t rore deſerta. Siue hoc ipſũ referamus ad eccleſiã: quæ poſſeſſa prius ab idolis deſerta fuerat a deo.
dk CHabitauit enim iuuenis cum virgine:⁊ habitabunt in te lii tui. Et gaudebit ſponſus ſuper
* ſponſa:gaudebit ſuper te deus tuus. lQxx. .
ir CEt ſicut habitans iuuenis cum virgine:ſic habitabunt ſilii tui.Et erit quomodo letatur ſpõ⸗
*“ ſus ſuper ſponſa:ſic letabitur ſũper te dominus. YçùòZ ͤ
CDicit & apoſtolus. Viri diligite uxores ueſtras: ſicut & xpᷣs eccleſiã.Cũq; in alio loco poſuiſſet exẽ
ein plũ: pꝓpter hoc reliquet hõ patrẽ & matrẽ: & adhærebit uxori ſuæ: & erũt duo ĩ carne una. Intulit ſa
0n cramẽtũ hoc magnũ ẽ. Ego ãt dico in xpᷣo & in eccleſia:Si ergo propter breuitatẽ tẽporis quod in
vrhil arcto ẽ: ſic debent uiri hẽre uxores ſuas: ꝗſi nõ habeãt. Quãto magis ĩter ſpõſũ & Poͤſa; erit ſancta
len⸗ cõiũctio.l ſte ẽ ſpõſus de quo ĩ duo de uiceſimo pſalmo canitur. Et ipſe tãquã ſpöõſusꝓcedẽs d tha/ .
tun lamo ſuo. Et iſta ſpõſa ꝗᷓ crebrius ĩ cãtico ſcribitur cãticorũ: ꝗᷓ nõ hẽt rugã nec maculà. Quã paulus
N deſiderat offerre uni uiro uirginẽ caſtã: ut ſit ſcã corpore & ſpũ. de qua & ſub noĩe cariſſimi: ꝗdra-
en geſimuſquartus pſalmus canit. Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtito deaurato dicidan uarictats

„S

L.iber. xvii.c.lxii.

Sicut igitur ſponſus gaudet in ſponſa. Iuueniſq; cum uirgine.In quibus exemplis ſcã cõiunctio eſt
Sic dominus lætabitur in ea cuius nomina fuerint immutata. D — Aine
CSup muros tuos hierłm ↄſtitui cuſtodes:tota die ⁊ tota nocte ꝑpetuo ũ tacebũt:ꝗ reminiſci li
mini dñi ne taceatis:⁊ ne detis ſilẽtiũ ei:donec ſtabiliat:⁊ dõec ponat hierłʒ laundẽ ĩ terra. Lxx die⸗
CEt ſuꝑ muros tuos hieruſalẽ cõſtitui cuſtodes:tota die ⁊ tota nocte qin nũquã tacebũt. Re-/ dee⸗
coꝛdates dñi.Mõ ẽ eniʒ veſtri ſimilis ſi coꝛꝛexerit:⁊ faciet hierkm gaudium ſuper terram. du
CPropheta dixerat.Propter ſyon nõ tacebo:& propter hieruſalẽ nõ quieſcam. Et cætera uſq; ad eũ . l
locũ ubi nunc capitulũ terminatũ ẽ. Gaudebit ſpõſus ſuper ſpõſa:gaudebit ſupꝑ te deus tuus.Sæq; . on
pꝓmiſerat diebus ac noctibus rogaturũ. ut ſaluator & iuſtus qui Ppmi ſſus fuerat adueniret. Et iſtar lã ſti
padis:totũ illuſtraret orbẽ.Poſt qua introducitur perſona dei Ioquẽtis ad hieruſalẽ. i. eccleſiã primi 1
tiuoꝑꝶ: & ea quæ in apoſtolis ac ꝑ apoſtolos ædificata ẽ. Super muros tuos cõſtitui cuſtodes. Quos n
uel angelos uel apoſtolos: & oẽs pricipes eius atq; doctores accipere poſſumus. Qui cuſtodiũt mu vock
ros eccleſiæ. Nam aduerſarius noſter diabolus quaſi leo rugiẽs circuit: & quærit quomodo poſſit ĩ dun
trare occaſionẽ accipiat ad gregẽ dñi deuaſtãdũ. Qui cuſtodes nec diebus debẽt nec noctibus age- un⸗
re:nec in triſtibus ſed ſemper dñi clementiã depræcari: ut grex illius & muri hieruſalẽ cuſtodiantur N
& uallentur eius auxilio. Vnde & ad eoſdẽ cuſtodes atq; doctores ſermonem dirigit. O uos ꝗ recor ſon
damini dii eiuſq; clemẽtiã die ac nocte præcibus fatigatis. Cauete ne umquã ĩ ore ueſtro ſileat ora netit⸗
tio ne detis ſilẽtiũ ei. Subauditur dño.Sed ſemp moleſti ſitis oportunæ ĩportunæ: & imitemini in llten
terpellatricẽ duri iudicis. Si eni ille mentis ferociam aſſidua iterpᷣtatione depoſuit: quato magis pa unce
ter cæleſtis bona dabit petentibus ſe. Tã diu rogare debetis donec hieruſalẽ nãq; in iudæis còcidit goün
S& in exẽplũ ẽ atq; maledictũ.In totius orbis terrarũ laude uerſetur. Mirorq; qd noluerint ſeptuagĩ onn
ta:ꝓ eo qd habetur in hebræo: ne detis ſilẽtiũ ei: donec ſtabiliat & ponat hieruſalẽ laudẽ in terra di üm
cere. Cuius ſẽſus in ſuperioribus corrigat: & faciat hieruſalẽ gaudiu ſupꝑ terrã: niſi forte hoc artificio ulll
ſo æloquio coaptamus: ut dicatur ad cuſtodes eccleſtæ. Nullũ eoꝑ ſimilẽ fore ꝗ predicatione ſua e
fecerint ut corrigatur: & fiat hieruſalẽ gaudium omnis terræ. cnt

Jurauit dñs ĩ dextera ſua:⁊ in bꝛachio foꝛtitudinis ſue.Si dedero triticum tuum ultra cibũ
inĩmicis tuis:⁊ ſi biberint alieni uinum tuum in quo laboꝛaſti.Qua qui congregant illud come
dẽt ⁊ laudabunt dominum:⁊ ꝗ poꝛtant ullud bibẽt in atriis ſanctis meis. LCxxX.
CJurauit oñs ꝑ dexteraſuãꝗ ⁊ ꝑ foꝛtitudinẽ bꝛachii ſui.Si vltra dedero triticũ meũ ut ſit iĩ ci/ =
bũu inimicis tuis.Et ſi vltra biberint filii alieni vinũ tuũ ĩ quo laboꝛaſti.Sed ꝗ cõgregauerint Cont

comedent ea ⁊ laudabunt dñm.Et qui cõgregauerint bibẽt ea in atrüũs ſanctis meis. üue
Omnipotẽs deus qui dixerat ad eccleſiã. Super muros tuos cõſtitui cuſtodes ꝗ ppetuo ñ tacebũt ſbn
quibuſqʒ pcipiã: ut nũquã orare deſiſtant niſi ipetrauerint qd pᷣcantur. Nũc iurat ꝑ dexterã ſuam & iun
brachiũ ſortitudinis ſuæ. De quo crebro diximus. Quod ſit dñs noſter atq; ſaluator: qui iuxta apo minif
ſtolũ dei uirtus ẽ deiq; ſapientia. Iurat aũt qd triticum & uinũ hieruſalẽ nequaquã cædat ĩ hoſtium lumir
cibos nec alienigenæ labore illius pfruantur. Sed quicũq; ĩ lachrimis ſeminauerintan gaudio me/ jauri
tant. Et ꝗ meſſuerit abiectiſq; paleis parũ frumẽtũ in horrea cõgregauerint. Ipſi comedant labores reciᷣ
manuũ ſuarũ:& dũm æterna laude ſuſtollãt: & bibant uinum ĩ atuiis ſctis eius:qd uel multas apud . iyn⸗
patrẽ intelligimus manſiones: ſi de futura in regno cæloꝶ accipimus Beatitudine uel certæ eccle- ſes
ſias in toto orbe diuiſas in quibus plãtati poſtea ĩ domo dũi florebimus: quãdo aũt dicit. Nequa⸗/ en
quã ultra dabo triticũ tuũ inimicis tuis: & umũ tuũ alienigenæ non bibẽt in quo laboraſti. Oſten/ eck
cit laborem antea iudæorũ: & oĩa opa eorũ a dæmonibus fuiſſe poſſeſſa: q eis dicebat helias. Vſq;
quo claudicatis utroq; pede: ſi ds ẽ deus ſeqmini illũ. Et iuxta typicam hiſtoriam quæ nõ in iudi- N
cũ libro narratur. Vemiebãt madianitæ: & uſq; ad gazã fluctus eius deuaſtabãt. Ita ut cibꝰhoĩum in
eſcas brutoꝑꝶ animãtiũ uerteretur. Hoc ẽ ãt triticũ: & hoc uinũ qd nõ comedut:niſi laudãtes dñm: 1
& nõ bibẽt:niſi in atriis ſcis eius. De quo dũs ĩ paſſione dicebat. Amẽ amẽ dico uobis. Non bibam
de germine uitis huius: donec illud bibã nouũ in regno patris mei. Quæ ex parte cõplẽtur in eccle S
ſia:quãdo dicit dñs diſcipulis ſuis. Bibite amici mei & inebriamini fratres. qd uinũ lætificat cor ho 1
minis. Et ĩ plena luce atq; meridie bibitur: ad ioſeph cũ fratribꝰ ſuis. Et cõplebitur pleniꝰ quãdo in D«IJ
ebriabitur terra benedictionibus dñi. Triticũ quoq; de quo panis cæleſtis efficitur:illud ẽ quo lo/
gtur dñs. Caro mea uere ẽ cibus. Rurſũq; de uino: & ſanguis meus uere potus eſt. MM
Tranſite trãſitè ꝑ poꝛtas:preparate niam populo:planũ facite iter:⁊ eligite lapides.eleuate ſi .
gnum ad populos.Ecce qũs auditũ fecit in extremis terre. Dicite filie ſyon. Ecce ſaluatoꝛ tuꝰ
uenit:ecce merces eius cũ eo:⁊ opus eius coꝛam ullo:⁊ vocabunt eos populus ſanctus:redẽptus
à dño. Tu aũt uocaberis queſita ciuitas ? non derelicta. LxXX. K
¶ Ite per poꝛtas:⁊ niam facite populo meo:⁊ lapides de uia pꝛoiicite.Leuate ſignum in gẽtes:
. ecce enim dominus fecit auditũ vſq; ad extremũ terre.Bicite ſilie ſyon. Ecce ſaluatoꝛ tuus ve M

mt:habens mercedẽ ſuã ſecũ:⁊ opus ſuum ante faciẽ ſuã:⁊ vocabit eum populum ſanctum re-
demptum a domino.Tu autem uocaberis requiſita ciuitas ⁊ non derelicc.
CPræcipit cuſtodibus murorũ hieruſalem quibus ante præceperat ne tacerẽt. Ne aliquando orare
M deſiſterent

Super Eſaiam.

deſiſterent: ut tranſeant per portas hieruſalem: & uiam faciant populo quod ſæmiiudæi in ultimo

Tnnt tem pore:quãdo poſt plenitudiuẽ gẽtiũ ſal uandus ẽ iſrahel: ad dñm rediturus futuꝶ eẽ cõtendũt.
Alii uero ĩ regno cælorũ explẽdũ putãt quãdo erit uera lætitia: & unuſqꝗſq; recipiet ſecũdũ merituʒ
le⸗ ſuũ. Ac nequaquã dñm ĩ humili tate cõſpiciant:ſed ĩ habitu ſentiant iudicãtis: quãdo ueniet ſuper
n nubes et ãgeloꝶ multitudinẽ: ut reddat unicuiq; ſcdm opus ſuum. Nõ ãt ſecũdũ cœptã explana⸗
uic tionem poſſumus hæc & ĩ primo aduentu itelligere ut dicamus præcipi apoſtolis & apoſtolicis
wude⸗ uiris ut igrediantur & tranſeãt ꝑ portas. Quibus ifernus nõ præualet: & oia tollãt ĩpedimẽta deuia
Kri, ut abſq; aliquo ſcãdalo populus eccleſiaʒ ſaluatoris introeat. Vnde & iohes clamabat in heremo.

Ego uox clamãtis ĩ deſerto:ſicut æſaias. Parate uiam dñi rectas facite ſemitas eius. Omnis uallis im
plebitur: & oĩs mons & collis humiliabitur. Aliiſq; uerbis nũc idẽ ſenſus dicitur. Elegit lapides uir

Dtün eccleſiaſticus: qui omnẽ emollit de credentiũ corde duritiã. De quibus idẽ baptiſta dicebat. Põt de

ir us de lapidibus iſtis ſuſcitare filios abrahã. Vel iuxta. Ixx. piicit de uia lapides qui ĩfideles a credenti
“ bus reparat: qd ne putarẽt iudæi de ſe dici iungitur. Leuate ſignũ ĩ gẽtes: & ad populos nationum:
x ut nequaquam umius terræ iudæã ad ſalutẽ ꝓuocentur anguſtiæ: ſed audituʒ fiat in extremis terræ.
gnn Vt paſſionẽ oĩum creatoris totus mundus exaudiat: Dicit filiæ ſyon quæ uel ideo appellatur filia
.“ ſyon: quia primum orta eſt ex iudæis. De qua dicit in cantico canticorum. Filiæ matris meæ pugna
Ninjj uerũt aduerſũ me: uel certe ꝓpterea filia quia a deo adoptiõis nomẽ accepit Quot quot enĩ ſuſcepe
unlin rũt eum:dedit eis poteſtatẽ ut filii dei fierẽt. Quid ẽ quod iubentur magiſtri atq; doctores ſyõ filiæ
ugr nunciare. Ecce ſaluator tuus uenit: qui hebraico dicit᷑ ieſus. Vñ & gabriel ad ioſeph. Et uocabis in⸗
a quit nomẽ eius ieſum:ipſe eni ſaluũ faciet populũ ſuũ a peccatis eoꝶ. Qui ſaluator credẽtiũ iudex
nang, eſt oĩum: ut reddat unicuiq; ſecũdũ opera ſua.Iuſtis pᷣmia peccatoribus æterna ſupplicia. Et uoca
tetuc bit inꝗt eos ipſe dñs atq; ſaluator. Siue iuxta hebraicũ.Vocabũt eos apoſtoli & apoſtolici uiri po/
antſii pulũ ſãctũ: & redẽpti ſũt xpᷣi ſanguine.Ipſa quoq; ciuitas nequaquã appellabit᷑ derelicta ut prius uo
voneſ cata fuerat uel ĩ iudæis ꝓpter negotiationẽ: uel ĩ gẽtibꝰpp jdolatrin tnſed reqſita ut hebraicæ dici
1. tur druſa: ut ꝓ augmentis & uarietate uirtutum: noua ſemp accipiat noia. CAPITV. LXIII.
mchi pr= Eis eft iſte qui venit de edom:tinctis veſtibus de boſra. Iſte foꝛmoſus in ſtola ſua
mone N]gradiens in multitudine foꝛtitudinis ſue. LXX.
Qiuis eſt iſte qui venit de edom:fuluis veſtibus de boſoꝛ.Sic foꝛmoſus i ſtola ſua
ſtich S uiolentia cum foꝛtitudine.
menmn COmnẽ hũc locũ ab eo loco ubi iuxta.Ixx.dicitur.llluminare illuminare hieruſalẽ:qa uenit lumẽ
tuũ: & gloria dñi ſup ie horta ẽ.Vſqʒ ad pñs capitulũ ubi dicitur. Quis ẽ iſte ꝗ uenit de edom tinctis
ebit ueſtibus de boſra. Multi noſtro& referũt ad finẽ mũdi:i quo ſiue carnaliter: ſiue ſpiritualiter. Diuer/
iſund ſa.n. ſnĩa plurimoꝶ ẽ explẽda:cõtẽdũt. Nos ãt quia & ſupra in hoc eodẽ capitulo legimus.Spũs do
wue mini ſup me ꝓpterqd unxit me: annũtiare paupibus miſit me. Qd dũs atq; ſaluator lecto æſaie uo
in lumine in ſynagoga iudæorũ ſup ſe expletũ eẽ monſtrauit dicens. Ecce completa eſt hæc ſcriptura
done ĩ auribus ueſtris. Et nũc de eodẽ dicitur. Qd poſt paſſionẽ ad patrẽ cruentus aſcenderit. Neceſſita.
tlpon te cõpellimur oĩa que dicuntur.In primo accipere ſaluatoris aduentu. Neq;.n. fien poteſt quod ple
all riq; noſtroꝶ facere nituntur. ut uarientur tẽpore quæ operibus copulata ſunt:nec negamus ſudo/
rccche ris eẽ maximi. Hæc oĩa ſibi cõiũgere: & ſic ſpũaliter explẽda ĩ cõſumatione mõſtrare ut xpᷣo: & iu⸗
W xta carnẽ & iuxta ſpũm iã cõpleta doceamus. Quia igitur uenit filiæ ſyon ſaluator: cuius merces cũ
len, eo eſt: & opus illius corã illo.Et egreſſus ẽ iuſtus ut ſplẽdor: & ſaluator accenſus ẽ ut lampas. Caui/
NDGH ſuſq; ſponſus ſup ſponſa ſuæ eccleſiæ. Immo exultauit ſup eã deus ſuus: qui ipſe & ſpõſus & dñũs eſt
h Propterea ſcdm aſſũptionẽ carnis & paſſionẽ crucis dicitur ad eum. Vt intingatur pes tuus in ſan-
nu . guine. Et ſub iudæ uocabulo in geneſi ꝓphetatur. Iuda te laudabunt fratres tui. Manus tuæ in cer-
ür: uicibus inimicorũ tuoꝶ. Adorabũt te filii patris tui. Catulus leonis iuda ad pdã fili mi aſcẽdiſti re-/
dben quieſcẽs accubuiſti ut leo: ẽ quaſi leæna quis ſuſcitabit eũ. Et iteꝶ. Ligãs ad uineã pullũ ſuũ: & ad
ucle uitẽ o fili mi aſinã fuã lauabit uino ſtolam ſuam: & ſanguine uuæ pallium ſuũu.lIſtæ ẽ quẽ angelicæ
ceo poteſtates uidẽtes ad patrẽ aſcendere cruentum: imperãt cæteris angelis: & ab eis audiunt. Leuate
on portas pricipes ueſtras: & eleuamini portæ æternales & ĩtroibit Iex gloriæ. Quis E iſte rex gloriæ:
b dñs fortis & potẽs: dñs fortis ĩ prælio. Et iterũ. Dñs uirtutũ ipſe eſt rex gloriæ. Hæc præmiſſimus ut
cũ aliis teſtimoniis: etiã præſens capitulũ cõgruæ doceamus. Vnde & in cãtico dicitur canticoruʒ.
Fratruelis meus:rubicũdus & candidus. Rubicundus in paſſione. Candidus ĩ reſurrectione. Inter/
te⸗ rogãt igitur angeli rei nouitate pterriti. Myſteriũ enĩ paſſionis & reſurrectionis xp̃i ſecundũ apo/
1 n ſtolum paulum cunctis retro generationibus fuerat ignoratũ. Quis iſte ſit qui de terra cruentus ad
lyn⸗ ueniat. Edom quippe in linguã noſtrã: & terrenus & cruentus exprimitur cinctis ueſtibus d boſra-
Quod multi pio errore lapſi putãt de carne dñi intelligi. i. baſar. Quod uerbũ dñi ſi camẽ ſigniſica-
tis. ret: ſcriberetur pmediam litterã ſin. Nunc ãt p ſade ſcribitur: & interpᷣtatur prima atq; munita: qd
loſt uel de hieruſalem accipimus q firmiſſimis muris fuit ante circundata. In quinquageſimonono& cẽ
Ii teſimo ſeptimo pſalmo ſcriptũ eſt. Quis deducit me in ciuitatẽ munitã in qua clauſæ ſunt aĩæ mor

tuorũ & circundata eſt firmiſſimis cuſtocdliis. Sciendũ quoq; qd iuxta hiſtoni bore non ſit edom.

ate 1¹¹

ſed immo aſſequitur. Sic formoſus in ſtola ſua gradiens in multitudine fortitudinis ſuæ. De que iut
& quadrageſimus quartus pſalmus canitur. Formoſus decore præ filiis hojum. Accingere gladio cton.
tuo ſup fœ mur tuũ potentiſſime. Specie tua & pulchnitudine tua intende ꝓſpere procede & regna
Pro quo. xx. träſtulerunt uiolentia cũ fortitudine quodq; ſenſum habeat prudens lector inquirat. Quo⸗
Ego qui loquoꝛ iuſtitiam. ⁊ ꝓpugnatoꝛ ſum ad ſaluandum. LxXX. M
C Ego qui loquoꝛ iuſtitiam:æ iudicium ſalutaris. . 8ðèðẽ s
CReſpondit dũs interrogãtibus angelis. Quæritis ꝗqſim qui ad cælos cruetus aſcendã & ſanguis — fonl
quo aſperſus ſu: Nõ mihi deformitaté tribuerit ſed decorẽ. Ego ſũ cui pater tradidit oẽ iudiciũ. De CM
quo & pſalmiſta dicebat. Deꝰ iudiciũ tuũ regi da: & iuſtitiã tuà nlio regis. Qui loquor iuſtitiã: ut ma honu
lis mala: & bonis retribuã bona: q ueni pugnare cõtra aduerſarias poteſtates: & captiuis pᷣdicare re-) Ckin
miſlionẽ& uinctos de carcere liberare: ut & aduerſarii pœnas: & captiui ſentiãt libertatem. Etuin
C AQuare ergo rubꝛũ ẽ indumentũ tuũ:⁊ veſtimẽta tua ſicut calcantium in toꝛculari. LCxx. Cabit
¶Anare rubꝛa ſunt ueſtimenta tua:⁊ indumenta tua ſicut calcantium toꝛcular. inke
CPlenum & conculcatũ ubi nunc dicitur. Rubrũ in hebræo legitur edom. Ergo & ſupra ubi ſcci⸗/ iude
Pitur edom. Non loci uocabulũ eſt: ſed nomen ſanguinis. Rurſum ãt angeli ſciſcitãtur & dicunt. iulen
Dicdicimus qd tu ſis qui loqueris iuſtitiã:& ſalus oĩum in tuo ſit iudicio conſtituta. Nunc ſcire uolu ſngui
mus: quare ueſtimenta tua ſint uelur muſto tincta: Vt qd cauſæ extiterit ut tunicã qᷓ deſuper texta ẽ: .uni
& ſcindi non põt: & de utero uirginali tantũ cãdorem habuit: quantum nullus fullonum poſſit fa- Ekten
cere ſup terrã contigerit ſanguine cruentari. Si magis tibi clementia conuenit quã crudelitas: ma ognol
gis candor quã cruor. Quibus reſpondit dñs. Non uno uerſiculo ut prius: ſed multis uerbis ut oĩa lni⸗
doceat ignorantes: ne rurſum querere compellantur. èM inau⸗
CTToꝛcnlar calcaui ſolus.⁊ de gentibus nõ eſt vir mecũ.Calcaui eos in furoꝛe meo.⁊ conculca
ui eos in ira mea. Et aſperſus eſt ſanguis eoꝛũ ſuper veſtimenta mea:⁊ oĩa indumenta mea inn *R
uinaui. Dies enim vltionis in coꝛde meo: annus redẽptionis mee nenit.Circũſpexi ⁊ non erat
auxiliatoꝛ:queſiui ⁊ nõ fuit qui adinuaret.Et ſaluauit mihbi bꝛachiũ meũ:⁊ indignatio mea ipſa
auxiliata eſt mihi.Et conculcaui populos in furore meo:⁊ inebꝛiaui eos in indignatione mes:et zie
detraxi in terram virtutem eoꝛmm. LXX. n
CPro eo quod nos diximus torcular calcaui ſolus: interpᷣtati ſunt plenum cõculcatum qd magis
cum ſuperiori capitulo legẽdum eſt Quã ut ſit ſequentis principiuʒ cætera ſic tranſtulerunt. W
CEt de gentibus mir non eſt mecũ.Et cõculcaui eos in furoꝛe meo:⁊ cõfregi eos quaſi ⁊ deduꝝꝰ i B
xi ſanguinẽ eoꝛũ in terrã. Et oia ueſtimẽta mea inquinaui. Dies enunm retributionis uenit eis: t
7 annus redẽptionis adeſt. Aſpexi ⁊ non erat auxiliatoꝛ:cõſideraui ⁊ nullłꝰ qui pꝛeberet auxitiuz mu⸗
⁊ eruit eos bꝛachiũ meũ:⁊ furoꝛ meꝰaduenit:⁊ ↄculcaui eos ĩ ira mea:⁊ ðduxii ĩra ſãgumẽ ozx eo
Pro torculari quod hebraice dicitur geth. Theodotio ipſum uerbum hebraicum poſuit fura. 3 l un
melius in hoc loco ſymmachus: quem & nos ſecuti ſumus. Verbum enim fura:ambiguum eſt & ta fahne
torcular: quã lagunculam plerumq; ſignificat: dicendum eſt itaq; de torculari quod iuxta ſcriptu· glnta!
ræ ſanctæ conſuetudinem interdum pro ultione atq; ſuppliciis ponitur peccatorum. Interdum uikiti
in cõgregatione nouoꝶ fructuuz ꝓ pœnis ponitur: atq; tormentis. Quãdo hieremias in lamẽtatio nſpt
nibus plangens euerſionẽ hieruſalem loquitur. Torcular calcaui dus nirgini filiæ iuda. I(deo ergo gel
ploro in bonam partem ſcribũtur pſalmi pro torcularibus octauus & octogeſimus tertius. De qui inde
bus in ſuis locis ſi uita comes fuerit:domino præbente dicetur. hoc torcular. In quo & malis ſup/ V
plicia: & bonis præmia a ſaluatore calcãtur. Solus ipſe calcauit: nullũq; habuit adiutorẽ. Neq; enum En
angelus: aut archangelus: thronus: dominationes: aut ulla cæleſtium poteſtatum: humanum cor-/ wonn
pus aſſumpſit.Et pro nobis paſſus eſt & conculcauit aduerſas poteſtates fortitudines atq; contriuit. .
Niſi ile qui loquitur in pſalmo.Saluum me fac dñe qm̃ defecit ſanctus: In tantum ut etiã cõfiden/ W
tiſſimus & in fidei ueritate: firmiſſimus apoſtolus petrus timore territus fugerit: imo dũm negarit.
Quodq; ſeqtur. Et aſperſus eſt ſanguis eoꝶ ſuper ueſtimẽta mea: & omnia indumẽta mea pollui. C
Nequaquã ſit intelligendũ: ut demones & aduerſarias poteſtates ſanguinem habere credamus. S823 b
tropologicæ accipienda ſunt oĩa: quando clementiſſimus deus ad erudiendum populum ſuuʒ: &
captiuitatis uinculis liberãdum hoſtes ferire compellitur. Dies enim ingꝗt ultionis ĩ corde meo: an
nus redemptionis meæ uenit. De quo & ſupra legimus. In bonã partem prædicare annuz domin .
acceptum: & diem retributionis deo noſtro. Et nunc tam in malam quam in bonam: in mala di / C
es enim ultionis in corde meo. in bonam. Annus redemptionis meæ uenit: ut eo tempore quo pu hl
niuntur aduerſarii dei populus liberætur. Immo redimatur prætioſo ſanguine agni: qui in ioãnns re
apochalypſi dicitur trucidatus. De hac retributionis die & moyſes ſancto ſpiritu prophetabat. Et
retribuet uindictam inimicis: & odientibus ſe reſtituet. Circũſpexi & non erat auxiliator: quæſfilii F
H. & non erat qui adiuuaret. Qui & in pſalmo dixerat. Et expectaui qui cõtriſtaretur: & non fuit qui 8
conſolaretur.& non inueni. lpſe enim cum eſſet in forma dei: non eſt rapinam arbitratus æqualeʒ
ſe eſſe deo. Sed ſe exinamiuit formam ſerui accipiens: & factus obœdiens patri uſq; ad morteʒ: mor ðð

tem crucis. & propterea donauit ei nomen ſuper omne nomen: ut ſaluaret ſibi credentes dexters

Super Eſaiam

den
eRhn ſua:& indignatio eius quæ erat aduerſarios dei: & populum liberaret. Siue eruit credentes in bra/
rn chio ſuo: & furorem ſuum ultra non diſtulit. Deduxitq; ſanguinem eorum in terram uel da m onũ
Vel certæ ſanguinem iudæorum: pro quo cæteri interprætes contentionem tranſtulerut.
ui omni ſtudio nitebantur ut uinctum populum non dimitterent.
Miſerationuʒ domini recoꝛdaboꝛ.Laudem domini ſuper omnibus que reddidit nobis do
R minus:⁊ ſuper multitudinem bonoꝛum domui iſrahel que largitus eſt eis ſecundum indulgen
Wüh⸗ tiam ſuam:multitudinem miſericoꝛdiarum ſuarum. LxX.
Nunm Wiſericoꝛdie qñi recoꝛdatus ſum nirtutes domini in omnibus q reddidit nobis dñs:iudex
ant bonus domui iſrł. Retribuet nobis ſccũdũ miicoꝛdiã ſuã:⁊ ſecũdũ multitudinẽ iuſtitie ſue.
ÿ CFinito ut nos arbitramur primo: ut pleriq; æſtimant ſecundo ſaluatoris aduentu: in quo ſub au-
U. ditu iudicantis immo pugnantis. Suoſq; & populi ſui aduerſarios trucidantis. Cruẽtus uictorq; de-
ſcribitur. Incipit alia In qua ex perſona populi propheta loquitur. Enarrans beneficia
i in ſe dei & ſui cordis duritiam: ob quam & hieruſalem in cecio⸗de iſrahel captiuitati traditus ſit. q
liant iudæi ad babylonica referunt tempora. Nos autem ordine & ratiõe monſtrauimus: de præſenti di
Weuel ci tempore in quo romanis ſeruiunt: & excluſo iſtahele: gentiuʒ turba ſucceſſit. Curramus igitur p
lerts ſingula orationis membra & ea ne lacrimoſa ſit expoſitio breuiter diſſeramus: præſſus pondere ma
ſirti lorum in nullo alio niſi in dei miſericordia ſpem habeo:qui facit miſericordiã in milia diligentibꝰ
tanme ſe. Et extendit miſericordiam ſuam his qui cognoſcunt eum. Ex quo oſtenditur diligentibus ſe: &
ucin cognoſcentibus deum:miſericordiam domint ſubuenire. Non eſt enim uolentis: neq; currentis:
ſed miſerentis eſt dei. Et niſi dominus ædificauerit domum & cuſtodlierit ciuitatem: in uano uigila
nallen⸗ uit qui ædificat & cuſtodit eam. pſe enim nirtutem tribuet ut faciamus fortitudinem & poſſimus
negin⸗ dicere. Fortitudo mea & auxilium & refugium meum in die malorum meorum. Quæ in præſen/-
mennt ti loco non pro uitus atq; peccatis: ſed pro anguſtiis debemus accipere: quod autem iuxta ſeptua/
aip ginta ſequitur. Virtutes domini in omnibus quæ retribuit mihi. Pro quo in hebraico laudes do/
NNera mini continentur: ſigna intelligamus atq; miracula. Pro quibus ponuntur ſæpe uirtutes: ut ibi glo

riam meam alteri non dabo: nec uirtutes meas ſculptilibus. Et alibi. Virtutes eius in inſulis nuntia-
muei bunt:uel gentibus totius mundi: uel eccleſiis: quæ firma molæ fundatæ ſunt: & feriuntur: potius
. quam ſubuertuntur. Interdum uirtus nequaquam pro fortitudine accipitur atq; miraculis: ſed pro
decli⸗ conuerſatione bona ut illud eſt apoſtoli petri miniſtrantes in ſcientia ueſtra uirtutem: & pau-
tes li ſi qua uirtus: & ſi qua laus. Iuxta quod S& in alio Ioco dicitur. Melior eſt ſterilitas cum uirtute pri-
R or uirtutis intelligentia deo ſecunda homimbus conuenit. Pro eo quod nos interprætati ſumus.
en 5 uper omnibus quæ reddidit nobis dominus. Quod poteſt & in bonam && in malam partem acci
ius pi ſym machus manifeſtius in bonorum poſuit retributione dicens: pro omnibus in quibus bene/
10 fecit nobis. Et pro multitudine bonitatis quam ſuper domum iſrahel exercuit. Pro quo ſeptua-
eid ginta trãſtulerũt. Dñs iudex bonus domui iſrahel retribuit nobis ᷣm mĩaʒ ſuã & ſᷣm multitudinẽ

mn luſtitiæ ſuæ. Hoc autem non poteſt diceae niſi ille qui intelligit iuſtæ ſuſtinere quæ patitur. Deniq;
ret , in ſeptuageſimoſecundo pſalmo cuius exordium eſt. Quam bonus iſrahel deus: his qui recto ſunt
Nrnd corde. Loquitur propheta ex perſona eorum: qui dei iudiciis perturbantur. Mei autem pœne moti
ge ſunt pedes pœne effuſi ſunt greſſus mei: pacem peccatorum uidentis. Et cætera uſq; ad finem pfal-
di mi. Vnde apoſtolus paulus qui dominum iudicem bonum iuſtumq; cognouerat loquitur con-
n⸗ fidenter: repoſita eſt mihi corona iuſtitiæ quam reddidit mihi iuſtus iudex. Non autem muhi: ſed &
Ganm omnibus qui diligunt aduentum domini & ſaluatoris noſtri. Nec eſt inter bonum & iuſtuʒ ut he-
n t⸗ retici uolunt ulla diſtantia: eodem ſcribente. Ergo lex ſancta eſt: & mandatum ſanctum & iuſtum
ruu & bonum. Vt uidelicet bonitas in genere: & iuſtitia intelligatur in ſpecie. Quamobrem ſcribit ad
dicen romanos. Vix enim pro iuſto quis moritur. Nam pro bono forſitan quis audeat mori?
⸗ CEt dixit:Nerumtamen pplłs meꝰ c.Filij non negantes:⁊ factus eſt eis ſaluatoꝛ in omni tri/
holu bulatione eoꝛum:non eſt tribulatus ⁊ angelus faciei eius ſaluabit eos in dilectione ſua:⁊ in in/
a OI dulgentia ſua. Ipſe redemit eos ⁊ poꝛtauit eos:⁊ leuauit eos cunctis diebus ſeculi.Ipſi autem
gu ad iracundiam prouocauerunt:et afflixerunt ſpiritum ſancti eius:⁊ conuerſus eſt eis in inimi⸗
roa cum:⁊ ipſe debellauit os. LCxxXx. ßVU
min CEt dixi.NHNon populus meus ſfilij nequaquam repꝛobabunt.Et factus eſt eis i ſalute ex omni
uch⸗ tribulatione eoꝛum:non legatus neqʒ angelus ſed ipſe ſaluauit eos:quod diligeret illos:⁊ parce
o ret eis:ipſe redemi eos:⁊ ſuſcepit illos:⁊ exaltauit oibus diebꝰ ſeculi.Ipſi ãt non crediderunt ⁊
dind eexacerbauerũt ſpũm ſctũz eius:cõuerſus ẽ eis i inimicũ:ipſe pugnauit contra eos.
c CVbi nos interprætati ſumus in omni tribulatione eorum non eſt tribulatus quod hebraicæ di-
leini citur lo. Et eſt negantis aduerbium pro non legi poteſt & ipſe ut ſit ſenſus in omni tribulatione eo
igii rum ipſe eſt tribulatus: Ideſt deus: ut non ſolum peccata:ſed & tribulationes noſtras ipſe portaret.
ug, Ipſe enim infirmitates noſtras portat: & pro nobis dolet. Porro. xx. poſuerunt. Aliud quod in he-
no bræo non habetur. Non legatus neq; angelus: ſed ipſe ſaluabit eos. De quo ĩ ſuo dicemus loco. Di-
ten xit igitur deus qui iuſtus eſt iudex domui iſrahel. Et auſteritatem iuſtitiæ clementia mitigat iudicâ

R iiii

Liber. xvii.c.lxiii.

tĩis. Genuĩ quidem filios & exaltauiĩ: & ipſi ſpræuerunt me. Verũtamen quia populus ſunt: & ſemel
filii nominati:non peribunt imperpetuum. Si me ſpernere & negare deſierint: ſentient ſaluatorem
qui in omni tribulatione eorum ipſe tribulatus eſt ſiue non eſt tribulatus: ut parumper eos deſere-/
ret: & nudatos auxilio ſuo cogeret ad rogandum. Vel certe nequaquam tribulauit eos: ſed econtra
rio cæteris perſequentibus adiutor fuit.Miſitq; angelum ſuum qui eos de periculo liberaret:aut iu
xta ſeptuaginta:non per angelos & prophetas & alios ſanctos uiros ſaluare uoluit populum ſuum
Verum ipſe deſcendit ad oues perditas domus iſrahel:ut ouem morbidam ſuis humeris reportaret
& dragmam quæ perierat inueniret. Et luæurioſo filio reuertenti lætus occurreret: propter qd ſpon
ſa dicit in cantico canticorum. Oſculetur me oſculis oris ſui. Nequaquam per patriarchas moyſen
& prophetas.ſed meum corpus aſſumat in mea carne uerſætur. Verbum caro fiat & ſic oſculetur me
habitans in me ut ſit hemmanuhel. Nequaquam igitur ut legatus: nec ut angelus: ſed ipſe ſaluabit
eos qui recæperunt ſalutem. Non operum merito: ſed caritate dei. Sic enim dilexit deus mundum:
ut filium ſuum unigenitum daret. & omnis qui crediderit ĩ eum non pereat:ſed habeat uitam æter
nam. Quod ſi prudens lector tacita cogitatione reſponderit:quare multi non ſint ſaluati ſi ĩpſe ſal/
uabit eos & dilexit & pepercit filiis ſuis: & redemit eos ſanguine ſuo. Suſcæpitq; & exaltauit ad ſũ⸗
tos infertur cauſa perſpicua. pſi autem non crediderunt & exacerbauerunt ſpiritum ſanctuʒ eius.
Siue ſancti illius quod hebraicæ dicitur cadeſo. Voluit itaq; deus ſaluare cupientes & prouocauit
ad ſalutem: ut uoluntas haberet præmium: ſed illi credere noluerunt. Alioqun de ioanne ſcriptuʒ
eſt. Fuit homo miſſus a deo:cui erat nomen ioannes:hic uenit & præberet teſtimonium luci: ut oẽs
crederẽt per eum. Nec ſtatim in culpa eſt ſi plures credere noluerunt: ſed uoluntas uenientis hæc ſu
it: ut omnes crederent & ſaluarentur. Sinautem qui exaſperauerit & afflixerit ſpiritum ſanctuʒ uel
ſancti eius. ideſt chriſti deum exaſperat: eiuſdem ſpiritus ſanctus cum patre filioq; naturæ eſt quam
obrem apoſtolus præcipit. Nolite contriſtare ſpiritum ſanctum in quo ſignati eſtis. Qui ſpiritus ſã
ctus recedit a corpore ſubdito peccatis: & in peruerſam animaminon ingreditur ſapientia. Vnde &
dauid conſcientia peccatorum ne ſpiritum ſanctum perderet præcabatur dicens. Et ſpiritum ſan/
ctum tuum ne auferas a me. Vt autem ſciamus omnem qui exaſperat ſpiritum ſanctum deum offẽ/
dere. Et de amico inimicum & hoſtem fieri petrus apoſtolus ſignificantius in apoſtolorum actibus
loquitur. Quare conuenit uobis mentiri ſpiritui ſancto:non eſtis hominibus mentiti ſed deo. Iſte
eſt ſpiritus ſanctus de quo in euangelio dominus dicebat.Si diligitis me mandata mea ſeruate: &
ego petam patrem & alium paraclitum dabit uobis: ut ſit uobiſcum in ſempiternum. Spiritum ue/
ritatis. De quo & in ſapientia repperimus: quæ nomine ſalomonis ſcribitur. Sanctus enim ſpiritus
diſciplinæ fugiet dolum: & recedet a cogitationibus ſtultis. 2
CEt recoꝛdatus eſt dierum ſeculi moyſi populi ſui. Abi eſt qui eduxit eos de mari cum paſto/
ribus gregis ſui:ubi eſt qui poſuit in medio eius ſpiritũ ſancti ſui.Qui eduxit ad dexterã moy
ſen bꝛachio maieſtatis ſue:qui ſcidit aquas ante eos ut faceret ſibi nomen ſempiternum:qui du/
xit eos per abyſſos quaſi equum in deſerto non impingenteʒ quaſi animal in cãpo deſcẽdẽs ſpi
ritus dñi ductoꝛ eius fuit:ſic adduxiſti ppłm tuũ vt faceres tibi nomẽ gloꝛnie. LXxX.

Et recoꝛdatus ẽ dierũ antiquoꝛũ qui eduxit de terra paſtoꝛem ouium. Abi eſt qui poſuit eis

ſpũm ſcũm:qui eduxit de terra moyſen bꝛachio gloꝛie ſue.Sic adduxit populũ ſuũ per ualidaʒ
aquam in cõſpectu eius:ut faceret ſibi nomen ſempiternum Adduxit eos ꝑ abyſſũ ſicut eqnũ
per ſolitudinẽ ⁊ non laboꝛauerunt.Et ſicut iumẽta ꝑ cãpum deſcẽdit ſpũs a dño:⁊ dux eoꝛum
fuit:ſic adduxiſti populum tuum ut faceres tibi nomen gloꝛie. èò =
CDominus qui de protectore factus eſt aduerſarius populi iudæorum: qui ad iracundiam prouo/
cauerunt ſpiritũ ſanctũ eius: & debellauit eos. I pſe recordatus eſt antiquorum dierum: quando pro
eis moyſes in heremo depræcatus eſt dicens. Aut dimitte eis hanc noxam: aut ſi non facis dele me
de libro tuo quem ſcripſiſti. ueteris ĩgitur æſaias recordatus eſt hiſtoriæ & dicit. Vbi eſt ille moyſes
qui eduxit eos de rubro mari: ubi eſt paſtor ouium: ubi ille qui cum cæteris paſtoribus gregis dñi
laborauit. Qui impetrauit & poſuit ſpiritum dei oratione & præcibus ſuis in grege dñi. Aut certe
ita intelligendum: ubi eſt illa clementia domini qua quondam miſertus eſt populo ſuo.Vt ſpiritꝰ
quoq; ſancti eis gratiam tribueret:qui eduxit ĩ dexteram partem non in ſiniſtram moyſen ſeruũ ſuũ
brachio maieſtatis ſuæ: qui ſcidit aquas ante eum ut faceret ſibi nomen ſempiternum: ut uſq; in p̃ᷣ/
ſentem diem illius potentia narraretur. Duxit enim populum ſuum per ĩmenſas aquarum abyſſos
quaſi æquum per ſolitudinem & iumenta per planum: & ſpiritus domini ductor eius fuit: ideſt gre
gis domini: ſpiritum autem hic angelum debemus intelligere: qui ductor fuit populi iſrahel. Iuxta
illud quod ſcriptũ ẽ. Qui facit angelos ſuos ſpũs: & miniſtros ſuos ignẽ urẽtẽ.Et ĩ æpiſtola ad he/
bræos. Iſti ſũt adminiſtratorii ſpũs:q mittuntur ĩ miniſterium: ꝓpter eos ꝗ poſſeſſuri ſunt ſalutem.
Cõſideremus illud qd ĩ actibus apoſtolorũ ſcribitur. Spũs dñi rapuit philippũ: & nõ uidit eũ ultra
eunuchus. An fup angelos debeamus accipere. Sunt qui angelũ in ſpiritu ſancto hæc feciſſe teſten-
tur. Manifeſta percurrimus ut ĩ obſcurioribus imoremnm.
CAttenge de celo:⁊ vide de habitaculo ſancto tuo:ꝛ gloꝛie tue. Abi ẽ ʒelus tuꝰ ⁊ foꝛtitudo tua:
. multitudo

mnit
crtol
ſoc
CC£
(tmn
espo

NN

⸗
toc
nosſi
cels
tenet
habi
Cel
incel
Aten
Abier
cellta
lecedit
ken
leutet
cepe

Mudn

Ham
ii⸗
ſ'ad
ibusn
eck
ituo
ſein
muta
ſeuur
nen
C
ſen
ho⸗
ſor⸗
C
(ln
deß
G
i
1

Suher Eſaiam.

multitudo viſcerum tuoꝛum:⁊ miſerationum tuarum ſuper mè continuerunt ſe. Tu enim pa-
nckt, ter noſter: ? abꝛaham neſciuit nos:⁊ iſrael ignoꝛauit nos. Tu domine pater noſter redemptoꝛ
tanmn noſter a ſeculo nomen tuum. LXX. 4
nnn CCLõouertere de celo ⁊ vide de domo ſancta tua:⁊ gloꝛia tua:vbi ẽ ʒelus tuꝰ ⁊ foꝛtitudo tua:vbi
in eſt multitudo miſericoꝛdiarum tuarum:⁊ miſerationum marum qua ſuſtinuiſti nos. Tu enim
Nn es pater noſter quia abrabham non cognouit nos:⁊ iſracl non cognouir nos. Sed tu domine pa⸗
adübe ter noſter libera nos a pꝛincipio nomen tuum ſuper nos eff.
Nra CQui tanta populo præſtitiſti quæ ſuperior ſermo narrauit: ut ſpiritus quoq; tui dignos conſor-
alenn. tio duceres. Nunc quoq; attende de cælo & uide opera noſtra: ſi tamen te digna ſunt. Quare auer
4 lli tis faciem tuam 2 nobis. Cælum autem dicitur habitaculum ſanctum: & domus gloriæ eius: iuxta
mnin illud. Cælum mihi thronus eſt: terra autem ſcabellum pedum meoꝶ. Et in alio Ioco: qui habitat in
= cælis irridebit eos. Et ad te leuaui oculos meos qui habitas in cælo. Non quo omnipotens deus ꝗ
dir tenet cælum palmo: & terram pugillo ullo claudatur loco. Sed quo ꝗᷓ ſanctiora ſunt illius locus: &
nike habitaculum eſſe dicantur: deniq; ſalomon qui ædiſicauit domum dei ad eum præcans loquitur.
4 i Ceæli cælorum & terra non ſufficient tibi. Et in oratione dominica dicitur. Fiat uoluntas tua: ſicut
4 eun in cælo & in terra. Vbicunq; ergo fit uoluntas dei:illud eſt habitaculum eius & domus dei. Qod
uca autem ſequitur. Vbi eſt zelus tuus & fortitudo tua. Illo teſtimonio diſſeramus: quod per hezechiel
ſeihtn ad hieruſalem dicit deus: quæ ſecuta fuerat amatores ſuos. Iam non iraſcar tibi: & zelus meus re/
cutdi ceſſit a te. Et eſt ſenſus. Quia peccauimus & nos odiſſe cœpiſti. Receſſit a nobis zelus tuus:qui non
töbeet tecedit quando loquitur: qui per zachariam zelatus ſyon & hieruſalem zelo magno: unde & in cõ
nähul ſequentibus ait. Et iraſcar ſuper gentes quæ congregatæ ſunt aduerſum eam in circuitu: Receden/-
tgun te autem ⁊ꝛelo recedit & fortitudo dei: & paternorum uiſcerum ſuperatur affectus. Dum magnitu/
