inmius ſi AUline peccatorumincredibilis dei clementia uincitur: ut contineat ſe ſuper auxilio meo: qui me op
lnde preæſſum uidere non poterat. Tu eni inquit es pater noſter: qui creator es omnium. Neſcit nos abra .
mln⸗ ham:& ignoratiiſrael:quia te offendimus: nec cognoſcunt filios quos a deo ſuo intelligũt nõ ama
moffe/ ri. ſubita naſcitur quæſtio. Quare abraham & iſrael hoc eſt iacob poſuerit: & yſaac nomen tacitum .
actibus ſit? ad quod reſpondebimus principio & fine poſito etiam media nominari. Siue ita abrahã de gẽ
c. te tibus uocatus ad fidem eſt: & pro qualitate prioris & conſequentis conditionis mutationem ſorti/-
te: tus eſt nominis. Iacob quoq; ut appellaretur iſrael multo ad id labore peruenit. Abrahã tres habu/
dum e it uxores:& iacob quattuor:yſaac uero ab initio uſq; ad finem nomen poſſedit antiquum: & eccle-/
nhin ſiæ indicans caſtitatem una fuit uxore contentus. Iſti igitur qui præcantur de peccatoribus com/
mutationem in meliorem ſtatum eorum aſſumunt ſimilitudinem quibus læta poſt triſtia ſucceſ
N, ſerunt. Hoc autem eſt omne quod poſtulant ut quia pater eorum eſt: & hoc eos dignatus eſt nomi
ne non obliuiſcatur filiorum ſuorum:me per ipſos nomen dei blaſphemetur in gentibus.
ä CQAuare errare nos feciſti in vijs tuis induraſti coꝛ noſtrum ne timeremus te: Conuerte⸗
cöfi re pꝛopter ſeruos tuos tribus hereditatis tue:quaſi nihil poſſederunt populum ſanctum tuum
hoſtes conculcauerunt ſanctiſicationem tuam:Facti ſumus quaſi in pꝛincipio:cum non domi⸗/
ic⸗ nareris noſtri:neqʒ inuocaretur nomen tuum ſuper nos. LxXx.
Mõ AQuare ſeduxiſti nos domine de uia tua ſancta induraſti coꝛda noſtra vt non timeremus te:
ſantei conuertere pꝛopter ſeruos tuos:pꝛopter tribus hereditatis tue:ut modicum poſſidcamus mon
r eun tis ſanctitui:aduerſarii noſtri conculcanerunt ſanctuariuʒ tuum: facti ſumus quaſi a pꝛincipio
cum non dominareris noſtri:neq; inuocatum eſt nomen tuum ſuper nos. ”MW
nnn CEpiſtolam quam ſcribit paulus ad corinthios: cum ad unius ſcribatur populum ciuitatis pro ua/
mun rietate habitantium: ideſt ſanctorum & peccatoꝶ nunc laudat eos: nunc corripit: nunc docet: nũc
en repræhendit: prouocat ad continentiam nuptias nõ recuſat. Retrahit ab ydolatria inſtruit reſurre
enoe ctionem. bigamiæ porrigit manum: ne locum tribuat fornicationi. Hoc diximus: ut præſens quo-
nr 1 q; capitulum quod omne ex populi deum præcantis oratione contexitur: uel iuſtorum intelliga-
nn mus eſſe uel peccatorum. Et nunc laudare dominum: nunc mouere domino quæſtionem. & ſuam
ucn culpam referre in deum. Vnde & poſt cætera etiam hoc loquuntur. Quare errare nos feciſti domi
i ne de uiis tuis: uel ſeduxiſti nos de uia tua. Induraſti cor noſtrum ne timeremus te. Non quo deus
nin erroris cauſa ſit & duritiæ. ſed quo illius patientia noſtram expectantis ſalutem dum non corripit
nn. delinquentem cauſa erroris duritiæq; uideatur: unde quibuſdã uehementer iratus a percutiendo
n manũ ſuſpendit & loquitur. Nõ uiſitabo ſuper filias ueſtras cum fuerint fornicatæ:& ſuper ſponſas
tnn⸗ ueſtras cum adulterauerint. Flagellat enim omnem filium quẽ recipit: & ad hoc percutit ut emen/
lun det.Deniq; ꝗ nequaquã filioꝶ uocabulũ perdiderunt:ſed per pœnas retrahũtur ad pœnitentiam.
e dicit de eis: uiſitabo in uirga iniquitates eoꝶ: & in flagellis peccata eorum: miſericordiam autem .
numn meã nõ auferã ab eis. Eſt enim triſtitia quæ ducit ad uitã: & ẽ qᷓ ducit ad mortẽ: uñ peccator loꝗtur
in pſalmo. Declinare feciſti ſemitas noſtras a uia tua: & humiliaſti nos in loco afflictiõis: & pꝑ qᷓ dia⸗
en, ginta annos errat populus in deſerto: ut priorẽ uia nõ iueniat: nec ad ægyptios reuertatur. In oſeæ

quoq; ſepiuntur ſemitæ hieruſalem: & clauduntur ſpinis: ne ſequatur amatores ſuos: & neſſce itate

4

¶. lber. xvii.c.lxiiii.

cõpulſa reuertatur ad uiꝶ ſuum priſtinũ. Et pharaoni dicitur deus induraſſe cor ne dimitteret po-
pulũ eius: & ut decẽ plagis affligeretur. Quã quæſtionẽ dili gẽtiſſime paulus diſſetit ad romanos.
Et nos in quodã ope pſtrinximus: cõuertere ait dñe ſi cõuerte nos:propter ſeruos tuos abraham: &
iſtael qui nõ cognouerunt nos: uel quos eẽ in populo credimus. Quaſi ad nihil enim & abſq; ullo
labore populum tuũ ſanctũ poſſederunt aduerſarii noſtri. Siue conuerte nos ut iuxta. Ixx. paululũ
poſſideamus montis ſancti tui: quia totum montem tuũ poſſidere non poſſumus. Vt cum partem

habuerimus ueniamus ad plenitudinẽ eius: & etemplemurglona unigeniti a patre pleni gratiæ
1

& ueritatis. De quo in hoc eodem propheta dicitur. In nouiſſimis diebus manitfeſtꝰ erit mons dñi
de eo aũt quod ſupra poſitum eſt. Quare errare nos feciſti: quo ſenſu accipiendũ ſit: pleniſſime do/
cet hieremias. Seduxiſti me dñe & ſeductus ſum. Tenuiſti & poſuiſti. Dũ enim mihi clementiã pol
liceris: & quaſi miſericors pater diſſimulas duritiam: & artifex medicus abſcondis ferrum acutiſſi-
mu: ne egrotantem terreas antequã cures feciſti me negligentem: propter ꝙ & de hieruſalem di-
cit deus. Ecce ego ſeducã eos: & ponam eã quaſi deſertũ: & ſtatuã eã ſicut terrã abſq; aquis & loquar
ad cor eius: & dabo poſſeſſiones eius inde & uallem achor ad aperiendã intelligentiã: cõſideramus
ordinẽ ſinguloꝶ ſeducit eã & facit eſſe deſertã: & abſq; aqua ut uirtutum patiatur ſitim. Quæ poſt/
quã dixerit. Sitiuit in te anima mea: quã multipliciter tibi & caro mea. Tùc loquetur ad cor eius: 6
lugentẽ conſolabitur. Et dabit ei poſſeſſionẽ inde hoc eſt de pœnitẽtia & de mœrore qui operatur
ſaſutẽ & humilitatẽ cõturbati cordis eius: hoc enim interprætatur uallis achor. Aperite intelligen
tiam: ue ignoret creatorẽ ſuum. Hoſtes ait noſtri conculcauerunt ſanctuarium tuũ. Aut dubiũ qn
templum ſigniſicet. Quod uictores calcauere romani: & facti ſumus ſicut in principio antequã uo

caremur in abraham. Et dum eſſemus in ægypto non habentes deum: nec reges:nec principes: nec
prophetas: nec legem mandatorum dei: quæ omnia poſt paſſionem completa ſunt domini ho--

dieq; complentur. Dicentibus enim illis. Sanguis eius ſuper nos & ſuper filios noſtros. Manet ma/

ledictio ſempiterna: & non dominatur eorum deus. Neq; inuocatur nomen illius ſuper eos dum

ne

quaquam dei populus nuncupatur. CAPITVLVM. LXIIII.
ECcinam diſrumperes celos ⁊ deſcenderes:a facie tua montes defluerent ſicut exuſtio
NS ignis tabeſcerent aque arderent igni:vt notum ſieret nomen tuuʒ inimicis tuis a facie
N L tua gentes turbarentur:cum feceris mirabilia nõ ſuſtinebimus. Geſcendiſti:⁊ a facie
Htna montes defluxerunt. LXX.

CSi aperueris celum tremoꝛ appꝛehendet:⁊ montes liqueſcẽt ſicut cera a facie ignis liqueſit:
⁊ cõburet ignis aduerſarios:⁊ manifeſtum erit nomẽ tuũ aduerſarũs:a facie tua gentes turba
buntur:cũ feceris gloꝛioſa tremoꝛ appꝛehendet montes.
CQuoniã hoſtes noſtri conculcauerunt ſanctuariũ tuũ.Et facti ſumus quaſi in principio: quando
nõ inuocabatur nomẽ tuũ ſuper nos. Propterea dep̃camur & dicimus utinam diſrumperes cælos
& deſcenderes: & ꝗ ſemper promitteris tua aliquando promiſſa cõpleres. Hoc aũt eo tempore dice
batur:qñ nec dum ſaluator aduenerat:nec de utero uirginali naturæ noſtræ atq; ſubſtantiæ aſſum
pſerat hominẽ quẽ ſaluaret: ut qui portamur imaginẽ Bpcæleſtis. Quod ſi faceres inquiũt:& ape
ti rentur cæli ſiue cælũ ad aduentum maieſtatis tuæ. Montes defluerent uel tremor appræhenderet
montes: & cõſumerentur ſicut cera a facie ignis cõſumitur: & hezechiel aperti ſunt cæli: & uidi ui-

ſiones magnas. Et moyſes in deuteronomũ benedictionibus ipræcatur. Aperiet tibi ds theſaug

ſuũ optimũ bonũ cælũ: ut det tibi benedictionẽ. Et in euãgelio baptiſta ioànes uidiſſe narratur cæ

los apertos: & ſpuùm ſanctũ ſuper dñm in ſpecie colũbæ deſcendentẽ. Montes autem qui aduentũ
dñi de quo ſcriptum eſt. Deus ignis conſumens inſtar ceræ conſumentur: & liquefient. aduerſariæ

poteſtates ſunt: omnes qui ſe erigunt aduerſum ſcientiã dei. De quibus & in nonageſimoſexto
pſalmo canitur. Vidit & cõmota eſt terra. Montes liquefacti ſunt ſicut cera a facie dei uniuerſæ ter-
ræ. Si enim tu deſcenderes: & tua promiſſa compleres. Tabeſcerẽt iuxta ſymmachum aquæ maris:
& oẽm ſalſuginem eaxꝑ ignis ille cõſumeret. De quo & in alio pſalmo ſcriptũ eſt. Sicut defecit fu-
mus deficiant:ſicut conſumitur cera a facie ignis: ſic pereant peccatores a facie dei. Et hoc notandũ
quod cum aquæ maris diuino fuerint igne conſumptæ. Tunc notandum fiat nomen dei ſalua//
toris inimicis eius. De quibus in ſexageſimoſeptimo ꝑpſalmo dicitur: lingua canum tuoꝶ ex inimi
cis ab ipſo. ut quem beneficiis nõ ſenſerãt urbis ſuæ ſubuerſione: & propria captinitate cognoſcãt:
& a facie illius gentes turbabuntur: ſiue ut ſignificãtius in hæbraico dicitur: mouebũutur ut qui priꝰ
immobiles erant ueniant ad ſalutem: cumq; mirabilia fecerit &oſtenderit ſigna in euangelio quæ
quondã oſtendit in ægypto & in ſolitudine confitebuntur ſe gloriã aduentus eius ferre nõ poſſe:
ſiue quod tremor appræhenderit montes: pulchre quæ iuxa hæbraicum quaſi exauditi eſſent qui
ſupra fuerant depræcati. Vtinam diſrumperes cælos & deſcenderes a facie tua: montes defluerent
poſtea inferunt. Deſcendiſti: uerbum caro factum eſt & habitaſti in nobis uere emanuhel quod
interprætatur nobiſcum deus. Et ideo a facie tua omnes montes defluxerunt. De quibus ſupradi-
xim us: hebræi hunc locũ ita ediſſerunt.ſic comburet ignis iniquos: qiũo aquæ feruẽt ignis ardore.
Amaſun.eni non conſumptionẽ: & talem ut cæteri interprætati ſunt: ſed iniquos intelligi uolunt.

CAſeculo

CAle

ſtiert

¶CAſ

(änbys

Chunt

brisine⸗
rteal
chrne
De⸗ goi
tinno.
cupho⸗
bccaii
repece
menten
tentali
UrmS
np
levolo⸗
ſanihoc
oolo
gun le
laehe
Eigom
ggocen
huſcupt
CLaen
aomt
uerſi.
(Ccer
ſoovty
ſras
COue
dos 1
iſe
ii
odor
ldeſt
Iitali
ſtrasun
Parata
ſenum
kegeen
Lſcie
rine
n
Wnd
gan
inn
ſun
an
ſi
lün
los
8
C

Suyper Eſaiam.

unn CA ſeculo nõ audierunt:neqʒ auribus perceperunt oculus non vidit deus abſqʒ te que pꝛepa⸗
raſti expectãtibus te. O ccurriſti letanti ? faciẽti iuſtitiã:in vus tuis recoꝛdabũtur tui. LXX.
kene CA ſeculo nõ vidimus neqʒ oculis noſtris valebunt deus abſqʒ te:⁊ opera tua que facies expe
b ctãtibus miſericoꝛdiã occurrit enim facientibus iuſtitiam:⁊ viaꝝ tuaꝝ recoꝛdabuntur.
uli CParaphraſim huius teſtimonii quaſi hebræus ex hebræis aſſumit apoſtolus paulus de autẽticis Ii
Nen bris in epiſtola quam ſeribit ad corinthios: nõ uerbum ex uerbo reddens quod facere oĩno conte-
engrnir dit: ſed ſenſuum exprimens ueritatem. Quibus utitur ad id quod uoluerit roborädum. Vnde apo/
unon G chriphorum deliramenta conticeant: quæ ex occaſione huius teſtimonii ingeruntur eccleſiæ xpi.
med, De quibus uere dici põt: quod ſedeat diabolus in inſidiis cũ diuitibus in apochriphis: ut interfici-/
mentipl at innocentẽ. Et iteꝶ inſidiatur in apochripho ut interficiat innocentẽ: & iterum inſidiatur in apo/⸗
maant⸗ cripho rectos corde. Aſcenſio enim eſaiæ: & apochalipſis heliæ: hoc habent teſtimonium: & p hãc
hlen c⸗ occaſionem multæq; huiuſcemodi ſpinaꝶ:& maximæ luſtianiæ deceptæ ſunt mulierculæ onera
inälenn tæ peccatis quæ ducuntur deſideriis uariis ſemꝑ diſcentes: & nunquã ad ſcientiam ueritatis perue/
öüdenmn mientes: ut baſilidis balſami atq; theſauri barbeloniis quoq; & leuſibore ac reliquoꝶ nominũ por-
Aurdet tenta ſuſciperent. De ꝗbus diligentiſſimæ uir apoſtohicus ſcribit hiereneus eps lugdunẽſis & mar-
reingad⸗ tyr multaꝶ origines explicans hæreſeon: & maximæ gn oſticoꝶ qui per marcum ægyptum gallia
operatu rum primum ci rca hodanum dein hiſpaniarum nobiles fœminas decœperunt. Miſcentes fabu-
rligen lis uoluptatem: & imperitiæ ſuæ nomen ſcientiæ uindicantes. Quod autem dicit populus in præ-
dubiün ſenti hoc eſt nũquam ſe nec auribus nec oculis cognouiſſe: quæ deus ſanctis ſuis præparer i futuꝑe:
egnio quod occurrat his qui faciunt iuſtitiam: & uiarum illius recordantur. Porro iuxta. xx. dicunt ſe nü l
penner quam deum alium cognouiſſe præter eum qui uere deus eſt: nec alterius talia opera tantaq uidiſ- M
nini bo⸗ ſe quæ facturus ſit his ꝗ expectent miſericordiã eius. Faciantq; iuſtitiam & uiarũ illius recordentur. ðð
mermu⸗ Et quomodo ſcriptum eſt. Deum nemo uidit unquam. Et ixeruʒ nemo uidet faciẽ meam & uiuet:
keor dun ergo deus nequaquà ſermonibus explicatur: nec oculis contemplabilis eſt. Sed ab his uidetur de ꝗ
bus ſcriptum eſt: beati mundo corde qm̃ ipſi deum uidebunt. ”M JJèòMD
rernſip CEcce tu iratus es ⁊ peccauimus:in ipſis fuimus ſemper:⁊ ſaluabimur? facti ſumus vt imnn
lce dus: omnes nos quaſi pannus menſtruate vninerſe iuſtitie noſtre.Et cecidimus quaſi folium
aß uniuerſi:⁊ iniquitates noſtre quaſi uentus abſtuleruntnos. LxxXxX.
na he CEcce iratus es ⁊ omnes peccauimus idcirco errauimus:⁊ facti ſumus quaſi immundi oẽs
lin nos.:vt pannus ſedentis omnis iuſtitia noſtra:⁊ defluximus quaſi folia pꝛopter iniquitates no/
s liggeft ſtras.Sicut ventus aufferet nos. cä
s COrdo præpoſterus. Non quia tu iratus es: ſed quia nos peccauimus tu iratus es: & quia peccanti-
bus nobis iratus es domine. Propterea errauimus: & rectam reliquimus uiã: ſiue iuxta hæbraicum
. Ti qui ſemper ſuimus in peccatis tua tm̃ ſaluabimur miſericordia. Qui per nos inmũdi ſamus: & ꝗc
Peteraac⸗ quid uidemur habere iuſtitiæ: panno ſedentis: ſiue menſtruatæ mulieris comparatur: pro quo the
mporecke odotion ipſum uerbum hæbraicum poſuit: &. dim. quod ſymmachus interprætatus eſt:
mirain ideſt parientium. Aquiala.. oc eſt teſtimoniogꝶ: quando ſanguis in primo coitu ma-
niüti ritali uirginis approbatur. Et defluximus inquit quaſi folia de arboribus quæ ꝓpter iniquitates no
ehenden ſtras uentorum flatibus diſperguntur. In quo conſiderandum quod iuſtitia quæ in lege eſt ad cõ-
e uicii- parationem euangelicæ puritatis ĩmunditia nominetaur. Et enim non ẽ gloriticann q prius glori
theſnug ſicatum fuit: propter excellentem gloriã. Vnde & apoſtolus paulus qui ecundũ iuſtitiam quæ in
att hü r lege eſt uniuerſa compleuerat. Dicit ſe oĩa duxiſſe pro dãno ut chriſtũ lucrificaret propter eminen
aduenni tẽ ſciẽtiã dñi noſtri ieſu xpᷣi.Propter quẽ cũcta arbitratur q̃ſi ſtercora ut xpᷣm lucnifaciat: & iuenia/
duerlanz tur in eo nõ habẽs ſuam iuſtitiã ꝗᷓ ex lege ẽ ſed ꝑ fidẽ xpi qᷓ ẽ ex deo iuſtitia ẽ enim iuſtus ꝗ perit in
ſimoſeno ĩiuſtitia ſua. Si poſt euangelii ueritatẽ umbras uelit exercere legales. Et nõ iuſte quod iuſtũ perſeꝗ.
netle u¹ungde iuxta ſapientiſſimũ ſalomonem. Ois uir uidetur ſibi iuſtus cũ i lege uerſatur: ad quos ns 10
pemuis quitur in euagelio. Vos eſtis ꝗ uos metipſos iuſtificatis corã hoĩbus: qd paulus fugiẽs ait. Nihil mi
deſeetf hi conſcius ſum: nec tamen in hoc iuſtificatus ſum: expecto aũt dei inſtitiã. De qua ſalomõ logtur:
cpotdi intelligite iuſtitiã uerã. Ergo eſt alia iuſtitia quæ nõ hẽt ueritaté: & hæc eſt uera iuſtitia de qua tur-
Liſalus ſum in euangelio dicitur: beati qui eſurit iuſtitiã. quã multi pꝓphetæ & iuſti deſiderauerũt uidere
inini & nõͤ uiderunt. Abrahã aũt uidit iſtã iuſtitiã: & lætatus eſt. Nequaquã ſequẽs occidẽtẽ litteram: ſed
dr ſpũm uiuificantẽ:nec miꝶ hoc de hoĩbꝰdicere. Cuũ aſtra quoq; dei iuſtitiæ cõparata nõ ſint mücda:
gipt⸗ & aduerſum angelos ſuos puerſum quid excogitauerit: ſi ꝗs igitur poſt euangeliũ xpi: & aduen-
ioqur tũ filii dei pedagogæ legis obſeruat cerimonias: audiat populũ cõfitentẽ qd Oĩs illa iuſtitia päno
z pole ſordidiſſimo còparatur: cui & heſter diadema ſuũ qd erat regiæ poteſtatis inſigne cõparat: qd ne-
ti dnad uolũtate: ſed neceſſitate portabat. Tu ſcis neceſſitatẽ meã:qm deteſtor ſignũ ſup capur meũ ĩ
Aent jebus oſtenſionis meæ abhominor illud ſicut pãnũ mẽſtruatũ: nec porto in diebus quietis mex,
ao⸗ Non eſt qni inuocet nomen tuum:qui conſurgat? teneat te. Abſcondiſti faciem tuam a no⸗
g, bis:ꝛ illiſiſti in manu iniquitatis nofrte. LxX. “cl
Pe CEt non eſt qui inuocet nomen tuum:⁊ qui recoꝛdatus appꝛehendat te.Quoniam auertiſti fa⸗
vofunn l

A.iber. xvii.c.lxi.

ciem tuam a nobis:⁊ tradiſti nos pꝛopter iniquitates noſtras. „

Qina inſtar ſolioꝶ de arboribus fluximus: quæ uentus arefacta diſpergit. Propterea nullus inunẽ?

tus eſt qui inuocaret nomen tuũ: & cõſurgens de ruina iniquitarum ſuaꝶ appræhenderet uel tene
ret te diceretq; cum ſponſa inueni quem queſiuit anima mea. Tenebo eum: & non dimittam il/
lum. Ventus in ſcripturis triꝑpliciter ponitur. Aut in tẽtationum magnitudine:aut in peruerſitatezʒ
doctrinæ: aut ſimpliciter uentus quo nubila congregantur: & aer in nubes cogitur. De tẽptationi/
bus illud eſt euangelicũ. Venerunt flumina flauerunt uenti & impegerunt in domũ illam: & non
potuerunt ſubuertere eã: quia ſuper petrã ſtabili erat mole fundata. De peruerſitate doctrinæ: ut nõ

circũferamur omni uento doctrinæ in malitiã hominum. De uento ſimpliciter: & nõ poterant na/

uigare erat enim uentus contrarius. Nõ quo & hoc nõ poſſit ſentire tropologice: ſed quo præſen
ti ſenſui tm̃ ſimilitudinem præbeat: auertente enim dño faciem ſuam a nobis allidimur in manu
iniquitatis noſtræ. Siue tradimur tentationibus propter peccata noſtra. Ex quo diſcimus quod &
iniquitas manus habeat: & omnia peccata quæ nos fortiter ſtrictos tenere deſiderant. Vnde & ĩ ma
nu linguæ mors & uita eſt: & ſanctus præcatur. Ne ueniat mihi pes ſuperbiæ. Nos aũt ꝗa auertit do
minus faciem ſuam a nobis. Scientes illud quod ſcriptum eſt. Omnis qui inuocauerit nomen dnñi
ſaluus erit. Inuocemus nomen eius atq; dicamus. Peccatũ meum notum feci: & iniquitatem meam
nõ operui. Dixi pronuntiabo aduerſum me iniquitatẽ meam dnño: & tu dimiſiſti impietatem cor/
dis mei. Et ſtati habebimus dominum reſpondentem. Deleui ſicut nebulam iniquitates tuas: & fi
cut nubem peccata tua atq; dicimus. Oſtende faciem tuam & ſalui erimus: ut nequaquã ſimus ſerui
peccati:ſed ſerui tui omnis enim qui facit peccatum ſeruus eius ef.
CEt nunc dñje pater noſter es tu:nos vero lutum:⁊ fictoꝛ noſter tu:?⁊ opera manuũ tuarum om/
nes nos:ne iraſcaris dñe ſatis:⁊ ne ultra memineris iniquitatis noſtre. Ecce reſpice populꝰ tuꝰ
oẽs nos ciuitas ſancti tui facta eſt deſerta ſyon deſerta facta eſt hieruſalem deſolata domus ſan
ctificationis noſtre:⁊ gloꝛie noſtre ubi laudauerunt te patres noſtri:facta eſt in exuſtionẽ ignis:
⁊ omnia deſiderabilia noſtra verſa ſunt in ruinaz. Nunquid ſuper his continebis te domine:ta
cebis ⁊ affliges nos nehementer. LXxX.

₰

CEt nunc dñte pater noſter tu:nos aũt lutũ opera manuum tuaꝝ oẽs nos:ne iraſcaris nobis ini

micis:⁊ ne in tpe memineris peccatoꝝ noſtroꝛuz:⁊ nũc reſpice qm̃ populus tuus:oẽs nos:ciui

tas ſancti tui facta eſt deſerta ſyon.Quaſi ſolitudo hieruſalem in maledictione domus ſanctua
rii noſtri:⁊ gloꝛie cui benedixerunt patres noſtri.Facta eſt igne combuſta:⁊ oia gloꝛioſa noſtra
conciderunt. Et ſuper omnibus his ſuſtinebimus te dñe:⁊ tacuiſti ⁊ humiliaſti nos valde.
CSsi noſtra conſideremus merita deſperandũ eſt. Si tuã aũt clementiã qui flagellas omnem filium
quẽ recipis audemus præces fundere. Tu enim pater noſter qui dignatus es dicere filius primo ge/

nitus meus iſrael. Et quãquam lutũ ſimus & opera manuũ tuaꝶ: & fictor noſter:ſi nec uas figulo ua

leat reſpondere quare ſic uel ſic factum ſit:tamẽ ſcientes eſſe nos filios audemus dicere:ne iraſcaris
dũe ſatis: nõ irã uitamus: nec ultra patientiã tuã querimus: per quã theſaurizabimus nobis in die ire

ſed hoc ꝗ ſumꝰ: ne iraſcaris nobis ſatis: ne tempore ultiõis atq; uindictæ memineris iniquitates no/

ſtras. Sed magis reſpicias populũ tuũ: qui quondam tuus appellatus eſt populus. Et ciuitatis ſanctu
arii tui miſerearis in qua inuocatum eſt nomen tuũ. Quæ ciuitas appellatur ſyon & hieruſalẽ: quã
fluminis ĩpœtus lætiſicat. In qua quondã fuit ſpecula uirtutũ & pacis contẽplatio. Domꝰquoq; tua
ideſt templũ ſanctiſicationis noſtræ & gloriæ in qua laudauerunt te patres noſtri in ruinas & cine/
res concidit: & incendio uaſtante deleta eſt: ut nequaquã in ea offerantur uictimæ. Nõ paſca cæle/

bretur:nõ ꝗcquã fiat de cerimoniis q́s tu fieri pᷣcepiſti: ſed oĩa deſiderabilia noſtra uerſa ſint ĩ ninas

Cũu hæc igitur ita ſe habeant: nunquid dñe ſup his cõtinebis miſericordiã tuã & tacebis aduerſariis
blaſphemantibus: & affliges nos atq; humiliabis. Nõ more ſolito:ſed nimis quæ oĩa iudæi aſſyrio
rũ & babylonioꝶ tẽporibus putant eſſe cõpleta:nos aũt iuxta ea quæ ex pſona ſaluatoris ſequũtur.
Apparui his qui nõ interrogabãt: inuentus ſum ab his qui me nõ querebãt: ad tempus romanæ ui/
ctoriæ uniuerſa referimus: quæ ioſephus iudaicæ ſcriptor hiſtoriæ ſeptem explicat uoluminibus.
Quibꝰipoſuit titulũ captiuitatis iudaicæ ideſt. & ſuperfluũ eſt ea ſermone diſſerere:quæ
oculis pateant: cum oĩa deſiderabilia eoꝶ uerſa ſint in ruinas: & tẽplũ toto orbe cælebratũ in ſterꝗ
linium urbis nouæ quæ a conditore appellatur helia: & in habitaculũ tranſierint noctuaꝶ. fruſtra
quæ cotidie dicunt in ſynagogir ſuis. Sup his oĩbus dñe ſuſtinebimus & affliges nos atq; humilia
bis uehementer: poſſumus hæc referre ad eccleſiã uel ad ſancti uiri animã quæ rectæ appellari põt
ſpecula & uiſio pacis: qñ pater & filius & ſpũs ſanctus habitauerit in eã ſin uero uitio uel noſtro uel
populi huiuſcemodi ſyon a domino fuerit derelicta. Statim patebit incendio ignitarum diaboli
ſagitarum. Omnes enim adulterantes: quaſi clibanus corda eorum. Et expulſo pudicitiæ frigore li
bidinis in templo dei flamma craſſabitur. Vt quicquid in nobis glorioſum prius & inclitum fu/
it corruat deleatur & pereat. Et impleatur illud quod in pſalmis dicitur: combuſſerunt igni ſanctua

rium tuum prophanauerunt in rerra tabernaculũ nominis mui. Quod ſolus poteſt ille reſtinguere
de cuius uentre fluunt aquæ uiuentes flumina. S MM
EXPLICIT

Aunmd

pimn
jterln

ſiin

hoſtu
litiass
cetenn
Sott
Cöiti⸗

büdin

lettis
tork
ſeder

Kura.

ern⸗
n
ae
xit

ege
dit

more

me
iey
ſeur
kell
naſ
ſacl
bon
ede

Super Eſaiam.

WlriH JMMD EEEEErxPLICIT EXPLANATIONVM INESAILAM

l LIBER.XVII. INCIPIT LIBER. XVIII.
win ⸗ VO deuiceſimus in eſayam immo extremus liber tuo filio euſtochiũ &
emin 2 ſanctæ matri tuæ paulæ nõ dedicatur. Vt qs pari honore ſuſpexi: æqua
in, ND Ccmemoratione nunc recolã. Præſertim cũ & illa dũ uiueret hoc opus
Nt Vtecum crebrius poſtularit. Et uir eruditiſſim us frater tuus pammachius:
Bl Stüc & poſtea frequentibus ſcriptis cogere nõ deſtiterit: mihiq; & præ
eunn, e S . ſentium amicoꝑ & abſentium: uirorũq; ac fœminaꝑ in xpᷣo dormietiũᷣ
w eadem reli gio ſit:ideſt animorum caritas nõ corpoꝶ. Nec ignoro quã
unnn ta inter homines ſententiaꝑꝶ diuerſitas ſit. Nõ dico de myſtenio trinita-
wcwi ( /tis cuius recta confeſſio eſt ignorantia ſcientiæ: ſed de aliis eccleſiaſticis
nleiin RAEA “dogmatibus de reſurrectione ſcilicet: & de ammarum & humanæ car-
W m ſtatu. De repromiſſionibus futurog quomodo debeãt accipi: & qua
— – E ratione in telligenda ſit apochalipſis ioannis: quã ſi iuxta littera m acci-
e pim du eſt. Si ſpũaliter ut ſcripta ẽ diſſerem multoꝶ ueteꝑꝶ uidebim ur opiniõib? cõtra
emmein ire: latino& tertulliani uictorini lactãtii: græcoꝶ ut cæteros pᷣtermittã. Hirenei tm lugdunẽſis epi
em co, faciã mẽtionẽ: aduerſum quẽ uir æloquẽtiſſimus dionyſius alexãdrinæ eccleſiæ põtifex elegantẽ
unn f ſfcribit libyæ irridés mille annoꝶ fabulã: & aureã atq; gẽmatã ĩ terris hieruſalé. Inſtaurationé tẽpli:
muſeni hoſtiaꝶ ſanguinẽ: otiũ ſabbati: circũciſiõis iniuriã: nuptias partus: liberoꝶ educationẽ: æpulaꝶ de
litias: & cunctarũ gentiũ ſeruitutẽ: rurſuſq; bella exercitus: ac triuphos & ſuperato neces morteq;
munot, cẽtenarii peccatoris. Cui duobus uoluminibus rüdit apollinaris. Qué nõ ſolũ ſuæ ſectæ hoĩes: ſed
Dopnlenr & noſtroxꝑ in hac ꝑte dũtaxat plurima ſeꝗtur multitudo: ut pᷣſaga mẽte iã cemã ꝗtoꝶ in me rabies
donfn cõcitãda ſit. Quibus nõ inuideo ſi tm̃ amàt terrã: ut ĩ regno xpᷣi terrena deſiderẽt: & poſt ciboꝑꝶ ha/
ond ini buüdaãtiã gulæq; ac uẽtris ingluuiẽ quæ ſub uẽtræ ſunt ꝗrãt. De ꝗbus apoſtolus paulus. Eſca inquit
domietn uẽtri & uẽter eſcis. Deus auũt hũc & illa deſtruet. Et nõ ẽ regnũ dei cibus & potus: & dñs atq; ſalua-
tor. Erratis inqr neſciẽtes ſcripturas neq; uirtutẽ dei.In reſurrectiõe enĩ neq; nubẽt neq; nubentur:
Nobis ini ſed erũt ſimiles angeloꝶ. Nec hæc dicẽs aufero corpo& ueritatẽ. ꝗᷓ ĩicorrupta & iĩmortalia reſurre-
nogcui/ ctura cõſiteor. Vt mutẽt gloriã nõ ſubſtãtiã. Sicq; recto incedẽdũ ẽ tramite ut nec ad ſiniſtrã nec ad
sſanca dexterã declinemus. i. nec iudaicũ nec hæreticũ ſequamur errorẽ. Quox alii ꝗ carnis ſunt: ſolas di
ſanoſ ligüt carnes: alii ingrati bñficioꝶ dei hẽre detractant quod xp̃s & natus habuit: & reſurgẽs. Cũ eniʒ
Ae. apoſtoli eũ putarẽt ſpũm uel iuxta euãgeliũ qd hebræoꝶ lectitat nazareni icorpale dæmoniũ: di-
* xit eis. Quid turbati eſtis: & cogitatiões aſcẽdũt ĩ corda ueſtra? Videte manꝰ meas & pedes: ꝗa ipſe
1 ego ſum. Palpate & cernite ꝗa ſps carnẽ & oſſa nõ hẽt ſicut me uidetis hẽre. Et cũ hoc dixiſſet oſtẽ
igh dit eis manus & pedes. Rurſumq; thomæ locutus ẽ abigẽti. Infer digitũ tuũ huc: & uide manꝰ me/
neinin as: & extẽde manũ tuã & mitte in latus meũ: & noli eẽ icredulus ſed nidelis. Deniq; adꝓbãdã corpo
ünchi ris ueritatẽ ſumpfſiſſe ſcribitur cibos quos & archiſynagogi ſiiæ iuſſerat tribui quã a mortuis ſu⸗⸗
unn ſcitauit: & lazarus ne reſurrectio eius phätaſma putaretur: Cũ ſaluatote narratur iniſſe cõuiui. Nõò

– quo poſt reſurrectionẽ mãducemus & bibamus: ut miliarii noſtri uolũt: & ĩ mortalia atq; icorrupta
sni corpora alimoniis ſuſtẽtãda terrenis ſint. Alioꝗn ubi cibus: ſequũtur ò morbi: ubi morbi adhiben
dus eſt medicus: ubi medici: frequẽter ĩteritus. Rurſumq; reſurrectio & noua ex integro cõuerſatio:

fret ſed ut reſurrectiõis fidẽ ciboꝶ aſſũptio cõprobaret. Hæc magnope p̃cauemꝰ & pᷣſſius loq mur:ſciẽ
ſa tes ĩter ſerpẽtes nobis & ſcorpiões ãbulãdũ: ꝗ mordẽt & feriũt ĩ abicõdito. De ꝗbꝰ& eccleſiaſtes. Si
– mordeat ĩqt ſerpẽs iſilẽtio mihil eo minꝰhẽt ꝗ occulte detrahit: &huiꝰpater dauid. Sedẽs aduerſus
iupu fratrẽ tuũ loqbaris: & aduerſus filiũ matris tuæ põebas ſcãdalũ. Hæc feciſti & tacui exiſtimaſti iniq/
nini tatẽ qd eso tui ſimilis. Arguã te & ponã cõtra faciẽ tuã. Vt qꝗ ĩ aliis criminaris ipſe hẽre docearis. Si
zichit ät explanationũ ĩ pphetas diſplicet lõgitudo:audiat libere multo me pauciora dixiſſe quã reæ ob/
benin ſcuritas flagitat: poſſe unũquẽq; de noſtra latitudĩe breues ſibi cõmẽtariolos facere:ꝗ ti pleno iĩ
mmen tellectui nõ ſufficiẽt. Neq;.n. ſimplex a ꝓphetis hiſtoria: & geſtoꝶ ordo narratur: ſed eni gmatu ple
mnni na ſunt omnia:aliudq; in uerbis ſonãt aliud tenetur ĩ ſenſibus: ut quæ eſtimaueris plana & inoffen-
S ſa currere lectione:ſequentium rurſum obſcuritatibus inuoluantur. Verum tempus eſt ut finem im
finte ponam uolumimi prophetali in cuius expoſitionem ſi prolixior ſolirofuero extremis partibus cõ/
,M cedendum eſt quas diuidere nolui: ne librorum numerus augeretur. CAPITVLVYVM. LXV.
umii AEcſierunt me qui ante me non interrogabant inuenerunt qii nõ queſierunt me. Ecce
in i ſego ad gentem:oue non inuocabat nomen meum. LXxx. W=Wè
Koone 94CApparui non querentibus me inuentus ſum ab his qui non me interrogabant. Bi⸗
lubol xi ecce ego in gente que non inuocauit nomem meum.
pnl C Ad orationem populi mixtã quærimoniis in qua dixerat. Quare nos errare feciſti dñe de nia tua
unſ⸗ induraſti corda noſtra ut nõ timeremus te: Reſpõdit ut iudæi uolunt deus pater ut nos probamus
oen dominus atq; ſaluator: in tantum nõ ſum rigidus & crudelis: qui malo pœnitentiã peccatoris quã
R mortẽ: nec repello filios pœnitentes: qui tamen ſui nominis ſeruauerint dignitateʒ: ut etii alienos

1

Liber. xviii.c.lxv.

ſaluare uelim. Qui enim me nõ quærebant:nec dicere poterãt. Quæ ſcripfit moyſes in lege & pp-/ ihe⸗
phetæ. Inuenimuis ieſum: ipſis apparui. de quibus & alibi propheta teſtatus eſQRubus non eſt an/ Pinpin
nuntiatũ de eo audient: & qui nõ audierunt intelligent. Vos aũt qui legem dei die ac nocte medi/ ſeuneßs
tamini fruſtra iactatis pœnitentiam cuius opera nõ facitis. Vnde euan geliſtæ & apoſtoli ſemp ad/ olerina
uentum dñi ueteris teſtamẽti cupientes teſtimoniis roborare dicebant. Vt im pleretur quod dictũ omnesſe⸗
eſt per prophetã. Centurio duũm nõ quærebat: & audiuit a dominomeq; in iſrael tantã fidem inue Ccitenn
ni. Siropheniſſa mulier prophetaꝶ æloquia neſciebat: & domini uoce laudatur. O mulier magna mtateht
eſt fides tua.Regulus qui græcæ dicitur. quem nos de aula regia rectius interprætari poſ cba.
ſumus palatinum. Nõ ſolum filii:ſed uniuerſæ domus ſuæ repperit ſanitatem. Quod autẽ iuxa hæ hubennrt
braicum dicitur. Quæſierunt me qui ante nõ interrogabant ad eundẽ ſenſum refertur: ut prius dei Ueuirne
notitiam nõ habentes poſtea querant dim: & eum reuelatione cognoſcant: qui & paulo dum ec- g Ehe
cleſiam credentium perſequitur reuelatus eſt. Et apoſtolo petro ait beatus es ſymon bariona: quia pi⸗
caro & ſanguis nõ reuelauerunt tibi: ſed pater meus qui eſt in cælis. Hunc querebat & moyſes lo⸗- eae⸗
quẽs deo.Si inueni gratiam apud te oſtẽde te mihi manifeſte: ut uideam te. Maiores diuitias the- a
ſauris ægipti xpᷣi opprobrium præſtolans dũ retributionẽ deſiderat futurorum:& inuiſibilem deũ C ſ
quaſi uideret animo contemplabatur. De quo & in pſalmis legitur. Spes omnium finiũ terræ & in 6
mari longe: & in geneſi. Ipſe erit expectatio gentium. Quodq; ſequitur dixi: ecce ego ſum ad gentẽ
quæ nõ inuocabit nomen mei. Illi ſenſui conuenit: qui eſt miſit me ad uos. Qui cum in forma dei W
eſſet nõ eſt rapinam arbitratus æqualem ſe eſſe deo fecit ſui nominis gentes xpianorum. Mtiii
jdi manꝰ j ir 1— ſtur in via ſi bᷓ ocitats lerethu
CExpãdi manꝰmeas ad populũ icredulũ ꝗ graditur in via ñ bõa poſt cogitatões ſuas. LXX. *
CExpandi manus meastota die ad populum incredulum ⁊ contradicentem:qui non ambula Hai
uerunt in via bona:ſed poſt peccata ſua. fuucn
CNHoc quod ſupra dictum eſt: apparui his qui me non interrogabant. Inuentus ſum ab his qui me lumn
nõ querebant. Apoſtolus paulus ſcribens ad romanos cum ſup gentium perſona expoſuiſſet adie hun
cit. Ad iſrael autem dicit. Expandi manus meas ad populum incredulum & contradicentem. Qui Wwca⸗
cum beneſiciis dñi uinceretur: & ultra hominem ſigna conſpiceret. Loquebatur. Iſte non eicit dæ/ Gtäeeng
monia:niſi in belzebub principe dæ'monioꝶ. Et iterum ſamaritanus es tu & dæmoniũ habes. Et Canucüe
rurſum. Cum ſis homo facis te deum. Et alibi iſte homo non eſt a deo qui ſabbatum non cuſtodit Vxmppet
& multa alia quæ longum eſt texere. Deniq; cum ille in cruce extenderet manus ad populum non Ppotat
credentem & diceret. Pater ignoſce eis: quod enim faciunt neſciunt:illi eregione dicebant. Vha ꝗ Witante
deſtruit templum: & in tribus diebus ædiſicat illud deſcendat nunc de cruce & credimus ei. Alios AYlumN
ſaluos fecit fe ipſum ſaluum facere nõ poteſt. De hoc & ſymeon in ulnis tenens paruulum prophe hnpmtünus
tabat. Ecce hic poſitus eſt in ruinam & reſurrectionẽ multorum: & in ſignum cui contradicetur: & ins rel
romæ iudæi loquuntur ad paulum. De ſecta notum eſt nobis quod ubiq; ei contradicatur. Poſſu- helunc.
mus expanſas manus: & in largitate donantis accipere quod nihil eis petẽtibus denegarit. Sed ſta/- lunca.
tim & roganti leproſo reddiderit ſanitatem: Et cæcus a natiuitate acceperit oculos: & eſurientia in Kſani⸗
deſerto exceptis pueris ac mulieribus populoruʒ ſaturata ſint milia. Significant expanſæ manus & (cdice
parentis clementiam ſuos filios in ſinu recipere geſtientis. Qui ecõtrario ambulauerunt in uia luncas
nõ bona & ſecuti ſunt cogitationes ſuas. Quibus dominus loquitur per prophetam. Auerte pe- bonien
dem tuum a uia aſpera. Dilexerant enim alienos: & inſtar meretricis dixerãt. Vadã poſt amatores prorum
meos: & relinquentes uiam bonam: quæ dicit in euangelio. Ego ſum uia: ambulauerũt per latam Kinma
& ſpatioſam uiã quæ ducit ad mortem: & ſecuti ſunt cogitationes ſuas quas propheta deuitãs do/ (Adſom
minũ depræcatur. ab occultis meis mũda me dnñe: & ab alienis parce ſeruo tuo. Si mei non fuerint Atleen
dñati: tũc ĩmaculatus ero. Et apoſtolus eos ꝗ nõ habuerüt notitiã dei tradi docet reprobo ſenſui & +–☛
opibus malis: ut faciãt ea ꝗᷓ nõ oportet. Nos aũt pſalmiſtæ uoce dicamus deduc me in uia recta. etc
¶Populus qui ad iracundiam pꝛouocat me ante faciem meaʒ ſemper qui immolant in hoꝛ/ deund
tis ⁊ ſacriſicant ſuper lateres. LXXN. CN
VPopulus hic qui exacerbat me in conſpectu meo ipſi ſemper immolant in hortis:⁊ adolent dir
incenſum ſuper latere demonibus qui non ſunt. a
Dicente domino non facies tibi idolum: neq; ſimilitudinem omnium quæ in cælo ſunt: & quæ
ſuper terram. Et per moyſen increpante facientes irritauerunt me in alienis: & in habominationi- tſ—
bus ſuis me ad amaritudinem prouocauerunt. Immolauerunt dæmoniis: & nõ deo illi ſtudio deli 4 .
quendi quaſi irritarent & prouocarẽt deum. Nõ ſolum fecerunt quod nõ licebat: ſed iugiter ſemp E .
q; fecerunt peccantes in conſpectu domini. Cuius oculis cuncta patent: uel in tẽplo eius idolis ho/
ſtias ĩmolantes ac ne quid uero deeſſet ſacrilegio immolabãt in hortis: & adolebant thura ſuper la Iut
teres. Iungentes idolatriæ luxuriam: & ſacrificiis uoluptatẽ & pro uno altari quod in politis lapi/ nih
0 dibus dei erat lege con ſtructum coctos lateres agrorum ceſpites hoſtiaꝶ ſanguine cruentabant. der
