tihen dqujo exterminator in ægyptum tranſcendit populum Iſrael: & non uaſtauit eum: Vnde a tranſitu
“S phaſe ideſt paſcha nomen accepit: Sic tu parcas gentibus nequaꝗᷓ illis imputans iniquitates ſuas:
mo⸗ Porro quod ſequitur:His qui reliqui ſunt de hereditate eius: Non tenuit in teſtimonium iram ſua
n hic ſenſus eſt: Si gentibus pepercit quæ in lege eius credere noluerunt: Et qui ſuperflui & reliꝗ de
i populo ſunt relicti: iniquitates ſuas eis noluit imputare: Nec ĩ teſtimonium iuſti ſupplitii eorum ĩ
Wn tulit iram ſuã: Quid faciet de grege ſuo qui paſcitur in medio carmeli & in baſanitide & in galaad
n Volens enim miſericordiam eſt: Et reuertens miſerebitur noſtri: & grauia peccata noſtra: & iniqui
KW tates quæ ſedent ſuper talentum Pnunhiinſ portabit & demerget in mare & parere non faciet:
Dabit ueritatem Iacob & miſericordiam Habraam: ut ſupplãtatori populo & nouello: & ſemper ĩ
„ lucta poſita: reddat in chriſto ueritatem ſuam: & multitudini gentium (Habraam quippe uocatur
lc pater multarum gentium)tribuat eis miſericordiam: ſicut iurauit eis: qui patres extiterunt fidei no
tn ſtræ ſcdum dies antiquos: quod de tota hominum multitudine alios ſaluet in ueritate: alios in mi
ren ſericordia. Porro ubi nos interprætati ſumus: Non immitet ultra furorem ſuum: Pro ultra Syma/
Kne cchchhus tranſtulit ſẽpiternum: Theodotion in finem. Ixx. & quinta editio ĩ teſtimonium: Pro quo po
um üitum eſt in hebreo Laed: & tam ultra ꝗᷓ ſempitemum & teſtimonium ĩtelligi poteſt⸗Dicam & ego
lan in fine uoluminis: Laborem opuſculi mei: domini inuocatione conſignans. Deus quis ſimilis tibi
Monel auffer iniquitatem ſerui tui: tranſi peccatum reliquiarum animæ meæ:nme immittas in me furorem
ni tuum.neqʒ in ira tua corripias me. Quoniam miſericors & multæ miſerationes tuæ: Reuertere &
0r. miſerere mei: præcipita iniquitates meas: & mitte eas in profundo maris: ut ſalſſugo & amaritu-
Ptmn Qao uitiorum in ſalſa regiõe diſpereat. Da ueritatem quam promiſiſti ſeruo tuo iacob: & miſericor
n diam quam pollicitus es amico tuo Habraam: & libera animã meam a perſecutoribus prophetaꝑ
cumn tuorum: Achab & hyezabel: ſicut iuraſti patribus meis in diebus antiquis dicens. Viuo ego dicit
SH dominus: Nolo mortem peccatoris: tantum ut reuertatur & uiuat: Et alibi. Statim cum conuerſus
mun ingemuerit ſaluus erit: Tunc uidebit inimica mea: & operietur confuſione: ꝗ; nunc dicit ad me: Vbiĩ
emit eſt dominus deus tuus: Videbo in ea ultionem tuam: & erit quaſi lutum platearum: atq; calcabitur
nan ne amplius de luto & paleis ægyptias extruat ciuitates. S
Nene
in C FINIT LIBER SECVNDVS EXPLANATIONVMDIVI HYERONIMI
IN MICHEAM PROPHETAMAD PAVLAM ET EVSITIOCHIVM
a — 11 11

Wiero. llber

pROLOGVS BEATI HIERONYMI IN ExpLANATIONEM NAVvAon« “/
PROPHETAE AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.

Vxta ſeptuaginta interprætes in ordine ꝓphetaꝶ duodecim poſt Iona
S Naum ponitur ꝗa uidẽtur de eadẽ urbe prophetare: Scriptũ ſiqdem ẽ
Nin Iona (Factus eſt ſermo dñi ad Ionam filium Amathi dicẽs: Surge &
uade in Niniuen ciuitatem magnam & prædita in ca)In Naum uero
AAiſtud exordium eſt (Aſſumptio Niniue: liber uiſionis Naum elcheſei)
☛W ‧tfgitur uterq; de Niniue aſſyrioꝶ metropoli: quæ nunc uocatur ninus:
texunt uaticiniũ. Porro in hebraico poſt Ionã Micheas ponitur: & Mi
ceã ſeqtur Naum: qui interpᷣtatur cõſolator. Iam. n. decem tribus ab
Naſſyriis deductæ fuerãt ĩ captiuitatem ſub Ezechia rege iuda:ſub quo ẽt
nuc in cõſolationem populi träſmigrati aduerſum Niniuen uiſio cer/
nitur: nõ erat parua cõſolatio tam his qui iã aſſyriis ſeruiebant: ꝗ reliꝗs
☛naA Aggui ſub Ezechia de tribu iuda & beniamin ab iiſdem hoſtibus obſide/
bantur: ut audirent aſſyrios quoq; a Caldæis eſſe capiendos: Sicut in cõſeq uentibus huius libri de/-
mõſtratur. Sciendũ aũt eſt(qm̃ Niniue in noſtra lingua de hebreo:ſpecioſam ſonat: ſpecioſus aut
mundus hic dicitur. Vñ apud græcos Kοασνο6οοσ ab ornatu nomen accepit) quicquid nũc aduer
ſum Niniuen dicitur: de mundo figuraliter prædicari ꝗᷓ ob cauſam & aſſumptio ꝗᷓ- Ixx. interprætes
aquila Sapea interprætatus eſt: Aput hebreos Maſec ponitur.i. graue onus:
ex eo qd eam aduerſus quã uidetur præmat:mec ſinat eleuare ceruicem: Porro qd additur Naum
elcheſei: quidã putat: elcheſeũ Pabren eſſe Naum. Et ſcdum hebreã traditionẽ etiam ipſum pphe/
tam fuiſſe: Cũ elcheſei uſq; hodie ĩ galilea uiculus ſit paruus quidem & uix ruinis: ueterũ edificio
indicãs ueſtigia: ſed tñ notus iudæis: & mihi quoq; a circũducente mõſtratus: Simul & hoc atten-
dendũ qd hæc ipſa uel aſſumptio uel onus uel pondus ꝓphetæ uiſio ſit: Nõ. n. loquitur in e Tt-
&i1q i. in extaſi ut mõtanus & priſca maximillaq; delirant: Sed qd ꝓphetat: liber eſt uiſionis intelli
gentis uniuerſa quæ loquitur: & põdus hoſtium facientis ſuo populo uiſionem: De conſumatione
naq; mundi ſcdum âαναιπσρ O paula & euſtochiũ in cõſolatione ſanctorum ꝓprophetia texi
tur:ut quæcũq; in mundo uident quaſi prætereuntia & caduca contemnãt: & præparent ſe ad iu/
dicii diem ubi ultor aduerſus ueros aſſyrios futurus dominus eſt. ůLls

*

FINII PROLOGVOS
INCt4PTT LIBER EXPLAN ATIONVM DIVI HIERONYMI SVPERE “
NAVM AD PAVLAMET EVSTOCHIVMMA. 9

Eus emulatoꝛ ⁊ vlciſcens dommus:
N. CVox prophetæ laudantis dñm:qd de aſſyriis populi ſui ſit ultus in/
iuriã. Siue iuxta altiorem intelligentiã: qd audiat gemitum ſanctorum
ſuorum in conſumatione mundi faciat aduerſarios ſentire ſupplicia.
Quod aũt zelus in bonam ptem accipiatur: Et paulus apoſtolus oſten i. Cor.I. d
dit dicens. zelamini xXαρααατ maiora Et in alio loco zelor enim 2z. Cor. il-a
uos dei zelo:lpſe dñs in pſalmo ⁊elus domus tuæ cõmedit me:Et heli-/ ps. 68.
as: zelans inquit zelatus ſum dño oĩpotenti deo Iſrael: Finees quoq; 4. Re. I9.b
. S= E X 2zelus: & Mathathiæ legimus:Et Symonem zeloten apoſtolũ Ieſu chri/ Naũu.25.b.
S E 7 ſti: Quem Marcus euangeliſta Symonem chanane uocat. zelatur aüt Mach.2. c.
U(U(Is in ſalutem eorum quos zelatur ut quos non potuit eius ſeruare cle Act.i.b.
mentia ſeruet emulatio. Vnde & ad hieruſalem:qᷓ pp peccata nimia uiſitationem zeli & furoris eiꝰ
nõ merebatur: In Ezechiele loquitur deus: zelus meus recedet a te: ñ iraſcar ultra tibi: Quãdiu itaq;
agebat pœnitentiã mundus:còſumatio illius nõ fiebat:poſtqᷓ uero multiplicata iniquitate refiixit
charitas multorum:ita ut temptarẽtur etiã electi dei: tunc zelator dñus uenit in ultionem: non qd
ipſe ſit inimicus & ultor: qc; de diabolo dicitur: Sed quod amica ſit eius ultio: & quaſi ignis ligna:

‚—

1.

fœnum: ſtipulamq; conſumat ut purum aurum remaneat & argentum.
CAiciſcens dñs ⁊ habens furoꝛẽ:Alciſcẽs dñs iĩ hoſtes ſuos ⁊ iraſcẽs ipſe inimicis ſuis.XxX.
CAlciſcẽs dñs cũ furoꝛe:vlciſcẽs dñs in aduerſarios ſuos:⁊ tollens ipſe inimicos ſuos.
CSecundum utrãq;ʒ intelligentiã: Quia diligit dñs quem cornpit: & caſtigat omnem filium ſuum
recipit: Ideo iraſcitur ut qd aduerſarium & inimicum ſibi eſt tollat: ex hoſtibus & cõtrariis cogita/-
tionibus factis: ſermonibuſqʒ ſublatis in antiquum redeãt ſtatum. Deniq; ĩ cõſequentibus ait Düs
atiens & longa fortitudo eius: Sed quia ſemel & hiſtoriam exponere propoſiimus: inimicos &
hoſtens dei intelligamus aſſyrios: in quos cum diu patiens fuerit poſtea in furore & iracundia ultor
exiſtet:Dñs patiens & magnus fortitudine & mundãs nõ faciet innocentem: Quod ſignificantius
in græ co
*⅓ .

SSeeseeee=—esesseerr--t!

ſlegb.

.

Super Maum. c.i.

in græco dicitur αιποιστιποσαει νNναααυ T I Aαιε–1: kανο νονσιιοοτπι1⅞ä. &
eſt ſenſus:diu quidẽ ſceleris aſſ yriorũ patiens fuit: & magnanimitatis ſuæ fortitudine iniquitates

tlon eorum ſuſtinuit ꝓuocans eos ad pniam. Sed quia cõtempta bonitate dei:ſcdm cor iſipiens theſau
S tizauerüt ſibi ira in die iræ: qui añ patiens fuit: nequaqꝗ eos tanꝗᷓ müdos & innocentes inultos abire
Patietur: uel certe ita: qm in bonꝗ partem ſemel uolumus accipere qᷓ dicũtunpatiens eſt ꝗ ſuſtentat
nl 6s ruentes: & erigit alliſos: qui ſanat tribulatos corde: alligat cotritiones eorũ: Et magna uirtus
) * eius:ſoluens inimicitià in camne & nocentẽ nõ faciẽs innocẽtem: Cum ẽt qc; nimium ſibi applau
in det ꝙ argutus fuerit: nõ merito pꝓprio ſed miſericordia dei eſſe ſaluatum. Licet. n. dicat: tot annos
rd ſeruio tibi: & nunqꝗᷓ præceptum tuũ pᷣteriui: Tamen qm̃ bonus eſt dis oĩibus: & miſericordiæ illius 3
bud ſup omnia opera eius: & omnes peccauerunt: & indigent gloria dei: iuſtificatus ab eo gratis audi/
et: an oculus tuus neqꝗᷓ eſt: quia ego bonus ſum. Atq; ita fiet ut in eo ipſo quod arguit & ignoſcit:
* nullum innoxium habere patiatu.— .— H H
rn Bonunus in tempeſtate?⁊ turbine via eius ⁊ nebule puluis pedum eius. l
P CPro tẽpeſtate & turbine cõſumationem & cõminationem Ixx. tranſtulerunt: licet in eo ubi nos
Rück poſuimus in tẽpeſtate:& in hebreo ſcribitur: in cõmotione quoq; poſſit intelligi. Hoc aãt ſignificat
x Agge.z. b qd in fine mundi uniuerfa moueantur: luxta illud qc' ſcriptum eſt in Aggeo Adhuc ſemel & ego
Wai⸗ mouebo cælum & terrã mare & aridã: Et cũ fuerint cuncta cõmota: ut credant uiæ dñi qui in euã/
aler Io.i4.a. gelio dicit: Ego ſum uia & uita & ueritas: Et cum uenerit filius hoĩs in nubibus. Quibus mãdatur
Nkles Ps. 3). in Eſaia ne pluant ſup uineam imbrẽ & ad quas puenit ueritas dei: Dicente pſalmo grapho. Veri/
ca. tas tua uſq; ad nubes.Tunc ẽt ipſæ nubes prophetæ uidelicet: aiæq; ſanctorum: ꝗ prius coniunctio
Num ne carmis fuerãt pᷣgrauatæ: eleuatæ in ſublime: tenuioris ſubſtantiæ fiẽt: & ĩ ſcabellum pedum dei
Pphe, redactæ: extremis quibuſqʒ inter angelos officiis miniſtrabũt:Priora quippe & antiqua: qᷓ ad caput
n ptinent noſſe nõ poterunt: Alius uero nubes in cõtrariam ptem accipiet: qd ſemp ſerena cõturbẽt:
auen⸗ & clarũ ſolis ſtellarumq; lumẽ ſua cali gine nitãtur pᷣtexere:& ꝙ ſubiectæ poſtea dominicæ poteſta
lu⸗ ti in puluerem redigantur: & in nihilum: & terra in eis ꝗᷓ pinguis eſt diſſoluatur. MM
imreli CIncrepans mare ⁊ exſiccans illud:⁊ omnia flumina ad deſertum perducens.
Mnone Q¶ Cuxta litterã potentia dei deſcribitur: quia uindicaturus eſt de aduerſariis Iſraelem: qd non gran
n til de ſit ei aſſyrios deſtruere:cuius maieſtatis ſit:ẽt elemẽta mouere: Vel certe quia ſemel de conſuma
Ai tione mũdi eſſe diximus prophetiã: & hoc ſimpliciter accipite: Cũ uenerit mundi conſumatio & p

tranſierit cælum: & terra: mare quoq; & fluuios ſiccari: Sed mihi legenti illud in pſalmis: Hoc ma-
re magnum & ſpacioſum: ibi reptilia quorũ non eſt numerus: aĩalia parua cũ magmis ibi naues per
ambulãt: Draco iſte quẽ formaſti adi ludendũ ei. Dignũ uideretur bonitate & clementia dei:om
3 nem amaritudinem & ſalſuginem maris ſua commoratione deſtruere. Et regnãtem in aquis hu-/
. miliare draconem: & malitiæ exſiccare gurgites: in quibus parua natant reptilia:quorũ nõ eſt nu/
merus: neq;. n. digna ſunt numero qꝗᷓ cũ dracone uerſantur: flumina quoq; ad deſertum deducens
oẽòm falſi noĩs ſciẽtiam: ꝗᷓ ſe contra deum erigẽs: flumine eloquẽtiæ utitur: 6 uolubilitate uerbo/
„ rum: & tumẽtes cõtorquens gurgites curua miraculo ſpectätium fertur in pronum:Vide Platonẽ:

i ſpecta Demoſtenem: Tullium quoq; philoſophum pariter & oratorem: & hereticorum principes
an intuere: De quibus fuit ualẽtinus: Marcion. Bardeſſanee Tacianus. Et de fluminibus nõ ambiges:
ne Sed hæc oĩa cõſumet dũs Ieſus ſpũ oris ſui:& deſtruet illuminatione aduẽtus ſui: & ad deſerta per
WA ducet Simulq; cerne qd iuxta titulũ: qui inſcribitur Aſſuptio nimiue: liber uiſiõis Naum alcheſſei.
lch u Recte & ĩ niniue mũdus figuraliter ĩtelligitur: & mare erꝰ eloquẽtiæ flumina ĩ cõſumatõe ſiccãtur
e A CInſirmatus eſt baſan ⁊ carmelus ⁊ flos libani elanguit. Lxx.
S CImminuta eſt baſſanitis ⁊ carmcelus:⁊ que floꝛebant libani defecerunt.
en n ſ⸗ CPer baſan carmelũ & libanum regionẽ uberem & mõtes conſitos:aſſyrii uaſtitas demonſtratur:
utii ON Qouoogd ille potens quondã & florens & plurimis gentibus imperans: do iraſcente populãdus ſit:
nud Sed eius de cõſumatione mũdi poſſumus intelligere:qd; potentes quiq;: & nobiles: ẽ nimiis opi-
„ bus habundantes repente pereant: & dicatur eis. Stulte ac nocte auferetur aĩa tua a te:q̃ autem præ
“ paraſti cuius erunt:Porro ſcdm interpᷣtationem noĩum: quia baſan cõfuſionem & i gnominiam ſo
n nat:in cõſumatione mundi: oĩa ꝗᷓ ignominia & rubore digna ſunt aſſerẽus: cum dñs uenerit infir
e mare: Et nõ ſolum peccata redigi ad nihilũ. Sed & carmelũù quoq;: q interpᷣtatur ſciẽtia circunciſio
ln LCuc.iS.b. nis: & eos qui ſibi uidentur in bonis opibus uberes & florentes: xpo ueniente trepidare: & impleri
7 illud quod dicitur in euangelio: Cum uenerit filius hominis putas inueniet fidem ſuper terram:In
. creſcente quippe iniquitate nifrigeſcet caritas plurimorum: propter quæ ueniet ira dei.
CMoontes commoti ſunt ab eo:⁊ colles deſolati ſunt:⁊ contremuit terra a facie eius:⁊ oꝛbis:
M 2 omnes habitantes in eo. LXX. MM
N Montes commoti ſunt ab eo:⁊ colles concuſſi ſunt:⁊ contractu eſt terra a facie eius: vniuer⸗/
his ſitas omnes qui habitant in ea. . .
Coteſt & ſimpliciter accipi quod in conſumatione mundi cum in maieſtate ſua ſaluator uenerit
lor & montes & colles & orbis & terra & cuncta moueatur. Si enim in paſſione eius ſol fugit ſaxa ſciſ/
nnis H n iii
eo

Miero. liber

ſa ſunt: terta cõtremuit: Multo magis ĩ claritate eius omnia turbabutur. Sed & figuraliter montes
& colles: ſublimes quiq; & potẽtes ſtelligẽdi ſũt: qui in aduẽtu dũi proſternẽtur humi: ac de ſũmo
depoſiti pauimẽto cohærebũt. Facies enim dũi ſuper faciẽtes mala: ut perdat de terra memoriam
eotum. Tũc & terra cõtremiſcit & orbis atq; uniuerſitas faciem dñi formidabũt. Hoc pro ſũmo cru
ciatu pœnaq; ducẽtia: quod uultum eius reſpicere nõ ualebunt.
Ante faciem indignationis eius quis ſtabit:⁊ quis reſiſtet in ira furoꝛis eius. LXxX.

WA facie ire eius quis ſuſtinebit:⁊ quis reſiſtet in ia furoꝛis eis.
CPro eo quod nos poſuimus. Et quis reſiſtet in terra furoris eius: Apertius iterprætatus eſt S yma/
chus: Et quis ſuſtinebit iram furoris eius: aut rarus igitur aut null us poterit inueniri: qui ira corripi
ente nõ dignus ſit: Nec erit ulla anima quæ nõ paueat ad iudiciũ dei: cum aſtra quoqʒ nõ ſint mù-
da in cõſpectu eius. Porro uerbum hebraicum: qd & Aquila &. x. ſimiliter traſtulerunt: reſiſtet: ad
illam itelligẽtiam tranſſeramus: de qua in ſcdo regnorum libro & in primo paralipomenon diei
tur: ſup ira genere maſculino. Nulliq; dubium ꝗn ĩbi ira dei diabolus intelligatur: & angeli peſſi-
mi ꝗ mittantur ad flectẽdos eos qui ira digni ſunt:Difficile itaq; reperitur in cõſumatiõe mundi:
q immaculatus & purus audeat dicere. Ecce uenit princeps mũdi iſtius & inuenit in me nihil: & li-
bera aduerſus eũ fronte conſiſtat. Contra aſſyrios aũt ſic ſentiendũ quia cum uenerit dñs in tempe
ſtate & turbine ſiccans babylonis imperiũù: qd interprætatur mare: & omnia eius regna ſubuertens
q intelliguntur flumina: & pœnitẽtiam ubertatemq; eius ad nihilum redigẽs quæ baſan & carmel
lus & flos libani & montes colleſq; dicũtur: & latitudinem imperii cõcutiens quæ orbis terraꝑ ap

—— — -- — — —, 2-

pellatur: Tũc nulla potẽtia reſiſtere poterit iraſcenti deo: & ſuũ populum iudicanti.
CIndignatio eius effuſa eſt vt ignis:⁊ petre diſſolute ſunt ab eo. LxXX.
CFuroꝛ eius conſumpſit pꝛincipatus ⁊ petre contrite ſunt ab eo.
CPro eo qd nos poſuimus effuſa ẽ: Aquila iigeſt cõ flata eſt: Symachus & theo
docion ναꝶ—ev hoc eſt ſtillauit. Siue igitur cõflata eſt indignatio: dei quaſi ignis: ſiue furor eius
iniſimilitudinẽ ſtillauit incendii: ut dura corda hoĩum ꝗᷓ petræ uocãtur cõtererentur & diſſoluerẽ
tur: Vtilis eſt indignatio dei: quæ diu per patientiam noſtra peccata ſuſtentãs: uix aliquãdo cõfla/
ta eſt: & tñ non tota prorumpit in pœnam ſed modicolad nos ſtillauit ardore. Si aut ſtilla indigna
tionis cõſumit principatus: aduerſum quos nobis ẽ pugnæ colluctatio: quid fieret ſi ota in nos ira “ .
dei funderetur:Præſtet Ieſus ut auferatur cor lapideuù: & iĩnouetur in nobis cor carneum: Duritiaq; egee
mollita poſſit in ſe præcepta domini ſuſcipere quæ ſcribuntur: Sacrificium enim deo ſpiritus con-
tribulatus: cor contritum & humiliatum deus nõ ſpernit: Et ut ſciatis clementiam dei ſonare quæ
dicta ſunt:mõ ſeueritatem: in conſequentibus diſcite. S 1
CMBonus dñs ⁊ confoꝛtans in die tribulationis:⁊ ſciens ſperantes in ſe. LxXN.
CSuauis dñs expectantibus eum in die tribulationis:⁊ cognoſcens timentes ſe. .
CCum iraſci cœperit gentibus & quõdam potentiſſima ncgn uaſtare: & ſciet eos ꝗ ſui ſunt: & nö.⸗
una tẽpeſtate opprimet nauigantes. Diem aut tribulatiõis ſcdm aανιπρι diem itelligamus iu- Iſa.izʒ. b.
dicii:he quo ſcripſit Eſaias.Ecce dies dñi ĩſanabilis uenit furoris & iræ ponere orbem terræ deſer
tum & peccatores perdere ex eo: ſperemꝰ ĩ dno & ꝑ patiẽtiã eius expectemus aduẽtum:vt cũ uene
rit bonũ eũ nõ iudicẽ ſentiamus: & cognoſcat uel ſperãtes uel timentes ſe: Scit. n. dñs eos ꝗ eiꝰ ſũt.
CEt in diluuio pꝛetereunte:conſumationẽ᷑ faciet loci eiꝰ:⁊ inimicos eius pſequẽt᷑ tenebꝛe.LxXx
C Et in diluuio tranſeunte cõſumationẽ faciet cõſurgentes:⁊ inimicos ei cõſequẽtur tenebre.
CDominus patiens & multæ miſerationis: & nõ iraſcetur in finem: neq; in æternum indignabitur
Sed cum creuerit malitia ſuꝑ terram: & oĩs caro corruperit uiam ſuã: inducet diluuium qd pertrã/
ſeat:nõ quod permaneat in æternũ: Cõſumationem aut ſiue finem faciet loci eius. i. diluuii: Vt quo
modo de impio dicitur: Et ptranſiui & nõ eſt inuentus locus eius: Et iter impioꝶ peribit: Sic dilu/ p̃s. 36.
uii iter pereat poſt iram dñi: ſola apparente clemẽtia. Quod ꝗdem & ſcdm hiſtoriam intelligi põt: p̃s..
quia cũ aptauerit Iſrael & quaſidiſuuio terram repromiſſionis inundauerit finem faciet captiuita/
tis: ad ſedes eũ priſtinas reuocãdo: At ecõtrario inimicos eius aſſyrios: qui populũ duxerant in ca/
ptiuitatẽ tenebræ pſequẽtur. Qd aũt diximus de Iſrael & aſſyriis: itellige de cõſumatione mũdi &
de ſanctis. & de pſecutoribus ſiue cõtrariis uirtutibus: Qd ſanctoꝝ deus poſt irã miſereatur: pſecu
tores uero & inimicos eoꝶ qui elegerũt tenebras & nõ Iucem: ipſæ q́s elegerũt tenebræ cõpræhen
dunt: mittentur. n. in tenebras exteriores ibi erit fletus & ſtridor dentium. Verbum Macoma quod
nos interprætati ſumus loci eius. Oẽs in duas orationis ptes diuiſerunt ut MAIN pᷣpoſitionem de
uerterent Apotama ſurgentes interpᷣtarentur. Deniq; Aquila nò Trον * PGO οααρα1αρπππ Tο inqt. i.
a cõſurgentibus. xx. cõ urgentes Theodotion a cõſurgentibus illi: Solus Symachus cũ noſtra ĩter
pᷣtatiõe cõſentiẽs ait.Et ĩ diluuio trãſeũte cõſumationẽ faciet loci eiꝰ. Quidã de noſtris cõſurgẽtes
& inimicos Martionem & oẽs ueteres hereticos interpᷣtãtur: q aduerſũ creatorem diſputãt.
CQuid cogitatis contra dñm:cõſumationẽ ipſe faciet:nõ nſet duplex tribulatio. LXX.
CAQuid cogitatis cõtra dũm:cõſumationẽ ipſe faciet:nõ vindicabit bis ĩ id ipſuʒ in tribulatiõe.
CSymachus apertius: Non ſuſtinebũt impetum ſcdæ anguſtiæ. Theodocion: Nõ ſurget ſcda tri/

— S R — — — — — W☛n

— — ⸗a .--

Guper Maum.c.i.

nonn
ffine bulatio. Loꝗqtur autẽ iuxta tropologiã aduerſũ Martionẽ de quo ſupra dixius & oès ueteres here-
hian ticos:q bonũ neſcio quẽ cõfingẽtes deũ:ipſũ dicũt cõſumationẽ mũdi eẽ factuꝑꝶ. & arguũt legis d-
n um qſi crudelitatis: qd multos pumiat: & ꝓ peccatis irroget cruciatus. Quid ergo ait cõtra dim coe
Hß gitatis: ipſe ꝗ creauit mũdum: & cõſumationẽ eius faciet: Quia ſi nobis uidetur crudelis rigidus &
cruẽtus qd in diluuio genus deleuit humanũ: ſup ſodomã & gomorrã igne & ſulfure plut: ægypti
os ſubmerſit fluctibꝰ:Iſraelitaꝑ cadauera ꝓſtrauit ĩ heremo: Scitote eũ ad pᷣſens reddidiſſe ſuppli⸗
tgn cia ne ĩ æternũ puniret. Certe aut uera ſũt qᷓ ꝓphetæ locũtur: aut falſa: Si uera ſũt: ꝗq de ſæuerirate eiuſ
no QAsẽ uidentur dicere. Ipſi dixerũt: nõ mindicabit dñs bis ĩ idipſũ in tribulatiõe: Sin ãt falſa ſunt: & fal
ind⸗ ſum ẽ hoc qd dicitur nõ cõſurget duplex tribulatio: falſa ẽ ergo & crudelitas ꝗ ĩ lege deſcripta eſt:
NIed Qd ſi ue ẽ ut negare nõ poterũt dicẽte ꝓpheta:Nõ uĩdicabit dñs bis in idipſũ ĩẽ tribulatõe:Ergo
nc ꝗ puniti ſunt poſtea nõ puniẽtur: Si aũt illi poſtea puniẽtur ſcriptura mẽtitur: qd dicere nephas é:
Ndein Receperũt ergo q ĩ diluuio perierãt & ſodomitæ & ægyptii & Iſraelitæ in ſolitudie mala ſua ĩ uita
nc ſua. Quærat hic aliqs fidelis: dephẽſus ĩ adulterio decolletur: qd de eo poſtea fiat: Aut.n. punietur
lai⸗ &S& falſum ẽ hoc qd dicitur: Nõ uindicabit dñs bis in idipſũ in tribulatiòe: Aut nõ punietur:Et opta
nen dũ eſt adulteris in pñtiaꝶ breui & cita pœna: cruciatus fruſtrẽtur æternos Ad qd rüdebimus:Deũ
drenen ut oĩum reꝶ:ita & ſupplicioꝶ quoq; ſcire menſuras & nõ pᷣueniri ſnĩa: iudicis nec illi in peccatorẽ
Kaume exercẽdæ dehinc pœnæ aufferri: Põt aüt & magnũ peccatũ magnis diuturniſq; elui cruciatibus: Si
enn ꝗs aũt punitus ſit ut ille ĩ lege ꝗ Iſraeliticis maledixerat: & q ĩ ſabbato ligna collegerat tales poſtea
nõ puniri: Quia culpa leuis præſenti ſupplitio compenſata ſit. Hebreus hunc locum ita expoſuit:
Quid kerars O aſſyrii iniquitatem cõtra dñm cogitãtes:quod populum Iſrael.i. duodecim tribꝰ
uſq; ad internitionem ipſæ cõſumat: Nõ cõſurget duplex tribulatio:ideſt nõ uobis tradidit iudam
dthe & hieruſalem: ſicut tradidit decem tribus & ſamariam.

Nra CQnia ficut ſpine ſe inuicẽ cõplectunt᷑:ſic cõuiuiũ eoꝝ pariter potãtium cõſumet᷑:quaſi ſtipbu/
Plnei la ariditate plena. LC-xx. QAuia vſqʒ ad fundamenta ſua redigentur
H in vepꝛes:⁊ quaſi voluola circundata cõmedentun ⁊ quaſi ſtipula ariditate plena.
CTres differentias quas dñs in parabola ſemẽtis poſuit: excepta terra bona q defert triceſimum &
ena ſaxageſſimũ & cẽteſimum fructù. Videtur mihi ꝓpheta replicare: unã qᷣ iuxta uiã ceciderit: & aliã qᷓ

lain inter lapides: & tertiã qꝗᷓ ĩter ſpinas: Quod ꝗdem & apoſtolus de his ꝗ ſup fundamẽtũ xpᷣi nõ bene
g .Cor. . cs edificiãt ſubondit: quoſdã eſſe ꝗ edificãt ligna: fœnũ: ſtipulã: Igitur ligna referamus ad id qd nũc
acd dicitur: qa uſq; ad fundamẽta ſua redigentur ad uepres: Fœnũ uero ad id qd ſeqtur: Et ſicut uoliuo
e ce la q circũdatur cõmedẽtur. Porro ſtipula manifeſte refertur ad ſtipulã de qua dicitur: ſicut ſtipula

ariditate plena: Propterea ergo nõ uindicabit dñs bis in idipſum: qa malitia: ꝗᷓ in auctonibus here/
ſeos orta fuerat: uſq; ad fundamẽtum & ad radices ſuas cõſumetur.Sed & ſiꝗs in eis uidebatur põ/
„ 72 2 — — — „ — „ 2 6/
pam hẽre uerbo.i.folia inania tãtum aſpectu delectãtia ſicut uoluola ꝗ́ᷓ græce dicitur ιNννK

naͤni iop deuorabitur & cõſumetur ĩ nihilũ: Voluola aut herba ẽ ſimilis hæderæ q uitibꝰ& uirgultis cir
npi AODH cuüdari ſolet: & in lõgum ſerpere: ꝗqcꝗd ẽt in eis uidetur hẽre pompã ſegetis: ſed nõ habet ſpicas &
dee grana frumẽti:quaſi ſtipula ariditate plena traditur incendio. Hoc ſcdm. lxx. Cætera iuxta hebrai-
iuene cum uere hereticoꝶ fœdera & neceſſitudies quaſi ſpinæ ſüt ſe inuicẽ complectẽtes: & cõuiuiũ eoꝑꝶ
P. tqʒ; myſteria: qa & ipſi mẽſam dominicã hẽre ſe dicũt: ſpinaꝶ fſœdus eſt: ſimul ueſcentiũ pariter;
NX potãtium. Cũ.n.ebrii de uinea ſodomoꝶ: aduerſus cõditorem rabido ore blaſphemãt nõne cũui/-
ebre. J uium ſentiũ eſt: qd tñ cum ſuis cõſumetur auctoribus:quaſi ſtipula ariditate plea.
Titur C Ex te.n.exibit cogitãs contra dñũm malitiam:mẽte ꝑtractans pꝛeuaricationem. LXX.
dani⸗ CEx te exibit cogitatio contra dñm peſſima cogitans Contraria. JJ
tauo CVeræ ab hereticis exibit aduerſus dũm inimica cogitatio: An nᷣ uidetur eẽ aduerſus deũ malitia
ccl z &c præuaricatio dicere: qꝗ ualẽtinus quaſi ab ortiuũ errãtis ſapiẽtiæ extremũ editũ creatorem Non
ir ne cõtra deũ cogitatio ẽ Baſilidis impudicitia: & portẽtoſum: & abraxai nomẽ qd pᷣfertur deo con
uuen ditori. Porro ꝗa docti ab hebræis: uolumus eoꝶ quoq; traditionẽ ſequi: Et noſtris. i. chriſtianis ex-
ncr planationẽ hiſtoriæ demõſtrare:Dicẽdum eſt: Nõ cũſurget duplex tribulatio.i.capientur ab aſſy⸗
iic riis duæ tribus: ſicut raptæ ſunt decẽ. Sigdem dũ adhuc in terra iuda ſunt aſſyrii & quaſi ſpinæ ſe ĩ-
ſan uicẽ cõplectẽtur lætantes atq; gaudentes: ab angelo cõſumentur: Quãdo una nocte centůù octogin
e ta duo milia cæſa ſunt hoſtiuũ. Pulchre quoq; exercitus eorum: multitudinem ebriorum conuiuio
comparauit: & ipſum cõuiuium nõ roſaxæ nõ lilioꝶ dixit eſſe nõ florũ: ſed ſpinaꝶ ſimile: ſe inuicẽ
cõplectentiũ:q̃ᷓ ſemp tradentur igni: & quaſi ſtipula ariditate plena leui comburũturardore. Quod
né aũt ſeꝗtur ex te exibit cogitãs cõtra dũm malitiã:mẽte pertractans præuaricationem: de Rabſace ĩ
in⸗ telligi uolũt: quod de aſſyriis egreſſus:blaſphemauit dñm:& populo pſuadere uoluerit: ut deſpe/
in rans de auxilio dñi ſe aſſyriis traderẽt non deo ſed idolis ſenuturos. H
c⸗ C Hec dicit dũs ſi perfecti fuerit ⁊ ita plures:ſic quoqʒ attondetur ⁊ pertrãſibit: Afflixi te ⁊ nõ
affligã te vltra:⁊ nũc conteram virgã eius de doꝛſo tuo:⁊ vincula tua dirrumpam. LXX.
w. CBec dicit dñs regnans aquis multis:⁊ ſic diuidentur ⁊ auditus tuus non audictur ampꝑplius
⸗ ⁊ nũc conteram virgam eius a te:⁊ vincula eius diſrumpam.
n ii ii
tio⸗

lIuxta litterã manifeſtus ſenſus:Licet inꝗt robuſti ſint Aſſyrii & fortitudo eorum augeatur nume
ro cunctarũ gentium:ſic quoq; angelo uaſtante tondentur. Quomodo enim numerus capillorum
acutæ forcipi nõ repugnat:ita & numerus aduerſariorũ dei: facili ſucciſione tolletur: & pertranſi⸗
bit aſſur uel eſſe deſiſtet: ſiue uaſtato exercitu ſuo reuertetur ad patriam te ſoſpitem derelinquens.
Rurſumq; ad iudã & hieruſalẽ ſermo dirigitur: Afflixi te & nò affligã te ultra: Nõ ꝙ perpetuã ſecu
ritatem polliceatur: ſed illius tätum tpis: & ab illis hoſtibus: a ꝗbus tunc obſidebatut. Deniq; infert
Et nunc cõteram uirgam eius.i. aſſyni de dorſo tuo: & uincula tua diſrũpam. Vel ꝑ metaphoram
poteſtatem eius ſignincãs: uel certe uirgã ꝗᷓ percutere conabatur: & uincula q captiuis parabat: ꝗᷓqᷓ
poſſet obſidio clauſæ multitudinis pro uinculis accipi: Porro iuxta. lxx. multo aliter eſt ſenſus: Ad
. hac enim uidetur aduerſus eos loq quibus ſupra dixerat. Quid cogitatis contra dñum: ex te exibit
cogitatio contra dium peſſima: cogitans cõtraria. Hæc ergo dicit dominus regnãs aquis multis:
ſiue uirtutibus: ꝗᷓ dicuntur aquæ ſup cælos: & præcipitur eis: ut laudẽt dominũ: uel certe intellecti-
bus & ſapientiæ & doctrinis dei. Sicut enim flumina de uentre iuſti fluunt: & fountes uberes in uitã
eæternam: p uarias multipliceſq; ſententias quibus imperat ſermo domini: ita habẽt & hereſiarchæ
aquas ſuas: qbus imperant: & ꝗᷓ ex eorü primum fonte manarũt. Quod aũt ſequitur ſic diuidentur:
uel de cæleſtibus ꝗᷓ in ſupernis deo ſeruiunt uirtutibus intelligi poteſt: qd unaquæq; in ſuo officio:
ſit: & miniſterio: uel de multiplici uarietate ſapientiæ: Ne quia dixerat regnãs aquis multis: cõfuſus
& indiſcretus ſenſuũ numerus putaret᷑:ſed qd unaquæq; ſententia diuiſos habeat inter ſe ſenſus &
ſeperatas materias propriaſq; oορααειι Nam qd dicitur auditus tuus non audietur amplius.
increpatio eſt in eos: ꝗq aduerſus deum cõtraria cogitauerãt: qd oſtenſis ſophiſmatibus: & decipu/
lis quibus dei populus irreciebatur: ſermo eoꝶ ultra non currat. nec ſuſcipiatur a populis. Sed &
hoc qd infert: Et nunc conterã uirgã eius a te:& uincula tua diſrumpã: Pro ipſis dicitur quibus fit
cõminatio ut nequaqᷓ cedantura diabolo & ei ſubiecti ſint: quo auctore tanta excogitauerant atq;
conſinxerãt. Conteretur ergo impium eius in eos: & uincula ꝗbus peccantium animæ ligabantur
diſrumpentur a ſermone dei: dicente his qui in uinculis ſuntexite. DMM
CEt pꝛecipiet cõtra te dñs:nõ ſeminabitur ex noĩe tuo amplius de domo dei tui interficiã ſcul
Ecile ⁊ conſlatile:ponam ſepulchrum tuum quia inhonoꝛatuseees. LxXxX.
CEt pꝛecipiet de te dominus non ſeminabitur ex nomine tuo amplius:de domo dei tni diſper/ .
dam ſculptilia:⁊ conflatilia: ponam ſepulchrum tuum:quia veloces Ecce ſuper mõtes pedes ”””Z
euangelizantis ⁊ annuntiantis pacem. ““ M
CIdeo plus poſui de.lxx.interprætibus quoniã ſecunda dnαε ιάοιναοσ aptiori nõ poterant fepa 4
rari: In eo.n.qd dicitur: quia inhonoratus es: p quo quinta editio poſuit &ατιοοσ C lxx. tran- L
ſtulerũt: ueloces: qd in hebræo legitur chicalloth. Veloces: autẽ niſi ad inferioris capituli pedes re
tuleris pendet ſentẽtia: Itaq; iuxta cõſuetudinem meã primum hiſtoriam: & poſtea uulgatæ editio
nis ſentẽtiã uentilabo: Præcipiet inꝗt contra te dñs o aſſur: ut qd paſſurus es nõ fortuitu: & abſq;
aliquo iudice ueniat. ſed deo prænuntiante patieris: Nõ ſeminabitur de noĩe tuo amplius: Statim Eſa.37.
quippe niniuen reuerſus Senacherib a filiis ſuis occiſus eſt. Lege Eſaiam: & occiſus in domo dei ſui
qua adoraturus intrauerat. Hoc eſt. n. qd ait de domo dei tui interficiã: inde punieris unde ſpera-
bas auxiliũ.Erit ſculptile & conflatile ſepulchrũ tuum Inter aras & puluinaria adorantis idola ſan-
guis neffarius effundetur Iuxta. xx. autẽ interprætes cum ſupioribus iunge qd ſequitur: Et nõ ſe/
minabitur inqt ex nomine tuo amplius. Nequaꝗᷓ o heretici animæ deceptoꝶ ex dogmatibus ue/
ſtris ſuſcipiẽt noĩa: ꝗᷓ prius inuocauerãt ſuꝑ terras ſuas: ſicut ĩ Quadrageſimo quarto pſalmo figu
liter canitur: Et proderit uobis hæc ipſa ceſſatio rõnis: qᷓ prius aiam ſeminantis: deinde eius in quo
ſeminabat interficere cõſueuerat. Morientur ergo tibi errorũ dogmata: ſed & tu ꝗ prius tibi uiuere
uidebaris morieris errori: & bone tuo mortuus: idola ꝗᷓ colebas habebis ſepulchruù. Atq; ita fiet ut
de pectore tuo qd añ tẽplum dei tui quẽ ſimulaueras fuerat: oẽs aufferãtur errores:hæc at euenient
tibi ꝗ quondã aduerſus dñm cõtraria cogitabas: cũ dei ſermo qui ſemp aſcẽdit in moõtes in aĩas ui
delicet excelſas atq; ſublimes: ad te uelociter uenerit: calcatiſq; prioꝶ errorũ fluctibus: & in trãquil
Ium redactis:pacẽ tibi fidei ſenſuũq; reddiderit:Ignoſcite ꝓlixitati:n 6.n. poſſum & hiſtoriã: & tro-
pologiã ſequens: breuiter utrumq; cõpræhendere: Maxime cum & interprætationis uarietate tor-
quear: & aduerſus cõſcientiam meã cogar interdum'uulgatæ editionis cõſequentiam texere.
C¶Ecce ſuper montes pedes euãgelizantis ⁊ anũtiantis pacẽ: Celebꝛa iuda feſtiuitates tuas:⸗.
redde vota tua:qꝛ non adiiciet vltra vt pertranſeat in te belial:vniuerſus interijt. R
CVauliſper.Ixx.interprætes differunt quia & ipſa capitula apud eos interprætatiõis uarietate con
fuſa ſunt. Cũq; hiſtoriam breuiter expoſuero editioni eorum meum eloquium temperabo: In pa
ralipomenon ſcribitur: Quod obſidente Senacherib:in primo menſe paſcha facere non potuerũt
Cæſo ãtper angelum exercitu eius: & fuga ac morte eius nunciata in ſecundo menſe ſumma feſti⸗/
uitate paſchæ diem cælebrarunt. Quod ergo dicit tale eſt O Iuda qui regnas in hieruſalem noli eẽ
ſolicitus interfecto hoſte tuo: in templo dei ſui: Ecce uenit tibi nuntius: montes colleſq; tranſcur- sd
rens: & quaſi de ſublimi ſpecula procul nuntiãs ſenacherib mortuum: orbem eius Imperio celebra 8
tum Celebra

—
=

— ☛nẽ

D☚

=
= E=
—
—

==

—

,0ãN———ʒ——U

— =ͦͤ––-
=☛ͤ

.
= =
S =☛

Ube.
iege,

———

BSuhper Maum.cc.ii.

Cn tum: Celebra feſta redde uota pro nece inimici: quæ pollicitus es deo: nequaq ultra pertranſibit: p
uul⸗ te pᷣuaricator. hoc.n.interpᷣtatur belial: Totus ĩteriit.i. exercitus & rex & impiũ aſſyrio ruũ
. pœnitus cõciderũt:Et hoc ꝗdẽ Iuxta litterã. Cæterũ ſcdm dicitur Adedeſiã dicitur
ibr ad aĩas dñm cõfitẽtes:qa diabolus ꝗ te priꝰ populabatur & grauiſſimo pᷣmebat iugo:idolis & cum
it idolis ꝗᷓ fabricatus fuerat: periit: celebra feſtiuitates tuas & redde dño uota tua: canẽs cũᷣ angelis iu
doen . Firerne a. ltra P te trãſibit belial:de quo dicit & apoſtolus qᷓ cõmunicatio xp̃o & beliaj: Quia
ed lfffubuerſa nimiue totus interiit Si qũ grauiſſima pſecutio fuerit qualis ſub Valeriano & detio & ma
cvj/imiano: & dñi ultio apparuerit in aduerſarios eius: dicamus ad eccleſiam:
kedt CEelebꝛa iuda feſtintates tuas:⁊ redde vota tua:ꝛ cetera. LxXx.
S CLelebꝛa inda feſtinitates tuas:⁊ redde vota tua:qꝛ nequaq; apponct vltꝛa vt pertranſeant in
li vetuſtatẽ cõpletum eſt:cõſumatũ eſt:aſcendit ſufflans in faciem tuã? eruens de tribulatione.
nii TCSemel dixi iuxta interptationis uarietatẽ capitula quoq; ipſa aliter diffiniri: & nõ poſſe cũ capi-
utt⸗ tulis hebraicæ interptatõis cõuenire. Itaq; qd nüc dicitur huiuſcemodi eſt. O eccleſiaſticæ ꝗa de ad
ken uerſarioꝑꝶ tuoꝶ noie: ultra nõ ſemĩabitur: & uirga eoꝶ cõtrita eſt: & uincula diſſipata ſunt: & uenit
ken Atibi annũtiaret pacem. Celebra feſtiuitates tuas: nõ in uino & epulis: ut carnei Iudæi exiſtimant:
iiin ſed in ſpiritalibus deliciis: & uoluntate torrentis: O I uda redde uota tua ꝗa nequaꝗᷓ ultra pertranſi/
üt ent inimici ꝗ te adducãt in uetuſtatẽ: hoc eſt ꝗ te uolũt imaginem portare ueteris hoĩs: quonmiã q&
uetus eſt ſeneſcit: & qd ſeneſcit pditioni ꝓximum eſt: Cõpletus eſt immũdus: cõſumatus ẽ aduerſa
. rius: Venit tibi chriſtus: ꝗ prius inſufflauerat in faciẽ tuã: cum te de limo fingeret: & poſt reſurre/
Chn, ctionẽ quoq; inſuflãs in faciẽ apoſtolorũ ait: Accipite ſpiritum ſanctũ: ipſe qui te liberauit de tribu
Nid latione: Vaſtata enim niniue trãſeunte mũdo: tribulatio quoq; pertranſiet.
duf CAPITVLVM SECVNDVMxA
nag. Scendit qui diſpergat in facie tua cuſtodiens obſidionẽ: Cõtemplare viã:cõfoꝛta lum
