pulam. Et quomodo ignis uiciniam culmus non ualet ſuſtinere: ita diſputationem Iacob quæ ſi/
gnata eſt ſermone domini. Eloquia enim domini igne examinata: & flammam lIoſeph ꝗ ĩterpræ/
tatur augmentum:& qui a fratribus uenditus populum pauit in ægypto: domus Eſau ſuſtinere nõ
potuit: ſed ad primam congreſſionem ſophiſmata eorum uertentur in nihilum: & deuorabuntur
in ſalutem ſuam. Iuxta illud quod in benedictione dicitur ad Eſau: Dominum tuum illum feci: &
onmnes fratres tuos ſubieci ei ſeruos: fratriq; tuo ſeruies. Et non erunt reliquiæ domus Eſau. quan/
do omnia chriſto genuflectent cæleſtium terreſtrium & infernorum: & ſubiciientur ei uniuerſa: ut
ſit deus omnia in omnibus. Quia uero Eſau ſuper fundamentum chriſti uitio ſuo extruxerat fœ-/
num:ligna & ſtipulam: Iccirco domus Iacob & Ioſeph in ignem uertetur: & flammam: imitans
dominum ſuum qui dicit: Ego ſum deus ignis conſumens: tũc deuoratis paleis peccatorum fra/
mentum purum in horrea congregetur. Quod nos diximus aut iuxta hiſtoriam ſub zorobabel
eſſe iam factum:aut certe iuxta prophetiam & myſticos intellectus cottidie in eccleſia fieri: & in re/

gno animæ aduerſum carnem in unoquoq; complen.
CEt hereditabunt hi qui ad auſtrum ſunt:montem eſau:⁊ qui in cãpeſtribus:philiſtiim:⁊ poſ⸗

6 .

Super Abdiamc.i.

4 ſidebunt regionem effraim:⁊ regionem ſamarie:ꝛ beniamin poſſidebit galaad. .
, CReuerſo in regnum ſuum iuda:qui habitauit in meridie:& poſſedit cunctam regionem iuxta di
uiſionem lIeſu filii naue:quæ uergit ad ſcorpionem.i. omnem arabiam: Nam hii qu prius terminis
4K arctabãtur anguſtis: poſſidebant montem eſau:ideſt mõtes ſeir: & montana quæ edom ante poſ-
. ſederat: Qui autem habitant in ſephela ideſt in campeſtribus: lyddam & emaus.dioſpolim ſcilicet
l nicopolimq; ſignificans:poſſidebunt paleſtinos. quinq; urbes Philiſtinorum :gazan: aſcalonẽ: azo
Re tum Acaron:geth: uel omnem illam plagam quæ iuxta Actus apoſtolorũ ſaronas appellatur. Hoc
i n utrum factum ſit deus uiderit: poteſt enim ex parte per annos quingen tos: uſq; ad aduentum chri/

ſti eſſe completum: Quod certiſſime ſcio: cottidie completur in nobis & in regno eccleſiæ confir/
matur. Hi enim qui habitant in meridie: ideſt in ageb in uero ſunt lumine. & qui tenẽt campeſtria
Mat.ll.d. & humilia: ideſt diſcipuli eius: Qui dicit:Diſcite a me quia mitis ſum & humilis corde:poſſidebũt
hi montem Eſau: & philiſtiim: quos poſſumus propter ſuperbiam dogmatum: & eloquentiam ſecu
larem in ethnicorum perſona accipere: ut in monte magiſtri ſint philiſtiim: & alienigenis diſcipu

Pto⸗

c

. li:quia magiſtrorum auctoritate dicuntur: & non ſolum montem Eſau:& alienigenas: ſed regio/-
nem quoq; Ephraim & Samariæ poſſidebunt. Ephraim & Samariæ crebro in Oſee legimus. Et in
na hereſibus quæ ſub nomine chriſtiano eccleſiam diuidunt interprætati ſumus. Et ibi enim ſperatur
6 ubertas:& ibi cuſtodiam fidei repromittunt: Porro Beniamin filius dextræ atq; uirtutis: ubi tẽplũ
60 dei eſt poſſidebit Galaad quæ interprætatur tranſmigratio teſtimonii Iſraelẽ carneum ſignificãs.
dad⸗ Abillis enim ad nos teſtimonium domini commigrauit.
doli CCEt tranſmigratio exercitus huius filioꝛum Iſrael:omnia loca cananeoꝛum vſqʒ ad ſareptã:
ege d ⁊ tranſmigratio hieruſalem que in boſphoro eſt:poſſidebit ciuitates auſtri:Et aſcendent ſalua
Cin toꝛes montem ſion:iudicare montem eſau:⁊ erit domino regnum. H
C. Hi qui de ipſa hieruſalem metropoli ciuitate tranſlati fuerant in ſapharad quod nos in boſfo//
hm ing rum uertimus.poſſidebunt ciuitates auſtri: quæ ſunt in tribu iuda: Reuerſi enim: urbem ſuã:ea quæ
ſit N. urbi uicina ſunt obtinebunt:cunq; hec expleta fuerint:Sicut in iudicum libro Mittebat dominus
ſen ſaluatores: qui populum de captiuitate ſaluarent:ſic aſcendent & uenient in montem ſion Vt iudi
po cent atq; diſcernant quaſi ſubiectum & ſeruientem ſibi montem eſau: ideſt. I dum eos:ſubiugatiſq;
bi omnibus erit domino regnum. Vbi nos poſuimus boſtorum:in hebraico habetur ſapharad. Nos
autem ab hebreo qui nos in ſcripturis erudiuit didicimus boſforum ſic uocari: & quaſi iudæus: iſta
tde inquit eſt regio ad quam Hadrianus captiuos tranſtulit: quando ergo chriſtus noſter uenerit: tunc
rin reuerſura eſt in ludeam etiam illa captiuitas: Poſſumus autem locum quemlibet regni babylo/
nis intelligere: ꝗᷓ & aliud arbitrer: Nam conſuetudinis prophetarum eſt: quando locuntur contra
1on babylonem: ammonitas: moabitas: philiſtim & cæteras nationes multis ſermonibus lin guæ eorũ
etun abuti & ſeruare idiomata prouintiarum: Quia ergo lingua aſſyriorum terminus qui hebraice uo/
ebit catur gebul: dicitur ſapharad: hũc ſenſum eſſe coniicio. tranſmigratio hieruſalẽ: quæ in cunctis ter
mns minis regionibuſq; diuiſa eſt: urbes auſtri ideſt tribꝰſuæ recipiet. Et propheticus ſermo ꝗ fame pi-
et clitabatur in iudæa exſiccato uellere Iſraelis ad gentium rorẽ trãſeat: ibiq; & paſcatur & paſcat dũ
cc & recipitur a credentibus: & paſcit ipſe credentes Saratha uel ex duobus compoſitum eſt:& inter/
ma prætatur anguſtia panis: Vel unum uerbum eſt & tranſfertur in ĩcendium: canaan uero
na ideſt motum uertitur: aut certe ne ociator & humilis appellatur: I gitur tranſmigratio filiorum
Im Iſrael quando occidentem dimiſerit litteram: & ad ſpiritum uenerit uiuificantem mouebit cun
8 cta quæ legis ſunt megotiabitur de multis margaritis unam prætioſiſſimam margaritam: & depo
Siͦ N ſita iudæorum ſuperbia humilitatem ſectabitur chriſtianam: & illuc uſq; perueniat ubi antea fuit:
“ tribulatio panis: & mulier uidua a ſuo conditore deſerta:pupillum filium uix alebat: & ubi uniuer
ſa illius peccata & uitia concrementur. Captiuitas autem ſiue tranſmigratio hieruſalem ubi quon
8 dam erat uiſio pacis. Et quæ nunc in toto orbe diſperſa eſt poſſidebit ciuitates auſtri: ideſt eccleſiã
⸗ ueri & perfecti luminis: dicetq; cũ ſponſa pœnitẽs: ubi paſcis ubi cubas in meridie. Et cum ioſeph
4 in antiquã germanitatem recepta: inebriabitur ſanguine paſtoris & principis. Aſcendent ſaluato/
2 res uel qui ſaluati fuerint de reliquiis populi iudaici in montem ſion: ut iudicent: & ulciſcãtur mõ
Nr tem eſau. Quõ lumen dñũs lucẽ appellat apoſtolos ſuos & dicit: Vos eſtis lux mundi. Et ipſa petra
Petro donauit:ut petra ſit:paſtor quoq; bonus illis paſtorum largitus eſt nomina. Et quodcuq; di

citur: ſeruis tribuit ut dicantur: Sic ipſe ſaluator apoſtolos ſuos mundi eſſe uoluit ſaluatores: q aſ-
cenderunt ſpeculam montis eccleſiæ & deponentes ſuperbiam iudaicam: uniuerſorũq; mõtium
quæ aduerſum ſcientiam dei erigebantur: regnum domino parauerunt.

FINIT LIBER ExPLANATIONVMIN ABDIAM PROPHETAM.

◻ *
☚
☛
—

Mꝛefatio in explanationem Abdie.

INCIPTT PRAEFATIO IN EXPLANATIONEM BEATI HIERONYMI PRAESBYTERI
— IN ABDILAM PROPHETAM AD PAMACHIVM.

N Vm eſſem paruulus: ut paruulus loquebar: ut paruulus ſapiebã. ut puu/
lIus cogitabam: poſtꝗ; factus ſum uir quæ paruuli erant depoſui: i apo-
ftolus proſicit & quotidie præteritorum obliuiſcens. in priora ſe extẽ/
dit: ac ſecundum præceptum domini ſaluaroris ſtiuam tenẽs poſt ter/
gum non reſpicit: Quanto magis ego: qui nec dum ad ætatem perfe-
cti uiri & in menſuram chriſti ueni mereri debeo ueniam: quod in ado
loſcẽtia mæa prouocatus ardore:Et ſtudio ſcripturarum:allegorice ſũ
interprætatus abdiam prophetã. cuius hiſtoriam neſciebam: Ardebat
animus cognitione myſtica: Et quia legeram omnia poſſibilia creden
tibus: ignorabam diuerſa eẽ chriſmata: litterulas ſeæculi noueram. & ob/
id putabam me librum legere poſſe ſignatum: Stultus ego.xxiiiieſenio
—☛☚ = M res habéẽtes ĩ manibus fialas & coronas & quattuor animalia plena ocu
lis conſurgunt de trono ſuo: imperitiam confitentur: gloriam agno canunt: Et uirgæ de radice
ieſſe. & putabam poſſe me quod credebam. Cuius in manu non fiebat ſermo dei:nec dicere poterã
a mandtis tuis intellexi: neq; illius de euangelio beatitudinis recordabar: beati mudo corde quo/
niam ipſi deum uidebunt: Nec dum de altari carbo ſublatus labia mea purgauerat: Nec dũ error
ueteris ignorantiæ igne ſpiritus ſancti fuerat circunciſus. & audaciter Ioquebar ad dominum. Ec/
ce ego mitte me.Sperabam in ſcriniolis latere quod ſcripſeram: & ingenioli primam temeritatem
ignibus uoueram. cum ſubito de italia affertur exemplar a quodam Iuuene tot annis: quot & ego
quondam ſcripſeram: laudante opuſculum meum fateor miratus ſum. Quod quãuis aliquis ma/
le ſcripſerit inuenit lectorem ſimilem ſui: ille prædicabat: Ego male erubeſcebam: ille quaſi my/-
ſticos intellectus ferebat ad cælum: Ego demiſſo capite confiteri meum ꝓpudore prohibebar: Quid
igitur condẽnamus in quibus pueri Iluſimus minime: Scimus enim in tabernaculum dei & aurũ
& pilos caprarum ſimiliter oblatos: Legimus in euangelio uiduæ pauperis duo minuta magiſꝗᷓ di
uitum ſubſtantias approbatas: Et tunc dedimus quoch habuimus: Et nunc: ſi tamen aliquid profici-
mus domino ſuum reddimus. gratia enim eius ſum quod ſum: Nec diffiteor per hoſce.xxx: ãnos
in eius opere me ac labore ſudaſſe: Clemens eſt pater: cito reuertentem filiũ ſuſcipit: Nec expectat
donec quis aperiat hoſtium: ipſe egreditur obuiam: annulum & ſtolam parat: licet germanus in
uideat. & ſcortatorem ac nepotem uocet: de ſalute illius ſymphonia angelicæ lætitiæ cunctarũq;
uirtutum in cæleſtibꝰ perſonat: Hoc eſt illud tẽpus mi pâmachi hac luce dulcior. quo egreſſi ſcho
lam rhetorum diuerſo ſtudio ferebamur: Quando ego & eliodorus cariſſimus: pariter habitare ſo
litudinem ſyriæ calcidis uolebamus: Quod putabam latere: uulgatum eſt per uetera ueſtigia rurſũ
ingrediar emendans ſi fieri poteſt curuos apices litterarũ. Infans eram. nec dum ſcribere noueram
titubabat manus: tremebãt articuli. Nunc ut nihil aliud ꝓfecerim. ſaltem ſocraticum illud habeo:
Scio quod neſciam: dicit & Tulius tuus adoleſcentulꝰ ſibi incohata quædam && rudia excidiſſe. Si
hoc ille tam de libris ad herenium: ꝗᷓ de thetoricis. quos ego uel perfectiſſimos puto: ad compa/
rationem ſemilis peritiæ: dicere potuit: quanto magis ego libere profitebor: Et illud fuiſſe puerilis
ingenii: Et hoc maturæ ſenectutis: in libris quoq; cõtra martionem ſeptimus tertulianus. hoc idẽ
paſſus eſt.& origenes in cãtico canticorum. Et quintilianus in. xii. libris inſtitutionis oratoriæ: Ex
quibus perſpicue oſtenditur unamquamq; ætatem in ſuo eſſe perfectam: Et ex annorum debere
numero iudicari: Sed iam tempus eſt proponere exordium abdiæ: & orationum tuarum auxilio:
cui uolumen hoc ſcribirur confragoſum mare & ſeculi recurſos gurgites tranſſfretare.

FNIT PRAEFATIO.

rd⸗

Super Abdiamc.i.

IIHNCIPIT EXPLANATIO. IN ABDIAM PROPHETAM

piiſſima iezabel pauit prohetas in ſpecubus: qui non curuauerũt genua

W[ eius uſq; hodie cum mauſoleo heliſei prophetæ & baptiſtæ Ioannis
& M◻in ſebaſtæ uenerationi habetur quæ olim ſamaria dicebatur. Hanc he/
rodes rex antipatri filius in honorẽ auguſti Cæſaris græco ſermõe uo
cauit auguſtam. Hic igitur quia centum prophetas aluerat: accepit gra
ſtiam prophetalem: & de duce exercitus fit dux eccleſiæ tunc in ſamaria
Paruum gregem pauit: Nunc in toto orbe chriſti paſcit eccleſiam ꝙs/
ννννεισ Sicut in actis apoſtolorum ſtephanus martyrio coronatus.
Ita & hic ſeruus appellatus eſt domini. porro quod contra idumeam

cernens non onus. ideſt limina & pondus idumeæ uidet ſecundum re/

ulam & diſtinctionem quam in naum ſcripſimus:illud in cauſa eſt qd uel edom:ideſt Eſau:non

ſeſſionem ĩ iſrael:nec dimittitur bellare contra eum: & aduerſus fratrem arma prohibẽtur: uel cer-/
te uiſio eſt non idumeæ: quod poterat ſi ita ſcriptum eſſet facere quæſtionem: Sed abdiæ ideſt ſer-/
ui domini quam uidetr gentibus: ad quas legatum miſit dominus. Et quibus dicitur: ſurgite & cõ/
ſurgamus aduerſus eam in prælium. Deſtructio enim idumeæ. uiſio nationum eſt. Sin autem quæ
ritur quare ponatur in titulo uiſio abdiæ. Et nihil poſtea quod uiſum eſt demonſtretur ſecundum
illud Eſaie: Vidi dominum ſedentem ſuper tronum excelſum: Et eleuatum. & in ezechiel apti ſũt
cæli: & uidi uiſiones domini. ſtatimq; ſubiungitur & uidi & ecce ſpiritus turbinis ueniebat ab aqui
lone:& nubes magna:& ſplẽdor in circuitu eius:Sed poſt uiſionem abdiæ.protinusinferatur hæc
dicit dominus ad edom. Et iterum. Ecce paruulum dedi te in gentibus: De deuteronomio ſume/
mus exemplum in quo non res: ſed uerba cernuntur. Attende inquit tibi & conſerua animã tuam
uehemẽter ne forte obliuiſcaris ſermonũ: quos uiderunt oculi tui: & ioannes in Epiſtola quod ui
dimus inquit oculis noſtris. quod perſpeximus: & manꝰ noſtræ palpauerũt de uerbo uitæ Et moy

ſes uocem domini.quæ ad eum loquæbatur uidiſſe ſe dieit. Si ergo poſt uiſionem inferũtur quæ
dicta ſunt & uidentur mentis oculis quæ auribus percipi ſolent recte uidens: quia prophetæ antea

uocabantur uidentes:titulo prænotat uiſionem.

CHec dicit dominus deus ad edom C Paruulus propheta uerſuum ſupputatione non ſen

ſuum: Alioquin ut in tribus uoluminibus Salomonis canticum canticorum quanto breuiꝰ eſt. tã
to difficilius: Et epiſtola ad philemonem quem ſenſum haberet expræſſimus. Euangelicus quoq;
ſermo breuiatus lacinioſis legis operibus anguſtior eſt: I ta hic quoq; propheta quaſi ſeruus do
mini iuxta habraam. Iſac. & iacob. & moyſen famulum dei. & apoſtolum ſeruũ chriſti. ea uidet ea
audit: quæ prophetali digna ſunt ſeruitute: Multi putant iuxta ĩterprætationem nominis quod

ſeruus iſte ſit domini: cui dicitur in eſaia magnum tibi eſt uocari te puerum meum: Qui ſe exinani

uit formam ſerui accipiens: Sed ſi hoc ĩtellexerimus alius nobis quærẽdus erit legatus qui eſt miſ-
ſus ad gentes: Et dum tropologiam ſequimur perdimus manifeſtiſſimam prophetiam. Quærimꝰ
ergo quid ſit iſte edom uel idumea ad quam nũc perabdiam dominus loquitun:In libro geneſeos

eſau filiũ iſaac appellatũ fuiſſe edõ:qa pp rufum lenticulæ cibũ primogenita uendiderit: mãifeſtiſ
ſime legius. Edõ eni ĩterpᷣtatur vppò iſte ruffus: In eodẽ uolumie ſcribitur hũc eũdẽ uocatũ eẽ

ſeyr.ideſt piloſum quia hiſpidus: & non habebat lenitatem iacob: Vnus ergo atq; idem tribus no
minibꝰ appellatur: eſau: edom: ſeyr: poſſidetq; eam regionem quæ nunc gabalena dicitur & in fini
bus eft. ubi ante habitabant correi qui interprætantur liberi: unde & ab ipſa urbe po
ſtea ſortita uocabulũ eſt: Quod ergo hebraice edom: & græce dicitur idumea nũc niculus paleſti
næ eſt: a conditore ſic impoſito nomine. Cuius latina quoqʒ & græca meminit hiſtoria. Iſte eſt cui
dicitur per Amos: ſuper tribus ſceleribus edom. Et ſuper quattuor nõ conuertam eũ: eo ꝙ pſecu/-
tus ſit gladio fratrẽ ſuum: & uiolauerit miſericordiã eius: & tenuerit ultra furorem ſuum: & indi-

gnationem ſuam ſeruauerit uſq; in finem. In Eſaia quoq; iuxta hebraicũ legimus. Onus idumeæ
ad me clamat ex ſeir. O cuſtos quid de nocte cuſtos quid de nocte: & hieremias in eãdem prophe

tiam pari uoce conſentit dicens. Nunquid nõ eſt ultra ſapientia in theman: & reliqua uſq; ad finẽ:
eidem prophetæ ubi dicitur: &erit cor fortium idumeæ in die illa quaſi cor mulieris parturientis:
exceptoq; ordine cõmutato: & aliis ꝗᷓ uidentur diſcrepare: magna pars Abdiæ in Hieremiæ uolu/-
mine cõtinetur:iſti ſunt montes ſeir aduerſum quos Ezechielis facies roboratur: & dicitur: dabo
montem ſeir deſolatum & deſertum poſt paululum. S

CBiſipatus eris mons ſeyr ⁊ idumea omnis. CLongum eſt ſi uoluero cunctas ſcripturas

euentillare: & proferre in medium ſuper montem ſeyr: maximæ Malachiæ: ubi ſtatim in principio

ſcriptum eſt. Nonne frater erat Eſau Iacob? dicit dominus: & dilexi Iacob: Eſau autem odio habui.

i iiii

Iſio abdie.)hunc aiunt eſſe hebræi: qui ſub regæ ſamariæ achab: & im

RNbaal & de ſeptẽ milibus erãt quos helias arguitur ignoraſſe: ſepulchrũů/

Fe extraneis gentibns computatur. filius iſaac & frater iacob. unde & terra illius non datur in pof

Miero.liber

Et poſui montes eius in ſolitudinem: & hereditatem eius in dracones deſerti. Quod ſi dixerit idu
mea:deſtructi ſumus: Sed reuertentes edificabimus quæ deſerta ſunt. Hæc dicit d. ominꝰ exercituũ
iſti ediſicabunt: & ego deſtruam: & uocabuntur termini impietatis & populus cui iratus eſt domi/

nus uſq; in eternum: qa ergo didicimus terram idumeorum aduerſariam eſſe terræ repromiſſiõis: n
& Eſau inimicum legimus Iacob: & populum eſſe: cui iratus eſt dñs in ſempiternum. Noſce debe e
mus ſecundũu leges tropologiæ: aut contra iudæos factum eſſe ſermonem: qui ſunt æmuli chriſtia ij i.
nis:& perſecuntur fratrem ſuũ lacob populum ſupplantatorem: qui illis primogenita præripuit. Mzv⸗

Aut certe aduerſus oẽs hereſes & contraria dogmata quæ uidentur quidem nobis eſſe uicina: ſed
magis aduerſaria ſunt: & de paterna hereditate ſimplicem habitatorem domus iacob nituntur ex/
pellere. Porro quod idumea & terrena interprætatur & propter colorem rubrum cruẽta quoq; in/-
telligi poteſt. Iccirco ſaluator reportans ad patrem de mũdo uictoriam: quãdo angeli conclama/-
bant aperite portas principes ueſtras & introibit rex gloriæ: Et in Eſaia ſtupentes interrogabant: l
quis eſt iſte qui aſcendit de edom fuluida ueſte de boſſor: ſic formoſus in ſtola cãdida. Et ad ipſum n
comminus loquæbantur. Quare rubrum eſt indumentum tuum: & ueſtimenta tua ſicut calcantiũ
in torculari: lpſi loquitur in triumpho exponẽs palmas crucis ſuæ: torcular calcaui ſolus: & de gen
tibus nõ eſt uir mecum: Sunt qui idumeam ad carnem referant & aduerſus illius pugnam animã
eſtimant ꝓuocari. Vt mortificantes membra noſtra ſuper terram fornicationem: immunditid: paſ
ſionem eternam in xpᷣo uictoriam conſequamur I udæi fruſtra ſomniant contra urbem romã: re-
gnumqʒ romanũ hanc fieri ꝓphetiam. Et illud quod in Eſaia ſcriptum ẽ: onus duma paululũ litte
re apice commutata pro deſeth legi poſſe res: & ſonare romam: uau: quippe littera & pro. u. & pro
o in eorum lingua accipitur. L
CAudlitu audiuimꝰ a dñno ⁊ legatũ ad gẽtes miſit:ſurgite ⁊ ↄꝓſurgamꝰaduerſus eũ i pᷣliũ. Lxx
Auditũ audiui a domino ⁊ munitionẽ ĩ gẽtibꝰ miſit:ſurgite ⁊ ↄ ſurgamus aduerſus eũ ĩ pᷣliũ.
CIam ut ſupra diximus eandem eſſe edom quã & idumeam: quia in hebraico ipſe qui cõdidit in
greco urbs quæ ſit ab eo condita nominatur: Audiuit ergo uel abdias: uel omnes prophetæ pari/
ter audierunt. Omnes enim ſcribunt contra edom: quod ad gẽtes legatus miſſus ſit mediator deĩ
& hominũ hò xps Ieſus. De quo & pater loquitur per aggeũ:mouebo omnes gẽtes: & ueniet deſi
deratus cunctis gentibus. Iſte in Eſaia magni conſilii angelus: & pater futuri ſeculi ſcribitur: quod
autem pro legato ideſt ſeyr. lxx sριι . πιa Ü⁄:deſt munitionem interprætati ſunt: poſſumus dicere⸗
quod ipſe legatus noſter ſit & ipſe munitio: dicens ea quæ prophetalis ſermo contexuit ſurgite &
conſurgamus aduerſus eum: uel eam in prælium. Legatus qui ad gentes miſſus: hæc loquitur. Sur
ge qui dormis & eleuare a mortuis & illuminabit te xps: ac ne forſitan grauis uobis & inſolita pu
gna uideatur me inquit habetis primum in aciæ. Ego ero apx io Tpe Tnvοοσ prælior ũ qin & Ieſiu
flio nauæ gladiũ tenens apparui: Et amalech in crucis meæ uexillo moyſe pugnãte ſuperaui. Hie/
remias in uiſione contra idumeam nõ multum ab his diſcrepat. Auditu inquit audiui a domino
& legatus ad gẽtes miſſus eſt: cõgregamini & uenite cõtra eà & conſurgamus in prælium. Seqtur.
CEccẽè paruuluʒz te dedi in gentibus contemptibilis tu es: valde ſuperbia cordis tui extulit te:
habitãtem in ſciſuris petre:exaltantem ſolium tuum:qui dicis in coꝛde tuo quis detrahet me in
terrã:ſi exaltatꝰfueris vt agꝗla:⁊ ſi iter ſydera poſueris nidũ tuũ:ĩde te ðtrahã dicit dñs. LXxX.
CEcce minimũ dedi te in gentibus:inhonoꝛatus es tu valde:Supbia coꝛdis tui eleuauit te ⁊?
habitãtẽ in foꝛaminib petrarũ:exaltãtẽ habitaculũ tuũ atqʒ dicẽtẽ in coꝛde tuo:ꝗs me ðdnucet
terrã.ſi exaltatꝰfueris vt agꝗla:⁊ ſi iter media ſydera ponas nidũ tuũ:ide te detrahã dicit dñs.
CHieremias cuius ſupra fecimus mentionem prope in eadem uerba conſentit dicens: Ecce parun
lum te dedi in gentibus: contemptibilem inter homines: arrogantia decepit te: & ſuperbia cordis
tui:qui habitas in cauernis petræ: & appræhẽdere nitens altitudinem collis: cum exaltaueris quaſi
aquila nidum tuum: die te detraham dicit dominus. In interprætatiõe prohetica debemꝰ mo-
rem noſtrum ſequi: ut primum hiſtoriæ fundamenta iaciamus: deinde ſi poſſumus excelſas turres
& tectorum culmina ſubrigamus O inquit edom qui cum minimus ſis ĩter omnes in circuitu na/
tiones & ad comparationem gentium cetærarum paruus in numero ultra uires erigeris ſuperbia:
cumqʒ habites in ſpeluncis ĩmo in cauernis petrarum: humilis atq; paupereulus: & excelſa ediſicio
rum tecta non poſſidens quaſi aquila in ſublime extolleris: & tantum cogitationæ intumeſcis ut
inter ſydera habitare te credas: &ciam ſi ultra naturam poſſes cæli alta penetrares: inde te detraherẽ
& ad terram deducerem: dicit dominus deus. Illud autem quod in hieremia additum eſt & appræ
hendere nitteris altitudinẽ collis apuit enigma: collẽ ſignincãs montẽ ſyon: Ac per hoc uel ipſam
urbem hieruſalem: Templum quod in ea conditum eſt uult intelligi: Aquila ãt cũctis auib altius
uolitare:ẽt hi ꝗ de natura auiũ diſputãt memoriæ prodiderunt: tãtiq; contuitus eſſe dicitur: ut cũ
ſuper maria immobili pẽna feratur: nec humanis pateat obtutibus: de tãta ſublimitate piſciculos
natare uideat:Et cũ iuxta litus fuerit tormenti inſtar deſcendere.raptãq; pᷣdã pennis ad littus per
trahere. Si didicimus hiſtoriam: ſequamur intelligentiam ſpiritalem: licet tibi o heretice magnus
eẽ uidearis: & cõtemnas eccleſiæ ꝑaucitatem tamen paruus es in gentibus: & contẽptibilis & nõ ſo

7

Ng.
asd

==
—

Suher Abdiam. c.i.

lum. ſed cũ ſis nalde cõtptibilis: Superbia cordis tiii extulit te-Quis enim hereticoꝶ non in ſuper
biam extollitur: eccleſiæ ſimplicitatem paruipendens: & fidẽ: imperitiam reputans habitantẽ ĩ ſciſ-
ſuris petræ: exaltantem ſolium ſuum. petra ꝗᷣqᷓ frequẽter in perſona domini uel in ſoliditatẽ pona
pᷣs.39. tur. Vnde & propheta dicit ſtatuit ſupra petram pedes meos. & ad petrum dicitur: tu es petrus &
Mat.16. b. ſuper hanc petram edificabo eccleſiam meam. Tñ & in cõtrariã partem frequenter accipitur: au/
Eze. 36. e. feram inquit cor lapideum & dabo eis cor carneũ: & potens eſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare fili
Mat.ʒ.b.· Os habrahe:Maximeq; hic ubi non dixit habitãtẽ ſuper petram:in qua prudens edificator domum
ſuam extruit. ſed in ſciſſuris petræ: ut hereſeon a petra xpi: &ab eccleſia ſignificet ſciſſiões:porro qd
ſequitur exaltãtem ſolium ſuum: & qui dicit in corde ſuo quis detrahet me ĩ terrã. tumorem hereti
ce mẽtis oſtendit:confidẽtium ſibi in myſteriis & in ſecretis ſuis:& quantum in ipſis ẽ: hypbolice
autem hoc accipere debẽus repromittẽtiũ ſibi regna cælorü. Vnde ad huiuſcemodi homines ſcri
I. cor. 4. d. bit apoſtolus. Iam ſine nobis regnatis: atq; utinã regnaretis. ut & nos uobiſcum regnaremus: Tale
PS. 72. quid & dauid loquitur poſuerũt ĩ cælo os ſuũ:& lingua eorum tranſiuit ĩ terrã Si exaltati ergo fue
rint ut aqla (nam & ipſi aquilarum ſibi ſimilitudinem pollicẽtur)quæ ſolent ad cadauer domini⸗
cũ congregari: & ĩter media ſydera poſuerũt nidũ ſuũ:inde detrahã eos dicit dominꝰ. Sicut enim
dormiẽte patrefamilias inter bonã ſemẽtẽ inimicus homo ⁊ꝛizania ſupſeminat:Ita ſolet aquila illa
grandis magnarum alarum longo membrorum qductu plenis plumis & uarietate: quæ habet du-
ctu ĩtrãdi iĩ libanũ & tollit de cacumine cedri:& plãtat ſup aquas ut in uinea plantaria pululãt:ĩter
ſydera eccleſiæ: De quibꝰ & in alio loco dicitur: luſti ãt ſicut ſtellæ fulgebũt:põere nidũ ſuum dixi

0 ſupra hoc ipᷣm:& aduerſum carnẽ poſſe intelligi: qd ĩminutæ ſint uires eius in aduẽtu xpᷣi: & cõtẽ
ptibilis ſit aĩæ ꝗᷓ ſubiecta ĩpio & fruſtra erigatur: cũ hitet in cauemis petræ: uel ſenſibus: uel cogita-/
tionibus: & uelit dñari aĩæ exaltãs ſoliũ ſuũ: nec opera ſua poſſe credens ſupari. cui dicitur ꝙ ꝗᷓuis
. ſe erigat & aquilæ imitetur excelſa multoſq; ſanctorum deceperit: tamẽ a domiĩo ſeparata fit atq;
1 deiecta. Quod in hereticis & carne intelleximus. contra iudæos quoq; intelligi poteſt.
CBSi fures introiſſent ad te ſi latrones per noctem quomodo conticuiſſes: non ne furati eſſent
. ſufficientiam ſibi. ſi vindemiatores introiſſent ad te: Nunquid non ſaltim racemum reliqui/⸗
. ſent tibi:Quomodo ſcrutati ſunt eſau inueſtigaue runt abſcondita eius. LXX.
Si fures introiſſent ad te:vel latrones per noctem vbi pꝛoiectus eſſes non ne furati eſſent ſut
. ſicientia ſibi:⁊ ſi vindemiatoꝛes introiſſent non ne reliquiſſent racemum: nomocdo perſcruta/
tus eſt eſan:⁊ depꝛehenſa ſunt abſcondita eius. .
ur CLicet ordine commutato.Si uindemiatores ueniſſent ſup te Hieremias ſimiliter: non reliqſſent
l racemum? ſi fures in nocte rapuiſſent? utiq; quod ſufficeret ſibi. Ego ãt diſco operui Eſau reuelaui
abſcondita eius: & cælare nõ poterit: Quod dicitur hoc eſt: ſi fures & latrones qui nocte domos ſuf
ie⸗ ſodere conſueuerunt & rapere quæ in domibus ſunt ĩtroiſſent ad te: & abſcondita tenebris circuiſ
o ſent domus tuæ angulos: utiq; hoc tuliſſent quod ſibi putabãt poſſe ſufficere: & aliquid in edibus
w. tuis uel per ſatietatem uel per ignorantiã reliquiſſent. Si uindemiatores introiſſent uineam tuam:
te S& eam hoſtiliter uaſtare: uel a te conducti demetere cuperent:qᷓuis diligens eorũ fuiſſet uindemia:
in tñ racemos uitibus foliiſq; cœlatos: inter palmites reliqſſent. Sed oĩa: hoſtes q ad te dño iubẽte ue
1. nerũt(ſignificat aut babylonios: & exercitũ nabucodonoſor) ueſtigauerũt: & oĩa ſecreta tua:& ca
uernas ac foramina ſpeluncaꝶ: in quibus habitas Iuſtrauerũt. Et reuera (ut dicamus aliqd & de na/
c tura loci) Oiĩs auſtralis regio idumeo& de eleutropoli uſq; petrã: & hailã hæc é. n. poſſeſſio Eſan)
6 in ſpecubꝰ hĩtatiũculas hẽt. Et pp nimios calores ſolis: qa meridiana puintia ẽ ſubterraneis tugu-
4 riis uti tur. Diſcopui inqt Eſau.i.qd terra pᷣmebatur in mediũ ꝓtuli. Et apta fũt oĩa qᷓ claudebas:ſub
1 ſtantiãq; tuã me pariter cũ hoſtibus pquirẽte: nulla potuerũt ſecreta celare. Aliter fures & latrões
q ĩgrediũtur nocte: qa filii ſũt noctis & tenebraꝶ:hereticos puto cõtraria ueritati dogmata pᷣdicã

tes: q furãtur ſuſſciẽtia fibi: & quotidie de eccleſiæ gregibus rape feſtinãt: iſti ĩgrediẽtes uineã dñi
noſtri quã de ægypto huius ſeculi trãſtulit: & de cuius genimiĩe uinũ ſe eẽ bibituꝶ in regno patris
ps. 79. pollicetur.Ita cupiũt uniuerſa populari ut uix racemũ reliquãt in ea. Sed ecõtrario dñs ait. Oia.n.
Mat.26. d. ſecreta eo ꝶ &occulta my ſteria: & patriarchaꝶ Eſau:hoc ꝗppe ĩtelligo ꝗ primi hereſes adiuenerũt
p ſanctos ſuos & eccleſiaſticos uiros atq; doctores ꝓfert in mediũ. Et pria illiꝰ uictoria eſt patere qᷓ
tegebãtur occulta: uñ & cũ admiratiõe dicitur quõ pſcrutatus eſt Eſau dep̃hẽſa ſũt occulta eiꝰ. Vj
de Martionẽ: & Valẽtinũ: & oẽs hereticos quõ in doctrinis dẽ'monioꝶ cauteriatä hñtes cõſcien-
tiã applaudebãt ſibi.& ſimplices aĩas quaſi qbuſdã diuinis myſteriis initiãtes cõpoſito ſermõe de/
cipiãt ſed cũ.xxx. Eonas && quadrigas: & octoadas: & dodecadas: & duphcẽ dim: & portentoſum
obraxas in medium ſermo ꝓtulerit. Tunc prudentia Eſau ſtultitia demonſtrabitur.
CCEt iueſtigabũt ſecreta ei vſqʒ ad termios:emiſerũt te oẽs viri federis tui:illuſerũt tibi iua⸗/
luerũt aduerſũ te viri pacis tue ꝗ cõedẽt tecũ ponẽt iſidias ſubter te nõ ẽ pꝛudẽtia in eo. LXX.
CAſʒ ad terminos dimiſſerunt te omnes viri teſtamenti tui reſtiterunt tibi:pꝛeualuerunt ad
nVeerſum te viri paciſici tui:poſuerunt inſidias ſubter te:non eſt ſapientia in eo.
CQuidam id quod ſupra expoſuimus quomodo perſcrutatus eſt Eſau. Et cõpræhẽſa ſunt abſcõ/

/
6

— —

PHiero. liber

dita eius ad terminos uſq; diſtingunt: ut ſit ſenſus abſcondita tua:atq; ſecreta uſq; ad terminos re/
uelata ſunt: nobis autem melius uidetur ut cum poſterioribus copuletur. Veniẽte ergo nabucho/
donoſor de quo in Hieremia contra idumeam dicitur. Ecce quaſi leo aſcendet de ſuperbia iorda/
nis ad pulchritudinem robuſtam. quia ſubito currere eum faciam ad illam:ac deĩde.Ecce quaſi aꝗ
la aſcendet & uolabit expandit alas ſuas ſuper boſram & erit cor fortium idumeæ in die illa quaſi
cor mulieris parturientis: omnes qui ante erant fœderati edom: & in præſidio urbis ſuperbiſtimæ
fuerant: reliquerunt eum: & iuncti hoſtibus contra inſidias tetenderunt: præualueruntq; aduerſus
eum:& tunc indicatum eſt quia nulla in edom eſſet ſapientia: dum ſperat in his qui aduerſarii de/
monſtrati ſunt. Aliter: cum abſcondita Eſau. Et quaſi ſacramenta magnifica: quibus prius populi
fuerant intenti prolata fuerint in mediũ. Ita ut uir eccleſiaſticus poſſit dicere. Non ignoramus eius
aſtutias: derelinquæt terminos edom: & dimittent eum: & uſq; ad terminos eccleſiæ tranſmigran
tes proferent doctrinas peſſimas. tunc illudent & reſiſtent quondam magiſtro ſuo: docentes falſa
eſſe quæ didicerunt: præualebunt contra eum. Et eruditi fide eccleſiæ falſum dogma conuincents-
Illi qui quondam cõmedebant apud hereticos: non panem euchariſtiæ: ſed panem luctus: & panẽ
ſubcineritium qui non reuerſatur: præponent quæſtiones de ſcripturis: tetendent ĩſidias idumæo
atq; terreno & in omnibus carneo præceptori. Hereſes enim ad galathas inter camis opera nume Gal. . ca
ratas legimus. Et tunc oſtendetur non eſſe prudentia in edom:
CMũgd nõ in die illa dicit dominus perdam ſapientes ex idumea ⁊ pꝛudẽtiam de monte eſau:
7 timebunt foꝛtes tui a meridie:vt intereat vir de monte eſan. LXX.
CIn die illa vt dicit dominus perdam ſapiẽtes ex idumea ⁊ intelligentiã de monte eſau.Et pa
uebunt pugnatores tui de theman vt auferatur homo de monte eſau.

CCum hoſtis fines tuos poſſederit & omnes uiri fœderis tui illuſerint tibi & præualuerint contra
te tunc peribit ſapientia de idumea && calliditas tua eius ſtultitia demonſtrabitur: prudentiã quoq;
ĩpſe dominus auferet de monte eſau: ideſt de montibus ſeyr: uel quia urbs idumea in monte ſita ẽ.
uel quia omnis illa regio quæ ad auſtrum uergens confinis eſt heremo præruptis montibus edita
ſit. Vnde & dicitur pauebunt pugnatores tui de theman. quod nos interprætati ſumus meridiæ.
Quomodo autem ſupra dixeram Eſau: tribus nominibus appellatum: ita plaga regni eius quæ ad
auſtrum uergit tribus uocabulis appellatur. Darom: Theman: Naceb. Quæ omnia iuxta Ezechiel
auſtrum africum: meridiẽq; ſignificant.Poſtꝗᷓ uero timuerint fortes regni eius ꝗ habitabãt in me/
ridie: tunc interibit uir de monte Eſau: qui expugnare pro ciuitate: & prudenter dare conſilium ſo
litus erat.Aliter:poſtq̃ hi qui prius decepti erant conuerſi fuerint ad eccleſiam. Tunc ipſo domino
dimicante peribunt ſapientes idumeæ: qui carnalia & terrena ſapiebant. Et auferetur prudentia de
monte eſau quæ eleuabatur contra ſciẽtiam dei:Et qui prius pro eſau & idumea dialectica arte pu
gnabãt: & erãt in præſidiis theman: quod interprætatur cõſumatio: deſinent pugnare ꝓ magiſtris
prioribus. Siue qui ante lumen ſibi ſcientiæ promittebant: & putabant ſe eſſe in meridie: timebũt
& formidabunt eccleſiaſtico uiro obtinẽte ſophiſmata eorum:in tantum ut nullus reſideat ꝗq poſ-
ſit: uel regis cõſilio:uel pugnatoris uiribus: pro hereticorum ſuperbia & falſo dogmate dimicare.
CPꝛopter interfectionem ⁊ iniquitatem in fratrem tuum Jacob operiet te còfuſio:⁊ pibis in
eternum. In die cũ ſtares aduerſus eum.qñ capiebãt alieni exercitum:⁊ extranei ingrediebant᷑
poꝛtas eius.⁊ ſuper hieruſalem mittebant ſoꝛtem:tu quoq; eras quaſi vnus ex eis. LxXx.
CPꝛopter interfectionem ⁊ impietatem aduerſum fratrem tuũ Jacob operict te cõfuſio:⁊ au
fereris in eternum:ex die qua reſtitiſti contra in die vt caperẽt alienigene foꝛtitudinẽ eius:⁊ alie
ni ingreſſi ſunt poꝛtas eius:⁊ ſuꝑ hieruſalem miſerunt ſoꝛtem:⁊ vos eratis quaſi vnus ex eis.
CIccirco interibit uir de monte eſau & peribit ſapientia de idumea & prudentia de monte Eſau:
quia interfeciſti germanum: & iniq; egiſti contra fratrem tuum Iacob: quando caldæis babyloni/-
iſq; uaſtantibus hieruſalem: & obſidentibus ciuitatem: & ingredientibus portas eius: mittẽtibuſq;
ſortem in diuiſione prædarum tu eorum ſotius eras: & in hoſtium numero uerſabaris. Aliter. Cun
cta quæ ſupra ſcripta ſunt patieris: O edom cruente:terrene: crudelis. Quia falſa mortiferaq; doctri
na:& aduerſum dominum impietate loquẽte occidiſti fratrem tuum Iacob. Legimus in Salomo/
ne:ſunt qui loquuntur & interficiũt gladio.Et in alio loco: Venenum aſpidum ſub labiis eorum: p̃s.43.
& lingua eorum gladius acutus. Operiet ergo te confuſio: & dices: cõfuſio uultus mei operuit me:
ac peribis:non ad breue tempus: ſed in eternum. Eterno enim quantum in te fuit fratrem uulnere
percuſiſti: ſed & hæc erit cauſa cruciatus. Nam quãdo alieni deuaſtabant exercitum Iacob & ingre
diebantur per portas eius in pacificam quondam hieruſalem: mittebantq; ſortes: ut eius ſibi ſpo//
lia diuiderent: tu unus eras ex hoſtibus. Legimus: uidemus quotidie: comprobamus quando per/
ſecutio contra eccleſiam oritur: multo peiores perſecutores iudæos & hereticos in chriſtianos
fieri: quam ethnicos. Poſſumus extraneos ingredientes portas hieruſalem Aovi ριοσ: ideſt co
gitationes peſſimas dicere. portaſq; hieruſalem: ideſt animæ quieſcentis & uidentis dominum
uinque ſenſus interprætari per quos introeant hoſtes & ſpolia diuidant hieruſalem. Si ui/
