CVirum iſtum qui præcepit gabrieli ut danielem faceret intelligere Aſionem: Iudæi michaelez au
tumant: conſequenter autem quia uiſio de præliis erat: regumq; certaminibus immo tegnoruʒ ſuc
ceſſionibus: Gabriel qui præpoſitus ẽ præliis huic officio mancipatur. Gabriel enim in linguaʒ no
ſtraʒ uertitur fortitudo: uel robuſtus dei: Vñ & in eo tpe quo erat dñs naſciturus: & indicturus bellũ
demonibꝰ: & triũphaturus de mũdo: Gabriel uenit ad zachariã: & ad mariâ Et poſtea i pſalmis legi
mus de dño triũphante: qs eſt iſtæ rex gloriæ: dñs fortis & potẽs dñs potẽs ĩ pᷣlio ipᷣe ẽ rex gloriæ
ubicũq; ãt medicina & ſagatio neceſſaria ẽ Raphael mittitur: q iterpᷣ-tatur curatio uel medicina dei:
hoc uidelicet nominis interpᷣtatione ſignificante: quod in deo ſit medicina uera: Si cui tñ placet to
biæ librum recipere: Porro ubi populo proſpera promittuntur & quod nos propi/
tiationem uel expiationem poſſumus dicere: neceſſaria ẽ: michael dirigitur: qui interpretatur: quis
ſicut deus: ut ſcilicet intelligatur quia propitionem uel expiationem nullus poſſit offerre niſi deus.
CEt ait ad me Intellige fili homimis. L
C L Et ezechiel & daniel & zacharias: quia ſæpe inter angelos eſſe cernuntur: ne eleuentur in ſuperbiã
& angelicæ uel naturæ uel dignitatis ſe eſſe credant: admonentur fragilitatis ſuæ: & filii hominum
nuncupantur: ut homines ſe eſſe nouerint.
CEt tetigit me ⁊ ſtatuit me in gradu meo. CPropheta qui pauore lapſus eſt quadrupes
& pronus iacehaun terra: ad tactum erigitur ut poſſit abſq; formidine audire & intelligere ꝗᷓ; dir.
CTu ergo ſigna viſionem:quia poſt dies multos erit. CExpoſita gabriel ange/
* lus uiſione:qᷓ ſupra ut potuimus diſſeruimus:ponit in fine: Tu ergo ſigna uiſioneʒ: quia poſt dies
multos erit: Ex uerbo oſtendens ſignaculi: obſcura eſſe quæ dicebantur: & non patere multoruʒ au
ditui: nec poſſe intelligi niſi rebus & operibus im pleantur.
CEt ego daniel langui ⁊ egrotaui per dies plurimos.
CHoc illud quod in geneſi de Habraam legimus: quod poſtq dominum audierit loquentem ſibi
terram && cinerẽ ſe eſſe dixerit. ergo daniel ad uiſionis horrorem languiſſe & egrotaſſe ſe dicit: & cũ
ſurrexiſſet feciſſe opera quæ ſibi a rege fuerant imperata reddens omnibus omnia: & euangelicum
illud ſciens: Reddite quæ ſunt cæſaris cæſari & quæ ſunt dei deo. Luce az. e
CEt ſtupebam ad viſionem ⁊ non erat qui interpꝛetaretur.
CSi non erat ꝗ interprætaretur: quomodo ſupra interptætatus eſt angelus? Sed quod dicit hoc ẽ:
reges audierat & eorum noĩa neſciebat:futura cognouerat: & quo tpe futura eſent: dubius fluctua l
bat:Itaq; quod ſoluʒ facere poterat ſtupebat ad uiſionẽ: & dei ſcientiæ cunda relinquæbat
H CVISIO OCTAVA. CAPITVLVM NONVM.
Uno pꝛimo dar ij filij aſueri:de ſemine medoꝛuʒz:qui imperauit ſuper regnũ chaldeoꝝ
CHic eſt darius qui cum cyro chaldæos babylonioſq; ſuperauit: Ne putemus illum da-
. rium cuius

boe,

cel⸗

ðèð
.

Eſa. ꝭS.c

rium cuiꝰ ſecundo anno templũ edificatum eſt:quod porphyrius ſuſpicatur:ut aunos danielis extẽ
dat: uel eum qui ab alexandro macedonum rege ſuperatus eſt: Addit ergo nomẽn patris: additq;
uictoriam: qui primus de ſemine mœdorum ſubuertit regnum chaldæorum: ut aufferat propter ſi-
militudinem nominis lectionis errorem.
Ego daniel intellexi ⁊ in libꝛis numerum annoꝛum:de quo factus eſt ſermo domini ad hiere⸗/
miam pꝛophetam:vt complerentur deſolationis hieruſalem.lxx.anni:⁊ poſui faciem meam ad
dominum deum:rogare ⁊ depꝛecari in ieiunijs ⁊ ſacco ⁊ cinere. ððð
C Prædixerat hieremias ſeptuaginta annos deſolationis templi: poſt quos rurſus ueniret populus
in iudæam & edificaretur templum: & hieruſalem: quæ res danielem non facit negligẽtem: ſed ma
gis prouocat ad rogandum: ut quod deus per ſuam promiſit clementiam per horum impleat præ/
ces:ne negligentia & ſuperbia pariat offenſam. Deniq; & in geneſi legimus. cxx. annos pœnitentiæ
conſtitutos ante diluuium: qui quia tanto tempore hoc eſt. c. annis noluerunt agere pœnitentiam
nequaquam expectantur ut &. xx. sii compleãtur: Sed infert ante quod poſtea fuerat cõminatus: Et
ad hieremiam dicitur ob duritiam cordis populi iudæorum: Ne ores pro populo hoc: quia non au
diam te. Et ad ſamuel uſq; quo tu luges ſuper ſaul:dum ego abieci eum. In cinere igitur & ſacco
poſtulat impleri quod promiſerat deus:non qno eſſet incredulus futurorum ſſed ne ſecuritas negli-
gentiam: & negligentia pareret offenſam. M
Bomine deus magne terribilis. CAduerſus eos qui tua præcepta contemnunt.
CQuſtodiens pactum ⁊ miſericoꝛdiam diligentibus te ⁊ cuſtodientibus mandata ttua.
CNon ergo qd pollicetur de ſtatiʒ futueſt: ſed in eos ſua ꝓmiſſio cõplet᷑ ꝗ cuſtodiũt mãdata illi?
CVPecauimus inique egimus:impie geſſimus. Cbeccatis polluti. Quia unus
e populo eſt numerat ex perſona ſua: quod & apoſtolum in epiſtola ad Rom. facere legimus.
Tibi domine inſtitia. C CIuſte enim patimur quod mœremur.
CTibi domino deo noſtro miſericoꝛdia ⁊ pꝛopiciatio.
De quo ſupra dixerat tibi domine iuſtitia: nunc quia dominus non ſolum iuſtus ſed miſericors
eſt dicit tibi miſericordia ut poſt ſententiam iudicantis: eum prouocet ad clementiam-
Et ſtillauit ſuper nos ma edictio ⁊ deteſtatio. C¶CNon totam in nos effudiſti irã
ꝗᷓ ferre non poteramus: ſed Gllam furoris tui: ut correpti in plaga reuerteremur ad te.
Maledictio ⁊ deteſtatio que ſcripta eſt in libꝛo moyſi ſerui dei.
In deuteronomio maledictiones & benedictiones dei legimus: quæ poſtea dictæ ſunt in monte
garithim & hebal ſuper iuſtos & peccatores
EDemne malum hoc venit ſuper nos ↄnon rogauimus faciem tuam domine deus noſter vt re
uerteremur ab iniquitatibus noſtris ⁊ cogitaremus veritatem tuam. Sð
Grandis duritia ut & in plagis poſiti deum non rogarent: quod & ſi regarent ideo non rogarẽt
qa non ſunt reuerſi ab iniqtatibus ſuis: Reuerſio aut ab iniquitate eſt cogitare ueritatem dei.
CEt nigilauit deus ſuper malitiam ? adduxit eam ſuper nos.
ÆQñ propter peccata corripimur uigilat ſuper nos deus: & uiſitat nos. Qñ uero a deo deſerimur:
& iudicamur indigniq; ſumus corteptione: dñs tũc dormire dicitur. Vñ & in pſalmis legimus Sur
rexit quaſi dormiens ds & quaſi crapulatus a uino: Malitia. n. noſtra inebriat deũ quæ qu in nobis
corripitur euigilare dicit᷑: & de ſua ebrietate cõſurgere: ut nos peccato ebrios: euigilare faciat iuſtitia
CEt nunc domine deus qui eduxiſti populum tuum de terra egypti.
Memor eſt antiqui beneficii ut ad ſimilem deum clementiam prouocet.
COſtende faciem tuam ſuper ſanctuarium tuum quod deſertum eſt.
CImple opere quod ſermone pollicitus es: uicinum tempus deſolationis implesur.
CIclina deꝰ meꝰ aurẽ tuã ⁊ audi:api oculoſ⁊ uide deſolationẽ nr̃aʒ:⁊ ciuitatẽ:ſuꝑ quãiuocatũ ẽ
nomẽ tuuz. CHoc loꝗtut ut quãdo exaudimur inclinare deus uideatur aurẽ ſuã qñ reſpice-
re nosdeꝰ dignat᷑apire oculos ſuos: qñ uero auertit faciẽ: & oculis eius & auribus uideamur ĩdigni.
CEumqʒ adhuc loquerer ? oꝛarem vt confiterer peccata mea ⁊ peccata populi mei iſrabel.
CErgo ut ſupra diximus non populi tantum peccata: ſed & ſua replicat quod unus e populo eſt. Si
ue humiliter cum peccatum ipſe non fecerit: ſe iungit populo peccatori: ut ex humilitate ueniam
conſequatur Non quod hic dixerit confiterer peccata mea: In multis enim ſanctæ ſcripturæ locis
confeſſio non pœnentiam ſed laudem ſonat.
CAdhuc me loquente in oꝛatione:ecce vir gabꝛiel quem videram in viſionis pꝛincipio.
CPrincipium uocat præteritam uiſionem ꝗᷓ hæc ſequitur: Et grandis oratiõis effectus eſt: Impletur
itaq; pro miſſio domini qui ait. adhuc te loquente dicam ecce adſum: uidetur autem gabriel non
angelus uel archaigelus: ſed uir: ut nequaqꝗ ſexum ſed nomen uirtutis oſtenderet.
CEt volans tetigit me in tpe ſacriſicij veſpertini. CVolare dicitut qui ut uir
apparuerat: & in tempore ſacrificii ueſpertini:quia oratio prophetæ a ſacrificio matutino uſq; ad ſa
crificium ueſpertinum perſeuerat: & propterea dei in ſe flexit miſericordiam. . .Mãẽ
CSt docuit me. CTam obſcura eſt uiſio: ut propheta angeli dorkena indigeat.
111

—

Exp la n atio .

Baniel:nunc greſſus ſum vt docerem te:⁊ ut intelligeres.
CNunc ad te mĩſſus ſum: Non a facie dei ut ab eo recederem: ſed ut ad te uenirem: Ab exordio præ
cum tuarũ egreſſus ẽ ſermo: tu rogare cœpiſti ſtatim impetraſti miſericordiã dei: & egreſſa eſt ſentẽ
tia: & ego idcirco miſſus ſum ut tibi exponerẽ quæ ignoras quia uir diſideriorum es: Siue amabilis
& dei amore dignus: ut ſalomon appellatus eſt Idida: Siue uir deſideriorum: quod pro deſiderio
tuo dei ſecreta audire merearis & eſſe conſcius futurorum.
KTu ergo aiaduerte ſermonem:⁊ intellige viſionẽ.
CSi danieli dicitur diligenter attende ut audias & intelligas quod uides: quid nos facere oportet:
quorum oculi ignorantiæ tænebris obcecati ſunt.
CSeptuaginta ebdomade abbꝛeuiate ſunt ſuper populum tuum:⁊ ſuper vrbem ſanctã tuaz.
Quia propheta dixerat eduxiſti populũ tuũ & nomen tuũ inuocatũ ẽ ſup ciuitatẽ tuã: & ſup po
pulum tuũ: ppterea ex pſona dei loꝗtur gabriel: Nequaꝗᷓ populus dei eſt: ſed populus tuus:nec urbs
ſancta dei: ſed ſancta: ut diſcas tibi. Simile ꝗd & in exodo legimas: qũ deus loqtur ad moyſen: deſcẽ Exo 32. b.
de peccauit.n. populus tuus: hoc eſt nõ populus meus ꝗa me deſeruit: Quia igitur poſtulas ꝓ hieru· “**
ſalẽ: & oras ꝓ populo iudæoꝶ: audi qd in. lxx: annoꝶ: ebdomadibꝰ futurum ſit populo tuo: & urbi
. tuæ ꝗᷓ ſecuntur. Scio de hac ꝗſtione ab eruditiſſimis uiris uarie diſputatũ: & unúquemq; ꝓ captu in
genii ſui dixiſſe qd ſenſerat: Quia igitur periculoſum eſt de magiſtroꝶ eccleſiæ iudicare ſententiis
& alteꝶ pᷣferre alteri:dicã qd unuſquiſq; ſenſerit lectoris arbitrio derelinquẽs: cuius expoſitionẽ ſeq
debeat: Affricanus in ꝗqnto tporum uolumine:de. Ilxx. ebdomadibus hoc locutus ad uerbũ eſt: Ca-
pitulũ qd in daniele de. Ixxiebdomadibus legimus multa & mirabilia cõtinet: ꝗᷓ nunc longũ eſt di
* cere: ergo qd ad pᷣſens opus ptinet de tpibus diſſerendũ eſt. Nulliq; dubiũ quin de aduentu xpᷣi pdi
catio ſit:ꝗ poſt. lxx.ebdomadas mũdo apparuit: poſt quẽ cõſumata ſũt delicta:& finẽ accepit pecca
tum: & deleta eſt iniꝗtas: & anunciata iuſtitia ſempiterna: ꝗᷓ legis Iuſtitiã uinceret: Et impleta ẽ uiſio
& ꝓphetia: ꝗa lex & ꝓphetæ uſq; ad ꝓphetã Ioannẽ Et unctus ſanctus ſanctoꝑꝶ. Quæ oĩia prius ꝗ
xpᷣs humanũ corpus aſſumeret ſperabãtur magiſꝗᷓ tenebãtur. Dicit aũt ipſe angelus. lxx. annoꝑꝶ eb/
domadas.i.annos quadringẽtos nonaginta: ab exitu ſermonis: ut rideatur: & ut ediſicetur hieruſa/
lem. xx. artaxerſis regis perſaꝶ annũ hẽre principiũ. Neemias quippe huius pincerna: ſicut in eſdræ
libro legimus: rogauit regẽ: accepitq; reſponſum ut edificaretur hieruelẽ Et iſtæ egreſſus eſt ſermo
qui extruendæ urbis & circundandæ mutis daret licentiã: ꝗᷓ uſq; ad illud tp̃s uicinarum gentium
patebat incurſibus. Siquidẽ ad Cyri regis imperiũ: q uolentibus reuerti hieroſolimã dederat pote-
ſtatem Ieſus pontifex & zorobabel: & poſtea eſdras facerdos. & cæteri qui cum ei. proficiſci uolue-
rant templũ & urbẽ & muros eius edificare conati ſunt: phibentibus in circuitu nationibus: ne im/
pleretur opus: quaſi hoc rex nõ iuſſerit. Maſit itaq; impfectũ opus uſq; ad hieremiã &. xx. annũ regis
artaxerſis: quo tpe regni gerſaꝑ centũ & ꝗndecim anni fuerãt euoluri: captiuitatis aüt hieruſalẽ cen
teſimus octogeſimus in⸗ annus erat: & tũc primũ artaxerſes iuſſit muros extrui hieruſalẽ cui opi
præfuit Neemias & edificata platea & muri circũdati: & ex illo tpe ſi numerare uelis. lxx. annoruz
ebdomadas. uſq; ad xpᷣ̃m poteris inuenire: Quod ſi hau principiũ ab illo tpe uoluerimus ſumere:
& tpa nõ concutrent & multa reperiemus cõtraria. Nã ſi a cyro & prima eius indulgẽtia qua iudæo
rum eſt laxata captiuitas. xx,:numerentur ebdomadæ: centum & eo amplius inueniemus annos:
ſtatutum. lxx. ebdomadaꝶ excedant numerũ: & multo plus ſi ex qua die locutus eſt danieli angelꝰ:
* additurq; amplior numerus ſi captiuitatis exordiũ uolueris ebdomadaꝑꝶ hẽre principum: Perman
ſit.n.regnũ perſarum uſqʒ ad iniciũ macedonũ: annis ducentis tri ginta: & ipſi macedones regnaue
runt annis trecentis: atq; exinde uſq; ad annum quintumdecimum tiberii cæſaris quando paſſus ẽ
chriſtus: numeraꝑtur anni ſexaginta: qui ſimul faciuut annos quingentos nonaginta: ita ut centum
ſuperſint anni. A uiceſimo autem anno artaxerfſis regis uſq; ad chriſtum complentur ebdomadæ ſe
ptuaginta: iuxta lunarem hebreorum ſupputationem: qui menſes nõ iuxta ſolis: ſed iuxta lunæ cur
* ſum numerant: Nam a centeſimo & quintodecimo anno regni perſarum: quando artaxerſes rex
eiuſdem imperii uiceſimum regni ſui habebat annũ: & erat octogeſimæ & tertiæ olimpiadis annus
quartus uſq; ad centeſimam ſecundam olimpiadem: & ſecundum eiuſdem olimpiadis annũ tybe/
riiq; cæſaris annum quintum decimum colliguntur anni. cccc. xxv. qui faciunt annos hebraicos.
cccc.xc. iuxta lunares ut diximus menſes. Qui ſecundum illorum ſupputationem poſſunt facere p
ſingulos menſes dies uiginti nouẽ & ſemis:ita ut ſolis circulus per annos quadringẽtos nonagin-
ta plus habeat dies. ccc. Nv. & quartã diei partẽ: & per. xii. menſes ſinguloꝶ annoꝑꝶ.xi. dies & quarta *
diei pars amplius repiatur: Vñ græci & iudæi per octo annos triũ menſiũ emboliſmos faciunt. Si
enim octies undecim & quartã partẽ uolueris ſupputare nonaginta dies: hoc eſt tres menſes efficies
& in. cccc. lxxv. annis octonarii repientur anni: quinquaginta quatuor & menſęs tres: q ſimul faciuũt
plus minus annos quindecim: Quos ſi. cccc. Ilxxv. annis uolueris addere: ſeptuaginta annorum fa-
cies ebdomadas: hoc eſt ſimul annos. cccc. xc. hæc affricanus hiſdem uerbis quæ expræſſimus locu/
tus eſt. Tranſeamus ad Euſebiũ paphili ꝗ in octauo libro tale neſcio ꝗd ſuſpicatur: Nõ mihi uidetur
fruſtra. xx. ebdomadaꝑ facta diuiſio: ut primũ dicerentur ſeptẽ deinde ſexaginta & duæ: & ultima
„* adderetur

Huhper Danielem.c.ix.

adderetur ebdomada una: quæ & ipſa in duas partes ſecta eſt. Scriptum ẽ enim ſes & ĩtelliges ab
exitu ſermonis ut reſpondeatur & ædincetur hieruſalem uſq; ad xpm: ducere ebdomadas ſeptem:
& ebdomadas ſexaginta duas. Et poſt alia quæ narrauit in medio: ponit in fine. Et confirmabit te/-
ſtamentum plurimum ebdomadas una. Hæc non fruſtra & abſq; inſpiranone der angelum reſpon
diſſe manifeſtum eſt. Quæ obſeruatio cautam atq; ſolicitam uidetur expetere rationem: ut lector di
ligenter attendat & cauſam uiſionis iquirat. Sinautem neceſſe eſt nos dicere quod ſentimus: iuxta
aliam expoſitionem: quæ in præſenti uerſatur lectione: in eo quod angelus ait ab exitu ſermonis ut
reſpondeatur & ædificetur hieruſalem uſq; ad xpos duces: non alios arbitramur: quam pnincipes:
poſt hanc prophetiam & reuerſionem de babylone iudaico populo præſuerunt: hoc eſt
& pontifices quos chriſtos ab eo quod uncti ſunt ſcriptura cognominat: quorum priceps
fuit Ieſus fihus ioſedech ſacerdos magnus: & qui fuerunt uſq; ad aduentu domimi ſaluatoris. Hocq;
ſignificat & uaticinium prophetale dicens: ab exitu ſermonis ut reſpondeatur & ædificetur hieru-
ſalem uſq; ad chriſtum ducem: eblomadæ ſeptem: & ebdomadæ ſexagintaduæ: ideſt ut ſeptem eb
domadæ & poſtea ſexagintaduæ: quæ faciunt annos quatuorcentos octogintattes a Cyro nume/
rentur. Ac ne uideamur procacem tantü ferre ſententiam: & non probare quæ dicimus: numeremꝰ
eos qui poſt leſum filium ioſedech uſq; ad aduentum domini populo præfuerüt chriſti ideſt uncéti ⸗
in pontificatum. Primus igitur ut ante iam diximus goſt danielis prophetiam: quæ facta eſt ſub Cv
ro rege poſtquam de babylone reuerſus eſt populus: leſus filius ioſedech fuit ſacerdos magnus: &
⁊0Orobabel filius ſalatiel qui templi fundamenta iecerunt: impœditoq; opere a ſamaritis & aliis in
circuitu nationibus ſeptem ebdomadarum anni completi ſuntdeſt quadraginta & nouem quibꝰ
imperfectũ opus fuit: &̃ quos prophetia a reliquis ſexaginta duabus ebdomadibus ſeparat: Deniq;
& iudæi in euangelio ex hac opinione loquuntur ad dominum. Quadraginta & ſex anmis ædifica/
tum eſt templum hoc & tu in tribus diebus ſuſcitabis illud: Tot enim anni ſunit a primo anno Cyri
regis qui libertatem dedit uolentibus iudæis reuerti in patriam: uſq; ad ſextum annum darii regis:
ſub quo templi opus omne completum eſt. Porro Ioſephus & alios tres annos addidit in quibꝰ pa
ribolos templi & quædam alia quæ remanſerant perfecta ſunt: qui additi quadraginrtaſex annis fa-
ciunt annos quadragintanouem ideſt ſeptem annorum ebdomadas. Reliquas autem ſexagintadu
as ebdomadas ab eiuſdem QAarii ſeptimo anno enumerant. Quo tẽpore leſus filius ioſedech: & 20/6
robabel iam maioris ætatis populo præerant: ſub quibus prophetauerunt aggeus & zacharias.
Poſt quos Eſdras & Neemias de babylone uenientes muros urbis extruxerunt tenente pontificatũ
ioachim filio ieſu cognomento ioſedech:poſt quem ſucceſſit in ſacerdotium eliaſub: ac deinde io/
iade & poſtea ioannes. poſtquem iaddis: Cuius ætate Alexander rex macedonum condidit Alexâ
driam ut ioſephus in antiquitatum libris loquitur: uenitq; hieroſolymam & uictimas in templo ĩ⸗
molauit. Mortuo autem Alexandro centeſima tredecima olimpiade anso ducenteſimo trigeſimo
ſexto regni perſarum: quod cœperat primo anno quinquageſimæquintæ olimpiadis: quo tempo
re Cyrus rex perſarum babylomios chaldæoſq; ſuperauit. Et poſt morteʒ iaddus ſacerdotis: qui ſub
Alex andro templo præfuit ſuſcepit pontificatuʒ Omas. Quo tẽpore ſeleucus ſubiugata babylone
diadema totius Aſiæ capiti ſuo ĩpoſuit: anno duodecio mortis alexandri. In quod tẽpus ſupputan/
tur oẽs anni a Cyri imperio. cc. xlviii. Ex qua ætate ſcriptura machabeorũ regnũ græcorum enume
rat.Poſt oĩa præfuit iudæis pontifex eleazarus. Quo tẽpore ſeptuaginta interprætes ſcripturas ſan-
ctas alexandriæ dicũtur in græcũ uertiſſe ſermoneʒ. Poſt queʒ alter Omias cui ſucceſſit Symon: quo 2
regente populuʒz ieſus ſyrach ſcripſit libruʒ qui græcæ appellatur & a pleriſq; ſalomonis
falſo dicitur. Cui ſucceſſit in pontiſcatuʒ alius omias quo tempore antiochus iudæos diis gentiuʒ i
molare cogebat. Quo mortuo iudas Machabeus purgauit tẽpluz & idoloruʒ ſimulachra contriuit
cui ſucceſſit frater ionathas: & poſt eũ rexit populuʒ Symon frater utriuſq;: in cuius morte. cc. lxxxyii
regni ſyriæ impletus eſt annus. Et uſq; ad hoc tempus machabeoruʒ primus liber hiſtoriam conti- *
net. Suꝑputanturq; a primo anno Cyri regis perſaruʒz uſq; ad fineʒ primi machabeoruʒ uoluminis
& morteʒ Symonis pontificis: anni quatuorcenti quindecim. Poſt queʒ ioannes tenuit pontifica/
tuʒ annis. xxix. quo mortuo Ariſtobolus uno anno præfuit populo: qui primus reuerſus de baby/
lone diadema inſigne regiæ poteſtatis: cuʒ honore pontificatus aſſumpſit: Huius ſucceſſor fuit Ale
xander rex pariter & pontifex: qui rexit populum annis uigintiſeptem. Et hactenus a primo anno
Cyri regis & captiuorum reditu: qui in iudæam uenire uoluerunt ſupputantur anni quatuorcen-
tum octogintatres. Quos ſeptem & ſexagintaduæ ebdomadæ ideſt ſexagintanouem ſimul effi⸗
ciunt. Et hoc omni tempore pontiſices rexerunt populum iudæorum: quos ego nuc arbitror uo
cari xpos duces. Mortuo aũt nouiſſimo eo& alexãdro huc atq; illuc ĩ uarias partes abſq; ullo duce
gens iudæorum (&itionibus uaxabatur in tantum ut alexandria: quæ & ſalina uocabatur eiuſdez
alexandri uxor obtineret imperium: & pontificatũ quidem hyrcano filio reſeruaret: ariſtobolo aut
alteri filio regnum traderet: quod obtinuit annis decẽ. Pugnantibus ãt cõtra ſe inteſtina ſeditiõe
germanis: & gentem iudæorum in diuerſa ſtudia trahentibus: ſuperuenit. en. Gneus Pompeius
dux romani exercitus: Captaq; hieroſolyma: uſq; ad adita templi ingreſſus eſt: quæ uocabãtur

Explanatio.
ſancta ſanctorunouinctumq; ariſtobolum romam miſit: ſeruans triumpho ſuo:& pontiſicatum hyr
cano fratri eius tradidit. Tunc primum gens iudæorum romanis facta eſt tributaria. Poſt quem he-
rodes filius antipatris interfecto hyrcano regnum iudæorum ſenatus conſulto accepit: & primus
alienigena iudæis præfuit. Qui pontificatum quoq; nequaquam iuxta legem moyſi mortuis paren
tibus tradebat liberis ſed alienis: & nec ipſis multo tempore niſi ob gratiam & præcium: diumæ le
gis iuſſa contemnens. Ponit & aliam idem Euſebius explanationeʒ quâ ſi uoluerimus in latinum
ſermonem uertere extendemus libri magnitudinem. Hæc eſt ergo interprætationum eius ſenten
tia: a ſexto anno darii: qui poſt cyrum & cambiſen filium eius regnauit in perſis: quando tẽpli ope/
ra cõſumata ſunt: uſq; ad herodem & cæſarem auguſtum numerant ebdomadas ſeptem & ſexagin
taduas quæ faciunt annos quatuorcentum octogintatres: quando chriſtus hoc eſt hyrcanus nouiſ
ſimus pontifex de genere Machabæorum: ab herode iugulatus eſt. Et ceſſauit iuxta legem dei pon
titicum ſucceſſio. Ciuitatem quoq; & ipſum ſanctuariũ ſub duce romano romanus uaſtauit exerci-
tus: liue ipſe herodes qui per romanos indebitum in iudæos arrpuit imperium. Quodq; infert con
firmabit emim pactum multis: ebdomada una: & ĩ dimidio ebdomadis deficiet hoſtia & ſacrificiũ.
ſic interprætatur: quod herode regnante apud iudæam & auguſto apud romanos chriſtus natꝰ ſit:
qui tribus annis & ſex menſibus iuxta euangeliſtam ioannem prædicauit & confirmauit ueri dei
cultum multis: haud dubium quin apoſtolis & credentibus: quando poſt paſſionem domini in di-
midia rurſum ebdomada defecit hoſtia & ſacrificium: Quicquid enim in templo poſtea factum ẽ:
non fuit ſacrificium dei: ſed cultus diaboli: cunctis in cõmune clamantibus ſanguis eius ſuper nos

&& Iuper filios noſtros. Et hoc: non habemus regem niſi cæſarem. Quem locum in cronica eiuſdẽ

Euſebii: quam ante annos plurimos in latinam linguam uertimus: diligens lector plenius deſertũ
poterit inuenire. Quod autem a perfectione templi uſq; ad decimum auguſti imperatoris annum:
quando interfecto hyrcano herodes iudæam obtinun: ſeptem & ſexaginta duæ ebdomadæ ideſt
quatuorcentum octogintatres ſupputantur anni. Sic poſſumus approbare. ſexageſimæſextæ olim/
piadis primo anno: hoc eſt darii ſexto: completa eſt templi ædificatio: & centeſimæ octogeſimæſe/
xtæ olimpiadis: anno tertio: ideſt auguſti decimo: herodes in iudæos cœpit imperium: qui faciunt
annos quatuorcentum octogintatres per ſingulas olimpiades quadrignnio ſupputato. Dicit idem
Euſebius & aliam opinionem: quæ ex parte non reprobatur: quod pleriq; unam ebdomadam an/-
norumun ſeptuaginta annos extendant: per ſingulos ebdomadæ annos: decennio ſupputato. Et
uolunt a paſſione domini uſq; ad Neronis imperium annos eſſe trigintaquinq;: quando contra iu
dæos romana primum arma cõmota ſunt: & hanc eſſe dimidiam ebdomadam annorũ ſeptuagita
Poſtea uero a Veſpaſiano & Tito & deinceps quando hietoſolyma templumq; ſuccenſum eſt. uſq;
ad traianum: alios eſſe annos trigintaquinq;: & hanc eſſe ebdomadam de qua angelus loquitur da
nieli. Confirmabit autenactum multis ebdomada una. In totum enim orbem per angelos euan/
gelium prædicatum eſt: qui uſq; ad illud tempus perſeuerauerũt: tradentibus eccleſiaſticis hiſtoriis
lioannem euangeliſtam uſq; ad tempora uixiſſe traiani: Sed neſcio quomodo ſuperiores ebdoma/
dæ ſeptem & ſexagintaduæ per ſeptenos annos: & hanc unam per ſeptuaginta poſſumus accipere:
Hæc Euſebius: Ipolitus autem de eiſdem ebdomadis opinatus eſt ita:⸗Septem ebdomadas ante re/
ditum populi ſupputat: & ſexageſimæſecũdæ poſt reditũ: uſq; ad natiuitatem chriſti: quarum tem/
pora omnino non congruunt. Siquidem regni perſarum ducenti & triginta ſupputantur anni: &
macedonum trecenti: & poſt illos uſq; ad natiuitatem domini anni triginta hoc eſt ab initio Cyri
regis perſarum uſq; ad aduentum ſaluatoris anni. d. ſexaginta. Nouiſſimam quoq; ebdomadã po/
nit in cõſummatione mundi: quam diuidit in heliæ tempora & antichriſti: ut tribus & ſemis annis
ultimæ ebdomaoæ dei notitia confirmetur. De qua dictum eſt: confirmabit pactum multis ebdo-/
mada uim: & tribus aliis ſub antichriſto deficiet hoſtia & ſacrificium. Adueniente autem chriſto &
iniquum ſpiritu oris ſui interficiente: uſq; ad conſũmationem & finem perſeueret deſolatio. Appol
linaris ãt laodicemꝰoĩ pᷣteritorũ tẽporũ ſe liberãs quæſtiõe: uota extẽdit ĩ futuꝶ: & periculoſe de ĩ/
certis ꝓfert ſententiã. Quæ ſi forte hi qui poſt nos uictun ſunt ſtatuto tẽpore completa non uide-
rint aliã ſolutionem quærere cõpellentur: & magiſtrum erroris arguere. Dicit ergo: ut uerbum ex
uerbo interpræter ne calumniam uidear facere: non ducenti. In trecentis nonaginta annis peccata
& omnia quæ ex peccatis oriuntur uitia comprimenda: poſt quæ uentura ſint bona: & reconcilian-
dũ deo mũdũ in aduentu xpi filii eius: Ab exitu enim uerbi quãdo xpᷣs de maria generatꝰ uirgine
uſq; ad q drageſimum nonũ annũ: ideſt finẽ ſeptem ebdomadarũ iſrahelis expectatã pœnitẽtiã. Po
ſtea uero ab octauo claudii cæſaris äãno cõtra iudæos romana arma correcta. Triceſimo enim iuxta
euangeliſtam lucam anno ætatis ſuæ cœpit in carne dominus euangelium præ dicare: & iuxta io/
annem euangeliſtam per tria paſchata duos poſtea impleuit annos: & exinde ſèx tyberii ſupputan
tur anni & quatuor. C. Cæſaris cognomento caligulæ: & octo Claudii: ideſt ſimul anni ſexagitano
uem qui faciunt ebdomadas annorum ſeptem. Cum autem quatuor centum trigintaquatuor an-
ni poſt hoc fuerunt euoluti: ideſt ſexageſimæſecundæ: tunc ad heliã qui uenturus eſt iuxta ſermo
nem domini ſaluatoris: ut reſtituat cor patrum ad ſilios: in ultima ebdomada rdiſcandamn hieru-
alem &

ſalem & templum: per annos tres & ſemis: uenturumq; antichriſtum & iuxta apoſtolum ſeſſurum
in tem plo dei:& interficiendum ſi piritu domini ſaluatoris. Poſtquam contra ſanctos dimicauent
atq; ita fieri:ut mœdia ebdomada confſirmet teſtamentum dei cum ſanctis: & rurſum media ceſſa-
tionem uictimarum eſſe pronunciet ſub antichriſto: qui ponet abhominationem deſolatõis: ideſt
idol um & ſtatuam propri dei in templo: & erit extrema vaſtitas & condemnatio populi iudæorũ:
qui ſpræta ueritate chriſti recœperunt antichriſti mendacium. Aſſerit autem ideʒ appollinaris hãc
ſe temporum capere coniecturam quia affricanus ſcriptor temporum cuius ſupra expoſitionẽ po⸗
ſui:ultimam ebdomadam in fine mundi eſſe teſtetur: nec poſſe fieri ut iunctæ diuidàtur ætates: ſed
omnia ſibi iuxta prophetiam danielis eſſe tempora copulanda. Clemens uir eruditiſſimus: præſ-
byter Alexandrinæ eccleſiæ paruipendens annorum numerum: a Cyro rege perſarum uſq; ad ueſ/
paſianum & tytum imperatores romanos: ſeptuaginta annorum ebdomadas dicit eſſe completas
ideſt annos quatuor centos nonaginta additis in ipſo numero duobus milibus trecentis diebus.
De quibus ſupra diximus: perſaruinq; & macedonum & cæſarum tempora in his ebdomadis enu-
merare conatur: cum iuxta diligentiſſimam ſupputationem a primo anno Cyni regis perſaruʒ atq;
mœdorum in quo imperauit & Darius: uſq; ad Veſpaſianum: & euerſionem templi ſupputẽtur an
ni. dc. triginta. Origenes cum propoſuiſſet & hoc idem caput hortatus eſt nos ut quæramus quod
non intelligimus: & quia non habebat locum allegoriæ in qua eſt libera diſputatio hiſtoriæ uerita
te concluſus:hoc in decimo ſtromatum uolumine breuiter annotauit. Studioſius requirenda ſunt
tempora a primo anno darii filii aſueri uſq; ad aduentum chriſti: quot anni ſint: & quæ in illis ge-
ſta dicantur: & uidendum eſt an ea poſſimus aduentui domini coaptare. Tertulianus quid dixerit
ex eo libro quẽ contra iudæos ſcripſit noſſe poterimus: cuius uerba breuiter ponenda ſunt. Vnde
igitur oſtendimus quia chriſtus uenit intra ſexagintaduas ebdomadas: numeremus a primo anno
darii:quoniam ipſo tempore oſtenditur Danieli uiſio ipſa. Dicit enim ei. Intellige & coniice a pro/
phetatione ſermonis reſpondere me tibi hæc. Vnde a primo anno dari debemus computare quã-
do hãc uidit uiſionem daniel: uideamus anni quomodo impleantur: uſq; ad aduentum chyſſti. Da
rius annis regnauit decemnouem. Artaxerſes annis quadraginta Ochus qui & Cyrus annis uigin-
tiquatuor. Argus anno ung. Darius alius: qui & melas nominatus eſt: annis uigintiuno. Alexander
macedo annis decem. Deiſde poſt Alexandrum qui & in mœdis & perſis regnauerat: quos deui-
cerat: & in Alexandriam regnum ſuum firmauerat: quando & nomine ſuo eam appellauit. Poſt eũ
regnauit illic in Alexandria ſoter annis uigintiquinq;: cui ſucceſſit philadelphus regnãs annis tri-
gintaocto: poſt hunc euergetes regnauit annis uigintiquinq;: deinde philopater annis decem & ſe
ptem. & poſt hunc epiphanes annis uigenti quatuor. Item alius euergetes annis uigintiſeptem: ſo/
ter annis trigintaocto Phtolomeus ãnis trigintaſeptem. Cleopatra annis uiginti menſibus quinq;.
Item cleopatra conregnauit auguſto annis tredecim. Poſt cleopatram aais annis quadragintatres
imperauit. Nam omnes anni auguſti imperii fuerunt numero quinquagitaſex. Videamus autem
quoniam in quadrageſimoprimo anno imperii auguſti: qui poſt mortem cleopatræ imperauit: na
ſcitur chriſtus. Et ſuperuixit idem auguſtus ex quo natus eſt chriſtus: annos numero quindecim.
Et erunt reliqua tempora annorum in die natiuitatis chriſti:tin annis quadraginta: ideſt poſt mor/
tem Cleopatræ anni quatuorcenti trigintaſeptem menſes quinq;. Vnde adimplẽtur ſexageſimæſe
cundæ ebdomadæ & dimidia quæ efficiũt annos quatuorcentos trigintaſeptem menſes ſex in di
em natiuitatis chriſti. Et manifeſtata eſt iuſticia æterna & unctus eſt ſanctus ſanctorum: ideſt chri/
ſtus & ſignata eſt uiſio & prophetia: & dimiſſa ſunt peccata: quæ per fidem nominis chriſti omni-

bus in eum credentibus tribuuntur. Quid eſt autem quod dicit ſignari uiſionem & prophetiam:

quoniam omnes prophetiæ nunciabant de ipſo quod eſſet uenturus & pati halæret. Igitur quoni-
am impleta eſt prophetia per aduenrum eius propterea ſignari uiſionem & prophetiaſn dicebat:
quoniam ipſæ eſt ſignaculum omnium prophetarum adimplens omnia quæ retro de eo nuncia-
bant. Poſt aduentum enim & paſſionem eius iam non eſt uiſio neq; prophetia quæ chriſtum nun
ciet eſſe uenturum. Et poſt paululum uideamus inquit: quid aliæ ſeptem & dimidia ebdomadæ
quæ ſunt ſubdiuiſæ in abſciſione priorum ebdomadarum:in quo actu ſint adimpletæ. Poſt augu-
ſtum enim quibus ſuperuixit poſt natiuitatem chriſti anni quindecim efficiuntur. Cui ſucceſſit Ty/
berius cæſar: & imperium habuit annis uigintiduobus menſibus ſeptem diebus uigintinouem. Hu
ius decimoquinto anno imperii patitur chriſtus annos habens quaſi triginta cum pateretur. Item
CGaius cæſar qui & caligola: annis tribus menſibus octo diebus tredecim. Nero annis nouem men/
ſibus nouem diebus quatuordecim. Galba menſibus ſeptem diebus uigintiocto: Otho menſibus
tribus diebus quinq;: Vitellius menſibus octo diebus uigintiocto. Veſpaſianus anno primo impe-
rii ſui debellauit idæos: & fiunt anni numero quinquaginta duo menſes ſex. Nam imperauit an-
nis. xi. Atq; ita in diem expugnationis ſuæ iudæi impleuerunt ebdomodas ſeptuaginta predictas
a Daniele. Hebrei ꝗd de hoc loco ſẽtiãt breui ſermõe perſtriximꝰ: fidẽ dictoꝶ his a ꝗb dicta ſũt de
relinꝗᷓns. Dicamigit᷑ ut ſẽſus maniſeſtior fiat. O daniel ſcito qd a die hac ꝗᷓ tibi nũc loquor: erat aũt
ãnꝰpᷣmꝰdarii: ꝗ occidit balthaſar & regnũ caldæoꝶ ĩ pſas mœ doſq; trãſtulit: uſq; ad ſeptuageſimaʒ

EFxplanatio.

annorum ebdongdam hoc eſt annos quatuorcentum nonaginta hæc populo tuo per partes ac-

cidant. Primum propitiabitur tibi deus: quæ nunc magnopere depræcaris & delebitur peccatuzʒ
& finem accipiet præuaricatio. Nunc enim urbe deſerta & templo uſq; ad fundamenta deſtructo in
lIuctum eſt populus conſtitutus: ſed non poſt grande tempus iſtaurabitur. Et non ſolũ hoc fiet ĩ his
ſeptuaginta ebdomadis: ut ædificetur ciuitas & templum inſtauretur: ſed naſcetur xp̃s. i. iuſtitia ſem

piterna. Et ſignabitur uiſio & prophetia: ut nequaquã propheta inueniatur in iſfrahel: & unger᷑ ſctũs

ſanctorum. De quo in pſalterio legimus. Propterea unxit te deus deus tuus oleo lætitie præcon-
ſortibus tuis. Qui & alio loco dicit de ſe. Sancti eſtote quia & ego ſanctus ſuʒ. Scito igitur a die hac
qua nunc tibi loquor & dei ſermonem promitto: quod reuertatur populus & hieruſalem reſtaure/
tur. Vſq; ad chriſtum ducem & perpetuam deſolationem templi ebdomadæ numerentur. Ixii. nec-/

non & aliæ ſeptem ebdomadæ: in quibus iuxta ordinem ſuum duæ res fient: de quibus & ante iam

dixi quod reuertatur populus & ædificetur platea a Neemia & Eſdra:In fine ergo cbdomadæ com
plebitur dei ſententia in anguſtia temporum: quando rurſum deſtruetur templum & capietur ciui
tas. Nazʒ poſt.xii. ebdomadas occidetur chriſtus: & non erit eius populus qui eum negaturus eſt:
ſiue ut illi dicunt non erit illius imperium quod putabat ſe retenturum. Et quod dico de chnſto oc
cidendo & populo pœnitus deſerendo auxilio dei: cum & ciuitatem & ſanctuarium diſſipaturns ſit
populus romanus cum duce uenturo ueſpaſiano. Quo mortuo tranſactis ſeptem ebdomadis ideſt
annis. xlviiii. Helius adrianus: a quo poſtea de ruinis hieruſalem urbs helia condita eſt: rebellantes
iudæos timo ruffo magiſtro exereitus pugnante ſuperauit. Et tunc deficiet hoſtia & ſacrifſicium d
uſq; ad conſummationem mundi & finem perſeuerabit deſolatio. Nec nos inquiunt moueat qqe
primum numerentur ſeptem ebdomadæ: & poſtea. Ixii. & rurſum una quæ in duas partes diuidi/
