Hoc dictum ſit iuxta litteram. alioquin ſecundum intelli gentiam ſpũalem: omnis hæreticus ad ira We
cundiam prouocat dominum. Et in falſitate dogmatum ſuoꝶ offert immunda ſacrificia. Nequa- luu
quã firma & mãſura perpetuo: ed inſtar horto& ad breue uirẽtia carnis delitiis puidẽs. Cui dicitur. ð

Omnis. A

Super Eſaiam.

ltelis comedunt. Quo in libris eorum hæretica arte conditum eſt. Quoꝶ uaſa ĩmunda ſunt oĩa: tam ſci /
licet corpora quam doctrinæ. Et in tanta dementiam ueniunt: ut quicũq; eorum non fuerit ſimilis

wict, mnis caro ſfœnum: & omnis gloria eius quaſi flos fœni aruit. Fœnũ & flos decidit uerbũ autem
erel dñi quod in eccleſũs prædicatur bermanet in æternũ. Hos hoſtos & uinea ſua nolẽs fieri nabotha:
lnpa⸗ ab impiiſſimo rege ſanguinem fudit. Neq; enim congruum erat ut paterna periret hereditas. Exci RM
Wäfi ſis uineis quæ afferunt fructum qui lætificat cor hominis: in loco uirtutum delitiaꝶ atq; uitiorum
ni⸗ holera naſcerentur. Fertur ſapienti ſſimi aput græcos merito cælebrata & laudata ſententia. Qui .
u omnes ſeculi uoluptates &mnpã mundi atq; luxuriã cæleriter tranſeuntẽ hortos adonidis uocat.
eni Sacrificant quoq; hæretici ſuper lapides: quando errores ſuos & exquiſita m endacia dialectica nitũ
n tur arte firmare: & in quadrũ extruere: “ ut aiunt. „ ideſt ſecti in latere pul-
tiudi chris atq; deſcriptis lineis roborare. Qc aut in. Ixxx. legitur. Dæmonib?ꝗq nõ ſunt &in hæbraico nõ
*“R habetur illo ſenſu accipiẽdum: qd & iuxta ſpüm nec dæmonia ſubſiſtãt. Quæ a deo queræ ẽ exci/-
eni derũt: nec ſectæ hæreticoꝑ ꝗ nullã retinẽt ueritatẽ: ſed ĩ umbraꝑ ſimilitudinẽ trãſeũt atq; itereunt
ain⸗ Vñ & heſter loqtur ad dm: ne tradas hæreditatẽ tuã his ꝗ nõ ſunt. Et ſanctꝰ pcaturĩ pſalmo. Igno H
iiin ſce mihi ut refrigerẽ priuſquã abeã & ultra nõ ſubſiſtã. Qui enĩ dũ in hoc uiuit corpore ueniã pec-/
dieni catoꝶ nõ fuerit conſecutus: & ſic de uita exceſſerit deo perit & eẽ deſiſtit: licet ſibi ſubſiſtat ĩ pœnis. D
eei Quli habitãt in ſepulchꝛis ⁊ in delubꝛis idoloꝝ:qui comedunt carneʒ ſinllam ⁊ ius pꝛophanũ
* in vaſis ſuis qui dicunt recede a me non apꝛopinques mihi:quia immundus es. LXXN.
whnl CIn ſepulchꝛis ⁊ in ſpecubus doꝛmiunt pꝛopter ſomnia ꝗ comedũt carnẽ ſuillã:ꝛ ius hoſtiaꝝ
rmch pꝛophana omnia vaſa eoꝝ qui dicunt abij longe a me ne apꝛopinques mihi qm̃ mundus ſum.
. CNihil fuit ſacrilegii quod iſrael populus prætermitteret. Nõ ſolum in hortis immolans: & ſuper
. I lateres thura ſuccendens. Sed ſedens quoq; uel habitans in ſæpulchris: & in delubris idolorũ dor-
anbul miẽs: ubi ſtratis pellibus hoſtiarum incubare ſoliti erant: ut ſomnis futura cognoſcerent. Quod in
phano eſculapii uſq; hodie error cælebrat ethnicoꝶ multorumq; aliorum: quæ non ſunt aliud ni/
uine ſi tumuli mortuorum:nec hoc erant impietatis fine contenti:ſed porcorum quoq; carmnibus ueſce
icktace bantur. Quod lege prohibitum erat. & ius heſternum: quod græci uocant. auidis fauci/
em. Ju bus deuorabant. Vnde tam ipſi quam uaſa eorum immũda erant: & in tm̃ procacitatis ac ſuperbiæ
eickr cotidie augumenta capiebant. Vt quicũq; nõ ſimili duceretur errore euʒ arbitrarenturimmundũ.
haber l Contactũq; eius fugerent: quẽadmodum ſamaritani & iudæi nobis faciũt.Omneſq; hæretici qua
nanhar les nuper ſub magiſtro cerebroſo in gallia pullularunt. Qui baſilicas martyrum declinantes nos
Wumnon- ꝗbus otationes ex moræ cælebramus: quaſi ĩ mundos fugiunt.Hoc autem non tã illi faciunt quã
1 h habitantes in eis dæ'mones: fortitudinem & flagella ſancti cineris nõ ferentes. Quis autem hæreti
A. Alo corum n requieſcit in memoriis: nõ dormit: in ſpecubus magiſtrorum: qualis fuit marcion: & ua
npoopbe lentinus: & nuper eunomius mentis ĩmunditiam leproſa carne coueſanecAni lumen ſancti ſpi/
Mnd ritus relinquentes & cænaculum in quo apoſtoli uerſabantur in diaboli tænebris cõmorantur &
moh, ſpeluncas Ailigunt⸗Qvar hieremias myſtico ſermone condẽnat. Facta eſt hæreditas mea quaſi ſpe
Rr lunc. quã noſtri belua uocant: quod animal ſemper cadauera perſequitur: & uiuit ſucco
niemin ac ſaniæ corpoꝶ mortuorum: aduerſum hos qui habitant in ſepulchris. Et abbacuc lamẽtabili uo
mand ce dicebat. Vhæ qui potum dat proximo ſuo potionis turbidæ: & inebriat eum ut reſpiciat ad ſpe-
tinu luncas ſuas. De his ſpeluncis & dominus loquebatur. Scriptum eſt domus patris mei: domus ora-
ene pe⸗ tionis uocabitur uos autem ſeciſtis eam ſpeluncam latronum.In quibus animas interfici tis decæ/
naotes ptorum ut non uideatis in eis uiſiones. De quibus idem ſaluator aiebat. Ego uiſiones multi plicaui: R
am & in manibus prophetarum aſſimiliatus ſum: & alias ad eum locutus ſum. quid in uiſiõe filii iſtius:
urigco⸗ ſed ſomniis credatis & fantaſmatibus quibus præcepit dominus nõ eſſe credendum: iſſti porcorum
W carne ueſcuntur. De quibus dicitur: ne miſeritis margaritas ueſtras ante porcos: & ius prophanum
eum quaſi perditum deteſtentur. H . .
CAſti fumus erũt in furoꝛe meo ignis ardẽs tota die.Ecce ſcriptũ ẽ coꝛã me nõ tacebo:ſʒ red/ *
Aben dã ⁊ retribuã in ſinn eoꝝ inigtates vr̃as:⁊ inigtates patrũ veſtroꝝ ſimul dicit dñs.Qui ſacriſi D
cauerũt ſup mõtes ⁊ ſuꝑ colles cxpꝛobꝛauerũt mihi:⁊ remetiar opꝰeoꝝ pꝛimũ ĩ ſinu eoꝝ.LXxX.
C Iſte eſt fumus furoꝛis mei ignis ardet in eo cunctis diebus.Ecce ſcriptum eſt.In cõſpectu
i mæeo non tacebo:donec reddat ⁊ retribuam in ſinn eorum peccata ſua:⁊ patrum ſuoꝝ dicit dñs. D
Qui adolebãt icẽſuʒ ſuꝑ mõtes ⁊ ſuꝑ colles expꝛobꝛauerũt mihi.Reddãa oꝑa eoꝝ ĩ ſinũ ſuuzʒ.
ſ⸗ CPropter opa ueſtra: & incredibilẽ mẽtis arrogantiã: ut immundi mundos putaretis immundos
ln eritis fumus ignis ardentis qui de meo furore ſuccenſus eſt. furorem autem: obliuionem. iram. pœ D
to nitudinem ita deo debemus accipere: quomodo pedes: manus: oculos: aures: cætera mẽbra quæ D
hal habere dicitur incorporalis & inuiſibilis deus. Nô quo his pateat perturbationibus qui eas dono
gratiæ ſuæ extinguit in nobis. Sed quo per noſtra uerba dei erga nos intelligamus affectum: ne-- .
thnn q; enim ira quæ eſt ultionis libido ita definitur in domino: ut in hominibus quæ mareriam ha-
nin Pet in noſtris uitiis. Non in domini uoluntate qui theſaurizamus nobis iram in die iræ: & re-
8 uelationis iuſti iudicii dei. Vt tribulos noſtros & ſpinas: & zizania quæ pro ſemine dei attulimus.

Ligna quoq; fœnum & ſtipulã quæ ſuper fundamentam pauli ædiſicabimus ſapiens flamma c
ſumat. De hoc igue perpetuo: & in moyſi cantico legimus. Ignis accenſus eſt de furore meo: &
debit uſq; ad infernum deorſum. Deuorabit terram & genimina eius comburet ſundament ms
tium: & ſagittæ meæ cõſumẽt eos. Cuius teſtimonii hic ſenſus ẽ quod ignis dei cruciat peccatorca

& eos uſq; ad inferos perſequitur. Qualis erat & diues ille in euangelio purpuratus qui requieſcẽ/

te lazaro in ſinu abrahã ærernis torquebatur ardoribus. Terrã quoq;: ideſt carnem noſtram: & ge-
nimina eius: ideſt carnis deſideria enadem flamma comburet: & fundamenta montium ſe ge,
uant contra ſcientiam dei. Ipſoſq; mõtes dei iacula diſperdũt: ut humiliati in pœnis monre zes d⸗
ſiſtant. Ecce inquit ſcriptum eſt coram me. Omnia enim noſtra peccata dei patent oculisige in kir
ſcripta ſunt libris De quibus in danihele legimusthroni poſiti ſunt: & libri aperti ſunt D ib 1
in alio loco dicitur. Super terrã ſcribantur: & nequaquam ultra reticebit. Qui prius dixera tact⸗
nunquid ſemper tacebo dicit dominus. Sed reddet unicuiq; quod operatus eſt in ſinu eins . ce
in cordis arcano: ut eos propria torqueat conſcientia de qua & oſeæ propheta uaticinatur 6 . a
in gladio principes eoꝶ propter indiſciplinationẽ linguæ eorum. Hæc eſt detractio ipſo . ſi n
eorum: quæ de uniuſcuiuſq; corde procedit. Simile quid & in prouerbiis ſcribitur. In ſl ledl “
tur ſuo iniquis omnia: qui ſinus propter animæ principale alio noĩe appellatur ca ut: uia *
dedi in capite eoꝶ. Et alibi conuertetur dolor eius in caput eius: & ſuper uerticẽ inl ini . ſan ei⸗
deſcendet. Eſt autem & bonus ſinus qui ſanctitate fruitur cõſcientiæ. De quo p ſalmiſta dlncar 1
oratio mea in ſinum meum conuertetur. Intelligitur ſinus & affectus in quẽlibet at dilect ar⸗ z4
do ad maritũ ſermo dirigitur uxor quæ eſt in ſinu tuo: & ad parentem adducent flin t0 . finn
Vnde & omnes qui patrem habent abraham & uirtutum eius ſimiles eſſe meruerunt re wie ſu in
ſinu eius:neq; enim patres quorum nunc iniquitates nobis & peccata redduntur eos debe Acut in
cipere de quoꝶ ſemine noſtta nata ſunt corpora: Alioquin & ipſe moyſes qui dixerat. P mus ac/
trum filiis eſſe reddenda in tertiam & quartam generationem his qui derlar deum inte ccata Pa-
tur ſententiam ſuam dicens. Non morientur filii propter peccata patrum: ſed unuſqui 4 kihrxta⸗
cato morietur. Eandem hezechiele approbãte ſententiam: quod nequaquam dicnan “ no pec
la.Patres uuam acerbam comederunt: & dentes filiorum obſtupuerunt. Sed eius tant . 4 Horabg⸗
ſtupeſcere qui comederit & perire animam peccatricem: nec externa lugere peccata Ex gint e
gimus uel in bonam partem uel in contrariam eos accipiendos patres:quibus unuſ ſſa⸗ ri
tur cum de hac uita exceſſerit. Sacriſeauit autem ſuper montes & colles iſrael uand . 8 cer &
aautco mitulos poſiit6 exh tobiauit domino ſuper præceptis ſuis dum cis neglexir cenino
& cultu æmonibus tribuit: quorum opera redden e herori
contẽnens eccleſiaſticã ſimplicitatẽ ſacriſicat in möntibns & BPBr een enbechta cerbadt.
ESDie dien aſt e Geciann pꝛopter ſeruos meos:vt non diſperdam totum. LXX.
beme ietio eit in eof quomodo ſi inueniatur acinum in botro ⁊ dicatur ne contingas illud quia
CDiactata ein ie⸗ ſrun pꝛopter ſeruum meum vt non diſperdam omes..
quod doceat unũquẽqʒ ſuo perire peccato: eti ſi cccalniumn ſi um õõ exempli
cunctorum uitio non periie. Si quis ait in botro uua quæ ad Rhiamaatem berucn n

CHec dicit dominus quomodo ſi inueniatur granum in botro⁊ dicatur:ne diſſipes illud quoni

aceſcentes attulit fructus uel aliquo aeris ac terræ corrupta eſt uitio. Vnum granum reperiret illæ⸗

eiea at. Quia benedictio domini ẽ: ut in tanta acinorur itudir
euaderet ſiccitatem. Sic inquit de ĩẽ i ili anta acinorum multitudine: ſalũ
. iudæorum innumerabili multitudine offendit deũ. Si
cos iuſtos inuenero liberabo eos de interi neduæ fkendit den ai pau-
75 rabe eritu plurimorum. Et hoc faciam propter ſ ab
yſaac & iacob. Ad quos facta eſt repromiſſio ſiue pr SS propter ſeruos abraham
in. . opter eos qui inter pluri tator iu
mihi. Tale quid et in geneſi legi Pre 55 plurimos peccatores ſeruiũt
mun. ¹: gimus:quando de quinquaginta uſq; ad decem paulatim
iuſti qui de peccato liberent ciuit de i Saa arcem pauſatin quærarnur
ungan! ciuitatem: & loth de ſodomis cum filiabus ſuis ſolus i ipitu
2nde tar . cum uis ſolus iuſtus eripitur.
Dee nancarho lica on Kribitur. Qod cruciaretur anima ipſius uidentis nefanda romtmit⸗
oe ain in corporis habitu demonſtraret. Enoch quoq; inter iu plurimã mu
traret. eccantiũ plurimã m
rudinen lusprut ad deum eſt: & noe cum liberis ſuis propter Lclinaneth ommern carnẽ
mies aenarilg eſt ln nuiun dclere non potuit. Sed & abraham de igne caldæorum ſidei integri-
ſicalidumin delenid n enſum & hieremiæ uerba ex perſona domini dicentis conſentiunt qua/
aia nninetntm in ueni iſrael cum occiſis gladio. Cum enim inquit omnis mũdus ydolatriæ
Bon pielium iultet aai exanimis. Inueni iſrael in abraham habere calorem fidei quaſi medicus
die d Aniber enama ultmnibn morruotucmabt quem enſern dulſiauibaut uenis aliquid habere
. . t ianitatem. Pro eo quo
hoc eſt quaſi . r iaiuiater quod ſcriptum eſt.
quo & e i . Cnerreften interpres uerbi ambiguitate decœptus lupinum interprætatus eſt in
. rtant:; & tamen ſciendum in hæbraico pro calore ſcriptum eſſet hoda
quod

A —

noc
E
zlent
ſhento

Lie

geent
Pento

C

latſen
nreli

ſcua

nie

wott

AAß

nitun
poſi
de
Kium
ſemen
deh
ſenin
heti
Deg⸗
noc
Ubeh
ſann
clli
ſout
War
Pe⸗
ſ⸗
1

.“„

Super Eſaiam.

o quocd interprætatur gratia: quod ſcilicet gratia dei: & non merito opeꝶ ſuorum ſaluatus ſit ifrael.
N CEt educaʒ de iacob ſemen:⁊ de iuda poſſidentes montes meos:⁊ hereditabunt eã electi mei
Nr 2 ſerui mei habitabunt ibi.Et erunt campeſtria in caulas gregum:⁊ vallis achoꝛ in cubile ar/
wneſti⸗ mentoꝛum populo meo qni requiſierunt me. LrxXX.
n, Et educam de iacob ſemen:⁊ de iuda:⁊ hereditabit nomen ſanctum meum:⁊ hereditabunt
bee electi mei ⁊ ſerui mei ⁊ habitabunt ibi:⁊ erunt in ſaltu obilia greguʒ ⁊ vallis achoꝛ in requie ar
di mentoꝛum populo meo qui reqmſierunt me. S H
Pni OQuem ſupra uocauit granum botti ſiue acinum:aut ut multi uolunt racemum hunc nunc appel
degnde lar ſemen iacob & iuda: qui poſſideat montes ſiue montẽ eius. ſemen iacob & juda. Plæriq; xpᷣm in
eurnai intelligunt. De quo in geneſi dicitur. Iuda te laudabũt fratres tui: &c*εteεa. Nulltenim dubiũ quin
ho⸗ ſaluator de iudæ ſtirpe generatus ſit. A lii autẽ apoſtolos intelli gi uolunt. De quibas ſæœpe diximus
unaden reliquiæ ſaluæ erunt. Et niſi dñs ſabaoth reliqſſet nobis ſemen: quaſi ſodoma eſſemus: &ſimiles go
drininn mBaorræ fuiſſemus. Iſti poſſiderunt montẽ dñi cõſcientia habitantis in ſe xp̃i loquentes. Acceſſimus
teccin aad ſvon montem: ciuitatẽ dei uiuentis hieruſalẽ cæleſtẽ ſiue montes eius. De qbus in pſalmis ca
Weonnn nitur: montes in circuitu eius: & ds in circuitu populi ſui.Et fundamenta eius in mõtibus ſanctis.
Uirg en Poſſidebũt aũt ſyon electi dñi: & habitabunt in ea ſerui eius. De quibus in eodẽ uolumine ſeribi⸗
br, tur. Semen abraham ſerui eius filii lacob electi eius. Quicũq; ergo adhuc ſemen eſt: nec formatur in
fiocni⸗ filium. Iſte ſeruus E dñi cui dicit in euan gelio. Scio quia ſemen abrahæ eſtis: ſed nec duũ filii. Si eni m
DR ſemen eẽnt abrahã: opa utiq; abrahã facerent. Qui aüt filius iſte & electus eſt dñi. Vnde elect vol
Hieciti ſidet hieruſalẽ & ſerui habitant in ea: & de filioꝶ ac ſeruoꝶ differentia dicitur. Nõ accepiſtis ſpum
„ ſeruitutis iteꝶ in timore: ſed adoptionis. Et erũt inqt cãpeſtria ſiue ſaltus in caulas. . rægu.Pro 5 m
ten peſtribus in hebræo ſaron ponitur. O mnis regio circa lIyddiã ioppẽ etiã aptus pa ſcèdis gregt 1
e 1 De quo & in actibus apoſtolorum ſcriptũ eſt. Saltus aũt uertentur in Ouihia. Iuxtail lud quodĩ pſa
hlad, mo canitur: uox dñi perſicientis ceruos: & reuelauit cõdenſa ſiluaꝶ: ut latrones ibi latitare deſiſtãt.
ninhe ut beſtiæ uenenataq; animalia: & loca quondã inſidiaꝶ & ſanguinis in eccleſias dñi tran ſeãt: & pa⸗/
tbad ſcantur ibi greges ab eo: qui poſuit animã pro ouibus ſuis. De quo ſcriptũ eſt:ipſe paſcet nos in ſe
engd cula.Iſta uox dñi perſiciens ceruos & reuelans condenſaſſilua e:per ioanẽ clamabat in h erenio. Ia
vinli ſecuris ad radicẽ arboæ poſita eſt. Omnis arbor quæ nõ facit fructũ bonũ excidetar & in ignẽ mit
apdoan tetur: & iteꝶ omnis uallis implebitur. De qua nüc dicitur: & uallis achor in cubile & in requie ar-
deidel5 mentoꝶ populo meo ꝗ requiſierunt me. De qua & in libro ieſu filii naue legimus. Quod ibi inter
aceme. fectus ſit acham: q furatus eſt de anathemate: & de ſpoliis hiericho: & cũ omni domo ſua interfect
herinr atq; ex eo quod turbauerit populũ locus ipſe in quo hoc accidit acor: ideſt turbationis ac tum ul/
en tus nomen accepit. Vallis igitur in qua quõdã maledictio fuit: atq; ſuppliciũ erit in armentoꝶ req/
don. em. Quæ paulus diſſerens ait: nunquid de bobus cura eſt deo: an utiq; de nobis dicit. Quia debet ꝗ
1. arat arare: & ꝗ terit areã terere eã in ſpe: ut participetur de hac ualle: & in oſeæ myſticæ ſcriptum ẽ.
Uudc Loqr ad cor eius:haud dubiũ ꝗn hieruſalẽ: & dabo poſſeſſores illius inde & ualle achor ut aperiat
intelligentiã illius. Ildcirco enim uallis achor in poſſeſſionẽ traditur armentoꝶ populi dei: & ſal⸗
ii/ tus uertuntur in caulas gregũ: ut aperiatur intelligentia: & dñi ueritas cognoſcatur.
enpli CEt vos qui dereliquiſtis dñm:⁊ obliti eſtis montẽ ſanctum meum.Qni ponitis foꝛtune men
iuſtum ſam ⁊ libatis ſuper eam:Numerabo vos in gladio:⁊ omnes in cede coꝛꝛnetis. LxXxX.
Otuitd CAos aũt qui dereliquiſtis me:⁊ obliti eſtis montis ſancti mei:⁊ paratis foꝛtune menſ. a3:7 im
et ile⸗ pletis demoni potionẽ:ego tradam vos in gladium ommes interfecti coꝛꝛuctis. 4
netn/ CIn locis quõdam ſilueſtribus atq; turba& in locis gentilium erũt caulæ ouiũ: ideſt eccleſiæ 5 10
nerſoli⸗ to orbe credentium. Vos aũt o popule iſrael qui dereliquiſtis dũm: & ad iracũdiam ꝓuocatis ſan/
Sipan⸗ ctũ iſrael:qui obliti eſtis montẽ ſanctũ eius.De quo crebro diximus uel dñm ſaluatore:quimenuũ
otahan mons eſt: & ſanctoꝶ omniũ ſanctus: uel montẽ ſyon: & ciuitatẽ dei hieruſalem cæleſtẽ qui hæc fa-
ſeniit citis tradà gladio: ut oës interſecti pariter cortuatis. Qui⸗ ſit gladius dice mus poſtea. P nha ED
emum ſortunæ mẽſam: & libatis ſup eã. Siue iuxta. lxx. paratis fortunæ menſam: & impleris e ko⸗
pinn, culu. Art quod oẽs ſimiliter tranſtulerunt: ideſt mixtã pasane. utenn
mmit cunctis urbibus: & maxime in ægypto: & in alexandria ydolatriæ uetus con uetu orut und di
wec⸗ mulſo mixtum: uel præteriti anni uel futuri fertilitatem unicnnter oe aeſeen, * n di meit
tegt⸗ tæ ommum ſimulacroꝶ portenta uenerantes: & nequaquãa alteri uic ns⸗ led hum 0 ſumma-
1 r ſæ liba ſundebant. Quodq;. lxx. tranſtulerunt dæmoni. In hæbraico l 1 wirnpl daab 4 me po
olen⸗ machus interprætatus ẽ abſq; me: ut ſit ſenſus: qui paratis fortunæ menſam: &impleti nr k
tionem: ut doceat non ſibi nieri: ſed deᷓmoni. Gladius autem quo internciuntur Pro upp i0
hſ ipitur: neq; enim omnis populus iſrael gladio traditus eſt. Quorum nidemus quanta mi/- .
hen decibitne: neg cnimomais populas iſrae Sacsid acture aelſc ſerlilctniz. Iuxta il⸗
lia in toto orbe diſperſa ſint: ſed pœnis atq; cruciatibus captiuitatis & ein onarai camtico.
in lud quod ibi dicitur. In gladio morientur omnes peccatores populi: & in deuter

oil Inæbriabo ſagittas meas ĩ ſanguine: & gladius meus comedet camnes milnernorum. 4 ut credibi/

S.iber.xviii.c.lxvi.

le eſſe poteſt ſagittas domini inebriari ſanguine & gladium illius uulneratomum ſaturari cami/ u
bus de his ſagittis quæ iob per ſingula horarum momenta pongebant loquitur. Sagittæ domini 4 1
in corpore meo ſunt quarum furor ebibit ſanguinem meum. Cum enim cœpero loqui ſtimulant
me. Iuxta tropologiam autem hoc dicendum eſt: quod omnes qui eccleſiam deſerant & obliuiſcã un.
tur montem ſanctum dei. Et ſe tradant ſpiritibus erroris: & doctrinis dæ'moniorum. Iſti parent for aͤror⸗
tunæ menſam nihil ad deum pertinere credentes: ſed uel ſtellarum curſu uel uarietate fortunæ om ſauen
nia gubernari. Quos paulus increpat dicens. Non poteſtis menſæ domini participari: & mẽſæ dæ coin
moniotum. Non poteſtis calicem domini bibere & calicem dæmoniorum. quia æternis traden- auin
tur ſuppliciis: ita ut nullus eorum cædem & ruinam poſſit euadere. ⸗ fium⸗
Cꝛo co quod vocaui ⁊ non reſpondiſtis. Locutus ſum:⁊ non audiſtis:ſed feciſtis maluʒ in ußt
oculis meis:⁊ que nolui elegiſtis. 6 V 4 Nuud
C &nis vocaui vos ? non audiſtis. Locutus ſum:⁊ contempſiſtis.Et feciſtis maluʒz in conſpe wume
ctu meo:⁊ que nolebam elegiſtis. “ . S ſeib
CGladho ait eſtis traditi: quia non ſolum reliquiſtis me: & obliti eſtis me: & fortũæ poculum mi/ (ccet
ſcuiſtis. Sed cum eſſem emanuhel:ideſt uobiſcum deus. De quo & ioannes. Verbum caro factum ẽ C
& habitauit in nobis. Præſens uos uocaui. Reuertimini ad me filii reuertentes: & uenite ad me om ((
nes qui laboraſtis & honerati eſtis: ſed reſpondere noluiſtis. Locutus ſum in parabolis: & omnia fe Etq
ci quæ facere debui: & non audiſtis me: immo & contempſiſtis. Ego enim ſum qui & dixi. Venite (Cl
& non erat homo: uocaui: & non erat qui obediret. Nec uobis hæc ſufficit impietas ut me præſen- s⸗
tem condẽnaretis: & miſſum ad uos occideretis hieruſalem. Sed feciſtis malum in conſpectu meo (WcHe
quæ nolebam elegiſtis ut blaſphemaretis filium dei: & peteretis barraban latronem homicidii Cr⸗
& ſeditionis auctorem: & adhuc audetis dicere. Quare nos errare feciſti a uia tua? Si enim qui me molt
neſciebant inuenerunt me:& qui me non inuocabant ſuſceperunt me. Quibus uos digni eſtis cru/ An
ciatibus ꝗ miſſũ ad uos atq; dicentem: non uẽi niſi ad oues perditas domus iſrael. Suſcipere nolui e
ſtis? ſed inſuper affixiſtis cruci? Conſiderandum quid ſigniſicet quod ait. Et quæ nolebꝗ elegiſtis. tLe
aut quæ ſit uoluntas filii dei. Qui loquitur in euangelio: non omnis qui dicit mihi: domine domi Adat
ne ingredietur in regnum cælorum: ſed qui facit uoluntatem patris mei qui eſt in cælis. De qua & in
ipſe dicit deus: ut ſacerem uoluntatem tuam uolui. Hæc ẽ uoluntas de qua & ipſe dominus loque-
batur. Inueni dauid filium ieſſe uirum iuxta cor meum: qui faciat omnes uoluntates meas. Vnde & r
ſanctus præcatur & dicit. Doce me ut faciam uoluntatem tuam quia deus meus es tu. Omnia eniʒ .
licent ſed non omnia edediunt E de uirginibus narrat apoſtolus ſe domini non habere præce- .
ptum:uult tamen nos eſſe ſicut ſeipſum.ex quo oſtendit. Nequaquam indulgentiã magiſtri ſectan
dam eſſe: ſed uoluntatem: & ea nos debere eligere quæ expediunt. Non quæ licent ut illud eſt de 5
digamia. Volo adoleſcentulas nubere filios procreare matreſfamilias eſſe:ponitq; cauſas. Cur iſta 4
concedat iam enim quædam abierunt retro poſt ſatanam. Ergo non eſt uoluntas pura ſecũdi ma/ .
trimonii quæ fornicationis comparatione uileſcit. ”L”V ?JJJVVUBGd
CPꝛꝛopter hoc hec dicit dominus dens.Ecce ſerui mei comedent:⁊ vos eſurietis. Ecce ſerui
mei bibẽt: ⁊ vos ſitietis.Ecce ſerui mei letabũtur:⁊ vos cõfundemini.Ecce ſerui mei laudabũt .
pꝛe exultatiõe coꝛdis:⁊ vos clamabitis pre doloꝛe coꝛdis:⁊ pre ↄtritiõe ſpũs vlulabitis. Cxx. 3
CPꝛopterea hec dicit dñs.Ecce ſerni mei comedẽt:vos aũt eſurietis.Ecce ſerui mei bibent:
vos aũt ſitietis.Ecce ſerui mei gaudebunt:vos aũt cõfundemini.Ecce ſerui mei exultabũt in je
gaudio:vos aũt clamabitis ꝑꝑ doloꝛem coꝛdis veſtri:⁊ ꝑp contritioneʒ ſpũᷣs veſtri vlulabitis.
CNon ſolum gladio corruetis uos qui dereliquiſtis dominum: & feciſtis malum in conſpectu eins
& præſentem noluiſtis audire. Sed multam interuos & gentium multitudinem cernetis differen-/
tiam. Illi enim qui ſerui erunt mihi comedent: & bibent lætabuntur & laudabunt præ exultatione
cordis. Vos autem econtrario eſurietis atq; ſitietis: confundemini & præ dolore cordis: & contri- .
tione ſpiritus ululabitis. quæ omnia. In mille annis putant eſſe complenda cibũ & po
tum regnum dei eſſè credentes. Nec intelligentes illud quod ſcriptum eſt. Operamini cibum qui S
non perit: & panem uitæ & ueritatis & camnem chriſti & fructum ligni uitæ comedere cupientes. S«
De quo ſaluator loquitur: ego ſum panis qui de cælo deſcendi. Et eccleſiaſtes aperi oculos tuos & K
ſaturare panibus & pſalmiſta. Iuuenis inquit fui & ſenui: & non uidi iuſtum derelictum: neq; femẽ ”“
eius querens panem. Tota die miſeretur & fœnerat: & ſemen eius in benedictone erit. De iſto pane S
& conuiuio ſpirituali diſcipulos inſttuebat. Vos qui perſeueratis mecum in temptationibus me-
is: ſedebitis in menſa patris meis in regno cælorum. Quod ſi de ſimplicitate accepimus: quomo
do illud explanare poterimus. Non interficiet fame dominus animam iuſtam. Et iterum co⸗ ſ
gnoſcit dominus uias inmaculatorum: & hæreditas eorum erit in ſempiternum. Non cõſunden- .
tur in tempore peſſimo: & in diebus famis ſaturabuntur. Quanti enĩ ſancti in pſecutione moriũtut

ſfamæ & ægeſtate confecti: quanti iuſti exuriunt: & impii cruditatibus diſtenduntur. Potus autem
ille accipiendus qui auritur de fontibus iſrael, Quem qui biberit: habebit in ſe fontem aquæ ſali⸗

entis in uitam æternam. Quem & ſaluator in regno patris ſe bibiturum cum apoſtolis pollicetur:
ꝗni lætiſiceat

Super Eſaiam. ð

qui lætificat cot hominis:ita ut bibentes poſſint dicere. Dediſti lætitiã in corde meo: de hoc cibo
conel & potu inter octo beatitudines dicitur. Beati qui eſuriunt & ſitiunt iuſtitiam: & mater domini ple-
mnlmn na ſancto ſpiriru prophetabat.Eſurientes impleuit bonis: qui prius cibum domini non habebant:
Oiti & diuites di miſit inanes. Qui dati ſunt pro ſepultura eius: & quem prophetæ promiſerant reſpue/
ſ frfunt. De quibus & in alio loco pſalmiſta decantat. Diuites eguerunt & eſurierunt: ideſt populus iu
Mon dæorum: qui autem querunt dominum hoc eſt turba gentilium nõ egebunt omni bono. C umq;
drie ſeruientes chriſto & credentes: & lætati fuerint & laudauerint deũ præ exultatione cordis & gau⸗/
wh⸗ dio:iunc illi confundentur: uidentes in ſuum locũ alios ſucceſſiſſe & clamabunt præ dolore cor-
dis impjentes illud quod ſcriptum eſt. Ibi erit fletus & ſtridor dentium: quando ſteterint agni gen
mi tium atq; iuſtorum ad dexteram. Hædi iudæorum atq; impioruma ſiniſtris aliis recipiẽtibus æter
na præmia: contritio autem ſpiritus prædolore cordis intelligenda in conſcientia peccatorum. Iu/
enſe xta illud quod ſcriptum eſt. Cognoſcent errantes ſpiritu intelligentq; ꝙ cor contritũ & humilia/
tum deus non deſpiciat. Conteritur ſpiritus quando fuerit eleuatus: quod de tege iniquo iſrael
Imnni ſcribitur. Indurauit dominus ſpiritum eius : & de babvloniorum principe: quando eleuatum eſt
dͤnni cor eius: & induratus ſpiritus ut ſuperbiens diceret. Hæc eſt babylon & e o feci eam.
meon CEt dimittatis nomen veſtrum in iuramentum electis meis:⁊ interficiet te dominus deus:⁊
nniie ſeruos ſuos vocabit nomine alio in quo qui benedictus eſt ſuper terrã benedicetur in deo amẽ.
entte Et qui iurat in terram:iurabit in deo amen. LXXN. ODM
ten⸗ CRelinquetis emim nomen veſtrum in ſaturitatem electis meis. Aos autem interſiciet domi
ume nus.ſeruientibus autem mihi vocabitur nomen nouum. Cui benedicetur ſuper terram be/
D nedicent enim deum veruium. .* .
dim Cro ſaturitate: quæ hæbraicæ dicitur ſabaa. Cæteri iuramentum interprætati ſunt quod uerbum
dsan multas habet intelligentias: & pro accentuum diuerſitate uariatur. Intelſigitur enim & iuramentũ
enoli & ſaturitas & ſatietas: & Plate & ſeptem. De quo in libro geneſeos diximus & ĩ hoc uolumine ubi
HM ſeptem mulieres appræh enderunt unum uirum. Rurſum pro eo quod ſeptuaginta tranſtulerunt:
* uerum & in hæbraico dicitur amen. Aquila uertit. 1 “ ideft ſideliter. Quod aũt
dicit.hoc eſt aliis in ueſtrum ſuccedentibus locum nomen ueſtrum erit in iuramentum electis me
nd is: ut pro malorum exemplo uos habeant & deteſtentur alia ſuſtinere & iurent ſic non hæc patiar
nre, quæ paſſus eſt populus iudæorum. Siue nomen ueſtrum erit in ſatietatem quod his dici ſolet quo
Nted rum odioſa eſt recordatio & memoria & qui uſq; ad ſaturitatem nauſeamq; uenerunt. Vel certe
Ben „ hoc dicendum quod nomen ſuum derelinquant electis domini: ut pro illis gentium turba ſucce/
race/ dat: & ipſi appellentur filii abraham & iſtael. De quibus paulus loquitur Pax ſnper eos: pax ſuper iſ
iän rael dei:neq; enim qui ex iſrael hi ſunt iſrael. Nec qui ſemen abrahaam omnes filii ad quos dicitur.
cker Si filii eſſetis abraham: opera abraham faceretis & quia ſemen ſunt abraham: & nõ filii. de eoꝶ dif
Uriſt ferentia ſupradiximus. Propterea eos increpat baptiſta ioannes dicens. Et ne uelitis dicere patrem
im, habemus abraham: potens eſt enim deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios abrahæ. Quomodo eniʒ
WRWD poſſunt huius eſſe miſii qui dixerunt: ligno & lapidi tu genuiſti me. Cum econtrario qui ex fide ſunt
eſen hii appellentur filii habrahæ. Vos autem inquit interficiet dominus: ut nequaquaʒ apellemini cir
ctbit cunciſio. Sed conciſio ut uita careatis æterna:ut non habeatis eum qui dicit. Ego ſum uita. Seruos
I. autem dicit ſuos uocabit nomine alio ſiue nouo:quod in toto orbe cælebrabitur: & erit benedi⸗
on. ctum:in tantum ut qui illo nomine fuerit appellatus benedicatur in domino: & ſignum ueræ be-
itnn neldictionis accipiat amen. Quo ſæpe in approbatione eorum quæ dicta ſunt dominus utitur in
⸗ euangelio. Amen amen dico uobis. Nomen autem nouum ſiue aliud nullum eſt: niſi quod ex
len chriſti nomine deriuatur: utnequaquam uocetur populus dei iacob: & iudas: & iſrael: & ephra-
nn, im: & ioſeph. Sed chriſtianus. quicunq; enim iurauerit in terram: nequaquã iurauit in ydolis & fal
tore ſis diis: ſed in deo: quæ ſententiarum ſum amen ſignaculum comprobatur. Porro iuxta ſeptuagin/
D ta qui pro amen uerum deum interprætati ſunt: ut benedicatur deus uerus: & qui iurant ſuper ter-
a ram iurent deum uerum: non errorem arrianorum referimus ad perſonam tantum dei patris. De
n quo ſcriptum eſt: ut cognoſcant te ſolum uerum deum: & quem miſiſti ieſum chriſtum: ſed ad filiũ
nen qui & ipſe uerus deus eſt. Dicente euangeliſta ioanne. Venit filius dei & dedit nobis mentem: ut co

aluator de ſe loquitur. Ego ſum ueritas conſequenter uerus deus a ueritate nomen accipiet: ut ne-

4 Faoſran uerum:& ſumus in uero fiſio eius ieſu chriſto iſte eſt uerus deus & uita æterna. Sic enĩ
ꝗuaquam ſecundum falſos deos appelletur deus. Sed ſecundum uerum deum patrem && ipſe ſit ue

rus deus. Alioquin ſi non eſt uerus:erit ydolorum ſimilis quod redundet in capita eorum qui chri/
N ſtum uerum deum negant. Hoc eſt autem nomen nouum: quod in apochalypſi ſuper calculo ſcri-
. . bitur cui in toto orbe benedicitur.
C Ama obliuioni tradite ſunt anguſtie pꝛioꝛes:⁊ quia abſcondite ſunt ab oculis.Ecce emniz ego
. creo celos nouos:⁊ terram nouam ⁊ non erunt in memoꝛia pꝛioꝛa:⁊ non aſcendet ſuper coꝛ gau .
in debitis ⁊ exultabitis vſq; in ſempiternum diem in his que ego cro. LXX.
5 CObliuiſcentur enim tribulationis prioꝛis:⁊ non aſcendet ſuper coꝛ eorum.Erit enim celum

§s. ii

nouum ⁊ terra nona:⁊ non recoꝛdabuntur pꝛioꝛum:⁊ non veniet ſuper coꝛ eoꝛum:ſed gaudium
7 exultationem inuenient.
in ea cauſa lætitia & confeſſionis dei ueri eſt. Quia æterna anguſtiarum priorum ſuccedet obli
uio: ut nequaquam ydoloꝶ meminerint: & erroris priſtini: ſed ad lucem de tænebris tranſeant &
æternam beatitudinem perfruantur. Obliuiſcentur enim priſtina mala: non obliuione memoriæ::
ſed bonorum ſucceſſione. Iuxta illud quod ſcriptum eſt. In die bona obliuio malorum. Et alibi af
fllictio oris obliuionem facit deliciaram: eo quod in anguſtiis conſtituti: nequaquam uoluptati-
bus priſtinis iuxta errorem epycurri animo perfruamur. Licet poſſit & hoc dici quod in cælo no/
uo & in terra noua: omnis conuerſationis priſtinæ memoria deleatur: ne hoc ipſum pars maloruʒ
ſit prioris anguſtiæ recordari. Cælum autem nouum & terram nouam qui putant omnia interire
quæ cernimus euangelii interprætantur teſtimonio. Cælum & terra tranſibunt: & pauli apoſtoli.
Quæ enim uidentur temporalia ſunt. quæ autem non uidentur æterna. Porro qui nouitatem com
matationem in melius: & non ælementorum arbitrantur interitum illo utuntur exemplo. A prin
cipio terram fundaſti domine: & opera manuum tuarum ſunt cæli. Ipſi peribunt tu autem perma
nes: & omnes ſicut ueſtimentum uetereſcent: & quaſi amictum inuolues eos & mutabuntur. In
quo perſpicuæ demonſtratur: perditionem & interitů. Non abolitionẽ in nihili: ſed commutatio
nem ſonare in melius. neq; enim illud quod in alio loco ſcriptum eſt. Luna fulgebit ut ſol: & ſol
ſeptuplum lumen accipiet: interitum ſignifſicat priſtinorum: ſed commutationem in melius quod
ut poſſit intelligi noſtræ conditionis ponamus exempla. Infans cum in puerum creuerit: & puer
in iuuenem: & iuuenis in uirum: & uir in ſenem. Nequaquam per ſingulas ætates perit. Idem enim
eſt qui prius fuit: ſed paulatim immutatur: & ætati priſtinæ periſſe dicitur. Quod intelligens & pau
lus apoſtolus loquebatur. Præterit enim figura huius mundi: conſideremus quid dixerit. Figura
præterit: non ſubſtantia. Hoc idem ſigniſicat & petrus latet eos hoc uolentes: quoniam cæli erant
ab initio: & terra de aqua:& per aquam dei ſermone ſubſiſtit: per quæ prior mundus inundatus di
luuio perit. Cæli autem qui nunc ſunt & terra: eadem ratione ſeruantur igni: quod quo ſenſu acci⸗
piendum ſit: poſtmodum docet. Nouos autem cælos & nouam terram uidebimus: & repromiſſio
nes eius. Non dixit alios cælos & aliam terram: ſed ueteres & antiquos in melius cõmutatos. poſ/
ſumus & hoc dicere quod conuerſi ab ydolatria: & priſtino errore deſerto nouos cælos & no-
uam terram uideant. Nequaquam arbitrantes ælementa deos & ea quæ naſcuntur ex terra: nunc
conſitemur cælum & terram opera eſſe manuũ dei. Illo autem tempore ſeruos & creaturam uene-
rabamaur obſequio dei. Quod & dauid ſentiens cantat in pſalmo. Videbo cælos opera digitoꝶ
tuorum:non quo eo tempore cælos non uiderit cum iſta dicebat: ſed quo per ſingula augmen//
ta uirtutum & futurorum ſcientiam nouos uideat quos ueteres iam uidebat. Quod autem in fine
huius teſtimonii dicitur: quæ ego creo a. Ixx. prætermiſſum eſt.
CAuia ecce ego hieruſalem exultationem:⁊ populum eius gaudium exultabo in hieruſalem:
7 gaudebo in populo meo. LXX. .—.S M
CQuia ecce facio hieruſalem exultationem:⁊ populum meum letitiam:⁊ exultabo ſuper hie/
ruſalem:⁊ letaboꝛ ſuper populo mno. ” .
CGaudere inquit & exultare debetis lætitia ſempiterna in creationem nouorum cælorum: & ter-
ræ nouæ & priorum pœnitus non meminiſſe. Ne qua uobis recordationis antiquæ oriatur tri“/
ſtitia: quia non ſolum cælos nouos & terram nouam: ſed hieruſalem quoq; creabo in exultatio/
nem: & populum eius in gaudium: haud dubiũ quin uniuerſæ terræ: ut quæ uetus unigeniti gau-
