es uehementer nimis. & in qua habitabat ille de quo ſcriptum eſt. ſpecioſus forma præ filiis homi
num: Relinquetur: & dimittetur quaſi deſertum dicente domino ad apoſtolos :Surgite abeamus
hinc:Ilbi paſcetur uitulus romanus exercitus:De quo & ĩ alio loco:ſub nomine apri dictum eſt. Va
ſtabit eam aper de ſilua:& ſingularis ferus depaſtus eſt eam: Et ibi accubabit & conſumet ſummi-/
tatem eius: Sub metaphora uineæ & propagines eius: ut nihil in ea uiride nihil remaneat flagello/
rum:ſed omnia conſumat immicus. Iuxta. Ixx. quia non recœperunt paſtorem bonum. propterea
erunt quaſi grex derelictus: & patebunt morſibus beſtiarum: & nihil in eis uiride manebit: quia
ſiccitas omnia poſſidebit.
CIn ſiccitate meſſis illius conterentur mulieres venientes ⁊ docentes eã: Mõ eſt.n.populus
ſapiens:pꝛopterea non miſerebitur eius qui fecit eum:⁊ foꝛmanit eũ non parcet ei. LXxX.
Mulieres ab ſpectaculo venientes:non eſt enim populus habens intelligentiazx:pꝛopterea
non miſerebitur eoꝛum qui fecit eos:⁊ qui foꝛmanit eos non parcet.
CNHoc quod dicitur in ſiccitate meſſis illius conterentur: ꝓ quo.Ixx. interprætati ſunt nõ erit in ea
quicqꝗᷓ ui ride quia exaruit: iuxta hebraicũ ſequentibus copulatur: I uxta. Ixx. priori ſenſui: Dicamus
ergo primũ iuxta hebraicum. Cum ſiccitatis & meſſionis hieruſalem: & ut apertius loquar uaſtita/
tis tẽpus aduenerit: de toto orbe ſynagogarum turba concurret: ut plangat hieruſalem & mala illi
us conſoletur: Siue aperte de mulieribus loquitur q nudatis pectoribus ſanguinantes feriunt la-

certos:& impletur dñi uaticinium:Filiæ hieruſalem nolite me flere: ſed plangite ſuper uos & ſup

filios ueſtros.

Super Eſaiam.

d ſilios ueſtros: Magnaq; eſt inſœlicitas populi: a mulieribus lamentationis carmina diſcere ſicut re/
Weln prxæhenſio fuit populi iſtael: quando in iudicum libro in manu mulieris debborræ fecit ſalutẽ dñs:
1 & tempore uicinæ captiuitatis tacentibus uiris holda mulier prophetauit: propterea autem mulie-
tuuſtsi res longo conterẽtur itinere: Imbecilitate: fame: & ſqualore confectæ: & docebunt populum mi/⸗
Cn ſerabilem quia non eſt populus ſapiens nec intellexit creatorem ſuum: quia neglectus ab eis atq; cõ
K tẽptus nõ miſerebitur facturæ: nõ parcet creturæ ſuæ iuxta. xx. de maria dicitur magdalenæ & alia
dri maria: & cæteris mulieribus quæ primum uiderunt dominum reſurgẽtem & tenuerunt pedes er
&N&& ab eo audire meruerunt: Nolite timere: Ite nuntiate fratribus meis ut uadant in galileã & ibi me
uidebut:De iſtis mulieribus multo prius quã naſcerentur propheticus ſermo prænuntiat & uocat

eas a ſpectaculo dominicæ paſſionis & reſurrectionis: ut euangelium prædicent: & iuxa hebraicum
doceant hieruſalem ſiue terram iſrael quod iſte ſit dominus & deus: Populo enim iſrael non habẽ/

dinn te ſapientiam illo tempore quando paſſus eſt dominus: & impletum eſt uaticinium prophetale:
BD Saluum me fac domine quoniam defecit ſanctus: Et omnes declinauerunt ſimul inutiles facti ſunt
u 8 non eſt qui faciat bonum. non eſt uſq; ad unum: Vocantur mulieres de ſpectaculo: ut quod ipſæ ui-
naii derũt apoſtolis nuntient: iſrael autem de quo dictum eſt: iſrael non cognouit me: & populus meus
non intellexit Clementiſſimum creatorem & factorem ſuum prouocauit in amaritudinem ut nũꝗᷓ
eius miſereatur: Hæc piæ quidem dicuntur: ſed quomodo cum cæteris congruant: & conſumatio-
W nis mundi temporibus coaptentur difficilis interprætatio eſt.
Linſhii⸗ CSt erit in die illa percutiet dominus ab alueo fluminis vſq; ad toꝛrẽtẽ egvpti. LXX.
deſſeani C St erit in die illa cõcludet dñs a foſſa fluminis:vſqʒ ad toꝛrẽtẽ egypti rinocorurã.
Enurhi CNiſi iunxiſſet in die illa:per quod docemur ea quæ dicturus eſt ſuperioribus copulãda:Poteramꝰ
labeu quaſi proprium capituli huius ſenſum exponere: Nũc autem ad ſuperiora referẽda ſunt omnia: quo
niam ciuitas munita deſolata erit: & ſpetioſa quõdam relinquætur quaſi deſertum: & ibi uiulus ac
nheis cubabit & conſumet propagines uineæ. & omnia ſiccabuntur: quoniam non eſt populus habens in
IU. tellectum: & propter ſtultitiam eius: nullam a creatore ſuo miſericordiam conſecutus eſt: Iccirco p
lctücis cutiet ſiue cõcludet dominus ab alueo uel riuo fluminis uſq; ad torrentem ægypti: ut i uniuer ſa in
pntae dæa quæ quondam repromiſſionis terra fuit: nullus reperiatur ſermo doctrinæ: nihil ſciẽtiæ ſcriptu
jüdrin rarum: de quibus & apoſtolus loquitur: ut non attendamus iudaicis fabulis & mandatis hominum
llluro⸗ qui auertuntur a ueritate: Et iterum: Sunt enim multi & non ſubditi ac uaniloqui & ſeductores
Vdomi quos oportet redarguere præcipue ex circũciſione: Alueum ãt ſiue riuum fluminis iuxta hiſtoriam
nianin euphratem poſſumus dicere: Sicut & in ſeptuageſimoprimo pſalmo ſcriptum eſt: Dominabitur a
Neinlin mari uſq; ad mare: & a flumine uſqʒ ad finem orbis terræ: Alii iordanem putant: Et hoc notandum
lerrtr quod in iudeæ terminis fluuius appellatur: in ægypti finibus torrens: qui turbidas aquas habet &
. non perpetuas:Pro torrente ægypti. lxx. rinocoruram tranſtulerunt: quod eſt opidum in ægypti pa
npon leſtinæq; confinio: non tantum uerba ſcripturarum quam ſenſum uerborum exprimentes: Quod
L autem nos diximus percutiet dominus: & pro quo. Ixx. tranſtulerunt ipοων ν ideſt conclu“
N det: Aquila & theodotio cαοα. ˖d Interprætati ſunt: quod ſiue uirga percutiet ſiue ad uirgam re-
2 cẽſebit numerũ grægis ſui ĩtelligi poteſt: urnõ in malã ſed in bonam partẽ accipiatur.
cnd CEt vos congregabimini vnus ⁊ vnus filii Iſrael. LXX.
D W Aos autem congregate vnum: ⁊ vnum filios iſrael. . —
Auc CO filii iſrael pro quo ĩterprætatus eſt ſymmachus domus iſrael.percuſſis aduerſariis ueſtris a riuo
eco fluminis uſq; ad torrẽtem ægypti: Ideſt ab eufrate uſq; ad nilum: uos uel ipſi congregamini ad fidẽ
iont⸗ domini unus & unus. quia iudæorum turba non credidit: per quod ſigniſcat paucos ex iudæis in/
iͤhon ſaluatorẽ dñm credituros: Vel certe o apoſtoli & apoſtolici uini: iudæorum multitudine nõ credẽ
bem te:uos de toto orbe quos potueritis quaſi oues morbidas referte ad caulas dñi: & cõgregate eas cũ
mei gentiũ populo: ut ĩpleatur illud quod paulus apoſtolus & barnabas loquuntur ad iudæos: Vobis
tſummn quidem primum oportebat annuntiare uerbum dei. ſed quia indignos uos iudicatis ſalute ecce
igelo conuertimur ad gentes. M
chen CEt enit in die illa clãgetur in tuba magna:⁊ venient qui peꝛditi fuerant de terra aſſyrioꝛnm:⁊=
bitihu qui eiecti erant in terra egypti:⁊ adoꝛabũt dñm in monte ſancto hieruſall. LxXX. B
C Et erit in die illa canet tuba magna:⁊ vemiẽt qui perierãt in regione aſſyrioꝛũ:⁊ ꝗ perierant in
ls egypto ⁊ adoꝛabunt dominum ſuper montem ſanctum hieruſalem.
. CIn hoc loco iudæi caſſa ſibi uota promittunt: quod in conſumatione mundi quando helymme
ptene nus ſuus uenerit:De aſſyriis & de terra ægypti diſperſus populus congregetur: & ueniat in hieruſa
lem: & ædiſicato templo adoret dominum deum ſuum: quod ſecũdum litteram ommino ſtare nõ
tinen poteſt. Neqʒ.n. de aſſyriis tantum & de ægypto:ſed de toto orbe terrarum qui in chriſtum creditu
umns ri ſũt uocabunt᷑:Ergo hoc ſignificat quod in nouiſſima tuba iuxta apoſtolũ paulum omnes qui pe
ſtirn rierãt in aſſyriis in ægypto ad dñm ueniãt: Nec dixit omnes filiorũ iſrael: ſed oẽs ꝗ perierãt: per qce
ni ſignificat gentium multitudinẽ: qd & idolatriæ & magicis ac philoſophiæ artibus obligati ueniãt
Ithi àad fidẽ chriſti: & adorẽt eũ in eccleſia: Tuba autem magna poteſt ĩtelligi ſermo cuangelicins :De

l
ſ⸗

Liber Monus.c.xxviii. W

quo & in hoc eodem propheta legimus: Super montem excelſum aſcde qui euangelizas ſyon:ex
alta uocẽ tuã qui euangelizas hieruſalem: Mons ergo ſanctus & hieruſalem illa eſt de qua ſæpe di-
ximus: Acceſſiſtis ad ſy'on mõtem & ciuitatem dei uiuentis hieruſalẽ cæleſtem: & multoruũ angelo/
rum milia: & eccleſiam primitiuorum qui ſcripti ſunt in cælis: Hucuſq; de conſumatione mudi di
ctum eſt: ab eo loco:in quo exponere cœpimus: ecce dominus diſſipauit terrã & nudauit eã: quod

præſenti uolumine continetur: Nunc adiuuante immo inſpirante nos chriſto tranſeamus adno

uum quod alteriusprophetiæ habebit exordium.
EXPLICII LIBER OCTAVVS INCIPIT IN ESAIA LIBER NONVS.,.
— Ariis moleſtiis occupati explanationes in eſaiam ꝓphetã per interual
N/△ la dictamus: Vnde expleto octauo uolumine:nunc poſt aliquãtũ tem-/
2 !poris ſpatiũ tranſimus ad nonũ: nõ abſq; morſu & obtrectationibus in
uidorũ: qui ignorantes quid audiant: quid loquãtur: de eo audẽt iudi
tcare quod neſciunt: & ante deſpiciũt quam probent: eruditoſq; ſe æſti-
mãt & diſertos: ſi de cunctis ſcriptoribus detrahãt: Quorũ liuorem &
muſſitationẽ garrulam cõtemnentes dei poſcamꝰ auxilium & pſalmi
ſtæ inpræcatione dicamus: Diſſipa gentes quæ bella uolũt: Dñi enim
locus in pace eſt: quæ exuperat omnẽ ſenſum: quã & propheta deſide/
„ clamitans:Domine deus noſter pacẽ da nobis: omnia enim reddi-
Alüiuuſſti nobis: Sed iam proponamus eſaiæ capitulum: & cum moyſæ in-/

braicum cornuta ſit facies: Audiant᷑q; & rutilẽt tonitrua & fulgura ꝗᷓ plebs uilior uidere nõ potuit.
S CAPITVLVM. XXVIII. DMd ”äl
ſSBe coꝛone ſuꝑbie ebꝛiis ephraim:⁊ floꝛi decidenti gloꝛie exultationis eius qui erant
in vertice vallis pinguiſſime errãtes a vino: Ecce vallidꝰ ⁊ fortis dñi ſicut impetus
WA grandinis turbo confringens: ſicut impetus aquarũ multarum inundãtium ? emiſ-/

EP ſarũ ſuper terram ſi patioſam: pedibus cõculcabitur coꝛona ſuperbie ebꝛioꝛum ephra
im: erit flos decidẽs golꝛie exultationis eius qui eſt ſupeꝛ verticem vallis pinguium:quafi tem

poꝛaneũ añ maturitatẽ autũni:qð cũ aſpexerit vidẽs ſtati vt manu tenuerit ðuoꝛabit illð.LXX

WAhe coꝛone iniurie mercennarii ephraim: flos cadens de gloꝛia ſuper verticem montis
pinguis qui hebꝛii eſtis abſqʒ vino:ecce foꝛtis ⁊ durus fuꝛoꝛ domini:ſicut gꝛando que feꝛtuꝛ ali
bi in pꝛonũ in pꝛofundũ non habens vmbꝛaculum:⁊ que violenteꝛ decidit ſicut aquaꝛum mul
titudo tꝛabens bumum:⁊ faciens ſbi ſpatium manibus:⁊ pedibus conculcabitur: coꝛona iin⸗
ꝛie meꝛcẽnaꝛii ephꝛaim:⁊eꝛit flos ꝗ cecidit de ſpe gloꝛie in ſũmitate mõtis excelſi:ſicut pᷣmatuꝛa
ſicus quã ꝗ videꝛit antequà ſumat manu capiet eã deuoꝛare. CDicam primũ
iuxta hiſtoriã deĩ de iuxta tropologiã: & ad extremũ iuxta uaticiniũ ꝓphetale: Lofiſermo diuinus
agduerſuũ decem tribus quæ regnabãt in ſamaria & propter hieroboã ꝗ de tribu ephrai fuit appella-
bantur ephrai: & uocat eos corona ſupbiæ ꝗa cõparati duabꝰtribubꝰꝗᷓ appellabãtur iuda: ſublimio

res erãt & numero & robore: Ebrioſq; eos dicit ephraĩ ꝗ ſuũ ñ ĩtelligãt creatorẽ: Sed ꝓ dño adorẽt

uitulos aureos in dan: & in bethel:Iſti quõdã in flore fuerũt dei & ĩ gloria quãdo regnabatura da⸗
uid & ſalomone: & in duodeci tribubus erat adorãtes deum in tepſo
uallis pĩguiſſimæ: qd hebraice dicif᷑ geſſemani: Signifſicat at locũ ubi traditus dñs eſt: ſup cuius ual
lis uerticẽ tẽplũ dei ſitũ eſt: Iſti inhebriati ſũt uino erroris: & amẽtiæ qd eis miſcuit hieroboã: qua

Pꝓpter pœnã illis ds cõminatur: qd ſicut grädinis turbo uniuerſa cõfrigit: & ĩpetus aquaꝶ iundã/

tiũ ꝗeqd obuiũ inuenerit rapit: ſic aſſyrioꝑ deleatur exercitu: & qd reliquũ fuerit in mõtes ſiue ur/

bes mœdiæ trãſferatur: cõparat ãt gloriã decẽ tribuũ coronæ uariorũ florũ ꝗᷓ tãtã habuerit pulchri

tudinẽ ut quomodo ſi ꝗs añꝗᷓ eſtas ueniat & autũnus ficu uidẽs in arbore ſtati ut ma
nu tenuerit deuorat: Sic & decẽ tribus cũ aſſyrius uiderit uaſtet ac deuoret: & nihil omnino priſtini
populi relinquat in ſamaria: Hoc breuiter iuxta hiſtoriã dictũ ſit trãſeamꝰ ad allegoriã: Secundum
expoſitionẽ oſeæ ꝓphetæ: in quo ephraĩ & ioſeph & ſamariã & decẽ tribꝰ quæ ſciſſæ ſũt a corpore
duodeci tribuũ & templum dñi relinꝗrunt: retulimus ad hereticos qui uere iuxta. xx. editionem
corona iniuriæ ſũt dñm blaſphemãtes: & oĩa mercedis cauſa faciũt: & de gloria dni cõciderũt: nec

ſequũtur tenuitatẽ mannæ: & humilitatẽ eccleſiaſticã ſed in mote pinguiſſimo uerſãtur ebrii abſq;

Bin mortalium ruit & multis aquarũ inundationibus cõparatur: quæ quicqd obuiũ inuenerit tra
unt: Hæc corona iniuriæ: mercennarii appellãtur ephraĩ: q iuxta apoſtolũ turpis lucri gratia de//
flore & ſpe a gloria priſtinæ ſidei corruerũt: & uerſantur in ſupbia & dulciſſimus cib. diaboli ſunt ꝗ

uino: ꝓpterea fortis & durus furor dñi: ꝗ eos puniturus eſt grãdini præcipiti: ꝗᷓ non in tecta ſed ĩ ca

eos cottidie deuorat: Secundum prophetiã illud poſſumus dicere quod coronam iniuriæ uocet
ſcribas & phariſeos: qui dominum blaſphemabãt:& appellãtur mercennarii ephraim:propter iudã
qui de tribu ephraim: & de uico eiuſdem tribus carioth dominum prætio uendidit:quia uere flos
apoſtolicæ gloriæ cecidit ſup mõtẽ pinguiſſimum: De quo dictum putamus manducauit & bibit

iacob

grediamur nubem & caliginem ut clarificetur uultꝰ noſter: & iuxta he

hieruſalẽ: ꝗ fuerũt in uerticæ

lch
ſyipnn
ſehen
trlil

L Nerunt

ntu
Nokatus
buituet
ictun
meccel
C
ſperi
büͤ
ebꝛie
tium
non

Super Eſaiam.

hftn lacob & ſaturatus eſt & ĩpĩguatus: & recalcitrauit dilectus: Siue ut iuxta hebraĩcũ ſuperuallẽ pin-
ſahech Fairunel deſt geſſemani: in qua etiã nomen loci ſignificatur: in quo iudas dominum tradidit: VWal/
r is at pinguis ſiue pinguium dicitur propter ubertatem: & ſcribas & phariſeos. qui ibi dominum cõ
id prehenderunt: de quibus in pſalmo ſcriptum eſt: Tauri pingues obſederunt me⸗Hæc uallis pingui
d um:ldeſt geſſemani:In hoc capitulo ſecundo appellatur & miror quomodo. Ixx. primum eam di
M xerunt montẽ pinguem & poſtea mötem excelſum: Ebrius autem fuit proditor non uino ſed

auaritia & furore aſpidum inſanabili: & diaboli cib. qui poſt bucellam intrauit in eũ & pœnitus de
uoratus eſt: quia oratio eius uerſa eſt in peccatum. & ne pœnitentia quidem eius fructum ſalutis ha-

Ninen buit: uerbum hebraicum ſechore: ambiguum eſt & ſuel hebrnios uel mercennarios ſonat: Vnde &
iin yſachar interprætatus eſt merces: & ſacchar & hiſma: 1 deſt ebrietas cæteriq; ebrios: Soli. Ixx.
nii mercennarios tranſtulerunt.
Weni C:In die illa erit dominus exercituum coꝛona gloꝛie:⁊ ſertum exultationis reſiduo populi ſui:⁊
gler ſpiritus iuditii ſedenti ſuper iuditium:⁊ foꝛtitudo reuertentibus de bello ad poꝛtam: Herum
onend hii quoqʒ pꝛe vino neſcierunt. pie ebꝛietate errauerunt:ſacerdos ⁊ pꝛopheta neſcierunt: Pꝛe
lr ebꝛietate abſoꝛti ſunt a vino:errauerunt in ebꝛietate:MNeſcierunt uidentem ignoꝛauerunt iudi/
Düienn tium: Sine mirabiliter: Omnes enim menſe replete ſunt vomituum ſoꝛdiumq; ita vt
ceit, non eſſet vltra locts. ILxx.
inmtii CIn die illa ſabaoth:coꝛona ſpei quẽ cõpacta eſt gloꝛia:reliquiis popoli relinquet᷑ in ſpiritũ indi
nojtei⸗ tii ſuꝑ iuditiũ:⁊ foꝛtitudinẽ vetãs iterſiceꝛe:iſti.n.vino decepti ſũt:Errant ꝓpter ũcceram ſacer
Limnde dos ⁊ pꝛopheta exciderũt mẽte ꝓpter ſicceram abſoꝛti ſũt ꝓpter vinũ: Zacillauerunt pꝛopter
öori⸗ ebrietatem ſiccere errauerũt: HBoc eſt phaſma maledictio comedet hoc cõſilium ſi quidem
iſtud conſilium pꝛopter auaritiam eeeft.. M
mian CPoſtꝗ omnis terra ſamariæ ideſt decẽ tribuũ aſſyrio fuerit inundãte deleta & cõculcata pedibus
mpen⸗ corona ſuperbiæ ebriorum ephraim: & in modum ficus temporaneæ deuorata: tunc reſidui popu
rini li iſtael hoc eſt duarum tribuum iudæ & beniamin: ipſe dominus erit corona uictoriæ: & ſpiritus iu
nohhn ditii ſedẽti ſuper iuditium: haud dubiũ quin ezechiæ regi iudæ: & fortitudo eorum q cuncta regio
nuſtn ne populi ita de prælio reuertẽtes ſe urbe clauſerunt: Quod in hoc eodem propheta lecturi ſumus
PlV quando centũ octoginta quinq; milia armatorum de aſſyrii exercitu angelo percutiẽte deleta ſũt:
ns Verum hii quoq; ideſt iudas & beniamin inebriati ſunt uino idolatriæ: & contẽpta religionæ tẽpli
a demonũ ſimulachra uenerati: &neſcierunt uidentẽ dñm ꝗ cũcta conſiderat: Oẽs enĩ menſæ eorũ &
dnai uniuerſa religio repletæ ſũt uomituũ ſordiũq;: ut nõ ſolũ in tẽplo: ſed in uertice montium & nemo
mmmn roſis locis idolatriæ ſordibꝰ cũcta cõplerẽt:& dñs in eis nõ haberet habitationis locũ: Hoc iuxta lit
dn terã dictũ ſit: Porro iuxta tropologiã priorem ſequamur intelligẽtiã: nec intactos. xx. interprætes
hman relinquamus: Hereticis. n. ore diaboli deuoratis: ꝗ mõtẽ ſupbiæ pinguiſſimũ cõſcenderunt: Domi
Enn nus erit corona gloriæ his qui in eccleſia cõmorãtur: & ad multitudinem plurimorũ errãtium cõ-
Mcmmn parati parui ſunt numero: Erit ãt in ſpiritu iuditii ſuper iuditiũ: ꝗa lauabit dñs ſordes filiorum &
Peln filiarũ ſyõ ſpũ iuditii: Si quis ãt ſanguinẽ habuerit nequaꝗᷓ ſpiritu iuditii: ſed cõbuſtionis igne pur/
hind gabitur: eritq; populo fortitudo: & prohibebit eos interfici ab his qui uino draconum inebriati
rit funt & errauerũt ꝓpter ſicceram: Sæpe diximus eſſe uinũ quod de uineis fit: ſycerã ãt omnẽ potio-⸗
tc⸗ nẽ ꝗᷓ ĩebriare põt & ſtatũ mẽtis euertere: quã ꝓprie aqꝗla ebrietatẽ trãſtulit ſiue illa frumẽto ſiue or
ance deo ſiue milio pomorũq;ʒ ſucco: & palmarum fructu & alio quolibet genere conficitur: Igitur ſacer
wull dotes & ꝓphetæ hereticorũ exciderũt mente propter ſycerã: & abſorti ſũt propter uinũ quales fue
u. rũt priſca & maximila:earũq; montanus: & qd dicerẽt neſciebãt: Vi no ĩebriãtur qñ ſcripturas ſan
nti⸗ ctas male ĩtelligũt atq; puertũt: Siccera qũ ſeculari abutũtur ſapiẽtia. & dialecticorum tẽdiculis ꝗᷓ
rid⸗ non tam uincula ſunt appellãda quã fantaſmata:ideſt umbræ quædam & imagines qᷓ cito pereunt
bch atq; ſoluũtur:Iſtiuſmodi conſiliũ maledictio poſſidebit: qui quæſtũ putãt eẽ pietatẽ & cũcta faciunt
umn propter auaritiã: De hoc fantaſmate & apoſtolus loꝗᷓ batur: attẽdêtes ſpiritibus erroris & doctrinis
ikn demoniorũ: in hipochriſi loquentium mẽdatiũ: Tertia explanatio eſt qd poſtꝗᷓ dñs ſcribas phariſe
Cdun oſq; ſubuerterit: & ſociũ eorũ iudã ꝓditorẽ ꝗ ab initio fuerat: loculos.m. pecuniæ pauperd ipſe por
voe⸗ tabat: Tũc ſit in ſpẽ & in gloriæ coronã his ꝗ de iudæis in domino crediderint: haud dubiũ ꝗn apo
nen ſtolos ſignificet quos ad pᷣdicationẽ euãgelii reſeruarit: & nõ ſtati pmiſſerit ꝓ chriſto ſanguinẽ fu-
ee dere: O mnes.n. ſcribæ & phariſei uino & ſiccera de ꝗbꝰſupra diximꝰ ĩebriati ſũt: tã ſacerdotes quã
pſeudo ꝓphetæ: ſed tẽdiculæ eoꝶ atq; ĩſidiæ fuere ꝓ nihilo: qa & iudas ipſe ꝗ ꝓdidit fecit ꝓpter pe-
lie cuniã:& ſacerdotes A Hhitors pecunia corruperũt: propter metũ abiectionis ſuædpſe eni flagellũ
u de funiculis faciẽs eiecit de tẽplo ꝗ uẽdebãt boues: & oues: & cathedras uendẽtiũ columbas & nũ⸗
l⸗ mulariorũ menſas ſua auctoritate ſubuertit dicẽs ad eos: Scriptũ eſt:Domus patris mei domus ora
n tionis uocabitur uos ãt feciſtis eã domũ negotiationis: ſiue ſpeluncam latronum: luxta anagogen
ce illud hebraicũ in quo diximus omnes meniæ eorũ repletæ ſunt uomituũ ſordiumq;ita ut nõ ſit ul
i tra locus: Ad hereticos & ad ſcribas ac phariſeos ſic referri poteſt: ut uniuerſã doctrinam eorũ & cũᷣ
cta myſteria dicamꝰ uomitu plena & ſordiũ dum ſcripturarum ſanctarum non digerunt cibos: nec

LIii

¶. iber Monus.c.xxviii.

uniuerſo corpori faciunt eſſe uitales ſed ĩmaturos & fetentes egerũt: ita ut nullum in eis deus repe ſuti⸗
riat locum: Miror ãt qꝗd uoluerit theodotio ut pro uerbo hebraico qd dicitur ciſoæ ꝓ quo agla ĩter enuin
prætatus eſt uomituũ ſordium & ſymachus tantum uomitum ille diceret M npel
Ideſt uomitum diſaliæ:qd uerbum ubi apud græcos lectum ſit inuenire nõ potui: niſi fonte nouere ebun
ei nouum finxerit nomẽ:Si ꝗdem & apud hebreos cõpoſitum eſt: quia uomitus dicitur. ci. & ſõa. (oo
ſordibꝰ quicqd igitur nauſea facit & uomitum. appellari poteſt. emd.
CAuẽ docebit ſcientiã ⁊ quẽ itelligere faciet auditum: Ablactatos a lacte apulſos ab vberibus Cb
Quia mãda remãda:expecta reexpecta.expecta reexpecta.modicũ ibi.modicũ ibi:In loquella ale
eni labii ⁊ lingua altera loquet᷑ ad populũ iſtũ:Cui dixi:Hec ẽ requies mea:reficite laſſũ ⁊ hoc auc.
eſt meũ refrigeriũ:Et noluerunt audire:⁊ eris eis verbum dñi manda remanda.manda remã hoſtr
da expecta reexpecta.expecta reexpecta. modicum ibi.modicum ibi.vt vadant ⁊ cadant retroꝛ C
ſum ⁊ conteꝛantuꝛ: z illaqueent᷑:? capiantuꝛ.· LXXx. diric
CEui annuntiamus mala ⁊ cui annuntiamꝰnuntiũ:qui ablactati fũt a lacte qui abſtꝛacti ab ube ſupn
ꝛe Zꝛibulationẽ ſupeꝛ tꝛibulationẽ:Expecta pꝛeſtolaꝛe.ſpẽ ſuꝑ ſpẽ:adhuc paꝛũ pꝛopteꝛ iꝛꝛiſio/ CN
nẽ labioꝛũ:pꝛopteꝛ linguã alteꝛã qua loquẽtuꝛ populo huic dicẽtes eis:uHec eſt ꝛequies eſuꝛien auen
ti:⁊ hec cõtritio:⁊ noluerũt audiꝛe: eꝛit eis ſeꝛmo dñnii tꝛibulatio ſupꝑ tribulationẽ:expecta expe/ ſeaum
cta ſpes ſupeꝛ ſpem adhuc paꝛũ:vt vadant ⁊ cadãt ꝛetꝛorſũ:cõteꝛant᷑ ⁊ piclitent᷑ ⁊ capianrt. pelun
CQuis inqd dignus eſt doctrina domini: ꝗs uerbis ſaluatoris dicẽtis: Qui habet aures audiẽdi au- ſien
diat: ut quod auribus auſerit corde intelligat: quinã illi ſunt: ſequens uerſus oſtendit: Ablactati a neſe
lacte apulſi ab ubere:qui nequaq̃ lacte nutriũtur infantiæ:ſed ſolido ueſcuntur cibo:quia pulſi ſunt clen
ab ubere cum iſaac:propter quã lætitià fecit abraham grãde conuiuiũ: hi merentur dñi audire my- Adn
ſteria: & intelligere quæ ſacerdos & proheta neſciũt inebriati & abſorti a uino: qui errauerũt & ne un
ſcierunt uidẽtẽ: quia omnes menſæ eorũ repletæ ſũt uomitus ſordiũq;qui prophetis uẽtura annun ubri
tiantibus & niſi feciſſent qᷓ pᷣcepta erãt præcepta minitãtibus ſolebãt dicere ſubſanantes: Manda Unu

remãda: Cũq; abuterẽtur dei patiẽtia ꝗ differt irã ut præbeat miſericordiã ſolebãt ẽt hoc ex perſo nen
na ꝓphetaꝑ lIudẽtes dicere expecta pauliſp expecta modicũ: uenient quæ futura prædiximus: Hæc iu
ãt uniuerſa loꝗ bantur in popullo: ꝗqa dei ſermonibus non credebãt: Statiq; infert ꝓpheta: nequaqᷓ C
uobis deus his uerbis loquætur: ut pcipiat quid facere debeatis & præſtolemini quæ uẽtura ſũt: ſed K’”
lIoqtur uobis in furore pᷣſenti:qui prius dixerat ad populũ:hæc eſt requies mea: Reficite laſſũ mul⸗ e
to tẽpore laboraui:in nullo iueni requiem: Vulpes foueas habent: & uolucres cæli nidos: fili? ãat ho 1
minis nõ habet ubi caput reclinet: Et hoc eſt meũ refrigeriũ: ut in uobis aliquãdo requieſcã: qui no
luerũt audire: & mea monita contẽpſerunt: Quam obrem hoc qd ſolebant ludẽtes dicere ꝓphetis 4
mãda remada: mãda remãda: expecta reexpecta: expecta reexpecta: modicũ ibi modicũ ibi: & irri- .
dere patiẽtiã meam: dum me arbitrãtur minitari quæ nũqᷓ facturus ſim: Sentient rebus expleri ut
uadant in ĩteritũ & cadant retrorſum opiſtotono inſanabili numꝗq́ q; ad priora proficiãt: nec poſ
ſint cum apoſtolo dicere: Præteritorum obliti ad ea ꝗᷓ priora ſunt extendimur: ſed conterantur &
illaquæentur: & uel a babylonio uel a romano capiãtur exercitu: Pro eo quod nos diximus man-
da remanda: expecta reexpecta: modicum ibi modicum ibi: in hebreo ſcriptum eſt. ſalua ſau. ſaula. 4

ſalila cau caula cau zerſam zerſam: hiſq; uerbis abuti ſolet ĩmundiſſima hereſis apud ſimplices quoſ .
q; atq; decœptos: ut errorẽ faciat nouitate ſermonũ: quod ſcilicet qui hæc uerba cognouerit & in Hr
cognitu eorum meminerit abſq; ulla dubitatione tranſeat ad regna cælorũ. Legimus in apoſtolo “
in aliis linguis & in labiis aliis Ioquar populo huic: & nec ſic exaudient me dicit dominus: Quod C
mihi uidetur iuxta hebraicum de preſenti ſũptum capitulo: & hoc in ueteri obſeruauimus teſtamẽ ii
to abſq; paucis teſtimoniis quibꝰlucas ſolus abutitur qui magis græcæ linguæ habuit ſcientiã: ubi 4
cũq; de ueteri inſtrumento quid dicitur: Non eũ iuxta. Ixx. ſed iuxta hebraicum ponere nullius u
ſequẽtẽ intprætationem: ſed ſenſum hebraicum ſuo ſermone uertentem. Symmachus theodotio “ JÿD
&. Ixx.de hoc loco diuerſa ſenſerunt & quia longum eſt de omni dicere. xx. interprætes qui legun 8
tur in eceleſiis breuiter trãſcurramus: Reiecto populo iudæorum ſacerdotibus & prophetis qui in 6
ebriati ſunt & errauerunt: & maledictio comedit conſilium eorum quod inierunt propter auaritiã
Cui annuntiabimus inquit futuras pro chriſto tribulationes? Cui mala pro quibus pararur coro/ P
na uirtutum? Vtiq; his qui ablactati ſunt a lacte: qui apulſi ab ubere haud dubium quin apoſtolos ſi
gnificet: Tribulationẽ ſuper tribulationem expecta:loquitur autem ad chorum apoſtolorum om/
niũq; credentium. ut nonad unam ſed ad multas ſe paret tribulatiões: ut cũ tribulatus fuerit atq;:de
preſus: Rurſum ſperet & ſpem ſuper ſpem habeat: quod ſi paululum tardauerĩt quæ promiſſa ſunt .
non ſit incredulus. Modicum enim paruulumq;: & uenient quæ promiſſa ſunt: Et enim tribulatio
patientiam operatur: patientia probationem: probatio ſpem: ſpes autem non confundit. Et hæc ip

ia tribulatio geminabit᷑ detractione labiorum: & blaſphemiis perſequentiũ quibꝰ aduerſus dei po
puluũ rabido ore deſeuiunt: Porro apoſtoli & apoſtolici uiri loquentes ad populum iudæorum:Di
centes: Hæc eſt requies eſurienti iuſtitiam: & hæc contritio & iguſtia quæ ducit ad uitam: Illis hæc
prædicantibus audire impii noluerunt: vVnde hoc quod ad dei populum dicebatur: tribulationem
ſuſtine

— — — —

Super Eſaiam.

eun. .
i ſuſtine tribulationem ſuſtine:Expecta ſpem. expecta ſpem: Adhuc modicum:adhue modicum illis
uertetur in pœnam: qui audire ſermonem domini noluerunt: Vt corruamt & uadant retiorſum:
uer & in periculum obſidionis ac mortis incurrant: & abſq; ullo miſeriarum fine capiantur: Q od autẽ
li uerbum hebraicum dea quod omnes uerterunt ſcientiam. ſoli. lxxx. mala interprætati ſunt: error p-
ſpicuus eſt: Prima enim littera deleth uel res: paruo apice diſtinguntur: Si ei go legatur dea ſcientiãâ
d ſonat Si rea malitiã: non a malo quod cõtrariũ bono eſt: ſed ab anguſtia.
an VPꝛopter hoc audite verbum domini viri illuſoꝛes qui dominamini ſuper populum meum
iihe qui eſt in hieruſalem:Sixiſtis enim:percuſſimus fedus cum moꝛte:⁊ cum inferno fecimus pa/
Ndunni ctum:flagellum inundans cum tranſierit:non veniet ſuper nos qnia poſuimus mendatium ſpẽ
Mnene noſtram:⁊ mendatio pꝛotecti ſumus. LXX.
Z CPꝛopterea audite verbũ dñi viri tribulati ⁊ pꝛincipes populi huius ꝗ eſt in hieruſalẽ. Quia
ühe dixiſtis fecimus teſtamẽtum cũ inferno:⁊ cuʒ moꝛte pactuʒ:tẽpeſtas trãſiẽs ſi irrueritnõ vemet
tiſo⸗ ſuꝑ nos:qm̃ poſuimus mendatiuz ſpem noſtram:⁊ mẽdatio ꝓtegemur.
geſmnen CQNuod ſupra diximus cum irriſione ſolitos principes iudæorum prophetis dicere manda remã-
thae da: expecta reexpecta: & cætera his ſimilia: per quæ oſtenditur nequaꝗᷓ eos prophetarum credidiſſe
mt. ſermonibus: ſed prophetiam eorum habuiſſe deſpectui: præſens oſtendit capitulum: per quod ap-
töcian pellantur uiri illuſores: Sunt autem ſcribæ & phariſei qui dominantur ſuper populum dei in hieru
lackani, ſalem: quos.Ilxx.uocant uiros tribulatos & principes populi hieruſalem: Dixerunt enim non ſermo
Alüſunt ne:ſed opere: Sumus ſicut & cæteræ nationes: habemus pactum & fœdus cum inferno & cum mor
inem⸗ te:ſemel ſalutẽ deſperabimus: Certe captiuitas longo poſt tempore uentura eſt⸗Dicentibus uobis
ritre adhuc modicum adhuc modicum: Expecta rurſus expecta: Ergo cum mortui fuerimus hoc flagel-
Nannun lum captiuitatis: & hãc tempeſtatem non ſentiemus: Semel emm mendatio credidimus: fruſtra ſpẽ
Mae habuimus in deo & in lege eius: Et ideo mendatio protecti ſumus: quo n ortui imminentem capti
H uitatem declinauimus: Verbum hebraicum ſoth. aquila & ſymmachus flagellum. Ixx. tempeſtatẽ
R interprætati ſunt: Chazab quoq; omnes mendatium tranſtulerunt in quo ſperauerunt iudæi: cuius
Nenn iuxta euangeliſtam io ham pater eſt diabo lus. S
“ CIccirco hec dicit dũs deus:Ecct ego mirtã in fundamẽtis ſyon lapidẽ ꝓbatum:angularẽ:pꝛe
im⸗ tioſuʒ fundatum fundamine:ꝗ crediderit non feſtinet: ⁊ ponaz iuditiuz in pondere:⁊ iuſtitiam in
ite mẽſura:⁊ ſubuertet grãdo ſpẽ mendatii:⁊ pꝛotectionẽ aque inundabunt:Et delebitur fedus ve
gütd ſtruʒ cuʒ moꝛte:⁊ pactuʒ veſtruʒ cuʒ inferno non ſtabit: Flagelluʒ inundans cum traſiern:eritis
Ptri ei in cõculcatiões: Cuʒ ptrãſierit tollet vos:qm̃ mane diluculo tranſiint in die ⁊ in nocte:⁊ tatum
jaͤin⸗ modo ſola vexatio intellectuʒ dabit auditui.coanguſtatuʒ eſt enim ſtratum ita vt alter decidat:
Nli 2 pallium bꝛeue vtrumq; operire non poteſt. LxXX. HM
8 CPꝛopterea ſic dicit dominꝰ:Ecce ego imittã in fundamẽtis ſyon lapidem pꝛetioſuʒ:electuʒ
umm angularẽ:honoꝛsbilem in fundamẽta eius:e qui crediderit nõ cõfundetur: Et ponã iuditium in
“ ſpẽ:miſericoꝛdiã autẽ meã in põdera:⁊ qui credũt fruſtra mẽdatio qm̃ non traſibit per nos tẽpe
h⸗ ſtas ⁊ nõ auferet nobis teſtamẽtuʒ moꝛtis:⁊ ſpes veſtra ad infernuʒ nõ ptrãſibit tepeſtas veni/
.RWj ens ſi trãſierit:eritis ei in cõculcationẽ:Cum tranſierit tollet vos mane ptranſict die ⁊ nocte erit
e ſpes peſſima:Diſcite audire ꝗ eſtis in tribulatiõe:MHon poſſumus pugnare ipſi autẽ infirmi ſu
i31 mus vt congregemur.
otoo Q CDixeram inquit uobis: Audite uerbum dũi uiri illuſores ſiue tribulati pricipes populi mei: Et no
u lite fœdus habere cũ morte & pactũ cũ ĩferno:qui contẽnẽtes præcepta mea: poſuiſtis mendatium
kme ſpem ueſtram: & gloriãtes immo deſperantes dicitis: mendatio protegemur: Iccirco miſericors &
ni miſerator dominus patiẽs & multum miſericors: Nolẽtibus uobis in fundamenta ſyon lapidẽ ele
ullu ctum & probatũ: & prætioſum: & angularem miſſurum eſſe ſe dicit:De quo & apoſtolus loquitur:
olĩ Quaſi ſapiens architectus fundamentum poſui:Et iterum: Fundamentum enim aliud nemo poteſt
ihen ponere pᷣter id qd poſitũ eſt: qui eſt chriſtus ieſus:Iſte lapis uere & ſecundo appellatur lapis: ſicut &
gun in leuitico homo homo bis dicitur: & angularis lapis: quia circunciſionis & gentium populos co⸗-
Miti pulauit:de quo & ĩ pſalmo dicit᷑:lapidẽ quẽ reprobauerũt ædificãtes hic fact' ĩ caput äguli:iſti ſũt
1 ãt ædiſicãtes &&mẽtarii: ꝗ nüc appellãt᷑ uiri illuſores & pricipes populi ꝗ eſt ĩ hieruſalẽ: de hoc lapi
uf de & ĩ daniele legimꝰ ꝙ exciſꝰ ſit d mõte ſine maĩbꝰ:& iĩpleuerit uniuerſũ orbẽ eo qd diuini germi
on nis diſpẽſatio humanũ corpꝰ aſſũpſerit & habitauerit ĩ eo plenitudo diuinitatis corpaliter: Sup hũc
n⸗ lAlauapidẽ ꝗ alio nomine appellatur petra xp̃s ædificauit eccleſiã & firmo iuxta hebraicũ fũdau it fun
we damine:In quo ꝗ crediderit nõ còſundetur: ſiue iuxta hebraicum nõ feſtinet: ne uidelicet tardus ei
to chriſti uideatur aduẽtus:Si enim tardauerit iuxta abachuc nõ feſtinet: quia ueniens ueniet & ſua p
eiy miſſa complebit. Promittit quoq; deus ponere ſe in eo iuditium ponderis. Neq; enim iudicat pa/
ino ter quemquã: ſed omne iuditium tradidit filio:Et iuſtitiam ſiue miſericordiam in mẽſura ut red-
bi dat unicuiqʒ ſecũdum opera ſua. Et iuſtitiam ac miſericordiam alterutro tempore. Iuxta quod & i
hee pſalmis legimus: Miſericordia & ueritas obuiauerunt ſibi: iuſtitia & pax deoſculatæ ſunt ſe: Spem
en quoq; ait ueſtram atq; mẽdatium:ideſt diabolum ꝑpattem omnis mendatii: ſupplitiorum meo rum

. 4 111

¶.iber Monus.c.xxviii.

grãdo ſubuertet: & protectionẽ ſub qua uos tutos fore arbitrabamini: tpeſtas ualida & aquaꝶ mul

titudo delebit: ita ut amicitia & fœdus quod habebatis cũ morte & cũ ĩferno: hoc eſt cum diabolo
pereat in æternum: Et flagellum ſiue tem peſtas de quo dixerat: flagellum inundãs cũ tranſierit nõ
ueniet ſuper nos: ueniet & eritis ei in cõculcationẽ:hoc eſt omnia tormenta patiemini: quæ uos pu-
tabatis deſperationis animo nequaqꝗᷓ eſſe paſſuros: Semp eniĩ irruet uobis: & tam in proſpens quã in
aduerſis irã domini ſentietis: & mors uos ſeua populabitur: Quid dicat de pœnis pœnarũ: Sola for
mido & tormentorum mœtus uos corriget ad ſalutẽ: & mala ueſtra intelligere faciet: Cũq; uexati
fueritis ſcietis ꝓphetas meos uera dixiſſe: Quodq; ſequitur coãguſtatum eſt enim ſtratum ita ut al-
ter decidat: & pallium breue utrũq; operire nõ poteſt:illũ habet ſenſum quod in apoſtolo legimus:
Non poteſtis calicẽ domini bibere & calicẽ demoniorum: Non poteſtis mẽſæ domini eſſe partici/
pes & menſæ idolorum: Et alibi quæ participatio iuſtitiæ cum iniquitate? Quæ ſocietas Iuci ad tene
bras? quæ cõuentio chriſti ad belial? quæ pars fideli cum infidele? qui conſenſus templo dei cũ ido
lis? Loꝗtur autem ſub metaphora mariti pudiciſſimi: qui adulteræ dicit uxori: Vnus lectulus me &

alterum tecum capere nõ poteſt: & pallium bræue maritum & mœchũ cooperire non præualet: Di

cit hieruſalẽ ad quam & in ezechiel ſub perſona uxoris loquitur fornicãtis: & quã in oſeæ principio
ſcortum uocat: & adulteram. ſi uis meis cõplexibus copulari: abice idola: Si ſeruieris idolis: me ha-

bere nõ poteris: Hoc iuxta hebraicum: Porro qd in. Ixx. legitur: Diſcite audire qui tribulati eſtis nõ

poſſumus pugnare: ipſi autem infirmi ſumus ut nõ congregemur: quẽ ſenſum habeat & quomo-

do ſuperionbus copuletur pœnitus ignoro: Niſi forte ad principes populi loquatur ſermo diuinus

& hortetur eos ut ſpem habeãt in deo & non in morte atq; inferno:& diſcant audire uaticinia pro/⸗
phetarum:Illiq; reſpondeaut ſe pro infirmitate uirium aduerſus contrarias poteſtates pugnare nõ
poſſe:nec inter dei populum congregatri .
Sicut eni in mõte diuiſionũ ſtabit dñs:ſicut in valle gabaon iraſcetur:vt faciat opus ſuum pe
regrinum eſt opus ſuũ:alienum opus eius:vt operetur opus ſuum:peregrinum eſt opus ab eo
Et nũc nolite illudere:ne foꝛte cõſtringant᷑ vincula veſtra:Cõſumationẽ eni abbꝛeuiationẽ au⸗

diui a dño deo exercituum ſuper vniuerſam terrã. LXX.

Bicut mons impioꝛum conſurget dominus ? erit in valle gabaon:cũ furoꝛe facièt opera ſus

