gulos atrii. & ecce atriolum erat in angulo atrii: atniola ſingula per angulos atrii in quattuor angu
los atrii atriola diſpoſita. Ille uir queʒ ſepe commemorat eduxit eum de loco ſacerdotum qui uer
gebat ad aquilonem.ſiue qui erat ſeparatus. ubi coquunt ſacerdotes pro delicto & pro peccato uel
ignorantia. eduxit autem in atrium exterius. Ex quo intelligimus illud atrium de quo egreſſus eſt
uiſſe interius: & multa eſſe atria in ſcripturis ſanctis. de quibus legimus. qui ſtatis in domo domini
in atriis domus dei noſtj. Et in Ioanne. Et alias oues habeo quæ non ſunt ex hoc atrio: & illas opor
tet me adducere & uocem meam audient: & fiet unum atrium & unus paſtor. Hoc enim græce
ſignificat.quod latinaſimplicitas in ouile tranſtulit. Quando autem dicit ex hoc atrio oſtendit
eſſe & aliud: quod uel in gentium turba ad diſtinctionem ĩſrahel: uel in cælis ad ſeparationem terre
ni atrii demonſtratur: & pro qualitate meritorum unicuiq; officio atrium delegatum. ſuper quo in
anterioribus plenius diſputatum eſt. Hoc autem atrium de quo nunc ſermo eſt per ſingulos angu⸗
los quattuor habebat atriola.quæ ſeptuaginta minora uocant: & nos prao facilitate ſenſus
atriola diximus. Quadraginta cubitorum erant per longum: & triginta per latum. De quibus
numeris in hoc eodeʒ propheta diſputaſſe me menini: quod aliud ad tribulationes & anguſtias ali
ud ad perfectam referatur ætatem. Vnde quadraginta diebus moyſes & helias & dominus atq; ſal-
uator in heremq ieiunarunt: & ad ſacerdotale officium non poſt uiceſimumquintum ætatis annuʒ
ſed poſt triceſimum accedunt. Quamobrem: & dominus triginta annorum erat cum uenit ad ba-
ptiſmum: & in hoc eodem propheta triceſimus annus ponitur in exordio. Vbi ĩgitur cibi. ibi & an-
guſtia atqʒ temptatio per quæ parantur cibi. Et ubi in perfecti uiri nenenimus ætatem. ibi calcanda
ſunt omnia & dicendum. Habentes uictum & ueſtitum his contenti ſimus. & ſi dederit mihi domi-
nus cibum ad ueſcendum & ueſtem ad openiendum. uel cene illud. eſca uentri & uenter eſcis deus
autem & hunc & illa deſtruet: Neq; enim in futuro mãducabimns & bibemus ſed illo ueſcemur pa
ne qui de cælo deſcendit. de quo in pſalterio canitur. Paneʒ angelorũ manducauit homo. & meus
cibus eſt ut ſaciam uoluntatem eius qui miſit me: Quod autem mẽſura una atriolorum erat quat/
tuor: quæ atrii maioris angulos poſſidebant. quattuor mundi ſignificat plagas:quod in ſudore uul
tus noſtri comedamus panem. & omnis labor uentri ſterconiq; proſiciat. quæ quattuor atriola uel
unuslparies ambiebat & culinæ fabricatæ erant ſubter porticus per girum uel propinqua habebant
accubita ut ubi cibi ibi & menſarum præparatio. Et ne forſitan ignoraret proplfeta quid eſſent quæ
cerneret.dixit ad eum: Hæc eſt domus culinarum. in qua coqueni miniſtri domini uictimas populi
Populi quidem uictimas quæ offeruntur pro delicto ſiue peccato & ignorantia: Sed & alimenta &
refrigeria ſacerdotum. ut meminerinr nihil ſe aliud debere appetere cum etiam in templo carnes

ad eorum refrigeria præparatæ ſint.
CCAPITVLVM

HBGuper Ezechielem.
.
=ðJMUMW CCCAPITVLVM. XLVII. ”UMUV
T connerti me ad poꝛtam domus.⁊? eccè aque egrediebantur. ſubter limẽ domus ad
oꝛiẽtẽ. Sacies enim domus reſpiciebat ad oriẽtẽ. Aque autẽ deſcẽde bant in latus tẽpli

6 dexrtrum ad meridiẽ altaris. Et eduxit me per viam poꝛte aquilonis.Et conuerti me
HMWad viam foꝛis poꝛtam exterioꝛem. viam que reſpiciebat ad oꝛiẽtt:⁊ ecce aque redun
dantes a latere dextro cuz egrederetur vir ad oꝛiẽtẽ qui habebat funiculus in manu ſua.Et mẽ
ſus è mille cubitos:⁊ tranſduxit me per aquam vſq; ad talos. ſiue tranſiuit in aquam remiſſio
A nis. Rurſumqʒ menſus eſt mille: æ tranſduxit me per aquam vſq; ad lumbos:ſine tranſiuit
un aquaz vſq; ad lumbos.Et menſus eſt mille.toꝛꝛctezʒ. quem non potni pertranſire.quoniam in
en tumuerant aque pꝛofande toꝛrentis que non poterant tranſuadari.
de Q¶ C/Pro quo. Ixx. trãſtulerunt: & mẽſus ẽ mille & nõ poterat ptranſire: qm ferebatur aqua iſtar præci-
di pitis torrẽtis: q trãſiri nõ poteſt. Aquæ iſtæ quæ egrediebãtur ſubter limẽ domꝰ:ideſt tẽpli:nõ fere-
er⸗ bantur ad aquilonẽ & ad occidẽtẽ: ſed ad orientem & ĩ lateræ tẽpli dextro ideſt ad meridiẽ: ĩpſũq;
i meridiem non cuiuſlibet loci ſed altaris: ex quo perſpicuũ fit ſacras eſſe aquas: & ſaluatoris noſtri
o0 ſigniſicare doctrinam: iuxta illud quod ſcriptũ ẽ. De ſyon egredietur lex: & uerbum domini de hie
e ruſalem. Et in alio loco. Repleta ſunt omnia ſcientia domini: ſicut aqua multa operiẽs mare. De his
e aquis & zacharias propheta uaticinatus dicens. In die illo egredietur aqua de hieruſalẽé: & mediũ
od eius ĩ mare primum: medium ãt illius in mare nouiſſimũ. De his aquis & ad ſamaritanã ds loquæ
ſe batur. Si ſcires qꝗs eſt qui dicit tibi da mihi bibere:tu forſitan petiſſes eum: & dediſſet nbi aquam ni-
un uentem: & iterũ. Oĩs qui bibit de aqua iſta ſitiet denuo: qui autem biberit ex aqua quam ego dabo

on ei nõ ſitiet in æternũ. Et in templo clamabat atq; dicebat. Si quis ſitit ueniat ad me & bibat. Qui cre
dit ĩ me:ſicut dicit ſcriptura flumina de uentre eiꝰ fluent aquæ uiuæ. Hoc autẽ dixit. de ſpirtu quem
accepturi erant credentes ĩ eum. Iſſtæ ſunt aquæ de quibus propheta loquæbatur in pſalmo. Super

n aquas refectionis educauit me. & ezechiel. Aſſumã uos de gentibus & de terris: & aſpergã ſuper uos
aquã mundam: & mũdabimini ex omnib ĩmunditüs ueſtris. Apparuerũt enim fõtes aqua tum. Et
n in nonageſimo ſecũdo pſalmo canitur. Eleuauerunt flumina dñe: eleuauerunt flumina uoces ſuas
a uocibus aquarum multarum. Mirabiles elationes maris. Iſtæ ſunt aquæ ſyloe quæ uadũt cum ſiſẽ
tio:de quibus eſaias. Aurietis aquas de fontibus ſaluatoris. & pſalmiſta. Benedicite dño de fontib
. ifrahel. Et idem eſaias de domino ſaluatore. Iſte ait habitabit in excelſa ſpelunca petræ fortiſſimæ.
4 panis ei dabitur: & aqua illius fidelis. Erupit enim in deſerto aqua: & uallis in terra ſiiẽti. diciturq;
i credentibus. Noli timere qm̃ redemi te: meus es tu: & ſi traãſieris p aquã tecũ ego ſum. & rurſũ. Qui
ſititis ite ad aquã. Et p hieremiã loquitur deus. Duo mala fecit populus meus. Me dereliquerũt foni
He tem aquæ uiuæ. & foderũt ſibi lacus qui aquã cõtinere nõ poſſunt. Sicut igaur legimus i bonã par-
tem aquas quæ egrediuntur de limine tẽpli. & referutur ad doctrinã eccleſiæ: ſic ſunt aquæ amara
& aquæ peſſimæ. ad quas hieremias propheta nos phibet accedere dicẽs. Quid uobis & uiæ ægy-
pti. ut bibatis de aquis gion? quæ hebraice dicuntur ſyor: ideſt turbidæ atq;cœnoſæ. De quibus ira
tus ſuper hereticis loquitur deus. Ecce ego cibabo eos angnſtis: & dabo eis potũ aquã fellis: in qua
. draco regnat æ gyptius qui dicit mea ſũt flumina: & ego feci ea:qui omne excelſũ uidet: & ipſe eſt
rex eop: qui in aquis ſunt. Vnde uir eccleſiaſticus dũm depræcatur & dicit. Saluum me fac de: ꝗm̃ .
intrauerunt aquæ uſq; ad animã meam: infixus ſum in limo ꝓfundi & nõ eſt ſubſtãtia: & tempeſtas
demerſit me. Et iterum. Liberer ab his qui oderũt me.& de profundis aquarũ non me præcipitet tẽ
peſtas aquæ: nec obſorbeat me profundum: neq; urgeat ſuper me puteus os ſuũ. Et in alio pſalmo.
6 Niſi quia dñs erat in nobis: dicat nunc iſtahel: niſi qꝗa dñs erat in nobis: cũ exurgerẽ homines ĩ nos
, forſitan uiuos deglutiſſent nos: cũ iraſceretur furor eorũ ſuper nos: forſitan aqua abſorbuiſſet nos.
n Et ſpõſa in cantico canticorum. Aqua multa nõ potenit reſtringere caritatẽ: & flumina nõ demer-
i⸗ gent eã. Iſta eſt aqua de qua dicit oſeæ. Contẽpſit me galaad ciuitas quæ operatur uanitates contur
ne ans aquã: & fortitudo eiꝰ uiri pirratæ. Quæ aqua alio nomine nocatur mara. hoc amaritudo. in
en qua lignũ crucis mittitur: & amara uertuntur in dulcia. Cõſidera legẽ moyſi. intelligatur iuxta ſen
19 ſum carneũ uidæorum. quomodo amara ſit effodiens oculum pro oculo. dentem pro dente iudaʒ
I thamar fornicatiõe. & oſeæ iũctũ fornicariæ hieremiæ moyſi uxorẽ ethiopiſſã & ĩterſe-
1, ctionẽ ægypti: & mille alia quæ ſi intelligamus iuxta occidẽtẽ litterã & nõ iuxta ſpiritũ uiuificãtẽ.
I * amara ſũt: & lectorẽ ſuũ nõ tam ædiſicãt quã deſtruũt: iſtæ ĩigitur aquæ quæ egrediũtur de templo
el domini. pergũt ad orientẽ & deſcendũt in latus tẽpli dextrũ ad altaris meridiẽ. ubi ſponſus conui
1 uas ſuos paſcit: & acgubat. Quod autẽ ſequitur & eduxit me per uid portæ aquilonis: & cõuertit ad
2 uiã foris portã exteriorẽ uiã ꝗᷓ reſpiciebat ad oriẽtẽ. illud latẽter oſtẽdit qd ſtatĩ ad portã oriẽtalezꝭ
S peruenire non poſſumus. niſi per uiam portæ aquilonis longo circuitu perueniamus ad eã. Niſi enĩ
uentũ frigidiſſimum uicerimus calore fidei: & calcauerimus regiones eius: ut ipleatur illud in no-
⸗ bis apoſtolicum: deus autem conterat ſathanã ſub pedibus ueſtris uelociter. portaʒ per quam egre
diuntur aquæ & ſunt a latere dextro ingredi non ualebimus. Et nota quod aquæ iſtæ quæ egredi- .
untur per portã orientis in tantũ leuas partes fugiũt: ut a dextris altaris ad meridiẽ pergere deſcri-
„
₰
ı●

Viber quartuſdecumus. c.xlvii.

bantur. Vir aũt inquit ilſe qui habebat funiculũ in manu: eum me duxiſſet per portà aquilonis forĩ
ſecus ad uiam quæ reſpiciebat orientẽ: & ipſe quoq; eſſet in eodẽ loco menſus ẽ eiuſdẽ aquæ mil
le cubitos:& traſduxit me per aquã uſq; ad talos.quos aquila & ſymmachus & theodotio
interprætati ſunt pro quibus. Ixx. tranſtulerunt ſed tranſibit in aquam: aquã remiſſionis: quod
intelligere poſſumus prima hominũ ſignificare peccata: quæ ingrediẽtibus nobis aquas dñi dimit
tuntur. & baptiſmi oſtendũt gratiã ſalutaris: & inicia ſunt profectuuʒ. tamen ipſa ſublimia. Deniq;
ad talos uſq; pertingũt.qui plãtæ calcaneoq; uicini ſũt: qui patet morſibus colubri dicẽte domino:
tu eius obſeruabis caput: & ipſe obſeruabit tuũ calcaneuzʒ. Et in pſalterio de iuda dicitur proditore.
Qui edebat panes meos. magniſicauit ſuper me ſupplãtationẽ ſiue calcaneũ.Hoc enĩ græcũ
ſignificat. Poſt mille aũt cubitos ꝗ perueniũt uſq; ad talũ menſus ẽ alios mille cubitos in aqua:
& trãſduxit me uſq; ad genua.Poſt remiſſionẽ ſiqdẽ peccatorũ & ita profectũ quando paululũ de
terrenis ad altiora conamur aſcẽdere: flectimꝰdño genua dicẽte apoſtolo: ut omne genu flectatur
cæleſtiũ terreſtriũ & infœrnorum: & omnis lingua confiteatur quoniam dominus Ieſus chriſtꝰin
gloria ẽ dei patris. Tertio mẽſus mille alios cubitos. & tranſduxit inꝗt me per aquã uſq; ad renes.
His enĩ gradibus ad ſublimia puenimus tamen ipſa ſublimia uſq; ad lubos & renes pueniũt: ut om
. nis in nobis libido trũcetur: & poſſideamus ſanctificationẽ corporis ſine qua nemo uidet deũ. Vn/
de & in hoc eodẽ propheta. a pedibus uſq; ad lũbos deus igneus cernitur. Indigẽt enĩ igne & pur/
gatione opera lumboꝶ. dicente luſto quoniã lumbi mei repleti ſüt illuſionibus: p quos nobis & in
„ die & in noctiũ fantaſmate illudit inimicus. A lũbis uero uſq; ad caput & uerticẽ prætioſiſſimo me
tallo electri fulgore reſplẽdet: ut nihil in ſe ſordidũ nihil habebat uilitatis. Vnde nunc quarto dici-
tur. Et mẽſus eſt mille ſubauditur cubitos torrentẽ quod.Ixx.non trãſtulerunt quẽ non potui per/
tranſire multo melius quam. Ixx. qui dixerunt & nõ poterat pertranſire. Propheta enĩ & omnis hu-
mana natura. poſt lumbos torrentẽ cogitationũ & incentiua in corde uitioꝶ non poteſt pertraſire
Vir autẽ ille qui indutus erat blandi & ductor prophetæ liquido pertranſiit qui peccatũ non fecit
nec dolus inuentus ẽ in ore eius. Cauſaſq; reddit cur propheta mille quarto cubitos nõ potuerit p/-
tranſire.quoniã intumuerant aquæ profundæ torrẽtis qui nõ poteſt tranſuadari. Et quomodo ſcri
ptum eſt gloriante propheta torrentẽ pertranſiuit anima noſtra? Sed facile ſoluitur.ſi ſciamus pro
hoc ſcriptũ eſſe ĩ hebreo torrẽs pertrãſit animã meã. De hoc torrente & eſaias loquitur. Ecce ego ĩ
clino ſuper eos ſicuti fluuiũ pacis: & ſicut torrentẽ inundantẽ gloriam. Et in triceſimo quinto pſal/
mo de ſanctis dicitur. In protectione alarum tuaꝶ ſperabunt. inebria buntur ab ubertate domus tuæ
& torrente delitiaꝑ tuarum potabis eos. quoniã apud te è fons uitæ. Et in cẽteſimo uiceſimo quĩto
Conuerte domine captiuitatẽ noſtram ſicut torrens in auſtro. Et ſuper ſaluatore. De torrẽte bibetĩ
uia. Quis enĩ hominũ geriari poteſt caſtũ ſe habere cor: uel ad cuius mentẽ per oculoꝶ fœneſtras
mors cõcupiſcẽtiæ nõ introibit. & ut parũ dicaʒz animi titillatio? Mũdus enĩ in maligno poſitus ẽ:
& a puericia appoſitũ eſt cor hominis ad malũ: ut ne unius quidẽ diei a natiuitatis exordio ſine pec
cato ſit humana cõditio. Vnde & dauid confitetur in pſalmo. Ecce eni in iniquitatibns conceptus
ſum: & in peccatis cõcepit me mater mea. Non in iniqtatibus meis uel certæ eius ſed in iniquitati-
bus humanæ conditionis. Vnde & apoſtolus dicit. Regnauit mors ab adã uſq; ad moyſen etiã ſup
. eos qui non peccauerunt in ſimilitudinẽ præuaricationis adæ. Quod cubitos genere maſculino &
nõ neutrali cubita dicimꝰiuxta regulã grãmaticoꝶ: & in ſuperioribꝰdocui nõ nos ignorãtia hoc fa
cere at cõſuetudine ꝓpter ſimplices quoſq; & ĩdoctos quo& ĩ cõgregatõe eccleſiæ maior ẽ numer.
CSEt dixit ad me.erte vidiſti fili hoĩs.Et duxit me ⁊ cõuertit ad ripã toꝛrentis ſiue fluminis.
Cũqʒ me cõnetiſſem ſine cõuertiſſet:ecce in ripa toꝛrentis ſiue fluminis ligna multa nimis ſi-
ne arboꝛes multe ex vtraqʒ parte:⁊ ait ad me.Aque iſte que egrediũturad tumnlos ſabuli.oꝛiẽ
tis ⁊ deſcẽdũt ad plana deſerti:ſiue aqua iſta que egreditur in galilea que vergit ad oꝛientem ?
deſcendit ad arabiam intrabũt mare ⁊ exibunt ⁊ ſanabunt᷑ aque ⁊ oĩs aia viuẽs vel animalium
que ſerpit ſiue ſerpẽtium quocũqʒ venerit toꝛꝛẽs ſine fluuius viuent:⁊ crunt piſces multi ſatis
poſtqnã venerint illuc aquè iſte:⁊ ſanabunt᷑ ⁊ viuent ois ad que venerit toꝛrẽs ſine fluuins:⁊ ſta⸗
bunt ſuꝑ illas piſcatoꝛes ab engaddi vſqʒ ad engalliz. ſiccatio ſagenarũ erit. Plurime ſpecies
erunt piſciũ eiꝰ.ſicnt piſces maris magni multitudinis nimie. In his aũt qne egredinnt᷑ ripas
⁊ ſũt paluſtria non ſanabunt᷑:ſed in ſalinas dabunt᷑.Et ſuper toꝛrentẽ ſine fluniũm oꝛiet᷑ in ripis
eius ex vtraqʒ parte omne lignũ pomiferũ ſiue frugiferũ ñ defluet ſoliũ ex eo fine ñ vetereſcet
ex eo ⁊ nõ deſiciet fructꝰeiꝰ. Per ſingulos mẽſes afferet pᷣmitina ſine inonabũt᷑ oĩa ꝛ aq̃ ei de
ſãctuario egredient᷑:⁊ erit fructꝰeiin cibũ ⁊.folia eiꝰad medicinã.ſiue ⁊ oſtẽſi eiꝰ ad ſanitatem:
CTotũ capitulum quamquã prolixum ſit ſimul ponere uolui.ne ſenſũ legentis irrũperem: & lectio
nis ordo diuiſus in partes audientis ĩtelligẽtiã cõturbaret. Primũq; dicẽdũ qd pro torrẽte ĩ hebrai/

co dicitur. & græco ſermone. apellatur. Ixx. flumen tranſtulerũt. Deinde ꝓ
galilea quæ hebraice dicitur galila aquila. interprætatus ſit. quod tumulos ſigniſficat ha-
. renarũ.ſy mmachus. quod poſſumus tranſſferre cõſiniũ. Pro arabia quoq; ſymmachus in
habitabilẽ. aquila humilia uel plana. theodotio arabas tranſtulerunt. Dicamus ergo quid nobis ui⸗-
‚—R deatur in
.
.
°
* *

i

i⸗

deatur in ſingulis. Vit ille qui erat ductor ezechielis cõmonet prophetã ut diligentius intueatur &
uideat & occulta oculis mentis attẽdat: Vocat autẽ filiũ hominis uel in figura domini ſaluatoris. &
eni ezechiel interprætatur fortitudo uel ĩperiũ dei uel certe ad cõmonitionẽ fragilitatis humanæ.
ne obliuiſcatur conditionis ſuæ dum ei magna mſtrantur. & cõmonitum ducit atq; conuertit ad
ripã tortentis ut quoniam mediã profunditatem tranſire nõ potuerat. ſaltim ea quæ in ripis ſũt re-
cognolcat. Cũq; ait me conuertiſſem ſiue ille me conuertiſſet qui ductor erat & monitor. ecce in ri
pa torrentis ſiue fluuii ligna multa uel arbores plurimæ nimis ex utraq; parte. Torrens iſte qui pro
aquarum habundantia fertur more torrentis: & ſuſcipit de cælo pluuiam de quo in præterita dixi/
mus lectione. ip̃e a. lxxx. appellatur fluuius eo qd perpetuas aquas habeat nec de pluuiis hint ĩde col
lectas:ſed de uiuo & perpetuo ſonte manãtes. De quo fluio multa in ſcripturis ſanctis legimus. ſed
in præſentiarum pauca dicenda ſunt ac primum illud fluminis impœtus lætiſicat ciuitatẽ dei. Et in
alio loco. Flumẽ dei repletũ ẽ aquis:præparaſti cibũ eoꝶ:qa ſic ẽ pᷣparatio tua. Rurſumq; pluraliter
Eleuauerũt flumina dñe:eleuauerũt flumina uoces ſuas:a uocibus aquarum multaꝶ mirabiles ela/
tiones maris. Et in eſaia. FEaciam ĩ deſerto uiã: & in inuio flumina. Et ĩ alio eiuſdẽ loco manitſeſtius.
Apparebit in ſyon fluuius decurrẽs glorioſus in terra ſitiẽti. Sup hunc fluuiũ erãt arbores plurimæ
ex utraq; parte ripæ: ut ĩter duo ſcilicet inſtrumenta uetus & nouuzʒ: clauſus curreret flunius. Ligna
aũt multa uel arbores plurimas & multas nimisillas arbitror quas in paradiſo ſcriptura cõmemo
rat pomis uariis habũdare: docetq; prophetam ductor p̃uius & magiſter & dicit. Aquæ iſtæ ꝗᷓ egre-
diuntur uel in galileam gentium iuxta. Ilxx. uel ut uerius ĩ hebreo cõtinetur ad tumulos ſabuli oriẽ
talis: & deſcendunt ad plana deſerti: uel ad arabiam intrabũt mare uel ad exitus maris. & ſanabũtur
aquæ. Aquas uel baptiſmi gratiam uel euangelicã ſigniſñcare doctrinã: dudũ diximus. Quæ ſi egre
diantur de limine tẽpli dñi & apoſtolicã teneant diſciplinam: tumulos ſabuli ſteriles prius & infer
tiles faciunt eẽ frugiferos: & omnia plana atq; deſerta ita irrigantur: ut exprimt in ſe hierichonti-
nis ſacramentum.quem heliſeus euangelico & apoſtolico curauit ſale: in tantũ ut ubi prius ſterili⸗
tas fuerat & mors: ibi libertas eſſet & uĩta:nec ſolũ deſerta ſanarũt:ſed intrant mare orientale:mare
uidelicet mortuum in quo nihil poterat eẽ uitale. & mare amanſſimũ quod græce
ideſt ſtagnum bituminis uocatur. Mirũq; in modũ aquis euangelicis aquæ ſanãtur mortuæ. quæ
ab eo quod nihmil in ſe uitale habeant nomẽ mortis ſortitæ ſũt. Non enĩ nouerant eũ qui dicit ego
ſũ uita & ueritas. Et reuera iuxta litterã hucuſq; nihil qd ſpiret & poſſit ĩcedere præ amaritudine ni/
mia in hoc mari repperiri poteſt. nec cocleolæ quidẽ paruiq; uermiculi & anguillæ: & cetera animã
tiũ ſiue ſerpentium genera. quorũ magis côrpuſcula poſſumus noſſe quã nomina. Deniq; ſi Iorda/
nis auctus ĩbribus piſces illuc influens rapuerit ſtati moriuntur: & pinguibus aquis ſupnatant. Cuʒ
hæc itaq; nihil utilitatis habeant ut ſimplex ſermo teſtatur etiã ſi facta fuerĩioqd ſtulta iudæorũ ſup
ſtitio credit iuxta intelligentiã ſpiritalẽ domini torrente curatæ habebunt piſces plurimos: & uiuẽt
omnia ad quæ torrens iſte peruenerit: ita ut piſcatores ſtent ſuper ripas ab engaddi uſq; ad engalli.
quorum prius fontẽ ſiue oculum ædi. ſequens fontẽ oculũue uitulorum ſonat. Engallim eni in prĩ
cipio eſt maris mortui ibi Iordanis ingreditur. engaddi uero ubi finitur atq; cõſumatur. Mare autẽ
mortuũ illud puto eſſe de quo zachatias loquitur.In die illa egredietur aqua uiuẽs de hieruſalẽ: &
mediũ eius in mare primum. Daniel quoq; in hæc uerba conſentit. Videbam: & ecce quatuor uenti
cæli innitebant in mari magno. Et dauid. Mirabiles elationes maris. Et ex perſona ſaluatoris in pſal
mo. Veni in profundum maris. & tempeſtas demerſit me. Rex quoq; ægypti iuxta eundem ezechie
lem draco appellatur qui habitat in mari: & uentilat fluminis aquas cornibus ſins. Et iterũ. Hoc ma

remagnum & ſpatioſum. Quod quamdiu non ſuſceperit in ſe aquas fluminis ſiue eorrẽtis oẽ q

in ſe habet mortiſicat: ſed dominus de quo dictum eſt percutiet & curabit poſt duos dies: & in die
tertio reſurgemus & uiuemus in conſpectu eius: ipſe loquitur in eodem propheta oſeæ. Ego colli-
gaui ephraim: ſuſcepi eum in brachio meo: & non cognouerunt quia ſanaui eos in correptiõe ho
minis qui uulneratus eſt propter peccata noſtra: & infirmatus pro iniquitatibus noſtris. Diſciplina
pacis noſtræ ſuper eum: & liuore eius ſanati ſumus. Ipſe iſtud mare quod eſt ſalſiſſimum & nimia
amaritudine mortuum ſua morte ſanauit: qui dicit per eſaiam. Spiritus domini ſuper me: propter ꝗ
junxit euangelizare paupenibus miſit me: ſanare qui contriti ſunt corde: Vnde & per hieremiam cla
mitat. Conuertimini filii conuertentes: & ſanabo contritiones ueſtras. Dixit enim populus impa-
tiens: & dolorem uulnerum ſuorum diutius ferre non ſuſtinens. Tranſiuit eſtas pertranſit menſis:
& nos ſaluati non ſumus. Vnde reſpondit ei dominus. Nunquid xreſina non eſt in galaad: aut medi
ci non ſunt ibi? Qua non aſcendit ſanatio filiæ populi mei:? Et ipſe hieremias vociferatur & dicit.
Sana me domine & Enabotfaluuam me fac & ſaluus ero. Deniq; angeli qui præſides erant populi
iudæorum: eo tempore quando clamauit multitudo inſipiens & ait. ſanguis eius ſuper nos & ſuper
filios noſtros: & uelum templi ſciſſum eſt. & omnia hebreorum ſacramenta reſerata: reſponderunt

præcipiente domino atq; dixerunt. Curauimus babylonem & non eſt ſanata. Relinquamus eam:

urbem uidelicet cofuſionis atq; uitiorum. Vnde & ioſephus in ſua narrat hyſtoria: quod poſtquam
dominus cruciſixus eſt: & uelum templi ſciſſum eſt ſiue liminare templi fractum cormm . Zucnt ſit

—

iber quartuſdecimus.c.xlvii.

uox in aditis templi uirtutum cæleſtium. tranſeamus ex his ſedibus. Hoc totum non ſuperfluo ſed
neceſſario dictum ſit: quia mare mortuum influente in ſe fluminæ dñi: dicitur eẽ curatum. Sup hoc
mare ab engaddi oculo & föte ædi qui pro peccato ſemper offertur uſq; ad engallim fötẽ uituloꝶ
qui mactantur dño: & imitantur uitulum cornua efferẽtẽ & ungulas: q in typo ſaluatoris & ad alta
re mactatur. Erũt piſcatores quibus loquitur dñs Ieſus: uenite ad me & faciam uos piſcatores homi
nũ:de quibus & hieremias. ecce ego iquit mittam piſcatores: & plurimæ ſpeties ĩmo genera piſciũ
erunt ĩ mari quõdã mortuo. Quos piſces ad dexterã partẽ iubẽte dño extrahit petrus.& erãt cẽtuzʒ
quinquaginta tres:ita ut præ multitudie eorum rhetia rũ perẽtur. Aiunt aũt qui de animãtium ſcrip
lere naturis & proprietate qui tã latino quã græco didicere ſermone de quibꝰ appianicus
cilex eſt poeta doctiſſimus: centum quinquaginta tria eſſe genera piſciũ: quæ oĩa capta ſunt ab apo
ſtolis: & nihil temanſit incaptum: dum & nobiles & ignobiles. diuites & pauperes: & omne genus
hominũ de mari huius ſæculi trahitur ad ſalutẽ. Quod aũt ſeqũitur in littoribus eius & ĩ paluſtribꝰ
ſiue in his quæ extra littora egrediũtur aquæ nõ ſanabũtur: illud latenter oſtẽdit: qd in noæ archa
nõ fuerit pereat regnante diluuio: & quos iſtæ fluuius nõ attingerit non ſuſcipiant ſanitatem: ſed in
ſalinas inquit dabuntur iuxta illud qd ſcriptũ eſt. Peſtilente flagellato ſtultus ſapiẽtior erit. Erudiũt
* enim bonos exempla peiorum. Siue in ſalinas dabuntur iuxta illud quod in euãgelio ſcriptum eſt.
Bonum ẽ ſal:ſi aüt infatuatũ fuerit in nihil ẽ utile: ut in perpetuũ frugibus careant & uirore. Quod
& urbs poſt ruinã ſale cõſperſa demõſtrat. Sup torrentẽ uero ſiue fluuiũ orietur in ripis eiꝰex utraq;
. parte omne lignũ pomifeꝑ. ſiue ut omnes uoce cõſona trãſtulerũt. qd cibũ & eſcam tri-
buit & quod mãdi poteſt appellaturq; lingua hebraica machal: & nihil iuxta ſeptuagĩta uetereſcet ĩ
eo.ſed quotidie ĩnouabũtur fruges eius.ſiue nõ defluet foliũ ex eo & nõ deficiet fructus eius. iuxta
illud quod in primo pſalmo ſcriptũ eſt. Secus decurſus aquarũ quod fructũ ſuũ dabit in tẽpore ſuo
&& foliũ eius nõ defſuet. Per ſingulos inquit menſes afferet primitiua: ſiue ut in. Ixx. ſcriptũ ẽ: fructus
eius in renouatione ſui primitiua dabit: ut oĩs credentium fructus primitiæ ſint. & ſinguli mẽſes ſin
gulis apoſtolis deputentur. Hoc aũt eueniet: qm̃ aquæ eius de ſanctuario egredientur. Ne putemus
riparum eſſe uel arborum aut menſium tantarũ frugum abundantiam. reddit cauſas ubertatis: & in
fert: Quia aque eius de ſanctuario egredientur. Non ergo uolentis neq; currentis ſed miſerẽtis dei
eſt. Horũ omnium lignorũ principatũ tenet lignũ uitæ. quod intelligitur ſapientia. de qua ſcriptũ
eſt. Lignũ uitæ ẽ omnibus credentibus in ea:Iſſudq; quod dicitur & erunt fructus eius in cibũ & ſo/
liũ eius ad medicinã.diuinorũ librorũ ſactamẽta demonſtrat. quorũ alteꝶ ad ſpiritũ ut uerba ſim-
plicia intelligamus in foliis. in fructibus uero ſenſũ latẽtẽ. Sicut enĩ ſciẽtia ſcripturarũ ducit ad re-
gna cælorum & præbet nobis panẽ ꝗ dicit ego ſum panis qui de cælo deſcendi:ſic folia ei? moralezʒ
doctrinam continent: Satribuunt ſanitatem ut peccantiũ curent uulnera. Pro foliis quæ hebraice di
cuntur ale propter uerbi & uocis ſimilitudinem. lxx. aſcenſionem tranſtulerunt: quod & ipſum ſic
ediſſeri poteſt. cibos fructuum uerborum monitis ad cæleſtia conſcendamus:.
Bec dicit dominus deus. Hic eſt terminꝰin quo poſſidebitis terram in duodecim tribubus
iſrahel quia ioſeph duplicem funiculum habet. Woſſidebitis auteʒ eam ſinguli eque vt frater
ſuꝰ ſuper quã leuani manũ meꝗ vt darẽ patribꝰ veſtris:⁊ cadet terra hec vobis in poſſeſſionẽ.
. CPro eo qd nos diximꝰquia loſeph dupliceʒ funiculum habet. Ixx. tranſtulerunt augumentũ funi
culi. Etenim Ioſeph ĩterprætatut augmẽtum:rem intelligentes pro nomine: & lectoris animũ con-
ſundentes. Subtracta enim leuitica tribu: tẽpli ſacrificiis delegata: remanebãt undecim tribus. quarũ
Ioſeph diuiſa ẽ in duas ephraim & manaſſe ꝗ dixerunt ad ioſuæ filiũ num. Quare dediſti mihi poſ/
ſeſſionẽ ſortis & funiculi unius cũ ſim tantæ multitudinis: & benedixit mihĩ dñs? Quibus reſpõdit
ĩoſue.Si populus multus es aſcẽde in ſiluã & ſuccide tibi ſpatia in terra ferezei & faĩ qꝗa anguſta eſt ti
bi poſſeſſio mõtis efraĩ. Et iterum Dixit ioſue ad domũ efraĩ & manaſſe. Populus multus es & ma-
gnæ forttitudinis. nõ habebis ſortem unã: ſed tranſibis ad montem & ſuccides tibi atq; purgabis ad
habitandũ ſpacia: & poteris ultra procedere cũ ſubuerteris chananeũ quẽ dicis ferreos habere curꝰ
& eſſe fortiſſimũ. Hoc propterea dixeri. quia nunc ſcriptura cõmemorat ioſeph hoc eſt efraizʒ & ma
naſſe duplicẽ habere funiculũ. ſingulæ aũt tribus iuxta ſimilitudinem ſuaʒ æqualia accipiũt terræ
ſpatia nequaquã arbitrio diuidentis: ſed ſorte quæ in dñi ptãte cõſiſtit. Deniq; & ipſe ioſuæ ꝗ diui/
ſor terræ fuit non propriam ſibi ſeparauit terram ne optimam elegiſſe uideretur. ſed aceepit a prin
cipibus omnium tribuum thamnathſaræ ĩ monte ephraim. ðJB
CBic eſt antem terminus terre ad plagam ſeptemtrionslem a mari magnd vie ethalon veniẽ/·
tibus ſadada:emath:berotha:ſabarim:que eſt inter medium damaoſcei ⁊ cõſniũ emath:atrium
thicon que eſt inxta terminos anran ſiue auranitidis:⁊ erit terminꝰ a mari vſqʒ ad atriũ enom
ſine ſeranan terminus damaſci:z ab aquilone ad aquilonẽ terminꝰ emath plaga ſeptẽtrionalis.
Inter deſcriptionem terræ ſanctæ duodecim tribuum Ioſuæ filii num & quæ nunc per ezechiel
fieri ĩperatur:hoc ĩtereſt: quod ibi ĩter tribus ſorte terra diuiditur. Hic dñi iubẽtis arbitrio delegatur

In numerorum igjtur libro ĩ quo oĩs terra repromiſſionis per quatuor plagas breui ſermone dinui-
ditur: ab aquilone ideſt plaga ſeptẽtrionali iſta deſcriptio eſt. Porro ad ſeptentrionalem partẽ a ma
. ri magno
. *
£ι

Super Ezʒechielem.

ri magno termini ĩcipient. peruenientes nſq; ad montez altiſſimum a quo uenĩes in emath. uſq; ad
terminos ſadada ibuntq; confinia uſq; zefrona & uillam enan: ſiue aſerenan: dicũtq; hebrei ſepten-
trionalem plagam icipere a mari magno. quod paleſtinæ phœnicis & ſyriæ quæ appellatur coele
ciliciæq; prætenditur litoribus: & per ægyptum tendit ad libiã. Quod autem dicit peruenient ter-
mini uſq; ad montem altiſſimũ: idem hebrei autumant uelamanum montẽ ſignificari uel taurum:
4 quod nobis uidetur uerius. A quo inquit uenies in emath quæ nunc: epiphania nominatur: ab an
tiocho crudeliſſimo tyrannorù nominæ cõmutato. Nam cognomentũ habuit Vſqꝗ;
ad terminos inquit ſadada: qui locus & in præſẽti ezechielis ponitur lectione: ibũt confinia uſq; ze
u frona:quã urbem hodie zephirum opidum ciliciæ uocant. Hoc aũt quod ſequitur & uilla ænan:
lo pro quo in hebraico ſcriptũ eſt aſerenon ſiue enan: & præſens continet locus: & interim ſecundũ hi
u ſtoriam breuiter ſtrinxiſſe ſufficiat: & tam numerorũ quam ezechielis deſcriptionem ſibi ex latere
id copulaſſe: ut prudens lector intelligat in quibus uel eadẽ uel uicina uel diuerſa cõmemorarit. Nũc
the interprætatis nominibus ſingulorũ ſequamur anagogen: & quid nobis uideatur in ſingulis præbẽ
in te domino diſſeramus. Ethalon ĩterprætatur in cunabula mœroris: ſedada laiꝰ eius: a lateræ nõ ala
it titudine intellige. emath furor qui græce dicitur berotha putei. ſabarim circuitus montiũ .
ſ. damaſcus ſanguis ſacci & oſculi ſiue poculi:domũ autem ſiue atriũ thicon: ſymmachus interpræta
d tur atriũ medium: quod pergit ad terminos auran. Igitur thicõ medium ſonat: auran: quam. Ixx. in
græcum uertere ſermonẽ: auranitidis iracundiam. aſer autem enon quæ eſt terminus damaſci in li
mi⸗ gua noſtta dicitur atriũ fontis. Septẽtrionalis: igitur plaga incipit a mari magno per uiam ethalõ:
i qd ĩterprætatut ĩ cunabula mœroris: & p pœnitẽtiã uenit ad ſedada. ubi ẽ ex latere declinatio. Intel
t L ligimus eni ĩpendẽte nobis emath:hoc ẽ ĩdignatione dei: ſiue emath ueritate cõperta. aperiunt᷑ no
v0 bis putei berotha quos foderũt principes: abrahã yſaac & Iacob:longoq; circuitu puenimus ad mò
u tes ſabari: qui poſiti ſũt inter damaſcũ hoc eſt ſanguine cilicii & cõfiniũ emath ut ſupra diximus ue
in ritatis. Sicut enĩ per mœrorẽ declinamus mala impendentia: & ex latere deuitamus: ſic poſt ſangui
ns nem & ciliciũ uitæ ſanguinariæ ante quã ueniamus ad cõfinia æmath circuimus & peruenimus ad
n montes de quibus ſcriptũ eſt: montes in circuitu eius & dominus in circuitu populi ſui. Qui locu⸗
le appellatur atriũ tichon hoc eſt atriũ mediũ ut interprætatus ẽ ſymmachus: iuxta terminos aurã qd
i iracundiam ſonat: & cum propheta dicamus iram domine ſuſtinebo quoniam peccaui ei. Et a ma-

ri uſq; terminus damaſci: in quo & apoſtolus paulus a furore iudaico & effuſſione eccleſiaſtici ſan/
guinis lumen cæcitate conſpexit: afſumpto cilicio pſecutiõis ueteris euãgeliũ prædicauit: ut perue
niret ad atriuʒ fontis æterni: & in aquilore quondam poſitus appræhenderet termmum nueritatis.
CPoꝛro plaga oꝛientalis de medio auran ⁊ de medio galaad:⁊ de medio damaſci:⁊ de medio
i terre iſrahel. Joꝛdanis diſterminans ad mare oꝛientale metiemini plagam oꝛientalem.
C Pro quo in numerorüũ libro ita ſcriptum repperi. Inde metientur fines contra orientalem plagazʒ
de uilla enan hoc ẽ aſerenon uſq; ſephama: & de ſephama deſcẽdẽt termini ſebla contra fontem:ĩ-
de perueniẽt cõtra orientẽ in mare cenereth & tẽdent uſq; ad lordanẽ: & ad ultimũ claudentur ma

/

ri: Supra dixerat & erit terminus a mari uſq; ad eſerenõ: terminus damaſci; A fine igitur ſeptẽtriona
in lis plagæ hoc ẽ atria enan tẽdũt fines iuxta numeroꝑ librũ uſq; ſephama: quã hebrei apamiã nomi
N nãt: & de apamia deſcendũt termini in rebla q̃ nunc ſyriæ uocatur antiochia. Et ut ſcias reblã hãc fi .
m gnificare urbem quæ nunc in ſyria coele nobiliſſima eſt: ſequitur: contra fontem quem perſpicuuʒz
. eſt ſigniſicari daphnen:de quo fonte ſupradicta urbs aquis habundantiſſimis fruitur. Hic autem lo-
cus a gneo pompeio qui primus iudeam romano ſubegit imperio: militari manu conſitus ẽ: & ab
6 eo iuxta fabulam poetaruʒ daphnes nomen accepit ob lauros & cypariſſos: quæ awores in ipſo lIo
dt co frequentiſſimæ ſunt.Inde inquit peruenient termini contra orientalem plagam ad mare cene-
i reth uſq; ad ſtagnũ tyberiadis: Mare aũt dicitur cũ habeat dulces aquas. Iuxta idioma ſcripturarũ
nr, congregationes aquarum appellãtur maria. Tendent inquit termini uſq; Iordanem: & ad ultimuʒ
4 claudentur mare uel mari mortuo uel ut alii putant lingua maris rubri:in cuius litoræ alia poſita ẽ
1 ubi nunc moratur legio & præſidium romanorum. Hoc iuxta numerorum librum dictum ſit iuxta
1 ezechiel uero de medio aurã quod eſt oppidũ damaſci in ſolitudine & de medio galaad qui mòs
2 libani collibus copulatur.cecidit in ſortem ruben & gad & dimidiæ tribus manaſſæ: & ẽ a tergo
. phœnicis & arabiæ ad queʒ montem uſq; peruenit de carris profectuslacob: & compræhenſus eſt
3 , a laban. De quo & hieremias loquitur. Galaad. tu mihi initium libani. quam cœpit de amorreoruz
regione galaad filius machir filii manaſſæ finiſq; huius plagæ Iordanis fluuius diſterminans: & ma
re orientale:quod in hoc loco mare mortuum:non linguam maris rubri intelligunt. Dicamus iux
ta tropologiam. Poſt terminos aquilonis longo circuitu per ethalon & ſedada & beroat. ſabarim
quoq;ʒ:adſticon & auran & damaſcum & atrium enos:æmath uſq; pernenit orientalis plaga:de me
dio iracundiæ auran: & de medio damaſci ſãguine uidelicet pœmitẽtiæ: & de medio galaad quod
interprætatur reuelatio uel tumulus teſtimonii ut poſt iram & pœnitẽtiam ſpẽ ſalutis oſtendat: &
de medio terræ iſrahel quæ uiſionem continet pacis: uſq; ad dulciſſima Iordanis fluenta pertĩgat:
quæ longe ſeparato mari lumen orientis conſequitur: ita ut fluuio Iordanis qui interprætatur riuꝰ *
HHHH ii
$●

W

Liber quartuſdecimus. c.xlviii.

iuditii: & orientis termino finiatur. Quod autẽ in ſeptuaginta ponitur phoenichenos ideſt palme
ti:in hebraico non habetur: pro quo nos metiemini interprætati ſumus: errorq; maniſeſtus: quod
pro ſamoddu litteræ decœpti ſimilitudie: dalet & res legerunt thamaraſum.
CVPlaga aũt auſtralis meridiana a thamar vſqʒ ad aq̃s cõtradictionis: ſiue ad aqs mariboth
(hoc eni contradictio ſiue hoc eſt iurgia ſonat) cadeſ quoqʒ ⁊ torẽs vſqʒ ad mare ma
