteretur & cõmouebitur atq; agitabitur terra in ſimilitudinẽ ebrii:non
quo ipſa terra redigatur in puluerem & in nihili. Sed quo uniuerſa terrena pertrãſeant: & ſuccedat
alia cõuerſatio: Et quomodo ebrius neſcit quid agat: ſed hebetantibus ebrietate neruis: nec pes nec 2
mens ſtat in ſuo ofnicio:ſic oĩs terra.i.Oomnes hoĩes qui uerſantur in terra malorũ magnitudine atqʒ; E
pœnarum ebrii erunt & ſtupebunt: ad cuncta quæ cernẽt. Et ſicut unius noctis tabernaculũ atq; ten en
torium trãſſertur de loco in locum: & locus tẽtorii priſtini: a uiatore deſeritur: I ta ut nullum ueſti- iu
gium remaneat præteritæ manſionis: ſic traãſibit figura huius mundi & erit terra deſerta quæ graua- he
ta eſt mniquitate ſua: Cuius pondus & grauiſſimũ onus in zacharia ſcribitur quæ ſedebat ſuper talẽ ſe⸗
tum plumbi:& corruet inquit: & nõ adiciet ut reſurgat. Non quo reſurrectio negetur hommum & A
omnium qui uerſabuntur in terra: Sed nequaquam erit terrena conuerſatio & priſtinæ uitæ ſtatus ef
cum ad hoc humana reſurgant corpora: ut animæ eiſdem quæ prius depoſuerant corporibus ue-- be
ſtiantur: ut recipiant adeo ſiue bona ſiue mala quæ egerunt ſuper terram. be
CCSt erit in die illa viſitauit dominus ſuꝑ militiaz celi in excelſo:⁊ ſupꝑ reges terre qui ſunt ſuper
ð terram:⁊ congꝛegabuntur in congꝛegatione vmus faſcis in lacum:⁊ claudent᷑ ibi in carcere:Et C
poſt multos dies viſitabunt᷑:⁊ erubeſcet luna ⁊ confundet᷑ ſol: cum regnaueꝛit dominus exeꝛci-
tuum in monte ſyon ⁊ hieꝛuſalem:⁊ in conſpectu ſenum ſuoꝛum fueꝛit gloꝛiſicatus.
CPro eo quod nos interprætati ſumus: & erubeſcet luna & cõfundetur ſol. Ilxx. tranſtulerũt: liquefie
ri laterem & cadere murum. Quæ ãat erroris cauſa ſit: ſequẽtia uerba monſtrabũt: Sol lingua hebrai
ca tribus generibus appellatur. quod interprætatur calor & heres: quod
. IlIIldeſt teſtum uel ariditatem ſonat: Maor aũt quod græcææ latinæ di
citur luminare:ſoli lunæq; cõmune eſt. Rurſum luna uocatur iareæ: quæ græcæ dicitur
quod triginta dierum circuitu menſem efficiat: & labana. Ideſt alba uel candida. In præſenti igitur
loco pro labana ideſt luna.Ixx.interprætati ſunt laterem: qui hebraice appellatur lebena. uerbi am⸗ 2
biguitate decepti. Rurſum pro amma ideſt calore per quem intelligitur ſol: poſuerunt murum qui “”R
hebraice dicitut homa: Eſt autem hic ſenſus totius capituli. Feneſtræ cæli apertæ ſunt: & proſpiuen 4
te domino terrena peccata: omnis figura terrenorum operum præteriet & corruet: & nequaꝗᷓ ultra 6
in priſtinum ſtatum reſurget. in illa die hoc eſt in die iudicii uiſitabit dominus ſuper militiam ſi⸗ A1R
ue ſuper ornatum cæli in excelſis: ut non ſolum terrena: ſed & cæleſtia iudicet. Quis ſit autem orna
tus cæli ſiue militia: oſeæ ſcribente diſcamus. Caue ne ſuſpiciens cælum & uidens ſolem & lunã & ”””M
ſtellas & omne ornatum cæli decipiaris & adores ea: Viſitabit dominus ſcdm idioma ſcripturaꝶ ððͦU
quaſi egrotãtem militiam & exercitum cæli: & ferro & cauteriis indigẽtem ſcdm illud: Viſitabo in ps.83. 1
uirga peccata eorum: & in flagellis iniqtates eoꝶ: Nam & in ſequentibus legimus inebriatus ẽ gla lIo b. 25. b. .
dius meus 11 cælo. Et in iob. Aſtra nõ ſunt munda in cõſpectu eius: & aduerſum angelos ſuos per⸗ D
uerſum quid repperit. Viſitabit quoq; ſup reges & principes terræ rectores ten ebraꝑꝶ iſtarum: & ſpe/ .

cialia neqtiæ in cæleſtibus. De ꝗbus principibus diuerſis ꝓuinciis pᷣſidẽtibus & in daniele ſcriptũ ẽ:
Exiit in occurſũ mihi prĩceps regni pſaꝑ & princeps regni græcoꝑꝶ: Hos igitur pricipes ꝗ ſuũ ñ ſer
uauerũt gradũ. cõgregabit dñs in die iudicii quaſi in uno faſce pariter colligatos: & mittet in lacũ
inferni: ut in illis quoq; impleatur qd de impio ſcriptũ eſt. Lacum aperuit & effodit eũ. & incidet in p 8§.7.
foueã quã fecit.Et includẽtur in carcere. Iuxta illud qd ait dominus ite in ignẽ æternum ꝗ ppara/ t. 2. d.
tus eſt diabolo & angelis eius. Qd aũt ſequitur: & poſt multos dies uiſirabutur: Videtur applaude
re amicis meis qui diabolo & demonibus: dãt pnĩam: qd multa poſt tpa a domino uiſitẽtur: Sed cõ
ſideretit qd nõ dixerit aperte ſcriptura diuina. Viſitabũtur a domino uel uiſitabũtur ab angelis: ſed
abſolute uiſitabütur Ex qua ambiguitate uerbi & remediũ poteſt intelligi & correptio:qd poſtqᷓ iu
ſti pᷣmia receperint:illi in pœnis ppetuis uiſitẽtur. Eſt tamẽ ſciendũ qd iudiciũ dei humana nõ poſ
ſit ſcire

Super Eſaiam.

n ſit ſcire fragilitas nec de pœnarũ magnitudine atq; menſura ferre ſniam: qᷓ dñi arbitrnio derelicta ẽ
nbrrs Tanc erubeſcet luna & cõſundetur ſol. Iuxta illud qd apoſtolus ait: Et. n. creatura ipſa cõgemiſcit
n & parturit: cernẽs homines qui ſuo fruebatur lumine: Nihil dignũ dei bonitate feciſſe:qui ſolẽ ſun
Munn onin facit ſup iuſtos & ijiuſtos . Quòô ſi diſpẽſator & uilicus ueniẽte d no cernat fa nmuliã uariis ſubici
kn cruciatibus: & nequaꝗᷓ ſua impleſſe pᷣcepta:De hoc eodem lIoco plemus in euãgelio docet. ſol ob⸗/
dan ſcurabitur & luna nõ dabit lumen ſuum: & ſtellæ cadẽt de cælo: & uirtutes cæloꝶ mouebũutur: quã

do apparuerit ſignũ filii hoĩs in cælo: & plãxerint ſe oẽs tribus terræ: & uiderint filium hoĩs uenien
Netif⸗ tem cũ nubibus: cæli in uirtute & gloria multa. Didicimus ſubuerſionem terræ: uiſitationem mili-
Knn tiæ Gl cogtegatioll regum & principũ in unũ faſcẽ: & detruſionẽ in lacũ:& cuſtodiam carceris

eſi⸗ & clauſoꝑꝶ poſt lõgum tps uiſitationẽ roborẽ lunæ & cõfuſionem ſolis. Poſt hæc oĩa regnauit dũs
ra . exercituũ in mõte ſyon & in hieruſalẽ cæleſti:de qua & in epiſtola ſcribitur ad hebreos: Et in cõſpe
WRl ctu ſenũ ſuorũ glorificabitur. Qualis ſenex fuit habraam ꝗ mortuus eſt in ſenectute bona & appoſi/
unn tus eſt ad patres ſuos: Qualis iubetur & moyſes pᷣſoyteros eligere quos ſcit eẽ pbyteros: cani.n hoĩs
h un ſapĩa eius. Qui imitãtur uetuſtũ dierũ: cuius cæſaries deſcribitur càdida ut ætatis lõgitudo mõſtre-

tur. Poteſt hoc & de eccleſiaſtico gradu intelligi ſi tamẽ non deſtruant operibus dignitatem.
eamnd CAPITVLVM. XXV.

Prinon Dminus deus meus tu exaltabo te:conſiteboꝛ noĩ tuo qm̃ feciſti mirabilia:cogitatio⸗
lrech nes antiquas ſideles amen.Quia poſuiſti ciuitatẽ in tumulum:vrbem foꝛtẽ in ruinam
beznee domũ alienoꝛum vt nõ ſit ciuitas ⁊ in ſempiternũ non hediſicetur: Supꝑ boc laudet te
mneng populus foꝛtis:ciuitas gentiũ robuſtarũ timebit te qꝛ factus es foꝛtitudo pauperi.foꝛ
nangten titudo egeno in tribulatione ſua:ſpes a turbine vmbꝛaculũ ab eſtu:Spiritus enim robuſtoꝛum
n denn quaſi turbo impellens parietem:ſicut eſtu in ſiti. Cumultum alienoꝛum humiliabis:⁊ quaſi ca
gn loꝛe ſubnube toꝛꝛente:pꝛopaginem foꝛtium marceſcere facies. LCxxX. Sße deus
iheattd meus gloꝛiſicabo te ⁊ laudabo nomen tuũ qm̃ feciſti admirabiles res:cõſiliũ antiquũ verũ ſiat
mummnd Quia poſuiſti ciuitates in tumulũ:ciuitales foꝛtes vt caderẽt fõdamẽta eaꝝ.ipioꝝ ciuitates in
uekine erernũ nõ ediſicabũt᷑ ꝓpterea bñdicet tibi populꝰ pauperũ ⁊ ciuitates hoĩuz:inigtatẽ ſuſtinẽtiũ
bunlo/ benedicent tibi. Fuiſti.n. oĩ ciuitati humili auxiliatoꝛ:⁊ tribus pꝛopter inopiam:⁊ pꝛotectio ab
hominibus peſſimis liberabiſ eos vmbꝛaculũ ſitientiuz ⁊ ſpũs hoĩum iniquitatem ſuſtinentiũ
itſopr quaſi homines puſillanimes ſitientes in ſyon ab hominibus impiis quibus nos tradidiſti.
eCt CDuplex huius loci expoſitio eſt. iudæi putãt uocẽ ſanctorum eſſe bobuſich credẽtis:cum deus ad/
bc⸗ uerſum oẽm orbem q ſupra dicta ſunt fecerit & oĩum prophetarũ fuerint completa uaticinia ciuita
temqʒ ſubuerſam romã interpᷣtãtur q̃ delẽda ſit pœnitus:populũq; fortẽ qui laudet dñm.& cui factꝰ
irlanee ſit ds fortitude in tribulatõe ſua & anguſtia referũt ad iſrael: ꝗ de pſecutione gẽtiũ quaſi in eſtu ar
Uuhehni dẽtiſſimo & in ſiti ſit liberatus. Alii uero & melius & rectius ex pſona ꝓphetæ dici intelli gůt:ꝓ paſ/
õl ſione domini ſaluatoris gratias patri referẽtis: qd fecerit mirabilia: & cogitatiões antiquas uerita-
tmd te cõpleuerit quãdo ſtãtes ad dexterã audiẽt. Venite benedhicti patris mei poſſidete pᷣparatũ uobis

regnũ a cõſtitutione mũdi: Quod & paulus intelligẽs loꝗ batur. Sicut elegit nos in ipſo ante cõſti
tutionẽ mũdi eſſe nos ſanctos & immaculatos deſiderãſq; fieri qd ꝓphetat: iſgit uerbũ hebraicum
netm amẽ ꝓ quo. Ixx. traãſtulerunt fiat. Et dominus in euãgelio ſæpe hoc uerbo utitur. Amẽ amen. i. ue/

Muunti re uere dico uobis Quare aũt laudet cõfiteatur noĩ domini: & ꝗᷓ ſint iſta mirabilia: & cogitatiões

oß antiꝗᷓ quas ueras opere: demõſtrauit. Seꝗtur. Quia poſuiſti ciuitatẽ in tumulũ: urbẽ fortẽ in ruinã
4 Domũ alienorũ ut nõ ſit ciuitas.& ĩ æternũ nõ edificetur. Ciuitas quõdam fortis: hieruſalẽ itelli gi
al tur:qᷓ facta eſt domꝰ alienorũ. De qbꝰſaluator dicit ĩ pſalmo. Filii alieni mẽtiti ſunt mihi: filii alieiĩ
n ueterauerũt& claudicauerũt a ſemitis ſuis: Hæc ciuitas cũ deſtructa fuerit: æternũ ñ hedificabit᷑: ut
W mille annorũ regnũ. & aureæ hieruſalé atq; gẽmatæ ſõnia cõgꝗeſcãt: deſtructa aut hieruſalẽ ꝓp ipieta
es te ſua: laudabit dũm populus fortis. Quis ſit at populus fortis. ſequẽs uerſus oſtẽdit. Ciuitas gẽtiũ
wang robuſtarũ oſtẽdit.illis blaſphemãtibꝰ gẽtium populus te timebit. Principium. n. ſapnĩiæ timor do
uihl 4 mini. Laudabitq; te populus fortis & ciuitas gẽtium robuſtarum timebit te:hoc eſt eccleſia de gẽ/
6 tibus cõgregata. Quna factꝰ es fortitudo pauperi xpo tuo: de quo & in pſalmus legimꝰ. Beatus qꝗ in
10 .

e telligit ſup egenũ & pauperẽ. Et in zacharia ſcdm hebraicam ueritatẽ. paup hoc eſt hebion ſup pul
id lũ aſinæ ſedere deſcribitur. Fortitudo egeno: iĩ tribulatõe paſſiõis ſuæ. Spes a turbĩe patibuli. & um
nt braculum ab eſtu:quãdo locutus eſt. Pater in man tuas cõmendo ſpiritum meum. Quõ.n. ſtuentꝰ
In 1 ¹iiompingatur parieti atq; ptranſeat: ſic turbo blaſphemantium iudeorum illi nocere nõ potuit: & ut
nd alia utar ſimilitudine:Sicut ꝓpago grauiſſimo torretur eſtu atq; flacceſcit:ita tumultum & clamo-
kinnie r alienorum hoc ẽ qa te alieni facti ſunt marceſcere facies: & perire. luxta: lxx.interpᷣtes nõ dico ſẽ
, M ſum. Sed uerborum ordinẽ & cõſequẽtiam ĩ hoc loco reperire nõ potui.Et ꝓ eo loco ubi nos iĩter/

ce pᷣtati ſumus ſicut eſtum ĩ ſiti.ꝓ quo ĩ hebreo ſcriptum eſt. BAS AlON.quod apud eos ĩuium uel ſi
ic tis dicitur. Quare illi pro inuio & in ſiti uerterint in ſyon:error perſpicuus eſt: ob ſimilitudinem
le uerbi ſaion & ſyon quod hiſdem ſignaturelementis.
tin C St faciet dñs exercituũ oĩbus populis in mõte hoc cõuiuiũ pinguiũ:conuiuiũ vindẽmie:pin

H iiii

Liber Octauus.c.xxvi.

guiũ medullatoꝝ. Nindemie defecate:⁊ pcipitauit i moͤte iſto faciẽ vinculi colligati ſuꝑ oẽs po N
pulos. Et telã qua oꝛditꝰ ẽ ſuꝑ vniuerſas natiões: Dꝛecipitauit moꝛtẽ i ſeinpiternũ:⁊ auferet o
dñs deꝰ lacrimã ab oĩ facie:⁊ oppꝛobꝛiũ ppli ſui auferet de vniuerſa terra qꝛ dñs locutꝰ c.LXxx Ni
CEt faciet dñs ſabaoth oibꝰgẽtibꝰſuꝑ mõtẽ iſtũ bibẽt i letitia bibẽt vinũ. Angebũt᷑ vnguẽto ĩ .
mõte iſto. Tradet oĩa hec gẽtibꝰ. cõſiliũ.n.hoc ſuꝑ oẽs gẽtes:deuoꝛauit moꝛs pᷣualẽs(Et rurſũ) en
abſtulit dñs deꝰoẽʒz lacrimã ab oi facie ⁊ oppꝛobꝛiũ ppłi ſui:abſtulit ab oĩ tra.os.n.dñi locutũ ẽ n
CPro eo qd nos uertim faciẽ uĩculi colligati ſup oẽs populos: cũq; aqla bis tenebras dixerit: tho en
dotiõ ſemel tenebras noĩauit:Cætera ſimiliter ꝓ quo ſymmach“ trãſtulit faciẽ dñatoris ꝗ domina al
tur ſup oẽs populos. Quid ãt uoluerĩt ꝓ hoc loco.Ixx.dicere: tradet oĩa hæc gẽtibꝰ:legẽti pſpicuũ Hoh
ẽ qd nᷣ ſcriptutæ uerba ſed ſuũ ſenſũ poſuerit: eo qd oĩa myſteria legis & tẽpli trãſferẽda ſint ad ec htt
cleſias nationu. Poſt paſſionẽ ergo dñi qñ eũ a ſiti & eſtu ac turbie liberauerit: Faciet dñs neqqᷓ po/ peun
pulo iudæoꝶ ſed oĩbꝰ gẽtibꝰ ĩ mõte ſyõ pĩ guæ cõuiuiũ: holocauſta medullata: & uinũ uindemiæ Uln
defecate: ut pᷣcipitet & abſorberi faciat faciẽ mortis & uiculi: quo oẽs populi ligabãtur: dirũpetq; re ve
te mortis: & telã qᷓ oẽs cœpat natiões: Et iuxta apoſtolũ abſorbebitur mors ĩppetuũ: Et auferet dñs ins
lacrimã ab oĩ facie:qñ morte ſupata:xp̃ᷣi aduenerit regnũ: & opprobriũ gñis huani qd ad imaginẽ ſuet
cõditũ fuerat creatoris:diaboli & mortis effugerit ſeruitutẽ: Nec mix ſi iuxta ſymachũ dũa appel/ tf
jetur mors: cũ beat apoſtolꝰdixerit: Regnauit mors ab adã uſq; ad moyſẽ: etiã ſup eos ꝗ nõ pecea polte
uerũt ĩ ſimilitudinẽ pᷣuaricatiõis adã. Dnatorẽ oĩum populoꝶ: Siue faciẽ tenebraꝑ ſup oẽs popu⸗/ m
Ilos: & telã ꝗᷓ ordita ẽ ſup uniuerſas gẽtes. Qindã antixpᷣm ĩtelligi uolũt.q ĩ mõte oliueti cõſumẽdꝰ fee
ſit: qd & ĩ danielis ultima dixius uiſiõe.I uxta.lxx. Oĩbꝰ gẽtibꝰ ĩ mõte ſyon cõuiuium lætitiæ ppara/ l
tur:in quo bibẽt uinũ qd ſe dñs cũ ſcĩs ſuis ĩ regno patris ſui bibituꝶ eẽ ꝓmiſit: & ungẽtur unguẽ cal
to: ut renati in xpo efficiantur populus nouꝰ: Vnde dicitur: radet hæc oĩa gentibus: ꝗᷓ quondã iſ c⸗
rael in typo & imagine cælebrabat. Hoc. n. cõſiliũ dñi eſt: ut cuncta trãſferãtur ad gẽtes quia mors dcl
abſorta eſt: & lacrhyma oĩs abſterfa: & opprobriũ uniuerſæ terræ xpᷣi imperio ſuccedẽte deletum ẽ. niſe
¶Et dicent in illa die. Ecce deus ni iſte expectauim eũ ⁊ ſaluabit nos:Iſte dñs:ſuſtinuimꝰ eũ e
7 exultabimꝰ ⁊ letabimur in ſalutari eius.Quia regeſcet manus dni in mõte iſto:& triturabitur l
moab ſub eo: ſicut terũtur palee i plauſtro:Et extẽdet manꝰ ſuas ſub eo.ſicut extẽdit natãs ad ie⸗
natãdũ ⁊ humiliabit᷑ gloꝛia eiꝰ cũ alliſiõe manuũ eiꝰ:? mõumẽta ſublimiũ viroꝛũ tuoꝝ cõcidẽt Ib
2 humiliabuntur ⁊ detrabentur in terrã vſq; ad puluert:· CAbſorta morte in ppetuũ: un
popul dei ꝗ de mau mortis fuerit liberatꝰ: dicet ad dim: Ecce dñs noſter quẽ ĩcreduli: hoĩiem tm 1
putabãt: & expectauimPeu hoc ẽ uerbis eiꝰ credidimꝰꝗa ſua ꝓmiſſa cõpleuit & ſaluabit nos. Propte

rea eiꝰ auxilio de faucibꝰmortis erepti: exultabimꝰ & lætabimur In eo: & manꝰeiꝰ atq; potẽtia rege
ſcet ĩ mõte iſto. De quo ſupra legimꝰ: Cü regnauerit dus exercituũ In mõte ſyõ & ĩ hieruſalẽ: & ĩ cõ
ſpectu ſenũ ſuorũ fuerit glorificatꝰ: Moab ãt qd ĩterpᷣtatur de patre ita cõteretut: ut ſolẽt plauſtro pa
leæ cõteri. hoc Iuxta ritù loꝗt᷑ paleſtiæ: & multaxꝶ oriẽtis ꝓuĩtiaꝑꝶ: ꝗᷓ ob pratorũ & fœni penuriã: pa
leas pᷣparãt eſui aĩantiũ: Sũt ãt carpẽta ferrata rotis p mediũ ĩ ſerraꝶ modũ ſe uoluẽtibꝰꝗ ſtipulã cõ

terũt: & cõminuũt ĩ paleas. Quõ igitur plauſtris ſerratis paleæ cõterũt᷑:ſic cõteretur moab ſub eo.Si
ue ſub dei potẽtia ſiue ĩ ſemetipſo:ut nihil ĩ eo ĩtegri remaneat:Et ſicut ſolet ꝗ natat totũ corpꝰextẽ
dere:ita ille de ſua potẽtia allidetur ĩ terrã: & ruẽs ſonitũ faciet. oĩa quoq; monumẽta ſublimiũ uiro 0
rũ illiꝰſiue murorũ: ut ĩ hebraico cõtinetur cõcidẽt: & hũiliabũtur. & detrahẽtur ĩ terrã uſq; ad pul-
uerẽ cõminutũ. Igitur ſermo ꝓpheticus licet de cõſumatiõe mũdi gůaliter texat uaticiniũ. Tn ne
pᷣſentia uideatur oĩno negligere: Noĩat moab ꝗ fuit inimicus iſrael:iĩ tm̃ ut faceret eos formicari cũ
madianitis: & cõſecrari idolo beelphegor.ꝗ ĩterptatur priapus: cõtra quẽ & hieremias loꝗtur: Egre
dietur chamos in captiuitate: ſacerdotes illiꝰ & pricipes eiꝰ ſimul: & iterũ cõfundetur moab in cha DUJ
mos:ſicut cõfuſa eſt domꝰiſrael in betel: & reliꝗᷓ his ſimilia: atq; ex uno idolo & demone ꝗ huic ido 1
lo pᷣſidebat: Oẽs indicat cõtrarias fortitudines humiliãdas & deducẽdas in tartarũ: & inſtar pulue
ris conterendas. Si aũt hoc ita erit: Vbi eſt diaboli pœnitẽtia. CAPITVLVM. XXVI. i
HNN die illa cantabit᷑ canticuʒ iſtud in terra iuda. Vꝛbs foꝛtitudinis nr̃e ſaluatoꝛ poner
Min ea murns: ? antemurale. LXX. C¶¶In die illa cantabunt cãticuʒ iſtud ſuꝑp
terram iudeã:Ecce ciuitas foꝛtis:Et ſalutare nt̃m ponet muruʒz ⁊ circuommurale.
Cü humiliatus fuerit moab & detractus ad terrã uſq; ad puluerẽ. & oẽs inimici ſubſtra

ti xpᷣi pedibꝰ tũc cãtabitur canticũ iſtud in terra iuda:Si iudæa qd interpᷣtatur utrũq; cõfeſſio. Quõ
ſyon & ĩ hieruſalẽ urbẽ cæleſtẽ ĩtelleximꝰ. Ita & regionẽ huiꝰ urbis iĩtelligamꝰ: Deni q; ſancti ĩ terra
aliena carmẽ iudeæ cãtare nolẽtes: dicũt. Qũo cãtabimus canticũ dñi ĩ terra aliena. Ego puto hoe
eẽ canticũ:de quo & ĩ alio loco ſanctis pᷣcipitur: Cãtate dño canticũ nouũ.Erit ãt canticũ:hoc qd ſe
qtur. Vrbs fortitudis noſtræ: Saluator: ꝗᷓ iſta urbs: qᷓ ĩ mõte ſita latere ñ põt: De qᷓ & ĩ alio loco ſcri
tũ ẽ. Fluminis iĩpetus lætificat ciuitatẽ dei. Et rurſũ. Glorioſa dicta ſũt de te ciuitas dei. Huiꝰ urbis il
kcoditor ẽ:de quo loꝗtur:pater iſtæ edificauit ciuitatẽ meã:ĩmo urbs fortitudinis noſtræ ſaluator
E.i.ieſus: & ponetur ĩ ea murus & añmurale. Murꝰ bonorũ opum: & anmurale rectæ fidei: ut dupli
ci ſepta ſit munimẽtro. Nõ.n.ſufficit murũ hẽre fidei.niſi ipſa fides bonis opibꝰ cõfirmetur. Hic mu

— — — — ——

Super Eſaiam.

hos
nin rus & hoc anmurale ſiue circmurale de uiuis lapidibus extruitur. ꝗ ĩuxta ꝓphetâ uoluũtur ſuùper
kiln tertâ. Pro eo qd nos uertimus añmurale. ſy machus firmamentũ interptatus eſt. Vt ipſi muri muni
mhiv tionibus cincti ſint. & uallo foſſaq; & aliis muris quos in ediſficatione caſtrorũ ſolent loricas dicere
Eh Apite poꝛtas ⁊ ingrediat᷑ gens iuſta:cuſtodiẽs veritatẽ. Netus erroꝛ abiit:ſaruabis pacẽ pa⸗
lhati⸗ cẽqꝛ in te ſperauimus. Speraſtis in dno:i ſecculis eternis.LXX. Apite poꝛtas igrediat᷑
D popul' cuſtodics veritatẽ. Cuſtodiẽs iuſtitiã.appᷣhendẽs veritatẽ:⸗ cuſtodiẽs pacẽ pacẽ qm̃ in
Adonm te ſperauerũt dñe vſqʒ in ſempiternũ. COmne hoc canticũ cdt in terra confeſſionis
uphia & laudis ſancti cataturi ſut: mutat repẽte pſonas: & q̃ſi p interrogationẽ & rũſionẽ texitur. Dixerat
nr populus dei: urbs fortitudinis noſtræ ſaluator ponetur ĩ ea murꝰ:& añmurale. Rpdit dñs: Im moßſp
win cipit nõ eis ꝗ hoc dixerãt. Sed angelis ꝗ portis urbis dñicæ pᷣſidebàt: Vt apiant portas:& ĩgrediatur
incent p eas gens iuſta: cuſtodiẽs ueritatẽ: Siue ut ĩ hebraico dicitur. hẽunim: qd noſtra ligua uertitui fides

niehr plurah numero ñ ſingulari.q ſũt portæ ꝗ apiuntur ab angelis: ut ĩ grediatur ñ populus iudæorũ ꝗ
tenrcit abiectꝰ ẽ: ſed gẽs iuſta qᷓ ex fide ſi eliũ nomẽ accepit: Vtiq; ille de ꝗb ſcũüs loqtur. Apite mihi por
imin tas iuſtitix: greſſus ĩ eas cõfitebor dno Hlas at etas nullus poterit igredi niſiꝗ de portis mortis
Pen fuerit liberat Et cũ pſalmiſta eri d exaltat me portis ortisrur annũtié o&s laudes tuas ĩ por
ͦeen tis filiæ ſyõ. Cü.n.de portis mortis fuerim chti. uc ĩ ortie ſyon oẽs laudatiões dui cãtare
vpopr⸗ proterimus: Et qũo porcas mortis reor eẽ pcã: De qꝗ- 17 ad berri icitur: Ponæ infein nõ pᷣualebut
lmnec⸗ aduerſũ te. Sic Ponasin ni oĩa oba uiriutün uas ꝗq fuerit ĩgre su inueniet portã de ꝗᷓ dicitur
Pbn Hæc ẽ porta dni iuſti ĩtrabũt ĩ ea: Et qũo p plures margaritas ad unu pgitur margaritu⸗Sicp mul
tas uias & portas: puenĩus ad eũ ꝗ dicit eẽ ſe uiã & portà: p quã ingredimur ad patrẽ: poſt ſermonẽ

ung⸗ dei. Rnñdit popul“ hebraicæ ies ſec ſamuch. qd aqla & ſymmach“ ſimiliter trãſtulerür.
fnci hoc ẽ error noſter ablatꝰ ẽ. Siue cogitatio noſtra ſirmata ẽ ꝗᷓ priꝰĩ ter te & idola fluctuabat: ut neqᷣꝗᷓ
uman ceircũferãur oĩ uẽto doctrinæ: Sed ĩ te dñm ſaluatorẽ tota mête credamꝰ. Pro quo nos ut ſenſus ma
lanne nifeſtior fieret trãſtulimꝰ ueterror abiit Et ꝗa cogitatio noſtra firmata ẽ: ppterea ſeruabis nobis pa
mi cẽ quã apoſtolis pollicitꝰ es dicẽs:Pacẽ meã do uobis pacẽ meã reliquo uobis. Et ñ ſolũ ſemelſed
ebinr & ſcdo:ut ſecura ſit retributio ꝗᷓ duplici ſermõe ꝓmittitur. Iuxta qd & apoſtolꝰ loq batur. Gaudete:
iterũ dico gaudete. Hoc ãt ille cõſeqtur: de quo ĩ leuitico dicitur:Hõ hò ſiliorũ iſrael. & ĩ numero *
octit libro:uiri: uiri. Cuiꝰ uxor cubile macularit. Vt duplex uir pacẽ duplicẽ cõſequatur. Meremur ãt inꝗ
peni unt pacẽ.qa ĩ te tota mẽte cõfidimꝰ.Poſt populi uerba & rñſionẽ dñi: & rurſum uocẽ populi:ꝓphe
ntI ta loꝗtur ad credẽtes. ſpaſtis uel ſpate ĩ dño ĩ ſeculis ſempiternis: &c. ꝗᷓ ſecũtur. Iuxta. Ixx. ille ĩ gredi
hohre tur portas dñi: ꝗ cuſtodit iuſtitiã ĩ bonis opib & ſeruat ſiue amplectitur ueritatẽ ĩ fidei ueritate: Vt
mmdee p bona opa & fidẽ: puẽiat ad pacẽ: ꝗ oẽm ſenſũ exupat: & ipſã pacẽ mereatur accipe ꝗa credidit in
ai dno: qa æternꝰ bonorũ retributorẽ: uñ & ĩ alio loco ſcribitur: deſideraſti ſapiam: ſerua mãdata: &
D CIn dño deo foꝛti in ꝑpetuũ:qꝛ incuruabit habitãtes in excel- (dñs tribuet tibi eã.
win ſo:ciuitatem ſublimen humiliauit: humiliabit eam vſq; ad terram detrahet eam vſq; ad pul/
— nerem. Conculcabit eam pes pes paupeꝛis:greſſus egenoꝛum LXX—
ſbac CBeus magne eterne ꝗ humiuiaſti ⁊ deſtruxiſti eos ꝗ habitãt in excelſis:ciuitates robuſtas de
pi ſtrues:æ deduces vſqʒ ad pauimentũ:⁊ cõculcabunt eas pedes manſuetoꝛum ⁊? bumilium.
Niünn C Et hæc propheta loꝗtur:qui ab eo reſpondit loco in quo ſupra dixerat. Sperate in dño in ſeculis
r æternis: & iungit ei qd; propoſuimus: in dno deo forti in ppetuũ.& reliqua: Pro dño deo forti: In
Ine hebraico tria habet noĩa: ia & adonai: & ſur: qd aliud inuiſibilem aliud ieffabilem: aliud robuſtum
canä ſonat. Quorum primũ in alleluia extrema ſylaba ponitur. Et hoc diligens lector obſeruet quod
Il interdum textum in propoſitione teſtimonii diuidamus: quoniã alium. Ixx. editio: & alium ex he-
inck breo ad uerbum expreſſa trãſlatio efficit ſenſum: Dicit eigo Piophera Sperate in domino in ſecu/
⸗ lis æternis in dño deo forti in ppetuum: cuius auxilium empiternũ eſt: lpſe enim incuruabit habi
i tantes in excelſo: qa omnis qui ſe exaltat humiliabitur. Qui patrem habraam ſe habere iactabãt: &
. in ſuggillatione domini loquebantur. Nos de fornicatione nati nõ ſumus:ipſe ciuitatẽ ſublimem
humiliabit. Vt iudæi putant romanã: ut nos rectius eſſe conuincimus hieruſalem q occidit ꝓphe/
M tas & lapidauit eos qui ad ſe miſi erant: & ad extremũ patris familiæ interfecit filiũ: Vt herede iu gu
i⸗ lato periret hereditas: nec uocatur ciuitas ꝗᷓ hebraicæ dicitur. IR. Sed caria quã agla
D Interpᷣtatus eſt:& quã nos ciuitatulã:uel uicum: uel oppidulum poſſu
in mus dicere: & frequẽter in ſcripturis hoc noĩe appellatur hieruſalẽ: pulchræq; duplicẽ humilitatẽ
poſuit:Humiliabit eã primũ ſub babyloniis:qũ templũ deſtructũ eſt. Scdo ſub Tyto & Veſpaſiano
cuius ruina uſq; in finẽ pmanet. Cõculcauit eam pes: Repetitq; & copulat pedes paupis. haud dubi
e uunm quin xpi. De quo & ſupra diximus. Factus eſt fortitudo egeno in tribulatione ſua. Greſſus ege
norum: apoſtolorum ſcilicet qui imitantes domini paupertatem: etiam uirtutis eius priuilegium
n conſecuti ſunt qui non recepti: excuſſerunt ſuper eam puluerem pedum ſuorum: Et quia ſaluato-
i ris dicitur uerbis. omnis qui ſe exaltat humiliabitur: & qui ſe humiliat exaltabitur. Non ſolum
fſcH heoc ad homines: ſed & ad contrarias quoq; fortitudines referre poſſumus. Iuxta. Ilxx. laudes
hi deo ꝑropheta decantat: quod omnes ſuperbos humiliet & uniuerſaꝶ urbium munimenta uſq; ad

Liber Octauus.c.xxvi.

olũ diruat: & ſanctorũ ea mitiũq; & humilium calcent pedes. “èM
Semita iuſti recta eſt: Mectus callis iuſti ad ambulandum: in ſemita inditioꝛum tuoꝛum
domine ſuſtin uimus te: Nomen tuum ⁊ memoꝛiale tuum in deſiderio anime: Anima mea
deſiderabit te in nocte. LXX. . DS
CNisa iuſtoꝛum recta facta eſt:via iuſtoꝛum pꝛeparata eſt: Via enim dñi iuditiũ:ſperauimus
in nomine tuo: ? in memoꝛia qua deſiderat amima noſtra. ..
CAdhuc propheta de chriſto loquitur de quo ſupra dixerat: Conculcabit eã pes pedes pauperis:hu
ius ergo iuſti ſemita recta eſt ſiue ut uerbũ nouũ fingam rectitudines quas græci uocant
eæqualitates latinius poſſumus appellare:Dicunturq; hebraice meſraĩ: in una igitur chri-
ſti ſemita omnes iuſtitiæ reperiuntur: & propterea eã ſuo calcauit & triuit pede:ut quicũq; per eam
uoluerit ambulare: curſu ambulet inoffenſo: In hac ergo ſemita iuditiorum dñi ſuſtinuerũt eũ ſan
cti & ſperauerunt in eo ꝗa ſpes ũ confundit: Et nomẽ illius & mẽoriale habuerüt in deſiderio ani
mæ dicentes: Concupiuit anima mea deſiderare iuditia tua in omni tempore: Et iterum: Deſiderat
anima mea: & defecit in ſalutari tuo: Quia ãt nomen domini habet in deſiderio: aliud non deſide-
rat: Et hoc notandum: quod deſiderium dñi non mn carne ſit ſed in anima: iuxta illud quod in alio
pfſalmo legimus: Sitiuit anima mea ad te dominum deũ fortẽ & uiuũ: Caro enim concupiſcit ad-
uerſus ſpiritum: & ſpiritus aduerſus carnẽ: Hæc enim ſibi ĩuicẽ aduerſantur: ne quæ uolumus illa fa
ciamus: Quodq; ſequitur in nocte iuxta. lxx. ſequenti capitulo iũgitur: Iluxta hebraicum: priori:Ille
autem poteſt dicere anima mea deſiderauit te in nocte: Quicum pſalmiſta loquitur conſidenter. la
uabo p ſingulas noctes lectũ meuü:in lachrymis meis ſtratũ meũ rigabo. Põt nox & tenebræ ꝓ tri-
bulatiõe & anguſtiis accipi. Vn & in alio pſalmo ſupꝑ iuſti ꝓpheta ſecuritate decãtat.Per diẽ ſol nõ
uret te. neq; luna p noctẽ: Ideſt nec in ꝓſperis nec in aduerſis umꝗᷓ de tuo moueberis gradu.
BSed? ſpirirn ineo in pᷣcoꝛdiis meis:de mane vigilaboadte. LXxX.
¶ Be nocte cõſurgit ſpiritus meus ad te deus meus:quia lux iuditia tua ſuper terram.
CVolumus & hebraicum ſequi & uulgatam editionem nõ pcnitus præterire: & hac reꝑ neceſſita
te compellimur: diuerſo ordini atq; ſermoni: diuerſas ĩtelligẽtias quærere: Igitur qd dicitur de no
ctæ: I uxta. Ixx. huius capituli ut diximus principium eſt. Iuxta hebraicum finis ſuperioris: licet poſ
ſit etiam iuxta. Ixx. in fine accipi ſuperioris teſtimonii: ut ſit ſenſus: deſiderat anima mea ad te nocte
& poſtea incipiat: mane cõſurgit ſpiritus meus ad te deus meus. deo autem mane conſurgit: quia
lux pᷣcepta tua ſuper terram: Seruans enim mandata tua: & illuminatus eorum lumine. De quibus
dicitur: Præceptum domini lucidum illuminans oculos. Dormire nequæo: ſed omni tempore te
deſiderans: meo ad te cõſurgo ſpiritu. Et hoc obſeruãdum:quod in nocte adhuc poſiti animo deſi-

deremus dominũ Poſtꝗᷓ autem ſpiritus noſter in pᷣcordiis noſtris tota ſe ad deũ mente commoue/

rit. Mane uigilemus ad eum: atq; ut maniteſtius dicam: animæ nox & deſiderium: ſpiritui autẽ: ma
ne iungitur & uigilia: Porro ſpiritu in pcordiis ſuis euigilat ad deũ: ꝗ põt dicere de profũdis clama
CCi feceris iuditia tua in terra:iuſtitiam diſcent habitatoꝛes oꝛbis. Miſe-· (ui ad te dne.
reamur impio:⁊ nõ diſcet iuſtitiam in terra ſanctoꝛũ mique egit:⁊ nõ videbit gloꝛiã dñi. LXxX.

Juſtitiam diſcite qui habitatis ſuper terram. Ceſſauit enim impius nõ diſcet iuſtitiam:ſu⸗

pẽr terram veritatem non faciet: auferatur impius vt non videat gloꝛiam domini.
CDicamus primũ iuxta hebraicũ: & ſi ſenſũ ꝓphetæ ualuerimus exprimere: tüc ad. lxxx. interprætes

trãſeamus. Quãdiu nõ exerces iuſtitiã ſuꝑ terrã: & nec bonis bona: nec malis retribuis mala iuſtitia

tua o deus ignoratur in terra: Cũ aũt iudicii die ꝓ qualitate operũ unicuiq; reddideris qd meretur:
tüc iuſtitia tua cognoſcetur in orbe terrarũ.qᷓ prius apud incredulos uidebatur iniuſta: ut unus ſan
ctorũ quoqʒ diceret mei autẽ pœne moti ſunt pedes: pœne effuſi ſunt greſſus mei: qm̃ zelatus ſuper
iniꝗs pacem peccatorũ uidens. Ad qd rũdit dns. Miſereamur Impio. qd exceptis. Ixx. oẽs ſimiliter
trãſtulerunt. Et eſt ſenſus. magis impius miſericordiã cõſequatur: & diſcat clemẽtiam meã:dum ẽt
ipſe ſaluatur: Rurſũq; loquẽti domino: ex pſona humanæ impatiẽtiæ ꝓpheta reſpõdit. Et nõ diſcet
juſtitiã:eſtq; ſenſus. Et qùo poterit tuam noſſe iuſtitiã: ſi tm clementiã fuerit expertus. Redditq; cau
ſas quare eũù uelit dei iuſtitiam diſcere: quia in terra ſanctorum iniq; geſſit: & contra ſanctos tuos iu
iter dimicauit: debet ſentire tormenta: Rurſũq; dominus ſentẽtiam temperãs & nõ uideat inquit
ſiue nõ uidebit gloriã domini: Eſtq; ſenſus: Sufficit ei ꝓ uniuerſa pœna qd me cum ſanctis meis nõ
uidebit in mea maieſtate regnãtem: Quidã ipiũ hoc eſt reſa diabolũ intelligi uoluit: de quo ĩ no
no pſalmo ſcribitur: Increpaſti gẽtes & periet impius:nomẽ eorum deleſti in æternũ & in ſeculũ ſe
culi:lInimici defecerunt frameæ in finem & ciuitates eorum deſtruxiſti. Nos aũt generaliter impiũ
uel pro peccatore uel pro eo qui dei cultum non habet accipiamus. Iuxta.Ixx. iubentur habitato//
res terræ iuſtitiam diſcere. Oĩs enim uir uidetur ſibi iuſtus. deus autem corda oĩum nouit: ꝗ reddet
unicuiq; ſcdm opera ſua. Et alio loco eiuſdem uoluminis dicitur. Sunt uiæ uiri quæ uidentur
rectæ nouiſſima autem earum reſpiciunt in profundum inferni. Vnde debemus iuſtitiam di-
ſcere:nec conſidere ĩ proprio iudicio. Eſt. n. iuſtus: ꝗ pereat ĩ iuſtitia ſua: Non quo iuſtus ſit: ſed quo
ſibi iuſtus eſſe uideatur.Sin autem xp̃s factus eſt nobis a deo ſapientia: & iuſtitia ſanctiſicatio & re-
demptio

Super Eſaiam.

