pater ſit eis in portentũ uentura pᷣnuncians.Et poſtꝗᷓ ſubuerſa fuerit hieruſalẽ tẽplũq; ſuccenſum.& walte
hoc totus mundus audierit. & diſperſio iſrael que orbis termĩos colit. tunc uerba domini opere cõ luce
pleta. uel deſtructa ſecundum occidentem litteram. aperta ſit euãgelii gloria. & cognoſcat iſrael qd un
ipſe ſit dominus & deus qui hec mane uentura predixerit. & ueſperi atq; in conſumationem mun/ neyl
di eſſe completa ſuo probarit aduentu. “ rineli
CEXPLICIT LIBER SEPTIMVS. 1 nouu
CINCIPIT LIBER OCTAVVS IN Ez ECHIEL PROPHETA winn
VVID aliis proſit in prophetas noſtra dictatio dei iuditii eſt eorũq; con/ hut
ſſcientiæ.qui omiſſis declamationibus ac plauſu & compoſitione uerbo g)
Ktrum cupiunt ſcire quid eorum ſermo uel narret & preteritum uel præ⸗- n
ſens arguat uel prædicat eſſe uẽturum:nobis interim primum prodere. end,
Dum enim hoc facimus & nihil aliud cogitamus: immo dum furta ex/ tutini
planationis aggredimur. & dierum miſerias noctium ſtudio compen- gicelo
ſſamus: paſcitur animus & obliuiſcitur ſeculi calamitatum: quod in extre . ibuch
mo fine iam poſitum congemiſcit & parturit donec qui tenet de medio mdiue
iat: & pedes ſtatuæ quondam ferrei fragilitate digitorum fictilium con etinu.
terantutr. Cadit mundus. & ceruix erecta nõ flectitur. Pereunt diuitiæ & num4
D upnequaꝗᷓ ceſſat auaritia. Congregare feſtinant que rurſum ab aliis occu- direit
pentur: Aruerunt lachrymæ pietas omnis ablata eſt Multi qui petãt pau ieſna
ci qui tribuant. Nec erubeſcimus paupertatem uili palliolo præferẽtes crœſi opibus incubare: fa- lanedin
mẽq; & interitũ plurimoꝶ noſtris cuſtodire theſauris. ſecũdũ illũ diuitem purpuratũ. ut ꝗ aliud ni flüdon
hil fecerit. neq; enĩ rapinas eius & iniqtates ſcriptura teſtatur: crudelitas eius atq; ſupbia non habeat mntem
modum. lazaro ante fores iacenti atq; ſemineci. ne ea quidem iuſſit dari que canibus proiiciuntur. mineſt
Quami nunc lazari iacent. & quantorum purpuræ diuerſis ueſtium coloribus ꝓteguntur. ne in uſꝰ tionẽd
Sð quidẽ ꝓprios uertentes que peritura conſeruant. Hæc uirgo xpi euſtochiũ ex cordis habũdantia os aantft
locutũ ſit. & paulo liberius quã humilitati noſtræ conuenit dixerimus. cæterũ octauus in ezechielẽ Catotu
liber ꝗ filiorũ ammõ & gẽtiũ cæterarũ ĩcrepationẽ cõtiet & uaticiniũ futurorũ. hoc hẽbit exordiũ. ceritn
O CCAPITIVLVYVM. XXV: le inſa
factus ẽ ſermo dñi ad me dicens.æ ili hominis pone ſiue obſirma faciẽ tuã contra groma
filios ammõ ? pꝛophetabis de eis.⁊ dices ſiljs ammon. Audite verbuz dñi dei. Hec mnniuch
AAllicit dñs deus. ꝛ0 eo ꝗõ dixiſtis euge cuge ſuper ſãctuariũ meuʒ. ſiue quia gauiſi irae
EKſtis ſuper ſactuariũ meũ qꝛ pollutũ.⁊ ſuper terrã iſrahel quia deſolata c.⁊ ſuper do/ ducm
mũ iuda quia ducti ſũt in captiuitatẽ. idcirco ego tradã te ſilijs oriẽtalibus ſiue cedẽ in heredita generit
tẽ. ⁊ collocabũt caulas ſuas in te.⁊ ponẽt ĩ te tẽtoꝛia ſua. Ipſi comedẽt fruges iuas.⁊ ipſi bibẽt las ſulin
ſiue vbertatez tuã.daboqʒ rabbath in habitaculũ cameloꝛũ ſiue ciuitatẽ ammon in paſcua ca- lelei
meloꝛũ.⁊ filios ammon in cubile peccoꝝ:⁊ ſcietis ga ego dñs: Quia hec dicit dñs dc. Pꝛo eo mn
qð plauſiſti mann ⁊ pcuſſiſti ſinè ĩſonuiſti pede.⁊ gauiſa es cx toto affectu ſiue ĩſultaſti ex aniꝰ Ther⸗
mo tuo ſuper terrã iſrahel idcirco ego extendã manum meam ſuper te ⁊ tradam te in direptio lereo
nem gentium.⁊ interſiciam te de populis.⁊ perdam de terris ⁊ conteram? ſcies quia ego dũs. ebeſ
¶Capta uel obſeſſa hieruſalem. poſtquam uenit in babylonem qui potuerat euadere: & nunciauit ſin
urbem iam iamq; capiendam: uel cum templo eſſe ſubuerſam: iuxta conſuetudinem omnium pro-⸗ * h
phetarum aduerſum cæteras in circuitu nationes quæ inſultauerunt ruinæ hieruſalem: templiq; in e l
cendio ſermo conuertitur prophetalis: primumq; contra filios ammon qui habebant metropolim nae
nomine rabbath: quæ hodie a rege ægypti ptolomeo cognomento philadelpho: qui arabiam te-
nuit cũ iudæa philadelphia nominatur: nuncupata eſt. Fili inquit hominis: pone ſiue obfirma faciẽ N n
tuam contra filios ammon qui de loth ſtirpe generati ſunt. & dices ad eos. Hax dicit dominus deꝰ:
Non ſunt enim prophetæ uerba ſed domini. De offirmatione uultus: in hoc eodem propheta ple/ k
. nius diſputauimus. Pro eo qd dixiſtis euge euge ſiue ĩſultaſtis & gauiſi eſtis quia templum & ſan- V
cctuarium meum hoſtium ingreſſione pollutuʒ ẽ: & ſuper terram iſrahel qm̃ deſolata: & ſpecialiter td
ſuper domum iuda. ideſt duarum tribuuʒ ꝗᷓ nüc ductæ ſunt in captiuitatẽ: propterea & ego tradã ie

i filiis

DðWð

M

Super Eʒech ielem.

zin i Hiiis cedes: quos Orientales interprætati ſumus: Nulliq; dubiũ madianitas & totâ herem: uaſtita

in tẽ adiacere terræ arabiæ ꝗ habent cameloꝑꝶ græges:0 uiũq; & caprarũ multitudines: & his opibꝰui-
* ctitãt. Quod & terræ iſrahel in iudicũ libro accidiſſe narrat hiſtoria: quãdo uenerũt madianei & de
d paſti ſant uſq; gazam Ooẽès regiones eogꝑ. Methaphoricos ergo p madianeos iſmahelitas & aggare/
Rd nos ꝗ nunc ſarraceni appellãtur: aſſumẽtes ſibi falſo nomen ſaræ. quod ſcilicet de ingenua & domi
W na uideantur eẽ generati ſcriptura ſignificat. Diciturq; de rege nabuchodonoſor & omni eiꝰ exer⸗
aläi citu: quod ueniat & capiat urbem rabbath: quæ uel propriæ hoc appellatur nomine: uel ob magni/
üeu tudinem. Rabbath enim maxima dicitur. Et ne dubitemus nabuchodonoſor ſubuertiſſe arabiam
NKan poſtquã capta ẽ hieruſalẽ:ſupra ſcriptura teſtatur. Et tu ſili hominis: pone tibi duas uias ammon &
mudte hieruſalẽ: & ueniat gladius regis babylonis. Et iterũ.In capitæ uiæ ciuitatis cõniciet ui ponere: ut
tnimg ueniat gladius ad rabbath filio ammon. & ad iudà in hieruſalem munitiſſimã. Et rurſũ. Hæc dicit
Oderc dñs deus ad filios ãmon: & ad opprobrium eoꝑꝶ. Veniẽt ergo filii cedem: & collocabũt caulas ſuas
fhelg quaſi paſtores figentq; tentoria. Ipſi uaſtabunt fruges tuas:& bibent lac & ubertatẽ terræ immiſſis
eummn, grægibus cameloꝶ & omniũ populoꝶ:ita ut ſint filii ammon in cubile pecoꝑ:& maloꝶ& neceſſita⸗
te intelligant quod ipſe ſit dñs ꝗ & futura prædixit: & ut fiert imperauit. Nec hoc ſuffecit filiis am
mon ut ĩſultarent & dicerẽt:euge euge ſuper tẽplo & ſanctuario dñi quod pollutũ erat diuerſatũ ĩ
troitu nationũ: ſed tanta fuit inſultãdi laſciuia: ut cunctus ſimul populus manibus & pedibus cõcre
nigcon/ paret:& ex toto cordis clamaret affectu:eo qd terra iſrahel eſſet deſolata.Propterea nõ per angelos
neverdo neq; p alia miniſteria:ſed ipſe dominus extẽdẽs manũ ſuã ad pcutiẽdũ:tradet eã in direptionẽ:ne/
belprr⸗ quaquã camelis & ouiũ gregibꝰ:ſed manifeſtius gẽtibus:ut de populoꝶ numero pœnitus eradi/
Nodere, cetur & pereat: & redigatur ad nihilũ. Et poſtquã cõtrita fuerit:tunc intelligat qd ipſe ſit dñs ꝗ cun/
una er⸗ cta diiudicet: & in oẽs terras habeat poteſtatẽ.Poſſumus iuxta tropologĩiã filios ammon intelligere
dnpen , qui de loth in ſpelũca generari ſunt ſemine:& generati in ebrietate & inceſtu: omnes hereticos. De
netdte quibus dicit & apoſtolus ioannes. Ex nobis exierunt: ſed non fuerunt ex nobis. Si enim fuiſſent ex
demecio nobis permanſiſſent utiq; nobiſcum. Iſti de inclinatione orti ſunt. Hoc enĩ loth in linguã noſtram
ð uertitur. Quia omnes declinauerunt ſimul inutiles fadci ſunt:non eſt ꝗ faciat bonum nõ eſt uſq; ad
Ciitied⸗ unum. Aduerſum hos ponitur ſiue offirmatur facies prophetalis: ut eos ſua auſteritate conterat: &
ii oecn dicat eis. Quid inſultatis eccleſiæ meæ tempore perſequutionis: eo q diuerſorũ uitiorum pollu/
zuüu tũ ẽ ſanctuarium meum: ſiue eorum uitio qui mihi ſeruiebant:ſiue hoſtium crudelitate qui in eos p
anih⸗ ſequebãtur terrã iſrahel: Et eſt ſenſus. Videntes domũ domini eẽ deſolatã uirtutũ choro: & quoniã
lüni filii do mus iuda.i.domus deum conſitentis in qua ẽ uera fides & recta cõfeſſio ducti ſunt in captiui
dobden tatem: & ſeruire domino deſierũt: idcirco o omnis inſultans: traderis filiis orientalibus ꝗ de uero lu
⸗ mine ſunt profecti:& traderis in hæreditatẽ: ut tu quoq; diſcas dominum confiteri. Et per tran ſla/
* tionẽ dicitur: quod filii orientis ponant ſuper eos caulas ſuas & figãt tẽtorĩa:& bibant lac & come/
– dant fruges: & ciuitas quõdã ſuperbiæ fiat inhabitaculũ cameloꝶ: qui poſſint depoſito onere pec/
riiti catorum intrare ꝑ foramẽ acus: & in cubile pecorum quæ reguntur a paſtore bono: ut cum hoc fe-
di cerĩt mixti & traditi orientis paſtoribꝰ: intelligant quod ipſe ſit dominus. Rurſũq; exprobrat eis. qᷓ/
tenacd re inſultauerint nimio cordis affectu ruinis populi dei: & terrã iſrahel putanerint oĩno deſertã: pro
. quo mœreantur manũ ulciſcentem dei: ut qui exceſſerãt modũ exultatiõis & gaudii ſup ruinã do-
ic mus iudeæ: nequaquã tradãtur filiis oriẽtis:ſed ſint ĩ direptionẽ cũctaꝶ gtiũ. & ĩterficiatur de po/
li. Het pulis & pereãt & cõterãtur: & nequaquã de ſtirpe abraham: ſed de cunctis nationibꝰeẽ credẽdi ſint
gauff & tũc maloꝶ cognoſcãt magnitudine & cõtritione ſua & ĩterfectione populi.qd ipſe ſit s Quod
per 60 generaliter de eccleſia ĩtelligimus. Super unũ quẽq; ſctõrum iĩtelligi po teſt. ad quoꝶ ruinã gaudẽt
heregi⸗ ſæculi hoĩes: & aduerſariæ ptãtes ſi multi tẽporis pdiderunt pudicitiã. dũ mali conſolationẽ ſuorũ
bibate ſcelerũ putãt ſi plures habeant conſortes criminum atq; ſupplicii & hoc nemo faciat niſi fuerit filiꝰ
ſecs ammon:hoc eſt filius populi qui in declinatione generatus eſt.
Pov Bec dicit dũs deus. Mꝛo eo quod dixerũt moab ⁊ ſeir ecce ſicut omnes gẽtes domus iuda.
H idcirco ecce ego aperiã humerũ moab. Be ciuitatibus inquã eius ⁊ de finihus eius indita ter⸗
no⸗ re beſimoth ⁊ beelmeon. ⁊ cariathai filijs oꝛiẽtis cũ filijs ãmon.⁊ dabo eã in hereditatẽ ut non
vcis⸗ ſit ultra memoꝛia filioꝛũ amon in gentibus.⁊ in moab faciã iudicia.⁊ ſciẽt qa ego dñs. LXX.
ciint, * BGec dicit adonai ds. Pꝛo eo quod dixit moabꝛ ſeir ecce ſicut omnes gẽtes domus iuda.
npro/ ideirco ecce ego diſſoluã humeꝝ moab.de ciuitatibus pꝛomũctoꝛioꝝ eius.electã terrã domum
ſain bethieſimut ſuper fõtẽ vrbis maritime. Filios oꝛiẽtis ſuꝑ filios ãmon dedi in hereditatẽ. ut nõ
holin ſit memoꝛia ſilioꝛũ ãmon in gentibus.⁊ in moab faciã ultiones.⸗ cognoſcẽt quoniã ego dommꝰ.
m te/ CHoc quod nos ĩterprætati ſumus: & ſeir in ſeptuaginta non hẽtur: ſed de theodotionis editione
bcii additũ ẽ. Ridiculã uero in hoc loco hebrei narrãt fabulã. Poſtquã urbs apta tẽplũq; reſeratum eſt
den filiiq; amon & moab & ſeir ingreſſi ſunt templum: uideruntq; cherubin protegẽtia pꝓpitiatoriũ di/
ple⸗ xerunt. Sicut cunctæ gentes colunt ſimulachra: ita & iudas habet ſuæ religionis idola. Et idcirco in
ſan⸗ quit iratus eſt dominus: & tradidit eos captiuitati. Nos autem hoc dicimus quod & iſti inſulta-
lirte uerunt domui iudæ: quando a chaldæis capta eſt: putantes ſicut in cæteris gentibus non ibi eſſe

Liber octauus. c. xxv.

auxiliũ dei: & ideo regnum iudæ & hieruſalẽ dei præſidio deſtitutũ: patuiſſe babyloniæ poteſtati.
Idcirco nõ multo poſt tẽpore: ſed ĩ præſentiarum dñs cõminatur ſe humerũ robur nidelicet & for-
titudinẽ moab de ciuitatibꝰemus diſſoluturũ:ſiue apertuꝶ: ut ad ipſos quoq; babylonius uictor in-

troeat: & ciuitates in moab eẽ deſiſtant: & in finibus eius ac terminis urbes inclytæ deſtruantur: qus

rum ponit nomina. Beethſimot & beelmeon & cariathaim: pro quibꝰneſcio ꝗd uolẽtes ſeptuagin/
ta interprætati ſunt domũ bethieſimon: cum hoc uocabulum uillam deſertam ſignificet beelmeon
quoq; uſqʒ hodie in moab uicus ſit maximus:quẽ illi uerterũt ſup fontẽ: & cariathaim ciuitatẽ ma/

ritimã traditurq; & ipia cum filiis ãmon fſiliis orientis: babyloniis uidelicet: iuxta illum ſenſum quẽ?

contra filios àmon interprætati ſumus. Et dabo inquit moab in hereditatem: ut quomodo ſilioruʒ
ãmon nõ eſt memoria ultra in gentibus: ſic & in moab ultiones faciam atq; iuditia: ut cognoſcant
qd ego ſim dñs. Qui iudã tradidi pro peccato: & in filios ãmon & in moab ultor exiſtam. Vſq; ho/
die aut moab qui interprætatur ex parte: & ſeir qui in piloſum uertitur & irſutum:deſpicit & cõtem
nit domum iuda in qua uera confeſſio eſt: & putat tam facile eam poſſe ſubuerti: quã cæterarũ ſub/
uertũtur urbiũ munimenta. Vñ dominus cõminatur aperturum ſe ſiue diſſoluturum omnem forti/
tudinem moabitarum: ut ciuitates habere deſiſtant: & nequaquã in dialectica arte conſidere:ſʒ cun
cti illius termini quos pro illiſione fluctuũ uocant promunctoria deſtruantur: & iclytæ atq; electæ
terræ beſimot: quæ interprætatur domus ſolitudinis atq; deſerta: & beelmeon quæ & ipſa uertitur
habens fontem: ſiue per ſontem & cariathaim quã ſeptuagita ciuitatẽ maritimã tranſtulerũt pereãt
Quãuis enim habeant robora pugnatorum: & inclyta pgant ad præliũ arte pugnandi: & ex omni
parte circũſepti munitiq; gradiãtur. tamẽ inclyta eorum terra non eſt domus habitationie: ſed do-
mus ſolitudinis. Qdq; ſe putãt habere fontem ſciẽtiæ & urbem maritimam quæ cunctas ſuſtinere
poſſit ſæculi tẽpeſtates patientiã ſibi & fortitudinem promittentes. tamẽ illuc cõuertentur ut & ip̃i
tradãtur filiis orientis ueri in chriſto luminis. ſicut traditi ſũt fili ammon qui ſibi in heretica multi
tudine cõſidebant Et conſideremus ꝓfectum: atq; in ipſa cõminatione clementiam dei.ut tradan/
tur cum filiis ammon filiis orientis in hæreditatẽ. & nequaquam heæreſis ulla nominetur ĩ gẽtibus
ſed factis in moab iuditiis ſuis & ultionibus ꝓ arrogantia rerũ fine cognoſcant dominum eſſe qui
cuncta diſpenſet: Ad approbandũ aũt qd moab in præſenti loco ſuper philoſophorum intelligatur
ſuperbia de quibus dicitur. perdã ſapientiã ſapientium. & intelligentiã intelligentium reprobabo
pauca de prophetis exẽpla replicãda ſunt. Amos loquitur. Hæc dicit dominus. Super tribus impie
tatibus moab & ſß quattuor non auerſabor eũ.pro eo qd combuſſit oſſa regis idumeæ in cineres.
Vere enĩ quicquid in ſæculo dogmatũ peruerſoruʒ eſt quicquid ad terrenã pertinet & putatur eſſe
robuſtũ.hoc dialectica arte ſubuertitur. & inſtar ĩcendii in cinerẽ fauillaſq; diſſoluitur.ut p robetur
nihili qd putabatur eſſe fortiſſimũ. Sed & iſaias ſuperbiã arguit moab dicẽs. Audiuimus contume/
liã moab. cõtumelioſus eſt nimis. Superbiã eius abſtuli. Hieremias quoq; cõtra omnes uaticinans
nationes. proprie loquitur ad moab. Quoniã confidebas in munitionibus tuis. Et poſt paululũ. Ha
bebas ſiduciam in gloria tua. Et iterum. Quomodo dicitis fortes ſumus? Ac deinde. Iuxta eſt dies
moab ut ueniat. & malitia eius uelox nimis. Et manifeſtius. Dicite quomodo contritus eſt baculus
glorioſus:uirga magniſicentiæ? Et iteruʒ . Contritum eſt cornu moab. Hæc auteʒ dicuntur.ut ſub
nomine moab ſtulta ſæculi in cælum ſe efferens ſuperbia. conteratur.
Bec dicit dũs dens. Pꝛo eo quod fecit idumea vltionẽ vt ſe vindicaret de ſilijs iuda.pecca
nitqʒ delinquens ⁊ vindictã expetinit de eis.idcirco hec dicit dñs deus.Extendaz manum me
am ſuper dumeos.2⸗ auferã de ea bominem ⁊ iumentuʒ.⁊ faciam eam deſertam ab auſtro.⁊ qui
ſũt in dedan gladio cadent.Et dabo vltionẽ meam ſuper idumeam per manum populi mei iſ⸗
rahel ⁊ faciam in edom iuxta irã meam ⁊ fnroꝛẽ meum ? ſcient indignationem meam dicit do/
minus deus. LXX. C Bec dicit adonai dñs. Mꝛo eo quod fecit idumea
vt vlciſcerẽtur vltionem de domo iuda.⁊ memoꝛiã retinuernnt mali.⁊ vlti ſunt vltione pꝛopte-
rea hec dicit adonai dñs. Extendam manum meã ſuper idumeam.? interſiciam de ea hominẽ
7 pecus.⁊ ponã eam defertam.⁊ de theman fugiẽtes gladio cadẽt.Et dabo vltionem meam ſu⸗

per idumeã in manu populi mei iſrahel.⁊ facient in idumea iuxta iram meã ⁊ furoꝛem meuʒ.?

cognoſcent vltionem meam.dicit adonai dominus:.
CSupra duo ꝓpoſuerat ꝓ eo qd dixerũt moab & ſeir & poſtea de ſeir tacẽs.cõtra moab tãtũ loquu
tus ẽ:nunc reddit cœptũ problema quid ſeir hoc eſt idumea fecerit. Qd auteʒ eſau & ſeir. & edom

& idumea & duma una gẽs appellẽtur ñ ambiget qui ſcientiã habuerit ſcripturarũ: Et utde cæteris

prophetis taceã. Iſaia. hieremia. amos. qui contra idumeã & edõ uaticinati ſũt.Abdias propheta to/
tam prophetiã contra hanc dirigit nationẽ. quẽ ut potuimus oliʒ diſſeruimus. Arguituri gitur ſeir
qui quia iſpidus erat piloſi nomẽ accepit. & edom ſãguinarius qui ob lenticulæ ruffæ coctionẽ pri
mogenita perdidit & ab edulio ſortitus uocabulũ eſt. Eſau quoq; facta iterpretãtur. Et hoc ſciendũ
qd in hebreo nũquã ſcribatur idumea ſed ſemp edõ quem idumeã expræſſit græca tranſlatio. Ne/
quaquã ergo idumea ut moab loquutẽ ſed fecit ultionẽ de filiis iuda peccauitq; ſiue memoriã pri᷑
ſtini doloris tenuit ut ultionẽ de eis caperet. a quibus in utero ſupplãtat eſt. Idcirco nõ perangelos
neq; per

eg
Kcut
hecel
geospe
m
rusp
nerme
ſower!
nini
flis
geeie
manu
ſmptio
vie
con
ſorei
nnobc
eniinet
Urgui⸗
ntVn
zot
lifan
rdid
Cheed
etnin
ſerficia
farore.
CPꝛ
ct nſ⸗
egoer
feligen
naicdo⸗
Cboſt
jace
en
igen
teepa
miciti
tice
ſemand
imepte
Wlinen
wylrf
bonmt)
Nhenan
Cincn
bimer
n eg
m ae
lgooni
fufne
Meſti

Rehi⸗
orin⸗
gn
ein
Anen
i y⸗
umge
h fion
Enoſem
VNo⸗
acöten
i ſub⸗
emſori⸗
vehan
Helece
wertitur
pereit
N omni
leddo⸗
ſtidete
maißi⸗
Kamahi
nmdn⸗
tigetben
mekegii
telligatur
*“
Wimpie
näneres.
mumtele
proden
conne⸗
uridom
uniükt
Ickäis
eſtbaonnn
nturui

dupec
num me
kro⸗
meii⸗
dictee
ſtidom⸗
ſe,
vnni
nunmſ⸗
nanß

in
Keion
ſe catend
betato⸗
inun ſei
oni
ſienci
⸗Ne,
oriäp
ngen⸗
el

HBupher Ezechielem.

neq; per aliũ quêlibet:ſed ipſe dũs manũ extendens ſuper ĩdumeã abſtulit de ea hominẽ & iumẽtũ
& ciuitates illius redegit in deſertũ.ideſt themã. quam nos in auſtrũ uertimus: De qua & de alia ur-
be dedan:interfecti gladio cadent. Cũq; illi ſe de iuda ulti fuerint: ego dabo ultionem ſuper idu⸗
meos per manum ſiue in manu populi mei iſrahel: ut ab his opprimantur in quos exercuerunt uin
dictam. Qui faciẽt in edon ſiue idumeã iuxta irã & furorẽ meũ: ut meã expleãt indignarionẽ: & per

manus populi mei iſrahel in inimicã gentem mea ira deſeuiat: & ĩtelligãt cõtra iniquã ultionẽ idu

meæ: meam iuſtam fuiſſe uindictã: dicit adonai dñs. Secũdũ tropologiam: hic mihi ſenſus uidetur.
Idumea terrena appellatur & carnea: quæ cõſurgit contra ſpũm: ut nõ faciamus ea quæ ſpũs ſũt: &
anim in meditullio poſitã ad ſe trahere feſtinatiuultq; ultiones reddere quibus pnius ſubdita fue-
rat filiis iuda: & recordatur doloris antiqui qd non ꝓpriæ fuerit poteſtatis: & ideo uĩdictã expetiuit
de eis:qui recedẽtes carne ſpũm ſequebantur. Propterea ipſe dñs filion iuda ulton exiſtens extẽdit
manũ ſaper idumeam: & aufert de ea hominem & iumentũ: quicquid uel rarõis uidetur habere uel
ſimplices fidei:ut eam redigat in ſolitudinẽ. Et de theman quæ interprætatur deficiens: & dedan q
& ipſa cognationẽ ſonat. omnes gladio interficit. quẽ poſuit in manu populi ſui iſrahel ut uertarur
edom & irã dñi ſẽtiat ac furorẽ. & iĩtelligat uindictazʒ eius ad hoc profeciſſe ut ſeruiat domui iudæ.
Hoc ẽ illud de quo & apoſtolus diſputat ſcribẽs. Iacob dilexi. eſau autẽ odio habui. Diligit autem
lacob quia carneũ atq; terrenũ ſupplantat & ſuperat. & benedictiões illius meretur accipere:. Primú
enĩ iuxta carnem. & poſtea ſecundu ſpiritũ uiuimus. Ante uitia deĩde uirtutes ꝗbus uitia ſubruun-
tur: quia appoſitum cor hominis ad maliciã a pueritia: erroreſq; adoleſcentiæ: ætas matura cõdem
nat. Vnde & dauid. Delicta inquit iuuẽtutis meæ: & ignorãtias meas ne memineris. Et tñ ſciẽdum
q iacob primam accipit benedictionem eſau ſecundam. Et quod ad extremũ dicitur de eo ſeruus
eris fratris tui:hoc ſigniſicat quod poſtquã caro ſpiritui ſubiecta fuerit: illiq; coniuncta caro eſſe deſi
ſtat:& idumea tranſeat in iudæam.:

Cec dicit dñs deꝰ. Pꝛo eo qð fecerũt paleſtini uindictã ⁊ vlti ſũt ſe toto aĩo iter iciẽtes ⁊ ĩplẽ

tes inimicitias ueteres: ppteres hec dicit dñs de. Ecce ego extẽdã manũ m eã ſuꝑ paleſtinos ?
iterſiciã iterfectoꝛes:⁊ pdã reliquias maritime regionis:faciãqʒ ĩ eis ultiões magnas:argnẽs ĩ
furoꝛe:⁊ ſciẽt qꝛ ego dũs:cũ dedero nindictam meã ſuper eos. LXX:

CPꝛopterea hec dicit adonai dñs. Mꝛo eo qð fecerũt alienigene ultionẽ:⁊ ſuſea citauerũt nindi

ctã infultantes ex animo:ut delerent uſqʒ in eternum. Pꝛopterea hec dicit adonai dñs.Ecce
ego extendam manum meam ſuper alienigenas.⁊ diſperdam ſiue interficiam cretenſes:?⁊ pdaʒ
reliquias littoꝛis:⁊ faciam in eis ultiones magnas in vindicta furoꝛis:⁊ cognoſcent qꝛ ego ado/
nai dommus:cum dedero vltionem meam ſuper eos.

CPoſt filios ammon: moab & ſeir: qui & ipſi ſunt idumei: & per loth & eſau populo iſrael & domui

jadæ cognatione ſotiantur. uenit ad philiſtim quos ſeptuaginta allophilos: deſt alienigenas tran
ſtulerunt: non generali nomine omnium gentium quæ non ſunt de genere i udæorum: ſed ſpecia
li gentis ſuæ: quæ nũc dicitur palæſtina: mutata phe littera iuxta græcorum cõſuetudinẽ in pi ſicut
& apud nos pro hebraico faſcha græcũ: & latinũ paſcha cælebratur. Philiſtiim interprætantur cadẽ
tes poculo.qui & ipſi de aureo babylonis calice inebriati ſunt & ſeuinnt: & toto animo inſultãt. ini.
micitiaꝶ cõtra iſrahel ueterũ recordãtes: quibus a dei populo diuiſi ſunt. Cũq; dñs dicat mihi uindi
ctã & ego retabuam.ipſi ſe ulciſcũtur interficientes & implẽtes antiqua odia. Proprer qᷓ extentã ſup
ſe manũ dñi ſentiẽt. quæ interſficiet interfectores. Pro quo ſeptuaginta neſcio qd uolentes cretẽſes
interprætati ſunt: cum & aquila & ſymmachus & theodotio uel ipſum uerbũ hebraicũ chorethim.
uel interfectores & interfectionẽ uerterint. non ſolũ in præſenti loco ſed etiam in ſophoma. ubi cõ
tra palæſtinos iſta dicuntur. Gaza direpta erit. & aſcalon in perditioncẽ. & azotus & accaron eradica
buntur. Vhe habitatoribus funiculi maris accolæ tretarũ. uerbum dñi ſuper uos chanaan terra alie
nigenarum. & diſperdã uos ex habitatione. & erit creta in pabulũ paſtorum & cubile ouium. & hic
enim cum ſeptuaginta cretã uerterint. cæteri tranſlatores ideſt interſectionẽ uel perditio
nẽ interprætati ſunt. De quo in ſupradicto ꝓpheta deo præſtante qd nobis uiſum ẽ diximus.& dua
rum legionũ dauid quarum una appellabatur felethi: & altera cerethi ultima: ab eo quod interfice/
rent atq; iugularent cerethi hoc eſt ĩterſectorũ nomẽ accepit. Perditq; dñs oẽs reliquias mariimæ
regionis quæ falſis tunditur fluctibus: & uindictas non paruas ſed magnas faciet in furore: ut furor
eius finem habeat miſericordiæ: & poſtquà ultiones fecerit arguens cum furore: tunc cognoſcant
palæſtini quod ippe ſit dominus. C CAPITVLVM. XXVI.

T factũ ẽ ĩ vndeciĩo ãno:pꝛia ſiue vns mẽſis factꝰẽ ſᷣmo dñi ad me aſccs fii hois.pꝛo

heo quod dirſt tyrꝰ ſiue ſoꝛ de hieruſalẽ euge cõfracte ſ ſt poꝛte populoꝛũ:ſiue gens cõ/
E uerſa ẽ ad me:pleboꝛ deſerta è: ſiue q fuit plena deſerta c. Pꝛopterea hec dicit dñs de
Hus Excce ego ſup te tyre:⁊ aſcẽdere faciã ſupꝑ te gẽtes multas ſicut aſcendit mare flu⸗
ctuãs: ⁊ diſſipabũt muros tyri.⁊ deſtruent turres eius. Et tradã ſiue vẽtilabo puluerẽ eius de
ea.⁊ dabo eã in limpidiſſimam ſine nitidiſſimam petram: Siccatio ſagenarum erit in medio

matris.quia ego locutus ſum ait dominus deꝰ.⁊ erit in direptionem gentibus. Filie qnog eius

L. iber octauus.c.xxvi.

qne ſunt in agro ſiue in campo.gladio interſicientur.⁊ ſcient quia ego dominns. niümd
CCõſequẽter prophetæ ordo còͤtexitur. Loquutus erat cõtra filios ammon & moab &&& ſeir: q & ipſi ligen
ſunt idumei: & philiſtiim ꝗ ſunt in lIittore: & in funiculo maris eundẽ limitẽ tenent Poſt palæſtinos ſuincnl
eni ſuccedit ſœnicis regio: cuius metropolis ẽ ciuitas tyrus: quæ appellatur hebreo ſyroq; ſermone mucien.
ſor. & quia capta hieruſalem etiam ipſa gauiſa ẽ & inſultauit ac dixit: confractæ ſunt portæ populo/ hnem
rum:ego portũ tutiſſimũ habeo:illaq; ſubuerſa:ad me omnis multitudo conuerſa eſt quæ illius re- leit
gebatur arbitrio: & quia illa deſerta idcirco ego implebor. ſiue quæ plena fuit ante: redigetur ĩ ſo numnlu
litudinẽ. Quia igitur iſta dixiſti: & ruinis hieruſalem quæ iuditio meo propter peccata ſua ſubuerſa ittircqun
eſt inſultaſti: propterea non pernuncios nec per quoſlibet alios: ſed ego ipſe ero aduerſum te tyre: iulrile
& ĩſtar fluctuũ maris aſcendere faciã cõtta te babylonios cum plurimis nationibꝰ: quarum oppu- nburtu⸗
gnatione muri tui & turres deſtruentur:in tãtũ ut uſq; ad ſolũ cõcidant: & puluis illius radatur: ſiue rundo⸗
in partes uarias uentiletur: & ſic humiliabitur ut petræ nitidiſſimæ comparetur. Tantaq; erit in urbe berionise
quondã frequẽtiſſima ſolitudo: ut ſagenæ piſcatorum expãdãtur & ſiccentur in medio eius. Ego time⸗
enim dñs loquutus ſum: cuius uerba irrita eẽ nõ poſſunt: & tradam eam in direptionẽ gẽtibꝰ.ſiæ iig ei
quoqʒ eiꝰ quæ ſunt in agro ſiue in campo hoc eſt in fœnicis littoræ: urbes & oppida uici atq; caſtel/ Aounmm
la interficiẽtur gladio metaphoricos quia filias appellauit interfectionẽ ponit gladii: ut rerum fine ftindol
cognoſcant me eẽ dñm:qui fieri iſta præcepi. Poteſt iuxta tropologiã ꝗa ſor nomen hebraicũ uerti nadii
tur in anguſtiã: oĩs anima quæ perturbationibus occupata ẽ ſor appellari: quæ quando uiderit pro nchrtin
ſuis nitiis atq; peccatis dei iuditio ſubuerti hieruſalẽ in qua fuit tẽplũ & pacis uiſio. exultat & ad ſe eterk
putat urbis quondam inclitæ iĩiperium tranſferendũ. Quod & in contraris dogmatibus accipi- krhinn
tur & in hominibus ſæculi. quando uiderit hominẽ ſanctum per negligẽtiã eſſe prolapſum: gau foeuuet
dent & exultãt.quaſi aliorum ruina ſua ſit ſurrectio. Propterea dñs cõminatur. qd ipſe cõtra hu- tecuui
iuſcemodi homines dimicet: & aſcẽdere faciat contra eos inſtar marinorũ fluctuũ plurimas natio cie
nes: quæ deſtruant in eis quicquid munitiſſimũ & firmũ uidetur. & ita omnia eoꝶ argumenta ſub udn
uertãt. ut in puluerẽ redigantur. Sagenas quoq; & retia quibus prius decœptam multitudineʒ piſ und
cabãtur ceſſare faciat & in deſertæ urbis ſolo expãdi atq; ſiccari. ut pro illis alii ſubeant piſcatores lco
quos dũs ad piſcandũ miſit. Sed & filias eius quæ prius q̃ſi in thalamo ſeruabãtur & pro miſticis 1
ſecretioribuſq; doctrinis nulli facile credebãtur. proceſſuras protrahendaſq; in publicũ. æccleſiaſti lel
co mucrone truncandas. ut tunc intelligant qd ipſe ſit dominus. qui hieruſalem pro peccatis pa/ n Ge
rumper reliquit. & tyri pro inſultatione eius & gaudio munimenta deſtruxit. rloca
CQnia hec dicit dñs.Ecce ego adducam ad tyrum ſiue ad te Soꝛ. nabuchodonoſoꝛ regẽ ba Eher⸗
bilonis ab aquilone. regè regum cum equis ⁊ curribus ⁊ equitibus ⁊ cetu populoqʒ magno:.ꝗ tee
ſilias tuas que ſũt in agro gladio interſiciet ⁊ circundabit te munitionibus ⁊ cõpoꝛtabit agge/ fnerun
rem in giro.⁊ leuabit cõtrate clipeum. ⁊ vineas ⁊ arietes ſiue lanceas tẽperabit.⁊ muꝛos tuos feſtte
⁊ turres tuas deſtruet in armatura ſua inũdatione equoꝛum eius.ꝛ operiet te puluis eoꝛũ.A ſo W
nitu equitũ ⁊ rotarum ⁊ currnum monebuntur muri tui.dum ingreſſus fnerit poꝛtas tnas qᷣſi herſſt
per introitũ vrbis diſſipate ſiue quaſi ingrediens vrbem de campo. vngulis equoꝛũ ſuoꝛum farnie
conculcabit omnes plateas tuas. Nopulũ tnum gladio cedet.⁊ ſtatue tue nobiles in terrã coꝛ gnot
ruent.ſiue ſubſtantiã foꝛtitudinis tue in terram deducet.ſiue vaſtabit opes tuas.diripiet nego/ oh⸗
ciationes tuas ſiue ſpoliabit ſubſtantiã tuam. ⁊ deſtruet muros tuos.⁊ domos thas pꝛeclaras. comoe
ſiue deſiderabiles ſubuertet.ſiue vertẽt.⁊ lapides tuos ⁊ ligna tua ſiue puluerẽ tuum in medio ſugen
aqnarũ ponet:ſiue medio maris iniciet. Et quieſcere faciã multitudinem cantoꝛũ tuoꝛum ſine ſtonetn
deſtruer multitudinẽ muſicoꝛum tuoꝛũ.⁊ ſonitus cythararum tnarũ ſiue vox oꝛganoꝛum tuoꝝ Gürman
non audietur amplius. Et dabo te in lipidiſſimam ſine nitidiſſimã petrã. Siccatio ſagenarum dudhit
eris.nec ediſicaberis vltra.quia ego loquutus ſum dicit dominus deus. Chinii
CVtrãq;ʒ editionẽ ex more cõiunxi: & in quibus diſcrepant ex latere copulaui. breuitati uoluminũ Gtadona
prouidẽs. Ergo qd dixerat aſcendere faciâ ad te gentes multas ſicut aſcendit mare fluctuans: & erit Wdono
tyrus in direptionẽ gentibus: nũc ponit magnifokkius qd nabuchodonoſor regẽ babylonis addu/ nedio n
cat dñs ab aquilone regem regum cũ æquis & curribus. & cũ infinita exercitus multitudine: qui ihesma
prius ſubditas tyro in lIittore ciuitates & caſtella ſubuertat: & poſtea obſidere faclat tyrũ:ualletq; e’“ö,ö onen
exercitu: & agere & munitionibus: uineiſq; et arietibus impugnet muros et deſtruat:et tãta ſit mul Wineye
titudo æquitum eius: ut puluere æquitatus et ſonitu ululãtis exercitus rotarũq; ſtrepitu et æquorũ * htmie
innitu urbis fů damẽta moueantur:et ſic igrediantur ciuitatem diſſipatis muris. Quaſi de cãpo ſecu ebile
rius ingrediẽtes: tantaq; ſecuritas ſit uincentis exercitus: ut plateas tyri cõculcent æquorum ungnu/ fueluuc⸗
læ: et oĩs popuſus in medio corruat ciuitatis: et ſtatuæ quõdã nobijes: ſiue uniuerſa ſubſtantia i ter hiton
ram corruat: nihilq; priſtinarũ diuitiarum in expugnata urbe ſeruetur: ſed cum muris dom quoqq mwdr
nobiles deſtruantur: et tata ſit deuaſtatorũ ſeuitia: ut ligna et lapides ꝗ reſidui ĩcendio fuerint ĩ me cleinh
dio mare piiciantur: et uel nabuchodonoſor uel ipſe dñs qeſcere faciet uniuerſam urbis lætitiam: £
. qua prius in canticis et pſalteriis perſonabat:et ad ſoluzʒ uſq; ſubuerſa:ſit ſiccatio ſagenam. Quodq; ie
ſegꝗtur nec ædiſficaberis ultra:uidetur facere quæſtionẽ: qũo nõ ſit ædificata. quã hodie cernimꝰpheœæ Un
Mmicis Rem

Super Eʒechtelem. .

i niecis nobiliſſimã & pulcherrimã cĩuitaté. Ex quo ꝗqdã nolũt in ultimo tempore hæc tyrũ eẽ paſſu-
n rã:quæ poſtea nõ ſit ædifſicanda. Sed quomodo nabuchodonoſor pſonam ſeruare poterunt: præ-
wohe ſertim cũ legamus in cõſequẽtibus nabuchodonoſor oppugnaſſe tyrꝑ: & laboris ſui non accepiſſe
Plo⸗ mercedem: & propterea tradi ei ægyptũ quia dei ſententiæ in tyri oppugnatione ſeruierit? Græcas
u⸗ & phœnicũ maximeq; nicholai damaſceni: & alias barbarorum: aiũᷣt ſe q huic hiſtoriæ cõtradicunt
wiſ legiſſe hiſtorias: & nihil ſuper oppugnatiõe a chaldæis ĩueniſſe tyriæ ciuitatis: cum probare poſſi⸗
deel mus multa dici in ſcripturis facta:qᷓ ĩ græcis uoluminibus nõ ĩueniãtur: nec debere nos eoꝶ aucto/
enre ritati acquieſcere: quorum perſidiã & mendatia deteſtamur. Poteſt ergo qd dicitur nec ædificabe-
c⸗ ris ultra ſic accipi:quod nequaquã ultra ſit regina populorũ: nec propriũ habeat ĩperiũ: quomodo
i⸗ habuit ſub hirã & cæteris regibus: ſed uel chaldæis uel macedonibus uel ptolomeis: & ad poſtre-
knnie mum romanis regibus ſeruitura ſit. Nulli aut ambiguũ iuxta anagogen nabuchodonoſor regem
le babilonis ab aqlone diabolũ intelligi. qui cũ ſit uentus duriſſimus & ſiniſter. noĩe. dexter uocatur.
daſe preſumẽs ſibi nominis dignitatẽ. & eſt rex regum omniũq; regnorum quæ oſtendit domino di-
taſel xitq; ad eũ. Hec omnia mihi tradita ſũt. quæ dabo tibi ſi procidẽs adoraueris me. Iſte habet equos
mſte & currus. de quibus ſcriptũ eſt. Fallax equus in ſalutẽ. & dormierunt omnes ꝗ aſcenderunt equos.
düeni Et in alio loco. Equũ & aſcenſorẽ proiecit in mare. Iſte filias tyri animas in anguſtia & in quodam
mühr peccatorũ carcere poſitas interficit in agro campoq; latiſſimo & circũdat iyrum munitionibus ſuis
aalk ut clauſã teneat.& nullus ex ea babylonii regis euadere poſſit ĩperium. Deſtruet muros turreſq; ſub
cii⸗ uertet: & quicquid habet in dogmatibꝰinundatione equoꝶ eiꝰ& ſonitu eꝗtũ rotarũq; & curruum
ngn ſtrepitu pertremeſcet. Et ingredietur portas eius nullo ꝓphibente: & plateas ciuitatis: qa lata & ſpa/
, tioſa uia eſt quæ ducit ad mortẽ. Equoꝶ eiꝰcalcabũt ungulæ uniuerſãq; ſubſtãtiã ſiue ſtatuas nobi

les:quarũ ſibi imagines finxerant falſitatis: de quibus ſcriptũ ẽ. Dñe ĩ ciuitate tua imagines eorum

natio d A. ſHõ 1 .
diſſipabis: ad terrã deiiciet: & deſtructis muris domus quoq; nobiles ſubuertentur. quas ſibi paraue

aſub „O„dea. erd d1/ .
ghil rat. in quibus exultabat.atq; in tantã deſolationẽ ueniet. ut lapides & ligna ꝗbus edificauerat mu
notes ros & cementa cõſtruxerat proitiãt in profundũ. canticaq; eius & muſica ꝗbus in ſapientia huius
dihce ſæculi cõfidebat. & omnis cithararuz; ſonus nõ audietur ãplius. & piſcatio eius ceſſabit. & erit hu-

eici milis. ita ut ſit ſiccatio ſagenaꝶ. et ultra non ædificetur. quia ad dñi ſentẽtiam tradita nabuchodo-
noſor omnino ſuberſa ẽ. iuxta qd et apoſtolꝰ dicit.quos tradidi ſathanæ. ut diſcãt non blaſphema

wohe re. Loca difficilia ſũt. et prudẽs lector ac diligẽs debet ignoſcere labori meo. Aut ſi meliꝰ ꝗqd potue
l rit iuenire. et ego in eiꝰtrãſibo ſẽtẽtiã. duũmodo nouerit ueniã ꝗ́ mihi tribuet ſe ab aliis accepturũ.
Bec dicit qñs deꝰ tyro.Nunquid nõ a ſonitu ruine tue ⁊ gemitu interfectoꝛũ tuoꝛũ cuʒ occiſi
* fnerit in medio tni cõmonebuntur inſule.⁊ deſcẽdent de ſedibus ſuis oẽs pꝛicipes maris.⁊ au/
ferẽt exunias ſuas ⁊ veſtimẽta ſua varia abiciẽt.⁊ induentur ſtupoꝛe?: In terra ſedebũt.⁊ atto
, niti ſuper repentino caſu tuo admirabũtur.æ aſſumentes ſuꝑ te lamentũ dicent tibi. Quomodo
gi periſti que habitas in mari vrbs inclita. que fuiſti foꝛtis in mari cũ habitatoribus tuis quos
formidabãt vniuerſi: Nũc ſtupebũt naues in die pauoꝛis tui.⁊ turbabuntur inſule in mari eo
mum quod nullus egredietur ex te. LxXX. CQuia hec dicit dominus deus ſoꝛ. Non
Sℳ⅓ ne a uoce ruine tue cum ingemuerint vulnerati tui.cum euaginatfuerit gladiuns in medio tui.
⸗ cõmouebuntur inſule? ⁊z deſcendent de ſedibus ſuis oẽs pꝛincipes maris.⁊ auferent coꝛonas
