ſeamus: ideſt domum dei: Vnde & ſanctus dicit in pſalmo: Heu mihi quia incolatus meus prolon-
atus eſt. Et aduena ſum ego & peregrinus:ſicut omnes patres mei: Hoc loquitur qui in ægypto eſt
adhuc in ſeculo conſtitutus: Qui autem egreditur de ægypto: quæ hebraice dicitur meſraim: &
interprætatur tribulatio: & ingreditur uitiorum ſolitudinem: carpit iter ſuum: & dicit in pſalmot:
Pettranſibo locum tabernaculi admirabilis uſq; ad domũ dei: Admirabile eſt enim nolle ha bitare
cũ ægyptiis: ſed ſubuerſo pharaone terrã cupere repromiſſiõis intrare. Vnde & alibi loquitur: quã
x iii

Miero.liber Tertius

dilecta tabemnacula tua domine uirtutum concupiſcit & deficit anima mea in atria domini: Et poſt
paululum:Beati omnes qui habitant in domo tua in ſecula ſeculorũ laudabunt te: Vox enim exul-
tationis & ſalutis in tabernaculis iuſtorũ: Et in prouerbiis ſcriptum reperimus: Domus iuſtorũ per/
manent & tabernacula eorum qui recte agunt ſtabunt: De domibus quod permaneant:De taber-
naculis quod ſtatuta ſint pollicetur:Dicit & in alio loco ſanctus uir: Vnum petiui a domino hoc re
quiram ut inhabitem in domo domini omnibus diebus uitæ meæ: & uideam delectationem do/
mini & uiſitem templum eius: Qui in iſtiuſmodi habitat tabernaculis: & de tabernaculis ad atria:&
de atriis ad domum: & de domo ad templum domini ire feſtinat: debet celebrare ſolẽnia taberna
culorum in ligno ſapiẽtiæ pulcherrimo:De quo in prouerbiis dicitur: lignũ uitæ eſt omnibus quiĩ
appropinquant ei: & qui reclinãtur ſuper eum: quaſi ſuper dominum firmitas: Et in ramis palmarũ
in quibus lignum uictoriæ &uirtutis præmium continetur: & in frondibus denſiſſimæ arboris: quã
myrtum iudæi intelligunt propter mortificationem carnis ac libidinum: Vnde & domino ſaluato
ri a magis mirrha offertur in munere: Et in ramis inquit falicis & populi quam quidam unã arborẽ
uocant:ipſumq; ligni nomen quod græce dicitur àâ ροσο indicat caſtitatẽ: Aiunt medici: & hi qui
de arborũ & herbarum ſcripſere naturis: quod ſi quis florem ſalicis ſiue populi mixtũ aqua biberit:
omnis in eo frigeſcat calor & libidinis ſiccetur ultraq; filios generare nõ poſſit: Qui talium arborũ
ramis protectus fuerit: Exerceat feſtiuitatẽ tabernaculorum: Sextum menſem tranſiens qui refertur
ad mundum: & in ſeptimo agens ſabbatum ſpiritale: In quĩtadecima diæ menſis eiuſdem quando
noctis luna pleniſſima eſt:& omnes eius tenebræ claro lumine reſoluuntur: Hæc breuiter dicimus:
olim animo contemplantes librorum magnitudinem: ut ad reliqua tranſeamus.

CCEt erit qui non aſcenderit de familis terre ad hieruſalem vt adoꝛent regem dominum ex

ercituum non erit ſuper eos imber LxXxXxX.

C Et erit qui non aſcenderint de familiis terre ad hieruſalem:vt adoꝛent regem dominum om/

nipotentem:⁊ iſti illis apponentur.

CPro eo quod.xx.tranſtulerunt:Et iſti illis apponentur in hebraico ſcriptum eſt:ulo ale heme ĩe/

geſem: Quod aquila & Symachus & Theodotion ſimiliter interp̃ᷣtati ſunt. Et non erit ſup eos im
per:Eccleſia domini Ieſu appellatur cæleſtis hieruſalem: De qua apoſtolus ſcribit: quæ autem ſur/

ſum hieruſalem libera eſt: quæ eſt mater omnium noſtrorũ: Et acceſſiſtis ad ſyon montẽ & ciuita-

tem dei uiuentis hieruſalem:non eſt in locis humilibus ſita: ſed in monte excelſo: De quo ſaluator
loquitur. Non poteſt ciuitas abſcondi ſuper mõtem poſita: Vnde qui adoraturus eſt dominum ex/
ercituum in hieruſalem:debet ad montana cõſcendere: Qui autem de familiis ac tribubus terræ eſt
Et iccirco dominum non poteſt adorare:non erit ſuper eum imber temporaneus & ſerotinus: nec

terra illius pluuiis cæli rigabitur: Siue ut terterunt. Ixx. Qui non aſcẽderint de familiis terræ ad hie
ruſalem: ut adorent regem dominum omnipotentem: Cum illis reputabuntur qui pugnauerunt

aduerſum hieruſalem: & quorum tabeſcet caro & oculi defluent: & lingua putreſcet: Quod ſi & fa/

milia ægypti non aſcenderit: & nõ uenerit: nec ſuper eos erit imber ſed erit ruina qua percutiet do/
minus omnes gentes: quæ non aſcenderint ad celebrandum feſtiuitatem tabernaculorum.

C Hoc erit peccatum egypti:⁊ hoc peccatum omniuʒ gentium que non aſcenderint ad celebꝛã/

CSin autem tribus egypti non aſcenderit nec venerit illuc:? ſuper hos erit ruina:qna percnti-

dum feſtinitatem tabernaculoꝛum. LXX.

et dominus omnes gentes:que nõ aſcenderunt vt agerent ſolemnitatem ſcenophegie.

CQui ægyptius eſt &gentium cæterarum: quãdiu ægyptius & etnichus permanet: non aſcẽdet in

hieruſalem: & qui aſcendere non poteſt: nec gradũ ad excelſa ſubrigere:Ideo non erit ſuper eos im
ber dominice benedictiõis: Et hoc peccatũ erit maximũ: ægyptio: Aſſyrio:chaldæo:ſyro moabitæ
ammonitæ:ſi noluerit egredi de terris ſuis & aſcendere hieruſalem. ut per tabernacula tranſeant in

hieruſalẽ: & inueniãt eternã domum: aliarumq; gentium homines eſſe deſiſtant:& efficiãtur Iſraeli

tæ in quibus dolus non eſt. Hæc omnia quæ nes celeri ſermone perſtringimus: Iudæi & udaizan

tes noſtri. Immo non noſtri: quia Iudaizantes:ſperãt futura corporaliter: Vtiq; & circunciſionẽ &&
cõiugia in mille annorum Imperio promittentes: Ne impleatur in illis maledictio quæ ſcripta eſt
maledicta ſterilis quæ nõ fuit ſemẽ in Iſrael:& beatus qui habet ſemen in ſyõ & domeſticos in hie/
ruſalem: Quod ſi uerum eſt omnes uirgines quas mille annorum regnũ inuenerit: maledictioni &
ſterilitati ppetuæ ſubiacebunt: aut certe nupturæ ſunt: ut maledictionem effugiant.
CIn die uũla erit qð ſuꝑ frenum equi eſt ſanctũ dño:⁊ erũt lebetes in domo dni:quaſi phiale eo/
ram altari:⁊ erit omnis lebes in hieruſalẽ ⁊ in iuda ſanctiſicatus domino exercitunz. CXxX.
CIn die illa erit qð ſuper frenũ equi eſt ſanctũ dño omnipotẽti:⁊ erũt lebetes ꝗ in domo dñi ſũt
ſicut phiale ante domũ altaris:⁊ erit omnis lebes ĩ hieruſalẽ ⁊ in iuda ſanctus dño omnipotẽti.
CVerbũ hebraicũ Meſuloth: & Theodotiõ. interpᷣtati ſũt.i.pfũdũ: Symachus
eipina Ton &σασ% ideſt inceſſuim umbroſũ: ſoli. Ixx. õg Xhππ-i.frenum tranſtulerunt: Quos &

»„

. „ „
7„1: . 1

N

N

— — — 2O —.0—

f — — — —*

Super Zachariam.c.xiuij.

nan, nos in hoc loco ſecuti ſumus: ne nduum aliquid in quæſtione nulgata uideremur afferre: Quod
cum ab hebreo quærerem quid ſigniſicaret: ait mihi non debere nos legere meſaloth: ſed me/
euder ſachloth: quod ſignificet phaleras equorum: & omatum bellicũ: & excepto hoc loco in nullo pœ-/
er nitus ſanctarum leripturarum uolumine:hoc uerbum reperiri: Frenũ autem lingua hebraica reſen
Wch⸗ appellari: & nõ meſuloth quod. Ixx. tranſtulerũt:Et eſſe ſenſum: Tempore ſo lẽnitatis perpetuæ: &
lnt regni hieruſalem pacatis omnibus & trãquillis: nequaqᷓ opus eſſe equitatu quod genus bellãtium

fortiſſimum eſt:ſed omnem ornatum & decorem phalerape ad cultum domini côòferendu. Hoc illi
1 dixerunt: Nos equorũ profundum & inceſſum ανστιον umbroſum ſiue tenebroſum referamus
n 55.50. ad ſcientiam myſticam: ꝗᷓ & Dauid quaſi equus optimus ſe habere iactabat dicens: Incerta & ocul-
Roma.lo⸗ ta ſapientiæ tuæ manifeſtaſti mihi:Et apoſtolus o profundũ diuitiaꝶ ſapientiæ & ſcientiæ dei quã
inſcrutabilia ſunt iuditia eius: & inueſtigabiles uiæ eius. De hoc profüdo propheta clamauit ad do

minum & exaudiuit eum. In his profũdis & tenebris poſuit deus latibulum ſuum: has tenebras &
din ſacramenta diuina ingreſſus eſt Moyſes in ſyna in montis caligine: ut uideret deum. De quibus &&
diden Dauid in pſalmo alio loquæbatur: Iluditia domini abyſſus multa: Hæc archana & iſta myſteria ſan
Woli cta ſunt domino: Quæ nouerat euãgeliſta Ioãnes qui auſus eſt dicere: quod angeli forſitan neſcie-
enn 10, l.4, bant:In principio erat uerbum & uerbum erat apud deum & deus erat uerbum. Et iccirco amatur
* a domino: quia optimũ habeat ꝓfüdum: & recubuerat ſuper pectus domini ieſu: unde & hauſerat
“ ſapiẽtiam: Sin autem uoluerimus ut. Ixxx. tranſtulerũt frenum accipere ſermonẽ dei: Intelligamus
in freno qui equos inſanientes libidine: & mulos ſteriles atq; laſciuos refrenat a uitiis: & cohercet:
& nõ patitur ire per præceps: De quibus dicitur: Nolite fieri ſicut equus & mulus: quibus non eſt in
mme tellectus: in freno & chamo maxillas eorum cõſtringes: qui non approximant ad te. De hoc freno
& Iacobus IoquitunIn equoꝝꝶ ora mittimus frenos: & omne corpus eoꝶ circũ agimus: ut ſcilicet
non⸗ recto gradiãtur itinere: & mollia ad ſedendum domino poſſint terga præbere. Tale frenum & Ta
lis ſermo auri & argenti uarietate compoſitus feros equos ſaluator præparat ad ſedendũ & ſanctos
mei facit:ac proprie illius cultui cõſecratos.Audiui a quodam rem ſenſu quidem pio dicram ſed ridicu
dein⸗ lam. Clauos dominicæ crucis e quibus Conſtantinus auguſtus frenũ equo ſuo fecerit ſanctum do
nſu⸗ mini appellari:Hoc utrum accipiendum ſit lectoris prudẽtiæ derelinquo: Nos tranſeamus ad lebe
iuitn⸗ tes qui futuri ſunt in domo domini:quaſi phialæ altaris: Erit enim omnis lebes in hieruſalem: & in
nator iuda ſanctiſicatus domino oĩpotenti: Ament æneos lebetes qui amauerunt ollas ægyptias: & car-
mev nes & pepones & allia & cepæ & cucumeres. Nos iudaicos lebetes in quibus coquæbatur carnes ui
mrek ctimarum uertamus in phialas aromatum: coram altari domini. De quibus ſponſa dicit ad ſpon
woner ſum:Fratruelis meus deſcendit in ortum meum:ad phialas aromatum paſcere in ortis & colli gere
Adle lilia.Hortus & paradiſus in quem ſponſus deſcendit ad ſponſam ſanctarum lectio ſcripturarũ eſt:
mm De quibus lilia & uiolas & roſas &uaria decerpit aromata: ut impleat phialas animarum credẽtiũ:
li⸗ & domino ex eis liba diſundat,Iſtiuſmodi lebetes cum conuerſi fuerint in phialas domini & dice
letch⸗ re potuerint: Chriſti bonus odor ſumus: Et pro uirulentia carnium: uarios cœperint flores geſtare
uirtutum. tunc erunt in hieruſalem & iuda ſanctificati domino omnipotenti: De quibus frequen-
ebr⸗ tius diximus: quod hieruſalem uiſionem pacis: & iudas exprimat conſitentem.
CEt venient omnes immolantes:⁊ ſument ex eis ⁊ coquent in eis:⁊ non erit mercatoꝛ vltra in
ti⸗ domo domini exercituum in die illo. LXX.
CEt venient omnes qui immolant:⁊ ſument ex eis:⁊ coquent in illis:: non erit chananeus vl⸗
erin tra in domo domini in die illo.
in CPro chananeo Aquila interprætatus eſt mercatorem:quem & nos in hoc loco ſecuti ſumus: cãũ
bir lebetes ſuerint uerſi in phialas uenient omnes in circuitu nationes: ſiue qui relicti fuerint de uniner
in ſis gentibus: immolantes: & ſument lebetes: & coquent in eis carnes uictimarum: ut nõ crudas car-
la nes agni commedant:ſed omni carnium humore decocto remaneat quod igne paratum fuerit ad
in ueſcendum: Quæ ſint phialæ coram altari domini: in quas lebetes iſraelitici conuertãtur: & ſupra
diximus & nunc ex parte dicemus: Laudat ſponſa in cantico canticoꝶ ſp oͤſũ ſuũ: Maxillæ eius ſicut
c phialæ aromatum: in maxillis ſermo accipitur: qui prolatus a domino uaria unguenta depromit:
e & tanta erit boni odoris fragrãtia ut faciat ſibi dommus flagellum de ſcripturarum textuum teſti
. moniis: & eiiciat de templo uendentes & ementes: & dicat ad eos: ſcriptum eſt. Domus patris mei
F domus orationis uocabitur cunctis gentibus: uos autem feciſtis eam domũ egetiatioms uidã
illud quod in daniele ſcriptum eſt: licet in hebraico non legatur: Semen chanaan & non iuda: Er
4 quod ab Oſeæ ꝓpheta de Ephraim dicitur:Particeps idolorum ephraim:poſuit ſibi ſcandala:pro-
4 uocauit chananeos:ſornicantes edificati ſunt:huic coaptant loco. Et omnem fornicatorem: chana
neum & alienigenam appellari uolunt: quem de domo dei aſſerunt auferendum.
FINIT LIBERTERIIVS IN ZACHARILAM PROPHETAM AD EXVPERIVM

„„
.

Prologus ſuper Galachiam prophetam.

INCITPTT ExPLANATIO BEATI HIERONYMI IN MALACHIAM PROPHETAM.
D AD MINERIVMET ALEXANDRVM MONACHO0s..

Ltimum duodecim prophetarum Malachiam interprætari uolumus:
Cuius nomen.Ixx.tranſtulerunt Angelus eius: dicentes: Aſſumptio
uerbi domini ſuper iſrael in manu angeli eius. Pro quo in hebreo le/
gitur Malachi: Quod rectius & expræſſius dicitur angelus: ideſt nun
tius meus: Nec putandum eſt iuxta quorundam opinionem angelum
ueniſſe de cælo: & aſſumpſiſſe corpus humanum:iut iſraeli quæ a do/
mino ſunt mandata loquæretur. Si enim interprætanda ſunt nomina
& ex nominibus non ſpiritalis intelligentia: ſed hiſtoriæ ordo texen-/
dus eſt: Ergo & Oſeæ qui ſaluator dicitur: & Iohel qui ĩterprætatur do
minus deus: ſiue incipiens: Et cæteri prophetæ non erunt homies: ſed
Quel angeli: uel dominus: atq; ſaluator. Quia hoc eorum nomina reſo
☚ ¼,nant. Beniq; exceptis. lxx. alii interprætes nomen Malachi ita ut in he
breo legitur tranitulerunt: Malachiam autem hebrei Eſdtam eſtimant ſacerdotẽ: quia omnia quæ
in libro illius continentur: etiam hic propheta commemorat: dicens: Labia ſacerdotis cuſtodient
ſcientiam: & legem requirunt ex ore eius: quia angelus domini exercituum eſt: Tempus quoq;: ti-
tuluſq; conueniunt. Quod & in pfalmis diximus: qui titulos non habent: eorum eſſe credendos
quorum prtiores pſalmi nominibus ꝑrænotati ſunt: igitur & Malachi ideſt Eſdras poſt Aggeum

& zachariam:qui ſub Dario prophetauerunt fuiſſe credendũ eſt:Et propterea titulum non habe/

re:quia liber eius pro titulo ſit: in quo diſcimus quod in regno Artaxerſis regis perſarum Eſdras ſi
lius Saraiæ: & cæterorum uſq; ad eum locum ubi dicitur: filius phinees filius Eleazar: flius Aaron
ſacerdotis ab initio aſcenderit de babylone: & dederit ei rex ſecũdum manum domini dei ſui om
nem petitionem eius: aſcenderintq; cum illo de ſiliis iſrael: & de filiis ſacerdotum: & de filiis leuita
rum: & de ianitoribus: & de nathinneis in hieruſalem: Anno ſeptimo Artaxerſis regis: & uenerim
in hieruſalem menſe quinto:ipſe eſt ſeptimus regis: quia in primo die menſis primi cœpit aſcende
re de babylone:& in primo menſis quinti uenit in hieruſalem: hæc Mineri & Alexander: non tam
ſanguine ꝗᷓ religione concordes: ne ſuſceptum opus dimitterem prophertarum: & extraordinario
uobis labore ſudarem: breuiter in prohemio ſum locutus: Vt proponẽs uerba Malachiæ primum

iuxta hebraicam ueritatem. Deinde iuxta. lxx. interprætes: orationum ueſtrarum fultus auxilio: diſ

ſeram quæ ſecuntur: Scripſit in hunc librum origenes tria uolumina: ſed hiſtoriam omnino non
tetigit: & more ſuo totus in allegoriæ interprætatione uerſatus eſt: Nullam Eſdræ faciens mentio
nem:ſed an galurn putans fuiſſe qui ſcripſit: ſecundum illud quod de Ioanne legimus. Ecce ego
mitto angelum meum ante faciem tuam. Quod nos omnino non recipimus: Ne animarum de

cælo ruinas ſuſcipere compellamur. Alios cõmentarios in hunc ꝓphetam legiſſe me neſcio: exce/
pto Appolinaris breui libello: cuius non tam interprætatio ꝗᷓ ĩterprætatiõis puncta dicenda ſunt.

FlINIT PROLOGVS.

NMus verbi domini ad iſrael in manu MMalachie. LXxX.
CAſſumptio verbi domini ſuper iſrael:in manu angeli eius.
CQuid ſignificet onus ideſt pondus: quod hebraice Maſſa: ab Aꝗ
la opama dicitur: Vel quid Aa αα° ideſt aſſumptio: Quod &.Ixx.
& cæteri interprætes tranſtulerunt: in aliis prophetis diximus. Nam &&
Naum ſcribit Onus Niniuæ: liber uiſionis Naum elcheſei: & Abachuc

ni in terra Adrach: & Damaſci requiei eius: & rurſum in conſequenti/
Mbus: onus uerbi domini ſuper iſfrael. Illa itaq; ſimus explanatione con/
tenti:Et nunc hoc tantum dicamus quod pondus uerbi dommi ad Iſ-
B rael:Siue ut.lxx.dicunt ſuper Iſrael. graue quidem ſit: quia pondus ap/
A pellatur: Sed conſolationis aliquid habeat: quod non contra iſrael: ſed

ad iſrael ſumitur: Aliud eſt enim quando uerbi gratia: ad illum uel il-

lum ſcribimus: Aliud quando contra illum & illum: Quia in altero pars amicitiæ: in altero ini//
micitiarum aperta confeſſio eſt: Sciendumq; quod abducto in captiuitatena Iſrael: ideſt decem
tribubus: indifferenter priſtino nomine: & duæ tribus Iudas & Beniamin appellentur Iſiael:
Quod autem dicitur: in manu angeli eius: Siue malachi: Manum pro oꝑeribus accipire- Vnde
in manu

onus quod uidit Abbachuc propheta: Et zacharias onus uerbi domi//

1 Super Ogalachiam.c.i.

cit dominus:Et dilexi Jacob:Eſau autem odio habui.Et poſui ſeyr montes eius in ſolitudi⸗/
guæ 4.— : 5 „ , . „ .8 „ . ſt „ . . .
nem:⁊ hereditatem eius in dracones deſerti:Quod ſi dixerit idumea deſtructi ſumus:ſed re-
uertentes ediſicabimus que deſtructa ſunt:Hec dicit dominus exercituum:Iſti cdiſicabunt:2

& in manu Aggei:& in manu Hieremiæ: & in manu Moyſi factus eſt ſermo dei: In quorum enim
manibus eſt iniquitas: & quorum dextera repleta eſt muneribus: & quorum manus plenæ ſunt
ſanguine:in his non fit ſermo dei: Sed qui lauant inter innocentes manus ſuas. Quibus aquis & pi
latus manus lauare conatus eſt:ne iudæorum blaſphemiis conſentiret. De quibus pſalmiſta dicẽs:
A Super aquas refectionis educauit me:De hac aqua per prophetam dominus pollicetur. Aſpergam
lmin uos aqua mundiſſima. Qui autem peceator eſt inebriatur calice babylonio: Et dicitur de eo: Spinæ
bre naſcuntur in manu ebrioſi.lxx.ponite ſuper corda ueſtra:hoc in hebraico non habetur: Sed puto
nn, de Aggeo additum in quo legimus:Et nunc ponite ſuper corda ueſtra a die hac & ſupra. Poſt titu
en lum prophetæ ſiue prohemium: dupliciter accipiendum. Ponite ſuper corda ueſtra: eſt animad/
rich, uertite conſiderate id quod ſpra dictum eſt. Aſſumptio uerbi domini ſuper iſrael in manu angeli .
– eius: Siue diligenter aduertite: quæ dicenda ſunt poſtea: ut ea non corporis auribꝰ ſed animi & cor .
ker, dis intelligentia cognoſcatis: & faciatis uobis theſauros in quib recipiatis diuitias ſermonum dei
n⸗ & ſapientia agat fiducialiter: cum dilatati fueritis & repleto corde ſermonibus dei pepuleritis cogi
niakl tationes peſſimas. quæ egrediuntur de corde:homicidia: adulteria: fornicatiões: furta: & reliqua: &
n impleatis quod a ſaluatore dictum eſt: qui habet aures audiendi audiat.
rinhe CBilexi vos dicit dominus:⁊ dixiſtis:in quo dilexiſti nos: Nonne frater erat Eſau Jacob:di⸗
n ego deſtruam:æ vocabuntur termini impietatis:æ populus cui iratus eſt dñs vſqʒ in eternum:
genn Et oculi veſtri videbunt ⁊ vos dicetis:Magnificauit dominus ſuper terminum iſrgel. LxXx. H
Rbe⸗ Bilexi vos dicit dominus:⁊ dixiſtis in quõ dilexiſti nos: Monne frater erat Eſau Jacob di⸗
ug cit dominus:⁊ dilexi Jacob:Eſau autem odio habui:c poſui terminos eius in deſolationem⸗
Aunn hereditatem eius in donaria deſerti. Quia dicit idumea deſtructa eſt: reuertamur ⁊ ediſicemꝰ
tüen deſerta:hec dicit dominus omnipotens:ipſi ediſicabunt⁊ ego deſtrnam:⁊ vocabuntur eis ter/
len mini iniquitatis ⁊ populus ſuper quem pꝛeparatus eſt dominus vſq; in eternum. Et oculi ve/
Elu ſtri videbunt:⁊ vos dicetis magniſicatus eſt dominus ſuper terminos Iſrael.
enlt Cſrael hoc eſt Iudas ad quem ſolebat fieri uerbum dei: & uiſio domini: Onus eius & pondus ſup/
eumt pliciorum grauiſſimum: portare compellitur: ut grauiora peccata deponat: & ſentiat per tormen-
ma tita quæ ſenſit per beneficia: & ne pœna in ſuos uideatur iniuſta: ſubiicit dominus. Dilexi uos: quem
unrd eenim diligit dominus corripit: Caſtigat autem omnem filium quem recipit: Et dicendo dilexi: p-
nmm ſens negat dum præteritum confitetur: Illi quidem reſpondent temeritate qua peccant: obliti be/
lodl neſiciorum eius: in quo dilexiſti nos?ad quem dominus: ut cætera ĩquit taceam: & quod nuper de
babylonia captiuitate ueniſtis: incunabula ueſtra tractabo: Anteq naſceremini:immo prius quam
mnid rebecca Eſau & Iacob utero ſuo funderet:in Iacob uos dilexi:in eſau idumeos odio habui. Quem
n Roma 9. locum apoſtolus Paulus myſtica diſputatione euentilãs ſcribit ad Romanos duo pariter teſtimo/
md . nia de geneſi Malachiæq; coniungens: Sed & rebecca de uno cõcubitu habens Iſaac patre noſtro-
oreie Nam cum nec dum nati eſſent:aut aliquid egiſſent boni uel mali: ut ſecũdum electionem propoſi
1ſun tum dei maneat:non ex operibus ſed ex uocãte dictum eſt ei: quia maior ſeruiet minori: Sicut ſcri/
tum eſt Iacob dilexi: Eſau autem odio habui. Hoc enim quod dicitur: Sicut ſcriptum eſt. Et ad ge
neſeos librum & prophetam Malachiam refertur: Non ſolum autem dilexi lIacob anteꝗᷓ naſcere/
tur:& hodio habui Eſau prius ꝗᷓ ex matris utero funderetur:ſed in poſteros eorum: amorem me-
um:& odium conſeruaui:Odium in Eſau cuius montes: qui appellantur ſeyr redegi in ſolitudi//
4 nem: & urbes feci eſſe deſertas: & a ſerpentibus ac beſtiis obtineri: Si autem dixerit edom: hoc eſt
Eſau deſtructi quidem ſumus ad iram dei:ſed rurſum ediſicabimus ciuitates. Hæc domino prædi-
al⸗ cente cognoſcite:quod illis edificantibus ego deſtruam: & iram meam eterna eorum uaſtitas ap//
nd robabit. Odium igitur in Eſau rebus oſtendi: amorem autem in uos: Hoc eſt in Iacob ſequentibꝰ
M approbabo: Illis deſtructis atq; redactis ad ſolitudinem: uidebunt oculi ueſtri. &t dicetis: Magnifi-
ni⸗ cetur dominus ſuper terminum iſrael: Et ex comparatione malorum quæ frater ueſter patitur: dei
“ in uos beneficia ſentietis. Iudæi falſo ſibi blandiuntur Edom romanos & Iſrael in conſumatõe mũ

di ſe prophetari: quod deſtructo romano imperio:hoc eſt idumeo: regnum orbis ueniat in iudæ-
os.Hæc prout potuimus hiſtoriæ fundamenta iacientes locuti ſumus: Nunc ueniamus ad intelli-
49 gentiam ſpiritalem: Iſtael uiruel ſenſus cernens deum: ſiue ut ego melius puto ?οονιτατοο ο
8 ileſt rectiſſimus dei: diligitur a domino: & uult dilectionis eius in ſe ſcire rationem. Dñs qui rmdit
Eſau & Iacob de una ſtirpe generatos:Hoc eſt uitia atq; uirtutes ex uno cordis fõte ꝓcedere. Dum

4 ex arbitrii lihertate in utranq; partem ut uolumus declinemus: ſed priora naſcũtur uitia p infantiã
pueritiam iuuentutem: quæ poſtea etas firmior corripit atq; ſupplantat: Maior frater hiſpidus eſt:
3 & ſanguinarius uenationibus ſiluis & beſtiis delectatur: Min or leuis & ſimplex: & i. nnocenter habi
tans domum. Deus fines idumeæ: hoc eſt terrenæ & ſanguinariæ ponit in ſolitudinem & nihil de

WMiero. liber

terra creſcere ſinit:& eſſe perpetuum: Quod ſi impudens malitia ea quæ ſunt dei ſetmõe deſtructa:
rurſum edificare nitatur: Dominus ſe eorum quæ inſtaurantur a uitiis: aduerſarium profitetur. Et
poſtqᷓ fuerint hoſtilium terminorum cuncta ſubuerſa. Tunc oculis poſſumus uidere Iſrael: & ſan/
ctos quoſq; dicere: magniſicetur dominus in terminos eorum qui mente conſpiciunt deum. Por-
ro dilſectio & odium dei: uel ex præſcientia naſcitur futurorum: uel ex operibus: aloquin nouimus
quod omnia deus diligat: nec quicqᷓ eorum oderit quæ creauit: Sed proprie eos ſuæ uindicet cari/
tati: qui uitiorum hoſtes ſunt & rebelles: Et ecõtrario illos odit: qui a deo deſtructa cupiũt rurſum
extruere: Odiſſe autem deus ερροοντοπαποο οο dicitur: ut flere: ut dolere ut iraſci: ut quädo audimꝰ
odium eius in malos: ea quæ deum intelligimus odiſſe fugiamus.
Silius honoꝛat patrem:⁊ ſeruus dominum ſuum:ſi ergo pater ego ſum:vbi honoꝛ meus eſt:
7 ſi dominus ego ſum:vbi eſt timoꝛ meus:dicit dominus exercitumum. LxXxX.
CSilius gloꝛiſicat patrem ⁊ ſeruus dominum ſuuʒ.Et ſi pater ego ſum:vbi eſt gloꝛia mea: Et
ſi dominus ego ſum:vbi eſt timoꝛ meus:dicit dominus omnipotens.
Licet prius ꝗᷓ naſceremini:iĩ Iacob quaſi filios amare uos cœperim: tamẽ eligite quo me uocabu⸗

lo nominetis: Aut pater ſum ueſter: aut dominus. Si pater debitum patri honorem reddite: dignä
parente offerte pietatem: Si dominus cur me comtnitis cur dominum non timetis. Loquitur au/

tem ad eos qui ſub zorobabel & ieſu filio ioſedech: & Eſdra ſacerdote: & neemia: de captiuitate ba
bylonia ſunt reuerſi. extructoq;ʒ altari:nec dum templum edificauerant: nec muros extruxerant ciui
tatis: Et nihilominus in peccatis priſtinis permanebant: deum nec amore nec timore uenerantes:
Quod autem gloriam diximus uel honorem & apud græcos Aοα: Et ape hebreos chabod: unũ
uerbum eſt: Sed nos pro latinæ linguæ proprietate: honorem poſuimus: Nam & in euangelio ubi

loquitur dominus atq; ſaluator: Pater uenit hora: clarifica filium tuũ: ut filius tuꝰ clarificet te. Apud

græcos Aνειααρο legitur:ideſt glorifica. Quem locum pleriq; latinorum honorifica interprætati
furtesimulep conſideremus:quod filius ac ſeruus in ſcripturis ſanctis uoluntate fiat:non neceſiũita/
te naturæ. Qui enim ſpiritum adoptionis acceperit: in filium dei uertitur: Qui autem ſpiritum ſer-
uitutis in timorem: dei ſeruus efficitur: Vult itaq; primum deus ut filii eius ſimus: & bonum uolun
tate faciamus: Si hoc conſequi nolumus: ut ſaltem ſeruos nos habeat: & a malis ſuppliciorum for/
midine recedamus: Legimus in malam partem filios. Eramus filii iræ. Et filios gehẽnæ: quos phari
ſei mari terriſq; circuitis genuere tormentis: Et iudas proditor: filius perditionis appellatur. Et in
Ixxxviii.pſalmo de domino ſcribitur: Filius iniquitatis nõ apponet nocere ei: In Oſeæ quoq; filii
fornicationis uocantur: qui ſunt de matre meretrice generati:De qua ſcriptum eſt: Fornicata ẽ ma
ter ueſtra:Et in euangelio iud æi filii diaboli ſuggilãtur: Vos de patre diabolo nati eſtis: & deſideria
patris ueſtri uultis facere: In bonam partem filios legimus: ut filios dei. Quotquot eum receperũt:
dedit eis poteſtatem filios dei fieri: & filios ſapiẽtiæ euangelio proclamante iuſtificata eſt ſapientia
a filiis ſuis: & filios Habraam: Amen amen dico uobis: poteſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios
Habraam: & filios apoſtoli Filioli mei quos iterum parturio donec chriſtus formetur in uobis: Et
multa hiſtiuſmodi: Filius ergo honorat ſiue clarificat patrem: Iuxta illud quod ſcriptum eſt: Sic lu/-
ceat lux ueſtra coram hominibus ut uideant ueſtra opera bona & glorificent patrem ueſtrum ꝗ eſt
in cælis:Seruus quoq; honorat dominum ſuum nõ eadem caritate qua filius: ſed τταονορο ſub-
auditur:honorat filius patrem: ſeruus dominum ſuum: & tamen deus omnipotens ſciens differen
tiam filii & ſerui: a filio gloriam: a ſeruo timorem expetit. Principium enim ſapientiæ timor domi
ni: ut de timore ſeruorum:ad filiorum gloriam tranſeamus: .
CAd vos o ſacerdotes qui deſpicitis nomen meum:⁊ dixiſtis in quo deſpeximus nomen tu/
um:O ffertis ſuper altare meum panem pollutum:⁊ dicitis:in quo polluimus te:in eo quod di/
citis menſa domini deſpecta eſt. LXxXx.
CSos ſacerdotes qui deſpicitis nomen meum:⁊ dixiſtis in quo deſpeximus nomen tuum:Of
ferentes ad altare meum panes pollutos:⁊ dixiſtis:in quo polluimus te:In eo quod dicitis mẽ/
ſa domini deſpecta eſt. .
CQuod autem ſequitur & quæ ſuperpoſita ſunt deſpexiſtis: obelo prænotauimus: quia in hebrai
co non habetur: & de ſequẽtibus additum eſt. Ad uos igitur o ſacerdotes qui deſpicitis nomẽ me/
um:lſte ſermo dirigitur:qui reuerſi de babylone metu præteritæ ſeruitutis: debueratis ad dominũ
plena mente conuerti: & nõ ſolũ hoc non facitis: ſed imitãtes etiam ſupbis cõtra eũ uocibus rũdẽ-
tes: ſuſcitamini ab eo quẽ occulta nõ fallũt. Et dicitis in quo deſpexius nomẽ tuũ. ut diſſimulatiõis
ipudentia uulnus cõſciẽtiæ ꝓtegatis. Vultis ergo ſcire in quo deſpexeritis nomẽ meũ:O ffertis ſuꝑ

altare panem pollutum:Panes uidelicet ꝓpoſitionis: quos iuxta traditiões hebraicas ipſi ſererepi

demetere:ipſi molere:ipſi coquete debebatis:& nũc ſummitis quoſcũqʒ de medio:& uoce temera
ria reſpondetis: & dicitis: in quo polluimus eos ſiue te: Dum enim ſacramenta uiolantur: ipſe cuius
ſunt ſacramenta uiolatur: Hoc autem quod ſequitur: in eo quod dicitis menſa domini deſpecta ẽ:
Poſſumus ita interprætari: Qcd łreuerſi de babylone:nec dum tẽplo ediſicato manẽtes in caſulis &
in ruinis

Super Oalachiam. c.i.

zu; in minis urbis antiquæ: altare tantum extruxerãt: nõ ei uſdem gloriæ cuius priſtinum fuerat:& pu
⸗ tabant deeſſe religionis ſanctimoniam: quia deerat edificantibus am bitio. Tenues lineas duximus
nhh, quibus imprimenda eſt explanatio ſpiritalis. Corripit ſermo diuinus epiſcopos: atq; præſbyteros
N & diacones negligentes: Siue quoniam genus ſacerdotale &regale ſumus omnes qui baptizati in
wai chriſtum chriſti cenſemur nomine:Cur deſpiciant nomen dei: & interrogãtibus in quo eſpexe/
n rint nomen eius: cauſas monſtrat offenſæ: O ffertis inquit ſuper altare meum panem pollutuù. Pol-
Aind luimus panem ideſt corpus chriſti: quãdo indigni accedimus ad altare. & ſordidi mudum ſangui
nem bibimus: & dicimus menſa domini deſpecta eſt. Nõ quod hoc aliquis audeat dicere: & quod
M impie cogitat ſcelerata uoce ꝓferre: ſed opera peccatorum deſpitiunt mẽſam dei. Poſſumus & ali
ter dicere: Doctor eccleſiæ qui ſpiritalem conficit panem:& eum populis diuidit: ſi uel ꝓpter huma
IH nam gloriam: uel ut lucra ſeculiq; gloriam cõſequatur: loquitur in populis: & diuitibus blãditur: &

honorat peccatores: & iuxta Iacobum ſuſcipiat eos: qui cum annulis aureis ad ſe ueniunt: & paupe
res ſanctos repellat: nomen dei deſpicit: & panem polluit doctrinarum: & in ipſum deum iacit cõò-⸗
n tumelias:menſam ſcripturarum eius menſis idolorum ſeculariq; doctrinæ putans eſſe cõmunem.
i CSi offeratis cecũ ad imolandũ:nõne malũ eſt: Et ſi offeratis claudũ: lãguidũ:nõne malũ ẽ:
offer illud duci tuo ſi placuerit ei:aut ſi ſuſcepꝑit faciẽ tnã:dicit dũs exerciiuum. LXX.
K Quia ſi offeratis cecũ in ſacriſiciũ:nõne malũ eſt:⁊ ſi offeratis claudũ: languiduʒ:nõne ma⸗
rchi lum:offer illud duci tuo ſi ſuſceperit te:ſi acceperit faciem tuam dicit dominus ommipotens.

.* MDe diuerſitate uictimarum: & quæ uel offerri debeant uel nõ offerri: In leuitico plẽius diſcimus:
u Reuerſi itaq; de babylone ſacerdotes & leuitæ: ianitores atq; cantores & nathinnei ſeruiq; Salomo
loti nis: Quorum Eſdras ſcribit ατα àιu1:Ilicitas deo uictimas offerebant: cecas uidelicet & clau
chu das: ac uaria debilitate cõfectas: hoc eſt enim quod dicit languidum: uno cũcta ſermone compræ/
Pluni hendens: Si iſtiuſmodi inquit duci tuo offerres munera: nõne reſpueret? nõne ſibi factam putaret
liu iniuriam: Et hoc audetis offerre deo quod dare hominibus nõ audetis? Longum eſt nunc omniũ
un-. uictimarum aperire myſteria. De his tantum loquar quæ præſenti capitulo côtinentur. Ceca ẽ ani⸗/
boln mi uictima quæ nõ illuſtratur chriſti lumine: nec habet oculum de euangelio contuentem: Clau-
n ſor da eſt rogantis oratio: quæ duplici mente accedit ad præcandum: &audit cum populo iudæorum:
Phui Vſq; quo claudicatis utroq; pede: languida & omni infirmitate chooperta: quæ non habet chriſtũ
ktin dei uirtutem: deiq; ſapientiam: Iſtiuſmodi præces quæ ſine lumine ueritatis ſunt: & non habent ſa-
li piẽtiæ firma ueſtigia: & debilitatibus uariis cõtabeſcunt: Si offerãtur eccleſiaꝑ pricipi: aut cuilibet
em erudito. ſapiẽtiq; doctori. nõne repudiabũtur & in cõtumellã eius recident ꝗ talia eſt auſus offerre.
ſien CEt nũc depᷣcamini vultũ dei vt miſereat᷑ vꝛi:de manu.n.vaa factũ eſt hoc:ſi quõ ſuſcipiat fa/⸗
Neri cies vaas dicit dñs exercituũ:ꝗs ẽ in vobis ꝗ claudat hoſtia ⁊ icẽdat altare meũ gratuito.LXX.
umn CEt nũc depᷣcamini faciẽ dei vꝛi ⁊ rogate eũ in manibꝰ veſtris facta ſũt hec:ſuſcipiã ex vobis
eiin facies vẽas:dicit dñs oĩpotẽs:qꝛ ⁊ in vobis claudent᷑ hoſtia:⁊ nõ ſuccendet᷑ altare meuʒ gratis.
u CNMultum in hoc Ioco. Ixx.interprætes ab hebraica ueritate diſcordant: & neceſſe eſt ubi diuerſa ẽ
el⸗ interprætatio: ut diuerſus & ſenſus ſit. Quia obtuliſtis claudas & cecas & debiles uictimas: uos enĩ
get hæc quæ dixi uniuerſa feciſtis:agite pœnitẽtiam ſi quo modo miſereatur ueſtri deus:nullus enim
ſob⸗ in uobis eſt uſq; ad extremum miniſterium: Non dico pontifex: non ſacerdos: non leuita: non can
en tor: ſed nec ianitor: id quidem & his qui ignem ſupponit altari ad cremandum holocauſta: qui nõ
oni a me mercedem accipiat laboris ſui. Hoc autem dicens decimas ſignificat omnium frugum: ꝗᷓ offe
runtur a populis: Ex quo oſtenditur acceptiorem eſſe domino ſernitutem quæ mercedem in præ-/
⸗ ſentiatum non poſtulat: unde & apoſtolus gratis prædicat euangelium & nocte & die manibus la
, borat:ne cui oneris ſit:& hanc gloriam ſuam gratuitæ prædicationis: in gentibus nequaꝗᷓ uacuan
dam eſſe teſtatur:Porro.Ixx. alium multo ſuggerunt ſenſum:O ſacerdotes qui hoſtias debiles im2/
e⸗ molatis cõuertimini ad pœnitentiam: & uuſtum domini deprecamini: & Orate pro operibus ma-
4 nuum ueſtrarum. Quod autem inſcripſi ſuſcipiam ex uobis facies ueſtras: Neſcio an conueniat ex-
hortationi pœnitentiæ. Nemo enim dicit: ora me & nõ parcam tibi. Sequitur: In uobis claudẽetur
hoſtia:patris uidelicet & filii & ſpiritus ſancti. Vnde ſaluator loquitur.Ego ſum hoſtium: Siue ali-
⸗ ter:Non uobis aperiẽtur hoſtia ſcnipturarum:nec perſpicere Poteriti ſancta ſanctorum: nec domi-
nn ni ſacramenta cognoſcere:nec ſuccendere thymiama eius a altare. Quia orationes ueſtræ ad illṹ
nn nõ perueniẽt.Et hoc qc dicitur Aιορριν & nos interptati ſumus gratuito. Qun hãc ſequũtur itelli-
zi gentiã quã nũc exponimus: uertũt in gratiã: ut uidelicet gratiã nõ hẽant altari dñi ſeruiendi.
CNon eſt mihi voluntas in vobis dicit dominus exercituum ⁊ munus non ſuſcpiaz de man
4 veſtra:Ab oꝛtu enim ſolis vſq; ad occaſum magnum eſt nomen meum in gentibus:⁊ in omm
hn loco ſacriſicatur ⁊ offertur nomini meo oblatio munda:quia magnum eſt nomen meum in gen
tibus:dicit dominus exercituum:Et vos polluiſtis illud in eo quod dicitis:menſa domini con/
. taminata eſt:? quod ſuperponitur contemptibile eſt:cum igne:qui illud denoꝛat:Et dixi ſtis. Ec
4 ce de laboꝛe:⁊ exſufflaſtis illud dicit qñs exercituum.Et ituliſtis de rapinis claudũ ⁊ lãguidũ.
