eſt Iſrael:nunc factus eſt in natiõibus quaſi uas imundum. xx. Pro ĩmundo iutile traſtulerunt. cæ

tera ſimiliter: Immundum uas ſiue iutile hebrei mattulam uocãt: quo ad ſuſcipienda: & proiciẽ/

da ſtercora uti ſolemus: Huic ĩmunditie idolatras & hereticos comparat: qui miſcentur gentibus

dum dei nõ cuſtodiunt ueritatem: & facti uas in honorem:conuerſi ſunt ĩ uaſa contumeliæ. Quid

enim imundius demõico ſpũ & hereticorum dogmatibus: du eos etnicis miſcuerũt. Talis erat

Ieconias idolis mancipatus:de quo p hyeremiam loquitur deus. Inhonoratus eſt Ieconias: ſicut
uas cuius nulla eſt utilitas: Econtrario paulus qui dicere poterat: An experimentum queritis eius

qui in me loquitur chriſtus. Appellatur uas electionis aureum: & argenteum. qui habebat ſapien-

tiã: & eloquium quo chriſti euangelium prædicabat: Quod autem dicit deuoratus ẽ uel abiorb/

tus:hoc ſigniſicat:quod mixtus idolis. & nationibus: ppriũ Iſraelis & chriſtiani nomen amiſerat.
CQꝛ ipi aſcẽderũt ad aſſur:Onager ſolitariꝰſibi ephrai:mũera ðderũt amatoribꝰ.ſʒ ⁊ cũ mer
cede cõduxerũt natões.nũc cõgregabo eos:⁊ geſcẽt pauliſp ab onere regis ⁊ pꝛicipũ. LXx.
Quia ipſi aſcẽderunt ad aſſyrios: Germinauit aput ſemetipſum ephraim:munera dilexit:
Iccirco tradentur in gentibus:non ſuſcipiam eos:⁊ quieſcẽt parũ:vt vngant reges ⁊ pꝛicipes:
CDeuoratus ẽ inꝗt Iſrael:& factus ẽ tãꝗᷓ uas iutile ſiue ĩimũdũ de quo nõ ſupſit teſta ĩ qua haumiri

poſiit aq̃.aut modicum ꝗd igniculi. Et ꝗa factus eſt uas ĩmũdũ.ideo aſcenderunt ĩ aſſyrios ĩmitã

tes onagrũ ſolitariũ nequaquã ut oues paſti a dno: ſed male abutẽtes libertate ſua. & educti in ca/

ptiuitatem: quos propheta plangit & dicit. Ephraim munera dederunt aſſiriis: & cõduxerut mer-
cede amatores ſuos. De quibus ſcripſit Ezechiel: Omnibus meretricibus dantur mercedes. Tu ãt

dediſti mercedes amatoribus tuis: Et ecõtrario factum eſt in te. Cumq; dederint dona gentibus:
& mercede ad auxiliandũ ſibi conduxerint nationes: congregabuntur ad pugnam: & uicti pari/
ter abducentur:Et quia amãt offerre aduerſariis munera. Ideo pauliſp beneficium conſequentur

ut non ſoluant ſtipendia regnis: & principibus donec perueniant in aſſyrios. Vbi neqᷓꝗᷓ tributa &

ſtipendia dabunt ut liberi: ſed redigentur in ultimam ſeruitutem: De hereticis non ambigimus:
quod iuxta errorem mentis euntes ad aſſyrios aſcendere Kpulant & non deſcendere. Vnde dici
tur ad eos per Eſaiam. Quid factum eſt tibi nunc.quia aſcẽdiſtis omnes in tecta uana. quorum aſ/

ſyriorum prĩceps.eſt ſenſus magnus.vVnde in ſemetipſo germinauit ephraim preſumptione ſui
eſtimãs ſe creuiſſe:Siue onager factus eſt ſolitarius: ut nõ eccleſiæ cõſita:ſed diaboli deſerta pene/

traret: Amauit munera ꝓ errore ſuo:ipſi ſibi pᷣmia repromittẽs: ſiue turpis lucri gratia oĩa faciens.
Vel certe dedit amatoribus ſuis demonibus munera: atq; mercedes. Et cũ hoc fecerit traditur gẽ/
tibus.Sicut.n.nationes corpalia ſimulachra uenerãtur:ſic iſti idola deos putãt: ꝗqᷓ de ſuo corde nin
xerũt.Et iõ reputabãtur in nũero nationũ.Sin aũt inꝗt nũc:& in pñti ſeculo egerit pœnitentiã. &
ſuſceperi eos ceſſabũt paruũ ſup ſe regẽ cõſtituere & priĩcipes eius.Vt ĩtelligamꝰ paruũ regẽ dia/
bolũ ad diſtinctionẽ magni regis: q ſocietatẽ cũ belial hẽre nõ põt.Sed ſtati ut receptus fuerit:de

corde credẽtiũ fugat paruũ regẽ & Prle! pes eius.lIuxta hebraicũ aũt: Cõgregabũtur in eccleſia dei
e ſibi conduxerunt nationes: & quieſcent ab onere regis: Su/
per quo apoſtolus ſciſſos ab eccleſia increpabat dicens. Sine nobis regnatis: atq; utinam regnetis

qui fuerant antea diſperſi:&& merce

& a principibus: quos habent in ſynagogis diaboli conſtitutos.

CQuia multiplicauit ephraim altaria ad peccandum:facte ſunt ei are in delictum:ſcribam ei
multiplices leges meas:que velut aliene reputate ſunt:hoſtias offerent:immolabunt carnes: ?

comedent:⁊ dominus non ſuſcipiet as.. LXX. =
QQuia multiplicauit ephꝛaim altaria in peccatum:facta ſunt ei altaria delicta.Scribã eis mul

titudinem:legitima eius in aliena reputata ſunt:altaria delicta. Quia ſimulauerũt hoſtias ?⁊ cõ

mederunt carnes:dominus non ſuſcipiet eas. H
C Ducti ait in captiuitatem ceſſabũt pauliſper ab onere regis & prĩcipis. Et hoc patiẽtur ꝗqa ephraĩ
princeps eorum multiplicauit altaria: non in quibus iĩmolaret 4.
cata coniungeret:quæ altaria.i. aræ uertantur ei in delictum. Vt quanto plura fuerũt: tanto illius

ſcelera multiplicẽtur. Deinde ut ſupra dixerat. Quid faciam tibi ephrai: ꝗd faciã tibi luda. Velut

.

omino:ſed in ꝗbus peccatis pec

êð

4

Miero. liber Secundus

ambigẽs & reqrẽs: quo medicamie ſanaret ifirmũ: & ꝗbus cõſiliis peccãtem retraheret ad ſalutem
Scribà ingqt eis rurſus leges: quas primũ dederã p Moyſen: Sed qd ꝓdeſt ultra alias ſcribere cũ cõ
tẽpſerit eas: quas añ ſuſcepitẽ An nõ cõtẽptus dei ẽ? qñ me iubẽte ut unũ in hieruſalẽ eẽt altare:p
oës mõtes & colles idola fabricati ſũt: ꝗbus irnitarẽt dñũm? Altaria quoq; iccirco fecerũt: nõ ut mi
hi placerẽt:ſed ut multi carnes eaꝶ cõmederẽt.Iuxta illud qd dñs loꝗtur in euãgelio. Amẽ amẽ IO. 6,2.
dico uobis qritis me nõ qꝗa uidiſtis ſigna: ſed ꝗa mãducaſtis de panibus & ſaturati eſtis. Omne. n.
ſtudiũ uictimaꝶ in eo hñt ut deuorẽt hoſtias: Nõ ut p eas placeãt deo: nec ſuſcipiet dñs quas non
illi: ſed ſuo uẽtri ĩmolauerũt: & gutturi.Vnũ aũt eſſe altare in eccleſia: & unã fidẽ: & unũ baptiſma
apoſtolus docet: qd heretici deſerẽtes multa ſibi altaria fabncati ſunt:nõ ad placandũ deũ: ſed in Ephe. 4. 2.
delictorũ multitudinẽ: ꝓpterea leges dei accipe nõ merentur: c eas quas acceperũt añ cõtẽpſerĩt.
Et ſi ꝗd dixerint de ſcripturis:nequaqꝗᷓ diuinis uerbis: ſed & in eoꝑg ſenſibus cõparandũ eſt: Iſti mul
tas ĩmolãt hoſtias & cõmedũt carnes eaꝶ: unã xpi hoſtiã deſerẽtes: nec cõmedẽtes eius carnẽ: cu/
ius caro cibus credentiũ eſt: qcquid fecerint. ſacrifcium ordinem ritũq; ſimulantes: ſue dederint
elemoſynam: ſiue pudicitiã repromittant: ſiue humilitatem ſimulatam: fictiſq; blanditiis: ſimplices
quoqʒ decipiant. Nihil de huiuſcemodi ſacrificiis ſuſcipiet. ” “
Nunc recoꝛdabitur iniquitates eoꝛum:⁊ viſitabit peccata eoꝛum:ipſi in egyptum conuerten
tur:⁊ oblitus eſt Iſrael factoꝛis ſui:⁊ ediſicauit delubꝛa:⁊ iudas multiplicauit vꝛbes munitas:
7 mittam ignem in ciuitates eius:⁊ deuoꝛabit edes illius. LCxXxX.
Munc recoꝛdabit᷑ inigtates eoꝝ:⁊ vlciſcet᷑ iniuſticias eoꝝ:ipſi in egyptũ cõuerſi ſũt:⁊ oblitus
eſt Aſrael eum: qui fecit illum:⁊ ediſicauerũt delubꝛa:⁊ iudas multiplicauit urbes mũitas ⁊ mit
tam ignem in ciuitates eius:⁊ deuoꝛabit fundamenta illius.
Inter apo uiav.i. iniqtatẽ & peccatũ: hoc ĩtereſt: qd iniqtas ante legẽ: peccatũ poſt legẽ: &ꝗ pma
nent in delictis: iniqtates eoꝶ dñs recordabitur: quas ante legẽ cõmiſerãt. Peccatoꝶ aut nõ recor
dabitur: ſed faciet ultionẽ. Ideo aũt & ueteꝶ iniqtatũ recordabitur: & peccata priſtina uiſitabit: qa
in ægyptũ ſũt reuerſi: uel auxilia poſtulãtes: uel eoſdẽ colẽtes deos: in ꝗbus prius erraueräãt ALIM
ET Nineumin. oblitus eſt. n. Iſrael factoris ſui: & edificauit delubra in excelſis: totos colles & mon
tes & umbroſas arbores: Baalim & aſtaroth &aliis idolis cõſecrãs: ludas quoq; itelligẽs Iſraelẽ de Nt)a
dei amore receſſiſſe: & uiſitata eog peccata eſſe:nõ eſt cõuerſus ad dñm:iſed in urbiũ mumitiõe cõ/
fiſus eſt: quas dñs deſtructuras eẽ ſe dicit:uſqʒ ad fundamẽta illius uorãtiũ illas:haud dubiũ: ꝗqn Iu
dam ſigniſicet. Licet ꝗdam fundamenta eaxi.urbiũ pro illius legat. cdm aut anagogẽ iniqꝗtates
.i. νυυρυοιαkaa Kαα οοτur quas an baptiſmu cõmiſſimus: & ꝗᷓ nobis in baptiſmate fut di ,,
miſſæ. Peccata aũt qᷓ poſt baptiſmũ egimus.De ꝗbus & in pſalmo ſcuptũ eſt:Beati quoꝝꝶ remiſſe ps. 31.
ſunt iniqtates: & quoꝶe tacta ſunt peccata. Quæ oĩia ĩputabüùtur hereticis: ut & ueteres iniqtates: &ö
noua eis peccata reddãtur: Qui.n.de ægypto exierũt ꝑ cõfeſſionẽ xpi: pfidia in ægyptũ ſunt reuer
ſi. Oblitus eſt Iſrael factoris ſui:& creatore cõtempto aliũ ſibi finxit dũm. Iudas quoq;.i. uir eccleſia
ſticus in malis opibus: uel in ſanctaꝶ ſcripturaꝶ iterpᷣtatiõe puerſa edificauit ſibi urbes munitas:ñ
auxilio dei: ſed artificis mẽdatio: quas dñs igne ſui ſpũs ſuccenſurũ eſſe ſe dicit: & deuoratuꝑ Ga/
peτιπ¾ eius.i. magnas & in modũ turriũ edificatas domos & fundamẽta male poſita ſubuerſurũ:ne
poſſint ſacrilega cõtra deũ delubra cõſtruere: Quidã urbes a iuda munitas in bonã ꝑptẽ accipiunt
& illud qd huic ſenſui cõtrariũ uidebatur: ĩmittã ignẽ in ciuitates eius: & deuorabit edes illius.Ita
tẽperare nituntur: ut poſtꝗᷓ uenerit qd pfectũ eſt: id qd ex pte eſt deſtruatur. Quod iuxta. Ixx. ĩterpᷣ
tes legimus: & in aſſyriis imüda cõmederũt. In hebraico nõ hẽtur: & iccirco obelo p̃ᷣnotandũ eſt.
poſſumus aũt dicere qd deſyderãtes ægyptũ Iſraelitæ: capti ab aſſyriis ibi imũda cõmederent Iux
ta Ezechiel: ꝗq eos in caldæa idolathyca cõmediſſe deſcribit: & intatũ idoloꝶ polluta ſordibus: ut
humano ſtercori comparẽtur. Heretici quoq; quoꝶ principes ſunt aſſyrii de quibus crebro dixi/-
mus cõmedunt apud eos immunda dum illorum ſordibus inquinantur. Cap.ix.
75 OQli letari iſrael:noli exultare ſicut populi:q;ꝛ foꝛnicatus es a deo tuo:dilexiſti merce⸗
NSARdem ſup oẽs areas tritici. Area ⁊ toꝛcular nõ paſcet eos:⁊ uinũ mẽtiet᷑ eis. LcxxXx.
CNoli gaudere iſrael:? noli letare ſicut populi:qꝛ foꝛnicatꝰ es a deo tuo:dilexiſti mu
Enera ſuꝑ oẽm aream tritici.:Area ⁊ toꝛcular nõ cognouit eos:⁊ vinum mentitũ eſt illi.
C¶ Quia deo receſſerũt: Cũ ĩ fundũ uenerit pctõꝶ & deſpauerit ſalutẽ ſuã uniuerſa cõtẽnẽt.DHeni/
qʒ recedẽs a lege dei:& tollẽs idola ex multis gẽtibus unã gẽtẽ eẽ ſe dicit: gaudẽs & gratulãs qd a
ei notitia receſſerit: & ſit gẽs mixta cũ cæteris: & ppea nuc corripit eos & dicit: ne gaudeas: ne le/
teris: nec putes te talẽ ut ſũt ceteræ gñatiões. Aliter.n. neſciẽs deũ: Aliter pũitur recedẽs a deo: qa
ſeruꝰ ꝗ ſcit uolũtatẽ dñi ſui & nõ facit eã. uapulabit multũ: mercedẽ fornicatõis tuæ: areas multas
& torcularia reputaſti: ut rex oĩum abundantia fruereris: Ideo area & torcular: triticum uinumq;
non facient: & mẽtietur eis torcular ſiue negabit uinum ſuum: quos iebriãdos putabãt. Legimus
ſub Achab rege Iſrael: & Helia ꝓpheta: ſamem grauiſſimam fuiſſe in ſamaria: ita ut matres ſiliorũ
ſuorum cadaueribus ueſcerentur. Eo tpe iuxta litteram: area & torcular nõ pauit eos: & uinũ mẽ/
titum eſt eis: & in egeſtate tabuerunt. Dicitur ad hereticos ne exultent atq; letentur: & putent ſe

₰

Super O ſee pꝛophetã.

cæterarũ ſimiles nationum: illæ enim nõ crediderũt in eum. Iſti uero ſub nomine dei idola colũt
& fornicãtur a deo ſuo:& plures ſibi areas & torcularia infinita multiplicãt: & cõmedent triticum

de quo efficitur panis luctus:& bibunt uinum ſodomoꝑꝶ: quod cum aſpidum felle calcatur: & qa

⸗ ſibi plura torcularia & multas areas pparant: iccirco de uera & de una area: & de torculari qd cal
cauit dñs huius:nõ ueſcentur: & nõ bibẽt: ſed qdcũq; ſe habere putauerit mẽdatio deprauabitur.
CMon habitabunt in terra dñi:reuerſus eſt ephraun in egvptũ:⁊ in aſſirijs pollutuʒ cõmedit.
Non libabunt dño vinum:⁊ non placebunt ei ſacriſicia eoꝛum:quaſi panis lugentiũ:oẽs ꝗ com

he medunt illum cõtaminabunt᷑:qꝛ panis eoꝝ:anime ipſoꝝ:nõ intrabũt in domũ domini. LXX.
CMon habitauerũt in terra dñi habitauit ephꝛaim in egypto:⁊ in aſſyrijs immundũ cõmedit:
4“ nõ libauerũt dño vinum:nec placuerunt ei ſacriſicia eoꝝ:ꝗa panes luctus eius:oẽs ꝗ mãduca
Verint ea cõtaminabuntur: qꝛ panes animarum eoꝛum:nõ intrabunt in domum domini.
Q¶ ( Non ſolum area & torcular non pauit eos: & uinum mentitum eſt in terra iſrael: qñ per triẽniũ
5 & mẽſes ſex cũcta perierint: Sed & ipſi habitatores recedẽt de terra dũñi: & ducẽtur in terram alie-
nam: ne ſint in terra ſancta quã ſuis fornicatiõibus polluerunt. Reuerſus eſt Ephraim in ægyptũ:
4 & in aſſyriis pollutum cõmedet:qd in hebraico nõ habetur: de quo iam diximus: Cũ autẽ fuerint
in caldæa: abſq; templo & abſq; altari nõ libabũt dño uinum: ſed demonibus: & nõ placebunt ei
ꝗa libant diis alienis: & qꝗa in captiuitate retinentur atq; in aſſyriis idolothyra cõmedunt: & quaſi
6 panes lugentium ſunt. Nõ eſt enim licitum de ſacrificiis cõmedere lugentium:& ſi cõmederet im
mundum fiet qd oblatum eſt: lugentium cœnas græcipepooevTao uocant: Nos parentalia poſ
ſumus dicere:ab eo qd parentibus mortuis imolentur. Et non ſolum qui obtulerit: ſed ẽt qui cõ/
n mederit de huiuſcemodi cibis ĩmundus erit. Panis. n. eorum hoc eſt cibus quẽ offerunt: nõ intra-
o bit in domum dñi ꝗ deſtructa eſt: quæ babylonio igne ſuccenſa: ſed erit animæ eorũ. Et eſt ſen-
1 ſus: ſuæ gulæ: & ſuæ ꝓuident uoluptati. Cæterum mihi nõ placent polluta. Non habitabũut ĩ terra
4 dñi:qa ab eccleſia receſſerunt: & reuerſi ſunt mente in ægyptum & aſſyrios: ideſt demonũ cõme-/
Qerunt ſacrificia: nec libant dño uinũ quo inebriati ſunt in Iuxuria: & nõ placent ei: nec illa qᷓ offe
Mat..a. runt:nec ipſi qui offerunt: ſacrificia hereticorum panis luctus eſt & lachrymaꝶ. Oia enim quæ fa/

ciunt uertuntur in fletum: Nec audire poterunt: beati lugentes:qm ipſi cõſolabuntur: Sed ecõtra

rio audiunt. VYe uidentibus ꝗa ipſi lugebunt: quicquid offerunt nõ deo ſed mortuis offerũt. iis ui
. delicet qui ſceleratas hereſes cõfinxerunt: & quicũq; de eoꝶ cõmederit uictimis contaminabitur.
Ceci in foueam ducũtur a cecis. Quicquid fecerint delitiaꝶ cauſa faciunt: ut populum decipiant:
. e B ut domus deuorent uiduarum:panem luctus poſſumus dicere: uerba mortifera :quibus iniquita
5 tem loquũtur contra dominum: qui panis non ingreditur in domum domini. hereticorum con
ciliabula non domus dei appellãtur ſed ſpeluncha latronum.
CQuid facietis in die ſolẽni:in die feſtiuitatis domini. Ecce enim pꝛofecti ſunt a vaſtitate:egy
ptus congregabit eos:memphis ſepeliet eos:deſiderabile argentum eoꝛum: vꝛtica heredita⸗/

—

. bit:lappa in tabernaculis eoꝛum. LXX.

CQAuid facietis in die cõuentus:in die ſolẽnitatis dni: Ideo ecce ibunt de miſeria egypti:⁊ ſuſ-
n cipiet eos: Machmas argentum eoꝛum interitus poſſidebit: ſpine in tabernaculis.
1 CCum uenerit inquit dies captiuitatis: & ſeuiſſimus hoſtis ingruerit: ꝗᷓ mea ſolẽnitas eſt quã ego
. placabilem habeo hoſtiã: ꝗa me de meis hoſtibus uindicat: & iniuriæ ponit modũ: & flagellat im
1 pios filios: qd igitur facietis ĩ die feſtiuitatis dũi. Rñdete: illiſq; tacẽtibus ſibiipſe rũdet. Immo qᷓ
facturi ſint:diuinis oculis mutetur.Ecce inꝗt miſeria & uaſtitate pᷣmẽtibus aſyrio atq; caldæo ca/
. ptos ligare cupiẽtibꝰ ad ægyptũ cõfugerũt.lbi mẽphis ſepeliet eos:q̃ eo tpe erat metropolis ægy
u pti:añꝗᷓ alexãdria ꝗᷓ prius appellabatur Nun. ab Alexãdro macedone: & magnitudinẽ urbis & no
4 mẽ accepit. Quod in. Ixx. dicitur ſepeliet eos machmas: in hebreo ñ hẽtur: ſed mamach qd appel
lat᷑ deſiderabile:ex quo pſpicuũ ẽ falſos eos eẽ ſimilitudiĩe litterarũ Delech & Caph.& ꝓ mamach
. qc oẽs deſiderabile trãſtulerüt:putaſſe machmas ægypti ciuitatẽ. Poſſumꝰ hoc qd dicitur: ecce. n.
1 7 ꝓfecti ſũt a uaſtitate:ægyptus cõgregauit eos:mẽphis ſepeliet eos:& de tribu iuda accipe:qñ ĩter/
mi fecto Godolia ab hiſmaele:quẽ Nabuchodonoſor terre pᷣpoſuerat:reliqe populi cũ Hierẽia ꝓphᷣa
. ad ægyptũ trãſtulerũt: &ibi pſeqᷓntibus poſtea caldæis: uel captæ ſũt: uel ſepultæ. Deſiderabile aut
4 argẽtũ eoꝑꝶꝑ:qd urtica poſſedit:uillas & οà ornamẽta uillaꝶ itelligẽus ꝗᷓ pcio emũtur argẽti. qdq;
4¹ ſeꝗtur lappa ĩ tabernaculis eoꝑꝶ:lõgã ſignificat uaſtitatẽ: ut ubi quõdã domus erãt:ibi lappe & ur
1/ xticæ naſcãtur ac ſpinæ. Dicitur ad hereticos: Cũ dies ſolẽnis aduenerit: ꝗqd facturi eſtis. Pro die ſo/
lẽni.Aqla ĩterpᷣtatus ẽ tpᷣs.Ex quo manifeſtũ ẽ:nõ feſtã diẽ ſõare:ſed tpᷣs retributõis:ſtati.n.ſeqtur
u uenerũt dies uiſitatiõis:uenerũt dies retributõis tuæ. Ecce uaſtati eſtis a multis hoſtibꝰ: aſſirii uos
g caldæiq; iugularũt: fugiſtis ad ſeculũ: & cæteris eſtis natõibꝰ cõparati:ibi uos mẽphis ſepeliet: qd
interprætatur ex ore & eſt ſenſus: iuxta ueſtras blaſphemias recipietis: & quod locuti eſtis: in ſup/
nn pliciis ſentietis: deſiderabilia:hoc eſt dogmata quæ uobis artificii compoſueratis eloquio quod ĩ
6 terpretatur argentum poſſidebit urtica quæ uos eterno ardore conſumct: & erit lappa uel ſpina ĩ
tabernaculis ueſtris: ſpine quippe oriuntur in manibus eorum: qui inebriati ſt calice babilonio

Miero.liber Secundus

Ft in euangelio legimus. Turpes cogitationes & curas huius mundi: & inherentia uitia ſpinas ap mate. . c.
pellari:quæ ſurgentia in herbis frumenta ſuffocent. .
Aenerũt dies viſitatiõis:venerunt dies retributionis. Scitote iſrael ſtultum pꝛopheta inſa
num virum ſpiritalem pꝛopter multitudinem iniquitatis tue multitudinẽ amentie. LXxX.
C¶ IAenerunt dies vltionis venerũt dies retributiõis tue:⁊ affligetur iſrael ſicut pꝛopheta inſa/
niens:homo qui habebat ſpũm pꝛopter multitudineʒ iniquitatum tuaꝝ multiplicata è amẽtia.
CEt in hoc loco error eſt ſolitus. ubi enim nos interpretati ſumus: ſcitote iſrael hoc eſt iſtaelite:
& in hebraico legitur IADAV. Ixx. tranſtulerunt & affligetur: Ioth litteram uau putãtes. &pro de
leth legentes res.quorum alterum ſcientiam alterum afflictionem uel malitiam ſonat: uenerunt
dies igitur uiſitationis: de quibus ſupra dixerat. Quid facietis in die ſolẽni: & in die feſtiuitatis do
mini: uenerunt dies retributionis. O iſrael nunc tua uerba cognoſce: qui prophetam ribi uera di
centem & prophetantem ſpiritu ſancto: ſtultum & in ſanũ uocabas. Iuxta illud quoũ in ramoth 4. re. 4. c.

legimus galaad principes locuti ſunt ad hieu. Quid uenit ad te iſte ueſanus: Igitur propter mul
titudinem iniquitatum tuarum: quibus in ſcelere diu bacchatus es: nõ prophetam meum ſed te ĩ
ſanum eſſe cognoſco:qui adhoc laboraſti ut mea uerba calcares. Pro amentia Aquila uertit. ui
opov quã nos uel iracũdiã: uel memoriam doloris in latino poſſumus dicere. Dies ultionis & re

tributionis quidã interpretantur diem iuditii: quando affligetur iſrael: qui nunc dominum ſe ui/
dere iactat: & non ſancto ſpiritu regitur: ſed demoniaco. in partes uarias circunfertur neſciens
quid loquatur: dicenſq; dei filium creaturam ſanctum ſpiritum domini negans. Et rurſum aliũ
domini bonum:alium mundi aſſerens creatorem:quorum ueſania multiplex eſt: quia & iniqui/
tates fuere ꝗplurime. Quem nos ſanctum prophetam diximus. xx. pſeudo prophetam interpre/
tati ſũt. Et ne eadem ſæpe repetẽtes: uideamur lectoris prudẽtiæ diffidere: breuiter admonemus
quicquid de iſrael & de ephraim in hoc propterea dicitur: Ad hereticos eſſe referendum: qui ue
re inſanientes contra dominum loquuntur mendacia.
CSpeculatoꝛ ephraim cum deo meo:pꝛopheta laqueus ruine factꝰ ẽ ſup oẽs uias eiꝰ:inſania
in domo dei eius: ꝓfunde peccauerunt:ſicut i diebus gabaa recoꝛdabit᷑ iniquitates eoꝛum: ⁊
viſitabit peccata eoꝛum: LXX.
CSpeculatoꝛ ephraim cum eo pꝛopheta laqus toꝛtuoſus ſup oẽs vias eiꝰ inſaniã ĩ domo dei
confinxerunt:corrupti ſũt ſcõm dies collis recoꝛdabitur inigtates eoꝝ vlciſcet᷑ ſup pecata eox.
CIccirco deus principes dedit:ut populum corriperent delinquentem: & ad rectum iter retrahe
rent. Vnde & ad Ezechiel loquitur Speculatorem te dedi domui iſrael. Et hieroboam quaſi ſpe/ Eze.3.d.
culator datus in populo eſt: & quaſi propheta cũ deo meo:hoc eſt cum deo:qui hæc Oſee loqui
tur. At ille iuxta id quod ſupra ſcriptum eſt: laqueus facti eſtis ſpeculationi: & rete expanſum ſup
thabor & uictimas declinaſtis in profundum: etiam nunc populo iſrael laqueus appellatur: Et qd
omnes in laqueum etiam corruant: maxime cum inſaniam in domo dei poſuerit ſiue cõfinxerit.
Ideſt ĩ bethel uitulum aureum fecerit:hoc enim interpretatur domus dei: & tam profunde in ſce
lere peccauerit ſic quod in impietatibus baratrum ſit dimerſus: ut uincat ſcelus quod quondã ge/
ſtum eſt in gabaa quando uxorem leuite reuertentis de bethleem illicito necauere concubitu.
Poſſumus ches gabaa & illud tempus accipere: quando pro deo elegerunt ſibi regem de urbe ga/
baa ideſt ſaul. Et multo nunc eos dicit maiora peccaſſe:eligendo hieroboam & adorando idola:
gʒeo tempore quo elegerunt ſaul:hic enim ſchiſmati etiam idolatria copulata ẽ: ibi uero dei eul/
tus pmanſit ĩ populo:ideo recordabitur iniquitates eorum qui nunc per pacientiam putatur ob
litus: & uiſitat peccata eorum &uulnera quæ ſongo tempore computruerunt: Veteres ſcrutans hi
ſtorias inuenire nõ poſſum ſcidiſſe eccleſiam d domo domini populosleduxiſſe: preter eos qui ſa
cerdotes a deo poſiti fuerant: Et ꝓphete ideſt ſpeculatores: iſti ergo uertunturin laqueum tortuo
ſum in omnibus locis ponentes ſcandalum: ut quicunq; per uias illorum ĩgreſſus fuerit corruat:
& in criſto ſtare nõ poſſit: uariiſqʒ abducitur erroribus: & ſemitis tortuoſis ad pᷣcipitia deferatur: Hi
ſũt ſpeculatores ephraim qui inſaniam in domo dñi confinxerunt: hoc eſt in eccleſia ſiue in ſcri/
pturis ſanctis peruerſe eas interpretantes: uel certe in unoquoq; credẽtiũ. que domus dei rectiſſi/
me nominatur: propterea corrupti ſunt: & interierũt iuxta dies collis: quando iniquitatem ĩ excel
ſo locuti ſunt: & aſcenderunt in tecta uana. Recordabitur deus iniquitatis eorum ꝑ quam inique
geſſerunt in ꝓximum educentes eum de eccleſia: & uiſitauit peccata eorum quibus in ſuaſanimaſ
peccauerunt:Hoc eſt quod inꝓſalmo legimus iuxta ſemitam ſcandalum poſuerunt. Niſienim ꝗs pᷣs. 19.
dei uiderit ſemuitam ideſt chriſti nomen audierit non ingredietur per eam: Idcirco & heretici ſub
nomie chriſti iuxta ſemitam ponunt laqueos: ut qui in chriſto caſcare ſe credit: de quo legimus
quod ipſe ſit uia:calcet & ĩ eorum laqueis: qui inſaniam in domo domini cofinxerunt.
AQAuaſi vuas i deſerto iuẽi iſrael:qͥſi pria poma ficulnee ĩ cacumie eiꝰvidi pr̃es eoꝝ:ipi at ĩtra
uerũt ad beelphegoꝛ:⁊ abalienati ſũt i ↄfuſionẽ:⁊ fcti ſũt abhõinabiles ſic ea q̃ dilexerũt.Lxx.
Sicut vuã deſerto inueni iſrael:= ſicut ficũ ĩ arbore ſicus tẽporanee vidi patres eoꝛuʒ. Ipſi
aũt ingreſſi ad beelphegoꝛ:⁊ abalienati ſũt ĩ cõfuſionẽ:⁊ facti ſůt abhominabiles ſicut dilecti.

„ — — — — ᷓ VGDẽWq — ——0. ——

Super O ſee pꝛophetã.

Rnn⸗ CPro quo in aliis exemplaribus legimus: & facti ſunt dilecti: quaſi abhominabiles: qd magis con
gruit ueritati. Cum omnis orbis eſſet deſertus: & dei notitiam nõ haberet: inuẽi ait populũ Iſrael
quaſi uuam in ſolitudine:& quomodo eum inuenerit dicit: ſicut prima poma ficulneæ. In cacumi
ne eius uidi patres eorum. Ergo in Abraam in Iſaac & Iacob inuentus eſt populus: & nota ꝓprie-
I tatem: parentes uidentur: populus inuenitur: & in utroq; uinea eſt: & ficulnea: ſub quibus reqeſce/
re dicitur qui confidit in do. Ipi autem educti de ægypto: fomicati ſunt cũ madianitis: & egreſ-
J ſi ad beelphegor idolum moabitarum: quẽ nos priapum poſſumus appellare Deniq; interpreta
tur beelphegor: hoc eſt idolum tentigines habens in ore: ideſt in ſummitate pellem: ut turpitudi-
nem mẽbri mirilis oſtenderet: & quia intrauerunt ad beelphegor. Idcirco alienati ſunt adeo: & cõ
4 ſufioni ſuæ: ideſt idolo participati. ut ꝓpter quod receſſerant a deo illud colerent: ſecũdum quod
ſcriptum eſt. A quo enim quis ſuperatur: huius & ſeruus eſt: ut ſicut gulæ ſeruientes: habent uen/
in Au trem deum: ma qui libidini deſeruiunt: habent deum beelphegor. Et facti ſunt inquit abhomina-
l ps. lz. biles ſicut ea quæ dilexerunt: Iuxta illud quod ſcriptum eſt in pſalmis: Similes illis fiant qui faciũt
e⸗ e.au: & omnes qui conſidunt in eis: Vt nõ ſolum idolatræ: ſed idola nuncupentur. Dicente autẽ do
3X Eſa.63.a. mino in paſſione ſua:torcular calcaui ſolus & de gẽtibus non erat uir mecum:& in pſalmo: Saluũ
8n ps.l. me fac dñe:qm̃ defecit ſanctus. Cum omnis mundus teneretur ĩ peccato: gentes ignorarent deũ:
⸗ Iſrael repuliſſet quẽ ante cognouerat:primum in apoſtolis & in apoſtolicis uiris iuenit dominus
en Iſrael populum xpianum: & ſenſum uidentem deum: & dulciſſimis eorum ſatiatus eſt fructibus:
li Vua & ficu quæ:ſi in deſerto inueniantur:& nec dum maturo tempore ob raritatem maioris ſunt
A gratiæ: lpſi autem: hoc eſt Iſrael qui ſibi xpᷣianum nomen aſſumunt (neq; enim de patribus intel-
, ligendum eſt) intrauerũt ad idolum Peelphe or:quod habet in ore pellem: Quicquid enim lo
wos tur hereticus mortiferum eſt:& a uiuente dei ſermone ſeductum: ſiue intrauerunt ad libidinẽ dif-
ire ficile eſt enim hereticum reperire qui diligat caſtitatem: nõ quod eam pferre deſiſtat in labiis: ſed
non ſeruat in cõſcientia: aliud loquens & aliud faciens: unde & abalienati ſunt a deo: & habẽt glo
mi riam in cõfuſionem ſuam: & facti ſunt abhominabiles: qui prius diligebantur in patribus: Si autẽ
1.t uolueri mus legere:facti ſunt abhominabiles ſicut dilecti: quod tamen in hebraico nõ habetur: di
cimus ita factos eſſe gentiles: qui ſunt abhominabiles: quomodo & hereticos qui prius diligebã
dei tur:hoc eſt ut & hi & illi pariter abhominabiles ſint.
r. CEphꝛaim quaſi auis auolauit:gloꝛia eoꝝ a partu:⁊ ab vtero:⁊ a conceptu:qð ⁊ ſi enutrierint ſi
e lios ſuos:abſq; liberis eos faciam in hominibus:Sed ⁊vhe eis cum receſſero ab eis: Ephrai
liez (vtvidi)tyrus erat fundata in pulchꝛitudie:⁊ ephrai educet ad iterfectionẽ filios ſuos. LXxX.
ni CEphraim quaſi auis auolauit:gloria eoꝛum in partu:⁊ in parturitionibus ⁊ conceptu.Quia
V etiam ſi enutrierit filios ſuos:ſinè ſilijs erunt in hominibus:quia ⁊ vhe eis eſt:caro mea ex eis:
ephrai (ſicut vichi) in captiõe pᷣbuit filios ſuos:⁊ ephꝛai:vt educeret ad iterfectoꝛẽ ſilios ſuos.
CMultum in hoc loco inter ſe diſcordãt interpᷣtes. In eo.n. loco in quo nos diximus uhe eis cum
receſſero ab eis. Lxx. & Theodotion trãſtulerunt uhe eis caro mea ex eis: qrẽſq; cãm cur ſit tãta ua
rietas hanc mihi uideor reperiſſe: Caro mea lingua hebrea dicitur. Rurſum ſi dicamus
4 receſſio mea:ſiue declinatio mea dicitur Ixx.igitur & theodotion ꝓ eo quod eſt receſſio
mea & declinatio mea uerterũt: caro mea. Rurſum ubi nos poſuimus: ephraim (ut uidi) tyrus erat
4 lIxx.interpretati ſunt enpav i. uenationem: ſiue capturam. Aquila & Symachus & theodotion
petram duriſſimam ideſt ſilicem: quæ lingua hebraica appellatur Sud: quod ſi legamus Sortyrus
el dicitur: Putantes autem. Ixx. interpretes ob litterarum ſimilitudinẽ: Res & deleth: non eẽ Res ſed
4 Deleth:legerũt ſud ideſt uenationem ſiue capturam: unde & bethſaida domus dicitur uenatorũ.
. diuerſitatem interpretum diximus: Reuertamur ad ſenſum: Ephraim ideſt decẽ tribus quaſi auis
auolauit in captiuitatem: & de ſuo receſſit loco: Auem autem appcllauit: ut uelocem in babylonẽ
uo tranſitum demõſtraret: ſin autem legerimus: quaſi auis auolauit gloria eorum: hoc dicimus quod
nn dei ab eis receſſerit & auolauerit auxilium. Quodq; ſequitur a partu: & ab utero: & a cõceptu: du/
uki pliciter intelligi poteſt: ut gloria quæ auolauit ab ephraim etiam a partu: & ab utero: & a cõceptu
cüH eorum recedat.hoc eſt deſerat filios eorum: & poſteros derelinquat: Aut certe dicimus omnẽ glo
i riam Iſrael habuit in multitudine: & in eo ſe maiorem arbitratus ẽ iuda fratre ſuo: quia ipſe decẽ
od tribubus:ille duabus prefuit. Vnde dñs loquitur quod etiam ſi enutrierint filios &liberorum mul
igue titudinem congregauerint: tradentur neci: & tunc eis uerum icumbat Vhe:cũ ab eis receſſerit de
mni B us:Et cõſequenter exponit: qualis quõdam fuerit ephraim: qui nunc deſertus eſt: Tam pulcher ĩ/
ng v quit erat:& ſic dei uallabatur auxilio:ut tyrus mari cingitur: uel certe ſcopulus duriſſimus: qui fi/
iſtl xus in terra oẽs contẽnit procellas:& de turbinibus uentiſq; non curat:lpſe autem ideſt ephraim
n ſiue tyrus:quæ erat fundata in maris pulchritudine: educet ad captiuitatem filios ſuos. Multi hoc
capitulum ad Azaelis tempora referunt: qui obſedit ſamariam: & lõgo tempore afflixit fame: ut
in⸗ leuius arbitrentur obſeſſi gladio perire ꝗᷓ inedia. Nos autem dicamus iuxta tropologiam. Ephrai
, ideſt hereticos quaſi auem de eccleſia receſſiſſe: & omnem habere gloriam in partu & in utero &
N conceptu.Si multos genuerit filios: quos dominus cõminatur etiam ſi enutriti fuerint puniẽdos

PHiero.liber Secundus

FEt puniendos non abaliquo quolibet:ſed ab ipo domino quomodo filios fornicationis genera
rint: & uerum illis ſit uhe cum deus receſſerit ab eis.Simulq; replicat qualis fuerit ephraim: quãdo
inquit in eccleſia erat ſeculi huius in tẽptationibus: quaſi tyrus maris fluctibus tundebatur: & ta/
men nihil aduerſi poterat ſuſtinere quia habebat fundamentum chriſti: ſup quo edificata domus
euerti non poteſt. Nunc autem filios ſuos educit ad interfectorem:hoc eſt ad diabolũ: Et pulchre
dixit educit ideſt de eccleſia facit exire foras: Poſſumus filios ephraim cogitatiões peſſimas dicere
& contraria dogmata ueritati quæ interficit dominus ſpũ ons ſui: & eos tales liberos habere nõ
patitur: & eterno ĩteritui derelinquit Quod autem in. Ilxx. legimus. Caro mea ex eis ephraim: quo
modo in uenationem prebuit filios ſuos: ita intelligimus: Si chriſtus caput ẽ corpons: ideſt eccle
ſiæ omnes nos chriſti & eccleſi? membra ſumus: q ergo de eccleſia receſſerit chriſti corpus lace/
ratgitur ephraim caro fuit & menbrum domini ſaluatoris: Sed in uenationem prebuit filios ſu
os.in uenationem autem eorum de quibus ſcriptum eſt. Anima noſtra ſicut paſſer erepta eſt de la p̃ᷣs.lz3.

queo uenantium: Et eduxit de eccleſia liberos ſuos: ad occiſionem ſiue ad uulnerandũ: ut uulne “
rentur ab iis qui mittũt ardentes ſagittas: ut percutiant pariter & exurant. 6
Ba eis dñe:quid dabis eis:da eis vuluã ſine filijs ⁊ ubera arentia LCxX. Similiter. i
CSi iis ꝗ deus pro benedictione donauit male abutamur: & in cõtrariũ ꝗᷓ ab eo data ſunt conuer- r
tantur. Expedit ut auferantur a nobis: deniq; lingna data eſt ad laudãdum dominum deum: & qᷓ PPoe

bona ſunt eloquenda. Si quis ea abutatur in blaſphemiam. Contra hunc pſalmiſta dominum de ppᷣs 0-
precatur: Muta fiant labia doloſa que locuntur aduerſus iuſtum iniquitatem in ſuperbia & in abu ps.il.
ſione:Et in alio loco.diſperdat dominus uniuerſa labia doloſa & linguam magniloquam. Quia
igitur ephraim gloriabatur in utero: & in conceptu: & artu:& in populorum multitudine: pro
pheta dominum deprecatur & dicit. Da eis domine. Sibiq; ipſe reſpondit: quid dabis eis? & ſtati
infert. Da eis uuluam ſterilem: & ubera arentia: me habeant cauſas ſuperbiæ: & in quo ſibi gloriari
ſolent.in eo confundantur: Quod & de magiſtris contrariorü dogmatum intelligi poſſit. Perſpi
cuum eſt: qui in populorum multitudine gloriantur: & in iis liberis quos nutrierunt ad inten-
tum: ut educerent eos de eccleſia: & educerẽt ad interfectorem. Tot enim diabolus iugulat quot
heretici in errore genuerunt filios: De iſtiuſmodi anima dicitur: beata ſterilis imaculata: quæ non
cognouit cubile in peccato: Beatus eſt enim uir eccleſiaſticus qui comparatiõe heretici in errore
filios non procrearit: Et in alio loco legimus: Melius eſt filios non habere cum uirtute. Ex iniquo
enim concubitu ſemen peribit: & cum longi fuerint temporis reputabuntur in nichilum: & igno
bilis in nouiſſimis erit ſenectus eorum. fecunda enim impiorum multitudo ad nihilum eſt uti/-
lis: neq; eni eſtimare debemus quod uuluam ſterilé: aut ubera arentia corporaliter deprecatus ſit:
¶Qmnes nequitie eoꝛum in galgal quia ibi exoſos habui eos. LCxXx. Similiter.
In galgal ſaul unctus in regem eſt: ſamuele iram dei populo nuntiante. Ibi inquit exoſos ha/-
bui eos: & ſibi regem hominem poſtulantes a meo Imperio receſſerunt. Siue quia galgala idola,/
trie locus eſt. ibi omnia ſcelera commiſerunt. Verum quia galgala interpretatur reuelatio aut Kv
Aαιανο ideſt uolutabra: omnes malitias hereticorum dicit eo tempore reuelandas: Cũ eis dede
rit deus uuluã ſterilẽ & ubera arentia: & uiderint ignominiã ſuã: Et qui ſe iactabant ꝑ ſuperbiam
quod ad excelſa conſcenderent deuoluentur in terrã: ſiue ad inferos pertrahentur. Vere heretici
odio digni ſunt qui locuntur contra dominũ mendaciũ: de quibus dicit in conſequentibus. (Pro
pter maliciã adiuentionũ eoꝶ de domo mea eiiciã eos. Nõ addã ut diligam eos: omnes pricipes
eoꝶ recedentes) ſiue inobediẽtes: quod &. xx.ſimiliter träſtulerũt:Et de hereticis qdem nõ ẽ du
biũ.quin d domo dei eiecti ſint: & non addã ut diligam eos: ꝗdiu in errore pmãſerint Omneſq;
principes eorum recedentes a deo: ſiue inobedientes ut Valentinus. Marcion & ceteri. Poſſu/
mus principes hereticorum demones dicere: ꝗ uere a dno receſſerunt: & appellantur principes. iu
xta quod dominus loꝗtur in euangelio. Veniet princeps: huius mundi & inueniet ĩ me nihil: Et Io. 14. d
apoſtolus aduerſus poteſtates & principatus & rectores tenebrarũ iſtag pugnare nos dicit. Que eph. 6.5.
ritur aũt iuxta hiſtoriã quomodo de domo ſua eiecerit eos: ideſt decem tribus cum in domo dei
non fuerint. Sed domum dei uel terr ſanctä appellabimus in qua introducti ſunt: uel falſum no
men iſtahelis uel quod ad eos quaſi ad populum dei mittebantur prophetæ: quod autem nõ ad-
dat ut diligat eos: & oẽs reges iſrael a deo fuerint recedẽtes pſpicuũ ẽ: uſq; hodie enĩ pmanẽt ĩ ca
ptiuitate: Alii hoc qd ſcriptũ ẽd domo mea eiitiã eos: ad regnũ iuda referri arbitrãtur:qd ipᷣi du
cẽdi ſint in captiuitatem. Sed qũo eispoterit adaptari:nõ aacäut diligã eos: cũ poſtea hieroſoly
mam ſint reducti. Et omnes principes eorum recedentes: Cũ legerimus dauid Aſſa ioſaphat. Eze
