pora paruitate uel enormitate mẽbroꝶ ſanies corrupta degeneret. Præcipitur ergo in lege dni ui⸗

— 2H

min ris: ut n ſolu i alienis mulierib ſed ſuis quoq;qbus uidétur legaliter cõiũ gi: ſcriptura dicẽte cre
piltcu⸗ ſcite & multiplicamini & replete terrã) certa cõcubitus nouerit tẽpora: qñ coeundũ qñ ue ab uxo/
tultnmͤk rib abſtinédũ ſit. Quod ꝗdẽ & apoſtolus & eccleſiaſtes ſonãt: ps amplexãdi & tps lõge fieri ab am
iuin Plexibꝰ. Caueat ergo & uxor ne forte uicta deſiderio coeudi alliciat uirum,. & maritus ne uim faciat
wbecs uxori: putans bmni tempore ſubiectam ſibi eſſe debere coniugis uoluptatem, Vnde & paulus ait.
ötmgen ut nouerit unuſquiſq; ſuum uas poſſidere. SAhk.—
CJuſtẽ dũs qꝛ os ei ad iracũdiã pꝛouocaui.Audite obſecro nniuerſi populi? videte doloꝛeʒ
gfß meũ.Nirgines mee ? innenes mei abierunt in captinitte
CQuærimonia flebilis ꝓduciturad agnitionẽ ſniæ iuſti iudicis. Poſtqᷓ enim lamentatrix calũniaz;
enumerauit mœrito ſe hãc pati cõmem orauit: qa iuſtus iudex nõ aliã ferre põt ꝗᷓ iuſta ſnjam.Iuſtꝰẽ
oronu E ĩquit dñs quia os eiꝰ ad iracũdiã ꝓuocaui:hoc ẽ iuſtũ iudicẽ & naturã clemẽtẽ meis prauis mœri .
tis cõpuli durã cõtra me ferre ſniam. Mẽbra. n. hominis ſicut & affectus huani opycæ deo aſcri-
. BB iii

L.iber primus.c.i.

wibuͤt
„ HSH amun
buntur non proprie:quia incircũſcriptum lumen:& ĩmẽſa maieſtas liniamentĩs corporiĩs circũſcril/ onem⸗
bi nõ nouit. Audite ait uniuerſi & uidete dolorẽ meũ ꝗa uirgines meæ & iuuenes mei abierunt in M
captiuitatẽ. Plurimos ad uidédũ dolorẽ ſuũ ĩuitat qa calamitatẽ ſuã ultra modũ grãdẽ eẽ eſtimat: ne.
. ut aliorũ cõpaſſiõe anxietatẽ ſuã quodãmõ leuiget: dũ cõſolatores & ſubleuatores anguſtiæ ſuæ ſi . Koede
bi adhibet. Talis ẽ enĩ hũanꝰ affectus ut doloris ſui ſiue gaudii alios ꝗrat eſſe participes: qᷓtenꝰ eoruʒ Nuueos
ſolatio illatũ onus triſtitiæ ſiue lætitiæ facilius portet. Vnde ĩ euãgelio ille ꝗ ouẽ pditã reqſiuit ſeu guno
mulier ꝗᷓ dragmam pditã ĩuenit: cõuocat amicas & uicinas: ut teſtes aſſiſtãt & gaudii eoꝶ partici⸗ nerele.)
es fiãt. Quod ergo uirgines & iuuenes abire in captiuitatem deplorat oſtẽdit ſe inde maxime do/ app
lere quod ſpem ſtatus ſui uidit ſubito corruiſſe. Quãdo eni ſobolẽ ſuã ſubito interire conſpexit: tinaci
ſpẽ futuræ generationis amiſit. CObPH. lhip
CAocaui amicos meos:⁊ ipſi deceperunt me.Sacerdotes mei:⁊ ſenes mei in urbe conſumpti tocne
ſunt:quia queſierunt cibum ſibi vt refocillarent animam ſuam. nonn
CQuerẽdũ ẽ qũo amici dici poſſint qui amatoribus ſuis decipnlã parauerũt. Verꝰenĩ amicus & fi⸗ nuün
delis ut ſcriptura teſtatur ꝓtectio ẽ fortis: medicamẽtũ uitæ & imortalitatis: unde patet ꝙ p ätiphra/ Mos,
ſim iſte amicus dicatur ꝗ decœptor eẽ ꝓbetur. Sũt enĩ ꝗ dicũtur amici: ſed magis oſtẽduntur eẽ ini D
mici: qa egrediũtur ad inimicitiã: odiũ: & rixã: & cõuicia denudãt: cõuiuæ fiunt: & ſotii mẽſæ:ſʒ nõ lius
pmanẽt in die neceſſitatis. Tales ſũt qui hodietenus carnaliter uiuẽtes ſuis exequutoribꝰblandiun uie
tur: ut uoluptatũ amatores magis ſint ꝗᷓ dei. Et dũ hoc cõſentiũt in peccati uoraginẽ eos ſecũ tra/ zveci
hunt:ita ut ſceleris ſui cõſortes cruciatus æterni faciãt illos eẽ participes: Quãta aũt uis ueræ amici/ leit
tiæ ſit: ex hoc iĩtelligi maxime poteſt: qd ex ĩfinita ſocietate generis hũani. quã cõciliauit ipſa natura . .
ita cõtracta res eſt & adducta ĩ anguſtũ: ut omnis charitas aut ĩter duos: aut ĩter paucos iungeretur. u
Eſt eni amicitia: ut quidã ait:nihil aliud:niſi oĩum diuinaꝶ hũanarũq; terũ cũ beniuolentia: & cha di
ritate conſenſio. Vñ recte ſcriprũ ẽ. Amico fideli nulla eſt cõparatio: & nõ ẽ digna põderatio auri . 4
& argenti cõtra bonitatem fidei illius. Quod autẽ dicit ſacerdotes & ſenes in urbe cõfũptos. Oſtẽ⸗
dit quia ob tenuitatẽ uictus fame & ſiti perierũt. Sicut in obſidione hoſtiũ in hieroſolymis (ut hiſto
riæ tradunt) ſepius cõtigit. Myſtice ãt aia qᷓ uoluptatibus & deſideriis inititur: ſacerdotii dignitateʒ
& maturitatẽ coſilii pꝑ indigẽtiã ſapiètiæ & inopiã uirtutũ pdit. Mundus eni trãſit & cõcupiſcen-
tia eius: Egyptus uane auxil labitur: & baculus arũdineus atq; cõfractus initẽtes lacerat ac manũ eo-
rũ perforat: nec unqᷓ pfectã pſperitatẽ ſuis amatoribꝰconferre poteft. RE8.
Nige dñe qm̃ tribuloꝛ. Aẽter meus cõturbatus c. Subuerſũ ẽ coꝛ meũ in me metipſa:quo/
miq amaritudine plena ſum. Foꝛis interſicit gladius:æ domi moꝛs ſimilis eft.
CQuid ẽ qd ꝓpheta ex pſona plebis loquẽs ad uidẽdũ tribulationẽ ſuã dñm ĩuitat:niſi ꝙ anxiets
tẽ ſuã nimiã & imẽſã agnoſcẽs ipſius ſoluũmodo opẽ & miſericordiã ſubuenire exoptat.Sciẽduʒ ẽ
ꝙ in ſacro eloquio uentris uel uteri noĩe mẽs ſolet ĩtelligi. Hinc ẽ eni qd p ſalomonẽ dicitur lucer/
na dñi ſpiraculũ hoĩs: ꝗᷓ iueſti gat oĩa ſecreta uentris: lux.n. gratiæ ꝗᷓ deſup uenit ſpiraculũ hoĩs pᷣſtat
ad uitã. Quæ uidelicet lux oĩa ſecreta uentris inueſtigare dicitur: quia occulta mẽtis pœnetrat: ut ea a
quæ de ipſa ledebãt aĩam añ eiꝰ flẽdo oculos reducat. Hinc ipſe hieremias in anterioribus ait. Vtrẽ 1
meũ doleo. Qui ut uẽtrẽ ſuũ ꝗd dixiſſet oſtẽderet adiũxit. Sẽſus cordis mei turbati ſũt. Vteri utiq; G
noĩe mẽs recte accipitur: qa ſicut ꝓles ĩ utero cõcipitur ſic cogitatio ĩ mẽte generatur. Et ſicut ĩ uẽtre iut
cibi ita cõtinẽtur ĩ mẽte cogitatiões. Fidelis eni aia tẽptationihꝰ uariis fatigata mœnio ſe ĩt foriſq;
morte ſimili attritã deplorat. Quia foris pſequutionibꝰ: & itus anguſtiis lacerari ſe nõ ignorat. Se/- C
pe eni foris flagellis atterimur: & intus carnali ſuggeſtione fatigamur. Vbi nüc hieremias i phti la gint
mẽtòe deplorat dicẽs: foris interficit gladiꝰ: & domi mors ſimilis . Foris eni gladi? ĩterficit: cüum Tr
nos exterius feriẽs uindicta eõſici t Sed domi mors ſimilis ẽ qa & flagella qdẽ ſuſtinet: & tñ ĩtus cõ len
CAugdierũt q: ingemiſto ego:⁊? nõ ẽ qmi cõſoletur me. Oẽs inimici mei audierũt malũ meũ:le⸗ ci
tati ſũt qꝛ tu feciſti. Addaxiſti diẽ cõſolatiõis.Et fiẽt ſimiles me 1e
CAnxviati aiæ & laboribꝰ afflictæ hoc uidetur eẽ augmẽtũ doloris qd ille ĩ quo ſpẽ hũit cõſolatõis: Ka
differt opẽ afferre ſolati. Necnõ & hoc maxĩe illi dolorẽ ĩgerit: qd eã inimici deridẽt: qſi ſpe fruſtra tü
ta a dno ſuo haãc hẽre calũniã. Tale ẽ illud HamiſtQurennodichis äri mes cõſiliũ fecerũt im bel
unũ. Et ĩ euãgelio iudæi dũm ĩ cruce ſuſpẽſũ irridebãt dicẽtes. Alios ſaluos fecit. Sʒ talis loꝗlla ma . len
nifeſta ẽ blaſphemia: ꝗᷓ nõ ledit piclitãté: ſed ĩterficit blaſphemãté. Nõ eni ĩ ullo rephẽdẽdu iudi u
ciũ dei:qd ſemp iuſtũ ẽ: & iuſte diſponit oĩa. Sed uenerãdũ atq; timẽdũ ꝗa oĩa ꝗcũq; uult facit ĩi cæ nen
lo:cũ ſit iuſtꝰ ĩ oĩbꝰuiis ipſius:nec derelinquat oẽs ſperãtes ĩ ſe imo oratiões eoꝶ exaudiat: & ſaluos n
faciat eos. Sed cũ iuſte dñs unicuiq; ſecũdũ opa ſua retribuit uidẽdũ eſt qd ſequatur. Adduxiſti in/ n
quit diẽ cõſolatiõis & fient ſimiles mei. Cõſolatio ergo ꝗᷓ iniuſte oppræſſis a dno cõfertur: & pœna i
q oppræſſoribus eoꝶ mœtito infligitur: ex iuſto iudicio dei ꝓcedut: ut recipiat unuſquiſq; propria N
corporis ꝓut geſſit:ſiue malũ:ſiue bonum:pcna eſt reproborum qui aliena fſœlicitafe cruciantur. G
Adducit ergo diuina clementia poſt illatam ſeruis ſuis flagelli correptionem piæ conuerſationis
paternam cõſolationem: ut poſt diuturnũ laborem habeãt reſpirandi poteſtatem: & cebiratid tor⸗
toribus

reei
lrih
Dhndin

di NH

rmic⸗

Düun

ngeren
nrch
kud
O
iudh
Cnnn
pilen⸗
nanieo⸗

cho⸗

Müitt
Kiilne
timthen⸗
baiſer
nertme
uͦlini
vitg
rticene
bint
Nrd
Wiiün
atan
itusd

mit

iunin
Ctin
um,
Rd
chic
4
Niti
Ken
Hions
o
66

Super lamentationes Mieremie.

toribus eotum poſt uanam mundi lætitiam iuſtæ damnatiõis reddet diuturnæ calamitatis mœfti
tiam: ut recipiat in ſemetipſis quod inique geſſerant in proximis. Sicq; fit ut patiẽtia ſanctorum co/
ronerur: & iniuſtitia iniquorum pumatur. IHAV.
CIngrediatur omne malum coꝛã te:⁊ vindemia eos:ſicut uindemiaſti me:pꝛopter oẽs iniqui
tates meas. Multi enim gemitus mei:æ coꝛ meum merens.

CHoc quippe orat fidelium turba ut rememoretur in conſpectu dei perſequutorũ ſuorum plaga: qᷓ

tenus eos per cõdignã uindictã iuſtũ iudiciũ dei corripiendo hũuiliet: qui ſupbiendo multiplici per
ſequutione nõ timuerũt cõfeſſores dei fatigare. Vindemiare enim eſt unuquẽq; operũ ſuoꝑ fructũ
metere. Vindemiat enim dũs hoſtes ſuos ꝗ ſanctos eius uindemiauerüt qn pro còôtritiõe tpali qua
illos approbatione opprimere pmiſſi ſunt: in futuro iudicio ppetuã faciet recipere ultionẽ. Sed hoc
intimadũ ẽ qd quãdo ſancti uiri depræcatorio more contra hoſtes ſuos rogant: non uoto malitiæ
ſed ſpũ ꝓphetiæ: hoc quod eis præſciũt futurũ prædicũt. Vel etiã cõtra ſpiritales nequitias orãt: s
incorrigibiles eẽ ſciunt ut iuſtam a domino recipiat ſententiam. Hinc eſt illud qd in pſalmo ꝓphe
ta dominũ cõtra nocentes ſe præcatur dicens. Iudica domine nocẽtes me. Aſſumpta pro nobis cla
mat infirmitas: ut danentur nocentes: ideſt diabolus cum minmſtris ſuis: quod nouerat eſſe uentuꝶ.
Malos enim iudicari dãnari eſt: qꝗa nequnt in diſceptatione liberari: qui ſemp prauis actionibus p-
bantur impliciti. Sed hoc: ut dictũ eſt: ad diabolu ptinet cũ ſequacibus ſuis: p quos ꝓuenit iudaicæ
uolũtatis iniquitas. Nam cũ ipſe præcipiat pro inimicis ueſtris orate:hominibus hæc non poteſt cõ
uenire ſententia. Ipſos ergo debere petit danan quos uirtute præſciétiæ ſuæ nouit ad pœnitudinis
remedia nõ uenire. Nã in ſubſequentibus ubi uenit ad hoĩes cuerti eos deſiderat nõ perire: ut eſt il
lud cõfũdãtur & reuereãtur ꝗ ꝗrüt mihi mala. Hic iam ubi uenit ad hommes corrigibiles: non ma-
ledictio funditur:ſed correctio poſtulatur. Cõfũdi eſt fcta ſua erubeſcere: & in me liorem ſententiaʒ
cõmutari. Nã & illi cõfuſi dicũtur ꝗ cõuincutur ad pœnã: ſed ut hoc magis ad cõuerſioné intellige
re debuiſſes addidit: reuereantur:deſt emendati colãt quem pſequendu eſſe putauerant.
CEXPLICIT ALPHABETVM PRIMVM. INCIPII SECVNDVM. CAP. II. ALEPH.
Vomodo obtexit caligie ĩ furoꝛe ſuo dũs ſilià ſyõ:ꝓiecit de celo i terrã
inclvtã ifrabel:z nõ ẽ recoꝛdatus ſcabelli pedũ ſuoꝝ:in die furoꝛis ſui.
Ventum eſt ad ſecũdũ alphabetu ubi ſub primo obſtupeſcendo hie/
roſolymitanæ urbis iprouiſã ruinã & plebis iudaicæ ĩſperatũ caſũ ꝓphe-
ta deplorabat: ſicut etiã nũc admirãdo qꝗritat qũo pulcherrima habitatio
9 ſyon & inclyta iſrahelitarũ gens: qᷓ angelico miniſterio ſuffulta per ipſius
domini ducatũ: de terra ægypti p mare rubrũ traſlata eſt: & ĩ deſerto mul
tis miraculis ac diuinis ſolatus diutiſſime p moyſen & aaron educata: ita
ut uocabulo ſcabelli pedũ domuu: pp ſtatũ diuini cultus qui ĩ ipſa plebe
tũc præcipuꝰ erat mœrito nũcuparetur: nũc de ſũma fœlicitate ĩ maximã
miſeriã ĩ die furoris domini & uindictæ ĩ eã ꝓlatæ qᷓſi de cælo ĩ terrà pie/
cta & cõculcata ſit. Myſtice ãt aĩa peccatrix ꝗᷓ quondã hũit lumẽ ſciẽtiæ: & ſpeculũ diuinæ contem
platiõis quãdo pedes domini hoc ẽ ueſtigia Pceptoꝶ eiꝰĩ cordis illius ſecreta cõſiſtebãt: nũc ꝑp ce
citatẽ cordis & nequitiã prauæ actiõis de culmine uirtutũ ĩ fœditatẽ terrenoꝑꝶ deſideriorũ ꝓlapſa:
iuſto iudicio dei ſpræta atq; derelicta ab hoſtibꝰcõculcatur. Vnde ꝓpheta mœrito ei? deflet rumnaz
qa a ſũmo honore ad maximã deuolata ẽ miſeriã ꝑ quã oĩuz iã deſpectui pʒ & irriſioni. BETH.
CPꝛecipitauit dñs nec pepercit:omnia ſpecioſa iacob.Deſtruxit in fuꝛoꝛe ſuo munitiões vir
ginis iude:⁊ deiecit in terram. Polluit regnũ:⁊ pꝛincipes eius.
WPropter pctã.n. iudæoꝑꝶ & trãſgreſſiões ꝗbꝰtraſgrediẽtes legem dei teſtimõia eiꝰ nõ cuſtodierũt
ſeruiendo diis alienis: & adorãtes idola & ſimulachra eoꝶ uenerãtes ad ſimilitudineʒ gentiũ: ꝗᷓ cir-
ca eos erãt: irritatꝰdominꝰ tradidit ipſũ populũ ſuũ ĩ manꝰgentiũ & domiati ſũt eoꝶ ꝗ oderũt eos:
oĩaq; ſpecioſa iacob quæ habebat ĩ ornatu famoſiſſimi templi: & cultu celeberrimo: quo ſe nobilio
res cæteris gentibꝰ eſſe credebãt: dominꝰpcipitauit: & deſtruxit ĩ furore ſuo munitões urbiuʒ iuda:
ſtatũ muro& ac turriũ ĩ terrã deiiciens: polluitq; honorẽ regni & pricipatũ erꝰ:ita ut nobiliores eo-
rũ hoſtes ſui captiuos ducentes ĩ ſeruitutez redigerent: & eunuchos facerent atq; deformes Sicut li
ber eſaiæ teſtatur ubi ipſe ꝓpheta ad regem Ezechiã loquutus eſt dicens. Ecce dies ueniũt & aufe⸗
rentur oĩa q̃ in domo tua ſũt: & ꝗᷓ theſaurizauerũt patres tui uſq; ad diem hãc ĩ babylonem: non de
relinqt᷑ ꝗcꝗᷣ: dicit dñs: & de ſiliis tuis ꝗ exibũt de te quos genueris tollẽt & erũt eunuchi ĩ pallatio
regis babylõis. Miſtice ãt deſtruit dñs ſpecioſa iacob: cũ decorẽ aĩiæ diabolica arte deceptæ ſpnit: &
munitionẽ doctriæ ſæculari ſapia cõditæ ĩ qᷓ maxĩe cõſfidebat diruit: & polluit honorẽ regni & pri
cipatũ erꝰ quẽ hũit ĩ pceptiõe baptiſmatis & unctiõe ſacri chriſmatis: ita ut iã nõ mœreatur cũ cæte
ris fidelibus ab apoſtolo petro audire. Vos eſtis genus electũ: quãdo diuerſis ſeruit uitiis: & obtem-
perat hoſtis antiqui ſuaſionibus malignis: de quo & ſubditur. GIMEL.
CLConffr egit in ira furoꝛis omne coꝛnu iſrahel.Auertit retroꝛſuʒ dexterã ſuã a facie inimici:et
ſuccendit in iacob quaſi ignem flamme deuoꝛantis in gyro. BB iii;
B iiii

Liber primus. c.ii. .

CNõ ſolũ.n. uniuerſũ regnũ iudæoꝶ dñs deſtruxit & defẽſionẽ dexteræſuæ ab eis auferẽs terrâ eo a
, rũ ĩ manꝰhoſtiũ ad deuaſtãdũ tradidit: ſed & hieruſalẽ myſticã: qñ a dño receſſerit & diis alienis in i 4
diuerſis ſcelerib ſeruierit defẽſiõe cæleſtis auxilii priuatã flämæ libidinis: & furori hoſtiũ ad ſuccẽ- 8
dẽdũ tradidit. Dextera. n. dei patris unigenitꝰ filiꝰ: p quẽ & ſolatiũ & defeſionẽ fidelibꝰ ſuis p̃ſtat. rze N 1
Sʒ qn offẽſo illo mœremur ab inimicis liberari qſi traditi uidemur: cu defẽſorẽ nullũ hẽmꝰ. vñ . i
ꝓpheta q̃ſi deſertũ a dno populũ iudæoꝑ conq̃ſtꝰ:ĩ pſalmis ait. Vt ꝗd auertis faciẽ tuã de mœdio . .
ſinu tuo. Quaſi offeſo q̃ſi irato dño dicit ꝗ nolit ꝑctõres populos ĩtueri: ut adhuc ĩ ſua uideãt᷑ pma/ (hn
nere neqtia. Ille. n. quos diſpẽſatiõe mirabili placatꝰ attẽderit corrigit: quos ꝓpiti? ituet emẽdat. ne
O d ãt dicit dexterã tuã de mœdio ſinu tuo ĩ finẽ:ſignificat ꝗd ſicut moyſi manꝰdextra dñi iuſſu de (alur
ſinu ꝓlata leproſa cõſpecta ẽ iterũq; ĩ ſinũ retracta curata: ita populus iudæorum exiens a dio xpo luune⸗
imundus fiat: ad eum uero conuerſus ad priſtinam redeat ſanitatez. DELETIHIHI. wluc
CTetẽdit dñs arcũ ſuũ:quaſi uumuc⸗Firmanit dexterã ſuã quaſi hoſtis:⁊ occidit omne qð pnl beinb
chꝛũ erat uiſu in tabernaculo fuie ſyon. Effudit quaſi ignem indignationem ſuam. niain
Cetẽdit dñs arcũ ſuũ qᷣſi inimicꝰ: & dexterã ſuã ꝗſi hoſtis firmauit: cũ dimicates cõtra hieruſalem mulutk
chaldæos ſiue iomanosupi ores fecit: data illis ptãte ut ĩcẽderẽt tẽplũ: & deſtruerẽt muros ciuitatis goürl
eo ꝙ ipᷣe iratꝰñ parceret illis:q aliqũ patribꝰeoꝶ placatꝰ terrã diuerſarũ gẽtiũ ad poſſidẽdũ diſtri/ nelil
buit. Sicut pſalmiſta teſtat᷑ ad dim dicẽs: Manꝰ tua gẽtes diſpdidit. Ne.n. putarẽt hebrei ſe triũpha/ pee
tores ſuis urbibꝰextitiſſe: ꝓfitet᷑ illos ñ ĩ ſuo gladio fuiſſe uictores: nec terrã gẽtiũ ſibi pꝓpria fortitudi muu
ne uẽdicaſſe. Brachiũ ꝓ robore dicimꝰ: qm ipo dimicãte pugnat᷑.Sed illud brachiũ nõ eos ab ini- tolſe
micis ſuis liberare pualuit: quos ſpũaliter uirtꝰdiuina ſaluauit: ſic dũ hebreoꝑꝶ actꝰexpõit᷑:hůano ge korel
neri ꝓſficua doctria pᷣſtat᷑. Dextera.n.ſignificatpſpam ptẽ: brachiũ fortitudinẽ: illum atio cõſiliuʒ: ꝗqᷓ u
dñs pᷣliãtibꝰcõfert: q uictoriã donare dignaf. Sʒ ne dicerẽt patres noſtri ſuo mœrito placuerũt: i5 iundt
tãta ſũt a dño cõſequuti ĩtulitꝛnõ mœritis datũ:ſʒ ꝗa ita ſit deo placitũ:cuiꝰẽ gratuitũ oẽ qd pᷣſtat. 4 luuho
Cõplaceat ẽt ĩ illis qñ de toto mũdo ſola gẽs electa ẽ.De ꝗᷣ ſaluator dñs adueniret ꝗ brachiu uicto/ (dp
ria & fortitudo ẽ noſtra. Cui ſi peccauerimꝰ& diutiꝰ p patiam eiꝰexpectati ad eũ p peniam reuerti (Cooc⸗
noluerimꝰ:tẽdit arcũ iudicii ſui cõtra nos & dextera potẽtiæ ſuæ ꝗcꝗd ornatꝰſcĩe uel uirtutũ uiſi ſu lnft
mus hẽre totũ diſſipat: & exercet ĩ nobis uĩdict ĩdignatõis ſuæ: eo qd noluerim'itelligere miſeri- Cro⸗
cordiam: & beneficentiam immenſæ clementiæ ſuzæ. HBBE. eden
CSFactus ẽ dñs velut inimicus:pꝛecipitauit iſrahel pꝛecipitauit omnia menia eiꝰ:diſſipauit mu eiige
nitiones eins:⁊ repleuit in filia iuda humiliatũ ⁊ humiliatam. fce⸗
CFactꝰẽ dñs uelut inimicꝰſynagogæ iudæorũ: qñ eã hoſtili gladio deuaſtari fecit. Deiecit mœnia AQAQNuteB
& deſtruxit munitiões eiꝰ. & repleuit ĩ ipſo populo humiliatù & humiliatã: hoc ẽ utrũq; fexuʒj mul nunuu
tiplici cõfuſione deſpicabilem reddidit. Iuxta allegoriã uero ſicut mœmia ĩ urbibus ꝓ ornamento uu
ſunt:munitiões uero ĩ deféſione:ita alia ſunt dona quæ nos muniũt alia ꝗᷓ ornãt. Prophetiæ ꝗppe: ſen
doctrina genera linguarũ curationũ uirtus.qſi qdã mœnia mẽtis ſũt: qͥ & ſi ꝗſq; nõ héat: ſtare muni bi⸗
tus p fidẽ & iuſtitiã põt: quãuis ornatꝰ uirtutũ altitudie minime eẽ nideat.fides uero ſpes & caritas m
nõ noſtra mœnia ſed munitiões ſũt: qᷓ ſi habere negligimꝰhoſtiũ inſidiis patemꝰ. De iudæa ergo C
ꝗa ꝓphetiã atq; doctrinã uel miraculorũ ſigna abſtulit: mœnia p̈cipitauit. Quia uero fidẽ ſpem atq; 1
charitatẽ pp eiꝰduritiã auferre pmiſit: munitiões eiꝰ diſſipare ſtuduit. Rectꝰuero ordo ſeruatus ẽ: ut =
prius mœnia & poſt munitiões diſſipare dicerentur: ꝗa cũ peccatrix aia relinqtur: prius ab ea uirtu- co⸗
tũ dona(qᷓ ad manifeſtationẽ ſpũs data fuerũt) & poſt fidei ſpei atq; charitatis füdamenta deſtruan ger
tur. Quæ cũcta dñs a pfidis ablata: gentilitati tribuit: atq; ex his ꝗᷓ ĩ idelibus abſtulit: mẽtes fideliuʒ Koovss
ormnauit. Vnde & ſcriptũ ẽ. Speciei domꝰdiuidere ſpolia. Cũ. n. uirtutũ ſpolia a iudæis abſtulit: do- hili⸗
mui oordis gentilium: quam per fidem inhabitare dignatus eſt ſpeciem donorum dedit. Quod ui /½ er Wer
delicet geſtum eſt: cum uerba dei & iudæorum populus ad ſolam litteram quæ occidit acciperet: & be t
conueria gentilitas per ſpiritum qui uiuificat penetraret. VAV. d
CEt diſſipauit q̃ſi oꝛtũ tẽtoꝛiñ ſuũ. HOemolit ẽ tabernaculũ ſuũ.O bliuioni tradidit dñs in ſyon Ce
feſtiuitatẽ ⁊ ſabbatũ:⁊ in oppꝛobꝛiũ ⁊ in indignationẽ furoꝛis ſui regem ⁊ ſacerdotem.
Propter peccata enim iſrahelitarũ diſſipauit tentoriũ ſuũ quaſi ortum: demolitus eſt tabernaculũ G
in obliuionẽ tradidit feſtiuitates & ſabbata: & totã gentẽ ſpemẽs ſimul cũ regibus & ſacerdotibus 4
in opprobrium captiuitatis dedit: ĩ tentorii enim nomine & tabernaculi: quauis unũ uideatur ſo/
nare:eo qd tabernacula iudæ ſint dicta:qd cortinæ diſtentæ funibus tabernaculis in traſtanuib ap/ do
enderentur: quæ tentoria ſuſtinerent: tamen in tentorio illud tabernaculum quod moyſes in de/
erto fabricauit: & in tabernaculo hoc templum quod ſalomon m terra repromiſſionis ædiſicauit ſr
poſſumus accipere:quæ utraq; propter ſcelera habitatorum dominus in manus hoſtium tradidit. enk
Sicut in pſalterio legitur. Repulit tabernaculum ſylo tabernaculum ſuum ubi habitauit in homi/- 8
nibꝰ: & tradidit ĩ captiuitatẽ uirtutẽ eoꝶ & pulchritudinẽ eoꝶ ĩ manꝰ inimici. Rurſũq; ꝑ pntẽꝓpbã In
dñũs ĩ ſupiori bꝰdicit. Faciã domui huic ĩ q̃ iuocatũ eſt nomen meum:& ĩ q̃ uos habetis fiduciam: & n
loco quem dedi uobis & patribꝰ ueſtris ſicut feci ſylo: & prohiciã uos a facie mea ſicut ꝓieci omnes
* fratres ueſtros uniuerſũ ſemen ephraiz. Vñ uidendũ nobis eſt ne pp iniqtates noſtras: habitaculuʒ

pectoris

Super lamentationes hieremie. ẽð

2n pedtoris noſtri: deſerat inhabitator ſpũs ſanctꝰ: reſpuat ſacerdotiũ: & deſpiciat ordinẽ regiminis no
adin, ſtri:fia muſq; ſicut hortus diſſipatꝰ: ubi nullas uirtutũ gignitur fructus: Metuendu igitur ne tãta ſua
büſt uitate & iocũditate priuati in amaritudinẽ & feditatẽ pueniamꝰ ſempiterna. Dicit. n. corinthiis ma
SH ,Cor. 3. c. nifeſte paulus apoſtolus. Neſcitis qa templũ dei eſtis: Siqs aut templù dei uiolauerit diſperdet illuz
ti deus. Tplũ. n. dei ſanctũ ẽ qd eſtis uos: Et idẽ: àn neſcitis qa mẽbra ueſtra tẽplũ ẽ ſpu's ſãcti: quẽ hẽ
i, tis: & ñ æſtis ueſtri: empti. n. eſtis pcio magno: glorificate ergo & portate deũ ĩ corpe uoſtro. ZAY
idtn CRepulit dñns altarè ſuum:Maledixit ſanctiſicatiom:Tradidit in manus inimici muros tur/
fün rium eius Hocem dederunt in domo domini ſicut in die ſolemni.
1 CAltare ſuũ repuliſſe & ſanctificatiõi ſuæ maledixiſſe dñs dicitur: qa hoſtias ſcdʒ legẽ oblatas quas
Aſllutares ibidẽ appellat: & altare in quo eedẽ hoſtiæ offerebaãtur ſpreuit: Diripiendaq; hoſtiũ mani
methe bus tradidit: ſimul c urbe atq; propugnaculis eiꝰ: clamorẽq; blaſphemiæ.i. hoſtes in domo dñi de

derũt: ubi quondã laudes in ſolẽnitatibus uariis p diuerſa organa ſacerdotes & leuitæ tẽplo & ritu
tentin inuiolato canebãt. Qch oliʒ Eſaias ꝓpheta deplorat dicẽs. Ecce reſpice populus tuꝰ oẽs nos & ciui
M tas ſancti tui ſacta ẽ deſerta ſyon. Deſerta facta hieruſalẽ: diſſoluta domus ſanctificatiõis noſtræ &
*W gloriæ noſtræ ubi laudauerũut te patres noſtri facta eſt in exuſtionẽ ignis & oĩia deſiderabilia noſtra
uerſa ſunt in ruinas. Myſtice ãt repulit dñs altare ſuũ: qñ peccatis noſtris exigentibꝰ: quaſi ingratã

in deſpicitarã cordis noſtri: & auertit faciẽ ſuã a nobis: un ſalui fieri debueramus: ſicut ſcriptũ ẽ: oſtẽde
Vabin⸗ nobis faciẽ tuã & ſalui eimus: nec pces noſtras atten dit: neq; oblatiões recipit: Maledicit ſanctifica/
““ tioni ſuæ: qũ chriſtianũ nomen in quo gloriabamur & qd in ſacro baptiſmate ꝑ ſãcti chriſmatis un
iire⸗ ſtionẽ ſuſcepi mꝰ pollutũ duxerit: qa facinora noſtra & praui actus noſtri hocpm ruerũt: Tradidit
deini in man mimicoꝶ noſtroꝑꝶ oia arma noſtra & munitões in ꝗbus cõſidebam: qm̃ ĩ oĩ cõuerſatiõe
iͤt nr̃a ad nihilũ redacti ſumꝰ:mec pᷣpoſitos neq; defẽſores ia utiles hẽre mœremur: qaa ĩ domo dui ubi
ai (0. 2.c. laus honor G& gloria cõfeſſiõis ſoͤare debuit:bi c! ãor & blaſphẽiæ reſultãt: ẽᷣ negociatio terrẽa exer
. cet᷑: piquo irri tatꝰ dñs flagellũ de fuiculis fa ciẽs oẽs eiecit de tẽp! o: & nũmulario ꝶeffudit es. HETH
milſe CCogitauit dominus diſſipare murum filie ſyon:Tetendit funiculum ſuum:æ non auertit ma/
num ſuam a perditione:luxitqʒ ante murale ⁊ murus pariter diſſipatus eſt.
Kni CVrbs iſta cuius dñs cogitauit diſſipare muꝑꝶ tetenditq; funiculũ hoc eſt rectam & condignã mer-
cedem nequitiæ ſuæ reddere ei diſpoſuit: Synagoga eſt ludæorum: ꝗᷓ ſemper ſuperbe & contentio
ſpmum ſe agebat contra duũm: ꝓphetas eius & nuncios ad ſe miſſos pſequens: nouiſſime uero ipᷣm heredeʒ
.— hoc eſt unicum filiũ eius interfecit. Vnde ipſe dñs Iuſtus iudex & iuſtitiã diligens: non auertit ma-
Gtman num ſuã a perditione eius: ſed terrã illius quã funiculo mœtiens hoſtibus partiendam diuidit: Mu
erzmn rum & antemurale diſſipauit cũ angeloꝑ cuſtodiam & defenſionem quã dñi pietate & patruũ ſuo
Onamenn rum mœrito olim habuerant ab ipſa ſecedere fecit: Ecõtrario uero alibi eſt urbs illa: de qua in Eſaia
ir e ſcriptuz eſt: Poſt contritioneʒ moab canticũ cælebre cõpoſitum eſſe ubi ita legitur: In illa die canta/
ürmm bitur canticum iſtud in terra iuda. Vrbs fortitudinis noſtræ ſaluator ponetur in ea:bonoꝶ operum
ans murus & antemurale. Aperite portas & ingrediatur gens iuſta. cuſtodiens ueritatem. THET.
nan CBeſixe ſüũt in terra poꝛte eius: NPerdidit ⁊ contriuit vectes eius:regem eius:⁊ pꝛincipes eius
ihenn, in gentibus. Non eſt lex:⁊ pꝛophete eius non inuenerunt viſionem a domino.
enanil CNHoc deſcribit ſermo propheticus quod deſtructa hieruſalem terrena immo ſynagoga iudæorũ:
Dtaik doctores eius & defenſores quos portaꝶ & uectium nomina denotãt contriti ſunt atq; diſſipati re
tudekna ges eius: & principes: atq; prophetæ iã non ſint in illa: ſed nec legem inuiolatam habeants neq; ui-
ecliig ſionẽ & ꝓphetiam a domino mœreãtur habere: qa ipſum ueꝑ legiſlatorẽ: & diũm prophetaꝶ pſen-
Ulit: do tialiter ad ſe uenientẽ recipe dedignabãtur. Ipſe. n.finis eſt legis ad iuſtitiã oĩ credentt ueruſq; pro-
Nodu Deu. i. c. pheta paternã &α ſua credentibus anuncians uoluntateʒ. De quo moyſes oliz iſrahelitis ait: Prophe
chenn tam uobis ſuſcitabit dominus de fratribus ueſtris: tanꝗᷓ me ipm audietis: Et erit omnis quicũq;d okon .
audierit prophetam illum exterminabitur anima eius de populo ſuo. IOTHE.
snſ Sederunt in terra:conticuerunt ſenes ſilie ſyon Conſperſerũt cinere capita ſua: Accincte ſũt
ciliciis: Abiecerunt in terra capita ſua virgines bieruſalen. —.
nci CSederũt in terra ꝗ terrena nõ cæleſtia ſecuti ſunt deſideria. Cõticuerũt ſenes etiã quia non habue-
iri runt ſpiritalem ſcienti legis dei: unde nec iam deſerta ueritate conſiliũ utile auditoribus ſuis præ-
nh⸗ bere ualebant. Filiæ ſyon conſperſæ ſunt cinere capita ſua: accinctæ q; ciliciis lugubri indutæ ſunt
bep, „tegumento: quoniam ornatum uirtutum ſapientiæ ſpiritalis quo ad cæleſtis regni thalamum
i, percingere debuerant: non ſeruauerunt: Idcirco abiecerunt in terra capita ſua uirgines hieruſa/
iei em: cum mentes triſtitia terrena grauatas in ima depræſſerunt: nec iam ad cæleſte gaudium ullo
11 modo aſpirare præſumpſerunt. Hæc ergo omnia admonent nos neſimus ſegnes & tepidi ad di-
i ſcendam diuinam ſapientiam: & uirtutum opera exercenda: ne forte propter inhertiã noſtrã ſper-
n nendo deſerat nos auctor noſter: deſtituamurq; omni ſolatio:nec habeamus iam portis & uectibus
int deſtructis reges & principes qui nos ducant in uiam iuſtitiæ: nec iam lex dei: & prophetarum ora
lin cula illuminent corda noſtra: ſedeamuſq; in terra carnis noſtræ deſideriis quaſi cinere polluti: &
uicioꝝꝶ ſetis amicti totam gloriã quã in cæleſti regno habere potueramus ꝓꝑdamus: lIaceamuſq; in L

¶iber pꝛimus.c.ij. g

terra donec caro noſtra in puluerẽ unde ſũpta eſt reuertatur: & finis fiat interitꝰ ſempiternꝰ. CAPH

ſe
Befecerunt pꝛe lachꝛymis oculi mei Coturbata ſunt viſcera mea.effuſuʒ ẽ in terra iecur meũ nmt
ſuper contritione ſilie populi mei:Cum deſiceret paruulus ⁊ lactens in plateis oppidi. 5
CVidẽs ꝓpheta nimiã cõtritionẽ gẽtis ſuæ: tẽplũq; incenſũ: & ciuitatẽ deuaſtatam: nulliq; ſexui uel iticl
ætati hoſtes in nece pcere: ingẽti dolore turbat fletu maxio deplorat: ita ut oculi p lachrymis deſi 1 tii
ciãt: & oĩs iocũditas deſideri uertatur in anxietatẽ cordis. Quid.n. magis dolendũ fuit: ꝗᷓ qd natio ⸗
antiqua & ſemẽ patriarchaꝶ atq; amicoꝶ dei diuinis legibꝰ erudita: & pphetaꝶ oracußlis ſæpiꝰ con whan
fortata: in tãtã apoſtaſiã uenerit: ut dei ſui oblita pp imanitatẽ ſcelerũ traderetur in manꝰ hoſtium: lchu⸗
dei nomen blaſphemãtiũ: Sed & nũc pari mõ defſẽda ẽ ruina aĩarũ quõdã fideliũ:qᷓ pcioſo ſangui uent
ne xpᷣi redẽptæ & unda baptiſmatis a ſorde peccatoꝑꝶ ablutæ: myſticaq; unctiõe cõſecratæ: iteꝶ nũc ulil re
in cœnũ & ſordes uicioꝶ deuolutæ ſũt: ita ut ii ꝗ innocentiã & ſimplicitateʒ puuloꝑg uidebantur i/ hinſie
mitari: in plateis mũdi: & ſeculi deſideriis ab hoſtibus ſpiritalibus enecentur. LAMECH. D
CMatribus ſuis dixerunt vbi eſt triticum ⁊ vinum:cum deſicerent quaſi vulnerati in plateis amdt
ciuitatis:cum exhalarent animas ſuas in ſinu matrum ſuarum. CCam
CPFruſtra tũc auditores negligẽtes ꝗrũt a doctoribꝰ ſuis triticũ & uinũ uerbi gratiæ ſpiritalis: cũ in CCume
G terrẽis negociis & uoluptatib ſeculi ad effectũ puenerit pᷣſentis uitæ: & ſub ipſo magiſtroꝶ nutri/- uie
mine tps idultũ pdiderũt in praua cõuerſatiõe. Nõ. n. tunc tps eſt remedii ſed ultiõis: quädo diſtri/- oeiel
dQus iudex ueniet ſingulo actus & uitã diſcutere: p diſcretionem iuſti examinis. MEM. euckett
CCui cõparabo te:vel cui aſſimilabo te filia hieruſalem: cui exequabo te:⁊ conſolaboꝛ te virgo ren
filia ſyon. Magna enim velut mare contritio tuo: Quis medebitur tui. Yu
CMagna.n. dignitate ſynagoga iudæoꝑꝶ tpibus legis & ꝓphetaꝶ ſub regibꝰ & ſacerdotibꝰ multis Phu
gẽtibꝰ nationib“ excellebat: cui lex diuina regni ducatꝰ: & cult?pietatis erat: cuiq; p angelicã oſtẽ Ciy.
ſionẽ: & ꝓpheticã uiſionẽ ſecreta ſua ipſe dñs reuelauit: & ꝗᷓ uitãda: qᷓ ue agenda erat ſuo oraculo łdee cl
mõſtrauit. At poſtꝗᷓ deſeruit deũ: & uano errore deluſa ad idolatriã declinauit: ualida colliſione cõ/ Mocll
trita ẽ: & fluctibꝰ pſecutionũ quaſi maris tẽpeſtatibꝰ cõquaſſata atq; ſubmerſa ẽ. Similiter & animæ oſt
xpianæ cuiꝰa ſtatu rectæ fidei & celſitudie uirtutũ immẽſa ruina fuit:nulliꝰẽ miſeriæ coequãda: ꝗᷓ ex pnobis
còſortio diuino & ſocietate ſanctoꝶ angeloꝶ in malignoꝶ ſpirituũ decidit dominiũ: ꝗ eã uariis ui CCont
ciis atq; ſceleribus captiuatam hucillucq; p ſeculi undantes luxus: ac caſus uertendo in foueã pditio MMade
nis ꝓpellunt: in baratrũq; gehennæ ppetualiter puniendã præcipitare cõtendunt: Hinc ergo unde CLcö—
tanta mala ſuperuenerint propheta ſubiungendo oſtendit dicens. NVN. fgti
CPꝛophete tui viderunt tibi falſa ⁊ ſtulta:nec aperiebant iniquitatem vt te ad penitentiam ꝓ/ ſſ
Uocarent:Hiderunt aũt tibi aſſumptiones falſas ⁊ eiectiones. c
CSicut.n.quõdã pſeudo ꝓphetæ falſis uaticiniis & mendacibꝰ ꝓmiſſis gentẽ iudæoꝶ ſeducebãt: ””
. Ita & nũc heretici atq; ſciſmatici fictis opinionibꝰ & doloſis argumẽtationibꝰcorda ſimpliciũ a ueri i
tate rectæ fidei & ſtatu bonoꝶ opeꝶ ſubuertere certãt: Hoc atteſtãte Petro apoſtolo ꝗ ĩ epiſtola ſua uub
ita ait: Fuerũt uero pſeudo ꝓphetæ ĩ populo ſicut & ĩ nobis erũt magiſtri mẽdaces: ꝗq ĩducẽt ſectas p ue
ditiõis: & eũ ꝗ emerit eos dñʒ negãtes ſupdueẽtes ſibi cælerẽ pditionẽ: ut multi ſequãtur eoꝶ luxu buit
rias p quos uia ueritatis blaſphemabitur: & ĩ auaritia fictis nerbis de uobis negociabũr̃ ybꝰ iudiciũ lã ſu⸗
oli nõ ceſſat & ꝑditio nõ dormitat. Hic & p Eſaiã dicir᷑. Vhe ꝗ dicitis malũ bonũ & bonũ malum AAAor
ponẽtes tænebras lucẽ& lucẽ tænebras ponẽtes amarum ĩ dulce & dulce ĩ amaꝶ: qui.n. peccãti & ari
iniqs opibattẽdẽti ꝓmittit ĩpunitatis ſecuritatẽ: ppheticæ maledictiõi ſubiacebit. Sikr & ille ꝗ bo/- önch
nũ actũ pꝑ ĩuidiã detrahit: & bnfaciẽti cõtradicẽdo aduerſabit᷑:uhe ſẽpiternũ ſi nõ ſe correxerit hẽbit Ce
Vñ cauẽdũ eſt ne ꝓ ueritate ſequamur mẽdaciũ: ne ꝓ lumie tænebras. Multæ. n. ſũt uiæ ꝗᷓ uidẽt hoĩ los
bus æctæ: & nouiſſima eoꝶ pueniũt in ꝓfundũ inferni. Er quoq; periẽs ĩ iuſtitia ſua: cui dicitur ne Cnr

ſis iuſtꝰmultũ. Quas ob cauſas Iſrahel ꝓmittit ſe uia ambulatuꝑ regia: nec ad dexterã nec ad ſiniſtrã
declinaturũ. Et ut loquar qd ſentio difficile hoc maledicto ꝗs carere põt: Cum & malis frequenter i⸗
adulemur pp potentiam: & bonos deſpiciamus propter inopiam. SAMECH.

Ri

CPlanſerunt ſup te mambus oẽs tranſeuntes per viã:Sibilauerũt ⁊ moucrunt caput ſuuʒ ſu n
per filiam hieruſalem: eccine vꝛbs dicentes perfecti decoꝛis:gaudium vniuerſe terre? S
C Gaudiũ exprimit inimicoꝶ quo lætati ſũt de caſu Iſrahelitaꝶ: ꝗ plaudentes manibus: ore ſibilan/ v⸗
tes caputq; mouentes in manus inimicoꝶ de ſũma fœlicitate eos decidiſſe cũ irriſione inſultabant 1
Motus aũt capitis ad cõſuetudinem ptinet nimis iraſcentiũ: & inuidia eſtuantiũ. Nã quotiẽs furore e
ſuccendimur turbulẽta cõmotiõe capitis cõminamur. vnde eſt illud qd iudæi dũm xpᷣm in cruce
pendentẽ pᷣtereuntes blaſphemabãt: ad eundẽ ſenſum reſpicit hoc qd ſubiungitur. ANN. de
Aperuerunt ſuꝑ te os ſuũ oẽs inimici tui:Sibilauerunt ⁊ fremuerunt dentibus ſuis.Dixerũt an⸗
deuoꝛabimus: En iſta eſt dies quam expectabamus:muenimus:vidimus. du
CIIlam. n. diem hoſtes ſemp deſiderabãàt inuenire qua liceret eis totã ſimul gentẽ Iudæoꝶ gladio nen
occiſionis & uaſtatiõis deuorare. Sed ꝗa hoc minime euenire ita potuiſſet niſi ꝓ multitudine impie 1
tatũ ſuaꝶ dñs hoc iuſto iudicio fieri pmiſiſſet: cõtinuo ꝓpheta ſubiungit. PHE:
* CJecit dñũs que cogitauit Compleuit ſermonẽ ſuũ quẽ pꝛeceperat a diebus antiquis. Deſtruxit 6
7 non
Cn

Super lamentationes Mieremie.

NW
tuenni
2 non pepꝑcit:⁊ letiſicauit ſuper te inimicum:Exaltauit coꝛnu hoſtium tuoꝛũm:
hnir Sæpius ergo ſynagoga iudæoꝶ dũm irritans iãdudũ iuſtã pœnam ꝓmeruiſſet niſi eã cõditoris
N ſui bõitas diu tolleraſſet: ac pie & patiéter ſufferret: Sed qm̃ cõòuerti noluit & ceſſare a cœpta nequi
R tia renuit. Tandẽ ſcdm mœrita ſua cõdignã ultionẽ recepit: ſicut oli ad moyſen famulũ ſuũ qñ po
Kien pulo ad idolatriã cõuerſo orabat:dñs rundit dicẽs. Dimittã iuxta uerbũ tuũ uerũtñ ĩ die ultiõis uiſi-
Whn tabo & hoc peccatũ eoꝑꝶ. Vnde nunc dicit fecit dñs ꝗᷓ cogitauit: cõpleuit ſermonẽ ſuũ quẽ pceperat
Chinn a diebus antiꝗs: deſtruxit & nõ pepcit: Qm̃ plagas quas in prophetis & lege frequẽter cõminãdo
rideie SPlixerat tandẽ ad iracundiã ꝓuocatus ſup eos iducebat. Igitur ſi hæc corporales inimici cõtra hie/
M ruſalẽ terrenã tunc fecerũt: qd ſpiritales neꝗtiæ & miniſtri antiꝗ hoſtis facturi ſunt erga ſpirituales
Ae hieruſalem hoc eſt aiam chriſtianã? quãdo eã ꝓ ſuis iniqtatibus ſibi a domino traditã undiq; pœ/
ninhr; nmis undiq; doloribus circũdãt: nec eã ꝗcꝗᷓ tũc iuuat qd ĩ pᷣterita ætate aliqd de terrena fœlicitate ha
buerat: Vnde eã dominus ſub typo perituræ ciuitasis defleuit dicens Si cognouiſſes & tu. SADE.
intlncin Clamauit coꝛ eoꝛum ad dominum ſuper muros filie ſyon.
itwenn C Clamor hic ĩtẽtionẽ mẽtis nõ exaltationẽ uocis ſignificat. Clamãt.n. puerſi hoĩes:ſiue neqtiæ ſpi
l ritales corã dño ſup muros ſiliæ ſyon:cũ poteſtatẽ qñ minãtur plebi uel alæ peccatrici: ſuæ aſcribũt
potẽtiæ nõ iudicio pmiſſiõis diuĩæ: quoꝶ blaſphẽia qua cõtra dominum clamant condigna non
barth euadet tormenta. Cum enim expleuerint ſuperni arbitris in aduerſariis ſuis ſecreta iudicia: tunc &
ipſi reatus ſui iuſta recipient præmia: Nulli enim perſonæ parcunt: quia omnibus quibus poſſunt
l & quantum permittuntur nocere cupiunt: eoſq; perditionis ſuæ conſortes habere quærunt.
