ne pluerent ſuper eã imbrẽ. Agricolæ quoq; quoꝑ unus loqꝗtur dei agricultura dei ædificatio eſtis:
& ĩ alio loco dei cooperatores ſumus: operiunt caput ſuum: & confundunturiintelli gentes ſine dei
ratia & adiutorio fruſtra ſe tendere.
E Nam⁊ꝛ cerua ſiue cerue in agro peperit ſiue peperierunt:⁊ reliquit ſiue reliquerunt: quia non
erat herba.Et onagri ſteterunt in rupibus traxerunt nentum quaſi dracones: defecerunt oculi
eoꝛum quia non erat herba ſiue fenum.
Grandis ſterilitas quando & ceruæ in agro pariunt & relinquunt fœtus ſuos: quia non ſit herba
uel ſœnum: & quæ odore narium ſerpentes extrahunt de cauernis & uenenata interficiunt animã-
tia: cibo gratiæ non utantur. Onagri quoq; de quibus ſcriptum eſft. quis dimiſit in ſolitu
dine onagrum liberum plana & campeſtria relinquentes: ſtent in rupibus & currere nequeant & at
trahant uentum in ſimilitudinem draconum: defitiantq; oculi eorum & clara luce cernere nequeãt
rationalibus ſubtractis cibis. Siccitas hæc ſepe accidit in eccleſiis qũ & cerui & onagri inueniuntur
in populis: & magiſtroꝑg penuria cõtabeſcũt. Sũt qui poſſint diſcere: & nõ ſunt qui poſſint docere.
CSi iniquitates noſtre reſponderint ſine reſtiterint nobis: domine fac pꝛopter nomen tuum
quoniam multe ſunt auerſiones noſtre uel peccata noſtra.Tibi peccauimus expectatio iſrabel
ſaluatoꝛ eius in tempoꝛe tribulatiouis.
CSi dubitamus quare non deſcendant pluuiæ ſuper terram: quare cuncta crudelitate marceſcant.
Audiamus iniquitates noſtræ reſtiterunt nobis propter ea diciturmon ſecundum opera noſtra ſed
ſecundum ſanctum nomen tuum uince multas auerſiones noſtras. Tibi enim peccauimus quem
cordis ſecreta non fallunt: & te præſtolamur quia uera ſpes es iſrahel: & ſaluas eos in tempore tribu
lationis iuxta illud quod ſcriptum eſt. Ad dominum cũ tribularer clamaui & exaudiuit me. Dica/
mus & nos in tempore ſiccitatis: aquarumq; penuriæ. Tibi peccauimus & malum coraz te fecimust:
tuum præſtolamur aduentum: qui ſaluas iſrahel non ſuo mœrito ſed tua clemẽêtia:
CQAuare futurus es quaſi colonus in terra:⁊ quaſi viatoꝛ declinans ad manendum: Quare fu
turus es uelut vir vagus ⁊ foꝛtis qui non poteſt ſaluari ?ꝰ LXX.
CQuare factus es ſicut aduena in terra:⁊ quaſi indigena diuertens ad manendum? nũgd eris
quaſi homo doꝛmiens ⁊ quaſi vir qui ſaluari non poſſt.
Cudæi hunc locum ſic intelligunt quare ſegregas te a populo tuo: & quaſi uiator propter unius
horæ reſfrigerium non curas quali utaris hoſpitio: ſed ad alia tranſiturus non ſalues populum tu⸗/
um & templum quondam inclytum deſeras. Noſtri uero de futura chriſti diſpenſatiõe diſputant:
ꝙ futurus ſit peregrinus in terra & paruo tempore terræ uſurus hoſpitio: & quaſi uir pertranſiens
ac robuſtus relicto iſrahel tendat ad gentium multitudinem: ut de loco ad locum te populo
ad populum de templo ad eccleſiam tranſeat: quod autem iuxta ſeptuaginta dicitur. Nun-
quid eris quaſi homo dormiens: & quaſi uir qui ſaluari non poſſit: ſimilitudinem ponit: & nõ
rei ueritatem ſecundum illud quod ſcriptum eſt. Surge cur dormis domine? non ꝙ domi⸗
nus dormiat de quo dicitur. Non dormitabit neq; dormiet qui cuſtodit iſrahel: ſed ꝙ his ui
deatur dormire quos deſerit. Deniq; in ſequentibus non ſcribitur uir dormiens qui ſaluari non
poſſit ſed quaſi uir in utroq;

„.

CKTu autem in nobis es domine ⁊ nomen tuum inuocatuũm eſt ſuper nos:ne derelinquas nos

ſiue ne obliuiſcaris noſtri.
CQui apud iudæos quaſi aduena futurus es & uiator & uir uagus: & antiquam deſerens manſio/
nem in nobis habitas: & nomen tuum inuocatum eſt ſuper nos ut appellemur chriſtiani: idcirco ne
detelinquas nos: & ne obliuiſcaris noſtii quibus de futuro aduentu tuo omnium prophetarum
Ora cecinerunt.
X iii

R

.

–

¶iber.iii.c.xiiii.

Mec dicit dominus populo huic:quia dilexit ſiue dilexerunt mouere pedes ſuos:⁊ non quie/
vit ſiue non pepercerunt ⁊ domino non placuit ſiue deus non complacuit ſibi in eis:nunc recoꝛ/
dabitur iniquitatis eoꝛum: æ viſitabit peccata eoꝛum dicente populo: quare factus es vt adue-
na viatoꝛ ? vagus:vt tuam deſeras manſionem. Reſpondit dominus populo quondam ſuo.
Alis noſce rationem auſculta quod dicitur. Quia dilexit populus mouere pedes ſuos ⁊ non ab
ſtulit eos de compede peccatoꝛũ ſiue non quieuit:⁊ ſtare non potuit:idcirco ego deſerui cum:et
nulla eſt in illo mihi complacentia. . .
Qui igitur diu ſuſtulit & per patientiam noluit punire peccantes: quia in ſcelere permanſe/
runt recordabitur iniquitatis eorum: & quaſi egrotantium: & dominum non ſentientium peccata
uiſitabit ut ultra peccare deſiſtant. Notandum autem in ſcripturis ſanctis: ꝙ ſemper peccatorum
moueantur pedes: & ſanctis dicatur cum Moyſe:tu uero hic ſta mecum: & alibi ſcriptum ſit laudate
ſerui dominum qui ſtatis in domo domini in atris domus dei noſtri.
CSt dixit dominus ad me. Moli oꝛarè pꝛo populo iſto in bonum. Cum ieiunauerint non exau/
diam pꝛeces eoꝛum:⁊ ſi obtulerint holocauſtomata ⁊ victimas non ſuſcipiam eas:quoniam
gladio peſte ⁊ fame ego conſumam eos. .
CStultum eſt orare pro eo qui peccarit ad mortem dicente ioanne eſt peccatum ad mortem non
ro illo dico ut roget quis. Omnis iniquitas peccatum eſt:& eſt peccatum non ad mortem: ieiu/
nia præces & uictimæ: & holocauſta tunc profitiunt cum recedimus a uitiis: & flemus antiqua
peccata. Sinautem in ſceleribus permanentes putauerimus uotis atq; ſacrifitiis redimi non audi⸗/

tores dei: uehementer erramus iniquum arbitrantes deum. Qui enim ſemel gladio & fami &

peſti fuerit deſtinatus: nullis præcibus erui poteſt: unde & prophetæ dicitur ne ſruſtra roget quod
impetrare non poſſit.

CSEt dixi ha ha ha domine deus meus: ſiue quis es domine deus: pꝛophete dicunt eis nõ

videbitis gladium ⁊ fames non erit in vobis: ſed pacem veram dabit vobis in loco iſto:
Et dixit dominus ad me falſo pꝛophete vaticinantur in nomine meo:non miſi eos ⁊ non pꝛe
cepi eis: neqʒ loquutus ſum ad eos viſionem mendacem:⁊ diuinationem fraudulentam: et
ſeductionem coꝛdis ſui pꝛophetant uobis. D
CAudiãt hæc magiſtri qui peccantibus & in ſuis uitiis permanentibus proſpera pollicentur:& di/
cunt diuitibus:non uidebitis gladium tormentorum dei & fames non erit in uobis. Saturabi-
mini quippe ſermonibus dei: & pacem dabit uobis dominus ueriſſimam in loco eccleſiæ ſiue
hieruſalem. Quod autem dixit iuxta hebraicum tertio ha ha ha: ad priora reſpondit ubi dominus
fuerat comminatus dicens: gladio peſte & fame ago conſumam eos. Quia igitur prophetæ iĩmo

bnde prophetæ falſa polliciti ſunt: ideo dominus loquutus eſt per hieremiam. Nolite audire uer/

a pſeudo prophetarum: quia non a me miſſi ſunt: ſed ſua uoluntate uenerunt. Vnde nequaquam
prophetæ ſed diuini ſunt appellandi: qui ſeductionẽ populo loquantur. Multo enim melius eſt ti
more pœnarum emundare peccata: quã ſpe proſperorum diuinæ ſententiæ ſubiacere.

C Igeo hec dicit dominus de pꝛophetis qui pꝛopherant in nomine meo quos ego non mi-/
ſi dicentes gladius ⁊ fames non erit in terra hac.gladio ⁊ fame conſumentur pꝛophete il/
liat eos ipſi ⁊ vxoꝛes eoꝝ:ſilii ⁊ filie eoꝝ:⁊ effundã ſuper eos malũ ſuum ſiue mala ſua.
CCaueant pſeudo prophetæ qui proſpera promittendo ſupplantant populum dei: ne & ipſi pe-
reãt & decœptus populus ſimili deleantur interitu: iaceãtq; in niishiemtalemag- domini præcepta
calcantes fame & gladio pereant: & non ſit qui ſepelliat eos: nec ignominiã eorum puluere operiat
pœnitentiæ. Et ipi enim prophetæ & populus uxoreſq; eorum & filii & filiæ omniſq; generatio
abſq; ullo pollicitatore in ſterquilinium erit. Quanti iacent in uiis hieruſalem: quot cernimus inſe
EEoe recipere mala ſua:quæ domino effundente patiuntur. DMDMUMUN
Et dices ad eos verbum iſtud. Deducant oculi meilachꝛymam ſiue deducant oculi veſtri la
chꝛy mas per diem ⁊ noctem ⁊ non taceant ſiue non ceſſent quoniam contritione magna cõtrita
eſt virgo ſilia populi mei plaga peſſima vehementi. =
CDupfſiciter hic locus intelligitur uel ꝙ ipſe deus plangat populum ſuum & oculi eius flere non
ceſſent: uel certe imperet ut populorum oculi lachrymis fluant: nec leue eſſe quod plangẽdum ſit:
cum uirgo ſilia populi ſui contritione maxima & plaga intolerabili percuſſa ſit. Alii ex perſona prò
phetæ hæc dici arbitrantur.
Si egreſſus fuero ad agros ecce occiſi gladio:⁊ ſiintroiero in ciuitatem:ecce attenuati fame
ſiue doloꝛe famis. NPꝛopheta quoq; ⁊ ſacerdos abierunt in rerram quam ignoꝛabant
CIſta cauſa plangendi ꝙ uirgo contrita ſit: filia percuſſa:populuſq;deletus. Si enim inquit foras exi
re uoluero: inter ectos uidebo:ſi ingredi ciuitatem attenuatos & oſſibus uix lætentes ainis neceſſi
tate conſpitiam. Et quid mirum hoc de plebe & ignobili uulgo dicere? cum prophetæ quoq; & ſa
cerdotes qui aliis proſpera prophetabant & qui debebant legis aperire mandata: ipſi ierint in ter-
ram quam ignorabant: & captiuitatis ſuſtinuerint malum. Audiant hoc & ſacerdotes noſtri & pro
phetæ

li:⁊ populi quibus pꝛophetarunt pꝛoiecti in vijs hieruſalem pꝛe fame ⁊ gladio:⁊ non erit ꝗ ſepe

Na

c ,

nſo
d
Hng

Dun⸗
en
n
tlaln

Nee,

Cochin

em non
nriein⸗
tig
Mnanci,
ſmi &
et guod

teisno
o⸗
non e
Mumee

mc
ntidi
ke ſe
Gmina
heein⸗
wdien
e
Alucti

PnonN
pharh
nghyr

pe⸗
xcepi
0hei
enennn
ms

iefti
cottn
ete non

unſt.
n4 ro

Super Mieremiam.

phetæ ꝙ nec intus nec foris propter negligentiam eorum ſit ulla ſecuritas: ꝙ & eos ſcandalizant ꝗ
foris ſunt: & eos ꝗ intus fame interire patiantur: & qui auctores fuerint peccãdi ſint cruciatuũ ſotii.
CNunquid pꝛohiciens abieciſti iudam:aut ſyon abhominata eſt amma tua: quare ergo percu⸗
ſiſti nos ita vt nulla ſit ſanitas?: Expectauimus pacem ⁊ non eſt bonum tempus curationis
7 ecce turbatio.
CWiratur propheta ꝙ iuda & hieruſalem uidelicet duarum tribuum regnum in quo erat religio
dei: & templi cerimoniæ: dominus tam repente proiecerit & tanta percuſſerit plaga ut nulla poſſit
adhiberi mœdicina. Expectauimus inquit pacem & tempus curationis: & nullum eſt bonum. Sed
econtra turbatio ut ubi prius fuerat cultus dei atq; tranquillitas ibi ſeditionibus & hoſtili fremitu
omnia complerentur.Si ergo quandoq; noſtra Fon noſterq; iudas abhicitur: & abhominatur illũ
anima dei nequaquam miremur ſed magis dicamus quod ſequitur.
CCognouimus dñne iniquitates noſtras:⁊ ipietates patrũ noſtroꝝ qꝛ peccanimus tibi.
CEt nos inquit & patres noſtri eadem dementia dei præcepta negleximus: & impleta eſt in nobis
menſura maiorum: ut quicquid illis defuerat noſtro cumulo compleretur. Vnde & de iuda dicitur.

In memoriam reddeat patrum iniquitas in conſpectu domini: & peccatum matris eius non delea/

tur. Fiãt contra dominum ſemper & diſpereat de terra memoria eorum.
CUe nos des in oppꝛobꝛium pꝛopter nomen tuum:neqʒ facias nobis contumeliam. Solij glo
rie tue recoꝛdare ne irritum facias fedus tuum nobiſcum.
CSolium gloriæ dei nõ arbitremur templũ iudeæ: qd ſepæ deſtructũ eſt: ſed oẽm ſcũm iuxta illud
qd ſcriptũ ẽ:thronum eius in terrã aliſiſti. Tũc alliditur atq; deſtruitur qñ multitudine pctõꝶ offen

derit deuʒz: ſed tamen qui ſua culpa periit domini clemẽtia ſuſtentatur: quæ mutatur ſeueritatæ ſen

tentiæ: ſi irritum faciat dominus pactum ſuum: quo nos ſaluos futuros eſſe pollicitus eſt.
CNunaquid ſunt in ſculptilibus gentium qui pluant aut celi poſſint dare imbꝛes: Non ne tu es
domine deus quem expectauimus:tu enim feciſti omnia hec. H
CPoſt multos uarioſq; ſermones redit ad titulum prophetiæ in quo ſcriptum eſt: ꝙ factum eſt uer
bum domini ad hieremiam de ſermonibus ſiccitatis. Ergo quod dicit hoc eſt quia demonuz ſimu
lachra non poſſunt pluere:nec cæli per ſe dare imbrem ſuum:ideo tu domine deus noſter quem
ſemper expectauimus: in quem ſpes noſtras conuertimus & uota: tu da pluuniam nobis. Tua enim
ſunt omnia:& quicquid boni eſt ſine te cuius eſt:dari non poteſt. Dicamus hoc & contra hereticos
qui pluuiam doctrinarum tribuere non poſſunt. Et cum ſe cælos eſſe promittunt & de ſe ſcriptum
glorientur. Cæli enarrant gloriam dei: tamen imbres non poſſe donare doctrinæ. Solus eſt enĩ deꝰ
qui ſuum inſtruit populum & diuerſitatem gratiæ tribuit expectantibus ſe. CAPIIVLVM. XV.
T wreixit dominus ad me. Si ſtet rit moyſes ⁊ ſamuel coꝛam me ſiue contra me:non eſt
anima mea ad populum iſtum.
CNHos enim legimus iræ domini reſtitiſſe: & pendenteʒ auertiſſe ſententiam. Et ſi inquit

☛☚☛

pulum iſtum: tamen non exaudiam:qm̃ conſumata ſunt ſcelera populi delinquentis.
CEice uel emitte illos a facie mea ⁊ egrediantur.
CNon loco recedunt a deo peccatores ſed uoluntate:quãquã legamus & adam & Caim eiectos eẽ
a facie dei. Quod ſi dixeriĩt ad te quo egrediemur dices ad eoos.
C Bec dicit dominus deus.Quni ad moꝛtem ad moꝛtem.⁊ qui ad gladium ad gladium: ⁊ ꝗad

famem ad famem ⁊ qui ad captiuitatem ad captiuitatem:⁊ viſitabo ad eos quatuoꝛ ſpecies di⸗

cit dominus gladium ad occiſionem:⁊ canes ad lacerandum:⁊ volatilia celi ⁊ beſtias terre ad
deuoꝛandum ? diſſipandum.
CQuatuor plagas quibus traditus eſt populus iudæorum:etiam ezechielis prophetia demonſtrat:

gladium peſtilentiam famem beſtias & captiuitatem. Inter beſtias autem canes & uolatilia intelli-

ge quibus laceranda & deuoranda & diſſipanda corpora tradita ſunt. Neq; enim fieri poterat ut
creatore neglecto non uniuerſa creatura conſurgetet in peccatores:
ECt dabo eos in feruoꝛem ſiue cõmotionem ⁊ anguſtias vniuerſis regnis terre:pꝛopter manaſ
ſen filium Eʒzechie regis iuda.
CLegimus in dierum uolumine manaſſen poſt captiuitatem & pœnitentiam reuerſum in hieruſa
Iem atqʒ regnaſſe:ſed quomodo ſanctorum meœrita deſcendunt ad poſteros: ſicut dauid & cætero-
rum:ſic peccatorum flagitia ſi liberi nepoteſq; ſimilia geſſerint ad poſteros perueniunt: quod autez
dicit dabo eos ĩ feruorem ſiue cõmotionem & anguſtias uniuerſæ terræ: & ſub babyloniis ex parte
completum eſt: & nunc expletur in toto:quando peſſimo rege: & qui repleuerit hieruſalem a porta
uſqʒ ad portam cruore iuſtorum populus imitatus eſt impius:ex quo diſcimus regum ac principuʒ
& præpoſitorum ſcelere populos plerumq; deleri.
CQAuis enim miſerebitur tui hieruſalem:? aut quis contriſtabitur pꝛo te:aut ꝗs ibit ad rogan-
dum pꝛo pace tua:
CNullus enim põt offenſo deo pro flagitiis rogare peccantium: quia nec tam clemẽs Poteſt creatu
. iiii

Milli ſteterunt in conſpectu meo uel contra me quorũ uni dixi dimitte me: & percutiã po/

ra quã conditor eſſe:nec ita alienus exttaneis quomodo dominus ſuis parceret.
Tu dereligſti me dicit dominus re troꝛſt̃ um aböjſi.
Cauſa redditur quare nullus miſereatur hieruſalem: nec contriſtetur pro ea: nec pro pace ſua ob/
ſecret: ꝙ cum iuxta apoſtolum poſteriora obliuiſcens ad priora ſe extendere debuerit: econtrario
retro uerſa ſit & egyptias carnes deſideret. . .
CEt extendam manum meam ſuper te:⁊ interſiciam te. laboꝛaui rogatus ſiue rogans pro quo

Ixx tranſtulerunt. Mequaquam vltra dimittam eos. /.
CManus extenta percutiẽtis inditium eſt:interfectio peccatorum iram ſignificat cõſumatam. Qch

autem intulit: laboraui rogatus ſiue rogans duplicem habet ſenſum: y iam defecerit deus crebio
eis ignoſcendo: & laſſus ſit ſemper eos prouocans ad ſalutem. “
CEt diſpergam eos ventilabꝛo in poꝛtis terre populi mei:Interfeci ⁊ perdidi populum meuʒ
7 tamena uus ſuis non ſunt reuerr. “
OQuid prodeſt ſæpius me rogari cum a uiis ſuis peſſimis non reuertantur nec agant peœnitentiaʒ
diſperſi enim eos quaſi uentilabro ut purgarem aream meam & diſperſi in portis terræ: ut inferni
quodãmodo calcarent limina: & interfeci & perdidi populum meum ut coacti malorum neceſſita
te impudentia uitarent mala. Multiplicatæ ſunt mihi uiduæ eius ſuper arenam maris:induxi eis ſu
per matrem adoleſcentis uaſtatorem: mœridie miſi ſuper ciuitates repente terrorem. Diuerſis mœ-/
dicaminibus cupit deus ſaluare peccantes: ut qui contem pſerant blandientem timeant cõminan/
tem. Vnde multiplicatæ ſunt ſuper arena maris: interfectis uiris: matres perditis liberis ſenſere uaſtã
tem non in nocte & per inſidias: ſed clara luce: ut oſtendat apertam uim aduerſarii fortioris. Miſi in
quit ſuper ciuitates. Haud dubium quin iudæ & populi peccantis: repente terrorem: ut quanto fuit
ſubitum malum tanto difficilius eſſet refugium. .
Infſirmata eſt ſiue abiecit aut vacua facta eſt que peperit ſeptem ſiue plurimos: defecit ani/
ma eius:occidit ei ſol.cum adhuc eſſet dies:aut medius dies.Confuſa eſt ⁊ erubuit ⁊ reſiduos
eius in gladium dabo in conſpectu inimicoꝛum meoꝛum ait dominus. .
CSepe diximus uerbum hebraicum ſaba: uel ſeptem uel iuramentum ſonare uel pluſimos. Vnde
& diuerſa eſt interprætatio: aquila ſeptuaginta & theodotione ſeptem tranſferentibus. Symmacho
plurimos. Quæ igitur erat diues liberis orba ſubito facta eſt: & clara luce diſperiit: & confuſa eſt in
ſolitudine ſui.Reliquum autem ait populum tradam gladio ut mortem & iram dei nullus effu-
iat.Alii ad ſynagogam referũt quæ inſfirmata eſt: ut eccleſiæ creſceret multitudo: iuxta illud quod
criptum eſt. Sterilis peperit ſeptem ſiue plurimos: & quæ multos habebat liberos infirmata eſt. Vn
de & occidit ei ſol iuſtitiæ in cuius pennis eſt ſanitas: & idcirco æterna cõfuſione perdita eſt: perdẽs
populum ſuum gladio ſpiritail.
CAhe mihi mater mea quare genuiſti me:virum rixe ſiue iudicii:virum diſcoꝛdie ſiue qui iu/
dicer in vniuerſa terra. èMl
CPoteſt hoc. de hieremia intelligi ꝙ non in toto orbe terrarum: ſed in terra iu
dæa ſit iudicatus. Vere autem domino competit ſaluatori: qui loquitur in euangelio. In iudicium
ego in iſtum mundum ueni: ut qui non uident uideant:& qui uident cæci fiant:de quo ſcriptuʒ ẽ.
Ecce hic eſt poſitus in ruinam & in reſurrectionem multorum in iſrahel & in ſignum cui contra
dicetur. Quis enim philoſophorum quis gentilium: quis hereticorum non uideat xpᷣm ponentiũ
ei legem natiuitatis: & paſſionis reſurrectiõiſq; ſuæ & ſubſtãtiæ? Nec miꝶ iuxta aſſũpti corporis ue/
ritatẽ xp̃m dicere. Vhe mihi mater mea cũ & in alio loco perſpicue pſonæ eius cõueniat qd dicitur
uhe mihi ꝗa factus ſũ ſicut ꝗ colligit ſtipulã ĩ meſſe: & ſicut racemũ ĩ uindemia nõ hñs ſpicas ut co-
medat primitiua: & ne putemus gemituum uilitate reſerri ad uerbũ dei: ſit iſte ꝗ plangat ſtatim ſe
quitur. uhe mihi anima qnia periũt reuertens a terra:non ꝙ diuidamus pſonas ut impũ faciuut ſed
unus atqʒ idem filius dei nunc iuxta carnem nunc iuxta uerbum loquitur dei: .
CMon feneraui nec fenerauit mihi quiſq; omnes maledicunt mihi.
CPro quo ſeptuaginta non profui neq; profuit mihi quiſquam theodotion: Nõ debui neq; debuit
mihi quiſquam: quorum omium hic ſenſus eſt ex periona xp̃i: nullꝰ ſe præbuit qui digne mea æra
ſuſciperet:nec fenerauit mihi quiſquam in ſanctis atq; pauperibus confouendis me ſibi faciens de-
bitorem. Siue non profui nec profuit mihi quiſquam. Nullus enim tantum uoluit accipere quantũ
ego tribuere deſideraui:nec profuit mihi quiſquam: ſalus enim creaturæ lucrum eſt creatoris. Aut.
certe non debui. nec debuit mihi quiſquam. Nemo dedit mihi quantum accipere cupiebam. nec
me ſibi fecit in alio debitorem: quodq; infert nec debuit mihi quiſquam hunc habet ſenſum. Quo/
modo enim poterat mihi uſuram debere qui fœnus non eſt dignatus accipere? Omnes inquit ma
ledicunt mihi. Quis enim aut hereticorum aut errantium non maledicit chriſto peruerſa credẽdo:
& puerſiora blaſphemans? “
Bicit dominus ſi non reliquie tue in bonum:ſi non occurri tibi:in tempoꝛe afflictionis ⁊ in tẽ
poꝛe tribulationis ⁊ anguſtie aduerſus inimicum.
C Poſſunt hæc ex perſona hieremiæ accipi qui peſſimo tẽpore & iam ĩminẽte captiurarep phetatt
=M compulſus

. icbin
ma ai
iensde
antu
⸗ Aut,
m.hec

1

nitma
tedic

tt

hheuue

compulſus eſt: & dura perpeti a populo non credente: ad id quod ſupra dixerat nhæ mihi ma
ter ut quid me genuiſti uirum qui iudicer & diſcernar omni terræ: & reliqua reſpondit dominus.
CNMoli conſiderare pꝛeſentia ſed futura:reliquie enim tue nouiſſime erunt in bonum: deniqʒ 2
in pꝛeſentiarum cum te cuꝑent inimici oppꝛimere affui tibi:⁊ meo es pꝛotectus auxilio.
CNHNoc autem tam ad hieremiam qᷓ ſecũdum diſpenſationem carnis aſſum ptæ referri poteſt ad ſal/
uatorem. Pro eo ꝙ nos iuxta hæbraicum interprætati ſumus omnes maledicunt mihi: uſq; ad eum

locum ubi ſcriptum eſt: in tempore tribulationis aduerſum inimicum: in æditione uulgata ita ſcri

ptum reperi. Fortitudo mea defecit in his qui maledicunt mihi fiat domine diri gentibus illis ſi nõ
aſtiti tibi in tempore afflictionis eorum: & in tempore tribulationis eorum in bona contra inimi
cum.Et eſt ſenſus: fortitudo mea defecit in his qui maledicunt mihi. Non enim intelligunt uirtu-
tem meam: quæ in infirmitate perficitur & quanto plus mihi maledicũt tanto mea in iſſis plus defſi

cit fortitudo.Iungitq; propheta uel dominus & ait. Flat domine dirigentibus illis hoc eſt eueniant

mihi maledicta quæ loquuntur inimici & illi dirigantur in bonum: ſi non in tempore tribulatiõis
eorum & anguſtiæ quando eos uaſtabat inimicus & capere feſtinabat ſteti in conipectu tuo & ro-
gaui te pro illis & dixi. Pater ignoſce eis: quod enim faciunt neſciunt.
CNunquid federabitur ferrum ferro ab aquilone ⁊ es.
Symmachus.
CNunquid nocebit ferrum ab aquilone ⁊ es:
CSeptuaginta & theodotio ſic.
C Cognoſcet ferrùm ⁊ operimentum eneum.
CVYarietatis cauſa perſpicua eſt uerbum enim. quod in præſenti loco ſcriptum eſt pro
ambiguitate nuntiationis & amicitiam ſonat & malitiam: ꝙ ſi pro res littera: quæ deleth litte-/
re ſimilis eſt: legatur deleth ſcientiam cognitionemq; ſignincat. Quod autem dicit ſic intelli⸗
gendum: ne doleas ꝙ populus inimicus tuus ſit: te enim dura nuntiante non poteſt te amare
qui durus eſt: ſiue babylonii qui ab aquilone ueniunt: ſuntq; ferrum duriſſimum: huic populo du
riori: & in æris ſimilitudinem indomito non poterunt amicitia copulari: ſiue ferrum duriſſimum
hoc eſt populus iſrael dei cognitione indignus eſt: qui in tantam peruenit malitiam: ut duriori me
tallo ære circundatus ſit: M ZM
CBinuitias tuas ⁊ theſauros tuos in direptionẽ dabo:gratis ſinẽ abſqʒ pꝛetio in omnibus pec
catis tuis:⁊ in cunctis terminis tuis:⁊ adducaz inimicos tuos:ſine ſeruire te faciã inimicis tuis
de terra quam neſcis quia ignis accenſus eſt in furoꝛe meo ſuper vos ardebit.
Omnem inquit ſubſtantiam tradam inimicis tuis abſq; ullo præcio propter peccata quæ fſe-

ciſti in cunctis terminis tuis: propterea ſeruire te faciam in terra caldæa: ſiue adducam inimi-
cos tuos quia ignis meus qui ſemel in meo furore ſuccenſus eſt in te ardebit: & extingui non

poterit Tu enim præbuiſti materiam ardoris tui: ut meus ignis tua quæ in te ſunt ligna con/
ſumat: & fœnum & ſtipulam: ac per hoc non eſt cauſa ardoris in domino ſed in his qui fo-
menta incendio miniſtrant. ð
CXTu es domine recoꝛdare mei ⁊ viſita me:⁊ tu erue me ab his qui perſequũtur me.Moli in pa
tientia tua ſuſcipe me:ſcito quoniam ſubſtinni pꝛopter te oppꝛobꝛium. Inuenti ſunt ſermones
tui ⁊ comedi eos ſiue ab his qui repꝛobant ſermones tuos conſume eos.Et factum eſt mihi ſi
ue erit mihi uerbum tuum in gaudium ⁊ letitiam coꝛdis mei: quoniam inuocatum eſt nomen
tuum ſuper me domine deus exercitumm,.B
CHoc quod diximus tu ſcis in. lxx.non habetur. Fœlix eſt autem illa conſcientia quæ pro deo ſub
ſtinet opprobria: unde dicit inuẽti ſunt ſermones tui quos meo ore loquebaris & comedi eos:hoc
eſt in cibum mihi uerſi ſunt:ſiue iuxta ſymmachum ſuſcipiebam eos: ut mihi in lætitiam uerteren/
tur: qui dudum fuerant in opprobrium: unde & babylonii confitentur impleta quæ hieremias fu-
tura prædixerat: ſiue hic ſenſus eſt: ſenſi anguſtias: miſerias pertuli populi perſequentis: ſed tamen
gauiſus ſum me tuis paruiſſe præceptis: & propter nomen tuum dura perpeſſus ſuʒ.
UNon ſedebam a facie manus tue ſolus ſedebaʒ qm̃ amaritudine repleſti me. Quarè factus
eſt doloꝛ meus perpetuus:ſiue quare contriſtãtes me confoꝛtantur:⁊ plaga mea deſperabilis re
nuit curari:ſiue plaga mea foꝛtis unde curaboꝛ. Facta eſt mihi quaſi mendatium aquarum infi-
delium ſiue quaſi aqua mendax non habens fidem.
CHaæc iudæi ex perſona hieruſalem dici arbitrantur: ꝙ ſola ſederit & amaritudine repleta ſit: & fa

ctus ſit dolor eius perpetuus & quomodo aquæ ptranſceunt ſic uerba prophetarum quibus ſibi

proſpera pollicebantur tranſiſſe mendaciter: melius autem rit ex perſona prophetæ dicta accipia-
mus ſed ſermonibus ſancti uiri qui non ſederit in cõſilio ſiue ſecreto ludentium: ꝙ timuerit impẽ

dentẽ ſibi manũ dei:ſiue magis gloriatus ſit ſe maloꝶ non habere conſortium. Solus inquit ſede/
bã ſecundũ illud quod ſcriptũ eſt. Nõ ſedi cum cõcilio uanitatis & cũ iniqua gerentibus nõ introi
bo.Odiui eccleſiam malignantium & cum impiis non ſedebo. Et in alio loco ſolitarius ſum ego
donec pertranſceam a facie inquit manus tuæ ſolus ſedebam dum te timeo dum impendentem

. „ „% * *
Liber.iii.c.x vi.
mihi manum tuã ſemper expecto. In conſilio ludentiũ ſedere nolui ſed meâ amaritudinẽ deuora/
bã: ut in futuro mihi gaudiũ præpararem: nec habui ĩterualla doloris mei ſed iugi miſeria deprime
bar: ut nulla expectarem remedia. Præualuerunt enim ꝗ cõtriſtabant me: & facta eſt plaga mea
fortis. Sed in hoc habui cõſolatonẽ ꝙ fuerit quaſi aqua mẽdax: atq; præteriens. Sicut enĩ aquæ præ
tereuntes dũ fluunt uidentur & dillabuntur: ſic & omnis impœtus inimicoꝶ te adiuuãte præteriit.
Vtinam dñs præſtet nobis nõ ſedere in cõſilio ludentiũ & eoꝶ qui futura nõ cogitant: mec aduer-
ſis cædere: ſed ſemper dei ſententiã formidare & dicere cũ propheta. Solus ſedebã quia amaritudi-
ne repletus ſum. Gaudeat igitur in præſenti tpe nequaꝗ; conſilium ſapientiũ ſed arcanum ſecretũq;
ludentiũ: mihi adhærere deo bonã ſit põere in deo ſpem meã: ſaturari opprobriis & iudicis mei ex
pectare ſententiã: quæ cũ finis aduenerit opum monſtrabit omnem triſtitiam & amaritudinẽ in/
ſtar aquarum fluentium pertranſuſſe. 2⸗ „
CNꝛopter hoc hec dicit dñs. Si cõuerteris cõuertã te:⁊ ante faciẽ meam ſtabis:⁊ ſi ſeparaue
ris pꝛetioſum a vili quaſi os meũñ eris:cnuertentur ipſi ad te:⁊ tu nõ cõnerteris ad eos:⁊ dabo te
populo huic in muꝝ ereũ foꝛtẽ:⁊ bellabunt aduerſum te ⁊ nõ pꝛeualebunt qꝛ ego tecum ſum vt
ſaluum te faciam:⁊ ernam dicit dominus ⁊ liberabo te de mann peſſimoꝛum ⁊ eruam te de ma
nu foꝛtium ſine peſtilentium.
CManiſeſtum eſt ꝙ ſuperiora nequaqꝗᷓ hieruſalẽ ſed propheta dixerit cui reſpondit dominus. Si cõ
uerteris a peccatis populũ & ego de tribulatione conuertã te in lætitiã: & ſtabis ante faciẽ meã ſicut
angeli ſtant in cõſpectu dei: quotidie uidentes faciẽ illius. Et ſi ſeparaueris prætioſum a uili quaſi os
meũ eris: nec putes nõ boni opis eſſe mercedẽ ſi ſanctos quoſq; meos de numero peccantiũ tuis ſer
monibus ſegregaris: eris quaſi os meũ & meis præceptis copulaberis. Debent eni illi tui imitatores
eſſe: & nõ tu eoꝑ. Nec reformides & dicas: quare factus eſt dolor meus perpetuus: & plaga mea for
tis ſiue deſperabilis ut me deſperem poſſe curari. Dabo enim te quaſi muꝶ æneũ atq; fortiſſimuʒ &
ut cõtra aduerſarium omni reſiſtas robore & me habeas adiutorem & liberem te de manu peſſimo
rum ſiue peſtilentium & redimam te uel meo ſanguine uel in præſentiarum meo auxilio. Cõſide-

remus quantam mercedem habeat ſermo doctoris: ſi ualuerit ab errore quempiam liberare: & de

peccantium numero educere. CAPITVLVM. XVI.
T factum eſt verbum domini ad me dicens. MNoli accipere vxoꝛem ⁊ non ſint tibi filij
WM nec ſilie in loco iſto:quia hec dicit dominus ſuper ſilios ⁊ filias que generantur in lo/
co ſſto:⁊ ſuper matres eoꝛuz que genuerunt eos:⁊ ſuper patres coꝛuʒz de quoꝛuʒ ſtir/
Dpe nati ſunt in terra hac:moꝛtibus egro tantiũ moꝛientur:non plangentur ⁊ non ſepe/
lientur:in ſterquiliniũ ſuꝑ facieʒ terre erunt ⁊ gladio ⁊ fame conſumentur:⁊ erunt cadauera eo
num in eſcam volatilibus celi ⁊ beſtijs terre “”ùDñc
CSi rempore imminentis captiuitatis uetatur propheta uxorem ducere ne tribulationẽ carnis ha/
beat & ſuper dolorem proprium uxoris atq; liberorum miſeriis torqueatur: quanto magis apoſto-
lus iubet quia abbreuiatũ tempus eſt:& imminet conſumatio ut etiam ꝗ habent uxores ſic ſint qua
ſi non habeant: unde ſuperflua noui hæretici repræhenſio qua docuimus digamiam & trigamiam
non ex lege deſcendere ſed ex indulgentia. Aliud eſt enim facere quod per ſe bonuʒ ſit aliud ideo
concedi ne peiora faciamus. Dicit enim & ipſe cauſas cur uelit adoleſcentulas uiduas nubere: &
inferens iam enim quædam earum abierunt retro poſt ſathanam: ſimulq; præceptor continentiæ
& perpetuæ caſtitatis & æqualẽ ſe blaſphemans deo laudat terna quaternaq; cõiugia: quæ ego nõ
tam coniugia dicam ꝗᷓ miſeriarum ſolatia: & extremam tabulam naufragorum: niſi forte tribuerẽt
indulgentiam amazonibus ſuis: ut uſq; ad decrepitam ſenectutem bella libidinuʒ experiamur: cur
autem propheta arceatur uxorem ducere cauſa perſpicua eſt: ꝙ obſidione uicina peſtilentia & gla-
dio & ſame uniuerſi intereant: & tantus ſit numerus morientium ut ſepulturæ uincatur officiuʒ: &
inſtar ſterquilinii iaceant cadauera uolatilibus beſtiiſq; laceranda. Et hoc notandum ꝙ egrotatio-
nibus & longa infirmitate tabeſcere: dei ira ſit: unde & Ioram filius Ioſaphat ĩfirmitate conſumitur
& apoſtolus docet egrotare eos & tabeſcere & mori qui ſancta uiolarint.
CBec enim dicit dominus. Ne ingrediaris domum conuiuij: neqʒ vadas ad plangendum
nec conſoleris eos quia abſtuli pacem meam a populo iſto dicit dominus miſericoꝛdias ⁊ miſe/
rationes: moꝛientur grandes ⁊ parui in terra iſta. Non ſepellientur neqʒ plangentur ⁊ non ſe
incident ⁊ neq; caluicium fſiet pꝛo eis:⁊ non frangent inter eos lugenti panem ad conſolandum.
ſuper moꝛtuum ⁊ non dabunt ei potum calicis:ad conſolandum ſuper patre ſuo ⁊ matre.Et do
mum conuiuij non ingredieris vt ſedeas cum eis ⁊ comedas ⁊ bibas.
C Et apoſtolus præcipit cum his qui auerſentur dominũ nec cibũ quidẽ eſſe ſumenduù: & amplius
nec aue quidem huiuſmodi dixeris: & ſaluator apoſtolis interdicit ne quẽꝗᷓ in itinere ſalutẽt: unde
& Eliſeus pergenti ad ſanandum puerum giezi ſalutationem interdicit. Moris aũt eſt lugentibꝰfer
re cibos: præparare conuiuium quæ græci. uocant:& a noſtris uulgo appellantur pen/
talia: eo ꝙ pentibus iuſta cælebrẽtur. Dicit & alibi ſcriptura diuina date uinũ & his ꝗ ĩ luctu ſunt: ut
uidelicet obliuiſcãtur doloris:pᷣcipitur ergo ꝓphetæ ne ullũ de populo cõſoletur:ne ſe miſceat ini
micorum

Super Mierremiam.

micoꝶ dei cõmunis:ne iuſta celebret ſuper funeribus defunctoꝶ. Aliud ẽ enim mori cõmuni lege
n naturæ aliud dei occidiſſe ſententia: abſtuli inquit pacem meã de populo iſto: & miſericordia indi-
gni ſunt nulliq; ætati parcam: ſed & grandes & parui pariter interibunt:ita ut ſepultura quoq; care/

in ant nec ſe incident inquit neq; caluicium fiet pro eis: mos hic fuit apud ueteres: & uſq; hodie in qui⸗
ini buſdam permanet iudæorum: ut in luctibus incidant lacertos & caluiciũ faciant: quod ẽt iob feciſ-
n ſe legimus: unde & prophetæ dicitur ne frangat inter eos panem: nec ingrediatur ad conſolandum
* pro mortuo neq; potũ tribuat neq; ingrediatur domũ cõuiuii: & ne miſceatur eis qui dei ſententiæ
d præparati ſunt:ſi aut hoc de lugentibus dicitur quid fiet de hæreticis quoꝶ ſermo ſerpit ut cancer:
ken⸗ && quotidie proſternunt in eccleſia funera decœptoꝶ (Quia hæc dicit dominus exercituũ deus iſra
el. Ecce ego auferã de loco iſto in oculis ueſtris & in diebus ueſtris uocem gaudii & uocem letitiæ
nm uocem ſponſi & uocẽ ſponſæ. Et cum annuntiaueris populo huic omnia uerba hæc: & dixerit tibi
rdabo quare locutus eſt dominus ſuper nos omne malum iſtud gräde? quæ iniquitas noſtra: & quod pec
nmg catum noſtrum quod peccauimus dño deo noſtro?dices ad eos. quia dereliquerunt me patres ne-
ſedem ſtri ait dominus: & abierunt poſt deos alienos & ſeruiuerunt eis: & adorauerunt eos & me derelin-
querunt & legem meam non cuſtodierunt: ſed & uos peius operati æſtis ꝗᷓ patres ueſtri.) Quando
. Fc peccauerit eccleſia aufertur de ea omne gaudium & uniuerſa lætia de qua apoſtolus dicit gaudete
neiſcut iteꝶ dico gaudete: uox ſponſi & uox ſponſæ de quo ſcriptum eſt ꝗ habet ſponſam ſponſus eſt.ſi ãt
guaſlios interrogauerit te populus cur iſta patiatur & cauſam miſeriaꝶ ſuaꝶ quæſierit: reſpõdebis eis: quia
lis ſet dereliquerunt me patres ueſtri ait dominus: ꝗq uobis præſant in eccleſiis: & abierunt poſt deos alie
inoren nos quorum deus uenter eſt: & auaritia: & luxuria: & gloria in confuſione eorum:& ſeruierunt eis:
mer ſot a quo enim quis uincitur eius & ſeruus eſt. Et adorauerũt eos: adorat enim unuſquiſq; quod dili-
m git: Et me dereliquerunt & legem meam non cuſtodierunt. Sacerdotum eſt proprie non ſolum do
ahelw CLere ſed facere legem: ut nequaquam uerbis ſubiectos ſibi populos & credentium gregem ſed exẽ-
Cice plis doceant. Ac ne forte dicerent iniuſta eſt ſententia: patres comedere uuam accerbam: & dentes
medt⸗ filiorum obſtupeſcere infert: ſed & uos peius operati eſtis ꝗᷓ patres ueſtri: ut ſup his qii patnibus pe-
ĩiora peccauerint iuſta ſupplitia deferantur
R CEcce enim ambulat vnuſquiſqʒ poſt pꝛauitatem coꝛdis ſui mali: vt me non audiat:⁊ eiciam
rub⸗ vos de terra hac in terram quam ignoꝛatis ⁊ vos ⁊ patres veſtri:⁊ ſeruietis ibi dijs alienis die
nſt⸗ ac nocte qui non dabunt vobis requiem. . —
