mi am loquitur: quid ſennachenib dixerit quid ei dominus reſponderit: Nunc ad ipſum ſermonem fa
ke cit:ne forſitan dubitet uentura quæ dicta ſunt:& iccirco uel maxime prophetæ apud populũ ſermo
4 num ſuorum habebant fidem:quia non ſolum de his quæ multa poſt ſecula futura erãt: Sed etiam
* quæ incontinenti: & poſt non grande temporis ſpatium eſſẽt implenda memorabant: Et quod in
tra hiennium & rex aſſyrius interiret: & urbi hieruſalem ſecuritas redderetur: Hoc erit inquit ſignũ
n eorum quæ futura prænuntio: quod & hoc anno ea comedas quæ ſpõte naſcuntur:Siue iuxta. Ixx.
quæ priꝰ ſerueras: Anno autem ſecundo iuxta ſymmachum pomis ueſcere: Siue iuxta eoſdem quæ
n de præteritis ſegetibus & cadente in terra ſemine pululauerint. in anno autem tertio fugato iam aſ
nte ſyrio & obſidione laxata: Seminate & metite: & plantate uineas: & fructus earũ comedite: Si quidẽ

parue urbis huius reliquiæ quæ nunc hoſtili uallantur exercitu & euaſuras ſe eſſe non credunt tan-
tam recipient rerum omnium habundantiam ac fœlicitatem: ut inſtar arboris alta radice fundatæ
pomis denſiſſimis impleantur:De hieruſalem enim & de monte ſyon egredientur reliquiæ: & im

N ii

n plebunt terram iudæam: non ſuo merito: Sed dei miſericordia: Immo zelo quod aduerſus impios
In Zelatus eſt populum ſuum. . JêD .
n CPꝛopterea hec dicit dominus de rege aſſyriorum:MNon introibit ciuitatem hanc ⁊ non iaci/

pin

et ibi ſagittam:nec occupabit eam clipèus:⁊ non mittet in circuitu eius aggerem in via qna ve⸗ buch
nit per eam reuertetur:⁊ vrbem hanc non ingredietur dicit dominus:pꝛotegamq; ciuitatẽ iſtaʒ ohe
7 ſaluabo eam propter me ⁊ pꝛopter dauid ſeruum meum. nbekt
CReuertitur ad propoſitum: & poſt futurorum ſpem præſentem excutit mœtum: Non enim erat ſosnnd.
tanta lætitia ſuper his quæ longo poſt tempore futura promiſerat: quanta cura de iminentibus: qd ns
autem dicit aſſynium receſſurum nec leuaturum contra hieruſalem clypeum: nec iacula miſſurum nent
neq; urbem munitionibus & aggere eſſe uallandam: aduerſariumq; per uiam qua uenerat reuerſu bel
rum: & liberädam ciuitatem obſidione præſenti: & ad extremum infert propter me & propter da- Ce
uid ſeruum meum: illud ſigniſicat quod non merito ſuo: ſed dei clementia conſeruentur:immo pa J god
tris eorum dauid memoria: In quo admonentur: & ſuæ negligẽtiæ & illius fidei atq; iuſtitiæ: quod eci
in tantum iuſtitiam diligat deus: ut etiam poſteros ſanctorum hominum non ſuo merito: ſed i
maiorum uirtute tueatur. . „
CEgreſus autem angelus dei:⁊ percuſſit in caſtris aſſyrioꝛum centum octuagintaquinqʒ mi⸗ u
lia:Et ſurrexerunt mane:⁊ ecce oẽs cadanera moꝛtuoꝛum:Et egreſſus eſt ⁊ abut:⁊ reuerſus eſt
ſennacherib rex aſſyrioꝛum:æ habitauit in niniue: Et factum cum adoꝛaret in templo neſrach i
deum ſuum adramelech ⁊ ſaraſar filii eius percuſſerunt eum gladio:fugeruntqʒ in terram ara/ ſe
rath ⁊ regnauit aſaraddon ſilius eius pꝛo eo. n
CCentum octuagintaquinqʒ; milia fortiſſiimorum uirorum ab uno angelo una nocte ceduntur:&
abſq; uulneribus occiſorum mors ſeua diſcurrit: excludens corporibus animas dei uoluntate: ſuper Er
uo in paralipomenon legitur: Et miſit dominus angelum: qui pereuſſit omnem uirum robuſtum u
& bellatorem: & principem exercitus regis aſſyriorum: reuerſuſq; eſt cum ignominia in terram ſuã n
Qui iccirco ſeruatus eſt: ut ſciret potentiam dei & blaſphemantia ora comprimeret: fieretq; teſtis il
lius maieſtatis: quem paulo ante contempſerat. Quod autem intulit: & ſurrexerunt mane uel iſra-
helitas uel reliquos exercitus eius accipiamus: Licet in regum icriptum ſit uolumine: quod cum ip-
ſe rex diluculo ſurrexiſſet: uidit omnia corpora mortuorum: Pharao quoq; in decem ægypti ſerua/- H
tur plagis: ut nouiſſimus pereat: quod & iſte paſſurus eſt: Cum enim regreſſus eſſet in niniuen urbẽ
rimam regni ſui: & adoraret in templo neſrach deum ſuum quaſi uictoriam de hoſtibus reporta-
ret: & delubrum idoli ſui triumphans & gratulabundus incederet: contemptor ueri dei in phano
falſi numinis trucidatur: nec angeli perit gladio quod erat commune cum pluribus: ſed patrici-/
dio filiorum: Qui cum fugiſſent in terram ararath quod intelligitur armeniæ ſucceſſit in parris lo
cũ aſaraddon quem ſcriptura teſtatur miſiſſe habitatores ſamariæ ne terra maneret ĩculta: Ararath
autem regio in armenia campeſtris eſt per quam araxes fluit incredibilis ubertatis: ad radices tauri
montis: qui uſqʒ illuc extenditur: Ergo & arca in qua liberatus eſt noæ cum liberis ſuis: ceſſante di/
luuio non ad montes generaliter armeniæ delata eſt que appellatur ararath: ſed ad montes tauri al
tiſſimos qui ararath imminent campis.

CAPITVLVM. XXXVIII. “ D MNK
Ndiebus illis egrotauit eʒechias vſq; ad moꝛtem:⁊ intrauit ad eum eſaias fili/ “
us amos pꝛopheta ⁊ dixit ei.Hec dicit dominus:Diſpone domui tue:quia morie
ris tu ⁊ non viues: Et conuertit eʒechias faciem ſuam ad parietem ⁊ orauit ad
dominum ⁊ dixit:O bſecro domine: Memento queſo:quomodo ambulauerim
coꝛãte in veritate ⁊ coꝛde perfecto:⁊ quod bonuʒ eſt ĩ oculis tuis fecerim: Fleuit
EAlq; ezechias fletu magno. C Quẽz diligit duñs corripit & caſtigat oẽm filiũ quẽ
recepit. Ne eleuaretur corezechiæ poſt incredibiles triüphos: & de media captiuitate uictoriã: ifir
mitate corporis ſui uiſitatur: & audit ſe eẽ moriturum ut conuerſus ad dominum flectat ſententiã
eius: Quod quidem & in iona propheta legimus. Et in comminationib“ contra dauid quæ dicun
tur futura nec facta ſunt: non deo mutante ſentẽtia: ſed prouocante humanum genus ad notitiam
ſui:Dominus enim potens eſt ſuper malitiis: Conuertitq; Ezechias faciem ſuam ad parietem quia
ad templum ire non poterat: Ad parietem autem templi iuxta quod ſalomon palatium extruxerat
uel abſolute ad parietem. ne lacrimas ſuas aſſidentibus oſtentare uideretur: Aut certe iuxta hieremi
am ad cor ſuum qui cr̃:ldeſt parietem cor appellat: ut tota mente dominum depræcaretur: Et ait:
Obſecro domine memento quæſo quomodo ambulauerim coram te in ueritate & in corde perfe
cto:& quod bonum eſt in oculis tuis fecerim: Audienſq; ſe eſſe moriturum: non præcatur uitam &
annos plurimos: ſed in dei iuditio quid uelit præſtare dimittit: Nouerat enim iccirco deo placuiſſe
ſalomonem: quod annos uitæ nõ petierit ampliores ſed iturus ad dominum narrat opera ſua quo SS”
modo ambulauerit coram eo in ueritate & in corde perfecto: Felix conſcientia quæ afſictionis tem ”M
pore bonorum operum recordatur: Beati enim mundo corde quoniam ipſi deù uidebunt: Et quo
modo alibi ſcribitur: Quis gloriabitur purum habere ſe cor? quod ita ſoluitur: Perfectionẽ cordis
in eo non dici:quod idola deſtruxerit templi ualuas aperuerit: ſerpentem æneum comminuerit &
cætera ſecerit quæ ſcriptura commemorat: Fleuit autem flectu magno propter promiſſionem do/

————— S=S= = —=¶ S8

niſtz

n
MI
leti
Ammn
ienn
ude

Uin

erſootk
heſtnch
mor;

untur
neſapen
dduſtan
mamſi
Zteſtel
elile⸗
lcumg,
tiſenn,
nenutde
corrn
Phano
Alici⸗

nlO

Aru
Icest

r

zunl

ſi⸗
more
Mad
Mnn
ligr⸗
Wii
uui
riin
tin
u
ent
ieeni

.

118

mini ad dauid:quam midebat in ſua morte perituram: Eo enim tempore ezechias filios non habe
bat: Nam poſt mortem eius manaſſes cum duodecim eſſet annorum regnare cœpit in iudæa ex
quo perſpicuum eſt: poſt tertium annum conceſſæ uitæ mannaſſen eſſe generatum: Ergo iſte om-
nis eſt fletusqꝙ deſperabat chriſtum de ſuo ſemine naſciturum: Aliiaſſerũt: quamuis ſanctos ui/
ros morte terreri: propter incertum iuditii: & ignorationem ſententiæ dei: quam ſedem habituri
ſint: Simulq; fati queſtio ſoluitur: ac neceſſitatis uincula atq; cauſarum: quod nequaꝗ dies mortis
ſingulis præſtituta ſit. ſed uoluntate dei & ignotis mortalibus cauſis uel uiuat aliquis uel moriatur:
Præſerti cũ & ſtatuta nunc mortis neceſſitas differat᷑:& poſt mortẽ reſuſcitatos plurimos legerimꝰ.
CEt factum eſt verbum domini ad eſaiam dicens:Aade ⁊ dic ezechie:Hec dicit dominus de⸗
us danid patris tui: Audim oꝛationẽ tuã ⁊ vidi lachrimã tuã:Ecce ego adiciã ſup dies tuos qui
deci qnos ⁊ de manu regis aſſyrioꝝ eruã te ⁊ ciuitatẽ iſtam:⁊ pꝛotegam eam: Hoc autem tibi
erit ſignum a dommo:quia faciet dominꝰ verbum hoc quod locutus eſt: Ecce ego reuerti faci
am vmbꝛam linearum per quas deſcenderat in oꝛologio achaz:in ſole retrorſum decẽ lineis:re
uerſus eſt ſol decem lineis per gradus quod deſcenderat.
CPræpoſtero ordine quaſi in prophetia hic refertur hiſtoria: quæ in regum uolumine conſequen/
tius legitur: Flente ezechia fletu magno priuſqᷓ egrederetur eſaias mœdiam partem atrii: factus eſt
ſermo domini ad eum dicens: Reuertere & dic ezechiæ duci populi mei: Audiui orationem tuam:

& uidi lachrimam tuam: Ecce ſanaui te: Dixitq; ezechias ad eiaiam: Quod erit ſignum quia domi-

nus me ſanabit: Cui propheta reſpondit: Hoc erit ſignũ a domino: quod facturus ſit dominꝰſermo

nem quem locutus eſt: Vis ut accedat umbra tot lineis: an ut reuertatur totidem gradibus: Cui di--

xit ezechias: Facile eſt umbram creſcere decem lineis: nec hoc uolo ut fiat: ſed ut reuertatur retror--
ſum decem gradibus: Cumq; inuocante eſaia potentiam domini ſignum eſſet efectum præcepit
eſaias afferri maſſam ficorum recentium: quam cum attuliſſent & poſuiſſent ſuper uulnus eius: cura
tus eſt: Reuertitur autem ad regem propheta domini iuſſione: ut ipſe ſanaret qui percuſſerat: Et uo
catur ezechias dux populi eius & filius dauid cuius opera ſectabatur: Fecerat enim rectum iuxta om
nia quæ fecit dauid pater eius: & auditur eius oratio uidenturq; lachrimæ: quoniam ambulauerat
coram domino in ueritate & corde perfecto: Et fleuerat fletu magno: & quod placitum erat in ocu
lis eius fecerat: Adicienturq; quindecim anni ad uitam: quos ille non poſtulauerat. & inſuper uiuẽ
te eo regni ſecuritas repromittitur: Sin autem ut quidam putãt in corpore uiuere: condemnatio eſt
Et iuxta illud quod dicitur: Reuertere anima mea in requiem tuam:Et in alio loco: Educ de carce-
re animam meam: Optanda eſt mors ut de carcere liberemur. quomodo nunc dominꝰdonat pro
beneficio: ut qui liberandus erat: adhuc quindecim annis uiuat in carcere? Datur autem ſignum ut
ſol decem gradibus reuertatur quod nos iuxta ſymachum in lineas & horologium uertimus: qui
gradus intellexit in lineis: ut manifeſtiorem ſenſum legentibus faceret: Siue ita extructi erant gra⸗
dus arte mechanica: ut per ſingulos umbra deſcendens: horarum ſpatia terminaret: quod ſignum
& præſentis temporis & futuri typus erat: Vt quomodo ſol reuerteretur ad exordium ſui: ita & eze
chiæ uita ad detextos annos rediret: nobiſq; in ebdomadæ: & ogdoade uiuentibus per reſurrectio-/
nem chriſti uitæ ſpatia protelentur: Solent ſanctorum in hac prouintia monſtratores intra conſe-
ptum tẽpli oſtendere gradus Domus ezechiæ uel achaz: quod ſol per eos deſcenderit: Sed nunqᷓ
ego credam: Non dico achaz qui rex impius fuit: Sed cuiuſlibet regis iuſti domum fuiſſe in tem--
plo dei:cum ſalomon iccirco deũ inter cætera offendiſſe dicatur: quod in ſublime ædiſicauerit mel
lo. Vnde atriũ tẽpli deãbulãs in turre palatii deſpicere ſolitus ſit.

Scriptura ezechie regis iude cum egrotaſſet:⁊ conualuiſſet de ĩſirmitate ſua. LXX.

COꝛatio ezechie regis iude qñ elanguit ⁊ ſurrexit de ifirmitate ſua.
MMiror quomodo ſoli. xx.pro ſcriptura orationem poſuerint cum oratio dicatur
& non machicha: quæ in præſenti loco ſcribitur alioquin conſequenter diceretur oratio ſi de præ-
ſenti eſſet tempore: & non de præterito: Manifeſtum eſt enim ꝙ poſt redditam ſanitatem: de in
firmitate cõſurgẽs ita conſcripſerit: ex quo nõ oratio eſt: ſed gratiaꝶ actio pro bnficio qd acceperat
Ego dirxi in dimidio dierum meoꝛum vadam ad poꝛtas inferi:Queſiui reſiduum annoꝛum
mcoꝛum: Sixi non videbo dominum deum in terra viuentium: MNon aſpitiam hominem vltra:
⁊ habitatoꝛem:Ceſſauit generatio mea:ablata eſt ⁊ conuoluta eſt a me quaſi tabernacula paſto/
rum: Pꝛeciſa eſt velut a texente vita mea:duʒ adhuc oꝛdirer ſuccidit me:De mane vſqʒ ad ve
ſperum finies me:ſperabam vſqʒ mane quaſi leo ſic cõtriuit omnia oſſa mea:he mane vſqʒ ad
veſperum finies me. LXX. .— .
Ego dixi in excelſo dierum meoꝛum:vadam ad poꝛtas ĩferi:Relinquam annos reſiduos:di/
xi nequaqᷓ; vltra videbo ſalutare dei in terra vinentium:MHec videbo hominem adhuc cum ha
bitantibus defeci cognatione mea:Exiuit ⁊ receſſit a me ſicut tabernaculum:ſoluit qui ſixerat ſi
cut tela ſpiritus mens:Receſſit cum a texente ſucciditũur in illa die traditus ſum vſqʒ mane ſi-
cut leo ſic contriuit omnia oſſa mea:A die vſqʒ ad noctem traditus ſũ. DðZ
CNarrtat quid temꝑore præſentis anguſtiæ: imminentiſq; languoris: tacitus cogitarit:Dixi inquit
A. 111

¶ iber. xi. c. xxxviii.

in corde meo dierum meorum: Siue ut aquila & ſymmachus & theodotio interprætati ſunt:in in
firmitate & ſilentio dierum meorum: Pro quo. Ix. excelſum interprætati ſunt: ob'littera ſimilitudi
nem: rame pro dame legentes licet quidam dame ſanguinem uerterunt: ut ſit ſen ſus in ſanguine
dierum meorum quando meus cruor meuſq; expectabatur interitus: Itaq; deſperatione dixi uadã
ad portas inferi:uel commumi lege naturæ: uel illas portas de quibus quod liberatus ſit pſalmiſta
decantat: Qui exaltas me de portis mortis:ut annuntiem omnes laudes tuas in portis filiæ ſyon:
Has portas inferi reor quæ aduerſum petrum non præualent:quia dormiuit in plemtudinem die-
rum ſuorum: Sancti implent dies ſuos qualis fuit habraham qui mortuus eſt plenus dierum in ſe
nectute bona:Peccatores uero & impiiun dimidio dierum ſuorum moriuntur:De quibus & pſal/
mus loquitur: Viri ſanguinum & doloſi non dimidiabunt dies ſuos: Non enim implent opera uir
tutum mec ſtudent pœnitentia emendare delicta: Vnde in medio uitæ curſu:& in erroris tenebris
ducentur ad tartarum: Quæſiui inquit reſiduum annorum meorum: non me putans ultra eſſe ui-/
Rurum:Dixi non uidebo dominum deum in terra uiuentium: Pro domino & domino bis in he-
breo ponitur.ia. quod in extrema ſyllaba alleluia ſonat: pro quo. Ixx. tranſtulerüt: Nequaꝗᷓ ultra ui

debo ſalutare dei in terra uiuentium: De qua & in alio loco ſcriptum eſt:Placebo domino in regio

ne uiuẽtium: Et rurſum: placebo domino in lumine uiuẽtium Regio ergo ſanctorum ipſa eſt: quæ
appellatur lux uiuentium: Non eſt enim deus mortuorum ſed uiuentium: Hoc autem eſt omne qd
metuit ne ſalutare dei ductus ad inferos nequaꝗᷓ mereatur aſpicere: Sequitur: Non aſpitiam homi/

nem ultra & habitatorem quietis: Quod nos olim propter uerbi ambiguitatem ſequenti uerſiculo

iunxeramus: Sermo enim hebraicus. oled. ſi legatur ut ſcribitur. edel. requiem. ſi eled. occidentem

ſonat: Timet ergo ne cum ſanctis & hominibus dei non habitet in quiæte: ne non uideat dommũʒ
in terra uiuentium: ne generatio illius inſtar tabernaculi diſſoluatur: ne in telæ ſimilitudinem in ip
ſo lucis exordio præcidatur: & nequaꝗ;ᷓ de ſemine eius chriſtus oriatur: Quod autem corpus no⸗
ſtrum appellatur tabernaculum: Et apoſtolus inſtruit dicens. Nos qui ſumus in tabernaculo:inge-
meſcimus aggrauati: De mane ait uſq; ad ueſperum finies me: ſperabam uſq; mane: Quod & iob
in anguſtia ſua atq; in tormentis corporis ſuſtinuiſſe ſe dicit: quando in die expectabat noctem: &
lucem præſtolabatur in tenebris: mutatione temporum putans mutari poſſe ſupplitia: Hoc uerum
eſſe nouit qui magnis febribus eſtuat: cuius ignis internus in ſimilitudinem leonis omnia oſſa cõ
ſumit: nec ſe putat præ doloris magnitudine ultra eſſe uicturum: (Sicut pulus hirundinis ſic clama
bo meditabor ut columba: Attenuati ſunt oculi mei:ſuſpicientes in excelſum: Domine uim patior
reſponde pro me ꝗd dicam aut quid reſpondebit mihi cũ ipſe fecerit.) xx (Quaſi hirundo ſic cla-
mabo quaſi columba ſic meditabor:Defecerunt enim oculi mei aſpitiendo in excelſum cæli: ad do
minum qui eruit me: & abſtulit dolorẽ animæ meæ & ipſe fecit:) Mors imminẽs & languoris incũ
bens dolor quaſi leo ita omnia corporis mei oſſa frangebat: ſed ego in ſimilitudinem hirundinis
& columbæ fletibus & gemitibus dies nocteſq; iungebam: & a deo ſolo qui poterat ſubuenire: ela
tis in altum oculis auxilium preſtolabar. Dicebamq; ad eum: Plus patior quam mea poſcunt meri
ta:Sed & ſi quid erraui: cõuertar ad melius: Iu reſponde ꝓ me:Non eſt enim uolentis neq; curten
tis ied miſerentis dei: Rurſumq; in ſe reuertitur: Quid dicam: quid uhe cauſabor contra te factorem
meum: Aut quid mihi reſpondebit qui fecit ipſe quod uoluit. Suſtinenda ergo ſunt quæcumq; de/-
cteuerit pro pullo hirundinis ſiue hirundine: ut. Ixxx. tranſtulerunt in hebraico ſcriptum eſt. SVS A/
GOR. qd interprætatus eſt aquicqulS GKHι. odooSVSAC: HOR& Mœdia enim uocalis
littera. VAV. Si ponatur iter duas. SAMECH. Legitur. SVS. & appellatur equus SIIOTH. lIe/
gitur .SIS & hirundo dicitur: Symmachus tranſtulit: Sicut hirundo incluſa. ſic cãtabo: Quod
uerbum agor: & in hieremia legitur ubi ſcriptum eſt: Miluus in cælo cognouit tẽpus ſuũ: turtur &

hirundo & ciconia cuſtodierunt tempora ſua.

CReputabo omnes annos meos in amaritudine anime mee:Bomine ſi ſic vinitur:⁊ in talibꝰ
vita ſpiritus mei:coꝛripies me ⁊ viuiſicabis me:Ecce in pace amaritudo mea amariſſima: Tu
autem eruiſti animam meam vt nõ periret: Pꝛoieciſti poſt tergum tuum omnia peccata mea:

Quia non infernus conſitebitur nibi neq; moꝛs laudabit te: Non expectabunt qui deſcendunt

in lacum veritatem tuam:inens viuens ipſe conſitebitur tibi:ſicut ⁊ ego hodie: Pater ſiliis
notam facier veritatem tuam: Somine ſaluum me fac ⁊ pſalmos noſtros cantabimus: cunctis
diebus vite noſtre in domo domini. LXX.
CBomine de ipſa annuntiatum eſt tibi:⁊ ſuſcitaſti ſpiritum meum:⁊ conſolatus viuificaſti:Ec
ce in pace amaritudo mea.liberaſti enim animam meam vt non periret: Et pꝛoieciſti poſt me

ommia peccata mea:MNeqʒ enim ĩ iferno laudabunt te:Neq; moꝛtui benedicent tibi: Neqʒ ſpe
rabunt qui apud inferos ſunt miſericoꝛdiam tuam:Aiuẽtes benedicent tibi ſicut ⁊ ego: Ab ho/

die enim ſilios Baclanetnit annuntiabunt inſtitiam tuam:Somine ſalutis mee:⁊ non requieſcã
HBenedicẽs tibi cũ pſalterio oibꝰ diebus vite mee in ↄſpectu domꝰ dei.
CNulla res longa mortalium eſt omniſqʒ fœlicitas ſeculi dum tenetur amittitur: Cum enim tribu
lationis tempus aduenerit omne quod præteritum eſt nihil adiuuat ſuſtinentem: Vnde ſtulta epi/
V curn ſentẽtia

— — —w— — ——

imit
lnlind
uine
I di
ri
Uabon
enc,
Uhmin .
ant,
iceui⸗
utenedn
ak /
bis inhe⸗
ulmni
Din legi⸗
. eſt re
Imne
tbom,
lerſcvlo
identem
domnni
meminp
Pusho
Wbinge⸗
odab
Nebenm
noluc
Cclam
naiot
oſch⸗
Anade⸗
umi,
N

,
mun
bol

aud

4
P

zit
mnd

=

iti

4

Super Eſaiam.

curri ſententia eſt: qui aſſerit recordatione præteritorum bonorum: mala præſentia mitigari: Ergo
ezechias reputare ſe dicit omnes annos regni ſui: & præteritæ ut putabat beatitudinis in præſenti
amaritudine: Et quia iam ſecurus eſt nec patitur quæ refert: De humano ſtatu philoſophatur: & di/-
cit: Domine ſic uiuitur: & tali ſumus conditione generati. Corripuiſti me ſed uiuificaſti me: pacem

q; tribuiſti fugato aſſyrio: Sed pax mea omni mihi amaritudine fuit amarior: quia tranquilitate po

pulis reddita: & urbe ſecura: ego ſolus limina mortis intraui: Sed tu eruiſti animam meam ut non
periret: uel præſentis uitæ uel futuræ: Proieciſti enim poſt tergum omnia peccata mea: Ne illa tri-
ſtis aſpicerem: ſed tuam miſericordiam contemplarer: Infernus enim & mors non confitebunf᷑ ne-
q; laudabunt te: uxta illud quod ſcriptum eſt: In inferno autem quis cõfitebitur tibi. Conſfeſſioq;
in hoc loco:non pœnitentia: ſed pro gloria & laude accipitur: Sicut & in euangelio legimus: Con-
ſiteor tibi domine pater cæli & terræ: Non expectabunt inquit qui deſcendunt in lacum ueritatem

tuam: Melius quam in. Ixx. miſericordiã: Qui enim in infemo eſt nõ expectat iuditii ueritatem: ſed

miſericordiam dei: maxime cum ſaluator ad inferna deſcenderit: ut uinctos de inferis liberaret: Pro
lacu:manifeſtius idem infemum tranſtulerunt: Viuens uiuens ipſe confitebitur ſicut & ego hodie:
& hic confeſſio pro laudatione ponitur: Neq; enim ſua ſcelera confitetur: ſed gratias agit deo &
non eſt pulchra laudatio in ore peccatoris: Cumq; infernus & mors non confiteantur nec laudent
deum: econtrario uita atq; uiuentes dominum gloniſicant. Quod ſequitur: Pater filiis notam faci
et ueritatem tuam: hoc ſignificat quod in deuteronomio dicitur: Interroga patrem tuum & annun
tiabit tibi: ſeniores tuos & dicent tibi⸗Per ſucceſſiones & ſingulas generationes dei in poſteros cle
mentia prædicetur: Pro quo. lxx. poſuerunt: ab hodie enim filios faciam qui annuntiabunt iuſtiti-
am tuam: Cauſaliſq; coniunctio ſequentia cum ſuperioribus copulat: quod uidelicet iccirco uiuen-
tes & ipſe uiuens benedicant deo: quia ab hac die facturus ſit filios: qui annuntient ueritatem eius:
quod certe ſuæ non erat poteſtatis: Neq; enim per prophetam illi liberni repromiſſi ſũt: Sed præſens
uita conceſſa præſertim: cum impiiſſimum filium genuerit manaſſen: qui repleuit hieruſalem ſan-

guine a porta uſq; ad portam: & non benedixit ſed maledixit deo perſequens ſanctos eius:Poſſu-

mus ergo iuxta. Ixx. hoc dicere quod non dixerit filios faciam: ſed quod uel paruulos
uel pueros: ſiue infantulos: & poſteros intelligimus: Vt ex eo quod ipſe miſericordiam conſecutus
eſt: omnis uentura poſteritas hoc cognoſcens laudet eius incredibilem clementiam: Saluum ergo
me fac domine: & omnes qui in te credimus: tuoq; ſumus auxilio liberati cunctis diebus uitæ no-
ſtræ te canemus in templo: Et iuſſit eſaias ut ſumerent maſſam de ficis: & cataplaſmarent ſuper uul/
nus & ſanaretur: Et dixit ezechias: Quod erit ſignum quia aſcendam in domo domini hoc prius
legendum eſt quam oratio ezechiæ ſiue ſcniptura quam nunc interprætati ſumus: Ante enim cata
plaſma uulneri impoſitum eſt: & prius ſignum ab eo petitum futuræ ſanitatis quam gratias ageret
domino: quod dicitur feciſſe ſanatus: Aiut hebrei uerbum ſun quod prætermiſſe re. Ixx. ulcus ſona
re nõ uulnus: Nam & aqla ſymachuſq;: & theodotio. iterptati ſunt: per quod morbum re
gium intelligi uolunt: cui contraria putantur uel ſumpta in cibo uel appoſita corpori quæcũq; ſũt
dultia: Ergo ut dei potentia monſtraretur: per res noxias & aduerſas ſanitas reſtituta eſt: Alii ſun
non ulcus: ſed apoſtema ſuſpicantur: quando tumens corpus: cocto & putreſcente pure cõpletur:
Et iuxta artem medicorum omnis ſanies ſiccioribus ficis atq; contuſis in cutis ſuperficiem prouoca
tur:ac per hoc non ſpernendam eſſe medicinam: quæ uſu conſtet & experimento: quia & hanc fe
cerit deus: Oratio igitur uel gratiarum actio hucuſq; conſcripta eſt. cæterũ ꝗd ſignũ datum ſit ſupe
rior hiſtoriæ ordo narrauit. M

CAPITVLVM: XXXVIIII.

MNtempoꝛe illo miſſit marodach baladã fili baladan rex babylonis libꝛos ⁊ mu/
mnera ad eʒechiam: Andierat enim quod egrotaſſet ⁊ conualuiſſet:letatuſqʒ eſt ſuꝑ
9. eis eʒechias:⁊ oſtendit eis cellam aromatum:⁊ argenti ⁊ auri:⁊ odoꝛamentoꝛum
⁊ vnguenti optimi:⁊ omnes apotechas ſupellectilis ſue ?⁊ uniuerſa que iuenta ſüt
in theſauris eius: MNon fuit verbum quod nonoſtenderit eis ezechias in domo
ſua ⁊ in omni poteſtate ſua.

Supra legimꝰquartodecimo anno regis ezechiæ aſcendiſſe ſennacherib regem aſſyriorum ſuper
gim g 9 V

omnes ciuitates munitas: & cœpiſſe eas & poſtea obſediſſe lachis tranſiſſe lobnam miſiſſe hieruſa-
lem partem exercitus ſui: cæſaq; per angelum.clxxxv. milia exercitus eius: & ipſum fugiſſe niniuen.
Interfectumq; a filiiſ in phano dei ſui: & regnaſſe pro eo aſſaraddon filium eius: egrotaſſe ezechiam
& recepiſſe prophetæ nuntios: ſoſpitatis factum ſignum incredibile: ut ſol decem horarum ſpa-
tiis reuerteretur ad hortum ſuum: & pœne duplex dies fieret: Nunc legimus: quod in tempore illo
hoc eſt in eodem anno quod hæc geſta ſunt omnia miſerit marodach baladan filius baladan rex

babylonis libros & munera ad ezechiam: Non aſſaraddon qui ſennacherib patri aPu aſſyrios in
iiii

A. iber.xi c.xxxviiii.

regnum ſucceſſerat:De cuĩus ſeu morte ſeu uita ſcriptura conticuit: Ex quo perſpicnum eſt aliud fu
iſſe tunc regnum aſſyriorum: & aliud babyloniorum:⸗Deniq; ſamariam ideſt decem tribus cœpere
aſſyrii: ludam autẽ & hieruſalem poſtea legimus cœpiſſe chaldæos: quorum rex nabuchodonoſor
fuit: Et quia apud eos aſtrorum obſeruantia eſt: ſtellarumq; curſus longo uſu & exercitatione co⸗-
gnitus quod & in domini natiuitate monſtratur: 1 ntellexerunt ſolem reuerſum: diei ſpatia dupli/
cata ſeruire ei quem ſolum deum putabant: Cumq; cauſas huius miracuh rationemq; perquire-
rent: fama per omnes gentes uolitante: didicerunt propter egrotationem regis iudeæ: etiam curſũ
ſigni clariſſimi commutatum: Quam non eſſe opinationem meam: ſed ſcripturæ ſanctæ fidem die
rum uerba teſtãtur: quæ dixere poſt alia:Ipſe eſt ezechias qui obturauit ſupenorem fontem aquaꝶ
gion: & auertit eas ſuper ad occidentẽ urbis da uid:In omnibꝰ openibus ſuis fecit proſpere q̃ uoluit
Ac tantum in legatione principum babylonis qui miſſi fuerant ad eum: ut interrogarent de portẽ
. to quod acciderat ſuper terram:reliquit eũ deus ut temptaretur: & nota fierent omnia quæ erãt in
corde eius: Iccirco autem temptationi relictus eſt: quia poſt tantam uictoriam: & ſolis regreſſum: &
congratulationem regni potentiſſimi: cor illius eleuatum eſt: Deniq; in eodem uolumie ſcribitur
Multi deferebant hoſtias & ſacrificia domino in hieruſalem: & munera ezechiæ regi iuda: & exalta
tus eſt coram cunctis gentibus:In diebus illis egrotanit uſq; ad mortẽ: & orauit ad dominum & ex
audiuit eum: & dedit ei ſignum: Sed non iuxta beneficia quæ acceperat retribuit: quia exaltatum eſt
cor eius: & facta contra eũ ira: & contra iudam & hieruſalem: Rurſumq; ſcriptura ſancta elanonem
cordis eius pœnitentiam mitigatam inferens: Et humiliat eſt poſtea: eo quod exaltatum eſſet cor
eius tam ipſe quam habitatores hieruſalem: & iccirco non uenit ſuper eos ira domini: In diebus eze
chiæ: Lætatus eſt ergo in aduentu legatorum marodach: quem patrem fuiſſe nabuchodonoſor he
brei autumant: & in oblanone munerum: & congratulatione ſamitatis ſuæ: Oſtẽditq; eis iuxta.Ixx.
domum nechotha: pro quo ſymachus tranſtulit aromatum ſuorum: & theſauros argenti: & odora
mentorum & unguenti optimi: Quod in hebraico ſcribitur olei boni & omnes theſauros uaſoꝶ
gazæ: Siue ut ibi ſegitur uaſorum ſuorum: gaza autem hingua perſarum diuitiæ nuncupantur: Nec

hebre ſermo ſed barbarꝰ: nec fuit ĩꝗt uerbũ qd iuxta hebraicã cõſuetudinẽ ꝓ re frequẽter accipit᷑:
qd ũᷣ oſtẽderet eis ĩ domo ſua: & in oĩ potẽtia ſua: Vñ dei ira iuſtiſſima:qm̃ ñ ſolũ theſauros ſuos at e
q; halatii: ſed & tẽpli oſtẽderit: qd certe fuit poteſtatis eiꝰ:d cuiꝰ ualuis auri lamĩas ante iam tulerat. 1
CIntroiuit ãt eſaias ꝓpheta ad regẽ ezechiam:⁊ dixit ei:ꝗò dixerũt viri iſti:: vñ venerũt ad te

Et dixit eʒechias:de terra longinqua venerunt ad me:de babylone:⁊ dixit:qd viderunt in domo
tna:Et dixit cʒechias:oia qͥ in domo mea ſunt viderunt:Mon fuit verbũ ſiue res quꝗ non oſten
derim cis:⁊ dixit eſaias ad eʒechiã:audi verbũ dñni exercituũ:Ecce dies venient:⁊ auferent᷑ oĩa
que in domo tua ſũt:⁊ q̃ theſaurizauerũt patres tui vſqʒ ad diẽ hãc in babilonem:non relinquet᷑
quidi dicit dñs:⁊ de ſiliis tuis qui egredientur ex te:quos genueris tollẽt:⁊ erũt eunuchi in pala
tio regis babylonis:Et dixit eʒechias ad eſaiã:Honũ verbũ dñi qð locutus eſt:Et ait:Fiat tan

tũ pax ⁊ veritas in diebus meis. Tradũt hebrei ideo egrotaſſe ezechiã:qm̃ poſt
inauditã uictoriã iudæorũ: & aſſyrii regis interitũ: non cecinit laudes dño: quas cecinit moyſes pha B
raòe ſubmerſo: & debora ĩterfecto ſyſara: & anna genito ſamuele:Vñ cõmonitũ eẽ fragilitatis ſuæ
Rurſũq; poſt corporis ſanitatẽ:& ſigni magnitudinẽ offerri aliã occaſionẽ ſupbiæ:quã ut prudẽs
& dei cultor uitare debuerat: nec mõſtrare alieni genis diuitias ſuas qᷓs deo tribuẽte poſſederat:ex- C
quo iuxta leges quoq; tropologiæ diſcimꝰ ñ mittẽdas margaritas añ porcos: nec dadũ ſanctũ cani S
bꝰ q.n. fidelis eſt ſpũ abſcõdit negotia: & qcũq; hoc fecerit oĩs uirtꝰ illius eneruatur: peritq; poſteri- .
tas & amiſſo uirili robore ĩ muliebrẽ redigitur mollitudinẽ: igreditur ergo eſaias ad regẽ: & q̃ſi ne C
ſciꝰſciſcitat᷑.ꝗd dixerũt niri iſti:& uñ uenerũt:duo ĩ terrogat:qd locuti ſũt:& uñ uenerũt:ille ad unũ 1
reſpõdit altero pᷣtermiſſo: qd cũ :& ſupcilio legẽdũ eſt: de terra lõginqua uenerunt ad me DrH
de babylone: qd quãto terra lõgior ſit uñ uenerũt:tãto iſte glorioſior ꝓpter quẽ uenerit:& uenerũt

inqt ad me ꝗ debuerat dicere: uenerũr ad gloriãdũ deũ ꝓ ſigni magnitudie: de babylone ꝗ urbs i to
to orbe potẽtiſſima eſt: rurſũq; eſaias: qꝗd inqd uiderũt in domo tua: & ille reſpõdit: ex parte uerum:
quod oĩia uiderit in domo illius:nec fuerit res quam nõ oſtẽderit eis in theſauris ſuis: Sed alterum
tacet de quo uerebatur offenſam: quod oſtẽderit eis cuncta quæ haberet in poteſtate ſua:Haud du-
bium quin & templi ſuppelectilem: propterq; eſaias dei ſermone ꝓfert ſentẽtiã:audi uerbum dñi
exercituum: Veniet tempꝰ quãdo omnia hæc ꝗᷓ in domo tua ſũt: & nõ tuo ſed patꝶ tuoꝶ labore qᷓ
ſita in babylonẽ trãſterãtur: & de ſemine tuo fiãt eunuchi in aula regia: Ex quo hebrei uolũt danie/-
lem. ananiam. miſahel. & azariam. qui fuere de regio ſemine factos eẽ eunuchos: quos ĩ miniſterio
nabuchodonoſor fuiſſe nõ dubium eſt: Dixit itaq; ezechias: DOonum uerbum dñi quod locutus eſt
In quo ab hebreis repræhenditur: cur nõ ſit imitatus bonitatem Moyſi q locutus ad dñm ẽ:aut di/
mitte eis hanc noxam: aut ſi nõ facis: dele me de libro tuo quẽ ſcripſiſti. Vnde & apoſtolus Paulus
anathema uult eſſe Chriſto pro fratribus ſuis qui ſunt iſrahelitæ: & propter Ezechiam dei ſermoni
bus non probatum: qui in conſequẽtibus loquitur. ODYUMW . —
S c. xl.

Super Eſaiam

lhriz .
Snſolamini cõſolamini populus meus dicit dñs veſter Loquimini ad coꝛ hieruſalẽ
n, A.D 2 vocate cam: quoniam complcta eſt malitia eius dimiſſa eſt imquitas ulius. Suſccpit
Wde manu domnim ſupplicia pꝛo ommibns peccatis ſus. LxxXx.
Nna (Conſolamimi cõſolammi populus meus dicit dommus veſter: Sacerdotes loqui-
ini mini ad coꝛ hieruſalem:conſolammi eam:quia repleta eſt humilitas cius: ſolutum eſt peccatũ
na illius:quia recepit de manu domini duplicia peccata ſuu. ”M”MGß
rn Iuxta interprætes cæteros: iubétur alii ut populum dei & hieruſalem pariter cõſolétur. I uxta he
thee braicum:ipſi præcipitur populo:ut conſoletur: & loquatur ad cor hieruſalem: & ad uocet eam: Lo/
neti qui auũt ad cor hieruſalemadioma ſcripturaꝑꝶ eſt. Qui enim mœrẽti loqtur: & blãdiens cõſolator
üng eſt:ad cor loqui dicitur: Doceat nos ſychem filius emmor: qui corrupta dina locutus eſt ad cor eiꝰ
ſain & cõſolatus eſt eam. Et ubicũq; ſimile ꝗd inueneris hunc ſenſum habet cauſaq; cõſolationis remiſ
4 i ſio peccatorum eſt: & cauſa remiſſionis: quoniã ſuſcepit de manu dnñi duplicia pro oibus peccatis
R’r ſuis:. Qui emm ſcit uoluntatem domini ſui & peccat: uapulabit multis. Omniſq; ꝗ habet in ſe ha-
unn bitatorem ſpiritum ſanctu: quẽ ſaluator apoſtolis ꝓmittebat dicens. Rogabo patrem & aliũ con/-
. ſolatorem dabit uobis: ut ſit uobiſcũ in ſempiternum ſpiritum ueritatis. Et iterum. Cũ aũt uenerit
1 hen conſolator ſpiritus ſanctus:quẽ mittet pater meus in nomine meoulle uos docebit oĩa. Et rurſum
ra Cum uenerit cõſolator quẽ ego mittã uobis a patre:ſpiritus ueritatis q a patre egreditur: Ille teſti-
eduuen ſicabitur de me:& prodeſt uobis ut ego uadam: miſi enim ego iero conſolator non ueniet ad uos.
daſtk Conſolator eſt cui & nunc præcipitur: ut cõſoletur populum dei. Vnde & apoſtolus paulus loque
muu batur ad credẽtes. Benedictus deus & pater dñi noſtri ieſu xpᷣi: pater miſericordiaꝶ: & deus oĩs cõ
Coann ſolationis: ꝗ cõſolatur nos in oĩ tribuſatiõe noſtra: ut poſſimus cõſolari eos ꝗ in oĩ tribulatiõe ſũt:
ru p cõſolationẽ qua ipſi cõſo lamur a deo:qm̃ ſicut ſuphabũdãt paſſiones xpᷣi in nos:ſic per xpᷣm ha
uur N bundauit & cõſolatio noſtra. Et iterum. Et ſpes noſtra firma eſt pro uobis: ſcientũ Quoniam ſicut
ruhi, prarticipes eſtis paſſionum:ſic conſolationis eritis. Qui ſit aüt iſte populus ꝗ per apoſtolos & uiros
ar eccleſiaſticos cõſolatur: nõ iſrahel: & lacob && Iuda & in aliis locis ſcnptura cõmemorat: ſed popu
ulen lum dei:zacharia ꝓpheta teſtatur dicẽs. Gaude & lætare filia ſi yon:qa ego uemi & habitabo in me-
lace dio tui dicit dñs. Et cõfugient gentes multæ ad dñm in die illa: & erunt ei in populum: & habita/
on brunt in medio tui: & cognoſcẽt qm̃ dñs oĩpotens miſit me ad te. Quo teſtimonio pſpicuæ demõ
Noſan ftratur gẽtes plurĩas in populo dei eſſe uertendas. Et hæc dicit dñs miſſus a dño: cui nomẽ oĩpotẽs
ftei eeſt. Et hoc notãdũ qd/ nõ ſoluãtur noſtra pcta: niſi de manu dñi recepimus ea: nec idẽ eſt ſolui pcta
lnent atq; dimitti. Cui enim dimittuũtur ſolutione non indiget. Audiẽs in euãgelio. Cõfide filia dimit/
nph tũtur tibi peccata tua. Cui aũt ſoluũtur: ꝓpterea ſoluũtur qa purgata ſunt & ſoluta per pNnas: Iux/
nn ta hiſtoriã recepit hieruſalẽ de manu dñi duplicia peccata ſua. Semel a babylõiis: ſecundo a roma⸗/
in nis. Quodq; additur in. xx.ſacerdotes obelo prænotandum eſt. . S “
ſept ox clamãtis in deſerto:parate viꝗ dñi:rectas facite in ſolitudie ſemitas dñi. Ois vallis ex
he altabit:⁊ ois mons ⁊ collis humiliabit᷑.Et erũt pꝛaua in directa:⁊ aſpera in vias planas:⁊ reue/
