dit᷑.qncũq; aliqͥs ſentit ſibi adeẽ quod
odit⁊ abeſſe qð diligit:dolet ⁊ triſtatur
qꝛ ſicut dicit angꝰxiiij.de ci.doloꝛ ẽ dili
gẽdꝰ ab his rebo q nobis nolẽtibꝰ acci

qũt:hᷣ diabolꝰ ſcit ſe ex pccẽo ſuo amiſi/
ſe illã nobilitatẽ quà hẽbat in celo:⁊ in

curriſe penà in inferno: pmuʒ maxie
diligit:et ⁊ vmaxie odit. penitet de G
qð fecit:vel de H̊ quod noluit:vel ſaltẽ
poſſibile ipm alñ ad bũc ſtatũ deueni
re ſi mõ nõc᷑.ꝗ̊ põt ex ꝑte ãgeli eẽ doloꝛ
pnie:⁊ ex pte deiↄdonatio mĩc.gꝗ̊ ⁊ẽc.
Itẽ ondit᷑ qꝛ ſi bõitas angeli nõ põt
rectificari aut h̊ eſt ex ꝑte dei:aut ex p
te angłi:aut ex pte peci.ondit᷑ igit᷑ pᷣmo
ꝙ nõ ſit ex pte dei triplici rõe. Mꝛima
eſt H̊.obſtiatio male volũtatis t ĩpoſſi/
bilitas ad rectitudinem volũtatis ẽ de
fectꝰnõ potẽtia.q̊ nõ hʒ cãm efficiẽtẽ ſʒ

deſiciẽtẽ:Fᷣ deꝰnulliꝰẽ cã deficiẽs.̊ nõ
cã trõ huiꝰĩpoſſibilitatis. Secũda ẽ

B. deꝰ ancedẽter oẽs homĩes ⁊ äagelos
vult ſaluos fieri:pt dicit dam. quia nõ
creauit ſiue plaſmauit ad ꝑnaʒ ſed ad
lam.ſig nõ vultanglos malos beati
ticari:̊ ẽ ſolũ volũtate ↄñti:ß volũtas
ↄñs ẽ exceſſus ex ca va. alia rõ ẽ vlte
rioꝛ quare H̊ cõcedit.nõ volũtas dei.
Terxtia ẽ h.ſi diaꝰvenis petẽt dñs non
repellẽt.qꝛ ſic dicit ambꝛo.ipe cipit cõ
fugiẽtes ad ſe:h̊ iuſticie eſt:ſᷣ ↄ iuſticiã
denullo mõ facit. Pꝛetẽa q;tũcunq;
hõ deo ßfuierit ſi ꝑenitʒ de bõis:de ꝰbõa

pterita nõ acceptat. ſitr ſi ppnitet de
mala vfr̃ ꝙ mala remittat.⁊ hoc ſpectat

ad ſummã mĩaʒ.ꝗ rõ qre volitas dia/
boli nõ põt rectificari nõ põt pᷣncipalit

vẽire ex pte dei:vt pʒ ex hac t᷑plici rõe.

DHuiũdit᷑ etia ꝙ nõ ex pte nẽ agli venit
H ipoſſibilitas. pᷣaucte aug.ð fi.ad px.

ſi hũana nã poſtq; a deo auerſa boöitatẽ
pdidit volũtat:ex ſeipa rurſuʒ hr̃e po/

tuiſſet.młto poſſibiliꝰh̊ na agłica hret.

q̃ qto minꝰguat᷑ podẽ terreni coꝛpoꝛis:

tãto ma gis hac eſſet pdicta facultate.
AItẽ H vf æ rõe q; angłs peccãdo nõ

amiſit li.ar.qm libertas ar.ẽ ei nalis.ſj
rõe li.ar.erat ſuſceptibił rẽitudis a ſui

nã. adhuc q;tu eſt ex pte nẽ ſue:ſuſce/

ptibilis eſt. Itẽ ſi na angtiiẽ cà illiꝰ
iĩpoſſibilitat:⁊ cuiuſcũq; res p modũ nẽ
eſt cã:deꝰſiłr ẽ cã.qꝛ ſola volütas adp/⸗
ſat᷑ deo.ꝗ̊ deꝰeẽt cã qͥ talẽ nãʒ fecit.ſig
nullo mõ deꝰ ẽ cã ipoſſibilitat ad bonũ
nec nã ãgłi.: Oñndit᷑ eti ꝙ rõ nõ ſit
ex pte pcc̃iãgłici.qꝛ pcẽ̃m anglicũ non
excellit pcẽm hoĩs ĩ infinitũ q;tũ ad ali
quã ↄditõeʒ.& nõ nocuit ĩ in finitũ pluſ
q́; pcẽ̃m hois:ſ pcẽ̃m hoĩs ⁊ ſi auferret
rẽitudinẽ:nõ tñ obtulit poſſibilitatẽ ad
rẽitudinẽ.g̊ vr ꝙ pcẽ̃m angłi:et ſi maꝗ
elõgauerit:nõ elõ gauit infinite.ᷣ vr q
elõgauitcũ poſſibilitate ad reditũ.⁊ ita

nõ vr rõ ex pte pcci. Itẽ q;tulacũq;

gr̃a aduẽiret volũtati diaboli expellẽt
totã culpã:loqͥr de gr̃a gtũ faciẽte:ſed

moꝛbꝰq modico rᷣmedio adueniẽte ppot

curari:nõ dr̃ de ſe icurabłis:ſᷣ ꝓpt᷑ de/
fectũ remedij ſi illud nõ adſit.g ĩpoſſibi
litas rẽificatõis in volütate angłi nõ ẽ
rõe culpe pᷣncipalt̃. Itẽ culpa nõ in/
ducit nccitatẽ volũtati:qꝛ ẽ in volũtate

ſm ꝙ volũtas ẽ:⁊ ita ſᷣm ꝙ liba ⁊ vᷣtibit

nõ inducit nccitatẽ.g nõ aufert poſ
.

libilitatẽ ag oppoſitũ ita ad rcitudiezʒ
nõ venit illa ĩpoſſibilitas ex pte pcci.
̊ nullo mõ. Heedð ꝙ ſicut ſcĩ dicũt

⁊ auctes.volũtas diaboli nꝰmõ põt rẽi
ficari ſm ꝙ ̊ bũ põt:pdicat quadã po
tẽtiã hñtẽ aliquã oꝛdiatõeʒ ad actũ.nã

ſi intlkigat᷑ de potẽtia efficiẽt abſolute

abſq; dubio potẽs eſt deꝰdiabolo reſti

tuẽ bonã volũtatẽ.tñ ex ꝑte diaboli nõ
ẽ oꝛdiatio aliq̃ ad H: imo fc ẽ volũtas

eiꝰĩpoſſibił:vt ſci dicũt ⁊ rões oſtẽdũt.
Si autẽ qrat᷑ ca ĩpoſſibilitat ad rcitu
dinẽ intiindũ eſtad H ꝙ ad rectitudinẽ
volũtatis ꝑ actuale pccẽ̃ʒ lapſe:duo cõ
currũt.ſ.ex pte voluntatis pnia:ex pte
dei gr̃a ſanans:⁊ vtrũq; deeſt dia?ꝰx iõ
oio deeſt ei via rẽificatiõis. Siqras

vlteriꝰqð hoꝝ ẽ rõ defectꝰalteriꝰdð q;

defect pnie ẽ rõ q̃re deficit gr̃a gratü

faciẽs.qꝛ ad ill diſpõit pnia infoꝛmis.

NRRurſus ſi qrat᷑ qͥre deficit pnia.dð
qꝛ deficit gtia gratis data que puenit

. 1 *
6 4
P
.
4

volũtati vt peniteat⁊ ſine q̃ nẽo vnq; ſe
ppat ad gtia ſic.j.meliꝰpatebit. S iq
rat᷑ vñ veniat de fẽs gfe gtis date łq ſit

rõòõ abſq; dubio defect gre gtis date ñ
põt hf̃e niſi cãm deficiẽtẽ.⁊ ita neq; deꝰ

neq; nã angłi põt eẽ pᷣma ca:ſᷣ nccariuʒ

eſt ꝙ ipa cłpa ꝙ dial ita egtauit ⁊ egtat
vt nõ pateat aditꝰgr̃e.⁊ in ↄſentiunt

cõiter oẽs qͥ recte ſapiũt circa nam iſtã
ſ vñ hẽat culpa viaboli hac irremedi/

alitatẽ diuerſificati ſũt varie opinãtes

Quidã ei ſumpſerũt rõeʒ ex ↄpatõe
culꝑ ad ſeueritatẽ iudicãtis.qꝛ eĩ diaꝰ

⁊angeli eiꝰgrauiſſime pꝑeccauerũt vñs
ſeuerꝰiudex ſtati cõdẽnauit eos:ſicut

iudex ma gnũ latronẽ in turpi latroci

nio depheſuʒ ſtati facit ſuſpendi:q;uis

differat ſuſpeẽdiũ v niꝰpui latronis qui
potuit br̃e aliquã excuſatõem.ſ̊ hec rõ
ↄgruitatiſ ẽ.qꝛ eſto ꝙ diaꝰminꝰ?ꝰꝑcaſſʒ
tùc videret᷑ poſſe redire:⁊ nos videmuſ
ꝙ; de mĩaʒ facit cũ ſceleratiſſimis fre/
quẽter:⁊ aliqs alñ qͥ modicũ peccauer̃t

demerget i infernu.⁊ iõ ↄgruitas tm ẽ

Alij ſumpſerũt rõem ex ↄpatõe cul-/
pead naãm peccãtis:quia peccãs fuit ſba
ſpũalis oĩo nõ hñs põdꝰcarnis.⁊ quia
ſba ſpũalis ẽ:⁊ ſemp in actu ſuo.vñ nõ
laſſat imo ↄtinuo hʒ ĩoꝛdinata volũta/

tẽ:⁊ ↄtinue gr̃am ĩpugt.iõ nõ offert᷑ ſi -

bi gr̃a. Sʒ iſte nõ ſunt rões nccitatis
tũ qꝛ pðdꝰ carnis nõ icliabat hoĩeʒ pᷣꝰ
ad pcc̃m.iõ nec adeo excuſabat vbi pec-
catũ eius capet remediũ rẽitudis nec

ecõtra carẽtia carnis adeo angelũ ĩp/

diebat.ſiłr nec alia rõ.qꝛ deꝰgraʒ gtis
datã freqnt dat hi exñnti in actuali vo/
lũtate peccãdi.hᷣ ei ſił ſtat cũ culpa.⁊ hꝰ
exẽplũ pʒ in paulo q ↄuerſuſẽ ⁊ circũ/

gatꝰluce in actu pfcõis:ſunt tñ ↄgrui/

tates qd a latẽ. Alij ſumpſerüt rõeʒ
ex pte culpꝑe relate ad modũ peccãdi per
oꝑpoſitü ad pcẽm homis.qꝛ enĩ hõ alio
ſuggerẽte peccauerat.ideo dignũ fuit

alio reuelari. Rurſus q; totu genus

huanũ ceciderat ne totũ piret:ↄgruuʒ

fuit reduci aq rẽitudinẽ.ecõtra ẽ ĩ age⸗/
licis ſpiritibo.qꝛ nõ peccauerũt p tẽpta

tionẽ:maxiĩe lucifer.iõ non redijt.vnde
greg.ĩ moꝝ.iiij. nũqᷓ; lumè pᷣſtini ſtatꝰ

“ N ℳ£ ”” -.ĩ 3 e eS
.

accepit.qꝛ nõ pſuaſus amiſit: ſiłr quia
cecidit ſᷣm ptẽ:ita ꝙ pcẽm fuit ptickare
⁊ pſonale iõ nõ debuit rectificari.vnde
aug.in ench. placuit vniuerſitatis cõ

ditoꝛi:nt qm nõ tota mititudo angtoꝛũ

dñi deſeredo pierat in et᷑na dãnatone
remunẽt.& iſte ſiłr ſunt rões ↄgruitas
qꝛ ſi h peccaſſet ꝓpa volùtate ſine ſug

geſtiõe ł pticłr:nõ video quõ nõ poſſet

recupare bonã volũtate dño reſtitu⸗⸗

te. Alij ſumpſerũt rõem p ↄpatiõem

ad ſtatũ peccãtis.qꝛ tps meriti ⁊ ſtatus

merẽdi erat ipis pfixꝰ vſq; ad pmã bo/

n1⁴wꝗ opatõem vel mals.⁊ iõ ſicut h pus

q́; tps merẽdi ptraſit:q;tũq; pccauerit

paꝝ dũ tñ moꝛtalr̃:⁊ qlr̃cũq; peccauẽit
vltra nõ põt bonã volutatè reacqrere.
⁊ ſic de angeł ĩtlłndũ ẽ.⁊ H̊ mõaſſiguit
dam. cũ dixit.H̊ ẽ ãagłis caſus qð hib⸗

moꝛs.⁊ ſiłr aug.de fi.ad pe.cũ dixit.ſic
creauit de angelos vt qͥ vellẽt ppetuo
bõi eẽnt ⁊ qͥ nollẽt nũq; eoſ dino munẽ
Tparʒ.ita ⁊ tps mẽiti ⁊ ſtatũ pfixit vſq;
ad pmũ ↄflictũ.Et hãc rõʒ credo ꝓpꝛiã
7 nccaria. ⁊ H pʒ q ſi aliq̃ paſſio ĩeſt ali

qbꝰſbiectis:ĩeſt eis ſᷣm aliqð cõe.diaꝰ
gũt nõ põt bonã volũtatẽ recupare:ita
ẽ obſtinat.et ſiłr iudas.⁊ aliꝰhõ pccoꝛ

dãnat. Cõſtat ꝙ h eẽ nõ põt nec ratõe
nẽ:nec rõne modi peccãdi.qꝛ nõ eſt cõe.

„ — „

ſig nõ inuẽit᷑ cõitas niſi ex pte ſtatꝰ da
vterq; ẽ ex̃ ſtatũ meriti manifeſtũ eſtq
iſta ẽ rõ potiſſima ⁊ nccia.⁊ H clariꝰpʒ
in pcco hoĩs ſi diligẽtiꝰ ↄſideret᷑. nam
pcẽm iude in pnꝰnõ abſtulit poſſibilita
tbẽ ad iuſticià: tñ ſine aditõe ⁊ ſine inno-
uatõe ſolo tpe merẽdi tñſe ũte fact eſt
ĩpoſſibił ad bon volũtatẽ.de eĩ decre
uit offerre gram qdiu ẽ ts merẽdi:iq
tfmſeuüᷣte cũ nõ faciat ỹ ſuã diſppem non
offert graʒ qͥ pueniat volũtatẽ ⁊ foꝛmʒ
ad pniaʒ.⁊ ita remanet volũtaſĩ pnia
ſempitna:æ ita cłpa. Et ſi tu obicias
ꝙ cuʒ de? puiderit ꝙ diaꝰlapſurꝰerat
ſiue peccaturꝰq̃re pfixit ei ita modicu,ʒ
tps merẽdi vt nõ hfet ſpaciũ redeudi.
nondũ ad h̊ ꝙ ĩ ↄaditõe rei nõ attẽditur
rõ miĩe ⁊ iuſticie pᷣncipłr ſ̊ ſapie.decre
nit eĩ dĩna ſapia ĩ vniuerſo facẽ dupli
cẽ creaturã rõlẽ ad h ꝙ eẽt vniuerſu,zʒ

ſ⸗
ſe
off⸗
n
ni
ea
rrig
cecidt
vol
pee
cert
bſe
en
Noppt
ſopitt
ſclei⸗
e⸗
n
drin
Pte
rial
ner
feſt⸗
ttii⸗
mio⸗
ſum
Rpc
ſtici
tiſtm
ecee
mied⸗
hoſtt
krrors

kſchort
pichee

Nſtrse⸗
enghi
ätie
Wiin
wne
murſtone
Wömäbo⸗
urbvoͤts
arcanerit
Rcauiit
mirere.
baſtuit
dirttſi
litppeno
inomunẽ
Pfirtrſc
ſckal

„
bA
umdo

AW
gocde.di⸗
nparen
in
necmi
leſot'i⸗
feſüͤetq⸗
ſchrp;
crti. pamn
twſiin
1ſneinno⸗
tireſe
de eidet
Hs Meläil
diſpen
itnitſen
olinſignn
tſimoroon
itn noh
⸗4
ciünutru,
ſoritam.
linpi
tueffe

ↄpletũ.n coꝛpi vnitã: alia rationalẽ
abſolutã: aliã ſpualẽ vtãgelü. ⁊ qm ſba

oĩo ſpualis ẽ oĩo icoꝛuptibilis ⁊ ĩgia

iõ ſił pducti ſunt.⁊ ſicut ſił ſunt ꝓducti

ita etia ſił gkificadi ſiue diſpoſiti ad ſi
glificari.⁊ q; ſunt ſpuales ⁊ icoꝛpales

⁊ ĩcoꝛuptibiles nullo mõ hñtes retar/

in eis ita bꝛeue pꝛefixũ ſicut potuit.⁊ iõ
vſq; ad pᷣmã auerſionẽ ⁊ ↄuerſionẽ de

libatiuò. Hõi voqedit'ẽ in coꝛpe aĩali
ad ꝓcreãdũ ꝓlẽ ad cultũ dei: ⁊ ita in dii
ſpoe remotioꝛia głia:datꝰẽ locsdiſtàs

ad merẽdũ a ſui ↄditõne.ſ.padiſus ter

reſtris:⁊ pfixꝰẽ ei tminꝰ diuturnꝰ ꝓpt᷑

offm pcreandi ꝓlẽ.⁊ ꝓptẽa cũ peccauit

angelꝰſtatiʒ exijt tps meriti ſtatuti:ho

vo nõ.⁊ iõ iſte potuit rẽificari:ille ᷣo ñ.

⁊ H ẽ qõ dicit aug.de mi.ſacre ſcriptu
re.agłs de ſpᷣlimiſſimo ſui oꝛdis ſtatu

cecidit iõ reſurgẽ non potuit.pʒ igit᷑ ꝙ

volütas ageli nõ ẽ rcificabił:nec fuita
tpꝑe ex ꝗcecidit.qꝛ ei fuit erĩ ſtatĩ meriti
certiſſime reuelata ẽ ei ſua dãnatio.et

iõ ſicut beati nõ pñt timẽ dãnatõem:ita

angelꝰmalꝰ ꝓpt certitudinẽ danatöis
nõ põt ſpare ſalutẽ:⁊ ꝓpter abñtiã gr̃e

nõ põt penitẽ:⁊ iõ nec bonꝰec. His viſ
facile ẽ ad oĩa ſoluẽXẽ. Ad ilłd qð obꝛ

ꝙ pPõt eſſe ↄd?mĩe.dð ꝙ põt de potẽtia
abſoluta:łᷣ potẽde oꝛdiata q opat᷑ ſᷣm
oꝛdinẽ ſapiĩe:⁊ illũ oꝛdinẽ deꝰ nõ coꝛü/
pit:iĩmo ĩuiolabilit᷑ ſuat:non dʒ eẽ nec
Põt eẽ.qꝛ ↄſiliũ dei ⁊ diſpõ nõ pðt muta
ri aliq̃ rõe. Ad illud qð dicit.ꝙ ſũ

me dʒ mãifeſtari mia. dð ꝙ ita dʒ mai
feſtari mia vt manifeſtet᷑ ⁊ iuſticia.⁊ iõ

etia decreuit dĩna bonitas in hoĩe ĩfir
mioꝛi ⁊ miabilioꝛi manifeſtare mia; x⁊·
ſumme manifeſtauit qm vnigenito nõ
pepcit. In angłicis ſpiritib placuit iu
ſticiã maifeſtare:⁊ ſapiẽtiſſime ⁊ elega
tiſſime factũ ẽ.qꝛ mĩa nõ aufert iuſticiã

nec ecõꝰ⁊ iõ errauitoꝛig.q totuʒ dedit
mie dei ⁊ abſtulit locũ iuſticie.qð q;uiſ

nõ ſit tate ipietatis ĩ ſupficie:tñ equat
erroꝛis ẽ auferre a deo actũ iuſticie ſiẽ

auferre actü mĩie. Ad illud ergo qð
obꝛ de doloꝛe pnie ꝙ pot eè iñ diabolo.
dð ꝙ doloꝛ pnie eſt duobꝰmodis.aliqͥſ

enĩ dolet de culpa ꝓpter dãnũ qð ĩcur
rit ⁊ leſionẽ.⁊ ſic dolere põt qͥs ex puriſ

nalibo ſiue gra gratis data.⁊ tũc dolet
qqqñ maioꝛẽ ſentit leſionẽ qᷓ; delcãtõem.
hac diaꝰmõ ñn hʒ ꝓpt᷑ hĩtudinẽ peccãdi.
datiuũ:bhic eſt ꝙ in loco głe ſuntↄditi.
ſcʒ in ẽpireo:⁊ ita de ꝓxio ad głliam di
ſpoſiti ⁊ rõe nẽ ⁊ loci.⁊ iõ tps meriti eſt

hß tñ bĩtureſt cnʒ abſoꝛbeta penis poſt
iudiciũ:ſ pnĩa h nõ diſponit ad gratia
imo ſolũ eſt ꝑena.qꝛ ſic ꝑenituit etiã iu/

das. Alio mõ eſt doloꝛ pnĩe qñ qs de

let de culpa:q; dei offenſiua.⁊ h doloꝛ

diſpõit ad pnĩam.⁊ hic nõẽ ſine gratia

gratis data.⁊ hũc doloꝛẽ diaꝰ vł demo
nes hr̃e nõ pñt:qꝛ ſunt er ſtatũ ĩ qͥ dat

gfa ⁊ irregreſſibir ſunt ex.⁊ ita pʒ ilłq

Ad illud qð obꝛ ⁊v vñ veniat poſſibi
litas.ↄcedẽdũ ꝙ nõ venit ex pte dei ſic

ofßqũut tres pme rões.nec ex pte angti

qtũ ẽ de ſe:ſicut oñdũt tres rões ?lo
co poſite.nec etiã ex pꝑte magnitudinis
pcci qtũ ẽ de ſe: ſicut oñdũt tres rões
vltie. ̊ H hʒ culpa rõe ſtatꝰ.qꝛ enĩ ẽ vo

lütas ex̃ meriti ſtatũ abeſt oĩs gra.qᷣa ĩ
ſtatu dãnatõnis abeſt deſpatio certiſſi

ma que due ſunt ↄditões oĩo diſponẽ
tes volũtatẽ ad ipoſſibilitatẽ rẽitudĩs:
tñ illud qð obꝛ ꝙ nõ põt vẽire ex parte
pcci:qꝛ nõ excedit in infinitũ pcẽ̃ʒ hoĩs
Quidã voluerũt ſoluẽ ꝙ ĩmo qꝛ intel/

lectꝰangłicꝰ ẽ dei foꝛmis.⁊ iõ intlłit in
inſtãti.rõlis ſiue collatinꝰin tpe.⁊ ideo
qꝛ pcẽm angeli eſt ↄtra dei foꝛmẽ intel
lectü excedit ĩpꝛopoꝛtõnabłr pcẽm ho/
minis: ſiẽ linea ĩpꝛopoꝛtiõabir excedit

pũctũ ⁊ tps inſtãs.ſᷣ¶ H̊ nõ oʒ dicere.qͥa

nõ oʒ ꝙ moꝛb ĩcurabil:ĩcurabilẽ exce
dat iĩ infinitũ.qꝛ vnꝰmoꝛbqͥ ĩ vno ſtatu
ẽ curabit᷑ pꝑ cremẽtũ ſiue diuturnitatẽ
fit iĩcurabił᷑.ita ẽ maifeſte ĩ moꝛbo coꝛ/
pali.ſiłr videmꝰmaifeſte ĩ moꝛbo ſpũa
li. pccẽʒ eĩ añ moꝛtẽ ẽ curabile.ſolo aũt

exceſſu moꝛtis fit incurabile.ſilłe vide/

mus in caſu.qui eni cadit de loco paꝝ

eminẽti non moꝛit᷑.qui auteʒ de turri

cadit ſine remedio ledit᷑: ſed tamẽ ma/
gnitudo ⁊ altitudo nõ eſt impꝛopoꝛtio/

nabilis altitudinis.⁊ ideo nõ valet illa
fz

Vppoſitodnne

demonũ nõ ſit poſſibit᷑ rẽifica

tio.qrit᷑? vtꝝ ſit ineis male volũtatis
ↄtinuatio. Etꝙ ſic vr̃.i.con.x.q cöouẽ

tio xpi ad belial.glo.ſicẽ xps oĩa bñ fac
ita diaꝰoĩa male facit: ſʒ ſꝑ facit aliqͥd
qꝛ ẽ ſſa ſpũał nõ laſſata in opãdo.̊ᷣ t
Itẽ YJo.iij.dia ab iitio ꝑeccat.glo.ab
iitio creatõis ſue peccat cõtinue vſq; in
pñs. Itẽ aug.de fi.ad pe.loq̃ns de de
mõibꝰdic̃.nec mala pñt volũtate carẽ:

nec pena. Situ dicas ꝙ loòᷣt᷑ de hĩtu
nõ de actu.obᷣꝛ ꝙ de actu ꝑ hiero.qͥ diẽ

ꝙ dia?adh̊ idẽ ſibi arrogat qð pᷣus pꝛe

ſumpfat. Itẽ h̊ vr rõe.diaꝰẽ oſtiatꝰ

obſtinatio ↄfirmatio ĩ poꝛi malo.g

diaboli volũtas ẽ cõfirmata ĩ malo qð

ↄmiſit. ab illo nõ põt recedẽ ergo ct.
Itẽ angłiↄfirmati in bono ↄtinuo
hñt bonã volũtatẽ hĩtũ ⁊ actũ:⁊ eüdeʒ
quã hũerũt in ſui głificatõe.gꝗ ab oꝑpo
ſit ſurr vr̃ de demòibo: cũ ſint obſtiati ĩ
malo ſicut illiↄfirmati ĩ bono. Itẽ ſi
poſſet ab actu male volũtatis deſiſtere
poſſet aliq mõ ſe ad gr̃aʒ ppare. qͥa di
mittẽ actũ pcci ẽ ppare ſe ad gr̃am:ſed
ipe nullo mõ põt h̊ ſicut ſupᷣ ꝓbatü eſt.
g t. Lötra Yac.ij. demones credũt
ecõtra:ſ credẽ ⁊ timẽ nõ ſuntactꝰmale

volũtatis. vr̃ ꝙ alñ mouẽt᷑ ſine obliqᷓ

tate:⁊ ita aliq̃ ẽ intpollatio. Itẽ ſi cõ⸗
tremiſe/ cũt ? tim oꝛ retrabit a malo actu
̊ vr ꝙ deſiſtat aln. Itẽ.ij. pe.ij. demo

nes nõ poꝛtant aduerſus ſe execrabile

iudiciũ.glo.magnitudie pẽaꝝ territia

iudicio pſumptòis deſiſtũt.̊ vr ꝙ ceſ-

ſauerit in eis pſumẽdi puerſitas ſaltẽ
q;tũ ad actũ. Itẽ demones nãljr dili⸗
gũt deũ vt dicit aug.ꝙ nullꝰcõſcĩa põt
deũ odiſſe ⁊ ſi ñ dicẽt.veꝝ vr̃ qꝛ iudiciũ
nõ ðʒ extrema nẽ veſtigia.ſi igit᷑ diligẽ
deü ẽ nole.ꝗ adhuc ſunt hiles ⁊ actiad
hüc actũ. eſto gᷓ ꝙ exeãt in actũ cũ non
moueat ſił pluribꝰmotibo: tũc vt videt
ceſſant ab actu volũtatis male. Itẽ
dia?tẽptàs hüc hoĩem põt deſiſtere ab

actu exterioꝛi:ita ꝙ nibil mali exteriuun

nec illi nec alij faciat:ſ plꝰſumꝰdomini
actuũ interioꝝ q; exterioꝝ.ergo poteſt

oeſiſtere vt nihil actu male velit. Jte
vr ꝙꝙ volütas pᷣma ſupbiẽdi in eo deſie
rit.qꝛ ceſſante cã ceſſat effẽs:ſᷣ rõ q mo
uit diabolũ ad appetẽdũ dĩnã celſitudi

nẽ fuit pulchꝛitudo et ſtrẽnuitas nãliũ

2 pexcellẽtia reſpẽu oĩm.iõ ſpauit poſ
ſe optinẽ taxpetht: ſ mo nõ bʒ ĩ ſe iſtaz
celſitudinẽ. vt vr̃ nec illa volütateʒ. F
vr̃ in eo variata affectio.p. Itẽ differt

dilectio ⁊ appetitꝰ.qꝛ dilectio ẽ boni:ſʒ

atpetitꝰẽ boni vt vnibiliſ. qꝛ ho atpetit
bonũ ſibi. ⁊ bonuʒ ſibi:nõẽ niſi vnibile
ſibi. ß̊ diaꝰbñ videt ꝙ nõ põt ad dei cel-

ſitudinẽ puẽire:qꝛ reuelata ẽ ei ſua dã
natio:vt dicit augꝰ.de mi.ſac.ſcrip.ad
ſue dãnatõ nis cumulum deſupauit.
Needð ꝙ loq ↄtĩgit de mala volũta

te tripłr.ſ.q;tũ ad dei foꝛmitatẽ:qᷓ;ad

A —

ꝓnitatẽ.⁊ q́;tũ ad actualitatẽ.qᷓ;tuʒ ad

dei foꝛmitateʒ ẽ in mala volũtate diaꝰ

ↄtinue:ita ꝙ nulla intuẽit variatio per
defoꝛmitatis deſitõem ſiue mĩoꝛatoeʒ

qꝛ ita adheſit macula pcci volũtati dia⸗

boli vt nullo mõ poſſit ab illa ſeparari

q́;tũ ad ꝓnitatẽ ẽ cõtinuatio eiuſdẽ:ita

tñ ꝙ intuẽit variatio q́;tũ ad modũ ĩcli
nadi.dia ei ad idipʒ qð paxpetijt etiã
nũc ꝓnitatẽ hʒ:ſᷣ differẽti mõ qᷓ; pᷣꝰ. pᷣꝰ
eĩ aꝑpetijt cũ ꝓpoſito optinẽdi.vn dixit

ponã ſedẽ mes ab aqͥlone .nẽ axpetit

q;tũ in ſe ſicut abicioſus qͥ ſpatoptinẽ
epatũ ⁊ ſi nõ optineat nõ recedit abicio
ſ modabiciẽdi variat᷑:ſic ⁊ in diabolo
c.qᷓ;ẽtũ ad actualitatẽ ẽ ↄtinuatio ĩ actu
peccàdi:tñ intuẽit variatio q;ad genꝰ
qꝛ nõ peccat ↄtinue pcc̃o vniꝰgñis cuʒ

nõ moueat᷑ ſit motibꝰdiuerſ.mõ eĩ pc

cat ſuꝑbia:mõ ĩuidia:mõalijs modis.
tñ volũtas ei nũq; reqͥeſcit: quia nũqᷓ

laſſat᷑ cũ ſit icoꝛuptibił ⁊ cũĩ eo regnz
puerſitas ſuꝑ oèm actũ quẽ eliẽ̃ defoꝛ
mat ⁊ depᷣuat:⁊ ita ↄtinue peccat.?⁊ oce
dęẽde ſunt rões ad h̊ iducte. Ad illcu
qð obᷣ ꝙ credũt ⁊ cõtremiſ.dð ꝙ actꝰ
iudicat᷑ bo duptr.autex ſe:vtputa qñ

act ptutis eliciẽt ipm.vt abſtinẽ a vo
luptatibꝰ⁊ ↄſiłes.aut ex adiũcto: ſicut

ire ad ſcm iacobu.Sic actꝰmaldĩ du
plr.aut qa dirce elieit᷑ a vicio:vt velle

peẽ.aut qꝛ viciũ defoꝛms ↄcomitatur

nte⸗
elcih
ſome
feri,
wone
hoͤgt
gec

t
pece⸗
ſict
Pp
ini
iuſt
e
ian
Aſt

gpen
geret
ffi

inuit

wala
oc
R

r J

neodeſt

gnöcn
ial
usniſi
ſaurcſ
niſeii
Nirifn
vibdiß
ſege
Iiſipndit
deicceh⸗
keiſuadi
ſnne
upauit.
Lpolüta
e
ded
linndi⸗
Ator
eninm
VNNüii
pemten
vhe⸗
imoit
apent
Nopenẽ
itäbicio
diadolo
ndiacn
vagen
ͦgnisch
fnöin
ss.
jiconig
tliden

CCNN

dogen
tpuamn
bſmi
mgger

vt dare elemoſinã ꝓpter vanã gloꝛiaʒ
vel cũ murmure ⁊ impatia.⁊ q̊ mõ de/
foꝛmat diaꝰactũ credẽdi:qꝛ cũ murmu
re ⁊ impatĩa ⁊ diſplicẽtia illiꝰqð credit
mouet᷑ in actũ illũ:⁊ ita credẽdo peccat
nõ q; credit:ſᷣ qꝛ nõ eo mõqͥ credere dʒ

credit.ſiłr iudicãdũu ẽ ſi diaꝰvᷣo obediat

Ald illud qð obᷣꝛ de tĩoꝛe dico ꝙ; veꝝn
ẽq timẽt:ł̊ᷣ tñ timoꝛ ita exił ẽ ⁊ volũtas
peccãdi adeo ẽ ĩpꝛoba ꝙ ꝓpt h̊ ñ ceſſat:
ſicut in latrone qͥ lʒ timat furcas:tamẽ
ppt axpetitũ furãdi nõ ceſſata furto:⁊
in ipo timõe peccatq; diſplicet ei dina
iuſtitia quã foꝛmidat. Ad illq qð obꝛ
qa iudicio pſũptiõis deſiſtũt.dð ꝙ ſiẽ
dictũẽ q;uis nò audeãt appetẽ qð pᷣmo
auſi ſunt:tñ ĩpꝛoba volũtate ñ deſiſtũt
axpetẽ. ⁊ ſi viã poſſent ĩuẽire ꝑ quã cre

gerẽt attĩgẽ abſq; dubio idẽ pſumerẽt

vñ q;uis ſit indiciũ variatũ ꝓpt᷑ pxnarüũ
intuitũ:tamẽ appetitnõ ẽ auulſus nec

malũ deſideriũ:imo regnatactu. Ad

illud qð obꝛ de motu nali rñdẽt qdã qꝙ

nã. ⁊ ſi nõ ſit extĩcta:ẽ tñ adeo cõſopita

1 li.ar.malicia ſupata ꝙ in actũ ſuũ nõ
põt exire. Alit tñ põt dici ꝙ ſiẽ libera
volüutas defor̃abatactũ credẽdi: ita ẽt
defor̃at actũ nãlẽ cũ ei adiũgit᷑.exꝰhꝰẽ
H.lzʒ auarꝰ nalr̃ appetat btitudinẽ tata
puerſitas iudicij in eo et volũtat᷑ vtñ
dicat eẽ beatitudinẽ niſi in dĩtijs:⁊ ita
nũqᷓ; exit ĩ appetitũ btĩtudĩs niſi vtẽ in
dĩtijs.⁊ ita aꝑpetẽdo illa btĩtudinẽ pec
cat.q;ꝛ motũ illũ quẽ nã ichoat ĩcitado:
volũtas ↄſũmat defoꝛmãdo:ſic ĩtlłndũ
qꝛ diaꝰnãlr̃ diligit deũ vt ↄuatoꝛẽ ſed

volũtas diaboli illã dilectõeʒ refertad

ꝓpꝛiã vtilitatẽ:iõ peccat.q; ⁊ ſi deũ dili

gat:tñ ppt ſe diligit.bene igit᷑ cedo ꝙ

exit in actũ nalè: nũq; in pure nalem.
Ad illd qð obꝛ ꝙ pot deſiſtẽ ab actu
exterioꝛi.dð ꝙ nõ ẽ ſite.qꝛ diaꝰcũ ñ ob

doꝛmiat ſꝑ in eo vigẽtĩterioꝛes vᷣtutes

⁊ ita ſemper ſunt in actu velit nolit:ſi/
cut in hoie vigilate: F̊ opꝰ ad alteꝝ ſbẽ
oĩo li.ar.iõ pot ceſſare ab hoc vł ab illo
ſim diuerſas ↄuerſiões:ſᷣ nũq; ab oĩ.qꝙ;

dĩ ꝙ magis ſumꝰdñni actun iterioꝛu:

ſiitelligat᷑ q;tũ ad cohĩtatõeʒ ꝓpꝛiã ma

nifeſte flm ẽ.ſi qtũ ad cohĩtatõʒ alienã

veꝝ è q; alq́ põt me cobibẽ abactu ex

terioꝛi ⁊ ↄpellẽ:ñ ſic ẽ e iterioꝛi. Ad

ilłd qð obꝛ ꝙ nõ vr̃ mõ ſuꝑbire qꝛ ceſſa

uit cã.dð qꝙẽ cã inducẽs:łᷣ tñ ñ efficiẽs

nec ↄſᷣuãs.⁊ hac ceſſante nõ ceſſat effe

ctſicut pʒ maifeſte. ⁊ talis fuit in diaꝰ

pulchꝛitudo.&ẽ alia efficiẽs ⁊ cõſeruãs.
⁊ talis fuitvolũtas diaboli obliqᷓ ⁊ ad-/
nerſa.⁊ G̊ ſpẽ in diaiõ ſp ĩ eo ẽ ſuppia
⁊ q;uis nõ exurgat ad illud optinẽduʒ
tñ adbuc aſſurgit ad ilłd qð põt⁊ apli

q; põt.qꝛ ad dñiũ hoĩm ⁊ maxie ſcõꝛuʒ⸗

Ad ilłd qð vltio obꝛ ꝙ axppetit ẽ rei
vnibit.dð q appetitꝰabſolutꝰ ⁊ delibe⸗
ratẽ rei vnibił ⁊ poſſibit.⁊ iſte ẽ axpeti

tus cũ eligẽtia:ſ appetitꝰ velleitat qui J

ẽ ĩpoſſibiliũ: nõ ẽ rei vnibił ſᷣm vitatẽ: ß
rei q; deſiderat᷑: ſic aliqs appetit eẽ ve⸗
lox ſicut irũdo ⁊ ſiłia.dia aũt qð pꝛius

appetit eo mõ q axppetijt volütate eligẽe
tie nõ appetit:bᷣ ſo q;tũ ẽ de ſe. ſi tů ali

qs ↄtẽdat ꝙ axpetit:fatẽdũ ẽ ꝙ iudiciũ
eiꝰ ppvᷣſũ ſiue extiatio ſaltẽ itlłct pᷣctici
q iudicat ſe ad illud poſſe puẽire:qᷓ;uis
iudiciũ ſpeculatõis dictet ↄꝛiũ.
Ertio queritur
vty in demõibꝰſit male volũta
tis intẽtio. Etꝙ ſic Yſido.de ſummo
bo. diaꝰnõ ꝑ h ↄtẽpt ẽ ꝙ deo eq̃lem ſe
exiſtimãs cecidit: h etiꝗ ſe ſupioꝛẽ deo
dicit. ̊ vr creuiſſe ſupbia. Itẽ ratiõe
vf. q; mala facimꝰmala ſumꝰg q;to pła
mala facim tanto peioꝛes ſumꝰ:ſᷣ diaꝰ
plła mala fecit poſt lapſuʒ.g peioꝛ Enuũc
qᷓ qñ cecidit. creuit in eo volũtaſ de⸗/
oꝛdinatio. Itẽ diaꝰdebet᷑ maioꝛ pꝛna
nũc q; q cecidit:H̊ nõ ẽ dubiũ:ſᷣ pmiũ

in bonis nõ auget niſi creſcat bona vo

lütas.q̊ nec ĩ mał ſuppliciũ:niſi creſcat
mala volũtas. gO . Itẽ malu ẽ pua
tio modi ſpẽi ⁊ oꝛdis:ł iſta nõ pñnttõlit
ab aliquo remoueri:alioqn cedẽt in nõ
ens.qꝛ diẽ aug.ꝙ vbi ̊ nulla ſũt:nullũ
bonũ ẽ.̊ ſi nõ ſnnt oĩo ablata pntadʒ
diminuũ:ſ H̊ diminuũt᷑ p pccʒ.cũ q̊ dia
bolꝰpeccet.tãto magis diminuũt᷑: qto
mag peccãat.ſᷣ q́to mag diminuũ tato
Ri volütas. g ct. Itẽ qui ꝓcurat
Sicidiũ coꝛpale ẽ Hicida.⁊ q;to Piura
3

toicidia pcurat:tãto peioꝛ in eo voli⸗

taſ.̊ pi rõe imo foꝛtioꝛi qͥ moꝛtẽ ſ puͤalẽ
ꝓcu rat hoicida ẽ.⁊ qͥ pluriũ moꝛtẽ peu
rat peioꝛ eſt:p diaꝰpoſt moꝛtẽ pmi hoĩs
dr fui ſſe Hicida ab initio: qꝛ ꝓcurauit

eiꝰlapſũ: pceſſu tpis ꝓcurauit moꝛtẽ

pluriũ.g in maiꝰcreuit. Situ dicas
ꝙ creu it mala volũtas in cõpatõne ad
hĩem:nõ in ↄpatòe ad deũ.onditur q;
iſta rñſio nulla eſt.pᷣmo diaꝰinoꝛdiate
mouet᷑ in deũ ſicut in ĩem. ſiꝗ multi
plicãdo ⁊ iterãdo pcẽm in hĩe intedit
⁊ creſcit in eo malicia:pi rõe cũ odit et
blaſphemat deũ.qð nullo mõ põt bene
fieri. pᷣ nõ ẽ pcẽm in qͥ nõ ↄtẽnat offẽ
dat deꝰ:⁊ in qͥ pccãs nõauertata deo.
g in oĩ pcco creſcit mala volũtas in cõ
Patõe ad deũ. q oppoſita nata ſüt fiẽi
circa idẽ:ß demões nõ pñt pficẽ.ꝗ̊ non
ppt magis deficẽ ſiue peioꝛes eẽ. Itẽ
H ſeqͥt p ſite in hoibꝰdanatis.qꝛ diaꝰ et
h moꝛtuſiue danat ſunt ĩ ↄſiłi ſtatu
ſiẽ dic dam.ꝙ h̊ ẽ hibꝰmoꝛs qð ẽ ẽgeł
caſus:ł̊ poſt moꝛtẽ mala volũtas ĩ ho-
mine nõ creſcit. nec in demõe pꝰcaſũ

AItẽ ondit᷑ ̊ p ſite ĩ böis anglis.ſilis

ei ẽ ſtat bõꝝ in bono:⁊ maloꝝ in malo
Hz in bois nõ põt creſcẽ bona volũtaſ.
nNec in ma mala. Itẽ angis ſimplex
c ⁊ nullũ hʒ retardatiuũ.̊ ĩ pᷣouerſio
ne tm ſe ↄuertit ꝙ nõ põt apliꝰcouerti.
S ſitr tm ſe auertit ꝙ nõ ampliꝰpotuit.
ZX. Ytẽ i nullo creſcit mala volütaſ
in q nò creſcit demeritũ: F̊ demeriuũ ñ
creſcit in eo:qꝛ nõ põt euitare pcẽm. g
ſi ncce ẽ diabolũ male velle:ĩpoſſibłe ẽ
malã volütatẽ in eo creſcẽ. Itẽ diaꝰ
2⁊ de mões ſunt redditi oĩo ĩpoſſibłeſad
gfęfaʒ in pᷣmo lapſu:nec pñt mag ĩpoſſi
biles eſſe. qꝛ q́to creſcit mala volũtas:
fit maioꝛ elõgatio a gra.ſi ꝗ̊ nõ pñt ma
gis elõgari: ſicut cecꝰnõ pot plꝰcecari.
α&. Wetriplex hic mod“ dicedi.
qdà enĩ ſenſerũt ꝙ ſicut in angel boniſ
volütas bona creuit in pma ↄuerſione
vſq; ad terminũ:ita ꝙ ampliꝰĩ ſe nõ pot
creſcẽ: ſolu ĩ effectibꝰbõis qͥs efficiũt
circa hoĩes.ſilr in angel dicẽ voluerũt
ꝙ in pᷣauerſiõe auerſa eſt volũtas eo
rũ ĩ tio: ita ꝙ tm fuit depᷣuata volũtas

malox q apliuſ nec dep̃uat nec creſ. cit

Hß ſolu in effectibq; plura mala ex eqli
volũtate ſp facit.⁊ qꝛ ſuxpliciũ nõ tatũ
reſpicit intẽtõem volũtatis ſᷣ eti actũ
exterioꝛẽ.iõ grauiꝰpunit᷑ diaꝰex marq
ↄmittit.rõem aũt hpõis aſſignt ſim/
plicitatẽ ⁊ ſpualitatẽ angkica q nulluʒ
bʒ retardatiuũ.⁊ iõ tõlr ⁊ in fio in pᷣma
ↄuerſiõe ſe puertit:homo autẽ nõ ſic.
Alioꝝ po ẽ iſta.ꝙ in malł ageł ſimptr
loquẽdo creſcit malicia: male volũta
tis deoꝛdiatio:ſiẽ ei pʒ ex pblemate p-/
cedẽte.diadꝰotinue pꝑeccat ⁊ nouas ma-/
licias cotidie excogitat: ⁊ qm qͥa mala
facimꝰmali ſuꝰ.⁊ qpᷣlʒ malũ adimit ex
hilitate volũtat:mag ⁊ mag deoꝛdiat
nec è ſilłe de bõis.q;ꝛ bonũ opꝰnõ ita ap

ponit ad bonitatẽ gre ł volũtatis:ſicut

pcẽm qdᷣlʒ adimit.ſᷣ qꝛ duruʒ vr̃ dicẽ ꝙ
diaboli malicia n intẽdat᷑ cũ dicat᷑ in
ps.ſuꝑbia eoꝝ qͥ te oderũt aſcẽditſ p. 7
expõit᷑ de demõibo. ⁊ ita irrõbile videt
creſcat in diaꝰ malicia:ſicut in pure
viatoꝛe:cũ iã ſit in ſtatu danatõis ⁊ ne⸗/

ceſſitatẽ hʒ aq alia mala. Yos terti⸗

modq ꝰdicẽdi ꝙ in dia?creſcit mali vo-

lũtat qtũ ad rĩ admiĩſtratiuã qᷓ ↄuertit

aq oiem: ſᷣ nõ qtũ ad vĩ ↄtẽplatiuq q̃
ſimpir ⁊ nccio auerſus a deo.rõ aũt
huiꝰpõis ẽ iſta.ad cremẽtũ eĩʒ volũtat
male ſiue demeriti nõ ſufficit ĩoꝛdiata
affectio.qꝛ Hẽ in danatis ⁊ erũt in ſem
piternũ:łᷣ reqrit᷑ vltra tps meriti ⁊ ſta-/
tus merẽdi vł demerèqi.diaꝰaüt eſt in
ſtatu demerẽdi qtũ ad vim aqmiſtrati
uãa:nõ q;t ad cõtẽplatiuã.rõ aũt hꝰpʒ
ſi reuocẽt ad memoꝛis pdca i ſolutõne
pcedẽtis pmi pblematis vbi tactuʒ eſt
de pfixõe tpis ad merẽdũu ipi aãgło.dẽʒ
eſt eĩ qangls ſpuał ⁊ ĩconuptibilis et
ꝓpiquꝰad głiaʒ ẽ ↄditꝰ.iõ ẽ ei tps bꝛe-
ue pfixũ:hoi vo terminꝰlõgꝰ:ſᷣ q deus

ſic ↄdidit vniuerſu vt maioꝛ ⁊ potẽtioꝛ

minoꝛẽ adiuuet.iõ nõ im in agło dedit
nĩ ↄtẽplatiuò q̃ mẽt᷑ ad deũ Zuertẽt ſ
etiã admiĩſtratiua q̃ Hi ſuffragaret.qꝛ

&D vis ↄtẽplatia erat ipiꝰagkłi ĩ ſe qtuʒ

ad ill pfixiõem è ſpaciũ meredi vſq; qꝗᷓ

hĩes aſſumeret tolr̃ ad gliam.ma nſit
q;tu ad vĩ iſtà ſtat merẽdi łomerẽdi

—

ma
tied⸗

tnatt
guert
Gin
dt/
el
dini
tp
ſerr
dili
bon
ein⸗
poli
tui
wit
ſuipe
ſcüͤtt
inme
ſͤtt
nuga
macan
ſoi
ſon
ind
.
der
nal⸗
ſyſi
noti
Aar
ded
tuat
guit
getud
Prin
glia⸗
gun
ii
doc
libx.
tion
iol
Ein⸗
naͤle
inſi⸗

.
ſipʒ.

neceſin
gei
Küöti
setüni
Keng;

„

*

Guſi⸗
enul
hchndnn
Mi.
Lelſnge
l
blenae
wolus
niamal
agiintter
deorgiat
noͤinap
nsicut
ridici
cüdicrtn
üth
diener
mmnur

et ſie,
40 „ W/

Pirn
Im.
plueni
lo foiit
3rolüta!
ſocgiata
itinſem
fiunſa⸗
aüteſtin
dniſran
daütb .
iſolncin
itacnyt
iighoni
npthis
tpotine

5 △

⁊ manet vſq; ad diẽ indicij.ᷣ qm meri
tũ ⁊ demeritũ nõ eſt in vi admiſtratiua

niſi ꝑ vi ↄtẽplatiuã:⁊ in bonis ptẽpla/
tiua ita ẽ cõuerſa ad bonũ ꝙ nõ poteſt
auerti.iõ nõ hʒ niſi locũ merẽdi.Ecõn
q; in mał ita ẽ auerſa ↄtẽplatia q non
põt ↄuerti.iõ q;tuʒ ad mĩſtratiuã nõ hʒ

niſi locũ ⁊ ſpaciũ demerẽdi.⁊ in ̊ pʒ

dĩnũ decretũ manet iuſtũ ⁊ inuiolatũ.
q; tps qð ↄditõe pfixerat nõ debuit au
ferre nec bonis nec malis.⁊ illis qͥdeʒ
diligẽtibꝰ deũ ſpaciũ iltd ↄuerſuʒ ẽ in
bonũ.ipijs aũt ⁊ pcc̃oꝛibꝰãgełouerſũ
in malũ.⁊ iõ patʒ ꝙ qñq; creſcit mala
volũtas ĩ malis.ſ.q;tũ ad vĩ admiſtra⸗/
tiuã ſolũ.nec ẽ oĩo ſiłe i bõis ⁊ mał.qa
volũtas ĩ bonis ꝓpt influẽtiã pfectam
ſtati puẽit ad ᷑minũ.⁊ iõ q;uis pła bõa
faciãt:tñ volũtas bõa ꝓpt᷑ h̊ nõ intèdit
ſ in malis nõ ẽ ita qꝛ coꝛuptio venit ab
ipis ⁊ nõ poterũt ita ſe inficẽ qn adhuc

mag q;diu durat tps.vñ ⁊ creſcitĩ eis
macula ⁊ etià appetitꝰnocẽdi ⁊ dnãndi

hoibo. nõ ſic in agkis bõis. Lõcedẽde
ſunt igit᷑ rões ꝓbãtes ꝙ mala volũtas

in d emõibꝰintedat᷑ ⁊ creſcat q;tũ ad vi

admiſtratiuã ſine in ↄpatõe ad hoĩem
Ad iltłq g qð obꝛ ꝙ ĩoꝛdĩate mouet in
deũ.dð ꝙ ſic ĩ danatis ĩoꝛdiat motus

volũtatis ↄuerſuſẽ eis ĩ penã ⁊ iputat

in ſuppliciũ nõ in demeritũ: ſic ĩãgłis
mat i penꝗ ẽ ↄuerſus ille ĩoꝛdiatꝰmotꝰ

Ad iltd quod obꝛ ꝙ in oĩ pcco ↄtẽni

deꝰ. dð ꝙ nõ ẽ pcẽm qn aſſit vis ↄtẽpla
tiua ⁊ qn ſit ĩ deũ aliqͥ modo:pᷣ tñ diſti/
guũt᷑ h ad inuicẽ qtũ ad pᷣncipalitateʒ
actuũ.d ei aliqð pcẽmẽ ĩ deũ:aliqð in
ꝓximũ.aliqð q;tũ ad vĩ admiſtratiuaʒ
aliqð q;tũ ad ↄtẽplatius.⁊ ſᷣm qð diſti
guunt ſic lo mur. Ad iltd qð obꝛ in
ↄꝛiũ ꝙ oppoſita nata fieri ſũt circa idẽ.

dð ꝙ ilta hʒ inſtãti ĩ accñtibꝰiſepabi.

libo:ſiue ſit ĩſe pable pꝑ nãʒ ſiue p acqᷣſi
tionẽ.qꝛ ̊ ĩ qgeł bõis ẽ gr̃a ĩſepabłr.iõ
ĩpoſſibile ẽ ꝙ inſit chpa. Ecõn ĩtlłndũ

Ein małãgeł.accñs ei ĩſepabile aut ẽ

nãle aut q̃i in na ↄuerſuʒ.⁊ i his qͥ nal
inſũt hʒ ilłq vᷣbũ inſtatia etiã ſᷣm phᷣm.
Ad ilłq qð ob de ſtatu hoĩis moꝛtui
iã pʒ ꝙ nõ ẽ ſiłe.qͥa ſimptxr exit ſtatum

meriti.angłs nõ. Ad iltd qð obꝛ de

angebboõis ꝙ nõ auget i eis boõa volun
tas. pʒ ꝙ nõẽ ſiłe. volutas bõa ñ ita

ab opatõe vt malitia. Ad ilid quod
obꝛ de ſimplicitate ãgłi.dð ꝙ illdarx
defiẽ dupkr. pꝰ qͥa volũtas delibatiua

ciü ſit liba nõ mouet᷑ pm ſuũ totũ poſſe:

q;uis nullũ habeat retardatiuũ.⁊ illud

manifeſtũ ẽ.qꝛ ãgłs maꝗ diligit vnuʒ

q; aliũ:⁊ maꝗodit vnũ q aliũ.ſ̊ q̊ͥ nõẽ
ſi tölr mouẽt᷑ in quẽlʒ.iõ rõ non vʒ. pᷣ
aliꝰdefect'ẽ ibi.q; eſto ꝙ qtũ poſſet ſe
ↄuertẽ pᷣma vice adh̊ poſſʒ magis: qm
poſſe peccare eſt poſſe deficẽ ⁊ poſſe mo
ueri ĩoꝛdĩate:⁊ qᷓuis nõ poſſit itẽti mo
ueri q;tũ ad motũ:põt tũ mag deoꝛdia
ri.qꝛ ſꝑ creſcẽ põt ꝓnitas ⁊ incliatio ad
malũ.⁊ ita pʒ illud. Ad ilłd qð obꝛ ꝙ
nõ põt euitare.dð ꝙ fim t᷑.q;uis eĩ ma/
litia volütatiſ nõ poſſit ĩmutare:põt tñ
ceſſare a nocumẽto qð hoi fac. et p ipſe
iduxit ſe ĩ hãc nccĩtatẽ ⁊ nõ pꝑeitʒ:⁊ iõ ñ
excuſat᷑.nullꝰ eĩ eʒcuſat᷑ ꝑ nccĩtatẽ in-/
ductã niſi peiteat de inductõe. Ad iltſd
qð ob ꝙ diaẽ oĩno ĩpoſſibit ad gr̃am
dð ꝙ nõ creſcit mala volũtas q;tuʒ ad

ĩpoſſibilitatẽ ſuſcipiẽdi gram.qa hoc ẽ
eqlr̃ in oĩb oãnat᷑:ſᷣ qtũ ad idignitatẽ

⁊ diaPꝰẽ indignꝰ⁊ põt eẽ mag idignꝰ ſʒ
; mag offendit ⁊ abutit᷑ bonis nalibuſ
ſibi datis.

Onſequenter
2Zvqrit᷑ de li.ar.ĩmutabilitate:

tã ĩ ↄfirmatis qᷓ ĩ obſtinat.ſuppoſito ꝙ
ãgkłi ĩ ſua ↄditiõe hũerit li.ar.ſic ho.q

rũt h̊ tria. pmũ ẽ vtꝝ ↄfir̃atõ mutaue

rit li.ar. 2 v vtꝝ obſiiatõ auferat lib
tatis vſum. 3ʒdPeſt vtru bec vel illa mi⸗
nuat libertatis dominiũ.

MNa primũ ſic
pcedit᷑⁊ q̃rit᷑ vtꝝ ↄfir̃atio mu/
tet li.ar.ita ꝙ ſit aliud an ↄfir̃atõnem:
aliud poſt. Et ꝙ ſic vr. vᷣtibilitas ineſt
li.ar. creato ꝑ naʒ.̊ qð aufertlib.ar.
vtibilitatẽ mutat eiꝰnaʒ ⁊ variat:łᷣ ↄfir
matio ̊ aufert li.ar.g̊ mutat ⁊ variat.
Itẽ nihil idẽ manẽs idẽ põt oppõitas
dꝛãs pticipare:łᷣ mutabile⁊ imutabile
4

ſunt oppoſite dꝛie entis ſicut moꝛtaleꝛ
ĩmoꝛtale viuẽtis.ſig li.ar.añn ↄfir̃atõʒ
ẽ mutabile:pꝰofir̃atõeʒ ẽ imutabile.g

Ealiud ⁊ aliud. Itẽ rõles ptates ſunt

ad oppoſita:ſicẽ dicẽ phᷣs.ꝗ̊ cũ potẽtia de

ſinit eẽ ad oppoſita.gꝗ deſinit eẽ rõlis.ᷣ

pꝰↄfir matiõem li.ar.deſinit eẽ ad op/

poſita. g deſinit eẽ rõtł ptas:ſᷣ nulla po

tẽtia rölis põt fieri nõ rõlis manẽs ea

deg . Itẽ potetie diſtiguut p actꝰt

act per obiecta.vbi g ſunt diuerſa obae

ncce ẽ etiã potẽtias diuerſificari:p lib.

ar. añ ↄfirmatõeʒ põtĩ malũ:pꝰofir̃ati
onẽ nõ põt.ꝗẽ aliud ⁊ aliud. Anſel.
de li. ar. dic ꝙ li.ar.ẽ ptãs ſᷣuãdi recti⸗
tudinẽ ꝓpt ſe:łᷣ Hͥ ptãs in ↄfir̃atõe non
tollit᷑ t foꝛtificat᷑.ergo li.ar.nõ mutat᷑.
Itẽ gr̃a nam pficit ⁊ ↄfirmat:ß nihil

qð alterũ ſᷣm nam pficit ⁊ ↄplet mutat

eiꝰnam. gr̃a adueniẽs li.ar.ipm non

mutat:ſ̊ ofir̃atio ẽ pꝑ grãʒ.gͤ »&. Itẽ
oẽ ↄfirmãs alteꝝ ẽ ↄuãs:⁊ nihil ↄſer
uas ẽ coꝛũpẽs. ⁊ nihil mutat aliqͥd niſi
conũpat aliqͥd.qꝛ nõ ẽ mutatio ſn dep

ditõe.ꝗ nihil ↄfirmãs mutat ſ ↄfir̃atõ
iõ dicta c.qꝛ li.ar.ãgeli ↄfir̃at.ꝗ ipm nõ
a miſia in angelł:ſiẽ &ᷓ Stuʒ faciẽs facit

libeꝝ a culpa:ſᷣ libtas a culpa ñ mutat
li.ar.nec eiꝰlibtatẽ.ꝗ nec libtas a miſe

ria.ꝗᷓ nec ↄfir̃atiõis gra. GEdð q; ẽ
mutatio alicuiꝰoupłr.vno mõ qᷓ;tũ ad
ſbam ſiue eèntiã. alio mõ qᷓ;tũ ad ſtatũ
vel p alia iba ẽ mutari qᷓ;tũ ad pᷣmũ eẽ
⁊ eſt mutari qtũ ad bñ ec.ſi lomur de
mutatõe pᷣmo mõ:ſic ſñ dubio dð ꝙ cõ

fir̃atio li.ar.nõ mutat cũ pficiat ⁊ ↄſer

net:ſicẽ oñdũt rões ſecũde iducte.ſiaũt
loqᷓmur de mutatõe ⁊? oſ. qᷓ;tũ ad ſtatũ
vel bñ eẽ: ſic etiã abſq; dubio planũ eſt
ꝙ li.ar.aliud hʒ ſtatũ ⁊ aliuq ↄplemẽtũ
q; hr̃et pꝰ.huic aũt mutatiõi nõ obuiãt
roes z iducte:ſᷣ ſolũ pᷣme.de q̃ eratqo
in ptẽ negatius detiata.ſ.ꝙ li.ar.p con
fir matõʒ:⁊ ſi altẽt᷑ nõ tñ fitaliud. Ad
ilkdg qð obꝛ pᷣ&— utibilitas ẽ li.ar. nãt.
do ꝙ aliqᷣd ẽ nole ppt nẽ ↄplemẽtü.yt⸗
Pote igni ꝙ tẽdat ſurſuzʒ.aliqͥd ẽ nale ꝓ
pter nẽ de fectũ:ſiẽ igne poſſe extingui
ſic li.ar.ẽ aliqͥd nãle ꝓpt nẽ ↄplemẽtuʒ

tẽ gr̃a ↄfir̃atõis fac eẽ libeꝝ

vt poſſe in bonũ.aliòᷣd ꝓpter nẽ defectũ

pt poſſe vti in malũ. Ad illud gᷓ qð dĩ

aliqg mutat m ſpam qñ pditilld qʒ

hʒ p nãm. dð ꝙ⁊ ſih̊ poſſit hr̃e pitatesz
in eo nãli qð ↄſeqͥt᷑ ↄplemètũ:nõ tñ eſt
veꝝ ĩ eo qð ↄſeqͥ: defectũ.⁊ tale qͥq eſt
v̈tibilitas:ſic ei di anſel.poſſe ꝑccare
nõẽ libᷣtas:nec ꝑs libtat. Ad illq qð
ob de oppõe dꝛiaꝝ.dð ꝙ ſiẽ moꝛtale ⁊
imoꝛtale duptr pnt ↄpari ad ſbam pi⸗
uẽtẽ:ſic mutabile ⁊ ĩmutabile ad liber-
tatẽ.ſi eĩʒ moꝛtale ⁊ imoꝛtale vtrũq; ſit
p nãʒ: ſic dicũt dꝛias oppoſitas eẽntia
lit diuerſificãtes ſuꝑpoſita.ſi aũt moꝛ⸗

tale ſit p nãm:ĩmoꝛtale p grãm auferẽ

tẽ defectũ nẽ:ſic nõ ſunt dꝛĩe oppoſite:
htz ſunt opoſſibiles vel ſaltẽ qð ẽ ſb vna
Põt eẽ ſb altera ſola altitate qtũ ad bñ
eẽ ſiue ↄplemẽètũ gr̃e.p hũc modũ mu
tabile et ĩmutabile p nam ipoſſibile eſt
circa idẽ manẽs idẽ:nec ſitł᷑ nec ſucceſſi
ue.ß̊ mutabile ꝑ nam:ĩmutabte ꝑ gr̃aʒ
nõ ſic oponũt᷑: nec eèntialr̃ diſtiguũt᷑
⁊ iõ nõ variãt ſᷣm ſbaʒ li.ar. Ad illuq
qð obꝛꝙ rõles ptates ſũt ad aꝑpoſita.
dð ꝙ ven ẽ:ß noõ ad omĩa oxppoſita ſᷣ ad
aliqᷓ.vtpote ad facẽ aliqͥd ⁊ non facẽ.ad
incidẽ tunicã ⁊ nõ incidẽ.vt diẽipe pvᷣs
⁊ H̊¶ mõ li.ar. ↄfirmatũ ad oppoſita põt
ec.⁊ iõ nãlis ptãs ẽ ſic tan. Qðg obdꝛ
nõẽ in malũ ⁊ bonũ.g nõẽ ad oꝑpoſita
manifeſtũ ẽ ꝙ iſta rõẽ peccàs ſᷣm ↄñs.
Ald ilid qð ob de diuerſitate obiecti
ꝙ li.ar.cõfirmatũ nõ ẽ in malũ.dð ꝙ h̊
vYitatẽ hʒ de obo ꝑ ſe.malũ aũt non eſt
obm p ſe li.ar.inq;tũ li:ſ̊ ſolũ inq;tum
deficiẽs.⁊ iõ nõ ſeqͥt ſi nõ pot in maluʒ
ꝙ nõ ſit libeꝝ:vł ꝙ ſit aliud:ſᷣ ſeqt nõ

ẽ deficiẽs pfirmãate influẽtia manꝰ oi/

potẽtis ꝙ nullo modo ſinit deficẽ q́uis

libeꝝ ha beat poſſe ⁊ velle.

.; Ecundo queri

tur vtrũ obſtio tollat demõib⸗

libtat vſuʒ. Etq ſic vf. li. ar. vt dicit

anſel.ẽ ptãs ſuãdi rcitudinẽ.ᷓ fuatio
