Dubio ſicut auctoꝛitates ſanctoꝝ expſ

ſe dicut.tenendũ eſt ꝙ pccẽmẽ ꝑna pꝑec

cati. Sʒ attẽdenð eſt ꝙ circa h̊ eſt du/

plex mod intelłndi ſᷣm ꝙ mgrĩ lr̃a in
nuit.Quidã enĩ dicẽ uoluerũt ꝙ pccʒ
eſt pena pcci.non tñ eentiałr ſiue ſʒ id
qð eſt. ſ̊ rone eius qð còcomitat᷑.t röe
eius qð ↄſeqtur.ſicut pʒ ꝙ pcẽm mai⸗-
feſtum ex qͥ conſurgit infamia dicitur
eẽ vindicta pcci occulti.non rõne ipi
traſgreſſiõis.ſᷣ rõne infamieↄſequen⸗/
tis.uel pcẽm in qᷣ eſt maifeſta ignoꝛan
tia ẽ pena ꝑeccati ſupbie.ſicut pcẽm 3
nã m ⁊ alia huiuſmòi que uocatapłus
paſſiões igminie:pena ẽ rõne igrantie.

non rõe culpe. Et bꝛeuit quodiibʒ ꝑc-

catũ põt dici pena pcci pꝛecedẽtis rõne
leſiõis quã infert.et ſic idem dr̃ pcẽm
⁊ pena peccati cãliter.ita tn ꝙ pcẽm di⸗
cit᷑ eèntiałr ⁊ pena pcc̃icaliter. Sʒ qm

pm iſtũ modũ non tm vnũ peccatu poſ

ſet dici pena altiꝰ:ſ̊ etiã vnũ pcẽm poſ
ſetdici pena ſui caliter loquẽdo.q; ꝑc/
cãs ſeipm ledit.Et iteꝝ ſic oñſum fuit
in pꝛecedẽtibs nõ tm actõ inoꝛdinata ẽ

culpa.ueꝝ etiam ipſa defoꝛmitas que

remanet in anĩa.⁊ ipſa anĩe defoꝛma/
tio nõ modica eſt ei pna.Etrurſusſi⸗/
cut rõnes pᷣme oſtẽdunt queda oꝛdina
tio meriti ⁊ retributõis eſt ĩter culpaʒ
pꝛecedẽtem ⁊ ſequentẽ:ctiam q;tuʒ ad
id ꝙ culpꝑe ſũt. Ideo ẽ alia opinio cui
magis videtur cõſentire magf̃.ꝙ pec⸗
catuù ſequẽs no tin cãaliter łᷣ etia eẽntia/

lit:vt ſic loqᷓmur:eſt pena pcci pceded.

ethoc dicẽdo ſicut magt dicit in nullo
fit pꝛeiudiciuʒ ueritati.immo h̊ eſt ſa/
tis planũ. Nam pena vuo dicit.⁊ dicit
malum ſiue dãnum.⁊ dicit oꝛdineʒ ad
pcedens meritum. et hec duo cõtingit
repire circa ſequẽs peccatũ. Hãnifica
tio enĩ ⁊ nocumentũu ẽ in ipo ſᷣm ꝙ pec
catũ.eo enĩ eſt pcẽm qͥ nocet.⁊ magnũ
malũ incurrit qͥs cũ incidit ĩ pccẽ̃ʒ.etia

ſi nihil aliud debẽt hr̃e poſteriꝰ.oꝛdia-/

tõeʒ vo hʒ ĩ eo ꝙ ſeqnſ.Hipo.n.ꝙ hõ c ĩ
pcco dignꝰeſt dimitti cadere in aliud.
Yuxta illud Apoc.vltio.ſicut dicit᷑ in

gloſa. Juſtum eſt vrqͥ in ſoꝛdibus eſt:

ſoꝛdeſcat adhue. Cocedendũ è igi

ſimpłr ꝙ ꝑccatũ põt eſſe pena pꝑeccati.

vt expſſe dicuntauetoꝛitates ſancton.

Ad illud uero qð pꝛimo ob ꝙ oĩis

pena ẽ laudabilis.dðvᷣm ꝙ illa ꝓpõ du

plicit põt intelligi Aut ꝙ lauſ attribu
atur pene m id qð eſt.aut inquantuʒ

pena.Siattribuit᷑ pene ſ̃ id qð eſt.ſic ẽ

falſa.multe enĩ ſunt pene que ſũt paſſi
ones ignominie.⁊ nõ ſunt laudabiles

ß vitupabiles. Si autè attribuat᷑ pnne

ſbᷣ rõne eene.Heſt inquantũ eſt pcedẽdſ
peccati punitĩa.ſic oĩs pena ẽ laudabi
lis ꝓpter ̊ ꝙ eſt oꝛdinata.⁊ peundem
modũ intelligẽda eſt Hhꝓpõ.O miĩs pe
naè iuſta. Qu ergo infert᷑ ꝙ pꝑeccatũ ſit
iuſtũ łᷣ ꝙ ſit laudabile:ẽ ibi ſophiſma
ſᷣm accñs.quia ꝓcedit᷑a laudabilitate
oꝛdis ad laudem rei oꝛdinabit᷑.H̊ autẽ

non ſeqtur.qꝛ frequẽter laus oꝛdis ex/

nea c oꝛdinabili.maxime cuʒ illud qðᷣ
eſt vitupabile oꝛdiatur cõueniẽt et lau
dabiliter. Aàd illud qðð obꝛ ꝙ omniſ
pena eſt oꝛdiatiua culꝑ.dpm ꝙ ueruʒ

la que ſimptrẽ penax ſimpir puniteſt

ſimpłroꝛdiatiua.etilla que ſufficiẽter

punit:ſufficient᷑ oꝛdĩat ſoluʒ ſᷣm qd.et

uerũ eſt illud ꝙ ſicut q daʒ oꝛdo lauda
bilis ẽ lʒ mag mãaifeſtus pene infernat

ad culpaʒ. ita qdam oꝛdoẽ laudabit᷑ li

cet minus maifeſtus peccati ſbſequen
tis ad pcẽm pꝛecedẽs.⁊ in H̊ oꝛdie lau⸗
datur diuia iuſticia que cõmittentem
vnũu peccatũ iuſto iudicio pmiſit labi ĩ
aliud. Ad illud qð obꝛ ꝙ culpa pce
dens nõ eſt meritü ſequẽtiſ.dvᷣm ꝙ eſt
meritũ cõgrui.⁊ eſt merituʒ cõdigni.⁊
cum dicit᷑ culpa pcedens eẽ meritũ ſe
quẽtis.hjnon ẽ q́;dtuʒ ad meritũ condi⸗/
gni ſed cõgrui.que qͥ dem cõgruitasin
alia cõgrunate de facili poõt recõpenſa
ri.S icut enĩ eſt cògruũ ꝙ deꝰ pꝛccato
reʒ pmittat labi in aliud pcẽm.ſic etiã
congruũ vt quia male uſus ẽ vita:eaʒ
ſibi auferat⁊ inĩfernũ demergat.ſicut
⁊ congruuʒ eſt vt dimittat eũ cadere ĩ
aliud pcẽm.ſicetiã congruũ eſt vt ſi ue
lit abſtinere vet ei auxiliũ vt ĩ aliã cul⸗/
pam nõ conuat. Ald illud qð obici⸗

tur ꝙ ve non punit bis in idipſũ.dðᷣʒ
ꝙ pcẽm ſequens nõ erat pena in q̃ fie/
ret retributio de condigno ſ̊ ſolum de
cõgruo. Et ſic retributio qð meret᷑ qͥ
q́ᷓ;tuʒ ad meritũ congrui non piudicat
ei qð meret᷑ q́;tuʒ ad meritũ condigni.
DBat eniʒ deꝰiuſtis bona in pñti.nõ ꝓ
pter ̊ dat minoꝛa ĩ futuro.ſic ĩtelligẽ
dum ẽ hr̃e in ꝓpoſito. Ad illud qð
vltio obꝛ ꝙ deuſ nõ punit ſupᷣ ↄdignũ
X.iam pʒ rño. Hoc eniĩ intelłit᷑ de pẽa
que a deo infligit ꝓpe.et ð ea que cir9/
ca pcẽm pcedens reſpicit meritũ cõdiv9-
gnuʒ. vtrũq; auũt hoꝝ deficitĩ ꝓpoſito.

MHNaʒ culpa ſequẽs ᷣm id qð eſt nõ eſt

a deõ. culpa etiã ſeques non oꝛdinat

ad pcedens pcẽm ſᷣm rõnem ↄdigni ſᷣ

vm rõem cõgrui. Cõgruit eni H oꝛdini
dine iuſticie ſicut oñſum eſt.

Ecundo queri

tur vtꝝ paſſiõeſanĩe ſint pene
tm:an pene ſił ⁊ pcca:Et ꝙ ſint pene et
pcca vr᷑. Omne illud ꝓ qͥ às meretur
moꝛtẽ eternaʒ eſt pcẽm.ſ̊ paſſionibus
anĩe meret᷑ quis moꝛtẽ et᷑naʒ. Math.
v. Qui iraſcit᷑ fatri ſuo:reus ẽ gehene
ignis.ꝗ ira que eſt paſſio aĩe eſt culpa.

pari rõne ⁊ alie paſſiões anie. IJItem

omne illud qð directe repugnat virtu
ti eſt culpa.ſed ira ⁊ inuidia ⁊ alie paſ-
ſiones anie repugnant ᷣtutibus ergo
X. Item ome illud quod ẽ cotra rõ
nem rectaʒ ẽ culpa.ſed paſſio anime qͥ
eſt doloꝛ de alieno bono eſt cõtra ratio
nẽ rectam:que de illo iud icat eſſe gau
denduʒ.ergo &τ«. Irtem illud maxĩe
tenet rõnem culꝑ qð maximeẽ impu⸗/
gnatiuũ gratie.ſed inuidẽtia gratie ſu
perne maxime repugnat gfe ſpuũſſacti.
ergo cũ hec ſit paſſio anime ⁊ ꝑena.vi/
det᷑ ꝙ paſſiones anime ſint ꝑeccata.
Item ad hoc ipſuʒè ratio Auguſ.i li-
bꝛo.lxxxiij.q.Arguit eniʒ ſic. Omnis
pturbatio eſt paſſio.ſed planu eſtꝙ cu
piditas eſt culpa.ergo peccatũ eſt paſ
ſio et ecòuerſo.redit igitur idem quod
pꝛiuſ. Sed cõtra. In omni ꝑccato
ſicut vult Auguſtin in. libꝛo ð libero

gr.regnat libido. vbicũq; autẽ regnat

ſtibirt
getecchun
ſpuiuſnai
Ntunren 9
linen
unahile⸗
ſuneergot
Jenom
ſöbusauta
Upamunr. ſi
gesanie no
winſunn
lavirtusepe
Giebitnsen
catüeſtpani
eſtciuenſoꝛ
iuſtnuiaitpet
gu in mnita
Ueſſoczconun
Mienofontaut
Gnrſedictme
Caii Bugn

ecgeſanr

üclpeble
brinſnii⸗
ſonſätpeccn
ile;Augetd
lenpaſtoino
Möeſtpeccani,
nſirſien
Ciynate elei

rqönotun

lanabermnne.
ſſtünentünee
umanolämer
Cioadii⸗
hogantöndin
Ppelocndo
Atnentonüs
lüpeſton
ocholgteh

(lptönun
ſonetolünus

Arconuptöenan
ſKoraniniin
luprepecnen
Cluptie den
Neigieſih
Pwenepteſten
lnitrbez ne

tipſi⸗ do
unzi
ſomnde
dmeres
Npiucicnt
Nahweigni
Minlige
Alnde
in i
1deagnect,
tmeniicid⸗
ctipſin
igdeſt nöͤc
nonowinet
en ignis
enihowini

gaer
nie ſmpne
ſmen
Desnaenn
1daſnidrs
megenine
licinand
urmeiinp⸗
enu gnel
grrſpülict
merpena.r'
pttn.
Aogul.l l⸗
i⸗Omn⸗
ganueſgan
ncchieſn
mridem,
onican
glinoslaß
guninhn

libido ineſt impꝛoba delectatio. ergo

oẽ xccatũ inquantũ eſt pcẽmdelectat
Hͦ huiuſmõi paſſiões aie eã puniunt et
ↄtriſtant.ergo videt᷑ꝙ nõ ſint ꝑꝑccata.
Atem omnis culpa actualis eſt uo

lutaria.h iſte paſſiões anĩe non ſůũtuo

lutarie.ergo nõ ſunt culpa ſed tm pẽa.
Item omni culpa vituꝑamur. paſ

ſiõibus aüt anime nõ laudamur nec vi

tuꝑpamur. ſicut vult phᷣs.ergo paſſio/
nes anie non ſunt ccata. Itẽ op⸗
poſita ſunt nata eẽ in eodeʒ gñe.ſᷣ̊ nul
la virtus ẽ paſſio:cũ omniiſ virtus ſit ĩ
gne hitus.ergo nullũ vitium ſiue pec-
catüũ eſt paſſio. Iteʒ in omĩ ꝑccato
eſt cõuerſio ad cõmutabile bonũ.ĩ hu
iuſmõi aũt paſſiõibns aĩe que ſũt ĩui/

gia. ira.triſticia. potius ẽ tediu boni et
auerſio qᷓ; conuerſio.gꝗ tales paſſiöes
anie nõ ſunt culpe. MW?dðʒz ꝙ ſicut

expꝛeſſe dicit magtr in lr̃a ⁊ ꝓbat ꝑ au/

ctoꝛitatẽ Auguſ. multe ſunt paſſiões

aime que ſunt nõ ſolum ꝑenales: uerũ

etiã culpabiles.ſicut ira.inuidia.lʒ au

teʒ huiuſmõi paſſiões peccata ſint.tñ
non ſüt ꝑccata inquantũ paſſiões.ſicẽ
ideʒ Auguſ.dicẽ̃ ⁊ habet᷑ in l̃a.oĩs au
tem paſſio inquantũ ipſa aliqͥs patit᷑
nõ eſt pccatu.ſᷣ huiuſmõipaſſiões pec

cata ſut rõne inoꝛdinatioõis uolütatis
cõiuncte. uel ancedẽter uł ↄnter. ꝛo

pter qð notandũ eſt ꝙquedã eſt paſſio

illata ab extrinſeco.⁊ circa hac non cõ
ſiſtit meritũ nec demeritü:niſi inquan

tum a uolũtate reſpuit᷑ uel acceptat᷑.

ODñ occidi ꝓ xpo nonẽ meritoꝛiũ niſi
inquantũ uolitũ eſt ab eo q occidit᷑.vñ

ꝓpe loquẽdo in talibo paſſioibus non
eſt meritoꝛiũ łᷣ ſufferẽtia paſſiõis.Eſt
⁊ alia paſſio que oꝛtü habet ab intrinſe

co.⁊ HB dupxr põtoꝛiri.qꝛ quedà oꝛit᷑ ex
conuptioõemature. quedà uero ex ↄuer
ſione uolütatis libere. Et illa que oꝛit
ex coꝛuptiõe nature ĩ duplici differeꝰ

eſt.quoniã nata conupta ẽ vitioſa coꝛ
ruptiõe p concupiſcẽtiã.⁊ coꝛupta eſt

coꝝnuptõe penali ꝑ moꝛtalitatẽ inflictã
Ille igit᷑ paſſiões que oꝛiũtur ex coꝛu
ptõe nẽ vt eſt conupta pẽali conuptõe
tenet rõeʒ pene tm.vt fames ⁊ ſitis.ille

nero que oꝛiũtur ab ipſa vt ẽ coꝛupta
coꝛuptiõe vitioſa non tin habʒ rõnem
pene &ł̊ͤ etia culpe.ſicut ſut inoꝛdinate

affectiöes anĩe que cõſurgunt ex moꝛ

bo concupiſcẽtie.⁊ tales ſut paſſioneſ
ire ⁊ inuidie ⁊ cõſimiles.ſᷣm autq; bu/
iuſmõi paſſiões anĩe oꝛiutur ex uolun
tatis ↄuerſione ad aliqð bonũ amabi⸗/
le.ſic ſm q uolũtas hʒ cõuerti duplici

ter:paſſiões huiuſmodi ſunt i duplici

gñie. Nolũtas eniʒ aliquado cõuertit
ad bonũ ſimptr.et tunc deteſtat᷑ ⁊ odit

gð aduerſat᷑ illi bono.vtpote peccatũ.

et hoc mõ paſſiões inde còſurgẽtes ſüt
iuſte ⁊ meritoꝛie.õuertit᷑ etiaʒuolun
tas aliquãdo ad bonũ ꝓpꝛium ⁊ ad:bo

nuʒzʒ vt nuc.et tunc paſſiones que inde
coõſurgunt culpabiles ſũt ⁊ male.ſicut
⁊ uolũtas a qua oꝛiũtur.ſed nõ habent

plenã rönem mali ⁊ culpe.niſi quãdo
uolũtate conſumãat᷑.vtpote cũ aliquis
vult iraſci uel etia vult otriſtari.Et ſic
patetꝙ huiuſmodi paſſiões aĩe pecca
ta ſunt.⁊ inquantũ oꝛiunt᷑ ex coꝛuptõ
ne cõcupiſcètie.⁊ inquantũ oꝛtum hnt
ex inoꝛdiato amoꝛe uolũtatiſ delibera
tiue. Cocedende ſũt igitur rõnes oñ/
dentes aliquas paſſiões anime eẽ pec
cata. Ad illud uero qð obijcit᷑ pᷣmo
in ↄtrariuʒ ꝙ libido regnat in omi pꝑc
cato.dðᷣm ꝙ uerum ẽ ſᷣm ꝙ libido dici
tur impꝛoba uolũtas.ſed nõ opoꝛtʒ ſ̃ʒ

ꝙ libido dicit᷑ immoderata delectatio
Mihilominꝰ tamen põt dici ꝙ in iſtis
peccatis repitur libido reſpectu ꝓpꝛij

motiui. NHam ĩuidus delectat᷑ in boni

ſingularitate.et iracund“ delectat in

adeptòe vindicte.ĩmo qð pl'eſt ſic vbi
iuſtus ex rectitudine uolũtatiſ delecta
tur colendo de malo culpe.ſic etiaʒ in
uidus quandãarefectione inuenit ĩ do
lendo de aliena ꝓſperitate.ita ꝙ dele⸗/
ctatio eſt de vno:⁊ triſticia ẽ ð altero.
Quẽeadmoduʒ enĩ aliquis dum ami⸗
ſit illud quod multu dilexit triſtat᷑ ue/
hemẽter.⁊ magna eſt illi cõſolatio poſ

ſe triſtari. ⁊ ibi ſolum inuenitquietem

ĩ fletu ⁊ doloꝛe.ſic aug.ĩ.iiij. ↄfeſ.dic ð
ſe.ſic inuidꝰ in dolendo de bonoalie-⸗

no in illa paſſione inuenit quandam

4. .
.

delectatoeʒ ĩ eo qð placet ſibi ðᷣ bono
alieno tabeſcere. illa tñ delectatõ mul

tum ẽ reſperſa amaridine. Ad illud

qð obᷣ ꝙ paſſiones ſunt inuolũtarie.

dõͤm ꝙ inuoluntariũ vicit᷑ duptr ſicut

æ uolütariuʒ. Nno mõ dicit᷑uolunta/
rium cniꝰpꝛincipiũ eſt uoluntaſ.Alio

mõ dicit᷑ nolũtarium qð cõcomitatuo

luntas. Et ᷣm hunc duplicẽ modum
duptr dicit᷑ innoluntarium. VUno mõ

vt dicat᷑ inuoluntariũ qð non eſta uo
luntate efficiente.Alio mõ vt dicatur

inuoluntariũ qð non fit cum uolutate
cõcomitante. MPꝛimo igit᷑ mõ accipiẽ
dqo inuolũtarium.ſic ueritatẽ habet de
paſſionibo que fiunt ab extrinſeco. qͥa
eoꝛũ pꝛĩcipiũ eſt ex. Noluntariũ autẽ
eſt cuiuſ pꝛicipium ẽ in ipſo.non autẽ
habʒ ueritatè in paſſionib que ſũt ab

extrinſeco ſicut pᷣus oñſum cẽmo poſ

ſunt eẽ uolũtarie non ſolũ ſicuta uolũ

tate cõcomitante.immo ſicuta nolun
te cauſante vũ diligit aliqͥd inoꝛdina⸗
te. Ad illud qð obꝛ ꝙ paſſiõibus nõ

laudamur nec vitupamur.dð ꝙ H̊ ue/
rum ẽ p ſe loquẽdo.ꝓut tamẽ radiceʒ
habẽt ex uolũtate:⁊ uoluntas cõcomi

tat eis.et laudari poſſumꝰ et vitupari.
ſicut pᷣus oñſum eſt.ideo rõ illa nõ cõ/

cludit ꝙ huiſmõi paſſioneſ nõ ſint pec
cata. ᷣ ꝙ peccata nõ ſint inquantũ eis
patimur. Ad iltd qð obꝛꝙ nlta vir/

tus ẽ paſſio iã patet reſ põſio. Naʒ ali⸗
qua virtꝰ põt cirea paſſiões conſiſtere

ſicut patientiax foꝛtitudo ꝓut ille paſ
ſiones efficiũtur uolütarie.ſt ic ⁊ ĩ ꝓpo/
ſito intelligendũ eſt eſſe.nihilominus

tamẽ põt dici ꝙ q;uis paſſio nõ ſit vir/
tus niſi ex actu uolũtatis ſimul coexi/

ſtentis.põt tamen aliq̃ paſſio ꝓut egre

ditura nã vitiata et coꝛupta eſſe pecca
tũ.nec ualet illa rõ.cum plura exigan-
tur ad complendũ bonuʒ q; ad cõmit/
tendũ maluʒ. Ad vltimũ iam patet

rño. Mam iſte paſſiões oꝛiũt᷑ ex cõuer/

ſione uolũtatis ad cõmutable bonuʒ.
et ideo peccata ſũt.nunq; eniʒ qͥs inui

deret alicui niſi nimis amaret ꝓpum

bonuz. et vt vult Bamaſ. Ira vindex
eſt leſe cõcupiſcetie. immo gñaliter ſi

cut oñdit Aug.i.xiiij.ð ci.dei.huiuſ-⸗
mogi paſſiões oꝛtuʒ hñt ex amoꝛe.

Onſequenter

querit᷑ de compatiõe culpꝑx ad

penaʒ ſᷣm inſepabilitateʒ.Et circa hoc

duo querũt᷑. Mꝛimo querit᷑ vtruʒ cõ

tingat in aliqͥ ponere culpaʒ ſine pxna
ſvᷣſequẽte? Secũdo querit᷑ vtruʒ cõ
tingat in aliquo reꝑire pena ſine meri⸗
to pcedentis culpe:

ſic ꝓcedit᷑ et querit᷑ vrn cotin⸗
gat in aliqͥ ponere culpã ſine pena ſbſe
quẽte:Et ꝙ ſic videt᷑ Ecc.v.A ltiſſimꝰ

eſt patiens redditoꝛ.ſed patiès nõ ſta/

tim vindicat iram ſuã.ſ̊ vſq; in tempꝰ
expectat.ergo videt᷑ ꝙ deus ꝑeccatoꝛeʒ

nõ ſtatim puniat.ergo cõtingit in aliq;

eſſe culpã ſine pna. Item ꝓnioꝛ eſt
de ad miſerendũ q; ad condẽnanduʒ.

ſed meritũ nõ habet ſtatim cõiunctum

pmiuʒ. videt᷑ ſimiłr ꝙ culpa non ſta
tim habeat iũctam penã.ergo ⁊c. Itẽ

pena eſt vt dicit Auguſ.laboꝛ inuolũ/

tarius.ſ̊ impijs ⁊ peccatoꝛiba in hac vi
ta multa ꝓſpera ꝓueniüt.⁊ plures ſũt

qquiadeo in malo letãtur ꝙ doloꝛẽ non

ſentiunt.ergo videt᷑ ꝙ ponẽ ſit peccatũ

Abſq; pena ſaltem ad tẽpus. Itez ſi

ſtati ccatoꝛ cũ peccat punit.aut puni
tur ſufficiẽter. aut nõ ſufficienter. Si

ſufficiẽter. ergo nõ deberet ampliuſ in

inferno puniri. Si nõ ſufficiẽter.ergo
aliqͥd de culpa ad tẽpus remanet ipu
nita.ſᷣ qua rõne aliqͥd remanet impu/
nitũ.eadẽ rõne ⁊ totuʒ.ergo vr̃ ꝙ pcẽʒ
poſſit ſaltè ad tps ſeꝑpari a pꝑna. Iteé

multo miſericoꝛdioꝛ et benignioꝛ ẽ de
qꝙ̃ᷓ; ſit aliqs .ſed ad laudẽ benignita/

tis hũane ſpectat vt in nullo vindicet ĩ

iuria ſibi factã. ꝗ młto foꝛtius h decet

facẽ deũ.ergo vr ꝙ ſaltẽ ad tẽpus de be

at relinquere pcẽm impunitũ. Sʒ

ʒ3.Aug.i.ↄfir. Juſſiſti dne ⁊ ſic eſt vt
pena ſua ſit ſibi omĩs inoꝛdiatus ani/-
mus. ſi ergo ad culpam neceſſario ſe⸗
quituraĩmi inoꝛdiatio.neceſſario igi⸗

tur ad culpã ſequitur aliq̃ punitio.

Irca primum

Jht
ſonffn
ſenockn
ſtoerpot
obſchn
eyentas
ſoſinptte
utionerpea
Neeſpiul
Ggeſtramit
Heſtmarin
feh nup
Itemnrniu
optiecuuin
nutinoͤwwte
Ncan tipus
nunigin⸗
Ctüeeinpun
ſctoneſprcn
Ntſciepftc
cärtdiſapi
cübanſapin
ktalicdene
fimocierte
gauziuſti
amminpoſtbr
ſorinacen
donn gingr
cnanpſͤſ
ſölui vrinn
ſot rpulcn
locigpecwre
itiediretit
gats doi
utdactenſde
Grinſtic,on
fti ſohnet
ntſoſumt,
Pulhninaine
cunnoq, d
neſipierĩ
NPrerutnon
uätinnerpe
nnptrenirn⸗
Clbeonin
Gachen
Riccentolün

oſenlitntein

hnetpſtinamg
Ktore uann

4

ndelherig.
lamde.

emer
Lanaboe
rme
ſchſnedn
iſnener⸗

nmam
Einitn⸗
iſine em bſ⸗
en Alaiſin⸗
Nenis ſoſta⸗
ſſoin tenp'
s cce;
dungtinalih
Jumpniack
lcondenanen,
aumcdiunan
culdanrſ
WIwrtpinbat
niüt tpluesſi
r wldt
ywniſtntcin
npns
pumt atpen!
ufriener Di
Grtampliſin
ſufficeter ⸗
0s Kmanetior
1nemanct inpe⸗
gorigi
misn. N
tirnigniodt
guuelenignih/
rullonincicett
ſottus hdelel
iadtegsdl
wpanitu. .
kidbetſreſt
inorciansi
Im neceſend /
.nectſand

3 0
S

ta eſt:⁊ amittere deũ q eſt oẽ bonũ aie.

Iſem vbicũq; eſt pcẽm ibi eſt pꝛiiua
tio mõi ſꝑeciei ⁊ oꝛdis.vbicũq;auũt heſt
ibi eſt dq nificatio.vbicũq; auteʒ dani/
ficatio eſt merito culpe. ibi eſt iuſta pu
nitio.ergo im poſſibile eſt culpa eſſe in
aliq abſq; pꝛna. Iteʒ qcũq; inoꝛdia
te ↄuertit ad bonũ vt nüc.auertit᷑a bo/
no ſimpir.⁊ q cũq; acqrit carnalẽ dele

ctationẽ᷑: pdit ſpualeʒ ↄſolationẽ.ſed
pdere ſpualẽ ↄſolationẽ ad quã aĩia na
H eſt maximũ dãnum ⁊ penã incurrẽ.
vf e nuq; pcẽm ↄmittit᷑ abſq; pena.

Item vniuerſũ iõ dr̃ eẽ valde bonũ qꝛ

optie oꝛdinatũ.h̊ᷣ ĩ eo qð eſt optiĩe oꝛdi
natũ nõ põt eẽ oꝛdis coꝛupꝑtõ nec ſipłr
nec ad tẽpus.ſ̊ pccẽm abſq; pena ẽ ĩoꝛ
qinatũ.̊ impoſſibile ẽ ad momẽtũ ꝑc
catũ eẽ impunitu. Itẽ ad iuſticie p/
fectionẽ ſpectat ſuꝑare iniuſticiã.ſicut
ad ſapie pfectionẽ ſꝑectat vicere mali
cij.vt dr ſapie.viij.Sapia vicit mali⸗
ciã.ſᷣ qꝛ ſapia vĩcit maliciã.impoſſibte
eſt aliqð malũ eẽ qð dĩna ſapia nõ ſta
tim oꝛdiet ⁊ exinde bonũ aliqð eliciat.
cuʒ iuſti dei ſiłr oẽm ſupꝑat iniuſtici
am.impoſſibile ẽ aliq; culpa ↄmitti qn
ſtatim ad eaʒnõ ſeq̃t aliq̃ pʒna. WE?
dom q impoſſibile ẽ culpa in aliqͥ eſſe

qn ad ipſa ſeq̃tur pena inſepabitr. Et

rõ hui põt ſumi ex pfectiõe dĩne eqͥta
tis:⁊ ex pulchꝛitudie vniuerſitat᷑:⁊ ex
ĩoꝛdiatõe cłpe:⁊ ex ↄditõe pꝛccãt nẽ Ex
pfectõe dĩne eqͥtab rõ ſuit᷑ ſic. Tãte eni
eqtatis ẽ ðs quiẽ iudex oiuʒ vt nõ pa
tiat᷑ dedecuſ pcciad modicu eẽ ſine de
coꝛe iuſticie.omni enĩ mõ dʒ iuſti iiu
ſticia ſupare. Ex pulchꝛitudie vniuer
ſitat rõ ſumit. Nniuerſũ enĩ ex oꝛdie
pulchꝛitudinẽ habʒ.et talis ẽ iſta pul⸗/
chꝛitudo q̃leʒ decuit fieri ad oñſioneʒ
ſuũme ſapie.⁊ iõ nullomõ fedari pot:ac
ph̊ nec ad momtũ eẽ in ea aliqͥq ioꝛdi/
natũ ⁊ ita nec pcẽ̃m a łena ſepatu.Ex
conuptõe culꝑ rõ ſumit. Nunq; eniʒ

culpaↄmittit᷑ qͥn modꝰſpẽs ⁊ oꝛdo cir

ca actõem uolũtatis pᷣuet᷑.et dũ uolũ/

tas ſe uolütarie in actu ſuo deoꝛdinat
ſemetipſã incuruat.⁊ du incuruat mõ
ſpe ⁊ oꝛdĩe puatur q;tũ ad hilitateʒ ad

bonũ. tał aũt buatio magna è in ipſa
aia dãnificatio ⁊ leſio.Et iõ dicit Au
guſ.in qdam pᷣmone ð inocẽtibꝰ NHẽo
Pʒ iniuſtũ lucꝝ ſine iuſto vãno. vbi lu
crũ:ibi dã nuʒ.lucrũ in archa:⁊ daãnuʒ
in ↄſcia. Tulitueſtè ⁊ pdidit fidẽ.acq;/
rit pecunia:⁊ pdidit iuſticiã. Ex ↄditõe
peccãtis rõ ſumit᷑.qꝛ uolũtas ronaliſ q
eſt cqꝗ pcci q̃ſi media ẽ int ſenſibilitatẽ
⁊ ſynderiſim.media ẽ etiã int deum ⁊
alias creaturas.et cũ ſe ↄuertitad hec

inferioꝛa:ab eo recedit qͥ ſi urſü eſt. ? dũ
acqrit puum bonũ amittit magnũ bo⸗
nũ.qꝛ dum acqrit vt nüc bonuũ:amittit

ſimptłr bonũ.⁊ que erat media facit ſe
ipſa infima. S iłr cuʒ peccãdo ↄcoꝛdat

cũ ſenſualitate:diſcoꝛdat cũ ſynderiſi.
⁊ dũ cuʒ ſynderiſi viſcoꝛdat: incurrit
ex illa repugntia remoꝛſũ quends ⁊ af
flictionẽ int᷑nã.⁊ ita dũ peccat ꝑdit ma

gnũ bonũ.pdit honoꝛè ꝓpum.pdit ſo-
latiũ ⁊ incurrit remoꝛſu.p. Et ſic pʒ
ad culpa inſepabiłr ſeqr pena. ſiue di⸗
cat᷑ pena queda danificatio ſiue dicat

pena afflictio ſiue ĩuolũtaria paſſio.G
pena queẽ danificatio ſemꝑ ſeqtur in

actu ⁊ habitu.qꝛ nunq; eſt hõ in culpa
In ſemp ſit in vano. Efflictio vᷣo ſiue
remoꝛſio ſeqtur ſaltem in hitu.q;uiſ ꝓ
pter delectationẽ intenſã uel incõſide

rationẽ ſiue diſtractionẽ aĩmi non ſen

tiat᷑. Etex ̊ patet quałr pcẽm claudit
in ſe ꝑena:⁊ qualłr ccatũ põt dici pẽa

peccati⁊ etiã pena ſui ipſiuſ.ſᷣm eni di
uerſa ↄpationẽ nolũtatis peccatis av
ſynderiſiʒ ⁊ ſẽſualitatẽ idẽ ipʒ ⁊ hʒ 1õ
nẽ pcci:c hʒ rõeʒ pene.ſicẽ onſum e.Cõ
cedede ſũt igit᷑ rões ꝓbãtes ꝙ pena ſeqͥ
tur culpa inſcpabiłr. Ad illudg qðᷣ
pꝰ obᷣꝛ in nꝛiũ ꝙ altiſſimeſt paties red

ditoꝛ.dð ꝙ duptrè loq de pena.ſ.q;tuʒ

ad ſtatü inchoatõis.⁊ qtũ ad ſtatũ ↄſu
matiõis.Et pᷣmo mõ punitur hõ reme

diabitłr. ſecũdo irremediabiłr. enaʒ
igikt ſm ſtatu inchoatõis ⁊ remediabi-/
litatis ſtatim ifert deꝰ.qꝛ H̊ decet ſuaʒ
iuſticiã.ſᷣm ſtatum nero ↄſummatiòis
⁊ irremediabilitatis differt. hoc enim
decet ſuam benignitatem ⁊ patientia

Fʒ cui diuitias noſ expeetatad pniaʒ.

Ad illud qð obꝛ ꝙ deus nõ ſtatim

remũerat.dð ꝙ ſicut in pena magnitu

do afflictiòis differt.⁊ iterioꝛ afflictio

⁊ remoꝛſio peccatũ cõcomitat᷑.uel oꝛdi
nis multitudo abſcõdit᷑ bnfaciẽtibuſ.
nibilominꝰ tñ alique pmitie ſpũs de⸗
guſtant.⁊ in oĩ bono ope quedã iocũ-
ditasoſcie ⁊ trãquilitas bñ oꝑanti cõ-/
cedit᷑ que ẽ ſicut fructuſ⁊ remuneratõ
opis illiꝰ.et h̊ eſt qð dicit apłs.laboꝛã
teʒ agricolã oʒ pᷣmo ð fructibedere.
Ad illud qð obꝛ ꝙ pena ẽ paſſio in.
uolũtaria ⁊ afflictiua is ptʒ rñ oex his
que dicta ſut. Ha ibiẽ dãanificatio ⁊ af
flictio.q;uis nõ ſemꝑ ſentiat. Ad il
lud qð obꝛ ꝙ ðs punit ſufficiẽter aut
nõ.dðʒ ꝙꝙ punire ſufficiẽt hocẽ dupttr.
aut ſimptr.aut ſᷣm ꝙ ↄpxtit ſtatui. In
pnñti igit᷑ punitur culpa ſufficient ſᷣ H
nõ ſimpłr.ſj ꝓutↄpetit ſtatui pnti.⁊ iõ
in tali punitõòe ſaluat debitꝰoꝛdo.⁊ ni
hilominꝰpoſt egreſſũ aĩe a coꝛꝑe dʒ fi/
eri pne accumulatio nec rẽanet ĩ pnti
nec in futuro aliqͥd impunitũ.ᷣ totum

punit᷑ lʒ plus ⁊ minꝰ ſᷣm ꝙ exigit locꝰ
⁊ tẽpus. Ad illud qð ob ꝙ hõ beni⸗

ꝙ cü ðus ſit ipſa iuſticia:ſi ꝓpaʒ offẽ
ſam dimitteret inpunitã. iniuriã facẽt
ipſi iuſticie.nõ ſic aũt eſt ð hoĩe. Pꝛe

tea.cũ ipſe ſit vltimPꝰiudex ei reſeruuan

turoia punieda.yvñ qð ipſe dimittit ĩ/

punitũ aliuſ punire nõ pot.non ſicaüut
eſt de hoĩe qͥ hʒ aliuʒ ſupioꝛẽ iudicem.

⁊ qð ipſe nõ punit q̃ſiad deũ remittit.
Ecundo queri
tur vtꝝ pena poſſit eẽ in aliqᷣ ſi
ne cłpa pcedẽte:Et ꝙ nõ vr. Pꝛĩo au

ctoꝛitate Hiero.A it eniʒ ſic Quicd

patimur pcca nr̃a meruerüt. Item

Gꝛego.i quada collecta Nulla eiſ no

cebit aduerſitas:ſi nulla dñetur eis ĩ
iquitas.ergo ſi nõ pceſſit dniumculpꝑe
videt ꝙ nullo mõ ſeqͥ poſſit ſupꝑpliciuʒ
pene:· Item Auguſ.i pᷣmo retract.
Moꝛs ⁊ vita a dno deo eſt. vita vta
donate ⁊ moꝛs vta vidicate.ſi igitura

deo ẽ moꝛs vt a vindicate.pari rone et
omis alia pena.ᷣ oĩs vindicta reſpicit

gnꝰtotũ cõdonat.dð ꝙ nõ eſt ſite ꝓ eo

meritũ cułꝑe pcedètis. vr̃ ꝙ in nullo
ſit aliqᷓ pena qn in ipſo pᷣus fuerit cul-
pa illius pene meritoꝛia. Yteʒ pena

q;tum de ſe dicit aliqd maluũ.Hiuidi
tur enĩ maluù in mal culpe ⁊ malũ pe/

ne. ergo ſiẽ malũ culpe dicit pᷣuationẽ

alicuius boni ⁊ alicuiꝰ oꝛdis.ita etiaʒ
⁊ malũ pene.ergo ſicut malu culpe idi
et oꝛdiari ita et malũ pene.ſᷣ ſicut ma

–

ũ culpꝑ oꝛdiat᷑ p ſeq̃ns maluʒ pene. ſic
malũ pene panterius ma ũ culpe. igit᷑
ſicut cłpv nõ põt eè ſine pena.ſic nec pe
na ſine culpa. Iteʒ ois punitio ſᷣm
ꝙ huiuſmòi eſt effectꝰ diuine iuſticie.
iuſtꝰaũt ſᷣm huiuſmõiↄſiderat merito

rũ exigẽtiam.nullũ aũt eſt meritũ pene
niſi peccatũ. ergo impoſſibile ẽ aliquẽ
puniri niſi in eo qð pꝛeceſſerit macła
pcci. Sʒh. Job.xvij. Nõ peccaui⁊
in amaritudibo moꝛat᷑ ocłus meus. et
ſimłr YJob. vi. Vtinã appẽderent pcca
mea qͥb irã merui.⁊ calamitaſ quò pa
tioꝛ in ſtatera q̃ſi arena maris h̊ guioꝛ
atparet. ergo v r ꝙ pene que fuerut in
Job nõ fuerüt merito pcedentiũ pcco
ruů. Itẽ YJo. ix. Quis peccauit haut
pẽtes eiuſ vt cecꝰnaſceretibi dr.neq;

h peccauit neq; pentes eiꝰ.etexpoit au

guſ.ꝙ h̊ nõ dĩ qꝛ nõ gccauerũt.ſed qᷣa
cecitas nõ erat pena peccati. ergo ideʒ

qð pꝛius. Item ꝓ pꝑeccato oꝛiginali
nõ meret quis niſi ſemel moꝛi.⁊ Laca

rus nõ ti fuit moꝛtuus ſemel ꝶᷣ bis.er

go videt᷑ ꝙ p* moꝛs aut ſecũda fuerit

ei abſq; merito peccati inflicta. Itẽ

tota die videm ꝙ impiꝰaffligit iuſtuzʒ

Et ð h̊ etiam ꝓpheta conquerit᷑. Aba
cuc.i.taces cõculcãte iuſtioꝛem ſe.ſed

non eet iuſta querela ꝓphete ſi iuſtus

ꝓ tccatis ſuis puniret᷑.ergo videtur
mite pene infligatnr que nõ infligũ/
tur merito pccoꝝ. Ite xps fuita iu/
geis ĩterfectꝰ.⁊ planũ eſt ꝙ ĩ ipſo nul⸗/
lũ fuit oĩno pccm.s moꝛs illa pena fu/
it.hoc aſtat.g vr pena poſſit eẽ abſq;
cłpa pambula. WÆο dò ꝙ malũ pene
dupxr põt oꝛdiari.vnoꝰad malũ culpe
qð puniẽdo oꝛdinat.Alioꝰin ↄpatioe
ad bonum qð deus elicit ex illa pena.
Bico igit᷑ ꝙ ſialiqua pena infligatur

ibefimnma G
ſeſaſfirorent
ſtopuni. e⸗
net.pauezmo⸗

s taſtotta

ſiger büanz
fitrpancüa
Entnopni
ſealtnöretpt
mtinſevepot
ſtheitzzi ſeßt
lſäpenapong
nthtentithin
m infor toe
ſpicitculpin⸗
o Cieoo⸗
eng alon od
ſenmiadevie
ſnicnligeid
fworenmnde
Warſchecſi
noadedrezp
upoſtefeſi
onpentnr
olCacenenui
tione gnubj
lelct Aoil
Dbier⸗ o
liocddignibp⸗
göricteſſie⸗
eſtſictdicu
lathorigialei⸗
s v eſz
Ppofuitboch

erginn
dusfunſtl
6. n
el litſih
umläalkici
urſann
mmemaſtnen
Hcispuninofnn
'diuneuftit.
ihſiventnen
Weſtnenime
wſſbillei atani
Neceſſent mackt
Bönmccaui
iodus mens e
iawdrneniei
claminſcuj
Qusranthan
möcn denwan
Smuumenitſcti⸗
mun aon
anvalginl
nelmonit Lag
Eſenelsbis
utſccica fur
rafligiuſr
nconaveni An
rinſtcenſ.

upperrſiuſt⸗

nitt Agti
Prtofnnni⸗
mückgitpe/
masiluufn
u ſrerchi
eodggMüftl
ntuuih
.Alonn
clctetimn.

upemininn.

cuiꝰoꝛdiatio pᷣncipałr ↄſiſtat ĩ ↄpatõe
ad malũ culꝑ puniendũ.neceſſe ẽ ali/
quaʒ culpã pꝛeceſſiſſe.nec tin pceſſiſſe:
etiãaliò mõ ↄĩcari inſepabitr. Mca
eniʒ autẽ directe oꝛdinata ad punien-

dũ aut ẽ oꝛdĩata pᷣncipałr ad malũ ex

cludendũ. ꝛĩo mõ eſt pena infernat.
et ſecũdo mõ eſt pena purgatoꝛia. ⁊ ?
mõ reqrit pena pntiaʒ culꝑ ſm defoꝛ⸗
mitatẽ 1 macula. 2 mõ reqrit culpꝑe pñ
tiaʒ 'm reatũ ⁊ ſe equelã. Si aũt pena ĩ/
fligat᷑ pꝛincipatłr ꝓpter oꝛdinẽ quẽ hʒ

adq bonũ qð inde elicit᷑.autergo ꝓpter
bonüũ ꝓbum aut ꝓppter bonũ alienuʒ. L
Si ꝓpter bonũ ꝓpuʒ ſic reqritqt ſb⸗

iecto illo aliqñ fuerit culpa: ⁊ ꝙ poſſit

eæẽ de futuro. Si aũt ꝓpt bonũ alienũ
ſic ſufficit pene vt fuerit culpa ĩ alio q;

4

in eo qͥ punit᷑.in eo viʒ pꝓ qͥ pena illa ſu

ſtinet. p queʒ modũu fuitin xpo.cuius
moꝛs ⁊ paſſio erat oꝛdiata ad redimẽ/
dqũ genꝰ hüanuʒz ? liberanduũ. ⁊ ſepan/
dqũ repandu a lapſu in quẽ ceciderat
ex peccato bmi peni. Et ſic pʒ ꝙ oĩſpe
na aliqͥ mõ reſpicit culpa.ſᷣ quedã vtp
ſentẽ in ſe. vtpote pena infernał.queds
vt ptitaʒ i ſe ͥ pnñtem in reatu⸗ ſeque
la ſiẽ pena purgatoꝛia. ueda vᷣo ſolũ
vt pteritã ⁊ H̊ in eo qpunit.⁊ ſic oĩſ pe
na iuſton xpo excepto. Quedã vo re-
ſpicit culpã nõ in ſe ſ̃ in alio.ſicut pʒĩ

xpo. Cu ergo queritvta omiĩs pena ſit
cãta a culpa. dð eſt ꝙ ſi ĩtelligat de ca
meritoꝛia de ↄdigno.ſic nõ hẽt vitatẽ.

ſi aut intelligat᷑ de cã ſine q non. ſic ali

aͦ mo neritate het. Nulla em eẽt penaẽ
oĩe niſi pceſſiſſet culpa.Et ꝑ G̊ patet

rñoad qoͤneʒ ppoſitã. q̃ querit᷑ vtuꝝ pe-
na poſſit eſſe ſine culpa peedente: ſiue
qua querit᷑ vtꝝ pẽa poſſit ſepari a cul-
pa Cocedendũ eſt eni ꝙ ſit ꝓpter oꝛdi
nationẽ quã hʒ ad bonũ poſteri qpᷣ ex
ea elici Ad illud â q obꝛ de hiero.

dð ꝙ hiero. nõ accipit ibi mereri ꝓ me
rito cõdigniß potius ꝓ merito cõgrui.
qð quidẽ eſt ſic diſpõ pꝛeabula.et ueꝝn

eſt ſicut dictũ eſt ꝙ niſi fuiſſʒ ĩ nob pec
catũ oꝛigĩale.in nobᷣ nõ eſſetᷣcta pena

litas. vñ eſſʒ aliq afflictio pene. et ꝙ in
xpo fuit. hoc fuit ſolũmõ uolũtarie.

5

Ad illud qð obꝛ de Gꝛeg.dð ꝙ faciẽ⸗/

daẽ vis in ᷣ qð dicit.nulla nocebitad

uerſitas. nam aduerſitas que nõ infli

git homĩ exigete merito pcedẽtis ꝑec-

* —

cati:nõ eſtad eiꝰ nocumẽtuʒ ſᷣ potiꝰ ad

eius pfectũ. Jux illud apli Biligenti

bus deũ oĩa coo.in bo. Ad iltd qð
ob ꝙ moꝛs ẽ a ðo vidicante.⁊ ita alie
pene.dð ꝙ in ope iuſticie ſe multũ imi
ſcet opus mĩe. Et iõ q;uis p diſ P ad
penã fuerit vĩdẽa.młte tñ pene ↄſequiũ

tur ad illam diſponẽm:que potius ſũt

bñficia diuĩe mie ⁊ diuie viſitatiõis q;
ſint inſtrumtuʒ ire. Cũsg dicit᷑ ꝙ moꝛs
eſt a deo vindicãte. intelligit de ipſa
ncẽitate moꝛiẽdi.ſᷣ ex Hnon ſeqͥr ꝙ oĩs
alia pena ſit a dei vidicta.ĩmo ſic tactũ
eſt põtee a dei mĩa que erudit⁊ flagel
lat oẽm filiũ queʒz recipit. S ic enĩ ↄpꝑ
tit pnti ſtatui. Ad illud qð obꝛ ꝙ pe
na oꝛdinat᷑ ad culpã ſiẽ ecõuerſo.dðim
ꝙ nõ eſt ſike. Culpa en hẽt oꝛdĩari ſic
dictũ eſt dupłr. nõ ſolũ ad pus. ſᷣ etiaʒ
ad poſterius.peccatũ aüt bm ꝙ huiuſ⸗

7

mõi oꝛdiari habʒ ſolũ ad poſteriꝰ vide
tionẽ niſi pntiałr aſſit ꝑena.pena uero
ꝓpter oꝛdiationẽ ad poſteriꝰ bonu: oꝛ/
qinata ⁊ vtiliſ eẽ põt etiã ſi nulla ſit cul
pa in eo qͥ punit᷑ illius pꝑene meritoꝛia.

-

Illud enĩ malũ recõpenſat p mai bo/
nuz qð inde elicit.ſiẽ patet ĩ ceco nato
æ in Job ⁊ ĩ Lacaro.⁊ in qlibʒ viro iu
ſto. Oe autẽ bona inde eliciant inuẽi-
etur ĩ. iiij. diſ. xpv. Ad illud qð vltio

obꝛ iam pʒ rno.qꝛ etſi punitio ſit a di⸗

uina iuſti. nihiloin tñ plimũq; ẽa di
uina mia. Sic eni vult auguſ.ĩ q dam
ßmone quẽ facit de flagellatõe phara
onis.cũ de ĩmittebat pharaõi flagel⸗/
la:impẽdebat mie bñficia.q; coꝛ eiꝰad
ↄuerſionẽ excitabat.cuʒ vᷣo ſbtrahebat
ßerat ex rigoꝛe iuſticie q ꝓpt ipſi pha

raõis pcca:dũ illa flagella ſotrahebat

ipm obdurari ſinebat. et ꝓ tanta ſcri⸗/
ptura dicit ꝙ coꝛ eiꝰ indurabat.

Onſequenter

querit᷑ de ↄpatõe pene ad dĩne

inſticie etatẽ. Et circa H querũt᷑ duo.

Iʒ ad ꝑenã.⁊ iõ culpa ſemꝑ dicit ĩoꝛdia

ꝛimo querit᷑ vtꝝ aliqᷓ pena ſita deo:
S ecũdo vato ꝙ ſic.querit᷑ vtꝝ oĩs pꝑe
na ſit ab ipſo⸗

vtꝝ aliq̃ pena ſita deol Et ꝙ ñ
pf.ſap.i.Deuſ moꝛtẽ non fecit.ergo ſi
moꝛs int oẽs penas ẽ maxie maifeſta/
tiua diuine iuſticie.⁊ h̊ nõ eſt a deo.vr̃
igit᷑ ꝙ nulla alia pena ſit ab ipſo. Itẽ
Auguſ.ſupꝑ illũ locum ps Deduc me
dñſe in iuſticia tua.cũ punit malos ðs
non ſolũ maluʒ eiſ infert.ꝑ̊ ſuis maliſ
eos relinquit.ꝗ videt᷑ ꝙ nulla pena ſᷣm
id qð ẽ:a deo ſit. Item pena ẽ malũ
repugnãs nẽ.ſᷣ cõditoꝛ nẽ nihil facitõ
nãm ſicut vult Auguſ.igit᷑ vr ꝙ nulla
pena ſita o. Item ois pena iducit
puationẽ alicuiꝰboni.⁊ pᷣuatio boi di
cit boni defectũ.defectꝰ aũt nõ hʒ cãm
efficientẽ ſ̊ deficientẽ.ſi ergo deꝰ nul⸗/
lius eſt cq deficiẽs.nullus defectꝰ põt
eẽ ab eo.̊ nec pena aliq̃̊. Iteʒz ſicut
malũ culꝑe puat bonaʒ diſponem no/
lüũtatis.ſic malũ pene puat bonã diſpõ
neʒ nẽ.ſ̊ ita a deo na ſicutuoluntas.
⁊ ita ↄſeruatio nẽ ſicutↄſeruatio uolũ
tatis.ſi ꝗ̊ mala diſpõ nolũtatis nõ eſta
deo. pi rõne nec mala diſpð nẽ.ergo ſi
cut nõ eſt a deo culpa ita nõ eſta ðo pꝑ
na. Iteʒz ſicut ĩ deo ẽ ſũma bonitas
q;tuʒ ad rectitudinè nolũtatis q eſt iu
ſticia.ſic ĩ deo ẽ ſüma bonitas q;tũ ad
ↄpletionẽ ⁊ pfectionẽ nẽ.ſ̊ deus qꝛ ſũ
me bonꝰeſt ⁊ ſũme iuſtuſ.non põt facẽ
aliqð malũuũ.ſiue aliquꝗ iniuſticiã ſiue
peccatü. pari rõe euʒ ſit bonꝰ ſũme ꝑ
nãm nõ poteritab eo egredi maluʒ qð
ſit in nocumentũ nẽ.igit᷑ ſicurab ipſo
nõ exit malũ culꝑe ſic nec malũ pene.
Sʒ3. pſa.xlv. Ego vñs foꝛmãs lu
cem⁊ creãs tenebꝛas:faciens pacẽè et
creans malũ.b;̊nõ intelligi de malo
culpe.ꝗ neceſſe ẽ ꝙꝙ hẽat ueritatẽ de ali
q malo pene. Item expſſius DBeut.
xxxij. Ego occidã ⁊ ego viuere faciã.p
cutiam ⁊ ego ſanabo.ſjᷣ occiſio ⁊ pcuſ-
ſio ẽ pena.g . IYteʒz adhuc mag ex
pſſe Ecc.xi. Bõa ⁊ mala.vita ⁊ moꝛs.
pauꝑtas ⁊ honeſtas a deo ſũt.ſᷣ huiuſ

Teriturigitur

modi ſut pene.ergo c&. Itez adhuc
expſſius ð nouoteſt. Math.xxv. Jte
maledicti in ignẽ et.ſ ab illo pncipali
ter ẽ pena qͥ dictat ſnĩiam.i& h̊ eſt deus.
8 t.. IFtez AMug' in lisde li. ar. De?
eſtauctoꝛ mali qð patimurſ hẽ malũ
pene vtibidẽ dicit.ꝗaliq̃ pena ẽa deo.
Iteʒz ſicactꝰ diuĩe mie eſt parcẽ.ita
actus diuiĩe iuſticie ẽ punire.ꝗ ſic pcc̃i᷑
remiſſio ⁊ ĩidulgẽtia ẽ a diuĩa mia.ita
peccati punitio ẽ a diuĩa iuſtitia.& ali
q̃ pena ẽ a deo tanq; a ciꝗ. MWꝰ. dð qy
pena plus dicit q; malũ. Malũ enim
impoꝛtat abſentiã ſiue defectum boni
vbi dʒ ecẽ. Pena vo impoꝛtat oꝛdineʒ
ad ipſu meritũ pene.⁊ ſił cum h̊ diſpo/
neʒ aliq; ſignificat circa ipʒ punibile.
OQm igit᷑ tam oꝛdo q; diſpo rei dr̃ eẽ a
deo ſicut a pᷣncipio.hinc ẽ ꝙ rõnabilr
ↄcedit᷑ ꝙ pena ſita deo.ð illa potiſſime
que impoꝛtat oꝛdinẽ fundatũ ſuꝑ talẽ
diſpõneʒ.⁊ qm dicit aliqͥ mõ oꝛdineʒ pᷣ
cedentẽ.⁊ culpa pꝛecedẽs nõ eſt ex ↄſti
tutiõe nẽ.ſᷣ potius ex uolũtat inoꝛdina
tiõe.hinc ẽ ꝙ etſi pena dicat᷑ a deo.nõ
iñ dr a do faciete ſᷣ a deo vidicte.Cõ
cedendũ eſt & aliqs penas a deoec. ſiẽ
oñdunt ròes ad h̊ inducte.ꝓ eoq aliq
pene ſüt diſponeſipſi punibit.⁊ diſpõ
nes non q̃leſcũq;.̊ oꝛdinate ſᷣm rigoꝛẽ
dine iuſticie. Ad illud qð obᷣꝛ in ↄꝛi
um ꝙ deus moꝛtẽ nõ fecit iã pʒ rño.qꝛ
nõ negat᷑ ꝙ moꝛs nõ ſita deo vindicã-/
te.ſᷣ q nõ fuita deo nãm inſtituente.iõ
Deus eã inflixit qꝛ homo eã meruit me
rito culp⸗. Ad illud vo qð obꝛqꝙ de
cũ punit malos nõ infert eis malũ.dð
qꝓauguſ.nõ vult ibi negare penã infer
ni eẽ a deo ſed h̊ vult ibi negare ꝙ de
fectꝰi lle qͥ claudit᷑ in ĩtellectu pene nõ
creat᷑ a deo.vñ nõ dicit.non infert pe-
nã.ſᷣ nõ infert maluũ.malum eni dicit
ipm defectũ ſicut dictũ eſt. pena auteʒ
nõ tm boni defectionẽ ſł etia dicit puni
bilis diſppneʒ. Ad iltq qð obꝛ ꝙ cõ

ditoꝛ nẽ nihil facit nãm.dð ꝙ ſi nã di

catur nalis create obedietia ur nãle iu-
dicatoꝛiũ ſᷣm ꝙ hõ eſt hilis ad iuſticiã
qꝛ vtrũq; hoꝝ dicit ĩmediatã oꝛdinatõ

neʒ ad deiü.ſic deꝰnõ facit natumm.ez

ſatmret⸗
nlniso⸗
methn
Giacrlap⸗
its uſtici
ſminoß.
ſücetdiun
cetdiie in
uraſineac
te ſinead
certikea;
Gpena dici
giut ho⸗
defecine
fampaſſone
ſcutacnoig
liuigel ic
bigealis
ſta tna ded
oto. Crppe⸗
ds dicide
Orcpmali
Rſican ma
tis domg
nat inodin
Penefzyh⸗
Ghbikr. ete
byenguet.
eſtgfecteat
iuur malie
nilebit Erp
Octdyfecn
Cnrndartan
Nruſgzeſün
Mentzn
nduienol
heecöerſo
Noliturtdi
deomianon
Gpercnnnt⸗
oencfei

.
Wr

Pſenfenn
ſelnipinei
dispuntti
penarpon
dleierhen

„Irzachn
ah
1 llodnepal
mabeſtdens.
ledeliar De⸗
munshenngl
ünegde⸗
necſtpantdinn
unm Cſi he
adnignig itn
dci. d
li. Müenmn
nedeiechumon
Dinpertgtonine
tſctunhdiß⸗
mßzpund.
diſwo widfei

ncegrönabr

döl wtfſine
fnchniſip nll
Mii noocinez
isnöeker
1 Wüni norin
mndici adeon
adedricſeiri
nns deliiſi
mener venfti
gipondütdin
ounmur fii
tilut voenii
ſrtiizrio
tadeorincidi,
minſticnenan
wocimernün
nadocdbegnr
fmientismin
vinegnefminn
naltdbiregnnetd
iniclcenmnen
ictonin,
lö.mmlunciidil
dictickt mnun⸗
rzeilinnn
Aild pcheg⸗
nin ddg in
artiniſii/
ck bilstiit
rinctininiin

nirrjn

ſicut nec facit cõtra ſeipſum. Alio mõ

dicit᷑ vis opãs ᷣm ſolitũ curſũ eti qð
cũq; bonũ qð ineſt creature ex ſna oꝛi

gine. et H mõ deus facit ̊ nãm. ſiue p

miracula potẽtie.ſiue p ſuꝑplicia vidi-„/
cõtis iuſticie.et ſic non facit ſimpirõ
nãm.ĩmo potius ſᷣm nãm: cuiꝰopatio
ſbiacet diuĩe potentie.⁊ oꝛdinatio ſbia
