CPro quo.lxx.trãſtulerunt: Et filii multi alienigenæ nati ſunt eis: Symachus. & cum filiis alienis ap
plauſerunt.pro quo ſcriptum eſt in hebro quod hebrei interprætantur ειο
ααν6 Et nos uertimus adhæſerunt: ut uictorum in gentem iudæam turpitudo monſtretur: In tãtũ
autem græci & romani hoc quõdam uitio laborauerunt: ut & clariſſimi philoſophorum grætiæ
habetent publice concubinos: Et hadrianus philoſophiæ artibus eruditus: antinoũ conſecraret in
deum templumq; ei ac uictimas & ſacerdotes inſtituerit: Et ex eo ægypti ciuitas ac regio nomẽ ac-
ceperit: Inter ſcorta quoq; in fornicibꝰ ſpectaculorum: pueri ſteterunt publicæ libidini expoſiti: do
nec ſub conſtantino I mperatore:chriſti euan gelio corruſcante: & infidelitas uniuerſarum gentiũ
& turpuudo deleta eſt: Porro. xx. coniuges eorum uiolatas eſſe ſigniſicant: dum filios alienos iudæ
is generant: Symachus quodam circuitu & honeſto ſermone plaudentium eandem cum pueris
turpitudinem demonſtraut. „E Ne N “
CEt repleta eſt terra argento ⁊ auro⁊ non eſt finis theſauroꝛum eiuns.
Inter cætera uitia terræ domus iacob: etiam auri & argenti multitudo numeratur: Inter omina
& augures: equos & quadrigas:quas deꝰ multiplicari prohibuit regibus iſrael:inter idola quæ ſũt
opa manuũ hoĩm auaritia cõdẽnatur: Vnde dñs p̃cepit in euangelio ne theſaurizemus nobis the/ Mart. 6. c.
ſauros ĩ terta & ne faciamꝰtheſauros quos fur poſſit eripere: Ad extremũ ĩferẽs:ñ poteſtis do ſerui
re & mãmonæ pulchre ãt illd cõma vſiculi:Se mp auareget:aliis uerbis ꝓphera ſignificauit dicẽs
CEt non eſt finis theſaurorum eus.
CNon quod thaſauri finem non habeant: ſed quod poſſidentium animus non ĩpleatur. Vtraq; au
tem gens & iudæorum & romanorum per hæc uerba auaritiæ ſuggilatur: Quod hiſtoriæ quoq; ta
græcæ narrant ꝗᷓ latinæ: nihil iudæorum & romanorum gente eſſe auarius: Vnde & repetũdarum
lex conſtituta eſt: Et quottidie uidemus illud apoſtolicum compleri: Qui præcipis non furandum Rom. 2.
furaris furem iudex audit atq; condẽnat: iudex furatur:in alio de ſe promẽs ſententiam.
CEt repleta eſt terra eius equis ⁊ innumerabiles quadrige euus. 8
CNon enim dignum eſt numero quod contra dei imperium poſſidetur. Vnde & in pſalmis dici/

ps. 32.

tur falax equus ad ſalutem: Et in exodo: Equum & aſcenſorem deiecit in mare:Et in alio pſalmo: hi Exo.ij. a.

in curribus & hi in equis.nos autem in nomine domini dei noſtri ĩuocabimus: Poteſt autẽ utrũ
q; intelligi:quod & populus iudæorũ contra præceptũ domini ſibi equos & quadrigas multiplica-
uerit: Et terra iudæa uictorum equis & curribus ſit repleta. ”
WEt repleta eſt terra eius idolis:opꝰmanunm ſuarum adoꝛauerunt: quod fecerũt digiti eoꝛũ
2 incuruauit ſe homo ⁊ humiliatus eſt ir. “
CVbi quõdam erat templum & religio dei ibi hadriani ſtatua: & iouis idolum collocatũ eſt: quod
multi ſuper illo teſtimonio interprætantur: quod in euangelio leg imus: Cum autem uideritis ab Luc. 19.d
hominationem deſolationis ſtantem in ſancto loco. 19.d.
CEt operi manuum ſuarum inclinati ſunt. ʒ
CEt homo: rationale animal adorauit lapidem. Sunt autem qui hæc de iudæis ĩterp̃tentur: Quod
—— e anteg

pſal.i9.

wteg
ml
tuiüt
Puunit
voili
(Neeig
lelge
gtopn
nisun
licko⸗
m.
O
CLEg
münn
ſupta
„,1 lut
1 venos
7 uncdi
„p Peamn
pore
Cee
domm
CC
ſde
gui
Cin
Pr
6
C
1

acb 4 b.

G
1
4
h
ſn
in
uI
⸗
r
1

ꝛd

b.
1
0
C

KeAlüi
enwr

jenün
Dron
Intinl
grenr
Terin
nico
ti
iude
Neii

.

onin
nei
the
ſemi
lices

gan

Aiſio Secun

anteqᷓ caperẽtur a babyloniis uniuerſa fecerit: & ideo dimiſſi
nitur. Ne ergo dimittas eis: Poſſumus ſecũdum anagogen &
trariũ ueritati adoret opera manuũ ſuarum:

ſunt a deo: Vnde & in fine capituli po
hoc dicere: Quod omne dogma con
& conſtituat idola in terra ſua & incuruetur homo &

humilietur uir: & ſe erigere non poſſit: quia ſit a diabolo colligatus: niſi illum erexent dominꝰ: Excẽ

plo illius mulieris quã ſatanas uixerat

annis decẽ & octo: ut nequaꝗᷓ cælũ ſed terrã ſemp aſpiceret.
(Ne ergo dimittas eis:) Pro quo. Ixx. interprætati ſunt (& nõ dimittam eis.) Si deus loquitur: ita in
telligendum eſt: Quia tanta fecerunt: non parcam eis nec tam innumerabilia peccata dimittam:Si
Propheta: dic ſentiendum: ne ergo dimittas eis: qui tãta ſcelera perpetrarunt: Quod ſi de roma⸗
nis intelligimus: uerior interprætatio eſt: Q ui ſubuertentes templum dei: non eù adorauerunt qui

uictoriã pᷣbuit:ſed idola manuũ ſuarũ: Sin autem de iudæis: prophetæ truculenta ſententia éut cõ
tra populũ ſuũ orare uideatur: Cui ſupra dixerat: Domꝰiacob uenite & äbulemꝰĩ jumie dui.

CIngredere ĩ petrã:abſcõdere in foſſa humo a facie timoꝛis domini:⁊ a gloꝛia maieſtatis eiꝰ
CEgo quidem populum cohortatus ſum dicẽs: Oomus iacob uenite & ambulemus in lumme do

mini: Sed quia proiecit deus populum ſuum iacob: proiecit autem: quia aut fecit aut paſſus eſt: quæ
ſupra expoſuimus: ldeo prænuntio uobis quæ uentura ſint mala: & hortorut in grediamini petras

& abſcondamini in ſepulchris: a facie babylonii uel romani exercitus: quando omnia uaſtabuntur

Luc. 23. d.
Apo. 6.

60. &. i03.

COculi ſublimes hominis humiliati ſunt?

foramine petre ponit᷑: Vt uideat poſteriora dei: Et bibat

Iuxta illud quod in euangelio legimus: Tunc dicent montibus cadite ſuper nos & petris abſcondi

tenos: Iuxta anagogen uoce a facie dominicæ maieſtatis præcipitur nobis ut aſſumamus petre for
titudinem: De qua dictum eſt: Petra reſugium leporibus: Et in petra exaltaſti me:Moyſes quoq; in
populus de ſpiritali ſequẽti eos petra: Ab
ſcõditurq; in petra:ꝗ ĩgreditur cubiculum ſuum:& clauſo hoſtio adorat patrem: Vt in terreno cor
pore conſtitutus tranſeuntem mundi non ſentiat tempeſtatem.

incuruabitur altitudo niroꝛum exaltabitur autem

dominus ſolus in die illa.

CCum hoſtes uenerint & omnem prouintiam babylonius aut romanus mucro uaſtauerit: & circũ

Bies enim domini exercituum ſuꝑ omnẽ ſuperbum ⁊ excelſum

ſederint agmina bellatorum hieruſalem: Tunc nec diuitiæ: nec nobilitas generis: nec potentia di/
gnitatum aliquem defendere poterunt: ſed omnium erit una captiuitas: Et deus ſolus exaltabitur:
cuius iram nullus poterit declinare: Multi hæc de diæ iuditii intelligunt: Quod omnis creatura cõ
paratione diuinæ gloriæ humilietur: & incuruetur & nihil eſſe ſe ſentiat.

7 ſuper omnem arrogãtem.

CEt hæc prioribus cõiungũtur: In die inquit illa in qua exaltabitur dominus folus. Hoc eſt in die

lacò :4.b.

biens loquitur: Super ſtellas cæli ponã ſedem meam:

pfſal 8

ultionis dominicæ: Excelliquiq; & arrogantes atq; ſublimes: captiuitati gladio ſubiacebunt: Me
taphoricus autem ſermo de magnis eſt atq; principibus: Quod quanto magis ſuperbierint tanto
amplius deprimãtur: Dominus enim ſuperbis reſiſtit: & humilibus dat gratiam: Qui de die iudi/
tii intelligunt: ſuperbum & excelſum: & ſublimem arrogantem diabolum dici putant: Qui ſuper
ſedebo in monte excelſo ſuper omnes mõ
tes excelſos: ad aquilonem aſcendam ſuper nubes: ero ſimilis altiſſimo: Quando ex ore infantiũ
& lactentium perſicietur laus: ut deſtruatur inimicus & ultor. — JU—

CEt ſuper omnes cedros libani ſublimes ? erectas:ꝛ ſuper omnes quercus baſan.
CEt in. xxviii.pſalmo canit᷑: Vox dũi cõterens cedros:conteret dñs cedros libani:& cõminuet eas

theodotiõ Baανοο interprætati ſunt: glandiferas nouimus: quæ & ſi

ꝗſi uituli libani: Et in. xxxvi. Vidi ĩpiũ ſuꝑ exaltatũ & eleuatũ quaſi cedros libani: & trãſiui & ñ erat:
& ꝗſiui eũ & non eſt inuẽtus locꝰ eius: Quærcus quoq; baſan: Quas aquila .Simach? &
fecerint fructus porcorum

ſunt alimẽta non hominum: Baſan regio eſt arabiæ: Cui ĩperauit O g qui apellatus eſt rex baſan &

aduentu ſaluatoris quãdo omnes arbores & ligna campi ap

interprætatur aιααοσσπ ideſt ignominia: ꝗqᷓ ſi in confuſionem tranſferre uoluerimꝰ magis &αρ⁰
xXvâ ideſt babilonẽ ſigniſicat quam baſan: Super omnes ergo qui erigũtur in ſuperbiam: & faci
unt opera ignominiæ.atq; in cæno libidinum uolutãtur: domini uindicta conſurget: Quod ſi pru
dens lector quæſierit cur in templo domini cedrina ligna ſint poſita:Et in centeſimotertio pſal//
mo legimus I uxta hebraicam ueritatem: Saturabuntur ligna domini: & cedri libani quas tu plan
ꝛaſti ibi paſſeres nidificabunt: Et inter cætera ligna etiam cedri ad laudes domini prouocẽtur Et in
laudent ramis ſuis: Scriptum eſt. Po
nã in terra inaquoſa cedrũ & buxum: & cypreſum & pinum: Et nunc diem domini ſuper cedros li/-
bani ſermo ꝓpheticus cõminetur:Hoc dicendũ eſt:qd ex eodẽ genere hoĩumalii ſublimẽtur ad cæ
lum alii detrahantur ad pœnam: & cedri libani quæ ꝓpter ſuperbiam cõterẽtur:eligãtur cum boni
odoris fuerĩt & cum apoſtolo dixerint: chriſti bonus odor ſumus.

CEt ſuper omnes mõtes excelſos:⁊ ſuper omnes colles eleuatos. ”L
CSicut in bonam partẽ pro uarietate uirtutũ montes appellantur & colles: Sic inter impios pro di

uerſitate uitiorum: & maxime ſuperbiæ alii montes ſunt alii colles: Super quos erit dies domini: d e
quibus in ezechiele ſcriptum eſt:Hæc dicit dominus Adonai mõtibus & collibus:ecce ego inducã

ſuper uos gladiũ & diſſipabuntur excelia ueſtra: cõterẽtur aræ ueſtræ: & reliqua.

Liber Pꝛimus. c.ii.

CEt ſuper omnem turrem excelſam:? omnem murum munitum. OD—
CQui ad ueſpaſiani hadrianiq; hæc referunt tempora: corporaliter dicunt impleta quæ ſcripta ſũt:
Quod non turris excelſa:non firmiſſimus murus: non ulla nauium multitudo. & negotiationis in
duſtria: aduerſũ uim romani exercitus potuit præualere: Sed in tantã habitatores iudeæ ueniſſe for
midinem: ut & ipſi cũ coniugibus & liberis auro & argento quæ ſibi auxilio fore eſtimabant:in fo
ueas terræ demerlſi ſint: & profũdiſſima antra ſectati: S enim uorantiũ & luxurioſorum uenter eſt
deus: Quare nõ auari aurũ & argentum appelletur deus. Alii hæc ad babylonica refferunt tẽpora:
Ego iuxta tropologiam ſingula quæq; percurram: Turris uel ob munitionem urbis edificatur: uel
ob ſpeculã ut longe ueniens cernatur hoſtis: unuſquiſqʒ ergo noſtrũ debet ædificare turrim: primũ
ſũptibus ſupputatis: ne iuxta euãgelicam parabolam cũ explere opus nequiuerit: rideatur: Hæc tur
ris bene conſtructa perſiſtit: Sin autem erecta in ſuperbiã firma non habuerit fundamenta:cadet ſu/

per eũ a quo ædificata eſt: Sicut illa in Siloam: quæ decẽ & octo homines interfecit: Vnde & domi

nus loquitur ad audientes: Et uos ſi non egeritis pœnitentiã ſimiliter peribitis: In conſequentibus

quoq; lecturi ſumus: quod deus in uinea ſua ædificauerit turrim: & fecerit torcular & maceriã circũ
dederit: Sed hæc omnia deſtructa ſint atq; uaſtata: quia uano ſuperbiæ ſupercilio intumuerint: Mu
ri quoq; extruuntur excelſi: ne cito ciuitas deſtruatur: ne hoſtibus pateat:quia circundantur eccle/
ſiæ a ſapientiſſimis uiris & omni ratione firmãtur: ne quod dogma peruerſum præualeat ueritati:
De iſtiuſmodi muris deus loquitur ad hieruſalem: Ecce ſuper manus meas depinxi murostuos: &
in cõſpectu meo ſunt ſemper: Si autem hi qui prius expugnauerant eccleſiã cognita ueritate tranſie
rint ad fidem & pugnauerint pro ea quã ante expugnauerant: Tunc illud ĩplebitur: Cito ædificabe
ris ab his a quibus Feſtructa eras: In leuitico quoq; legimus: Domũ quæ in urbibus muratis ſit: ſi in

—

tra annum redempta non fuerit: emptori eterna poſſeſſione firmari: qd ſi in uillis & in uiculis ſit qᷓ

muros nõ habeant ſemper poſſe redimi & emptoris preciũ fluctuare.
Et ſuper omnes naues tharſis:⁊ ſuper omne quod viſu pulchrũ eſt.

.

ECPro tharſis quod omnes ſimiliter träſtulerunt: Soli. lxx. mare interptati ſunt. Hebrei putant ligua

roprie ſua mare tharſis appellari: quãdo autem dicitur lam : non in hebraico ſermone appellari
ſed ſyriaco: Habuit & ioſaphat naues quas mittebat in tharſis: ſed contritæ ſunt in aſyon gaber: Ha-
buit ſalomon quæ ibant im tharlis: & poſt tres annos reuertebantur: afferebantq; regi argentum &
aurum: ebur & ſimias: Sed quia rex uterq; peccauerat: alius deditus uoluptati & externarum gentiũ

amãs fœminas: alius ſe cum rege ſamatiæ copulans: quod utrũq; ad ethnicos refertur & hereticos
In quibus nihil eſt aliud niſi fulgor eloquentiæ: & ſenſus diabolica arte conſtructus: & ſermo mot᷑

tuus: quod interprætatur in dentibus: & fſimilitudo rationis humanæ: quod ſentitur in ſimiis:iccir-
co in pſalmis legim us: In ſpiritu uiolento confringes naues tharſis: & De his nauibus idem Eſaias
loquitur: uhe alus nauibus quæ ſunt trãs ethiopiam: Sunt autem econtrario & bonæ naues:de qui
bus eiſdem pſalmis dicitut: Qui deſcendunt in mare nauibus: & faciunt opus in aquis multis: ipſi
uiderunt opera domini: & mirabilia eius in profundo: Qui enim in ſeculi huius fluctibus non ſunt
ocioſi. ſed operantur: & merces portant dominicas: & ad portum quietis: uenire feſtinant:ipſi ui/
deant opera domini & mirabilia eius in profundo Quando ad profundam ſcientiam peruenerit
& uniuerſa ſcrutantes: Hoc eſt etiam profũda dei & mirabilia eius aſpexerint: ioſephus tharſis ur-
bem cilitiæ tharſum arbitratur: alii regionem putant indiæ: Et hoc nomine etiam de duodecim gẽ
mis lapidem appellari: qui apud nos uocatur chryſolithus: ob marini coloris ſimilitudinem meli⸗-

us autem eſt: tharſis uel mare uel pelagus abſolute accipere: Neq; enim ionas de ioppe nauigãs ad

indiam poterat peruenire: Ad quam illo mari non poteſt nauigari: ſed ſimpliciter ire in pelagus:
& ad quaſcumq; inſulas pergere: Quodq; ſequitur. èð
CEt ſuper omne quod viſu pulchrum eſt. Sinue ut.lxx. tranſtulerunt.
EEt ſuper omnem aſpectum pulchritudinis nauum.
CEodem ſenſu accipiendum: quod deſtruatur a die domini: quicquid pulchrum uidetur in uerbis
& in humana ratione conſtructum ſi ſe erigat contra ſcientiam dei.
CEt incuruabitur ſublimitas hominum:⁊ humiliabitur foꝛtitudo viroꝛum:⁊ elenabitur domi
nus ſolus in die illa:? idola penitus conterentur.
CTam diu uidetur humanus ſermo habere rationem: qᷓdiu diuinæ conſcienriæ non fuerit compa
ratus. Cum autem mendatium ueritati quaſi ſtipula igni appropinquauerit: cito uoratur & deperit
& oĩa dogmata falſitatis ꝗᷓ nũc idola nominãtur eo qd ſimulata ſint atq; cõſicta: pœnitꝰ cõterẽtur.
CEt introibunt in ſpeluncas petrarum ? in voꝛagines terre a facie foꝛmidinis domini:⁊ a glo/
ria maieſtatis eius:cum ſurrexerit percuttere terram: In die illa pꝛoiciet homo idola argenti
ſui:⁊ ſimulachra auri ſui:que fecerat ſibi:vt adoꝛet talpãs:⁊ veſpertiliones:⁊ ingredietur:ſciſſu

ras petrarum ⁊ in cauernas ſaxoꝛum a facie formidinis domini:⁊ a gloꝛia maieſtatis eius:cũ

ſurrexerit percutere terram.

CSepe diximus argentum & aurum pro ſermone & ſenſu accipi: Quæ cum a deo hominibus data
ſint ut uel loquantur uel ſentiant deum:& laudent creatorem ſuum:llli abutuntur hoc munere in
idolorum

AUiſio Secdnua

ag Oſeæ.z.b idolorum ſimulationem: Iuxta illud quod ſcriptum eſt: Dedi eis argentum & aurum ipſi uero de

n 8.8.4. argento & auro meo operati ſunt baal: Cum ergo quis domini pauore perterritus: primum ſpelun
cam pectoris ſui idola condiderit: & in uoraginibus terræ abſconderit: non audens profe rre quod
Winſ male finxerat:Secundus profectus eſt: ut prius cælata proiciat: & in ſe eſſe non patiatur: P 10 talpis RM
enei quas nos interprætati ſum? Ixx. uana. aquila OPYRIAC: Simachus infructuoia: Theodo tion ipſũ
niͤn uerbüũ hebraicum poſuit farfaroth: Eſt autem animal abſq; oculis quod ſemper terram fo dit: & hu
Cnkre mum egetit: & radices ſubter commedens frugibus noxium eſt: Quod græci απαπ αννα ο
min cant: Veſpertilio autem nocturna auis quæ congruum ab eis nomen accepit pv Tepiq eo quod
tHeenn in nocte uolitet: paruum animal eſt: & murium ſimile non tam uoce & cantu reſonans ꝗ ſtridore:
l quod cum uideatur uolitare: Lucifugium eſt: & ſolem uidere non patitur: Iſtiuſmodi animan tibus
cari idola comparata ſunt: quæ cæcata & tenebroſa coluntur a cæcis. Et omnia dogmata contraria ueri

tati:quæ cum in diæ domini fuerint derelicta: ingredientur ii qui proiecerint ea in fiſſuras petrarũ

a cauernaſqʒ ſaxorum: ut non in terræ puluere & uili luto: ſed in nrma ratione uerſentur: Et inueni-

id ant ſibi diuerſa uirtutum ſoramina: per quæ ad ueritatem ualeant peruenire: Hæc iuxta anago gen
reccle ut potui breui ſermone perſtrinxi:quæ hebrei ad babyl onia referunt tempora:Et ſubuerlionem hie
etitie ruſalem: quando ſurrexerit dominus terram percutere iudæ-orum. H
tnoe MAuieſcite ergo ab homine cnius ſpiritus in naribus ei eſt:quia excelſus reputatus eſt ipſe
etanle C Hoc præ termiſſere. Ixx. Et in ræcis exc laribus ab Origene ſub aſteriſcis de æditione Aquilæ 2
liſcabe ditum eſt: Quod in hebreo ita legitur: hedaly lache mana adam rama neſabhy: Vbi nos diximus ex

rſi celſus reputatus eſt ipſe: Aquila interprætatus eſt: in quo reputatus eſt iſte: Verbum hebraicum Ra-
M muel Rama dicitur ideſt excelſum: Qquod in regnorum Iibris: Et in Ezechiele legimus: Wel certe in

ulinſti quo & hiſdem litteris ſcribitur Bethmaenheat pro locorum qualitate ſi uoluerimus legere in quo
dicimus Bamma: Sin autem excelſum uel excelſus legimus Ramma:Intelligentes ergo iudæi pro
phetiam eſſe de chriſto Verbum ambiguum in detenorem partem interprætati ſunt: ut uiderentur
niu non laudare chriſtum: ſed nihilipendere: Quæ eſt enim uerborum conſequentia: & qui ordo ratio
Ppelui nis ac ſenſus:ut dicamus: Cum hæc ita ſe habeãt & dies uentura ſit domini: in qua uniuerſus iudeæ
erkl, ſtatus ſubuertendus eſt: & omnia ttemenda: Moneo uos atq; præcipio ut quieſcatis ab homine: qui
ennmnd ita ſpirat ac uiuit ut nos homines qui in nihili computandus eſt: Quiſꝗᷓ ne hom inũ ita quempiã
mgam laudet ut dicat:? Cauete ne offendatis eum qui omnino nihil eſt: Ergo econtrario ſic intelligendu.
hentan Cum hæc uniuerſa uentura ſint uobis: ut prophetali ſpiritu prædicatur: Moneo atq; præcipio ut ꝗe
womt ſcatis ab eo qui ſecundum carnem quidem homo eſt & habet animam: & ita ſpirat: & naribus ali
tinicti tum trahit ut nos homines ſpiramus & uiuimus: Sed ſecundum diuinam maieſtatem excelſus eſt:
nkli & reputatur & creditur: Tacita mecũ mente pertractans non poſſum inuenire rationem quare. x.
Gll tam perſpicuam de chriſto prophetiam in græcum noluerint uertere: Et cæteri enim qui uerterũt
lühl quidem:Sed ſermonem ambiguum ad impietatis traxere ſenſum. non mirum cur male interpræta
vonün ti ſint:nec uoluerint de chriſto glorioſum quid dicere: in quem non credebant: uidelicet ut uudæi
pün⸗ aut ſemiiudæi ideſt hebionitæ: Quod autem chriſtus excelſus ſit uel altiſſimus: qui alio ſermone
neneii apud hebreos appellatur helion: In octogeſimoſexto pſalmo legimus: Nquid ſyon ducit homo
ſeuèͤ Luc. lgt quod homo natus eſt in ea: & ipſe fundauit eam altiſiſimus: Et in euangelio: Et tu puer propheta al-
inge tiſſimi uocaberis Ac ne longum funem traham: in expoſitione enim ianctarum ſcripturarum ueri
mel⸗ tatem debemꝰſequi nõ contentionè in iſto loco Ramma apud hebreos nõ excelſus dicitur: ſed ex
isad celſũ ideſt ipſa altitudo atq; ſublimitas: quaſi ſi de aliquo dicamus nõ eſt diuinus ſed diuinatio: nõ
lagu eſt riuus ſed fons: nõ eſt homo.ſed ipſa humanitas: Origenes hunc locum ita interprætatus eſt: qa
ſingulariter de uno homine dicitur referri poteſt ad dominum ſaluatorẽ: Iubente propheta ut qge
ſcant ab eo qui in magno aliquo reputatus eſt:licet in preſentiarum uideatur ut homo & ſpiramen
habere in naribus ſicut & cæteri ſpirant homines. H
neti EXPLANATIONVM DIVI HIERONYMIIN ESAILA PROPHETA LIBER PRIMVS
FINIE INCIPIT PRAEFATIO LIBRI SECVNDI. AD EVSTOCHIVM
d Inito in Eſaiam primo uolumine quod ut potui non ut uolui celeri ſer-
. mone dictaui:ſenſum potius ſcripturarum: quam compoſitæ orationis
uerba perquirens: Nunc tranſcendens ad ſecundum quicquid in me ui/-
n⸗ . rium eſt: pronæq; in dominum uoluntatis offeram ei: qui per prophe/-
Oſeæ. i2. e r tam locutus eſt: Ego uiſiones multiplicaui & in manibus prophetarum
in aſſimilatus ſum: Vnde obſecro te uirgo chriſti euſtochium ut nobis in
, ſcripturarum explanatione certantibus: tu cum moyſe ad dominum ele
nn ues manus: ut qui exeuntes de ægypto mare tranſiuimus rubrum: uinca
i Exo.tc. mus amalech qui interpretatur deuorans & elingens & poſſimꝰ tecoam
c . QLicere:Benedictus dominus deus meus qui docet manus meas ad pre/-
lium:& digitos meos ad bellum.
. Bs.1 FINIT PROLOGVS.
ein *174

AUiſio Secunda

INCIPIT SECVNDVS LBER CAPITVLVM TERTIVMAM =

Cce enim dominatoꝛ dominus exercituum aufferet ab hieruſalem:⁊
ab iuda validũ ? foꝛtem:omne robur panis:⁊ omne robur aque.
CHucuſq;ʒ de iuditio dici putant: Quod ſequitur de captiuitate uentu/
ra: Quam alii ad babvlonios: Alii referunt ad romanos: Sed melius eſt
ut ſupra diximus cuncta referri ad dominicam paſſionem: Poſt interfe-
dionem quippe illius omnes gratiæ & dominationes ſublatæ ſunta iu
dæis: Secundum quod in euangelio ſcriptum eſt. lex. & ꝓphetæ uſq; ad
ioannem baptiſtam: Et eſt ordo: Quoniam noluiſtis ceſſare ab homine
cuius ſpiritus in naribus eius. qui excelſus reputatus eſt: Sed econtrario
fudiſtis ſanguinem iuſti: & cogitaſtis conſilium peſſimum dicentes: Al-
ligemus iuſtum quia inutilis eſt nobis: deo fructum adinuentionum
M ueſtrarum cõmedetis: Nihil apud iudæos poſt paſſionem domini forte
nihil ualidum eſt: Sed omnia infirma & languida: Nec aliquis poteſt apud eos dicere: omnia poſſũ
in eo qui me confortauit chriſto ieſu domino noſtro: Et quia iuxta. lxx. legimus ualidum & ualida

ualido illud poſſumus coaptare: donec occurramus omnes in uirum perfeftum in menſuram æta
tis: porro ualide: Volo inquit omnes uos uirginem caſtam exibere deo. Fortitudo autem panis &

fortitudo aquæ: pro omni cibo & potu accipitur: Legimus quod moyſes fuerit in monte ſynai: &.
xl. diebus panem non cõmederir: & aquam nõ biberit: Illud quoq; quod ad adam dicitur: In ſudo-
re uultꝰ tui cõmedes panem tuum: donec reuertaris in terram de ꝗᷓ fuptus es: Similiter audiẽdum
Nec non quod a ſaluatore dicitur: Non in pane ſolo uiuit homo: ſed in omni uerbo quod egredi-
tur per os dei: Fortitudo igitur panis aufferetur ab eis: Ille qui dicit: Ego ſum panis uiuus qui de cæ
lo deſcẽdi: Et fortitudo aquæ De qua idem dominus loquæbatur: Omnis qui biberit ex aqua hac
ſitiet iterum: qui autem biberit ex aqua quam ego dabo ei: non ſitiet in eternũ: Sed aqua quã dabo
ei fiet in eo fons aquæ ſalitis in uitam eternam: De huiuſcemodi pamibus: & in prouerbiis legimꝰ
Aperi oculos tuos & replere panibus. Habent iudæi panem: ſed abſq; fortitudine: habent aquas ſed
abſq; robore:Legunt enim ſcripturas: non intelligunt: Tenent membranas: Et chriſtum qui in mẽ

branis ſcriptus eſt perdiderunt: Lacte enim aluntur quaſi paruuli & non ſolido cibo: Et quia fortitu
dinem perdiderunt & infirmi ſunt propterea olera cõmeduüt athletarum autẽ ſolidus cibus eſtqui
& uitam ſuſtẽtat humanam: & uiuentibus præbet fortitudinem: De iſtiuſmodi pane & aqua quod

aufferatur a iudæis: etiam ali us ꝓpheta teſtatur dicẽs: Ecce dies ueniunt dicit dñs & mittãà famẽ ſup
terram: Non famem panis: neq; ſitim aquæ: ſed famẽ audiendi ſermonis domin.

CSFoꝛtem ? virum bellatoꝛem:iudicem:? pꝛophetam:⁊ ariolum æ⁊ ſenem. ẽ?
CPro forti quod ſolum eſtin hebreo:duo ſimul. Ixx: trãſtulerũt: gigantem & fortem: eundem uolẽ
tes gigantem eſſe quẽ/ fortem: De forti ſupra dictum eſt: Gigantem autem in bonam partem: Hoc

eſt de domino ſaluatore: In octauodecimo pſalmo legimus. Exultauit ut gigas ad currendam ui
am a ſũmo cælo egreſſio eius: & occurſus eius uſq; ad fũmum illius: Sin autem legimus nembroth

gigantem: qui fuit uenator coram domino: Et gigantes propter quos uenit diluuium ſuper terram

in contrariam partem accipiẽdi ſunt: Virum quoq; bellatorem iuxta hiſtoriam ſic intelligimus: qd

capti ſint & uſc; hodie ſerui ant: & non depoſuerint ſeruitutis iugum: Sed ne iudices quidem habe
ant proprios: Romaniſq; ſubiciantur iudicibus: In tantum ut de principibus eorum: qui eſſe uiden

tur in populo:romani princibe⸗ iudicent: Sed & hoc dicendum quod nullus ſit apud eos bellator
in lege habens ſcientiam judicandi: Sed omnia uana ſint: & caduca & plena ſtultitiæ: De propheta
autem quod apud eos eſſe ceſſauerit nulli dubium eſt: Quærimus iuxta hebraicũ quomodo inter/
prætemur ariolum:quem omnes interprætati ſunt diuinum: exceptis. xx.qui pro hoc coniectorẽ

trãſtulerunt: Et dicendum quod ſepe etiam per ariolos futura dicantur: Sicut in Balaam diuino le

gimus: Et in diuinis quinq; urbium paleſtinarum Gazæ & aſcalonis geth & accaronis & azoti:qui
dant conſilum quomodo archa domini remittatur: Et eſt ſenſus. Et uera & falſa a iudæis pa-
riter aufferentur: denem quoq; quẽ. xxx. breſbiterum tranſtulerunt: Intelligit ablatum a iudæis: qui
ſcienit in ſcripturis ſanctis preſbiteros merito & ſapiẽtia eligi non ætate: Neq; enim apud iudæos
ſenes eſſe ceſſarunt: quos uſq; ad decrepitam ſenectutem ſæpe uenire conſpicimus: Et inueteratos
dierum malorum duos preſbiteros iuxta theodotionem in Danielis pricipio legimus: Nã && moy
ſi præcipitur ut eligat preſbiteros quos ſcit eſſe preſbiteros: Et apoſtolus paulus qualis preſbiter eli
gi debeat pleniſſimæ ſcribit ad timotheum. Vnde & in prouerbiis dicitur: Gloria ſenum canities. ꝗ
eſt iſta canities: haud dubium quin ſapientia: De qua ſcriptum eſt: Canities hominum prudẽtia eſt:
Cumq; nongentos & eo amplius annos ab adam uſq; ad habraam uixiſſe homines legerimuſ
nullus alius aphellatur eſt preſbiter ideſt ſenex: niſi habraã: qui multo pautioribus annis uixiſſe cõ/
uincitur: Vnde ſcribit & ioannes poſt pueros & iuuenes etiam ad ſenes dicens: Scripſi uobis patres
quia cognouiſtis eum qui a principio eſt: Et rhoboam filius ſalomonis ideo perdidit regnum quia
. noluit

. wül

= -

Pne

nolitt
h
euince
elum
etituu
juceos
leltate:
31. legim
Jubi
mnist
Vyqe

pimmt
. *

lſetettu

ermun
mugnu

e lehoe

=—

b noa
lreik.
eg hirt
genan
Ui

=

4

flins

o Mi

4
.

Ueoſa. ty
e
l
.

Aifio Secunda

. ☛G

noluit audire præſbyteros.

ler. . VPꝛincipem ſuper quinquaginta. CταwE Nοιιο aà parte totum. Quõ
u enim centuriones uocãtur qui centum præſunt militibus: & chiliarchi ꝗ mille: quos tribunos ap/
RM pellamus: ab eo qd præſint tribui: Sic in Iſraelitico exercitu quinquagenarii uocabãatur: in capite
MW erãt quinquaginta militum. Vnde & decanos dicimus ꝗ decem præſunt hoĩbus: Nec mirũ ſ apud
N iudæos oĩs perierit dignitas bellatoꝶ: cum militandi ſub gladio & arma portandi nõ habeant po
elmn teſtatẽ: Quia uero ꝗnquagenarius numerus ſp refertur ad pniam:Principeſq; pœnitentiæ: & caput
dehn eoꝶ qui ſaluantur per pniam chriſtus eſt:breuiter numeri huius ſacramenta pandamus. In geneſi

thnn Gen.x 8. d. legimus loquente habraam ad dñm: qc' a quinquaginta primũ iuſtis ſi inueniãtur in ciuitate dixe

ONN n rit urbem eſſe ſaluandã:Et ſeptẽ ebdomadarũ in numenis ideſt pentecoſte cæleberrima feſtiuitas ẽ
Iubileus quoq;.i.remiſſionis annus: qui ſeptenis annorum ebdomadibus: ideſt quadraginta nouẽ
uohun annis texitur: In quo clangũt tubæ: & ad oẽs reuertitur antiqua poſſeſſio: Hoc cõtinet ſacramentũ:
muſer⸗ Vngde & dauid in quinquageſimo numero pſalmũ ſcribit pniæ. Legimus quoq; in eodem nume-
e Nu.31. e. rorü Hibro. Wod de præda & ſpoliis quinquageſimũ caput tam de hominibus qꝗᷓ de iumentis acci
uli piant ſacerdotes: & quinquageſimum leuitæ: ꝗ cuſtodiunt fores tabemaculi: Illa quoq; euangelii

una Luce. 7. . parabola in qua dñr duo debitores: unus ꝗ debeat ꝗngẽtos denarios: & alius qnquaginta: Ad hãc
bnd 1. Cor. 16. b refertur intelligentiam: Vnde & apoſtolus apud epheſeos quibus myſtica quæq; diſſoluerat uult
InId permanere uſq; ad pentecoſten donec pfectæ ad dominum conuertantur: Oſtium. n. mihi apertũ
lhſnddo. magnum & euidens: ſed aduerſarii multi. Imitatur aũt & diabolus Iſraeliticũ exercitum: De quo
Heldn Exo. 18. d. Iethro dederat genero ſuo moyſi conſilium ut conſtitueret ſuper populum tribunos & centurio-
len 4. Reg. I.b nes & quinquagenarios: Vñ peſſimus rex mittit duos quinquagenarios cũ ſubditis ſibi militibus.
cege S. c. utexhibeãt heliam: ꝗ diuino igne cõſumpti ſunt: Tertius auũt ſaluatur ex eis:ꝗ conuerſus ad præces
ue Ioh. 8. Pniæ ſacramenta cognouerat: Vnde & iudæi nolentes dñm eſſe perfectum nec principẽ quinqua
idh genariũ:dicunt ad eũ: quinquaginta annos nec duũᷣ habes & habraam uidiſti? Et ille ſciens ſe eẽ no .
enn — olum pœnitentiũ principem ſed & iuſto x: Rndit: Anteqꝗᷓ habraam eſſet ego ſum. Quod aüt dñs
uel Mat. iz.a⸗ princeps ſit quinquagenarius ex una feſtiuitate intelligere poſſumus: De qua ait. Dñs eſt ſabbati

ninm filius hoĩs: Quod ſi ſabbati & chalendaꝶ: Si chalẽdarũ & paſchæ: Si paſchæ: & iubilei: Si iubilei &
tabernaculorũ: Si tabernaculorũ & pentecoſtes. Quæ ad quinquageſimum referetur numerum.
etſi CECt honoꝛabilem vultu ⁊ conſiliarium. l
acnoi CPro duobus.i.honorabili uiro: & cõſiliario. Ixx. unum: uirum admirabilem conſiliarium tranſtu
nil lerunt: Inter cæteras gratias etiam hoc dominus aufert a ludæa: Vt nullum habeant conſiliarium:
ſed faciant cuncta abſq; conſilio:Et græci oc Taudabilis illa & admiranda ſententia eſt. Pri-
mum eſſe beatum qui per ſe ſapiat: Secundum qui ſapientem audiat: Qui autem utroq; careat huc
l inutilem eſſe: tam ſibi ꝗᷓ omnibus: Vnde & illud in noſtris libris legimus: Amici tibi plurimi: conſi
Aun larii autem unꝰ de mille: Et iterum cum conſilio omnia age: & dabit tibi prudentia admirabilem
H conſiliarium: Senatus quoq; conſulta dicuntur: principesquondam romani conſules appellati
din ſunt:uel a conſulendo ciuibus: uel a regendo cuncta cõſilio: Et nos habemus in eccleſia ſenatum
D rrrooſtrum: cœtum præſbyterorum: Cum ergo inter cætera etiã ſenes iudæa perdiderit: qũo poterit
I 9 9 habere conſilium quod proprie ſeniorum eſt. “
rg CEt ſapientem architectum. Pr0 quo Aquila tranſtulit ſapientiſ-
den ſimũ artificum: ut oſtenderet eos plures quondam habuiſſe arntiſices: Qualis & ille fuit beſelehel ſi-

Exo.i. a. lius uri: filii or de tribu iuda: quem impleuit deus ſpiritu ſapientiæ: & intelli gentiæ: ac diſciplinæ:
&S.36.4. ut in omni opere eſſet faber perfectiſſimus. Nõ ſolum in auro & argento: ſed in ære & cæteris: quæ
n wmohyſes enumerat. qui edificauit tabernaculum dei. IIlis ergo perdentibus architectos: omnis edifi⸗
e . Cor.ʒ.b. candi gratia tranſſata eſt ad eccleſiam. Vnde paulus apoſtolus dicit: Quaſi ſapiens architectus fun⸗
netn gdamentum poſui.Et hieremias architectus erat:qui non ſolum eradicabat & ſuffodiebat & perde/
ie Cor.ʒ.bꝛ bat:ſed & edificabat: Vnde idem apoſtolus loquitur:Dei agricultura: dei edificatio ſumus: Domi⸗
nnus quoq; noſter appellatur ſtructor maceriarum: Et in euan gelio:filius fabri ſuggillatur: qui uni/
NH Ma. . g. terſa condiderat: in regum quoq; uolumine legimus.quod miſerit rex ſalomon & tulerit hyram
S . Reg.).a. tyrium:ñlium mulieris uiduæ: qui erat de tribu neptalim: & habebat patrẽ tyrium artificem æris.

Ndenr Ingreſſuſq; eſt ad regem: & fecit ommia opera regi ſalomoni:in quo typus eſt edificandæ eccleſiæ:
Nm Quod non ſolum de tribu iuda:ſed de neptalim quoq; & patre tyrio generatus ſit: qui habuit ma
H trem uiduam:quia priorem uirum perdiderat: Et multo plures ſunt filii deſertæ: magis ꝗᷓ eius quæ
d habet uirum: Sed in paralipomenon libro legimus. Vallem artificum: Saraias autem genuit ioab
ß patrem uallis artiſicum:ibi quippe artifices erant: Qui propterea habitare dicuntur in uall e: Quod
ncon eos inflabat ſcientia: ſed humilem atq; manſuetum equebantur ieſum:Et cum apoſtolo dice
nil i. Cor. z. a. re poterant: Ego enim ſum minimus apoſtolorum qui non ſum dignus uocari apoſtolus: Et alibi
6 1. Cor.3,d Ex parte cognoſcimus & ex parte prophetamus: Et nũc per ſpeculum uidemusin eni gmate.
nie C ESt pꝛudentem eloqnii myſtici. . CPro quo.lxx.interprætati ſunt:
i prudentem auditorem: Theodotion prudentẽ incantatorẽ Aquila prudentem ſuſurratorem: Sv/-

Tiber Tertius.c.iii.

machus prudentem eloquii myſtici:quem & nos in hoc loco ſecuti ſumus: Dicendum primnum
iuxta. xx. Quod inter cæteras gratias ſpiritales: etiam prudens auditor in eccleſia neceſſarius ſit.
Ali enim datur prophetia: alii diſcretio ſpirituum. Vnde &. conſtituti erãt in populo iudæorum ſa
cerdotales gradus: ꝗq prophetas pſeudo:prophetaſq;ʒ diſcernerent:hoc eſt intelligerent qui de dei

ſpiritu loquerẽtur: qui de contrario. Legamus hieremiam: Prudens eloquii myſtici: ſiue ſuſurrator
Et ut theodotion uoluit incantator: Videtur mihi uir eſſe eruditus & exercitatus: tam in lege & ꝓ-
hetis: ꝗᷓ in euangelio & apoſtolis: qui poſſit ſingulas animi perturbationes ſua ſanare doctrina: &
ad ſtatum mentis reducere: Dum & ſcortator recipit caſtitatem: & ganeo frugalitatem: & quondã
auarus dat elemoſynã: Euentila oẽs iudæorum ſynagogas: & nullum poteris inuenire doctorem:

qui ſancta præcipiat: & cõtemptis diuitiis ſectãdam doceat paupertatem. De iſtiuſmodi incantato

ribus cõtra ſerpentes & aſpides:ideſt cõtra peccatores qui dei iuſtitiam reliquerunt Dauid loquæ⸗/

₰

batur in pſalmo: Alienati ſunt peccatores a uulua: errauerunt ab utero
juxta ſimilitudinẽ ſerpẽtis: ſicut aſpides ſurdæ & obturãtes aures ſuas: ꝗqᷓ nõ exaudiũt uocem incã/
tãtium: & uenefici medicãtis ſapienter:
eſt:quẽ non exaudiunt peccatores & heretici: quia claudunt aures ſuas: ne audiant ueritatem.
CEt dabo pueros pꝛincipes eoꝛꝛuuiuuzz.
