teſtimomum: quod nunc habemus in manibus ad repromiſſionis retulit filios: & ad eccleſiam
de gentibus ſeu ex utroq; populo congregatam: quæ deſerta in iudæis fuerat: & relicta quæ ui/
rum non habuerat deũ: nec legem acceperat nec ꝓphetas.lꝑſa rõne compellimur ſeꝗ ueſtigia præ/
ceſſoris

“

ueteri inſtrumento ponunt teſtimonia. Si inter hebraicum: &. Ilxx. nul/

ehois
jhieten
huemel
un
⸗ ſeli
jbeben
patdei
pdi
Nöut
giur
ſatronn
niut

Hott
zpoc
il

nihens
induri
naboitu
ſchuto
Erpee
leitren
gonud
Cii
werd
Where.
(it
Ceefr
ſchn
CCud
ſietün
iceen⸗
tuoet
neg
Intod
la
ketiot
Eente
Uüſen
woe
Me
e

W

Super Eſaiam.

N ceſſoris & deſertam meam dicere. De qᷓ ſupra legi mus. Lætare deſerta & reliqua his ſimilia. De &ιʒ
wi hieremia ſcriptũ ẽ ex pſona dei. Vacua facta ẽ ꝗᷣ pariebat ſeptẽ: defecit amima eius. Occidit ei ſol ad
ti huc meridie. Et in ſamuelis uolumine ſterilis peperit ſeptẽ: & quæ habebat ſilios infirmata eſt. Et in
i⸗ . pſalmis. Qui habitare facit ſterilẽ ĩ domo matrẽ filioꝶ lætãtẽ. Septẽ auũt filios dicitur genuiſſe ſyna
i goga: propter myſteriũ ebdomadis & ſabbati: cui prior populus fuerat obligatus. Siue ꝓ ſeptẽ plu
Rini res itelligèdi ſũt. Iuxta hebræi ſermonis ambiguitatẽ quo & ſabbatũ ſignificatur & plures. De quo
l ĩ hebraicaꝑꝶ qſtionũ libro quẽ ĩ geneſim ſcripſim us: plenius dictũ . Hæc ergo ꝗᷓ quãdiu uir habe .,
dotet, bat deũ ſermonẽq; diuinũ & legi iuncta erat: generabat deo plurimos filios: qm accepit libellũ re/
u * pudii:& uocãti uiro nol uit reſpõdere: & audiuit filia matris tuæ: tu es ꝗͥ dereliqſti uirũ tuũ.Et iterũ
in h N 6ut düm me uocaſti:neq; ut patrẽ & principẽ uirginitatis tuæ: ppterea ĩ hoc eodẽ ꝓppheta plan/
ni⸗ gitur. Quo facta meretrix ciuitas fidelis ſyon plena iudicii: in qua iuſtitia dormiuit mea. Nũc ãt
Rhnn latrones. Sed & hoc notãdũ qd quãdo dicit. Plures filii deſertæ magis quã eiꝰ ꝗᷓ habet uiꝑe:nõ pæ⸗
kreleß nitus ſynagoga excludatur a partu. Sed multitudo ei gẽtiũ pᷣferatur:& ipſa enim in apoſtolis: & p
toadi⸗ apoſtolos primũ populũ genuit de iudæis. Vñ duo apoſtolorũ principes agmina ſibi credentiũ: ĩ
n an xpᷣo circũciſiõis & gẽtiũ diuiſerũt:ut ex utroq; populo deſertã prius atq; paupculã ædificarẽt hieru
mn mani ie Qd ãt hebraicũ ꝓ lætitia hynnitũ poſuit. Gaudii ſignificat magnitudinẽ ĩ ſimilitudinẽ bin-
in pee nihẽtis: eq ad uictoriã. De quo in iob plenius ſcribitur. Hũc locũ & cætera ꝗᷓ ſecutur iudæi & noſtri
nocd 0, iudaizãtes ad hieruſalẽ referũt: quã dicũt in mille ãnoꝶ regno iſtaurandã & eãdem eſſe ꝗᷓ prius
end ilcc habuit uirũ: & poſtea habere deſierit. Multoq; plures habitura ſit filios poſt repudiũ: quã prius hũit
guos züͦ ſub uiro.Cũ ꝑſpicuæ duarũ mulierũ ponatur cõparatio: eius ꝗᷓ uigfhabuit & demiſſa eſt. Et eius qᷓ
cum eo ſemp deſerta & abſq; uiro fuit. Nec mirãdũ de iudæis quoꝶ oculi aureſq; ſut clauſæ. Si aptã nõ ui-
niquiste deãt ueritatẽ.d xpᷣiãis qd loq̃r neſcio:ꝗ dicẽte apoſtolo. Quæ ſũt allegorica: & ad duo teſtã: uetꝰ &
umcke/ nouũ. Sarrã agar: ꝗᷓ referẽte iudæis tradũt. Manꝰ terraꝶ ĩ mille annis deſiderio uoluptatum.
imnpu, CDSilata locu tẽtorii tui:? pelles tabernaculoꝝ tuoꝝ extende ne parcas.Longos fac funiculos
um ld tuos:⁊ clauos conſolida.Ad dextram enim ⁊ ad leuã penetrabis:⁊ ſemen tuum gentes heredi/
mentp⸗ tabit:⁊ cinitates deſertas inhabitabit. LXX.
erecu⸗ CBDixit enim dominus.Dilata locum tabernaculi tui.⁊ auleoꝛum tuoꝛuʒ fige ne parcas. Pꝛo
tende funiculos:⁊ clauos tuos confoꝛta. Adhuc in dextris:⁊ in ſiniſtris dilata ⁊ ſemen tuuʒ poſ
ſidebit gentes:⁊ ciuitates deſertas habitari facies. HM
CCui dixerat. Lauda ſterilis ꝗᷓ nõ paris: rüpe uincula ꝗb' prius tenebaris aſtricta: & clama in cõfeſ-
blcig ſiõe dñi qᷓ liberos ñ habehas. Nũc eidẽ pcipit ĩ ſimilitudinẽ rabernaculi moyſi. Quod quõdã hũit
Lln ĩ deſerto:ut dilatet tẽtoriũ ſuũ:pelleſq; diſtẽtet: & funiculos faciat longiores:& clauos ꝗbus firma/
tur oẽ tẽtoriũ ĩ altũ defigat:& roboret ne uẽtoꝶ flatibꝰdiſſipetur. Ad dextrãq; penetret & ſiniſtrã:
m & nequaquã iudaici tabernaculi imittetur anguſtias. Quod cẽtũ lõgitudinis cubita: & qn quagita
Eel latitudinis ambiebat. Nec tẽpli breuitate laudatur: qd ſexaginta cuhita habebatur ĩ lõgũ: & uiginni
eeit ĩ latũ. Sed ad dexterã & ſiniſtrã locũ capere ne ceſſet:ac ne putæmus hoc iuxta friuolã hebræoꝶ cõö
ronun tẽtionẽ dici de ſyvon:ꝗᷓ ĩ antiquũ ſtatũ a dno reſtituẽda ſit. Ponit manifeſtius qd latebat: & ſemẽ tuũ
inch gentes hereditabit. De quo ĩ euãgelio legimus. Egreſſus eſt ꝗ ſeminat ſemmnare: & iteꝶ. Nõne bo/
nnvot nũ ſemen ſeminaſti ĩ agro tuo:qd ſemen etiã ciuitates deſertas ſaciat ĩhabitari. Vt eccleſia gentiuz
. ĩ toto orbe cõſurgat.Vel ſemen dicẽdũ eſt apoſtoloꝑ & iudaici populi reliqæ. De quo ĩ hoc eodeʒ
Rr ꝓpheta dicitur. Niſi ds ſabaoth reliqſſet nobis ſemen. Sicut ſodoma eſſemus: & ſimiles gomorræ
. W. fuiſſemus. Et apoſtolus. Reliqæ ait ſaluæ factæ ſunt. Hoc de eccleſiag magnitudine: ꝗᷓ de uno iud ex
nri loco & ipſo anguſtiſſimo ĩ toto orbe terraꝶ:ſuos terminos dilatabat. Veniamus ad itelligẽtiã ſpi
1 ritualẽ.q ĩ tabernaculo ẽ firmã atq; ppetuam nõ poſſidet manſionẽ.Sed ſemp mutat loca:& ad ul
teriora feſtinat dicens ĩ pſalmo. Pertranſibo ĩ locũ tabernaculi ammirabilis: pteritorũ obliuiſcẽs: &
dehan i futuꝝ ſe extẽdens:donec pueniat ad brauiũ ſupnæ uocatiõis. De hoc tabernaculo & ĩ alio loco le
en gimus. Quam dilecta tabernacula tua dñe uirtutũ: cõcupiuit & defecit aĩa mea in atria dñi. Poſtq;
r) infert. Beati ꝗ habitant in domo tua:in ſæcula ſæculoꝶ laudabũt te. Finis enim tabernaculoꝑ æter
i næ domus poſſeſſio eſt: ꝗᷓ füdamenta nõ mutat nec tranſſfertur de alio in aliũ locũ. Qui.n. plantati
un⸗ in domo ſũt dñi: prius in atriis illius effloruerũt: ut de floribus ad frugem ueniant: poſſintq; dicere
? Ego aũt ſicut oliua fructifera in domo dei. Deniq; uir ſanctus tabernacula pᷣterire feſtinãs: & domũ
n dei uidere deſiderãs unũ uotũ habere ſe dicit: ut nũquã de domo dei exeat. Vnũ petiui a diũo hoc
ule requirã: ut inhabitem in domo dñi omnibus diebus uitæ meæ. Dilatãdũ eſt ergo tabernaculuʒ &
i aula pelleſq; tendẽdæ: & funiculi multiplicũ uariorũq; ſermonũ lõgiꝰ ꝓducẽdi:& claui rönũ fir-
ln maãcdi:i dextris & ſiniſtris:ut ſemẽ ſermõis.i.dotriæ dei gẽtes ualeãt poſſidere: & ciuitates hitabiles
li⸗ facere:q̃ͥs accepit ꝗ minã duplicauerat. Dextra ãt & ſiniſtra in ſcripturis ſanctis: tůc in bonã ptẽ acci
ufli pitur:qñ eas & iuxta ſpiritũ intelligimus: & iuxta litterã p arma iuſtitiæ a dextris & a ſiniſtris: & hu
llit milior intelligentia uitæ teneat: & inſtitutõem exemplaq; maioꝝꝶ & ſpũalis atq; ſublimis de pᷣſen/
ſan tibus nos tranſſerat ad futura. Hoc eſt qd & dñs phariſæis interrogantibus loquæbatur. Reddite ꝗ;
e/ ſũt cæſaris cæſari: & quæ ſunt dei deo: ut poteſtatibꝰiſtius ſæculi ſubiiciamur. Quæ nõ iuſte te

1/

Liber. xv. c. liiii.

nent gladium. In uindictam eorum qui male egerunt deo reddamus quæ dei ſunt: ut nullum aliũ CSit
timeamus:niſi eum qui & animæ habet & corporis poteſtatem quod in dextra accipitur. Deniq; de ind
ſapientia dei dicitur. Cui nihil prætioſum comparari poteſt: quod in dextra ſua uitæ habeat longi ſneſccen
tudinem: & annos plurimos. In ſiniſtra autem diuitias & gloriam: ut diuitiæ illæ accipiantur quæ ẽ Poct
præſenti ſcientia ſunt: & bonis operibus && gloria quam accipitis: per cuius opera deus glorificatur ſaͤtben
in gentibus: longitudo autem uitæ & anni plurimi ætemmam uitam ſignificẽt quæ præſentia negli/- ſeicorc
gens ad futura feſtinat. = ⸗ „ .— CNce
Moli timere quia nõ cõfũderis:neq; erubeſcas.MHõ.n.te pudebit qꝛ cõfuſiõis adoleſcẽtie tue bteueet
obliuiſceris ⁊ oppꝛobꝛij uiduitatis tue nõ recordabeꝛis ampliꝰ:qꝛ dñabit᷑ tui ꝗ fecit te dñs exer acens⸗
cituũ nomẽ eiꝰ:⁊ redẽptoꝛ tuus ſãctus iſrahel.Seꝰ oĩs terre vocabitur. LCxx. et dun
CMoli timere qꝛ cõfuſa es:neqʒ cõfũdaris:qꝛ expꝛobꝛatuʒ tibi eſt. confuſionem enim eternam minenn
obliuiſceris:⁊ oppꝛobrij niduitatis tue memoꝛ non eris:quia dominus qui fecit te dominus ſa/ Elon
baoth nomẽ ei ⁊ qui eruit te deus iſrahel:omnis terre uocabitur. .R lne
CO itur quæſtio quomodo ſi ad eccleſiam dicitur de gentibus congregatam. Lætare ſterilis quæ R
non paris: & plures filii deſertæ magis quam eius quæ habet uirum. Quod ſcilicet hæc uirum nõ toitt
habuerit: quæ poſtea plures fecit filios: & illa in ſterilitate uerſa ſit quæ prius habebat uirum. Quo/ leent
modo nunc dicarur ad eam quæ uirum non habuit uiduitatis tuæ non recordaberis amplius: & lon ne⸗
confuſionis adoleſcentiæ tuæ obliuiſceris. Ex quo intelligi uolunt iudei omnia quæ dicuntur. Di- (en
ci ad hieruſalem: quæ deſerta a deo rurſum ab eo inſtauranda ſit: qui facile repelluntur. Cũ ammo/ torn
niti fuerint dici ex perſona domini in zacharia: & aſſumpſi mihi duas uirgas unam uocaui deco n n
rem:& alteram uocaui funiculos & paui gregem. De quo in ſuo loco plenius diximus: & nunc ex ner
arte dicetur. Duas uirgas utrùq; eſſe populum gentium & iudæorum. Quorũ prior uocata ſit tur dei
“ gentilium quæ accepit naturalem legem fixam in cordibus ſuis. De qua paulus ſcribens ad ro- is *
manos ſortiſſimæ diſputat: qua uirga nihil pulchrius eſt: ut omnis creatura æqualiter uocetur ad muin
cultum creatoris ſui. Secunda autem ideſt populi iudæorum appellata eſt funiculus: quæ poſt offẽ
ſam gentium uocatur pars dñi & funiculus hereditatis eius iſrahel deniq; poſtquã in abraham uo- ſim
catus eſt iſrahel:dicit dominus. Tuli uirgam meam quæ uocabatur decus: & abſcidi eam. ut irritum tubean
facerem fœdus meum quod percuſſi cũ omnibus gentibus. ergo in aduentũ xpi dicitur ad uirgaʒz ekn
quæ abſciſa fuerat. Noli timere nec erubeſcas: neq; ora pudore ſuffundas. Nequaquam enim uſtra lig
confunderis: ut prius confuſa fueras: nec confuſionis adoleſcẽtiæ tuæ memor eris: & uiduitatis tuæ mmk
non recordaberis: per quam relicta es a deo: qa factor tuus ipſe dominabitur tui. Cuius nomen oĩ- e
potens eſt: qui regnat non in una gente iudæa: ſed in uniuerſo orbe terrarũ. Deniq; ſequitux. Qui Prrä
te fecerat:ipſe te redemit ſanguine ſuo:& deus omnis terræ uocabitur: pro eo quod eſt omnium g Muuin
morantur in terra. Ex quo perſpicuæ patet nequaquam dici ad hieruſalem: quæ nquã in toto or- nc
pe nominata eſt. Sed ad eccleſiam xpᷣi cuius hereditas:mundi poſſeſſio eſt. nd
CAuia vt mulierẽ derelictã ⁊ merẽtẽ ſpũ uocauit te dñs:⁊ vxoꝛẽ ab adoleſcẽtia tua dixit te deꝰ t
tuꝰ. Ad pũctũ i modico derelig te:⁊ in miſeratiõibꝰmagnis ↄgregabo te:ĩ momẽto idignatõis len
abſcõdi faciẽ meã parumꝑ a te.⁊ in miſericordia ſempiterna miſertus ſum tu. LxxX. Ezer
CMouit mulierẽ derelictã ⁊ puſillanimẽ vocauit te dñs.Neqʒ vt mulierẽ q ab adoleſcẽtia odio ien

CPe⸗

ſa eſt dixit deus tuus.empoꝛe modico reliqui te:⁊ cũ miſericoꝛdia magna miſereboꝛ tui:i fu

roꝛe paruo auerti faciem meam a te:⁊ in mĩa ſempiterna miſereboꝛ tui.Bixit ꝗ eruit te d’ũs. Enfl
CHic amici iudæorum uelificãt mulierẽ derelictâ: & uxorẽ ab adoleſcentia abiectam: quã ad pun/ Nwo⸗⸗
ctum & in modico derelinquit dũs hieruſalem eſſe: dicentes. Quia abſcondẽs parumper faciẽ ſuã: itl
ſuſceperit eam ĩ miſericordiis ſempiternis: & dolorẽ præteritum gaudio cõmutarit. Hoc iuxta hæ-/ Cen
braicum. Porro iuxta. Ixx. Nõ eã dicit quaſi derelictã mulierẽ: & puſillanimẽ uocatã a dnño. Neq; ſi/ did
cut uxorem quæ ab adoleſcentia odio habita ſit. Sed idcirco ſe eã ad modicũ reliquiſſe & auertiſſe M
faciem ſuam ut miſereatur illius in æternum. Si ergo iudæi & noſtri iudaizantes: dicunt iſrahel ad C
modicũ derelictũ ut ĩ aduẽtu xpᷣi eius miſereatur deus:& modicũ ĩterpᷣtãdũ ad cõparatiõem totius hr
æternitatis. Cur & nobis nõ cõcedãt modicũ dicere. Tẽpus quo gẽtes ſũt derelictæ ut abiectæ ĩ me 0e
dio qᷓ ĩ adoleſcẽtia ſua dei fuerãt: poſtea ĩ ſenectute æternam miſericordiã cõſequãtur. Præſertizʒ cũᷣ
ĩ uocationẽ tẽporis iſrahel. Nũquã excluſa ſit turba gentiliũ.ſed ſemp eis ꝑ ꝓſelitos ianua patuerit l
reuertẽdi. Vt ſicut nos illoꝶ uocatiõe parump uidemur excluſi:ſic illoꝶ excluſiõe ppetua nobis ad .
deũ reditus cõcedatur. Perpetuã ãt excluſionẽ diximus ſi nõ egerit pœnitẽtiã. Alioꝗn paulus apo/ 1
ſtolus dicit. Concluſit deus omnia ſub peccato: ut oĩbus miſereatur. Quæ nos de eccleſia ex utroq; di
populo cõgregata ĩterpᷣtati ſumus: & iudæi de hieruſalem accipiũt ꝗ ſolã tropologicã ſecuntur. Et
ĩ locis difficillimis liberæ diſputatõis ex curſu naſcẽtes fugiũt qſtiões:ad aĩam referũt peccatricẽ: qᷓ
abiecta a deo ſit. Nõ ob odiũ:ſʒ ob diſpẽſationẽ: ut maloꝶ pᷣſſa põdere reuertat᷑ ad uiꝑ ſuũ priſtinũ .
Et pdita ſubſtãtia de patris clemẽtia nõ deſperet.An nõ ẽ Prächs miſericordia occurrere filio re/-

uertẽti: anulũ & ſtolã: oſculumq; porrigere: & inuidẽti fratri iuxta alterius parabolæ ſimilitudinẽ
dicere. Amice ſi ego bonus: quare oculus tuus nequam? 4 .
C Sicht

Uni
ei
lg
qn
unhl

Keitene
dsere

eteman
mns ſe

imm n
. Qo⸗
lius: 8
uur Di⸗
ammo/
i decn
munc er
ult
NAd /
d
t offe
muo/
imitum
uigi
mn ul
Wste
nmen di⸗
.Cu
nnimng

tte
Garis
l.
oco
nifu
ns.
Apun⸗
cieſi⸗
Atahe⸗
Neg⸗
venc
ubell
nwin
zIR.
nzei
Amenit
bii
o,
Et
ini
le
ni

N

Sicut in diebus nohe iſtud mihi eſt cui iuraui nè inducerem aquas nohð ultra ſũper terram.
Sic iuraui:vt non iraſcar tibi:ꝛ⁊ non increpem te.Montes enim cõmouebuntur:⁊ colles cõtre/

meſcẽt:mĩa ãt mea nõ recedet:⁊ fedus pacis mee nõ mouebit᷑ dixit miſeratoꝛ tni dñs. LXX.

CAb aqua que fuit ſub nohe hoc mihi eſt:ſicut iuraui ei in tempore illo:nequaquam vltra ira-
ſci tibi:neqʒ in comminatione tua montes tranſferre:neqʒ colles tui tranſferentur. Sic nec mi
ſericoꝛdia mea deſicict:nec teſtamentum pacis mee auferetur dixit. Pꝛopiti'tui dominus.
CVt credat ſanctorum congregatio miſericordiam domini ſempiternam. Et ideo ad punctum &
breue eos eſſe deſertos: ut in amiciciam dei: æterno fœdere iungerentur. Ponit exempla maiorum
dicens. Quomodo uniuerſo orbe peccante poſtꝗᷓ corrupit omnis terra uiam domini: inductum:
eſt diluuium: & cum auctoribus cunctis peccatorum cuncta peccata deleta ſunt: & in uno ho-
mine nohe humanum ſeruatum eſt genus. Cui iuraui nequaquaʒ terris inducẽdum eſſe diluuium
& ſponſio mea hucuſqʒ ſeruata eſtinec unquam irrita fiet. Sic iuro eccleſiæ meæ quã mihi redemi ſã
guine meo:nequaquã me iratum fore his quorum miſertus ſum:nec meam clementiam ulla incre
ationis duritia cõmutandam. Facilius enim montes mouebuntur & colles: quam mea ſententia
cõmutabitur. Iuxta ꝙ & in euangelio loquitur. Cælum & terra tranſibunt: uerba autem mea non
præteribunt.Hæc autem inquit miſericordia mea: ut ſœdus pacis quo mihi reconciliatus mundus
Non merito eorum quibus datus eſt: ſed mea clementia conſeruetur. uxta. xxx. confuſus eſt ſẽſus
& ſic turbata ſunt omnia: ut quid dicatur difficile poſſit intelligi. Non quo ignorem quid ĩ hoc ca/
pitulo uir prudentiſſimus dixerit: ſed quo non ſatiſfaciat animo meo. Ponit enim tropologicum
diluuium quod interprætatur baptiſma: ſaluatoris congerens exempla quam plurima. Vt eſt illud
Dominus diluuium inhabitare facit: & iterum ſuauis dominus expectantibus ſe in die tnbulatio/
nis: & ſciens timentes ſe in diluuio itineris cõſũmationem faciet. Quod ſcilicet uniuerſa peccata in
baptiſmo deleuerit. Dicens in alio loco. Ego ſum ego ſum qui deleo iniquitates tuas. Omnes eniʒ
declinauerunt ſimul inutiles facti erant. Non erat qui faceret miſericordiam nec ueritaté: neq; erat
ſcientia dei ſuper terram. Maledictio: & mendacium: & homicidium: & adulterium: & furtum: cun-
cta occupauerant: & ſanguinẽ ſangumi miſcuerant. Vnde loquitur per ꝓphetam. Heu mihi quia
periit reuertens a terra. Non eſt qui faciat rectum in hominibus: omnes in ſanguine iudicãtur. Vn-
quiſq; proximum ſuum tribulat tribulatione: & ad malum manus ſuas præparant: & cætera his ſi
milia. E quibus illud. Nemo mundus a ſorde:niſi unius quideʒ diei fuerit uita eius ſuper terram:
Vnde dñm feciſſe diluuium: qui iuxta apoſtolum petrum occiſus eſt carne: uiuificatus ſpiritu: &
prædicauit ſpiritibus in carcere conſtitutis: quando dei patientiam expectabat in diebus nohe. Di
luuium impiis inferens.In cuius exemplum aqua nos mundat:non ſordes caniis abluens: ſed bo-
næ conſcientiæ interrogatio in deum. Montes autem & colles qui non cõmoueantur: in huiuſce-
modi diluuio permoti fuerant. Sanctos uult intelligi. Accepto fœdere ſempiterno qui priore dilu
uio moti fuerant: & ſuam reliquerant firmitatem. Dicit montes & dæmones & aduerſarias poteſta
tes:qui uiderunt filias hominum quod eſſent bonæ:& amoris iaculo uulnerati. Sũpſerunt ſibi uxo
res ex oĩbꝰ qs elegerũt: & pdiderũt fortitudinẽ priſtinã: & neq̃ͥquã ĩ hoc diluuio ſut futuri. Hoc ille
dixerit cuius explanationem lectoris arbitrio derelinqu. O—ð
CVPaupercula tempeſtate conuulſa abſqʒ conſolatione.Ego ſternam per oꝛdinem lapides tu
os:⁊ fundabo te in ſaphiris:⁊ ponam iaſpidem pꝛopugnacula tua:⁊ poꝛtas tuas in lapides ſcul
ptos. Et oẽs terminos tuos in lapides deſiderabiles. Aniuerſos ſilios tuos doctos a domino:
7 multitudinẽ pacis filijs tiis.⁊ iuſtitia füdaberis. LXX. —⸗-⸗
Humilis ? inſtabilis abſqʒ conſolatione.Ecce ego pꝛeparabo carbunculum lapidẽ tuũ:⁊ fů
damẽta tua ſaphirũ:? ponã ꝓpugnacula tua iaſpis:? poꝛtas tuas lapides criſtalli:? muroſ tuos
lapides electos.⁊ oẽs ſilios tuos diſcipłos dei:⁊ młta pax erit ſilijs tuil:⁊ ĩ inſtitis hediſicaberis
CVbi nos diximus. Sternam per ordinem lapides tuos: in hæbraico ſcriptum eſt: baffuch. qd oẽs
præter. Ixx. ſimiliter trãſtulerunt. Sternã in ſtibio apides tuos: in ſimilitudinẽ cõptæ muliens quæ
oculos pingit ſtibio: ut pulcritudinem ſigniſicet ciuitatis. Et ubi nos iaſpidẽ ſequẽtes. Ixx. diximus
In hæbraico ſcriptum habet. cohdicohd. Quod ſolus ſymmacus. traſtulit. Pro cri-
ſtallo quoq; ĩ cuius loco apud hebræos ecda legitur. Symmachus & theodotio ſcalpture.i. .
Aquili. poſuit. Qd uerbũ forataꝶ cælatarũq; gẽmaß ſenſuũ ſonat. De diuerſitate trã
ſlationis diximus. Veniamus ad ſenſũ. Adhuc loquitur ad æccleſiã. Hũilẽ prius atq; paupculã quæ
nõ habet legẽ necpphetas: nec ſermonẽ dei: & tẽpeſtate cõuulſa ſiue ĩſtabilis qᷓ multos ſeculi turbi
nes ſuſtinuerat: & iter uarios idoloꝶ fluctuabat errores: ꝗᷓ nullũ habuit cõſolatorẽ: & fruſtra omnẽ
ſubſtitiã ſuã ĩ medicis pdidit: quod ipſe ueniat:ipſe deſcendat: ædificet in tetris cæleſtem hieruſa
lẽ: quæ in apochalypſi iohis uocat ſpõſa & uxor agmuHs lumẽ ſimile lapidis ptioſi: ſicut iaſpidi⸗
& criſtalli:& murũ magnũ & portas duodeciʒ ĩſcripta noibus tribuũ iſrahel: quagꝶ tres erãt ab orie
te: & tres ab aqlone: & tres ab auſtro: & tres ab occaſu ſolis: muruſq; fultduodeci füdamẽtis. Cui
oĩs hædiſicatio ex lapide iaſpide: & ſingula fundamenta murorũ:habebãt ſin gulos lapides. Primũ
iaſpidem: Scdm ſaffirum. Tertiũ calcedonium. Quartũ ſmaragdũ. Quintũ ſardonicem. Sextum

¶iber. *v. c. liiii.

ſardium. Septimum chriſtolitum. Octauum berillum. Nonum topazium. Decimũ chriſopaſſum:
Vndecimum iacinthum. Duodecimum amethiſtum. Quod legentes: exclamamus illud & dici-
mus. O profundum ſapientiæ & ſcientiæ dei: quam inſcrutabilia iuditia eius: & inueſtigabiles uiæ
eius. Quis cognouit ſenſum domini: Aut quis conſiliarius eius fuit? Et iterum. Quis ſapiens & in⸗
telliget hæc. Intelligens & cognoſcet ea. Reſpondeant amatores tantũ occidentis litteræ: & in mil
le annis exquiſitos cibos gulæ ac luxuriæ præparantes: quorum deus uenter & gloria in confuſio-
ne eorum. Qui poſt ſecũdum in gloria ſaluatoris aduentum ſperant nuptias: & paruulos centum
annorum: & circũciſionis iniuriam: & uictimarum ſanguinem: & perpetuum ſabbatum. Qui dicũt
cum iſrahel in peruerſum modũ mãducemus & bibamus: cras enim regnabimus. Quæ ſi iſta cæ/
leſtis hieruſalem cui nunc dicitur. Ecce ego ſternam per ordinem lapides tuos. Siue iuxta. xx. Ec-
ce ego præparo tibi carbunculum lapidem tuum: ut tota ciuitas ſit plena carbũculis: & habeat fun⸗
damenta ſafſirina: & propugnacula iaſpidem ſiue calcedonium: & portas criſtallinas. Siue anagli-
fas:& murum in circuitu pcioſorum lapidum. Omneſq; fili eius non habeant magiſtros hoied ſed
deum: & appellentur diſcipuli dei: & ſit in ea pax perpetua: & ædificatio iuſtitiæ. Ex quo perſpicuũ
eſt ſub occaſione iuſtitiæ quod uirtutis eſt nomen: etiam cæteras uirtutes in diicatn- ectlelte⸗

debere nos quærere: nec iudaica deliramenta ſectari. Exponant enim quid ſit illud quod in prouer

biis de ſapientia dicitur. Præcioſior eſt cũctis lapidibus præcioſiſſimis. Si enim xp̃s dei uirtus & dei

ſapientia eſt: ſtultum eſt xpᷣm inſenſibilibus lapidibus cõparari. Rurſumq; de iudiciis dei legimus.

Iuditia domini recta: iuſtificata in ſemetipſa. Deſiderabilia ſuper aurũ & lapidem præcioſum mul
tum. Ex quo palam eſt illum lapidem cæteris lapidibus comparari. De quo ſupra in hoc eodẽ 10
pheta ex perſona dei dicitur. Ecce ĩmittam in fundamenta ſyon lapidem angularem: la idemele⸗
ctum præcioſum: ur qui crediderit in eo non confundatur. Hunc lapidem ctobaraerun ædific .
tes. Scribæ uidelicet & phariſei & principes iudæorũ: qui factus eſt in caput anguli: De quo & d.
ſtolus Petrus diſputans ait: Nobis ergo honor qui credidimus angulari: & præcioſo el laphaͤ .
Incredulis autem lapis offenſionis & petra ſcandali. Qui & in actibus apoſtolorũ ad princi 44 1e
quitur ſacerdotũ. Iſte ẽ lapis electus præcioſus quẽ uos deſpexiſtis reprobantes: qui factus 1 in
put anguli: & duos populos cõtinet gentium & iſrahel. Qui ædiſicauit ciuitatem: cuius artifex. &*
conditor deus eſt: de qua & apoſtolus ſcribit corinthiis. Dei ædificatio eſtis: & quaſi architectus ſ ⸗
piens fundamentum poſui: alius ſuperædificat. Vnuſquiſq; autem uideat quomodo ædificet. n
damentum enim aliud nemo poteſt ponere præter eum qui poſitus eſt ieſum xp̃m. Si quis aute⸗
ſuper fundamentum hoc ædificat aurum argentum & lapides præcioſos: li gaa ſonumiti tlame
uniuſcuiuſq; opus manifeſtum erit. De hoc fundamẽto: & in epiſtola altera loquitur Aedilcat ſu
per fundamentum apoſtolorum & prophetarum. Ipſo angulari lapide leſu xpo. Et irerum in qui⸗
bus omnes ædificamimi lapides uiuẽtes in ſacerdotium ſanctum offerre ſpeciales nictimas. De hie

lapidibus myſticæ dicitur. Lapides ſancti uoluũtur ſuper terram. E quibus ædificat xp̃s eccleſiã ſu/

per petram dicẽs in euangelio. Super hanc petram ædificabo eccleſiam meam. Quã ciuitatem qui
meruerit intrare gaudens loꝗtur in domino. Sicut audiuimus ita uidimus in ciuſtate domini uir-
tutů: in ciuitate dei noſtri: deus fundauit ea in æternũ. Super cõditore huius ciuitatis. Et in alio lo/

co dicitur. Hic ædificauit ciuitatem meã: & reducet captiuitatem populi mei. De natura aũt. xii. la⸗

pidũ atq; gẽmaꝑꝶ nõ eſt huius temporis dicere. Cũ & græcorũ plurimi ſcripſerint & latinoæ. Eq/
bus duos tantü nominabo: uiru ſanctæ & uenerabilis memoriæ æpiſcopũ æpyphanium: biin 4
gne nobis ingenii: & eruditionis ſuæ reliquit uolumen quod inſcripſit Et li niun
ſecundum eundem. Apud latinos oratorem & philoſophum qui in opere pulcherrimo garurans
hiſtoriæ:triceſimũ ſeptimũ librũ: qui & extremus eſt: lapidũ atq; gẽmaꝶ diſputatione compleuit
Hii duodecim lapides ſcribũtur per ordinẽ in exodo & in Ezechiel:ideſt in ponciſtetttc

in corona atc diademate principis tyri. Dicamus primũ de exodo. quattuor ordines intexti erant
apidũ. Ordo primus habuit lapidem ſardiũ: topaziũ Smaragdu. Ordo ſecũdus: carbunculum: ſaf

firũ:iaſpidem. Ordo tertius: lyncugiriũ fi
unde Areſdanr id ugiri achatem amethiſtum:Ordo quartus:chriſolitũ:berillũ:oni
inſcripti erant ex nominibus duodecim tribuũ filiorũ iſrahel. In quo no⸗
r e e. mpette o dabidu etiã in raſenni ſcriptura ſit poſitus:carbũculus:ſaffirus & iaſpis.
inemus:nec ad patriã peruenimus: quia nũc per ſpecul idemus i
enigmate.Porro in Ezechiel ſic ſcriptũ repperim ää
3 1¹ us.In ſignaculũ ſimilitudinis & is i
delitüis patadiii dei fuſti. Omni lpideptunoni udinis & corom decons in
apide primo indutus es: Sardio: Topazio: & ucu⸗
lo:& ſaffiro: iaſpide:argẽto quoq;:&: es: ardlio: Topazio: & ſmaragdo:carbucu-
* 10: lal q: & auro & lyncugirio: & achate: & hiſt .
berillo: & onychino. Auroq; repleui & amethiſto: & chryſolito: &
ui theſauros tuos & apotheca je cõdi
Sõ laure as tuas: In te a qua die cõditꝰ es. Cũ
cherub poſui te: in monte ſancto meo fuiſti: in medio lapidũ ignito &:i macularu in diebus tuis ex

gus eonlitue clonce nutt ſunt in te iniquitates tuæ. Quns enim tam ſtultus & uhecordis ĩge
. P 1politu principem tyri quẽcũq; illius eſſe dederit. Et cõditũ inter cherubym:

A nerguconepidde cuotſaru. Quos haud dubiæ angelos itelligimus cæleſteſq; uirtutes putet
qui terrenis lapidibus ornatus ſit: & habuerit ſimilitudinem: & ſignaculum dei. De natura

igitur

igin
ſunto
peon
nutco
gugie
bancu
Pkano

Liuel
larqq.
ſſtat⸗
mine⸗
jea
ſcipt
Alius
Koc⸗
guu⸗ .
foiuut
ſchüeni
Umusn
Nortim
ciuti
nennic
ugui
malan
Berim
lu ee⸗
nclh
niemil
otpe
game
lpr

mme

deiha
iackir
iui⸗
don
W
Won
Cte
CNe
Cor
G
G

(
C

icn
Aa⸗
tin,
Lüinnil
aniſ⸗
0 Cnnn
Cdii
ul. le⸗
dentſn,
Wemgl,
wieſ
Derſtiai
L ecclele
nproner
adei
egimug.
ummul
depd⸗
dem ele⸗
edlſen
100 ro⸗
oli⸗
ee o⸗
getina
nierà
REN
Wten
tplmn
icai
nitd,
0eni⸗
ckiiſt
rengui
mmiui
lolo⸗
rüly
Eg
jinl⸗
inium
tmru
Pku
tci
em
mt
lüor
oo
Wolt
iein
as

Super Eſaiam.

igitur omnium lapiduʒ: & per partes ſingulo& nõ eſt huius temporis dicere. N eq; n. ſemp dicèda
ſunt omnia. Nunc tantum de carbunculo: faffiro: & iaſpide diſſeramus. Carbunculus ꝗpa ratur ſiue

per ordinem ſternitur. Videtur mihi ignitus ſermo doctrinæ. Qui fugato errore tenebrarũ: illumi-

nat corda credentium. Hic eſt quem unus de ſeraphim tulit forcipe comprehenſuz. Ad eſaiæ labia
purgãda. Qui naſcitur iuxta geneſeos fidem in terra eiulath. Vbi eſt aurum optimum. Lapiſq; car
bunculus & praſſinus. Porro ſaffirus qui ponitur in fundamentis cæli habet ſimilitudinem: & ſu⸗-
pra nos aeris cui talis eſt ille ut poſſit ariſtophaniuʒ dicere cum ſocrate.

Quod nos in latinũ ſermonẽ uertere poſſumus ſcando aerem ſolemq; deſpicio

Siue cũ paulo apoſtolo. Noſtra auũt conuerſatio in cælis eſt. Hezechielis quoq; ſcriptura cõmemo
rat:quod locus in quo thronus dei ſit: ſaffiri habeat ſimilitudinem & gloria dii in hoc colore con-/
ſiſtat. Qui portat imaginem ſupercæleſtis. Sed & propugnacula urbis dominicæ: hoc eſt m uroruzʒ
minæ iaſpide roborantur. Qui poſſunt omnem altitudinem eleuantem ſe cõtra ſciẽtiã dei deſtrue
re atq; conuincere: & mendaciũ ſubiicere ueritati. Qui ergo in diſputando fortiſſimus eſt: & ſcãrũ
ſcripturarum teſtimoniis roboratus.Iſte propugnaculum eccleſiæ eſt: laſpidum multa ſunt genera
Alius eſt enim ſmaragdi habens ſimilitudinem qui tepperitur in fontibus thermodõtis fluminis:
& uocatur. Quo omnia fantaſmata fugari autumant. Alius uiridior mari & tictus
quaſi floribus hunc in frigiæ monte ida & in profundiſſimis ſpecubus eius naſci referunt. Aliũ ue-
ro iuxta hiberos hyrcanoſq; & mare caſpium repperiri. Et pcipuæ iuxta lacum neuſim. Eſt & alius
iaſpis niui & ſpumæ marinorũ fluctuũ ſimilis: & clementer quaſi mixto cruore ſubrutilãs. Hoc di-
ximus ut uniuerſas gratias ſpãles in æccleſiæ propugnaculis cognoſcamus. Quas qui habuerit ua
nos timores fugat:& poreſt cũ ſponſa dicere.Fratruelis meus caãdidus:& rubicundus. Porte ãt iſtius
ciuitatis: de lapide ſunt criſtallo:qui ſcalpitur uariis modis: quo lapide nihil purius eſt. Deniq; uehe
mentiſſimis alpiũ frigoribus: & inacceſſis ſoli ſpeluncis concreſcere aquæ dicutur ĩ criſtalluù: & ta
ctu quidẽ lapidẽ: uiſu aquã eſſe:p quæ oſtenditur eos qui in foribus eccleſiæ ſũt nulla debere ſorde
maculari. Sed fidei eſſe puriſſimæ: & dicere cum propheta. A mandatis tuis iĩtellexi: & illud audire.
Beati mũdo corde:qm̃ ipſi deum uidebũt. Muri aũt ciuitatis ſiue termini.& lapidi/-
bus electis extruũtur: quos reliquos lapides intelligere poſſumus: & omnes filios eius eſſe doctos: ſi
ue diſcipulos dei. Quo teſtimonio dũs utitur in euangelio ioanis dicens. Nemo poteſt ad me ue-
nire:niſi pater meus qui miſit me traxerit eũ: & oĩs qui audierit & didicerit a patre uenit ad me. Et
poſt paululũ:ſcriptũ eſt in prophetis.Ergo omnes docti a deo. Qui & p hieremiã loquitur. Dãs le
ges meas in mẽtibus eorum: & ſuper cor illorum ſcribam eas: & nequaquam ultra docebunt ſingu
li ꝓximos ſuos dicentes. Cognoſce dñm. Sed omnes ſciẽt me a minimo: uſq; ad maximũu.Propitiꝰ
enim ero iniquitatum eorum: & peccatorum eorum non recordabor. Doctrina aũt diſcipulorum

dei habet multitudinem pacis: quæ eis a dño derelicta eſt: ædificatioq; urbis pulcherumæ cõpletur

iuſtitia. Vt nequaquã unius gentis: ſed totius mundi ſit uocatus ad fidem ſuam. Seruos & liberos:
diuites & pauperes:. Nobiles & ignobiles: Viros & mulieres: paruulos & ſenes: & omnia quæ ĩ mũ
do uidentur eſſe contraria: exceſſimus breuitatis modum: qui utilis erit in ompibus quæ dicenda
ſunt. Nequaquã nos iuxta hebræos & noſtros ſemiiudæos ſed in cælis urbem dei querere, quæ in

xpᷣo mente ita latere non poteſt.
C Recede ꝓcul a calũnia qꝛ ñ timebis:⁊ a pauoꝛe qꝛ ũ appꝛopiquabit tibi. LXxX.
CRecede ab iniquo ⁊ nõ timebis:⁊ tremoꝛ non appꝛopinquabit tibii.
COrdo pulcherrimus:pauperculã & humilem fuerat cõſolatus: ꝓmittens ei gratias ſpeciales. Nũc
docet quid facere debeat:ſi nolit aduerſariorũ ĩpœtus formidare. Et eſt ſenſus: Nõ uis timere immi
cos tuos:fac iſta quæ dico. Recede procul a calũnia: ſiue ab iniquitate: quia omnis iniquitas & ra-
pina:de calũnia naſcitur:& non timebis tremorq; & pauor non appropinquabunt tibi. Vt nequa/
quam homines:ſed deum timeas. Dicens cum moyſe. Tremens ſũ ego & mœticuloſus: & cũ uno
amicoꝶ iob:horror & tremor uenit ſuper me: & multum mea oſſa cõcuſſit. Et cum ꝓpheta. A uo/
ce orauonis meæ:intrauit træmor in oſſa mea:& ſuper quem dominus requieſcit? niſi ſuper humi/
lem & quietum:& trementẽ uerba eius? Porro alius impiorum tremor qui ex mœtu ſupplicii naſci
tur. De quo ſcriptum eſt. Tremor appræhendit impios.
CEccẽ accola veniet qui non erat mecum aduena quõdã tuus adiũgetur tibi. LXxX.
Ecce pꝛoſeliti accedent adte per me:⁊ coloni erũt tui:⁊ ad te cõfugient. .
C Et hæc iudæi putãt ad hieruſalem dici. Quod multi de gentibus ꝓfeliti ſint futuri: & legeʒ moy
ſi cerimõiaſq; ſuſcipiãt. Quod nos iuxta cœptã ĩterpᷣtationem ad eccleſiã referimus: qᷓ p apoſtolos
ex utroq; populo cõgregata eſt: ꝗqᷓ ñ habet maculã neq; rugã: q libera eſt & mater oĩum credentiuʒ

Ad quos ꝓſelitos & aduenas cõgregãdos miſit dñs diſcipulos ſuos dicens. Docete oẽs gentes ut

cõfugiãt ad euãgeliũ: ut nouã legẽ ſuſcipiãt. ut habitatores quõdã idolatrie: fiãt coloni eccleſiæ. de
uibus & ĩ pſalmis dicitur. Dñs ſapientes facit cæcos. Siue ut in latinis codicibus legitur: dus illu-
minat cæcos: dñs diligit aduenas. Vt poſtquã cæci lumen receperint ueritatis: & ſtulti ſapientiã di-
dicerint. Tunc ad æccleſiam tranſeũtes diligãtur a dño. Et audiãt ꝑ ꝓpheta. Vocabo ñ̃ hobulu me-⸗

um: populũ meũ quo ĩtrate tẽplũ dei zelus apprehendit populum ineruditum.
Ecce ego cream fabꝛũ ſufflãtẽ in igne pꝛunas:? ꝓferctẽ nas i opus ſuũ.Et ego creaui interfe
ctoꝛ em ad diſperdendũ oẽ uas:quod fictu eſt ↄ te non dirigetur ⁊ oẽm lingua reſiſtẽtẽ tibi iudi
cio indicabis. Hec hereditas ſeruoꝝ dñi: iuſtitia eox apud me dicit mvms. LXXN.
Ecce ego creaui te nõ ut erarius ſufflas in igne pꝛunas:? pꝛoferẽs uas in opus.Ego aũt crea
mni te non in perditionem interſicere oẽ uas quod factũ eſt contra te non ſperabitur:? omnis uox
ſurget contra te in indicium omnes reos uinces ⁊ obnoxij tui erunt in ea. Eſt hereditas ſeruiẽ/
tibus domimo ⁊ uos eritis mihi iuſti dicit dommus. f
CDicamus primum iuxta hebraicum. Si uis nõ timere & ꝓcul a te eſſe formidinẽ: fac q p̃teritus ſer
mo narrauit. Ego eni ſum per quẽ habitura es proſelitos: Ego ꝗ creaui fabrũ ſufflãtẽ in igne pru-
nas: hoc eſt diabolũ oĩum maloꝶ artificẽ. Nõ neceſſitate naturæ: ſed mẽtis arbitrio.qui ſuſcitauit
incendia. & ꝓferret contra te uaſa. Quales fuerunt ſymon & elimas magi petro & paulo apoſtolis
reſiſtentes: Ego creaui interfectorẽ eoꝶ qui increduli ſunt futuri. Nõ quo ego ſim cauſa perditiõis
eoꝶ: ſed quo creatus aduerſarius ad pugnãdũ.& uictis pditio & uictoribus cã ſit pᷣmiorum. Oẽſq;
qui contra te a fabro ſufflante ſunt fabricati nõ dirigentur: ſed & pᷣſentes pœnas ſentient & futu/
ras: quodq; prius uidebatur occultum. In conſequentibus dicitur manifeſtius: & oĩum linguã reſi-
ſtentẽ tibi iudicio iudicabis: pgens ſapientiã ſapientiũ: & prudẽtiã prudentiũ reprobãs. Cunctoſq;
hereticoꝑꝶ principes & iudæoꝶ magiſtros: & mücti philoſophos quos faber ille cõ flauerat tuo iu/
dicio cõdênabis. Quomõ & regina ſabba cõdẽnauit incredulos: & niniuitas & ecõtrario iuſtifi-
cabitur ſodoma cõparatione peioris hieruſalẽ. Poſt hæc ĩfertur quæ ſunt pᷣmia futuroꝶ: ne caſſum

—„

utent eſſe certamen: & pᷣſenti morte finiri. Hæc eſt hereditas ſeruorum dñi.i. regna cæloꝑꝶ: & uita

etua: & retributio labo ꝶ: quæ oculus nõ uidit: & auris nõ audiuit: & in cor hois nõ aſcẽderũt:qᷓ
Pparauit deus diligẽtibus ſe. Si aũt diligentibus ergo & ſeruiẽtibus ꝗ nullüũ aliũ hẽnt dominũ niſi
deum: & hæc eſt iuſtitia eoꝶ ꝗq apud deu ſunt dicit dñs. Vt pᷣſens tribulatio futuro gaudio cõpẽſe
tur. Porro iuxta. Ixx. iſte mihi ſenſus uidetur. ego creator tuus non te ita feci quomò diabolus faber
