hieruſalẽ dr. Facies mœretricis fctã eſt tibi: noluiſti erubeſcere. Portat ãt tormẽtũ ſuũ ꝗq ꝓpria torq̃t inund
cõſciẽtia:& in iſto ſeculo ſuſtĩet ꝓpria uolũtate eructatũ ne æterna tormẽta ſuſtĩeat. Corrũpimuſqʒ; ſere
fratres nr̃os uel ſorores peccatis nr̃is:qñ ꝑ nr̃a peccata ad maiora ſcelera ꝓpuocãtur: Quod dico ita tand
. fiet manifeſtiꝰ. Finge aliquẽ in ſacerdotali culmiĩe cõſtitutũ nõ bñ uiuere: & deturpare opibꝰ digni uhrie
tatẽ. Nõne iĩmitatiòe uitioꝑꝶ erꝰ laicus frater corrũpit᷑. Nã & ꝗ unũ de minimis ſcãdalizauerit: mola le
. collo alligata er

di
uni
ti,
rinm
e 1
d,
dulg

bee
tilinr

kie

klort
I

ſte e
Dtil
ic⸗
muc
cſtiſo

werz
lei⸗
Qe
mo⸗&
uinn/
wie,
gigth
ſtanm
ſſeel⸗
ſpbir
igetie⸗
mnt
augn
ni
buik⸗
eilnn
en
in
uti
e z⸗
Wes 41
turad
1.Tii
Kpe⸗
uei
md
4⸗
ot⸗
nhe⸗
guid

Suyper Leʒzchielem.:

collo alligata pᷣcipitat᷑ in pfundũ. Sorores quoq; hieruſalẽ ſodoma & ſamaria iuſtificãtur: nõ quo
per ſe iuſtæ ſint: ſed ut diximus comparatione peioris. 2

2

CErgo ⁊ tu cõfundere ⁊ poꝛta ignominiam tuam que iuſtiſicaſti ſoroꝛes tugs. LXX.
Et tu confundere ⁊ ſuſcipe ignominam tuam.eo quod iuſtiſicaueris ſoꝛoꝛes tuas.
CCõſfuſionẽ ſeꝗt ignominia:ignominiã correptio:correptionẽ cõſolatio:cõſolationẽ ſalus:iuxta
illd apłi. Tribulatio opat᷑ patiẽtiã:patiẽtia pbationẽ: ꝓbatio ſpẽ:ſpes aũt ñ cõfũdit.Haud dubiũ an
ĩ futuꝶ:qa ĩ pñtiaꝑꝶ ſua p cõfuſionẽ pctã deleuit. Tale ꝗd ĩ euãgelio ſonat.ẽ cõfuſio qᷓ ducit ad mor
tẽ. & ẽ cõfuſio qᷓ ducit ad uitã. Spũs quoq; ſctũs pctõres ortat᷑ ĩ pſalmis. Cõfũdant᷑ & reuereãt᷑ oẽs ini
mici mei: cõuertant᷑ retrorſum & cõfundant ualde uelociter. Scriptũ eſt & in alio loco. Dic tu pri⸗
mũ peccata tua ut iuſtificeris. Et rurſum. Iuſtus accuſator ſui eſt in principio ſermonis. Non igit᷑ mi
rum ſi prouocetur hieruſalem ad confuſiouem & ignominiam:quæ in tantum peccauit ut inſtiſi-
caret ſorores ſuas: cui deinceps dicitur. Et tu & filiæ tuæ reuertimini in antiquũ ſtatum.
CEt cõuertã reſtituẽs eas cõuerſione ſodomoꝝ cũ filiabus ſuis.⁊ cõuerſione ſamarie ? filiarũ
eius ⁊ conuertã reuerſiont tuã in medio eaꝝ.vt poꝛtes ignominiã tuã ⁊ confunderis in omni⸗
bus que feciſti conſolans eas. LXXX .
CEt cõuertã cõuerſiões eaꝝ cõuerſiõe ſodomoꝝ ⁊ filiarũ eiꝰ.⁊ cõnertã cõuerſionẽ tuã ĩ medio
earũ.vt poꝛtes toꝛmẽtũ tuũ ⁊ habeas ignominiã ex oibꝰ q̃ feciſti vt me ad iracũdiã ꝓuocares.

CGrãdis pfectꝰhieruſalẽ: ut poſt cõfuſionẽ & ignominiã quã illatã ſibi dei iuditio libẽter excepit:

atq; portauit dicẽs: irã dñi ſuſtinebo qm̃ peccaui ei. pmittat᷑ ei reſtitutio in antiquũ ſtatũ. Sed tamẽ
qm̃ cõpatiõe ſceleꝶ eiꝰiuſtificata eſt ſodoma & ſamaria: quaꝶ altera a dextris altera a ſiniſtris 6.pri/

mü reſtituit᷑ cõuerſio ſiue captiuitas ſodomæ ut ĩterptatꝰeſt aqla:ſecũdo captiuitas ſamariæ: ut idezꝭ

aqla & ſymachus trãſtulerũt: & nouiſſima reſtituer̃ hieruſalẽ:qᷓ maiore fuerat iniꝗqtate depᷣſſa: & pec
catrices ſorores cõparatiõe ſui iuſtas eẽ mõſtrauerat. Cui. n. dubiũ qn ĩter tres pctõres ĩmo ĩpios:
gẽtilẽ hereticũ eccleſiaſticũ multo maioribꝰpœnis dignᷣſit q maioris fuerit di gnitatis. Potẽtes.n.
ut diximus: potẽter tormẽta patient᷑. Qui aut mĩmus fuerit:dignꝰeſt mĩa. Et ſeruꝰꝗ ſcit uolũtatem
dñi ſui: & nõ facit eã uapulabit multis. Vñ & Petrus. Tps ingt eſt: ut ĩcipiat iudiciũ a domo dñi. Et
hoc eodẽ ꝓpheta pᷣcipit᷑ ſecures hñtibꝰ:a ſctis meis ĩcipite: ut extrema hieruſalẽ ſororibꝰañ cõuerſis
& reſtitutis in priſtinũ ſtatũ portet ĩignominiã ſuã: & cõfundat᷑ & erubeſcat ſup his qᷓ peccauerat:&
in di ce ſaſeſorote ſuas: dũ grauiora ſuſtĩet. Vel certe iõ cõfundat᷑ & erubeſcat:qa deũ ad iracũ
diã ꝓuocarit. Ex quo pſpicuũ eſt nõ eſſe naturalé irã dei: ſed nr̃is uiciis clemẽtiſſimũ & mãſuetiſſi/
mũ deũ ad iracũdiã ꝓuocari: dicẽte apoſtolo. An diuitias bonitatis eiꝰ & ſuſtẽtatiõis & patiẽtiæ cõ
tẽnis ignorãs ꝗa bonitas dei ad pniam te puocat. Scdm duriciã ãt tuã & ipœnitẽs cor: theſaurizas

tibi irã: quã deus näliter nõ hʒ. Vñ & in alio loco ſcriptũ eſt Emiſiſti irã tuã qᷓ deuorauit eos ſicut ſti

pulã. Qc..n. cõiunctũ eſt & in uno corpe copulatũ mitti nõ põt:ſed illud qd' extra corpꝰeſt. Verbi
gra: lãcea: telũ: ſagitta:gladiꝰ. Legimꝰ& in euãgelio. Tolerabiliꝰfore terræ ſodomoꝶ in die iudicii:
quam ei quæ apoſtolos non recœperit. ððͦJUMUd
CESt ſoroꝛ tua ſodoma ⁊ filie eins reuertentur ad antiquitatem ſuam Et ſamaria? ſilie eius re/
uertentur ad antiquitatem ſuam. Et tu ⁊ filie tue renertemini ad antiquitatem veſtram. LXX.
CEt ſoꝛoꝛ tua ſodoma ⁊ filie e reſtituẽtur ſicut fuerũt a pꝛincipio:⁊ ſamaria ⁊ filie eius reſtituẽ
tur ſicut erant a pꝛincipio. Et tn ⁊ ſilie tue reſtitnemini ſient fniſtis ab inicio.
CIud æi ĩter cæteras fabulas & ĩtermĩabiles genealogias & deliram̃ta qᷓ fin gũt:ẽt hoc ſõniãt ĩ aduẽ
tũ xpᷣi gus nos ãtixp̃m ſcimꝰ: & ĩ mille ãnoꝶ regno ſodomã reſtituẽdã ĩ ãtiquũ ſtatum:ite ut ſit q̃ſi
paradiſus dei & q̃ſi terra ægvpti: & ſamariã priſtinã recipe fœlicitatẽ: ut de aſſyriis reuertãtur ĩ terrã
ludæã. Legimꝰ. n. decẽ trib'captas a phul & ſalmanaſar & teglat falſar regibꝰaſſyriopꝑe: & uſq; hodie
ibi eẽ captiuas. Hieruſalẽ quoq; tũc eẽ fabricãdã & oẽs ſilias eiꝰ:urbes uidelicet & uiculos & caſtella
q ſub ipſiꝰfutura ſint ptãte florituras. ut priꝰfloruerũt: & ipſã hieruſalẽ auro & argẽto & pᷣcioſis lapi
dibꝰextruẽdã: de qᷓ & eſaias uaticinatur. Cõſtituã iudices tuos ſicut priꝰ: & cõſiliarios tuos ſicuta prĩ
cipio: & poſt hæc uocaberis ciuitas iuſtitiæ mĩ ciuitatũ fidelis ſyon: & nr̃a loq̃t apochalypſis: & da/-
uid canat:bñ fac dñe ĩ bona uolũtate tua ſyon: & ædificẽtur muri hieruſalẽ. Et ĩ alio loco. Edificabũ
tur ciuitates iudeæ. & hĩtabũt & cõmorabũtur ibi. & ſemẽ eoꝑꝶ ĩ ætemũ dinigetur. Nos ãt hoꝶ pfe-
ctã ſciẽtiã dei iudicio relinquẽtes:ĩmo liꝗdo cõfitẽtes poſt ſecũdũ aduẽtũ dñi ſaluatoris nihil hu-
mile: nihil futurũ eẽ terrenũ: ſed regna cæleſtia ꝗᷓ primũ ĩ euãgeliũ ꝓmittũtur: hoc dicimꝰ qd ĩ ec-
cleſiæ ſtatu cuncta cõpleta ſint: & quotidie compleantur. Sodoma reuertitur in antiquum ſtatum
quando naturæ ſuæ reddita gentilis prius & impia anima intelligit creatorem. Samaria recipit an
tiquam beatitudinem: hereticorum errore contempto: & iuncta doctrinæ & fidei chriſtianæ. Cũq;
illæ reuerſæ fuerint & hieruſalem uiſio pacis: & quæ interprætatur eccleſia reuertetur in priſtinum
ſtatum. De qua ſcriptum eſt. Factus eſt in pace locus eius. Et hieruſalem quæ ædificatur ut ciuitas cu
ius participatio eius in idipſum. Et in apoſtolo. Quæ autem ſurſum eſt hieruſalem libera eſt: quæ
eſt mater noſtra. Et in eodem. Acceſſiſtis ad ſyon montem & ciuitatem dei uiuentis hieruſalem
cæleſtem: & milia angelorum frequẽtium. Et reuertetur cum filiabus ſuis: quæ in toto orbe diſpſæ

—

ſunt. De quo pleniĩus in Eſaiæ explanatiõibus diſſeruĩimus.

CNon fuit sũt ſodoma ſoroꝛ tua audita in oꝛe tuo in die ſuperbie tue ante quam reuelaret᷑ mali

cia tua.ſicut hoc tẽpoꝛe in oppꝛobrium ſiliaꝝ ſvrie.⁊ cunctarum in circuitu tuo ſiliarũ paleſtina
ruʒ que ambiũt te per girũ.Scelus tuũ ⁊ ignominiã tuã tu poꝛtaſti ait dñs deus. LXxX.
C Miſi fuiſſet ſodoma ſoꝛoꝛ tna ad audiendum in oꝛe tuo in diebus ſuperbie tue antequam re/
nelarentur malicie tue.ſicut nũc eſt filiarũ ſyrie.⁊ niſi hoc fuiſſet.ꝗd factũ eſſet tibi ⁊ omnium ĩ
circuitu tuo filiarum alienigenaruʒz.que circundant te per girum? Impietates tuas tu poꝛta.
CSymmachus hunc locũ ita interpᷣtatus eſt (Quia nõ fuit ſodoma ſoror tua in auditu ꝑ os tuuʒ in
die ſupbiæ tuæ: antequã reuelaret᷑, ignominia tua:ſicut in tpe opprobrii filiage ſy riæ: & oĩum quæ
in circuitu tuo ſunt filiaꝑ philiſtinoꝶ q̃ te ambiunt ꝑ girum. Scelus tuũ & nefas tuuʒ tu portabis)
Theodotio hoc mõ(Et nõ erat ſodoma ſoror tua in auditu oris tui:in die ſupbiæ tuæ antequã reue
laret᷑ malitia tua:ſicut tpᷣs opprobrii filiaꝑꝶ ſiriæ: & oĩum pꝑ circuitũ eius filiaꝑ alienigenaꝶ 4 abomi

nantur te ꝓp gyrum. Fornicationẽ tuã & cõtaminationes tuas tu portaſti dicit adonai dñs) Editioni
agꝗlæ cõgruit noſtra trãſlatio: quas oẽs poſui: ut ex collatiõe cunctaꝑꝝ alicuius ſenſus poſſimus repi

re ueſtigiũ: & interim abſqʒ alioꝶ pᷣiudicio ſic nobis uidet᷑ lectionis ordo reddẽdus. In diebꝰſuper/

biæ tuæ qũ peccabas: nõ es recordata euerſionis ſodomæ ſororis tuæ: ante quaʒ pateret malitia tua

quæ hoc tpe reuelata eſt: in tantũ: ut cũctis urbibus ſyriæ & paleſtinæ quæ in circuitu tuo ſũt fieres

opprobrium. Quia igitur uiciſti in ſcelere ſororem tuã: nec eius exẽplo territa es ne ſimilia ſuſtine/

res: & phiberes pedẽ tuum: nũc autẽ reuelata eſt ignominia tua:dei auſculta ſnĩiam uel porta. Iuxta
Ixx.uel portaſti. Iuxta aglam & theodotionẽ: uel portatura es. Iuxta ſymachũ ſcelus & ignominiaʒ
tuam: ut poſtꝗᷓ pœnas ꝓ ſacrilegio ſuſtinueris: ueniã nõ ex pacto tuo ſed ex mea clemẽtia cõſequa⸗
ris. Syria hebreo ſermone dr ara: quæ interptatur ſublimitas. Et iuxta explanationẽ illius loci eſaiæ
pphetæ in quo aram & ephraim cõſentiũt cõtra iudam & hieruſalem: ethnicoꝶ arguta ſapiẽtia: &
quæ ſibi ſublimitatẽ ſciẽtiæ repromittit iũcta malitiæ hereticoꝶ impugnat iudã in quo uera cõfeſ
ſio eſt: & non poteſt præualere. Hic quoq; eadem arrogantia ſyriæ ideſt philoſophorum cum filia/
bus alienigenarum in quibus multiplex diuerſorum in gentibus dogmatum error oſtenditur illu
dent hieruſalem & opprobrio habet eam cuius uicus ſuperata eſt.

— „

AQuia hec dicit dominus deus.Et faciam tibi ſicut deſpexiſti iuramentũ vt in irrituʒ faceres
pactũm.⁊ recoꝛdaboꝛ ego pacti mei tecum in diebus adoleſcentie tue.⁊ ſuſcitabo tibi pactũ ſem
piternum ⁊ recoꝛdaberisviaꝝ tuarum.⁊ confunderis cum receperis ſoroꝛes tuas tecũ maioꝛes
cum minoꝛibus tuis.⁊? dabo tibi eas in ſilias.ſed non ex pacto tuo.Et ſuſcitabo tibi pactũ me⸗
um tecuz.⁊ ſcies quia ego dominuſ.vt recoꝛderis ⁊ confundaris ⁊ non ſit tibi vltra aperire os pᷣ
confuſione tua. cum placatus fuero tibi in omnibus que feciſti ait dominns deus. LCxx
CHec dicit adonai dominꝰ. Et faciam in te ſicut feciſti.ſicut deſpexiſti hec vt pꝛeterires teſta⸗/

mentũ meum.Et recoꝛdaboꝛ ego teſtamenti mei quod feci tecum in diebus adoleſcentie tne. ?

ſuſcitabo tibi teſtamentũ ſempiternum.⁊ recoꝛdaberis vie tue.⁊ deſpicieris cũ receperis ſoꝛo/⸗
ꝛes tuas te maioꝛes tu cũ iunioꝛibus tuis.⁊ dabo eas in pꝛobationem ⁊ nõ ex teſtamento tuo.⁊
ſuſcitabo ego teſtamẽtũ meũ tecũ.⁊ cognoſces ꝗa ego dñs.vt recoꝛderis ⁊ cõfũdaris.⁊ nõ ſit ti

bi vltra apperire os a facie ignominie tue.cũ ꝓpiciꝰ fuero tibi iuxta oĩa q̃ feciſti dicit dñs deꝰ.

CIdeo tibi dixi ſcelus tuũ & ignominiã tuã tu porta ſiue porxtaſti: aut portatura es: ut recipias quod

mereris: ꝗa deſpexiſti iuramentũ meũ: & irritum feciſti pactum meũ. Eũ aũt fuerit expletũ ego occi

dam & ggo uiuificabo: ego ꝑcutiã & ego ſanabo: tunc recordabor pacti mei qd olim tecũ habui: &
ſuſcitabo tibi pactum nequaquã legis qc pᷣteriit: ſed pactũ euãgelii ſempiternũ: ut cũ recordata fue

ris uiaꝑ tuaꝶ & recepis ſorores tuas maiores uel minores ſamariã & ſodomã earũq; ſocias: tribuã
tibi eas in filias: ſiue in ꝓbationẽ. Oportet. n. & hereſes eſſe: ut ꝓbati ꝗq; manifeſti fiãt: nõ ex tuo me
rito ſed ex mea miſericordia: & tunc ſcias qd ego ſim dñs:& recorderis beneficioꝶ meoꝑꝶ: & cõſfun

daris & dicas iuxta apoſtolũ: ꝗ nõ ſum dignus uocari apoſtolus: quia pſecutus ſum eccleſiaʒ dei: &
nõ ſit tibi ultra apire os præ cõfuſione tua. Sanctoꝶ eni eſt aperire os iuxta apoſtolum ꝗ ait. Os me
um ad uos patet: o corinthii & dñi ſaluatoris ꝗq aperiens os ſuũ:docebat eos dicẽs: & ĩ pſalmo. Ape
riam inꝗt in parabolis os meum. Peccatori aut dr. Peccaſti: geſce. Et ut ꝗd tu aſſumis teſtamentum
meũ ꝑ os tuũ.Et nõ pulchra laudatio ĩ ore peccatoris. Sãctuſq; mœret᷑ audire. Api os tuũ & imple
bo illud. Ex quo intelligimus ẽt cũ p miſericordiã dei recepimus priſtinã gloria: immo accepimus
patctũ eudgelii ſempiternũ: poſtꝗᷓ placatꝰfuerit nobis dñs in oĩbꝰꝗ fecim memoriã pᷣteriti nos hr̃e
peccati: & ſemp os claudere: qa nõ ex operibus nĩis: ſed ex dei gratia ſaluati ſumus. CA. XVII.
X factũ ẽ verbuʒ dni ad me dicens.Fili hoĩis ꝓpone enigma narra parabolaʒ ad do

Humum iſrahel:? dices. Hec dicit dñs deus. Aquila grandis magnarum alarũ lõgo mẽ/

bꝛoꝛũ ductu: plena plumis uarietate uenit ad libanũ ? tulit medulã cedri ſũmitatem

EEXAfrödiũ ei euellit: ? trãſpoꝛtanit eã in terrã chanaaʒ. In vꝛbe negociatoꝛũ poſuit illam.
tulit de ſemine terre:⁊ poſuit illnd in terra ꝓ ſemine:vt firmaret radices ſuꝑ aquas multas in
ſuꝑſicie poſuit illud.Cũq; germinaſſet:creuit i vineã latioꝛc hũili ſtatura:reſpiciẽtibꝰramis eiꝰ
ad eam:⁊

Arit
Cttn
rlsl
tze
Gtclten
campe
ſfrmne⸗
Uran
CCis
dicpat⸗
jeinvel
oppot
lioæ⸗
ſgbetb
4 mebr
Caldeox
Cinnum
gicctpt
Cedtortu
elniclin
nemfo⸗
Poonego
chguer
uistem
Nereſtcu
Poquc
men &
petſcie
ſubpot
pulsir
miliſt
aapi

ens
Cei
dei⸗
tihot
gras
Afrue
pplo⸗
Meg
CAn
tons
cnoſ.
Pi⸗ D
läent
löce
lu
nne
ld.
Eere
r

Ce

Supper Eʒzechielem. -

fni ad ed.?⁊ radices eiſub illa erãt.ſcã ẽ ergo uinea ⁊ fructificanit ĩ palmites:⁊ emiſit ppagies.. Xx
tin CEt factus ẽ ſermo dñi ad me dicẽs.Fili hoĩs narra narrationc:⁊ dic parabolã ad domũ iſrael
7 dices. Hec dicit adonai dominus. Aquila magna magnarum alarum:longo ductu plena vn-
nt⸗ ginuʒ:que hẽt dnctũ intrãdi in libanum. Et tulit electas cedri ſũmitates teneritudinis auellit:⸗
un attulit eas in terra chanaan. In ciuitate murata poſuit illud:æ tulit de ſemine terre:z dedit illud
in campo plantationt. Super aquas multas vt reſpiceretur poſuit illud:oꝛtũ qz factũ uineã
Wn inſirmaʒ ⁊ parunlà magnitudine:vt tãtũ apparerent rami eius ſub ea:⁊ radices illius ſubter illã
Re erant. Et facta eſt in vineam:? fecit pꝛopagines ⁊ extẽdit ramos ſuos. M
CQuãdo ꝓphetæ dicit ppone enigma narra parabolã: ſiue ut. Ixx. trãſtulerũt narra narrationem &

dic parabolã: oñdit obſcuꝶ eſſe quod dicitur. Nulli enim dubiũ & enigma & parabolã aliud ꝓfer

kühn re in uerbis: aliud tenere in ſenſibus: & ſaluator enĩ ad populũ loquæbatur in parabolis: quas ſecre

Uu to apoſtolis diſſerebat. Ergo enigma & parabolã ita debemus intelligere: quaſi enigma & parabo/
Cmhn Ii. Duæ aut in pñti ezechielis ꝓphetia aqlæ ꝓponuntur. De prima nũc dicendũ eſt:de altera in cõ/
* ſequẽtibus diſſeremus. Et interim ſimplicem carpamus hiſtoriã. Agꝗla grädis magnarum alaꝑꝶ lon
,

d. go mẽbroꝶ ductu plẽa plumis & uarietate: ſiue ut uertere. xx. plena unguiũ: nabuchodonoſor rex
la caldæoxꝶ eſt:de quo & Oſeæ loqtur. Quaſi aquila ſup domũ dei. Iſte multis imperans nationibus

ter & innumerabili uallatus exercitu: uenit ſup domũ dei haud dubiũ quin templum ſigniſicet: ſiue ut
ſim⸗ nuc ſcriptura dicit ad libanũ. de quo loquitur zacharias. Aperi libane portas tuas. & comedat ignis
lu cedros tuas. Vlula abies qa cecidit cedrus. quoniã magniſci uaſtati ſunt. & crebro templum quod
Eummn erat ĩclitum atqʒ ſublime.in ſcripturis ſanctis libanus appellatur: Tulitq; medulam cedii. & ſummi
ſegnn tatem frondiũ eius euellit. & tranſportauit eã in terra chanaan. in urbe negotiatorum poſuit illam.
elie Pro negotiatoribus ſiue negotiationibus muratã. x. tranſtulerũt. Indicat autem iechoniam regez
ind juda.quem cœpit nabuchodonoſor cũ matre ſua & principibꝰ populi cunctiſq; opibus hieruſalẽ &
cͤk uaſis templi. & tranſtulit in babilonẽ que eſt in terra chanaã. ibi que conſenuit. De cuius poſtea ge-
nfhu nere ſicut mathei euãgeliſtæ ſcriptura teſtat᷑. dominus & ſaluator natus ẽ. per ſalathiel & zorobabel.
mün Pro quo tulit de ſemente eiuſdẽ terræ iĩdeſt de ſtirpe regia mathaniã patruũ iechõiæ. cuius uertit no
men && uocauit eũ ſedechiã. & Loſnn regẽ in hieruſalem. multiſq; prefecit populis. Et tamen in ſu⸗
eents perficie poſuit illum. nec poteſtatẽ eius alta ĩimperii radice firmauit. ſed poſuit eũ ut reſpiceretur &
iſen ſub poteſtate eſſet babilonia. ſiue humili ſtatura reſpicientibus ramis eius ad eã. ut preeſſet quidẽ po
Mones pulis iudæoxꝶ. ſed reſpiceret ad babilonii iubentis imperium Hoc eſt enim quod ſcriptura dicit. u
düNe mili ſtatura. reſpicienti bus ramis eius ad eã. ſubauditur aqlam. Quod aptius uertere. Ixx. ortũq; eſt
mos; qc' plãtatum fuerat: & factũ eſt in uineã infirmã & paruulaã: ut tantũ apparerẽt rami eius: ut uiderer
I gdem habere regnũ: ſed ipſum regnũ eius humile atq; infirmũ: babylonii principis regeretur arbi-
irte⸗, trio. Hoc interim de præſenti capitulo: cui ſubnectamus & reliqua: ́Y”UD/
hene CEt facta ẽ aqnila altera grãdis:magnis alis:multiſqʒ plumis.Et ecce vinea iſta quaſi mittẽs
pöſeo⸗ radices ſuas ad eã palmites ſuos extẽdit ad illã: ut irrigaret eã de areolis germinis ſm. In ter
Pno, ra bonã ſuꝑ aquas multas plãtauit eà:vt faciat frõdes ⁊ poꝛtet fructũ:⁊ ſit in vineã grãdẽ. Dic
hoͤſtt HBec dicit dñs deus. Ergone pꝛoſperabitur: Nõne radices eins euellet:⁊ fructũ tins diſtriget
igger Et ſiccabũtur oẽs palmites germinis eiꝰ⁊ areſcet:⁊ nõ in bꝛachio grãdi neqʒ in populis multis
gvod vt euelleret eam radicitus:ecce plantata eſt. Ergone pꝛoſperabitur: Mõne cũ tetigerit eã vẽtus
vocti vrens ſiccabitur:æ in aeris germinis ſui areſcet: LXXx. ́́J́UDUĩ
bri⸗ C Er facta agla altera grãdis magnaꝝ alax plurimis vnguibꝰ:⁊ ecce v inea hec implieata erat
ine ad eã:⁊ radices eiꝰ ad illã:? ramos ſuos extẽdit ad illã vt irrigaret eã cũ gleba plãtationis ſue in M
niboi cãpo bono ſuꝑ aquã multã ipſa ipingnata ẽ: vt faceret germina? afferret fructũ.⁊ eſſet ĩ vineã
non grãdẽ. Nꝛopter ea dic. Hec dicit adonai qñs. Si dirigeretur. nõne radices teneritudinis eius.
M ⁊ fructus illius cõputreſcit:⁊ areſcent omnia que ex ea oꝛta ſunt: Et nõ ĩ bꝛachio magno neqʒ in
dii ppło multo:vt enellat ea a raqicibꝰſuis:⁊ ecce ĩpinguat᷑.Nũgd diriget᷑: MNõne ſtatim ut tetige
Ure rit eꝗ ventus vrẽs areſcet:ac ſiccabit᷑ ariditate: Cũ gleba germinis ſui areſcet. .”
Ae CAquila ſecũda ideſt altera & ipſa magna plena plumis: multoꝶ unguiũ ꝓpter rapacitatẽ & uaſta
unm tionẽ gẽtium plurimaꝑ: rex ægvpti ẽ pharao. Et ecce uinea iſta ſubaudit᷑ rex ſedechias qa nabucho
ne donoſor in hieruſalem fuerat cõſtitutus:cœpit inꝗt mittere ꝓpagines ſuas ad eã: ideſt ad regẽ ægy
Uimn pti legatos dirigere: & ab eo cõtra regẽ cui ſubditꝰ erat auxiliũ poſtulare. Hoc ẽ. n. qd ſcniptura nũc
dicit: ut irrigaret eã de areolis germinis ſui: ꝗᷓ ĩ terra bona a nabuchodonoſor plãtata erat: ut faceret
frõdes & afferret fructũ & creſceret ĩ uineã latiorẽ. ppterea iubeturpphetæ ut loquatur ad uineã qᷓ
M anabuchodonoſor plãtata fuerat: & ramoſſuos ad aqlã ægyptiã miierat. nũqd ꝓſpabitqa hoc facer
n , conata ẽ: & ñ ſtatiʒ oẽs ꝓpagines eiꝰ& palmites ſiccabũt᷑:? Et ñ ĩquit ĩ brachio grãdi neq; in populo
. multo. fugiens enim ſedechias: & regis ægyptii auxilio deſtitutus a ducibus nabuchodonoſor in
utt deſertis hiericontiis compræhẽſus eſt: & cũcti eius ſocii huc illucq; diſpſi: ſicut in uolumine regum .
lun & paralipomenon & hieremiæ ſcriptum eft. JMU D
CEt factum eſt verbum dñi ad me dicẽs.Dic ad dvomũ exaſperãtem. Neſcitis quid iſta ſigni .

.

Liber quintus.c.xvii.

ſicentur. Bic. Ecce venit rex babylonis hieruſalem:⁊? aſſumet regem ? pꝛincipes ci.⁊ adducet Peremt
eos ad ſemetipſum in babylonem:? tollet de ſemine regni ferietqʒ cũ eo fedus:⁊ accipiet ab eo Noſete
iuſiurãdum. Sed ⁊ foꝛtes terre tollet.vt ſit regnũ humile ⁊ nõ eleuetur.ſed cuſtodiat pactũ eiꝰ tanii
2 ſeruet illud. Qui recedẽs ab eo:miſit nũcios ad egyptũ vt daret ſibi equos ⁊ populuz multũ. n lepto
MNũquid ꝓſperabitur vel cõſequetur ſalute m qui fecit hec.Et qui ſoluit pactũ:nũgd effugiet. geſccenn
Aiuo ego dicit dñs deus:qm̃ in loco regis ꝗ cõſtituit eum regẽ cuius fecit irritũ iuramentum⁊ Checdt
ſoluit pactũ quod habebat cũ eo in medio babylonis moꝛietur. Et nõ in exercitu gradi neqʒ in uin
populo multo faciet contra eum pharao pꝛelium in iactu aggeris:⁊ in extructione vallorum:ut boilode
interſiciat animas multas. Spreuerat enim iuramẽtum: ut ſolueret fedus. Et ecce dedit ma/ lucesf
E ſuã.⁊ cũ omnia hec fecerit non effagiet. egodſis
HHoc eſt enigma hæc eſt parabola: quod ſub duabus aquilis & uinea duos reges: babylonis 8 MHorih
ægypti ſcriptura monſtraret: & regem ſedechiam qui contra iuſiurãdũ:deſerta amicitia nabucho/ ELuut
donoſor ſe ad regem ægyptium tranſtulit: feriet inquit cum eo fœdus: & accipiet ab eo iuſiurãdũ: hecora
ut cuſtodiat pactũ eius & ſeruet illud. Qui diſſoluit ait pactum: nũquid effugiet. Ex quo diſcimus halephnn
etiam inter hoſtes ſeruãdam fidem: & nò conſiderãdum cui: ſed per quẽ iuraueris. Multo enim fi- istonn
delior inuẽtus eſt ille qui ꝓpter nomen dei tibi credidit & decœptus eſt: te qui per occaſionẽ diuĩiæ codi
maieſtatis hoſti tuo immo iam amico es molitus inſidias. Quoniã ĩquit in loco regis qui cõſtituit iurefe
eum regem cuius fecit irritũ iuramẽtum & ſoluit pactum quod habebat cum eo:in medio babylo CKoeddi
nis morietur. Legimus enim ſedechiã captum ductum eſſe in rebblatha: ibiq; interfectis filiis exce- Nutſizd
catum: & inſtar feræ clauſum cauea:tranſlatũ in babylone. Vnde & ſcriptura cum uideatur ſibi eſſe unt enn
contraria: tamẽ in utroq; ueriſſima eſt. Dictum enim erat ad ſedechiam: & intrabis babylonẽ & nõ it D
nidebis eam. Intrauit quia ductus eſt in babylonem:& nõ uidit ꝗa ſuerat excecatus. Hoc aũt quod liefte
ſeqtur & nõ in exercitu gràdi:neq; in populo multo faciet cõtra eum pharao pᷣlium:in iactu agge loütco
ris & in extructione uallo& ut interficiat aĩas multas. Dupliciter intelligitur: ſiue rex ægyptius con/ A dei
tra nabuchodonoſor regem babylonis ueniẽs nõ poterat præliari: neq; cum paruo exercitu tantæ etauch
reſiſtere multitudini: ſiue ſedechias expugnabitur a pharaone a quo ſperauit auxilium:nõ quo pha Euoli
rao euʒ expugnauerit: uel hoc alicubi ſcriptura teſtetur:ſed quo oppugnatio nabuchodonoſor p ſ ſo
occaſionem ſit facta regis ægyptii: nec iſte uiſus ſit expugnare hieruſalẽ ꝗ obſidebat: ſed ille in quo 1 N
ſedechias fruſtra ſperauerat. Ecce inquit dedit manum ſuã regi ægypti & tradidit ſe: & periurii cõ- nbisen
tra deum cõmiſit ſacrilegium. Nũqd ait proderit ei. Et cum oĩa hæc fecerit: nõ effugie. . ime
CPꝛopterea hec dicit dũs deus. Aiuo ego qm̃ iuramẽtũ quod ſpꝛeuit ⁊ fedus qð pᷣnaricatus ae
eſt ponã in caput eius:⁊ extendã ſuper eũ rete meum:⁊ cõpꝛehẽdetur ſagena mea:⁊ adducã euzʒ ninun
in babylonem:⁊ iudicabo illũ ibi in pᷣuaricatiõe qna deſpexit me ⁊ oẽs pꝛofugi eiꝰ cũ nniuerſo m
agmine in gladio cadẽt:reſiduiqʒ in oẽm nentũ diſpgent᷑:⁊ ſcietis quia ego dñs locutus ſum. eru
CSententia ſecularis eſt. Dolus an uirtus:qs in hoſte requirat. Quam ſolẽt nobis opponere:qui di Wuun
cunt hoſtes fraude decipiẽdos. Cui ut acqeſcamus: multo peius fecit ſedechias. N-õ enim hoſtẽ de- e
cepit ſed amicũ: cui fœdere dñi fuerat copulatus. Ergo quàdiu nò iures & pactum nõ ineas ſub no Kenſab
mine domini: prudẽtiæ eſt & fortitudinis uel decipere uel ſupare aduerſarium utcũq; potueris. Cũ ene
aũt te conſtrinxeris iuramẽto: nequaquã aduerſarius: ſed amicus eſt qui tibi credidit: & ſub occaſio cheſti⸗
ne iuſiurädi ideſt dei nuncupatione decœptus eſt. Propterea ſcriptura nũc dicit. Iuramẽtum quod u

ſpræuit & ſœdus quod præuaricatus eſt:ponã in caput eius. Sane ne putaremus iuramẽtum & fœ-
us & pactum regis eſſe babylonii uel ſedechiæ ꝗ fecerat: ſequitur. In pᷣuaricatõne qua deſpexit me
Ergo q eontẽnit ĩuramẽtum:illum deſpicit per quem iurauit:illiq; facit iniuriã: cuius nomini cre/
didit aduerſarius. Propter quã cãm inquit:expandam ſup eum rete meum: & conpræhẽdetur ſage
na mea:& adducam eum in babylonem: & iudicabo eum illic. Quicquid igitur cõtra ſedechiã ſe-
cit nabuchodonoſor:nõ ſuis fecit uiribus: ſed ira dei: in cuius nominæ fuerat peieratus. ſecundum
anagogen licet uiolenta uideatur interprætatio: hoc ſciẽdum quod quomodo cætera animantiĩa
&& ad bonam & ad malam partem referri ſolẽt:ita & de aquila & de leone. In bonam partẽ dicitur:
catulus leonis iuda. In cõtrariam: aduerſarius ueſter diabolus: quaſi leo rugiens circuit. Et illud in
pſalmo. Inſidiatur in abſcòditis: ſicut leo in cubili ſuo: inſidiatur: ut rapiat pauperẽ. In bonã partem
de aqla diciturqc iuſtus diues effectus faciat ſibi alas ſicut aquilæ: ut poſſit reuerti in domũ pᷣceſſo- .
ris ſui. Et in Eſaia ſcriptũ eſt quod iuſti pẽnas afferãt: & ſicut aqlæ currãt & nõ laſſentur: ambulent
& nõ eſuriant. Recte aũt ille ꝗ dixerat fortitudinem faciã & ſapiẽtia & intelligẽtia auferã termĩos
gentiũ: & uires eoꝶ deprædabor: & cõmouebo ciuitates qᷓ habitãtur: & orbem terrarũ uniuerſum
appræhẽdam manu quaſi nidum & ſicut cõfracta oua:nũc ſuper bona aquilæ deſcribitur: quod ne
quaquã uelit de libano ꝗ interpᷣtatur candor: & refertur ad thimiama: paruula atq; humilia nirgul

—

ta pſtringere: ſed ſũmitates cædroꝶ & de principib:ac de ſtirpe regia: iuxta illud abachuc. Eſcæ ei?
. electæ. Ponitq; teſtamẽtum cũ his quos cœperit: ut regi babylonio colla ſubmittãt: & ĩmpleãt ill N
qd apoſtolus loꝗtur. Quos tradidi ſathanæ: ut diſcãt nõ blaſphemare. Et ĩ alio loco. Quos tradidi
inquit ſathanæ in interitũ carnis. ut ſpiritus ſaluus fiat. Non debemus ergo ſi forſitan ob aliquod
peccatũ

HM

Prologus Guper Eʒzechieien

Ake.
ber peccatum de congregatione fratrum & de domo dei eicimur reluctati. ſed equo animo illatam in —
es nos ferre ſententiã. & dicere cũᷣ propheta. Iram domini ſuſtinebo quoniꝗ peccaui ei donec iuſtiſi⸗
hlli. cet cauſã meam.& cætera. Et frequẽter euenit. ut alteri ſubditi ad alterum tranſeamus. qui nobis ſu
giet. um repro mittat auxiliũ. nec faciat in priſtina ſententia bermanere. qd omni tatione uitandum eſt.
nmt ne ſiccentur palmites noſtri & germina areſcant. & contra pactũ dei facere credamur.
czen CBec dicit dñs.Et ſumã ego de medulla cedri ſublimis.⸗ ponã de vertice ramoꝛũ eius tene/
rmn rum. diſtinguã.? plantabo ſuper montem excelſum ⁊ eminentẽ in monte ſublimi iſrahel planta
rn, bo illud. Et rumpet in germen ? fructũ faciet ⁊ erit in cedrũ magnã ? habitabũt ſub eo oẽs vo
lucres vninerſũ volatile ſub vmbꝛa fꝛondiũ eius nidiſicabit.⁊ ſciẽt omnia ligna regionis quia
Dri8 ęevggo dſis humiliaui lignũ ſublime.? eleuani lignũ humile ⁊ ſiccaui lignũ viride.⁊ fròdere feci li
docho⸗ gnũ aridũ.ego dominus locutus ſum. LXX. SS
ici CQnia hec dicit adonai dñs.⁊ auferã ego de electis cedri de vertice.⁊ dabo de capite ramoꝛuʒ
ſäme eiꝰde coꝛde eoꝝ auferam? plantabo ſup monteʒ excelſuz ⁊ ſi uſpendã illud in monte ſublimi iſra
ninh hel.⁊ plantabo ⁊ afferet germẽ ⁊ faciet fructũ ⁊ erit in cedrũ magnã ⁊ requieſcet ſub ea omnis
chie auis ?⁊ omne volatile ſub vmbꝛa eius regeſcet ⁊ rami eius reſtituent᷑:? ſciẽt omnia ligna cãpi ꝗa
ſtini ego dñs qui humilio lignum excelſum ?⁊ exalto lignum humile ⁊ arefacio lignum viride:: ger⸗
brlo minare facio lignum aridum. Ego dominus locutus ſum ? facio. =
Lele⸗ C Hoc qd ĩ. Ixx. legitur & dabo de capite ramorum eius. de theodotionis editione additum eſt.
dieſ Rurſũq; qd ſequitur. & rami eius reſtituentur. obello prenotandum eſt. quia in hebraico non ha-
an betur. Verum nabuchodonoſor propterea ſumit de medulla cedri ſublimis.de uertice ramoꝶ eiꝰ
go ut ſit regnum humile. & non eleuetut. Dñs aũt deus pater omnipotẽs ꝗ loquutus ad ezechiel tol
igge lit de ſtirpe regia & de genere dauid & plantat ſup montẽ excelſũ & eminẽtẽ ꝗ loquitut in pſalmo
nc Ego aũt conſtitutus ſum rex ab eo ſuper ſyon montẽ ſanctũ eius. Defecerat enim princeps de iuda
Dune & dux de iſrahel: donec ueniret cui repoſitũ ẽ: & ipſe erat expectatio gentiũ. Iſte erupit in germen &
ou fecit fructum & cedros oẽs ſua ſublimitate ſuperauit: ita ut habitẽt ſub eo oẽs uol ucres cæ li: & cun-
ir cta uolatilia illius ptegantur umbraculo. De quo dicit abachuc. Cornua in manibus erꝰibi abſcon
nan Adita ẽ fortitudo eius: & qui cõgregare deſiderat quaſi gallina pullos ſuos ſub alas ſuas: & oĩa regio
7.81. nis ligna cognoſcant qd ipſe ſit dis: tropologicæ de credentibus loquẽs. Iſte eſt qui ifrahel quòdã
nouc, ſublime lignũ humiliauit: & exaltauit humile: gẽtiũ populũ:qui exſiccauit lignũ niride iudæorum
florens & germinãs in lege & prophetis: & frondere fecit lignum aridum nationũ: ut qd ſemp lo/
Netns quutus ẽ: ope cõpleret. Hoc ĩdẽ ſignificãt ſimeonis in euãgelio uerba dicẽtis. Ecce hic poſitus eſt in
anitn ruinam & reſurrectionẽ multorũ. Et granũ ſynapis quod cũ minimũ ſit omnibus ſeminibꝰ: poſtꝗᷓ
numſ creuerit auiũ habitaculũ ẽ. Quidã aliter interprærantur lignum ſublime humiliatũ & humile exal-
nsſn, tatum: referentes ad paſſioneʒ domini ſaluatoris. Qui cum in fſorma dei eſſet:non ẽ rapinam arbi⸗
ngich tratus æqualẽ ſe eẽ deo: ſed exinaniuit ſe formã ſerui accipiẽs: & poſt reſurrectionẽ ipſuù lignũ po⸗
hotex ſtea ſublimatũ eſt: quod prius uirẽs morte ſiccatum eſt: & poſtea reuiuiſcẽs priſtinum recœpit uiro
ſ 1 rem. Alii iudaicæ utrũq; referunt ad iſrahel: quod primo aduentu humiliatus ſit & arefactus: & ſecũᷣ
netiC do reſtituatur in priſtinum ſtatum: impleto illo quod dicit apoſtolus paulus. Cum intrauerit ple-
ccti nitudo gentium: tunc omnis iſrahel ſaluus fiet.
nln EXPLICIT LIBER QVINTVS. CINCIPIT LIBER SEXTVVWVVY.
alo⸗ —₰ʒ/ VTABAM quod medio ſerpente confoſſo: non reuiuiſcerẽꝑ hydræ
me nouella plantaria: & iuxta fabulas poetarũ ſcylla mortua nequaquã
ni cre⸗ EI in me ſcylæi ſeuirent canes: qui latrare non ceſſant: & hereticis dei p
mrhe N cuſſis manu:ne tẽptarentur ſi fieri poteſt etiam electi dei. Hereſis ipſa
chiß XM non moritur: hæreditariis contra nos odiorum ſuorum catulis dere
—K lictis: ꝗq noſtra ſimulantes: genitricis antiꝗᷓ & pellacis ulixi uenena ñ
inmt deſerunt: labiaq; tantum melle circũliniunt: & iuxta eloquia ſcriptu⸗
dan trarum mollierunt uerba ſua ſuper oleum: ip̃i aũt ſunt iacula: & iacula
ldin Jſignita ꝗᷓ ſcuto fidei repellenda ſimul & extinguenda ſunt: Hæc dixi
mem RRM filia euſtochium: ut laborantem me in opere prophetali & hereticis
celo/ . reſiſtentem orationibus iuues: & ſextum uolumen explanationum
hlent EEEzechiel: meo ore ſuo ſenſu dominus explicet: eiuſdemq; ſpirit⸗ gra
mios burrr WE =— tia in quo prophetis reuelata ſunt quæ ſcripta legimus: nobis quoq;
elam = ☛ diſſerẽtib'reuelentur ut poſſimꝰdicere. os meu aperui & attraxi ſpuũʒ.
voane CCAPITIVLVM. XVIII. . “”
uigt Tfactẽ ſmo dñi ad me dicẽs.Quid ẽ quod ĩter vos parabolã vᷣtitis ĩ ꝓuerbiũ iſtud
cci literra iſrabel dicẽtes patres cõederũt vuã acerbãa.⁊ dẽtes ſilioꝝ obſtupuerũt: LXX. .
i CEt factus eſt ſermo domini ad me dicens. Filii hominis. Quid parabola hec in
ae Rter ſilios iſrabel dicctiũ. patres comederũt vnã acerbã ? dentes ſilioꝛuʒ obſtupuerüt: .
ſool CHoc qd.lxx.dixerũt fili hoĩs:ĩ hebraico nõ hẽtur. Monet ãt diuina ſcriptura:illud qd ĩ exodo di/

L.iber ſextus.c.xviii.

cũ ẽ:ego ſũ dñs deus tuꝰdeus emulator: ꝗ reddo pctã patrũ ſaper filios: uſq; ad tertlã & quartã ge/
nerationẽ his qui oderunt me: & facio miſericordiam ĩ milia: his ꝗ diligũt me: & cuſtodiũt pᷣcepta
mea. Et iteꝶ. Deſcendit dñs ĩ nube & aſtitit iuxta moyſen: & ĩuocauit moyſes nomen dñi: & traſiit
ante faciem eiꝰ. & ĩuocauit dicẽs. Dñe deus miſerator & miſericors patiẽs & multæ miſericodiæ &
uerax: & iuſtitiã ſeruãs & miſericordiã ĩ milia: auferẽs iniqtates & iiuſtitias & pctã:& nõ emũdabis
reũ:reddẽs iniqtates patrũ ſupꝑ filios: & ſup filios filioꝶ:in tertiã & quartã generationẽ: ſic accipi de
bere:quaſi prouerbiũ & parabolã: ut aliud in uerbis ſonet:aliud in ſenſu teneat. Quod in parabola
quoq; duaꝶ aquilarũ ſupra diximus. Vnde & dñs in ſeptuageſimo ſeptimo pſalmo. Aperia inqt in
parabolis os meum. loquar propoſitiões ab initio. Et i euãgelio parabolã ſementis &π lolii & ſyna/
pis: q cum ſit minimũ oĩium ſeminũ:ĩ magna conſurgit arborem: ita ꝓponit: ut aliud prætendat ĩ
uerbis: aliud ĩ ſenſibus teneat. Et nos uſq; in præſẽtẽ diẽ:putabamus duo teſtimonia exodi quæ ſu/
pra poſuimus nõ eẽ parabolam: ſed ſimplicem explicare ſnĩam. Et quãquã non auderemus ꝗppiazʒ
dicere nec uas fictile loqui cõtra figulũ: quare ita uel ita me feciſti: tamẽ ſcandalũ patiebamur occul
tum:quod ĩiuſtitia uideretur dei aliũ peccare: & alium luere peccata. Si enĩ reddit peccata patrũ ſu⸗
per filios ĩ tertiã & ĩ quartã generationẽ: iniuſtũ uidetur ut alius peccet: & alius puniatur. Sed ex eo
qd ſequitur his ꝗq me oderũt: cõminationis ſiue pᷣcepti ſcãdalũ ſoluitur. Non eni ideo puniuntur in
tertia & in quarta generatione ꝗqa deliquerũt patres eorũ: cũ patres potius ꝗ fuerunt pctõres puniri

debuerĩit:ſed quia patrũ extiterũt emulatores & oderũt deũ: hereditario malo & ipietate in ramos

quoqʒ de radice creſcẽte.Solẽt in hoc loco heretici qui uetus nõ recipiũt ĩſtrumẽtũ: cõtra creatoreʒ
dicere. Quã bonus && iuſtus deꝰ legis & ꝓphetaꝶe: ꝗ geſcẽs & ſilẽs ad peccata patrũ: reddit his ꝗ non
peccauerũt:ĩmo quãta in eo crudelitas: ut irã ſuã uſq; ĩ tertiã & quartã extẽdat generationẽ. Quibꝰ
nos reſpõdebimus & in hoc dei creatoris clemẽtiã demõſtrari. Nõ enĩ truculentiæ ẽ & ſeueritatis
irã tenere uſq; ad tertiã & quartã generationẽ: fed ſignũ miſericordiæ pœnã differre peccati. Quan
do eni dicit dñs deus miſerator & miſericors patiẽs & multæ miſerationis: & ĩfert reddẽs iniꝗtatẽ
atrũ ſup filios: & filios filioꝶ:hoc indicat qd tãtæ miſericordiæ ſit ut nõ ſtatim puniat: ſed ſenten-
tiã differat puniẽdi. Sinaũt uindicta peccãtiũ differtur in tertiã & in quartã generationẽ: cũ iuſtis
