percuſſi te:⁊ pꝛopter miſericoꝛdiam dilexi te.Et aperientur poꝛte tue ſemper die ac nocte non Annin
claudentur:ut itroducant ad te foꝛtitudinem gentium:⁊ reges carũ ꝗ adducẽdi ſunt. Gẽtes eni woi
reges g non ſeruierint tibi peribunt. Gẽtes ſolitudine deſolabuntur. CNe
CInter cætera quibus dicatur æccleſia: & urbs ſaluatoris extruitur. Alienigenæ quoq; & filii pere- fumap
grinorum ædiſicant muros eius: ne hoſtis poſſit intrare: ne locum inuenire perſidia Alienigenæ ãt nonte
& peregrini proprie ſigmiſficant populum nationem: qui uere extruxerunt eccleſiaʒ xpi. In tantum cl
ut reges eorum & principes miniſtrent. Siue aſſiſtant ei: quod uel camaliter accipitur: uel ſpirituali CN
ter. Si carnaliter uidemus cæſares romanos xpi iugo colla ſummittere: ædificare æccleſias expen- zpol⸗
ſis publicis. Et aduerſus perſecutiones gentium atq; inſidias hæreticorum legum ſcita pendere. ſpi irn
ritualiter. Quicũq; in eis continentia: eloquentia: ſanctitate: principes ſunt: & animæ imperio car- lurſuin
nis ſubiugañnt ſeruiturem. Ipſi adminiſtrant & aſſiſtunt: uel auxiliantur ei quam ſæpe propter ne- (ki⸗
gligentiam deſerit: uel perſecutorum percutit uirga. Vt rurſum propter ſui miſericordiam diligat. (cer
Vel certe hoc dicendum quod afflictam quondam & captiuitati traditam in populo judæorum. . wen
Inuocatione gentium reconciliet ſibi:ita ut portæ eius ſempꝑ apertæ ſint. Et nec die nec noctæ clau ii .
. dantur: & ſaluari cupientibus iugiter pateant. ideſt ut in gaudio & in tnbulatione uolentibus cre- un
dere: introitus non negetur. Et nferatur ad eaʒ fortitudo: ſiue diuitiæ gentiũ: & reges ea miniſtrẽét. .
Siue adducantur ei quaſi captiui: cum intelliges cum uideris eloquentiſſimos adduci ad fidem xp̃i Dn
Et ſtatim fieri ſapientiam ſapientium: ac prudentiam prudentium reprobari: ut fatuum dei ſapien- W un
tius hominibus. Gentes autem & reges earum qui ſeruire eccleſiæ noluerint bonam & utilem ſer- da
uitutem: ut in apoſtolicam trãſeat dignitatem. Peribũt ea pditiõe:quæ iĩpiis præparata é. Quicꝗd ſenh
in eis fuerit redigetur in ſolitudmem: qui habere noluerunt hoſpitem deum. tgin
CBloꝛia libani ad te veniet Abies ⁊ buxus ⁊ pinus ſimul ad oꝛnandum locum ſanctiſicatiöis luae
mee:⁊ locũ pedũ meoꝝ gloꝛiſcabo.Et veniẽt curui ſilii eoꝛüũ qui humiliauerũt te: ?⁊ adorabunt Pad
veſtigia pedũ tuoꝝ:oẽs qui detrahebant tibi.Et vocabunt te ciuitatẽ dñni ſyon ſci iſrt. Lxx. ln
Bloꝛia dñi ad te veniet in cypariſſo ⁊ pino. cedrus ſimul:vt gloꝛiſicctur locus ſcũs meus:et e
locũ pedũ meoxꝝ gloꝛiſicabo.Et ibũt ad te timẽtes ſilii eoꝝ:ꝗ te humiliauerũt:⁊ irritauerũt te:eèt mapa
adoꝛabũt veſtigia pedũ tuoꝝ:oẽs ꝗ irritaucrũt te:⁊ nocaberis ciuitas dñi ſyon ſancti iſrahel. hell
Multa deſunt im.lxx.quæ ex hebræo ſub aſteriſcis poſui: & quod addiderunt obello prænotaui: nr
libanus mons fœnicis excelſis arboribus conſitus. Quas pſalmiſta deſcribens ait. Vidi impium ſup nt
exaltatum: & eleuatum quaſi cædros libani. Et in alio loco. Conteret dominus cædros libani Mul- letſe
taq; alia ꝗᷓ ſtudio breuitatis pᷣtereo. De hoc quõdã chirã rex tyri ſalomoni ioppẽ ligna mittebat ad K
ædiſicandũ templũ dei. De quo etiã ſcriptura ꝓmittit: abietẽ & buxũ & pinũ: ſue iuxta. xx. cypariſ/ n
ſum & pinũ: & cædrum. Aut iuxta aquilã: abietem. Tadaar: & theaſſur: ſimul eſſe cædendas ut ædiſi- lm
cetur templum ſyon: quod ſi ita ubi erit aureæ gemmata hieruſalẽ. Vbi uxor agni? Vbi portæ duud ume
decim gẽmarum uarietate diſtinctæ? Niſi forte muros habebit: & fumndamẽta gemmata: & templũ Cen
quod ornatius eſſe deberet lignis ædificabitur: qua ratione compellimur omnia ſpiritualiter acci
pere. Quod abies cypariſſus pinus & cædrus: excelſæ quondam libani arbores glorificauerint tem Nn
plum dei: 8& locum pedum illius: & inclitum fecerint: ac ne longo ſermone ſenſum traham. Vir ſa- T
ctus & æloquenttiſſimus martyr cyprianus: & noſtri temporis confeſſor hilarius nonne tibi uiden u
tur excelſæ quondam in ſæculo arbores ædificaſſe eccleſiam dei. Quodq; ſequitur. Et uenient ad
te curui: ſiue reuertentur fili eorum qui humiliauerũt te: & adorabunt ueſtigia pedum tuorũ. Oẽs
qui detraxerunt tibude his debemus intelligere qui non uoluntate: ſed neceſſitate ſunt xpᷣiani. Et i
mœtu offenſæ regnantium timentibus animis inclinantur. Vel certæ quod prius perſecuto/ i
res poſtea crediderint. Qualis fuit & apoſtolus paulus qui perſequæbatur eccleſiã dei: & poſtea uas ei
Sec0iß appellatus. Cũ hæc ita fuerint expleta ut intret gẽtiũ plenitudo: tũc oĩs iſrahel ſaluus fiet. i⸗
E e itur e riuita di ſyon ſcĩ iſrahel quæ cõſiſtit ĩ ſpecula: & de utroq; populo cõgregata ẽ i
20 eo quod fuiſti derelicta ? hodio habita:⁊ non erat qui perſiſteret. Ponam te i ſuperbia A
ſeculoꝛum:gaudium in generationuʒ ? generationem. Et ſuges lac gentium:⁊ mamillas regũ e
lactaberis: Et ſcies qꝛ ego dũs ſalnãs te:? redẽptoꝛ tuus foꝛtis iacob. LxXxX. gn
. CPro co noc fuiſti derelicta ⁊ odio habita:⁊ non erat qni auxiliaretur. Ronã te exultationes n
eternam:gaudium generationum in generationes: Et ſuges lac gentium:⁊ dinitias regum co dEE
medes. Et ſcies quia ego dominus qui ſaluare faciet qui erui te deus iacob. C
CQuæ prius fueras derelicta & odio habita: fractis in te ramis:quia fructum non attulerant. Qui id
circo fracti ſunt: quia nullus erat qui pertranſiret: & tibi præberet auxilium. De quibus ĩ pſalmis di .

citur.

HBGBuyper Eſaiam.

citur. Et nõ dixerũt qui præteribunt benedictio ſuper uos. Propterea ponã te in ſuperbiã ſempiter-
nh⸗ nam. Siue in exultationem & gaudium duarum generationũ. Pro priſtinis ramis aliis inſertis de
Ner oleaſtro nationum. Qui contra naturam exempli afferant fiuctus. Nõ prioris amaritudinis: ſjͦ dul-
Dunc cedinis quam de radice ſumpſerunt. Suges quoq; lac gentium: & mãmilla regum lactaberis. Qui
locus quem ſenſum habeat ſupra plemius expoſuimus: diſſerentesillum uerſiculum. Filii tui de lon

Im ge uenient:& filiæ tuæ in latere ſurgent.Siue iuxta.Ixx. diuitias regum comedes. Quæ diuitiæ ſecũ
e n dum hebraicam ueritatem: ubera ſunt regum atq; doctorum. Quibus naſcentium in xpᷣo eruditur
Gasg & nutritur infantia. Quæ cum ſugeris & perueneris ad ſolidum cibum: ut diuitias quoq; huiuſce/
modi regũ cõedas. Tũc ſcies qd ego ſũ ſaluator tuus: ꝗ redemi te ſãguĩe meo ſiue deꝰfortis iacob.
ekien CPꝛo ere afferam aurum:pꝛo ferro afferam argentum:⁊ pꝛo lignis es:⁊ pꝛo lapidibus fer/
neei ryum:z ponam uiſitationem tuam pacem:⁊ pꝛopoſitos tuos iuſtitiam. Mon audietur vltra iniꝗ/
Idn tas in terra tua. Naſtitas ⁊ contritio in terminis tuis:⁊ occupabit ſalus muros tuos:⁊ poꝛtas tu
ſhiäm as laudatio. LxXxX. ”
Wehen ¶ P:ꝛo ere afferam tibi aurum:⁊ pꝛo ferro dabo tibi argentum. Et pꝛo lignis tribuam tibi es
ndekeg 7 pꝛo lapidibus ferrum. Et dabo pꝛincipes tuos in pace:⁊ epiſcopos tuos in iuſtitia.Et non au
enio cn diletur vltra iniquitas tua in terra tua. Meqʒ contritio ⁊ miſeria in finibus tuis. Sed vocabun-
dter ne⸗ tur ſalutare muri tui:⁊ poꝛte tuèe ſculptunrna. L
ciligz, CEadem res pro locorum qualitate: alteri genus alteri ſpecies & ne de artibus rethorica ac dialecti
Woun. ca dicere quippiam uidear. Ponam exempla cõmunia quæ poſſint ſimplicem lectorem inſtruere ſi

Ga che lius meus qui ad me ſpecies & me habet genus: nlio ſuo genus ẽ. Dicamus & aliud quod alteri ma/
jus alteri minus. Centurio gregario milite maior: tibuno minor eſt. quinq; pauci ſunt ad decem

dus te⸗
ruit plures ad unum: ergo inſtauratione ſpiritualis hieruſalem uertentur in æs: & lapides mutabuntur
den p in ferrum. ldeſt bruti quondam & inſenſibiles homines in eas materias mutabuntur: quæ utilita/
. M tem aliquam præbeãt ciuitati. Ipſumq; æs & ferrũ per augmenta uirtutum: in aurum argentũq; mu
len tr⸗ tabuntur. Vt nequaquam utilitatis ſ. peciem: ſed prætium quoq; habeant ac decorem. de auro & ar-
iige gento quid ſigniſcet in ſcripturis ſanctis ſæpius diximus. Ponam inquit principes tuos in pacem:
& epiſcopos tuos in iuſtitiam: Pro quo in hæbraico ſcriptum eſt. Ponam uiſitationem tuam paceʒ:
ͦs & præpoſitos tuos in iuſtitiam. In quo ſcripturæ ſanctæ admiranda maieſtas: quod principes futu
Ncbant ros æccleſiæ epiſcopos nominauit. Quorum omnis uiſitatio in pace. & uocabulũ dignitatis in iu
. ſtitia. Vt nequaquam accipiant perſonam in iudicio: nec uideatur quippiam iniquum in terra ec-
nenee cleſiæ: neq; contritio & infœlicitas in terminis eius. VYVbicũq; enim iniquitas eſt & iuſtitia non ſerua
e tur: & pax perditur: hæc omnia conſequentur. Sed pro his ait omnibus occupauit ſalus muros tuos
nut ſiue ſaluator qui in hebraico legitur Ieſus quod propriæ nomen domini ſonat. Ioſæ enim fortitu-
ſimn L do:murorum eccleſiæ quæ habet portas in laude domini: ut qui ingrediuntur eam: primum diſcãt
antt laudare dominum & nomen illius confiteri. Quod autem. Ixx.pro laude interpiætati ſunt.
Nnn Ideſt ſculpturam hoc poſſumus dicere: quod porte ecclefiæ cunctis debeant cælatæ eſſe uirtutibus
Nin per quas ingreditur ad eam.
mhui ¶ Mon erit tibi ampli ſol ad lucendum per diem:nec ſplendoꝛ lune illuminabit te. Scd erit ti-
Ouß bi dominus in lucem ſempiternam: deus tuus in gloꝛiam tuam. Mon occidet vltra ſol tuus:⁊
tauiß luna tua non minuetur:quia dominus erit i lucẽ ſẽpiternã:⁊ cõplebũtur dies luctus tui. LXX.
r di CEt non erit tibi ſol vitra in lucem diei:neqʒ hoꝛtus ſolis lumen pꝛebebit tibi nocte. Sed eritti
umhli bi dominus lux eterna: 7 deus gloꝛia tua. Mõ eni occidet ſol tibi:⁊ luna tibi nõ deficiet. Eritqʒ
tetal dominus lux ſempiterna:⁊ complebuntur dies luctus tui. .
im ten CEx hoc capitulo cogimur omnia quæ dicta ſunt & dicenda: ad ultimum referre tempus. Quan-
V do cælo terraq; nobis ſolis ac lunæ ceſſabit officium.Et erit dominus ipſe lumen perpetuũ: ut quæ
i ide carnaliter aſſerunt eſſe complenda:nos ſpiritualiter futura credamus. In qualitate pro-/
ient 4 miſſionum:non in tempore diſcrepantes. uibus breuiter reſpondendum quod pſeudo pr ophe
ni0 tis: & peccatoribus ſol occidit meridie. Et econtrario timentibus dominum: ſemper oritur ſol iu-
mni.l ſtitiæ. Quare non ſemper ſanctus ille qui dicit.Ego ſum lux mũdi:qui lucet ĩ tænebris: & tænebræ
ſecuo eũ non cõpræhenderunt:per diem quippe ſol non uret nos neq; luna per noctem Qui habemus
teruu dñm lucem perpetuam: & dies luctus noſtri complebuntur. Nequaquã plägentibus in ſubuerſione
ſetr in hieruſalem: ſed lætantibus in extructione. Beati quippe lugentes: qm ipſi conſolabuntur. Beati
gut flẽtes:qm̃ ipſi ridebũt.Beati qui eſuriunt & ſitiunt iuſtitiam:qm̃ ipſi ſaturabuntur.Vt poſtquaʒ dñũi
Ubi⸗ fuerint carne ſaturati: eructent ſermonem dei: & dicant opera ſua regi. ⸗
ed Populus autem tuus omnes iuſti in perpetuum hereditabunt terram germen plãtationis
mee opus manus mee ad gloꝛiſicandum.minimus erit in mille:⁊ paruulus in gentem foꝛtiſſi-
fone mam. Egoſdominus in tempoꝛe eius ſubito faciam iſta. LXxX. “l .
no⸗ CWPopulus tuns omnis iuſtus ſemper poſſidebunt terram. Cuſtodiens plantationem opera
manuum ſuarum in gloꝛiam. Qui paruus erit in milibus ⁊ qui minimus in gentem magnam.

ii Ego dominus in tempore congregabo eos.

AL.iber.xvii.c.lxi.

CFinitis diebus luctus atq; completis:quando triſtitia uertitur in gaudium. Populus ſyon erit oĩs
iuſtus. Non ad breue tempus:ſed in perpetuum.Et quia iuſtus: terram mitium poſſidebũt. Nec mi
randum ſi ad recipiendã promiſſioneʒ bonam terram manſuetorum teneat:atq; uiuentium quam
prophæta ſuſpirat dicens. Credo uidere bona domini in terra uiuentium. Cum germen plantatio/
nis dei ſit: & opus manuum eius ad glorificandum deum. Omnis enim inquit plantatio quam nõ
plantauit pater meus cæleſtis eradicabitur. Siue iuxta. Ixx. populus cuſtodiens plantationem dei: &
opera manuum domini in gloria ſeruabitur creatoris. De bona plantatione per hieremiam loqui/
tur deus. Ego plantaui te uineam bonam totam ueram: quæ in æſaia appellatur uinea ſorech. Et ꝗa
paulus conſcientia uirtutum loquẽtis in ſe xpi dicere poterat. Imitatores mei eſtote: ſicut & ego xpi
Ideo ad corinthios loquæbatur. Ego plantaui apollo rigauit: dominus autem incremẽtum dedit.
Plantati enim in domo domini: in atriis eius effloreſcent. Tunc qui paruulus fuit erit in milia. Au/
diens a domino. Eſto habens poteſtatem fuper quinq; uel decẽ ciuitates: ita appellætur chiliarchus
& qui cum apoſtolo dixerat. Mihi minimo omnium ſanctorum data eſt hæc: princeps erit magnæ
gentis in cæleſtibus. Quando tempore conſtituto miſerit dominus angelos ſuos: & congregaue-
rint ad eum omnes ſanctos.A ſummitate cæli uſq; ad ſũmum eius. Non ſolum de iſrahel: ſed & de
gentium populo:quem ſignificans loquæbatur. Et alias oues habeo quæ non ſunt de grege iſto: &
illas oportet me congregare: ut fiat unus grex & unus paſtor. Hoc auteʒ ſubito faciet: ut quãdo oĩa
fuerint deſpata:tũc ĩ gẽtẽ fortiſſimã congregẽtur. Quæ licet ex parte in eccleſia cotidie uideamus
expleri t i mũdi cõſumatiõe plenius cõplebũtur: & ĩ ſecũdo ſaluatoris aduẽtu. CAPITV. LXI.
ABPPiritus domini ſuper me:eo quod unxerit me dominus.ad annuntiandum manſue/
aus miſit me. At mederer contritos corde:⁊ pꝛedicarem captiuis indulgentiam:⁊ clau
9 ſis apertionẽ:⁊ annunciarem annum placabilem domino:⁊ diem vltionis deo.At cõ/
Aolarer omnes lugentes:vt ponerem lugentibus ſyon:⁊ darem ei coꝛonam pro cinere
Oleum gaudii pꝛo luctu. Pallium lucis pro ſpiritu meroꝛis. LXxX.
CSpiritus domini ſuper me:propter quod unxit me:euangeliszare pauperibus miſit me.Sa⸗
nare contritos coꝛde:pꝛedicare captiuis remiſſionem:⁊ cecis vt videant uocare annum acce/
ptabilem domino:⁊ diem retributionis conſolari omnes lugẽtes. Dare lugẽtibus ſyon. Sare
eis gloꝛiã pꝛo cinere unctionis letitie lugẽtibus habitũ glorie pꝛo ſpiritu meroris.
CIIIe qui ſupra dixerat. Ego dominus in tempore congregabo eos. Siue iuxta hebraicum. Ego do
minus in tempore eius ſubito faciam iſtud. Loquitur conſequenter. Spũs domini ſuper me: non
quod dominus deus habeat dominum deum. Sed quod iuxta diſpenſatiõem carnis aſſumptæ di/-
cat ea quæ humilia ſunt. Ad quem pſalmiſta iam dixerat. Dilexiſti iuſtitiam & odiſti iniquitatem
propterea unxit te dominus deus tuus: oleo exultationis præconſortibus tuis. Quando enim con
ſortes nominantur: naturam carnis intellige: quia dominus conſortes ſubſtantiæ ſuæ non habet.
Et quærat unctio ſpiritualis: & nequaquã humani corporis ut fuit in ſacerdotibus iudæorum. Idcir
co præconſortibus ideſt cæteris ſanctis unctus eſſe memoratur. Cuius unctio illo expleta eſt tem/
pore:quando baptizatus in iordane: & ſpiritus ſanctus in ſpecie columbæ deſcendit ſuper eum: &
mãſit iĩ illo.De quo & hic idem prophæta dicebat. Exiet uirga de radice ieſſe: & flos de radice aſcen

det: & requieſcet ſuper ſpiritus deil: ſpiritus ſapientiæ & intellectus: ſpiritus conſilii & fortitudinis:

ſpiritus ſcientiæ & pietatis. Vnde & ſaluator cum ueniſſet in nazareth in qua nutritus erat. Poſtquã
baptizatus in iordane: ingreſſus eſt iuxta conſuetudinem in die ſabbati ſynagogam eorum. Cũq;
ſurrexiſſet ad legendum datus ẽ ei liber æſaiæ prophetæ. Quo aperto inuenit ſcriptuj. Spintus do
mini ſuper me:propterea unxit me: euangelizare pauperibus miſit me. Prædicare captiuis remiſſio
nem: & cæcis uiſum. Dimittere fractos in libertate: prædicare annum domini acceptum: quãdo cõ
uolutum librum reddidit miniſtro & ſedit: & omnium oculi qui erant in ſynagoga attendebant
eum. Cœpitq; ad eos dicere. Hodie completa eſt ſcriptura hæc in auribus ueſtris: & omnes teſtimo
nium præbebant ei: & mirabantur ſuper ſermonibus gratiæ qui egrediebantaur de ore eius. Si ergo
illo completa eſt tempore prophetia. Quomodo quidam ad conſumationis referunt tẽpora quæ
dicuntur: niſi forte poſſimus hoc dicere. Quod tunc ex parte completum ſit: plenius eſſe complen-
dum: quando omnis populus dei fuerit iuſtus. Nunc enim ex parte cognoſcimus: & ex parte pro/

phætamus. Cum autem uenerit quod perfectũ ẽ: ea quæ ex parte ſũt deſtruũtur. Vnctus igitur ſpiri

tu ſancto ut annuntiaret pauperibus ſiue manſuetis. Dicens eis in euangelio. Beati pauperes ſpiritu
quoniam eorum eſt regnum cælorum. Et beati mites: quoniam ipſi poſſidebunt terram. Et miſſus
eſt ad ſanandos eos: qui corde contriti ſunt & dicunt. dor contritum & humiliatum deus non de-

ſpicit. Siue iuxta ſymmachum & theodotionem ad alliganda uulnera peccatorum prædicare ca⸗

ptiuis remiſſionem: & cæcis ut uideant: uel clauſis apertionem: quod manifeſtius interprætatus eſt
ſymmachus: uinctis ſolutionem. De quo ĩmo ad quẽ ſupra dicitur. Ecce poſui te in lucẽ gentium:
aperire oculos cæcorũ: educere de uinculis alligatos: & de domo carceris ſedentes in tænebris. An
num autem acceptabilem & diem retributionis. Oẽm prædicationẽ eius quo in carne uerſatus tẽ
pus intellige. Quod & apoſtolus paulus in primo ſaluatoris interprætatur aduentu dicens. Ecce
HINE

nune. .
lobon
Deiudi
gon
leteis g
cebalel
ltibus
pto n
(iſlm⸗

CEtu⸗

naſeau
onen
Eruht
CS
Mern
ne
Chot
geine
Murnd
kien
Numet
Cndam
ſorgenn
ſchelN
Merne⸗
än
ſah&
als⸗
ltaute
otorn

ſomns
Chin
Gun
A
lü⸗
gu⸗
les
di⸗
lib
hi
uet
in
n
e

Super Eſaiam.

N

R nunc tempus acceptabile: ecce hunc dies ſalutis. De quo ſupra plenius diximus. Sinautem retribu-
dungen tio non in meritis bonorum: ſed in pœnis accipitur peccatorum. Iuxta quod dies dicitur u e onis.
n De iudaico populo ſentiendum eſt:in quem poſt paſſionem eius: ſtatim dei ira peruenit. Conſola-
np turq; omnes dicens. Beati lugentes: quoniam ipſi cõſolabuntur: ut poneret lugentibus ſyon: & da
ende ret eis gloriam: coronamq; pro cinere. De quibus fuit & apoſtolus paulus qui Ijugebat ſyon atq; di⸗
l cebat. Triſtitia enim mihi & dolor continuus. Et iterum Optabã ego anathema eſſe a xpo pro fra/
urad tribus meis & propinquis: iuxta carnem qui ſunt iſrahelitæ. Et propterea lugentes atq; plangentes
raeor pro cinere oleum gaudii ſuſceperunt. Videntes de iudæis plurimos credidiſſe: & ſtol accipere mũ
uuncen diſſimam: pro lugubri ueſtimento. JJ
nnli r CEt uocabuntur in ea foꝛtes iuſtitie:plantatio domini ad gloꝛiſicandum.Et ediſicabunt deſer-/
chüini ta a ſeculo:⁊ ruinas antiquas erigent.Et inſtaurabunt ciuitates deſertas ⁊ diſſipatas in gene-
eütnn rationem ⁊ generationem.Et ſtabunt aliemi ⁊ paſcent pecoꝛa ueſtra:⁊ filii peregrinoꝛum agrico
nenen le:⁊ uinitoꝛes ueſtri erunt. LXX. ä
ec CESt uocabuntur generationes iuſtitie:plantatio domini in gloꝛiã. Et ediſicabunt deſertas ſem
cgeiko piternas que deſolate fuerant pꝛius ſuſcitabuntur:⁊ innonabunt cinitates deſertas:deſolata in
uädoc generationes:⁊ venient alienigene paſcẽt oues tuas:⁊ aliarũ gẽtium aratoꝛes ⁊ vinitoꝛee.
nideanu CPoſtquam & apoſtoli & apoſtolici uiri pro cinere & mœroris ſpiritu oleuʒ gaudii & pallium. Si
WV. INI. ue iuxta ſeptuaginta. Stolam gloriæ laudiſq; ſuſceperint. Tunc uocabuntur generationes iuſtitiæ
manſi⸗ plantatio domini glorioſa. Vel iuxta hebraicum: hele. per extenſam utrãq; ſyllabam: fortes deiq; iu
unern ſtitiæ: ut plantatio domini ad glorificandum: ut cum gloriſicati fuerint uel ipſi gloriſicauerit domi R
eo rc num: ædificent deſerta ſæculo ciuitates: & ruinas antiquas ſuſcitent: tam populi iudæorum quaʒ
moaie cunctarum gentium. Qui non ſolum ædificand: & ĩſtaurandi urbes habebunt ſcientiam: ſed & pa
ſtores erunt optimi. Vt repulſis antiquis paſtoribus: quibus per ezechiel dixerat deus. O paſtores
ene iſrahel. Nũquid paſcunt ſemetipſos paſtores:& nõ magis oues. audiant cum apoſtolo petro. paſce
1 oues meas. Mirumq; in modum de cementariis atq; paſtoribus tranſibunt in agricolas: ideſt in ara
An aa⸗ tores:& uinitores: ut poſſint cuʒ apoſtolo dicere dei. Edificatio domini agricultura ſumus. Deniq;
⸗D ſcribas & phariſæos uinitores & agricolas iudæorum: ſaluator interrogat. Quid faciet uinitoribus
. malis: & agricolis illis. Quibꝰ reſpõdẽtibus. Malos male perdet: & nineam dabit aliis agricolis. In
1Egod tulit auferetur a uobis regnum: & dabitur genti facienti fructus eius. Queres interprætationem nõ
e: quo totus enim quiſq; eccleſiarũ princeps de iudæis: & non de alienigenis: atq; externarum gẽtiuʒ
mmies in hominibus qui ante idolis ſeruientes. Et alieni in teſtamento dei ac peregrini: a promiſſionibus
cuin illis ſpem non habentes. Et ſine deo nunc præſunt in ſæculo: præſunt eccleſiis: & dura corda genti⸗-
Nenade lium: priuſq; indomita ad fructus ferendos: aratro fidei edomant. ut ſementem doctrinæ dõmim
nlur. bonorum operum ubertate multiplicent. . .
Dnnid CAos autem ſacerdotes domini vocabimini:miniſtri dei noſtri.Yoꝛtitudinem gentium come
nch/ detis in gloꝛia earum ſuperbietis. Pꝛo confuſione veſtra duplici ⁊ ruboꝛe laudabunt partem
ctend ſuam. Pꝛopter hoc in terra ſua duplicia poſſidebunt.Zetitia ſempiterna erit cis.Quia ego do
iei minus diligens indiciuzʒ:⁊ odio habens rapinam in holocauſto. LXX.
nitudii CNos autem ſacerdotes domini vocabimini miniſtri dei noſtri.Foꝛtitudinem gentium come
Poſi detis:⁊ in diuitias earum eritis ammirabiles.Sic terrã ſecundo poſſidebunt: gaudium ſem/
n. Cig piternũ erit ſuper caput eoꝛũ.Ego.n.ſum dominus qui diligo iuſtitiã:⁊ odi rapinã de inigtate. R
intus d C Ediſicatores urbium deſertarum & paſtores gregum qui ipi ſũt aratores & uinitores hoc filii pe
lemiſit regrinorum. Ipſi quoq; ſunt ſacerdotes dei atq; uos. Propheta nunc dicit. Vos autem uocabimini ſa
guicoei cerdotes domini: & miniſtri dei noſtri dicetur uobis. Haud dubiũ quin eccleſiaruʒ principes ſigni
Adeben ficet. Vel certe de apoſtolis intelligendum eſt:ut ſit ordo cum cementariis paſtores eccleſus præpo⸗/
tettn ſiti.Vos de quibus dictum ẽ reliquiæ ſaluæ fient. Et niſi dominus ſabaoth reliquiſſet nobis ſemen:
Kenn quaſi ſodoma eſſemus: & ſimiles gomorræ fuiſſemus. Vocabimini ſacerdotes & miniſtri dei: qua- .
poug les erant & filii dauid. De quibus ſcriptura dicit. Filii autem dauid erant ſacerdotes dei. I ſti fortitu
bner dinem gentium comedent: & in diuitlis earum admirabiles erunt. Corona enim patrum gloria
nn⸗ liberorum:& profectus populi epulæ ſacerdotum. De iſtiuſmodi diuitiis: paulus ſcribebat ad corin
imhit thios. Gratias ago deo meo per ieſum xpm: quoniam in omnibus diuites facti eſtis in eo: in omni
Chiin uerbo:& in omni ſcientia: ſicut teſtimonium xpi confirmatum eſt in uobis. Vt in nullo indigeatis
mids in ulla gratia. Fortitudo autem gentium: triumphus martyrum: & nos in eorum Alari ſuperbi ſu
vonce mus. Non ea ſuperbia quæ in uitio ẽ cui deus reſiſtit: ut humilibus det gratiam. Sed ea quæ pro po/
ec tentia & gloria accipitur. Vnde & moyſi cornuta facies erat qui dicere poterat. In te inimicos no/
muet ſtros uentilabimus. Et pro ſuperbia gloriæ interprætatus eſt aquila .
Gi Ileſt purpura ueſtiemini: ut inſigne regii decoris oſtenderet. Quodq; ſequitur. Pro con- .
ſuſione duplici& pro rubore laudabunt partem uam. Quod in ſeptuaginta nò habetur. Pro eo qd
in . duplicem habebatis confuſionem: tam ſuper populo iudæorum qui a deo receſſerat: quam ſuper
r nationibus quæ idolis ſeruiebãt. Videbitis eos conuerſos ad timorem dei laudare partem RHZ

Aut dubium quin dominum: de quo loquæbatur & ſanctus. Pars mea dominus. Hoc autem ne-
mo poteſt dicere:niſi qui aliam partem non habet. Quia igitur uos ſuper eis duplicem habuiſtis cõ
fuſionem:& ruborem peccati eorum ſuper quo ipſi non erubeſcebant.Propterea in terra ſua:ideſt ĩ

terra mitium atq; uiuentium: duplicia poſſidebunt. Cum & præſentibus crediderit: & futuris: & ha/ Ct
bebunt lætitiam ſempiternam. Pro quo in ſeptuaginta legitur. Si terram ſæculo poſſidebũt:& gau 1
dium ſempiternum erit ſuper caput eorum: ut qui poſſederant terram in iudeæ anguſtiſſimis ſini- ſe
bus poſtea uniuerſum orbem poſſideant. De qua terra pater loquitur ſaluator. Poſtula a me & da⸗ au
bo tibi gentes hereditatem tuam & poſſeſſionem tuam terminos terræ. Hoc autem præſtitit domi 8
nus: qui diligit iudicii ueritatem: & odio habet rapinam in holocauſto. Pro quo ſeptuaginta tran/ 4 i
ſtulerunt rapinam de iniquitate: quaſi aliqua ſit rapina quæ nõ ex iriquitate conſtat.Ergo qd dicit o
Hoc ẽ.magis deus iuſtoꝶ diligit paupꝑtatẽ:qua diuitũ munera: ꝗqᷓ de rapinis ſũt & iniquitate. ho
Et dabo opus eoꝛum in ueritate:⁊ fedus perpetuum feriam eis. Et ſcietur in gentibus ſemẽ nin
eoꝛum:æ germen eoꝛum in medio populoꝛum. Omnes qui uiderint eos cognoſcent eos: quaa un
iſti ſunt ſemen cui benedixit dominuns. LXX. bus
Et dabo laboꝛem eoꝛum iuſtis:et teſtamentum eternum ponam cum eis.Et ſcietur in genti/ ⸗
bus ſemen eoꝛum:æ nepotes eoꝛum in medio populoꝛum. Omnis qui uiderit eos cognoſcet il- Qui
los:quia iſti ſunt ſemen benedictum a deo. Au
CBeus qui diligit iuſtitiam atq; iudicium: & deteſtatur holocauſta uiolenta. Quicquid enim de ra lul
pinis eſt: quaſi mercedem ſcorti reputat:& prætium canis ipſe eorum qui ſecundo poſſederint ter/ ainh
ram. & quos duplici lætitia coronarit. Laborem dabit iuſtis: ſiue ut melius habetur in hebraico in ſtach
ueritate: ut nequaquam ſicut in lege umbra ueritatis. Sed ipſa ſit ueritas: & pactum feriet ſempiter-· Eing
num. Non quale moyſi dederat quod præteriit: ſed pactum euangelii. De quo loquitur. Cælum et Ptbn
terra pertranſibunt: uerba autem mea non præteribunt. Et tunc ſciætur in gentibus ſemen apoſto gend
licum: & omnes futuræ generationes ſuſcipient ſementem doctrinæ dei. Nequaquam illuddicen- benie
tes. In quo apoſtolus prius circũciſionis errabat dicens. Quid enim aliud. Niſi ſemen dei. Omnis Mer
qui uiderit eos prima fronte cognoſcet:quia ſemen ſit cui benedixerit dominus. Quis enim ex or/- ſekir
dine uitæ manſuetudine:continentia: hoſpitalitate: cunctiſq; uirtutibus non ĩtelligat populũ dei? uili
Et quis non econtrario deteſtætur cruentas iſrahelis manus? aduerſum quos impræcatur propheta (oti
dicens. Imple domine facies eorum ignominia. *
CBaugens gaudebo in domino:⁊ exultauit anima mea in deo meo.Quia induit me ueſtimen⸗ ſum
tis ſalutis:⁊ indumentis iuſtitie circũdedit me.Et quaſi ſponſam oꝛnatam monilibus ſuis.Si R
cut enim terra pꝛofert germen ſuum:⁊ ſicut hoꝛtus ſemen ſuum germinat: ſic dominus deus ſitn
germinauit iuſtitiam ⁊ laudem coꝛam uniuerſis gentibus. LXX. Cc
¶Baugdio letabuntur in domino:exultet anima mea in domino. Induit me ueſtimentum ſaluu ſse
tis:⁊ tunicam letitie circũdedit mihi. Sicut ſponſo mytram.⁊ ſicut ſponſam oꝛnauit mundo: et Cor
ſicut terram offerentem floꝛem ſuum:⁊ ſicut hoꝛtus ſemina ſua germinat:ſic dominus deꝰ pꝛo KRK
fert iuſtitiam ⁊ laudem omnium gentium. .“
CPrincipium capituli iuxta ſeptuaginta qui dixerunt. Et gaudio lætabuntur in domino: ſini ſupe- ſe
rioris capituli copulatur. Iuxta hebræos uero alterius capitis exordium eſt in quo introducitur ec/ Gori
cleſia xp̃i reſpondere ſermonibus: gaudens gaudebo in domino: & exultauit anima mea in do. Pbe
Nequaquam in patribus: ſicut iudæi gloriabantur dicentes. Semen abrahã ſumus: & nemini umqᷓ Ss
ſeruiuimus: ſed in deo. Scriptura dicente. Multitudinis autem credentium erat cor & anima una. 1
Redditq; cauſas letitiæ. Quia induit me ueſtimentum ſalutis: & indumento ſiue tunica iuſtitiæ atq;
letitiæ: quæ hebraice dicitur. mail: ornauit atq; circũdedit. Quot quot enim in xpᷣo baptirati fümnus B
induimur & xpo:habemus tunicam iuſtitiæ. Qui factus eſt nobis ſanctitas: iuſtitia: & redemptio.
Ponitq; ſimilitudinem duorum in eccleſia: germinũ perfectorum atq; incipienti um:perfectos ſpon
ſi comparat pulchritudini incipientes ſponſæ aſſimilat ornatui. Perfettus erat paulus qui quaſi
ſponſus decoratus corona atqʒ decorandus. Siue ut aquila tranſtullit
quod in lingua noſtra dicitur ſacerdotii portans coronam loquentis in ſe xp̃i auctoritate dicebat
Gertamen bonum certaui: curſum cõſumaui: fidem ſeruaui. De cætero repoſita eſt mihi corona iu
ſtitiæ. Et in alio loco. Quot quot ergo perfecti hoc ſapiamus. Incipiens autem erat comparatione
plenitudinis: quando ex perſona incipientium loquæbatur. Cum eſſem paruulus: ſicut paruulus 10
quæbar:ſicut paruulus ſapiebam: ſicut paruulus cogitabam. Et iterum. Ex parte uidemus: & ex par 0
te cognoſcimus: donec ueniat quod perfectum eſt. Et ideo ſponſæ aſſimilatur ornatui quæ oma-
tur mundo muliebri: ſiue ut cæteri tranſtulerũt: uaſis uel monilibus ſuis. Ponitq; alterius compara 6

. tionis exempla: quorum prius ad ſponſum ſequens refertur ad ſponſam. Sicut terra profert germẽ
* ſuum:& cæleſtibus pluuiis irrigatur. Et ſicut hortus ſemen ſuum germinat: qui fſontium atq; fluui/
orum aquas deſiderat:ſic inquit dominus germinauit iuſtiriam atq; lætitiam coram cunctis genti-
bus. Nequaquam coram iſtahel ut ſupercilium decutiat iudæorum: ſed cunctis gentibus quæ in
eccleſia congregantur. CAPITVLVM. LXII. H gentibus quæ i

— —

Propter

Suyper Eſaiam.

Nin Ropter ſyon non tacebo:⁊ pꝛopter hieruſalem non quieſcam. Donec egrediatur vt
nuiſt ſplendoꝛ iuſtus eius:⁊ ſaluatoꝛ eius vt lampas accendatur.Et videbunt gentes iuſtũ
B NEWRtuum:: cuncti reges inclitum tuum ⁊? vocabitur tibi nomen noumm:quod os domini
den nominauit. Et eris coꝛona gloꝛie in manu dii:⁊ diadema regni in manu dei tni.LXX.
li CPꝛopter ſyon non tacebo:⁊ pꝛopter hieruſalem non relinquam. Donec egrediatur ſicut lu-
b, men iuſtitia eius:⁊ ſaluatoꝛ illius ſicut lampas ardebit.Et videbunt gentes iuſtitiam tuam: 2
tin omnes reges gloꝛiam tuam. Et vocabit te nomen nouũ:quod os domini nũc aperuit.Er eris
Wunn coꝛona decoꝛis in mann domini:⁊ diadema regni in manu deitui.
Pldi Dixerat dñs atq; ſaluator. Spũͦs dñi ſup me:propter me qd unxit me uſq; ad eum locũ ubi ſcriptũ D
. eſt. Oẽs qui uiderint eos cognoſcẽt: quia iſti ſunt ſemen cui benedixit dñs. Poſt quã repromiſſiõeʒ
bs nt reſpondit eccleſia. Gaudens gaudebo dño: quæ in tertio graduum pſalmo:ex perſona populi pœ
g nitentis læta cantauit. Lætatus ſum in his quæ dicta ſunt mihi in domo dñi ibimus. Nunc ꝓphetia
u introducitur perſonæ dicentis. Propter ſyon non tacebo & propter hieruſalem non quieſcã. Die-
ngen bus inquit ac noctibus ora non claudam. Nec mea unquam reticebit oratio: ſed tamdiu clamabo
wen G& præcibus iungam præces:donec ueniat qui ꝓmiſſus ẽ & ſplendore ſuo cunctũ orbẽ illuminet.
Quis ẽ quẽ qrit quem uenire deſiderat:ponit manifeſtius: donec egrediatur ut ſplendor iuſtus eiꝰ:
ind & ſaluator eius ut lampas accendatur. Siue iuxta. lxx. donec exeat ſicut lux iuſtitia eius: & ſalutare il
en⸗ lius ſicut lampas accẽdatur & ardeat.Quæ dicebat in euãgelio.Ego ſũ lux mũdi:quæ cum in ſyon
nr⸗ & in hieruſalẽ fuerit accẽſa. Nequaquã in ſola ſplendebit iudæa: ſed dicetur ad eam. Lumen qd ĩ te
und i eſt accẽſũ eſt:quod egreſſum ex patre in tuis cœpit ardere finibus omnes gentes illuminauit: & cun
emptter⸗ cti reges uidebũt inclitum tuum. O hieruſalẽ & ſyon qui de tua ſtirpe generatus eſt: q in te exaltatꝰ
lme patibulo: oẽs traxit ad ſe: ita ut gentes uideant iuſtitiam eius. Qua cunctorum creator miſertus eſt
caſ⸗ gentibus & reges gloriam illius qua glorificatus in cruce ẽ & omnia ſuo imperio tegna ſubiecit.
läen Deniq; nequaquã uocatur hieruſalem & ſyon: Sed nomen nouum accipiet quod ei dominus im-
„Ommi poſuerit: dicens ad apoſtolũ petrũ. Tu es petrus & ſuper hanc petram echficabo eccleſiam:& portæ
meot, inferi non præualebũt aduerſus eã. Quæ uocabulũ a noĩe dñi deriuauit: ut dicatur dñicũ.& popu-/
li cei lus illius nequaquã ueteri nomine appellatur iſrahel: ſed nouo ideſt xpianus. eritq; quaſi corona
nophen decoris in manu dñi: & quaſi diadema regni ĩ manu dei ſui: quando eã coronauerit turba credẽtiũ
& diadema iperii:quod martyres gẽmarũ ſuarũ uarietate diſtinxerint fuerit in manu dei: ut filum
Kimen ſuum eorum coronet uictoriis. Vñ & apoſtolus paulus loquebatur ad ſcõs: gaudiũ & corona mea.
ſis. CMõ vocaberis vltra derelicta:⁊ terra tua nõ vocabirur ampliꝰ deſolata. Sed vocaberis vo/
us da lũtas mea ĩ ea:⁊ terra tua habitabitur:quia complacuit dño in te:⁊ terra tua habitabitur.LXX.
CEt nequaquam vltra vocaberis derelicta:⁊ terra tua non vocabitur adhuc deſerta. Nocabe
mmit⸗ ris enim voluntas mea:⁊ terra tua habitata.
nmdect CPro quo ſyon & hieruſalẽ uocaberis eccleſia & dñi cum pro iudæis appellabũtur xp̃iani:nec hoc
6N eris uocabulorum fine cõtẽta. Sed quæ prius uocabaris relicta qd hebraice dicitur azuba: uocabe-
ris ephſiba: qd interprætatur uolũtas mea in ea: & terra tua quæ prius uocabatur ſemema: deſolata
ilpe ſiue deſerta. Poſtea uocabitur bula:quod aquila interprætatus eſt Symmachus & theo-
time⸗ dotion: Septuaginta. Quæ ompia habitata poſſeſſaq; ſignificãt.
cio. Hoc ẽ aũt hebraicæ conſuetudinis: ut ex euentu rebus uocabula ſemper imponant. Sieut abrahaʒ .
iung qui prius dicebatur pater excelſus: quando audiuit repromiſſionem. Et in ſemine tuo benedicen-
unn. tur omnes gentes. Appellatus eſt pater multarum gentium. Ideſt abraham. Et dnño ſaluatori ſupra
ieng nomẽ ĩpomitur. Cito ſpolia detrahe uelociter pᷣdicare. Filii quoq; zebedei quoꝶ unus uocẽ tom-
ſmu trui emittere poterat. In prĩcipio erat uerbũ: & uerbũ̃ erat apud deum: & deus erat uerbu. Appellati
mo ſunt banerehem: quod ĩterprætatur filii tonitrui. Quod aut ſequitur. Quia cõplacuit dño ĩ te: & ter
R ra tua inhabitabitur. A ſeptuaginta prætermiſſũ ẽ: cauſaſq; reddit: quare appelletur epſi: & qre ap/
iaui pellatur bula: qm cõplacuerit ſibi dus ĩ ſyon: & terrã ipſius hĩtabilẽ fecerit: ꝗᷓ prius iudaico fuerat er
