uniuſcuiuſq; opꝰ manifeſtũ fiet quoniã in die domini in igne reuellabitur: Plauſtrũq; qd uoluitur
illud eſt de quo in eſaia legimus. cõculcabitur moabitis ſicut cõculcatur area in plauſtris: Et in alio Eſa. 2v. d
loco ponã inqt te ſicut rotas plauſtri nouas cũ ſerrarũ dẽtibus & cõteres mõtes & cõminues ualles.
ut poſtqᷓ mõtes colleſq; cõtriueris pereat fuga a ueloce.dicẽte paulo.neſcitis ꝗa ꝗ in ſtadio currũt& 1i. Cor. 9. d
in alio loco.currebatis bene quis uos ĩpediuit. Vnde & de ſe timẽs ait nõ ꝗa iâ accepi aut pfectus ſũ Ad gal. .a
curro. hæc ät uniuerſa faciebat ne piret fuga a ueloce quãobrẽ cũ iã pueniſſet ad calicẽ & accepiſſet
brauiũ uictoriæ ſecurus aiebat certamẽ bonũ certaui: curſũ cõſumaui: fidẽ ſeruaui: Si gradu cõcito 2. Tim. 4. b
fugenmus peccatũ nos appræhẽdere nõ ualebit: Sin ãt ligauerit malitia pedes noſtros loquamur
cũ ꝓpheta ad deù quo ibo ab ſpũ tuo: & a facie tua quo fugiã. De malis curſoribus apoſtolus loqui p̃s:1i38.
tur nõ uolẽtis neq; currẽtis. ſed miſerẽtis eſt dei: Sequitur & fortis nõ obtinebit uirtutẽ ſuã: nõ quo Ro. 9. c.
ſortis ſit:ſed quo fortẽ eſſe ſe iactat:Siue qui cõfidit in fortitudine ſua & nõ in dei miſexicordia: Iu⸗
xta illud qd ſcriptũ eſt perdã ſapiẽtiã ſapiẽtium & intellectũ prudẽtium reprobabo:nõ quo perire i. Cor.i. c.
poſſit uera ſapiẽtia & ueritatis ĩtelligẽtia reprobari: ſed qd eorũ pereat ſapientia ꝗq apud ſe uidentur
eſſe ſapiẽtes & in ſua eruditione cõſidũt Robuſtus quoq; ſiue pugnator ꝗ nõ ſaluabit animã ſuã il-
le eſt ꝗq nequaqᷓ apoſtoli poſſidet armaturã habẽs ſcutũ.ſed nõ fidei: accinctos lũbos:ſed nõ in ueri/ Ephe.6. b.
tate:ĩdutus loricã ſed nõ iuſtitiæ: portãs gladium ſed nõ ſalutis:huiſcemodi pugnator nõ ſãctificat
præliũ:nec dñi poteſt bella bellare cõtra ueritatẽ dimicãs ꝓ mẽdatio: Talis pugnator ñ poteſt dice

re benedictꝰ dus deus meus ꝗ docet manus meas ad pᷣliũ & digitos meos ad bellum miſericordia pᷣs. 43.

mea & cætera:hñt & ſagittarios heretici ꝗ fruſtra tẽdentes arcum ſagittã dñi ſuſtinere non poterũüt
qui loꝗtur ꝑ Eſaiã. Ego ãt ſicut ſagitta electa in pharetra dñi: iſti ſunt ſagittarii de ꝗbus & dauid ca Eſa. 49.a.
nit ecce peccatores intẽderũt arcũ parauerũt ſagittas in pharetra. Et uelox inꝗt pedibꝰ ſuis non ſal ps. x.
uabitur ꝗ ꝓpter acumẽ ĩgenii diſcurrit ꝑ teſtimonia ſcripturarũ & oratorum eloquẽtia uel ſophiſ-
matibꝰ dialecticis eorũ opprimere nititur ueritatẽ: & in eo perpeditur & corruit ꝗa nõ in domino
ſed in ſuis cõfidit pedibꝰ: aſcẽſor quoq;ʒ equi nõ ſaluabit animã ſuã:q ĩgnorat dictũ ꝑ ꝓphetã: falax Ps. 32.

equꝰ in ſalutẽ: & neſcit ſcriptũ eſſe dormitauerũt oẽs ꝗ aſcenderunt ſup equos. hic nõ ſaluabit ani- ps. 77.

mã ſuã:ſed periẽs audiet.hi in curribus & hi in eꝗs nos ãt in noĩe dñi dei noſtri: & robuſtus ẽt cor/ f 8.19.
de ĩter fortes nudus fugiet.ꝗ locus dupliciter exponi poteſt. ut aut ĩde poſſit euadere qa expoliauit
ſe ueterẽ hominẽ & peliceas tunicas peccatorũ & nulla fuit ſarcina pᷣgrauatus: aut econtrario quia
nmudus eſt & xpi pdidit ueſtimẽtũ.de quo & in apoſtolo dicitur ĩduite uos xpᷣm ieſũ: & in alio loco Ro.iz. d.
ſiqdẽ induti non nudi ĩueniamur: Nihil ei ꝓderit fortitudo ſua ſed in diæ pᷣlii atq; certaminis fugi Gala. 3.d-
et perſequentes & abſq; armaturara apoſtoli reſiſtere nõ ualẽs hoſtibus terga præbebit. 2z. Cor. 5. a.
QCAPITVLVM TERTIVMN (pti dicẽs
AUgite vbũ qðs locutꝰ ẽ dñs ſuꝑ vos filii iſrael ſuꝑ oĩ cognatiõe quã edũxi ð terra egi/
NCAd filios iſrael ꝓphetalis ſermo dirigitur: & ꝗ ſint iſti filii iſrael ſequẽs uerſus ondit: ſu
per oĩ inꝗt cognatione quã eduxi de terra ægypti: qd; non ſolũ in decẽ tribus ſed in oĩbus
H quodeci addétes iudã & beniami debemus accipere. oẽs. n. de terra ægypti eduxit & ait tã
tummõò Siue ut ſimachus interpᷣtatus eſt: ſolos uos cognoui ex oĩbus co gnationibus terræ. Et quia
ſolos uos cognoui ꝗ creator ſũ omniũ & uos habui peculiarẽ populũ iccirco ſup ſolos uos omnia
ueſtra peccata reſtituã potẽtes.n. potẽter tormẽta patiẽtur ꝗ ãt minimꝰeſt dignus eſt miſericordia Sap. 6. a.
Et in Ezechiele legim a ſanctis meis ĩcipite & iuditiũ dei de domo ei dicitur habere pricipiũ. hoc Ezech. 9.
interĩ iuxta hiſtoriã dictũ ſit. cæterũ ga auditus in ſcripturis ſanctis nõ ſolũ iſte accipitur quẽ auribꝰ Pet 4 4.
carnis excipimus: ſed ẽt ille de quo dominus ait: q habet aures audiendi audiat: Vñ & oĩs populus Apo.z. b.
uidebat uocẽ dñi: ꝓprie ad eos fit ſermo dñi:ꝗ ſenſu uident deũ quos eduxit de terra ægypti: & de ke 4.b.
poteſtate pharaonis ut neqᷓꝗᷓ luto & paleis deſeruirẽt extruẽtes ægyptias ciuitates. Et quos ex oĩibꝰ Exo. 20.
tribubꝰ terræ cognouit dicẽte apoſtolo nũc ãt cognoſcẽtes deũ magis ãr cogniti ab eo: & ĩ alio lo aq al. 4.b
co ꝗ ignorat ignorabitur. nõ oẽs ergo cognoſcit dñs ſed eos ꝗ eiꝰ cognitiõe ſũt digni loquens in ncSri 4.g
euãgelio:̃cedite a me oparii iniꝗtatis neſcio uos.ĩ eo.n.qd oparii iniqtatis ſũt ignorãt᷑ a dno iccir Luc. iz. e.
co inꝗt ꝗa ſolos cognoui & meos habui uiſitabo ſuꝑ uos & oẽs ĩqtates ueſtras.quẽ diligit dñs cor/ neb. i2. b.
ripit & caſtigat oẽm filiũ quẽ recipit: Et pulchre dixit uiſitabo & nõ pcutiã ꝗa plaga der uiſitatio eſt poc 3.d.
atq; curatio & omnes inquit iniquitates ſiue peccata ueſtra uiſitabo ne quid impercuſſum remane
at ne quid non recipiat ſanitatem. —=è
CMũquid ãbulabũt duo pariter niſi cõuenerit eis:nungꝗd rugiet leo in ſaltũ niſi habuerit pᷣdã.
CLegi ĩ cuiuſdã cõmẽtariis rẽ diffcilẽ pſuadere cupiẽtes octo ſceleribꝰ ſiue ĩ ĩpietabꝰ atq; peccatis
primũ damaſci: ſecũdo gazæ & cæteris urbibꝰ paleſtiæ. tertio tyri:q̃rto idumeæ.i.edom. ꝗnto filio
rũ ãmon. Sexto moab.ſeptimo iudæ: octauo quod extremũ eſt iſraheli.i. decem tribubus. totidẽ cõ
minationes nũc redditas. & primam primæ ideſt damaſci: ſecũdã ſecũdæ.i.gazæ: & reliquas reliꝗs
reſpõdere:quod utrũ uerum ſit nouerit ipſe ꝗ ſcripſit. alius autem putat ſe exempla propoſita duo
rum in uia ambulantiũ: & leonis rugientis in ſaltu & catuli leonis dãtis uocẽ ſuã cũ aliqd apprehẽ
derit aut auis capte ab aucupe: & laquææi qui in terra diffigitur ad capiendam prædam: & tubæ in ci/
uitatẽ clãgentis:hHiſq; exemplis redditam ſimilitudinem ut quomodo ſuperiora cauſam habent: &

Ptondd

1Co.

Rom
poc⸗

loi4

M 4

lli⸗

Cene
Cenis,
Cen i,
eng
lari⸗

S uper NAmos..c.iii. . .

ie nõ fü⸗t niſi illa præceſſenit: ſc nullum in ciuitate accidere malum quod domino piæcipiente non J
4 Ephe.zic. factum ſit: Sunt qui primum exemplum eſtimant continere doctrinam quo non poſſint duo pan
An ter ambulare niſi ſibi ante conuenerint in eum qui fecit utraq; unum: & medium parietem ma-
ſ ceriæ deſtruxit: & duos cõdidit in unũ nouũ hoĩem: ſfecitq; ĩter eos pacẽ & copulaun uinculo ca-
à& N ritatis: ut cũ fuerint ſimul duo poſtulẽt a patre & ipetrẽt ꝗcqꝗd rogauerint Hæc ſũt duæ uirgæ quæ

ſibi in Ezechiele copulãtur & duo populi circũciſiõis & gentiũ de ꝗbus ad Heliã loqtur dus religq

drng
. n 3. Re. i9. d mihi ſeptẽ milia uiroꝶEt in alio loco deus inuẽtus ſum ait his ꝗq me nõ qrebant: apparui eis q me
ii Eſa. 6j. a. nò interrogabãat:Cũᷣ aut duo fuerint tedacti in unũ adhærebut dno & fient unus ſpiritus Qui enj
n i. Cor. 6. d adhæret dno unus eſt ſpiritus. Iſti igitur duo ꝗ ſibi cõſentiut & in mia xpi pariter ambulãt nulliꝰad
RD 1. Pet.5. uerſarioꝶ pnt ĩpetũ ptimeſcere. Quod ſi diſcordia ſeparãtur ſtatim eos leo rugiẽs ĩuadit: De quo
rn & Petrus apoſtolus ait: aduerſarius ueſter diabolus tãquã leo rugiẽs:nõ uerſatur in agris cõſitis nõ
“ in uineis: nõ in oliuetis: nec inter ligna pomiſera ꝗᷓ laudãt deum: ſed ubi ſyluæ ſunt & ĩculta humꝰ:

& beſtiæ cõmorãtur: & nõ ſolũ leonis patebũt morſibus: ſed appræhẽdet eos catulus leonis & du-
„ Ioä. 3. c. cet ad cubile ſuũ: fugiẽs lucẽ & pgẽs ad tenebras. Oĩs. n. ꝗ peccat amat tenebras & odit lucẽ. De ꝗbꝰ
a P. i03. & in pſalmo legimus poſuiſti tenebras: facta eſt nox in ipſa ptrãſibũt beſtiæ ſyluaꝶ catuli leonũ.
ꝗrit. n. catulus leonis nõ eam pᷣdã quã poſſidet qᷓ ſuæ eſt poteſtatis: ſed ut de eccleſia xpᷣi rapiat. De
i qquo & in Abbachuc ſcribitur eſcæ eius electæ. Tertia pœna eſt eoꝶ quos diſcordia ſeparauit ut p/
„. Ulh dant alas ꝗbus prius ſublimiter ferebãtur. & de cælis in terrã corruant & teneãtur ab aucupe eo qce
hærẽte uiſco aues liberas capiat: ꝗ ꝓpria uolũtate ad terrena deſcẽdunt. De ꝗbus in ꝓuerbiis ſctiptũ
prou.i. b eſt: nõ iniuſte tẽdãtur retia auibus: Iluſta. n. ruina eſt peccatoꝶ q cü habuerint alas colbæ & p ae/

i

li rem uolitare debuerint pondere peccatoꝶ ad terrena depræſſi ſunt & uitio ſuo adhæſerunt. Vitio
i⸗ I. Cor. 6o d ſuo de quo in apoſtolo legimus ꝗ adhæret meretrici: unũ cũ ea corpus efficitur: Quarta pœna diſ
d cordãtium eſt ut capiãtur laqo.qui non in cælo:ſed in terra poſitus eſt:De quo qd euaſerit ſanctus
n . 23. Floriattnr & dicit.aĩa noſtra ſicut paſſer erepta ẽ de laquæo.Iſtæ eſt cõtritus laquæus de quo & apo
e eh. Rom. ié6: c ſtolus loqtur ad credentes. deus conteret ſatanã ſub pedibus ueſtris. Rurſumq; in Dauid legimus
h S8. 139. iuxta ſemitã ſcandalũ poſuerũt:nõ enim pñt decipe ſimpliceſ quoſq; credentiũ niſi nomẽ xpᷣi ꝓpo
Gi lo.i. d. ſuerint: ut dum putamus inuenire nos xpᷣm pgamus ad antixpᷣm: Quinta pœna eſt eoꝶ ꝗ reliquæ
in re pacem quæ exupat oẽm ſenſum:& quã dñs pergẽs ad pacem apoſtolis dereliꝗt dicẽs pacẽ meã
Roizl do uobis: ut in ciuitatem dñi cõſtituti tubæ ſonitu terreãtur. Quicqd enim in ſcripturis ſanctis dici
i ( tur tuba cõminans eſt: & grãdi uoce aures credentiũ penetrãs. Si iuſti ſumus per tubã xpi ad beati-
u Mat. 6. d. tudinẽ ꝓuocamur: ſi peccatores audimus ꝗᷓ ſimus tormẽta paſſuri. Malũ aut Ich dũs facit in ciuita-
s te nõ eſt cõtrariũ uirtuti:ſed afflictio atq; cruciatus de quo legimus: ſufficiat diei malitia ſua.i. tribu
/ latio &anguſtiæ: & in ꝓpheta legimus. Ego deus ꝗ feci lucẽ & tenebras ꝗ facio pacẽ & cõdo mala:
ir Eſa. 4j.b. ſicut.n.tenebræ cõtrariæ ſũt luci & diei:ſic & paci bellũ cõtrariũ eſt. Qcdᷣ nõ per ſe malũ eſt:ſed ma
bus lum uidetur his eẽ ꝗ ſuſtinent: Et ut ſciamus in ſcripturis ſanctis malitiã interdũ nõ cõtrariã uirtu-
ti ti:ſed afflictionẽ pœnaſq; & anguſtiã. Vnũ adhuc de Iona ſumamus exẽplũ.&uidit deus opa eoꝶ
1 qa cõuerſi eẽnt a uiis ſuis peſſimis & pœnituit eũ ſuꝑ malitia quã locutus ẽ ut faceret. Malitia utiq;
. ibi ſubuerſio niniuitaꝶ ẽ quã ꝑ ꝓphetã deus fuerat cõminatus: & nõ uirtuti cõtraria quæ ad pec-
1 6 catum pertinent: pro quo comminabantur tormenta peccantibus ſequitur.
krechh Gen. 6. b. CNon ſaciet dominus deus verbum niſi genelanern ſecretum ſuum:ſiue coꝛeptionem ſuam
beA Gen. i18. c. ſeruis ſuis pꝛophetis. CNon qd oĩa dñs reuelet ꝓphetis quæ in cælo faciat uel ante

iam fecerit:ſed quæ facturus in terris ſit. Reuellauit Noæ ſeruo ſuo qd eſſet inducturus diluuium:
Reuellauit Abraã & Loth ſeruis ſuis ꝗc; arſuræ eſſent ſodoma & gomorra Adama & Soboim. Re
uelauit Ioſeph interpᷣtationẽ ſomnii: ſeptem annoꝑ famis in ægypto: & Ionæ pphetæ ſubuerſio-
nem Niniuæ: ut ꝗq audirẽt uentura ſupplitia: aut agerent pœnitentiã & tormẽta uitarẽt: aut cõtem
nentes iuſtius punirẽtur. Ita & nunc dñs reuellat ꝑ Amos ſeruũ ſuũ ac ꝓphetã quid facturus ſit de/
cem tribubus: ut ſi fuerint ad meliora cõuerſæ: & idola deſeruerint ẽt de iminẽti ꝑpiculo liberentur
Et nota qd clemẽs & benignus deus ſempꝑ futura pᷣnuntiat ne cogatur ĩferre ſupplitia. Et qd here

3 Mo Gen. i9. c.
e Iu Gen. 4i. d.
Evod Ionæ 1.
vm ſan
ſcin ln

ie tici calũniantur in creatore quaſi ſeuero ac truculẽto crudeli. & taãto iudice eo qd nullũ ſit malũ in
ciuitate quod ille non faciat hoc nos referrimus ad magnitudinem miſericordiæ quod nõ inferat
Z pœnas: niſi ante prædixerit. Qui autem prædicit non uult punire peccantes. =
CLeo inquit rugiet:quis non timebit: dominus deus locutus eſ Quis no pꝛophetabit.
dii CQuis in hoc loco nõ pro ĩpoſſibili: ſed pro raro accipitur: ille. n. nõ timebit: & ille nõ ꝓphetabit:
un ꝗ pp duritiã ſuã dñm audire cotẽpſerit: & eſt ſenſus iuxta hiſtoriã ſi ad leõis uocẽ oĩa cõtremiſcũt:
i⸗ & cũcta aĩantiũ natura terretur:nos iubẽte deo ut loquamur:& annũtiemus populo uentura ſup⸗
plicia: nõ prophetabimus? non loquemur:?: Scio quẽdam in ſuis ſcriptum còmentaniis reliqſſe leo
G5 nem rugientem diabolum intelligendum & rugientem his qui perituri ſunt. Deũ aũt ꝗ loquatur ꝑp
io prophetas referendũ eſſe ad dominũ ſaluatorẽ ut quomõ illi ad malã partẽ audiunr leonis mugitũ
tte &e' capiũtur in mortẽ Sic ſancti in bonã partẽ dominũ præcipientem audiant et ſaluentur.
CAuditũ facite in edibꝰ aʒoti ⁊ in edibꝰ terre egypti ⁊ dicite cõgregamini ſuꝑ mõtes ſamarie
.

WMiero.liber

CSupra diximꝰamos ꝓphetã ſpetialitet imo magnã uolumĩs ptẽ ad decẽ tribꝰ q appellãtur Iſrael
& ephraĩ & ſamaria ꝓphetare. itaq; ẽt nüc iubet᷑ ut ãnũtiet azoto & terræ ægypti: ꝗᷓ ſeqũtur ꝓ azoto
neſcio ꝗqd uolẽtes. lxx.aſſyrios poſuerũt: dicẽte inꝗt ut cõgregẽtur oẽs gẽtes ꝗᷓ ĩ uicino ſũt: & uideãt
ſcelera iſrael: Ne iniquum putẽt dei eſſe iuditium. quomodo ſi diceret prius uidete faciãt: & tunc
meã ſentẽtiã cõprobate pulchreq; intulit ſuper mõtes ſamariæ uel ciuitates ꝗᷓ nũc ſebaſtæ nüc ſa-
maria uocabatur. uel uniuerſæ ꝓuintiæ q̃ in montibus ſitæ ſunt. & uidete iĩſanias multas in medio
eiꝰ: Vt pro deo adorent uitulos & immolent filios ſuos nec hoc ſcelere cõtenti calumnientur pau/
peres in penetrabilibus ſuis & omnino rectum facere neſciãt: cheſaurizãtes ſibi nõ aurũ & pecunias
quæ interdũ labore quærũtur ſed iniquitatẽ & rapinas in edibus ſuis: Vt quia deſerto cultu dei ado
rauerũt idola tradat eos in reprobũ ſenſũ ut faciant qᷓ nõ oportet: & quia ſemel iuxta tropologiam
ſamaria refertur ad hereticos ꝗ cuſtodes mandatorum dei eſſe ſe mentiuntur pᷣcipit ſermo diuinus Rom. .d. c0e⸗
ut in gentibus prædicẽt quæ nõ habẽt notitiã dei: in quorũ doctrĩa ignis exurẽs eſt & tribulatio & Nebb
anguſtia ut cõſiderẽt falſã ſamariã: & aſcẽdãt ad mõtes ſuperbiæ eius: Et uideãt multas inumerabi hhoz
leſq; ĩſanias in medio ciuitatis:dũ unuſqſq; hereticorũ fingit ſibi deũ quẽ uoluerit: & adorat figmẽ lli4 b
tum ſuũ. ut martion bonũ deũ & ocioſũ: ut ualẽtinus aeonas trigĩta & extremũ chriſtum quem ap/
pellãt e1ρ. νυαισι˙.1. abortiuũ: ut baſilides qui omnipotẽtem deum portẽtoſo nomine appellat abra
xas: & Eundem ſecũdũ græcas litteras & anni curſus numerũ dicit in ſolis circulo cõtineri: quẽ eth
nici ſub eodem numero aliarum litterarum uocãt mitran: Et ueræ ĩeptiæ in balſamo barbeloquæ
mirantur:non ne hæ inſaniæ ſunt & multæ inſaniæ. unoq; fingẽte quod in animũ eius ĩciderit. Ca
lũniã quoqʒ patiùtur in penetralibus eius ſiue opprimuntur ſimplices quiq; credẽtiũ dũ ſub nomi/
ne ueritatis colunt mẽdatium. Et omnino rectum facere neſciũt quia perdiderunt tramitẽ ueritatis
nec credunt in eo qui dicit Ego ſum ueritas & theſaurizant ſibi dogmata iniquitatis & rapiunt atq; Io. 14.· a.
concludunt in edibus ſuis quos potuerint falſo errore decipere. Sin ãt placuerit ut legamus aſſyri-
os qd tamẽ in hebraico nõ habetur:Dicamus hoc eſſe de ꝗbus ſcriptũ eſt ĩducã ſup ſenſũ magnum
principẽ aſſyriorũ qui dixit fortitudine mea faciã & cætera ut capiantur heretici ab aſſyrio & teneã
tur in terra ægypti: de qua quondam uenientes ad eccleſian liberati ſunt.
VPropterea hec dicit dñs deus tribulabitur ⁊ circumietur terra:⁊ detrahetur ex te foꝛtitudo
tua ⁊ diripiẽtur edes tue. LCxx. C Pꝛopterea hec dicit dñs deus tyrus ⁊ in circuitu ter
ra tua deſerta erit ⁊ detrahet de te foꝛtitudinẽ tnam ⁊ diripientur regiones tue.
CPro tyro quæ in:hebreo duabus litteris ſcripta eſt. ſade. & res. & appellatur. ſor. qd & aqla &. Ixx: ſi
militer träſtulerũt hebreus ꝗ me in ſcripturis ſanctis erudiuit tribulationẽ interpᷣtatus eſt nec renu L
imus eius ſentẽtiã: qa & ſimachus qui non ſolet uerborũ ροιρρ ſed itelligentiæ ordinẽ ſequi
qui ait obſidio & circundatio terræ pro obſidione qᷓ ab eo dicitur ropopkia fortitudine a theodo-
tione poſita ſit qui putauit nõ.ſar.& ſor.qd tribulatio uel tyrus dicitur ſed ſur legẽdum qd propriæ
refertur ad petrã duriſſimã quæ grecæ appellatur oko Tokoοσ & quã nos latine ſilicẽ poſſumꝰ dice
re loquamur ergo de ſingulis. xx.dixerũt tyrus & per circuitũ terra tua uidebaturq; pendere ſent=é⸗ Reg.
tia addiderũt ergo de ſuoò deſerta erit: nec error interpᷣtum eſt ubi propter uerbi ambiguitatẽ & tri- 1
bulatio & tyrus dici poteſt. Et eſt ſenſus ſup montes ſamariæ multas populus meus inſanias perpe
trauit calũniam faciẽs: & rectum pœnitus ignorãs & theſaurizãs ſibi iniqtatem ac rapinas ideo tri
bulabitur ſiue cõteretur. Et aſſyrio exercitu circundabitur terra eorũ & detrahetur ait ex te o ſama/
ria o decè tribus o quondã populus meus fortitudo tua: Et diripiẽtur in edibus tuis quæ ꝑ calũniã
ex miſerorũ lachrimis cõgregaſti: heretici quoq; aut tribulabuũtur in die iuditii & omnis eorũ forti
tudo tenuabitur. Et diripientur quæ habuerãt de rapinis ut liberẽtur populi quos deceperant aut
certe quottidie p uiros eccleſiaſticos tribulabũtur & circũdabũtur teſtimoniis ſcripturarũ: & detra-
hetur ex eis fortitudo ſyllogiſmorum & uerborũ argutiæ: ꝗbus ſuũ dogma firmauerũt: Et ædes eo
rum diripientur ut qui rapti fuerint de eccleſia ad eccleſiam reuertantur.
CBec dicit dũs quomodo ſi eruat paſtoꝛ de ore leonis duo crura vel extremũ auricule ſic eruẽ
tur ſilli iſrael g habitãt in ſamaria in plaga lectuli ⁊ in damaſci garbato. LXX.
CBec dicit dñs quõ ſi auellat paſtoꝛ de oꝛe leonis duo crura aut extremum auricule ſic auel/
lentur ſilii iſrael qui habitant in ſamaria contra tribum ⁊ in damaſco.
In pricipio Amos ubi uerſiculos illos diſſeruimus dñs de ſyõ rugiet de hieruſalem dabit uocem
ſuam & luxerũt ſpetioſa paſtorũ & exiccatꝰeſt uertex carmeli diximus illũ artis ſuæ uſum eẽ ſermo
nibus ut quia paſtor gregũ nihil terribilius leone cognouerat irã domini leonibus cõpararet iuxta
hũc ergo ſenſũ etiã nũc de eo quod ſepe uiderat ſumit exemplũ & ſi decem tribuũ paruas reliquiaſ
de afſyriorũ narrat manibus eruẽdas quomodo ſi paſtor deuoratis omnibus mẽbiis duo crura aut
Extremu auriculæ de leonis faucibus rapiat poſitoqʒ cõparationis exẽplo ita iꝗt eruẽtur ſilii iſrael
decẽ uidelicet tribus qᷓ habitant in ſamaria in plaga lectuli & in damaſci grabato: quod mihi ſic ex
planadum uidetur: legimus in Eſaia raaſſin regem aram: ideſt ſyrorum ꝗ regnabat in damaſco & Eſa. 7.a.
ſaciet filium romeliæ regẽ iſrael inito fœdere contra iudã ueniſſe pugnantes de quibus dominus
præcepit achã regi iudæ &hieruſalẽ ne timeat duos ſemiuſtos torres quãdo in ſignũ plenæ liberta
tis uirginis

n

hob⸗

= — = –

Super? Nmos.c.iii.

1 . £
1 tis uirginis ei & conceptus & partus oſtenditur:filii ergo ſamariæ habitant in regione & plaga le/
ACxk ſuli requieſcentes in ſyrorum auxilio & in damaſci grabato:ſibi uictoriam pollicentes: ut quomo⸗/
Noe do qui feſſus eſt refocilatur in lectulo: ſic illi fractas uires uicinæ gentis: auxilio roborarent. Vnde &
lr in eodem eſaia per typum dicitur futurorum quod naſciturus ſit puer qui priuſqᷓ ſciat uocare patrẽ
E ſaie. 8. Na. & matrem accipiat ſpolia ſamariæ & uirtutem dam aſci. Quæ ſcilicet contra hieruſalem iunctis ui/
tibus dimicabant. pro plaga lectuli & damaſci grabato Ixx. trauſtulerunt contra tribum & dama
dir ſcum ut iuxta & tropolo ia tribũ referamus ad iudam dam aſcũ ad uocationem gentium: de qui-
iu bus unus grex factus eſt dñi cuius ſæpe oues leonũ feritas laniat: de quorum faucibus uix duo cru-
du ra aut extremũ aufertur auriculæ: In crure uia onditur doctrinarum. In aure ſacramenta dictorum:
Mat.lo.b. Vñ & apoſtoli abſq; calciamentis & ulla mortui aĩalis pellicula nudis pedibus iubẽtur incedere: &
ln Euce. 10. a. ad credentes dicitur ꝗ hẽt aures audiendi audiat in apocalipſi quoq; Ioãnis legimus ꝗ hẽt aures au
o Luce. S.b. diat.quid ſpirfitus dicat eccleſus & manifeſtius per prophetam: ponite inquit ſermones ueſtros in
eudl Apo. z.b. auribus cordis ueſtri: hoc iter tam heretici quam magiſtri eorum demones impedire feſtinant & ĩ
eme Ind. i4. b. texere retibus ut in uia qui chriſtus eſt corruamus. Sed ſi uenerit uir eccleſiaſticus & homo dei &
nx-“ ſampſon qui interprætatur ſol. leonem interficit deſcendenſq; in inferni lacum qui aquas refiige-
n rat tempore niuis tempeſtatis & hiemis. ſuffocat leonem ut ſecuro pede & tutis auribus domi-
kenh num ſequi & uerba eius audire ualeamus.
be Audite ⁊ conteſtamini in domo iacob dicit dominus deus exercituum:quia in die cum viſi/
t tare cepero pꝛeuaricationes iſrael ſuper eum viſitabo ⁊ ſuper altaria bethel ?⁊ ampumbuntur
mi⸗ corꝛnua altaris ⁊ cadent in terram:⁊ percutiam domum hieruſalem cum domo eſtiua:: peribũt
NttG? domus eburnee ⁊ diſſipabũtur edes multe dicit dominus. LXX.
ug oi CSacerqdotes audite ⁊ cõteſtamini domũ iacob dicit dñs deus oĩpotens qꝛ in die qua vlciſcar
rv inigtates iſrael ſuꝑ eũ vlciſcar ⁊ ſupaltaria bethel ⁊ ſuffodiẽt coꝛnua altaris ⁊ cadẽt ſuꝑ terrã.
num CPræcipit autem ſermo propheticus ut primum audiãt deinde conteſtentur in domo Iacob ideſt
kenei in decem tribubus: quæ dominus dixerit: cum cœpero inquit uiſitare præuaricationes uel im pieta
tes domus iſrael & eis reddere quæ merentur & captiuitatis tempus aduenetiteftuae deſtruentur al
tudo taria bethel ubi erant aurei uituli: & amputabuntur cornua altaris quod hieroboam quoq; manu
mier extendente diſruptum eſt: & ruent in terra aſſyrio uaſtente confracta: & percutiam inqui domum
hiemalem cum domo æſtiua: quod ſimpliciter iuxta litteram accipere poſſumus. tãtarum eos fuiſ⸗
le ſe opũ: ut duplices haberent domos: hiemales & æſtiuas: quarum aliæ uerſæ eſſent ad aquilonem .
MZ . aliæ ad auſtrum: ut pro uarietate temporum frigons & caloris cæliq; temperiem prouiderent:poſ-/
keani ſumus domum hiemalem appellare regnum ifrael in qua frigus erat religiõis & cultus dei uariiq;
oco⸗ uentorum turbines & ſcæua tempeſtas: Et domum æſtiuam iudam & hieruſalem in qua erat tem-/
pir plum: & offerebantur holocauſta mane & ueſpere: & uigebat calor religionis: & peribunt ait do-
H mus eburneæ: quod & iuxta hiſtoriam ſtare poteſt: legimus enim achab regem iſrael tantis fluxiſ-
è 3. Reg. i3. ſe delitiis ut domum ſibi eburneam fecerit pro eburneas domus dentes ideſt elephantinas in he-
4 zi. &. 23: breo inuenimus. De quibus & in.xliiii.pſalmo ſcriptum eſt: a domibus eburneis ex quibus lætifi-
j H cauerunt te filiæ regum. Quando uiſitare cœperit dommus præuaricationes ifrael qui prius domi
ni altare quod habet eccleſia. Sed altaria hereticorum plurima:tot enim habẽt altaria quot ſciſma/
. ta: Amputauit & cornua altaris quod per ſuperbiam unum habere ſe iactant: cadentq; eorum cor-
3 nua ideſt arrogantia in terram & percutiet domum hiemalem eos hereticos qui laborant continẽ
tia & ieiuniis xerofagiis & chameuniis: e quibus tatianus & manicheus: & domum æſtiuam ut ni-
un colaitas & eunomianos & ueteris hereſeos nouos ſectatores qui propter uentris ingluuiem oẽm
an recipiunt uoluptatem: & peribunt domus eburneæ quæ artificii & rhetorici nitoris ſplendore coô-
un poſitæ ſunt: Et diſſipabuntur ædes multæ: quæ in toto orbe diſperſæ ſunt. Vna enim ueritate ſurgẽ
geo te multa mendacia deſtruentur: Pro domo hiemali oikovrov Bepint pov Ixx. tranſtulerunt. quod
B nos interprætati ſumus pinnatam eo quod oſtiola habeat per feneſtras & quaſi pinnas ad magni/
emd tudinem frigoris repellendam.
/ EXPLICIT IN A MOS LIBER PRIMVS.
ceñn
un
u
le
nis
enn
i.
.

Pꝛefatio in lib. Secundũ Amos pꝛophete

INCIPTT PRAEFATIO IN LIBRO SECVNDO AMOS PROPHETAE. 4 b
Egi in cuiuſdã controuerſia imbecillitas corporis: aiæ quoq; uires ſecũ
trahit econtrario apoſtolus qñ infirmor tunc inꝗr fortis ſum & uirtus
in infirmitate perficitur. Sps. n. contra carnem & caro contra ſpiritum z. Cor.ĩ2. c
hæc inuicem ſibi aduerſantur ne qᷓ uolumus illa faciamus. Vñ & in euã Ad ga.. c
gelio dicitur ſpũs promptus caro autem infirma. Senectus multa ſecũ Mat.i4.e.
& bona affert & mala. Bona ꝗa nos a potentiſſimis dominis liberat uo 3. Reg.i. a.
luptatibus.ſ.gulæ imponit modũ.libidinis frangit ĩpetus:auget ſapien 2. Re.i9. e.
tia dat maturiora cõſilia: & frigeſcẽte corpore dormit cũ perpetua uir
initate ſunamitis luxuriã cõtemnẽs cũ berzellai delegat eã adoleſcẽti
flio Chamaam: & ñ uult träſire iordanẽ atq; in alienos fines de ſuis exi-
re regionibus. Cũ hæc ita ſe habeãt: ut in malorũ cõparatiõe tolerabiliũ
ſuſtinere morbos dummodo una & grauiſſima domina libidine caream: patitur quidem & ſene-
ctus nonnunq incentiua uitiorum: mulluſq; iuxta ſanctum martyrẽ Cyprianum diutinus eſt pericu Rom. 7. d.
lo proximus: Sed aliud eſt titillari aliud obrai uoluptatibus: ubi cum apoſtolo adoleſcentia loqui
tur. Quæ nouit uirentis corporis neceſſitatesmon enim quod volo bonum hoc ago. ſed quod no
lo:& miſer ego homo quis me liberabit: hic autem raro inter emortuos cineres ſintilla ſublucens
reuiuiſcere nititur: Et tñ incentiua non poteſt ſuſcitare: ꝗobrem pamachii cano iam mecum ca/
pite impetra mihi a dño ut comitẽ merear here ſapiam: De qua ſcribitur ama illã: & ſeruabit te ho/
nora illã: & amplexabitur te: ut ipſa adiuuãte & ſocia cœptum in Amos opus expleã. Secunduſq;ʒ li
ber principiũ ſumat a uaccis baſan ut ꝗ in oſeæ ꝓpheta de uaccis ſiue uitulis bethauen pleno ſermo
ne tractaui nunc quoq; de uaccis ſiue uitulis ediſſeram. .
EXPLIGCIT PROLOGVS. INCIPIT TEXTVS.
CAPITVLVM QVARTVM.
Vicdite verbuʒ hoc vacce pingues que eſtis in monte ſamarie que ca
lumniã facitis egenis ⁊ confringitis pauperes:que dicitis dominis
veſtris afferte ⁊ bibemus.iurauit dominus deus in ſancto ſuo:quia
ecce dies venient ſuper vos ⁊ leuabunt vos in contis ⁊ reliquias ve/ Ree.
ſtras in ollis feruentibus:⁊ per apturas exibitis altera contra alteraʒ nleg.
◻R7’ pꝛoiciemini in armon dicit dominus: LXX. . 66,.
E CAugite verbum iſtud vacce baſanitidis que eſtis in monte ſama
K rie que oppꝛimitiſ pauperes:⁊ conculcatis egenos:que dicitis domi⸗
ms veſtris date nobis:date nobis ⁊ bibamus:iurat dñs per ſanctos
6 ſuos qm ecce dies veniẽt ſuper uos:⁊ tollẽt vos in armis:⁊ eos ꝗ vo/
biſcum ſunt in ollis negotiatoꝛes peſtilentes ⁊ eiciemini nude cõtra
inuicem ⁊ pꝛoiciemini ſuper montem remman dicit dñs deus.
Pro uaccis inguibus. I xx. poſuerunt baſanitidis aquila & theodotio ipſum uerbum hebraicum
baſan. loquitur autem ad principes iſrael & optimates quoſq; decem tribuum qui delictis ac rapi-
nis uacabant ut audiant ſermones dei & non aratores bouis ſed uaceas pingues de armẽto eſſe no
uerint ſiue quæ nutriantur in paſcuis baſan quæ ſunt loca herbarum fertiliſſima ac per hoc ſignifi-
cat eos non agriculturæ ſed Imolationi & eſui præparatos: Vos uaccæ pingues eſtis in möte ſama
riæ & humiles quoſq; confringitis & dicitis dominis ueſtris ideſt paſtoribus per quos reges intel-
ligimus. Date nobis & bibemus ideſt iubete tantum & nos cuncta uaſtabimus. Ex eo autem quod
poſuit date nobis & bibemus & non dixit date & comedemus: ebrietatem eorum ſignificat in ni⸗
no atq; luxuria quæ ſtatum mentis euertunt. Iurauit itaq; dominus in ſancto ſuo uel in ſemet ipſo le⸗
uel in filio uel in templo uel in omni qui ſanctus eſt & appellatur templum dei:quod aduentura ſit
dies non longe & poſt multa ſecula: ſed iã iminens dies captiuitatis & anguſtiæ in quo uaccæ leuẽ
tur in contis & reliquiæ earum in ollis feruentibus: Pro quo in hebraico & apud aquillam ſcriptũ
eſt in lebetibus piſciculoꝶ: pro contis quoq; aqla interpᷣtatus eſt clipeos. ſymmachus & ſaptuagin/
ta arma. Solus theodotio quẽ nos ſecuti cõtos uel aſtas interprætati ſumus: hoc ãt ſignificat quod
capiantur in prælio Et portentur atqʒ; afferãtur iure uictoriæ ſeruans tñ cœptã uaccaꝶ metaphorã
ut quas eſſe pingues dixerat uaccas earum carnes narret in contis uelin ſcutis eſſe portandas: & ſi-/
cut lebes feruentiſſimus minutos piſces pariter inuoluit: ita & uaccas baſan abſq; ullo ordine capti
uitatis miſeriis opprimet. Quodq; ſequitur & per aperturas exibitis altera cõtra alterã ſic explana/
ri poteſt: aperta uobis eſt captiuitatis uia: Et cum lebetes ueſtri fuerint exuſti: exibitis altera contra
alterã ſcdm hebreorum idiomia qd nos dicimus mutuo uiciſim mulierẽ & mulierẽ hoc eſt alterã
contra alteram uocant & proiciemini inquit in locis arme ae quæ uocantur armona. Deniq; Sym
machus interprætatus eſt & proiciemini in armenia pro quibus. xx. montẽ remman. Aquila mon
tem armona: Theodotio montem mona. Quinta editio montem excelſum tranſtulerunt uerbum
autem domini quod uaccæ baſſan iubentur audire ſecũdum cœptam tropologiam hereticis præ
cipit qui

.
llxy.

ü

SuperAmos.c.iiii.

cipit ꝗq uentri & gulæ ſeruientes recte appellàtur uaccæ pinguiſſimæ ſiue uaccæ ĩignominioſæ: hoc *
ci Oſeæ. 8.b emim interprætatur baſam in monte ſamariæ ſunt:cui & in oſeæ dicitur aufer uitulum tuum ſama
n ria: & rurſum in eodem quia ſeducens erat uitulus tuus ſamaria: & ideo in monte ſamariæ quia ſem
nret per eriguntur in ſuperbiam & ſibi ſublimia promittunt: ſamaria quoq; cuſtodia dicitur non quo
ni ie cuſtodiant ſermones domini:ſed quo cuſtodes præceptorum eius eſſe ſe iactẽt: Quæ calumniam
Ki ki faciunt egenis & confringunt pauperes egenum & pauperem intellige eccleſiaſticum uirum qui
R ueritatis ſimplicitate contentus hereticorum ſu pellectilem & eloquentiæ ful gorem argumento/
ie rumq; diuitias non requiret. Hæ uaccæ dicunt dominis ſuis afferte bibem us Dominos earum uel
u principes peruerſorum dogmatum poſſumus appellare ut Valentinũ & Martionem & Arrium: &
i Eunomium:aut eos qui per multiplices libros ab alis male inuenta corroborant: Iſti dicunt uac/
di⸗ cæ baſantidis afferte nobis & bibemus: niſi enim illi dederint iſti quod deuorent non habebũt im
l mo quod bibant ut inebrientur: Vt autem ſciamus aquas & pocula ſignificari doctrinam dominus
e/ loquitur ad ſamaritanam omnis qui bibet ex hac aqua ſitiet iterum: Qui autẽ biberit &ctera.er

en Io. 4. b. o qui de ſamaritanæ ideſt hereticorum aquis biberit ſemper ſitiet & ardorẽ ſiccarum fautium re
Figarare non poterit: Eſaia de hoc eodem conclamante: ſicut ſomniat qui ſitit quaſi bibat & cum
n Eſa.29. c. ſurrexerit adhuc ſitit anima autem eius fruſtra ſperauit ſic erunt omnes gentes quæ pugnant con/-

en tra hieruſalem. Verum enim qui de hereticorum aquis biberit & pugnauerit contra hieruſalem ec
ncy cleſiam dei in ſomniis bibit & anima eius uanis imaginibus luditur cumq; ſe eſtimauerit ſatiatum
ebo⸗ tunc ſitiendi habebit principium. Vnde & ad eccleſiaſticum uirũ dicitur: bibe aquas de uaſis tuis &
igl de puteorum tuorum fontibus aquas tuas & ſint tibi ſoli: & iurat dominus deus in ſancto tuo con
eno tra uaccas ſaginæ & dapibus ſeruientes ſiue iurat in ſanctis ſuis quod ueniant dies ſuper eas dies iu
ditii atq; pœnarum: Et portantes eas in armis ſuis & eos qui cum illis ſunt mittãt in lebetis ſiue por
tent:& uel ipſæ uaccæ ſint negotiatores peſtilẽtes. uel illi qui ueniũt ut portent: eas & eiciantur nu
dæ inuicem ſe uidentes proicianturq; ſuper montem remman. dicit dominus deus. Debemus eni
& iuxta. Ilxx. dicere ne fruſtra eos propoſuiſſe uideamur: quando uenerit contra hereticos dies iudi
nel tii atq; uindictæ: tunc auſerentur in armis. hoc eſt cum armis ſuis quibus aduerſum eccleſiam dimi
hun cauerant: uel uicti armatura dei mittentur in lebetes ut exurantur & excoquantur qui fuere prius ne
mgun otiatores peſtilentes. Ad hoc enim negotiabantur ut morti traderent quos deceperant. Iſti ſunt
N 3. Reg. 2. c. de quibus dicitur filii heli filii peſtilentiæ qui in cathedra peſtilentium ſedere: cumq; excocti fuerit
hen⸗ ps. 1. ⁊ exuſti egredientur nudi nihil eorum habentes quæ ſibi antea præſumebant: & uidebunt igno-
miniam ſuam & proicientur ſuper montem remman qui interprætatur ſublimitas ut in ſua ſuper/
ſun bia conterantur. Quidam remman uiſionem alicuius interprætantur. Non enim omnia uidere po
ond terant ſed ſibi partis alicuius ſcientiam promittebant ut proiciantur in eo quod ſe ſcire credebant:
nltos poſſumus iuxta litteram quando uenerint dies captiuitatis ſuper uaccas ſamariæ intelligere quod
go⸗ ſuperent eas in prælio & opprimant armis ſuis & in congreſſione ſuperatas compellant ad ur-
öre bes munitas quæ comparẽtur ollis feruentibus: ut quomodo hieruſalem habens clauſos populos
& obſeſſos aſſimilatur ollæ feruenti & plenæ carnium: ſic & urbes ſamariæ ollis feruẽtibus com pa
um rentur quæ fame & peſtilentia clauſos populos exire compellant & ire in captiuitatem mutuo ſe ui
pi⸗ dentes & tranſferri in armon montes armeniæ qui medis perſiſq; confines ſunt.
n0 CAenite ad bethel ⁊ impie agite ad galgalam ⁊ multiplicate pꝛeuaricationem.
ſn⸗ CPrimum hiſtoriæ fundamenta iaciamus. O iſrael miſerabilis iam tibi uicina captiuitas. iam tibi
ma aſſyrius inſtat exercitus: fac quod libet age ĩmpie: cum idolis libere fornicare: ut quanto tu fueris ĩ-
nel pudentior tanto mea ſuper tormentis tuis iuſtior uideatur ſentétia. Venite inquit in bethel in qua
noc aureum poſuiſtis uitulum: & mpie agite in deum. Venite ad galgalam locum idolatriæ de qua p
ui Oſeæ. lz. c oſeæ locutus ſum. In eodem fruſtra erant in galgala bobus imolãtes cumq; ueneritis ad galgalam
ipo multiplicate præuaricationẽ. Quicqd. n. ibi egeritis præuaricatio contra deũ eſt cui idola ptuliſtis.

unſt CEt afferte mane victimas veſtras.
rhers ¶ Ne in ſcelere ſit ulla dilatio.
