Gb297_fol-1
author: Hieronymus, Sophronius Eusebius

õ

4

5 —
. *
— =
, 5 5 = 8 — 2 2 — 5
. 2 — * .*
S =ð . 5 5
S =ð 5 ê –M 4
. . 4 1 .
4 7 4
. 3 8 . .
„ —
5 . . .
5
—
2 –„D
6
.
. 3
B 2 ◻
. —
L R
2 4 — 4 4 *
„ 4 * . 4
. . — .
.
. R * 7 „
„
7 . .
7 4 7R . 5 „
- H 2
2ð . . 3 .
. .
.
. R 2
2
/
17 4 X .
SS „ .
/ 1 —
4
.
—
„ * 2 — .
4. 2 .
. . 4 — „
H D .
. . . 3 7
. . „
, . . 7 7
12 R * 5
. 4 D 4
D
–
. * èRHỹ”
. .
* 7 . . . 2
14 . . .
4 * 7
— 4
. R 4
5 – „ S. .
8
4 D
— . — . — „
N .
2
H . 4
7 .
. .
X S 7
— . — 3 .
⸗ .
3.
.
. er.

5 /
⸗
2
. 2 — . .⸗ . . „E
. 4 . ◻⬤ rr”
*„ 4 —
1. 4 4 2 . .
R „ . . ₰ — *
S — ðð
5 ℳW
. 1 7 2.
8 „
„ 4
7 * — 7 4
5 . . * D Z
— n
. .
—
7

N12511916915 021

IIHIIIIINIIIIIIIII

. . 4
—
.
. .
. . . .
. .
6 „.
— . . 4
. 3
P
4 . .
. . „ S
1 7 8 X E*
. .
— .
.
*
4

„»
4
.
—

8 „* 2„
8 2 *
.
7 § . 1
— 7 2*
4 — 4
5 —V 2 4 . 3 „R
. 35 .
õ . — — . . .
. .
4 „ 5
. . .
. — .
4 . „

2.
5

. –
. . 2
„ 7. 3
. . 5 6 7 N 4
. „. . N —
1 *— 7 — £
7 7 . 4
.

₰ — 5
.
* — — + 2
2

4
2*
. D
7„
2 .
R . —
1
*
M
*
. 4
1.
—
4 4
2
5
4
.
2
„ „
S .
„ .
5 ä
* .
—
= .
“ =
P . — S1
—— 6
* —

„ 9 * o — r. — —
5 . . 7 N
N 4 4 .
6
. . 4 .
5/ * * „ 1
4 /
/ .
.* .
.
4 — 4 .
. 7 2
8
. 4 N ℳ
4 B
4.
1
„
5
1 .
6 .
. 7
.
— ,
1

*
—

–
————

lSD

Vita ipſius hieronymi.
Hebraicarum quæſtionnm .
Explanationum in Oſeæ prophetam.

Interpretatio hebraicorum nominum.

E PRIMO

Explanationũ in Ioelem prophetam
Prima explanationis in Amos prophetam

Secunda explanationis in Amos ꝓphetam

Explanationum in Abdiam ꝓphetam
Explanationum in lonam ꝓphetam

Explanationũ in Michæam ꝓphetam
Explanationum in Naum prophetam
Explanationũ in Abachuc ꝓphetam
Eyxplanationũ in Sophoniam prophetam
Ejxplanationum in Aggeum prophetam
Explanarionum in zachariam ꝓphetam
Ezxplanationum in Malachiam ꝓpphetam

Explanatlionum in Eſaiam prophetam
Explanationum in Hieremiam prophetam

Setundæ explanatiõis in lamẽtatiões hieremiæ

Tertiæ explanatiõis in orationes hieremiæ

Eñnplanationum in Ezechielem prophetam
Explanationũ in decẽ uiſiones Danielis ꝓphetæ
EFyxplanationũ in Matthenm euangeliſtam
Explanationum in Marcum euan geliſtam
Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Galathas

Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Epheſios
Explanationũ in epiſtolã Pauli ad Tirum
Explanationẽ in epiſtolam Pauli ad Philomonẽ
Explanationum in parabolas Salomonis

Explanationum in librum Eccleſiaſten

FTranſſſatio pſalterii iuxta hebraicam ueritatem.

Explanationum totius pſaltenii

liber
libni
liber

liber
libri
libri
liber
libri
liber
libri

liber
liber
libri
liber

libri
librĩ

libri

liber
libri

liber

libri

liber
libri

libri
liber

liber

libri
liber

liber

unnut:

tres.
unus:
unus⸗
tres.

duo.

unus.
duo
unus.
duo
unus.
unus
trese
unus.

decem & odo

lex.

rxres.

unus.

quattuordecim-

quattuor.

quattuozre

tres.

unust
unus.
tres.
unus.

O pera diui ieronvmiin hoc volu.cõtenta.
rz Kd

Epiſtola.

Lluſtriſſimo principi.d. Herculi æſtenſi Ferrane duci: Gregorius de gre
goriis ſeruitutem ſuam cõmendat. Plato ſapientiæ antiſtes maximus
eexcellentiſſime princeps in quadam epiſtola ad Dionyſiũ ſiciliæ tyran/
num ſcnpta: lege naturæ fieri cõtendit: ut ſapientia atq; potentia ſe inui
cem ſemper affectent: congrediãturq;: & mutua ſui copulatiõe gaude-
4ant. Vnde illi clariſſimi ſemper reges extitere: qui ingeniis fauere ma-
gnopere uiſi ſunt. Et ne longe exempla petantur: Mathiam ungariæ re/
gem: qui noſtris fuit temporibus: magnum atq; memorabilẽ apud om
nes gentes id maxime effeciſſe conſtat: ꝙ omnes in quauis arte: atq; do
Grina ſapientes niros: qui plurimi ad eum ex toto orbe confluebant: &
Pentiſftme ſuſeepir uenientes: & nunꝗᷓ ſine magnis muneribus a ſe di

MBrSe miſit recedentes. Sapiẽtium itaq; familiaritas eam illi gloniam peperit:
ob quã etiam apud poſteros eius nomẽ celebrabirur. Mihi igitur ſæpe ac multum cõſideranti quiſ
nam ex tot italiæ principibus hac noſtra tempeſtate ſapientiam potentiæ coniungere maxime ſtu-
deat: tu imprimis occurris: qui admirabilem illam atq; diuinam duarum rerum pulcherrimarũ co-
pulationẽ præcipue foueas. Nam in eadem iſta tua ormnatiſſima urbe Ferraria: & potentiæ: imperiiq;
tui ſedem: & omnimode ſapientiæ profeſſionem eſſe uoluiſti. Et nũc quoq;: ut urbis amplitudo plu
res admittat: eĩ magnis ſumptibus duplas: mœnia circũducis: domos innumerabiles ædiſicas: teme
pla condis:deniq; tantum ea urbs per te creſcit: tantum nitoris accipit: ut mutare merito nomen cũ
magnitudine poſſit: ac non Ferraria iam: ſed Herculea dici. Iſtam igitur tuam pulcherrimam ciuita-
tem & potentiæ dextera defenſam: auctamq; tranquilliſſima pace gubernas: & ſapientiæ ſtadiis ma
iorem in modum illuſtras Atq; cum ſapientia omnis ſine religione uana prorſus ſit & inanis: Hac
profecto in te peculiatem audem illam tibi reddere licet: ꝙ ueri dei cultum (ut chriſtianum princi/
pem decet) maxime promoues: atq; ea libentiſſime & legis & audis: quæ ad noſtræ religionis: & fi-
dei notitiam pertinefe uidentur, Sic igitur tria hæc in humanis maxima: potentia: ſapientia: religio
in te ornando:illuſtrandoq; chuenere. Quod uix uni aut alteri mortalium uel longiſſimo æuo cõ-

”õͦ”õ

tingere poteſt. Iſtam ego tuam rariſſimã ſœlicitatem cõſiderans magnanime Hercules: cum expoſi/

tiones diui Hieronymi in ſcripturam ſacram magno impendio: ac labore undecunq; comparauiſ-
ſem: & Bernardini Gadoli ordinis camalduléſis uiri ſane docti perui gili cura emendatas imprimi
feciſſem:eas ſub nullius nomine conuenientius qᷓ ſub tuo in manus hominum exire poſſe exiſtima-/
ui: ꝙ religioſiſſimus es princeps: & ſacrarum litterarum ſtudioſiſſimus: ut eædem & potentia promo
ueantur: & ſapientia illuſtrentur: & religione colantur. De auctoris uero præſtãtia ac laudibus quid
attinet multa dicere: præſertim apud te chriſtianum principem: qui ſcias per hunc & uetus & nouuʒ
teſtamentum: in quibus archana teligionis: & ſalus noſtra cantinetnr: a nobis legi: & non legi mo/-
do interprætata: ſed etiam expoſita: enarrataq; plane ĩtelligi? Quo quid ſanctius: quid ſalubrius: ꝗqd
in tota uita cõmodius effici: præſtariq; ab homine potuit? Non dubito igitur: quin gratum futuruz;
tibi ſit hoc noſtrum munuſculum: tum propter ſum mam ſcriptoris auctoritatem: tum ꝙ ab eo tibi
offertur: qui in præclariſſima iſta tua ciuitate: ac in ipſa principali curia pene altus educatuſq; olim
ſit: quiq; antiquam ſuam ſeruitutem agnoſcens: quoquo modo poteſt:ab officio non deſiſtat. Suſci/
piat igitur clæmentia tua hoc: quicquid eſt muneris-Valeatq; fœiciter & paruitatem meam habeat
commendatam.

Uita Sancti ieronymi.

Incipit vita ſaneti Hieronymi pꝛeſbyteri:collecta eius tractatibus. Auguſtini:DOamaſij:Ge

laſij:Gꝛegoꝛij:Euſebij:⁊ aliorum ſanctoꝛum patrum.

Eati hieronymi uitam diuerſis auctoribus æditam cum legiſſem: com
peri eos inſeruiſſe quædã nõ magnopere ad eius præconium pertinẽ-
tia:rurſumq; opportuna plurima omiſiſſe: & ea maxime quæ ab co/
dem ſuis tractatibus indita in eius feſto legi congrua uidebantur. Vn-
de eiuſdem prouocatus exemplo: qui in diuinis uoluminibus ea quæ
ab antiquis tranſlatoribus addita fuerant amputauit: quæ uero præter
miſſa re addidit: tentaui: & ego licet ut meritis: ita & ſtilo impar tam ex
ſcriptis præfatorum auctorum quam ex ſacris eius & aliorum ſanctoꝶ
aſſertionibus: quæ ea congruere uidebantur excerpere: & ſeriatim ꝓut
N oportebat inſtruere: Vt ex multis quaſi unum corpus effitiens labores
A G eorum ſubleuare aliquatenus poſſem: qui ea quæ de uita & uirtutibus
— ◻☛, ſancti uiri per diuerſa ſunt digeſta uolumina habere ſine tedio uoluiſ-
ſent. In quo ſi temeritas repræhenditur:attendatur denotio quam ei non immerito debeo: qui ma/-
trem meam cum me haberet in utero a mortis periculo liberauit. HW
äAnctus igitur Hieronymus patre Euſebio genitus eſt: ſicut ipſe in libro de uiris illuſtribꝰ
Naſtruit: Vigeſimoſexto anno Imperii magni Conſtãtini in oppido ſtridonis: qd a gotthis
euerſum Dalmatiæ quondam panonieq; confinium fuit. Qui cum parentibus in pueritia
— romam ueniens. Viris inſignibus traditur inſtruendus. Nam in gramatica Donatum ha/
buit præceptorem. In rethorica Victorinum. Quũq; in liberalibus artibus ta græcæ ꝗᷓ latinæ polle

ret:xpi ueſtem in præfata urbæ ſuſcipiẽs per cõgruos eccleſiaſticos gradus ad cardinalatus dignita

tem conſcendit. Nã factus annorum. xxix. a liberio ſedis apoſtolice præſulæ præſbyter ordinatur.
CSed cũ idem apoſtolicꝰ poſt annos fere q̃ttuor in apoſtolicũ uerſus ariano dogmati cõſenſiſſet:
multiq; ſe ob mœtum perſecutiõis quæ a conſtantio excitabatur abſcõderẽt. Iſte iuxta ſermonẽ ꝓ/
phæticum oppoſuit ſe muruʒ pro domo iſrael: ut ſtaret in prælio in die dñi. Nam licet afficeretur
iniuriis terroribus pulſaretur:nũꝗᷓ hrticis acꝗeuit:lmmo ſecũdũ datã ſibi ſapientiã eloquii ſui ſagit
tas emittens diſſipabat eos: & diuinarum ſciẽtiarũ fulgura multiplicãs conturbabat illos. Eodẽ aũt
tpe ñ licebat catholicis liberæ ꝓpriis rebus uti dũ eos & cõſtantiꝰauguſtꝰ& libenꝰ põtifex pſequũt᷑
VVnc quædam matrona Paula nomine nobilis genere: ſed nobilior ſanctitate uidens bim̃
Hieronymum recte fidei admodum lIaborantẽ ſolatiũ ei cæpit impendere ac de ſuis facul
tatibus miniſtrare. Cuius deuotionẽ & meritũ Vir prudentiſſimus intuẽs frequenter eã
= & eiꝰ filiã Euſtochium in ſus commemorabat tractatibus curans ẽt eas imbuere diuinaꝶ
ſcientia ſcripturarũ. Nam & affectuoſis Paulã conſolatus eſt ſcriptis filiarum ſuarum ſcihcet bleſille
& pauline recenti obitu conſternatã. C Vnde quidã pſeudo clerici quorũ ſcribens uicia deptæhẽ-
derat: occaſione delatrandi accepta eũ infamia ſubnotare miſerrimi homines conabantur.
CEt quia ipſi uitiis ſubiacebãt carnalibus ad excuſandas excuſationes in peccatis ĩdipſum aliis im
ponebãt. CVt ergo uidit Hieronymus non minus ſe a falſis fratribus quã ab hereticis infeſtari at/
tendens illud euangelicũ:ſi uos perſecuti fuerit in ciuitate iſta: fugite in aliã: deliberauit cedere &
ad orientales regiones militaturus dño cõmigrare. Quod quidẽ & Iacob in fratre ſuo Eſau feciſſe
legitur: & dauid in ſocero ſuo Saul:quoꝶ unus ad ſyros: alius ad philiſteos ſe contulit: malens ho-
ſtibus quam inuidis ſubiacere.
R KRofectionis aũt ſuæ de urbæ: ordinẽ ipſe cũ Ruſino expoſtulans ſic enarrat. Menſe augu⸗
ſto zephyris flantibus Cũ ſancto Vincentio præſbytero & adoleſcẽte fratre & aliis mona
E chis q nunc hieroſolymæ cõmorantur nauim in romão portu cõſcendi:maxima me ſan
1 ctorũ frequentia ꝓſequente. Veni regnũ: in Sylleo littoræ paululũ ſteti: Vbi ueteres didi
ci fabulas & præcipitẽ fallacis Vlixis curſum & ſyrenaꝶ cantica & inſaciabilez Caribdis uoraginez
Cũq; mihi a cole illius loci multa narrarent darẽtq; cõſiliũ ut nõ ad prothei colũnas ſed ad dione
portũ nauigarẽ.lllũ fugientiũ & turbatorũ hunc ſecuri hoĩs eſſe curſum:malui p maleas & cicladas
Cyprũ pgere:ubi ſuſceptus a uenerabili epᷣo Epiphanio ueni Antiochiam:fruitus ſum cõmunione
põtificis cõfeſſoriſq; paulini & deductus ab eo media hieme iĩtraui hieroſolymã: uidi miracula mul
ta & quæ prius ad me fama ptulerat oculorũ iuditio cõprobaui. Inde contendi. Egyptum luſtraui
monaſteria. Hitrie & inter ſanctorum coros aſpides latitare perſpexi.
ſyWis aut fœlicẽ non dixerit fuge huius euentũ: xp̃iq; ꝓuidentia diſpenſatũ: ut.ſ.romana ec-
ecleſia petri inſtituta regimine oĩum & ueteris teſtamẽti librorũ deſudãte Hieronymo he
bbraicã haberet ueritatẽ: & quorundã græcorũ leuitas ꝗ cunctas ſcripturas ſibi diuinitus in
ſpiratas. Romanos a ſe accepiſſe plaudebant:ab inſultatiõe deſiſteret.Igitur Hieronymus .
Iocis uenerabilibus perluſtratis pgit Conſtãtinopolim ad audiendũ Venerabilẽ uirũ Gregorium Sr laza ze
Nazanzenũ: ut idẽ in tertio explanationũ Eſaiæ libro meminit. Vbi ꝓphæta deũ ſe uidiſſe teſtatur ?

2 N. — d⸗

SSSõ
R △ 4 4%

Uita Sancti Mieronvmi.

ſic inqens. De hac uiſione cũ eſſem Conſtãtinopoli & apud uirũ eloquẽtiſſimũ Gregoriũ Nazan-
zenũ præceptorẽ meu: tunc eiuſdẽ urbis epiſcopũ ſanctarũ ſcripturarũ ſtudiis erudirer: ſcio me bre
uem ſubitũq; dictaſſe tracttatũ. Quid uero de huius uiri indefeſſo ſtudio & eleganti induſtria quã
erga Græcos & lati nos: hebreos: & Syros caldeoſq; in diſcendo habuit: pra ſtamtius dici bore ſt: qᷓ
qcf ipſius ad pamachiũ Oceanũ miſſa profitentur uerba dicẽtis. Dum eſſem iuuẽis. miro diſcẽdi fer
uebam amotre: Hæc iuxta quorũdã proſumptionẽ ipſe me docui. Apolinarẽ audiui Antiochie fre-
quenter & coluielam canis ſpargebatur caput: & magiſtrũ potius ꝗᷓ diſcipuluʒ decebat: prexi tamen
Alexandriam audiui Didimü in multis ei gratias ago: qa dd ne ſciui didici: qd ſciebam illo docen-
te non perdidi Putabant me homines ſinem feciſſe diſcendi. Veni rurſus Hieroſolymã & Bethleez:
quo præcio: quo labore. Baramã nocturnũ habui præceptorẽ: timebat. n. ludæos. & alterũ mihi ex-
hibe bat Nicodemum. C Item ad ruſticũ monachum. Dum eſſem iuuenis & ſolitudinis me deſer-
ta uallarent mœnia: incentiua uitiorũ ardoremq; naturæ ferre non poteram ꝗᷓ cum crebris ieiuniis
frangerem: mens tamẽ hiis cogitationibus eſtuabat. Ad ꝗᷓ edomandam quoidam fratri ꝗq ex hebre-
is crediderat me in diſciplinam dedi. Vt poſt quintiliani acumĩia. Ciceroniſq; fluuios: grauitatẽq;
Frontonis: & leuitatem Plinii alphabetum diſcerem: ſtridentia anhelantiaq; uerba uix meditarer.
Quid ibi laboris inſumpſerim ꝗd ſuſtinueriʒ difficultatis: quotiẽs ſperauerim: quotienſq; ceſſaueriʒ:
& contentione diſcendi rurſus inceperim: teſtis eſt conſcientia tam mea ꝗ paſſus ſum: ꝗᷓ eorum qui
mecum uitam duxerunt. Et gratias ago dño qd de amariſſimo ſemine dulces fructus capio.
CEt in prologo libri Iob quẽ uidelicet librum eius ſtudio latina lingua tranſlat expoſitumq; pro
meruit. Memini me inquit ob intelligentiã huius uolumĩs Liddeum quẽdã præceptorẽ ꝗ apud he
breos pitus habebatur nõ paruis redemiſſe nümis. Porro ad ſcientiã linguæ caldaice: quo labor̃ per
uenerit: Ildẽ Hieronymus ita in prologo Danielis enarrat. C Poſt quintiliani & Tulii læctionem:
& flores rehoricos cũ me in linguæ huius priſtinũ incluſiſſem: & mulio ſudore: multoq; ipe uix cæ
piſſem ſtridentia: anhelantiaq; uerba reſonare & quaſi per criptam ambulans rarũ deſup lumen aſ-
picerẽ: impegi nouiſſime in Danielem & tanto tedio affectus ſumiut deſperatione ſumpta omnem
neterẽ laborẽ uoluiſſem contẽnere. Verũ adhortãte me hebreo: & illud ſua lingua crebrius ingerẽ
te. Labor improbus oĩa uincit: ꝗ mihi uidebar ſciolus inter eos cæpi rurſus eſſe diſcipulus caldaicus
Et ut uerius fatear uſq; in hodiernũ diem magis poſſum ſermonem caldaicum legere quaʒ ſonare.
RLenitudiné itaq; ſapiẽtie & ſcientie adeptus dedit ut abiſſus uocẽ ſuã: & aqᷓ hebraicæ ama
2 ritudinis ad uerbũ eius dulcorate ſunt: & reuelata ſunt abſcondita a ſæculis: & generatio/-
mnibꝰ?. C Cuncta enim uolumina ueteris teſtamenti prius de græco poſtea uero ueratiore
EMW☛ editione de hebraico tranſtulit in latinũ: Eademq; fere oĩa eo ſpititu reuelãte cuius inſtin
ctu ſunt edita diligẽter expoſuit. Scripſit enim in geneſim librũ unũ abſq; ſubnotatis ad Damaſum
queſtionibus cunctaſq; omelias origenis in pentateucũ: de græco famine tranſtulit in latinũ. Regũ
uero ſeu palipomenòõ queſtiones: que uocantur hebraicæ: duobus libris prudenter explicauit: præ-
ter illas tres obſcuriſſimas: quas ſcribens habundãtius expoſuerat. C Quaꝶ prima ẽ: Cur dauid cũ
achis ad expugnãdũ Saul ultroneus ueniebat. C Secũda Cur monis Dauid præcepit filio ut Iolb
magiſtrũ militiæ interficetet. C Tertia de ſemei ꝗ dauid fugienti maledictiõis iniurias interroga
uit. Aliã quoq; ꝓpoſitam de eiſdẽ libris explicauit queſtionẽ. Quomõ:ſ. Salomon acham. xii annis
filios gignere ualuerunt.

Orro Eſaiam cõmentatus eſt libris. xix. Ieremiam libris. xx. Ezechielem libris. xiiii. Danie
lem libis tribus: & duodecim ꝓphætas libris. xx. de ꝗbus ut nihil relinqueretur ambiguum
☛◻ Nomina quoq; eor quéẽadmoduz intelligi debeant ethimologiis ꝓpriis pulcherrio pa/
WWMWMWtefecit decore, In quoſdã pſalmos fractatus edidit Luculentos: & in eccleſiaſten commen
tarios atq; in canticũ canticoꝶ: duas ad damaſum Omelias. Nouũ præterea teſtamẽtũ græce fidei
reddit: ex quo maitheũ & Marcũ Cõpendioſa potius quã faſtidioſa expoſitione ſtudioſis lectoribꝰ
explanauit. Sed ẽt in lucã omelias. xxix.ab origene editas in latinũ uertit: & plæraſq; apoſtoli epi-
ſtolas & Iohannis apocalipſim diſeruit. Poſtremo præcauens in futurũ ſiquid forte in nouo teſtam̃
to uel Veteri aliqñ corrũpi cõtingeret:qᷓ cura debeat reformari: ſcribẽs ad lucinũ inſinuat: Vt uete-
rem inquit libroꝶ fides ex hebreis uolumiĩbus examinãda eſt: ita nouoꝑꝶ quoq; græci ſermõis not⸗
mã deſiderat. Deniq; & ego huius monitis acꝗeſcens cũ inter diſcordia ueteris teſtamẽti latina exẽ
plaria fluctuarẽ ad hebraicã ueritatẽ. de cuiꝰ utiq; fonte guſtauerã recurſum habui & inter corrupta
& nõo corrupta eius teſtimonio iudicaui. Cumq; ſic depræhendiſſem zizamorũ germina inter triti/
cũ diuinorum pullulaſſe uoluminum ea eradicare ſtudiũ conſignans ẽt per libros ſingulos loca ad
corrumpendum procliua & breui opuſculo explicans quibus maxime occaſionibꝰſoleãt exẽplaria
ſ-Ane romana eccleſia cuiꝰ arbitrio ſubiacẽt uniuerſa pitiſſimi niri nõ gnorãs (deprauari
ingeniũ trãſlationẽ eius quã uidit aliis ueriorẽ: tä in eccleſus relegẽdà quã ẽt exponẽêdam
j recepit:de qua beat* Gregoniꝰ in ꝓlogo ſuoꝶ moraliũ Nouã inꝗt trãſſationẽ diſſero. Et ĩ
hezechielẽ exponẽs id qd de aĩalibus legit᷑ unũ quodque duabus aliis uelabat corpus. Cũ
ſubiunxiſſet & alterũ ſimilitex uelabat᷑: ꝓtinus intulit. Tranſlationẽ.lxx.interprætũ. Aquile. & Theo
dotionis

— — — — — — .⁊ nrW iBp —

Aita Sancti Mieronym.

dotionis & Simachi ſollicite perſcrutãtes Nihil ex hiis uerbis inuenimus. Sed beati Hieronymi ſcri
pta relegãtes agnouimus ꝗa hæc ſnia in hebraica ueritate ita poſita: Non quod iuxta uerbũ ſed iu-
xta ſenium inuenitur. Nã pitus interpræs ut oĩno nihil prætermitteret: aliqũ uerbũ de uerbo:aliqũ
uero quom linguæ repugnaret barbaties ſenſum ſolũ exprimebat ex uerbis. Quẽ utiq; ttãſſferendi
modũu. Idẽ Hieronymin libro quẽ de optio gre interpᷣtãdi edidit ꝓbabiliorẽ eẽ euidẽter ĩſinuat.
P=ANterea pgit in ſyriã & dum in poſſeſſiõe Euagrii præ ſbyteri moraretur. Malchüũ mõachũ
E& aliqn captiuũ repit pcunctatuſq; eũ oẽm captiuitatis eius accepit hiſtoriã. Cũq; ſanctos
monachos & hrmitas humilia pagrans habitacula contẽplatur: Ipſe quoq; eoꝶ habitũ fa
W Aſumq; imitatus eſt: orõnibus nãq; ſine intermiſſione inſiſtens uolũtatẽq; carnis quotidia
no labore ĩieiunioq; refrenãs plæroſq; bonoꝶ meliores fore ſuo docuit inſtituto. Dũ itaq; a deo his
bonis⸗ inſiſteret ut ſcribendi ẽt ſtudiũ intermitteret beatus Damaſus urbis epᷣus pro eccleſie utilitate
ſolicitus: ut ab aſſiduo ope ſcribẽdi nõ deſiſteret huiuſmõi eũ exhortatus eſt ſcriptis. Dilectiſſimo ſi
lio Hieronymo Damaſus. Dormientẽ te: & longo iam tpe legentẽ potius ꝗᷓ ſcribentẽ ꝑ Queſtiucu
las admiſſas excitare diſpoſui. Non quo: & legere non debeas. hoc. n. qſi quottidiano cibo aliter &
pingueſcit or̃o:ſed quo lectionis fructus ſit iſte:ſi ſcribes.Itaq; pollicitus es furtiuis noctiũ opibus
aliqᷓ ſi uellẽ poſſe dictare: libenter accipio ab offerente: qd rogare uoluerã ſi negaſſes. Neq; uero ullã
puto digniorẽ diſputationis nr̃e confabulationẽ fore ꝗᷓ ſi de ſcripturis ſermocinemur inter nos: id
eſt ut ego interrogem: tu rñũdeas: qua uita nihil puto in hac Lucæ iocũdius quo aĩæ pabulo omnia
mella ſupantur. Quã dulcia inqt ꝓphæta gutturi meo eloquia tua dñe ſup mel & fauũ oti meo.
Nam cũ iccirco ut ait præcipuus Orator hoĩes a beſtiis differamus: quod loꝗ poſſumus. Qua laude
dignus eſt: ꝗ in ea re ceteros ſupat in qua hoĩes beſtias antecellunt. Accingere igitur & mihi ſubie
cta fũt diſſere. C Quid ſibi uult quod in geneſi ſcriptũ ẽ. Oĩs qui occident. Chaim ſeptẽ uindictas
exſoluerit. C Si oĩa deus fecit bona ualde:quare Noe de mũdis & immũdis aialibus pᷣcepit: quum
immũdũ nihil bonũ eẽ poſſit. C Quur deus loꝗtur ad Abraam qd quarta ꝓgenie ſilii 1ſrael eſſent
de ægypto exituri & poſtea moyſes ſcribit. Quinta aut ꝓgenie exierunt ſilii iſtael de te rra ægypti.
CQuur Abraam fſidei ſuæ ſignũ in circũciſione ſuſcepin. d. Quur lſaac uit iuſt nõ illi quo iuoluit:
E quibus oĩbus beatus Hieronymꝰ pleniſſime ſatiſſecit:ẽt que (ſed cui noluit benedixit.
(S ſubnotãtur p diuerſa eius tpa ſctipſit. Omelias.ſ.ſuꝑ Canticũ canticoꝶ duas.De oſſana li
Abrü unü. De morte oziæ: de ſeraphin: & calculo librũ unũ. de ꝓdigo filio librũ unũ: de ſpnũᷣ
M. librũ unũ. Textũ quattuor euãgelioꝶ ſcriptoꝶ culpa cõfuſum diligenter eo poſtulante e
correxit-Sed & pſalteriũ ſecundũ ueſtigia. lxx. interprætũ de græco eius tranſtulit in latinũ: qd ẽt
paula & Euſtochio petentibus emendauit. Demũ aũt a Sophronio poſtulatus de hebreo expræſſit

eumq; bræuiter diſſeruit & Enchiridion appellauit. C Per idẽ ips ſcripſit uitã Pauli monachi. Vitã

beati Hilarionis. Exhortatoriam de cõtemptu mundi ad Heliodoꝶ epiſtolã: & ad Nepotianum de
uita clericorum. Cronicam quoq; onfnimode Hiſtoriæ.
W Orto humani generis inimicus: ꝗq eũ Romæ p ſuos miſtros fuerat pſecutus:ẽt in ſolitudi
NIne Arianos ei aduerſarios ſuſcitauit de ꝗgbus beato Damaſo ſcribẽs ita cõqueritur. C Ego
xpi ueſtẽ in romana urbe ſuſcipiẽs: nũc Babaro ſyriæ limitæ teneor. Verũ ut ait gẽtilis pœ
ta Cælum nö aĩmum mutat ꝗ traſmare currit. Ita me inceſſabilẽ inimic poſt tergũ pſecu/-
tus eſt: ut maiora in ſolitudie bella nũc patiar. Hic.n. pᷣſidiis fulta mundi rabies arriana fremit Hic in
tres ptes ſcila eccleſia ad ſe rape feſtinat. Monachoꝶ circacõmanẽtiũ antiq̃ in me ſurgit auctoritas
Ego interim clamito. Si quis cathedre petri iungitur meus eſt. Melitius. Vitalis. atq; Paulinus tibi ha
bere ſe dicũt poſſem credere ſi hoc unus aſſereret: nũc aũt duo mẽtiũtur aut oĩs. De hiis ẽt pſecutori
bus. Marco calcide reuerẽdo uiro quadã epiſtola ſic pſegꝗtur. Si pſecutoribus meis placet hr̃ticũ me
cũ occidẽte:hr̃ticũ cũ ægypto hoc eſt cũ Damaſo petroq; cõdẽnẽt. Si riu tenuiter currit nõ ẽ aluei
culpa ſed fontis. C Nihil alicui pripui. Nihil occioſus accipio mãu quotidiæ & ꝓprio ſudore que
rim cibũ Sciẽtes ab apoſtolo ſcriptũ eẽ. Qui nõ opatur ñ mãducet. Placet ei ut hinc recedã iãam
cædo aripuerũt a me ptẽ aĩæ meæ. Cariſſimos fratres ecce diſcedere cupir imo diſcedũt melius eẽ
dicẽtes ĩter feras hĩtare: qᷓ cũ talibꝰ xp̃ianis. Ad deſerta deinde loca ſic lætꝰaccinctuſq; ſeceſſit:ut uo/
laſſe illũ magis crederes quã meaſſe. ¶ Qualiter aũt ſe ibi affligẽdo noxias in ſe cogita ões extin-
xerit: qualiter quoq; reſpectum dñi meruerit intueri ita ur ſæpe choris intereſſet Angelicis eiuſdem
Hieronymi ad Euſtochium ſcripta teſtantur.
VVia impoſſibile ẽ inqꝗt in ſenſũ hoĩis nõ irruere motũ medulaꝶ calorẽ:ille prædicatur bea
tus:ꝗ ſtatĩ ut cæpit cogitare ĩterficit co gitatꝰ & adlidit eos ĩ petrã: petra aũt ẽ xpᷣs. C Quo
tiẽs ego ipᷣe ĩ hẽ̃mo còſtitutꝰ & in illa uaſta ſolitudine ꝗᷓ exhuſta ſolis ardoribꝰ. Horridum
— Monachis pᷣſtat hĩtaculũ putabã me romãis itereſſe delitiis. Sedebã ſolus qa amaritudine
repletus erã. Horrebant ſacco mẽbra deformia ò& ſqualida cutis litum ethiopice carnis obduxerat:
Quotidie gemitꝰquotidiæ lachrymæ: & ſi qᷓ repugnãti ſomnꝰ imminẽs obrepſiſſet nuda ho uix
Ofſa herentia collidebã. De cibis uero & potu taceo cũ ẽt languẽtes monachi aqua utãtur frigida &
coctum aligꝗd cõmediſſe Iluxuria ſit. Ille igitur ego ꝗq ob gehenne metũ tali me carcere ipᷣe dinauerã

vhvhvhvhvhööö — — ”ðs“ õ — — --- ̃ . — --

Uita Bancti Mieron ymi.

ſcorpionũ tm̃ ſotius: & ferarũ: ſæpe choris intererã puellaꝑꝶ. Pallebãt ora ieiũiis & mẽs eſtuabat in
ftigido corpe:& añ hoĩeʒ ſua iã carne pᷣmortuũ ſola libidinũ incẽdia bulliebãt.Itaq; oĩ auxilio de
ſtitutꝰ ad Ieſu iacebã pedes: rigabã lachrymis: crine tergebã: & repugnãtẽ carnẽ ebdomadaꝑꝶ ĩedia
ſubiugabã. Nõ erubeſco cõfiueri infœlicitatis meæ miſeriã: ꝗqn poti plägã me nõ eẽ quod ſuerim.
Memini me clamitãtẽ diẽ crebro iuxiſſe cũ nocte:nec priꝰa pectoris ceſſaſſe uerbenibꝰ:q̃ redirer do

mino increpãte trãquilitas. Ipſaʒ quoq; cellulã meã qᷓſi cogitationũ cõſciã ptimeſcebãt & mihi me
iratꝰ & rigidus ſol? deſerta penetrabã. Siccubi aſpera montiũ: rupium prupta cernebã. Ibi meæ orT’o
nis locꝰ: illud miſerrime carnis ergaſtulũ. Et ut mihi teſtis ẽ dñs poſt multas lachrymas poſt cælo

— 22 *

oculos inherétes nõönũꝗᷓ uidebar mihi agminibꝰ intereſſe angeloꝶ. Et lætgaudẽſq; cantabã: poſt

Hlieronym“ oêm carnis uoluptatẽ exhauſtã: nihilq; in ea eẽ qd ſpui repugnaret: reuertitur
Hlieroſolymã: ut deriuar̃t fontes ſuos foras: & in plateis aqᷓs ſcĩiæ ſuæ diuideret: ut de torrẽ
te linguæ elus multi uina biberẽt: ꝗq hunc in deſerto: & inuio: & inaquoſo repire uix poſ-/
ſent. Accedẽs igitur eiuſdẽ ciuitatis epᷣm Cyrillũ noie petiit ab eo ut ĩ Bethleẽ ꝗ ẽ ſexto ab hieroſo/
lima milliario cõtra meridianã plaga:locũ ſibi hĩtadi iribueret: optãs ſcilicet ut prudẽs aial: præ ſe
pi dñi ſui iugiter inherere. Cui mox quod deuote popoſcit digne cõceſſum eſt. At ipᷣe fauẽte dño
maſteriũ ibi cõſtruxit: ĩ quo ſubſtitutà ab apoſtolis degẽs regulã: cœpit ut multũ cupierat cũ illu/
ſtri uiro Euſebio Cremonẽſi: & cũ ahis ſcĩs fribꝰ hitare: a ꝗbus. ſ.diuĩo miſtenio iugiter inſudãtibꝰ:
hoc matutiale offm̃:qd nũc obſeruat᷑ ĩ occiduis maxĩie regiõibꝰcanõica fũctiõe primitꝰ ĩſtiturũ eſt:
qd & Caſſianꝰ? teſtatur dicẽs. Matutie ſolẽnitatis offm̃ nouo adhuc tpe cõſtitutù primitꝰ ĩ Bethlees
mõòaſtenio ubi dñs nr̃ leſus xps ꝓ redẽptiõe hũani gñns ex uirgie naici dignatꝰẽ: ſicq; ex illo ꝑ uni-
uerſũ mũdũ cõſuetudo eiuſdẽ cælebratõis iualuit. Quo tpe btus Damaſus papa btõ Hierõymo ſug
gerẽte cõſtituit ut pſalmi die noctuq; ꝑ oẽs cãtarẽt᷑ eccleſias & ſubnecteret᷑ ĩ fine uniuſcuiꝰ q;: Gloria
patri & filio & ſpiritui ſancto. Sicut erat in principio & nunc & ſemper & in ſæcula ſæculoꝶ Amen.
Lures itaq; ad eu religioſoꝑꝶ ꝗbꝰuitæ & ſciæ eiꝰ fama inotuerat cõ fluebãt:bonũq; doctorẽ

Vadriẽnii itaq; tpe ſic exacto ſentiẽs in ſe beat* (te in odorẽ unguẽtoꝑ tuoꝶ curremꝰ?.

aQdãẽda: ut nñcũq; iterrogat'fuiſſet patũ hẽret & cõpetẽs ſine aliꝗᷓ dilatõe rñſũ: Mõ huũilibus

laudãs: Mõ lapſus ĩ clericis & mõachis uehemẽéter accuſans. Quiẽt dũ adhuc romæ ſuũ titula gu
bermnaret tres clericos nulla alia cã culpabiles niſi ꝗa ĩordĩate iĩcõpo ſiteq; icedebãt ab aſpectu ſuo &
mſa cõtiĩuo ſepauit. Inceſſus.n.ĩcõpoſitꝰ:euidẽs ſignũ ẽ qm̃ ſtat? iterioris homiĩis male ẽ ordiatꝰ. Vñ
idẽ ĩ uita btẽ Paulæ. p exteriõrẽ ĩqt hoĩez irerioris hoĩs uita demõſtratur: pterea tãta liguaꝶe pitia fũ
gebatr᷑: ut quoſcũq; uniꝰ liguæ libros ĩ mãibꝰ accipet:hos ĩ alia ligua. Sie offẽſiõe traãſcurreret: ut cre
der̃s ſic eẽ ſcriptũ: ut os eiꝰ ĩoffẽſa uelocitate füdebat. Vñ & ?derogatõe emuloꝶ ſuoꝶ quõdã epi/
ſtolã ſic cõcluſit.Hæc lucubratiũcula tãta ẽ ad lucernæ lumẽ celerirate pfuſa: ut notanioꝶ manꝰlin
gua pcurreret:p idẽ ts ad Paulinũ ex ſenatore pᷣſbyteꝶ mirificã deſtiauit epłam: i qᷓ miſteriũ uniuſ

cuiuſq; libri tã ueteris ꝗᷓ noui teſtamenti breuit ſũatiq; pſtrixit. Quid. n. ñ ſolũ ĩ diuis ſed ẽt in mũda

nis Iris Hierõymi ſagacitatẽ later̃ potuit.Ex ꝗb. ſ. mudãis neceſitatibꝰ qñq; cogebatr᷑ aliqd ĩ ſuis ĩmi
ſcerĩr̃ tractatibꝰ: ut ꝓbar̃t ea qꝗ ĩ ſcis ꝓphetis añ ſæcula pᷣdcã ſũt: tã græcoꝶ ꝗᷓ latioꝶ & aliaꝑ gẽtiũ Ir̃is
cõtieri. Nõ. nmcr̃dẽdũ ẽ: qd eũ libri gẽtiliũ delectaſſent:poſtꝗᷓ ad cæleſte tractꝰ examen ſalutifero pro
eoꝶ læctiõe caſtigatus ẽ uetbere. Qd qᷓliter actũ ſit ĩ epiſtola ad Euſtochiũ legit᷑ eodẽ Hierõymo ſic
CCum ãt:ãnos plurios domo pentibꝰ: ſorore: cognatis: & qd his difficiliꝰ con/ (iter alia referẽte.
ſuetudie lautioris cibi: pp cæloꝶ regna me caſtraſſeʒ: & hieroſolymã militaturꝰpgerẽ bibliotecha &ᷓ
mihi romæ ſũmo ſtudio ac labore cõfecerã carer̃ ñ potui:Itaq; miſer ego lecturꝰ Tuliũ ieiunabam:
poſt noctium crebras uigilias:poſt lachrymas qᷓs mihi pᷣteritoꝶ recordatõ peccatoꝶ ex itimis uiſce
ribꝰerupebat.Plato ſũebat᷑ ĩ manibus.Si qñ ĩ memet reuerſus ꝓphetã legere cepiſſeʒ:ſermo horrebat
icultꝰ:& ꝗa lumẽ cæcis oculis ñ uidebã: ñ oculoꝶ culpã putabã eẽ: ſed ſolis. Dũ itaq; me ãtiquꝰ ſer
pens illuderet ĩ media ferme ꝗᷓdrageſima medullis ĩfuſa febris corpꝰ iuaſit exhauſtu: & ſine ulla re-
gꝗe qd dictu quoq; ĩcredibile ẽ:ſic ĩfœlicia mẽbra depopłata ẽ: ut offibꝰuix hererẽt. Interi pabãt᷑ exe
qæ: & uitalis aiæ calor toto frigeſcebat corpore:ĩ ſolo tm̃ repẽte pectuſculo palpitabat: cũ ſubito ra⸗-
ptꝰ ĩ ſp ad tribũal iudicis ptrahor: ubi tm̃ lumĩs: & tm̃ erat ex circũſtãtiũ claritate fulgoris: ut pie/
ctꝰ ĩ terrã ſurſũ aſpicere ñ auderẽ. Interrogatꝰcõditionẽ. chriſtianũ me eẽ rñdi: & ille 4 Pᷣſidebat mẽ
tiris ait. Ciceroniãus es: nõ chriſtianꝰ. ubi.n. theſaurꝰ. Ibi & cor tuũ c.Illico obmutui & iĩter uerbera
(Nã cœdi me iuſſerat) cõſciæ magis igne torꝗbar: illù mecũ uerſiculũ replicãs. In inferno ãt ꝗs cõſi

tebit᷑ ti bi. Clamare tñ cœpi euigilãs dicere. Miſerere mei dñe miſetere mei:hæc uox cũ iĩter flagel-

la reſonaret tãdẽ ad pᷣſidẽtis genuaꝓuoluti:ꝗ aſtiterãt pᷣcabaf᷑: ut uẽiã tribueret adoleſcẽtiæ: ut erro
ri locũ pnĩæ daret: exacturꝰ deĩde cruciatũ ſi gẽtiliũ lraꝶ libros aliq legiſſeʒ: ego ꝗ tãto cõſtrictꝰar
ticulo uellẽ ẽt maiora ꝓmittere: dnuʒ iurare cœpi: & nom̃ eiꝰ obteſtãs dicere: dne ſi unꝗᷓ habuero co
dices ſeculares ſi legero te negaui: i hæc ſacramti uerba dimiſſus reuertor ad ſuꝑos:& mirãtibus cũ
ctis oculos

bõi diſcipuli frequẽtãtes ĩ doctrĩæ illi? efficatia mirabatur. Erat. n. adeo copioſus i rõe red

Eſuaniter blädiés: Mö ſupboꝶ colla cõfrigés: Mö derogatornib ſuis uicẽ neceſſaria morda
citate repẽdẽs: Mö uirgitatẽ pᷣdicãs: Mõ mrimòia caſta defẽdẽs: Mõ uirtutũ certamĩia glorioſa col-

s

AlAlliita Sancti ꝛieronym.

ctis oculos aplo:tãto lachrymarũ ĩbræ pfaſos ut ĩcredulis fidẽ facerẽ ex dolore. Nec uere ſopor ille in
anis fuit: aut uana ſomnia ꝗbus ſæpe deludimur teſtis ẽ tribal añ quod iacui. Iudiciũ quod timui: ita
mihi nunꝗᷓ contingat incidere in talem queſtionẽ: liuẽtes habuiſſe me ſcapulas: plagas ſentiſſe poſt
ſomnum: & tanto dehinc ſtudio diuina legiſſe: quanto mortalia ante non legeram &c.
Oſt hoc itaq; cũ quaſdã ſcripturas ſanctas ffibus ex more diſſereret: iubito tribꝰclaudicãs qr
2 to ſuſpẽſo pede clauſtra cenobii leo ingẽs ingreditur. Cũq; fres territi fugam arripuiſſent: uir
E Qei uelat hoſpiti aduẽtãti ſe obtulit: & itelligẽs plàtam ei? a ſentibꝰ uulneratã pcepit fribus
EEE u tertore depoſito curã ipſius gererent. Quod cũ ſollicite fieret omni fœrocitate depoſita
ita leo mãſuetꝰ efficitur: ut ei fres iuſſu bti Hieronymi aſinũ quẽdã cõmitterẽt quẽ ab ope redeuntẽ in
paſcuis cuſtodiret. Accidit interea una dieꝑ: ut ſoporato leone negociatores qdã ꝗ ægyptũ adibãt ui-
dẽtes aſinuʒ ſoluiagũ incedẽtẽ cupiditate moti iuo cũ cõitatu aggerẽt. Expgefactus ãàt leo cũ cõiſſaʒ
ſibi beſtiã minime repiſſet: cõfuſus ad mõaſteriũ rediit: & q̃ſi culpæ cõſcius: còe recœptaculũ ſolus in-
gredi nõ audebat. Qd fres una cũ btõ Hieronymo ppẽdẽtes abſentẽ aſinum ab eo extimãt deuora-
tũ. Nolẽtes tñ eũ ex aſperate abducti ei aĩalis opꝰ iniugũt ut.ſ. ea ferret onera q prius geſtare aſinꝰcon
ſueuerat. Nec miꝶ fr̃ibus innocẽter uiuẽtibꝰleonẽ obſequm pᷣbuiſſe: cũ in teſtimoniũ primæ creatõis
legamus. Viris ſanctis deo huũiliter famulãtibus & leões & uolatilia mĩſtraſſe: & titꝰ ceſiſſe feraꝶ: & ue-
nenũ ñ nocuiſſe ſerpẽtiũ.Itaq; cũ leo iniũctũ ſibi opus ĩdeſinẽter exeꝗt᷑:die qdã de ſublimi ꝓſpiciẽs pᷣ
fatos uiatores uidet eminus uenietes & cũ Cãelis eoꝶ ſuũ ſotiũ cõitãtẽ. Mox qᷓſi dephẽſis hoſtibus ĩ-
mane rugiẽs & cõtra eos uehemẽter inſiliẽs hoĩes: ĩ diuerſa diſpſit Cãelos ãt onuſtos: una cũ aſino co
gẽs ad clauſtri portã deduxit. Mirati fres cu hoc beato retuliſſent Hieronymo iuſſit ille depoſitis one-
ribus Cameloꝶ pedes ablui eiſq; pabula appôi: atq; aduẽtãtibus hoſpitibꝰ cõuiuiũ præpara ri: Et ecce
illi cõtinuo ueniẽtes ad pr̃is ſcĩ ueſtigia ꝓſtrauerũt: de cõmiſſo furto ueniam poſtulãtes. Qui eos beni
gne ſaſcipiẽs ad celã hoſpitũ cũ magna ilaritate deduxit. Vidẽtes illi tãtã ĩ dei ſeruo clemẽtiã mediũ
olei qd de ægypto attullerãt mõaſterio obtulerũt: qdq; ſingulis annis tã ipſi quã hr̃des eoꝶ plenã oler
ĩ eodẽ afferẽt Cenobio deuotiſſime ſpopõderũt: Quos btus Hieronymus benigna cõmomtiõe reſe

Nterea uenerabilis Paula cuius iupra fecim? (Gdos: & ſpali budictõe roratos ĩ pace dimiiſit.
Mmẽétionéẽ admirãs religioſaz uitã reuerẽdoꝶ epoꝶ. Paulini. ſ. Antiochẽi & Epiphãii Salami
„ niæ cypri. Quos ſedes apoſtolicap ꝗqbuſdã eccleſiaſticis negociis detĩebat: eoꝶ accẽſa uirtuti.
M MMpus urbẽ Romã:imo Babilôiã deſerere cogitabat. Illis itaq; ad ſedes ꝓprias remeãtibꝰ Hæc
relictis filiis Toxotio. ſ. & Ruſina facultatibuſq; deſertis ſola Euſtochio cõitãte toto cũ eis deſiderio na
nigauit. Deniq; pꝰ multa picula immẽſoſq; labores ingreſſa hieroſolymã cũ ſcã loca ſtudioſiſſime p-
luſtraſſet reuerſa Bethleẽ diuerſoꝶ pegrinoꝶ cællulas mõaſteriaq; cõſtruxit: de ꝗbꝰ. ſ. m Gaſteriis bea
to diſponẽte Hieronymo unũ uiris tradidit gubernãdũ. Virgĩes ãt ᷓs de diuerſis ptibꝰcongregauerat
ĩ tres turmas mòaſteriaq; diuiſit. Inter ꝗᷓs tãta ſe hũilitate deiecit: ut ꝗ ea uidiſſet extremã eſſe crederet
