Iiꝰ. Nullus eniʒ regum Syriæ ita uaſtauit ægyptum: & omnes eorum diuitias diſſipauit: & tam cal-
lidus fuit ut prudentes cogitationes eorum qui duces pueri erant:ſua fraude ſubuerteret. Hæc por/
phyrius ſequens ſitirium ſermone lachrymoſo proſequutus eſt:quæ nos breui compendio dixi/

mus. Noſtri autem & melius interprætantur & rectius: quòd in fine mundi hæc ſit facturus antichri

ſtus:qui conſurgere habet de modica gente ideſt de populo iudæorum: & tam humilis erit arq; de
ſpectus ut ei non detur honor regius: & per inſidias & fraudulentiam obtineat principatum: & bra-
chia pugnantis populi romani expugnentur ab eo & cõterantur. Et hoc faciet quia ſimulabit ſe du
cem eſſe fœderis:hoc eſt legis & teſtamenti dei. Et ingredietur urbes ditiſſimas & faciet quæ nõ fe⸗
cerunt patres eius: & patres patrum illius. Nullus enim iudæorum abſq; antichriſto in tanto unquã
orbe regnauit: & contra firmiſſimas cogitationes ſanctorum inibit conſilium: facietq; uniuerſa uſq;
ad tempus: donec eum dei uoluntas ſacere iſta permiſerit. Et concitabitur fortitudo eius & cor eius
aduerſus regem auſtri in exercitu magno. Et rex auſtri prouocabitur ad bellum multis auxiliis &
fortibus nimis: & non ſtabunt aduerius eum conſilia: & cõmedentes panem cum eo conterent eũ:
exercituſq; eius opprimetur & cadent interfecti plurimi. Hæc porphyrius iterprætatur de antiocho
qui aduerſus ptolomeum ſororis ſuæ filium profectus eſt cum exercitu magno. Sed & rex au/-
ſtri ideſt duces pi lomei prouocabuntur ad bellum multis auxiliis & fortibus nimis & non potue
runt reſiſere antiochi conſiliis fraud ulentis: qui ſimulauit pacem cum ſororis filio & cõmedit cum
eo panem: & poſtea occupauit ægyptum. Noſtri autem ſecundum ſuperiorem ſenſum interpretan
tur omnia de antichriſto qui uenturus eſt de populo iudæorum & de babylone uenturus primũ ſu
SSS Eẽ regẽ ægypti:qui eſt unus de tribus cornibus de quibꝰ antea iam diximus.
Buoꝛum quoqʒ regum coꝛ erit vt male faciant. Et ad menſam vnam mendacinm loquentur:
Z non pꝛoſicient:qnia adhuc ſinis in aliud tempus.Et reuertetur in terram ſuã cũ opibꝰmultis.
Nulli dubium eſt quin antiochus pacem cum ptolomeo fecerit: & inierit cum eo cõuiuiũ & do/
lis machinatus ſit: & in hoc profecerit quia regnum eius non potuerit obtinere: ſed a militibus pto
lomei eiectus eſt. Verum ex eo quia ſcriptura nunc dicit duos fuiſſe reges quorum cor fuerit fraudu
lentum ut ſibi mutuo malefacerent:hoc ſecundum hiſtoriam non poteſt demonſtrari. Ptolomeus
eni paruus ætate erat & decœptus antiochi fraude: illi malum cogitare qd potit? Vñ uolũt noſtri
hæc oĩa referri ad antixp̃m: & ad regem ægypti: quẽ primũ ſupaturus eſt

CEt coꝛ eius aduerſum teſtamentum ſanctum:⁊ faciet ⁊ reuertetur in terram ſuam: ſtatuto tẽ/

AQ

poꝛe reuertetur ⁊ ueniet ad auſtrum:⁊ non erit prioꝛi ſimile nouiſſimum.Et uenient ſuper eum
trieres ? romani ⁊ percutietðrr.

Csiue ut alius interprætatus eſt: cõminabuntur ei. Et græca & romana narrat hiſtoria. Poſt
quam reuerſus eſt antiochus expulſus ab ægyptiis ueniſſe eum in iudæam: hoc eſt aduerſus teſta-

õ è

Guper Danielem. c.xi. .

mẽtũ ſanctũ: & ſpoliaſſe tẽplũ & auri tuliſſe qꝗᷓplurimum:poſitoq; ĩ arce pᷣſidio mMcedonum:reuer-
ſum in terram ſuam. Et poſt biennium rurſum contra Ptolomeum exercitum congregaſſe & ue-/
niſſe ad auſtrum. Cũq; duo fratres ptholomei cleopatræ filii: quorum auunculus erat: obſiderentur
alexandriæ: legatos ueniſſe romanos. Quorum unus marcus popilius lenas. Cum eum ſtantem
inueniſſet in littore & ſenatus conſultum dediſſet: quo uidebatur ab amicis populi romani recede-
re & ſuo imperio eſſe contentus: & ille ad amicorum reſponſionem conſilium diſtuliſſet: orbeʒ di
citur feciſſe in arenis baculo quem tenebat in manu & circũſcripſiſſe regem atq; dixiſſe. Senatus &
propulus romanus præcipiunt ut in iſro loco reſpondeas quid conſilii geras. Quibus dictis ille per-
.— territus ait. Si hoc placet ſenatui & populo romano recedendum eſt. atq; ita ſtatim mouit exercituzʒ
Percuſſus autem dicitur eſſe non quod interiret: ſed quod omnem arrogantiæ perdiderit magnitu
dinem. De antichriſto nullus ambigit quin pugnaturus ſit aduerſus teſtamentum ſanctum & pri/-
mum contra regem ægypti dimicans romanorum timore: pro eius auxilio terreatur: hæc autẽ ſub
antiocho epiphane in imagine præceſſerunt: ut rex ſceleratiſſimus qui perſequutus eſt populũ dei
præfiguret antichriſtum: qui chriſti populum perſequuturus eſt. Vnde multi noſtrorum putantob
ſeuiciæ & turpitudinis magnitudinem Domicianum Neronem antichriſtum fore.
CEt reuertetur ⁊ indignabitur contra teſtamentum ſanctuari.
CHæc plenius in machabeorum geſtis legimus. quod poſtquã eum de ægypto pepulerunt roma
ni: indignans uenerit contra teſtamentum ſanctuarii: & ab his inuitatus ſit qui dereliquerant legeʒz
dei:& ſe cerimoniis miſcuerant ethnicorum. Quod plenius complendum eſt ſub antichriſto qui ĩ
dignabitur contra teſtamentum dei: & cogitabit aduerſum illos quos uult legem dei derelinquere
Vnde ſigniſicantius interprætatus eſt aquila: & cogitabit ut deſeratur pactum ſanctuanii. Et brachia
ex eo ſtabunt & polluent ſanctuarium fortitudinis: & auferent iuge ſacrificium: & dabunt abhomi
nationem in deſolatione. Pro brachiis alius interprætatus eſt ſemina: ut ſignificaret ſtirpem: atq; ꝓ/-
geniem. Volunt autem eos ſignificari qui ab antiocho miſſi ſunt poſt biennium quam templuʒ ex-/
polieuerat ut tributa exigerent a iudæis: ut auferrent cultum dei & in templo hieruſalem iouis oli-/
pinli ſimulachrum: & antiochi ſtatuas ponerent: quas nunc abhominationem deſolationis uocat: qũ
ablatum eſt holocauſtum Aäuge ſasriſicium. Quæ uniuerſa in typo antichiſſti noſtri præceſiſſe cõ/
tendunt:qui ſeſſurus eſt in templo dei & ſe facturus ut deum. Iudæi autem hoc nec de antiocho epi
phane:nec de antichriſto: ſed de romanis intelligi uolunt: de quibus ſupra dictum eſt. Et ueniẽt tri
eres ſiue itali atq; romani & humiliabitur. Poſt multa inquit tempora de ipſis Romanis qui ptholo
meo uenere auxilio: & antiocho cõminæi ſunt: conſurget ueſpaſianus: ſurgent brachia eius & ſemi
na titus filius:cum exercitu & polluent ſanctuarium: auferentq; iuge ſacrificium: & templum tradẽt
æternæ ſolitudini: quos nos trieres & romanos interprætati ſumus: hebre italos uolunt intelligi:
atq; romanos. . . .
Et ipii in teſtamẽtum ſimulabunt fraudulẽter. Populus at ſciẽs deũ ſuũ obtinebit ⁊ faciet.
. CEt hoc in machabeis legimꝰ quod quidam ſimulauerit ſe legis dei eſſe cuſtodes: & poſtea cuʒ gẽ/
tibus pactum fecerint: ali uero permanſenint in religione. Quod & in antichriſti temponibus fu-
tuirum arbitror. quando refrigeſcet caritas multorum. De quibus dominus loquitur in euangelio.
Pautas filius hominis ueniens inueniet fidem ſuper terram. .
CEt docti ĩ ppło docebũt płimos ⁊ ruẽt ĩ gladio ⁊ in flama ⁊ in captiuitate ⁊ in rapina dierum.,.g
CQuanta iudæi ab antiocho paſſi ſunt machabeorum libri referunt: & triumphi corum teſtimo-
nio ſunt: qui pro cuſtodia legis dei flãmas & gladios & ſeruitutem & rapinas & pœnas ultimas ſu⸗
ſtinuerunt. Quæ futura nemo dubiterſub anuichriſto & multis reſiſtẽtibus potẽmæ eius & in diuer
ſa fugientibus. Quæ hebrei in ultima euerſione templi quæ ſub ueſpaſiano & tito accidisinterpræ
tantur:fuiſſe plurimos de populo qui ſcirent dominum ſuum: & pro cuſtodia legis eiꝰĩterfecti ſũt. *
C Cumqʒ coꝛꝛuerint ſubleuabuntur auxilio paruulo:⁊ applicabuntur eis plurimi fraudulẽter:
7 de eruditis reueret vt conflentur ⁊ eligantur ⁊ dealbabuntur uſqʒ ad tempus pꝛeſfinitum:quia
adhuc aliud tempus erit.
CParuum auxilium mathathiaz ſignificari arbitratur porphyrius de monte modin: qui aduerſuzʒ
duces antiochi rebellauit: & cuſtum ueri dei ſeruare conatus eſt. Paruum autem inquit auxilium
uocat quia occiſus eſt in prælio mathathias: & poſtea iudas filius eius qui uocabatur machabeus
* pugnans cecidit: & cæteti fratres eius aduerſariorum fraude decœpti ſunt. Lege machabeorum li-
bros:hæc ait Oĩa idcirco ſunt facta: ut probentur & eligantur ſancti & dealbentur uſq; ad tempus
præſinitum: quia i aliud tempus erat dilata uictoria. Sub antichriſto paruum auxilium noſtri in- .
telligi uolunt: quia congregati ſancti reſiſtunt ei: & utũtur auxilio paruulo: & poſtea de eruditis cor
ruent plurimi. Et hoc fiet ut quaſi conflentur in fornace & dealbentur & eligantur donec ueniat tẽ/
pus præſinitum quia uera uictoria in aduentu chriſti exrit. Hebreorum quidam hoc de Seuero &
Antonino principibus intelliguut qui iudæos plurimum dilexerunt. Alii uero de Iuliano impe/
ratore:quod quando oppræſſi fuerint a gaio Cæſare & ĩ captiuitatibꝰ anguſtiiſq; multa ppeſſi ille

conſurgat: ludæos amare ſe ſimulans: & in templo eoru imolatuꝑ eẽ ꝓmittẽs: in no katui ſpem
“ 111

—¶ z

. Explanatio.

auxilii habebun& applicabunturiillis gentiliuʒ plurimi non in ueritate ſed in mendacio. Pro ido
lorum enim cultu eius ſimulabunt amicitias. Et hoc facient ut qui probati ſunt manifeſti fiant. T/
* pus enim uere ſalutis eorum & auxilium futurum eſſe chriſtum quem falſo ſperant eſſe uenturum:
cum ſint recepturi antichriſtum:
. CEt faciet iuxta voluntatem ſuam rex:⁊ eleuabitur ⁊ magnificabitur aduerſum omnem deum
7 aduerſum deum deoꝛum loquetur magnifica ⁊ diriget donec compleatur ira. Perpetrata .
quippe diffinitio eſt. k
CSiue ut alius interprætatus eſt: in ipſo enim erit conſũmatio. Ab hoc loco iudæi dici de antichri 2
ſto putant: ꝙ poſt iuliani paruum auxilium ſurrecturus ſit rex qui faciat iuxta uoluntatem ſu- .
am: & eleuetur contra omne quod dicitur deus: & aduerſum deum deorum loquatur magnifica:
ita ut ſedeat in templo dei: & ſeipſum faciat deum & dirigatur uoluntas eius donec compleatur ira
dei quia in ipſo cõſũmatio. Quod quidem & nos de antichriſw intelligimus. Porphyrius autem
& cæteri qui ſequuntur eum de ãtiocho epiphanæ dici arbitrantur: quod directus ſit contra cultum
dei & in tantam ſuperbiam uenerit: ut in templo hieroſolymis ſimulachrum ſuum poni iuſſiſſet:
Quodq; ſequitur: & diriget donec compleatur ira: quia in ipſo erit conſũmatio: Sic intelligunt taz
diu eum poſſe donec iraſcatur ei deus: & ipſum interfici iubeat. Siquidem polybius & diodorus ꝗ
bibliothecarum ſcribunt hiſtorias narrant eum non ſolum contra deuʒ feciſſe iudeæ: Sed auaritiæ
facibus accenſum etiam templum dianæ in elimayde quod erat ditiſſimum ſpoliare conatum: op
præſſumq; a cuſtodibus templi: & uicinis circũ gentibus: & quibuſdam fantaſus atq; erroribus uer-
* ſum in amentiam: ac poſtremum morbo interiſſe: & hoc ei accidiſſe commemorant quia templuzʒ
uiolare conatus ſit: Nos autem dicimus etiam ſi acciderit ei ideo accidiſſe quia in ſanctos dei multã
exercuerit crudelitatem: & polluerit templũ eius. Non eniʒ pro eo quod conatus ẽ facere: & acta p
nitentia deſiuit ĩplere: ſed pro eo quod fecit punitus eſſe credẽdus eſt. Ml
CEt deum patrum ſuoꝛum non reputabit ⁊ erit in concupiſcentiis feminarum:nec quemquam
deorum curabit:quia aduerſum vniuerſa conſurget:deum autem maoʒim in loco ſuo venerabi
tur:⁊ deum quem ignoꝛauerunt patres eius colet:auro ⁊ argento ⁊ lapide pꝛecioſo:rebuſqʒ pꝛe-
cioſis:⁊ faciet vt muniat maoʒim:cum deo alieno quem nomcognoſlit.Et multiplicabit gloꝛiazʒ
2 dabit eis poteſtatem in multis ⁊ terram diuidet gratuito.
Pro eo quod nos interprætati ſumus & erit in concupiſcentiis fminarum ſeptuaginta tranſtu/
lerunt & concupiſcentiis mulierum non ſubiacebit. Rurſum pro deo maozim: quod habebatur in
hebraico. Aqaila tranſtulit deum fortitudinum: ſeptuagima deum fortiſſimum. Quia uero in he-
braico pro eo quod nos diximus & erit in concupiſcenitis feminarum ambigue poſitum eſt: dicẽ
te Aquila qui uerbum exgræſſit e uerbo. Idem ſuper deum patrum ſuorum non intelligit & ſuper
concupiſcentiam fœminarum: & ſuper omnem deum non intelligit. Quibus uerbis itelligitur ha-
bere eum concupiſcentiam fœminarum & non habere: Si legerimus & intellexerimus
& ſuper concupiſcentiam fœminarum non intelligit: de antichriſto facilior interprætatio eſt: qd
ideo ſimulet caſtitatem ut plurimos decipiat. Sinautem ita intellexerimus & ſuper concupiſcentiã
fœminarum: ut ſubaudiatur erit: antiochi perſonæ magis coaptabitur: qui luxurioſiſſimus fuiſſe di
citur: & in tantum dedecus per ſtrupra & corruptelas ueniſſe in regiam dignitateʒ: ut mimis quoq;
& ſcortis publice iungeretur & libidinem ſuam populo preſente compleret. Deum maozim ridi-
cule porphyrius interprætatus eſt: ut diceret inuito modin unde fuit mathathias & filii eius antio/
chi duces iouis poſuiſſe ſtatuam: & compuliſſe iudæos: ut ei uictimas ĩmolarent: ideſt deo modin.
Quod autem ſeqeoitur & deum quem ignorauerunt patres eius colet: hoc magis antichriſto quam
antiochovonuenit: legimus enim antiochum idolorum græciæ habuiſſe cultum: & iudæos atq; ſa
. maritanos ad uenerationen ſuoruʒ deorum compuliſſe. Necnon & hoc quod ĩfert: & faciet ut mu .
„ niat maozim cum deo alieno quem non cognouit: & multiplicabit gloriam: & dabit eis poteſtatẽ
in multis & terram diuidet gratuito. Theodotion ita interprætatus eſt: & aget hoc ut muniat præ/
ſidia cum deo alieno: & cum eis oſtenderit multiplicabit honorem & dominari eos multis faciet:
& terram diuidet gratis. Pro præſidiis confugia interprætatus eſt 8ymmachus. Quod porphyrius
ita ediſſerit: fatiet hæc omnia ut muniat arcem hieruſalem: & ĩ cæteris urbibus ponat præſidia: & iu
dæos doceat adorare deum alienum. Haud dubium quin Iouem ſigniſicet. Quem cum illis oſten-
derit & adorandum eſſe perſuaſerit: tunc dabit decœptis honorem & gloriam plurimaʒ: & faciet ꝗ *
in iudæa fuerint dominari: & pro præuaricatione poſſeſſiones diuidet & dona diſtribuet. Antixps
quoq; multa decœptis munera largietur: & terram ſuo exercitui diuidet: quoſq; terrore non quiue
rit ſubiugabit auaricia.
CEt in tempoꝛe pꝛefinito pꝛeliabitur aduerſum eum rex auſtri.Et quaſi tempeſtas veniet con
tra illum rex aquilonis in curribus ? equitibus ⁊ in claſſe magna:⁊ ingredietur terras conteret
7 pertranſiet:⁊ introibit in terram gloꝛioſam ⁊ multi coꝛꝛuent.
WW Pro quo interprætatus eſt Symmachus & multa milia corruent. & Theodotion: & multi infirma
„ buntur. Multas autem corruere iuxta Aquilam uel urbes uel regiones uel proumcias intellige. Et
. porphvrius

5

5 uper Danielem. c.xi. *

porphyrius ad antiochum refert: quod. xi. anno regni ſui rurſus contra ſororis Aium ptolomeum
philometotem dimicauit: Qui audiens uenire antiochum congregauit multa populorum milia.
Sed antiochus quaſi tẽpeſtas ualida in curribus & equitibus & claſſe magna ĩgreſſus ſit terras pluri
mas & tranſeundo aniuerſa uaſtauerit: ueneritq; ad terram inclytamiideſt ludæam: ꝗᷓ Symachus ter
ram fortitudinis interprætatus eſt: Pro qua Theodotion ipſum uerbum hebraicum poſuit ſabam
& arcem minuerit de ruinis murorum ciuitatis: & ſic perexit ægyptum Noſtn autem ad antichri-
ſtum & iſta referentes dicunt quod primum pugnaturus ſit contra regem auſtri:ideſt æ gypti: & po
ſtea Iybias & ethiopas ſuperaturus: quæ de decem cornibus tria cõtnita comua ſupra legimus: & ꝗa
uentũrus ſit in terra Iſrahel & multæ ei uel urbes uel prouintiæ daturæ manus.
THe antem ſole ſaluabuntur de manibus eius edom ? moab ⁊ pꝛincipum filioꝛum ammon.
CAnthiochus aiunt feſtinans contra ptolomeum regem auſtri Idumeos & moabitas & am moni-
tas qui ex latere Iudeæ erant non ætigit: ne occupatus alio prælio ptolomeum redderet fortiorem:
Antichriſtus quoq; idumeam & moabitis ac filios ammon ideſt arabiam relinquet intactam: quia
illuc ſancti ad deſerta confugient.
CEt dominsabitur theſauroꝛum auri atqʒ argenti? in omnibus pꝛecioſis egypti. Per lybias
quoqʒ ⁊ ethiopias tranſibit.
CNHeæc antiochuʒ ex parte feciſſe legimus: Sed quod ſequitur per libias & ethiopias tranſibit: magis
noſtri aſſerunt antichriſto conuenire. Antiochus enim lybiam ꝗᷓ pleriq; affricam intelligunt: ethio
piãq; nõ tenuit:niſi forte qa in ipſo climate ſunt puintiæ ægypti & longe pſerta uicinæ: captis ægy
ptiis ẽt iſtæ puintiæ cõturbatæ ſint. Vnde non dicit qd cœperit eas: ſed p lybias ethiopiaſq; traſierit
CEt fama turbabit eum ab oꝛiente ⁊ aquilone:Et veniet in multitudine magna vt conterat ⁊ in/
terſficiat plurimos:⁊ figet tabernaculum ſuum in apechno:inter duo maria ſuper montem incly
tum ⁊ ſanctum:⁊ veniet vſq; ad aſumiatem eius ⁊ nemo auxiliabitur ei.
CEt in hoc loco porphyrius tale neſcio ꝗqd de antiocho ſomniat: Pugnans inquit contra ægyptios
& lybias ethiopaſq; pertranſiens: audit ſibi ab aquilene & ab oriente prælia concitari: unde regredi
ens capit aradios reſiſtente:& omnem in lutore fœnicis uaſtauit ꝓpuintiaz. Confeſtimq; pergit ad
artaxiam regem armeniæ Qui de Gientis partibus mouebatur: & interfectis plurimis de eius exerci
tu ponit tabernaculum ſuum in loco epechuo: qui inter duo latiſſima ſitus eſt flumina tygrin & eu
phraten. Cumq; hucuſq; proceſſerit in quo monte inclyto ſederit & ſancto: dicere non poteſt quãꝗᷓ
inter duo maria eum ſediſſe probare non poteſt: & ſtultum ſit duo meſopotamiæ flumina duo ma
ria interprætari: Montem autem inclyteim idcirco præteriit: quia ſecutus theodotionis interpræta-
tionem: qui ait inter media maria ſupermontem Saba ſanctum. Cumq; ſaba nomẽ montis uel ar/-
meniæ uel meſopotamiæ putet: quare ſit ſanctus dicere non poteſt: etiæn hac licentia mentiendi.
Poſſumus nos addere quod ille conticuit: ſanctum dici montem quiaiuxta errorem armeniorum
ſit idolis conſecratus: Et ueniet uſq; ad ſũmitatem ipſius montis in elimaide prouintia quæ eſt ulti⸗
ma perſarum ad orientem regio ibiq; uolens templum diane ſpoliare: quod infinita donaria habe
bat:fugatus a barbaris eſt: qui mira ueneratione phanum illud ſuſpiciebant: & mortuus eſt mœro/
re conſumptus in tabes opido perſidis. Hac ille in ſugillatione noſtri artificioſiſſimo ſermõe cõpo/
ſuit. Quæ ẽt ſi potuerit approbare p̃ de antichriſto dicta ſed de ãtiocho qd ad nos: ꝗ ñ ex oĩbus ſcri
pturarum locis chriſti prohamus aduentum: & antichriſti mendaciaum: Pone enim hæc dici de an-
tiocho: quid nocet religioni noſtræ? Nunquid & in ſuperion uiſione niſi in antiochum prophetia
cõſumata eſt: aliquid de antichriſto dicitur. Dimittat itaq; dubia: & in manifeſtis hæreat: dicatq; ꝗs
ſit ille lapis qui de monte abſciſſus ſine manibus: creuit in montem magnum: Ssorbem impleuit: &
quadriformem imaginem contriuit: qui ſit ille filius hominis: qui cum nubibus uenturss ſit: & ſta/
turus ante uetuſtum dierum: & dandum ſit ei regnum quod nullo fine claudatur: omneſq; populi
tribus ac linguæ: ipſi ſeruituri ſint: hæc quæ manifeſta ſint præterit & de udæis aſſerit propheta
ri: quos uſq; hodie ſeruire cognoſcimus. Et dicit eum qui ſub nomine danielis ſcripſit librum ad re
focilandam ſpem ſuorum fuiſſe mentitum: Non quo omnem hiſtoriam futuram noſſe potuerit.
ſed quo iam facta memoraret: & in ultimæ uiſionis calumniis immoratus flumina ponens pro ma
ri. & montem inclytum & ſanctum apechno: quẽ ubi legerit nullam poteſt proferre hiſtoriam. No
ſtri autem extremum uiſionis huius capitulum ſuper antichriſtum ſic exponunt: quod pugnans cõ
tra ægyptios lybiaſq; & ethiopas: & tria cornua de decem cornibus conterens: auditurus ſit de aqui
lonis & de orientis partibus: aduerſum ſe bella conſurgere: quod ueniens cum magna multitudine
ut conterat & intęrficiat plurimos figat tabernaculum ſuum in apechno iuxta nicopoliʒ: quæ prius
emaus uocabaturiubi incipiunt iudeæ montana conſurgere:deniq; inde ſe erigens uſq; ad monteʒ
oliueti hieroſolymorum regio aſcenditur: & hoc eſſe quod nunc ſcriptura dicit: & cum fixerit taber
naculum ſuum in montanæ prouintiæ radicibus: inter duo maria: mare uidelicet quod nunc appel
latutr mortuum ab oriente: & mare magnum in cuius littore cæſarea Ioppe aſcolon & gaza ſitæ ſũt
Tunc ueniet ad ſũmitatem montis eius:hoc eſt montanæ prouintiæ ideſt uerticem montis oliueti:
qui inclytus uocatur: quia ex eo dominus atq; ſaluator aſcendit ad patrem: & nullus antichriſto po-

829

⏑

.·Erplanatio.

0 . . .. .
terit auxiliari contta ſe domino ſeuiente. Et aſſerit ibi antichriſtum eſſe pefr᷑turum unde dominus
aſcendit ad cælos: Apechno uerbum compoſituʒ eſt:quod ſi diuidas intelligi poteſt

ideſt ſolii ſui:Et eſt ſenſus Et figet thronum tabernaculi ſui inter duo maria ſuper monteʒz inclytuzʒ

& ſancum. Hunc locum Symachus ita interprætatus eſt: quod in latino ſonat & extẽdet
papiliones equitatus ſui inter maria: ſuper montem fortitudinis ſanctum: & uenier uſq; ad uerticem
montis. Theodotion uero ſic uertit: Et figet tabernaculum ſuùm ephadano: inter maria in mõte ſa/-
ba ſancto: & ueniet uſq; ad partem eius. Aquila ita: Et plantabit tabernaculum prætorii ſui ephada-
no inter maria in monte ſaba glorioſo & ſancto & ueniet uiſq; ad finem eius. Soli ſeptuagintꝗ, omni
ſe nominis quæſtione liberantes interprætati ſunt: Et ſtatuet tabernaculum ſuum tunc inter maria

& montem uoluntatis ſanctũ & ueniet hora conſumationis eius. Quos appollinaris ſecutus de no

mine epedno omnino conticuit. hoc ideo prolixius poſui: ut & porphyrii oſtendam calumniam:
qui hæc omnia ignorauit aut neſcire ſe finxit:& ſcripturæ ſanctasdifficultatem: cuius intelligentiazʒ
abſq; dei gratia & doctrina maiorum ſibi imperitiſſimi uel maxime uendicant. Notanduz auùt quod
cũ pꝑ litteram hebreus ſermo non habeat: ſed pro ipſa utatur phe cuius uim græcum ꝙ ſonat. In
iſto tantum loco apud hebreos ſcribatur quidem phe ſed legatur ꝙ Quod autem antichriſtus
neniat uſq; ad ſummitatem montis ſancti & inclyti: & ibi pereat Eſaias plenius Iloquitur: præcipita
bit dominus in monte ſancto faciem dominatoris tænebrarum ſuper omnes gẽtes: & eum qui do
minatur cunctis populis: & unctionem quæ uncta eſt contra uniuerſas nationes.
CCCAPITVLVYM DVYVODECIMVM.
MNtempoꝛe autem illo conſurget Michael pꝛinceps magnus: qui ſtat pꝛo filijs
populi tui ⁊ veniet tempus quale non fuit ex quo gentes eſſe ceperunt vſqʒ ad tẽ/
pus illud. Et in tempoꝛe illo ſaluabitur populus tuus omnis qui inuentus fuerit
ſcriptus in libꝛo vite. Et multi de his qui doꝛmiunt in terre puluere euigilabunt
WA alij in vitam eternam: ? alij in oppꝛobꝛium vt videant ſemper: Qui autem do⸗
,G Alct fuerint fulgebunt quaſi ſplendoꝛ firmamenti ⁊ qui ad iuſtitiam erudiunt mul-
tos quaſi ſtelle in perpetuas eternitates.
CNHactenus porphyrius utcumq;ʒ ſe tenuit: & tam noſtrorum ineperitis* ſuorum male eruditis im
poſait.De hoc capitulo quid dicturus eſt? in quo mortuorũ deſcribitur reſurrectio: aliis ſuſcitatis in
uitam æternam: & aliis in opprobrium ſempiternuz. Nec poteſt dicere qui fuerint ſub antiocho ful
gentes quaſi ſplendor firmamenti: & alii quaſi ſtellæ in perpetuas æternitates. Sed quid non faciat
pertinatia eius quaſi contritug coluber eleuat caput:& moꝛiturus in eos qui morituri ſunt uenena
diffundit: Et hoc de antiocho ſcriptum eſt: quia uadens in perſidem lyſiæ qui antiochiæ & pheni-
ciæ præerat reliquit exercoum: ut aduerſum iudæos pugnaret: urbem eorum hieruſalem ſubmitte/
Dci Ia omnia narrat l oſephus hiſtoriæ auctor hebreæ: quod talis fuerit tribulatio: qualis nunꝗ́:
& tempus adueniet quale non fuit ex quo gentes eſſe cœperunt uſq; ad illud tempus. Reddita autẽ
uictoria & ceſis antiochi ducibus ipſoq; antiocho in perſide mortuo: ſaluatus eſt populus Iſrahel:
omnes qui ſcripti erant in libro dei: hoc eſt qui legem fortiſſime defenderũt: & econtrario qui dele
ti ſunt de libro:hoc eſt qui præuaricatores extiterunt legis: antiochi fuerunt partium. Tunc ait hii ꝗ
quaſi in terræ puluere dormiebant & operti erant malorum pondere: & quaſi in ſepulchris miſeria/
rum reconditi ad inſperatam uictoriam de terræ puluere ſurrexerunt: & de humo eleuauerunt ca-
put cuſtodes legis reſurgentes in uitram æternam: & præuaricatores in opprobrium ſempiternum
Magiſtri autem & doctores qui legis notitiam habuerunt fulgebunt quaſi cælum: & qui inferiores
populos exhortatiount ad cuſtodiendas cerimonias dei: ad inſtar aſtrorum ſplendebunt in perpetu
as æternitætes. Ponit quoq; hiſtoriam de machabeis in qua dicitur multos iudæorũ ſub mathathia
& iuda machabeo ad heremum confugiſſe: & latuiſſe in ſpeluncis: & in cauernis petrarũ: & hãc poſt
uictoriam proceſſiſſe & hæc quaſi de reſurectione mortuorum eſſe prædi/
cta. Tempore autem antichriſti talem tribulationem fore qualis nunquam fuit: ex eo ex quo gentes
eſſe cœperunt: ueriꝰ intelligitur. Ponamus enim uiciſſe lyſiam qui uictus eſt: & pœnitus oppræſſos
iudæos eſſe qui uicerunt: Nunquam fuit talis tribulatio qualis eo tempore quo hieruſalem capta ẽ
a babyloniis templumq; ſubuerſum & omnis populus ductus in captiuitatem. Oppræſſo igitur an
tichriſto & ſpiritu ſaluatoris extincto:ſaluabitur populus qui ſcriptus fuerit in libro dei: & ꝓ diuer-
ſitate meritorum alii reſurgent in uitam æternam: & alii in opprobrium ſempiternum: Magiſtri aũt
habebunt ſimilitudinem cæli: & qui alios erudierunt ſtellarum fulgori comparabuntur. Non enim
ſufficit ſcire ſapientiam niſi & alios erudias: tacituſq; ſermo doctrinæ alium non,edificans: merce-
dem operis recipere non poteſt. Quem locum Theodotion & uulgata editio ſta expræſſit: Et in-
telligentes fulgebunt quaſi ſplendor firmamenti & de iuſtis plurimi quaſi ſtellæ in æternum & ul/
tra. Solent nonnulli quærere utrum doctus ſanctus & ſimplex: eandem mercedem habeant: &
unam in cæleſtibus manſionem. Vnde nunc iuxta Thodotionem dicitur: quod docti ſimilitudi/
nem cæli habeant: & abſq; doctrina iuſti ſtellarum fulgori comparentur: tantumq; ſit inter erudi/
tam ſanctitatem & ſanctam ruſticitatem: quantum cælum diſtat & ſtellæ.
⸗ CTu autem

0

—

Super Danielem.c.xii..

. D

Tu autem daniel claude ſermones:⁊ ſigna libꝛum vſq; ad tempus ſtatutuſ Pertranſibũt
plurimi ⁊ multiplex erit ſcientia.
Qui danieli multiplicem reuelauerat ueritatem ipſa occulta eſſe ſignificans quæ locutus eſt:præ/- *
cepit ut inuoluat ſermones & ſignet librum ut legant plunimi: & quærant hiſtoriæ uentatem: & ꝓp
pter obſcuritatis magnitudinem diuerſa opinentur. Quod enim ait pertranſibunt ideſt percurrẽt
plurimi:multorum ſignificat lectiorſem: Solemus enim dicere: percurti librum: pertranſiui hiſtoriã
Eſa. 29. c Quod quidem & Eſaias de obſcuritate ſui uoluminis loquitur. Et erunt fermones libni iſtius: qua
Q ſi uerpa uoluminis ſignati quem ſi dederint homini neſciemti litteras dicentes ei lege: reſpondebit
neſcio litteras: Sin autem dederint illum homini ſcienti litteras: & dixerint lege libium reſponde/
Apoc..b. bit non poſſum legere: ſignatus eſt enim. In apochalypſi Ioannis liber uidetur ſignatus ſi gillis ſeptẽ
intus & foris. Cumq; nullus poſſet ſignacula illius ſoluere: ait Ioannes flebaʒ nimis: Et uenit ad me
uox dicens. Ne plores Ecce uicidleo de tribu iuda radix dauid aperire librum & ſoluere ſigna/
cula eius. Librum autem illum poteſt ſoluere qui ſcripturarum ſacramenta cognouit: & intelli-
git uerba tænebroſa: propter myſteriorum magnitudinem: & interprætatur parabolas: & occidẽ/
tem litteram tranſfert in ſpiritum uiuificantem.
CEt vidi ego daniel ⁊ ecce quaſi duo alij ſtabant:vnus hinc ſuper ripam flaminis:? alius inde
ex altera ripa fluminis:⁊ dixi viro qui indutus crat lineis:qui ſtabat ſuper aquazʒ fluminis:Aſqʒ
quo finis iſtoꝛum mirabilium. ”ÿÿM
CVidit daniel duos angelos ſtantes ex utraq; parte ſuper ripam babylonii fluminis: qui cum hic
ponatur abſq; nomine:ſecundum præteritam uiſionem puto eum eſſe tygrim qui hebraice dicitur
eddecel? & tamen non interrogat eos qui ſtabant ſuper utramq; ripam: ſed eum quem in principio
uiderat: qui indutus erat ueſtibus lineis ſiue byſſinis: quod hebraice dicitur baddim. Et hic ipſe an-
gelus ſtabat ſuper aqua fluminis babyloniæ: ſuo eas calcans pede: Ex quo intelligimus ſuperio-
res duos angelos quos uidit ſtantes ſuper ripam: & non interrogat nec putat ſciſcitatione condi/
gnos: angelos eſſe perſarum atq; græcorum: Hunc autem eſſe angelum clementiſſimum: gur ora⸗
tiones danielis in conſpectn dei obtulerit: quando ei uiginti & uno diebus perſarum angelus reſi-
ſtebat. Interrogat autem Rhæc mitabilia quæ in præſenti uiſione dicuntur quo complenda ſint tẽ-
pore Quod porphyrius more ſuo de antiocho: nos de antichriſto interprætamur.
Et audini virum qui indutus erat lineis qui ſtabat ſuper aquas fluminis: cum eleuaſſet dex/
tram ⁊ ſiniſtram ſuam in celum: ⁊ iuraſſet per viuentem in eternum: quia in tempus ? tempo /
ra ⁊ dimidium tempoꝛis.
Cempus & tempora & dimidium temporis: tres & ſemis annos interprætatur porphyrius: quod
& nos iuxta ſcripturarum ſanctarum idioma non negamus: Nam & ſopra legimus quod ſeptem
tempora tranſierint ſuper Nabuchodonoſor: ideſt ſeptem anni efferationis eius: & in uiſione qua-
tuor beſtiarum ſcriptum eſt. Leonis & urſi: pardi & alterius beſtiæ cuius nomen tacetur: quæ regnũ
ſignificat romanorum: & poſtea de antichriſto quod reges humiliet: & ſermones contra excelium
loquatur:& ſanctos altiſſimi conterat: & putabit ait quod poſſit mutare tempora & leges: Et traden
tur in manu eius uſq; ad tempus & tempora & dimidium temporis. Et iudicium ſedebit ut auffe-
ratur potentia & conteratur. & diſpereat uſq; in finem. Et manifeſte de aduentu chriſti atq; ſancto .
rum dicit. Regnum autem & poteſtas & magnitudo regni: quæ eſt ſubter omne cælum detur po
pulo ſanctorum altiſſimi: cuius regnum ſempiternum eſt: & omnes reges ſeruient ei & obedient.
Si itaq; ſuperiora quæ perſpicue de antichriſto ſcripta ſunt refert porphyrius ad antiochuz ad tres
& ſemis annos: quibus templum dicit fuiſſe deſertum: ergo & hoc quod ſequimir: regnuʒ eius ſem
piternum: & omnes reges ſeruient ei & obedient: debet probare ſuper antiochum: uel i& ipſe putat
ſuper populo iudæorum: Quod nequaquam ſtare manifeſtum eſt. Legimus in machabeorum li- 2
bris: loſephus quoqʒ in eandem conſentit opinionem: quod tribus annis templum pollutum fue/
rit in hieruſalem: & in eo ILouis I dolum ſteterit ſub antiocho epiphane: centeſimo quadrageſimo
quinto anno regni macedonum:a caſleu menſe eiuſdem anni nono: uſq; ad menſem nonũ. cxlviiii
anni:qui faciunt annos tres: Sub antichriſto,autem nõ tres anni ſed tres & ſemis hoc eſt mille. ccxc.
dies:deſolationis templi ſancti & euerſionis futuri eſſe dicuntur.
CEt cum completa fuerit diſperſio manus populi ſancti complebuntur vniuerſa hec.
CQuando inquit populus dei diſperſus fuerit uel antiocho perſequẽte ut uult porphyrius:uel an/
tichriſto: ut noſtri uerius probant: tunc hæc omnia complebuntur.
Et ego audiuiæ non intellexi:⁊ dixi domine mi quid erit poſt hec:⁊ ait:Aade daniel quia clau .
ſi ſignatiqʒ ſunt ſermones:vſqʒ ad tempus conſumationis: Et eligentur ⁊ dealbabuntur ⁊ quaſi
ignis pꝛobabunt᷑ multi: æ impie agent impij:neqʒ intelligent oẽs impij:poꝛro docti intelligent.
CVult propheta intelligere qnod uiderat: immo quod audierat: & futurorum cupit cognoſcere ue †
ritatem: Audierat enim regum bella diuerſa & inter ſe prælia & multiplicem hiſtoriam: ſed nomi/-
na non audierat ſingulorum. Si autem propheta audiuit & non intellexit: quid faciunt ii qui ſigia
tum librum & uſq; ad tempus conſumationis multis obſcuritatibus inuolutum præſumptionè ℳ

.
.
*
.„
„
»„*
* O
ſ

mentis ediſſerun! Cum autem inquit finis aduenerit: impii non intelligent: & qui docti fuerint
diſciplina dei ipſi intelligere poterunt: In peruerſam enim animam non introibit ſapientia: nec po
teſt ſe infundere corpori quod peccatis ſubditum eſt.

.

CEt a tempoꝛe quo ablatum fuerit iuge ſacriſicium:⁊ poſita fuerit abbominatio in deſolatio/
nem: dies mille. ccxc. S “
CHos mille. ccxc. dies porphyrius in tempore antiochi & in deſolatione templi dicit completos: ꝗᷓ
& oſephus & machabeorum liber tribus tantum annis commemorant: Ex quo perſpicuum eſt
tres iſtos & ſemis annos: de antichriſti dici temporibus qui tribus & ſemis annis: hoc eſt mille du-
centum nonaginta diebus ſanctos perſecuturus eſt: & poſtea corruiturus in monte inclytò & ſan
cto: A tempore igitur quod nos interprætati ſumus iuge ſacrificium: quã

do antichriſtus urbem obtinens dei cultum interdixerit: uſq; ad interfectionem eius: tres & ſemis

anni ideſt mille. ccxc. dies complebuntur.

£
¶ Beatus qui expectat ⁊ peruenit vſq; ad dies mule.cccxxxv.

CBeatus inquit qui interfecto antichriſto dies ſupra numerum præfinitum. xlv. præſtolatur: quibꝰ
eſt dominus atq; ſaluator in ſua maieſtate uenturus. Quare autem poſt interfectionem antichriſti

xlv. dierum ſilentium ſit: diuinæ ſcientiæ eſt: niſi forte dicamus: dilatio regni ſanctorum patientiæ

comprobatio eſt. Porphyrius hunc locum ita ediſſerit: ut. xlv. dies qui ſuper mille ducentum no
naginta ſunt uictoriæ contra duces antiochi tempus ſignificent: quando I udas machabeus for-
tius dimicauit & emundauit templum Idolumq; contriuit & uictimas optulit in templo dei.
Quod recte diceret ſi machabeorum liber tribus & ſemis annis templum ſcriberet fuiſſe pollu/
tum & non tribus.
CTu autem daniel vade ad pꝛeſinitum:⁊ requieſce ⁊ ſtabis in ſoꝛte tua in fine dierum.
CPro quo Theodotion ita interprætatus eſt: Tu autem uade & requieſce: & reſurges in ordine tuo
in confumatione dierum: Quo uerbo oſtenditur omnem prophetiam uicinam eſſe reſurectionis
omnium mortuorum: quando & propheta ſurrecturus eſt. Et fruſtra porphyrius quæ in typo an-
