tetio intedit iĩ eũ ſtatues ſibitres fines
Querit᷑ ꝗ qre nõ ſit diuerſitas finiũ ſi

cut ptalitas articulo2n. MWedð ꝙrõ
nis e diſtinguẽ.⁊ uolũtat᷑ vnire. Rur⸗/
ſus.ſicut dic Samaſ.pſone diſtiguũt᷑
rone ⁊ ↄueiunt re ⁊ nã.ſᷣm H g iteluge⸗
qũ ꝗt ꝙ noĩia illa qͥ ſut cõmunia ad reʒ

⁊ rõem:illa pnt plurificari.illa vo q ſut

realia pluritficari nõ pnt.iõ põt dici ꝙ
pr ⁊ filiꝰ ⁊ ſpuſſcũs ſuùt tres res.non in
Pot dici ꝙ ſinttres bonitateſ. Rurſꝰ
qꝛ articulꝰdicit qð eſt ex pꝑte rõis.finis
vo dicit qð reſpicit uoluntatẽ.iõ poſſu

mdicẽ płes articuloſ.nõ tñ poſſumuſ

dicẽ plures fineſ.lʒ tñ płes ſint articu

li.vna tñ eſt ĩ eis vᷣitas.q cũ pitaſople
xa bᷣm ꝙ aliqͥd poit reducat ad vitate ĩ/
coplexa.⁊ vna ſit vitas incòplexa ĩ pr̃e
⁊ filio ⁊ ſpuſcõ.ſᷣm ꝙ ſũt vna caritas ?
vna vitas. illi tres articuli ſuꝑ vnã ue
ritatẽ realẽ fundari bnt. Ad illudg
qð obꝛ ꝙ ſüut tres res.dð ꝙ rõ illa non
ualet.ſũt tres res.ꝗ tres fines.qꝛ ꝓce-
dit᷑ a ptitatepſonali ad płalitatẽ een-
tialẽ.⁊ differeter accipit᷑ res cu dicit᷑.fi
nis eſt res.⁊ cum dicitur tres ſũt res.
Ad illud quod obijcitur ꝙ fides
diſtiguit. dᷣmqꝙ ex hoc nõ ſeqtur ꝙ in
tẽtio oiſtiguit piesfines ſic fideſ ptes
articulos. nã cu intẽtio in caritate ↄſũ
met᷑.⁊ caritatis ſit vnire.plus hʒ ĩtetõ
roem v niẽdi q; rᷣem diſtiguẽdi. Itẽ

gquerit᷑ ð qõne vltio ꝓpoſita in lr̃a qu

mgr nõ detmiat in ꝑtẽ altera. vtu. ſ. uo
lucas finis ⁊ eiꝰqð eſt ad finẽ ſint due
uolutates aut vna? Ham qꝙ due ſint vi

get᷑ ꝑ hoc ꝙ vna ẽ creati ⁊ alia incteati.

vna tepalis ⁊ alia et᷑ni. ꝛ aut vͤna ſit
vr ꝑ hoc ꝙ ibi eſt vnü ꝓpter alteꝝ. vbi

aüt hᷣ eſt:ibi in vnũ eſt. vt cu diligo vi⸗
nũ dulce.nõ dico duo ů̊ vniu. MWeedi

cendũ ꝙ mgr h poit duas rnones.nec
tñ aliq; eaꝝ rpꝛobat.nec aliq; mag ap
pꝛobat.Et ro huic.qꝛ ſʒ diuerſas ↄoſi
deratiões ueꝝ dicit vtraq;.⁊ vtrũq; oʒ
dicere. Qna eni dicit ꝙ ſuũt uoluũtates
due.Mlia dicit ꝙ è uolũtas vna.H aut
dixerũt aſpiciẽtes ad diuerſa. Nolun
tas eni finis duptr põt eẽ.aut ſicut ob
iecti.aut ſic finis in rõne finis.Si ſit
uolutas finis ſicut obiecti.ſic cũ aliud
ſit obiectũ creatu ⁊ aliud increatũ alia
eſt uoluntas q̃ uolo finc.⁊ alia q̃ uolo
id qð eſtad finẽ.ſicut alius ẽ mot af/
feciõis qͥ amo deũ in ſe.⁊ alius mot qͥ;
amo creaturs.Si aun ſit uolũtas finii
ſub rõne finis.inquantũ.ſ.aliud hʒ ad
ipm oꝛdiari.ſic vna uolũtate et vno de
curſu uolo vtrũq;.q;uis uolutas ſit et
ſemel nõ poſſ ferri iuꝑ vtruũq; ̊ ſucceſ
ſiue.vt patet cuamo ↄmeſtionẽ ꝓpter
ſalutẽ.qꝛ in amoꝛe cõmeſtiois inciudo
amoꝛẽ ſalutis. Et ᷣm has duas vias
duo ſunt mòi dicẽdi pꝛobabiles et ue⸗
ri.ſi recte fuerit intellecui

Biſtinctio.xtxviiij.

Icautezori

tur qõ ſat neceſſaria c.
S up oñdit magr vñ uo
lütas ha beat rectificari⁊
depᷣuari. In hac pte inqᷣrit q̃re uolun-
tasmag depᷣuet ĩ ſuo actu q; aliq̃ alia
potẽtia. Diuidit᷑ aũt ps iſta ĩ duas ꝑ
tes. In q̃; pma inqͥrit de cà puatõnis
nolũtatis deliberatie. In ⁊do inqrit
de rectitudĩe uolũtatis humane ſfᷣm ꝙ;
mouet᷑ ꝑ modũ nẽ.ibi Mꝛetea h queri
ſolet quo intelligẽduʒ ſit c. Mꝛi ps
diuidit᷑ in duas pteſ. In q̃n pᷣ mouet

goõnem ? detmiĩat. Inze vo oxponitʒỹ
pdictã ſołlonẽ ad maioꝛẽ uolutatis ex
planationc.ibi Sed adhuc querit᷑ qre
huiuſmõi nalis t. Simitra“ ps pᷣn
cipalis diuidit᷑ ĩ duas ptes. In q̃ꝝ pᷣꝰ

mouʒz dubitatõeʒ ⁊ opponit. In =apte
eã diſſoluit ſᷣm diuerſoꝝ opionem. ibi

Pꝛopoſita ẽ qõ ꝓbanda ⁊c. Et ſic n

cipalłr duo detmĩat mgf in pte iſta.q̃‚
liter uolũtas viʒ depᷣuari poſſit cuʒ ſit
nãlis aĩe potẽtia.⁊ quałr hõ nliter ad
bonũ uelit et appetit.viʒ rõe nãlis iudi
catoꝛij.qð qͥ deʒ ẽ ↄſcia que ſp bonũ di

ctat. et rõe ſcintille rõis ł᷑ ſcie que qldů
eſt ſindereſ que ſempad bonũ incliat

23 malum recalcitrat.

„ ℳ

uolutaſ quedã regula directia. 2? qri
tur de ſindereſi que dr ipſi ↄſcĩe ſcin
tilla. Circa pᷣvtria querũ t. Mꝛio qᷣ
rit᷑ de ipa ↄſcia in ↄpꝑatõe ad ſbm.vtꝝ
ſcilʒ ſit ex ꝑte cognitie ⁊ ex pte affecti
ue: In 2? querit᷑ in ↄpatõe ad effectũ
viʒ vtꝝ oĩs ↄſcĩa hẽat obligare:

Ina primum

ſic ꝓceditur ⁊ queritur ptrum

cõſciẽtia teneat ſe ex ꝑte intellectꝰ an
ex pte affectꝰ:Etꝙ ex pte intellectꝰ pi
det᷑.pᷣmo ꝑ ilłd.ecc.iij. Scit ↄſcia tua
qꝛ tu crebꝛo malidixiſti alijs.ſ̊ ſcire eſt

inteillgetiã
igit᷑ huiꝰptis incidit h̊ qõ circra
duo. MPꝛio querit᷑ de ipſa ↄſcia que ẽ

actus ꝓpus potẽtie cognitiĩe.ſig ↄſcie
eſt ſcire:ↄſcia ſe tenet ex pte cognitĩe.
Item Bamaſ.diẽ oſciĩa ẽ lex ĩtel
lectꝰnr᷑i.ſᷣ lex intellectꝰ nõ dr niſi ſeri⸗
pta que directe reſpicit intellectũ. cõ
ſcia tenet ſe ex pte potetie intellectĩe.
Item ois ſcia ẽ ex pte ĩtellectꝰ.oĩs cõ
ſcia eſt ſcia.ꝗ̊ oĩs ↄſcia ẽ ex pte intelle
ctꝰ. Maioꝛ ꝓpõ p ſe maifeſta ẽ. i-
noꝛ ꝓbat᷑.q ois ↄſcius alicuiꝰrei ẽ ſci
ens illam rẽ. ꝗa cõiugatis:oĩs ↄſcia ẽ
ſcia. Itè ↄſcia diuidit᷑ prectã ⁊ erro
nes.ſ̊ erroneũ reſpicit hitum ł actum
intellectuũ.ſig diuiſũ et diuidẽtia ſpe-

ctat ad eandẽ potẽtiã aĩe.videt᷑ ꝙoſcĩa

teneat ſe ex ꝑte potẽtie cognitie. IJtẽ
Hipm oñdit᷑ ꝑ actuʒ. Legere enĩ ⁊ ſudi

coare ⁊ dirigẽ ⁊ teſtificari ⁊ arguere oẽſ

ſũt actus ſpectãtes ad cogneʒ.ſ oẽs hi
taleſattribuũt oſcie. Nam ↄſcientia ẽ
liber ĩ qͥ legimꝰ.ↄſciĩa etiã intiꝰiudicat.

ↄſcia teſtificat᷑. ſcia arguit.ↄſcia etiã

regit ⁊ dirigit.̊̃ videt᷑ ꝙ ↄſciĩa totalr ſe

teneat ex pte cognitie.cũ actꝰ ⁊ hĩtus

ſint eiuſdẽ potẽtie. Sʒ 3z. ſi ↄſcĩa te
net ſe ex pte cognitĩe.aut g ſiẽ potẽtia
aut ſiẽ paſſio.aut ſiẽ hitus. Non ſicut
paſſio.qꝛ paſſiões maxĩe reſpiciũt affe

ctiuã. Hon ſicut hĩtus.qꝛ ↄſcia mõ eſt

munda ⁊ mõ immũda.⁊ nullꝰhĩtuſ tñſ
mutat᷑ a mudicia in immũdiciã.⁊ ecõ/
uerſo. Reſtatigit᷑ ꝙ ſi ↄſcia tenet ſe ex

pte cognitiĩe:nõ erit aliud qᷓ; potẽtia co
gnitia.g ſi potẽtia cognitia ẽ de oĩbus

nõ ſolũ de opabilibo ł̊ etiã de ſpecula-/
bilib. vr ſcĩa non tmn attẽdat᷑ circa

ea que ſũt moꝝ: ſᷣ etiã circa ea que ſũt

diſciplinaꝝ. qð maifeſte falſum eſt.
Itẽ ſiẽ intellectꝰ ſe hʒ ad ueꝝ. ita affe
ctus ſe hʒ ad bonũ. ſi aliqͥq eſt cuius
pfectio ↄſiſtit in bonitate:illud magiſ
ſpectatad bonũ affectũ q; ad ĩtellętũ.
htz oſcia eſt huiuſmõi. Bicit enĩ apls.i.
Thi.i. Qaritas ẽ de coꝛde puro ⁊ ↄſci
entia bõa. Et iteꝝ in eadẽ epła. Mili

tes ĩ bona milicia hñtes fideʒ et bonã

ↄſcĩaʒ. ̊ τι. Ytez lex carnis repugt
legi metis ſm ꝙ Bamaſ.dic.ſ lex car
nis ſe tenet ex pte motĩe.ᷓ et lax mens
nõ tenet ſe ex eadem pte ß̊ aſcia eſt lex

gemnsſi

nmaſns⸗
enien
nſoß⸗
lluc icor
pbinnu
groeig⸗
t. 7 le
arpe ote
metletict
eritmag
teneatſee
ptecogni
ligentiän

(lus gligt

gialigñ
lellecoo ſi
gecpia d̃
eni accſoit
t Jo De
iLee⸗
m. Wüci
hſom
phiaſ
ir ſci
dicaß;
ſcieths
ſoleat⸗
neoſẽ
ſcieac⸗
te ſthi
gnitieat
eſein ſer
milinqna
bitnspfi
eicasſ
ſtellecnn
giefficn
nonmyz.
tout ſe
bitus iſt
latinä in
fecitöire
dicdan
töeſtma
ron
ſikaß
don.
gunte

eegni
hiſein
dfniſiſeri
nmlerns
Wemnlecie,
irletk dige
ierprinnle
üifkeſtg iche⸗
Walan iͤſ
siis ſcne
Ehmkamn
verdincttaſer
ecogniit Ji
gereririi
mranreroil
enez ishi
an ſcennui
Uinti iucicat.
Mawalrſe
cünct ꝛdius
Sz.ſigſiar
amſiewirin
dicns. onſian
nie ſpicütaff
Ntnetſeel
wriunco
nimcoroibus
müde ſoclla⸗
nantecai cne
creaenpeſit
Refalſumcſ.
zAdnen inaff
cocepad ⸗
gampi
naLorlag
iogubunn
. i

mentis ſicut z dixit Hamaſ:ergo aſci
entia tenet ſe ex pte affectiue. IYteʒ

remoꝛſus ẽ actio potẽtie affectiue.vbi⸗
cũq; enĩ eſt remoꝛſio ibi ẽ quidã doloꝛ⁊
paſſio.ſᷣↄſcĩe eſt remoꝛdere ſiẽ or ſuꝑ
illud.i.coꝝ.i. Nihil mihi oſe cius ſum.
Blõ. in nullo me remoꝛdetↄſcĩa mea.
̊ videt᷑ ꝙ ↄſcĩa ex pꝑte affectiue ſe tene
at. Itez delectabile ⁊ penale ſe tenʒ
ex pte potẽtie affectiue.ꝑᷣ in nobis ẽ pꝑe

na et leticia ex pte ↄſciĩe.vñ vᷣmis ↄſcie

erit mag pena in danatis.q̊ vr ꝙ ↄſcĩa
teneat ſe ex pte potẽtie affectiue.nõ ex
pte cognitiue. Æ. ad pdictoꝝ intel
ligentia nõnduʒ eſt ꝙ ſic nomen itelle

ctus aliqñ accipit᷑ ꝓ potẽtia intelligẽ⸗

di.aliqñ ꝓ hĩtu.aliqñ ꝓ ipſo pᷣncipio ĩ
tellecto.ſic nomẽ Acie tripłr cõſueuit

accipia doctoꝛib ſacre ſcripte.Aliqñ
eni accipit ↄſcĩa ꝓ ipſo ↄſcito.⁊ ſic di

cit. Yo. Damaſ.qoſcia ẽ lex iĩtellectuſ

nri. Lex enĩ eſt illud qð ꝑ ↄſciaʒ noui

mꝰ. Eliqñ uero accipit᷑ ↄſcia ꝓ eo ꝓq

2ↄſci ſumꝰ.ſ.ꝓ hĩtu.ſicut ↄſcia accipit
pꝓ hitu ſcie cogſcẽtiſ.Aliqñ aũt accipi
tur ↄſcia ꝓ ipſa potẽtia ↄſciente vt ita

dicã. bʒ ꝙ dr ꝙ lex nalis ſcripta ẽ in cõ

ſciẽtijs nr̃is. Lu igit trib· mõis accipi
ſoleat ↄſcie nomẽ.vſitatioꝛi tñ mõ no/

mẽ ↄſeĩe ꝓ hĩtu accipit᷑.ſiẽ ⁊ nomẽ cõ/
ſcĩe aq ↄpõit᷑. Si igit᷑ querat᷑ cuiꝰpotẽ
tie ſit hitus.dpᷣm ꝙ ẽ hitus potẽtie co

gnitie. alr tñ q; ſit ipſa ſpeculatĩa ſcĩa.

qꝛ ſcĩa ſpeculatĩa ẽ pfectio intellectus

njĩi inquantũ ẽ ſæculatiuꝰ. cõſcia vᷣo ẽ

hĩtus pficiẽs inte llectũ nr̃jm inq;tuʒ ẽ
pᷣcticus ſiue inq;tuʒ dirigit ĩ oꝑe.et ſic
ĩtellectus hʒ â dammõ roem motiui.ñ
qꝛ efficiat motũ.ſᷣ qꝛ dictat⁊ incliatad

motuʒ. et ꝓptea talis hĩtus nõ ſimptr
noĩat ſciĩa h̊ ↄſcĩa.vt in h ſignificet᷑

hitus iſte nõ pficit illam potetiã ſpecu/

latiuã in ſe. ̊ putẽ q dammõ iucta af⸗/
fecitõi ⁊ opatòi. ꝓpt qᷣnos nõ dicimꝰ
ꝙ dictamẽ ↄſcie ſit ad H pncipiũ oè to
tũeſt maiꝰſua pte.⁊ ad ſiłia.ſ̊ bñ dici/
mꝰ ꝙ ↄſciĩa dictat deũ eè honoꝛanduet
ↄſitia pᷣncipia que ſũt ſiẽ reguleagen
don. Lõcedendũ eſt igit ſiẽ rões oñ
dunt ꝙ ↄſcĩa ſe tenet ex ꝑte potẽtie co⸗

gnitiue. lʒ nõ ſe teneat ſᷣm ꝙ ẽ ſpecula⸗
tiua ̊ ſᷣm ꝙ ẽ pctica. Intellectus eniʒ

ſpeculatiuꝰ pcticus eandẽ potẽtia di-
cu ſola extẽſiõe differentẽ ſiẽ dic phs.
necè aliqmõ intelligendũ ꝙ itellectuſ

pcticus ſit appetitꝰuel uolutas.qᷣ eniʒ
negat ipſe pps. Ad illud qð obꝛĩ

Sꝛiuʒ ꝙ ↄſcia ñ põt eẽ potẽ nec paſſio

nec hitꝰ ex pte cognitie. dð ꝙ imo no⸗
miĩiare põt ⁊ potẽtiaʒ ⁊ hĩtuʒ.⁊ cũ noĩiat
potẽtiã nõ noĩat vłr potẽtia cognitiuã
ſz put ſe extẽdit ad cogſcẽda eaque ſũt
moꝛis ſiue ad moꝛalia. Quʒ ant noĩat
habitũ nõ ſolũ noĩat hĩtum noaleʒ.iĩmo
etiã põt noĩare hĩtum acqſitũ.et qʒ hi⸗
tus acqſitus poteſt purificare ⁊ fedare
aĩam.hinc ẽ ꝙ ↄſcia dr mũda ⁊ imun-/
da. recta æ nõ recta. Nerũtamẽ iſte dif
ferẽtie plus reſpiciũt ↄſcĩaʒ bm ꝙ ſtat
ꝓ noiĩe potẽtie qᷓ; jm ꝙ ſtat ꝓ noie ha/

bitꝰ. Ad illud qð obꝛ ꝙ ↄſcia of ee

bona ⁊ mala. doᷣm ꝙ bõitas et malicia
non tmmõ reſpiciũt affectũ imo etia in
tellectũ pᷣcticũ eiꝰ hĩtum.ꝓ eo ꝙ itel⸗

lectus pcticus non tin ↄſt iſtit in uero ſ

etiã ſe extẽditad bonũ. Et ꝓptea iudi-
catoꝛiũ illud qð qdem ẽ ↄſcia bonũ eſt

qñ bonũ dictat et ad bonuʒ incliat? a

malo retrahit:⁊ ipm refugit.et iõ nõ ſe
qtur ꝙ ↄſcia ſit in potẽtia affectia.Ad

Benĩ ꝙ dicat bona nõ oʒ ꝙſ it affectio

p eêntiaʒ. ſufficit ꝙ cũ ipſa affectõe ?

uoluütate heat quandã ↄcomitantis.
Ad illud qð obꝛ ꝙ lex carnis opponit

legi mẽtis.dvᷣm ꝙ ſiẽ dicit mgr Hug.
de ſanc. vic. In ſenſualitate ſiue in ho

mine extioꝛi nõ tin ẽ conuptio q;tuʒ ad

potentiã motiuã ⁊ inclĩatiuaʒ.ſᷣ etiam
qtuʒad ſenſitiuã.et iõ quis lex carniſ
pncipałr ↄſiſiat in ↄcupiſe cẽ ad malũ
inclinantè. nibilominꝰtñ pſupponit fa

taſticã ⁊ cognitiuã ſibi car nalia ĩoꝛdi⸗-

nate repntantẽ. Et ↄſiłr in lege metis
eſt iſta duo ↄſiderare.ↄſcia aut qtum
eſt de ſe mag directe opponit᷑ legi car
nis rõne cognis pambule qᷓ; re pcupi
ſcẽtie. Ad illud qð obꝛ ðᷣ remoꝛſu di
cendũ ꝙ ↄſcia d remoꝛdere ꝓpt᷑ h̊ꝙ
vũ ipſa monſtrat aliqð malũ ipſi affe

ctui bñti rectitudinẽ ſi upiducit ᷣ moꝛſũ

pꝛo eo ꝙ ille affectus recaleitrat. vñ re

moꝛſus non ẽ a ↄſcia pᷣncipałr mouẽ⸗

te iᷣ ſi a dictate.a ſeintilla aũtↄſciĩe qᷓ
qͥdeʒ ẽ fyndereſ̃ ẽ ſicut a mouẽte rt me

lins iã patebit. Ad iltd qð obꝛq; pe⸗

nale ⁊ delectabile ẽ ex pte ↄſcie.dðʒ

nõ eſt a ↄſcia nec ĩ ↄſcia niſi ſiẽ in di/
ponẽte ⁊ dictate. Gaudere eni 1⁊ dolere
ꝓpe affectõiſ eſt. h cũ ↄſcia que è rett
teſtis teſtificat de bono facto ꝙ; eſt bo-
nũ:⁊ de malo facto ꝙ eſt malũ:gñater
Hcoloꝛè uel gaudiũ in affect. vn apks
diẽ Gloꝛia nr̃a:̊ eſt teſtimoniũ ↄſcie
nf̃e. nõ attribuẽdo ipſi ↄſcie pᷣncipark ꝓ .
Sgſcia eſt huiuſmõi bltus cognitiuuſ
pf ꝙ nõ ſit innat ſ acqſitꝰ. IJteʒ nä

pa ſſionẽ letadi:ſᷣ actũ teſtificaãdi.

Ecundo queri

tur vtꝝ cõſcĩa ſit hĩtus innatꝰ

ant acqͥ ſitꝰ Et ꝙ ſit hĩtus innatuſ vr̃.

ro.ij. Lũ gẽtes que legeʒ nõ hñt nãlit

que legis ſüut faciũt:ipſi ſibi ſũt lex.qͥa
oñqunt opus leg ſcriptũ in coꝛdib ſu
is. teſtioniũ illis reddete ↄſcia.Et glõ
ibiqẽ. Etſi geteſ nõ hèant legẽ ſcripta

hnt tñ legè nalem q̃ ſibiↄſcij ſũt. ergo

ex textu ⁊ glõ pʒq;ↄſcia dicit hĩtuʒ nã

litercoꝛdi hũano iſcriptũ. JItẽangꝰ.

in liꝰ.iij.de li.ar. Ante oc meritũ boni

open nõ eſt paꝝ accepiſſe nale iudica/
toꝛiũ qͥ ſapiaʒ qs pponat creatoꝛi⁊ qe⸗
teʒ difficultati.ſi̊ ↄſcĩa eſt huiuſmõi

iudicatoꝛiũ.eſt igit᷑ hĩtus hoi innatuſ.

IStẽ Yſido. Jus nãle ẽ qdᷣ nã docuit
aĩalia. ꝗ ſi na docuit aĩalia ilłꝗ qð ẽig
ris nãalis.multo foꝛtiꝰdocuit hoĩeʒ quiu
excellit oĩa anialia.ſᷣ cognitio iufſt nãõ
lis nõ eſt aliud qᷓ; ↄſcia.ꝗ̊ t. Itè nãa⸗
liter hẽmus inſtinctũ ad beatitudinẽ ⁊
ad honoꝛandũu pentes.ſᷣ ̊ nõ põteẽ ſi/

ne aliqᷓ pꝛecogne. vf qad huiuſmõi

facienda hẽamus aliquã coqneʒ natr

nobᷣ impfſaʒ.ſᷣ coqᷓ; inclinas ad eſt cõ

ſcia.ꝗ̊ X. IYtẽ lex nãlis coòſcit abbo⸗
mie aliqͥ mõ.aut ̊ pacqͥſitionè. aut p

nam. Si p acq ſitionẽ.̊ nõ dʒ dici na/

lis h acqſita ſiẽ nec vuteſ politice. Si
vop nam. ⁊ coò leg nãt᷑ non ẽ aliud q;
— △ 20 .„ — „ , 5
oſcĩa. g X. Ytẽ ius nãle nãliter ligart
uolũtatẽ.ſ̊ ligationẽ uolũtatiſ neceſſa

io peeditoct'conis. affectu eni pce⸗

Ait itellectus. ſi nolũtas naliter ad ii

ludligat᷑. vr̃ ꝙ illud ius nãliterab aĩa
cogſcatur. Sig illiꝰ iun coqͥ eſt ↄſcia.
pʒ c. Sʒ3 3.phs in.iij.ðᷣ ala vicit.q;
glia creata ẽ ſic tabta raſa ĩ q̃ nihil de/
Pictũ eſt. ̊ videt᷑ ꝙ aĩa a ſua p aditiõe

nullã hat innatã cozënem. ſiᷓ hĩtꝰcö⸗
ſcĩe dicit aliquã cogneʒ. vr q no ſit in
natuſ ſᷣ acqͥſitus. Itẽ Aug.in pᷣmo

liꝰretact.retractat hꝙ dixerataĩaʒ cre
ari ſcientẽ.ſᷣ mole coꝛpis oxpꝛeſſaʒ ob
liuiſci eoꝝ que ſciebat.ſᷣ nõ retraciarʒ

niſi habẽt h̊ ꝓ falſo. falſuʒè ſm aug.

p aĩa heat naliter cognem agendoꝝ. ſi

htur cognitio de ↄplexo niſi hat᷑ de ĩ

cõplexo. Uñ nõ co&ſcit pncipiũ q non
cosſcit ᷑mĩos. ꝓpterqðᷣ diẽ ph̊ᷣs ꝙ pᷣn
cipia coòſcim inqᷓ tuʒ tmĩos.ſ̊ coqͥnẽ
incõplexoꝝ nõ hẽmus niſi mediàtibuſ
ſenſibo. Mo enĩ cogſcit coloꝛeʒ niſi p

viſuʒ. ⁊ ꝓptea amittetes vnũ ſenſü: ne
ceſſe ẽ vnã ſciaʒ amittẽ. Sig oĩs ſciĩa

incõplexoꝝ ẽ mediate ſenſu.ncce eſt
oĩs cos incõplexoꝝ ſit acqͥſita ⁊ accep
ta a ſenſu.ſj ↄſcĩa dicit cogneʒ ↄplexi.

vtpote alicꝰregule iun naſis Brig⸗ qp

olſcia nõ dicat hitum innatũ ſᷣ acqͥſitũ.
Itſtẽ eqlis difficultat uel maioꝛis ẽ
ſcire ea que ptinẽtad moꝛes ſiẽ ea qͥ p/
tinẽt ad fimplicẽ ſculatõeʒ.ſ ſcia q ẽ
hitus cognitiu ſpecłlandoꝝ nõ ẽ nobᷣ
innata ſ acq ſita. ergo pi rõe etↄſcia q
ceſt bit dirigens ĩ agẽdis nõ eſt inata
ß acqſita. Itẽ oĩs hĩtuſ nãlis ſemp
eſt rectus.ↄſcia aüt aliqñ recta.alid;
erronea.ꝗᷓoſcia nonẽ hitus nãlis ſö ac
Oſitus. Itẽ hitus nãles omĩ inſũt

ſp.qꝛ nãlia ſũt illa que ſũt ĩ eodẽ apud
oẽs.ł̊ᷣ nãlia comitãt᷑ nãm inſepabitr.ſᷣ

oſcie nõ ſũt eedẽ apud oẽſ.ĩmo frequę

ter ſut ꝛie.oſciĩa eniʒnõ ſemp ineſt.qͥa
frequẽter hõ incipit hr̃e ↄſciaʒ quã pꝰ
nõ hẽbat.ſiẽ religioſus exqͥ intratreli⸗
gionẽ hʒ ↄſclaʒ ꝙ nõ liceat ei facere ʒ
Pſiłia.et hac pᷣus nõ hẽbat.ergo cc.
Read pdictoꝝ intelligètià eſt nõndu
ꝙ pter illaʒ põneʒ platonicã que poſu

it oẽs hĩtus cogſcẽdoꝝ eẽ anĩe ſimyrt

ſesccloß 50

iicots llec⸗

toſi ntute

woan heco

Gröͤſantinat

cit hitnsco

inecoinoac
ſuunmnͤacd
nodüfmque
gneſuntaciſt
Quidäeniot
intellectulage
lelectuwten⸗
lcti oivb⸗
gi t leintel
üttyſplißss)
eſoninet oi
nelel agest
fqſe öppſe⸗
Neadimoroſe
ſiiteleccnsa
Gon eiaaſun
imopot citſ
ci hinellige
lllectuagere
giafeeri age
ſccigus mo
nicammmoͤ ſu
Iunnati ſüteni
igawnezi
ſalcognemn
Güücne Monn
giſehprur
eicid
Panmphbsn
Ppeipiopnd⸗
laſncneie
topnedio
heonier expe
lrdennilogt
aſbnszneß
moemmagie
4 ſu gisic
annisnſ
caglceten
engkeegt

füldrag
cſſch
iznbide
ſte ti⸗
n ſiͤtiiid
unno
uanei zce
ceſtzo
Smrmtenn
fnifnan
enagencenſ
uscogniinn,
r. In
onit idei
Pnepiüjnon
nitehe
nios cone
iſiwnedüändont

taoeriſin

Sswäſenſüe
ſenſa ietſt
t iſintaen
itcogren
bwez ſeni
pr weto
rerRii
gnoͤeſt inata
u isſeng
i cnn dligi
ms nalisbe
esommiinſüͤtt
ſötieocdeape⸗
minſepgbi
oilinofien
öſeng nſi
izli⸗
träimmnt
ctnteiſtent,
duegec,
gini atroei
ceanieſih⸗

„ „ „%

innatos. ſᷣ obliu i dari ad teẽpus ppt

coꝛpis molẽ.quã impꝛobat ⁊ repꝛobat

tam phs qᷓ; Auguſ. Tres fuerũt opio
nes doctoꝝ ð oꝛigie hituuʒ cognitiuo

rü.et oẽs ille tres opiones in H̊ concoꝛ

dãt.ꝙ ſic ptutes ↄſuetudĩales nec ſũt

oino a nã nec oĩno ab acqͥ ſitõe. ſᷣ quo⸗
dãmõ ſunt inate ⁊ qͥ dammõ acqſite.ſic
ctiã ⁊ hitus cognitiui nec ſũt oĩno ĩna
ti nec oĩno acqſiti.ſᷣ qdam mõ innati⁊

qͥdammõ acqſiti. In aſſignãdo auteʒ
modũ ſᷣm quẽ iſti hĩtus ſũt innati ⁊ ſʒ

qqué ſunt acqᷣſiti.diuerſificat᷑ diuerſi.

Quidã enĩ dicẽ uoluerũt ꝙ innati ſũt
intellectui agẽti.ſᷣ acq;ſiti ſũt q;tũ ad ĩ
tellectũ potẽtialẽ.et q;tuʒ ad iſtũ intel⸗
lectũ dicit phᷣs aĩaʒæreari ſiẽ tabulaʒ
nudã.⁊ ille intellect eſt qͥ hʒ pſici me/
diãtibo potẽtijs ſẽſitiuis. ̊ᷣ iſtud nõ vr
eẽ ↄſonũ nec vbis phi nec vitati.ſi enĩ
intellcctꝰ agẽs hr̃et hitus cogſcendo/
ru.q̃re nõ poſſet illos ↄĩcare poſſibili ſi
ne adiutoꝛio ſenſuũ inferioꝝ:Rurſuſ
ſi itellectus agẽs hr̃et hĩtus coqſcen/
doꝝ aĩa a ſua cõditõe iam nõ eẽt igrãſ.
ĩmo potiꝰ eẽt ſciẽs. Difficile etiã eſt ſit
cu h̊ intelligẽ quo ſpẽs dicant᷑ eẽ ĩ in⸗

tellectu agẽte.cum poſſibit᷑ dicat᷑ qᷣ eſt
oĩa fieri.⁊ agẽs qͥ eſt ola facẽ.Et iõ eſt
ſecũudus modqdicẽdi ꝙ hĩtus cogniti⸗
ui q dammõ ſũt ĩnati.qdammõ acqſiti

Innati ſut en qac cogneʒ ĩ vtl acaſi
ti qͥ ad cogneʒ in pticulari.S iue ĩnati

qqd ad cognem pᷣncipioꝝ.acqſiti q ad co
gnitionẽ cłonuʒ. Uñ vignitas e illa

quã qͥſq; ꝓbat audità. Sʒ nec iſte mo/

dus dicèédi ↄſonat uerbᷣ phiet auguſ.

MNam phs in liꝰpoſterioꝝ ꝓbat ꝙ cogꝗ
pncipioꝝnõ eſt nob ĩnata deducẽs ad
pła incõuẽien.⁊ ibidẽ oñdit ꝙ cogni/

tio pᷣncipioꝝ acqͥrit᷑ in nob via ſenſus
mẽoꝛie ⁊ expientie.Auguſ.etiã in.xij.
liode tri.loquẽs de puulo qͥ rñdebat ð

oĩbus pᷣncipijs geometrie.diẽ̃ ibi ꝙ h

nõ erat qꝛ ala illius puuli pᷣus illa no/
uiſſet. ̊ potius iſta videbat in q̃daʒ lu-
ce ſui gñis ĩcoꝛpoꝛea.quẽadmodũ ocu
lꝰcarnis videt qͥ in hac luce coꝛꝑea cir
ca adiacẽt.cuiꝰ lucis capax eiq; ↄagru/

ens? creat.Et ꝓptea ẽ terciꝰ modus

Seicèdi ꝙ hĩtus eognitini qdammõ ſut
nob inati. q dammòõ acqſiti. nõ tin lo⸗/
quẽdo de cegne in pticulari ⁊ cogne

ↄditionũ.ſᷣ etiã ðᷣ coòne pᷣncipioꝝ.Qũ

eni ad cogneʒ duo cocurrat neceſſario
pviez pptia cognoſcibił.et lumè aliud òᷣ
megliate de illo iudicam.ſiẽ videmus
in viſu.et in pcedẽti auctoꝛitate innuit

auguſ.ꝙ hĩtus cognitiui ſi utqdammõ
nob innati rõne lumĩs aĩe inditi.ſunt
cti qͥdammõ acqſiti rõe ſpẽi.et h qdẽ

nerb phᷣi et auguſ.cõcoꝛdat.oès enĩ in

H̊ acoꝛdãt ꝙ potẽtie cognitiue ſit lumẽ
inditũ qð uocat᷑ nãale iudicatoꝛiũ.ſpẽs
aũt ⁊ ſiłitudiueſ reꝝacqͥrütur ĩ nob me
diãte ſenſu.ſic expiſe dicit phs ĩ mitis
locis.et h̊ etiã ex pientia docet. Nemo
enĩ unq; cognoſceret totũ aut pteʒ aut

pfem ant matrẽ.niſi ſenſu alid extioꝛi

ſpem eiꝰaccipet.et hinc ẽ ꝙamittẽtes
vnũ ſenſüũ.nccẽ̃e hẽmus vnã ſciaʒ amit

tere. illud auũt lumè ſiue nale indicato-
riũ dirigit ipſas aĩam iĩ iudicãdo.tã de
cosſcibilibo q́ re opabilib. hy atten⸗
gendũ eſt pcipue. qꝛ ſiẽ int cogᷣſcibilia
quedã ſunt valde euidetia. ſiẽ dignita
tes 1 p pnci. qued ſũt min euidẽtia
ſicut ↄclłones pticulares. ſic ⁊ in opa-
pilib quedã ſunt maxie euidẽtia.vtpo
te illud Qð tibi non vis fieri alteri ne
fecen. etqꝙ deo obtẽterãduʒ ẽ ſiłia.
Auẽadmodũ igit coꝗᷓ pꝛĩcipioꝝ pᷣmo
rũ rõe illiꝰ lumis dr̃ eè nobᷣ innata.qᷣa
lumẽ illud ſufficit ad illa cogëſcda pꝰ
receptionẽè ſpeꝝ ſine aliq̃ pſuaſiõe ſu/

paddita ꝓpter ſui euidẽtiã.ſic ⁊ pᷣmoꝝ
pncipioꝝ moꝛaliũ cog nob innataẽ ꝓ
eoqꝙ iudicatoꝛiũ ilłq ſufficit ad illa co/
gnoſcẽda. Rurſus.quèadmodũ co/
gnitio pticulariũ ↄcłonũ ſciaꝝ acqſi⸗
ta ẽ ꝓ eo ꝙ lumè nobhᷣ innatũ nõ plenè᷑.
ſufficit ad illã cognoſcendã. ſ indiget
aliqᷓ pſuaſiõe ⁊ hiĩlitatiõe noua.ſic etis
ĩtelligendũ eſt ex pte opabiliũ ꝙ que⸗/
dã ſunt agẽda ad que tenemurque nõ.
cogſcimꝰ niſi p inſtructionẽ ſupaddi/
tã. Am igit᷑ ↄſcia noĩat hiĩtuʒ directi/
uuʒ nr̃i iudicij reſpectu opabiliũ.hinc:
q; qͥdammò hitum noiat innatũ.⁊ q
dammõ noĩat acqſitũ. HNitum inquaʒ
gg

innatũ nolat reſpectu eoꝝ que ſunt de

pᷣmo dictamiĩe nẽ.hĩtum pᷣo acqͥſitũ re
ſctu eoꝝ que ſũut inſtitutõis ſupaddi
te.hĩtum etiã innatũ dicit reſpecin lu-/
mĩs directini.Hĩtum nihilõinꝰacqᷣfi/

tu reſpectu ſpẽi ipſi cogſcibilis. Nale

eni heo lumè qð ſufficit ad coqſcendu
ꝙ pentes ſũt honoꝛãdi.⁊ ꝙ ꝓximi non
ſut lededi. no tñ heo natr mibiimpſſaʒ
ſpeʒ pfis ł ſpẽʒ pxi. His viſß plana ẽ

rioad qõneʒ ꝓpoſitã ⁊ etiã ad obiecta.

Locedo enĩ ꝙ ↄſcĩa dicit hituʒ q dam

moõ innatũ. videlʒ rõe illiꝰ lumis ſuper

nos ſisgti:qð quidẽ oñdit nob bona.et
qð eſt ſemiariũ alioꝝ hĩtuum acqͥren/
qoꝝ.et ſic currũt rònes ad pᷣmã pteʒ in
ducte. Còcedo nihilõinꝰ ꝙ ↄſcia dicit

qdãmõ hĩtuʒ acqſitũ viz rõe ſpèꝝ ipo⸗-
ad ſecuda ptẽ inqucte. Cõcedo etiã

dicit hĩituʒ q dammõ acqͥſituʒ reſpectu
ſpæcialiũ opabiliũ ſiẽ tres alie rões oñ
dunt.Si qͥ autèe ſut cogſcibilia que qͥ⸗
Aẽ cosgſcant᷑ p ſui eẽntia non p ſpẽʒ:ie
ſpꝑæctu taliũ poterit dici cõſcia eè hitus

ſimpir innat. vtpote reſpectu bui qG

deuz amare ei deu timere. De.n. nõ
cosſcit p ſititudinẽa ſenſu acceptam.

diẽ Auguſ. Quiq aut ſit amoꝛ ⁊ timoꝛ

non coguit ho p ſiłitudinẽ exteri acce
ptꝗ h̊ peẽntiã. huiuſmõieni affect eẽn

tiakr ſunt inania. Ex his pʒ rno ad
ſu.dðʒ ẽ ꝙꝙ nõ. Neceſſario enĩ oʒ ponẽ

ꝙania nouit ðᷣm ⁊ ſeipſa: ⁊ que ſutĩ ſe
ipſa ſine ammicło ſenſuũ extioꝝ. ñ

ſi aliqũ dicat phᷣus ꝙ nihil ẽ in intelle
ctu qð bᷣus nõ fuerit in ſẽſu ⁊ q oĩs co
gnitio oꝛtũ hʒ a ſenſu.intelligendũ eſt
de illiſ que qdem hñt eẽ in aia p ſilitu

dinẽ abſtractã. ⁊ illa dicũt᷑ eẽ in qaia ad

modũ ſcripte.Et ꝓptea valde notabi-
lit diẽ ph̊ᷣs ꝙ in aĩa nihil ſcriptũ eſt.nõ

qꝛ nulla ſüũt in ea nota.ſᷣ qꝛ nulla è ĩ ca

pictura ł᷑ ſimilitudo abſtracta. et ᷣ eſt
qð diẽ Auguſ.in liꝰde ci.dði. Inſeruit
nobᷣs nobile iudicatoꝛiũ vbi qͥd ſit lu
cis q; tenebꝛan coõſcit᷑ in libꝛo lucis ò
ueritas ẽ. q; ueritas in coꝛde hoĩm na/

turalłreſt impfſa.

Ercõ queritur

de ſcia q́tum ad effectũ liga
tiõis.Et eſt qõ vta teneamurad oẽ il/
lud qð ↄſcia dictat neceſſariũ eẽ ad ſa

lutẽ: Et ꝙ ſic vr.ro.xiiij.Ome qð non

eſt ex fide pcẽm ẽ. glõ qð ñ ẽ ex fide.i.
ↄſciam vt credammalũ:pcẽm ẽ.ſ hoc
nõ eẽt niſiↄſcĩa ligaret ad oẽ illud qð

ipſa dictat.g tenemur oẽ illud facẽ q d

eſt de ↄſcĩe dictamĩe. Itezʒ lex obli⸗
gatad facienduʒ illud qð ipſa dictat.
Cex eni vr̃ a ligado.ſjᷣ ↄſcia eſt lex ĩtel
lectusnr̃i.ꝗ tenemur ad oẽè illud qð cõ
ſcia dictat ad ſalutè eſſe neceſſariũ.
Iteʒ tenemuradſaciendũ illud qð iu
dex mãdat. ſ ↄſcia ẽ iudex nr̃. ſᷣm ꝙ dr
eccł.vij.ĩ glõ.ꝗ tenemur ad oẽ illuqqð
ↄſcia dictat. Item regula ẽ.qꝙ quo
tienſcũq; aliqs facit aliqd credes eſſe

motꝛtale:peccat moꝛtalłr ꝓ eoq coténit

deũ. ſi nõ poſſumus nõ credẽ ea que
dictat ↄſcia.videt᷑ ꝙ q cquid ſit illq ſix
H̊ faciamus ꝙ moꝛtalr peccamꝰ. videt

igit᷑ ꝙ teneamur ad faciendũ ome illd

qð ↄſcia dictat ad ſalutẽ eẽ neceſſariũ
Sů333. Si obligamur ad ome illud
qð ↄſcia dictat.aliqñ dictat faciendũ
aliqͥd cõtra deuʒ. ergo tenemur facere

cõtra deuʒ. ſ̊ nullus peccat faciedo il/

lud ad qð tenef.ergo faciẽdo ʒ̊ deum
nò peccamꝰ. Yteʒ quedã ſütita ma/
la ſm ſe ꝙ deꝰnõ pot facẽ ea nec illa ꝑp

cipe:nullo bono fine pñt fieri.ſ ad ni
hil põt obligare pſcia ad qð nõ pot ob
ligare ðs.cu oſciĩa ſit infra deũ.g ſi cõ

ſcia dictat talia.vr ꝙ ad talia nõ poſſit
obligare.g non obligamurad faciedũ

ega. Ytem ꝙ ad nihil p ſe poſſit obli-

gare vf.q;ꝛ ꝑeccatũ oẽ eſt dictũ ł᷑ factuʒ

uel ↄcupitũ ᷓ legè dei ſiẽ dicitauguf.

ſioſcia dictat aliqͥd qð n ſit de mada
to leg diuĩe.facere ⸗ illud nõ eſt pcẽm

cũ non ſit facere zᷣ legè dei. g̊ nõ tenet

qͥs ad illud facienduʒ.ꝗ ad nihil ligat
ↄſciĩa q;-tuʒ de pᷣtute ſua. Itè nullꝰ⸗
põt ab aliq ligamie abſolui p dictamè
cõſcĩe.g nec pꝑ illud dictamẽ põt aliqð
vinculuʒ incurrẽ.g videt᷑ ↄſcia ð ſe ⁊

pſen hbi,
N
Pplnsqn
limdlcat.
wnundin
unciobn
Nſſaa
endelal

zmurbder

iobib

ſonis Jn
Aarykr./
dininit/
tüoñit·
Gdiumane
nktene
plere.rtpo⸗
aſaltee
leregs 0
nelnofact⸗
i ded⸗
errdee⸗

öciume

ctionece
ciatqd
Peccit
lluget
ſtmorta!

nccat ſin

diaatioſ⸗
talfnon m
noͤteet
ceditdictat
Kähisdes
Golahin
fihepeem
entüäptin
een qn
ſinoͤfzcie
gßtmott
ſact ipmn
gioß malo
Pgomie
dictat ſie
iludad
dicjkeno
nez ppoſt

Meritur

ud tſinüle
eamuratdd,
rſanitigg⸗
dirgz
fierftei
Ahife
Ktadce luas
oillufigz
ncdi⸗
Wadiadin.
Niacklerint
ladoeiluctd
ſeneceſſani.
tmi ilmwdii
erni fmdf
madoeilldas
ngulgi.no
n cecis eſe
Aluciceeorſeni
mmur Mone t
fidicnt ſcenc
trnenun ten
Arratfiaciol⸗
ſciitoeun
geni irttam⸗
ccanecillan
6tkeri.Badni⸗
uad noſie
infna dei gic
Auliun olt
amuro tci

loſe wſol⸗
ſoiai: tun
ſcoictangi.
iſude niici
snöͤekt ein
delHöleſet
u. N ul
ſolnipdicmn
cum otdli

rig nit

p ſe ad nihil poſſit ligare. Eſt igit qõ

ad qͥd ↄſciĩa liget vtuliget ad oẽ qð di⸗
ctat.⁊ vt omĩs ↄſcĩia liget.⁊ vtꝝ hõ ſit

pplexus qñ ↄſcia dictat vnuʒ: ⁊ lex di
uina dictat ꝛiuʒ.⁊ cui magis ſit obtè⸗

perandũ.vtꝝ dictamiĩ ↄſcie:an pcepto
plati cũ obuiãt ſibi ad inuicẽe: evdð

ꝙ ↄſcia aliqñ dictat aliq qð ẽ ̃m le⸗
gem dei. aliqñ aliqg qo eſt pter legem

dei.aliqñ aliqͥd qð eſt ↄ legẽ dei.et lo/

qͥmur h̊ de dictamĩe pꝑ modũ pceptõis

Eꝓhibitõis.nõ ꝑ moð ↄſilij ſiue pꝑſua

ſionis. In pᷣmis qdem ↄſciĩa ſimptxr li
gat ⁊ vłr. ꝓ eoꝙ illa hõ ligat? ẽ plege ⸗
diuinã ⁊ ↄſcĩam que illiꝰcoꝛdat liga⸗
tũ ondit. In ſecũdis uero ↄſcia ligat

q;diu manet.vñ uelgenet᷑ h ↄſclaʒ de
ponẽ.ł᷑ tenet᷑ illud qð dictat ↄſcia adi
plere. vtpote ſi dictat ꝙ neceſſariũ eſt

ad ſalutẽ ueſtucã de terra leuare. Yn

tercijs vo ↄſcĩa nõ ligat ad facienduʒ

uel nõ faciendũ.ſ ligat ad ſe deponen
dũ.pꝛo eo ꝙ cũ talis ↄſcia ſit erronea

erroꝛe repugnate legi dĩne:neceſſario
q;diu manet poit hoĩem ex ſtatũ ſalu.

etiõ neceſſe ẽ ipſã deponẽ.qꝛ ſiue hõ fa

ciat qð dicit ſiue eiꝰ oppoſitũ moꝛtatłr

peccat.S i eni faciat qð ↄſcĩa dicat.et

illud ẽ ↄᷓ legem dei.et facere ᷓ legẽ dei
ſit moꝛtale pcẽ̃m.abſq; dubio moꝛtatłr
peccat. ſi po facit oppoſitũeiꝰ qð ↄſcia
dictat ipſa manẽte.adhuc pꝑeccat moꝛ⸗

tatr.non rõne opis qð facit:̊ qꝛ malo

mõ facit. Facitenĩ inↄtẽptuʒ dei: duʒ

credit dictate ſibi oſcia h̊ deo diſplice
re quis deo placeat. Et ̊ eſt qð dicit

glõ ſuꝑ illud ro.xiiij.Ome qð nõ eſt ex

ſicde pecm eſt. ibi gloſa. Oè as ad oſei

entia ptinet: ſi alr fiat dicit apłus eſſe

pcẽm.q;uis eniʒ fiat etiã qð bonuʒ eſft
ſi nõ facienð credat᷑:pccʒ ẽ.et rõ huið ẽ
qꝛ ñ tm attẽdit ðᷣs q hõ faciat: ſᷣ qͥ aio
faciat.⁊ iſte qͥ facit qð de iubet:credẽs

facẽ ↄᷣ ipm.deiuolũtatẽ nõ facit bono

aĩo ſ̊ malo.⁊ iõ peccat moꝛtatłr.ſic igit᷑

pʒ ꝙ omĩs ↄſcĩa ligat ad faciendũ qð
dictat.ſicut illa q dictat nõ eẽ faciendũ

illud ad qð hõaliastenet᷑.ſ̊ taliſ ↄſcia

dicit᷑ erronea. His viſis pʒ rño ad qõ/

neʒ ꝓpoſitã ⁊ etiã ad obiecta ꝓ pte.

Ald illud eni qð pᷣmo ob ꝙ ome qdG,Gd.
noõ eſt ex fide.i. ↄſciam iã pʒ rno.dico
eni ꝙ facere ð ↄſciam ſemp ẽ pcẽm. qꝛ
ſp eſt in dei ↄtẽptum.nõ tñ facẽ ſᷣm cõ
ſciam ſp ẽ bonu vtpote cu oſcia vicrat
aliqᷣ qð eſt deu. AUñ h̊ bʒ duas cas

„%

vitatis.facere ꝗↄſciam ẽ pccm.aut q

2ſcia

fieri tali ↄſcia manẽte.iõ eſt ibi ſophiſ
ma ſᷣm ↄñs.q; ꝓcedit᷑ ex pluribo cauſ

vitas ad vnã in fe illa. Adillud qG
obꝛ ꝙ ↄſciĩa eſt lex intellect nr̃i.do

uerũ eſt ꝙ lex ẽ ſ non ẽ lex ſupma.ſupᷣ

ipſaʒ eniĩ ẽ lex alia.ſ.lex diuia. Cũ aut
of q lex ligat ad facienduʒ ome illud

qð dictat.dð ꝙ ueꝝ ẽ qñ lex inferioꝛ ñ
dictat Zum legi ſupioꝛi.q̊ aũt ſeꝑ ſaẽ
ↄſcĩa. Et ſiłr rndendũ eſt ad ſequens

gqp opponit de iudice. Ad illud vo qðᷣ
vltiĩo obꝛ ꝙ qcũq; credit pccare moꝛta
liter: peccat moꝛtatr. dðʒ ꝙ H uen c. il⸗
lud enĩ gñałr ueꝝẽ qð dici Qui facit
Soſcĩiam edificat ad gehẽnaʒ.ſßᷣ tüc ex
Rnon ſeqͥt tenemur facẽ ome qð cõ/
ſccia dictat facienqũ. qꝛ ſiẽ dictuʒ eſt i
lud bʒ dnas cãs vitat. AZd illas at·
rões pᷣmas que in ↄꝛiuʒ adducũt᷑ rñnde

re nõ eſt opoꝛtunũ ꝓ eo ꝙ neꝝↄcludũt.

oññdunt eniʒ ꝙ ↄſcia nõ ligat in olbo.
Ad illud vo qð ob ꝙ ad nihil ligat

p ſe.⁊ ꝙ nõ d pcẽm qð fit õ ↄſciaʒ vłᷣõ

legẽè dei.̊ᷣ põt eẽ duptr. uel uere t iter

ptatiue. ſiue ſm pᷣitatẽ ſiue 'm reputa

tionẽ᷑.⁊ vtroq; mõẽ pcẽm moꝛtale.vtro
q eni mõ ↄtẽnit:᷑ de.et qᷓuis faciens ʒ

ↄſciam nõ ſemꝑ faciatꝰ legẽ dei ßʒ vi

tatẽ.facit tñ uel ſm vitatẽ łᷣ ſm repura

tionẽ.q; ↄſciĩa eſt ſic pꝛeco dei⁊ nũciuſ

Et qð dicit Non mandat ex ſe R man
dat q̃ſi ex ðᷣo.ſiẽ pꝛeco cũ diuulgat edi
ctũ reg.Et hincẽ ꝙↄſcĩa hʒ vᷣtuteʒ li⸗
ãadi in his que pñtaliqͥ mõ bñ fieri.

Ad illud qð obꝛ ꝙ non pot ab aliq

abſoluẽ.dðʒ ꝙ non ẽ ſiłe.qꝛ ↄſcia non

poõt aliã legè infligẽ.vñ nec pot a pꝛece

pto dei abſoluẽ.nec a pcepto plati cui

5ſe obligauit ex lege uoti. ex h̊ tñ nõ

ſeqtur ꝙ nõ poſſit ligare finatr. ĩmo ẽ

argumentũa mioꝛi deſtruendo.vñ ſiẽ
9 3

eſt peccatũ. aut qꝛ ↄſcia ligat ad
illud faciendũ.aut qꝛ illud nõ pot bene

iſtud argumètu non ualet aliqͥd. ↄſela
non põt ſup ſupioꝛẽ᷑.ᷓ non põt ſup ife/
rioꝛẽ.ita illud nõ ualet.ↄſcia nõ põt ab
ſoluẽ hoĩem a madato ſupioꝛis.ꝗ̊ non
pt euʒ obligare. bñ tñ ſeqᷣt ꝗ non pot
obligare mandatũ fupioꝛiſ ad aliqᷣd
tñ põt nos obligare pꝛo eo ꝙ qdammõ
ſußp nos c.⁊ media int nos ⁊ deũ ſicut
peꝛꝛeco medius ẽ inter regẽ ⁊ ppłm. Ex
bis datet ea que vltio querebãat᷑ viʒ qñ
ↄſcĩa ligʒ ⁊ qñ non liget.pʒ etiã ꝙ nẽo
ex oſcĩa pplexus ẽ niſi ad tẽpus.viʒ q;
q́;diu ↄſcĩa manet.nec tamè eſt pplexꝰ
ſimptr ꝓ eo ꝙ dʒ illaʒ ↄſciam deponẽ.

ett ſi neſcit p ſe de illa iudicare:ꝓ eo ꝙ;

neſcit legè dei.dʒ ſapiẽtioꝛes ↄſulere
uel ꝑ oꝛonem ſe ad deuʒ ↄuentẽ ſi hũa
nuz ↄſiliũ deeſt.alioqͥn ſi negligẽs eſt
nerificat in eo qð diẽ apłs Qui igrat
iizgra bif warer etia ey plus ſtandu eſt
pcepto platiqᷓ́; ↄſcie.maxĩe qñ platus
bvᷣpbcipit qð põt ⁊ dʒ pcicce.
querit᷑ de ſecũdo pncipali. viʒ
de ſyndereſi que ẽ ↄſcie ſcintilla. Et

circa h̊ querũt tria. Pꝛimo querit᷑ de

ipſa ſyndereſi q́;=tum ad eẽntiaʒ. vtu.ſ.

ſit in gñe cognitiui uel affectiui? 2?q/

ritur de ipſa q;tum ad uſum.vtꝝ viʒ p
pcẽm poſſit extingui: ʒoquerit᷑ de ipa
öhtum ad abuſum.vta.ſ.p pccm poſſit
Doepꝛanaruii: —ð
Ira primũ ſic
ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ ſyndereſ
ſit in gie cognis uel affectiõis! Etq;

ſiit in gne affectõis vr̃ p illud qð dicit᷑ ĩ
Alõ ſuùp.i.Ece.in q̃ poſt pła vba dicit ðᷣ

ſyndereſi. heſt ſpuũs qͥ poſtulat ꝓ nobvᷣ
gemitib ĩenarrabkib⸗. ̊ gemere actꝰ
Affectõis. ſi ̊ ſyndereſis ẽ gemere: ſyn
gereß ſpectit ad potẽtiaʒ affectiuã.
IVItẽ Amõ.diẽ ⁊ hẽtur ĩ lr̃a ꝙ homo ſbᷣ

iectus pcc̃o nãliter vult bonũ.ſᷣ iltd qðʒ
niãliter inclinat nos ad bonũ uelẽ ſyn
dereſ ueloſcia.ꝗ illa uolũtas ĩclinanſ
nos ad bonuʒ uelẽ ſyndereſ łoſcia.
nõ eſt ↄſcia. eſt ſyndereß. Itemꝰ
maluũ eſt bonũ ſibi oppoſitũ.ſ̊ nos ha

kemus ĩ pte motiua ſenſibili aliqd im

pellens ad malũ.t in pte motiua ro‚/
nali dʒ in nobis aliqͥd eẽ inſtiganſ ad

bonũ.g̊ aũt non è niſi ſyndere᷑.ꝗ̊ ſyn/
dereſis è in pte affectiua. Item ſiẽ
ĩtellectꝰĩdigʒ lũine ad vidẽdũ.ita affe
et'indiget caloꝛe qdam ⁊ poõdere ſpũa/
li ad recte amandu. ſicut in pte aĩeco

gnitiua ẽ qͥddam nãle iudicatoꝛiuʒ q

qdem ẽoſcia.ita in ꝑte aĩe affectĩa erit

Põdus ad bonũ dirigẽs⁊ inclinas.hoc
güt nõẽðẽ niſi ſyndereſ &̊ . Sedãẽõ.

ſup illud Mat.ij. Cuſtodite ſpm ue/

ſiꝝ ⁊ vxoꝛẽ adoleſcètie vr̃e.no.de.glõ
Hiero. per vxoꝛẽ adoleſcẽtie intellige

legẽ nãlem ſcriptã in coꝛde.ſpũs uero
dicit᷑ nõ aialis pſ que nõ pcipit ea que
dei ſunth̊ rõnalis.hanc aũt uocat ſyn
dereſim.qͥ videt᷑ ꝙſyndereſ ſe tenetex

Pte rõnis ſiue cognitie. Si tu dicas
ꝙ ſpiritus accipitur ibi cõmunit ad ĩ/
tellectũ ⁊ affectũ. Obꝛ qð in eadẽ glõ

Giügit. Hic eſt ſpus qͥ poſtulat ꝓ nobᷣ
gemitibo inenarrabilibo. ß̊ poſtulare ẽ
actus rõnis.g⁊cτ. AItẽ ſup illud luẽ.
x.Abierũt ſemiuiuo reliccto. Glõ.im
moꝛtalitatẽ exuere:ſ̊ rõnisſenſũ abole
re non poſſũt qn homo ſape ⁊ deũ poſ/
ſit cogſcere. Sig ſenſus rõis ſe tenet

ex pte rõis.⁊ huiuſmõi ſenſus qͥ in no

bis remanet nõeſt aliud qᷓ; ſyndereſis
vr . Itẽ ſcintilla ↄſciĩe eſt ↄſcia.ſ
non in eadem pte.ſ̊ ↄſcĩa vt ſupius ꝓ

batuz eſt ſpectatad cognitiuã.⁊ ſynde

reſis è ſcintillaↄſcĩe ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ete.i.

videt᷑ ꝓſy ndereſis ſe teneat ex ꝑte co

gnitiue. Itẽ ſyndereß ſe tenet ex p/
te motiuc.aut g eſt potentia aut paſſio

aut hitus. MPaſſio nõ.̊ ↄſtat.hitꝰ nõ

vf.qꝛ aut eſſet bonꝰ aut malus.nõ bo/

nus.qꝛ ſi bonꝰ:eẽt virtus.ſi malꝰ:eſſet

vitium. an neutu ↄcedit de ſyndereſi.
Potẽtia nõ vt vr̃.qꝛ potẽuolũtas in⸗
differẽter ſe hʒ ad quodcũq; axpetibłe

ſyndereſ aũt ñ vr reſpcuü cibiet pot et

huiuſmõi axpetibiliũ.̊ non vr̃ qaliqᷣ
mõ ſe teneat ex pte affectĩe.Eſt igitqõ
qͥd ſit ipſa ſyndereſ et de ↄpatõe ipſiꝰ
ad legè nalem ⁊ ad ↄſciam qũo ſe hñt.
vtꝝ ſint eadẽ vł diuerſa. Itẽ qliter ſe

R n

lefueis
lunon
lcbeſpiſeen
lunteterut.
nitqui ge⸗
tllasſieine

cisuolupte

gürönis ſil
reſentim
ſcentetrid
ethaegloſ⸗
bas. Bz⸗

gia dicit/c

gie pbasſe
inſcbilden
gligaienf
nesaliquu

.. .. 0
es. .dd

ſeſsadas
ſeecad
Volneräͤte
KKupusp.
ſechffne
premüaut
alaado⸗
ſegit infer
bilemtoc⸗
tofmcas
oblijturti

. Etitioe

ſcumelege
Glfucere⸗
ſaprid
WWioen
onlerr
„ſeigdini
tsrigeke
gooͤus
thiſeen
cinnz non
Pettionis⸗⸗
ſlirzlüm
hieren
ſeimmiſe
tiondisdi
uͤtſnde
umprim
6. Lti⸗

Nr notiur,
Kinticanſa
nengäfnn
Ar ſt
Cechluaffe
nnperſoig⸗
