umgeieco
nanihe
üriciitt
Secz.
uſoirſpnne⸗
erft oe
etar intlig
cote hislen
vpaptr acre
caurocat ſn
erßſenerer
Zimdics
icömunit adi⸗
nennig
zlnnh
iplulni
Niſag Auctlvi
voſapetdei⸗
ſustiletentt
iucaz ſſnonti
Miecct ſin⸗
um ſpins
mtiit ſrme
gn dicit Cei
enener eco
bſeieneter⸗
entinautpaſt
zB ſr i
l fun .
cin wennl
n goo e

Niln,

pabeat ad tres anime potẽtias.concu/
1. piſcibilẽ. iraſcibilẽ.⁊ rõnalem.ſupꝑ iltd
Ege. Facies hoĩs ⁊c Hlõ. Pleriq; iu

xta plationẽ rõnabilitatè aĩe iraſcibilẽ

⁊ cõcupiſcentiã ad hoĩem leonẽ ⁊ vitu/

lum referũt. quartã pᷣo ſupᷣ h̊ et ex po
nũt quã greci uocãt ſyndereſim. q ſcin
tilla ↄſie in caym q9ʒ nõ extinguit᷑.q̃ vi

ctis nuoluptatibo uel furoꝛe ⁊ ipſa inter

qũ rõnis ſiłitudine decepti nos ꝑecca
re ſentimꝰ qu ꝓpꝛie deputat nõ ſe mi
ſcentẽ tribo:ſᷣ ipſa errantia coꝛigentẽ.

ex hac gloſa videt᷑ ꝙ differat ab ilł tri

bus. Sʒ3 Beſt qð in libꝛo de ſpũ et

aia dicit᷑.qꝙ ſufficient diuidũtur vires
aĩe p has tres.vidęlʒ p ↄcupiſcẽtiam:

iraſcibilẽ.⁊ rõnalein.ſig ſyndereſiseſt

galiqg aĩe. vr̃ q ipſaſe teneat neceſſario
penes aliquã iſtaꝝ triũ viriũ uel penes
ocs. H circa viſtictiõeʒ ſynde
reſis ab alijs viribo multiplex eſt opio

ſiẽ et circa diſtincitões aliaꝝviriũ aĩe.
Noluerũteniʒ aliq dicẽ ⁊ ex glõ pꝛece

dęti pᷣus poſita ſup bmũ Ece. collige⸗
re ꝙ ſyndereſ ſupmũ ipſiale dicit᷑.ſu
pꝛemũ aut ipſius aĩe ẽ ſuꝑioꝛ ps rõnis
q̃ᷓ ala ad deũ ↄuertit:.⁊ illa ſupioꝛ poꝛtõ

regit inferioꝛẽ poꝛtionẽ rõnis ⁊ ira ſci⸗
bilem ⁊ ↄcupiſcibilè.hec aut ſupioꝛ poꝛ
tio ſm ꝙ ad deũ ↄuertit:ſemp ẽ recta.

obliq̃tur tñ ſm ꝙ deſcẽditad h̊ inferio

ra. Et iſti dixerut ꝙ int ſyndereſiʒ ⁊ cõ
ſcĩam ⁊ legẽ nalem talis ẽ differẽtia.ſ.

ſyndereſis noĩat ipſam potẽtiam. ſ.
ſuperioꝛẽ poꝛtionẽ.còſcĩia uero nomiat

ipſiꝰ hĩtum ſᷣm quẽ regit inferioꝛẽ poꝛ

tionẽ. lex uero nalis noĩat illud ad qð
51 cia dirigit. Hic aüt moduſ diccdi ſa
tis videt᷑ eſſe ꝓbabitł niſi repugret illi

gloſe pᷣus hite q; ſy ndereſ alijs peccã⸗
tibo ñ ſe etiã ĩmiſcet.cũ enĩ moꝛtale pꝑec
catuʒ non poſſit eẽ abſq; actu ſupioꝛis
poꝛtionis.q; in maducatione viri con⸗
fiſtit ↄſumatio peccati.ſi ſynderep eèt

ſußpioꝛ poꝛtio rõnis vtiq; aljs peceãtib⸗

ſe immiſceret. Mꝛeterea ſupioꝛ poꝛ⸗
tio rõis dicit oꝛdiationẽ ad veũ.actus

aut ſyndereſis nõ tm reſpicit deu ſ eti
am pximũ ſm ꝙ lex nolis reſpicit vtrü
q;. Et ideoẽ alius mod dicẽdi ꝙ cũ

potẽtie rönales dupłr hant moucri.ſ.
intellectus ⁊ affectꝰ:æ p modũ nẽ ⁊ per
modũ deliberatõis. quẽadmoduũ liber-/
tas ar. ſiſtit in rõe ⁊ nolũtate ſʒꝙ mo
uetur deliberatiue.ſic ↄſcia ⁊ ſyndere-
ſis reſpiciũt rõeʒ etuolũtatẽ inquantũ
mouet p modũ nẽ tam ſyndereſ qᷓ cõ/
ſcia q; etiã lex nature ſp ad bonũincli⸗
naãat.ſñ li.ar.aliqñ ad bonũ.aliqn ad ma
luzʒ.x iõ ſiẽ libeꝝ ar.ſił ↄplectit᷑ rõem et
uoluütateʒ. ſic ſyndereß roem ſit uolũ
tatẽ cõplectit᷑.et lex nalis ſiłr ⁊ ↄſcia ſi
mitr ꝓ eodẽ accipi pnt. appꝛopate tam
ſyndereſ dicit potẽtiaʒ ⁊ ↄſcia hĩtum.
lex nãlis obᷣm.ſiue aliomõ appꝛoban
do vt ſyndereſ dicat hituʒ reſpectu bo
ni uel mali in vłi.ↄſcĩa uero hĩitum re
ſpectu boni ł mali ĩ pticulari.lex pᷣo nã
lis indifferent ſe hat ad vtrũq;. Sʒ qꝛ
ovt hitum fuit pᷣus ↄſcia dic hĩtuʒ ſe te
nentẽ ex pte ĩtellectꝰ.aut ncce erit pꝛet᷑
ſciĩam ⁊ ſyndereſim ponẽ in nobᷣ aliqð
directiuũ. aut ncce ẽ ponẽ ꝙ ſyndẽſ ſe
te neat ex pte a ffect.Et ꝓptea eſt tciꝰ
mod dicèdi ꝙ quéadmod ab ipſa cre
altie aĩe intellect bʒ lumèẽ qð eſt ſibi

nãle iudicatoꝛiũ dirigès ipm intellcũʒ

in cogſcendiſ.ſic affectPꝰ bʒ nale quod/
dã poduſ dirigẽs ipm ĩ axpetẽdis.Ap

petẽca aüt ſũt in duplici grie. quedã. n.

ſuit in gie honeſii.queda in gñe cõmo⸗
di. ſiẽ ⁊ cogſcibilia ſunt ĩ duplici gñie.
gquedã in gne ſpeculabiliuʒ. queda ex
pte moꝛaliũ.et quẽadmodũ ↄſcia non
noliat illud iudicatoꝛiũ niſi ini;tuʒ di-
rigit ad opa moꝛa lia. ſic ſy ndereſ non

noiĩat illud podus uolutatisniſi inq;
illã hʒ incliare ad bonũ boneſtü. ⁊ quẽ
admodũ nom ↄſcle põt accipi ꝓ potẽ?

cũ tali hitu łᷣ ꝓ hiĩtu tał᷑ potẽtie. ſic etiã

ſynderef. vſitatioꝛi tñ mõ loquedi ſyn

ere noĩat potentià hĩtualeʒ q; noĩet

hituʒ.ſiẽ pʒ ĩ auctoꝛitatib que s indn

cte ſunt.etqꝛ illa potẽtia nuq; ſepatab

illo hĩtu.hic eſt ꝙ hĩtus ⁊ potẽtia vno

noie ↄphendunt᷑.⁊ potẽ illa vt ſic iba
b litata nom ſui bitus ſoꝛti᷑. Etex h

pʒ rno ad qõnem pᷣo ꝓpoſitã qᷓ quere-

bat vtu ſ vngereß dicat d affectiuuʒ t᷑
cognitiuu. Dico eni ꝙ ſyndereß dicit

gs 4

affectõis ſe tenet ſic rõnes ad pm ptẽ
inducte onñdunt. Ad illd vo qð pmo

ilid qò flimulat ad bonũ.et ideo ex pte

obꝛ in Zꝛiuʒ ꝙ ſyndereſ ẽ ſpũs rõnaliſ

q poſtulat c interpellat.dpᷣm ꝙ ſiẽ dicit

BGꝛeg.ſuꝑ Job.i.nõ ti loqmur ad de

unm cogitatioibo ⁊ extioꝛibo uerbᷣ.ſ̃ etiã

affectu ⁊ deſiderijs.et ꝓptea cũ ſynde

rebotinue ſtimłando nos facit boð⸗

ſigderare: vr̃ gemitibo ĩienarrabilibꝛ ad
deuʒ intpellere. Ad illud qð obꝛ de
ſenſu rõnis. dðᷣ ꝙ p ſpẽèm rölem mag
intelligit᷑ ibi nale iudicatoꝛiũ qᷓ; intelli
gat ſyndereß. Si qͥs aüt ↄtendatq p

ſenſum aliqñ accipit᷑ ſyndereſ. diſtin/

guẽduʒ ẽ ꝙ rõ aliqñ accipit᷑ ꝓpᷣe ꝓ pte
cognitia.aliqñ accipit᷑munit ꝓut cõ
phendit totũ ſpm rönaleʒ.et ſic ſenſus
rõnis non tin ſumitex ꝑte cognitiue ſ
etiã ex pte affectie.ſiẽ ptʒ de ſpuali gn
ſtu ⁊ tactu.et iõ ex G̊ ñ ſeqͥ ꝙ ſyndereſ

ſe teneat ex pte cognis. Ad illud qð

obꝛ ꝙ ſyndereß ẽ ſcintilla ↄſcie.dðʒ ;
iõ dĩ̃ ſcintilla ꝓ eo ꝙſcĩa q́;tum ẽ de

ſe non põt mouere nec pũgere ſiue ſti⸗

mulare niſi mediãte ſyndereſi qͥ eſt q̃ſi
eius ſtimulꝰ æ igniculus. Vñ ſicut rõ
rõ põt mouẽ niſi mediãte uolũtate. ſic
necoſcia niſi mediãte ſyndereſi.⁊ ideo
non ſeqͥ r ex qꝙ ſit ex pte cognitiue.im
mo potiuſ ꝙ ſit ex pte affectiue. Ad
illud qð querit᷑ vtꝝ ſit potè uel paſſio
unel hĩtus.dðᷣm ꝙẽ potẽtia ꝓpꝛie.att’n
non noĩat potẽtiam uolütatis grnatr.ſ

ſolũ uolũtatẽ inquantũ mouet᷑ nãliter

nec adhuc inq;tuʒ mouet᷑ vłr. ſ̊ ſolum

mõ reſpectu boni honeſti uel eius op/

poſiti. nihilomin põt etiã dicẽ hitum.

h ille non dʒ dici nec virtus nec vitiũ.

pꝓ eo ꝙ virt vitiũ ppᷣe reſpiciũt libeꝝ
ar. ⁊ uolũtatẽ inq;tuʒ eſt deliveratiua.
non inq;tuʒ ẽ nalis. Ex pdictis patet
ripo ad illas qõnes que vltimo quere/

bant. Agd illud enĩ qð querit᷑ qũo ſe

Haat ſyndereſ ad ↄſciaʒ c legẽ nalem.
dð ꝙ ſic ſe hʒ ſyndereſ ad ↄſcĩaʒ ſicut

ſe hʒ caritas ad fidem ?ł hirus ipſiꝰaf⸗
fectus ad hitus intellect pᷣctici ſʒ qẽ

hitus.lex auũt nalis ↄĩter ſe hʒ ad vtrũ/
q;. viʒ ad ſyndereſiʒ ⁊ ad ↄſciaʒ. Nam

*

lex nalis dupir accipi põt. Uno mõ p

ut dicit hĩtum in aĩa.et ſic qꝛ p legẽ nã
lem inſtruimur ⁊1 p legẽ naleʒ recte oꝛ-

dinamur:dicit hitum qͥ ↄphendit ſyn-
dereſim ⁊ ↄſciam. Aiio mõ lex nalis

uocat collectio pceptoꝝ iun nãliſ.x ſic

obᷣm noĩat ſyndereſ ⁊ ↄſcĩe vni ſiẽ di

ctãtis.⁊ alteriꝰ ſicut inchoant. Naʒ cõ

ſcia dictat.⁊ ſy ndereſ axpetit łrefugit
Et vtroq; iſtoꝝ mõꝝ ĩuẽitur lex nãlis ĩ

diuler locis.Hᷣ tñ vltĩo mõ mag ꝓpꝛie

Et ſic vt ppᷣe loqmurſyndereſ dic̃ po

tẽtiaʒ a ffectiuã inqtuʒ naliter hiliseſt
ad bonũ ⁊ ad bonũ tendit.ↄſcia pᷣo diẽ
hꝛitum intellectpctici.lex o nãlis diẽ

obm vtriuſq;. Et ꝑ H̊ pʒ rño ad qõneʒ
vltimã Quair ſyndereſ ſe hat ad cõ-

cupiſcibilẽ rõnaleʒ ⁊ iraſcibilẽ.ille eni

tres potẽtie indifferẽter noĩant potẽti⸗/

as aĩc.ſiue ſᷣm mouẽt᷑ nãlr:ſiue ſʒ
mouẽt᷑ deliberatiue. Syndereß auteʒ
noiĩiat potentiã affectiuã ᷣm ꝙ mouet᷑

nãliter ⁊ recte.et iõ non diſtĩguit᷑ ab ilł
potẽtijs ſᷣm eẽntiã potẽtie.ſᷣ ſᷣm modũ
mouẽdi.et qꝛ fᷣm illũ modũ mouẽdi ſp
mouet recte.hinc ꝙ dr̃ ſup alias uo/

⸗

lare:et alijs enãtib non ſe immiſcere.
ſßß eas coꝛigere.

Ecundo queri

tur vtuꝝſyndereß poſſit ꝑ pcẽm
extingui?: Et ꝙ ſic vf.dr ſup illud ps.
Qonupti ſũt ⁊ abhoĩabiles fa.ſũt.glõ

Oimni vi roõnali puati.ꝑᷣ ſy ndereſ ẽ po

tẽtia rõnalis.ꝗ̊ p magnitudinẽ pcci po

teſt ſy ndereſ̃ puari ſaltẽ q;tuʒ ad actũ

Itẽ ſup illud ps.ab altitudine diei
tĩebo.glõ.Stupoꝛẽ qui ñ ſentit.⁊ poſt

ſbiügit. Stulta arrogantia ſiłis è ſtu

poꝛi qñ qͥs de ſe pſumẽs nec timet nec
cauet.ᷓ ſiẽ ꝑ ſtupoꝛẽ ↄtingit coꝛpꝰ fieri

inſenſibile reſpectu moꝛbi coꝛpalis.ita

7 aĩam ↄtingit fieri inſenſibilẽ reſpcũ
moꝛbi ſpũalis.ſiqͥ ſyndereſß remurmu
rat moꝛbo ſpali.vr̃ q ſyndereſim ↄti
gat aliqñ extingui. Item beretici ꝓp

erroꝛe ſuo ſuſtinẽt moꝛtem ſine aliq re

moꝛſu ↄſcie.ſi q̊ ſyndereſ ẽ remurmu⸗
ſare malo.⁊ in eis non remumurat ali

quo mò vf ꝙ in eis ſiterticta oino.

ſotinbf⸗

ſantpzin de
Cereſin.

zmne Eee.
Nie in af⸗
ſuttmagn
dei anta
dist penee
mana na. n
pitioſa vtt⸗
ziſte ſen
yf nonp.
que naͤlite
ſngertßin
eus noͤpol
criein ſi
ertrema ne
ibus deder
(lain den
nderung
ackaſfnc
getineis
necnem
ſneret
tertigun
tiguie⸗
bisoinos
illuoluc
mortalitat
bolere no
nanen
Neueſtigi.
Cnferioel
Lwpasn
Oocccaus
ctationie
tionis
imtcinn
muret. p
nnß ſien
impietat
tate figei
ſed nagt
anu.
ſimikrim
catis car
ctucarmn
guiacarmn

.*

non

Nleztecteg,,
Ponctſrn,
wöſernlis
Neriſid
ent. aze
aenkeſngt
Z
wnug pre
centdi r
3Mlierhilsseſ
Cit ſeig odi⸗
lerzotälsdi
znnoa göne
fſebratanci⸗
ſchbil illecni
wwiantpoteti⸗
nrſteſßz
orheme;
Aingweuti⸗
diicnicdik
Nodümoitiſ⸗

ſ. 4
onſeimmtere.

eri
wrppein
füpilu d.
lsaſi go
ncerefe to
dinepcäip
nz adaci
lummainediei
iſentiat
ntia ſcleſtn
znectuner ſel
ncitcap in
bicapglsin
mſcie eſci
crfenmmn
ncerſinei
n erte)
enſcnetli 1
Fiſenum,
mumurad
uenoi

AItſtem fomes ſe hʒ ꝑ oppoſitũ ad ſyn
ereſim.ſłᷣ fomitẽ ↄtigit totałr extigui
ſicut pʒ in beata vgine. vr ꝙ ſilr ſyn/
gereſim. S33. in gloſa phita ſuper
ppmũ Ete. acieſ aqle c.glõ.ſcintilla

ↄſeĩe in caym nõ extinguit᷑. Sij cayʒ

fuit magnpccoꝛ. vr̃ ꝙ p peẽm extigui

nonheai. Item Auguſ. in. ij. de ci.
dei. Tanta ẽ vis ꝓbitat᷑ ⁊ caſtitatis vt

oĩs t᷑ pene oĩs eius laude moueat᷑ hu⸗
mana nã.nec vſq; adeo ſit turpitudie
pitioſa vt totũ amittat ſenſũ honeſtat.

g̊ ſi iſte ſenſus honeſtat eſt ſyndereſiſ.

vf ꝙ non poſſit p pcẽm extigui. Itẽ

que nãliter inſunt:ſunt inſepabilia.ſʒ

ſyndereſ ineſt nobᷣ nãliter. vr̃ actuũ

eius nõ poſſum oĩno p pcẽm amittere

cũ vitiuʒ ſicut diẽ Auguſ.non deleat

extrema nẽ neſtigia. Item ſi in ali/

qͥbus deberetextingui.maxie eẽt exti/
cta in dãnatis.ſᷣ̊ in danatis ſyndereſi-
nõ extinguit᷑.qꝛ remoꝛſus coſcie eſt ex
actu ſy ndereſiſ.⁊ h remoꝛſus maxie vi

getin eis.qꝛ nec ignis eoꝝ extinguet᷑:

nec uermis moꝛiet᷑. SO t. Weedðʒ

ſyndereſis qtuʒ ad actũ impꝑediri põt.
tz extigui non pot. Ideo aũt nõ põtex/

tĩgui.qꝛ cũ dicat qͥd nale non põt a no

bis oĩno auferri. Vñ et gloſa diẽ ſuꝑp
illud luẽ.x.A bierũt ſemiuiuo relicto.ĩ
moꝛtalitatẽ exuere:łᷣ rõnis ſenſũ oĩno

Abolere non pſᷣit qn hõ poſſit ſape ⁊ co

gnoſcere.nec vnq; vitiũ deletextrema

nẽ ueſtigia. MNuis aut actꝰ ceius oĩðno

auferri uel extingui nõ poſſit.põt tñ ad
tempus impediri.ſiue ꝓpter tenebꝛam
obcecationis.ſiue ꝓpter laſciuiã dele
ctationis.ſiue ꝓpter duriciaʒ obſtina
tionis. Pꝛopter tenebꝛã obcecatõnis
impeditur ſyndereſis ne malo remur/
muret. ꝓ eo ꝙ malum creditur eſſe bo
nuʒ. ſicut eſt in hereticis qͥ moꝛienteſꝓp
impietate erroꝛis.credũt ſe moꝛi ꝓ pie

tate fidei.et ideo remoꝛſum nõ ſentiũt.
ſed magis quoddam gaudium ſiccuʒ

⁊ vanũ. Mꝛopter laſciuiadelectatõis
ſimikr im peditur.aliquãdo enim ĩ pec⸗

catis carnalibus ita obſoꝛbet homo ab
actu carnis vt remoꝛſus locũ non heat

quia carnales homiĩes tanto impetu ð

lectationis ferunt᷑ vt ratio tunc nõ ha
beat locum. Mꝛopter duriciam obſti/
nationis etiam impeditur ſyndereh ne
ad bonum ſtimulet. ſicut in dànatis qͥ
ageo ſunt in malo cõfirmati vt nunqᷓ;

poſſint ad bonuʒ inclinari.et ideo ſyn

dereſis quantü ad inſtigationè ad bo-
num ſempiternũ habet imꝑdimentũ.
et pꝛopterea quantuʒ ad iſtum actum

poteſt dici extincta.non tamẽ extincta

ſimpliciter. quia habet aliuʒ yſum vi⸗
delicet remurmurationis. ſᷣm enim il-

lum vſuʒ ſᷣm quẽ ſyndereſis habet pn

gere et remurmurare cõtra maluʒ ma
xime vigebit in dãnatis.et hoc dico ꝓ⸗/
ut remurmuratio contra malum tenet
ationeʒ pene.non ꝓut tenet rationem
iuſticie.quia illa remurmuratõ erit ad
commendandũ diuinam iuſticiaʒ.ſed
non erit ad eliciendũ fructuoſam peni

ctiam. VUnde remurmurabit ſyndere

ſis in dãnatis contra culpam in rela/
tione tamen ad ꝑenam. Et ſic patetq;
ſyndereſis quantũ ad actum impediri
poteſt. nunq; tamẽ extingui poteſt vni
uerſaliter quantü ad actum omnema

quantuʒ ad omne tempus ſicut ratio-

nes pꝛobant que ad ſecũdam partem

inducumtur. et ideo concedende ſunt.
Ad illud uero qð obijcitur de glo/

ſa ꝙ per malum cõtingit pꝛiuari omni
vi rationis.dicenduʒ ꝙ ratio ſumitur
ibi pꝛo potẽtia deliberatiua ⁊ mouente
per modum deliberationis que in ali⸗
quibus omiĩno eſtad malum cõuerſa.

ſyndereſis autem vt pꝛius oſtenſum ẽ

non dicit vim anime ratõnalis vt möo⸗
uenteʒ per modum deliberationis:ſed

vt mouentem per modũ nature.etideo

gloſa illa non facit ad pꝛopoſituʒ.nec

eſt intelligendum ꝙ gloſa illa nelit di

cere ꝙ ꝑer peccatum fiat pꝛiuatio q;tuʒ

ad potentiam.ſed quantuʒ ad rectitu-
dinem potentie. Ad illud quod obqͥ

citurꝙ homo efficitur ſtupidꝰ per pec/

catum. dicenduʒ ꝙ ſimilitudo illa at
tenditur quantuʒ eſt ex parte potentie
deliberatic ſᷣm quà hʒ in nobᷣ eẽ ſtulta
arrogãꝰ. Poſſʒ tñ diciꝙ ſtupoꝛ nõ au
fert ſimpłr ſẽſũ ſ̊ aufert ſolümòad tps

„HD

et bene põt eè e ad tẽpus aĩa a veo in⸗

curuat᷑ ad peccatum vt nulluʒ ſentiat
oĩno remoꝛſũ.ſiue pꝛopter delectatio/

nis intenſionem.ſiue ꝓpter excecatio

nem cum credat malum eſſe bonũ.
Ad iltd qð ob de hereticis iã pʒ rño

oõcedo enĩ ꝙ non hnñt uſuʒ ſuu vt re-

murmuret malo erroꝛis ĩ qð ceciderũt
ti non ẽ exticta ꝓ eo ꝙ remurmuratꝰ
glia mala:⁊ ꝗ illa q hẽticicredũt eẽ ma

la. Ad illud qð obꝛ de fomite dð ꝙ;
nõ eſt ſiłe.qꝛ fomes ẽ vitioſitaspt᷑ nãʒ.

et iõ totałr tolli poõt eti ſalua na.nõ ſic
güt eſt de ſyndereſi. IOneſt enĩ ſʒ pᷣmãa

nẽ inſtitutõeʒ.⁊ iõ nã ſaluata non oĩno

auferri põt. Alia eſt rõ qꝛ aliq̃ eſt gra ſi
ne conũ gfe g&t datů qð directe rpugt
fomiti:qð amouet carniſ coꝛuptõeʒ.

pitiũ aũt ⁊ pcẽm ñᷣ hʒ eẽ circa actũ ſyn/

ereſis.⁊ iõ q;tũcũq; hõ peccauerit:re/
mã ſit tñ in eo tanſcia q; ſyndereß.
äätVrtio queritur
ð„ ſynderiſi q;tuʒ ad abuſũ.Et

eſt qõ vtu ſyndereſ poſſit depuari p pec
catu Et ꝙ ſic vr.glõ ſuꝑ.i.Ece.facieſ

aqle a dext᷑s ipoꝝ q̃ttuoꝛ.ibi glõ loq̃nſ

deſcia ⁊ ſyndereſi diẽ ſic.hacſeꝑe pci
pitari videmꝰ⁊ ſuũ locũ amittẽ.cũ qdã

ſine pudoꝛe peccãt.qͥba merito dr̃.frõs

mulien meretricis facta eſt . ſig e1
pitiũ nonẽ niſi pꝑ culpã.pʒ⁊c Ite ſuꝑ

illud Hiere.h. ilij mempheol &c. glõ

LMalign ſpus de mẽbꝛis inferioꝛibo
vſq; ad uerticẽ ptingit:qn caſtã celſitu
dinẽ mẽtdiffidẽtie moꝛbo conũpit.ꝑᷣ ca
ſta celſitudo mẽtiſ eſt ipſa ſy ndereſ.ꝗ
ↄtiĩgit pꝑ pcẽm conũpi. Itẽ ̊ vr růòne.

—

catoꝛiũ.ſoſcia põt eẽ recta ⁊ erronea.g
vf neceſſario ꝙ ſyndereſ aliqñ moue
at obliq.ſi igit᷑ inoꝛdiatio repta in actu

tuü ſyndereſiſ qͥ eſt pcẽco remurmurare
dtigit eẽ aie punitionẽ. g ſm illũ actũ
ↄtigit eẽ pcc̃i ppetrationẽ. Itẽ ſynde
reſis ↄſeqt᷑ ↄſciaʒ tanq; ſuũ nale iudi⸗

O●

motiue ẽ culpa.vr᷑ c. Itẽ oxpoſita

nata ſüſt fieri circa idè.ſᷣ conũ ſapie et
beatitudo luctꝰↄſiſtit circa ſydereſim.

cũ donũ ſapĩe cõſiſtat circa aie ſupmũ

c ſyndereſ poſtulet ꝓ nobᷣ gemitibo in⸗
enarrabilibo.ſi igit᷑ wono ſapĩe ⁊ beati⸗
tudini luct culpa opponit᷑.vr ꝙ culpa
hrat eè circa illa potẽtiXã3. Itẽ ſynde⸗
rep autẽ de bonis maximis.aut de bo
nis medijs.aut de bõis mimis. Si de
maxiĩs.ꝗ eſt gra ł virt qͥꝝ vtrũqᷓ; ẽ ftm.

cũ ſyndereſ ſi maneat cũ peco.Sieſt

de bonis meds.ſ̊ his ↄtigit malevti.

̊ſyndereſiotigit male vti.bᷣ malꝰvſuſ
eſt culpa.ꝗ circa actũ ſyndereſis ↄtin/

git eẽ culpã.De mĩmis nõ eſt dubium
ꝓꝙ nõ eſt. cũ mĩma ſint bona coꝛpis.

Sʒ35. Blõ ſup Ece.i. Syndereſim ꝓ
pe aqle deputãt nõ ſe miſcẽteʒ trib:ſᷣ

ſpſa errãtia conigentẽ. ſig nõ ſe comi
ſcet tribo ſ̊ poti conigit.vr ꝙ ſᷣm actuuʒ
eienõ ↄſiſtat pcẽm. Itẽ Amb.diẽ ⁊

magradducit in lr̃a ſup illud Ro.xrij.

Mð uolo illud facio.illud diẽ ꝙ ho ſp

nãliter vult bonũu.ꝗ̊ᷓ cũ illa uolũtas nõ

ſit aliud qᷓ; ſyndereb.ſyndereſiſ ſpvult

bonũ.⁊ ſi ſp vult bonũ.ꝗ̊ nuq; pccat.
Itẽ vis illa que ſ motũ ſui directe re-
pugt pcc̃o nõ depᷣuat᷑ pcco.ſ̊ actꝰ ſyn⸗/

ereß ſp cłpã remurmurat etiã ĩ peſſi

mis pccoꝛib.q̊ vr̃ ꝙ ñ hat ðpᷣuari t de
oꝛdiari pculpã. Itẽ qñ tota na p moꝛ
bů coꝛũpit᷑ nõ eſt vlteriꝰpoſſibilitaſ ad
ſanitatè. ſitota rectitudo aĩe aufert
p culpã.ia non cẽt vltra ſpes redeundi
ad graʒ.ſ̊ ↄſtatꝙ ſpes cẽ redeũdi.qꝛ de

nemie deſpandũu eſt dũ eſt in via.ꝗ vr̃
waliã rectitudo rẽaneat.ꝑᷣ rectitudo q̃
marie eſt adherẽtie ẽ rectitudo uolũta
tis pꝑ modũ nẽ.et h̊ eſt ſyndereb. ñ vr

qp depᷣuari poſſit pꝑ culpa⸗i. W?dðzqy

Fſm iüllos qͥ dicũt ſyndereſim nõ eè ali⸗
ud q; ſuꝑioꝛẽ poꝛtionẽ rõnis circa actũ
ipſiꝰↄtingit eè pcẽm. Dicũt enĩ ꝙ ipa
ſupioꝛ poꝛtio rõis hʒduptr moueri.aut

ſm ꝙ ad deuʒↄuertit᷑ ⁊ regit⁊ dirigit

SFßm leges etas.⁊ ſic ĩ ea pcm nõ hẽt
cełẽé.aut ꝓut ↄuertit᷑ ad inferioꝛes vires
⁊ ſic ab eis ſumit deuiandi occaſionè.
⁊ põt pꝑ pcẽm depᷣuari.Et ponũt exẽꝰ

in pcco arrij qͥ errauit circa trinitatem
et vnitatẽ.et ita ſᷣm ſupioꝛem poꝛtionẽ
rõnis uel ſᷣm ſyndereſiʒ.Et hoc dicũt
ꝙ gloſa pꝛedicta ſup.i:Ece. vult vicẽ.

Munöno⸗
einiſcet.p

chnn pain

zfmndiuel
ſonisſiuen
ccütſancti
zmze deſe
coremur
rie Jeo D
goiatipſan
wouerdete
acnuolta
lierſolu
nitchipſ
domintüft
giteampe
eni womint
tugie pſii
litis etihut
ſttrecta.g

(vaiatad

lonus p
cſahſfnd
fectus ti
beratias,
liturt c
öͤmmet
tiruente
ſtoirelli
cengitann
Eürone
turaccoci
bbde gloͤ⸗
Gen ump
ſiniape
Wcn
useni
buspſic
Aluds
pitmet⸗
nſague
metnoͤno
pnis. Ou
NR
Binchtüm
cſpſäb
qdattene
ſc̃eſtped
glig teec⸗

Wihetbrgti
Nl,fgellnn
usn
mien Sieſ
tmien.
Aemͤwheſtl
Ufnerſsgrn,
Snnterin
emiſcirznin⸗
. ſowſecin
Enpfmac;
i Anb.ore
uld Rori.
Arddiedſ
andäs
Scerſäſpra
wtöüſtüdierten⸗
gipcid al'ſnn⸗
umuratetüia
itiatdöauntde
cñ wa niomot
en wibiinſal
rutmwogieduft
ſas totd
genwri de
ick inni.
fectiudog
tcimmdo aclin
indrrß Ff
gerſim tötiel⸗
frnscnuai
Stirmnigißs
Vrnonnn ant
negit diſien
lendeemoͤbi
nferioes nit
Gnciotenſt
Erpniteri
ciu nininnn
6. Ctt

Mam pmo dicit ꝙ alijs peccantibo nõ
ſe ĩimiſcet. poſtea dicit ꝙ pcipitat᷑ ⁊ lo⸗

cũ ſuuʒ pdit.et vtrũq; dicut hĩe uerita
teʒ ſᷣm diuerſas ↄpatioes ſuꝑioꝛiſ poꝛ

tionis ſiue ipſi ſyndereß. Sʒ qm ſiẽ

dicũt ſancti ⁊ gloſe maifeſte.ſyndereſ
q;tuʒ ẽ de ſe ſp hʒ ad bonũu ſilare ⁊ pꝑec

cato remurmurare q;diu ſumꝰin ſtatu

vie Jdeo dixerũt alij ałr.ſ.ꝙ ſyndereſ
noĩat ipſam uolutatẽ ſᷣm qua hʒ natr
moueri.et qi pcẽm non habʒ eẽ circa
actũ uolũtas vteſt nã uel vt mouet᷑ nã/
liter.ſᷣ ſolum vt mouet᷑ deliberatie.hic
eſt ꝙ ſyndere ꝑ pcẽm non hʒ depua-
ri. qꝛ cũ ipſa hʒ alias regere ⁊ dirigẽ et
dominiũ regedi poõt pdere.hiĩc ẽ ꝙꝙ cotĩ

git eam p culpa pꝛecipitari. Oꝛeſide“
nij a duod pendet.viʒ a recti
tudĩe pſidotis.⁊ ab obtẽpantia famn-

„

enĩ domi

lãtis.et q;uis ſyndereſ q;tuʒ ẽ de ſe ſp

ſit recta.qꝛ tñ rõ ⁊ uolũtasfrequẽter ei

obuiat.rõ p erroꝛis excecationc:etuo/
luntas p impietat᷑ obſtinationẽ.hinc

eſt ꝙ ſyndereſis pcipitari dr̃ ꝓ eo cef

fectus eiꝰ pſidẽtia in nires alias deli

beratĩas ppter eaꝝn repugnantiã repel

litur ⁊ caſſat᷑.et ponit᷑ exẽ“ in milite qᷣ
q́tum ẽ de ſe ſp bñ ſedet ſuꝑ equũ. eqᷣ
tñ ruente pꝛecipitari dicit᷑.ſic ⁊ in ꝓpo
ſito ĩtelligendueſt. Hic aut modus di
cendi tanq; rénabilioꝛ a płibs ſuſtinet.
Et iõ rõnes que ad hãc ptem inducun

tur ↄcedẽde ſũt. Ad illud vᷣo qð pᷣ?ᷣ
obꝛ de glö. ꝙ ſyndereſim pcipitari vi⸗

demꝰ iam pʒ rno. Non eniʒ ſeqt᷑ ſi pci
pitat᷑ ꝓpter ̊ p pcẽm depᷣuet᷑.qʒ pci
pitiũ eiꝰnon tin attendit᷑ circa actuʒ p/
pꝛiũ.ſᷣ etiã circa actuʒ aliaꝝ virtutũ q/
bus pſidere dʒ ipſa ſyndereſiſ. Ad
illud qð obꝛ ꝙ moꝛbo diffidentie conũ
pit mẽt celſitudinẽ᷑.⁊ ꝙ aĩa ↄſtirpatur

vſq; ad uerticẽ. dðʒ ꝙ vᷣtex ⁊ celſitudo

mẽt nõ uocat᷑ h ſyndereſ ſ̊ᷣ ſupioꝛ poꝛ
rõnis. Supioꝛ aũt poꝛtio rõis nõ noĩat

ipſam potẽtiã aĩe inq;tuʒ mouet᷑ nalit.

Hßz inqtü mouet deliberatie.et Hmõ cir
ca ipſã hʒ peccatũ ↄſiſtere.maxie illud
qð attendit᷑ ̃m actũ rõnis qͥ eſt ſurſu.

ſiẽ eſt pcẽm infidelitat ⁊ deſpatiõis et
alia peccata qͥ directe opponũt᷑ virtuti

bus theologicis. Ad illud qð obꝛ q;

culpa ⁊ ꝑena circa idẽ habet fieri.oð ꝙ;

illud nõ hʒ ueritat loquedo pciſe.pꝛo
co ꝙ pꝛo pcco uolũtatis totũ coꝛpꝰ het
puniri. Neꝝ eſt tñ ꝙ ſic uolutas ẽ pᷣn.
cipiuʒ peccãdi.ita pᷣncipaliter punitur.

vn ⁊ uermis ↄſcĩe plus è afflictiuꝰ uo

lũtatis put ẽ deliberatina q ꝓut eſt nᷣ

quedã ppter mutuã repugnatiã. Vtꝝ
aũt ſola uolũtas ſit ſõm pene łaliquiq

Aliud.hoc infra ſuo loco manifeſtabit᷑.

Ald illud quod obꝛ ꝙↄſcientia que
eſt iudicatoꝛiuʒ pꝛecedẽs ſyndereſim ẽ

recta ⁊ non recta.ergo ⁊ ſyndereſis.di
cendũu ꝙ non ſequit᷑ pꝛo eo ꝙ ipſa cõ/
ſcientia non tin conſiſtit in vniuerſali
Imo etiã deſcendit ad particulare. nõ
tmmodo mouet᷑ motu ſimplici. immo
etiam collatiuo. nec miru.quia conſi‚-
Mit in rne.cuius quide ratòis eſt vni
ab altero dilcernere.et vnuʒ ad alterũ

conferre.et ideo lʒ ↄſcientia pꝛout ſtat

in vniuerſali ⁊ mouet᷑ aſpectu ſimpli⸗/

ci ſit ſemꝑ recta.pꝛout autem deſcẽedit
ad particularia ⁊ confert pot fieri erro
nea. ꝓpter ſoc ꝙ intermiſcet ſe actus
rõnis deliberatiue.Et hoc patʒz ſic. õ

ſcia enim iudeoꝛũ ex ipſo pᷣmo nãli di-

ctamie dictabat ꝙ deo eſt obediendu.

et ipſi poſtmodũ aſſumũt ꝙ deus pꝛe/

cipit circũciſionem ciboꝛũ diſtrictio/

nez. Et ex hoc foꝛmat᷑ cõſcientia eoꝛuz
in particulari vt ſe circũcidanteta cib

abſtineant. Erroꝛ iſte non uenitex pꝛi/
mo pᷣncipio.qð quidẽ uerum fuit.ſed
uenit ex aſſumptione.qð quidem non
fuit cõſcientie ꝓut eſt naturale iudica

toꝛiũ.ſed potius rõnis erronee. que qͥ-

dem ſpectat ad libeꝝ ar. ſyndereb autẽ
q;tũ eſt de ſe mouetur motu ſimplici:

remurmurado cõtra malum ⁊ inſtiga

do ad bonum. Cꝛeterea mouet cotra
malum non hoc uel in illud ſed in vni
uerſali.uel ſi aliquo mõ inclinet᷑ ſyn-

gereſis ad deteſtand h maluʒ ł᷑ illud

Hnon ẽ inq;tuʒ H ſ̊ inq;tuʒ malũ.⁊ hic
eſt ꝙ ſyndereſ non obliq̃tur ſicut con
ſciẽtia errat. A lia etiã poſſet reddi rõ.
quia ſyndereſ noĩatipſaʒ potẽtiaʒ nã/
leʒz et ẽ naliter hilitata.ↄſcia aũt noĩat

in abutente.

bitum non tm nalem ſ etiaz acqͥſitůuz.

et qꝛ nʒ q́;tum ẽ de ſe ſemp recte mone
tur.qd ant acqͥrit᷑ põt hre ⁊ rõem recti-

tudis ⁊ obliqratiſ.hĩc ẽ ſyndereſi ſp

exnte recta.ↄſcia põt eẽ et recta ⁊ erro/

nea. Ald illud qð obꝛ ꝙ conũ ſapie

eſt circa ſyndereſim.dð ꝙ falſuʒ ẽ.oĩa
eniz dona ⁊ oẽs virtutes ⁊ beatitudies

reſpiciut uolũtatẽ ſᷣm ꝙ deliberatia ẽ.

aut dr̃ ſyndereſ poſtulare ꝓ nobᷣ
gemitibo inenarrabilibo:hᷣ inteltr catr.
q; nos inſtigatad gemitũ ꝓ matł q buſ
imerſi ſumꝰ. Ad illud qð obꝛ ꝙ bo

mnis mediocrib otigit male vti.oðʒ G
illud ueꝝ ẽ de his que mouèt᷑ ad nutrui

li. ar. ſm cuius actũ ꝓpe attẽdit vſus ⁊
gbuſus.ſyndereſ aut cũ ſit potẽnãł᷑ ⁊

nã liter moueat᷑ nõ ſbeſt impio li.ar. et

iõ non ſeqtur ꝙ li.ar.poſſit ea abuti.

Pꝛetea eſto qꝙ poſſit illa abuti.adhuc
nõ ſeq;?ÿꝙ ꝓpt h̊ in ipſa eẽt pcẽ̃m.q;uiſ
eni li.ar.abutat᷑ ocło vt intuet᷑adpcu⸗/
piſcendũ.tñ pcẽm nõ vr eè in ocło.xc
catũ eniʒ nõ eſt ĩ eo qͥ qͥ abutit᷑.ᷣ potiꝰ

1parte iſta

ſunt qõoneſ circa l̃aʒ. Et pᷣmo
querit᷑ de H̊ qd ditit q; uelle mali:ma⸗

lü eſt. ĩtelligẽ mala nõ eſt malũ.que⸗

rit᷑ vnge H ſit. Et vr ꝙ ſilr ſiti actu ĩtel
ligẽdi ⁊ in actu uolẽdi.actꝰ eni recipit

denoĩationẽ ab obho. ſiẽ uelle maluʒ
ẽ malũ.ita ⁊ intelligẽ. Itez itelligẽ

dicit motũ a rebꝛad aĩam.⁊ uelle dicit

motũ ab aĩa ad res. vr̃ ꝙ plus pende
at act intelligẽdi a re itellecta q; actꝰ

uolẽdi a re uolita.ꝗ ſi malicia ẽ a uoli
to ⁊ ĩtellecto.poti dʒ depᷣuari actus iĩ
telłndi q; actus uolendi. edðʒz ꝙ
ꝗ malicia exnte ĩ obo mag depᷣuatur

actus uolendi q; act intelligẽdi.Etrõ
huiꝰ duptr ſumit᷑. Tuʒz ex pte vtub.qꝛ

tãta ẽ vis amoꝛis vttiiſfoimetamantè
in amatũ. Dñ q diligit iuſticiã iuſtus
fit. ⁊ diligit iniqͥtatẽ iniq fit.et ꝓpte

rea dr̃ de mat᷑ ꝙ facti ſüt abboĩabiles
ſic ea que dilexerũt.non ſic ẽ de actu ĩ

telligẽdi.nã etſialiq mõ ↄfoꝛmet.nõtñn

tiſfoꝛmat. H̊ at ↄtingit ꝓpter maioꝛ?

vim vᷣnionis q̃ ↄſiſtit in ipſo amoꝛe.ſiẽ

enĩi dicit DionyſiP Amoꝛẽ dicimꝰvim

vnitiuã. Mꝛoptea dr.i.coꝝ.vi.qui ad/

hret deo vn ſpũs fit. Alia ẽ rõ ex pte
obiecti. Bonũ eni inq;tuʒ bonũ eſt ob

iectũ affect nõ intellect. Intelligétie
aũt ⁊ mẽoꝛie obm ẽ ueꝝ ſbᷣ rõne vi. ł bo

nů ſb rõe ueri.et hinc è ꝙ intellectꝰ qñ

intelligit falſũ eſt falſus.nõ tñ qñ ĩtel⸗/
ligit bonuʒ eſt bonꝰ.affectus vo nõdr
eèé falſus qꝛ uelit falſũ.q́;uis dicat᷑ eſſe

malꝰqꝛ uelit malũ.uel bonꝰcuũ rult bo

mnũ.virtus enĩ a ꝓpo obiecto denoĩari
hʒ3. Et p ̊ pʒ rno ad vtraq; obiectionè.

Iſtud aũt meliꝰ.j.patebit di.xl.vbi in
qrit magr̃ vtꝝ ome pcẽm heat eè a uo⸗
lůtate. Itẽ querit de hoc qð dicit ꝙ
ſupioꝛ ſcintilla rõis bonũ vult et maluũ
ſemp odit. Sʒ). Impoſlibile ẽ ſik

ſemel uolütatẽ moueri motib vᷣꝛijſ uk

etiã diſpatis.ᷣ h aliqñ vult malũ.er-/
go nõ vr ꝙ illa hoꝛa uelit bonũ.falſũ g
dicit cũ aitꝙ illa ſcintilla ſp vult bonũ
Si tu dicas ꝙ uolũtas nãalis etdeli-
beratiua ſũt diuerſe potẽtie.⁊ ita ſimul

poſſũt moueri dinerb motibo. Coötra.

In l̃a pꝛecedẽti habet᷑ ⁊ etiãↄſequẽti
ꝙ illa uolütas que vult bonũ gra ad-
ueniẽte liberat᷑ ⁊ adiuuat᷑.ſiꝗᷓ nolũtas

que a gfĩ̃a liberat᷑ et adiuuat᷑ hec ẽ in

hʒoſiſtere pcc̃m. videt᷑ꝙ eadeʒ ſit potẽ
tia uoluntatis qua homo nãliter vult

bonũ ⁊ qua aliqñ vult maluʒ. Sũ tu

dicas ꝙ eadem ẽ uolũtas tñ diſpoſita
diuerſis hitibus.⁊ ſᷣm illoꝝ hĩtuuʒ di
uer ſitatẽ põt habere diuerſos motꝰ.
Dbꝛ ʒ hoc.qꝛ illa potẽtia ẽ vnica ⁊ ſim
plex.ergo qñ ↄuertit ſe ad actũ vnius

hitus:non pot ſe couertere ſił et ſemel
ad actum alteriꝰ hĩtus.⁊ ita nõ moue

ſit et ſemel bene ⁊ male. Nonò ſemꝑ
vult bonum. O ſi hoc concedatur.eſt

ratio in cõtrariuʒ ꝙ nulla virtuſ deſti

tuit᷑ ſua naturali et ꝓpꝛia opatione.et

maxime virtus naturalis cuius ẽ mo-

ueri vnifoꝛmiter.ergo videturq actus

uoluntatis naturalis qui eſt aꝑpetere

bonum ſimul ſtet eum actu uoluũtatis
deliberatiue qui eſt uelle malu M?

dom ꝙ ſicut magr dicit in littera duo

ſthend
etuoli⸗

erſust

delierariue
Neuertiori
ezackee
nalicia mo⸗
iuneinol
ipnulan
nuſmalüin
iluc noͤſuff
ghöpultn⸗
bononi tm.
cti notis
tute Etppe
nifnon
etalius no
boni toliig
nalü⸗Atzat
termiat Cid
con Qais
eoch ach de
nülem1
woneinülit
tineqnu
bmngoßſen
teti gñpen
linon potſt
ſito tetĩ
lünnt nit no
die nerih
l bitugiatf.
micänoläͤn
Wiacdich
ſondinſüe
Quicddanr
dusnolüns
ſdelimnt
drn bo⸗
cetoſpcogi
tfrgi
eſonicgeſt
nuitnktätn
deni E

Popaid

ſbaliguere
ſegnenigne
poſopzutt
esptutes

npſangre ſ
Nrediein'in
or ignigg,
Alae erpte
udͤeſ ob
Itligerie
Ebinnitto
eg neleck
lusniizit
Kemszdnodf
nsdiakeſe
Aber türultdo
deeadendiart
ighiecione⸗
Nditdinlwin
inbenckta no⸗
ewegodictg
Mmlkernalo
wſbilesſeke
Urult malüer⸗
tdoni illſig
instülsetdei⸗
wlineinſinl
ritet ſevin
ulrbonügin a
inmui riſni
igaezſtſpi
ononirr ru
mi; Ortn
ti viſvſitn
lor bimuzdi
eſoomob.
imicarſim
1ad acüpnins
meſcketſene
tinnononet

le Noniſen

cconeranmneſt
nllanm det
pu hgloſii

lisnnsen
iemrocns

gui eſt apenn
lenali
tinlineun

ſut hic mõi dicẽdi. Quidã enĩ dicũt
actꝰqͥ uolũtas nałr vult bonũ nõ eſt di

uerſus vxł diſtict ab eo q uolũtas vult

deliberatiue malũ. ſᷣ ſicut malo culpꝑe ĩ

actu extioꝛi ſoſternit᷑ bonũ nẽ. vñ vnꝰ
⁊ ideʒ act eſt bon bonitate nẽ.⁊ malꝰ

malicia moꝛis.ſic dicũt intelligi ?⁊ ĩIno
lũuũtate ꝙ uolũtas nãliter vult bonũ in/
q;tuʒ vult actũ ſbſtratũ.vult nibilomi

nuſ malũ inq;tũ illuʒ actũ defoꝛmat. ſjᷣ

illud nõ ſufficit dicẽ.qm cũ ambᷣ. dicit

ꝙ hõ vult naliter bonu.nõ intelligit de
bono nẽ tm.qð qͥdeʒ ẽ actꝰ uolũtatis ſᷣ

etis moꝛis. Nult eni iuſticiã nali uolũ
tate.Et ꝓpt᷑ea ẽ aliuſ mod dicẽdi quę
męr pmo pit in l̃a.ꝙ duo ſũt motuſ.

etalius ẽ mot qͥ udluùtas appetit nãlit

bonũ.⁊ aliꝰqͥ uolũtas deliberatie vult

malũ. tꝝ aüt poſſiteè ſiłt H mgr nõ ð
termĩat. Et circa Geſt duplex opio do/

ctoꝝ. Quidaã eniʒ dicũt ꝙ pnt eè ſit ꝓ

eo ꝙ actꝰ deliberatiuꝰnõ excludit actũ

nãlem.⁊ vnꝰ iſtoꝝ actuũ eſt uolũtat vt
mouet naliter. alt vt mouet delibera⸗
tiue.ſ̊ qm uolütas nalis ⁊ deliberatiua

ſᷣm ꝙ oñſuʒ fuit vna ẽ potẽ.⁊ eadẽ po-

tẽtia qñ plene mouet᷑ in bonũ ł in ma-
lü non põt ſił ſemel moueri motu op

poſito ⁊ etiã diſpato ppter ſimplicita⸗

tẽ potetie. Yõ dixerũt alij ꝙ motꝰ uolũ
lutad nãt᷑ nõ eſt ſp actualr in bonũ.Et
ꝙ diẽ mgrĩ lr̃a ꝙ ſp vult bonũ.q̊ ĩtelli

git᷑ hĩtudiałr.impedit᷑ aũt⁊ ſuffocat᷑ p
maliciã uolũtat deliberatiue vt nõ exe

atĩ actũ.ſiẽ eſt indãnat in qbo ſyndere

ſis nõ inſtigat ad aliqð bonũ ⁊ iuſtuʒ.
Quicqd aut ſit ð hͥ vtuſit᷑ poſſit eẽ mo
tus uolũta vt ẽ nã cũ motu uolũtat vt

eſt deliberatia. H tñ uen eſt ꝙ uolůtas
nãtł᷑ que boꝰꝰaxpetit ñ eſt ſp ĩ ſuo actu

qꝛ nõ ſp cogitat de bono.⁊ cũ etia cogi
tat frequẽt nlło mõ afficit᷑.⁊ iõ lr̃a illa

exponẽda eſt ꝙ hHqð dico.ſpꝑ.dicat oti/
nuitatẽ q;tuʒ ad hĩtum uolẽdi.nõ q;tũ
ad actũ. Et qð obicit ꝙ vᷣtus ñ puat

ſbali que reſpicit eẽ rei.ðᷣ opatõe po cõ
ſequẽti que ẽ reſpectu alicuiꝰ extrĩſeci:

nõ ſp hʒ vitatẽ ꝙ nõ puet᷑ actõe.fere.n.

oẽs vᷣtutes videmꝰin ſuis actib recip:

ꝓpa opatõe.dðꝙ illłq ĩtelłr de opatõe

re intpollationẽ. nec tñ ex Hdicimꝰeaz
cxẽ otioſas ? ꝓba opatiõe puari duʒ in
act“ ꝓpos ſuùt nate exire ꝓ loco ⁊ tẽpe.
Iſtẽ querit᷑ de H̊ͥ qð dic Añ gr̃aʒ ho
nõlit uelit bonũ.nõ tñ oʒ ↄcedi hr̃e bo
naã uolũtatẽ. Et vr̃ ꝙ imo.qꝛ vioꝛi mõ ĩ
eſt alicui qð ineſt ei nãłr q; qdð ĩeſtacci
détatr. ſiẽ ſeqͥtᷣ. ſi deliberatie vultbo
nu ꝙ heat bonã uolũtateʒ.ita ſeqt q ſi
natr vult bonũꝙ Hat bonã uolũtate.
Itẽ qð nale eſt nõ aſſueſcit in ꝛiũ. ſi

Iv na:r vult bonu nuq aſſueſcit uelle

malui.falſũꝗ diẽ q ho nãtr uelit bonũ.

aut ſi vᷣm ẽ. v p hp hõ nãlit᷑ vnlt bo

nüq ſit ſimpkibon. Wooböi⸗
tas uoluũtatis ichoat in appetitu nali ?

ↄſũmat᷑ in vtute deliberatina.nec ẽ uo

lũtas ſimpłr bõa ⁊ recta niſi ſit recta ĩ-
q;tuʒ mouet᷑ deliberatie ⁊ inqtũ moue
tur natr.et iõ ſiẽ argumtũ nõ ualʒ. imo
eſt ibi qd ⁊ ſimpłr iſte ẽ caſtꝰ nãtr. g eſt
caſt.ita illud qð ſeqͥt.iſte vult bo *na
lit. bhʒ bona uoluũtaté. Ad illud qo

dð ꝙ iſta )patio vitate hʒ qñ ülud qG

ineſt accñtatr nõ pſuppõit ilid qð inefſt

nãlit.cũ aut pſupponit tũc nõ hʒ vitat
Siĩc enĩ meliꝰ eſt bñ viuẽ qᷓ; viuẽ.⁊ bn
viuẽ pᷣſuppõit viuẽ.ſic melioꝛ ẽ uolun,
taſ q recte mouet᷑ nair ⁊ deliberatie
natr tm. Ald illud qð obꝛ ꝙ nale nõ aſ
ſueſcit ĩ Ziũ.dð q; H̊ neꝝ ẽ ð eo qð ſim

płrẽ nãale.viʒ de eo qð a na inchoat᷑ et

nã ⁊ ↄſũmat᷑ ab aſſuetudie łetiã agra.
1 tale è uelle bonũ.Et ꝑ h̊ patẽt que di

iſtinctio.l.

Oſt hoc de

actib adijcienð vr . S
ouñdit mꝗr q̃tr uolütaſ ecx
fiine heat rectificari ? depᷣ
uari. In hac pte ĩtẽdit ondẽ q̃lr actꝰ⸗
opa rectificari hant et depuari ex affe
ctu⁊ fie.Et qm obliquũ hʒ coòſci p re
ctuũ:⁊ malũ p bonũ.iõ ꝑs iſta hʒ duas.

In opma pte inaͤrit magr quo intentio

diendunt K. „
liter agit de bõitate opum qua hnt ex

faciat opꝰbonũ. In pte inqrit quo

ex obliqͥtate intẽtionis ſiue uolüũtatis

Hat fieri opus malu.ibi. Cuũq; intẽ tio

vt. ſupᷣdict eſt opus bonũ faciat c.
Piꝛips diuidit in duas ptes. In q̃ꝝ
pamagroñndit ꝙ actꝰpenſari heant boi
uel mali ex intẽtioe t fine. In =d inqrit

vtx gnatr h̊ ſituenꝙ bonitas o; cau
ſeet ex bonitate intẽtiõis.ibi Sʒ querik

vtꝝoĩa opa ⁊c.Et illa ⁊ ps ſbdiuidit᷑
in tres pies. In q̃n pᷣma recitat diuer

ſon opioneʒ. In z οmat altera il ·
lanauctoꝛitate Auguſ. ibi Sʒ auguſ.

euidẽtiſſime docet c. In ʒ uero redit
ad ↄfirmanda reliq̃.ibi Que iñ q dam

„△

intẽtioe:incidit h̊ qõ circa duo. Pꝛio

querit de bonitate quã opa ab intetõe
recipiüt.=? uero querit᷑ de bõitate quãꝗ

opa intètioni ſupaddut. Circa pᷣmuũ
qjuerũt tria. Pꝛio querit᷑ de bonitate
opeꝝ q́;tuʒ ad qlitatc.vtꝝ videlʒ qlitaſ

at:? =querit qtum ad q;titatẽ videlʒ

vtnq;tum qᷣſq; intẽdit tantu faciat: 32
querit᷑ q;tuʒ ad neceſſitatẽ.vtu.ſ.bona

intetio abſq; opibo ad ſalutẽ ſufficiat?

rũ ſempꝑ rndeat q̃litati intetiois? Et H

eſt querẽ vtn oẽ opus qð fit bona int

tiõe ſit bonu:Et ꝙ ſic vr pᷣmo auctoꝛi⸗
tate Amõᷣ.qua mgr adduciti lra. Af-
fectus oꝑi tuo nomè impoit.ſig deno
miatio open eè a q̃litate.⁊ intentio ſjue

affectus opꝰdenomiat.vr̃ ctiã ꝙ infoꝛ
met qlitate ſuua. Ateʒ arboꝛ boa que
opatur ſᷣm ꝙ bona:facit ſemp fructuʒ
bonũ.h̊ uolũtas que arboꝛ cũ bona i⸗/
tentõe opatur:opatur ſᷣm ꝙ bona.gỹ

ꝙ, faciat opus bonü. Ate act no eſt

meritoꝛi niſi qꝛ uolũtarius.⁊ nolutas
necẽ bona nec mala niſi ex intètòe ſiẽ
5 onſum ẽ.ſig bonitas uolutatis facit

Scedit? querit vtn qlitas oN-

luͤ. ergo non eſt giatr uen

bonitatẽ in uolũtate. ergoa Pd qᷓlitas

oper cãtur a q̃litate intẽtõiſ. Itẽ po

tẽtius ẽ bonũ reſpectu boni qᷓ; malũ re

ſpectu mali.ſ q̃lecuq; ſit opus ⁊ q;tum

cũq; ſit bonũ depuari põt ꝑ malã inte

tionẽ.gꝗ multo foꝛtius qlecũq; ſit opus

⁊ q;tũcũq; ſit malũ:rectificari põt ex bo
na intẽtõe. Et põt huiꝰ argumęeti illa⸗/
tio ↄfirmari q̃ſi a maioꝛi ⁊ a ſimili.⁊ ꝑ
ↄnam ĩ ipſo.qꝛ ſi oppoſitũ eſt c oppo/
ſiti: ⁊ ꝓpoſitũ ꝓpoſiti.ſig mala intẽtio
ſemꝑ cat malũ.bona intẽtio ſp cãt bo/
nuü. Itẽ eſto ꝙ aliqͥs faciat opuſ ma
lũ bono fine.ita ꝙ malicia ſit in ope et
bonitas ĩ intẽtiõe.aut intẽtio pmanet
bona:ope exiſtẽte malo.aut intẽtio fit

mala ex ope maloaut intẽtõ facit opꝰ

bonu.Si po mõ.ꝗ ſił⁊ ſemel merebit
qs ⁊ demerebit᷑.qð eſt impoſſible. Si

2mõ. Sʒ. Opus ẽ effect' intẽtõis.

h effect nõ influit in cãm ł potiꝰ econ⸗
uerſo. poti intẽtio ↄĩcat ſuã ꝓpeta-

tẽ oꝑi qᷓ; opus intẽtioni.g ſi intetio eſt

