ta nõ tamẽ aĩata: quõ verũ eſſe poterit
cũ nobis cõplexio ſit ad ſuſcipiẽdũ ani
mã ꝓxima diſpõ.ꝓpt᷑ hec ⁊ his ſiłia hic
modꝰnò videt᷑ aꝑppꝛobadꝰ.Secũdo mõ
põt dici ſᷣm phᷣm ꝙ luiaria ꝓducta ſunt
ex aggregaiõe lucis vel ſuoꝛũ oꝛbium
ſicut enĩ ſi caloꝛ diſpſus in vnũ colligẽ
tur:fieret intẽſioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ:ſic dũ nã lu⸗/
cis in oꝛbibꝰreꝑta virtute ſui opificis ĩ
vnũ colligit᷑ lulare cõſtituit᷑.⁊ ſᷣm G̊ lu/
minare magis ⁊ minꝰẽ ſᷣm ꝙ maioꝛ eſt
in eo lucis aggregatio.⁊ qm luna ĩter
coꝛpa celeſtia magis ẽ nobis ꝓpĩiqua⁊
eiꝰoꝛbis.hĩc ẽ ꝙ ta ipa q; eiꝰ oꝛbis minꝰ
pticipat de pfciõe lucis.qꝛ tñ multuʒ ẽ
nẽ lucis ↄfoꝛme obiecta ſoli multũ illu
minat᷑.⁊ qꝛ hʒ dẽſitatẽ in ꝑtibꝰiõ radijſ
ſolis puia nõ eſt.⁊ ꝓptẽa radios quos
ſuſcipit refũdit ex ea ꝑte ex qua ſoli ſe
obicit.⁊ cũ ſit nobis ꝓpiqua multũ noſ
illuiat.⁊ ꝓpterea ſacra ſcriptura vocat
ſolẽ ⁊ luna duo luĩaria magna.⁊ hͥ po
ſatis eſt ꝓbabilis:nõ tñ vr̃ oĩo ſufficiẽs
ſi eni luna eſt ex aggregatõe ⁊ dẽſatõe
ptiü ſui oꝛbis qð eſt lumioſuʒ licʒ non
ueniat ad luioſitateʒ ſolis videt᷑ꝙ de
e debẽt lucere nõ tm ex luĩs ſolaris ſu
ceptõe.qð ad oculũ pʒ eè flm. Et iõ ẽ
adhuc ʒꝰmoqꝰdicẽdi ſm ſcõs ſcʒ dam.
⁊ ba ſiliũ.dð q; luiare nõ ti diẽ lumẽ:ſʒ
lucis vehiculũ ⁊ lucis vaſculũ. ꝓpt qð
eccł.xlv.de ſole dicit. vas admirabile
opus excelſi.vnde ſiẽ lucerna qͥ diẽ ve/
hiculũ lucis hʒ in ſe duplicẽ nãm. ſcilʒ
lucis que vehit᷑:⁊ coꝛpoꝛis quod vehit.
ſic voluerũt dicere de luminaribꝰceli.

Ait enĩ baſilius ſic.hoc ſolare coꝛpus

effem eſt vehiculũ illi mogenito lumi
ſiẽ enĩ aliud eſt ignis aliud lucerna:ſic
illi luci vehicula lumĩaria pata ſunt.
Itẽ dam.luĩaribꝰillis pᷣmu claꝝ lumẽ
cõditoꝛ ĩpoſuit:nõ vt impotẽs dare eis
aliud lum:ſp nõ nacãs illuqremanerʒ
luĩare eĩ nõ ipm lumè ſ̊ luis receptm
ſm igit᷑ baſiliũ ⁊ dam.luĩaria ſunt cõſti
tuta ex illa pᷣma luce que faciebat diẽ ⁊

noctẽ⁊ ſui oꝛbis nã quadã aggregatõe
dina manu ad modũ vaſis ⁊ receptacu

li lucis coadunata. Hũc igit᷑ modũ ſu-
ſtinẽdo ꝓpt᷑ ſcõꝝ reuerẽtia ⁊ ſecuriꝰeſt
perbis eoꝛũ inniti in hac ma ĩ qua plus
ꝓcedit᷑ ⁊ ex cõiectura q; ex rõne certa..

dð ꝙ luĩaria inq;tũ ↄſtituũt ex oꝛbibuſ

ſuis ꝑ aggregatòem:plꝰhñnt idoneita/
tẽ ad ſuſcipiẽdũ qᷓ; ad diffundẽdũ.ꝙ vo
lucẽt q̊ hñt ex lucis pmo create pfciõe
⁊ ideo illud luĩare cui deꝰ multũ dedit
de illa luce:maxiĩie lucet. ſiẽ ſol iſte cui
minꝰdedit:minꝰ*.⁊ illud cui mime:mini
ine lucʒ ex ſe.ſꝑ ſi lucʒ H̊ eſt ex ſuſceptõe
ſolaris inſluẽtie.Et ideo voluerũt alij
Dicẽ nõ tin luĩa ̊ oẽs ſtellas:a ſole lu/
mẽ recipe.qᷣcqͥd autẽ ſit de alijs ſtellis
tñ de luna ſatis plane apparʒ ꝙ p ſeñ
lucʒ. Et rõ huiꝰ eſt.qꝛ ad ſui ↄpletõem
modicuʒ ſuſcepit de illa luce pᷣcreata
qꝛ vero eſt aggregatũ ex nã que multũü
eſt apta ad ſuſcipiẽdu lumẽè: cũ ſit coꝛꝰ
magnũ ⁊ dẽſuʒ ⁊ nobis ꝓppiquũ.hĩc ẽ
ꝓꝙ multüũ de luĩe ſuſcipit ⁊ multũ refun
dit qñ ex ea pte illuiat᷑qua ſe nobis op
ponit.hoc autẽ eſt qñ ẽ impfcã diſtatia
a ſole ita ꝙ ſol eſt ĩ vno emiſpio:⁊ luĩia
in alio.⁊ hec eſt rõ quare ſcriptura ap⸗
ꝓellat luiare magnũ.⁊ quare ſol ppõitꝰ
ein diei⁊ luna ppoſita ẽ nocti.⁊ ꝑ q̊ pʒ
rñſio ad obiecta. & enĩ dr̃ luna eſſe
luiare magnũ:hoc nõ dr qꝛ luceatex ſe
vel qꝛ ſit mai q; ſtelle:ſ quia mag nos
illuĩat.quare auũt magis illuminat de
nocte q; de die rõ iã dicta ẽ. Ad iliq
vero quod querit᷑ quare recipiat lumẽ
vtꝝ ſicut traſpens rel tmiatũ ł᷑ſpecłm
dð ꝙ luna nec nãm pfcẽ opaci nec pfcẽè

trãſpentis nec pfecte habʒ nam ſpecłi:

Pticipat tamè aliquid de quolibet hoꝛüũ
m 5

—

naturò trãſpentis quodã modo ptici⸗

pat cũ ex nã quiti coꝛpis cõſtat.naturã
vero opaci in eo ꝙ ptes ille ita dẽſant

vt nec radijs nec viſualib ſe olarib pꝛe
beat traſitũ.nãm vero ſpeculi hʒ in h̊ ꝙ

ſic recipit vt etiã reddat:nõ tñ oĩo red/

dit ſicut ſeculũ.quia nõ ẽ coꝛpꝰterſuʒ
⁊ politũ:ſic pʒ aſpicicti ipm coꝛꝰ luiare
cũ eſt illuĩatuũ.ſpeculũ aut reddit imagi
nẽ.quia eſt coꝛpus polituʒ quod nõ eſt
radijs puiũ.hec aũt magis ↄiecturado
dicta ſunt q; aſſerẽdo vt aliqͥs ĩtellectꝰ
ſanus haberi poſſit de eo quod diẽ ſcri
ptura.fecit deus duo luĩaria mag .
Quod vero obicit᷑ꝙ nõ ſunt poſita
in firmamẽto t. dicẽdũ ꝙ firmamẽtũ
I ſcripturis aliquãdo accipit᷑ large alñ

ſtricte.aliqñ enĩ vocat᷑.viij.ſpera ĩ qua

poſite ſunt ſtelle.⁊ ſic ꝓpꝛie accipit᷑ ibi⁊
poſuit ſtellas in firmamẽto celi.aliqñ
accipit᷑ large ꝓ nã quiti coꝛpis que di-
uiſit aquas ab aquis.⁊ ſic accipit᷑ ibi.fi

at firmamẽtũ in medio aquarũ.⁊ pꝰh̊.

fiãt luĩaria in firamẽto celi. Itẽ qrit
de H quod ſequit᷑ ⁊ magr querit in lir̃a
de hoc. ſcʒ ⁊ ſint in ſigna ⁊ tpa ⁊ dies ⁊
annos.ſieni ſunt in ſigna no vidẽt᷑ pec

care.qꝛ per illa ꝓnoſticãt futura.⁊ ſi in

tpa.tũc vr ꝙ an ſolẽ ⁊ lunã tpa nõ fue/
rũt.vel ſi in tpa querit᷑ q̃re pluralit᷑ diẽ
tpa cũ nõ ſit niſi vnũ ts. Itẽ quẽit
de ſufficiẽtia iſtoꝛũ qᷓtuoꝛ que enũerat
in ſigna ⁊ tpa ⁊ dies ⁊ annos.qꝛ ſiłiter
ſunt in mẽſes ⁊ ſeptimanas.Si tu di/
cas ꝙ claudunt᷑ in his duobi.ſcʒ dies
⁊ annos. cũ ſiłr dies ⁊ anni claudi pñt

in 5 ꝙ dicit ſigna ⁊ tba. Wedicẽqu
willud verbũ duptłrhabʒ exponi ſ᷑m ꝙꝓ

dnplex ẽ vſus ſigni. ſignü eni et eſt ad

⏑

ſignãqũ ⁊ eſt ad diſtiguẽqũ.ſ: pmo mõ
.⸗ accipiat ſignü tüc eſt ſenſi us ꝙ illa luia
ria fcã ſunt in ſigna.i.in ſiq̊nẽ futuroꝝ

7 variatõnem tpuʒ ⁊ dierũ ⁊ annoꝝ.vt
variatio tpũ attẽdat᷑ in mutatiõe q;tuʒ
ad caloꝛẽ geris ⁊ frigꝰ.variatio dieruʒ

qtũ ad lumẽ ⁊ tenebꝛas. variatõ qnoꝝ
q;tum ad renouatoem hoꝛũ duoꝛũ.⁊ ſic

dicũt coꝛpa celeſtia eẽ in ſigna nõ quo-/
rũlibʒ futuroꝛũ: ſ̊ eoꝝ quoꝛũ ipſa ſunt
quoda mõ ca ſicut imbꝛiu ⁊ vẽtoꝛũ.⁊ ſic

er ponit dam. vel etiã eoꝛi p ea que pꝛe
ſignãat diuina ꝓuidẽtia: ſicut eoꝛü que

aduenient in iudicio ſᷣm illud luce.xxi.
erũt ſigna in ſole ⁊ lu.⁊ ſtel. Alioꝝ po

que ſunta li.ar.nõ ſunt ſigna ex inſtõe

diuina:ſ̊ potiꝰad illa ſignda traxit hu-

mana fixio ⁊ fallacia diaboliia. Si

aũtz? mõaccipit᷑ viʒ ab actu diſtiguẽdi
tũc eſt ſenſus ſicut ſigna ⁊ tpa ct.ſintĩ

ſigna quaſi diſtictiões tpũ ⁊ dien ⁊ an
noꝛũ. Hec autè expõ dine ſcripture vr

eẽ magis ↄſona.quod pʒ p añncedentẽ
lram vbi dr̃.fiat luiaria in firmamẽto
celi:⁊ diuidant diẽ a nocte.Guplerx eſt
mot luiariũ.vnꝰ quiẽ ad motũ vltime

ſpere ſuꝑ polos pncipales ad oꝛiẽtẽ in

oꝛiens p occidẽs quo motu reuoluunt
ſeł quolʒ nali die.⁊ ſᷣm hũc modũ diui⸗-
duũt diẽ ⁊ noctẽ:ſicut dr in ps.fecit ſolẽ

in ptatè diei.lu.⁊ ſtel.ĩ ptatẽ noc.Aliꝰẽ

motꝰꝓpus quẽ hñt nalr̃ in circulo ob
liquo.ſ.in codiaco in quo.xij.ſigna ſcri
bunt᷑:⁊ ſᷣim motũ planetaꝝ in ilt ſignis
⁊ maxie ſolis fit ſigtio ⁊ diſtictio tpuʒ
⁊ dierũ ⁊ annoꝛũ.diſtictio tꝑm fit.quia
quatuoꝛ ſunt tpa anni.ver.eſtas.autũ/

nus.⁊ hyẽs.que diſtiguũt᷑ ꝑ motũ ſolii

ĩ codiaco ꝓut ad nos accedit ⁊ a nobis

elõgat᷑. Diſticctio vero dierũ fit ſimilr
p eundẽ modũ.quia modo dieſ creſcũt

modo decreſcũt. Aliquãdo dies ſunt
maioꝛes noctibꝰaliquãdo minoꝛes ſᷣm
ꝙ p illũ motũ duplicit᷑ accipit᷑ ſolſticiũ.
ſcʒ eſtiuale ⁊ hyemale.ſcʒ vernale ⁊ au
tünale.Sũt etiã motꝰin diſtinctõe an/
noꝛũ ſᷣm ſeruatõem illiꝰmotus ſolis in
obliquo circulo. Siłr modo ſuo luna
eſt in ſignẽ tempoꝛũ ⁊ annoꝛũ⁊ dieruʒ.
apud iudeos maxie q;tũ ad ſolẽnitateſ
ſicut apud xpianoſ eſt ſol.ſicut dr eccłᷣ.
xliij.a luna ſignũ diei feſti. Siaut que
rat᷑ quare eccleſia magis accepit feſta
ſua m ſolẽ q; ſ̃m lunã exceptis duob⸗
ꝓlixa eſt huiꝰqueſtõnis determĩatio:⁊
plane inueniri põt in li.aug.ad ianua/
riũ.hoc qᷓ;tũ ad pñs ſufficiat ꝙ quia ſy
nagoga in tenebꝛis noctis ambulatet
minuẽèda erat.ideo a luiari quod nocti

pꝛeeſt ⁊ quod minuit᷑ in cõſumatõe acci

piebat ſuarũ ſolẽnitatũ diſtinctõnem.

gunen
ſcutden

ſerlu⸗

tntr die⸗
lhlun
gispete
ſoüͤcele
recöni⸗
ſeeſan
quoc
feſtiait
iganse
qui n
cait
ſerppen
riſouu
Aſrelin
ſnaet⸗
tonetoen
inoelen
inos.nt
ſcetazt
motus
ermman
tafem
guom
on
figei
Lot

Fodae
ü
ddeſ⸗
adod
Jec
deſe
noꝛi
creat
de.p.
reqn
haben
pauc
depel

infrmanin
e Sopleret
umwurline
mittoluunt
nds ſecnſcl

.
d en ſonaſe
ü
„

.
U

=êeꝝ

S

H”””ÿäl 5

Ngrne

4,
ä AN
OUNW
ℳ% 1
vorriAN
* „
worα
i ous ſnt
ommoes
ſe eit,.
cortlollna,
remaetau
„
ditncenn,
. „5
nosſolon
nocoa an
. .. 4
944 ſolenicate

—R erdf 77
ALHINRi⸗

ade .
5KR.
. „
neia do
ecepb
. .
7
PR
aeſt/
5sl „
5 .
cAYG .

7
N
r4 Wlle:

quia vero eccleſia iãẽ ambulatin lumĩe

ſicut de ipa dicit᷑ apoc.xij.młier amicta

ſole ⁊ lu.ſub ꝑe.eius.ideo mèſes cõpu-

tat ? dies ſolẽnes magis ſᷣm motũü ſo/

lis q; lune:excexto ſolo paſchate.⁊ per
ↄñs pẽtecoſt.paſchalis eĩ ſolẽnitas ñ
ſolũ celebꝛat᷑ in cõmemoꝛatiõem reſur
rectõnis ptexite:ſed etiã in pfiguratio
nẽ reſurrectõis future.⁊ in h eccleſia
quodã mõ eſt ↄfoꝛmis ſynagoge.vnde
feſtiuitatè illa obſeruata luna nõ iuda

icando:ſed potiꝰillã futurã ſolẽnitate,ʒ

quã exꝑectat ſᷣm ꝙ ſibi cõpetit pſigẽndo
bec aſt dicta ſunt ꝓpter illud quod diẽ
ſcriptura.⁊ ſint in ſigna cc. ⁊ ꝑ hoc pʒ
rñſio ad oba.ꝛ enĩ dr̃ eſſe in ſigna.q&̊ᷣ
eſt vel in ſignẽ imbꝛiũ ⁊ vẽtoꝛũ vel in di
ſtinctõe tpuʒ.⁊ iõ diẽ tpa płr ꝓpt᷑ varia
tionẽ tꝑuʒ in qᷓtuoꝛ temꝑpibus anni ſᷣm
q̃tuoꝛ elemètoꝛũ q̃litates.⁊ ſbiũgit dieſ

⁊ anos.yt ſicut ꝑ tpa notabat᷑ variatio

ſic etiaʒ per dies ⁊ annos poſſit notari
motus illiꝰterminatio:ita ꝙ dies dicit
termiatõem motus quo mouet᷑ ſol mo
tu firmamẽti: annꝰtermĩatiõeʒ mot

gquo mouet᷑ iĩ obliquo circulo. Et in hoc

pʒ ꝙ nõ dʒ poni mẽſis ⁊ ſeptiana.qꝛ nõ
tãgit᷑ ibi noua variatio nec noua tiatio.
Etꝑ hoc patèt omĩa que ſunt queſita.

Diſtinctio xv.
Irit etiã de
d us. ꝓducãt aq reptile c.

Supꝛa egit magiſter de
ꝓductõe reꝝ inſenſibiliũ

In bac parte agit de ꝓductone ſenſi⸗

biliũ vt aĩaliũ.Et qm ad aĩaliũ ꝓducti/

onẽ facta eſt vniuerſitatis cõpletio: et

ad cõpletõem ſequit᷑ ab opere ceſſatio.
IYgeo iſta ps babʒ tres In pma agit

de ſenſibiliũ pductõe. In 2de diui⸗

noꝛũ operũ pfectõe ibi.oĩbus autẽ his
creatis atq; diſpoſitis c In ttia agit
de. vij. diei requietiõe ibi.iã de.vij.diei
requie aliquid loqui oʒ c. Mꝛima ps
habet duas. In pma determinat de
ꝓductõne animaliũ ex aquis. Inz?
de ꝓductiõe animaliũi ex terra ibi.ſeqᷣt᷑

dixit deus ꝓducat terra te. In qua

parte pᷣma determiat veritatẽ:deinde
ſoluit diſtinctiöem. Similtr᷑ z pars ĩ
qua determĩat de operũ diuinoꝛũ ↄſu-
matoöne habet duas. In pma oſtẽdit᷑
qualiter in ꝓductõne homis facta eſt:⁊
cõſumata diſtinctio rerůü. In 2 vero

circa eandẽ diſtinctõem explicat diuer
ſas ſentẽtias cat holicoꝛũ tractatoꝝ ibi

in hac eĩ rerũ diſtinctõne catholici tra/
ctatoꝛes τ Similiter tertia pars hʒ
duas. In pma veritatẽ explicat In
2zaqueſtõnem mouet ⁊ determinat ibi.
ſed querit᷑ quomodo ſeptimo die dica/
tur deus .

intelligetiaã
huius ptis incidit hic queſtio
circa duo. Et pmo querit᷑ vtru ſenſi
bilia ſiue animalia facta ſint. Secũ/

do querit᷑ quo oꝛdine facta ſunt. Cir

ca pꝛimũ querũt tria. NPꝛimo querit᷑
vtrũ ſenſibilia quãtũ ad anim ſint pꝛo

ducta ex aliquo vel ex nibilo. Secun
do querit᷑ quãtũ ad coꝛpoꝛa vtrũ pꝛodu

cta ſint ex quatuoꝛ elemẽtis an ex vno.

Tertio querit᷑ vtꝝ in eaꝝ ↄpõe actia

pdominẽt᷑ paſſiuis:an ecõtrario.
Ira primũ ſic
pꝛocedit᷑ ⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ ſenſibiliuʒ
ſiue irratõnabiliũ anime ꝓducte ſint ex
aliquo.pᷣmo ꝑ textũ ſcripture qui dicit
pꝛoducat aque reptile anime viuẽt &.
⁊ paulo poſt.pꝛoducat terra animã vi/
uentẽ.ſi enĩ quod creata ſolo deoẽ cũ
aqua accepit poteſtatẽ ꝓducẽdi reptile
anime viuẽtis.non videt᷑ ꝙ animal ſᷣm
aliquod ſui pncipiũ ſit ex nihilo. Itẽ
per auctoꝛitatẽ philoſophi in li.de aĩa/
libus.xvi.ſolus intellectꝰ intrat ab ex/
trĩſeco:ſed ſi anime bꝛutoꝛũ fuiſſent p/
ducte ex nihilo:tunc eſſenta ſolo deo.⁊
intrarẽt ab extriſeco. Itẽ hocipſum
videt᷑ ratõne.quia ex eo res pꝛoducit᷑ in

quod reſoluit᷑: ſed nõ eſt aliquid quod

naturali reſolutõne reſoluat᷑ in nihil.
igit anime bꝛutoꝛũ animaliũ nõ ſunt in
nihil reſolute qñ aliq̃ aĩalia fuerũt coꝛ
rupta.ꝗ nõ ꝓducte fuerũt ex nihilo.
m 4

AIſtẽ ex eodẽ eſtala iſtins bꝛuti quõd

nüc eſt ⁊ pmi bꝛuti per cõfoꝛmitatẽ: ſe ed
anima illius bꝛuti generati per naturã
nõ eſt ex nibilo.quia tũc a natura non

poſſet pꝛoduci.⁊ ſic ſequeret᷑ ꝙ natura
non poſſet facere pꝑediculũ: quod cũ nõ

videat᷑ pꝛobabile ⁊ planũ ſit ſicut ex p⸗/

cedẽtibus aꝑparuit ꝙ natura non põt
aliquid ex nibilo ꝓducere.reſtat ergo

ꝙ iſte anime bꝛutoꝛũ animaliũ non fue
runt pꝛoducte ex nibilo. Itẽ anima
rationalis quia per creatõem educitin
eſſe eſt ĩmoꝛtaliſ ⁊ incoꝛuptibilis.eius
enĩ pꝛoductio nõ pẽdet ex coꝛpe:ſed ex
pncipio effectiuo:ſed anime bꝛutoꝛũ p

naturã ſunt conuptibiles.ergo nõ ſunt

ex nihilo pꝛoducte. Itẽ opus oꝛna-

tus pſupponitopus diſtinctiõis:⁊ pꝛe-/
ſupponit opus creatõis.ſi igit in diſtin

ctõne coꝛpoꝛũ nõ fuit noua creatio ſed

pꝛoductio ex aliquo:multofoꝛti videt
ꝙ in oꝛnatu.ergo ſi coꝛpus animaliũ ⁊
anime ad oꝛnatum ſpectẽt.videt᷑ꝙ non
ſint pꝛoducte ex nihilo ſed ex aliquo.
Mõtra ſiex aliquo pducte ſunt ſenſi
biliuʒ anime in pᷣmoꝛdio.quero de illo
ex quo ꝓducte ſunt.vtrũ illud ꝓductũ
ſit ex aliquo vel ex nihilo. ſi ex aliquo.
ſimiliter querat᷑ de illo:⁊ ita vel erit ab
ire in infinituʒ:vel erit ponere ꝙ illud
ex quo pꝛoducta eſt anima ſenſibiliſab
ĩitio ꝓducta fuerit ex nibilo:ſ qua rõe

illud ꝓductũ fuit ex nihilo:cadẽ rõne ⁊

anima ſenſiblis. ergo vr̃ c. Itez ſi
anime ille ꝓducte ſunt ex aliquo: illud
aliqͥd aut erat ſpũale aliqͥd aut coꝛpale
ſi coꝛpale.cõtra.ex coꝛpe nũq; põt fieri
ſpnᷣs:ſicut dicit augꝰ.ſup geñ.ad lit.ſi
ſpuale.tunc querit᷑ de illo:aut viuebat
aut nõ viuebat:⁊ quẽ vſuʒ hẽbat.⁊ iteꝝ
ſi ſpũale: quare ex illo nö poterat fieri
anima ratõnalis.Siergo ad hoc non

contiĩgit ratõnabłr reſpodere ſiẽ inuit

aug.ſupꝑ ge. ad lit.ad h̊ icõueniẽtia du
cens.ſequit᷑ex q̊ ꝙ pᷣme anime ſenſibi/
liũ ex nihilo ſint pducte. Itẽ ſi fuiſ⸗
ſent ꝓducte ex aliquo: cũ talis modus

ꝓducèdi cõpetat virtuti naturali.videt᷑
tunc ꝙ cũ iam eſſent coꝛpa ſup celeſtia
Igetia ⁊ ſnouẽtia ⁊ ad mixtionè oꝑãtia

ꝙ alalia virtute nature pñt pducere.
ergo pᷣmaria opa nõ eſſent ppꝛia dĩine
potẽtie.quod eſt incõueniẽs:cũ ipſe ſit
ſolus vniuerſi cõditoꝛ⁊ pfectoꝛ. Itẽ
videmꝰ nũc quedã animalia ignobilia

p putrefactõem generari.quero igit᷑ a

quo educat᷑ eoꝝ anima.⁊ vr ꝙ nõ poſſit

a natura:cũ natura ſit vis inſita rebus
ex ſimilib ſimilia ꝓcreâs. videtetiã -
nõ poſſit a vᷣtute coꝛpiſ celeſtis.qꝛ minꝰ

nobile nõ põt educere maiꝰ nobile. ſba
autẽ ſpuᷣalis vt dicit augꝰ. nobilioꝛ eſt
omni coꝛpe.ergo opoꝛtʒ ꝙ educata cre

atoꝛe imediate. ſed quod ſic educit᷑:hʒ
educi ex nihilo.ergo illoꝛũ aĩalinʒ que
putrefactõem generataie creant᷑.g
multo foꝛtius animaliũ pᷣmo factoꝛũ.

Itẽ nos videmꝰin animalibꝰanulo
ſis ꝙ ad diuiſionè coꝛpis remanet aĩa
in ptibus diuerſis:ſed illa nõ poteſt eẽ
anima pma que erat vna ſola neca nã
ꝓducta cũ ſtatĩ ſit in q̃libet pte.opatio
autẽ nature fit cum ſucceſſione.ergo
videt ꝙ ille ptes aĩent a creatiõe.ergo

mkttofoꝛtiꝰ ſenſiblia ĩ pᷣmãia pductõe

Itẽ quãdo bꝛutũ generat bꝛutũ:qut
traffundit aiaʒ aut nõ.ſi traffundat cũ
aĩa nõ ſit dĩſibił dabit aiaʒ ſuã totã.g
in generatõne moꝛiet᷑. ſi nò traffundit
cum eẽt eius opatio in ſemis deciſiõe
neceſſe ẽ ponẽ aliud genus p quod aia
educat᷑.H̊ aũt nõ põt eẽ feĩa:cũ ſit magꝗ
pncipiũ paſſiuuʒ qᷓ; actiuũ:ſic vult phᷣs

nec aliud pncipiũ actiuũ creatũ. ergo

imediate ꝓpducũta deo:⁊ ita ex nihilo.
igit᷑ multo foꝛtiꝰ vr̃ ꝙ ſic ꝓducte fuerit
in pᷣmoꝛdio. Mad pdictoꝛuũ intelli⸗
gentiã eſt nõndũ ꝙ circa ꝓductõeʒ aĩa

rũ aĩaliũ bꝛutaliũ diuerſi diuerſa opia

ti ſunt. Quida eni dicẽ voluerũt ꝙ aĩe
bꝛutoꝝ ꝓducte fuerũt ex nihilo.quia ñ
ex aliquo mãlr̃:nec ex aliquo ſeminalr
nõ ex aliquo mãalr᷑:quia ſunt for̃e pure
nõ ex aliquo ſemialr̃: quia nõ hüerunt
aliqͥd pexñs.⁊ iõ dicũt in pᷣma ꝓductõe
eas ſimpfr fuiſſe creatas:ſed deiceps
i ꝓpagatõe nõ dicũt eas creari:ſᷣ potiꝰ

traduci.nõ p deciſiõem ⁊ ſepatiõʒ ptis
aĩe:ſᷣ p młtiplicatõem.ſicut enĩ cadela

exquo accẽſa eſt põt ſe młiplicare ſine

pisdi
deitt
ſſbuie
zauce
Fältten
guelze
närte
mämd
copal
ducit
anner
ſecitt
ni il
eſtipt
tmnil
niſi⸗
gchitian
Nolssni
Terni
ſunteral
inizgoin
müilan⸗
guoder
denire
giasſe
etiä ni
bles,
tone!
xpes
dichye
Ntlan.
1toeſ
ſomicaſt
ekipoobe
Gecica
ſpänlai
utene
Ghlee
piugtn
ſpüaie
palet⸗
qenoy
tuncy
yfeſſe
mäaie
illa de
tatiph
aturei⸗
ngenit
eſpi

ſrtei;
dünilizn
tarceant
dnofuami.
inaldno
Sfemanetaia
nöweeſte
1ſanetan

ee „

— —

——
v

U
woifn
tmmüneli
inonerigi
,

, in!
mnolechk
40U .

„ , e⸗
ſuntſoitn
nin oN.
.
. / „2
g: ſec
19. e 1
Cei,
,adei
4 Dale
„* ,
ctNR—XRα
. /

luis diminutiõe: ſic ĩmo multo foꝛtius
dicũt ſbaʒ ſpualẽ poſſe. Secũda po
eſt huic directe oppoſita. ꝙ aĩe bꝛutoꝝ

ꝓducte ſuntex aliquo mãlr̃ ⁊ ſeminalr
maliter inq;: quia ſunt hoc aliquid:cuʒ

quelʒ earũ ſit motoꝛ ſufficiẽs.⁊ ideo ex
mã ⁊ foꝛma dicũt eas cõſtare. illã autè

mam dicũt eè ſpalẽ inſepabłr iüctam

coꝛpali nature.vñ ſicut ex coꝛpali nã ꝓ
ducũt᷑ coꝛpa aĩaliũ:ſic ex mã ſpũali ſibi

annexa vt dicũt fit pductio aĩiarũ.⁊ ſic

fecit deus a pᷣmoꝛqio.⁊ ſic etiã fac nüc
nã. illa autẽ mꝗ cũ pexiſtat fore ſeiariũ
eſt ipiꝰ.⁊ ſic dicũt aias illas ꝓduci non
tm mãliter: ſ etiã ſeĩalit᷑ cũ eis pexiſtat
mã ſpuᷣalis ⁊ hẽat in ſe aliquã potentiã
actiuã ad hoc vt ex ea fiataĩa:ſicẽ et coꝛ⸗
palis nã ad hoc ꝙ ex ea fiant coꝛpoꝛa.

Tertia põ eſt ꝙ aĩe bꝛutoꝛũ ꝓducte
ſunt ex aliquo malir̃ ſed nõ ſeĩalr.mãli

inq; quia coſtat ex mꝗ. nõ aũt ſ eialit. qꝛ
maã illa nõ pexiſtit foꝛme tanq; ſemen ei
quod ex eo ꝓducẽdũ eſt:ſed cũ illa con.

creat᷑ ⁊ cũ illa deſtruit.⁊ hi dicũt omẽs
aĩas ſenſibiles nõ ſolũ a pᷣmoꝛdio: ſed
etiã nũc eẽ a creatoꝛe:nec tũ incoꝛupti

biles.qꝛ ipe creatoꝛ dat vnicuiq; dura-/

tionẽ ſᷣm ꝙ ↄpetit einẽ. Sed qm oẽs

he pes aliqͥq dicũt ĩpꝛobabile.nã pᷣma
dicit ꝙ aĩia ſeipam multiplicat ⁊ tñſfun

dit:ita tñ ꝙ aia nõ hẽat aliqͥq ex qͥ fiat.
⁊ hoc eſt ponẽ ꝙ foꝛma nãlis poſſit aliã

foꝛmꝗ cõſiłem ex nihilo ꝓducere.quod

eſt ĩpꝛobabile ⁊ S impꝛobatũ eſt di.viij.
S ecũda vero põ ponit aliquã materiã

ſpũualẽ aie pexiſtere ex qua educat᷑ aĩa

v̈tute nature.⁊ hoc ſatis è male intelli9/
gibile quõ ſit aliqua ſpũaliſ mꝗ que nõ
viuat nec vſuʒ hẽat.quõ etia ſit aliqua
ſpũalis mã ⁊ ex illa aĩa rolis fieri non
valet.⁊ iterũ. vbi eſt illa foꝛma ſpualis
qꝛ nõ vf eẽ in ſe.ſiaũt eſt cũ mã coꝛpali.
tunc vr ꝙ mãẽ educat᷑ de mã.quod nihil
vf eſſe dictüů. Similt tertia põ ponit q;
mã aie ſenſibłis ſibi cõcreat⁊ ꝙ ſił cuʒ
illa deſtruat᷑.H̊ aũt ponẽ ẽ iũ auctoꝛi-
tati phi ⁊ rni:materiã ſcilʒ alicuiꝰcre-

gture in nihil olo cedẽ.ſi eĩ mã coꝛpatł

ingenita ẽ ⁊ ĩcoꝛuptibłis młto foꝛtius
vr ꝙ ſpualis que dignioꝛ eſt ⁊ nobilioꝛ

fm ꝙ eſt ſub tali eſſe. Et iõẽ quartus
modꝰdicẽedi ꝙ aĩe que ſunt pure ſenſi⸗/

biles ꝓducte ſunt ex aliquo ſemialiter
ſed nõ mãlr̃.ſemĩalr᷑ inqᷓ; qꝛ foꝛme ſunt

gñnabiles 7 coꝛuptibiles ꝑ nãm. ⁊ ideo
ſicutalie foꝛme nãles nõ ex nihilo pdu

cunt᷑: ̊ cũ aliqua potẽtia actia in mã ex
qua fiüt tanq; ex ſemĩaria.ſic eti intel

ligẽdũ eſt in aĩalibus ſenſibilibꝰq̃ ſunt

foꝛme tin:cuiuſmodi ſuntĩ bꝛut aĩalib⸗
Et iõ cõcedẽdũ eſt aĩas ſenſibiles ſiue
aĩas bꝛutoꝛũ eẽ ex aliquo. nõ inq́; malt
ſ ſemĩialr᷑.qꝛ cũ anima ſenſibtis ſit foꝛꝰ

nõ hʒ mãm ptẽ ſui:ſ ſoluʒ fit ex potẽtia

mẽ actiua que ab agẽte excitat᷑ ⁊ pficit
quouſq; fiatanima.ſicut globus ꝓficiẽ
do fit roſa. Aliter tamẽ nũc ꝓducũt ex
illo ſemĩario:⁊ aliter in pmoꝛdio.quia

nũc pducũt᷑ ex ſemĩario pexñte ſᷣm ſuf-/

ficiẽtẽ actualitatẽ:in pᷣmoꝛdio vero ꝓp/
dgucte ſunt ſił cũ illo ſeiario:vłſi eĩariũ
illud aliquo modo pexiſtit añ diẽ qntũ

in quo facta ẽ animaliũ pductio.in die

vero quĩto eſt ad cõpletà rõem eductũ
ita ꝙ data eſt virtus actiua nẽ vt poſſet

Deicepsaialia q́;tũ ad coꝛpꝰ ⁊ q́;tuʒ ad

aĩam ꝓpagare ⁊ mitiplicare.⁊ qꝛ qdaʒ
ſuntaĩalia maioꝛis pfciõis ⁊ oꝛgania
tõnis:quedã pᷣo minoꝛis.iõ dĩna diſpõ
rectiſſime oꝛdinauit vt qued aĩalia ꝓ⸗
dqucerẽt᷑ ex ſuo pncipio ſemĩario ſʒ ma
ioꝛẽ actualitatẽ vtpote ſüũt illa qᷓ gnant

per ꝓpagatõnem:ita ꝙ ſimile ex ſimili.
⁊ iſta ſunt animalia pfectioꝛa. Quedã
vero ſm minoꝛẽ vtpote illa que generã

tur per putrefactõnem. quia enĩ imper
fectioꝛa ſunt: minoꝛi indigẽtadiutoꝛio
⁊ virtute vt pꝛoducatur ad eſſe.Hec au
tẽ poſitio rõbilioꝛ eſt ⁊ firmioꝛ.qꝛ cõcoꝛ
dat in H̊ tã aug.q; phᷣs.ait enĩ Aug.ad
oꝛoſiũ ſic.ſemẽ cuiuſiʒ arboꝛis quadaʒ
vĩ hʒ:vt cuʒ coꝛuptũ fueritin tra oꝛiat
⁊ nirgultũ pꝛoducatur:deinde ramus
nihilominꝰcõſtipata dilatet᷑ in frondi⸗
bus:deinde in eiſdem floꝛibus decoꝛa⸗/
ta fructificet.ita eſt in coꝛpoꝛe vt ita di/-

cam quoddam ſeminariũ vnde ſuo tẽ-
poꝛe creãte pꝛouidentia dei aliqua ge/

nera animaliũ oꝛiatur.⁊ hoc idẽ habet᷑
ſuper SHeñ.ad lrãm.plane ⁊ diffuſe.

vt. . videbit. H.
tis cõiecturis ⁊ argumẽtis.⁊ iõ dicit ꝓ
res coꝛpales plene ſunt vᷣtute aĩe.et H

Hoc etiã vult phs in.xvi.aĩaliũ vbi oñ

dit ꝙ vegetabilis ⁊ ſenſibilis pus ſunt
in ſeĩe in poꝰq; educàt in eẽ. ⁊ ibi videt
innuẽ ꝙ illud quod foꝛmat mẽbꝛa nõ ẽ
aliud q; ipa aĩe vtus:⁊ illã giam vocat
potẽtia actiuã intriſecã ipi ſemi que cũ

coꝛpꝰex ſeĩe ꝓductũ:ẽ oꝛgaicatũ vt poſ⸗

ſit ab eadẽ pfici ꝓdit in actu:⁊ efficit᷑ ꝑ6/
fectio coꝛpis phiſici oꝛganici:aut certe
illud qð for̃at mẽbꝛa potiꝰẽ vᷣt aie pꝛis
⁊ mrĩs ⁊ cuiꝰopatõe in bꝛut aĩalibꝰ du
cit᷑ in e aĩa ꝓlis.ſecaꝰaũt eſt in hibus.

₰●

pbat ibidẽ phᷣs ex mul

multũ ↄcoꝛdat verbis aug:.qͥ dic.terra
pgnãs ẽ ſemiĩbnõ tm reſpẽu arboꝛũ:ſʒ

etiã reſpẽu aĩialiũ. Hac igit᷑ opiõem

ſuſtinẽdo dð ẽ aĩas ſenſibiliũ in pᷣmoꝛ
dio nõ eẽ creatas ex nihilo: ſicut rões
ad h inducte oñdũt.huerũt eni ſeĩariũ
pncipiũ ex q ꝓducte ſunt ⁊ nüc ꝓduciſt
Ad illud vᷣo qð pᷣmo ob ꝙ ſiaĩe ſen
ſibiliũ ꝓducte ſunt ex aliquo:ꝙ ilłq ſur
ꝓductũ eſt ex alio.dð ꝙ nõ opꝑʒ.ſeialis

enĩ rõ ſiune potẽtia actiua ipiꝰmẽ eſt ibi

mẽ ↄcreata nõ ex aliquo pꝛoducta. illa
vo que ex illo ſemie oꝛiunt᷑ ꝓpe nõ dñt

dici creari. Ad illud qð querit᷑ ſieſt

ex aliquo illud eſt aut ſpuale aut coꝛpa
le.dð ꝙ nõ eſt mã ſpũalis: nec ẽ mã coꝛ

palis:ſᷣ ẽ qued poꝰſpũᷣalis idita a cre

atoꝛe ipi mẽ coꝛꝑali ⁊ ei innitẽs ⁊ ab ea

depẽdẽs.⁊ ꝓptẽa aĩa ſenſibilis ĩ bꝛutis

gnat᷑ ⁊ coꝛupit᷑ ꝑ traſmutatõem coꝛpat
nẽ. Et ſi tu obicias ꝙ aia ſenſibilis ẽ

motoꝛ ſufficiẽs.c h aliqͥd ⁊ hʒ mãm æ

foꝛmã.dð ꝙ aĩa ſenſibił nõ dr eſſe mo/
toꝛ ſufficis. q; ipa pᷣmo moueat coꝛpꝰ
qð pfiẽ: ſᷣ qa coꝛpꝰtotũ qð hʒ ẽ ̊ aliqͥd

vtute aĩe que ẽ for̃a eimouʒ ꝑtẽ:⁊ mo⸗

uẽdo pꝑtẽ ſuã mouʒ totũ:ſiẽ pʒ in gradi
entib⸗.⁊ ꝙ illd veꝝ ſit appꝑʒ.quia ſi aia

ſenſibilis poneret᷑ in coꝛpe quod nõ ha

beret partẽ mobilẽ niſi motu totiꝰſicut
in lapide nunq; illud moueret. Nel ali
ter dici põt.ꝙ ad hoc ꝙ aliqᷣd ſit motoꝛ
ſufficiẽs nõ opꝑʒ ꝙ diſteta mobili:ita ꝙ

ſit ſba altera differes pãmm foꝛma,z
ſed ſufficit ꝙ illa ſit foꝛma in genẽ ſbe

carẽs extèſiõe ꝑ ſe ⁊ p accñs.t hec for̃a

ſic eſt in v na pte tota ꝙ tota eſt in alia.

⁊ ideo ſic vnit᷑ iſti pti quà mouet ꝙ etiã

diſtat ab ea. et hec diſtatia ſufficit ad H
poſſit monere eã:nec requirit᷑ ꝙ hẽat
aliã mãm. ⁊ ſic eſt in aĩa ſenſitiua i his

aĩalibo q hñt huic opatõi oꝛgana apta.

Ad illud quod obꝛ ꝙ nõ poſſit eam
educere.dð ꝙ falſum ẽ.qꝛ anq; pcipet
dñns aquis ⁊ dicẽt. ꝓducãtaque ⁊c.anñ
ſeminariũ illud ſenſibiliũ aiaꝝ ⁊ ꝓdu⸗/
cendarũ nõ erat:aut ſi erat non erat in
tãta vᷣtute ꝙ poſſit ad pfectõem venire.

nõ ei põt creatura qͥcq;ᷓ niſi ſm ſtatuʒ ⁊
pceptu ſibi datũ a creatoꝛe.vnde cũ pᷣꝰ

eẽt vnde fieri poſſʒ: poſt factũ ẽ diuino
impio vt eſſet: vnde fieret. Ad illud
quod obꝛ de aĩalibꝰ que generant᷑ per
putrefactõeʒ. dicẽdũ ꝙ ſi ſint vari mo

di ſoluẽdi. Quia quidã dicũt ꝙ ẽ a celi

motoꝛe.quida ꝙ a creatõe. Põt tamè
ſim phicã poſitiõem plane reſpoõderiqꝙ;

ſicut humoꝛ fit ſemẽ per potentiã gene
ratiuã:⁊ poſtmodũ fit coꝛpus oꝛganicũ

in matrice:ita ꝙ anima illa ſenſibilis q

erat in potẽtia educit᷑ad actũ ꝑ virtutẽ

agentis pticularis:⁊ per adiutoꝛiũ coꝛ
poꝛis celeſtis.ſic etia in ꝓpoſito intelli⸗
gendu eſt ꝙ cũ in terra iſta eſſet aliquo

modo ſeminariũ illud ↄcurrẽetibꝰ elis:

⁊ adiuuãte coꝛpe celeſti vt genẽt᷑ caloꝛ
piuificꝰfit quoddã ſemẽ:ita ꝙ potentia
illa actiua que pꝛius latebat adiuta ex
actõne celeſtis coꝛpoꝛis ꝓficit et venit
ad pfectõnem ⁊ cõplementũ: ita ꝙ nec
celuʒ nec motoꝛ celi dat ſibi foꝛmãà vlti⸗
mãa:ſed ſolum adiuuat ⁊ excitat vt pꝛo/
ficiendo ad ſpecieʒ completã pueniat.

Et per hunc moduʒ intellgẽdũ eſt etii⸗

in alijs terre naſcentibꝰ. Et ſi tuob

ijcias ꝙ anima q eſt in potẽtia nõ habz

ſpeciẽ nec actum completũ a ſe:nec po-

teſt habere ab aliquo quod nò ſit ita no

bile ſicut ipſa:⁊ nullũ tale eſt coꝛpale.

Bicendũ ꝙ eſſe talis ſpꝑeciei eſt in mate
ria:ſed in potẽtia illa eſſentia eſt ita e

terioꝛata ad foꝛmã talis ſpeciei pꝛodu⸗
cendã ꝙ non poteſt ex illa eſſentia ſine
ratõe ſeminali alia educi:⁊ cum in acti
equcta eſt:habet eſſe:⁊ babet tale eſſe.

tit/

giteqd

Rwobilte⸗

alisſ

dicin
paucet!
6olu;

ili fonn

(cucta.
ſicutin
Liph
obiẽde

cꝛeic
lois ti

6zſuip

Pſthee
ſomerbt

iucitto⸗

dicegicirc

Mnpliczt

Uſionelin

ferüthin

cecofin
vigema
ric
rod
ql hoe
cuſpoe
lein
love

acli⸗

Pein pon
Ncharer
aſea.

1

B
griijen
zep ſon⸗

keiitſ

igtſerp
ateräch
.
cgie⸗
ii
lei
cätſen
dteti⸗
ſorpg 4
opis

„
*
den 4. 1
Pueki
monerdes

4 ſonſ
44 Ung „ .

Mt. Meci;
Nſtacniedinnn
m. AMilud
egenennt r
Flümrargmo
tädcitgenad
ie Puns

.
Rür en awee
AELMN

ladl
rindis
in enii dhr
Neig weeN
lrrera aauer

Sicuefen.

menta:hage
Nuſtiicrnaf
4
utccinte⸗
tt'. Afug
„ ſe,
S
en.
ri
inte tc
li ealt
4 e
5 Cdanh
s ſ *

inducit᷑ for̃a.

Oꝛ aũt ſit in aetu hoc hʒ ab extrinſeco
gagste qð eratens in actu.⁊ q;tũ ad hoc
nobilieſt ſpa que erat in po“. ꝙ aũt ſit
talis ſpẽi H̊ hʒ ab eo qͥ huiꝰ for̃e eẽntiã
indidit mẽ. alioqͥn nũq́; nã ipam ad eſſe
pPdueẽt niſi ðᷣs ipam mẽ indidiſſʒ ſicut
S oũſuʒ fuit. di.vin.⁊ iõ nõ oʒ ꝙ educẽs
illa foꝛmã in actũ ſit nobiliꝰ illa foꝛma

educta.⁊ hninſmõi ex ꝰin młtiſ põt põi
ſicut in mãlibꝰ⁊ in mitis t᷑re naſcẽtibꝰ.

Et ꝑ h̊ patʒ rnꝰad duo ſequẽtia.nã qð

obiẽ de diuiſiõe coꝛpis anuloſi iã aptũ
c.q eĩ coꝛꝰanuloſuʒ ẽ modice oꝛgaica/

tõis ⁊ q̃ſi ↄſitis in ptibꝰ in toto:⁊ iõ in
q̃ᷓiʒ ſui pꝑte ẽ aĩa in ꝓxĩa ſui diſpõe ad h̊

ꝙ ſit in actu.⁊ iõ fc diuiſiõe vᷣtute pon
foꝛme ⁊ bñficio coꝛpis celeſtis:fubdito
tes aũt ſunt mõi alij
dicẽdi circa H. Quidã enĩ dicũt ꝙ aĩa
mxtiplicat᷑ cũ ſit ſpũaliſ:ſiẽ pũctꝰ ad di
uiſionè linee:⁊ ſpẽs ad diſionẽ ſpeculi.
verũtñ in neutro hoꝝ intlłndu ẽ ꝙ illd
idẽ qð fiat vnũ fiat plura.⁊ iõ pcedens
via ẽ mag plana. Ad vltimũ ſiłr pʒ
rñꝙ cũ aial gñat᷑ ab aiali pꝑ ꝓpagatoʒ
⁊ ſi nõ decidat᷑aĩa ſic coꝛ didita coꝛpe.
qꝛ nõ ẽ aĩa diſibił vt coꝛpa:decidunt᷑tñ
cũ ipo coꝛpe ſpũs ⁊ caloꝛes ⁊ vᷣtꝰet aĩał

que adiuuat eũñ vᷣtute matcis ↄtinẽt vt
illa podactia que erat in hoꝛe ſeĩario
ad actüↄpletũ puẽiat.⁊ ex H̊ nõ ſequit᷑

ꝙ aĩa ꝓducat aliã aĩaʒ ex nibilo:nec ꝙ

ꝓducat ex aliq̃ mã:nec etiam ꝙ ꝓducat
ex ſeipſa.

s Ecundo queri

tur vtꝝ coꝛꝰ aĩaliũ ↄpoſita ſint

ex.iiij. ekis:an ex vno. Et ꝙ ex vno vr
PpPep ſcripturã que dic. pduct aq repti

le ⁊.⁊ ſiłr ꝓducat terra aiam viuètẽ.ſi

igit᷑ ſcriptura ſufficiẽter expmit aĩaliũ

materia cũ nõ expmat niſi ſimplicia eta

pzʒ . Ité foꝛdʒ ppoꝛtionari mẽ.

coꝛꝰ aĩe:ſᷣ foꝛaialiũ ẽ ſimplex.ꝗ ⁊ coꝛꝰ

vñt eẽ ſimplicia.gꝗñ ſũt ex.iii.elis.ꝗ c

Itẽ q;to aliqͥd ad naʒ ↄpoðis mag ac⸗/

cedit:tato minꝰẽ pfcm.qð eĩ ſimpliciꝰẽ
potẽtiꝰẽ ⁊ pfectiꝰ.ſi igit᷑ aĩa ſenſibił eſt

foꝛvalde potẽs ⁊ nobił.g dʒ eẽ pfectio

coꝛpis ſimplicis ⁊ nõ mixti ex.iii.ełis.

Itẽ coꝛpa ad oꝛnatũ celi ſpectãtia nõ
ſunt fcã de alia nã qᷓ; celũ ꝗð oꝛnat. pi

rõe ſi queda aialia oꝛnat terrò:⁊ quedã

aq̃s: quedã ſunt ex ſola terra:⁊ quedã
ex ſola aq̃̊. Itẽ ſi coꝛpa aialiũ ↄſtãt ex

iiij.ełis.tũc vr ꝙ cũ ełta ſpas habeàt di⸗

ſtĩctas ꝙ eła cõſtituẽtia coꝛꝰaĩalis ſint
in vnũ iũcta p violètiã.ſig violẽtia ẽõ
nãm: ↄſtitutio cuiuſlʒ coꝛpis aĩalis ẽ õ
nãm.qð ẽ incõueniẽs. Itẽè ex eſſdem
aĩalia ſunt ꝓducta tũc ex q bo ꝓducunt
nüc:ſ̊ nüc nõ pnt eła pᷣtute nẽ coaduna
ri. nõ pñnt coꝛpa aĩaliũ ex.iij.ełis ꝓdu

ci.maioꝛ ꝓpõ p ſe màifeſta ẽ.mioꝛ ꝓbat᷑

qꝛ nõ ẽ in ptate nẽ ignẽ facẽ dñdẽ.ſi enĩ
dñnñdẽt cũ mediũ interſticiũ aeris ſit fri⸗
gidiſſimũ nccio hr̃et ibi extigui:⁊ alia
plura ſequerẽt᷑ incõueniẽtia.ergo ⁊c.
Ad oxpoſitum arguit᷑ ſic.ſenſus eſt
opatio aĩe in coꝛpe ſᷣm cõfoꝛmitatẽè oꝛ⸗
gani ad obiectù:ſed quodlibet animal
habet actũ qui eſt pceptibił.iiij.q̃litatũ
que radicat᷑ in.iiij.ełis.g quodlibʒ aial
Oſtat ex.iiijæłis. Itẽè oẽ aĩalaliquo
motu ẽ mobile:ł ꝓgreſſiuo:łoſtrictõis
⁊ dilatatõis:łᷣ̊ nullũ elm de ſeẽ ſic mo⸗/
bile.g ncce ẽ aialↄſtare ex płbus elis.
Itẽ q;to foꝛma ẽ ſpũalioꝛ tãto ẽ plu
riũ opationũ pncipiũ:łᷣ aia ſenſibiliuʒ
SE foꝛma valde ſpũalis.gꝗẽ pᷣncipiũ miti
ꝓlicis oꝑatõis:ſ̊ coꝛpꝰdatũ eſt ad ſbᷣmi
niſtradũ ei. neceſſe ẽ ꝙ coꝛpꝰſit aptuʒ
⁊ idoneũ ad diuerſas opatiões: ſed nõ
eſt apt ad viuerſas oꝑatões niſi ꝑ di⸗
uerſas vᷣtutes:nec ad diuerſas vtutes
niſi ꝑ diuerſas nãs.nec habʒ diuerſas
nãs:niſi qꝛ ex diuerſ ẽ ↄpoitũ.ergo c.
AYtẽ q;to foꝛma poſterioꝛ ⁊ vlt᷑ioꝛ tãto
nobilioꝛ ꝓ eo ꝙ anterioꝛa ſunt mãlia re
ſpectu poſterioꝛuʒ. ̊ nobilioꝛ eſt foꝛma
mixti q; foꝛma ełł.ſig aia ſenſibitł cũ ſit
foꝛma nobitł dʒ hr̃e coꝛpꝰnobile.g coꝛꝰ
aialis nõ tinnõ eſt coꝛpꝰſimplex:ſed cõ
ſtat ex diuerſis etis. dicendu ꝙ
abſq; dubio coꝛpa aĩaliũ hnt in ſe nãm
quatuoꝛ elemẽtoꝛũ ſicut oſtẽſum eſt ꝑ
quatuoꝛ rões.tũ ꝓpter h̊ ꝙ ſint idonea

ad ſenſum.tũ ꝓpter hoc vt ſint idonea
ad motuʒ.:um ꝓpter hoc vt ſit idonea
ad mttiplicitatẽ oꝑatiõis.tũ ꝓpter hoc

vt in ſe habeat dignitatẽ cõplexionis.
que omnia cõ petũt illi coꝛpi quo pficit
aĩa ſenſibilis.⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ habere
aliquè gradũ pfectuʒ mixtõis vbi non
tm ſit mixtio ſed etiã cõplexio.pfcꝗ aũt

mixtio nõ eſt quouſq; ↄcurrãt quatuoꝛ

elemẽèta.aqua eĩʒ cũ ſit ſotilioꝛ terra in
decupla ꝓpoꝛtõe penetrat ptes terre:ſʒ
nõ pfecte ꝓ eo ꝙ aliquã hẽat groſſiciè.
ger pᷣo qui eſt ſõtilioꝛ in cẽtupla ꝓpoꝛtõ
ne adhuc intimiꝰ ſe pfundat: ſed ignis
qui eſt ſtilioꝛ ⁊ rarioꝛ ĩ milleſima ꝓpoꝛ
tione ſpᷣtilitate ſua penetrat vſq; ad in-
time.⁊ ſic fit alteratio plena vſq; ad mi
nima ⁊ mixtio pfcã.qꝛ miſcibilia ſunt p
fecte alterata.⁊ ſic pʒ ꝙ talr̃ debẽt ↄpõi
coꝛpa pficiẽda abaĩa ſenſibili. Ad il
lud pᷣo qð oſ de aucte gen.dð ꝙ illud
dictũẽ p quãd pdnãntia ſiue aꝑpꝛopᷣa
tionẽ:ſicut meliꝰpatebit.j. Ad illud
quod obꝛꝙ for̃a dʒ ꝓpoꝛtõnari mẽ.dð
ꝙ ven ẽ in ↄditõibꝰ que ↄpꝑetũt mag ipi

for̃e.aĩa aũt cũ ſit ſimplex in ſõa multi

plicit᷑ ẽ in vtute.⁊ iõ nõ ↄpetit pt coꝛpꝰei
aſſiłet ĩ ſimplicitate ꝓ eo ꝙ ſimplicitas
coꝛpalis repugt mitiplicitati virtutis.
⁊ p H̊ pʒ ſol o. Ad iltd quod ʒꝰobꝛ qꝙ;
q́;to aliqs ↄpoſitiꝰ tãto minꝰ pfcm.̊ eĩ

ſi hèat vitatẽ in ſpiritibꝰ quoꝛũ pfcio

attẽdit᷑ p acceſſuʒ ad ſumme ſimplex:ñ
tñ hʒ vitatẽ in coꝛpibꝰin quibꝰmagnifi
cat᷑ virt ex ptiũ magnitudine:ſiẽ magꝗ
vrit magn'ignis q́; puꝰ ⁊ plurificat᷑ ex
ptiũ multitudine: ſicut maioꝛis virtu
eſt ſirupꝰ»poſitqᷓ; liq̃r impmixt.et iõ
h ò int᷑ ceta aĩalia eſt pfectiſſim:inter

cetera eſt cõpoſitiſſimꝰſicut planiꝰvide

bit᷑ inferius. Ad illud quod obicit᷑de
coꝛpibꝰoꝛnãtibꝰcelũ.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſiłe
quia illa nec ꝓpꝛijs motibꝰmouent᷑ nec
ſpũalibo pficiũt᷑ quibꝰdebeat᷑ multipli⸗
tas opationũ:pvel diuerſitas ptiũ cõ po
nètiũ ⁊ oꝛganoꝛũ ſicut potẽtia in aĩabꝰ.
Ad illud quod obicit᷑ ꝙ fit ełoꝛũ vio
lentatio.dð ꝙ nõ eſt intlłndũ qp dñs in
pᷣmoꝛdio cũ coꝛpa aĩaliũ ↄpoſuit:eła ex
diuerſis ſpis ↄcurrẽ fecerit. hoc eĩ nõ
opoꝛtebat. quia tã aqua qᷓ; terra ñ ſunt
elemẽta pura:ſed alijs pmixta ſʒ earũ
parteʒ ſᷣm quã facta ſunt ex eis aialia.

U

tu etiã quia ſi eſſent pura x ſimplicia in
vno elemẽto ſunt cetera in potẽtia ⁊ ex

vno ppñt fieri oĩa ſi aſſit virtꝰ alterãs et

actiua ſine aliqua mutatõe locali:ac p
hoc ſine aliq̃ violêtatõe. Et p hoc patet
rij ad vltimũ.qꝛ ſitr qñ fit mixtio ełoꝛũ
nã nõ facit ignẽ qui ſurſuʒ eſt deſcẽdẽ.
vel aerẽ:ſᷣ eu ignẽ vel aerẽ: qui vel è in
terra vel gñat᷑ p actionẽ alicuiꝰagẽtis
facit venire ad oſtöem aĩalis.⁊ Hᷣ qdem
fit ꝑx nãm:ñ p violẽtiã.q; ei nã ſᷣm diẽ
ſemp deſiderat qð meliꝰc᷑: mã que è ſſ
foꝛma ełari appetit eſſe ſbᷣ foꝛma mixti
⁊ que eſt ſo foꝛma mixti axpetit eſſe ſub
foꝛma ↄplexõis.ideo cũ ex diuerſis ele

mentis fit mixtio in vnũ appetitꝰnẽ cõ⸗

plet᷑⁊ violẽtia nõ infert᷑.

Ertio queritur

vtrũ coꝛꝑa aĩaliũ magis ↄſtẽt
ex ełis paſſiuis qᷓ; actiuis vel ecuerſo.
Et ꝙ magis ex elemẽtis paſſiuis.illud
videt᷑ p ſcripturaʒ que dicit ea facta ex
terra ⁊ aqua.hoc autẽ nõ eſt diciũ quia
quodlibet illoꝛũ elemẽtoꝛũ ſit alioꝝ ani
maliũ ſenſibiliũ tota materia.̊ dictuʒ
eſt p pdominãtiãa. Itẽ ſicut vult phs

ex eiſqdẽ cõſtãt aĩalia ex quibꝰnutriunt

ſed aĩalia maxĩe nutriũt᷑ ex aqua ⁊ tra
p cibũ ⁊ potũ.ꝗ̊ c. Itẽ ex eis maxie
cõſtituũt᷑ coꝛpoꝛa in quibꝰmagis requi
eſcũt.quia quies attẽditur penes appe
titum: ⁊ axpetitus intẽtio pꝑꝑnes quati/
tatem pꝛedominãtiſ.ſi ergo alia elemẽ
ta maxime requieſcũt in aq̃ vł in terra

videt᷑ ꝙ ex eis maxime ſint cõſtituia.

Itẽ in cõpoſitõe coꝛpũ aialis mem9/b
bꝛa officialia fiunt ex cõſimilibꝰ⁊ conſi
milia ex humoꝛibus:ſed in humoꝛibus
maxime dominat᷑ natura aquea:a ĩ mè
bꝛis ſolidis maxime dominatur terrea.
ergo ſi elemẽta non veniũt ad conſtitu
tionẽ coꝛpoꝛis animalis niſi per humo⸗/
res ⁊ membꝛa.pvidetur ꝙ; omia anima/
lia ex his duobus elemẽtis ſint conſti/
tuta. Ad oppoſitũ arguitur ſic ſicut
phloſophus vult. vita maxime eſt per
calidum ⁊ humidum. ergo ſi omia ani
malia viuunt: in eis habundat et pꝛe-/
dominatur calidum et bumidum.

—

cmol

ueclel
eſo

B ſdegia

Clp'rn
papue!
ſirt
Ne
inepn
tmacſ
