ius explanationis longitudiné. ad draconẽ ſermo c. ꝗ dixerat mea ſunt flumina & ego feci ea. qd ĩ
ducat ſup eum ipſe dñs gladium de quo in Eſaia ſcriptũ eſt. Inebriatus ẽ gladius meus in cælos nũc
deſcendet in terrã ut perdar ex ea hoĩem & iumentũ.qcꝗd uel rationis uidetur habere uel ſimplici/
tatis: & perdat non abſolute ſed draconi: ut draconi pereant & uiuant deo. & fiat ægypti terra perdi
tio ſcdm ſuperiorẽ ſenſũ. qd draconi pereat.& poſt perditionẽ redigatur in ſolitudinẽ.peſſimuʒ ho
ſpitem hẽre deſiſtens. Et tunc cognoſcent hoĩes & iumenta & terra diſperdita qò ipſe ſit dñs.illo ſẽ
ſu quo in ſeptuageſimo ſeptimo pſalmo ſcriptũ eſt. Cũ interficeret illos. tunc quærebant eum. Ois
enim qui quærit inueniet. Dei quidẽ miſericordiæ eſt ut mundi huius pereat habundantia. & ægy-
pti fluenta ſiccentur: immo terra eoꝶ ſit in ſolitudines. & ſnĩa dñi diſſipetur a turræ ſienæ ꝗᷓ interpᷣ-
tatur girus. ut nihil in ſe recti habeat: uſq; ad terrã ethiopum qui humiiles appellãtur. ut uidelicet oĩs
ſuperbia q̃ ſe contra dei ſcientiã erexerat deſtruatur: & humilietur in ſalutẽ ſuam. Nec pes hoĩs hoc
eſt rationale quippiã tranſeat per ægyptum.neq; pes iumenti gradiatur in ea-ut ſimplices quoſq; nõ
teneat quos dimiſſis hoibus pharao in ægypto tenere cupiebat moyſe contradicente: & uolente iu
menta quoq; de ægypti captiuitate liberari. Et non inqt habitabitur quadraginta annis. Qui nume
rus. ſemp aflictionis & pœnæ eſt. Vñ & moyſes & helias & ipſe ſaluator.xl. diebus ieiunauerunt &
noctibus: & per. xl. annos populus erat in ſolitudine. ut poſtea circunciſus in galgalis. opprobrio &
ignominia ægypti liberetur. In cuius numeri ſacramento. & hic.i. propheta pro tribu iuda quadra/
ginta diebus dormit in deſerto latere. & quadrĩgentis annis populus ſeruiturus in ægypto nuncia
tur. qui faciunt quadraginta decadas.ſiue quattuor Pluuiæ quoq; diluuii.xl. diebus in
ferunt orbi naufr
tur. dum ea diligit & fouet deũ offenderat. in ipſo numero puniretur. & iſrahel ꝗ peccauerat in ſab-

batum ſeptẽ decadarum hoc eſt. lxx. annorum ſupplicjũ ſuſtineret. Daturq; terra ægypti deſerta. &

ciuitates eius in medio terragꝑ & urbium ſubuerſaꝶ: quæ non ſunt extructæ de lapidibus ſed latere
& paleĩs. ut diſpergatur ægyptus ꝗᷓ malæ ſibi fuerat copulata: & uentiletur in terras quo.ſ.frumentũ

a paleis ſeparetur. & quadraginta annoꝝ fine cõpleta ſit reſtitutio æ gypti: & reducatur captiuitas eiꝰ

& collocetur in terra phatures ꝗᷓ interprætatur panis conculcatus. ubi panis ille qui dixerat ego ſuʒ
panis qui cælo deſcendi prauitate heretica conculcatus eſt: ut cũ uenerint ad eccleſiã habitent in pa
ne conculcato & nequaꝗᷓ eleuentur in ſuperbiã ſed ſint in regnũ humile. Et ut ẽt cum reftituti fue-
rint in priſtinũ ſtatum. ſe per humilitatẽ deiciant qd in ægypto uixerint. & latericias extruxerint ci-
uitates. & inter multa regna eccleſiæ ſint humiles. & ſciant in quẽ peccauerint. & ultra non eleuetur
ægyptus ſuper eccleſias in toto orbe diuiſas. ſed redigatur in paucitatẽ & pauci in ea remaneant in
ter gentes. iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Da illis dne. Quid dabis illis? Da illis uuluã ſterilẽ & ubera aren
tia.ut nequaꝗᷓ gaudeant & extollant ſe in multitudine decœptorum. ſed redigantur in paucos. Mul
ti. n. uocati. pauci electi. Et ultra non decipiant domum iſtahel ideſt eccleſiam. nec uanam eis ſpem
conſidentiãq; repromittant. docentes iniꝗtatem ut fugiant eccleſiaſticã diſciplinã. & ſequãtur ægy
ptias uoluptates. Hæc ãt fient. ut tercio cognoſcant ægyptũ qd ĩpſe ſit dñs. Quod mihi propterea ui
detur dici. ut cognitio prima ægyptioꝶ in carne ſit. ſcda in anima. tertia in ſpiritu. Primo ſuper ter
ram. ſecundo mundi huius conuerſatione finita. tertio poſt reſurrectionem.

CEt factũ ẽ in viceſimo ⁊ ſeptimo anno.in pꝛimo vna die mẽſis.factũ ẽ verbũ dñi ad me dicẽs.

Fili hominis.nabuchodonoſoꝛ rex babylõis ſeruire fecit exercitũ ſ uũ ſeruitute magna aduer
fũ tyrum. O mne caput decaluatum ⁊ ois humerus depilatus eſt.⁊ merces ñ reddita ei neqꝗs
exercitui eius ſuꝑ tyro.pꝛo ſeruitute qua ſeruiuit mihi aduerſum eã. Pꝛopterea hec dicit dũs

deus. Ecce ego dabo nabuchodonoſoꝛ regẽ babylonis in terra egypti.⁊ auferet multitudineʒ
eius.

agiũ. Iuſtum. n. erat ut qui per quattuorelementa mundi quibus oĩa conſtare dicũ

g
N
tu
ſcn
Helie
jeni

ſare
Utco

fr

nad
ſine
zuen
lino
ſoi
atie
hecr
lum
ſuun
men
vnt⸗
nen
Mbr
litita
ſme
drnnn
lorn
deme
Hitan
piaf
di⸗
pus

pra
’r

de⸗
ta

gin

ten
ſetun
den⸗
goop
delig
neſe
ſcd
nus
hoe
Uert
ſein
niei
lene
nin
os
letce

de
10
do
em
ai⸗
iai
o
din
nun
von
gri
nm
enio
men
hu⸗
dii
niͤe
plic⸗
dercd
gho
lole
Dis
n⸗
mud⸗,
ri
boe
gro
meiu⸗
mme
un
dnio
ikt
unci
ebosin
nedici
inſb⸗
11, *
Mtete
entuͦ
asen
ſy
inpe
i f⸗
intci⸗
ervr
ntin
ten
Mol
em
gy.
l
rtet

ls⸗
her
ech
hiis
16

Super Eʒzechielem.

eius.⁊ depꝛed abitur manubias ei ꝛ dirſpiet ſpolia eiꝰꝛ erit in mercedẽ exercitmi illi operi pꝛo

quo ſerniuit mihi aduerſũ eã. Ideo dedi ei terrã egypti.ꝓ eo qð laboꝛauerũt mihi ait dñs deꝰ?.

In die illo pullulabit coꝛnu domiſrahel.? tibi dabo apertũ os in medio eoꝝ.⁊ ſciẽt qꝛ ego dñs.
CQuæritur quomodo poſt decimum annũ ſuperioris ſermonis ſtatim uiceſimus & ſeptimus po-
natur annus. & in conſequentibus decimus duodecimuſq;: & ĩ extrema deſcriptiõe templi. xxv. S3
facilis ſolutio eſt. Quia.n. de ægypto & ſuperior & hæc quæ nunc dr prophetia contexitur. licet di-
uerſis ſit facta temporibus tamen quia de una prouincia prophetatur. iunctæ ſibi ſunt. Quod ĩ Hie
remia crebro legimus, ut præpoſtero ordine tempora deſcribãtut. Prius. n. ſedechiæ in quibuſdã ge
ſta referuntur. & poſtea Ioachim qui ante eum fauit. In pſalmis aũt quia carmen eſt liricum. hiſtoriæ
ordo non quæritur. Dicamus ergo prius iuxta Ilrfam. Nabuchodonoſor cũ oppugnaret tyrũ: & arie
tes machinas uineaſq; eo qd cincta mari & muris non poſſet adiungere: infinitam exercitus multi-
tudinẽ iuſſit ſaxa & aggeres comportari. & expleto medio mari immo freto anguſtiſſimo uicinuʒ
litus inſulæ fecit contiguũ. Quod cum uiderent tyri iãiamq; perfectũ: & percuſſione arietum muro
rum fundamenta quaterentur. quicquid præcioſum in auro argento ueſtibuſq; & uaria ſuppellecti
li nobilitas habuit. impoſitum nauibus ad inſfulas aſportauit. ita ut capta urbe nihil dignum labore
ſuo inueniret Nabuchodonoſor. Et quia dei in hac parte obœdierat noluntati. poſt aliquot captiui
tatis annos tyriæ datur ei ægyptus. multoq; ſeuior tyrꝰ ægypto. Illa enim oppugnabat Hieruſalem
hæc uanum pollicebatur auxilium. Aliud eſt. n. ſpe imbecillitatem decipere. aliud aduerſum popu
lum dei dimicare.Hoc eſt ergo quod dicit. Nabuchodonoſor rex babylonis in oppugnatione tyri

ſuum mihi ſeruire fecit exercitum. ut impleret uoluntatem meam. Oẽ caput decaluatum & oĩs hu/

merus depilatus eſt gaſtantiũ cophinos terræ & lapides quibus raduntur humeri & decaluatur ca-
put.& tamen nec ipſe nec exercitus eius aliquid dignũ inuenit in tyro. Et cũ ĩ hoc mihi ſeruierit &
meam contra tyrum impleuerit uoluntatẽ. idcirco dabo ei terram ægypti. Quod quidã dicunt ſub
Nabuchodonoſor eſſe completũ: alii ſub cambiſæ filio cyri. qui egyptum uſqʒ; ad ethiopiam uaſta-
uit. ita ut Apim interſiceret. & oĩa eoꝶ ſimulacra deleret. Quã obcauſam.putant euʒ uerſum in amẽ
tiam. caſu equi & proprio pugione confoſſum. Pleniſſime hanc hiſtoriam narrat herodotus: ubi &
omnis ægyptus per pagos & caſtella & uicos deſcribitur. & nili origo gentiſq; illius populi. & men
ſura terræ per circuitum uſq; ad deſertũ ethiopiæ & Iittora magni maris. lbiæq; & arabiæ confinia
demonſtrantur. Cauſa autem iræ domini contra ægyptum illa eſt. quod populum dei ſuo decœpe
rit auxilio ne ſperaret in deo. & illum ad irarundiam prouocaret. In illo inquit die quo ægyptus ca
pta fuerit pullulabit cornu domus iſrahel:haud dubium quin regium genus ſignificet. Quod qui-
dã ad zorobabel filiuʒ ſalathihel qui per lechoniã de Dauid ſtirpe generatus eſt. alii ad ultimum tẽ
pus referunt.quando putant & heliã eſſe uenturum. Nos autem cornu dñi ſuper xpᷣm intelligẽtes.
præſentem carpimus hiſtoriã. Cumq; ait o propheta hoc prius fuerit expletũ tunc aperietur os tuuʒ
& uaticinium tuum nequaqᷓ dubia promiſſione pendebit.ſed cernetur opere perpetratum: ut ſciant
oẽs qui audierint me eſſe diñm:cuius dixiſſe feciſſe eſt. Hæc ſcdm lIitteram. immo lĩuxta ueritatem di
cta ſint prophetiæ. Cæterum ex eo quod Nabuchodonoſor mercedem accepit boni operis intelli/
gimus etiam ethnicos ſiquid boni fecerint non abſq; mercede dei iudicio prætetiri. Vnde & p Hie/-
remiam nabuchodonoſor columba dei appellatur. eo quod aduerſum populum peccatorem dei
ſeruierit uoluntati. Et adducã inquit ſeruum meum nabuchodonoſor. Ex quo perſpicuum eſt con
dẽnari nos comparatione gentilium. ſi illi lege faciant naturali q̃ nos etiam ſcripta negligimus. De
quo pleniſſime ad romanos pauius apoſtolus diſputat. Ac ne aliquid præterire uideamur: ſcdm in/
telligentiam ſpiritalem: qᷓrimus ubi hunc numerum hoc eſt uiceſimuʒ ſeptimum legenmus. In ge
neſeos libro ſcriptura teſtatur ſexcenteſimo anno uitæ noe: ſcdo menſe niceſima ſeptima die menſis
ſedi ſuper faciem terræ aquas inductas eſſe diluuii. & poſtea ſeptimo menſe eiuſdem anni qui uici-
nus eſt ſabbato: & uiceſima ſeptima die eiuſdem menſis ſabbati. aquas ceſſaſſe diluuii: & ſediſſe arcã
noe ſuper montes ararat.qui interpᷣtantur armeniæ. Ex quo intelligimus mediũ eſſe numeruʒ & ad
utrumq; poſſe conferri quando in hoc & ira dei incipit a diluuio. & clementia eius ſeptimo men--
ſe in eo.dem dieꝶ numero demonſtratur. Et quia apud hebreos menſis ꝗq apud nos chalendis & no
nis idibuſq; deuoluitur ſcdm lunæ curſum ſupputatur: unde & græco uocabulo lunaa
ſe nomen accepit. hoc dictũ eſt. in uiceſimo ſeptimo lunæ die parum ꝗd luminis remanſiſſe: ne pœ
nitus ira eiuns abſq; miſericordia ſit. Qñ autem totus lunæ orbis impletur tunc & paſcha celebratur
& oẽs maxiĩe ſolẽnitates. Qd ſtrictim poſuimus. ut ſciamus in hoc numero & bona & mala pari/-
ter cõtineri. Bõa nabuchodonoſor cuiꝰlabori merces redditur. mala ægyptiis quoꝶ uaſtitas nũciat᷑
— — CCAPITVLVM. XXX.
T factum eſt verbũ dñi ad me dicẽs.Fili hominis.ꝓpheta ⁊ dic. Bec dicit dñs deus.
GIAliulate. vhe v he diei ꝗa iuxta ẽ dies.⁊ appꝛopiquat dies dñi.dies nubis.tẽpus gẽtiũ
WVAſerit. Et veniet gladius in egyptũ.⁊ erit pauoꝛ in ethiopia cũ cecideriĩt vulnerati in egy
Epto. 7 ablata fuerit multitudo illius ? deſtructa füdamẽta eiꝰ. Ethiopia ⁊ libia ⁊ lydi⁊

omne reliquum vulgus.⁊ chub.⁊ ſilij terre federis cũ eis gladio cadẽt. Hec dien darninns deꝰ
111

S

Liber nonus .c.xxx.

Et coꝛruẽt fulcientes egyptũ .? deſtruetur ſupꝑbia iperij eius a turre ſienes. gladio cadit in eaa

ait dominus exercituũ. Et diſipabũtur in medio terraꝝ deſolatarũ.? vrbes eius in medio ciui
tatũ deſertarũ erunt.⁊ ſciẽt qm̃ ego dominus cum dedero ignẽ in egypto:⁊ attriti fuerit omnes

auxiliatoꝛes eins. In die illa egrediẽtur nũcij a facie mea in trieribus ad cõterẽdã ethiopie cõ

ſidẽtiã. ⁊ erit pauoꝛ in eis.in die egypti.qꝛ abſqʒ dubio uemet.Hec dicit dominꝰdeus.Et ceſſa
re faciã multitadinẽ egypti in mann nabuchodonoſoꝛ regis babylonis.ipſe ⁊ populus eiꝰ cum
ceo foꝛtiſſimi gentiũ adducẽtur ad diſperdẽdã terrã. Et enaginabũt gladios ſuos ſup egyptũ.
2 iplebũt terrã ĩterfectis.Et faciã alueos fluminũ aridos.⁊ trada terrã in manu peſſimox.idiſ
ſipabo terrã ⁊ plenitudinẽ eius in manu alienoꝝ.ego dominꝰlocutus ſũ. Hec dicit dominꝰdeus
Et diſperdã ſimulacra ⁊ ceſſare faciam idola de mẽphis.⁊ dux in terra egypti non exit ampliꝰ.
Et dabo terroꝛẽ in terra egypti.⁊ diſperdã terrã phatures.⁊ dabo igneʒ in thafnis.Et faciã iu/
dicia in alexãdria.⁊ effundã indignationem meã ſuꝑ peluſiũ robur egypti.⁊ iterſiciã multitudi
nem alexãdrie ? dabo igneʒ in egypto. Quaſi parturiens dolebit peluſiũ.⁊ alexãdria erit diſ-
ſipata.⁊ in mẽphis angùſtie quotidiane. Juuenes eliopoleos ⁊ bobaſti gladio cadẽt ⁊ ipſe capti
ue ducentur. Et in thafnis nigreſcet dies cũ contriuero ibi ſeptra egypti.⁊ defecerit in ea ſuper
bia potentie eins ipſã nubes operiet. filie aũt eius in captiuitatẽ ducentur. Et faciam iudicia in
egypto.⁊ ſcient qꝛ ego dñs. LxxX. CEt factus eſt ſermo dñi ad me dicens. Fili hoĩs.vati
cinare ⁊ dic. Bec dicit adonai dñs. Odiei.qm̃ iuxta ẽ dies ⁊ iuxta via dñi.dies nubis.ſims gen/
tium erit.Et veniet gladius ſuper egyptios:⁊ erit conturbatio in ethiopia. Et cadent vulnerati
in egypto.⁊ aufereni multitudinẽ eius.⁊ concident᷑ fundamenta illius. Per ſe.⁊ cretenſes.⁊ ly/
di.⁊ libyes.⁊ oẽs cõmixti.⁊ de ſilijs teſtamenti mei gladio cadent. Hec dicit adonai dñs.Et con

cident ſuſtentacnia egypti.⁊ deſcendet cõtumelia foꝛtitudinis eius. A magdalo vſqʒ ad ſoenen

gladio cadent in ea. dicit adonai dñs. Et deſolabitur in medio regionũ deſolataꝛum. ? ciuitates
eius in medio vrbiũ deſertarũ erunt.⁊ ſcient qm̃ ego ſum dñs:quando dedero ignem ſuꝑ egy/
ptum. ? contriti fuerint oẽs qui auxiliant᷑ ei. In die illa egredientur nuncii a facie mea ſim feſti⸗
nantur diſperdere ethiopie ſpem:⁊ erit conturbatio in eis in die egypti.qꝛ ecce veniet: Hec dicit
dſis deus. Et diſperdã multitudinem egyptioꝝ per manum nabuchodonoſoꝛ regis babylonis
ſpſius ⁊ populi eius cũ eo:peſtilentes qui de gentibns miſſi ſunt ad perdendã terram.Et enagi
nabunt oẽs gladios ſuos ſuper egyptũ ⁊ replebitur terra vulneratoꝝ. Et dabo flnuios eoꝛum
deſertos. ? tradam terrã in manu peſſimoꝝ:⁊ diſperdam terrã ⁊ plenitudinem eius in manibus
alienigenaꝝ.ego dominus loquutus ſuz. Quia hec dicit dñs deus.Et deſicere faciã optimates
de mẽphis:⁊ pꝛincipes de terra egypti.⁊ non erũt vltra.Et dabo terroꝛẽ in terra egypti.⁊ diſper
dam terrã phatures.⁊ dabo ignẽ ſuper tanin.⁊ faciã vltionem in dioſpoli.⁊ effundã furoꝛeʒ me
um ſuper ſain. robur egypti.? diſperdã multitudinem mẽpheos.Et dabo ignẽ ſuper egyptum.
2 conturbatione conturbabitur ſais.⁊ in dioſpoli erit ſciſſura.⁊ diffundent᷑ aque. Juuenes elio/
poleos ⁊ bobaſti gladio cadent.⁊ mulieres captiue ducent᷑.⁊ in thafnis tenebꝛeſſet dies quando
contrinero ibi ſceptra egypti. ⁊ peribit ibi contumelia foꝛtitudinis eius.⁊ ipſam nubes operiet.
2 filie eins captiue ducentur:⁊ faciam iudicia in egypto.⁊ ſcient quoniam ego ſum dominus.
CPoſt uiceſimum & ſeptimũ annũ captinitatis regis ioachim. reuertitur ad præſens tempus qnñ con

tra ægyptũ cœperat pphetare.i.ad annũ decimũ & decimũ mẽſẽ.xi. mẽſis die.& dicit ſibi pᷣceptum
a dño ut loquatur ad oẽs nationes. & cũ oĩbus ſpẽaliter ad ægyptũ. Quæ ſunt ergo ꝗ loquitur: VIu

late uhe uhe diei. qa iuxta ẽ dies & appropinquat dies dni. non claro ſole rutilans ſed opta nubibus
& babyloni afferens tẽpeſtatẽ. Cũq; cœpit gladius uaſtare ægyptũ pauor erit in ethiopia qᷓ uicina
ægypto. ne ad ſe uſq; babylonius mucro pueniat. Cadent.n. in ægypto uulnerati & auferetur mul

titudo illius: & uſq; ad fundamẽta o'a deſtruentur. ita ut ſi ꝗs in ægypto repperiatur de ethiopia &
libia & lidia. & in cõmune de uariis populis & chub. qd ſymachus uertit in arabiam. & de filiis terræ

fœderis hoc ẽ de populo iudæoꝑ. cũ illis gladio cadat. Pro ꝗqbꝰ gẽtibꝰ.lxx.poſuerũt.pſæ. & cretẽſes
& lidi & libies. & oẽs commixti: & filii reſftamenti mei gladio cũ ipſa cadent. Et ut ſciremus has oẽs
gentes fuiſſe in auxilio ægypti. ſequens ſermo demonſtrat. Et corruent fulcientes ægyptũ: ſiue ſuſtẽ
tacula ægypti.i. ſocii: & oĩs ſuperbia impenii.ſiue contumelia fortitudinis illius deſtruetur ac depo⸗
netur. a turre ſienæ quã in extremis finibus ægypti ſitã diximus. ſiue a magdalo uſq; ſoenẽ: ſicut. lxx
tranſtulerunt. Oẽs ciuitates ægvpti deſertæ erunt. ut cognoſcant dñm qñ ignis chaldæorũ uniuer
ſa uaſtauerit. & attriti fuerint uniuerſi auxiliatores eius. & peruenerint nunci iuxta aquilã & theodo
tionẽ ſũm. quos ſymachus tranſtulit ſeſtinantes. nos in trieres uertimus. Ita. n. ab hebreis accepimus
ut oĩs ethiopiæ fiducia conteratur: & q fuerit uicina prouintia deſolata: pauor teneat proximã. Vt

aũt ſciremus ꝗs eſſet iſte gladius ꝗq uaſtaret ægyptũ. & terreret ethiopiã. ſeqtur manifeſtius. Et ceſſa⸗/

re faciã multitudinẽ ægypti in manu nabuchodonoſor regis babylonis. qui non ſolum ueniet.ſed
uenier multis comitatus nationibus: ita ut omnis ægyptus interfectorum ſanguine compleatur: t
taqʒ erit ira dñi ut ſiccentur aluei fluminum. hoc eſt nili uſq; ad ſolũ.& in mann pæſtilen/
tium ſiue hoĩum peſſimoruʒ plenitudo ægypti deſoletur. Mea. n. uerba irrita eſſe nõ Poſſimt ldca
= proſiciet

—

pr⸗
no
zütt
i
e
gic
do
hitlit
cupa
ſyet
wuid
tem.
liud
né
ſoſi.
bo⸗
nenn
giu
tn⸗
nege
pane
ige
Len
hona
tutor.
eanur
1ra
lie
ſtus
m
nuli⸗
ſtio
tati
pa
int
pie
Fil
mi
gui
clie
ni⸗
citure
Wer
un:
tiif
don
nubi
Ette
ea
Wlet
buin

Super Ezechielem.
proſiciet ĩdignatio ut ſimulacra ægypti diſperdãtur. & ceſſẽt ydola de mẽphis. quæ uſq; hodie me-
tropolis ẽ. ſuperſtitionis ægyptiæ.ſiue optimates & pricipes de mẽphis & de terra ægypti. Tantus
aũt terror cũctã ægyptũ poſſidebit: ut terra phatures oĩs pereat. & ignis uaſtet taphnis. ſiue ut ſeptua
gĩta trãſtulerũt tanin. Faciãq; ait iuditia in alexãdria. quæ hodie ſic uocatur. Cæteꝶ priſtinũ nomẽ
habet. Nõ. Qcd aqla ſymmachus & theodotio ſicut in hebreo poſitũ eſt trãſtulerũt. Pro quo neſcio
quid uolẽtes ſeptuagĩta dixere dioſpoli. quæ ægypti parua ciuitas ẽ. Nos aut ꝓ Non alexandriam
poſuimus.p anticipationẽ quæ grece appellatur. iuxta illud uirgilianũ. lauinaq; ue
nit littora: nõ quo eo tẽpore quãdo uenit æneas in latiũ lauina dicerẽtar. ſed quæ poſtea lauina nũ
cupatæ ſũt. ut manifeſtus locus fieret lectoris ĩtelligentiæ. Et effundam inquit indignationem meã
ſuper. Saim. quam nos in peluſium uertimus. & robur appellatur ægypti. eo quod portum habeat
tutiſſimũ & negotiationes maris ibi uel maxime exerceãtur: Vnde & poeta puluſiacã appellat len/
tem. nõ quo ibi genus hoc leguminis gignatur uel maxime: ſed qd e thebaida & omni ægypto p
riuũ nili illuc plurimũ deferatur. Et interficiã ait multitudinẽ alexãdriæ. quæ rurſũ in hebreo poſi
ta ẽ Non.pꝓ qua nequaquã dioſpolĩ ut ſupra ſed mẽphĩ ſeptuagiĩta tranſtulerũt. Et ut oſtẽdat popu
lIoſã iã illo tempore fuiſſe urbẽ. perdã ait multitudinẽ Nõ. & dabo ignẽ hoc ẽ regẽ babylõis ĩ ægy
pto:qui ĩſtar ignis cuncta depopuletur. Quaſi parturiẽs dolebit Sain ideſt peluſiũ:ſiue conturbatio
ne turbabitur: & ĩ alexãdria ideſt in Non. erit ſciſſura: & diffundẽtur aquæ: pro qua rurſum ſeptua/
gita dioſpolim trãſtulerũt. Moris ãt ægyptioꝶ ẽ pp inũdationẽ nili excelſos aggeres cõſtruere ad
ripas nili. Qui ſi cuſtodũ negligẽtia uel nimia aquaꝶ magnitudine rupti fueriĩt: ſubiacẽtes capos
nequaquã rigãt aquæ ſed opprimũt atq; populãtur: per qd ſigniſicatur ſic chaldæoꝶ exercitu occu
pandam ægyptum:quomodo inundantibus nili aquis & ſuper modum creſcentibus operiri ſolet
atq; corrumpi. Pro inundatione aquarum & irruptione atq; ſciſſura aggerum: in hebreo poſitũ eſt.
& erũt in memphis anguſtiæ quotidianæ: ut unde nilus diuiditur & ubĩi apis tẽplũ ẽ: & cõſulta re/
ſpondẽt oracula: ibi quotidianæ anguſtiæ fiunt. Iuuenes quoq; eliopoleos quæ hebraicæ appella-
tur on. & bobaſti alterius ciuitatis gladio corruẽt: ita ut ipſæ urbes hoc ẽ habitatores: ſiue mulieres
earum ducãtur ĩ captiuitatẽ: ꝗ ſexus iniuriæ ſubiacet. In taphnis uero qꝗᷓ ẽ regia ciuitas:cõterẽtur ſce/
ptra ægypti:ideſt omne regiũ genus. Cũq; potẽtia eius ĩterfectis puincipibꝰ defecerit:tũc nigreſcet
dies: & caliginis tenæbrarum omnia complebuntur:ita ut ipſa urbs operiatur nube mœroris ac lu-
ctus: & filiæ eius ideſt opida reliqua ducantur in captiuitatem: ut poſtquã fecero iuditia in ægypto
& me cunctis iudicem demonſtrauero: tunc ſciant ægyptii quod ego ſum dominus. Hæc quaſi par
uulis elementa deſcripſimus: ut per litteras: ſyllabas:nomina: uerborumq; contextum: poſſint ad le-
ctionem proſæ uel carminis peruenire. Nunc aggrediamur tropologiam: & latiſſimum diſpu-
tationis pelagus: breui quaſi picturæ tabula demonſtremus. Sermo domini qui erat ſemper in
patre factus eſt ad prophetam: & uocauit eum nequaquam nomine ſuo. ſed filium hominis. Quod
in ſcripturis ſanctis in bonam partem ſemper accipitur: dũtaxat numero ſingulari: ut in hoc eodeʒ

propheta & in daniele: & in euangelio. Alioquin plurali numero in contrarium legitur: ut eſt illud

Filii hominumidentes eorum arma & ſagittæ: & lingua eorum gladius acutus. Et rurſum. Filii ho-

minum uſquæquo graui corde? Leo enim rugiet: & quis non timebit? Dominus loquutus eſt: &

quis non prophetabit? Vlulate inquit: uhæ uhæ diei quia iuxta eſt dies: & appropinquat dicit dñs.
dies nubis: tempus ſiue finis gentium erit. Duplex conſumatio eſt: aut generaliter omnium quãdo
finis mundi aduenerit: aut ſpecialiter ſingulorum quando tempus mortis inſtiterit. Iuxta autem di
citur: quia æternitati comparatum omne tempus: breue eſt. Vnde & iacob centũ & trigĩta qnos ꝗbꝰ⸗
uixerat: pauci inquit & peſſimi ſũt dies mei. Et pſalmiſta de uniuerſi generis hũani fragiſtate diſpu
tans ait. Dies noſtri quaſi umbra pertranſeunt. Quod reputantes: nec potentia erigemur: nec diui/-
tiis incubabimus: nec fœlicitate lætabimur.cito omnia auferenda noſcẽtes. Pulchreq; dies dicitur

domini quando omnis ſæculi cõuerſatio deſtruetur: & errore ſublato: una ueritas apparebit: dieſq;

nubis & nebulæ. Najilus eniz intrepidus incertuſq; de ſententia abſq; pauore iudicem præſtolatur.
Et tempus ſiue finis gentium erit. non unius gentis ægyptiæ ſed uniuerſarum. ut mani feſtum fiat
de cunctis gentibus prophetari. Sequitur. Veniet in ægyptuʒ gladius. gladius uerſatilis & flamme
us ſermo diuinus. qui bonos a malis diuidat. & peſſimos ſuo igne conſumat. In ægyptum autem
huius ſæculi ita ut pauor ſit in ethiopia qui trans ægyptum in nocte erroris & tenæbris commoraà
tur. & quorum nigredo in candorem aut difficulter aut nequaquam conuertitur. Cadentq; nulne
rati in ægypto. qui male ſteterãt in nequitia. Et auferetur multitudo ægypti. Lata enim & ſpacioſa
eſt uia quæ ducit ad morteʒs. Et fundamenta illius deſtruentur. ut nihil in ægypto priſtinæ reſideat
firmitatis. ſed deſertis fundamentis peſſimis. ponatur fundamentuʒz chriſti ſuper quo ædificetur æc
cleſia. Omnis quippe plantatio quam non plantauit cæleſtis patet eradicabitur. Vnde & hieremias
deſtruere iubetur quæ conſtructa erant ut ædiſicet meliora. Peribunt quoq; in ægypto ethiope . Iy
bies & lydi. ſiue iuxta ſeptuagĩta pſæ. cretẽſes & lydi.& lybies. & cub. i. arabes. & oẽ reliquũ uulgus
quos hibridas atq; mixtitios. xxx. träſtulerũt. Quos oẽs ꝓ diuerſitate uicioꝶ & iterprætatée nomi
nũ ꝗ in uiſiõe tyri poſuimus diuerſas poſſumitelligere natiões. Vñ & apoſtolus. Vos ĩqt gtes in

catnie ꝗ dicimini præputiũ. Nunquãà enĩ dixiſſet in carne getes. niſi eſſẽt aliæ ſpĩritus ut ĩn alio loco
Videte iſrahel ſecũdũ carnẽ. Vnde magnopere ꝓuidẽdũ ẽ.ne corde reuertamur in ægyptũ de q̃ ſe
mel exiuimus. & iĩter cæteras gentes iueniamur. & pereamus gladio. de quo in cõſequêtibus dici
tur. Iuuenes eliopoleos & bobaſti gladio cadẽt. maxime cũ iungatur. & filii terræ fœderis ſiue teſta
menti mei ſimul mucrone feriẽtur. De ꝗbus ſcriptũ eſt. Vhæ qui deſcẽdũt in ægyptũ ad auxilium.
in æquis & curribus cõſidẽtes. Si autẽ cæterarũ gentiũ homines trucidãtur ĩ ægypto. quàtomagis
filii terræ fœderis & teſtamẽti dei. ꝗ cõtẽnẽtes angelogꝶ panẽ ægypti pœponũ & cepaꝶ & alliorũ
& cucume & recordati ſut? Tuüc corruẽt ſuſtẽtacula & fulcra ægypti quæ eã in neꝗtia ſuſtẽtabãt. di⸗
lecticoꝶ argutiæ & philoſophoꝑ ſtrophæ. cõtumelioſũ quoq; ac ſupbũ ĩperium deſtruetur: Qui
omnia locùtur p arrogàtiã. & æccleſiaſticã ſimplicitatẽ ducũt pro nihili. A turre enĩ ſœnis cadẽt
in ea. quæ in extremis terminis ægypti æthiopiæ bleminiarũq; cõfinis ẽ. ubi nilus inauigabilis ẽ &
cataractaꝶ fragor. & omnia ĩuia plenaq; ſerpẽtũ: & uenenatoꝶ aĩantiũ. Sinaũt ut ſupradiximꝰmag
dalus magnificẽtiã & ſiene girũ ſonat:pſpicuũ ẽ qd ægyptiæ opes & cõtumelioſa fortitudo ac ma/-
gnificẽtia.i:iactãtia & exaltatiões ui pereãt: uſq; ad gyꝶ ægypti: ubi nihil ſtabile é: ſed incerto uolui
tur lapſu & peruenit ad ruinã. Tunc diſſipabũt᷑ ægyptiæ ciuitates & terra deſerta erit: & nulla cõgre
gatio remanebit habẽs aliquid firmitatis: ut rerum fine cognoſcãt qd ipſe ſit dis: qñũ miſerit ignem
ĩægypto quẽ dñs ardere deſiderat: ut fœnũ: ligna:ſtipulã: quæ ſupra fundamẽtũ xp̃i ædificata ſunt
cõcremẽtur: & oẽs auxiliatores puerſoꝑ dogmatũ cõterãtur. Ex quo ĩtelligẽdũ falſi nominis ſcĩaʒ
& eos de ꝗbꝰ ſcriptũ ẽ: diſſipat dñs gẽtes q bella uolũt:ſotios & auxiliatores æ ypti nuncupari. In
die inquit illa egrediẽtur nuncii a facie dei:de quibꝰſcriptũ ẽ ĩ euangelia. Angeli eorũ ſemper uidẽt
fſaciem patris mei qui in cælis ẽ. Et in ſementis parabola. meſſores. angeli idẽ nuncii ſunt. qui mit-
tuntur ut uniuerſa ſcandala congregent. & mittant ea ĩ caminũ ignis. ubi ẽ fletus oculorum & ſtriẽ
dor dentium feſtinabuntq; implere pceptum. ut deterreant ſiue conterant ethiopiæ confidentiam.
q ad ſummum malitiæ uerticeʒ puenerunt. ut ĩ euerſione ægypti ethiopia conteratur & paueateo
quod dies domini ſit ultionis atq; uindictæ. qua fugẽtur tænebræ peccatorum: & lux uirtutum re-
maneat. Et ceſſare inquit faciam multitudinem ægipti in manu nabuchodonoſor regis babilonis.
cui traditi ſunt ad puniendum. Ipſe eſt enim inimicus & uindex. qui etiam mercedem accepit eo
qd ſeruierit in expugnatione tyri ægypti multitudinẽ.ut multi in ægypto eſſe deſiſtant.q ſemper ĩ
ea ſunt. Sin autem aliꝗs oppoſuerit quomodo illud dicatur in deuteronomio in ſeptuaginta aĩa/
bus deſcenderunt patres ueſtri ĩ ægyptum: nũc autẽ facti eſtis ut ſtellæ cæli ĩ multitudine. facile ſol
nitur. Neq; eni exemplum terrenæ multitudinis poſuit ſed cæleſtis. que uirtutibus fulgeat. & plena
ſit luminum.ſuꝑ quã multitudinẽ ægypti adducuntur fortiſſimi gentium ut diſperdant terrã. pro
quibus ſeptuaginta peſtilentes interprætati ſunt. Quod neſcio quomodo cõueniet his qui addu
cuntur a do: niſi forte iuxta illud exemplum immiſſionẽ p ãgelos peflimos. Qui euaginabunt gla
dios ſuos ſup ægyptum. & implebunt terrã interfectis ſiue uulneratis: ut occiſos uulneratoſq; ſe ſen
tiant. & in tantum ægyptum eẽ deſtructã & ad nihili pueniſſe: ut oĩa flumina eloquẽtiæ ꝗbus erro
res ægiptii iuncus & calam'rigabantur arefiant. & tradantur in mann peflimorum q eos torqueant
& plenitudo terræ ægypti quæ male creuerat deleatur in manu alienorũ a deo. N eq; enĩ boni.ſed
mali angeli tormentis pᷣpoſiti ſunt. Hæc neceſſe eſt ut fiant., quia Iocutus ẽ dominus. Quod frequen
ter aſſumitur: ut ſciant qui audiunt nõ ꝓphetæ uerba eẽ ſed dñi. cuiꝰ p̃cepta irrita eſſe nõ poſſunt.
Sequitutr. Et diſperdã ſimulacra. quæ abhomiĩationes ſeptuaginta tranſtulerunt. Et ceſſare faciam
idola uel optimates de mẽphis: & dux ſiue prĩcipes ĩ terra ægypti ñ erũt ãplius. Clemẽtiſſimi enim
dũi ẽ malecta ſubuertere: ut nulla ſimilitudo qᷓ mẽtitur imaginẽ ueritatis remaneat ĩ ægypto: opti
mates quoq; pereãt de mẽphis: ꝗᷓ ĩterpᷣtatur ex ore:de quo oĩa idola cõfinxerũt: ut trũcatis capitibꝰ
& magiſtris idoloꝶ nõ ſit priceps ĩ ægypto: & terrore ac pditiòe oĩs ægyptꝰcõpleatur. De cuiꝰ urbi

bus dr: Et diſpdã terrã phatures & dabo ignẽ ĩ taphnis ſiue ĩ tanin: & faciã iuditia i non:quã ſeptus

gĩta dioſpolim trãſtulerũt. Et effũdã idignationẽ meã ſup ſain robur ægypti. Phatures ĩterptaf pa
nis cõculcatio: taphnis mãdatũ hũile: dioſpolis ꝓ q̃ ĩ hebreo poſita ẽ. Nõ reqes:ſain tẽptatio. qbꝰ no
minibꝰdiuerſa heretico& & oĩuzʒ mẽdatioꝑꝶ cõciliabula demõſtrãtur: q cõculcãt panẽ eccleſiaſticũ
atq; cõtẽnũt:& ſequũt᷑ mãdatũ hũile & ad cæleſtia ñ pducẽs: & delitiis uacãt & ſũt ĩ rege:q̃lẽ ĩ euan
gelio legimꝰdimtẽpurpuratũ. & tẽptatõibꝰ iſeruiũt: quoꝶ unꝰexpetiuit a dno ut tẽptãdi Iob hẽret
ptãtẽ. hæc oĩa dns diſpditatq; ſuccẽdit: & effũdit ſup ea ĩdignationẽ ſuã & robur ægypti diſſipat:
ut redacti ad nihilũ neqquã populũ dei ſollicitẽt: & ĩ ſuo ſpare faciãt auxilio:ut deſerta ueritate qᷓ⸗
rãt mẽdatiũ: & qſi a baculo arũdineo ſic pᷣſidio uulnerẽtur. Poſt hæc dr. Et ĩterfici ſiue diſpdã mul-
titudinẽ mẽpheos: p qua ĩ hebreo hẽt nõ. quã ſupra idẽ ſeptuagĩta dioſpolim trãſtulerũt: quæ inter
prætatur reqes. Multi.n. ſunt ꝗ qrũt requiẽ & iacere uolũt ſup lectos eburneos: & comedere agnos
lactẽtes. Siue iuxta.Ixx.q interprætati ſũt mẽpheõ: multi ſũt loquũtur aliis:dimitte ut auferã feſtu
cã de oculo tuo:cuʒ ipſi trabes habeant in ſuo. Daturq; ignis in ægypto:q uerboſitates atq; delitias
ſuo ardore cõſumat. Dolebit uniuerſa tẽptatio: & in dioſpoli qꝗ rurſum in hebreo non ponitur.erit
ſciſſura:ut effũdantur aquæ: oĩſq; peſſima congregatio diſſipetur: & huc illucq; diſpereat: uel iuxta
hebraicum

HSuper Zzechielem,
e

68 hebraicũ in mẽphis erũt ãguſtiæ cotidiana. ut ꝓ omni uerbo occioſo reddat rationẽ. ut ĩtelligãt
4 nihil dictoꝶ ſuoꝶ dñi iuditiũ præterire. Iuuenes quoq; eliopoleos & bobaſti gladio cadẽt: Helio-

poleo⸗ hebraice on dicitur qd ĩterpᷣtatur dolor. Bubaſt? aũt iuxta lĩguã ægyptiacã. oris experimẽé/
d tũ. Oẽs iſti ꝗ dolorẽ ſæculi ferre ñ poterãt ſed delitias heliopoleos ſectabatur & cõſidebãt ſibi ĩ uo
NN lubilitate ſermonũ. & aduerſũ cætera dogmata diſputãtes habuerunt experimẽta uictoriæ. gladio
dii ſermonis dei cõcident. Et ꝗq nequaquam iuuenes ſed ibecillitate mẽtis mulieres appellantur. capti
a ui ducẽtur. Siue ipſæ urbes dolore & oris iactãtia. ducẽtur in captiuitatez. Et ĩ taphnis inquit nigre
ſcet dies. Taphnæ iĩterprætãtur cedẽtes ori. ſubauditur diaboli. cui qui ceſſerint. amittent lumen ue
ritatis. & diẽ in noctem mutabunt. & ſceptra ægvpti atq; omne imperium ſentient ĩ taphnis eſſe cõ⸗/
pi tritum. ita ut deſficiat in ea cõtumelioſa fortitudo ſiue ſuperbia potentiæ eius. & ſolis iuſtitiæ radii
m nube cecentur. & nequaquam mulieres ſed filiæ ducantur in captiuitatem: faciatq; dominus non
emn unum iudicium ſed multa iudicia in ægypto. Sicut enim bonorum apud patrem diuerſæ ſunt ma
voli ſiones ita & ægypti ſupplitiorum diuerſa iuditia: ut cum hæc omnia facta fuerint cognoſcant ægy
ögee ptii quod ipſe ſit dominus. cuius iuditia uera iuſtiſicata in ſemetipſa.
dem CCEt factum eſt in vndecimo anno.in pꝛimo in ſeptima menſis.factũ eſt verbum dñii ad me di
im cẽs.Fili homimis.bꝛachiũ pharaonis regis egypti cõfregi.⁊ ecce ñ ẽ obuolutũ vt reſtitueret᷑ ei
ſis ſanitas ⁊ ligaret᷑ pãnis ⁊ ſarciret᷑ liteolis.ſiue vt acciperet malagma.⁊ accepto roboꝛe poſſet te/
il nere gladiũ. Pꝛopterea hec dicit dñs deꝰ.Ecce ego ad pharaonẽ regẽ egypti.⁊ cõminuã bꝛa-
ice chiũ eius foꝛte ſed cõfractũ.ſiue bꝛachia foꝛtia ⁊ diſpoſita.⁊ deiitiã gladiũ de manu eins.⁊ di/
mit⸗ ſpergã ſiue diſſeminabo egyptũ in gẽtibus ⁊ ventilabo eos in terras.Et cõfoꝛtabo bꝛachia re/
ti gis babilonis. daboqʒ gladiũ meũ in manu eins.⁊ cõfrigã bꝛachia pharaonis.⁊ gemẽt gemiti
um. bus iterfecti coꝛã facie eius.ſiue vt in ſeptuagĩta cõtinet᷑.⁊ iducet gladiũ ſuꝑ egvyptũ.⁊ populabi
teo tur pᷣdas eius.⁊ ſpoliabit ſpolia illius. Segꝗtur.Et cõfoꝛtabo bꝛachia regis babilonis.⁊ bꝛachia
ne⸗ pharaonis cadẽt.⁊ ſciẽt ꝗa ego dñs.cũ dedero gladiũ meũ in manu regis babilonis.⁊ extẽderit
Crit eũ ſuꝑ terrã egypti.Et diſpergã egyptũ in natiões ⁊ ventilabo eos in terras.⁊ ſciẽt ga ego dũs
dteo C Reuertitur ad ordinẽ prophetiæ. Poſt uiceſimũ enĩ & ſeptimũ annũ, nüc ponit undecimũ. Quaæ-
neri quæſtio:etiã in ſuperioribus cõtinetur: Cũ eni ſermo dñi cõtra tyrũ factus ſit in ãno undecimo.ꝗ
1 n prius poſitus ẽ.in cõſequẽtibꝰloꝗtur ad pharaonẽ ãno decimo.rurſũq; ponit uiceſſimu ſeptimũ ut
feſol diximus. & nüc undecimũ. Vt cætera pᷣtermittã ꝗᷓ ĩ pſalmoꝶ ordine cõtinẽtur. quomodo terti pſal
en mus præponatur his pſalmis ĩ ꝗbꝰmutauit facieʒz ſuã dauid corã abimelech. & de doech idumæo
o & quãdo ĩuẽtus ᷑ᷣ in ſpelũca:& ꝗnquageſimo pœnitẽtiæ.ĩ cuius titulo demõſtratur qd introierit
addn ad berſabeæ uxorẽ uriæ. cũ priores ſint iſti pſalmi. Tertio in quo fugere notatur a facie filii ſui abeſſa
ntet lõ. Sed ĩ pſalmis facilis reſpõſio ẽ carmẽ eẽ lyricũ.& in huiuſcemodi opere nõ quæti ordinem hi/
ein ſtoriæ. ſed factoꝶ carmina ſinguloꝶ. In hiſtoria uero illud dicendum eſt. ea quæ de una re diuerſis
geno ſunt dicta temporibus. nõ debere ratione diuidi:ſed unius loci narratione concludi. Verbi gratia
ven ut quæ de ægypto dicta ſũt alio atq; alio tẽpore.uno lectionis ordine cognoſcãtur. Cuũ hæc dixeri
itt mus: manet nihilominus quæſtio. cur in hoc eodẽ loco primũ factus ſit ſermo domini ad pharao-
hte nem anno undecimo.& poſtea uiceſimo ſeptimo.& deĩceps anno decimo.cũ utiq; iuxta ordinem
ünt. primo decimus. ſecundo undecimus.tertio uiceſimus ſeptimus annus ſingulis prophetiis debuerit
* prænotari. Ad quod.illud poſſumus reſpõdere. O profundum diuitiaruʒ ſapientiæ & ſcientiæ dei.
mim quam inſcrutabilia iuditia eius. &inueſtigabiles uiæ eius. Et in alio loco. Abyſſuʒ & ſapientiam ꝗs
w inueſtigabit:?: Poſſumus autem hoc dicere: quod & in prophetis nequaquaʒ hiſtoriæ olo ſeruetur
S dumtaxat. nõ in omnibus ſed in ꝗbuſdã locis. Neq; eni narrant præterita ſed futura pronũciãt. p
4 ut uolũtas ſpiritꝰſãcti fuerit.In hiſtoria uero ut ſũt moyſi quinq; libri.& Ieſu & iudicuʒ uolumina.
ne ruth quoq; & eſter. ſamuhel & malachĩ. paralipomenõ liber & ezræ iũcto ſibi pariter neæmia p̃po-
