ſbit re ſe ceſſet. Apiẽs ſemiuiris regna cæloꝑꝶ: cũ pudicitia ñ ĩ debilitate ſit corpis: G ĩ animi uoluntate.
4 CEt filios aduene qui adherent domino vt colant eum ⁊ diligant nomen cins:vt ſint ei ſeruos:
omnes cuſtodientes ſabbatum ne polluãt illud:æ tenentes fedus meum:adducam cos in mon/
r tem ſanctum meum:⁊ letiſicabo eos in domo oꝛatiõis mee. LXxX. M
e CEt alienigenis qui additi ſunt domino ſeruire ei ⁊ diligere nomen eius:vt ſint ei in ſeruos et
„ ancillas:⁊ omnes qui cuſtodiunt ſabbata mea ut non violent ea:⁊ tenent teſtamentum meum:in
6, ducam illos in montem ſanctum meum:?⁊ letiſicabo eos in domum oꝛationis mee.
Ni⸗ CPoſt eunuchos trãſit ad alienigenas:quos prius noĩauerat. Et illis quoq; pᷣmia pollicetur. Quod
ſi ſeruierint ei: & de ſeruitute trãſierĩt: ad noiĩs illius caritatẽ ſint ei ſerui q̃lis fuit.Et ap oſialuspi ulus

ſcribẽs ĩ prĩcipio æpłaꝶ ſuaꝶ. Paul?ſeru ieſu xp̃i: & moyſes ſamul'dei. Qd at i. xx. additũ E: & in
ancillas obællo p̃ᷣnotauimꝰ: neq;.n.ſfieri põt uti ſpiritalibꝰdonis ſit ſexꝰulla diuerſitas. Cũ ĩ xpᷣo ieſu
ñ ſit uir & mulier: ſ̊ oẽs ĩ eo unũ ſumꝰ. de ſabbato & fœdere ſẽpiterno: ſupra diximꝰ:q ergo hæc ſe
cerit: adducet eũ deꝰĩ mõte ſcõ ſuo: & lætitia afficiet ĩ domo oratiõis ſuæ. mõs ſcũs. Aut dogmata
ueritatis ſũt: trinitatiſq; cõfeſſio: aut ipᷣe dñs ad quẽ ultĩo tpe:Iuxta hũc eũdẽè æſaiã & micheâ pphæ
tam gentes plurimæ confluent. Domuſq; orationis:eccleſia eſt quæ in toto orbe diuiditur:& non
templum iudæorum: quod breuiſſimis iudeæ terræ artabatur anguſtiis. . ⸗
CHolocauſta eoꝝ ⁊ uictime eoꝝ placebũt mihi ſuꝑ altare meo:qꝛ dom mea domoꝛonis voca
bit. Cüctis ppłis ait dũs deꝰ:ꝗ ↄgregat diſpſos iſrł:adhuc cõgregabo ad eũ cõgregatos eius:
oẽs beſtie agri venite ad deuoꝛãdũ vniuerſe beſtie ſattus. LCxx.
CHolocauſtomata eoꝝ ⁊ uictime erũt acceptabiles ſuꝑ altare meũ. Domꝰ.n.mea:domꝰoꝛonis

uocabitur cunctis gentibus dixit dominus. Qui cõgregat diſperſos iſrahel:quia cõgregabo ad

eum congregationem: oẽs beſtie terre. ARenite cõmèdite omnes. .
CDiſffertiã hoſtiaꝶ & holocauſtoꝶ ĩ leuitico pleniꝰdiſcimꝰ. Holocauſta ſũt qᷓ ſup altare itegra cõ
cremãtur: uictimæ & hoſtiæ ꝗrũ pars offertur altari: pars ſacerdotibꝰtraditur: ẽ ergo credẽdũ qqd
alienigenaꝶ & eunuchoꝶ hoſtiæ ritu iudaico reqrãtur. S3 hoc ſcite dbemꝰqd holocauſta eunuchi
offerãt: ꝗ totos ſe cõſecrãt do: Victimas ãt alienigenæ q ad tp̃s uacãt oratõi:de ꝗbꝰloꝗtur deus. Ho
ſtia laudis glorificauit me. & ĩ alio loco: ĩmola deo hoſtiã laudis. De his uictimis & holocauſtis: per
oſeæ dñs loqtur. Miaʒ uolo &ñ ſacrificiũ. Sciaʒ dei magis quã holocauſta:qᷓ offerũt᷑ ſup altare dñi.
Qd ioſes ĩ apochalypſi ĩ cælo ſe uidiſſe teſtat᷑: ſub quo erãt aiæ martyꝶ. Ex quo unus de ſeraphin
carbonẽ forcipe cõp̃hẽſũ ad æſaiæ dtulit labia purgãda. Hoc altare: & hoc tabernaculũ. Ad cuius
ſimilitudinẽ oĩa ĩ exodo facta referũf.ln ꝗbus oblatæ ſũt uictimæ ſpũales.Alioꝗn d corpalibus ho
ſtiis & holocauſtis ſupra idẽ teſtat᷑ deus: ut ꝗd mihi multitudinẽ uictimaꝶ ueſtraꝶ dicit dñs. Plenꝰ
ſũ:holocauſtomata arietũ & adipẽ agnoꝶ: & ſãguinẽ thauroꝶ & hyrcoꝶ nolo. Mea. n. domus ora

tiõis uocabit᷑:cũctis populis. Nõ uni gèti iudeæ:nec ĩ uno hieroſolymæ urbis loco:ſʒ in toto orbe

terraꝶ. Neq́ꝗᷓ thauroꝶ & hyrcoꝶ: & arietuũ. Sed oratiõis quo teſtĩonio dñs abuſus eſt. Loqns cõtra

eos qꝗ ſpuᷣs ſcĩ ſub noĩe colũbax ĩ tẽplo dona uẽdebãt: & ſedebãt ĩ cathedris peſtilẽtiæ: & hẽbãt mẽ
ſas numularioꝑ: oĩa faciẽtes turpis lucri gratia. Neſciẽtes illd qd ſcriptũ ẽ.gratis accepiſtis gratis da

te. Hæc ãt futura dñs repromiſit: ꝗ cõgregat diſpſos iſrahel. Ad quos & petrus apłus ſcribit æpłaʒ.
Et de ꝗbꝰeuãgeliſta loqt᷑:hoc ãt a ſemetipo ñ dixit.Sʒ cũ eẽt põtifex ãni illiꝰ ꝓphauit: qa ieſus mori
turus erat ꝓ gẽte: & nõ tãtũ ꝓ gẽte:ſʒ ut filios dei ꝗ erãt diſpſi cõgregaret ĩ unũ. Implereturq; qd di
ſtũ ẽ. Cõgregatio ppłoꝶ circũdabit te: & ꝓ hac ĩ excelſũ reuertere. Cõgregatis ãt p apłos reliquiis
iſrahel: & ĩ unũ redactis gregẽ his ꝗ fuerãt añ diſpſi. Oẽs beſtie Puoczk. ut ueniãt & deuorẽt iſrahel
eos uidelicet ꝗ credere noluerũt. De ꝗbꝰapłus: & enĩ puenit ſup eos finis: & dñs ĩ euãgelio.Cũ aũt
uideritis circũdari ab exereitu hierłm: tũc ſcitote qd aduenerit eius cõſũmatio. Siue hoc dicẽdũ qd
beſtiis ad deuorãdũ traditi ſint s deteſtat᷑ ppha dicẽs. Ne tradas beſtiis aĩas cõfitentes tibi. De his

tropologice beſtiis ꝗᷓ partẽ quõdã dñi deuorarũt: & ſupra legimꝰſyriã ab ortu ſolis: & grecos ab

occidẽte ꝗ deuorãt iſrahel toto ore.Et ĩ hieremia: ouis errãs iſrahel: leones eiecerũt eã: pᷣmus deuo
rauit eã rex affur: & nouiſſimꝰcõfregit oſſa illius rex babylõis. Pöt & hoc dici: quod cum iſrahel po
pulo rabidæ prius gentes ꝓuocentur ad fidem: ut deſertis ſaltibus qui de exercitu abeſſalom pluri/
mos occiderũt.Veniãt ad eccleſiã:& comedãt cæleſtem panem agniq; came ſaturentur.
Speculatoꝛes eiꝰceci:oẽs neſcierũt:uniuerſi canes muti ñ valẽtes latrare:vidẽtes vana doꝛ/
miẽtes ⁊ amãtes ſõnia:⁊ canes ĩpndẽtiſſimi neſcierũt ſaturitatẽ:ipi paſtoꝛes ignoꝛauerũt ĩtelli-
gẽtiã. Anuſquiſqʒ ad auaritiã ſuã:a ſũmo vſqʒ ad nouiſſimũ. Aenite ſumamus vinũ ⁊ implea
mur ebꝛietate ⁊ erit ſicut hodie ſic ⁊ cras ⁊ multo amplius. LXX.
AUigdete qm̃ excecati ſũt oẽs:nõ cognonerũt vniuerſi canes muti ñ poterãt latrare ſõniãtes.le
ctulũ amates doꝛmitatiões ⁊ canes ĩpudẽtis aie ignoꝛauerũt ſaturitatẽ. Et ſũt mali neſciẽtes in
telligẽtiã omnes uias ſuas ſecuti ſunt. Anuſquiſq; ſimnl a ſũmitate eius.Nenite ſumamus vi
num ⁊ inebꝛiemur:? ſit talis dies craſtina:magna amplius nimis. .
SVt oẽs ĩꝗt beſtiæ ſaltꝰ ueniãt:& deuorẽt cõgiegatos.Siue ĩ locũ iudæoꝶ gentiũ turba ſuccedat.
Speculatores eoꝶ ĩ cã ſũt: ſcribæ uidelicet & phariſæi. Qui oẽs cæci: neſcierùt dñm ſaluatorẽ. Nec
lucẽ nolueruͦt uidere pnñtẽ: ad quos dñs loq bat᷑. Stulti & cæci: qd eſt plus auꝑ: an altare qd ſcĩficat
auꝑ? & iteꝶ. Duces cæci: culicẽ liquãtes & camelũ glutiẽtes: & cæcꝰcæcũ ducẽs: ãbo ĩ foueã cadũt.
Qd ãt magiſtri ſpeculatores uocãt᷑:& ſupra legimus:ĩ eo.n.loco ubi iuxta. lxx.dicit᷑ Vox cuſtodũ
tuoꝶ eleuata ẽ.l n hæbraico ſcriptũ ẽ:uox ſpeculatoꝶ tuoꝶ. De ꝗbꝰerat hezechiel cui loꝗt᷑ deꝰ.Fili
hoĩs ſpeculatorẽ dedi te domui iſrahel. Sed illi ſpeculatores ñ erãt cæci. Deniq; appellabãt᷑ uidẽtes
Iſti ãt d qᷣ ꝓphᷣa nũc loqtur. Nõ ſolũ ſpeculatores cæci:ſed & canes muti appellat᷑ ñ ualẽtes latrare
Qui.n. gregẽ dñi cuſtodi re debebãt:ut lupus abiret & latrare ꝓ dño:diligũt ſõnia:& dæmonicis ui
ſiõibus delectãtur. Et ẽ ſẽſus. Nõ pnt loꝗ ueritatẽ: ſ uniuerſa mẽdacia: nec hoc fine cõtẽti ſũt:q ĩ cu
ſtodia gregis dñi dormiebãt: & latrare ñᷣ poterãt: & amabãt cubile ꝑ q uoluptas corpis ĩdicat᷑. Sed
apud

— — —— — —.

Super Eſaiam.

oi⸗ apud ſuos ĩpudentĩs animæ neſcierũt ſaturitatẽ: ꝗ nunꝗ́ ſuo ſaturãtur errore. Qui deuotant plebẽ
kes dni ſicut eſcã panis. & domos uiduaꝶ ulæq; ac libidini ſeruiũt. Nõ. n. poſſut dicere mandatũ dñi
Nenr lucidũ illuminãs oculos. Nec noſſe qd ſcriptũ eſt. Sapiẽtia hoĩs illuminat faciẽ eius: & canes muti
ap aduerſum inimicos. De ꝗbus ſcriptũ eſt. Nolite ſcm̃ dare canibus & canes dormiẽtes q neſciũt eſſe
rünn p̃ᷣceptũ.ne dederis ſõnũ oculis tuis: & palpebris tuis dormitationẽ. Et rurſum. Vigilate qa neſcitis
qua hora dñs ueſter uẽturus ſit. Et idcirco dãtes locũ diabolo. Canes ipudentiſſimi ꝗ nunq ſaturã/
–æũ tur. Vomũut enie 4 comederũt ut reuertãtur ad uomitũ ſuü. De quibus & petrus apoſtolus loqtur.
tnt Accidit illis uerũ illud ꝓuerbiũ: canis reuertẽs ad uomitũ ꝓpriũ: & ſus lota in uolutabro luti. Quos
ſpeculatores & canes eoſdẽ eſſe paſtores: ſequẽs ſermo demõſtrat:ipſi paſtores ignorauerüũt intelli
muͤns entiã. Verbũ.n. ebraicũ. roim. qd quatuor litteris ſcribitur. res. & ioth. & mem. ſi legatur. roim. pa/-
Eid ores. Si raim peſſimos ſonat. Hoc diximus ut uariæ interpᷣtatiõis cãs mõſtraremus. Oẽs.n. ſua J3²

ſierunt & nõ qꝗ dei ſunt: nec ambularũt per uiã dñi. De qua ſcriptũ eſt. Quærite ꝗᷓ ſit uia bona. & am
bulate in ea. Sed iuxta qd in iudicũ uolumine legitur. Nõ erat rex iſrahel ſed unuſqſq; qd recrũ ſibi

irencz . . Aleu e P
uidebatur hoc faciebat: & pprios ſeꝗbantur errores. Quodq; ſeꝗtur. Vnuſꝗſq; ad auaritiã ſuam. a
nc ſummo uſq; ad nouiſſimũ. Venite ſumamus uinũ. &impleamur æbrietatæ: & erit ſicut hodie. ſic &

cras: & multo amplius. In. lxx. ĩterpᷣtibus nõ habetur: ſed ex ebraico additũ: ſtellis illuminãtibus pᷣ⸗

euſh notatur. Deniq; hos uerſiculos nullus eccleſiaſticoꝶ interpᷣtũ diſſerit: ſed quaſi patentẽ ĩ medio fo-
füper ueam trãſſiliunt atq; trãſmittũt. Quod aũt dicit:hoc eſt: ꝗm a uia dñi declinãtes ꝓprias ſemitas ſũt
rcli. ſecuti. Propterea ardent auaritia a ſummo uſq; ad nouiſſimum. a principibus uſq; ad plebẽ: ut poſt
uphin quã cœperit pcutere còſeruos & comedere ac bibere cũ æbriis dicant. Venite ſumamus uinũ: & i-
N pleamur æbrietate. Mãducemus & bibamus cras enim moriemur. Et erit ait ſicut hodie ſic & cras:
lbu r &multo amplius. Hoc ẽ qd ſupra dixit. Neſcierunt ſaturitatẽ: nec pᷣterita uoluptate ſatiãtur. Sed fu-
isbees turas delitias parãt. Multo maiores quã ꝗbus prius frinti fuerãt. Si hoc de pricipibꝰ dicitur iudæo/
muht rũ pp quos plebs dñi a beſtiis deuorata eſt. Vitemus exẽpla peioꝶ:mec inæbriæmur uino: in quo ẽ
doat luxuria:nec uoluptatibus obruamur. Nec muti ad loquẽdũ cõtra aduerſarios: in noſtros rabidi ca
wah nes ſimus: ſed dei potius quã noſtras ſequamur uias. Et audiamus ſcripturã monentẽ Sapite de do
citni mino in bonitate: & iteꝶ. Intelligẽtia optima ẽ his ꝗ faciunt eã. Et ſi canes fuimus:nõ deſperemus
nich ſalutẽ audientes uerba cananeæ dicẽtis ad dñm. Etiã dñe & catelli comedũt de micis quæ cadũt
Altz de menſa dioꝶ ſuoꝶ. Ob quã uocem miſericordiã cõſecuta audit a dño. O mulier magna ẽ fides
umoi tua:ſiat tibi ſicut uis. Poterat enim dicere cũ ꝓpheta. Viã mãdatoꝶ tuoꝶ cucurri. Et iterum. Deduc
id mae in uiam recheam. CbPITVLVM. LVIII. DD
rigi Aſlſtus perit ⁊ nemo eſt qui recogitet in coꝛde ſuo:⁊ viri miſericoꝛdie colligũtur:qꝛ nõ
iitt Reſt qui intelligat. A facie enim malitie collectus eſt inſtus. Neniat pax requieſcat in cu/
liit⸗ bili ſuo qui ambulat in directione ſua. LXX. è
ic MN/HNAMK!QGidete quomodo iuſtus perit 2 nemo conſiderat. Afacie enim iniquitatis ablatus
eiu eſt iuſtus:ierit in pace ſepulturs eius:ablata eſt de medio. .
echnd CPropter ſpeculatores cæcos & canes mutos q ipſi paſtores ſunt: neſcientes intelligẽtiã: nec pᷣſenti
ckno bus ſaturãtur uoluptatibus ſed ſe ſemp pᷣ̃parãt ad futuras iuſtus pit. De quo dicit uxor pilati. Nihil
delho tibi & iuſto illi. Qui lotis manibus innocẽs ſum ego ingt a ſanguie iuſti huius. In quo cõſiderãdũ
hlut⸗ qd uerbũ pditiõis. De quo ſæpe hæretici calũniã Kiut. Quod ſteritũ ſigniſicat: & abolitionẽ ĩppe
tuũ ponatur ſup xpᷣm: cuius utiq; pditio pſecutiõis magnitudinẽ & non finẽ mõſtrat ſubſtantiæ: &
dor⸗ nemo ðẽ ait:ꝗ ponat ĩ corde:ſiue recogitet.neq;.n.fieri poterat: ut cæci & muti uidẽtes uana &anã-
teli⸗ tes ſomnia ignorãteſq; ĩtelligẽtiã atq; ſapiẽtiã cogitarẽt ea q̃ dei ſunt. Quodq; ſeꝗtur. Et uiri miſe
her ricordiæ iuſti colligũtur atq; tollũtur apoſtolos ſignificat. Qui ĩterficiũtur ab ĩpiis & a dio cõgre-
gatur: cãſq; reddit cur ĩterfectus ſit iuſtus atq; ſublatus dicẽs. A facie enim malitiæ collectus ẽ iuſtus
eͤl ut mala feculi nõ uideret. Siue pp malitiã hoĩum quo& ipſe peccata portabat: ad patrẽ uictor aſcẽ/
eg dit. Quod aũt iuxta hæbraicũ dicitur. Veniat pax reqeſcat ĩ cubili ſuo: ambulet ĩ directionẽ ſuã.Sẽ
neon

nd ſus ꝗdẽ pſpicuus ẽ: ſed uerboꝝꝶ cõſequẽtia que ĩ ſuæ linguæ ſtat idiomate apud nos uidetur eẽ taur-
batus. Qd aũt dicit. Hoc ẽ: ueniat pax iuſti quã aſcẽdẽs ad patrẽ dereliꝗt dicẽs. Pacẽ meã do uobis
acẽ meà reliquo uobis. Cq; pax xpi qᷓ exupat oẽm ſenſum ueneritireqꝗeſcãt apoſtoli eius ĩcubili-
. bus ſuis: & mors eoꝶ reqeſcit: ex quo oſtẽdit martyres nõ pire ſed uĩcere:& ætermna ſede reqeſcere.

Ipſe uero cuius pax ẽ. Cuius apoſtoli reqeſcũt ĩ cubilibus ſuis ãbulat ĩ directiõe ſua recto zinere ad
i⸗ . patrẽ uictor aſcẽdẽs. Porro qd in. Ixx. legitur. A facie malitiæ ablatus ẽ iuſtus: erit ĩ pace ſæpultura
. eius ablata ẽ de medio.Oĩa referũtur ad xpᷣm abſq; cõmixtiõe pſonæ apoſtoloꝑꝶ: cuius ſæpultura
ipace ẽ & ſublata de medio. Neq; enĩ caro eius uidit corruptionẽ: nec pmãſit ĩ ſæpulchro: ꝗ ẽ inter
n mortuos liber. Dicẽte angelo ad mulieres. Quẽ queritis ieſum. Nõ ẽ hic.Venite &uidete locũᷣ ubi
iin poſitꝰfuit dñs. ludæi & hæc cæteraq; ꝗᷓ ſequũtur: uel generaliter de oĩbus inſtis arbiträtur intelligi
nnn quoꝶ manaſes fudit ſãguinẽ: & ĩpleuit hieruſalẽ a porta uſq; ad portã. Vel certe eſaiã de ſua ꝓphe/⸗
iul tare morte qd ſerrãdꝰſit a manalſ ſerra lignea: ꝗᷓ apud eos certiſſima traditio ẽ. Vñ &noſtroꝶ- plu/ .
1 rimi illud qd de paſſiõe ſãctoꝶ ĩ epiſtola ad hebræos põitur. Serrati ſũt ad eſaiæ refferũt paſſionẽ.
.

3 R

Liber. xvi.c.lvii.

EXPLICIT EXPLANATIONVM IN ESALAMnoM –
LIBER. XV. INCIPIT LIBER. XVI.

„

W Grægia diſertiſſimi oratoris ſñia ẽ. Fœ lices eẽnt artes:ſi de illis ſoli arti/

hoc illud ẽ.qd aliis uetbis ꝓpheta demõſtrat. Beatus ꝗ ĩ aures loqtur au
diẽtiũ. Qua fœlicitate tu filia euſtochiũ me cõpotẽ eẽ feciſti. N cũ an
terioris libri pfatiunculã legeres: i qᷓ aſſerui apoſtolos & euaâgeliſtas ea
em de ſeptuaginta iĩterpᷣtibus: uel ſuis uel eoꝑꝶ uerbis ponere teſtimõia:
quæ cũ hæbraico ſonarent. Si ꝗᷓ ãt ab illis addita ſunt oĩno negligere ili
co mihi nõ paruã qᷓſtiuculã detuliſti. Qd. ſ.octo uerſus ꝗ leguntur ĩ ec-

rit ſcribens ad romanos. Sepulchrũ patens ẽ guttur eoꝶ linguis ſuis do

ritudine plenũ eſt: ueloces pedes eoꝶ ad effundendũ ſanguinẽ. Contritio & in fſœlicitas in uiis eo⸗
rum: & uiã pacis nõ cognouerũt. Non eſt timor dei ante oculos eoꝶ. Quod cum audiſſem: quaſi

a fortiſſimo pugili pcuſſus eſſem: cœpi tacitꝰ æſtuare: & ſtuporem mentis uultus pallore ſignificare
Hebræus inquà ex hebræis ſecundũ legẽ phariſeus erudituſq; ad pedes gamalihelis aut ignorauit
hæc.aut eoꝶ qui lecturi erant abuſus eſt ignorantia. Quoꝑ alteꝶ ineruditi: alterum callidi eſt ad
malitiã eius qui dixerit. Et ſi imperitus ſermone nõ tamen ſcientia: & iteꝶ in ſimplicitate & ſinceri/
tate annuntiaui uobis. Verũtamen in me metipſo reuerſus unius diei ſpatiũ poſtulaui: ut reſponſio
mea nequaquã argumentũ humani eẽt ingenii. Sed fructus aſſiduæ lectõis. Itaq; oẽm ſcripturi mẽ

te pluſtrans aĩaduerti: ſicut oĩs pene ad romanos epiſtola de ueteri ſtructa eſt inſtrumẽto: ſic & hoc

teſtimoniũ de pſalmis: & eſaya eſſe cõtextũ. Nã duo primi uerſus. Sepulchꝑ patens eſt Futur eop:

linguis ſuis doloſæ agebant: ꝗnti pſalmi ſunt:illud aũt quod ſequitur. Venenũ aſpidũ ſub labiis eo
rũ. Centeſimi triceſiminoni pſalmi eſt. Rurſumq; quod dicitur. Quoꝶ os maledictione & amaritu
dinrpieni eſt. De nono pſalmo ſumptũ c. Tres aũt uerſiculi ꝗ ſecũtur: ueloces pedes eoꝶ ad effun
dendũ ſanguinẽ. Cõtritio & infœlicitas in uiis eoꝶ: & uiã pacis nõ cognouerunt. In elaya ppheta
reperi: quos in ſextodecimo explanationis eius libro quẽ nüũc dictare cupio expoſiturus ſum. VIti/

mus auũt uerſus. i. otauus. Nõ eſt timor dei ante oculos eoꝑ. In triceſimiqnti pſalmi principio eſt.
Nec in hoc cuiquã uideatur eẽ diuerſum:ſi quod in ſuis locis numero dicitur ſingulari. Ab apoſto
lo pluraliter dicatur: q ſcribebat ad plurimos: & in unũ ſenſum: multa cogebat exẽpla. Arbitror ſo/

lutã queſtionẽ tuã:& noſtrã regula ſup tranſlatione ueteris inſtrumẽti còcuſſam magis eẽ quã mo

tã. Et nõ tã apoſtolũ de pſalmo tertiodecimo ſupſiſſe qd ĩ hæbraico nõ hẽtur. quã eos ꝗ artẽ conte

xẽdaꝑꝶ ĩterſe ſcripturaꝶ apoſtoli neſciebant quæſiſſe apud locũ ubi aſſumptum ab eo ponerẽt teſti

moniũ: qd abſq; auctoritate ĩ ſcriptura poſitũ non putabãt. Deniq; oẽs græciæ tractatores: q nobis

eruditiõis ſuæ ĩ pſalmos cõmẽtarios reliꝗᷓ rüt:hos uerſiculos uirgula annotãà P ige
ruditiéi⸗ ſalmos c0 10 jrüt: tãt atq; pᷣtexeunt.IL.
cõſitẽtes ĩ hæbraico nõ hẽri: nec eẽ in. xx.iterpᷣtibus: ſed ĩ editide uulgata:quæ Erkcx. ic
tur:& in toto orbe diuerſa eſt. Sed iã tẽpus ẽ ut cœpto incũbamus opi & reliqua perſequamur. -
FINIT PROLOGVS:IINCIPIT LIBER. XVI.

Bs autem accedite huc ſilij auguratricis:ſemen adulteri ⁊ foꝛnicarie ſuper quezʒ dila/

taſtis os:⁊ eieciſtis linguoam. LXX.

NS Vos autem accedite huc ſilii iniqui:ſemen adulteroꝛum ⁊ meretricis in quo luſi

Mſtis: ſuper quem aperuiſtis os *7 guo eieciſtis li
is: ſuper s os ueſtrum:⁊z ſuper quo eieciſtis linguam ueſtram.
Sublato iuſto: cuius ſepultura ĩ pace ẽ.Immo ſublato de medio.Vos ꝗ eſtis filii iniqtatis. Accedi

te ad me: & audite ꝗᷓ dicã. Quõ eni ꝗ facit iniqtatẽ ſeruus ẽ iniqtatis.Sic ꝗ iuxta iudã ꝓditorẽ filius ẽ

Pdizicigappellri põt filius iniqtatis. Deniq; ſcriptũ ẽ de dno ſaluatore. Et filius iniꝗtatis nõ appo/
ner ut affli Far eũ ꝓ iniꝗtate. Siue iniquoꝶ qd.Ixx. trãſtulerũt. Theodotiõ ipſuʒ uerbũ hæbraicũ po
ie de ͤit⸗ erit:duibie appellat eos ſemẽ adulteri ſiue adulteroꝶ. De ꝗbdictũ ẽ. Et mœcabã
ur ĩ lignũ & lapidẽ: ac meretrices. haud dubiũ ꝗn eãdẽ ſignificet: d q̃ ſupra legimꝰ. Quõ facta ẽ me

retrix ciuitas fidelis ſyõ: ſup quẽ ĩgt luſiſtis cõſpuẽtes faciẽ barbãq;ʒ uellẽtes.Et ſup quẽ dilataſtis ẽ

apuiſtis os ueſtrũ: & linguâ eieciſtis. Dicẽtes ei. S j õ —
nguã eieciſtis. Dicẽtes ei. Samaritanꝰ es: & dæmoniũ hẽs: & iteꝶ. Iſte nõ eiicit

æmonia: mſi ĩ belzebub prĩcipe d?monioꝶ: & poſtea ĩ paſſiõe. Cruciſige cruciſige talẽ. Et rurſuʒ.

San D cius ſn no⸗ & ſap hlios noſtros. Et alibi. Vah.ꝗ deſtruit tẽplũ: & ĩ triduo inſtaurat illud.
lios ſaluos fecit: ſeipſum ſaluũ facere nõ poteſt. Deſcendat nunc de cruce:& credimus ei.

—

CNũgd nõ vos filij ſceleſti ſemẽ mẽdax:qui cõſolamini in dijs ſubter oẽ lignũ frondoſuz. Im

Aa eten varuenos in torRihus ſubter imminentes petras. LXX.
onne vos eſtis ſilij perditionis:ſemen iniquum. Qni vocatis ad .
boꝛes: immolantes filios veſtros in vallibus in medio petre. atis ac ydola ſubter frondoſas ar
CVos ingt iſta feciſtis: quæ pᷣteritus ſermo narrauit. Qlui eſtis filii ſcelerati ſiue pditionis. Qualis
fit &

fices iudicarẽt. Ac ne a ꝓphanis tm̃ ſumere uideamur exẽplũ: Nimirum

cleſiis: & in hæbraico nõ habẽtur tertiidecimi pſalmi apoſtolus uſurpa

boſeæ agebãt: uenenũ aſpidũ ſub labiis eoꝶ. Quoꝑ os maledictõe &aa&n]z)

nos iuxta ſymmachũ ĩ auguratricẽ uertimꝰ. Qd.ſ.ſp hieruſalẽ q̃ ẽ mater audiẽtiũ ydo

ſuta
cingi
Dec.

Lclaue⸗

colbe
ſcerun
binn.
eun
innori
günik
ſtabie
netlu
Nili⸗
Deni
ei
muet.
Mo
tocer⸗

ute

icse
ſatdi
Atonl
liit
ht
dbemt

ſd

Cnar

Hoc
nieit
zuoc
ſſtita
herec
ſn
duſe⸗
un
ſoa

Super Eſaiam.

fuit & iudas ꝓditor:qui appellatus eſt filius perditionis: & ſemen iniquũ: ſiue mendax atq; mencda

din cii: qui delectamini in diis ſubter omni frondoſa arbore: & immolatis filios ueſtros in toremtibus.
winn De quo & regũ & paralypomenon narrat hiſtona. Quod iĩmolauerint diis filios ſuos: Gini gne cõ
u ſecrauerint. Quod quidẽ & achab regẽ ifrael: & manaſſen regẽ iuda feciſſe nõ eſt dubi ũ: q a parici-
icün dio liberoꝶ: ad ꝓphetaꝶ ſanguinẽ puenerunt. De quo & oſeæ. Immolaſtis ait hoĩes: uituli eniĩ de-
e fecerunt. Siue ut in hebræo ſcriptum cẽ.Immolãtes hoĩes:uitulos adoratis. Et ĩ pſalmis plenius ſcri
Gmrig bitur. Cõmixti ſunt in gentibus & didicerunt opera eoꝶ: & ſeruierunt ſculptilibus eoꝶ. & factũ eſt
igeil eis in ſcandalũ. Et ĩmolauerunt filios ſuos & filias d?ymonibꝰ& effuderũt ſanguinẽ innocentẽ uel
ie⸗ innoxium: ſanguinẽ filioꝶ & filiaꝑ ſuaꝑ: & ĩmolauerunt ſculptilibus canaan. Et infecta ẽ terra ſan
guinibus: & polluta eſt in operibus ſuis. Cũ ergo m anifeſta ſit hiſtoria qd filii ſint interfectores xpi
Phnic iſta facientiũ: occurrit queſtio quomodo filii icatur. Plii pditionis: aduerſum eos q uolunt eſſe Gi
eAn uerlas naturas: aliã quæ pdita ſit & mala: & ſaluari nequeat: & aliã bonã quæ perire nõ poſſit. Si eni
W ut illi nõ putãt filii pditionis naturæ peſſimæ ſunt: quomodo inuentũ eſt quod prius pditũ fuerat.
nigui Deniq; in parabolis pœnitentiũ. Et ouis pdita de centũ ouibus: & dragma quæ de decẽ berierat re
Nüct periũtur.Et pditus filius inuenitur. De quo ad maiorẽ natu dixerat pater: iſte frater tuus perierat &
orni inuẽtus eſt:mortuus erat & reuixit. Nũquã enim perit:mniſi quod prius ſaluũ fuit:& nũquã moritur.

Niſi quod ante uixerat. Ergo iſti ꝗ nüc appellãtur filii pditionis: ſiue iniquitatis ac ſceleris. pprio ui

u tio dereliquerũt dñm: & de ſiliis dñi filii pditi onis eẽ cœperũt. Dicẽte ad eos hoc eodẽ ꝓpheta. De
Pong reliqſtis dũm & ad iracundiã ꝓuocaſtis ſanctũ iſtael. Poſſumus hæc ſecundũ tropologia: & ſup hæ
aio reticis accipere ꝗ filii pditionis ſunt. Et ſemen peſſimũ ſiue mẽdacii. Ab initio enim mẽdaces ſunt:
8 ſicut diabolus & pater eius: ꝗ eſt pater oĩs mendacii.Iſti uocãt eos quos decœperunt ad ydola: ſiue
ho⸗ ad ſimulacra dogmatũ ſuoꝶ& ſubter frondoſas arbores: atq; nemoroſas: uoluptates illis & delitias .
keo pollicẽtes: ſiue cælantes impuritates ſuas. Vnde & adam poſtquã peccauerat abſcondit ſe in para⸗
biizeo dyſo ſubter arborẽ: ne dei pateret aſpectui. Nec dubiũ eſt ꝗn iſtiuſmodi pditiõis filii &ſemẽ i niquũ
mant habeant plurimos filios. Quoſcũq; decœperint & occidant in ꝓfundis uallibus & ĩ haratro impie/
gefin tatis ſubter ĩminentes petras quæ ſempiminantur ruinas: quæ pro diuerſitate mendacii & uarietate
Phert dogmatũ puerſoꝶ plures appellantur petræ. Nos aut unã habemus petrã: quæ ſemp ſeqtur popu/
nVlt, lũ dei.De qua bibebat quondam populus iſrael:quãdo familiaritate domini fruebatur.
ioek. CIn partibus toꝛꝛentis pars tua:hec eſt ſoꝛs tua:⁊ ipſis effundiſti libamẽ obtuliſti ſacriſiciũ.
Poko Nunquid ſuper his non indignaboꝛ. LXX.
morl CHec eſt pars tua:hec eſt ſoꝛs tua:⁊ illis effudiſti libamina:⁊ his pꝛeparaſti hoſtias. Super
Gun his ergo non iraſcar:
niem CIſaiæ tẽporibus cõueniunt quæ dicũtur. Oẽs enim montes ualles atq; torrẽtes pleni erant cultu
t dæmonũ. De quibus loquitur hieremias. Quod patres ac filii ligna cõportent. Ignẽq; ſuccendant:
gni ut faciãt chauonas militiæ cæli cõterentibus ſœminis atq; miſcẽtibus ſimilæ adpes: ut dim ad ira
uln cũdiam ꝓuocarent. Nulliq; dubiũ quin placẽtas ſignificet: ſiue cruſtula manu artificis præparata.
Hoc eniʒ lingua noſtra chauonas ſonat. de is ex dñi pſonaꝓpphetali ſpiritu pᷣcinebat Moyſes ĩ alie
mu.⸗ nis:in cantico deuteronomii. Irritauerunt me in alienis: &n habominationibus ſuis ad iracũdiam
ꝓuocauerunt. Immolauerunt dæmoniis: & nõ deo: & hoc fecerunt ꝓpria uoluntateqa ĩ noſtro cõ
3Dllo/ ſiſtit arbitrio bonũ malũue eligere. Deniq; his ꝗ ſe deo uirtutibus obtulerunt dicitur. El egit nobis
hereditatẽ ſuã pulchritudinẽ iacob quã dilexit. & in alio loco. Facta ẽ pars dñi populus eius iacob
no füi. funiculus hæreditatis eius iſrael. Et in actibus apoſtoloꝶ refertur. Quod in partẽ pauli & ſilæ pluri/
mi ſe dederunt. Qui ergo fuerit pars: & ſors dñi: ſicut leuitæ habuerunt partẽ dñi: & dicere potue-
Accd runt cũ dauid.pars mea dñs:quæ poſſumus & ſuper hæreticoꝶ perſona accipere. ſpſi enim dimiſ-
zaliue ſo cultu dei erroꝶ ſuoꝶ ſimulacra uenerantur: & illis offerunt uictimas ac liba deferunt: faciẽtes ab
ze ſcondite quæ turpe eſt ẽt dicere: & captiuas ducentes mulierculas oneratas peccatis: quæ ducũtur
rcip uariis deſiderris: ſemꝑ diſcentes: & nunquã ad ſcientiã ueritatis perueniẽtes. Cũ igitur iſta in utra-
ir q; impietate faciebãt impii: nõne iuſtũ eſt dei cõtra eos iracundiam prouocari. M
chi Super montem excelſum ⁊ ſublimem poſuiſti cubile tuum:⁊ illuc aſcendiſti vt imolares ho
nin ſtias:⁊ poſt hoſtium:⁊ retro poſtem poſuiſti memoꝛiale tum. LXxXx. CSimiliter.
t CQuod in excelſis montibus collibuſq; diis gentiũ iſrael hoſtias ĩmolaret. Et quaſi ꝓcaciſſima me
D retrix cunctis dæmonibus diuaricarit pedes ſuos ſacra nariat hiſtoria. Nulluſq; fuerit locus qui nõ
ſe ydolatriæ ſordibus inquinatus ſit: in tantũ ut poſt fores domoꝶ ydola ponerent:quos domeſticos
. 4 appellant lares: & tã publice quã priuatim animaꝶ ſuaꝶ ſanguinẽ funderẽt. Hoc errore & peſſima
i cõſuetudine uetuſtatis multaꝶ prouintiaꝶ urbes laborant. Ipſaq; roma orhis dia in ſingulis do/
mibus tutelæ ſimulacrũ cereis uenerans ac lucernis: quã ad tuitionẽ ædiũ iſto appellant noĩe ut tã .
j ĩtrãtes quã exeũtes domos ſuas inoliti ſp cõmoneãtur erroris.Hæretici quoq; quoꝶ cor eleuatur i
. ſuphiã:& ꝗ eccleſiaſtica hũilitate cõtẽpta ſibi excelſapmittũt.Aſcendũt dogmatũ ſuoꝝꝶ mötes ſub
7 limiſſimos: & illic ſuũ demõibꝰcubile ꝓſtituũt: & ꝗa ſcdm ꝓphetã. Cõuerſi ſũt retrorſum. Imitãtes
lr uxorẽ loth. mitãtur ĩ ſtatuã ſalis. Habẽtes imaginem eccleſiaſticæ cõdituræ: & ſaporẽ pœnitus nõ

Liber. xvi.c. lvii.

habentes: qui proiiciuntur foras: & in nihil utiles ſunt:niſi ut cunctorum pedibus cõculcẽtur. Quã i
obrem monet dominus in euangelio. Vt qui arat & ſtiuam tenet tergum non reſpiciaat. *
CAQuia iuxta me diſcooperuiſti:⁊ ſuſcepiſti adulterum: Dilataſti cubile tuum:⁊ bepigiſti cum tii
eis: Dilexiſti ſtratũ eoꝛum manu aperta ⁊ oꝛnaſti te regi vnguento:⁊ multiplicaſti pigmẽta tua tn
Miſiſti legatos tuos pꝛocul ⁊ humniliata es vſq; ad inferos. -lCxxX. . ſls
CNutabas quaſi a me receſſiſſe plus aliquid habere: Dilexiſti doꝛmientes tecum:⁊ multipli Rao
caſti foꝛnicationem tuam cuʒ eis. Multoſqʒ feciſti pꝛocul a te:⁊ miſiſti legatos vltra terminos . t
tuos:⁊ humiliata es vſq; ad inferos. . 2
CPrimũ hebraicũ diſſeramus quod in hoc loco multũ diſtat a. Nx. Ad quã ſupradixerat. Supmon en
tẽ excelſum & ſublimẽ poſuiſti cubile tuũ: & quaſi meretricẽ arguerat in introitũ domoꝶ & in lo C 4
cis tenebroſis: poſt hoſtia ꝓſtitutã. Vt ꝗcũq; ædes uellet intrare: haberet añ oculos expoſitam uolu ag
ptatẽ.Eandẽ nũc q̃ſi uxorẽ adulterã arguit atq; cõfutat: qd dormiẽte ſecũ uiro clam adulteꝑꝶ ſuſce
perit: & diſcoopuerit paliũ.Immo dilatauerit ſtratũ ſuũ: & fecerit pactũ qᷓſi dotis inſtrumẽta confi / un
ciẽs cũ adulteris. Hoc aut dicit: ut oſtẽdat quod nõ ſolũ in agris & in domibus ydola coluerint ſed mei
in tẽplo quoq; poſuerit ſimulachꝶ bahal:qd ezechiel quoq; pfoſſo pariete uidiſſe ſe dicit. Dilexiſti ment
inꝗd ſtratũ eo manu apta ut nõ erubeſceres in peccato tuo: nec fornicatiõis cuperes abſcondere u⸗
turpitudinẽ: ſed tota libertate peccares: & ornaſti te regio unguẽto: & multiplicaſti ydola tua. Et eſt nußn
ſenſus uaria ornamẽta quæſiſti ut & uiſu & odore adulteros puocares. Quod aut dicitur: ornaſti te nn
regi dupliciter ĩtelligitur: aut regi deo dũ his ornaris quæ ille dederat: & ydolis ꝓſtitueris. Aur cer/ Miii
te regi ꝓdolo amonitaꝶ ꝗ appellatur moloch: & in linguã noſtrã regẽ ſonat. Quẽ iuxta Ixxi ẽ aliis en
locis melchom legimus: & miſiſti legatos tuos ꝓcul: ut nõ ſolum in uicinaꝶ gentiũ ydolis ſed etĩ ment
lõge poſitaꝶ haberes ſtudiũ fornicãdi. Significat aũt babvlonios deos £ egyptios: & humiliata es cneen
ait uſq; ad inferos. Nõ ea humilitate quæ in laude ẽ: ſed qua amon ſororẽ ſuã thamar humiliauerat E⸗
Et reuera grãdis humilitas. Immo uſq; ad inferos pcipitatio de luce & culmine caſtitatis ĩ tænebras
lupanaris.Immo in barathrũ libidinũ pᷣcipitari. Cui dicitur in alio loco. Vſq; ad inferos deduceris. (cie
Iuxta.Ixx:in his quæ diſſonãt hic mihi ſenſus uidetur. Putaſti meretrix qd ſi a me receſſiſſes: & iun- (Ci
xiſſes te amatoribus tuis: plus aliqd inuenires. Cui & p ezechiel loqtur deus. Oĩbus meretricibꝰ dã tund
tur mercedes: tu aũt dediſti mercedes: & inter puerſum factũ ẽ iſtud. Non ſolum eni nihil accepiſti eke
ab amatoribus tuis: ſed ẽt ea quæ a uiro accepas pdidiſti. Quodq; ſeꝗtur. Dilataſti cubile tuũ: & pe- inbti
pigiſti cũ eis in. xx. Nõ hẽtur. Hæc dilexit dormiẽtes ſecũ ſpeculatores cæcos: & canes multos quui Urmn
dormiẽtes uidẽt ſomnia uanitatis. Et multiplicauit fornicationẽ ſuã: ut ñ ſemel nec cũ uno:ſed fre ſbr
quẽter & cũ plurimis miſceretur. Propter qd multos fecit a ſe lõge recedere: uel angelos ꝗ in eiꝰ p⸗ wcno
ſidiis erãt: uel ſanctos uiros ꝗ ab huiuſcemodi meretricis cõſortio receſſerũt. Quod ꝗdẽ de hereti/- zeh
cis poſſumus dicere: ꝗ derelicto deo ſuo: ſequũtur errores: & putãt ſe aliꝗd plus hẽre. Cũ ſequentes (te
mẽdacia ꝓdiderint ueritatẽ: & multiplicauerint fornicationẽ ſuã:nõ in uno dogmate:ſed in pluri 6n
bꝰ. Et fecerit a ſe eccleſiæ pᷣſides ãgelos recedere:q ñ cõtẽti fornicatiõe uicina mittũt legatos ultta E
termĩos ſuos ad gẽtiliũ dogmata: & errores gẽtiũ barbaroꝶ: ut nouitate ſermonũ dcipiãt audiẽtes ivjr
CIn multitudie vie tue laboꝛaſti ⁊ ñ dixiſti geſcã:vitã manꝰtue inueniſti ppea ñ rogaſti. LXX. ii⸗
Multis itineribꝰ tuis laboꝛaſti ⁊ nõ dixiſti. DOeſinã cõfoꝛtata feciſti hec ꝑpea ñ rogaſti me. (li⸗
CQui p moyſen pᷣcæpit deus: uia regia ambulabis: & nõ declinabis ad dexteräã neq; ad ſiniſtram: did
Vna uia ẽ ueritatis quæ dicit in euãgelio. Ego ſum uia: ueritas: & uita: & multæ mẽdatioꝶ uiæ: per 60
qᷣs nunc ambulaſſe arguitur hieruſalẽ. Quaꝶ uiaꝶ deus ſciẽs differentiã: ſupra loꝗtur ad errantes. in
Nõ ſicut uia mea uiæ ueſtræ:quæ dicũt dño cõfitentes.declinare feciſti uias noſtras a uiis tuis: co/ I
gnita igitur una uia regia:’uideamus quæ dextræ uiæ ſint & ſiniſtræ: p quas phibemur incedere: uia n
recta tẽperata ẽ: nec plus in ſe habens:nec minus. Verbigratia recta & regia prudẽtia ẽ Declinamus
ad dexterã: ſi plus ſapimus quã oportet ſapere: & ꝓ prudẽtia calliditatẽ diligimus. Quia ſerpẽs pru
dentior erat oĩbꝰbeſtiis ĩ paradiſo. Et filii tenebraꝶ prudẽtiores ſunt filiis Iucis. Ad iniſtrãq; diuer
timus.qũ ſtulti ſumus: & minus ſapimus quã neceſſe eſt. De qbus dictum eſt. Dixit ſtultus in corlde
ſuo nõ ẽ deus. Pietas quoq;ʒ & uera religio uia regia eſt. Declinat ad dexterã ꝗ ſupſtitioſus ẽ: & me/
retur audire. Ne ſis multũ luſtus: ad ſiniſtrã ꝗ negligit cultũ dei: & ĩter hædos hircoſq; numeratur.
Liberalitas quoq; & diſpẽſatio uirtus maxima eſt a qua declinat ad dexteram ꝗ parcus eſt. Et non 1
ſolũ aliis: ſed ne ſibi ꝗdẽ tribuit qd neceſſe ẽ: ad ſiniſtrã ꝗſꝗs cõmedit ſubſtãtiã ſuã cũ meretricibus: ge⸗
& dicit. Cũ iſrael manducæmus & bibamus: cras enim moriemur. Fortitudo ẽt atq; cõſtãtia uia re m
gia ẽ. A qua declinat ad dexterã ꝗ temerarius & ptinax eſt: ad ſiniſtrã: ꝗ formidoloſus & pauidus.
Vnde uir ſanctus ꝑ uiam rectã gradi cupiẽs depræcatur: Deduc me dũñe in uia recta. Et in alio loco te
Notã mihi fac dñe uiã in qua ambulẽ. Quoniam ad te leuaui oculos meos. De iſtiuſmodi uia & n
. alibi ſcriptura cõmemorat. Querite uiam bonam et ambulate in ea: & inuenietis purificationẽ ani/ ii
maꝑ ueſtra . hieruſalẽ ergo ppea humiliata ẽ uſq; ad inferos: qa ĩ multis uiis laborauit neq; dixit. 4
Emẽdabo errorẽ pœnitẽtia:ſed cõtrario cõfortabor ĩ cœpto:nec curabo ſñiam cõmonẽtis.Con- 6
uerte pedẽ tuũ a uia aſpera:& guttur tuũ a ſiti. Deniq; ſeꝗtur.At illa reſpödit. Iaꝗeſt agam
uirilit er

Man
minn

bunlzp
mmns

Ränh
un u
len i⸗
ne o⸗
leimte
tDilerit
ſconcen
tua Eiet
Ornaſie
Antcer

i dt

loleder
kiliatr er
ilierat

Enebtö

eclceni⸗
e iun⸗
nabdi
Acepiſti
ipe⸗
hos qui
lled ſe
ginch
dehenng
ſaenm
düniui
os u
radien
L.
ſtime⸗
iſtram.
wiepet
etrantes
tmisrc
edereui
lnane
ar,
iga
1
Are
uuu
1No
Cibus
niak
jau⸗

lo

ind
ui/
Gin⸗
o
un

Super Eſaiam.

uiriliter: quod nũc uerbo alio dicitur. Cõſortabor: & ꝗa fecit hæc quæ pteritꝰ ſermo narrauit. Ide o
nò eſt dũm depcata in ſuis magis uiribus quã in deo habẽs fiduciã. Porro quod iuxta hæbraicum
vonitur: uita manus tuæ inueniſti: ppterea nõ rogaſti:hunc hẽt ſenſũ & intellectũ: qa rebus oĩbus
abũdaſti: & affluxiſti diuitiis. ldeo dñm neglexiſti: qᷓs diuitias & ſalomon habere detractat: ne ob
liuiſcatur dei. Et ad ſodomã p ezechiel dicitur Quia ſaturata ſit panibus ꝓpterea ſupbiuiſſe. Non
ſolũ aut diuitiæ. ſed & pauptas ꝓbat hoĩem: unde ſupra ſcriptũ eſt. Probaui te ĩ camino pauptatis.
In quo c lazarus probatus eſt pauper. Qui egeſtatem: ſimul debilitatẽq; ſuſtinnit.
VP:ꝛo quo ſollicita timuiſti:quia mẽtita es:⁊ mei nõ es recoꝛdata:neqʒ cogitaſti ĩ coꝛde tuo:qꝛ
ego tacens:⁊ quaſi non videns:⁊ mei oblita aes. LXxX.
CQAuem timens perterrita es ⁊ mentita mihi:nec recoꝛdata es mei.Neqʒ poſuiſti mihi in mẽ
te tua ⁊ in coꝛde tuo Et ego te videns deſpiciam:⁊ non me timuiſit. ä
CQuia plenis horreis habes fiduciã ĩ diuitiis. Rogare me noluiſti: idcirco timuiſti plurimos. Nõ
enim poteras dicere. Dñs auxiliator meus: & ego deſpiciã inimicos meos. Et iteꝑ dns illuminatio
mea & ſaluator meus quẽ timebo. Quod & ſi cõtra mẽtis tuæ cõſcientiã dicere aliquando uoluiſti
mentita es. Quomodo enim me poteras inuocare: quæ mei non habebas memoriã: neq; cogitaſti
unquã præcepta dicẽtis: ora dũm & cõfortaberis: & abſq; illo nullũ mœtuas. Ego enim ſum q in/
xta ſymmachũ & aquilam ſemp tacui peccata tua & ſcelera. Quæcunq; faciebas quaſi nõ uiderem
diſſimulatione neglexi: ut ſi nõ timore mei: ſaltem patientia ad me redires. Qui nõ oculis: ſed pal/
pebris interrogo filios hoĩum. At tu econtrario oblita es mei: & audire mertiſti: oblita es legis dei
tui: & ego obliuiſcar filioꝶ tuoꝶ. Er iteꝶ. Ipſi ambulauerunt cõtra me puerſi: & ego ambulabo cõ/
tra eos in furore puerſo: mens quæ in. xx. cũ corde ſociatur. Nõ eſt ſcripta in hebraico:ſed quaſi in/

terprætatio addita: quod in ſcripturis cor intelligi debeat.
CEgo annuntiabo iuſtitiam tuam:⁊ opera tua non pꝛoderunt tibi. Cum clamaueris liberent
te congregati tui. LXxXX. l M OUYJYUMWWDẽ
