bitos. ut poſt ebdomadis & inſtrumenti ueteris ſacramenta.ad terram bonam & euangelii gratiaʒ
perueniret. Nec ſolum in porta auſtrali ſecundum atrium eſt. ſed tertium de quo nunc dicitur. Et

introduxit me in atrium interius ad portam auſtralem. & menſus eſt portam iuxta menſuras ſupe/

riores: & cætera. Singula. n. atria hůt mẽſuras & ordines ſuos: & ĩ hiſdẽ menſuris diuerſa gratia eſt.
dũ eaſdẽ res aliter ĩ prĩcipio:aliter ĩ ꝓfectu: aliter in fine cognoſcimus. Hoc uero qd ĩ: lxx:non hẽtur

& ueſtibulũ ſiue * per girum longitudine uiginti quinq; cubitorum & latitudine quinq; cu

bitorum. uidetur facere quæſtionem. Propter quod in ueteri interprætatione non poſitum eſt quo
modo poſt profectum terci gradus uiginti quinq; cubiti & quinq; ponantur. Sed tollit ambigui-
tatem illud quod ſequitur. Et ueſtibulum eius ad atrium exterius. & palmas eius in fronte. ut ſcili-
cet hoc atrium quod habebat in longitudine uiginti quinq; cubitos & in latitudine quinq;:non
interioris ſed exterioris atrii ſit. ut prĩioris atrii latitudinem hoc eſt uiginti quinq; cubitos exterioris
atrii poſſideat longitudo. & in latitudine quinq; cubitos teneat. Quas menſuras & latitudine ꝗnq;
cubitorum ideſt uiginti & quinq; ad eoſdem ſenſus reſerimus. uiſum uidelicet & auditum. guſtuʒ
& odoratum & tactum: Quod ſi ad altiora conſcendimus. quinquies duplicamus. & de carnalibus
ſenſibus facimus ſpiritales.ut eſt illud. Læuate oculos ueſtros & uidete quoniã iam meſſes albæ ſũt
ad mettendum., & qui habet aures audiendi audiat. & guſtate & uidete quoniã ſuauis eſt dominus.
& xpᷣi bonus odor ſumus deo in his qui credunt. Et in Ioannis epiſtola dicitur. Quod audiuimus
& uidimus & manus nfr̃æ palpauerunt de uerbo uitæ. Et ad extremũ nequaꝗᷓ ut in ſeptẽtrionali pla
ga ſeptem tantũ gradus ſufficiunt. ſed poſt ſeptem octonarius ponitur numerus: ut de ſynagoga ad
eccleſiam. de ueteri inſtrumento ad nouum. de terrenis ad cæleſtia tranſeamus.
CEt introduxit me in atrium interius per viam oꝛientalem.⁊ menſus eſt poꝛtam ſecindũ mẽ
ſuras ſuperioꝛes.thalamum eius ⁊ frontem eius ⁊ veſtibula eius ſicut ſupꝛa ⁊ feneſtras eius ⁊
veſtibula eius in circuitu.longitudinem quinquaginta cubitoꝛum.⁊ latitudinem niginti quinqʒ
cubitoꝛum ⁊ veſtibulum eius ideſt atrii exterioꝛis.pꝛo quo ſeptuaginta ⁊ ſimmachus interioꝛẽ
poſuerunt.Et palme celate in fronte eius hinc ⁊ inde ⁊ in dcto gradibus aſcenſus eius.
De ſeptẽtrionali plaga in cuius atrium ſeptẽ tantum aſcendebatur gradibus tranſit ad auſtralem
portam & atrium eiuſdẽ plagæ:ad qd non ſolum ſeptem ut ſupra ſed octo gradibus aſcenditur ui/
delicet ut per uetera tranſeamus ad noua: & ut loquar manifeſtius per patriarchas & prophetas ue-
niamus ad apoſtolos. ut in altero ebdomadas. in altero ogdoas ſit. Nunc auteʒz uenit ad ultimũ im
mo ad ſummũ & introducit prophetam per uiam portæ interioris. ſiue per atrium. ad quod ducitur
per uiam oriẽtalem. Via iuxta ſeptuaginta ĩ hoc tãtum habetur loco:in ſeptẽtrionali & auſtrali pla
ga oĩno tacita eſt. ut poſſimus intelligere in orientali tantum porta illam intelligendam uiam quæ
dicit ego ſum uia & uita & ueritas. Per ipſum. n. uenimus ad patrem. & de ipſo ſcriptũ leati im⸗
maculati

ten
⸗
h
ns

dn
⸗
indi
⸗
un à
tcen
ton⸗
n.
un
hi
W

Kin

mita
inp
Penn
narii
enite
ndͤi⸗
iam
nnd.
tüa
ti

t.Et

pe/
hemn
ngan
ſtao
bigni
nſii⸗
gt
etion
g
ly
lbus
ſüt
mus.
imus
ipt⸗
4 14

ni⸗
154
;

m
i/
/
m
Ut
I4
næ
n/

—

d „

Guper Eʒzechielem.

maculati in uĩa ꝗ nihil de chriſto ſiniſtrum ſapiunt.ſed fides eorum pura eſt. & nequaquam hereti-
corum ſorde polluta. ldemq; numerus thalamorum frontium & ueſtibulorum & ſœneſtrarum &
luminis earum eadem menſura longitudinis & latitudinis quinquaginta uidelicet &. xxyv. cubito/
rum ſacramenta conſeruans. & ueſtibulum eius portæ ſiue atrii interioris. quod iuæta hebraicũ exte
rius ponitur. ut orientali lumine omnia teneantur incluſa. ſcdm illud quod ſcriptum eſt. Nec eſt ꝗ
ſe abſcondat a calore eius. Sin autem & exterius & intenus accipimus atrium. ſic intelligendum eſt.
quod deus & circunfuſus ſit & infuſus. dicens per prophetam. Qui tenet cælum palmo & terrã pu-
gillo. ut omnia ab illo uideantur includi:Et rurſum. Cælum mihi thronus eſt. terra autem ſcabelluʒ
pedum meorum. ꝓut intta omnia eſſe credendus ſit. iuxta illud uirgilianum. Principio cælum ac ter-
ras campoſq; liquentes lucentẽq; globum lunæ titaniaq; aſtra. Spus intus alit. totamq; infuſa per
artus mens agitat molem. & magno ſe corpore miſcet. Cumq; per arma iuſtitiæ a dextris & ſiniſtris
per gloriam & ignominiã. per bonam & malam famam.per laudes & uituperationes uictoriam de
Iſto ſæculo cœpimus tunc palmæ nobis dãtur ex utroq; latere. quos nec gaudia mutauere nec me
ror nec ꝓſpa nec aduerſa ſuperarũt. & nequaqᷓ per ſeptẽ gradus ſicut in aqlonis plagamec p ſeptẽ &
octo ſicut in meridie continetur.ſed per octo tantũ gradus ad ſũma cõſcendimus eo quod ſufficiĩat

nobis octonani numeri ideſt euangelicum ſacramentum. & poſſimus iuxta apoſtolum dicere. & ſi

noueramus ſcdm carnem chriſtum. ſed iam nunc non nouimus eum. ſubauditur iuxta camem.
CSt introduxit me ad poꝛtam que reſpiciebat ad aquilonez.⁊ menſus eſt ſecundum menſuras
ſuperioꝛes thalamum eius frontem eins veſtibulum eius ⁊ feneſtras eius per circuitum.longi
tudine quinquaginta cubitoꝛum.⁊ latitudine xxv. cubitoꝛum. Neſtibulum eius reſpiciebat in
atrium exterius.⁊ celatura palmarũ in fronte illius hinc ⁊ inde ⁊ in octo gradibus aſcenſus eiꝰ.

per ſingula gazophilacia oſtium in foꝛibus poꝛtarum. Ibi lanabunt holocanſtum.Et in veſti

bulo poꝛte duè menſe hinc ⁊ due menſe inde.vt immoletur ſuper eas holocauſtum ⁊ pꝛo pecca

to ⁊ pꝛo delicto. Et ad latus exterius quod aſcendit ad oſtium poꝛte quᷣe pergit ad aquilonem
due menſe.⁊ ad latus alterum ante veſtibulum poꝛte due menſe.Quattuoꝛ menſe hinc ⁊ quat⸗
tuoꝛ menſe inde. Per latera poꝛte octo menſe erant.ſuper quas immolabant. Quattnoꝛ.autezʒ
menſe ad holocauſtum de lapidibus quadris extructe.longitudine cubiti vnius ⁊ dtmidij ⁊ al-

titudine cubiti vnius ⁊ dimidij.⁊ latitudine cubiti vnius.ſuper quas ponant vaſa in quibus im
molatur holocauſtum ⁊ victime.Et labia earum palmi vnius.reflexa intrinſecus per circuituzʒ
Super menſas autem carnes oblationis. JJGðZUBU
CMultum in hoc teſtimonio hebraica ueritas a ſeptuaginta interp̃tum editione diſcordat. Hoc.n.

quod diximus ibi lauabunt holocauſtum. & in ueſtibulo portæ duæ menſæ hinc. & rurſum ut im/

moletur ſuper eas holocauſtum pro peccato. ĩn. lxx. non habetur. ſed in pleriſ codicibus de theo/

dotione additum eſt. Rurſum ubi nos diximus & labia earum palmi unius. reflexa intrinſecus per

circuitum ſeptuaginta tranſtulerunt. & giſum palmi habentes dolatum intrinſecus per circuitum.
Quod uerbum utrũ hebreum an græcum ſit ſcire non poſſumus.niſi hoc tantum quod pro giſo ſy
machus & theodotio labia: aquilæ prima editio numero plurali. ſecunda labia tranſtule
runt.pro quo in hebreo habetur Et ubi nos diximus ſuper menſas autem camesob/
lationis.ſeptuaginta poſuere de ſuo.& in menſis deſuper tecta ut operiantur a pluuia & ſiccitate.
IIlud autem quod hebreis nominibus ediderunt theæ. & elau. & elammoth. & elam. quid ſigniſicet
& ſupra ammonuimus. & eregione oſtendere ꝑoteſt noſtra tranſlatio. Nec neceſſe eſt ſuper hoc ſæ-

pe ammonere lectorem. & prudentia eius ſtudioq; diffidere. Introducitur ergo rurſuʒ ad portã quæ

reſpiciebat ad aquilonem. ſed nequaquam: ut ſupra ad atrium exterius.ſed interius. In G.n.quod in
conſequentibus dicitur ueſtibuluʒ eins reſpiciebat in atrium exterius. oſtenditur hoc atrium fuiſſe
intrinſecus. per quæ profectus ingredientis oſtenditur. dum in ſingulis locis noĩa menſuræq; ſunt
propriæ. Et fœneſtræ per circuitum luminis plenæ ſcientia uniuerſa monſtrãtes. & per quinquagin
ta & uiginti quinq; cubita remiſſionis diuinorumq; ſenſuum ſacramenta ſunt poſita. ut in ueſtibu/
lo atrii interioris poſiti exteriora uideamus: præteritoꝶ & præſentium notitiã contemplantes: per
quã ueniamus ad duplices palmas atq; uictorias. &cto graduũ miſteria cognoſcamus.ĩntrogreſſi
gazophilatia ĩ qbus tẽpli dinitiæ cõtinẽtur. & lauãtur orõnes nr̃æ ab oĩ ſorde pctĩ:mẽſæq; ex utraq;
pte binæ ſũt poſitæ primũ ĩmoletur holocauſtũ: qd totũ ſacer ignis aſſumat. dein pro pctõ. & ad ex
tremũ pro ignorantia: qd uel ſcientes cõmiſſimus uel ignorãtes. Ad latus quoq; exterius iuxta. Ilxx.
erat riuus fabrefactus. qui holocauſtorũ cineres & carnium uirulentias efferebat exterius. Siue erant
duæ menſæ: & ad latus alterum ueſtibuli eiuſdez portæ duæ menſæ.i. ex utraq; parte quaternæ: qua
tuor hinc & quatuor iade:&& poſt tergum ſiue ad latus eaꝑꝶ aliæ octo menſæ.ut ſimul faciant mẽſas
ſedecim. quo numero prophetaꝶ miſteria demonſtrantur. ut qcquid per euangelicam offerimus
dignationẽ: prædictum eoꝶ uaticinationibus approbemus. Qdqʒ inferuntur quattuor menſæ de
lapidibus quadris extructæ. & heæ ipſæ ad ſaerificiũ & holocauſtum:iſti ſunt niui lapides 9 uoluun
tur ſuper terrã.& hũñt ſecum angularem lapidẽ: quo ueterig & noui inſtrumenti parietes continen-

tur. Quatuor aũt numerus euangelica ſacramenta demonſtrat. longitudine & Hrtimndine un⸗ Anum

“

AY.iber duodecimus.c.xl.

cubitum & dimidium. iper quadrum: quæ ſimul iuncta tres cubitos faciunt.qui tres cubiti habent

in altitudine cubitum unũ. ut miſteria trinitatis unius cubiti hoc eſt diuinæ maieſtatis menſura cõ

ſeruet. dicente dño ad diſcipulos. Ite baptizate oẽs gentes in nomine patris & filii & ſpinitus ſancti.

Nomen aũt dei quaſi unius altitudinis cubitus eſt. qui tres cõplectitur ꝓprietates: & holocauſta ob/
lationũ noſtraꝶ ſemper aſſumit. Super ipſas aũt quattuor menſas holocauſtoꝶ de uiuis lapidibus
extructas quaꝶ longitudo & latitudo & altitudo deſcripta eſt.ponuntur uaſa in ꝗbus immolatur
holocauſtũ martirũ:de quibus dr̃ præcioſa in conſpectu dñi mors ſanctoꝶ eius. & eorum uiitimæ
q continentia & corporis ſanctitate animas ſuas immolant dño. Menſurãq; iſtarum & nomina pu
to in Matheo & Luca Marco & Ioanne apoſtolis contineri. Quaꝑꝶ coxona deſupflexa intrinſecus
per circuitũ margines ambiebat. ut holocauſta contineret intrinſecus. & non paſſim fluere permit/
teret. teneretq; carnes oblationis. Siue ut. Ixx. tranſtulerunt & ipſæ menſæ tectæ erant deſup pp im
brium uiolentiã & eſtiui ſolis nimiã ſiccitatemut carnes deſuper poſitæ poſſint dicere cũ ꝓpheta.p
diẽ ſol non uret nos. neq;ʒ luna per noctẽ. Quorum alterũ nimiis pluuiis & tẽpeſtatibus tribulatio
nũ diſſoluit oblationes. alte uehementi eſtu perſequutionũ arefacit ꝗqequid oblatũ eſt. Ignoſce le/
ctor difficultate locoꝶ: aut ſi melius ꝗd inuenire potes doce. Libenter diſcimus quod neſcimus.
CEt extra poꝛtam interioꝛem gazophilatia cantoꝛuʒ in atrio interioꝛi quod erat in latere poꝛte
reſpicientis aquilonem. ? facies eoꝛum contra viam auſtralem. vna ex latere poꝛte oꝛientalis q̃ᷓ
reſpiciebat ad viã aquilonis. Et dixit ad me. Boc ẽ gazophilatium quod reſpicit viã meridia
nã.ſacerdotum qui excubant in cuſtodijs tẽpli. Poiro gazophilatium quod reſpicit ad viam
aquilonis ſacerdotum erit qui excubant ad minifferium altaris. Iſti ſunt ſfilij ſadoch qui acce/
dunt de filijs leui ad dominũ vt miniſtrent ei.Et menſus eſt atrium longitudine centum cubi⸗/
toꝛum ⁊ latitudine centum cubitoꝛũ per quadrũ.⁊ altare ante faciem templi. Et introduxit mè
i veſtibulũ tẽpli:: mẽſus ẽ veſtibulũ ꝗnqʒ cubitris hinc.⁊ ꝗnqʒ cubitis inde:⁊ latitudinem porte

triũ cubitoꝝ hinc.⁊ triũ cubitoꝝ inde.Longitudinẽ ãt veſtibnli viginti vnũ cubitoꝝ.⁊ latitudi

nẽ undecĩ cubitoꝛũ ⁊ octo gradibꝰaſcẽdebat᷑ ad eũ:⁊ colũne earũ i frõtibꝰ:una hinc ⁊ altera iĩde.

CPro gazophilatiis. Ixx. exedras tranſtulerunt. Illudq; ꝙ nos diximus exedræ ſiue gazophilatia can

toruʒ. ab eis pᷣtermiſſum eſt. Rurſumq; poſt menſurã ueſtibuli quinq; cubitoꝑꝶ hinc & quinq; cubi
toꝶ inde addidere de ſuo. & latitudo portæ cubitoꝶ quatuordecim: cũ in hebreo tantũ poſitum ſit-
& latitudo portæ trium cubitoꝶ hinc: & trium cubitoꝶ inde. Hæc lectorẽ ammonui ne tranſlatio-
nũ diuerſitate turbetur.ſed ut in præſenti loco & maxime in menſuris tẽpli hebraica ueritate contẽ
tus ſit.lIgirur poſt murũ quem Ixx. tranſtulerunt qui totum tẽplum per quadrũ ambiebat
in circuitu. introductũ prophetam legĩmus in atriũ interius. & deinde ad aquilonẽ & ad auſtruʒ &
ad portã orientalẽ. & surſum ad aquilonẽ. De ꝗbus ut potuimus diximus. & in quoꝶ diuerſitatibus
uel noĩum uel menſuraꝑ ꝗd nobis uideretur præteritus ſermo monſtrauit. quoꝶ ſenſum teſtimo
niũ ſaluatoris breuiter oñdit dicentis: in domo patris mei multæ ſunt manſiones. Quibus expleris:
ingreditur templũ hoc eſt ſancta ſanctoꝶ.de quibus nunc d/. Et intra portã interiorem gazophila/
tia ſiue exedræ cantoꝶ. Ad quos illud impium eſt. Cantate dño canticum nouũ. qui cũ angelis cla/
mitãt. gloria in excelũs deo.& ſuper terrã pax in hoĩbus bonæ uoluntatis. Quod atriũ interius erat
ſitum in latere portæ quæ reſpiciebat ad aquilonẽ & ad auſtrũ & ad orientem. ut ſemper memine/
rint cantores dñĩ & qui angeloꝶ officio detinentur per quos gradus ad ſũma peruenerint: & miſte
ria ſinguloꝶ locorum diligenter agnoſcant. Deniq; uir ille cuius calamus & funiculus erat in ma-
nu introducto propheta in atriũ interius qd reſpiciebat uiam meridianã. hæc loquutus eſt. Hoc eſt
azophilatiũ ſiue exedra. & ut theodotio poſuit thalamus. ꝗ habitationi ſacerdotũ ſeparatus eſt: ob

eruantiũ in excubiis tẽpli. Porro gazophilatiũ quod reſpicit ad uiã aquilonis ſacerdotũ erit. qui ex

cubant ad miniſteriũ altatis: In quo notandum qd ſacerdotes quibus cuſtodiæ tẽpli delegatæ ſunt
habitant in gazophilatio qd reſpicit ad uiã meridianamain qua lux pleniſſima eſt. Hii aũt qui excu-
bant ad miniſteriũ altaris in quo offerunt᷑ uictimæ pro peccato.in gazophilatio ſint q reſpicit uiaʒ
aquilonis: eos qui ab aquilone ueniunt & offerunt uictimas pro peccatis ſuſcipere & ſaluare cupien
tes. Qui utriq; pro officũs ſuis dño ſeruientes. appellantur filii ſadoch qui ĩterpᷣtatur iuſtus ſiue iuſti
ficans. oĩpotẽs uidelicet deus. de quo ſcriptũ eſt. Iuſtus dñs & iuſtitias dilexit: equitatem uidit uultus
eius. Iuſti aũt filii ſadoch de filiis leui qui iterpᷣtatur aſſumptus. & ipſi aDſſumuntur a dño nt accedant
ad eũ. & nequaꝗᷓ de ſolo dicatur moyſe:moyfes accedebat ad dñm alii uero non accedebant: ſed &
oẽs qui ſeruiunt ei & miniſtrant: dño appropinquare dicuntur.Iſte aũt uir qui introduxit Ezechi
elem in atriũ exterius. & ut ita loquar ad ſancta ſanctoꝶ: menſus eſt ipſum atriũ in quo erãt duæ exe

Arxæ ſiue gazophilatia cuſtodũ tẽpli. fiue altaris habitaculis delegata: & reppi lõgitudinis & latitudi

nis per quadrũ centenos cubitos: ut ſacerdotes dei miniſterio ſeruientes qui per artã & anguſtaʒ niã
intrauerant. habeant deambulacra latiſſima. & in perfecto conſumatoq; uirtutum numero cõmo/
rentur. Et in ipſo atrio erat altare anñ faciem tẽpli. ut nunꝗᷓ ſanctorum ad deũ ceſſet oratio. Supra di/-

ctus quoqʒ uir introduxit Ezechielẽ in ueſtibulum ſiue tẽpli qd menſus eſt quinq; cubitis
hic: & quinq; cubitis inde: qm̃ qui introductus eſt diuinis ſenſibus fuerat eruditus. & nec dexterã no
. uerat nec
*

„

Super Eʒechielem

,
J
è uerat nec ſiniſtram: ſed uia regia ingrediebatutr. Latitudo aũt ipſius portæ per quã introĩtus erat ad
ueſtibulum tẽpli:habebat ternos cubitos hinc & inde. In quo ſcripturæ ſanctæ obſeruanda elegãtia
qd non dixerit ad dexterã & ſiniſtram:ne uideretur in ſanctis ſanctoꝶ ſiniſtrum aliquid noĩare. ſed
⸗ hinc & inde. i. ex utraq; parte. Statimq; prudens lector intelligit trinum numeꝶ ad trinitatis miſte-
l rium pertinere. quæ porta eſt ingredientiũ ad deum: dum & pater in filio eſt. & filius in patre: & in
z utroq; ſpũs ſanctus. Qui ternus numerus: una porta eſt eoꝶ qui poſt baptiſmum trinitatis perueni
H unt ad ſalutẽ. Quod aũt ſequitur longitudo ueſtibuli. xx. cubitoꝶ. & latitudo undecim cubitorum
un uidetur facere quæſtionem qũo dualis numerus qui refertur ad duas decadas. & ondecimus q unũ
ni, uidetur habere minus. ut ſacrum numeꝶ expleat duodecimũ in ueſtibulo tẽpli eſſe dicatur. Quod
in pleriq; ſic ſoluũt. Quãuis ſancti ſint ſacerdotes & in tẽpli miniſteriis collocati. & quotidie uictimas
offerant. xp̃o tamen quia in hoc mortali fragiliq; corpuſculo & egrotationibus uiciiſq; ſubiecto cõ
hio morantur. uicenariũ hũt numerum & undecim. Vñ dicebat & apoſtolus. Miſerego hõ: quis me li-
ele⸗ berabit de corpore mortis huius? Non qd iuxta ſeuiſſimã hereſim abolenda corpora eſſe credamus
ſed qd uoti nii ſit ſuper ueſtiri non ſpoliari. & mortale hoc accipere immortalitatẽ. & corruptiuuʒ
ne induere incorruptionẽ. Illud aũt qd ſequitur & octo gradibus aſcendebatur ad eã ideſt ad portam
tq̃ interiorẽ. ſcientibus hebream linguã facit magnã difficultatẽ. Deniq; ſymachus quẽ in hoc loco
icin ſecuti ſumus octo gradus poſuit. lxx.decem theodotio & aquilæ ſcda editio. xi. Prima aüt nullum
em numerũ poſauit. ſed abſolute ait. & gradibus in ꝗbus aſcendebatur ad eã. ut uel iuxta conſuetudinẽ
ece priorũ portarum octo intelligamus gradus ſicut intellexit & ſymachus. uel certe quos habebat por
“ ta interior quoꝶ numerum ſcriptura non dixit. pro quo in hebreo poſitũ eſt urob.i. & latitudo: aſre
tme erre. Quod ſi ita legatur undecim ſigniſicat. ſin aũt pro heſre hoc eſt decẽ legamus heſer. non ſigni/-
wne ficat decẽ ſed pronomen. ꝗbus hæc hebrei ſermonis ex ptibus deliramenta nideantur: ſed nunc nõ
tn controuerſias ſcribimus aut orationes in ꝗbus ludi ſolet cõpoſitione uerboꝑꝶ. ſed explanationes &
cõmentarios hebreoꝶ uoluminum. Verũ redeamus ad cœptũ. Octo ſiue decem gradibus qui perfe

ctus eſt numerus:aut undecim de quo iã diximus aſcenditur ad portã ſanctorum: in cuius frontibꝰ

ucnn ☛ . „₰ 2 . . „ ₰ℳ 2 =
colũnæ erant una hinc & altera inde. Non dixit duæ ne in dualẽ incurreret numeꝑꝶ: ſed una & una
han „ „ . „½ „. . — — „ 7 „
m qui pfectus eſt numerus: & unione ſui imitatur deũ.Iſtæ aũt erant colũnæ duæ de ꝗbus & in apoca
H“ lypũᷣ dr. Qui uicerit faciã eum colũnã in tẽplo dei mei.& foras nõ egredietur. Et petrus ac loannes

colũnæ appellãtur eccleſiæ.p quos igredimur ad ſctã ſctõꝑ. & quoꝶ doctrina ad xpᷣm nĩ itroitus ẽ.
WWCAbPITVLVM. XLI.

T introduxit me in templum:⁊? menſus eſt frontes ſex cubitos latitudinis hinc:⁊ ſex

¶cubitos latitudinis inde.Latitudo tabernaculi ⁊ latitudo poꝛte decem cubitoꝛnʒz erat.
“W 7 latera ſiue humeri poꝛte.quinqʒ cubitis hinc.⁊ quinqʒ cubitis inde.Et menſus eſt lõ
.

it j gitudinem eius quadraginta cubitoꝛum:æ latitudinem viginti ch bitoꝛmm.
“M CPoſt muita myſteria uarioſq; introitus & locoꝑꝶ ſinguloꝶ proprietates. tandem aliqñ uir cuius ſu
* niculus cementatioꝶ & menſuræ calamus in manu erat. Ezechielem ꝓphetam introducit in tẽplũ
nicn & menſus eſt frontẽ templi. pro quo elam. Ixx. & elim theodotio: & in circuitu ſymachus tranſtule-

uti runt. Et ex utraq; parte latirudo tabernaculi ſenũ cubitoꝶ erat: ſacramentũ creaturarum oĩum con-
wine tinens. In ſex. n. diebus mundus eſt conſumatus. Per quoꝶ notitiã cauſaſq; conditionis atq; rationẽ .
nite intramus ad tẽplum dei. & ex creaturaꝶ ordine atq; conſtãtia cognoſcimus creatorẽ Latitudo autẽ
ma. portæ tẽpli erat decem cubitoꝶ qui ſacratus & pfectus eſt numerus. & in quo menſæ. vii. die.x. men
eek ſis ieiuniũ & ꝓpiciatio eſt. Decima aũt die menſis primi q appellatur niſan. ad ĩmolationẽ & p̃para
teob tionẽ paſchæ agnus aſſumitur. Septimo igr᷑ menſæ decĩæ offerunt᷑ in dei horrea. ſiuout ſcriptuta ap
luien pellare conſueuit torcularia. Vñ dicit & apoſtolus. Dilatamini & uos ut poſtqᷓ p decẽ portæ cubitos
eſut templũ quis fuent ingreſſus. ex ntraq; parte portæ ipſius latera ſiue ut proprie in hebraico di hume
ench, ri menſurẽtur: q ſemper referunt᷑ ad opa. Vñ & iſachar deſiderauit bonũ. reqeſcens inter medios le
tuiz ros. uidenſq; requiẽ quia bona eſt: & terrã qa pinguis. ſuppoſuit humerũ ad laborandũ & factus eſt
pien tHiir agricola. Et in ueſte pontificis humerale cũ rationali ſtrĩgitur. ut rationi opa copulentur: ut poſ-
uti ſit dicere uir eccleſiaſticus. a mandatis tuis intellexi. Qui humeri portæ ex utraq; parte quinas ha-
ls bebant porticus. ut p terrenos ſenſus atq; diuinos ſemper quoꝶ differentiam ſæpe Krporen⸗ ingre
unt diamur adita tẽpli. cuius menſus eſt uir ille ꝗ ductor ꝓphetæ erat longitudinem quadraginta ceubi
dE „* torum. & latitudinẽ uiginti cubitoꝶ: ſiue ut melius eſt portæ longitudinẽ ac latitudinem: quia ſup
chi tantũ de latitudine. & humeris eius dixerat. Quod aũt nicies quadraginta octingenſimũ numerũ fa
exe ciat qui uicinus eſt octonario. nulli dubium eſt. Vñ & in eccleſiaſtæ pcipitur. Da partem ſeptẽ.da &
nd octo. De cuius numeri ſacramento crebro diſputaſſe me noui. ſiue qꝗa pper tribulationes & anguſti-
nii as huius ſæculi intramus ad ſanctuarium dñi. idcirco longitudo portæ habebat cubitos. xl. qui nu-
10/ mernus ſemp in labore poſitus eſt. Vñ & moyſes & helias. xl. diebus non comedunt panẽ & aquã nõᷣ
di bibunt. & annis. xl. populus iſrahel uexatur & probatur in ſolitudine. & poſt multos labores terram
iĩ repromiſſionis ingreditur. & dñs atq; ſaluator ſcdm aſſumpti corporis fragilitatẽ. xl. diebus tempta
no tur in ſolitudine. ut poſt uictoniã accedant angeli & miniſtrent ei: Cũ aũt poſt tribulationes & angu
EEEE ii
.
$●

Liber duodecimus. c.xli.

ſtias poterimus dicere illud apoſtolicũ in oĩbus tribulati ſed nõ coanguſtati: atq; illud propheticuʒ 1

in tribulatione dilataſti mihi:tunc nobis latiſſimus aperitur introitus qui. xx. cubitoꝑꝶ habet latitu/ .
dinẽ. & ſuperatis mundi certaminibus atq; terrenis. ꝗ & ipſe dualis eſt numerus: ingrediamur tẽpli et
penetralia. & audiamus imperantem diſcipulis dñm. confidite ego uici mundum. 1
Et ingreſſus intrinſecus ſine in atriũ interius.menſus eſt in fronte ſine elam poꝛte duos cubi en
tos.⁊ poꝛtã ſex cubitoꝛum ⁊ latitudinẽ poꝛte ſeptẽ cubitoꝛum.ſine ⁊ humeris poꝛte ſeptem cubi 1i
tis inde. Et menſas eſt longitudinem eius ſiue hoſtioꝛum viginti cubitoꝛum ⁊ latitudinem vi/ i⸗
ginti cubitoꝛum ante faciem templi. Et dixit ad me.Hoc eſt ſanctum ſanctoꝛum. pe
HQuantumuis proficiamus ſemper nobis maior profectus aperitur. Vnde poſt introitum templi n
rurſum ingredimur intrinſecus ſiue ut. Ixx. tranſtulerunt interius atriũ: in cuius fronte ſiue elau pro al
quo ſymmachus circa portam theodotio elam hebraicum uel aquila hoſtium. nos frontem interpᷣ ſa
tati ſumus duo erunt cubiti ut iuxta ſuperiorem ſenſum per dualem numerum ingrediamur ad 1e
eum locum ubi ſunt ſancta ſanctorum. Vnde & ipſa porta ſex cubitorum erar per quã ingreſſi æter pe
nam requiem poſſidemus. quæ in ſeptenario numero demonſtratur. Pro quo ſeptuaginta tranſtu ie
lerunt.& latitudinem portæ ſeptem cubitorum hinc.& ſeptem cubitorum inde in hebreo & cæte- i
ris editionibus ſemel t antum ſeptem cubiti in latitudine. Quod autem ſequitur & menſus eſt lon-/ n
gitudinem eius ſiue ut ſeptuaginta tranſtulerunt hoſtiorum uiginti cubitorum. pro quo in pleriſq; l
codicibus. iuxta ſeptuaginta quadraginta continentur. latitudinem quoq; niginti cubitorum ante be
ſaciem templi illud ſignificat quod ante templi faciem & introitum eius præteriti laboris atq; certa r
minis nobis menſura ſemper occurrat. Quam enim rationem in ſingulis numeris duplex numerꝰ ſe
poſſidet. eandem duæ habent decades. Et hoc conſiderandum. quod ingreſſus intrinſecus per por/
tam duorum in fronte cubitorum & ſex habentem cubitos. ſeptemq; in latitudine ex utraq; parte. wr⸗
& uiginti cubitos in longitudine. totidemq; in ipſis templi foribus. doceatur propheta qui ſit ille lo gn
cus. uel quo appelletur uocabulo. Diæit enim inquit mihi. Hoc eſt ſanctum ſanctorum. Sin autem die
ante templũ ſiue ut ſcriptura cognominat ante faciẽ templi ſanctum ſanctoꝶ eſt: quantam beatitu- ni
dinẽ in tẽpli aditis & in interioribus eius eſtimare debemus:de qua ꝓphera loquitur. hoc labor eſt di
in conſpectu meo donec ingrediar in ſanctuariũ dei. & intelligã in nouiſſimis eoꝶ. Sed & hoc no/ E
tandũ.qd in deſcriptione tabernaculi dñr ſancta ſanctoꝶ plurali numero. hic aũt ſanctum ſanctoꝶ .
numero ſingulari-ut poſt ſancta ueniamus ad ſanctũ:qũo poſt multa cantica puenimus ad canticũ g
canticoꝶ. qd oĩum carminũ carmen eſt. & qd canentes ſponſi copulamur amplexibus.
CEt menſus eſt parietem domus ſex cubitoꝛum ⁊ latitudinem lateris quattuoꝛ cubitoꝛum vn
dliqʒ; per circuitum domus. Latera autes latus ad latus bis tringinta trinm:z erant eminentia
que ingrederentur perdarietem domus in lateribus per circuſtũ.vt continerent ⁊ non attinge/ 6
rent parietẽ templi.Et platea erat in rotundum aſcendens ſurſum per cocleam.⁊ in cenaculum .
templi deferebat per girum. Idcirco latius erat templum in ſuperioꝛibũs:⁊ ſic de inferioꝛibus
aſcendebatur ad ſuperiora ? mediũ.
Quod autem in. Ixx. ponitur. & de mediis ad triſtega ideſt ad atria cœnaculi. & trahel. in hebraico
non habetur. Pro trahel quoq; qd neſcio quid ſigniſicet. neq;. n. in hebreo legitur. apud illos urithhi .
5 quod & nos & cæteri tranſtulerunt & uidi. ut ſequatur ordo teſtimonii. 1 4
SEt vidi in domo altitudinem per circuitum fundata latera ad menſurã calami ſex cubitoꝛum 5
ſpacio.⁊ latithdinẽ per parietem lateris foꝛinſecus ꝗnqʒ cubitoꝛum.⁊ interior domus in lateri / ,d
bus domus.⁊ inter gaʒophilatia latitudine viginti cubitoꝛnz in circuitu domus vndiqʒ.Et ho
ſtium lateris dà oꝛationem.qð in ſeptnaginta non habetur hoſtiũ vnum ad viꝗã aquilonis:⁊ ho/
ſtium vnũ ad viam auſtralem:⁊ latitudinẽ loci ad oꝛationem qð ⁊ ipſum ſeptuaginta non trãſtũ V
lerunt quinqʒ cubitoꝛum in circuitu.Et ediſicium qð erat ſeparatum verſumqʒ ad viã reſpiciẽ/
tem ad mare:latitudinis per circuitum ſeptuaginta cubitoꝛum. Maries autem ediſicij quingd

cnbitoꝛum latitudinis per circuitum.⁊ longitudo eius nonaginta cubitis.
Poſtquam peruenit ad ſanctum ſancorum de quo ſupra diximus uir ille uenerabilis menſus eſt
ſancti ſanctoꝶ parietem:qui pp fabricam mundi & oẽm uiſibilem creaturã quæ in ſex diebus con/
dita eſt ſex habebat cubita. & latitudinem eius unius lateris quatuor cubitorum. non ex uno latere 1
ſuper circuitum. Quatuor autem cubita tenebat per tircuitum domus latitudo. ut quatuor elemẽta

monſtraret ex quibus uniuerſa compacta ſunt. & maxime humana corpora contra quæ ſancti dimi * 0
cantes & ſubicientes ſe animæ poteſtati.interiora merentur intrare: & dñi archana cognoſcere. Ipſa tt
autem latera quæ in circuitu domus erant. & quatuor cubitorum ſpacio a tenpli parietibus ſepara N
bantur iuncta ſibi erant.ita ut unum latus aliud latus contingeret. & haberet in longitudine non tri
ginta & tres cubitos: ſed bis triginta tres hoc eſt ſexaginta ſex. Vetus in leuitico loquitur teſtamen-/
tum. in ortu maris poſt unam ebdomadam & illam quæ genuit & illũ qui genitus eſt triginta tres
explere dies. ut ueniant ad puriſicationem. Porro ſi genuerit fœminam duplicem obſeruari nume/
rum.ideſt ſexaginta ſex. Et quia ut ueniamus ad ſancta ſanctoꝶ non ſolum prima indigemus natiꝰ .
uitate ſed & ſecunda. ut nati in carne renaſcamur in ſpiritu. Idcirco non ſexaginta ſex ſed bis trigin-
. ta & trium
°●
.

l
1

er
i

1
e

Super Eʒzechielem.

ta & trium ponitur numeras. ut utraq; natiuitas deo auctori debeatur illiuſq; clementiæ: & duplici
muro circũeant latera domus. quæ templi fulciunt ediſicium. Quodq; ſequitur iuxta hebraicum &
erant quædam eminentia quæ egrederentur per parietem domus per latera in circuitu. ut contine-
rent & non attingerent parietem templi:illud ſignificat. quod ſancti uiri in multitudine credentiuʒ
erumpant per parietem tẽpli. per omnia uidelicet latera in circuitu. & contineant eccleſiæ fundamẽ
ta.& tñ non tangant parietẽ templi. tantũ uidiſſe contẽti. & de longe inenarrabilia adoraſſe myſte-
ria. Nũc.n. uidemus per ſpeculum in enigmatæ. & pleniſſimam tangere atq; compræhendere non
poſſumus ueritatem. Qd autem platea erat in rotundum aſcendens ſurſum per cocleam & in cœ
naculum templi deferebat per girũ & idcirco latius erat templũ in ſuperioribus. & ſic de inferioribꝰ
aſcendebatur ad ſuperiora & medium. puto perſpicuũ eſſe lectori. ſemper anguſtiora eſſe quæ deor
ſum ſunt. in ieiuniis. chameuniis. mtus continentia paulatimq; dũ ad ſumma conſcendimus latio
reʒ nobis aperiri uiã & impleri qd ſcriptũ eſt: in tribulatione dilataſti mihi. Per rotundum autem &
per cocleam aſcendimus tẽpli cœnaculum. quæ figurate oja a philoſophis quoq; huius
ſæculi pulchrior approbatur: dum & cælum & ſol & luna & aſtra cætera & pugetuʒ terræ: in corpo
ribus quoq; humanis oculi quaſi altera ſydera & figura capitis quod omnium ſenſuum receptacu/
lIum eſt. tereteſqʒ digiti. & fœmina & brachia hanc præferunt rotunditatem. Porro cœnaculum tẽ/
pli ad quod de anguſtioribus ad altiora conſcendimus: illud puto eſſe quod in regum uolumine
helias habuit & heliſeus. & in apoſtolorum actibus tabita ideſt &E& damula noſtra poſſedit
quæ bonis operibus ad ſumma conſcenderat. Apoſtolus autem petrus ſuper quem dommus eccle
ſiæ fundamenta ſolidauit tranſcendit cœnaculum & uenit ad tectum quod ſigniſũcantius græce
dicitur ideſt tecti ſolarium. & incognita prius ſæculo eccleſiæ ſacramenta cognouit. Salua
tor quoq; generis humani paſcha facit ĩ cœnaculo & magno latoq; cœnaculo: atq; omni ſorde pur
gato ſtratoq;: & ad ſpiritale conuiuium præparato ubi myſterium corporis & ſanguinis ſui tradidit
diſcipulis: & æternam nobis agni immaculati reliquit feſtiuitatem. Quodq; addidit & de mediis ad
triſtega ideſt tertia cœnacula. & trael uidetur mihi obelo prænorandum: Quid enim neceſſe ẽ du
bia & non ſcripta diſſerere. cum in ea quæ hebreorum tenentur libris debeamus incumbere. Seqtur
(Et uidi in domo altitudinem per circuitum fundata latera ad menſuram calami ſex cubitorũ ſpa-
tio. & latitudinem per parietem lateris forinſecus quinq; cubitorum. & inter gazophilatia quæ ſy-
machus Auocat latitudinem cubitorum. xx. per circuitum domus) Quibus numeris oſten-
ditur quod de mundo hoc & de terrenis ſenſibus & de duali duarum decadarum numero qui refer
tur ad uiginti non ſolum in ſancta ſanctorum: ſed & in cœnacula eorum mereamur aſcendere & ſẽ
per habere in memoria quod per ſex dies conditionis noſtræ & per quinq; ſenſus & per.xx. cubita
latitudinis aſcendenimus ad cœnaculum templi. & terrenam humilitatẽ ſentumq; litteræ relinquẽ
tes: tranſierimus ad ſũmitatem eccleſiæ ſpũſq; ſancti conſonio gaudeamus. Et oftium inquit lateris
ad orationem contra uiam aquilonis. a quo exardeſcunt mala ſuper omnẽ terram. & quem dns ab
acturum ſe a nobis pollicetur dicens. & eum qui ab aquilone eſt abigam a uobis. Pulchreq; in oſtio
contra aquilonem locus orationis eſt. ut ſcům apoſtolum oremus ſine ceſſatione & dicamus cum
Hieremia non ſileat pupilla oculi mei. uel præſentia mala uitare cupientes. uel agentes gratias pro p
teritis. Quamdiu. n. in tabernaculo corporis huius ſumus. ingemiſcim dicimuſq;. Miſer ego homo
quis me liberabit de corpore mortis hui? Et ad uiam auſtralem erat oſtiũ. 8 ipſum iuxta hebrai-

cum habens locum orationis. & quinq; tendens cubitis per circuitum. Poſt frigus. n. aquilonis ad

auſtralem tranſimus caloremi& tamen rurſum orationis quærimus locum. in aglonis oſtio ut eua
damus pericula. in auſtrali ut agamus gratias pro præteritis. & ſit nobis uictoriæ ſecra poſſeſſio:.
Quinq; autem cubiti & in hoc loco diuinos indicant ſenſus per quos de terrenis ad altiora conſcẽ/
dimus. Et ediſitium inquit quod erat ſeparatum uerſumq; ad uiam reſpicientem ad mare. latitu⸗
dinis ſeptuaginra cubitorum ut poſt labores & pericula & ſæculi iſtius fluctus atq; naufragia. &
annos. lx. de quibus Hieremias ſcribit & Daniel & zacharias. uerum & legitimum ſeptem decada-
rum ſabbatũ conſequamur. ut ſit nobis æterna requies: & per ꝗnq; cubitoꝶ latitudinem ueniamus
ad longitudinẽé. xc. cubitorum. in qua ætate de repromiſſione filiũ ſara generanit ꝗᷓ xc.annorum. ie
nouem decadaꝶ peperit Iſaac iuncta Abraham centenario-i. decem decadarum habenti myſteriũ.
Qui numerms quid ſigniſicet ſequens ſcriptura monſtrabit.
CEt menſus eſt domnus longitudinem centum cubitoꝛum. ? quod ſeparatum erat ediſitium ?
parietes eius longitudinis centum cubitoꝛum. Latitudo autem ante facieʒ domus ⁊ eius qnod
erat ſeparatum contua oꝛientem.centum cubitoꝛum. Et menſus eſt longitudinem ediſitij cõtra
faciem eius quod erat ſeparatum ad doꝛſum: ideſt eminentia ex vtraqʒ parte cen

tum cubitoꝛum. ? templum interius:? veſtibula atrij. limina ⁊ feneſtras obliquas

in circuitu per tres partes contra vniuſcuiuſq; limen ſtratumq; ligno per girum in circuitu.
Terra autem erat vſqʒ ad feneſtras.⁊ feneſtre clanſe ſuper hoſtia? vſqʒ ad domum interioꝛẽc.
7 foꝛinſecus per omnem parietem in circuitu. intrinſecus ⁊ foꝛinſecus ad menſuram.⁊ fabꝛefa/

cta cherubin.æ palme.⁊ palma inter cherub ⁊ cherub.duaſqʒ facies habebat chernefaciem ho
III

AY.iber undecimus. cxli.

minis iuxta palmã ex bac pte:⁊ faciẽ leõis iuxta palmã ex alia ptẽ.expᷣſſam per oẽm domũ in cir
cuitu.de terra vſqʒad ſnpioꝛa poꝛte.Cherubin ⁊ palme celate erãt in pariete tẽpli limen quadrã
gulſ.⁊ facies ſanctnarij aſpectus cõtra aſpectũ altaris lignei.triũ cubitoꝛũ altitudo.⁊ lõgitudo
