⁊ ſic pʒ rnſio ad qõem ppoitã eſ pꝓ mag
pte.etia pʒ rñſio ad oba. Rõnes eĩ oñ
détes lucẽ eẽ ſbalẽ foꝛm pcedũt ſᷣm pᷣ
mã viã ſic pʒ ĩtuẽti.rões aũt ad ptẽ op
poſitã ꝓcedũt via alia exceptis qbuſdã
ad qͥs ſatis de facili rñderi ppt. Adq
illd eĩ qð obꝛ ꝙ lux ẽ de ↄpõne coloꝛis.
dici põt ꝙ lux nõ dr eẽ de ↄpõe coloꝛis
tãq; pᷣnꝰintriſecũ:ſ taqᷓ; pn veffectiuũ
cũ accñtia ſimplicia ſint. foꝛ aũt ſbalis
bñ poõt eẽ effciuũ pn accñh. Ad illq
qð obꝛ ꝙẽ foꝛſenſibil. dð ꝙ nõ vf roe
ſue eẽntie:ſᷣ rõe fulgon ł colon eò inſe
pabir ↄcõitat:max vbiẽ vehemalucis.
Ald illq qð obꝛ ꝙ auget᷑ dð q augmẽ
tu iliq attẽdit᷑ rõe fulgon ñ ròe lucis qᷓ
ẽ foꝛ ſbatl.⁊ ſi rõe illi attẽdẽt᷑ adh rõñ
vʒ. qꝛ quis foꝛ ſbałſʒ ſe ñ r̃cipiat ma
gis ⁊ minꝰ?hʒ tñ intédi⁊ remitti ſᷣm eſſe
ipiꝰl mo. ⁊ B maxiĩe reꝝ è ĩ for̃is gñabi
libo in bmag oſiſtit cõitas analogie
Im magꝗ ⁊ min?ꝰ⁊ pꝰ poſteriꝰqᷓ; vnino/
catõis. Ad illłd qd obꝛqꝙ caloꝛ ñ ẽ foꝛꝰ
ſbał calidi.dð ꝙ nõẽ ſi ile. qͥa nõ eſt tate

dignitatis ⁊ ꝑfcõnis for̃a caloꝛis:ſicut

foꝛma lucis.⁊ Hᷓ̊ pʒ.qͥa fofa lucis plus
receditꝗ no õꝛietatis conuptõis ⁊ alta
tõis. Ad iltq qð obꝛ ꝙ nõ foꝛvltia ĩ

igne.dð ꝙ ſi lux põit᷑ eẽ foꝛ ſpatł coꝛpũ

ſpẽ dip ſoꝝ:vtpote celi ⁊ ignis:neutris

foꝛ vltio ↄpletia.iõex h̊ nõ ↄcludit
nꝗ elaris ſit nobilioꝛ celeſti.nec ex hoc
põt etiaʒ ↄcludi ꝙ alia for̃a ſit nobilioꝛ
for̃a lucis:quis ſit vlterioꝛ.foꝛma eim
lucis nõ põit᷑ in eodẽ coꝛpe cũ alia foꝛ
ſiẽ diſpõ ĩpfcã qᷓ nata ſit pfici p vltimã
foꝛmã:ſᷣ woit᷑ tãq; for̃a ⁊ nã oĩs altiꝰ coꝛ
palis for̃e ↄſuatia:⁊ dãs ei agẽdieffi
caciã:⁊ ſʒ quã attẽdit᷑ cuiuſſibʒ foꝛccoꝛ
palis mẽſura ĩ dignitate ⁊ excellẽtia.

Et ꝙ obꝛ ꝙ fof̃a vltio ↄpletia nobilioꝛ

c. H̊ neꝝ vbi for̃a illa hʒ ↄpleri ⁊ pfici

P yvltimã.ſ.vbi for̃a cõis hʒ pfici pꝑ vlti:

mꝗ ⁊ ſpalẽ.pel ꝙ ̊ vitatẽ bʒ vbi vtraq;
foꝛma ſcʒ cõis ⁊ vltima eſt in ſuo potiſſi
mo eſſe. ſicaũt lux non eſt niſi in celeſti
coꝛpe. Ald illud qð obꝛ ꝙ ẽ immedia
tũ pᷣncipiũ opandi.dð ꝙ illud nõ cogit
nccio vt vr.for̃a eĩ ſpalis p ſe poſſe agẽ
vf.ſᷣ qa exhuinõ de facili inuenit᷑ in
alijs: qᷓ;uis ñ irröbir credat᷑ĩ foꝛalucis
poſſibile eẽ cũ ſit maxĩe actia.ↄcedi põt
ꝙ q;uis lux iti pficiẽs ſit ſalis foꝛma
tñ fulgoꝛ ille q coꝛpꝰilliq inſtrumẽtalit᷑
opat᷑ ſentit᷑ et deputat᷑ ad nãm accñtis
ſic pꝛedictũ eſt ptinẽ ñ ĩdocte credi põt

Onſequenter

qrit᷑ de lucis effcù ⁊ irradiatõe
Et circa h̊ duo qrũt᷑. pꝰqrit᷑ vtꝝ lum
qð emittit᷑a coꝛpe luĩoſo ſit coꝛpus an
qualitas coꝛpalis dato ſit q̃litas
E qõ vtzꝝ ſit ſbalis vel acchtalis.
Ira primũ ſic
prtncedit᷑ ? oñdit᷑ pᷣ lum qð exit
acoꝛ?Rluioſo ſit coꝛꝰ.oẽ qð ꝑ ſe mouet᷑
localr̃ ⁊ dimẽſiue ẽ coꝛꝰſ̊ radiꝰſiue lum
egrediẽs a ſole mouet᷑ local vtpote ab
oꝛiẽte i occidẽte.& tꝗ radiꝰ qᷓ; lum ẽ coꝛꝰ
Itẽ nihil pcutit᷑ ⁊ ĩpellita coꝛpe niſi

coꝛꝰ.ĩpoſſibile eĩ ẽ nõ coꝛpꝰcoꝛmoueri
ſi–c-uis ? radioꝝ fit repcuſſio ad coꝛpus

opacũ.ergo ta lumẽ q; radiꝰeſt coꝛpus
IVtẽ ĩpoſſibile ẽ eẽ ↄfractõeʒ ⁊ inter-⸗

ſantöen
ninsau
ſonior)
l̃ſt coꝛp
ſonteco
ſeſöem
mectiſa
ſſchaap
cop.
ellerſpe
juneln
mẽ ſui
illoſpe
buel
litinalt
upſen
uls
luminwen
ſignipn⸗
loeſtcor⸗
giolum pe⸗
Nehr
lioppoit
cotpisßf
NRy
ſotoßm
inſtätlat
noecoꝛ
Ffeuen
conmai
ſoſautp⸗
nus reloct
Neogie⸗
toͤpelocl
Noc
Glarin
lumnde
Monek
nonet⸗
ſurßrde
Nltrizg
idaocan
bgeiſn
ipmaen
cor. .
epbs
ittiac
de pene⸗
nullüͤcea
luhing

falc⸗ Ne
ösrin
deſcenzj
Wlateopi
luttg
Wſndolian
letiz robli
zoplerirpfeui
zpfeprla⸗
zrbiptraq
iunſuopotiſt
tnminceleſti

geimmeda

„» . „
Gocnöcog

7 G. „
sRſewleagi

4 „* .
mahwuentes

ndruminli
ninacits
orawicot

enter

ſacpusan
voq iuätos

40*
* .
“
6

„

FEL,,„,
. Ane⸗
ed/lu

loe
1,1 e

. e
,e
EW
WV

R
,ð ₰
Uwe.

ſecatiõem niſi coꝛpũ:ß ex repeuſſiõe lu
minis ad ſꝑcłm ↄcauũ fit radioꝝ ĩter/

ſecatio ⁊ ↄfractio.̊ vr̃ ꝙ tà lumèẽ q; ra-

diꝰſit coꝛpꝰ. IOtẽ oẽ qð hʒ trinã dimẽ/

ſionẽ ẽ coꝛꝰ: ſ lum in medio hʒ trinã di
meẽſiõem.q; diffundit᷑ ſʒ oẽm põeʒ nec
tm eſt ĩ ſupficie:ĩmo eti pꝑnetrataerẽ

vſq; ad ꝓfundũ. vr̃ ꝙ lum in medio ſit
coꝛpꝰ?. Itẽ eſto ꝙꝙ ſol eſſet ⁊ circa ipin
eſſet ſpaciũ vacuũ:cum ſol potẽs ſit ex
vtute lucis abſq; adiutoꝛio extriſeco lu

mẽ ſuũ diffundẽ niſi hẽat reſiſtẽs.et in

illo ſpacio vacuo nullã hẽat reſiſtẽtiã:
ibidẽ lum ſuũ diffundẽt:ſ̊ lum illud nõ
eẽt in alio coꝛpe ſuſtinente. vr ꝙ eſſet
ſba ꝑ ſe ens ⁊ nõ ſpũalis:h̊ ↄſtat.& coꝛ
palis Itẽ qð põt gñare coꝛꝰeſt coꝛꝰ:ſᷣ
lum in medio diffuſuʒ põt gnare coꝛpꝰ
ſſ.ignẽ p ſui mitiplicatõem.& lum ĩ me
dio eſt coꝛꝰ. Ad oꝑpoſitũ phs in =? de
aĩa.lum nec ẽ coꝛpꝰnec deflux?ꝰcoꝛpis.
IYtẽ h̊ rõe vr̃ ꝑ ſuũ oꝑpoſitũ.lumini
eĩ oppõit᷑ tẽbꝛa pᷣncipłr.ſiq pᷣuatio nõ ẽ
coꝛpis ſ̊ foꝛme:lum nõ eſt coꝛꝰſᷣ foꝛma
Iſtẽ vr ꝑ motũ.nullũ eĩ coꝛpꝰmouet᷑
ſbito ᷣm locũ:ł lux ſbito alterat.quia ĩ
inſtãti ab oꝛiẽte venit in occidẽs. lum

nõ ẽ coꝛꝰ. Situ dicas ꝙ ñ mouet᷑ ſito

ſ rexpẽte mouet᷑.i.ĩpceptibłxr in aliqͥ ſpa
cio:in maioꝛi ſpacio poſſʒ ſentiri ſucceſ
ſio:ſicut pʒ ĩ ſono.ꝗ̊ c. Itẽ nullũ coꝛ
pus velociꝰmouet᷑ qᷓ; coꝛꝰ mobilis pᷣmi

ꝓ eo ꝙ ille motꝰẽ pfcĩſſimꝰoĩm motunu

⁊ iõ velociſſimꝰſ lum ab oꝛiẽte ĩ occidẽſ
mkłto citiꝰmouet᷑ q; moueat᷑ oꝛbis pᷣmꝰ.
q lux in inſtati:⁊ illud ſaltẽ.xij. hor ſic
lum nõ ẽ coꝛpꝰ. Itẽ nullũ coꝛꝰſił᷑ ⁊ ſeł
mouet᷑ ad oppõitas ptes:pᷣ lum ſił⁊ ſeł᷑
mouet᷑ ad ptes oꝑpoſitas:qꝛ diffundit

ſurſ ⁊ deoꝛb:añ ⁊ retro:a dextris ⁊ a ſi

niſtris. & nõ põt eẽ coꝛꝰ. Itẽ ĩpoſſibile
ẽ duo coꝛpa ĩpmixta:⁊ nõ ſeſe augmẽ/
tatia eẽ ſimt: ſ̊ lumẽ cũ aere ẽ pmixtũ⁊
ipm aerẽ nõ augmẽtat:et tñ ẽ ſił.̊ nõ ẽ

coꝛꝰ.O aut ĩpoſſibile ſit duo coꝛpa ſit
2 phs dicit:⁊ ad h ſunt ratões qͥ pñt ob

mitti ad pñs q inducũt in qjrto vbi agit
de penetrabilitate coꝛpis gloſi. IAtẽ
nullũ coꝛꝰ:hʒ ſuũ eſſe in fieri ↄtinue ſed

lum in aere bʒ ſuiſ̃ eè in fieri ↄtinue.qͥa

ↄtinue egredit᷑a ſole:ſicut dicit aug.q̊
ipoſſibile eſt coꝛ eſſe. Itẽ ſi lumẽ eſt
coꝛautẽ ex aliquo aut ẽ ex nihilo.ſi ex
nihilo.̊ͥ ẽ a creatoꝛe.g lum è a ſolo deo

cũ ipſi ſit creare.ſi ex aliqͥ qro ex qͥ.aut

ex coꝛpe a qͥ cat aut ex coꝛpe ĩ qᷣ ſuſcipit᷑
q̃a lum nõ ꝓducit᷑ ex aere.tũc ei ibi poſ/

ſet manẽ recedente ſole.ſi ex coꝛpe aqͥ

cãt᷑.ꝗ vr̃ ꝙ coꝛꝰluĩoſuʒ in emiſſiõe luis
aliqͥd ꝑdit de ſua ſba ⁊ mã.⁊ ita vr̃ ꝙ iã

ſol debẽt eſſe vAſumptꝰ*. Heead pdẽo

rũ intlłntiã eſt notàdũ ꝙ circa h qtuoꝛ
ſunt opiõnes. Quidã ei voluerũt dicẽ
ꝙ tã lum q; radiꝰin medio coꝛpus eſt:⁊
egreſſus ipoꝝ radioꝝ ab ipo ſole ?ẽ: ſiẽ
egreſſus riuuloꝝ a fonte.ſicut eĩ a fſfon

te ꝓcedũt riuuli qui ſunt coꝛꝑa ⁊ eiuſũ

nẽ cũ fonte:ſic dicũt eè in radis ſolis.
Et ſi tu obicias eis ꝙ vr̃ ꝙ ſba ſolis ⁊
alioꝝ lumiariũ iã eſſet ꝑne cõſumpta.
dicũt ꝙ ſicut nõ ↄſumit᷑ ſᷣa fontis ꝓ eo
q ſicut fit emiſſio:ita fit etiã reſtauratõ
ſic dicũt ꝙ non ↄſumit᷑ ſoa ſolis ꝓꝑ eoꝙ
ſicut exteriꝰemittit lumẽ ſuũ inferius.
ſic virtute radioꝝ va poꝛes ad ſe trahit
ſuꝑius ex quibꝰreſtaurat᷑: ſicut coꝛpa
alimẽto adeo vt nec deficiat nec decre

ſcat.x hoc videt᷑ ſenſiſſe ſeneca.poſitio
tñ iſta eſt cõtra phiam que dicit coꝛpa

celeſtia oĩo eſſe incoꝛpalia. Secuda
vo põ eſt.ꝙ lumè eſt coꝛpꝰ⁊ ſũr rad et
ꝓceſſus ipoꝝ radioꝝ a ſole eſt ſicut ra
moꝝ a radice. marie ſi ita eſſet ꝙ ſtatiz
radix poſſet ex ſe ꝓpducere arboꝛẽ adiu/
ta diuina virtute: ſicut foꝛte fuit ĩ pᷣma

rerũ cõditõne:⁊ ſicut radix nõ diminune

ret᷑ ſi ita pduceret arboꝛẽ:et tñ dicerẽt
ſemp ramiab illa radice exire.nõ quia

de nouo egrediatur: ſed quia cum ſua

oꝛigine cõtinuat᷑.ſic dicũt ⁊ ĩ ſoł radijs
ſe habere: cum eis deus ſolè tanq; oꝛi/
ginẽ ⁊ pncipiũ luciſ fecit ſimul:cuʒ hoc
ramificatiõem radioꝛũ ſibi dedit. et ita
ſol cõtinue dicit᷑ illos radios emittere
qꝛ illi radij nũq; ſepant᷑a ſuo oꝛigine:łᷣ
ſicut ſol mouet᷑ ſic radij circũferùt non
noui gñant᷑.eoſdẽ ei radios qͥs emiſit
a pᷣnꝰ ſup terra: emittit ⁊ et nẽ:ꝑ eſto qꝙ;

ſol obſcuraret ſiẽ i paſſiõe xpi credit᷑ eẽ

fcm. vr ꝙ oꝑtẽt ex tc radios renouari.

⁊ ita de nono creari ſicoꝛpoꝛa eſſent.

3 põ ẽ tã lum q; radiꝰ ĩ medio coꝛpꝰ

„—-

c.⁊ ꝓductio ei qᷓ;tũ ad foꝛmã a ſole c᷑: qᷓ

tũ ad mãm ẽ a creatoꝛe.dicũt eĩ ꝙ h̊ſpe

ctat ad pfectiõeʒ pitat.⁊ ſiẽ ẽ aliq̃ crea/
tura q q;ẽtũ ad mʒ ⁊ foꝛmã ĩmediate eſt
A do vtãgis.qdã aũt q; Pad foꝛmã eſta
ðo ĩmediate.et qᷓ;tũ ad nãʒ ẽ a nã vt ho.
ſic ⁊ ʒ ꝰ geꝰ ẽ ꝙ q;tũ ad foꝛmã ẽ a creata
qᷓ;tũ ad nãʒ a deo:ßᷣ illd ñ vr ꝓbabte:cũ
nũq; eẽt mã pt᷑ foꝛmã aliquã.lʒ autẽ qͥlʒ
haꝝ triũ põnũ ſpalr̃ dicat aliq d ĩpꝛoba
bile circa oꝛiginẽ luĩs ex luie.omẽs tñ
cõit᷑ ĩpꝛobat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dicũt lum ĩ meꝰ eſſe
coꝛꝰ.tũ ꝓpt᷑ ipiꝰdiffuſiõeʒ q ſbito eſt.tũ
etiã ꝓpt exñtiã cũ aere q ĩpmixta eſt.tũ
etiã ꝓpt᷑ ipiꝰ ꝓductõeʒ q nec ẽ a mã nec
vnq; ſeꝑat᷑ ab eiꝰexnñtia:imo ſicẽ ↄtinue
ẽ ita ↄtinue gnat᷑ vt dicitaug.qꝙ lum hʒ
pꝓmanẽtiã ꝑ ↄtinuã ſoł ifluẽtia. Et iõ
ẽ π ↄcoꝛs rõi ⁊ phie.ꝙ lum ⁊ radiſi
noĩet᷑ illq pciſe qð a luce hʒ oꝛtũ nec eſt
coꝛꝰnec coꝛpis defluxꝰ:ſicẽ rões ad h̊ in
ducte oñdũt. Si aũt dicat᷑ radiꝰaer il⸗
luiat ſʒ diametꝝ:⁊ lum aer illuiatꝰſʒʒ
ꝓfũdũ.ſic iſto mõ radiꝰ⁊ lum potit dici
coꝛpꝰ.ꝓut tñ ꝓpe accipit᷑ lum ⁊ radiꝰin
medio coꝛꝰñ e. Ad iltq g qð pobꝛ ꝙ;
mouet᷑ localr̃.dð ꝙ ſiẽ nidemꝰ in ſpecie
gñata a coloꝛe ᷣ duptr mouetf᷑.⁊ vnus
motꝰ ẽ ꝑ diffuſiõeʒ ꝓcedẽdo a coꝛobo
vſq; ad ſpecłm.aliꝰaũt mot bʒ ꝙ vr̃ mo

uẽii ſpecło ad motũ coꝛpis obi.⁊ pꝰn ẽ
motꝰlocał i gñatiõis.ꝰpo motu nñ mo
uet᷑ ꝑ ſe ſ̊ ꝑ acẽns.ſic ĩtlłndũ ẽ i ppõito

ꝙ motꝰluis qͥ ẽ ꝑ egreſſũ ipiꝰa coꝛpe lu
cido:ñ eſt ꝓpe loci mutatõ:ſ̊ mag luis
gnatio ⁊ diffuſio.⁊ ꝑ h̊ pʒ ꝙ fit ſbito in
ſpacio qᷓ;tũcũq; magno.motꝰpo aliꝰqͥ ẽ
pðᷣlatõeʒ ipoꝝ radioꝛũ ſuꝑ trã cũ ipſo
ſole.iſte ẽ ſolũ ꝑ acẽns:ſicẽ mouet᷑ ptus

ipa ad motũ ſui pncipij ĩfluẽt.et tñ vtꝰ

coꝛꝰn c.ſ̊ᷣ ĩtlłndũ eſt de luie qð ſe hʒ ad
coꝛPꝰluĩoſ̃ pꝑ modũ vtut ifluxe.vñ dam.
dicẽs.ꝓpt᷑ lumẽ qð ex ipo puẽit lucere
ignẽ ⁊ n ppimꝰmiſteriale oꝛganũ ignis
eẽ qð ex ipo ẽ lumẽ.vᷣtute vo maꝗ nalẽ
Ald illd qð obꝛ ꝙ radij repcutiunta
coꝛpe. dð ꝙ repcuſſio alic ab aliqͥ põt

eè duptr.qᷣdã ex colliſiõe duoꝝ ſibiiui,⸗

cẽ obuiãtiũ:ſicut pila repcutita piete.

ꝗda ex ieptitudie patiẽt ad ſuſcipiẽdũ

vtutẽ agẽtis.⁊ ſic rpcutit᷑ radiꝰ a coꝛpe
opaco.ſol eĩ ſiue qðᷣcũq; aliud coꝛꝰluĩo
ſuz hʒ vᷣtutẽ diffüũdẽdi lum vſq; ad ſpa⸗
ciũ aliqð detiatũ:cũ ſit vᷣtutiſ finite.⁊ qᷓ
diu ſe ptẽdit illa vᷣtꝰmitiplicat᷑ lum ſi ſu
ſceptibile ſitidoneũ.cũ vẽo añ tiatõem
illiꝰvtutis obuiat aliqð coꝛPꝰqð ñ ẽ ido⸗
neũ ad eiꝰſuſceptõeʒ Hipo lum ñ potat
ſe młtiplicare ĩ anteriꝰmłtiplicat ſe re
troꝛſ ñ ex vᷣtute coꝛpis exñt:ſᷣ̊ ex vᷣtute
vᷣmi mouèt᷑. vñ cũ ſit reꝑcuſſio radij in
aq̃ mota mouet᷑ radiꝰ.nõ qͥa aqᷓ ſit önꝰ
mouc᷑s:ſᷣ pᷣptꝰradiũ ꝓducẽs qͥ occaſi⸗
one accepta ab aq̃ potat radiũ retrahẽ
⁊ occaſiõe accepta ab eadẽ põt r flectõʒ
variare:⁊ ita radiũ mouẽ. 'eĩ dicit
ipoſſibile ẽ ñ coꝛꝰa coꝛ? repelli.dð ꝙ ſiẽ
aliqd ita nñ coꝛꝰqð ñ ſit ſpus:h ẽ veꝝ. ſi
aũtẽ ita ñ coꝛꝰ qð qͥqẽ ĩdigʒ coꝛpe defe

rẽte:ſic abſq; duꝰr̃pelli põt ſic pdẽm ẽĩ

luĩe.⁊ mãifeſtũ ẽ ĩ imagiĩe qͥ relucʒ ĩ ſpꝑe
cło ꝓpt appðõeʒ plũbi cũ vitro qð ẽ coꝛꝰ
opacũ.ſi ei eẽt ſolümodo vitꝝ pꝑ ſe qð ẽ
coꝛꝰ puiũ:tñſiret ſpes ⁊ ñ r̃dirʒ ad ocłm
ſiẽ pʒ ꝑ ſẽſibłe expimẽtůũ. Ad iltd qð
obꝛ ꝙ fit iterſecatio ⁊ ↄfractio radioꝛũ
dð ꝙ; H dr rõe aen ↄiũcti qͥ ex pᷣtute ra/
dioꝝ ibi ↄcurrẽtiũ hʒ ſotiliari ⁊ mouẽi
⁊ rde illiꝰdñr et radij ↄfrĩgi:dũ ex miti
plicatõe ſʒ oꝓpoitas vias p ꝓgreſſũ et
regreſſũ fit qdã mitiplicatõ ⁊ aggrega
tio luĩs:⁊ ſſᷣtiliatio aen circa coꝛꝰterſũ
ex q̃ ↄtĩgit effcem radij ĩtẽdi et ignè ibið
per calon intẽſionẽ ex aere ſic ſbtiliato
grari. Ad iltq qð obꝛ ꝙ lum hʒ trinã
dimẽſiõeʒ ĩ medio.dð ꝙ dimẽſiõeʒ põt
hr̃e aliqͥd duptr.ł ex ſe:łex rõe eiĩ qͥẽ.
ſiex ſe ſic ẽ coꝛꝰ.ſi aliüde nõ oʒ.ſic ei hʒ
trinã dimẽſionẽ albedo ĩ ceruſa ⁊ niue
q ſüt albe itra ⁊c eY. Ad ilłd qð obꝛ ꝙ ſi
circa ſolẽ eẽt vacuũ qð illuiaret.dð q;
lʒ H alij dixer̃t:tñ nõ vr nen nec ꝓbabte
phs eĩ Siũ ſentitĩ ⁊ð aia cũ dic.ꝙ per

nacuũ nõ ẽ vidẽ.⁊ aug.ſiłr in.xij.cõf.in

pncipio dicens ſic. vbi lux eſſet 1. i eſſet
niſi ſupeſſeteminendo etilluſtràdo.

Ratio etiã eſt ↄtra hoc.qꝛ cũ lumẽ ſit
foꝛma coꝛpoꝛalis idigz medio deferẽte

ſtu
pitüii
ſialiſ⸗
ſſoͤtc?
11
dög
dislul
chtüa
bͤcil
conᷣ

.

als
nitſigr
gentae
Nos
enstla
geſbn
dcoti
fens:ß
Ner
gcchs
accidi
ipol
coden
duo⸗
ney/
Mje
ihzan
Bmnkla
ſgene l
e
Ry
Gbmn
ſlrg
geihs
na⸗
cisn
lunimn
Gtadi
on
nſpin
tlknri
dicegi
m ſin
lanin
gecnt.
hogf
ls.xji

miaer,

nebotn „„
MW

R
Cnſſa

4
RR d⸗
Hane

ll
Maöſti
cshoccaſi⸗
cüüferrabe
dötffleciö;
Qedii
Addgſi

„ 92
cee dſecde

jfnrzud
i Aaina
tofti
jermuen
ont ovel
gvüernii,
pgreſien
5140
rCACMͦEe
ietighiin
reſi kann
Nlui ine
erröetkige
cruistnu
gbolg

7

uner, vo
nupeptl.
in

nt 4
chtiſe
Auna,
railmi ſt
odeſelile

e

⁊ ſi tu qraſ qͥd ĩxediat.dico ꝙ h̊ ñ ẽ ppt᷑
pntiã ĩpediẽt:ſ ppt᷑ abñti adiutoꝛij ſiẽ
ſi aliqs hñs magnã famẽ etcarẽs cibo
ñ põt cõedẽ.ñ qꝛ iediat ̊ qꝛ ñ adiuuat᷑.
Ed illud qð obi ꝙ lumẽ gñatcoꝛpꝰ.
dð ꝙ lumè ñ agit ppa vᷣtute ſᷣ pᷣtute coꝛ
pis luĩoſi.coꝛꝰaũt luĩoſũ nõ eduẽ coꝛpꝰ
q;tuũ ad mãm:jᷣ ſolũmõ q;tũ ad foꝛmã.et
iõ cũ lum ſit ilid ꝑ qð agit:ñ oʒ lum eſſe
coꝛꝰſ ſufficit ꝙ ſit ſoꝛma coꝛpalis.

Ecundo queri
tur. vtꝝ lum ſit foꝛꝰſbał ł acẽn
talis.Et ꝙ ſit foꝛdacẽntał vr.qð adue/
nit ià ↄpleto in eſſe ẽ acẽntale lum ad
uenit aeri iã ↄpleto in eſſe. ẽ acẽntale
Itẽ qð adẽ ⁊ abẽ pt ſbi coꝛuptõeʒ eſt
acẽns:lux adẽ ⁊ abẽ pt᷑ aen coꝛuptõem
qð ẽ ſoᷣm eiꝰ tι. IYtem ſiẽ ſe hʒ coloꝛ
ad coꝛꝰ tiatũ:ita ſe hʒ lum ad coꝛꝰtũſpa
rens:ſᷣ coloꝛ eſt acẽns ĩ coꝛꝑe tũſpenti
Iſtem ſi vnũ oppõitoꝝ ĩ ibo exñs eſt
accñs ⁊ reliquũ ẽ accñs:ſ obnubilatio

accidit ipi aeri. pi rõe ⁊ illuiatio,.

ĩpoſſibile ẽ duo accñtia eiuſdẽ ſꝑi eẽ in

eodem ſbo.qꝛ accñs nüerat᷑ ꝑ ſõᷣmĩ qͥ ẽ
H̊ duo luia ſic dic dioꝰſũt i eodeʒ aeris

medio.gꝗ ĩpoſſibile lum eẽ accñs aeriſ
IYIteʒ accñs cũ gñat᷑ ex ꝓpis pncipijs
Wi hʒ oꝛtũ.⁊ cũ reſoluit᷑:reſoluit᷑ in ſuũ
ſbᷣm:̊ lum nec educit᷑ ex aẽ nec r̃ſoluit

i gerẽ.ᷓ lum ñ ẽ accñs aen ⁊ ↄſtat ẽ ĩ

gere.ꝗ ſi eiꝰñ eſt accñs:nulliꝰeſt acẽns

Iſtẽ nullũ acẽns tñſita ſbᷣo ĩ ſᷣm ſ̊ ra

diꝰmutat᷑ ab vna ꝑte aeris ĩ alia:⁊ lum
ſiłr.g lum acẽns eè ñ põt. Item nullũ

acẽns manʒ ĩmobte moto eoĩ qͥ ẽ:ß ra

diꝰmanʒ imobitł moto aere.g radiꝰ ac/

cidẽs nõ ẽ. Si tu dicas ꝙ h ẽ ꝓpt h̊ qʒ

lum ĩ meꝰhʒ eẽ ſpũale ſiẽ idoluũ.obꝛ) B
qꝛ radiꝰ⁊ lum hʒ ibi opatõʒ nalẽ ⁊ pnꝰ
opatõis nãt.g vr ꝙ ſit ibi nalr̃ ⁊ ↄcrete
n ſpũalr̃ ⁊ abſtracte. N?ad pdcoꝝ in
tiłntiã ẽ nõndũ ꝙ circa ̊ tplex ẽ modꝰ
dicẽdi qͥꝝ qͥlʒ ſuppõit lum in meꝰeẽ foꝛ/
mãꝗ ſiue q̊litatem aliquã.qͥdã eĩ dicũt q;

lum i me?ẽ ſba:exiſtit tñ ĩ me?p moduʒ

accñt.qꝛ nõ ẽ ipiaeri ſbatl.⁊ H̊ diẽt ppt᷑

H ꝙ gña?luĩs a luce ẽ ſ̃ʒ viã vniuocatö

nis.⁊ iõ cũ lux ſit foꝛꝰ ſbałĩ ſuo fõte di⸗

cüut lum ſbaʒ eẽ ĩ medio: lʒ modũ eẽndci
hẽat acẽntalè: maxcũ luls ⁊ lucis n vi

deat᷑ alia eẽneſſe:ß ſolumõ differre vi
geat᷑ ꝑ moð eẽndi ſiue ꝑ eẽ:ſ q; lum eſt
ĩ medio ðẽ ilłd qð potiſſime ſentit᷑⁊ facit

alia ſentit. Jõ ẽ=p ꝙ lum ĩ me?eſt

accñs.ñ eĩ cat᷑ a coꝛꝑe luioſo niſi ĩqtũ
fulgiqũ e.⁊ ita ẽ accns p ↄpatõʒ ad pᷣn

cipiũ a qͥ.dicũt eſt ꝙ ẽ acẽns pꝑ ↄpatõe,zʒ

ad ſbᷣm ĩ ꝗᷣ.qꝛ adueit iã ↄpleto ⁊ põt ab-
eſſe ⁊ adeẽ pt᷑ ſbi conuptiõʒ.⁊ ita plenã
roeʒ acẽnti hʒ lum ĩ meꝰnõ tñ ꝑp ↄpatõʒ

ad ið.acẽns eĩ hʒ ↄpãi ad ſbaʒ ſicut ad

ſbm cãm.lum pᷣo ⁊ ſi hisvuobꝰmodis
hẽat ↄpãiad ſbaʒ:nõ tñ ad eadeʒ.qꝛ ad
gerẽ ↄpat᷑ ſic ad ſm.qꝛ ẽ ĩ illo.ad coꝛꝰ

luĩoſ ſic ad pnꝰ.qꝛ ẽ ab illo.ſᷣ qꝛ lum ꝓ

ut ẽ ĩ me?exns hʒ ſeipo ſẽtiri ita ꝙ poſi
tũ S ſenſũ:ſenſᷣ fac.et iteꝝ ĩ eað pte me
dij hʒ ſñ ↄfuſiõe młtiplicaiſʒ ppeʒ dio.
260 c ze põ ꝙlum ĩ me? nec ẽ ſba nec ẽ
accñs ꝓpe.qꝛ ñ hʒ ibi eẽ nale ⁊ mẽ ↄcre

tuʒ:̊ ſpuale ⁊ abſtractũ.vñ dicũtꝙ ſiẽ

ↄpat᷑ ſꝑs colon ĩ mead coloꝛẽ exnteʒ
coꝛpe obiecto: ſic lum i medio ad lum
exñs in coꝛꝑe luioſo:ſ̊ cũ lum ĩ medio
n ſolũ hèat ↄpatõʒ ſpũaleʒ ĩ aĩa:ſ̊ etiã
nãleʒ ĩ coꝛpa nãlia:ñ ſolũ vr eẽ ĩ aere p
modũ ſpũalẽ ſiue eè ibi p modũ hĩtꝰ: Hᷣ

et᷑ aliq mõ eè nãle.⁊ ita vr ꝙ ilłq ñ ſuffi

ciat dicẽ:q́uis videat᷑ eſſe valde viſiłe.
pᷣ itlłndũ ẽ ꝙ oès mõi pdci aliqͥd pitad

ſe ↄtinẽt.⁊ ex oĩbꝰhis elicit᷑ vna nitas
ĩteg.qð pʒ ſic.lumẽ eĩ ĩ me? dicit pᷣtutẽ
actiuã egredièteʒ a coꝛꝑpe luioſo ſiue p
qu coꝛꝰluioſ agit ⁊ impmit ĩ h̊ ĩferiõa
2 Hẽ vᷣt ſpᷣatł ipi coꝛpi.⁊ ð hac diẽ dam.
ꝓlum qð ẽ ex igne nè aliqͥd mĩſteriale
ipiꝰignis łaccntłe:łᷣ vᷣtꝰei ↄnãł ⁊ ↄſbat

icut pʒ ĩ aucte i ducta ĩ pcedẽte ꝓblẽa
te. ⁊ H vtñ eſt ſenſu pceptibił: nec ſolũ

mõò opat᷑ in ſenſu viſus:ᷣ etiaʒ facitad

eductõem ſenſuũ in actũ ſicut diẽ aug.

vij.. ſup ge.ad lit.qð habitũ ex ĩ quadaʒ

aucte pᷣus ĩducta:ſic et dicũt phi ꝙ coꝛ

pus celeſte medite ſuo lumine influit

vſq; ad ꝓfundũ terre vbi mineralia coꝛ

pa gñari hñt.⁊ qtũ ad ̊ peꝝn dicũt qͥ di

cũt ꝙ lumẽ dicit ſbaʒ accñtałr ad aerẽ

patã ſiẽ it agẽtis ad deferẽs qͥda mõ

ↄpat᷑ accñtałr.ñ ſolũ aũt lumẽ diẽ illaʒ
vi actiuã quã ñ pcipit ſẽſus:łᷣ eſ quãdã
q̃litatẽ ſẽſibilẽ qᷓ ſẽſus viſus efficit᷑ ſen
tiẽs ĩ actu.⁊ illa ẽ qlitas accñtati ʒ ſpẽ
õlita.⁊ ſʒ H̊ diẽ auicẽna ĩ li.de ſufficiẽ

tia nãli. lumẽ è affcio coꝛpiſ hñt lucẽ

cũ oxpoſitũ fuerit illi.ſ.puũ.⁊ ſic verũ
dicebat illa opρτDο q; dicebat lumè eſſe
accñs:nõ ſolũ p ↄpatiõem ad aerẽ in qͥ
recipit᷑ ſ̊ etiã ĩ ↄpatõe ad coꝛꝰ a qͥ creat
qꝛ ab ipſo oꝛit᷑ in q;tũ ilłd ẽ fulgidũ ⁊ bʒ
eẽ obm ſẽſus.ſᷣm aũt vtraq; naꝝ iſtarũ
in luie reptaꝝ:lumẽ ad aerẽ ↄpat᷑ non
ſiẽ ad pmũ ſbᷣm: ſicut ad deferẽs ⁊ ad
mediũ.⁊ iõ ꝑ ↄpatõeʒ ad ipm aerẽ ñ hʒ
modũ exñdi nalẽ:ſᷣ̊ pꝑ modũ hit*:nec eſt
foꝛnãlis ſ̊ potiꝰſiłitudo eiꝰ:ſicutſpẽs ĩ
medio nõ ẽ ꝓpe coloꝛ ſᷣ vt coloꝛ ſiue ſiti
tudo colon:maximã tñ hʒ appꝛoxiatõʒ
ad illũ:⁊ adeo illi ĩnitit᷑ vt ñ idigeat pnꝰ
extrĩſeco ex qͥ educat.vñ lumẽ ĩ medio
nõ hʒ pnꝰmale ex qͥ: ſ̊ poꝰoꝛigĩale a qͥ
fluit:⁊ ad qð eſ redit cũ ĩ medio deſinit
e: ſiẽ dr̃ de ſiłitudie.⁊ G̊ͥ mõ dic̃ cõmẽ⸗/
tatoꝛ ſuꝑ ⁊ v aĩa.qꝙ lux ẽ hĩtꝰ diapha
ri:x ꝙ ẽ in ipo ſiẽ intẽtio ſiue ſpẽs ł ſiłi⸗/
tudo ⁊ ad H̊ veꝝ dicebat ʒopio. Ex
his igit᷑ pʒ ꝙ lumẽ ĩ medio inq;tũ dicit
vĩ actius:dic̃ ſam hñtẽ modũ accñtis
inq;tũ diẽ q̃litatẽ ſenſibilẽ dic accñs:ł&ᷣ
accñs iltq relatũ ad aerẽ:ñ hʒ plẽ rõeʒ
accñi nãł ſᷣ ſiłitudinis łᷣ intẽtõis q̃ ẽ ibi
nõ ſiẽ in ſpᷣo ſuſtinẽte:ſᷣ ſiẽ in deferẽte.
Er his patẽt rões ad vtrãq; ptẽ. Qð
eĩ obꝛ qð aduẽit iã cõpleto:⁊ recedit pᷣt
ſbiecti coꝛꝛuptõeʒ h̊ oñdit ꝙ hʒ moduʒ
aceñt ſʒ e ĩ medio. Qð vo obiẽ qð
ſe hʒ ad modũ colon ⁊ ẽ q̃litas ſenſibit᷑
de luĩe loqͥt᷑ ſʒ ꝙ in ſe hʒ nam accñtis.
Rões po ad oxpõitũ q pbãt ꝙ non ſit
accñs.qꝛ nõ nũerata nüeratõne ſbiecti
qꝛ nõ mouet᷑ ad motũ aen qꝛ nõ cauſat
ab aere nec reſoluit᷑ĩ aerè᷑:ↄcludũt ſo/
lũ ꝙ nõ hʒ ibi ꝑlẽ rõeʒ accñt᷑ nãł qð cõ/
pat᷑ ad ilłq in qͥ ẽ ſiẽ ad ſõm ⁊ cam.⁊ qð
etiã ſuſtiet᷑ ⁊ depẽdʒ ab eo ĩ qͥ ẽ pncipir
7 ei ↄiũgit᷑ inſepabili vĩculo.̊ aũt nõ ẽ
1 ppoſito. qꝛ lumè q́uis ſit in aere cãta
coꝛpe luioſo:⁊ ab illo pᷣnciptr deꝑedet:
nec ẽ ĩ gere ſiẽ ĩ ſuſtẽtãte:ß ſiẽ i ðferẽte

2iõ duratõez ⁊ mutatõeʒ ⁊ neratöem

poti recipit a lucido ĩfluẽte q; ab aere

ſuſcipiẽte.⁊ ob ̊ diẽ dioꝰplła luia eẽ in
eodẽ medio incõfuſa ⁊ ↄuelli ſiue ſeꝑa
ri adinuicẽ ſᷣm abſentatõem coꝛpũ illu
minãtiũ. diſtĩctio eĩ illa ẽ ppt᷑ ↄtinuatõ
nẽ luminũ cũ ſua oꝛigĩe a q̃ ꝓcedũt nã/
liter ⁊ vᷣtute eiꝰ agũt q́;uis ĩ medio ſint
quodãmõ ſpũuatr ⁊ abſtracte.⁊ ſic cete/

ra circa hoc qſita iò patẽt.

712 parte iſta
ſunt dubones circa lräm. Et
pmo dubitat᷑ de ̊ qð diẽ ꝙ in mĩſterio
fem ẽ ꝙ dies ↄputat᷑ de veſpa in veſpã
Nõötra h̊ eĩ vr ꝙ ad ieiunij obbuatõem

oʒ ieiunãe diẽ pcedẽtẽ cũ nocte ſequẽti

Itẽ vr ꝙ nogrue ſignificet miſteriũ
r̃dẽptõis 2putato die a veſpa ĩ veſpaʒ
imo poꝰĩ pᷣvpatõe dieꝝ q̃ xps a tẽbꝛis
nos ꝓduxit ad lucẽ eꝛoð ꝙ duplicẽ
modũ cõputadi diẽ accipimin ſcripta
pei qͥ dies pcedẽs copłat᷑ nocti ſequẽti

⁊ H qͥdẽ fuit ĩ pᷣdieꝝ enũeratõe in q vt

diẽ męr pfigurabat᷑ lapſus futurꝰa lu
ce gre ĩ tẽbꝛas cłpꝑe. A?vputãdi dies
attẽdit᷑ĩ ſolẽnitatũ cuſtoditõe in q nox
pcedẽes ↄnũerat᷑ diei ſeqnti.⁊ H̊ vult di
cẽ a veſpa ĩ reſpã:vt pcedat nox ⁊ ſeq̃t

dies.qꝛ eãmꝰalñ tẽbꝛe:nẽ aũt lux ĩ dño

Et qð obꝛ de obſuãtia ieiunioꝝ.dð ꝙ

tps ieiunij ↄpetit tpi miſie.⁊ iõ ↄputatõ

diei ĩ obſuatiõe ieiunij dʒ fieri ſʒ cõfoꝛ
mitatẽ ad diſtictõʒ tpis pᷣmi ĩ qͥ eãt pfi/
guratio lapſus huůani. Et qð obꝛ ꝙ ñ
dʒ tiari a veſpa ĩ veſpã.dð ꝙ pᷣveſpa

poit᷑ ibi inq;tũẽ noci᷑ pᷣn?ꝰ⁊ ⁊e inqtũ eſt

finis diei.⁊ ita ꝓ nocte ⁊ die. Licetaũt
he due diſtictões ĩ ſcriptura maxexp⸗
mãt q̃tuoꝛ tñ modis ſʒ dipᷣſoꝝ ↄputati
ones dies diſtiguiↄſueuer̃t. greci eim
ↄputãt diẽ a mae ĩ mae.qꝛ tũc pappꝑet
ſol. hebꝛei ho a veſpa ĩ veſpã.qꝛ tũc inci
piüt ſolẽniſare.aſtronomi vᷣo a mẽidie
ĩ mẽidiẽ.qꝛ tũc ẽ ſol in maioꝛi vtute.ſc
eccłia a media nocte vſq; ad mediã no-
ctẽ. qnia tũc natus ẽ xps.vnde nerſus
mane diẽ greca gens incipit: aſtra ſe⸗

quẽtes in medio lucis:iudei veſpe:ſcã

inchoat eccłia medio ſtemꝑe noctis.

Ni
toee
alei
oco
eratſie
nſnt
Eosl
jti
gisn
netin
deil
udi
luci
zſo
ſion
nolt
neni
ni⸗
N.
nwar
ſuie
Pifruſt
ſvceſcn
röderi⸗
Pim
itad
ſacied
öpte
roezt
diep̃
dccht
ſunüm
ſnppt⸗
ſmnat⸗
iaſ
Pd
aſal
ſiſa
guren
firt.
ſitcox
ſeefin
dergei
ſi
krile
maio
died
Hdie
hitf
gexii

rnnad

„*
gee ſeen
.1 K

R

teiſti
lnin.
gin miſteri
ſpamnreſpi
obfuatoen
ei miſeri
hirege,

A.. .
ſe
Wuon mie

.
.

9

.
eNet ſecte
. . . 4
orte ſ 1
EA. Ro
ſ. 4
1
40

–

—
S
—

4.07, 4 18
/
AN!
rANE.
„
. „ f
Lode
iar
64
Fmmd
ne Lum
— e
v V. 4 .
3,40e
tee
cſann
midin⸗
mioin,
rNN,

CNr,

Itẽ qrit de hoc qð dicit de illa luce.
aut de ea coꝛꝰſolis for̃atũ:aut ĩ ea pte

celi eẽ in qᷓ ſol ẽ.nã pᷣmũ vr eẽ flm.qꝛn ẽ
oꝛdo ð pfcõ ad ĩ pfcm:h̊ lux illa pfciſſiã

erat ſiẽ diẽ dam.q oꝑa pᷣme diei pfelo

ra ſunt. Itẽ tex.vr̃ eẽ ꝛiꝰ.dr eĩ ibi.vi

dit vᷣs lucẽ ꝙ eẽt bona.⁊ aug.expianat
pidit.i.placuit volũtati dei vt ꝓ mõ ſui

gñis manẽt ꝙ placuit vt fiẽt. ꝗ adh ma

net lux illa in ſeipa. Itẽ ſi ſol fcüs eſt

de illa luce vñ fcã ſunt alia luĩaria.Si
tu dicas ꝙ de iluce tẽ vr ꝙ vna pfilliꝰ
luciſ coꝛꝑiſ creſcit ĩ coꝛpa luĩoſa q ſunt
g ſolẽ:⁊ ĩ coꝛpa luiĩoſa q ſũt infra ſolẽ.g
ſi nullũ coꝛꝰbʒ moueri oxpiſitiſ motib⸗
nullũ etia coꝛꝰceleſte qn nãm hẽat mo-⸗
neri motu rẽo ſ̊ oꝛbicłari vr̃ ꝙ pᷣluĩa⸗
riũ ꝓpductio fuerit ꝑ violẽtiã ⁊ pter nãʒ
Itẽ ꝙ nõ poſſʒ eẽ ĩ ea ꝑte ĩ q̃ẽ ſol vr
pmoqꝛ duo coꝛpa ñ pnt eẽ ſił.⁊?etiã qꝛ
ĩol ſufficiẽter illuĩat. vr ꝙ lux illa ſit
ibi fruſtra. . ο%6ε+¾ cü qrit᷑ d ð illa
luce fem ſit q̃tuoꝛ modis ad h̊ cõſueuit
rñderi.qꝝ duos tãgit magiſter in lr̃a.
Pꝛimꝰ ẽ q; luiaribꝰceli fcis lux illa re
dijt ad piacẽtẽ mãm. qꝛ ñ eãt fcã niſi ad
faciẽda quadã diſtictõeʒ dien ſeiplenã

q̃ pfcã inde redijt vñ ſũpta ẽ.ᷣ h pðẽ õʒ⸗

rõeʒ ⁊5 lrãm.ꝙ dñs deſtruerʒ opa ſex
dieꝝ pᷣncipalia ł ſinẽt pire. z modꝰ
dicẽdi ẽ ꝙ illa lux ſimpir manʒ ⁊ ĩ foꝛꝰ
ſua ñ mutata:nec diſcernit᷑ q;tũ ad ſen
ſuʒ pꝓpt ↄiũctõʒ ſui ad ſolẽ:nec tñ ẽ fru
ſtra.q;ꝛ ipi ſołaugʒ effcm:ł qꝛ difficile
aſſigre quẽ effem hẽat cũ ſole. Joẽ
ʒꝰmod dicẽdi ꝙ ex ipa fact ſit ſol:⁊ in
ea ſaluat᷑ tãqᷓ; ĩ re eiuſdẽ gñis.ſᷣ qm nõ
vr̃ ſcriptura expᷣmẽ ꝙ ðᷣs pꝰpᷣmũ diè ꝓ
duxerit nouà lucè ̊ ſolũmõ luĩaria di/

ſtixit. Joẽ 4oh ĩo ꝙ ex illa luce facta
ſüt coꝛpa luĩoſa int᷑ q pncipatũ tenʒ ſol

nec fuit ibi aliq̃ violètia.qꝛ vnaqʒ crea
tura eũ locũ accipiebat quẽ ſibi dñs ꝑp
nõʒ vᷣputabat.⁊ ſic patẽt oba.q; nec fu
it illiꝰlucis conuptio nec ec violẽtia:ſʒ
maioꝛ qᷣdã ⁊ pfcioꝛ diſtictio. Oꝛ: autem
diẽ dam.opꝰpᷣme diei fuiſſe ꝑpfciſſimũ.
H dic ꝑ ↄpatiõeʒ ad alia coꝛpa q a luce
hñtr̃ciꝑe ifluẽtia:ñ p ↄpatioʒ ad luia
q̃ ex ipa luce ſut forata. Itẽ qrit᷑ de H

qð dicit.dixit ðᷣs fiat &c.. non tpalłr nec

ſono vocis:łᷣ ĩ ᷣbo dei coet᷑no.vr̃ eni
eẽ flm.ſtati eĩ vt dixit ðs res feẽ ſũt:ſiẽ
dðr ĩ ps.dixit ⁊ fcã ſũt.gꝗ cũ ꝓductio rerũ
ſit tpał:dictio ñ fuitetna Atẽ ĩ dictõe
etna ñ diẽ ðs niſi ſeł:ſicẽ dr ĩ ps.ſeł lo/
cutꝰẽ deꝰſ cũ pduxit opa ſex dieꝝ in ꝓ
ductõe cuiuſiʒ opis dixit.& ilłd dicẽ nõ
E et᷑nũ:ſiue gnare filin. Si tu dicaſ ꝙ
illud dicẽ nò fuit niſi vnũ ſolũ:iterat᷑ tn
ꝓpt młtos effcũs.tẽ vr̃ ꝙ ad dicẽ ſeqͥ
facẽ:⁊ ſił dixit gᷣ ſit oĩa fec:ſᷣ ñ ſił fec ſic
diẽ ſcriptura ⁊ ; pbatũ ẽ. nõ ſił dixit.
Pꝛopt h qrit᷑ vtꝝ dicẽ accipiat h tpa
lit᷑ łet᷑nalit.et ſi et᷑nalit quõ dictũ poſſit
eẽ tꝑale ⁊ ſi tpałr quõ dicẽ tpale potuit
oẽm creaturà pcedẽ. Itẽ qõ ẽ vtꝝꝛ ac

cipiat᷑ notionatr aut eẽntiatr.ſi accipi-

at᷑ notionalr quõ ponẽt effcem aut quö⸗

effcũs creatiõis què ðᷣs dicẽdo ꝓduxit

ↄpetat toti t᷑nitati.ſi pᷣo eẽntiałr quõ po
terit ilłq referri ad nãʒ vbi ꝑ qð fcà ſũt
oĩa:cũ vbũ dicat᷑ pſonattr ſiẽ ĩ pꝰli.oñſᷣ
E. WMẽdð ꝙꝙ dicẽ vno mõ ↄnotat effe-
ctũ ĩ actu.a?ꝰꝰonõt effem i hitu ñ ĩa ctu
diẽ eĩ vno mõò q̃i actũ extiꝰ.⁊ ſic dicẽ eſt

aliquẽ effem efficẽ ĩ qᷣ dicẽs expmit ſe·
H̊ mõ dr ðs dicẽ ſiue creatura ꝓducẽ=ẽ

doĩ q̃ ſe decłat: ſiue aliqͥd ĩſpirado aie
Iqͥ volutatẽ ſuã ᷣmr̃at.⁊ ſic płies acci/
pit᷑ĩ ſcriptura ⁊ ↄnõt effcm actualiter.
Aedicẽ᷑ diẽ actũ q̃i extiꝰnihilominꝰtñ
relatũ.⁊ Hͥ mõ dic ↄꝑatõeʒ ad vbũ cõce
ptũ ꝑ qð dicẽs ſe ⁊ oĩa loqͥ᷑ p quẽ moð
accipit᷑ ĩ ps.ſet locut'ẽ ðᷣs.glo.ibi.filiũ
genuit ĩ qͥ oĩa diſpoſuit.⁊ ſic dicẽ ↄnõt
effcm ĩ hitu.qꝛ dicẽ ipoꝛtat diſppeʒ ⁊ ad
diſpoez ſeqt op?ꝰ. ʒtöbicẽ dic actù itri
ſecu ⁊ abſolutũ.⁊ H? diẽ aſeł.q;ꝛ dicẽ ñ ẽ
aliud qᷓ; vidẽdo ĩtueri.⁊ ſic qlʒ ꝑꝰ dic ſe
⁊ alia.⁊ huic dicẽ ñ rñdʒ pbũ ↄceptũ.qꝛ
ſᷣm hũc modũ idẽ põt eẽ dicẽs ⁊ dictuʒ

qlʒ ei pſona ſeipam videt ⁊ ſeipam in-

tuet᷑.⁊ ſic ñ ↄnõt effem nec actũ nec hĩ-
tüů. Sis qrit᷑ quõ accipiat᷑ dicẽ in reꝝ
ꝓductõe.dð ꝙ põt accipi pᷣmo mõ.ſ.ꝓ
utↄnõt effem in actu.⁊ tũc dicere ide ẽ
qð ꝓducẽ:nec ẽ ibi nugatio cũ dr̃.dixit
deꝰfiat.qꝛ ñ tm ĩpoꝛtat ipaʒ actõem ĩ ſe
eti ꝓut eſt ad ipius manifeſtatõnem

⁊ pmittit ſcripia ᷣbũ dicẽdi vᷣbo faciẽdi
pt in hoc oñdat ꝙ vᷣs maxima facilitate
ꝓduẽ ſingla.nõ q; aliq̃ vox creata reꝝ
ꝓductõem ancedat.⁊ ſic dicẽ in diuerſ
dieb põt pł:ficari:nõ rõe pncipatł᷑ ſigti

B ↄnotati ſic pʒ.q;ꝛ płiuʒ ꝓductoꝝ płes

ſunt ꝓductões paſſiue: ⁊ rõne ↄnotati
actia dici põt płificari. ot⸗ nihilo⸗
minꝰaccipi? ſic ẽ ſenſus. dirit.i.fi⸗-
liũ genuit i q oia diſpoſuit:⁊ p quẽ oĩa

ꝓduxit.⁊ ſic expit aug.cũ dic.ꝙ vox vdᷣi
ad nãm vbi ꝑ quẽ oĩia fcã ſunt refert᷑.et

ad illud dicẽ vr̃ creaturã fieri:ſicut ad

diſpõnem vr̃ op?*:nõ imediate vt tũc ſit
qñ qͥs pᷣmo diſpoſuit:łᷣ pꝓ loco ⁊ tꝑe.ſc

ſiẽ dicẽt᷑ diſpõ oꝛdi auit.⁊ ſic ẽ ĩ ppoſito
nꝗ deꝰ ꝓduxit nõ tũc cũ filiũ genuiti qͥ
diſpõſuit:łᷣ ſic gñando filiũ ab etno di
ſpoſuit ſe pductuꝝ ĩ tpe ſic ꝓduxitĩ tpe
ipa eĩ diſpoe dei et᷑na nõ ſolũ eãt ꝙ res
ꝓducerẽt᷑: ᷣ etiã qñ ꝓducẽnt᷑.⁊ hoc mõ
dicẽ in diuerſ diebꝰ dictũ eãdẽ ĩpoꝛtat
diſpõem ⁊ eternã in q̃ ſij diſponũt᷑ eter
nalit qͥ ſucceſſiue ꝓducãt᷑ ex tpe. ſi igit

pmo ⁊ ⁊ vpõt h accipi dicẽ:ſ = vmagiſ

ꝓpᷣe.ʒaũt mõ nõ vr̃ haccipi.qꝛ nõ ↄno
tat᷑ ibi aliqs effectꝰ:necactu:nec hĩtu.

nec vf etia illo ʒ magꝗ ꝓpe accipi actꝰ

dicẽdi.na ſicut dictũ fuit in pᷣmo li.diſ.
xxvij.dicẽ ꝓpe nõ ẽ ſine vᷣbo ſiẽ nec ppᷣe
ibi dr̃ eẽ locutio vbi nullꝰẽ ſᷣmo.nihilo
minꝰ ʒꝰmodqꝰ accipiẽdi dicẽ ñ vr̃ eẽ oĩo

ĩpꝛobãdꝰ ꝓ eo ꝙ ſatis rõbłr vr poſſe cõ

cedi ꝙ qlʒ pſona loq̃t ſe alteri. ſi eĩ iſte

act q ẽ dicẽ ↄuẽit cuilibʒ pſone create

põt ↄuẽire cuilʒ pſone icreate:vł ve vł
mõ trãſpõito.iſte tñ modꝰ accipiẽdi nõ
ↄpetit ꝓpõito.⁊ ꝑ q̊ patẽt que obᷣa ſunt.
Itẽ vr de h̊ qð dicit in pᷣnꝰli.in filio
crea.ðs ce.⁊ ter.ſi eĩ creatio mutatio ẽ

⁊ in filio nibil mutat᷑ ergo in filio nihil
creat. AYItẽ qrit᷑ qre iſta accipit᷑.pr̃ ẽ

in filio creat in filio:ita ꝙ h ppõ in.re
fert᷑ ad ᷣbũ eẽndi ⁊ ad verbũ opadi.hec

aũt nõ recipit᷑ pr̃ ẽ pꝑ filiũ:qᷓuis iſta reci

piat᷑ pr opat᷑ per filii.qrit etiã quã hitu
tudinẽ ĩpoꝛtat H̊ ppõ ꝑ.cũ d vᷣs pater

creat p filii. M? dð ꝙ h ppõ in. põt
ipoꝛtare calitatẽ:⁊ põt impoꝛtare idepti
tatẽ.calitatẽ.yt cũ dr.omĩa ſunt in doo

idẽptitatẽ.vtcũ dr.pt ẽ in fuio.hec aũt
ppõ pꝑ q;tuʒ ẽ de ſe ĩpoꝛtat calitatẽ.dico
igit᷑ ꝙ ↄueniẽter dr ðᷣs opari in filio.et
rõe iqẽptitaſ.qꝛ pr̃, opãs ẽ ĩ filio.⁊ rõne
cãlitat.qꝛ filiꝰẽ effcũs cã ꝓductia pr̃e.
⁊ iõ H ppõ in.cũ ſuo caſuali accipit᷑ ĩ dĩ

nis cũ pᷣbis abſolut ⁊ cuᷣ tñſitis rõe du.

plicis hĩtudis.ſ.cãlitat᷑ ⁊ idẽptitatis.ᷣ
aũt ppõ ꝑ qñ ĩpoꝛtat hĩtudinẽ cae ⁊ pᷣn⸗
cipij nõ recipit᷑ niſi in ilłbis qͥ ĩpoꝛtãt
aliquẽ effem reſpcu cꝰfiliꝰhʒ calitatẽ.⁊x

iõ rcipit᷑ ꝙ pr opat᷑ ꝑ filiũ ſ̊ tn ñ recipi

ꝙ pr ſit ꝑ filiũ:ꝑ h plani dẽa ſũt ĩ p?liꝰ

di.xxxij.⁊ iõ ad pñs h̊ ſufficiãt.

Diſtinctio. xiiij.

„ Irit quoque
dDdeus fiat firmamentũ .
Supꝛa egit mgr de ꝓdu/
ctiõe illiꝰ for̃e q ẽ qſi gñale
pncipiũ diſtiguẽdi cetas coꝛpales foꝛ/
mas.ĩ hac pte agit de ꝓductõe reꝝ q;
ad for̃as ſpãles.⁊ qm qdã res ſunt ſim
plices qͥda mixte:ſiue qdà ſũt iſẽſibłes
qdã ſenſibłes. Jõ pꝑs iſta hʒ duas.In
pma agit męr de pductiõe ſimpliciũ et

inſenſibiliũ.ĩ zo de ꝓductõe mixtoꝝ

⁊ ſenſibiliũ.j.di.xli.dixit q; ðs.ꝓducãt
aq reptitł c.et qm coꝛpa ſimplicia ſiue
inſenſibilia ſunt in duplici dꝛia.qdã eĩ
ſunt ↄtinẽtia qᷣdã ↄtenta.iõ ꝑs pᷣma hʒ
duas.in pᷣma agit de ꝓductõe ⁊ diſtin/-
ctõe coꝛpaliũ q;tũ ad res ↄtinẽtes.ĩ⁊
po q;tũ ad res ↄtẽptas ibi.ſeqt᷑ diẽ deꝰ
vↄgregẽtaq c. Mꝛiĩa ps in q.ſ.agit᷑ de
reb tinẽtibꝰ vtpote de ceł⁊ celoꝛũ di-
ſtictõe hʒ q̃tuoꝛ ptes.in pma detiat ce/
loꝝ nãm.ĩ ⁊tãgit qõem de figura ibi.
queri ſolʒ cuiꝰfigura. ʒqrit de motu

ibi.qrit᷑ etiã ſi ſtet aut moueat᷑.in po

remouet quãdã dubonẽ ibi. poſt hᷣ qri

ſolʒ qre coẽs he pteſ remanet indiſe

pter pmã qͥ didit᷑ ĩ duas.in pᷣma detiat
nam celoꝝ ſᷣm veritatè.in aſm qrũdã
opiõem ibi.ꝙ vero celũ &c. Et ſic bꝛeui
ter tria inquirit magiſter in hac ꝑparte.

celoꝝ naturã. figurã. ⁊ motũ.

—

celäſt
fiuti
megho⸗
ithol
ſiga

6rmna

Gbgfin
niſateen
glelepwv
uteti
kaaavel
ik bodie
ſuntſap⸗
ilgs eiſ
bs.ente
ſein; 4
legtn
wanga
lulierci
nus,mai
zcisbuan
isgn
AR
aaacrn
ſhenen⸗
hitads
Miot
lelili
iiun
lnuitue
ererel⸗
mmiade
riagon
pigen
ddea
frigi
ſupſol
Wen

,
hflahri
talti
man,

W

„
Räͤſici
8 .
leoſ,
* . „
ſe⸗ atet .
N
rpir ſr
„ . 2
A
werdiſin⸗
en Kde
eirNN.
iirtan

8 e
.ℳ A W
IIA4
4 aK

—,—
n
aeN.⸗ Wu,
. .
.
. 7

rer
SGmder W.

intelligetia
huiꝰptis incidit hic qõ de celis
Et querũt᷑ hic tria. pmo qrit᷑ de celis
q;tũ ad nãm. =“qõ eſt de eis q;tũ ad fi⸗
gurã. ʒ* qõ ẽ q;tũ ad motoꝛis ifluẽtiã.
Lirca pᷣmũ querũt᷑ duo. pᷣmo qrit᷑
de nã celi criſtallini. dde natura celi
firmamẽti.

Inra primũ ſic
pꝓrtncedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ criſtallinũ
celũ ſit de na aque.Et ꝙ ſic vr̃ ꝑ aucto
ritatẽ ſcripture ge.i.fiat firmamẽtũ in
medio aquaꝝ ⁊ dĩdataq̃s abaqͥs.que
aüt ſola diniſiõe vilignur ſunt eiuſdẽ
nẽ.g ea que ſunt ſuꝑ firmamẽtũ ⁊ que
ſb firmamẽto ſunt eiuſdẽ nẽ. Si tu di
cas ꝙ firmamẽtü ibi vocat᷑ nõ ſolũ ſide
reũ ſed aer. obuiat textꝰ ſequẽs vbi dr
ꝙ ſtelle poſite ſunt in firmamento. ob/
uiat etia illud qð ſcribit᷑ dañ.iij.bñdici⸗/
te aq que ſuꝑ celo ſunt dño.⁊ poſtea ſbᷣ
dit᷑.bñdicite ſol ⁊ luna dno.& aque ille
ſunt ſup ſolẽ ⁊ lunã. Situ dicas aq̃̊s
illas eẽ ſpũales:obuiat illud qð dicit᷑ ĩ
ps.extẽdẽs celũ ſicut pellẽ qͥ regis aqͥs
.ſ.eiꝰ:ſ̊ celu extẽſuʒ ẽ coꝛpale.&̊ aq que
tegũt ſunt coꝛpales. Itẽ h̊ vr̃ aucte
doctoꝝ.aug.ſuꝑ ge.ad lit.loqns ð aqͥs
qualitercũq; ſicut ibi.eẽ eas nõ dubita
mus.maioꝛ ẽ eiʒ hui ſcripture auctas
qᷓ; oĩs huani ĩgenij pſpica citas.Si tu
dicas ꝙ ſunt ibiaq ſ̊ tn nõ mãales ſ̊ ſpũ
aleſ. H.dicit baſiliꝰaquã illã ĩtlłigimꝰ
aqu eẽ verã.&̊ᷓ vr ꝙ vere aque ille hñt
ſpẽm ⁊ nãm aq.OQꝛ ſi tu dicas ꝙ foꝛmã
hnt aq:ſ tñ nõ ꝓpetates. Cõtra hoc eſt
v̈bũ bedeqð adducit mgr in l̃a.qͥ infra
celũ ligataq̃s ad tps vapoꝛibꝰnubiũ re
tẽtãs.põt etia ſupᷣ celi ſꝑxrã nõ papoꝛali
tenuitate:h̊ gtiali ſoliditate aq̊s ſuſpẽ
dere ne labat.· Itẽ rõe vr̃.oꝛdo ptiũ
in microcoſmo ſiue in minoꝛi mundo.
rnñdet oꝛdini ꝑtiũ in maioꝛi mũdo:ſᷣ ſic
videmꝰin nã coꝛpis huani ꝙ ſupᷣ coꝛpꝰ
qð ẽ calidũ ⁊ ignee nẽ põit᷑ cerebꝛũ qð ẽ
frigidũ et aque vere.ꝗ in maioꝛi mũdo

ſup ſolẽ ⁊ alia coꝛꝑa calefacientia erit

ponẽ nãm aques̊. Itẽ aqua de ſui na

*

eſt pſpicua:⁊ p hocapta ad ſuſceptoõeʒ
luis.ᷓ cõfoꝛmis ẽ nã celeſti.ꝗ apta ẽ vt
de aqᷓ poſſit aliqð celũ fieri.g ſi aliquod
celũ hʒ fieri ex aq̃ cũ nullũ ſit infra fir-/
mamẽtũ:celũ aqueũ vr ꝙ ſit ſupᷣ firma
mẽtũ. Itẽ q illud ſit poſſibile videt ꝑp
rõem quã facitaug.ſupꝑ ge.ad lit.aqua

p ſui ſbtiliatõnem põt eleuari vt ſit ſupᷣ

aerẽ.ꝗ maioꝛi ſptiliatõe poterit ampliꝰ
eleuari.qᷓ ſi oẽ coꝛꝰdĩſibile ẽ in infinitũ
ſi aſſit potètia dĩdẽtis poterit aq̃ tin di-
nidi ⁊ ſptiliari ꝙ ſupᷣ firmamentũ nãlt
poterit ↄſiſtẽ.⁊ ſi h. aliqð celũ aqũ eẽ
Iſts illud ẽ nale vnicuiq; qð creatoꝛ
ei indidita pᷣma ↄſtõe.& ſi in pᷣma diui⸗
ſiõe aquarũ quedã poſite ſunt ſupᷣ fir̃a-/
mẽtũ:quedã ſbᷣ firmamẽto:ita nãle eſt
illis eẽ ſupᷣ firmamẽtũ:ſicut iſtis eſſe.j.
firmamẽtũ:& ſicut nobis entibꝰ ſupᷣ fir
mametũ ſtultũ eẽt dubitare vtrũ aque
poſſint eſſe infra firmamẽtũ: ſic nobis
entibꝰinfra firmamẽtũ:ſtultũ eſt credẽ
eẽ icõueniẽs Sð firmamẽtũ eẽ celu aquʒ
Ald oxpoſituʒ arguit᷑ ſic.pᷣmo aucte
aug.xiij.ↄf.ſunt alie aq q firmamẽtũ
ſũt ĩmoꝛtales ⁊ ab oĩ coꝛuptõe ſecrete
̊ vr ꝙ celũ aqueũ nõ ſit de nã iſti aque
Iſtẽ coꝛꝰ hnñs ſpẽm aq pꝑ nam ẽ pode
roſuʒ. ſi aliqð celũ ẽ aquee nẽ ilid eſt
põderoſuʒ: ̊ põderoſuʒ nõ oʒ collocãi
niſi deoꝛſuʒ p nãm.q̊ vr̃ ꝙ ioꝛdinatũ ſit

ponẽ aliqð ſit celù aq qð ſit ſurſum
AIſtẽ coꝛꝰmũdi oꝛdiat᷑ ſᷣ maioꝛẽ nobilita

tẽ ⁊ minoꝛẽ:⁊ coꝛꝰ qð nobiliꝰẽ ſupꝑiꝰlõt᷑
̊ſi aq̃̊:minꝰnobilis eſt qᷓ; firmamẽtũ.g
nũq; locada ẽ ſupꝛa firmamẽtũ. Itẽé
coꝛpa mũdi oꝛdinãt᷑ ſb ⁊ Sð ſᷣm maioꝛẽ ſb
tilitatẽ ⁊ minoꝛẽ.et ſᷣm maioꝛẽ raritatẽ
⁊ minoꝛẽ:ł aer ſpᷣtilioꝛ ẽ qᷓ; aq̃ ⁊ rarioꝛ⁊
ſiłr ignis. g nũqᷓ; aq̃ adeo potit rarefiẽi

ypt ſit ſotilioꝛ aere ⁊ igne.gᷓ nunq; vr̃ q

