. idcirco utrumq; hoc adhiberi ad pœnitentiam ſolet: ut in compunctione cilicii cognoſcamus quid El⸗
per culpam fecimus: & in fauilla cineris perpendamus quod per uicium facti ſumus. Còſiderentur G

ergo in

kenm
mionint
Dünmin
4 n Coni⸗
mmemoheti
nlchize
nduſe
non conn

ulannle⸗
dheumde
Dimmsvo⸗
emopetd,
cice.E

i Amnln
meiggi
Mwechnoni
chuntedtn
etnetg Sap. 1 d.
nicnte ſuſte
winnecam,
dinegun
tdrlenmi.
gelo ni
Msan
hoc eln
lere adi⸗
e ANe
imumt
icinhn Nu. t9. 4.
emamat l
i ſubtrack
ei neceſ Eſa. 3. d-
bic ſalon

deyilrt
ln 4 h
iunnizl⸗
ſelpiente
giennſi⸗
windi
meln,
ln
aie

iunh
mmnl

Gikaenn

goin

ergo in cilicio pungẽtia uicia. cõſideretur in cinere per mortẽ ſnĩam ſubſequens iuſta pena uicioꝶ
Quia.n.poſt peccatum carnis cõtumeliæ ſurrexerunt: uideat homo in aſperitate cilicii ſuperbiẽdo
quid fecit: uideat in cinere uſq; quo peccando peruenit: Poteſt quoq; cilicio ipſa in repræhenſione
atq; pœnitentia dolorũ compunctio deſignari. Nã hoc qd ait beatus Iob ipſe me repræhendo: qna
ſi quodã cilicio pungitur: dũ in mente ſua aſperis redargutionũ ſtimulis confricatur. In cinere aũt
agit pniam: quia ex primo peccato ꝗd per iuſtum Iudiciũ factus ſit ſolerter attendit dicens. Ago pœ
nitentiã in fauilla & cinere: Ac ſi aperte dicat: de nullo auctoris dono ſupbio quia ſumptus ex pul//
uere per illatæ mortis ſnĩam ad puluerem me redire cognoſco. Et quia neceſſarium eſt ut humilita
tem comitetur patientia: oſtendit præſens propheta dicens. IOTIH.

Babit percutienti ſe maxillam ſaturabitur oppꝛobꝛiis.

Math.. f. Vt impleat euangelicũ uirum cui dicitur: Qui te percuſſerit in nnam maxillã præbe ei & alteram
Ro.iz. d.

Quod illi quoq; in culpa ſint qui reddunt maluz pro malo: & dentem pro dente: oculum pro ocu-
lo:oſtendit dauid dicens Si reddidi retribuentibus mihi mala decidam merito ab inimicis meis ina
nis Quapropter illa apoſtolica ſententia magis tenenda eſt: quæ dicit Si eſurierit inimicus tuus ci/
ba illum:Et quoniam poſt calamitatem huius mundi miſericordia domini electos ſuos dẽ præſen
ti tribulatione ſubleuabit: Sequitur. CQCAbPHI.
CAQuia non repellet dominus in ſempiternum.Qun ſi abiecit ⁊ miſerebitur ſecundum multi/
tudinem miſericoꝛdiarum ſuarum. 17
CNon enim in ſempiternum dominus repellet eos qui ſe corrigere uolunt: & cohibere a peccatis:
quia ſi abiecit ad tempus: & digne corripi ab hoſtibus reos permiſit: Iterum conuerſis ſecundũ mul
titudinem miſericordiarum ſuaram beneficia præſtat. Huic ſimile eſt illud quod in pſalmis dauid
ait. Non in finem iraſcetur dominus: neq; in æternum indignabitur: non ſecundum peccata no/-
ſtra fecit nobis: & cætera. CAPH. 4
CNon enim humiliauit ex coꝛde ſuo:⁊ abiẽcit ſilios hominum.
CNon enim ita deſpexit deus ex corde ſuo genus humanum: & abiecit a procuratione ſolatii ſui:
ut ultra propter tranſgreſſiones nolit eorum curam habere: & ope ſuæ pietatis ſuſtentare: Sed pro-⸗
pter bonitatem ſuam ſuſtinet eos in multa patientia ſua: ut de uaſis iræ efficiat uaſa miſericordiæ:
Quia miſericors & miſerator dominus patiens & multum miſericors. De qua alia ſcriptura ait Mi
ſereris omnium domine: quia omnia potes: & diſſimulas peccata hominum propter pœnitentiam
diligis omnia quæ ſunt: & nihil odiſti horum quæ feciſti: nec odiens aliquid conſtituiſti. Quomo/
do enim poſſet aliquid permanere: niſi tu uoluiſſes: aut quod a te uocatum non eſſet cõſernaretur?
Parcis autem omnihus quoniam tua ſunt domine:qui animas amas: Bonus & ſuauis eſt domine
ſpiritus tuus in omnibus propter quod hos qui exerrant partibus corripis de quibus peccãt: admo
nens alloqueris ut relicta malitia credant in te domine. Proinde nullo modo eſtimanduz eſt: quod
creator clementiſſimus cauſa ſit perditionis hominum iniquorum: qui ad eum per pœnitentiam
nolunt conuerti: ſed unuſquiſq; in peccato ſuo interibit: Funiculis enim peccatorum ſuorum unuſ
quiſq; conſtringitur: & anima quæ peccauerit morietur. LAMECLI
CESt contereret ſub pedibus ſuis omnes vinctos terre.
CNec plangit eos qui peccare cœpant:ſtatimq; deſierant: Non eſt. miuſtus ſuper terrã qui faciat bo
nũ:& aliqũ non peccet:ſed qui longo funiculo peccata protexerat. Vñ & in numeris legimus uac/
cam ruffam cuius cinis expiatio eſt populi non aliter immolari & offerri ad altare dñi: niſi quæ ter
rena opera non fecerit: iugũq; non traxerit: nec uinculis iugi nabuchodonoſor fuerit alligata: Et in
Eſaia propheta pro cingulo ueritatis filiæ ſyon cingũtur funiculo: Achitofel quoq; & Iudas:qupruz
alter dauid alter domiuum prodiderunt fune longiſſimo traẽhtes peccata ſua periere ſuſpẽdio: pu
tantes malũ conſcientiæ præſenti morte finiri: & nihil eſſe poſt mortem. Dñi enim iudicium nullo
modo errabit: nec aliquid fit in terra ſine cauſa: neminem iniuſte dãnat:neminẽ ſpernit: neminẽq;
indebite relinquit: Quia oĩa numero: menſura: & pondere: diſponit: ordinat: atq; gubernat. Nec
ullo modo credendum eſt quod aliquid per ignorantiam auctoris ſui contingat in rebus huma⸗
nis:quod ſequens ſententia ſonare uidetur. LAMECH-
CAt declinaret iudicium viri in conſpectu vultus altiſſimi.
CEt peruerteret hominem in iudicio ſuo dominus ignoꝛauit. S
CHuic quoq; ſimile eſt quod in libro Iob in Eliphaʒ uerbis legitur: ubi ita ſcriptũ eſt:an cogitas qd
deus excelſior cælo & ſup ſtellarum uertices ſublimetur: Et dices quid. n. nouit deus: & quaſi per
caliginem iudicat: nubes latibulum eius: mec noſtra conſiderat: & circa cardines cæli perambulat.
Sunt pleriq; ita hebetes ut formidare neſciant niſi quod corporaliter uident: unde fit ut deum non
metuant quem uidere non poſſunt. MEM. .
CAQAuis eſt iſte qui dixit vt ſieret domino non iubente. MEM.
CExr oꝛe altiſſimi non egredientur nec bona nec mala. MEM.
CAuid murmurauit homo viuens vir pꝛo peccatis ſuis. ””
CFuerunt.n.heretici qui dixerunt deũ non facere mala: Contra illud ꝗd ſcriptum eſt Ego dũs for-

1

LAMECHI.

“
D
.-

Liber Secundus.c.iij. ”

tbet

mans lucẽ: & creans tænebras: Faciens pacem & creans malum. Econtrario fuerunt ali qui dixerũt olnun
deum creaſſe mala: contra id quod ſcriptum eſt: Fecit deus omnia bona: Fuere item alii qui dixerũt Ubcu
duas naturas & duas ſubſtantias ab initio fuiſſe: ideſt bonam & malam: cũ omnis creatura aut crea Ce
tor ſit aut creatura: Vnde falſum eſt quod natura ulla mala ſit: cuʒ creator ſũmus & optimus ſit crea Efun
uerit bonam creaturam. Quia uidit geus cuncta quæ fecit & erant ualde bona Tropice igitur deus Geni. bi (ene
dicitur facere mala hoc eſt aduerſa mœrentibus inffligere: Iuxta illud quod in Eſaia ſcriptum eſt: neti
Ego dominus & non eſt alter formans lucem: & cætera. Mala quæ nulla ſua natura ſubſiſtunt a do Eſa. 45.b.S toni
mino non creantur. ſed creante ſe mala dominus iudicat: cum res bene conditas nobis male agen/ reut
tibus in flagellum format:ut ea ipſa & per dolores quo feriunt delinquentibus mala ſint & per na/ cbi
turam qua exiſtunt bona. Venenum quidem mors ſcilicet eſt homini: ſed tamen uita ſerpenti. amo (diun
re enim præſentium ab auctoris noſtri dilectione receſſimus: & peruerſa mens dum delectatine hno
creaturæ ſe ſubdidit a creatoris ſe ſocietate diſiunxit: Ex hiis ergo ab auctore ferienda erat quæ er/ t
rans auctori præpoſuerat: ut unde homo culpam non tinmuit ſuperbus admittere inde pœnam cor e n
rigendus inueniret: ut tanto ocius reſpiceret ad illa quæ perdidit: quanto dolonis pœnam eſſe con Ci
ſpiceret quæ quæſiuit. NVN. . 1
EScrutemur vias noſtras:æ queramus:⁊ reuertemur ad dũm. NVN. C.
CLZeuemus coꝛda noſtra cum manibus ad dominum in ce*los. en
CSciendũ uero eſt ꝙ quiſꝗs a præceptis dominicis diſcordat opere: quotiens ea uidet corde ſuo .
repræhenditur: atq; cõfunditur: ꝗ id qd fecerit memoratur. Nã in quo ſe erraſſe conſiderat ipſa ſe cõ ſ 1
ſcientia latenter accuſat. Vnde dauid ꝓpheta depræcatur dicens. Tuc non confundar dũ perſpexe/ gie kek
ro in oĩ bus mandatis Grauiter nãq; unuſquiſq; cõfunditur: qñũ mandata dei uel legendo uel audiẽ pg jj8. umm
do reſpicit:qᷓ uiuendo contẽpſit. Hinc enim Ioannis uoce dicitur. Si cor noſtrum nõ repræhende/ , 10. 2de 0 Nent
rit nos fiduciam habemus ad dñm: & quicquid petierimus ab eo accipiemus: Ac ſi diceret Si id qd nefi⸗
præcipit facimus id qd petimus obtinemus. Valde nãq; apud dũm utraq; hæc ſibi neceſſario cõgru tcei
unt: & ut oratione opatio: & operatione fulciatur oratio: Hinc & modo hieremias ait ſcrutemur: mam
reliqua. Vias etenim noſtras ſcrutari eſt cogitationũ interna diſcutere: Cor uero cũ manibns leuat con
qui orationem ſuã operibus roborat: Nã quiſquis orat ſed operari diſſimulat: cor leuat & manꝰ nõ Coan
leuat: Quiſquis uero operatur & non orat manus leuat & cor non leuat: Iuxta ergo Ioannis uocez (QNun
tunc cor fiduciam in oratione accipit cum ſibi uitæ prauitas nulla contradicit & bonoꝶ operum ſa alli⸗
tio orationi concinnit. NVN. 1 libue
CMos inique egimus:⁊ ad iracundiã ꝓuocauimus:idcirco tu inexoꝛabilis es. L Ii
CPropter peccata. n. populi & tranſgreſſiones plurimas quas ab initio fecerunt dim ad iracundiaz ſed
prouocantes ſimul cũ ciuitate diſperdi mœruerunt: nec iã digni fuerunt uenia qꝗ fili dei ad ſe ueni ð
entẽ ſpernẽtes tanta afficiũt cõtumelia: ſicut alius ꝓpheta oſtendit dicens: Propter peccata. n. noſtra duil
& iniqtates patrũ noſtroꝶ hieruſalẽ & populus tuus in opprobriũ ſunt oĩbus per circuitũ noſtruʒ: 2”è”
Vnde ẽt nobis timendũ eſt ne & ipſi ſi cõtempſerimus præcepta dñi & inobedientes fuerimus euã dar
gelio xpi: duram gehennæ ſentiamus uindictã ꝗ corrigi nolumus de peccatis ad iuſtitiã. Dicit. n. ptn
apoſtolus. Voluntariæ. n. nobis peccantibus poſt acceptã notitiã ueritatis iã non derelinꝗtur ꝓ pec bie
catis hoſtia: terribilis aũt quædã expectatio iudicii & ignis cumulatio: ꝗᷓ cõſumptura eſt aduerſanios gei
Et itẽ: Irritam inqt quis faciens legẽ moyſi ſine ulla miſeratiõe: duobus uel tribus teſtibus morieba 22
. tur: Quãto magis putatis deteriora mœreri ſupplicia qui filiũ dei cõculcauerit: & ſanguinẽ teſtamẽ her
ti pollutũ duxerit: in quo ſanctificatus eſt & ſpiritui gratiæ cõtumeliã fecerit. Seqtur. SAMECH. . 1eO
C Q&ο peruiſti in furoꝛe:⁊ percuſſiſti nos:occidiſti nec pepercifſii. . Vͤn
CVbicũq;.n. furor uel ira dei in ſcripturis legitur nõ pturbatio mentis: ſed illa uindicta in pœna ba der
tientis exprimitur: deus. n. naturaliter pius ſemp bonus & placidus ẽ: & ſemp idẽ ipſe eſt & anni ei s
nõ deficient. De quo alibi legitur: Tu aũt dñe uniuerſoꝶ:cũ tranqllitate iudicas & diſpõis oĩa.Ideo Ee
dũ pcutit quẽlibet uel occidlt: nec parcit non pturbationẽ ullam in ſemetipſo ſentit: ſed quietus & C4
placidus reos debitas pœnas ſoluere cogit de quo adhuc ſubditur. SAMECH. ſin⸗
COppoſuiſti nubem tibi ne tranſeat oratio. —MU: . erl.
CNubem ſibi opponere deus dicitur cum ingratas præces petentium exaudire dedignatur: I tẽ nu ieg
bes oppoſita orationi uidetur cum caligine quadam & nubilo cecitatis mens obuoluitur: ne radio Uitn
diuinæ contemplationis illuſtrari mœrfeatur. SAMECH. * Cle
CEradicationem ⁊ abiectionem poſuiſti me in medio populoꝛuʒ. Cer
CEradicatã ſe aſſerit & abiectã plebs iudaica: ꝗᷓ in chaldaica captiuitate ſæpe ꝓ ſceleribus ſuis cõtri/ be
. ta eſt: primuʒ ſub Ioachim: deinde ſub lIeconia tertio ſub Sedechia: qñ urbs uaſtata templũq; incen un
ſum eſt: & muri deſtructi: Poſtremo reliquiæ ꝗ ſub godolia ad habitandã terrã a nabuzardan prin- E
cipe militiæ relictæ ſunt: contra præceptũ dñi: qd eis p prophetã mandauerat: in rbyhil pergentes .“
ibi diſperierunt: In romana uero captiuitate ita urbs tota & terra deuaſtata eſt & plebs diſſipata ut

E
Ein

4* nullã ultra ſpem reſtauratiomis haberet: ſed uſq; in finẽ pſeuerarit eius deſolatio. Myſtice aũt eradi/
cationẽ & abiectionẽ a dño patitur aĩa peccatrix in medio populoꝑ conſtituta:qũ a malus ſpi⸗
ritibus

/

ritibus ita uirtutibus ſpoliatur: & radice fidei tenuatur: ut iã non honorni ſed pateat oĩum ĩirtĩſioni: &
ipſi inimici dominentur illius: & deceptæ inſultent: quia iuxta mœrita ſua pœnas quas ei ſcriptu-
ra ſacra prædixit: & laqueum perditionis ſuſtinere cogatur: unde ſequitur. PHE.
CAperuerunt ſuper nos os ſuum omnes inimici. PHE.
CFoꝛmido ⁊ laqueus factus eſt nobis vaticinatio ⁊ contritio.
CAperuerunt. n. tunc inimici os ſuũ ſup peccatores:q eos diuerſis laniatibus & cruciatibus deuo-
rare feſtinant debitores: Nec eis in aliquo miſerantes parcunt: ſed in formidinẽ pœnaꝶ: & laqueum
pditionis iuxta id qd ꝓpheticus ſermo peccantibus prædixit præcipitare ſtudent: Vnde nunc ꝓphe
ta interitũ populi ſui multipliciter plorauit: & nunc ſancta eccleſia animarum peccantium ruinã in
ceſſabiliter plangit: ſicut in ſequenti ſententia demonſtratur. PHE.
CBiuiſiones aquarum deduxit oculus meus:in contritione populi mei.
CDiuiſiones ergo aquaꝑ deducere ſe ab oculis perhibet ꝓpheta in contritione filiæ populi ſui: q &
peruerſitatẽ cordis illius defleuit: & ruinã in peccatis & contritionẽ in deuaſtatione. Sic & nũc ele/
ctorum turba pro aĩa in peccatis perdita multiplices gemitus fundit: ꝗq in diuerſis facinoribus eã er-
raſſe cõſpicit: & ſi quo mõ eam a cœpta nequitia reuocare poſſit toto niſu & labore cõtendit. AY N.
COculus meus afflictus eſt nec tacuit eo quod non eſſet requies. ATN.
Bonec reſpiceret ⁊ videret dominus de celis.
CInſtantiã orationis & perſeuerantiã nos habere ꝓpheta docet:qui ad cupita puenire uoluerit re-/
flectere mentẽ a ſtudio orationis nõ debet: ſed magis perſeuerare ĩ itentione cœpta illum oportet.
helen, l.reg.i.c. Hinc eſt qd in libro regũ de anna ſcriptũ eſt: qd poſtꝗᷓ orauerat: uultus eiꝰ nõ ſunt amplius in diuer
url aliͦ la mutati. Hinc & in euangelio cecus ille ꝗ in lericho tranſeuntẽ Ieſum audierat: miſereri ſibi ab eo
rhente, Mar. S8.d. Petebat:ſed cũ a prætereuntibus ſibi iuberetur ut taceret: ipfe multo magis clamabat dicẽs: miſerere

Nenance
mnekenn

kde ſco
tinſec

id mei fili dauid: unde & lumen qd expetit nullo modo eius fructu carebit. Reſpicit enim dũs de cælis
ög & fidelis ſui oratoris præces ſuſcipiens: ſaluũ fecit eum qm̃ ſperauit in ipſum. Dicit enim ipſa ueri-/
memmd tas. Amen dico uobis: quicquid orantes petitis fiet uobis. Et quia per oculorum aſpectum ſæpe no/
dn u xia concupiſcentia intrat: ſequitur. AN.
ümci COculus meus depꝛedatus eſt animam meam in cunctis filiabus vrbis mde.
minoch Nunc reddit cãm quare prædixerit oculũ ſuũ afflictum eſſe eo qd non eſſet requies:qm̃ cum pꝑ in
teuun curiã aſpectus patefactus fuerit tẽptationi aditus: uix tranquillitatẽ inueniet aius turbatus: niſi illi
lob.ʒi. a. ſubuenerit diuinæ pietatis intuitꝰ. Hinc eſt qd beatus Iob ait: Pepegi fœdus cũ oculis meis ut ne co
gitatẽ quidẽ de uirgine: Vt. n. cogitationes cordis caſtæ ſeruare potuiſſet fœdus cũ oculis pepegit:
dinmi ne prius incaute aſpiceret: qd poſtmodũ inuitus amaret: Valde nãq; eſt qd caro deorſum trahit: &
kiukemn ſemel ſpecies formæ cordi per oculos alligata: uix magnitudinis manu ſoluitur. Ne ergo quædã lu
unnn brica in cogitatione uerſemus: prouidendũ nobis eſt: quia intueri non debet: qd non licet cõcupi/
ii win; ſci. Vt.n.mũda mens in cogitatiõe ſeruetur a laſciuia uoluptatis ſuæ: deprimedi ſunt oculi: quañ ꝗ
beimuri dam raptores ad culpã. Neq;. n. eua lignũ uetitum contigiſſet: niſi hoc prius incaute reſpiceret: Scri
ni.Dnxo ptum ꝗppe eſt: Vidit mulier qd bonũ eſſet lignum ad ueſcendũ: & pulchrũ oculis aſpectuq; delecta
rnee . bile: & tulit de fructu illius: & cõmedit. Hinc ergo penſandũ eſt quanto debemus moderamine er-
türtmn umg ga illicita uiſum reſtringere nos ꝗ mortaliter uiuimus: ſi & mater uiuentiũ per oculos ad mortẽ ue
dueitn nit: Hinc ẽt modo ſub Iudeæ uoce: quæ exteriora uidendo cõcupiſcens : bona interiora pdiderat p
ineciri pheta dicit: Oculus meus depdatus eſt aiam meã. Cõcupiſcẽdo.n. uiſibilia inuiſibiles uirtutes ami
4 ſit: Quæ ergo interiorẽ fructũ per exteriorẽ uiſum perdidit per oculũ corporis ptulit præda cordis.
Vñ nobis ad cuſtodiendã cordis mundiciã exterioũ quoq; ſenſuũ diſciplina ſeruãda eſt. Na quãta
nponn ibet grauitate mens uigeat: carnales tñ ſenſus pueriliter exterius ꝑſtrepũt: & niſi ĩterioris grauitatis
Rn N lpõdere & q̃ſi iuuenili quodã uigore refrenẽtur: Ad fluxa qᷓq; & leuia mentẽ eneruẽ trahũt. SADE.
s0irl CSe nationẽ ceperunt me quan auem ininnci mei gratis. —. .
1anem CAuis enim no mine ipſe dñs ſignificatur: qui licet in terra de uirgine matre ſit editus: tamen cæle
ſtia doctrina ſua & exemplo ſemp petit: membraq; ſua fide & ſpe quaſi duabus alis ad ſuperna ſem
per ſubleuat dicens in euangelio: Regnũ meum non eſt de hoc mundo. Et item. Exiui inquit a pa/
Ieͦn tre & cætera: Et rurſum Quruult uenire poſt me. De hac aue in Iob ſcriptum eſt: Semitam ignora
n uit auis: nec intuitus eſt oculus uulturis. SADE.
hencdo . . . . .
CLapſa eſt in lacum vita mea:⁊ poſuerunt lapidem ſuper me.
Cum ſuperius dixiſſet uenatione ſe quaſi auẽ captum nunc addit uitã ſuã lapſam in lacũ & lapidẽ
ais ſuperpoſitũ. Quid eſt ergo uitã labi in lacũ: niſi corporalẽ uitã uenire uſq; ad defectũ. Lapſa ẽ ergo
i⸗ uita xpᷣi in lacũ:qñ eius caro puenit uſq; ad mortis occubitũ. Cui ſuppoſuerũt lapidẽ:qñ eo ſepulto
ligne petierũt a pilato ut iuberet cuſtodiri ſepulchrũ:ne forte uenirent diſcipuli & furarentur eũ: quibus
unne cũ ipſe reſponderet habetis cuſtodiã ite cuſtodite ſicut ſcitis: illi abeuntes munierũt ſepulchrũ: ſignã
nn tes lapidẽ cũ cuſtodibus: Poteſt & in laci noĩe uel infernus deſignatus accipi: uel calamitas ꝓfunda
nn . iſtius mundi: Lacus dicitur cuius fundus later. dũ in unam foueam circundatus includitur. Hic pla
occ no tergo intuentium oculis falſa tranquillitate blanditur: ſed quantum ſit profundus abſconditur
iniß CC ii
iu⸗

Liber Secundus.c.iij-

CNHinc & in euangelio ſcriptũ eſt Principes aũt & ſeniores populi conſiliũ fecerunt: ut Ieſum dolo

tenerent & occiderẽt: Et iteꝶ: Principes ſacerdotum & oẽ conſiliũquærebant falſum teſtimonium:

cõtra Ieſum &c. Vnde eo crucifixo prætereuntes blaſphemabãt: uach qui deſtruis tẽplum dei dicẽ-
tes. Similiter & principes ſacerdotũ illudẽtes cũ ſcribis & ſenioribus dicebãt A lios ſaluos fecit ſe ip
ſum ſaluũ faciat: Si rex iſrahel eſt deſcendat nũc de cruce. Talis. n. fuit meditatio eoꝶ: ut contra ueri-
tatẽ inſtituerent teſtes falſos:& malũ pro bono redderent gratis: Qui pſalmiſta dudũ præcinebat
dicens. Quoniam gratis abſconderunt mihi interitum laquæi ſui: Gratis reuera quibus mali nihil
fecerat. Illud enim gratuitum dicimus: quod non alicuius rei compenſatione tribuitur: Abſconde-/
runt mihi: ut illi putabant: qui diuinitatis eius potentiam non credebant: Nam quid poteſt abſcon
di cui nihil ocultum eſt. SIN.
Seſſionem eoꝛum ⁊ reſurrectionem eoꝛum uide:ego ſum pſalmus eoꝛum. S
CIn ſeſſione exprimit habitũ iudicãtis: in reſurrectiõe uero ſtudiũ id qd moliebãtur pficiendi: Sed
a in cathedra peſtilẽtiæ põtifices & prĩcipes iudæoꝶ ſederũt: iſidiãtes ut ĩterficerẽt: inocẽtẽ ad hoc
ſurrexerũt ut qd neqter tractarẽt ope neſario cõſumarẽt: Infœlicitas fuit in uiis eoꝑe & uiã pacis nõ
cognouerut: Sed quicquid ipſe corã eis ueracibus uerbis proferebat: totũ in calumniã & in oppro
brium uertere

ðð ” hriunt
Hinc & in pſalmo ſcriptum eſt: poſuerunt me in lacu inferiori & cætera: SADE. gitanie
CInundanuerunt aque ſuper caput meum:dixi perij. eru
CAquæ in ſcriptura ſacra aliqn ſpiritum ſanctũ aliqn ſcientiã ſacram aliqũᷣ ſcientiã prauam :aliqũ Cucun
tribulationẽ: aliqñ deflaentes populos: aliqñ mentes fidẽ ſequentiũ demonſtrare ſolent: per aquaz nneyl
quippe ſancti ſpũs infuſio deſignatur: Sicut in euangelio dicitur. Qui credit in me: ſicut dicit ſcriptu Io. 6:e. lin
ra: flumina de uentre eius fluent aꝗᷓ uiuæ: &c: Rurſum per aquã ſancta ſcientia deſignatur. Sicut dici und
tur. aqua ſapiæ ſalutaris potauit eos. Per aquã quoq; praua ſciẽtia appellari ſolet Sicut apud ſalomo Ecl..a. iu
nẽ mulier ꝗᷓ typũ hæreſeos tenet: callidis ſuaſionibus blanditur dicens: aquæ furtiuæ dulciores ſũt. Reae
aquarũ ergo noie nõnunꝗᷓ ſolent tribulatões intelligi: ſicut per pſalmiſtã dicitur. Saluũ me fac deus (NN
qm intrauerüt aquæ uſq; ad aiam meã: Per aqᷓ populi deſignantur: ſicut per Ioannẽ dicitur: Aquæ Apo. 77.b. bie
uero populi ſunt: Per aquã quoq; non ſolũ fluxus decurrentiũ populoꝶ:ſed etiam bonoꝶ mentes Ctor
fidei pᷣdicamenta ſequentiũ deſignantur.ſicut ꝓpheta ait: Beati qui ſeminatis ſuper omnes aquas: & nend
per pſalmiſtam dicitur Vox dñi ſuper aquas. Aquæ uero ſuper caput redemptoris inundauerunt Cin
qñ ſedicioſi populi iudæorum perſecutionem mouentes diuinitati redemptoris detraxerunt: Ca/⸗ gnun
put uero chiiſti deus eſt: ut apoſtolus teſtatur:eum uidentes iudæi dixerunt ad pilatum: Nos legem lenn
habemus: & ſecundum legem debet mori quia filium dei ſe ſecit. COPH. lron
CInuocaui nomen tuum domine de lacu nouiſſimo. iet
CDuid. n. lacum nouiſſimũ niſi infernum inferiorẽ intelligere debemus: De quo in pſalmo ſcri/ ſa
ptũ eſt: Eruiſti aiam meã ex inferno inferiori: Inuocauit ergo redẽptor noſter nomẽ dñi de lacu no du .
uiſſimo:cũ in uirtute diuinitatis deſcendit ad inferos: & deſtructis clauſtris tartari: ſuos quos ibi re- D
perit eruens uictor ad ſuperos aſcendit. COPH.
ocem meam audiſtune auertas aurem tuam a ſingulto meo ? clamoꝛbu. ſee
CVocem.nmdominicæ incarnationis diuinitas ipſius audiuit: qui ſalutẽ humani generis quã ſecun lir
dũ humanitatẽ poſtulauit: ſcdm diuinitatẽ tribuit: Proinde ipſe ad patrem dicit in euangelio Pater Io.ii. e. 1 8
gratias ago tibi qm̃ audiſti me: ego autem ſciebam qm̃ ſemper me audis. COPH. “ eng
Appꝛopinquaſti in die quando inuocaui te:dixiſti ne timeas. Chrak
CAppropinquauit diuinitas ſaluatoris humanitati ipſius: q eã ſubita reſurrectione iuxta uotũ ſuũ nmuc
de morte trũphare fecit: Aliter: Appropinquauit dũs ſeruis ſuis cũ tribularentur: & de neceſſitatibꝰ land
eorum liberauit eos: qm̃ timore inimici animas eorum eripuit: ſicut enim ipſi orabant in pſalmo: CNe
Exaudi deus orationem cum præcor a timore inimici eripe animam meam. RES. Cſu
CJudicaſti domine cauſas anime meèe redemptoꝛ vite mee. . adiak
Cludicauit ergo dñs cauſam animæ xpᷣi:qñ innocentis mortẽ peruenire fecit ad ſalutẽ generis hu had
mani: & triũpho ſuæ reſurectionis confudit auctores eius interemptionis: Aliter. Iudicauit dominꝰ tia
cauſam ſideliũ ſuorum:qñ redemit aĩas eorum & non dereliquit omnes qui in ſe ſperauerunt: con- lue
feſores ſuos ad cæleſtẽ tranſtulit gloriã: & perſecutores eoꝶ in pœnam demerſit perpetuã: Iniqui/ ga
tas. milloꝶ hoc promeruit quia timere & honorare auctorẽ ſuum temeritas mentis eoꝑꝶ eos nõ per lun
miſit: Inſurrexerunt. n. primum cũ furoris ſui inſania in ipſum paſtorem dicentes: Hic eſt hæres &c.
Ex ſeruis uero eius alium ceciderunt: alium occiderunt: alium uero lapidauerunt: & ſic diſſipatæ ſũt
oues gregis: quapropter nunc dicit. RES. UMUWU
CAidiſti domine iniquitatem illoꝛum aduerſum me:iudica iudicium meum. REks.
¶idiſti omnem furoꝛem:aduerſas cogitationes eoꝛum aduerſum me
CCogitatio.n.illoꝶ maligna erat: & ſermones pleni inſania: auctorẽ uitæ interficere cogitantes: &
ſermonibus ueritatis exprobrare nitentes: de quo ſequitur. SIN.
Audliſti oppꝛobꝛium eoꝛum domine:omnes cogitationes eoꝛum aduerſum me. SIN.
Labia inſurgentium mihi ⁊ meditationes eoꝛum aduerſum me tota die. Mat. 26. a.

jidehann
Goridi⸗

3guiſecnn
Pladn

4

Motiſi,
eſiutb⸗
dyalno⸗

B

igweühn
Cunconn
Menm
ilid
Ri
ethendr
i⸗ it

S

giummd

AN
eſumcd
timorin
mdidi
Ykatt
mmven/
Tonebet
once⸗
ton

mäic
inhe
inen 1
1
ne

„

Math.7.b.

brium uertere ſtudebant: Vnde cum diceret ammodo uidebitis filium hommis ſedentem a dextris
uirtutis dei: & uenientem in nubibus cæli: tunc expuerunt in faciem eius: & acceperunt arundinez
& percuſſerunt caput eius dicentes prophetiza nobis quis eſt ꝗte percuſſit: Quod etiam propheta
dudum in ſpirxitu præuidens oſtendit dicens: Aduerſum me exercebantur qui ſedebant in porta: &
in me pſallebant qui bibebint uinum. Dicit enim paſſionem ſuam genti iudaicæ fuiſſe fabulam: ꝗ
quaſi impleta cogitatione ſua de nece domini temulentiſſime garnebant. Sed qui incorrigibiles
erba ſe intentione deſendentes:

Super la

erant: & magis perſeuerare in malo ꝗ inde recedere eli gebant: ſap

quali iuſtitiæ executores per Hieremiam dicitr. IHAV.
Regdde eis domine vicem inxta opera mannum ſuarum.
Moxq; eandem uicem expræſſius ſubdidit dicens. THAV.

CBabis eis ſcutum coꝛdis laboꝛem tuum.
Cabor quippe domini apparens inter homines: paſſibilis eins humanitas fuit: ꝗᷓ iudæi ſuperbe ſa
pientes: dum diſcernerent deſpexerunt: eumq; immorralem credere dedignati ſunt quem natura
paſſibili mortalem uiderunt. Cumq; eius humilitatem conſpicerent ſuperbiæ faſtu indurati: ſumma
cura moliti ſunt: ne eorum mentes ſancta prædicantium uerba penetrarent. Dum ergo eis domm?
uicem malorum operum redderet: dedit illis ſcutum cordis laborem ſuum: quia recto iudicio inde
illos contra ſe ſuperbe obſtinatos exhibuit: unde ipſe pro nobis i infirmitate laborauit. Repulerunt
quippe a ſe uerba prædicantiù qui dedignati ſunt in dño infirma paſſionum: laborem igitur domi
ni contra eundem dominum ſcutum cordis habuerunt: qui ſuperbe ſapiẽtibus eo deſpectius appa
ruit: quo ꝓpter eos humilis fuit. Hoc ſicut iam ſuperius diximus prius ille peccator tenuit qui requi⸗-
renti dño cur lignum uetitũ contigiſſet: nõ ad ſe culpã reddidit. Sed a muliere quã ei dederat ſe ac
cepiſſe rũdit:ut quaſi reatũ ſuum oblique in auctorẽ reliderer: qui ei mulierẽ dederat quæ talia per/
ſuaderet. Hunc ſcutũ ẽt requiſita mulier tenuit: quando neq; ipſa ad ſe culpam retulit: ſed ſerpentis
illud perſuaſionibus replicauit dicẽs. Serpens decœpit me & cõmedi: ut ipſa quoq; reatũ ſuum obli
que in creatorẽ duceret: qui illic intrare ſerpentẽ perſuaſuꝑ talia permiſiilet. Serpẽs uero iã non re-
quiritur. quia nec eius pnia quærebatur. Hi aut quorum pnia quæſita eſt: ſcutum nequiſſimæ defen
ſionis contta iuſtiſſimæ correptionis uerba protulerunt. Vnde nunc uſq; in uſuʒ peccantiũ trahitur
ut culꝑa cũ arguitur defendatur: & unde finiri reatus debuit: inde cumuletur. THAV.
CPPer ſequeris in furoꝛe:⁊ conteres eos ſub celis domien.
CHis tribus ſententiis quas modo enumerauimus: quæ ſub Thau littera prænotatæ ſunt reſpõdet
ad ſuperiores quibus iniquitatem Iudæoruz & doloſam meditationem expræſſerat: oſtẽdens quo
niam in furore: diuino iudicio diſponente: hoſtes eorum illos perſecuti ſunt: & in præ ſenti uita for-
titer contriuerunt: ita ut hactenus per totũ orbem diſperſi malũ exilii patiãtur: ſedentes ſine rege ac
ſacerdotio regali: & ſine tẽplo & ſine cultu pietatis. Qui aũt ad xpᷣm conuertuntur promiſſioné illã
q ad patres eo& facta cſt ſpiritaliter hereditabunt. Deniq; tribus al phabetis ꝗbus anteriorem parteʒ
lamentationis ꝓpheta exp licauit enarratis iã quid quartũ inſinuat conſiderandum et.
Pi ACFINIT LIBER SECVNDVS ET TERTIVM ALPHABETVM
INCIPIT PROHEMIVM IN TERTIVM LIBRVMET QVAR-
XTREMVS lIiber tractatus Hieremiæ inchoandus eſt a quarto alphabe
to: quod ſicut primum & ſecundum ſaphico mœtro decurrit: in quo ſi-/
mili modo ut in cæteris caſuz populi iudaici: atq; uaſtationem urbis la/
mentabili uoce ꝓpheta hiſtorialiter deplorat: Spiritualiter auten lapſũ
animæ fidelis: atq; ruinam in peccatis miſerabiliter plangit: ſubnectens
orationẽ quã fudit lachrymoſa uoce pp interitũù ſuo a pias aures duñi
Hgquatenus ipſe benignus miſeris manus ſolaci porri gendo:in ſtatuʒ pri
ſtinum erigat: atq; perfectæ ſanirati reſtituat.

CINCIPIT ALPHABETVM QVARTVM. CAPITVLVM. IIIII. AlLEPII.

AINomodo obſcuratum eſt aurum. Mutatus eſt coloꝛ optimus. Diſperſi ſunt lapides
lAnctuarij in capite omnium plateerum. M
Nam licet hæc hiſtorialiter urbis Hieroſolimitanæ deſtructionẽ & tẽpli cõcremationẽ
uideantur ſonare: ubi totus ille ornatus uete diſſipatus eſt: & ad nihilũ redactus. Tñᷣ altio
ri ſenſu tẽpli myſtici deiectionẽ ſignificat: qd cotidiæ in reproboꝶ uita & motibus offuſcatur atq;
deſtruitur. Quid nãq; auro qd metallis cæteris peminet niſi excellẽtia ſanctitatis: qd colore optimo
niſi cunctis amabilis reuerẽtia religionis exprimitur: ꝗqd ſanctuarii lapides niſi ſacroꝑꝶ ordinũ pſo/
næ ſignantur: qd plateaꝑ noie niſi præſentis uitæ latitudo dicitur: pfecto a latitudine plateæ ſũt uo
catæ. Per ſemetipſam uero dicit ueritas: lata & ſpacioſa uia eſt q ducit ad pditionẽ. Aurũ igitur ob/
ſcuratur: cũ terrenis actibus ſanctitatis uita polluitur: Color optimus cõmutatur cũ quorũdam qui

agere religioſe credebãtur: eſtimatio ante acta minuitur: Nã cũ quilibet poſt ſanctitatis habitũ ter-

tenis ſe actibus inſerit: quaſi colore pmutato ante humanos oculos eius reuerẽtia deſpecta palleſcit.
CC iii

Y.iber tertius.c.iiii.

mn
Sanctuarii quoq; lapides in plateas diſperguntu r:cum cãm ſeculariũ foras lata itinera expetunt: hbi ni
qui ad ornamẽta eccleſiæ internis myſteris quaſi in ſecretis ſanctuarii uacare debuerãt: Ad hoc ꝗp *
pe ſanctuatii lapides fiebãt: ut intra ſancta ſanctoꝶ in ueſtimẽto ſũmi ſacerdotes apparerẽt. Cũ uero fiiner
miniſtri religionis a ſubditis honorẽ redẽptoris ſui: ex mœrito uitæ nõ exigũt: ſanctuarii lapides in uroo
ornamẽto põtiſicis nõ ſunt: Qui nimiꝑ ſanctuarii lapides diſperſi per plateas iacent: cũ pſonæ ſacro 1 erco
rum ordinũ uoluptatũ ſuaꝶ latitudini deditæ terrenis negociis inhærent. Et notandũ qd non hos e
diſperſos in plateis ſed in capite plateaꝶ dicit: qa cũ terrena agunt: ſũmi uideri appetunt ut & lata g.
itinera teneãt ex uoluptate delectatiõis: & tñ in plateaꝶ ſint capite ex honore ſãctitatis. Nihil quoq;
obſtat ſi ſanctuarii lapides eoſdẽ ipſos ꝗbus cõſtructũ ſanctuariũ exiſtebat accipimus: ꝗ diſperſi ĩ ca ne
pite plateaꝶ iacent: qñ ſacrov ordinũ uiri terrenis actibus ex deſiderio inſeruiũt: ex quoꝶ prius oĩ/- An
ficio ſanctitatis gloria ſtare uidebatur. Secularia itaq; negotia aliquando ex cõpaſſione tollerãda ſũt enn
nunꝗᷓ uero ex amore requirenda ne cum mentem diligentis aggrauant hanc ſuo uictam pondere 4 .
ad ima de cæleſtibus mergant. BETH. il
C Filij ſyon inclvti ⁊ amicti auro pꝛimo:qũo reputari ſunt in vaſa teſtea.opus manuũ ſiguli. n
C Ad eundẽ ſenſũ hæc ſnĩa ptinet ad quẽ ſupior. Qd filii eccleſiæ ꝗ inclyti fuerũt xpᷣiana religiõe hcin
& ornati ſapiæ fulgore & decore uirtutũ: nunc emolliti carnalibꝰ deſideris & terrenis cupiditatibꝰ ene
tabefacti uaſis teſteis cõparẽtur:qꝗᷓ dnñicæ correptõis uirga ĩ futuro examiĩe cõterẽs frãget & ad nihilũ ingauu
rediget taliter ut nõ inueniri poſſit fragmẽ teſtæ quo igniculus ferri poſſit de incẽdio. GIMEL. tein
Sed ⁊ lamie nudauerunt mammam lactauerunt catulos ſuos:ſilia populi mei crudelis quaſi Rõ
ſtrutio in deſerto. “ K
CIn lamia ꝗppe duplicitas indæoꝑꝶ: & fictio hypocritaꝑꝶ exprimitur. Lamia etenim humanã faciez rnin
hẽt: ſed corpus beſtiale: ſic & populus Iudæoꝶ ſpecietenus cultura dei ſimulabat: ſed feroci animo Mnn
ſemp illi contrarius exiſtebat. Quod bene per Eſaiã oſtenditur cum dicitur: Populus hic labiis me ini
honorat: cor aũt eorum longe eſt a me. Similiter oẽs hypocritæ in prima facie: quod oſtẽdunt qua CCund
ſi ex ratione ſanctitatis eſt: beſtiale eſt quod ſequitur corpus: qa ualde iniqua ſunt quæ ſub boni ſpe/ Mchri
cie moliuntur:Poſſunt & in lamia heretici accipi: qui humanã quidẽ faciem: ſed beluina per impie nüpta
tatẽ corda geſtant: Hi tunc mãmam nudant qn errorem ſuũ libere prædicant: Tunc catulos lactant CMad
quũ male ſequaces paruulorum animas dũ peruerſa inſinuant ad impietatẽ nutriendo confirmant. nutute
Filia populi mei crudelis quaſi ſtrutio in deſerto. Sicut in lamia ſic & in ſtrutione fictio & iĩmanitas kkuhe
hiſtorialiter iudæoꝶ: Et ſcdm myſticum ſenſum ſimulatio & immanitas hypocritaꝶ deſonatun 4 mmus
fingere ſciunt uirtutũ opera non ueraciter agere. De hoc ſtrutione inter alia & in libro 10 legitur. ut
Induratur ad filios ſuos quaſi non ſint ſui: fruſtra laborauit nullo timore cogente, Indurata eſt ergo dotd
crudelis ſynagoga ludæorum contra apoſtolos & prædicatores noui teſtamenti: qui de ipſa gen/ Ddaen
te nati fuerant: quaſi non eſſent ſui fili odio eos habens: & externos deputans: crudeliter illos ubiq; in
in deſerto gentium perſequebatur propter euangelium chriſti: quod & ipſa ueritas uidetur eis præ Adea
nuntiare cum ait:Hæc locutus ſum uobis ut non ſcandalizemini: abſq; ſynagogis faciẽt uos:ſed ue tatr
nit hora ut omnis qui interficit uos arbitretur obſequium ſe præſtare Et hæc facient uobis quia nõ i
nouerunt patrem neq; me. Fruſtra ergo laborat nullo timore cogente: quia cum chriſtum perſecu i⸗
ta eſt quaſi euerſorem gentis: & deſtructorem tegni: nec ſtatum regni: nec ſalutem gentis ſeruauir non
ſed magis perdidit. DELEIHNMI. M alur
CAdbeſit lingua lactantis ad palatũ eiꝰ in ſiti: Maruuli peticrũt panẽ:⁊ nõ erat ꝗ frãgeret eis. 1g
CNHoc notat iuxta iſtoria: quod lactantes atq; paruuli infantes Iudæoꝶ deſtituti matrum atq; nutri tor
cum Olatio: fame & ſiti laborauerunt Iuxta allegoriã uero ſignificat quod ii qui infirmi adhuc ſüt cin
intellectu & minus ualidi ad percipiendum fortiorem cibum: qualibus ait apoſtolus: Lac uobis po I.cor.3.2. Vace
tum dedi propter inertiam & deſidiam doctorum ſpiritalis intelligentiæ carent alimonia: Paruuli AiIn
inquit petieruut panem & non erat qui frangeret eis: ideſt infirmi quiq; ſcripturæ ſacræ fortiotes ’
