acic CEt tu pꝛophane inique dux iſt rahel cuius venit dies in tꝑe iniquitatis ſinis.hec dicit dñs deꝰ.
n Abſtoliſti cidarimi? poſuiſti coꝛonã. Hec nõ erit ſimilis. Humiliaſti excelſũ:⁊ ſubleuaſti humi
nic lem. Iniquitatẽ iniquitatem ponà eã.nec hec talis erit donec veniat cin debetur.⁊ dabo ei.
eun⸗ CSymachus hunc locũ ita interpᷣtatus eſt(Tu aũt prophane inique dux iſrahel. cuius nenit dies in
nln⸗ tpe iniquitatis cõſtitutus. hæc dicit dñs deus. Abſtulit cidarim. & tulit coronã. Neq; hoc neq; illud
oll humilẽ ſubleuauit. & ſublimen humiliauit. Iniquitatẽ iniquitatem iniqtatem faciam illud. Et hoc
in non fuit iſte cuius iudiciũ eſt. quem daturus ſum) Poſt urbis ſubuerſionẽ & captiuitatem populi ad
mile ducẽ iſrahel ſermo dirigitur quò nemini dubium eſt ſignificari ſedechiã: in quo rege iſfrahel de ſtir
np pe Dauid impium finitum eſt. Venit inquit tibi dies. quæ longo tpe præſnita eſt in te. & pp te ſacer
licir dotiũ & regnũ interiit populi iudæoꝶ. Cidaris. n. inſigne pötificis eſt corona hoc diadema regis
unl indiciũ. Nòne hæc ẽ cidaris & hæc coròa qᷓ nihil feciti udicio. ſz ad imitationẽ regis babylõii quos
i uolebat exaltabat & quos uolebat hũiliabat? ꝓpterea ñ ſemel nec iuxta. Ilxx. bis. ſed tertio iniquita-
tem ponã ribi in perpetuum:q;̃ non ſtatim tibi repurtata eſt. ſed donec ueniat xpᷣs cuius eſt iudicium.
cln & tradat ei pater regnũ & ſacerdotium. uel eccleſiã de gentibus congregatam. Non. n. iudicat pater
leſe quẽquam: ſed oẽ iudicium dedit filio. Et in alio loco. Heus ait iudiciũ tuum regi da & iuſtitiã tuam
Il ſfilio regis. Iſte eſt cui repoſitum eſt imperiũ: & ſacerdotiũ ſempiternum. De quo loqbatur & Iacob
dii⸗ Nõ deficiet princeps ex iuda.neq; d ux de ſœmoribus eius donec ueniĩat cui repoſitũ eſt: & ipſe erit
Be⸗ eæxpectatio gentiũ.In eo loco ubi nos interpᷣtati ſumus nonne hæc eſt. pulchre tranſtulit ſymachus.

neq; hoc neq; illud: Quia.n. dixerat aufer cidarim tolle coronà ſubiunxit. neq; hoc neq; illud.i.re/

i, gnũ ceſſabit & ſacerdotiũ. Vnde qui poſtea uſq; ad aduentum xpi reges fuerunt pariter & ſacerdo-
in tes quoꝶ unus ircanus pontiſex diadema capiti ſuo impoſuit fruſtra ſibi & hoc & illud uoluit uẽdi
ne⸗ care:cũ regnum ei non deberetur poſt ſedechiã: ſed illi cui repoſitum erat & qui fuit expectatio gẽ
tium de quibus loquitur & malachias. Vos ſacerdotes. qui contaminatis nomen meũ. Et poſt pau/
lIulum: Non ẽ uoluntas mea in uobis. & uictimas nõ ſuſcipiã de manibus ur̃is. Ab ortu.n. ſolis uſq;
ad occaſum magnũ eſt nomen meum in gẽtibus: & in oĩ loco ſacriſicatur & offertur noĩ meo ob
Ctfl⸗ latio munda. Quæ eſt munda oblatio? Sine ſanguine hyrcoꝶ arietũ.atq; taurom. Quæ in xpi cõ⸗
kino, letur aduentu quando uenit deſideratus gentibus. & ortus eſt ſol iuſtitiæ in cuius pennis ẽ ſanitas
nnii Et tu fili hominis pꝛoheta ⁊ dic.hec dicit dominus deus.ad ſilios ãmon.⁊ ad oppꝛobꝛium
e⸗ eoꝛum.Et dices.Mucro mucro euagina te ad occidenduz. Lima te vt iterficias ⁊ fulgeas.Cũ
eſer tibi viderentur vana ⁊ diuinarentur mendatia. vt dareris ſuper colla vulneratoꝝ impioꝛum.
enl gquoꝛum venit dies in tẽpoꝛe iniquitatis pꝛeſinita. reuertere ad vaginam tuam in locũm in quo
firo creatus es. In terra natiuitatis tue iudicabo te.⁊ effundã ſuper te indignationẽ meaz. In igne
lac furoꝛis mei ſufflabo in te.daboqʒ in manibus hominũ ſtultoꝝ.⁊ fabꝛicantiũ coꝛruptionẽ. JIgnis
eſit eris cibus ſanguis tuus erit in medio terre.Obliuioni traderis quia ego dominus locutus ſuʒ.
Hee CGladium regis babylonis ſtetiſſe in capite duarum uiarũ in compitu dexteræ & ſiniſtræ: quarum
inn⸗ altera ducebat Hieruſalem altera ad rabbath filiorum amon. & exiſſe fortẽ ut pergeret prius contra
in Hieruſalem. ſupra legimus. Qua expugnata & capta. regnũ quoq; & ſacerdotiũ eius in æternum pe
1,/ riſſe prænunciat. Reſiduum erat filis ämon: & ipſe diuiſionis ordo poſcebat. qui de ſiniſtra uia fa-
int „ Kus erat. Vñ imperatur prophetæ ut loquatur ad filios ammon & ad opprobriũ eorum: qd & ipſi
ſo! capiendi ſint: & ad eundem gladiũ ſermonem dirigit. O mucro mucro qui paratus es ad cœdẽé. qui
limatus ut fulgeas & interficias: licet tibi idola reſponderint & uanũ ſit omne quod a demonibus re
in ſpongdetur. ut uidelicet uulneratorum ceruicibus immineres: & per te compleretur quod multo do
In minus tpe fuerat cõminatus: tamen expleto opere tuo quod egiſti contra filios ammon: reuertere
E ad uaginam tuam.i.in babylonem ad locũ in quo factus es & creatus: ut in terra natiuitatis tuæ iu/
e⸗ dicem te: & effundam ſuperte indignationẽ meam. & mœdoꝶ atq; perſarũ uirtute capiaris. Quod
tſuu plenius in Eſaiæ uolumine dr in uiſione contra babylonem. Ecce ego ſuſcitabo ſup eos mœdos: Et
H poſt paululum. Et erit babylon illa glorioſa in regnis. inclita in ſuperbia chaldæorum: ſicut ſubuer
io tit deus ſodomam & gomorram: non habitabitur uſq; in finem. Et quia ſemel ſub perſona gladii
et de rege immo regno Vabylonis loquæbatur:ſerxuat iiinigne ingt rar mei ſaAls

¶Liber ſeptimus .c.xxii.

ſei

bo in te:ut faciam te igne conſumi. & tradam manibus hoĩum ſtultorum & imperitorum: qui artẽ ⸗
non habent cudendi gladios & acuendi. ut nequaquam ultra acuaris. limenis & ful geas ad occiden ſe
dũ: ſed ſis ignis cibus ſanguiſq; tuus quẽ fudiſti cunctis expectantibus: in te potius redundet. & tra⸗ ine
daris æternæ obliuioni & pereas in perpetuum: quia ego dñs loquutus ſum, cuius dixiſſe feciſſe ẽ. ji
. CCAPITIVLVM. XXIIu4u44 r
REX factus eſt verbũ domini ad me dicens. Et tu ſili hominis. nõne iudicas cinitatem Ct
ſangninũ.z oſtendes ei omnes abhominationes ſuas:⁊ dices. Bec dicit dominꝰ deus ſtie
6 ECiuitas effundens ſanguinẽ in meèdio ſui vt veniat tẽpus eius.? que fecit idola contra etd
ſemetipfã vt pollueretur ſãguine ſuo ꝗa te effuſus eſt. deliqniſti ⁊ in idolis tuis que fe ſie
ciſti polluta es. Et oppꝛopinquare feciſti dies tuos. ? adduxiſti tẽpus annoꝛum tuoꝛum. Pꝛo tit⸗
pterea dedi te oppꝛobꝛũ gentibus.⁊ irriſionẽ vniuerſis terris que iuxta ſüt ⁊ que pꝛocul a te. ſi
trumphabunt de te ſiue illudent tibi.ſoꝛdida.nobilis.grãdis ĩteritu.Ecce pꝛĩcipes iſrahel ſin⸗ in
guli in bꝛachio ſuo fuerũt in te. ad effundendum ſanguinẽ᷑. Patrem ⁊ matrẽ contumelijs affe⸗ Ce
cerunt in te.ſiue patri ⁊ matri maledixerũt. Aduenam calumniati ſunt in medio tmi. Pupulü nn
2 viduã contriſtanerunt.ſiue oppꝛeſſerunt apud te. Sãctuaria mea ſpꝛeuiſtis.ſabbata mea pol po
luiſtis. Hiri detractoꝛes.ſiue latrones fuerunt in te.ad effundendũ ſanguinẽ ⁊ ſuper montes inin
comederunt in te. Scèlus (ſiue vt ſigniſicantins in hebꝛeo habet zemma hoc eſt inceſtů) ope- e
rati ſunt in medio tui. Aerecundioꝛa patris diſcooperuerunt i te.⁊ immundiciã mẽſtruate hu nt
miliauerunt in te.⁊ vnuſquiſq; in vxoꝛẽ pꝛoximi ſui operatus eſt abhominationẽ.⁊ ſocer nuruʒ Pe
ſuam polluit nepharie. Frater ſoꝛoꝛẽ ſuã filiam patris ſui oppꝛeſſit. ſiue hbumiliauit in te. Mune ni
ra acceperunt apud te. ad effundendũ ſanguinem. Aſurã ⁊ ſuperhabundantiã accepiſti 2 aua loi
re pꝛoximos tuos calumniata es. Siuè ⁊ complebo conſummation malitie tue in oppꝛeſſione ð
tua.meiqʒ oblita es ait dñs deus.Eccè comploſi manus meas ſuper auaritiã tuam quam feci ende,
ſti.? ſuper ſanguinẽ qui effuſus eſt in medio tui. Nunquid ſuſtinebit coꝛ tuũ.ant pꝛenalebunt wit
. mBanus tue in diebus quos ego faciã tibi?: Ego dominus locutus ſum ⁊ faciã.⁊ diſperdã te in ii
nationes. ⁊ vẽtilabo te in terris ⁊ deſicere faciã imundiciã tuam a te.⁊ poſſidebo te in cõſpectu ſoch
gentiũ.(ſiue iuxta aquile pꝛimam editionẽ. ⁊ theodotionẽ) ⁊ contaminabote. (uel iuxta ſyma W
chum.) 2 vulnerabo te in conſpectu gentium.⁊ ſcies quia ego domiins. Eln
C Et tu ait fili hoĩs utar. n. conſueto ad te uocabulo iudica ciuitatẽ ſanguinũ. & oñde illi oẽs abho/ me
minationes ſuas: ut ſciat ſe iminentẽ captiuitatẽ merito ſuſtinere: & in multis ſanguinibus adduxiſ mur⸗
ſe tp̃ᷣs ruinæ ſuæ. Primũ oĩum ſceleg pro deo idola uenerata es. & adoraſti opa manuũ tuaꝶ. & ap- hie
propinquare feciſti tᷣs annoꝶ tuoꝶ qd multo tpe dicebatur. & differebatur ut ageres pniam. Tu ãt e⸗
ſcdm impœnitens cor tuũ. theſaurizas tibi irã in die iræ. Idcirco dedi te opprobriũ gentibus & illu ol
ſionem uniuerſis terris quæ in circuitu tuo ſunt. tã iuxta quã procul. quæ triumphabũt de te. ſiue il⸗/ de⸗
ludent tibi. Sordida nobilis grandis interitu. Sordida quia munda eſſe deſiſti. nobilis in malo:quæz iti
quondam in bono cunctas urbes nobilitate ſuperabas. Grandis interitu. ut quanto ſublimior eras
tanto fortius rueres. & interim ut cætera prætermittam: pauca numerabo quæ in te fuerunt.Princi Tr.
pes tui non ĩuſtitia: ſed roboris & brachii fottitudine iudicantes. fuderunt in te innoxium ſan gui⸗ len
nem. Alii patrem & matrem contumeliis affecerunt: ſiue maledixerunt parentibus: ſcriptura di- .
cente qui maledixerit patri & matri morte moriatur: Aduenaʒ & peregrinum oppræſſerunt in me l
dio tui. quaſi non illis ſufficeret pro oĩ anguſtia peregrinatio & exilium patriæ. Pupillũ & uiduam enoch
contriſtauerunt ſiue oppræſſerunt apud te: ut quoꝶ oẽ præſidium eſt in legũ iuſtitia non ſolũ con“
triſtarentur. ſed opprimerentur a te. Sãctuaria mea fiue ſancta contẽpſiſtis: & ſabbata mea polluiſtis R
ut non diſcerneretis inter ſanctũ & pollurum: inter decretũ religioni diẽ otiumq; ſabbati ad culturã lon
dei. & cæteros dies ꝗbus operari & ſeruire carnis neceſſitatibus lege permiſſũ eſt. Viri detractores ſi bei
ue iuxta ſymachũ & theodotionẽ doloſi. qd in hebreo dr rachil. & homicidæ erant in te ut blaſphe bae
marent deũ. ſiue tuncta dolo agerent aut uiolẽtia.& comederunt in mõtibus alta ſapientes. & eleua l
ti contra deũ ſuperbia. Scelus ſiue incœſtũ operati ſunt in medio tui. ut qd in angulis quoq; & ſecre umi
to raro fit. qñ a malis conſcientiæ hoĩum deuitantur hoc tu in propatulo feceris. Quod ſit aũt incox m.
ſtus. ſequẽs ſermo ſigniſicat. Verecundiora patris nudauerunt in te. nouercæ contra fas & licitũ co/ . C et
pulati.& immundiciã menſtruatæ humiliauerunt in te. non parcentes naturæ. nec inducias dantes dit
turpitudini. & ad uxorẽ proximi ſui adinnientes. Quodq; hoc ſceleratius eſt. ſocer exarſit in nurũ. Ndo
& frater ſororis iura neſciuit. ut non uterinã. ſed de eodẽ patre uiolaret ſororem. Accœperunt mu- eins
nera: ut innocentẽ ſanguinem funderent. Neceſſitatem pauperũ uerterunt in lucrũ: ut uſurã accipe/ edi
rent & ſup habundantiã: & pp auariciam amicos calumniati ſunt. Hoc aut inquit feciſti o HieruſalẽGö in
quia mei oblita es. Memoria.n. dei. excludit cuncta flagitia. Vnde habitum dñi iraſcentis aſſumpſi. lee
& comploſi manus meas contra auaritiã tuam & contra ſanguinẽ qui effuſus eſt in medio tui.ut in
2° telligas & mente cognoſcas utrũ nel aĩo uel manibus poſſis meam iracundiã ſuſtinere. Ego.n.dñs dis
loquutus ſum.& ego faciã.ut poſtꝗᷓ capta fuerit Hieruſalem diſperdam te in natiões & uentilem in
aerẽ. quaſi inutiles paleas huc illucq; rapiendas. tantæq; clementiæ ſum ut ſeuitia mea uertatur in mi n

ſericordiam.

N

n
eſe
di
in.
ſi⸗
fe⸗
i
pol
tes
pe⸗
bu
ri;
nne
e
ne
ſtei
dunt
kein
cn

bo⸗/
dil
,
li⸗
Hile
ri⸗
tann
büine
ui⸗
d
we⸗
nam
von/
niſti⸗
lurti
tesl⸗
pte
leua
cte

o/
nes
ni.
mu⸗
e,
l⸗

in
lis
in

H

Super Eʒechelem.

ſericordiam. Oĩa.n. faciam ut deficiat immundicia tua a te: & recipias priſtinam punitatẽ. Quã cum
receperis poſſidebo te in conſpectu oĩum gentium. ut cũ a me poſſeſſa fueris tunc intelligas ꝗqd ipſe
ſim dñs. Sin auũt interprætationẽ ſymachi & theodotionis ſequimur. quoꝶ alter ait. & nulnerabo te
ſiue confodiã. alter contaminaho te in conſpectu gentiũ. ad malam partem cuncta referenda ſunt:
q̃ꝗᷓ illud huic ſenſui contrariũ ſit ꝗd ſupra dr. deficere faciã ĩmundiciã tuã a te. Defectio.n. ĩmundi⸗
ciæ: reſtitutio puritatis eſt. Vtrãq; editionem pariter diſerui. ut librorum magnitudinem declinarẽé.

St factũ eſt verbum dñi ad me dicẽs.Fili hoĩs verſa eſt mihi domus iſrahel in ſcoꝛiã. Oẽs

iſti es ⁊ ſtagnũ ⁊ ferrũ ⁊ plumbũ in medio foꝛnacis ſcoꝛia argenti facti ſunt. Mꝛopterea hec di
cit dñs deus.Eo qð verſi eſtis oẽs in ſcoꝛiã.idcirco ecce ego congregabo vos in medio HBieru⸗
ſalem congregatione argenti ⁊ eris ⁊ ferri:⁊ ſtagni ⁊ plumbi in medio foꝛnacis.vt ſuccendã in
eã ignem ad conflandũ.Sic congregabo in furoꝛe meo ⁊ in ira mea.⁊ requieſca:⁊ conflabo vos
⁊ ſuccendã vos in igne furoꝛis mei.⁊ conflabimini in medio eius vt conflat᷑ argentum in medio
fornacis.ſic eritis in medio eius:⁊ ſcietis qꝛ ego dñs effuderim indignationẽ meam ſuper vos.

Verbum hebraicum ſigniſicat ſymachus ſcoriã. aquilæ prima editio & quod

utrumq; acinũ uinacii ſignificat interpᷣtatum. Scda autem eius tranſlatio &. lxx. uertere cõmixtionẽ
Porro ſcoria ſordes & purgamenta metalloꝶ ſonat. ut conſequenter captiuitate uicina immo iam
iminente urbis excidio ĩgnis adhibeatur. ut ſub tranſlatione cõflationis puꝶ argentũ remaneat qd
ere ſtagno ferro plumboq; mixtũ fuerat atq; uiolatũ. quoꝶ tria es ſtagnũ & plumbũ fuſilis materiæ
ſunt: & igni ſoluũtur: Ferrũ uero inter incudẽ & malleum molleſcit atq; tenuatur. & diuerſas accipit
formas pro ut uolũtas artificis fuerit. Sicut igr᷑ argentu qd ſupradicta metalla niolarunt in fornace
mittitur. ut ablatis ſordibus & adulterinis materiis puꝶ remaneat. ita inꝗt congregabo uos in me-
dio hieruſalẽ: & babylonia obſidione circũdabo: ut ſuccendã in uobis ignẽ ad conflandũ. Quodq;
ibi facit flämarum ardor ĩmenſus.hic fames & pœſtilẽtia faciet.ut poſtꝗᷓ congregauero uos atq; ſuc
cendero in igne furoris: tunc reqeſcam. & còͤtentus dolore pœnaꝑꝶ ueſtraꝶ ultionẽ cõpeſcã. Ethoc
totũ faciam: ut poſtq̃ effudero indignationem meã ſuper uos:finis ur̃i cruciatus mei noticia ſit: &
ſciatis qd ego ſim dis iudex oĩum. & rettibutor. Qd aũt dicatur eẽ conflator:& in multis qdẽ aliis
locis:ſed maxime in malachia & Eſaia legimus.quoꝶ alter. ecce inqt dñs egreditur quaſi ignis con
flatorii. & ſicut herba lauantiũ: & ſedebit conflans quaſi auꝑ & argentũ. & con flabit filios leui. Alter
& lauabit dñs ſordes filioꝶ & filiaꝶ ſyon. & ſanguinẽ mundabit de medio eoꝑ.ſpũ iudicii & ſpiri
tu cõbuſtionis. Et puto illud ſonare qd in pſalmis dr̃ proba me dñe & tempta me.Poſt quod inſer
tur. ure renes meos & cor meũ. & uniuerſa lumboꝑꝶ: noxii in me humoris pituita ſiccentur. Qd de
hieruſalẽ ĩtelleximꝰ intelligamus de aĩarũ ſtatu.qᷓ puræ a deo cõditæ ſunt aurũq; in ſenſu atq; ſapĩa
& argentũ in ſermone atq; eloquio ſuſceperũt. ut qd mente conceperint. uerbis explicent. De argẽ/-
to legimus: Eloquia dñi eloquia caſta. argentũ igne examinatũ: probatũ terræ purgatũ ſeptuplum.
De auro ſimiliter & argento.ſexageſimus ſeptimus continet pſalmus:in quo ſcriptũ eſt. Si dormieri
tis inter medios cleros pennæ colũbæ deargentatæ: & poſteriora ſiue interiora dorſi eius: in unirore
aut pallore auri. Oĩs.n. gloria filiæ regis intrinſecus.qᷓ Ioquitur in cantico canticoꝶ. Introduxit me
rex in cubiculũ ſuũ. Qui inter duo dormierit & reꝗgeuerit teſtamenta. ſtatim aſſumit pennas colũbæ
deargentatas: auriq; in cordis theſauro fulgore radiabit. Ad hunc ſenſum reor & illa eſſe referenda
qd peccatoribus & qui merentur offenſã dei cælũ æneũ terra ſit ferrea. & maxime terra ægypti. de qᷓ
educit dñs iſrahel quaſi de fornace ferrea:In zacharia quoq; iniqtas ſedet ſuper talentũ plũbi. Et in
exodi cantico dr. Dimerſi ſunt quaſi plũbum in aqua uiolẽtiſſima. Graui.n. pondere pᷣmebantur: &
loqꝗ poterant.quaſi honus graue grauatæ ſunt ſup me.Quõ aũt auri ſpeciẽ adulterina æris ſimilitu/
do mentitur.ſic argenti candorẽ ſtagnũ ſimulat. Quod ſimplex & ruſticus nõ facile dinoſcit. Et ſæ/
pe accidit. ut aug & argentum heretica prauitate cõmixtum.igne ſpus ſancti & domini iudicio ſe/
paretur.& purum aurũ remaneat & argentum. De quo propheta dicit. Dedi eis argentum & aurum
iĩpſi aũt fecerunt ex eis bahal. Cui ſimile eſt. Eduxi eos in argento & auro. & non erat in tribubus eo
rum infirmus: Finiſq; pœnarum oĩum ſit noſſe quod ipſe ſit dñs. Lapidẽ ſtagneũ ſiue maſſaʒ ſtagne
am. & in zacharia legimus. quæ quid ſigniſicet ſuo loco interprætati ſumus.
CEt factũ eſt verbum dñi ad me dicens.Fili hoĩs dic ei.Tu es terra immunda ⁊ non cõpluta
in die furoꝛis.Coninratid pꝛophetaꝝ in medio eius.Sicut leo rugiens capienſqʒ pꝛedam aias
deuoꝛauerũt opes ⁊ pꝛeciũ acceperũt. Riduas eius multiplicauerũt in medio illius.ſacerdotes
eius contẽpſerunt legẽ meã.⁊ polluerunt ſanctuaria mea. Inter ſanctũ ⁊ pꝛophanũ non habue/
re diſtantiã:⁊ inter pollutũ ⁊ mundũ nõ intellexerunt.⁊ a ſabbatis meis auerterũt oculos ſuos:⁊
coingꝗnabar in medio eoꝝ. Mꝛincipes eius in medio illius quaſi lupi rapientes pꝛeda:ad effun
dendũ ſanguinẽ ⁊ perdendas aĩas:⁊ vacare ad ſectanda lucra. NPꝛophete aũt eius liniebãt eos
abſq; tẽpeꝛamento.videntes vana ⁊ diuinantes eis mendatiũ dicentes.Hec dicit dñs deus:cũ
dñs nõ ſit loquutus. NPopulũ terre calũniabant᷑ calũnia ⁊ rapiebãt violenter:egenũ ⁊ paupereʒ
affligebãt:? aduenã oppꝛimebant calũnia.abſqʒ iudicio.Et queſiui de eis virũ ꝗ interponeret
maceriã ⁊ ſtaret oppoſitus cõtra me ꝙꝓ terra ne diſſiparẽ eã:⁊ non inueni.Et eſfuch ſober eos in
iii

NL.iber ſeptimus.c.xxiii.

dignationẽ meã.in ignẽ ire mee conſumpſi eos. Aiaʒ toꝛũ in caput eon recſdich. ai dus geus. n
CPoterat diligens auditor inqrere:ꝗᷓ eẽt ſcoria ꝗᷓ argẽti uiolauerit urklats. ære plũbo ſtagno fer ſe
roq; miſcuerit. Qd ibi igr ſub pſona urbis & ſornacis expræſſũ : & his ſub ſpẽ terræ inon ſit 83 bet
ta nec pluuiã ſuſceperit pdicatur.pluuias illas debem'intelligere de ꝗbus ſcriptũ ẽ ma abo nubib? En
ne pluant ſup eã imbrẽ: quẽ expectam qñ datur nobis pluuia tẽporanea & ſerotina. de qua ſcriptũ zic
ẽ pluuiã uoluntariã ſegregabis deꝰ hereditati tuæ. Dies ãt furoris ẽ. quẽ ſibi unuſgſch cõciliat mul- gl
titudine peccatoꝶ. Scire cupimꝰ qᷓ ſit urbis ſcoria:ꝗq terræ duriſſimæ & plenæ uepriu ſentiuq; ſqua- mm
. lor cõiuratio inqt ꝓphetaꝶ. ſiue iuxta.lxx. ducũ in medio er habentiũ ſimilitudinẽ leonis. De auo n
ſcribit & petrus. Aduerſarius ur̃ diabolus. qſ leo rugiens circuit. Qui leo oẽſq; eius ſocii non qrunt do⸗
corpa deuorare ſed aĩas. accipiuntq; mercedes:& pecunia cuncta diiudicant. Qd in illo agdẽ tꝑe ac m
cidiſſe populo iudæoꝶ. nulli dubiũ ẽ. Propter ſacerdotes. n. & principes & ꝓphetas adduxit dũs ſu kii
eos malũ. Sed in nra Hieruſalẽ hoc ſæpe cõſpicimus. ꝗ iuxta. xxx. deuorant aias in potẽtia: & præ ſi
ciũ accipiũt ut multas uiduas faciant ꝗᷓ ſponſũ dñm pdiderunt. Hoꝶ aũt prophetaꝑꝶ factio eſt & cõ
juratio: ut inuicẽ ſui fautores ſint. & oĩa turpis lucri gra faciant. Sacerdotes ꝗ pᷣſules tẽpli eẽ deberẽt e⸗
& ex quo& ore noticia legis inqritur uiolat ſanctuaria. nullãq; inter ſanctũ & ꝓphanũ niſi pecuniæ ant
ht diſtantiã: auertunt oculos a ſabbatis. & dei requiẽ ꝗᷓ in noticia ſcripturaꝶ eſt nõ recogitant. nec
dicũt cũ ꝓpheta. Reuela oculos meos:8& cõſiderabo mitabilia de lege tua. Neq; illud apoſtoli. nos n
auũt oẽs reuelata faciæ gloriã dñi contẽplamur. Inter tales ꝓphetas & ſacerdotes medius dñs inꝗna H
tur: de quo ſcriptũ ẽ: medius inter uos ſtat. quẽ uos ignoratis. Prophetæ igf ſiue duces leonibus cõ
parantur. Principes aũt quos inferioris gradus hoĩes intelligimus Iupoꝶ imitantur rapinã. ut effun i
dant ſanguinẽ nõ corpoꝶ ſed aĩarum: & auare ſectãtur lucra. nequaq illo contenti:q ſeruiunt altari en
uiuat de altario: ſed poſtꝗᷓ ad myniſteriũ dei acceſſerint diuicias cõgregant. tophetæ quoq; mr
illius ꝗq uentura pnunciant liniebant eos abſq; tẽperamento. de ꝗbus & ſupra dixim' uaticinantiũꝓp nune
phetaꝑ:q abſq; cõmixtione paleaꝑ linierunt parietẽ ꝗ imbribus diſſt patur. Iſtiuſmodi uidẽt uana. lege
& nõ tã ꝓphetãt quã diuinãt mendatiũ: dicẽtes terræ miſerabili. hæc dicit dñs.dñs iſta ꝓmittit: cuʒ woris
dñs non ſit loquutus ad eos. Populus aũt terræ nequaꝗᷓ dei ſed terrenoꝶ operũ principu ac ſacerdo m⸗
tũ emulator exiſtensper calũniam & potentiã cuncta faciebat.nõ diuites ſed paupes opprimẽs. De hiaci
ꝗbus ſcriptũ eſt. Paup aũt non ſuſtinet cõminationẽ: & redẽptio aĩæ uiri. ppriæ diuitiæ. Aduenam nnegt
quoq;: & peregrinũ ꝗ necdũ ciuis eccleſiæ fuerat effectus. ſed tantũ auditor: & hñs inicia fidei. oppri Hoc⸗
mebant caluũmia: ut poſtꝗᷓ circuirent mare & aridã ut facerent unũ ꝓſelitũ:& facerent eũ filiũ gehen ſacul
næ. Inter tanta aũt uicia & ſceleꝶ multitudiné. ꝗſiui de eis uig ꝗ iræ meæ poſſet reſiſtete: & inſtar ulot
moyſi & Aaron & ſamuhelis igni meo & incẽdio ſe opponeret: & nõ potui repire. Vñ loquebar ad gni
moyſen. Dimitte me: & delebo populũ iſtũ. Et ga reſiſtentẽ mihi retinentẽq; me nõ potui reppen- i
re ꝓpterea nõ tã ſup eos effudi indignationẽ meã & conſũpſi illos nõ abſq; menſura atq; iudicio. uu!
ſed ut redderẽ uias eo& in capite illoꝶ: uel propria peccata ꝗᷓ fecerant auctoribus tribuẽs. uel certe Eſl
in capita populi ducis.principis. ac propheta .qupe nullus fuit 9 iraſcenti dño auderet reſiſtere. &ε tetſe
quoꝶe cã terra ſqualida atq; deſerta imbrẽ dñi ſuſcipere nõ meruit. CCAPI. XXIII. kere
T factꝰ ẽ ſermo dni ad me dicẽs. Sili hois.due mulieres ſilie matris vniꝰ fuerũt.⁊ foꝛ C
ncate ſüt in egypto.in adoleſcẽtia ſua foꝛnicate ſunt. Ibi ſubacta ſunt vbera eaꝝ.⁊ fra ſn
ctte ſunt mãme pubertatis eaꝝ (ſiue vt in.lxx.continet᷑ ibi ceciderũt vbera eaꝝ:⁊ ibi de enien
VMuirginata ſunt. Moia eaꝝ.Oolla maioꝛ ſine ſenioꝛ:⁊ ooliba ſoꝛoꝛ eiꝰ.Et habui eaſ ſine ſonn
facte ſunt nibi. ? pepierunt ſilios ⁊ filias. Et noia eaꝝ ſamaria oolla.⁊ hieruſalẽ ooliba. Soꝛnica i⸗
ta ẽ igit᷑ oolla ſuꝑ me.⁊ inſaniuit ſiue abijt ad amatoꝛes ſuos in aſſyrios:ꝗ appꝛopinquabãt ei ve iez
ſtitos hiacinctinis pꝛincipes ⁊ magiſtratꝰ.inuenes cupidinis ſiue electos:vniuerſos e⸗ tes aſcẽ ſonnn
ſoꝛes equoꝝ:⁊ dedit foꝛnicatiões ſuas ſupꝑ eos electos ſilios aſſyrioꝝ vniuerſos ⁊ in oil inſani un
nit. In imundicijs ſiue adinuẽtionibꝰ eoꝝ pollutac̃.inſuꝑ ⁊ foꝛnicatiões ſuas quas habuerat in mmn
egvpto nõ reliꝗt. Nã ⁊ illi doꝛmierũt cũ ea in adoleſcẽtia ei.⁊ illi cõfregerunt vbera pubertatis pin,
ei:ſine ipſi denirginauerant eã.⁊ effuderũt foꝛnicationẽ ſuã ſuꝑ eam. Pꝛopterea tradidi eam in
in manns amatoꝝ ſuoꝛum in manus filioꝝ aſſur:ſuper quoꝝ inſaninit libidine. Ipſi diſcooperu den
erunt ignominiã eius.Filios ⁊ filias illius tulerũt.⁊ ipſam occiderũt gladio.Et facte ſunt famo Un
ſe mulieres.ſiue facta eſt in ſermone mulierum:⁊ iudicia ſiue vltiones fecerunt in ea. 2
CDuodecim tribus iſrahel ꝗᷓ fuerũt iunctæ in ægypto. poſtea eẽ diuiſas in duas & decẽ tribus appel el
lataſq; iudã & iſrahel. regũ & paralipomenõ ſcriptura teſtatur. Iudæ regnauit de ſtirpe Dauid robo 1
am filius ſalomonis: in Hieruſalẽ ubi erat tẽplũ & ſacerdotes. & magna ps tribus leui. Decẽ aũt tri/ u
bubus in ſamaria hieroboã filius nabat. de tribu ephraim & ioſeph. Quaꝶ ſamaria nunc appellatur noti
oolla.qd in lingua nĩa ſonat tabernaculũ. Hieruſalẽ uero ooliba. hoc ẽ tabernaculũ meũ in ea. Siq⸗
dẽ & in decẽ tribus erat tabernaculũ nõ dei ſed idoloꝶ. Aureos. n. hieroboã ut populũ auerteret a
. cultu dei. uitulos collocarat in dan & bethel. Dicamus ergo de ſingulis. Duæ iſtæ mulieres ſamaria
& Hieruſalẽ filiæ fuerüt matris unius de iſrahel ſtirpe generatæ: & fornicatæ ſunt in ægyptorin ado t
leſcentia ſua. Neq;.n. accepiſſent legẽ eductæ de ægypto in mõte ſyna ꝓhibentẽ eos uenctaꝛi fdolr.

Super Eʒechielem.

.

niſi ĩ ægypto fuiſſent ægypti portêta ueneratæ. Pòͤt aũt mater ambaw eſſe cethæa de qua ſupra legi
mus. pater ueſter amorreus: & mater ur̃a cethæa. Sed & qũ qr̃᷑ unuſqſq; abhominationes ægypti au
6 ferat ab oculis ſuis. hoc ſignificat qd in ægypto iſrahel idolis ſeruierit. & ibi ceciderint ſiue fracta ſint
i ubera uirginitatis eiꝰ. maĩorq; ſamaria dr & ſenior: uel pp multitudinẽ decẽ tribuũ: uel qa poſt mor

tẽ moyſi de ephraim tribu Ieſus fili nauæ populo pᷣfuit. uñ & Hieroboã ꝗ ſcidit eas a domo Dauid
fuiſſe legimus. Et habuit eas deus: ſiue factæ ſunt eiꝰ. qñ ingemuerunt ab opibus ægypti. Iuto prius
& lateri ſeruiẽtes. Quæ poſtea illi filios & filias uel in ſolitudine uel in repromiſſionis terra genue-
runt, Primũq; fornicata oolla.i. ſamaria ſuper deũ qñ inſaniuit in aſſynos queſtiti erãt iacintinis:
& nõ quolibet de populo:ſed duces & magiſtratus. nec ætate cõfectos: ſed juuenes oẽs equites ele/
ctos quoꝶ ſequuta ẽ idola. & a ꝗbus contra iuſſionẽ dei poſtulauit auxiliũ. Qui uenerũt & pollue-
runt eã. ut ꝗcqd in adoleſcentia fecerat in ægypto: nõ relinqret. Nã & ægyptii concubuerant cũ ea
in adoleſcẽtia eiꝰ.quoꝑꝶ ſimulacra uenerata ẽ:ibiq; deuirginata. & confracta ſunt ubera illius. & tãta
fuit fornicationis abundãtia. ut nõ fornicati cũ ea ſed fomicationẽ ſuã effudiſſe dicãtur. Propterea
tradita ẽ ipſis amatoribus ſuis. ful. & theglat falaſar: & ſalmanaſar: in quoꝝꝶ inſaniuit libidinẽ. & ipſi

un
a
un
dre
Lc
di

ne diſcooperuerũt ignominiã eius. quaſi mulieris meretricis. Reuelatio aũt urbis captiuiras
ee eſt. ꝗ filios & filias eius duxere captiuas: & ipſa gladio trucidarunt. ita ut in oĩium mulieꝶ exemplũ
N ĩugulata ſit. & in malã partẽ cunctaꝶ ſermone celebretur. Qui iudicia & ultiones fecerũt in ea.ut ni
ln hiſ in illa ſalutis reliꝗrint: ſed uſq; hodie decẽ tribus captiuæ teneãtur in mõtibus & ĩ urbibus mœ
doꝑꝶ ad quas trãſlatæ ſunt. Iuxta anagogen in Oſeæ ꝓpheta qd ſignificet ioſeph ephraim ſamaria.
kn Ezechiel: & iſrahel: & qũo contrariæ ſint domui Dauid & Hieruſalẽ q ſigniſicat eccleſiã.plenius diſ
ui ſeruimus. De quibus &. Ixxvii. pſalmus ſonat. Filii ephraim intẽdentes & mittentes arcũ: conuerſi
9 ſunt retrorſũ in die belli. Et iteꝶ. Reppulit tabernaculũ ioſeph. & elegit tibũ iuda. Elegit. n. deus do
u mum confeſſionis eccleſiã. & repulit tabernaculũ ioſeph. qd interptatur augmentũ. Qui prætermiſ
na⸗ ſa lege dei aureos culturæ ſuæ uitulos addiderũt. & appellatur oolla.i. tabernaculũ non dei. ſed er-
roris & demonũ: & ſoror maior ac ſenior pp multitudinẽ & captiuitatẽ ab aſſyriis fornicata eſt cõ
o tra deũ. quia dereliquit ſidei ueritatẽ: & inſaniuit in hereticoꝶ prĩcipes amatores ſuos. ꝗ ueſtiti erãt
De⸗ hiatintinis: excelſa illi & cæleſtia ꝓmittentes. & aſcenfores de ꝗbus dictũ eſt. Hii in curribus. & hii
un in equis: electos filios aſſyriorũ. & duces ac magiſtratus ꝗſcientiam ſibi & eloquentiã repromittunt.
Poni, Hoc aũt ppterea fecit.qd eaſdẽ fornicationes quas habuerat in ægypto.i. anteqᷓ recederet & adhuc ĩ
en ſæculo uerſabatur: ẽt in hereſi exercuit. & deuirginata eſt a uiris aſſyriis ꝗq in malicia perſeuerant. ſiue
nin ultoribus. Aduerſarius.n. nt̃ diabolus ipſe ẽ inimicus & ultor. Illi confregerũt ubera ſamariæ. & uir
u ginitatẽ eius quã habuerat in eccleſia pdiderunt. Propterea tradita eſt amatoribus ſuis iuxta apoſto
hen⸗ lũ ꝗ ſcribit. tradidi eos ſathanæ ut diſcãt nõ blaſphemare. & tradidi eos in interitu carnis ut ſpüs ſal
lco. uus fiat.llli diſcooperuerũt ignominiã miſeræ ſamariæ: & oẽm illius oñderũt turpitudinẽ: ñlioſq;
e & ſilias ꝗ de illa generati ſunt: ſciẽtia pᷣditos: & ſimplices atq; mpitos duxere captiuos:& ipſam in-
led terfecerunt gladio ſpiritali. totiuſq; mundi in malà partẽ ſermone cælebrantur: & fiunt ſamoſæ in-
W. ter cuncta ſæculi dogmata. aut in exemplũ oĩum ſœmina turpitudo illius ponitur.
efn Quod cũ vidiſſet ſoꝛoꝛ eius ooliba:pluſquã illa inſaniuit libidine.⁊ foꝛnicationem ſuã ſi uper
effa foꝛnicationẽ ſoꝛoꝛis ſue ad filios aſſyrioꝝ pꝛebuit:impnudenter ducibns ac magiſtratibus ad ſe
bide venientibus indutis veſte varia ſiue pꝛecioſa:equitibus qui vectebantur equis.⁊ adoleſcentibꝰ
ſihe foꝛma cunctis egregia·⁊ vidi qð polluta eſſet via vna ambaꝝ.Et auxit foꝛnicationes ſnas.cũqʒ
nica vidiſſet viros depictos in pariete imagines chaldeoꝝ expꝛeſſas coloꝛibꝰ: ⁊ accinctos dalteis re
eire nes. 7 tiaras tinctas in capitibus eoꝛum foꝛma ducum oium ſine triſtarũ oium. ſimilitudines ſi
aſi lioꝛum babylonis.terreq; chadeoꝛuʒ in qua oꝛti ſunt:⁊ inſaniuit ſuper eos concupiſcentia oculo
n rum ſuoꝛũ.⁊ miſit nuncios ad eos in chaldeã. Cumqʒ veniſſent ad eã fili babylonis ad cubile
⸗ amarũ ſiue diuertentiũ.pollauerunt eã ſtupꝛis ſuis.⁊ polluta eſt in eis ⁊ ſaturata eſt:ſiue receſſit
8 anima eius ab illis:denudauitqʒ foꝛnicationes ſuas.⁊ diſcooperuit ignominiam ſuam. receſſit
u anima mea ab ea ſicut receſſit a ſoꝛoꝛe eius. Multiplicauit enim foꝛnicationes ſuas recoꝛdans
dierum adoleſcentie ſue quibus foꝛnicata eſt in terra egypti.⁊ inſaniuit libidine ſuper concubi
no tu eorum quoꝛũ carnes ſunt vt carnes aſinoꝛum.⁊ ſicut fluxus equoꝛum fluxus eoꝛuz. 7 ſicut ve⸗
renda equorum verẽda eoꝛũ.Et viſitaſti ſcelus adoleſcentie tue.qñ ſubacta ſunt in egypto vbe
ra tua:⁊ confracte ſunt mãme pubertatis tue. . .
e Cluxta lrt̃am facilis interpᷣtatio eſt.qd uidens ooliba.i. Hieruſalẽ in qua erat dei tabernaculũ plagas
bo ſororis nõ ẽ exẽplo cõmonita. ut retraheret ab errore pedẽ ſuũ: ſed auxit germanæ fornicationẽ.Il/
g⸗ la.n. ſemel & foris idola fabricata ẽ in dan & bethehiſta aũt crebro in excelſis & in tẽplo dei adora-
ur uit ſtatuã bahalis. & cũ aſſyriis fornicata eſt. Idolũ. n. bahal ſiue bel. & ut apertius dicã belis aſſyrioße
14 religio eſt. cõſecrata a nino belis filio in honorẽ patris: & fornicationẽ ſuã aſſyriis pbuit impudẽter
44 ducibus & magiſtratibus ꝗ induti erant ueſte uaria & multicoloria. eqtibus & adoleſcẽtibus forma .
a cunctis egregia.ita ut ambarum ſororum una fieret fornicatio. In eo autem auxit Hieruſalem forni
cationes ſuas quod uidens in parietibus imagines chaldæorum inſaniuit nbiamc Prmna eorum
l iiii

Liber ſeptimus. c.xxiii.

ueſtituq; decœpta miſit ad eos nuncios auxilium poſtulans. Qui uenerunt. & polluerunt eam. Er D
quia uoluptas non eſt perpetua ſed cito affert ſacietatem: polluta & ſaturata in eos. receſſit ab eoruz ui
ſœdere: Vñ & ego cernens turpitudines & fornicationes omnibus publicatas receſſi ab ea: ut quæ n
ſorotis ſcelera uicerat: pœnaꝶ quoq; ſororemmagnitudine ſuperaret. Quæ tantæ procacitatis fuit. 8
ut cunctos errores adoleſcentiæ ſuæ in grauiori iam ætate cõmitteret. & ægyptia uicia. in chaldæo L
rum quoq; libidine ſectaretur. Inſaniuit enim quondã in concubitu ægyptiorum. quopꝶe carnes ſũt Fn
ad ſimilitudinem aſinorum. & tam largus ſeminam fluxus ſiue uerenda ram grandia. ut equoꝶ ſu/
erent deformitatem. Nec ceſſauit ſcelus adoleſcentiæ eius.immo reuerſa eſt poſtꝗᷓ facta eſt mihi ut en
& in heremo & in terra repromiſſionis ſuſpiraret antiquam libidinẽ in qua deuirginata eſt: & fra/ n⸗
&a ſunt ubera eius. & honor periit uirginalis. Porro ſcdm tropologiam difficilis intelligentia. qũo er
eccleſia hereticã uincat libidinem.niſi forte poſſimus hoc dicere. quod ſeruus qui ſcit uoluntatẽ do

mini ſui & non facit eat. uapulabit multis. & quod heretici foris nefanda cõmittant: & extra arcam
noe naufragio pereant. eccjeſiaſtici autem ſi ueram fidem ſequentes aſſyria atq; chaldæa imitentur netn
uicia. & diſcolores ſequantur imagines peccatorum: maioribus digm ſint cruciatibus. An non mit lu

timus nuncios ad chaldæos qui interprætantur quaſi demones .quando pandimus eis atq; præbe/ 113

mus eis frangenda in pectore ubera. ubi mentis hoſpicium eſt. & ſaturati uoluptatibus ab aliis tran u
ſimus ad alias. & non tam fornicationem quam meretricum numerum deſideramus. & ad tantam n
uenimus rabiem: ut poſt multa tempora dominicæ ſeruitutis reuertamur ad ægyptum. & ea facia- tun
mus quæ in ſæculo fecimus: antequam nomen fidei acciperemus. uut
Pꝛopterea ooliba.hec dicit dominus deus.Ecce ego ſuſcitabo omnes amatoꝛes tuos cõtrra iu
te de qnibus ſaciata eſt anima tua.? congregabo eos aduerſum te in circuitu.filios babylonis ⁊
vniuerſos chaldeos nobiles tyrannoſqʒ ⁊ pꝛincipes.omnes filios aſſyrioꝛũ iunenes foꝛma egre iti
gia. duces ⁊ magiſtratus:vniuerſos pꝛincipes pꝛincipum ⁊ nominatos aſcenſoꝛes equoꝛum. ⁊ ſuhl
venient ſuꝑ te inſtructi cni ru ⁊ rota multitudo populoꝝ:loꝛica ⁊ clipeo ⁊ galea armabuntur con n
tra te vndiqʒ. Et dabo eis indicium ⁊ indicabunt te indicijs ſuis.⁊ ponam ʒzelum meum in te: domn
quem exercent tecum in furoꝛe. Maſum tuum ⁊ aures tuas pꝛecident.: ⁊z que manſe ſtc⸗
rint gladio concident. Opſi filios tnos ⁊ filias tuas capient.⁊ nouiſſimum tuum deuoꝛabitur rie⸗
igni.⁊ denudabunt te veſtimentis tuis.2 tollent vaſa gloꝛie tue: ⁊ requieſcere facient ſcelus tu- her
um de te:? fornicationem tuam de terra egypti:nec leuabis oculos tuos ad eos ⁊ egypti non re altd
coꝛdaberis amplius. LXxxX. “ uu
CPWropterea ooliba hec dicit dũs dens. Ecce ego ſuſcitabo amatoꝛes tuos contra te a quibus C
receſſit anima tua. æ adducam eos aduerſuʒ te per circuitũ filios babylonis.⁊ omnes chaldeos cor
facd.= ſue.⁊ cne.⁊ omnes filios aſſyrioꝛum cũ eis iuuenes èlectos duces ⁊ magiſtratus omnes utf
triſtatas nominatos equitantes in eqnis. Cuncti venient ſuper te ab aquilone currus ? rote. pel
cum multitndine populoꝛum clipei ⁊ pelte:⁊ mittent cnſtodiam ſuper te in circuitu.Et dabo an
te faciem eoꝛum iudicium.⁊ iudicabunt te iudicijs ſuis.⁊ dabo zelum meum in te: ⁊ facient t⸗e- te⸗
cum in ira furoꝛis Maſum tuum ⁊ aures tuas auferent⁊ reliquos tuos gladio deicient. Ipſi ſi⸗ pt⸗
lios tuos ? filias tuas tollent:⁊ reſiduos tuos deuoꝛabit ignis:⁊ denndabunt te veſfimento tuo: u
7 aſſument vaſa gloꝛiationis tue:⁊ auertent impietates tuas a te:⁊ foꝛnicationeʒ tuam de terra mit
egypti:⁊ non eleuabis oculos tnos ad eos.⁊ egypti non recoꝛdaberis amplius. ere
