cient quia iurant in idolo ſamariæ quã in hereticorum perſona ſemper accipimus: Dicẽte hoc eo
dem propheta: Vhe ꝗ deſpiciuᷣt ſion & confidunt in monte ſamariæ: Siquis igitur iurat in delicto
ſamariæ & dicit. Viuit deus tuus Dan: & uiuit uia berſabeæ: iſte cadit & reſurgere ultra non poterit
Dan tribus irrultimis terminis iudæorum peſſeſſionem inuenire nõ potuit: ſicut ĩ libro Iludicum
ſcriptum eſt:Interprætaturq; iudicium: Berſabeæ autem pro uarietate accentuum: uertitur in lin-
guam noſtram puteus iuramenti: aut puteus ſacietatis ac ſcprir urlta & heretici in extremis ſcri-
pturarum ſanctarum finibus ſitiunt: dei iudicium contemnentes: & deſiderantes uiam berſabeæ:
quæ fuit in tribu iuda: multaq; eccleſiæ immitari ſacramenta cupientes: ſaturatos & repletos eſſe ſe
dicunt: Quibus apoſtolus paulus exprobrat: Iam ſaturati eſtis iam diuites facti eſtis:
Capitulum nonum.
AIIgli dominum ſtantem ſuper altare ⁊ dixit: Percute cardinem:⁊ commoneantur ſu⸗
/& perliminaria: Auaritia. n: in capite omnmium:⁊ noniſſimum eoꝛum in gladio interſiciaʒ
Non erit fuga eis:⁊ qui fugerit ex eis non ſaluabitur.
CQui cum Ezechiele & Ioanne baptiſta apertos uiderit cælos: Et uelamen quod poſi-
tum erat ante faciem moyſi: ab oculis eius fuerit ablatum: ut compleatur in eo quod ſcriptũ : Mã
datum domini lucidum illuminans oculos. Iſte uidebit ſtantem dominum ſuper altare & præci
pientem prophetæ: ſiue ut multi putant: angelo qui redendis peccatorum ſuppliciis mancipatus
eſt:ut percutiat cardines templi:ſiue propiciatorium & commoueãtur ſuperliminaria eius ſiue ue
ſtibula. Cũq; ait templũ pꝑ malitiam hominum diſſipatum fuerit & deſtructum: & ira mea a ſan-
ctuario meo cœperit: unuſqſq; cognoſcat ſe non oſe euadere: auaritia omnia poſſidente: & no-
uiſſima ſua eſſe mortem:nullaq; præſidia ad euadendum ſentẽtiam dei poſſe ſuccurrere. Quæ oĩa
ad hereticos referre poſſumus: quorum altare percutitur & omnes initiationes: & ſacramenta ſacri
lega commouentur: quia auaritiam habuerunt in capitibus ſuis: clamante per eos perdice & con-
gregante quos non pepererit: & faciente diuitias abſq; iudicio: Vnde & nouiſſima eius ſiue reliqui
as dominus interficiet: Vt cœptum capitulum compleatur: & nouiſſimũ eius erit mſipiens.

¶ Sideſcendẽerint vſq; ad infernum inde manus mea educet eos:⁊ ſi aſcenderint vſq; in ce⸗

lum inde detraham eos:⁊ ſi abſconditi fuerint in vertite carmeli inde ſcrutans aufferam eos:
Et ſi celauerint ſe ab oculis meis in profundo maris:ibi mandabo ſerpenti ⁊ moꝛdebit cos:Et
ſi abierint in captiuitatem coꝛam inimicis ſuis:ibi mandabo gladio ⁊ occidet eos:Et ponã ocu
los meos ſuper eos:in malũ ⁊ nõ in bonũ:Et dñs deus exercituum qui tangit terrã ⁊ tabeſcit:2⸗
lugebunt oẽs habitantes in ea:⁊ aſcendet ſicut riuus ois:⁊ deſfuct ſicut fluums egypti.
CQun ſupra dixerat non erit fuga eis: fugiet & non ſaluabitur: qui fugerit nũc ipſam fugam in par
tes ſecat: Et hyperbolice etiam ſi hoc & hoc fecerint: euadere eos non poſſe teſtatur. Si deſcende-
rint ait uſq; ad infernum: inde manus mea educet eos: Non quod ullus ante reſarrectiõis diem ab
inferis retrahatur: ſed quod & in inferno poſiti in illius poteſtate ſint: Quod ſuper dathan & abirõ

impletum eſſe cognoſcimus:quos uiuentes terræ hiatus abſorbuit: Et ſi aſcẽderint inquit uſq; ad

cælũ inde detraham eos. Quia & enoch & helias rapti cum corporibus in cælum: dei reguntur ar
bitrio: Et cernis proprietatem: ad infernum deſcenditur: ad cælum conſcenditur: de inferno educi
mur:de cælis detrahimur: In altero extrema deſperatio eſt: in altero ſuperbiæ magnitudo: Si ab/
ſconditi fuerint in uertice carmeli: uel iuxta fœnicis terminos in ſeptentrionali plaga: uel ad meri
diem propter eremi uaſtitatem: ubi quondam habitauit nabal carmelus: inde inquit ſcrutans auf-
feram eos:Et ſi in profundo maris: atq; ut de propheta loquamur in tharſis dei oculos uitare co/
nentur:ibi mandabo ſerpenti: quem in hoc loco leuiatham: ſiue cete ſignificat: Vt ſeruet me/
thaphorã: Et per ſerpentem atq; cetum ad hoſtem ueniat: Et mordebit eos ideſt ſuis faucibus de/
uorabit ut ab hoſtibus ſentiremus. Iuxta morem ſuum aperuit ſcriptura: quod prius ſub enigma
tibus dixerat: Et ſi abierint in captiuitate coram inimicis ſuis ibi mandabo gladio & occidet eos:
ne ſcilicet extrema malorum ſuorum extiment ſeruitutem: ſed etiam captos hoſtilis mucro con/
fodiat: & qui ſupereſſe potuerant & mortem euadere: dei aſpectum non effugiant: ſed ponat ſu-
per eos oculos ſuos in malum: & non in bonum: ut ſemper eos uiſitet: & ad pœnitentiam per
tormenta compellat: Et hæc facturum eſſe ſe dicit omnipotens deus: ad cuius nutum terræ
fundamenta quatiuntur ſiue tabeſcunt: Et omnis eius habitator planctu & luctibus occupa/
tur: Quæ loquitur ut oſtendat magnitudinem diuinæ potentiæ ne forſitan uelit quidem facere

. quod minatur. ſed uires nõ impleãt uoluntatem. Sin auũt terra tabeſcit:ſiue cõcutitur. & creatorem
ſuum inſenſibilis quoq; natura pſentit. quãto magis homo fragile animal. cuius animæ theſaurus
in uaſis fictilibus atq; corporeis clauditur: Et quomodo ægypti fluuius decurrit in mare atq; ſorbe
tur: ita & terra Iſrael de qua ſupra dixerat: qui tangit terram & tabeſcit: ibit ĩ captiuitatem & ab ho
ſtibus deuorabitur: Et hæc quidem ſequentes hiſtoriæ ordinem: urcũq; potuimus interprætati ſu
mus: Si tamen in quibuſdam nos intelligentia non deficit. Cæterum oẽm locũ iſtum Dauid expli .
cat dicens: Domine probaſti me & cognouiſti me. Statimq; infert. Quo ibo a ſpiritu tuo. Et ĩ deu/ 55.138.
tronomio quoque ſimile quid legimus.Mandatum hoc quod præcipio tibi hodie: non ſupra ẽ: Deu.30. .
neq; procul poſitum: nec in cælum: Iuxta eſt ſermo & ualde in ore tuo: ut facias illud: Quando. n.
anima uinculis laxata corporeis: uolandi quo uelit ſiue quo ire cõpellitur pp tenuitatem ſubſtan- .
tiæ habuerit libertatem: aut ad inferna ducetur: De quibus ſcriptum eſt. Cõuertantur peccatores in p̃ᷣs.9.
infernũ:Et in infemo ꝗs confitebitur tibi. Et deſcendit in infernũ gloria tua: Aut ceſte ad cæleſtia p̃s. 6.
ſubleuabitur: Suntq; ſpiritualia nequitiæ in cæleſtibus:Et ſi ſibi uere circunciſionis ſcientiam uO/
luerit uendicare: Hoc. n. interprætatur carmelus: & humilitate cõtenta habitare in montibus: & ibi
ſcrutantem manum dei euader non ualebit: Quod ſi deſperãs ſalutem oculos dei uitare tempta/
uerit: & in ultimos ſalſorum fluctuũ terminos peruenire: Etiam ibi mandauit dñs ſerpenti tortuo
ſo & antiquo: qui eſt inimicus & ultor & mordebit eam: capta quoq; uitiis atq; peccatis: gladio do
mini punietur: & ponet oculos ſuos ſuper eam in malum & non in bonum: ut pꝑ cruciatus atq; ſup
plicia ad dñm reuertatur. Cũq; deus oĩpotens tetigerit terrã eoꝶ: atq; concuſſerit & tabeſcere fece/
rit cũcta terrena intelligentes ſcelera ſua uertuntur in luctũ: & ipſe dñs duplicirer aſcendet atq; de
ſcendet. Aſcendet ſuper ſanctos quaſi fluuius cõſumationis eius.i. terræ ut opera eoꝶ terrena cõſu
mat.Deſcẽdet ſuꝑ pctõres quaſi flumẽ ægypti: ut in tormẽtoꝶ amaritudinẽ ĩpetu dñi detrudãtur
CQAui edificat in celo aſcenſionem ſuam:⁊ faſciculum ſuum ſuper terram fundauit:qui vocat
aquas maris ⁊ effundit eas ſuper faciem terre:dominus nomen eius. . ”MG
CQ¶ DDominus deus omnipotens ꝗ reſpicit ſiue tãgit terram & commouet eam:ipſe qui cottidie edci
ficat in cælũ aſcenſionẽ ſuam: Et dicit in euangelio. Pater meus uſq; modo opatur.& non ſolũ de IO.j.c.
coſta adam ĩ typum eccleſiæ ſemel edificauit euam. ſed cottidie credentes & mẽbra corporis ſui
edificat & de terris ad cælum leuat. ut in illis ipſe conſcendat. Aſcendit ad cælum dñs cum enoch.
Aſcendit cum helia. Aſcendit cum moyſe. cuius ſepulchri locus.quia in cælos aſcenderat. in terra
non potuit inueniri. Aſcendit cum paulo quia uas electionis in apoſtolum de perſecutore muta/
tus eſt.& de humilibus raptus in ſublimia. ita ut aſcenderet cælum tertium. & per ſpiritum ſanctũ
& filium perueniret ad patrem. & audiret uerba ineffabilia myſterii trinitatis:. quæ hominibus au
dire non licitum eſt. Iſte ergo qui cottidie aſcendit in ſanctis. faſciculum ſuum fundauit ſuper ter/
rã: De quo ĩ euãgelio loꝗtur. Ne timeas grex paruule. ꝗa cõplacuit patri meo habitare ĩ te.Iſte faſci Luc.I2.(
culus una duni religiõe cõſtrictus ẽ uñ ipa religio a religãdo & i faice dñi uinciẽdo nomẽ accepit.
Iſte ãt dñs amariſſimas quoq; aquas maris uocat & effundit eas per eos qui faciem ſuam uertũt ad
dominum: Ideo autem uocat amaras aquas: ut dulces faciat: Et educat uentos de theſauris ſuis: &
graues ſalſugine aquas ſua in altum iuſſione ſuſpendat: Relinquenſq; eas & ethereo calore deco/
quens diſpenſer in pluuiam: & mittat ſuper faciem terræ ut arentia quæq; rigẽtur imbribus: & ubi
habundauit peccatum ſuperhabundet gratia.
CMNunquid non vt filij ethiopum vos eſtis mihi filij Iſrael:ait dominus. Nunquid non Iſra⸗
el aſcẽdere feci de terra egypti:⁊ paleſtinos de capadotia:⁊ ſyros de cyrene:Ecce oculi dñi dei
ſup regnũ peccãs:⁊ cõterã illud a facie terre verũtñ cõterẽs nõ cõterã domũ Jacob. dicit dñs.
CEgo dominus deus omnipotens quem cælare nihil poteſt: qui tango terram & mouetur: qui
eglifico in cælum aſcenſionem meam: qui uoco aquas maris: & effundo eas ſuper faciem terræ cu-/
ius nomen eſt dominus: qui creator ſum omnium: cunctas gentes de eodem finxi luto: & equali
ſorte generaui:Deniq; ethiopes: palæſtinos ſyros atq; Iudæos: diſtantes locis atq; corporibus mor
talitatis lege ſociaui: & pro arbitrio meo ſeruos meos huc illucq; cõmuto: Et uniuerſas prouintias
tranſfero: ne erigamini in ſuperbiam quod uos de ægypto eduxerim: & quaſi peculiarem populũ
meum pharaoni ſeruire nõ paſſus ſim. Hoc idẽ feci & palæſtinis: quos ſeptuaginta: alieni genas trã
ſtulerunt: Qui hebraice appellantur captorim: ut tranſferrem eos de capadocia & in paleſtinæ re/
gionibus collocarem. Syros quoq; ideſt aram tranſtuli de cyrene: Ex quo qui equali conditione
ſunt facti: equali iudicio mea ſententia punientur: & omnia abſq; diſcretione perſonarum: impia
regna ſubuertam. Vos autem o filii ſrael. de quibus dixi primogenitus filius meus iſrael: Ex ægy-
pto uocaui ſlium meum: percutiam in uirga & uiſitabo peccata ueſtra. ſed non in perpetuum cõ/
teram: & miſericordiam meam non auferam a uobis: & quaſi in cribro agitatos atq; concuſſos
mundabo & eligam. Vt qui lapillus fuerit: & per pœnitentiam roboratus de cribro meo non
excidat: qui autem inſtar pulueris ceciderit in terram percutiatur gladio & moriatur. Peccatores
populi mei.non quia peccauerint ſed quia uſq; ad mortem perſeuerauerint ĩ peccatis. Omnis aũt

qui es iſrael & prius dũm mente conſpiciens eductuſq; de ægypto.ſi deſideras uitam ægypti. & ſe/

Super Amos.i.ix.

eculi uoluptates. nõ ſolum in ægyptum ſed in ethiopiam reuerteris: in qua ſi fuerit. uxta hieremiã *
ps. 67. pellem ſuam mutare non poteſt: chriſti ſaluatus aduentu: & ĩpletur in eo quod ſcriptũ ẽ: Ethiopia
præueniet manus eius deo:Cũq; eum adorauerit dicetur de illo: In conſpectu eius ꝓcident ethio/
1 bpes: Qui c prociderint & tranſflumina ethiopiæ inde detulerint uictimas dño: dicere poterũt: Ni
. Can.l.b. gra ſum & ſpecioſa:qm̃ decolorauit me ſol. Corpora. n.umbris ocioq; marcentia temptationes: &
EeElul ſtus ſeculi ferre nõ poſſunt: Quæ ãt ad luctã & ad certamina pᷣparantur ſole ſiccata ſuperant mun
re di iniurias: & benedictionẽ ſancti ſpũs cõſequentur: dicentis ad iuſtũ. Per diẽ ſol non uret te: neq;ʒ;
ban luna p noctem: Et ethiopes ergo uertũtur in filios dei: ſi egerint pniam: & filii dei tranſeunt ĩ ethio
pesiſi in ꝓfundũ uenerit peccatoꝶ: lpſe.n. creator oĩum deus capadocas uertit in palæſtinos: Eos ꝗ
uerſabãtur in frigore fidei: & aqloni uento duriſſimo ſubiacebãt: fecit libenter cadere: & depoſita
uſg dſuperbia dñi ſentire iudiciũ: Syros quoq;.i. excelſos atq; ſublimes ꝗ dicũtur Aram: tranſtulit de cy
un neere ĩ firmo pariete:ſiue ꝗᷓ iminebat amariſſimo mari: & uicia ſyrtibꝰ erat: Et iuxta. xx.i fouea tene
10, beoeatur. mutauit in bonã partem ut excelſos faceret. Oculi enim dñi ſuper oĩa ſunt regna peccantia qᷓ
dbi Ro.õ.b. oſtendit diabolus dño:Et de quibus apoſtolus dicit:Non regnet peccatũ in ueſtro mortali corpe:
AH e neq; obediatis ei: Verũtamen cũ in uirga uiſitet peccatores & conterat eos:atq; pcutiat: ꝗq perman/
o ſfeerit in peccato: eas aĩas ꝗᷓ appellantur domus iacob: & ſupplantãt peccatum: & in certamine ſupe
c rant: & plantam cruenti fratris inuadunt: in eternum perire non patiur. HM
tn CEcce enim mandabo ego ⁊ concutiã in oibus gentibus domũ Iſrael:ſicut concutit᷑ triticum
ſece in cribro:⁊ non cadet lapillus ſuꝑ terram: In gladio morient᷑ oẽs peccatores populi mei qui di
ce cunt:non appꝛopinquabit ⁊ non veniet ſuper nos malum.
cöſi Q¶ Deus qui menſus eſt aquas manu & cælum palmo: & oëm terrã cludit pugillo: ipſe pro magni/
lin tudine ſua utraq; manu tenens margines terræ: quaſi crib& huc illucq; concutiet: ut paleis & ſordi
oet bus peccatoꝝꝶ in terrã cadentibus purũ frumentũ remaneat qd fundat in horrea:ſiue ut.Ixx. trãſtu
lerunt. Ventilabrum tenebit in manu: & purgabit areã ſuam: & triricum condet in horreis: paleas
etd aũt de ꝗbus loquitur per hieremiã: Quid paleis ad frumentũ dicit dñs. De hoc eodẽ ſub figura alte
lice hi⸗ rius parabolæ ſagena illa demõſtrat: ꝗᷓ mittitur in mare huius ſeculi & extrahet piſces oĩum gene/
W rũ proiectiſq; malis piſcibus boni tantũmodo reſeruãtur.Ita & dñs mirabilem domum Iſrael to/
wn⸗ to orbe diſperſit:& concuſſit in cribro & uentilauit pala:Lapilliſq; & calculis ſuper terrã non cadẽ
rn tibus moriuntur in gladio:qui pp ſordes & puluerem peccatores populi nominantur: Et hoc pa/
, tiuntur:qa non credũt uaticinio ꝓphetaꝶ. nec putant eſſe uentura qᷓ p eos dñs cõminatur. Cumqʒ
ti ſibi ꝓſpera repromittant: mala poſtea ſuſtinebunt: Eregione ſanctis timentibus & non peccanti/-
Iun bus & iccirco nequaꝗᷓ morientibus gladio: Quia dixerunt appropinquabunt nobis mala: & ueni/-
W ent ſuper nos ſupplicia: quæ noſtra peccata meruerunt:De quo plenius i hieremia loquitur deus.
eitilre CIndie illa ſuſcitabo tabernaculum Bauid qð cecidit:⁊ reediſicabo aperturas muroꝛũ ei :?
unt ea qͥ corruerant inſtaurabo:Et reediſicabo eum ſicut diebus antigꝗs:vt poſſideant religas Idu
eun mee ⁊ oẽs nationes:eo quod inuocatum ſit nomen meum ſuper eos dicit dominus faciens hec.
R uxta conſuetudinẽ ſcripturaꝶ:Poſt tormenta: poſt pœnas ꝓſpera & læta ꝓmittens: Suſcitaturũ
cb eſſe ſe dicit: & in reſurectionẽ domini oĩa reſtitutuꝶ: Vt quod in ſynagogis caciderat ſurgat in ec/
Eubi cleſis & poſſideãt credentes reliqas idumeæ & oẽs nationes: ut ꝗcꝗd reliquũ fuerit de regno ſan-
guinario atq; terreno:ĩ cæleſtia regna mutetur Et omnes gentes quæ oblitæ ſunt dominum: con
ſin uertantur & reuertantur ad eum. .
CEcce dies venient dicit dñs ⁊ cõpꝛehendet arator meſſoꝛc᷑:⁊ calcatoꝛ vue mittẽntez ſemen. Et
nd ſtilabunt mõtes dulcedinẽ:⁊ oẽs colles culti erũt:Et conuertã captiuitatem populi mei Iſrael:
. ⁊ ediſicabũt ciuitates deſertas:⁊ ihabitabũt:⁊ plantabũt vineas:⁊ bibent vinũ eaꝝ:⁊ faciẽt hor
igu tos ⁊ cõmedent fructus eoꝝ:Et plantabo eos ſuper humũ ſuam:⁊ non euellam eos vltra de ter
20 ra ſua:quam dedi eis:dicit dominus deus tuus.
anu CSuſcitato tabernaculo dauid qd ceciderat: & reedificatis iis qᷓ fuerant lapſa: atq; ſubuerſa:deſcribi
Emen ps. 125. tur re oĩum habundantia. Quõ ii ꝗ prius euntes ibãt & flebãt portãtes ſemina ſua: Venientes ãt
mumn ueniẽt in exultatione portantes manipulos ſuos. Vt conſequatur manipuloꝶ tritura uindemiam
whun ſiue arator meſſorẽ. Vt uua uarietur ac ducat colorẽ in tpe ſeminis. Siue ut uerius eſt. Calcator uuæ
nun. cõpræhendat ſementẽ. Et ſic ſibi concta ſuccedãt.Vt nullo die ſit abſq; frumẽto uino & oleo.in il
en lo tpe plenis torcularibus uua calcabitur.& de chriſti ac martyrum ſanguine rubentia muſta fun-
inone dentur. Et huiuſcemodi calcator uuæ erit ſeminarium ſermonis dei. ut ſanguis eoꝶ magis clamet
in mũdo qᷓ clamauit ſanguis abel iuſti. ꝗqcunq; at merito uirtutum ſuaꝶ. ad montana conſcende
1e Ps. 33. rit mel ſudabit immo ſtillabit dulcedinẽ ſermonis dei:De quo ſcriptũ eſt. Guſtate & uidete quo-/
n Ps. 18. niam ſuauis eſt dominus. Et qᷓ dulcia eloquia tua gutturi meo. ſuper mel & fauum. Et qui infra mo
tes immo ſecundi a montibus fuerint. Quos ſponſus tranſilit in cantico canticorum. & appellat
on colles. Conſiti erunt & imitabuntur paradiſum dei. ut omnia in illis poma pendeant doctrinarũ.
cos Tüc ſiquis in infidelitate captiuus eſt:& nec dum credidit in nomine domini. & eſt de reliquiis po
heit puli quondam eius iſrael. reuertitur ad finẽ chriſti. ut qᷓ in ꝓphetis audierat in euangelio teneat. ii
c
.

Miero. liber

autem montes qui ſtillabunt dulcedinem & colles qui conſiti fuerint:Poſtq conuerterit dominus
captiuitatẽ bopul ſui Iſrael. edificabũt ciuitates ante deſertas: & habitabunt in eis. Vt unaqueq; ex
tructa ciuitas dicat. Ego ciuitas firma: ciuitas ꝗᷓ oppugnatur. Et de qua dominus in euangelio loqꝗ
tur. Non poteſt ciuitas abſcondi in monte poſita:Et in pſalmis dicitur: Fluminis impetus lætiſicat
ciuitatem dei: Plantabunt quoq; uineas cũ noe & bibent uinum earum: Inebriabuntur & audient
a domino ſaluatore: Bibite amici & inebriamini: Bibent autem uinum quod ſe in regno patris cũ
apoſtolis ſuis nouum bibiturum eſſe pollicitus eſt. Hæc eſt uinea ſorech cuius uinum cottidie in
myſterüs bibimus. Nec hac rerum fœlicitate contenti propter delicias facient hortos: & nigabunt

ð

Math;:j. b.
PS. 45.

Mat. 26. d.

eos ut nulla deſint in eis genera uirtutum: & commedent fructus eorum: Qui enim plantauent

& rigauerit ipſe commedet: Cum hæc omnia montes & colles fecerint ſtillantes dulcedinẽ & edi/-
ficantes ciuitates: & habitantes in eis plantantes uineas & bibentes uinum earum: facientes hortos
& commedentes fructus eorum: Tunc ipſos plantatores plantabit dominus: ſuper terram ſuam de
ua dicitur: Credo uidere bona domini in terra uiuentium. Et in euangelio. Beati mites quoniã
ipſi poſſidebunt terram. Poſtqᷓ autem plantauerit eos & firma in altum radice ſolidarit: non euel/
let ultra de terra quam dederit eis. Ex quo intelligitur ecclaſiam uſq; ad finem mundi: concuti qui
dem perſecutionibus: ſed nequaqꝗᷓ poſſe ſubuerti: tentari & non ſuperan: Et hoc fiet quia dominus
deus oĩpotens: ſiue dñs eius. i.eccleſiæ ſe facturum eſſe pollicitus eſt: Cuius ꝓmiſſio lex naturæ ẽ.

CFinit liber explanationum in Amos prophetam.ad Pamachium.

Ps.26.
Mat..

a

Nepy,
korzoe⸗.
Hoig
bia,
bib⸗

D“ ad.

u
e
en Nhe
eſee
e iſa. l.2.
ein

do
Lec
Wn
e
Wn ſen⸗
eo Mat. z. 2
un
mu
i

i. Reg. 9.
Eox. 20. C.
Exo.i4.d.
2. pa. 26. d.

MHiero.pꝛefatio in Amos pꝛophᷣ

INCIPIT PRAEFATIO SANCTI HIERONYMI PRAESBYIERI
IN AMOS PROPHETAM.

Mos propheta ꝗ ſequitur Iohelem & eſt tertius. xii. propheta non eſt
ipſe quem patrẽ Eſaiæ prophetæ legimus. IIle. n. ſeribitur per primam
& ultimam noiĩs ſui litteram aleph. & ſade & interptatur fortis atq; ro⸗
buſtus: hic uero per ain & ſamech & interprætatur populus auulſus Me
diæ litteræ. mem. & uau. utriq; cõmunes ſunt. Apud nos autem qui tan
tam uocaliũ litterarum: &. .q litteræ ꝗᷓ apud hebreos triplex eſt. differen-
tiã nõ habemus: Et hæc & alia noĩa uidẽtur eſſe cõmunia: quæ apud he
breos elementorum diuerſitate & ſuis proprietatibus diſtinguntur: Hic
ergo ꝓpheta quẽ nunchabemus in manibus fuit de oppido thecuæ qd
Aſex milibus ad meridianam plag abeſt ad ſanctam bethleem quæ mu⸗
adi genuit ſaluatorẽ: & ultra nullus eſt uiculus ne agreſtes quidẽ caſæ &
U fumorum ſimiles quas affrica appellant mapalia. Tanta eſt heremi uaſti

tas quæ uſq; ad mare rubrũ perſarum & ethiopũ atq; idorum terminos

dilatatur: Et quia humi arido atq; harenoſo nihil oĩno frugum gignitur. Cuncta ſunt plena paſto

ribus ut ſterilitatẽ terræ compẽſent peccorum multitudine: ex hoc numero paſtoꝑ & Amos pphe
ta fuit imperitus ſermone ſed non ſnĩa I dem.n. qui per oẽs prophetas in eo ſanctus ſpiritus loque

batur. Vnde nos ex hebreo uertimus uerba Amos qui fuit in paſtoralibus thecuæ ꝗᷓ uidit ſup Iſrael

Ixx.autem neſcio quid uolentes interprætati ſunt:ſermones Amos qui facti ſunt in acharin de the
cuæ quos uidit pro hieruſalẽ. Sciendũq; hunc prophetã non pro hieruſalem qc; in hebreo pœnit“
non habetur ſed ſuper l ſrael: Ideſt decẽ tribubus ꝗᷓ appellantur Iſrael & erãt in ſamaria prophetaſ
ſe quod quidẽ & aquila ac ſimmachus & theodotio ſimiliter tranſtulerũt. primus ergo oſee pro⸗
heta ad decẽ tribus quæ appellantur ephraim ſamaria domus ioſeph & ifrael loquitur.
Peandin lohel ad hieruſalẽ & duas tribus qᷓ uocantur iuda & ieruſalẽ & Iacob profert uaticinium:
nullam oino iſraelis faciẽs mentionẽ: Tertius Amos nequaꝗᷓ ad hieruſalem ꝗᷓ regebatur a tribu iu
da:ſed ad iſrael & in ſamaria prædicat: Quod & de toto uolumine eius probani poteſt: Et maxime
ex eo qd ſcriptum Miſit amaſias ſacerdos bethel ad hieroboam regẽ iſtael dicens. rebellauit cõtra
te Amos in medio domus iſiael. Et poſt paululũ: dixit Amaſias ad Amos qui nides gradere fuge

in terrã iuda & comede ibi panẽ & ibi prophetabis & in bethel nõ adiciem ultra ut prophetes: quia

ſanctificatio regis & domus regni eſt: cui rũdit Amos non ſum propheta nec prophetæ filius: ſed
opilio ruborũ mora deſtringens: tulitq; me dñs cũ ſequerer gregem: & dixit ad me: uade prophe-
ta ad populum meum iſrael non utiq; ad iudã & hieruſalẽ ut male apud græcos & latinos habetur
ſed ad iſrael.i.decem tribus qᷓ ob populi multitudinem priſtinũ nomen obtinuerant: In eo autem
loco ubi ſeptuaginta trãſtulerunt in accharin theodotio ipſum uerbũ hebraicũ poſuit in nocedim
qcł aquila uertit in paſtoralibus. ſymmachus quinta editio paſtoribus: Accharin autẽ uſq; in præ
ſentiarũ hebreum eẽ non legi & qui ſterilitatem interprætãtur magis accharon Vrbem philiſtiim
ꝗqᷓ accharin exprimunt quæ oĩno non legitur: ſermones itaq; Amos qui fuit de oppido techuæ ex
numero paſtorũ quia paſtoralis & ipſa eſt regio: hoc uolumine cõtinẽtur: quos nidit ſuper iſrael ñ
carnis oculis ſed mentis intuitu: qa ꝓphetæ uocabantur uidentes alioquin ſcdm litteram ſermões
non uidentur ſed audiũtur: Vnde & populus uidebat uocem dei & moyſen tacens loquebatur ad
deum quãdo dicebat ei quid clamas ad me:lIn nouo quoq; legimus teſtamento qd uidimus & au
diuimus uidimus oculis noſtris & manus noſtræ contrectauerũt. Verbum. n. dei quod per ſe inuiſi
bile eſt & uident apoſtoli & tractant manibus ſuis quod uerbum caro factũ eſt & habitauit in no⸗
bis: Nidit autem hos ſermones in diebus oꝛie regis iudæ: & in diebus hieroboã filii ioas regis iſra
el: ante duos annos terremotus: hic eſt aut ozias rex iuda cognomento azariam: qui indebitum ſi⸗-
bi ſacerdotium uindicare conatus: Lepra percuſſus in fronte eſt. quãdo iram domini non ſolum
pcœna eius qui ſacrilegus fuit ſed & terremotus oñdit quem hebrei tunc acceſſiſſe cõmemorãt:Hie
roboam uero non eſt filius nabath qui peccare fecit iſrael: ſed filius ioas: filii ioachab. filii hieu.
pronepos eiuſdem hieu.ſub quo prophetauerũt oſeæ & iohel: & Amos igitur ozias interprætatur
imperium uel fortitudo domini: hieroboam iudicatio uel cã populi: licet quidã diuiſionẽ populi
ſuſpicentur iohas domini mora ſiue tẽporalitas: Verba itaq; Amos quo tẽpore populus iſrael auul
ſus erat a domino aureiſq; uitulis ſeruiebat ſiue auulſus a regno ſtirpis dauid. Clara uoce cecine
rũt inſtar clangentis tube quæ interpᷣtatur thecuæ. Et cecinerunt ſup iſrael. Qui quondã erat rectiſ
ſimus dei:in diebus oziæ regis iuda in quo pp templum & ſancta ſanctorum fortitudo domini p/
manebat:ſuoq; regebat imperio populũ confitentẽ. Nomen aũt hieroboam qui diuiſionis popu-
li cauſa extiterat ſignificat iſraelem Iongo tẽpore in idolatriæ errore manſiſſe Priuſꝗᷓ captiuitas uni
uerſa concuteret quæ in duobus annis duplicem oſtẽdit anguſtiam decem tribuum ac duarum: ut

agentes ſi uellent pœnitentiam motũ terræ de cætero non ſentirent: Hæc Pammachi animo meo

8

Wiero.liber

cariſſime: Qui ex interprætatione noĩs tui quodam uaticinio fututoꝶ omni arte pugnãdi aduer-
ſum diabolũ & contrarias poteſtates te bellare demonſtras. Quaſi argumenti in Amos
propheta & longo ſermone cõplexus ſum. Illud breuiter admonẽs explanationẽ & huius & oſeæ

ac Zachariæ prophetarũ me & aliis quidẽ ſanctis uinis: ſed præcipue ſanctæ & uenerabilis memo/

riæ parenti tuæ paulæ dũ uiueret ꝓmiſiſſe necmultũ erraſſe in ſpoſionis fide: ſi qd matri pollicitus
ſũ: reddã filio: Verũ iã tpᷣs ẽ ut ipſius prophetæ uerba ꝓponẽs ꝗd mihi uideatur in ſingulis diſſerã.
EXPLICIT PRAEFATIO. INCIPIT TEXTVS.

Xdixit dñs de ſyon rugiet:⁊ de hieruſalẽ dabit vocem ſuã:⁊ luxerũt
ρ ſpecioſa paſtoꝛum ⁊ exiccatus eſt vertex carmeli.
GSE CNaturale ẽ ut oẽs artifices ſuæ artis loquãtur exẽplis: & unuſquiſq; in
quo ſtudio triuit ætatẽ illius ſimilitudines proferat: uerbi gratia ꝗ nauta
eſt & gubernator triſtitiã ſuam cõparat tempeſtati: damnu naufragium
uuocat: inimicos ſuos uentos appellat contrarios. Rurſum proſperitatẽ &
lvetitiã auram placidiſſimã & ſecundos noĩat uentos: Tranquilla maria
& equora campis ſimilia: Eregione miles ꝗcquid dixerit ſcutum gladiũ:
EAEHEloricam: galeã: lanceam: arcum: & ſagittas: mortẽ: uulnus: & uictoriã ſo/
E„* REAnnat: cur hæc dicta ſunt ut.ſ. oſtendamus ẽt Amos prophetã qui paſtor de
———— paſtoribus ſuit:& paſtor non in locis cultis:& arboribus ac uineis conſi-
tis:aut certe inter ſiluas: prata uirentia: ſed in lata heremi uaſtitate in qua uerſatur leonũ feritas &
interfectio peccorum artis ſuæ uſum eẽ ſermonibus: Vt uocem dũñi terribilem atq; metuendã rugi
tum leonũ: & fremitũ nominaret: euerſionẽ iſraeliticarum urbium paſtorum ſolitudini & aridita
ti montiũ comparans. Dñs inquit de ſyon rugiet: pulchreq; de ſyon rugiet & de hieruſalẽ dabit uo
cem ſuã:ubi erat templũ & dei religio:Vt doceret deũ non in iſrael urbibus.i.in bethel & ĩ dan ubi
erant aurei uituli:nec in metropoli ſamaria & hiezrahel:ſed in uera religione uerſari ꝗᷓ in illo tẽpo
re colebatur in ſyon & hieruſalem. De ſyon egreditur lex & uerbũ dñi de hieruſalem: oĩa paſtorũ
& regum iſrael ſpecioſa luxeruũt & exiccatus eſt uertex carmeli qui quondã lætis paſcuis habũdabat
Carmelus græce dicitur: & latine & hebrace appellatur chermel: & ſunt duo montes qui hoc uo-
cantur noĩe. Alter in quo fuit Nabal charmelus maritus abigail ad auſtralẽ plagam: Alter iuxta pto
lomaidem quæ prius uocabatur acchon mari iĩminẽs in quo elias propheta flexis genibus pluuiã
impetrauit: Si ergo de chermel dicit in quo habitauit nabal. magis paſtorũ gregibus cõuentꝗ eſt
iuxta ſolitudinẽ: Sin aũt de illo q uicinus eſt littori: ad reges & ad ſupbiã ptinet regũ iſrael quos ĩ/
minente captiuitate inſtar montiũ deſertorum dicit eẽ uaſtãdos. Aliter cum dñs de ſyon & de hie
ruſalem de ſpecula eccleſiæ quæ ſupra mõtem ſita latere non põt & in qua uiſio pacis dederit per/
uetus & nouũ inſtrumentum.& per doctores eccleſiaſticos uocem ſuã:& quaſi cſara buccina inſo/
nuerit. Tũc oĩa ſpecioſa paſtorũ.i.doctrina hereticorũ quæ pulchro uidebatur ſermone cõpoſita:&

cognitio circũciſionis: hoc. n. ĩterpᷣtatur chermel ꝑ quã ſibi uere circũciſionis ſciam pollicẽtur: luge

bit atq; ſiccabitur: & populorũ millia q pp ſimplicitatẽ uocãtur greges ſubita ariditate marceſcẽt.
C Hec dicit dominus ſuper tribus ſceleribus damaſci ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuertam eum.eo
quod triturauerint in plauſtris ferreis galaad.
CPro tribulis a theodotione tranſlatæ ſunt rotæ ferreræ quæ nos plauſtra ferrea interpᷣtati ſumus.
Ixx.tranſtulerunt ſeras ferreas: Eſt autem genus plauſtii quod rotis ſubter ferreis atq; dentatis uo-
lIuitur ut excuſſis frumentis ſtipulã in areis conterat & in cibos iumẽtorũ ꝓpter fœni ſterilitatẽ pa
leas cõminuat:primũ aduerſum damaſcum in qua regnabat azahel dei ſermo dirigitur Qui eo tẽ
pore quo Amos prophetabat grauiter urgebat iſrael.i. decem tribus: In tantũ ut ſuperato achab re
ge iſrael in ramoth galaad oẽm regionem quæ appellabatur galaad & in herediratem ceſſerat di/
midiæ tribui manaſe inſtar tribularum frumentũ in areis triturantium iugularet atq; cõtereret.
plenius heliſeus propheta in regum uolumine loqꝗtur ubi ſcriptũ legimus: Stetitq; cũ eo & contur
batus eſt uſq; ad ſuffuſionem uultus fleuitq; uir dei: cui azahel ait quare dñs meus flet at ille teſpõ
dit: quia ſcio quæ facturus ſis filiis iſrael mala & ciuitatibus eorũ: Qc autem ſequitur in propheta
Et mittam ignem in domum aʒahel deuoꝛabit domum benadab.
CBenadab intelligentiã qd azahel regnantibus oꝛia & hieroboam iã in ſyria mortuus erat & ei in
regnum ſucceſſerat filius ſuus benadab a quo poſtea omnes reges aram: ideſt ſyriæ & damaſci be/

4 Rag. 3.c

nadab uocabulum poſſederunt: Vnde pulchre non dixit mittam ignem in azahel: ſed in domum

azahel.i.in domum eius regiam cui benadab ſiliꝰ eo tempore præerat.
CEt conteram inquit vectes damaſci:⁊ diſperdam habitatoꝛes de campo idoli.
Omnem uidelicet ſyriorũ fortitudinẽ quã ueluti quodam clauſtro & uectibus aduerſariorũ ĩm/
petus ſummouebãt. Cãpum autem idoli qd hebraice dicitur auen &.lxx. & theodotio interpræta/
ti ſunt: ſy mmachus & quinta editio trãſtulit iniquitatẽ. Aquila inutilem ut oſtenderet uana idolo-
rum auxilia cũ populus damaſci aſſyrio ueniente capiatur: legimus. n. qd theglatphalaſar rex aſſy⸗
. tius interfecto

b

lucezld
u20c.

19
laube.

dto⸗

n08.c. l1.

Super N

rius interfecto raſin rege damaſci: de quo & eſaias logtur omnem ſyniæ populum qui appellaba/
8
e tur aram in cyrenem tranſtulerit: & ob hanc cauſam eſſe nunc dictum.
Tenentẽ ſeptrũ de domo voluptatis atqʒ luxurie.
WSVt ſubaudiatur conteram atq; diſperdam.
CSt ſprie populus in fines egypti vltimos tranfferetur.
CQuod quidẽ in principio dicitur ſuꝑ tribus ſceleribus damaſci: & ſuper quattuor: & ſecundũ. Ixx
non ne aduerſabor eum.i. damaſci populum: ſiue aram.i. tyrum. Hunc ſenſum iuxta hiſtoriã habe-
re põt ſi ſemel eſſet meum populũ præſecutus aut ſecũdo darem ueniam. Nunc uero cum tertio &

I d nitatis eius & ſuſtẽtatiõis & patiẽtiæ cõtemnis ignorãs qm̃ Hemignita dei ad pniam te adducit:qd
1 1 ergo dicit hoc ẽ.Expectaui multo tꝑe ut agerẽt pnĩam:Et iõ noſui punire peccãtes ut aliqñ cõuer
ſi recipent ſanitatẽ. ueꝶ ꝗa & tertio & quarto eadẽ faciũt cogor mutare ſniam:& plagis corripe de

i quarto crudelis exiſtat ut captiuam multitudinẽ plauſtris ferreis conterat: nõ ne eũ debeo plagis
corripere? nõ ne uultü clementiæ meæ uerſare habeo? Iuxta tropologiã uero poſſumus dicere. Pri
n mum peccatũ eſt cogitaſſe ꝗᷓ mala ſunt.Secundũ cogitationibus acquieuiſſe peruerſis: Tertiũ qq-
u mente decreteris opere cõpleſſe: Quartũ poſt peccatũ non agere pniam & in ſuo ſibi complacere
un Qelicto. Hoc oẽs faciunt heretici qui nõ ſolum cogitant & faciunt mala ſed doctrina ſua ſimplices
nid quoſq; decipiunt:Vt in morẽ damaſchenorũ ꝗ interpᷣtantur ſanguinẽ bibẽtes eoꝑꝶ quos decepint
uuu ſanguinẽ bibãt: Sup huiuſcemodi inꝗt peccatis dñs nõ ne dignũ ẽ ut eos plagis corripiã & auertã
ii ab eis faciẽ meã. Vt qui ueritatẽ meoꝶ dogmatũ non uidẽt auerſione uultꝰ mei tenebris obruãtur.
iſ⸗ Mat. 24. b . Contriuerunt enim ſiue diſſecuerunt in plauſtris ferreis pꝛegnantes galaad.
dee Luce. 2l. d. Iſtæ ſunt prægnãtes de ꝗbus dñs in euangelio loꝗtur: uhe pᷣgnantibus. prægnãtes ſunt aĩæ cre/-
Mar. 3. b. dentiũ ꝗᷓ in principio fidei poſſunt dicere: a timore tuo dñe cõcepimus & parturiuimus: & ſi nõ fue DM
a Iſa. 26. c. rint plauſtris ac rotis ferreis atq; dẽtatis de ꝗbus pſalmiſta dicit: filii hoĩum dentes eoꝑ arma & ſa-
mgi ps. 56 gittæ: cõciſæ atq; ſerratæ poſſunt ẽt ea dicere ꝗᷓ dñr: & peperimus: ſpm ſalutis tuæ faciemus ſuper
n Iſa.26. c. terrã: Simulq; cõſidera qd' perfectæ ætatis uiros ſecare nõ poſſint: ſed eos ꝗ in utero adhuc ſunt uel
Ho q ſolidum cibũu capere nequeunt: & adhuc lacte nutriũtur infatiæ: iſtæ aũt prægnãtes de galaad ſũt
nbi qd interpᷣtatur tranſlatio ſiue trãſmigratio teſtimonii:Migrauerũt.n.de eccleſia in hereſim & teſti
ipo monia dei ꝗᷓ prius acceperãt ad alienos terminos trãſtulerunt: Sed emittet dñs ignẽ in domũ aza-
ori hel quã ipſi uocãt azahel.i.uiſionẽ dei ignẽ ꝗ ligna in eis ſtipulamq; cõſumat & deuoret fundamẽ/ R
bar ta filii ade?. Debemus.n. & iuxta. Ilxx. dicere ne eos fruſtra ꝓpoſuiſſe uideamur. Adez? interprætatur
no⸗ quẽ nos decorẽ poſſumus dicere eo qd' omnis ſermo hereticorũ concinnus atq; cõpoſitus & ha-
o bens pulcritudinẽ eloquẽtiæ ſecularis facilius decipit audientes. Vectes ãt damaſci quaſi ſeræ robu
ni ſtiſſimæ atq; firmiſſimæ hi intelligãtur ꝗ inſtructi ſunt arte dialectica & argumentis philoſophorũ
igch Verbi gratia oſtiũ uocatur ꝗ falſum dogma concepit & peperit ut Arrius in alexãdria: Vectes eius
ori firmiſſimæ ſerræ Arrius & Eunomius ꝗ ſillogiſmis & enthimematibꝰ immo ſophiſmatibꝰ& pſeu
Eeie domenis qꝗᷓ male ab aliis inuenta ſunt roborare conãtur: cũq; cõtriti fuerint atq; cõfracti uectes da/
hen . maſci diſpdet ẽt habitatores de cãpo.oñ.qd interpᷣtatur labor ſiue dolor. Oẽs.n. heretici labore ni
inio mio ac dolore qrendi ordinẽ aliquẽ & cõſequẽtiã hereſeos ſuæ repperire conati ſũt: Et concidã tri
ina bũ de uiris charrã:qd in lingua noſtra ĩ foramina uertitur. Nõ. n. hut feneſtras p quas ad eos uerita
