
gilat qui cuſtodit eã. Nõ enim uolentis neq; currẽtis ſed miſerẽtis eſt deĩ.

E Müc ergo dic viro iude:⁊ habitatoꝛi hieruſalẽ dicens. Hoc ſiue ſic dicit dñs:ecce ego ſingo
cõtra vos malũ ⁊ cogito cõtra vos cogitationẽ:reuertatur vnuſquiſqʒ a via ſua mala:⁊ dirrigi-
te vias veſtras ⁊ ſtudia veſtra:qui dixerunt deſperauimus ſiue cõfoꝛtabimur:poſt cogitatiões
enĩ noſtras ibimus ⁊ vnnſquiſqʒ pꝛauitatẽ:ſiue quod placuerit coꝛdi ſuo malo faciemus. Ideo
dicit dñs interrogate gentes quis audiuit talia:hoꝛꝛibilia que fecit nimis virgo iſrael.
CImplet dñs parabolã quã & ſermonibus & aſpectu docuerat & dicit: ecce ego fingo cõtra uos ma
lum quaſi figulus lutũ. Malũ aũt iuxta iſaiam qui dicit faciens pacẽ & creans malũ:mõ ꝙ per ſe ma⸗
lum ſit:ſed ꝙ patientibus malũ eſſe uid eatur. Et cogito contra uos cogitationẽ.i.pro merito infe/
ro ſententiã: mutate opera & dirigite uias ueſtras ut & proſperis pœna mutetur. Qui inquit dixe-
runt cõtrario: confortabimur in malis uidelicet operibus: ſiue iuxta aquilã deſperauimus: & iuxta
ſymmachũ defecimus: quod utrũq; offendit deũ: ut aut nequaꝗᷓ ſe putet poſſe ſaluari aut ad placã-
dum deũ animo defeciſſe. Et poſt cogitationes inquit noſtras ibimus: ubi eſt ergo abſq; dei gratia
liberi arbitrii poteſtas: & proprie iuditium uoluntatis? cũ grandis offenſa ſit dei ſequi cogitationes
ſuas:& praui cordis facere uoluntatẽ: propterea infert dicens: interrogate gentes & omnes in circui
tu natiões ꝗs fecerit ꝗs idolis ſeruiẽs quæ fecit nimis uirgo iſrael uirginẽ aũt uocat eo ꝙ uni deo
ſeruierit dicẽte ꝓpheta. Notus in iudæa deus in iſrael magnum nomen eius.
C Mũqgd deſiciet de petra agri nix libãi:aut euelli pũñt aque erũpẽtes frigide ⁊ deſluẽtes. LXxX.
Munggd deſicient de petra vbera aut nix de libano:aut declinauit aq̊ violenter ſùblata vẽto.
CTale quid & illud uirgilianũ ſonat. Ante leues ergo paſcentur in ethære cerui: & freta deſtituent
nudos in littore piſces: ꝗᷓ noſtro illius labatur a pectore uultus: & in alio loco. In freta dũ fluuii cur-
rent dũ montibus umbræ:luſtrabunt cõnexa polus dum ſcidera paſcet ſemper honos nomenq; tu
um laudeſq; manebunt: quomodo inquit nix de libani ſummitatibus deficere nõ põt: nec ullo ut
omnes liqueſcant ſolis ardore ſuperantur:fluenteſq; de montibus riui nequaquã ſiccantur in fon/
tibus ſic meũ nomẽ qc p ſe ſtabile ẽ atq; perpetuũ:nõ poterit ĩmutari: & tũ cũ cætera naturæ ordi
nẽ ſeruent populus meus oblitus eſt mei, Sequitur enim. D
CQuia oblitus eſt mei populus meus fruſtra libantes ⁊ impingentes in vijs ſuis.in ſemitis ſe
culi ſiue ſempiternis vt ambularent per eas itinere non trito.

CQui obliuiſcitur dei & relinquit illum qui dicit ego ſum uia: libatq; diis alienis impingit in uiis

nequaꝗᷓ dei ſed ſuis: & antiquas ſempiternaſq; ſemitas derelinquit: quæ omnium ſanctoꝑꝶ ſunt trita
ueſtigiis colentiũ deũ.lſti uero ambulauerunt in itinere nõ trito & relicto cultu dei idola uenera-
ti ſunt: propter quæ infertur pœna quæ ſequitur. l H
C Et fiet terra eoꝛum in deſolationem:⁊ in ſibillum ſempiternum. Omnis qui pꝛeterierit per eã
obſtupeſcet ⁊ mouebit caput ſuum. e
CEt quia dereliquerunt ait cultum dei:& prauas idolatriæ ſæmitas ſunt ſecuti propterea terra eo-
rum redacta eſt in ſolitudinem & in miraculum omnium ſibillumq;: ita ut qui terram quondam &
urbẽ florentiſſimã uiderint deſertum & ĩ cineres eſſe collapſam admirẽtur & ſtupeãt & animæ cõ⸗
fuſionem geſtu corporis indicent: hoc eſt enim mouere caput & ſtuporem mentis ſibillo demon-/
ſtrare: quod plenius & rectius poſt aduentum domini intelligimus eſſe completum: quando nul-

lus iudæorum terram quondam & urbem ſanctam ingredi lege permittitur: ſed cum ad planctuʒ

uenerint mirantur & deflent uaticinia prophetarum opere cõpleta. 1.

Sicut ventus vrens diſpergam eos coꝛam inimico:ſiue inimicis:doꝛſum ⁊ non faciẽ oſten/ ſ
dam eis in die perditionis eoꝛum. . . fegt
CVſq; hodie ſententia dei permanet in iudæos:ĩ toto orbe diſperſi ſunt corã inimico diabolo: uel cn
inimicis deæ'monibus: & cũ diebus ac noctibus in ſynagogis ſathanæ inuocent nomen dei: dorſum ſun
& nõ faciem ſuã oſtendit eis deus: ut intelligant eum ſemper recedentẽ & nunꝗᷓ ad ſe uenientẽ. Di/ i
es autẽ perditionis iudaicæ omne tẽpus eſt: poſt paſſionẽ ſaluatoris uſq; ad finẽ ſeculi: ut poſtquam i
ſubintrauerit plenitudo gentium tunc omnis Irael ſaluus fiat.
CEt dixerunt vemite cogitemus aduerſus hieremiam cogitationes:nõ enim peribit lex a ſacer
dote:neqʒ conſilium a ſapiente:nec ſermo a pꝛopheta. Nenite ⁊ percutiamus eum lingua:⁊ non
attendamus ad vniuerſos ſermones eius.
Cſta & tunc contra hieremiã & dominũ ſaluatorẽ: & hodie hæretici cõtra ſetuos eius cogitant:ur

& calũnias ſtroant: & ſanctos uiros accuſatione præueniant: nec cogitant quid illi ueritatis loquan
tur. ſed quid ipſi inſtruãt mendacii:iactant/ enim in ſacerdotibus & in ſapiẽtibus & in pſeudo ꝓphe inn
is ſuis legẽ & cõſiliũ dei: & elloquiũ pmanere:dicente ſcriptura ĩ puerſam aĩam nõ ĩtrabit ſapiẽtia.
Alttende domine ad me:⁊ audi vocem aduerſarioꝝ meoꝝ:nũquid redditur pꝛo bono maluʒ:
quia foderunt foueã anime mee. Recoꝛdare ꝙ ſteterim in cõſpectu tuo:vt loquerer pꝛo eis bo E

num:æ auerterem indignationem tuam ab eis:pꝛopterea da filios eoꝛum in famem:⁊ deduc eos
in manus gladij. Fiant vxoꝛes eoꝛum abſqʒ liberis ⁊ vidue:⁊ viri eaꝝ interficiantur morte:iu⸗ ui
nenes eoꝛum confodiantur gladio in pꝛelio audiatur clamoꝛ de domibus coꝛuz. E
In typum quidem ſaluatoris hæc a populo iudæoꝶ hieremias uniuerſa perpetitur:ꝗq poſtea baby C
lonio ueniente uaſtantur: ſed plenius atq; perfectius complentur in chriſto: & urbe ſubuerſa roma- Va
no gladio tracidati ſunt: nõ ob idolatriã quæ eo tẽpore nõ erat: ſed ob interfectionẽ fili dei qñ cũ/ 6
ctus ſimul hofulus cõclamauit. Tolle tolle talẽ: regẽ nõ habemus niſi cæſarem: & impræcatio eo/
rum æterna dânatione completa eſt. Sanguis eius ſuper nos & ſuper filios noſtros. Foderunt enim (o
chriſto foueã & dixerut auferamus eum de terra uiuentiũ: ꝗ tãtæ erga eos miſericordiæ fuit: ut ſtãs ſop
ut in conſpectu patris loqueretur pro eis bonum: ut auerteret indignationem ſuam ab eis: ut ĩ cru ner
ce quoq; diceret Pater ignoſce eis: quod enim faciunt neſciunt. Manifeſta tranſcurrimus ut in ob/ we
ſcurioribus ĩmoremur: nequaꝗ deliramenta quorũdam & captiuitatẽ cæleſtis hieruſalẽ interpræ- lo
tantes: ſed Rarſpicnm hiſtorià & manifeſtiſſimã prophetiam omniũ uerborum & ſenſuum confi- C
dentia perſequentes.

3
CAdduces enim ſuper eos latronem repente:quia foderunt foueaʒ vt capent me:⁊ laqueos ab
ſconderunt pedibus meis. Tu auteʒ domine ſcis omne conſilium eoꝝ aduerſum me in moꝛte.
Ne pꝛopitieris iniquitati eoꝝ:⁊ peccatum eoꝝ a facie tua non deleatur.Fiant coꝛꝛuẽtes ſine im
pingentes in conſpectu tuo in tempoꝛe furoꝛis tuĩ abutere eis ſiue fac in eis.
CSi de hieremia intelligimus: repentinum latronem referamus ad nabuchodonoſor:ſi de ſaluato/
re(quod & melius & uerius eſt)ad romanum exercitum. Et ne iniuſta uideatur ſententia dei expo-
nit quid fecerint cõtra filiũ dei xpᷣm: & quid paſſi ſint. Quod autem infert ne propitieris iniquitati
eoꝶ: & peccatum eoꝶ& a facie tua nõ deleatur: nequaq priori ſententiæ contrarium eſt: in qua ꝓ po-

pulo depræcatur patrem: ſed poſtqᷓ datum tempus pœnitentiæ præteriit: & illi in ſua ſcelera perſe-
uerant: nõ tã pro ſe puniantur ꝗᷓ pro aliis: ne inultum peccatum cæteris noceat exèplo:quodq; in/ 1
fert fiant impingentes ſiue corruentes in cõſpectu tuo:illius Iſaiæ & Perri ſimile eſt: & nõ impinge/ C
tis ſicut in lapidẽ offenſionis: & petram ſcadali. Cuius & in pſalmis propheta meminit: lapidẽ quẽ 9
reprobauerunt ædificantes hic factus eſt in capur anguli a dño factum eſt hoc. CAbPl. XIX. ́”ͦ́ͦJDU
EEc dicit dñs:vade ⁊ ſume laguncnlã ſiguũi teſteã:⁊ de ſenioꝛibus populi:⁊ de ſenioꝛi- C
bus ſacerdotũ:ꝛ egredere ad vallẽ filij ennõ: que eſt iuxta introitũ poꝛte fictilis ſiue car 42
RSR ſit:ꝛ pꝛedicabis ſiue clamabis:vel leges ibi verba mea: q̃ ego loquoꝛ ad te ⁊ dices:au/ 4
dite verbum dñi reges iuda:? habitatoꝛes hieruſalem.
CPro laguncula figuli quæ hebraice dicitur. lxx.doliolum tranſtulerunt: & pro porta fi-
ctili aquila ſymmachus & theodotion ipfum uerbum poſuerunt hæbraicum. pro quo. xx. iu/ n
xta morẽ ſuum pro aſpiratione beth litteræ addiderunt chi græcũ ut dicerent. ſicut illud 411
eſt pro ebron. chebron: & pro uerico: hierico: uult autem ſcriptura diuina nõ ſolum auribus doce/ ́”M
ri populum: ſed & oculis: magis enim ut iã diximus mente retinetur quod niſu:qᷓ quod auditu ad ”ỹ”
animũ peruenit. Tolle inquit lagunculã ſiue doliolum teſtium: & de ſenioribus populi ac ſacerdo/ 1
tum & egredere ad uallem filii ennon: de qua ſupra diximus in qua erit delubruʒ baal & nemus ac 4
locus ſiloe ſontibus irrigatus. lpſa aũt inquit uallis iuxta portam eſt:quæ hebraice. hoc ẽ
fictilis appellatur & prædicabis uel leges ibi uerba quæ ego loquar tecum: ut ibi audiant quæ di-/
cturus ſum. Ideo aũt ut iã diximus & prædicabis & clamabis & leges ponitur: quia uerbum hæbrai
cum. tua ſignificat uultq; quæ dicturus & reges iuda audire & habitatores hieruſalé. i. & ſtit 4
5 pem regiam & omnem populum ut inexcuſabiles ſint qui audire noluerint.

TBec dicit dominus deus iſrael exercitunmm Ecce ego inducam mala ſiue akflietſand ſup locũ
iſtum

cgt
tnühen
ilgii
wnoma⸗
Poeßz
1decbets
1 rrin

ſteabir
etlitomn
ceiguch

ecatio e /

munenim
win ki
ürtian

wine.

keinene,

ſuumcont⸗

locheose
Neinmon
atesſcen

idellen⸗
ncei
öininnn
gud
e. ll⸗
och i
monnge,
ide qe
1. W.
ſcnon⸗
sfirc

diccsan⸗

Noli

iſtùm:ita vt omnis qni andierit illam ſiue illa tiniant aures eius:eo ꝙ derelinquerint me ? alie/
num fecerint locum iſtum:⁊ libauerint in co dijs aliems:quos neſcierunt ipſi? patres eoꝛum ?
reges iuda:⁊ repleuerunt locum iſtum ſanguine innocentium:⁊ ediſicauerüt excelſa baalim:ad
comburendos ſilios igne in holocauſtum baalim: que non pꝛecepi ſiue cogitaui: nec locutus
ſum nec aſcenderunt in coꝛ meum.
CEt hunc locum ſtulti quidam ad cæleſtem referunt hieruſalẽ: quod ne ſemper admoneamus hoc
tm̃ dixiſſe fufficiat: uitandam iſtiuſmodi explanationẽ eſſe: imo hæreſim: quæ manifeſta ſubuertit:
& præſtigia quædam eccleſiis chriſti conatur inducere: null autem dubium quin in tẽplo dei baal
idolum poſuerint: ſiue in delubro quod erat in ualle filii ennon: ubi & lucus baal & ara eius fuit ſup
quam ĩmolauerunt & incenderunt filios ſuos: quæ dominus nec cogitauit nec locutus eſt:nec aſcẽ
derũt in cor eius. Nõ ꝙ deus futura neſcierit ſed ꝙ ĩdigna ſua noticia ignorare ſe dicat: ut illud euã
gelicum diſcedite a me operarii iniquitatis: neſcio uos. Nouit eniʒ dominus eos qui ſui ſunt: & qui
ignorat ignorabitur: uel certe. & hæc de deo accipienda ſicut & alia. Omnis au
tem hæreticus derelinquit deum & alienum facit locum habitatione dei: quem ſua fraude pollue-
rat & libat diis alienis: quos nec ipſe nouerat nec patres eius: apoſtoli uidelicet &apoſtolici uiri. Re
ges autem iuda hoc eſt hæreticorum patriarchæ implent locum quõdã dei ſanguine decœptoruzʒ
& innocentium. niſi enim ſtultus & ſimplex fuerit non cito ſubuertitur & edificant excelſa baalim
dum de ſublimibus diſputare ſe dicunt & comburunt filios ſuos idolosquos in hæreſi genuerunt.
quæ omnia ignorare ſe dicit dominus: nec unꝗ aſcendiſſe in cogitatione ſua.
CPꝛopterea:ecce dies veniunt dicit dominus ⁊ non vocabitur locus iſte amplius thofet: ſed
vallis occiſionis. LXX. H

CIdcirco ecce dies veniunt dicit dominus ⁊ non vocabitur locus iſte amplius ruina:⸗

filij ennon ſed polyandrion occiſionis.
CQusæ ſit uallis fili ennon quæ hebraice dicitur gehennon unde & gehennã appellatam putant
ſupra diximus. Miror autex: quid uoluerint ſeptuaginta pro thofet. bhboc eſt ruina po
nere: & pro ualle poliandrion: quod ſignificat uirorum multitudinem: niſi forte ꝙ ibi populus cor-
ruerit: & ceſa ſit hominum multitudo uel ſpiritualiter in errore idolatriæ: uel iuxta litteram a baby
lonio exercitu quod in conſequentibus manifeſtius legitur. H
CEt diſſipabo conſilium iude ⁊ hieruſalem in loco iſfo:⁊ ſubuertam eos gladio in cõſpectu ini
micoꝛum ſuoꝛum:⁊ in manu querentium animam eoꝝ:⁊ dabo cadauera eoꝛum eſcas volatilibꝰ
celi ⁊ beſtijs terre:⁊ ponam ciuitatem hanc in ſtupoꝛem ⁊ in ſibillum. Omnis qui pꝛeterierit ꝑ
eam obſtupeſcet:⁊ ſibillabit ſuper vniuerſam plagam eius:⁊ cibabo cos carnibus ſilioꝛum ſuo
rum:⁊ carnibus filiarum ſuarum:⁊ vnuſquiſqʒ carnem amici ſui comedet in obſidione ⁊ in an
guſtia in qua conducent eos inimici eoꝛum ⁊ qui querunt animas eoꝛum.
CQuãquam hæc & in babylonia captiuitate accidiſſe populo nouerimus: tamen plenius referun-
tur ad tempora ſaluatoris quando obſeſſi ſunt a ueſpaſiano & Tyto: & ciuitas eorum adriani tem/
poribus in æternos cineres collapſa eſt:ut qui obtulerant filios ſuos idolis ipſi eos poſtea famis ne-
ceſſitate compulſi in ciborum uſum uerterent: carneſq; omnium darentur uolatilibus & beſtiis ter
ræ:ut qui domini muneribus abuſi fuerint in impietatem: & propria uiſcera idolis immolarent: uẽ
tres ſuos ſepulchra facerent filiorum:.
CEt conteres lagunculam in oculis viroꝛum:qui ibunt vòl egredientur tecũ.Et dices ad eos
Hec dicit dominus exercitùum. ſic conteram populuʒ iſtum ⁊ ciuitatem hanc ſicut contritus
eſt vas figuli quod non poreſt vltra inſtaurari.
CPerſpicue non de babylonia ſed de romana dicitur captiuitate. Poſt babylonios quippe urbs in/
ſtaurata:& populus reductus in iudæam: & habundantiæ priſtinæ reſtituta eſt. Poſt captiuitatẽ aũt
quæ ſub ueſpaſiano & Tyto & poſtea accidit ſub adriano uſq; ad cõſumationẽ ſeculi pmãſura ſũt:
quãquam ſibi iudæi auream gẽmatam hieruſalem reſtituendam putent: rurſumq; uictimas & ſacri/
ficia coniugia ſanctorum & regnum in terris domini ſaluatoris: quæ licet non ſequamur tamen dã
nare non poſſumus: quia multi eccleſiaſticorum uirorum: & martyres iſta dixerũt: & unuſquiſq; in
ſuo ſenſu habundet: & domini cuncta iuditio reſeruentur: quomodo autem uas fictile & teſteum ſi
fractum fuerit in antiquam ſpeciem non poteſt reformari: ſic & populus iudæorum & hieruſalem
ſubuerſa ſtatum priſtinum non habebunt. Deniq; caſſum eſt hodie nomẽ ipſius ciuitatis: & ab elio
adriano helia dicitur: & cum habitatione priſtina priſtinum quoq; nomen amiſit ad decutiendam
ſuperbiam habitatorum eius. Sãctæ autem crucis & reſurrectionis uocabula non urbem ſignifſicãt
ſed locum: nec diuitiarum quõdam magnitudinem per quam periit populus iudæorum ſed glo-
riam ſanctitatis quam noſtra paupercula poſſidet betlehem: non habens aurum: & gemmas ſed pa
nem qui in ea natus eſt.
CEt in thofet ſepellient᷑ ſiue ſepelliẽt eo ꝙ nõ ſit alius locus ad ſepelliendũ:ſic faciaʒ loco huic
ait dũs ⁊ habitatoꝛibus eius:⁊ ponã ciuitatẽ iſtã ſicut thofet:ſiue vt ruinam:⁊ erunt domus hie
ruſaleʒ ⁊ domus iuda ſicut locus thofet ſiue ruine. 1i1
ii

A.iber.iiii.c.xx.

CQuod autem in ſeptuaginta fertur omnes domus regum iuda ſicut locus thofet in hæbraico nõ
habetur. Et ſequitur.
CImmunde omnes domus in quarum domatibus ſiue tectis ſacrificauerunt omni militie ce
li:⁊ libauerunt libamina dijs alienis. .
CQuod ſupra dixerat nõ uocabitur locus iſte amplius thofet & uallis filii hennõ ſed uallis occiſio
nismunc ponit manifeſtius ꝙ tãta in ipſo loco futura ſit cædes: ut ibi aceruati populus ſepelliatur:
& lucus quondam religiõis fiat tum ulus mortuoꝑꝶ: quæ huic iminet loco fiatq; ſicut thofet:ꝓ quo
Ixx.ruinam tranſtalerunt: domus quoq; hieruſalem regũq; pallatia in ruinas ſimiles cõuertantur.
cauſaq; redditur: eo ꝙ ĩmũdæ fuerint: & idolatriæ pollutæ ſcelere: pro eo ꝙ in domatibus & tectis
eorum ſoli & lunæ & ſtellisi molauerint cæli: & thura incenderint: nec hoc fuerint errore contenti:
ſed ĩmolauerint deymonibus & libamina fuderint diis alienis. “
CWemt autem hieremias de thofet:quo miſerat eum dominus:ad pꝛophetandum: ? ſtetit in
atrio domus domini:⁊ dixit ad omnem populũ.hec dicit vñs exercituum deus iſrael. Ecce ego
inducam ſuper cinitatẽ hanc ⁊ ſuper omnes vꝛbes eius vniuerſa mala que locutus ſum ſuꝑ eazʒ
qm̃ indurauerunt ceruicem ſuam vt non audirent ſermones meos. l
¶ Boſtq̃ in thofet præſentibus populi ſenioribus: quos duxerat ſecum hieremias confregit lagũcu
lam fue dolium: & prophetauit uerbis domini ad conterendum populum & ciuitatem hieruſalem
reuertitur: & ſtat in atrio domus domini: & uniuerſæ loquitur multitudini: quæ ad locũ thofet ire
noluerat: ꝙ inducturus ſit dominus ſuper ciuitatem hieruſalem: & ſuper urbes eius uniuerſa mala:
quæ locutus eſt aduerſum eam. Et ne putemus crudelem eſſe ſententiam: reddit cauſas cur inductu
rus ſit mala:quoniam inquit indutauerunt ceruicem ſuam: nec audierunt ſermones meos nec poſt
quidem multas impietates uolentes agere pœnitentiam. CAPITVLVM. XkXNX.
RTt audiuit phaſur filius emner ſacerdos qui conſtitutus erat pꝛinceps in domo do⸗
Mmini hieremiam pꝛophetantem ſermones iſtos:⁊ percuſſit pꝛophetam hieremiã pha
AKſur: z miſit eum in neruum quod erat in poꝛta beniamin ſuperioꝛi in domo domini.
Pro phaſur. Ixx. tranſtulerunt phaſcor: qui iterprætatur oris nigredo: & pro neruo quẽ
diximus. Ixx. & theodotion uertere carcerem: ſymmachus baſanis. JJM
quod utrunq; tormenta fignificat. Nos autem neruum diximus more uulgari: quod tormenti ge-

nus ẽt in actibus apoſtolorum legimus qñ apoſtoli Paulus & Silas in cuſtodia carceris dati ſunt.

Iſte autem erat pontiſex templi: & data ſibi ſacerdotii dignitate in peruerſum abutitur: nõ ut doce/
at & ſermone corripiat: ſed ut cruciatibus terreat: unde & ſaluator & apoſtolus Paulus iuſſiõe pon
tificis uerberãtur: nec mirum ſi hodie ſerui dei occidantur a phaſcor mittanturq; in carcerem & hor
ribili cuſtodia reſeruentur. Datur enim hæc poteſtas a deo ut prophetarum oſtendatur fides: nec tñ
maior eſt ille qui cædit: ſed fortior iſte ꝗ cæditur: & patienter propheta ſuſcipſt iuditium dei: nec re
clamat ad uerbera:ſed conſiderat impantem. Eminer uerbum ſonat de quo ſæpe nigredo genera-
tur nõ pentis uitio ſed ſcelere degenerãtis: tormentũ aũt quo cruciatur ꝓpheta uidetur in pte dexte

ra qd interprætatur beniamĩ & in porta ſublimi quæ nõ ueritatẽ ĩdicat ſed iniuſtã põtificis ptätem.

CCCumqʒ luxiſſet in craſtinum: eduxit phaſur hieremiam de neruo ⁊ dixit ad eum hieremias
Non phaſur vocauit dñs nomen tuum ſed pauoꝛem vndiqʒ. H
CEt hic tam nomẽ pontificis qᷓ tormenti genus ſimiliter omnes ut ſupra interprætati ſunt:muta//
tur aũt nomen pontificis: ut ex nomine futurorum ſupplitium demõſtretur. Nequaquã inquit h a/
bebis oris nigredinem: & iniq; imperiũ poteſtatis: ſed captiuus duceris in babvlonem. Hoc enimiſi
gnificat pauor undiq; ſiue per circuitũ: ut tremens: & proprie ſalutis incertus huc illucq; circunſpici
as: & uenientes contra te aduerſarios reformides: pro pauore quod in hæbraico ſcriptum eft.
.Ixx. & theodotio i. migrantem. Aquilæ ſecunda æditio peregrinum pruna circunſpiciẽ
tem: ſymmachus ablatum ſiue congregatum: & coactum interprætati ſunt.

CAQAuia hec dicit dñs.Ecce ego dabo te in pauoꝛẽ ⁊ oẽs amicos tuos ⁊ coꝛꝛuẽt gladio inimicoꝝ

ſuoꝝ:⁊ oculi tui videbunt:⁊ oèm iudã dabo in manus regis babylonis ⁊ traducet eos in babilo
nẽ ⁊ ꝑcutiet eos gladio:⁊ dabo vniuerſam ſubſtantiã ſiue foꝛtitudinẽ ciuitatis huius ⁊ oẽʒ labo
rem eius oẽqʒ pꝛeciũ ſiue gloꝛiã ⁊ cũctos theſauros regũ iuda dabo in manu inimicoꝝ eoꝛuʒ:⁊
Diripiẽt ⁊ tollent ⁊ ducẽt ĩ babylonẽ.Tu ãt phaſur ⁊ oẽs habitatoꝛes domus tue ibitis ĩ captiui-
tatẽ:⁊ ĩ babylonẽ venies ⁊ ibi moꝛieris:ibiq; ſepelieris tu ⁊ oẽs amici tui gabꝰꝓphetaſti mẽdatiũ
CIuxta ſuperiorẽ interprætationẽ qua phaſur nomen fuerat ĩmutatum ut appellarẽtur.
Omnes ſimiliter tranſtulerunt: ut ſigniſicarent uel pauorem uel peregrinatiõem uel ſublationem
& trãſlationẽ & congregationẽ: cominaturq; eum cũ amicis ſuis iãiãq; capiendum: tradendũq; ho
ſtiũ manibus: & cũctum populũ tribuũ iuda babylonii regis manibus obtinendũ: alioſq; interficiẽ
dos gladio: & alios ducendos in captiuitatem: & uniuerſas diuitias tã urbis ꝗᷓ theſauroꝶ regioꝶ ab
inimicis eſſe capiẽdas: ipſumq;ʒ phaſur cũ omni cognatione ſua: & familia ducendum in captiuita.
tem & in babylone eẽ morituꝑ eo ꝙ populũ ſuũ mẽdatio decæperit nequaꝗᷓ illi uera: & triſtia ſed
per mendatium propheta pollicẽdo:ſimulq; animaduertenda proſpera pacientia atq; bmaletttin
ꝙ miſſus

. 4
U

otet ire
mala
inducuu
re pott

mo do⸗
miäpe
wmi.
emi

deni ge⸗
uiſn.
ndoce,
Wöeon
mmäba
desnes
ndein.
1 en
npec
cöhrin
bierenis

mmnn
Muithe
ceniml
cunſpil
t.
cunſpi

inimin
nbebin
9 lin⸗
rly
Mptiut⸗
jicatii⸗

giopenm
bigde
mert⸗

Super Mieremiam.

ꝙ miſſus in carcere: & ſillentio uincit iniuriam: nec tamen diſſimulat quod ſcit eſſe uenturum: ut ſal
tem ſic pſeudo propheta pontifex peccare deſiſtat & dei clementiam depræcetur.
Seduxiſti me domine ⁊ ſeductus ſum:ſiue decepiſti me domine ⁊ deceptus ſuʒ. Foꝛtioꝛ me
fuiſti ⁊ inualuiſti:ſine obtinuiſti? potuiſti.Factus ſum in deriſum tota die:⁊ omnes ſubſanant
me.Qnia iam olim loquoꝛ:vociferans iniquitatem ⁊ vaſtitatem clamito: ſiue ꝙ amaro verbo
meo ridebo preuaricationem ⁊ miſeriaʒ innocabo.
MDicit ſe propheta a domino eſſe decœptum: quia in principio audiens: prophetã in gentibus de-
di te. Et iteꝶ: ecce conſtitui te hodie ſuper gentes & regna ut euellas & deſtruas & diſperdas & diſſ
pes & ædifices & plantes:atbitratus ſit nihil cõtra populum iudæorum ſed cõtra diuerſas in circui-
tu nationes eſſe dictuꝑꝶ: unde & prophetiã libenter aſſumpſerit & eueniſſe cõtrario: ut captuntatem
hieruſalem prædicans perſecutiones & anguſtias ſuſtineret: quodq; intulit. Factus ſum in deniſum
tota die oẽs ſubſanãt:eo ꝙ eſtiment illũ uniuerſa mentitũ:& cũcta quæ prædixerit eẽ uentura men
datia fuerint: & propheta enim ſtatim putauerat futuꝶ quod dñs minabatur: & populus extimabat
nequaꝗᷓ ultra uentuꝶ: quod ſtatim nõ uenerat: atq; uociferet uaſtitatẽ babyloniã & iniqtatẽ hoſtin
per quã opprimendus ſit populus meus.Sinautẽ ſequimur.Ixx. in eo quod dixere qa amaro uerbo
meo pᷣuaricationẽ & miſeria inuocabo:hic ſenſus eſt. Scio pnñtem triſtitiã futuro gaudio cõmutan
dã iuxta illud qd ſcriptũ ẽ:beati flentes qm̃ ipſi ridebunt: & idcirco miſeriã & iniqtatẽ afflictionẽq;
libenter ſuſcipio: ita ut cupiã & inuocẽ eas & breuitatem iniuriæ fœlicitate æterna compenſem.
CQuia factus eſt mihi ᷣmo dñi ĩ oppꝛobꝛiũ ⁊ ĩ deriſuʒ tota die:⁊ dixi.Nõ recoꝛdaboꝛ eiꝰ: ſine
nõ noiabo dñm:nec loquar vltra i noĩe ipſius.Et factus c ſᷣmo in coꝛde meo quaſi ignis eſtuãs
clauſuſq; ĩ oſſibꝰmeis:⁊ defeci ſine diſſolutꝰſũ:ferre nõ ſuſtinens.Audini eni ↄtumelias ſine vi
tupatiões multoꝝ ? terroꝛẽ in circuitu ſiue cõgregatoꝝ undiqʒ. Perſegmini ⁊ pſcequamur ei.
CClamante me atq; dicẽte ꝙ iã babylomius ueniret exercitus & oĩa hoſtilis gladius pᷣdaretune uer-
ſus eſt mihi ſermo dñi in opprobriũ atq; deriſum: dum tarditatẽ ꝓphetiæ putant eſſe mendatium:
quãobrẽ in mea mente decreui: ut ultra ad populũ: dei uerbis nõ loquerer:nec nomẽ ihus nomi-
narẽ: quod cũ pudore ſupatus uerecùde quidẽ ſed ſtultæ cõſtituiſſem: factus eſt inquit ĩ corde meo
quaſi ignis eſtuans clauſuſq; in oſſibus meis ſiue undiq; diſſolutus ſum:ita ut ferre nõ poſſem. Con-
cœptus enim animo ſermo diuinus nec ore prolatus ardet in pectore: unde & Paulus loquitur. Si
euangelizauero nõ eſt mihi gloria. Neceſſitas enim mihi incbit: uhæ enim mihi eſt niſi euan geli⸗
zauero.ſi enim uolens hoc ago mercedẽ habeo:ſi aũt inuitus diſpenſatio mihi credita eſt. Et ĩ athe
nis uidens idolatriæ deditã ciuitatẽ incitabatur ſpiritu & tota mente feruebat. Et poſt modicum in
eodẽ uolumine legimus:cũ ueniſſent aũt de macedonia ſilas & thimoteus iĩſtabat uerbo Paulus te
ſtificans iudæis eſſe xpᷣm ieſum. Sed & pleriq; doctoꝶ in eccleſia uſq; hodie ſimilia ſuſtinent audiẽ/
tes uitupationẽ multoꝑ cõgregatoꝶ aduerſum ſe ĩ circuitu arq; dicẽtiũ pſeqmini & pſeqmur eos.
Oẽs viri ꝗ erãt paciſici mei:⁊ cuſtodiẽtes latus meũ:ſi quõ decipiat᷑ ⁊ pꝛeualeamus aduerſus
eũ ⁊ cõſequamur vltionẽ ex eo:dñs aũt eſt mecuʒ quaſi bellatoꝛ foꝛtis
CCum aduerſarii ſurrexerint & amici quondam atq; pacifici fuerint ad bella conuerſi uoluerintq;
nobis inſidias tendere: nõ magnopere curemus ſed optemus hoc dicere quod & propheta loqui-
tur dominus autem mecum eſt quaſi bellator fortis.
C Idcirco qui me perſequuntur cadent:⁊ infirmi erunt:ſiue ideo perſecuti ſunt ⁊ intelligere nõ

potuerunt. Confundantur vehemeènter:quia non intellexerunt oppꝛobꝛium ſiue ignominiam

ſempiternam:que nunquam delebitur.
CQuia pſecuti ſunt ideo propheticũ nõ potuerunt intelligere ſermonẽ: & ignorantiam con ſuſio
uehemens ſecuta eſt: nec intellexerunt ignominiam ſempiternam quæ obtinebit eos & nulla obli
uione delebitur. Dicant igitur quod uolunt uiri quondam paciſfici & qui cuſtodiebant latus meuʒ;
& capere cupiebant dummodo iuſtum uirum atq; doctorem eccleſiæ poſt perſecutionem tàta uin
dicta tantaq; præmia conſequantur.
CEt tu domine exercituum pꝛobatoꝛ iuſti ſiue qui pꝛobas iuſta ⁊ vides renes ⁊ coꝛ videam vl-
tionem tuam ex eis tibi enim reuelaui cauſam meam.
CSolus eſt enim dñs qui nouit probare iuſtitiam quomodo ſolus eſt qui cordis interna conſpici/
at: unde & ieſus ſciens cogitationes hominum n ex profettu ut quidã putant ſed natura deus eſt.
* Tale quid & in pſalmis ſonant. Nõ iuſtificabitur in conſpectu tuo omnis uiuẽs. Si uiuens uirtutibꝰ
nõ iuſtificabitur quanto magis qui peccatis mortuus eſt? Cũq; ſe ſciat deus propugnatorem habe
re deũ tñ impatientia fragilitatis humanæ: quod nouũ eſſe uentuꝶ iã nunc uidere deſiderat: cui &
reuellauit cãm ſuam ꝗ dicit in alio loco. Mihi uindictã & ego retribuã dicit dñs. Fœlix aũt cõſcien
tia cuius cã dño reuelatur dicente apoſtolo. Omne qd manifeſtatur lux eſt.
CCantate dñno laudate dñm:quia liberauit animam pauperis de manu peſſimoꝛum.
CQui pauper eſt ſpũ nec hẽt diuitias quæ recœperunt in iſto ſeculo cõſolationẽ ſuazʒ de quibus &
paulus loquitur tm̃ ut pauperum memores eſſemus: cum fuerit uindictam a domino conſecutꝰ do
minum laudat in ſpũ & ſe de manu peſſimoꝶ erutũ gloriat.Hoc totũ fit nõ noſtro merito ſed eius
X iii

. 2
4

Liber.iiii.c.xxi.

gratia q pauperẽ ſiberauit: nec hẽt diuitias ſupbiæ corruẽtis: ſed humilitaté pauperis liberati.
¶AWaledictus dies in qua natus ſum:nox in qua peperit me mater mea nõ ſit benedicta. MMa/

ſedictus vir ſiue homo qui annuntiauit patri meo dicens natus eſt tibi filius maſculus ? quaſi

gaudio letiſicauit eũ. Sit homo ille vt ſunt ciuitates quas ſubuertit dñs:⁊ nõ penituit eũ:audi/

at clamoꝛẽ mane ⁊ ullulatum in tpe meridiano:qꝛ nõ interfecir me a uulua vt fieret mihi mater

mea ſepulchꝛum:æ vulua eius conceptus eternus. Quare de vulua egreſſus ſum vt videreʒ la
boꝛem ⁊ doloꝛem ⁊ conſumerentur in confuſione dies mei.

Qui putant animas fuiſſe in cæleſtibus & de meliori in peiorẽ ſtatũ præcipitatas hoc & huiuſce-

modi utuntur teſtimoniis: ꝙ ſcilicet melius fuerit in cæleſtibus ꝗᷓ ĩ terrenis cõmorari: & corpus hu
militatis aſſumere:noua quædã imo ĩã uetera hæreſeos ſua argumenta querentes: nos uero legẽtes
illud beati iob. Maledicta dies in qua natus ſum: & nox in qua dixerunt ecce maſculus: & maledict?
homo ꝗ annũtiauit patri meo dicens: natus eſt tibi puer: huic teſtimonio coaptam ꝙ melius ſit nõ
eſſe:qᷓ uiuere in ſupplitiis: iuxta illud quod ſcriptũ eſt. Mors uiro requies cui clauſit deus uiã ſuaʒ: &
iteꝶ quare data eſt miſero lux: & uita his qui in amaritudine animæ ſunt- Et in euangelio ſimiliter
dictu legimus: melius ei fuerat ſi natus nõ fuiſſet: nõ quod ſit: qui natꝰ nõ fuerit: ſed ꝙ, melius ſit nõ
eſſe qᷓ male eſſe. Aliud eſt enim oĩno nõ eſſe:aliud cũ ſit abſq; ulla intermiſſione crutiari: qũo mortẽ
quietã uitæ miſeræ præferrimus: unde & amos diẽ appellat tænebraꝶ & afflictionis: & iacob eo ꝙ
uixerit in labore & anguſtia dies uitæ ſuæ prauos & peſſimos uocat: & Paulus apoſtolus dicit: ut eri
peret nos de præſenti ſeculo nequaʒ: & ite redimentes tẽpus qm̃ dies mali ſunt. hebræi ꝗntũ men
ſem quo capta hieruſalẽ tẽplũq; ſubuerſum eſt: natiuitati hieremiæ ſupputant inextricabilibus ꝗ/
buſdam & incredibilibus argumentis: quod ſi probare potuerint: quõ teſtimoniũ iob interprætari
ualeãt neſcio: niſi forte illũ diẽ quadã pᷣfiguratiõe & uaticinio futuroꝶ ſubuerſionis tẽpli autumẽét:
quodq; impræcatur ſimilitudinẽ ſubuerſaꝶ ciuitatũ de ſodoma & gomorra dici arbitror: & oẽ tẽ/
pus in luctù ut mane ſit clamor & ullulatus meridie. Quod aũt infert: qui me nõ interfecit in uulua
deũ ſignificare putant: ut eſſet inquit mihi cõceptus æternus: quæ oĩa dicũtur hiperbolice. Deniq;
exponit cãs cur mortẽ præferat uitæ & omnino nõ eẽ ꝗᷓ male eſſe: ſubiungẽs quare de uulua egreſ-

ſus ſum ut uiderẽ laborem & dolorẽ & cõſumerentur in confuſione dies mei. CAbPlI. XXI.
Erbũ quod factum eſt ad hieremiã a dño quando miſit ad eũ rex Sedechias phaſur
/S&1 filium Delchie: Sophoniam filiuz Maaſie: ſacerdotes dicẽs. Interroga pꝛo nobis
A dnm: quia Mabuchodonoſoꝛ rex babylonis pꝛeliatur aduerſum nos:ſi foꝛte faciat do
REAM] minus nobis ſecundum omnia mirabilia ſua ? recedat a nobis.
CSupra pontifex phaſur ſiue phaſcor qui percuſſit hieremiã patrẽ habuit eminer. hic aũt phaſur ſi-

lius helchiæ: hoc idcirco ne quis eũdẽ putet. Mittit aũt rex ſedechias ad prophetã nolens uel po-
pulũ ſcire uel principes: ut occulto per legatos nuntio recognoſcat quã dñs ſuper urbẽ hieruſalem
& populũ habeat ſententiã. Quodqʒ infert quia nabuchodonoſor rex babylonis præliatur aduer-
ſum nos:oſtendit iã obſeſſam hieruſalẽ a ꝓpheta hoc ſiſcitari ſedechiã. Et notandũ ꝙ ĩ ꝓphetis ma
ximeq; in Ezechiele: & hieremia nequaꝗᷓ rerũ & tẽpoꝶ ordo ſeruetur: ſed præpoſtere & iuxta hiſto
riã poſtea factum prius referri: & quod prius geſtum ſit poſtea:aliud eſt enim hiſtoriã aliud prophe

tiam ſcribere: ut in pnñti loco: Sedechias qui cũ urbe hieruſalẽ captus eſt mittens ſcribitur ad hiere-

miã: & eo tẽpore quo obſidebatur hieruſalẽ & poſtea narratur hiſtoria Ioachim fratris eiꝰ qui ante

eũ rex fuit & ioachim.i. Ieconiæ qui fuit filius ioachim ſuper quibus dicitur in ſequentibus.

CEt dixit hieremias ad eos. Sic dicetis Sedechie hec dicit dũs deus iſrael.Ecce ego conuer

tam vaſa bellica ſiue arma bellica que ſunt in manibus veſtris:⁊ quibus pugnatis aduerſuʒ re
gem babylonis ⁊ caldeos qui obſident vos in circuitu muroꝛum:⁊ congregabo eos ſiue eas in
medio ciuitatis huius:⁊ debellabo vos in manu extenta ⁊ bꝛachio foꝛti ſiue excelſo:⁊ in furoꝛe ⁊
ſtilentia magna moꝛientur.
CFruſtra inquit repugnare uultis caldæis obſidentibus: & arma bellica præparatis quoꝑꝶ in media
tantum urbe uſum habebitis: ut armati eſſe uideamini. Cæterum illis obſidentibus ego uos debel/
labo in manu extenta & brachio forti meoq; furore & indignatione percutiam: ut & uos & omne
quod ſpirat famæ & peſtilentia in media urbe moriatur: quod quidem & factum legimus. Abſq; ul

in indignatione ⁊ in ira grandi:⁊ percutiam habitatoꝛes ciuitatis huius:homines ⁊ iumenta pe

la enim corona ſtrepituq; pugnantium urbs tm̃ obſidione capta eſt: ut quos uincerent non haberẽtꝰ

ſed quos tm̃ caperent: meliores ait fuerunt gladio uulnerati ꝗᷓ occiſi fame.
CEt poſt hec ait dominus:dabo ſedechiam regem iude? ſeruos eius ⁊ populum eius:⁊ ꝗ de-
relicti ſunt in ciuitate hac a peſte ⁊ gladio ⁊ fame in mann Nabuchodonoſoꝛ regis babylonis:
2 in manu inimicoꝛum eoꝛum:⁊ in manu querentium animam eoꝛum ⁊ percutiet eos in oꝛe gla
dij:⁊ non flectetur neqʒ; parcet neqʒ miſerebitur. H
CHoc quod nos tranſtulimus in manu Nabuchodonoſor regis babylonis & in manu inimicorũ
eorum in ſeptuaginta non habetur Et pro eo ꝙ nos diximus non flectetur neq; parcet nec miſere
pitur: ſeptuaginta tranſtulerunt. Nõ parcam: nec miſerebor. Meliuſq; eſt & inxtahæbfaicuniut ctu
elis

u
in⸗
Imne
tod

=
—

int,
n
oben
biz
i
nüſ
olmi
nhn
ionont
nbeng
iinnen⸗
ünen
erpteui
muume
Koen
Dinmun
N.De
uet
pprſnr
vopodis

—

an No

nN
nerſi
ne euzn
nfure!
mennn

inmel
ctke/
Som
hrl

„7

ſtelit

Super Mieremiam.

2°

delis ſententia: & inflexibilis magis regis babylonii q́ᷓ domini eſſe uideatur Primũ aũt de uniuerſa
urbe prophetatum eſt:munc proprie Sedechiæ prædicitur & populo eius qui reſidui fuerint poſt pe
ſtem gladium & famem: ꝙ a Nabuchodonoſor rege babylonio capiendus ſit interficienduſq; cum
amicis eius gladio nec ullã eius miſericordiã ſperet: cuius fœdus & neceſſitudinẽ piurio deſeruit.
CEt ad populum hunc dices.Hec dicit dominus:ecce ego do coꝛam vobis viam vite: ⁊ viam
moꝛtis.Qui habitauerit in vrbe hac moꝛietur gladio peſte ⁊ fame.Qui autem egreſſus fuerit
⁊ tranſierit ad caldeos qui obſident vos uiuet ⁊ erit anima ſua quaſi ſpolius. NPoſui enim facies
meam ſuper ciuitatem hanc in malum ⁊ non in bonum ait dominus.
CNHis ꝗa rege miſſi ſunt & ad ꝓphetã uenerãt depræcandũ ut interrogaret pro eis dominum ſupe
riora reſponderat & quæ referrẽt regi Sedechiæ. Nunc hortatur ut reſpondeant populo: datq; con
ſilium ut tranffugiant ad caldæos: contra regiam uoluntatẽ quod periculoſum fuiſſe ꝓphetæ nul
lus ignoret: unde & mortem ſibi impræcatur & dicit. Maledicta dies in qua natus ſum & quare de
uulua egreſſus ſum: ut uiderem laborẽ & dolorem: non quod leue ſit nec dum captis dare conſiliũ
