rum in ſe uaticinia comprobantes: conuerſi ſunt ad pœnitẽtiam atq; dixerunt: Sicut prædixit do-

dñs exercituũ ut faceret nobis: ſecũdũ opera noſtra atq; peccata reddidit nobis: Legamus Danie-

lẽ ex pſona ſua & populi: dño cõſitẽtẽ qd eũ audire noluerit & iuſte ſibi acciderĩt ꝗᷓcùq; ppeſũ ſunt.

CAn die viceſimaquarta vndecimi mẽſis ſabath:In anno ſcðo darij:Factum eſt verbũ dñi ad
ʒ3achariam fſiliũ barachie filium addo pꝛophetam dicens LXxXxxX.

CAQuarta ⁊ viceſſima:vndecimo mẽſe qui eſt menſis ſabath:in ſecundo anno ſub dario: Factꝰ

eſt ſermo domini ad ʒachariã barichie ſiliũ addo pꝛophetã dicens.
CQuidã pro undecimo menſe ponunt duodecimũ. & uiceſſi

eſſe & ſtabilia quæ ſcribũtur: Nos ãt dicamꝰ quod in eodem anno darii regis ſecundo: tertio men
ſe:poſt primã uiſionem ideſt undecimo poſt octauum:qui apud hebræos appellatur ſabath: Rurſũ

ad zachariã factus eſt ſermo domini: Secũdum numerum eſſe inmũdum & ad coniunctionẽ car-
nis & reru ſeculi ac materiæ pertinẽtem ſepe docuimus: Menſis autẽ undecimus qui appellatur ſa/
bath: & lĩgua noſtra in uirgam uertitur: auſteritatẽ & correptionem ſonat: Iuxta illud apoſtoli: qd
uultis in uirga ueniã ad uos: Et pſalmiſtæ dicentis. Virga tua & bacculus tuus ipſa me còͤſolata ſut:

Et eſt in acerrimo tẽpore hyemis: qui ab ægyptiis mechir. a macedonibus eoρναοο A Roma-
nis februariꝰ appellatur: Viceſſima quoq; ꝗrta mẽſis dies: illuſtrẽ noctis umbrã ſigniſicat: deficiẽte
luna in tenebras & ceco ac ꝑpetuo noctis horrore creſcẽte: Vñ cõgrue ꝗ adhuc in captiuitate erant
& maiore ſui parte in medis atq; chaldæis & aſſyriis exulabant: In ſecundo anno & undecimi mẽ/
ſis grauiſſimo frigore: & in uiceſſimaquarta diæ eiuſdem mẽſis cernũt iudaico populo qᷓ ſecuntur.
CEidi per noctem ⁊ ecce vir aſe tenges ſuper equum ruffũ.⁊ ipſe ſtabat inter myrteta que erãt
in pꝛofundo:⁊ poſt eum equi ruffi varii ⁊ albi ⁊ dixi:Qui ſũt iſti domine mi: Et dixit ad me an-
gelus domini qui loquebatur in me:Ego oſtẽdam tibi quid ſint hec.Et reſpõdit vir qii ſtabat
iter myrteta ⁊ dixit iſti ſũt quos miſit dns vt pambularẽt terrã: Et rñderũt ãgelo dni ꝗ ſtabat
inter myrteta ⁊ dixerunt: Perãbulauimus terram:⁊ ecce omnis terra habitatur:2 quieſcit:Et
reſpõdit angelusdomini ⁊ dixit:domine exercituũ vſqʒ quo tu nõ miſereberis hieruſalem:⁊ vr
bium iuda quibus iratus es:Iſte ſeptuageſimus annus eſt:⁊ reſpondit dominus angelo qui lo

quebatur in me verba bona verba conſolatoꝛia. LIxX.
CNigcdi in nocte ⁊ ecce vir aſcẽdens ſuper equum ruffũ:⁊ ipſe ſtabat inter montes vmbꝛoſos ⁊
poſt eum
.

imum quartum diem eiuſdẽ menſis
arithmetrice rationibus interpᷣtates: quadrãgulũ firmũ & ſtabilẽ numerũ ſuſpicantur: uolẽtes certa 4 rie
oban

po
nr

ute
ſat
en

P. mmii

10ed

ne
gupee
tnore
wehe/
mimeo⸗
Uund⸗
Daie,
i
üdiisl

Sa

menſ⸗
zcena
omen
Ruriu,
neca⸗
anunh,
kolig
luuſt
Rom
deicir
neeu
inine
S
neat
ne
ſer
Et
e
nis

ſe
o

Super zachariam. c. i.

poſt eum equi rufſi ⁊ varii ⁊ albi:⁊ dixi quid ſunt iſti domine:⁊ dixit ad me angelus qui looueba
tur in me:Ego oſtendam tibi quid ſint hec:⁊ reſpondit vir ꝗ ſtabat inter montes ⁊ dixit ad me:
Iſti ſunt quos miſit dominus vt circũirent terram: Et reſponderunt angelo donuni qui ſtabat
inter mõtes atqʒ dixerunt:Circuimimus omnem terram:Et ecce omnis terra habitatur ⁊ quie
ſcit:⁊ reſpondit angelus domini ⁊ dixit:domine ommpotens vſqʒ quo non miſereberis hieruſa/
lem ⁊ vrbium iuda quibus iratus es:ſte eſt ſeptuageſimus annus:⁊ reſpondit dommus ange

—

lo qui loquebatur in me verba bona ⁊ ſermones cõſolatoꝛios. B

Exo:23. b C Primum diſſeramus hiſtoriam Vidi inꝗt per noctẽ: non uidit ſicut moyſes qui dominũ facie ui/

pᷣs. xvii.

Apo.6. a.

2. COr. 2. d

debat ad faciem: Et Eſaias qui loquæbatur: Vidi dominum ſuper tronũ excelſum & eleuatum: An/

teqᷓ populus duceretur in captiuitatẽ: anteqꝗᷓ hieruſalem deſtrueretur & templũ: ſed adhuc in ſeruitu
tis malis populo cõſtiruto: ea quæ pro eis uidet cernit in tenebris: Et ecce uir aſcendensſuper equũ
ruffũ:hũc hebræi Michaelem angelum putãt: qui ultor miquitatum & peccatorũ ſit Iſrael: Et quod
ſteterit inter myrteta quæ erant in profudo: Myrtos intelligi uolunt prophetas: & ſanctos: qurĩ me
dio captiui populi uerſabantur & erant in ꝓfudo: Virũ autem ideſt Michaelem equi ruffi & uarii &
albi ſequæbãtur ordine ut eſtimãt cõmutato: ut albi medos perſaſq; ſignificẽt: Quia ſub ipſis dimiſ
ſa captiuitas & tẽplũ ĩſtauratũ eſt: Varii macedonas: quorum nõnulli amici: alii pſecutores fuerũt:
Pleniſiime ſuper hoc Danielis VItima uiſio loquitur: Ruffi uero regnum Romanorum cruentum
& ſanguinariũ: quod populũ ĩterfecerit templuq; ſubuerterit: Alii uero ordinẽ qui ſcriptus eſt con

ſeruantes uirũ qui aſcenderit ſup equũ ruffũ: Et equos ruffos & uarios & albos quatuor regna ĩter-

prætãtur:Primu & ſecũdũ ſanguinariũ Aſſyrios & chaldæos: quorũ primi decem tribus ſub ſalma
naſar duxere captiuas: Secundi Iludã & beniamin incẽſa hieruſalem ciuitate tẽploq; ſubuerſo: Ter/
tios & quartos uarios & albos: medos ſignificare putãt & perſas: Quorũ alii clemẽtes fuerunt: Vt
Cyrus & darius filius Hiſtaſpis: & aſſuerus quẽ græci artaxerſen uocant: ſub quo heſter impletur hi/
ſtoria: Alii crudeles ut cãbyſes & cæteri. Vidente ergo propheta uirũ aſcẽdentem ſuper equum ruf
fum:& poſt eum equos ruffos uarios & albos: & ignorãte quod uiderat: uiſioniſq; ſuæ cupiẽte ſci/
re rationẽ: Atqʒ dicente: Qui ſũt iſti domine mi. Angelus qui loquæbatur in eo promitit ſe eſſe di/
cturũ: & illo reticente uir qui ſtabat inter myrteta cõmemorat: Iſta ſũt regna quibus præcepit domi
nus ut pambularent terram: & ſuæ eam ſubicerent poteſtati: Deniq; angeli qui regnis & nationi-
bus præſidebãt:nõ ad alium ueniũt:ſed ad ipſũ uirũ & angelum domini: qui ſtabat inter myrteta:
& dicũt: Perãbulauimus terrã & ecce omnis terra habitatur & quieſcit: Et ẽ ſenſus: Omnia ſub no/
bis regna tuta ſũt & pacata:nec aliq̃ præmũtur anguſtia:Ex qua reſponſione angelus qui interpella
bat pro Iſrael occaſionem accepit pro populo depcandi & dicit ad dominum: Cum omms orbis
quietus ſit & paccatus: Quare domine nõ miſereris hieruſalẽ & urbium iuda: Maxime cũ ſecũdum
promiſſa tua captiuitatis tẽpus expletum ſit: Reſpõditq; dominus angelo qui loquæbatur in pro/
pheta: uerba bona: uerba cõſolatoria: bona de futurorũ ꝓmiſſione: cõſolatoria de præſentiũ neceſſi
tate. Hæc iuxta litterã ne uideremur celare noſtros a peregrinæ ſĩiguæ magiſtris didicimus. Cæterũ
eccleſiarum magiſtri noctẽ myſtice uiſionis intelligut: in q̃ cernitur uiſio obſcuri tatũ:Poſuit enim
deus tenebras latibulũ ſuum: Et iuxta. lxx. interprætes de eo dicitur: Abyſſus ſicut ueſtimentũ ami-
ctus eius. Vir autẽ qui aſcẽdebat ſuper equum ruffũ dominus atq; ſaluator eſt: Qui diſpenſationem
noſtræ carnis aſſumens audit in Eſaia: Quare rubra ſunt ueſtimẽta. Hic qui nunc captiuo populo
ruffus oſtenditur: In apocalypſi Ioannis in candidis ueſtibus & in candido equo ſedere deſcribitur
Quod autem ſtare dicitur inter duos montes umbroſos. Licet in hebræo néNubeatur: duos nouũ
& uetus ſentiũt inſtrumentũ:qd denſiſſimis foliis & nemore & umbroſis ſiluis dicitur eſſe cooper-
tum: quia multis obſcuritatibus inuolutũ eſt. Myrteta autẽ quæ erãt in profùdo inter quæ ſtare de/
ſcribitur: angelicas intelligũt poteſtates.quæ ei etiã in carne poſito miniſtrarunt: Vel certe montes
(ut tollamus quod ſcriptũ nõ eſt: duos) abſolute & abſq; numero:plurimos ſanctos ſentire poſſu/
mus:Et apoſtolos atq; apoſtolicos meos: qui totum orbem rufhi & narii & albi peragraſſe memorã
tur: Quorum alii martyrio coronatiiſunt: & appellantur ruffi: Alii openbus & docuna & uarietate
ſignorũ Varii nuncupantur: Aliiuirginitatis integrorumq; dogmatum. & puri cordis: quod cernit
deũ: pᷣmia ſuſceperunt. Deniq; interrogat propheta eundem uirũ: & angelum qui ſtabat inter mir
teta: & dicit: Qui ſũt iſti domine mi: Et angelus qui loquæbatur in eo: Senſus uidelicet propheta-
lis promittit ſe oſtenſurum eſſe quod cernitur. Cũq; promiſerit nõ ipſe reſpondit: ſed alter qui ſta/
bat inter mirteta & dicit: Iſti ſũt quos miſit dominus ut pambularent terram: A domino enim miſ
ſi ſunt apoſtoli: ut totũ orbẽ euangelica prædicatione côplerent: qui poſtꝗᷓ expleuerunt opus reuer
ſi ſunt ad magni conſilii angelum: qui ſtabat inter eos: quicum apoſtolo loquæbantur: Chriſti bo
nus odor ſumus in his qui ſalui fiũt: & in eis qui pereunt: & inter utriuſq; uocationis populos: Er di
xerũt ad eum: Perambulauimus terram impleuimus opus quod nobis iniũctum eſt: Et ecce omnis
terra habitatur& quieſcit: quæ ante deſerta erat a deo: Nũc habitatio eius eſt: quieſcit a bellis: a uitio
rum præliis atq; peccatis: quia hereditatem domini ſuſcepit reuertentis ad patrẽ atq; dicentis: pacẽ
meam do uobis: pacem meam relinquo uobis: Quod autem plena miſericordia Poſtellaruuut in

Srimus

Hiero.liber

ſtante anno ſeptuageſimo miſereatur deus hieruſalem & urbium iuda: ad illam intelligẽtiam tefe/ ſost
rũt: Quod ꝗdiu uera pax ueniat: ſabbatiſmus & ſeptem decadarum numerus ideſt annus ſeptuage gee
ſimus 1 mpleatur: nec hieruſalem plenam recipiat libertatem quæ interprætatur uiſio pacis ideſt ec- ¶Et
cleſia: Nec urbes iuda animæ in dominũ cõfiiẽtes. Deniq; dominus repromittit uerba bona & uer ib
ba coniolatoria: Qd nũc ex parte cernimus & ex parte prophetamus: Cũ autem uenerit quod per- iin
fectum eſt deſtruantur quæ ex parte ſũt & liberati de babylone huius ſeculi clamemus: In cõuer- p̃s. 1446. Fri
tendo dominus captiuitatem ſyon: facti ſumus ſicut conſolaii.
CEt dixit ad me angelus ꝗ loquebatur in me Qlama dicens:hec dicit dominus exercituum ze C
latus ſu hieruſalẽ ⁊ ſion zelo magno:⁊ ira magna ego iraſcoꝛ ſuꝑ gẽtes opulẽtas:ꝗa ego iratus 4ͦͦ
ſũ parũ:ꝗpe vero adiurauerunt in malũ:ꝓpterea hec dicit dñs:reuertar ad ieruſalẽ i miſericoꝛ .
dijs ⁊ dom mea ediſcabit᷑ in ea ait dñs exercituũ:⁊ ꝓpẽdiculũ extẽdit᷑ ſuꝑ hieruſalẽ. Lxx. SS
CClama dicens:hec dicit dominus omnipotens:ʒelatus ſum hieruſalem⁊ ſion zelo magno:⁊ à
ſra magna ego iraſcoꝛ ſuper gentes:que ſuperimpoſite ſunt:pꝛo eo quod ego quidem iratus ſũ
modicum:pſi vero ſuperpoſiti ſunt in mala: Pꝛopterea hec dicit dominus conuertar ad hie
ruſalem in miſericoꝛdia: z domus mea inſtaurabitur in ea dicit dommus omnipotens: ?
menſura extendetur ſuper hieruſalem adhuc. . an
CVerba bona & uerba conſolatoria hæc ſũt quæ nunc propheta clamare præcipitur: Quod zela
tus ſit dñs hieruſalẽ & ſion zelo magno: Qui ãt zelatur amare ſe eã quã zelatur oſtendit:Neqꝗᷓ di/
cẽs p hieremiã: Sicut deſpicit mulier uirum ſuũ Ita deſpexit me domus Iſrael Cui per Ezechiel lo/ Hie.3.f. G
quæbatur: Iraſcẽs iam nõ iraſcar tibi & zelus meus receſſit a te: Qui ergo ⁊elatus eſt hieruſalem &
ſyon. (una eſt ãt & eadem ciuitas.)nunc iraſcitur ſuper gẽtes opuſentas quas ſupra equos ruffos &
albos & uarios nominauit quod ipᷣe tradiderit eos ad corripiẽdũ: Illæ uero ſæuierit in traditos: hic
ut filiũ a pedagogo uoluerit emendari:Illæ ut hoſtẽ interficere & punire conatæ fint. Cui ſimile eſt lgge
illud in Eſua: Ego dedi eos in manus tuas: tu autem nõ feciſti miſericordiam: Semis aggrauaſti iu Eſa. 47.b.
gũ & dixiſti ero in ſempiternum: Zelus autem cvhvhau.j‚ο Wπ◻ οορστπιροααπε ſic accipimus ut ira: 0
Ex quo loco conuincuntur heretici qui ueteri detrahunt teſtamento: quod iraſcens non perde/-
re cupiat eos in quos iraſcitur ſed emendare: Quia ergo inquit zelatus ſũ hieruſalem & ſyõ ʒelo
magno quas aduerſarii pluſqᷓ uoluerã depᷣſerũt:lccirco hæc dicit dñs: Reuertar nõ una miſericor/
dia:ſed in multis miſericordiis ad hieruſalẽ: & domꝰmea.i.tẽplũ edificabitur ĩ ea ſub zorobabel &
Ieſu flio Ioſedech & ppendiculũ cementariorũ extendetur ſup hieruſalẽ. Poteſt hieruſalem & ſyõ
uiſio pacis & ſpecula: quæ nõ bella ſeculi nec humilia atq; terrena: ſed pacẽ atq; cõoordiam & cælo
rũ excelſa cõſiderat:eccleſia intelligi: Cui ꝓpter uitia atq; peccata & refrigeſcẽtem cottidie caritatẽ
Iraſcens dominus tradet eam pſecutionibus: ut quaſi in cõflatorio mundum aurum appareat & ar
gẽtũ: Aduerſarii uero quibus tradita eſt: eã delere nitẽtes implẽt hieruſalem cruore ceſorũ a porta
uſq; ad portã: Vnde dominus pacẽ & miſericordiã repromittẽs rurſũ eã edificatuꝶ eſſe dicit: Et per .
pẽdiculũ ſiue funiculũ ſecũdũ menſuras: & ordines ſingulorũ in ea eſſe tendendum. Quid ſit ãt fu io⸗
niculus ſequẽti capitulo demõſtratur: ubi dicit propheta: Leuaui oculos meos & uidi: & ecce uir & 1 4
in manu eius funiculus menſorum: Tẽplũ ãt dei qd aduerſarii deſtruxerũt poteſt & domini uene lſb.
rabile corpus itelligi: De quo ipſe dicebat Soluite templũ hoc & ego ĩ triduo ſuſcitabo illud: Qc Io.z:d.
in paſſione deſtructũ: in reſurectõe ſuſcitatum eſt:Et omniũ temploꝝꝶ ſeminariũ atq; exordiũ fuit: eb,
De ꝗbus & apoſtolus loquitur: Vos eſtis templum dei & ſpiritus ſanctus habitat in uobis.
CAdhuc clama dicens: Hec dicit dominus exercituum:adhuc affluent ciuitates mee bonis ⁊
conſolabitur adhuc dominus ſyon ⁊ eliget adhuc hieruſalem. LxXxX. L ẽDHL”
CClama dicens hec dicit dominus omnipotens:adhuc diffundentur ciuitates in bonis ⁊ mi//
ſerebitur dominus adhuc ſyon ⁊ eliget adhuc hieruſalem.
CAngelus ꝗ ſupra dixerat ad ꝓphetã: Clama hæc dicit dñs exereituũ: Nunc quoq;ʒ ĩpellit ut clamet
non uocis.ĩtẽtiõe ſed mẽtis: Et hoc eſt qd clamãdũ pcipit. Adhuc affluẽt ciuitates meæ bonis quas
nũc cernis a babylonio uaſtatas: rurſũ rebus oĩbus habudabũt. & pᷣſentibus bonis pᷣteritã miſeriã
dñs cõſolabitur: Et eliget hieruſalẽ quã paulo añ piecerat: Qd ſi referimus ad eccleſiã cui uerba bo
na & ppetua pollicetur: Illa bona eẽ credẽda ſũt de ꝗbus ſcriptum legimus: Videas bona hieruſalẽ p̃s. 127. d.
Er in alio loco:Si uolueritis & audieritis me quæ bona ſũt terræ cõmedetis: Et illud: Fidens eris in Eſa.i. c.
dño & eleuabit te ſup bona terræ: Quæ ſibi uir ſapiẽs cui dñs incerta & obſcura ſuæ ſapiẽtiæ reue/ ps 0.
larat ſpe futuro ꝓmittit & dicit. Credo uidere bona dñi in terra uiuẽtiũ:His bonis poſt ſeuiſſimæ réb.
pſecutiõis ĩcẽdia ꝗᷓ & a gẽtibus & ab hereticis arrianis eccleſiæ dñi ptulerũt:pace reddita uidemus
dñi eccleſias affluere & cõſolatã ſyõ & electã hieruſalẽ quas dudũ abiecerat:Hoc ipſũ & de templo li⸗
dñi & de uno quoq; credẽtiũ ĩtelligere poſſumus. Quidã cõſolatã ſyon & electã hieruſalẽ& cætera
quæ in hunc modum a ꝓphetis omnibus prædicantur ad cæleſtem hieruſalem referunt. Quod
deſtructa p ruinã: p uirtutes edificãda ſit. Quæ nos oĩa rectius ſup eccleſia ĩterpᷣtabimur.
CEt leuaui oculos meos ⁊ vidi:x ecce qͥᷣtuoꝛ coꝛnua:⁊ dixi ad angelũ ꝗ loqbat᷑ in me:gꝗd ſũt hec
7 dixit ad me:hec fũt coꝛnua q vẽtilauerũt iudã ⁊ iſrael ⁊ hieruſalẽ:Et oſtẽdit mihbi oñs o fa
208:7

—

————

f –— —

tun .
Pir
inn
1

nuce
rnfi
rache
tens

An, Dani. 7. b.
eich
hello i
Uemd
ford
iwelie
nlet Luc. 19.g.
Wſtiin
Vir
Perce⸗
vöͤzello
eucot⸗
obela
aß
Aczlo
r
lenan
iaporn
ubipe .
l Bs.i20.
teuit

moede

607 ba

1nen
inim
“
itir
an
4

e

/M 1. Cor. 6. b.
in⸗
eu Math. iz.
o⸗
etr
10

tbe⸗
et

Super Zzachariam.c.i.

bꝛos ⁊ dixi ꝗd iſti veniũt facere:Qui ait dicẽs:hec ſũt cornua q̃ vẽtilauerũt iudã ꝑ ſingulos vi

ros ⁊ nemo coꝛum leuauit caput ſuum:Et venerunt iſti deterrere ea vt deiciant coꝛnua gentiũ

que eleuanerunt coꝛnua ſuper terram iuda vt diſpergerent eam. LXX.

CEXt leuaui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce quatuoꝛ coꝛnua ⁊ dixi ad angelũ qui loqbatur ĩi me Quid
ſũt hec domine:⁊ dixit ad me hec ſunt cornua q̃ diſperſerũt iudã ⁊ iſrael ⁊ hieruſalez:Et oſten/

dit mihi dominꝰ quattuoꝛ fabꝛos:⁊ dixi:ꝗd iſti veniũt facere:⁊ dixit hec ſunt coꝛnua que diſp/

ſerũt iudã ⁊ iſfrael cõfregerunt:⁊ nullus eoꝝ leuauit caput ⁊ egreſſi ſũt iſti vt exacuãt ea in ma/

nibus ſuis:quatuoꝛ coꝛnua gẽtes ſunt qͥ leuauerũt coꝛnua ſuꝑ terrã domini:vt diſpgerent eaʒ.
CQuatuor cornua quæ uentilauerũt & diſperſerũt iudã & Iſrael & hieruſalem: Quatuor gẽtes eẽ
babylomios medos atq; pſas:& macedonas: ac romanos: Et nüc dñs a ꝓpheta iterrogatus exponit:
Et daniel pleniſſime replicat: Qui in uiſiõe Imaginis quæ habebat aureũ caput: & pectus argẽteũ:
& ſub umbilico eneũ & crura ac pedes ferreos: & fictiles: has quatuor gẽtes interpᷣtatus eſt: Et rurſũ
alia uifione quatuor beſtias: Leenã & urſũ & pardum: & aliã horribilẽ beſtiã cuius nomẽ nõ poſuit
eaſdẽ gentes ſub alia figura monſtrauit: Medos ãt & pſas unum regnũ eſſe poſt uictoriã Cyn: non
ambigit ꝗ & ſeculares & ſacras litteras legerit. Et rectiſſime ꝓ regnis cornua poſuit:Hanc habente
ſcriptura ſancta cõſuetudinẽ: ut regnum ſemp interpᷣtetur in cornibus: Vt eſt illud: Et exaltauit cor
nu xp̃i ſui:Et in alio:Erexit cornu ſalutis nobis in domo dauid pueri ſui: Et decẽ cornua in uluimo
regnatura idem daniel ꝓpheta teſtatur: Eo ergo tẽpore quo hæc uiſio cernebatur ia babyloniorũ
regnum pᷣterierat. Inſtabat pſaꝶ atq; medorũ.futurũ erat græcorum atq; macedonũ: & romanoꝑꝶ
Cuæ babylonii: quæ medi atq; pſæ: quæ græci ideſt macedones fecerint Iudæ Iſrael & hieroſoli/-
mis: Vir eruditus agnoſcat:maxime ſub Antiocho cognomento τι—ſ[ã.bε ſub quo machabeo-
rũ hiſtoria texitur. Poſt aduẽtũ quoq; domini ſaluatoris qñ circũdata eſt hieruſalem: quæ ſuſtinue/

rint Iiſrahelitæ: Et euãgeliũ ante denũtiat: Et Ioſephus hiſtoriæ iudaicæ ſcriptor uernaculus pleniſ

me edocet. Iſta cornua uẽtilauerunt & diſperſerũt iudã per ſingulos proppe modũ uiros ut nemo
eorum graui malorũ põdere depreſſus leuaret caput: Quatuor quoq; fabros ſiue artifices quos græ
ci Teτοobναα uocant: nõ ipſe ppheta cõſpicit: ſed ei ds oſtendit: Exponit qui ſint fabri & artifi-
ces quos nos angelos ĩtelligimus obediẽtes dominicæ poteſtati: Vt qd gẽtes deſtruxerãt iſti ediſi
cẽt Hoc ãt ꝓ quomos ex hebreo ĩterpᷣtati ſumꝰ. Venerunt iſti deterrere ea: Regna uidelicet. lxx: in/
terpᷣtati ſũt: Venerũt iſti exacuere ea in manibus ſuis: Exacuere ãt pro deterrere accipiendũu eſt: Vel
certe deterrere ut omnia ſub chriſti iugo colla ſubmittãt: Et nõ ut quidã interpᷣtatus eſt: Cũ exacua
ta fuerit:peiora fiãt: Si eni ad hoc ueniãt angeli ut malos peiores faciãt nõ fabri appellãdi ſunt ideſt
deſtructores malorũ & edificatores bonorum:ſed & ipſi pro malis & deſtructoribus accipiendi: Et
hoc notãdum qd iſta quatuor cornua gẽtiũ: Vnũ cõtra populum dei comu eleuauerũt: Nõ enim
regnauerũt pariter & ſimul oppreſſerũt Iſrael:ſed ſibi inuicẽ ſucceſſerũt: Babyloniis medi: & pſarũ
regno regnum macedonũ: xegno macedonũ imperiũ romanorũ: Hæc ſequentes hyſtoriæ ordinẽ
diximus: Quod autem oculos propheta leuaſſe dicit: illi ſpiritaliter ſenſui coaptãdũ eſt: Leuaui ocu
los meos in mõtes unde ueniet auxiliũ mihi: Et leuate oculos ueſtros & uidete regiones quoniam
albæ ſũt ad metẽdũ:Et qd in Eſaia legimus: Dixit ſanctꝰ leuate oculos ueſtros & uidete quis oñdit
hæc omnia: Eleuatione ergo oculorũ opus eſt & intelligẽtia ſpiritali ut uideamus cõtrarias fortitu
dies:quæ cõtra eleuauerũt cornu ſuũ:Et de quibus apoſtolus loquitur: Nõ eſt nobis colluctatio ad
uerſũ carnẽ & ſanguinẽ: ſed aduerſũ principatus aduerſũ poteſtates:aduerſũ muncdh huius rectores
tenebrarum iſtaru: aduerſũ ſpiritalia neꝗtiæ in cæleſtibꝰ: Hos quatuor aduerſarios ꝗ cõtra ſanctos
ſemper dimicabant chriſtus oppreſſit adueniens. Et de his pſalmiſta congeminat. Super aſpidem
& baſiliſcum ambulabis & conculcabis leonem & draconem. Poſumus quattuor cornua quæ re-
gnauerunt contra populum dei & quattuor dεπ accipere: quæ eruditi non uerbum de uerbo ex
primentes akε½παοιοοσ paſſiones: ſed perturbationes interprætãtur: egritudinem animi & gau-
dium:duo præſenria: & duo futura: metũ & cupiditatem. De ꝗbꝰ & illuſtris poeta ſignificat: Hi me
tuunt cupiunt gaudentq; dolentq;. Aduerſum has: quattuor fabri: & ut ita dicam medici: boniq; ar
tifices nõ cernuntur a ꝓpheta:nec dum enim abſq; oſtẽſione dei per ſe eos uidere poterat:ſed oſtẽ
duntur ei a domino. Quattuor ſcilicet uirtutes. Prudentia: Iuſtitia: Fortitudo: Temperãtia: De qui
bus pleniſſime in officioꝶ libris Tullius diſputat: Scribens ꝓpriũ quoq; de quattuor uirtutib? li/-
brum: Qui ergo uitia deſtruũt uirtutes ediſicãt. Omneſq; ſancti qui hæc remedia poſſidẽtes inſtau
rant: ſemper eccleſiarum fabri appellandi ſunt. Vnde & apoſtolus loquæbatur: Quaſi ſapiẽs archi/
tectus fundamentum poſui.Et iratus dominus de hieruſalem ablaturum eſſe ſe dicit architectum
& uirum ſapientem. Et ipſe dominus dei omnipotentis filius & creatoris omnium fabri filius ap-
pellatur. Legi in cuiuſdam cõmentariis: quattuor fabros quattuor euangeliſtas intelligi: qui op-/
præſſum Iſraelem: ſenſum uidelicet uidentem deum & iudam dominum confitentem: & hieruſa/
lem uiſionem pacis in priſtinam ſedem reſtituant: & quos uitiorum gentes diſperſerant de eccle/-
ſia per prædicationem euangelii retraxerint ad ſalutem.
H CAPITVLVYM SECVNDVM. D
s iii

4 0700

Miero. liber Primus

ſſfen
ET lenaui oculos meos ? vidi:⁊ ecce vir ⁊ in manu eius funiculꝰmẽſerum:Et dixi quo neut
in vadis: Et dixit ad me:At metiar hieruſalem: ⁊ videam quanta ſit longitudo eius mnonn
ꝛ quanta latitudo eius. LXX. Cle
Yeuaui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce vir ⁊ i manihꝰ eiꝰfuniculꝰgeometre:⁊ dixi ad eũ agos
quo tu vadis ⁊ dixit ad me vt dimetiar hieruſalem ⁊ uideꝗ qnta ſit latitudo eiꝰ⁊ qnta lõgitudo. c2 Wn
CQui puus oculis eleuatis in quatuor cornibus triſtia uiderat. Nũc rurſũ oculos leuat ut uideat ui zach. 6.c.· * (inn
rũ dẽ quo ſcriptũ eſt: Ecce uir oriẽs nomen eius: De quo ſupra legimus Et ecce uir aſcendens ſuper ac
equum ruffũ: & ſtabat inter myrteta quæ erãt in ꝓfundo ſiue inter montes um broſos:Et de quo pa gelin
ter loquitur:Hic edificauit ciuitatem meam cuius artifex & cõditor deus eſt: Hic & in Ezechiel cerni Eze. 40.a. Nici
tur habens funiculũ in manu: & calamum ad menſurã cubiti uirilis: ut metiatur hieruſalem: Cuius litto
deſcriptionẽ ideſt latitudinem idẽ propheta myſtico ſermone ꝓſequitur. Quidam putant hoc ex ſai
pte cõpletũ ſub Zorobabel & Ieſu & Eſdra & neæmia: & cæteris ducibꝰ ſiue regibus: qui uſq; ad ad ini
uẽtum domini ſaluatoris populũ rexerunt Iſrael: Alii uero & maxime iudæi in mille annorum re at⸗
gno interpᷣtãtur: Corporales corporalia requirẽtes. Noſtrorũ autem pleriq; refferũt ad cæleſtẽ hie bitn
ruſalem & hãc dicunt iterum exſtruẽdam:quæ ruina animaꝑꝶ peccatricũ fuerat deſtituta: hoc here- iuen
tici ſuſpicẽtur: Cæterũ nos montẽ ſyon & matrem: primitiuorum atq; ſanctoꝶ interprætemur ec/ .3 Ei
cleſiam quæ edificata eſt in paſſione domini & reſurectione: & cottidie edificatur ab eo ꝗ nouit mẽ A een
ſuras & merita ſingulorum: Quod de eccleſia diximus poteſt & de animabus accipi credẽtiũ quæ WK
cottidie edificantur a domino: & cernũt pacẽ eius qᷓ apoſtolis eſt relicta. 2 ., e
CEt ecce angelus ꝗ loqbatur in me egrediebatur ⁊ angelꝰalius egrediebatur in occurſũ eius ⁊ 1ℳ ent
dixit ad eum:curre ⁊ loquere ad puerum iſtum dicens:abſqʒ muro habitatur hieruſalem pꝛe-
multitudine hominum:⁊ iumentoꝛum in medio eius: Et ego ero ei ait dominus murus ignis “?
in circuitu:⁊ in gloꝛia ero in medio eius. LXX. .
CEt ecce angelùs qui loquebatur in me ſtabat ⁊ angelus egrediebatur in occurſum eius⁊ di-/ .
xit ad eum: Curre ⁊ loquere adoleſcentulo illi dicens: Frngifere habitabitur hieruſalem a in
multitudine hominum: ⁊ iumentoꝛum in medio eius: ⁊ ego ero illi dicit dominus murus L .
ignis in circuitu ⁊ gloꝛia ero in medio eius. .
CAngelum qui lod batur in ꝓpheta & ſtabat:ſiue ut in hebraico legitur egrediebatur: (hoc enim ſi
gnificat iaſa.)hebrei michaelẽ putant: Et alterũ angelum ꝗq egrediebatur & ueniebat in occurſum l
eius gabrielẽ ſuſpicãtur: qui loquatur ad michaelem ut loquatur ꝓphetæ: Quantam rerum omniũ x.
habùdantiam & multitudinẽ hominũ & iumentoꝶ firmitatemq; murorũ habitura ſit hieruſalem.
quæ in præſentiaꝶ uſq; ad fauillam & cineres uideatur eſſe deſtructa. Non autẽ iuxta ſpiritalẽ ſen/
ſum hæc omnia iterptamur in eccleſia q abſq; muro: Siue ut. Ixx. tranſtulerũt kαααιπιοοο ideſt .
frugũ omnium habundäãtia: habitetur & habeat multitudinem hominũ ac iumentorum Et domi-
nus ignis ſit in circuitu eius: & ipe in medio illius uerſetur in gloria. Iſta ẽ ciuitas de ꝗᷓ alibi legi mꝰ?
Glonioſa dicta ſũt de te ciuitas dei: Et rurſum: Magnus dominus & laudabilis nimis in ciuitate dei p̃s., 8s6.
noſtri in mõte ſancto eius: In hac quicũq; habitat dicere poteſt: Ego autem ſicut oliua frugifera in pᷣs, 47. .
domo dei: Et dominus regit me & nichil mihi deerit in loco paſcuæ ibi me collocauit: ſuper aquas 9 (
refectionis educauit me. & habitabitur inquit hieruſalẽ præmultitudine hominum & iumentorũ ͦõ
abſq; muro ſiue frugum omniũ habundantia. Quidã homines & iumẽta duos populos ĩterprætã-/ un
tur: ludæorum atq; gẽtilium: quod illi qui in lege uerſati uenerint ad fidem chriſti homines appel- ſo
lati ſint: Nos ãt qui poſt idolatriã quaſi in deſerto legis & ſolitudine fuimus prophetarũ: & eius re- ((o
cipimus paſſionẽ: iumenta dici debeamus: Alii autẽ rationabiles quoſq; & ſcripturarum eruditos
ſcientia homines intelligi uolunt: lumenta uero ſimplices quoſq; credẽtium: Et de his dicit Homi ſo⸗
nes & iumẽta ſaluos facies domine: Hæc iumẽta & hæc animantia audiũt boni paſtoris uocem: & u
cognoſcũt & ſecuntur eũ: Quia ipſe eſt & paſtor quia regit nos. & hoſtium quia p illum in eccleſiã Gb
& ad patrẽ ĩgredimur. Et murus ignis in circuitu: Vt credentes & habitãtes in medio calefaciat qui ie
prius frigore caritatis ĩtepuerãt: & poſſint ſpiritu eſſe feruẽtes. Iupos autem & ſæuiſſimas beſtias de
quibus ſcriptũ eſt: Ne tradas beſtiis animã cõfitẽtem tibi: Et quorũ fructus eſt fœnum ligna ſtipula ps. 73. C
Et afferũt tribulos & ſpinas: ſuo igne cõſumat: Et qui aduerſariis ignis eſt ſit in medio credẽtiũ glo bl
ria: Quod autẽ murus hieruſalẽ ſit dominus: Et in alio loco legimus: Montes in circuitu eius & do 4
minus in circuitu populi ſui:Hæc omnia iudæi ſub NAIMMENO quem ſibi ſpe uaniſſima repro
mittũt: putãt carnaliter eſſe uentura: Quod tantam hieruſalem habitura ſit beatitudinẽ ut præ mul C
titudine hominum & omniũ iumẽtorum murũ habere non poſſit: Sed murus ſit ipfius domini de 4
fenſio: & illius in media habitantis gloria præſeruatur. P
CDo fugite de terra aglonis dicit dñs quoniã ĩ qᷣtuoꝛ vẽtos celi dipſi vos dicit dñs. O ſyõ fu/ .
ge q habitas apud filia babylonis.ꝗa hec dicit dñs exercituũ:poſt gloꝛiã miſit me ad gẽtes:que 4
ſpoliauerunt vos:qui.n.tetigerit vos tãget pupillã oculi mei:quia ecce ego leuo manum meam H

ſuꝑ eos ⁊ erũt pᷣde his qui ſeruiebant ſibi ⁊ cognoſcetis quia dñs exercituũ miſit m0e. LXX. H
CDo fugite de terra aquilonis dicit dñs quia de q̃tuoꝛ vẽtis celi cõgregabo vos dicit donnans
M in ſyon

Aui
ie dt
n
Cik
e
lad
mke
elie
lere⸗
lec⸗
mé
læ

67

N

nis

c⸗
ne
us

nſt
m
iin
m.
en⸗
deck
mi/
im
dei le
in
15
i
1
l⸗
05
mi
.
Hi
i
4

— — —

— —,—

EzZe. 2.4.

Eſa.IA.· d.

Mat. 29. d

Mat. . b.

Super zachariam. c.ij.

in ſyon ſaluamini ꝗ habitatis filiã babylonis:Hec.n.dicit dñs omnipotens: Poſt gloꝛiã miſit
me ad gẽtesqᷣ ſpoliauerũt vos:ꝗa qui tetigerit vos qͥſi tãgat pupillã oculi eius:Ecce ego inferaʒ
manũ meã ſuꝑ eos:⁊ erũt pᷣde his ꝗ ſeruierant eis ⁊ cognoſcetis ꝗa dñs omnipotens miſit me.
CPlagæ orbis quas græci appellant KA1 να1τα Iuxta ſitü hieruſalé intelligütur & templi: Aſſyrii
ergo & babylonii qui dei populũ uaſtauerũt habitant in terra aquilonis. Deniq; in hieremia: Olla
quæ iuxta Ezechiel plena eſt carnibus: (Intelligitur autẽ urbs hieruſalem) a facie aqlonis accẽditur
Qnuia igitur angelus pᷣceperat qui occurrerat angelo ꝓphetãti in Zacharia ut loquæretur ad pueũ:
(ad cõ parationẽ enim angelicæ dignitatis omnis humana natura pueritia nucupatur: quia nõ an
geli in nos ſed nos in angelos proficimꝰ:) Et diceret ei: Abſq; muro habitatur hieruſalem & reliqꝗ;:
Nũc idẽ ad eos fit ſermo domini qui habitãt in aqlone ut a uẽtis quatuor congregẽturun quos fue
rãt toto orbe diſpſi & reuertãtur in ſyõ ꝗ habitabãt in babylone. Vel certe ita ꝗq ĩ quatuor plagis cæ
li diſpſi eſtis Fugite de terra aquilonis: Et o ſyvon qᷓ nüc habitas in babylone fuge & reuertere ad pri
ſtinã ſedẽ: Quod autẽ tertio caſu uocatio dicitur O exhortatio ad fugã eſt:uut nõ ſemel ſed crebnius
ad fugiẽdũ ſciãt ſe eſſe cõmonitos:Dicẽdum & aliter: Aquilo uẽtus auriſlimus eſt:qui duriſſima ha
bitatorum ſuorũ corda facit:&a quo ſuccèduntur mala ſuper omnes ꝗ habitãt in terra: & ad quem
iuxta hũc ipſũ zachariã ꝓphetam: egrediũtur equi nigri ut in ſua regione cõſiſtãt. Ille quoq; qui in
Eſaia gloriabũdus dixerat:In cælũ aſcendã ſuper ſydera cæli ponã thronũ meum: ſedebo in mon/
te ſublimi: ſup montes excelſos:in aꝗlone in frigidiſſimo terrarũ loco regnũ habere ſe iactat: legi/-
mus in alio loco: Ecce fumus ab aquilone uenit:& ꝗ ꝓcula ſancta urbe diſceſſerãt dicitur de eis: Ec
ce iſti de lõge ueniunt ab aqlone & mari. Et p hieremiã ſpiritus ſanctus loquitur ꝓuocãs eos qui in
captiuitate ſũt ut redeãt hieruſalem: Vade & lege ſermones meos iſtos ad aqlonem & dices: reuer-
tere ad me habitatio Iſrael dicit dominus:Præcipitur itaq; nobis qui habitauimus ad agqlonẽ && ca
lorẽ dominici feruoris amiſſimus:ꝗ diſperſi ſumus in orbe terrarũ. & de ꝗbus euãgeliũ pdicat: Qcd
in quatuor uentos mittat angelos dos dominus & cõgreget nos: Et q in huius ſeculi uitiis & con
fuſione uerſamur:ut fugiamus in ſyon eccleſiã domini: & humilia reliquẽtes in ſpecula eius & ſub
limitate dogmatũ cõſiſtamus: Quod autẽ ſeꝗtur:Hæc dicit dominus exercituũ: Poſt gloriã miſit
me & reliqua: Vox ſaluatoris loquẽtis iducitur: Qui omnipotẽs deus a patre omnipotẽte miſſum
ſe eſſe dicit:Non iuxta id qd omnipotens eſt:ſed iuxta id quod poſt gloriam miſſus eſt: Qui cũ in
forma dei eſſet nõ rapinam arbitratus eſt equalẽ ſe eſſe deo: ſed ſemetipſũ exinaniuit formam ſerui
accipiẽs: & factus eſt obediẽs patri uſq; ad mortẽ & mortẽ crucis: Nec mirũ quod chriſtus dicatur
omnipotens ex cuius pſona legimus in Apocalipſi Ioannis: Hæc dicit teſtis fidelis initiũ creaturæ
dei:qui eſt & erat & uẽturus eſt dominꝰ deus omnipotens: Illud quoq; qd in uiceſſimotertio pſal-
mo legimus: Leuate portas principes ueſtras &eleuamini portæ eternales & itroibit rex glonæ: rur
ſũq; ab aliis angelis dicitur ignoratibꝰ myſteriũ incarnationis aſſũptæ: Quis eſt iſte rex gloriæ: do
minus uirtutũ ĩpſe eſt rex gloriæ: refertur ad chriſtũ: Vbi enim nos legimus: Dominus uirtutũ ĩ he/
braico ſcriptũ eſt ſabaoth: Qcdc a.Ilxx.interprætibus in omnipotẽtẽ uertitur. Ex quo ĩtelligimus ubi
cũq; dñs uirtutũ de chriſto dicitur oĩpotẽtẽ eũ debere ĩtelligi:Nec mirũ ſi chriſtꝰ dicatur oĩpotẽs:

Cui tradita ẽ oĩs poteſtas ĩ cælo & ĩ terra: Et ꝗ dicit oĩa ꝗᷓ patris ſũt mea ſunt ſi ãt oĩa.i.deus ex deo

dñs ex dño:lumen ex lumine:Ergo ex omnipotẽte ommpotẽs: Neq; enim fieri poteſt ut quorum
una natura ẽ diuerſa ſit gloria: Miſſus ẽ ergo poſt gloriã diuĩiæ maieſtatis ad gẽtes qᷓ ſpoliauerat

populũ dei: ut ꝗ eos fuerãt añ prædati: pᷣdæ ſint ſeientibus ſibi: & omnis quòdã ſerientiũ turba

cognoſcat quoniã deus omnipotẽs miſerit eum. Quod autem dicit Qui tetigerit uos tanget pu/

pillã oculi eius: tactũ pro uexatione & iniuria accipe: Iuxta illud quod legimus: Nolite tägere chri/
ſtos meos & in prophetis meis nolite malignari.

ui enĩ ſanctos domini tetigerit: ſic eſt quaſi ue/
xare cupiat pupillã oculi eius: &illũ clara nitatur luce priuare De qua loꝗtur in euangelio: vVos eſtis
lux mundi:Eleuat autem deus manum ſuam ut percutiat gentes aduerſarias:& populum ſuum uel
hieruſalẽ reducat in eccleſiã: Vel gẽtes aduerſarias: iuxta tropologiã contrarias accipe fortitudines
quæ cottidie peccatores ſuæ ſubiciũt poteſtati & ſibi eos ſeruire cõpellunt.
CLauda ⁊ letare filia ſyon:quia ecce ego venio ⁊ habitabo in medio tui ait dominus:⁊ applica
buntur gentes multe ad dominum in die illa: erunt mihi in populum ⁊ habitabo in medio tui
2 ſcies quia dominus exercituum miſit me ad te:⁊ poſſidebit dominus iudam partem ſuam
in terra ſanctiſicata:⁊ eliget adhuc hieruſalem. LXX.

CTLetare? Fande ſilia ſyõ:gꝗa ecce ego veniã ⁊ habitabo in medio tui dicit dñs:⁊ cõfu giẽt gen

tes multe ad dominũ in die ulla ⁊ erũt in populũ ⁊ habitabo in medio tui:⁊ ſcies quonia dñs oĩ/
potẽs miſit me ad te:⁊ poſſidebit dominus iudam partẽ ſuã ⁊ eliget adhuc hieruſalem.
C Et hæc adhuc ex pſona dñi ĩtelligẽda:qd hortetur populũ ſuũ de captiuitate in ſedẽ priſtinã re/
ſtitutũ gaudere atq; lætari: qd ipſe dñs ueniat & habitet ĩ medio eiꝰ: & multæ gẽtes credituræ ſint
in eum:De ꝗbus dicitur: Poſtula a me & dabo tibi gẽtes hereditatẽ tuã & poſſeſſionẽ tuã terminoſ
terræ: Et habitet in medio eius: Loquẽs ad diſcipulos: Ecce ego uobiſcũ ſù oĩbus diebus uſq; ad cõ
ſumationẽ ſeculi:Et poſſideat dũs iudã ptẽ ſuã:cõfitẽtẽ & credẽtẽ nomini ſuo:& nõ alibi poſſide/
s iiii

WMiero. liber Primus

Lce⸗
at niſi in terra ſancta ꝗᷓ interpᷣtatur eccleſia: & eligat adhuc hieruſalem quã tentatòi in pſecutiõibꝰ poſti
dereliqrat: ludæoꝶ alii putãt ſub zorobabel & Ieſu & Eſdra & Neemia hæc ex pte cõpleta: maxĩe api,
qm hieruſalem eligitur & poſſidetur Iudas: duæ uidelicet tribus ꝗᷓ reuerſæ ſunt de captiuitate ba- iceunt
bylonica: & appellatæ ſũt Iudas & nõ Iſrael. Qui apud medos hucuſq; uerſantur. Alii uero in futu gelon
rum qdifferũt q& tüc credituræ ſint gentes in eum ꝗ mittatur a dño & eli gẽda ſit hieruſalẽ. Cũ utiq; ſaepe
