ancillaꝑꝶ. Hæc ĩtuẽs ſorores ſuas circa cultũ ſcẽ dei genitricis ac uirginis deuotiſſimas btõ Hieröymo
una cũ filia ſupplicauit ut de ipſius aſſumptõe ſermonẽ faceret miriñca eiuſdẽ uirgis pconia cõtinẽtẽ.
CQ uas pias petitiões uir piter deuotꝰadmittẽs cũ ſũma diligẽtia qd rogabatr᷑ ĩpleuit. Sãe ĩter inume
ros tractatꝰ: quos ad diuerſos miſit ad ꝗᷓdã uirginẽ Aſellã noĩe ſcripſit epiſtolã in qᷓ ꝓ humanitate ſibi
ab ea exhibita gr̃as ei refert: & ab olim ĩpoſito ſihi crĩie innocẽtẽ ſe aſſerẽs emuloꝶ ſuoꝶ ĩuidiã ĩ crepa/
bat quos ẽt ĩ ſcẽ Paulæ diſſceſſu ſuſuraſſe accepat huiꝰãt talis ẽ textꝰ. Nobilis dalmata Hierõymꝰ Aſſel-
CSi tibi putes: a me gfas referri. potẽs ẽ de? ſup ꝑſonã ſcẽ aĩæ tuæ reſtituer̃ qd (læ Virgĩni ſalutẽ ꝗd me
meret. Ego.n.ĩdignus:nec eſtĩare unꝗᷓ potui:nec optare ut mihi tm in xpo largireris affectu. Et licet me
ſceleratũ ꝗdã putant & flagitiis oĩbꝰ obrutũ (& peccatis meis ẽt hæc pua ſũ tm̃ tu bñfacis: qd ex tua
mte ẽt malos bonos putas. C Periculoſu ꝗppe ẽ d ſeruo alteriꝰiudicare: & ñ facilis uenia praua dixiſ
ſe de teſtis. Viet illa dies & mecũ dolebis ardore ñ pauco:ego ꝓbroſus ego uerſipellis & lubricꝰ:ego
mẽdax & Sathãe arte decipiens. Quis iſtas aſtutias. hæc uel credidiſſe: uel finxiſſe de ĩſontibus an ẽt d
noxiis credere uoluiſſet: oſculabãt᷑ qdẽ mihi manꝰ:& ore uipeo detrahebãt: dolebãt labiis: corde gau
debãt. VYVidebat dñs & ſubſanabat illos:& miſerũ me ſeruũ ſuũ futuro cuʒz eis iudicio reſeruabat. Alius
iceſſuʒ meuʒ calumniabat: & rurſus ille uultui detrahebat: hic ĩ ſimplicitate aliud ſuſpicabat᷑: pene triẽ
nio cũ eis uixi:młta me uirginuʒ crebro turba circundedit: diuios libros ut potui nñnullis deſſerui. Le
ctio aſſiduitatẽ. Aſſiduitas familiaritatẽ. Familiaritas fiduciã fecerat: dicãt ꝗd unꝗᷓ ĩ me aliter ſenſeruut
q xp̃ᷣlanuzʒ decebat:Dicãt ſi pecuniã cuiuſquã accepi.Si munera pua uel magna nõ ſpreui:in mãu mea
es alicuiꝰ ſonuit. Nihil mihi alid obiicif̃ niſi ſexꝰ meꝰ:& hoc nunꝗᷓ obiiceret᷑:niſi cuʒ hieroſolymã Pau
la ꝓficiſcit᷑.lIſti crediderunt mẽtiẽti:cur ñ credunt negãti:idem ẽ hõ ipᷣe:ꝗ fuerat fatet᷑ ĩſontẽ ꝗq dudum
noxiuʒ p̃dicabat. Et certe ueritatẽ magnã exprimũt tommta: ꝗᷓ riſus:niſi qa faciliꝰ credit᷑ aut ñ fictuʒ ut
fingatr᷑ ĩpellit. Anquã domuʒ ſcẽ Paulæ noſcẽ ĩ me urbis ſtudia cõſonabãt: oĩuʒ pene iudicio dignꝰ ſũ
mò ſacerdotio decernebar. Beatæ mẽoriæ Damaſus me ſermo erat: dicebar ſcũs: dicebar hũilis & di⸗-
ſcret. Nunꝗd domuʒ alicuius laſciuioris ĩgreſſus ſuʒ. Nunꝗd me ueſtes ſericeæ initẽtes gẽmæ picta fa
ties: auri rapuit ãbitio. Nulla fuit aliqũ matrõa romæ qᷓ meã poſſet edomare mẽtẽ niſi lugens atq; ieiu
nãs Paula ſquallens ſordibus fletibus: pene cecata ꝗᷓ cõtiue dñi miam depᷣcãtem ſol ap⸗ d ephendit.
. iii.

—

AUita Sancti Mieronymi.

Culus canticũ pſalmi ſeimo enãgeliũ:delitiæ:cõtinẽtia: uita ĩieiuniũ me potuit aliqñ delectare:niſi il-
la quã mãducãtẽ nunq̃ uidi. Sed poſtqᷓ eãꝓ ſuæ merito caſtitatis uenerari: coleræ: ſuſcipe: cœpi: oẽs illi
co me deſeruere uirtutes. O inuidia primũ mordax tui. O ſathane caliditas: ſemp ſcã pſequẽs. Gr̃as ãt
ago deo meo:ꝗa dignſuʒ.quẽ mũdus oderit. Maleficũ me ꝗdã gariũt: titulũ fidei ſeruꝰ agnoſco. Ma-
gũ uocãt & Iudæi dñm ſuũ:ſeductor & apoſtolus dictus ẽ. Tẽptatio me nõ apphẽdat niſi hũana. Quo
tã ptẽ anguſtiaꝶ ppeſſus ſũ: ꝗ cruci milito infamiã falſi cris ĩportarũt. Sed ſciop bonã & malã famam
E Scripſit propterea aduerſus Iouinianũ libtos duos: & cõtra Heluidiũ de (pueniã ad regna cælorũ.
btẽ mariæ Virginitate ppetua librũ unũ: quog priorẽ aſſerẽtẽ nullã in futuro eẽ diſtãtiam: & uolũtate
canis iugiter miſtrãtẽ: hr̃ticũ atq; epicurũ xpianoꝑꝶꝑ ꝓbat. Alteꝑ uero ꝗ ex ſcripturis nitebatur oñdere
intactã dei mr̃em alios filios hũiſſe: ueluti idiotã: & ſcripturas penitꝰignorãtem uehemẽter redarguit.
Porro aliũ quẽdã hr̃ticũ nõ ſcribẽdo ſed colloquẽdo cõfudit: ꝗ de reſurrectõe carnis còͤtra fidẽ catho
licam ſentiens:qões huiuſmõi ꝓponebat.In qua ætate reſurrecturi ſumus: ſi in ipſa in qua morimur:
ergo & nutricibus poſt reſurrectionem opus erit. Si in altera nequaquam erit reſurrectio mortuoꝑg:
ſed tranſformatio in alios: diuerſitas quoq; ſexus maris ac ſœminæ erit an non erit: ſequentur: & nu/-
ptiæ: & concubitus: & gene ratio: Si non erit ſublata diuerſitate ſexus: eadem corpora nõ reſurgẽt: ſed
tenuia & ſpiritalia. Et hoc ꝓbare uolebat: inducẽs illud apoſtoli. Semĩatur corpus aĩiale ſurget corpus
ſpuale. Quod ait btũs Hieronym cũ audiuiſſeʒ et mihi icubuiſſet neceſſitas nequiſſimæ uipæ rũdẽdi
hac hoĩem interro gatõe conueni: Credis inquã reſurectionẽ mortuoꝶ an nõ. ꝗ cũ ſe credere rñdiſſet
intuli eadẽ reſurgẽt corpa an altera:ꝗ cũ dixiſſet eadẽ: ſciſcitatus ſum ĩ eodẽ tpe an in altero. Ad inter

xogata reticẽti & inſtar colubti huc atq; illuc trãſferẽti caput ne feriretur: ꝗqa inquã taces ego mihi pro

te rnñdebo:& conſequẽtiã inferã: Si nõ reſurget mulier nec maſculus nõ erit reſurrectio mortuorũ: ꝗa
ſexus mẽbra nõ hẽat: mẽbra totum corpus efficiunt. Si autem ſexus & membra nõ fuerint ubi erit re-
ſurrectio corpoꝶ ꝗᷓ ſine ſexu nõ cõſtat & membris: Porro: ſi corpoꝶ& nõ erit reſurrectio mortuoꝶ. Sed
& illud quod de nuptu obicis Si eadem membra fuerint ſeꝗ nuptias: a ſaluatore diſſoluitur: erratis ne
ſciẽtes ſcripturas neq; uirtutẽ. In reſurrectiõe.n.nõ nubẽt neq; nubẽtur. Sed erũt ſimiles angeloꝑꝶ. Vbi
dicitur nõ nubẽt neq; nubẽtur: ſex* diuerſitas demõſtratur. Nemo.n. de lapide & ligno dicit nõ nu-
bẽt neq; nubẽtur: qa naturã nubẽdi nõ hñt: ſed de his quæ pnñt nubere: & xpi gra & uirtute nõ nubẽt:
qd ſi oppoſueris quõ ergo erimus ſimiles angeloꝑꝶ cũ iter angelos nõ ſit maſculus aut fœmia: breui/

ter auſculta:nõ ſpam nobis angelorũ: ſed cõuerſationẽ & beatitudinẽ nobis repromitti. ſimilitudo ꝓ

mittitur: nõ natura mutatur. Porio ſi quæris in ꝗᷓ ætate reſurrecturi ſumꝰ iuxta eccleſiaꝶ traditiones &
apoſtolũ paulũ illud eſt reſpondendũ: qd in uirũ pfectũ & in menſurã ætatis plenitudinis xpi reſurre
cturi ſumus: in qua ætate cõditũ Adam iudæi autumãt & ſaluatorẽ dñm legim ſurrexiſſe: & multa in-
6W quit alia de utroq; teſtamẽto in ſuffocationem Heretici protuil.

Ed nũquã his tm hereſibus purgauit eccleſiã. Nulla unꝗᷓ hereſis eius tpe pululauiĩt: quaz ĩpſe

falce ſuæ eloquentiæ:mon ſucciderit. Nunꝗ enim pepercit hereticis ſicut ipſemet aſſerit: ſed
oĩ egit ſtudio:ut hoſtes eccleſiæ ei quoq; hoſtes fierent. Nam & Rufini uiri eruditiſſimi ſuiq;

ſe:qa eum de atbitrii libertate praue ſentientẽ uehemẽter correxit. Cuius zelũ pro ſidei rectitudine 10
mana eccleſia adeo approbauit. Vt beatus papa Gellaſius ſcripturaꝑ ſagaciſſimus indagator eiuſdem
Rufini libros licet præclaro ſermone editos repudiare uideatur. hoc in ſuis decretalibus mãdans. Ru

ſinus uir religioſiſſimus plurimos eccleſiaſtici opis edidit libtos. Nonnullas ẽt ſcripturas interprætat?*

eſt. Sed qm̃ beatus Hieronymus in aliꝗbus eũ de arbitrii libertate notauit: illa ſentimus quæ prædictũ
beatiſſimũ Hieronymũ ſentite cognouimꝰ: & nõ ſolũ de rufino: ſed ẽt de uniuerſis: quos uir ſupra me
moratus zelo dei & fidei religione repræhendit. Itẽ origenis nõnulla opuſcula quæ beatus Hierony
mus nõ repudiat legẽda ſuſcipimus: reliqua uero omnia cum autore ſuo dicimus reicienda.
P–☛ Nter præclara uero ſtudiorum ſuorum opuſcula ſcripſit librum de illuſtribus uiris: a ſanctis
ANapoſtolis uſq; ad ſuam ætatem. imitatus Tranquillum græcumq; Apolonium: & poſt catha
jlogum plurimorũ ſe quoqʒ in calce uoluminis quaſi abortiuum & minimũ omnium chri⸗-

/ ſtianorum poſuit: ubi ſibi neceſſe fuit uſq; ad quartumdecimum annum Theodoſii principis

quæ ſcripſerat breuiter annotare: commemorans inter cætera quæ paſſim ſupra notata ſũt. Quod ſcri

pſerit altercationem Luciferiani: & orthodoſi: de locis librũ unũ:de eſſentia dei librum: hæbraicorum

uoluminum librum unum. Contra pelagianos librum unum. Epiſtolarum ad diuerſos librum unũ.

ad Marcellam epiſtolarum librum alium. Ad Paulam inquit & Euſtochiũ ꝗa quotidie ſcribuntur in
certꝰ eſt iuris. Quis noſtrum tãtum poteſt legere quãta ſcripſit Hieronymus? Quis ardẽtem in ſcriptu
ris animum & feruentem in dei ſeruitio nõ miretur? Quis nõ potius angelum ꝗᷓ homineʒ dixerit: dũ

nulli magis congruat illud propheticum: labia ſacerdotis cuſtodiunt ſcientiam: & legem requirẽt ex

ore eius quia Angelus domini exercituum eſt. Certe ſi manens in carne ſecundum hominem ambu/

laſſet: ad tantum culmen ſcientiæ nullatenus perueniſſet. Sed neq; cuperet diſſolui cuʒ Paulo niſi ſe cũ

xpᷣo conſideret inter Angelos regnatuꝑ. Veꝑꝶ quia de mũdo triuphauerat: qᷓſi de laboris pᷣmio ĩã ſecu
rus ad Heliodoꝶ loꝗᷓ bat᷑. Crede mihi neſcio ꝗd plus lucis aſpicio: libet ſarcina corpis abiecta ad puꝑꝶ

etheris uolare fulgorẽ. Tata deniq; laſſitudie fatigat eſt ut ẽt in ſtrato ſuo iacẽs: funiculo quẽ in trabẽ

collegæ cum quo mella ſanctaruʒ ſcripturarũ conſueuerat lambere: ideo inimicitias dicitur incurriſ

— —

Uita ſancti Mieronymi.

ſuſpẽderat ſupinꝰ manihꝰ apphèſo erigeretur ut uidelicet offm̃ monaſteri ꝓut poterat exhiberet. Ni
hilominꝰtñ ſẽſus ſinceritate uigebat ad rõnẽ reddẽdã undecũq; ĩterrogat fuiſſet. Nã & btõ Auguſtiĩo
iponẽſi epᷣo ſuis eũ qõnibꝰ ꝓpulſanti ymmo abiſſũ abiſſo ĩuocati pleniiime ſatiſfecit: & ſe uelud eme
ritũ ĩdicãs his eũ uerbis a ſuipuocatiõe deterret. Nos nt̃a hũimꝰ tpa & cucurrimꝰ qtũ potuimꝰ. Nũc te
currẽte: & lõga ſpacia träſmeãte nobis debetur ociũ. ſimulq; ut cũ uenia honori tuo dixeri. Ne ſolꝰ mi
hi de poetis ꝓpoſuiſſe aliꝗd uidearis. Memẽto daretis: & Entelli: & uulgaris ꝓuerbii: qd bos laſſus for
titer pedẽ figat. Ad qd btũs Auguſtinꝰ ſuppliciter rñdẽs ait. Cur itaq; conor cõtra tractũ flumĩs & nõ
potiꝰ ueniã depᷣcor. Obſecro ut ſi te leſi:dimittas mihi.Et ſi bos ut tibi uideris laſſus ſenectute forte cor
poris ñ uigore animi:tñ ĩ area dñica fructuoſo labore deſudãs. Ecce ſuũ ſiꝗqd pperã d xi fortiꝰ fige pedẽ
nõ mibi moleſtũ eẽ dʒ põdꝰetatis tuæ dũmõ cõteratur palea culpe meæ. Præterea i libro quẽ cõtra er
rorẽ inliâi Mäichæi deſcripſit: q nuptias nolebat dnari: qd uero ex eis naſceret᷑ ab oĩ eẽ libeꝶ obligõe
peccati: dũ plures cõtta eiꝰ peſtiſee dogma catholicos teſtes ĩtioduxiſſet: ita eũdẽ p̃ferẽs itulit. Nec ſã
ctũ Hieronymũ pᷣſbyteꝑ cõtẽnẽdũ arbitreris: q græco & latino ĩſup hæbreo eruditꝰ eloꝗo ex oriẽtali
ad occidẽtalẽ trãſiẽs eccłià ĩ locis ſcĩs atq; ĩ lr̃is uſq; ad decrepitã uixit ætatẽ: cuiꝰnobis æloquũ ab oriẽ
te ĩ occidẽtẽ ad ĩſtar ſolis lampas reſplẽduit. Oẽs deniq;.q ante illum aliquid ex utraq; orbis pte de do
ctrina ecclæſiaſtica ſcripſerãt legit nec aliam de re hac quam prædixi tenuit promiſitq; ſententiam.
Igitur btũs hieronymꝰ:poſtꝗᷓex ſcriptoꝶ ſuoꝶ copia iexpugnabilẽ xpᷣi turrim cõtra iacula her̃tico
rũ erexerat:octogeſimo octauo ætatis ſuæ äãno: imperii aut Theodoſii iunioris duodecimo ĩ ſenectute
bona migrauit ad dim: Sanctæ aũt & uenerabilis fœ ĩæ: paula. ſ. & Euſtochiũ exẽplo: & cõmonitiõibꝰ
eiꝰ ſæculi cõtẽptrices: & crucis xpᷣi baiulæ añ eiꝰobitũ uocãte ſpõſo migrauerãt. Porto btũs Hierony-
mꝰ dũ aduiueret ſculpẽdo ſaxo ĩ ĩgreſſu ſpelũcæ dñici pᷣſepis ſepulcrũ ſibi ſecerat:nõ longe a ſepulcro
pCdictaꝶ ſanctaꝑ. Vbi ſæculi puerlſitate deuicta ſepultꝰ é: pridie kłl. octobris. Mirabitur ſoiſitã lector ta
ſcãs pſonas hẽre ĩuidos potuiſſe:mirãdũ uero nõ c. Semp.n.uirtutes ſeꝗtur ĩuidis:ſæriũtq; ſũmos ful/
mina montes. Nec mig de hoĩbꝰ hoc cõtingere: cũ dñs fariſeo ꝶ zæ lo ſit cruciſixꝰ: & oẽs ſcĩ æmulos
hũerũt. Eſau pſeqᷓbatur iacob. Saul ꝗrebat aiam dauid: & Salomoni ſuſcitauerat dns Achal idumeũu ie
zabel ẽt fugere cõpulit: & oẽs ꝓphetas pſecutꝰ ẽ populꝰiudæoꝶ. Paulus apoſtol?de ffibꝰ falſis cõqueri
tur & p muꝑ dimittitur ne ab hoſtibꝰ capiatur: ac multimoda enumerãs picula de ſe ſuiſq; ſimilibꝰloꝗ
tur. Spectaculũ fcĩ ſumꝰ huic mũdo & angelis & hoĩbꝰ & nos ſtulti pp xpm. Sed qd ſtultù ẽ deo:ſapiẽ
tius ẽ hoĩbꝰ. Vñ & ſaluator loꝗtur ad prem. Tu ſapiẽtia mea quẽ in euãgelio ꝓpinꝗ q̃ſi mẽtis ĩpotem
æſtimabãt: & aduerſanii calũniabatur dicẽtes Demoniũ habet & Samaritanꝰ ẽ: & ĩ Beelzebub pricipe
demonioꝑꝶ eicit demonia. Sed beat?q dicer̃ põt cũ apoſtolo.Hæc ẽ glona nr̃a teſtimoniũ cõſciæ nræ
qm̃ in ſcitate & ſinceritate ẽ gra dei. cõuerſati ſumꝰ ĩ hoc muũdo audiẽtes deũ dicẽtẽ., Ideo mũdus uos
Odit: ꝗa nõ eſtis de mũdo ſi aut uos eſſetis de mũdo: mũdꝰ qd ſuũ erat diligeret. Periculoſum ẽ dixiſſe
mala de bonis & ſicut exprobratis ad coronã: ita ꝓbrãtibꝰ ad dänatiõis cumulũ cædit. Qdq; btũs Au
guſtinꝰ teſtatur dicẽs. Nemo laceret ſeruos dei: qa nõ expedit lacerãtibus. Seruis ꝗdẽ dei mercet falſis
detractiõibꝰ creſcit: ſed creſcit & pœna detrahẽtid. Nã nõ ſine cã dem̃ eſt. Cũ uos oderint hoĩes & ex⸗
probrauerint mentientes: gaudete & exultate: qa merces ur̃a copioſa ẽ ĩ cælis: Itaq; cõſolemur ĩuicem
in uerbis iſtis benedicentes dñm in uniuerſis uiis ſuis. Qui uiuit & regnat in ſæcula ſæculog. Amen.
CQualiter corpus beati Hieronymi delatum eſt Romã & in Baſilica beatæ uirginis Mariæ ante præ
ſepe domini deuotiſſime fuit collocatum. L
–KANter laudabiles p̃rogatiuas quas reuerẽtiꝰ almæ urbi diuina clemẽtia cõtulit habũdãter cor
1pora pcipuoꝶ apoſtoloꝶ.ſ.Petri & Pauli Philippi & lacobi. Bartholomei atq; Mathiæ. Sy-
VWWMmonis & Iudæ. Necnõ pᷣcioſoge martyrũ. Confeſſoꝶ. Virginũ ad tuitionẽ firmiſſimã & glo
Ariã ppetuã poſſidendã ſibi pbuit exultanter. Quoꝶ potẽtiſſimis ſuffragiis tpaliter magnifi-
cata eniteat: & ab æterna iocũditate phẽniter in cæleſtibꝰ glorioſa reſplendeat. inter quos btũs Hiero
nimꝰdoctor egrægiꝰlocũ magniſicũ in pᷣlibata urbe apud baſilicã ppetuæ uirginis mariæ ꝗᷓ põitur ad
pᷣſepe meruit obtinere:ut in ipſius regali domo decentius quieſceret qᷓ in uita magniſicis & deuotiſſi/-
mis laudibus ſtuduit excellentius cõmendare fideliter. 1.
Qualiter itaq; corpus eiuſdẽ mirabilis doctoris a bethleẽ ubi ſæpultũ fuerat ad p̃fatã glorioſæ nirgi
nis aulã tomæ delatũ fuerit ſicut a ſanctis & honaæſtis ep̃is & ab antigoribꝰpr̃ibꝰ & ſacerdotibꝰdeũ ti-
mentib* aſſertiõe ueridica pcepimꝰ ad laudẽ ipſiꝰ btĩſſimi: breui ꝗqdẽ ſermone cũ delectatiõe legẽtibꝰ
reſeramꝰ. Igitur poſtꝗᷓ illa ſcã ciuitas Hieruſalẽ pp peccata mortaliũ ſcĩiſſimis ymmo cũctis mãſit orba
ta reliqis:ſolo uenerandi doctoris corpore ĩ ſancta Maria de Bethleem ſecretius tunc & abſq; decenti
honore manente ad magniſicam urbem unde prius Cardinalis receſſerat ſuum corpus ſanctiſſimum
reportari & in prædicta domo genetricis altiſſimi uenerabiliter collocari. .R
Apparuit cuidã ſciſſimo monacho ĩ ptibꝰ ultramarinis manẽti cui placido & dulci oraculo ĩquit
frater amãde & ĩ cæleſti gloria mecũ locãde ſcias me cũ auxilio regiæ cæleſtis a deo ĩpetraſſe ut corpꝰ
meüũ tuis laboribꝰ & expẽſis debeas extumulare: & Romã q̃to citius itegraliter & deuote portare: & ia
nuã illi btiſſimæ criptæ qꝗᷓ ĩ pᷣſepe dñi appellatur ĩ tumulo humili ſattages collocare. Vt corpꝰmeũu in
ſcã illa Baſilica dulciſſimæ reginæ adhæreat: quã uiuẽs ab ĩſantia mea dilexi: i iuuétute qſim & in ſene
ctute totis uiribꝰ licet ĩſufficiẽs pᷣdicaui:& uſq; ad finẽ meũ piis & ſcĩs ſcripturaꝶ teſtioniis coll udani

Deſcriptio libroꝝ veteris a nouiteſti.

QreE1 ꝓpete & ad locũ acceſſit & caute duob' ſociis comitãtib btĩſſimũ corpꝰ ſuſtulit mire odo-
N ris fragrãtia ibidẽ exuberante occulte ad ꝓpria rediit ne ſcãdalũ ĩ locis illis excreſceret ſecre
Etü tenuit donec ad urbẽ ſicut popoſcerat ſanctꝰ ueniret deuoti. Et qm̃ iã dictꝰ monach xp̃i
fideliſſimꝰ a ſcõ Hieronymo itellexerat: ut ĩ talibꝰ populares uitaret auras obſegis: ne a curia minora-
tionẽ ſuaꝶ reliqaꝶ aliqꝗᷓ pateretur: ad Baſilicã ſæpe dictã cũ duobꝰ illis ſociis clanculo de noctæ ueni⸗
ens ſolis canonicis ipſiꝰ aulæ aſſiſtẽtibꝰ & tã corde ꝗᷓ mente ſubmiſſa uoce laudes deo & beatæ uirgini
deuotiſſimas referẽtibꝰ inter colũnas Baſilicæ & ianuam præſepis plena mentis uigilantia ſæpeliuit.
NN quo ſepulture officio noĩati ꝗqdẽ canonici cũ monacho & ſociis ſuis duobꝰ*: inenarrabilis
Mſſodoris ſuauitatẽ ſenſerũt & claritatẽ ĩmenſam qᷓ in eadẽ Baſilica nunꝗᷓ uiderãt btĩs conſpexe

M& ſole ſplẽdidior oĩbꝰ odoramentis ſuauior roſis & conuallium miſticis nallata pcioſis liliis
ſplẽdidiſſima uirgo maria. Quæ cucta pᷣmiſſa ad honorẽ ſui fideliſſimi & ad poſſidẽdã ĩeffabilẽ quã
ipſe meruerat gloriã ſempiternã dulciſſima dña miniſtrauit. Ipſa per Salomonem de ſe ipſa perhiben
tæ ſuaue teſtimonium. Qui elucidat me uiram æternam poſſidebit.
Aude itaq; doctor beate gaude & exulta ieſu xpi amice ĩ caritate uera fundate: qa illa dulciſ
g ſima cæli & mudi regina quã uiuẽs in ſæculo ĩmenſis laudibꝰ & pᷣcioſis pᷣdicatiõibꝰ elucida
ſti: i tuo aduẽtu mirabiliter honorauit corã iudice nro illo ſupno æquanimiter magnificauit
B & in cæleſti pallatio cũ angelis & archãgelis phẽniter coronauit: atq; in hac ſua regali & au-
la ſpecioſa locũ idoneũ tãdẽ tibi honorabiliter pᷣparauit. Poſcimꝰ ẽt te cõſequẽter uenerãde & bæa-
tiſſime xpᷣi ſacerdos nos tãtæ & glorioſæ uirginis & tuæ ſãactitatis licet ĩdigni tñ aſſidui & deuotiſſimi
laudatores: quatenus ſicut nos tuum ſanctiſſimum corpus aſſiduis laudibus magniticamus in terris: ſic

ruis piiſſimis & aſſiduis præcibus ſaluatori noſtro nos peccatores æfficaciter recõmenda in cælis. p-⸗

ſo concedente qui eſt ſuper omnia deus benedictus in ſæcula ſæculorum Amen. FINIS.
CEXPLICIT VITA DIVIHIERONTMI.
C INCIPIT DESCRIPTIO LIBRORVM VETERIS ET NOVI TESTAMENTI-.

Npricipio uidelicet: qnque libri Moyſi. Gæneſis. Exodus. Læuitic?., Numerus: & deutero
nnoumiü. i recapitulatio legis: & quaſi ſcda lex. Huic ſuccedũt libri ieſu Naue: & Iudicũ: ſiue
Alibellꝰ? cuiꝰ ẽ titulus Ruth: ꝗq nõ ad hiſtoriã iudicũ: ſicut hebræi aſſerũt: ſed magis ad prici/
piũ Regü ptinere uidetur. Hos ſequũtur qᷓttuor libri regũ: quoꝶ ꝗdẽ palipomenon libri
IANN duo e latere ãnectũtur: q eaꝑ geſtaꝑꝶ rerũ cõtinẽt cãs: qᷓ I libris regũ eẽ noſcũtur: ꝗᷓꝗᷓ & alia
ſint uolumina & opuſcula:ꝗᷓ cõſequẽtibꝰ diuerſorũ ĩter ſe tẽporũ texũt hiſtorias: ut liber Iob Thobiæ
Eſter: ſiue Iudith. Necnõ Eztæ ſeu machabæorũ libni duo. Sed hi oẽs pᷣter librũ Iob:egũ ſequẽtes hi⸗-
ſtoriã. Deĩceps hiſtoriã: anales ſuis ꝗqbuſq; tẽporibꝰ ꝓſequũtur cõtinẽtes triſtia ſeu læta: qᷓ poſt excidiũ
hieruſalẽ iudaico populo acceſſerũt. Ex ꝗbꝰ Thobiæ: & Iudith: ſiue Machabæorũ: hebræi nõ recipiüt.
Ecclæſia ſca eoſdẽ tñ ĩter canonicas ſcripturas enumerat occurrũt dehĩc ꝓphetiæ In ꝗb' ẽ pſalmorũ li
ber unꝰ. Et ſalomonis libri tres: puerbiorũ.ſ. & eccleſiaſtes. Deĩde cãtica caticorũ. duo quoq; illi eggre
gii & ſanctæ ĩſtitutiõis libelli. Sapiam dico: & aliꝰ: ꝗq uocatur eccleſiaſticꝰ: q dũ dicãtur ab ieſu filio Si⸗-
rac editi: t pp quãdã eloquii ſimilitudinẽ. Salomonis titulo ſunt pᷣnotati. Qui tñ ĩ eccleſia parẽ cũ re
liqs canonicis libris tenere noſcũtur auctoritatẽ. Supſunt libri decẽ & ſex ꝓphetarũ. Ex ꝗbꝰ qᷓttuor ſũt
qui maiora uolumina cõdiderũt.i.eſaias. Ieremias.ezechiel: & daniel. Reliꝗ uero.xii. breues ſunt & cõ
tigui: & ob hoc: uno uolumine cohartati. Quorũ noia ſunt hæc. Oſeæ. Ioel. Amos. Abdias. Ionas. Mi
chæas. Naum. Abachuc. Sophonias. Aggeus. Zacharias. Malachias. Quidã aũt Ieremiæ lamẽta ſegre
gãtes de uolumine ei ſecernũt. Sicq; qᷓdragĩta & ꝗqnq; libros ueteris teſtĩ ſaſcipiũt. Hĩc occurrit teſtm̃
nouũ. Cuiꝰ primũ æuãgeliorũ libri ttuor. Matthe* & Marcus Lucas & Ioãnes. Sequuntur deĩde epi
ſtolæ Pauli apoſtoli qᷓttuordecim: una ad Romanos. Ad corinthios duæ: ad Galatas una: ad æpheſi
os una: ad Philippẽſes una: ad Theſſalonicẽſes duæ: ad Titũ uero: & ad Philemonẽ: & ad hebræos ſin
gulæ. Epiſtola Ilacobi apoſtoli una:Petri due: Ioãnis tres: ludæ una. Actus ẽt apoſtolorũ: a Luca euan
geliſta cõſcripti. Et apocalypſis Ioãnis apoſtoli. Sũt ergo in ordine utriuſq; teſti libri. xxii: hæc enim
ſunt Noua & uætera: ꝗᷓ de thæſauro dei ꝓferũtur: & ꝗbꝰcũtcta ſacramẽtorũ myſteria reuelãtur. Hi duo
Seraphin: ꝗ in confeſſone ſanctæ trinitatis iugiter decantantes tres Agios: hymnum erumpunt: hæ
litteræ ſactæ:hi libri integri numero & auctoritate. Aliud cum iſtis nihil eſt comparandum. Quicꝗd
extra hos fuerit inter hæc ſancta & diuina: nullatenus ſunt recipienda.
CPoſt diſpoſitionem igitur ueteris: ac noui teſtamenti ordine librorum uel numerorum: nũc curſim
bræuiterq; in eis præmia narrationum ſubiiciamus: S 1
CGeæneſis iuxta fidem hiſtoriæ deſcribit fabricã mundi: & hoĩs conditionẽ: Cataclyſmum: & diuiſio
nem terræ: confuſionẽq; linguaꝑ: gæſtaq; oĩum pattiarcharum uſq; ad ingreſſionẽ iſrael in ægypto.
CExodus continet hebræorum ſeruitutem: ac necem plagas ægypti: egreſſum populi: & nubem ꝓp
tegentem. Tranſitum etiam rubri maris: merſumq; cum curribus pharaonem: & gloriæ decantatio-/
nem:congreſſum quoq; eremi: cibum mãna & fluenta in dulcedinem uerſa:pugnam hamalec: man
data etiam decalogi: & arcam teſtamenti: dedicationem tabermaculi: & oblationem.

Vmqʒ ille Homo ſanctus talia a beato Hieronymo in niſiõe trina uiſitatiõe audiſſet ſurrexit

rũt. Aderat nãq; ſæpultura doctiſſimi laudatoris & deuotiſſimi ſui Hieronymi luna lucidior

—

7
.

4

Deſcriptio libꝛoꝝ veteris ⁊ nouiteſtamenti.

AIn leuĩtico aũt lex ſacriſcioꝶ hoſtiaxq; diuerſitas. Indumẽtaq; põtificũ: & leuĩtape mĩſteria deſeti
buntar: ciborum etiam diſcretio & diuerlſitas populorum: purgationiſq; uel hoſtiæ munerantur.
In numeris uero egreſſæ de ægypto tribus numerantur quadraginta quoq; ac duarum per ere-

mum manſionum ſacramenta ſignantur. .
CIn deuteronomio aũt ꝗᷓ ẽ ſcda lex narrãtur ea ꝗᷓ ĩter pharan & obeth: & laba: & aſeroth: uſq; cades
barne fuerũt ppło data a Moyſe mãdata uidelicet atq; ꝓmiſſa. maledictiões pccõꝑꝶ & ꝓmiſſiões btĩ
tudinis. Ibi canit cãticũ Moyſes.ibi dat bñdictionẽ ſiliis iſrael.ibi terra repromiſſiõis cõſpecta mo/
ritur ac ſepelitur. Nõ nulli aut hebræoꝶ quattuor im̃ libros cõputãt legis. i. geneſim. exodu. leuiti-
cũ ſiue numeꝑ.deuteronomiũ aut repetitionẽ eorũdẽ librog: & quaſi quoddã legis meditatonũi
dicũt: ea dũtaxat tõne ꝓ eo ꝙ illa quattuor ꝓprias rerũ geſtarũ continẽt cauſas. Iſte uero omnium.
In leſu Naue quoq; filii Iſrael duce Ieſu:lordanem tranſeunt. ac ſecundo circunciduntur. ſubuer
ſis dehinc cananeorum gentibus diuiſionem terræ eomm heæreditatis ſorte ſuſcipiunt.
An libro iudicũ cõtinentur peccata & ſeruitutes Iſrael:exclamationes populi: & miſerationes dei.
Liber Ruth eiuſdẽ moabitis texit hiſtoriã: cuiꝰ ſtirpe familia deſcẽdit dauid: huc hebræi libellũ
ad Iudicũ librũ ſubiũgunt: ꝓ eo qd in diebꝰ iudicũ geſta eſſe cõmemorãtur: ꝗᷓ in eo ſcripta ſunt. At
contra latini pro eo ꝙ genus regni dauid retexit ad ortum ex eadem moabitide Ruth ad corpus li
bri regnorum ueratius eum pertinere contendant.

Regum liber ꝗᷓꝗᷓ apud latinos ꝓpter ꝓlixitatẽ ſui in quattuor ptibus ſit deſectus apud hebræos tñ
in duobus libris diuiſus ẽ. Quorũ primus Samuel ſcribit archà domini a iudæis traſiſſe ad gentes
heli quoq; ſacerdotiũ in Samuel myſtice fuiſſe trãſlatũ & in Dauid Saulus regis impiu. Malachim
uero Reges Iudeæ & iſtaeliticæ gẽtis geſtaq; eoꝶ p ordmé digerit tẽpoꝶ ipioꝶ: ob errorẽ quoq;
iſtaelis idolatriæ natrat in aſſyriis träſmigratũ. Ad extremũ edocet ueniſſe. Nabuchodonoſor ĩ hie
vuſalem captiuumq; duxiſſe principem ac populum & ſubuertiſſe urbem & templum.

C bparalipomenõ apud hebtæos ſub uni⸗ libri uolumie cõtinetur. Appellaturq; apud eos dabreia/
mim. i. uerba dieꝶ: apud nos aũt pp ꝓlixitatẽ ſui ĩ duabꝰ deciſus ẽ ptibꝰ. hic ẽ aüt ordo:rõönẽ gene
rationũ & tẽpoꝑꝶ cõtinẽs. In qua.ſ.nõ pua ſcãꝶ ſcripturaꝶ eruditio cõtinetur. Nã quæq; hiſtoriape
ueteris teſti in locis ſuis minꝰ: aut oĩo omiſſa: aut fortaſſe nõ plene digeſta:ĩ iſto ſümaum ac breui
ter explicata ſunt. Cuius quidem ſeries e latere lægis ſiue regnorum adiuncta procedit:perueniens
ad illud uſq; tempus quo & regnum textus finitur. SZ
CLiber iob cõtinet eiuſdẽ ſci uiri dãna funera uel flagella & còtumelioſa còſolantiũ dcã. lamenta
quoq;ʒ eiꝰ:ĩ ꝗqbꝰtotiꝰmũdi deplorat miſeriã: cõſo latõis ẽt dei ad eũ p turbinẽ eiuſq; duplicẽ bonoꝑꝶ
in fine remunerationẽ. hic aũt ex ſuis paſſiõibꝰ & uerbis xp̃ᷣi expᷣſſit imaginẽ. Cõiunx uero eiuꝰ car
naliũ typũ deſignat: ꝗ ĩtra eccleſiã poſiti mitã ſpiritaliũ moribꝰ ſuis ſcãdalizãt. Amici uero eiꝰ ſpẽmꝓ
tulerunt ludæorum figuramq; dogmatum peruetſorum. Porro Elui qui aduerſus iob graui expro
bationi innititur: ſigniſicat eos: qui intra ecclæſiam ſanctam arrogãter prædicant: & per tumorem
cordis ac ſcientiæ faſtu: quicquid proferunt: ſuperbiæ exemplis oſtentant.
CLiber pſalmoꝶ quoq; uno cõcludit uolumie.Nò ẽ tñ editꝰ uno eodẽq; auctore. decẽ enim pene
ꝓphetæ ſũt:q eos diuerſo tpe ſcripſerũt.i.Moyſes.Dauid.Salomõ.Aſaph. Ethan. Eman.leduthun:
& filii choræ. Aſer: & Abiazab ſiue Ezra, Nõnulli ẽt aggei & zachariæ eẽ exiſtimãtur. De his aũt ſi
ne titulis ſunt: traditio ueteꝶ talis ẽ: ut cuiꝰ auctoris picriptio pceſſerit: cæteri ꝗ ſine titulo ſequũtur
ipſiꝰ eẽ credũtur.Eſt aut hic liber allegoricis: ac typicis ſacramẽtis ſignatꝰ. Spaliter aũt ꝙ natꝰ: ꝙ paſ
ſus: ꝙ reſurrexit xpᷣs: pene hoc oẽ pſalmoꝑꝶ reſonat organũ. Sciẽdũ tñ ꝙ apud hebiæos oẽs pialmi
pmiati fuerũt & ĩordinati. Quos ꝗdẽ prim Exras ĩ unũ uolumẽ coegit: & ĩ ordinẽ numerùq; di-
ſpoſuit. ac pocculto ſacr̃i myſterio aliis atq; aliis ꝓtulit ordinẽ: du poſteriores uideãtur ĩ tempore.
Nam ſecundum hiſtoriæ curſum: tertius pſalmus: quinquageſimo pſalmo poſterior eſt. Sic enim

habentur & cæten: quomodo ſpiritus eos præordinauit: & uoluit. ðẽ
CSalomòõ tria uolumina ædidit: primꝰex his ꝓpuerbioꝶ liber ẽ. Scds q appellatur ecclæſiaſtes. Ter
tiꝰ: cuiꝰ titulꝰ ẽ cãtica cãticoꝶ. In ꝗbꝰ qdẽ libris tribꝰ triu gæneꝝꝶ diſciplinas cõpoſuit:ꝗbus ad reꝶ
ſciam puenitur. In primis nãq; æthica. i. moralis. poſt hæc phyſica: ꝗᷓ ꝗlitatẽ nature comphẽdit. Ad
nitimũ theorica. i. cõtẽplatiua. In ꝓuerbiis aut moralia docẽs: p cõem quẽdã loquẽdi uſũ:altiorẽ ĩ
telligẽtiã ædidit. Cõſeruationẽq; madatoꝶ & doctrinæ cæleſtis ĩſtitunonẽ ſuccinctis uerſibꝰbreur
buſq; ſentẽtiis coaptauit.Sũt aũt ꝓuerbia ſub uerbis aliis res alias explicãtia: ꝗᷓ aliter ꝗᷓ dictur ĩtelli
guntur: plus ĩ uirtute ſnĩaꝶ ꝗᷓ ĩ ſono uerboꝶ: ꝗᷓ græci pareth uocãt. In eccleſiaſten uero reꝶ naturã
diſcutiẽs cũcta ĩ mũdo caduca & uana eẽ rephedit rerũq; oĩum fragilitate pſpecta renũciã mũdo
admonuit. In cãticis aũt cãticoꝶ ſupergræſſus uiſibilia atq; cõtẽplans ea ꝗ ſunt cæleſtia uel diuina
ſub ſpẽ ſpõſi & ſpõſæ xpᷣi eecleſiæq; unitatẽ declarat: atq; aiam ad amorẽ cæleſtiũ excitãs puenien/
dam ad conſorcium dei prouocat. Illud etiam non eſt obmittendum quod a doctonbus noſtris
Ttraditur apud hebræos hanc fuiſſe obſeruationem: ne cuiꝗ librum hunc permitterent legere niſi ui
ro iam perfectæ ſanæ & foboratæ fidei: ne forte per imbecillitatem infantiæ & fidei im periti-
am non tam erudiret cognitio lubuicas mentes ꝗ potius ad concupiſcentias corporales cone

P

R

Deſcriptio libroꝝ veteris ⁊ nouiteſti.

„ ☛ ’☛ ⏑

uerteret. Oẽs enim ſcripturas a doctoribꝰ eoꝑ tradi pueris ſolitũ ẽ ẽt & eas:quas deutorniſin uocãt.
quattuor tantũ iſta ad ultimũ reſeruãt.i. principiũ geneſis de mũdi creatiõe. Ezechielis quoq; prin
cipia in ꝗbꝰ chærubin ſcripſit & finẽ eius: i quo tẽpli deſcnptio cõtinetur & cãtica caticoꝶ liber ſa-
pientiæ: ꝗ uocatur panarethon xpᷣi aduẽtũ: ꝗ eſt ſapiẽtia dei pr̃is paſſonẽq; eiꝰ apta maniſe ſtatiõe
denũciat. Eccleſiaſticꝰ uero moꝶ pene oĩum diſciplinã & ſanctæ religiõis cõueriationẽ affatim co
pioſeq; deſcribit: dictꝰ eſt aũt eccleſiaſticꝰ ꝓ eo ꝗ in medio cætu popuii.i. corã eccleſia ſuerit habi.
hic enim pp nimiã ſenſus ſimilitudinẽ & eloquii parilitatẽ Salomonis titulo pᷣnotatur. Cõſtat auũt
hũc lib& a ieſu filio. Sirach æditũ fuiſſe & iter fliquos ſãctaꝑꝶ ſcripturaꝶ libros pari hitũ ueneratiõe.
CIſaias ꝓphæta ꝗ interpᷣtatur ſalus dñi hic poſtꝗᷓ de altari miſſus calculus labia eius purgauit ſancti
ſpus ꝓphætia Speculaturq; duo Seraphin in enigmate duoꝶ teſtamentoꝑꝶ cũ. xii. alis. i. apoſtolis ꝗ
pᷣdicatiõe ſua totũ mundu uolucrũ cæleritate diicurrũt tegentes faciẽ & pedes throno dei niſi den
tes. i. occultantes ea:ſiue qᷓ añ ſæculi fuerũt exordia: ſiue ꝗͥ poſt tranſactã huius mũdi figuram futura
ſunt hic tñ poſt uiſionẽ. Inde & Ieruſalẽ aduerſus cæteras gentes qꝗ in circvitu er ſunt ꝓphætia cõ/
uertit ſermonẽ. Et iuxta qualitatẽ locoꝶ & uitæ diuerſitatẽ locoꝑꝶ: & uitæ diuerſitatẽ quoq; eſſent
eis uẽtura mala denũciat poſt captiuitatẽ leruſalẽ ruinã Babyloniæ cõminatur. deĩde necẽ philiſtũ
uaſtatione Moab exterminiũ damaſci ægypti cõmotionẽ & ſolitudinẽ maris deſerti obſidionem
quoq; edom fugã & interitũ arabiæ & excidiũ uallis Syon. Subuerſionẽ ẽt tyri ſiue quadrupedum:
Sed figuraliter in uiſiõe iudeæ ſynagoga ꝓiicitur & eccleſia dñi copulatur. In ruina babyloniæ cõ-
fuſio totiꝰ mũdi ſupbiaq; arguitur & nnis erꝰ monſtratur. In uaſtatiõe Moab error ſcĩiæ ſæcularis in
ſilentiũ luctũq; monſtratur. In euerſiõe ægypti totius mũdi idolatria deſtruitur tẽpliq; dñi ædiſica
tio p̃dicatur.In cõtritiõe philiſtũ luctus eoꝶ monſtratur: ꝗ abiiciũt iugũ xpᷣi: & eleuãt ſe cõtra ſcĩiam
dei. Porro p damaſcũ p̃ᷣdicatio gẽtiũ & ruina oſtenditur populi iudeoꝑ. p onus maris deſerti huiꝰ
ſæculi mutatio declaratur. Et ꝗᷓ illi puentura ſunt oñduntur. Per idumæã oritur ſol iuſtitiæ gentiũ
& tenebræ ueniũt populo iudæoꝑ. p Arabiã pᷣdicatur a qua baptiſmatis pbẽda his ꝗ fugerut genti

um erroris uel eoꝶ blaſfemias pditio p̃dicatur Ieruſalẽ: & hæreticoꝶ ꝗ de ſublimitate eccleſiæ ceci

derũt. Per tyrũ gẽtibꝰ p̃dicatur: ut ſæculi errore depoſuo ad xpᷣm dñm cõuertantur. Reliquæ uero
eius: uel de xp̃o: uel de eccleſia gentiũ ſunt ſiue de cõſumatione. ꝓphætauit aũt annis ſerme. xx. ſub
regibus quattuor ludæ ordine atq; genere ſibimet ſuccedẽtibus. Ozia. Ioathan. Achaz. Ad ultimũ
ezechia ſub quo pars magna uoluminis eius uſq; ad calcem texitui prophætia.
Ceremias ꝓphæta excelſus dñi ſimplex in loquendo & ad intelligendũ facilis ꝗ in oĩbus dictis &
paſſionibus ſuis redẽptoris nr̃i imaginẽ pᷣtulit.Hic poſtꝗᷓ in typo xpi regna deſtruxit diaboli iuſti⸗
ciæq; uel fidei ædificauit imperiũ iubetur ꝓphætare ſup oẽs gẽtes: Aegyptũ uidelicet & paleſtinos
Moab: & amon:Edom & damaſcũ & ſœdit cædar & ſup regna Aſſur nec Elam & Babylonẽ. Inter
hæc aũt uidit uirgã uigilantẽ diuinæ correptionis & poteſtatis. Ollã quoq; ſuccenſam. i. iudæã ple
bem igne carnaliũ deſiderioꝶ ardentẽ. Aſpicit & duos cophinos ficoꝶ in pfiguratiõe duoꝶ popu
loꝶ deſcendit & in domũ figuli: & uide diminutionẽ uaſis prioris: & noui inſtaurationem ad deſi-
gnandũ defectũ prionis populi & ſucceſſionẽ futuri. Sumit ẽt calicẽ ſupplicii atq; uniuerſis: genti/
bꝰ porrigit. Accæpit & lumbare ſub exẽplo populi iudæoꝶ quodq; putrefactũ piecit illud in diſper
ſionẽ tranſflumina gentiũ: oñdit & calicẽ aureũ babylonis p ꝗᷓ inebriatus eſt mũdus lætifero ido-/
latriæ hauſtu. Iubetur piicere in eufrate uolutũ lapide allegatũ ad demonſtrãdũ interitũ babylonis
nel figuraliter totius mũdi. Increpat ẽt delinquentes & ad cõuerſionẽ ꝓuocat Ad ultimum plangit
ruinã leruſalẽ:tẽpliq; excidiũ:& diſpſionẽ gentis. Exorſus eſt aut duodecimo anno regni lIoſiæ re
is Iuda ꝓphætiaq; eius p quattuor reges exiicta eſt. i. ſub Ioſia & Eliachim & Ioachim & Sedechiã
ſae quo euerſa eſt Ieruſalem. Ixxii. annis & tribus menſibus prophætauit: excepto illo tempore
quo poſt euerſam Ieruſalem in ægypto cum populo fuit.
Ezechiel qui in latinũ uertitur ſortitudo dei: hic figurãs tropice xp̃m ſtans iuxta fluuiũ ſæculi &
p̃clara cõſpicit myſteria cernit ſimilitudinẽ euãgelioꝑg: & rotas ſe ĩuicẽ cõtinentes in typo teſtamẽ
toꝶ uidit & aurigã.i.xpᷣm deorſum igni iudicii ſurſum ælectri.i. diuinitatis fulgore rutilantẽ. Con
didit quoq; librũ diuinæ legis in quo ſcriptũ eſt lamentũ pœnitentũ & carmen iuſtoꝶ & ue eorũ
qui poſt peccata pnĩam nõ æ gerũt. Dehinc accæpit laterẽ in quo obſeſſam ieruſalem pictura deſcri
bit uel in quo ſub typo xpᷣi eiuſdẽ.i.in lateris typũ mortis peccatoꝶ ꝗ ad leuã poſiti æterna ſuppli/
cia ſuſtinebũt ac domũ a ſiniſtro in dextro latere dormire iubetur pp ſpeʒ eoꝶ ꝗ pĩmutationẽ mo
rũ reſurrectiõis głliam obtinebũt. Aſpicit interea & duas uirgas ſibimet copulatas ĩ ſimilitudinẽ cir
cũciſionis & gẽtiũ ſiue acꝗlã ſub nabuchodonoſor: uel antixpi ſigura magnis alis & uolucri celeri
tate totiꝰ mũdi impia occupãtẽ. Plãgit pᷣterea ſub ſpẽ prĩcipis tyri btĩitudinẽ diaboli quã amiſit &
ruinã eiꝰ magnã cũ lamẽtatiõe deplorat: Ad ultimũ Arũdinẽ uel funiculũ geſtãs metitur ſub ſpẽ
ſcõꝶ myſticæ ieruſalẽ: iter hæc myſtica ſubiecit qᷓdã moralia falſis cõminatur ꝓphætis atq; ſpæcu-
latoribꝰ pᷣcipit ne reticeãt malitiã. Quattuor ẽt ultionũ pœnas pᷣdicat peccatorib. Aĩaſq; redire ad
corpora ſua ꝓphætat. Oſtendit quoq; unũquẽq; ꝓ ſe rõnẽ dño reddituꝶ.nec in progenie poſſe ul
tra diffundi labem paterni delicti obiurgat inter hæc ſuboolla & ooliba omnem turpitudinem.
amariæ &

—

Deſcriptio libꝛoꝝ veteris a noui teſtamenti.

Samatiæ & Ieruſalem natiultatemq; obicit contumelioſam. Sæpe etiĩà ad pœnitentiam prouocat
captiuos populos. Et poſt præuaricationem admonet redite conuerſuros. hic autem poſt triginta
& quinq; ætatis ſuæ annos & captiuitatis quĩtum in caldea exulans prophætauit: ibiq; uaticinium
conſumauit.
