uaricationes ſuas: quibus in deum præuaricati ſunt. Poteſt autem & ad utrũq; populum intelligi: ut
& iſrahel & gẽtium turba ſua uitia derelinquens: cõuertãtur ad eũ ꝗ poſſit ſanare contritiões ſuas.
CEt facite vobis coꝛ nouum ⁊ ſpiritum nonum.
CVt uetuſtatem litteræ deſerxentes: uiuatis in nouitate ſpiritus. Cor nouum iſrahelis eſt credere in
eum quem prius negauerat. Cor nouum gentium eſt idola derelinquere: &᷑ mortuorum cultura cõ
tempta credere in eum qui eſt deus niuentium.
CEt quare moꝛiemini domus iſrahel:! WMelius eſt ut ſupra diximus
exhortationem hanc in qua ſcriptum eſt: conuertimĩni & agite pœnitentiam ſuper perſona acci-
pere iudæorum quos non uult mori: & quibus nunc loquitur quare moriemini domus iſrahel: ꝗ
habetis patres abraham Iſaac & iacob: de quibus ſcriptum eſt: deus uiuorum & non mortuorum.-
Cur ueſtro uitio moriemini:qui patrum mœrito:& mea debetis uiuere miſerlcorci —
1 iiii

ii para/

L.iber ſextus.c. xix.

CQuia nolo moꝛtem moꝛientis dicit dominus reuertimini ⁊ vinite.
CNolo inquit uos mori: quos in ſalutem genui. Filios enim genui G exaltaui: iĩpſi auteʒ ſpræuerũt
me. Reuertimini ergo & uiuite. Non dicitur reuertimini: niſi his qui prius cum deo fuerant: & po/
ſtea elus deſeruete comitatum. Et uiuite per pœnitentiam: qui eſtis mortui per peccatũ. Igitur iſrael
quia non reuertitur ad priſtinum ſtatum: mortuus eſſe credendus eſt.
CCCAPIIVLVM. XIX.
T tu aſſume planctũ ſuper pꝛicipes iſrahel.⁊ dices. Quare mater tua leena iter leões
cubauit. in medio leũculoꝝ enutriuit catulos ſuos? Et eduxit vnn de leũculis ſuis.leo
factꝰ ẽ ⁊ didicit capere pꝛedã.hominenqʒ comeder e.Et audierũt de eo gentes.⁊ non
Nabſqʒ vulneribꝰſuis ceperunt eũ: ⁊ adduxerunt eum in catenis in terra egipti. Que

„.

cum vidiſtet qm infirmata ẽ ⁊ perijt expectatio eins.tulit vnum de leunculis ſuis.⁊ leonem con

ſtituit eũ. Qui incedebat inter leones. ⁊ fact'eſt leo. Hidicit capere pꝛeda.⁊ homines deuoꝛare

Didicit viduas facere.⁊ ciuitates eoꝛũ in deſertũ adducere.⁊ deſolata eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ.
a voce rugitꝰ illius. Conuenerũt aduerſũ eũ gentes vndiq; de pꝛouincijs:⁊ expanderunt ſuper
eũ rete ſuũ. In vulneribus earũ captPẽ.⁊ miſerũt eum in caueam in catenis.⁊ aduxerũt eũ ad
regẽ babilõis.miſerũtq; eũ in carcerẽ.ne audiretur vox eiꝰ vltra ſuꝑ mõtes iſrabel. LXX.
CEt tu accipe lamẽtũ ſuper pꝛincipẽ iſrahel⁊ dices. Quid mater tua ſuꝑ catulos in medio leo
nũ facta ẽ in medio leonũ multiplicauit catulos ſuos.⁊ exiliuit vn de catulis.leo factꝰẽ ⁊ didicit
rapere rapinas. homines comedit. æ audierũt contra eũ gentes. In coꝛreptione eaꝝ captus d᷑.⁊
adduxerũt in chamo in terram egipti.Et vidit qm̃ ablatus eſſet ab ea ⁊ periſſet ſubſtantia eius.
tulit aliũ de catulis ſuis.leonẽ conſtituit eum.⁊ conuerſabatur in medio leonum. Teo factus ẽ
2 didicit rapere rapinas. homines comedit ⁊ paſcebatur in audatia ſua. ⁊ ciuitates eoꝛũ ad de
ſertũ adduxit. æ vaſtauit terrã ⁊ plenitudinè eius a noce rugitus ſui.Et dedit ſuper eum gentes
per circuitum de regionibus ⁊ expanderunt ſuper eũ retis ſi ua. In coꝛꝛeptione eaꝝ captus eſt. ?
poſuerunt eũ in chamo.⁊ in cauea venit ad regem babilonis.⁊ introduxerũt eum in carcerem.
vt non audiretur vox eius vltra ſuper montes iſrahel.

CScio me in hoc loco multiplicem legiſſe explanationem: & tantis obſcuritatibus ĩmpeditam: ut
non tam aperuerit quã inuoluerit lettionem: dum uniuerſa quæ ſcripta ſunt refert ad contrarias for
titudines: & in cæleſti hieruſalem leones & bella deſcribit: quomodo alter eorum captus ſit: & rur-
ſum in loco eius alius conſtitutus: multaq; ponit teſtimonia: diabolum & comites eius leones ap⸗
pellari ſolere: ut eſt illud de apoſtolo petro aduerſarius ueſter diabolus quaſi leo rugiens circuit: &

querit quomodo poſſit intrare: & de pſalmis: ne tradas beſtiis animam confitentem tibi. Certe ubi

ad hiſtoriam uenit: dicit ioannam filium careæ ductum in ægyptum. Qui quomodo fugiens cum
Pabci leo appellandus ſit: ſcire non poſſum. Et alterum leonem ſedechiam: qui & ipſe ductus ĩ ba/
ylonem ſit. Nos autem iſtiuſmodi explanationes lectoris arbitrio relinquentes: dicimus captiuita
te uicina prophetam non tam futura uaticinari: quã narrare præterita. Poſt ſextum enim ſedechiæ
annum: ſiquidem ſtatim in conſequentibus legimus: & factum eſt in anno ſeptimo: in quinto men
ſe decima mẽſis: aſſumitur planctus ſup principes: uel principẽ iſrahel & dicitur. Quare mater tua
leæna inter leones cubauit? Planctus igitur ſuꝑ pricipes ẽ: oẽs uidelicet qui de ioſiæ ſtirpe generati
ſũt Mater principũ hieruſalẽ leæna appellatur: quæ leunculos genuit & nutriuit: unũq; de leuncu-
lis ſuis eduxit & fecit leonem: ioachaz ſignificans filiũ ioſiæ: quem nechao pharao duxit in ægyptũ
& pro eæconſtituit ioachim. Quo mortuo iechonias filius eius rex conſtitutus: cum matre & opti-
matibus ciuitatis a nabuchodonoſor ductus eſt babylonem: de quo naſcitur ſalathiel pater zoroba
bel. Qui ex eo quod in babilone natus eſt nomẽ accepit. Peſpicuũq; ẽ ſub metaphora leæne leun/
culorũ & leonis rurſũꝗᷓ altenius noĩe leonis illa deſcribi que eo tpe iã facta erãt.quo hec ꝓpheta di/
cebat.. Poſtꝗᷓ enĩ hieruſalẽ eduxit de ſtirpe regia ioachaꝛ filiũ ioſiæ & conſtituit in regem. tã crude/-
lis ĩ breui extitit tpe: ut tropologicæ cœpiſſe prædas. & hoĩes deuoraſſe memoretur: Ad quẽ cuʒ ue
niſſet egiptiꝰ. cœpit eũ non abſq; uulneribꝰ:ſiue in fouea: ut ꝓprie in hebreaico continetur ut con
ſeruet tropologicã captionẽ leonũ qua ſemper in foueis capi ſolent. & adduxit eũ in chamo ſiue ĩ
catenis in terra ægypti. ibiq; mortuus ẽ. Quod cũ uidiſſet mater eius hieruſalẽ quæ eũ genderat. ꝗ
nutrierat.qᷓ cõſtituerat in regnũ qd periſſet expectatio eiꝰ.tulit de aliis regibꝰ iechoniã filiũ ioachiĩ:
& conſtituit in regem. Qui & ipſæ pᷣceſſoris ĩmitatus crudelitatẽ. ſub leonis feritate deſcribitur qd
hoĩes deuorarit. multas uĩduas fecerit. ad deſertũ adduxerit eiuitates: & ad uocẽ rugit' eius territa
ſit uniuerſa ꝓuincia ita:ut conuenirent ad eũ gentes. & expanderent tete ſuũ & ĩ fouea caperent. &
mitterent eũ ĩ cauea & ĩ catenis.nõ qd hoc iechoniæ factũ ſit ipſe eni ſe tradidit regi babilonio &
in chaldæã aſportatus ẽ. ſed: ut leonis ſeruetur trãſlatio. ꝗ capitur in foueis cateniſq; conſtringitur.
& in caueis reſeruatur. Alioquin iuxta hyſtoriã hoc de ſedechia legim'.ꝗ poſt iechoniã rex hieru-
ſalẽ cõſtitutus ẽ. Et hec fecit occaſio: ut quia catenæ leguntur & cauea & carcer nomĩatur: ſedechiã
potius quã iechoniã pleriq; intelligant. Seruatus igitur in carcere eſt nec ĩterfectus & tantũmodo
ſublatus ẽ regno. Cæterũ ſedechiã cecũ ductũ ĩ babilonẽ ibiq; ſtatĩ occiſũ narrat hiſtoria.

MWater

md
ſcei⸗
Tan.
g
me
xcon
nimg
laate
Nem⸗
Gcan
ſrſch
dom
Uiisa
pan⸗
Co
reſ⸗

E ––

0/
el

1
o
non
A⸗
(o
e
t.
er
.
le
dicit
i
lus,
ns
lde
us
iſte
fem.

miut
vhot
Iut⸗
it:
e ubi
un
ibe
fnt
echie
men
1n
ati
o⸗
Nü
P/
4
leun⸗
ch
e⸗
ne
con
nel

Mater tua quaſi vinea in ſanguine tno ſuper aquam plantatai ructũs eius 2 frondes eins
creuerunt ex aquis multis.? facte ſunt ei virge ſolide in ſceptra dominantinm:z exaltata eſt ſia
tura eius in frondes.æ vidit altitudinem ſuam in multitudine palmitum ſuoꝛuʒz in ira:in terrãgz
pꝛoiecta.⁊ ventus vrens ſiccauit fruectum. emarcuerunt ⁊ arefacte ſunt virge roboꝛis eins.igniſ
comedit eam:⁊ nunc tranſplantata eſt in deſertum in terra inuia ? ſitienti. Et egreſſus eſt ignis
de virga ramoꝛum eius qui fructus eius comedit.? non fuit in ea virga foꝛtis ſceptrus domin ãũ
tium planctus eſt ⁊ erit in planctum. LXX. r
CMater tua quaſi vinea.ſicut flos in malis granatis in aqua plantata Fructus eius ⁊ germen
illius factum eſt ex aqua multa. Et facta eſt ei virga foꝛtitudinis in tribn ducum. 2 exaltata eſt
magnitudine ſua in medio pꝛopaginum:⁊ vidit magnitudinem ſuam in multitndine palmitum
ſuoꝛum. Et confracta in furoꝛe in terram pꝛoiecta eſt:æ ventus vrens arefecit electa eius. ANin⸗
dicati ſunt.⁊ arefacta eſt virga foꝛtitudinis eius.Ignis conſumpſit eam.⁊ nũc plantauerunt eã
in deſerto in terra ſine aqua.Et exiuit ignis de virga electoꝛum eins ⁊ comedit eam.⁊ nõ erat in
ea virga foꝛtitudinis tribus. In parabola lamentationis eſt. ⁊ erit in planctu.
QDiuerſis ſer monibus una res dicitur: & quomodo in ſuperioribus legimus Hieruſalem pulchre
mulieri comparatam. & rurſum leænæ quæ in cubili ſuo leones nutrierit. ſic nũc uiti uel uineæ pul
cherrime cõparatur: quæ ſuper aquas plantata ſit multas. & idcirco humore nutriti palmites in tan-
tum creuerint: ut unus palmes quem ſcriptura uirgam ſolidiſſimam ſiue fortiſſimam nuncupat: pro
fecerit in ſceptra dominantium. Pro quo uertere. xx. in tribum ducum ut ſcilicet reges ex ea fierent
Tantæ autem erat ipſa uinea pulchritudinis. ut ſplendor uiroris eius floribus mali punici coequare
tur.quod in hebraico dicitur quaſi uinea in ſanguine tuo.rubore florum ſanguini comparata. Exal
tata ergo uinea & erecta. quia ſuperbis deus reſiſtit humilibus autem dat gratiam. euulſa eſt in furo
re domini in terramq; proiecta. ut ruinas Hieruſalem elegans uitis tranſlatio cuſtodiret. Quamuis
enim pulchra ſit uinea & longis propaginibus extendatur.ſi hoſtilia calamoſq; ſubtraxeris.terræ iũ
cta areſcit calore. maxime ſi uentus urens quem græci uocant ſiccauerit fructus eius
ut emarceſcat. & quaſi ignis cremetur ardoribus. Quod autem in ſeptuaginta additum eſt: uin-
dicati ſunt. pro eo quod in hebraico ſcriptum eſt emarcuerunt. quam conſequentiam habere poſ-
ſit ſcire non ualeo. Illa igitur uinea tantæ ubertatis & fructuum tantæq; pulchritudinis. quomo-
do nunc tranſplatata eſt in deſertum in terra inuia & ſitienti? Signiſicat autem terram babylo/
nis ad quam tran ſſati ſunt. uel ægyptum quo confugerunt. aut ipſam terram iudæam in qua pauri
pauperes remanſerunt:quibus præfectus erat godoſias.ut congregaret & regeret reliquias populi.
Contra quem ſurrexit de ſtirpe regia & de uirga ramorum uineæ iſmahel qui interfecit eum in ma
reſa.& comedit omnem fructum uineæ: & exinde non fuit in ipſa uinea uirga fortĩs. & ſeptrum do
minantium. NQullus enim remanſit de regibus qui populum gubemaret. ſed cum ioanna filio careæ
ad ægyptum confugerunt. Idcirco planctus eſt & parabola lamentationis. ut plangatur regium ge
nus quod in iudæa ultra ceſſauit. donec ueniret cui repoſitum eſt. & ipſe erat expectatio gentium.
Ex quo perſpicuum eſt & ſuperiorem lectionem in qua dicitur. quare mater tua leæna inter leones
cubauit. & hanc in qua ſcriptum eſt. mater tua quaſi uinea in ſanguine tuo ſuper aquam plantata. ad
Hieruſalem pertinere quæ perdidit leones & palmites ſuos: & non remanſit in ea uirga quæ conſur
geret in tribum: ſiue in ſceptra dominantium. A planctu enim incipit. & finitur in planctu. Aſſume
planctum ſuper principes iſrahel. Hoc in principio. Et nunc in fine planctus eſt & lamentatio. plan-
ctuq; parabolæ ſtirps regia proſequenda. Porro ſecundum ana gogen quod alii ad cæleſtem reſerũt
Hieruſalem. ut dicãt ex ea in iſta ualle lachrimarum plurimos corruiſſe: & reges eſſe deſiſſe. & uineã
quondam pulcherrimam uento urente ſiccatam. ita ut nullus in ea uirentium palmitum remanſe-
ltdusm poſtea ſub urbis figura plangat Hieremias. nos intelligimus ſuper eccleſiaz. eo quod in no
uiſſimo tempore multiplicata iniquitate refrigeſcat caritas muſtorum. ĩta ut probentur ſi fieri po/
teſt etiam electi dei: & principes eius capiantur retibus diaboli. qui non ſit unius regis captione con
tentus: ſed quotidie reges & principes capere feſtinet. ſecundum illud quod ſcriptum eſt: eſcæ eins
electæ. Palmites quoq; eccleſiæ qui dudum floribus & rubore ſanguinis equabantur. poſtea uento
urente ſiccentur. Quam expoſitionẽ & euangelii quoq; parabola ſonat. in qua ſole orto ea quæ ger
minauerant eſtuauerunt. & repente ſiccata ſunt: ita ut uix remaneat unus e palmitibus qui conſur-
gat in uirgam& dignus populi princeps fiat. Quod aliis uerbis loquitur Oſeæ. Inducam famem
& ſitim ſuper terram. non ſamem panis & ſitim aquæ. ſed famem audiendi ſermones dei. Vn-
de debemus plangere & lamentari ſuper principes iſrahel: quorum uicio & ſuperbia iudæa deſer-
ta. & capta eſt Hieruſalem.
CCAPITVLVM. XX. .
Xfactus eſt in anno ſeptimo in quintadecima menſis. venerunt viri delſenioꝛibus iſ/
rahel vt interrogarent dommum. ⁊? ſedebant coꝛam me. S
Wboſt undecim menſes & quinq; dies ſuperioris uiſionis. rurſum ſermo fit ad prophetãà
poſtquam uenerunt de ſenioribus domus iſrahel ut interrogarent dñm. & ſederũt corã eo

A.iber ſextus.c.xx.

Hanc autem fuiſſe conſuetudinem populi iſrahel ut quicquid ſcire cupiebant a do quærerent pro

phetas: multa exempla teſtantun. Saul quærens aſinas pergit ad ſamuhelem. accepitq; conſiliũ a pue
10 ut offerat prophetæ quartam partem ſicli. Egrotante nlio hieroboã mittitur in ſilo ad achiam ꝓ
phetam uxor eius. deferens munuſcula. panes & colliridas uuas & lagunculã mellis. ut de filii infir-
mitate cognoſceret. Dauid quoq; propheta alium interrogat prophetam nathan. ut& templũ dio
edificare debeat. & achab ſciſcitatur utrum aſcendat an non in ramoth galaad. In eſaia quoq; & in
regũ uolumine. quæ ſennacherib uentura ſint nunciantur: Nec miꝶ ſi in ueteri teſtamento ſingulis

q fatura ſunt ꝓphetæ annuncient cũ agabum legerimus ꝗᷓ paulo uentura ſunt prophetare: Scriptũ
etſt. n. in deateronomio. Gentes quas perditurus eſt dñs in conſpectu tuo iſte auguria & diuinatiões

audiunt tibi aũt nõ ſic dedit dñs deus tuus. Gentiũ enim eſt adire chaldæos: ariolos: aruſpices: diui
nos. ſortilogos:oracula demonum. quibus errori eorum illuditur. Vnde & nunc ſeniores iſrahel ꝓ
phetam adeunt. ut interrogent per eum. & tamen de interrogatione ſilent: ipſoq; qui interrogan-
dus erat ſciente quid interrogarent. ut & in eo miraculum ſit ſcire cur uenerint. & ad ea reſponde-
re quæ tacitus ſermo in animo continebat. .
CSt factus eſt ſermo domini ad me dicens.Filii hominis.loqueris ſenioꝛibus iſrahel.⁊ dices
ad eos. Hec dicit dominus deus. NMunquid ad interrogandum me vos veniſtis? Niuo ego
quia non reſpondebo vobis.ait dominus deus. .— =
Sanctis & congruæ interrogantibus datur ꝓmiſſio. adhuc loquente te dicã ecce adſũ. Peccatori/
bus auũt quales ſuerunt ſeniores iſrahel & quoꝶ ſcelera in cõſequentibus ꝓpheta deſcribit.nõ datuxrx
rñſio ſed increpatio pro peccatis. & addit iuſiurandũ uiuo ego: ut firmior ſit ſnia denegantis. Quod
aũt dixere. Ixx.ſi reſpondero uobis.ſymachus manifeſtius tranſtulit non reſpondebo uobis.
CSi iudicas eos. ſi indicas fili hominis. LxXX.
Si vltus eos fuero ultione.ſili hbominis. QUQ IIIli quidẽ ad interrogandũ uenerũt
cupientes de his ꝗbus ambigunt & futura cognoſcere. tu aũt nli hoĩs iudica eos ut nõ prophetæ ſit
rñſio:ſed ſuĩa iudicantis pro iniqtatibus q fecerunt. & patrum ſecuti ſunt ſcelera. Vel certe ſi ultus
eos fuero ultione:ut ſit ſenſus. Tanta iniquitate coopti ſunt.ut ne emundatione ꝗdeʒ & correptiõe
ſint digni. ſcùm qd in propheta dr̃. Non uiſitabo ultrta filias ur̃as & nurus ur̃as cũ fornicatæ fuerint.
Vñ & peccatores ꝗ in profundũ uenere peccati dimittuntur. ut faciant deſideria cordis ſui.
CAbbominationes patrũ ſuoꝛum oſtende eis.⁊ dices ad illos. LXX.
CIniquitates patrum eoꝛum conteſtare eis. ⁊ dices ad eos.

CSi peccara patrũ non redundant ad ſilios.qũo abhominationes & iniꝗtates patrum. nũc ſeniori-
bus proponũtur? Hac uidelicet cauſa ut oñdantur ſimilia parentibus agere. & hereditario malo lõ/-
giſſimũ funẽ trahere peccatorum: ut quoꝑꝶ imitantur uicia eoꝶ ſupplicia pertimeſcant.
ECHec dicit dñs deus. In die qua elegi ⁊ leuaui manũ meam pꝛo ſtirpe domꝰ Jacob ⁊ apparui
eis in terra egypti.⁊ leuaui manũ meam pꝛo eis dicẽs.ego dñs deus veſter.in die illa leuaui ma
nũ meam pꝛo eis vt educerem eos de terra egypti in terrã quaz pꝛouideram eis.fluentem lacte
2 melle. que eſt egregia inter omnes terras. LXX.
CHec dicit dñs deus.Ex qua die elegi domũ iſrahel ⁊ notꝰfactus ſum ſenioꝛibus domus ia/
cob ⁊ cognitus eis in terra egypti.⁊ ſuſcepi eos dicẽs.ego dũs deus veſter. in die illa appꝛehen
di eos manu mea dicens.vt educerẽ eos de terra egyvpti in terram quam paraui eis terram flu
entem lacte ⁊ melle.fauus eſt ultra omnem terram.
CPro eoejd dixere.Ixx.fauus eſt ultra omnes terras: pro quo interprætati ſumus egregia eſt ĩter oẽs
terras. Agꝗlæ prima editio poſuit firmamẽtũ: ſcda inclitũ ſymachus regionẽ theodotio fortitudinẽ.
quod uidelicet oĩum terraꝑ iſta ſit fundamentũü. qd in ea dei religio ſit & tẽpluʒ & cerimoniæ & no
titia dei. & in tm̃ populus iſrahel in ægypto conſtitutus ignorabat deũ. ut miſſus ad eos moyſes: ſi
interrogauerint ait me quis miſit te. qd dicam eis? Dic inꝗt ad eos. Qui eſt miſit me.In ægypto igi-
tur notus factus eſt populo & ſemini domus Iacob qñ leuauit manum ſuã pro eis contra ægyptios
& dixit. Ego ſum dñs deus ueſter. & elegit eos ut educeret de terra ægypti ad terram fluentẽ lacte &
melle. Necdum. n. capere poterant ſolidũ cibum.ſed quaſi paruuli atq; lactentes: melle & lacte indi/
gebant infantiæ: Iuxta lram uero inclitam eſſe terram iudeæ & cunctis terris fertilioreʒ:dubitare nõ
poterit.qui a rinoco ruræ uſq; ad taurum montem & eufraten fluuium cunctam conſiderauerit ter
ram & urbium potentiam amenitatemq; regionum. palæſtinam uidelicet & fœniceʒ arabiam ſyri
am cæles. ciliciam. & cæteras regiones quas iſraheli ſi dei præcepta ſeruaſſet dominus repromi-
ſit.quas quia non accepit. uicium fuit incredulitatis eius. Nam & in ipſa palæſtina iudæaq; prouicia
gentes plurimæ remanſerunt. quæ non ſunt eiectæ. Neq; enim ſponſor in crimine eſt. ſi ille cui re/
promittitut indignum ſe fecerit ſponſione.præſertim cum proponatur actio promittentis. Si uolu/
eritis & audieritis me. quæ bona ſunt terræ comedetis. ſin autem nolueritis. gladius deuorabit uos,
Eliguntur ergo præſcientia. nec ſtatim qui eligitur temptari non poteſt: nec perire: quia & ſaul ele-
ctus in regem & iudas in apoſtolatum. ſuo poſtea uicio corruerunt. Eleuatio manus ſiue extẽſio. ha
buum percutientis oſtẽdit. ut percuteret ꝑo eis ægyptios. & populum iſrahel de E to liberareta

Et dixit

Ct
e
ſhet
Co⸗
ctio
lin
juent
ntilan
mobl
het
glitt
exim
ten.
opho⸗
noven
ummn⸗
Cetn
Cer
lunſt
cheot
CM
lepy⸗ͤ
one
hoy
ſauatu
mnuſta
Cen
diote
ſone
ite
in eo⸗
Xg
ſolite
tione

CEl
appe
non
(om
inai
pico⸗
ceiiep⸗
Ccie
Cilli⸗
eos.
prsn
piol⸗
cobe⸗
CKe⸗
nnoni
ut⸗
mte
lnern
altod
be
guum
lendn
Püno
lei
U⸗
ni

non⸗
lolo⸗

m
uimn
nlar

nsi
chen
fu

1060
cini,
no⸗
ſo⸗
10
e
ch/
no
ter
Fii
mi⸗
icia
ie
olo⸗
905,
e⸗
,h
lett

Super Eʒechielem. .·

CSt dirit ad eös vnuſquiſqʒ offenſiones oculoꝝ ſuoꝛum abiciat.? in ſdolis egypti nolite pollui
ego dominus deus veſter. LXxX. CSt dixit ad eos. Anuſquiſqʒ abhomina/
tiones oculoꝝ ſuoꝝ pꝛohiciat.⁊ adinuentionibꝰegipti nõ polluatur ego dominus deus veſter.
Cro offenſionibus quæ hebraice dicuntur ſecuſe ſymachus interpᷣtatus eſt nauſias.aquilæ ſecũda
editio abſciſiones. ut ſigniſicarent abitiendas ab oculis lippitudines. & quaſi nauſiã q non ſolũ aſpe
ctũ impedit.ſed & contra cernẽtibus uomitũ creat. Gelule quoq; uerbum hebraicũ eſt quod.Ixx. ad
inuentiones. aquilæ prima editio inquinamenta: ſecunda ſymachuſq; & theodotio idola interpræ
tati ſunt. quos & nos in præſentiarum ſequuti ſumus. Præcepit aũt exeuntibus primum de æ gypto
ut obliuiſcantur idoloꝶ quibus multo tempore ſeruierunt immo abiciant ea ab oculis ſuis uti ne
aſpectu quidem digna habeant. & quibus multo tempore polluti ſunt: ultra non aquieſcant. Ego in
quit dũs deus ueſter. non portenta ægyptia: non uarioꝶ figmenta monſtrorum. Sed & nobis qn
eximus de ægypto. iubetur ut offenſiones oculorum nr̃orum abiclamus.ne.ſ.his delectemur qbus
antea delectabamur in ſæculo: ne ſimulacris ægypti polluamur adinuentionibus uidelicet philo-
ſophoꝶ atq; hereticorum q recte idola noĩantur. Spectaculis quoq; immo offenſionibus ægypti re
moueamus arenæ circi theatrorum: & oĩbus quæ animæ contaminãt puritateʒ. & per ſenſus ingre
diuntur ad mentem: impleturq; quod ſcriptum eſt. mors intrauit per feneſtras ueſtras.
CSEt irritauerunt me. LXX. CSt receſſerunt a me.
CSiue ut ſymachus interprætatus eſt.non acqeuerunt mihi. Statimq; uocati recedunt a deo: ut nul
lum ſit ſpatiũ inter uocationem & teceſſionẽ.Et hoc notandum.qd nemo recedit a deo:niſi qui añ
cũ eo fuerit. Vñ & dracoin iob uolumine apoſtata præuaricator & recedens appellatur.
NMolueruntq; audire me. Anuſquiſqʒ abhominationes oculoꝛum ſuoꝛũ non pꝛoiecit nec ido
la egipti reliquerunt. LXX. CSEt noluerunt audire me. Abhomi
nationes oculoꝛum non pꝛoiecerunt.⁊ adinuentiones egipti non reliquerunt.
Propterea inquit irritauerunt me & receſſerunt a me. qa noluerunt audire. dum liberum homini
ſeruatur atbitrium. & fecerunt omnia quæ ne facerent lege præcepi ſtatim deſperantes ſalutem. &
muſitantes contra moyſen deiq; repromiſſionibus diffidentes: Vnde ſequitur.
CEt dixi vt effunderẽ indignationem meam ſuper eos.⁊ implerem iram mtam in eis. in me
dio terre egypti. CStatim ut præcepi eis relinquære ſiue abicere offen-
ſiones oculorum ſuorum. & in idolis ægypti nequaquam pollui: irritauerunt me. & noluerunt au
dire quæ dixi: ſed econtrario fecerunt quæ non facienda præcepi. Ideo decreueram ut effunderem
in eos furorem & indignationem meam. & implerem iram meã quam mente cõcœperã in medio
ægypti.quia nec dũ egreſſi fuerant de ægypto:Sequitur.n. Eieci ergo eos de terra ægypti. & eduxi ĩ
ſolitudinem. Ex quo oſtenditur nec dũ eos fuiſſe egreſſos de ægypto qñ effundere uoluit indigna
tionem ſuam: & implere iram ſuam ſuper eos.& percutere eos in medio terræ ægypti.
CEt feci pꝛopter nomen meũ.vt non violaret᷑ coꝛã gentibus in quaꝝ medio erant.⁊ inter quas
apparui eis vt educerẽ eos de terra egypti. C c⸗Quod facere cogitabam pp iuſtitiam.
non feci propter clementiæ magnitudinem ne pollueretur nomen meum: & uiderer non potuiſſe
complere qd iſrahel repromiſeram. Peperci igitur nomini meo ne haberent occaſionẽ blaſphemã
di natiões inter quas notus factus ſum eis in terra ægypti. Hucuſq; quid eis promiſerit in terra ægy
pti conſtitutis. & quomodo ſtatim offenderint. & quid contra eos dñs cogitauerit:& tamen nõ ſe/
cerit. propheta deſcribit. Quæ ſequuntur. egreſſis de ægypto loquutus eſt.

C Eieci ergo eos de terra ègvpii ⁊ eduxi in deſertũ:⁊ dedi eis pꝛecepta mea.⁊ indicia pea oſtẽ

di illis.que faciat homo ⁊ viuat in eis. Inſuper ⁊ ſabbata mes dedi eis vt eſſet ſignum inter me
⁊ eos.⁊ ſcirent qꝛ ego dñs ſanctiſicans eos.⁊ irritauerunt me domus iſrahel in deſerto. In pꝛece
ptis meis non ambulauerunt.⁊ iudicia mea pꝛoiecerũt:q̃ faciens hõ viuet in eis.⁊ ſabbata mea
violauernnt vehementer. Sixi ergo vt effunderẽ furoꝛẽ meũ ſuper tos in deſerto.⁊ conſumerẽ
eos:⁊ feci pꝛopter nomen meũ ne violaretur coꝛã gentibus:de quibus eieci eos in cõſpectu eaꝝ
CHæc ad eos dicuntur qui ducti ſunt de ægypto in deſertum. ut ægyptiorum uiciis liberati. facilius
in ſolitudine dei præcepta complerent. & iudicia eius facerent & ſabbata cuſtodirent: quæ in ſignũ
data ſunt inter eum qui dedit & eos quibus data ſunt:ſcriptura dicente. Et loquutus eſt dominus ad
moyſen dicens. Et tu præcipe filiis iſrahel dicens. Videte. & ſabbata mea cuſtodite. quod eſt ſignum
inter me & uos in generationibus ueſtris. ut ſciatis quod ego ſim dominus qui ſanctifico uos: &
cuſtodite ſabbatum quoniam ſanctum eſt uobis. Qui uiolauerit illud morte morietur. Omnis qui
fecerit in eo opus: interficietur anima illa de medio populi ſui. Ergo ſabbatum & circunciſio in ſi-
gnum data ſunt ueri ſabhati.& uere circunciſionis: ut ſciamus in perfecto & æterno ſabbato & reqe
ſcendum a ſæculi operibus: & non præpuciũ ſed cor circũcidamus. Vñ in ſex diebus opantes: die ſe
ptimo requieſcimus. ut nihil aliud die ac nocte faciamus niſi oẽ ꝙ uiuimus deberi diũo nouenimus.
& redeũte ebdomada totos nos eiꝰ noĩ cõſecramus. ut pꝑ ſanctificationẽ diei recordemur dñi ꝗ ſctĩſi
cat nos. Hæc pᷣ̃cepta & iuſtificatiões & obſeruantiã ſabbati dedit dñs in deſerto. ut faciẽtes illa uiue/
rent in eis:nõ de illis ad maiora trãſirent: ſicut in euãgelio ꝓmiſſũ ẽ.q illi uiolauerũt ñ ſemel paꝑ ſed

nehementer: ut uiolationis monſtraretur. Dixit ergo & in ſua mête decreuit ut effunderet C g⸗
furorem ſuũ ſuper eos in deſerto. & conſumeret eos: quando loquutus eſt ad moyſen. Dimitte me. C .
& iratus furore contra eos: delebo illos. Sed noluit facere parcens ægyptiis & cæteris gentibus ne lun .
ſeandalizarentur & ipſis coram miſertus eſt: expectans pœnitenriã conuerſorum. Notandũq; quod u
quando conſtitutis in ægypto loquæbatur poſt offenſam. feci ait propter nomen meũ: ut non uio ibu

laretur coram gentibus de quibus eieci eos in conſpectu earum. Tunc.n. adhuc in medio eram: ꝗa Utetaat

nec dum exierant. Nunc autem poſtꝗᷓ egreſſi ſunt dr: de quibus eiecit eos in conſpectu eaum. Nund
CEgo igitur leuaui manũ meam ſuper eos in deſerto ne inducerem eos in terram quam dedi Niga
eis fluentem lacte ⁊ melle.pꝛecipnam terrarum omniũ.quia iudicia mea prolecerant.⁊ in pꝛece ſtm
ptis meis non ambulauerãt.⁊ ſabbata mea violauerant. Doſt idola enim coꝛ eoꝛum gradieba Nuetin
tur. æ pepercit oculus meus ſuper eos vt non interficerẽ eos.nec conſũpſi eos in deſerto. LXX. neebo
CSEt ego leuaui manum meam ſuper eos in deſerto. vt omnino non introducerem eos in ter/ niſte⸗
ram quam dedi eis: terram fluentem lacte ⁊ melle.fauus eſt vltra omnem terram:eo quod iu/ inuſ.
ſtiſicationes meas reppulerunt:z in pꝛeceptis meis non ambulauerunt:⁊ ſabbata mea violaue/ hfen
runt.⁊ poſt cogitationes coꝛdiuʒ ſuoꝛum ambulant:Et pepercit oculus meus ſuper eos ne dele Kpuin
rem eos:? non interfeci eos in conſumptionem in veſerto. . ſeton
Decreueram quidẽ ut totũ furorem meũ effunderẽ ſuper eos. & delerẽ illos atq; conſumerẽ. ſed uuckin
feci pp nomen meiũ ne uiolaretur in gentibus: amalethitis uidelicet & reliquis ꝗᷓ contra eos in ſoli- don
tudine dimicarũt. ut nequaqꝗᷓ inducerẽ eos in terrã quã eis pollicitus ſũ fluentem lacte & melle: quæ Hent
pcipua terraꝶ oĩum ẽ ſiue fau, Cã ãt pœnæ ẽ iſtiuſq; ſnĩæ: qa iudicia mea ꝓiecerãt & ĩ pceptis meis leibu⸗
ñ äbulauerãt & ſabbata mea uiolauerãt.lpſiuſq; cauſæ ẽ hæc cã ut iſta ñ facerent.qa cor eoꝶꝑ ægypti nudin
idola ſequebatur. Pepercit ãt ait oculus meus: ne interficerẽ eos atq; delerẽ. nec oĩno conſumerẽ. In pleer
quo qritur quũo eis pepcerit. quoꝶ cadauera in ſolitudine corruerunt: & excepto hieſu naue & calep vepenn
filio ieffonæ terram repromiſſionis nullus ingreſſus eſt. Ex quo intelligimus uiuere eos. nec æter/ lberen
nis ſuppliciis reſeruatos. nec deletos eſſe de libro uiuentiũ. nec conſũptos ante faciẽ dñi. Si.n. ex eo aurecoe
qa non ſunt introducti in terrã repromiſſionis periſſe credendi ſunt. ergo & moyſes periit: ꝗ uidit tã hent
tum terrã repromiſſionis & nõ eſt ingreſſus in eã. De quo libro Ieſu dñs loꝗtur. Moyſes famulꝰmeꝰ lumaco
mortuus eſt. Et in malachia. Mementote legis moyſi ſerui mei. Et in Hieremia quaſi de amico & fa/ ofenen
miliariſſimo ſuo loꝗtur deus. Si ſteterint moyſes & ſamuel in conſpectu meo. Alioꝗn & moyſi pᷣces enet
exauditas eſſe credendũ eſt: qñ pro populo interpellans ait. Si dimittis eis peccatũ dimitte. ſin auteʒ (Au⸗
non uis: & me dele de libro tuo. Vt aũt ſciamus ſnĩam dei in filios & famulos non ad perditionẽ ſed 18 Je
emendationẽ fieri audiam“ teſtimõia ſcripturaꝶ. Fili ne contriſteris ad diſciplinã dñi. neq; deficias: durid
qñ ab eo argueris. Quẽ.n.diligit dñs corripit. flagellat aũt oẽm filiũ quem recipit. Et in alio loco. erccl
Cũ interficeret eos. tunc quærebant eũ. Et in deuteronomii cantico:Ego interficiam & ego uiuiſica font
bo. Poſſumus & hoc iuxta litteram dicere quod non deleuerit eos neq; conſumpſerit cuʒ ſtirpe ſua Oue
Sbre ene ſed interfectis patribus pepercerit filiis: quos in terram repromiſſionis induxit. E
Biyxi autem ad filios eoꝛum in ſolitudine. In pꝛeceptis ſine legitimis patrum veſtroꝛum noli
te incedere:nec iudicia eoꝛum cnſtodiatis:nec idolis ſiue cogitationibus eoꝛuz polluamini.ego
dominus deus veſter. In pꝛeceptis meis ambulate ⁊ iudicia mea cnſtodite ⁊ facite ea.⁊? ſabba⸗/
ta mea ſanctificate vt ſit ſignũm inter me ⁊ vos:⁊ ſciatur quia ego dominus deus veſter.
CPoſt interfectionem patrum qui in heremo corruerunt. præcepta dat filiis: in quorum ſalutem mĩ wehe
ſertus eſt patrum. Et pepercit inquit oculus domini ſuper eosne omnino interfſiceret eos atq; dele- lenn
ret. ſed patres in filiis reſeruaret. eandemq; teſtatur quæ & patribus eſt loquutus. Et poſtquam in præ onn
ceptis illius ambulauerint. & iudicia illius cuſtodierint & ſanctificationem ſabbati quod ſignum da Cvon
rum eſt reſeruarint. tunc ſciant quia ĩpſe ſit dñs deus eorum. Præcepta autem & legitima patrum & ond
indicia eorum errorem molitum ſigniſcat. ne peccata eorum imitentur: quoꝶ tormenta pſpiciunt. cüre
CEt exacerbauerunt me filij:in pꝛeceptis meis non ambulauerunt:⁊ indicia mea non cuſtodie keit
runt vt facerent ea.que cum fecerit homo viuet in eis.⁊ ſabbata mea violauerunt.Et cõmina/ enidl
tus ſum vt effunderem furoꝛẽ meũ ſuper eos.⁊ implerẽ irã meam in eis in deſerto. Auerti aũt Nün
manũ meaʒ:⁊ feci ꝑꝑ nomen meũ vt nõ violaretur coꝛã gẽtibus de ꝗbus eieci eos in oculis eaꝝ. ick
CSed & filii inquit parentum ſcelera ſunt ſequuti. feceruntq; omnia quæ illi fecerant: Vñ & ſimileʒ Gam.
meruere ſententiam: ſed eadem qua & patres eorum miſericordiæ meæ magnitudine reſeruati ſũt * Eiet⸗
& ob eaſdem cauſas quibus & patrum miſertus ſum. ut unus atq; idẽ creator ambotum. ſimili iram moto
meam patientia mitigarem. Manifeſta percurrimus. & ad obſcuriora tranſimus: ben
CAIterum leuani manum meam in eos in ſolitudinem vt diſpergerem illos in ſolitudinem ⁊ vẽ ni
tilarem in terras: eo quod iudicia mea nõ feciſſent:⁊ pꝛecepta mea repꝛobaſſent:⁊ ſabbata mea Hel
violaſſent ⁊ poſt idola ſiue cogitationes patrum fuiſſent oculi eoꝛum. Ergo ⁊ ego dedi eis pꝛe- mit
cepta mea non bona:⁊ iudicia mea in quibus non viuent.⁊ pollni eos in muneribus cum offer⸗ lin
rent ſiue tranſducerent omne quod aperit vulnam pꝛopter delicta ſuua. ſdi⸗
CPro quo ſeptuaginta tranſtuleurrrf.
CAt delere m C

MW

Super Eʒzechielem.
ne CEt delerem eos ⁊ quod illi pꝛetermiſernnt.? ſcient qnia ego dominus. ßMMM
ne C Vbi in ueteri teſtamento contra filios eorum qui in ſolitudine corruerunt dominus leuauerit ma
dd num ſuam uolens eos diſpergere in nationes ſcriptura non dicit. ſed ex eo quod hic refert. factum
l eſſe credendum eſt. Siue hoc ſignificat quod poſtquam terram repromiſſionis intrauerint uariis tẽ
unn poribus ob multa peccata diuerſis traditi ſunt gentibus regibuſq;. Et eo tempore quæ natura ſua bo
na erant præcepta domini & iudicia in quibus poſſent credentes uiuere: faca ſint eis non bona dũ
nequaquam ualent in captiuitatem legis præcepta ſeruare & facere: quæ diuinus ſermo mandanit.
nee Neq; dixit dedi eis præcepta mala. ſed non bona. Non enim ſtatim ſequitur ut quod bonum nonẽ
ichi ſit malum. ſicut & apoſtolus docet. bonum eſſe homini uxorem uel mulierem non tangere ſed pro
UU pter incontinentiam unumquemq; poſſidere uas ſuum in ſanctificatione & caſtitate. Quod ſi fecerit
- nec bonum nec malum eſt. Dedit ergo eis deus diſperſis in gentibus præcepta non bona.hoc eſt di
n⸗ miſit eos cogitationibus & deſideriis ſuis. ut facerent quæ non conueniunt: & polluit eos in mune/
ne⸗ ribus ſuis.ſicut ſacerdos leproſos de populo ſeparans. & eos pollutos eſſe demonſtrans dum idolis
Ne offerunt quæ deo offerre deberent. & tranſducunt omne quod aperit uuluam per ignem bahali. id
eſt primogenita ut poſtquã deſerti fuerint a deo & ydolorum cultui traditi. tunc intelligant quod
le ipſe dominus ſit quem ſuo uitio ad iracundiam concitauerunt. hunc locum maniſeſtius interpreta
ol⸗ ius eſt ſimmachus. pro præterito ponens futurum. Igitur & ego dabo eis præcepta nõ bona. & iudi
de, cia propter quæ non uiuent & polluam eos propter munera ſua quia conſecrant & tranſducunt oẽ
ꝙ aperit uuluam. ut deleam eos. & ſcient quia ego dominus. Et eſt ſenſus. Quia uidi filios patrũ ſce/
na, jeribus adequari. & eadem facere propter quæ illi offenderant deum. uolui illos diuidere in natio/
Gu nes. & in toto orbe diſpergere. & dare illis præcepta non bona & iudicia in quibus non uiuent. ut
h polluerem illos in munenbus ſuis. quia omnia primogenita ydolis conſecrabant: & delerem eos ĩ
lep perpetuum & ſcirent quod ego dominus: per que oſtendit eis non ſe dediſſe præcepta non bona ꝗ
enel⸗/ in heremo morabantur. ſed his quos diſpergere uoluit in nationes & facere in toto orbe peregrios
Aed Qare coegiſſe quæ non dedit. ut ibi dei ꝑræcepta bona uitio ſuo non bona facerent. dũ ydolis exhi/
* bent que deus ſibi præceperat exhibenda. Poteſt & hoc dici quod ante offenſam decalogum tan/
Bme tum acceperint. poſt ydolatriam uero & blaſphemiam multiplices legis cerimonias. ut deo potius
aly offerrent uictimas quas demonibus offerebant & comparatione ſacrilegii leuius fieret quod non
bees erat per ſe bonum & nequaꝗᷓ malũ quia deo offerebatur. & tñ nõ bonũ qꝗa hõi auctorẽ offẽderanr.
e CQua m ob rem loquere ad domuʒ iſrahel fili hominis.⁊ dices ad eos. Bec dicit dominns de
ilei . us. Adhuc ⁊ in hoc blaſphemanerunt me patres veſtri. Cum ſpꝛeuiſſent me contẽnentes.⁊ in
