amaritudinis opus ⁊ furoꝛ eius quaſi alienis abutetur:⁊ aliena amaritudo eius⁊ vos nolite le/

tari:Hec confoꝛtẽtur vincula veſtra:quia conſũmatas ⁊ abbꝛeuiatas res audiui a domino deo

ſabaoth quas facturus eſt ſuper omnem terram.ʒ

CLapidẽ pᷣtioſũ in fundamentis ſyon poſiturũ ſe dũs repromiſſit:ut ſubuerteretgrando mẽdatiũ

& impiorum ſpẽ fœduſq; cũ morte & pactù cũ inferno tẽpeſtas ualida deleret: Quẽ qa ſuſcipere il/
luſores principes noluerũt:ſicut quondã cõtra alophilos regnãte dauid in mõte diuiſionũ ꝗ hebrai

ce appellabatur faraſim: Dominus cõcidit aduerſarios ſuos: unde & locus nomen accepit: Et ſicut

in ualle gabaon ſub ieſu principe quõdam fidutia habitantis in ſe dei locutus eſt: ſtet ſol in gabaon

& luna contra uallẽ melom: & ſtetit, ſol ſpatio unius diei: multiq; de alienigenis perierunt: ſic con
tra impios & illuſores iraſcetur dominus ut faciat opus ſuum: Non eſt enim opus domini perdere

quos creauit: ſed facere opus alienũ: quod ad crudelitatẽ magis quam ad clementiam pertinet: rur
ſũq; idipſum aliis uerbis repetit: ut operetur opus ſuum: Non eſt opus eius punire peccãtes ſed pere
grinum: & alienũ ab eo ut puniat qui ſaluator eſt. Quoniam igitur de patientia ſua reſurrecturus
eſt dñs & nequaꝗᷓ parciturus: ſicut nõ pepercit in monte pharaſim: & in ualle gabaon: Moneo uos o
uiri illuſores ut nequaꝗᷓ rideatis de prophetis meis: & nõ putetis nõ uẽtura ꝗᷓ nũtiãt: ſi pmanſeritis
ĩ iludẽdo:cõſtrĩgat᷑ uĩcula peccatoꝶ uzoꝑꝶꝑ.funibꝰ.n.peccatoꝶ ſuoꝶ unuſqꝗſq; cõſtrĩgit᷑ ſiue captiui
tatis uobis tẽpꝰadueniat: Si qdẽ qd dñs tàto tẽpore differebat uĩcula captiuitatẽ atq; ſupplitia.ſiue
ultimũ iudicii diẽ: iã rebꝰ expleturꝰẽ & cõſumaturꝰ:& abbreuiaturus: Itaq; ego propheta qꝗ a dño
deo oĩpotente futura cognoui ſup uniuerſam terrã:hæc uobis ut ĩminẽtẽ irã pœnitentia puenia-

tis: iuxta.Ixx.ipſe dñs quaſi mons ĩpioꝶ dicitur ſurrecturus & futurus in ualle gabon: ut faciat opa

ſua:qᷓ omnia unũ opus eſt amaritudinis: Qd nequaꝗᷓ uideatur eſſe blaſphemũ: nõ. n dixit futurum
dñm mõtẽ ĩmpioꝶ:ſed quaſi motem ꝗ ĩpiis & ſuſtinẽtibus uideatur eſſe grauiſſimus: Quomodo
ſi filius negligens & alter egrotus patrem & medicũ putent eſſe crudeles: ſi eos uerberib atq; caute
rio diſciplinæ reſtituãt ſanitati: Cõòſurget.n. dominus & erit in ualle gabaon: propter eos ꝗ cum ob
peccata in humili cõſiſtãt loco propter tumorem animi eriguntur in ſupbiã: Gabaon. n. collis ſter-
pᷣtatur: ut faciat opa ſua quæ ſũt opa amaritudinis:qñ cogitur mutare clemẽtiam: & pro dulci ama
rus efficitur: Igitur uos ꝗq hæc eſtis aliquãdo paſſuri: nunc nolite lætani illa lætitia: qua gaudebat &
diues in conuiuio purpuratus: & lazarum pauperem negligens: ne forte fiant ueſtra uincula fortio/
ra:quæ eni facturus eſt dominus & rebus ſuam ſententiam completurus: Hæc ego audiui & uobis
omnia nuntiaui: Quodqʒ intulit ſupra omnem terram: iuxta hiſtoriam: iudeæ terminos intellige:
Iuxta anagogen: totius mundi. ””M
CAurib peꝛcipite ⁊ audite vocem meam:atendite ⁊ audite eloquium meum:MNũquid tota die
arabit aꝛans vt ſerat ⁊ pꝛoſcindat ⁊ ſariet humum ſuam:MNonne cum adequaueritfacienner
feret geth.

K,
mgun
hnn
nung⸗
CKn
earic
Nitte
Alunek
Lulen
Dkinchin
Eme hy⸗
jeſtien
uomo⸗
dininus
niapto,
nareni

ſuunne
psch⸗
i/

Wnſi⸗
lele⸗
noded

herd
ighni
n bian
ngan
ntlem
ndent
tinen
Sſece
rehn
neotun⸗
nmin
uhti,
uie
nci⸗
nin
cuo
munnn
Orron
g
um
ſten
cian
ebund
ti
obi⸗
lige

1die
k

Super Eſaiam.

ſeret gith:⁊ cyminũ ſparget:⁊ ponet triticum ꝑ oꝛdinẽ:⁊ hoꝛdeũ:⁊ miliu:⁊ viciam in finibus ſuis
⁊ erudiet illum in inditio deus ſuus docebit ulũ:Nõ.n.in ſerris triturabitur gith:nec rota plau/
ſtri ſuper ciminũ circũibit:ſed virga excutiet᷑ gith:? cyminũ baculo:panis autẽ cõminuitur:ve
rũ non in perpetuũ triturans triturabit illum neqʒ vexabit eũ.rota plauſtri neqʒ ũgulis eiꝰ ↄmi
nuet eũ:⁊ hoc a deo exercituũ exiuit vt mirabile faceret ↄſiliũ:: magniſicaret iuſtitiö. LXX.
CAuribus percipite ⁊ audite vocẽ meã:attẽdite ⁊ audite ſermones meos:MNuũquid tota die ara
bit ꝗ arat:aut ſemẽtẽ pꝛeparabit anteqᷓ; pᷣparet terram: Nũquid nõ cuʒ adequanerit facicẽ eius
tunc ſeminabit triticuʒ:⁊ oꝛdeuzʒ:⁊ miliuzʒ:⁊ far infinibus tuis⁊ erudieris iuditio dei ⁊ letaberis
Mon enim cum duritia mundatur gith neqʒ rota plauſtri circuit ſuper cyminum:ſed virga ex/
cutitur gith:⁊ cyminum cum pane commeditur:iMeqʒ enim in ſempiternum ego iraſcar vo⸗⸗
bis:nec vox amaritudinis mee cõculcabit vos:⁊ hec a domino ſunt egreſſa poꝛtenta:nite con/
ſilium: exaltate vanam conſolationem.
CaAd eoſdẽ nũc ẽt loqtur ꝗbus ſupra dixerat: Audite uerbũ dei uiri illuſores ꝗq dominamini ſup po
pulum meũu:q eſt in hieruſalem: & pcipit eis ut uocẽ eius audiant: & eloqum illius diligẽter attẽdãt
Nũquid ait agricola ſemp arabit ut ſementẽ iaceat:nõne prius ꝓſcindet humũ: & uomere ſulcos re
uoluet:iacẽtesq; glebas raſtro franget & ſarculo? ut cũ adequauerit ſupficiẽ terræ: & dura prius arua
mollierit: tũc ſpargat gith ſiue cyminum:ſeratq; triticũ:& ordeũ: & miliũ: & far in finibus ſuis narie
tatẽ terræ & tẽpoꝑꝶ. neq;. n. ſimul oĩa ſeminãtur: Pro farre qd græci uocant ꝗqdã uitiã intelli-
gũt:ipſũq; agricolã ideſt ſatorẽ erudit deꝰ naturaliter iuditio ſuo:& docet illũ ut ſciat quã cui ſemẽ
ti culturã adhibeat: Deniq; cũ metẽdi tẽpus aduenerit: gith: & ciminũ ꝗᷓ ĩfirmiora ſunt ſemina ñ ro
tis plauſtroꝶ terũt᷑ q ĩ ſerra & ſimilitudie ferreæ/ circũ agũt᷑ & trahut᷑ ſup demeſſas ſegetes: Sed uir/
ga excutiũt᷑& baculo q̃ uulgo flagella dicũt᷑:panis ãt.i.triticũ d quo efficit᷑ panis rotis ferreis terit᷑:&
oĩs eius ſtipula cõminuitur in paleas: Verũtñ nõ ſemp uexatur & teritur: nec oĩ tp̃e rotaꝶ ungulis
cõminuit᷑: ꝓ ꝗbꝰ ĩ hebraico dicit᷑ eꝗs eaꝑꝶ: ut qa ungula plauſtroꝶ dixerat metaphoran ſeruaret ĩ re
liꝗs:qdã uolũt ex eo:qd ungulas & equos nominauit: oſtẽdi equaꝶ græges: ꝗq ad terẽda frumenta
areis ĩmitti ſoleãt: ſed nõ poterat ſcriptura dicere:qd iudæa ꝓuintia nõ habebat: Hoc ãt.i. ut gith &
ciminũ uirga excutiãtur & baculo: frumẽtum hordeũq;: & far: ſortaſſe & milium rotis ferreis cõterã
tur: & nõ in ppetuũ: dei iuditiũ eſt: ꝗ in oĩbus oſtẽdit mirabile cõſiliũ ſuũ & iuſtitiæ magnitudinem
monſtrat In cunctis hæc Vt facilius ſenſũ ꝓ quo iſta dicũtur poſſimus ĩtellige
re:Deus nariæ genus diſpẽſat humanũ: Nuũc punit:nũc miſeretur: nũc corripit: nunc defendit: Ideſt
nũc arat:nũc ſerit: nũc maturas fruges metit: & demeſſas in areis terit: orbẽq; ſuum gubernat ut uo
luerit: Gith & cyminum: ideſt oẽs gentes quæ nõ recepetüt eius notitiã. nec legis habuere præcepta
Virga emũdat baculo:frumẽtum autem ideſt populum iudæorum magnis torquæbit ſuppliciis
Cui.n. plus creditur plus exigetur ab eo: & ſeruꝰ qui ſcit uolũtatẽ dñi ſui & nõ fecerit eã:uapulabit
multis: Et in alio loco ſcriptù eſt: Potẽtes potenter tormenta patientur: Verũtñ non eos torquæbit
in perpetuũ: Aliud enim eſt eẽ ĩpiũ aliud peccatorẽ: qd nos in gentibus & iudæis interprætati ſu-/
mus:Alii exponunt ſup populo & ſacerdotibus ꝙ uulgꝰ indoctũ in die iuditii quaſi gith & cymi/
num corripiatur uirga & baculo: ſacerdotes ãt ꝗ habuerunt clauẽ ſciẽtiæ magnis ſuppliciis torquæ
antur: & hoc dñi fiat iuditio ꝗ oſtendit in cunctis mirabile conſilium ſuum & iuſtitiæ ueritatem: ut
qui plus acceperunt plus exigatur ab eis:Pro eo quod nos interprætati ſumus in uirga excutietur
gith & cyminum in baculo:neſcio quid uolentes. xxx. tranſtulerunt cyminum autem cum pane cõ
medet:Deniq; & ueteres græciæ interprætes hebraicum diſſerentes de hoc ſermone tacuerunt: quia
forſitan qnod dicerent non habebant: Illud autem in quo nos iuxta hebraicum poſuimꝰ (uerũ nõ
in perpetuum trirurans triturabit illum neq; uexabit illum rota plauſtri: nec ungulis ſuis cõminuet
eũ uox. Ixx. ñ iuxta vᷣbũ:ſed iuxta ſẽſũ ĩterpᷣtati ſũt:Neq;.n.ego ĩ ſẽpiternũ iraſcar uobis:nec o)ama
ritudinis meæ cõculcabit uos: oſtẽdẽs futura peccatonbus poſt tormẽta refrigeria: & hæc quaſi por
tẽta atq; mirabilia egreſſa eſſe a diũo: Vnde pᷣcipitur peccatoribus: ꝗ poſtea puniendi ſũt: ut ineant
cõſiliũ & exaltẽt cõſolationẽ ſuã nequaqꝗᷓ uanã ut a.lxx.additũ ẽ: ſed ob ſalutẽ cõſolationẽ: nũꝗᷓ.n.
deꝰp̃ciperet ut exaltarẽt uanã cõſolationẽ ſuã:qᷓ eis nõ erat ꝓfutura. CAPITVLVM. XXIX.
DRBe arihel arihel ciuitas quã expugnauit dauid.Adqditꝰ annus ad annũ: ſollẽnitates
Veuolute ſunt:Circũuallaboꝛ arihel:⁊ erit mihi quaſi arihel:? circundabo quaſi ſperam
Win circuitu tno:? iaciã cõtra te KKere munimẽta ponã in obſidionẽ tuã:humiliaberis
I)de terra loqu eris:? de humo audietur eloquiuʒ tuuz.⁊ erit quaſi phitonis de terra vox
tua:⁊ de humo eloquiuʒ tuuz muſſitabit:Et erit ſicut puluis tenuis multitudo vẽtilãtiuzʒ te:Et
ſicut fauilla ptrãſiẽs multitudo coꝝ ꝗ contꝛa te pᷣualuerunt:Erit repẽte cõfeſtim a dño exercitu
uʒ:viſitabit᷑ in tonitruo ⁊ cõmotione terre: ⁊ voce magna turbinis ⁊ tẽpeſtatis: ⁊ flame ignis
deuoꝛãtis:Et erit ſicut ſomniuʒ viſiõis nocturne multitudo omniuʒ gentiuʒ que dinncanerunt
cõtra arihel:⁊ oẽs ꝗ militauerunt ⁊ obſederunt:⁊ pꝛeualuerunt aduerſus eam ſicut ſommat eſu/
riens ⁊ comedit:cuʒ fuerit ex perrectꝰ vacua eſt anima eius:⁊ ſicut ſomniat ſitiẽs ⁊ bibit poſtqᷓ

euigilauerit laſſus adhuc ſitir ⁊ anima eiꝰ vacua eſt:ſic erit multitudo omnium gentium que
1111

¶. iber NHonus.c.xxix.

dimicauerunt contra montem ſyon. LxXX/

Vhe arihel cinitas quã expugnauit dauidcògregate fructꝰgemina annũ ſuꝑ annũ comedite
Comeditis enim cum moab:coanguſtabo eni arihel:⁊ erit foꝛtitudo illius? diuinie mihi:ꝛ cir/ õ
cundabo ſimul dauid ſuꝑ te:⁊ mittã vallum in circuitu tuo ⁊ ponam ꝑ gyrum tuii turres:⁊ humi ii
liabuntur in terram ſermones tui:⁊ in terra occidẽt verba tua:Et erit ſicut loquentium de terra tes
vox tua ⁊ vſqʒ ad pauimẽtũ vox tua iſirmabit᷑:⁊ erũt ſicut puluis ð rota viuitie ipioꝝ:⁊ ſicut fa 8
nilla qꝗͥ rapit multitudo eoꝝ ꝗ te oppꝛeſſerũt:eritqʒ ĩ pũcto repẽte a dño ſabaoth:viſitatio.n.erit I

cũ tonitru:⁊ cõmotione ⁊ voce magna tẽpeſtas valida:⁊ flamma ignis deuoꝛans.Et erunt quo/
modo vidẽtis ſomniũ nocte diuitie omnium gentium que mulitauerunt contra arihel:? omnes
qui pugnanerũt contra hieruſalem:⁊ vniuerſi qui congregati ſunt ſuper eam ⁊ afflixerunt eaam:
eruntq; ſicut qui in ſomnis eſuriunt ⁊ comedunt:Cũqʒ ſurrexerit:vanum eſt ſomnium eoꝛum .
Et ſicut qui per ſomniũ ſitit ⁊ bibit:cũ ſurrexerit adhuc ſitiet ⁊ aia eius fruſtra ſperauit:ſic erũt
dinuitie omniũ gẽtiũ q̃ muitauerũt cõtra mõtem ſvon.
CPro eo quod nos interpᷣtati ſumus: uhe in hebreo ſcriptum eſt: oĩ quod apud eos interdũ uo/“

catiuo caſu dicitur: ut non plãgat arihel: ſed uocet: Licet in pᷣſenti loco pro planctu accipiẽdum ſit:
Arihel quoq; interprætatur leo dei: Et pro ciuitate quã aquila interprætatus eſt: polixim. hoc eſt op .
pidulum ſiue uiculum:in hebreo legunt cariath: quod proprie uillã ſigniſicat: & lingua ſyra dicitur in
cariatha: Vnde & uilla ſiluarum appellatur cariathiarim: Deniq; & in ſuperioribus ubi legimꝰ: quo cn
modo facta eſt meretrix ciuitas fidelis ſyon. pro ciuitate cariath: ideſt uilla: quam nos ut tranſlario/ ¶Z
nem aquilæ exprimamus aduerbium ciuitaculã poſſumus dicere: igitur arihel ideſt leo dei quon/ 5ͤ
dam fortiſſima uocatur hieruſalẽ: ſiue ut alii arbitrantur: templũ & altate dei quod erat in hieruſalẽ C
Quodq; ſequitur: quam expugnauit dauid:pro quo ĩterpᷣtatus eſt ſy mmachꝰ caſtrũ dauid: & theo/
dotio circumuallatio dauid: in hebreo legitur hana: quod eruditiſſimus hebreorum habitaculum ”””
ſignificari expoſuit: Si igitur legerimus quã expugnauit dauid:illud tempus referamus quando cœ
pit dauid ſyon:Repugnãtibus cecis & claudis: ſed primus ioab domatum excelſa conſcẽdit: Si autẽ
liuxta ſymmachum & theodotionẽ: hoc ſentiendũ quod dauid eam inſtaurauerit atq; munierit: ad
ditus eſt annus ad annum ſiue ſubtractus: ut interprætatus eſt aquila & ſollẽnitates euolutæ ſunt 4

ſubuerſo enim templo & iudaica religione ſublata omnis eorum feſtiuitas periit: Dicitq; ſe domi
nꝰcircſuallare arihel babylonio exercitu & fore eam triſtem atq; merentem quãdo ab eis diruta fue
rit: Rurſũq; ſub ieſu filio ioſedech ſacerdote magno: & z0orobabel filio ſalathihel ezraq; & neemia
quando ꝓphetauerũt aggeus & zacharias fore eam quaſi arihel quod habeat antiqui tẽpli ſimili-
tudinem: ſed magnificentiã ornamentumq; non habeat: Secundo quoq; dominus cõminatur qd
circundet harielẽ ſpera & iaciat contra ed aggerẽ & munimẽta ponat in obſidionẽ eius: & com/
pleatur illud quod ipſe plangẽs hieruſalem Grftütur in euangelio: Si ſcires ea quæ ad pacẽ ſunt tibi
qm̃ uenient dies ſup te & circũdabũt te inimici tui uallo: & obſidebũt te & in terra humiliaberis: &
hieruſalẽ erit cõculcata a nationibus uſq; ad conſumationẽ tẽporis gẽtiũ: Aliis. n. bis ꝓpheta nũc
dicit quod humiliata de terra loquatur: & de humo inſtar paſſerũ muſſitet: ut per hæc uerba ſigniſ-
cet magorũ: per quã animas ſe uocare dicuntur & tenues umbrarum immo de
monũ audire uoces: Deniq; ꝓ pytone aꝗla magum interptat“ eſt ꝗq hebraice dicitur eheb ꝓ quo
Ixx.de terra Ioquẽtes trãſtulerũt: Quibꝰ uerbis indicatur ruina templi uſq; ad cõſumationem per/
manſura mũdi: qd cũ lapſum in cineres nequaꝗᷓ ultra ſuſcitetur: Tantꝰ at o arihel teromane poten
tiæ uallabit exercitus: ut innumerabili pulueri cõparetur & fauillæ p aerẽ uolitãti: Vñ nõ imbecilli
tatem pulueri cõparat & fauillæ qui contra eos militauerunt: ſed multitudinem quæ harenis innu
merabilibus exequatur: Et hoc erit repẽte cõfeſtim. ut in media pace:ſubita ſub nerone bella cõ⸗/
ſurgant: Et dominus exercituũ uiſitet hieruſalem in tonitru: & in cõmotione terræ: & in turbine tẽ
peſtatis: & ĩ flãma ignis duorãtis p qd tẽplũ ſigniſicet burendũ: romãi ãt ꝗ ſupatis iudæis ſubuer
ſa hieruſalẽ ſub tito & ueſpaſiano: de uaſis quòdã dei manubias obtulerũr capitolio ſuæq; vᷣtutis &
potẽtiæ hominũ ñ iræ dei putauerũt eſſe qd fecerant q̃ſi in ſomno & ĩ nocturna uiſione omnes di
uitias poſſidebũt: Et doomodo qui eſurit dormiens in ſomnis ſe ueſci putat & qui ſitit arentibus
ſiti faucib flumina bibit: cũq; uigilauerit ardẽtior ſitis fit ꝗᷓ caſſa potione deluſa ẽ:ſic multitudo uni
uerſaꝶ gẽtiũ ꝗᷓ romanæ ſubditæ poteſtati dimicauerũt cõtra mõtẽ ſyõ: habebũt q̃ſi ĩ umbra:& nu⸗
be:& ſomnii nocte diuitias q̃s maturo ĩteritu dereliquẽt:ĩ eo loco ubi nos poſuimꝰ oẽs ꝗ militaue L
rũt & obſederũt & pᷣualuer̃t aduerſus eã. Ixx. trãſtulerũt: & oẽs q militauerũt tra hieruſalẽ qd ĩ he
braico nõ hẽt:i n prĩcipio quoq; huiꝰcapituli ubi nos diximꝰ additꝰ ẽ ãnus ad annũ:ſiue ſubtractꝰ
illi 1terptatt ſüũt gregate fructꝰuł gemina ãnũ ſup ãnũ mãducate cõmeditis.n. cũ moab:& ẽ ſẽſus
anñꝗᷣ andni acceptabilis pᷣdicatiõis ei adueniat ĩmo duo ãni de ꝗbꝰĩ cãtico abbachuc iuxta hebrai
cũ legimiĩ medio duoꝶ tpᷣꝑe cognoſceris ſeminate uobis ĩ lachrimis ut metatis ĩ gaudio: ſcriptũ ẽ
in euãgelio ſcdm iohᷣm p tria paſca dñm ĩ hieruſalẽ qᷓ duos ãnos efficiãt: qd ãt ſeqrur comedetis
enim cũ moab: in hebraico nõ habetur de quo poſſumus dicere: qd niſi fructus ſibi potẽtiæ cõgre
gauerint: incipiant cũ his comedere ꝗ nõ in grediuntur eccleſiam domini uſq; in æternum. C te⸗
ra in ꝗbus

— — — — mm. ☚

Super Eſaiam

neci ra in quibus uidentur diſcrepare: manifeſta ſunt & ex his ꝗ expoſuimus facilis eorum ĩterprætatio
drcr⸗ eſt. Scio me legiſſe arihel interprætari lux mea dei: quod longe aliter eſt. Hic enim prima ſyllaba p
ehmn aleph & res ſcribitur: lux autem quæ hebraice dicitur Oâ interal eph & res mediam habet litteram
nm uau: quæ in præſenti nomine nõ habetur. O mniaq; quæ nunc dicutur cõtra arihel: referunt ad he
ſere reticos qui doctrinam ſuam dei æſtimant lucem: & expugnandi ſunt a uero dauid: oẽſq; ſolemni-
tnnc tates eorum auferẽdæ: & gaudium præſens futura triſtitia cõmutãdum. Quibus præcipiat deus ut
mnd agant pœnitẽtiamme incipiãt comedere cum moabitis: & ſimiles eſſe gentilium. Ipſe enim expu/
benn gnabit arihel: & oẽm uirtutem eorum atq; diuitias ſuo circũdabit exercitu. Turribuſq; hoc eſt ma.-
tar giſtris eccleſiæ humiliabit in terra ſermões eorum: ut nequaꝗᷓ ponãt in cælum os ſuum: ſed ſenbã
Kn tur in terra loquãturq; de terra: & fiant quaſi puluis excuſſus rota: oẽſq; diuitiæ impiorum pucto &
R momento temporis cõparentur: quãdo niſitauerit eos in ſua maieſtate deſcẽdens in turbine & tẽ/
Nd peſtate & igne ſupplicii: & intellexerint omnes diuitias ſuas pompamq; ſermonum: & argumento
4 rum ſtrophas: fruſtra cõmedentis & bibentis ſomnio comparari qui militauerunt contra hieruſa-
in/ lem uiſionem pacis: ſiue aduerſum hariel leonem fortiſſimum: & ad extremum cõtra montem ſy-
iunt on⸗ſuper quæ m eccleſiæ ciuitas ſita latere nõ poteſt. èU
oret- Obſtupeſcite ⁊ admiramini fluctuate ⁊ vacillate:inebꝛiamini ⁊ non a vino:modo veniet non
hclcin ebꝛietate:quoniã miſcuit vobis dũs ſpiritum ſopoꝛis claudet oculos veſtros:pphetas pꝛin⸗
miqno cipes veſtros qui vident viſiones operiet:⁊ erit vobis viſio oium ſicut verba libꝛi ſignati:queʒ
deno⸗, cum dederint ſciẽti litteras dicent lege iſtum. Et reſpondebit:nõ poſſum:ſignatus eni c:⁊ dabi
encon⸗ tur liber neſcienti litteras:diceturqʒ ei lege ⁊ reſpõdebit neſcio littears.
hienlii CPro ſoporis ſpiritu. xx. cõpunctionem Theodotio. meritis exceſſum. Aquila: cataphoran: ideſt
laen grauem ſomnum interprætatus eſt: ꝗ hebraice dicitur thardema: quẽ in adam miſſum a deo ſcri⸗
trunn ptura cõmemorat:quãdo de coſta lateris eius mulier effecta eſt. Et Iona hoc idem ſomno ſtertebat
wod in naui. Oĩs autem prophetia poſt ſubuerſionem hieruſalem & templi: ideſt arihel: cõtra ſcribas &
dim phariſeos eſt: qui habẽtes clauem ſcientiæ: nec ipſi ĩtroeũt: nec uolẽtes alios ĩtroire permittũt. Et pᷣ
meita cipitur eis: ut ſtupore atq; miraculo: Immo iuxta. x. diſſolutione totius corporis & mentis exceſ-
lrin ſu inebriẽtur: atq; moueãatur & fluctuent: uacillates nõ uino nec ſycera:ſed ſpiritu ſoporis ſiue cõo⸗/
kchni, prunctiõis dii: ut intelligentes malum ſuum: agãt aliquãdo pœnitentiam. Dicãtq; cum propheta.
imufe Verſatus ſum in infirmitate dum cõfigitur mihi ſpina. Scitote ergo ſcribæ & phariſei ꝗ eſtis princi
enin pes iudæorum: qd reddat uobis dominus uiciſſitudinem ueſtrã. VYos enim audientes dominũ ſal-
Hümi, uatorem intelligere noluiſtis: & clauſiſtis oculos ueſtros ne eum uideretis: & aures aggrauaſtis ne
nnmd audiretis: Ideo & ille claudet oculos ueſtros: ꝗ ſũt prophetæ: per quos dei ſcientiã uidebatis. Si ue-
don ſtros oculos claudet & prophetarum qꝗ ſũt principes ueſtri. Lex enim & prophetæ: uſq; ad Ioãnem
inrti Baptiſtam: Vt nõ uidentibus illis. Videãt de ꝗbus iferior ſermo teſtatur: Et audient in die illo ſur/
gbeidk di uerba libri ſignati: & oculi cæcoꝶ uidebũt & exultabũt. In iuditium enim uemit dñs ut uidẽtes
gennur ludæi nõ uideãt: & ꝗ cæci erant populus ſcilicet nationũ uideant & dominũ cõtemplentur. Vnde
ſonis ſigniſicãter nõ dixit quod uiſio oĩum ꝓphetarũ ſignata ſit cunctis legentibus:ſed uobis ingꝗt erit ſi/
ryc⸗ gnata ꝗbus nũc loquor. Quibus hæc futura pnũtio: ſiue oculos principum ueſtrorũ ꝗ ſe iuxta. Ixx.
qo abſcõdita & arcana uidere iactabãt: & claudent in perpetuũ: eritq; ait uobis omnis ſcriptura ſancta
den clauſa atq; ſignata: ut uos ꝗ legitis litteras & prophetarum ſenſum noſſe uos eſtimatis: & diebus ac
dorn noctibus uolumina ſcripturaꝶ indefeſſo ore meditamini nõ intelligatis quod legitis: ſicut in apo
decli calypſi l oãnis ſcribitur. Quis eſt dignus aperire librum & ſoluere ſignacula eius. Cũq; nullus fuiſ/-
ine ſet inuẽtus q aperiret ſignacula: de lſe ſe dicit: &dei tandem ad ſe meruiſſe ſermonẽ. Noli flere: Ecce
n⸗ uicit leo de tribu iuda radix dauid: ut aperiat librum: & ſoluat ſignacula eius: Leo autem de tribu iu
nu, da: dñs ieſus xps eſt: ꝗ ſoluit ſignacula libri nõ proprie unius ut multi putãt pſalmorum Dauid:ſed
hier oĩum ſcripturaꝶ q uno ſcriptæ ſũt ſpũ ſctõ: & ppea unꝰ liber appellat᷑.de quo Ezechiel myſtico ſer
hr, mone teſtat᷑ qd ſcriptꝰfuerit ĩtus & foris in ſenſu & littera. De quo & Saluator loqtur ĩ pſalmis ĩ ca
un pitulo libri ſcriptũ eſt de me. Nõ hieremiæ nõ Eſaiæ: ſed in oĩ ſcriptura ſctã q́ unus liber appellatur
mmud Magfr̃is igit᷑ iulæoꝶ uſq; ĩ pnñtẽ diẽ neqᷓuntibꝰlegere & apire ſignacula & myſteria pãdere ſcriptu/
bu ra ꝑe: ſi dederis eũ libæ indocto populo ꝗa ſuis pᷣceptoribꝰdeuorat᷑.Fatebũtur neſcire ſe lr̃as & iccir
Con Cco legere nõ poſſe: atq; eduobꝰ malis multo leuiꝰẽ iĩpitiã cõfiteri: quã iactare prudentiã: & nõ poſſe
am CEt dixit dvñs: Mꝛo eo qð appꝛopinquat pplęs iſte oꝛe ſuo:coꝛ aũt eius longe eſt a (ſcire qq dr̃.
lmmme me.Et tiuerũt me mãdato hoiuʒ ⁊ doctrinis:Jõ ecce ego addã vt admiratõeʒ faciã ppło huic
fie⸗ miraculo grãdi ⁊ ſtupẽdo.pibit.n.ſapia a ſapiẽtibꝰeiꝰ:⁊ itellectꝰ pꝛudẽtiũ illiꝰ abſcõdet᷑. LXxX.
tuc CEt ait dominus appꝛopinquat mihi populus iſte oꝛe ſuo:⁊ labiis ſuis honoꝛat me:coꝛ autem
iin eius longe eſt a me:Fruſtra colunt me:docentes hominum pꝛecepta atqʒ doctrinas. Pꝛopte⸗
hnl rea ecce aditiam vt tranſferam populum iſtum. Tranſferam enim ulos ? perdam ſapientiam
hue ſapientium:⁊ intellectum pꝛudentium abſcondaʒ.
gens CAHoc teſtimonio abuſus eſt dominus cõtra phariſeos in euãgelio Mathei dicẽs. Quare & uos pᷣ/
ig teritis mandatum dei propter traditiones ueſtras: Et iterum hypocrite bene prophetauit de uobis
bo

Liber Monus.c.xxix.

Eſaias dicẽs populus iſte labis me honorat:cor autem eius lõge eſt alme. Fruſtra autem colũt me
docentes doctrinas & præcepta hominum: in quo notare debemus illud quod plerũq; admonui
mus euãgeliſtas & apoſtolos: nõ uerbum interprætatos eſſe de uerbo:nec.lxx.interprætum aucto/
ritatem ſecutos: quorum editio illo iam tempore legebatur: ſed quaſi hebreos & inſtructos in lege
abſq; dãno ſenſuum ſuis uſos eſſe ſermonibus. Appropiquat autem populus iudæoꝶ ore & labiis
ſuis deo: quia unius dei cultũ habere ſe gloriatur: & reſpuit idola:ſed cor eius lõge ab eo:quia nõ
recipit dĩm ieſum xpᷣm. Qui enim nõ recipit filium nõ recipit patrem Simulqʒ diſcamus quomo/
do aliquis appropiquæt deo: uel lõge fiat ab eo. Qui & p hieremiã loquitur: dicitur appropinquãs
ego: & nõ de lõge dicit dns. Appropinquamus aut deo mẽte nõ corpore: ſicut & de Moyſe legius.
Appropinquauit Moyſes ſolus ad deum: cæteri autem nõ appropinquabãt. Orabat. n. deũ in ſpiri/
tu & ueritate: & accedebat ad eum ſenſu & ſpiritu. Hi aut de quibus ſcribitur quod tollãtur ab ute/
ro & erudiãtur a puero uſq; ad ſenectutem: & in lege dei die ac nocte meditẽtur: nõ appropinquãt
deo: qa traditiones phariieoꝶ ſcribarũq; ſuſcipiũt: quæ eos lõge faciũt a deo & fũt ſepulcra dealba
ta:quæ foris uidẽtur eſſe pulchra: intus autem plena ſũt oſſibus mortuoꝑꝶ: qui elegerũt baraban: &
dominum reſpuerũt. Propterea additurum eſſe cõminatur iuxta. xx. ut nequaꝗᷓ in aſſyrios & baby
lonios eos trãſſferat:ſed in toto orbe diſpergat.Iuxta hebraicum admirationẽ magnã populo iu-/
dæorum ſtupendũq; miraculum facturum eſſe ſe dicit: ut pꝑdat eorum ſapiẽtiam qui nõ receperũt

dei uirtutem: deiq; ſapiẽtiam: & intellectum prudẽtium abſcõdat & cælet: ne ſcilicet eum reperiant

qui in littera cõtinetur. De hoc loco apoſtolus paulus ſcribẽs ad corinthios: poſuit teſtimonium.
Perdam ſapiẽtiam ſapientium: & intellectum reprobabo. Aliis uerbis eũdem ſenſum ediſſerẽs. Nõ
quod deus ſit inimicus ſapiẽtiæ cuius pater eſt: & per quã oĩs eſt in hoĩbus ſapientia: Sed cum addi
tamento poſuit:in hebraico eſt: ſapiẽtium populi: & prudẽtium illius. Ideſt populi iudæorum. Et
reuera grãde miraculum deus fecit in populo poſt aduẽtum dñi ſaluatoris: ut uno atq; eodem tpe.
arderet hieruſalẽ tẽplũq; corrueret: & oĩ magiſtro ſciẽtia tolleretur. Impleto illo qc; ſupra dem ẽ.
CEcce dominatoꝛ dominus ſabaoth auferet ab hieruſalem:⁊ ab inda validum ⁊ validã.Om⸗/
nem foꝛtitudinem panis:⁊ omne robur aque:gigãtem ⁊ hoiem bellatoꝛem:⁊ iudiceʒ ⁊ pꝛiophe/
tam:⁊ cõtectoꝛem ⁊ ſenem:⁊ quinquagẽarium ⁊ admirabilem cõſiliarium ⁊ ſapientem archite
ctum:⁊ pꝛudentem auditoꝛem. (&cætera quæ propheticus ſermo cõtexuit.)
CAhe qui pꝛofundi eſtis coꝛde:vt a domino abſcõdatis cõſilium:quoꝛum ſũt in tenebꝛis ope
ra:⁊ dicunt:Quis videt nos:⁊ ꝗs nouit nos:puerſa ẽ hec veſtra cogitatio:Quaſi lutũ ᷣ figuluʒ
cogitet:⁊ dicat opus factoꝛi ſuo:nõ feciſti me:⁊ figmentum dicat factoꝛi ſuo:nõ itelligis. LXx.
CAhe ꝗ ꝓfũdũ ↄſiliũ faciũt:⁊ errãt in tenebꝛis oꝑpa eoꝝ.Et dicũt. Quis videt nos?⁊ ꝗs ſcit⁊
ꝗs ſcit nos:⁊ q̃ nos facimꝰ: nõne vt lutũ ſiguli reputabimini.Nũgd dicit factura factoꝛi ſuo nõ
ſapiẽter me feciſti: aut ſigmẽtũ fictoꝛi ſuo: Nõ tu me feciſti. CAduerſus eos de ꝗbꝰ ſupra
dixerat.i Perdã ſapiẽtiã ſapiẽtium: & intelligẽtiam prudẽtiũ reprobabo.Siue ut propheta ſcnibit ab
ſcõdam:nũc etiam dei ſermo dirigitur ꝗ ſapientes ſũt in ſemetipſis: & in cõſpectu ſuo prudentes.
De ꝗbus rectiſſime illud intelligi poteſt: defecerũt ſcrutãtes ſcrutinio:Cum ſcriptum ſit de dei ſapi
entia:ſi enim ꝗs perfectus fuerit in filiis hominũ abſq; tua ſapiẽtia in nihili reputabitur. Aui iccir/
co arbitrãtur deum ſua neſcire cõſilia: quia in tenebris ſunt opera eorum & dicũt: Quis uidet nos?
& quis nouit nos? Hæc autem dicunt & ſapiẽtes ſeculi & hereticoꝶ magiſtri: & iudæorũ phariſei.
Qch nullus eos ĩtelligat:nõ recordãtes eiꝰ qc; ad deũ dicitur. Tenebræ nõ obſcurabũutur a te: &πο

ſicut dies illuminabitur. Et ſicut tenebræ eius: ita & lux eius: Hoc errore decepti Adam & Eua Au,/

diẽtes ſonitum pedum deambulãtis in paradiſo dei: abſcõderũt ſe ſub arbore in qua erat ſcientia
boni & mali. Cain quoq; dicẽs. Si eicis me hodie a facie tua: abſcõdar: ſimili ſtultia deum arbitratꝰ

eſt ignorare. Et per Amos de impiis & peccatoribus dicitur. Si abſcõderint ſe ab oculis meis in ꝓp/

fundo maris:ibi mãdabo draconem & mordebit eos. Vnde quãuis aliquis ſapiẽs ſit & feruẽtioris

ĩgenii:ſi nõ habuerit dei ſapiẽtiam atq; doctrinã. Dicamus de eo.Niſi dñs ædificauerit domũ: in ua

num laborauerũt ꝗ ædificãt eam. Niſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ: in uanũ uigilauerũt ꝗ cuſtodiũt eã.
Cui nos faciamus ſimilẽ. Niſi dñs adiuuauerit ſciam in uanũ laborat ꝗ ſe putat eſſe ſapientem. Niſi

dñs oĩ cuſtodia ſeruauerit cor noſtæ: in uanũ uigilat ꝗ putat illq ſua diligẽtia poſſe ſeruari. Peruer

ſa eſt inꝗt hæc ueſtra cogitatio: ut factorẽ putetis neſcire qd facit: & creatorẽ ignorare creaturã ſuã:
Auaſi lutũ & opus dicat ſigulo & factori ſuo:nõ me feciſti: uel nõ me bñ feciſti: nec ĩtelligis facturã
tuã. Hoc teſtimõio aliis uerbis apoſtolus utitur ad romãos: ubi de dei ꝓfũda ſcĩa diſputat: & hoĩum

uult calũniã cõfutare. O hõ tu ꝗs es ꝗ rñdeas deo? Nũqd dicit figmẽtũ fictori ſuo:quare me feciſtiꝰ

an non habet poteſtatem figulus de eodem luto aliud uas facere in honorem: aliud in contumeliã

In ꝗbus cũctis: illa ſemper obſeruanda eſt regula: euangeliſtas & apoſtolos abſq; dãno ſenſuum in
terprætatos in græcum ex hebreo ut ſibi uiſum fuerit.

CMonne adhuc in modico ⁊ in bꝛeui cõuertetur libanus in chermel:⁊ chermel in ſaltum repu/
tabitur. Et audient in die illa ſurdi verba libꝛi ſignati:æ de tenebꝛis ⁊ caligine oculi cecoꝛum vi/-
debunt:⁊ addent mites in domino letitiam:⁊ pauperes homines in ſancto iſrabel exultabunt:
quoniam

Super Eſaiam

quoniam defecit qui pꝛeualebat.Conſumatus eſt illuſoꝛ:⁊ ſucciſi ſunt omnes qni vigilabant ſu
honun per iniquitatem:qui peccare faciebant homines in verbo:⁊ arguentem in poꝛta ſupplantabant:
Nat 7 declinauerunt fruſtra a iuſto. ——
Kube CReſpondeant iudæi & amici ſimplicis tantum hiſtoriæ qui fructus non quærüt in arbore:ſed ſo
ali lia tantum umbramq; uerborum quaæ cito areſcit & deperit: quomodo in aduentu domini ſalua-
dcin toris:qui a temporibus Eſaiæ uſq; ad diſpenſationem camis aſſumptæ: pro comparatione æterni-
clon tatis breue & modicum tempotis ſpatium eſt: libanus mons phenicis uerſus ſit atq; tranſlatus in
dinti montẽ carmelum:qui hebraice chermel dicitur. Et eſt in cõſinio paleſtiæ atq; phœnicis: ptolomai
Eelkgin di imminens: licet & alius in ſcripturis ſanctis Mons carmelus appelletur in quo fuit nabal carme
inſi Ius:homo ſtultus & iniquus:qui uxorem habuit abigail: quæ mortuo uiro nupſit Dauid. Illo enim
uabne⸗ uiuente: uirum dauid accipere non poterat: ne uocaretur adultera ſi foret alteri uiro ſociata: & quõ
Ddingni chermel in ſaltum & in infructuoſa ligna reputetur. Quod cum dicere nõ potuerint: audiant liba
derb num qui interprætatur dealbatio: referri ad populum gentiũ: qui lotus in domino & purgatis ſor
kbane dibus priſtinis:totus mundus aſcendens ſub eccleſiæ perſona innititur ſaluatori. Et de eo in canti
bab co dicitur. Quæ eſt iſta quæ aſcendit dealbata innitens ſuper fratuelem ſuum: & iſtum populum
llo i, ſuum trãſferri in chermel:hoc eſt in circũciſionis ſcientiam: ut ſpecialis & uere circũciſionis myſte/

ria recognoſcat:& in loco ſit quondam populi iudæorum. Illos autem qui Chriſtum ſuſcipere no

leperi
W luerunt:reputari in ſaltum: & in arbores ſteriles quæ nõ poſſunt cum lignis fructiteris laudare do/
tünn. minum. Cum autem libanus in chermel: & chermel in ſaltum fuerit cõmutatus. Tũc qui prius ſur-
eie N di erant: & uerba libri prophetici audire nõ poterant. De quo ſupra diximus: quod omnis ſcriptu/
mmu ra ſancta unus liber appellatur: dicente eccleſiaſte: ſermones ſapiẽtium tamꝗᷓ ftimuli & tamꝗ claui
n in altum conſixi: quia conciliis dati ſunt 2 Bror uno audient & loquentur. Quibus ſaluator di-
U cet: epheta: quod interprætatur adaperire. uod nos uertimus de tenebris & caligine oculi cæco
i, rum uidebunt: quorum facilis interprætatio eſt: aquila & theodotio & ſymachus tranſtulerunt: te
Bhn⸗ nebras & caliginem oculi cæcorum uidebũt:ut oſtenderẽt gentium populo qui prius cæcus erat:
chr⸗ Chriſti ſacramenta pãdenda.lIuxta illud quod dicitur. Tenebroſa aqua in nubibus aeris. Et in eodẽ
e pſalmo de deo ſcriptum eſt. Poſuit tenebras latibulum ſuum: Et in prouerbiis legimus. Hec audi/
hie ens ſapiens ſapientior erit: & prudẽs gubernationem poſſidebit: & ĩtelliget parabolam & tenebro
. ſum ſermonem:dicta ſapientium & enigmata. Deniq; & Moyſes ut ĩtelligeret & uideret deum: in
ce nubem ingreſſus eſt: & in caliginem: de quo in pſalmo dicitur. Caligo fub pedibus eius. Cum au-
ſcunn tem prius cæci uel myſtica quæq; conſpexerint: uel cæcitate & tenebris oculos leuauerint ad uidẽ-
I dum:ut ſedentibus in tenebris & umbra mortis oriatur lumen uerum. Tuũc mites de quibus ſcrip/
Ee tum eſt. Beati mites: quoniam ipſi poſſidebunt terram. Siue pauperes quorum princeps in pſalmis
nun ait.Hic pauper clamauit & dominus exaudiuit illum: & qui iudicauit pauperes populi & ſaluos fe/
Uitz cit filios pauperum. De quo dicitur ad iudæos: cõſilium pauperis ſpræuiſtis: addent in domino læ
ntt titiam: ut qui gloriatur in domino glorietur: & pauperes homines ſiue deſperati ab hominibꝰ atq;
entd cõtẽpti:qui legis prius notitiam nõ habebãt in ſancto iſrahel exultabũt. Qui ait Sancti eſtote:qno
kiſ niam ego ſanctus ſum: Omniſqʒ; eſt exultatio quoniam defecit qui præualebat. Conſumatus eſt il-
iccit⸗ luſor:ſiue arrogãs & ſuperbus qui dixerat fortitudiuem faciam: & ſapiẽtiam auferam: fines gẽtium
nos: & fortitudinem eorum uaſtabo: qui oĩbus illudebat: in tãtum ut ſanctus quoq; diceret. Lumbi mei
iſe, repleti ſunt illuſionmibus. Et ſucciſi ſũt ſiue deleti omnes qui uigilabant ſuper iniquitatem: quorum
non propter malas uigilias nõ dormitat interitus: qui peccare faciebãt uniuerſum hominum genus in
4 uerbo blaſphemiæ ut negarent uerbum dei: & in cælo ponerent os ſuum. Significat autem dæmo
Genti nes quia nequaꝗᷓ ipſi homĩes in ſermone peccare uariis dogmatibus blaſphemãtes: & arguentem
btur. in porta atq; iuditio quãtum in ſe erat ſupplãtabãt: & a iuſtitia declinare faciebãt: qui erat in portis
n ſiliæ ſyon: exaltatus de portis mortis: & corripiebat eos qui oderant in portis arguentem: quæ nos
Mũ ſuper diabolo & angelis eius iĩtelleximus. Nazarei cõtra ſcribas & phariſæos dicta arbitratur: quod
tinu deſfecerint qui prius illudebãt populo traditioni bus peſſimis: & ad decipiendos ſim
itei plices die noctuq; ui gilabat: ui peccare faciebant hoĩes in uerbo deił ut xpᷣm dei filiũ denegarẽt.
hhi CPꝛopter hoc hec dicit dũs ad domum iacob ꝗ redemit Habꝛaã.MNõò cõfundetur modo Ja
ene cob:nec modo vultus eius erubeſcet:ſed cũ viderit filios ſuos opera manuuʒ meaꝝ in medio
ſ ſui ſanctiſicaãtes nomen meum:⁊ ſanctiſicabũt ſanctum iacob:⁊ deum iſrahel pᷣdieabũt:⁊ ſcient
ni errãtes ſpiritu intellectum:⁊ muſitatoꝛes diſcent legem. .CQxx.

in, CVPꝛopterea bec dicit dũs ſuper domum Jacob quã ſeparanit ex Habraã:nõ mõ ↄfundetur
fi allaacob:neqʒ nũc faciẽ mutabit:ſed cũ viderit ſilios ſuos opera meaipp me fanctiſicabunt nomẽ
meũ:⁊ ſctiſicabũt ſctũm Jacob:⁊ deũ iſrahel timebũt:⁊ ſciẽt ꝗ errat ſpũ intelligẽtiã:⁊ muſitato

i res diſcẽt obedientiã. C Qdq; ſeqtur.(Et liguæ balbutiẽtes diſcẽt loq pacẽ)obelo pᷣnotãdũ ẽ.

n Cum audierint inquit ſurdi uerba libri:& oculi cæcorum uiderint:libanuſq; cõuerſus fuerit in cher
mel & chermel reputatus in ſaltum: ita ut mites & pauperes lætentur in domino & ſuperbus illu-
1 ſorqꝙ; deficiat. Tunc confundetur iacob qui modo interim nõ confundiuu: ſignificat autem Eſaiæ

1

Liber Monus.c. xxx.

wn
tempora. Et uultus illius erubeſcet: ut rubor atq; cõfuſio occaſio ſit ſalutis:præcipuæ cum uiderit fi- n
