omnis enim ꝗ ſe exaltat humiliabitur. Qui d ucendi ſunt in captiuitatem & trium annoꝶ tormen- at
ta paſſuri:De qbus annis in pſalmis legimus. Cogitaui dies antiquos: & annos æternos in mẽte ha lo⸗
bui. Quæ nõ putemus parua eſſe ſupplicia. ſed magnis elongata tpibus: in ipſam aũt captiuitatem m
& träãſmigrationem ægypti ibunt iuuenes & ſenes qui in malitia roborati ſunt: & ad perfectæ æta⸗ Pn
tis uitia peruenerunt: Nudi: ut oĩa eoꝶ ſcelera pateant: Nibil occultum qd'non reuelabitur. Et diſ- “”
calciati: quia poſt paſcha domini comedere nõ potuerunt: quod qui comedit: accinctos haber lum JMB
bos & tenet manu baculum: & calciatis ſtat pedibus: ne per ſeculi huius ſolitudinem trãſiens: a ſer- ke
pentibus mordeatur. Tunc diſcoopertæ erũt nates eorum per quas ſtercus egeritur: & oĩs ignomi gi
nia ægypti demonſtrabitur: ita ut confundantur qui habuerunt ſpem in ægypto: & in æthiopia: &
gloriam ſuam in cõſuſionem uiderint eſſe mutatam: in tantum:ut habitator inſulæ huius: ideſt ſe- l
culi qui nõ eſt aduena & pegrinus: ſed ppetuam mundi poſſeſſionem habere cupiebat cõſuſus di-
cat. Hæc eſt ægyptus & hæc eſt æthiopia: quaꝶ ſperabamus auæiliũ: ut a principe mundi iſtius nos
liberaret. Quõ ergo effugere poterimus cum capti ſint hii in quibꝰ ſpem habebamus. Et hoc notã
dum qc' antequãâ capiatur azotus ꝓpheta ſacco ueſtitus ſit: & calciatis pedibus ut plãgat quidem
eos ꝗ ardẽtibus diaboli laqis uulnerati ſunt: & libidini ſeruiũt: ſed nihilominus ipſe calciatus ince
dar: ut calcare poſũt ſupꝑ ſerpẽtes ſcorpiones: & ſecurus icedere p huius ſeculi heremũ in qua ſũt
ſerpẽtes & ſcorpiones & bonax rerum ſitis. Poſtꝗᷓ aũt azotus capta fuerit in typũ captiuitatis ægy/
pti: & trãſmigrationis æthiopiæ ipſe diſcalciatus & nudus ince at: Neq;. n. in terra ſancta ad quam
ire feſtinat ſacco ueſtitus & optis pelle pedibus uel ſtare poterat uel ambulare. Dicente dño: Solue
calciamentum pedibus tuis: locus enim in quo ſtas terra ſancta eſt.
MNus deſerti maris:Sicut turbines ab affricoveniẽt de deſerto venit. De terra hoſti 4
li viſio dura nuntiata eſt mihi.Qui incredulus eſt inſideliter agit:⁊ ꝗ depopulatoꝛ eſt 1
Wvaſtat. Aſcende elam ⁊ obſide mede oẽm gemitũ eius ceſſare feci. ꝛopterea reple- .
EA&]ri ſunt lumbi mei doloꝛe: anguſtia poſſedit me: ſicut anguſtia pariẽtis. LXX.
AViſio deſerti:ſicut tempeſtas de deſerto tranſeat.De deſerto veniens:de terra hoꝛꝛibilis vi
ſio ⁊ dura annuntiata eſt mihi:pꝛeuaricatoꝛ pꝛeuaricatur ⁊ imquus iniq agit. Cõtra me elami /
te ⁊ legati perſarum veniunt:Munc ingemiſcã ⁊ conſolaboꝛ:iccirco repleti ſunt lumbi mei an/⸗
guſtia:doloꝛes appꝛehẽderunt me ſicut parturienten. Y”MVU C
EQuid nobis uideatur iuxta hiſtoriam: breuiter diximus. Nũc tropologiæ ſũma carpamus. Viſio 4
uel pondus cõtra ſeculi huius cernitur mare: & cernitur a ꝓpheta. quãtis temptationibus mundus
hic plenus ſit. Quod autem mare appellatur ſeculum: ut multa præteream: uno teſtimonio contẽ 4
tus ſum. Qui deſcendunt mare in nauibus facientes operationes in aqꝗs multis. Ipſi uiderunt opera C
dñi & mirabilia eius in ꝓfundo. Qui enim operãtur in hoc ſeculo opus dei: & cum ꝓpheta dicunt
Veni in ꝓpfundum maris: ibi uident mirabilia eius in ꝓfundo. Et liberati de temptationibus & an- .
guſtiis: horribilẽ & duram uiſionẽ audiſſe ſe dicunt. Hæc aũt ipſa tẽpeſtas a deſerto uenit.in quo tẽ
ptatus eſt dñs: & iſrahel cõculcari morſibus & ſcorpionũ ictibus patuit. Cũq; uenerit ptranſit & pᷣte
rit:& tũc intelligit ille ꝗ ſuſtinet qc nõ pᷣuaricatur niſi pᷣuaricator eſt: & nõ agit iniq; niſi iniquꝰ. Vt
igitur maris fluctibꝰobruamur: & opprimat nos ſæua tẽpeſtas:nr̃i uitii ẽ:qa añ tẽpeſtatẽ pᷣuaricato 1
res fuimus & iniꝗ. Qdqʒ dicit cõtra me elamitæ & legati pſaꝶ ueniũt:Hic ſenſus eſt elamitæ ĩterpᷣ

tãtur deſpiciẽtes pſæ tẽptäãtes. Veniãt igitur hii ꝗ deſpicere ſolẽt: cõtẽnere: atqʒ tẽptare:ſed ego ige
miſcã: & gemitus meus erit mea conſolatio. Sed & lumbi mei repleti ſunt anguſtia: & obtinueruũt
dolores quaſi parturientẽ: ut a timore dñi cõcipiã & pariã: & ſpiritũ ſalutis eius faciã ſuper terram.
Rectæ aüù᷑t iuxta hebraicum turbines atq; tempeſtas de deſerto ueniũt: de terra horribili ubi nõ eſt
habitator

l

Super Eſaiam

habitator deus: & ubi uniuerſa terrena ſunt. Et quicũq; eſt incredulus: agit rem cõgruam inſidelita
anos⸗ tis ſuæ: & q depopulator eſt uaſtat: Vnde audacter cõtra aduerſarios loquitur. (Aſcẽde elam & ob-
. ſide mœde. Oẽm gemitü deſerti maris: & terræ horribilis: & uiſionis duriſſimæ q nuntiata eſt ceſ-
rtö ſare feci. Quia lũbi mei agentes pœnitentiã. Nequaꝗᷓ ut prius uol uptate ſed dolore ſunt pleni: nec
mndzte ulultra dicam lumbi mei impleti ſunt illuſiõibus. An guſtia.n. poſſedit me & trihulatio:ſicut ſolet te/
Aonen. nere pturientẽ:) Multũ ĩter ſe uulgata editio & hebraicũ in hoc loco diſcrepat.l deo breuiter utrũ
dun q; pſtringimus pgοαιtι½τααορ. νοο Carpendi nos occaſiunculam relinquamus.
dplor, ¶Coꝛꝛui cuʒ audirem:conturbatus ſum cum viderem:⁊ emarcuit coꝛ meum:tenebꝛe obſtupe
tinigi fecerunt:me babylon dilecta mea poſita eſt mihi in miraculum. Pone menſam contemplare
ulchre in ſpecula comedentes ⁊ bibentes. Surgite pꝛincipes arripite clypeum. LxXX.
etinih CIniqʒ egi vt nõ audirem:feſtinaui vt nõ viderem. Errat coꝛ meũ:iniꝗtas inundauit ſuꝑ me:
religen aia mea inſiſtit timoꝛi. Para menſam:comedite ⁊ bibite:Surgẽtes pꝛincipes parate clypeos.
neneru. CPræ auditu & uiſione duriſſima quã cernebat de deſerto mari ꝓpheta uenturam: corruiſſe & tur-
Kinieni batum eſſe ſe dicit:& ꝓpemodum caligãtibus oculis: & ſtupefacta mente: neſciſſe ꝗd cerneret. IIla
im in enim babylon ꝓ quo aquila & Theodotio tenebras interptati ſunt: ut ſignificarent mundũ iſtum
ceiedi gin maligno poſitus eſt: & cuius principes ſunt iuxta apoſtolũ Paulum rectores tenebrax iſtarum:
tormen⸗ q quondam uel ꝓphetæ uel deo amabilis fuit: facta eſt in ſua ſubuerſione mirabilis. Vnñ ꝓpphetæ pᷣ⸗
inétehe cipitur: ut ueſcens in menſa dñi: & illius ſaturatus cibo: dili gentius cõtempletur: ꝗᷓ uentura ſint mu
nittten do. diciturq; p eum ad o&s credentes. Vhe comedentes: & bibẽtes corpus & ſanguinem dñi: uertã
ecrern, tur in principes eccleſiæ: & cũ apoſtolis audiãat ſurgi te. Arripiãtq; clypeum fidei: armaturã apoſtoli
ur cEtcdi⸗ Pajuli in quo poſſint ignita diaboli iacula reſtringere. Hoc iuxta hebraicum: & cœptam ſup mudo
haberlun interp̃tationem. Lxx. ꝗᷓ multum a ſupioribus diſcrepat corripit ſe ꝓpheta:immo ſub pſona ſua alio
lendaler rum cõſitetur errorem: qui ſequẽtes occidentem Ii tterã: Cõtemnunt ſpiritum uiuifcantem: & iniqᷓ
ziimoni feciſſe ſe dicit: ut nõ audiret legem ſpũaliter: Sed ecõtranio feſtinaret dei ſacramẽta non cernere: Ne
eüihi diceret cum Dauid. Reuela oculos meos & cõſiderabo mirabilia de lege tua: Iccirco errat cor eius
wiitkt⸗ & iudaica ſupſtitione cõſiſtit: ut habeat ſpiritum ſeruitutis in timore: & nequaqᷓ ſpinitum adoptio/-
ð nis in quo clamamus abba pater. Vñ pcipitur ei ut accedat ad m ẽſam ciboꝶ ſpüali um: comed ãtq;
i⸗ oẽs in ea qui illius ſecũtur exemplum: ut uiuant: & ueteri errore cõtempto: S urgãt in ſpiritu: qui ia
luar. cebant in littera: & fiant principes. Dicantq; cũ propheta. Dñe ut ſcuto bonæ uolũtatis tuæ corona
Heened ſti nos. Hæc. n. dixit ds mihi. (VWade pone ſpeculatorem: & quodcũq; uiderit annũtiet. Et uidi cur
D rum duoꝶ æquitum aſcenſorem aſini & aſcenſorem cameli: & cõtemplatus eſt diligẽter multo in
Mlun tuitu & clamauit leo). lxx (Quia ſic dixit ad me dñs uade & pone ſpeculatorẽ: & quodcũq; uide-
incuſt rit annũtiet. & uidi aſcẽſores æquites duos: aſcenſorem æquitem: & aſcenſorem cameli: audi audi
Muni tumuſtum: & uoca uriam ad ſpeculum.) ubetur ꝓpheta põere in corde ſuo ſpeculatorem & dili-
tinile gentius intueri qᷓ uentura ſunt mundo: uiditq; duos æquites aſcenſores aſini & aſcenſorem cameli
liod quos quidã ſic interprætatus eſt: Vt aſcenſorem aſini iuxta euangelicam lectionem: & ꝓphetiã Za/
chariæ xpᷣm diceret: &ectratio aſcenſorem cameli cõtrariam fortitudinem pp fœditatem tortuo
ſi aiantis. Alii uero duo aſcenſores litteræ & ſpiritus ad duo referũt teſtamenta. Illudq; quod in he
emabt braico dicitur: ARIA: pro quo aqla & ſymachus leonem & leænam interptati ſunt. Neſcio qd uo/
ularet lenttes. Ixx. uriam poſuerunt qd' ꝗqdam lumen dũi interpᷣtari putat: cum aliis litteris lumen domi/
reare ni quod hic non habetur: & aliis ſcribatur leo qui hic legitur. Vultq; ſpeculatorem iſtum quẽ iube
1 ¾ tur ꝓpheta ponere in corde ſuo: appellari uriam & per interprætationem nommis referri ad xpᷣm
mbli intelligentiã ut ipſo habitãte in nobis poſſimus cernere qᷓ uentura ſunt. Qd' ꝗdẽ & leoni poterit
mechhn coaptari: qc;ᷓ ab lacob & a balaam ſub xp̃i myſterio nomiatur. D
imein⸗ V. Super ſpeculam domini ego ſum ſtans ingiter per diem ⁊ ſuper cuſtodiam mea m ego ſum
ſtans totis noctibus:Ecce iſte venit aſcenſoꝛ bige equitum ⁊ reſpõdit ⁊ dixit. Cecidit cecidit
nuuin babyvlõ ⁊ omnia ſculptilia deoꝛum eius contrita ſunt in rerra. Tritura mea ⁊ ſilia aree mec:que
unin audiui a domino exercituum deo iſrahel annuntiaui vobis. LXX.
goani Bñs dixit. Stetit per totam diem:⁊ ſuper caſtra ego ſteti tota nocte:ꝛ ecce ipſe venit aſcen⸗
urche ſoꝛ bige ⁊ reſpondens ait:Cecidit cecidit babylon:⁊ omnia ſimulacra eius ⁊ mannfacta cõtrita
uct ſunt in terra: Audite qui derelicti eſtis ⁊ doleris:audite que audiui a dño ſi abaot deo iſrabel an
8o nuntiaui vobis. C Stat ꝓpheta in ſpecula domini & in illius Iu mine cõſtitutus q uẽtura ſint
ot pꝓſpicit:Hancq; habet cuſtodiam: & hoc ſibi oficium delegatum: ut in ſeculi iſtius tenebris uentura
lir ꝓſpiciat:Ecce iſte inquit uenit:hoc quod ſequitur ſe uidiſſe ſignificans : uenire dominum ſaluato/
4 rem ſedentem ſuper bigam de duobus æquis immo animantibus aſino & camelo unum currum
iungentem: qui aſcenſor bigæ deſiderãti prophetæ & uerba eius audire cupiẽti. Rñdit & dixit. Cæ
o⸗ cidit cæcidit babylon. Totius orbis cõfuſio in aduẽtu meo cæcidit quo humanum corpus aſſum-
nn ſi: pœnitus in conſumatione mundi ruitura eſt. Et omnia ſculptilia eius contrita ſunt in terra
w⸗ Pro quò.Ixx. ſimulachra & manufacta interpᷣtati ſüt: ſigniſicãte ſcriptura uarios errores hereſeon 4
8 ſabiicatores idoloꝶ adorãt: q dii ſuo corde finxerũt, Quod ſegꝗtur ex ꝓpheta dicẽte: ttitura mea &

tul

Liber Septimus.

filia areæ meæ qᷓ audiui a dno exercituũ deo iſrahel annũtiaui uobis ĩuxta hebraiĩcũ hũc hèt ſenſum
O popule ꝗ cõdẽdus es in horrea mea: quẽ iccirco purgaui ut puriſſimũ triticũ in meis horreis cõ
deretur: ꝗᷓ audiui a do exercituũ deo iſrahel eſſe uẽtura uniuerſo m undo:hæc uobis ꝗ in mundo
eſtis oĩbus nũtiaui. Alii uero dicũt adhuc ſupiorẽ eſſe pſonam uidelicet dñi ſaluatoris: qd ipſe lo/
quatur ad apoſtolos: ꝗᷓ audiui a patre ãnuntiaui uobis: Et qa p hoc in. Ilxxx. legitur: audite qui relicti
eſtis & doletis: hic mihi iuxta interpᷣtationẽ eoꝶ ſenſus uidetur. O apoſtoli de ꝗbus ſcribit Eſaias:
Niſi dñs reliqſſet nobis ſemen quaſi ſodoma eẽmus: & ſimiles gomorræ fuiſſemus: quoꝶ reliqas
& apoſtolus ad romanos docet eſſe ſaluatas: ꝗ relicti eſtis de populo iudæoꝶ ut ſaluaremini & do
letis ſup pditionem gẽtis ueſtræ. De qua & alibi legius. Triſtitia eſt cordi meo & dolor cõtinuꝰ/p
fratribꝰ meis ꝗ ſüt iſrahelitæ m carnẽ hæc ꝗqᷓ audiui a deo pze uobis änũtio ꝗ deꝰ iſrahel uobis uẽ/
¶ Onus duma. Ad me clamat ex ſeir:cuſtos ꝗ de nocte:cuſtos ꝗ de nocte. Oi (ſtura pᷣdicit.
xit cuſtos: Nenit mane ⁊ nox:Si queritis querite.Conuertimini ventte. LXxX.
CAiſio idumee ad me clamat ex ſeir. Cuſtodite ꝓpugnacula:cuſtodio mane ⁊ nocte.ſi queris:
quere ⁊ apud me habita. Verbũ hebraicũ helin qd oẽs interpᷣtati ſunt ad me ſi uolueris
legere:heli interptatur deus meus: uel fortis meꝰ. Quodqʒ nos dixius clamat uel uocat:Ideſt Kαα
ſcãm hebrei & græci ſermõis ambiguitatẽ dici põt clama uel uoca: & eſt ſenſus. Deus ꝗ eſt cuſtos
meus die ac nocte me ad pnĩam uocat: ut relinquẽs ſeir q& interpᷣtatur hiſpidus ac piloſus. Reuer/
tar & habitem apud eum. Duma uel ſimilitudinem uel ſilentiũ ſonat: idumea aut in terrenã uerti-
tur. Dñs ergo loquitur ad apoſtoloꝶ choꝶ: & pcipit ei ad me uoca eos ꝗ ſunt de ſeir: ut mihi ſerui
at gentiũ multitudo: ꝗᷓ in ſimilitudinem Eſau nihil in ſe hẽt mollæ & lenæ: ac nitidũ:ſed eſt hiſpi/
da fera intractabilis. Et o uos apoſtoli poſtꝗᷓ uocaueritis ad me nationes de ſeir. Cuſtodite eccleſiæ
ꝓpugnacula: ne facile hoſtis irrũpat. Ne leo rugiens: qui quærit aditum p quẽ poſſit ĩtrare ut clau
ſum in eccleſia gregem laceret atq; diſpdat. Rnditq; eccleſiæ multitudo: nõ ſolum in ꝓſperis ſed ĩ
aduerſis: hoc eſt & in die & in nocte:Tua deus pᷣcepta ſeruabo. Ad quã loqtur deus: Si uere me qꝗris
opere oñde: qd qᷓras: Nec ſemel tibi ꝗſiſſe ſufficiat: ſed quẽ inueneris ſemp inquire. & ut pfectius te
neas: obliuiſcere populi tui & domus patris tui: & deſerto errore gentiliũ: apud me in eccleſia com
morare: Hoc iuxta. lxx. dixerimus: ꝗq uiſionem idumeæ hoc eſt terrenæ ponunt in titulo: ut eos oñ
dãt uocari ꝗ prius terrenis opibus ſeruiebant. Porro iuxta aqlam qui duma hoc eſt ſilentium po/
ſuit uel ſimilitudinem populi iſrael: puocetur gentiũ multitudo: & ubi prius ſilentium fuerat legis
dei: ibi cõfeſſionis clamor ſit: & oleaſter inſeratur in bonam oliuam. Legimus & in parabola euan-
gelii: miſſos ſeruos ꝗ uocarent bonos & malos ac patris familiæ de ꝗbuſlibet implerent cõuiuium
ꝗa priores uenire noluerunt. Põt & eccleſia narrare qd dũs de ſeir hoc eſt de terrenis locis ad ſe uo

ciferetur: ſeq; ꝓuocet ad ſalutem: & dicat ad ipᷣm dñm. O cuſtos ꝗ de nocte conſurgẽs uerſaris in

tenebtis? qd abſq; peccato in carne es peccatrice qua cã uoluiſti humanũ corpus aſſumere. Rñdit
cuſtos: hoc eſt ſamaritanus: qui in euãgelio uulneratum ſuis humeris ad ſtabulũ reportauit. Venit

mane & nox: & eſt ſenſus gentilium multitudini ortus eſt ſol iuſtitiæ: & iudæis uenerũt tenebræ.

Iuxta qd dicitur a dño.In iuditium mundi iſtius ego ueni: ut uidentes ceci ſiant. Et ipſe cuſtos qui
dixerat. uenit mane & nox: loqtur ad gentium multitudinem: ſi me qꝗritis: ſtudioſius qrite. Cõuer-
timini ad me filii cõuertẽtes: & ego ſanabo cõtritiones ueſtras. Et uenite ad me. loca diſficilia ſunt
&& cum ſecundum hiſtoriam pateant: cogimur iuxta apaα diuerias operatiões ſequi.
Onus in arabia. CHoc in editiõe. Ixx. interp̃tum nõ hẽtur. Sed qd ſequitur in ſaltum ad

ueſperam dormietis in ſemitis dodonim: cũ priori uiſione cõiunctum eſt: ut legatur ſi ꝗqris: quæfe:

& ad me habita in ſaltu. Arabia: lingua noſtra ueſperã ſonat: qᷓ noctis & tenebraꝶ pricipiũ eſt: oĩſq;
qui habet initiũ peccatoꝑꝶ: uerſatur in ueſpera. Qui aũt uenit ad ſomnum: in media nocte cõſiſtit:
Vñ & in ægypto primogemita in media nocte cædũtur: & apoſtolus Petrus anteꝗᷓ gallus cantaret:
ter dim negauit: qc media nox intelligitur. Poſtqᷓ aut nox pceſſit & cœpit dies appropinquare: ſu/
patis mediæ noctis tenebris & gallo lucis nuntiũ reſonãte: fleuit amare & ĩtellexit pctm ſuũ: & eo/-
tpe dicere potuit ad ueſperã demorabitutr fletus: & ad matutinũ lætitia. Hoc interi de pnᷣti loco: cæ
terũ nomẽ arabiæ: ldeſt ueſpe & occidẽtis. In aliis ſcripturaꝶ locis: diuerſas intelligentias recipit.
In ſaltu ad veſperam doꝛmietis:⁊ in ſemitis dodanim: LXX.
CIn ſaltu ad veſperã doꝛmietis in via dedan. CQui in malitia eſſe cœperũt: & pctõꝶ in-
grediũtur uiã. Nõ dormiũt nec morãtur in agris cõſitis: & noualibꝰ: nec in pratis & ſegetibꝰ qs ad
metendũ eẽ cãdentes ſaluator docet: nec ĩter arbores pomiferas: ſed infructuoſis ſaltibus ubi uep̃ᷣs
& ſpinæ ſũt: & beſtiæ cõmorãtur. De huiuſcemodi ſaltu & in regu uolumine legius: qd plures de/

uorauerit ſilua uel ſaltꝰ quã ĩterfecti ſint gladio:qñ Abſalon aduerſus pzem extitit rebellis: rectæq;

ꝗa ueſpa pricipiũ maloꝑ& eſt: in uia & ĩ ſemitis hitare dicũtur: & ĩ uia dedã qd interpᷣtatur iuditia.
Quot.n.habẽt peccatoꝶ genera:tot iuditioꝶ merẽt᷑ ſẽtẽtias.Põt ãt dedã & grãde iuditiũ ĩterpᷣtari
COccurrentes ſitienti:ferte aquaʒ qui habitatis terrã auſtri cum panibus occurrite fugienti.

A facie. n. gladioꝛũ fugerũt a facie gladii iminẽtis a facie arcꝰ extẽti a facie grauis pᷣlii.LXX.
CIn occurſum ſitienti ferte aquam:ꝗ habitatis in regione themã:cum panibus occurrite fun-

giẽtib

Portt
dirh⸗

Cu

tume
ieſci
ledon.
Vettenn
N goi
getan
nider
u.
tenti!
(Adh
tatiot
bis
npol
isen
goodl
ſcttet
ſlma
tlni
pooyr,

*

tet
hani
unnnt
e lo
drblr
N Ar
minid 0
cönne
lnchin
ußan

ſannn
folern
Eet e
eſtcuton
Keuet,
nä netti⸗
Whiſeri
eccleſe
Ruche
denid ſal
Nmeqt
Ptaine
Ceincon
Meos di
munpo⸗
Nrleri
Oheun⸗
öumum
zudleno
verinuin
i at
nebre.
orgti
(duer⸗
Uur

Iuma
ichotg
Hcäütt
nner
uel/
ococ⸗
chi

iiri⸗
lileß⸗
ce

Super Eſaiam

gientibus pꝑ multitudinem occiſoꝛum:pꝛopter turbam errantium:pꝛopter multitudinem ala
dii:æ pꝛopter multitudinem arcuum intentoꝛum:? pꝛopter multitudinem cadentium in bello.
CVos qui eſtis in themã quod interpᷣtatur auſter atq; perfectio:& in eo uerſamm loco de quo ſcri
ptum eſt. Deus ab auſtro ueniet:& qui cõſumati eſtis atq; perfecti: & habetis in uobis lumen ſcien-/
tiæ ſcripturarum: fugientibus de arabia & de ſaltuloccurrite cum aqua & pamibus & nolite expecta
re donec ipſi ad uos ueniant:ſed imitamini illum euan gelicæ parabolæ patrẽ qin occurrit ſilio re-
uertenti. Et ille quidem dedit ſtolam: obtulit anulum: Vos autem aquas & panes offerte fugiẽtibꝰ:
ut qui laſſi erant atq; confecti: ueſtra miſericordia ſuſtentẽtur: & ad ſedes ueſtras citius tranſeãt. Fu
gerunt enim gladios hereticorum: doctrinam gentilium. Blaſphemias iudæorum. Et quia multos
uiderũt eorum iaculis ĩterfectos: & cæcidiſſe in prælio plurimos.ipſi cupiunt ueſtro auxilio libe/
rari. Locus hic ꝓprie aduerſus eos intelligi põt: qui tradẽtes ſe otio atq; deſidiæ: propria ſalute con
tenti ſunt: Nec pœnitẽtibus atq; cõuerſis porrigut manum. Quoniam hæc dicit dominus ad me.
(Adhuc in uno anno quaſi ãni mercẽnarii: & auferetur omnis gloria cædar: & reliqæ numeri ſagit
tariorum fortium. De filis cædar imminuentur. Dominus enim deus iſrahel locutus eſt.) Ildeo uo
bis dico ut occurtatis cum aqua & panibus fugientibus de ſaltu & arabia: quia dominus hæc futu-
ra pollicitus eſt. Sicut annus mercẽnarii cito pᷣterit: qui cottidie nihil aliud niſi mercedem ſui labo
ris expectat: uel ſemper in opere eſt ac labore ut mercedem laboris accipiat: ſic omnis gloria cædar
quod interprætatur tenebræ. De quo & in pſalmis legimus. Habitaui cum habitãtibus cædar: ue-
lociter auferetur: & omnis ſagittaniorum: ideſt diuerſorum dogmatum numerus: qui cõſtitutus in
ſaltu arabiæ uulnerabat: Redigetur in nihili: Poſtꝗᷓ fugientes de ſaltu fuerint liberati: & aquam ba/
ptiſmi ſalutaris acceperint comederintq; cæleſtem panem. Hæc enim futura dominus omnium &
proprie deus iſtahel.I deſt mente cermentium deum locutus et.
MNus vallis viſionis. LCxXx. ¶ QANerbum vallis viſioniis.
C¶In libro hebraicorum nominũ poſuimus ſyon ĩterprætari ſpeculam: quæ in ſublimi
4bus ſita:de longe ueniẽtia cõtemplatur. Cum igitur ſyon iuxta leges tropologiæ refera-
E tur ad eccleſiam: ut eſt illud in ſecdo pſalmo ex perſona domini ſaluatons. Ego autem
cõſtitutus ſum rex ab eo ſuper ſyon montem ſanctum eius. Vt qui confidũt in domino ſicut mons
ſion: & diligit dominus portas ſyon ſuper omnia tabernacula iacob. Et manifeſtius apoſtolus: ac-
ceſſiſtis inquit ad montem & ciuitatem dei uiuentis hieruſalem cæleſtem Quærimus quare in p
ſenti uiſione uallis ſyon dicatur. Ipſa uerborum cõſequẽtia trahimur ad intell gentiam ſpecialem:
ut omnes peruerſorum dogmatum principes qui corruerũt de ſublimitate ſenſus ſanctaꝶ ſcriptu/
rarum: & ad humilia deuoluti ſunt. Sciamus in ſyon ualle uerſari. Tale quid puto & Salomonẽ in
pꝓuerbiis dicere. Oculum qui irridet patrem deſpicit ſenectutem matris: effodiant eum corui de
cõuallibus:& comedãt illum pulli aquilarum:ſtatim enim ut ſenſus hereticoꝶ irriſerit creatorẽ &
ſenectutem eccleſiæ matris deſpexerit: effoditur a tetris & ĩmũdis uolucribus:qᷓ referũtur ad cõtra/
rias fortitudines:nec pñt iſtiuſmodi dicere. Leuaui oculos meos in mõtem unde ueniet auxil um
mihi: Sed in modum brutorum animalium ad terrena depræſſi ſunt.
CQuid naʒ tibi quoqʒ eſt:gꝗa aſcendiſti ⁊ tu omnis in tecta. LXX.
QAuid factum eſt tibi nunc quia aſcendiſtis omnes in tecta voana. W
CHoc qcł iuxta. Ilxx.interpᷣtes in regum uolumine qritur quid ſibi uelit dicente heliſeo. Vbi eſt de/
us heliæ AFFO. in pñti loco manifeſtius ponitur: pro eo. n. qd-. Ixx. trãſtulerunt: Nüc in hebreo ha
bet AFFO. qd' nos interpᷣtati ſumus nunc:& aquila uolens hebraicum ſeruare idiomia: poſuit x
TreW⅓â Toi. quã cõtionem lIatinus ſermo nõ explicat. Quãdo aũt dicit: qd nã tibi quoq; eſt: interro
gat: cur inter alios & ipſa conſcẽdat: atq; opinione ſublimium in humilibus cõmoratur: & eſt ſen⸗
us: Cum philoſophi tumeãt: & oĩs ſapiẽtia ſæcularis De ſublimibus diſputans ſimplicitatem con
tẽnat eccleſiæ: cur tu quoq; excelſa ſectaris: ꝗ. lxx. ꝙ α Tiπι Tρρονιοοιαμτ—☛.,1¹.tecta uana ĩterpᷣrati
ſunt:vt oſtenderent eſſe & aliud tectũ de quo ſaluator deſcẽdere ꝓhibet:qd tñ nõ ſit tectum uanũ
Deniq; & apoſtolus Petrus:hora orationis ſexta aſcendit in tectum: Nunc aũt ut oñderet multam
hereſeõ uariætatem: Nõ unum tectum:ſed tecta plurima nominauit: (Clamoris plena urbs freqns
ciuitas exultãs) Ixxx. (Repleta eſt ciuitas clamãtiũ urbs exultãs.) Doctrina hereticoꝶ nõ in ſenſu ſed
in multiloqo & clamore uerſatur: Vn ob multitudinẽ deceptoꝝꝶ fteqᷓns ci uitas appellatur: & exul
tans pp ſupbiam. nflati. n. tumẽt: & ſecretiora ſe ĩueniſſe gloriãtur. (Interfecti tui nõ ĩrerfecti gla
dio:nec mortui tui in bello.)Maxima pars abſq; ullo certamine & diſceptatiõe hereticoꝶ diſſepta
tionibus ſupplãtantur: & hæc eſt turba quãplurima. Interfecti igitur ſiue ut. lxx. tranſtulerunt uul/
nerati uallis ſyon nõ ſunt interfecti & uulnerati gladio: Sed uoluntate propria ad hereticos trãſie/
runt: & comparatione eorum qui poſt prælium uicti ſunt: infœlicior ille uulneratus & interfectus
eſt: qui ſponte ſe tradidit: quõ & in martyrio qui poſt pœnas uictus manus dedit. Leuioris pœnæ
eſt eo ꝗ abſq; ulla neceſſitate: & dolore cruciatus xp̃ᷣm negauit. r . .—.
CCuncti pꝛincipes tui fugerunt ſimul:dureq; ligati ſunt.

—

Liber Septimus.

CIn hoc loco.Ixx. interpᷣtationem ſecuti ſumus:quia nõ multum ab hebreo tranſſerant: ita ut apd
eos legitur. Omnes primates tui migrauerunt: ſimul ab arcujligati ſunt:quã editionem & alii inter
pᷣtes ſecuti ſunt. Migrauerunt enim oẽs hereticoꝶ principes ad ſynagogam ſatanæ a xpi eccleſia:
& tranſierunt ſimul diſcordes in perſidia in tranſitu uecordes & ligati ſunt a barcu. De quo in pſal
mo ſcriptum eſt: Ecce peccatores intenderũt arcum: parauerũt ſagittas in pharetra: ut ſagittent in
obſcuro rectos corde. Et mittãt ignita diaboli iacula qᷓ uulnerent pariter & ligent: Ideoq; dure li⸗/
gati ſunt qui obturauerũt aures ſuas ſicut aſpidis ſurdæ: & obturãatis aures: ꝗᷓ nõ exaudiet uoces in
cantãtium:nec ueneficia incantãtis ſapien ter. Ob quã cauſam & apoſtolus hereticum poſt unã cõ⸗
monitionem peruerſitatis ſuæ pᷣcipit relinquendum: quia peruerſus eſt: & proprio iuditio cõdem-
natus. Ex nobis enim exierũt ſed non erant ex nobis: Si enim ex nobis fuiſſent: maſiſſent utiq; no
biſcum. Horum principum fugitiuorum ille princeps eſt: quẽ idem Eſaias uocat draconem fugiẽ⸗
tem colubrum tortuoſum:qui cum uerba mortifera in aures miſerit deceptorũ duræ eos ligat: &
de uinculis ſuis exire non patitur. De quibus ſanctus uir gratulatur in pſalmo. Anima mea ſicut paſ
ſer erepta eſt de laquæo uenãtium: & alio loco gaudẽs qd euaſerit loquitur: Suſceptor meus es tu
& refugium meum: deus meus ſperabo in eum. Quoniam ipſe eruit me de laquæo uenantiũ: & a
uerbo aſpero:ſiue turbulento quod ꝓpriæ hereticorum doctrinam ſigniſicat.
Omnes qui innenti ſunt pariter pꝛocul fugerunt. LCxx.
Et foꝛtes in te aufugerunt lone. CAdhuc ſermo ꝓphetæ cõtra ual/
ſem ſyon: cuius habitatores aſcenderũt in tecta uana: & clamauerũt clamore confuſo: & uulnerati
ſunt abſq; prælio: cuius principes omnes fugerũt: & dure ligati ſunt: & qui fortes ĩter eos erãt lon
gius aufugerũt. Quãto enim quis in heretica peruerſitate prudẽtior eſt: tanto longius recedit a do
mino. Quod ãt dicitur iuxta hebraicũ omnes qui inuẽti ſunt in te:hoc notare debemus: quod &
heretici eos quos decœperint ĩueniſſe ſe dicant: Sed inuẽtio eoꝶ perditio eſt: De niq; pariter colli
antur: & procul fugiunt. Nec mihi placet illa expoſitio ſecũdum diuerſitatem hereſeõ diuerſa eſſe
& ſpatia fugientium. Cum ſcriptura ſancta dicat. Omnes qui ab hereticis ſunt reperti pariter colli-

gatos & fugiſſe longiſſime: dicente domino: qui nõ eſt mecum: contra me eſt: & qui mecum non

colligit: ſpargit. Vnde de Moyſe dicitur: Appropinquauit Moyſes ſolus ad deũ: cæteri uero ad de/
um nõ appropinquabunt. Deus. n. ſanctis ſuis deus appropinquãs eſt & nõ de lõge dicit dñs:ppea
dixi. Recedite: amare flebo: nolite incũbere ut conſolemini me ſuper uaſtitatem filiæ populi mei.
EBies enim interfectionis ⁊ cõculcationis ⁊ fletũ a domino deo exercituum in valle viſionis:
ſcrutans murum ⁊ magniſicus ſuper montem. LXxxX. M
Pꝛopterea dixi:dinitte me: Amare flebo:nolite contendere vt conſolemini me ſuper cõtri⸗
tione ſilie generis mei:quia dies tumultus ⁊ perditiomis ⁊ conculcationis:⁊ erroꝛ a domino ſa/
baoth in valle ſyon errant a minimo vſq; ad maximum errant ſuper montes.
CEt Samuel plangebat Saul. Et dominus atq; ſaluator plangebat hieruſalem: & apoſtolus ſcribit
ad corinthios: ne cum rurſus uenero ad uos humiliet me deus ut lugeam multos qui ante pecca/
uerunt & nõ egerunt pœnitentiam. Vnde compatientis affectu & ad alios loquitur. Quis infirma
tur & ego non infirmor:? quis ſcandalizatur & ego non uror?lgitur & ppheta uidens populũ quõ
dam uiſionis uana tecta conſcendere & in clamore uerſari: cũctoſq; principes fugiſſe: & ligatos eẽ

uinculis peccatorum: erumpit in lachrymas: & abigit conſolantes: & fletu amariſſimo ſe flere te⸗⸗
ſtatur: Nõ ſuper filios: ſed ſuper filiã populi ſui: quæ uirilitatis perdidit dignitatem. Dies enim iudi

cii & perfectionis & conculcationis: Nequaꝗᷓ erit hieruſalem quæ interprætatur uiſio pacis: ſed an
tiqui nominis iebus quæ interprætatur conculcatio. Fletum quoq; ſiue erroris ut.lxx.tranſtulerũt
adomino ſabaoth: nõ quo fletus & error a domino ſit: ſed pro occaſione ſanctarum ſcripturarum
quas dominus legendas dedit illis naſcitur erroris occaſio: qui poſſunt dicere quare nos errare fe⸗
ciſti a uia tua: Et in alio loco dominus eis miſcuit ſpiritum erroris: ut nõ in uiſionis monte: ſed in
ſyon ualle cõſiſterent. Hæc autem ipſa dies quæ a domino exercituum in ualle oritur uiſionis: ut ſi
Jnarumn opera demõſtret. Scrutabor murum hereticorum quem aduerſum eccleſiam quaſi firmiſ
1imum propugnaculum conſtruxerunt:& magnificum glorioſumq; doctores eo eꝛqui ſe ſup xpᷣo
monte cõſiſtere gloriãtur. De quo alibi legimus. VYenite aſcendamus ad mõtem domini: & in do
mum dei l acob: & annũtiauit uiam ſuam. Porro. Ixx. trãſtulerunt errãt a minimo uſq; ad maximũ
errãt ſuper montes:⸗hoc ſentire debemus in maior ſcelere eſſe eos qui maiores ſunt: & tamẽ a mi/
nimo uſq; ad maximũ errare cũctos: &errare ſuper mõtes: Moyſen: Hieremiam cæteroſq; ꝓphetas
euãgeliſtas & apoſtolos. Cũq; in ualle uerſentur: miꝶ in modum errant in montibus. .
CEt elam ſumpſit pharetram currum hominis equitis ⁊ pariet emundauit clypeus:Et erunt
electe valles tue plene quadrigarum. Et equites ponentes ſedes ſuas in poꝛta ⁊ reuelanit ope/
rimentum iude:? videbis in die illa armamentarius domus ſaltus ⁊ ſciſſuras cinitatis vide-
bitis quia multiplicate ſunt. LXX ”ů er⸗
Elamite autem tulerunt pharetras aſcenſoꝛes homines ſuper equos:⁊ congregatio pugnã-
tiũ ⁊ erunt electe valles tue quadrigis:egꝗtes ſtipauerunt poꝛtas tuas:⁊ renelabunt poꝛtas iude/
2 aſpicient

i
t⸗
losl
ſontin
nuden
nuse
en

Uime

Super Eſaiam
in

ertein ⁊2 aſpicient de illo in domibus ciuitatis:? reuelabuntur abſcondita domox arcis dauid:⁊ vide/
n 4 runt qm̃ plures ſunt. CAelam qqd interpᷣtatur aſcẽſus eoꝶ:ſiue ælamitæ: ut. Ixx. tràſtulerunt

Dü quos in cõtemptores uerti legimus: ſumpſerunt faretrã: ut ſagittent in obſcuro rectos corde: Ji
Rürn ſunt in curru & tes hoĩum ut parietem ſyon & eccleſiæ firmamẽta ſuo clypeo & ĩpu gnatiõe de-
a nudent. Erunt aut inqt electæ ualles tuæ & humilia dogmata: O uallis ſyon plenæ quadrigarum
tin quas dñs cũ Pharaone ſubmerſit: quaꝑ æquites & aſcenſores ponent ſedes ſuas in portis tuis: & ob
wei ſeſſos in te atq; cõcluſos nõ patiatur exire. Tunc oĩpotens deus Pp eccleſiaſticos uiros reuelauit ope
wnn 5 rimenta iudæ: & uniuerſa ſecreta eoꝶ ꝗ in cõfeſſione fidei cõſtituti ſunt: & tunc uidebis O uallis ſy
Eace on::in die illa & in claro lumine ueritatis oẽm armaturã apoſtoli et domus ſaltus. in quo gentium
l e turba cõſiſtit. Sicut & in cẽteſimo triceſimo pᷣmo pſalmo canitur. Ecce audiuiĩus eũ in efrata jueni-
ra mus eum in cãpis ſiluæ. Cum aũt operimẽtũ iudæ atq; ſecretũ qꝗ prius pp myſteriũ cælebrabatur
nan fuerit reuelatum: & uideris armaturã eccleſiæ. Tunc intelliges ſciſmata ciuitatis dauid ꝗᷓ multipli
nenan caſti ut deceptos tibi populos cõgregares: Iſti elamitæ iuxta æditionẽ. xx. nõ ht unam pharetrã
mͤd⸗ ſed plures: & aſcenſores ſunt hoĩum in quoꝶ æquitãtur animabus: & plurima multitudo ad pu-
gnam ſe pparans cõtra eccleſiã: ita ut oẽs ualles illius cõpleantur: & æqtes obtulerunt ſenſus eoꝶ:
& dimicatione ſua eccleſiaſticũ uirum ꝗ interpᷣtatur iudas ꝓuocent ad certandũ: quo ꝓferente teſti
tatu monia ſcripturarum: & cũcta redarguente mendatia: uidebunt heretici domos ciuitatis Dauid: &
tllnerti oĩa prius ſecreta cognoſcent: quomodo in arce dauid ꝗ interprætatur manufortis: Hoc eſt xpᷣi: oia
erit lon ſint dogmata ueritatis. Obſcura loca ſunt nõ ſolum iuxta hiſtoriam: ſed iuxta pανο νρο Qubus
dcitacd ergo noſtra diſplicuerint debẽt ꝓferre ſua: ut explanationi eoꝶ ſi uera fuerit acquieſcamus.
quodd CESt cõgregaſtis aquas piſciĩe inferioꝛis:? domus hieruſalẽ numeraſtis:⁊ deſtruxiſtis domus
titercolt ad muniendum murum:⁊ lacum feciſtis inter duos muros ⁊ aquã piſcine veteris:⁊ non ſuſpe/
ietlick xiſtis ad eum qui fecèrat:⁊ operatoꝛem eius de longe non vidiſtis. LXX.
firtool C Et auerterunt aquam antique piſcine in ciuitatem:⁊ deſtruxerunt domos hieruſalem ad fir
unmn mandos muros ciuitatis:⁊ feciſtis vobis aquã inter duos muros intra piſcinam antiquam: ?—»e.
edd. non aſpexiſtis eum qui a pꝛincipio fecit eam:⁊ creatoꝛem illins nõ vidiſtis. M
tcinhe C Vos qui ſciſſuras ciuitatis dauid ideſt eccleſiæ uidebitis uel uidetis in toto orbe multiplicatæ
ollim⸗ ſunt: q cõgregatis aquas piſcinæ ueſtræ atq; doctrinæ: nõ ſupioris ſed inferioris: & domos hieruſa
e ſiſens⸗ lem numeraſtis ſiue deſtruxiſtis:ut muniretis muꝶ ueſtꝶ:nõ fodiſtis puteos ꝗ uitales haberent &
æternas aquas: Sed lacus cõtritos ꝗ aquã nõ ualent cõtinere: & feciſtis eos inter duos muros noui
percin⸗ & ueteris inſtrumenti: & aquã piſcinæ ueteris neglexiſtis: nec cõſideraſtis datorem legis deũ &ορ
onint⸗ ratorem mundi pœnitus neglexiſtis. Hoc iuxta hebraicum cæteꝑꝶ iuxta. Ixx. cõſiderauerunt ſe here
tici qc; multi eſſent: & hac multitudine cõfidentes doctrinam ueteris teſtamenti auerterunta ciui-/
usſcti tate dei qᷓ eſt eccleſia: & deſtruxerunt domos hieruſalem ꝛut ædiſicarent cõciliabula mahl gnãtium:
rel dũq; uetus reprobant inſtrumentũ: nec nouum ſecuti ſunt: qa nouum ueteris inſttumenti teſtimo
im niis roboratur. Propterea inter duos muros ueterem & nouũ fecerunt ſibi nouas aquas ꝗs interio-
Nlians res eſſe putãt: &uaiora cõtinere myſteria quã in teſtamento ueteri continentur: & non reſpexerũt
. dũñm qui ueteris inſtrumenti conditor eſt: & factorem eius de longe quidem uidere noluerunt.
ereten CEt vocabit dũs deus exercituum in die illa ad fletum ⁊ ad planctũ:⁊ ad caluitium:⁊ ad cingu
nind lum ſacci: ꝛ ecce gaudium ⁊ letitia:occidere vitulos ⁊ iugulare arietes:comedere carnes ⁊ bibe
mnd re vinũ:comedamus ⁊ bibamus:cras eni moꝛiemur:Et reuelata eſt in auribus meis dii exer/
ſedn cituum:ſi dimittetur iniquitas hec vobis douec moꝛiamini dicit dũs deus exercituum.
– CCottidie dñs deus exercituum ꝓuocat hereticos ad pœnitentiã. Qui inter duos muros aquam
uunm .— piſcinæ ueteris contemnentes: foderũt ſibi lacum & cògregauerunt aquã piſcinæ inferioris: q non
unt⸗ de cælo ſed de terra aquas habet: & uocat eos ad fletum: beati enim flentes: quia ipſi ndebũt. Et ad
. ſi . planctum: ne poſtea audiant: lamentauimus uobis & nõ planxiſtis Et ad caluitiũ ut oĩa opera mor
nuut tis radant: & auferant de corpore ſuo quicquid nõ uiuit in corpore. Et ad cingulum ſacci: ne poſtea
iimi iuxta hieruſalem ꝓ cingulo reſte cingatur.Illi autẽ econtrario pro fletu: planctu: caluitio & cilitio.
iyne⸗ Gaudium habuere atq; lætitiam: & quaſi morte oĩa finirentur. Occidẽtes uitulos: arieteſq; iugulan
Eni tes:ut comederent carnes & biberent uinum: Locuti ſunt uerba blaſphemãtium: dum in pñti ſecu
uini lo ſumus:deliciis affluamus. Craſtina enim dies:hoc eſt futuꝶ tempꝰſine ſenſu erimus.llhis iſta di⸗
ni centibus audiuit ds uerba blaſphemiæ: & cõminatus eſt nõ ſe dimiſſuꝑꝶ eſſe hanc iniquitatem: do
