male plantauerunt: & commedant ex eis fructum: Prope eſt dies magnus & uelox nimis cui reſi/ pote
ſtere nemo poteſt:Prope autem eſt uel propter eternitatem: quia nihil eis longum eſt: uel propter enun
pœne magnitudinem: quod patiẽti nunqᷓ longe uidetur ſuppliti um:quod inferendũ eſt: Siue pro Cy'
pe ut ſupra diximus: Cũ exierimus a ſeculo: & uniuſcuiuſq; mors cõſumationẽ mundi fecerit: & nõ ſ⸗
ſolũ ꝓpe:ſed ẽt uelox nimis ut uelocitas aduentus eius: in eo qd nimis additur oſtendatur. g
CAorx diei domini amara:tribulabitur ibi foꝛtis: dies ire dies illa dies tribulatiõis ? anguſtie: 1
Dies calamitatis ? miſerie:dies tenebꝛarum ⁊ caliginis:dies nebule ⁊ turbinis:dies tube ⁊ clan 1
goꝛis:ſuper cinitates munitas:⁊ ſuper angulos excelſos. LXX.
CAorx diei domini amara:⁊ dura:poſita eſt foꝛtis:dies ire dies illa:dies tribulationis ⁊ nece i/
tatis:dies miſerie ⁊ perditionis:dies tenebꝛarum ⁊ turbinis:dies nebule ⁊ caliginis:dies tube .
⁊ clangoꝛis:ſuper ciuitates munitas:⁊ ſuper angulos excelſos. 1
Cluxta ſuperiora: uel de Babylonica captiuitate accipe: uel extrema ꝗᷓ paſſi ſunt a romanis: ſuper ne
ꝗᷓ & dominus fleuit hieruſalem dicens: hieruſalem hieruſalem: quæ occidis prophetas & lapidas un
eos qui ad te miſſi ſunt: & cætera. Vere enim erpetita uindicta eſt a ſanguine abel uſq; ad ſanguinẽ E
zachariæ: quem occiderunt inter templum & altare: Et ad extremum de dei filio dicentes: ſanguis dar,
eius ſuper nos & ſuper filios noſtros: Experti ſunt diem amaram: quod ad amaritudinem dominũ gui
prouocauerunt: Diem a dno conſtitutã in qua nõ imbecilles quilibet: ſed fortiſſimi uiri deprimen m
tur:Et ueniet ſup eos ira in finem: Sæpe quippe & ante iram dñi ſuſtinuerant: ſed ira illa non fuerat lur
cõöſumationis & finis: Quid neceſſe eſt nũc deſcribere quãtas in utraq; captiuitate fuſtinuerint cala nl
mitates: Et qũo qui lucẽ dñi reſpuerũt ĩ tenebris & caligĩe uerſati ſũt: ut ꝗq nouerũt ſolẽniũ dieꝑ au
dire tubas: audierint clamorẽ bellantiũ:De ciuitatibus autem munitis & excelſis angulis iudeæ: ꝗa “
ad ſolum uſqʒ ſunt diruti: Puto oculorum magis eſſe ꝗ́ᷓ aurium iuditium: Nobis præſertim qui nũc ee
in iſta ſumus prouintia. licet uidere: licet probare quæ ſcripta ſunt: Vix ruinarum parua ueſtigia in ef
magnis quondam urbibus cernimus: Silo ubi tabernaculum & archa teſtamenti domini fuit: Vix en
altaris fundamẽta mõſtrantur: Gabaa illa ciuitas ſaul uſq; ad fundamenta diruta eſt: Rhama & be/ il
chro: & reliquæ urbes nobiles a Salomone cõſtructæ: parui uiculi demonſtrantur. Legamus I oſe/ de
phum: & prophetiam Sophoniæ: illius cernemus hiſtoriam: & hoc nõ tantum de captiuitate dicẽ .
dum eſt:ſed uſq; ad præſentem diem: perfidi coloni poſt interfectionem ſeruorum: & ad extremũ gobe re
filii dei: excepto planctu prohibentur ingredi hieruſalem & ut ruinam ſuæ eis flere liceat ciuitatis: eea, in
prætio redimunt: Vt qui quondam emerãt ſanguinem chriſti: emant lachrymas ſuas: Et ne fletus (gt
quidem eis gratuitus ſit: uideas in die quo capta eſt a romanis: & diruta hieruſalem uenire populũ P
lugubrem: confluere: decrepitas mulierculas: & ſenes pannis anniſq; obſitos: in corporibus && in .
habitu ſuo iram dñi demonſtrãtes: congregatur turba miſerorũ: Et patibulo domini corruſcante: lane
òM ac radiante
*
00

n ae radiante Anaſthaſſi eius:De oliueti mõte quoq; crucis fulgente uexillo: pl gere ruinas templi
licn, lſui populũ miſerum: & tamen nõ eſſe miſerabilẽ his adhuc fletus in genis: & liuida brachia: & ſpar
mni ſi crines: & miles mercedem poſtulat ut illis flere plus liceat: Et dubitet aliquis cum hæc uideat de
die tribulatiõis & anguſtiæ: de die calamitatis & miſeriæ: de die tenebrarum & caliginis:de die ne-
W bulæ & turbinis: de die tubæ & clangoris: Habent enim & in luctu tubas: Et iuxta prophetiam uox
Mrn ſolemnitatis uerſa eſt in planctum: Vlulant ſuper cineres ſanctuarii & ſuper altare deſtructum: & ſu
witli per ciuitates quondam munitas: & ſuper excelſis angulis templi: de quibus quondam lIacobum fra
Bnin trem domini præcipitauerunt. Hæc de captiuitare icta ſint iudæorum. Cæterum ſi diem ut ſupra
ni44 referamus ad conſumationẽ mundi: ſiue ad uniuſcuiuſq; exitum uitæ: manifeſta ent interprætatio
eie qc uox diei dñi amara ſit: & neceſſitate plena & ira: Et tnibuletur ibi fortis: Cum ẽt ꝗ ſancti ſunt ſal-
kr nentur qui dem: ſed tñ quaſi per ignem: dies illa dies tribulationis & anguſtiæ: & calamitatis & mi-
mi ſenæ: In qua dicẽt Vhe nobis quia miſeri facti ſumus: dies tenebranim: Ois enim qui male opera-
nni tur odit lumen: & nõ uenit ad lucem: Et neceſſe eſt ut qui lumen odeni eum tenebræ conſequatur:
ddin Dies erit nebulæ & turbinis: ueniet enim ſuper eum tempeſtas domini:Et clangor tubæ quã apo-/

I. The. 4. d ſtolus ſignat dicẽs In nouiſſima tuba: Frit enim dies tubæ & clangoris ſup ciuitates munitas: quas

un ſibi ĩ multitudine peccatoꝶ cum Chaim edificauerãt: & ſuper angulos excelſos opera peruerſa & a
* recta uia domini declinantia: Vnde a ſaluatore arguuntur onpi Ta phariſei: adorent in an-
deia⸗ gulis platea . Via. n. recta & tendẽs ad paradiſum arta & anguſta eſt: quæ ducit ad uitam: Via autẽ
nank fracta habẽs angulos & tortuoſa: lata & ſpacioſa eſt ꝗ ducit ad mortẽ: Simulq; inter uerba ſeuerita-
teomum tis: dñi cerne clementiã:qd propterea amara ſit dies: & dies iræ & dies tribulationis: & dies tubee &
Andd clangoris: t ciuitates male munitæ & peruerſi anguli deſtruantur.
tomd ¶ LEt tribulabo homines:⁊ ambulabunt vt ceci:quia dño peccauerunt:⁊ effundetur ſanguis eo
⸗ rum ſicut humus:⁊ coꝛpoꝛa eoꝛum ſicut ſtercoꝛa:ſed ⁊ argentum eoꝛum ⁊ aurum non poterit li
u ung berare eos in die ire domini:in igne zeli eius deuorabitur omnis terra:quia conſumationem cũ
eonm feſtinatione facit cunctis habitantibus terram. LXX.
nem:d CEt tribulabo hoies ⁊ ambulabunt vt ceci:qꝛ domino peccauerunt ⁊ effundet ſanguinem eo⸗/
Manmg rum ſicut puluerem:⁊ carnes eoꝛum ſicut ſtercus boum:⁊ argentum eoꝛum ⁊ aurum eoꝛum nõ
iten/ poterit eruere eos In die ire domini.⁊ in igne zeli eius conſumetur omnis terra:conſumationẽ
dropter enim:⁊ feſtinationem faciet ſuper omnes habitantes terraʒ.
inepro CNon eſt difficile iuxta priorem ſenſum hæc fuiſſe ppeſſam dicere hieruſalẽ: quæ pp crucem dñi
itAnö ſuſtinuit: receſſit.n. ab ea uiſitatio dñi: & tribulati ſunt omnes homines ĩ tota Iudæa: & propter ma
1 gnitudinem præſſure ambulauerunt ut ceci: quid agerent ignorãtes: & hæc paſſi ſũt: qui domino
out ideſt dei filio peccauerunt: Nam quia fuderunt ſanguinem prophetarum: & ſanguinem chriſti: fu-/
berchn ſus eſt ſanguis eorũ ſicut humus in tota regione: & corpora eorum remanſerüt inſepulta: ſicut ſter
cora ſuper faciem terræ:Diuites quoq; eorum qui argentum & aurum in iniquitate nimia cõgre/
rerri⸗ gauerunt: opibus ſuis de die iræ domini nõ poterunt liberari: Ignis enim zeli domini ſuccenſus ad
R—M uerſus eos deuorauit omnem prouintiam: Nec grãde fuit tempus in medio: Nam poſt.xl. & duos
annos dominicæ crucis circũdata eſt ab exercitu hieruſalem: & conſumatio facta eſt cum feſtinatio
ſver ne: non ſolum illius ſed cunctis terræ iudæ habitatoribus. In conſumatiõe autem uel mundi uel
* uniuſcuiuſq; tribulãtur omnes homines: qui homines permãſerunt & mortui ſunt quaſi homines
ide & ambulabũut ut ceci:quia lumen perdidere uirtutum: & locum pœnitẽtiæ non habebunt: & hæc
Ggis patientur qui domino peccauerũt: Si enim dominus Iuſtitia eſt: ueritas: ſanctitas. cæteræq; uirtutes y
e quiſquis iniuſte fecit & mentitus eſt: & ſcorta uitiaq; ſectatus eſt domino peccauit: Sed quod ſeꝗ-
nn tur:Et effundetur ſanguis eorum ſicut humus: & corpora eorum ſicut ſtercora boum. Videtur ab/
Günen ſurdum ut in reſurectione mortuorum: & in cõſumatione mundi atq; iudicio dicamus effundi ſan
dane uinem & corpora iacere quaſi ſtercora. Igitur illud quod ad noe dicitur: Et ſanguinem aiaꝶ ue/
eunch raꝶ requiram de manu oĩum beſtiarum: & de manu hoĩs: & de manu fratris requiram aĩiam hoĩs
ichgn ui effudenit ſanguinem hominis: pro ſanguine eius effundetur ſanguis illius: Et in reſurectiõe cre
intet dere ridiculum eſt: & in uita hac ſtare nõ poteſt: Quãti emm effuderũt ſanguinem: & ſanguis eoꝶ
nguni⸗ “ effuſus nõ eſt? & alii oceiderũt hominem ueneno uel ſuſpẽdio:& tunc cum homo mortuus ſit: nõ
Agn eſt ſanguis effuſus? Quomodo ergo dominus eſt effuſurus ſanguinem eorum in talionem; Cum
in ille qui occidit ſanguinem nõ effuderit: Sanguis igitur hominis 2 Tik6ν Ideſt uitale quo ue
mabe⸗ getatur & ſuſtentatur & uiuit: debet intelligi: quia qui effuderit: ſiue per ſcandalum:ſiue peruerſita-
NM te doctrinæ:in die iudicii effundetur ab eo: Ideſt quod ſibi uidebatur habere uitale cogetur amitte

1e Eſa. 40. b. re. Iuxta huiuſcemodi ſanguinem. & caro intelligitur: De qua & Eſaias ait Omnis caro ſenum :Et
mnu Gen.6.a. in geneſi dominus: Nõ permanebit ſpiritus meus in hominibꝰ iſtis quia caro ſunt: Et apoſtolus de
Utuns I. Cox.l. ſ. utroq; Caro & ſanguis regnum dei poſſidere nõ poterunt: Neq; corruptio incorruptiõem dei he-

feus reditabit. In die ergo cõſumationis: uel generalis uel ſpecialis. Omnis ſanguis qui effuſus ẽ clama
Cplli bit ad dominum: & apparebit in medio: & opera ſanguinis atq; terrena: ſicut puluis iacebũt & ſter-
örn Luc.iz. c. cora Et argentum & auꝑ diuites de die ire non poterunt liberare: Audiẽte eo qui moritur: S tulte
ſau. 9 itii

hac noctæ tolletur anima tua a te:quæ autem paraſti cuius erunt:Nõ quod negamus aurum & ar-

gẽtum diuites liberare de morte(Redemptio enim uiri animæ: propriæ diuitiæ) ſed quod eo tem Pro.l3. b.

pore liberare nõ poſſunt:qũ diuitias neceſſitate dimittũt.Ommnmis enim terra:& uniuerſa quæ terre
na ſunt zelo dñi deuorabuntur:Et qui ait zelo Intellige adhuc amã tem dñm: N iſi enim amaret hu
manam aiam:nunꝗᷓ zelaret eam: & in ſimilitudinem mariti peccatũ ulciſceretur uxoris: quia ſi nõ
amaret: nec de adulterio eius iraſceretur: Et hoc faciet dominus cum feſtinatione cunctis habitan/
tibus terram: iis qui ſe pœnitus terræ dederũt: Et nõ fuerùt aduenæ & peregrini: ſicut Iuſtus qui lo p5.38.
quitur: Aduena ſum ego in terra: & peregrinus: ſicut oẽs patres mei: Et rurſum alibi nolẽs diutius ps. ilg9.
in tabernaculo carnis habitare lacbtymabili uoce teſtatur dicẽs. Heu mihi quia peregrinatio mea
prolõgata eſt: Et enim qui ſumus in tabernaculo corporis huius: ingemiſcimus conquerentes: Mi
ſer ego homo quis me liberabit de corpore mortis huius. .
CAPITVLVM SECVNDVM.
Onuenite cõgregamini gens nõ amabilis:pꝛiuſq; pariat viſio quaſi puluerẽ trãſeũtẽ
diẽ: anteqᷓ;ᷓ veniat ſuꝑ vos ira furoꝛis dni:anteqꝙᷓ vciat ſuꝑ vos ira idignatõis dii.LXx
CLongregamini ⁊ colligamini gens inerudita:anteq ſitis ſicut flos pertranſiẽs die:
anteqᷓ; veniat dni ſuper võs ira:anteq; ſuper vos irruat dies ire furoꝛis domini.
C Poſt deſcriptionem malorum quæ in die uentura ſunt dñi: ſcdm duplicem captiuitatis expoſi-
tionem: quã ſupra diximus: populus ad pniam prouocatur: Et dicitur ei: Conuenite & congrega/
mini ſiue ut in. Ixx. ſcriptum eſt colligamini. Ideſt eſtote uobis iuxta apoſtolum Charitatis uincui Ephe .d.
lo copulati: gens non amabilis: quæ amore dei indi gna es:ſiue gens inerudita. De qua dicitur in
Deutronomio: populus ſtultus & non ſapiens:⸗Et in hieremia. Sine cauſa percuſſi filios ueſtros: Di Deu. 32.
ſciplinam nõ recepiſtis anteꝗᷓ fiat quod prophetatum. anteq præceptum ſequatur effectus eſt qd ita Hier.2.f.
facile ueniat quaſi puluis pertrãſiens: anteꝗᷓ ſuper uos furor dñi compleatur: Simulq; cerne dei cle/
mentiam: ſuffecerat prudẽtibus malorum ueniẽtium impetum deſcripſiſſe: Verum quia non uult
inferre ſupplitia: ſed tãtum terrere paſſuros: ipſe ad pœnitentiam prouocat ne faciat quod minatꝰ
eſt: Generaliter autem tota multitudo credẽtium & eorum qui dei populus nuncupãtur: in eccleſi
am cõgregatur & dicitur ei. Cõuenite in eccleſiam: ſociamini uobis charitate & pace O gens ĩeru/
dita:quæ nõ uis dei gociper diſciplinam: Nec habere ſcientiam mandatorum eius: Sed diuitiis &
corporis ſanitate & pulchritudine huius ſeculi: carnis quoq; uoluptatibus delectaris: quæ trãſit
quaſi flos qui in una matceſcit die: Propterea autem dico uobis cõuenite ſociamini: ne cum iudi
cii tempus uenerit: & omnis gloria ueſtra traſierit: tunc uelitis agere pœnitentiam: quando locus
nõ erit pœnitentiæ ſed pœnarum: Quærat aliquis quomodo hoc ipſum ſuper unoquoq; migran
te de ſeculo:poſſit intelligi:Dicitur ergo ad ſingulos o tu: qui dei negotiis occupatus p diuerſa di
ſcurris: reuertere in ſanctorũ eccleſiam: & iunge te eorũ uitæ & cetui quos uides placere deo: & diſſ-·
ſoluta membra animæ tuæ: nec ſibi coherentia in unam ſapientiæ coge copagem: & illius here cõ
plexui: Et audi myftice: Confortamini manus diſſolutæ & genua debilia ſolidamini: Nec glorie-/
ris ĩ bonis carnis & eius flore qui præterit. Omnis enim caro fœnũu: & omnis gloria eius quaſi flos Eſa. 40. b.
ſœni:aruit fænum: & flos decidit: uerbum autem dñi manet in eternũ:Poſſumus hoc capitulo uit
pro tempore:Si qñ uiderimus aliquẽ honoribus ſeculi & cõgregandis diuitiis occupatum: ad ec
cleſiam uel raro uel nunꝗᷓ uenire: & dicere ad eum: cõgregare & cõiungere populo dei: qui dñi præ
cepta nõ audis: anteq;ᷓ gloria tua pertrãſeat: anteqᷓ dies tibi furoris adueniat. .

„

CQuerite dominum omnes manſueti terre:qui iudicium eius eſtis operati:querite iuſtuʒ:que
rite manſuetũ ſi qũo abſcondamini in die furoꝛis dñi:qꝛ gaza deſtructa erit:⁊ aſcalon in deſer/
tũ:Aʒzotum in mericdie eijcient:⁊ accaron eradicabitur. LxxXxXx.
CAuerite dominum noſtrum oẽs humiles terre:iudicium operamini:⁊ iunſtitiam querite:⁊ re
ſpondete ea. At pꝛotegamini in die ire domini:qꝛ gazʒa direpta erit ⁊ aſcalon in deſertũ ⁊ aʒotꝰ
meridie pꝛoiicietur:⁊ accaron eradicabitur. ẽð èMD
CHumilis terræ appellatur qui nõ humilitate q uirtutem ſonat: ſed peccatis humiliatus eſt: nec põt
cum chriſto dicere: Diſcite a me quia manſuetus ſum & humilis corde: Ois enim qui ſe humiliat Mat. il. b.
exaltabitur: Et in alio loco ſermo ad ſanctũ dirigitur: Quãto maior fueris: tanto magis humilia te
S coram deo inuenies gratiam. Qui autem peccatis humiliatus eſt: & aggrauatus eſt con/
cientia delictorum: ac loquitur ſicur onus graue aggrauatæ ſunt ſuper me. Iſte debet audire: Veni-
te ad me omnes qui laboratis & onerati eſtis & egoò reficiam uos. Hoc dictum ſit in principio ſcdm
Ixx.ĩterprætes. Cæterum iuxta hebraicum alter ſenſus eſt: Dicitur enim ad ſanctos: O uos qui mea
præcepta cuſtoditis: qui in terra poſiti: & ſciẽtes quoniam omnis qui ſe humiliat exaltabitur: Imita
ti eſtis manſuetudinem meam & iudicium eſtis operati: quærite dominum in mãſuetudine ueſtra
& ſi uultis ſcire quis iſte ſit dominus:quærite iuſtum quærite manſuetum:Pater enim omne iudici
um dedit filio: qui iudicaturus eſt: & quia manſueti eftis:propterea quærite manſuetum: Vt quicqd
in ueſtra manſuetudine minus eſt: ab eo qui fons eſt manſuetudinis impleatur: hoc autem dico uo
bis:Si quomodo abſcõdamini in die furoris domini:hoc eſt ſi forte poſſitis: ex eo Quod quæſiſtis
dominum &

Mie

un
on
R
h
none
dene

17

kniſi
dil
nſisde⸗
nl.
epo/
ngregr⸗
UIncN, 1
icimn
ſrosi)
katnk
eceich,
won uun
Ainn
ecckt
Ajen
ni
etitt
n udi
an
miemn
Unethd
od
nsberci
. ghor
gualtahe
Mtulon
m: ade

icüin

ſtupn
in

tio:& in meridie:hoc eſt quâà

Ti.1. 6.

Super Sophoniam. c.ij.

dñm & iuſtitiã eſtis opati: ira diei uitare uehemẽtis & effugere captiuitatẽ: qᷓ uel a nabuchodono-
ſor uel a romanis inferenda eſt populo iudæorum: Si ãt de his dubitat ꝗs eius iudicia facere dicẽs.
Si quomodo abſcondamini in die furons domini: quid fiet de peccatoribus: Tanta enim uaſtitas

iudeæ terræ ueniet: & tam ſublimis uictor huc babylonius aſcendet: ut etiam potentiſſimas urbes
philiſtinorum quæ ſemper uobis equo certamine reſtiterunt: eadem captiuitas depræhendat: Ga/

za enim deſtructa erit: & aſcolon in ſolitudine redigetur: & azotum nõ furto ſed bello Ideſt mani/
feſta luce atq; uictoria in captiuitatem trahent: & accaron quæ interprætatur eradicatio: hoc ſuſti
nebit quod in ſuo uocabulo ſonat:ideſt eradicabitur. Hoc iuxta litteram & hebraicam ueritatem:
Iuxta.lxx.autem interpᷣtes:Humilibus terræ de quibus ſupra dictum eſt. ut operentur iudicium: &
quærant iuſtitiam. Quia non puto aliam eſſe præter chriſtum. Et quia omnis qui quærit mnueniet.
Id quod inuenerint aliis reſpondeant. hoc eſt alios doceãt. Sapientia enim abſcondita. & theſau-
rus nõ comparens quæ utilitas in ambobus. Et hoc inquit præcipio uobis. ut in die iræ domini ꝓ
tegamini. uel in cõſumatiõe mũdi. uel in exitu uniuſcuiuſq; de ſeculo. Gaza enim & aſcalon & azo
tus & Accaron diuerſa ſupplicia ſuſtinebũt. gaza enim interprætatur fortitudo eius. Omnes ergo
qui ſibi applaudunt in fortitudine corporis. & potentia ſecufari. dicunt cum diabolo. fortitudi-
ne faciam. diripientur in die iræ domini. & ad mihilum redigentur. Aſcalon quoq; quæ dicitur põ
derata uel ignis homicida. cum uenerit dies iræ domini ſeefens ſui mẽſuram ſentiet. & eodem qd
operata eſt pondere deprimetur. Et quia arſit ad effundendum ſanguinem. & multas ſcandaliza/
uit animas. & impletum eſt in ea. Virum ſanguinum & doloſum abhominabitur dominus. Nõ di
ripietur ut gaza ſed in ſolitudinẽ redacta gehenne ignibus. uſq; ad puluerem cremabitur: Necnon
& azotus quæ hebraice dicitur.eſtio. & in lingua noſtra ſonat ignis generationis. clara luce uaſta/
bitur. Arſit enim libidine. & generationis incendio debachata eſt. Et quia omnes adulterãtes qua
ſi clibanus corda ee girriz ardernibu uulnerati ſunt:Non in tenebris non in occulto iudi

ctorum conſortium non habebunt. Sed accaron quæ interprætatur ſterilitas: uel eradicatio: quia
nullios fructus habuit: & peruerſitate doctrinæ ſuæ eradicauit plurimos: ipſa quoq; eradicabitur.

Has autem omnes uarietates intellige in animarum uitiis atq; peccatis: & quia uniuſcuiuſq; opus:

quale ſit in die iuditii ignis probabit.

VAbe qui habitatis funiculum maris gens perditoꝝ:verbũ dñi ſuꝑ vos canaan terra phil iſti
noꝝ:⁊ diſperdã te ita vt nõ ſit habitatoꝛ:⁊ erit funiculus maris requies paſtoꝛũ:⁊ caule pecoꝛuzʒ

⁊ erit funiculus eius qui remanſerit de domo iuda:ibi paſcentur de domibus aſcalonis:ad veſ-
peram requieſcẽt:qꝛ viſitabit eos dñs deus eoꝛũ:⁊ auertet captiuitatem eoꝛum. LXxX.

CAhe ꝗ habitatis funiculũ maris aduene cretẽſium:verbũ dñi ſuꝑ vos canaan terra alloſilo/

rũ:⁊ ꝑdam vos de habitatiõe:⁊ erit creta paſcua paſtoꝛũ ⁊ omile pecoꝛũ:⁊ erit funiculus maris
iis ꝗ reliꝗ ſunt de domo iuda:ſuper ipſos paſcentur in domibus aſcalonis:poſt meridiem diuer
tent a facie filioꝛũ iuda:qꝛ viſitabit eos dñs deus eoꝛum:⁊ auertet captiuitatem eoꝛum.

CQuantum ad hiſtoriã non eſt difficile interprætari: Quia in ſuperioribus dixerat Gaza deſtructa

erit: & aſcalon in deſertum: Azotum in meridie deicient: & accaron eradicabitur: Quattuor ma/
mnis paleſtinæ urbibus nominatis nũc ad ipſam generaliter prouintiam patet ſermonem domini
eri & prædici ei. Vhe qui habitatis funiculum maris: babylonio ueniẽte quia & ipſi qui iuxta ma/
re habitant perient atq; tollernut.ud autem terra paleſtinorum terra ſit canaan: nulli dubium
eſt:Et diſperdam te inquit ita ut nullus ſit habitator: & in tantam uenies uaſtitatem: quæ lætabaris
in euerſione iudeæ: ut omnes tuæ urbes munitiſſimæ in omilia ſint paſtorum: Et poſtꝗᷓ dominus ui
ſitauerit populũ ſuum: & fecerit eos regredi ſub zorobabel & Ieſu: & edificauerint templum: & ex-

ſtruxerint hieruſalem:tu ita inculta eris & ſic uepribus urticiſq; operieris: ut paſtores de reliquiis in

dæorum in aſcalone poſt meridiem reꝗeſcant.& in urbe quondam nobili greges ſuos faciat accu
bare:& hoc fiet quia dñs uiſitabit plebem ſuam: & auertet captiuitatem eius: quod factũ nec ne ſit:
deus uiderit:Neq;.n.nũc nobis propoſitũ eſt hiſtoriæ texere ueritatem:ſed ea itimare noſtris: quæ
accepimus ab hebreis. Iuxta ſpiritalem autem ſenſum & tranſlationem. Ixx. difficilis intelligentia

eſt maxime quia & ĩ iterprætatione diſcordant. Vbi enim nos tranſtulimus gens perditorum. IIIi

dixerũt aduenæ cretẽſium: & quod hebraice ſcriptũ eſt goi gorechi goichoretim: Pro goi.i. gente

legerũt gar hoc eſt aduenã: & ꝓ gorechi qce dicitur pditorum: nomen cretæ inſulæ putauerũt: De
niq; & Agꝗla & quinta editio interprætati ſunt Et theodotion Syma-
chus quoq Cum interprætatiõe faciũt:Rurſum ubi nos diximus: Et erit funi⸗
culus maris: Et oẽs interpᷣtes huic trãſlationi cõgruerunt: Scribitur in. lxx. Et erit creta paſcua gre-
gis. Igitur ſpiritalibus ſpiritalia comparantes: & uulgatæ editiõis cœptam ſemel tenentes ſemita:

Quærimus an alibi in ſcripturis ſanctis nomen cretæ legerimus. Et ni fallor in promptu é. Cretẽ-

ſes ſemper mendaces. malæ beſtiæ uentris pigri. teſtimonium hoc uerum eſt. qui fluctuant & circu
feruntur omni uento doctrinæ in deceptione hominũ in uerſutia erroris. Iſti cum debuerint inter

ra promiſſionis: hoc eſt in terra habitare iudeæ uoluerunt magis aduenæ eſſe cretenſium. qui di

o ſancti plenam recipient claritatem proiicientur in tenebras: & ſan-/

2
o% M

WMiero.liber

uerſis maris fluctibus. hinc inde tunduntur: & ſonãt ere coribantino. & ſunt iuxta apoſtolum quaſi
cymbalum tinniens: Et quia aduenæ ſunt cretẽſium: Ideo ſermo dei:hoc eſt cõſi umatio fit ad illos:
Et dicuntur terra canaan ſemper ĩ fluctu ſemper in motu: & terra allofilorum: alieni enim a deo in
funiculo maris: & ĩ cretæ regiõe uerſantur: Fit itaq; ad eos ſermo dei uel in cõſumatione & fine mũ
di: uel cottidie per eccleſiaſticos uiros: & qui poſſunt cum apoſtolo dicere: An experimentum quæ
ritis eius qui in me loqtur xp̃s: ut eiiciantur decreta: & de priſtinis habitationibus ſuis: & illa regio
quæ prius gregem perditum cõtinebat: incipiat eſſe ouile pecorum chriſti: & iudas ideſt uere con/
feſſio habitet in funiculis maris: Cumq; iam cœperit eſſe mundus ad ueſperam: & de multis uoca/
tis pauci electi: qui nunc reliqui uocantur de domo iuda pauerint eos: q primum in mari & in creta
& in mendatio paſcebãtur: declinabant in domibus aſcalonis: ideſt prius ignis diaboli & interfe-
ctorum manart cruor: Aſcalon enim interprætur ignis homicida. Et hoc fiet quia uiſitauit dominꝰ
popnlum ſuum: & hi qui ante facile capiebantur ſophiſmatibus hereticorum: cũ de captiuitate ue-

niẽtes: uincent aduerſarios ſuos: & habitabunt in tabernaculis eorum. Quod autem legitur m. lxx

Afacie filioꝶ iuda: obelo pnotauimus: nec in hebræo.n. nec apud ullũ fertur interpᷣtũ: Et contextũ
capituli ſenſũq; cõturbat:nõ qa difficile fuerit qdcũq; & hoc poſito ſnĩam texere. ed ſemel decre-/
uimus ueritatẽ interpᷣtationis: & lectoris magis eruditi: ꝗᷓ uulgi iuditium ſequi.

Audiui opprobꝛium moab:⁊ blaſphemias filioꝛũ ammon.que expꝛobꝛauerunt populo meo

7 magniſicati ſunt ſuꝑ terminos eoꝛum. ꝓꝛopterea viuo ego dicit dominus exercituũ:deus Iſ⸗

rael:qꝛ moab vt ſodoma erit:⁊ filij ammon quaſi gomoꝛꝛa: ſiccitas ſpinaꝝ ⁊ acerui ſalis ⁊ de-

ſertum vſqʒ in eternum:reliquie populi mei diripient eos:reſidui gentis mee poſſidebunt ulos
hoc eis eueniet pꝛo ſuꝑbia ſua:qꝛ blaſphemauerunt ⁊ magnificati ſũt ſuꝑ populum domini ex
ercituum:hoꝛꝛibilis dominus ſuper eos:⁊ attenuabit omnes deos terre:⁊ adoꝛabunt eum de
loco ſuo omnes inſule gentium. LXX.

—

Audun oppꝛobꝛium ⁊ cõtumelias filioꝝ ammon:in ꝗbus expꝛobꝛauerunt populo meo:⁊ ma
gniſicati ſunt ſup terminos meos:pꝛopterea viuo ego dicit dñs virtutum:deus Iſrael:qꝛ moab.

ſicut ſodoma erit:⁊ filij ammon quaſi gomoꝛꝛe:⁊ damaſcus derelicta quaſi accruus harene:⁊

diſſipata vſqʒ in ſempiternũ:⁊ ꝗ reliqui fuerint populo meo diripient eos:hoc erit eis pꝛo cõtu⸗

melia ſua:qꝛ expꝛobꝛauerunt ⁊ magniſicati ſunt ſuꝑ dñm:Manifeſtus erit dñs ſuper eos ⁊ di/
ſperdet oẽs deos gentium terre:⁊ adoꝛabunt eum ſinguli de loco ſuo oẽs inſule gentium.
CQuod excepto daniele ꝓpheta qui quattuor regnorum ſepius cernit uiſiones: & eorum differẽ

tias ſub aliis atq; aliis imaginibus exponit Eſaias hieremias Ezechiel faciũt: ut poſt uiſionem iudæ:
aduerſũ cæteras natões: quæ in circuitu eius ſunt: uertât uaticiniũ: & iuxta iAι αοα1â ſingulo 4
eis uẽtura ſunt nunciẽt:atq;ʒ in deſcriptiõe earum diutius immorẽtur:Hoc nũc propheta ſophoni/
as ꝗᷓꝗᷓ breuiter eodem tñ ordine facit. Poſt philiſtiim. n. conitra quos ſupra cõminatio præcucurrit:

raza deſtructa erit: & aſcalon in deſertum: Azotum ĩ meridiæ eiiciẽt: & accaron eradicabitur: Nũc
aduerſus moab & filios ammon ſiue ut ĩ. lxx. additum eſt cõtra damaſcum: quæ in Eſaia dicitur arã

texitur prophetia: eo quod præbẽtes auxilia nabuchodonoſor: uaſtauerint iudam: cõculçcauerint

ſanctuarium eius: templum quoq;ʒ ſubuerterit: Nabuchodonoſor quippe atq; chaldæi iudæorum
urbibus ſubrutis cæteras gẽtes oppræſſerũt: & ita factum eſt: ut qui ĩiſultauerãt populo dei:lpſi quo
qʒ malorum anguſtia præmerẽtur: & haberent cõſeruum iudam: quem putauerunt ſe habere ſubie
ctum. Igitur anteqꝗᷓ ueniat captiuitas ſub Ioſia adhuc rege:nec dum hieroſolymis: temploq; ſubuer
ſis:dirigitur aduerſum inſultãtes prophetia: ut mala quondam populi dei: cæterarum gẽtium leua
rẽtur mala. Audiui inquit opprobrium moab: quæ nuc treopolis appellatur: & blaſphemias filio/

rum ammon: quæ & ipſa urbs arabiæ ſecũda poſt boſtram philadelſia dicitur: In quibus exprobra

uerunt populo meo: & eiectis iudæis dilatauerũt in terra eorum fines ſuos: Propterea quia blaſphe
maueruut me . 5Piobraterunppulo meo:Ego dominus exercituum qui poſſum implere qd
cõminor:& deus Iſrael:qui in populo meo ipfe patior iniuriam: faciam ut ſit moab quaſi ſiodoma:
& fili ammon quaſi gomorra: Legamus huiuſcemodi uiſiones in Eſaia & hieremia: & eadem quæ

nunc hic legimus reperiemus: ſiccitas ſpinarum & acerui ſalis: & deſertum uſq; ĩ eternum: Pro quo

neſcio quid ſibi uolẽtes. xx. damaſcum euulſam & derelictam interprætati ſunt: Niſi fallor uerbi
ambiguitate decepti: ſiccitas enim quod hehraice dicitur ma ma ſac. Excepta prima littera mem ſi
mutetur. & deleth. accipiat. eaſdam litteras reliquas habet. quas & damaſcum. & poreſt legi pro ſu
eriori uerbo damaſet. Quæritur autem quomodo iſtæ urbes:hoc eſt moab & fili ammon reda//
ctæ ſint in ſodomam & gomorram. & quaſi ſpinarum ariditas. & acerui ſalis uſq; in eternum non
edificentur. & quod quidem uaſtatæ ſint quaſi ſodoma & gomorra. Exponendi nulla eſt difficul/
tas uerbum hoc quod ſeꝗtur. deſertæ erut uſq; ĩ eternũ. Deſtructionem regni earum interprætabi/
mur quia poſtea ſubuerſæ a Chaldæis regnu ſuũ perdiderũut. Et deinceps uel antiochis uel a ptho/
lomeis. Deinde nouiſſime romano imperio colla ſubmiſerint. Aut certe dici
accipiendũ eſt lolã quippe & eternitatẽ ſonat & ſeculũ.ex quo & pro uno ſeculo.& ꝓ aliquãto tpe
& una ætate accipi poteſt. Et qui reliqui fuerint de populo Iſrael uaſtabunt eos: Et blaſphemantia
quondam

I. Cor. B. 2

—

4
zun
fbbi

S uper Sophoniam..c.ii.

quondã chaldæorum auxilia poſſidebũt: Hoc aũt eueniet eis pro ſupbia eoꝶ ꝗbus blaſphemaue/
runt: & magnificati ſunt cõtra populum domini exercituum: Quia dominus exercituum erit hor
ribilis ſuper eos. & horror eius nõ interficiet ſuperbos. nõ blaſphemantium ſanguinem fundet. ſed

diſperdet & attenuabit omnia idola eoꝶ. Vt qui prius tenebantur errore? & du beneficia non ſen

ciebant. malorum neceſſitate præſciant idola nihil prodeſſe. Et adorent eum unuſquiſq; de loco
ſuo omnes inſulæ gẽtium. Hucuſq; iuxta hebraicum. Nunc ad. Ixx. interprætes reuertamur. coga
muſq; iudæos qui tamen coguntur hiſtoriam exponere nobis. Quando moab & fili Ammon fa-
cti ſunt quaſi ſodoma & gomorra: & quaſi acerui ſalis: & deſertæ uſq; in eternum. Debent monſtra
re ſulfuris pluuias: uineas terram in cineres fauillamq; conuerſam: mare ſupra de puteis quondam
ſalis quod nunc mortuum dicitur: inundare: quando eos diripuerit iudæi: quando reſiduæ gẽtes
Iſraeliticæ poſſiderunt eos:aut quæ indignatio domini & blaſphemia: & contumeliis attenuaret
& diſperderet eos: Non moab & ammon: ſed uniuerſæ terræ: ut adorent eum ſinguli de loco ſuo:
omnes inſulæ gẽtium: quod magis pro benefitio tribuet blaſphemantibus: ut ab errore redeãt ad
ſalutem: Quod ſi uoluennt dicere poſt regreſſionem de babylone has gentes populo fuiſſe ſub/
iectas:Primum auctoritatem poſtulabimus ſcripturarum unde hoc factum probent. Deinde cum
minime potuerint demonſtrare concedemus eis ex ſuperfluo: atq; dicemus: Eſto accidiſſe quod di
citis: quæ iuſtitia dei eſſet blaſphemaſſe auos: & exprobraſſe attauos: & propterea nepotibus reddi-
tumcum utiqʒ illa ſentẽtia qua antea dicebatur in lege. Peccata patrum in filios in tertia & in quar
ta generatione reſtitui: per Ezechiel ſoluta ſit. Viuo ego dicit dominus nequaꝗᷓ dicetur hæc para-
bola:Sed anima quæ peccauerit ipſa monetur. Et ſimul animaduerte parabolam eſſe quod dictum
eſt: Nec id ſonare quod in ſuperficie litteræ proferunt: Quod ſi iniuſtum eſt nepotibus reddere
quod deliquerint aui: quanto iniuſtius pro ſtultitia iudæorum hoc ipſum ſperare in conſumatiõe
mundi fieri:quando non chriſtus eorum ut putant:ſed eſt uenturus antichriſtus. Sicubi enim arcta

ti fuerint in hiſtoria: ut doceant completum eſſe quod dictũ eſt: ſtatim tranſiliunt ad futura chriſti
tempora: & oĩa ꝗᷓ non poſſunt exponere poſt multa ſecula ſibi repromittut: Quin & moab & filios

ammon & ægyptum & philiſtim & idumeam: qᷓ nunc inſultant iudæis eo tẽpore puniendas: In/
terrogemus ergo eos quare has potiſſimum gentes deus puniat: & non totum orbẽ in quo iudæi

lõge lateq; diſperſi ſunt. Si enim meretur moab corripi iudæis inſultans: & filii ammon & reliquæ

gentes in circuitu. Quare gallia non corripitur: quare britannias in comminatione non punit: cur
hiſpaniæ ea pœna alienæ ſunt: ꝗᷓ ob cauſam de Italia nihil dicitur: De affrica cur tacetur? & ut ſemel
dicam: cum totus orbis iudæos captiuos teneat: quid ſolæ gentes tanti commiſere flagitii quæ in
circuitu eius ſunt? Vt ſolæ potiſſimum nominentur? Hoc contra iudæos: ad generalem in ommi/-
bus prophetis ubicunq; aduerſum gentes aliqua prophetia dicitur explanationem: nunc quod ſu
pra diximus damaſcum hebraicæ non haberi: nec apud quẽq alium interprætem etiam ex ipſo ſcri
pturæ ordine cõprobabimus: Ad id.n. quod dixerat Audiui opprobrium moab & blaſphemias

filiorum ammon:Poſtea retulit quod moab ut ſodoma erit & filii ammon quaſi gomorra. Quod

ergo ſequitur: Et damaſcus deſerta: quaſi aceruus arenæ: Debuerat de damaſco aliquid præmmſſe:
& quomodo de duabus gentibus dixerat moab ut ſodoma erit: & fili ammon ut gommora: qua-
rum peccata ante ià dixerat:ſic & damaſci uel opprobria uel blaſphemias deſcripſiſſe: ut poſtea di/-
gne ſupplicium uideretur inferre: Sed & hoc ipſum quod dicitur quaſi aceruus arenæ quod græ-
ce dicitur:uice prutamus. Ixx. AAOCC interprætatur ideſt ſalis: ſed ab im-
eritis cαροοασ ροσπυ hoc eſt aceruum frumenti uel frugum putauerunt pro aaoc additis dua-
bus litteris A & Hquaſi ad conſequẽtiam frugum aaui Hoc ideſt are depoſitum. Hoc de interpræ-
tationis uarietate & errore ſit dictum: & de difficultate hiſtoriæ. Qui autem doctus uir eſt: & ſpirita
libus ſpiritalia comparat & non quærit quæ deorſum ſunt:ſed ea quæ ſurſum: & cum chriſto reſur
git ab inferis: & ueterem hominem deponens induitur nouo: Et opprobria moab: & blaſphemias
Riorum ammon ad magiſtros contrariorum eccleſiæ dogmatum refert: qui & ipſi uidentur de ge

nere eſſe habraam: & fugiſſe incendium ſodomæ & gomorræ: & habitare in ſegor parua: Sed quia
generatio eorum & in tenebris eſt: declinauerunt enim a deo patre quod interprætatur ex homini

bus loth & moab & dei eſſe filii ceſſauerunt: Quod dicitur populus meus: & in tenebroſa ſpelun/
ca concepti de incertis nuptiis ſubſtiterint: Propterea uſq; hodie ſimplicitati filiorum iudæ inſul/-
tantes magniſicare cupiunt ſup terminos eius poſſeſſionẽ ſuam: De ꝗbus in ꝓuerbiis dicitur: Non
trãſſeras terminos ſempiternos quos poſuerũt patres tui. Vide hereticos in dialectica ſibi & rheto/

rica:& oĩum ſophiſmatũ dogmatibus applaudentes: contẽnere eccleſiæ ruſticitatẽ: & quaſi indi/

gnos in myſteriis ſuis: ꝗᷓ ſibi quaſi idola còfinxerunt deſpicere & hẽre ꝓ nihilo: & nõ quæres ꝗ ſint

opprobria moab & cõtumeliæ filiog ammon:i ꝗbus exprobrauerũt populo dei. Iurauit itaq; dns

p ſemet ipᷣm dicẽ s: Viuo ego dicit dñus:Et pulchre ad diſtinctionẽ mortuoꝶ deoꝶ: q appelltur⸗
idola ſe uiuentẽ: dicit deus Iſrael:hoc ẽ populi uiuẽtis deũ blaſphemantes he Hõ & filii
ammon de ꝗbus ſupra diximus: ſicut ſodoma & gomorra erunt Videntur ꝗdam ſibi in eo quod
gentiles non ſunt: exiſſe de ſodomis & gomorris: ſed quia blaſphemant populum dei: & contra

MWiero. liber

Iſrael faciunt in ſodomã reputabuntur & gomortam. & ita delebuntur ut ille deletæ ſunt ante. nul
lum in ſe habentes ueſtigium uiroris & uitæ. Nec mirum ſi de hereticis intelligamus qui reputatur
quaſi ſfodoma & gomorra: Cum ẽt ad eccleſiaſticos ꝗ dei non obſeruauere mandata & egreſſi ſunt I
a præceptis eius dicatur per Eſaiam: Audite uerbum domini principes ſodomorum: & attẽdite in Eſa.1.c. cke
legem dñi populus gomorræ: Et ad præſoyteros cupiẽtes ſub figura ſuſannæ eccleſiæ corrumpere 2=
caſtitatem: Dicat daniel hoc eſt iuditium dei: ſemen canaan & nõò iuda: Et ut ſciatis quotienſcunq; Dan. z.f. u
