& non proiecerit eam ſed poſuerit in terra.ut omni iniquitate ſuperata nos de terrenis celeſtes fa-
ceret: Quod autem dicunt faciẽs omnia atq; tranſſormans: Vno uerbo arcturũ & oriona cõprehẽ-
dunt: & hoc negligentes proprietatem nominũ in græcũ tranſferre ſermonẽ. tranſformat àt deus
omnia quando de terrenis facit cæleſtia &hominibus ãgeloꝶ donat ſimilitudinẽ: Qñ Iuna ſolis
fulgore rutilabit. Et ſol habebit lumen ſeptuplũ: quando animalis & infirmus & corruptibilis ho-
mo tranſformatur in ſpiritalem & robuſtum & incorruptum mutãs gloriã nõ naturã: quando in
telligentes fulgebunt ſicut ſplendor firmamenti: & implebitur quod ſcriptum eſt alia gloria ſolis
alia gloria lunæ. Quãdo oĩs creatura liberabitur de ſeruitute corruptiõis in lucẽ. Iſte deus qui cun
cta trãſſormat etiam umbrã mortis mutat in lucem: quando hi qui ſedebant in tenebris & umbra
moxtis uiderunt lucem magnã: Et qui erant filii noctis & tenebrarũ facti ſunt ſilii lucis & filii dei.
Iſte eſt deus qui ẽt diem uertit in tenebras. Eorum diem qui dixerunt crucifige cruciſige eum aufer
de terra talem quando ab hora ſexta in typum iudaicæ cecitatis dies uerſus in noctem eſt. Et nõ ſo
lum ſecundũ litterram ſed ẽt iuxta altiorẽ intelligentiã: lux quæ eis oriebatur ĩ lege & ꝓphetis uer
ſa eſt in tenebras ignorãtibus quid legãt ꝗd audiant: ut impleatur de illis quod ſcriptum eſt obſcu
rentur oculi eorum ne uideãt. I ſte deus uocat ad ſe aquas maris & effundet eas ſuper faciem terræ
de peccatoribus iuſtos faciens. Ad qd exponendum unũ tm ſtudio breuitatis ponamus exemplũ
Paulus apoſtolus quaſi turbo uiolentus & ſcæua tempeſtas & tumentis maris urges perſequeba/
tur & opprimere nitebatur eccleſiam dei. Qui uocatus a deo effuſus eſt ſuper Keis uniuerſæ terræ
ut pᷣdicaret euangelium de hieroſolymis uſq; ad illiricũ & edificaret non up alterius fundamentũ
ubi iã fuerat prædicatum ſed uſq; ad iſpanias tenderet. & a mari rubro immo ab occeano uſq; ad
occeanũ curreret: imitans dũm ſuum & ſolem iuſtitiæ de quo legimꝰa ſũmo cælo egreſſio eius &
occurſus eius uſq; ad ſummũ eius: ut ante eum terra deſiceret qu ſtudiũ predicandi: Iſte deus & cõ
tritionẽ diuidit ſuꝑ fortitudinẽ ut eos qui male fortes ſũt imbecilles faciat ut imitari poſſint apo/
ſtolum dicentẽ quando infirmus ſum tunc fortior ſum: Nam & ſilii ſeculi huius prudentiores ſunt
filiis lucis in generatione iſta. fortitudo corporis imbecillitas animæ eſt. & rurſum animæ fortitu-
do imbecillitas corporis eſt. Igitur dominus qui oĩa ratione diſpenſat & uero cuncta facit iuditio
diuidit contritionẽ ſuper roburinimicum ut inducat miſeriã ſuper munitionem q; erigit ſe cõtra
ſcientiam dei de qua & in ꝓuerbiis legimus: ciuitates robuſtas ingreſſus eſt ſapiẽs. & deſtruxit mu
nitionem in qua cõfidebant impii: noc & ad omnem quidẽ fortitudinẽ ſecularem. ſed proprie cõ
tra hereticos facit ꝗq argumentis & ſophiſmatibus & arte dialectica dogmatum falſitatem roborare
conãtur:ſed deſtruet eã uir ſapiẽs. & dñi adiutus auxilio oẽm mũitionẽ oñdet eẽ uaniſſimã ut in⸗
ducat ſup eã miſeriam & inclinata ſuperbia poſſit cum apoſtolo dicere miſer ego homo quis me
liberabit de corpore mortis huius.

CQdio habuerunt in poꝛta coꝛꝛipientem:⁊ loquentem perfecte abhominati ſunt.

PHiero.liber

CHi ſup quos deus ſubridet uaſtitatẽ & affert in eos populationem qui in malo robuſti ſunt & ad
præmẽdũ potentes odio habuerũt in porta ideſt in iuditio corripiẽtem:uel me uel alios prophetas
qui ad eos miſſi ſunt. Et loquentem perfectæ ſiue uerbum immaculatum ut interprætatus eſt ſyma

chus:aut ſermonẽ ſanctum ut theodotio &. Ixx. traſtũlerunt: in porta autem iuxta ueterẽ iudaici mo ea,
rẽ populi fuiſſe iuditia. & ſæpe legimus: & crebro ĩterpᷣtati ſumus: ut nec agricola ad cauſam ueniẽs n.
frequẽtia ciuitatis: & nouo terreretur aſpectu. nec urbis habitator longe ab urbe ꝓperaret. & ſubue/ Mat. i7. b. Pegs
ctionẽ ꝗreret iumẽtorũ: Hoc iuxta litterã dixerimꝰ. cæteꝶ grãde peccatũ eſt odiſſe corripiẽtẽ maxi Luce.i7.a. i
me ſi te nõ odio ſed amore corripiat: Si ſolus ad ſolũ: ſi aſſũpto fratre altero: ſi poſtea pᷣſente eccleſia (e.

ut nõ ſtudio detrahẽdi:ſed emẽdationis tuæ cã uideatur crimẽ ingerere. Duplices portas mortis &
uitæ uitioꝶ atq; uirtutũ: Sepe in ſcripturis legimus. ut eſt illud in pſalmis. Qui exaltat me de portis ps.9.
mortis ut annũtiem omnes laudes tuas in portis filiæ ſyõ. haud dubium ꝗn eccleſiam ſignificet ex-
celſum mõtem ſyõ & ciuitatem dei uiuẽtis hieruſalem cæleſtẽ & multitudinẽ angelorum eccleſia-
rum prophetarum qui ſcripiui ſũt in cælis:qui in portis ſyon fuerit exaltat portas mortis timere nõ
poterit:De ꝗbus petro dominus loq batur ſuper hãc petrã.Portas uirtutis manifeſte in alio pſalmo Mat. i6:c.

diſcimus aperite mihi portas iuſtitiæ: hæc porta dñi iuſti intrabũt per eam: Deniq; ſapientia in por p̃ᷣs.i. llpe⸗
tis ciuitatis confidens dicit: Quãto tempore innocentes optinuerit iuſtitiã non cõfundentur: Ego luni44
portas ciuitatis hoc eſt animæ credẽtis in chriſtũ 1 uto eſſe uirtutes per quas ad credente s chriſtꝰ in lunio..
greditur: & ꝗa non eſt ſcriptum in ꝗbus portis oderint corngentem utrũ in malis an im/ bonis nos onn

utrũq; referamus in uitiorum portis ſtantes peccatores arguit propheta. Et iccirco deteſtationi ha-
betur ab eis: aut certe ipſe propheta ſtat in portis initiiſq; uirtutum & odio habetur ab his quoſcor-
ripit:nec ſufficit peccatoribus odiſſe in portis arguentem ſiue corripientem niſi uerbum ſanctũ ab/
hominentur quod de eius ore profertur: Qui enim non recipit ꝓphetam non recipit eum qui mi/ Math. i0. d
ſit illũ: Sin autẽ uerbũ ſanctũ uel eũ qui perfecte loꝗ batur abhominati ſũt:porro uerbũ ſãctũ domi/
nus eſt ieſus de quo dicitur: nõ dabis ſanctũ tuũ uidere corruptionẽ: oẽs iudæi dicẽtes anathema ie pᷣs. xv. Nob
ſu uerbũ dei abhominãtur: qd & pfectũ & ſanctũ & ĩmaculatũ eſt: abhominatio. n. peccatoris eſt pie
tas ꝗcqd autem de iudæis dicitur tam ad ethnicos quam ad hereticos referri poteſt: quorũ alii om/
nes ſcripturas ſanctas abhominãtur in quibus uerbum dei eſt: alii dum peruetſe intelligũt quod le-
gunt abhominationem ponunt in domo dei. .
CNIccirco pꝛo eo quod diripiebatis pauperem⁊ pꝛedam electam tollebatis ab eo domos qua/
dro lapide ediſicabitis ⁊ non habitabitis in eis. —
CNe forſitan putaret iſrael qd ſolum propter idolatriam hoſtibus tradererur ad pœnam: Iungit &
cætera quæ amiſſa ueritatis religione commiſerit: diripiebatis inquit pauperem ut ab eo tolle/
retis qui uictui neceſſaria uix habebat: Et quicquid prætioſum uidebatis & pulchrum ueſtris uſi-
bus tradebatis: Vñ ex pᷣtio eoꝑ ꝗ rapiebatis & tollebatis a paupere domos quadro lapide edificaſtiſ
ut ſpoliãtes hominesparietes marmoribus ueſtiretis: quas ꝗa ediſicaſtis de rapinis & nõ ſolũ man-
ſioni & tecto quod exigit humana fragilitas. ſed pulchritudini & delitiis pᷣparaſtis: repẽtina capti/
uitate uel morte ſubtracti nõ habitabitis in eis: uineas quoq; amãtiſſimas futuris potibus prouidẽ/
tes plãtaſtis ñ bibetis ex eis uinũ: ꝗa ego ueſtra uniuerſa ſcelera & peccata cognoui & peccata fortia
quæ meã iracundiã prouocarunt. Qun eſtis hoſtes iuſtitiæ ſiue oĩs iuſti: & accipitis munera & pau//
eres in iuditio deprimitis: ideo ꝗ paup & prudẽs eſt cũ redẽptũ iudicem uiderit tacebit in tẽpore
illo ꝗa tẽpꝰmalũ ẽ: uel certe ita ĩtelligẽdũ ꝗd ꝓdeſt nũc uicia captiuitate ar̃a numerare pctã cũ iã
nullũ remediũſit & muros urbiũ ueſtrarũ hoſtilis cĩgat exercitꝰ. poſſumꝰ hoc ipᷣm de hereticis di
cere ꝗ diripiũt paupẽ ſiue ſtricta manu pcutiũt caput eiꝰiuxta illd qd ſupra legimꝰpcutiẽtes ĩ capi
te pauperẽ. nõ.n. pcutiũt heretici niſi paupẽ ꝗ ſuſtinere nõ poteſt còminationẽ: nec in aliis mẽbris
ſe⸗ in pricipali cordis & in fidei ueritate paupes reor ꝗ ſimplici cõtẽti fide hereticorũ malitiæ non
ualẽt reſpõdere:ſed & qcꝗd boni operis in dei munera præpararunt niſi aduerſariis reſtiterĩt per-
dẽt tempore pugnæ atq;ʒ certaminis: Qui aduerſarii cõpoſitione ſtructuraq; uerborum edificãt ſibi
domos ut tuti maneãt & ſecuri ſed nõ habitabũt in eis cũ ab eccleſiaſticis uirgis deſtructæ fuerit at R” P
ſubuerſæ: nec ſolũ domos edificant uerũ amãtiſimas quoq; & deſiderabiles plãtãt uineas: ut xpi 1d
myſteria mẽtiãtur: ſed nõ bibẽt ex eis uinũ ꝗ ẽ furor draconũ ĩſanabilis. expectauit.n. dñs ut iſtæ
uineæ afferrẽt fructꝰ& nõ attulerũt uuã ſed ſpinas uel labruſcas:mec iuditiũ ſed clamorem quo cõ
tra deum ſuum inſano ore blaſphemant.ideo autem non inhabitabunt: in domibus ſuis & non

bibẽt uinum earum quas plantauerant uinearum quia cognouit dominus multas impietates eo 2. Thi. 2.. u
rum: hic cognitio nò iuxta illud telligẽda eſt qd alibi legimus: cognouit dominus eos qeius u
ſunt ſed qd nihil deum lateat & omnia peccantium ſecreta cognoſcat. Cognoui inquit multas

impietates ꝗᷓ nõ ſolũ multæ ſed & fortes ſunt & opprimẽtes ſiue cõculcãtes eũ ꝗ iuſtus eſt & ac⸗/
cepiſtis ĩqt cõmutationẽꝓ q̃ oẽs ꝓpitiatõnẽ trãſtulerũt:nos munꝰdiximꝰ iuxta idioma ſcripturag Mat.6. d.
pᷣciũ dicitur qd ĩ euãgelio quoq; legius.aut quã dabit cõmutatõnẽ ꝓ aĩa ſua.pauꝑes quoq; in por .
tis declinauerũt.ſiue ut ſymachus interpᷣtatus eſt oppᷣſſerũt: ut cõtra iuditii ueritatẽ pᷣcio ſententiã Deu.ié.d.
uẽderẽt ĩcutrẽtes in illud qd ſcriptũ eſt. Munera excecãt oculos ẽt ſapientũ ꝗᷓ accipiũt heretici: ut
S quæq;

Super ⸗Amos.c.v.

4 auſteritatẽ ſcripturaꝶ q̃ peccatoribus tormẽta denũtiãt uertãt in beatitudinẽ: Et cũ diuiibuspſpa .
u gquæq; ꝓmittãt tm̃ apud pauperes truculẽti ſint & ſeueri. Quãdo ergo uir eccleſia ſticus & prudẽs
m atq; intelligens multas impietates in ea quæ uocatur domus dei eſſe cognouerit: & nõ ſolum mul
m tas:ſed & fortes quæ opprimere poſſint iuſtitiam: Et in tantum doctorum rabiem proceſſiſſe ut ac-
ie Mat. 7. a. cipiant prætiũ in iuditio & omnia pro muneribus faciant: pauperes quoq; deuitent in pontis & au-
e, ⸗ Mar.7.c. dire cõtenant.taceat in illo tempore ne det ſanctum canibus & mittat margaritas ante porcos qui

uil, Hier. i).d. conuerſi conculcent eas: & imitetur hieremiam dicentem. Solus ſedebam quia amaritudine reple-
1 .

pſal.4ο. tus ſum. & illud in pſalmis. ſingulariter ſum ego donec pertranſeam.
und Ioan. 3. e. Querite bonum ? non malum vt viuatis:⁊ erit dñs deus exercituum vobiſcum.
and i, CDicitis deum eſſe uobiſcum quia ſitis fili abraham opera patris ueſtri facite: Quæ ſunt opera pa-
. tris: Diligite bonum & non malum: Grande peccatum eſt non ſolum facere malum: ſed & diligere
Nn Multi peccant & expleto uoluptatis ardore mordentur conſcientia ſua. & pœnitet eos peccaui ſui:
ten Qui autem non ſolum non dolet ſe feciſſe quod malum eſt: ſed in ſuo ſcelere gloriatur iſte implet
An Ee illud quod ſcriptum eſt: peccator cũ uenerit in profundum impietatis contẽnit: Quærite ergo bo
dar i num & non malum:ſi enim quæſieritis bonum in eo quod quæritis bonum fſtatim repellitis malũᷣ
ke D pſal. 38. Nunqᷓ autẽ queritis bonum niſi prius repuleritis malum: Implentes uerba dicentis: Declina a ma/
in loan.i a lo & fac bonum. Cũq; quæſieritis bonũ & uitaueritis malum tunc uiuetis in eo qui dicit: Ego ſũ u i⸗
Eno Ioan.ĩo.c ta:Bonum quærit qui credit in eũ qui in euangelio loquitur:ego ſum paſtor Ponus: rcheli malũ
ihe⸗ i.Ioan.j.d qui fugit eũ de quo ſcriptum eſt. mundus in maligno poſitus eſt. Et in oratione dicit ominica: li
cor⸗ bera nos a malo: Cum quæſieritis inqt bonum & non malum & uixeritis. tunc erit dominus exer-
lab⸗ cituum uobiſcum: Sicut dixeratis: ideo eũ eſſe uobiſcum quia nati eſſetis de habraã nec ſufficit bo/
m Mti num quærere malumq; nõ quærere: niſi pietatem habeatis in utroq;:ut primũ oderitis malum.deĩ
ont de diligatis bonum. odit malum qui non ſolum uoluptate non uincitur ſed odit opera uoluptatis

miie ien Et diligit bonum qui nõ inuitus ac neceſſitate uel mœtu legum facit. quod bonum eſt: ut merce⸗
I 2. Cor. 9. b dem boni operis habeat conſciẽtiam ſuam & dilectionem quam erga bonum poſſidet. Vnde apo-
ſtolus: hilarem inquit datorem deus diligit. Nõ eni omnis elæmoſina placet deo. niſi quæ cũ hilari

rom tate profertur: Cũq; oderitis malum & dilexeritis bonum: Conſtituite in portis iuditium. de quo ſu
düle pra dictum eſt: ut iniquitate pulſa: ueritas redeat. Et ſi hoc feceritis. forſitan miſerebitur dominꝰom
nipotens Reſiduis ioſeph qui de tribu ephraĩ & decẽ tribubus captiuitatem euadere potuerĩt. quæ
ac⸗ ommia poſſunt & hereticis coaptari: Vt deſerto errore quem finxerint redeant ad eccleſiam & ode-
L rint priora dogmata. diligãtq; in eccleſia domini ueritatem & uerum iuditium exerceant in portis
gita uiitiorũ atq; uirtutum relinquentes illas: & ad has tranſeuntes: & ſperent miſericordiam qui ex fau-
lle⸗/ cibus diaboli euadere quiuerit iuxta. xx. autem ordine commutato: ſic manifeſtior lectio præcedẽ
iaul⸗ tis capituli reddi poteſt. quomodo dixiſtis odio habuimus mala & dileximus bona ſic quærite bo
ati⸗ num & non malum ut uiuatis & deus omnipotens ſit uobiſcum. UMU
mn⸗ CEt reddite ĩ poꝛtis iuditiũ:vt miſereat᷑ dñs deus oipotẽs religis ioſeph.pꝓptera hec dicit dñũs
vt/ deus exercituum dominatoꝛ.in omnibus plateis planctus ⁊ in cũctis qͥ foꝛis ſũt dicet᷑ vhe vhe.
d CPræcepit ut quæreretis bonum & nõ malum & uiueretis: eſſetq; dominus uobiſcum: Et iterũ in/
n⸗ tulit ne ſemel tantum uos monitos diceretis: odio habete malum: & diligite bonum: & reſtituite iu
ditium in portis: Qui odio habuiſtis in porta corripiẽtem ut miſereatur dominus reliquiis ioſeph.
te Et quia facere noluiſtis mea præcepta calcãtes & uertẽtes ad me ſcapulam recedentem.ideo hæc di
ii cit dominus deus qui eſt exercituum dominus ubiq; planctus: ubiq; triſtitia:agricolæ uocabuntur
ch ad luctum & qui ſciũt more prouintiæ præcinere ad concitandas lachrymas uocabuntur: ut nequa
chi quam in omnibus plateis ſicut ſupra dictum eſt ſed in uineis ſit planctꝰ & luctus: ubi quondam fuit
ns materia lætitiæ ſit origo lachrimarum. Et hæc omnia fient.
non CQuia pertranſibo inquit in medio tui.
er⸗ CQuotiẽs in ſcripturis ſanctis ex perſona dei ponitur: pro pœna accipiẽdum. ut nequaꝗᷓ apud eos
cei maneat & pertranſeat ac relinquat. quæ omnia referri poſſũt ad hereticos. Vt qa illa & illa quæ iuſ-
D Mãt.7.b. ſa ſunt facere noluerunt:ſit in omnibus plateis eorum planctus. lata enim &ſpatioſa uia quæ ducit
ati ad mortem Singuliq; hereticorum &gentilium in fabulis ſius atq; figmentis habent plateas quibꝰ
ſ conſequenter infertur: &in cũctis quæ foris ſunt dicetur uhe uhe: Qu enim in eccleſia fuerint non
⸗ audient uhe quod pœnarum ultimũ eſt ſed ſi forte peccauerint ſũmetur ſuper eos lamẽtũ: ideo ãt
lun foris ſiue in omnibus uiis dicetur uhe uhe: quia non habẽt unam uiam quæ ducit ad uitam & quæ
e“ NMat. 7.b. uia regia eſt: ſed prauas atq; peruerſas & declinantes ad dextram ac ſiniſtram: dum non audiut do
gen Eccle.7.c. minum dicentem ne ſis iuſtus multum: & peruerſæ ſunt uiæ quæ a ſiniſtris ſunt: incurruntq; in du

i Prou. 4. d plex uhe carnis & ſpiritus præſentis ſeculi & futuri cum ecõtrario eccleſiaſtici audiãt. gaudete iteꝑ
n ad Ph. 4 a dico gaudete. ſed agricola uocatur ad luctum habent enim & heretici agricolas ſuos in quorum

u Mr aruis tribuli naſcuntur & ſpinæ: & ad planctum uocantur qui norunt plangere uel ſua uel aliena
we peccata:Quamquam hoc & in bonam partem poſſumus accipere: ut uir eccleſiaſticus & potens ad
gi Pent pœnitentiam prouocare imitetur dominum ſuum dicentem. lamentati ſumus & non planxiſtis
ii
i
eg,

Piero.liber

. Ft plangat hereticus ſicut ſaulem regem iſraelis planxit quondam ſamuel: Et apoſtolus lugere ſe Math. 1.b.
dicit ſuper eos qui non egerunt pœnitentiam. in omnibus quoq; uineis erit plãctus:quia uineæ ſo 1. Reg. ij. g
domorum uineæ eorum: Et pro uino lætitiæ quod lætificat cor hominis: attulerunt uinum draco ps. 103. J
nũ & furorem aſpidum inſanabilem. Et hæc uniuerſa patiẽtur: quia tranſiuit per mediũ eorum do/ Deut. 32. d lig
minus ut non habitet inter eos: nec dicat habitabo in eis: & inambulabo: & ecce ego uobiſcum ſũ Exo. zv. a.
omnibus diebus uſq; ad conſumationem ſeculi: 3. Reg. 6.a.
Ahe deſiderantibus diem domini:ad quid eã vobis dies domini iſta tenebꝛe:⁊ non lux. Here. 7. a.
Ne de tribu iuda thecuitis propheta omnino homines tribus ſuæ negligere uideretur & ad decẽ Math. 23. d
trib coferre ſermon ad utrũq; regnũ hoc eſt iudã &iſrael nũc dirigit uaticiniũ: qd ex multis ꝗdẽ
aliis ſed pᷣcipue ex eo qd ſeqtur: Vhe qd opulẽti eſtis in ſyõ: & cõſidẽtes ĩ mõte ſamariæ: Et ĩtelligi
poteſt uhe igitur iudæ iſraeliq; dicentibus: ueniat dies ueniat pᷣdicta captiuitas: Dũmodo qd ꝓmit
titur per prophetas etiam reſtitutio conſequatur: Non eſt enim tantũ mali ĩ captiuitatis ĩiuria quã
tum boni in his quæ poſt captiuitatem dominus pollicetur: Quibus propheta reſpõdit fruſtra eos
quod longo tempore poſt futurum eſt in aduentu filii dei poſt. xx. annos captiuitatis babyloniæ
præſtolari: quos uaſtitas atq; pauperies & innumerabiles miſeriæ conſequentur. Fugientibus enim
jgt a facie nabucodonoſor leonis occurret aſſeuerꝰ ſub quo heſter narratur hiſtoria ſiue deſtructo
aſſyriorum &chaldæorum imperio: medi perſæq; conſurgent cumq; regnante cyro fueritis reuerſi
præcipiente dario cœperitis ædificare domum domini: Et omnem ſiduciam habueritis in templo
ita ut requieſcatis in eo & laſſas manus ſuper parietes inclinetis. Tunc ueniet Alexander macedonũ
ſiue antiochus cognomento epiphanes qui moretur in templo: Et uos inſtar colubri mordeat ne/

quaqᷓ fortis in babvlõe & in ſuſis ſed intra terminos terræ ſanctæ. Quibus rebus probatur diẽ quẽ
cõcupiſcitis nõ eſſe lucis & gaudii ſed tenebrarũ atq; triſtitiæ: Hæc iuxta hiſtoriam breuiter diximꝰ
ne pœnitus iudæorum opinionem relinquæremus intactam: Cæterum nulli dubium eſt omnes

noſtros diem tenebraꝶ diẽ intelligere iuditii: de qua & ſcribit ſophonias iuſta eſt dies domini ma/

gna iuſta eſt & uelox nimis uox diei domini amara & dura. Et Eſaias. Ecce dies domini ĩſanabilis
uenit furoris & iræ ponere orbem terratum deſertum & peccatores perdere: Ex eo ſimulq; decuti/
tur confidentiam ſuperborum qui ut apud homines iuſti apparent: ſolent diem expectare iuditii &
dicere. utinam ueniat dominꝰ: utinam nobis liceat diſſolui & eſſe cum chriſto: imitãtes phariſeum
qui in euangelio loꝗᷣbatur: deus gratias ago tibi quia nõ ſum ut cæteri homines: Ex hoc. n. ipſo
quod diem domini deſiderant & non pertimeſcunt digni ſupplitio iudicantur: quia nullus homi/
num abſq; peccato eſt. Et aſtra immunda ſunt coram eo. & concluſit omnia ſub peccato ut omni/
bꝰ miſereatur. Cum igitur nemo poſſet de dei iudicare iuditio: & de ocioſo quoq; uerbo reddituri
ſumus rationem: & iob quottidie pro filiis ſuis optulerit hoſtias. ne quid forte peruerſum cõtra do
minum cogitarent: Quæ temeritas eſt audire cum corinthiis ſine nobis regnaſtis: atq; utinã regna
retis ut & nos uobiſcum regnaremus: Cæterum ſi eos etiam propna conſcientia nõ mordet debue
rant imitari paulum dicentem. Quis ſcandalizatur & ego non uror. & pro omnibus eſſe ſolliciti ne
quaſi amatores ſui ut ipſi tegnent aliorum tormenta deſiderent: Quomodo ſi quis uelit capi patri-

Sopho.i.t

Luc.i8. b:
Iob iv. b.
& . zv. b.
Ad. gal.3. d
Ro. I. d.
Math. i2. C.
Iob.i.a.
i. Cor. 4. b
2. Cor. Il. g.

luce;c
Ma.36

Cen4.

Cen. iv.6

n 49.

anm ſuam urbemqʒ ſubuerti ut ſolus uictorum amicitia perfruatur: Solemus in anguſtiis & in tribu-
lationibus dicere: Vtinam mihi liceat exire de corpore: & ſeculi huius miſeriis liberari: neſcientes
quod quamdiu in hac carne uerſamur habeamus locum pœnitentiæ: ſi autem receſſerimus audie-
mus illud in iferno autem quis confitebitur tibi: iſta eſt ſeculi triſtitia quæ ducit ad mortem. Qua
apoſtolus non uult perire eum qui cum patris uxore fuerat fornicatus qua & iudas periit inſœlix
qui habũdãtiori abſorbt“ triſtitia proditioni homicidium copulauit: & homicidiũ omnibus peiꝰ
homicidiis. Vt ubi putabat remedium & mortem ſuſpendii finem malorum ibi leonem & urſum
& colubrum reperiret:quibus nominibus uidẽtur mihi ſignificari uel diuerſa ſupplitia uel ipſe dia
bolus qui recte leo & urſus & coluber appellatur: cumq; nos putauerimus eſaiam audire dicẽtem
Vade populus meus intra in cubicula tua. Claude hoſtium abſcondere puſillum donec tranſeat ira
domini: & eſſe quaſi in domo noſtra: & quaſi in inferno requieſcere: Tunc mordebit nos coluberꝗ g.
in præſenti loco.naas. in iob appellatur leuiathan. De cuius natura & terrore multiplici pleniꝰ inip Iob3. b. iq;
ſo uolumine diximus.in caligine autem & tenebris quæ contraria ſunt ſplendori & luci tormen- 40., c. mmira
torum diuerſitas explicatur. “
COdi ⁊ pꝛoieci feſtiuitates veſtras.
CProprie hoc contra tribum iuda dicitur & eos qui ex iſrahel ad dei cerimonias commigrarãt &
nihilominus in excelſis idola colebant & peccatorum magnitudine dei ſacrificia polluebant: Nuũ/
quam enim reor quod de oblationibus uitulorum quas offerebant in dan: & bethel. dixerit. ſi attu
leritis mihi holocauſtomata & munera ueſtra non ſuſcipiam: Odit autem deus: & non ſolum odit
. ſed & proicit feſtiuitates eorum qui fugiunt leonem & incurrunt in urſum: & ingrediuntur domũ
& a ſerpente mordentur quia non celebrabant feſtiuitates dei ſed feſtiuitates ſuas dicente domin
tum odorẽ

Math. 27.a lbbe

7

Super Amos.c.v.

ſe end, DS
1 4 odi & proiecit feſtiuitates ueſtras & huiuſcemodi hominum conuentum odoremq; no ſuſcipit nec „*
a habet in odorẽ bona fragrãtie: & omnia eorum munera deteſtatur: & pĩ guiſt ima uota nõ ſe ſ bicit:
f, Dr, Quod quidem non ſolum illius temporis hominibus ſed & nobis accidit ſi ſimi lia delinquam &£—
ſi ln Lu.ĩ9·aA de rapinis & periuriis ſceleribuſq; quæſita deo nos putem us offerre & noſtra peccata redimere: Cũ.
N JMMM legerimus zacheũ quicquid rapuerat: ln quadruplum reddidiſſe: & de his quæ bene quæſierat: me⸗
diam obtuliſſe ſubſtantiam: neq; enim quod male quæſitum erat in dei donaria poterat offerre: ni
e Pro 3 b i prius dominis ſins redderet & poſtea impleret quod ſcriptũ eſt: honora dominum de iuſtis tuis
E Prou.iʒ.b. laboribus & redem ptio animæ uiri propriæ diuitiæ. De mercede enim meretricis deus uota nõ ſu
le Mich.iʒ: b ſcipit econtrario iuſtus dicere poteſt dirigatur oratio mea: Quæ oratio iudæ proditori uerſa eſt iIn
pᷣs· i410 Ppeccatum. Non enim habebat bonum odorem: ſed opere loquæbatur: putruerunt & corruptæ ſut
Ps. 108. cicatrices meæ: quæ omnia & hereticis dicere poſſum us: qui dum fu giunt leonem: incurrunt in ur
6. 37. ſum & in greſſi domum quam putant eccleſiam dei innitũtur parietibus quos ipſi fecerunt & a ſer
i pente m ordẽtur: Quorum lucem & diem tenebræ eripiunt & caligo: ita ut palpabiles tenebræ ſint
& interficiãtur primitiæ eorum: horum deus odit ſacrificia a ſe proicit: Et quotienſcumq; ſub no
— n mine dñi fuerint cõgregati deteſtatur fœtorẽ eoꝶ & claudit nares ſuas: odiſſe ãt & pieciſſe & non
in odorari: humana loquitur ſimilitudine ut nos affectum dei noſtri: ſermonibus cognoſcamus: Et ſi
Al holocauſta obtulerit ut uideãtur ieiunare: dare elemoſinas: pudicitiã polliceri: quæ holocauſta ſũt
mh uera non ea ſuſcipit dominus nec dignatur aſpicere pinguiſſimas hoſtias eorum: Non enim ſacri/
cni Luc.zia. ficiorum ma gnitudinem ſed offerentium merita cauſaſq; diiudicat: Vnde & uidua quæ in euange
un⸗, gelio in corbonam duo minuta miſerat omnibus a ſaluatore præfertur: qui uota piguiſſima & ho
eche K medulatas ſe offerre credebant:De multo dantes parum: Cum illa totum quod habuerar ob/
umd tuliſſet: Manifeſtius & uerius hæc poſt aduentum domini dicuntur populo iudæorum qui deſtru-
mne cto templo & altari hoſtias offerre ſe credunt quorum deus odit & proicit feſtiuitates & non capit
im Luc. 23. c. odorem cœtus eorum. quãdo congregati dicũt crucifige crucifige talem & ſanguis eius ſuper nos
diin Mat.36. c. & ſuper filios noſtros: Et ſi obtulerit holocauſta in ſinagogis & munera in conciliis ſathanæ: & uO
Cun/ ta ꝓinguiſſima: non ea reſpicit dominus.ſicut non reſpexit munera caim: Qui bene quidem unum
mè& Gen 4. a. deum colunt: & recte offerunt. ſed in eo non recipiuntur quia non dinidunt in patrem & filium &
ſun ſpiritum ſanctum cõfeſſione. noſtra autem munera ideſt eccleſiæ quæ offernmus: de primitiuis no
ipſo lrh ſtris reſpicit deus: ſicut reſpexit quondam ſacrifſicium abel. JM
omni, CAufer a me tumultum carminum tuoꝛũ ⁊ cãtica lyre tue non aundiam.
Uni’ 8,5 CPulchræ cantica leuitarum quibus laudabant dominum tumultum uocat ſonitumq; confuſum:
limmi An quia non eſt pulchra laudatio in ore peccatoris: Et hæc eadem idolis quoq; offerre cõſueuerant: lu
de I Gen. iv. 6. dæorum quoq; traditio: & pſalmi quos in ſinagogis canunt: & hereticorum compoſita lauda. D
n eu PS. 49. tio tumultus eſt domino: Et ut ita dicam grunnitus ſuis & clamor aſinorum quorũ magnis carni.
ebue lir bus iſrahelis opera comparantur.pſalmum autem & carmina & lyram & organa uel iuxta litteram
ine i0 accipe in populo iſrahel quæ olim fiebant imagine futurorum: Vel iuxta ſpiritum in nobis: & in he
ni/200l reticis quæ ſi bonis operibus iungimus. audiuntur a domino: ſi malis claudit aures ſuas & impiorũ
. cantica non dignatur audire. H U
es C SEt reuelabitur quaſi aqua iuditium ⁊ iuſtitia quaſi toꝛrens foꝛtis. .
. CSicut aqua ſi labatur in pronum quod prius texerat nudat & patere facit oculis omnium ſic iudi/
i 86. tium dei atq; iuſtitia quæ de ſuo populo iudicabit patebit omnibus & feretur in iĩſtar torrentisfor/
tiſſimi qui quicquid arripuerat ſecum trahit & ſibi Obſiſtere nõ patitur.iuxta. Ixx. autẽ uoluitur qua
ien ſi aqua iuditium peſſimorum: quia non ſtat in una ſententia ſed circunfertur omni uento doctrinæ
Hum M Ephe. 4. c. quod probauerat improbans & quod prius laudauerat putãs eſſe pro nihil o:iuſtificationes eorum
lhn non fluminibus & puriſſimis fontibus: ſed turbidis cœnoſiſq; torrentibus comparantur: Qui ſuas
aquas non habent ſed de ſaxis ac uepribꝰ rupibuſq; collectas: Quas qui tranſire uoluerit: ſtatim ra
Cern pietur in præceps & ſubuerſis pedibus dicere non poterit ſtatuit ſuper petram pedes meos: Calcat
lenin Ps. 39. enim ſuper arenas quæ non habent fundamentum: & cum periclitatus fuerit loquitur iuxta hebre
ben Ps. iz3 os torrens tranſiuit ſuper animam meam: & ecõtrario de iuſtis legimꝰ quorum non uoluitur ſicut
ming n Pro. iz. u aqua iuditiũ & iuſtitia non fertur quaſi torrẽs inuius: cogitationes iuſtorum iuditia.
umn CNunauid hoſtias ⁊ ſacriſiciũ obtuliſtis mihi quadraginta annis domus iſrahel.
CEx hoc loco diſcimꝰ oẽs hoſtias & ſacrificia q in deſerto obtulit iſrahel nõ deo obtuliſſe ſed mo/
4 loch regi ſuo:cuius portauerũt tabernacula & imaginem idolorũ ſuorũ ſtatuarũq; uenerati ſũt:
nid ſit ipſa imago uel idolorum ſequenti ſermone demonſtrat: ſydus dei ueſtri quod hebraice dicitur
nͦ chochab: ideſt luciferi quem ſaraceni hucuſq; uenerantur: Quam ob cauſam migrare eos fecit do/
lüm minus trans damaſcum:ideſt in aſſirios atq; chaldæos: cuius omnipotentia ex quo dominus deus
mn exercituum: demonſtratur. Quærimus quomodo hoſtias & ſacriſicium non deo obtulerunt in de
. ſerto ſed regi ſuo quem luciſerum nuncupant ex eo tempore quo in aures aureas in ruſl confla

ve

DTiero.liber

tilem tranſformarunt dicenres iſti ſunt dii tui iſrahel omnia quæ fecerunt non deo ſed idolis fe Exo. 32. 2.
ciſſe monſtrantur: Quod poſtea quædã domino eos legimus obtuliſſe non uoluntate: ſed pœnarũ
fecerüt mœtu: Et eorum interſectione qui propter idola corruerunt: Dominus autẽ non ea quæ of
feruntur.ſed uoluntatem recipit offerentium: Deniq; ubicũq; occaſio fuit ſemper corde reuerſi fſfſr
in ægyptũ deſiderantes allia & cæpe & cucumeres & cames ægyptias: Et manna quod de cælo da- Num. il. b.
tum eſt contemnentes. Quod ut ſic intelligamus: Stephanus primus martir euangelii dignus no-
mine ſuo in apoſtolorum narrat hiſtoria: &niâtum fecerunt in illis diebus. nec putandus eſt prim
martyr erraſſe quia pro eo quod in propheta ſcriptum eſt trans damaſcum dixerit trans babylonẽ. Act. 7. e.
magis enim intelligentiam quam uerbum poſuit: Quia trans damaſcum ducti ſunt in babylonem
ſiue trans babylonem. In eo autem loco in quo lucas poſuit moloch: & in hebreo ſcriptum mel/
chechem. aquila &. lxxx. tranſtulerunt molchomSimachus. & theodotio regis ueſtri. Pro eo quoq;
quod in. lxx. legitur rephan: aquila & ſymachus ipſum hebraicum tranſferentes poſuerunt chion:
theodotio obſcuritatẽ: rurſum pro ſochot aquila tabernacula: Symachus &. lxx.tabernaculũ: theo/-
dotio tranſtulit uiſionem: & hoc in omnibus ſcripturis ſanctis obſeruandum eſt apoſtolos & apo/
ſtolicos uiros in ponendis teſtimoniis & de ueteni teſtamento non uerba conſiderare: ſed ſenſum
nec eadem ſermonum calcare ueſtigia dummodoa ſententiis non recedant. Quicquid autem iu-
xta litteram dicitur cõtra populum iudæorum: hoc omne refer ad eos qui ſub nomine chriſti uene
rantut idola & praua ſibi dogmata confingentes portant tabernaculum regis ſui diaboli: & imagi-
nem ſtatuarum & idolorum ſuorum. non enim unum colunt idolum:ſed per ueritatem doctrinæ . .
diuerſos adorant deos & ſydus dei ſui: qui cum ſit angelus ſathanæ tranſſiguratur ĩ angelum lucis: 2. Cor.il. c.
& cadet de cælo quaſi fulgur: Et chriſtum imitatur antichriſtus: pulchreq; intulit: quæ eciſtis uobis Luc. io. c.
non enim ea acceperunt a domino ſed de propria mente finxerunt: Vnde migrare eos faciet domi
nus trans damaſcum ut non bibant ſanguinem domini: ſed tranſeant in babylonem: Et audiãt per
prophetam-Calix aureus babylon inebrians omnes gentes: Damaſcus enim ut crebro iam diximꝰ Hie. J1. KxD.
interprætatur ſanguinem bibens: ſiue ſanguis cilitii: ut per pœnitentiam ad bibendum domini an
guinem prouocemur. M
CAhe qui opulenti eſtis in ſyon:⁊ conſiditis in monte ſamarie.
CAd ſyon in ſupra diximus & ad montẽ ſamariæ. ideſt ad duas tribus quæ appellabantur iuda &
ad decẽ quæ iſrahelis nomine uocabantur. prophetæ ſermo fertur: Et maxime ad eos qui in utroq;
populo optimates ſunt & principes: & uacãt delitiis in exemplum illius diuitis purpurati: qui læta bn.
batur in cõuiuio: & in tantam erigabatur ſuperbiam: ut lazarum ante hoſtium ſuum plenum ulce/- Luc. i6. e. 64
ribus non dignaretur aſpicere: Et ne hoc quidem ei tribueret quod periturum eſſet ex mẽſa:ſſti ſũt 2e
capita populorũ qui conſidũt in diuitiis & opulenti ſũt ĩ ſyon: & habent fidutiam in monte ſama/
riæ & ingrediũtur pompatice domum iſrahel: Vt tumorem animi corpus oſtendat & pomparum .
ferculis ſimiles eſſe uideantur. iuxta legem autem tropologiæ: Et. lxx. interprætes ſyon refertur ad ps. 9.
eccleſiam de qua ſcriptum legimus: qui exaltas me de poriis mortis: ut annuntiem omnes laudes
tuas in portis filiæ ſyõ: Mõs uero ſamariæ propter ſuperbiã & iactantiã cuſtodiæ mandatorũ dei in
telligitur ſuper hereticis qui deſpiciunt eccleſam quia infirma mundi elegit deus. ut confundat for
tia & ſtulta. ut perdat ſapientiam ſapientium: Et intelligentiam prudentium reprobet: iſti uidemia j. Cor. i. c:
nerunt primitias gentium ut ſub nomine chriſtiano introducerent eos in torcularia ſua ubi non
calcatur uua:ſed perditur: ubi non muſtum exprimitur ſed uenenum. Et ingreſſi ſũt ſibi: pulchre di/
xit ſibi non enim ingreſſi ſunt in domino:ſed ſibi ingreſſi ſunt. alioquin deo magis egreſſi ſunt. dũ
recedunt de eccleſia: quodqʒ ſequitur domum iſrahel.iuxta. Ixx. in pricipio capituli ſequentis legẽ/
dum eſt:iuxta hebreos in finem huius quod expoſuimua. .. J l
EXPLIGIT LIBER SECVNDVS. INCIPIT PREFATIO IN LIBRVM TERIIVM EIVS

Recjb

Ræpoſtero ordine atq; confuſo duodecim prophetarum opꝰ & co
ed. punmus &e chuiſo adiuuante complemus: Non enim a primo uſq; d lchn
”“D nouiſſimum iuxta ordinem quo legũtur:ſed ut potuimus:&ut roga 7.
N MX1 vekct gati ſum“:ita eos diſſeruimus: Naũ. Micheã. ſophoniam. & ag-
6 geum 1Aοαο α%Taα Tαπσ paule eiuſq; filiæ euſtochiæ οασ‿
EEA ſecũdo in abbachuc duos libros chormatio aquileienſi epiſcopo de/
S llegaui: Tertio poſt longi temporis ſilentium abdiam & ionã tibi im
Npræcäãti ediſſerui: Præſenti anno qui ſexti conſulatus archadii augu
NH AEE⸗ EE ſti: & annetii probi faſtis nomen impoſuit Exuperio toloſanæ eccle/
o . AN V ſiæ pontiſici: zachariam. & eiuſdem urbis mineruio & alexandro mo
N& π1[ nachis malachiam prophetas interprætatus ſum ſtatimq; recurrens lalhe.
r ad principium uoluminis oſeæ & iohel & amos tibi negate non po
EE . = . kui;

,
u ln
rl
iſi⸗
dc
d⸗
oni,
nen e⸗
mel⸗
n
thed
o
nün
emi⸗
fiber⸗
img,
Nnne
nhic⸗
ucbol
tcon
ühe
curdg
niniſn

NN

iuchs
nun
uilen
mulce
elſtifl
Kelama
unn
Sluce
ticein
rhr
iemi
bivon
nech/
di

ukn⸗

1. Para. 25⸗

&.26.

ps.18

Eccłs.⁊.b

Super ⸗Amos.c. vi.

tal: Et poſt grauiſſimam corporis egrotationem dictandi celeritate oſtẽdi temeritatem meam: Vt
quod alii ſtilum ſæpe uertendo non audent ſcribere: Ego committerem caſui qui ſemper dictãtes
ſequitur & de ingenio atq; doctrina audatiæ periculum facit: Quoniã ut ſæpe teſtatus ſum: laborẽ

propne ſcribendi manus ferre non ualeo: Et in explanatione ſanctarum ſcripturarum nõ uerba cõ
poſita & oratonis floribus adornata ſed eruditio & ſimplicitas quæritur uetitatis.

INCIPIT LIBER TERTIVS CAPITVLVMSEXTVM. W
HRM NRanſite ⁊ in chalanne ⁊ videte.⁊ ite inde in e math magnam:⁊ deſcen
Oite in geth paleſtinoꝛum. JMM
