ci labitur gloꝛia domini: ⁊ videbit omnis caro pariter quod os domini locutũ eſt. LXXN.
ten⸗ Corx clamãtis in deſerto parate viã domini.rectas facite ſemtas domini Omnis vallis im
Uani plebitur:⁊ omnis mons ⁊ collis humiliabitur:⁊ erunt pꝛaua in directa:⁊ aſpera in campos:⁊ ap
ſei⸗ parebit gloꝛia domini:? videbit omnis caro ſalutare dei:quia dominus locutus eſt.
ir NHuius uocis memores ſcribæ & phariſei & principes iudæorum. Cum audiſſent Ioãnem in ſoli
wi tudine prædicare baptiſmum Bnientie & docere populum: mittunt qui interrogent eum utrũ
t ipſe ſit xpᷣs:an Helias: an propheta. Cumq; reſpon diſſet nihil ſe horum eſſe. Rurſus interrogant.
Dic ergo nobis quis es ut reſponſum demus his qui miſerunt nos. Quid dicis de te: atq; ille reſpõ/
dit. Ego ſum uox clamantis in deſerto: parate uiam domini: ſicut dixit eſaias propheta. In quo ani/
.* maduertendũ: qc rectæ uiæ diñi & ſemitæ dñi impletio ualliũ & montiũ: colliumq; humiliatio: &
nn prauorum correptio:& aſperorum rupiumq; campeſtria: & gloria dommi & ſalutare dei noſtri nõ
n prædiceturin hieruſalem: ſed in ſolitudine eccleſiæ: & in deſerta gentium multitudine. De qua ſu/
pra legimus: lætare deſerta ſitiens exultet: ſolitudo effloreat quaſi lilium: hæc enim deſerta erat no

ritia dei: & ab idolis tenebatur humilis in conſeſſione: erecta in ſuperbia: aſpera & intractabilis in/
feritate. Sed poſtquã apparuit gloria domini: & uidit omnis caro ſalutare dei: cuncta repente mu/
1 tata ſunt: & uia domini præparata: ita ut appareret in ſolitudine gloria dei. Quando baptizatus

eſt dñs in iordanæ & aperti ſunt cæli: & ſpiritus ſanctus in ſpecie colũbæ deſcendit & manſit in eo:
4 uoxq; patris deſup ĩtonãtis audita eſt: Hic eſt filius meus dilectꝰ in quo mihi cõplacui:hũc audite.
6, Et omnis uidit ſalutare dei. Quæ proprerea appellabatur caro: quia prius ſancum ſpiritum nõ ha
1 bebat. De qua dicit & dominus: Non permanebit ſpiritus meus in hominibus iſtis: quoniam caro
ſunt.Illa autem caro uidebit ſalutare dei:de qua per Iohel idem loquæbatur. Effundam de ſpiritu

meo ſuper omnem camem: & prophetabunt. Quod non ſolum illo tempore clamabat Ioannes
qui ſermonis dei præcurſor & præuius rectæ uox appellatur: ſed uſq; hodie in deſerto gentilium
eccleſiarum clamant magiſtri: ut rectas faciamus uias & ſemitas in cordibus noſtris deo: ipleamur
q; uirtutibus: & inclinemur humilitate. Praua mutemus in recta: aſpa uertamus in mollia: & ſic glo
riam domini & ſalutare dei uidere mereamur.
CNorx dicentis clama:⁊ dixi.Quid clamabo: Omnis caro fenum:⁊ ommis gloꝛia eius quaſi

flos agri. Exiccatum eſt fenum:⁊ cecidit flos:quia ſpiritus dei flauit in eo. Nere fenum eſt po-

pulus. Exiccatum eſt fenum cecidit flos:verbum autem dñi noſtri ſtabit in eternn. LXX.
Vorx dicentis clama:⁊ dixi.Quid clamabo.Omnis caro fenum:⁊ omnis gloꝛia homis quaſi
flos fem: Aꝛuit fenum ? cecidit flos:quia ſpiritus dei ſlauit in eo. Nere fenum eſt populus.Ex
ſiccatum eſt fenum cecidit flos:verbum autem domini manet in ſempiternum.
CHoc quod aſteriſcis notatur: quia ſpiritus dei flauit in eo. Vere ſœnum eſt populus: Aruit fœnũ
cecidit flos: ex hebraico & theodotionis editione additum eſt. Ex quo manifeſtum eſt uel a. xxx. pᷣ⸗
termiſſum: uel paulatim ſcriptorum uitio abolitum: dum &prior & ſequens uerſus finitur in flore.
Supra legimus propheta dicente: & audiui uocem domini dicentis. (Quem mittam & quis ibit
ad popuſum iſtum: Et dixi. Ecce ego mitte me. Et ait: Vade & dic populo iſto. Aure audietis: & nõ
intelligetis: & uidentes uidebitis & nõ uidebitis: & reliqua) Ad quam prædicationem dura per
peſſus nunc domini uoce dicente clama. Timens ſimilia quid clamare debeat ſciſcitatur: & a gene
rali incipiens. Omnis caro fœnum: & omnis gloria eius quaſi flos fœni: Peruenit ad ſpeciale: ut ni
hilominus dicat de populo. Vere fœnum eſt populus. Et reuera ſi quis fragilitatem carnis aſpiti
at: & quod per horarum momenta creſcimus: nec in eodem manemus ſtatu: ipſumq; quod loqui/
mur: dictamus & ſcribimus. de uitæ noſtræ parte præteruolat. Non dubitabit carnem fœnum
dicere: & gloriam eius quaſi florem fœni. ſiue prata camporum: Qui dudum infans ſubito puer:
qui puer repente iuuenis: & uſq; ad ſenectutem per ſpatia mutatur incerta: & ante ſe ſenem intel-/

Iligit: quam iuuenem non eſſe miretur. Pulchra mulier quæ adoleſcentulorum poſt ſe trahebat

greges: arata fronte contrahitur: & quæ prius amori: poſtea faſtidio eſt: Quod & egregius apud
grecos ſcribit orator: Speciem corporis aut tempore deficere: aut languore conſumi. Exic’
cata eſt igitur caro: & cecidit pulchritudo. Quia ſi ſpiritus furoris dei atq; ſententiæ flauit in
ea: ut a generali diſputatione: ad ſcripture ordinem reuertamur: eius qui portat imaginem terreni:
& ſeruit uitiis atq; luxuriæ. Fœnum quippe eſt: floſq; præteriens. Qui autem habet atq; cuſto⸗
dit imaginem cæleſtis: illa caro eſt quæ cernit ſalutare domini: quæ cottidie renouatur in cogni/
tionẽ ſecundũ imaginem creatoris: & incorruptibile atq; immortale corpus accipiens: mutat glo
riam non naturam. Verbum autem dñi noſtri. & hi qui uerbo ſociati ſunt: permanent in æternum.
¶BSuper montem excelſum aſcende tu qui euangelizas ſyon:exalta in foꝛtitudine vocem tuaʒ
qui euangelizas hieruſalem:exalta noli timere:dic ciuitatibus iude. Ecce deus veſter:ecce do/
minus deus in foꝛtitudine veniet:⁊ bꝛachium eius dominabitur. Ecce merces eius cum eo:?

opus ullius coꝛam eo.Sicut paſtoꝛ gregem ſuum paſcet in bꝛachio ſuo congregabit agnos:⁊ in

ſinu ſuo leuabit fetas ipſe poꝛtabit. LXX.
CSuper montem excelſum aſcende qui euangelizas ſyon:exalta in foꝛtitudine vocem tuam ꝗ

euangeliʒas hieruſalem:exalta noli timere.Dic ciuitatibus iuda:Ecce dominus veſter. Ecce

dominus deuns cum virtute veniet:⁊ bꝛachium cum dominatione:Ecce merces eius cum eo:⁊⸗
opus in conſpectu illius. Sicut paſtoꝛ paſcet populum ſuum: ⁊ in bꝛachio ſuo congregabit
agnos:⁊ pꝛegnantes conſolabitur.
CPræcipitur apoſtolorum choro: ut ad prædicationẽ omnis carnis quæ uiſura ſit ſalutare dei ex/
celſa conſcendat. De magniſqʒ dicturi in ſublimibus commorentur. Porro hebraicum & cæteri in
terprætes ponunt genere fœminino: Vt dicant quæ euangelizas ſyon: & quæ euangelizas hieruſa
lem. Quod uerbum iuxta græcos ambiguum eſt: Vt poſſimus accipere uel eam quæ nuntiat: uel
eam cui nuntiatur. Siue igitur nuntiat uerbum dei & domini ſalutare ſyon & hieruſalem. De ſyon
enim exiuit lex: & uerbum domini de hieruſalem. Siue nuntiatur eis per apoſtolos debent excelſa
conſcendere:& ad montana tranſire. Mirumq; inmodum cum ipſa ſyon mons ſit. Dicente ſcriptu
ra. Mons ſyon in quo habitaſti. Alium altiorem montem iubetur aſcendere: a quo uulneratus eſt
princeps tyri: & quia doctrinæ apoſtolorum erant multa futura contraria: & ſtaturi ante præſides
& tribunalia ducebantur. Iungitur exalta: noli timere:Dic ciuitatibus iuda: ſynagogis uidelicet &
populis iudæorum. De quibus dominus loꝗᷣbatur. Non ueni niſi ad oues perditas domus iſrahel.
& Paulus apoſtolus. Vobis inꝗt oportebat nũtiari punmũ uerbũ dei. Quic eſt aut illud qc iubẽtur
dicere. Ecce deus ueſter quẽ ſemp expectabatis: Ecce dũs deus in fortitudine ueniet: quẽ cõtẽpſiſtis
in humilitate ueniẽtẽ: & ſortitudo eius dnabitur. Qui prius formã ſerui accepat: ſctũs patii obe/
diẽs uſq; ad mortẽ: Ecce merces eius cũ eo: & opus illius corã eo. Iuxta qc ipſe dicit in euangelio.
Venturus eſt enim filius hominis in gloria patris ſui: & reddet unicuiq; ſecũdum opus muumdieut
= Paſtor

Super Eſaiam
lan

Wnn paſtor gregem fuum paſcet:iſte qui poſtea in maieſtate nẽturus eſt:prius ſormam paſtorĩis accipit:
lumn & dicit ipſe de ſe. Ego ſum paſtor bonus & cognoſco meas & cognoſcunt me meæ: & pono ani-

Ae mam meam pro ouibus meis. De quo in Zacharia: pater loquitur. Percutiam paſtorem: & oues diſ
pergentur. In brachio inquit ſuo congregabit agnos: Non tauros & arietes & grandes oues. De ꝗ
Eigg bus per Ezechiel cõminatur: quod lacte ueſcantur: & operiantur lanis: & infirmum conterant gre⸗

Neſn gem. Sed agnos adhuc tenellos: & rudis in xpo infantiæ: qui nuper in baptiſmo ſunt renati. De ꝗ/
U bus ip ſe dominus loquæbatur ad petrum. Paſce agnos meos. Vnde & in eodem Ezechiele ſcriptũ
oug eſt. S uſcitabo ſuper eos paſtorem unum & paſcet eos:ſeruum meum dauid: & erit paſtor eorum: &
lußt ego dominus ero eis in deum: & Dauid in medio eorum princeps. Ego dominus locutus ſum: &
ponam cum Dauid teſtamentum pacis. In quo cõſiderandum quod poſt multa tempora Dauid
guloſis paſtoribus reprobatis Dominum noſtrum qui eſt de ſtirpe ſuſcitaturum eſſe ie dicat:q cõ/

greget agnos & foueat in ſinu ſuo: & fœtus ouium ſiue fœtas oues ipᷣe portet in humero ſuo. Sicut

imn euangelio legimus: quod ouem erroneam: & agrege ſolido remeantem: ſuis ad caulas hume-
i ti ris reportarit. Poſſumus oues fœtas apoſtolos & apoſtolicos uiros omneſq; eccleſiæ doctores dice
laͤn re:qui ſalutem parturiũt plurimorum. Et dicunt cum apoſtolo. Filioli mei quos iterũ parturio do
duru nec xpᷣs formetur in uobis. Hebrei aſſerunt:nec de hac re apud eos ulla dubitatio eſt ſpiritum ſan-
aͤbe ctum lingua ſua appellari genere fœminino. Ideſt ruhacodſa. Illudq; quod in ſexageſimo ſeptio
gene pſalmo dicitur. Dominus dabit uerbum euangelizantibus uirtute multa: his uidelicet animabus
enn quæ ſpiritum ſanctum conſecutæ ſunt. Nec non & illud. Sicut oculi ancillæ in manibus dominæ
bahi ſuæ. Animam interprætantur ancillam: & dominam ſpiritum ſanctum. Sed & in euangelio quod
logiͤ iuxta hebreos ſcriptum eſt. Nazarei lectitant. Dominus loquitur (modo me tulit mater mea ſpiri-
funm tus ſanctus) Nemo autem in hac parte ſcandalizari debet quod dicatur apud hebreos ſpiritus gene
en re fœminino: cum noſtra lingua appelletur genere maſculino: & græco ſermone neutro. In diuini
im/ tate enim:nullus eſt ſexus Et ideo in tribus principalibus linguis: quibus titulus dominicæ ſcriptꝰ
Meh eſt paſſionis:tribus generibus appellatur: ut ſciamus nullius eſſe generis quod diuerſum eſt.
e CQuis menſus ẽpngillo aquas:⁊ celum palmo ponderauit?: Quis appendit tribus digitis
fi/ molem terre:?⁊ libꝛauit in pondere montes ⁊ colles in ſtatera?: Quis adiunit ſpiritum domini:
un aut quis conſiliarius eius fuit:⁊ oſtendit illi? cum quo inut conſilium: ⁊ inſtruxit eum:⁊ docuit
eneni eum ſemitam iuſtitie:⁊ erudiuit ſcientiam:⁊æ viam pꝛudentie oſtendit illi. Ecce gentes ſicut ſtiu-/
aſo⸗ la ſitule:⁊ quaſi momentũ ſtatere reputate ſunt.Ecce inſule quaſi puluis exiguus:⁊ libanus nõ
ogni⸗ ſufſicit ad ſuccẽdendum:⁊ animalia eius non ſufſicient ad holocauſtum. O mnes gentes quaſi
ng non ſint:ſic ſunt coꝛam eo:⁊ quaſi nihili ⁊ inane reputate ſunt eii.. LxXxX.
umm AQuis menſus eſt manu aquam ⁊ celum palmo:⁊ omnem terram pugillo.Quis ſtatuit mon/
mi; tes pondere ⁊ rupes ſtatera: Quis cognouit mentem domini:aut quis conſiliarius ei fuit Qui
eN docuerit eum. Cuius accepit conſilium ⁊ inſtruxit illum. Nel quis docuit eum:iuditium ⁊ viaʒ
me intelligentie quis oſtendit illi. Si omnes gentes ſicnt ſtilla ſitule:: quaſi momentum ſtatere re
vorn putate ſunt:⁊ quaſi ſaliua reputate ſũt:⁊ libanꝰnon ſufficit ad comburendum:⁊ omnia quadru/
pedia non ſufficiunt ad holocauſtum ⁊ cũcte gentes quaſi nihili ſũt:⁊ in mihili reputate ſunt ei.
mng CNe quis putaret difficilem eſſe uocationem gentium:& quod omnis caro uideret ſalutare dei ſu
Ccce per montem excelſum iubentur aſcendere qui euangelizant ſyon.Et ipſe dominus ueniret in for/

titudine: & redderet unicuiq; ſecũdum opus ſuum: inſtarq; paſtoris agnos foueret in ſinu & fœtas

1eo.
n ipſe portaret:Deſcribitur illius magnitudo: quod nihil ei impoſſibile ſit: & qui uniuerſa cõdiderit:
creatorq; ſit omnium etiam hæc quæ comparatione eorum parua ſunt naleat perpetrare. Quod
eien⸗ autem pugillum uocat palmum: humane conſuetudinis uerbis utitur atq; menſuris: ut dei potẽ
ten tiam per noſtra uerba diſcamus: In eo ubi. Ixx. tranſtulerunt. Quis menſus eſt manu aquam. Siue ut
ient nos uertimus. Quis menſus eſt pugillo aquas. Aquila tranſtulit. Quis menſus eſt digito aquas.
inn Hoc enim ſonat: ut ſcilicet non tota manus: ſed paruo digito quem uulgo guſtatorem
hon uocant:omnis aquarum uaſtitas ponderetur: aut hoc eſt palmus extentã ſigni
ficant manuma pollice uſq; ad extremum digitum. Sinautem contrahamus manum: p u il lus ef-
gi ficitur: ut per palmum & pugillum: extẽtos cælos & globum terræ nouerimus, Pro pugillo quẽ in
k cõpræhenſiõe terræ. Ixx. trãſtulerunt. In hebraico ſcriptũ eſt: ſalis quẽ ſymachus adquila
ie Interprætati ſunt. Et nos ut manifeſtius faceremus: in tres digitos uertius: qc ſcilicet molẽ ter
44 ræ: & excelſa montiũ colliũq; quaſi tribus digitulis: & ftatere paruo momẽto appẽderit: p ꝗᷓ dei ma
el jeſtas & creatoris potẽtia demonſtratur. Quis inꝗt adiuuit ſpiritũ dñi:aut Q cõſiliarius eiꝰfuit: &
oñdit illi: &c. Pro ꝗbus ſymachus interpᷣtatus eſt: ꝗs parauit ſpiritũ dñi: & uirũ cõſilii eius ꝗs onñdit
4 ei cũ quo imiit conſilium: deditq; ei intelligentiã: & ocuit eũ uiam iuditii: & inſtruxit illum ſcien⸗
tia: & iter prudentiæ monſtrauit ei per qckoſtendit manifeſtius paratũ ſpiritü:ſiue firmatũ illũ eſſe.
De quo in apoſtolo legitur. Dñs aũt ſpũs eſt & ſuper quẽ reqeuit ſpũs dei ſpũs ſapiæ & ĩtelligẽtiæ.

8 & reliq̃. Qui dicit in cõſequẽtibus ſpiritus dñi ſuper me:propter qd unxit me: ipſe eſt enim ſpiri/
tus domini: & uir cõſilii eius in quo habitabit omnis plenitudo diuinitatis corporaliter cum illo

Tibe Tr. xi.c.x l.

iniit conſilium: de quo ſupra diximus: admirabilis conſiliarius. Et in prouerbiis ſcriptum eſt. Deus ä
ſapientia fundauit terram: parauit autem cælos prudentia. Porro. xx. qui dixerunt. Quis nouit mẽ lm
tem domini: & quis conſiliarius eius fuit: hoc intelligi uolunt: quod mens: & ratio: & ſenſus dei: p tven
quæm facta ſunt omnia: & ſine quo factum eſt nihil:ille eſt de quo in pſalmis canitur. Verbo domi ed
ni cæli fundati ſunt: & ſpiritu oris eius omnis uirtus eorum. Omnes gentes quæ nõ nouerüt crea- gun
torem ſuum: ſiue uniuerſum mortalium genus ad comparationem dei quaſi ſtilla ſitulæ ſunt: & ins
quaſi momentum ſtateræ quod leui pondere in partem al teram declinatur. Et quomodo ſi de ſi- e
tula ſtilla modicea fluat a portãte negligitur: ita uniuerſa gẽtium multitudo: pro nihilo ducitur. lum
Inſulæ quoq; quaſi ſaluia reputatur: ſiue ut ſymachus & theodotio ipſum ponentes hebraicum ſi/ he⸗
cut doc quod dedicit pro quo aquila tranſtulit. Aiunt autem hebrei hoc Pto
uerbo ſignificari tenuiſſimum puluerem: qui uento raptante ſæpe in oculis mittitur: & ſentitur po hor
tius quam uidetur. Minutiſiima ergo fruſta pulueris & pœnæ inuiſibilia: hoc uerbo appellantur. P
Quas fo rſitan Democritus cum epicuro ſuo atomos uocat: multaq; ſunt nomina quæ ita legutur n
in græco: ut in hebraico poſita ſunt propter interprætandi difficultatem: & ad comparatiõem lin I
guæ hebreæ tam græci quam latini ſermonis pauperiem. Simulq; ut paulatim homines abſtrahat
ab idolatria aufert cærimonias uictimarum: & docet quod omnia ligna libani & armẽta quæ in in
eo paſcuntur: holocauſtis eius ſufficere nequeant. Si autem gẽtes ſic ſunt in conſpectu illius quaſi
nò ſint: & quaſi nihil & inane reputantur: in omnibus autem gentibus & iſtahel eſt: ergo & ipſe ſic iin
eſt quaſi non ſit: & in nihili atq; inane reputatur. Hoc dicimus ut frangatur eius ſuperbia: & cætera ce
rum gentium ſimiles eſſe ſe nouerint. 1
CQui ergo ſimilem feciſtis deum:aut quã imaginem ponetis illi: Numquid ſculptile cõflauit l
faber:aut aurifex auro ſigurauit illud ⁊ laminis argenteis argentarius: foꝛte lignum ⁊ impu/ ͤ⸗
tribile elegit artifex ſapiens:⁊ queret quomodo ſtatuat ſimulacrum quod non moueatur. .*
CDeſcripta dei magnitudine & potentia illius ex parte monſtrata: gentibus quoq; inſuliſq; quaſi Gi
ſtilla ſitulæ: & momẽto ſtatere reputatis: ac puluere: & hoſtiarum cerimoniis reputatis: cur omnes *
gentes quaſi nihili ſint in cõſpectu eius: & quaſi inane reputantur: ſequẽtibus docet. Cui ſimilem fe n
ciſtis deum: aut quã imaginem ponetis ei? Qui ſpiritus eſt ei in oĩbus eſt: & ubiq; diſcurrit: & ter

rã quaſi pugillo continet. Simulq; irridet ſtultitiam nationum: quod artifex ſiue faber erarius: aut
aurifex: aut argentarius deum ſibi faciant: & laminis clauiſq; compingant: ac fortiter ſtatuant: ne
uentorum flatibus detrudatur. Quodq; intulit: forte lignum & imputribile elegit artifex ſapiens:
In hebraico dicitur:ꝛamſucchan: quod genus ligni eſt imputribile: quo uel maxime idola fiunt.
Hæc autem dicit: ut idolis reprobatis: euangelicæ doctrinæ paret uiam: & omnia praua dirigantur
in rectum. Exaltentur ualles & colles humilientur: & reueletur gloria domini: ut omnis caro uide
at ſalutare dei. luxta tropologiam poſſumus dicere: quod increpentur principes hereticorum: di/
uerſa idola de ſuo corde fingentes: uel eloquii uenuſtate quo interprætatur argentum: uel ſplẽdo/
re auri quod refertur ad ſeußimmuel ligno imputribili: ꝗᷓ uiliora ſunt dogmata & perpetua putẽtur
a fingentibus: & dialectica arte firmentur ne moueantur & corruant: ſed ſolida radice conſiſtant.
CMNumquid non ſcietis: Numquid non audietis: Nuũquid non annuntiatum eſt ab initio vo/
bis: numquid non intellexiſtis fundamenta terre: Qui ſedet ſuper gyrum terre:⁊ habitatoꝛes
eius quaſi locuſte.Qui extendit velut nihil celos:⁊ expandit eos ſicut tabernaculum ad inhabi
tandum.Qui dat ſecretoꝛum ſcrutatoꝛes quaſi non ſint iudices terre velut inane fecit.Equidẽ
neqʒ plantato:neqʒ ſato:neq; radicato: in terra trunco eorum:repente flauit in eos ⁊ aruerunt
⁊ turbo quaſi ſtipula auferet eos.Et cui aſſimilaſtis me ⁊ adequaſtis dicit ſanctus. Teuate in
excelſum oculos veſtros ⁊ videte ꝗs creauit hec:ꝗ ducit in numero militiã eoꝛum:⁊ oẽs ex no-
mine vocat: NPꝛe multitudie foꝛtitudis ⁊ roboꝛis:virtutiſqʒ eius:neqʒ vnũ reliquũ fuit. LXx.
Nonne ſcietis: Nõne audietis:Non annũtiatum eſt vobis a pꝛincipio: Nõ cognouiſtis fun
damenta terre? Qui tenet gyrum terre:⁊ habitatoꝛes eius quaſi locuſtas.Qui ſtatuit quaſi ca
meram celum:⁊ extendit quaſi tabernaculum ad habitandum.Qui dat pꝛincipes regnare pꝛo
nihili fecit. Si quidem non plantabuntur:neqʒ ſerentur:nec dolidabitur in terra radix eoꝛum.
Flauit ſuper eos ⁊ arefacti ſunt:⁊ tempeſtas aſſumet illos quaſi ſtipulam. Nũc ergo cui aſſimi/
laſtis mę:exequaboꝛ eis dicit ſctũs. Eleuate ſurſum oculos veſtros:⁊ videre quis oſtendit hec
ommnia. Qui educit iuxta numerum oꝛnatum ſuum:omnes in nomine vocauit:a multa gloꝛia:2=
in roboꝛe foꝛtitudinis:nihil a re abſconditum eſt.
CAb mitio inquit naturali lege uos docui: & poſtea per moyſen ſcripta lege teſtatus ſum. quod ni
hil eſſent idola: & quod creator mundi ipſe eſſet deus qui tantam molem terræ fundaſſet ſuper ma
ria: & ſuper flumina collocaſſet eam: ut elementum grauiſſimum ſuper tenues aquas dei penderet
arbitrio: qui inſtar regis ſedet ſuper gyrum terræ: ex quo nonnulli quaſi punctum & globum eam
eſſe contendunt: & habitatores illius quaſi locuſtas: ſi enim in toto orbe conſideremus uarias na-
tiones:& ab oceano uſq; ad oceanumadeſt ab indico mari uſq; ad britanicum: & ab attlãtico uſq;
ad ſeptentrionis: rigorem in quo congelaſcunt aquæ & ſucina pulchra concreſcunt: omne in me-
dio hominum

Q õs

Super Eſaiam

D
Wn dio hominum genus quaſi locuſtas habitare cernimus. Quid igitur ſuperbit terra & cinis quaſi cæ
Adei lum: immo ut ſcripturarum utar auctoritate. Cæli extenduntur quaſi camara. Siue ut ĩ hebraico cõ
Nnnl tinetur quaſi De quo ſupra diximus:pro quo ſeptuaginta ibi ſalibã interprætati ſunt:& unum
e, uerbum nunc ſputum: nunc camaram: ideſt fornicem tranſtulerunt: & tantam eorum latitudinem
lns quaſi tabernaculum: & papilionem extendit deſuper: ut in ſimilitudiem tecti operiret homĩes qua
dlee⸗ ſi in domo latiſſima habitare faceret: ꝗd mirum ſi parua hominum corpora quaſi locuſtæ: & parua
dumn putentur animantia. Rurſum & in hoc loco qui & terris imminere cælum: & in
Wonß, ſimilitudinem ſperæ cælum eſſe contendunt: abutuntur nomine fornicis: quod ſcilicet media pars
Dnior ſperæ terras operiat: cum in hebraico nõ fornicem: ſed dos: Ideſt tenuiſümum puluerem legerimꝰ.
m Pro quo ſaluia quæ proicitur in terram: puluen cõmiſcetur: & deperit: oſtenditur uniuerlam cor
Un. porum magnitudinem pro nihili reputandam. Qui autem extendit cælos & expandit eos: ut ſu-
lgin pra habitarent angelorum multitudines: uel ſubter homines morarentur: & quaſi magnam ratio/-
jöenln nabilibus creaturis fecit domum. Ipſe pro qualitate temporum principes conſtituit. Siue ſecreto/
Pſtuhe rum ſcrutatores: ut ſint quaſi nõ ſint: & iudices terræ uelut inane fecit. Pro quo. Nxx. tranſtulerüt: ter
nein ram autem quaſi nihili fecit: Si quidem & in principio geneſeos ubi ſcriptum eſt. Terra autem erat
Vquil inuiſibilis: & incompoſita. Gæteri tranſtulerunt. Terra autem erat inane & nihili D Quantos reges
Pleſe & græca & barbara romanaq; narrat hiſtoria. Vbi eſt xerſis innumersabilis ille exercitus:ubi iſrahe/
DB litica in heremo multitudo: ubi regum ĩcredibilis potentia. Quid de ueteribus loquar: præſentia
exempla nos doceant eſſe principes quaſi nihili: & iudices terræ. Siue ut alii ſuſpicãtur: cæli nec ſa-
cͤfin ri ſunt: nec plantati: nec firma radice ſolidati: & repente iuſſione dei ita auferutur & pereut quaſi ſti/
nn⸗ pulaa turbine & tempeſtate rapiatur. Iuxta illud quod ſcriptum eſt. Et tranſiui & nõ erat: & quæſi/
r ni eum & non eſt inuentus locus eius. Cum ergo tanta ſit potentia creatoris atq; maieſtas :cui dei
d ſimilitudinem comparatis? & non potius ex creaturarum magnitudine intelligitis/ conditorem:
aul Si non creditis uerbis ſaltem oculis ueſtris credite: & ex cælorum elementorumq; omnium ſerui/-
cn tute poteſtatem domini cogitate. Qui educit in numero militiam eorum: ideſt cælorum: & om/
bienk nes ex nomine uocat. Subanditur ſtellas. De quibus & in pſalmis canitur. Qui numerat multitudi
kar nem ſtellarum & omnes eas ex nomine uocat: ſiue militiam cæli angelos interprætemur: & omnes
a cælorum exercitus: De quibus & Daniel loquitur: milia milium miniſtrabant ei: & decies centena
d⸗ milia aſſiſtebant illi. Vnde & dominus ſabaoth appellatur qui noſtra lingua dicitur dominus mi-
Mend litiæ atq; exercituum ſiue uirtutum. Educit autẽ iuxta numerum cælorum militiã: ut & ſol & luna
dun. & aſtra cætera quæ Habraam numerare non potuit. Illi numerata ſint & ſeruiant officio delegato:
igmmr dum eundem cæli curſum ſol uno anno lucifer ueſperq; biẽnio luna ſingulis explet menſibus: om
wu⸗ neſq; ſtellæ cæteris temporibus peragant:& quædam ex his uocantur errantes atq; inæquales: ea/
und⸗ rum motus oculis non mente conſpicimus: nec tam intelligimus: quã miramur: magnitudo enim
Hkin fortitudinis dei ſuo facit ordine cuncta ſeruire. Siue iuxta. lxx. a multitudine gloriæ: & potẽtiæ uir
G tutis eius: nihil eum latere poteſt: ſed oĩum uias rationeſq; & curſus creatoris maieſtate cognoſcit.
Ut.
orv⸗ EXPLICIT INESAIA LIBER VNDECIMVS.
oles INCIPIT LIBER DVODECIMVS.
bibi
nici VlIlus iam imperitus ſcriptor eſt: qui letorem inueniat ſimilem ſui.
crunt multoq; pars maior eſt: mileſias & fabellas reuoluentium: quã plato
gteit nis libros. 1 n altero enim ludus & oblectatio eſt: in altero difficul//
ano tas & ſudor immixtus labor. Deniq; timæum de mundi armonia:
L. aſtrorumq; curſu & numeris diſputantem: ipſe qui interprætatus eſt
g Tullius ſe non intelligere confitetur. Teſtamentum autem grunnii
nia corococtæ porcelli: decantant in ſcolis puerorum agmina cachin-
ſen nantium. gitur & noſter luſcius lauinus: fruatur teſtibus ĩmo fau/
r toribus ſuis: uincatq; multitudine: quia forſitan uincit ingenio. Mihi
n ſufficit paucorum teſtimonium: & amicorum laude contentus ſum:
n qui in expetendis opuſculis meis amore noſtri labuntur: & ſtudio
uh Aſcripturarum: ac non nullos fore arbitror qui hoc ipſum quod ad
8S ₰ te euſtochium ſermonem facio obtrectationi patere contẽdant. Nõ
W conſiderantes holdam: & annam: ac debboram uiris tacentibus pro
i phetaſſe: & in ſeruitute Chriſti nequaꝗᷓ differentiam ſeruorum ualere: ſed mẽtium. Duodecimus
un⸗ ergo in Eſaiam explanationum liber hoc habebit exordium.
k⸗ Auare dicis Jacob ⁊ loqueris iſrahel:abſcõdita eſt via mea dño:⁊ a deo meo inditium meũ
tranſibit. Nũquid neſcis aut nõ audiſti? deus ſempiternus:dominus quni creauit terminos ter
re:non deficiet neqʒ laboꝛabit:nec eſt inueſtigatio ſapientie eius:qui dat laſſo virtutes:⁊ his qni
4 non habent foꝛtitudinem robur multiplicat.Oeſicient pueri ⁊ laboꝛabunt:⁊ iuuenes in inſirmi

Liber. xii.c. xli.

tate cadent. Qut antem ſperant in domino:mutabnunt foꝛtitndinem: ? aſſument pẽnas ſicut ag⸗
le:current ⁊ non laboꝛabunt ambulabunt ⁊ non deſicient. LXxX.

CMon enim dicas Jacob:⁊ quid locutus es iſrahel. Abſcondita eſt via mea a deo:⁊ deus me⸗/

us iuditium abſtulit ⁊ receſſit:Et nunc neſcis:⁊ non audiſti deus eternus:deus qui creauit ter
minos terre:non eſurtet:nec laboꝛabit:nec eſt inuentio pꝛudentie eius.Qui dat eſurientibꝰfor/
titudinem:⁊ non dolentibus meroꝛem:Eſurientibus enim iuuenes:⁊ laboꝛabunt adoloſcentes
7 electi inſirmi erunt.Qui autem expectant deum:muttant foꝛtitudinem. Aſſument alas quaſi
aquile current ⁊ non laboꝛabunt:gradientur ⁊ non eſurient.
CCum omnipotentis dei tanta ſit magnitudo:ut nihil eum lateat:& omnia illius arbitrio guber⸗
nẽtur:quare dicis Iacob:ideſt due tribus quæ appellabãtur iuda:& loquæris iſrahel: decem aliæ tri
bus in ſamaria:quæ iam captiuæ ductæ eſtis in aſſyrios. Abſcondita eſt uia mea a domino: & a deo
meo iuditium meum tranſiuit. Et eſt ſenſus. Dicitis: ad deum terrena nõ pertinent: nec conſiderat
quid unuſquiſq; noſtrum gerat.Vnde & nos ab hoſtibus iniuſte opprimimur: & in iumentorum
& piſcium ſimilitudinẽ. Iuxta Abbachuc abſqʒ ullo rectore diſperdimur. Quibus reſpondit deus.
Nũquid neſcis? Nec præcedentium ſcripturarum te uerba docuerunt. Siue iuxta. lxx. ĩignoras quia
non audiſti quod æternus deus: & creator omnium dominus: omnia nouit: omnia continet: om/-
nia ſua maieſtate diſpenſat. Nec aliquãdo deficit nec laborat: ut tuum iuditium nõ intelligat. & ab

ſcõditæ ſint a deo uiæ tuæ:nec eſt inquit inueſtigatio ſapientiæ eius. De quo loco illud apoſtoli

ſumptum reor: incompræhenſibilia iuditia eius: & inueſtigabiles uiæ illius. Siue ut. Ixx. tranſtule/
runt:non eſuriet: & nõ laborabit: Vbi enim cibus ibi frequẽter eſuries ſi cibũ detraxeris: & ubi eſu
ries: ibi & labor: Cum autem in deo hæc nõ ſint: cur ei humanas iungitis paſſiones? Quin potius
ipſe eſurientibus & laſſis dat fortitudinem: & ꝗ uidẽtur in ſeculo eſſe quaũ nihili:uirtutem roburq;
multiplicat: Siue iuxta.Ixx. qui tribuit nõ dolentibus mœrorẽ: eſt enim triſtitia quæ ducit ad mor-/
tem: & eſt triſtitia quæ ducit ad uitam. Vnde his qui habent cor impœnitens dat triſtitiã: ut ſua pec
cata intelligant. Et quia multi gaudent in corporis ſanitate: & adoloſcentiam atq; pueritiam pu-
tant eſſe perpetuam. Iungit & dicit. Quod florens ætas cito cõcidat & corpora robuſta marceſcãt:
Qui autem nõ in ſuis uiribus: ſed in deo habent fiduciam: & eius ſemper miſericordiam præſtolan

tur: mutent fortitudinem: & uadant de uirtute in uirtutem: & aſſumant pẽnas ſicut aquilæ: & audi/

ant renouabitur ſicut aquilæ iuuẽtus tua. Currant ad dominum: & eius deſiderio non laborẽt: am
bulent & nũꝗ deficiant. Crebro diximus aquilarum ſenectutem reuireſcere mutatiõe pẽnarũ: & ſo
las eſſe quæ iubar ſolis aſpiciãt: & ſplendorem radiorum eius poſſint immicãtibus oculis intueri.
pulloſq; ſuos an generoſi ſint hoc experimento probent:Itaq; & ſanctos repueraſcere: & aſſumpto
inmortali corpore laborẽ non ſentire mortalium: ſed rapi in nubibus obuiam Chriſto: & nequaqᷓ
iuxta.Ixx.eſurire quia præſentem dominum habeant cibum.
OWDWVD CAPITVLVM. XLI.

Aſad iuditium pꝛopinquemus:Quis ſuſcitauit ab oꝛiente iuſtum:vocanit eum vt ſeqre
Itur ſe:Oabit in conſpectu eius gentes ⁊ reges obtinebit. Sabit quaſi pulnerem gla/
ldio eius: ſicut ſtipulam vento raptam arcui illins:perſeq̃tur eos. Tranſiuit in pace ſe/
mita in pedibus eius nõ apparebit. Quis hec operatus eſt ⁊ fecit. Nocãs generatiões ab ex/

oꝛdio:Ego dñs pꝛimus ⁊ nouiſſimus ego ſum. ANiderũt inſule ⁊ timuerũt:extrema terre obſtn
puerũt. Appꝛopinquauerũt ⁊ acceſſerũt:vnuſꝗſqʒ pꝛoximo ſuo auxiliatur:⁊ fratri ſi uo dicit con
foꝛtare.Cõfoꝛtabit faber erarius percutiẽs malleo:eum ꝗ cudebat tunc tempoꝛis dicens. Glu

tino bonum eſt:⁊ confoꝛtauit eum in clauis:vt non moneatur. LXX.
Innouamini ad me inſule pꝛincipes enim mutabunt virtutẽ:appꝛopiquent:⁊ loquãtur ſimul.
tunc iuditiũ annũtiẽt:ꝗs ſuſcitauit de oꝛiẽte iuſtitiã vocani eum ad pedes ſuos:⁊ vadet dabit in
conſpectu gẽtium:⁊ reges in ſtupoꝛẽ mittet:⁊ dabit in terra gladios eoꝝ:⁊ ſicut ſtipulam pꝛoie/
ctam arcus eoꝝ:⁊ ſeq̃tur eos.trãſiuit in pace uiam pedũ eius.Quis opatus ẽ ⁊ fecit hec: voca/
uit eam ꝗ vocat eam a generationuʒ pꝛincipio.Ego deus pꝛimus ⁊ in hec q vẽtura ſunt ego ſuʒ
Sigerunt gẽtes ⁊ timuerũt termini terre obſtupuerũt:⁊ acceſſerũt.Aenerũt ſimul iudicàs vnꝰ
ꝗſqʒ ꝓxio ſuo auxiliari ⁊ fratri:⁊ dicet:pᷣualnit vir artifex:⁊ erari⸗ pꝓcutiẽs malleo ſimul ꝓducẽs
aliqũ ꝗdẽ dicit. Solidatio bona ẽ. Cõfoꝛtauerũt eã in clauis:ponẽt eã:: mouebũtur gẽtes.
Cdeſt inſulæ quæ ſalſis amariſq; humus ſeculi tunduntur fluctibus iubentur audire & ora conclu/
dere. Et illud noſſe quod ad iſrahel dictum eſt. Audi iſrahel & tace: & mutare fortitudinem. Ne per
imbecillitatem priſtinam dei non poſſint audire ſermonem: Vt accedant prius ad dominum: & ꝗ;
non ſint propria ſalute cõtentæ: Sed quod didicerint: cæteros doceant: & cum domino diſputent:
utrum omnium deus iuſta ſeruauerit. Sic autem interrogat eas: & ad reſpondendum prouocat: ut
iterrogatione doceat quod ignorãt: Quis ſuſcitauit ab oriente iuſtum ſiue iuſtitiam: neq; enim iu
dæorum tantum deus: ſed & gẽtium qui uocauit xpᷣm dominum ſaluatorem:qui factus eſt nobis
ſapientia a deo:iuſtitia & ſanctitas & redemptio.In quo iuxta apoſtolum dei iuſtitia reuelatur. Vo

cauit ãt

Aceant ad me inſule ⁊ gentes mittent foꝛtitudinem. Accedant? tunc loqnãtur :ſimul

—— — —0-—

Super Eſaiam H ðð

cauit autem eum ut ſe in omnibus ſequæretur: & opera patris faceret: & illud impleret dicens. De-
Wn⸗ us ut facerem uolũtatem tuam uolui.In huius cõſpectu reges & gentes colla ſubmittent: & gladio
hntrn illius ac ſagittis aduerſariæ poteſtates quaſi ſtipula ſubiciẽtur: & puluis perſequætur eos. Reges ui-
ſe, delicet: & principes gentium ſingularum: & pertranſibit in pace ad pacem. Cunctos uocãs ur recõ/
Renz cilientur deo. Semita in pedibus illius nõ patebit: I deſt uiæ laborem non ſentiet: nec aliquã imbe
lug cillitatis humanæ laſſitud inem: ſed de torrẽte bibet in uia: && propterea leuabit caput. Quis eſt in-
qꝓuit hæc operatus & fecit? Quis ſuſcitauit iuſtum atq; iuſtitiam? Quis ei gentes & reges tradidit⸗?
obe⸗ Quis gladio eius & arcui umuerſa ſubiecit? Vtiq; ille qui ab initio mũdi hæc futura prædixit: qui R
mleri omnium cõditor eſt: & quia dixerat ſciſcitantis affectu: quis ſuſcitabit ab oriente iuſtum: &cætera.
dRrie Cunctis tacentibus ſibi ipſe rũditEgo ſum dominus: puimus & nouiſſimus: ego ſt um: pſe eſt: qui
Onlcen & in apochalipſi ioãnis loquitur. Ego ſum alpha & o. principium & finis. Viderunt iſulæ ideſt gẽ
ettonn tes: ſiue eccleſiæ de gentibus cõgregatæ quæ mundi huius ſuſtinẽt tempeſtates. Et timuerüt domi
chrcen num:principium enim ſapientiæ: timor domini. Omnes terrarum termini ad apoſtolorum uerba

tremuerũt: appropinquantes & ad xpi euangelium pariter accedentes. Cũq; ſeipſos cermnerent eſſe

uni ſaluatos: id quod ſupra audierãt: accedant & tunc loquãtur: operæ cõpleuerunt: ut auxiliarentur
P ximis ſuis: & fratres ſuos uellent in domino confortare: & dicerent eis. Recedite ab idolis ſimula/
40 cra demonum antiqua cõtemnite: quæ humana finxit manus: quæ malleo cudente producta ſunt:
doko uæ compacta glutinoquæ ſtabilita clauis ut nõ moueantur: & cũ ſteterint ambulare nõ ualeat:
nfhie Qur nos ſup perſona xpᷣi: & uocatione gentium: & prædicatione euangelii atq; idolorum con// D
editi demnatione interprætati ſumus. Quidam ad cyrum regem perſarum referunt: quod ſuſcitauerit
nhoin eum aduerſum babylonios de oriente: & parere ſuæ fecerit iuſſioni: proſternẽs ei gentes plurimas
bn & gladio illius & arcui cũcta ſubiciens: & cætera quæ ſecũtur ad eius perſonam referunt. Quod ſci
ainmn licet babyloniis idola ſua nõ profuerint:quæ humano facta ſunt ſtudio: & arte ærarii ſuſcitata. Nõ
riu nulli hebreorum de Habraam dictum putant: qui uocatus ſit iuſtus ab oriente: Ideſt de caldæis: &
mumd, quod ſolus iuſtus inuentus eſt: & ſecutus ſit eum: egrediẽs de patria ſua in terram quã neſciebat: &
uki⸗ tradiderit reges in manu eius: qui aduerſum ſodomã & gomorram uenerãt. Et ante gladium eius
Atun J & arcum ſecerit eos eſſe quaſi ſtipulam & puluerem: perſecutuſq; ſit illos: & reuerſus in pace & lon
aci gi itineris curſum non ſenſerit: & hoc nõ ſuis uiribus: ſed dñi fecerit miſericordia: ab initio hæc fu/
tium tura cognouerit. Viderunt ait inſulæ: ideſt gẽtes in circuitu illius uirtute perterritæ ſũt: & extrema
waſ terræ ſem uidelicet filius Noæ: qui tempore extremo terrarum cũ patre & cum fratribus de dilu-
