1 CPer oĩa flagella erudiuit iſrael. Vñ & eo tpe quo ab ægyptiis auxilia poſtulabãt:mittitur in eos
n mors: & pcutiũtur gladio iuuenes eoꝑꝶ: & æquos quos ſibi cõtra dei pᷣceptũ multiplicauerãt capti
en uitas ſeua cõcludit. ut putredo caſtroꝶ: & fœtor moriẽtis exercitus iuuenũ nares ĩpleat: q nõ ſolũ
, illo tpe:ſed cottidie mittit mortẽ ĩ uia ægypti: ut moriẽtes pctõ uiuamꝰdeo:& mortificẽus mẽbra
ch noſtra ſupꝑ terrã. Percutit deꝰꝗcꝗd robuſtu ĩ malis eſt: & puerſa eripitur iuuẽtꝰne ad ſenectutẽ uſq;
N puẽiat.Equoſqʒ tradit captiuitati:me ꝑ pcipitia labãtur ĩferni: & aſcẽdere facit putredinẽ caſtroꝶ
nen ps. 37. ĩ nares eoꝶ:ut ſua pctãcognoſcãt:& putrere ſẽtiãt. Dicãtq; cũ dauid:Putruerũt & corruptæ ſũt ci/
nn catrices meæ a facie ĩſipiẽtiæ meæ: cũq; h ſanãtis uoce fecerĩt: nec ſic qdẽ reuerſi ſũt ad eũ diẽ dñs.
n CSubuerti vos ſicut ſubuertit deusſodomam ⁊ gomoꝛꝛam:⁊ facti eſtis quaſi toꝛꝛis raptꝰ ab
incendio:⁊ non rediſtis ad me dicit dominus.
ni CExtrẽa medicĩa eſt oĩum pctõꝑꝶ: ut poſtꝗᷓ dñs mortẽ miſerit ĩ eos: in uia ægypti: & nõ redierint:
ne ſpᷣuertat eos ſicut ſodomã & gomorrã: & cũ ſbuerſi fuerit peſſimaq; ĩ eis edificia diuinꝰ ignis ex/
n cuſſerit:ipſi liberẽtur qſi torris raptꝰ de ĩcẽdio.Et quõ loth ſodõa peũte:ſeruatꝰẽ amittẽs ſubſtãtiã
i & ptẽ corpis ſui quã itelligĩus uxorẽ:ſic iſti oẽs ſodomoꝶ diuitias amittẽtes euadãt nudi.Iuxta il
I. Cor. 3. c. lud qd in apoſtolo legius. Si cuius opus mãſerit: qd ſupædificauit mercedẽ accipiat. Si cuiꝰopꝰar
ſerit detrimẽtũ patietur: ꝗ ergo ſaluatur p ignẽ:qᷓſi torris de ĩcẽdio rapitur. Et ad iſtiuſmõi hoĩes
i dicitur.Progẽies uipaꝶ ꝗs dmõſtrauit uobis fugere ab ira uẽtura. Et ne uelitis dicere patrẽ hẽmꝰ
1 Habraã. Igit᷑ & iſtael & cũcti heretici ꝗ hũt oꝑa ſodõæ ſubuertũtur ut ſodõa:& q̃ſi torris rapiũtur
0

Miero. liber

de incendio:Et hoc eſt quod in propheta legimus: Reſtituetur ſodoma in antiquum. Vt qui ſuo
uitio ſodomites eſt:poſtqᷓ in eo ſodomæ opera arſerint in antiquum reſtituatur ſtatum.
CAQuapꝛopter hec faciam tibi iſrael. Poſtq hoc fecero tibi pᷣparare in occurſuʒ dei tui iſrael
OQuia ecce foꝛmans montes ? creãs ventum:⁊ annuntians domini eloquium ſuum:matutinã
nebulam:⁊ gradiens ſuper excelſa terre dominus deus exercituum nomẽ eius· .
CFeci tibi ſupradicta omnia: & nõ rediſti ad me: Iccirco hoc tibi adhuc faciam: ut qui pᷣterita cõtẽ
ſiſti ſalſtem ad ea quæ illaturus ſũ corrigaris. Cũq; dixerit hæc faciã tibi: quid facturus ſit tacet: Vt
dum ad ſingula pœnarum genera Iſrael pendet ĩcertus:quæ ideo terribiliora ſunt. qꝗa omnia ſuſ/
picantur: agat pœnitẽtiam ne deus inferat quæ minatur: Poſtꝗᷓ ait fecero tibi: quæ me facturum
eſſe conteſtor: præparare in occurſum dei tui:ut uenientem ad te dominum tota auiditate ſuſcipi
as: Iſte eſt qui firmat tonitruum ad cuius uocem cælorum cardines: & terræ füdamenta quatiũtur:
Iſte qui creat ſpiritum: quem in hoc loco non ſpiritum ſanctum ut heretici ſuſpicantar: ſed uentũ
intelligimus: ſiue ſpiritu hominis: Quia nemo ſcit quæ ſint in homine:niſi ſpiritus qui eſt in eo:Et
ipſe ſpiritus interpellat pro nobis gemitibus ieffabilibꝰ: Vel certe ſpiritum animam debemus ac/
cipere:ſecũdum illud quod ſcriptum eſt: Auferes ſpiritum eorum & deficient. Cũq; creuerit ſpiri/
tus annuntiat homini eloquium eius: qui cogitationum ſecreta cognoſcit: Et quid latens animus
tacito ſenſu tractet intelligit: Iuxta illud pſalmi: iperfectum meum uiderumt oculi tui: Si autem le
erimus annuntians homini eloquium ſuum: Iuxta ſuperius dictum accipiendum in quo ait: Nõ
Eiciet dominus deus uerbum niſi reuelauerit ſecretum ſuum ſeruis ſuis prophetis: Ipſe eſt faciens

matutinam nebulam: & complens nubibus omnia: & graditur ſuper excelſa terrarum: Excelſus

eni in excelſis eſt dominus: & ñ habitat in humilibus: qui excelſus eſt: ſed creator mõtiũ aſcẽdet in
montes: In his qui municipatum habent in cæleſtibus: & in carne ambulantes non uiuuũt ſecun-/
dum carnem:ſed ſecundum ſpiritum. Cap. v. —
Agite uerbum iſtud: quod ego leuo ſuper vos planctum: Somus iſrael cecidit:non
Aadlijciet vt reſurgat:Hirgo iſrael pꝛoiecta eſt in terram ſuam:non eſt qui ſuſcitet eam.

6 CVirgo appellatur populus Iſrael:nõ quia in uirginitatis pemãſerit puritate: ſed quia
☛n quonda iſtar uirginis ſit domino copulatus. Vnde & planctũ ſuper eũ propheta iubetur
aſſumere: qd nequaꝗᷓ in antiquũ reſtituatur gradũ. Quantum enim ad hiſtoriã ptinet decẽ tribus

ductæ in captiuitatem nequaq in terrã ſuam ſunt reuerſæ. Quantum enim ad intelligentiam ſpiri

talem: Planctum ſuper oẽm iſrael: qui deum mente cernebat: & poſtea ei ſeruire deſinit: aſſumit p
pheta. Secũdum illud quo Ezechiel pcipitur: ut deuoret libꝶ: in quo & intus & foris ſcriptũ erat
lamentatio & carmen & uhe:itaq; & iuxta litteram: & iuxta tropologiam: in oĩbus ꝓphetarum li
bris ſcriptus eſt plãctus ſuper eos qui poſt peccata agũt pœnitentiã. Carmen ſuper illos qui nulla
peccatorum ſordc maculati cãtico & laude ſunt digni: Vhe ſuper eos qui nõ agunt pœnitentiam
ſed iuxta duritiam cordis ſui theſaurizant ſibi iram in die ire. Sin aũt ut diximus plãctus eſt ſuper
eos qui agunt pœnitentiam: & p pœnitentiã redditur uulneri ſanitas Quò dicitur cecidit nõ ad/
iiciet:ut reſurgat.Et nõ eſt qui ſuſcitet eã. Quod ſic ſolui põt.Poſtqꝗᷓ domus iſrael ſua uolũtate cor
ruerit: nequaꝗᷓ priſtinã recipiet dignitatem. Poſtꝗᷓ uirgo iſrael ꝓpiecta fuerit in terram ſuã: ultra in/
uenire nõ poterit ſuſcitantem. Et cõſidera uerboꝶ ꝓprietates: q domus eſt & numeratur in turba:

cadere dicitur. Qui aut de numero uirginum: ſi errauerit ob leue quoq; peccatũ nõ poterit ſuſcita
ri: Nõ qd nõ ſuſcitetur: ſed nequaꝗᷓ ſuſcitetur uirgo iſrael. Nõ eſt. n. eadem gloria eius: qui ſemper
ſecutus eſt dĩñm: & eius ꝗ aberrauerit a grege: & poſtea boni paſtoris humeris reportatus eſt. Vnñ
& per aliũ ꝓphetã dñs ait. Malo pœnitẽtiã peccatoris ꝗᷓ mortẽ: Pœnitẽtia: nõ ſanctitati puriſſmæ

eccleſiæ xpᷣi: ꝗᷓ nõ hẽt rugã neq; maculã: ſed morti & ĩſeris cõpata:fit melior. Hæc dicius ñ quo iux
ta nouatũ tollamꝰ ſpẽ pnĩæ: ſed quo timidiores faciamꝰeos: & iccirco ſollicitos: ꝗ apta iãua pniæ
dũ ſperãt futura pdãt pntia. Et ꝗ abſq; uulnere poterãt pmanere:ĩcauti uulnꝰ accipiũt ut poſtea do
lore crutiẽtur: Multe mãſiões ſut apd patrẽ: & ſtella a ſtella differt ĩ claritate:ita ſctĩs ſplẽdẽtibꝰ ſiẽ
ſol & Iũa:ueſp & lucifer. Qui ãt pꝰpctm̃ egerit pnĩam ꝓ diuerſitate hereticoꝝꝶ ſtellis aliis æꝗbutur.
CAuia hec dicit dominus deus:vrbs de qua egrediebantur mule: relinquentur in ea centuʒ:
7 de qua egrediebatur centum:relinquentur in ea decem in domo iſrael.

Io. IlA.a.
l. cor. 19.c.

CCauſas quibus domus iſrael corruens non reſurgat reddit ſermo diuinus. Vrbs inquiens de qua
egrediebantur centum: relinquentur in ea decem in domo iſtael. Vt ubi quondam fuerat multitu

do propter nimiam uaſtitatem uix decima pars remaneat.
CQuia hec dicit dominus deus domui iſrael:Querite me ⁊ viuetis ⁊ nolite querere bethel.?
in galgalã nolite itrare:⁊ in berſabee nõ trãſibitis:qꝛ galgala captiua ducet᷑ ⁊ bethel erit iutilis.
CMoris eſt ſcripturarum ſemper aduerſis læta ſubiungere: & poſtꝗᷓ triſtitiam deus fuerit commi/-

natus ad pœnitentiam eos quos terruit prouocat. Loquitur ergo & dicit domui iſrael. Quærite

me & uiuetis: quoniam in eo quod me non quæritis eſtis mortui: Cum quæſieritis inuenietis: &
cum inueneritis uiuetis: Et nolite quærere loca Idolatriæ ideſt: bethel: galgala: & berſabee: hoc
eſt puteum iuramenti: Vbi ſi quando errabat tribus iuda:idola adorare conſueuerat: Deniq; galga

465

Cor)
lge

lr

.

la inquit captiua ducetur & bethel erit inutilis:De berſabee autẽ omnino taciiit: quia uĩctis decem
tribubus urbs nomine berſabee: quæ erat in tribu iuda: illo tempore nec capta eſt nec deſtructa: Se
cundum leges allegoriæ: precipitur eis qui ſibi dei notitiam pollicentur: ut quærãt deum:& uiuãt
in eo: Quærut autem bethel quod interprætatur domus dei: qui dicunt templum domini tẽplũ
domini: & confidunt in ediſiciis: De deuben dominus ad diſcipulos loquitu Venient dies in qui/
bus non relinquetur lapis ſuper lapidem: qui non deſtruatur: Et ingrediuntur in galgalis qui poſt
Luce.zl.s aduentum chnſti rurſum cupiunt circuncidi: In galgalis enim ſecundo populus circunciſus eſt: Et
in berſabee inquit non tranſibitis: ne illos putetis terminos iudeæ. quos olim ſecundum litteram

ſcriptura promiſſerat a dan uſq; berſabee: Nec dicatis ultra cũ propheta: Notus ĩ iudæa deus: Sed
ps. 75 audiatis cum apoſtolis: In omnem terramexiuit ſonus eorum: Quia galgala eſt carnis circũciſio.
ps.I18 captiua ducetur a uera circunciſione cordis: Quærit quoq; bethel qui tantum litteram ſequitur oc
cidẽtem:& ſenſum qui deus eſt non quærit. (Quærite dominum & uiuite: ne forte comburatur ut
ignis domus ioſeph: & deuorabit & non erit qui extinguet bethel.) Quomodo ex perſona dei di-
4 citur:quærite me & uiuetis: Ita propheta de domino loquitur: ut quærãt dominum & uiuãt: In eo
V enim quod quærũt dominum uiuere incipiunt: ſin autem non quæſierint eum non uiuent: ſtatim
q; comburit domũ lIoſeph ignis ille: De quo& alibi dicitur. Ambulate in lumine ignis ueſtri: & in
1 flammam quam ſuccendiſtis: Ad hereticos quoq; dicitur: querite dominum & uinite: eũ qui dixit
6 Ego ſum uia ueritas & uita: Vt poſtꝗᷓ ambulauerit in eo & inuenerint ueritatem: tunc incipiant ui
1 Io.I4. à uere: qui prius mortui erant: & niſi hoc fecerint: diaboli comburentur ardoribus: nulluſq; poterit
1s inuenire de principibus eorum: qui & ipſi heretico igne ſuccenſi ſunt. Qui poſſit uorantem cũcta
flammam reſtinguere & præcipue bethel: quæ falſũ ſibi domus dei nomẽ aſſumit. (Qui cõuertitis
w. in abſinthium iuditium & laſtitiam in terra relinquitis: facientem arcturum & orionem: & con/-
uertentem in mane tenebras & diem nocte mutantem.) Domus Ioſeph ideſt domus effraĩ:& be/
1 thel ideſt reges: & populi: cultores: & idola pariter ſubuertentur: qui ini quo iuditio deum ad iracũ/
n. diam prouocarunt: & conuerterunt dulcedinem iuditii in abſinthii amaritudinẽ: quod genus her
il bæ eſt amariſſimæ: Aſſummentes iniquitatem: & iuſtitiam relinquentes. Quæ ſit autem iſta iuſti/
tia ſequens uerſus oſtendit: Facientem arcturum & orionem:De quo ſupra dixerat: formans mõ/
tes & creãs uentum: Quando autem audiuimus arcturum & orionem: non debemus ſequi fabu/
iii las poetarum: & ridicula ac portentoſa mendatia: Iſte autem deus creator omnium qui fecit arctu
5 rum:quem uulgo boream uocant.noctem die:& diem nocte commutat: & aquas maris amariſſi-
1 mas ethæreo calore ſuſpenſas excolat & eliquat in dulcem pluuiarum ſaporem: inſtar medicina-/
8 lis cucurbitæ: quæ calore ſuperioris giri humorẽ & ſanguinem ſurſum trahit: ex quo diſcimus: Vn
de ſint pluuiæ: Quodq; ſequitur: Qui ſubridet Vaſtitatem ſuper robuſtos: Ad præſens tem pus re/
. uertitur: Et eſt ordo:qui creator eſt omnium: comminatur etiam captiuitatem ſuper ſamariam: &
de dep opulationem ſuper potentiam affert. Quomodo conuertit in abſinthium iuditium: & iuſtitiã
relinquit ĩ terra: Quando quis iraſcitur: & apertis paululum labiis ſubridere ſe ſimulat:ut iræ oſtẽ
g dat magnitudinem. Iuxta ſpiritalem intelligentiam facit deus arcturum & orionem. quãdo de ter
renis facit celeſtes: & hominibus angelorum donat ſimilitudinem Quando luna ſolis ful gore ru/
. tilat: & ſol habebit lumen ſeptuplũ: Quando animalis & infirmus: & corruptibilis homo trãſſor
. matur in ſpiritalem: & robuſtum: & in corruptum: mutans gloriam non naturam: Quando intel-
ligentes fulgebũt ſicut ſplẽdor firmamẽti: & ĩiplebitur qd ſcriptum eſt: Alia gloria ſolis alia gloria
8 lIunæ: quando omnis creatura liberabitur de ſeruitute corruptionis ĩ lucem iſte deus qui cuncta
I. Cor. H. e tranſformat & iam umbram mortis mutat in lucem. quando hi qui ſedebant i tenebris & um
Iſa. 9.a bra mortis uiderit lucẽ magnã: & ꝗ erãt filii noctis & tenebrarum facti ſũt filii lucis & filii diei. Iſte
8 eſt deꝰ q ẽt diẽ uertit in tenebras: eoꝶ diem ꝗ dixerũt cruciſige crucifige eũ: qñ ab hora ſexta ĩ ty/
6 Mat.27. e. pũ iudaice cecitatis dies uerſus ẽ ĩ noctẽ: & ñ ſolũ ſecdm litterã ſed ẽt iuxta altiorẽ ĩtelli gẽtiã Iux

. qᷓ eis oriebatur ĩ lege:uerſa ẽ ĩ tenebraſ:ignorantibꝰ ad legãt ꝗd audiãt (Qui uocat aquas maris &
n * effũdet eas ſup faciẽ terræ: dis nomẽ ẽ eius: Qui ſubridet uaſtitatẽ ſup robuſtũ: & depopulationẽ
M ſupꝑ potẽtẽ affert) Iſte deus uocat ad ſe aquam maris & effũdet eã ſuꝑ faciẽ terræ: De peccatoribus

. iuſtos faciẽs: Ad quod exponẽdũ unum tàtum ſtudio breuitatis ponamus exẽplũ.Paulus apoſto
Ilus qſi turbo uiolẽtus & ſeua tẽpeſtas: & tumẽtis maris gurges pſequæbatur. & opprimere niteba/
ed twur eccleſiam dei. Qui uocatus a deo effuſus ẽ ſup faciẽ uniueriæ terræ: ut pᷣdicaret euigeliũ de hie
un roſolimis uſqʒ illyricum: & edificaret non ſuper alterius fundamentũ: ubi iam fuerat prædicatum:
ſed uſq; ad hiſpanias tẽderet: & a mari fubro. immo ab occeano uſq;ad occeanũ curreret: imitãs do
e minũ ſuũ ſolẽ iuſtitiæ De quo legimꝰ A ſũmo cælo egreſſio eiꝰ: & occurſus eiꝰ uſq; ad ſũmũ erꝰ: J H
Vt añ eũ terra deficeret qᷓ ſtudiũ pᷣdicãdi. Robuſtũ ãt & potẽtem ſup quẽ dñs ſubridet uaſtitatẽ &
depopulationẽ affert illũ poſſumus ĩtelligere:de quo dũs ait: Cũ fortis armatus cuſtodit atriũ ſuũ
13 Lu.ll.c. in pace ſunt ea quæ poſſidet: & cætera. (Odio habuerunt in porta corripiẽtẽ & loquẽtẽ perfecte ab
lRdho minati ſüt.) Hi ſuꝑp quos deus ſubridet uaſtitatẽ: & affert ĩ eos populationẽ: q ĩ malo robuſti ſũt
h⸗ & ad premẽdũ potẽtes:Odio habuerüt in porta ideſt ĩ iuditio corripiẽtè: uel me uel alios ꝓphetas:
*
*

WMiero.liber Anicus

qui ad eos miſſi ſunt. In porta autem iuxta ueterem iu daici morem populi fuiſſe iuditia: & ſepe le
gimus: & crebro interprætati ſumus: Vt nec agricola ad cauſam ueniens frequẽtia ciuitatis terrere
tur aſpectu: nec urbis habitator lõge ab urbe properaret & ſubuectionem quereret iumentorum.
Grande peccatum eſt odiſſe corripientem: maxime ſi te non odio ſed amore corripiat: Si ſolus ad
ſolum:ſi aſſumpto fratre altero: ſi poſtea preſente eccleſia: Vt non ſtudio detrahendi: ſed emenda/
tionis tuæ uideatur crimen ĩigerere. Duplices portas mortis & uitæ: uitiorum atq; uirtutum: ſepe
in ſcripturis legimus. Vt eſt illud in pſalmis: Qui exaltat me de portis mortis: ut nuntiem omnes Pps. 9
laudationes tuas: in portis filiæ ſiõ: Haud dubium quin eccleſiam ſignificet: excelſum montem ſiõ
& ciuitatem dei uiuentis: hieruſalem cæleſtẽ: & multitudinem angelorum eccleſiam prophetagꝑe
qui ſcripti ſũt in cælis. De quibus dicitur aperite mihi portas iuſtitiæ: Ego portas ciuitatis: hoc eſt
animæ credentis in chriſtum puto eſſe uirtutes: per quas ad credentes chriſtus ingreditur: Et quia
nõ eſt ſcriptum in quibus portis oderint corrigentem: utrum in malis an in bonis: Nos ad utrũ
q; referamus:in uitiorum portis ſtantes peccatores arguit propheta: & iccirco deteſtatõi habetur
ab eis: Aut certe ipſe propheta ſtat in portis: initiiſq; uirtutum: & odio habetur ab iis quos corripit
Nec ſufficit peccatoribus odiſſe in portis corripientem: niſi & loquentem perferre abhominẽtur:
Qui.n.ñ recipit ꝓphetã nõrecipit eũ ꝗ miſit illũ.Iccirco pro eo qd diripiebatis pauperẽ: & prædã H
ele tam tollebatis ab eo:domos quadro lapide ediſicabitis: & non habitabitis in eis: Ne forſitan
putaret Iſrael quod propter ſolam idolatriam hoſtibus traderetur ad pœnã: git & Cætera: quæ
amiſſa ueritatis religione cõmiſerit: Pauperi inquit qui uictui neceſſaria uix habebat: Quicquid z
pulchrũ uidebatis ueſtrisu ſibꝰtradebatis: Vt ſpoliãtes hoĩes parietes marmoribꝰ ueſtiretis: Quas
ꝗa ediſicaſtis de rapinis: repentina captiuitate uel morte ſubtracti: habitabitis in eis (Vineas quo
q;ʒ amãtiſſimas futuris nepotibꝰ prouidẽtes plãtabitis: & n bibetis ex eis uinũ) Quia ego cogno/
ui uniuerſa ſcelera:& fortia peccata ueſtra: quæ me ad iracundiam prouocauerunté: Hoſtes iu//
ſti accipientes munus: & pauperes in porta hoc eſt in iuditio deprimẽtes): Iõ qui pauper & prudẽs
eſt cum cruentum iudicem uiderit tacebit in tempore illo quia tẽpus malũ eſt: Vel certe ita intel
ligendum. Quid prodeſt nunc uicina captiuitate ueſtra numerare peccata? cum iam nullum reme
dium ſit?o muros urbium ueſtrarum hoſtilis cingat exercitus? Poſſumus hoc ipſum de hereticis
dicere: qui dinipiunt pauperes: eos qui ſimplici contenti fide hereticorum malitiæ non ualent re/
ſpondere: Sed & quicquid boni operis in dei munera preæpararunt: niſi aduerſariis reſtiterint per-
dent qui aduerſari compoſitione: in ſtructuraq; uerborum ædificant ſibi domos: ut tuti maneant
& ſecuri: Sed non habitabunt in eis: cum ab eccleſiaſticis uiris deſtructæ fuerit arq; ſubuerſæ: Etnõ
ſolum domos edificant: Verum amantiſſias quoq;ʒ & deſiderabiles plantant uineas: ut cdriſti mi/-
ſteria mentiantur: Sed non bibent ex eis uinum: qui eſt furor draconum inſanabilis: deo autem
non habitabunt in domibus: ſuis & non bibunt uinum earum quas plantauerant uinearum: quia
cognouit dominus multa ſcelera eorum: Hæc cognitio non iuxta illud intelligenda eſt:quod ali
bi legimus: Cognouit dominus eos qui eius ſunt: Sed quod nihil deum lateat. & omnium peccã
tium ſecreta cognoſcat:Pauperes quoqʒ in portis declinauerunt ſiue oppreſſerunt: ut contra iudi/
cii ueritatẽ precio ſententiam uenderent: Incurrentes in illud quod ſcriptum eſt: Munera excecãt
oculos etiam ſapientium. Quæ accipiũt heretici ut auſteritatem ſcripturarum quæ peccatori/
bus tormenta denuntiant uertant in beatitudinem: Et cum diuitibus proſpera queq; promittant:
tantum apud pauperes truculenti ſint & ſeueri: Quando ergo uir eccleſiaſticus & prudens: multas
has iniquitates & fortes cognouerit: tacet in illo tempore ne det ſanctum canibus: & mittat mar/
garitas ante porcos: Et imitatur hieremiam dicẽtem. Solus ſedebam: quia amaritudine repletus
ſum. (Querite bonum & non malum ut uiuatis: & erit dominus deus exercituum uobiſcum ſi-
cut dixiſtis odite malum & diligite bonum.) Dicitis deum eſſe uobiſcum: quia ſitis filii habraam:
Audite quod ſequitur Si filii eſtis habraam: opera patris ueſtri facite: quæ ſunt opera patris: diligi-
te bonum & non malum. Grande peccatum eſt: non ſolum facere malũ: ſed & diligere: Multi pec
cãt & expleto uoluptatis ardore mordentur conſcientia ſua: & pœnitet eos peccati ſui: qui autem
non ſolum nõ dolet ſe feciſſe quod malum eſt: ſed in ſuo ſcelere gloriatur:iſte implet illud quod
ſcriptũ eſt:peccator cũ uenerit in ꝓfũdũ ĩpietatis cõtẽnit. Quærite ergo bonũ:Si.n.qᷓſieritis:ĩ eo pro. 18.a
qd q̃ſieritis bonũ:ſtatĩ repelletis malũ: Nũqᷓ ãt ꝗretis:bonũ niſi priꝰ repellatis malũ. Cũqʒ hæc fece
ritis: uiuetis ĩ eo ꝗ dicit. Ego ſũ uita:Bonũ ꝗrit ꝗ redit ĩ eũ: ꝗ loqtur ĩ euãgelio.Ego ſũ paſtor bonꝰ Io.l0. h
repellit malũ ꝗ fugit eũ de quo ſcriptum eſt:Mũdus ĩ maligno poſitus eſt:Et in oratione domini
ca Libera nos a malo. Cũ quæſieritis inquit bonum & non malum: & uixeritis: tũc erit dominus
exercituũ uobiſcum:Sicut dixeratis:ideo eum eſſe uobiſcum:quia nati eſſetis de habkaam: Nec
ſufficit bonum querere:malumq;ʒ non querere:niſi pietatem habeatis in utroq;: Vt primum oderi
tis malum deinde diligatis bonum. Odit malum qui non ſolum uoluptate non uincitur: ſed odit
opera uoluptatis:& diligit bonum:qui non neceſſitate:ac mœtu legum facit quod bonum eſt: Vt
mercedi boni operis habeat conſcientiam ſuam: & dilectionem quam erga bonum poſſidet: Vn/ 2. cor. 9 b
de & Paulus ait.Hilarem datorem diligit deus: Non enim omnis elæmolina placet deo: niſi quæ

—ẽꝗꝓ

i

.,s.

Ahe.
obla,

(r.

1Col

4
gul
, 0
10,4
3!

4

ckee B

. 4 0
S

ert
i/

e

ſ
D

ſopho.il.b

Iob. 16. b.
Math. Iz. c
ob. l. a.
lI. Cor. 4. d

2. Cor. ll. g

Duper Amos.c.v.

cum hilaritate profertur.
CEt conſtituite in poꝛta iuditiũ:ſi foꝛte miſereatur dñs exercituum reliquijs Joſeph.
CDe quo ſupra dictũ eſt: ut iniquitate expulſa ueritas redeat: Et ſi hoc feceritis forſitan miſerebitur
deus reliqis Ioſeph: ꝗ captiuitatẽ euadere ñ potuerit: Quæ oĩa poſſũt & hereticis coaptari: ut deſer
to ertore quẽ finxerãt redeãt ad eccleſiã: & oderit priora dogmata: diligãtq; ĩ eccleſia dñi ueritatẽ.
CPꝛopterea hec dicit dominus deus exercituum dominatoꝛ:in oiĩbus plateis plãctus:⁊ in cũ
ctis q foꝛis ſunt dicet᷑:vhe:vhe:Et vocabũt agricolà ad luctũ:⁊ ad planctũ cos qui ſciunt plan-
gere:⁊ in oibus uineis erit planctus:qꝛ pertranſibo in medio tui dicit dominus.
Quia illa & illa qᷓ iuſſa ſunt:facere noluiſtis: ppterea ubiq; planctus ubiq; triſtitia: Agricolæ: & ꝗ
ſciunt more ꝓuintiæ præcinere ad cõcitandas lachrymas uocabuütur ad luctũ: Vt nequaqᷓ tantũ in
plateis: ſed & in uineis ſit planctus: & luctus: Vt ubi quondã fuit materia letitiæœ: ſit ongo lachryma
rũ.Et hæc oĩſient: qa ptranſibo in medio tui. Quod quotiens in ſcripturis ſanctis ponitur ex pſo/
na deiꝓ pœna accipiendũu: ut nequaꝗ apud eos maneat: ſed ptranſeat: ac relinquat. Quæ oĩa referri
poſſunt ad hereticos: ſinguli.n. hereticoꝶ & gentiliũ in fabulis ſuis atq; figmentis hnñt plateas: lata
.n. & ſpacioſa uia qᷓ ducit ad mortem: Qui ãt in eccleſia fuerint nõ audient uhe:qd ponaꝶ ultimũ
eſt. Sed ſi forte peccauerint. ſumetur ſup eos lamentũ: Ildeo ãt foris dicetur uhe qa non hnñt unã uiã
q ducit ad uitã: incurruntq; in duplex uhe carnis & ſpũs pᷣſentis ſeculi & futuri. Hñt quoq; heretici
agricolas ſuos: in quoꝶ aruis tribuli naſcũtur: & ſpinæ: Viri ãt eccleſiaſtici:& ꝗ potẽtes ſunt ad po-
nitentiã prouocare: plãgunt hereticos ſicut ſaulem regẽ Iſraelis planxit quondã ſamuel. Et apoſto
lus lugere ſe dicit ſuꝑ eos ꝗ nõ egerũt pnĩam:In oĩbus quoq;ʒ uineis erit plãctus: Quia uinea ſodo
moꝶe uinea eoꝑ: & ꝓ uino lætitiæ qd lætificat cor hoĩs attulerunt uinũ draconũ: & furorẽ aſpidu ĩ
ſanabilẽ: Et hæc uniuerſa patientur ꝗa trãſibit px mediũ eoꝶ dñs: ut nõ habitet inter eos: nec dicat
habitabo in eis: & jambulabo: Et ecce ego uobiſcũ ſum oĩbus diebus uſq; ad cõſumationẽ ſeculi.
CAVhe deſiderantibus diẽ dñi:ad ꝗd eã vobis:dies dñi iſta tenebꝛe ⁊ nõ lux. Qũo ſi fugiat uir
a facie leonis ⁊ occurat ei vrſus:⁊ ingrediat᷑ domum ⁊ innitatur manu ſua ſupꝑ parietẽ:?⁊ mon
deat eum coluber:nungd non tenebꝛe dies dñi:⁊ nõ lux ⁊ caligo ⁊ non ſplendoꝛ in ea.
CVhe igit iudæ Iſraeliq; dicentibus: ueniat dies: ueniat pᷣdicta captiuitas: dimodo qd promittit
per ꝓphetas etiam reſtitutio cõſequatur: nõ eſt. n. tm mali in captiuitatis iniuria: ꝗtum boni in his
qᷓ poſt captiuitatẽ dñs pollicetur: Quibus ꝓpheta rũdit: fruſtra eos qd longo tpe poſt futuꝶ eſt in
aduentu filii dei: Poſt ſeptuaginta annos captiuitatis babyloniæ pᷣſtolari: quos uaſtitas atq; paupe⸗
ries & inumerabiles miſeriæ cõſequẽtur. Fugiẽtibꝰ.n. inꝗt a facie nabuchodonoſor leonis: Accur
ret Aſuerꝰ: ſub quo heſter narratur hiſtoria: Siue deſtructo aſſyrioꝶ & chaldæoꝶ: ĩpio medi pſiq;
cõſurgent. Cũqʒ regnãte Cyro fueritis reuerſi: p̃cipiente dario ceperitis edificare domũ dñi: & oẽzʒ
fiduciã habueritis in tẽplo: ita ut reqeſcatis ĩ eo: & laſſas manus ſup parietes inclinetis: Tũc ueniet
Allexander macedo:ſiue anthiochus cognomẽto epiphães quo moretur ĩ tem plo: & uos inſtar
colubri mordeat: nequaꝗᷓ foris in Babylone: & in ſuſſis: ſed intra terminos terræ ſanctæ: Quibus
rebus ꝓbatur diem quẽ cõcupiſcitis nõ eſſe lucis & gaudii: ſed tenebraꝶ atq; triſtitiæ. Hæc iuxta hi
ſtoriã breuiter diximus: ne penitus iudæoꝶ opinionẽ relinꝗremus intactã Cæteꝶ nulli dubiũ eſt
oẽs nos diem tenebraꝶ. diem ĩtelligere Iudicii. De qua ſcribit & Sophonias: Iuxta eſt dies dni ma
gna:iuxta eſt & uelox nimis: Vox diei dñi amara & dura: Et Eſaias. Ecce dies dñi inſanabilis uenit
furoris & ire:ponere orbem terraꝶ deſertũ: & peccatores pdereex eo: Simulq; decutitur cõfidẽtia
ſuperboꝶq ut apud hoĩes iuſti appareãt: ſolent diem expectare iudicii: & dicere: Vtinã ueniat dñs
utinã nobis lIiceat diſſolui & eſſe cũ chriſto. Imitantes phariſeum: qin euangelio lIoqᷓ batur. Deꝰgra
tias ago tibi:qa nõ ſum ut cæteri hoĩes: Ex hoc. n. ipſo qd diem dñi deſiderat: & nõ ptimeſcunt di/
gni ſupplicio iudicãtur: Quia nullus hoium abſq; peccato: & aſtra ĩmunda ſunt corã eo: & cõclu⸗
it oĩa ſub peccato ut oĩbus miſereatur. Cũ igitur nemo poſſit de dei iudicare iudicio: & de ocioſo
quoq;ʒ uerbo reddituri ſumus rõnem: Et Iob cottidie pro filiis ſuis obtulit hoſtias: ne ꝗd forte per
uerſum cõtra dñm cogitarint. Quæ temeritas eſt audire cũ corinthiis: ſine nobis regnatis atq; uti/
nã regnaretis: ut & nos uobis cõregnaremus. Cæteꝶ ſi eos ẽt ꝓpria cõſcientia ñ mordet:debuerãt
imitari Paulũ dicẽtẽ: Quis ſcandalizatur & ego nõ uror:& ꝓ oibus eſſe ſolli citi:ne quaſi amatores
ſui:ut ipſi regnẽt alioꝶ tormenta deſiderẽt: quũo ſiquis uelit capi patriã ſuã urbemq; ſubuerti: ut ſo
lus uictoꝶ amicitia pfruatur. Solemus in anguſtia & in tribulationibꝰ dicere: Vtinã mihi liceret
exire de corpe: & ſeculi huius miſeriis liberari: neſciẽtes qd ꝗdiu ĩ hac carne uerſamur: habeamus
locũ pœnitẽtiæ: Sin ãt neceſſe erimus audiẽtes illud ꝓphetæ: in ĩferno ãt quis cõfitebitur tibi: Iſta
eſt ſeculi triſtitia: ꝗᷓ ducit ad mortẽ: qua apoſtolus nõ uult perire eũ: qui cũ patris uxore fuerat for-
nicatus: Qua ẽt Iudas periit infœlix: ꝗq habundantiori abſortus triſtitia ꝓditioni homicidiũ copu
lauit: & homicidiũ oĩbus peius homicidiis: Vt ubi putabat remediũ: & mortem ſuſpendii: fnẽ ma
lorũ.lbi leonẽ & urſũ: & colubꝑ reperiret. Quibus noĩbus uidẽtur mihi ſignificari:uel diuerſa ſup
plicia: uel ipſe diabolus: ꝗ recte leo & urſus & coluber appellatur. In caligine autem & tenebris: ꝗᷓ
cõtrariæ ſunt ſplendori & luci: tormentorum diuerſitas explicatur. .

Wiero. liber

Odi⁊ pꝛoieci feſtiuitates veſtras:⁊ nõ capiã odoꝛeʒ cetuũ veſtroꝝ:Quod ſi attuleritis mihi

holocauſtomata ? munera veſtra:non ſuſcipiam:⁊ vota pinguium veſtrorum non reſpiciam.

CProprie hoc contra tnibum iuda dicitur: & ad eos ꝗ ex Iſrael ad dei cerimonias cõmigrarunt: &
nihilominus ñ recedebãt ab idolis: & peccatoꝶ magnitudie dei ſacrificia polluebãt: Quod ꝗqdem
& nobis accidit:ſi de rapinis & piuriis & ſceleribus ꝗſita deo nos putemus offerre: & noſtra pecca/-
ta redimere. Cũ ſcriptũ ſit honora deũ de iuſtis tuis laboribus: & redemptio aĩlæ uiri ꝓpriæ diui/
tiæ: Manifeſtius & uerius hæc poſt aduentũ dñi dicũtur populo iudæoꝶ: qui deſtructo templo &
altari hoſtias offerre ſe credunt: quorum deusodit & proiecit feſtiuitates. & non capit odorẽ cœ/
tus eorum: qñ congregati dicunt: crucifige cruciſge talem. Et ſi obtulerint holocauſta in ſynago/
gis ſatanæ non reſpicit deus.Poſſumus hæc omnia & de hereticis dicere.
¶Auffer a me tumultum carminum tuoꝛum ⁊ cantica lyre tue non audiam. .
CPulchre cãtica leuitaꝑꝶ: qbus laudabant dñm:tumultũ uocat ſonitumq; confuſumgqa non ẽ pul
chra laudatio in ore peccatoris: & hæc eadẽ Idolis quoq; offerre cõſueuerant.Iudæoꝶ quo q; tra/
ditio & pſalmi quos in ſinagogis canunt: & hereticorum cõpoſita laudatio:tumultus ẽ dño: & ut
ita dicã grunnitus ſuum: & clamor aſinoꝑꝶ: quorum ma gis carminibus iſtaelis opera comparãtur
pſalmũ aũt & carmina: & lyrã & organa: uel iuxta litteram: accipe in populo Iſrael: quæ olim fie/-
ant in imagine futuroꝑꝶ: uel iuxta ſpiritum: in nobis & hereticis: quæ ſi bonis operibus dirigimꝰ
audiuntur a domino.ſi malis claudit aures ſuas: & impiorum cantica non dignatur audire.
CEt reuelabitur quaſi aqua iudicium ⁊ iuſtitia quaſi torrens foꝛtis.
CSicut aqua ſi labatur in pronũ:qd prius texerat nudat & patere facit oculis oĩum: Sic iudiciũ dei
atq; iuſtitia ꝗᷓ de ſuo populo iudicabit patebit omnibus: & feretur inſtar torrentis: fortiſſimi: quic/-
quid arripuerit ſecum trahit & ſibi obſiſtere non patitur.
C Munquid hoſtias ⁊ ſacriſiciũ obtuliſtis mihi ĩ deſerto quadraginta annis domus Iſrael: Et

poꝛtaſtis tabernaculum moloch deo veſtro:?⁊ imaginem idoloꝛum veſtroꝛum:ſydus dei veſtri
rempha:figuras quas feciſtis vobis adoꝛare eas.Et migrare vos faciam trans damaſcum:oi

cit dominus:Geus exercituum nomen eius.

CEx hoc loco diſcimus oẽs hoſtias & ſacrificia q ĩ deſerto obtulit ſrael:nõ deo obtuliſſe: ſed mo
jIoch regi ſuo:cuius portauerũt tabernacula: & imaginẽ idoloꝶ ſuoꝶ: ſtatuarumq; uenerati fũt: Et

ſir ipia imago: uel idolũ ſeqnti ſermone demõſtrat: Sydus dei ueſtri: Quod hebraice dicitur cho
chab.i. luciferi: quẽ ſarraceni hucuſq; uenerantur. quã ob cãm migrare eos fecit dñs trans dama

ſcuũ.i.in aſſyrios atq; cnaldæos. Cuius omnipotẽtia ex eo qd dñs deus exercituum ẽ demõſtratur.

Quærimus quo hoſtias nõ deo obtulerint in deſerto:ſed regi ſuo quẽ lucifeꝶ nuncupãt:Ex eo tẽ

pore quo auꝶ ĩ caput uituli tranſſormarũt. dicẽtes iſti ſunt dii tui Iſrael: oĩa ꝗᷓ fecerunt: nõ deo ſed
idolis feciſſe monſtrantur: Et qd poſtea qᷓ dam dño eos legimus obtuliſſe: nõ uoluntate: ſed pœna

rum fecerunt mœtu: & eoꝝꝶ interfectione: ꝗ pp idola corruerũt: Dñs autem nõ ea quæ offeruntur:

ſed uolũtatem recipit offerẽtium: Deniq; ubicũq; occaſio fuit: ſemper corde reuerſi ſunt ĩ ægyptũ:

Quicquid ãt iuxta litteram dicitur cõtra populum iudæoꝶ: Hoc oë refer ad eos qui ſub nomine

chriſti uenerãtur idola: Et praua ſibi dogmata cõfingentes portant tabernaculũ regis ſui diaboli:
S& ſydus dei ſui:qcadet de cælo:quaſi fulgur:Et chriſtü imitatur antichriſtus. Vnde migrare eos fa
ciet dñs trans damaſcum: ut nõ bibãt ſanguinẽ dñi:Damaſcus.n. interpᷣtatur ſanguinẽ bibẽs: ſiue
ſanguis cilicii: ut p pnĩiam ꝓuocẽtur ad bibẽdum dñi ſanguinẽ. Capitulũ Sextum.

He vobis:qui opulenti eſtis:in ſion:⁊ conſiditis in monte ſamarie:optimates:capita/
populoꝛum ingredientes pompatice domum Iſrael.
CAd duas tribus qᷓ appellabãtur iuda:Et ad decẽ qꝗᷓ uocabãtur Iſrael ꝓphetæ ſermo cõ/
— uertitur. & maxiĩe ad eos in utroq; populo optiates ſunt: & principes: & uacant delitiis
lſti ſunt capit⸗ populoꝶ.qui confidunt in diuitiis.& ingrediũtur pompatice. ut tumorem animi
corpus oñdat.& pompaꝑ ferculis ſimiles eſſe uideantur. Iuxta leges ãt tropologiæ ſion refertur ad
eccleſiã. mons uero ſamariæ pp ſupbiã & iactãtiã cuſtodiæ mãdatoꝶ dei ĩtelligitur. ſup hereticis.
Tranſite in chalanne ⁊ videte:⁊ ite inde ĩ emath magnam:⁊ deſcendite in geth paleſtinoꝛum
⁊ ad optima quoqʒ regna hoꝛum. ſi latioꝛ terminus eoꝛum termino vro eſt:
CChalanne dicit.ꝗ nunc appellatur cteſiphon. emath uero magnã ꝗᷓ nüc antiochia noĩatur. Ma
mä autem uocat ad diſtinctionẽ mĩoris emath.qᷓ appellatur epiphania. Cuiꝰ regio d. reblatha.
Trãſite ĩꝗt uos ꝗ hitatis ĩ mõte ſion. & ĩ mõte ſamariæ ad optia qq; regna:q̃ diuerſis ciuitatibus ſu
biacent. Et uidete utrũ uos an illi maiores obtineatis prouincias. uos inꝗᷓ uos de populo Iſrael.
CAQAui ſeparati eſtis in diem malum. o In die uidelicet captiuitatis.
CEt apꝛopiqtis ſolio inigtatis.C Ad iniquũ iudicẽ pgitis. regẽ babylõiũ:ꝗ cũ hæc paſſuri eſtis.
CQui doꝛmitis in lectis eburneis ⁊ laſciuitis in ſtratis veſtris. ”MR
CNunc dormitis in lectis eburneis. & laſciuitis in lectis mollibus. ut ſomno libidinem copuletis.

¶Qui commeditis agnum de grege:⁊ vitulos de medio armenti.

CQui commeditis nõ ad repellendã famẽ. & ad ſuſtentandũ corpus humanũ. ſed ad delicias atq;

ℳ

.

⸗

⸗
R
‚

/
u
in
e⸗

dei
lic/

Et
ſri
di

mo
ukt
cho
mn
um.
eot⸗

cole

1

00
ei
m
mil
kud
e

lu.
1
e

Eze. 34·2.

Super Amos.c. vi.

Iuxuriam: Vt quicquid in gregibus & in armentis tenerum & pin gue eſt: ueſtræ gulæ paretis.
CQAui canitis ad vocem pſalterij ſicut dauid. .
CQuibus nõ ſufficit libido penis & gutturis: & eſtuans cibis aqualiculus niſi tybiarum: & pſalterii

& lyræ cãticis: aures ueſtras mulceatis: Vt quod dauid fecit ad cultũ dei: leuita
rũ reperiẽs uarietates: uos ad uoluptatẽ & Iuxuriã conferatis.

&& ordines & organo

CVPutauerunt ſe habere vaſa cantici bibentes vinum in phialis:⁊ optimo vnguento delibuti
⁊ mhil patiebantur ſuper contritione Joſeph. H
CEt bibitis in phialis uinũ: nõ ad ſedãdam ſitim: ſed ad opprimẽdum animũ: & ungimini non ad
liuores corporis mitigãdos oleo puriſſimo:ſed unguẽtis præcioſiſſimis. Cũq; iis delitiis affluatis:
ſi quos uideritis perire de populo nulla miſericordia ſuper eoꝶ interfectione flectimini: ſed cõtẽ/

nitis: quaſi bruta animalia: & in ſuo beſtias cruore pereuntes. Hunc eüdem ſenſum ẽt Ezechiel pro

pheta ſub paſtoꝶ ponit exemplo:qui commedũt lac de ouibus & lanis ueſtiuntur: & uulnerata nõ

ſanãt:peuntia nõ requirũt.Iuxta allegoriã ſi

uoluerimus mẽte tractare: & uniuerſaꝶ gentiũ diſcur

rere phyloſophiam: ægyptioꝶ. Indoꝶ atq; perſarum reperiemus anguſtiores eoꝶ terminos termi
nis ſanctarum ſcripturaꝶ: In oẽm enim terrã exiuit ſonus eorum. Iſti quibus ſupra dixerat:Domus
Iſrael trãſite & uidete: e qualibus uitiis ad meliora tranſire iubeãtur.ſequens ſermo deſcribit. Qui
ſeparati ſunt in die: malũ parantes ſibi uitio ſuo diem malũ:non quod dies ullus ſit malus: ſed quo

unuſquiſq; paret ſibi malũ: Iuxta illud qd in

eccleſiaſte legimus: Ne dixeris dies priores meliores

erãt mihi ꝗᷓ iſti: qũo nõ in ſapientia interrogas ſuper hoc:ſtultũ eſt. n. referre ad tem pora:Cũ in no
ſtra ſit poteſtate uel bonũ diem nobis facere uel malũ: Quodqʒ; ſeqtur: ꝗ dormitis ſup lectos ebur
neos: ſic interpᷣtari poſſumus. Qui athleta eſt dñi. & exercetur ad luctã: & præparat ſe cõtra aduerſa
