mo domini. Dicit autem chanaan hoc eſt ephraim habereè in manu ſua ſtateram doloſam ſiue ini
quam. iubente ſcriptura equa ſint tibi pondera: & non ſolum habere ſtateram iniꝗ ac doloſaʒ: ſed
diligere calumniam & opprimere homines per potẽtiam: Et ne putaremns chanaan alium quẽpi
am ſentiendum ponit manifeſtius qui ſit iſte chanaan: dixit ephraim: Verumtamen diues effectus
ſum: & eſt ſenſus: Non refert unde poſſideam: hoc morbo laborant plurimi de quibus ſcriptũ eſt. Luc.16.6.
Diuitiæ congregatæ inique euomentur: Redemptio enim animarum proprie diuitiæ: Vnde
præcipitur ut faciamus amicos de iniquo mãmona qui nos poſſint recipere in eterna tabernacula
Ephraim autem qui gloriatur & dicit: uerütamẽ diues effectus ſũ: Inueni idolũ mihi. οορπ½εα.
hoc eſt poſſidenti: caſſo labore ſudauit: Sicut autem guloſi & luxurioſi uenter deus eſt: ita & auarus
adorat auri idolum & dicit in corde ſuo inueni quod querebam: Sed audiet: Stulte hac nocte ra/-
pietur anima tua a te: quæ autem pᷣparaſti cuius erunt: Cumq; ſemel oculos eius: diuitiaꝶ nõ di⸗
cã fulgor.ſed cecitas occuparit loqtur. Oẽs labores mei nõ ĩueniẽt iniqtatẽ meã ĩ ꝗᷓ peccaui:Et eſt
ſenſus: quicquid peccauero ſi habuero diuitias ab iis ꝗᷓ meo ĩdigẽt auxilio: mihi nõ poterit ĩputa
ri: Secundum illud qd ſcriptum eſt: Et qui iniqua gerit benedicitur: Diuitum enim amici multi.
Vnde & ad hereticos hoc ipᷣm refertur: Chanaan quippe interpᷣtari poteſt quaſi mouentes. & nota
qd dixerit: quaſi mouẽtes nõmouentis. Mouentes ſũt eos quos deceperint: quaſi mouentes illos
quos mouere temptauerint: Sed quia fundati ſüt ſuperpetram nullo poſſũt turbine concuti: nec
pedũ ſuoꝶ mutare ueſtigiũ:In iſtiuſmodi Chanaan manu hoc ẽ operibus ſtatera doloſa ẽ & ini/

u.
mi
4
abl
0,

do

eun
ſed
ihi

Super Oſee prophetã.

qua:quicquid enim hereticus loquitur: dei iuſtitiam non habet: & plenum eſt doli & fraudum: un
de & calumniam diligunt dum deprimunt innocentes: ſiue opprimunt eos per potentiam. Op-
rnnitur pauper eccleſiaſticus uerboſitate & argutiis hereticorum.qui poſtꝗᷓ aliquos deceperit ſo/
lent dicere diuites facti ſumus: habemus plurimam multitudinem diſcipulorum: turba nos ſequi

2. Thi.3.5. tur: inuenimus idolum uel refrigerium nobis. Iccirco enim uel maxime hereſes componunturut

deuorent domus uiduarum: quæ ſemper diſcunt & nũꝗᷓ ad ſcientiam Perueniunt ueritatis: Et pul
chre inueniant idolum mihi: Omnia enim hereticorum figmenta idola ſunt & ſimulachra genti/-
lium: nec differunt in impietate: licet in nomine diſcrepare uideantur. Solentq; dicere quicquid
egero mihi non poterit imputari: habeo enim diuitias meas: argumenta: philoſophorum: habeo
populi multitudinem quã qui aſpexerit me peccare non arbitretuor.
CEt ego dominus deus tuus qui te eduxi de terra egypti:adhuc ſedereſte faciam in tabernacu
lis ſicut in diebus feſtiuitatis:⁊ locutus ſum ſuper pꝛophetas:⁊ ego viſionem multiplicaui.⁊ in
manibus pꝛophetarum aſſimilatus ſum. LxX.
CEgo ſt dũs de tuꝰ:eduxi te de tcrra egypti:adhuc habitare te faciã i tabernacul ſicut ĩ dicbꝰ
ſolẽnitatis:⁊ loquar ad ꝓphetas:⁊ ego viſiões multiplicaui:ꝛi manibꝰ ꝓphetax aſſimilatꝰ ſum:

Q¶ CIu quidẽ tanta peccaſti ut letareris in ſcelere: & multitudinem peccatorum putares eſſe diuitias
Sa' diceres. Diues effectus ſum: inueniidolum mihi. Omnes labores mei peccata mea inuenire nõj

poterunt.Ego autem dominus deus tuus qui te eduxi de terra ægypti: qñ ſeruiebas pharaoni: &

eQificabas de luto & paleis ciuitates: adhuc tribuo tibi locum penitentiæ: & magnitudine promiſ

ſorũ hortor: ut ad me redeas: adhuc enim ſedere te faciam in tabernaculis: ſicut in diebus feſtiuita
tis. Diem feſtiuitatis ſcenophegiam uocat:ſeptimo mẽſe ꝗqntadecima die menſis:quãdo de ægy/⸗
pto egreſſi ſunt filii lſrael:Sicut inquit in eo tempore te de ægypto liberaui: &habitaſti in taberna
culis: ad terram ſanctam: & ad locum templi ire feſtinans. Sic etiam nunc educam te de tribulatio
ne & anguſtiis: & ĩminente captiuitate: ſi tamen feceris quæ præcepi. Ego enim ſum qui per om/-
nes ꝓphetas & uaria genera uiſionum aſſimilatus ſum hominibus: & te ad pœnitẽtiam ꝓuocaui.
An non eſt humanæ ſimilitudinis? quãdo Moyſes in altum extollens manus orat: ut Ieſus uincat
amalech: & crucis in eo ſacramenta monſtrantur. Nonne in manibus ꝓphetarum aſſimilatur de/
us:quãdo Ionas tribus diebus ac noctibus in ꝓfundo eſt: ut dominum ſignificet die tertia ab infe

Eze.lo.c. ris reſurgentem. Multiplicatas aũt uiſiões in omnibus prophetis legimus: quädo in Ezechiel do/

Eſa.6. a.
Aba.3.

minum cernit in aurige modum ſedentem ſuper cherubi. Et Eſaias uidi inꝗt dñm ſedentẽ ſuper
thronum excelſum & eleuatum: & duo ſeraphi in circuitu eius clamantia ad inuicem ſanctus ſan
ctus ſanctus domiĩus deus ſabaoth. Et Abacuc ſtabat in ſpecula ſua ut cornua uideret in manibus
ſaualuatoris in quibus abſcondita eſt fortitudo eius. Vnde & pſalmiſta conclamat: Audiam quid
loquatur in me dominus deus. ut autem ſciamus omnem ꝓphetiam ĩ ſcripturis ſanctis appellari
uiſionem. Et omnis inquit populus uidebat uocem domini: unde & ꝓphetæ ante dicebantur ui/-
dẽtes.Ad eos quoq; qui ab hereticis ſeducti ſunt dicitur ut reuertantur ad dominum qui mauult
pœnitentiam peccatoris qᷓ mortem.ipſum enim eẽ qui eos eduxerit de terra ægypti: ideſt de tene
bris & errore gentilium. Et ne forſitan peccati memores tardius reuertantur: Adhuc inquit ſedere
uos faciam in tabernaculis ſicut ĩ diebus feſtiuitatis: ut quod facit baptiſma hoc faciat pœnitẽtia:
& habitẽt in tabernaculis ſaluatoris: hoc eſt eccleſiis: de quibus dicitur: Plantati in domo domini
in atriis domus dei noſtri florebunt: & ne putent hereſiarchas & principes erroris ſui dei locutos
ſpiritu.Ego ſum inquit qui locutus ſum ad ꝓphetas: & non ad magiſtros ueſtros: & ego uiſiones
multiplicaui: & in manu ꝓphetarum meorũ qui ſunt in eccleſia conſtituti aſſimilatus ſum.
Si galaad idolum:ergo fruſtra errant in galgal bobus immolantes:nam ⁊ altaria eoꝛuʒ qua
ſi acerui ſuper ſulcos agri. XX. . H
Si non galaad eſt:ergo falſi erant in galgala pꝛincipes immolantes:⁊ altaria eoꝛum quaſi te
ſtudines ſuper deſertum agri. ðM
CPro eo quod nos trãſtulimus bobus:quæ hebraice appellantur Surim. Ixx. interprætati ſunt pri
cipes:qui uocantur Sarim: uerbi ſimilitudĩe atq; ambiguitate decepti. Rurſum ubi nos poſuimus
aceruos ꝗq hebraice appellantur: Gallim: & ꝓprie &Oρπεσαοενα0οι%ρυο απνονοειο ſigni-
ficant:hoc eſt ex arena tumulos cõgregatos:qui maxime in deſerto & maxime in littoribus flan/
te uento: uel augentur: uel minuũtur.Ixx. tranſtulerunt teſtudies. Pro quibus Symachus aceruos
lapidum interprætatus eſt: Theodotion colles. Et re uera ſi Yꝓne ipa σ°ο%π reſpitias habent ſimi-
litudinem magnorum teſtudinum in deſerto agro: uel in ripis atq; littoribus paululũ humo emi

nentium: Quod ergo dicit hoc eſt. Si in galaad de qua ſcriptum eſt galaad ciuitas operantiũ ido

lum ſupplantata a ſanguine:falſi ſunt dii & peruerſa religio: & eſt trãſiordanem ubi due tribus ha

bitant rubẽ & gad & dimidia tribus manaſſe. Ergo & galgal de qua in hoc eodẽ ꝓpheta legimus

Ois malitia eoꝶ ĩ galgala ꝗᷓ poſt tergũ bethauẽ. Quicũq; idola colũt nõ boues diis ĩmolãt: ſed
bubus offerũt ſacriſicia: imitãtes errorẽ ſamariæ. Eo. n. tpe quo hæc ꝓphabãtur galaad ĩ regno. x.
tribuũ erat: & galgal ſub ĩpio duax tribuũ ꝗᷓ appellabãtur iuda. Exrgo &. x. tribꝰ: & duæ pan ido/

☚

Miero.liber tertius

* latriæ errore deceptæ ſunt: & altaria eorum ſicut acerui & tumuli de lapidibus congregati ſiue de
arenis. Cumq; & illi & luda in captiuitatem fuerint abducti: aræ quondam eorum abſq; cultori/
bus teſtudinum uel tumulorum habebunt ſimilitudinem. Quia uero galaad interpretatur tranſla
tio teſtimonii: & galgal uolutabrum:hoc dicere poſſumus quod principes hereticorum teſtimo/
nia ueritatis traniferant in mendatium: & quicquid colunt idolum ſit & ſacrificia eorum habeant
ſimilitudinem: uel aceruorum de lapidibus congregatorum: uel teſtudinum. Quomõ. n. Yneipat
Gσασα½ο & acerui hinc atq; illinc de lapidibus & ſabulo congregantur: ita & heretici de ſapientia
ſeculari & argutis hominum fraude atq; mendatio ſimulachra componunt: Et cum hoc fece/
rint tardis greſſibus in uno mouentur loco: & totum orbem occupare non poſſunt: Teſtudo tar-
digradua & onerata: imo oppreſſa pondere ſuo:non tam ambulat ꝗᷓ mouetur: hereticorum gra/-
uiſſima peccata ſigniſicans: qui ſuis in cœno & uolutabro luti erroribus immolant: adorãtes ope
ra manuum ſuarum & inſtar boum cũcta pro terrenis frugibus laborantes.

£
CFugit Jacob in regionem ſyrie:⁊ ſeruiuit Iſrael in vxoꝛe:⁊ in vxoꝛe ſeruauit:In ꝓpheta au-
tem edurit dominus Iſrael de egypto:⁊ in pꝛopheta ſeruatus eſft. LXx
CCEt receſſit Jacob in campos ſyrie:⁊ ſeruiuit in iſrael in vxoꝛe:⁊ in vxoꝛe cuſtodiuit:⁊ in pꝛo/
pheta eduxit dominus iſrael de egypto:⁊ in ꝓpheta ſeruatus eſt.
CVidetur abſqʒ rõne & ordie prophetali poſt idolũ galaad & galgal & altaria aceruis lapidũ ſimi
lia ſubito hiſtoriam geneſeos de Iacob uoluiſſe narrare: Quod ſtatim ſoluit:qui ſupra de Iacob le
iſſe ſe meminit:in utero ſupplantauit fratrem ſuum: & in fortitudine directus eſt cum angelo:&
inualuit ad angelum: & cõfortatus eſt: fleuit & rogauit eum:in bethel inuenit eum & ibi locutus
eſt nobiſcum. Iſte igitur Iacob non fruſtra ab angelo confortatus eſt: ſed quia tota nocte pugna/
uit & uicit aduerſarium: ut ex hoc fratrem diſceret nõ timere: cuius metu in ſyriam fugeret ad la/
ban auunculum ſuum: & ſeruiuit in uxore rachel ſeptem annis: & pro lia oues ſoceri laban eodẽ
annorum ſpatio cuſtodiuit. Et quia ſemel Iacob dixerat & Iſrael patrem filioſq; cõiungit: & ſequẽ
tis recordatur hiſtoriæ quando in ꝓpheta moyſe eduxit dominus Iſrael de egypto: & duodecim
tribus qui generati ſunt de Iſrael ꝓpheta educente ſeruate ſunt: Non errabit qui ſupplantatorem
Iacob: & Iſrael uidentem deum in typo domini dixerit preceſſiſſe: & rachel primũ ſterilem atqʒ
formoſam:quã plurimum dilexit Iacob:ſignificare eccleſiam: Lyam autem lipiẽtibus oculis: atq;
fœtoſam ſynagogæ ſacramenta monſtrare: & quod ipſe credẽtium populũ eduxerit de tenebris
huius ſeculi: &ad dulciſtima iordanis ideſt baptiſmi fluenta peruenerit.
CAd iracundiam me pꝛouocauit ephꝛaim in amaritudinibus ſuis:⁊ ſanguis eius ſuper eum
veniet:⁊ obpꝛobꝛium ũulius reſtituet ei dominus deus ſuus. LXxX. Similiter.
CCum ego ephraim tanta preſtiterim ut nudum & exulem: ad ſolum diuitem dominum reduce/
rem & multorum filiorum parentem: deſeruit me ephraĩ ad iracundiam prouocauit: & amaritu-
dine ſua amarum fecit eſſe qui dulcis ſum: Vnde ſanguis eius ſuper eum ueniet:ideſt ipſe erit cauſa
mortis ſue.ſecundum id quod.Dauid loquitur ad eum qui ſaulis nuntiauit interitum: & a ſe regẽ
Iſrael ceſſum eſſe memorabat: Sanguis tuus ſuper caput tuum: Non mea ſententia ſed ſaulis ſan/ 2. reg.l.e.
guĩe tuus ſanguis effundetur: qdq; ſequitur & opprobrium eius reſtituet ei dominus:llli ſenſui
congruit quem nathan loquitur ad dauid. Quia blaſphemare feciſti immicos nomẽ domini pro

pter hanc rem: hoc eſt propter peccatum quo ĩterfeciſti uriam: ipſa blaſphemia atq; opprobrium 2. re. 12. d. lella
quo per te dominus blaſphematus eſt uerterur in caput tuum. Semper heretici ad iracundiam pro 1
uocant clementem dominum: & qui mauult penitentiam peccatoris ꝗ mortem:duritiam cordis
ſui punire compellunt: & ſanguis eorum quo & ſuum & multorum effuderũt ſanguinem ueniet a.
ſuper caput eorum:& opprobria quibus dominum blaſphemauerunt reſtituet eis dominus ſuus:
Non quod eorum dominus ſit.ſed qui quondam dominus eorum fuit. Cap. xiii.

POauente ephꝛaim hoꝛroꝛ inuaſit Iſrael:æ deliquit in baal.⁊ moꝛtuus eſt:⁊ nunc ad/
Esaiderunt ad peccandum.feceruntq; ſibi conflatile de argento ſuo quaſi ſimilitudineʒ
1S idolox: factura artificũ totũ c.ijs ipſi dicũt ĩmolate homines vitulos adorãtes.LXX.
EEAJuxta verbum ephraim iuſtificationes accepit ipſe in Iſrael.? poſuit baal ⁊ moꝛ/
tuus eſt:⁊ nunc appoſuit vt peccaret.⁊ fecerunt ſibi conflatile de argento ſuo:ſecundum imagi
nem idoloꝛum:opera artiſicij conflata.ijs ipſi dicunt immolate hoies vituli enim defecerunt.
CPro eo quod. Ixx.interpretati ſũt ĩimolate homines:uituli enim defecerunt.Et nos uertimus im
molate homines uitulos adorantes. Symachus interpretatus eſt immolate homines uitulos ado/
rent:Vt ſit ſenſus Immolate hoc eſt ſacrificate idolis. Et hucuſqʒ diſtinctio ſequatur: Rationale ani
mal homines adorent: uitulos muta animantia. Loquente ergo Ephraim ideſt hieroboam filio
nabath de tribu Ephraim:horor ĩuaſit Iſrael:ideſt decem tribus: Pro horrore qui hebraice dicitur
quem Symachus & Theodotion tremorem interpretati ſunt: Neſcio quid uolentes:
ideſt iuſtificationes. lxx.tranſtulerunt. Et tantus Iſraelem horror inuaſit: ut delinqueret & To. 14. a.
offenderet dominum baal & moreretur. perdens eum qui dicit: Ego ſum uita: Anima enim que Ez. 4 2
peccauerit ipſa morietur. Et apoſtolus uidua:inquit que in delitis eſt: uiuens mortua eſt: Et non . Thi.. a.

Super Oſee prophetã.

ſolum mortuus eſt in baal: ſed addidit pæccata peccatis: ut ex argento quod dominus dederatido
la fabricaretur opera manuum hominum: Quibus ipſi dicũt ideſt ſacerdotes & principes qui po/
4 ps.lIoꝭ. pulum bona docere debuerant: Immolate homines uitulos adorantes: Quod quidem & in pſal
mis dicitur: Immolauerũt filios ſuos & filias ſuas demoniis: Pro eo quod iuxta Symachũ & Theo-/

dotionem uertimus adorantes Aquila iterprætatus kaTα1ορσ1ε ideſt deoſculantes: Qui
Iob.ʒlec. enim adorant ſolent deoſculari manum ſuam: quod Iob feciſſe ſe negat dicens: Si oſculatus ſum
. manum meam apponẽs ori meo: & hoc mihi ad iniquitatem maximam rep utetur: Sin autẽ ut qui
4 dam uolunt demones locuntur ad populum: Immolate homines: uituli enim defecerunt: Oſtẽdi-
tur ingluuies eorum: qui ſanguine uictimarum aluntur: & holocauſtorum fumo. Quod deficien
tibus hoſtiis homines ſibi cupiant immolare. quorum nõ ſolum intentu: ſed & cruore lætãtur: Lo
quentibus autem hereticis: immo principibus hereticorum: deſt ephraim: horor & tremor ĩuaſit
infcœlicẽ populum: & deliquit in idolis: quæ de ſuo corde confinxit: & montur cũ populo quem
ſeduxit: & non ei ſufficit corruiſſe niſi linguam quam ad canendum deum acceperat uertat in ima
gines idolorũ & artifici eloquio ſimile ueritati dogma componat:qd nihil eſt aliud:niſi excogita
S tio prauitatis humanæ præcipiuntq; diſcipulis ſuis ut & ipſi Imolemt hommes: hoc eſt furentur de
J eccleſia dei: & introducant ad hereticos: & occidant quos deceperint: Quod ſequitur: uituli enim
ni defecerunt hunc habet ſenſum: Nolite querere quos ſeducatis de gentibus qui uocãtur bruta ani
ble malia: ſed eos rapite: eos ĩmolate qui in eccleſia còͤſtituti criſti cenſẽtur nomine: & hoẽs appellatur
CIccirco erunt quaſi nubes matutina:⁊ ſicut ros matutinus pertranſiens:ſicut puluis turbine
us raptus ex area:⁊ ſicut fumus de fumario. LXX Simliter.
no⸗ CHoc ſolum qd in ulſtimo eſt immutantes & ſicut uapor de locuſtis ſiue de lachrimis: qa in pleriſ
lv q codicibus àρHτποο maliis A„ροναιο% ν poſitum reperimus. Quia inquit homines pro uitulis
dAK immo uitulis ĩmolauerunt & adorauerunt uitulos: iccirco erũt q̃ſi nubes matutina: & ſicut ros ma
GH ne ptrãſiẽs:ſicut puluis turbine raptus ex area: & ſicut fumus de fumario. Quæ oĩa uidẽtur ad tps &
W ſubito dilabũtur iuxta illud qd dixerat: Trãſire fecit ſamaria regem ſuum: quaſi ſpumã ſup faciem
len aquæ: & iterum: ſicut mane trãſit: Pertrãſit rex Iſrael: & nubem quidem aut rorẽ trãſire uelociter &
1 puluerem ex area. & fumũ de fumario: nemo ãbigit: uxta illud qd ſcriptum eſt: Sicut deficit fu/
g mus deficiãt: Quærimus autẽ qᷓre Ixx pro fario qd theodotiõ trãſtulit ανοX½uπον lIocuſtas iter .
vns pᷣtati ſũt:apud hebræos locuſta & fumarium iiſdem ſcribitur litteris: Aleph: res beth: he. qd ſi lega-
tur arbe locuſta dicitur. Si orobba fumarium pro quo Aquila a Tapak Tnv Symachus foramen
um interprætati ſunt. Catharactam autem proprie uocat foramen in pariete fabricatum per quod fu-
mus egreditur: Si quis autem contentioſus & nolens recipere hebraicam ueritatem. Locuſte ſen/
nee ſum queſierit Audiat ephraim 1 ασο ideſt uapor ſiue auræ & ſpinttui comparari: qui ita tenuis
. de ore locuſtæ ægreditur. ut nõ ſentiatur: quod ſi econtrario obiecerit: quare non aliis quæ mino
ra ſunt periturum ephraim aſſimilauerit. Verbi gratia pulici: qui omnia membra habet:caput ocu
los pedes uentrem & crlerqu licet oculis non uideamus tamen ſenſu intelligimus: in tantum
ſg,utt ut os pulicis ac dentes nõ uidentes oculis: morſibus ſentiamus: Reſpondendum eſt ei quod ideo
“ uapori locuſtæ: ſiue auræ tenuiſſimæ periturorum gloria comparata ſit: quia locuſta noxia eſt: & ſic
4 inimica mortalibus: ut famem faciat & ſegetum culta populatur: in tantum ut arbores quoq; &ui-
nund loel. a⸗. & Ues decorticet. Quod plenius in iohel propheta legimus. Et huic locuſtæ & nubi matutinæ & r0/
1 2.f. ri & pulueni heretici cõparantur. De quibus & in epiſtola catholica dicitur:Hi ſunt nubes ſine aquiſ
habent enim ſpetiem prophetarum: & nubium apoſtolicarum: ad quas dei ueritas peruenit. Sed
un lLo. 7.c. non habent aquas ideſt gratiam ſpirituſſancti. Dicente domino in euangælio. Qui credit in me: ſi
n cut dicit ſcriptura:flumiĩa de uentre eius fluẽt aquæ uiuæ:hoc aũt dixit (iquit) de ſpiritu quẽ acce
in⸗ pturi erant credentes in eum. De lachrymis autem quæ ſermone græco habent aliꝗᷓ ſimilitudinẽ
locuſtarum AakpuοροK; τ KHι⅝⅛πüοορο Manifeſtus error eſt: quibuſdam pro locuſtis lachrymas eſti- .
, 4 mantibus. Egoautẽ ominus deus tuus.de tærra ægypti: Pro quo in. x. iterprætibus legitur: Ego
ni autem dominus deus tuus firmans cælum & creans terram: cuius manus creauit omnem militiam
. cæli: Et nõ oſtendi ea tibi: ut ambulares poſt ea:& eduxi te de terra ægypti: Quæ quoniam & in he
braico non habentur & a nullo uertuntur interprætum: In antiqua quoq; editione. Ixx. non legũ/
NM1 tur obelo prænotãda ſũt: præſertim cum ſenſus eorum perſpicuus ſit: Vnde ad reliqua trãſeamus
t cum iis quæ ſecuntur iungentes ſuperius capitulum.
Bin CEgo autem dominus deus tuus de terra egypti:⁊ deum abſqʒ me neſcias:⁊ ſaluatoꝛ non eſt
1 pꝛeter me:ego cognoui te in deſerto:i terra ſolitudinis iuxta paſcna ſua adimpleti ſunt ⁊ ſatura
ecc ti ſunt:⁊ eleuarunt coꝛ ſuum ⁊ obliti ſunt mei. LCxx
o CEgo autẽ dominus deus tuus:⁊ ego eduxite de terra egypti:⁊ deuz pꝛeter mẽ nõ cognoſces
M 7 ſaluatoꝛ non eſt abſqʒ me:Ego paſcebam te in ſolitudine in terra inhabitabili:ſcompaſcua
ſua:⁊ repleti ſunt in ſaturitate:⁊ eleuata ſunt coꝛda eoꝛum iccirco obliti ſunt mei.
o CQui ſupra dixeratFugit Iacob in regionem ſyriæ: & ſeruiuit Iſrael in uxore & in uxore ſeruauit.
gle iel⸗ IIn propheta autem eduxit dominus deus Iſrael de ægipto: & in propheta ſeruatus eſt: Et iam nũc
nr T d

WMiero.liber Tertius

quid eis præſtiterit refert. Ego dominus deus tuus qui eduxĩ te de terra agpliequi tibi mandaui
per Moyſen: Attende ne forte cõmedas & ſatureris & obliuiſcaris dei tui qui eduxit te de terra.
Non eſt enim alius deus præter me & qui poſſit ſaluare: nullus eſt alius: Ego qui conditor omniũ
ſum: cognoui ſiue paui te in deſerto & in terra inhabitabili: ubi rerum omnium pẽuria: ubi nullæ
aquæ: dedi tibi mana de cælo: & aquaꝶ fontes ꝓduxi de petra duriſtima. Qui iuxta illud quod ali
bi ſcriptum eſt: Incraſſatus eſt impinguatus dilatatus: & recalcitrauit dilectus. Nunc quoq; cõme/ D eu.32.b.
derunt & ſaturati ſunt:& eleuauerunt cor ſuum & obliti ſunt eius cuius beneficiorũ memores eſſe
debebãt: Neq; enim per tantam heremi uaſtitatem ubi non ſolum fruges & arbores uineæq;: ſed
nec herba quidem gignitur: & nullæ aquæ ard orem temperant ſolis: quadraginta annos poterat
iſrael ad terram peruenire iordanis: niſi dominus oĩa præſtitiſſet. Hereticos quoq; eduxit dñs de
terra ægypti: de domo ſeruitutis & de camino ferreo: qui primum ſeruiebãt regi Pharaoni & du-
cibus eius:præcepitq; eis in eccleſia ut aliũ neſcirẽt deum:miſi eum qui creator eſt oigm & nouit
ſaluare quos fecit. Ipſe cognouit eos & pauit ĩ terra ſolitudinis: ita ut poſiint dicere. Dũs paſcit me ps.22.
& nihil mihi deerit in loco paſcuæ ibi me collocauit: ſuper aquã refectionis educauit me. Deditq
eis angelorum panem mãna de cælo:qd in ægypto nunqᷓ cõmederãt. Et aquas de ſequẽti eos pe cor. 10.a.
tra. Petra aũt iuxta apoſtolum xps eſt: qui cõmederunt & impleti ſunt: & cibos dñi non tulerunt.
Quibus idem apoſtolus loquitur: Iam ſaturati eſtis. Itẽ diuites facti eſtis: Sine nobis regnatis atq; I.cor. 4. b.
utinam regnetis: ut & nos regnemus uobiſcum. Cõmederunt enim in ſanctis ſcripturis panemg
de celo deſcẽdit: & cũ Dauid dixerũt: Incerta & occulta ſapiẽtiæ tuæ mamifeſtaſti mihi: Impletiq
& ſaturati eleuauerunt contra creatorẽ cor ſuũ: & alterum ſibi finxerunt deum. Quicquid biberãt
& cõmederãt ſuis meritis ñ dei miſericordiæ deputãtes: Iccirco obliti ſũt dei: ꝗ pᷣceperat eis:ut le
gis uerba religarẽt ĩter oculos & in manibꝰ: atq; in fimbriis pallioꝶ: ne unꝗ obliuiſcerẽtur dei ſui. —„„„
Et ego ero eis quaſi leena:ſicut pardus in via aſſyrioꝝ occurrã eis quaſi vrſa raptis catulis: laenr
7 diſrumpã interioꝛa iecoꝛis eoꝝ:⁊ ↄſummã eos ibi quaſi leo beſtia agri ſcindet eos. LXxX.
CEt ero eis quaſi pãther:⁊ ſicut pardus in via aſſyrioꝝ occurrꝗ eis ſicut vꝛſa idigẽs cibo:⁊ diſ
rüũpã iterioꝛa coꝛdis eoꝝ:⁊ deuoꝛabũt eos ibi catuli ſiluarũ:beſtie agri diſrumpent eos.
CI li adimpleti ſunt & ſaturati: eleuauerunt corda ſua & obliti ſunt mei. Ego aũt inqꝗt ero eis qua
ſi leena ſiue pãther: de quo ſupra plenius diximus: & ſicut pardus in uia aſſyrioꝶ: qñ ducẽtur capti
ui ab aſſy riis: & occurram illis quaſi urſa raptis catulis ſiue indigens cibo: & diſrumpam eoꝶ uni/
uerſa uitalia. Aiunt qui de beſtiaꝶ ſcripſere naturis: inter oẽs feras nihil eſſe urſa ſeuius: cum perdi
derit catulos: uel indiguerit cibis: & nõ ſolum pãtheræ pardi & urſæ ferociã cõminatur:ſed leonis .
quoq; & oĩum beſtiaꝶ quæ gignuntur in ſaltibus: & hæc oĩa dicit ſe eſſe uertendum: qn ierint ad
aſſyrios ne cum ibi dura fuerint perpeſſi: non potentiæ & indignationi dñi: ſed hoſtium fortitudi
ni aſignent miſericordias ſuas. Simulq; cõſideremus: quod qui in euangelio credentibus loꝗtur.
Venite ad me oẽs qui laboratis & onerati eſtis: & ego reficiam uos:iugum enim meum ſuaue ẽ & Mat. ild.
onus meum leue. Nunc per ꝓphetam incredulis & nolentibus agere pœnitentiam: päather pardus
urſa & leo efficitur: non ſolum Iſraelitis qui ꝓpter idolatriam in medorum urbibus ſiue mõtibus
collocati ſunt: ſed ẽt hereticis qui ꝓpter mentis ſuperbiam & falſorum dogmatum ueritatem ob
liti ſunt dei ſui:& finxerunt & ſecuti ſunt deos alienoos.
CPerditio tua iſrael:tantummodo in me auxilium tuum.Abi eſt rex tuus. Maximè nunc te
ſaluum faciat in omnibus vrbibus tuis:⁊ iudices tui de quibus dixiſti:da mihi regem ⁊ pꝛinci
pes:Gabo tibi regem in furoꝛe meo in indignatione ma. LXX. “ .
CCECoꝛuptiõi tue iſrael ꝗs auxiliabit᷑:ubi eſt rex tuus:ſtet ⁊ ſaluum te faciat ĩ cũctis vꝛbibꝰ tuis
iudicet te:de quo dixiſti da mihi regẽ ⁊ pꝛincipẽ:⁊ dedi tibi regẽ ĩ ira mea ⁊ habui ĩ furoꝛe meo.
CPro eo quod. lxx.interprætati ſunt habui: oẽs abſtulit trãſtulerunt. Infœlix iſrael & dignus ma-
ledictione perpetua:qui in tantũ impietatis deſcẽdit profundum:ut ſolius dei ſaluetur miſericor
dia. Poteſt aũt in hebræo & hoc ſenſu legi. Diſpereas Iſrael quia nihil reliquum ẽ niſi ut mea ſolũ
clemẽtia conſerueris. In. Ixx. aũt alter eſt ſenſus. Corruptioni tuæ iſrael quis auxiliabitur: ideſt ca
ptiuitati tuæ & ultimæ ſeruituti: quis ferre poterit auxilium eoꝶ quos tibi pᷣſules eſtimaſti: Vbi
eſt rex tuus de quo dicebas ad Samuel conſtitue ſuper nos regem ut iudicet nos: ſicut & gentes ha ”ð
bent cætere.Cunq; ille cõtradiceret:reſpondebas nequaqᷓ:ſed rex erit nobis: & erimus etiam nos Pe⸗
ſicut & gentes omnes: & iudicabit nos rex noſter: & egredietur ante nos & pugnabit pro nobis.
De quo ergo tibi ꝓmiſeras qd tua bella bellaret:nunc in neceſſitate ſubueniat & uniuerſas urbes
tuas liberet de ſeruitute. Vbi ſũt iudices tui?ubi reges? Tu enim dixiſti da mihi regem & pricipes:
itaq; dedi tibi ſaulem regem in furore meo:in tantum ut in diebus meſſis pluuiam demonſtrare:
contra naturam iudeæ ꝓuintiæ. Et abſtuli inquit in indignatione mea regẽ uidelicet Sedechiäa: ße
ut quẽ cũ furore dederam: tollerẽ cũ indignatione. Alii arbitrantur datũ in furore regẽ Hieroboã
filiũ nabath: & ablatũ in idignatiõe O ſee ultimũ regẽ.x.tribuũ.Hoc qd expoſtim dedi tibi regẽ
& abſtuli regẽ in indignatiõe mea: hebræi ad futuꝶ tpᷣs referũt: Eo ĩqt tꝑpe quo dicebas da mihi re
gẽ & prĩcipes: ego tibi reſpondebã ꝑ Samuelẽ qd daturus tibi eẽm in furore meo & ablaturus in llc

*

HGSupper Oſee pꝛophetã.

indignatione mea:Perditus eſt omnis hereticus & corruptioni traditus: Qui enim corrũpit tẽplũ
dei corrũpet illũ dominus: & in nullo alio habet auxiliũ niſi in ſola miſericordia dei ꝗᷓ penitudine
conſequitur: huius rex & iudices diabolus eſt & demones: ſiue omnes principes dogmatum puer-
ſorum.ꝗ eos tempore neceſſitatis & anguſtiæ liberare nõ poterũt: q dati ſũt ĩ furore & auferẽtur
in indignatione: Nõ quod dominus tales eos uoluerit habere reges: alioqn nõ auferret: quos ſpõ-/

Dap, te dederat:ſed quod dimiſerit eos uoluntatibus ſuis: ut cõmedẽtes & incraſſati canibus nauſiarẽt
& uomerent per nares ſuas: & odiſſe inciperent eos quos tanto ſtudio ſequebantur.
CVolligata eſt iniquitas ephraim:abſconditum peccatum eius:doloꝛes parturientis vemiẽt ei:
ipſe filius non ſapiens nunc enim non ſtabit in contritione filioꝛum. LXX.
CLongregatio iniquitatis ephraim abſconditum peccatum eius:doloꝛes quaſi parturiẽtis ve/
nient ei: Iſte eſt filius tuus ſapiens:quia nunc non ſuſtinebit in contritione filioꝛum.
CQuomodo ſi ligetur quid in ſacculo conſeruatur: & non Perit ei cui ligatum é: ſic omnis iniꝗ/
ei⸗ tas qua in deum peccauit ephraim cõligata eſt ei: & abſcondita: & quaſi in marſuppio reſeruatur:
Deniq; cum dies ultionis aduenerit: & extrema captiuitas dolores ꝗſi parturiẽtis ueniẽt ei: ſiue ap/
Nenne præhendent illum: Mulier parturiens multo anteꝗ pariat ex eo tempore quo concipit: ſcit ſe eſſe pa
4. rituram & expectat cottidie extrema tormenta cruciatusq; uenturos. Ita & ephraim filius inſipiens
e de quo ſupra dixerat: ephraim columba inſipiens: non habens cor in contritione filiorum & popu
M ti ſui: cum dies parturitionis & captiuitatis aduenerit aut ſtare aut ſuffere non poterit: Pro inſipiẽte
filio. in Ixx. per ironiam legitur: Iſte ſilius ſapiens: hoc eſt quem ſapientem putabas: ut econtrario
1 intelligatur inſipiens: Omnibus autem hereticis iniquitas colligata eſt: quam in excelſo locuti ſũt
f & abſconditum eſt peccatum eorum:dum ſe putãt uenena ſui cordis abicondere: & habere ſecreta
d u cum dies parturitionis aduenerit: pro qua dei fapiẽtiã dereliquit: dolore eiulationibuſq; pa-/
5 Iere.l7. b. dentur.Iſte ephraim filius ĩſipiẽs eſt: de quo in hieremia ſcriptum ẽ nouiſſimum eius erit ĩſipiẽs &
. in contritione filiorum ſuorum quos interfecit: quos iugulauit dei iram ſuſtinere non poterit.
CBe manu moꝛtis liberabo eos:de moꝛte redimam eos: Ero moꝛs tua o moꝛs:ero moꝛſus
tn inferne. Conſolatio abſcondita eſt ab oculis meis:qꝛ ipſe inter fratres diuidit. LXX
Be mann inferni liberabo cos:de moꝛte redimam illos:vbi ẽ cauſa tua moꝛs:vbi ẽ aculeus
. tuus inferne:conſolatio abſcondita eſt ab oculis meis:qꝛ ipſe inter fratres diuidit.
i, CSecũdum utranq;ʒ intelligentiam: & ephraim hoc eſt & decem tribuum & hereticorum: qui ſuſti
i nere non poterunt in contritione filiorum ſuorum: cum dolores quaſi parturientis aduenerit: do/
. pro. i8. d. minus pollicetur de manu mortis ſe eos liberaturũ: & de morte redẽp turum: Manum autẽ mor-
4 tis appellat opera quibus ĩterfecit: Iuxta illud quod ſcriptum ẽ:In manu lingue mors & uita. Libe
il rauit autem omnes dominus: & redemit ĩ paſſione crucis & effuſione ſanguinis ſui:qñ anima eius

deſcendit in infernum: & caro eius non uidit corruptionem: & ad ipſam mortẽ atq; infernum lo/
cutus eſt:Ero mors tua o mors.Iccirco enĩ mortuus ſũ ut cũ mea morte moriaris: Ero morſus tu
us inferne.qui omnes tuis faucibus deuorabas: Vidẽſq; mortis duram neceſſitatẽ. & qd nullus ſit
hominũ qui uiuat & nõ uideat mortem: Clemẽtiſſimus pater ſententiæ recordatur antiquæ: quia
in adam omnes morimur: ſiue propheta intelligẽs fragilitatẽ ſuam: & conditionẽ camis humanæ
Conſolatio ait abſcondita eſt ab oculis meis.& eſt ſenſus:Non ualeo conſolari:quicquid mẽte cõ
cæpero dolorem meũ non poteſt mittigare: cernentis cariſſima inter ſe oĩa morte ſeiungi: ipe in

. ꝗt infernus diuidit ꝗcqd igitur ſeparat fratres ĩfernus ẽ appellãdus: & maxie mulier meretrix: ꝗqᷓ uo
N cans inſipiẽtẽ ad ſe dicit ĩ opibus prudentiæ: panes ocultos libẽter attingite: & aꝗ furtiuæ dulcedi
nẽ: & neſcit inſipiens qm̃ terrigenæ apud eã pereũt: & ĩ profüdũ inferni currũt: Quicquid enĩ nõ li
⸗ cet magis deſideratur: & quod raritate dulce ẽ: aſſiduitate in amaritudiuẽ uertitur: Et mel diſtillat
de labiis mulieris meretricis: quod ad tempus impiĩguat fauces inſipiẽtis: nouiſſime autem amari/
n L us felle iuenitur: & acutius magis ꝗ́ᷓ gladius utrinq; acutus: quicũq; terrigena eſt: & de celo non na
D ſcitur: interficitur eius amplexibus: & ligatur inſtitis lectulorum. & inſipientiæ pedes deducut eos.
i ui utũtur ea cum morte ad inferos.Inter mortem autem & inferos: hoc intereſt: Mors eſt qua aĩa
a ſpatur a corpore:Infernus locus in quo animæ redcludũtur: ſiue in refrigerio: ſiue ĩ pœnis: p qua
K litate meritorum: Hoc diximus: ut oſtenderemus id mortẽ facere: qd meretricẽ mulierẽ. Mors enĩ
z p̃s.d. diuidit fratres: hoc & mulier facit ĩ fiatribus: Oẽm intellige caritatẽ: qd & mater diuidatur a filia:
no⸗ & pater a filio: & frater a fratre: Quod ãt aliud ſit mors & aliud infernus: & pſalmiſta demõſtrat di/
bis cẽs: Nõ ẽ ĩ morte ꝗ memor ſit tui:i inferno ãt ꝗs cõfitebitur tibi: & in alio loco:Veniat mors ſuper
te eos & deſcẽdãt ĩ ĩfernũ uiuẽtes: p eo qd nos ĩterpᷣ̃tati ſumus:Ero mors tua o mors: ero morſus tuꝰ
ner ĩferne.lxx.trãſtulerũt: V bi eſt cauſa tua mors: ubi eſt ſtimulus tuus iferne.pro quo apoſtolus poſuit
u 1. Cor. 1.g abſorpta eſt mors in cõtentione: Vbi eſt mors cõtentio tua ubi eſt mors aculeus tuus: Et exponẽſ
Cii uirtutẽ teſtimonii ĩtulit: Aculeus ãt mortis peccatum: uirtus uero peccati lex: Deo ãt gratias ꝗ de/
ri dit nobis uictoriã: p dim noſtxrum Ieſum chriſtum: Itaq; qd ille in reſurectionem iterptatus eſt do
mini: nos aliter ĩterpᷣtari nec poſſumus nec audemus: Poteſt mors & infernus & diabolus accipi:
e, Eſa.2: c. qui chriſti morte iugulatus eſt: De quo & in Eſaia loquitur: Deuorauit mors iualeſcẽs: & poſtea ſe

d ii

4

MWiero.liber Tertius

quitur. Abſtulit dñs oẽm lachrymã ab oĩ facie. Duos aũt frattes inter ſe morte diuiſos:ĩuxta hiſto
riam illius tẽporis: quidã Iſrael & iudam ĩtelligũt ut qd tũc figurabatur in pte nũc ſentiatur in toto
& cum omni hũano genere Iſrael & iudas liberandus ſit & redimendus. In eo loco in quo lxx.
tranſtulerũt: Vbi eſt cà tua & nos diximus ero mors tua Simachus interprætatus eſt ero plaga tua:
Quita editio & Aqꝗla.Vbi ſũt ſermones tui:quod hebraice ſcribitur de barach: legentes dabar: hoc
eſt uerbum pro deber quod ĩterpᷣtatur mors: Iuxta illud quod in Eſaia legimus Mortem miſſit
dñs in. Iacob & uenit in Iſrael Hoc eſt deber pro quo nos interpᷣtati ſumus: Verbũ miſſit in Iacob:
& uenit in iſrael.i. dabar: Pro Aculeo quoq; quem nos morſum tranſtulimus: Simachus occurſũ
.i. KαN1ααρπ1T ν Theodotion & ꝗnta edictio plagã & cõcluſionẽ interprætati ſunt.

Eſa.9.b.

Aducet urentem uentum dominus de deſerto aſcendentem:⁊ ſiccabit venas eiuſ⁊ deſolabit

fontes eius .⁊ ipſe diripiet theſaurum omnis vaſis deſiderabilis. LXxMAX.
Agucet vrentem ventum dominus de deſerto ſuper eos:⁊ ſiccabit venas eius:deſolabit fo
£△

tes illius:iſte arefaciet terram eius ⁊ omnia vaſa deſiderabilia.

— —

CLegi in cuiuſdã cõmẽtariis: uẽtũ urẽtẽ quẽ aducet dñs de deſerto.illum eſſe qui percuſſerit domũ
iob in q̃tuor angulis: & fecerit eam ſuper filios ruere cõuiuãtes: & unũ eſſe de iis uẽtis: quos in euã
gelio legimus flare & uenire cũ turbine:pluuiis atq; flumibus: ut ſubuertãt domũ:q; ſuꝑ petrã edifi
cata é: ſiue ſup arenas: qd neqᷓꝗᷓ uidetur: Neq;.n. in iob ſcriptũ ẽ qd uẽtũ de deſerto dũs adduxerit:
ſed nomẽ dñi tacitũ eſt. ut uẽtus de ſolitudine:ꝗ cõtra ſanctũ uirũ ſua uenerat uolũtate contraria
poſſit accipi fortitudo: & uẽti ꝗ domoꝶ fũdamẽta ſubuertũt utiq; ad bonã pꝑtẽ nõ poterũt referri:
Supẽ ut uẽêtũ urẽtẽ quẽ aducet dñs de deſerto aſcẽdẽtẽ illum intelligamus: de quo & in abacuc le/
gimus:Deus ab auſtro ueniet & ſanctus de mõte pharan: ꝗ utiq; ĩ ſolitudine & ĩ meridie ſitus eſt:Et
in cãtico legimus: ubi paſcis ubi cubas ĩ meridie:Hũc itaq; uẽtũ urẽtẽ ꝗ ſiccet uenas mortis & fõ/
tes eius areficiat: adducet dñs de deſerto aſcendẽétẽ de deſerto ãt hũani generis: in quo &diabolus
querẽs requiẽ inuenire nõ potuit: Siue deſerta ĩtelligimus ſanctæ Mariæ uterũ uirginalẽ: qd abſq;
ſemine huano nulla frutice pullulauerit: ſed uirga ſimplex atq; puriſſima & unione fœcũda edide/
