tͦ edi tps in quo non uirtutibus ſed uitiis deſeruimus: perit & quaſi non fuerit reputatur in nihilum. Si
buir ꝗð ergo de nobis uel in ualle habitat: uel in uoluntate & Iluxuria ſeculari ſuam contingat domum:
en Iſte templum deo non ediſicat: nec habet dominus ubi in eo caput ſuum reclinet: & cum uulpibus
Ab, edificet domum: habitaculum quondam dei patitur eſſe deſertum.
Nebi⸗ CEt nunc hec dicit dominus exercituum ponite coꝛda veſtra ſuper vias veſtras.
Nin⸗ MNon ſit aliud loquẽtis tempus & aliud facientis: præcepta mea ſtatim in opus uertite. Dominus
gi enim omnipotens qui pcipit & utiq; non leue eſt dei omnipotentis imperium. Habuiſtis huc uſq;
clin corda ueſtra uitiis ſeruientia: ſine ordine ſine pᷣceptore: quocũq; trahebant deſideria pgentes: Nũc
iih b hæc dominus uobis præcepit: ut ordietis in ſe caritatem: &ponatis corda ueſtra ſuper uias ueſtras:
ei Vt nihil abſq; iuditio & cõſideratione faciatis: ſed ſemper ante pedes ueſtros legalis lucerna præce
c. dat. Et dicatis: Lucerna pedibus meis lex tua: & lux ſemitis meis. Vel certe itaq; dicitis nõ eſt tẽpus
d edificandi domum domini: & ipſi habitatis in habitaculis: quæ ſunt in niniue deſerta. Domꝰ aut
mea deſerta eſt. Cõſiderate iubente me & uos in memon redigite quæ feceritis & quæ paſii eſtis.
din BSeminaſtis multũ ⁊ ituliſtis parum:cõmediſtis ⁊ nõ eſtis ſatiati:bibiſtis ⁊ nõ eſtis inebꝛiati:
eun operuiſtis vos ⁊ non eſtis calefacti. Et ꝗ mercedes congregauit miſit eas in ſacculũ ptuſum.
kud. Q¶Omnis labor ueſter qui edificatis domus ueſtras & negligitis domum dei:nõ habuit euentum.
lu⸗ Seminaſtis enim plura & multo minus ꝗᷓ ſatum fuerat côgregaſtis: nec poteſtis dicere: ideo famẽ .
rhe ſecutam: qd in exercenda terra agricola ceſſauerit: cõmediſtis quoq; ne forſitã e uobis quiſpiã di/
nn ceret uoluntarium fuiſſe ieiunium: & nõ eſtis ſaturati: quia paruos fructus con gregaueratis in hor
10 . rea:uinum bibiſtis e uineis: ſed nõ tamen ut lætaretur cor ueſtrũ & diceretur de uobis: Et uinum
„ exhilarat cor hominis: habuiſtis pallium: ſed quod frigus nõ repelleret: nec ſeruaret calorem. Qui
enn cũq; etiam ueſtrum ſiue mercẽnaria manu mercedes congregauit. Fruſtra labor ſine præcio labo-/
oun ris impenſus eſt. Omnes enim uelut ſi quis in pertuſum ſacculũ mittat:pecuniæ defluxerunt. Sed
hiifr & iuxta intelligentiã ſpiritalem. hi qui de babylone reuerſi ſunt: & nec dum edificauerunt templũ
wei dei: ſed edificationem eius cottidie differentes dixerunt: Nõdum uenit tẽpus domus domini edi-
nin ficãdæ: Nec captiui ſunt: nec adhuc plena libertate donati: Verum quaſi in meditullio quodã po-/
H⸗ ſiti ſeminauerunt multum: & intulerunt parum: cõmederunt & non ſunt ſatiati: biberunt & nõ ſut
inebriati: operuerũt ſe & nõ ſunt calefacti: cõgregauerunt mercedes & quaſi in ptuſum marſupiũ
gar mitterent perdiderunt: Si quãdo uideris inter multa opera peccatoꝶ facere quẽpiã non nulla quæ
gin⸗ iuſta ſunt. Non eſt tam iniuſtus deus ut propter multa mala: paucorum obliuiſcatur bonorũ. Sed
vi. faciet illum illa tam metere quæ in bona terra ſeminauerit & in ſua horrea cõgregare. Qui autem
846 pcnitus e Kτπ 7âαάeſt: iſte omnino nõ cõmedet ſed fame peribit: Porro qui ſeminat multa: & in
vgi fert pauca: cõmedit parum: & nõ in ſuauitate. Iuxta illud quod in maledictis leuitici dommus cõ-
nt Leui. 26. e. minatur. Cõmedetis & non ſaturabimini. Qui uero ſanctus eſt uſq; ad ſatietatem cõmedit. Et ex-
ne Pro.Iʒ. d. plebitur in illo quod ſcriptum eſt. Iuſtus cõmedens replet animam. Similiter qui pœnitus nõ bi-
nis bit ſiti peribit.Sicut & in Iludit(Si quis tamen uult libꝑ recipere) Mulieres & paruuli ſiti perierunt.
“ Qui autem parum bibit: bibit quidem: ſed non uſq; ad ebrietatem. Porro qui poteſt dicere ad do
ge. ps. 22. minum. Calix tuus inebriãs ꝗᷓ præclarus eſt. Et inebriatur cum Noe. Et licet in ægypto cõſtitutus.
m Tamen in cõuiuio Ioſeph cum patriarchis & fratribus uino madet. I ſte præmagnitudine lætitiæ
& cottidiano gaudio cum apoſtolis: uerſus in extaſim appellabitur muſto plenus. Quãdo autem
n⸗ M .M r iiii
bi
*

nõ ſit huic expoſitioni contrarium illud: quod filii Tonadab filii rechab uinum nõ biberint: Et lau
dantur a domino. In Hieremia competentius diſſeretur. Poſt hæc dicitur ad eos qui negligebant ſ
edifcare templum domini: Operuiſtis uos & nõ eſtis calefacti. Quod intelligimus de. cini. pſal- ⸗ ſi
mo in quo de deo dicitur. Abyſſus ut ueſtimẽtum amictus eius: Quãꝗ enim ſecũdum hebraicam .
ueritatem referatur ad terras quæ ambiantur occeano. Tamen ſecudum. Ixx. trãſſatores ꝗ dixerũt
T ερHρπαιον εο1ιο ο genere maſculino & nõ âο ToHτIU◻. genere fœminino. De deo qd' dictum C

eſt ſentire cõpellimur: eo quod inueſti gabilis ſit eius ſapiẽtia:& ponat dominus tenebras latibulũ
ſuum: & non indignis ꝗbuſq; ſacramenta prodantur. Vnde & iuſtus lætatur & dicit in corde meo 6
abſcondi eloquia tua: ut nõ peccem tibi: Hoc pallium de multiplicis ſapientiæ ſenſibus uerbiſq; cõ ps. 11.
rextum: non ſinit feruẽtes ſpiritu refrigerari: nec dilectionis calorem borea flante frigeſcere: Qui ue
ro medius eſt: & habet quidem pallium: ſed quo nõ totus operiatur: Quãdo paruum in horrea cõ
portauit:&& comedit & non in auiraterm bibit & nõ in ebrietatem: Sic operietur quidẽ ſenſuũ n
operumq; ſuorum pallio: ſed nõ calefiet. Qui autem ꝓpter nimiam animæ paupertatem nõ habet
quia muſtiplicata iniqtate cantas refrixit in eo: Vnde & de iſtiuſmodi homine cuius ab alio palliũ
poſiidetur in lege præcipitur: Reddes ei ueſtimentum anteꝗ ſol occidat quoniam pauper eſt: & in
ipſo habet ſpem: Sed & hoc eis accidit qui habitabãt in conuallibus: ſiue in laquæatis domibus: &
icebãt: Nõ dum uenit tempus domus domini edificandæ: Vt mercedes in pertuſum ſacculum cõ
gregarẽt. Si quis e nobis bona operatur & dignam mercedem accipiet quam nobis redcditurus eſt 66
doininus de quo dicitur: Ecce dominus & merces eius in manu illius: reddere unicuiq; ſecundum Mat...b. C.
opera ſua:Et illud apoſtoli ſi cuius opus manſerit: quod ſuperediſicauit mercedem accipiet: Hic cõ .
regat cõſeruandas manſuraſq; mercedes: & uirtutibus uirtutes ſemper adiungẽs: coaceruat pecu/ d
nias in ſacculum nõ pertuſum. Qui autem poſt bona opera: non ſemel & bis ſed frequenter pec/ ””M
cat & præteritã caritatem. in ſequẽtibus uicus obſcurat & ſordidat: iſte in ptuſũ ſacculũ peccuniam WM 1

cõgregat Hæc ãt omnia uenerũt eis ꝗq dixerunt: Non uenit tempus domus domini edincandæ: Et 5
cum ipii habitarent in conuallibus: Deſertam eſſe domum dñi patiebtttur. .
CHec dicit dñs exercituum ponite coꝛda veſtra ſuper vias veſtras:aſcẽdite in mõtẽ afferte li/
gnũ:⁊ ediſicate domum ⁊ acceptabilis mihi erit ⁊ gloꝛiſicabor dicit dNñ’s. LXXN.
Bec dicit dñs omnipotẽs ponite coꝛda veſtra in vias vr̃as:aſcẽdite ſuꝑ mõtẽ:⁊ pᷣcidite ligna.
CCeætera ſimiliter: Rurſum uobis ego dominus præcipio: qui & prius iuſſerã ut ponatis corda ue/ IO. 7.d.
ſtra ſuper uias ueſtras: & conſideretis cũcta quæ egeritis: & relinquentes ſtudium domorum ueſtra
rum humilium: aſcendatis in mõtem ubi non ſunt ligna quæ comburantur. ſed quæ ad opera do⸗
mus meæ ꝓficiũt: & ut hoc faciatis attẽtius: mihi ſcitote placiturum eẽ quod facitis: Aiũt hebrei ſo
la tantum ad cõtignandum ligna fuiſſe neceſſana ſtantibus muris templi poſt incendium: Hoc illi
Nobis autem præcipitur non extra uias noſtras ponere corda noſtra: ſed quæ priꝰ poſueramus rur ſo.
ſum ponere in uiis noſtris: Poſtqᷓ hoc fecerimus aſcẽdere de domibus cõcauis in montem: Vt cum
peruenerimus ad ſermonis altitudinẽ in quo neceſſaria ad edificationem templi hgna ſũt: De om/ Eze.i. as⸗
ni ſcripturæ ſanctæ mõte: in quo uaria uirtutum & paradiſi ligna plãtata ſunt præcidamus ea & edi
ficemus templum domini operibus bonis: & dogmatibꝰ ueritatis: quodcũq; fuerit extructũ place/
bit domino ut glorificetur in eo: Igitur quia hæc mãdata ſunt nobis ut ponamus corda noſtra in
uiis noſtris aſcendamus in montem rationabilem: & ad ſingula ꝓblemata: congrua de teſtimoniiſ
ſcripturarum ligna quærentes: præcidamus ea & edificemus domũ ſapiẽtiæ in nobis poſtꝗᷓ enim
hæc fuerit extructa: finis edificationis eius erit: ut ds glorificetur in nobiiis.
Reſpexiſtis ad ampliꝰ ⁊ ecce factũ eſt minꝰ:⁊ ituliſtis in domũ ⁊ exſuflaui illud. LxX.
CReſpexiſtis in multa ⁊ facta ſũt pauca:⁊ ituliſtis in domũ ⁊ exſuffiaui illa.
Vt abiecta mora & omni ambiguitate depoſita: ſtudioſius edificetis domũ meam:Dico & aliud
quod uobis acciderit: quia diſtuliſtis edificare domum meam: non ut ſupra: Seminaſtis multum:
& qa ſementem terra non reddidit: intuliſtis parũ: ſed cũ iam candeſcerent ſegetes: & meſſium tẽ/
us inſtaret: & frumẽta uos tenere in manibus putaretis: meſſuiſtis uacuos cilmos: & inanes ſtipu
las:ſine ſpicarũ frugibus congregaſtis: Plenæ erant areæ: ſpes in oculis: luctus in mambus: Sed hoc
quoq; ipſum quod uix de multa ſegete: & ĩfinitis aceruis fuerat electũ: intuliſtis in domum & mea
uirtute diſperſum eſt: Exſufflaui enim illud & redegi ad nihilum quod frumẽtum mortuum & ua
cui folliculi: quæ utilia eſui ſũt: farinam & ſimilam non habebant:Poteſt autem quod dixit: intuli/
ſtis in domum: & exſufflaui illd: Et de donariis accipi quæ offerebãt in altari: & deus exſufflauerit
ea:Sed quia dixit intuliſtis in domum:ſi ea quæ illata ſunt donaria intelligimus: utiq; in templo
oblata dicemus: Et non nobis cõgruet quia eo tempore domus dei edificata non fuerat adhuc qd
quidem uſq; hodie pleriſq; contingit qui habitãt in ediſiciis humilibus: & quantum in ſe eſt:deſpi
tiunt deſolatam domum dei: & cum poſſunt edificare contemnunt. Et quali iam uidentes matu⸗
ras ſegetes fructus ſibi ſuorum operum repromittunt: & fallente ſpe pro ma gnis uix parua repe- .
riunt:Sed & hæc quoq; parua:que in domum & horreum mentis condiderant: exſufflantur a ſer/
mone dei:quaſi indigna eius cuſtodia atq; tutela. Quotiens uidi ego tam in doctrina ꝗᷓ in conuer
ſatiõe de quibuſdam ſperata plurima: & poſtqᷓ uentum eſt ut haberent tempus meſſium: ideſt tem

——ÜR —. — — —— — ——U

„

t:n
ibor
lncö
mett
ün M
diccö
ecu,
aner,
dum
ndeb

fanel⸗

rlon.
„
Deon lu
ti

u⸗
e/
/
el

ps. i32.

ps. 40.

Super Aggeum. c.i.

pus docendi: uitamq; ſuam in exemplum præberent populorum de excelſo præcipitantur: & mi-

nus inuentum eſt in eis ꝗᷓ oppinio ſibi omnium ꝓmittebat. Vnde accidit ut paulatim negligentia
ſubrepente: paruum quoq; ipſum:quod uidebantur habere perderent. Hoc autem iccirco perpeſſi
ſunt:qa ſecuri fuerunt in priſtinis domibus ſuis: nec aſcenderunt ſcripturarum montem edificatio
nis de ea dominica ligna cedẽtes: nec extruxerũt in ſe cottidie domum dũi: ſed deſ pitiẽtes eius de
ſolationem etiam id perdidere: quod ſe habere credebant: ſupradicti enim mali hæc cã fedditur.
CAuãaobꝛem dicit dñs exercituum:quia domus mea deſerta eſt:⁊ vos feſtinatis vnuſꝗſqʒ in
domũ ſua ꝑp hoc ſuper vos pꝛohibiti ſunt celi ne darent roꝛem:⁊ terra continui germen ſuuʒ.
CNon ſolum inquit cæ li pluuiam nõ dederunt quibus irrigata humus fruges facit: ſed ne rorem
quidem matutinum atq; nocturnum. ut arentes agri ſaltem humore modico temperarentur. Ter-
fa quoq; deuorauit: agncolis non redditura ſementem: & quæ ſponte ſolet gignere auaro ſinu te-
nuit. Ego hunc arbitror eſſe rorem: de quo in benedictiõe dicitur ad Iacob: Det tibi deus de rore
cæli: & rorem hermon qui deſcendit ſuper montem ſyon. Et deſcẽdit nõ de aere in quo multiplex
uolitat Aquilarum & accipitrũ & uultuꝶ numerus: Sed de cæœlo. ut ſi cuius anima pturbationibus

& iaculo diaboli uulnerata eſt: reftigeretur hoc rore: & eſtus ſuos tẽperet. Quo retẽto terra quoq;

non affert germen ſuum: Neq; emim ſine chriſto poteſt ulla anima afferre frumenta.

— ——

CEt vocaui ſiccitatẽ ſuper terram ⁊ ſuꝑ montes ⁊ ſuper triticũ ⁊ ſuꝑ vinũ ⁊ ſuꝑ oleũ ⁊ quecũ/

q; ꝓfert humus:⁊ ſuper homines ⁊ ſuper iumẽta ⁊ ſuꝑ omnẽ laboꝛem manuum.

CPro ſiccitate.Ixx. ᷑ρπιο::.eſt gladhum träſtulerunt. Sed & in hebraico tres litteras ſcriptas re-

peri:heth: res. beth: Quod ſi hareb legimus g ladium ſonat: ſi hureb: qua nos trâſtulimus ſiccitatẽ.
licet melius in urentem uentum trãſferri poſſet:reuera quoniam ſermo de terra eſt:& de agrorum
ſterilitate: magis mihi uidetur uentus urens in præſenti loco intelligi debere ꝗᷓ gladius: licet om-
nis plaga quæ propter peccata hominibus inferatur: poſſit & pro gladio accipi. Vocata eſt autem
ſiccitas ſiue gladius ſuper terram & ſuper montes: ut nõ ꝓferant tnticum & uinum & oleum & /
cunq; ſponte generat humus. Procedente autem fame cõſequenter ſuper homines & ſuper iumẽ
ta mors uenit: Et idem gladius uel uentus urens omnia quæ manus hominum laborauere conſu
mit.VYocatur itaq; uel inducitur uiuens ſermo dei: & efficax & acutus ſuper omnem gladium bici
pꝓitem: ut anima negligens quæ terra interprætatur arens: & magis in cõcauis habitare ꝗᷓ domum
dei extruere deſiderat: eius mucrone feriatur: & quicquid fruct? ie putat habere diſperdat: Infertur
etiam gladius ſuper montes eleuantes ſe aduerſus ſcientiam dei & ziper frumẽtum & uinũ & ole
um: quibus quaſi cibo & potu & refectione: hereticorum cõciliabula deceptis populis blandiũtur:
Congrue quis dixerit panem illoꝶ panem eſſe luctus: & furorem draconum eſſe unum eorum: fu
rorem aſpidum inſanabilem: Oleum quoq; repromiſſionem de cæleſtibus: quæ quaſi ungunt diſ
cipulos: & labiorum præmia pollicẽtur: Quæ deteſtatur propheta dicens: Oleum autem peccato
ris non impinguet caput meum: Sed & alia quæ abſq; auctonitate & teſtimõiis ſcripturarum quaſi
traditione apoſtolica ſponte repernũt atq; confingũt: percutit gladius dei:homines autem & iumẽ
ta:uel Aoι— a αμουο Kααταοτοποειοπι½1. cogitatiõôes & ſenſus eorum accipiamus. Vel certe rationa
biles ideſt doctos & indoctos pariter & omnem laborem manuum: ieiunia eorum & obſeruatio-
nes uarias: chameumias: ideſt humi dormitiones: Qui tribꝰquadrageſimis per annum ieiunan
tes: & exerofagis humiliantes animam ſuam: & uel maxime de Taciam radice creſcentes ſuper hu
iuſcemodi laboribus audiunt: tanta paſſi eſtis ſine cauſa:Hæc autem uniuerſa quæ dixi poſſunt de
eccleſiæ rectoribus intelligi qui edificantes carnalem domum:liberiſq; ſuis & poſſeſſiomibus pro-
uidentes: non curant: uel in ſeipſis extruere templum dei: uel eccleſiam domini: quæ intecta & diru
ta eſt inſtaurare:quorum ſepe uita & ſermo incògruus ſcandalizat plurimos: & de eccleſia deicit:
& ad ſolitudinem perducit domum dei. Nec hoc dicimus quo uniuerſos generaliter accuſemus:
ſed quod in omni officio & gradu: ſint alii qui edificent: & alii qui deſtruant templum dei: Et pro
pter eorum uitium: nec cæli rorem nec terra det germen:ſiccetur humus: montes areant: triticũ &
uinum & oleum & omnia quæ terra gignit: homines quoq; ipſi & iumẽta & uniuerſus labor ma/
nuum ſecante gladio: & ſiccitate uel uento urente diſpereant. .èẽ
CEt audiuit zoꝛobabel ſilius ſalathiel:⁊ ieſus filiꝰ ioſedech ſacerdos magnꝰ:⁊ oẽs reliꝗe ppli
vocẽ dei ſui:⁊ verba aggei ꝓphete:ſicut miſit eũ dñs deꝰ eoꝝ ad eos:⁊ timuit populꝰa facie dñi.
CDiligẽter attẽde:pp duas iĩtclligẽtias ſaluatoris in z0orobabel duce: & ieſu ſacerdote.Ipe. n. & rex
eſt & ſacerdos:qc? nõ dixerit ⁊0orobabel & ieſus tĩiuerũt: Sed audiẽtibꝰorobabel & ieſu & populo
uerba aggei ꝓphetæ. Quæ uerba ſunt dñi ſaluatoris: populus timuit a facie dni.i. ſola multitudo:
q̃ nec dũ in unũ & pꝑfectũ uirũ uenerat:nec ſpui copulatus id eſſe meruit qc ſpũs: Timuit autẽ po/
pulus a facie dñi: ſciens qc facies dñi ſuper facientes mala. ut perdat de terra memoriam eorum.

CEt dixit aggeus nuntius dñi de nuntijs domini:populo dicens:ego vobiſcuʒ ſum dicit dũs.

CQuidã putãt Ioãnem Baptiſtam: & Malachiã: ꝗ interpᷣtatur angelus dñi: & Aggeũ quem nunc
habemus in manibus: fuiſſe angelos. Et ob diſpenſationem iuſſu den: aſſumpſiſſe humana corpo/
ra: & inter homines cõuerſatos. Nec mirum hoc de angelis credi: cũ pro ſalute noſtra ẽt filius dei
humanũ corpus aſſumpſerit: & ob hac cauſam etiã de apocryphis præbẽt teſtimoniũ: ubi dicitur:

Quod iacob qui poſtea uocatus eſt I ſrael angelus fuerit: & ꝓpterea ſupplantauerit fratrem in uen/
tre matris ſuæ: Ioannem quoq; ad uocem mariæ matris domini: exultaſſe in utero eliſabeth: Et om
nium rationabilium unam eſſe naturam: & ob hanc cauſam homines qui placuerunt deo equa/
les angelis fieri: Hoc illi ſentiant: Cæterum nos nütium domini: ideſt angelum: qui hebraice dici-
tur Malach.ſimpliciter prophetam dictum recipiamus: Eo qd domini uoluntatem populo nuntia
uerit:ſiue quia in multis locis dominus noſter atq; ſaluator. angelus dei dicitur: Sicut ibi magni cõ
ſilii angelus Typum ſaluatoris dicimus in Aggeo præcucurriſſe: Porro qd ait nuntius domini de
nũtiis domini: Tale eſt quaſi dixiſſet prophera de prophetis: Quod ait nuntius domini populo di-
cens: Ego uobiſcum ſũ dicit dominus: Non loquitur ad zorobabel & Ieſum: cum quibus & in qui-
bus ſemper erat dominus: Semel enim eos diximus ſecundum diuerſas intelligẽtias in perſona ſal
uatoris accipi:Sed populo qui timuerat a facie domini: Qui quia populus erat: nec dum ad dei ue-/
nerat caritatem: quæ foras mittit timorem: Accipit ergo populus pro dei timore mercedem ut do
minus cũ illis ſit: & eſt ſenſus: Ego ero ueſter adiutor: edincate domũ meã: quæ in uobis deſtructa
eſt: me in medio ueſtri cõſtituto:nemo edificationem ueſtram prohibere poterit.
CEt ſuſcitauit dñs ſpiritum ʒoꝛobabel ſilij ſalathiel ducis iuda:Et ſpũs Jeſu filii Joſedech ſa

cerdotis magni:⁊ ſpũz reliquoꝛũ de omni populo:⁊ igreſſi ſũt:⁊ faciebãt opꝰ in domo dñi exerci

tuum dei ſui: In die vigeſſima quarta mẽſis in ſexto mẽſe in anno ſcoo darii regis.
CPro duce Iuda.lxx. trãſtulerũt de tribu iuda. & ꝓ ope opa:cætera ſimiliter: Vbicũq; autẽ nos poni

mus dñm exercituũ illi diuerſe: aut dũm oĩpotẽtẽ: aut Sabaoth: aut dñm uirtutũ ĩterpᷣtãtur: Suſcita

tur ergo ſpiritus zorobabel: & ſpiritus Ieſu: interi ſecundũ litterã & regnũ: & ſacerdotiũ ut edifica
rẽt templum dei:Suſcitatur ſpiritus populi qui in eis ante dormiebat Nõ corpus non anima.ſed ut
diximus ſpiritus qui magis ediſicare ſcit templum dei: Et ingreſſi: foris enim fuerũt: faciebant ope/
ra quæ digna erãt penetrabilibus domus dommi. In eodem anno darii regis quo & ſupra ĩ eo mẽ
ſe qui & in principio poſitus eſt: ſed nõ in eodem die:ibi enim unus dies menſis ponitut. Hic uero
uigeſiimuſquartus: Vt inter primum diẽ:quo domius loquitur per aggeum: & uigeſſimum quartũ
quo ingreſii ſũt & faciebant opus in domo domini: uiginti duo dies medii fuerint. quot & litteræ
ſunt apud hebreos: Neceſſe enim habuerunt doceri quæ eſſent elemẽta rineipi⸗ ſermonũ dei:quæ
eos prohiberent dicere: Nec dum uenit tempus domus domini edificãdæ: & habitare in domibus
ac concauis: Et ut ſupra dixi in ima demergi: Prouocarentur uero ponite corda ueſtra ſuper uias ue
ſtras:& meminiſſent propter negligentiam quanta perpeſſi fuerĩt: Et ut aſcenderent in montem &
cederent ligna & edificarẽt domum domini: & non paterentur ea quæ fuerant antea ppeſſi:Deniq;
his uiginti duobus diebus: Timuit populus a facie domini: Et ingreſii ſunt in die uigeſſimoquarto
menſis:in ſexto mẽſe: anno ſecundo darii regis: Et faciebant opus ĩ domo domini exercituum dei
ſui:Præcipitur autẽ nobis ut edifcari poſſit domus ſpiritalis in ſacerdotium ſanctum: ad offerẽdas

ſpiritales uictimas placẽtes deo: Tales nos pᷣbere ut ſuſcitetur in nobis ſpiritus ſanctus: & ingredia/

mur in domum domini: & faciamus opera domini: Iã enim zorobabel de genere dauid: & Ieſus ſa
cerdos in eternũ ſuſcitatus eſt a patre in uirtute: ſecundum ſpiritum ſanctiſicationis de reſurectio/
ne mortuoꝶ: ut ille præſit operi: nos uero faciamus ipᷣo adiuuante & diſponente. quæ tamen ope/
ra dei facere ante non poſſumus: niſi tiimeamus a facie domini: & credamus & ingrediamur tem/
plum dei: & ea quæ domui dei digna ſunt perpetremus: quoniã uero adhuc in ſeculo ſumus: & tẽ-
pus edificationis noſtræ ſub dario rege uerſatur: in quo generationi coniugiis carniq; ſeruitur: I c/
circo in ſexto numero: quo factus eſt mundus. & in ſecũdo anno qui diuidit Vnionẽ: Materia enim
in qua mũdi reparatio ſoboliſq; cõſiſtit: duplicem numerum diligit: ĩgredimur domum domini‚-

& utroq; populo cõgregato extruimus templum dei: Ex bis enim duodeci numeris: uigeſimi quar

ti nũeri ſuùma conſiſtit: Quia tam ex circũciſione ꝗᷓ ex gẽtibus chriſti eccleſia prima quæ euerſa fue
rat edificata eſt: Sed hoc poſſumꝰ dicere quia octauus numerus qui ſanctus eſt: & in ueræ circũciſio
nis typo accipitur: Triplicatus uiceſimũ quartum numerum facit: figuraliter nos doceri: ut edifice-/
mus domum domini in amputatione carnis: & uitiorum circunciſione: & ueram puritatem eſſe
credamus: In nomine patris & filii & ſpiritus ſancti: Porro alius ſexies quartum ſupputauit nume/
rũ & quatuor refert ad elementa mundi: ex quibus ſubſiſtimus: ſex uero ad conſumationem mun/
di in quo ipſa elemẽta uerſantur: Et dicit qa adhuc in materia ſumus: & graui corpore circunda/
mur: & ſeruimus generationibus extruere quidem nos templum: & intrare in domum dei: Et
quaſi de ſomno graui ſuſcitari Kiramn noſtrum: Sed adhuc in uigeſſimo quarto die id ipſũ facere.
APITVLVM SECVNDVMA —
mR ſeptimo menſe vigeſſima pꝛima menſis:factum eſt verbũ dñi in manu aggeipphe
PHRRte dicẽs: loquere ad zoꝛobabel ſiliuʒ ſalathiel ducẽ iuda:⁊ ad Jeſum ſilium ioſedech ſa
cerdotem magnum::⁊ ad reliquos populi dicens:quis in vobis eſt derelict ꝗ vidit do/
mum iſt in gloꝛia ſua pꝛima:⁊ quod vos videtis hãc nũc:nunquid non ita eſt quaſi nõ
ſit in oculis veſtris:Et nũc confoꝛtare zoꝛobabel dicit dñs:⁊ confoꝛtare ieſu ſilij Joſedech ſacer
dos magne:⁊ cõfoꝛtare omnis populus terre:dicit dominus exercituum:⁊ facũe: auontain ego
H . ü . vobilcum

— — „„--——

☚ ——, — — — —

Super Oggeum. c.ii.

en vobilefi ſum dicit dominus exercituũ: Aerbũ quod pepigi vobiſcum cũ egrederemini de terra
na egyvpti:⁊ ſpũs meꝰ erit in medio veſtrũ. Nolite timere ꝗa hecdicit dñs exercituũ:adhuc vnum
ed, mMoclicũ eſt.⁊ ego cõmouebo celum ⁊ terram ⁊ mare ⁊ aridã:⁊ mouebo oẽs gẽtes:Et vẽiet deſi⸗
Cnm deratus cũctis gẽtibꝰ:⁊ iplebo domũ iſtã gloꝛia dicit dũs exercituum: Meum eſt argenrum:
N meum eſt aurum dicit dñs exercituũ: Magna erit gloꝛia vom' iſtiꝰ nomiſſime pluſqᷓ; prime di
nti⸗ cit dominus exercituum:Et in loco iſto dabo pacem dicit dominus exercitumm.
Orhc⸗ CEodem anno ſed mẽſe ſeptimo in quo ſolẽnitates dei ſunt: prima & uigeſima die mẽſis ideſt cõ
äini pletis tribus ebdomatibus: & perfecta in myſterio trinitatis reqe: Tertio factum eſt uerbum domini
ul in manu aggeæ ꝓphetæ: qui continuo labore ſuo dabat ut ſemper in eo ſermo dei haberet acceſſu:
Wcei prwteritorum eni obliuiſcẽs: & in futurum ſe extendens: ita cottidie laborabat: quaſi pcedẽtiũ ope/
ennti frum nihil haberet:Dicitur ergo. loquære ad zorobabel: & ad Ieſũ: & reliquum populũ: qui uiderüt
cetn antiquam domũ dei: & nũc interſunt: Inſta orationi eius: nunqd ad comparationem prioris nõ ta-/
lis eſt iſta quæ cernitur: Verum nolite deſperare nec laſſas manus dimittite: Sed & tu z0 robabel &
ſcecht tu Ieſu & omnis popule cõfortamini & facite opus in domo mea: Ego enim ſũ uobiſcum & ſermo
fieren mBeus quẽ pepigi uobiſcũ cũ egræderemini de terra ægypti: Et ſps meus non recedet a uobis. No
lite timere ego ſum ꝗ iubeo dñs omnipotens: cuius dixiſſe feciſſe eſt: Quando primum teſtamen-
orponi tum dabam: & in ſyna monte ſum uiſus: cõmoui cælum & terram: & mare rubrum: & deſertum: ut
Sulein uobiſcum ponerem teſtamẽtũ: Nunc autem polliceor uobis: me adhuc ſemel cælum & terrã & ma
tecfe re & aridam cõmoturum: ut illis cõmotis moueantur omnes gentes & ueniant. Iuxta. x.quæ ele-/
mnſſ cta ſunt domini de cunctis gentibus: Iuxta hebraicũ uero ueniat deſideratus cũctis gentibus: domi-
ntode nus noſter atq; ſaluator: Tunc implebo domum iſtam gloria maiore ꝗq priorẽ: & ſemp uobis addãa:
niennt dicit dominus omnipotens: Et ne forſitan ſponſorem putetis infirmũ: Meum eſt aurum: & meum
Hern eſt argẽtum: & meæ ſunt cũctæ opes: Ego in ornamẽtũ templi aurũ argentumq; donabo: ut maior
Wdui fiat huius domus gloria q̃ prioris: Et quia difficile eſt qck olliceor :& humana infidelitas ad maiora
ln promiſſa ſemper heſitat: ꝓpterea rurſũ dico: Qui promitto: dominus omnipotens ſum: Porro quia
dar Phi. 4.b. ſcio ad edificationem inclytæ domꝰ: & 4 ſuperatura ſit domum priſtinam nihil ita facere ut pacem
nn P.75. Iccirco & hanc ſpondeo:Dabo enim in loco iſto pacem: dicit dñs exercituum: Vt pax quæ ſuperat
W, opmnem ſenſum cuſtodiat domum meã: & ſit in pace locus meus: Has interim αρααραιαι αοο
expoſitionis lineas duxerim: Vt ex his ad ſublimiorem intelligentiam etiam nobis tacentibus pru
n. dens lector aſcendat.Fit ergo ſermo dei ad eos qui operari cœperant in domo domini oipotentis
HNn iam in reqe:Ideſt in menſe ſeptimo: & in trinitatis pleniſſimo ſacramẽto: uiceſima prima mẽſis: ad
aggeũ dei feſta celebrãtẽ: ꝗ rurſũ manũ ſuã ſermoni dñi pparauerat: Et dicit ad eũ loqre ad zoroba
M beĩ de tribu iuda:& ad I eſũ ſacerdotẽ magnũ: Qui ꝓ uobis & homo fieri dignatꝰ eſt & ſacerdos: &
HM ad reliqas populi: ad cõparationẽ totiꝰ orbis: quo tota pars fuit in pricipio credẽtiuũ: Igitur qᷓ locu-
geuu tus ſit audiãus. Fuit quõdã in Iſrael domꝰ dei: ꝗᷓ nũc ita deſerta eſt. ut nec fuiſſe credatur: Ex quo ꝗᷓ
hinl fuerat dilecta: facta eſt nõ dilecta: & ꝗ nõ populus dei cœpit eẽ populus dei: Et eſt domꝰ illa quõdã
edo. . glorioſa: Nũc in cõſpecttu zorobabel & Ieſu & reliquiaꝶ populi q̃ſi nõ ſit.Hoc ãt nõ ſolũ de tẽpli
nche edificiis ꝗᷓ cernimꝰcorruiſſe accipere debemus: ſed de omnibꝰ ꝗᷓ quõdã pclara habuere Iudæi: Ve/-
tun, rũ tñ ꝗa facta eſt prior domus:q̃ſi nõ ſubſiſtẽs:puocatur zorobabel dux: & Ieſus ſacerdos ut xpᷣs &
t ſacerdotiũ roboretur & populus eius ꝗ quõdã terræ fuit populus: faciat deũ ſibi eẽ pᷣſentem: faciat
unlo quoq;ʒ uerbũ qd pepigit dñs cũ eis qñ egrediebãtur de terra ægypti Atq; utinã & nos egrediamur
Menun de ægypto:& uerbũ teſtamẽti qd accepimus ĩpleamus:Repromittit quoq; dñs his ꝗ faciũt opa in .
Lomm domo eius:& ĩplẽt quẽ accepere ſermonẽ:ſpm ſuũ:dicẽs: ſpũs meus erit in medio ueſtrũ:ſacra/
migen mẽtũ cernite trinitatis: Ego uobiſcũ & ſpũs meus: & uerbũ in quo poſui teſtamẽtũ: cũ egrederemi
n Ip. n.d. ni de ægypto. qd ãt dicit in medio ueſtrũ: iuxta illd ſẽtiẽdũ ẽ qd in euãgelio ſcriptũ legitur: Medi/
ici⸗ us.n.ueſt ſtat:quẽ uos neſcitis:ꝗ poſt me uenit:Hæc ergo dicit dñs exercituũ ad uos:ꝗ uidiſtis do .
teünch mũ priorẽ ſic eẽ q̃ſi nõ ſit. Moui cælũ qñ de cælo audita eſt uox mea: moui terrã qñ priori populo
ndd tradidi teſtamẽtum:& in aduentu meo.caligo turbo tenebræ cernebãtur: Moui mare rubrumquã
nm do uiã præbui populo tranſeunti: moui aridam uel ægyptum per plagas cultu dei uacuã: uel ſoli-
n tudinẽ per quã.xl.annis circunduxi populũ:Hæc adhuc ſemel mouebo: Qd factũ cermimus in ad
nc unẽtu domini ſaluatoris: Tempe ꝗppe paſſionis eius: fugiente ſole cælũ motũ eſt: tenebræ factæ ſüt
lit ſup omnẽ terram uſq; ad horã nonam: Mota eſt terra: & ſaxa ſciſſa ſunt: & ſepulchra reſerata: motũ
eſt mare:dracone ꝗ in eo erat ĩterfecto.mota eſt & arida:ĩfructuoſa quõdã gẽtiũ ſolitudo:In hoc ãt
uniuerſitatis tremore cõmotæ ſunt etiam omnes gentes: Quia in omnem terram exiit ſonus apo-
e ſtolorum domini:& uerba eorum penetrauerunt uſq; ad terminos orbis: Ob idautem omnes mo

h tæ ſunt natiões: ut ex earũ motu ueniret electa gentium multitudo. & quæ ubicunq; præclara ſunt
Verbi gratia: Electa de Corintho: quia multus erat in ea populus dei: Electa de Macedonia

n gi grandis in Theſalonica dei eccleſia congregata: non habebat neceſſarium ut de caritate
oceretur: Electa de Epheſo: ut archana dei & nulli antea reuelata ſacramenta cognoſceret.
nig Quid plura omnes gentes commotæ ſunt:ad quas ſaluator apoſtolos miſerat dicens. Euntes do/

N
ı

Miero.liber

cete omnes gentes. Ex multis uocatis pauci electi: primitiuorum eccleſiam conſtruxerũt: Vnde & . h
apoſtolus Petrus. Salutat uos inquit quæ in babylone eſt electa: Et Marchus filius meus: Et Ioãnes Mat. 16. d. r
Semior inqt electe domine: Ac deinde filios memorat electæ: Cõmotis ergo gẽtibus: quas quidẽ 1. Pet. 9'lldd.
poſſumus & cõtrarias accipere fortitudines: Nõ ualentes ſplendorem dñi ſuſtinere: uen erüt electa 2. IOã. i.2. (64 ln
omnium gentium: & repleta eſt gloria domus domini: quæ eſt eccleſia dei uiuentis coluna & fir- be An
mamentum ueritatis. Hæc ſecũdum. Ixx. Cæterum in hebraico melius & ſignificãtius habetur: ut din
ſupra poſuimus. Et mouebo oẽs gentes: & ueniet deſideratus cũctis gẽtibus. Vere enim poſtꝗᷓ ille ine
uenitumpleta eſt gloria domus omini: Melior eſt cui dominus a domo priore: cui præfuit ſeru. ”
Quod autem ait meum eſt argentum: & meum eſt aurum: dicit dñs exercituũ. Nõ puto quẽꝗ eſti/ iue
mare qd' de argento loquatur & auro. Quæ a diuitibus & regibus poſſidẽtur. Hoc enim nemo: ꝗa len
no ſolum argetum & aurũ dei eſtꝗ uaſi creatoris: Sed & cætera metalla: es: ſtagnum: plumbum. Et ſo
qd'domat omnia ferrum: ſed & ego argẽtum:quo domus dei edificatur eſtimo eloqui a ſcriptura. tto
de quibus dicitur. Eloꝗa domini eloquia caſta: argentũ igne examinatũ probatũ terræ purgatum ue
ſeptuplũ. Et aurũ quod in occulto ſanctorũ ſenſu: & in cordis uerſatur archano: & ſplẽdet uero lu Iin
mine dei: & quod apoſtolum de ſanctis: qui ſuper fundamentũ xpi edificant ſenſiſſe ꝑſpicuum eſt. I. Cor. 3.c. ſt
Auurum argẽtum lapides pcioſos. Vt in auro ſenſus occultus ſit: In argẽto ſermo decẽs: In lapide p .:.tl
tioſo opa deo placentia: His metallis illuſtrior fit eccleſia ſaluatoris: qᷓ quondam ſynagoga fuerat: be
His lapidibus uiuis edificatur domus chriſti. Porro qd ſequitur in. xxx. Et pacem animæ in acqui- 22’”
ſitionem omni qui creatur & ſuſcitet templum iſtud: quaſi ſuperfluum: & uix coherẽsquippe qd 60
nec apud hebreos nec apud alium quẽꝗᷓ interprætem ferturjomiſimuus. 2=?MD
¶In viceſima quarta noni menſis:in anno ſecũdo DBarij.Factum eſt verbum domini ad Ag/ ”“
eum pꝛophetam dicens. Bec dicit dominus exercituum. Interroga ſacerdotes legem dicẽs: An
Si tulerit homo carnem ſanctiſficatam in oꝛaveſtimenti ſui:⁊ tetigerit de ſummitatẽ eius panẽ: ”“
aut pulmentum:aut vinum:aut oleum:aut omnem cibum:nũquid ſanctiſicabitur: Reſponden u
tes autem ſacerdotes dixerunt:MHon:Et dixit Aggeus:Si tetigerit pollutus in anima ex om/ cet
nibus his:nunquid contaminabitur: Et reſponderunt ſacerdotes ⁊ dixerunt:contaminabitur. 3
Et reſpondit Aggeus ⁊ dixit:ſic populus iſte:⁊ ſic gens iſta:ante faciem meam dicit dominus: mn
⁊ ſic omne opus manuum eoꝛum:⁊ oĩa que obtulerunt ibi contaminata erunt. LXX. icla.
CAUiceſima quarta noni menſis anno ſecundo ſub Bario:factus eſt ſermo domini ad Aggenz d
ꝛophetam dicens. Hec dicit dominus omnipotens:interroga ſacerdotes legẽ dicens:Si ſum —DWUM 1
pſerit homo carnem ſanctam in ſummitate veſtimenti:⁊ tetigerit ſummitas veſtimẽti eius pa/
nem:aut coctionem:aut vinum:aut oleum:aut omnem cibum:ſanctiſicabitur: Reſponderũt ſa
cerdotes ⁊ dixerunt:nõ:Et dixit Aggeus:Si tetigerit immũdus in anima de omnibus his cõ
taminabitur: Reſponderunt ſacerdotes ⁊ dixerunt contaminabitur. Et reſpondit Aggeus?
dixit. Sic populus iſte ⁊ gens hec coꝛam me dicit dominus:⁊ ſic omnia opera manuum eoꝛũ.
Et quecũq; appꝛopinquauerunt ibi contaminabuntur ꝓpter munera eoꝝ matutina:dolebunt a
facie malitiarum ſuarum:⁊ adoꝛetis in poꝛtis arguentes. =ðè
CPropterea &. xx. interprætum editionem poſuimus: qa in quibuſdã uerbis diſſonare uidebatur:
Et hoc qd dicitur. Propter munera eorum matutina dolebunt a fatie malitiarum ſuarum. Et ado/
retis in portis arguentes: Nec in hebreo nec apud alios interprætes inuenitur. Notandum autẽ qd
in iſto loco:In uiceſima quarta die menſis noni anno ſecũdo.Nõ ut ſupra tertia uice dicitur. Factũ d
eſt uerbum domin in manu Aggei ꝓphetæ: Sed ad Aggeum ꝓphetam. bi enim quia adhuc ꝓp/
fectum habebat: & opera tantum munda: cor autem illius nec dum plenam ſapientiam receperat:
Siue quia inhabitat adhuc inter eos: qui dicebãt: Nõdum uenit tempus domus dñi edificandæ: in 4
operibus tantũ eius ſermo factus eſt dñi. Hic autem quoniã iam templi iacta ſunt fundamẽta: & in
greſſus eſt populus cũ principibus in domum dei: & facit opus cõgruum templum dei. Et audiuit
myſterium. Mouebo oẽs gentes: Et ueniet deſideratus cunctis gentibꝰ: & plenus eſt uaticinio: Pro
pterea ad totum Aggeum ſermo fit dñi: De uiceſima quarta die: & ſecũdo anno iam diximus: No P
ni menſis numerus qui hic additur. Nunquid in bonam partem legitur: cũ paſcha imolat populus
& alias cælebrat feſtiuitates: omnis eius ſolẽnitas die finitur octauo: nec ad nonũ puenit. Qui agnũ
paſchæ pᷣparabant tranſacta die nona: Incipiunt præparare. Dies quoq; ꝓpitiationis & expiatônis
mẽſis ſeptimi poſt diem nonam celebratur. Et in hieremia ſicut legentibus poterit eſſe manifeſtũ:
hieruſalem nono anno a babyloniis oppugnatur. Iccirco ſecũdo anno Darii:nonus menſis iungi
tur: Rurſum qꝗa datur locus pœnitentiæ: poſt ĩmunditiæ corruptiõem. uiceſima quarta die ſermo
dei fit ad Aggeũ ꝓphetam: & quaſi ex perſona dñi qõnem a ſacerdotibꝰſciſcitatur ex lege ueniẽtẽ:
& dicitur: Interroga ſacerdotes legẽ dicẽs. Simulq; cõſidera ſacerdotũ eſſe officii: d lege ĩterrogãti
