un Credentiũ populus brachium domini: qui ipſe eſt dei uirtus deiq; ſapientia fuerat depræcatus: ut
time conſurgeret & ſibi præberet auxilium: Et illo pugnante pro ſanctis gaudium atq; lætitia fugato do
lum lore & gemitu omnia poſſiderẽt: I taq; uel brachiũ domini: uel dominus ipſe reſpondit: (Ego ſum
ego ſum:)& nequaqꝗᷓ p prophetas ſed ipſe uos cõſolabor:Deus miſericordiarum: & pater totius cõ/-
ubit ſolationis: Mirorq; quomodo me dicente ſupra: Nolite timere opprobriũ hominum & blaſphemi
ubi as eorum ne metuatis: Timueritis perſecutorum rabiem: & neſcieritis eos eſſe mortales qui ĩſtar fœ
NHͤH ni areſcunt repente & pereunt: & certe eo tempore quo illos mœtuebas oblitus es domini factoris
gvi tui: Si enim mei ſemper memoria in tuo fuiſſet corde uerſata: nũqꝗᷓ timuiſſes homines qui in cinerẽ
es diſſoluendi ſunt: & cuius oblita es dei qui cælos incredibili uirtute ſuſpendit: & terram ſta n mole

1

ſonin
fundauit: & timuiſti aduerſarios tuos. Nõ ad breue: qd poterat tibi aliqua ex parte cocedi. Sed i᷑ ugi “ minn
ter & tota die ut cum haberes lumen fidei: & tenebræ te formidinis poſſiderent: & eius qui pugna/ ſteo ie
bat eſſe periturum. Vbi eſt ergo nunc perſecutorum ſuperbia: ubi potentia ſecularis: quæ in te ore uc .
rabido ſeuiebant. Cito ueniet filius meus gradiens & conculcans aduerſarios tuos ut aperiat tibi enne
uiam uictoriæ. ſiue ut inferos reſeret.qui nõ interficiat uſq; ad internitionem. Sed uelit ſaluare cõ/ ibeila⸗
uerſos. Deniq; panis illius quod interprætatur euangelio probante doctrina nunquã deficiet. Sed nedn
ſemper uolentibus ad ueſcẽdum patebit. Simulq; apoſtropham facit ad filium quem cito promit/ Gncorn
tit eſſe uenturum. Et cuius panem dicit eſſe perpetuum. Quod ipſe ſit iuxta diſpenſatõnem carnis nitubi⸗
aſſumptæ dominus deus eius: qui conturbari faciat mare: & itumeſcere fluctus eius. Vt aduerſum ncem
ſeruos ſuos perſecutorum infletur ſuperbia. quæ iterum auxiliante domino conquieſcat. Dicitq;. lnient
quod poſuerit uerba ſua in ore eius. Quicquid eni filius loquitur uerba patris ſunt: & in umbra ma busin
nus ſuæ protexit eum. Et idcirco protectus ſit ut plantet cælos nouos: & fundet terrã nouam :& di⸗- minid⸗
cat ad ſyon.hoc eſt ad eccleſiam populus meus es tu. Ergo ſyon non eſt alia niſi populus dei.Sym wiide
machus in eo loco ubi nos diximus. cito ueniet gradiens ad aperiendum: & nõ interficiet uſq; ad hotpol
internnionem ita interprætatus eſt. Cito infernus aperietur & non morietur in corruptionẽ. Sub Alun!
auditur chriſtꝰ qui in quintodecimo pſalmo loquitur. Non derelinques animam meam in infer/ lcein⸗
no: nec dabis ſanctũ tuum uidere corrutionem. In eo quoq; loco ubi nos iuxta hæbraicum & aqui ecpeme
lam uertimus. Poſui uerba mea in ore tuo. & in umbra manus meæ. protexi te. Vt plantes cælos & poeegu
fundes terram: & dicas ad ſyon populus meus es tu. Ile ſic tranſtulit. Ponam uerba mea ĩ ore tuo: höop
& in umbra manus meæ protegam te. In qua plantaui cælum & fundaui terram: & dicam ſyon po Liiccen
ulus meus ex tu. Iuxta. lxx. ad omnem credentium dicitur animam: quod creata ad imaginem bop
& ſimilitudinem dei: ſuam ignorauerit dignitatem. Sed timuerit hominem & filium hominis: qui lcdtduo
ſolum poteſt corpus occidere: & immortalem ſe eſſe neſcierit. Nec dixerit cũ propheta. Dominus huinſen
illuminatio mea: & ſaluator meus quem timebo. Dommꝰ protector uitæ meæ. a quo formidabo. illoe⸗
Et iterum dominus adiutor mens non timebo ꝗd faciat mihi homo. Dominus auxiliator meus: ioniq
& ego deſpiciam inimicos meos. Quid ſit autẽ homo.alio uerſiculo demõſtratur. In domino ſpe/ ucnod
rabo. nõ timebo quid faciat mihi caro. Vnde & nũc dicitur. Timuiſti ab homine mortali: & a filio ane
hõis:qui ſicut fœnũ arefacti ſunt. oĩs. n. caro fœænum: & omnis gloria eius quaſi flos ſœni: & territa led
iudicis poteſtate oblita es quod ipſe eſſet protector tuus: qui cælum fecit & terram: & omnia ele- Wönn
menta quæ cernimus. uel eos cælos qui portant imaginem ſupercæleſtis: & eam terram quæ ſemẽ detet
tem domini multiplicat. Illud autem quod ſupra dicitur. Et non occidet in corruptionem: & non ins
deficiet panis eius. De theodotionis editione ex hæbraico additum eſt. ſpſe conturbat mare & ſo⸗ *
nare facit fluctus eius. Cui & in pſalmis canitur. Tu dominaris fortitudinis maris. & commotionẽ Cfl
fluctuum eius tu mitigas. In hieremia quoq; ſcriptum eſt. Non timebitis dicit dominus: & a facie
mea non formidabitis: qui poſui harenas terminum maris. Præceptum ſempiternum quod non N
præteribunt. Turbata ſunt maria: quando ſagena domini extraxit piſcium multitudiné. Et poſuit Lin
dominus uerba ſua in ore credentis & ĩ umbra manus ſuæ protexit eum. Qui & in euangelio lo Voe
quitur. Quando tradiderint uos nolite cogitare quomodo aut quid loquamini. Dabitur enim uo O
bis i illa hora quid loquamini. Non enim uos eſtis qui loquimini: ſed ſpiritus patris ueſtri qui lo/ en⸗
quitur in uobis. Et in alio loco dicit ad iuſtum. Dilata os tuũ & implebo illud. Et iterum. Aperi os ne
tuum uerbo dei. Dominus enim dabit uerbum euangelizantibus uirtute multa. Vnde ad interio/- Wt
rem hieremiæ hominem loquitur deus. Poſtquã tetigit os eius. Ecce ego dedi ſermones meos in ua
ore tuo. Qui poterat cum pſalmiſta canere. Miſit in ore meo canticum nouumhymnum deo no/ i
ſtro. Quis autem hæc operatus eſt omnia: niſi dominus atq; ſaluator. Qui cælũ fecit & terram & di N
cit ſyon. Populus meus es &. Quod proprie eccleſiæ conuenit de gentibus congregatæ: & in oſeæz
credentibus pollicetur. Vocabo non populum meũ populũ meũ: & ipſe dicet mihi deꝰ meus es tu. 1
CEleuare eleuare conſurge hieruſalem que bibit de manu domini calicem ire eius uſq; ad 1
fundum.CCalicem ſopoꝛis bibiſti ⁊ potaſti vſqʒ ad feceſ.Non eſt qui ſuſtentet eam.ex omnibꝰ
aͤliezcoe ſennit. Ernon de A ag ncntet manum eius ex omnibus filijs quos enutrinuitt.
qaius:uts conſolabitur te. uis onni kabitur ſuper te:vaſtitas ⁊ contritio:: famis ? gla⸗
CErurge exunge eleuarc hieruſalem . auc bibiſti de mann domini calicem furoꝛis eius. allec
im ruine. ffuroꝛis cbibiſti ⁊ euacuaſti:⁊ non erat qui conſolaretur te ex omnibus fi/ n
lis tuis quos genuiſti:? non erat qui appꝛehenderet m x omnibus filiis tui fl
quos exaltaſti.DOuo hec contraria tibi.quis contritabitunte tumrnineer Snnfa e 1
dius gni conſolabitur te. “ triſtabitur te cum ruina:⁊ cõtritio fames 7 gla/
CHieruſalem & ſyon eſſe. Sepe docui uarum ſyon quæ interprætatu l
uodinme .. . interprætatur ſpecu/
la eo quod in monte ſita ſit arx uocatur. Reliqua autem urdis pars niernſa lem dicſtureque pfiva⸗ K

hellabarnrichn Hõ propheta cohortatur ut ſurgat. quæ prius negatiõe corruerat
l. ifige crucifige talem. Non habemus regem niſi cæſarem: Et agat
pœnitentiam:

ekin
1 lonr
teote
irti
ur co⸗
ed
Doomi⸗

cANIE

Cetüim
Diang⸗
nbr a
mach⸗
ſein
u 1d
1e. Sub
inter⸗
aqui
Los &
KRW:
ondo
ginem
ningui
ominus
ndabo,
mens:
ohe⸗
4 flio
derrita
inde⸗
Eſeme
Ewor
raß⸗
otn
rbce
OdN
tponit
ol
imuo
nilo⸗/
tios
enio/
osin
ono/
nach
1olee
eitn⸗
Hnib
iut

.

ic̃
ſ⸗
ni
,

l/
,
44

Super Eſaiam.

pœnitentiam: & captiuitatis ſentiat malis cur ſuum offenderit creatorem: ſolẽt medici amariſſimã
antidotũ quæ ex guſtu nomẽ accepit dare ſtomacho nauſeanti: ut noxios humores euomat. Et poſ
ſit coctos cibos atq; digeſtos in aluũ trãſmittere. Quos flegmatũ magnitudo digeri nõ ſinebat. Igi
tur & hieruſalem quæ bibit de calice furoris domini: & de condi eius quẽ ſymmachus cratere in-
terprætatus eſt. Et quem iuxta geneſeos librum ioſeph in ſacculo fratris beniamin iuſſit abſcondi:
iubetur de ebrietate conſurgere eo quod biberit & uacuefecerit & potauerir eum uſq; ad feces: qd
tres uno indicauere ſermone. Hic eſt calix de quo in pſalmis legimus. Calix in ma-/
nu domini uini meri plenus mixto. Et inclinauit ex hoc in illud. Verũtamen fex eius non ẽ exina-/
nita. Bibent omnes peccatores terræ. De quo & ad hieremiam deus loquitur. Sume calicẽ uini me
ri de manu mea: & propinabis cunctis gentibus ad quas ego mittam te. Et bibent & uoment & in
ſanient a facie gladii quem ego mittam in medio eorũ. Cumq; aliis gentibus & hieruſalem urbi/
bus qᷓ uideat propinaſſe ſe dicat infert. Sic dicit dominus omnipotẽs deus iſrahel. Bibite & inebria
mini & uomite: & cadite a facie gladii quẽ ego mittã in medio ueſtri. Et notãdũ quod calix iſte fu
roris domini gladius eius ſit qui in medio mittitur peccatoꝶ In quo queſtio naſcitur. Quomodo
poſt potũ:ebrietatẽ: uomitũq;: & ruinã in hieremia dicatur Hieruſalẽ nõ poſſe cõſurgere:& nunc ꝑp
eſayam loquatur ad eã. Eleuare eleuare conſurge hieruſalẽ: quæ ita ſoluitur. Quãdiu quis bibit ca/-
licẽ & inebriatur: & ĩſanit uomitq;: & corruit nõ eũ poſſe cõſurgere. Nec dũ potauit calicẽ domini
nec peruenit ad feces ut eũ uſq; ad fundum biberet. Nunc auũt ad hieruſalem de præterito dicit tem
pore quæ bibiſti de manu domini calicẽ furoris eius: & nunc quæ bibis. Simulq; cõſiderãdũ: quod
nõ propheta:nõ apoſtolus ex inde fuerit ĩ iudæa. Qui eã cõſolatus ſit: & apprehenderit manũ eius
& iacentes eleuauerit:ex quo manifeſtum eſt:quod poſt ultimã captiuitatẽ iſta dicantur. Alioquin
in babylone.& poſt babylonẽ hezechiel & cæteros prophetas habuiſſe eã narrat hiſtoria. Quod ãt
dicit duo ſunt quæ occurrerũt tibi: ſiue duo hæc cõtraria tibi. Quis cõtriſtabitur ſuꝑ te: & pro duo-
bus infert quattuor uaſtitas & contritio fames & gladius: illi ſimile eſt quod ĩ pſalterio canitur. Se
mel locutus eſt deus duo hæc audiui. Quia poteſtas dei: & tibi domiĩe miſericordia quia tu reddes
unicuiq; iuxta opera ſua. Et ibi enim ſemel loquitur deus quod oĩpotens ſit: & duo audiuit ꝓphe/
ta quod omnipotẽtia illius in utraq; parte præualeat. Vt & pœnitentibus tribuat miſericordiam &
permanentibus in peccato reddat ſupplicia quæ merentur. Iuxta quod & ĩ hoc loco duo occurrũt
hieruſalẽ: quæ ſingula bina habent. ruinam enim ſiue uaſtitatẽ ſequitur contritio: famem & gladi
um interitus. Poſſumus hæc iuxta anagogen: & ſuper animã intelligere peccatricẽ: quæ nolens bi
bere calicem furoris domini. Dicit in pſalmo. Dñe ne in furore tuo arguas me: neq; in ira tua corri/-
pias me.Sinautẽ biberit bonum eſt ei ſua ſentire ſupplicia: & audire dominum dicentem. Cũ ira ſu
roris mei tranſierit rurſum curabo. Et alibi. Nunquid qui cadit non reſurget dicit dominus.
C Silii tui pꝛoiecti ſunt.Soꝛmierunt in capite omnium uiarum:ſicut oꝛix illaqueatus pleni in
dignatione domini:increpatione dei tnui. LXxX.
CSili tui indigentes ⁊ doꝛmientes in capite omnium viarum.Sicut beta ſemicocta pleni furo
ris domini:⁊ deſicientes a domino deo. V —
CPro beta ſemicocta reliqui interprætes orygem captum & illaqueatum tranſtulerũt: qui hebrai⸗-
cæ appellatur: tho. quod genus beſtiæ naſcentis in heremo inter mundana animalia in leuitico &
deuteronomio ponitur. Pro quo. Ixx. ſyra lingua opiati ſunt thoreth. quæ dicitur beta. hoc de no
mine:tranſeamus ad ſenſum. Filii tui ſicut oryx uenatoꝶ laqueis in retibus dormierunt. In compi-

tis & plateis: & ſuper nudam humũ nuda membra ponentes. indignationẽ dommi: & increpatio-

nẽ dei ſui propriis miſeriis indicarunt. Porro iuxta. Ilxx. qui noluerüt habere diuitias ſpeciales ĩ uer
bo & ſcientia & in operibus bonis: ſed fuerint pauperes qui non ſuſtinent cõminationẽ nequaquã
habitabũt in domibus ꝗᷓ uirtutibus extruũtur. Sed in principiis uiaꝶ & exituũ tägentes oia & Oia
relinquẽtes: qui recte dormire dicũtur illo ſomno de quo ſcribitur. Dormierũt ſomnũ ſuũ & inue
nerũt nihil. Quo ſomno cõſopiuit eos rex aſſyrius: & cõparãtur betæ ſemicoctæ: quod genꝰholeris
eſt uiliſſimi & fragiliſſimi. De quibus holeribus: puto illud in pſalmis dici. Ne zZeleris ĩ malignanti
bus:neq; emuleris facientes iniquitatẽ. Qm̃ ſicut fœnũ uelociter areſcẽt: & ſicut olera herbaꝶ cito
decidẽt.Eſt enim egrotantiũ cibus:qui ſemel incredulus eſt appellatur beta cruda. Qui autẽ ſim/
plici contentus fide abſq; ratione & dogmatũ ueritate facit opera iuſtitiæ: põt dici beta cocta. Por-
ro qui inter uitia atq; uirtutes medius fluctuat:& duplici corde accedit ad ſeruitutẽ dei iſte rectiſſi
me uocatur beta ſemicocta: ad quẽ & in apochalipſi ioãnis loqtur deus. Vtinã aut calidus eſſes aut
ſrigidus. Nũc aũt quia tepidus es euomã te. Qui tepidi & dormiẽtes pleni ſunt furoris dñi: & diſſo/
luti ſiue deficiẽtes p dũm deũ nõ quo dominus diſſolutionis eorum cauſa ſit. Qui mortem fecit:
nec delectatur in perditione uiuentium. Sed quo qui in lege peccauerunt: per legẽ iudicenturiquæ
operatur iram dei his qui præuaricatores eius ſunt. .
CAdcirco audi hoc pauꝑcula ⁊ ebꝛia nõ vino. Bec dicit dnator tuus dñs ⁊ deus tuus ꝗ pugna
nit p populo ſuo.Ecce tuli de manu tua calicẽ ſopoꝛis fundũ calicis ĩdignatõis mee.Mõ adici-

es vt bibas illũ vltra:⁊ ponã illũ i manu eoꝝ ate humiliauerũt:⁊ dixerũt anime tue ncurre

vt traſeamus ⁊? poſuiſti vt terram coꝛpus tuum pertranſeuntibus. LCxxxX. rg
CSꝛopterea audi humiliata ⁊ ebꝛia nõ avino:ſic dicit dñs deus ꝗ iudicat populũ ſuũ.Ecce tu Li
li de manu tua calicẽ ruine cõdi furoris mei:⁊ nõ aducies bibere ulũ ultra:? dabo eũ in manus li .
eoꝛum qui te iniqʒ oppꝛeſſerunt:⁊ humiliauerunt:qui dixerunt anime tue.Inclinare vt tranſea (l
mus:⁊ poſuiſti equalia terre media tua a foꝛis tranſeuntibus. had
O hieruſalem cui dixi. Eleuare eleuare cõſurge & age pœnitentiã: ꝗa bibiſti de manu dũi ealicẽ C
furoris eius. Et epotaſti eũ uſq; ad feces: & filii tui ꝗ in toto orbe diſpſi ſunt ductiq; captiui: iacuerũt nedn
in plateis: & in capitibus uiarũ Scito te eẽ paupculã: & humiliatã: & ebriã nõ uino:ſed furore dni, CNe⸗
Idcitco ſi egeris pœnitẽtiã: & eleuata ſurrexeris: ſcies calicẽ ſoporis & ruinæ. Siue iuxta fymmachũ ipo
& theodotionẽ lacerationis & cõmotiõis: de manu tua eẽ tollendũ: & condy. Pro quo & in hoc lo nuͤr⸗
co ſymmachus craterẽ interprætatus ẽ. Te ulrra nõ eẽ bibiturã ſed tradendũ aduerſariis tuis. Qui ſnnb
dixerũt animæ tuæ incuruare ut tranſeamus: illiſq; dicẽtibus. uolũtate ꝓpria incuruata es: & poſui/ pecen
ſti quaſi terrã corpus ſiue dorſum. Vel iuxta. xx. media & ceruices tuas fons: & trãſeuntibus: hoc iu nund
xta hiſtoriã dictũ ſit. Qd hieruſalẽ ſi eleuare uoluerit atq; cõſurgere: neq̃ꝗᷓ bibat calicẽ furoris dñi: niſeh
nec patiatur ultra quæ prius ſuſtinuit: cæteꝶ ut ueniamus. Iuxta. Ixx. ad itelligẽtiã ſpalem: animæ lbon
dicitur humiliatæ uitiis: & ebriæ pturbationibus: ut ſciat dim habere ſe iudicẽ: & de oĩbus reddi nob
turã ſe eẽ fationéCnod ſi fuerit ad meliora cõuerſa auferendũ calicẽ ruinæ de manibꝰ eius: & cra üühn
terẽ furoris dñi qui fupplicia cõtineat. De quo & hezechiel dicit ad hieruſalẽ. Calicẽ ſororis tuæ ſa fnra
mariæ bibes ꝓfundum & latu ut inebrieris. Tradendũ in manibꝰ eoꝶ qui eã humiliauerant. haud eknot
dubiũ ꝗn aduerſarias ſignificet poteſtates: quæ dixerunt animæ illius incuruare ut tranſeamus. In ng
quo pariter adnotanduũ: quod nõ eã incuruauerint: nec uim fecerint ut prius erecta inclinaretur in tdl
terrà: ſed ꝓprio arbitrio dereliquerit. Illa aüt uolũtate ſua poſuerit ceruices uel dorſum ſiue totum ks
corpus ſuũ nõ intus: ſed foris his qui eã cõculcauerint. Tale ꝗd & in euãgelio legimus: quod decẽ lseſt
& octo annis ſatanas ĩcuruauerat mulierẽ quã dñs ad ſtatũ priſtinũ erexit:ut poſſit dicere. Leuaui urd
oculos meos ĩ mõtes uñ ueniet auxiliũ mihi. Et ad te leuaui oculos meos ꝗ habitas ĩ cælo. Ca. LII. di
BDOnſurge cõſurge induere foꝛtitudinẽ tuã ſyon induere ueſtinientis gloꝛie tue.Hiern nnt
ruſalẽ ciuitas ſancti:qꝛ nõ adiciet vltra vt ꝑtrãſeat ꝑ te icircũciſus ⁊ imũdꝰ. LXx. fobi⸗
Exurge erxurge induere foꝛtitudinẽ tuã ſyon:⁊ induere gloria tua hieruſalẽ ciuitas enä
1ſancta: nequaquâ vltra adiciet ut ꝑtranſeat per te incircunciſus ? immundus. fiun
CRurſum & in hoc loco nomẽ ſyon ſupenius additũ eſt: & idcirco iugulatũ ueru: cui ergo ſupra- ktitek
dixerat. Eleuare eleuare cõſurge hieruſalẽ. Nũc eidẽ loꝗtur: cõſurge còſurge induere fortitudineʒ otn
tuã ſyon. Quæ ſit aũt ſyon:ſequẽs uerſus oſtẽdit. Induere ueſtimẽtis gloriæ tuæ hieruſalẽ. Hoc di- de
ximus ut hieruſalẽ & ſyon unã ꝓpbemꝰ urbẽ. Præcipiturq; ei:ut lugubria ueſtimẽta deponat: & in/ neae
duatur his quæ habuit antequã biberet de manu dñi calicẽ furoris eiꝰ. appellaturq; ciuitas ſanctua
rii.Hoc enim ſonat pp templũ quod in ea cõditũ fuit Siue ſancti ꝑpp notitiã dei: uel ſancta quia io/ 2
la in orbe terraꝶ acceperat legẽ. Vnde & poſt reſurrectionẽ ſaluatoris apparuerũt corpora mortuo
rũ ĩ ciuitate ſancta. Quæ utiq; pp blaſphemiã & miſſas ĩ diũĩm manus ſancta eẽ nõ poterat. Quodq; 8
ꝓmittitur. Si ſurrexerit poſt ruinã: & induta fuerit fortitudine: & gloria ſua: nequaquà ultra tranſitu r .
tũ pꝑ eã incircũciſum & immundũ.Hoc ſignificat quod & paulus apoſtolus dicens. Quæ participa Nien
tio iuſtitiæ cũ iniquitate? Quæ ſocietas luci ad tenebras? Quæ cõuẽtio xpᷣi ad belial? Quæ pars ni- N e
deli cũ infidele? qui cõſenſus tẽplo dei cũ ydolis. Quæ quidẽ ut expõere cœpimꝰ: & ad animæ ſta (S
tũ uniuerſa referũtur. Quod ſi p pœnitentiã priſtinũ robur receperit. Vocetur habitaculũ ſancti: &
fiat tẽplũ dei.Et nequaquã p eã incircũciſus & imundus. trtranſeat. De quibus dictũ MM
eſt. Ab occultis meis mda me domiĩe: & ab alienis parce ſeruo tuo. Si mei nõ fuerĩt dominati tüũc W
imaculatus ero: & emũdabor a delicto maximo. Oĩa aũt quæ promittuntur ſyon & hieruſalẽ. Nõ —
ut iudæi ſomniãt ad lapides illius & cineres fauillaſq; dicutur: ut ĩiſtauretur ĩ pniſtinũ ſtatuʒ. Sed ad C
populũ hieruſalẽ ꝗq occidit ꝓphetas &lapidauit eos qui ad ſe miſſi erãt. Et ad extremũ ẽt in filiũ dei
miſit manvr Juj corruens in paſſione xpᷣi in reſurrectiõe illius ſuſcitatus eſt: quia multa milia cre
diderunt de iudæis: & reliquiæ ſaluæ factæ ſunt. Eadẽ & de eccleſia poſſumus dicere: quæ uiſio pa/
cis & ſpecula ſi in hereſim cortuerit. Iubetur exire: & priſtinæ fidei ornamenta ſuſcipere. Et ſi fuerit
ſuſcitata ſanctitatis ei & cõtinẽtiæ præmia ꝓmittunrur: ut nequaquã ꝑ eã trãſeat ĩcircũciſus ẽ ĩmũ .
dus. Quod nõ ad carnis cõſciſiões atq; præputiũ: ſed ad opeꝶ ĩmũditiã: ſiue munditi referri po
teſt: ut incircũciſos uocemus ĩmundos: qui corpons uoluntati & libidini ſeruiunt. Deniq; ad circũ
ciſos carne nõ ſpiritu loqꝗtur hieremias. O s gentes incircunciſæ carnes filii aut iſrahel incircũciſi
ſunt cordibus ſuis. Et beatus apoſtolus de uirginitate & cõtinentia ac nuptiis diſputãs: iecit in me-

dio circũciſus aliꝗs uocatus eſt: nõ adducat pᷣputiũ: in præputio uocatus nõ circũcidatur. Quod
mihi uidetur aliis uerbis dicere abſq; uxore uocatus eſt: & credidit nõ ducat uxorẽ. Vel ecõtrario
habẽs uxorẽ in xpᷣm credidit. Nequaquã diuortiũ faciat: quẽ ſenſum: nõ ſolum in circũciſione &i
præputio: ſed in libertate ac ſeruitute cuſtodit. Vt liberos uocet uirgines & cõtinẽtes ſeruos ꝗ uxo
ri debitum reddant: neq; enim poteſtatis noſtræ eſt præputium adducere poſt circũciſionẽ juxta,
eos qui

Super Eſaiam.

eos qui in machabeorum libro dicuntur: ſibi feciſſe præputia. Quod de naſcentibus filiis: & nõ de
atribus dicitur haud qui liber uocatus eſt magis ſeruus eſt xpᷣi cum inxpᷣi baptiſmate nulla ſit dif

ferẽtia. Iudæi ethnici. græci: & barbati uiri et mulieres Iiberi ac ſerui.

CExcutere de puluere cõſurge ſede hieruſalem ſolue vincula colli tui captiua filia ſyon. Quia
LXxXX.

hec dicit dominus:gratis venundati eſtis:⁊ ſine argento redimemini.

CExcutere puluerem:⁊ ſurge ſede hieruſalẽ. Solue vinculum colli tni captina ſilia ſyon. Qnia

hec dicit dominus:gratis venundati eſtis:⁊ ſine pecunia redimemini.

Nequaquã ad hieruſalẽ ideſt ad rumnas lapidũ illius: & cineres ac fauillas ꝓphetæ eẽ ſermonẽ: ſed

ad populum qui habitet in ea: & pp effeminationẽ animi filia ſyon uere enim captiuus ẽ populus
iudæoꝶ. Qui uſq; hodie nabuchodonoſor portat iugũ: & peccatoꝶ ac blaſphemaꝶ ſuaꝶ ſtrictꝰẽ
funibus: ꝗ gratis eſt uenditus. Et nihil fecit dignũ pp quod poſſit redimi. Cui & ſupra dicitur. Ecce
peccatis ueſtris uenundati eſtis: & iniquitatibus ueſtris dimiſi matrẽ ueſtrã. Cauſaſq; reddit: cur ne
nundati ſint cur abiecti. Quia inquit ueni: & nõ erat homo: uocaui & nõ erat ꝗ audiret: ex quo ma
nifeſtum ẽ. Ideo errori & dæ-monibus eos traditos ꝗa nõ audierunt clamantẽ. Venite ad me oẽs 4
laboratis & onerati eſtis.Redimẽtur autẽ ꝗq uoluerint credere nequaquã argẽto & pecunia:ſed præ
tioſo xp̃ᷣi ſanguine.Vt audiant ꝑ apoſtolos Gratia uobis & pax. Non enim ob merita: ſed ob gra-
tiã & fidẽ xpᷣi deo recõciliati ſumus.Animæ quoq; dicitur ꝗᷓ uitioꝶ polluta ſordibus candorẽ pri/-
ſtinæ cõuerſationis amiſerat: ut excutiat puluerẽ cum apoſtolis qui adheſit pedibus eius: neq; enĩ
fieri poterat: ut quæ ꝓſtrata piecerat ceruices ſuas foris tranſeuntibus Et media terræ ſociauerat di
xeratqʒ humiliata eſt in puluere anima mea adheſit terræ uenter meus. Nõ imaginẽ terreni accipe/
ret:a qua nos reuocat apoſtolus dicẽs. Sicut portauimus imaginẽ terreni: portemus & imaginẽ cæ
leſtis. Vnde q in carne ſunt placere deo nõ poſſunt. Nõ quo carnis natura dãnetur: cuius conditor

deus eſt. Et in qua plurimi placuerunt deo regnãtq; cum xp̃o. Sed quo opa carnis repudientur de

ꝗbus idẽ apoſtolus loquitur. Ego autẽ carnalis ſum uenundatus ſub peccato. Deniq; ad huiuſce-
modi hoiĩies dicit. Vbi autẽ zelus eſt& emulatio in uobis eſt. Nõne carnales eſtis & ſecundum ho⸗/-
minẽ ambulatis. Et emulatio ad ſanctos. Vos ãt nõ eſtis in carne.Si ꝗqdẽ ſpiritus dei habitat in uo
bis. Excutitur ergo puluis: de quo ſcriptum ẽ Nunꝗd cõfitebitur tibi puluis: aut annũtiabit uerita/
tẽ tuã:ut ſoluantur uincula colli noſtri.Et nequaquã tafamgelictaus ferreus collũ tuum. Sed cũ
ſpõſa mereamur audire. Quã pulchræ ſunt genæ tuæ ſicut turturis. Collum tuum ſicut monilia
Et iteꝶ circundedit armillas manibus tuis: & monile collo tuo. Vt graui onere liberati & recipiẽ/

tes ornamẽta priſtina captiui eſſe ceſſemus: redẽpti ab eo qui uenit prædicare captiuis remiſſionẽ.

Et de quo ſcriptũ ẽ.Hic ædificauit ciuitatem meãa:& captiuitatẽ populi mei reducet. Non cũptio:
neq; cũ muneribus. huic ſenſui & petrus apoſtolus cõgruit. Sciẽtes qm̃ nõ corruptibilibꝰargento
& auro redẽpti eſtis de uana ueſtra cõuerſatiõe patribꝰ tradita ſed ſàguĩe agni ĩmaculati & cætera.

CQuia hec dicit dominus deus.In egyptũ deſcendit populus meus in pꝛincipio: vt colonꝰ eſ

ſet ibi.Et aſſur abſqʒ vlla cã calũniatus eſt eũ:⁊ nũc quid mihi eſt.Bec dicit dominus.Quoniã
ablatus eſt populus meus gratis:dominatoꝛes eius iniqʒ agunt dicit dominus.Et iugiter tota
die nomẽ meũ blaſphematur. Pꝛopter quod ſcict populus meus nomen meũã dic illa:qꝛ ego
ipſe qui loquebar ecce adſlum. LXX.

Sic dicit dominus. In egyptũ deſcendit populus meus pꝛius vt peregrinaretur ibi:ꝛ ĩ aſſy-
rios violenter abducti ſunt:⁊ nũc quid erit hic. Hec dicit dominus.Quia ablatus eſt populus

meus gratis admiramini ⁊ ululate hec dicit dũs. Rꝛopter vos ſemꝑ nomen meum blaſphe⸗
matur in gentibus. Pꝛopterea ſciet populus meus nomen meũ pꝛopterea in die illa.Quia ego

ſum:ipſe qui loquebar adſum.

CArguit populũ iudæoꝶ: & uentura prædicit. Quod qui uoluntate ſua in iacob deſcẽdit ad ægy
ptios: & tẽpore neceſſitatis ac famis peregrinatus eſt in terra geſſem. Poſtea ab aſſyriis quos in nul/
lo leſerat calumniã ſubſtinuerit:& in babylonẽ captiuitate trãſlatus ſit. Vnde infert. Et nunc quid

mihi eſt hæc dicit dominus. Et eſt ſenſus. Nihil ab eo reliqui pp quod in hac regione pmaneaʒ de
qua populus meus ablatus eſt gratis: uenditus peccatis ſuis: & quaſi orix rete cõpræhenſus uel iu/-

ribus romanoꝑꝶ: uel diaboli laqueis quibus uinctus hucuſq; retinetur. Vt autẽ iſta paterentur do-/
minatores eoꝶ ac magiſtri iniq; egerunt. Qui iuxta ſymmachum & theodotionẽ ululabũt. Iuxta
aquilã flebunt. Cur tormentis traditi fuerint. Ipſñ enim ſunt qui aduerſum ſaluatorẽ populum cõ
citarũt: ucõſona uoce clamarent. Crucifige crucifige talẽ. De ꝗbus & añ iã dixerat. Ipſe dominus
ueniet cum ſenioribus populi: & cum principibus eius. Vos autẽ qre ſuccẽdiſtis uineã meã: & ra/
pina pauperis in domibus ueſtris. Quãobrẽ: iuxta. xxx. loꝗtur ad eos pp uos ſemp nomen meum
blaſphematur in gentibus. Et ſciendũ quod in gẽtibus nõ habeatur in hebræo. Sed abſolutæ no/
mẽ meũ iugiter blaſphematur: ut ſubaudiatur in ſynagogis ueſtris. Qui diebus ac noctibus blaſ
phemãt ſaluatorẽ. Et ſub nomine ut ſæpe dixi nazarenoꝶ ter in die chriſtianos cõgerunt maledi
cta.Illis itaq; blaſphemãtibus & maledicẽtibus dño: populus eius de quo crebro iã dictũ eſt. Ideſt

populus xpianus. Sciet nomẽ illius ꝗ uẽturus ẽ ĩ noĩe patris. Et ꝓpterea ſciet quia pfe ꝗprius locu
111

¶Q.iber. xiiii.c.lii.

unio⸗

loqtur deus. Sup muros tuos cõſtitui cuſtodes: ꝗ nunꝗᷓ tacebũt. Recordãtes dñi ꝗ exaltabunt uocẽ
de ſublimibꝰ diſſerẽtes. Vñ dicitur ad eos. Sup mõtẽ excelſum aſcẽde ꝗq euägelizas ſyon. Exalta in
fortitudine uocẽ tuã ꝗ euãgelizas hieruſalẽ.Iſti pari de uoce laudabũt: & oculis uidebuntiad ocu
los.Qd aliis uerbis apoſtolus dicit. Facie ad faciẽ:q ſanctꝰcanet. Oculi mei ſemꝑ ad dñm. Adte
leuaui

tus eſt p ꝓphetas. Præſens erudiet populos ĩuxta. lxx. loqtur ad iſrael deꝰ quod in ægyptũ uolũta/ coNMe
te deiceiderit. Diccmte in deuteronomio moyſe. In ſeptuaginta animabus deſcẽderũt patres tui ĩ Ariq⸗
in ægyptũ: &ab aſſyriis captiui uiolẽter abducti ſunt. Vnde dicitur ad eos. Et nũc qd eſtis hic.ideſt cigeleh
dqd facitis in terra iudæa. Qui poſt necẽ ꝓphetaꝶ in dei filiũ miſiſtis manus. Aut certe ad angelicas ito⸗
poteſtates & præſides tẽpli angelos loqtur deus. Quid hic facitis cur nõ relinqtis populũ blaſphe/ gtuiſ.
mantẽ. Quod & ioſephus refert: aptis repente ianuis tẽpli: & ſponte reſeratis: quas multi homines nedid
claudere uix poterãt uocẽ de adytis tẽpli exiſſe dicentiũ. Trãſeamus ex his ſedibus: in quo cõſiderã Opomn
da ſermonũ ꝓprietas quod nõ dixerunt recedamus: ſed träſeamus ad pop ulũ gẽtiũ. Vnde & ueluʒ ceetbon
tẽpli a ſummo uſq; deorſum ſciſſum ẽ in duas ptes: ut oẽs iudæoꝶ cenimoniæ pãderẽtur. Et eo tpe Hiru
impleretut: quod ĩ hoc eodẽ propheta dicitur. Ex ſyon egredietur lex. & uerbũ dñi de hieruſalẽ. Et Uchrin
iudicabit inter multas gentes uſq; in lõginquũ: in oẽm terrã exiuit ſonus eoꝶ: & ĩ terminos orbis (dgt
uerba eoꝶ. Et in oĩ locoò deo offertur incẽſum: & boſtia munda: qñ ꝓpheticus ſermo cõpletus ẽ. Re ſame
cordabuntur &redibũt ad dñm oẽs fines rerræ. Et adorabũt in cõſpectu eius oẽs familiæ gẽtiũ:qm̃ lech
dñi regnũ eſt:& ipſe dominabitur gẽtiũ. Vnde dicitur ad principes iudæoꝶ. Admiramini & ulula cnut
te qm̃ uos cã eſtis ruinæ populi. Porro iuxta ana gogen:hoc poſſumus dicere:quod deſcẽdat ĩ ægy el⸗
ptũ huius ſeculi populus dei ꝓpria uolũtate qũ amator magis uoluptatũ quã dei eſt: & nõ audit il/ Cn⸗
lud ꝓpheticũ. Vhe ꝗ deſcẽdũt ĩ ægyptũᷣ ad auxiliũ. Qun cũ uitiis fuerit deleruitus: & habitauerit ĩ lo ni
co aquax & fluminũ caſtitatis nõ hẽt ſiccitatẽ.Tũc uiolenter tradetur aſſyriis ut dñentur ei. Qui eũ gi
poſtea in peccato arguant atq; cõuincãt Ipſi ſunt enĩ inimici & uindices. De ꝗbus loꝗtur ad iſrael.
& nũc qd tibi eſt: & uiæ ægypti ut bibas aquã geon: & ꝗqd tibi eſt & uiæ aſſyrioꝝꝶ ut bibas aquã flu/ n 4
mi nd. Rui igitur deſcẽdit ĩ æguvptũ & de excelſo hieruſalẽ ad humiliora delapſus eſt. Vadẽiq; hie/ 62 .
richo alteꝶ ægyptũ a latronibus uulnera plura ſuſcepit. Dicitur ad eũ: & nunc ꝗd uobis eſt hic ꝗdã oi⸗
terra & in eccfeſia dei uos eſſe ſimulatis qui ſtudio oĩq; deſiderio deſcẽdiſtis ĩ ægyptũ: & ab aſſyriis tulia
poſſide mini captiq; eſtis:& ululare magis ac lugere debetis. Quia pp uitia ueſtra atq; peccata nom̃ emel
dei blaſphematur in gẽtibus:ꝗbus in hezechiele dicitur. Contammaſtis nomẽ meũ in gentibus. & 7 u
qũo in euãgelio diſcipulis loqꝗtur deus. Luceat lumẽ ueſtrũ corã hoĩbus: ut uideãt bona opa ueſtra ihnch⸗
& glorificẽt patrẽ ueſtrũ ꝗ eſt in cælis: Sic ecõtrario cũ mala opa fecerimus nomẽ dei pp nos blaſ- nſium
phematur in gentibꝰ. Idcirco ꝗ habet ſcientiã noĩs dei: & quod ad imaginẽ & ſimilitudinem illius S lüch
ſit cõditus nõ ignorat: in luce uerſabitur. Et erit in die de qua exultauit abrahã quod uidiſſet eã. De üfn
qua ſanctus loqtur. Hæc eſt dies quã fecit dñs exultemus: & lætemur ĩ ea. Qui eni illuminauerunt aitee
ſibi lucẽ ſciẽtiæ: & hẽnt lumen ſempiternũ quod credẽtibꝰ repromiſſum eſt. Erit tibi ds lux æter/ äicis
na:in die honeſte ambulãt. Et ſunt ſilii lucis & diei: & cognoſcunt eũ ꝗ dicit ad moyſen. Vade dic uldtn
filiis iſrael:q ẽ miſit me: & quẽ in ſanctis ante cognouerat ẽt ſibi adeſſe cognoſcent. gren
CQudã pulchꝛi ſuꝑp mõtes pedes annũtiantis ⁊ pꝛedicãtis pacẽ:⁊ annũtiãtis bonũ. Pꝛedican lusd
tis ſalutẽ:dicẽtis ſyon. Regnauit deus tuus vox ſpeculatoꝝ tuoꝝ:leuauerũt uocẽ ſimul lauda/ dult
bũt:qꝛ oculo ad oculũ videbũt:cum conuerterit dominus ſ“ꝛyon. LxXxxX. dh
Sicut hoꝛa ſuꝑ mõtes.Sic pedes euãgeliʒantes bona:qꝛ auditam faciã ſalutẽ meam dicẽs. cio
Syon regnauit deus tuus.Aox cuſtodientiũ te exaltata eſt:⁊ voce ſimul letabuntur.Quia ocu mon
li ad oculos videbunt:quando miſertus fuerit dominꝰ ſyon. beſe⸗
CCõſequenter de eo ꝗ ſupradixerat. Ego ipſe ꝗ loquebar: ecce adſuʒ. Nũc ꝓpheta teſtatur. Quod tic
ipſe ſup mõtes euangeliũ pᷣdicarit.Ideſt ſuꝑp apoſtolos. De ꝗbus ſcriptũ eſt. Appropinquate monti iiol
bus æternis. Et quoꝶ doctrina illuminatio dei eſt. Vnde ad eũ in pſalmis dicitur. Illuminãs tu mi/ niürn
rabiliter a montibus æternis. Hic annũtiauit & prædicauit pacẽ his ꝗ erant longe:ideſt gentibus: & hec⸗
ꝓpe hoc eſt iudæis mũdũ recõcilians deo. De quo ſub noĩe ſalomonis in pſalmo canitur. Orietur inn
in diebus eius iuſtitia: & multitudo pacis: donec auferatur luna. Et in hoc eodẽ ꝓpheta de puero ꝗ “”
natus eſt: & de filio ꝗ datus eſt nobis: cuius principatus in humero eſt: &nοcatur magni cõſilii ange ”
lus.Poſt reliqua dicitur: & pacis eius nõ erit terminus. Ipſe eſt enim pax noſtra: ꝗ pacificauit oĩa per
ſanguinẽ crucis ſuæ in cælo & in terra. Qin locutus eſt apoſtolis. Pacẽ meã do uobis: pacem meã re 1
linquo uobis. Et annũtiauit nobis bona. Nõ quæ a philoſophis appellantur indifferentia: ſed quæ n
ueræ bona ſunt quæ dat petentibus ſendeſt oẽs gratias ſpiritus ſancti. Deniq; alter euangeliſta ĩ eo C
dẽ loco ſcuibit. Quitomagis pater ueſter qui eſt ĩ cælis:dabit ſpiritũ ſanctũ petentibus ie.Hæc ſüt 4
bona quæ credentibus dñs pollicetur. Audite me & comedetis bona: & delectabitur in bonis ani/- 4
ma ueſtra: &nõ ſolũ bona:ſed ſalutẽ oĩbus nũtiabit quã ipſe pᷣbuit ꝗ dicit ſyon:ideſt eccleſiæ regna
uit deus tuus. Vñ & apoſtolus loꝗtur ad ſanctos. Nõ regnet peccatũ ĩ ueſtro mortali corpe: ut obe
diatis deſideriis eiꝰ: & de peccatoribus ſcribẽs. Mors inqt regnauit ab adã uſq; ad moyſen. Quod
qꝙq ſeqtur. Vox ſpeculatoꝶ ſiue cuſtodũ tuoꝶ apoſtolos ſignificat. De ꝗbus & ĩ alio loco ad eccleſiã

HSuper Eſaiam.

An leuaui oculos meos ꝗ habitas ĩ cælo. Et dñs rudebit ei. Oculi enĩ dñi ſup iſtos: & aures illius ĩ p̃eẽ
licet eoꝑ. Hoc qd. Ixx. trãſtulerũt: ſicut. ideſt hora ſup mõtes. Sicut pedes euãgelizãtis auditũ pacis:
elcn & reliqᷓ paulus ſequẽs ſenſum hebraicæ ueritatis ponit ĩ epiſtola ad romanos. Quã ſpecioſi pedes
dubhe, euagelizãtiũ pacẽ. Aj oſtolos ĩtelli gi uolẽs: quoꝶ dis lauit pedes: ur mũdi & pulchri eẽnt ad pdicã
Noni dũ: & ĩ toto orbe diſcurrerẽt. Breuiq; doctrina xpᷣi iplerẽt müdu. auüt. i. hora. Iuxta. xx. & ambi
Nidce guitatẽ ſermõis græci aut tps ſignificat: Aut pulchritudiné: ſi tps illi aptabitur: pe oportuno audi- 4R
euln ui te: & ĩ die ſalutis adiutor tui fui. x ñ ifert apoſtolus. Ecce nũc tps accep tabile ecce nũc dies ſalutis
one Oportuno eni tpe, P cũctis ſanguinẽ fudit: qũ oës declinauerũt ſim ul iutiles facti erãt. Nõ erat ꝗ fa
le Leret bonũ: nõ erat uſh ad unũ. Vrp oĩb' guſtaret mortẽ: ꝗa oẽs peccauerãt: & idi gebãt gloria dei
wotdt ſ ãt pulchritudinẽ ad illud referamꝰ: qd ĩ pſalmo dicitur: ſpecioſus forma p̃filis hoium. Quid. n.
M pulchrius quã ut forma ſerui fieret forma dei & ſederet & regnaret cũ xpo ĩ cæleſtibꝰ:põt hora ſe/
tiügi ciüdũ græcæ linguæ latitudiné cura dici: & ſollicitudo iuxta illud qd ſanct? ait. Multiplicabis me
n ĩ aia mea uirtutẽ tuã. Multiplicabis me. In græco dicitur“ qd ẽ multa cura: & ſollicitu
rfe die dignũ hẽbis. Et alibi ſcdm altitudinẽ tuã. (Filios hoiuʒ: qd aliis uerbis græcæ
c G dicitur ſegd hæc ſupflua ſũt & ſpecioſi magis pedes xpi uel apoſtoloꝶ accipiẽdi. Qd pᷣ
4 tl⸗ ter.Ixx. omnes ſimiliter trãſtulerũt. Paulo eoꝑ iterpᷣtationem ꝓbante..
Baugete ⁊ laudate ſiml deſerta hierłeʒ qꝛ ꝗſolatꝰẽ dñs ppłm ſuũ.Redemit hierłem para/
el nit dñs bꝛachiũ ſanctũ ſuũ ĩ oculis oiĩum gẽtiũ:⁊ videbũt oẽs ſines terre ſalutare dei nr̃i.Lxx.
uunt, CErũpat letitia ſimul deſerta hieruſalẽ:qꝛ miſertus c dũs eiꝰ:⁊ eruit hieruſalẽ. Reuelabit bꝛa
4 chiũ ſanctũ ſuũ in cõſpectu cunctaꝝ gentium. Et uidebũt omnes fines terre ſalutare dei noſtri.
h⸗ CDucto ĩ captiuitatẽ populo iudæoꝑꝶ: & urbe ſuccẽſa:aut rarus erat ĩ hieruſalẽ: aut nullus habita-
nieg tor.Poſtquã aũt ꝗ priꝰ loꝗbatur ĩ ꝓphetis.Et erat ĩ principio apud deũ deus uerbũ habitauit ĩ no/-
ahni⸗ bis. Et caro ſactꝰẽ: inſtaurata ſunt deſerta hieruſalẽ. Et uenit ille de quo ſcriptũ ẽ: hic ædificauit ciui-
A hom tatẽ meã & captiuitatẽ populi mei reducet. Vt nequaquã plãgatur ab hieremia. Quõ ſedit ſola ciui
