& ueꝑꝶ eſt: & nõ eſt mendatium:& ſicut uos docui manete in eo:Ac ne forte qui chriſma baptiſmi
perdiderunt:deſperent de chriſmate reparãdo. Scriptũ eſt in leuitico. Quod leproſus extra caſtra
piectus cum ad ſacerdotem uenerit: & epra ipſius fuerit emũdata: mittat ſibi ſacerdos oleũ in ma-
nu ſimiſtra: & intincto digito ſepties aſpergat oleum corã dño: & tan gat eodem oleo auriculã eiꝰ
qui leproſus fuerat: & dextram manum: & dextꝶ pedem: & qd remanſerit de unguento totũ mit-/

tat in caput eius. Cũq;ʒ oĩa hæc rite cõpleuerit: tunc ĩmolet holocauſtum pro eo: & ipᷣe xp̃ᷣs uocetur

dei. Volo aliquid dicere: ſed timeo ne negligẽtibus occaſionem ruinæ tribuam: Quod in ſcriptu⸗/
ris ſanctis idem hõ frequẽter unctus inueniatur. Deniq; Dauid tertio unctus eſt: Quid nos intelli-

gamus ſup eum q peccauit & iteꝶ ungitur: Sufficit. n. leproſo ut poſt primũ unguẽtum pditũ un⸗/

gatur ſecũdo:ſed ſuper eum ꝗ per dies ſingulos ꝓficit: ſemper eius augetur:& de leproſi unguento

migrat ad oleum populi atq; factoꝶ. Et de oleo populi ad oleum peruenit ſacerdotum: & a ſacer-

dotibus trãſcendit ad chriſma põtiſicis: A pontincis quoq; ad regem: a rege ad patriarchas: & a pa
triarchis pgit ad xpᷣm: & ungitur oleo exultationis. Quo ꝗ fuerit linitus unus cu deo efficitur ſpiri
tus. Et ubi pater & filius eſt:lbi ẽt ille erit: Verũ hoc raxꝶ eſt: & ſunt uota credentium. Cæteꝶ neſcio
an ſequatur affectus. Dicitur enim unxit te deus & reliqua. Hoc eſt eo oleo qd hi qui tui participes
ſunt: aut raro aut nunꝗᷓ poterũt inuenire. In ho& igitur chriſtoꝶ ſalutem egreſſus eſt deus de loco

ſuo.Sicut.n. Micheas loꝗtur. Et egredietur de loco ſuo ut ſaluet. Quia. n. ꝗ ĩdigebãt ſalutẽ ad eum
intrare noluerũt: ip̃e egreſſus eſt de maieſtare ſua & de loco ſuo: ut eos ꝗ foris erant duceret in ter-/

ram manſuetoꝶ regionemq; uiuentiũ:De qua Adam fuerat expulſus: de qua egreſſus Cham inha
bitauit in terra nath: Sciẽdum aũt ut ſupra diximus qd ubi poſuerunt. xx.plurali numero. Vt ſal-
uares criſtos tuos: ibi eſſe in hebraico Aieſſua & hmeſũach. Quod Ala traãſtulit in ſalutem cũ xpᷣo
tuo: Nõ qc deus egreſſus ſit: ut ſaluaret populum: & ſaluaret xpᷣm ſuum. Sed qc in ſalutem popu/
li uenerit cum xpo ſuo.Iuxta illud euãgelu pater in me & ego in patre. Et pater in me manens ipſe
facit opera ſua. ed & quinta editio ſimiliter traſtulit. Egreſſus es in ſalutem populi ſtui in ſalutem
cum xpo tuo. Theodotion aũt uere quaſi paup & hebionita: Sed & Symachus eiuſdem dogmatis
pauperem ſenſum ſecuti iudaice trãſtulerunt. Egreſſus es in ſalutem populi tui ut ſaluares chriſtũ

tuũ:&egreſſus ſaluare populum tuũ: ſaluare xpᷣm tuum. Rem incredibilem dicturus ſum: ſed tamẽ

uerã: Iſti ſemichriſtiani iudaice traſtulerũt. Et iudæus Agꝗla interprætatus eſt ut chriſtianus. Sexta
editio ꝓdens manifeſtiſſimæ ſacramentũ: Ita uertit ex hebreo. Egreſſus es: ut ſaluares populũ tuũ
per ieſum xpᷣm. Quod græce dicitur α αααααα TIρνααοορσοαα 10ορ ααοοονασταρ
Tp. Cui ſenſui põt illud aptari: qd egreſſus ſit pater cũ filio de templo & de cerimoniis iudæoꝶ

dicẽs: Relinquetur uobis domus ueſtra deſerta. Et Venerit ad ſalutem gentium ut ſaluaret creden

tes per ieſum chriſtum filium ſuum. LcxxX.
CMiſiſti in caput impioꝛum moꝛtem. C Non putemus de hac dici morte communi
qua oẽs moriemur. Et mortuus eſt Habraà & appoſitus eſt ad patres ſuos & ꝓphetæ: Et ipſe chri-
ſtus eſt mortuus. Sed mors miſſa eſt in iniquos: ut ꝗ prius uiuebant iniquitati: mortui peccato: ui-
uerent iuſtitiæ. Quod ꝗdem & Anna in orationeſſua ſignificat. Dñs occidit & uiuiſicat: Occidit. n.
peccato mittens in capita impiorum mortem ut uiuiſicet iuſtitiæ. Dicam aliqd audatius: Chriſtus
ad hoc uenit in mundñ: ut in capita iniquoꝶ mitteret mortem. Et ſicut ipſe peccato mortuus eſt ſe
mel:ſic & illi morerentur iniqtati: & ꝗ facti fuerãt participes mortis huius: uitæ quoq; participes fie
rent.Iuxta hebraicum aũt ubi ſcriptũ eſt. Percuſſiſti caput de domo impii. Caput ut dixi principem
mundi huius accipiamut:& domũ ipſius mundũ: oẽmq; aiam peccatoris in qua diabolus hẽbat
hoſpitiũ.Iccirco aũt pcutitur caput in domo ĩpii: ut illo pcuſſo: atq; eiecto ſiat domꝰdei:& hĩtet ibi
auſtitia & ãbulet in ea. Et hoc dignũ ẽ ſẽtire de deo: ꝗ egreſſus ẽ ĩ ſalutẽ populi ſui cũ xpᷣo ſuo: ut p/
cuſſo huiuſcemõi capite: ille fiat in nobis caput: ꝗ ẽ oĩs uiri caput eccleſiæ ſuæ. Si ꝗs ergo ĩpiꝰ ẽ ad-

—

huc ſentit domum ſllii dei dep̃cetur aduentũ ut conteratur in ſe impii caput. LXX.

CSuſcitaſti vincula vſqʒ ad collũ in finem. CE.‚Suſcitauit dñs uicula charitatis ut prio

ri honore depoſito & grauiſſimo iugo: quo pᷣmebamur abiecto: leue xpᷣi ſuſcipemus iugũ: & ĩ cur
ru illius poſiti aurigam optimũᷣ dortatsas Qnoch ꝗdẽ & Theodotion in bonã partẽ accipiens ait.
C Oꝛnaſti fundamentum vſqʒ ad collum. C Quinta editio.
CBenudaſti ſine euacuaſti fundamentum vſqʒ ad collum ſela ideſt ſemper.

ℳ a

CQuia.n. fundamentum xpi qc erat in aĩia ſinguloꝶ: alloſili terra obruerãt: egeritur congeſta hu-

mus: & nudatur optimum fundamentum: & ornatur: ut qd latebat appareat & ſuam recipiat clari-/

7

.

Miero.liber. Secundus

tatem: & hoc fit in ſempitemum: Quod hebraicæ dicitur ſela. Simulq; còſidera quod ipſi. lxx. rerũ
neceſſitate cõpulſi:qui ſemper ſela interprætabantur diapſalma: nunc tranſtulerint in finem.
¶ IMaledixiſti ſceptris eins capiti bellatoꝝ eius:veniẽtibꝰvt turbo ad diſpgendũ me.Exulta/
tio eoꝝ ſicut eius ꝗ deuoꝛat pauperẽ in abſcõdito:viã feciſti in mari egꝗs tuis in luto aquaꝝ mul
tax. Audiui ? aturbatꝰ ẽ vẽter meꝰ ad vocẽ atremuerũt labia mea.Ingrediat᷑ putredo in oſſibꝰ
meis:⁊ ſubter mne ſcateat:vt regeſca in die tribulatiõis mee:Et aſcẽda ad populũ accictũ nr̃uʒ.
CEt nunc tm̃ hebraicũ ut ſeparatim de editiõe. Ixx. diſſeramus multũ.n. ab oĩum trãſlatiõe diſcor/-
dat. Maledixiſti inquit ſceptris ideſt regnis eius: Haud dubium ꝗn impii: de quo ſupra dixerat. Per
cuſiiſti caput de domo impii: denudaſti fundamentũ uſq; ad collũ. Intelligimus autẽ impium uel
Nabuchodonoſor uel oẽm aduerſarium populi dei. Et nõ ſolum ſceptris eius ſed ẽt capiti bellato
rum: quod percuſſerãt: qui uenerãt ut turbo: ut diſpergerent me: ideſt ut uerterent Iſtael: & in diuer
ſum captiuum deducerent. Ita aut exultabunt deuorãtes pauperem: & ſubiectũ ſibi iſtael: quaſi hoc
in abſcõdito fecerint ut nos ignorãtes deuorarẽt: Veniſti itaq; ad præliũ pro populo tuo: & quadri
gas tuas iĩmittens in aquas: hoc eſt in gẽtes multas: feciſti eis uiam in luto aquaꝑ multarũ.i. ut con
culces eos & quaſi lutum equoꝑꝶ tuoꝶ & curruum ungula & rota cõteras. Quod autem ſequitur.
Audiui & cõturbatus eſt uenter meus ad uocem: ut ſupaudiatur tuam: cõtremuerunt labia meaiIn
grediatur putredo iĩn oſſibus meis & ſubter me ſcateat. Vt reqeſcam in die tribulationis & aſcendã
à4 populum accinctũ noſtrum: Hic ſenſus eſt. Nunc libenter oẽs patimur anguſtias: & ad cõmina
tionem tuam totis uiſceribus cõtremiſcimus. Nũuc tremũt labia mea: & pauor mentis trepidæ in
ore ſignatur. & nõ ſolum iſtud: ſed etiam aliud expecto & ultro deſidero: ingrediatur putredo in
oulſſibus meis & ſubter me ſcateat. Hoc eſt libenter patior qd paſſus eſt Iob: Nò ſolum carnes meas:
ſegd medulas quoq; oſſium cupio tabefieri: & ſtratum meũ putredine corporis & innumeris ſcate-/
re uermibus. Vt poſtq̃ hic pro peccatis meis hæc ſuſtiuero reqeſcã in die amara:in die tribulatõis:
in die neceſſitatis & anguſtiæ: & aſcendã ad populũ accinctũ noſtrum: Fortem uidelicet bellatorẽ
atq; pugnacẽ. Et pulchre aſcendã: Ad accictum.n. populum ſemp aſcenditur. Elegãterq; noſtrum.
Qui enim tribulatus eſt & præſſuras libẽter ſuſtinuit: pñtibus malis futura pᷣmia cõpenſauit. No/
ſtrum audacter loquitur: ut iuxta Habraã Iſaac & Iacob: & ipſe dormiat in ſenectute bona plenꝰdie
rum: & apponatur ad patres ſuos. Quod ſi ꝗs dixerit. Ecce in hiſtoriæ expoſitõe: dum neſcis allego
riã clauſus es retibus: & tropologiam hiſtoriæ miſcuiſti. Audiat non ſemp metaphoram hiſtoriæ
allegoriam ſonare: ꝗa frequenter hiſtoria ipſa methaphorice texitur: & ſub imagine mulieris uel
unius uiri de toto populo pᷣdicatur: Et nüc ergo poſſumus dicere ex perſona populi: libenter in ca
ptiuitate ſum æquo aio anguſtias ſuſtineo: & grauiſſimo babylonioꝶ pᷣmor iugo:Et qeqd ultimæ
duræ neceſſitatis eſt gaudẽs patiar tm̃: ut eo tpe requieſcã quo maledicis ſceptris impii: & equi
tui calcabunt lutum aquaꝑꝶ multaꝑ: ut poſtea cum ſanctis tuis z orobabel & Ieſu filio Ioſedech:

Eſdra ſacerdote:& neemia in terra repromiſſionis reuertar. Haucuſq; ne oĩno pᷣtermittere hiſtoriã

uigderemur quodãmodo uim fecimus intellectui. Et in captiuitatem traximus ſententias non ſe-
quentes. Nunc ad. Ixx.tranſlatores: & ad expoſitiõem tropologicam reuertamur. LXX.
C¶Biuiſiſti in ſtupoꝛe capita potentiim. CSicut eccleſiæ & omnis uiri chriſtus eſt caput:
Ita cunctorum demonum qui in hoc ſeculo debachantur caput eſt belzebub princeps demonio-
rum: & ſingulæ eorum turmæ habent capita & principes ſuos. Verbi gratia ſpiritus fornicatiõum
habent præpoſitum ſuum: ſpiritus auaritiæ habent à⁵ννa: ſpiritus uanægloriæ: ſpiritusmen
datii: ſpiritus infidelitatis habent præſides malitiæ ſuæ: Deus itaq; clementiſſimus ꝗ miſſerat in ca
pita iniquorum mortem: qui ſuſcitauerat uincula uſq; ad collum: in finem diuidit etiam capita po
tvᷣẽtium in ſtupore: ut primum principes ſeparet a ſubiectis & quaſi corpus decollet a capite. Et ubi
caput peſſimum fuerat ibi caput optimum reponatur. Ponamus exemplum ut quod dicimus
manifeſtius fiat. Quando tyrannus detruncatur. Imagines quoq; eius deponuntur &ſtatuæ: & uul
tu tantummodo commutato ablatoq;ʒ capite:eius facies qui uicerit ſuperponitur: ut manente cor
pore:capitibuſq; præciſis caput aliud commutetur. Hoc mihi intelligere libet de hereticorum cõ/-
ciliabulis: quod capitibus hereſeon a cæteris populis ſeparatis: in loco eorum caput eſſe chriſtus in
cCipiat.Simulqʒ conſidera ſcripturæ ſanctæ ſigniſicantiam quod non dixerit præcidiſti uel ſuccidi/-
ſti capita potentium: ſed diuiſiſti:quod enim diuiditur non tam amputatur & perditur ꝗᷓ ſeparatur
in partes: Vt quomodo in fabricatione turris: ligua quæ male unita fuerat ſeparata eſt: & peſſimũ
fcœdus utili diuiſione cõciſſum:ſic & capita hæc quæ cum corporibus: ſiue inter ſe uidebãtur habe/
re cõſenſum(Plura enim hereticorum capita ſunt: quæ cum diuerſos oculos habeãt: tamen in una
ut ita dicam lingua blaſphemiæ aduerſum eccleſiam latrãt) diuiderẽtur in partes: & a deceptis cor
poribus ſeparata ab uno capite locum facerent. Poſſumus hoc uerſiculo uti. Si quando reges & du
ces eorum chriſtianum uiderimus ſanguinem fundere: & poſtea ultionem domini cõſecutã. Qcd
dudũ in Iuliano: & ante e in Maximiano: & ſupra in Valeriano: Decio:Domitiano: Nerone pſpe
ximus: & dicere ad dſim cũ exultatiõe & oratione in cantico. Diuiſiſti in ſtupore capita potentium
hoc ẽ in ſtupore credẽtiũ: uelin ſtupore cũctarum nationũ qꝗ eos nõ putabãt tã eito poſſe cõcidere
Dum adhuc

Super Abbachuc.c.iii.

. dü Dum adhuc eſſem puer: & ĩ gramatici ludo exercerer: dſq; urbes uictimaru ſanguine polluerẽtur:
nle⸗ ac ſubito in i. pſo perſecutionis ardore iuliani nuntiatus eſſet iteritus: eleg ter unus de ethnicis: quõ
v inꝗt chriſtiani dicunt deũ ſuum eſſe patientẽ & ρτkοv nihil iracudius: nihil hoc furore præ/-
ſn. ſentius: ne modico qdem ſpatio indi gnationẽ ſua differe potuit:hoc ille iudaizans dixerit. Cæteꝶ
iin Eeecclelia chriſti cum exultatione cãtauit: diuiſiſti in ſtupore capita potentium. Loquar & ego aliquid
huic ſimile: diuide dñe in ſtupore omniũ: Achab: & lezabel:interfecerunt naboth: & tulerunt uineã

N eius: & ortũᷣ ſua fecerunt luxuriæ: Inueniatur ahꝗs ſeruus tuus abdias: ꝗ paſcat pauperem tuũ: atq;
unn mẽdicum: fornicariæ ſanguis detur canibus: Achab ĩpius & auarus iaculo dñi trucidetur. LXX.
N CKEõmouebuntur in ca aperient frenos ſuos ſicut cõmedens pauperem in:abſconſo. .
nänr C Capita cũ abſciſa fuerint a corporibus ſuis & diuiſa: non aliter mii in ſtupore quod grecæ dicitur
i EKGO Tαε1 Vnde ſecundum eam declinatur & dicitur: hoc eſt in eam aperient etiam frenos ſuos.
1 ſiue eorum: utrunq; enim intelligi poteſt: Vt illud iperiũ quo prius dominabãtur in ſubiectos ſiue
it⸗ l corporibꝰ: relaxãtes dẽt locum meliori eꝗti & meliori aurigæ: Et hoc faciãt quaſi cõmedentes pau
han ers in abſcõdito nõ habentes libertatẽ: nec ciborum aliquã habũdantiam: ſed eſcas modicas: qui

A us ueſcẽtes abſconditæ nullum uellẽt uidere quod faciant: Poteſt aliter interprætari: Capita cũ di
maln uiſa fuerint in ſtupore quaſi a cætero corpe decolata: aperient os ſuum quod quaſi chamo cõdem
Ali nationis fuerat infrenatũ & in ſimilitudinem ueſcentium illiſis in ſe dentibus concrepabunt: uolẽ/
dotnn na rurſum cõmedere ſed uim deuorãdi nõ habẽtia: Intellige: quõ poſt aduentum chniſti capita de/-
diͤr u monum a nationibus quæ ſibi prius ſubiectæ fuerãt ſeparata: uellent rurſum antiquã exercere po-/
Wedoin tentiam. Sed quia amputata ſunt a corporibus plenam ueſcẽdi nõ habeàt libertatem: comedũt q̃ſi .
vmen pauperes: & nõ ſolũ pauperes ſũt: ſed pauperes in abſcõdito: Paupes qꝗa priſtinas diuitias pdiderũt
ſar Cõmedunt abſcõdite:qa ſemp ſedent in iſidiis ut in occultis interficiãt innocentẽ. Hæc capita eoſ
nn dem hũt dentes quos & ſagittas: & ꝗquis ante dixerit ſup ſydera cæli aſcendã: ponam in excelſum
luot⸗ nidum meum: & uniuerſum orbẽ q̃ſi ouũ cõtinebo in manu mea. Tñᷣ detrahẽtur de ſublimibus: &
ſtwun. peerdẽtia ſuppellectilem priſtinã: oẽmq; ſubſtãtiã domus ſuæ uix qſi paupes clã comedere & mor-/
,No⸗ dere tẽtabãt. Scio multù hebraicũ ab his quæ dicta ſunt diſcrepare: ſed facere quid poſſum cui ſe/
ndie mel ꝓpoſitum eſt idipſum hebraicum & uulgatas in toto orbe ſcripturas interprætari. LXX.
llego CEt ſuperduxiſti in mari equos tuos cõturbantes aquas multas.
tOnErx CPoſtq̃ miſerat deus in capita iniquoꝶ mortem & cõciderat capita potẽtium in ſtupore & cõfre/
ns vel gerat ea in mari(Scriptũ eſt enim in pſalmis: Iu cõfregiſti capita dracomis) principibus interfectis
t ina Et uicto forti uenitur ad domũ eius: ut uniuerſa illius uaſa diripiãtur. Vaſa autem & domũ fortis &
lime ſuppellectilem principis: quid aliud poſſumus ĩterprætari niſi mare huius ſeculi in quo habitat dra
Legui cCco. Superinducit etg deus ægregios æquos & aurigas præcipuos: æquos ſuos angelos uidelicet
lech ſublimeſq; uirtutes ſuper mare huius ſeculiut turbent aquas multas: lemonia & cõtrarias poteſta
ſtoni des⸗Quod ſiuoluerimus de aduentu xpi interprætari: Iuxta ill quod in Apochalypſi ſcribitur: q
onſe⸗ ſermo dei ſedeat in æquo albo: & oĩs exercitus in æquis albis ſequãtur eum: Videbimus quõ xps
. aſcenderit in apoſtolis ſuis dicens eis. Ecce ego uobiſcum ſum oĩibus diebus uſq; ad cõſumationẽ
nput ſeculi. Et euntes ite baptizate oẽs gentes & reliqua. Et poſtea cõſcẽderit in uno æquo candido quẽ
mio⸗ aliũ nõ puto eſſe niſi apoſtolum Paulũ:ſuper quẽ equitans oẽm orbem circuierat. Aſcẽdit autẽ ſer
um mo dei in equis ſuis ut turbarẽtur aquæ multæ: hoc eſt uel populi multi: q ante in man erant: &a
men dracone tenebãtur obnoxii: lata enim & ſpatioſa uia eſt quæ ducit ad mortem: & turbarentur pri-
mum errorem priſtinum deſerẽtes. Deinde conturbati uenientem æquitem ſuſciperent: uel certe
nc de ꝗbus ſupra diximus demonum caterua nequaqᷓ ita dominarentur in mari: ſed turbati cederent
n & equitis præliantis uulnera formidarent: Atq; utinam & in me aſcendat uerbum dei: & per lãceã
tui oris mei interficiat eũ qui regnat in aquis multis: ut ad regis interitum aquæ quæ illis ſubiectæ fue
wun rãt cõturbatæ præbeãt colla æquiti meo: & redacti in unã quadrigam efficiamur domimi cherubi
u cc interprætatur ſciẽtiæ multitudo. Nunꝗᷓ enim auriga ſic cõpoſitus: & ſic fertur ornatus: ut in his
ean quæ ſciẽtiæ multitudini & hahenis inter ſe ſapientiæ copulantur. LxxX.
ib⸗ CCuſtodiui:extimuit venter meus a voce oꝛationis labioꝛum meoꝛuʒ:⁊ ingreſſus eſt tremoꝛ
un in oſſa mea ⁊ ſubter me conturbata eſt foꝛtitudo mea.
d CSiue ut alibi ſcriptũ reperimus ειιαο60οοqd nos poſſumꝰ dicere habitudo mea: diuerſa quippe
n exẽplaria reperiũtur. pñt aüt hæc & ex perſona ꝓphetæ dici ſupioribus cohærẽtia: qaa miſiſti o de
lni in capita iniquoꝶ mortẽ: & ſuſcitaſti uincula uſq; ad collũ: & diuiſiſti in ſtupore capita potẽtiũ: &
6 induxiſti in mare equos tuos turbãtes aquas multas. Propterea ego oĩ cuſtodia ſeruaui cor meũ:
un & cõtremuerũt uiſcera mea: & tota mea uel fortitudo uel habitudo turbata ẽ: ne ſimilia ſuſtinerẽ:
c põt quoq; & quaſi ſuũ hẽre prĩcipiũ narrãte ꝓpheta timorẽ ſuũ & quõ formidaret ne peccaret in
in aliquo: & ad uocẽ oratiõis labioꝶ ſuoꝶ cõmonitus tm̃ timuerit deũ: ut ĩgreſſus ſit tremor in oſſa
t eius: & ſub excelſa manu dñi poſitus oĩ aĩæ ſuæ fortitudine uel habitu cõturbarus ſit. Quod aũut ait
he Ingreſſus eſt tremor in oſſa mea ep paviK&σOι Sεοο. Accipiendů ut uideamus magni tudinẽ umo
m na dei: penetrãtes uniuerſitatẽ aĩæ: & totũ hoĩem cõmouẽtes ne ꝗcq́ faceret qd diſpliceret deo. Et

ete
ue
—

Miero.liber. Secundus

qa allegorice iuxta mẽbra corpis:aĩiæ quoq; m Ebra ſcriptura cõmemorat:uentrẽ pauentẽ eã uir/
tutem accipiamus aĩæ: ꝗ ſpiritales cibos recipit: & labia ꝗbꝰ ſecũ mens loꝗtur: & oſſa robuſta & ſo
lita dogmata: qbus tota aiæ cõpago ſolidatur: Hæc a me breuiter dicta ſunt. Si quis autem his ſa-
gatiora & ueriora repererit illi magis explanationi præbe conſenſum.

2 „

CRequieſcam in die tribulationis meèe vt aſcendam ad populum peregrinationis me.
CQuia omni cuſtodia ſeruaui cor meũ: & extimuit uenter meus a uoce orationis labioꝶ meorũ:
& ingreſſus eſt tremor in oſſa mea:& ſubter cõturbata eſt fortitudo uel habitudo mea: & pp tantã
cuſtodiã a peccatis alienus effectus ſum. I ccirco nũc cõſidẽter dico: reqeſcam in die tribulationis
& aſcendã ad populũ pegrinatiõis meæ: Ideſt ꝗa eque: ut ego in hoc mũdo pegrinatus eſt: Aſcẽ/

dam aut deorſum poſitus: & quaſi de ualle ad ſublimiora mitens tota auiditate cõtẽdàmt tpe quo

cæteri in tribulatiòe ſũt & anguſtia: mihi cura ſit de aſcẽſu: quõ cũ populo pegrinatiõis meæ reqꝗeſ
cã in altioribus. Diem aũut tribulatiõis puto conſumationem eſſe mũdi. De quo & Eſaias ait. Dies
dñi inſanabilis furoris & iræ ponere orbem terræ uniuerſum in deſertum: & peccatores perdere.
C¶ Ficus enim nõ floꝛebit:⁊ nõ erit germen in vineis: MMentientur opus oliue:⁊ arua nõ afferẽt
cibum. Abſcidetur de ouili pecus ⁊ non erit armentum in pꝛeſepibus. LxXxX.

C Quia ficus non afferet fructum:⁊ non erunt germina in vineis:mẽtientur opus oliue:⁊ cam/

pi non facient eſcas:defecerunt eo qð cõmederent oues:⁊ non ſunt boues in preſepibus.
CIuxta hebraicũ in quo ſupra diximus: ingrediatur putredo in oſſibus meis: & ſubtus me ſcateat
in die tribulationis: ut aſcendã ad populũ accinctũ meu. Itaq; quæ pᷣceſſerunt copulabũtur ſequen
tibus. Ideo tribulationẽ ad præſens uolui ſuſtinete. Et poſtea ad populũ fortem aſcẽdere: ꝗqa ueni
et dies tribulatiõis & neceſſitatis: & cæteris in anguſtia cõſtitutis ego in tua maieſtate lætabor. Fi-
cus enim nõ florebit & nõ erit germen in uineis: mẽtientur opus oliuæ: & arua nõ afferent cibum
&& cætera. Quæ ꝗa nõ multum diſtãt a. lxx. cũ interprætatiõe eoꝶ pariter diſſeramus. Cũ uenerit di
es tribulatiõis & ego aſcẽdero ad populũ ꝗ mecum aliqũ pegrinatus eſt: Vel certe cũ uenerit dies
euerſionis iudaicæ: & populi prioris: & derelicta fuerit ſion ſicut tabernaculũ in uinea: & ſicut caſu/
la in cucumerario: & ſicut ciuitas ꝗᷓ expugnatur. Ego ꝗ de pereunte electus ſum populo: De quo di
ctum eſt.Niſi dñs reliꝗſſet nobis ſemen quaſi ſodoma fuiſſemus: & quaſi gomorra ſimiles eſſemus
Copulabo me diſcipulis xp̃ᷣi. Quos ꝗa in monte docet turbis & debilibus deorſum relictis: ego ad
montana cõſcendã. Ficus enim nõ dedit fructũ ad quã uenit in euãgelio eſuriens dñs: & nõ inue/
nit in ea poma: & maledixit ei dicẽs: Nõ afferes fructũ uſq; in ſeculũ. Et diligẽter cõſidera ꝗd dixe/

rit:Nõ afferes fructũ in ſeculũ:nõ ait uſq; in ſecula ſeculoꝶ: Sed cum ſecundũ iſtud ptrãſierit & in/

trauerit plenitudo gẽtium: tunc ẽt hæc ficus afferet fructus ſuos: & oĩs iſrael ſaluabitur: Hæc eſt ficꝰ
ad quã tertio uenit paterfamilias: & quaſi nõ facientẽ fructus uult ſubuertere: ꝓ qua agricola cui cõ
miſſa fuerat depcatur: ut det ei ſpatiũ: & dicit dñe dimitte eã & iſtũ adhuc annũ donec fodiã circa
eã: mittã ſtercus:& ſiqdem fecerit fructũ:ſin aũt tũc ſuccides eã. Agricola iſte uel Gabriel eſt: uel
Michael cui cõmiſſus ẽ populus iudæoꝶ ꝗ dñm depcatur in paſſione & dicit: Dñne da ei ſpatiũ pœ
mitẽtiæ: & noli eos ſubuertere: & ſi ꝗqdẽ fecerint fructũ: ſin aũt tunc ſubuertes eos. Si fecerint inquit
fructũ: nõ dixit ꝗd ſuſtinerent: neq; dixit ſi fecerint fructũ pmanebũt & erunt: ſi fecerint fructũ ſuſ-
pẽſa ſnĩa eſt: ut ſubaudiatur trãſſeres eos in eccleſià gẽtium: & in alteram uineã trãſplãtabis. Venit
dñs tertio & nõ ĩuenit in eis fructum:Dedit primũ legem pꝑ Moyſen. Secũdo locutꝰeſt ꝑ ꝓphetas:
Tertio ipſe deſcẽdit. Et poſt paſſionẽ dat pnĩam. xliii.anis. Quia nõ fecerũt fructũ. Quarto ſubuerſi
ſunt. Quod tñᷣ noſtræ intelligẽtiæ dereliꝗtur. In parabola. n. nõ ſcribitur: qd poſtea fecerit pater fa
milias. Sed qd tm̃ agricola depcatus ſit: ex qua aiaduertimus eos ꝗ de hac fico fecerit fructus ad po
pulũ gẽtium eſſe traſlatos: Ad quẽ aſcendit & ꝓpheta dicẽs:Reꝗeſcam in die tribulatiõis ut aſcen
dam ad populũ pegrinatiõis meæ. Eos aùt ꝗ nõ fecerint fructus & pmãũſerint in duritia ſua eẽ ſub
uerſos.Hoc ipſum ſignificat & Ioãnis uox in euãgelio.Ecce ſecuris ad radices arborum poſita eſt.
Ois arbor ꝗ nõ fecerit fructũ excidetur & in ignẽ mittetur. Diximus de fico mõſtrãtes eã eſſe popu
lum iudæoꝑꝶ. Dicamus & de uinea: qd ꝗdẽ facile ĩtelligit ꝗ Eſaiam legerit: uinea facta es dilecto in
cornu:in loco uberi: Et poſtea: Et expectaui ut faceret fructũ: fecit aũt ſpinas: & nõ iuditium ſed cla
morẽ: Et ĩ Hieremia. Ego auũt plãtaui te uineã fructiferã totã uerã: quõ uerſa es in amaritudinem ui
tis alienæ. Et manifeſtiꝰ in pſalmis: Vineã de ægypto trãſtuliſti:eieciſti gẽtes & plãtaſti eã.Hæc igi
tur uinea ad quã paterfamilias ſepe miſerat ſeruos ut accipet de ea uinũ qd lætificat cor ho ĩs. Quia
uerſa eſt in amaritudinẽ: Et nouiſſimæ ẽt patriſfamiliæ filiũ auſa eſt ĩterficere:nõ uuas faciẽs ſed ſpi
nas. Et nõ iuditiũ ſed clamoré: Crucifige crucifige eü. Et nõ habẽus regẽ niſi Cæſarẽ. Propterea ex/
termiauit illã ap de ſilua: & ſingularis ferus depaſtus ẽ eã. Oliuã quoq; populũ ſynagogæ liꝗdo cõ
probauit. Qui in apoſtolo fractos oliuæ ramos legeret: & nos de oleaſtro ĩſertos: ut in ramis itelli/
gãus multitudinẽ iudaicã fuiſſe ſucciſã: in radicibapoſtoloꝑꝶ electionẽ eẽ ſeruatã. In ꝗbenos ĩſerti
mãebimꝰſi fecerius fructũ: & dicet᷑ d nobis:Filii tui ſicut nouellæ oliuaꝶ ĩ circuitu mẽſæ tuæ. Multi
putãt ficũ & uĩeã & oliuã ĩ myſterio accipi tinitatis. Qd ficus ꝓpter pomoꝶ dulcedinẽ ſpirit ſctũs
itelligat᷑: Viea ipᷣe dũs ieſus xps.q dicit ĩ euãgelio.Ego ſum uitis:oliua aũt deꝰpater oĩpotẽs a quo

Her. 2.d.

lche⸗
tain
acic
hi dte
Ackeel

1 1
ntinoak

l⸗ Ul

ud

gi

Super Abbachuc. c.iii.

cuctailluminẽêtur: & de quo egrediatur lux: & ad quẽ poſſumus dicere: Oliua in lumine tuo uide/
bimus lumen.i. in filio uidebimus ſpiritũ fanctũ. Ad has fructuoſas arbores & uberrim uineã ue-
niut in fructuoſa ligna in udicũ libro: & rogãt ut regnet ſuper ſe: ſed nũꝗ ſuper ligna ſiluaß ꝗ de-
bentur incendio:regnat oliua:ficus: & uinea:ſed magis imperat eis ramnus plena ſentibus: & eri-
tio ſimilis: qui habitant in babylone: & ſemper uerſatur in foueis. Quæ arbuſcula nõ ſolun ſpinas
habet ſed & ignem: uulnerãs & cõburens ꝗqcqd attigerit. Deniq; egreſſus eſt ignis & cõſi umpfit li/
gna ſiluarum: Vt aut ſcias ſecũdum ſupiorem intelſigentia in qua de ſynagoga dictũ acci pias. Fi-
cus nõ faciet fructũ: & nõ ert genimina in uineis. Nõ de fructibns dici: ſed de operibus bonis. In
oliua manifeſte enigma aperitur & dicitur. Mentientur opus oliuæ. Fructus. n. quos afferre debue
rãt in opibus demõſtrãtur: Mentiẽturaũt opus oliuæ: Aliud ꝓmittẽtis & aliud faciẽtis. Dicẽtes ad
Moyſen:Oĩa quæcũq; dixerit dũs faciemus: & nolẽtes in eũ credere qui a Moyſe prædicatus eſt.
Campi quoq; nõ facient fiuctum. Cõſidera qd hieruſalem quæ quondam ſita erat in montibus: Et
montes in circuitu eius. Et fundamẽta eius in mõtibus ſanctis: Nuũc humilis appellatur atq; caãpe/
ſtris: quæ nõ ſolum hoĩes. i. rationabilia nõ alit aialia: ſed nec pecora qdem & boues: De quibꝰ &
Salomon loꝗtur in ꝓuerbiis. Adhibe curã hiis ꝗ in campo ſũt regionibus: & attonde herbam &
cõgrega fœnum: & habeas oues ad ueſcendũ: Boues quoq; nõ erũut in pᷣſepibus.qa ubi plena ſumt
præſepia manifeſta eſt fortitudo bouis. Bos operarius eſt: Bos dñi ſuſtẽtans iugum: Bos in cuiꝰ ue
ſtigiũ ꝗ ſeruauerit beatus eſt: Oĩa hæc auferẽtes a populo: qa iniq; egit in deum creatorem ſuum.
Qod ſi uolueris diem tribulatiõis diem cũſumatiòis accipe: ad eos referes oĩa ꝗ dicent ſe eſſe de
eccleſia & nõ hũt opa iuſtitiæ. Et ficus & uinea & oliua myſteriũ trinitatis: non afferũt in eis fructũ
ſuũ: nõ ſolũ frumẽta & eſcas rönabiliũ:ſed nec cibũ qdẽ hñt in cãpis ſuis pecorum & iumento/
rum: & præſepia eorum uacua ſunt: & ꝓ excelſis montibus in planis humilibuſq; uerſantur.
CEgo aũt in dno gaudebo:⁊ exultabo in deo ieſu meo:Beus dũs foꝛtitudo mea ⁊ ponet pedes
meos quaſi ceruoꝝ. Et ſuꝑ excelſa mea deducet me victoꝛ in pſalmis canentem. LXX.
Ego aiũt in dño exultabo:gaudebo ſuꝑ deo ſalutari meo:Sũs deus foꝛtitudo mea:ponet pe/
des meos in conſumationem:⁊ ſuper excelſa imponet vt vincam in cantico eius.
CEFicus & uinea & oliua iuxta qd expoſui:nõ faciẽt fructũ ſuum. Et iudæoꝶ agris nõ afferentibus
cibos. Abſciſis quoq; de ouili pecoribus & armento de pᷣſepibus: Poſtꝗ audierũt a dno: Relinquæ
tur uobis domus ueſtra deſerta:Populo etiam captiuitati tradito & in toto orbe diſperſo. Prophe
ta de populo iudæorum qui interprætatur amplexatio eo quod amauerit dominum: &adhæſerit
ei: illiq; ſe iunxerit ex perſona apoſtolorum & populi credentis in chriſto loquitur.
Ego vero in domino gaudebo ⁊ exultabo in domino ieſu meo.

Pro quo. xx.trãſtulerunt ſaluatore meo.Id ipſum & Gabriele interprætante: Et uocabitur leſus:

ipſe enim ſaluabit populũ ſuũ. Deus dñs fortitudo mea. Nullam. n. aliam niſi in xpᷣo habeo uirtu-
tem: & cũctas legis iuſtitias ꝗſquilias cũputabo. Et ponet pedes meos quaſi cerui: ut calcẽ ſup aſpi
dem & baſilicum: & quaſi puer paruulus mittã manũ in foramen: & extrahã ſerpẽtem ludamq; de
colubro: Similis. n. eſt fratruelis meus capreæ: aut hinnulo ceruoꝑ. Et qa ipe eſt ceruꝰ: mihi quoq;
donauit ut ceruus eſſem ſublimis cornibus:findens ungulis: cibos ruminãs: & ad odorem meum
ſerpẽtes fugans:De quo dicitur in.xyii.pſalmo. Qui pfecit pedes meos tanqꝗᷓ ceruoꝑꝶ & ſup excelſa
ponet me.Et in. xxyvii. Vox dñi perficiẽtis ceruos. Ponet ergo pedes meos inter cæteros ceruos ſu-
Os: & ad cæleſtia pducet me: ut inter angelos canam gloriã dnᷣi: & ſuꝑ terrã pacẽ hoĩbus bone uo/
luntatis annuntiẽ. Canã aũt uictoriã eius & triũphum & tropheũ crucis: Hoc iuxta hebraicum: &
unã edictionẽ: ad tpᷣs iudaice euerſiõis: & ad aduentũ dñi cũcta referamus. Si aũt uoluerimꝰ de cõ
ſumatione mũdi accipe:ſic exponendũ eſt: quõ in exodo qñ pcuſſa eſt ægyptus. Et pcuſſit deus ui
neas eoꝑꝶ: & ficus eoꝑꝶ: & occidit primitiua hoĩium: & iumẽtorũ in grãdine: & ægyptias fiuges bru
cus locuſtaq; cõſumpſit:ficus in ægypto nõ attulit fructũ: nec erãt genimina in uineis eoꝶ mẽtie/
bãturſicubi cũ poterãt repire in ægypro)opus oliuæ: & campi eoꝶ nõ dabãt eſcas: & deficiebant
æo qd nõ haberẽt cibos pecora eoꝑꝶ: & nõ erãt boues in pᷣſepibus. Populus aũut iſrael exultabat in
dñũo & gaudebat in deo ſalutari ſuo.Sic in cõſumatione mũdi qñ multiplicata iniꝗtate refrixerit
charitas: & ficꝰ nõ attulerit fructus: & uineæ nõ haberent uuas: & mẽtitum fuerit opus oliuæ: & cã/-
pi nõ germinauerint cibos & cætera qᷓ ſecũtur. Tũc ꝗcũq; iuſtus & electione dei dignus fuerit inuẽ

tus: loꝗ tur exultãs. Ego aut in dño exultabo gaudebo in deo ſalutari meo. Donmiius deꝰfortitudo

mea.Et quaſi poſitus a deo ſup cõſumatiõe ſeculi: ut poſtea ad ſupꝑiora cõſcẽdat & a deo educatur
ad ſũmũ dicit: & ponet pedes meos in cõſumationẽ ſup excelſa ĩponet me:ut cũ νρoρνοo5¼⁊7́ In Ie-
ſu ꝗ primus in agone ſupauit pᷣmium fuerit cãtibus poſitũ.E go uĩcã carm ĩe eius: & man us meæ
cõponãt citharà & pſalteriũ: & oẽ organoꝶ genus:ſcribãq; panægyricũ triüphãti: & ꝗ in prĩcipio
locutus ſum:Vſq; quo clamabo & nò exaudies? uociferabor ad te uim patiens:& nõ ſaluabis? Et
de iuſtitia eius iuditioq; cauſatus ſum:Poſtea laudabo equitatem eius: & cantores cæteros meo

carmine ſuperabo.
FINIT LIBER SECVNDVS SVPER ABBACHVC AD CROMACHIVM

Erologus in librũ ſuper Sophoniã

INCIPIT PRAEFATIO DIVI HIERONYMI IN ExPLANATIONEM’SVPER SOPHO

NIAM PROPHETAM AD PAVLAM ET EVSIOCGIVM.

Nteqᷓ Sophoniam aggrediar qui nũc eſt in ordine.xii. ꝓphetaꝶ:reſpõ
dendum uidetur his qui me irridẽdum eſtimãt: quod obmiſis uiris
ad uos ſcribam: O Paula & Euſtochium. Qui ſi ſcirẽt Oldam uiris ta/
ccentibus ꝓphetaſſe. Et delborã iudicem pariter & ꝓphetẽ: hoſtes iſra/-
el barach timẽte ſuperaſſe. Et Iudith & Heſter in typo eccleſiæ: & occi/-
diſſe aduerſarios: & perituꝶ iſrael de piculo liberaſſe: Nũꝗᷓ poſt tergũ
meũ manum curuarent in ciconiã. Taceo de Anna & Eliſabeth & cæ/
teris ſanctis mulieribus: quaꝑ uelut ſyderũ igniculos: claꝶ Mariæ lu/
men abſcondit. Ad gentiles fœminas ueniam: Vt & apud ſeculi philo
ſophos uideãt aiaꝶ differẽtias qᷓri ſolere: non corpoꝶ: Plato inducit
aſpaſiã diſputãtẽ: Sapho cũ Pidaro ſcribitur: & Alcæo themiſta ĩter ſa

isẽtiſſimos grætie philoſophatur: Corneliã Gracchoꝑ: ideſt ueſtrã: to

apud cõſulares uiros & in achademia plauſus excitare cõſueuerat: nõ erubuit in priuata domo au/
diente matrona de philoſophia diſputare. Quid referã Catonis filiam: Bruti cõiugem: cuius uirtus
facit ne patris mariuqʒ; cõſtantiam tãtopere miremur. Plena eſt hiſtoria tam græca ꝗᷓ latina uirtuti
bus fœminaꝶ: & quæ integros libros flagitet. Mihi tantum quia aliud operis incubit in fine ꝓlo-
gi dixiſſe ſufficiat: dominum reſurgentem primum apparuiſſe mulieribus: & apoſtolorum illas fe
ciſſe apoſtolas: ut erubeſcerent uiri non quærere: quem fragilior ſexus inuenerat.
FINIT PROLOGVS.

INCIPIT EXPO SITIO HIERONYMI IN SOPHONIAM PROPHETAM
AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.
WR᷑’Erbum dñi qò factũ eſt ad Sophoniã filiuz chuſi: filij Godolie:filij
Amarie:filij Ezechie. In dieb Joſie:filij Amõ regis Juda. LXX.
Similiter. C Tradũut hebrei cuiuſcũq; ꝓphetæ pater aut auus ponatur
A& in titulo: ipſos quoq; ꝓphetas fuiſſe. V) Amos unũ de duodecim ꝓphe
ttis: qui dixerat:nõ ſum ꝓpheta nec filius ꝓphetæ: ſed paſtor capraꝶ uel-/

y phetico: & glorioſa maioꝶ ſuorum ſtirpe generatus eſt: habuit enĩ pa-
Atrem Chuſi:auum Godoliã: pauum Amariã: attauũ Ezechiã. Et talem
quadrigam ipſe uelut extremus auriga compleuit: Nomen Sophoniæ
Alalii ſpeculam: alii archanum dũi tranſtulerunt. Siue igitur ſpecula ſiue

abſcõditum domini interprætatur: utrunq; ꝓpheræ conuenit. Dicitur
enim ad Ezechiel filii hoĩs ſpeculatorẽ te poſui domui iſrael. Et in alio loco. Nõ ſaciet dñs quicqᷓ
niſi reuelauerit diſciplinam ſuã ſeruis ſuis ꝓphetis. Et noni pſalmi titulus ꝓ abſconditis filii inter-
prætatur.I ſte ergo ꝓpheta qui erat in ſpecula & in ſublimibus cõſtitutus: & nouerat myſteria dñi
filius erat chuſi ꝗ interprætatur humilitas uel ethiops meus. De quo poſtea tractabimus: habebat
quoq; auum Godoliam: ꝗ dicitur magnitudo dñi: & ꝓauum Amariã: q & ipſe uertitur in ſermo/
nẽ domini. Et attauum Ezechiam: qui ſonat fortitudinem dñi. De fortitudine itaq; dñi natus eſt
ſermo dñi:de ſermone domini nata eſt magnitudo dñi: & d magnitudie dñi nata eſt humilitas:
ut cum peruenerit aliquis ad perfectũ dicat.Qui nõ ſum dignus uocari apoſtolus.Et illud in pſal/
mis. Dne nõ eſt exaltatum cor meum neq; elati ſunt oculi mei. Hucuſq; quaſi prono lapſu & p pla
na currentes in eo quod chuſi ẽt ethiops meus interpᷣtaturimpegimus. Nam poſt tantas uirtutes
quomodo nomen ethiopis ſonare poterit in laudem. Et ſi qdem ſcriptura dixiſſet chus ideſt ethi/-
ops: uidebatur indiſſolubilis quæſtio: chus quippe natus eſt de Cham: Sed ĩ eo qd ait chuſi:hoc eſt
ethiops meus: uidetur ſonare myſterium. Quod ille qui quondã ethiops fuerat uerſus in pœnitẽ
tem. Cum ſecũdum illud quod dicitur. Ethiopia præueniet manus eius deo: Et in alio loco in cõ/
ſpectu eius ꝓcident ethiopes. Dicat cum ſponſa in cantico cãticorum. Nigra ſum ſed ſpetioſa fi-
lia hieruſalem. Legimus & in hieremia Abdimelech eunuchũ ethiopem placuiſſe deo. Et in acti-

ta romanæ urbis turba miratur: Carmeades eloquẽtiſiimus philoſophoꝶ: acutiſiimus rethopꝶ: qui

licans ſycomoros patris nomẽ in titulo nõ hẽre:hoc ſi uerũ eſt: Sopho
(/ nias ꝓpheta: quẽ nunc conamur exponere. Qui nomine ut ita dicã: ꝓ·

Am/J.d

ps.130.

ps. 67.

Can.l.c.

bus apoſtolorum ethiopem eunuchum regiæ tantum habuiſſe ſtudium ſcripturarum & legis dei Hie.38. b.
ut in uehiculo legeret. Et ad orädum dũm in templo eius ueniret hieruſalem: Vnde talis fides di/ Act. 8.e.

