& lætatæ ſunt filiæ iudæ in omnibus iudiciis tuis domine. .
CPeccauimus enim inique egimus recedentes a te ⁊ deliquimus in omnibus.
CEt certe tres pueri non peccauerũt: neq; ei ætatis erãt qn ducti ſut ĩ babylonẽ: ut ꝓpter ſua uicia
punirentur. Ergo quᷣo hi ex ꝑſona populi loquuntur. Sic illud apoſtoli legendum eſt. Non eniʒ qd
uolo hoc ago: ſed qd nolo illud operor: & cætera quæ in eodem loco ſcupta ſunt.
C Quoniam dñne imminuti ſumus plus qꝙᷓ; oẽs gentes:⁊ ſumꝰ humiles in vniuerſa terra hocdlie
pp pctã noſtra:⁊ nõ ẽ in tꝑe hoc pꝛinceps ⁊ ꝓpheta ⁊ dux neq; holocauſtũ:neqʒ ſacriſiciũ neq;
oblatio neqʒ incẽſũ neq; locꝰpꝛinntiarum coꝛam te:vt poſſimꝰinuenire miſericoꝛdiam.
CHis uerſiculis utendum eſt:ſi quando eccleſiæ propter ectatipoplli ſanctorum uirorum & ma-⸗
giſtrorum: qui in lege dei doctiſſimi ſunt pœnuriam ſuſtinent: & quando in perſequutionibus non
offertur ſacrificium & oblatio. Quidam hunc locum & ad cæleſtem referunt hieruſalem: quod ani
mæ ad terrena delapſæ in loco lachrimarũ & confeſſionis poſitæ: plangant antiqua delicta: & cæ/
tera quæ prophetalis ſermo complectitur. Sed hoc non recipit eccleſia dei.
Secd in anima cõtribulata ⁊ ſpiritu humilitatis ſuſcipiamur. .
CEx præſenti loco & ex eo quod ſequitur. Benedicite ſpiritus & animæ iuſtorum domino: & ĩ pſal
mis. Sacrificium deo ſpiritus contribulatus cor contritum & humiliatum deus nõ deſpicies. Sut ꝗ
aliũ uelit eẽ ſpũz in hoĩe excepto ſpũ ſãcto: & aliã aĩam. Sed laborãdũ eis erit quomodo abſq; car/
ne & gratia ſancti ſpũs duæ ſubſtatiæ & duo iĩteriores homines in uno homine eſſe dicantur.
CEt ñ ceſſabãt ꝗ miſerãt eos miſtri regis ſuccẽdere foꝛnacẽ:napta:⁊ ſtuppa:⁊ pice:⁊ malleolis.
CSaluſtius ſcribit in hiſtoriis quod napta ſit genus fomenti apud perſas quo uel maxime nutrian/
tur incendia. Alii oſſa oliuarum quæ prohiciuntur cum amurca arefacta: naptam appellari putant:
unde & græce dicitur ab eo quod nypidem ignem nutriat.
CAngelus autem domini deſcendit cum aʒaria ⁊ ſotijs eius in foꝛnacem:⁊ excuſſit flammam
ignis de foꝛnace:⁊ fecit medium foꝛnacis quaſi ventum roꝛis flantem:⁊ non tetigit eos omnino
ignis neqʒ contriſtauit:nec quicquã moleſtie intulit.
COppræſſa perturbationibus anima & uariis moleſtiis occupata: cum hominum deſperauerit au/
xilium: & tota ad dominum fuerit mente conuerſa deſcendit ad eam angelus domini: ſcilicet ſer-
mo diuinus: & excutit flammæ exeſtuantis ardores ut nequaquã ignita iacula inimici cordis no-
ſtri archana pœnetrent nec illius fornace claudamur.
Benedicite ſancti ⁊ humiles coꝛde dominuum. CAHumilitatem cordis præſens uerſi
culus docet & illud quocin euangelio dicitur. Diſcite a me ꝗa mitis ſũ & humilis corde: & ĩuenie-
tis requiẽ aĩabꝰ ueſtris: Cordis aut illa huũilitas: quæ in alio loco paupertas ſpũs appellatur: ut non
erigamur ſupbia:nec ficta gloria huũilitatẽ ꝗqramus: ſed toto corde inclinemur.
CBenedicite omnia opera domini dommum. CGenerali laudatione præmiſſa:qc
omnis creatura debeat laudare dominumiin conſequentibus per partes ſingula cohortatur: ange-
Ios & cælos aquas atq; uirtutes: ſolem & lunam imbrem & rorem: ſpiritum ignem & eſtum: fugus
& cauma & cætera: quæ longum eſt texere: ita ut fontes quoq; & maria & uolucres: beſtias quoq; &
maria & pecora ad laudem domini prouocet: & filios hominum: & poſt omne hominum genus
iſrahelem & de ipſo iſrahele ſacerdotes & ſeruos domini: ſpiritus animaſq; iuſtorum: ſanctos & hu/
miles corde: & ad extremum Ananiam Azariam Miſaelem qui ad laudem domini pnti bñficio ꝓ
uocantur. Oẽs ãcreatuiæ non uoce ſed opere laudant dommnum: quia ex creaturis conſequenter
creator intelligitur: & in ſingulis operibus atq; effectibus dei magnifcentia demonſtratur.
CTTunc nabuchodonoſoꝛ rex obſtupuit. H
CHuacuſq; de theodotionis editione pauca perſttinæimus confeſſiones & laudem trium pueroruʒ
quæ non habẽtur in hebreo: exinde ſequamur hebraicam ueritatem. .
IEt ſurrexit pꝛopere ⁊ ait optimatibus ſuis.
CPunitis principibus rex corripitur ut uiuens glorificet deum interrogat autẽ optimates ſuos quo
rum accuſatiõe & cõſilio tres pueros in ignẽ fornacis miſſerat: ut illis reſpõdẽtibſe miſiſſe tres pue
ros in fornacem:iſta eis nuntiet & oſtendat.
CEcce ego video viros quatuoꝛ ſolutos ⁊ ambulantes in medio ignis:⁊ nihil coꝛꝛuptionis in
eis eſt:⁊ ſpecies quarti ſimilitudo ſilii dei. CRurſus dicam. O quã ſapiens ignis quam
inenarrabilis potentia dei: uinculis ſtricta ſunt corpora: uruntur uincula. corpon non urunrur. Spe
ciẽ autem quarti quem ſimilem dicit filio dei:uel angelum debemus accipere: ut. lxx. tranſtulerunt:
uel certe ut pleriq; arbitrantur dominum ſaluatorem. Sed neſcio quomodo rex impius dei filium
uidere mœreatur. Ergo iuxta Symmachum qui interprætatus eſt. Species autem quarti fimilitudo
filiorum: non dei ſed deorum. angeli ſentiendi ſunt. Qui & dii & deorum uel dei filii ſepiſſimæ nũ
cupantur.Hoc iuxta hiſtoriam. Cæterũ in typo præfigurat iſte angelus ſiue filins dei. dnm noſtrum
Ieſum xpᷣęm

8 „ *

Super Danielem. c.iiij.

Ieſum chriſtum qui ad fornacem deſcendit inferni: in quo clauſæ & peccatorum & iuſtorum aiæ te
nebantur: ut abſq; exuſtione & noxa eos ꝗ tenebantur incluſi mortis uinculis liberaret.
CTunc acceſſit NMabuchodonoſoꝛ ad oſtium foꝛnacis ignis ardentis ⁊ ait.
CPauore perterritus: non per nuntios quærit a pueris: ſed ipſe eos ex noĩe uocat: ſeruos dei excelſi
appellans: & petens ut ad ie egrediantur: quos uinctos in fornacem miſerat.
Benedictus deus ſydrach miſach ⁊ abdenago:qui miſit angelum ſuum ⁊ eruit ſeruos ſuos.
COQuem ſupra ſfilium dei hic angelum uocat ꝗᷓꝗᷓ in ſuperioribus ſimilitudo ſilii dei non ueritas ap/-
pellata ſit. Rurſuʒ ergo nabuchodonoſor dei confeſſionẽ recipit: & damnatis idolis laudat tres pue
ros: qui noluerüt ſeruire & adorare oẽm deum excepto deo ſuo: & miratur quod ſanctos dei ignis
tangere non potuerit Quod autem ait: A me propoſitum eſt hoc decrerum: ut omnis populus trib?
& lingua quæcũq; locuta fuerit blaſphemiam còtra deũ ſydrach miſach & abdenago diſpereat: &
domus eius uaſtetur: neq; enim eſt alius deus qui poſſit ita ſaluate: Quidam peſſime ad diabolum
referunt: quod in conſumatione & Rne mundi: etiam ipſe recipiar notitiam dei: & omnes ad pœni/-
tentiam cohortetur. Et hunc uolunt eſſe regem niniue: qui nouiſſime deſcẽdit de throno ſuperbiæ
& humilitatis præmia conſecutus eſt.
CTunc rex pꝛomouit ſydrach miſach ⁊ abdenago in pꝛouintia babylonis.
Qui dicunt ſupra tres pueros non iudices prouintiarum: ſed præfectos operum ſingulorum fuiſ-
ſe in babylone:hic uolunt etiam eos prouintiarum iudices conſtitutos.
L CVISIO TERIIA. CAPITVLVM QVARTVM.
MShmAAbuchogonoſoꝛ Rex omnibus gentibus ⁊ linguis qui babitant in vniu erſa ter⸗
ra pax vobis multiplicetur.
¶ Epiſtola nabuchodonoſor in pphetæ uolumine ponitur: ut non fictus ab alio po
ſtea liber: ſicut Sycophanta mentitur: ſed ipſius danielis eſſe credatur.
CEgo nabuchodonoſoꝛ quietus eram in domo mea.
S ◻äiſtoria quidem manifeſta eſt: & non magna interprætatione indiget: quod ad
offenſam dei nabuchodonoſor uerſus in amentiam: ſeptem annis inter bruta aialia uixerit: & her-
barum radicibus alitus ſit: aupoſtea miſericordia dei reſtitutus in regnum: laudauerit & glorificaue
rit regem cæli: quia omnia opera eius uera: & uiæ eius iudicia: & gradientes in ſuperbia poteſt humi
liare. Sed qui uolunt per nabuchodonoſor contrariam intelligere fortitudinem: de qua dominus
loquitur in euangelio: uidebam ſatanam quaſi fulgur cadentem de cælo: Et ioannes in apochalypſi
quod draco cadens in terram: tertiam partem ſtellarum ſecum traxit: Et Eſaias: Quomodo ceci-
lit lucifer qui mane oriebatur: Aſſerunt ſiequaꝗᷓ potuiſſe fieri ut fœno per ſeptem annos ueſceretur
homo. qui nutritus eſt in deliciis: & ſeptem annis abſq; ulla laceratione corporis ſui inter beſtias ui
xerit: Et qũo amenti hoĩ per ſeptem annos imperiũ reſeruatũ fit:regnumꝙ potentiſſimũ abſq; rege
tanto tpe fuerit: aut ſi alius illi ſucceſſerit in regnũ: Cuius uecordiæ eſtimandus ſit: ut cederet impio:
q tanto tpe poſſidebat: pᷣſertim cum hiſtoriæ chaldæoꝝꝶ nihil tale contineant: nec potuiſſe fieri: ut
qui de minoribus ſcripſerint maiora reticerent. Hæc ante oĩa quærunt & replicant: ut cũ hiſtoria nõ
ſteterit p nabuchodonoſor diabolus ſignificetur: qd nos nequaqᷓ recipimus ne oĩa quæ legimꝰ? um
bræ uideantur & fabulæ: Quis enim amentes hoĩes nõ cernat iĩſtar brutoꝶ aiantiũ in agris uiuere:
lociſq; ſilueſtribus:Et ut cuncta prætereã: cum multo incredibiliora & græcæ & Romanæ hiſtoriæ
accidiſſe hoĩbus prodiderint: Scyllam quoq; & chimeram hideã quoq; atq; centauros: aues & feras
flores & arbores ſtellas & lapides factos ex hominibus narrent fabulæ: quid mirum eſt ſi ad oſten
dendam potentiã dei & humiliandam regum ſuperbiammhoc dei iudicio ſit patratum.
OQuietus eram in domo mea:⁊ floꝛens in pallatio meo. *
C Siue in throno: ut interprætatus eſt theodotion. Domum autem diaboli qui ſenſum ſetuntur cõ
trarium mundum iſtum intelligunt: de quo & in euangelio ipſe loquitur ad faluatorẽ: hæc omnia
mihi tradita ſunt: Et apoſtolus dicit Mundus in maligno poſitus eſt.
CSommum vidi quod perterruit me.
Reſpondeant quale ſomnium uiderit contraria ſortitudo: niſi fſorte omne quod in hoc mundo
habere uidetur umbra & ſomnium eſt.
CEt viſiones capitis mei conturbauerunt me.
CNora quod & nabuchodonoſor uiſiones non oculoruni & cordiv: ſed capitis nouerat:quia pro/
prer gloniam ſeruorum dei: futurorum illi myſteria reuelantur.
Bonec collega ingreſſus eſt in conſpectu meo daniel.
CExceptis ſepruaginta tranſlatoribus qui hæc omnia neſcio qua ratione præterierunt: tres reliqui
collegam interprætati ſunt. Vnde iudicio magiſtrorum eccleſiæ: editio eomm in hoc uolumme
repudiata eſt: theodotionis uulgo legitur: quæ & hebreo & cæteris tranſlatoribus congruit.
Vnde & origenes in nono ſtromatum uolumine aſſerit: ſe quæ ſecuntur ab hoc loco in prophe//
ta daniele non iuxta ſeptuaginta interprætes: qui multum ab hebraica ueritate diſcordant: ſed iux/
ta theodotionis editionem diſſerere.

— ——

Explanatio.

CQAui babet ſꝑiritum deoꝛum ſanctoꝛum in ſemetipſo. .
CPro eo quod hic dicitur deoruʒ ſanctorum lingua chaldæa qua Kribtu⸗ eſt daniel legimus hela-
in cadiſin quod deos ſanctos & non dñm ſanctum ſignificat: ut theodotion interprætatus eſt. Nec
mirum ſi erret nabuchodonoſor: & ꝗcquid ſuper ſe cernit non deũ ſed deos arbitretur: Deniq; &
in conſequentibus balthaſar inꝗt princeps arioloꝑ: quẽ ego ſcio ſpiritũ deorum ſanctoruzʒ habe⸗/
as in te. Balthaſar princeps arioloꝶ ſiue incãtatoꝶ ut alii interprætati ſunt: Non mirum ſi princeps
ariolorum oĩum conſtitutus ſit: ꝗq ad præceptũ regis ſapiam didicerat chaldæoruz: & decuplũ oĩuz
ſapientior fuerat. Quætamus ab his qui in hac uiſione nõ recipiunt hiſtoriã: quis iſte ſit Nabucho-
donoſor qui ſomnium uiderit: & quis daniel qui ſomniũ eius ediſſerit & uentura prædicit: & quo/
modo hic ipſe daniel qui utiq; iuxta eos: ſancta intelligenda eſt fortitudo: a Nabuchodonoſor prin
ceps ariolorum eius conſtituitur: & collega appellatur.
Cidebam ⁊ ecce arboꝛ in medio terre:⁊ altitudo eius nimia magna arboꝛ? fortis ⁊ pꝛoceri⸗
tas eius contingens celum:aſpectus illius erat vſqʒ ad terminos vniuerſe terre.
CNon ſolum de Nabuchodonoſor rege chaldæo: ſed de oĩbus impiis propheta loquitur.uidi im/
pium ſuperexaltatũ & eleuatum ſicut cedros libani: qui non uirtutũ magnitudine ſed ſua eleuãtur
ſuperbia: & ideo exciduntur & corruũt. Vnde bonũ eſt illud ſectari quod dñs docet in euãgelio:di/
ſcite a me quia mitis ſum & humilis corde. Quod aũt ait iuxta theodotionẽ i.
altitudo eius ſiue ut poſtea ipſe interprætatus eſt.i.dominatio. pro quo nos uer
timus aſpectus eius. Vnde cõtemptores hiſtoriæ caluniantur qd nequaq dominatio Nabuchodo-/
noſor orbẽ terrarum poſſederit: Neq;. n. græcis & barbaris cunctiſq; ſeptentrionis & occidentis na-
tionibus imperauit: ſed tantũ orientis prouincias tenuit: ideſt aſiam:non europã & lybiam: Ex quo
intelligi uolunt cuncta ad diabolum referenda eſſe: cum hæc omnia nos hyperbolice dicta debea-
mus accipere:ob ſuperbiam regis impii: qui tantum gloriatur in aſia: Vt cæluz ſe tenere iactet: & or
bem terrarum quaſi nidum & oua uolucrtum.
CEt ecce vigil ⁊ ſanctus de celo deſcendit. CPro uigili theodotion ipſum
chaldaicũ uerbum poſuit Hyr: qd per tres litteras ain: ioth: res: ſcribitur: Si gnificat aũt angelos quod
ſemp uigilent: & ad dei impium ſint parati. Vnde & nos crebris pernoctationibus imitamur ange/
loꝑꝶ officia: Et do dicitur: Nõ dormitabit neq; dormiet q cuſtodir iſrah el. Deniq; & in conſequẽti
bus legimus: In ſnia uigilu hoc eſt angelog decrerus eſt ſermo ſanctoꝑꝶ & petitio: Conſuetudo aũt
græci latiniq; ſermonis hirim uocat ꝗ; per multicolorẽ arcum ad terras deſcendere dicitur.
Tunc daniel cuius nomen balthaſar cepit intra ſe emelipſuz tacitus cogitare quaſi hoꝛa vna ⁊
cogitationes cius conturbabant eũ. Reſpondenſqʒ; rex ait balthaſar: ſomniũ ? interpꝛetatio eiꝰ
non conturbet te. Cacitus intellexit daniel
ſomnium eſſe contra reem& timorez cordis: uultus pallore ſignabat: dolebatq; pro eo qui ei plu
rimũ honoris detulerat: Et ne uideretur inſultare atq; lætari contra hoſtium regem. Deniq; dete/
ſtans id quod intelligebat loquitur ad eum.
Bomine mi ſomnium hoc his qui te oderunt:⁊ interpꝛetatio eius hoſtibus tuis ſit.
CVidens ergo Nabuchodonoſor eum metuere ne ſiniſtrum quid atq; contrarium contra regeʒ di
cere uideretur: cohortatur eum ut ſimpliciter & uere loquatur:duod intelligit ne quicꝗᷓ metuat.
Arboꝛẽ q; vidiſti ſublimẽ atqʒ robuſtaʒ tu es rex qui magniſicatus es ⁊ inualuiſti ⁊ magnitu
do tua creuit ⁊ peruenit vſqʒ ad celũ:⁊ poteſtas tna in terminos vniuerſe terre.
CAbſq; regis iniuria explicat ueritatem: ut non eum ſuperbiæ ſed potentiæ uideatur arguere.
CEt vinciatur ferro ⁊ ere in herbis foꝛis:⁊ roꝛe celi conſpergatur:⁊ cum feris ſit pabulum eius
donec ſemptemtempoꝛa commutentur ſuper eum.
CEt ſupra ſimiliter ſcriptum eſt: Quærunt ergo a nobis qui hiſtoriæ contradicunt: quomodo in
uinculo ferreo & ereo fuerit nabuchodonoſor: aut quis eum uiuxerint: & compedibus alligauerit:
cum perſpicuum ſit omnes furioſos ne ſe præcipitent & alios ferro inuadãt cathenis ligari: Hæc eſt
interprætatio ſententiæ altiſſimi: quæ peruenit ſuper dominum meum regem: Auſteritatem ſen--
tentiæ uerborum temperat blandimentis: & cum dura præceſſerint: mitioribus repromiſſis releuat

animum territi: Deniq; infert.
SKegnum tuum tibi manebit poſtq; cognonerimus poteſtatem eſſ. e celeſftem.
CVnde hi qui hiſtoriæ contradicunt: & uolunt diabolo reddi priſtinam dignitateʒ in hoc loco ue
liſicant quod poſt tormenta poſt efferationem poſt herbarum & feni cibos & ſeptem annorum cir
culos confiteatur dominum & ſit qui prius fuerat: Qui reſpondere debent quomodo congruat ut
Angeli qui nunꝗᷓ corruerant eum prorſus principem habeant:qui per pœnitenuam ſit reuerſus.
Auamobꝛem rex conſilium meuʒ placeat tibi ? peccata tua elemoſ ynis redime:⁊ iniquitates
tuas miſericoꝛdijs pauperum. Foꝛſitan ignoſcet deus delictis tuus. “
CSi prædixit ſententiam dei quæ non poteſt imm utari: quomodo hortatur ad elemoſynas: & mi/
ſericordias pauperum: ut dei ſententia cõmutetur: quod facile ſoluitur Ezechiæ regis exemplo quẽ
Eſaias: dixerat eſſe moriturum:Et niniuitarum: adhuc quadraginta dies & niniue ſabucrtcrd 1 Et ta/
mena

— — — –

ff

— — –—

Super Danieler n. C. . .

men ad præces: Ezechiæ & niniue dei ſnĩa cõmutata eſt: non uanitate iudicii ſed eoꝶ conuerſiõe ꝗ
meruere indulgentiam: Alioquin & in Hieremia loquitur deus ſe mala minari ſuper gentem: & ſi
bona fecerit minas clementia cõmutari: rurſum bona agenti ſe aſſerit polliceri: & ſi mala fecerit di-
cit ſe ſuaam mutare ſniammon homines ſed in opera quæ mutata ſunt: Neq;.n. deus hoĩbus ſed ui-
ciis iraſcitur: ꝗᷓ cũ in hoĩe non fuerint nequaꝗᷓ punit ꝗd mutatum eſt:Dicamus & aliter: Fecit quidẽ
Nabuchodonoſor iuxta danielis conſiliuʒ miſericordias in paupetes: & idcirco uſq; ad mẽſem duo
decimum in eum eſt dilata ſententia. Sed quia poſtea ambulans in aula babylonis gloriatur & di-
cit: Nonne hæc eſt babylon magna: ꝗᷓ ego edificaui in domum regni: in robore fortitudinis meæ
& in gloria nominis mei: bonum miſericordiæ perdidit malo ſuperbiæ.
CFoꝛlan ignoſcet deus delictis tuis. CCum beatus daniel præſcius futu/
rorum: de ſententia dei dubitet: Ręm temerariam faciunt qui audacter peccatoribus indulgentiam
pollicentur: Et tamen ſciẽdum quòd ſi Nabuchodonoſor bona opera facienti uenia repromittitur:
multo magis aliis promittitur: qui leuiora peccata cõmiſerunt. legimus & in Hieremia præceptum
populo iudæorum: ut orent pro babyloniis: quia in pace eorum ſit pax captiuorum.
CCum adhuc ſermo eſſet in dꝛe regis vox de celo ruit:tibi dicitur nabuchodonoſoꝛ rex regnuʒ
tuum tranſibit a te. CArrogans gloriatio ſtatim punitur a domino:
Et ideo differtur ſententia ne uideatur miſericordia in pauperes minime profuiſſe: Sed ſtatim ut lo
cutus eſt per ſuperbiam perdidit regnum: quod ab elemoſynis fuerat reſeruatum.
CBonec ſcias quod dominetur excelſus in regno hominum. Z
Magna miſeriæ conſolatio qn in tormẽtis poſitus ſcit ꝓſpera ſecutura: ꝗꝗᷓ nabuchodonoſor tãti
furoris ſit & amentiæ ut maloꝶ tpe:bonoꝶ ꝗᷓ ei deus ꝓmiſerat non fuerit recordatus.
Ego nabuchodonoſoꝛ oculos meos ad celũ lenani:⁊ ſenſus meus redditus eſt mihi.
ENiſi oculos leuaſſet ad cælum ſenſum priſtinum non recepiſſet: Quando autem dicit ſenſum ſibi
redditum oſtendit non formam ſe amiſiſſe ſed mentem: F

CEt regnum eius in generatione ⁊? generatione.
ESi hoc quod in ſcripturiseælicitur in generatione & generatione ſimpliciter accipimus: pro eo q
eſt in oĩa futura tempora nulla quæſtio eſt. Sin aut utſemp diximus generatio & generatio duas ge
nerationes ſigniſcat: legis & euangeli. Quærendũ ẽ qũo nabuchodonoſor dei ſacramenta cogno
uerit:niſi forte hoc dicamus: qd poſtꝗᷓ oculos ad cælũ leuauit: & recepi priſtinũ ſtatum: & exaltauit
& benedixit deũ uiuentẽ in ſempiternũgtiam hoc nõ ignorauerit (Iuxta enim uoluntatẽ ſuam fecit
tã in cælo qᷓ in terra: & nõ eſt ꝗ reſiſtat manui eius: & dicat quare feciſti) Et hoc loqtur quaſi hõ ſecu
li:Non.n.qd uult hoc facit:ſed qd bonũ eſt hoc uult deus. Nabuchodonoſor aũt ſic locutus eſt ut
dum potentiã dei prædicat: iuſtitiam eius uideatur arguere: quod imm&rito pœnas ſuſtinuerit.
CEt optimates mei? magiſtratus mei requiſierunt a me: ? in regnum meum reſtitutus ſum:
7 magnificentia amplioꝛ addita eſt mihi.
CErgo iuxta eos qui hiſtoriæ contradicunt oẽs angelicæ fortitudines requiſituræ ſunt diabolum:
& in tantam crefcit potentiam: ut qui quondam aduerſus dominum ſuperbierat: maior futurus ſit
q fuit ante peccatum (Quia omniaopera eius uera & uiæ eius iudicia: & gradientes in ſuperbia po
teſt humiliare) I ntelligit Nabuchodonoſor quare ſeptenni pœnas ſuſtinuerit: & idcirco ſe humi-
liatum quia contra deum ſuperbierit.
CVISIO QVARTA. CAPITVLVM QVINTVM.ð. .
Althaſar rex fecit grãde cõuiuiũ optiatibꝰſuis mille:⁊ vnuſꝗſqʒ ſcõʒ ſuã bibebat etatẽ
CSciendum eſt non hunc eſſe filium nabuchodonoſor: ut uulgo legedter arbitrantur: ſʒ

R2 um ſequitur: Poſt na

iuxta Beroſum qui chaldæam ſcribit hiſtoriam: & Ioſephuʒ qui Bero
buchodonoſor qui regnauit annis. xliii. ſucceſſiſſe in regnum: eius filiũ qui uocabatur euil
merodach: de quo ſcribit & Hieremias quod in primo anno regni ſui leuauerit caput Ioachiz fegis
judæ & eduxerit eum de domo carceris: Refert idem Ioſephus quod poſt mortem euilmerodach
in regnum patris ſucceſſerit filius eius Negliſar: poſt quem rurſus filius eius laborſodoch quo mor
tuo balthaſar filius eius regnũ tenuerit: quẽ nunc ſcriptura cõmemorat: quo interfecto a dario rege
mœgdorum: qui cyri regis perſarum auunculus fuit: & cyro perſa: quæ duo regna Eſaias aſcenſorem
bige cameli & aſini uocat deſtructum eſſe imperium chaldæorum: Quod quidem & xenophon in
cyri maioris ſcribit infantia: & Pompeius trogus & multi alii qui barbaras ſcripſere hiſtorias. Hunc
darium in græcis uoluminibus quidam aſtiagen: alii aſtiagis filium putant: & alio apud eos appel
lari nomine. Vnuquiſq; autem principum iuxta ſuam bibebat ætatem: Siue ut cæteri interprætes
tranſtulerunt: bibebat ipſe rex uinum coram cunctis principibus quos uocauerat. Præcepit ergo ia
temulentus ut afferrentur uaſa aurea atq; argentea: quæ aſportauerat nabuchodonoſor pater eius
de templo quod fuit in hieruſalem ut biberet in eis rex & optimates eius:uxoreſq; eius & concubi-
næ. Tradunt hebrei huiuſcemodi fabulam. Vſq; ad ſeptuageſimuz annum quo Hieremias captiuita
tem populi iudæorum dixerat eſſe ſoluendam: De quo & zacharias in principio uoluminis ſui loꝗ
tur: irrtitam putans dei pollicitationem balthaſar: falſumq; ꝓmiſſum: uerſus in gaudium fecit grãde

Erplanatio.

conuiuiũ inſultans quodammodo ſpei iudæoruz & uaſis templi dei: ſed ſtatim ultio conſecuta eſt
Quod autem balthaſans patrem Nabuchodonoſoruocat non facit errorem ſcientibus ſanctæ ſcri
pturæ conſuetudinem: qula patres: oẽs proaui & maiores uocantur. Et hoc conſiderandũ qd ſobriꝰ
iſta nõ faciat ſed temulẽtus: oblituſq; pœrnæ ꝗᷓ Nabuchodonoſor proauũ illius conſecuta eſt.
Bibebant vinũ ? laudabãt deos ſuos aureos ⁊ argẽteos ereos ferreos ligneoſqʒ ? lapideos.
Quanta ſtultitia in aureis uaſis bibentes deos ligneos laudabãt: & lapideos. Quãdiu naſa fuerũt
in idolo babylonis non eſt iratus dommus: uidebantur enim rem dei ſecunduz prauam quidẽ opi
nionem: & tamen diuino cultui conſecraſſe. Poſtꝗᷓ autem humanis uſibus diuina contaminant ſta
tim pœna poſt ſecrilegiũ ſequitur. Laudant aũt deos ſuos inſultantes deo iudæoꝶ: qd illis uictoria
tribuentibus bibebãt in uaſis ſuis. Iuxta tropologiã ideſt moralẽ intelligentiã hoc dicendu eſt: ck
oẽs heretici & doctrina contraria ueritati ꝗᷓ aſſamit uerba prophetaꝶ: & teſtimoniis diuinæ ſcriptu
ræ abutitur ad ſenſum ſuũ: & dat bibere his quos decipit: & cũ quibus fornicatus eſt: Tollat uaſa tẽ/
pli dei & inebrietur in eis: & non deũ cuius uaſa ſunt: ſed deos laudet aureos & argenteos & æneos
ferreos ligneoſq; & lapideos. Aurei mihi uidentur hi qui ſeculari röne cõpoſiti ſunt: Argentei qui
hnt eloquii uenuſtatem: & rethorica arte conſtructi ſunt: qui aut inferunt fabulas poetaꝶ & uetuſtis
utuntur traditionibus: hutes inter ſe multã uel elegantiæ uel ſtultitiæ differentiã iſti uocãtur ænei
& ferrei. Qui aùt pœnitus inepta proponüt lignei appellantur & lapidei. Quos oẽs in duas partes
deuteronomium diuidit ſeribens: Maledictus omnis qui facier ſculptile & conflatile opus manuuz
artificis: & ponet illud in abſcondito: Abſcundunt enim omnes heretici & operiunt mendatiorum
ſuorum dogmata: ut ſagittent in obſcuro rectos corde. JM
CIn eadem hoꝛam apparuerunt digiti quaſi manus hominis ſcribentis cõtra candelabꝛum in
ſuperſitie parietis aule regie. Et rex aſpiciebat articulos manus ſcribentis.
W Paulchræ dixit in eadẽ hora: ſicut & ſupra legimus de Nabuchodonoſor Cũ adhuc ſermo eſſet in
ore regis uox de colo ruit ne ob aliud ſibi illara ſupplitia: ſed ob blaſphemiã cognoſceret. uidentur
aut digiti in pariete ſcribere cõtra candelabru ne & manus & id qd ſcribebatur lõgius a lumine nõ
pareret: & ſcribitur in pariete aulæ regiæ: ut intelligat rex ad ſe pertineæ quod ſcribitur.
C¶Tunc regis facies immutata eſt. CEt hic notandum propter eos pſalmos
qui habent titulos pro his qui commutabuntur: quod immutatio non ſolum ſancti: ſed peccatoris
quq ſit: Nã & in conſequentibus legimus rex balthaſar ſatis turbatus eſt: & uultus illius imutat ẽ
TExclamauit itaqʒ rex foꝛtiter vt introdncerent magoa chaldeos ⁊ auruſpices.
Oblitus eorum quæ nabuchodonoſor acciderant: Antiquum & inolitum ſuæ gentis ſequitur er
rorem: ut non dei prophetas: ſed magos & chaldæos & auruſpices uocer.
CPurpura veſtietur ? ꝛquem auream habebit in collo.
CRem quidẽ facio ridiculã ut in expoſitione prophetaꝶ de uerboꝑꝶ generibꝰ quaſi grãmaticus di
ſputẽ: Sed qa a quodã nihil ſciẽte: & oĩa pollicente rephenſus ſum cur torquẽ fœmineo genere trã
ſtuleriʒ: breuiter adnotabo qd Cicero ĩ mario torquẽ genere fœminino:titus liuiꝰ maſculio dixerit
Et tertius in regno meo erit. CVel tertius poſt me uel unus e tribus prin-
cipibus quos alibi galeatos. i. criſtatos legimus: Regina aũt pro re ᷓ acciderat regi & optimatibꝰ eiꝰ
domum conuiuii ingreſſa eſt: & proloquens ait. Hanc loſephus auiam balthaſaris: Origenes ma/
trem ſcribunt: unde & nouit præterita quæ rex ignorabat. E uigilet ergo Porphyrius: qui eam bal-
thaſaris ſomniauit uxorem: & illudit plus ſcire q maritum.
Et vir in regno tuo qui ſpiritum deoꝛum ſanctoꝛum habet in ſe.
CPræter Symaclfeim qui chaldaicam ueritatem ſecutus eſt cæteri ſpiritum dei interprætati ſunt.
Et in diebus patris tui ſapientia ⁊ ſcientia inuente ſunt in eo
Patrem uocat Nabuchodonoſorut ſupra diximus proauum eius. ſecundum conſuetudinem ſcri
pturarum: Imitanda autem eſt ſancti uiri & inter barbaros conuerſatio: ut regis auia uel mater pro
uirtutum magnitudine tantis eum laudibus eleuet.
Ag aue reſpondens daniel ait coꝛam rege Munera tua ſint tibi? dona domus tue alteri da
Scripturam autem legam tibi rex ⁊ interpꝛetationem eius oſtendam tibi. S
Emulemur danielem regis dignitatem & munera contemnentem: qui abſq; præcio proferẽs ue/
ritatem iam illo tempore præceptum euangelicum ſequitur: Gratis accepiſtis gratis date: Alioquin
& triſtia nuntiantem indecens erat libenter dona ſuſcipere.
¶Quos volebat interſiciebat ⁊ quos volebat percutiebat quos volebat exaltabat:2 quos vole⸗
bat humiliabat. CNabuchodonoſosproaui ponit exẽ/
plum:ut & dei iuſtitiam doceat: & propter ſuperbiam etiam pronepotẽ ſimilia ſuſtinere confirmet
Si autem Nabuchodonoſor quos uolebat interficiebat: & quos uolebat percutiebat:quos uolebat
exaltabat: & quos uolebat humiliabat: in huiuſcemodi honoribus & percuſſionibus: exaltatione
&& humilatione: non eſt dei prouidentia nec præceptum: ſed eorum uoluntas qui percutiunt quos
uoluerint & exaltant: Quod cum ita ſit: quærendum eſt quo ſenſu illud legatur. Cor regis in manu
dei: quocq; uoluerit illuc declinabit: niſi forte ſanctum quemq; dicamus regem cuius: non regnat
peccatum.

Eſa.i3. b.
Hie.6.a.
Idẽ.ji.b.
Eſa. zi.b.

Super Danielem.c.vi.

peccatũ in mortali corpote: & cuĩus ideo ſeruatur cor ꝗa in manu dei ẽ. Quicqcaũt in manu dei
patris fuerit nullus põt rapere ex eaEt ꝗqcũq; raptus fuerit ex ea intelligitur in manu dei non faiſſe.
CZu quodʒ filius eius balthaſar non humiliaſti coꝛ tuum cum ſcires hec omnia. Pꝛoanus
tuus qꝛ eleuatum eſt coꝛ eius:⁊ ſpiritus illius obfirmatus eſt ad ſuperbia m:depoſitus eſt de ſo⸗
lio regni ſui:⁊ gloꝛia eius ablata eſt. & reliqua,
CEt tu igitur cum hæc de parente cognouiſſes & ſcires quod ſuperbis reſiſtit deus: humilibus autẽ
dat gratiã: nõ debueras aduerſus do niinatorẽ cæli eleuare cor tuũ: & inſultare maieſtati illius: & ea
facerc ꝗᷓ feciſti.hunc locũ quidam ad antixpᷣm referunt: qd imitans patris ſui diaboli ſuperbiã:cõtra
deum erectus ſit: Sed quærendum eſt ab eis quis ſit daniel: qui ei ſcripturam dei interprætetur: &
mœdi & perſæ occidentes eum: & ſuccedentes in regnum eius. Nulli enim dubium quin poſt anti-
chriſtum ſancti regnaturi ſint: Hæc eſt ſcriptura quæ digeſta eſt.
CAWane thethel. hares.et hec interpꝛetatio ſermonis. Mane numerauit dens regnum tuũ
7 compleuit illud:thethel appenſi im eſt in ſtatera:æ inuentuz eſt minus habens. Phares dimi⸗
ſum eſt regnum tuum:⁊ datum eſt medis ⁊ perſis.)
CTria tantum uerba in pariete ſcripta ſignauerat. Mane thethel phares: quorum primum numerũ:
ſecundum appenſionem: tertium diuiſionem ſonat: Non ſolum ergo lectione opus fuit:ſed inter//
prætatione eorum quæ legerat: ut intelligeret quid hæc uerba prædicerent: quod.ſ.numeraſſet deꝰ
regnum illius atq; cõpleſſet: & appẽdiſſer in ſtatera iudicii ſui: & ante iugularer gladius ꝗᷓ natura diſ
ſoſueret: & imperium eius in mœdos diuideretur & perſas: Cyrus enim ut ante diximus rex perſa⸗
rum: iuncto ſibi dario auunculo ſubuertit imperium chaldæorum.
CZunc iubente rege indutus eſt daniel purpura:⁊ circundata eſt toꝛques aur ea collo eiꝰ: ⁊ pꝛe
dicatum eſt de eo:quod haberet poteſtatem tertius in regno.
CSiue tertiæ partis regni: Accepit autem inſigne regium torquem & purpuram: ut dario qui erat
ſucceſſurus in regnum fieret notior: & per notitiam honoratior: Nec mirum ſi balthaſar audiens tri
ſtia ſoluerit præmium quod pollicitus eſt: Aut enim longo poſt tempore credidit uentura quæ di/
xerat: aut dum dei prophetiam honorat ſperat ſe ueniam conſecuturum: Quam ſinon impetrauit
maius fuiſſe credendum eſtacrilegium in deum ꝗᷓ honorem in hominem.
Eadem nocte interfectus eſt balthaſar rex chaldeus:⁊ darius medus ſucceſſit in regnum an
nos natus.lxij. Cloſephus ſcribit undecimo Iudeæ antiquitatis li⸗
bro: obſeſſa babylone a mœdis & perſis: dario uidelicet & cyro: in tantam ueniſſe balthaſar regem
babylonis obliuionem ſui: ut celleberrimum iniret conuiuium: & in uaſis templi biberet: & obſeſſus
uacaret epulis. Vnde poteſt ſtare hiſtorià quod eadem nocte ſit captus atq; iugulatus dum omnes
aut uiſionis interprætationiſq; pauore terrentur: aut occupati ſunt feſtiuitate: & in ebrietate cõuiuii:
quod autem uincente cyro rege perſartum: & dario rege mœdoruzʒ: ſoluaiarius ſucceſſiſſe in regno
ſcribitur: ordo ætatis & propinquitatis & regni eſt: Darius enim. Ix. annorum erat: & maius regnuʒ
mœdorum ꝗ;ᷓ perſarum legimus: & auunculus qui prior erat iuræ naturæ ſucceſſor regni debuit nu
merari: Vnde & in uiſione quæ contra babylonem in Eſaia legitur poſt multa quæ longum eſt po/
nere hæc futura narrantur: Ecce ego ſuſcitabo ſuper eos mœdos qui argentum non quærãt:nec au
rum uelint: ſed ſagittis paruulos interficiant. && lactantibus uteris non miſereantur: & Hieremias Sã
ctificate inquit contra eam gentes: reges mœdiæ: duces eius & uniuerſos magiſtratus eius: cunctàq;
terram poteſtatis illius: Et in conſequentibus: Filia babylon quaſi area tempus trituræ eius: adhuc
modicum & ueniet tempus meſſionis eius. Quod autem in conuiuio capta ſit babylon qᷓ hortatur
ad pugnam: manifeſtius ſcribit Eſajas. Babylon dilecta mea: facta eſt mihi in miraculum: pone mł/
ſam: contemplare in ſpelunca cõmedentes & bibentes: ſurgite principes arripiteælipeum⸗
= CVISIO. QyVINTA: CAPIIVLVM SEXTVM.“
Zacuit dario ⁊ conſtituit ſupꝛa regnum ſatrapas.cxx. vt eſſent in toto regno ſuo: ⁊ ſu⸗
per eos pꝛincipes tres ex quibus daniel vnus erat.
EEAoſephus de quo ſupra diximꝰ huiꝰ loci ſcribẽs hiſtoriã ita locutus ẽ. Darius aũt ꝗ ba/
bylonioꝶ deſtruxit impum. iuuante ſe & pariter dimicante cyro ꝓpinquo ſuo: annũ uitæ agebat.
Ixii.qñ cœpit babylonẽ:eratq; filius aſtiagis q altero apud græcos uocabatar noĩe tholeth:tulitq; ſe
cũ danielẽ ꝓphetã & adduxit in mœdiã & unũ fecit e tribus pricipibus: ꝗ uniuerſo regno eius præ
erãt. Ex quo intelligimus ſubuerſa babylon edariũ reuerſũ eſſe ad regnũ ſuũ in mœdiã ſecũq; addu/
xiſſe danielẽ in honore eodẽ: quo a balthaſar ꝓuectũ acceperat. Nec ambiguũ eſt audiſſe eũ ſignum
atq; portentũ qd balthaſari acciderat: & iterprætationẽ ꝗᷓ daniel expoſuerat: & qũᷣo mœdoꝑ regnũʒ
perſarũq; pᷣdixeras. Nemo ergo pturbetur qd nunc in regno darii: nũc in regno cyri daniel fuiſſe di
catur: Pro dario. Ixx. artaxerſen interprætati ſunt. Quod autẽ ordo præpoſterus eſt ut ante ſub da/
rio narretur hiſtoria ꝗᷓ ſub balthaſar: quod poſtea lecturi ſumus: qui a dario interfectus eſt: illud ui-
detur mihi in cauſa quod ſtatim hiſtoriam hiſtoriæ copulauit In fine enim ſuperioris dixerat uiſio
nis: & darius mœdus ſucceſſit in tegnum annos natus. xii. Sub hoc igitur dario qui interfecit bal/
thaſat hæc geſta ſunt quæ dicturi ſumus: Porro rex cogitabat conſtituere eum ſupra omne regnũ.

Explanatio.

Vude principes & ſatrapæ qᷓrebant ut inuenirent occaſionem danieli ex latere regĩs: Pro pricipibus
quod Symachus tranſtulit: theodotion Aquila interp ætatus eſt. Cumq;
quærerem qui eſſent iſti principes in. Ixx. editione legi manifeſtius: qui dixerunt & duos uiros quos
conſtituit cum eo:& ſatrapæ. cxx: Quia igitur duobus principibus inter quos erat tertius: hunc pri
mum facere rex cogitabat: inuidiæ & inſidiarum nata occaſio eſt: Quærebant ut inuenirent occaſio
nem danieli ex latere regis. Et in hoc loco hebrei tale neſcio quid ſuſpicantur: Latus regis regina eſt
uel concubinæ eius: cæteræq; uxores quæ ex latere dormiun t. Quærebant enim occaſionem in re-
bus huiuſcemodi in ſermone tactu nutu internuntio ut poſſent accuſare danielem: Sed nullam in-
quiunt cauſam & ſuſpitionem reperire potuerunt: quia eunuchus erat & euzʒ in re ſtupri arguere nõ
Potuerunt. Hoc illi dixerint: qui propter occaſionem unius uerbi longas ſolent fabulas texere: nos
interprætemur ſimpliciter quod nullam occaſionem aduerſus eum repererint: in qua regi noxius
fuerit: eo qd fidelis eſſet: & omnis culpa & ſuſpitio non inueniretur in eo: Pro ſuſpitione theodotiõ

& aquila interprætati ſunt: quæ chaldaice dicitur eſſata: Cumq; ab hebreo quærerem ꝗqd
ſigniſicaret: reſpondit uim uerbi ſonare ꝗᷓ nos illecebram ſiue hoc eſt quod nos
errorem dicere poſſumus: Porro euripides in medea ideſt peccata appellat(Dixerunt

