hariſei collatiõe fit iuſtior.lta & iſte ꝗq opprimitur a diabolo:peccator ꝗdem eſt: ſed opprimente
ſe iuſtior eſt. Quare igitur nõ eſt mẽſura nec põdus:ut ſi ſemel iuſtus opprimitur & ſubiicitur: nõ
ĩpio:ſed iuſtiori ſe ſubiiciatur. Dicã ꝗcꝗᷓ ſine te fieri: & te nolẽte tantũ poſſe impiũ?hoc ſentire blaſ
hemũ eſt: Cu itaq;ʒ tu ſis uniuerſitatis rector & dñs: tu neceſſe eſt facias qd ſine te fieri nõ poteſt. Et
kor dicitur nõ qd ipſe ꝓpheta ſic ſentiat: ut ſupra teſtatus ſum. Sed qd impatiẽtiam humanã in ſua
pſona exprimat. Sicut frequẽter uidimus apoſtolũ uarias hoĩum in ſe recipe ſnĩas. Et nunc dicere.
Video aut aliã legem in mẽbris meis: repugnãtem legi mẽtis meæ: & cap tiuantẽ me in lege pecca Phili. 3. c.
ti: ꝗᷓ eſt in mẽbris meis. Et qſi icipiẽs ſit. Fratres ego nõ arbitror me cõpræhẽdiſſe: Et ex pte cogno/
ſcimus & ex pte ꝓphetamus. Ac rurſus ibidẽ quaſi pfectus ſit. Quotquot ergo pfecti hoc ſapiamus:
cũ utiq; nõ ſit unius atq; eiuſdẽ dicere ſe ex pte cognoſcere: & eſſe pſectũ. At ne forſitan putes non
apoſtolicæ cõſuetudinis ſed noſttæ. Hoc eſt argumẽtũ qd ipſe loꝗtur: Ad chorithios.Hæc aũt fra .l.cor. 4· a.
tres trãſiguraui in me & Apollo: ppter uos: ut in uobis diſcatis: Alioꝗn quõ põt ſic hẽre dei hoĩfes
uaſi piſces maris: & uelut reptilia ꝗᷓ nõ hñt principẽ: cũ angeli ſinguloꝶ:cottidie uideãt faciẽ pa-
tris ꝗ in cælis eſt. Et circũdet angel⸗ dñi in circuitu timentiũ eũ & eripiat eos. Sicut igitur in hoĩ/-
bus ẽt ꝑ ſingulos:dei currit ꝓuidẽtia:ſic in cæteris aĩalibus gñalem ꝗdẽ diſpoſitionẽ: & ordinẽ cur
ſumq;ʒ rerũ intelligere poſſumus. Verbi gratia. Quõ naſcatur piſciũ multitudo & uiuat in aꝗs: quõ
reptilia & quadrupedia oriãtur in terra: & ꝗbus alãtur cibis. Cæteꝶ abſurdũ eſt ad hoc dei deduce
re maieſtatẽ:ut ſciat p. momẽta ſngul quot naſcãtur culices.quot ue moriãtur. Quæ cimicũ & pu
licũ & muſcaꝶ ſit in terra multitudo. Quãti piſces in aqua natẽt: & ꝗ de minoribus maioꝑ pᷣdæ ce
dere debeãt. Nõ ſimus tam fatui adulatores dei: ut dum potẽtiã eius ẽt ad ima detrahimus: in nos
ipſos iniurioſi ſimus: eandẽ rõnabiliũ ꝗᷓ irrationabiliũ ꝓuidẽtiã eſſe dicẽtes. Ex quo liber ille apo/
cryphus ſtultitiæ cõdẽnandus eſt: in quo ſcriptũ eſt: quendã angelũ nomine tyri pᷣeſſe reptilibꝰ.Et
i hac ſimilitudinẽ i duoc & arboribꝰ& beſtiis uniuerſis ꝓprios ĩ cuſtodiã ägelos aſignatos.
CTotũ in hamo ſubleuauit:traxit illð i ſagena fua:⁊ ꝗgregauit i rete ſuũ:ſuꝑ hoc letabit᷑ ⁊ exui
tabit:ppea iĩmolabit ſagene ſue:⁊ ſacriſcabit reti ſuo:q; in ipſis icraſſata eſt ꝑs eiꝰ:⁊ cibꝰeiꝰele-
ctus:ꝓpter hoc ergo expãdit ſagenam ſuam:⁊ ſemper interſicere gẽtes non ceſſat. LXX:
CEõſumationẽ in hamo ſublenauit:⁊ attraxit eũ in rete ſuo:⁊ cõgregauit eũ in ſagenis ſuis:pꝑ
Hoc letabitur ⁊ gaudebit. Pꝛopterea imolauit ſagene ſue ⁊ incẽdit reti ſuo.Quia in ipſis icraſ
ſauit partẽ ſuã:⁊ eſce eius electe:ꝓpterea expãdit rete ſuũ:⁊ ſempꝑ interſicere eius nõ ceſſat.
Quia ſupra piſces nominauerat dicẽs: Et facies hoĩes quaſi piſces maris: & quaſi /reptilia. Qd ſi-
nãter dicitur in hebreo remes. i. woανενπνO& uidelicet qd moueri põt iccirco uαειτανραα pi-
tiũ ſeruat in cæteris: ut quõ piſcator mittit hamũ: & rete & ſagenã: ut qc hamus nõ potuit rete cõ/
pᷣhẽdat: qd euaſerit rete ſagenis latioribus circũdetur. Ita & rex babylonius cũcta uaſtauerit: & uni
uerſum hoĩum genus: ſuã pᷣdam fecerit. Porro qd ait: Lætabitur atq; gaudebit & ĩmolabit ſagenæ
ſuæ: & ſacriſicabit reti ſuo: Idolũ ſignificat qd fecit in cãpo durã: & ſimulach& belis: cui quaſi grãdi
ſagenæ ĩmolauit pinguiſiimas uictimas totas quas uicerat nationes ad cultum eius cogãs. Ii ipſis
quippe hoc eſt in idolis ſuis incraſſatum eſſe ſe credens: & ſuam partem ideſt omnes ſe habere giui
tias: quaſi grandes piſces etiam Biciner quoſqʒ atq; reges ſuo ſubiugauit iĩperio. quas eſcas electas
uocat. Et qa ſemel piſcatiõe opulẽtiſſima ſaturatus eſt: Et ſagenam ſuam ideſt ſuũ repleuit exercitũ
Propterea gẽtes interficere ideſt ſemper pugnare: & iugulare non ceſſet. Porro ſecũdum. xx. Impi-
us diaboli qui opprimit iuſtum & habet homines quaſi piſces maris: & uaſtat cuncta quaſi repti
lia nõ hñtia ducem. Miſit hamum ſuum cõtrariũ ei hamo. A quo ꝑ apoſtolũ Petrũ primus captus
eſt piſcis in cuius ore inuẽtus eſt ſtater. Et adheſit hõ eius Adam: & attraxit eũ foras de paradiſo re
te ſuo: & cooperuit illu ſagenis ſuis. uariis & multiplicibus fallatiis: Iccirco lætabitur & decipulas
ſuas plus arbitrabitur eſſe ꝗᷓ pᷣceptum dñi.Et imolabit nõ hamo ꝗ puerſus ſermo intelligitur: & ad
huc in principio

— — —.———P44

rr — — —

den
E huc in principio cõſtitutus: ſed rete ſuo: qa pin guiſſimas in ipſo hoſtias cõpræhẽdit. Et p unũ ho-
IInfné beccatores cõſtituti ſüt pluri mi: & in Adam oẽs mortui ſumus:& uniuerſi deĩceps ſancti cũ
1 illo pariter de paradiſo eiecti. Vñ & cibi eius electi ſũt. Vt ſecũdum pſalmiſtã. Quærat a deo eſcam
nn ſibi: pphetas ſuhuertere uolẽs & apoſtolos: & ꝗa primũ decepit hoĩem: cottidie uniuerſum huma-
ni nü genus interſicere non ceſſat. Pét aũt & de hereticoꝑꝶ accipi puerſa multipliciq; doctrina: qd &
mcd ipſi hamo ſuo & rete ſuo: & ſagenis ſuis plurimos piſces capiãt: & multa reptilia cõpræhẽdãt: & ic
dui⸗ circo letẽtur: & ſermonẽ ſuũ quo deciꝑe & ꝑpſuadere potuerũt: quaſi de adorẽt: illù colat: illũ ex-
N polliãt: ipſi omni arte deſeruiat: p quã ſcit a ſe tãtas uictimas interfectas & tãtos potẽtium atq; ſan
ein ctoꝝꝶ eẽ deceptos:quos pinguẽ ptẽ & electas eſcas ſcriptura nũc nominat. Propterea in ſimilitudi-
nẽ beſtiaꝶ ꝗᷓ guſtatũ ſemel ſãguinẽ ſemp ſitiũt expãdũt rete ſuũ.& hoc oẽ eoꝶ ſtudiũ ẽ: ut nõ pau
nor cos ſiẽ ĩ pricipio ſed plures ĩterſiciat: nõ abigit d ĩterfectõe multaꝶ gẽtiũ:ꝗ tãtã hereſeõ & puerſaꝑ
CO0 doctriaꝑꝶ multitudinẽ a diaboli uiderit hamo a ſagẽiſq; cõphẽſã: & tũ capture eo& finis ĩteritꝰeſt.
win CAbPITVLVM SECVNDVM. HMM
grio –Eoper cuſtodiam medò ſtabo ⁊ fſigã gradũ ſuper munitionẽ:⁊ contemplaboꝛ vt videaʒ
nente auid dicatur mihi:z quiqreſpondeam ad arguentemgne. LXX.
rno CSBuper cuſtodiam meã ſtabo ⁊ aſcendam ſuper petrã:z contemplaboꝛ vt videam
blaf EEEquid loquatur in me:⁊ quid reſpondeam ad conꝛeptionem meam.
.E CSymachus manifeſtius eſt proſecutus. C¶BDSup ſpeculã ſtabo:⁊ ſtabo velut incluſus:
nſiun ⁊ cõtemplaboꝛ vt videã ꝗd dicat᷑ mihi:⁊ ꝗd rñdeã ⁊ ↄtradica aduerſus arguẽtem me.
cere. CPro munitione & petra in cuius locũ Symachus ĩterptatus eſt: cõcluſum: Imhebreo ponitur ma/
dere Mu ſur. Quod Theodotion gyrũ: Aꝗla & quinta editio circinnũ trãſtulerũt:Primæ cauſationi reſpon
1t. . Oe S ne AEe . ae bor
n dit dñs: Aſpicite in gẽtib & uidete & admir amini & obſtupeſcite. Ad quã ꝓpheta quaſi ſupioris
Umus dicti agens pœnitentiã temperauerat ꝗqdem qſtionem dicẽs. Due deus meus ſanctæ meus. Et non
6non morietur: ſed nihilominus cü ueneratõe & laudibus dei ipſum fuerit ſciſcitatus: Mundi ſunt oculi
itfn tui ut nõ uideas malũ: & reſpicere ad iniquitatẽ neſcis. Quare nõ reſpicis ſup iniqua agentes: & ta/
Nie ces deuorãte impio iuſtiorem ſe. Et quæ eſſet iuſti deuoratio executus in ptibus eſt: Vt fierẽt hoĩes
“ quaſi piſces maris: & quaſi reptilia. Et qd hamo & ſagena & rete ſuo oẽs ad interitũ traherentur: &
hs nõ eſt finis interſectioni eo. Itaq; qa ꝓpheta eſt: ꝓpterea qrit: & dubitare ſe dicit: Vt qd illi reſpoõ-
W detur: reſpondeatur oĩbus. Stabo inqꝗt in ſpelunca mea: Ildeſt in ꝓphetiæ meæ ſublimitate: & uide
gi bo poſt captiuitatem populi: & euerſionẽ ciuitatis & templi: & deinceps qd ſequitur: Vel certe ita.

Cuſtodiã omni diligẽtia cor meum: & ſtabo nn chriſtum petrã: Et hoc gyro circinno quaſi muro
ir ſepiar: ne ad me leo rugiẽs poſſit irrũpere: & uidebo qd mihi poſt ſecũdam qõnem rũdeat deus: &

poſtqᷓ mihi rñderit: & me corripuerit male fuiſſe cõquæſtũ. Quid ego quoq; ei debeã rũdere. Ele/
lee gãter & miro ſenſu humanã deſcribit impatientiã: quã in ciſceptatòibns ſemp habere cõſueuimꝰ:
nu ut anteꝗᷓ nobis ex aduerſo aliꝗs rũdeat: & ſciamus in quo nos arguere: & ad rndendũ paremus. Ex
o⸗ quo oñditur rũſionem nõ rõnis eſſe: ſed cõtentionis. Si enim eſtet ratio:reſponſio debuerat expe/
d⸗ Qcari: & ſic uxleze utrum reſpondere deberet an conſentire rationabili teſponſioni. Sed & hoc no-
nos. tandum ex eo quod dixerat. Vt uideam quid loquatur in me: ppheticam uiſionem & eloquiũ dei
elt ncon extrinſecus ad pphetas fieri: ſed intrinſecus & interiori homini reſpondere. Vnde & zachari-
a85. Et angelus In quit loquæbatur in me. Et in pſalmis. Audiam quid loquatur in me dominus.
UI. CSt reſpondit mibi dominus ? dixit:Scribe viſum ⁊ explana euʒ ſuper tabulas:vt percurrat
ne, qqui legerit eum:quia adhuc viſus pꝛocul:? apparebit in ſinem:⁊ non mentietur:ſi moꝛam fece/
rit expecta illũ:quia veniens veniet:⁊ non tardabit.Ecce qui incredulus eſt:non erit recta ani-
4 ma eius in ſemetipſo:Juſtus autem ex ſide ſua viuet. LxX.
E C Strũdit ad me dũs ⁊ dixit:Scribe viſionẽ:⁊ manifeſta in buxo:vt currat ꝗ legit eã:qꝛ adhuc
Nl⸗ viſio in tpᷣs:⁊ oꝛietur in fine:⁊ non in vacuum.Si defecerit ſuſtine eum:quia veniens veniet:
ni non tardabit:ſi retraxerit ſe non ꝑplacebit anmime mcee in eo: uſcus aſᷣt ex ãde mea vuet.
nüui CPro tabulis & buxo qd hebraice aicitur hallu: nhoc Symachus interpᷣtatus eſt pagĩas. Et ubi. lxx.
ga4 poſuerũt: iuſtus auũt ex ſide mea uiuet. Oẽs eliter trãſtulerũt. Ex fide ſua uiuet. Denicq; Symachus
. Nil ngnificãtius interpᷣtans ait. Iuſtus aũt p fidẽ ꝓpriam ſuã uiuet: qd græce dicitur Aikcttιπιο. Tni dv⸗
ps Jo5ë niTe1 Eiεαcibe monato ꝗppe: qd interp̃tatur in fide ſua: i Iot & Vahu litterã haberet in
rcui fine:ut.lxx.putauerũt:& legeretur bemam athi: recte tranſtuliſſent in fide mea: Nũc aũt ſimilitudo
es litteræ Vau & Ioth ꝗᷓ mẽſura tm̃ ĩter ſe diſtãt: c erroris fuit: Hoc qᷓre dictũ ſit: ſeqᷓns diſputatio cõ/
Nnti, phẽdit: Iuxta repromiſſionẽ ꝗ ad ſctm̃ uirũ in Eſaia fit dicẽs. Adhuc loqꝗnte te dicã ecce adſũ. Nũc
, gquoq; ꝓphetæ rñdit dus: & pcepit ut ſcribat uiſionẽ: & dirigat eã ſup tabulas. i. mãifeſtius ſcribat.
4 Tabulas aũt puto illas:de ꝗbus & apoſtolus loqtur ad corĩthios. Epiſtola noſtra uos eſtis: ſcri ptai
iu corqdib ueſtris &c. uſq; dũ dicit ex lapidibꝰ: ſed ĩ tabulis. Nõ ĩ tabulis cordis carnalibꝰ: Sed & Salo
mon tale qd ſignificat ĩ puerbiis dicẽs: Deſcribe eã ſup latitudinẽ cordis tui: Scnbere at iubeĩ plai
1 i poſſit ea lector currere: &nullo ĩpedimẽto uelocitas eiꝰ & legẽdi cupido teneat. Et hoc pcipit: qa
3 . adhuc uiſio ꝓcul eſt: & in tempore cõſtituto. Et cũ finis rerum aduenerit: tũc etiã ille ueniet: ba
che S
.

Pꝛimus

Miero.liber
bitur uera opere cõpleta. Quod ſi forte pro cupiditate tua lectori uidẽde uiſionis ardore paululũ

tibi uiſum fuerit morã facere quod ꝓmiſſum eſt. Noli deſperare uenturũ: ſed expecta patienter: me
enim habes qui tibi polliceor & dico: ueniens ueniet: & nõ tardabit. Si ꝗs aut incredulus eſt huius

ſpòſiomis mee: & me dicẽte ueniẽs ueniet: & nõ tardabit: Cæperit ambigere & in ſe tacitus fluctua
re putãs nõ eſſe uenturũ: quod moratur ad tempus: hic meæ aiæ diſplicebit. Iuxta illud Neomẽia

& ſabbata ueſtra odit aia mea: Quod aũt animâ ſuã deꝰdixit. Pro mẽte & cognitõe debẽus accipe

ut ſit ĩtellectus: meo ſenſui diſpſicebit ſicut ãt diſplicebit ille ꝗ me ꝓmittẽte dubitauerit uẽturũ eẽ

qd ſpõdeo:Ita iuſtus ꝗ crediderit ꝓmiſiiõi meæ uiuet in fide ſua.His quaſi lineis capituli huius pi
tura deſcripta ẽ: qd is dicit huiuſcemodi eſt. Ita dũtaxat ut & trãſlatõem. Ixx.miſceamꝰ: Scribe in
corde tuo: & quaſi paruuli: ꝗ prĩa elemẽta accipiũt litteraꝶ. Curuos apices & tremẽtẽ manũ in bu
xo erudiũt: & ad recte ſcribẽdũ meditatione cõſueſcũt:Ita tu quoq; ꝗ ex pſõa ãbigẽtis locutꝰes po
puli:ĩ tabulis cordis tui & ĩ buxo pectoris ſcribe qd dico.Viſio.n. qpmittitur: iubeturq; deſcribi.

Et ſcribe manifeſtius ut nullo inuoluatur nubilo: nullis enigmatũ obſcuretur ambagibus: manife

ſta ſpes manifeſtã habet ſpõſionem. Hoc aũt o ꝓpheta pᷣcipio:nõ qd tu neſcias (nõ enim eẽs ꝓphe

ta ſi ignorares)ſed ut qd tu manifeſtius ſeripſeris: lector abſq; impedimẽto & difficultate poſſit lee⸗
gere atq; percurrere. Q d. Ixx. trãſtulerũt σαιο 1Üεα ρανπιαναοοv7: deſt ut pſeꝗtur. Qui ke

git iuxta illum ſenſum: ꝗ ad Timotheũ ſcribitur perſequære iuſtitiã: & pietatẽ: fidem: caritatem: pa

tientiam: mãſuetudinem: Et ad romanos hoſpitalitatem ſectãtes. Et ad corinthios pſequimini ca/

ritatem: lpſa aũt uiſio de qua tibi dixit: ſcribe uiſionẽ & manifeſta in buxo: ut poſiit pſequi ꝗ legit.
Adhuc in tpe cõſtituto eſt:De quo ſaluator ait: Tẽpore acceptabili exaudiui te & in die ſalutis au/
xiliatus ſum tibi. Et orietur in cõſumatione & in extrema diei hora. De qua loqtur & Ioãnes. filio
li nüc hora nouiſſima eſt: & nõ fruſtra ueniet & ſaluabit eũ. Multos & cũ reliqis Iſraelitici populi
multitudinem gẽtium cõgregabit. Quod ſi paululũ ſe ſubtraxerint: & uotis tuis o lector qui lege
re iuberis in buxo & in tabulis quas ꝓpheta deſcripſit: uenire tardius uiſio cœperit: expecta eã: quia

ueniens ueniet & nõ tardabit. Si aũt dubitauerit fides tua: & putaueris nõ uenire qd ſpõdeo: habe

bis pro grãdi pœna qd meæ aĩæ diſplicebis: Iuſtus aũt ꝗ credit uerbis meis: & de his non ambigit

quæ polliceor: habebit preæmiũ uitam ſempiternã. Nec ſtatim debes arguere uel interficiendo uel

in illo uiuificado: qd apud me acceptio perſonaꝑ ſit: quia ipſe uiuificatõis ſuæ cauſa eſt: Ex fide ſua
uiuet. Sicut & tu ex eo qd te ſubtraxiſti & credere noluiſti: diſplicuiſti aiæ meæ. Mãifeſte aũt in his
de aduẽtu xpᷣi ꝓphetia eſt. Vnde & ꝓpoſita quæſtio ſoluitur. Qd donec ille ueniet: iniqtas domi/
netur in mudo: & iuditiũ nõ pueniet ad finem. Et uerus Nabuchodonoſor capiat rete ſuo & ſage/
na hoĩes quaſi piſciculos: & rõnabile aĩal quaſi reptile nõ habens principem. Borro qd pro uiſiõe
interprætati ſumus: qa adhuc uiſus ꝓcul:Et ſi moram fecerit expecta illũ ideſt iiſum. Nò putet ali/-
quis errore deceptus pro unſione ꝗᷓ eſt generis fœminini uiſum poſuiſſe qd minus uſitatũ eſt in la
tino: Siqdem bacon qd Aquila interpᷣtatur ρτααναιοα apud hebreos genere maſculio uiſio dicitur.
Et uſq; ad finem ſub eodem genere uiſionis.i. uiſio maſculma declinatio cõſeruatur. xx. aũt dicen
tes: Scribe uiſionẽ & poſtea ſi defecerit ſuſtine eum: qa ueniens ueniet & nõ tardabit: Si ſubtraxe/
rit ſe nõ placebit aiæ meæ. In eo primũ interprætati fũt uiſionem genere fœminino: quæ apud he
breos ut diximus generis maſculini eſt. Deinde ſecũdum hebraicũ genus: ubi declinatur maſculi/
ne: ſuſtine eum: & placebit animæ meæ. In eo ipſi quoq; maſculino genere declinauerũt. Cũ utiq;

debuerint iuxta ld quod primũ interprætati ſũt uiſionemretiã in reliquis fœmininum genus po⸗

nere uiſionis: ut dicerẽt expecta eã ꝗa ueniens ueniet: Quod ſi ſe ſubtraxerit diſplicebit aiæ meæ in
ea. Ideſt in uiſiõe.Hoc ꝓpterea ne qd ſciebamus uideremus tacere. Cæteꝶ nõ ignoro ſecũdum in/
terpᷣtationẽ eoꝶ poſſe & ita accipi. Scribe uiſioni qua xpᷣs repromittitur & ꝓphetiæ ſuæ uel in bu/
xo uel in tabulis: uel ut Symachus trãſtulit paginis. Hunctexe ſermonẽ: qd tempore conſtituto &

cõſumatiõe mũudi ueniet filius meus ꝗ ſaluet oues pditas domus iſrael. Et alias quoq; oues antiqs

ouibus copulet: & unũ efficiẽs gregẽ: iungat duas uirgas: Quas Ezechiel.i. uirtus dei ſociatas & ſi/
bi inuicẽ coherẽtes tenet in ꝓphetali manu: Quod ſi paululũ o ꝓpheta: uel tu populec(ex cuius pſo
na dubitare uiſus eſt: & ꝓpheta meus)ſe ſubtraxerit xpᷣs: & uiſus fuerit retardare: Expecta illũ ueni/-

ens. n. ueniet & nõ tardabit & cætera: ꝗᷓ iam ſupra expoſuimꝰ. Porro qd apoſtolus. Ixx. magis teſti

moniũ: abuſus eſt ad romanos ſcribẽs: Iuxtus aũt ex fide mea uiuet: & nõ eo qd habetur in hebrai/-
co:cã ꝑſpicua eſt: Scribebat Romanis ꝗ ſcripturas hebraicas neſciebãt: Nec erat ei cura de uerbis:
cum ſenſus eſſet in tuto: & damnum ex eo præſens diſputatio non haberet. Alioquin ubicunq; di-/
uerſus eſt ſenſus: & aliter ſcriptus eſt in hebraico: aliter in. lxx. nota eum iis uti teſtimoniis quæ a
gamaliele doctore legis didicerat.
Et quõ vnũ potãtẽ decipit:ſic erit vir ſupbus ⁊ nõ decoꝛabit᷑Qui dilatauit quaſi ifernꝰ aiaʒ
ſuã:⁊ ipſe quaſi moꝛs ⁊ nõ adiplet Et cõgregauit ad ſe oẽs gẽtes:⁊ coaceruauit ad ſe oẽs popu
los: Nũqd nõ oẽs iſti ſuꝑ eũ parabolã ſumẽt:? loquelã enigmatũ eiꝰ:x dicet:vhe ei ꝗ multipli
cat nõ ſua. Aſq; quo aggrauat cõtra ſe dẽſum lutũ:nũꝗd nõ repẽte ↄſurgẽt ꝗ moꝛdeãt te:⁊ ſu/

fuerint

ſcitabũtur lacerãtes te:⁊ eris in rapinã eis:qꝛ tu ſpoliaſti gẽtes multas:ſpoliabũt te ocs:ꝗ relig

¶ee e⸗

Wl
kerme
A
ne
e
uies
w)
tubenn
üinde
e⸗ d
Aſandi
nunt
oſit e⸗/
Que⸗
enpe
inica,
kegit.
dsau/
s. lio
u
i le
eiu
ehe

Monel

iteſu
inbis
lomi⸗
nge
mal
denm.
tcheen
btrue/
d he
ſcui⸗
utig
3po/
exin
min⸗
inbo⸗
tod
Mu;

7

i
nen⸗
unß
vitn
i⸗
iß
n
y
ſ
le
n

Super Abacuc.c.ij.

fuerit de populis:pꝑ ſanguinẽ hois ⁊ inigꝗtatẽ terre ciuitatis ⁊ oium habitantiũ in ea. LXX.
QAui aũt arrogãs eſt:⁊ contẽptoꝛ:vir ſupbus nihil ꝓducit ad finẽ:ꝗ dilatauit ſicut ifernꝰ aiaʒ
ſua:⁊ iſte quaſi moꝛs nõ adiplet᷑:⁊ cõgregabit ad ſe oẽs gẽtes:⁊ accipiet ad ſe oẽs populos:nõne
vniuerſa hec aduerſum eũ parabolã ſumẽt:⁊ ꝓpoſitionẽ ad narrationẽ erꝰ. Et dicct:vhe ꝗ multi
plicãt ſibi q nõ ſũt ſua:vſq; quo aggrauatur ↄtra ſe dẽſuʒ lutũ:qꝛ ſubito ↄſurgẽt moꝛdẽtes eũ:
⁊ vigilabũt iĩſidiatoꝛes tui:⁊ eris in rapinã illis:qꝛ tu expoliaſti gẽtes multas:expoliabũt te oẽs
reliꝗ populi:pꝑ ſanguinem hoium ⁊ ipietatis terre:⁊ cinitatis:⁊ oiĩium habitatoꝛum eius.
CCum hæc de xpi aduentu ſint repromiſſa: ſiue ut quibuſdam placet diuiſionis fine & de comple
tione auxilii dei. Quod qui crediderit eſſe uenturum uiuet ex fide ſua. Qui incredulus fuerit
domini animæ diſplicebit. Nabuchodonoſor rex babylonis decipietur ſuperbia ſua. Et quomõ
uinum contra potantem facit: & poſtꝗᷓ ſurrexerit: neq; pes: neq; mens ſuum offitium tenent:
Omniſq; lætitia & mẽtis exhilaratio uertitur in ruinã: Sic uir ſupbus nõ decorabitur: nec uolunta
tem ſuã pducet ad finem. Et iuxta Symachũ i Trv Tcop W piiει hoc eſt in reꝶ oĩum erit pœ-
nuria: ꝗq quaſi mors & infernus nõ ſaturatur occiſis & oẽs gẽtes cũctoſq; populos ſuo im pio ſubiu
gans finem auaritiæ nõ putauit. Nõne cũ inebriatus fuerit populus dñi: & merato calice cõſopitus
oẽs ſuper eũ per cõparationẽ loquẽtur:ETITPOBAMA Vhe ei qui tot orbem uaſtans: nõ ſatu-
ratur rapinis nec deſinit expoliare iam nudos: & ad hoc tantũ ſeuit ut deuoret: & iniqtatis & pdaꝶ
onere q̃ſi grauiſſima torquæ ſe deprimat.Simulqʒ cõſidera ꝗᷓ elegãter multiplicatas diuitias den-
ſum appellauerit lutũ: Nũquid nõ repente cõſurgent mædi atq; perſæ ꝗ babylonioꝑꝶ im pium de/
ſtruẽtes: mordeãt eũ primũ: & poſtea lacerẽt: fatq; eis Nabuchodonoſor in rapinã. Et uaſtator to
tius orbis expolietur a reliqs populis: & credentem populũ ꝗ manüũ illius euadere potuerunt. Hoc
aũt ei fiet pp ſanguinẽ hoĩs.i. Iudæ: & iniqtatem terræ uidelicet iſtael ciuitates: Haud dubiũ ꝗqn hie
ruſalem & oĩum habitantiũ in ea populũ ſignificis Diſcutiamus. lx. Oĩa ꝗᷓ de babylone & Nabu
chodonoſor diximus: referri poſſunt ad mũùdum iſtũ: & ad diabolũ: q uere arrogans & ſupbus: &
aliud eſſe ſe credẽs nihil pducet ad finem. Si ꝗdem conatus eius & oĩs labor habebit interitũ: 9 in

ſimilitudinem inferni & mortis nõ ſaturatur occiſis: & oium gentiũ deceptiõe lætatur: & ad ſe p

puùlos cõgregat:ꝗ cũ eũ uiderint miſſum in abyſſum & tartaro traditũ: ea qꝗin ꝓphetis parabolicæ

& AINISMATOA:hoc legerãt uidẽtes eſſe completa. Et interprætãtes ſup eo conſona uoce me-
morabũt: Vhe diabolo ꝗ multiplicauit ſibi nõ ſua. Vhe perdici ꝗ cõgregauit ꝗᷓ nõ pepit. Vſq; quo:

Increpãtiũ eſt uox iſta:uel iuditii diem demõſtrãtiũ. Et aggrauãs torquem ſua infinito põdere. Et
pulchre ꝗ arrogãs & ſupbus eſt. Supbia aũt ꝓprie in extenſione colli & ceruicis erectione mõſtra
tur: torꝗͥs grauiſſima fit: ut curuet qd fuerat erectũ: & iſtud eueniet: ꝗaa ſubito cũſurgent ꝗ mordeãt
eũ: uel angeli cũ ꝗbus diabolus traditur in pœna uel ꝗ ab eo tenti fuerat agẽtes põſtea pœnitẽtiã:
& ad xpᷣi uexilla cõuerſi mordebũt eum: Iuxta illud qd alibi dicitur. Viri pacifici tui poſuerunt inſi
dias tibi. Deniq; ſeꝗtur. Et euigilabũt inſidiatores tui: ldeſt quos ante cõſopieris quos inebriaueris
illoꝶ inſidiis ſubiacebis: uaſtantiũ regnũ tuũ.Et eos ꝗ captiui ſuerũt: in xpᷣi turmas redeũtium. Tu
enim depᷣdatus es gẽtes multas: & iudaicũ populũ ornatũ: & ueſtibus ꝗᷓ ei dederã ſpoliaſti: lccirco
oẽs reliꝗ populi:ꝗ tuo impio nõ ſubiecerint ceruicẽ ſpoliabũt te: & nudũ faciẽt. Quia & tu interfe
ciſti gẽtes plurimas & fudiſti ſanguinẽ eoꝶ. Sed & terræ iĩpietas. i. iudaicæ & ciuitates hieruſalem:
& oĩum habitatoꝶ eius: ꝗ dixerũt aduerſum creatorẽ ſuũ: cruciſige cruciſige eũ: ſan guis eius ſuper
nos & ſup filios noſtros: reuertitur in caput tuũ & expoliatiõis tuæ cauſæ erũt. Poteſt aut hoci pm
& de antixpᷣo ĩterptari: qui in tãtum erit arrogãs & ſupbus:ut in tẽplo dei ſeſſurus ſit fatiẽs ſe deũ
Et quaſi infernus & mors tãtos interfitiet: & ad ſe cõgregabit:ut ſi fieri poſſet dcipiat ẽt electos dei.
Congregabit quoq; ad ſe oẽs gẽtes & uniuerſos populos in ſuũ ducet errorẽ: Qui cũ poſtea inter/
ſectũ illũ ſpiritu oris xpi uiderit: intelligẽt uera eſſe ꝗᷓ de eo ante pᷣdicta ſũt:& dicent oĩa quæ ſecũ/
tur. Eadem iĩtelligẽtia qua expoſuimus ſup diabolũ. Quod aũt expoliabũt te oẽs reliq populi: pp
ſanguinem hoĩum & impietatẽ terræ: & ciuitatis & oium habitantiũ in ea. R eliquos populos ſan
ctos intelligamus ꝗ antixpo nõ ſeruierũt. A quibus expoliabitur impius pp ipietatẽ: quã exercuit
in uniuerſam terrã: & uaſtationẽ ciuitatis eccleſiæ: & pſecutionẽ oĩum ꝗ habitauerüt in ea. Tata. n.
uaſtitas & tanta ĩpietas in fine rerũ antichriſto ſæuiente craſſabitur in eccleſus: & multiplicata iniꝗ
tate multorum:in tantũ refrigeſcet caritas: ut dñs qui corde archana co gnofcit:& qd futuꝑꝶ eſt nõ
ignorat dixerit:putas ueniẽs filius hoĩs inueniet fidem ſup terrã:Poſſumus quoq; ſcdm Ioãnẽ apo
ſtolũ. Qui ſcribit ſic.Audiſtis quia antichriſtus ueniet. Nüc antichriſti hora eſt: Oẽs hereticos uni-
uerſum dogma puerſum arrogantium ſibi ſcientiam: & ſimplicitatem eccleſiæ cõtẽnentium: qui
nihil perducũt ad finem: ſed delectentur mortibus plurimoꝑꝶ: arrogãtes & ſupbos dicere poſſumꝰ.
Sed totã cõtinentiã capituli ſuper eorũ intelligentiã temperare ꝗ uere multiplicãt nõ ſua. Et quaſi
grauiſſimũ lutũ & põderoſam torquẽ ꝗᷓ ptrahatur ad pœnas ſibi cõgregãtes ſpoliãt gẽtes multas:
& effundũt ſanguinẽ hoĩum:& ĩpietatẽ exercẽt in eccleſiam: & in oês habitatores eius. Sed reliqui
populi:eccleſiaſtici uidelicet uiri: qui nõ fuenint eoꝶ errore decepti ſubito cõſurgẽt & euigilabũt:

quaſi de graui ſomno & mordebũut eos & inſidiabũtur illis & habebũteos in prædam. Qundã pu-

J

MHiero.liber ꝛimus

tant hoc quod dicitur. Vhe qui multiplicãt ſibi quæ nõ ſũt ſua.Et cætera de diuitibus poſſe accipi:
ꝗ poſſeſſionũ terminos dilatãt: & ea q nõ ſũt hoĩs:hoĩs arbitrãtes cõgregãt ſibi:a quibus ſubito re
linquẽtur. Quod auùt nõ ſit hominis ideſt animalis rationabilis terrenia poſſeſlio:& dñs demõſtrat
dicẽs: Si in alieno nõ fuiſtis fideles: qd ueſtrũ eſt ꝗs dabit uobis.Totũq;ʒ capituli textũ ſuꝑ hac pſo/
na ediſſerũt:ſed neſcio an poſſent quæſtiones & ſolutiones ꝓpheticæ ordinem ſeruare. .
CAbe qui cõgregat auaritiã malã domm ſue:vt ſit in excelſo nidus eius:⁊ liberari ſe putat de
manu mali:cogitaſti cõfuſionem domui tue:cõcidiſti populos multos:⁊ peccauit aiĩa tua:q; la⸗
pis de pariete clamabit:æ lignum quod inter iuncturas ediſicioꝛum eſt reſpondebit. LxXx.
Oegqui multiplicat anaritiam malam domui ſue:vt ponat in excelſo niduʒ ſuum:⁊ eruatur de
manu alioꝛum:cogitaſti confuſionem domui tue:con umpſiſti populos multos:⁊ peccauit ani/
ma tua:pꝛopter quod lapis de pariete clamauit:⁊ ſcarabeus de ligno loquitur eam.
CAd hunc ipſum ſermo eſt ꝗ ſibi coaceruet mala & diuitiaꝶ multitudinem nõ intelligat cauſam

„

eſſe ruinæ ſuæ domus: ſimulq; per methaphoram: ſuperbiæ arguitur: qd auiũ ſimilitudine in excel
ſo poſuerit nidũ ſuũ:& arbitratus ſit eruiſſe de manu mali: Ildeſt nunꝗᷓ uenire in hoſtiũ poteſtatem:
qd ſuperbiæ cõſiliũ & arrogãs cogitatio finem habuit ignominiã. Interfeciſti populos multos: &
in aliis occidẽdis cõtra aĩam tuam deſæuiſti: & in tanta crudelitate pacatus es: ut ſi dici põt: lapides
ciuitates: & ligna parietũ quod ſubuertiſti tuã ferotiam clamitent. Tale quid & dũs in euigelio cõ
tra phariſeos obiurgãtes: quare nõ increparet pueros acclamãtes ſibi oſanna in excelſis filio dauid
Benedictus ꝗ uenit in noĩe dñi: oſanna in excelſis. Nõ legiſtis inꝗt quia ſcriptũ eſt:Ex ore infantiũ
& lactentiũ pfeciſti lIaudem: Et ſi iſti tacuerint lapides clamabũt. Licet enim pleriq; ita intelligen-
dũ putent:ſi iudæi tacuerint multitudo gentiũ cõfitebitur. Tamen hæc ẽ expræſſior & uerior in-
telligentia. Etiã ſi hoĩes tacerẽt ſignoꝶ meoꝑꝶ multitudinem: & lingua inuidẽés nõ loquatur: t la
pides ipſi & füdamẽta muroꝶ & parietũ edificatio: meã poterũt magnitudinem pſonare. Qdut
ſigmificãtius fiat: ponamus litterature quoq; ſecularis exempla: Criſpus loquitur in hiſtoria: Sagun
tini fide atq; ærumnis inclyti immortales ſtudio maiore ꝗ opibus: ꝗppe ꝗs ẽt cũ ſemiruta mænia:
domus intectæ: parieteſq; temploꝶ ambuſti: manus punicas oſtẽtabàt. Simile qꝗd & Tullius ad cæ
ſarem pro Marcello: Panetes mediusfidius. C. Cæſar(ut mihi uidetur) huius curiæ tibi gratias age
re geſtiũt: qd breui tempore futura ſit illa auctoritas ĩ his maioꝶ ſuoꝶ: & ſuis ſedibus. Porro quod
nos interpᷣtati ſumus. Et lignũ qd ĩ iüctura ediſitioꝶ eſt reſpõdebit.Pro quo.Ixx.poſuerũt. Et ſca-
rabeus de ligno loꝗtur eã. Mãifeſtius more ſuo traſtulit Symachꝰ K αππεοοtιααριτοια
νωυ ½π£⁰Nρ.. . in iunctura edificii lignea loquætur eum Theodotiõ quoqk ππ*½αανοα
Xορπισονεε 1πω 1αNec nô & quita editioka σα ;εασωπνοσ ν ¼æπιρποιειειει αναττια☚.
qᷓ & ipſæ iĩterptationes cum ſymachi & noſtra ĩterpᷣtatione concordant: Quod enim ligua hebraĩi
ca dicitur: chaſis: lignum ſignificat: quod ad continendos parietes in medio ſtructuræ ponitur: Et
uulgo apud grecos appellatur iνιοισHoc eſt ergo iuxta hiſtoriam qd propheta uel ſermo
ſigniſcat: Lapides parietum deſtructi ſũt: & ligna eorum ambuſta tuam crudelitatem ſonabũt: Re
peri exceptis quinq; editionibus ideſt Aquilæ: Symachi. lxxx. theodotionis: & quinta in duodecim
prophetis: & duas alias editiones: I n quarum una ſcriptũ eſt: Qna lapis de pariete clamauit: quaſi
uermis in ligno loquẽs: & in altera lapis enim de pariete uociſerabiturꝙαιπι25ν de ligno logtur
ea: Sed & aqla aliud quoddã quã nos diximus poſuit ldeſt & maſſa de ligno reſponde-

bit. Quoꝶ interpᷣtatio ꝗd ſibi uelit in. Ixx. trãſlatoꝶ expoſitiõe dicemus: in ꝗbus ꝓpoſitũ eſt: & di/
rigitur ſermo uel ad diabolũ uel ad antixpᷣm uel ad hereticos: ꝗ multiplicãt ſibi auaritiã malã. Ma
la dicitur auaritia:ad diſtĩctionẽ bonæ: Vt ſit bõa auaritia doctoris eccleſiaſtici: ꝗ nũꝗᷓ ſatiatur mul.

titudine ſectatoꝶ: & quãto plures hũerit diſcipulos: tãto magis ad doctrinæ ſtudiũ cõcitetur. Vhe
ergo ei ꝗ multiplicat ſibi auaritiã peſſimã: ut cõgreget domui ſuæ cõuẽticula puerſa: & põat ĩ altũ

nidũ ſuũ: ut eruãtur de manu maloꝶ: pollicẽtur. n. & diabolus & antixps: & heretici eos ꝗ ſuũ dog
ma ſuſcipiãt fore in cæleſtibꝰpoſſeſſuros regna cæloꝶ: gehẽne ĩcẽdia nõ ſenſuros: & cũ hæc repro

miſenint cõſiliũ ipſoꝶ ad pfectũ uenire nõ poterit: ſed erit cõſiliũ eõfuſiõis & ignominiæ domus
eoꝑꝶ:Poſtqᷓ ꝗᷓ fuerãt repromiſſa: falſa ipſe reꝶ finis oſtẽderit. Tunc ꝓbabitur confuſionis eſſe conſi-
lium non ſalutis: I ſte ut diximus peruerſitãs doctor conſumpſit populos multos: & quãto plures

habuit in comitatu ſuo:tanto magis deliquit cõtra animam ſuam. Deniq;ʒ eccleſiæ eius lapides &
τWτο⁄a1ον ideſt aſcarabeus de ligno clamabũt auaritiam ſuperbi: eo quod omnes gentes ſua p-

ſuaſione deceperit. Lapides ſtolida corda credentium doctrinis hereticoꝶ poſſumus intelligere:
& aſcarabeum de ligno: magiſtros quoq; peruerſos: qui turpis lucri gratia aſſumentes prædicatio
nem crucis locunrur ex utero: Deus enim eorum uenter eſt: & omnia ciborum cauſa faciunt qui re
diguntur in ſtercus: Vnde & ſtercoris quoq; & ad hoc tantum aſſumũt crucem: ut auaritiam & ſu/-
perbiam magiſtri ſui diaboli doceãt ore uipereo. Si quãdo uideo hereticorum quẽpiam: quaſi re/
condita & oculta myſteria contra eccleſiam loqui: & domum diaboli domui præferre chriſti: Di/
co lapis de pariete clamat & cantarus de ligno loquitur. Legi in cuiuſdam uoſumine ꝓpterea can-
tarum ſuper hereticos intelligi: quia dogmata habeant ſtercori comparanda. Vnde & apoſtolus:
Dodtrinæ

Super Abacuc. c. ij.

h

inr Doctrinæ ueterlis ertorem dicit ſe reputaſſe in ſcybala ideſt in ſtercora. Non quod lex uetus: ut ma
nichei arbitrantur ad comparationem euangelii ſcybalum computetur: quod impium eſt dicere:
k⸗ Cum unius dei utrunq; ſit teſtamentum. Sed quod doctrinæ phariſeorum & præcepta hominum
tn & deuteronomia iudæorum ſtercora dicantur ab apoſtolo. Scio quẽdam de fratribus: lapidem ꝗq
l de pariete clamauerit intellexiſſe dominum ſaluatorem: & aſcarabeũ de ligno loquentem: latro⸗
l nem qui dominum blaſphemaueni t: quod lIicet pie poſſit intelligi. Tamen quomodo cum uniuer
r ſo ꝓphetiæ contextu poſſit aptari non inuenio.S unt nõnulli qui putent cantarum de ligno loquẽ
tem: & ad ſaluatoris perſonam referri poſſe:quod impiũ eſſe ex ordine ipſo ſermoms apparet. Cã⸗
tarus enim de ligno loquitur eam: nõ intelligitur in bonam ſed in malam partem: ideſt loquitur
auaritiam peſſimam multiplicantis aduerſus domum ſuam: & cõſuſionem diaboli & cætera quæ
aun de iniquitate eius & ſcelera præceſſerunt. Quod autem ait Aquila & maſſa de ligno reſpondebir.
anel Maſſam referimus ad illum ſenſum: quem dominus poſuit in euangelio. Cauete uobis a fermen-/
Kaen to phariſeorum. Cũq; dubitarent apoſtoli: & quid nam eſſet ſcire nõ poſſent:euan geliſta interpræ
lwd tatus eſt dicens. Dixerat autem eis de doctrina phariſeoꝑ. Rectæ igitur doctrĩa hereticoꝶ de ligno
ie loquitur. Aliter enim perſuadere nõ poſſunt niſi gloriam linguæ ſuæ peruerſitati præferant. Nec
eloci non & illud quod dixeramus. Quia lapis de pariete clamauit: ſicut uermis in li gno loquẽs: uel la⸗
chnid pis de pariete uociferabitur απ;5εdeli gno loquitur ea. Quidam e noſtris uermem in Ii gno lo
amtü quẽtem illum eſſe aiũt qui dicit in pſalmo. Ego autem ſum uermis & nõ homo: & auem uocalem
igen⸗ ad eiuſdẽ pſonã referũt: qui ait. Factus ſum quaſi paſſer ſolitarius in tecto: & cætera iis ſimilia.
orin⸗ Ahe qui ediſicat ciuitatẽ in ſanguinibus ⁊ pꝛeparat vꝛbem ĩ iniquitate:nunquid non hec ſũt
rtül a domino exercituum:laboꝛabunt enim populi in multo igni:⁊ gentes in vacuum:⁊ deſiciẽt:q;
Qn replebitur terra vt cognoſcant gloꝛiam quaſi aque operientis mare. LxXX. L
Ggnn CBShe qui ediſicãt ciuitatẽ in ſanguinibus:⁊ pꝛeparant vꝛbem in iniquitatibus:nonne bec ſũt
nenir. a domino omnipotente:⁊ defecerunt populi multi in igne gentes multe coanguſtate ſunt: quia
adce replebitur terra vt cognoſcant gloꝛiam domini quaſi aquam ad operiendum maria.
age CN ulli dubium ẽ quin iuxta litteram adhuc cõtra Nabuchodonoſor loquatur ſermoꝓpheticus:
groc Et plãgat eum quod edificet babylonem in ſanguinibus:& plurimorum ruinis ac mortibus illius
ſer mænia cõſtruat. Qui quia hoc fecerit urbi quã ſanguinibus cõſtruxerat: poſtea quæ a dño ĩferan/-
1r00 tur auſculta: Sequitur enim: Nũquid nõ hæc a domino ſũt exercituum: I deſt quod dicitur: labora
100 bunt populi multo igne & gẽtes in uacuo:ideſt in caſſa babylone:fruſtra populi laborabũt.& nitẽ
r. tur in nihilum: & deſiciẽt populi gentis caldaicæ: quia replebitur terra ut cognoſcat gloriã domi-
ebri ni.ldeſt cũ babylon fuerit euerſa: manifeſta fiet oĩbus potẽtia & uirtus cdlei: quaſi aquæ ſic gloria do
inrtt mini in terra uniuerſa cõplebitur: ſicut aquæ alueũ & fůdum contegũt maris. Hæc ut diximus iux

ſno ta litteram. Cæterũ perſpicuũ eſt quod & diabolus & antichriſtus & hereticorum peruerſa doctri/
birhi na edificent ciuitatem in ſanguinibus: ideſt eccleſiam ſuam in eoꝑ quos cæperũt interitu: & præ-
parent urbem in iniquitatibus: loquẽtes cõtra deum iniquitatem & ponentes in excelſo os ſuum:

quod cũ fecerint manifeſte oſtenditur: quia ex ſemet ipſis edificẽt ciuitatem in ſanguinibus: & præ
Dlenn parent eam in iniquitatibus. Seqtur enim: Nõ ſut hæc a domino omnipotente: ideſt talis edimca⸗
5 tio nõ eſt a domino ſabaoth. Quem nũc.xx. interprætati ſũt omnipotentem: deficient enim mul-
d⸗ ti populi: & qᷓuis infinitæ gentes in eorum ducãtur errorem: tamẽ uel laſſabũtur: quod magis ſigni

11 ficat αασπσαπαπ uel certe coartabutur in anguſtũ: eccleſiæ multitudini nõ poterüt compara
ian. ri.Illis quippe deficiẽtibus: igne quod ſentitur: aut diaboli principis ſui igne cõſumptis: aut certe

L wul ſuccenſis igne domini. De quo ait ignem ueni mittere ſuper terram: & quem uolo ut ardeat: Et de
Ne priore curſu retractis & agẽtibus pœnitentiam cæptüu iter deſerentibus quod ſonat: 0ανσο°ιρτα
1 i replebitur uniuerſa gloria domini. Quãdo ad pᷣdicationem apoſtolorũ in uniuerſum orbem exi-
icog ret ſonus eoꝶ:ſicut aquæ operiẽtes mare:ideſt ut oẽm ſalſuginem & amaritudinẽ ſeculi: quã terra
