diſcipuli añ nõ fuerit. C ergo docuerit deus hoĩem ſciẽtiã: ceſſabut falſæ pᷣſũptiões: & puerſa do/

ctrina tolletur. Et diſpdã ſculptilia tua & titulos tuos de medio tui. Sculptilia noſtra ſũt: ꝗᷓ loquèti
bus facta ſũt: uel qꝗ ipſi ſngimus nobis.vVñ pᷣcipitur in lege ne nobis ſculptile faciamꝰ: & ne titulos

in terra noſtra ponamꝰ. Et nequaꝗᷓ ultra adorabis opa manuũ tuax. Infœlix humana cõditio & ĩ

ſipiẽtiæ plena erroris: ſcit de ſuo ſenſu dogmata eẽ cõpoſita: nõ ignorat a ſe eſſe idolũ ſimulatũ: &
ꝓ deo adorat opa manuũ ſuaꝶ:& curuatur hõ ut deceptus decipiat. Additur in ꝓmiſſione ꝗᷓ diri/-
gitur ad reliqas. i. Adytolimita Iacob: & ſuccidã lucos de medio tui: & diſpdã ciuitates tuas: & oĩa
ligna ſiluaꝶ: & lucos quos in te plãtari ꝓhibitũ eſt: ut ciuitates terræ deſtruat atq; cõſumat. Poſtqᷓ
aũt hoc fecerit reliqis I acob. Tuũc cõuertetur ad gẽtes q́s depaſti ſũt apoſtoli qſi agni gramẽ: & ꝗa
rorẽ ſermonis recipe noluerũt: faciã inqt in ira & in furore ultionẽ in gẽtibꝰꝓp eo qd audire nolue
ruũt. Vñ & ꝓpheta ait:Dũñe ne in furore tuo arguas me: neq; in ira tua corripias me. Hoc iuxta. Ixx. /
terpᷣtes qa ĩtelligẽtiæ ſpũalis ẽ:debuimus ſenſum cũ ſupiorib capitulis iugere: diſputatũ ſit. Cæte
rũ hebrei iſtiuſmodi deliramẽta ſomniãt:poſtqꝗᷓ ſeptẽ quos fingũt & quos uolunt paſtores: &. viii.
pricipes hoĩes aſſyriũ uicerĩt: & terrã nemroth in gladiis ſuis pauerit: & hoc factũ fuerit cũ in terrã
Iudæ añ aſſyrius uenerit. Tuc ueniẽte inqũt xpo: oẽs reliqæ qᷓ potuerũt de gẽtibꝰſup eẽ: erũt ĩ bñ/
dictiõe q̃ſi ros a dño ueniẽs:& q̃ſi pluuia ſup herbã: & nequaqꝗᷓ ſpabũt in hoĩbꝰ: & i filiis hoĩum:ſed
in deo. Et erũt in medio gẽtiũ atq; populoꝶ ſanguinarii atq; crudeles: & de ueteribꝰ quõdã ſe dñi
uindicãtes q̃ſi leo in iumẽtis ſiluaꝶ: & ꝗſi catulus leonis in gregibꝰpecoꝑꝶ: & nullus erit ꝗ poſſit eo
rũ robori reſiſtere. Tüc exaltabitur o deus uel o iſrael manus tua ſup aſſyrios: & oẽs hoſtes tui & ini
mici tui ꝗ nuũc te poſſidẽt interibũt:In illa uidelicet die qñ de gẽtibꝰfueris liberatus auferã æquos
& q̃drigas tuas:ꝗᷓ in mediis urbibꝰtuis ſũt. Nõ qd æquos & q̃drigas ꝗᷓ in medio urbiũ tuaꝶ uerſan
tur:& diſpdã oẽs ciuitates tuas: & munitiones qͥs idolis dedicaſti. Et auferã magos & ariolos d ter
ra tua. & pire faciã oĩa ſculptilia & ſtatuas: & nõ adorabis ultra opa manuũ tuaꝶ: euellã quoq; atq;
ſubuertã oẽs lucos tuos: & ciuitates tuas quas idolis dedicaras. Cũq; hoc tibi fecero & ita placatus
fuero: ut ꝗcqꝗd in te mali eſt auferatur. Tũc ẽt in furore & in ĩdignatiõe mea ulciſcar te:de uniuerſis
gẽtibꝰꝗᷓ me noluerũt audire ſermonẽ. Rñdeat hoc loco carneꝰ iſrael: utrũ facta dicat hæc an fu/-
tura:ſi facta cõmemorat pᷣbeat hiſtoriã:det auctoritatẽ ueterũ libroꝶ: doceat cũctas gẽtes & aſſyriũ
Iſraeli quõdã fuiſſe ſubiectũ.Si ãt ſe uana ſpe ludẽs futurũ putat eẽ qd dicitur. Quãdo xpᷣs uenerit
qtũc de Iſrael idola auferẽtur: ꝗᷓ mõ nõ colit:ꝗ ſuccidẽtur luci:quos nõ hñt:q̃ urbes ſubruertẽtur:
ꝗ olim ſubrutæ ſũt: ꝗ tollẽtur arioli.quos nũc nõ habent nec hẽre ſe gloriãtur: Tñ tãto tꝑe dereli
cta eſt filia Syon: & ſedet ſine altari: & ſine ſacerdotibus: & aliis fruges eorum commedentibus ipſi
ſiccis faucibus ſibi futura promittuut quæ neſciunt.
CAPITVLVM SEXTVM.
RSAllite que dominus loquitur.Surge contende iuditio aduerſum mõtes:⁊ audiãt col
AAles vocem tuam. Audite montes iuditium domini:⁊ foꝛtia fundamenta terre:quia iu/
☛ ditium domini cum populo ſuo:⁊ cum iſrael diiudicabitur. LXX.
Audite q dñs locut eſt:Surge iudicare apud mõtes ⁊ audiãt colles vocẽ tuã. Au
dite inditiũ dñi ⁊ valles fũdamẽta terre qꝛ iuditiũ dñi aduerſus populũ ſuũ cũ iſrael iudicabit
CPro fortibus fundamentis terræ quæ. Ixx. interprætati ſunt ualles: fundamẽta terræ: Simachus &
Theodotion tranſtulerunt: Et antiq̃ füdamẽta terræ: Quinta autem editio ipſum hebraicũ poſuit
Aethanim fundamẽta terræ: Prima i gitur uox ꝓphetæ eſt: Audite quæ dñũs loquitur De ĩde deus
loquitur ad ꝓphetam: Surge contende iuditio aduerſũ montes: & audiãt colles uocẽ tuam. Rur-
ſum ꝓpheta ſicut ei fuerat Imperatũ mõtibus loquitur: & nõ ſolũ mõtibus ſed ad fortia quoq; fu-

— —

— — ——

= =

— —2 . —

„ — —,— –☛☚n

71416

Super MWicheam. c. vj.

tl

iſcr damẽta terræ: Et dicit ad motes iudiciũ dñi & fortia fundamẽta terræ: Cauſamq; reddit quare eos
ni compellat audire: quia iuditiũ dñi cum populo ſuo & cũ Iſrael diiu cdicabitur: Pro mõtib ad quoſ
u ꝓpheta loquitur: & fortibus füdamentis terræ colles & ualles. xx. träſtulerunt: id (ut mihij uidetur)
i Inntelligentes quod populus nihil dignum mõtiũ auditione fecerit: ſed uel collibus qui inferiores
ge ſüt ſublimitate mõtiũ: uel uallibus in ima demerſis. Surge inꝗt iuditio cõtẽde apud mõtes & audi
Dan ant colles uocẽ tuã: Iubetur ſurgere q uel ſedet uel iacer uel dormit uel mortuus eſt: Secudum illd
ſen quocd apoſtolus ait: Eleuare ꝗ dormis ò& ſurge a mortuis ut in nouitate ambules uitæ: ut terrã deſe
ite rẽs ad altiora nitaris: & iuditio cõtẽde aduerſũ mõtes: quos nõ alios ſignificari puto ꝗ angelos qui
c Deu.32. a. bus reꝶ humanaꝶ cõmiſſa eſt ꝓcuratio Deutronomii cãtico cõgruẽte. Cũ dimderet excelſus gen
n; tes:cũ diſſeminaret filios adam cõſtituit terminos terræ: ſecũdũ numepe an geloꝶ dei: Hi ſũt admi
A Heb. .d. niſtratorii ſpiritus miſſi in miniſteriũ ꝓpter eos ꝗ hereditatẽ ſalutis poſſeſſuri ſũt Et cõtende iudi/-

N . . . 1. B
icä cio ut ſiue mõtes ſiue colles reperti fuerit: nõ digne populos ꝓcuraſſe: culpa tollatura populo & re

l feratur ad principes. Legamus apocalipſim Ioannis apoſtoli in ꝗ;ᷓ laudãtur accuſanturq; an geli ec/
cleſiarũ P uirtutibus uitiiſq; eoꝶ ꝗbus Peſſe dicũtur. Sicut eni interdũ epiſcopi culpa eſt ſic ¶ nter-/
AQuü plebis. Et ſepe magiſter peccat ſepe diſcipulus: Et nõ nũꝗᷓ patris uitiũ eſt nõ nũꝗᷓ filii:ut uel be/
c ne uel male erudiãtur. Ita in iuditio dei uel ad angelos crimen ſeparatur: ſi nõ egerit cũcta ꝗᷓ ad ſu/

fun um officiũ ptinebãt: uel ad populũ ſi illis uniuerſa faciẽtibus ipſi audire cõtẽpſerit. Sũt ꝗ montes
ico & colles & fortia füdamẽta terræ Abraam Iſaac & iacob & patriarchas reliquos cõmentẽtur:qui/
ii bus quaſi auditoribus & ad iuditiũ cõuocatis populi Iſrael negotiũ nẽtilandũ ſit: Alii mõtes colles
& ualles angelos ſicut ſupra diximus arbitrantur: qui uel in cæleſtibus ſeruiant deo uel hoĩbꝰ præ
di ſint ſuꝑ hanc terrä: uel apud inferos conſtituti eorum qui ſuo uicio extitere terreni fundamenta di
i cãtur: De ꝗbus terræ fũdamẽtis & alibi ſcriptu inuenimus: Ignis accenſus ẽ ex furore meo: & arde
n,

n pit uſq; ad ĩferos deorſũ: deuorauit terrã & füdamẽta eius: fortia & ãtiqᷓ füdamẽta terræ: quoꝑ cau
n Eph. z. b. ſa hucuſq; terra nõ præterit: & ſup iĩane pẽdẽs librata cõſtitit: iuſtoꝑ merita ſũt: De ꝗbus apoſtoluſ

vti loquitur edificati ait ſuper fundamenta apoſtolorum& ꝓphetaꝶeſi igitur apoſtoli & pphetæ & uni
Ee uerſoꝶ martirum chorus fortia fundamenta ſunt terræ: Si ſecundũ. Ixx. ualles & prupta quæ ſigni
lne ficantius grecæ pharaggeth appellantur eorum ſunt fundamenta: qui horum imaginem percepe⸗/⸗
vi⸗ runt:Iudicium ergo domini cum populo ſuo: & cum iſrael iudicabitur: Qui porerat quaſi deꝰ ꝓ ſce
rte leribus populi peccatoribus inferre ſupplicia:non uult uideri potens ſed iuſtus: Et ad iudicium pro
füi. ps. j0o. uocat peccatores:Iuxta illud propheticum: Venite & iudicemur dicit dominus:Etiam nunc popu/
eni lum Iſrael cogit præſentibus angelis & omni creatura ſi quid habeat reſpondere ut iuſtificetur
diy⸗ Qeus in ſermonibus ſuis & uincat dum iudicatur.
nled CVPopule meus quid feci tibi:aut quid moleſtus fui tibi:reſponde mihi:quia eduxi te de terra

iü Nũ. 23. b. egipti. ? de domo ſeruiẽtium liberauite: ⁊ miſi ante faciẽ tuam Moyſen⁊ Aaron ⁊ mariã. No
ho Nü. 2). pule meus memento queſo quid cogitauerit contra balach rex moab:⁊ quid reſponderit ei bala

Lini am filius behoꝛ de ſethim:vſq; ad galgalas:vt cognoſceres iuſtitias dominii. LXxX.
nos VPopulus meuns quid feci tibi reſponde mihi:quia eduxi te de terra egypti:? de domo ſerui⸗
n tutis redemi te: Miſi ante faciem tuã moyſen ⁊ Aaron ⁊ mariã:populus meus recoꝛdare ro/
te o quid cogitauerit aduerſum te balach rex moab ⁊ quod reſponderit ei balaã ſilius behoꝛ de
Koenus uſqʒ ad galgalas vt cognoſceretur iuſtitia domini.
CPro iuſtitiis ſiue iuſtitia miſericordias interprætatus eſt Symachus: & ubi. lx. Scœnus omnis Se
is thim ipfum habraicum tranſtulerunt: Eſt autem locus in quo balach rex moabitarum aduerſum iſ
⸗ rael congregauit exercitũ omonimos arboribus: q per eremum montis ſyna hodie quoq; gignu/
ii tur: Nã ubi in: lxx. uel archa teſtamenti uel altare & tabernaculum cæteraq; quæ de lignis im putri-
bilibus facta referuntur:in hebraico ponũtur li gna ſethim quæ habent ſimilitudinem arboris quã
nos uulgo ſpinam albam dicimus: Vnde arbitror &. lxx: Exinon interprætatos eſſe hoc eſt lenti
. ſcũ ſed paulatim librariorum errore factum eſſe: ut exinoi Ideſt funes pro exineis:hoc eſt lentiſcis
i legerentur.Loquitur igitur deus ad populum Iſrael & ad iuditium prouocat: & licentiam contra ſe
. rabuit diſputandi: Popule meus quid feci tibi: quod facere non debui uel quid te contriſtaui: Licet
hoc non habeatur in hebraico: Contriſtat autem pater filium flagellatum: Et iniquitates ouium
in uirga paſtor uiſitat: Quod moleſtus fui tibi uel ut ſignificantius: In hebraico ſ. criptum equ la/
bore te præſſi an beneficia mea cõtumeliam interprætaberis:c repones: ca meſq; ægyptias deſide/
rãs dolchis te eductũ de terra ægypti: ac de domo ſeruitutis meo auxilio liberatù: qa dedi deducto/

res tibi moyſen amicũ meũ: & aarò ſacerdotẽ meũ: & mariã ꝓphetẽ meã: qd ſi hoc tibi paruũ uide
tur: recordare illiꝰ tpᷣis qñ balach rex moab:balaã diuinũ aduerſũ te mercede cõduxit: &uide quõ
. cõtra uolũtatẽ ſuã cupiẽs tibi maledicere ariolus benedixerit de ſethĩ uſq; ad galgala:totũ exercitũᷣ
ilrael oculis luſtrãs: & mutãs loca q̃ſi ego ñ poſſẽ cũ pgẽte pꝑgere:&cũ trãſeũte tranſire & hoc feci
. ut miſericordiæ meæ & iuſtitiæ noſcerẽtur:tibi tãtũ te amãtis ut cũ ego cottidie ore blaſphemã
tiũ maledicar. tibi ab inimico nõ dimiſerĩ maledici: Hebrei huũc locũ in quo dicitur de ſethi uſq; ad
galgala ut cognoſceres iuſtitias dñi: Ita exponũt:ab eo tpᷣ̃re quo fornicati eſtis ĩ madiã uſq; ad tpᷣus

MHiero.liber Secundus.

quio ſaul apud galgala eſt unctus in regem: repetite memoria quæ mala operati eſtis: Hoc iuxta hi/
ſtoriam deus ad carnalem 1 ſrael locutus ſit: Nos autem qui cupimus reuelata facie gloriam domi
ni contẽplari: & uere habemus patrem abraham: Audiamus cum peccauerimus ad uerſum nos di/
ſputãtẽ deum: & nos in beneficioꝶ ſuorum magnitudine arguẽtẽ: Seruiuimus quippe aliquando
pharaoni: & gyptio populo lutum & lateres fabricati ſumus: & redemit nos qui dedit ſemetipſum
redemptionem pro omnibus: Vt diceremus qui redẽpti eramus a domino: quos redemit de ma/
nu inimicorum: & quos de regionibus congregauit: Quia in eternum miſericordia eius: & miſſit
quoq; ante faciem noſtram moyſen ſpiritalem legem & Aron magnum ſacerdotem non typicum
ephot ueritatemq; portantem: Sed ſignaculum ſanctitatis in fronte habentem: quod deus pater ſi/
gnauit: Et miſuit mariam uaticinium prophetarum: Et non ſolum id nobis præſtitit ſed de inimico

rum quoq; nos manibus liberauit: Recordemur enim quid cogitauerit aduerſum nos qui deuora

re uoluit: & noſtram congregationem elingere uerus balach diabolus: Balach enim interprætatur
ecxixoi Ideſt eligẽs rex: aquæ paternæ: Si quidem moab iuxta aliam ethimologiã aqua paterna diſ
citur: Cum igitur inſidiaretur per uanam populum ſuum quod interprætatur: balaam: non permi
ſit nos deus maledictis illius ſubiacere ſed econtrario benedixit nobis rei ipſius ueritate cõpulſus
uanus populus gentium natus de eo qui in pelle eſt: Nã beor interprætatur in pelle: ſemper in car
nis & mortis operibus deditus reſpondit pro nobis uanus populus ortus ex eo qui totus ĩ pelle eſt
ſemper cõmutans loca: uel ſtans ſuper ſpinas: ſiue ſuper funiculos: Vt uulgatæ quoq; editiõis ſequa
mur errorem. Spinæ autem iuxta eloquiũ ſaluatoris: curæ huius ſeculi & diuitiæ & uoluptates ſunt
in quibus uanus eſt populus. Quod autem ſtetit in funibus in uinculis uidelicet peccatorũ: funibus
enim peccatorum ſuorũ unuſquiſq; conſtringitur: Et eſaias teſtis eſt dicens: Whe qui ꝓtrahunt pec/
cata ſua quaſi funem lõgum: & quaſi lorum iugi uitulæ iniquitates: Si igitur ſtat non ſtat niſi in ſpi/
nis & in funibus: ſi autem noluerit circuire non habet ſtabiſem gradum ſed ſemper fluctuans & ua
cillans peruenit uſq; ad galgala: quod interprætatur chiliſmos ideſt uolubilitas uel uolutabrum⸗Si
quãdo uiderimus conſurgere aliquos ad Ieſum: nos & auidis faucibus noſtrum ſitire ſanguinem:
ex improuiſa diſpenſatione dei pro nobis: fieri eos qui contra nos uenerãt: dicamus: balaam de fu-
niculis uenit uſq; ad galgala ut cognoſcantur iuditia dei. “
CAuid dignum offeram domino:curuabo genu deo excelſo: nunquid offeram ei holocauſto/
mata ⁊ vitulos anniculos:nunquid placari poteſt dominus in milibꝰ arietum:aut in multis mi
libus hircoꝛum pinguium:nunquid dabo pꝛimogenitum meum pꝛo ſcelere meo:fructum ven⸗/
tris mei pꝛo peccato anime mee. LXX.
CIn quo appꝛehẽdam dominũ ſuſcipiam deũ meum excelſũ:ſi apprehendam eum in holocau/
ſta in vitulis anniculis.ſi ſuſcipiat dominus in milibus arietum:vel in decẽ milibꝰ hircoꝝ pin-
guiũ:ſi dabo pꝛimogenita mea pꝛo ĩpietate:fructus vẽtris mei pꝛo peccato anime mee.
CDeus populum meum ad iudicium prouocat:ille ſciẽs peccatum ſuum non uult contendere ſed
rogare: nec tamen in ipſis præcibus habet fiduciam: nihil enim dignum eſt: quod pro peccato offe

Iſa. 5 d.

rat: & nulla humilitas poteſt maculas eluere delictorum: quia impoſſibile eſt ſanguinem thaurorũ

& uitulorum: & holocauſta medullata: & cruorem arietum & hircorum pinguiũ animæ ſordes la-
uare:Nũquid ait dabo primogenitum meũ pro ſcelere meo: ſicuti fex moab feciſſe deſcribitur: aut
fructum uentris mei pro peccato animæ: quod fecit lepte pro temeritate uoti offerẽs filiam. Nos er

go qui ſumns de populo dei ſcientes quia non iuſtificatur in conſpectu eius omnis uiuens:Et dicẽ

tes: I umentum factus ſum apud te: Agentes pœnitentiam pro peccatis: Dubitamus & dicimus: In
quo appræhendam dominum: ſuſcipiam dominum meum excelſum : quomodo eum potero te/
nere fugientẽ: quanta mundicia ualebo præparare hoſpicium trinitati: an compræhendam eũ in
holocauſtomatibus ut totum me ei holocauſtum offeram: uel in uitulis anniculis ut lac deſerens
& ad ſolidum ueniens cibum: anno domini acceptabili dignus efficiar: Si mile obtulero arietes: ſi
decem milia hircorum & totas leuitici uictimas: ſpiritaliter intelligens in me exibuero: & cadant
ex latere meo mille & decem milia a ſiniſtris meis: tamen nihil dignum dare potero: in quo appræ
hendam uel ſuſcipiam deum:ſi dedero primogenita mea pro impietate: & fructum uẽtris mei pro
ccato animæ meæ: dabo quidem quicquid in me eſt: ſed pro meo peccato & impietate: nihil di
gnum offeram deo: Vnde & dauid præcatur & dicit: magis magiſq; laua me ab iniquitate mea: &
a peccato meo munda me: Quoniam iniquitates meas ego cognoſco & delictum meũ contra me
eſt ſemper: Pro peccato animæ ſolus digne ſanguis offertur: Et ſanguis non uitulorum non arietũ
non hircorum: ſed proprius digne offertur: Dicẽte atq; quærente propheta: Quid retribuam domi
no pro omnibus quæ retribuit mihi: Et propterea reſpondens ait: Calicẽ ſalutaris accipiam & no-
men domini inuocabo:Præcioſa in conſpectu domini mors ſanctorum eius: uerum & ipſum ſan/
guinem non damus ſed reddimus: Et quid ſimile cum iuſtus pro peccatoribus dei filius pro homi
nibus mortuus ſit. Nos peccatores homines pro nominis eius cõfeſſione moriamur.
CIndicabo tibi o homo:qnid ſit bonum:⁊ quid dominus querat a te.vtiq; facere inditium:⁊
dingere miſericoꝛdiam:⁊ ſollicitum ambulare cũ deotuo. LXxX.
Annũciatum

ps.lij⸗

ni CAnnunciatum eſt tibi homo quid bonum:ant quid dominus querat a te:niſi vt facias iuditiũ
Nc 7 diligas miſericoꝛdiam:⁊ paratus ambulare cum deo tuo.
Quia dubitas o popule I ſrael immo uniuerſum hominum genus: Nequaꝗᷓ enim loquor ad po-
in pulum iudæorum ſed generaliter ad omnem hominem meus ſermo percurret Quomodo pec-
catis tuis deum poſſis placare: ſi nec habes uictimas quibꝰ tua compenſetur impietas: ego reſpon/
i Deu. q. debo tibi quid quærat deus: lmmo iam ante ĩ lege monſtraui: Scriptum eſt enim in deutronomio
Et nunc iſrael quid domims deus tuus quærit a te: niſi ut timeas dominum deum tuum: & ambu-
r les in omnibus uiis eius: & diligas eu: & ſeruias domino deo tuo: de toto corde tuo: & de tota ani/
in ma tua. & cuſtodias mandata domini dei tui: & iuſtificationes eius. Quæcunq; ego mandabo tibi
R hodie: ut bene ſit tibi: quærit a nobis dominus: & neceſſariam non habens noſtram ſalutem poſcit
n accipere: quod danti proſit: ut faciamus iudicium ideſt ut nihil abſq; ratione conſilio facia⸗
wi mus: ut ante mens iudicet quid factura ſit: & poſtea opere compleat: ut miſericordiam diligamus
2. CO. 9.cb. & non quaſi compulſi: aut ex neceſſitate miſericordes ſimus: quoniam hilarem datorem diligit de
Nun us. Nec dicamus uade hodie: & cras reuertere & dabo tibi. Cumq; fecerimus iuditium & dilexeri-
duin mus miſericordiam quid accipiemus præmii niſi ut ambulemus cum domino deo. Sicut Enoch
lnar iuxta fidem hebraicorum uoluminum ambulauit cum deo: & placuit ei: & non inueniebatur quia
tt tranſtulit illum deus. Tu enim dixiſti in quo conſequar dominum uel m quo appræhẽdam eum:
ſen ego tibi amplius polliceor: fac iuditium & dilige miſericordiam & ambulabis cum deo tuo. Vel
ſun certe ambulare cum deo nõ eſt præmium ſed præceptum. Sicut enim iubetur nobis ut faciamus
udus iuditium & miſericordiam diligamus. I ta præcipitur ut præparati ſimus ambulare cum domino
be l deo noſtro:nulla hora dormire nullo tempore ſecuri eſſe debemus: ſed ſemper expectare patrem
nhiͤ⸗ familias uenientem: & diem formidare iuditii. Et in nocte huius ſeculi dicere ego dormio & cor
u meum uigilat: uerbum eſno quod. Ixx.trãſtulerunt paratum. Et nos diximus ſollicitum ambula/
mSi re:Theodotion ſignificantius expræſſit M
nem: ideſt & caue diligenter ut ambules cum deo tuo: Siue ut quinta editio tranſtulit(Caifron tixem)
leſ agere ſcilicet ſollicite: & hanc habere curam ut abules cum deo tuo. Qui enim dicit in xpo ſecrede
lI. Co. 4. d. re: ſic debet ãbulare quõ & ille äbulauit: & Paulapoſtolus imitatores dei eſtote ĩꝗt: ſicut ego xpi.
uſto⸗ Cor domini ad cinitatem clamat:⁊ ſalus erit timentibus nomen tuum. LXxX
mi C¶ Norx domini cinitati clamabit ⁊ ſaluabit timentes nomen eius. M
ren⸗ Cin hebraico alterius capituli exordium eſt: Apud. xx. uero interprætes finis ſupenioris: Et habet
ſenſum: Nihil a te aliud o homo quærit deus tuus, niſi ut facias iuditium & miſericordiam dihigas
, & paratus ſis ambulare cum deo tuo:Vox domini auditur in ciuitate eius eccleſia: & in ſcripturis
, ſanctis cottidie perſonat.quod non ſolum hi qui diligüt miſericordiam ſed & i qui inferiores ſuũt
& timent adhuc nomen domini: Vtipſius doctrina clementiaq; ſaluentur: Si autem ſequentis ca/
leeſel pituli exordium eſt: referamus iuxta hiſtoriam: quod dicitur: ad ſamariam metropolim decem tri/-
Lock⸗ buum:quæ prophetante michea capta eſt: Et dicamus ſamariã corripit dominus: & illi plagas quæ
NNde uenturæ ſunt cõminatur: ut audiens populus iuda:ſiue timentes nomen dominiahos ſupplicia pa
Tdabt ti:ipſi timore correpti adipiſcantur ſalutem: Peſtilente quippe flagellato non ſolum ſapiens: ſed

tur etiam ſtultus prudentior fiet: Et hoc ipſum referes ad peccatores generaliter & ad iuſtos: ut crucia/
Nore tus aliorum cæteris fiat exemplum: Quod quidem & dominus in euangelio de iis ſuper quos

Etchi turris in ſiloa corruerat: 1 nterprætatur. quod non ſoli in uniuerſo populo fuerint peccatores: ſed
nueh ut illorum pœna cæteros ad pœnitentiam prouocaaaaarrt.
Ewe CAngite tribus:Et quis appꝛobabit illud: Adhuc ignis in domo impij theſauri iniquitatis:
nain menſura minoꝛ ire plena:Nunquid iuſtiſicabo ſtateram impiam:? ſaccelli pondera doloſa: In
* quibus diuites eius repleti ſunt iniquitate:⁊. habitantes in ea loquebantur mendatium:⁊ lingua
ſeri eoꝛum fraudulenta:in oꝛe eoꝛum:Et ego ergo cepi percutere te perditione ſuper peccatis tuis:
en Tu comedes ⁊ nõ ſaturaberis:⁊ humiliatio tua in medio tui:⁊ appꝛehẽdes ⁊ nõ ſaluabis:⁊ quoſ
cn . ſaluaueris ĩ gladiũ dabo:Tu ſeminabis ⁊ nõ metes:tu calcabis oliua ⁊ nõ ũgeris oleo:⁊ muſtũ
Me ⁊ nõ bibes vinũ:Et cuſtodiſti pᷣcepta amri:⁊ omne opꝰ domꝰ achab:⁊ ambulaſti i voluptatibꝰ
nin eoꝝ:vt darẽ te i pditõeʒ:⁊ habitãtes ĩ ea in ſibilũ:⁊ oppꝛobꝛiũ populi mei poꝛtabis. LXX
läß⸗ CAudi tribus ⁊ quis oꝛnauit ciuitatem:nunquid ignis ⁊ domus iniqui theſaurizans theſauroſ
ad iniquos:⁊ cum iniuria iniquitas:ſi iuſtiſicabitur ſtatera iniqua:⁊ in ſacello pondera fraudulen⸗
um ta:de quibꝰ diuitias impietatis ſue repleuerũt:⁊ ꝗ hitabãt in ea loquuti ſũt iniqua ⁊ lingua eoꝝ
“ exaltata eſt in oꝛe eorũ:⁊ ego cruciaui te pditione ꝓpter peccata tua:in cõmedes ⁊ nõ ſaturabe
vni ec⸗ ris:⁊ eijtiã te in temetipſã:⁊ apprehendes:⁊ nõ ſaluabis:⁊ quoſcũqʒ ſaluaueris gladio tradẽtur
tu ſeminabis ⁊ nonnnetes:tu pꝛemes oliuã ⁊ nõ vngeris oleo:⁊ vuã ⁊ nõ bibes vinum:⁊ diſſipa
/ bũtur legittima populi mei:⁊ omnia opera domus Achab:: ambulabitis in conſilijs eoꝛum:vt
traderem te in perditionem ⁊ habitatoꝛes eius in ſibilum ⁊ opprobria populoꝛum accipietis.
CMultũ ĩ hoc capitulo.lxx.ab hebraica ueritate diſcordãt ĩ pricipio:uel maxie: audi tribꝰ: ꝗs or/
m nauit ciuitatẽ: Et diſſipabũtur legitima populi mei: ꝓ quo nos poſuimꝰ ꝑp ſermonis cõſequẽtiã:
n

Et cuſtodiſti præcepta Amr: licet & in hebraico ſcriptum ſit: & cuſtodita ſũt precepta Amri: & om
nia opera domus achab: Si enim ſcriptũ eſſet in hebraico Amimi recte.lxx. trãſtuliſſent populi mei

Nunc uero cum ſcriptum ſit Amri: & res littera addita: non populi nomen:ſed patrem achab ſonet:

de quo regũ narrat iſtoria: errorem eſſe nulli ambiguum eſt: Deniq; poſt patris nomen ponitur fili-
Ve:dicitu & omnia opera domus achab. Reuertamur ergo ad inicium capituli: Et primum iuxta
litteram diſſerẽtes uobis orantibus nitamur ſenſum aſſequi ſpiritalem Audite decem tribus ſama-
riæ: quæ uobis dominus conteſtetur: adhuc ignis ideſt iniquitas in domo impii eſt amri: Et theſau
ri impietatis in domo regia perſeuerãt: Vultis audire per ſingula quibus malis urbs ueſtra plena ſit:
Diſcite Menſura minor dei iram prouocans: ſtatera fraudulenta & diuerſa pondera:In alio ponde
re uendentes: in alio ementes mercimonia: Et ſiquidẽ pauperes hoc facerent poterant ſcelus ĩopiæ
neceſitate defendere: Nunc uero diuites eius: non tã diuitiis ꝗ; iniquitate pleni ſunt: quia omnes di
uitiæ cum alios ſpoliãt iniquitatem pariunt: congregationem diuitiarũ ſequitur mendatiũù: & ma
nus aſſueta theſauros condere fraudulẽtam linguam poſudet: Weritas paupertatem Mendatium di
uitias parit. Cum hoc fecerunt principes ueſtri nolui uos ſtatim ſubuertere: ſed paulatim cœpi per
cutere: ut plagis uariis admonerem: Miſſi in uos famẽ: miſſi ſitim: miſſi morbos: & hoſtilem in cir-
cuitu uaſtitatem: ſeges frumenta non attulit: oleum præſſa oliua non fecit: uinum ſteriles uĩidemiæ
negauerunt: Aduerſus iniquitates & menſuras doloſas & pondera fraudulẽta: hæc intuli ſupplitia
Quia uero cuſtodiſtis omnes cerimonias idolatriæ: quas Amii rex ipius cõſtituerat: & omne opus
domus achab & Iezabel: pro mea lege ſeruaſti: impulſus ſum ſcelere tuo: ut darem te: & habitatores
tuos in ſibilum ut opprobrium populi mei portaretis: dum capti ab aſſyriis quaſi populus dei uinci
mini: & pp uos nomẽ meũ blaſphematur in gentibus: Nõ tm̃ pᷣſenti loco: ubi legitur & opprobriũ
mei populi portabitis: Siue ut. xx. tranſtulerut: Portabũt populi mei Ammi: goãmin populi mei
ſonat: Vñ Nulli dubiũ eſt male ſupra pro Amm populum meum eſſe tranſlatum. Hucuſq; iuxta he/-
braicum quid nobis uidetur expᷣſſimus: Nuüc ad tranſlationem. Ixx. interpᷣtum reuertentes de ſin/
gulis ut poſſumus diſputemus: Tribus ſamaritica uocatur ad audiẽdum: quæ ſe abſcidit a populo
dei: Et dicitur illi fruſtra fabricas idola aureos uitulos artifici cõponis manu: & imitatione hieruſa/
lem uis aliam metropolim extruere: Quis enim ornare poterit ciuitatẽ: Nuũc ignis qui ardẽtibꝰ dia
boli iaculis ſuccẽditur: domus iniqui: quæ ſecũdum duritiam ſuam & cor impœnitens theſaurizat
ſibi iram in die iræ & reuelationis iuſti iuditii dei. Et iniquitatem auget iniuria: ut nõ ſolum de do
mo dei rapiat: quæ eſt eccleſia: ſed etiã cum ſuperbia: & ſupercilio aliena deuaſtet: Nũquid iuſtifica
ri poteſt qui abſq; ſtatera & pondere cõgregat fraudulenter de teſtimoniis ſcripturarum diuitias
ſuas. quæ diuitiæ theſauri iniquitatis ſũt: Na cum præcipiat: dominus: non erit in ſacculo pondus
grande & minus: Hi turpis lucri gratia ſemper perſonam accipiunt in iuditio: & in eadem cauſa di
uites ac pauperes non iuxta negotium: ſed iuxta facultatum diuerſitatem aliter atq; aliter iudicant
Et inhabitatores ciuitatis ſuæ quam prauis dogmatibus: peruerſaq; doctrina a ſe omari putant: lo
cuntur mendatium & ponunt in excelſum os ſuum: Et ſimplicitatem eccleſiaſtici populi deſpitiũt.
Vnde clementiſſimus deus non eos pariter percutit. ſed paulatim per plagas nititur cõmonere:di
cens Et ego incipiam te percutere perditione propter peccata tua: O ciuitas quam heretici uolunt
extruere:percutiam te ut pereas non in abolitionem:ſed iuxta id quod peccatrix es:S eqtur.Come/
des & non ſaturaberis: Legunt enim & non intelligunt: ueſcentesq; ſermonibus ſcripturarum ueri
tatis inopiam patiuntur: Et eiitiam inquit te: Et appræhendes & non ſaluabis: & quicũq; ſaluati fue
rint gladio tradẽtur: Tu te poſtꝗᷓ multa quærens nihil repereris intelligẽs errorem tuum:uidebis te
ex uniuerſis dogmatibus tuis non poſſe ſaluari: Quicũq; autem ſe putauerint ſaturatos: & non recti
fuerint a te:nec cõpræhenderint ueritatem: tradentur gladio & pœnis erudientur. Seminabis ergo
o tribus & o peſſima ciuitas quam igne & iniquitate & contumeliis & ſtatera doloſa:& ſacculo frau
dulento heretici extruũt: & nõ metes: præmes oliuam & non ungeris oleo: & uuas & non bibes ui
num:Prodeſt quippe tibi errore cognito ne habeas: ne caput tuum oleo unguas peccatorum: ne ui
no ſodomorum bibentes inebries. & diſperdẽtur legitima populi mei ſiue Amri: & omnia opera
domus achab: eorum qui in hereſibus patriarchæ & principes extiterunt: Quos poſſumus uel ad
contrarias referre uirtutes: uel ad hereſiarchas ut fuit Martion & Baſilides: & nuper arius & Enomi
us: Et ambulaſtis in uoluptatibus eorum: Amri uidelicet & Achab: Pulchreq; in uoluptatibus eorũ
Doctrina enim magiſtrorum eorum nequam non eſt doctrina dei: ſed adinuentiones cordis illo
rum: Et tradam te in perditionem: Vt pereas iuxta id quod heretica es: Et habitatores tuos in ſibilũ
Vel paſtoris boni iuxta zachariam Sequeris ſibilum dicentis: Sibilabo eis & congregabo eos quia
redemi eos: Vel certe in ſibilum draconis: I deſt in interitum carnis: ut ſpiritus ſaluus fiat: Et corre/
pti diſcant non blaſphemare: Et hoc totum patientur ut intelligant errorem ſuum: qui dominum
gentium multorumq; populorum opprobria & peccata portauerint: Scio quoſdam ad eccleſiam
retuliſſe qᷓ nos ſup hereſibus interprætati ſumus: Sed quò nomen Amri &achab: ſamariæ principuũ
ad hieruſalẽ & iudã: ſub quorũ nominibus interprætatur eccleſia poſſit referri non ſatis itelligo.
CAPITVLVM SEPTIMVM

Vhe mihi

Ro.z. a.

lne.

d
o

ke

ni

Super Micheam. c. vij.

Be mihi:quia factus ſum ſicnt qui colligit in aurumno racemos vindemie :non eſt bo
&οιtrus ad comedendum pꝛecoquas ſicus: Oeſiderauit anima mea:perijr ſanctus de ter/
ra:⁊ rectus in hominibus non eſt:Omnes in ſanguine inſidiantur:vir fratrem ſuũ ve

natur in moꝛtẽ. Malũ manuum ſuarum dicunt bonum: Pꝛiceps poſtulat.⁊ iudex in

reddendo eſt:æ magnus locutus eſt deſiderium anime ſue:⁊ cõturbauerunt eam. Qui optimus

in eis eſt:quaſi paliurus:⁊ qui rectus quaſi ſpina de ſepe. LXX.

CAbe mihi:quia factus ſum ſicut qui congregat ſtipulam in meſſe ⁊ racemos in vindemia:cũ

non ſit botrus ad cõmedendum pꝛimitiua:Ahe mihi anima:perit reuerens de terra:⁊ qui coꝛ-
rigat in hominibus non eſt: omnes in ſanguine iudicantur vnuſquiſq; pꝛoximum ſuum tribu/
lat tribulatione:in malũ manꝰ ſuas parãt: pꝛiceps poſtulat:⁊ iudex verba paciſica locut ẽ:deſi
deriũ aĩe ſue ẽ:⁊ aufferã bona eoꝝ qſi inea comedẽs:⁊ ambulãs ſuꝑ r̃gulã i die ſpeculatõis tue.

CPrædicta captiuitate & decẽ tribuum & duarum (Verbum enim domini factum eſt ad micheam

moraſtiten ſuper ſamariam & hieruſalem.) Plangit propheta quod nullus e populo iuſtus iuenia
tur in terra: qui poſſit iræ dei reſiſtere: & medium ſe quaſi murũ opponere: fruſtra inquit locutus ſũ
fruſtra uolui iam uidemiare: & perditæ ciuitatis quaſi extremos racemos requirere: & cum non ſit
botrus ad cõmedendum ſaltem immaturas ficus: quas hebrei Becchora uocantideſt groſſos fico
rum:in cibo ſũmere:quaſi dicat non inueniens panem præ famis magnitudine: quiſquiſlias & fur-
fures requiſiui: Periit ſanctus de terra: & rectus in hominibus non eſt: ubiq; inſidiæ: ubiq; fraudulen
tiæ: innoxius ſanguis effunditur præ auaritia & libidine: germanitas ignoratur: & non ſolum fa/
ciunt ſed defendunt quoq; mala: & nomimibus cõmutatis bonum dicunt eſſe quod malum eſt: ſp
ſi principes non ab offerẽtibus accipiunt munera:ſed cogunt dare ſubiectos & poſtulant: & iudex
in reddẽdo eſt: ſic alium iudicãs quomodo ipſe ab alio iudicatur: ut præſtent ſceleribus ſuis mutu
um fauorem: & in alterius crimine ſe defẽdant: quicunq; magnus eſt: & quaſi in lege doctiſſimus:
non dei ſed ſuam loquitur uoluntatem: & cõturbauerũt eam uel urbem uel ueritatem ſiue terram

de qua ſupra dicitur: Periit ſanctus de terra: Qui enim optimus inter eos eſt quaſi paliurus pugens:

& retinens: uulnerans appropinquantem ſibi: & adunco dente compræhendens: & qui rectus fue
rit inuentus quaſi ſpina de ſepe: ut ibi inueniatur dolor: ubi putabatur auxilium. Hoc iuxta hebrai/

cum:Porro ſecundum. Ixx. qui diſſentiunt inquibuſdã: & in fine capituli omnino aliter trãſtulerũt

Huiuſcemodi mihi ſenſus uidetur:Plangit ſermo ꝓpheticus ſiue apoſtolicus. generaliter humanũ
genus. quod fcuſtra ſemẽtem eiecerit doctrinarũ: & pro ſegetibus: & pro frumẽtis uix uacuas ſtipu
Ias & inanes culmos ſerus meſſor inuenerit: & ne paruos quidem racemos in uinea potuerit repe

rire: & reliqᷓ: uſq; ad finem capituli. Si enim beatus eſt qui in aures loquitur audientis. & auris audi

toris deſiderium ſapientis eſt: lætitiaq; dicẽtis auditor intelligens. Ecõtrario luctus doctoris eſt ma

Io. 4.d.

lus diſcipulus. hieremiæ quoq; uerbis huic quærelæ congruentibus. Nõ profui neq; profuit mihi

quiſꝗ: Sunt qui ex perſona ſaluatoris hoc dici putent. cauſantis quod in tanta credentium multitu

dine & in toto orbe generis humani uix ſuo ſanguine digna opera reperiat. Qui & i uiceſſimo no
no pſalmo ait: Quæ utilitas in ſanguine meo dum deſcẽdo in corruptionem: Licet aſſerant alii per
ſonæ illius hoc minime cõuenire ut dicat. Vhe mihi quia factus ſum ſicut qui colligit ſtipulã ĩ meſ
ſe: Qui in euangelio locutus eſt. leuate oculos ueſtros & uidete regiones quia iam candide ſunt ad
metẽdum: Et alibi: Meſſis quidem multa operarii autem pauci. Qui ergo ex perſona ſaluatoris uo
lIunt intelligi aiunt: Non mirum eſſe ſi dicat uhe mihi: qui & hieruſalem fleuerit: & in lazari morte
lachrimatus eſt: Sed & illud. Factus ſum ſicut qui colligit ſtipulam in meſſe: ad conſumationem re
ferunt ſeculi:quã & ſignificanter meſſem interprætantur: & dicunt illo tempore hanc prophetiam

poſſe compleri: quaãdo multiplicata iniquitate refrixerit caritas multorum & ueniens filius homi/-

Mat. 26. c.

nis raram ſidem inuenerit ſuper terrã: Tunc enim quaſi poſt meſſem ſtipulam: & quaſi poſt uinde/
miam racemos uix in his reperiet: qui fidẽ hominum uaſtitate ſeruauerint: uocẽq; hanc ex perſona
aſſũpti hominis putant de ſequẽtibus approbari. Vhe mihi anima de qua loquæbatur: Triſtis ẽ ani
ma mea: uſq; ad mortem:Perit reuerens de terra: Vel antichriſto interficiente ſanctos: uel ad magni
tudinem ſcandalorum cũctis corruentibus: & qui corrigat inter homines non eſt: omnes qui ĩ ſan
guine iudicantur non in leuibus paruiſq; peccatis: ſed in maximis: & ad ſanguinem pertinẽtibꝰ: nõ
nicinitas: non amicitia: nõ affinitas: ſcelus morabitur: cũcti manus leuabunt ad malum: ut etiã qui
malũ facere nõ potuerit.tñ dũ manus pᷣparat: uolũtate delĩquat:ipᷣe priceps petit. & iudex uerba pa
eifica loꝗtur: accepit. n. munera: deſideriũ aiæ ſuæ: Quod ꝗa manifeſtũ eſt: & ſuidiã caueo principũ
iudicũq;: lectoris ĩtellectui derelĩquẽs.tãtũ illud adiũgã. Munera excecãt oculos ẽt ſapientiũ uiuiſi
cãt quoq; aĩam quã uiuificare nõ debuerãt: & ĩterficiũt eã ꝗᷓ merito ſuo & uirtutibꝰ uiuit: & hoc faci
unt propter dona ꝗᷓ poſtulãt ĩpudẽter: & turpius accipiũt ꝗbus dñs cõminatur hæc dicẽs: & auferã
bona eoꝝ quæ putant bona. ꝗᷓ illis bona uidẽtur. cæteꝶ ueritate rei nũꝗᷓ bona appellabũtur. ꝗᷓ &
daãtẽ ſpoliãt. & accipientẽ ĩterficiũt. licet nõ tam comminatio ſit ꝗᷓ benedictio aufferre ab eis mala:
