tene, fuerint negligentes & oĩbus uiciis patuerint. duplex maledictionis ſermo dirigitur ut audiant. uhe
Drlu uhe tibi ait ds deus. iuxtaà illud qd in apocalypſi Ioannis ſcriptũ eſt. Vhe ſuꝑ habitatores terræ. Si
n. ſanctus dicit aduena ſũ & peregrinus ſicut oẽs patres mei.quare nõ peccator habitator teræ eẽ di
boes catur? Aedificat aũt ſibi lupanar. qui tota frontis libertate delinquit. iuxta illud quod ſcriptum eſt.
olons pPeccator cũ uenerit in profundũ iniqtatis contẽnit: & extruit altiſſimũ locum in cunctis plateis. la-
ſones ta.n. & ſpaciofa uia eſt qᷓ ducit ad mortẽ: & in omni capite uiæ edificat. ut nulla peccatoꝶ genera de
Nata relinquat. ſed imitans ſcortũ prouerbioꝶ. manifeſte in plateis & in angulis platearum prætereutes
afli ſtultos iuuenes ad ſuos inuitet amplexus & polluat decorẽ animæ. quem ꝓ beneficio a deo condito
flios re ſortita eſt. Et oĩa itinera eius plena ſunt turpitudinis cunctiſq; cogitationibus qꝗᷓ uiciorum incenti
11 ua ſuppeditant.aperit cor ſuũ & crura diuaricat: & fornicatur cũ ægyptiis uicinis ſuis quoꝶ exem-
pla ſectatur. ethnicis uidelicet ꝗ in ſuis turpitudinibus gloriãtur. & tã nepharia eſt ut ipſos quoq; ſu
nein peret in turpitudine. Et hæc oĩa facit. ut deũ ad iracundiã prouocet. Magnaꝶ aũt carnium ægyptii

eſſe dicuntur, ſiue ob turpitudinis magnitudinẽ, ſiue ob peccatoꝶ deformitatẽ. Vnde ſanctus carni

bu
m um dr᷑ paruula.ꝗqᷓ in eo decreſcunt quotidie. & per uirtutes attenuantur: ita ut nequaꝗᷓ caro appelle
ne tur ſed ſpũs. & loquatur in pſalmo. Sitiuit aĩa mea ad te deus. quã multipliciter tibi caro mea. Siue
c⸗ ut quædã hñt exemplaria. qũo conſumpta eſt caro mea:in terra deſerta & in uia & inaquoſa: ſic in
i ſancto apparui tibi. Quãobrẽ & corinthius fornicator traditur in interitũ carnis. ut ſpũs ſaluus fiat.
oelt * De hac carne ſeriptum eſt. Oĩs caro fœnum. & oĩs gloria eius quaſi flos fœni: Aruit fœnum & flos
tnn decidit. uerbum autem dñi manet in æternũu. De qua & apoſtolus loquæbatur. Caro & ſanguis re/
nunt gnum dei non poſſidebunt. Et in geneſi logtur deus. Non permanebit ſpũs meus in homibus iſtis.
ſgti quia caro ſunt. Et ad credentes dr. Qui in carne ſunt. deo placere non poſſunt. Vos aũt non eſtis in
py carmne. ſed in ſpũ̊. Alia aũt caro ſanctorum eſt: de qua ſcriptum eſt. Omnis caro uidebit ſalutare dei.
un CEcce ego extendi manum meam ſuper te. 2 auferaz inſtiſicationem tnam.Et dabo te animis
. oclientium te filiarum paleſtinarum:que erubeſcunt in via tua ſcelerata. LXX.
⸗ CSt autem extendero manum meam ſuper te.auferam legitima tua.? dabo te in animas odi- „.
o eenntium te:filiarum alienarum: que te declinare fecerunt dẽ via tia. .
CQuod ſequitu hoc eſt impie egiſti. iuxta. lxx. ſequenti capitulo coaptatur. iuxta cæteros *

GG iiii

Liber quintus. c.xvi.
loltin

finis ſuperioris eſt. Extendit autem dominus ſuper Hieruſalem manum ſuam. ut corrigat delinquẽ in
tem & auferat legitima eius. Quæ quãdiu dei præcepta ſeruabat. legitima dñi dicebantur. Quando hote⸗
uero adorauit idola & religionẽ in impietatem mutauit. nequaꝗᷓ legitima illius appellantur. quod liunct
nõ ſolũ in lege & cerimoniis. ſed in ſabbatis quoq; & diebus feſtis & neomeniis accipiendũ. Dans anse
.n. legem ait. Sabbata mea & dies feſtos meos. Qñ autem receſſerunt a deo. dr eis. Neomenias ue nrecieo
ſtras & ſabbata & diem magnũ non recipiã. Ieiumũ & ocium & ſollẽnitates ueſtras: odit aia mea. nibueſe

. Quod & de populo ſcriptũ eſt. Qui.n. prius dei populus uocabatur. poſtꝗᷓ receſſit a dno: dicitur de daiuiit
eo ad moyſen. Peccauit populus tuus quẽ eduxiſti de terra ægypti. Quæ hic extenſio manus. alibi nlgion
eleuatio ſiue uiſitatio dr. Qñ enim peccantem non corripit deus. contrahit manũ ſuam. Sin autem ſeingeht
peccauerit & in dei lege cœperit egrotare. mittitur ad eum uiſitatio: iuxta illud quod in pſalmo ca- gimmn
nitur. Si dereliquerint filii eius legem meam & in iudicuis meis non ambulauerint. uiſitabo in uir- zteſemit
ga iniquitates eorum. Et in hoc propheta ſcriptum eſt. Terra ſi peccauerit mihi ut delinquat delicũu Augült
extendam manum meã ſuper eam. & conteram firmamentũ panis eius: & reliqua. In quo quærim2 pventti
quid ſit inter extenſionem manus & emiſſionem eius. Loquitur diabolus ad dominum. Mitte ma- Pguntut
num tuam & tange omnia quæ habet. niſi in facie benedixerit tibi. Videturq; mihi mitti manus ad liipuin⸗
probationem eoꝶ quibus mittitur. Extendi autem ad pœnas eoꝑꝶ qui merentur ſupplicia. Nec ſo Nog üf
lum extenſio & emiſſio.ſed expanſio manus dei dr. Eſaia ex perſona dñi proclamante. Tota die ex lerencos.
pandi manus meas ad populum non credentem & contradicentem. Sãctus quoq; leuare narratur Gragtien
manus. ſcriptura dicente. Eleuatio manuum meaꝑꝶ ſacrificiũ ueſpertinum: Sublatis auteʒ legitimis ſverdhie
dei a populo iudæoꝶ: interrogemus eos quã habeant legis obſeruantiã. Victimas ſublato templo wileitan
atq;ʒ ſubuerſo offerre non poſſunt: nec adultemrum lapidatio cæterorumq; criminum lege conceſ-/ gnonie
ſa exerceri pöõt: & uacatio terræ anno remiſſionis & cætera huiuſcemodi. Datur autẽ in animas odi huſne
entium ſe ſilias palæſtinarum. quando traditur palæſtinis quos indifferenter. Ixx. alienigenas uo- hileg
cant.Intelligere poſſumus urbes uel oppida palæſtinæ. Noſtra quoq; Hieruſalem ſi præterienmus urtbike
cerimonias deĩ & extenta fuerit manus eius ſuper nos. & ablata cuncta legis obſeruantia: tradetur ſi Uuntalide
liabus palæſtinæ & non ſiliis. Neq;.n. primum fortioribus ſuppliciis tradimur. ſed iuxta peccatoruz ſtetäil
qualitatem inferioribus: ut correcti in minori. maiora cruciatuũ tormenta uitemus. Philiſtiim hoc Etnohite
eſt palæſtini prima litterarum parte mutata: interprætantur cadentes poculo:ſiue fractura. Per quæ Ntrope
ſignificat tradendos nos aduerſariis poteſtatibus: quæ biberunt de calice babylonis & corruerunt. nö on
& quarum opera peruerſa ſunt. Tantaq; erit miſeræ Hieruſalem correptio atq; ignominia: ut erube terno
ſcant etiam ipſæ aduerſariæ poteſtateſ ſuper noſtroruʒ magnitudine peccatoꝶ. Quod nos interpᷣta 4
ti ſumus iuxta ſymachum ſcelerata:theodotio ipſum uerbu hebraicũ poſuit Sublatis aũt ceri inn
moniis dei a populo iudæope:ad nos cũ ſacerdotio tranſiit & legis latio dicente ſcriptura. Cõſtitue N
domine legis latorem ſuper eos. Et in alio loco. Legem pone mihi domine in uia tua. &S
CEt foꝛnicata es in filus aſſyrioꝛũ.eo qð nec dũ fueris expleta.Et poſt quã foꝛnicata es nec es e
ſatiata ⁊ multiplicaſti foꝛnicationẽ tuã in terra chanaã cũ chaldeis ⁊ nec ſic ſatiata es. LXxX. Wi
Impie egiſti ⁊ foꝛnicata es in filios aſſur.? nec ſic ſatiata es.⁊ foꝛnicata es ⁊ non es repleta.? ande
multiplicaſti teſtamenta tua ad terram chanaan chaldeoꝛum.neqʒ in iſtis expleta es. “
CSupra ſcriptum eſt Hieruſalem fornicatam cum filiis ægypti uicinis ſuis. qui ſunt magnarum cat Pn
nium: hic altera aſſyriorum uicinitas indicatur. Et propterea utriſq; traduntur gentibus. quia utra- Acſez⸗
rumq; ſimulacra uenerati ſunt. ingredienteſq; ehaldæam quæ eſt terra chanaan imitati ſunt eorum lin ſ
errores quorum imperio ſubiacebant. Secundum tropologiam de aluũs peccatis ad alia ſæpe tranſi- ſenen
mus. Cũq; non egerimus priorum ſceleꝶ pniam augemus delicta delictis & nullo errore ſatiamur. Ce
ſed quaſi fune longo & corrigia iuge uitulæ trahimus peccata. & teſtamentum nr̃um ſiue fornica/ mmmms
tionem multiplicamus in terra chanaan: quæ interprætatur quaſi fluctuatio. & cũ chaldæis: ꝗ & ip- mne
ſi nobiſcum ſonant quaſi demonia.Semperq; ueſtigia habemus in ſalo. & nunꝗᷓ poſſumus dicere: niceie
ſtatuit ſupra petrã pedes meos. hereticorumq; prauitatibus ſubicimur qui ht ſimilitudinem demo Dleid
num.ſiue ipſis demonibus de quibus paulus ſcribit. Non eſt nobis pugna aduerſus carnem & ſan/ hopte
guinem:ſed aduerſum rectores tænebrarum iſtarum. aduerſum ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus. metam
In quo mundabo coꝛ tuum ait dñs deus.Cum facias hec omnia:opera mulieris meretricis ncon
7 pꝛocacis.quia fabꝛicata es lupanar tuum in capite omnis vie:⁊ excelſum tuum feciſti in omni ⸗ mo⸗
piatea. nec facta es quaſi meretrix faſtigio augens pꝛecium. LXX. “ mihen
CQnid faciam coꝛdi tuo dicit adonai vñs.Cũ feceris hec oĩa opera mulieris foꝛnicarie ⁊ ipu⸗ uitum.
dentis:⁊ foꝛnicata es tripliciter in ſiliabꝰ tuis q ediſicaſti lupanar tuũ in pꝛincipio omnis vie.⁊ oqn
baſim tuum feciſti in omni platea:⁊ non fuiſti quaſi meretrix congregans mercedes. unme
C Quodq́; dixere ſeptuaginta & fornicata es tripliciter in filiabus tuis in hebraico nõ hẽtur. nec alio Onnen
rum interpᷣtum quis poſuit autem hæc oĩa ad Hieruſalem loquitur deus. qd inueni- Nrer
. re non ualeat quo egrotantem & ſeminecẽ poſſit curare medicamine: iuxta illud qd ſcribit Eſaias. ine
Quid eſt quod debui ultra facere uineæ meæ: & non fecenim ei Et Oſeæ. Quid tibi faciam ephra/ Warn
im.quid faciam tibi iuda? Miſericordia ueſtra quaſi nubes matutina & quaſi ros mane pettranſiens. Nu
h

Idolatria

Super Eʒzechielem. .

4 Nolatria enĩ tua non ĩ occulto: ſed tota libertate coͤmiſſa e:ut in oĩbus nĩiax principiis & compitis
Pool poneres aras:& baſim ſiue excelſum tuũ:de quo ſupra diximus faceres ĩ oĩ platea: Nec imitata es cal
Un lidas mœretrices: ꝗᷓ ſolẽt difficul tate augere libidinis pᷣtiũ:& ex hoc magis amatores ad ĩſaniã ꝓuo
Ve⸗ care. Siue iuxta. Ixx.nõ fuiſti quaſi mœretrix cõgregãs mercedes:ſed dediſti quæ accipere debueras:
uner ut nec ĩ eo qd fornicata es & ſequuta demones: eoꝶ protegereris auxilio: ſed uariis oppreſſa captiui
ude tatibus: ſentires calamitates tuas. Quod quidẽ & ad oẽm aĩam xp̃ianam referri põt: ꝗqᷓ deſerto cultu
DH dei:uitiis ſe luxuriæq; pmiſcet: & ſæcularẽ ſequuta uitã: ne in eã qdẽ egerit fœliciter: ſed & diuitias
– religionis pdidit: & mundi diuitias nõ accœpit: nec in cõſtuprãdo eã fuit aliqua difficultas: ſed ipᷣa
docg ſe ingeſſit amatoribus ſuis. Eſt aũt & alia fornicatio 1 pũalis: quãdo deſerẽtes eccleſiam hæreticis iu
inli⸗ gimur: & ædificamus lupanar noſtrũ in capite oĩs uiæ:ꝗbus pcipit ſermo diuinus. State in uiis & qᷓ
V rite ſemitas dñi ſempiternas: & uidete ꝗᷓ ſit uia bona & ambulate in ea:moyſi uidelicet leſu iudicuʒ
ni & regũ libris eſaiaq; & hieremia & aliis pphetis. In oĩbus uiarum priĩcipiis fabricat lupanar ſuũ: ꝗ ad
ten, puerſitatẽ doctrinæ teſtimõiis male abutitur ſcripturaꝑ: & dicit. Hæc ait eſaias:hæc dicit oſeæ: hæc
nun loquutus E moyſes: hec daniel. Et pulchræ nõ ĩ mediis uiis: nec ĩẽ uiaꝑꝶ terminis ponit lupanar ſuuz:
eh ſed ĩ principio. Si enĩ ad ſciẽtiam & profunda diuinorũ uenerit librorum: errare nõ potenit. Excelſũ
ite quoq; ſuü ſiue baſim facit iĩn oĩ platea: ethnicoꝶ ſe & ĩmpiorũ laſciuiæ uitiiſq; pmittẽs: etiã ĩter ipᷣos
t hereticos cũ ab eis fuerit deturpata nõ hñs gratiã: ſed patens cõtẽptui: qa facile p̃teritã fidei perdi-
eni dit caſtitatẽ. Hoc aũt qd ut ſupra diximus ĩ hebraico non habetur fornicata es tripliciter ĩ filiabtuis
unl ſiue ad hieruſalẽ iuxta litterã dicitur: qd oĩ genere in ſuis oppidis & uiculis fornicata ſit: & nullꝰ re-
erpi mãſerit angulus uel platea: ubi non idolatriæ ſigna cõdiderit:ſiue eccleſiæ credẽtibuſq; decœptis:
de, q nõ audierũt illud apoſtoli. Ipie aũt deus pacis ſanctificet uos p oĩa: & integer ſpũs ueſter & aĩa &
Loci corpus ſine ꝗrela ĩ die aduẽtus dñi nĩi Ieſu xp̃ᷣi ſeruetur: ſed oĩ genere fornicati ſũt: & corpore & aĩia
zi⸗ & ſpũ. Legimus ĩ prouerbiis. Tu aũt ſcribe ea tripliciter: ut reſpõdeas ſermones ueritatis qui ꝓponũ
Nm tur tibi. Et iubetur nobis ut eloqa ueritatis. ideſt ſcripturas ſanctas itelligamus tripliciter. Primum
teuf luxta litterã: ſecũdũ mediæ ꝑ tropologiam:tertio ſublimius: ut myſtica quæq; noſcamus. Secũduʒ
orn litterã illud ẽ. Neq; fornicemur ſicut ꝗdã eoꝶ fornicati ſunt: & ceciderũt una die uiginti tria milia.
nboe Et nolite murmurare ſicut quidã de eis murmurati ſũt. & perierũt ab exterminatore. Media ãt & iu
tge xta tropologiã qũ recedimꝰa littera: & paululũ ad altiora cõſcẽdimus:dicẽte apoſtolo.Scriptuʒ eſt
enn nõ obturabis os boui triturãti. Statimq; ſequitur. Nũꝗd de bobꝰcura ẽ deo? Anꝓpter nos dicit.Pro
ende pter nos utiqʒ; loquutꝰẽ. Extrema aũt ĩdeſt tertia et ſublimis ſacrataq;ʒ ĩtelligẽtia iuxta illud eiuſdem
neßn apoſtoli. Propterea relinquet homo patrem et matrem: et adhærebit uxoni ſuæ. Sacramentum hoc –
üncei magnum eſt. Ego autem dico in chriſto etlin eccleſia: Filiæ aũt ſũt eccleſiæ ſornicãtis: credẽtiũ priꝰ
iſfine et poſtea decœptorum in hereſi animæ quarum culpa refertur ad matrem.
CSed q̃ſi mulier adultera.q̃ ſup virũ ſuũ iducit alienos.Omnibꝰmeretricibꝰdant᷑ mercedes.
NIG6 tu aũt dediſti mercedẽ cũctis amatoꝛibtuis.⁊ donabas eis vt itrarẽt ad te vndiqʒ.ad fornicã-
. dũ tecũ. Factũqʒ ẽ in te cõtra cõſuetũdinẽ mulieꝝ in foꝛnicatiõibꝰthis. poſt te nõ erit foꝛnica
Nen tio. In eo eni quod dediſti mercedes ⁊ mercedes nõ accepiſti.factũ ẽ in te cõtrariũ. LXxX.
CMulier adultera ſimilis tni.a niro ſuo accipiẽs mercedes.oĩbꝰꝗ foꝛnicabãt᷑ cũ ea dabat mer
uma cedes. Et tu dediſti mercedes cũctis amatoꝛibꝰtuis.⁊ honoꝛabas illos vt venirẽt ad te ꝑ circui
utn, tũ in foꝛnicatiõe tua. Et factũ ẽ in te puerſũ cõtra mulieres.in foꝛnicatiõe tna.⁊ poſt te nõ ſunt
um foꝛnicate. In eo quod dares mercedes ⁊ non ſunt date tibi.⁊ factum eſt in te peruerſio.
tunſ⸗ CHoc qd ĩn. Ixx.ſcriptũ eſt ſimilis tui:ĩ hebraico nõ hẽtur.et lectionis cõturbat ordinẽ:et ſæit non
nn. minimã quæſtionẽ. qᷓ mulier cuius ſimilis ſit: cũ hieruſalẽ ipſa: mulier adultera eẽ dicatur. Tulit i i
Ticx tur hieruſalẽ rerũ oĩum habũdatiã qua fuerat uiri liberalitate donata: et dedit ea alienis demonib
i uidelicet et idolis iuxta illud qd ſcriptũ ẽ in oſeæ. Et hæc nõ cognouit qa ego dedi ei triticũ et ui/
er nũ et oleũ.et argentũ multiplicaui ei: ipſa uero argẽtea et aurea fecit baalim. Vñ iratus ſtatim ifert. MM
ro Propterea cõuertã et auferã triticũ meũ ſtatim ĩ tẽpore ſuo:et uinũ meũ ĩ tẽpore eiꝰ:et tollã neſti⸗
Pio⸗ mẽta mea et linteamina mea: ut nõ operiam ultra ignominiam eius. et reuelabo immundiciam ei
u. in conſpectu amatorum illius: et nemo eruet eam de manu mea. Cumq; omnes mulieres ſormnican
tus tes ſoleant accipete mercedes ab amatoribus ſuis: hieruſalem fecit cõtrarium: ut magis daret quã
Unni „ acciperet. Et ut largitatem mercedis oſtenderet: quærebat inquit eos ut uenirent ad ſe per cir-
⸗ cuitum: ne quis eſſet uicinus qui eius ignominiæ non miſceretur. Et quidem hieruſalem in hoc
o⸗ quoq; uicit alias mœretrices: ut non ſolum ſuaderet quæ prunitu turpitudinis labore quæſiuerat: ſʒ
. &munera maritalia amatoribus & ſtupratonibus ſuis tribueret. Tantaq; fuit expoſitio adulteræ ad
. omnem turpitudinis magnitudinem: ut non ſolum præſentibus: ſed etiam futuris mœretricibus
i. 1 præferatur. Vnde & nos iuxta ſymmachum interprætati ſumus & poſt te non erit fornicatio. Col⸗
1 latione enim tui: omnis deinceps fornicatio leuior æſtimabitur: Quicquid de hieruſalem diximus
ay refertur ad eccleſiam animaſq; credentium: quæ munera maritalia aurum uidelicet incenſum & ar .
diu⸗ gentum in eloqꝗo: & ueſtimenta ꝗbꝰ fœditas nra ac turpitudo uelat᷑ dit amatorib? ſuis: uel cõtrariis
Prtirackrudus uel magiſtris dogmatum peruerſorum: quando aſſerũt nihil nocere luxuriã:et paſ⸗ .
elle⸗ .

L.iber quintus.c.xvi.

toccl
ſiuã libidinẽ iuxta corporis genitalia coĩtũ naturali lege depoſcere. cibis omnibus ĩdifferentet utẽ *“
dum: q ad hoc facti ſunt ut ſumãtur. Prudẽtià ĩ eo tãtũ neceſſariã: ut ſibi ꝓſit: nec iuſtitiã habere lo⸗ loan
cũ:quæ ſic ualeat mendicãtiũ. Sic et cætera huiuſcemodi: quæ accipiẽs miſera hieruſalẽi qua uiſio nenitch
pacis eẽ deberet: acumẽ ĩgenii et eloqui uenuſtatẽ. uertit ĩ turpitudinẽ. Et pro amatoribus ſuis ad- deokt
nerſũ maritũ ornata proceſſit. his ornamẽtis in quibus ĩ boni abuſionẽ a uiro fuerat ornata. Qdqʒ; bebti⸗
ſequitur et donabas eis ut intrarent ad te undiq; ad fornicandum tecum: omne gen'ſignificat pec/- iubon
catorum: ut non uno ſit contenta delicto:ſed peccandi ſuſtineat famem:et cõtra iura naturæ omni Zerfu
bus turpata membris uſq; ad uerticem polluatur. tleci
CDꝛopterea meretrix audi verbũ dñi.Hec dicit dũs deꝰ.Qꝛ effuſũ ẽ es tuũ ⁊ reuelata igno 1
minia tua in fornicatiõe tua. ſuꝑ amatores tuos ⁊ ſup idola abominationũ tuaꝝ iſãguine ſilioꝝ gecimn
tuoꝛuʒ quos dediſti eis. Ecceè ego cõgregabo oẽs amatoꝛes tuos ꝗbꝰcõmixta es.? oẽs quos di geſtuu
lexiſti cũ vniũſis quos oderas.⁊ cõgregabo eos ſupꝑ te vndiqʒ.⁊ nudabo ignominiã tuã coꝛam releb
eis.⁊ videbũt omnẽ turpitudinẽ tua.Et iudicabo te iudicijs adulteraꝝ.⁊ effundẽtiũ ſanguineʒ ſi
⁊ dabo te in ſãguine faroꝛis.⁊ ʒeli.⁊ dabo te in manꝰeoꝝ.⁊ deſtrnẽt lupanar tuũ.⁊ demolient᷑ pꝛo
ſtibulũ tuũ.?⁊ denudabũt te veſtimẽtis.tuis.⁊ auferẽt vaſa decoꝛis tui. dereliquẽt te nudã.ple/ rlini
nãqʒ ignominia.Et adducẽt ſuꝑ te multitudinẽ.⁊ lapidabũt te lapidi bus. ⁊ trũcabũt te gladijs e
ſuis.⁊ cõburẽt domos tuas igni.⁊ faciẽt ĩ te iudicia in oculis mulieꝝ plurimaꝝ.Et deſines foꝛ de
nicari.? mercedes vltra nõ dabis.⁊ regeſcet ĩidignatio mea in te.⁊ auferet᷑ ʒelꝰmea te.⁊ geſcazʒ nin
nec iraſcar aplius.eo qð nõ fueris recoꝛdata dierũ adoleſcentie tne.⁊ ꝓuocaſti me in olbus his. .
Quapꝛopte r. ⁊ ego vias tuas in capite tuo dedi ait dñs deꝰ.⁊ nõ feci iuxta ſcelera tua in omni/ bae
bus abominationibus tuuiis. LxX.. ſuumn
¶Pꝛopterea meretrix audi verbũ domini. Hec dicit adonai dñs. Quia effudiſti es tnũ.ꝛ re⸗ ni
nelabit᷑ ignominia tua in foꝛnicatione tua ad amatoꝛes tuos.⁊ in omnes cogitatiões inigꝗtatuʒ lba
maram. in ſaguige ſfilioꝝ tuoruz quos dediſti eis.ideo ecce ego ſuꝑ te cõgregabo omnes ama nomer
toꝛes tuos quibꝰcõmixta es.⁊ oẽs quos dilexiſti cũ vniuerſis quos oderas.⁊ cõgregabo eos ſu isſu
per te p circuitũ.⁊ reuelabo malicias tuas ad eos.⁊ videbũt cũctã ignominiã tuã.⁊ vlciſcar vl Dchake
tiõe adulterarũ ⁊ effũdentiuz ſãgnineʒ.⁊ ponã te in ſãguine furoꝛis.⁊ zeli.⁊ tradaʒ te in manus mktt
eoꝛuʒ ⁊ ſuffodient lũpanar tuũ.⁊ deſtruẽt baſim tuam. ⁊ nudabunt te veſtimẽtis tuis.⁊ tollẽt va rapten
ſa gloꝛiationis tux. ⁊ derelinquẽt te nudã ⁊ plenã ignominie: ⁊ adducẽt ſuper te multitudinẽ.⁊ la dite
pidabũt te lapidibꝰ:⁊ trũcabũt gladijs ſuis.Et ſuccẽdẽt domos tuas igni.⁊ faciẽt in te vltiões –
coꝛꝗ mulieribꝰplurimis. ? auertã te a foꝛnicatiõe.⁊ mercedes vltra non dabis.⁊ immittam fu/ Pͤi
rorẽ meũ ſup te.⁊ auferetur zelus meus ate.⁊ requieſcã.⁊ non ero vltra ſollicitus.quia non es ak⸗
recoꝛdata diei infatie tue.? contriſtabas me in his omnibus.⁊ ecce ego vias tuas in caput tuũᷣ nth
dirſ adonai dominus.⁊ ſic feciſti iniquitatem ſuper cunctis iniquitatibns tnis, repo
Primum hiſtoriæ fundamenta iaciamus. Quia hæc & illa feciſti quæ ſuperior ſermo compræhẽ ſedh
dit: idcirco audi meretrix quæ feceris: & quæ paſſura ſis. Effudiſti æs tuũ qd a me acceperas: & dedi- kich
ſti mercedem am atoribus tuis quæ accipere debueras: & interfeciſti filios tuos dũù eos offerres ido- C
lis: ut nõ ſolum adultera: ſed & parricida extiteris. Idcirco cõgregabo ſuper te omnes amatores tu- habit
os:cum quibus fornicata es:tam eos quos dilexiſti quam illos quos oderas: & adulterarum te lege iins
nudabo:ut omnes uideant turpitudinem tuam: & genitalia propter quæ prius amoris amœntia fe clerar
rebantur. Hæc autem omnia per methaphoram mulieris adulteræ & homicidæ: quæ non ſolũ for- CCr
nicata St: ſed & filios interfecerit: dicuntur ad hieruſalem: & quod congregandæ ſint uniuerſæ gen hebtan
tes aduerſum eam quarum adorauerit idola: & omnia dei munera in cultum eorum conuerterit: & ſeanic
deſtruatur templum baal: & atæ omnis ciuitatis incendio ſubuertantur: nihilq; in ea remaneat. Et ſi Seſee
cut ſolent contra adulteram omnes lapides iacere & trucidare mœretricemiut ſingulorum uulne⸗ nicord
ribus occidatur: ita ut omnes mulieres pœnam uideant fornicariæ: ſic in conſpectu aliarum in cir- Kreiin
cuitu ciuitatum & omnium nationum deſerendam hieruſalem. Et hoc fieri ut deſinat fornicari: & non
non det ultra mercedes amatoribus ſuis: & requieſcat indignatio dei nec iraſcatur ei quam amare ſifr
deſierit. Ex quo perſpicimus grandem offenſam eſſe nequaquam curæ haberi a deo: ſed pmitti ho- wi 8
minem ſceleribus ſuis atq; peccatis. Auferetur inquit zelus meus a te: & requieſcam nec iraſcar am-
ina Aua aliena & quæ a me receſſerit & quam æternæ tradiderim nuditati. Si autem hoc paſ- * D
. . lera aen Eld cum ĩdolis fornicata eſt. Quid eam paſſuram putamus: quando dei fi- dai⸗
lium trucidarit? Et hæc ait uniuerſa feciſti: oblita beneficiorum priſtinorum: & me ad iracundiã n
prouocaſti: ſiue contriſtaſti me: quem bonis operibus debueras ad gaudia prouocare. Propterea & id
ego reddidi tibi opera tua in caput tuum. Et cum te ſubuertero o adultera: tamen minus in te bian
iræ meæ exercebo quã meruiſti quo & in hoc diuina clementia demonſtretur: ut maiora ſint pec rtk
chta Tiac poœnæ. Iuxta tropologiam omnis anima accœpit a deo pecuniam ſpiritale m. ſecun- ln
. um i g euangelii quod dicitur in parabolis quinq; & duum & unius talentorum: & ſeruoꝶ de- d
cẽ mnas ſingulas accipiẽtiũ.ꝗ cũ egerĩt negligẽter:dbitores fiũt qnq̃ᷓ gita denarioꝶ & ꝗngẽtoꝑ:& ⸗
reuelat᷑ ignominia hieruſalẽ Wun

pp hoc pntibꝰamatoribꝰquos demones cõtrariaſq; uirtutes ĩtelligi
ůl eel in die

BGuper Ezechielem. .

uel in die iuditii: uel in tẽpore pœnitẽtiæ quãdo corripiũtur. Et prius qdem ſolus oĩpotẽs deꝰ cer·
nit occulta: dicẽte ſermone euãgelico. Et pater ꝗ uidet ĩ abſcõdito. & ĩ alio loco.Scrutans corda &
renes deus. Et ĩ regũ uolumine. Iu ſolus noſti corda cũctorũ hoĩum. Qñ uero fuerit expletũ nõ eſt

Ne
le o

guie abſcõditũ qd nõ manifeſtetur: & optũ qd nõ reueletur. Et ĩ alio loco. Nolite añ tp̃s iudicare:donec
l⸗ ueniat dñs:q illuminabit abſcõdita tænebraꝑꝶ: & mãifeſtabit cõſilia cordiũ: & tũc laus unicuiq; erit
G a deo. Et cũ correptionis tp̃s aduenerit: tũc ĩplebitar illud oſeæ: Tuc circũdederũt eos cogitatiões
er, ſuæ. Et ĩ alio loco.Inter ſe cogitationibus accuſaãtibus ſiue defẽdẽtibꝰi die qñ iudicabit deꝰabſcon-
onnn dita hominũ. Et rurſu. Ecce homo: & opa eiꝰãte faciẽ illius. Et uidebũt oẽs turpitudinẽ eiꝰ qui pri⸗
1 cũ ea fuerãt fornicati & dabit eã deꝰin ſanguine furoris & zeli. Plenus ẽ enĩ furor contra uxorẽ ad
iſon ulterà: & nullo pᷣcio põt redimi. Sanguis at filioꝑ ſic ĩtelligi põt. ut filios appellemus hieruſalẽ
eſlen ideſt cogitationes bonas: qᷓ a deo hoĩbꝰ inſitæ ſũt: quas ĩterfecit adultera: qñ; ad mala opa
Gosd declinauerat. Prodeſt quoq; hieruſalẽ ut ſuffodiatur lupanar eiꝰ: & oĩs fornicationis eiꝰ ſeminariũ
dconn deſtruatur. Cũ enĩ hoc factũ fuerit: mercedes ultra nõ dabit: & reqeſcet dei ĩdignatio & nequaquaʒ
nnin; eã zelabitur: de illius caſtitate ſecurus: uidelicet iuxta eos ꝗ ĩ bona partẽ accipiũt q̃ dicũtur. Alii ue/
enio ro ut ſupra diximꝰad cõtrariã partẽ referũt: ut magnæ iræ dei ſit nò iraſci. cũ ſemel contẽpſerit for-
cie⸗ nicãtẽ: & de ſalute illius deſperauerit. Sinautẽ heretici q uetus non recipiũt inſtrumẽtum: iuxta. Ixx.
Tudis editionẽ ĩ hoc loco repᷣhẽderint illud qd dictũ ẽ: & cõtriſtabas me ĩ oĩbus iſtis:eo qd dñs nõ ſoluzʒz
tsfor⸗ irã recipiat ſed mœrori ſubiaceat atq; triſtitiæ: interrogemꝰ eos quo illd ſuſcipiãt qd certe boni dei
geſcz; mãdatũ ẽ: nolite cõtriſtare ſpũm ſcm̃ dei ĩ quo ſignati eſtis ĩ die redẽptiõis. Quicꝗd.n. dixerint ĩ de ,
ushis⸗ fenſionẽ illius teſtimonii:hoc nos in ſatiſfactionẽ præſentis ſermonis aptabimus.
vomn,⸗ CEcce omnis qui dicit vulgo pꝛouerbium in te aſſumet illud dicens.ſicut mater ita ⁊ filia eius
Filia matris tue es que proiecit virum ſuum ⁊ ſilios ſuos ⁊.ſoꝛoꝛ ſoꝛoꝛum tuarum tu.que pꝛoie
ſete⸗ cerunt viros ſuos ⁊ filios ſuos. LXxXYXx. .
gat CHec ſunt omnia que dixerunt contra te in parabola dicentes. Sicut mater ? filia. Filia ma-
esant tris tue tu es que reliquit virum ſuum? filios ſuos.⁊ ſoꝛoꝛ es ſoꝛoꝛum tuaruʒ que reliquerunt
losſt viros ſuos.⁊ filios ſuos. CC Poſt unietiorum & correptiõis hieruſalem
ſartl quã retrahitur ad ſaluté: aptatur ei ritu uulgi ſermonis puerbiũ: ſiue ut. xx. traſtulere parabo la: qlis
nanns mater talis & filia. Mater aũt hieruſalẽ ſicut & ſupra & ĩ cõſequẽtibus ſcriptũ ẽ: cæthea appellatur ĩ-
lirm terpᷣtaturq; iſaniẽs: ſiue ĩ amoœntiã uertẽs: p quæ ſæculi huius iĩcẽtiua mõſtrãtur: quæ captiuã animã
girla ducũt ad ĩteritũ & a uiro ſuo ſeparãt:haud dubiũ ꝗn uerbũ dei doctrinaq; dicatur. Et ſoror ſoroiuʒ

ſtiöes ſuaꝶ:ut poſt paululũù lectuti ſumꝰſodoma uocatur & ſamaria: quaꝶ altera gẽtilẽ uitã luxuriãq; ſi⸗
nificat: altera hereticorũ decipulas. Porro qd ĩ. Ilxx. legitur ſoror es ſororũ tuaꝶ: ꝗᷓ repulerũt uiros
unfp 3 dd 8 . Ke: q repul
uos & filios ſuos: nõ habet ſenſum. Quas. n. alias ſorores habebũt ſodoma & ſamaria: quæ ſorores
Inones . — 7 7V . .₰ 2 . „ „. — gt 4 2.
ſint hieruſalẽ? Et hoc qrẽdũ: quos uiros ſodoma ſamariaq; dimiſerit: & quos ꝓiecerit filios: niſi for
uni te poſſimus hoc dicere:qd ſemp errãtiũ fluctuẽt pedes nec ſint ſolida ueſtigia ꝗᷓ cõtra ueritatẽ ſũt:
ſed huc illucq; diſcurrãt: & circũferãtur oĩ uento doctrinæ: dũ de falſitate trãſeũt ad aliã falſitatem.

mani Et cũ in primis fruſtra ſe ſudaſſe cognouerint: ad ſecunda tertiaq; tranſcendant.
Ackd CMater veſtra cethea ⁊? pater veſter amoꝛreus.⁊ ſoꝛoꝛ tua maioꝛ ſamaꝛia.ipſa ⁊ filie eius q̃
mid⸗ habitant ad ſiniſtram tuaʒ. Soꝛoꝛ auteʒ tua minoꝛ te. que habitat a dextris tuis.ſodoma ? filie
btein. eius. Sed nec in vijs earum ambulaſti.neq; ſecundum ſcelera earum feciſti paulo minus pene
relen ſceleratioꝛa feciſti illis in omnibus vijs tuis. LXX.
iik CMater veſtra cethea. pater veſter amoꝛreus.ſoroꝛ tua ſenioꝛ ſamaria hec⁊ filiè eius.que
füſon habitant a ſiniſtris tuis.⁊ ſoꝛoꝛ tua iunioꝛ te que habitat a dextris tuis ſodoma ⁊ filie eias.⁊ nec
ſegen ſic quidem in vijs eius ambulaſti.neqʒ; ſecundum iniquitates illius egiſti paulo minus.⁊ tranſ
nent greſſa es eas in omnibus vijs tuis. CSupra dixerat pater tuus amorreꝰ & mater tua cæthea
enb hic ordine & numero cõmutato: mater ueſtra cæthea: & pater ueſter amorreus. Cum enim ſcelera p
uube⸗ fecerint: ſcinduntur in partes: & unione deſerta: in turbã proſiciunt: ac multitudinem quæ cum ieiu
inch, non ualet ad montana tranſcendere. Sorores auũt hieruſalẽ ſamariã & ſodomam. quarum altera a
i,4 ſiniſtris altera a dextris eſt. etiã ſecundũ intelligentiam corporalẽ. ſi de templo hieruſalem orientez
mate aſpicias. approbabis. Maiorq; dri ſamaria ꝗᷓ por peccauit. & ab aſſyriis ducta ẽ ĩ captiuitatẽ: & minor
iho⸗ ac iunior ſodoma: ꝗqᷓ refentur ad gẽtiũ turbã. Alioꝗn eo tpe ſodoma nõ erat: ꝗᷓ prius quã ĩ ſcriptuns
dun legamus hieruſalẽ: cũ gomorra adama: & ſeboim diuino fuerat igne deleta. Media ãt iter duas ſo-
, rores hieruſalẽ:q̃ alio noĩe appellatur iuda: a chaldæis ducta ẽ in babylonẽ: multoq; hieruſalẽ ſcele
eiſ/ ratiora peccauit quã ſamaria & ſodoma: ĩ tẽplo adorãs idolũ zeli. & poſtea dei filiũ iterficiẽs.Porro
ndii ſecũdũ tropologiã: ſamaria & ſodoma ideſt heretici & ethnici: ſæpe leuiora cõmittũt quã hii q pu/
1e18 tãtur hieruſalẽ: hoc ẽ eccleſiaſtici. Vñ ad corithios dr.ꝗ credebãt ꝗdẽ ĩ xpCʒ ſʒ malis opibꝰpᷣmebant
in Oino auditur ĩter uos fornicatio: & talis fornicatio qualis nec ĩter gẽtes ꝗdẽ:ita ut uxorẽ patris ꝗs
tper habeat: et cætera. Solẽt heretici ꝗ tñ uetus ſuſcipiunt inſtrumẽtũ tres naturas ex hoc loco intellige
n, re ſpiritalẽ: aĩalẽ atq; terrenã. Et ſpiritalẽ referũt ad hieruſalẽ: aĩalẽ ad ſamariã: terrenã ad ſodomam. .
de quos breuiter interrogemus quũo tres naturæ ſpalis animalis et terrena: quæ utiq; inter ſe diuerſæ
ii

ſũt unã mr̃em & unũ patrẽ hẽre dicàtur: qd figmẽto eoꝶ nò cõgtuit.Et'qũo aĩalis & terrena natu lolo⸗
ra iuxta hũc eũdẽ ꝓphetã reſtituãtur ĩ ãtiquũ ſtatũ ideſt ſpũalẽ:qd & ipſũ eoꝶ rõnibꝰcõtrarium eſt erken
Quod ãt ſamaria itelligatur in hereſibus & ĩ oſeæ ꝓpheta & ĩ multis aliis locis pᷣcipueq; illo teſtĩo/ CN
nio cõprobatur. Vhæ ꝗ deſpiciũt ſyon & ꝗ cõſidũt ĩ mõte ſamariæ: uidemiauerũt prĩcipia gentium Ctu
oẽõs.n. heretici deſpiciũt ſyon: quæ ĩterpᷣtatur ſpecula & refertur ad eccleſiã: & cõſidũt ſibi ĩ mõte ſa⸗ CCinn
mariæ ĩ ſupbia uidelicet dogmatũ puerſorũ: ꝗᷓ putãt eẽ ſublimia: & per has prædicationes fraudu- cti
lentas uindemiant atq; populantur principia gentium: ut miraculo doctcinarum potentes quoſq;ʒ jinnpe
entilium ad errorem hereticum pertrahant. “ leae
¶ Ainuo ego dicit dñũs.gꝗa nõ fecit ſodoma ſoꝛoꝛ tua ipſa ⁊ filie eiꝰ.ſicut feciſti tu ⁊ filie tue. Ecce micim
hec fuit iniꝗtas ſodome ſoꝛoꝛis tuei.Supbia ſaturitas panis.⁊ habũdãtia:⁊ ociũ ipſius ⁊ ſiliaꝝ niͤpe
eius. Et manũ egeno ⁊ pauperi nõ poꝛrigebaãt.⁊ eleuate ſũt ⁊ fecerũt abominatiões coꝛã me.⁊ l
abſtauli eas ſicut vidiſti.Et ſamaria dimidiũ peccatoꝝ tuoꝝ nõ peccauit.ſed uiciſti eã ſceleribꝰ catetſo
tnis. ⁊ iuſtificaſti ſoꝛoꝛes tuas omnibus abominationibus tuis quas operata es. LxX. CCtas
CAinuo ego dicit adonai dñis.ſi fecit ſodoma ſoꝛoꝛ tua hec ⁊ filie eius ſicut feciſti tu ⁊ filie tue. ora
Aerũtamẽ fuit inigtas ſodome ſoꝛoꝛis tue ſuperbia in ſaturitate panũ.⁊ in habũdãtia.Belitiiſ hnogte
aff luebat ipſa ⁊ ſilie e. hoc habebat ipſa ⁊ filie eꝰ.⁊ manũ pauperis ⁊ egeni nõ aſſumebãt.⁊ glo Cran
riabant᷑ magniſice.⁊ fecerũt iniꝗtates in cõſpectu meo.⁊ abſtuli eas ſicut vidiſti.Et ſamaria di enͤn⸗
midiũ peccatoꝛuʒ tuoꝛuʒ non peccauit. ⁊ multiplicaſti iniquitates tuas ſuper eas.⁊ inſtiſicaſti ſo Ci
roꝛes tuas in omnibus iniquitatibus tuis. quas operata es. adon
CQd poſuere.Ixx.hoc habebat ipſa & filiæ eiꝰ:i hebraico nõ habetur. In ueteri teſtõ dei iuramẽtuʒ li
ẽ uiuo ego dicit dñs:ĩ nouo amẽ amẽ dico uobis. Sinaũt hoc cõe cũ cæteris ẽ:deus abrahã: de iſa⸗ Nirt
ac: & deus iacob: nõ ẽ de ꝰmortuoꝶ ſed uiuẽtiũ. Et ĩ alio loco. Placebo dño ĩ regione uiuẽtiũ. Quæ aßn
rimus ꝗᷓ röne cõe uocabulũ ꝓprie ſibi uẽdicet deus. Sed qũo dicitur arbor bona & bonus homo: & aiß
bonus paſtor: & bonus ſeruus: nemo ãt abſolute bonus niſi ſolus deus: ſic cũ angeli cæteræq; uirtu/- lene
tes: patriarchæ quoq; & ꝓphetæ atq; apoſtoli ſint uiuẽtes: cõparatione dei omnipotẽtis mortui ap⸗ 1 ein
pellantur. Quis ẽ.n. hõ ꝗ uiuit & nõ uideat mortẽ Vñ & apoſtolus paulus de deo. Qui ſolus ĩꝗt hʒ .
imortalitatẽ: & lucẽ habitat inacceſſibilẽ. Et de fòte uiuẽtiũ. Vita inquit noſtra abſcõdita eſt cum bi⸗
xpᷣo in deo. Iſte igitur qui iurat & loquitur uiuo ego dicit dñs:deſcribẽs ſodomæ & filiarũ eiꝰ ſcele/ A
ra:primã ſuperbiã poſuit. ppriũ diaboli primũq; peccatũ. Vnde idẽ apoſtolus. Ne ĩ flatus ait ſupbia Ank
I iuditiũ ĩcidat diaboli:pp quã de cælo corruit.Dixerat.n.ſortitudine faciã:& ſapiẽtia intelligẽtiæ indib
auferã terminos gẽtiũ: & robur eoꝶ deuaſtabo: & cõmouebo ciuitates habitatas: & orbẽ terraꝶ to äüipun
tũ appræhẽdã manu ſicuti nidũ: & ſicut cõfracta oua auferã. Et ſupbis dereſiſtit: humilibꝰãt dat gra mücͤh
tiã. Legimꝰ?& alio loco. Quid ſupbit terra & cinis? Et euãgeliũ refert phariſei ſupbiã publicani hu- tenis
militate ſuperatã. Cuiꝰſeminariũ ẽ ſaturitas panũ & rerũ oĩum habuùdãtia & ociũ. Siue ut. Ixx. tran- tidiin
ſtulerũt:deliciarũ luxuriæq; opulẽtia. Diues ille ĩ euãgelio purpurat: nichil aliud refertur habuiſſe hul
criminis. niſi qd opibꝰ& diuitiis afflués. in tantã eruperat ſuperbiã. ut manũ egeno & pauperi Laza Arl
10 nò porrtigeret. & ſic oblitꝰ ſit cõdictiõis ſuæ. ut ne hoc quidẽ miſero daret. qd ꝓhiciẽdũ erat. Ob (un
quã cauſã & in alio loco ſcribitur. Omnis ꝗ ſe exaltat humiliabitur: & q ſe humiliat exaltabitur. Su CEt
perbia ſaturitas. rerũ omniũ habũdãtia ociũ & delitiæ. peccatũ ſodomiticũ ẽ: & ppter hoc ſeꝗtur dei ene,
obliuio:qᷓ pᷣſẽtia bona putat eẽ ppetua:& nũquã ſibi neceſſariis ĩdigẽdũ. Quapropter & lege pᷣci- CEtn
pitur. Attẽde ne comedẽs & bibẽs & ſaturatus: ædificatis domibus optimis: hñſq; oues & boues ar tnr ſa
getũ & aurũ obliuiſcaris dñi dei tui. Et ĩ alio loco de iſtahel ſcriptũ ẽ. Mãducauit & bibit & ſaturatꝰ Cluri
& ĩpinguatus: & calcitrauit dilectus. Qd ſciẽs & ſapiẽtiſſimus ſalomon:ĩ ꝓuerbiis depᷣcatur. Tri- Nd
bue mihi neceſſaria & ꝗᷓ ſufficiãt: ne ſaturatus mẽdax fiam & dicã. Quis me nidebit? aut paup: & pe- Pami
ierẽ nomẽ dei. Quodq; ſeqtur & iuſtificaſti ſorores tuas ĩ cũctis abhoĩationibꝰtuis.quas opata es:ũ intril
ſimpliciter iuſtas ſodomã & ſamariã eẽ decernit: ſed cõparatione deteriorũ: qñũo & publicanus de diede⸗
quo ſupra diximus nõ abſolute iuſtus dicitur:ſed collatiõe peioris. Et tñ cũ tales ſint ſodoma & ſa- ſbi⸗
maria: ne dimidiũ ꝗdẽ peccauerũt cõparatione hieruſalẽ. Seruus. n. ꝗ ſcit uolũtatẽ dñi ſui & nõ fa- eben
cit eã plagis uapulabit multis. Et potẽtes potẽter tormẽta patiẽtur. Porro qd ꝓ delitiis ociũ in he/ cpioes
braico cõtinetur:ſciẽdũ ad illũ locũ ptinere:ĩ deſideriis ẽ oĩs aĩa ocioſi:qd uidelicet ſempet aliquid Uilan
agẽdũ ſit: ne ager pectoris noſtri ceſſante manu: malarũ cogitationũ ſentibus occupetur. . Wpitn
CErgo⁊ tn poꝛta cõfuſionẽ tuã.q̃ viciſti ſoꝛoꝛes tuas peccatis tnis.ſceleratꝰagẽs illis.Juſtiſica ꝰ ciſcit⸗
te eni ſũt a te. LXX. ¶SEt tn ſuſtine toꝛmẽtũ in eo qð coꝛruperis ſo enin
ꝛ2oꝛes tuas.in peccatis tuis quibus inique egiſti ſuper eas.⁊ iuſtificaſti illas ſupertte. Aiei
CSecũda poſt naufragiũ tabula eſt. cũ peccaueris erubeſcere: & nõ illi ſubiacer̃᷑ increpatiõi q̃ cõtra lundon
