eleiti CBeduc qnaſi torrẽtẽ lachrymas p diẽ ⁊ ꝑ noctẽ nõ des regeʒ tibi:neqʒ taceat pupilla oculi tui
abe C Oi tpe lachrymas pcõpundtionẽ cordis effundere debemus: q auctorẽ noſt& noſtris offenſuʒ ini
lionech qtatibꝰ nõ ignoram Né diſſoluamur pigra inhertia nec p deſidiã & uanã ſecuntatẽ ceſſet a lachry
ane mis oculi noſtri pupilla: poccupemꝰ faciẽ eiꝰ: lauem p ſingulas noctes lectũ noſtrũ: lachrymis ſtra
— tũ noſtrũ rigem' :miſericordiæ opibus inſiſtamus: & elemoſinã paupibus largiter tribuamus: & taʒ
innini Pnobis ꝗp Pꝓximis noſtris: & nobis cõmiſſis: miſericordiã dñi depᷣcemur: unde &ι ſeꝗtur. COPH.
ini⸗ CConſurge lauda in nocte in pꝛincipio vigiliaꝝ:E ffunde ſicut aqua coꝛ tuñ anñ conſpectũ dñi: le
ommin ua ad eũ manus tuas ꝓ aia paruuloꝛũ tuorũ:gꝗ defecerunt in fame:æ in capitè oium cõpitoꝛum.
COCõſurgir ĩ nocte ꝗq ĩ tribulatiõe pᷣſentis uitæ torporẽ a ſe excutit negligẽtiæ: laudat ĩ pricipio uigi
liarũ:q ĩ Oĩ cõuerſatiõe ſua ſtrenuũ ſe adhibet & cautũ: & qcqd aduerlſitatis patitur: totũ ad cõfeſſio
mnanh nẽ laudis dei cõuertere nititur: Sed effũdit ſicut aquã cor ſuu ante cõſpectũ dñi:q ex intimo affectu
tüd⸗ cotdis pducit lach rymas cõpuũctlõis: Sacriſficiu. n. deo ẽ ſps cõtribulatꝰ:cor cõtritũ & hũiliatũ deꝰ
zläürdl nõ ſI pnit. leuat ad dũm man ſuas ꝓ aĩabus puuloꝶ ſuoꝶ: q defecerũt famæ ĩ capite oĩum compito
nltäu rũ: qꝗ opationẽ miſericordiæ ꝓ hũilibꝰ & puulis xpi mẽbris: fame & fiti uſq; quaq; ĩ terminis müdi
lignüul laborãtibꝰ curã adhibet ex ſincera dilectiõe. nullũ.n. munꝰ deo acceptabiliꝰ ẽ ᷓ cõpũctio cordis ꝓla
ätu ta ex radice uere dilectiõis. Hic ẽ illud qd ĩ euãgelio dus cũù ĩgreſſus domuũu phariſei ad prãdiũ diſcu
immin buit magis lachrymas mulieris peccatricis ꝗᷓ delitias epulaꝶ phariſei pbauit. ubi ita legitur. Ingreſ
PPinini ſus domũ phariſei diſeubuit: Et ecce mulier ꝗᷓ erat ĩ ciuitate peccatrix ut cognouit qd recubuiſſet in
oni mn dom Ophariſei attulit alabaſtrũ unguẽti: & ſtans retro ſecus pedes domini: unguẽto ungebat: uidẽs
mnger autẽ phariſey &c. Igitur poſtꝗᷓ ꝓpheta ciuitatẽ miſerã ad pniæ & orationit lachtymas puocauit: ad
legbo ip̃ᷣm dominũ ſ quomõ a uindicta eu placaret uerba depræcationis conuertit dicens. RES.
gruthii CEide diie ⁊ conſidera quẽ vindemiaueris ita:Ergo ne cõmedẽét mulieres fructi ſuum: par/
iciiho uulos ad menſuram palme. Si occiditur in ſanctuario domini ſacerdos ? pꝛoppeaa·
cicitun Inter cætera quoq; mala qmiſeræ gẽti iudæoꝶ& accidereilld quoq; cõtigit qd mulieres eo puu
cadiiti los ĩ fantes & fructũ uteri ſui pp famis ĩopiã cõmederit: Vnde ẽ illud qd ĩ obſidiõe ſamariæ mulier
pregven ad iorã regẽ clamauit ꝓ occiſiõe filii fui: quẽ cũ uicina ſua cõmedit expetẽs ut ipſiꝰ filius ſimiliter ad
4 cõmeſtions ambabꝰ daretur: Sic quoq; & ĩ captiuitate ultima romanoꝶ ſub tito & ueſpaſiano prin
n ſiyl cipibꝰ mulier qdã ex plebe traſiordanẽ habitãtiũ ĩcolatũ maria noĩe: eleazari filia:genere ac diuitiis
n nobil 1s cu alia mulſtitudine lagie hyeroſolimã recepta cũ cæteris obſidebatur. Vbi cũ a raptoribus
meitio rebꝰ oĩbus & uictualib expoliata fuerat: ad extremũ neceſſitate famis cogẽte ꝓpriũ filiũ lactentẽ ĩ
ulubnn terfecit: ptemq; eiꝰ coquẽs cõmedit: ptẽ uero in futuꝶ ad cõmedenduz reieruauit: unde & nidore
oſo aſſatæ carnis ipſi faptores excitati: cũ ſactũ reperiſſent nimis exhorrẽtes ſeceſſerunt. Quod autẽ in
IN ſanctuario domini ſacerdotes & ꝓphetæ: pueri & ſenes iuuenes & uirgines glatlio ceciderunt hi-
N. ſtoriæ diuinæ: necnon & libri ioſephi hiſtoriographi de excidio urbis hyeroſolimæ maniſeſte do/
bri cent: Myſtice aũt mulieres fructũ ſuũ cõmedent: quando animæ peccatrices iuſto iudice deo retri-/
buente: operum ſuoꝶ condignã mercedem tecipient. Occiditur ſacerdos & propheta in ſanctua-
i Fe dominirci vn lnilri a leari⸗ &£ prædicatores uerbi dei: pp negligentiã ſuã atq; deſidiam de
uent officio unde coronari debuerant meritã pœnam ultionis ſortiuntur. SN.
C Jacu erunt in terra foꝛis puer ⁊ ſenex:Airgines mee:⁊ iunenes mei ceciderũt in gladio:Inter
imt Cialin die furoꝛis tui Wercuſſiſti nec miſertus es. S *
1 acent in terra foris puer & ſenex:cũ illi qui innocen tiã puerilem ſimulabãt: Vt illi ꝗ uidebantur

e ss

egiſſe

„ „ „ .
Liber Secundus.c.iii.
egden
conſilio plebẽ regere terrenis deſideriis incumbẽtes pp facinoroſam nitã de ciuitate dñi eiecti ter reine
ræ cui aĩio inhæſerant coequabuntur: puluiſq; pulueri reddetur. Similiter & q continentiã uirgineâ tciht
uidebantur hẽre: & robur luuentutis in opatione bona exercere: pp hypocriſim quã coram oculis ſeiu
hoĩum geſſerãt: gladio futuræ dãnationis occidẽtur: Interficit. n. uindicta cæleſtis in die furoris dñi gnufnn
fictos ſimulatores: nõ ueros executores ſacrarũ uirtutũ. Vnde in euãgelio uirgines ſtultæ in aduen/ Math. 25.a ſed
tu ſponſi leguntur mendicantes extra ianuã nuptiaꝑꝶ: foris remanſiſſe: & in pſalmis ſcriptum eſt: Iu/ . olim.
uenes ignem cõmediſſe: & uirgines earum lamentatas non eſſe. THAVY. wrk
CAocaſti quaſi ad diẽ ſolemmem qui terrerent me de circuitu:⁊ nõ fuit in die furoꝛis dñi ꝗ effu agtun
geret ⁊ relinqueretur. Quos educaui ⁊ enutrini:inimicus meus conſumpſit eos. s
EQuaſi ad diẽ ſolẽnem hoſtes uocati ſunt ad ſubuerſioneʒ pfidæ ciuitatis: quia id qd deſiderabãt legi
a dũño pmittente eueniebat. Interitũ. n. iudæoꝶα appetebãt conſpicere meruerüt: Aliter Hoſtes qua (l⸗
ſi uocati ad ſolẽnitatem ueniũt: cũ maligni ſpiritus in die iudicii ad puniendos peccatores exultan COr
tes conueniũt. Gaudent illi de ruina aĩarum ꝗa non ignorãt ad ſuppletionem ſuꝑpnæ ciuitatis un/ nnge
de illi corruerit creatũ eſſe humanũ genꝰ: & ob hoc ſe priuatos æterna fœlicitate cõſpiciẽtes hoĩes öroun
ne paradiſum habeãt toto niſu ꝑ inuidiã præcipitare feſtinãt. Hoc tñ non ſine grãdi dolore ſancta Abich
eccleſia ſuſtinet: cũ filios ſuos quos baptiſmate genuit: & ſacramẽtis diuinis imbuit: ſub inimicoruʒ cie
manu p diuerſa ſcelera cottidie cadere uidet. Quod in ſequentis libris initio ſatis lucide demonſtra gini
bitur:qm præſentem librum hic finire cenſemus. 1 alob
FINIT LIBER PRIMVS ET SECVNDVM ALPHABEITVM INCIPIT PROHER/ ſel
MlIVM IN LIBRVM SECVNDVM. CC
N RIMAM partẽ lamentationis hieremiæ ꝗᷓ duobus alphabetis: qua- C
R ucc ſaphico mœtro ſcripta cõſtat:qa tres uerſiculos ꝗ ſibi cõnexi ſüͤt: & Etne
ab una littera tantũ incipiũt heroici coma cõcludit: ſicut iã ſupra onñ lan
fuſlum eſt: exponendo tranſcurrimus Recte ergo ad ſecundã partem “
ubi tertium alphabetum quod trimetro ſcriptum eſt: & a ternis litte uhau
ris: ſed iiſdem: terni uerſus incipiunt: explanandaz; ueniamus Hocin ber
α1primis uolentes ſciri quod hæc pars primum calamitatem gentis iu Ce
RB dexæ ſeu potius humani generis deflendo ꝓnunciat: deinde ſacra-- C
Rmentü dominicæ incarnatõis ac paſſionis manifeſte exprimit: ubi iu
EAEEKAdæorum perſecutio & innocentis xpi pœna ac mors deſcribitur: de
BGo vir videns paupertatem meam in uirga indignationis eus. G
KERRN CConqueritur ergo populus fidelis pauptatem ſuaʒ in correptione indignationis dñi:
RA aa plurimosa ſtatu rectæ fidei & ſtudio bonoꝶ operum in tænebras erroris: & uitiope ba⸗ .
E— rnatrum cernit deuolui. Multi enim ſunt uocati:pauci uero eleci. ALEPHL.-
CAe minauit z adduxit in tenebras ? non in luem r .
Hoc eſt in tribulationem cadere permiſit: & non in proſperitatem ſeruaunuit. ALEPH. C
Tontum in me uertit ⁊ conuertit manum ſuam tota ie. e
EHoc eniʒ ſentit iuſti iudicis ſnia decernẽte:ſibi iuxta merita ſua enenire qd ſe recolit propriis actio n
nibus Pmereri.Illud t conſiderandũ eſt quod dicit: tantũ in me uertit & cõuertit manũ ſuam. Cõ io
uertere enim ſæpe in ſcripturis ponitur ꝓ placare: ut illud. Cõuertere due aliquãtulũ: & depcabilis lin
eſto ſup ſeruos tuos. Vertit,n. dns manuũ ſuz qn iuſte in reos debitã ultionẽ imittit: & cõuertit ma- ua
nũ ſaã qn miſericorditer a uindicta ſnĩiam ſuſpendit. Scriptum eſt. n. de illo: Dns mortificat & uiuiſi
cat humiliat & ſublimat: Et in deuteronomio dicit. Ego occidã & ego uiuere ſacaam. BEIIH. Aun
Aetuſtam fecit pellem meam: contriuit ofſſaeae. k
In pelle & caruæ exteriora & mollia quæq; exprimit: in oſſibus robur intermnum: Vetuſtam ergo un
fecit dominus pellem iudæorum & carnẽ qn in exteriornbus rebus per indigentiã fecit deformem tel
Contriuit oſſa eorum quando duriciam mentis eorum cõminuit. Hinc quoq; per beatum Ioh dici ei⸗
tur: Cutis mea denigrata eſt ſuper me: & oſſa mea aruerunt præcaumate. PEIH. o
CEdiſicauit in gyro meo? circundecdit me felle 7 laberz. k
C¶Quid eſt echſicare in gyro niſi undiq; præſſuris coartare: Et quid eſt circundare ſelle & labore:ni te⸗
ſi amaritudine & labore repletuz coanguſtare. Vnde & ſubdit: BEIHIHI. uc⸗
In tenebꝛoſis collocauit me:quaſi mortuos ſempiternro. .e nb⸗
In tænebroſis collocat quaſi mortuos ſempiternos: quãdo omni ſolatio deſtitutos nullam ſinit Nhr
de præſenti uita conſolationem ſperare afflictos: de quo adhuc ſubiungit. GIMEL. inn
CCLircum ediſicauit aduerſum me:ut non egrediar:Aggrauauit compẽdem meum.
CCum aduerſum ſe obſidionẽ uallo & aggeribus circũ edificatam conſpicit: cõpedem ſuuz aggra ti⸗
uatum aſſerit: qa eius exitum quũo calamitatem euadat nõ inuenit. Quod ſanctus Iob ſimilibus uer
bis expræſſit dicẽs. Semitã meam circunſepit: ita ut tranſire nõ poſſim. & in calle meo tænebras po e
ſuit: Quod ad infirma quoq; mẽbra ſanctæ eccleſiæ nõ incõgrue infertur: qñ per hoc qd prauæ ſeſe 1

Super lamentationes Mieremie.

ſeg „ SE * „ 8 2 8 „ . 4 4 .
acit egiſſe meminerũt a bono ope retardantur: & ex infirmitate ꝓpria timidi bona còͤtra hæc fortia ag-
ln gredi non pᷣſumunt. Timent.n. magna bona incipe: qui ſe in ſuis actibus infirmos eſſe meminerũt.
noal Et cũ plerũq; ẽt bonum quod eligant neſciunt: quaſi in calle ſuo poſitas tænebras phorreſcũt. Naʒ

adi ſæpe ita de ſuo ope fit aius incertus: ut ignoret oino quid uirtus ꝗd culpa ſit. In calle ergo ſuo tæne
Udre

N bras inuenit: ꝗ m us ꝗᷓ agere appetit: ꝗqd eligere debeat neſcit. Quia igitur ſape infirmitate: nõ nun
nckl q uero ignorantia peccatur: Ex infirmantibus mẽbris dicit: Semitã meâ circunſepſit & tranſire non
poſſum. Ex eis uero ꝗᷓ ad ipᷣm opus bonũ quod eligunt caligant ſubditur: Et in calle meo tænebras
Sdigctrfaimh poſuit:Ea pœna etenim culpa eſt: uidere bonũ quod agere debeat & ti implere non poſſe: & rurſuʒ
exgrauiore pœna culpa ẽ qd agere debeat nec uidere. Vn & contra hæc utraq;: pſalmiſtæ uoce dici
Kiri tur. Dñs illuminatio mea &c. Cõtra ignorãtiæ. n. tænebras illuminatio: cõtra iirmitat uero ſalꝰ ẽ
hta dns: qũ & oſtendit ꝗd debeat ad agendũ appeti & uires pbet ut qd oſtẽderat poſſit ĩplere. GI MEL.
eni CSed ⁊ cum clamauero ⁊ rogauero excluſit oꝛationem meam.x
umn, COmnmpotens deus quid nobis profutuꝶ eſſe ualeat ſciens diſſimulat exaudire dolentiũ uocem
cinhi ut augeat utilitatẽ: ut purgetur uita per pœnã: & quietis tranꝗllitas qa hic inueniri non ualet alibi
etan Iratur: Sed hac diſpẽſationis gratia nõnulli ẽt fideliũ ignorant. Ex quoꝶ ẽt perſona ad beatũ Iob
enininn, alibi dicitur: Ecce clamabo uim patiẽs & nemo audiet: uociferabor & nõ eſt ꝗq iudicet. Non eſt. n. ꝗ
cnoltn ĩiudicare dicitur qũ iudicare diſſimulat ipſe ꝗ eſt: Quia cauſam noſtrã cõtra aduerſarium pᷣter eum
qui iudicet non eſt. Nec tm̃ hoc ſine iudicio non eſt qd iudicium differunt. Quia & cum hæc bea-
0 tus Iob diceret: & ſancti uiri merita: & aduerſarii pœna creſcebat: Hoc ipſo ergo iudiciuʒ iudicis dif
ferre fuit:ut ſinguli iuxta merita ſua cõdignã mercedem reciperent. GIMEL.
berugu C Concluſit vias meas lapidibus quadris ſemitas meas ſubuertit.
nenifürd CVt oſtenderet ſe ualidis tribulationibus coartata: lapidibus quadris ſe clauſam dicit: & ſemita
ndi greſſuum ſuoꝶ ſubuerſam: qa petræ ſolidam formã quadratã habentes ubicũq; poſitæ fuerint fixæ
hun iacent: mec alibi relabi poſſunt. Myſtice aũt electorũ populus lapidibus quadtis apud iniquũ cõclu-
Uemir ditur: cũ eius caro antiꝗ hoſtis perſecutionibus tẽporaliter datur. Cuius ſemitã ſubuertit qa tormẽ-
muhen ta ſua eũ euadere nõ pmittit: Nec contentus eſt ſolũmodo carnẽ cruciatibus affligere: Immo ẽt do
ngenni lo & inſidiis eius animã funditus quærit ſubuertere unde ſubiungiiur. DELETH.
Arſus inſidians factus eſt mihi:leo in abſconditis. D
H CErſus inſidians ihi:leo i tis. s
“ C Per duas beſtias ferociſſimas nimis doloſam & crudelẽ perſecutionẽ antiqui hoſtis exprimit: qui
„W“ü p miniſtros ſuos: alii blandimẽtis: aliũ minis: aliũ uero ſuppliciis a ſemira rectæ fidei ſubuertit: & a

Ab ſpe cæleſtis auxilii quaſi deſolatos atterere cupit: unde ſequitur. DELETH.

EBSemitas meas ſubuertit ⁊ confregit: Poſuit me deſolatam.
CDe huius leonis inſidiis propheta in pſalmis teſtatur dicens: Sedet in inſidiis cum diuitibus in

nigüti occultis. Actus antichriſti latronum conſuetudini comparauit.qui occultas uias inſident ut inter/
zus⸗ fſciant innocentes. DELETH. H
In Tetendit arcum ſuum Et poſuit me quaſi ſignum ad ſagittam.
¶ ¶ Hoc eſt ſniaʒ iudicii ſui in me detexit: & certo ictu caſtigatiõis corripuit: Arcus aũt noĩe in ſacro
eloquio aliqñ maloꝑ inſidiæ: aliqũ dies iudicii: aliqñ uero ipſa eadez ſacra eloquia deſignãtur. Per
58.63, arcü quippe inſidiæ figurantur. Sicut per pſalmiſtã dicitur: Intenderunt arcũ: rem amaram. Per Arcũ
miütie quoq; Iudicii dies deſignatur ſicut per eundẽ rurſum pſalmiſtã dicitur. Oſtendiſti populo tuo pota
iim ſti nos uino cõpunctionis: Dediſti metuẽtibus te ſignificationẽ: ut fu giant a facie arcus. In arcu eniʒ
Lccelr quãto longius trahitur corda: tanto de eo diſtrictior exit ſagitta: Sed nimirũ ſic extremi iudicii dies
Gennn quanto longe differtur ut ueniat: tanto cũ uenerit de illo diſtrictior ſnĩa procedit:Iccirco aũꝑ diuer
tat iſss nunc cladibus pcutimur: ut iis correcti paratiores tüc inueniri ualeamus: Vnde illic præmiſſum
BEE D eſt: Oſtendiſti populo tuo dura: Flagella uidelicet ſeculi: ꝗᷓ ſecuturum grauius Iudicii diem præcur
runt.Potaſti nos uino cõpunctiõis ut terrena gaudia in lachrymis uerterẽtur. Dediſti mœtuẽtibus
Nſtan te ſignificationẽ ut fugiãt a facie arcus ac ſi diceret. Hoc tpᷣs miſericordiæ c. illud iudicii erit: Per iſta
cünen ergo huius tꝑis flagella ſigniſicans: qũo tunc perſecuturus es: qñ non parcẽs iudicas: qui ſic diſtricte
nloci modo pcutis qn parcis: aliquando aut per arcũ ẽt ſacra ſcriptura deſignatur: Ipſa quippe arcus eccle

ſiæ ipſa arcus dñi: de quo ad corda hoĩum ſicut ferientes ſagittæ ſic terrentes ſnĩiæ ueniunt. Vnde re
cte perpſalmiſtã dicitur: arcum ſuũ tetendit: & parauit illũ: & in eo parauit uaſa mortis: ſagittas ſuas
orn ardentibus effecit: arcũ nãq; ſuũ dñs tetendit: quia cũctis peccatoribus per ſcripturã ſacrã minas ex
hibuit In quo arcu.ſ.uaſa mortis pᷣparat: quia ſecundũ eloquii ſui ſnĩam: eos ꝗq nüc corrigi negligũt
reprobos danat. In quo ẽt ſagittas ſuas ardentibus effecit: ꝗa ad eos quos p terrorẽ corrigit accen/

mui ſas uerbo& ſententias emittit. Et poſuit me inqt quaſi ſignũ ad ſagittã. Conſtat nimirũ quod idcir-
co ſignũ ponit: ut ſagittaꝑ emiſſione feriatur. Fidelis itaq; populus in ſignũ hoſti ſuo eſt poſitus: qa
eũ ſemp ſuis ictibus impetit: eũ ſuis perſecutionibus affli Sir QAni nun hac uita aſſidue mala tolle//
D rat: uelut in ſigno poſitus ictus ſuſcipit ferientis: Vñ & ptædicator egregius cũ pſecutionũ mala tol
u leraret: atq; ſub pſecutione aduerſarioꝶ gemeret: tenerã diſcipulotũ mentẽ de ſuis afflictionibꝰ cõ .
gtun ſolans ait:lꝑſi.n.ſcitis quod in hoc poſiti ſumus: ac ſi eis aperte dicat. Quid in hoc tempore uulne⸗
l

( . us.c.iii.

ra noſtra miramini. qui ſi ærerna gaudia quætimus: huc ad hoc uenimus ut fetamur. HE.
CMiſit in renibus meis filias pharetre ſue.
CPilias pharetræ ſagittas dicit. Miſit ergo in renibus filias pharetræ: cum carnalia deſideria in ho/
minibus iuxta modũ diſpenſationis ſuæ congrua caſtigatione cortipuit. De hac quippe pharetra in
iob ita ſcriptũ eſt: Pharetram.n. ſuã aperuit & afflixit me. Qnid per pharetram dei niſi occultum iu
dicium uel conſilium deſignatur: Sagittã uero de pharetra dominus eicit: quando de occulto iudi
cii conſilio apertã ſententiaʒ emittit. Quia. n. flagellatur quiſq; agnoſcimus: ſed ex qua cauſa flegel
lum ueniat ignoramus: Cum uero poſt flagella uitæ correctio ſequitur: & ipſa conſilii uirtus aperi/
tur: Pharetra igitur clauſa eſt conſilium occultum. Sed aperta pharetra affligimur quando pet id
quod poſt flagellum ſequitur:quo conſilio flagellamur uidemus. Cũ peccata dominus uidet & ta-
men manũ ad uindictam non cõmouet: quaſi clauſam pharetram tenet: ſed feriendo indicat: quan
tum ei in nobis diſplicuit hoc quod diu uidendo tollerauit. HE.
CFactus ſum in deriſum omm popnlo meo:canticum eoꝛum tota die.
C Deriſionem populi ſui propheta paſſus eſt: quando uerbis eius non crediderunt: Immo repu//
gnabant dicentes ad eum. Mendaciũ tu loqueris: non miſit te dñs deus noſter: Aut his uerbis illud

Sanctæ eccleſiæ tẽpus exprimitur: quo publice reprobis irridetur: quando iniquis creſcentibus in

opprobrium ſides & ueritas erit in crimine: tanto quippe unuſquiſq; deſpectior erit quanto juſtior
eſſe potuerit: tanto abhominabilis quanto laudabilis. Sancta quippe electorum eccleſia afflictionis
tempore prouerbium prauis efficitur: quia cum bonos mori per tormenta conſpiciunt: ab eis ſimi/-
litudinem maledictionis ſumunt: Quo enim tranſitoriam mortẽ uident: ſed permanentem uitam

non uident: tanto magis deridendo mala præſentia fugiunt: quanto per intellectum intrinſecus ad
bona permanentia non pertingunt.Sed ſancta eccleſia ſcit in paſſionibus creſcere: atq; inter oppro

bria honorabilem uitam tenere. Scit nec de aduerſis deici nec de proſperis gloriari. Nouit circa pro
ſpera mentem ſuam in deiectione ſterneremouit contra aduerſa animum ad ſpẽ ſuperni culminis
exaltare. Scit bona ſua miſericordiæ redemptoris: ſcit mala ſua iuſtitiæ retribuere iudicis: quod &
bona illo largiente habeat: & mala illo permittente patiatur. HE.
CRepleuit me amaritudinibus:⁊ inebꝛiauit me abſinthio.

CAmaritudine repletum ſe propheta aſſerit: quia non tam de ſua calamitate:q̃ de contritione po//
puli ſui dolore anxiatus eſt: Vnde trahit ad ſimilitudinẽ potionis amariſſimæ herbæ: quia ualde af⸗

flictum ſe uidet inimicorũ deuaſtatione. Myſtice aũt hieremias totius in ſe humanæ conuerfatiõis
ſpeciem tenens per lamentũ quæritur dicẽs: inebriauit me abſinthio: Ebrius quiſq; quod patitur ne

ſcit. Qui uero abſinthio inebriatur: & hoc quod ſumpſit amarum eſt: & tamen non intelligit ean/
dem ainaritudinẽ qua repletur. Humanũ quoq; genus recto dei iudicio in calamitatibus ſuis ſibi

dimiſſum: atq; per eaſdẽ uoluptates ſpontaneis tribulationibus traditũ: abſinthio eſſe ebrium: quia
& amara ſunt:ꝗqᷓ pro huius uitæ amore tollerat: & tñ eandẽ amaritudinẽ cecitate cupiditatis quaſi in

ſenſibilitate ebrietatis ignorat. Mundi enim gloriã ſitiens dum multas pro ea tribulationes reperit
amarũ eſt quod bibit: ſed quia hoc nimis inaniter ſumpſi: eiuſdem amaritudinis malũ diſcernere

iam præ ipſa ebrietate nõ ſufficit: Amant. n. peruerſi hoĩes pro huius mundi gloria & tribulationes:
cunctiſq; pro ea ſudoribus libenter ſeruiunt: & grauium laborum iugo deuotiſſime colla ſubmit/
tunt:de quo adhuc ſubditur. VAV. DMUU
KConfregit ad numerum dentes meos:cibanit me cinere.
CHoc eſt abſtulit mihi uſum edendi & pauit paſtu inutili. Myſtice aũt in ſcriptura ſacra dentes ali-
qũ puædicatores: aliquando uero interni accipi ſenſus ſolent: de ſanctis. n. prædicatoribus ſponſæ
dictum eſt: dentes tui ſicut greges tonſarũ: quæ aſcenderunt de lauacro. Vnde & uni eoꝶ oſtenſis in
figura gentibus dicitur: Macta & manduca.i. uetuſtatem eaꝶ cõtere: & in corpus: eccleſiæ uidelicet
& tua mẽbra conuerte: Rurſum quia dentes interiores ſenſus accipi ſolẽt: Hieremias propheta nũc
teſtatur dicens: Fregit ad numerũ dentes meos: p dentes etenim cibus frangitur ut glutiatur. Vnde
nò imeriro dentibus internos ſenſus accipimus: ꝗq ſingula qᷓ cogitant quaſi mandũt. & cõminuũt:
atq; aduentrẽ memoriæ tranſmittũt. Quos propheta ad numerũ fractos dicit: quia iuxta menſuraʒ
uniuſcuiuſq; peccati intelligentiæ cecitas generatur in ſenſibus: & ſecundũ quod quiſq; egit exteriꝰ
in eo obſtupeſcit quod interius atq; inuiſibilibus intelligere potuit. uñ recte & ſcriptũ eſt: Omnis
homo qui cõmederit uuã acerbam obſtupeſcunt dentes eius. Quid nãq; nua acerba niſi peccatũ eſt
uua quippe acerba eſt fructus ante tp̃s Quiſquis.n. præſentis uitæ delectationibus ſatiati deſiderat:
quaſi fructus ante tpᷣs cõmedere feſtinat Qui igitur uuã acerbã cõmedit dẽtes eius obſtupeſcũt:qa ꝗ
pſentis mudi delectatione paſcitur ĩterni eiꝰ ſenſus ligãtur ut iĩã ſpiritalia mãdere.i. ĩtelligere neqat
quia uñ in exterioribus delectati ſunt: inde in intimis obſtupeſcut: Et dũ peccato aĩa paſcitur: paneʒ
juſtitiæ edere nõ ualet: qm ligati dentes ex peccati cõſuetudine iuſtum qd intus ſapit edere nequaq́
oſſunt. Hoc igitur loco dẽtes ut diximus internos ſenſus accipimꝰ: cõſiderare magnope qd age/-
re iuſti ſoleãt debemꝰ. Qui plerũq; ſi qua in ſe quolibet carnalia eſſe dephendũt:hæc ĩternis ſenſi 4
retractantes: uehemẽter in ſemetipſis inſequũtur: Afflictiõe ſe cõterũt magniſq; cruciatibꝰ: uel mini
ma in

Act.ĩo.bi

Hie.ʒi.e.

n 1
inne
cuvtent
gl⸗ Iu
Eemm
G neci
ſolaiue
Pand In
us kepul
hotettant
uenim.
ebetun
mmiumui
tOn
okam
zotisve⸗
Kiceitoo
Slhen
nocg
CRn
CMuun
nuripn
getſon
ſüafe
glczad
tur u
icice
C
C
Hhcr
der⸗
tote
dei
C
C

ut

A dn

gel
a

lati
eſtin⸗
ſool
mus
Ch
Clo
chln⸗
decl
tion
er Cein

ar
le er
keuc

P

Cde

unm
in
An
N

dün o
un
ge
mio
ceär
irnn

n /
erbis dni
Anibrin
1o iuſtio
fückone
desſimi⸗
em uum
inlecnsal
nwropp
tänn
mi alnin

tiepo⸗/
uulcen⸗
ttün
umune
üeten
ibu ün
ione
i dtenn
bubndn
übrie

ſntesali/
s Honte
Okenlen
widele
obenti
da e
cümin
ummi⸗
tenel ,
Oons
Genn
Eunin
ntn

e

. 6,
=
e

i

—
— — - –

=

Eſa.I.a.

Act.6. b.

Deu. ʒz2.

Supper lamentationes Mieremie.

ma in ſe praua diiudicãt: atq; hæc p pnĩam dãnant:qd idcirco agũt ut in cõſpectu æterni iudicis &
ipſi inueniri in quantum eſt poſſibile irrepræhenſibiles debeant: Et hi qui eos ſic ſe iudicare conſpi
ciunt emendare ſemetipſos a culpis grauioribus inardeſcant. Cibauit inquit me cinere hoc eſt fra-
gili & minus utili ſuſtentabat me ciborum adminiculo. VAV.
CSt repulſa eſt aia mea:O blitus ſum bonoꝝ.Et dixi perijt ſinis meus:⁊ ſpes mea a domino.

CSi hæc iuxta hiſtoriã cõſiderẽtur: magna anguſtia iudaici populi exprimitur: ꝗ ſe repulſum ab oĩ
foœlicitate terrena: & oblitũ bonoꝑꝶ pᷣteritoꝶ pp ĩminẽtẽ captiuitatis tribulationẽ aſſerit: nec iã finẽ

pᷣſentis tribulatiõis ullũ: uel cõſolatiõis ſpẽ hẽre ſe dicit.Iuxta myſticos uero ĩtellectus electoruʒ co-
tus repulſum ſe a ſeculi proſperitate fatetur: &᷑ oblitum bonorum præſentium:mec pro præſenti la/-
bore tranſitorium præmium a dño:ſed futuram cæleſtis regni gloriam oſtendit ſe quæſiturũ. Mun
dus enim perit & concupiſcentia eius: qui autem facit uoluntatem domini manet in æternum: Hic
per beatum Iob dicitur.Elegit ſuſpendium anima mea & mortem oſſa mea: deſperaui nequaꝗᷓ ul/
tra iam uiuam: Quid per animam niſi mentis intentio: quid per oſſa niſi carnis fortitudo deſigna/
tur: OQmne autem quod ſuſpenditur proculdubio ab imis eleuatur. Anima ergo ſuſpẽdium elegit
ut oſſa moriantur: quia dum mentis intentio ad alta ſe ſubleuat: oẽm in ſe fortitudinem uitæ exte/
tioris necat. Sancti etenim uiri certiſſime ſciunt quia habere in hac uita requiem nequaꝗᷓ poſſunt:

& iccirco ſuſpendium eligunt:quia nimirum deſideria terrena deſerentes ad alta animum tollunt

Suſpenſi autem mortem ſuis oſſibus inferunt: qui amore ſupernæ patriæ in uirtutum ſtudiis accin
cti:hoc quo fortes prius in mundo fuerant uinculo humilitatis inſequũtur. ZATY.
CRecoꝛdare domine paupertatis:⁊ tranſgreſſionis mee:abſinthij:⁊ fellis.
CMutata locutione ad ipſum dominum pro populi calamitate propheta orationis uerba conuer-
tit: ut ipſe qui flagella peccantibus iuſte intorſit:afflictis opem miſericorditer impẽdat: propter trã
greſſionem ergo ad paupertatem uenerunt: & amaritudinem uaſtationis: & captiuitatis: quæ abſin

thii & fellis nomina exprimunt pati meruerunt. Sed quia diuinitatis natura clemens eſt: & pia: ma-

giſq; ad indulgentiam ꝗ́ᷓ ad uindictam prona: quia non uult mortem peccatoris ſed ut conuerta-
tur & uiuat:ſi quis poſt lapſum peccatorum ad uerã pœnitentiam ſe conuertit: cito a miſericordæ
ĩudice ueniam impetrauit:quod & propheta in ſequentibus oſtendit: cum dicit. ZAT.
CMemoꝛia memoꝛ ero:⁊ tabeſcet in me aia mea.Bec recolens in corde meo in deo ſperabo.
CQui enim ſemetipſum diligenter inſpicit: & pro peccatis ſuis carnem macerare: & deſideria mor/
tificare non deſpicit. non ſolum ueniam delictorum:ſed & ſupernumſpræmium a uero ſaluatore &
clementiſſimo iudice ſperare debebit: qui omnes homines uult ſaluos facere: Miſericors & miſera-
tor dñs patiens & multum miſericors: ldeo & propheta hãc inueſtigabilẽ profunditatẽ bonitatis
dei conſiderans: & populi ſui reatum: & proterua non ignorans uitia: ſubdidit dicens. HEIH.
Miſericoꝛdie domini quia non ſumus conſumpti.qꝛ non defecerunt miſerationes eius.
CTociens enim gens praua & peruerſa iudæorum: dominum ad iracundiam prouocãdo irritauit:
ut ſi eam ſecundu iudicium uellet iudicare: & non per miſericordiam eligeret patienter ſufferrenã/
dudum pcœnis deficeret: nec reſtaurationis ſpem ullam haberet. Quod Eſaias oſtendit dicens: Vhe
genti peccatrici: populo graui iniquitate: ſemini neꝗᷓ: filiis ſceleratis: dereliquerunt deum: blaſphe
marunt ſanctum Iſrahel: abalienati ſunt retrorſum. Super quo percutiam uos ultra addentes præ-
uaricationem Omne caput languidum: & omne cor mœrens: a planta pedis uſq; ad uerticem non
eſt in eo ſanitas: Vulnus & liuor & plaga tumens non eſt circunligatamec curata medicamine: nec
fota oleo:Et poſt paululum. Niſi dominus ſabaoth reliquiſſet nobis ſemen qauſi ſodoma fuiſſe

mus & quaſi gomorra ſimiles eſſemus. HEITIH.

CNoui diluculo Multa eſt fides tua. *
CLoquitur ergo propheta ad primitiuam in hieruſalem eccleſiam laudans ſpeciem eius: quæ poſt

diluculum reſurrectionis chriſti ueterem hominem exuens noui hominis pulchritudineʒ ortu ſuo

declarabat: cuius etiam multa eſt fides: quia per gratiam ſancti ſpiritus confortata uerbo prædica“-
tionis: & uirtutum ſignis plurimos ad ſocietatem ſidei: & religionem chriſtianam conuocabat. Vn
de in actibus apoſtolorum ſcriptum eſt. Verbum domini creſcebat: & multiplicabatur numerus di
ſcipulorum in hieruſalem ualde: multa & turba ſacerdotum obediebat ſidei: Er rurſum: Multitudi⸗
nis autem credentium erat cor unum: nec quiſqᷓ eorum quæ poſſidebat aliquid ſuum eſſe dicebat:
ſed erãt illis omnia communia: Et uirtute magna reddebant apoſtoli teſtimonium reſurrectionis
ieſu chriſtidomini noſtri: & gratia magna erat in oĩbus illis: Vñ ipſe conſequenter dicit. HETH.
CPars mea dominus dixit anima mea:pꝛopterea expectabo eum.
CNaʒ portio domini eccleſiaſticus eſt populus ſanguine xpᷣi redemptus. De quo in cãtico deutero
nomii Moyſes ait: Pars dñi populus eius iacob funiculus hereditatis eius iſrahel: uel potius ipſe do
minus pars eius eſt cuius amore oĩa terrena deſpicit: & ipſum ſolum præ omnibus habere elegit:
ad cuius aſpectum futurum & ſe peruenturum ſperat. Ex cuius perſona propheta in pſalmis ait:
Defecit cor meum & caro mea: deus cordis mei & pars mea deus in ſecula: Defectus dictus
eſt: quoniam deeſt illi effectus: & iuræ cogitatio carnalis deſecerat: quæ ſe erraſſe noſcebat.

A. iber Secundus.c.iij.

Sed illi conſtetur cui culpam reuelare remedium eſt: delicta confiteri ſecuritas. Et notandum quod gn⸗
in uno uerſu cor & in bono ponitur & in malo. Defecit cor utiq; mala cogitatio: Deus autem Gte
cordis hoc eſt auctor boni intellectus: Quia eum ſine eius gratia nemo habet. Illius uero homims .
deus eſt pars: qui ſe maieſtati ipſius & credulitate conſociat & probabili actione commendat: In mhi
ſecula uero quod addidit ſemper ſe ipſi adhærere promiſit: quod re uera perfectorum eſt: nunqꝗᷓ ab oci
illo uelle diſcedere. ſine quo contingit ſemper erraſſe. TETH. glnnn
CBonus eſt dominus ſperantibus in eum anime querenti illum. nann
WCBonus eſt itaq; dominus ſperantibus in eũ: quia beneplacitum eſt domino ſuper timentes eum: urhenl
Quem qui quærit inueniet:& ad beatam uitam perueniet. Vnde dicit pſalmiſta. Quærie dominũ tmonn
& uiuet anima ueſtra. De quo & Eſaias ait: Sancti qui ſperant in domino mutabunt fortuudinez bubt
aſſument pẽnas: ut aquilæ uolabunt & non deficient: Sed quia bonum eſt illi qui ſperat in domi-· (Ringe
no: & ad futuram uiſionem peruenire certat: ut patienter omnia aduerſa ſuſtineat: ut ſine moleſtia 10 Cukli
aliorum præſentem uitam ducat: imitans illum de quo ſcriptum eſt. Ecce ſeruus meus ſuſcipiazʒ eũ: ſnd
electus meus cõplacuit ſibi in illo aĩa mea.dedi ſpiritum meum ſuper eum. iudiciũ gentibus ꝓferet u⸗
Non clamabit.neq; accipiet perſonã: neqʒ audietur foris uox eius. Calamum quaſſatum non conte lunt
ret: & linum fumigans non extinguet. Propterea dicit. TETH. iubui
Bonum eſt pꝛeſtolari cum ſilentio ſalutare domini. CKuim
CO mnis: enim bonorum uita tranquilla eſt & placida: inter ſuperbos uero ſemper iurgia ſunt: Ic- The.4. . chenn
circo Paulus Theſſalonicenſibus ait. Rogamus autẽ uos fratres ut habundetis magis: & operam de „.T.,W . Wonen
tis: ut quieti ſitis: & ut ueſtrum negociũ agatis & operemini manibus ueſtris: ſicut præcepimus uo/ gulchi
bis: & ut honeſte ambuletis ad eos qui foris funt: & nullius aliꝗd deſideretis. Quod ꝗa nemo perfe/ en
cte agere ualet niſi qui ſe a mundi concupiſcentiis & ſeculi negociis ſeqſtrat: ſubſeꝗtur dicẽ. TETH honi
CBonum eſt viro cum poꝛtauerit iugum ab adoleſcentia. IOTHNA. . fuſcnn
CSeldebit ſolitarius ⁊ tacebit quia leuauit ſe ſuper ſe. (Mnen
WMilitum ergo chriſti perfectio eſt exutam mentem habere a cunctis terrenis negociis & tumultu CMonen
ſeculi. Iuxta illud apoſtoli Nemo militans deo implicat ſe negociis ſecularibus: & cætera: eãq; quã Uulrap
tum humana imbecillitas ſinat feſtinat unire cum chriſto: Quam quidem ſpeciem conuerſationis erbon
boni eremitæ & monachi qui uoto monaſticæ diſciplinæ obligati ſunt imitari contendunt: ſed ra/- Quiar
ra eſt:& pauciſſimis dono dei hæc perfectio conceſſa. Is enim uere & non ex parre perfectus eſt: qui (0 Leens
& in eremo ſqualorem ſolitudinis: & in cenobio infirmitates fratrum equali magnanimitate ſuſtẽ iigis
tat. Et ideo in utraq; profeſſione per omnia conſumationem inuenire difficile eſt: Quia nec ana/ doeni
chorita contemptum ac priuationem materialium rerum: nec cenobita theoricam ad integrum doade
poteſt aſſequi puritatem: Sed tamen quantum ſuperexcellat ſerenitas tranquillæ uitæ turbulentiã (hir
ſecularis conuerſationis: nouit qui hanc expertus eſt: & dominicum iudicium in euangelio domi- nens
nus inter duas mulieres cernit ad marrham dicens: Martha martha ſollicita es & turbaris circa plu ctean
rima: Maria optimam partem elegit quæ non auferetur ab ea: & beatus dauid ſolum hoc neceſſari- vol
um homini eſſe deffiniens: deo iugiter adhærere deſiderat dicens. Mihi autem adhærere deo bonũ gni
eſt ponere in domino deo ſpẽ meam. Et alibi: Vnam petii a domino: & cætera. Vna ergo & ſola ẽ C
theorica ideſt contemplatio dei: cui merito omnia iuſtificationum merita: uniuerſa uirtutum ſtu// CNe
dia poſtponuntur. Actiua etenim uita cum corpore defſicit: contemplatiua autem uita hic incipitur a. ud.
ut in cæleſti patria perficiatur. quia amoris ignis qui hic ardere inchoat: cum ipſum quem amat ui- cummn
derit in amore eius amplius igneſcit: Contemplatiua ergo uita minime aufertur: quia ſubtracta rno
præſentis ſeculi luce perficitur: ſed ante onmia humilitas & pacientiæ cuſtodia ſeruis dei neceſſa 4 klg
ria eſt: quia qui ſe exaltat humiliabitur: qui autem in pacientiæ uirtute perſeuerauerit: hic ſaluus Aletc
erit: Vnde ſubiungitur. IOTH. xe
Vonet in puluere os ſuum ſi foꝛte ſit ſpes: nmnod
IIle quippe in puluere ponit os ſuũ: qui humiliter ſentiens fragilem ſe cognoſcit & de puluere imet
ſe factum iterum in puluerem reuerſurum fatetur: dicens cum patriarcha habraam: loquar ad domli nlio⸗
num meum cum ſim puluis & cinis. Cui & ſpes erit futuræ reſurectionis: qui cum ſemper pœniten niron
tia caſtigando carnem macerat: ſpiritum remiſſionis & futuræ gloriæ per domini miſericordiaz ha Ee
bere debebit. Hinc eſt quod beatus Iob ſapientes dñi audiens ſe cognoſcendo non eſſe ſapientẽ: Ce
ſemetipſum repræhendit dicens. Ideo inſipienter locutus ſum & quæ ultra modum excederent ſci. Ei
entiam meam. Sed quia nulla eſt cognitio repræhenſionis ſi non ſequitur & lamentatio pœnitudi tee
nis eorum quæ fecit: poſt repræhenſionem ſubditur. Et ago pœnitentiam in fauilla & cinere. In fa- le
uilla enim & cinere pœnitentiam agere: eſt contemplata ſumma eſſentia nihil aliud ꝗᷓ fauillam ci Mar3.a. n
neremqʒ ſe cognoſcere. Vnde &ciuitati reprobæ in euãgelio dominus dicit: Si in tyro & ſidoneſſfſa
ſtæ fuiſſent uirtutes quæ factæ ſunt in uobis: olim in cilicio & cinere pœnitentiam egiſſent. In cili- (en
cio quippe aſperitas & compunctio peccatorum:in cinere autem puluis oſtenditur mortuorum. Et Cen
