um peſſimum contra ſemetipſos dicentes: Alligemus iuſtum quoniam inutilis eſt nobis: Er// Io. i9. c.

morum: & populum gomorræ: Iuxta illud quod in conſequentibus legimus: Iniquitatem ſuam
go propterea principes uocantur ſodomorum: & populus gomorræ.

Quia cogitauerunt con./ & 9.f.

ſilium peſſimum: & alligauerunt iuſtum atq; dixerunt: Non habemus regem niſi Cæſarem: Et &. 3,. Mazd
rurſum: Nos ſcimus quia Moyſi locutus ſit deus: iſtum autem quis ſit neſcimus. Simulq; glorian/ ⸗
tes in euangelio ſemen Habraæ ſumus: & nemini unꝗᷓ ſeruiuimus: Audiũt a domino ſaluatore: Si
eſſetis filii Habraam utiq; opera Habraæ faceretis: Et rurſum: Vos ex diabolo patre nati eſtis: & ope .
ra patris ueſtri uultis facere. Tale quid & Ezechiel ad hieruſalem loquitur: Pater tuus Amorreus &
mater tua Cethea. Aiunt hebrei ob duas cauſas interfectum Eſaiam: Quod pricipes ſodomorum ”
& populum gomorræ eos appellauerit: Et quod domino dicente ad Moyvſen: Non poteris uidere A
faciem meam::iſte auſus ſit dicere: Vidwi dommum ſedentem ſuper thronum excelſum & eleuatum e we
Non conſiderantes quod faciem & pedes dei:ſiue ſuos quod in hebreo ambiguæ legitur ſeraphin a ie
texerint: Et media tantum eius Eſaias uidiſſe ſe ſcribat: Homo igitur dei faciem uidere non poteſt: . den
Aungeli autem etiam minimorũ in eccleſia ſemper uident faciem dei: Et nunc in ſpeculo uidemus . 1
in enigmate:tunc autem facie ad faciem. Quando de hominibus in angelos profecerimus & po- id
tuerimus cum apoſtolo dicere: Nos autem omnes reuelata facie gloriam dei ſpeculãtes in eãdem
imaginẽ tranſſormamura gloria in gloriam: quaſi a dñi ſpiritu: Licet faciem dei iuxta naturæ ſuæ Iun
ꝓprietatem nulla uideat creatura: Et tunc mente cernatur: quando inuiſibilis creditur. . Cummi at
CQuo mihi multitudinem victimarum veſtrarũ dicit dominus:plenus ſum holocauſtis arie X
tum:⁊ adipe pinguium:⁊ ſanguinem vituloꝛum ⁊ agnoꝛum ⁊ hyrcoꝛum nolui. C
CPro eo qd eſt nolui.lxx. tranſtulerunt: Nolo præſens tempus pro prætenito: Porro iuxta hebrai- . Cf
cum nun ſe deus hoſtias iudæorum uoluiſſe demonſtrat. Quod in. xlix. pſalmo legimus. Non ac E d
cipiam de domo tua uitulos neq; de grægibus tuis hircos. Quoniam meæ ſunt omnes feræ ſilua/ ten
rum:iumenta in montibus & boues: Cognoui omnia uolatilia cæli & pulchritudo agri mecũ eſt. C
Si exuriero non dicam tibi: meus eſt enim orbis terræ & plenitudo eius. Nũquid manducabo car- en
nes thaurorum: aut ſanguinem hvrcorum bibam. Cumq; ueteris legis cerimonias reſpuiſſet tran/
ſit ad euangelicam puntatem: Et quid pro his cupiat oſtendit: imola deo ſacrificium laudis: & red
de altiſſimo uota tua: I nuoca me in die tribulationis: eruam te & honorificabis me. Omnis ergo

R—

UAiſio prima.

dlen

n cCapituli huius continentia uſq; ad eum locum ubi ait.
Nen CNJudicate pupillum:defendite viduam:⁊ venite ⁊ diſputemus dicit dominus.
ce CReſpuit ſacrificia uictimarum: Et euangelii obedientiam docet eſſe ſuper ſacriſcium. Quodq; in
Nar pſal.xxiii. tulit:Plenus ſum:hoc ſenſu eſt accipiendum: Nulla re indigeo:Domini eſt terra & plenitudo eius.
nn Vnde & nos omnes de plenitudine eius accipimus. Poteſt hoc & de his acci pi:qui cum dei præce
pta non faciant: donariis atq; muneribus deum redimere poſſe ſe credunt: Vel qui parata per rapi-
ign nam & auaritiam altari offerunt: & pauperibus. Quis quæſiuit hæc de manibus ueſtris. Audiãt he-
AND bionei:qui poſt paſſionem Chriſti:abolitam legem:putant eſſe ſeruandam: Audiãt hebionitarum
ſehei NH ſocii:qui iudæis tantum & de ſtirpe Iſraelitici generis hæc cuſtodienda decernunt. Hoſtiæ ergo &
iit e immolatio uictimarum:non principaliter a deo quæſita ſunt: ſed ne idolis fierent. Et ut de carnali
eſin. bus uictimis: quaſi per typũ & imaginem: ad ſpiritales hoſtias trãſiremus. Dicẽdo aũt ſe hoſtias nõ
ninnn ꝗſiſſe: oñdit.quia lex ſpiritalis ſit: & oĩa quæ iudæi carnaliter faciunt a nobis impleri ſpiritaliter.
ndon CLCalcare atrium meum non apponetis.
tingr CObſerua quod poſt babyloniam uaſtitatem: rurſum a zorobabel templum edificatum ſit: & p
miagti multam annorum ſeriem: in templo ſint oblata ſacrificia. Ergo ultimam ſub Veſpaſião & Tyto de
cori ſtructionem templi indicat: quæ uſq; ad conſumationem mundi: perſeueratura eet.
tgre CNe offeratis vltra ſacriſicium fruſtra:incenſum abhominatio eſt mihi:Neomenias veſtras
“ ⁊ ſabbata veſtra ⁊ feſtiuitates alias non feram:iniqui ſunt cetus veſtri.
lene COmnis conuentus qui non offert hoſtias ſpiritales: nec audit: quod in quinquageſimo pſalmo
e⸗ canitur: Sacrificium deo ſpiritus contribulatus: cor contritum & humiliatum Deus non deſpicit.
deſt Abhominabilis deo eſt. Et iccirco iungit & dicit. l
inboien CCalendas veſtras ⁊ ſolemnitates veſtras. CCtL'YVt nõ ſuas appellet feſtiuitates: ſed eo

nndo⸗ rum qui male his utuntur. Quodq;.Ilxx. interprætati ſuntaeiunium & ocium: Poſſumus dicere il--

hios lud ieiunium recipi a deo: quod ocium bonorum operum non habet.
Nne COdit anima ma. Cνvp⁊jοσσρον„ nõ ꝙ animã deus habeat: ſed noſtro loqtur affectu.
Facti eſtis mihi in ſacietatènequaq; dimittã peccata via. CPro quo ĩterpᷣtatus eſt Agꝗla.
wore CCaboꝛaui ſuſtinens. — —1m–, Symachus dsinoß A&πει½ Quod eſt. . ſ
“ C Defeci miſe erans. CVtoſtẽdat ſe nequaqᷓ ultra miſereri. Quia aliud ſit ſeruos ad ſe miſſos
in⸗ occidere: aliud filiũ. Hunc ſenſum & in Oſeæ ꝓpheta legimus: Perditio aut tua ex te iſrahel: tm̃ in
K. me auxiliũ tuũ: QOcd ita intelligitur pereas Iſrahel ꝗa non tuo merito: ſed meo tm̃ auxilio ſaluaris.
Ci CEt cum extenderitis manus veſtras:auertam oculos meos a vobis.Et cum multiplicaue/
tn ritis oꝛationem non exaudiam. Manus veſtre ſanguine plene ſunt. —
T ſohe CCauſa manifeſta cur deus auertat ab eis oculos ſuos: & multiplicatam orationem non exaudiat.
tan al Quia effuderint ſanguinem iuſti:Et peſſimi coloni heredem ad ſe miſſum interfecerint: Vnde &
n ie Ma. z3.d. ſaluator ad eos loquctur Eruosimplere menſuram patrum ueſtrorum: lli enim interfecerũt miſ
onn ſos ad ſe ꝓphetas: uos iugalate/ patriſfamilias filium. Vtendũ hoc teſtimonio cõtra eos qui cũ cot/
word tidianis operibus ſanguine manus plenas habeant: in oratione dies nocteſq; coniungunt.
aͤ Lauamini mundli eſtote. CPro ſupenonibus uictimis & holocauſtis & adipe pin/
teus guium: & ſanguine taurorum: & hyrcorum & pro thimiamate & neomẽns: ſabbato: die feſto atq;
Oftuam ſeiuniis kalendis & aliis ſolẽnitatibus: euangelii mihi placet religio: ut baptizemini in ſan guine
üdere meo:per lauachrum regenerationis: quod ſõlum poteſt peccata dimittere: Niſi enim quis renatus

aun loan. 3: 2. fuerit ex aqua & ſpiritu: non intrabit in regnum cælorum: lpſe quoq; dominus aſcendens ad pa/
arin Mat. 28. d. trem: Euntes inquit docete omnes gentes baptizãtes eas: in nomine patris & filii & ſpiritus ſancti.

re Auferte malum cogitationum veſtrarum ab oculis meis. M
lenmn Luc.3.b. C Quod & Ioannes bapriſta dicebat: Genimina uiperarum quis oſtendit uobis ſugere ab ira uen-
po⸗ tura: Facite ergo uobis fructus dignos pœnitẽtiæ: Vt qui chriſti baptiſma cõſecutus eſt: auferat ma
icen lum de corde ſuo:& quieſcat agere peruerſe: ac poſtea diſcat bonum facere: Secũdum illud quod

1ſe pſal.xxxyi alibi præcipitur: Declina a malo & fac bonum.
¶Auieſcite agere peruerſe:diſcite bene facere.
ie CVirtus ergo diſcẽda eſt: Nec naturæ tm̃ bonum ſufficit ad iuſtitiam: niſi quis erudiatur congruis
diſciplinis: I eſus quoq;ʒ filius ſyrach tale quid loquitur. Deſideraſti ſapientiam: ſerua mandata: è&&
bni⸗ 3. Re. z a. dominus tribuet tibi eã: Et in ſequẽtibus idẽ Eſaias cõmemorat. Oĩs qui nõ didicerit iuſtitiã ſuꝑ

nae terrã: ueritatẽ nõ facit:Diſcẽda eſt iuſtitia & magiſtrorum ſapiẽtiæ terẽda ſunt limina.
y CQAuerite iuditium:ſubuenite oppꝛeſſo:iudicate pupillo:defendite viduam:⁊ venite ⁊ argui⸗/
ſt. te me dicit dominus. Q¶ Victimis iudæorum euangelica mandata ſuccedunt: Et ideo
w pupillis & uiduis ꝓuidetur: ut ſecuri de tutela cõiugum ac liberorum ſuorum: martyres ad bella ꝓ
n/ cedant. Cum autem inquit hæc feceritis: arguite me: ſi nõ reddidero præmia: quæ pollicitus ſum.
ẽ Quãdo autẽ dicit q̃rite iuditiũ:oſtẽdit nõ eſſe oĩum rectæ iudicare:ſed eoꝶ ꝗ prudẽtes ſũt. Deniq;
9o & Salomõ in uiſione ꝑ ſomnũ: hoc a deo poſtulauit: ut accepta ſapiẽtia iuſtæ populum iudicaret.
ll C Si fuerint peccata veſtra vt coccinum:quaſi nix dealbabuntur:Et ſi fuerint rubꝛa:quaſi ver

A iiii

Erimus. c. i.

PHiero.liber

4 miculus:velut lana alba erunt. C Ordo præcipuus:nõ eni ſufficit dixiſſe lIauamini: niſi ĩun
õ gat mundi eſtote:ut poſt lauachꝶ aquæ: cordis habeãt puritatem. Beati mũdo corde: quoniã ipſi
deum uidebunt. Cumq; cordis habuerint puritatem: debẽt aufetre malum de mẽtibus ſuis: Nõ in
cõſpectu hominum: ſed in cõſpectu dei:quem celare nihil poteſt. Quodq; iungit. Quieſcite agere
loan, peruerſe: illud euangelicum ſonat.Ecce ſanus factus es:moli ultra peccare:ne quid tibi deterius fi/

at. Recedẽs ergo a uitiis diſcat bonum: quærat iuditium: oppræſſo ſubueniat: pupillum uiduamq;
ſuſtẽtet: Et ſi hoc fecerit: tunc peccata: quæ prius in modũ coccini ſanguinea fuerant: dimittentur:
Et opera cruoris ac ſanguinis ueſte domini mutabuntur: quæ de agni confecta eſt uellere:quẽ ſe/

cuntur in apocalypſi: qui uirginitatis candore reſplendent.

Si volueritis ⁊ audieritis me:bona terre cõmedetis:Si nolueritis ⁊ non audieritis:
CSiue ut in hebreo habet. C. Et me ad iracundiam pꝛouocaueritis:gladius deuoꝛabit vos.
CLiberum ſeruat arbitriũ: ut ĩ utrãq; partem nõ præiuditio dei:ſed ex meritis ſingulo&: uel pœna
20ο uel pᷣmiũ ſit: Bona autem tertæ illa puto dici: de ꝗbus in pſalmo legimus. Credo uidere bona dñi

AMCaut,

in terra uiuentiũ: Et beati mites qm̃ ipſi poſſidebùt terrã. Vel certe ꝗa iudæis loꝗᷓ batur. Qui nec dũ
poterãt capere ſpiritalia:pollicetur eis bona pñtis ſeculi: Vt ſaltem pᷣſentibus inuitati faciãt qᷓ præ/

pterea eos gladius deuorauit: Ideſt Romanus deleuit exercitꝰ.

cepta ſunt: Et qa noluerũt audire:ſed ecõtrario prouocauerunt ad iracundiam ſanctum iſrahel: p--

CEt hec inquit omnia:quia os domini locutum eſt.
CCuius ſententia:permanentibus hominum peccatis:non poteſt immutar:. ð
Quõ facta eſt meretrix ciuitas ſidelis:plena iuditii: Juſtitia requieuit in ea:nũc at homicide.
CVerbũ hebraicũ I. ALIN. Pro quo. Ixxx. trãſtulerũt dormiuit & requieuit & reqeſcet: Ildeſt & præte
ritum & futuꝶ tpᷣs ſignificat. Vnde Aquila & Theodotion quaſi de futuro dicũt. Miratur aũt pro/
phetico ſpiritu: ut ciuitas quæ quondã fidelis fuit: uel fideliũ receptaculum: ſubito facta ſit meretrix.

Qdł ꝗdem in Eſaiæ temporibus intelligi põt: Sed plenius refertur ad paſſionem. Qc; oẽs declina

uerunt ſimul inutiles facti ſunt. Et quãqᷓ in hebraico nõ habeatur ſyon: t̃. lxx. ut ſenſum mãifeſtio
rem facerent addiderunt. Sion aũt mons eſt: in quo hieruſalem urbs cõdita eſt: Quæ poſtqᷓ capta
eſt a Dauid:appellata eſt ciuitas Dauid: Nec ambigo fuiſſe in ea ſanctos uiros: quãdo tabernaculũ

dei habuit: & poſtea cum templum edificatum eſt: Quando nathan & gad ꝓphetauerunt. Et ſuper
choros: qui in libro dierum plenius deſcribũtur: Aſaph & idithum: & eman: & filii chore conſtitu-
ti ſunt: Vt paulatim a ſacrificiis uictimarum ad laudes domini tranſiret religio. Ciuitas ergo fideliũ

quæ prius fuit plena iudiciis: & iuſtitia requieuit in ea: nunc plena eſt homicidis: qui interfecerunt
prophetas:& ipſum dominum ſaluatorem: Fornicationem autem hieruſalem quomodo diuari-
cauerit crura ſua omni tranſeunti ſub nomine oolibbæ Ezechiel proſequitur quæ interprætatur ta

bernaculum ſuũ in ea. Quod nunc aliis uerbis dicitur: Iuſtitia requieuit in ea. Pro iuſtitia in hebreo

ſcriptum eſt: Sedech: quod iuſtũ magis ſonat: ꝗᷓ iuſtitiam: Vt intelligamus prius in ea dominũ cõ/
moratum:De quo alibi dicitur: luſtus autem quid fecit: Dñ̃s in tẽplo ſancto ſuo: dñs in cælo ſedes

eius. Quæ oĩa poſſumus ſcdm anagogen referre ad aĩam ſancti quondã uiri: in qua priꝰdei iuſtitia

cõmorata eſt: Si poſtea peccauerit: & pro hoſpite deo:homicidæ demões in ea fuerit commorati.
Argentum tuum verſum eſt in ſcoꝛiam.
prius requieuit iuſtitia. Quod argentum illius doctrina uidelicet ſcripturarum. De qua in pſalmis

legimus. Eloꝗa dñi eloquia caſta: argẽtũ igne examinatũ: ꝓbatũ terræ: purgatũ ſeptuplũ: uerſum

CAd ciuitatem loquitur ſyon in qua

ſit in ſcoriã: qd hebraice dicitur: Sigim: Rubigo uidelicet metalloꝶ: ſiue purgamẽta & ſordes: quæ
igne excoquũtur: Vt quia argẽtũ nominauerat ſeruẽt metaphoram: Poteſt autẽ & hoc dici: quod

iuſti & ſancti uiri: qui prius in urbe uerſati ſunt:poſtea in ſordes uerſati ſunt peccatorum.
CCaupones tui miſcent vino aqum. [„ Pro0 quo Symachus tranſtulit: Vvinuum
tuum mixtum aqua: & eſt ſenſus: Lex dei pura atqʒ ſyncera: Et ut ita dicam: mira ueritate ſubnixa:
uiolata eſt traditionibus phariſeorum. Quod dominus in euangelio plenius docet. Omiſiſſe eos
legem dei: & ſequi mandata hominum. Omniſq; doctor qui auſteritatẽ ſcripturarum: per quã po
teſt audiẽtes corripere uertit ad gratiam: & ita loquitur: ut non corrigat:ſed delectet audientes. Vvi
num ſanctarum ſcripturarum uiolat: atq; corrumpit ſenſu ſuo. Heretici quoq; euangelicam ueri-
tatem corrumpunt praua intelligentia: & ſunt caupones peſſimi: facientes de uino aquam. Cum
econtrario dominus noſter aquas in uinum uerterit: & tale uinum: quod miretur Architriclinus:
Quale & regina Sabba in ſalomonis eſt mirata conuiuio: pincemnas eius & miniſtros uini: ſua uo-
ce collaudans: Sed & eccleſiaſtes miniſteria uini: atque conuiuii ſui: myſtico ſermone deſcribit.
Vnde pro uino Aquila œνοαττπι1οäddeſt conuiuium interprætatus eſt: quod apud græcos aA ι
Toõ σο ε°½ο1ο apud nos a conuictu rectius appellattur— ..
Pꝛincipes tui inobedientes:ſocii furum. . M
CPro mobedientibus Aquila recedentes: Symachus declinantes interprætatus eſt. Principes au/-
tem ſcribas & phariſeos uocat: qui a domino recedentes: immo ueritatis ſemitam relinquentes
peruerſo ambulauerunt itinere: & ſocii fuerunt proditoris furiſque Iudæ. Quod quidem & nos .
”YMVUẽ cauere

—— —

M = D
M

—

i
NWin
ere
uh,,
dn
,

. os.
dan
ci
needi

in,

el⸗/

ie.

te
Po/
tttir.
clin

ſeſtio

e
culi
per
itu⸗
Kliu
nt
an⸗
mn
Ghe
1
Kin
Nti
guu
mis
um
ur
4

iun

r
e

AlAiſio Pꝛima

cauere debemus: ne accipientes ab hominibus munera: qui per rapinas miſerorumq; lachnmas di
uitias cõgregant:non tam ipſi fures:ꝗᷓ ſocii furum appellamur: dicaturq; nobis: Videbas furem &
currebas cum eo: & cum adulteris portionem tuam ponebas:

¶ Omnes diligut munera:ſecũtur retributiones. E(!In catalogo nitiorum nume-

rantur etiã hi: qui diligunt munera: Nõ dixit qui accipiunt:hoc enim ſæpe neceſſitate fit: ſed qui nõ
putãt amicos:niſi a quibus dona perceperint: nec os conſiderant amicorum: ſed manus: Et eos ſan-
ctos iudicant: quorũ exhauriunt marſupiũ:De quibus eccleſiaſtes loquitur: Qui diligit pecuniam:
non implebitur pecunia: iſtiuſmodi ſecuntur retributiones: et laudãt eos a quibus aliquid acce/
perint: Vel certe nulli quippiã tribuant:niſi a quo ſe recepturos putauerint: Pro retributionmibus Sv/
machus uiciſſitudines. uel ultiones interprætatus eſt: ut hi quoq; in culpa ſint: qui reddunt malum
pro malo: & dentem pro dente: oculum pio oculo: Et non imitantur illud Dauidicũ: Si reddidi re
tribuentibus mihi mala: Et hieremiæ de iuſto dicentis: Dabit percutienti maxillam ſuam: ſaturabi-
tur opprobriis: ut ĩpleat euãgelicũ uirũ cui dicitur: ꝗ te pcuſſerit in maxillã: pᷣbe ei & alteram.
CPũpulo nõ iudicãt:⁊ cauſa vidue nõ ĩgredit᷑ ad illos:ꝓpter hoc ait dñs exercituũ:foꝛtis iſłr.
CPro forti iſrael:quod omnes ſimiliter tranſtulerunt: Soli. lxxx.neſcio quid uolentes poſuerũt: Vhe
fortes ĩſrael:quod nos ſic diſſerere poſumus: ut dicamus principes quoq; corripi: atq; robuſtos: de
quibus ſcriptũ eſt:Potẽtes potẽter tormẽta patiẽtur & cui plus datur plus exigẽt ab eo: abutamur
q; hoc teſtimonio:ſi qñ opꝰfuerit aduerſum eccleſiæ pricipes: ꝗ deſtruũt operibus dignitatẽ.

¶ Heu ego conſolaboꝛ ſuper hoſtibus meis:⁊ vindicaboꝛ de inimicis meis.

CRurſum & in hoc:quod in hebraico nõ habetur: Ponunt. xxx. Non ceſſabit enim furor meus con
tra inimicos meos: Corripit autem ſcribas & phariſeos: De quibus in euẽgelio loquitur: Vhe uobis
ſcribæ & phariſei: Et alio loco. Generatio adultera & peruerſa ſignum quærit: & ſignum non dabi-⸗

tur ei:miſi ſignũ Ionæ prophetæ: Plangit autẽ clementiſſimus pater principes delinquæntes: & ho-

ſtes ſuos uocat: & inimicos appellat:quod pereãt: quod nolit agere pœnitẽtiam: quod ad ſe ueniẽ/
tem non ſuſceperint: Appropinquãs hieruſalem fleuit & dixit: hieruſalem: quæ occidis prophetas

& lapidas eos ꝗ ad te miſſi ſũt: quotiẽs uolui cõgregare filios tuos: ſicut gallina pullos ſuos: & no

luiſti:Cõſolatio ergo dei ſuꝑ hoſtibꝰeiꝰ & inimicis ẽ:ut ꝗ ñ ſenſerũt bñficiis:ſuppliciis corrigãtur:

CEt conuertam manum meam ad te:⁊ exquoquam ad purum ſcoꝛiam tuam:⁊ aufferam om/

ne ſtagnum tuum. C.Pro ſcoria quod interprætatus eſt Symachus: Aquila 7ριαα
u& ideſt uinatia Theodotion ꝓνσαρωπι deſt acinum uue interprætatus eſt. Soli. Ixx. incredu-
los uel inhobedientes: ſenſum magis qᷓ uerba uertentes: Quia enim ſupra dixerat: Argentum tuũ

gVerſum eſt in ſcoriam: Nunc ſeruat metaphoram: ut conuertat ſuper eam:ideſt extendat manũ ſuã

ad puniendum: atq; purgandum: ut exquoquat omnes ſordes: ac uitia peccatorum: ut ſeparato ſta
gno purum argentum remaneat: Quod abſq; igne fieri non poteſt: per qd ſignificat eos paſſuros
eſſe tormẽta: Legimus & in malachia de domino: ipſe egredietur quaſi ignis cõ flatorii: & quaſi her
ba fullonum & ſedebit conflans & emundans ſicut argentũ & aurum: & emundabit filios leui: Vt
poſtqꝗᷓ mundati fuerint dicatur de eis:Et erunt domino offerentes uictimas in iuſtitia: Ezechiel quo

q; omnem domum iſrael: ære & ferro: & plumbo & ſtagno dicit eſſe cõmixtam: & poſtea purgan/

minus: Sed in euãgelio ſub alia metapho

dam: Vt poſtea qᷓ purgata fuerit: cognoſcat quia ipſe ſit

ra idem ſenſus oſtẽditur: Cuius uentilabrũ in manu eius: & purgabit aream ſuam: & mundabit tri/-

ticum: & cogregabit frumentum in horreospaleas autem comburet igni inexting uibili.
CEt reſtituam iudices tuos vt fuerunt pꝛius:⁊ conſiliarios tuos ſicut antiqnitus.
CIn ciuitate ſideli ſyõ:que poſtea facta eſt meretrix:Et pro iuſto ſiue iuſtitia inhabitauerũt in ea ho⸗

micidæ: Ildeo dominus cõuertit manum ſuam: ut exquoquat eam ad purum & aufferat omne ſta-

gnũ & reſtituat iudices illius ſicut fuerũt a pricipio: & conſiliarios ſicut antiquitus: iudices priores
fuerunt:moyſes & ieſus filius nauæ & cæteri: A quibus etiam liber ſcripturæ ſanctæ nomen accepit
Et poſtea dauid & alii iuſti reges: Reſtituet ergo iudicũ ſimilitudinem uel poſt captiuitatem baby⸗

lonicam: ut iudæi uolunt zorobabel: Eſdram & neemiam: & cæteros principes: q uſq; ad hircanum

populo præfuerũt: cui herodes ſucceſſit in regnũ: Wel certe ueriꝰ & rectius: Apoſtolos & ꝗ p apoſto
los crediderũt: eccleſiarũq; pricipes conſtituti ſunt ſicut in principio huius diximus uiſionis: qd cõ
minatio & rũpromiſſio ptineàt ad tp̃usdñicæ paſſionis: & ad fidẽ qꝗᷓ poſt paſſionẽ eiꝰ füdauit eccleſiã
CPoſt hec vocaberis ciuitas inſti:vrbs fidelis. CHac pſpicue de eccleſia q́ in dñm cre/
ditura eſt: tã de iudæis ꝗᷓ de gẽtibꝰ ꝓpheticus ſermo cõplectitur: urbs ãt iuſti hoc eſt dñi ſaluatoris
ſiue ipſa uocabitur. De qua dictũ eſt: poteſt ciuitas abſcõdi ſuꝑp mõtẽ poſita: idelẽ quoq; appellãſ
uel metropoli iuxta. Ixx. oſtẽdit ab hiis eſſe appellãdã ꝗ in dño credituri ſüt.

„

Sypyõ in iuditio redimetur ? reducẽt eam in iuſtitiã:⁊ conteret ſceleſtos ⁊ peccatoꝛes ſimul:⸗ 9

dereliqrũt dñ̃m conſumentur confundentur eniĩ ab idolis ꝗbꝰ ſacriſicauerũt:⁊ erubeſcetis ſuꝑ

oꝛtis quos elegeratis:ECũ fueritis velut quercus defluẽtibus foliis:Et velut oꝛtus abſq; aqua.

¶ Non omnes tedimentur: nec omnes ſalui fient: ſed reliquiæ de quibus & ſupra dictum eſt: Redu

centur autem in iuſtitiam: cum ſcelerati & peccatores contriti fuerit: & qui dominum reliquære cõ

Diber Pꝛimus.c.ii.

Neotd
ſũpti:Cũq; ſaluati fuerint confundẽtur:qui idolis prius ſacrificauerant & erubeſcentin ortis quos ig
elegerant: Signiſicat autem loca luxuriæ: lucos & nemora: erunt enim quaſi therebintus defluenti Mat:iz. b. Aend
bus foliis & uelut hortus ſiue paradiſus ſine aqua: Vſq; hodie iudæi legentes ſcripturas ſanctas the- Mat.ii. b. „ bis
rebintus ſunt ſiue quærcus: ut interprætatus eſt Symachus: Et iuxta euãgelium: Ficus quæ aruit: In Luc. iz. b. Cit
qua cum dominus poma quæſiſſet & nõ inueniſſet eterna ei ariditate maledixit: Sed & ipſa folia & M rl
poma uerborum nunc apud eos eſſe ceſſarunt:hortus quoq; irriguus: ideſt ſcientia ſcripturarum: ſi . on
ue paradiſus diuerſarũ arborum: qui abſq; gratia ſpiritali eſt ne olera quidem affert: De quibus apo ſbek
ſtolꝰ loꝗtur: Qui ĩfirmPeſt olera mãducet: Et ſiccatis radicibꝰ oĩs uiror ĩ ariditatẽ uerſus ac ſq̃lorẽ. C
CEt erit foꝛtitudo veſtra vt fauilla ſtupe ⁊ opus veſtrum quaſi ſcintilla. CO
CPro fauilla pa Tipaâ τιαυα interprætatus eſt Symachus: quando ſtuppa pectitur: quicquid ſordi- po
dum habet proicitur: Omnis igitur fortitudo & ſuperbia peccatorum & ſceleratorũ iſrael:qui de// prop
reliquærunt dominũ. & iccirco conſũpti ſunt: & ſacrificauerunt idolis: & erubeſcent in hortis: quos ab. coſp
elegerunt: redigenrur in purgamenta ſtuppæ. quæ leui uorantur incendio: Sequitur enim & opus Cs
eius ideſt fortitudinis ueſtræ ſiue idolatriæ in qua erraueratis puula ſcintilla conſumet. ſas⸗
CEt ſuccendetur vtrumqʒ ſimul ⁊ nõ erit qui extinguat. C
CEt ſcientia uidelicet iudæotum: & omnia opera quæ faciunt:Siue & idolum & hieruſalem in qua dum
idolũ fuit: Et ſuccẽdẽte dño nullus extiĩguere poterit: quæ omnia de cõtrariis quoq; dogmatib ac bipr
cipere poſſumꝰ: Qd & magiſtri & diſcipuli pariter peat: & oẽ opꝰ eoꝶ ignis & plũbũ ſit. m
EXPLICIT ExPCLANATIO DIVI HIERONYMI SVPER PRIMA VISIONE ESAILI AE mun,
INCIPIT SVPER SECVNDA VISIONE. CAPITIVLVM SECVNDVM. ſus
Erbum quod vidit Eſaias filius amos ſuper iudam ⁊ hieruſalem. *
CEt in priore uiſione quã iã expoſuimꝰ. Ixx. interprætati ſunt: Quam ſen
¹uidit contra iudæam & contra hieruſalem in hebraico ſcriptum eſt de Ce
iuda & hieruſalem: Et in hac quæ ſecunda eſt in hebraico continetur: & C
miror quod. Ix. interprætes in illa dixerint contra iudæam & hieruſa- HM
lem: & in hac de iudæa & hieruſalem: niſi forte quia ibi appellatur gens l⸗
peccatrix populus plenus peccatis: ſemen peſſimũ: filii iniquitatis: & priĩ
cipes ſodomorũ ac populus gomorræ: & ciuitas meretrix: & cætera iſti dl
uſmodi:ſenſũ magis ꝗ uerbũ interpᷣtati ſũt: & hic ꝗa ſtatĩ ꝓſpa ꝓmittũt 1
CEt erit in nouiſſimis diebus manifeſtus mons domini:⁊ domus .

dei in ſummitate montium.
— CNon contra iudæam & hieruſalem ſed de iudæa & hieruſalem pro/
phetiam intellexerũt. Cumq; in illa legerimus poſt comminationem proſpera: Reſtituam iudices

tuos ut fuerunt prius coniſiliarios tuos ſicut antiquitus: Poſt hæc uocaberis ciuitas iuſti urbs fidelis:
Et in iſta poſt proſpera truculenta fit cõminatio.

CEcce dominatoꝛ dominus exercituum aufferet ab hieruſalem ⁊ ab iuda validum ⁊ foꝛtem:
omne robur panis:⁊ omne robur aque:⁊ reliqua.

CErgo iuxta hebraicum: & in illa uiſione: & in iſto ſermone quem uidit Eſaias filius amos: de iuda
& hieruſalem: Intelligendum eſt: non contra iudam & hieruſalem: nec pro iuda & hieruſalem ut ſi i.
machus tranſtulit: Sed abſolute de iuda & hieruſalem: In quo poſſunt & læta & triſtia contmeri: &“
hoc conſiderandum eſt quia ibi uiſionem uideat: Hic uerbum quod erat in principio apud deum: C
& in illa iudæis cõminans ad gẽtium ueniat ſalutem.In iſta a gentium ſalute incipiens punito iſta C
el ex utraq; uocatione credentes in chriſti eccleſiam congreget. 8
CEt erit in nouiſſimis diebus pꝛeparatus mons domus domini in vertice mõtium. 4
CNouiſſimos dies in geneſi legimus: quod uocante iacob filios ſuos atq; dicente: Venite ut annun b H
tiem uobis quid futurum ſit in nouiſſimis diebus:Poſtea ad iudam de cuius ſemine ortus eſt chri⸗-/ en. 49.
ſtus: dixerit: Non deficiet princeps ex iuda neq; dux de femoribus eius donec ueniat cui repoſitum; „ C
eſt & ipſe erit expectatio gentium:In his nouiſſimis diebus erit hora nouiſſima: De qua Ioãnes apo ,Jo. 2. c. C
ſtolus loquitur: Filioli nouiſſima hora eſt: in qua abſciſus lapis de mõte ſine manibus: creuit in mõ Dan. . g. B
tẽ magnum & repleuit omnem terram. A quo & princeps tyri in Ezechiele dicitur uulneratus: Hic pſal. 22. 4 B
mons in domo domini eſt: Quam propheta ſuſpirat dicens: Vnum petiui a domino: hoc requirã rthi.3. d.
ut in habitem ĩ domo domini: omnes dies uitæ meæ: Et de qua paulus ſcribit ad timotheũ: Sin aut
tardauero ut ſcias quomodo oporteat te cõuerſari in domo dei: Quæ eceleſia dei uiuentis col=õna
& firmamentum ueritatis: Hæc domus ædificata eſt ſup füdamẽtũ apoſtolorũ & ꝓphetaꝑ:ꝗ & ipſi Ps =:
montes ſunt quaſi imitatores chriſti: De hac domo hieruſalem pſalmiſta conclamat dicens.. Qui
confidunt in domino ſicut mons ſyon non cõmouebitur in eternum qui habitat in hieruſalẽ: Mõ :
tes in circuitu eius & dominus in circuitu populi ſui. Vnde & ſup unũ mõtiũ xp̃s fundat eccleſiam Mat. b.·c. f
& loquitur ad eum: Iu es petrus. & ſuper hãc petrã ædificabo eccleſiam meã: & portæ ĩſeri nõ preæ
ualebunt aduerſus eam. Simile quod ad deſiderãtem animam ſuam: & impatienter domum dei ui PS-41.
dere cupiẽtem ſanctus loquitur: Quare triſtis es anima mea: & quare conturbas me: Et iterum: hæc
8 recordatus

Aiſio Secunda

. * ⁸$* ⁶ . . „ .
u recordatus ſum & effudi in animam meam: quoniam tranſibo in locum tabernaculi admirabilis
Vi ftri J uſq; ad domum dei:in uoce exultatioms & confeſſionis ſonus epulantium :lxx. Maniſeſtum mon'
uii tem domini & domum dei ſuper caput montium tranſtulerunt: Quod te ſtimonium hiſdem uer-
„ lez Cant. 2. bis & Micheas propheta poſuit: quæ in ſuo loco expoſui.
u &. 8.d C Et elcuabuur ſuper colles. CQui & in capitibus montiũ
V w ſtenſus eſt paratus:Iſte ſuper colles eleuabitur: De quibus montibus & collibus: & in cantico can
⸗ pfal. 2. ticorum ſponſa loquitur: Vox fratruelis mei: Ecce uenit ſaliens ſuper montes: traſiliens colles ſimi
lis eſt fratruelis meus capreæ uel hinnulo ceruorũ in mõtibꝰbethel.

CCEt fluent ad eum omnes gentes:⁊ ibunt populi multi.

iſriͤ COmnes eium gentes ſeruient ei: Cui dictum eſt: Poſtula a me & dabo tibi gẽtes hereditatem tuã

ice & poſſeſſionem tuam terminos terræ: Vt ſeruiant ei iuxta ſophoniam ſub iugo uno:De quibus idẽ
ugra propbeta teſtatur: Ex fimibus fluuiorum ethiopiæ afferent tibi hoſtias: in. xxxi. pſalmo legimus: In

u phil.z. b. cſpectu eiꝰ ꝓcident ethiopes: In noĩe. n. ieſu oẽ genu flectitur: cæleſtiũ terreſtriũ: & infernorũ.
CEt dicent venite aſcendamus ad montem domini:⁊ ad domum dei iacob:⁊ docebit nos vias
ſuas:⁊ ambulabimus in ſemitis eius.

1n gn CGentes & populi nequaqꝗᷓ propria ſalute contenti ſe mutuo hortabuntur & dicent: Venite aſcen-
iber damus montem domini: & ad domum dei iacob: De quibus ſupra diximus: Qui ſit mons domi-
ni præparatus: & quæ domus domini ſuper uerticem montium: Domus autem domini dicitur: do
4 mus dei iacob: Vt recipiamus uetus iſtrumentum Et non ſecundum manicheum aliam extra do-
mum dei iacob quæramus domum. cum autem fuerimus in domo dei iacob tüc docebit nos uiaſ
em. ſuas:per quas gradiamur ad eum & ambulabimus in ſemitis eius quas triuerunt & alii: Deniq; &
uon Mat.5. ieſus aſcendens in montem docebat diſcipulos ſuos octo beatitudines: & cætera quæ in euãgelico
rcke ſermone complectuntur: Prius ergo diſcẽdæ ſut uiæ domini & poſtea ambulandu in ſemitis eius.
ens CQuia de ſpon exibit lex ⁊ verbum domini de hieruſalem.
ien⸗ CO mnes gentes & populi multi iccirco ſe mutuo hortabuntur & dicent: Venite aſcendamus ad
ugen montẽè domini: & cætera quæ ſequũtur: Quia de ſvon egredietur lex: & uerbum domini de hieru
iͦn ſalẽ nequaꝗᷓ de ſynai: & de ſollitudine & de mõte oreb: Sed de mõte ſyõ: in quo ædificata eſt hieru
ik ſalẽ & de hieruſalem in q̃ templum eſt & religio domini: legimus quod ſæpe dominus docuerit
irif in templo: Et qd nõ oportuerit mori prophetã extra hieruſalẽ: & ſupra uerbũ & legem patiter no
ns minat: Verbum principes iubentur audie: Legem populus auribus parcipere: Qui eium primum
legem fecerit poſtea uenit ad ſermonem dei: Sed in hieruſalem primum fundata eccleſia: totius or
U bis eccleſias ſeminauit: Et hoc dicendum quod quicũq; in ſpecula & in uiſione pacis fuerit: In hoc
Nie & lex & uerbum domini conſtitutum ſit: Et pulchre non dicit in ſyon & m hieruſalem erit: & ma/-
r⸗ nebit uerbũ & lex dñi: ſed egredietur: Vt de illo fõte oẽs nationes doctrina dei ſignificet irigatas.

Et iudicabit gentes ⁊ arguet populos multos
C Ergo inter gentes & gentes iudicandum eſt: Nec omnes ĩcreduli pari ſentêtia condẽnandi: ſed
pro diuerſitate meritorum diueiſa paſſuri ſunt: Poſtqᷓ autem iudicauerit gentes tunc arguet popu-
i lJoos multos: Siue ut. Ixx. tranſtulerunt populum multum: Et nota ordinem: gentes iudicantur: quia
credituræ ſunt: Qui enim non credit iam iudicatus eſt: Populus autem multus quod itelli gitur in

nurit iſrael:nequaꝗ iudicabitur ſed arguetur: Quia ad ſe miſſu filiũ dei nõ receperit.
eti: : . . 1
KW CEt conflabũt gladios ſuos in vomeres ⁊ lanceas ſuas in falces.

CO mne bellãdi ſtudium uertetur ad pacẽ: Et pro diſcordia erit in toto orbe concordia: Gladii mu
oiñn tabuntur ĩ uomeres & lanceæ in falces: ut omiſſo furore bellãdi agriculturæ ſeruiant: Et uberrimas
ullcibus meſſes ſecent: Quod quidem & ſpiritaliter intelligi poteſt: quando duritia cordis noſtri
chriſti uomere frãgitur &etadicantur ſpinæ uitiorũ ut ſemẽtis ſermonis dei creſcat in fruges & po

n, ſtea labores manuuũ noſtra mãducemꝰqũ ueniẽtes ueniẽt ĩ exultatione portãtes manipulos ſuos
n/ Non leuabit gens contra gentem gladium:neqʒ exercebuntur vltra ad pꝛelium.
iun , CVeteres reuoluamus hiſtorias & inueniemus uſq; ad uiceſimumoctauum annum. Ceſaris augu
⸗ ſti: Cuius. xli. anno chriſtus natus eſt in iudæa: in toto orbe terrarum fuiſſe diſcordiam: Et ſingulas
n r nationes contra uicinas Jerte⸗ arſiſſe ſtudio præliandi: ita ut cederent & cederentur: Orto autem
ti domino ſaluatore quando ſub præſide ſyriæ cyrino prima eſt in orbe terrarum facta deſcriptio: Et
uni euãgelicæ doctrinæ pax romani imperii præparata: tunc omnia bella ceſſarunt: & nequaq per opi
ait da & uicos exercebantur ad prælia: Sed ad agrorum cultus: militibus tantum: legionibuſq; roma/
in ze nis cõtra barbaras nationes bellãdi ſtudio del egato: Quãdo ĩpletus eſt an Belori ille cõcẽtus:glo/
i ria ĩ excelſis deo & ĩ terra paxhoĩbus bone uolũtatis: & ĩ diebꝰ eiꝰorta ẽ iuſtitia & multitudo pacis.
ni CBomus iacob venite ⁊ ambulemus in lumine dñi: Pꝛoieciſti eni populũ tuũ domũ iacob.
i CCPoſt uocationem gentium & oſtenſionem montis domini ſuper uerticem montium: ad populũ
n ſuum ideſt populum iudæorum: qui appellatur domus iacob: propheta cõuertitur & hortatur eos

ut qui in tenebiis uerſantur erroris: lumen ſuſcipiant ueritatis & ambulent in lumine domim: Et

Tliber PMꝛmus. c. ii.

quodãmodo illud dauidicum canit: Accedite ad eum: & illuminamini: & facies ueſtræ non confſũ pſal 33.
dentur: Omnis enim qui operatur malum odit lumen: & non uenit ad lucem ne opera eius arguã I0.3.
tur. Vos autem domus iacob domus populi mei: uenite mecum & pariter ambulemus in lumine
domin recipiamus euangelium illuminemur ab eo qui dicit: Ego ſum lux mundi: Cumq; hoc lo/ Ioh. 6. b.
cutus fuiſſet ad populum iudæorum cernens impœnitens cor eorum: & animam in credulitate du
riſſimam: facit apoſtropham ad dominum & dicit.
C Adeo eos hoꝛtoꝛ vt ad te veniant ⁊ mecum tuo lumine perfruantur:quia pro merito pecca-
toꝛum ſuorum reliquiſti populum tuum:domum quondam iacob:Quia repleti ſunt vt olim:
augures habuerunt vt philiſtim. ”MB
CPro philiſtim ſemper. Ixx. alienigenas interprætati ſunt: nomen cõmune pro proprio: quæ eſt ho
dlie gens paleſtinorum: quaſi philiſtim quia. p. litteram ſermo hebraicus non habet: ſed pro ea phi
greco utitur: unde & illud quod in pſalmis dicitur. cũ enumeratione gentium cæterarũ: Mihi alie s 59.
nigenæ ſubditi ſunt: Non omnes externas nationes: ſed propriæ paleſtinos ſignificat: Redditq; au
ſas quare proiecerit deus populum ſuum domum iacob: quia repleti ſunt inquit ut fuerũt in prin/
c ipio: Auguribꝰ: & ominibus: cũctiſq; ſordibus idolatriæ: Nõ attẽdẽda ſomnia nec auguria moy-
ſe ſctibente cognoſcimus: quæ habuerunt gentes quas eiecit dominus a facie iſrael: Chananeorũ:
amorreorum & cæterorum:Hunc locum eccleſiæ tractatores aliter atq; aliter diſſerunt: Quidã enĩ
nolunt hoc ſignificari quod proiecto populo iudæorum: ingreſſus ſit terram quondam repromiſ-
ſionis: romanus exercitus: & eiectis iudæis habitauerunt in indæa alienigenæ qui de toto orbe di-
uerſarum gentium accolæ ſunt adducti a Tito & ueſpaſiano & hadriano: cæteriſq; principibus: Alii
putant hoc non pertinere ad romana tempora: ſed ad ſuperiora: priuſqᷓ a babyloniis uaſtarentur:
quod ſub impiis regibus feciſſe narrantur. l n eere rit
CEt a domino derelicti ſunt:Et pueris alienis adheſerunt.
