demin

Super Mieremiam.

hieremias enim interprætatur domini excelſus.
CQuia adulteris repleta eſt terra:quia a facie maledictionis ſiue iuramẽti iuſta terraarefacta
ſunt arua:ſiue paſcua deſerti:factus eſt curſus eoꝛum malus ⁊ foꝛtitudo eoꝛũ diſſimiis.
CNHoc quod nos de hebraico poſuimus quia adulteris repleta eſt terra in. Ixx. non habetur qui iura
mentum dixere pro maledictione:redditq; cauſas ꝙ propter adulteria: & maledicta ſiue ſuperfluuzʒ

iuramentum ſiue periuria frugum ſterilitas conſequuta ſit: quicquid de terra iudæa iuxta hiteraz in

telligis refer ad congregationem fidelium credentium quoniam propter adulteria & mendacia ſi-

ue periuria uirtutum & donationum dei ſterilitas in eccleſiis ſit.

VPꝛopbeta nãqʒ ⁊ ſacerdos polluti ſunt ⁊ in domum meam inueni malum eoꝛum ait domi/
nus:idcirco via eoꝛum erit quaſi lubꝛicum in tenebris impellentur ⁊ coꝛꝛuent in ea:qꝛ èfferam

ſine inferam ſuper cos mala:annum viſitationis eoꝛum ait domminus.

CQuando in eccleſia dei & maxime in principibus eius inueniuntur mala ſciamus eſſe completuz:
propheta & ſacerdos polluti ſunt in domo mea inueni malum eorum ait dominus. Domus auteʒ
chriſti eccleſia eſt: de qua & apoſtolus ſcribit ad thimotheum: ut ſcias quomodo te oponeat in do/
mo dei conuerſari: quæ eſt eccleſia dei uiui colüna & firmamentum ueritatis. In propheta doctorẽ
accipere in ſacerdote miniſterii dignitatem: quaſi praua mente conſenſerit: erit uia eorum i lubricũ
& in tænebris: nec habebut dominum loquentem. Ego lux in mundum ueni: ut omnis qui credit

ĩ me in tenebris non maneat: unde ſanctus loquitur. Omnes tænebras fugiens. Signatum eſt ſup

nos lumen uultus tui domine: dediſti lætitiam in cor meum Cum autem fuerint in tænebris & in
uia lubrica errore uidelicet heretico ad omnem motum impellentur & corruent: & inferet ſuper
eos dominus mala non quo mala ſint ut dominus mala inferat: ſed mala his qui ſuſtinent ſuppli-

cia. Alioquin eadem & mala ſunt & bona: mala iuxta eos quos cruciant: bona iuxta eos quos emen

dant. Et hoc notandum ꝙ annus uiſitationis domini correctio peccantium dicatur: atq; cruciatus
iuxta illud quod ſcriptum eſt uiſitabo in uirga iniquitates eorum: & in uerberibus peccata eorum:
miſericordiam autem meam non diſpergam ab eis.

* „.

CEt in pꝛophetis ſamarie vidi ſtultitiam ſiue iniquitatem pꝛophetabant in baal 72 decipiebant

in baal populum meum iſrahel.
CEgo prophetas ſamariæ iuxta myſticos intellectus proprie hereticos dici puto: & omnes qui ia-
ctant proprii nominis ſcientiam. Quomodo prophetæ ſamariæ quicquid loquebantur propheta-
bant in baal idolo: uidelicet demonibus conſecrato: ſic heretici quicquid loquuntur in eccleſia uel
extra eccleſiam ut ſupplantent populum iſcahel qui prius cernebant deum loquuntur ĩ demombꝰ:

ungde & ſigniſicanter ait. Et in ꝓphetis ſamariæ uidi ſtultitiã: non enim habent eum de quo dicitur

Xps dei uirtus & dei ſapientia. . . .
CSEt in pophetis hieruſalem uidi ſimilitudinem ſiue hoꝛꝛibilia adulterium ⁊ iter mendatii: ⁊

confoꝛtauerunt manus peſſimoꝛum ut non cõuerterctur unuſquiſqʒ a malitia ſua:ſiue a uia ſua

peſſima.Facti ſunt mihi omnes ſodoma ⁊ habitatoꝛes eius quaſi gomoꝛꝛa.
CNon ſolum inquit in hereticorum conciliabulis hæc reperta ſunt: ſed in prophetis quoq; hieru/
ſalem: ideſt doctoribus eccleſiæ uidi ſimilia: ſiue horribilia adulterantium uerbum dei: & ingrediẽ
tium per uiam mendatii: ut hereticorum fallatiis acquieſcerent & confortarent manus peſſimoruʒ
eorumq; mala ſuis ſceleribus adiungerent: & quos corrigere debuerant ducerent in interitum: qui

hoc fecerint non ſe eſtiment impunitos. Erunt enim & ipſi & hi quibus fauent omneſq; qui habitãt
in eis quaſi ſodoma:nec tecedent a talibus quaſi gomorra. Exultet igitur quãtum nult doctrina peſ
ſima & glorientur prophetæ hieruſalem ꝙ obtinuerunt per mendatium: & conforrauerunt man?

peſſimorum finis eorum erit quaſi ſodoma & gomorra. .
CPꝛopterea hec dicit dominus exercituum ad pꝛophetas.Ecce ego cibaho cos abſcinthio ſi
ne doloꝛibus:⁊ iuxta ſy mmachum amaritudine:⁊ potabo eos felle ſiue aqua amara:qꝛ egreſſa
cſt a pꝛophetis hieruſalem pollutio in omnem terram.

CVtamur hoc teſtimonio aduerſum eos qui æpiſtolas plenas mendatiorum & fraudulentiæ atq;

periurii in orbem dirigunt: & ut aures polluant audientium: & extimationem ſimplicium ledant

ꝙ impleant in eis hoc quod ſcriptum eſt. A prophetis hieruſalem eſt egreſſa pollutio in oẽm ter-

ram. Non emm eis ſufficit iniquitatem propriam deuorare: & proximos ledere: ̊ quos ſemel ode/

erunt per uniuerſum orbem infamare conantur: & ubiq; ſeminare blaſphemiam.

CHoc dicit dominus exercituum. Molite audire nerba pꝛophetarum qui pꝛophetant vobis ⸗
decipinnt vos viſionem coꝛdis ſui loquuntur:⁊ non de oꝛe domini. Dicunt his qui blaſphemãt

me ſiue abhiciunt nomen meum loquutus eſt dominus. Max erit vobis ⁊ omni qui ambulat
in pꝛauitate coꝛdis ſui dixerunt:non venient ſuper uos mala.

C Ne putaret ſe populus alienum eſſe à culpa ſi peruerſis acquieſceret doctoribus:nolite inquit au-

dire uerba prophetarum: qui uobis prophetant mendacium & decipiunt uos. Par enim enit pœna
& magiſtro & diſcipulo: non loquuntur ex ore domini: ſed ea quæ in ſuo corde ſimularunt. Dicũt
his qui blaſphemant me:hereticis uidelicet atq; peruerſis ſiue qui abhitiuut ſermonẽ meum: qui

Liber.iiii.c.xxiii.

dicunt loquutus eſt dominus pax erit uobis. Ne timeatis dura ſupplicia: nec uanis cõminationibus
terreamini: pax erit uobis atq; trãquillitas: & qd dicimꝰ. Et annuũtiauimus uobis loquutꝰẽ dñs. Nec
ueniet ſuper uos malũ: ꝙ timeatis pro mala cõſcia: ſed bonum qd' uobis loquutus eſt dominus.
CAuis eniʒ affuit in conſilio domini:⁊ vidit ⁊ audiuit ſermonem eins:quis conſiderauit ver⸗/
bum üllius ⁊ audiuit:
CVbi nos interprætati ſumus in conſilio domini & in hebraico ſcriptũ eſt dqauila ſecre/
tum Symachus ſermonem. Ixx. & theodotio ſubſtantiam ſiue ſubſiſtentiam interprætati ſunt: & eſt
ſenſus. Nolite credere o uulgus indoctum prophetis falſa uobis annuntiãtibus: qui dicunt hæc do

minus loquutus eſt Pax erit uobis. Non ueniet ſuper uos malum: unde enim poſſunt dei noſce ſe-

creta aut qũo annuntiãt ſe dñi didiciſce conſilium? qũo ad eos diuinæ diſpenſationis ſermo perue
nitꝰ Quidam noſtroꝝꝶ in hoc loco repperiſſe ſe putant ubi domini deſcribatur ſubſtantia.
Ecce turbo ſine tempeſtas ⁊ cõmotio dominice indignationis egreditur:⁊ tempeſtas erum/
pens ſuper caput impioꝛũ veniet:⁊ non reuertetur furõꝛ domini vſqʒ duz faciat ⁊ uſq; dũ com/
pleat cogitationem coꝛdis ſui. In nouiſſimis diebus intelligetis conſiliuz eius.
Qui ſupra dixerat loquutus eſt nobis dominus Pax erit uobis & quos corripuerat ꝙ non poſſent
uentura cognoſcere nec dei noſce ſentẽtiam nunc oſtendit per contraria eos omnino neſcire. Pro
pace enim & ſecuritate tempeſtatem uenire ĩ babiloniaxʒ: & uenire non ſuper quoſſlibet ſed ſuper ca
pita impiorum uel uniuerſi populi uel eorum qui falſa populo nunciabant: nec ſicut in præteritis
temporibus dei iram furoremq; placanduz: ſed qd prædixit & ſæpiſſime cõminatus eſt opere com
plendum: & cogitationem illius atq; ſnĩam impiorũ ſuppliciis comprobandã. Cum inꝗt extremũ
captiuitatis tpᷣs aduenerit: & obtinuerit uos uictor exultans: & manus ſtridore uinxerit cathenarum
tunc intelligetis conſilium eius quod fruſtra nunc ſcire iactatis.
Non mittebaʒ pꝛophetas ⁊ ipſi currebãt:non loquebar ad eos⁊ ipſi pꝛophetabant. Si ſtetiſ⸗
ſent in conſilio meo:⁊ nota feciſſent uerba mea populo meo:auertiſſẽ vtiqʒ eos a uia ſua mala et
a peſſimis cogitationibus ſuis.
CNHunc ſenſum & apoſtolus explicat ad romanos. Et ſicut non probauerunt deum habere in noti/
cia:tradidit eos deus in reprobum ſenſum: ut faciant que non conueniunt:repletos omni iniquita/
te malicia: fornicatione nequicia auaricia & cæteris. Cum enim ſemel ſe tradiderunt falſi doctores
mendaciis atq; periuriis & mortibus decœptorum: non pedetenti nec conſiderato gradu ſed præci
pites currunt ad interitum: & ſuum & eorum quos decœperũt:nec loquitur eis dominus ſed ipſi lo
quuntur ex ore domini de quibus & dicitur. Si ſtetiſſent in conſilio meo:hoc eſt ſi meæ uoluiſſent
acquieſcere uoluntati: & nota feciſſent uerba mea populo meo non blandientes eis & adulatione
perdentes: ut dicerent non habetis peccata: perfectam iuſtitiam poſſidetis. Sanctitas & pudicitia atq;
iuſtitia in uobis tantũmodo reperiũtur: & ego nõ tradidiſſem eos ĩ ĩimũdiciam & ignominiam: ut
facerẽt quæ non conueniunt: & ſequerentur cogitationes ſuas peſſimas. Contemplemur hereticos
quomodo ſemel deſperantes ſalutem: gulæ ſe tradant: & delitiis: ueſcãtur carnibus frequẽtes adeãt
balneas:muſco fragrent:unguentis uariis delibuti querant corporum pulchrytudinem: ſemel eniʒ
futura non ſperant:neq; credunt in reſurrectionem:quod cum ſermone non pandant oſtẽdũt ope-
ribus. Si enim crederent iſta non facerent. Et in hoc loco ubi ſcriptum eſt:ſi ſtetiſſent in cõſilio meo
aquila & ſymmachus & theodotion &. lxx. ut ſupra ſimiliter tranſtulerunt.
CNunquid deus e vicino ego ſum dicit dominus:⁊ non deus de longe.Si occultabitur in ab/
ſconditis:⁊ ego non uidebo eum dicit dñs.Nũgd nõ celũ ⁊ terrã ego ip leo dic dñũs. LxXxX.
CBeꝰappꝛopinquãs ego dicit dñs:⁊ nõ deꝰde lòge:ſi abſcõdet᷑ homo in abſcõditis ⁊ ego nõ vi
debo eũ dicit dominus. Nungd non celum ⁊ terra ego impleo dicit dominus:
CAquila & ſymmachus ſimiliter interprætati ſunt. Nunquid deus de propinquo ſiue euicino ego
ſum & non deus de longe: Septuaginta uero & theodotio ſenſu uertere contrario: ut dicerent de-
us appropinquans ego dicit dominus & non deus de longe. Quod ſcilicet ſupenoreʒ aſſerant deũ
non tantum uicina: ſed & ea quæ longe ſunt cognoſcere: nec præſentia ſed futura conſpicere. Iſti
uero ubiq; deum extiment eſſe præſentem: nec aliquem eſſe locum ubi non adſit deus. Omnibus
enim & præcipue ſanctis appropinquat deus: quomodo ſi ueſtimentum adhæreat cuti. Peccatores
autem longe recedentes ab eo peribunt:hunc ſenſum & in pſalmis legimus. Quo ibo a ſpiritu tuo
& a facie tua quo fugiam?Si deſcendero in cælum tu illic es:ſi deſcendero ad infemum ades. Si ſũ/.
pſero pennas meas diluculo & habitauero in extremis maris: & enim illuc manus tua deducet me
& tenebit me quoq; dextera tua. Amos quoq; in hæc uerba conſentit dicens. Si deſcenderint uſq;
ad infernum inde manus mea educet eos: & ſi aſcenderint uſq; ad cælum inde detraham eos.
Et ſi abſconditi fuerint in uertice carmeli inde ſcrutans auferam eos. Et ſi cælauerint ab oculis meis
in profundo maris ibi mandabo ſerpenti & mordebit eos. Rurſumq; in ſuperiori pſalmo quia tæ
nebræ ait non obſcurabuntur a te: & nox ſicut dies illuminabitur: ſicut tænebræ eius ita & lumẽ ei *
Quod autem in prophetis crebro dicitur: hæc dicit dominus propterea ſemper inferturne contẽ-
nant quaſi uerba prophetarum: ſed admoneantur iugiter dei eſſe ſermones quos quantur.
Audiui

5 „

Super mieremiam.

Ne CAudini que dixerunt pꝛophete pꝛophetantes in nomine meo mendacium atqʒ dieentes. Sõ⸗
duu maui ſine uidi ſomniũ uſqʒ quo iſtud eſt in coꝛde pꝛophetarum vaticinantium mendatiũ:2 pꝛo
, phetãtiuz ſeductões ſiue volũtates coꝛdis ſui:qui volũt ſiue cogitant facere ut obliuiſcatur po/
pulus meus nominis mei pꝛopter ſomnia eoꝛum que narrant vnuſquiſqʒ ad pꝛoximum ſuum
ben ſicut obliti ſunt patres ſui nominis mei:pꝛopter baal ſiue in ball
c CQuia ſupior titulus cõtra prophetas ẽ ſiue ad prophetas:quos pſpicue pſeudo ꝓphetas ĩtelli gi⸗
hri mus. Sunt at multa genera ꝓphetãdi: quoꝶ unũ eſt ſõniorũ quale fuit ĩ daniele idcirco & ad eos p/
☚ phetalis ſermo dirigitur qui credunt ſõniis:& omnia quæ cernũt putant reuellationẽ eſſe diuinam
ed quæ proprie ſanctis & ſeruis dei aperitur. Qd ſi legamꝰ pharao & Nabuchodonoſor impios reges
i⸗ nidiſſe ſomnia quæ uera fuerint non eorũ fiunt meritis qui uiderunt ſed ut p eoruʒ occaſionem ſan
tuenn⸗ cti uiri ioſeph danielq; clareſcerent: & dura corda atq; indomabilia corda tyräãnorũ propria cõſcĩa
Gcücn⸗ ſentirẽt domini maieſtatem. Sunt hodie quoq; ſõniatores in eccleſia: & maxime in noſtro grege ꝗ
errores ſuos domini iactant prophetiam & crebro ingerunt ſõniaui ſõniaui:quos corrripit domi-
wndetn nus dicens. Vſq;quo iſtud ẽ in corde prophetarũ uaticinantium mendacium & prophetantiuz ſe-
ear.M ductiões cordis ſui 5 Hoc autẽ faciunt ut quomodo antiquus populus qui de ægypto egreſſus eſt
Aere oblitus eſt nominis dei ſic & poſteri eorum obliuiſcantut mei. Huiuſcemodi auteʒ proph etatio nõ
Drereit eſt in nomine domini ſed in nomine baal:quod proprie idolum ſydoniorum eſt: ſiue babyloniuzʒ
dercon & uicino nomine appellatur. behel. —
tenemd CPropheta ꝗ hẽt ſoõniuz narret ſõnium: ⁊? ꝗ habet ſermonẽ meuʒ loquatur ſermonẽ meũ vere
– Quid palleis ad triticuʒ dicit vñs: Nunquid non uerba mea ſunt ſicut ignis dicit dominus? z
quaſi malleus fiue ſecuris conterens petram: ”
Gitenie C Horum eſt exponere ſomnium qui dei merentur habere ſermonem & dicere. Hec dicit domi nꝰ
amigen quibus loquutus ẽ dñs:in quibus ueritas ẽ & nõ mẽdaciũ fraudulẽtum.Quid ſibi uol ũt hereticorũ
palleæ ad triticũ ecclefiæ: de quo ioãnes baptiſta plenius loquitur: ꝙ purget dominus aream ſuam
& uentilabro palleas uentorum flatibus diſpergendas urendaſq; ignibus derelinquat: triticũ auteʒ
— condat in horrea: ut fiat cæleſtis panis & loquatur unuſquiſq; credentiũ. Guſtate & uidete qm̃ ſua/

uis ẽ dominus. Et pulchre doctriua peruerſa palleis cõparatur: quæ medullã nõ habent nec pñt nu
ccon trire credẽtiũ populos: ſed de manibus ſtipulis conteruntur. Et qmia ſolẽt heretici ſemper proſpera

edrrcl polliceri & cælorum regna peccatoribus pãdere: ut dicant parata ſunt tibi regna cæloꝑꝶ potes imi⸗
lahül tari maieſtatem dei ut abſq; peccato ſis. Accepiſti enim liberi arbitrii poteſtatẽ & legis ſciẽtiã p quã
oluicen cõſequaris quod uolueris: decipiuntq; blanditiis miſeros & maxime mulierculas oneratas peccatis
Clatar quæ circũferuntur omni uento doctrinæ: ſemp diſcentes & nunquã ad ſciẽtiam ueritatis perueniẽ
itun, tes: & Ooës auditores ſuos adulatiõe decipiunt. Idcirco dominus uerba ſua hereticorum palleis com
minim parat dicens. Nunquid non uerba mea ſũt quaſi ignis dicit dominus? & quaſi malleus cõterẽs pe/
benum tram? Meus enim ĩquit ſermo nuntiat futura ſupplicia ut deterreat homines ad peccãdũ: & palleis
Pemaͤt pꝓprctõrum cõminatur incẽdium:ut hereticorũ corda dura & inſtar ſillicis indomabilia ſermonis ſui
nendch, malleo cõterantur: auferẽs cor lapideum ut ponat pro eo cor carneũ: molle uidelicet: & ꝙ poſſit dei
okitic ſuſſcipere & ſentire præcepta. Tale quid & per ezechielẽ dominus loquitur ꝙ pſeudo prophetæ blã
ncitione ditiis ſuis liniant parietes abſq; tempamento qui poſtea imbre uehementi & ueritate iuditii ſubruꝗ
tur. Et pſeudo prophetæ conſuant ceruicalia ſub omni cubito manus ut faciant pctõtes reqeſcere
binrut & nequaquã iram dei lachrymis mitigare. Pro malleo. Ixx. ſecurim ĩterprætati ſunt:illã uidelicet de
i M qua baptiſta iohãnes loquitur. Iam ſecuris ad radices arborũ poſita eſt. Hæc ſecuris infructuoſas ſuc
igi cidit arbores: & hic malleus conterit duriſſimos lapides. unde & naum ꝓpheta loquit᷑. Furor eius
haud dubiũ quin dei cõſumet pricipatus & petræ cõterẽtur ab eo. Hæc cõtra hereticos. Cæterũ de ,B
iine⸗ eccleſiaſticis uiris ſcriptũ ẽ ꝙ malleus & ſecuris nõ ſint audita in domo dei. B ð
ermt VPꝛopterea ecce ego ad ꝓphetas dicit dominus:qui furantur verba mea vnuſquiſqʒ a pꝛoxi/
ndi mo ſuo. Ecce ego ad ꝗphetas dicit dñs ꝗ aſſumũt linguas ſuas ⁊ aiunt. Dicit ſine doꝛmitãt doꝛ
erl, mitationẽ. Ecce ego ad ꝓphetas ſõniãtes mẽdatiũ ait dominus:qui narrãt ea ⁊ ſeducũt populũ
Demir meum in mendatijs ſuis ⁊ in miraculis ſiue ſtupoꝛibus atqʒ terroꝛibꝰſuis.cũ ego non miſiſſem
enun eos nec mandaſſem eis qui nihil pꝛofunerunt populo huic dicit dominuuns
zinwo Sẽper imitat᷑ mẽdaciũ ueritatẽ. & niſi hũerit aliquã ſimilitudinẽ recti:decipe nõ põt innocentes.
li⸗ Quüo igit᷑ ĩ pori populo mẽtiebãtur ꝓphetæ atq; dicebãt. Hæc dicit dñs. Et uidi diñm: & uerbũ dni
zne qd factũ ẽ ad illũ ſiue illũ:ſic heretici aſſumũt teſtimonia ſcripturaꝶ de ueteri & nouo teſtõ: & furãt᷑
nerba ſaluatoris unuſꝗſq; a ꝓximo ſuo ꝓphetis & apoſtolis & euãgeliſtis:& aſſumũt lĩguas ſuas: ut
4 cordis uenena ore ꝓnũtiẽt: & dormitãt dormitationẽ de ꝗbꝰuere dictũ ẽ. Dormierũt ſõnũ ſuuz &
n nihil inuenerunt ſiue iuxta hebraicũ. Et aiunt dicit ut ſubaudiat dominus: aut certe ſermo dñi. Cõ/
. minatur itaq; dũs ſe ipſum cõtra huiuſcemodi magiſtros eſſe uenturũ qui ſeducunt populũ eius in
,, mendatiis ſuis & in ſtuporibus atq; miraculis. Magna enim & incredibilia & ingẽtia repromittũt Z
Mwei ut ſeducãt miſeros qui nihil ꝓfuerũt populo dei. Et illud implent apoſtolicum docentes quæ non .
ran⸗ Oportet turpis lueri gratia:qui ſolent malis proſpera & bonis contraria nuntiare.

¶iber. v.c. xxiii.

Si igitur interrogauerit te populus iſte vel pꝛopheta aut ſacerdos dicèns quod eſt onus dei
ſiue que eſt aſſumptio domini dices ad eos. Nos eſtis onus ſiue aſſumptio. Pꝛohitiam quip/
pe ſiue allidaʒ vos dicit dominns. Et pꝛopheta ⁊ ſacerdos ⁊ populũus qui dicit onus ſiue aſſũ/-
ptio domini. Niſitabo ſiue vlciſcar ſuper uirum illum ? ſuper domum eius. Hec dicetis:vnuſ-
gquiſq; ad amicum ſuum ⁊ ad fratrem ſuum quid reſpondit dominus:⁊ quid loquutꝰ eſt domi-
nus: Et onus ſiue aſſumptio donum vltra non memoꝛabitur:quia onus ſiue aſſumptio erit uni
cuiq; ſermo ſuus. äl e
CVerbum hebraicum adquila ideſt onus & pondus interprætatur. Symmachus
Ixx. & theodotion aſſumptionem: ubicũq; ergo graue eſt quod dominus cõminatur & plenuʒ põ/
deris ac laboris & importabile. In titulo quoq; arma hoc eſt pondus dicitur: ubicũq; autem proſpe/
ra dominus pollicetur ſiue poſt cõminationem meliora promittit: ibi uiſio dicitur ſiue uerbum do
mini: & perſpicuum erat ex ipſo titulo prophetiæ ponderis ſiue uiſionis & uerbi dei qualis uatici-
natio ſequeretur: Quia igitur proprie ſolebant populo peccatori prophetæ triſtia nuntiare & cõ/-
minari ſupplicia: ut eos retraherent ad pœnitentiam: clemens autem & miſerator dominus diu ſen
tentiam differebat: putabat deceptus populus & pſeudo prophetarum fraude ſeductus non uentu-
ra quæ dominus minabatur: & rem ſecuram in ludum & iocum uerterant: prophetãtibuſq; prophe
tis quaſi irridebant dicentes. Rurſuʒ hic uidet pondus & onus domini. Atq; ita faciebat ut nequaqꝗᷓ
ultra uiſio ſed per iocum atq; deriſum onus & põdus appellaretur. Præcepit ergo dominus ſiue po

pulus ſiue propheta ſiue ſacerdos interrogauerint hieremiam quid ſit pondus uel quæ aſſumptio

domini reſpondeat eis & dicat: uos eſtis pondus: uos eſtis aſſumptio. Aſſumam enim uos & pro/
hitiam alidamq; & interire faciam. Siquis autem deinceps uel prophetarum uel ſacerdotuʒz uel po-
puli auſus fuerit onus:& pondus domini nominare uiſitabo inquit ſuper uirum illum & ſuper do/
mum illius: & eum delebo in perpetuum. Dicat itaq; unuſquiſq; proximo &̃ amico nequaquã qce
eſt onus domini. Sed quid reſpondit dominus: & quid loquutus eſt dominus: ueteres obliuiſcimi
ni onus & pondus ſiue aſſumptio in ore ueſtro ultra non reſonet: quia ſingulis hominibus ſermo
ſuus & opus ſuum in onus ponduſqʒ reputabitur ſecũdum illud quod ſcriptum eſt. Ex ore tuo iuſti
ficaberis & ex ore tuo condemnabereis. 31 ”M
CEt pnertitis vᷣba dei vinẽtis:dñi exercituũ dei nr̃i. Hec dices ſiue dicetis ad ꝓphas.Quid rñ
dit tibi dñs:⁊ ꝗd loquutꝰẽ dñs: ſi ãt onꝰdñi dixeritis:hucuſqʒ ĩ. lxx.ñ hã. Et ſeꝗt. NPꝛopter hoc
hec diẽ dũs qꝛ dixiſti ſermonẽ iſtũ onus ſiue aſſũptio dmñi ⁊ miſi ad vos dicẽs.MNolite dicere onꝰ
ſiue aſſũptionẽ dñi. Pꝛopterea ego tollã ſiue aſſumã vos:⁊ ciuitatẽ quã dedi uobis ⁊ pꝛibꝰ vr̃is
a facie mea ⁊ dabo vos ĩ oppꝛobꝛiũ ſẽpiternũ ⁊ i ignomimiã eternã q̃ nũqᷓ; memoꝛia delebitur.
CPræcepit dominus ut nequaquam oneris & ponderis & aſſumptionis ſermo diceretur in popu/
lo:ſed reſponſionis & uerbi dei:quod quia populus implere contempſerat ipſum uerbum ĩterpræ-
tatur ſuper eis & dicit. Quoniam dixiſtis e nolui & hoc cum ſepe ꝓphetas mitterem & iuberẽ
ne diceretis: propterea ſermonem ueſtrum aſſumptionis & ponderis in uobis opere complebo. Aſ
ſumam inquit uos & tollam atq; portabo: & allidam ac de ſublimibus i terram corruere faciam:
non ſolum autem uos ſed urbem ueſtram quam dedi patribus ueſtris. Et dabo inquit uos ĩ oppro-
brium & ignominiam ſempiternam: quæ nüquam obliuione delebitur. Hoc autem & tempore ba
byloniæ captiuitatis factum eſſe nouimus: ſed plenius atq; perfectiꝰ poſt ſaluatoris paſſionem reſur
rectionẽq; completur. quando loquutus eſt dominus relinquetur uobis domꝰ ueſtra deſerta:& uſq;
ad finem eius ſententia permanebit. Dicamus & aliter dumtaxat iuxta. xx: non ſolũ
aſſumptionem:ſed & domum munuſq; ſignificat. Quia igitur ſibi populus ſemper proſpera pro-
mittebat: dicit eos nequaquam ultra hoc debere dicere. Indignos eos eſſe donis dei: atq; muneribꝰ
quin potius abiiciendos & a dei auxilio pœnitus relinquendos. Ex uerbis autem & interprætatiõe

omnium ſæpe res oſtenduntur: ut abraham ſarræ & petri & filiorum zebedei uocabula cõmutata ſi

mnificant rerum mutationem: & in hoc eodem propheta phaſeorum dicitur: pauor ſiue tranſlatio
& colon' ſiue peregrinꝰ. Notandũ ꝙ uerba dei uiuentis domini exercituuʒz dei noſtri latini & græ
ci codices ñ hẽant & hebrei ĩ ſuis uoluminibꝰcõtra ſe legãt quod ꝓpᷣe myſteriũ ſignificat trinitatis
CEXPLICIT LIBER QVARTVS. INCIPIT PROLOGVS LIBRI QVINII.

Vintus cõmentariorum in hieremiam liber a duob' frater Euſebi galathis ha/

bebit exordiũ:quorũ alter rectæ fidei dulcedinem: alter hereticorũ pfidiæ ama“
ritudinem demonſtrabit. Quãuis ananias filius azur repugnet hieremiæ & ſe
meias ne lamithes prophetam mitti iubeat in carcerem: & ſophonias ſacerdos
in pſeudo prophetarum uerba coniuret: tamen ueritas claudi et ligari poteſt uĩ
ci non poteſt: quæ & ſuorum paucitate contenta eſt: & multitudine hoſtium
non terretur. Erige namq; cum moyſe ad cælum manus & antiquum ſerpen-/-
tem in heremo ſuſpende ſtatimq; & amalech delebitur: & uenenati morſus nõ
præualebunt: ſecuruſq; populus domini cum leſu iordanis fluenta tranſibit: &
poſt uaſtam ſolitudinem cõmedet panem qui in bethleem noſtro natus eſt in a. Explicir
xplicit

õ ðẽ

Super Mieremiam.

n J .
n⸗ CQO EXPLICIT PROLOGVS. INCIPIT LIBER QVINTVS. CAPITVLVM. XXIIII.
deiſi⸗ BStendit mihi dominus ⁊ ecce duo calathi ſiue iuxta ſymmachum coꝑhimi pleni ſi⸗
nn S RRNcis poſiti ante templum domim. Poſtquã tranſtulit nabuchodonoſoꝛ ieconiam fi-
ſeen⸗ Se lium ioachim regem iuda ⁊ pꝛincipes eius:⁊ fabꝛum ⁊ incluſoꝛem de hieruſalem et
ntn acdduxit eos in babylonem:calathus vnus ficus bonas habebat nimis:vt ſolent ſicꝰ
HEB.ꝑxeſſe primi tempoꝛis:⁊ calathus vnus ficus habebat malas que comedi non poterãt
wnd co ꝙ eſſent male.Et dixit dominus ad me.Quid tu vides hieremias: Et dixi ſicus bonas: bo/
keni nas valde:⁊ malas malas valde:que cõmedi non poſſunt eo ꝙ male ſint.Et factum eſt verbum
npnb domini ad me dicens. Hec dicit dominus deus iſrabel. Sicut ſicus he bone ſic cognoſcaʒ trãſ/
edend migrationem iuda quam emiſi de loco iſto:in terram caldeoꝛum in bonum:⁊ ponam oculos nmne
u unn⸗ os ſuper eos in bonum:⁊ reducam eos in terram hanc:⁊ ediſicabo eos ⁊ non deſtruam:⁊ planta
iraoͤ⸗ bo cos:⁊ non euellam:⁊ dabo eis coꝛ ut ſciant me quia ego ſum dominus:⁊ erunt mihi in popu⸗
wdnten lum:⁊ ego ero eis in dominum:qma reuertentur ad mein toto coꝛde ſuo:⁊ ſicut ſicus peſſime qͥ
nden cõmedi non poſſunt eo ꝙ ſint male. Hec dicit dominus. Sic dabo ſiue tradam ſedechiam re⸗
Pot gem iuda ⁊ pꝛincipes eius:⁊ reliquos de hieruſalem qui remanſerunt in vꝛbe hac:⁊ qui habi-
regni tant in terra egypti? dabo eos in vexationem afflictionemq; ſiue diſperſionem ommbus re-
liepo gnis terre in oppꝛobꝛium:⁊ in parabolam ⁊ in pꝛouerbium ⁊ in maledictionem vmuerſis locis:
lnhio dqd que eieci eos ⁊ mittam in eos gladium ⁊ famem ct peſtem donec conſũmantur de terra quã
Nad⸗ dedi eis ⁊ patribus eoꝛuʒ. JB
* CDuos cophinos ſiue calathos bonarum & malarum ficorum quidam interprætantur in lege &
ſperco⸗ in euangelio: ſynagoga & eccleſia:iudæorum populo & xpianoruʒ: gehẽna & regno cæloruʒ quo
mige rum alrerum ad ſupplicium pertinet peccatorum alterum ad ſanctorum habitaculum. Sed nos ſci
riſei entes iuxta apoſtolum paulum legem bonam & ſanctam & mandatum bonum & ſanctum & nnũ
Wtm. eſſe utriuſq; teſtamenti deum: uel ad eos magis referamus qui in aduẽtu domini ſaluatoris credide
runt & non crediderunt: & qui a ſcribis & ſacerdotibus concitati clamauerunt dicẽtes: cruciſge cru
nmom cifige talem: ſint calatus ficorum malarum. Qui uero poſt aſcenſionem eius de populo crediderũt
; ad bonas ficos: & ad calathum cophinumq; optimum referantur. Simplicem autem & ueram ſe-
li, quamur hiſtoriam ꝙ bonarum ficorum calathum dixerit ieconiam: qui ſe ieremiæ conſilio & im/
hr perio dei tradiderat regi babylonio cui & proſpera dominus pollicetur: Malorum autem ſedechiã
ianedr qui contradicens ſententiæ dei captus ſit cecatuſq; oculis ductus in babylonem: ibiq; mortuus eſt.
mitis In tantum autem deus poſuit oculos ſuos in bonum qui imperio eius acquieuerunt: & reduxit il-
cchemn los in terram ſuam & edificauit & non deſtruxit: & plantauit & non euulſit deditq; eis cor ut ſcirẽt
m d eum ꝙ ipſe eſſet dominus: & fierent illi in populum & ipſe eſſet in dominum: ut etiam in captiuita
dnie te poſuerit oculos ſuos ſuper illos: & exercere terram ædiſicare domus plantare pomaria in babylo
mntibe⸗ nia regione permilerit. Daniel ſignorum miraculis de captiuo ſubito princeps factus ſit: & tres pue
OmNnn ri glorioſe de fornacis incendio liberati ſunt: & expletis annis. lx. ſub zorobabel & Ieſu ſacerdote
R magno & ezra ac neemia plurima pars reuerſa ſit hieruſalem: quorum numerus in eiuſdem ezræ
oti uolumine continetur. Notandum quoq; ꝙ hæc uiſio ſedechiæ temporibus facta ſit ad prophetam
emnn poſtquam ieconias ductus eſt in tranſmigrationem. Non enim dixit captiuitatem qnia ſe ultro tra
onnn diderat. Fabros autem & incluſores uel legis interprætes atq; doctores debemus accipere: uel artifi
ſeemin, ces cluſoreſq; auri atq; gẽmarum: quæ ars apud barbaras nationes prætioſiſſima eſt. Pro cluſoribus
n Ixx.uinctos interprætati ſunt ut captiuitatis ſignificarent malum: & de ſuo addidere diuites quod i
obpenn hebraico non habetur. Comparat autem calathum qui bonas ficus habebat & bonas nimis ſicꝰ pri
mndr mi temporis quæ græce appellantur Abraham uidelicet iſaac & iacob & moyſi & aaron
entui⸗ & iob: & cæteris ſanctis uiris de quibus unus de duodecim loquitur prophetarum: ſicut uuam ĩ de-
cönnui ſerto inueni iſtahel: & ſicut ficus in ficulnea inueni patres eorum. Vnde & nos appellamur filii abra
Nnlin ham & econtrario dicitur ad iudæos. Si pater ueſter eſſet abrabam faceretis opera eius. Hi autem ca

– lathi qui bonas habebant & malas ficus non erant foris & extra eccleſiam: ſed ante templum dñi:eo
ꝙ cuncta illius ſcientiæ pateant: nec tãtã habẽt amaritudinem ficus quæ foris ſunt quantã ille quæ
poſt confeſſionem fidei præuaricatione mutatæ ſunt. Nec tantam ſuauitatem bonæ ficus quæ non
ſunt ĩ conſpectu templi dei:quales fuerunt mundi philoſophi:qui naturali bono & ĩtelligẽtia crea
L toris non tam uiſi ſunt ſequi quã laudare uirtutes: quantam habent ſuauitarem ficus quæ ſunt ĩ tem

ien⸗ plo dei quarum fuerunt prophetæ & apoſtoli de quibus una ficus loquebatur: lac uobis dedi non
ſolidum cibum. Et filioli mei quos iterum perturio donec xp̃ᷣus formetur in uobis. Vnde dicitur
gim ꝙ in conſpectu dei templi ficus bonæ fuerint bonæ ualde. Ac ne putemus noſtrum ſenſum ponere
uiſen ipſa ſcriptura ſe pandit.Sicut inquit ficus bonæ ſic cognoſcam traſmigrationem iuda quam æmili
imn de loco iſto in terram caldæoruni in bonum: ieconiam & principes qui cum eo capti ſut ſignificãs:
nle⸗ & econtrario de calatho qui malas habebat ficus: & ſicut ficus ait peſſimæ quæ cõmedi non poſſunt
tnn eo ꝙ ſint malæ ſic dabo ſedechiam regem iuda:& principes eius: & eos qui in ægyptum tranſfuge/ .
dtns runt: &. qui remanſerunt in urbe hac in uexationem afflictiõemq; omnibus regnis terræ quãdo in
lai

“c

ægypto quoq; capti funt. Et nabuchodonoſor poſuit ĩ taphnis ſolium ſuum miſitq; ſuper eos do-

minus gladium famem & peſtem donec conſumerentur de terra: quam dedi patribus eorum. Qck
autem dixit de ficis bonis: dabo eis cor ut ſciant me: quia ego ſum dominus illi ſimile eſt apoſtoli-
co: deus eſt qui operatur in uobis: c uelle & perficere: non ſolum opera ſed & uolutas noſtra dei
nitatur auxilio. Delirat in hoc loco allegoricus ſemper interpræs: & uiz cupiens hiſtoriæ facere ueri
tati de cæleſti hieruſalem captos refert atq; tranſlatos in terram caldæorum: rurſuſq; ad locum pri-
ſtinũ reuerſuros: ut hieremiam & cæteros ſanctos prophetas: alios uero qui peccatores fuerint ĩ ter-
ra hac: & in ualle lachrymarum eſſe morituros: totum uiſionis huius ſimul propoſui.
ne ſenſum in expoſirione diuiderem. CAPILVLVM. Xxxyv. .
Erbuin quod factum eſt ad hieremiam de omni populo iude: ſiue ſuper omnem po-
Mpulnm iuda in anno quarto ioachiz ſilii ioſie regis iunnd.
W! CHaeæc pnora ſunt præterita uiſione. Illa eni m ſub ſedechia facta eſt poſtquam ieconias

tranſlatus eſt in babylonem: hæc autem ſub ioachim ſilio ioſiæ & patræ ieconiæ. Nõ eni

curæ erat: ut ante iam dixi prophetiæ tempora conſeruare: quæ hiſtoriæ leges deſiderant: ſed ſcri-
bere ut cũq; audientibus atq; lecturis utile nouerant: unde & in pſalterio male quidam iuxta textũ
hiſtoriæ pſalmorum requirunt ordinem quod in lirico carmine non obſeruatur.
Joſe eſt annus pꝛimus nabuchodonoſoꝛ regis babylonis:quod in.lxx.nõ habet᷑.Et ſequitur
Quod loquutꝰẽ hieremias pꝛopheta ad oẽʒ populũ iuda:⁊ ad vniuerſos hitatoꝛes ierłʒ dicẽs.
CQuarto anno regis ioachim filu ioſiæ patris ieconiæ nabuchodonoſor in babylone ſuſcepit im
perium atq; ita factum eſt ut annus qui primus erat nabuchodonoſor in babylone quartus eſſet in
hieruſalem regis ioachim. Deniq; octauo anno regni ſui ieconiam cum matre & principibus duxit
in captiuitatem qui tribus tantum poſt interfectionem patris ioachim regnarat menſibus. Interfe
ctus eſt autem ioachim undecimo anno regni ſui in hieruſallaealf.
A tertiodecimo anno ioſie filij amos regis iuda vſqʒ ad diem hanc. Iſte eſt tertius ⁊ vigeſi
mus annus. Factum eſt verbum domini ad me:⁊ loquutus ſum ad vos de nocte conſurgens ⁊
loquens ⁊ non audiſtis. H .

CTertiodecimo anno regis ioſiæ qui regnauit in hieruſalem annos triginta & uno ieremias pro/

phetare exorſus eſt: & prophetauit ſub eo annis decem & nouem: cui ſucceſſit in regno filius ei i0/
hachaz: quo ſtatim ducto in captiuitatem a nechao rege ægyptiorum obtinuit ioachim frater eius:
in cuius regni quarto anno iſtè ad hieremiam fit ſermo domini: ac per hoc uigeſimuſtertius annus
erat hieremiæ prophetæ: ex quo loqui ad populum cœpit & nũquam prædicare ceſſauit: ſed ſingu
lis diebus diluculo: & de nocte conſurgens loquebatur ad populum. Et non inquit audiſtis. Sinau
tem ut noui ex ueteribus heretici uolunt lex ſemel in adiutorium data eſt: & conſtituta præcepta
quæ noſtii arbitrii uolunrate: uel facimus uel non facimus: quomodo propheta ſe ſemper ĩgerit &
quotidie replicat mandata dei: quæ utiq; ſemel accepta ſuffecerãt eis: quibus data fuerãt niſi ut hoc
oſtendat dei nos ſemper indigere auxilio: & nunquã poſſe ſufficere quod ſemel datuʒ eſt: niſi quo
tidie domini admonitione renouetur. =ð
Et miſit dſis ad uos oẽs ſeruos ſuos ꝓpphetas cõſurgẽs diluculo mittẽſq; ⁊ nõ andiſtis.
CNon per unum prophetam:ſed per omnes populum ſuum deus ſemper admonuit: & quaſi ipſe

in uigiliis atq; excubiis conſtitutis ſurrexit diluculo: ut ſuum populum cõmoneret. Et non ĩquit au

diſtis. ut quanto crebrior admonitio tanto contẽnentium fuerint peccata maiora.
CNMeqʒ iclinaſtis aures veſtras vt audiretis eũ:cũ diceret. Reuertimini vnuſqſꝗʒ a via ſua ?
a peſſimis cogitatiõibꝰ vẽis:⁊ hitabitis in terra quã dedit dñs pꝛibꝰ vꝛis a ſcło vſqʒ in ſeculuʒ.
Canta fuit duritia populi ut ne habitum quidem audientis aſſumeret & inclinaret aurem ſuam
præcipue domino cõmonente: ut reuerteretur unuſquiſq; a uia ſua mala: & a peſſimis cogitationi
bus ſuis: & infinita clementia non ſupplicium inferre pro ſcelere: ſed ad pœnitentiam prouocare
tam malorum operum: quæ ſigniſicat uia mala quam peſſimarum cogitatiõum: quæ & ipſæ abſq;
opere reputantur in peccatum: & promittit præmium ſi fecerint quod præceptum eſt: ut habitent
in terra quæ data ſit patribus: & propter filiorũ uitia ſublata. Qdq; ait a ſæculo uſq; in ſæculuz ſiue
ab æterno uſq; in æternũ oſtendit dei dona perpetua ſi digni extiterint hi quibus data ſunt.

CMolite ire poſt deos alienos ut ſeruiatis eis adoꝛetiſq; eos neqʒ me ad iracũdiã ꝓuocetis in .

operibus manuuʒs veſtraru:⁊ nõ affligã vos ⁊ non andiſtis me.
CEt hæc inquit monebam cum ſuperioribus ne diis alienis ſeruiretis: & adoraretis eos: & ne iſta fa
ciendo me prouocaretis ad iracundiam propter opera manuum ueſtrarum: ut facerem quod nole/
bam: & affligerem uos & non audiſtis me. Quodq; ſequitur.
CBicit dũs:vt me ad iracundiaʒ pꝛouocaretis in operibus manuũ veſtrarum in maluʒ veſtrũ
