Et dixit mihi.Seruus meus es tu iſrahel:et in te gloꝛiaboꝛ.Et ego dixi ſine cauſa laboꝛaui in cat
vanu m:et in illo dedi foꝛtitudinem meam. Mꝛopterea iudicium meum apud dommum:et la- uN

boꝛ mens coꝛam deo meo. M i
CScio hæc & inferiora quæ dicturi ſumus. Ad unius capituli ſcientiam ſeu intelligentiam per- (li
tinere: & omnia ex perſona xpi debere accipi: ſed nolui ſimul omnia proponendo lectoris one/ iiet
rare ſenſum. Et quod per partes facilius diſci poteſt magnitudine ſui confundere. Vnde & utranq;

æditionem poſui ut quod in altera uidetur obſcurum: alterius lectione reſeretur. Poſt uocationezꝭ t
ergo reliquiarum iſrahelis: & abiectionem in incredulitate populi permanentis. De quibus dixerat le
Non eſt pax impiis dicit dominus: Tranſit ad eccleſias de gentibus congregatas: & eis ſub illarum oe
nomine loquitur. Quæ ita perſecutorũ quaſi maris fluctibus patent: & ex omni parte ſæuiente nau ul
ſragio tunduntur potius quam mouentaur. Ac ne quis putet uiolentam eſſe expoſitionem noſtraz
& non ad gentes pertinere quod dicitur: ſed ad ſynagogas populi iudæorum. Sequitur: Et attendi
te populi ſiue gentes de longe:hoc eſt ab extremis finibus terræ: uel ut ſeptuaginta tranſtulerunt. 1
Poſt tempus multum ſtabit: Hoc eſt non hoc tempore quæ dicuntur: ſed poſt multa fient tempo/
pora. Dominus inquit ab utero uocauit me: de uentre matris meæ recordatus eſt nominis mei: qq d
nunc interim audientibus uidetur obſcurum. Poſtea autem cunctis gentibus notum fiet: quando .

gabriel ioſeph de partu dixerit uirginali: & uocabis nomen eius Ieſum: ipſe enim ſaluũ faciet popu
lum ſuum. Boſuit quoq; os eius quaſi gladium acutum: ut ſpiritu oris ſui interficiat impiũ.De quo
gladio & ipſe in euangelio loquitur. Non ueni pacem mittere ſuper terram: ſed gladium. Malos a
bonis ſeparans. Venit enim diuidere hominem contra patrem ſuum: & filiam cõtra matrem ſuam
&& nurum contra ſocrum ſuam. Et in umbra inquit manus ſuæ protexit me: ut carnis uilitas: diuini/
tatis potentia tegeretur. Angelo ad uirginem nuntiante. Spiritus ſanctus ſuperueniet in te: & uir-
tus altiſſimi obumbrabit te. Poſuit quoq; ſagittam electam: in pharetra ſua abſcondit me. Quando

?ò?
— —

dicit. Sagittã électam oſtendit habere deum ſagittas plurimas: ſed non electas: quæ ſagittæ prophe
tæ ſunt & apoſtoli: qui in toto orbe diſcurrunt. De quibus & ĩ alio loco canitur. Sagittæ tuæ acutæ N
potentiſſimæ: populi ſub te cadent. Et iterum: Sagittæ potẽtis acutæ cum carbonibus deſolatoriis. C9
Xps autem de multis ſagittis & filiis plurimis: una ſagitta electa & filius unigenitus eſt: quã ĩ pha⸗ gbb⸗
retra ſua abſcondit.Ideſt in humano corpore: ut habitaret in eo plenitudo diuinitatis corporaliter è”
rataq; eſſe credentium fides. Cui & ſupra dicitur. Tu es deus abſconditus & neſciebamus: qua ſagit C.
ta & ſponſa uulnus accipiens loquitur in cantico canticorum. Vulnerata caritas ego ſum. Et dixit du
mihi. Seruus meus es tu iſrahel quia in te gloriabor. Seruus quia cum in forma dei eſſet: formã ſer/ ”
ui eſt dignatus aſſumere: & iſrahel: quia natus de ſemine iudæorum: Quodq; de illo alio ſemorum (ſu
intelligi poteſt iungitur. Quia inte gloriabor. Dicit enim & ipſe in euangelio. Pater glorificaui no iußſ
men tuum: quia in ſpalmo loquitur ad filium. Exurge gloria mea: exurge pſalteriũ & cythara: Ideſt mil
omnium uirtutum chorus. Dicente autem mihi: patre quæ retuli ego reſpondi ei. Quomodo in tri
me glorificatus es pater: quia in uacuum laboraui. Et magnam partem populi iudæorum ad te re- ðð
uocare non potui. Hæc autem uniuerſa dicuntur: ut liberum homini arbitriuʒ monſtretur. Dei eni ic
uocare eſt: & noſtrum credere. Nec ſtatim ſi nos non credimus impoſſibilis deus eſt: ſed potentiam “””M
ſuam noſtro arbitrio derelinquit: ut iuſte uoluntas præmium conſequatur. Quia ergo noluerunt ””
per me in te credere: iudicium meum apud te eſt: quod omnia fecerim quæ eis facere debui. Dicẽs
in euangelio. Ego te glorificaui ſuper terram: opere completo quod dediſti mihi: ut facerem: & ite
rum. Manifeſtaui nomen tuum hominibus: & opus meum ſiue labor & dolor meus. Hoc enim ſi⸗ 2
gnificat. in conſpectu tuo eſt: fleuit enim Et in hieruſalem: & in ꝑſalmo ob increduloru,

multitudinem

Nn multitudinem quodammodo fruſtta paſſum ſe eſſe dicit. Que utilitas in ſanguine meo dum de-
Ni n ſcendo imcorruptionem. Et iuxta hæbraicum pendens in cruce loquitur. Longe a ſalute mea: uer-
ba lamentationum mearum.
⸗ CEt nunc dicit dominus. Yoꝛmans me ex untero ſeruuʒ ſibi vt reducam iacob ad eum:⁊ iſrael
non congregabitur:æ gloꝛiñcatus ſum in oculis domini:⁊æ deus meus factus eſt foꝛtitudo mea.
H Et dixit parum eſt vt ſis mibi ſeruus ad ſuſcitandas tribus iacob ⁊ feces iſrahel conuertẽdas
i Bedi te in lucem gentium:vt ſis ſalus mea vſq; ad extremuz terre. LCxx. .
nn CEt nunc ſic dicit dominus qui foꝛmanit me exvtero ſeruum ſibi:vt congregarem iacob ad eũ
mj n ⁊ iſrahel congregaboꝛ ⁊ gloꝛiſicaboꝛ coꝛam domino:⁊ deus meus erit foꝛtitudo mea. Et dixit
W mihi. Magnum tibi eſt vt voceris puer meus:⁊ ſuſcites tribus iacob:⁊ diſperſionem iſrabel
ſgndin Zuertas.Ecce poſui te i teſtamẽtũ generis ĩ lucẽ gẽtiũ:vt ſis ſalus mea uſqʒ ad extremũ terre.
manc Dicente me in uacuum laboraui. Sine cauſa: & uane fortitudinem meam conſumpſi: quia iudæi
credere noluerunt. Et iudicium meum cũ domino eſt: & opus meum qd illo uidente compleui.
Denin cum domino meo: reſpondit mihi dominus qui me formauit ex utero ſeruum ſibi: exquo oſten/
tectione dit eum appellari ſeruum: qui ſit formatus ex utero. Qui & in pſalmo dicit. De uentre matris meæ
dite deus meus es tu. Quid ergo dominus dixit ei. Vt reduceret iacob ad eum qui aberrauerat qui de-
nni ſerto creatore idolis ſeruiebat. Vnde & ipſe loquitur ad diſcipulos. In niam gentium ne ieritis: &
mel⸗ in ciuitate ſamaritanorum ne intretis. Sed ite magis ad oues perditas domus ifrahel. Et in alio lo/
co. Non ueni niſi ad oues perditas domus iſrahel. Hæc igitur uoluntas patris fuit: ut peſſimi uinito
wumde res miſſum ſuſciperent filium: & fructus uineæ redderent. Qui mterfecerunt eum dicentes. Venite
oni are occidamus illum: & noſtra erit hæreditas: & hoc eſt quod nũc dicit: & iſrahel non con gregabitur.
Eng. Ideſt non reuertetur ad dominum. Satiſq; miror: quomodo uulgata æditio fortiſſimum contra iu
wonie dæorum perſidiam teſtimonium alia interprætatione ſubuertit dicens. Congregabor & glorifica
rchet bor coram domino. Cum theodotio & ſymmachus noſtræ interprætationi congruant. De aquila
bilumm autem non miror: quod homo eruditiſſimus linguæ hebraicæ: & uerbum de uerbo exprimens in
RZ hoc loco: aut ſimularit imperitiam: aut phariſæorum peruerſa expoſitione deceptus ſit: qui ĩterpræ
olr, tari uoluit: & iſrahel ei congregabitur: hoc eſt deo. Cum uerbum hebraicum lo. In hoc loco non
mnd ſcribatur: per lamech & uau: quod ſi eſſet ſignificaret ei uel illi. Sed per lamech: & aleph: quod pro-
*MW prie non ſonat. Quia igitur non eſt reductus iacob ad deum: nec iſrahel congregatus. Propterea fi-

ð lius loquitur illis non credentibus gloriſficatus ſum in oculis domini. In me enim omnis mundus
* credidit: & deus meus factus eſt fortitudo mea: qui & conſolatus eſt me triſtem ſuper abiectionem
populi mei:& dixit mihi. Parum eſt ſi ſeruias mihi ad ſuſcitandas tribus iacob quæ ſuo uitio cor-
n ruerunt:& ad feces ſiue reliquias iſrahel conuertendas. Hoc enim uerbum hæbraicuʒ: Neſu reſonat.

D Pro illis enim dedi te luceʒ omnium gentium: ut illumines uniuerſum mundum. Et ſalutem meã
* per quam omnes ſalui fiunt uſq; ad extrema terræ facias peruenire. Illud autem quod in ſeptuagin
nln ta legitur. Congregabor & glorificabor coram domino. Sic intelli gi poteſt ut congregatus ſit do
n minus cum credentibus. Quodq; ſequitur. Dixit mihi. Magnum tibi eſt ut uoceris puer meus: ma
itud nũ referamus ad hominẽ & ad puerum qui comparatione dei paruus ef.
tee Hec dicit dominus redemptoꝛ iſrahel ſanctus eius:ad contemptibilem animam:ad abbomi
E natam gentem.ad ſeruum dominoꝛum. Reges videbunt ⁊ conſurgent pꝛincipes ⁊ adoꝛabunt
ten pꝛopter dominum:quia ſidelis eſt:⁊ ſanctum iſrahel qui elegitte. Cxx.
tuen Sic dicit dominus qui eruit te deus iſrahel:Sancriſicate eum qui deſpicit animam ſuaʒ qui
un abhominatus eſt gentium. Qui ſeruus eſt pꝛincipum. Reges uidebunt eũ:⁊ cõſurgẽt ꝑꝛicipes
git⸗ ⁊ adoꝛabunt pꝛopter dominum:quia ſidelis ẽ ſanctus iſrabel ⁊ elegitte. JMõ
opcuit CPro eo quod nos diximus ad contemptibilem animam ad abhominandam gentem ad ſeruum
gulg dominorum. Theodotio tranſtulit ei qui deſpicit animam qui abhominationi eſt genti qui ſer-
n ud uus eſt principum. Quod manifeſte xp̃i peiſſonæ conuenit. I pſe enim bonus paſtor poſuit animaʒ
ſmit⸗ ſuam pro ouibus: & contempſit eam. Qui abhominationi eſt genti iudæoruʒ: cui ter ꝑ ſingulos di
ſmom es ſub nomine nazarenorum male dicunt in ſynagogis ſuis. Qui ſeruus fuit principum & tam hu
ci milis: ut ſtaret ante annam & caypham: & crucifi gẽdus pilato:& herodi mitteretur. Cui interpræ-
Aulde tationi aquila conſentit: & ex parte ſeptuaginta: licet in eo mutauerint ſenſum: & extenuauerint. &
voco n quod pro gente gentes: & pro ſeruo ſeruos interprætati ſunt. Alii uero dici arbitrantur ad gentem
dte⸗ iudæorum/quæ contempſit animam ſuam: & abhominationi eſt uniuerſo mundo: & ſeruit princi/
Deien pibus. De quibus ſcriptum eſt. Qui deuorant plebem meam ſicut cibum panis. Sed melior ſup xpᷣo
tenum interprætatio: quia igitur pater redẽptor: quoniam & ſanctus iſrahel ad filium loquitur. Reges ui-
Hvenm debunt & conſurgent principes & adorabunt: quando uenerit in gloria patris cuʒ angelis ſuis: &
.i ſederit in throno gloriæ ſuæ iudicans uiuos & mortuos. Tunc omnes adorabunt eum: propter do
mir minum acrem ſuum: gula fadeli qui elegit eum. Sine ita intelligendum. Reges quorum corĩ ma
in nu dei eſt: & eccleſiæ principes adorabunt te: quia fidelis eſt dũs ſãctus iſrahel ꝗ elegit HHxt autez
glon, iili

1

omnia ad eũ refert. qui còtempfſit aĩam ſuã:q abhominatur a gẽte: ꝗ ſeruus eſt principum:

CHBec dicit dominus in tempoꝛe placito exaudiui te:æ in die ſalutis auxiliatus ſum tui.Et ſer⸗

uaui te:æ dedi te in fedus populi: ut ſuſcitares terraʒ:⁊ poſſideres hereditates diſſipatas:vt dice

res his qui vincti ſunt exite:⁊ his qui in tenebris reuelamini. In vijs paſcentur:⁊ in omnibus

planis paſcua eoꝛum. Mon eſurient: neqʒ ſitient:⁊ non percutiet eos eſtus:aut ſol:quia miſeratoꝛ

coꝛum reget eos:⁊ ad fontes aquarum potabit eos Et ponam omnes montes meos in uiam: et
ſemite mee exaltabuntur. Ecce iſti de longe uenient:⁊ ecce illi ab aquilone ⁊ mari:⁊ iſti de terra

auſtrali. Laudate celi:⁊ exulta terra:iubilate montes laudem:quia conſolatus eſt dominus po/

pulum ſuum:⁊ pauperum ſuoꝛum miſerebitur. LCxx. “
Sic dicit dominus tempoꝛe opoꝛtuno exaudiui te:⁊ in die ſalutis auxiliatus ſum tui.Et

plaſmaui te:et dedi te in teſtamentum gentium ut conſtitueres terram: ⁊ poſſideres beredita-
es deſertas. Sicereſq; his qui in vinculis ſunt exite: ⁊ qui in tenebꝛis reuelamini:in omnibus
vijs paſcentur:⁊ in omnibus ſemitis paſcua eoꝛum.Non eſurient neqʒ ſitient:nec percutiet eos

eſtus ſiue ſol:ſed qui miſeretur eoꝛum conſolabitur eos:⁊ per fontes aquarum ducet illos. Do

namgq zomnium ſemitam in paſcua eius. Ecce de longe veniunt iſti ab aquilone ⁊ mari:ali autẽ

AHoc teſtimonio apoſtolus paulus in ſecunda ad corinthios uſus eſt dicens. Tempore oportuno

de terra perſarum. Letamini celi ⁊ exultet terra. Erumpant montes letitia quia miſertus ẽ de-
us populi ſui: humiles populi ſui conſolatus eſt.

exaudiui te: & in die ſalutis auxiliatus ſum tui. Ecce nunc tempus acceptabile: ecce nunc dies ſalu-
tis. Si ergo uas electionis ad primi aduentus refert intelligentiam: quæ dicuntur. Et nos ſequamur
expoſitionis eius ueſtigia. & inſtar paruulorum ſuper adumbratas lineas præceptoris litteras im/
primamus. Tempus placitum & oportunum: & dies ſalutis paſſio ſaluatoris eſt: & reſurrectio quã/
do orabat in cruce. Deus deus meus quare me dereliquiſti: & ſeruauit eum ſiue plaſmauit morte ſu
perata. Deditq; in fœdus populi iudæorum: his uidelicet qui ex illis credere uoluerunt: ut ſuſcita-
ret terram quæ in idolattiæ iacebat erroribus & poſſideret hereditates diſſipatas: ſiue deſertas quæ
habitatorem non habebant deum: & diceret his qui erant in uinculis exite: qui peccatorum uincu/
lis ſtringebantur: quia funibus peccatorum ſuorum unuſquiſq; conſtringitur: & qui erant in tene/

bris reuelamini. Qui ſedebant in tenebris & umbra mortis & lucem uidere non poterãt. Qui poſt

uam conuerſi fuerint & clarum chriſti lumen aſpexerint. Paſcentur in uiis & in ſemitis ſanctarum
cripturarum: & dicent. Dominus paſcit me & nihil mihi deerit: in loco paſcuæ ibi me collocauit.
Super aquas refectionis educauit me. Qui autem in iſtiuſmodi uiis atq; ſemitis paſtus fuerit & nu-

tritus: nec eſuriet: nec ſitiet: neq; calorem ſentiet ſolis: & implebitur de illo quod ſcriptum eſt. Per di

em ſol non uret te: neq; luna per noctẽ. Vt nec aduerſa nec proſpera huius ſæculi ſentiat. Si quideʒ

miſericors & miſerator dominus: ipſe conſolabitur & reget eos: & ducet ad fontes aquarũ. Siue po
tauit illos ſontes de quibus ſcriptum eſt. Benedicite domino de fontibus iſrahel. Et in alio loco.
Aurite aquas de fontibus ſalutaris. Hii fontes in uereri & nouo ſuut teſtamento: omniaq; offendi/
cula quæ credentium poterant impedire greſſus dominus eis uertet in planum: & excelia humilia
bit atq; humilia ſublimabit. Vt iter planum habeant atq; campeſtrem: Qui ſint autem iſti quibus
præparetur uia ponit manifeſtius. Ecce iſti de longe uenient: & ecce illi ab aquilone & mari: &

ſſti de terra auſtrali. Quatuor plagas orbis oſtendens: orientem: & ſeptemtrionem: occidentem: &

meridiem. Pro oriente longe poſuit: pro auſtrali plaga in hæbreo legitur ſinim: quod ſeptuaginta
perſarum interprætati ſunt. Cæteri ita ut ĩ hæbreo legitur expræſſerũt ſinim: quod nos interpræta

ti ſumus ab auſtro:illud ſuſpicantes quod mons ſynai in auſtrali parte poſitus ſit iuxta abbachuc ꝓ/

bus quæ in cælo morantur & terra: uel angelis & hominibus ut dei concinant laudes. Et qui in

phetam. Deus ab auſtro ueniet: & ſanctus de monte pharan umbroſo condenſo: Si autem ſinim

ut ſeptuaginta tranſtulerunt:perſas intelligimus qui ad orientem ſiti ſunt: illud quod ſupra dicitur

Ecce iſti de longe uenient ad auſtrum referre poterimus: præcipiturq; cælis & terræ: uel his uirtuti-

excelſo uirtutum poſiti ſunt mentis lætitiam iubilo & exultatione teſtentur: quia conſolatus eſt do

minus populum ſuum: eos qui ex iudæis credere uoluerunt. Et pauperum humiliumq; ſuorum mi

ſertus eſt. Siue omnis populi ſui: qui de oriente & occidente: aquilone & auſtro ad eum uocatus ẽ.
Non habens legem: nec prophætas: nec diuitias ſpiritales: ſed deſertus pauper & humilis cunctis
dæmonibus ſubiacebat.

CSt dixit ſyon. Berelinquit me dominus oblitus eſt mei. Munquid obliuiſci poteſt mulier in

fantem ſuum:ut non miſerearur ſilio vteri ſui.Et ſi illa oblita fuerit:ego tamen non obliuiſcar

tui. Ecce in manibus meis deſcripſi te:muri tui coꝛam oculis meis ſeinper. Aenerunt ſtructo/
res tui qui te deſtruxerant:⁊ diſſipauerant exibunt a te. Leua iĩ circuitu oculos tuos ⁊ nide:oẽs

iſti congregati ſunt venerunt tibi. Niuo ego dicit dominus. Quia omnibus his uelut oꝛnamẽ/
to veſtieris. Et circumdabis tibi eos quaſi ſponſa:qnia deſerta tua ⁊ ſolitudines tue:ꝛ terra rui
ne tue.Nunc anguſta erunt pꝛehabitatoꝛibus ⁊ longe fugabuntur qui abſoꝛbebant te: Adhuc
dicent

e honu
N diesz ſaln
nosſeguun
i lmwi,
rto i⸗
nnoneſ
Wa llan⸗
enge
Tolmuno,
leum ine

ni ut

me ln

uwenta
Nunetki
nnn ictg
ide,
n Ao.
nugofoi

AMburun

& mai:
demem:
ſepmaginnn
ennenten
1pbachuc;
rem fuin
mnndän
elhisuimn
e,l gu 1
Clnueli
guumm
mocnt

niuands

pwler⸗
luiſen
t fwa,
1h
onud
enIn
chn
dicit

Super Eſaiam.

dicent in auribus tuis.ð Filij ſterilitatis tne. Anguſtus mihi eſt locus fac ſpacium mibi vt habi
tem ⁊ dices in coꝛde tuo.Quis genuit mihi iſtos ego ſterilis ⁊ non pariens tranſmigrata ⁊ ca/

ptiua ⁊ iſtos quis enutriuit.Ego deſtituta ⁊ ſola ⁊ iſti vbi hic erant.

Bixit autem ſyon dereliquit me dominus.⸗ dominus oblitus eſt mei. Nunquid obliuiſcetur
mulier paruuli ſui vt nõ miſereaiur partes vteri ſui.Sinautem ⁊ hoꝛũ oblita fuerit mulier:ſed
ego non obliuiſcar tui dicit dominus. Ecce ſuper manus meas depinxi muros tuos:⁊ coꝛã me

es ſemper. Citoqʒ ediſicaberis a quibus deſtructa fueras:⁊ qui te diſſipauerant egredientur ex
te.leua in circuitu oculos tuos ⁊ uide omnes iſti congregati ſunt ⁊ venerunt ad te. Niuo ego
dicit dominus:quia omnibus his quaſi oꝛnamento veſtieris.Et circundabis tibi eos quaſi mo
nile ſponſa deſerta tua ⁊ diſſipata ⁊ que coꝛꝛuerunt quoniam nunc anguſtaberis prehabitato⸗
ribus ⁊ longè ſient a te qui te humiliauerant. Dicent enim in auribus tuis.ilij tui quos perdi
diſti anguſtus mihi locus ẽ. Fac mihi locũ vt habitẽ.Et dices in coꝛde tuo. Quis genuit mihi
iſtos ego abſqʒ; liberis ⁊ vidua ⁊ iſtos ꝗs enutriuit mihi.Ego derelicta ſum ſola:⁊ iſti vbi erãt.

CHieruſalem & ſyon quattuor modis in ſcripturis ſanctis debere intelligi. Seæpe memorauimus.

Vno iuxta iudæos quam plangit dominus in euangelio. Hieruſalem hieruſalem quæ occidis pro
phetas & lapidas eos qui ad te miſſi ſunt. Et in alio loco. Cum uideritis circundari ab exercitu hie/
ruſalem. Tunc ſcitote quia apropinquauit deſolatio eius. Secundo cum ſanctorum eſt congrega/

tio qui in pace domini & uirtutum ſpecula conſtituti. recte appellantur ſyon. De qua dicitur funda

menta eius in montibus ſanctis. Diligit dominus portas ſyon ſuper omnia tabernacula iacob. Ne-
enim fundamenta iudaicæ ſyon quam uidemus eſſe deſtructã A domino ſunt dilecta aut quod
a domino dilectum eſt deſtrui potuit. tertio appellatur hieruſalem multitudo angelorum domina
tionum & poteſtatum: & omne quod in dei myſterio conſtitutum eſt. De qua hieruſalem & apo⸗-
ſtolus loquebatur. Que autem ſurſum eſt hieruſalem libera eſt quæ eſt mater omnium noſtrum.
Et in alio loco. Sed acceſſiſtis ad ſyon montem & ciuitatem dei uiuentis. Hieruſalem cæleſtẽ. quar
to appellatur hieruſalem. Quam iudæi & noſtri iudaizantes Iuxta apocalipſim ioannis quã nõ in⸗
telligunt putant auream atq; gemmatam de cæleſtibus deponendam. Cuius terminos & finitã la-

uiudinẽ etiam in hezechielis ultima parte deſcribi. Que cum ita ſe habeant nunc diligentius intuẽ

dum eſt quæ de quattuor dixerit ſyon. Dereliquit me dominus & dominus oblitus é mei. Nec du
bium eſt quĩ congregatio ſanctorum quæ prior fuerat in iudæis & a domino derelicta eſt iſta com
memoret. Et uoce lachrimabili conqueratur ſe eſſe deſertam. & domini auxilo deſtitutam. Cui re/-
ſpondit deus naturali utens ſimilitudine. Si poteſt fieri ut mater ſui obliuiſcatur ĩfantis: & ad partẽ
uiſcerũ ſuorum non flectatur miſericordia & ego obliuiſcar tui. Plus aliquid dicam & ſi illa oblita
fuerit uincens mentis duritia iura naturæ. ego tamen non obliuiſcar naturam meam: & ſanctorum
animas ſemper in meo corde retinebo. Scito enim tu quæ te pœrnitus arbitraris derelictam in me
is deſcriptam eſſe te mamibus atq;ʒ depictam. Et muros tuos coram oculis meis iugiter permanere.
Ex quo diſcimus nequaquam hieruſalem in paleſtinæ regione querendam: quæ totius prouinciæ
teterrima eſt: & ſaxoſis montibus aſperatur: & penuriam patitur ſitis. ita ut cæleſtibꝰ utatur pluuuis:
& raritatem funtium ciſternarum extructione ſoletur. Sed in dei manibus ad quam dicitur. Feſti-
nauerunt ſtructores tui. Siue iuxta. Ixx. cito ædificaberis a quibus deſtructa fueras. A iudæis eni de/

ſtructa. A iudæis edificata eſt: quia ob culpam ſcribarum phariſæorumq; deſerta ad prædicationẽ
apoſtolorum chriſti congregata eſt. tam de iudæis quam de gentibus. Sequitur & qui deſtruxerãt
& qui diſſipauerant egredientur ex te doctores peſſimi. Vt nequaquam mandata: & traditiones ſe

quaris hominum ſed legem dei. Diciturq; ad eam. Vt leuet oculos ſuos in circuitu & uideat filios

qui ei fuerant cõgregati. De quibus & dominus loquebatur. Leuate oculos ueſtros & uidete quia

iam albæ ſunt ſegetes ad metendum: & ut ſecuros nos faciat. Viuo inquit dominus quod iuxta ue

tus teſtamẽtũ iurandi dicitur cõſuetudine. quia omnibus his uelud ornamento ueſtieris: & circũ⸗

dabis tibi eos: quaſi ſpõſa circũdat monile ſibi.Fœlix qui tanti meriti eſt tantæq; uirtutis ut orna/
mẽtum dicatur eccleſiæ. Puto aũt diuerſas ſignificari gratias ſpales. per quas ſponſæ ornatur am/

bitio. De qua &in quadrageſimoquarto pſalmo canitur. Aſtitit regina a dexteris tuis ĩ ueſtitu deau
rato circũdata uarietate. Quæ enim prius deſerta fuerant & dilapſa in ſolitudines & ruinas adueniẽ
te xpᷣi euãgelio inſtaurabũtur. & tãtã habebut habitatoꝶ multitudinẽ: ut eos capere nõ poſſint. Ita
dũtaxat ut pſecutores fugẽtur procul: uel hii de quibus ſupra diximus: qui deſtruebant te & diſſipa-

bant exibũt a te.ñliiq; ſterelitatis tua quos putabas te pœnitus perdidiſſe: & illis te eſſe uiduatà di

cent in auribus tuis anguſtus mihi locus in ſynagogis. Fac mihi ſpatiũ in eccleſiis ut habitem la
tius: ut non comprimar blaſphemiis iudæorum ut totum orbẽ tua mecũ capiat latitudo. Tu aut le
titiæ magnitudinẽ ñ ualẽs Orepferre.ĩẽ tuo corde tacite cogitabis: & Cices QAus mihi iſtos genuit.
Ego eram ſterilis & uidua deſerta atq; captiua in populo iudæorum filios habere deſiera. multo tẽ
pore non pepereram. Poſt aggeum & Zacchariam & malachiã nullos alios prophetas uſq; ad ioã

nem baptiſtam uideram: & quomodo quæ fueram ſola & uiri auxilio deſtitura. tantos filios habe⸗

iber. xiii.c.xlviiii.

te nunc cœpi. ut autem ſciamus ſuper petram & fundamentum chriſti ex utroq; populo ædificariẽ
ſyon. Ad credentes paulus loquitur. Aedificati ſuper fundamentũ apoſtolorum & prophetarum

ipſo lapide angulari qui eſt ieſus chriſtus. ex quo perſpicuum eſt unu eſſe fundamentum apoſtolo

rum & prophetarum dominum ieſum chriſtum.
C Bec dicit dominus deus. Ecce leuo ad gentem manum meam.⁊ apoſtolos exaltabo ſignum
meum:⁊ afferent filios tuos ĩ vlnis:⁊ filias tuas ſuper humeros poꝛtabunt:⁊ erunt nutricii tui
7 regine nutrices tue. Aultu in terram demiſſo adoꝛabunt te ⁊ pulucrem pedum tuoꝛũ lingent
7 ſcies quia ego dominus ſuper quo non confundentur qui expectant eum. X.
Sic dicit dominus deus. Ecce leuo ſuper gentes manum meam:? ſuper iſulas leuabo ſignũ
meum:æ adducent ſilios tuos in ſinu.? filias tuas in humeris poꝛtabunt.Et erunt reges nutri/
cii tui:⁊ pꝛincipes femine nutrices tue.Super faciem terre adoꝛabunt te:⁊ puluer peduʒ tuoꝝ
lingent:⁊ ſcies quia ego dominus:⁊ non confundentur qui expectant eum.

CAd id quod eccleſia dixerat. Ego ſterilis atq; captiua. iſtos quis genuit mihi. Ego deſtituta &

ſola: & iſti ubi hic erant. Reſpondit dominus. Miraris cur iſta ſint facta. Nequaquam miraberis cũ
audieris. quod ego ad gentes leuauerim manum meã. De qua & ſanctus loquitur. Tu formaſti me.
Et poſuiſti ſuper me manum tuã. Et ipſe ſaluator. Nemo poteſt rapere de manu patris mei. & apo/
ſtolus paulus: Humiliamini ſub potenti manu dei: ut uos exaltet in tempore: Iſta manus ad gentes
leuata ipſa eſt de qua hic idem propheta loquitur: Erit radix ieſſe & qui exurget ut princeps ſit gen
tium. in ipſum gentes ſperabunt. Nec ſolum manum ſuam leuabit ad gentes. ſed & ſignum ſuum
exaltabitur ĩ populos: Haud dubium quin uexillum crucis. ut impleatur illud quod ſcriptũ ẽ: Lau
dibus eius plena eſt terra. Et iteꝶ. In omni terta admirabile nomen eius. Tunc afferent in ulnis ſi-
ue in ſinu filios ſyon: & filias eius portabunt in humeris. Qualis fuit & lazarus omneſq; ſancti qui
requieſcunt in ſinu abrahe.& animæ credentium ad quas paulus apoſtolus loquebatur. Lacte uos
potaui. Et alibi. Filioli mei quos iterum parturio. donec chriſtus formetur in uobis. Et in alio loco.
Quaſi nutrix foueat filios ſuos.Sic deſiderantes nos cupimus impartire uobis. Non ſolum euange
lium chriſti: ſed & animas noſtras. Alioquin riduculum eſt more iudaico grandeuos filios & fili/
as in ulnis humeriſq; portari. Reges autem nutricii & reginæ principeſq; nutrices manifeſte apo⸗
ſtolos & apoſtolicos oſtendunt uiros. qualis fuit & abraham ad quem dicitur. Rex ador tu in no
bis es: & quorum cor in manu dei eſt. Qui dicunt credentibus. Quaſi modo nati paruuli rationa/
biles & abſq; dolo lac deſiderate. Principes quoq; ideſt. quod ſarræ nomen ſonat.
Et reginæ ſiue regina de qua in quadrageſimoquarto pſalmo canitur. Aſtitit regina a dextris tuis
in ueſtitu deaurato. Cotidie chriſti nutrit paruulos ad perfectam ducit ætatem. Omniſq; ætas ſe/
xvus & dignitas adorabunt ſyon propter eum qui habitat in ea. Si enim caput eccleſiæ chriſtus eſt.
caput adoratur in corpore.& ſi ad quoſdam dicitur. Exaltate dominum deum noſtrum: & adorate
ſcabellum pedum eius. Non quo ſcabellum adorandum ſit: ſed quo maieſtas pedum illius iudice
tur. Cur non adoretur eccleſia quæ totũ chriſti corpus amplectitur. Vt impleatur illud quod ſcri-
ptum eſt in ſophonia.Adorabunt eum ſinguli de loco ſuo. Omnes inſulæ gentium: ut nequaquã
more iudaico tribus per annum uicibus ueniant in hieruſalem: ſed in loco ſuo adorantes domi-
num poſſideant hieruſalem. Quodq; ſequitur. Et puluerem pedum tuorum lingent. Hoc ſignifi-
cat quod reges & principes quicquid in pedibus eccleſiæ terreni operis adheſenit ſuo ſermone ter
gant atq; delingant. Inde & apoſtolis præcipitur: ut excutiant puluerem pedum ſuorum. Et ad pe
trum dicitur. Quod qui ſemel lotus ſit non habeat neceſſe niſi pedes lauare. per quæ diſcit eccle/
ſia non eſſe alium dominum præter eũ quem qui expectauerint æternam gloriam poſſidebunt.
CNũquid tolletur a foꝛte pꝛeda:aut qð captù fuerit.Quia hec dicit dominus.Equidem ⁊ ca/
ptiuitas a foꝛte tolletur:⁊ quod ablatum fuerit a robuſto ſaluabitur. Eos vero qui iudicauerũt
te. Ego iudicabo ⁊ filios tuos Ego ſaluabo ⁊ cibabo hoſtes tuos carnibus ſuis.Et quaſi mu/
ſto ſanguine ſuo inebriabuntur:⁊ ſciet omuis caro quia ego dominus ſaluans te:⁊ redemptoꝛ
tuus foꝛtis iacob. LxXxX. =
CNMunquid accipiet quis a gigante ſpolia.Et ſi captiuũ duxerit quis iniquã ſaluabitur. Sic di
cit dominus:ſi ceperit gigantem accipi et ſpolia:⁊ accipiens a foꝛte ſaluabitur. Ego autem iudi
cium meum indicabo.Et ego filios meos eruam ⁊ comedent.Qui tribulauerunt te carnes ſu
as:⁊ bibent quaſi vinum nouum ſanguinem ſuum:æ inebꝛiabuntur: ⁊ ſentiet omnis caro quia
ego dominus qui erui te:⁊ adiutoꝛ ſum foꝛtitudinis iacob.
CDominus noſter atq; ſaluator qui prius locutus fuerat. Per eſayam ipſe in euãgelio eundem ſen
ſum repetit. Quomodo poteſt aliquis intrare in domum fortis: & uaſa eius dinipere niſi primum li
auerit fortem: & tunc domum eius diripiet. Fortis & gigans diabolus eſt: qui omnes gẽtes ſuo
ſubiugarat ĩperio: audens dicere ſaluatori. Hæc oĩa mihi tradita fũt & dabo tibi ea ſipcidẽs ado/
raueris me.Mũdus eni ĩ maligno poſitꝰ ẽ:quẽ nullꝰ iuſtoꝶ uĩcere potuit. Hæc iuxta amos prædã
de ore leonis auferre. Propoſita igitur qᷓſtiõe qd nullus poſſit fortẽ & gigantẽ uincere nõ ſaluate:
quod ab eo

Nibns.⸗
ekdern
winus
jelan
delig
wo
Ven
e⸗
ſu⸗

ha AJnuod ab eo raptum erat. Reſpondit dominus ſuo aduentu omnia bempettanda Quod ſeiſſce, ca⸗
kudn ptæ prius gẽtes a gigante tollãtur. & omnis illius ſuppellex uniuerſaq; familia apoſtolis diuidatur
Wn⸗ Impleto illo quod ſcriptum eſt. Rex uirtutum dilecti. & ſpeciei domus diuidere ſpolia. Iſte eſt eniʒ

qui aſcẽdit in altum captiuam duxit captiuitatem: dedit dona ĩ hominibus. Eos nidelicet qui pri-

ihen us capti erant in mortem cœpit in uitam. Vnde manifeſtius interprætatus ẽ ſymmachus. Sed & ca
ma ptiuitas fortis auferetur. & rapina horribilis ſalua erit: fortem atq; horribilem diabolum uolens in-
ilnen telligi. Qun domini uirtute ſuperatus eſt. ergo dominus iudicans eos qui oppreſſerãt ſyon. Siue iu
. dicans iudicium eius. Liberabit filios illius qui capti fuerant a gigante atq;. ſaluabit. & aduerſarias
doſci poteſtates cibabit carnibus ſuis. & inæbriabit quaſi muſto: ut nequaquam aliorum nece. ſed ſua
Snunn morte ſaturentur. Et qui carnes ſunt quia dei ſpiritum perdiderunt. ſuis ueſcantur cammibus. Quod ðDW
e quidem & fanctus loquitur in pſalmis. Cum appropinquarent mihi qui affligebãt ut comederẽt
carnes meas. Non enim ſpiritus qui incorporalis eſt. ſed caro comeditur ferocium beſtiarũ morſi⸗
fimn bus patens. & tunc diſcet ſyon. Immo ommis caro quæ uidebit ſalutare dei.quod redẽptor atq; ſal-

uator eius ille ſit qui proluctatus ẽ cũ iacob: uel auxiliator fuit uirtutis iacob.ut in paſſione ſupꝑ ele

. rientur in ſiti. Et induam celum tenebꝛis:?⁊ quaſi cilicium operimentum eius.

beiͤtl
uline uatus crucifigentibus benediceret. Pater ignoſce eis quod enim faciunt neſciunt. CAPITIV.L.
Eepo⸗ Ec dicit dominus. Quis eſt liber repudij matris veſtre quo dimiſi eaz: aut quis eſt
gente B creditoꝛ meus cui vendidi vos: Ecce iniquitatibus veſtris venditi eſtis.⁊ ſceleribꝰ
ltgen — dimiſi matrem veſtrã qꝛ veni et non erat vir. vocaui? nõ erat q audiret. LXX.
munn EE CSic dicit dominus.qualis eſt liber repudij matris veſtre quo dimiſi eaʒ:aut cui
üela Hcreditoꝛi ? exactoꝛi meo vendidi vos: Ecce peccatis veſtris venundati eſtis:⁊ inigꝗ
Ulnuß⸗ tatibus veſtris dimiſi matrem veſtrã.quia veni ⁊ nõ erat homo. Nocaui⁊ nõ erat ꝗ obediret.
müi CPoſt uocationem gentium: & reges ac prĩcipes: nutricios & nutrices: & captiuitatem fortis prius
ladenn atq; robuſti. cuius preda apoſtolis diſtributa eſt. Et poſt demonum ueſaniam qui ſuis ſaturati car-
Uolre nibus. ſuoq; inebriati ſunt ſanguine.quando omnis cognouit caro: quod redemptor & fortis ipſe
Renn eſt deus iacob. Loquitur 2d populum iudæorum ſuper ſyon quæ prius dixerat. Dereliquit me do/
dti minus. & dominus oblitꝰ eſt mei. Putatis mea duritia matrem ueſtram terrenam hieruſalem eẽꝓp/-
ſi jectam. Et quod ego mentis rigore dederim ei libellum repudii. & non potius quod uerum eſt in /
telligitis illam ſuo a me uitio receſſiſſe. Dicẽte enim me ad eã. Quieſcite imque agere. Diſcite bo/
RjR num facere. audire me noluit. Sed uertit cõtra me ſcapulam recedẽtẽ. unde locutus ſum filiis eius.
ec⸗ Veillis quoniam receſſerunt a me. Manifeſti ſunt quoniam impie egerunt in me:& ad ipſam eru/
nia diet te abſeſſio tua:& malitia tua corripiet te: & ſcies quod malũ tibi ſit quod reliqueris me.Sed for
Huh ſitã libellum repudii oſtendere non poteſtis. Et aliquis creditor meus exi gens pecuniam me non
habente quod redderem: uos in debiti compenſationem ſuſcepi. Non eſt ita.Sed ego oſtendã uo/
bis quãobrem matrem cum filiis dereliquerim. Scelera ueſtra atq; peccata uos dæmonibus uendi
n derunt: ut præſentis ſeculi uoluptatibus irretiti. & uos parentem & illa coniugẽ dereliquerit. Vn/
Bd de adulteram matrem ueſtram ultra tenere non potui: ſed uolentem abire permiſi. quod autẽ pec/
ln⸗ catis ſuis unuſquiſq; nudatur. dum proprio arbitrio derelicti noſtra uoluntate uel ad bonũ uel ad
ula malum ducimur. Et paulus apoſtolus docet. Ego aũt catnalis ſum uenundatus ſub peccato. Qui
vn enĩ facit peccatum ſeruus eſt peccati. Et quomodo auari atq; raptores ſerui ſunt mãmonæ. Sic om
nt⸗ ne peccatum dominatur peccato ribus. Quibus dicitur. Non regnet peccatũ in mortali ueſtro cor-
miet ore. Vt autem ſciatis non a me repudiatam matrem ueſtram. ſed uoluntate Aohri⸗ receſſiſſe. Poſt
adpe multa beneficia humanum corpus aſſumpſi: & nequaquã perprophetas. ſed præſens locutꝰ ſum. .
eecle⸗ Veni & non erat uir ſiue homo. Omnes enim uiri et hominis imaginem relinquentes beſtiarũ &
dan, ſerpentium ſumpſere imagines. Vnde & ad herodẽ propter malitiã dicitur. Ite & dicite uulpi huic
nics & ad phariſeos. Genimina uiperarum. Et ad libidinoſos & qui inſaniẽtes in fœminas facti ſunt: &
nit de uoluptuoſis. Nolite mittere margaritas ueſtras ante porcos. & impudentibus. neque ſanctum
ſim⸗ detis canibus. & in commune de omnibus: uiſio quadrupedum quæ erant in deſerto. Venit Itaq;
yrn dominus & non inuenit hominem. Homo enim cum in honore eſſet non intellexit. comparatus
eſt iumentis inſcipientibus: ſimilis factus eſt eis. Vocaui inquit eos quaſi ratiõale animal & dixi.
nH inclinate aurem ueſtram in uerba oris mei. Et non audiuit populus meus uocem meã. Clamaui &
ii dixi. Qui ſitit ueniat ad me & bibat. Et in alio loco. Venite ad me omnes qui laboratis & onerati
60 eſtis: & non erat qui audiret. Vnde eis in euangelio ſum locutus. Neq; ſpeciẽ dei uidiſtis.neq; uo/
cem illius audiſtis. quia non habetis ſermonem eius manentem in uobis.
C Munquid abbꝛeuiata ⁊ paruula facta eſt manus mea:vt non poſſit redimere. Aut non eſt in
ſe me virtus ad liberandum: Ecce in increpatione mea deſertum faciam mare:⁊ ponam flumina
nl in ſiccum:computreſcent piſces ſine aqua:⁊ moꝛientur in ſiti. Et induam celos tenebꝛis:⁊ ſac/
e cum ponam operimentum eoꝛum. LXxX.
1 Munquid non poteſt manus mea liberare.aut pꝛeualet vt eruat: Ecce cõminatiõe mea deſer
tum faciam mare. æ ponam flumina deſertaet areſiẽt piſces eoꝛum:eo quod non ſit aqua ⁊ mo/

CAduerſum eos qui putabant deum non potuiſſe liberare populum fuum de eaptiuĩtate. Ponit
rationem & exempla pleniſſima. Quod qui mare rubrum fecit peruium populo ſuo:ĩordanis fluẽ/
