Egietur ſuper faciẽ omnis terre. Quia omnis fur ſicut ibi ſcriptuʒ eſt iudicabitur:? ois
ſe iurans ex hoc ſimiliter iudicabitur. Educam illuò dicit dominus exercituum:⁊ veniet ad do⸗ 4
gne mum furis ⁊ ad domum iurantis in nomine meo mendaciter ⁊ commemoꝛabitur in mecdio do
/ mus eius:⁊ conſumet eam:⁊ ligna eius ⁊ lapides eius. LXX.
2 CEt conuerſus ſum ⁊ leuaui oculos meos⁊ vidi falcem volãtem ⁊ dixit ad me:quid tu vides.
15 tn ⁊ dixi ego video falcem volãtem longitudinis cubitoꝛum viginti:⁊ latitudinis cubitoꝛuz decẽ.
n Et dixit ad me:Hec eſt maledictio que egredietur ſuper facieʒ omnis terre:quia omnis fur ex
hoc vſq; ad moꝛtem punietur:⁊ omnis periurus ex hoc vſqʒ ad moꝛtem cruciabitur.⁊ educazʒ
1 lüiüllud dicit dominus omnipotens ⁊ ingredietur in domum furis:⁊ domum iurantis in nomine
meo mendaciter:⁊ requieſcet in medio domus eins:⁊ conſumet eã⸗ ligna eius ⁊ lapides eius.
. CConuerſus inquit propheta ad aliam uiſionem & lætis atq; ſœlicibus oculos meos ad triſtiora
. ſuſtollens:Cerno uolumen uolans: Quod hebraice dicitur gemella. Et ab Aquila & Theodotio

ne uerſum eſt Atρεαι+ A Symacho Kτπααι½ι¾ ideſt capitulum: iuxta illud quod in pſalmo legit-
mus:In Ehitule libri ſcriptum eſt de me: Siue iuxta. lxx. falcem uolantem: Omnia enĩ quæ ſupra
uiderat. Ediſicationem templi: Aduentum domini ſaluatoris libertatẽ de babylone populi nũtia-
rat: Itaq; ne eleuaretur cum apoſtolo cor eius: Cui datꝰ eſt angelus ſatanæ qui eum collaſizaret: ne

, ſe extolleret: Videt & ipſe quæ triſtia ſunt: Vt ꝗcquid ex bono& reuelatione arrogantiæ creuerat:

Miero. liber ꝛimus

oi
ex triſtium comminatione: decreſcat: Volumen autem uolans oſtenditur: In quo oĩa peccata de/ hu
ſcripta ſunt: ut unuſquiſqʒ; recipiat ſecundum opera ſua ſiue bonũ ſiue malũ. Dicẽte Daniele throni e
politi ſunt & libri aperti ſunt: Sin aũt falcem accipimus: ut. lxx. traſtulerũt:De Apocalypſi Ioânis ſu d⸗
mamus exemplũ in quo ſcriptũ eſt. Et reſpõdit angelus & dixit ei: ꝗ ſedebat ſuper equũ: Mitte fal- in⸗
cem tuã acutiſiimã: & mete uineã tuam qm̃ maturæ ſunt uineæ eius. Pro falce in deutronomio ſa- cusg
gittas & gladiũ legimus: I nebriabo ſagittas meas ſanguine & gladius meus deuorabit carnes. Et ohnr
ꝗa deus angelis peccantibus nõ pepercit qui ꝓprio uitio habitaculũ perdidere cæleſte: Ideo ip̃e di =?
cit per Eſaiam ĩebriatus eſt gladius meus in cælo: gladio enim ĩteribũt oẽs peccatores populi: nõ —( (
utiq; gladio corporali. Si qdem multæ & diuerſæ pter gladiũ ad mortem uiæ ſunt: Sed gladio ſpi lh
ritaſi quo percutiẽdi ſunt qui nõ egerũt pœnitẽtiã. Et quibus comminatur pſalmiſta proclamans: Cuil
Niſi còuertamini gladiũ ſuum uibrauit: arcũ ſuũ tetẽdit & parauit illũ: Et in ipſo parauit uaſa mor tend
tis: Et in hieremia legimus. Vſq; quo ſecabis mucro uel gladius domini. Vſq; quo nõ quieſces: cõ/ C
uertere in uaginã tuam. Iſte gladius nõ ſolũ falx appellatur quæ fœnũ ſtipulam ſpinaſq; ſuccidit. bob
Sed & ſecuris arbo & dicitur: quæ nõ fecerint dignos fructus pœnitẽtiæ: Et de quibus Loãnes Ba/
ptiſta ꝓclamat: Ecce ſecuris ad radices arboꝑꝶ poſita eſt. Omnis arbor quæ nõ facit fructũ bonum ita
excidetur & in ignem mittetur. Volumẽ iſtud in quo peccata omnia deſcribũtur: ſiue falx quæ cũ/ C
cto& delicta ſuccidit mittitur in uineã ſodomoꝑꝶ: de qua ſcriptũ eſt: Inimici noſtri inſipiẽtes: ex ui/ up
nea enim ſodomoꝶ uinea eoꝑꝶ: & ꝓpago eoꝶ de gomorris: VYua eoꝶ uua fellis botrus amaritudi Cun⸗
nis eis. furor draconũ uinũ eoꝑ: & furor aſpidis inſanabilis. Hæc falx uiginti habet cubitos longi- Deu. 32. on ai
tudinis: & decem altitudinis: & decem latitudinis: in quo numero triſnbus læta ſotiantur: Ad hoc E
enim dñs corripit ut emendet: In uiceſimo qui ex duabus decadibus efficitur: auſtera & triſtia nũ/ Vu
tiantur: in decimo: ideſt una decade: meliora & ꝓſpera. Per omnia enim flagella atq; ſupplicia eru ci
ditur iſrael.Simulq; moneamus eos ꝗ parua putant crimina furtũ atq; periuriũ: q inducatur ma- woe
ledictio quæ in uolumine ac falce deſcripta eſt: in domũ furis atq; periuri: & commoretur in ea: & u
omnia eius ligna lapideſq; conſumat. Quod ſi in iis quæ minora putãtur (furtũ dico & periuriũ) è
tãta pœnaꝑ cõminatio eſt: ꝗd dicimus de fornicatiõe: adulterio: homicidio: ſacrilegio: cũctiſq; cri n
minibus. Quæ ab apoſtolo iter camis opa numerãtur. Legi uigiti cubita lõgitudis & decẽ latitu- Gal. 5.c. Es
dinis: ad etatem refetri domini ſaluatoris ideſt tricenarium numerum efficere: quod non iudicet 1
pater quẽqꝗ: ſed omne iuditium dederit filio & ab eo mundus iudicandus ſit.
CEt egreſſus eſt angelꝰꝗ loqbat᷑ in me ⁊ dixit ad me:leua oculos tuos ⁊ vide quid ſit hoc quod 1
egreditur. Et oixi. Quid nã eſt: Et ait:Hec ãphoꝛa egrediẽs:⁊ dixit hec c oculꝰeoꝝ in vniuerſa
terra:⁊ ecce talentũ plũbi poꝛtabat᷑:⁊ ecce mulier vna ſedẽs in medio amphoꝛe.⁊ dixit:hec ẽ im ẽ
pietas:⁊ pꝛoiecit eam in medio amphoꝛe:⁊ miſit maſſam plumbeã in os eius. LXxX.
CEt egreſſus eſt angelus qui loquebatur in me ⁊ dixit ad me:ſuſpice oculis tuis:⁊ vide quid ſit
quod egreditur: ⁊ dixi:quid eſt:⁊ ait:hec eſt menſura que egreditur:⁊ dixit:hec eſt iniquitas co
rum in omni terra ? ecce mulier vna ſedebat inmedio menſure? dixit hec eſt iniquitas coꝛũ
⁊ pꝛoiecit eam in medio menſure:⁊ pꝛoiecit lapidem plumbeum in os eius. MDWU
CAmphora ſiue menſura egrediebatur & ferebatur in aere. Et ne dubitaremus quo ꝓpriæ uocabu
lo nuncupetur:lpſe angelus qui oſtenderat: amphoram ſiue menſuram illi nomen imponit. & di- 1
cit iuxra.Ixx.hæc eſt iniꝗqtas uniuerſe tetræ: Iuxta hebræos: hic eſt oculus ideſt oſtenſio omniũ pec
catorum: Et ecce mulier ſedebat in medio amphoræ uel menſuræ: quæ apud hebræos epha: crebro „
q; a. lxx. in Oephi uertitur: Et hæc ipſa mulier uocabatur impietas. Cum hæc ita cerneret ecce talen/ .
tum plumbi ideſt maſſa inſtar lapidis ferebatur uel ſuo impetu uel domini iufione: uel ferebatur ab 1
alio cuius nomẽ tacitum eſt: Angelus autem iſte qui loquæbatur in propheta & egrediens ex eo il
li uniuerſa monſtrabat: Arripuit mulierem quæ uocabatur impietas & præcipitem miſit in mediũ
an hote quæ prius libere ferebatur: Et ſupra amphoram ſedens omnibus apparebat: Ac ne forte
rurſum eleuaret caput: & ſua iniquitate & impietate gauderet talentum plumbi in modum grauiſ- K
ſimi lapidis mittit in os amphoræ: ut ĩpietatẽ in medio opprimat atq; concludat: Ne quoquõ poſͦ- WU
ſit erumpere: Hæc quaſi umbras quaſdam & lineas futuræ imaginis duximus: ut quod reliquum eſt 1
ſuis coloribus impleamus. Angelus qui loquæbatur in propheta egreſſus de eo: & quaſi cominus Sð”ü

loquens: præcipit illi ut leuet oculos in eos & uideat peccata populi Iſrael: In menſuram coaceruata
perfectam: & impleta delicta cũctorum: hanc eſſe oculum eorum. Quod hebraice dicitur Aenam:
Sſcribitur per ain Ioth nun men: Siue iniquitare conumuc ſi p uau litteram ſcripta eſſet recte le
geretur: onam: ut. lxx. putauerũt. Et hic error in editione uulgata frequẽter inoleuit: Vt quia uau &
Ioth litteræ eadem forma:ſed menſura diuerſa ſũt: Altera legatur pro altera: Hæc amphora fiue mẽ
ſura oculus eorum eſt in uniuerſa terra:hoc eſt oſtẽſio peccatorum. ut quorũ uitia diſperſa latitabãt
in unum coaceruata oculis omnium panderentur: & egrederentur de loco ſuo Iſrael: & cũctis gen KR
tibus qualis in terra ſua fuerit mõſtraretur: Et ecce talentũ plũbi portabatur. Pro talẽto plubi in cõ
ſequẽtibus legimus lapidem plũbi: Talentũ uocatur chacchar: lapis Abenaipſe eſt igitur lapis plu-
bi qd nos manifeſtius exprimẽtes maſſam ſpheram plũbi interprætati ſumus. Ex quo ſignificatur
pondus grauiſſimũ

Super Zachariam.c.vi.

uc pondus grauiſſimũ peccatoꝑꝶ. Et ſuper hanc menſurã atq; amphoram oĩum delictoꝶ media ſede-
m berimpietas Ai, alio nomine idolatriam poſſumus appellare & negationem dei: Vnde & a ſalua
ütn tore dicitur ad iudæos: Implete menſurã patrũ ueſtroꝶ. Hæc impietas quæ ſedebat ſuper peccata
keſl⸗ iſrael: & in ſuo ſcelere gloriabatur. poſtea mittitur in mediũ babylonis & captiuitatis malo præmi
ioh, tur: Vel iuxta Theodotionem: lpſa ſe picit & abſcondit in medium amphoræ: ducitq; ſuper ſe põ/
u dus grauiſſimum plumbi: ut obduratũ os habeat & ultra ſe iactare nõ poſſit: uel certe ab ã gelo dei
ei opprimitur: ut quæ pnus lætabatur in ſcelere: eterno ſilentio conticeſcat. Quo autem & a quibus
lns concluſa portetur ſequens lectio docet. ”MM
dofi CEt leuaui oculos mneos ⁊ vidi ⁊ ecce due mulieres egredientes:⁊ ſpiritus in alis earum:⁊ ha
mand bebant alas quaſi alas milui:? leuauerunt amphoꝛã inter terram ⁊ celum.Et dixi ad angelum
unor qui loquebatur in me. Quo iſte deferunt amphoꝛam.⁊ dixit ad me: At edincetur ei domus in
NG5 terra ſennaar ⁊ ſtabiliatur ⁊ ponat᷑ ibi ſuper baſſem ſuum. LXxX.
cici⸗ CSEt eleuaui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce due mulieres egrediẽtes ⁊ ſpiritus in alis earum ⁊ ipſe
Dy, babebant alas ſicut ale ſunt upupe. Et eleuauerunt menſuram inter terram ⁊ celuʒ. Et dixi ad
onun angelum qui loquebatur in me quo iſte deferunt menſuram.⁊ dixit ad me:vt ediſicent ei domũ
eci⸗, in terra babylonis:⁊ pꝛeparent ⁊ ponant eam ibi ſuper ſedem ſuam.
erli⸗ Duas mulieres egredientes iudæi arbitrãtur regnü medoꝑ & macedonũ quoꝶ utrunq; afflixe/
itudi rat populũ babyloniũ: & ibi impietatis eoꝑꝶ ſedem poſuerit. Hoc auũt arte confingũt: ne qꝗ de ſe di
ungi ctum eſt in ſe intelligatur. Duæ enim mulieres quæ egrediũtur haud dubium quin de terra iudæa
Ahe Ecc. 0. au accipiẽdæ ſint: decem & duæ tribus: quaꝶ alteræ a caldæis captæ ſunt. Et in alis eax erat ſpiritꝰ id-
nn⸗ eſt poteſtas diaboli:de quo in eccleſiaſte ſcriptũ eſt: Si ſpiritus poteſtatem habẽtis aſcẽderit ſup te
Ae locũ tuũ ne dimiſenis. Et in euãgelio ſpiritrũ immundũ legimus: qui cũ de domo ſua fuerit eiectus
Enu⸗ circũiens deſerta & arida cũ aliis ſeptem ſpiritibus nequioribus ſe reuertitur in priſtinã domũ. Ab
nerg hoc igitur ſpiritu iſtæ mulieres ꝗᷓſi uẽto flatuq; raptatæ uolatu celeri ferebãtur & habebãt alas: I u⸗
M Xta hebraicũ: Aſida. Quod Aquila Symachus Theodotiõ Herodionẽ: Soli. lxx. nbia trãſtulerũt:
ꝰ Aſidã hebrei miluũ putãt auem rapaciſſimã & ſemꝑ domeſticis auibus inſidi ätem: erodioꝑe ue/
cn 6 r10 hi ꝗ de uolucꝶ ſcripſere naturis tria genera autumãt: unũ albuũ: aliud ſtellatũ: tertiũ nigrũ: qc-

& ſeuiſſimũ eſt & ſanguinariũ: & pugnas & coitum impatiẽs: Ita qc' ex oculis eoꝶ erumpat cruor.
Vpupam aũt quã nos de græci nominis ſimilitudine traximus: nam & ipſi epopã appellant ab eo
qc ſtercora humana cõſideret: Auem dicũt eſſe ſpurciſſimã: ſemper in ſepulchris: ſemper humano
i in ſtercore cõmorantem: deniq; & nidũ ex eo facere:Dicitur & pullos ſuos de uermiculis ſtercons
ſi alere putreſcẽtis: Quãcũq; ex tubus auem intelligere uolueris: Aſidam: cõuenit iſtis mulieribꝰ iu-
m dæ & iſraeli: quæ ꝓpter peccata putrẽtia traditæ ſũt demonũ poteſtati: & ab eis ductæ in captiuita/
tem: ITulerũtq; amphorã ſiue menſurã in qua clauſa tenebatur impietas: Maſſa plũbi deſuper poſi-

ce⸗

ſtſ ta ne poſſet exire: & pondus grauiſſimũ omniũ peccatoꝶ per aerem in terrã & cælũ: Quod ꝓphe/
ta intelligens nõ ĩterrogat quæ ſint iſtæ mulieres: patebat enim ſpiritui ꝓphetali: Nec quid portẽt
Cdl de quo ſupra fuerat eruditus: ſed quo portẽt. Deniq; ſeqꝗtur:Dixi ad angelũù qui loquæbatur in me:
Quo iſtæ deferũt amphoram.Qui reſpondit: ut edificetur ei domus in terra ſennaar. Pro quo. Ixx.
cih, trãſtulerunt in terra babylonis. Sennaar enim campus eſt caldæoꝶ: In quo ii qui mouerãt ab oriẽ
Ech⸗ te pedes ſuos: & in dei ſeruitute ſtare nõ poterant: edificauerüt turrim ſuphiæ. Vnde & ciuitas ipſa
ipec appellata eſt babylon:ideſt cõfuſio: eo ꝗ linguæ oĩum cõſuſæ ſint: atq; permixtæ. Impietas ergo
ebt defertur ab iſtis mulieribus in babylonem: ut ibi edificetur domus eius & ſtabiliatur & põatur ſu/
Jen⸗ per baſſem ſuam: & eterna ſtatione requieſcat. Vere enim in babylone ſedes eſt impietatis. Et iuxta
wuro kiſtoriam: iuxta myſticos intellectus: Si uoluerimus duas mulieres accipere hereticoꝶ populos
eol & iudæoꝑꝶ: quoꝶ utriq; egrediũtur a facie dei: & ſpiritu ferũtur incerto: & habent alas milui: hero
nedio dii: & upupæ. Dum ſemper in modũ perdicis faciunt diuina nõ cũ iuditio: & de eccleſia rapere fe-
eon ſtinant: & cõtentionibus ac iurgiis delectantur: & quoſcũq; deceperint trahũt ad interitũ: uolutan
rnn tur in cœno libidinum & in ſordibus ſempiternis. Iſte mulieres leuant pundus impietatis grauiſ/-
n⸗ ſimum & edificant in confuſionem domum ſuam & ſeruiunt regi babylonio ut ibi habitẽt hereti
mck corum populi & iudæorum: ubi morantur id altare ligno & lapidibus ſeruiente.
niu RLUM CAPITVLVM SEXTIVMMAN. ð
munt Tcõuerſus ſum ⁊ leuaui oculos meos ⁊ vidl.Et ecce quattuoꝛ quadrige egredientes
un NIde medio duoꝛũ montiũ:⁊ mõtes mõtes erei.In quadriga pꝛima eꝗ ruffi: In quadri/
lel⸗ s8a ſecũda eꝗ nigri:⁊ in quadriga tertia eꝗ albi:⁊ in quadriga quarta egꝗ varij ⁊ foꝛtes:
u Et reſpondi ⁊ dixi ad angelum qui loquebatur in me. Quid ſüt hec dne mi:⁊ rñdit an
ni gelus ⁊ ait ad me:ſti ſũt quattuoꝛ vẽti celi ꝗ egrediũtur vt ſtent coꝛã dnatoꝛe oĩs terre:in qua
bit eęrant equi nigri egrediebantur in terram aquilonis:⁊ albi egreſſi ſunt poſt eos.Et varij egꝛeſ
en ſi ſunt ad terram auſtri. Qui autem erant robuſtiſſimi exierunt ⁊ querebant ire ⁊ diſcurrere ꝑ
oẽm terrã. Et dixit: Ite ⁊ pambulate terrã:⁊ ꝑambulauerunt terra. Et vocauit me ⁊ locutus ẽ
ſi⸗ ad me dicẽs:ecce ꝗ egrediunt᷑ in terrã aglõis r̃geſcer̃ fecerũt ſpũm meũ in terra aglõis. LXxX.

Wiero.liber

CEt conuerſus ſum ⁊ lenaui.oculos meos:⁊ vidi ⁊ ecce quatuor quadrige egredientes de me⸗
dio duoꝝ montium:æ montes erant montes Enei: In quadriga prima equi ruff: An quadriga
ſecunda equi nigri:⁊ in quadriga tertia equi albi ⁊ in quadriga quarta equi varij ſturnini: Et re/
ſpondi ⁊ dixi ad angelum ꝗ loquebatur in me:quid ſunt hec domine: Et reſpondit angelus qui
loquebatur in me ⁊ dixit:hi ſunt quatuoꝛ venti celi qui egrediuntur vt aſſiſtant dño omnis terre
In quo erat equi nigri egrediebantur ſuper terrã aglonis:⁊ albi egrechebãtur poſt eos:⁊ varij
exibant in terram auſtri:æ ſturnini egrediebantur ⁊ cõſiderabãt vt circũirent terram. Et dixit:
Ite circũite terram ⁊ clamauit ⁊ locutus eſt ad me dicens Ecce qui egrediuntur ſuper terram
aquilonis:requieſcere fecerunt furorem meum in terra aquilonis. .
CFranſiui ait ad aliam uiſionẽ & oculos cordis mei ad cælũ altius ſubleuaui: Vidiq; quatuor qua-
drigas egrediẽtes de medio mõtium duorum qui erant ænei: ideſt inſuperabiles atq; fortiſſimi: “%
qui nulla poſſint uetuſtate cõſũmi: Quos enim ſupra mõtes myrteos uel umbroſos dixerat atq; ne
moroſos: nüc æneos uocat:In quadriga prima equi ruffi erat cruenti & ſanguinarii: & babylonica
crudelitate terribiles: In quadrigaſecunda equi nigri: regnum medorum atq; perſarum: quod egre
diens per Aſueri regis edictum mortem omniũ iudæorum triſti nuntio præierebat: In quadriga
tertia equi albi macedones: ſubquorum rege anthiocho machabeorum uictoriam legimus: In qua
driga quarta eq uarii fortes: Scimus. n. romãoꝑꝶ reges alios in gẽtẽ iudæã fuiſſe clemẽtes ut.C. Ce/
ſarem: Auguſtum :& Claudium Alios pſecutores atq; terribiles: Vt. C. Calligulã: Neronẽ: Veſpaſia
num:& Hadrianum:Pro fortibus Quos adruil kKaρ†τ†⅝ρονιρι τουρ pοννν IxX. 5pPpοινο tranſtu⸗
lerũt in hebraico ſcriptũ eſt amaſin. Et ä exẽplaria male habent nuppov cõfundentia colorum
differentias atq; regnorü. Cum KXuιαπ ideſt ruff nõ amaſſim: ſed damin appellentur. Prophe
ta ergo quærẽte quid ſibi uellent ſi gnificare quæ cerneret: Angelus qui loquebatur in eo reſp ondet
& narrat: Quatuor eſſe uẽtos cæli: ldeſt quatuor plagas mundi quæ græci uocãt uαροbπραο qui
aſſiſtant & pareãt domini uolũtati: Nihil enim hæc quatuor regna quæ diximus abſq; domini uo-
luntate fecerunt: In qua erant equi nigri: egrediebantur inꝗt in terram aquilonis: Quãpulchre qua
driga prima in q erant equi rufti prætermittitur: Et quid ſecunda & tertia fecerint quartaq; deſcri-
bitur: Iam enĩ eo tempore quo hæc propheta referebat regnum pᷣterierat babylonium: & omnem
aſiam medorum potentia poſiidebat: Sub quorum rege dario anno eius ſecundo: mẽſe undecimo RWMDU
ꝗ appellatur ſabath: Viceſiima quarta die menſis omnia ꝗ ſupra expoſuimus cõtemplatur: In qua
erant Igitur equi migri egrediebãtur in terram aquilonis: ut caldæorum regnũ modica uirtus euer
teret: Et hoc notandũ quod u ⅝„se ͤρhο ideſt plagæ orbis & mudi: iuxta ſitum hieruſalẽ & tẽ-
pli in ſcripturis ſanctis appellẽtur: Albi quoq; egreſſi ſuùt poſt eos: ſecuti medoꝝꝶ pſarũq; ueſtigia re
ges macedonũ: ut Caldæos ac babilonẽ ſuo impio ſubiugarẽt: Quarti uero ideſt ſturnini & uarii
ro quo in hebreo legitur boraddim: & ꝗ alio noĩe appellantur amaſſim ideſt fortes atq; robuſti:
greſii ſunt ad auſtralem plagam: Et totam terrã ĩpetu celeri luſtrauerũt: Clamatq; angelus qui lo/
quæbatur in propheta: ad iperiũ romanoꝑꝶ:Ite pambulate terrã: & orbem circuite terraꝶ: Veſtriſq;
pedibus cũcta regna ſubſternite: Cõuerſuſq; ad ꝓphetã clara uoce teſtatur ecce qui egrediuntur in
terram aquilonis: regeſcere fecerũt ſpũm meum in terra ad quam profecti ſunt. Traditũ mihi eſt ab
hebreis in loco uel difficilimo: qd Allexancler & oẽs macedones ideſt equi albi qui egreſſi ſũt poſt
medos & pſas: qui & ipſi prexerant in terram aquilonis: reqeſcere fecerint ſpiritum prophetalẽ in/
terra aqlonis: eo quod contra medos dei implorauerunt uoluntatem: Et in breui imperium me-
dorum atqʒ pſarum a macedonibus ſit deletuù: Grandis enim eoꝶ eſt cõſolatio ꝗ præmuntur ſi ſci-
ant hoſtes ſuos cito eſſe perituros:Hæc ut potuimus immo ut accepimus noſtræ linguæ ſtudioſis
tradidimus: ſequentes hiſtoriæ ueritatem: Nec quadrigas pharaonis & currus babyloni os iĩſtar ex
planationis ægyptiæ tenaci memoria conꝗrẽtes: Nõ.n. ꝗd ubi ſcriptũ: ſed qua ratione ſit ſcriptũ cõ
ſiderandum eſt. T uxta allegoriam quæcunq; in quatuor cornibus & quatuor fabris etiam in præ/
ſenti loco accipiamus Legi in cuiuſdam uolumine: Quatuor quadrigas in quibus ſũt equi ruffi & ee.
nigri & albi EEuaniaaloftce:d macuo euangelia intelligenda: & equos apoſtolos: per diuerſitatẽ

colorum diuerſas gratias poſſidentes: Quoru alii ruffi ſint in martyrio: Alii obſcuri & nigri & chri Le⸗
ſti myſteria cognoſcentes: de quibus dicatur in pſalmis: Sub pedibus eius: Et poſuit tenebras lIati⸗- in⸗
bulum ſuum: Alii albi gratia uirginali: Alii uarii & fortes habentes gratiam curationum diuerſarũ ”
q; uirtutum. Hæ quadrigæ quatuor ſiue currus: Miſſi ſunt in quatuor uentos cæli ideſt ad cardines x
mundi. & uniuerſum orbem terrarum: ut explerent domini uoluntatem: Quibus poſtea infertur K’
ab angelo: Ite & perambulate terram: & in cunctis terrarũ finibus euangelium ſeminate: Hoc quo- 2”
q; quod ſequitur: Ecce qui egrediuntur in terram aquilomis requieſcere fecerũt ſpiritum meum in 2’”M
terra Aquilonis: Sic explanauit ut diceret requieuiſſe ſpiricuciatnin ſiue angelſi: quando in terra i⸗
aquilomis diaboli regna duriſſima apoſtolica prædicatiõe ſubuerſa ſũt: &; hæceſſe regna quæ dño d
ſaluatori in monte excelſo diabolus oſtendens ſibi tradita gloriatus ſit.
FINIT LIBER PRIMVS BEATI HIERONYMI SVPER ZACHARIAM. D”JZZM
△

GSuyper zachariam. c. vi.

ene⸗
CIPII EIVSDEMLIDER SECVNDVS.
hchl B obſcuris ad obſcuriora trãſimus Et cum moyſe ingredimur in nubẽ
mn & caliginẽ: Abyſſus abyſſum inuocat m uoce cataractaꝑ dei: Et gyrãs
on, gyrãdo uadit ſpũs: & ĩ circulos ſuos reuertitur: Labyrithios patimur er
4 tores & xpi ceca regimꝰ filo ueſtigia: ad hãc difficultatẽ urger petaſatꝰ
enam libr portitor: dimidiũ facti ꝗq cœpit hẽt: Quãto ma gis nos ꝗ tertiã ptẽ
liam cõfecimus uiæ eodem debemus in reliquis labore ſudare: ne pda/
qe mæ præterita: & pfectum opus augeat lectoris deſiderium. I taq; mi Ex/
nid ſupen papa uenerabilis: adeſto præſens orationibus: ꝗ corpore abſens
de Nes: & impetra a dno ut aufferatur a facie mea uelamen Zachariæ quod
lonier E Nante oculos oſtendebatur moyſi: quia fulgorẽ uultus eius uulgus igno
dege A – raMMHAE bile ferre non poterat: Vt ego quoq; cũ dauid queam dicere. Dñs dabit .
dng erbü euangelizantibus uirtute multa. Secudi libri explanationum in
nge Zachariã iſtud exordiũ eſt quẽ tãta cæleritate dictamus ut pene nõ ſit emẽdandi ſpaciũ: dũ frater
Ce, Siſinius ĩ ægyptũ ire feſtinat: ut odorẽ bonæ flagrãtiæ ꝗ a te miſſus eſt fratribus:illuc quoq; pferat:
Paſa Et nequaqᷓ ethiopiæ flumine ſed galliaꝶ largiſſimis aquis rigentur arua ſicientia.
nſtu⸗ CEt factum eſt verbum dni ad me dicens:Summe a trãſmigratiõe ab holdai ⁊ a thobia ⁊ ab
dwum idaia:⁊ venies tu in die illa ⁊ intrabis domum Joſie filij ſophonie qui venerunt de babylone: 2
ophe ſiumes aurum? argentũ ⁊ facies coꝛonas:⁊ pones in capite Jeſu ſilij Joſedech ſacerdotis ma
onder gni:? loqueris ad eum dicẽs:Hec ait dominus exercituum dicens:Ecce vir oꝛiens nomen eiꝰ:
G ⁊ ſubter eum orietur:⁊ ediſicabit templum domino:⁊ ipſe exſtruet templum domino:⁊ ipſe poꝛ
mino⸗ tabit gloꝛiã ⁊ ſedebit ⁊ dñabitur ſuper ſolio ſuo:⁊ erit ſacerdos ſupꝑ ſolio ſuo ⁊ cõſiliũ pacis erit
neqeu ſuper illos duos:⁊ coꝛone erunt helem ⁊ thobie ⁊ idaie ⁊ hen ſilio ſophonie memoꝛiale in tem-/
delci⸗ plo domini:⁊ qui pꝛocul ſunt venient ⁊ ediſicabunt in tẽplo domini:⁊ ſcietis quia dominus exer
mnen cituum miſit me ad vos:⁊ erit antez hoc ſi auditu audieritis vocem domini dei veſtri. LXX.
kein CEt factus eſt ſermo domini ad me dicens: Accipe que de captiuitate ſunt ⁊ ab vtilibus eius 2
Inau qui cognouerunt eã ⁊ ingredieris tu in die illa in domũ Joſie filij ſophonie:qui venit de baby/
mere lone:⁊ accipies argentum ⁊ aurũ⁊ facies coꝛonas:⁊ impones ſupꝑ caput Jeſu ſilii Joſedech ſa⸗
a⸗ cerdotis magni. Et dices ad eũ: Hec dicit ons oĩpotens: Ecce vir oꝛiens nomẽ eius: Et ſubter
“ eũ oꝛietur ⁊ ediſicabit domũ dñi:⁊ ipſe accipiet virtuteʒ:⁊ ſedebit ⁊ imperabit ſuper throno ſuo
ani Et erit ſacerdos a dextris eius:ꝛ conſilium pacis erit inter duos:Coꝛona autem expectatibus
Co vtilibus eius:⁊ qui cognouerunt eã ⁊ in gratiam filii ſophonie:⁊ in pſalmũ in domum dni: 2 g
gi longe ſunt ab eis vement ⁊ ediſcabũt in domo dñi:Et ſcietis quia dominus ommpotens miſit
ti me ad vos:⁊ erit ſi auditu audieritis vocem domini dei veſtri. “””MV
CSemel propoſui archana eruditionis habraicæ: & magiſtrorum ſyna gogæ reconditam diſcipli/
n nam eam dumtaxat q ſcripturis ſanctis cõuenit latinis auribus prodere. Quãobrem neceſſe mihi ẽ
en⸗ in locis obſcuriſſimis hiſtoriæ lymphas inducere: Et ſic quæ ab eccleſiaſticis uiris accepi proferre
tpoſ in mediũ: lectoris arbitrio ꝗd magis ſequi debeat derelinquẽs. Et primum lectionis ordo fedden-b
kin⸗ dus eſt: Vt qd dicitur iuxta litteram perſpicuũ fiat. Accipe inꝗt ab holdai & a tobia & ab idaia ꝗ de
we, babylonia captiuitate uenerunt: & ſume ab eis q; offeruntur munera argentum & aurum & intra-
ſſa⸗ bis domum Ioſiæ filii ſophoniæ: & ibi facies coronas auri atq; argenti uarietate diſtinctas: nõ unã
dioſs coronã ſed uel duas uel plures. At aroth quippe ideſt o Të ναâτâπ Non unum ſed dualem uel plu
kiten ralẽ numeg ſigniſicant. Cumq; coronas feceris impones unã ex eis in capite lIeſu filii Ioſedech ſa⸗
„ cerdotis magni: & loqueris ad eũ. Hæc dicit dominus omnipotens: Ecce uir ciuus nomen eſt ori-
npte⸗ ens: quod hebraice dicitur ſema: non per ſim ſed per zade litteram ſcnptũ. Qui idcirco oriens ideſt
mm uel ſiue niücupatur ideſt germen: quia ex fe repente ſuccreſcet
& ex radice ſua in ſimilitudinem germinis pullulabit. Qui uir edificabit templum domini. Cumq;
Cch illud exſtruxerit ipſe quoq; portabit gloriam ideſt coronam alteram quæ hebraice hod & ab alio
lt/ r πXàε½ει7τμ ab alio ipeeta ab alio d Tů ab alio A6za ſcribitur: Quæ uel inclytum
i uel decorem uel uirrutem uel gloriam ſonant. Significari autem putant zorobabel qui ex humili .
ing atq; captiuo in ducem populi iudaici repente conſurgens edificauit templum domini: & ſedit ſup
ſoſio ſuo & principis poteſtate dominatus eſt. Sed & pontifex inquit Ieſus filius Ioſedech ſedebit
o in ſacerdotali throno: & uinctis animis atq; cõſiliis dei populũ gubernabunt: & erit pax inter duos
in illos: Hoc eſt inter eũ qui de tribu regia eſt: & eum ꝗ de leuitica ſtirpe deſcendit: Vt ſacerdotium pa
itter & regnum dei populum regant. Ipſaſq; coronas quas de auro feceris: & argento poſtqᷓ impo/
0 ſitæ fuerint capiti Ieſu filii Ioſedech: & capiti Zorobabel filii ſalathiel: nominibus eorum a quibus

oblatæ ſunt conſecrabis ĩ templo Ideſt helem & tobiæ & idaiæ & hen: Nomẽ ſcdm & tertium idẽé
ẽ quod ſupra:Primũ mutatum eſt: Pro heldai enim nüc helem poſuit. Quartum quod ſupra nõ di
xerat additum hoc eſt hen: De quibus loquæmur in cõſequentibus. Repoſitis aut ait coronis in tẽ
t

Wiero. liber Secundus

plo domini & in ſempiternam memoriam conſecratis: de toto orbe terrarum & procul poſitæ gẽ
tes uemient & ediſficabũt in templo meo unuſquiſq; pro uiribus ſuis: Et tunc exitu rerum & proſpe
ritate omnium cognoſcetis quod dominus miſerit me & ipſo quoq; cuncta iubente prædixerim.
Hæc autem omnia erunt ſi obedieritis præceptis domim & mandata illius feceritis. Holda interpᷣ-/
tatur depræcatio domini quod græce ſignincantius dicitur Arraενορο k ννον Tobia bonus
dominildaia notus domini Pro holdai nüc in primo loco poſuit helem quod interprætatur ſom
nium: Et in quarto loco addidit hen: ideſt gratia: Horum quattuor nominum corone erunt apud
filium ſophoniæ: Quem ſupra Ioſiam legimus qui cuſtos & edituus eſt templi domini: Et ibi erer-
na ſtatione tequieſcent. Hebrei Ananiam azaliam & miſahel de captiuitate uenientes aurum & ar
gentum in munera templi: & coronas pontificis ac ducis attuliſſe commemorant: Et quem ſupra
non dixerat hen ideſt gratiam Danielem ueniſſe cum munere. Et idcirco helem poſitum pro hol-
dai ut ex interprætatione nominis quod dicitur ſo mnium: oſtendatur in captiuitate poſitum Da/
nielem: & tres pueros regales ſomnii myſteria cognouiſſe: Aſſumptis. n. tribus pueris Daniel ora-

uit dominum & interprætationem ſommi conſecutus eſt. Hæc iuxta hiſtoriam circunciſio cona-

tur exponere. Nobis incumbit neceſſitas iuxta. Ixx. interprætes dicere quæ noſtri dixere maiores.
Accipe a captiuitate & a principibus & ab utilibus eius & ab his qui cognouerũt eam: aurum & ar-
gentum: Et ingreſſus in domum Ioſiæ fili ſophoniæ: qui & ipſe uenit de babylone: fac in ea coro
nas aureas & argenreas quas impones ſuper caput leſu filii Ioſedech ſacerdotis magni. Captiuitas
iudæorum ideſt populi dominum confitentis: uitia ſunt atq; peccata. Quæ qui cœperit agere pœ
nitentiam: & deſiderare priſtinam hieruſalem: ideſt eccleſiam chriſti babylonem deſerit ac dimittit
Et offertur a principibus capti uorum & ab utilibus eius ideſt captiuitatis: Qui & ipſi pro utilita/⸗

»

te ſua traditi ſunt angelo ſatanæ in interitum carnis ut ſpiritus ſaluus fieret: Et ab his qui cogn oſcũt
eam uidelicet captiuitatem in bonam partem poſt ſupplitia eſſe uertendam: Auffertur autem auꝑ
& argentum ab iis qui & ſenſu & ſermone dominum confitentur: & fiunt ex eo ideſt auro & argen
to in domo lIoſiæ qui interprætatur ſaluatus: & eſt filius uiſitationis domini ideſt αανοαοτπον
piα Viſitatur emm a domino qui prius male egrotauerat Et recte dicitur Ieſus ſaluatus: quia &

ipſe reuerſus eſt de babylone. Imponũtur autẽ coronæ uel corona leſu filio Ioſedech ſacerdoti ma

gno:quia nobis proficientibus & reuerſis ad meliora per ſingulas uirtutes noſtras dominus coro/
natur: Immo nobis per uirtutes pœnitentiæ coronatis ſaluator in ſingulis coronam accipit: Iuxta
illud quod & Paulus loquitur. De cætero repoſita eſt mihi corona iu itiæ quam reddet mihi iuſtꝰ
iudex:non ſolum autem mihi: ſed omnibus qui diligunt aduentum domini ſaluatoris noſtri Ieſu
chriſti: Vndea corona iuſtitiæ & pater domini ſaluatoris nomen accepit. Ioſedech enim interpræ
tatur dominus iuſtitiæ: eo quod reddat unicuiq; ſcdm opera ſua:De hac corona & Iacobus in epi/
ſtola ſua loquitur Beatus uir qui ſuſtinet tentationem: quia cum probatus fuerit: accipiet coronã
uitæ quam repromiſit deus diligentibus ſe. ubetur autem prophetæ ut poſtqᷓ coronam impoſue
rit uel coronas ſuper caput l eſu filii Ioſedech ſacerdotis magni: loquatur ad eum & dicat:Hæc di
cit dominus: Ecce uir oriens nomen eius: & ſubter eum orietur & reliqua: Non Ieſum diuidimus:
nec duas perſonas in unicam poſſumus facere perſonam: Sed ipſe qui leſus appellatur eo quod ſal
uauerit mundum & oriens dicitur: quia in diebus eius orta eſt iuſtitia: Et canitur in pſalmo ueritas
de terra orta eſt: Eo quod de utero uirginali in ſeculorum conſumatione generatus dixerit: Ego
ſum ueritas: Et extrema hora uenerit. Tuxta Ioannis epiſtolam dicentis: Filioli nunc extrema ho-/
ra eſt: I n qua ſtantem & nihil agentem gentium populum conduxit ex denario & miſit ad uineã:
alioquin ſcdm diuerſitatem nominum juerſus efficitur: Alius erit paſtor: alius aries: alius agnus:
alius ianua: alius lapis offenſionis & petra ſcandali. I ſte igitur qui noſtris uirtutibus coronatus ẽ:
orietur & appellabrur: Oriens: Ad quem locutus eſt paterfamilias: flius meus es tu: ego hodie ge-
nui te:Et ſubter eum orietur multitudo credentium & edificabit domum domini eccleſiam: & ipſe
accipiet uirtutẽ & decorẽ ac ꝓfectũ & gloriã ſingulo : & ſedebit & dñabitur ĩ throno ſuo: In thro
no Dauid:De quo & ĩ euãgelio ſcriptũ eſt: Et erit ſacerdos a dextris eiꝰſiue iuxta hebraicũ ſup thro
nũ ſuũ: Quia ipſe & rex & põtifex eſt: Et ſedebit tã in regali ꝗᷓ in ſacerdotali throno & cõſiliũ paciſi
cum erit mter utrumq;ʒ Vt nec regale faſtigium ſacerdotalem deprimat dignitatem nec ſacerdotii
dignitas regale faſtigium: ſed in unius gloria domini l eſu utrumq; cõſentiat.Legi in cuiuſdam li
bro hoc quod dicitur Et conſilium pacificum erit inter duos ad patrem referri & filium: quia non
ſuam ſed patris uenerit facere uoluntatem: Et pater in filio ſit: & lius in patre. Corona autem ideſt
inſigne uictoriæ cum chriſtus fuerit coronatus: his quoq; repromittitur qui expectãt eum ut intel
ligant utilitatem quondam captiuitatis ſuæ & nouerint dei uniuerſa myſteria ut ſint in gratiam fi⸗
lii ſophoniæ: hoc eſt uiſitationis domini. Et qui in babylone dicebant: Super flumina babylonis

ibi ſedimus & fleuimus cum recordaremur ſyon: In ſalicibus in medio eius ſuſpendimus organa p;

noſtra.Poſtq̃ reuerſi fuerint in hieruſalem accipiant pſalmum & timpanum & cantent in eccleſia
domini: Et qui per maiora peccata longe fuerant ab ludæa & confeſſione ueriſſima ueniant: & per
ſingulos proſectus ſuos edificent domum domini: Et tunc uniuerſi pari mente co gnoſcant: quod
dominus
£

2. Thi. 4.b

Iaco.l.b.

P8.84.
Io. 14· a.

ps.2.

2
0 ſe

n.
i,
n
l
iae,
nan
ln
Dhol⸗
nde
lon⸗
t⸗
res,
NNòL
01t0
ta
be
nut
/
ir
AUE
ben
KV
ia
ima
M1o/
ta
ie ,
ln
r
chi/

le Mo. l-c.
eccucdh

vmus
dſl
titas
ho⸗
lei:
nus:
se⸗
ege
huo⸗

1

o

11 Eſa.)8.a.

Super Zachariam..c.vii.

dominus omnipotens prophetam miſerit ad eos. Fient autem omnia quæ promiſſa ſunt ſi domi/
num audire uoluerint: & acta pœnitentia in bonis operibus manſerint.

CAPITVLVM SEPTIMVM. H
X. T factum eſt in anno quarto daru regis:factum eſt verbum domini ad zacharia m
Rρ in quarta menſis noni:qui eſt caſſeu. Et miſerunt ad domum dei ſaraſar⸗ rogome
lech:⁊ viri qui erant cum eis:ad pꝛecandum faciem domini:vt dicerent ſacerdotibꝰ
S 4 domus donuni exercituum ⁊ pꝛophetis loquentes: Nunquid flendum eſt mibi in
auinto menſe vei ſanctiſicare me debeo ſicut feci iam multis annis.ꝛ factum eſt ver

4
1

bum domini exercituum ad me dicens. Loquere ad omnem populum terre ⁊ ad ſacerdotes di

cẽs:Cũ ieiunaretis ⁊ plãgeretis in quinto ⁊ ſeptimo per hos ſeptuaginta annos nungd ieiuniũ
ieiunaſtis mihi:⁊ cum còmediſtis ⁊ bibiſtis:nunquid non vobis còmediſtis? vobis metipſis
bibiſtis: Nunquid non ſunt verba que locutus eſt dominus in manu pꝛophetarum pꝛioꝛum:
cum adhuc hieruſalem habitaretur ⁊ eſſet opulenta:⁊ ipſa ⁊ vrbes in circuitu eius:ꝛ ad auſtrũ
⁊ in campeſtribus habitaretur. LXxX. V
CEt factum eſt in quarto anno ſub dario rege:Factus eſt ſermo domini ad zachariam quarta
die mẽſis noni qui eſt caſleu:⁊ miſit de bethel ſaraſar ⁊ arbeſer rex:⁊ viri eius vt pꝛecaretur do
minum dicens ad ſacerdotes domus domini omnipotentis ? ad pꝛophetas dicens: Ingreſſa
eſt huc in menſe quinto ſanctiſicatio iuxta quod fecerunt iam annis pluribus:⁊ facius ẽſermo
dñi virtutum ad me dicens:Bic ad oẽm populum terre ⁊ ad ſacerdotes dicens: Si ieiunatis ⁊
plãgitis ĩ quintis ⁊ ſeptimis:⁊ ecce ſeptuaginta anni:MNunquid ieiunium ieiunaſtis mibi?:⁊ ſi

cõmeditis aut bibitis nonne vos commeditis 2 vos bibitis:Nunquid nõ iſta ſunt verba mea:

q̃ locutꝰ eſt dominꝰ in manibꝰ pꝛophetarum ꝗ fuerũt pꝛius qñ hieruſalem habitabat:? erat ha
bundans ⁊ ciuitates eiꝰ per circuitum ⁊ montana ⁊ campeſtria habitabantur. .
In quarto anno darii regis in menſe nono: qui appellatur caſleu: & in quarta menſis eadem die
miſerunt ad domum dei ideſt ad templum: quod iam a zorobabel & ab leſu fuerat inſtauratum:
ſaraſar & rogomelech & cæteri qui cum eis erant. quos perſas fuiſſe duces regis darii timentes
deum. Hebrei autumant: Vt quia iam audierant templum eſſe conſtructum ‚Quærerent a ſacerdo
tibus domus domini & prophetis: utrum ſcdm conſuetudinem priſtinam flete & iemnare debe-
