liberati ſumus eo quod fecerimus omnes abhominationes iſtas. H
CFruſtra eos in templo habere fidutiam ſequentia peccata demonſtrãt: quid enim prodeſt auda/
cter ingredi limẽ domus dei & recta ſtare ceruice: & nõ ſolũ cor ſed & manus habere pollutas fur-
to:homicidio: adulterio: periurio ſacrilegio: & cultu eoꝑg deoꝶ quos neſcias? Hoc ſpiritualiter ac-
cidere in eccleſia nemo dubitat quando præſentis temporis conſiderantes fœlicitatem ſua pecca-
ta non reputant & latere arbitrantur deum quia ſtatim uindicta non ſequitur: quin potius in tanta
prorũpunt amẽtiã ut liberatos ſe putent:qa poſt mala opera ẽt a cultu domini receſſerunt.

CNunquid ſpelunca latronum facta eſt domus iſta ſiue mea in qua innocatum eſt nomen me

um in oculis veſtris: Ego:ego ſum:Ego vidi dicit dominus.
De hoc loco in euangelio aſſumptum puto.Scriptum eſt domus patris mei domus orationis uo
cabitur:uos autem leciſtis illam ſpeluncam latronum: ſiue ut in alio euangelio ſcriptuʒ eſt domus
negociationis. Eccleſia dei uertitur in ſpeluncã latronum: quando furta homicidia adulteria: ſacri-
legia: periuria:hæreſes: adinuẽtio & omnia in ea ſcelera uerſantur: qũ auaritiæ facibus principes in
ardeſcunt: & regũ quondã opes uile aut certe nõ uile paliolum poſſidet: unde infert. Ego: ego ſum:
ego uidi dicit dominus: mei oculi cõtemplati ſunt quod uos putatis occultum: tænebræ theſauro
rum meam non fugiunt cõſcientiam. Qui cum diues eſſet pauper pto nobis factus eſt nüc noſtris
diuitiis erubeſcit & dicit: uhæ uobis diuitibus qui habetis conſolationem ueſtram.
Ite in locum meum in ſylo vbi habitauit nomen meum a pꝛincipio ⁊ videte que fecerim ei ꝓ
pter malitiam populi mei ifrael.
CEx præteritis docet preſentia & dicentibus templum domini templum domini templum domi
ni eſt: & prætioſæ domus fulgore gaudentibus: ſylo ubi primuʒ fuit tabernaculum dei recordatur
hiſtoria de qua in pſalmo ſcriptum eſt. Et repullit tabernaculum ſylo: ut quomodo ille locus in rui
nas cinereſq; collapſus eſt: ita & templum corruat cum ſimilium habitatio fuerit peccatorum. Si⸗
cut igitur ſylo templi exemplum eſt: ita templum nobis quando tempus aduenerit illius teſtimo/
nii: putas ueniens filius hominis inueniet fidem ſuper terram.
CEt nũc qꝛ feciſtis omnia opera hec dicit dñs:⁊ locutus ſum ad vos mane conſurgẽs⁊ loquẽ
7 nõ audiſtis:? vocaui vos ⁊ non reſpondiſtis. Faciam domui huic in qua inuocatùm eſt nomẽ
meum ⁊ in qua vos habetis fidutiam ⁊ locũ quem dedi vobis ⁊ patribus veſtris ſicut feci ſn ylo
⁊ pꝛoiciam vos a facie mea:ſicut pꝛoieci omnes fratres veſtros vniuerſaʒ domum iſrael.
CHoc qd poſuimꝰmane cõſurgẽs & loquẽs in. lxx.nõ habetur: mane ãt cõſurget deus nõ ꝙ aliqd
ei tẽpus abſq; diluculo ſit: ſed quo poſt noctis gꝗetẽ uiribus corporis inſtauratis aĩa hoĩum uegetior
ſit:& nequãq; uoluptatibus occupata cibiq; deſiderio audire & facere ualeat quæ dicuntur: unde &
illud in pſalmo legimus mane exaudies uocẽ meã:mane aſtabo tibi & uidebo. Etĩ eſaia de mane
ſiue dilluculo cõſurget ſpũs meus ad te deus: qm̃ lux præcepta tua ſup terrã: unde & filios lucis pau
lus glorioſus apoſtolus appellat: nõ noctis neqʒ tænebraꝑ:mec dormiẽtes ſicut &cæteri dormiũt
ꝗ dei mãdata nõ ſentiũt. Quia igitur deus uocauit eos de nocte cõſurgẽs ut eos de tænebris libera-
ret cũ cominatur ei ſimilia ſe eẽ factuꝶ tẽplo in hieroſolimis:ꝗqᷓ fecit loco ſylo ubi primũ fuit taber/
naculũ ut peccata ſimilia pari ſentẽtia feriãtur. Et qũo ꝓiecit dñs ſemẽ effraĩ & decẽ tribus quæ uo
cabantur iſrael & habebãt prĩcipes: pp hieroboã filiũ nabath de tribu effraĩ qᷓ eadẽ appellabatur tri-
bus ioſeph. Sic ẽt hieruſalẽ & tribũ iuda cũ beniami ſe abiectuꝑꝶ eẽ teſtatur: abiecit igitur ſylo abie
cturus & templum: abiecit decem tribus abiecturus& duas. Quicquid illi populo dicitur intelliga/
mus & de nobis ſi ſimilia fecerimus.
CTu ergo noli oꝛare pꝛo populo hoc:nec aſſumas pꝛo cis laudem:⁊ oꝛationes ſiue me roges vt
miſericoꝛdiam conſequantur. Et non obſiſtas mihi quia non exaudiamte.
CNe uideatur rogãs ꝓpheta nõ ĩpetrare qd poſtulat præcipit deus ne ꝓ populo peccaton & nullã
SS ii

AY. iber.iii.c.xii.

agente pœnitétiam depræcetur. Quod autem dicit. Et nõ reſiſtas mihi: illud oſtendit: ſanctorum
præces & dei iræ poſſunt reſiſtere:ꝛunde & dominus loquitur ad moyſen dimitte me: ut percutiam
opulũ iſtum & faciam te in gentem ma gnam: & in pſalmis legitur. Et ſterit finees & placauit & ceſ
ſauit quaſſatio & reputatum eſt ei ad iuſtitiã. Aaron quoq; accepto turibulo inter ignẽ arſurũq; po
pulum medius ſtetit & dei ira ceſſauit. ac ne putemus crudelitatis dei qui ne rogar quidem ſe per-
mittat reddit cauſas cur non exaudiat dicens.
CNMonne vides quid iſti faciant in cinitatibus iuda ⁊ in plateis hieruſalem? Filij colligunt li/
gna ⁊ patres ſuccendunt ignem:æ mulieres conſpergunt adipem vt faciant placentas ſiue cha⸗
uonas regine ſiue militie celi:? libent dijs alienis ⁊ ine ad iracundiam pꝛouocent.nunqiud me
ad iracundiaʒ pꝛouocant dicit dominus: Mõ ne ſe emetipſos in confuſione vultus ſu?s
CVis inquit audire propheta cur tibi dixerim noli orare ꝓ populo hoc: hæc faciunt ꝗᷓ ſequũtur &
intus & foris: & in plateis & in exitibus hieruſalé. Filii ligna cõportãt & patres ſuccẽdunt ignem &
mulieres conſpgunt adipẽ cũ farina: ut faciãt chauonas quas nos placentas interprætati ſumus: ſi
ue præparationes ut omne genus oſtendat ſacrificii reginæ cæli quam lunam debemus accipere:
uel certe militiæ cæli ut omnes ſtellas intelligamus: poſt hæc libat diis alienis: nõ quo ſint ſed quo
ſub nominibus eoꝶ dæmonibus thura ſuccendant: ut me ad iracũdiã prouocent iſta facientes nec
intelligunt miſeri ꝙ iſta cõtẽtio nõ me lædat: quẽ nũquã ira cõmuttat: ſed ſemetipſos in cõfuſiõe
uultus ſui: & ignominiã ſempiternã: quicquid igitur facimus nõ deũ ledimus qui ledi nunquã po/
teſt ſed nobis interit præparamss theſaurizãtes irã in die iræ. Ideo diuerſa officia filioꝶ patrũq; &
matrũ ponit uel uxoꝶ:ut nulla ætas ſit quæ ab impietate diſſenſerit.
¶ NIgdeo hoc dicit dominus deus:ccce enim furoꝛ meus ⁊ indignatio mea conflata eſt: ſiue ſtilla⸗

„

uit ſuper locum iſtum ſuper viros ⁊ ſuper iumenta⁊? ſuper lignum regionis ⁊ ſuper fruges ter⸗
re:æ ſuccendetur ⁊ non extinguetur.
CQui ſupra dixerat nũquid me ad iracundiã prouocant quõ nunc dicit. Ecce furor meus: & indi-
natio mea ſtillauit ſuper locũ iſtũ: & eſt ſenſus. Ego quidẽ naturaliter nõ iraſcor ſed illi ira agũt ut
me ad iracundiã prouocent: & meã uidear mutare naturã. Sentiant igitur iratũ qd quantũ in ſe ẽ:fa
cere conantur. Pulchreq; nõ ait effuſus eſt furor meus ſuper locũ iſtum: ſed ſtillauit ut moderatam
pœnã ſignificet. Si autem in ſtilla furoris tanta duritia cſt: quid fiet ſi omnis imber fuerit effuſus? ſed
& confatio ſic intelligi poteſt ut quod diu facere noluit peccatoꝶ multitudine facere compellatur
cũ aũt deus iratus fuerit ad homines & ea quæ hoĩum ſunt ſimilẽ interituʒ ſuſtinebunt & ſuccende
tur inquit: haud dubium: ꝗn furor dñi & nõ extinguetur: qa nõ agit populus ꝑ ꝗ poſſit extingui.
HBec dicit dominus exercituum deus iſrael holocauſtomata addite victimis veſtris ⁊ come/
dite carnes quia non ſum locutus cum patribus veſtris ⁊ non pꝛecepi eis in die qua eduxi eos
de terra egypti de verbo holocauſtomatum ⁊ victimarum. Sed hoc verbum pꝛecepi eis dicẽs
audite vocem meam ⁊ ero vobis deus:⁊ vos eritis mihi populus:⁊ ambulate in omni uia quaʒ
mandanui vobis vt bene ſit vobis. = “”
Quorum reprobauit templum conſequenter reprobat & ſacrificia &obliq; arguit eos: ꝙ nõ uene
ratione ſui ſed epulaꝶ deſiderio ĩmolent uictimas. Quod autem ait:nõ ſum locutus cũ patribꝰ ue/
ſtris & nõ præcepi eis in die qua eduxi eos de terra ægypti: ſup uerbo holocauſti & uictimaꝶ mani
feſte intelligitur: ꝙ primũ decalogũ dederit in tabulis lapideis ſcriptũ digito dei: & poſt offenſaʒ
idolatriæ caputq; uituli poſtea iuſſerit ſibi magis fieri ꝗᷓ dæmonibus nõ aufferens puram legẽ man
datorum dei: ſed concedens ſanguinem uictimaꝶ carniumq; deſideriuʒ.
Et non audierunt nec inclinauerunt aurem ſuam ſed abierũt in voluptatibus ſine deſiderijs
ſuis: ⁊ pꝛauitate coꝛdis ſui mali factiqʒ ſunt retroꝛſum ⁊ nõ in ante:a die qua egreſſi ſunt patres
eoꝛum de terra egypti:vſq; ad diem hanc. .
¶MWe dicente audite uocẽ meã & ero uobis deus & reliqua: nõ audierũt nec inclinauerunt aurẽ ſuã
ſed ſui cordis fecere deſideria: & contra apoſtoli ſententiam qui præteritorum obliuiſcebatur & in
priora ſe extendebat fecere contraria: ut præterita cuperent & futura contẽnerent. Quodq; dicita
die qua ægreſſi ſunt patres eorum de terra ægypti uſq; ad diem hanc omne tempus in medio dicit
eos per offenſam domini tranſegiſſe: unde & neceſſaria fuit euangelii gratia: quæ illos non ſui me-
rito ſed domini miſericordia conſeruauit. H
Et miſi ad vos omnes ſeruos meos pꝛophetas per diem conſurgens diluculo ⁊ mittens:? no
audierunt me nec inclinauerunt aurem ſuam ſed indurauerunt ceruicem ſuam peius opera/
ti ſunt ꝙ; patres eoꝛum.
Cuſta ergo ira domini quæ conflata eſt & ſtillauit ſuper populum contemptorem duræ ceruicis
& uerba dei audire nolentem. Quomodo autem deus uel de nocte uel diluculo & in die mittat ꝓ/
phetas ſupra diximus. .⸗ “
Et loqueris ad eos omnia verba hec ⁊ non audient te:⁊ vocabis eos ⁊ non reſpondebũt tibi.
Et dices ad eos hec eſt gens que non audiuit nomen domini dei ſui:nec recepit.diſciplinam:pe
rijt ſides ⁊ ablata eſt de oꝛe eoꝛum. —
CNe dubites

gh
N

unl⸗
ech⸗
an

bi
umat⸗
Ahere
ſdn
Nteznee
ofale
lipo⸗
mmig

eſtile⸗
ls ter⸗

Kindi⸗
ugiter
iinkeel
Nr
ied
elumt
Ucende
RHRHZ
Ne
nit
eniß
iu g

gtönn
,
nurul
1okalg
kgent

ſienis
tpanes

Auteſi
uutan
4 Gci
cio diet
ie

ed
genn

n

. bi
1

Super Mieremiam.

CNe dubites inquit eos induraſſe ceruicẽ & peiora patribus ſuis opatos ecce do locuᷣ pœnitentiæ

nec ideo loquor ut fiant ſed ꝗa futura ſunt iteæ p̃dico:ſaltim nunc loquere eis uerbis meis: & tamẽ
nõ audiẽt te & uocabis eos: & nõ reſpondebunt tibi. Tätæ enim erunt ſuperbiæ ut cum uocaueris
eos ad audiendũ nullus reſpondere di gnetur. Et dices ad eos hæc eſt gens quæ nõ audiuit uocẽ do
mini ſui: nec recepit diſciplinã. pulchre ut ante iam dixi nequaꝗᷓ populũ ſuũ ſed gẽtẽ uocat.Qvuvod
licet in tempore prophetage ex parte ſit factum & in umbra præceſſerit & in imagine: tamen pleni-
us complent in chriſto quando noluerunt recipere diſciplinam: & uocem ſui domini contem pſe/
runt: unde elleganter infertur. V
CRerijt fides (que pꝛopꝛie chꝛiſtianoꝛum eſt) ⁊ ablata eſt de oꝛe eoꝛum.
COmnes uidelicet filii dei fideiq; cõfeſſio.
CTongde capillum tuum ⁊ pꝛoice ⁊ ſume indirectum ſiue ſuper labia planctuʒ quia pꝛoiecit do
minus ⁊ reliquit generationem furoꝛis ſui.
C Et iob audita filiorum & filiaꝑ morte capillos legimus totondiſſe & apud ueteres heec erat oĩum
cõſuetudo lugentiũ tõdere ceſariẽ:& nũc ecõtrario comã dimittere luctus inditiũ eſt. Oĩs aũt plan
ctus & lamentatio prophetalis idcirco aſſumitur quia ꝓiecit dñs & reliꝗt generationeʒ furoris ſui:
haud dubium quin populum ſignificet iudæorum: & proprie hoc ad chnſti tempora referendum
quando periit fides & ablata eſt de ore populi dominum blaſphemantis.
CAuia fecerunt ſilij iuda malum in conſpectu meo dicit dommus:poſuerunt offendicula ſua
in domum in qua inuocatum eſt nomen meuʒz:ut pollucrent eazʒ:⁊ edincauerũt excelſa ſiue aras
thofet: que eſt in valle ſilij emon. vt incenderent filios ſuos ? filias ſuas igne:que non pꝛecepi
nec cogitaui in corde meo.
CQd in tẽplo dei filii iuda ſtatnã baal poſuerit in ezechielis principio diſcimus. Excelſa aũt quæ
hebraice appellãtur. ſiue araʒ thofet ꝗᷓ ẽ in ualle filioꝶ emon illũ locũ ſignificat ꝗ ſiloe fonti
bus irrigatut: & & amœnus atq; nemoroſus: hodieq; hortoꝑꝶ præbet delicias: hic aüt gentilitatis er-
ror oẽs prouintias occupauit: ut ad criptas montiũ lucoſq; amœniſſimos uictimas imolarẽt & oĩs
prauæ religiõis ſuperſtitio ſeruaretur. Thoſfet lingua hebræa interprætatur latitudo: ſcriptumq; fer
tur in libro ioſuæ filii num: de hoc loco ꝙ in ualle filioꝶ emon: & hebraice dicitur.
quippe. hoc eſt uallẽ: & emon uel hominis nomẽ uel gratiã ſonat: traduntq; hebræi & hoc
loco appellatã gehenã:quod ſcilicet omnis populus iudæorum ibi perierit offendens deũ in quo
loco ẽt filios ſuos in igne èt idolis conſecrarũt ſiue holocauſta obtulerũt: quæ nõ præcepit eis: nec
ulla legis iuſſerit ſanctione.ꝙ ſi iepte obtulit filiã ſuam uirginem deo non ſacrificiuʒ placat ſed ani
mus offerentis. Neq; enim ſi canis aut aſinus aut imundum quodlibet animal primum occurriſſet
patri a cæde hoſtiuʒ reuertenti deo illud offerre debuerat.
Igeo ecce dies venient dicit dominus ⁊ non dicetur amplius thofet:⁊ vallis ſilii emon: ſecd
vallis interfectionis ⁊ ſepellientur in thofet:eo ꝙ non ſit locus ⁊ erit moꝛticiniuʒ populi huiꝰ in
cibum volucribus celi ⁊ beſtiis terre ⁊ non erit qui abigat.
CTps obſidionis ſignificat qd ab anno nono ſedechiæ regis uſq; ad annũ undecimũ perpeſſi ſunt:
& ꝙ nequaꝗᷓ uocetur uallis ipſa ghennõ hoc eſt uallis hennõ ſiue filiog hennõ: ſed ob interſectio⸗
nẽ plurimoꝶ uallis occiſionis. Tãta aũt cædes erit: ut in loco prius religionis ſepulchra ſint innu⸗
merabilia: & quos ſepellire nõ potuerint lacerentur ab auibus: & a beſtus deuorentur. Nulluſq; ſit
ꝗ abigat ſimilia mœtuens & humandi uictus officiis. Manifeſta trãſcurrimus ut ſicubi locus fuentĩ
obſcuris moremur. Ipſius enim libri magnitudo faſtidium poteſt facere legentibus quanto magis
ſi a nobis latius diſſeratur.
CEt quieſcere faciam dè urbibus iuda ⁊ de plateis hieruſalem vocem gaudii: vocem letitie ⁊
vocem ſponſi ⁊ vocem ſponſe.In deſolatione eniʒ erit terra. Sð
CCum locus idolatriæ uerſus fuerit in ſepulchra ut ubi deum offenderant ibi eorum inhumata ia
ceant cadauera: de urbeq; quondam hierufalem: & de cæteris urbibus quæ ſub illius ditione erãt
auferetur omnis lætitia: & mærore gemituq; & deſolatione omnia complebuntur. CA. VIII.
N tpe illo ait dñs eiciẽt oſſa regis iuda ⁊ oſſa pꝛicipũ eiꝰ⁊ oſſa ſacerdotũ ⁊ oſſa ꝓpheta
Aſörũ ⁊ oſſa eoꝝ ꝗ habitauerũt hieruſalẽ de ſepulchris ſuis:⁊ expandent ea ad ſolem:⁊ lu⸗
WInam ⁊ ad oẽm militiã celi que dilexerunt ⁊ quibus ſeruiuerunt:⁊ poſt que ambulaue/
runt: que queſierunt:⁊ adoꝛauerunt non colligentur ⁊ nõ ſepellientur in ſterquiliniuʒz
ſuper faciem terre erunt:⁊ elligent magis moꝛtẽ q; vitam omnes qui reſidui fuerint de cogna/
tione hac peſſima in vniuerſis locis que derelicta ſunt ad que eieci eos dicit dñs exercituum.
COmnia quæ prophetalis ſermo deſcribit noſtro tpe ſcribitur accidiſſe: nõ hieruſalẽ qᷓ iſta ppeſſa
eſt a caldæis atq; romanis: ſed uniuerſo orbi: ut lachumæ aruerit & uniuerſa cõpleta ſint oſſibꝰmor
tuoꝑꝶ. Et ꝗa ſolebãt iuxta antiquũ morẽ auꝑ & quædã ornamẽta mulieꝶ & uiroꝶ in ſepulchris cõ
dere hæc quaſi frangebat & effodiebat auaritia: ut cælo & luci ꝓderent. Et ideo primũ regũ iuda &
brincpii eius ſacerdotũ atq; ꝓphetaꝶ & uniuerſi populi ꝗ fuerat in hieruſalẽ oſſa de tumulis ꝓfere
antur patentia ſoli & lune & oĩum ſtellaꝶ aſpectui: ut quibꝰ ſeruierat derelicto deo edy paterẽt
iii

8 Liber.ii.c.viii.

aſpectibus & cõſumpti ĩ ſterqliniũ & cineres ſoluerẽtur. Si ꝗs aũt de multitudine potuiſſet effuge⸗/
re ad quæcũq; loca ueniſſet mortẽ præferret uitæ: & remediũ infœlicis animæ putaret interitum.
Et dices ad eos:hec dicit dominus nũquid ꝗ cadet nõ reſurget: ⁊ ꝗ auerſus eſt nõ renertet᷑
CPoſt tanta mala ad pœnitentiam prouocat eos qui potuerunt remanere: ſiue prius ꝗᷓ ueniant quæ
minatus eſt horratur ad conuerſionem & dat locum pœnitentiæ: quod autem iuxta hæbraicũ ſcri/
ptum eſt & qui auerſus eſt non auertet: illud ſignificat ꝙ qui auerſatus ẽ ſiuoluerit ad meliora con
uerti poſſit & dei ſurorem ad meliora conuertere: & uenienti obſiſtere & plagas præcibus euitare.
CQuare ergo auerſus eſt populus iſte in hieruſalem auerſione contentioſa:? appꝛehenderunt
mendacium ⁊ noluerunt reuerti. . . . MM
CQuanto inquit magis ego ad pœnitentiã prouocaui tanto illi plus receſſerunt a me:mon tã pec/
candi ſtudio: qᷓ me ſuperandi. appræhenderunt enim fortiter mẽdatiũ uel idola uel praua: quæq; ue

ritati ĩuſtitiæq; contraria ſunt & noluerunt reuerti. Non dixit non potuerunt ſed omni ſtudio ini-

qua ſectati ſunt.

¶ Attendi ⁊ auſcultani nemo quod bonum eſt loquitur. Nullus eſt qui agat penitentiam ſuper

peccato ſuo dicẽs. Quid ſeci: oẽs conuerſi ſunt ad curſuʒ ſi uũ:quaſi equus ipetu vadẽs ad pᷣliũ.
CReuocati ad pœnitentiam audire contẽnunt: nec ſufficit eis contra dominum deliquiſſe:& locu
tos eſſe blaſphemiam: ſed omnes inſtar æquorum & feruido curſu ad prælium ruentium non re-

cogitant ſuper peccata ſua: nec dicunt quid feci? Per quæ intelligimus & de omni genere humano

iſta dici ꝙ pronuʒ ſit ad uitia: & de tempore ſaluatoris quando omnes declinauerunt ſimul inuti/
les facti ſunt:nõ fuit qui faceret bonum non fuit uſq; ad unum: unde & ipſe myſtice clamitat. Salũũ
me ſac domine qm̃ defecit ſanctus. Sinautem hæc ita ſe habent: ubi ſunt qui in noſtra dicunt poſi-

tum eſſe uoluntate omni carere peccato? Nemo inquit quod bonum eſt loquitur: quia etiam pro

otioſo uerbo reddituri ſumus rationem in die iudicii. J
CMiluus in celo cognouit tempus ſuum:turtur:⁊ yrundo:⁊ ciconia cuſtodierunt tempus ad/
uentus ſui:populus autem meus non cognouit iudicium domini.
Pro miluo quem interprætatus ẽ ſymmachus. Ixx.& theodotion ipſum uerbum hæbraĩicum po
ſuere. aquila hærodiona. Rurſum pro yrundine ſymmachus cicadam tranſtulit quæ hebrai-
ce dicitur. Sis. Pro eo autem ꝙ nos poſuimus ciconiam aquila & ſymmachus ita ut in hebræo ſcri-
ptum eſt. tranſtulerunt pro quo.hx. agri paſſeres interprætati ſunt. unus autem atq; idez
ſenſus qui & in eſaiæ principio ponitur: agnouit bos poſſeſſorem ſuum & aſinus præſepe domini
ſui iſrael autem me non cognouit & populus meus non intellexit. Quod autem ait. Aues ſua no-
runt tempora & ſciunt qñ ad calida feſtinãtes loca rigorẽ hyemis debeant declinare & rurſus ueris
principio ad ſolitas uemire regiones. Cælum aũt hic propinquũ aerẽ ꝗ ſupra ẽ debemus accipere.
C Quomodo dicitis ſapientes ſumus ⁊ lex domini nobiſcum eſt.

tem. Quodq; ait.
Confuſi ſunt ſapientes perterriti ⁊ capti ſunt.
CNon quo ſapientes ſunt qui iſta faciunt ſed ſapientes uocat ut ſuo luditio contẽ
tra ſapientia eorum conuincatur ſtultitia dicente paulo apoſtolo: qui doces alium te ipſum nõ do-
ces. Et quia uerbum domini proiecerunt ideo nulla ſapientia eſt in eis. Fruſtra igitur iactant legis
ſcientiam: qui doctrinam operibus deſtruunt.
CPꝛoprerea dabo mulieres ſiue vxoꝛes eoꝛum extraneis:agros eoꝛum heredibus quia a mi
nimo vſq; ad maximum omnes auarſtie ſtudent a pꝛopheta vſqʒ; ad ſacerdotem cuncti faciunt
mendatium ſiue iniquitatem:⁊ ſanabant contritiõem ſilie populi mei ad ignominiam dicentes

pax:pax:cum non eſſet pax.

CAd ſcribas loquitur & ad phariſeos qui legum iactant notitiam & ſcribentes ſcribunt iniquita⸗

CRecœperut mercedem operum ſuorum ut qui uerbum domini proiecerunt ipſi proiciantur ab

eo: uxores inquit eorum: & poſſeſſiões tradã hoſtibus & ne mea crudelis putetur eſſe ſententla cau
ſas auditor agnoſcat:a minimo uſq; ad maximum omnes auaritiæ ſtudent. Radix eſt enim omniũ

malorum auaritia: a propheta uſq; ad ſacerdotem qui alios peccantes prohibere deberẽt primi ſce/

leribus ſubiacent: c cuncti uel iniqua faciunt dum aliena dirripiunt uel certe mendatium ut nõ ſit
ueritas in ore eorum: & poſt iſta quaſi boni iudices aliena uulnera uerbis ſanare cupiebant:qui ipfi
erant omnium flagitiorum contoſſi uulneribus. Hæc hodie in noſtro quoq; populo cernimus di
cente beato paulo apoſtolo:qui prædicas non furandum furaris & reliqua: qui cuʒ peccatores &
nites uiderint ſanare cupiunt contritionem filiæ populi dei hoc eſt eccleſiæ ignominia eorum qui
decipiuntur uel eorum qui alios decipiuntdicatur omni facinore coopertis: pax: pax: cum nulla ſit
pax: bellum eis immineat peccatorum.
CKCoſuſi ſunt qꝛ abhominationẽ fecerũt:qnimo confuſiõe nõ ſunt afuſi?⁊ erubeſcere neſcierũt.
C hic legendũ ut ſit ſenſus erubuerunt in ſceleribus fuis: intellexerunt abhomina
tiones quas operati ſunt nequaꝗᷓ: ſed in tãtã erupere amœntiã ut nec in confeſſione cuperent emẽ
dare uitia nec ſpe ueniæ ſua ſcelera confiteri.
CIdcirco

nentur: & con-

ni
4
lin

cong
ſub

md

tche,
in
ate
uunen
⸗
n
Mdn

fonti
argt

anſor
ſeahe
1ojNTE
hummo
Llinun;/
1. Salü
doß⸗
dam p

npds

tiand
hebui
roſai⸗
1glce
comini
Sloano⸗
Ginsvei
Auer,

tiüinn

m
unnd

Opian
ifins
dicen

immd
lentc
moni
iniit
nunil
mihi
inud
6
nuſt

ſi

wni
ntehe

Super Mieremiam.

CIddcirco cadent inter ruentes in tempoꝛe viſitationis ſue coꝛꝛuent dicit dominus.
CNHæc ſunt pᷣmia eoꝶ q erubeſcere neſciunt: ut quoꝑ dignitas erat excelſior populis ruinis populi
miſcerentur: a minimo eni uſq; ad maximũ oẽs auaritiæ ſtudent: & a ppheta uſq; ad ſacerdotẽ cun
cti ſaciunt mendatium: uiſitationis autem tempus propinqua captiuitas eſt.
CCongregans congregabo eos dicit dominus:non ẽ vna in vitibus⁊ non eſt ficus in ficulnca:
folium defluxit ⁊ dedi cis que pꝛetergreſſa ſunt.
CQd ſit tẽpus uiſitationis in quo corruent delinquentes manifeſtius docet dicens. Congregans
congregabo eos haud dubium quin in hieruſalẽ ut obſideantura caldæis longo tempore & famis
ſubſtineant malla:cum inquit tempora prætereant & æſtati ſuccedat antünus: & hyeme arborum
cadant folia: uidebitis cuncta de longe & ex his nõ capietis cibos. Nõ eſt eniʒ nua in uitibus uobis
qui fructus uitium nõ ſummitis & nõ ſunt ficus in ficulnea oppræſſo populo: qui ſuaꝶ arboꝶ po/
ma cernit ab hoſtibus deuorari:folia inquit defluent æſtate autũnoq;ʒ tranſactis: dedi enim eis quæ
præterire cernerent & maiori dolore amitterent: re& oium habundantiam: ꝗ eis tägere nõ licebat.
Auare ſedemus:conuenite ⁊ intremus ciuitatẽ munitã ſiue ciuitates mumtas? ſileamus ibi
ſiue ꝓiciamur ibi:qꝛ dũs abiecit nos ⁊ potũ dedit nobis aquã fellis:peccauimus enim dño ex/
pectauimus pacem:⁊ non erat bonum:tempus medele ⁊ ecce foꝛmido.
CVox populi reſpondentis inducitur & ſua uitia cõfitentis: & cohortantis ſe mutuo ut ciuitates in
rediantur munitas: ſiue unã ciuitatẽ hieruſalẽ.iã enĩ cætetæ captæ fuerat: & ſileamus inquit ibi: ꝗa
ominus noſter ſilere nos fecit: nõ enim habemus fiducia depræcandi ſiue abiciamur ſiue proicia-
mur inſtar ſtercoris: ipſe potauit nos aqua fellis: qa dulcẽ in amaritudinẽ cõuertamus deũ. Et ut ta-
les biberemus aquas cauſa pſpicua ẽ.Peccauimus eniʒ dño & expectauimus pacẽ ꝗ nihil boni ope
ris feceramus: putabamuſqʒ nobis tẽpus adeſſe medicinæ: cũ formidine atq; terrore oĩa compleren
tur. Perſonaꝶ mutatio & maxime in prophetis difficilẽ intellectum facit: quæ ſi ſuis locis & cauſis
temporibuſq; reddantur: plana fient quæ uidebantur obſcura. L l
C A dan auditus eſt fremitus equoꝝ eius a voce hinituum pugnatoꝛum eius: ſiue eꝗtatus eiꝰ
cõmota eſt omnis terra ⁊ venerunt ? deuoꝛauerunt ſiue ⁊ venient ⁊ denorabunt terram? pleni
tudinem eius vꝛbem ⁊ habitatoꝛes eius.
CNõ igitur ut ſupra. lxx. tranſtulerunt dixit populus ingrediamur ciuitates munitas ſiue ciuitatem
munitã: ut ſignificet hieruſalẽ: deniq; & nunc infert urbẽ & habitatores eius. deſcribitur aũt a dan p
phœnicem ueniens cum exercitu nabuchodonoſor in quo loco fluuiusiordanis oritur: & quæ in

Ixx. futura hæbraicum pro ueritate rei iam facta cõmemorat.

CQꝛ ecce ego mittã vobis ſerpẽtes regulos ſiue peſſimos (ant vt.lxx.trdſtulerũt) moꝛtiferos

Abus nõ ẽ incãtatio ⁊ moꝛdẽt vos ait dñs inſanabiliter cũ doloꝛe coꝛdis veſtri deſicietis.

Qui ſint illi qui ueniunt a dan & quorum auditus eſt fremitus: & qui terram oẽm ad ſolitudineʒ;
tedegerunt: ſub alia figura idem prophetalis ſermo demonſtrat: ſerpentes eos appellans peſſimos
ſiue mortiferos: & ut aquila tranſtulit regulos qui appellantur hebraice: pro quo ꝗd
ſibi uoluerit ſecunda eius æditio ut ſpeculatores diceret non intelligo: niſi forte ob uerbi ſimilitudi
nem: quibus ait non eſt incantatio. Fruſtra enim ad deum præces fundaunt aduerſus ſerpentem an-
tiquum colubrum tortuoſum qui dei præcepta contempſerint: utamur hoc loco aduerſus eos qui

ſaluatoris elloquia contẽnentes traduntur aduerſariis poteſtatibus. Dolor meus ſuper dolorem: in

me cor meum mœrens. Pro quo ut ſupra diximus. Ixx. ſuperiori ſententiæ quæ dicta ſunt copalla-
runt: ut ponerent & mordebunt uos ait dominus inſanabiliter cum dolore cordis ueſtri deficietis.
In hæbraico autem non tam dolor eſt qui grecæ dicitur. q̃ medicina quod nos interprætari
oſſumus rictum oris dolore contracti: & habentem riſus ſimilitudinem emphaticos auũt hæc ex p/
ona dei legenda ſunt plangentis euerſionem hieruſalem & eius miſeriam non ferentis.
CEcce vox clamoꝛis filie populi mei de terra longinqua.
CFletum deſcribit'& ululatum urbis hieruſalem ingreſſis hoſtibus.
CNunquid dominus non ẽ ĩ ſyon aut rex eius non eſt in ea ſiue dominus ipſe eſt rex.
CAut certe rex ad patrem: dñs reſertur ad filium iuxta illud quod ſub nomie Salomonis ſcribitur.
Deus iuditium tuum regi da & iuſtitiam tuã filio regis. Cũ aut uox clamoris ſit in hieruſalem & cla
mor ipſe ueniat de terra longinqua cauſa manifeſta eſt ꝙ dominus non ſit in ea.
Auare ergo me ad iracundiam concitauerunt in ſculptilibus ſuis ⁊ in vanitatibus alienis.
CReceſſit autem inquit ab eis dominus quia me qui dominus & rex illorum eram idolorum cul⸗
tu ad iracundiam prouocarunt.
CTranſit meſſis finita eſt eſtas ⁊ nos ſaluati non ſumus
CRurſum populus loquitur qui in hieruſalem diuturna obſidione concluſus eſt: ꝙ mutata ſint te⸗
pora & anni circulus euolutus ſit & omnis eorum ſpes irrita fuerit: atq; tranſierit.
CSuper contritionem ſilie populi mei contritus ſum:⁊ contriſtatus ſum ſtupoꝛ oppꝛimit me.
CReſpondit deus ꝙ in afflictione hieruſalem ipſe uideatur afflictus: & in humanam ſimilitudineʒ
ſtupore contetitur·

Liber.ii.c.·

CMunquid reſina non eſt in galaad:aut medicus non eſt ibi:quare igitur non eſt obducta cica

trix fiie populi mei.

Non ſolum in præſenti loco ſed & in multis aliis teſtimoniis ſcripturarum inuenimus reſinã ga

laad pro pœnitentia poni atq; medicamine: mirariq; nunc deum quare uulnera hieruſalem nequa

quã curata ſint: & nec dum cicatrices obduxerunt cutẽ eo ꝙ non ſint prophetæ nec ſacerdotes quo

debeant curari medicamine. CAPITVLVM. IX.

—

rum

cte interfectos filie populi mei.

la ut omnem dolorem ſua uincant magnitudĩe: hoc aũt tã ex ꝓphetæ ꝗᷓ ex dñi pſona iĩtelligi põt.

CQuis dabit me in ſolitudine in diuerſoꝛio viatoꝛum ⁊ derelinquam populum meum ⁊z recoꝰ

dam abeis. LxXxX.

CMOQuis det mihi in ſolitudine manſionẽ nouiſſimꝗ vt relinquam populũ meũ ⁊ recedã ab eis.
CMelius inquit eſt habitare in extrema ſolitudine ꝗᷓ inter tanta hominum ſcelera cõmorari: unde
& ſaluator in euangelio loquebatur: uſq; quo ſuſtinebo uos. Et in alio loco ſcriptum eſt. In tem·

ore illo qui intelligit ſedebit & tacebit: qm tempus peſſimum eſt.

Quia omnes adulteri ſunt cetus pꝛeuaricatoꝛum:⁊ extenderunt linguam ſuam quaſi arcoim
mendacij ⁊ non veritatis:confoꝛtati ſ unt in terra quia de malo in malum ingreſſi ſunt: me nõ

cognouerunt dicit dominus.
CDe malo ad malum tranſierunt peccatores quando idolum mutant idolo: & de peccatis ad pec/-

cata tranſcendunt: uel certe de obſidionis malo tranſceunt ad captiuitatem: & de ſcĩs quidem dici/

tur.Ibunt de uirtute in uirtutem: de peccatoribus auteʒ de malo ad malum egreſſi ſunt: cauſaq; om
nium miſeriarum ꝙ non cognouerunt dominum cætuſq; ſit præuaricantium: & armantiũ linguã

ſuã ĩſtar extẽti arcus ĩ blaſphemiã:cõfortatiq; ſunt ĩ terra ut mœreãtur audire terra es & ĩ terrã ibis.
Cnuſquiſʒ ſe a pꝛoximo ſuo cuſtodiat:⁊ in omni fratre ſuo non habeat fidutiaʒ:quia omnis
frater ſupplantatione ſupplantat:? omnis amicus fraudulenter incedit:⁊ vir fratrem ſuuʒ de/
ridebit ⁊ veritatem non loquentur. Didicit enim lingua eoꝛum loqui mendatiuʒz ſiue docuerüt
linguam eoꝛum loqui mendatium vt iniq; agerent laboꝛauerunt:ſiue iniqua ègerunt ⁊ nõ inter

miſerunt vt conuerterent᷑. Habitatio tua in medio doli in dolo rennerunt me ſcire dicit dñs.

CNHoc loco utendum eſt in tempore perſecutionis & anguſtiæ quando aut rara aut nulla fides eſt:
quando nec fratri nec proximo credendũ eſt: & inimici hominis domeſtici eius: quãdo iuxta euun
gelium tradet pater filium: & filius patrem & diuidentur duo in tres & tres in duo: quodq; infert do
cuerunt linguam ſuam loqui mendatium ſiue didicit lingua eorum loqui mendatium: oſtendit cõ

ſuetudinẽ mentiendi quodammodo in naturam uerti: fraudeſq; ſtudioſe eos agere ut agãt iniqua.
quodq; ſequitur habitatio tua in medio doli in dolo:proprie ad prophetaʒ ſermo dirrigitur quod

habitet in medio populi mentientis: ſiue ut. Ixx. tranſtulerunt uſura ſuper uſuram: & dolus ſuper do
lum: & ꝙ quotidie augeant ſcelera & nequaquã eos prioris facti pœniteat ſed nouis præterita cu-

mulent haæc facientes omni agant ſtudio ut neſciant dominum ꝗq hæc non facienda præcepit.

CPꝛopterea hec dicit dũs exercituũ. Ecce ego cõſlabo ſiue igne examinabo ⁊ ꝓbabo eos:

qd enim aliud faciã a facie filie populi mei:ſiue quid faciã a facie malitie populi mei:
CQuotienſcuq; anguſtiis ſubiacemus mala recipimus a deo & examinamur pſecutionibus: ut gc/

quid in nobis adulterinæ materiæ eſt: tibulationum & miſeriaꝶ exuratur ardoribus: argentũ eniʒ

domini igne examinatum probatum terræ purgatum ſeptupltum.

BSagita vulnerꝗs ligua eoꝝ:dolũ locuta ẽ. In oꝛe ſuo pacẽ cũ amico ſuo logt᷑:⁊ occulte põit ei
inſidias.MNuũgd ſuꝑ his nõ viſitabo dicit dñs:aut i gentẽ huiuſcemodi nõ vlciſcet᷑ anima mea.
CO mnis hereticus qui corda uulnerat audientiũ:& neſcientiũ ſcriptum: omni cuſtodia ſema cor
tuũ: ſa gitta poſſidet uulnerantẽ:& in dolo loꝗtur:cũq; & ſuã pacẽ proximo repromittat: occulte tẽ
dit inſidias: ſequentibus autem uerſiculis in quibus dicit:n unquid ſuper his non uiſitabo dicit do/
minus aut in gente huiuſcemodi nõ ulciſcetur anima mea? crebro in hoc propheta abutitur: ut cũ

ngal maloꝶ operuʒ enumerarit inferat ſe iuſte facere quod faciat.

C

audierunt vocem poſſidentis ſiue ſubſtantie.

CSuperueniente babylionio & cuncta uaſtante ſolitudo prouinciæ prophetatur: ꝙ plãctus in mò⸗
tibus fletus ſit in deſerto: ſiue in ſemitis ſolitudis: ꝙ uniuerſa defecerint atq; ſuccẽſa ſint:& nullus ſit

qui per terrã gradiatur cæſis omnibus: nihilq; remãſerit quod ſpirare poſſit & uiuere. unde pro poſ
ſidente. Ixx. tranſtulerunt ſubſtãtiæ: quæ hebraice dicitur.

rũt:hoc onñdit ꝗd ſupra diximus irã dei uniuerſa ſentire: & non ſolum aues aeris ſed & piſces aquæ
Aefſcere.

G Vis dabit capiti meo aquam ⁊ oculis meis fontem lachrymarum ⁊ ploꝛabo die ac no

SA (Si totus inquit uertar in fletum & nequaqꝗᷓ guttæ ſint lachrymaruʒ ſed habundantia
AHfuminis: tamen interfectos filiæ populi mei digne flere non potero:tanta enim ſunt ma

uper montes aſſumam ſiue aſſumite fletum 2 lamentum ⁊ ſuper ſpetioſa ſiue ſemitam de⸗.
ſerti planctum. quoniam incenſa ſunt ſiue defecerũt eo ꝙ non ſit vir ſiue hõ pertranſiens ⁊ non

ſſeittia dccid , PAe- . & ſubſtantia hic nö. hoc ẽ=
eſſentia accipitur: ſed ꝓ opibꝰarq; diuitiis. Qdq; ĩfert a uolucre cæli uſq; ad pecus receſſerũt & abie

„ — — —

uct

l⸗
en

Ran

mini

r⸗
Riss
NN
1 fie⸗

iibcs
N:me
n tem

W
meno

Aped
mcdici/
om
lngri
müid,
omns
Ui; N
mmanit
iner
d⸗
uek
menn
nind
tnändh
Tinin
ugol
ſendn
1
eos,

g
tüͦ en

höt
na
n
calrti
hatch⸗
E li

Super Mierem

deñcere. Iuxta tropologiam fletus aſſumitur ſuper montes & lamentatio ſuper ſpetioſa deſerti quã
do principes peccant eccleſiæ dei nec auditur uox domini xpi eccleſiam poſſidentis: per ſanctos &

apoſtolicos uiros & a uolucre cæli uſq; ad pecora ab his uidelicet qui poſſunt in ſublime aſcendere

uſq; ad irrationales & ſimpliciores quoſq; qui receſſerunt a conciliabulo dei.
CEt dabo hieruſalẽ in aceruos harene ſiue in trãſmigrationẽ ? in cubilia draconum:z cinita/
tes iuda dabo in deſolationem:eo ꝙ non ſit habitator. ß
Dum eccleſiaſtici uiri & doctores quiq; defecerint tunc datur hieruſalem in tranſmi grationem ſi
ue aceruos arenæ: ut hereticus in ea ſermo præualeat & efficiatur cubile draconum & ciuitates illiꝰ
redigantur in ſolitudinem: nec ſit in ea diuini ſermõis habitatio. Et ille qui dicit inhabitabo & in-
ambulabo in eis: & ero deus eoruz. =ð
CQAuis ẽ vir ſapiẽs ꝗ itelligit hoc:⁊ ad quẽ verbuʒ oꝛis dñi ſiat ut annuntiet iſtud:quare periit
terra exuſta eſt quaſi deſertum:eo quod nõ ſit ꝗ pertrãſeat.Et dixit dñs qꝛ dereliquerũt legez
meã quã dedi eis ⁊ non audierunt vocem meã:⁊ non ambulauerunt in ea:: ambulauerunt poſt
pꝛauitatem coꝛdis ſui ⁊ poſt baalim quod didicerunt a patribus ſuis. —
Interrogat propheta ſi quem ſapientum in hieruſalem ualeat reperre: & eorũ ad quos fiat ſermo
dei: qui poſſint annuntiare domini uoluntatem: & cauſas reddere cur iudæa reducta ſit in ſolitu
dinem: & omnibus interfectis nullus remanſerit qui per eam tranſeat: & inducit dominum reſpon
dentem cauſaſq; reddentem: quia dereliquerunt legem eius quam dederat eis: nec audierunt uoceʒ
eius nec fecerunt quæ præcepta ſunt:ſed abierunt poſt prauitatem cordis ſui. Ergo nõ in noſtra uo/

luntate ſed in domino confidendum eſt. Prauum enim cor in hominibus & de corde noſtro exe,

