conſequantur: & enim expectatio creatuiæ reualationem filiorum dei præſtolatur: quia & ipſa crea
tura: liberabitur a ſeruitute corruptionis: in libertatem gloriæ filiorum dei: licet ea quidam organa
lucis intelligentes: inſenſibilia eſſe contendant. Luna ergo ſolis fulgorem accipiet. nec mirum hoc

de clariſſimo ſentire elemento cui principatus noctis eſt traditus. cum de ſanctis quoq; ſcriptum ſit
Fulgebũt ĩiuſti quaſi ſol:& ſol ſeptuplum lumen accipiet ſicut fuit lux ſeptem dierum quando ab

initio creatus eſt mundus:ꝗᷓꝗᷓ ſeptem dies.Ixx. non tranſtulerint. Quando dominus alligauerit

uulnus populi ſui: quando implebitur illud quod ſcriptum eſt. Fugiet dolor: & meror: & gemitus.
quando ſubintrante plenitudine gentium ſaluus fiet omnis iſrael: aut certe quando ultio eorum

uenerit: quorum ſub altari clament animæ: uſq; quo non ulciſceris ſanguinem noſtrum de his qui
habitant in terra: Et hoc conſidera quod non dixerit quando ſanauerit contritionem populi ſui

*

Liber Decimus.c.xxx.

iſrael ſiue acob: ſed abſolute populi ſui: ut omnes deo ſigniſicet ſeruientes. Quidam locum iſtum
& omnia quæ in hoc repromiſſionum capitulo continentur: ad cæleſtem referunt hieruſalem: &
ad reuerſionem populi eius: quando impjebitur illud quod Eupinm eſt:cælum & terra pertranſi⸗
bunt:Alii ad heliæ tempora: & ipſum dicunt eſſe de quo ſupra ſcriptum eſt. Erunt oculi tui uiden-
tes præceptorem ſuum: & aures tuæ audient uerbum poſt tergum monentis: Tunc de montibus &
collibus iuxta fabulas poetatum: & ſaturni aureum ſeculum lactis riuos fluere: & de arborum foliis
ſtillare mella puriſſima. Quæ qui recipiunt mille quoq; annorum fabulam & terrenum ſalua/
toris imperium iudaico errore ſuſcipient. non intelligentes apochalipſin Ioannis in ſuperficiæ
litteræ medullata eccleſiæ ſacramenta contexere.
EXPLICIT LIBER NONVS. INCIPIT LIBER DECIMVS.
Ecimus liber quem nunc habemus in manibus: Nono & undecimo
AIminor erit numero uerſuum: non ſenſuum magnitudine. Sequitur
enim eum ſennacherib atq; rabſaces: & Ezechiæ regis hiftoria.

gnitudinem: nec diuidi propter geſtorum continentiam. Itaq; ut uolui/
Nſtiuirgo chriſti euſtochium: & ut in commune placuit: ſic & ſuperiores
ante dictaui: & hunc & reliquos ſi chriſtus aduenerit dictabo libros: ut
fpphetias ſibi copulem: nec eas inter ſe lacerem atq; diſcerpã in alterius
ſinem alterius principiũ. Audio pᷣterea ſcorpiũ mutũ aĩal & uenena/
E G Atum: ſuper ſponſionem quondam commentarioli mei in Danielem ꝓ/
Pphetam neſcio quid muſitare immo ferire conari in ſuo opere moritu/
rrum. Cuius neniæ. i. fabulæ & lugubres cantilenæ: nec dum mihi ꝓditæ
ſunt: & idcirco dilata reſponſio: magiſq; obediendum tibi eſt: & ſancto atq; eruditiſſimo uiro fratri
tuo pammachio: qui inſatiabili ſtudio me per litteras cogit expleto eſaia tranſire ad Ezechiel. cum
ego & ætatis & corporis imbecillitate confectus:notariorũq; penuria qui me poſſent ſuis miniſte
riis adiuuare: in eodem adhuc luto heſitem & uix partem eſaiæ mediam in hoc uolumine ſinitu
rum eſſe me credam. Quod ſi te orante compleuero: arripienda erunt & reliqua quæ a quarto deci
mo ezechiæ regis anno habebunt initium.
CEcce nomen domini venit de longe ardens furoꝛ eius:⁊ grauis ad poꝛtandum.Labia eins
repleta ſunt indignatione:⁊ lingua eius quaſi ignis deuoꝛans: Spiritus eius velut toꝛrens
inundans vſqʒ; ad medium colli:ad perdendas gentes pꝛo nihili:⁊ frenũ erroꝛis quod erat in
maxillis populoꝛum:canticum erit vobis ſicut vox ſanctiſicate ſollemnitatis. Et letitia coꝛdis:
ſicut qui pergit cum tybia vt intret in montẽ dñi ad foꝛtem iſrael. LXx. CEcce nomen
domini venit poſt tempus multum.ardens furoꝛ cum gloꝛia eloquiũ labioꝝ eiꝰ eloquiũ ire ple
num:⁊ ira furoꝛis eius deuoꝛabit:⁊ ſpiritus eius ſicut aqua in valle trahens.veniet vſqʒ ad col
lum:⁊ videtur vt conturbet gentes ſuper erroꝛe vano:⁊ abiicietur erroꝛ:⁊ aſſumet eos ĩ conſpe
ctu eoꝛum. MNunquid ſemper opoꝛtet vos letari ⁊ ingredi in ſancta mea iugiter.quaſi feſta cele
bꝛantes atq; gaudentes:vt ingrediamini cum tybia ad montem domini ad deum iſrael.
CDicamus primum iuxta hebraicum. Pendent ex ſuperioribus qᷓ dicuntur. Corripuerat ſermo pro
pheticus eos qui contempto auxilio dei propter babyloniorum mœtum ad ægyptios conſugie/
bant:& ẽ comminatꝰ deſcendentibus ibi eos eſſe morituros: Rurſumq; poſt pœnas eos qui ilſum
audire noluiſſent: Non ſolum ſub zorobabel ezra & neæmia in hieruſalem habitaturos eſſe pro“/
mittit: ſed maiorem cunctis credentibus uerbo dei in conſumationem mundi beatitudinem pol.
licetur:quando per omnes montes & colles current aquarum flumina: & interfectis multis cadent
turres. Luna quoq; & ſol clarius lumen accipient: quando uulnus populi ſui dominus ligauerit

atqʒ ſanauerit.licet hæc quidam hyperbolicos cyri temporibus qui captiuitatem populi relaxauit
in terram iudæam expleta contendant. Quia igitur bonis & obedientibus pᷣmia repromiſſa ſunt:

nunc econtrario malis & contemptoribus ſupplicia. Nuntiatur quod dominus impleat cogitatio
nem ſuam: & ad puniendos longo poſt tempore ueniat peccatores: & in cunctos ſententiam profe
rat:ſpirituq; oris ſui interficiat impium:quem freuum appellat fuiſſe populorum. Non quo ſubie-
ctos regeret:ſed ſubditos ſibi traheret ad ruinam. Ponit quoq; ſimilitudinem torrentis uſq; ad col
lum inundantis: ut finem omnium ueniſſe teſtetur Sicut enim torrens ſuffocat eum ad cuius col//
lum uſqʒ peruenerit. Sic iudicium dei neminem impunitum abire patiatur. Cum autem frenum
quod in maxillis erat omnium gentium cum ſubditis ei gentibus perdiderit & ad nihili deduxe-
xit:tunce uobis inquit ſanctis qui meis iuſſionibus obedieritis: erit canticum ſicut uox ſanctificatæ
ſollemnitatis. Quando egreſſi eſtis de ægypto & in ſolemnitate paſchæ iugum ſeruitutis proieci-
ſtis dicentes in mari tubro pharaone ſubmerſo. Cantemus domino glorioſe enim magnificatus
eſt:& cordis tanta lætitia: ut imitemmi eos qui ad templum primitiua portantes: & in dei torcula/
ria deferentes munera pergunt cum tybiis & cordis gaudia carmine demonſtrantes: Hæc iuxta he
braicum breui ſermone perſtrinxi. In utraq; autem editione id notandum eſt quod non dominus
ſed nomen

uæ
nec iungi cum præcedentibus poterit. propter enormen uoluminis ma

ſin

rin

tism
ſche
eiusu
Kin⸗
de
ſpea
man
gee

ul
iu

les
le
int
1or

dnk
Wen
Un,
Mmnti⸗
um ,
lbent⸗

Umcbine
Kpi
E
Mminün
Purwoli,
peton
lbroren

Haltetins

llenena⸗/
ielem 1,
woni/
iipa

nOfn

chiklan
in minte
ceri

huaiis
nens
cnin
Vcad
Cehonen
ün
G
icon
ſacd
1
mopto
ugie⸗
millun
eo⸗
n
Cadent
ignen
eluat
iur
Nn
e
ſhe⸗
ol
/
Gm
lhe⸗
1*
lc
cis
cl⸗
in
nal

Super Eſaiam.

ſed nomen domini poſt multum tempus adueniat:De quo in pſalmis dicitur. Benedictus qui ue⸗
nit:in noĩe dũi deus dominus & illuxit nobis:& ipſe loquitur in euangelio :Ego ueni in noie pa
tris mei & ñ ſuſcepiſtis me.Pulchræq; poſt multũ tp̃s uenue dicitur: loquẽte humana im patientia
Vſq; quo domine obliuiſceris me in finem:qdiu auertis faciem tuam a me: Ardens quoq; furor
eius uenit cum gloria: ut quem in humilitate contem pſimus: in maieſtate timeamus. Hoci pſum
& in pſalmis ſcriptum eſt: Deus manifeſte ueniet: deus noſter & non ſilebit: Ignis in conſpectu eius
ardebit: & in circuitu eius tempeſtas ualida: Ipſe enim loquitur in euangelio: ignem ueni mittere
ſuper terrã: & quẽ uolo ut ardeat. Rurſus in alio pſalmo legitur. Vox domini intercidentis flam/-
mam ignis: ut quicquid in mundo eſt fœni: lignorum: & ſtipulæ: ſapiens flamma conſumat. Vn-
de & deus ignis dicitur eſſe conſumens. Quodq; infertur: ira furoris eius quaſi ignis deuorabit. Ple
riq; noſtrorum irã furoris domini diabolum interprætantur. cui tradimur ad puniendum: qui iux
ta librum ſamuelis commouit dauid ut numeraret populum dei: Et apoſtolus loquitur tradere hu
iuſcemodi ſatanæ in interitum carnis: ut ſpiritus ſaluus fiat. Hic autem ipſe furor & ira furoris do--
mini nihil ſuo faciet arbitrio: ſed quod ſibi fuerit imperatum: Vnde ſequitur: Eloquium ire plenũ.
Spiritus quoq; eius quaſi aqua in ualle tranens ueniens uſq; ad collum. ut ſupplicia ſuper peccato/-
res faciat redundare. Qui diuidetur pro qualitate meritorum: ut perdat atq; conturbet gentes quas
uetus error ſeduxerat: & ſe intelligant ſupplantatas. Vnde ad huiuſcemodi homines dicitur: qui
in mundi huius potentia præualebant & ſuo delectabantur errore non eos ſemper hoc eſſe factu-
ros: Præcipuæq; locum iſtum & totam continentiam capituli aduerſus hereticos & omnia dog--
mata quæ ſunt contraria ueritati dicta quidam noſtrorum putant: quod cum iudicii tempus ad
uenerit: nequaqꝗᷓ ingrediantur ſancta eius & montem. ideſt eccleſiam domini. nec ſub religionis no
mine diuitias congregent: abutanturq; luxuria quaſi domini feſta cælebrantes. iudæi de gog &
magog: gentibus quas putant ab aquilone uenturas ideſt de ſcithiæ partibus hæc intelligunt: ſu-/
per quibus Ezechiel plenius loquitur. MM
EEt auditam faciet dominus gloꝛiam vocis eius:⁊ terroꝛem bꝛachii ſui oſtendet in commina
tione furoꝛis ⁊ flammam ignis deuoꝛantis:allidet in turbine:⁊ in lapide grandinis. A facie eniʒ
domini pauebit aſſur virga percuſſus ⁊ erit tranſitus virge fundatus quam requieſcere faciet
dominus ſuper eum in tympanis ⁊ cytharis:⁊ in bellis precipuis expugnabit eos. Pꝛeparata
eſt enim ab heri tophet a rege pꝛeparata pꝛofunda ⁊ dilatata nutrimenta eius ignis ⁊ ligna mul
ta flatus domini ſicut toꝛꝛens ſulphuris ſuccendẽs eam. LXX.
CEt auditam faciet dominus gloꝛiam vocis ſue:⁊ furoꝛem bꝛachii ſui oſtendet cum furoꝛe ?
ira: flamma ignis deuoꝛante fulminabit vehementer:⁊ ſicut aqua ⸗ grando deſcendens cum
vi. Ad vocem enim domini ſuperabuntur aſſyrii plaga percutiet eos:⁊ erit eis per circuitum
Ange habebat ſpem auxilii in quo conſidebant ipſi cũ tympanis ⁊ cythara pugnabũt cõtra eũ
ex cõmutationeę.Tu.n.ante dies decipieris.nunꝗd ⁊ tibi regnum paratum eſt.Nallem pꝛofun⸗
dam.ligna poſita:ignem ⁊ ligna multoꝛum furoꝛ dñi ſicut vallis ſulphure ſuccenſa.
CPoteram iuxta hebraicum quid mihi uideretur torrens legentibus indicare: ſed quid faciam quo
rundam nackus⸗ gui niſi. lxx. interprætum æditionem diſſeruero: imperfectum opus me habiturum
eſſe denuntiant: Sequar igitur cœptum ordinem diſſerendi: Vox domini atq; præceptum omnibꝰ
nota fiet & fortitudo brachii illius cunctis patebit: quando retributiõis tempus aduenerit: flammæ
& turbinis grandiniſq; magnitudine: & pondere lapidum deferetur: Super quo ezechiel in prophe
tia ut diximus. gog. & magog pleno ſermone ſcribit ad uocis eius imperium pauebit aſſur: uirga
percuſſus: Omnis impius: omnis imitator gentis inimicæ: non quo in die iudicii ſolus ſit feriendus
aſſyriꝰ: ſed quo per aſſyrium diabolum intelligamus: Deniq; ſequitur: Et erit tranſitus uirgæ funda
tus quam requieſcere faciet dominus ſuper eum: Et eſt ſenſus: Nequaꝗ eum uirga percutiet: & eam
rurſus leuabit ac more cedentium finem faciet uerberandi: Sed quaſi fundatam & alta radice fxam
in pœnis eius faciet permanere: Quod ſi ita intelligitur ubi erit pœnitentia diaboli præſertim cum
dicatur peccatoribus: ite in ignem æternum: quem præparauit deus diabolo & angelis eius In ti/
panis in cytharis & in bellis præcipuis expugnabit eos: Demones uidelicet & omnes impios cum
gaudio omnium dominus expugnauit: ab Heri quippe & a præterito tempore præparata eſt a rege
domino thophet: Ideſt lata & ſpatioſa gehenna: quæ eos æternis urat ardoribus nutrimentum eias
& ſomes ignis eſt: & ligna multa ideſt flamma perpetua & ſupplitia peccatorum: Et quoniam ſi/⸗

cut de camino & fornace ignis ardentis: propheticus ſermo prædixerat: Seruat metaphoram ut

flatu & ſpiritu ac uoluntate domini hanc ſuccẽdi ſciamus mixto ſulphure quod flammã excitat ut
faciat acriora tormenta: Porro quod in. xx. dicitur ad uocẽ dñi ſuperabũtur aſſyrii plaga: cũ percuſ
ſerit eos & erit in circuitu unde fuerat eis ſpes auxilii in quo confidebant ipſi:cũ tympanis & in cy/
thara pugnabunt aduerſum eum in commutatione.illud ſignificat quod aduerſum diabolum cõ/
ſurgant qui ei quondam ſubditi fuerant: & cum gaudio atq; lætitia dimicent contra eum: ex com
mutatione ſubdita dum intelligentes errorem ſuum deſtruunt eum a quo decepti fnerant Dicitq;

Liber Decimus.c.xxxi.

ad illum: quod abitio ſeipſe deceperit: regnum ſuum arbitrans ſempiternum: cui parata ſit gehen- li⸗
na & æterna ſupplicia. it⸗
CAPITVLVM. XXXI. te
MBe qui deſcendunt in cegyptum.ad auxilium :in equis ſperantes:⁊ habentes ſiduciam du
SS ſuper quadrigis quia multe ſunt: æ ſuper equitibus quia pꝛeualidi nimis:æ non ſunt cõ Cn
ſiſi ſuper ſanctum ifrael ? dominum non inquiſierunt: Ipſe autem ſapiens adduxit 4
E& malum:z verba ſua non abſtulit. ? conſurget contra domum peſſimoꝛum:⁊ contra au w
xilium operantium iniquitate m. Aegvptus homo⁊ non deus.⁊ equoꝛum caro ⁊ non ſpiritus:⁊ W
dominus inclinauit manũ ſuam ⁊? coꝛruet auxiliatoꝛ:æ cadet cui pꝛeſtatur auxilium. Simulqʒ .„Cn
oẽs conſumentur. CPoſt onus iumentorum auſtri: & eos qui portabant in ægyptum Con
diuitias ſuas ad populum qui eis prodeſſe non poterat: Qui ſperabant auxilium in fortitudine pha lon
raonis: & habebant fiduciam in umbra ægypti ſub ſpecie reuerſionis in hieruſalem: & captiuitatis no⸗
laxande ſub cyro:De conſumatione ſeculi & de perfecta iuſtorum beatitudine ſermo propheticus cio
nuntiarat: nunc reuertitur ad eoſdem ad quos ſupra locutus fuerat ne deſcenderent in ægyptum gin
& hoc inter præſentem locum eſt: & præteritum. Quod ibi præcipitur tribu iudæ ne deſcendat in ghe
ægyptum:Hic quia contempto imperio domini deſcenſuri ſint prophetatur:Et quod a nabucho/ bi⸗
donoſor rege babylonio tam iſrael quam ægyptii tam proſfuge quam auxiliatores pariter trucidẽ Pre⸗
tur. De quo hieremias pleniſſime loquitur: Vhe ergo his qui deſcendunt in ægyptum: & chaldeo- ðð
rum mœtu domini præcepta contemnunt. Sperantes in idolatriis qui dei cultum habere ſe iactät: Auul
& in æquorum auxilio conſidentes: neſciunt ſcriptum fallax æquis in ſalutem:habentq; fiduciam l
ſuper quadrigis & curribus & æquitibus nec recordantur illius cantici. æquum & aſcenſorem deie uiu
cit in mare: & non ſunt confiſi ſuper ſanctum iſrael qui manentibus in terra iudeæ ſuum:per hie/ l
remiam pollicebatur auxilium & dominũ nõ requiſierunt: ſed quo requiſiti uerba contempſerint. vegr
Vnde & de malis ſacerdotibus dicitur: Qui deuorant plebem meam dominum non inuocauerut Di
Ipſe autem ſapiens ideſt dominus adduxit malum ſuper eos & peſſimum: uidelicet nabuchodono . die
ſor: ſiue abſolute malum regem ſignificans non perſonam: & uerba ſua nonabſtulit quæ locutus bol
fuerat per prophetas ꝗᷓobrem conſurget ſuper tribum iudam domum peſſimorum: & contra au⸗ ee
xilium ægyptiorum qui operantur imiquitatem: Aegyptus enim ſiue ægyptius ut. Ixx. tranſtule/ ””YM
runt homo eſt & non deus: & æqui eorum caro & non ſpiritus: Vnde & in hieremia ſcriptum eſt.
Maledictus homo qui ſpem habet in homine: & firmat carnem brachii ſui: & a domino receſſit cor
eius: & erit quaſi agrio myrice in deſerto: ꝗᷓ nõ uidebit cũ uenerint bona: Et in alio loco ſcriptum .
eſt. Vana ſalus hominis: Siue ut melius habetur in hebreo in hominem. Cumq; dominus manum
ſuam extenderit ad puniendum: uel declinauerit: ſub metaphora aurige: & frenos æquorum cur/
rentium relaxarit: corruer auxiliator: ægyptius & iſrael cui præſtabatur auxilium: quæ quidem poſ
ſumus intelligere: & ſuper his qui perſecutionis tempore tnibulationis atq; anguſtiæ non confi--
dunt in dommo ſed in ægyptiorum ideſt ſecularium hominum auxillo: neſcientes habraam pen
clitatum in ægypto: & deĩ populum luto & lateribus in illa regione ſeruiſſe quæ ſpiritaliter appel/
latur fornax ferrea. Vnde & in apochalypſi ioannis legitur: In quo cruciſixus eſt dominus ſpecia
liter uocatur ſodoma & ægyptus.
Auia hec dicit dominus ad me:quomodo ſi rugiat leo ⁊ catulus leonis ſuper pꝛedam ſuam e
cum occurrerit ei multitudo paſtoꝛum a voce eoꝛum non foꝛmidabit:⁊ a multitudine eoꝛuʒ nõ 4
pauebit: ſic deſcendet dominus exercituum vt pꝛelierur ſuper montem ſyon ⁊ ſuper collem
cius: Sicut aues volantes. ſic pꝛoteget dominus exercituum hieruſalem:pꝛotegens ⁊ libe/
rans:tranſiens ⁊ ſaluuns. . Q¶ I In manifeſtis unam poni-
mus editionem: maxime ubi nulla diuerſitas ſenſuum eſt. Ceſis in ægypto iſraelitis & ægyptiis in
quorum auxilio confidebant: reuertuntur in hieruſalem cyro regnante captiui: & per duas ſimili/
tudines domini qui ſe fore adiutorem promiſerat fortitudo monſtratur. Sicut leo & catulus leo-
nis ſi cernat ouium gregem: nulla paſtorum uoce terretur: & multitudinem eorum conſcius niriũ
ſuarũ deſpicit.ſic ds exercituũ præliabitur non contra montẽ ſyon & collẽ eiꝰ ſed ſup m õtẽ ſyon

contra aduerſarios illius. Dicamus & aliam comparationem. Quomodo aues ut defendant ſœtus
ſuos: nidos ſuper uolant: & ſiue ſerpentẽ ſiue hominem uiderint: aueſq; alias ad pullos ſuos accede
re: oblite imbecillitatis roſtro pugnant & ungibus: doloremq; pectoris garrula uoce congeminãt:
ſic dominus proteget hieruſalem: & liberabit eam: tranſiens atq; ſaluabit. Pro tranſeunte: in hebrai
co phaſe:in tribus præter.Ixx. interprætibus ponitur: ex quo mamife-
ſtum eſt paſcha hoc eſt phaſe domini non paſſionem ſignificare:ſed tranſitum: Quod autem duũs
in ſimilitudinem auium protector fuerit ſemper hieruſalem: in euangelio ipſe teſtatur. Hieruſa
lem hieruſalem quæ occidis prophetas: & lapidas eos qui ad te miſſi ſunt: Quotiens uolui congre
gare filios tuos ſicut gallina congregat pullos ſuos ſub alas ſuas & noluiſti: Et in deuteronomio
dicitur de domino: Expandit alas ſuas & ſuſcepit eos & portauit eos in humeris ſuis.
CConuertimini

de CConuertimini ſicut in pꝛofundum receſſeratis ſilii iſrael:In die enim illa abiciet vir idola ar
genti:æ idola auri ſui que fecerunt vobis manus veſtre in peccatum:⁊ cadet aſſur in gladio non
itr viri ⁊ gladius non hommis voꝛabit eum:⁊ fugiet non a facie gladu ⁊ gladius non hominis vo
Nſnc; rabit eum.⁊ iuuenes eius vectigales erunt:⁊ foꝛtitudo eius a terroꝛe tranſibit:⁊ pauebunt fugi
un entes pꝛincipes eius.Dixit dominus.Cuius igmis in ſyon.⁊ camimus eius in hieruſaleʒ(LxX.
emnnn Cum ſimiliter priora trauſtulennt: in fine fuere diuerſi ſcribentes) ſiue inuenes eius ſuperabun/
Prne tur:petra emnim circundabuntur quaſi vallo ⁊ vincentur:qui autem fugerit capietur. Hec dicit
Img dominus. Beatus qui habet in ſyvon ſemen:⁊ domeſticos in hieruſaleʒz.

DRKr W bugnante domino ſuper montem ſyon contra aduerſarios eius: & protegente eã inſtar auium:
Conuertimini o filii iſrael. Siue ut ſym machus tranſtulit: agite pœnitentiam qui profundo conſi-
lio atq; peccato a domino receſſiſtis: Si enim hoc feceritis abicientes idola aurea atq; argentea quæ
uobis fuere peccato: propterq; urbs ueſtra capta eſt: Cadet aſſur cuius mœtu nunc fugitis: non gla/-
n dio hominum nec exercitus robore:ſed dei potentia. Significat autem an gel uma quo centũ octo
nin ginta quinq; milia aſſyriorum una nocte deleta ſunt: pfe⸗ quoq; rex aſſyrius fugiet: non hominum
ladium:ſed iram dei:Ita ut iuuenes illius atq; robuſti uectigales fiant mœdis. De quihus ſupra ba

nͤ⸗ bylonem dicitur. Ecce ego ſuſcitabo uobis moœdos: & fortitudo aſſyni domini terrore trãſt bit atq;
hulce⸗ præteriet: omneſq; principes illius pertremeſcent: Dixit enim dominus atq; pollicitus eſt: cuius di
ſeni xiſſe feciſſe eſt: & qui habet ignem in ſyon: & caminum in hieruſalem ut aduerſarios ſuos inſtar ſti
„Rũü pulæ atq; lignorum egrediens ab hieruſalem flamma conſumat: Alius hoc quod dicitur: In die
c illa abicientur idola argenti ſui & reliqua. Sic interprætatur. ut poſt reditum de captiuitate babylo
an ſ nia uſq; ad aduentum chriſti: nunꝗᷓ filios iſrael idola coluiſſe teſtetur: aſſyrium quoq; in præſenti
npei⸗ loco ſigniſicari ñ ab angelo ſed a mœdis eſſe ſuperandum. Quod uetuſtiſſimù & quõdam potẽs
mmln regnum poſt offenſã domini deletum ſit: uictoribuſq; ſeruierit: Nazarei locum iſtum ſic intellegũt
chai O nlii iſrael qui conſilio peſumo dei filium denegaſtis: reuertimini ad eum & ad apoſtolos eius.
kainn Si enim hoc feceritis: omnia abicietis idola quæ uobis prius fuerant in peccatũ. & cadet uobis dia/
eham⸗ bolus non ueſtris uiribus ſed miſericordia dei: & iuuenes eius qui quondã propugnauerant: erunt
mr/ eccleſiæ uectigales: omniſq; fortitudo & petra illius pertrãſiuit: philoſophi quoq; & o& dogma p
nint/ nerſum ad crucis ſignũ terga uertent: domini quippe ſententia eſt ut hoc fiat: cuius ignis ſiue lumẽ
nck. eſt in ſyon & clibanꝰ in hieruſalẽ. ignis & lumen hebraice iſdem ſcribuntur litteris: aleph. uau. res
ltoe qd ſi legatur. ur. ignem ſonat. Si or. lucẽ.Hoc ideo dictũ eſt: quia pro igne quẽ ſolus interpᷣtatus eſt
Gnn ſymachus: aquila & theodotio lumen tranſtulerunt: Quid ſibi autem uelit qd in. Ixx. legitur petra
inmm circundabuntur quaſi uallo & uincentur: qui autem fugerint capientur: Scire non ualeo: niſi forte
nma,/ hoc poſſumus dicere: quod iuuenes reges aſſyrii qui uincendi ſunt atq; capiendi: ita circundentur
üngl petra hoc eſt fortitudine domini quomodo uallo circundatur ciuitas: Porro quod ſequitur: Bea-
ncn/ tus qui habet ſemen in ſyon & domeſticos in hieruſalem. Sic interprætari poſſumus: ut dicamus
ungei ræſentis loci ſeniſui conuenire:quo exhortetur ſermo diuinus fugientes in ægyptum reuerti ĩ hie

1appehH ruſalem:& filios procreare: Cui tanta beatitudo promittitur: ut domini defendatur & protegatur
auxilio. Et in alio loco de ea ſcriptum ſit: erit glornia domus huius nouiſſima ſuper priorem: quod

/
t & ad eccleſiam referri poteſt uiſionem pacis & ſpeculã:De qua ſcriptum eſt. Glorioſa dicta ſunt de
ſuam te ciuitas dei. Et alibi. Fluminis impetus letificat ciuitatem dei. In hac enim ignis eſt & caminus
myro ui deuoret peccatores: & ligna ſfœnum ſtipulamq; conſumat: ſiue lumen & clibanus ut iuſtorum
colen claritas & peccatorum pœna monſtretur.
CAPITVLVM. XXXII.
ſa⸗ Cce cum iuſtitia regnabit rex:⁊ pꝛincipes in iudicio pꝛeerunt:⁊ erit vir ſicut
4 abſconditur a vento:⁊ celat ſe a tempeſtate:ſicut riui aquarum in ſiti.⁊ vm
ut bꝛa petre pꝛominentis in terra deſerta:non caligabunt oculi videntium.⁊ au
un res audientium diligenter auſcultabunt:⁊ coꝛ ſtultorum intelliget ſcientiam
iſa⸗ 2 lingua balboꝛum velociter loquetur ⁊ plane.Non vocabitur vltra is ꝗ inſi
piens eſt pꝛinceps:neq; fraudulentus appellabitur magnus. Fatuus emm
nt EE fatua loquetur:⁊ coꝛ eius faciet inigtatem:vt perficiat ſimulationem:⁊ loqua
EEEAS„ EAN&N& tur ad dominum fraudulenter ? vacuefaciat animam eſurientis: ? potum
r ſitienti auferat:fraudulenti uaſa peſſima ſunt: Ipſe enim cogitationes concinnauit ad perden-/
e⸗ dos mites in ſermone mendacii:cuʒ loqueretur pauper iudicium. Pꝛinceps uero ea q̃ digna
⸗ ſunt pꝛincipe cogitabit:⁊ ipſe ſuper duces ſtabit. LXxX. B
CEcce enim rex iuſtus regnabit:⁊ pꝛicipes in iudicio pꝛeerunt:⁊ erit homo occultans ſermo//
nn nes ſuos:⁊ abſcondetur ab aqua que fertur:⁊ apparebit in ſyon ſicut fluuius currens inclitus ĩ
mo terra ſitienti:: nequaqᷓ erunt conſidentes in hominibus:ſed aures ſuas ad uche um dabunt
HM iii

it

Liber Decimus.c.xxxii.

2 coꝛ infirmoꝛnm attendet audithi: ⁊ lingue balbutientium cito diſcent loqui pacem:⁊ nequaqᷓ
dicent ſtulto vt pꝛinceps ſit:nec vltra dicent miniſtri tui tace:Fatuus enim fatua loquetur:⁊ coꝛ
eius vana intelliget ad perſciendam iniquitatem:⁊ loquendum ad dommuʒ erroꝛem vt diſper
gat animas eſurientes ⁊ aias ſitientes uacuas faciat.Conſilium enim peſſimoꝛuʒ iniqua cogita
uit: interficere humiles ſermonibus iniquis:⁊ diſſipare verba humilium in iudicio. NPij autẽ
ſapientiam cogitarunt:? conſilium permanet.
CIuxta.Ilxx. interprætes qui dixerunt Ecce enim rex iuſtus regnabit. & principes cum iudicio præ-
erunt:quæ ſequuntur ſuperioribus copulanda ſunt: his uidelicet in quibus prius capitulum finitũ
eſt. Beatus qui habet ſemen in ſyon: & domeſticos in hieruſalem. Iuxta hebraicum: finita priore ꝓ-
phetia de his qui in ægyptum deſcendebant: nunc alterius uaticinationis exordium eſt. De aduen
tu ſcilicet chriſti & apoſtolorum eius: Iſte enim rex regnabit iuſtæ:non accipiens perſonam in iudi
cio:& principes illius cum ueritate præerunt cauſas non homines conſiderantes: Et quicumq; ſub
eius umbraculo fuerit ſic tutus erit in tribulationibus & anguſtiis: & in mundi iſtius tempeſtate:
quomodo qui uentum & turbinem fugiens ſe tuto abſcondit loco: & qui puriſſimos fontes inue-
nit in deſerto: & qui in uehementi eſtu ſolis ardore cuncta torrente ſub prominemii ſaxo requieue
rit. Vbi nos diximus: ſicut riui aquarum in ſiti. lxx. tranſtulerunt: & apparebit in ſyon quaſi fluuius
currens: Verbum enim hebraicum de quo ſupra diſputauimus. baſaion: quod dicitur in ſiti ſiue in
ſiccitate & in inuio.Ixx. & theodotio in ſyon interprætati ſunt: Pro ſaion: ideſt ſiti. Iegentes ſyon
quæ eiſdem litteris ſcribitur. Cum ergo chriſtus regnauerit & principes eius præfuerint in iudicio
non caligabunt oculi credentium: & aures audientium diligenter attendent quæ prius ſurde erãt
& cor quondam:ſtultorum intelliget ſcientiam: & lingua balbutientium atq; mutorum q; chriſtũ
ſonare non poterat:pleno apertoq;: ſermone dominum confitebitur: Non uocabitur ultra his qui
ſtultus eſt princeps ſtultam enim fecit deus ſapientiam huius ſeculi neq; fraudulentus doctor atq;
peruerſus appellabitur magnusin populis: ſcribæ uidelicet & phariſei quibus dominus loqueba-
tur: Stulti & ceci quid maius eſt? Aurum an templum quod ſanctificat aurum? Fatuus enim fatua
loquetur:pro quo in hebraico ſcriptum eſt: nabal. nabala. idaber. Hoc diximus: ut uerba abigail ex
ponamus dicentis. de nabal carmelio: ſecundum nomen ſuum inſipiens eſt: Vere enim fatuus fa-
tua loquitur: & cor eius: perficit iniquitatem: qui ibi timuit ubi non erat timor: & abutebatur ſtul-
titia pro ſapientia dicens. Hic ſi ex deo eſſet non ſolueret ſabbatum. Quod uſq; hodie faciet magi
ſter ſynagogarum: ut perficiat ſimulationem: Pro qua in hebraico ſcribitur: onephi: ideſt hypocriſi
Vñ ſepius ad phariſeos dicitur. Vhe uobis ſcribæ & phariſei hypocritæ: Et loquatur ĩquit ad dim
fraudulenter: Magiſter ſcimus qa ex deo es: & quod ad te nõ pertinet de hominibus: Licet cenſum
dare cæſari an non ? qui uacuefaciunt animas eſurientis populi: & potum auferunt ſitientibus tur-
bis: Nec ipſi intrantes: nec alios intrare patientes: Fraudulenti enim doctoris & principis: omnia
uaſa & arma ſunt peſſima qui cõcinnat dolos ad perdendos ſimplices in ſermone mendacii dicẽs
ad deceptum populum ſcrutare & uide: quoniam propheta de galilea cõſurget: cum loquetur ad
eos pauperum iudicium: qui cum diues eſſet pro nobis pauper factus eſt. Vere enim iudicium eis
chriſtus & iuſtitiam loquebatur dicens: Si non facio opera patris mei nolite credere mihi: Si autẽ
facio: & mihi non uultis credere operibus credite: Iſte pauper qui loquitur iudicium: princeps &
dominus: ea que principe digna ſunt cogitauit dicens: Non ueni niſi ad oues perditas domus iſ-
rael: Et ſollicitus erit pro infidelibus ſaluare cupiens non credentes: & ſtabit ſuper duces ſuos apo/
ſtolos quorum ad unum loquitur: Tu autem homo unanimis dux meus & notus meus. Hæc iux/⸗
ta hebraicũ: a quo.lIxx.non ſolũ uerbis:ſed & ſenſibus ĩpleriſq; diſcordant: Cũ.n. rex iuſtus regna-
uerit: & principes illiꝰ ĩperauerint cũ iudicio: erit hõ abſcõdẽs ſermõesſuos: hõ ꝗ p naturã deus ẽ.
abſcondens ſermones ſuos loquẽs eis in parabolis: Abſcõdet autẽ quaſi ab aqua currente a popu

lo ſcilicet iudeorum: qui inſtar aquæ pro magiſtrorum uoluntate huc illucq; fertur & trahitur. qui
homo abſcondens apud incredulos ſermones ſuos apparebit lin ſyon: hoceſt in eccleſia quaſi flu
uius inclitus: & decurrens in terra ſitienti. Apparebit enim gentilium populo qui prius ueritatis
patiebatur ſitim: & rigabit arua ſitientia fluuius: De quo ſcriptum eſt. Fluminis impetus lætificat

ciuitatem dei. Et in alio loco. Flumen dei repletum eſt aquis. ipſe enim loquitur in euangelio:

Qui ſitit:ueniat ad me:& bibat. Qui credit in me ſicut dicit ſcriptura:flumina de uentre eius fluẽt

aquæ uiuæ: Tunc nequaq habebunt fiduciam in magiſtris: ſed præbebunt aures ſuas ad audiendù
dominum: & tam corde quam lingua pacem domini fatebuntur: deſerentes ſtultos pricipes & mi
niſtros eorum: qui credentibus in ieſum imperabant ſilentium: Quæ ſequuntur: eundem prope
ſenſum quem & hebraicum continent: & poſſunt hereticis coaptari. Hii enim loquuntur contra
dominum mendacium: & peruertunt animas eſurientes atq; ſitientes: & uacuas abire faciunt ut ẽt

ſi quid naturaliter boni habeant: magiſtrorum amittunt uitio: quorum omne conſilium eſt: ur per

dant humiles iniquis ſermonibus: & diſſipent uerba humilium in iudicio: in quo pariterannotan
dũ quod qui ab eis decipi poteſt. humilis eſt: & terræ coherens. “
2 CMulieres

con⸗

Super Eſaiam.

rn CMulieres opulente:ſurgite ⁊ audite verba mea:filie conſidentes:percipite auribus eloquiuʒ
nnſr meum. Poſt dies ⁊ annum:æ vos conturbabimini conſidentes. Conſummata eſt enim vinde
mege mia:collectio vltra non veniet. Obſtupeſcite opulentes:conturbabimini cõndentes:exuite vos
P i 2æ confundimini.(Pro quo ſymachus interprætatus eſt nudamini) Accingite lumbos veſtros ſu-

per vbera:plangite ſuper regione deſiderabili:ſuper vinea fertili:ſuper humum populi mei ſpi
cnen na ⁊ vepꝛes aſcendent:quantomagis ſuper omnes domos gaudii ciuitatis exultantis. Bo/⸗
mus enim dimiſſa eſt:multitudo vꝛbis relicta eſt:tenebꝛe ⁊ palpatio facte ſunt ſuper ſpeluncas
vſqʒ in eternum. Saudium onagroꝛum paſcua gregum donec effundatur ſuper vos ſpiritus
de excelſo ⁊ erit deſertum in chermel:æ chermel in ſaltum reputabitur:⁊ habitabit in ſolitudie

Denn
nin iuditium:⁊ iuſtitia in chermel ſedebit:⁊ erit opus inſtitie pax:⁊ cultus iuſtitie ſilentium: ⁊ ſecuri
angt tas vſq; in ſempiternum. Et ſedebit populus meus in pulchꝛitudine pacis ⁊ in tabernaculis ſi
Ndetn dutie ? requie opulenta:Gꝛando autem in deſcenſione ſaltus:⁊ humilitate humiliabitur ciui⸗
mminn⸗ tas. Beati qui ſeminatis ſuper omnes aquas immitẽtes pedem bouis ⁊ aſini.
i CLXX. Pro tenebris & palpatione quæ facte ſunt ſuper ſpelunchas uſq; in ſempitemum tranſtule
ſinin runt. Et erunt ille ſpeluncæ uſq; in æternum. Quod in hebraico dicitur ofel. & been. quas hebrei
ihrein duas turres in hieruſalem fuiſſe arbitrantur: excelſas atq; firmiſſimas:quæ his appellantur nomini
g bus. Quarum prior interprætatur tenebræ ſiue nubilum: quod uſq; ad nubes erigeret caput: alte-
Son ra probamentum & firmitas: ſiue ut ſymachus uertit inquiſitio eo quod in contemplando culmi-
ndti⸗ ne eius oculi fallerentur.In fine quoq; capituli ita interprætati ſunt. Beati qui ſeminant ſuper om-
dcetti neum aquam: ubi bos & aſinus calcant. Poſt uocationem gentium: quando Chriſtus rex imperaue-
cnii rit cum iuſtitia & principes eius apoſtoli & apoſtolici uiri præfuerint credentibus: cum iudicio di
ahügi rigetur ſermo propheticus ad mulieres opulentas: quas uel urbes iudeæ uel ſynagogas illius tem/
crn poris: uel ut pleriq; arbitrantur matronas diuitam quondam populi iudæorum debemus accipe//
oit pere:quibus quaſi iacentibus dicitur poſt ruinam: Surgite & nihilominus appellantur filiæ confi//
minm dentes: ſiue ſperantes: præcipiturq; eis ut audiant ſermones domini & recordentur dierũ & anni.
Dhnlen De quo in conſequentibus dicturi ſumus:ipſum ſaluatorem dicentem. Spiritus domini ſuper me:
nunt, propter quod unxit me: euangelizare pauperibus miſit me. Prædicare captiuis remiſſionem: & ce/
min⸗ cis uiſum: uocare annum domini acceptabilem: & ipſa recordatio fiat ei iuxta. xx. in dolore cũ ſpe:
unug, ut plangant ſe dominum denegaſſe: & ſpem habeant ſalutis: ſi egerint pœnitentiam. Dicit enim ui
cni demiam conſumatam: & poſt ultimam uaſtitatem quæ ſub Veſpaſiano & Tito Hadrianoq; acci//
Ain dit nequaꝗq aliam captiuitatem eſſe uenturam: nec remanſuros botros in populis:qui deinceps col
tenin ligendi ſint. Vnde prouocantur ad planctum: & iubentur nudare pectora & accingere lumbos ſu/
kun⸗ os:eo quod regio quondam deſiderabilis: & uinea fertilis:de qua ſcriptum eſt: Ego plantaui te ui-
onti neam fructiferam: totam ueram quomõ facta es in amaritudinem uitis aliena: romano uaſtante de
cie leta ſit. Super humum inquit populi mei ſpine & uepres:ſiue fœnum aſcendent: Et eſt ſenſus Si ter
Nal ram iudæam quæ repromiſſionis terra eſt ſpine repleuerunt & uepres: quanto magis alias ciuita ⸗
iwes tes quæ plenæ ſunt gaudio: Et quæ illud euangelicum conſequentur: Vhe qui gaudetis nũc quo-
aus niam plorabitis. Domus enim:ideſt templum meum dimiſſum eſt dicente me ad apoſtolos. urgi
Pec⸗ te habeamus hinc: & ad incredulos. Relinquetur uobis domus ueſtra deſerta adita tem pli & ſecre
il⸗ ta miſteria palpabiles tenebræ poſſederunt: facta ſunt nequaꝗᷓ cellaria uaſorum domini ſed ſpe
e lIuncæ uſq; in ſempiternum Audierant enim a domino ſaluatore.Domus patris mei domus ora-/
tiõis uocabitur. Vos ãt feciſtis eã ſpelũcam latronũ. Gaudiũ inquit onagrorum: paſcua gregũ qd
n uel iuxta litteram intelligendum eſt: eo quod deſerta ſint omnia. Vel ſpiritaliter quod expulſo iſia
egn⸗ ele feri homines & dei notitiam non habentes habitent in iudæa: & hoc fiat donec effundatur ſu⸗
