nutrit iſrahel: in hebraico ſcriptum eſt: me maſcæ: quod aquila & ſymachus interprætantur
ſeptuaginta & theodotio quorum alterum de irriguis: alteæ
dfe canalibus ſiue piſcinis ſonat: ut uidelicet primitiæ principis: non alibi niſi in irriguis nutriantur.
Et quomodo in ſuperioribus legimus ſexageſimã partem debere offerri principi de his quæ appẽ
duntur & quæ menſuræ ſubiacent: ſic nunc ducenteſima pars animantium iubetur offern: & huiuſ-
cemodi legis præceptis oẽm populum eſſe ſubiectum: ut offerat duci ſiue principi: quo uidelicet p
illum holocauſta & ſacrificia & libamina in ſingulis ſollẽnitatibus offerantur pro populo: & expie-
tur domus dei. Ex quo animaduertendum quod qũo populus debitor eſt primitiaꝶ offerendaruz
principi:ſic princeps debitor ẽ populi offerre pro eo uictimas quẽ iuxta tropologiã nõ aliũ ĩtellige
re poſſumus niſi dñm ſaluatorẽ.Iſte de ducẽtis aĩantibus ſuſcipit arietẽ: ſiue ut ſignincãti hebraicus
ſermo

Guper Ezechielem. .

2
ſermo demonſttat qd ad cuncta animantia & non proprie ad arĩetem referri poteſt: &
fuſcipit aial uel arietem quiĩ nutritus eſtin locis irriguis ſanctaꝶ uidelicet ſcriptura &: & põt dicere:
dñs paſcit me & nihil mihi deerit in loco paſcuæ ibi me collocauit:ſup aquas refectionis educauit
me. Hæc erant irrigua immo hit canales ad quos & iacob ducebat pecora ſua: ut in ipſis biberẽt atq;
H conciperent: & iuxta uirgaꝑꝶ colorem fœtus ederent dño. Pro ſacrificio hoc eſt agla & ſy
machus donũ interpᷣtantur: qd in hebraico d̃᷑ manaa: & proprie nõ pertinet ad hoſtiã: ſed ad ea ꝗᷓ
ex ſimilla & polenta & oleo offerũtur in ſacriñcio. Holocauſtũ uero eſt qd totum offertur deo: & ſa
S cro igne conſumitur. Paciſica qñ reconciliamur deo: & pro nobis apoſtolus loꝗtur. Præcamur pro
xp̈o. reconciliamini deo. Et in alio loco⸗Deus erat in xpo: mundũ reconcilians ſibi. Iſtæ aũt priceps
cui primitiæ de aĩantibus offeruntur: ipſe eſt & rex: ut in crucis quoq; titulo demõſtratur: hebraicis

& græcis Iris ac latinis. Nitentibuſq; iudæis ut deponeretur titulus triphalis: gentiũ in pilato tur⸗
ba mdit:qd ſcripſi ſcripſi.Super principe inꝗt erunt. Pulchre ſacerdotalis dignitas cõmonetur cui
, ſubiecta ſit officio: ut ſciat ſe ſacrificiũ & libamina ꝗᷓ offeruntur ex uino ꝓ populo:offerre debere in
4 cũctis ſollẽnitatibus: tã uidelicet in chalendis.i.neomeniis. quam in ſabbatis: quando tænebris cun
l cta operientibus lunaris exordiũ luminis eſt: & in reqæ ſabbatoꝶ: ut faciat uidelicet pro peccato ad
1 expiandũ pro domo iſrahel q eſt eccleſia dei uiuentis: colüũna & firmamentũ ueritatis. Iſta eſt.n. do .
l mus dei uiuentis & domus iſrahel: quæ expiatione ſuorum indiget peccatorum.
10 CMec dicit dñs deus. In pꝛimo menſe vna menſis ſumes vitulũ de armẽtoĩmaculatũ ⁊ expia
ne bis ſanctuariũ:⁊ tollet ſacerdos de ſanguine qð erit ꝓ peccato ⁊ ponet in poſtibus domus: ⁊ in
Ne quatuor angulis crepidinis altaris ⁊ in poſtibꝰ a parte atrij interioꝛis:⁊ ſic facies in ſeptima mẽ
RLð ſis ꝓ vno quoqʒ ꝗ ignoꝛanerit:⁊ erroꝛe deceptus ẽ:⁊ expiabitis pꝛo domo.In pꝛimo mẽſe.xiiij.
en die menſis erit vobis paſche ſollẽnitas:ſeptem diebꝰ aʒima comedetis.Et faciet pꝛinceps ĩ die
in illa ꝓ ſe:: ꝓ vniuerſo popnlo terre vitulũ pꝛo peccato.Et in ſeptẽ dieꝝ ſollẽnitate faciet holocau
ſtum dño ſeptẽ vitulos ⁊ ſeptẽ arietes immaculatos quotidie ſeptẽ diebus:⁊ pꝛo peccato hircũ
1e capꝛaꝝ quotidie:⁊ ſacriſiciũ oefi per vitulũ:⁊ oeſi per aritem faciet:⁊ olei hin per ſingula oefi. Se
n ptimo menſe quintadecima die menſis:in ſollẽnitate faciet ſicut ſupꝛa dicta ſunt:per ſepteʒ dies
ni⸗ tam pꝛo peccato quam pꝛo holocauſto:⁊ in ſacrificio ⁊ in oleo.
or Crotũ capitulũ poſui:ne diuiſũ per ſingula legentis aĩum conturbaret.Et primu de interpᷣtationis
uarietate dicendũ eſt. Vbi nos interpᷣtati ſumus in quatuor angulis crepidinis altaris. Ixx. trãſtulerũt
& ſup quatuor angulos tẽpli: & ſup altate. Et ubi nos diximꝰ ꝓ uno quoq; q ignorauit & errore de
cœptus ẽ:illi poſuerũt ꝓ ignorante & ꝓ puulo. In eo quoq; ubi nos diximus & ſacrificiũ oefſi p ui
tulũ & oefi per arletẽ faciet: & olei hin ꝑ ſingula oefi.illoꝶ: editio tenet: & ſacrificiũ & coctionẽ uitu/
.o lo:& coctionẽ atieti dabis: & olei hin coctionis. In extremo quoq; uerſiculo ubi nos diximus in ſa/
t crifſicio & in oleo:illi dixerunt ſicut in manaa:ſicut in oleo. In primo inqt menſe & prima die mẽſis:
1 haud dubiũ quin niſan ſignificet: ſumes uitulũ de armento nõ qui domi nutritus ſit: ſed ꝗ in armen
. to.hoc ẽ de grege & numero plurimoꝶ. In ſeptima quoq; eiuſdẽ mẽſis die: qᷓ duæ ſollẽnitates hoc
e ẽ primi mẽſis prima dies: & eiuſdẽ ſeptima: in lege moſaica nõ hñtur. Quartũdecimũ aũut diẽ men
on ſis quo paſcha celebratur: ᷣ moyſes pᷣcepit obſeruandũ qn ſeptẽ diebus az⸗ima comedimus. Quartã
e uero ſollẽnitatẽ de qua dicit: ſeptimo mẽſe qntadecima die mẽſis in ſolſẽnitate: & cætera. ur̃ mihi .
ſignificare ſcenophegiã: quam hic ſine noĩe poſuit. Curramus ergo ad ſingula:& ꝗd nobis nideatur
breuiter diſſeramꝰ. Eſſe ſollẽnitates ſpiritales: & apoſtolꝰ docet. Ne ergo qs uos iudicet ĩ cibo & po
tu aut in pte ſollẽnitatis aut neomeniæ aut ſabbatoꝶ: qᷓ ſũt ambra futuroꝶ:Et ſi p Eſaiã loꝗtur deꝰ
4 neomenias ur̃as & ſabbata ur̃a & diẽ magnũ non ſuſcipio:ieiuniũ & ferias & neomenias & ſollẽni
s tates ur̃as odit aia mea:mamifeſtũ eſt qd qui ſollẽnitates oderit iudæoꝶ ſuas diligat: ſabbatũ uideli
1 cet qd relictũ eſt populo dei:ut uideamꝰqᷓ a deo donata ſunt nobis & loquamur nõ in doctis huma
, næ ſapiæ uerbis: ſed in doctrina ſpũũs ſpiritalibus ſpũalia cõparantes: In pᷣſenti.n. ſæculo qd in ma-
ligno poſitũ ẽ dies bonos uidere nõ poſſumus:ſed in nouo:de ꝗbus diebꝰ in carmĩe moſayco ſpũs
ſctũs canit.Memẽto dieꝶ antiqtatis:intellige annos generatiõis generationũ. De qbus & ſcũs loqᷓ
4 batur in pſalmo:nocte in corde meditabar. Et iteꝶ. Et annos æternos in mẽte habui: & meditat? ſũ.
. Qui iſtũ nõ ſuſcipit intellectũ:rñdeat qũo illud poſſit exponere qd Eſaias de futuro & nouo ſæculo
uaticinatur: etit mẽſis ex mẽſe & ſabbatũ ex ſabbato: & ueniet oĩs caro adorare dim: qñ ueni adora
tores nequaꝗᷓ adorabũt in mõte garizin nec in Hieruſalẽ: ſed in ſpũ & ueritate. q erit cælũ nouũ &
terra noua: & liberabitur oĩs creatura a ſeruitute corruptiõis: ĩ libertatẽ filioꝶ dei: & ſol ſepties tm̃ lu
mẽ accipiet: & luna ſoli cõparabitur: acceſſimꝰ.n. ad mõtẽ ſyõ ꝗ ĩterpᷣtatur ſpecula:& ad ciuitatẽ deĩ
. uiuẽtis hieruſalẽ c&leſtẽ: & ad milia angeloꝝ ſollẽnitatis. De qᷓ ſollẽnitate loqtur & aliꝰ ꝓpheta: qd
“S facietis in diebꝰ cõgregatiõis. & in diebꝰ ſollẽnitatis dñi? Hoc ẽ illud qd & alibi dr̃.cælebra iuda ſe
“S ſtiultates tuas: redde uota tua. Si ergo didicimſollẽnitates ſpũales: cõſequẽter docebĩur & uictimas
H—2 ſpũales. Aſſumit᷑ uitulꝰde armẽto ſiue taurꝰ ut ĩterpᷣtatꝰ ẽ ſymachꝰ liber:& nullo præſſus iugo.hoc ẽ
3 honere peccatoꝶ: & ĩmaculatus ꝗ pem̃ nõ fecit nec dolus inuẽtus eſt in ore eiꝰ: uitulus nouelſꝰ cor
k2 nua efferẽs & ungulas: ut in ipſo mũdetur & expietur ſcũariũ. Et tollet inꝗt ſacerdos de ſanguiĩe eiꝰ .
. GGGG iii
.
ı●
*

Aiber quartuſdecimus. c.xlvi.

⁊●—
qui erit pro peccato omniũ:qui aliis uerbis agnus appellatur in exodo:& in euangelio baptiſta Ioã
ne dicente: ecce agnus dei qui tollit peccata mundi. Sanguis aũt ipſe eſt pᷣcioſus:in quo redimimur
in paſſione dni ſaluatoris: cuius carnibus alimur & cruore potamur. Quo tanguntur quattuor an
guli crepidinis altaris: quod theodotio ipſum uerbũ hebraicũ poſuit ſiue tẽpli ut. lxx. trã/
ſtulerunt: ut ſcĩiſicetur domus & altare. Vniuerſa.n. mundi elementa hoc ſanguine ſanctificantur: ut
cum quis expiatus fuerit atq mundatus: ingrediatur portã atrii interioris: & poſſit dñi archana co-
gnoſcere: & conſequenter uenire ad ſeptimã diẽ menſis primi & conſequi requiẽ: & dño offerte ſa/
crificium tam pro ignorantia de qua Dauid loquitur delicta iuuentutis meæ & ignorantiæ meæ
ne memineris: quam bro paruulo qui cum ad perfecti uiri menſuram peruenerit deſtruet ea: quæ
paruuli ſunt: & loꝗtur conſidenter. Dũ eſſem paruulus quaſi paruulus loquæbar:quaſi paruulus ſa
piebam. Siue pro eo qui errore decœptus eſt: & non tã uoluntate quã boni opinione peccauit. Cõ/
pletis aũt duabus ſollẽnitatibus primi menſis hoc eſt primæ diei & ſeptimæ eius: uenit ad quartum
decimũ diem menſis in quo paſchæ ſollẽnitas eſt: de qua ſcriptũ eſt. Etenim paſcha noſtruʒ immo
latus eſt xpᷣs.Tunc comedimus ſeptẽ diebus azima in requie & ſecuritate rerum oĩum qñ fermen-
tũ malitiæ & nequitiæ deſtruentes: manducamus azima ſinceritatis & ueritatis: principe noſtro cũ-
cta hæc pro nobis offerente: & primum pro ſe ipſo. Suſcepit. nicorpus humanum: & per peccatum
deſtruxit peccatum: qui pro nobis dolet & portat infirmitates nr̃as:deinde pro domo ſua: quod in
Ixx.ſcriptũ eſt: ſed in hebraico non habetur.i.pro eccleſia & pro oĩ populo terræ: uniuerſo uidelicet
humano genere Saluator eſt. n. oĩ um hominum & maxime ſideliũ: & ipſe propiciatio pro peccatis
noſtris. Et non ſolũ pro noſtris: ſed pro oĩ mundo: Oblato aũt uitulo pro uniuerſo populo terræ.
in ſeptẽ diebus reliquis dominicæ paſſionis: ſeptẽ uituli & ſeptẽ arietes immaculati offerũtur quo
tidie: ut holocauſto & igne dominico concrementur. Septem aũuũt uituli & ſeptẽ arietes ſunt qui cõ/
ſigurantur dominicæ paſſioni: ut imitentur ueg uitulũ: &uerum arietem: & ſanguine martirum p
ſeptem dies totius mundi peccata purgentur. Hircus quoq; capraꝑꝶ offertur pro peccato quotidie:
ſeptẽ uidelicet diebus. Attendenduq; diligentius: quod in ſacrificio œfi per uitulũ & œſi per arietẽ
& olei hin efferunt᷑:ꝗᷓ lege præcepta ſunt. In oblatione aũt hirci:nec œfi. nec ut. Ixx. tranſtulerunt co
ctio ponitur:qui pro ei boc eſt coctionẽ interprætati ſunt. Hin uero quæ olei certa men/
ſura eſt: de qua ante iã diximus aſſumitur in ſacrificio uituli & arietis: ut fomentũ luminis ſempiter
nĩ & requiem laboris & laſſitudinis ſanitatem poſt placationẽ peccatoꝶ accipere poſſimus. In ſepti
mo quoq; mẽſe.xv. mẽſis die hoc ẽ ſcenophegiaꝑ.i. oblatiõis & ſacriſcioꝶ ordo ſeruãdus eſt tã pro
peccato quã pro holocauſto & in ſacrificio & in oleo: ut æſtiuitatẽ dñi fugatis tænebris & orto lu-
mine olei conſequamur clarioreſq; habeamus ſollẽnitates in quibus nobis oĩa peccata donantur.
„ C CAbPITVLVM.B XLVI.
EEc dicit dominus deus. Poꝛta atrij interioꝛis quereſpicit ad oꝛientem erit clauſa ſex
DDdiebus in gbus opus fit die aut ſabbati aperietur. Sed ⁊ in die chalendarum aperiet᷑
RA?X intrabit princeps per viam veſtibuli poꝛte de foꝛis:⁊ ſtabit in limine poꝛte:⁊ facient ſa
cerdotes holocauſtum eius ⁊ paciſica eius:⁊ adoꝛabit ſuper limen poꝛte egredietur.
Poꝛta autem non claudetur vſqʒ ad veſperam. Et adoꝛabit populus terre ad hoſtium poꝛte
ilius in ſabbatis ⁊ in chalendis coꝛam domino. Bolocauſtum autem boc offeret pꝛinceps in
die ſabbati. Sex agnos immacnlatos:⁊ꝛ arietem immaculatum:= ſacrificiũ oeſi per arietẽ.agnis
antem ſacriſicium quod dederit manus eius:⁊ olei hin per ſingnla oefi. In die aũt chalendarũ
vitulum de armento immaculatum ? ſex agni ? aries immaculati:⁊ ocſi per vitulum:oefi quoqʒ
per arietem faqet ſacriſicium:agnis autẽ ſicut inuenerit manus eius:⁊ olei hin per ſingula oeſi.
Vbi nos interpᷣtati ſumus oefi:qꝗᷓ eſt decima pars cori. Ixx. tranſtulerunt quod in nra lin-
gua coctionẽ ſonat. Et ubi nos diximus ſacrificiũ: illi ipſum hebraicũ poſuere nerbũ manaa: qd aq“
la donum uel ſacrificiũ: theodotio ſacrifſicium tranſtulit: Et interim prius quã quid iſta ſigniſicent
diſſeramus: ipſa ſcripturæ uerba pandẽda ſunt. Porta inquit atrii interioris ſex die
bus in quibus operaberis & facies oĩa opera tua erit clauſa: nec quælibet porta: ſed quæ reſpicit ad
orientem: uñ oritur ſol iuſtitiæ. Porro die ſabbati.i. ſeptimo in quo requies eſt: aperietur per ſingu-
las ebdomadas: & rurſum cõpletis diebus. xxx. qñ alterius menſis finis: & alterius exordium eſt ideſt
neomenia die uidelicet chalẽdaꝶ aperietur: ut quod priuilegiuʒ habet ſeptimus dies in ebdoma
da habeat priuilegium menſis exordiũ. Cur aũt aperiatur die ſeptimo: & die chalendaꝑꝶ porta inte-
rioris atrii: quæ reſpicit ad orientẽ: ſequens ſermo monſtrabit. Et intrabit inꝗt princeps per uiã por
tæ de foris atrii nidelicet exterioris: & ſtabit in lumine portæ intenioris atrii: quæ reſpicit ad orientẽ
nec ingredietur atrium interius: ſed illo ſtante alii ſacerdotes facient pro ipſo hᷣlocauſtũ quã obla⸗
tionẽ interprætatus eſt ſymachꝰ & paciſica: ſiue quæ ad ſalutẽ pertinent. ut poſtqᷓ hoftia principis ſa
cro igne fuerit concremata & dux reconciliatus deo tunc adorare poſſit ſup limen portæ interioris
attii in quo ſteterit: & egrediatur. Quid igr: Poſt egreſſionem principis ſtatim porta claudetur? Ne
quaꝗᷓ: ſed apta erit uſq; ad ueſperã: ut poſt principẽ oĩs populus terræ adoret cõtra hoſtiũ portæ illiꝰ
adoret aũt in ſabbatis & in chalẽdis qñ apitur porta.Et quia ſupra dixerat faciãt ſacerdotes holocau
ſtum eius

Super Eʒzechielem.
ſtum eꝰ& paciſica ei :necſſignificauerat holocanſtoꝶ nũerũ nuc ifert Holocauſtũ autẽ hoc offeret
prĩceps dño ĩ die ſabbati. Offeret aũt ñ per ſe ſʒ ꝑ ſacerdotes:de quibꝰ ſcriptũ ẽ.Et faciãt ſacerdotes
holocauſtũ eiꝰ & pacifica eius. ſex inqt agnos ĩmaculatos & arietẽ ĩmaculatũ. ita ut ſacrifitiũ arietis
mẽſura oefſi ſit.qᷓ hebraicæ appellatur efa. Sex aũt agnis ſit ſacrifitium quod offerre potuerit manus
eius qui offert: & per ſingula oeſi erit olei menſura quæ appellatur hin. kalendarum autem hoc eſt
neomeniarum dies: hoc habebit priuilegium amplius a die ſabbati: ut uitulus immoletur de armẽ
to ſiue thaurus ĩmaculatus. Cætera autem hoc eſt ſex agni immaculati & aries immaculatus & ſacri
ſicia:ritum ſabhati poſſidebunt:ita dumtaxat ut ſicut in ariete oefſi offertur ſacrifitii ideſt ſimilæ: &
hin olei: ita offeratur & in uitulo. Hæc perſpicuitatis cauſa ſint poſita:nunc ſpiritualem ſenſum do⸗
mino donãte reſeremus. Sex diebus quibus operamur in mũdo:porta orientalis atrii iterioris clau
ſa nobis eſt. Poſtquam autem uenerimus ad diem ſeptimum ideſt ad diem ſabbati ĩ quo æterna re
quies eſt: ſiue ad diem kalendarum quando poſt cecam noctem & orribiles tænebras lucis exordiũ
eſt:aperitur nobis porta orientalis: & ſi quis noſtrum per merita uirtutum ducis nomen & dignita-/
tem fuerit conſequutus: per uiam ueſtibuli portæ de foris hoc eſt per mundi huius laborem portaʒ
eccleſiæ quæ adhuc in terrenis finibus poſita eſt ingredietur:non interius atrium: hoc enim in præ-
ſenti loco ſcribitur: ſed ad limen portæ interioris: & ſtabit in ea. Sinautem princeps in præſenti ſcri
ptura non ingreditur atrium interius ſed ſtat in limine eius: nulli dubium eſt nunc ex parte nos ui
dere ex parte cognoſcere:& nec dum reuelata facie gloriam domini contemplari. Deniq; ſtan-
te principe in limine portæ atrii interioris: cæteri ſacerdotes quibus hoc officium delegatum eſt:
quos poſſumus intelligere uirtutes angelicas: facient pro ipſo holocauſtũ & paciſica. Indigemeniʒ
miſericordia dei: & omnis creatura ad cõparationem creatoris immunda eſt: & diuino igne purgã
da quo & eſaiæ prophetæ purgata ſunt labia. ut poſt quam per ſacrifitium pacem receperit. tunc in
limine conſtitutus adoret omnipotentiaʒ dei: & ſe atrii interioris ingreſſu fateatur indignum: & ſta
tim ingrediatur. Poſtquam autem qui primus eſt fuerit egreſſus. non claudetur uſq; ad ueſperaʒ hu
ius ſæculi ipſa porta interioris atrii ſed aperta eri t. ut populus quoq; terræ ſit ad oſtium & adoret
ad eũ.nequaquam omni tempore.ſed quãdo requieuerit a peccatis: & fugatis tænebris. fidei & ſciẽ
tiæ lumen acceperit. Hoc autem ipſum holocauſtum quod offert princeps per ſacerdotes in die ſab
bati ſex agnorum immaculatorum numero terminatur. pro ſex uidelicet diebus in quibus opera-
mur in mundo: & in atietem immaculatum qui princeps gregis eſt. ita ut per ſingulos arietes offe/
ratur in ſacrifitio oeſi ideſt decima pars cori. In agnorum autem ſex ſacrificio certa mẽſura non po-
nitur ſed in quantumcunq; dederit manuseius qui offert: hoc eſt pro operum qualitate atq; men-
ſura. Olei autem hin offeret per ſingula oefi. Hoc eſt oleum quod ſibi quinq uirgines prepararunt
ut ungat ſimilã ſiue cõmiſceat. & oĩs oblatio dei plena ſit lumine ueritatiss& exilaretur facies offe
rentis oleum. Die autem chalendarum hoc eſt die tricemſimo quando primogenita & leuitæ nume
rantur in lege. preter omnem iſrahel de quibus ſupradiximus. offertur. uitulus immaculatus de ar-
mento.ſuper quo plenius in priori capitulo diſſeruimus. & agni ſex & arietes immaculati. & cætera
quæ offeruntur in ſabbatis. ut æternà requiem conſequamur. & mereamur audire. euge ſerue bone
quia in paucis fidelis fuiſti ſuper multa te conſtituã. intra in requiem domini tui. & non ſolũ ad por
tam interioris atrii peruenire. ſed etiam penetralia eius ĩtrare poſſimus. & illud opere poſſidere. plã
tati in domo domini. in atriis dei noſtri florebunt.

CCũqʒ ingreditur pꝛinceps per viaʒ veſtibuli poꝛte ingrediatur:⁊ per eandem viam exeat Et

cum intrabit populus terre in conſpectu domini in ſollemnitatibus qui ingreditur per poꝛtam
aquilonmis vt adoꝛet.egrediatur per viam poꝛte meridiane:⁊ qui ingreditur per diam poꝛte me
ridiane egrediatur per viam poꝛte aquionis. Non reuertetur per viam poꝛte per quam ingreſ
ſus eſt.ſed eregione illius egredietur. Pꝛinceps autem in medio eorum:⁊ cum ingredientibꝰ
ingrediet᷑ ⁊ cũ egredientibus egrediet᷑.Et in nũdinis ⁊ in ſollemnitatibus erit ſacriſitiũ oeſi per
vitulũ ⁊ oeſi per arietẽ. Agnis aũt erit ſacriſitiũ ſicut iuenerit manꝰ eiꝰ:⁊ olei hin ꝑ ſingula oeſi.

CPrinceps ille de quo ſupra dictum eſt & intrabit priceps per uiam ueſtibuli portæ de foris per eã

dem portam ingrediatur & per eandem egrediatur. liberi enim arbitrii eſt. & poteſtatem habet po
nendi animam ſuam & rurſum reſumendi eam. tanqᷓ ad nos ueniẽs quam ad cæleſtia conſcendẽs
eadem maieſtatis ſuæ utitur libertate. Deniq; non querit nundinas nec ſolemnitates. nec differen/-
tiam ullam obſeruat dierũ.quia omne tempus ei feſtiuitas eſt. Populus autem in nundinis tantum
& in ſollemnitatibus. ingreditur & egreditur. & non per eandem uiam. ſed per alterã atq; alteram

Scriptum eſt enim. Et cum intrabit populus terræ in conſpectu domini in ſollemnitatibus: qui in-

greditur per portam Aquilonis ut adoret. egrediatur per uiam portæ meridianæ: & qui ingreditur
per uiam portæ meridianæ egrediatur per uiam portæ aquilonis. Non reuertetur per uiãâ per quã ĩ
greſſus. eſt ſed e regione illi egredietur. Quod non ſolum his precipitur qui egrediuntur de ſodo
mis & dicitur eis ne reſpicias retrorſum. neq; illis qui manum mittunt ad aratrum ut non reſpiciãt
ea quæ poſt tergum ſunt: ſed in domo quoq; conſtitutis iubetur ne poſt terga reſpiciant. & reuertã
tur ad egena & ifirma elemẽta & incipientes ſpiritu carne cõſumũtur: ſed ut de ſpititualibꝰ quoq;

„

Liber quartuſdecimus.c.xlvi.

.
ad maiora procedant. & dicant cum apoſtolo.præteritorum obliuiſcens & in priora me extendens
ut nequaꝗᷓ ex parte cognoſcant & ex parte prophetent. ſed ueniant ad perfectum. iuxta eam tamen
perfectionem quam poteſt capere humana natura. ut intelligamus illud euangelicũ. & uos cũ oĩa
ſeceritis dicite. ſerui inutiles ſumus quod debuimus facere fecimus. Vnde & apoſtolus in eadẽ epi⸗-
ſtola de duabus. loquitur perfectionibus. Quaſi imperfectus enim ſcribit. non quia iam accepi &
ſi iam perfectus ſim. perſequor autem ſi appræhendam in quo & compræhenſus ſum a chriſto. Sta
timq;ʒ quaſi perfectus loquitur. Vnum autem poſteriorum obliuiſcens: ad ea quæ in priora ſunt me
extendens: iuxta propoſitum perſequor ad brauium ſupernæ uocationis. Quot quot ergo perfecti
ſumus:hoc ſapiamus. Quomodo enim poteſt ſtare ſententia. ut qui dixerat non quia iam accepi
aut quia iam perfectus ſum: audeat dicere quotquot ergo perfecti ſumus hoc ſapiamus. Ex quo per-
ſpicuum eſt omnem hominem & uniuerſam creaturam quãuis ad perfectionem uenerit. tamen in
digere miſericordia dei & plenam perſectionem ex gratia non ex merito poſſidere. Precipitur itaq;
populo terræ.ut ſi ingreditur per portam aquilonis utadoret. egrediatur per uiam portæ meridia/
næ. Quis eſt iſte populus cui hoc precipitur: Nempe gentilium: ut qui detelinquẽs portam aquilo
nis a quo exardeſcunt mala ſuper terram ingreſſus fuerit templum non cgredninr niſi per uiã por-/
2 tæ meridianæ. ad portam luminis. ad portam caloris. ad portam in qua ſponſus cubat in meridie.
Deniq; dicitur in eodem cantico canticorumi Surge aquilo. & ueni auſter. Qui uero ingreditur p
uiaʒ portæ meridianæ. egrediatur per uiam portæ aquilonis. Quis nam ille eſt: populus Scilicet iu
. dæorum qui derelinquens portã uiæ luminis. uadit ad portã aqlõis de quo dicitur. aqlo uẽtus du
riſſimus. Nam & olla hieremiæ a facie aquilonis accenditur. Dicamus & aliter. Per portam aquilo
nis ingreditur qui peccata dimittit: & egreditur per portam meridianam qui uirtutes ſequitur. Et
econtrario ſi iuſtus lapſus fuerit in peccatis. ingreditur quidez per portam meridianam. ſed egredi
tur per uiam portæ aquilonis. Princeps auteʒ inquit in medio eorum erit. ingredientium ſcilicet &
egredientium. iuxta illud quod ſcriptum eſt. Medius inter uos ſtat quem uos ignoratis. Et apoſto/
Ius. An ignoratis quia chriſtus in uobis eſt? Sin auteʒ ĩignorantibus dicitur quod medius inter eos
ſtet chriſtus. quantomagis ſcientibus? Sed cum inter ſcientes chriſtus ſteterit. tunc corpus mortuuz
fiet propter peccatum: & ſpiritus uiuens propter iuſtitiam: Ingreditur autem princeps cum ingredi
entibus: & egreditut cum egredientibus utrorumq; uirtutis atq; peccati teſtis aſſiſtens. In nundinis
ergo & in ſollemnitatibus ſabbatorum uidelicet & kalendarum & uniuerſæ feſtiuitatis de qua in
anterioribus locuti ſumus. tam in uitulo quam in ariete ſingula oeſ offerẽtur in ſacrifitio.In agnis
uero non erit certus numerus.nec uoluntati dimiſſum amitriuʒ ſed uiribus quis utetur & bono cõ
ſcientiæ: ut quantum poteſt non quantum uult offerat: & ſuper omnia olei hin per oefi ſingula: ut
ungatur ſimilla & lucezna accendatur in conſpectu domini. ut qui ea utitur poſſit dicere. ego autẽ
ſicut oliua fructifera in domo dei.
CCum autem fecerit pꝛiceps ſpontaneum holocauſtum aut paciſfica voluntaria domino.aperie
tur ei poꝛta que reſpicit ad oꝛientem.⁊ faciet holocauſtum ſuum ⁊ pacifica ſua ſicuti fieri ſolet ĩ
die ſabbati:⁊ egredietur claudeturqʒ poꝛta.poſtquam exierit.Et agnum anniculum immacula
tum faciet holocauſtuz cotidie domino mane:⁊ mane faciet illud:⁊ ſacrifitium ſiue manaa faciet
. ſuper eo mane.mane ſextam partem oeſi ſine menſure:⁊ de oleo tertiam partem hin:⁊ miſcea⸗/
tur.ſiue iuxta ſy mmachum aſpergatur ſimille ſacriſitium. ſiue manaa domino.legitimum inge
atqʒ perpetuum facietis agnum ⁊ ſacrifitium ⁊ oleum mane.mane holocauſtum ſempiternum.
CVbi nos legimus immaculatum & in hebraico ſcriptum eſt thanim: aquila perfectum interpræta
tur. Et ubi ſeptusginta manaa. theodotio ſacriſicium: aquila & ſymmacus donum trãſſerũt. Pro eo
autem quod nos diximus ſpontaneum ſeptuaginta ideſt confeſſionem uerterunt: & pro
principe ducem. Hoc enim naſi ſigniſicat. Adhuc autem ſermo de principe eſt: de quo eſaias loqui-
tur. Ecce teſtimonium in gentibus dedi eum: principem & præceptorem in gentibus: & ezechiel.
Et ego dominus ero eis in deum: & dauid princeps in medio eorum. Cuzʒ igitur iſte princeps fece-
rit ſpontaneum: & dixerit uoluntaria ſiue ſpontanea oris mei beneplacita fac domine: ſpontaneuz;
autem holocauſtum ut totum ſe offerat deo: & paciſica uoluntaria quod in prioribus non inueni-
tur. Scriptum eſt enim: Et facient ſacerdotes holocauſtum eius & pacifica eius: & de ſpontaneis ac
uoluntariis quibus nunc dicitur omnino reticetur: ut non neceſſitate faciant ſed uoluntate. poſt ho
locauſtum offerat paciſica:& reconcilietur deo. Vnde & uirginitas maior eſt nuptiis: quia non exi/-
gitur nec redditur. ſed offertur pro pacificis quæ hebraice dicuntur ſelam. in ſepruaginta ſalutaria
interprætantur: ut ipſa reconciliatio paciſicorum ſalus ſit offerentis. Cum ergo hoc fecerit princeps
aperietur ei porta uel iuxta ſeptuaginta aperiet ſibi portam quæ reſpicit ad Grientem. illam uide-
licet portam de qua ſcriptum eſt. Hæc porta domini iuſti intrabunt per eam: & unde oritur ſol iuſti
tiæ. Et faciet inquit holocauſtum ſuum & pacifica ſua:de quibus nunc diximus. Faciet autem quia
ſpontaneum ſacrtificium eſt. & non alii pro eo facient ſacerdotes uidelicet ſicut fieri ſolet in die ſab
bati. Ergo omni tpe holocauſtũ & pacificũ quod offertur noluntarie. reſeratam habet portam do/
mini:nec obſeruat ſabbatum: ſed omnes dies ei reputantur in requiem. Deniq; poſtquã obtulerit

. holocauſtum

in
1,
e
n.

—– VVbV0V5—

Super Eʒechielem.

7 2 . „ 9 * „
holocauſtum & paciſca: ſtatim egreditur & clauditur poſt eum ĩanua: ſiue claudit ſanuam:ut ſerue

tur principi priuilegium ſuum: nec ſacriſcia eius populo miſceãtur. Et quia generaliter dixerat ſpö

taneum holocauſtum aut pacifica uoluntaria domino: nec appoſuerat thauruʒ ſiue uitulum & arie-
tem:uel ouem hyrcumq; pro peccato:docet qd ſit ipſum holocauſtum. Agnum ĩquiens anniculũ
immaculatum faciet holocauſtum: & non certis diebus ſed quotidie: nec qualibet hora ſed mane:
mane faciet illum:per ſingula nidelicet mane:quando orto ſole lucis exordium eſt. De quo mane
dauid loquitur ĩ pſalmo. Mane exaudies uocem meam: mane aſtabo ubi & uidebo. Et ĩ alio loco.
Ad ueſperum demorabitur fletus: & in matutino lætitia. Et iterũ. deus deus meus ad te de luce nigi

lo. Qui ſit autem iſte agnus immaculatus. ſiue perfectus & anniculus. eſaias plenius docet dicens.

Sicut ouis ad uictimam ductus eſt: & ſicut agnus in conſpectu tondentis ſe ſine uoce. & non aperuit
os ſuum. Et hieremias. Ego autem ſicut agnus innocens ductus ad uictimam non cognoui. Et ioà
nes baptiſta. Ecce agnus. qui tollit peccata mũdi. Iſte eſt agnus qui immolatur in ægypto. de cuius
ſanguine armantur poſtes fidelium: & exterminator excluditur., anniculus autem quia prædicauit
annum domini acceptabilem: & diem retributiomis. Nec miretur lector ſi idem & princeps eſt & ſa
cerdos: & uitulus & aries & agnus. cum in ſcripturis ſanctis pro uarietate cauſarum legamus euz do
minum & deum & hominem: & prophetam: & uirgam & radicem: & florem: & principem: & judi
cem: & regem: iuſtum: & iuſtitiam: apoſtolum: & epiſcopum brachium ſeruum unguentum paſto/
rem ſilium: & puerum. unigenitum & primogenitum oſtium uiam angelum ſagittam & ſapientiã:
& multa alia quorum omnium ſi uoluero tefftimonia dicere proprio libro indigent. In holocauſto

itaq; iſtius agni immaculati & anniculi qui mane ſemper offertur faciet ipſe princeps ſacrifitiuʒ ſiue

manaa: & ſimillam ſiue donum mane mane: ſextam partem oefi ſubauditur ſimillæ. Sexta autẽ pars
oefi dimidius modius eſt. Si eniʒ oeſi decima pars cori eſt ideſt tres modii nulli dubium quin ſexta
pars oefi dimidium faciat modium. De oleo quoq; menſura hinc tertia pars offertur. ut miſceatur ſi

ue aſpergatur ſimillæ ſacriſitiuʒ deo legitimum iuge atq; perpetuum quod nulla intermittitur die.

ſed omni tempore orto ſole ſemper offertur. ut impleatur quod in fine capituli huiꝰ ponitur faciet
agnum in ſacriſitium: & oleum mane mane holocauſtum ſempiterrum. u =

CBec dicit dominus deus. Si dederit pꝛinceps ſiue dux domuʒ alicni de filijs ſuis hereditas

eius filioꝛum ſuoꝛum erit ⁊ poſſidebunt eam hereditarie. Sinantem dederit legatum de here·
ditate ſna vni ſeruoꝛum ſuoꝛum:erit illius vſqʒ ad annum remiſſionis. ꝛo quo theodotio ipʒ
verbum hebꝛaicum poſuit deroꝛ:ſed reuertetur ad pꝛincipem:hereditas autem eius filjs eius
erit:⁊ nõ accipiet pꝛinceps de hereditatepopuli ꝑ violẽti:⁊ de poſſeſſione eoꝛũ:ſed de poſſeſſio
ne ſua hereditatem dabit filijs ſuis:vt nõ diſpgatur popnl meus vnuſquiſqʒ a poſſeſſione ſua.

CHucuſq;ʒ ſermo de principe. nunc de heredibus eius præcepta tribuuntu mmo de donis heredi
tate atq legatis quibus dare debeat: & quorum ſit uel ad tempus uel æterna poſſeſſio. Si inquit filis
ſuĩs dederit uel domum uel hereditatem. ipſi poſſidebunt eam. quia eis ſucceſſionis iure debetur: &
de alio ad alium non poreſt tranſire poſſeſſio. Sinautez dederit uni ſeruorum ſuorum legati nomi

ne tam diu habebit poſſeſſionem quamdui uel ſeptimus annus remiſſionis qui dicitur deror. uel in
beleus hoc eſt quinquageſimus adueniat quãdo omnis emptio atq; donatio reuertitur ad priores
dominos iĩta ut ſeruus uſuʒ habeat pro tempore: & pro parente poſſeſſionis filii pricipis Quod aũt.
Sequitur. Et non accipiet princeps de hereditate populi per uiolentiam ſiue ut ſeptuaginta tran ſtu/
lerunt ut opprimat eos. uel ut aquila & ſymmachus ut affligat eos atq; contriſtet. ſed de poſſeſſione
ſua hereditatem dabit filiis ſuis. Sugillat non ſolum illius temporis ſacerdotes & principes: ſed no
ſtri quoq; quĩ ditiores fiunt ſacerdotes dignitate. & preter ea quæ ſibi domini diſpoſptione debẽtur.
tollunt a pauperibus per uiolentiaʒ uel ſub honoris nomine diuites ſpoliant:ut ipſis quoq; filiis ſu
is quibus paterna debetur hereditas nil debeant derelinquere. niſi quod ſibi a parentibus derelictuʒ
eſt. Ergo qui ditior eſt ſacerdos quam uenit ad ſacerdotiuz. quicquid plus habuerit non filiis debet
dare ſed pauperibus & ſanctis fratribus & domeſticis fidei qui uincunt merita liberorum. ut reddat
ea quæ domini ſunt domino ſuo.qui loquitur in euangelio.quicquid uni iſtorum feciſtis mihi fe/
ciſtis: Ipſe enim in pauperibus ſuſcipitur hoſpicio: uiſitatur in carcere. nudus tegitur. ſitiens bibit. ſa-
turatur eſuriens. Vt non diſpergatur inquit populus meus a poſſeſſione ſua. Si enim licentiã hubue
rit princeps uel accipere uel rapere uel ſub figura honoris tenere quæ non ſunt ſua & liberi⸗ derelin

quere populus qui in nomine dei fuerat cõgregatus diſpergertur in partes atq; lacerabitur.ſiue ĩux⸗

ta legem ne paulatim alterius hereditas tranſeat ad aliuzʒ: & pereat funiculus diuiſionis per ques ſor
te ad unum quemq; uenit hereditas. Diſpergit ergo populuʒ dei & aufert: ab eo poſſeſſionem fideiĩ
ſempiternamqui alſena bona uel rapina: uel adulatione: uel blãditiis: uel prætextu religionis filiis
fratribuſq; & conſanguineis derelinquit. H 5
CEt introdaxit me per ingreſſum qui erat ex latere vel poſt tergum poꝛte in gazophilatia ſan/
ctuarii ad ſacerdotes:ſiue in exedras ? thalamos qui reſpiciebant ad aquilonem:⁊ ecce ibi erat

locus nergens ad occidentem:ſiue ad mare.⁊ vt ſeptuaginta tranſtulerunt ſeparatus: Et dixit

ad me. Iſte eſt locus vbi quoquent ſacerdotes pꝛo delicto ⁊ pꝛo peccato:ſiue ꝓ ignoꝛantia ⁊ pꝛo

Liber quartuſdecimus. c.xlvi.

°
peccato:vbi qnoquẽnt ſacriſicium ſiue manaa ⁊ donum:nt non efferant in atrium exterius:ꝛ ſan
ctiſicetur populus.Et eduxit me in atrium exterius:⁊ circũduxit me per quatuoꝛ angulos atrii:
ecce atriolum erat in angulo atrij:atriola ſingula ꝑ angulos atrii. In quatuoꝛ angulos atrũ
atriola diſpoſita quadraginta cubitoꝛum per longum ⁊ triginta per latum. Menſure vmi qua/
tuoꝛ erant:⁊ paries per circuitum ambiẽs quatuoꝛ atriola:⁊ culine fabꝛicate erant ſubter poꝛti⸗
cus per girum.Siue pꝛope accubita que aquila interpꝛetatus eſt.ſymmachus
theodotio ipſum verbnum hebꝛaicum poſuit turoth.Et dixit inquit ad me.Hec ẽ domꝰ
culinarum:in qua coquent miniſtri domus victimas populi ſine victimam.
Hoc eniʒ hebraice ſigniſicat zeba. Vir qui calamuʒ tenebat manu & funiculum cœmentarii quo
ædiſicium metiretur. introduxit inquit me per ingreſſum qui erat ex latere portæ: uel poſt tergum
portæ. Nec poſuit cuius portæ. orientalis auſtralis, aut alterius plagæ. ſed reliquit incertum. ut irem
ad locum ſanctuarii: & in gazophilatia ſiue in cubicula ſacerdotum quæ reſpiciebant ad aquilonez
& ad mare.ad ſeptentrionem uidelicet & ad occidentem: hanc habente ſcriptura ſacra conſuetudi
nem: ut pro ſitu terræ iudeæ ſemper mare occidentem uocet. Et conſiderandum. quod locus ſacer-
dotum ubi pro delicto ſiue ignorantia & pro peccato coquuntur ſacrifitia ne cruda offerantur. in
atrinm exterius ad aquilonem & occidentem poſitus ſit. unde uentus frigidiſſimus oritur: & ubi ſo
lis lumen occumbit. Ex quo oſtenditur quicquid ad æduliũ pertinet. uel pro errore eſſe uel pro pec
cato. Sinautem & pro ignorantia offertur ſacrifitium. quantomagis pro delicti conſcientia? Vnde
& Iob offerebat mane quotidie hoſtiã pro filiis ſuis timens ne per ignorantiã deliquiſſent. Quod
autem ſequitur ut non efferant in atrium exterius & ſanctificetur populus qui ſanctiſicationi nõ fue
rit præparatus. illud ſignificat ne facile non ſanctificatis ſancta tribuamus nec mittamus iuxta euan
gelium margaritas ante porcos. nec demus ſanctum canibus. Deniq; moyſes tribus diebus ab om
ni immunditia & ab uxoris complexu uult populum ſanctificari ut accedat ad montem ſyna: & ſã
ctificatus ſancta ſuſcipiat. Si autem acceſſuri ad audienda & ſuſcipienda uerba dei ſanctificari iuben
tur ab uxoribus manifeſtum eſt in lege illud apoſtolicũ contineri. nolite fraudare inuicem niſi for-
te ex conſenſu ad tempus ut uacetis orationi: & ex conſenſu abſtinendum ab uxoribus ut uacemus
orationi. Poſt hæc ſcriptum eſt. Et eduxit me in atrium exterius: & cirtunduxit me per quattuor an
