eĩ aĩa pfic totũ coꝛpꝰ ita viſus ſiue poꝰ

viſiua pfiẽ ocłm. ⁊ q̊ n ↄpetitangelo in

coꝛpe aſſũpto.ridẽ vᷣo ẽ opatio que pti
ↄpetit aie vt eſt motoꝛ:ptĩ vtẽ pfcĩo.ibi
eni ẽ quedã coꝛdis exhilaratio.⁊ h ẽ ab
aĩa vt ẽ pfcio quedã genaꝝ motio.⁊ h
Eab aĩa vtẽ motoꝛ.ròe pᷣmi nõ cõnenit
ãglo:ſᷣ ſolũ rõe ſecũdi. Ex H̊ pʒ rñſio
aqg qõeʒ Ppoſitã.ſi eĩ vocẽt᷑ opꝑa potẽtie
ſenſitiue ipſi actꝰſentiẽdi ꝑ oꝛgana ſic

bꝛeuiter dð ꝙ angls nõ etercz ea p cõꝛ
pus aſſumptũ.ſi aüt extẽdãt᷑ opa poten

tie ſenſitie ad ea que ſunt ab anima ot

mouẽte:ſic cõicat ea coꝛꝑi.rões igitur
pꝛobãtes angelũ nõ ſenſificare coꝛpus
aſſumptũ ↄcedẽde ſũt. Ad ilłq vo qð
pmo obꝛ in ꝛiũ ꝙ idẽ ẽ pnꝰmotꝰ ſen
ſus.dð ꝙ ph̊s loqt᷑ i aĩalib in qb vult

coꝛ ſit pᷣnꝰſenſus:ſicẽ ⁊ pnꝰmotus.

Ad ilłd qð obꝛ ꝙ coꝛpꝰilid hʒ oꝛgana
fc ad ſentiẽdũ.dð ꝙ agłs nõ tmaſſuĩt
coꝛpꝰhũanũ vt inſtrt̃m ad opadũ: ſᷣ etiã
vt ſignũ ↄueniẽs ad ſe ondẽdũ.⁊ qꝛ coꝛ
pus carẽs oꝛgãis debit Hi:nõ eẽt ↄñt
qgłici ſpũs oñſiuũ.iõ coꝛpꝰ hñs oĩa oꝛ
Fon aſſuit nõ ad ipoꝛũ oꝛganoꝝ ſenſi
icatõem:ſᷣ potiꝰad ſuiipiꝰoſtenſiõem.
Ad illd qð obꝛ ꝙ cõicat coꝛpi opatio

nẽ ↄntẽ ſpẽm ⁊t.dð ꝙ ridẽ nò eſt actuſ
ↄñs ſpẽm hoĩs ꝓut dicit motũ ſolũ ge

naꝝ extioꝝ.qꝛ ſic ↄſeqͥ aiaʒ vt motoꝛẽ:
ſ ꝓut cũ h̊ diẽ aliquẽ actũ ĩtioꝛẽ qͥ coſe/
quit᷑ exñtiã aĩe ĩ coꝛpevt ẽ ꝑfcio.h̊ autẽ
mõ nõ ↄpetit ãgło:ſ ſolũ in pᷣmo. Ad
iltq qð obꝛ ꝙ agłs hʒ ſenſuʒ qꝛ coòᷣſcit
ſinglaria. dð ꝙ ſentire põt accipi cõit᷑.
ꝓpe.⁊ mag ꝓpe.cõit ſentire ideʒ eſt q

rẽ vt pñtẽ cogſcẽ:ſʒ quẽ modũ accipit

aug.ad paulinã ĩ li.de vidẽdo deo.⁊?ꝰ
ſentire idè ẽ ꝙ rẽ vt hic⁊ nunc cosſcẽ.⁊
ſic accipit boeꝰcũ dic̃.ꝙ ſenſus ẽ ꝑticu

lariũ:⁊ intlłctꝰvłiũ.ʒꝰmõ ſentire idẽ ẽ

ꝙ ſpẽm exñntẽ in mã pter mãʒz mediãate

oꝛgão coꝛpeo ſuſcipe.⁊ ſic accipit phs.

in ? de aĩa.cũ dic̃.ꝙ ſẽſus ẽ ſuſceptiuꝰ
ſpẽꝝ in mẽ pter mãaʒ.pᷣmis dnob mo⸗
dis nõ dr̃t ſenſus ab itlłctu re ſ᷑ rõe tin
⁊ H̊ mõ bñ põit᷑ ĩ ãgło.ãgłs eĩ ꝑ ſuã potẽ
tiã ĩtlłctiuã cojſcit rẽ vt pntẽ:⁊ vt bᷣ et
nũc dirigẽdo aſpectu ſuꝑ ipaʒ.ʒꝰvero
mõ djr̃t potẽtia ſenſitia ab itlłctia re et

rõe.⁊ illo ʒꝰſenſuſẽ poꝰalligata coꝛpi

⁊ H mõſpũiogłico nõ ↄuenit. Ad il-
lud quod obicit᷑ qcognoſcat potentia
materali:tũc nihil facitad hoc diſtatia

dicẽdũ ꝙ dũ ſingularia ↄgnoſcit⁊ ſen

tit potẽtia ĩmateriali cogſcitaſpẽm: tñ
ſup rẽ cognitã dirigit.⁊ iõ ſi reſilla nõ
eſt ei pꝛeſens ſiue immediate ↄiuncta:
neceſſe eſt vel virtuteʒ angeli differri

ſſpos
zobie
ſecpot
güten
ſenſuc
A
Gilt
ſenſa
tndu
A
ci
Tiuc
Hun
peoſua
giert
hhapem
nocvptio
foangti
Eterepte
ganaſe
ctüper⸗
detaliag
eibirer
ſiaep
oclsi
hoz
Poſſit⸗
copen

ſ
Pegriede
basapy
ſtoccde
tfigmn
Lcuicr⸗
ndtop
ntapp
ſoern
incogne
niſerof
ſülopns
ignnz⸗
deüaſcie
lakappin
ſtie
gobꝛct
nd
Nd ſenſu
ſfrabitri

gapci
Mpoen
mimyt
Nsſgiun
mopns
vnche
Piui eii
noͤcitai
bisoino
mor ſenſt
ſtenſüem.
iodanio
noeſtacn
wotüſclig
nacct
ooeo⸗:
useptien
ntireide
Meiit
ceigupbs.
ſaſceptu⸗
nteßtüen
ipſui
ignncn
nii. N
ot
rie.

eä„
e fernt

12parte iſta

vſq; ad ipam vel ecõz qm tã utus ꝗ gli

q; obiectiẽ virtfinita.ideo nec cooſcit

nec põt cogſcere in q;tũcũq; diſtãtia.H̊

anũtẽ nõ ꝓpter vtud mãalitatẽ: ſicut eſtĩ
ſenſu coꝛpis:ſj ppter vᷣtutis firmitatẽ.
Ad illud qð obꝛ ꝙ patit᷑ ab igne.dð

wiltd nõ ↄcludit:ſiẽ meliꝰoñdit᷑ in.iiij.
ſenſus ei ⁊ affcũs ſpũat᷑ ſuffiẽ ad ſenti

endũ veꝝ doloꝛẽ:ſicut oſtendit᷑ ibidẽ.
Ad iltd qð ob: ꝙ recipit⁊ iudicat.dð

ꝓp cũ iſta duo ſint in ſenſu viʒ receptio

⁊ iudiciũ:receptio ẽ pᷣnciptr rõe oꝛgãi:
Hg iudiciũ rõe pᷣtutis. In ſenſu autẽ coꝛ

peo ſicẽ receptio in oꝛgano ꝙẽ recepꝰ

piter ⁊ in pᷣtute.⁊ ſic ẽ iudiciũ ntui illiꝰ
in oꝛgano ꝙ nõ pter oꝛganũ.⁊ ideo taʒ
receptio q; iudiciũ ẽ totiꝰcõiũcti.ĩ ocło
vo angli ſic ẽ receptio in oꝛgano ꝙ nõ

ẽ receptio in vᷣtute aliq̃ illi oꝛgano alli⸗/

gata.⁊ ſic ẽ iudiciuʒ a vᷣtute in oꝛgão q;
etiã pter oꝛganũ.vñ angls ita bñn pci⸗-
pet aliquẽ clauſis ocłis vt aptis.⁊ iõ ñ
ibi receptio ⁊ iudiciũ ſᷣm ꝙ ↄpetit ſen
ſui ac ꝑ ̊ nõ ẽ ibi ſenſuſ ext᷑ioꝛ.nec etiã

ocłs ãgti or ocłs niſi equoce.⁊ tłe coꝛꝰ
plꝰbʒ rõeʒ inſtr̃i q; oꝛgai:licʒ oꝛganicũ

poſſit dici ppter aſſifatõem quã hʒ cuʒ
coꝛpe nãli.⁊ ſic pʒ totũ.

4

ſunt dubitatiões circa lit. Et

pꝛqrit᷑ de ᷣ ꝙ diẽ deũ ĩ foꝛmis coꝛpali⸗
bus appuiſſe.vr̃ ei ꝙ tałappitio potiꝰ

ſit occõ erron q́; vitat:deꝰei caret for̃a
⁊ figura in coꝛpe ⁊ coꝛpꝑeitate ſᷣʒ pitatẽ
⁊ qui credit łopinat᷑ꝛiũ errat.ſig fre/
quẽt opinamur qappent ſenſib. vr̃ ꝙ
tał appitõ ſit erroſl occöõ. edð q;
for̃a et figura coꝛpatł nõ duẽ ĩmediate
in cognẽ dei:ſ mediãte ſpũ rõli cuius
miĩſterio fiebat illa appitio.⁊ qꝛ in aſcẽ
dẽdo pᷣus fit abſtractio a coꝛpali for̃a ⁊
figura qᷓ; puẽiat᷑ ad deũ dũa coꝛpe ad
deũ aſcẽdit᷑ mediate ſpũ incoꝛpeo.ideo
taappitio potiꝰſcala eſt pducẽs ad co
gnitõem vitat q; ſit occõ deuiãdi. Oe
g̊ obꝛ ꝙ illa opiamur intiꝰq appent ex
teriꝰ.dð ꝙ ilłd veꝝ ẽ ſi opĩo łrõ dñdat
ad ſenſuʒ ⁊ ei initat᷑: cũ aũt a ſenſu ab9/
ſtrabit ⁊ initit᷑ fidei ⁊ reułoni nõ habet

occaſionẽ errãdi:ſ potius pitatè inqͥrẽ

di. Itẽ qrit᷑de h̊ ꝙ dicit nõ videbit me
h ⁊ viuet: ꝛiuʒ h hr̃ exo.xxiiij.loqbat᷑
dñs ad moy.fa.ad fa.x nueri.xij.palã ⁊
nõ pꝑ figuras ⁊ enigmata deũ vidèt.dr
de eodẽ moy. MWeedð ẽ ad h̊ qð ĩ pᷣᷣ
aucte ſigt ꝙ deꝰnõ põt pideria viatoꝛe
in ſui eèntia ⁊ claritate:p in duabꝰſeq̃n
tibꝰinſinuat᷑ familiaritas dr ad moyſẽ
q́;tũ ad appitõem ⁊ q;tũ ad ↄtẽplatõeʒ
in q̃rũ vtraq; ꝓph̊as alios excellebat.
familiaritas appitõis nõt᷑ cũ d ꝙ loq
bat᷑ ei fa.ad fa.ſbintlłnduʒ è in ſubiecta
creatura eminẽtia ↄtẽplatõis:cũ dicit᷑
palã ⁊ nõ ꝑ figuras ⁊ enigmata deum
vidʒ.qꝛ nõ tm fulgebat viſiõe coꝛpoꝛali
aut imagĩaria ſů̊ eti intlłctuali. Itẽ
qrit᷑ de H̊ ꝙ diẽ viſibile qcq; nõ ẽ qð nõ
ẽ mutabile.coꝛpꝰeĩ celi ẽpirei niſibłe ẽ
⁊ tñ nõ ẽ mutabile. Itẽ qro de q̃ mu
tatõe ĩtlłigat:aut de mutatiõe ad ſituʒ
aut de mutatõe ad foꝛmã.ſi de mutati
one ad ſitũ H̊ nihil ẽ.qꝛ iſta nihil fac ad

viſuʒ.ſi de mutatiõe ad foꝛmã:ilłq ſiłr
falſum eſt. qͥa coꝛpoꝛa ſupceleſtia ſunt
ĩicoꝛuptibilia ⁊ ĩalterabilia ⁊ tamẽ viſi
bilia. Itẽ hoc querit᷑ etiã de quo viſu
intelligat.aut eni intelligit de viſu coꝛ

pali:aut de viſu mẽtali.ſi de mẽtali fal
ſuʒ ẽ.ſi de viſu coꝛꝑali.querit᷑ qͥ neceſſi
tas ſit ꝙ viſibile ſit mutabile cuʒ ita bñ
ſenſus iſte pcipiat coꝛpa ĩcoꝛuptibłia

ſiẽ conuptibkia. Me?dð angks ĩtel⸗
g

ligit de viſu coꝛpali.⁊ de hoc veꝝ eſt ꝙ

dicit ꝙ oẽ viſibile ẽ mutabile:nihil pot
videre ſenſus coꝛpalis ſine extẽſiõe qᷓ
titatis.bicũq; aũt ẽ extẽſio qtitat ibi ẽ

ↄpoſitio.vbi vero cõpoſitio eſt: poſſibit

eſt reſolutio ⁊ mutatio ad minꝰqutuʒ
eſt de natura rei.ſolũ enĩ omnino ſim⸗
plex eſt ĩmutabile ſimpliciter. et ideo

ncc̃io ſeqͥt ꝙ ſi aliqͥd vr̃ ſenſu coꝛpeo

ſit mutabke. Ad iltd ̊ qð obꝛ de ẽpyꝰ
⁊ de alijs coꝛpibꝰceleſtibꝰ.dð ꝙ nec em

pyreũ nec aliud coꝛpꝰceleſte nec coꝛpꝰ

qð nec ł põt eẽ oĩo ẽ imutabile.qᷓ;uis
ei nõ mutẽt᷑ mutatõe qẽ de eẽ ĩ aliud eẽ
ſiue de vna foꝛma in ali mutata tamẽ

ſunt mutatõe q̃ eſt de nõ eẽ ĩ eẽ.⁊ muta

bilia ſunt ꝑ nãm mutatõe q eſt i nõ eſſe

c boc qꝛ ſunt ↄpõita ⁊ iõ nõ ſunt ſuũ eẽ.
nullũ eĩ ens ẽ ſuũ eè niſi ſumme ſiplex
ſiẽ nullü agẽs ẽ ſuü agẽ niſi ſüme ſim⸗
plex.⁊ ꝓpt᷑ ̊ q mẽdicat ſuũ eẽ.aliũde
dicit hylł.ꝙ oĩbꝰcreaturis accidit eſſe.
⁊ iõ p nãm ſuã oĩa ſunt poſſibilia ad nõ
eẽ.⁊ ſic pʒ rñſio ad totũü.

A.lud etiã cõſi

deratiõe dignũ vr ˖. Sup̃
egit magr de vᷣtute demonũ ⁊ etiã bõꝝ
ſpuuʒ reſpẽu coꝛpũ hũanoꝝ ſiłiũ. In
hac pte agit de vᷣtute ⁊ ptãte demonuʒ
reſpẽu hoĩm. Didit᷑ aũt h ps ĩ q̃tuoꝛ p

ticulas. In pma mgr detiat vitatẽ.in

2aοα ffat p aucteʒ euãgkij ibiĩ hoĩes
ĩtroeãt c.ĩ ʒp explanat ꝑ aucto.gẽ⸗/

nadij de h̊ aũt gẽnadiꝰ⁊c.ĩ ꝗ vltima

illã explanat p aucto. bede pbᷣꝛi ibi. be⸗
da quoq; ſupꝑ illũ locũ t. „ „
R intelligetia
gptis ſex icidũt dubitabilia.
pꝛĩio gᷣ qrit᷑ vtrũ demões hitare poſſit ĩ
hũanis coꝛpibo. ⁊v vtꝝ illabat᷑aiabus
ʒvptꝝ poſſint ludificare ſenſus huma
nos. Aeytuꝝ poſſint cogitatões ĩmittẽ
Sevtꝝ poſſint affcões ĩcẽdẽ. Gꝛvtruz
poſſint ſcrutari ſecreta nt̃e ↄſcie.
Ira primů ſic
ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑q demões ĩ hu
manis coꝛpibꝰpoſſint hitae:nullꝰſpũs
eicit᷑ de aliò coꝛpe łhitacło ĩ qͥ nõ eſt:ſ
demðes ſiẽ legit᷑ ĩ euãgelijs de obſeſſo
rũ coꝛpibꝰſunt eiectia xpo ⁊ eiꝰ apłis.
alñ hĩtauerũt ĩ eis. Itẽ aug.de dĩ⸗
natöe demonũ loqns de demoibꝰſua/
dèt miris ⁊ iuiſibilibꝰ modis ꝑ illã ſbti

litatẽ ſuoꝝ coꝛpũ hoĩm coꝛpa nõ ſenti/

entiũ penetrãdo: ſi põt coꝛpꝰ penetrare
cũ poſſit ibi qeſcẽ:pot ⁊ inhitare. Itẽ
⁊ſtas ꝙ aliqͥ a demõibꝰobſidẽt᷑.g ob-
ſeſſi dñr.aut qꝛ demõ hʒ in eis affectũ

aut qꝛ ẽ ĩ eis ᷣm ſbaʒ. ſi hñtĩ eis effẽm

oẽs pccoꝛes eẽnt obſeſſia diaꝰ quod
fim eſt. qꝛ ſunt in eis ſm ſbam obſeſſi
dDñr. g hitqt ĩ ſuis coꝛpib. Itẽ nullü
coꝛpꝰpõt pbẽ obſtaculũ ſpũi.ꝗ ſi demo
nes ſpũs ſũt:nullü coꝛpiẽ eis obſtactʒ

ergo ſicut lumẽ penetrat aera vſq; in p
fundũ ⁊ ibidẽ manet:ſic ſpũs demonia
cus coꝛpꝰhũanũ ſbitrare põt ꝑ totũ.ꝗ

ſi nõ expellat᷑ ab agẽte maioꝛis potẽtie

vr ꝙ ibi poſſit inhitare. Ad oxpoͤitũ
arguit᷑ ſic ſuꝑ illud abacub.ij.dñs in tẽ
plo ſcõ ſuo.glo.ſimulacris obſidẽ pot
imũdſpũs:intrĩſec eẽ nõ põt.&ᷣ ſi non
põt ſimulacris:młtominꝰnec ĩ coꝛpꝑib⸗
huũanis. Itẽ beda dicit ⁊ mgr adduẽ
in lr̃a ſuper illud act.v.cur tẽptauit ſa

thanas coꝛ tuũ.iĩplet ſathanas coꝛali-

cuiꝰnõ qͥdè ingrediẽs in eũ nec ĩ ſẽſuʒ
eiꝰ.̊ nõ vr̃ q demõ ingrediat᷑ ſᷣm ſbaʒ
coꝛpꝰalicuiꝰhoĩs. Itẽ aĩa vnit᷑ coꝛpi
vt motoꝛ aut pfcĩo:ſᷣ qᷣ ↄiũgit᷑ vt pfcio
ĩpoſſibile ẽ in eodẽ coꝛpe eẽ aliã nãm ꝑ
ficiẽtẽ.̊ cũ cõiũgat᷑ vt motoꝛ ĩpoſſibile
ẽ in eodẽ coꝛpe eẽ aliũ ſpin vt mouentẽ
ſig demõ in coꝛpe hũano nõ põt eẽ nec
vt motoꝛ:nec vt pfcĩo.ꝗ̊ nullo modo.
Iſts ſicut ſupᷣdictũ ẽ nullo mò opetit
duos ſpũs ggłicos eẽ ſił in eodẽ loco
pmo.& pi rõe nõ vr̃ ꝙ in eodẽ loco pꝛio
poſſit eẽ aĩa ⁊ angłs:ſᷣ gĩa ẽ in toto coꝛ
poꝛe ſuo ſicut vultaugꝰ. g in nulla pte
coꝛpis põt eẽ demõ. Wedð e ſicut
inuit text euãgelicꝰ⁊ aug.etiã in li.de
dinatõe demo.demões pꝑ nãm ſue ſbᷣti
litatis ⁊ ſpũalitatis pñt qcũq; coꝛpoꝛa
penetrare ⁊ in eis ſine aliqͥ obſtaculo ⁊
impedimẽto ſbpᷣſiſtẽ.rõe pᷣo ſue ptãt pñt
ea coꝛꝑa in qͥbo ſunt ↄmouẽ ⁊ ↄturbãe.
iõ demones q;tũẽ de ptãate ⁊ ſbtilitate
nẽ pñt coꝛpa hũana intrare. pñt etiã ⁊
vexare niſi ꝓhibeãt᷑ a ſupioꝛi vᷣtute ⁊ cũ
pmittũt᷑ introire ⁊ vexare tüũc dicũt᷑ coꝛ
poꝛa obſidẽ. pmittit aũt h̊ dñs ſiue ad
głie ſue oñſionẽ ſiue ad pcci punitõeʒ
ſiue ad peccãtis coꝛuptõem:ſiue ad no
ſtrã eruditõeʒ:lʒ ex q̃ iſtaꝝ cãn detiare
pmittat:latet h humana induſtriã ꝓpt
Hꝙ occulta ſunt dei iudicia.hoc tñ pla

nũ ẽ ꝙ nõ ſunt ĩiuſta.⁊ ideo nõ pmittit

talia ſine caã. Cocedẽde ſunt igit᷑ rõeſ

wvdemðes pñnñt huana coꝛpa ſbintrare
Ald. illud quod obicit᷑ de glo.ꝙ intri

ſecus eſſe nõ poteſt. dicendu e ee intri
ſecꝰin aliq; hoc põt eſſe duptr.aut ſicut

ↄtẽtũ reſpẽu ↄtinẽt.vt aq rſpẽu vaſis

ſedel
edin
ſeirin
gruit
ſeſen
laäge
do
len
fö.
das
deyn
pſe
Nli
n
rr⸗
ueo
trhe
gfige
ohezr
decoerf
togili
gt boi
wan
Gato
adi

9

bua E⸗
hontutb
haſtd⸗
gdig'ſbe
fͤgatipn
gwplicai⸗
ſuüintin
wüpfie

(ohe

Ulabar
orcoi⸗
fflaic
altare
mopo⸗
gie:ß
yfgd
Ite
efficit
ſbi oͤue
Pebita
deflag
ſadſer

Eernſſgn
ömiͤr
Acpari
rtüpan
emscal
nei riſein
anicn
ügiinoſen
ecalüiſing
Ntoripſbie
iImmoveni
nopotetner
nlomoo.
Lineddilo
di
minwdan
gttäinld
pnun ſue he
cig cor
obſtaclo⸗
oſueptut
e Mudn
atet bulin
are. pitint
wioimtietc
Aeäpnin,
uci: n
zjiwontni,n

CG

.
cpehn.
inimtt

„
4
arſcut
RLANr 8
1IIER. „

iſinnſs

1 ſic demõ bñ põt eè itriſecꝰi ſimłacris
aꝰꝰeẽ intriſec dr aliqͥd qð ifluit ĩ intia

rei:⁊ influẽdo ↄpᷣuat ⁊ pficit.⁊ q̊ͥ mõ nõ
ↄgruit demõi nec reſpẽu ſimłacri nec
reſpẽu hoĩs.t ſic loqͥt᷑ illa glo. A¶qil
lud qð obᷣꝛ de b.ꝙ nõ igredit᷑ ĩi hoĩem.
dð ꝙ nõ loqͥtt de ĩigreſſu ĩ hoĩem qͥ attẽ
dit᷑ ex ꝑte coꝛpis &ᷣ q attedit᷑ ex pte ſpuſ
rõt. Ad ilid qð ob: ꝙ aĩa opat᷑ ad coꝛ
pus vt pfcio ⁊ motoꝛ t.dð ꝙ nõ ẽ ſile
de ↄpatõe ꝑ modũ moton ⁊ p modum
pfcõis.qꝛ vniꝰpfcĩãbiłvna ſola ẽ pꝓfcio.
pfcĩo ei aꝑpꝛopat ſibi pfcibilẽ ⁊ ecõꝰ ſʒ
vniꝰmobit põt eẽ mitiplex motoꝛ ⁊ vnꝰ

motoꝛ mita põt mouẽ max? q illa hnůt

aliquẽ oꝛdinẽ.⁊ qꝛ dino iudicio aia ꝑc-/
catx ſbicit᷑ demoi obſidẽti ſiẽ toꝛtoꝛi et
affligẽti hic ẽ ꝙ ſił ĩ eodẽ coꝛpe eẽ pñt.

⁊ p h̊ pʒ rñſio ad vltimnʒ qð obiciebat᷑

de coexñtia duoꝝ ſpuũum.nõ eĩ ẽ ſue ꝓ
eo ꝙ illi vt ð dictu ẽ repugt oꝛdo vnipᷣſi
tat.huic aũt ↄſonat oꝛdo dine eqtatis

ſᷣm quã aĩa ꝑccatrix affligit᷑:nec repu

gnat oꝛdo vniuerſitatis.q; divſimode
ad illud habitaculũ ↄparat᷑.

Ecũdo queri

vtꝝ demões illabi poſſint aĩa/
bus. Et ꝙ ſic vr̃ luce.iiij. ecce q̊ hñs de/
moniũ.ibi glo.ĩtrauerat diaꝰvñ exiẽat
xps: ſ̊ xps nõ exierat de coꝛpꝑe ſᷣ̊ de ſpn

g dia ſbintrat ſpm. Itẽ ſi ĩptibile ad

iũgat᷑ ĩptibili ᷣm totũ aꝑplicabit᷑:⁊ qð
applicat᷑ alicuiſᷣm totuʒ:applicat᷑ ei ſm
ſuũ intimũ:; illabi nõ ẽ aliud qᷓ; m inti
mũ pfũdari.̊ cũ de mõ ſit ĩꝑtibit᷑ ⁊ obſi
dẽdo hoĩeʒ aĩe applicet᷑ vr̃ ꝙ eidẽ nccio
illabat᷑. Itẽ ſiẽ ẽ oꝛdo ĩ coꝛpib ita eſt
oꝛdo ĩ ſpiritibo:ſ i coꝛpibꝰvidẽ q agẽſ
ifluit pᷣtutẽ paſſo vſq; ad ĩtimũ.alr᷑ ei ñ
altaret totũ.ꝗ pi rõe ⁊ in ſpiritibo.qᷓ de
mõ põt influẽ vtutẽ ſuã vſq; ad intima
aie:ſᷣ vᷣtꝰdemõis nò ẽ ſpũalioꝛ qᷓ; ſba.gꝗ
vr̃ ꝙ ð mõ vſq; ad ĩtima aĩe illabi poſſit

Iſtẽ ſiẽ ho efficit᷑ tẽplũ dei p graʒ: ita

efficit᷑ tẽplũ diaboli ꝑ pcc̃ʒ:ſ̊ oĩo ibidẽ

vbi pus erat gr̃a incipit eẽ culpa.̊ vbi

pᷣꝰ hiĩtabat de põt hitare diaꝰ. Jaug.
de fi. ad pe.ineſt ſinguł ſpiritibꝰ nãł ti
q ad ſeinuicẽ diſtiguũt᷑ ⁊ vnꝰĩ altẽo nõ

eſt:ß ala humane ſpũs eſt. ergo nõ rõt

eẽ in demõe:nec demõ in ea.ꝗ nec illa⸗
bi. ̊ . Itẽ ſi vn ſpũs illabit᷑ aut alt᷑

õt illabi aut nõ.ſi ſic:pi rõe ⁊ 3 2 4*. ¶

ſic de alijs.⁊ ita oẽs ſpũs mali poſſent
illabi vni aie.qð plane flm ẽ.ſi nõ põtꝗ
vnꝰſpũs ĩplet totã aiam:&ᷣ H ẽ flm.quia
imaginẽ dei nihil min deo implẽ põt.
ſic diẽ aug.⁊ ö̊. Itẽè ſi ᷣmõ illabẽt᷑ aie
eẽt ĩtimꝰaĩe.g ꝑ totũ dnaret᷑ ei.g poſſet

ptrahẽ ad mala qcũq; vellʒ.⁊x ita aĩa li.

ar.nõ hf̃et:ꝙ ſi aĩa li.ar.nõ põt amittẽ:
nec demõ eiillabi põt. Itẽ ſi illabẽt
aie vt eẽt ita intimũ in aĩa in qͥ nõ eſſet:
⁊ ſuꝑ qͥ nõ poſſet demõ:pᷣ ſicut de illa⸗/
bẽdo aiaʒ rectificat ⁊ ↄſeruat:ſic demõ
qð põt deoꝛdinat ⁊ depᷣuat.ꝗ ſi demon
illaberet᷑ aĩe:demõ poſſet ſindereſin vt
volũtatem naturalẽ depuare:⁊ ad ma
lü inclinare.quod eſt ipoſſibile. Rꝰ
Dicẽdũ ꝙ illabi aliqͥd alicui ipoꝛtat ꝙ il
lud intimũ ſit ei ⁊ ꝙ intime opꝑet in illo
nihil autẽ tale eſt reſpectu aie niſi ſolꝰ

deus.ideo ſolꝰdiuinꝰſpũs aĩe põt illa/

bi.in aia quoq; huana idẽ eſt intimũ et
ſupmũ.⁊ hoc patʒ quia ſᷣm ſuũ ſupmũ
maxie appꝛoxĩiat deo. ſiłr ſᷣm ſuũ inti⸗/
mũ.vnde q;to magis redit ad interiõa
tãto magis aſcẽdit ⁊ vnit᷑ eternis.⁊ qa
ſol“ deus ſupioꝛ eſt mẽte humana bᷣm
ſui ſupmũ:ſolꝰdeus põtmẽti eẽ intimꝰ
et ideo illabi ſpui rõli ẽ diuine ſbſtatie

ꝓpꝛiũ. Qõcedẽde ſunt igit᷑ rões oſtẽ/

dẽtes ꝙ aĩaba humanis illabi non põt
malignꝰ ſpũs. Ad illud ergo quod
pmo obᷣꝛ de glo.ꝙ intrauit diaꝰc.dð
ꝙ hoc nõ dicit᷑ ingreſſu ſᷣm ſõoſtantis

ſed pᷣm effectũ ſiue cõfoꝛmitatis mali⸗

ciã.vnde nõ vult glo.plus dicere qᷓ; ꝙ
vbi fuit gratia ibi incipit eſſe malicia.
Ad illud quod obꝛ ꝙ iĩptibte ipꝑtibti
axplicat᷑ ſᷣm totũ.dð ꝙ aut intiłr de iũ
ctura ſituali aut de ictura vᷣtuali.ſi ðe
ſituali:ſic põt hr̃e veritatẽ.ſic autẽ nec
eſt intelligere applicatõem ſbaꝝ ſpũa/
liũ.qꝛ nõ ſunt ſituales.ſi aũt intelligat
axplicatõne virtuali:ſic ſermo non hʒ
veritatẽ.quoniã in ſimplici ſſa reperit᷑
magnitudo vᷣtutis:⁊ ſᷣm illa ↄſiderari

pot i aĩa maioꝛ ⁊ mioꝛ rõ dignitatis

pᷣm acceſſum ad oꝛiginẽ illius virtutis
Ad illud qð ob ꝙ ſicut ẽ oꝛdo ĩ coꝛ-
pibo ita eſt in ſpiritibo.dð ꝙ ⁊ ſi ſitaliq̃

ſiłtitudo:nõ tñ oĩode ꝑfecta:nec q;tum
ad oꝛdinẽ:nec qᷓ;tũ ad ĩtimitatẽ.nõ q;dtũ

ad oꝛdinẽ.qꝛ oẽs ſbe rõleſimediate ſũt
nate ferri in deũ nec q;tũ ad ̊ vna peſt
alteri.HG̊ aũt nõ ↄtĩgit in coꝛpibꝰinuẽiri
nõ ẽ eti ſiłe q;tũ ad ĩtimitatẽ.qꝛ qð eſt
intꝰ er̃ in re coꝛpali ẽ eiuſdẽ nẽ nõ dif
ferẽs dignitate:s mag ptiũ põe.in aia
vo qð ẽ intimũ h̊ ẽ maxie ſupmũ ⁊ deo
ꝓxĩm.iõ in rebꝰcoꝛpalibꝰqð põt influẽ
exteriꝰmagis ⁊ magis agẽdo põt pue⸗/
nire ad interiꝰ ad intimũ.nõ ſic ĩ ſpũ
vbi idẽ dr intimũ eẽ qð ẽ in eo ſupmuʒ

⁊T digniſſimũ Ad illq qð obꝛ ꝙ ibidẽ

ẽ culpa vbi fuit gr̃a.dð ꝙ verũ ẽ ſ ex H
nõ vr̃ ꝙ ibidẽ ſit diaꝰvbi de.qꝛ alr̃ gr̃a

ẽa deo:alr̃᷑ culpa ẽ a diaꝰgf̃a eĩ ẽ a deo

vt pñte ⁊ influẽte ⁊ intime opãte:⁊ me/
dullas affcõis penetrãte ᷣm qð innuit
apꝰad heh.iiij. viu eſt ſmo dei ⁊ efficax
X.ſ̊ culpa dr̃ eẽ a dia?ſolũ ſicut aſſug
gerẽte ⁊ impellẽte qͥdmõ q̃ſi exteriꝰin
ſtigãte.⁊ iõ nõ oʒ diabolũ hĩitare in inti

mo coꝛdis pccoꝛis q;tũcũq; medullituſ

adhẽat pccʒ:vlteriꝰpcẽ̃m nõ põit aliqͥd
ſ potiꝰpᷣuat. iõ ſᷣm ipm nõ dr aliqͥq illa
bi aĩe t̊ potiꝰab eo aliquid coꝛũpi.⁊ ſic
patet ꝙ nõ ðẽ ſile de cłpa ⁊ gratia qᷓ;uis
ſint circa idẽ̃ᷓ.

Eñrtio loco que

rit᷑ vtꝝ demõ poſſit ſenſus illu
dere. Etꝙ ſic vr̃ ſuꝑ illud exo.vij.fe
cerũt magi pꝑ icatatões ⁊ archana qᷣdã
Sitr dicit glo.rabã.diaboliciſ figmẽt
ſpectãtiuʒ ocłos illudebãt vt res in ſua
ſpecie remanè᷑tes alie viderẽtł. Itẽ ĩ
itinerario clemẽtis dicit nicheta ad pe-

trũ narrãs pſtigia ſimonis.vidimꝰ ca/

nes càtare ⁊ imagines ambulare. Cõ

ſtat ꝙ h̊ nõ fiebat niſi pᷣtute demonũ.ſi

igit᷑ demões hec ⁊ his ſitia pła faciũt q
nullo mõ niſi miraculoſe fieri pñt.er-/

go ockos ſpectãti illudũt maxime cuʒ

illa facẽ vidẽt᷑ ad que p auxiliũ nature
iuuari nõ pñt. Ite in vitis pr̃m legit
ꝓ qͥdã adduxerũt quàdã puellã ad ſem

patrè que ridebat eis equa: ſanetus
pf dephẽditꝙ eſſet puella. ſi ̊ fiebat

arte diabolica apparet . Itẽ pl“
eſt decipe intellectũ q; ſenſuʒ i̊ demo⸗
nes mitos decipiüt ⁊ ſeducũt q́;tuʒ ad
intellectũ.q̊ multo foꝛtiꝰſeducẽ łilludẽ
pñt q;tũ ad ſenſum. Cotra ſenſus p
ticularis nõ errat vt dicit pss circa p⸗
pꝛiũ obiectũ. nõ pcipit niſi qð reꝝ eſt
ſͦ deluſio ſenſuũ nõ poteẽ ſine erroꝛe t
deceptõe.ergo τ& Itẽ cũ diafacit

aliquẽ videre aſinũ vłaliqð aliud aĩal

vbi nõ eſt ſm virtutẽ:neceſſe ẽ ꝙ faciat
ſiłitudinè illiꝰaĩat᷑ in oculo:p illa ſiłitu
do nõ põt gñari niſi ab illo aĩali: cũ nõ
poſſit educi de nihilo.ꝗ vł oʒ ꝙ afferat
aſinũ vel nunq; faciat eũ videri:ß ſi aſi
nũ afferret nõẽ ludificatio:ſi nõ affert
nõ immutat.ergo nunq; põt deludẽdo
imutare vel ĩimutado illudere. Iteʒ
cũ hoĩeʒ facit videre. capꝛã:aut ſimili/
tudo hoĩs puenit vſq; ad oculũ:aut nõ

ſi ſic. ergo cũ iudicet ſᷣm ſiłitudinẽ rece
ptã iudicabit illũ eẽ hoĩem. nõ decipi
etur.ſi nõ puenit:q̃ro qͥqd ĩpeditc videt᷑

ꝙ nihil poſſit.exñte eĩm medio illuiato
ncce eſt obᷣm mitiplicari pꝑ mediũ ſi nõ
aſſit coꝛpeũ obſtaculüũ. vr ꝙ nullo mõ
poſſit eſſe ibi ludificatio ſenſus. Itẽ
cũ facit videri qð nõẽ:aut h facitimu/
tãdo virtutẽ:aut ĩmutãdo oculum:aut
obiectũ.ergo eſt verũ miraculũ:nong
pſtigiũ.ſi ĩmutãdo oꝛganũ vł virtuteʒ
cũ h ſint dignioꝛa tũc erit maiꝰmiracu
lũ. falſa miracula erũt maioꝛa veris.

ꝙ ſi hoc eſt falſuʒ redit idẽ quod pᷣus.

Wvad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã attẽden
qũ eſt ꝙ abſq; dubio demones poſſunt
ſenſus deludẽ ſiẽ mitiplex ex piẽtia do/
cet.modũ aũtaſſigre ẽ valde difficile.t
ad ̊ ptes doctoꝛes conati ſunt diuerſi

mode.qdã nãq; voluerũt modũ hꝰdelu

ſiõis aſſigẽre dicẽtes h̊ͥ ð nãm eẽ. Tri„/
plr aũt h fieri poſſe.põt eĩ H̊ facẽ demo
a ſupioꝛi ĩifluẽdo ab ĩtriſeco fataſma.a
mouẽdo:ab extrĩſeco ſpẽs obiciẽqo: a
ſupioꝛi ifluẽdo dicũt h̊ mõ fiẽi poſſe.qꝛ
demõ p nãʒ ſfioꝛ ẽ ſẽſu coꝛpeo ⁊ qꝛ ſfio
ra nata ſũt ĩfluẽ ĩ ĩferiõa vᷣmõ põt ſpꝑẽs

.ꝑ+ — 4%

q̃s hʒ ĩ ſe ſẽſui ĩpᷣmẽ tã ĩtioꝛi q; extioꝛi-

grfn
znoi
ſecipeet
gbinci
ſepol
motuf
ecita
giuin⸗
cüfan
kancd
taſen
fluere
pien
ſnut
ſoi
ſeunt
Prhm
elfesni
tſieetal
ttütene
ppitue
iͤnl
ſaſa
anen
puͤlt
quie
ſgitn
bile⸗/
Gaua
gliqgi
gbiſ
Weſe
W
aus.
mag
latit
alhe
n⸗
tarr
cüpi
poſe
nſon
ſenſt
alf 0
bm
ſut
tüpſt.
luſmna
ſpiptn

efinmg
liſiſfiht
Mluzsdeno⸗
R
Maufinf
tdie⸗
iniſient
Ntrciduin
Alndalindii
ectſeigſc
nos ilaſiin
loeialitcini
lozgaffenn
ürideresſian
dſinöefen
zptdeni
rfymulon

.

miRenwn)

—* 7 ſher 7
49 V
matiſen
. PPI
i,
„ „
öͤninti N,
teibhaimn
.
riſecon
5 , 4
N,
R 3
ai

que tñ minus ſunt ſpũales i ſuſcipiẽte
qᷓ; in dãte.qꝛ qð recipit᷑ i aliqͥ ẽ p modũ
recipiẽtis non p modũ recepti. Siłr
ab intioꝛi fantaſmata mouẽdo dicunt
ſic poſſe accidẽ ſicut accidit ĩ ſomnis ex
motu fantaſmatũ ⁊ ð fluxu ab oꝛgano

excitari vᷣtutè ſenſitiuã intiꝰ⁊ fieri ſom

niũ in qͥ vr̃ hõi ꝙ videat ł audiat pitatẽ
cũ fantaſma rei ꝑpuẽit ad oꝛganũ viſuſ
auditꝰ.ſic ⁊ in ꝓpoſito vemtotfan⸗
taſmata exñtia i oꝛgao intioꝛi facẽ dif-
fluere ad oꝛgana ſenſuũ.⁊ ſic vr̃ hõi ꝙ;
videat vł ſenſiat ipam rè dũ ex rei fan/
taſmate for̃atoꝛganũ ⁊ intẽtio ſenſus
ſup illud ↄpᷣtit᷑ iudicat᷑ de ſiłitudine ac
ſi eẽt pitas.Abĩtioꝛi po ſpẽs obiciẽdo
põt h̊ mõ ſenſum ludificare. Nnaqq;
ei res nata ẽ ſpꝑẽm ſuã ſuſceptibłi dare

⁊ ſi eẽt aliqͥd ꝙ nõ tmi ſpẽm ſuſcipet ſed

etiã tenẽ poſſʒ:poſſʒ circũferri et alicui
ꝓ vᷣitate offerri ſiẽ oñdit᷑ luua in puteo
qꝛ &̊ nõ latʒ demonẽ nã ſpecłaris nõ ſo

lũ ſuſceptiuã ſpẽꝝ:̊ etiq retẽtia medi ·

ante illa pot quàcũq; vult ⁊ cꝰcunq; rei
vult ſpem ꝓ vitate ſenſibꝰnfis offerre

qquã cũ p vitate accipiũt ludificat᷑.hũc

igit᷑ triplicẽ modũ dicũt demòi eẽ poſſi
bilẽ:⁊ mõ vti H mõ:mõ illo:⁊ mõ tertio

Sed q;libʒ hon mõꝝ intiꝰoſiderati hʒ

aliqq ĩpꝛobabilitatis.nõ eĩ vr̃ poſſibile
ꝙ ſba ſpũał q hʒ in ſe ſpꝑs oĩno imãles
poſſit ſenſibo inpᷣmẽ cũ oio ſit vᷣt impꝛo
poꝛtiõabił:nec etiã vr̃ ſpẽs ab oꝛgão
intioꝛi regrediãt᷑ cũ iſte ſit oꝛdo retrogʒ

dus. pᷣ min è valde ſi demõ inuẽit ita

magnũ ſpecłm in q; ĩ magnitudie ſua ⁊

latitudie poſſit oñdẽ vnũ caſtꝝ ſic płib⸗

alñ ẽ oñſuʒ. minꝝ ẽ etiã ſi vidʒ qͥs ita rẽ
ꝙ nõ põt vidẽ ſpecłm. mirabiłẽ etiã nã
tał rei coꝛpał q põt ſpèm ſuſcipe ⁊ tenẽ
cũ videaꝰ ſpẽm ab obo ſenſibłr ſepaiñ
poſſe. YJõ aliꝰmodꝰdicẽdiẽ q maꝗ eſt
ↄſonꝰ nẽ ⁊ ĩtlłntie ꝙ ðᷣmõ põt ludificãe
ſenſus:ſiue oñdẽdo pñs eẽ qð ñẽ:ſiue
alr̃ oñdẽdo q; ẽ:ſiue abſcõdẽdo qð pñſ
c.pᷣmũ qͥqẽ faẽ ſpẽs offerẽdo.⁊ vfac ſẽ

ſuʒ łobʒ diuariãdo.ʒ po fac ĩpedimẽ

tů pſtãdo. Pꝛimũ pot intlłi ſic. qñ fan/
taſmata exntia intiꝰofferũt᷑ foꝛti obłoe
ipi vᷣtuti intioꝛi łit intioꝛ foꝛtiter illis

intẽdit:ſiłitudo rei vr̃ eẽ vitas.hmani
feſtũ ẽ ꝑ nãm.nã frenetico ꝓpt᷑ aſcẽſuʒ
fumoſitatũ ad cerebꝝ ex modica occa⸗/
ſiõe ext᷑ioꝛi vr̃ ei ꝙ videat młta q̃ ñ ſunt
ſibi pñtia:ł᷑ ꝙ audiat.Silr ꝑ foꝛtẽ poᷣſi
onẽ itẽtõis fantaſma vr̃ vitas:ſic aug.

exẽplificat ĩ li.de t᷑ni.ꝙ qͥdã tata ↄuerſi

one recogitabatc'dã młieris imagine
ꝙ ei carnalt᷑ ↄmiſceri videbat᷑ etia vigi

lado.p hũc modũ põt ſiue intẽtiõem ad

imaginẽ ↄuertẽ ſiue fumos aliqs ĩmit
tẽdo:ſpm aĩalẽ ĩmutare:⁊ fantaſmata
dipᷣſimode variare ⁊ intẽtõi offerre.et

ſic diuerſa hoi facẽ appere.⁊ h̊ mõ vtit

freqntiſſime.⁊ huiꝰ ſignũ ẽ.qꝛ nũqᷓ; fac
hoĩiem aliqͥd ſentire cꝰimaginẽ nõ hẽat
i infioꝛi oꝛgão vtu᷑ imagĩiarie.nũq; eni
cecos nãlr̃ fac ſõoniare de coloꝛibo: nec
ſurdos de ſonis:nec eis talia repntat i
vigilia łi ſõnis. z modũ poſſumꝰin/
tlłere ſic.ꝙ res alio mõ ł ſᷣ alia diſpõe

appeat ſenſui q; ſit nalr̃ põt ↄtigẽ ꝓpi

variatõʒ aliqua ex pte oꝛgani:ſicut qñ
hũoꝛ ſanguine ł vapoꝛ igneꝰ dndit ad
ocłos vr̃ hõiꝙ ea q extiſüt ſint rubea.
Eppi᷑ variatõʒ aliquã ex pte obi:ſic ↄti
git alñ ꝙ ex põe cadele ⁊ diſpoe paleaꝝ
videt᷑ palee ſᷣpẽtes eẽ opatiõe nãli.ſiłe

E ĩ aliqbꝰvtutibꝰq̃rũdã reꝝ mineraliũ.
9

qꝛ iſte modꝰnõ latʒ demòes ⁊ ſunt mi
niſtri veloces potẽtes q̃ nccia ſũtad h
ſtati deferre.iõ ſenſus nr̃os freqnt᷑ de
ludũt:oñndẽtes rẽ altr᷑ q; ſit dũ eã faciũt
alf q; ſe hẽat appẽ.qð qͥdẽ fit ꝑ variati

onẽ modicã inducẽdo circa oꝛganũ vł

obhᷣm.qͥ qdẽ variatio nõ mutat foꝛmã ſʒ
ſolũ ẽ ex q̃dã acẽntali adbẽnꝰ⁊ ẽ vt paſ
ſio:nõ vt paſſibit᷑ qᷓlitas. ʒ modũ ſic
poſſumꝰintiłere. res ſiqͥdẽ q pſta ẽ fen

ſum nr̃m ſine viſibili obſtaculo pot du

płr latere:aut ipedit᷑ ᷣtus ſenſus ne p/
ueniat ad ſenſibile:aut qꝛ impedit᷑ ſpẽs
ſenſibitł ne pueniat ad ſenſuʒ.⁊ vtroq;
modo impedit᷑ ſenſus ne pcipiat quod
ſibi eſt pꝛeſto. vtrũq; autẽ hoꝛum ſatis
credendũ eſt eſſe poſſibile virtutidemo
nis.⁊ ideo dicit᷑ poſſe facere p hanc viã
vt hominẽ reddat inuiſibileʒ.quod ta/

men certuʒ non eſt.ſi tamèẽ eſt: hac via

poſſe fieri nõ eſt multuʒ incredibile.

Hhais viſis pʒ rfſio ad qõem ppoſitãẽ

qm terminada eſt in partẽ affirmatiua
patet eti in pte rñſio ad obiecta. Ad

illud eĩ quod obicit ꝙ ſenſus nõ errat
circa ꝓpꝛiu obiectũ.dicẽdũ ꝙ ̊ intlłi

q;tũ ẽ de ſui nã:ſalua.ſ.media diſpone
oꝛgani medij ⁊ obiecti.itlłit᷑ eti de ſen

ſu pticulari ꝑ ſe.in hac aüt deceptõne

ſenſus cõis ſiue fantaſia qͥ dr̃ collatia
agdmiſcet᷑ ſenſu ꝑticulari ⁊ iudicat eſſe
alteriꝰqð ẽ ſuũ. Ad illd quod obꝛ ꝙ
nulla res põt videri niſi ꝑ illã ſpᷣm.dð
ꝙ ſpem nec de nouo dat: nec de nouo
affert:pᷣ illò q erat in fantaſia ⁊ tã viua
citer virtuti illi ĩiterioꝛi obicit vt credat
ſe rẽ exterioꝛẽ ſenſibilẽ ĩtueri. Ad il⸗/
lud qð obꝛꝙ facit hoĩem videri capꝛã.

vtrũ illa ſps hoĩs deferat ad viſuʒ.d

ꝙ foꝛtaſſis ĩpedit ne pueniat ad viſuʒ ł

viſus ad eà:?ł᷑ ſaltẽ ĩꝑedit ne pueniatad

iudiciũ dum loco illiꝰoffert ſpẽm capꝛe
quẽ hʒ in fantaſia:⁊ ſic dum aſpicit ad
coꝛpꝰhumanũ eſtimat ſe videre capꝛa.
Itẽ ad illud qð qrit᷑ vbi faciat ĩmu⸗
tatiõem:ł circa oꝛganũ:ł obm:ł᷑ vtutẽ.
dõð ꝙ põt facẽ ⁊ facit circa oĩa h ꝓ loco
⁊ tpe ſicut ſibi vr̃ expedire.nec tñ vr̃ ꝙ
ſit veꝝ miraculũ.qꝛ nõẽ ibi vera for̃aꝝ
tñſmutatio aut inductio:ſ̊ ſolũ quedã

tñſitio ⁊ q̃ſi momẽtanea ĩmutatio q cũ

ondat circa rẽ verã eẽ trſmutatöonem

nõ eſt verũ miraculũ: ſ̊ vanũ ⁊ falſum

pꝛeſtigiũ.

Tlano queria

vtrũ demõ poſſit cogitatõnes
iĩmittere. Etꝙ ſic videt᷑ pᷣmo aucte.ij.

te.ps.ĩmittit angłs dñi ĩ circuitu ti.eũ

ſi bonꝰangłs põt ĩmittẽ cũ bonꝰ malꝰ
ſint eiuſdẽ nẽ.patet t. Itẽ auctoꝛi⸗
tate YJo.xiiij. cũ diaꝰ miſiſſet in coꝛ vbi
traderet eũ indas:pᷣ mittere in coꝛ nõ ẽ
aliud q; imittere.ꝗ̊ . Itẽ greg.in
moꝝ.maligni ſpũs ĩ coꝛdibꝰmaligno/
rũ cogitatöones ĩmittere non deſiſtũt.
Itẽ ſuggeſtio eſt aculeꝰdiaboli:ſed
ſuggeſtio nihil aliud ẽ q;; pue cogitati⸗
onis ĩmiſſio:ſi ergo diaboluſ põt mala
ſuggerere.ergo⁊ põt malas cogitati/
ones imittere. Cotra matb. vjj. ſuꝑ

X

illud. nihil quod in os intrat coinqnat

hoĩem dicit glo.bᷣ.ꝙ diaꝰnõ eſt maloꝛũ
cogitationũ ĩmiſſoꝛ. Itẽ ſi põt cogi⸗
tationẽ ĩmittere cũ in cogitatiõe for̃et
acies intelligẽtie.ꝗ põt mẽtẽ nr̃am foꝛ⸗
mare qð falſuʒ ẽ:cũ hoc dicat aug.eſſe

ꝓpꝛiũ pitatis pme. Itẽ nihil nobis

intimieſt q́; nr̃a cogitatio.̊ᷓ ſi diabolꝰ
põt cogitatõnes immittẽ:& põt qñ vult
ad interioꝛa nr̃a ſpũalia introire:ſ hoc
nihil aliud eſt qᷓ; illabi ꝗ̊ mẽti nr̃e illabi
põt.qð.S.impꝛobatũ ẽ. Itẽ ſi poteſt
cogitatiões immittẽ.g põt quãdo vult
malũ facere cogitare:ſᷣ ipe ↄtinue no-
bis optat malũ.ꝗᷓ nũq́; pꝑmitteret noſa

cogitatiõibꝰ malis deſiſtẽ.qð mãifeſte

falſuʒ eſt. Eſt igit᷑ qõ qtũ poſſe hat
dia reſpectu cogitationũ gñandaꝝ in
nobis. vtrũ.ſ.poſſit efficẽ ſᷣtm offerre.

⁊ ſiofferre vtꝝ nccario poſſit nos con-

pellẽ ad H̊ ꝙ nos recipiamꝰoblatũͥ. Et
ꝙ ſic vr̃.qꝛ ſi aliqͥ q pntataſpectui ocło/
rũ nr̃oꝝ nccariũ eſt nos videre.⁊ ſic de
alijs ſenſib. g ſiłr vr̃ de cogitatõibus.
quod ſi veꝝ è vr a mał cogitatõibꝰ ñ
poſſumPeuadẽ ⁊ ꝙ mala cogitare non

ſit repheſible cũ tñ dñs rephedat math

ix.qͥq cogitat mala in coꝛdibꝰvr̃is t.
PBe? dð ꝙ ĩmiſſio diẽ actũ cꝰeffectꝰ
tiat᷑ ĩ eo qð intꝰ eſt.hũc aũt actũ duptt

Põt dicẽ reſpẽu illiꝰeffẽs.aut ſiẽ cae ppn

cipłr agẽt ⁊ efficiẽt:aut ſic excitãt᷑ łim

VPellẽtis. pꝰꝰ ꝓpe accipit᷑ ⁊ ſic ↄpetit ſoli

deo r ſpẽu aĩe. ipe.n. ſolꝰẽ q p modũ pᷣn

cipał agẽt põt ĩ eiꝰitimis cogitatões ⁊

affcões gignẽ ⁊ for̃are.A?ꝰaccipit᷑ lar

e ł minꝰ ꝓpe qñ miſſio de rõe ſui nõis
q;dã vᷣtutẽ et aucteʒ ſufficiẽtẽ reſpectu
effcũs ipoꝛtat.⁊ iõ qnñ ſolũmõ dic exci/
tatõeʒ ipulſiõeʒ: large accipit᷑ ⁊ minꝰ
ꝓpe.⁊ ſic cõpetit demòi reſpẽu aĩe.qm
eiꝰoffm ẽ ſiue ppᷣſuʒ ſtudiũ eidẽ malas
cogitatõnes ſuggerẽ.x ſic pʒ rñſio ad
rõnes ad vtrãq; ptẽ.nã rões ⁊ auctes
aq pmã ptẽ inducte pcedũt de miſſiõe
⁊ imiſſiõe cõiter dicta.rões pᷣo ad oꝑpo
ſitũ ꝓcedũt de immiſſiõe dicta ppꝛie.
Agd illud pᷣo qð qrit᷑ yltio q;tuʒ poſſe
habeat demões reſpẽu malaꝝ cogita/
tionũ nr̃aꝝ.dicẽdũ ꝙ fanꝰpñt offerre.

ini
ſnt⸗
ſtian
nlindc⸗
bocogitat
Uſteäcomn
gtite Ufa.
pitſacki⸗
füniſtinc⸗
circayrii
ocioſa ro
turpety
töes tin
diligete⸗
abons:
fitwto
gimererce⸗
bickenbon
pirbarnal
gnbus.

in
ſecönesin
esadole
acogaee
nickon
ſupact.
adep
tmblißt
ſruſiga.
Moe ſtcut
iymannde⸗
iſtina⸗
Calas
Woisine
igmeince
wiſtrane
oportun
nocpie
litinne
cgletlce
dig tote⸗

finerin

bdiciten
nosag m.
Aoor
gfectöe⸗
ſpeiami

rntnnin
Weſtmoi
Niſiäten,
Wneſßft
ooſdh
tinnoiresd
mitinfeilen
Jiſipet
Renicorl
deyenveno,
nireretnoſa
go mäieſte
üͤpſede
WrNosn,

„ * 1
‚R
RNCOͤ

—

Noogmi
phwa
vib ñzi
tickeffrt
acniptr
ſeciebn
trciät tin
ſc putſl
io mcüß⸗
6Ciie
fiiſemn
ſlünodenn
„ „ 1
jfeſpanden
röts ult
cürornii
sonc/
icnr,
pi gfent

Ad illud autẽ qð querit᷑ vtrũncẽio
poſſint ↄpellere:diuerſimode a diuerꝰ

rñdet᷑.quidã eĩ dicũt ꝙ nccario poſſint
ↄpellẽ ad cogitatões maloꝝ nõ tñ ma/
lascogitatio eĩ q de malo nòẽ mala:
niſi eq comitet᷑ affectio mala que eſt in
ptate nr̃a. Alijs vᷣo vr̃ ⁊ ꝓpbabiliꝰ nõ
pñt facẽ.quo facto nccio cogitemꝰma⸗

lũ niſi in caſu:iʒ cũ cogitatio aĩe nõ ẽ

circa vtilia occupata.cũ ei euagat᷑ etẽ
ocioſa rõ põt ei diaꝰofferre imaginem
turpꝑẽ ⁊ vanã.⁊ iõ volẽti malas cogita/

tiões ⁊ imaginatoes effugẽ ſollicite et

diligẽter cauẽdũ ẽ ne ↄtigataln aimũ
a bonis ⁊ ab vtilibꝰcogitatõibꝰreuoca

ri.hoc tñ difficile ẽ ei qͥ ſolitꝰ ẽ in bonis
aĩm exercẽ cui multo faciliꝰ ⁊ delecta⸗
biliꝰẽ in bonis pᷣſari cogitatõnibq; ſit
piris carnalibo in fedis ⁊ turpibꝰ ima-

Llinto queri·
vtꝝ demões poſſint malas af-/
fectõnes impmẽ? Etꝙ ſic vr oſee.vyvpy.
oẽs adulterates ſicut clibanꝰſuccẽſus
a coquẽte.⁊ glo.ex poit ꝙ clibanꝰ ẽ foꝛ

nicatoꝛ:⁊ coquẽs diaꝰ.ꝗ̊ &t . Itez 5.

ſuꝑ act.y.dicit qꝙ diaꝰfraudulẽta ⁊ cal
lida deceptiõe aĩam in affectũ malicie
trahit:ł̊ Hͥ nibil aliud ẽ q; puã affectiõo,
incẽdẽ.g c. Itẽ diaP?pot carnẽ nf̃a,

ↄmouẽ ſicut dr iob.vi.ſuꝑ illud terra
tradita ẽ ĩ mau ĩpij.ex põit greg.i.caro
in manu diaboli.ſi ̊ carne ↄmota exci

tat᷑ ſtimulꝰↄcupie qͥ ẽ in nobᷣ tãq; igni

culus pᷣue affectõis.vr ꝙ diaꝰ poſſit in
nobis incẽdẽ affectõem ↄcupie. Itẽ
ignẽ incẽdẽ nõẽ aliud q; igni pabulum
miſtrare:ſꝶ̊ male imagines ⁊ extẽioꝛes
oppoꝛtunitates ⁊ occaſiões ſunt fomẽ
ta ↄcupĩe.& vr ꝙ diaꝰ hũc ignẽ ↄcupĩe
poſſit in nobis accẽdẽ. Itẽ calidũ põt
calefacẽ.ꝗ̊ infläãmatũ põt inflamare:ſʒ

diaꝰtotẽ inflamat immo ⁊ in eo ſunt
flame ⁊ incẽdia vicioꝝ:ſiẽ dr̃ Jac.iij.et

ι

ð.dicit ⁊ mgr dicit in l̃a.ꝗͥ põt diabolꝰ

nos ad maluũ inflãmare.ergo ⁊ incdẽ.
Ad oppoſitü imago maxie pꝑficit in

affectiõe ⁊ volũtate. ſi diaꝰñ hʒ poſſe
ſup aĩam inq;tũ dei imago.ꝗ̊ nõ vr̃ ꝙ

poſſit affectöem nf̃am incèdere. It?
libᷣtas arbitrij còſiſtit maxie in affectu

ſiue ĩ volũtate:ſᷣ li.ar.ẽ illud ſuꝑ quod

mãme põt dia?.g vr ꝙ minime poſſitin

nr̃m affectũ.& ſi nõ pot itellectui cogni
tionẽ ĩmittere.ꝗ̊ multo minꝰ affectòe,ʒ

incẽdere. Itẽ cogitat pambulus ẽ

ad affectõem:łᷣ qð nõ põt in diſpõeʒ nõ

põt in ↄplemẽtũ.ꝗ ſi dia nõ põt imittẽ
cogitatũ:nõ põt incẽdẽ affectiꝗ. Jtẽ?
ſi põt malas cogitatões accẽdẽ cũ huiꝰ
mõiaffcòes ſꝑ ſunt culpabiles ↄtinue
poſſʒ nos facẽ peccare.qð nefas ẽ dica

Eſt igit᷑ qõ q̃ dꝛa ſit int incẽdẽ ⁊ im/

mittere:⁊ ꝓ q́;to diaꝰmagꝗ dr̃ incẽſoꝛ ᷓ
imiſſoꝛ:cũ ecõꝰ videat᷑ cũ multo pluſ ſit
affici q; cogitare. We?oõð ꝙ incẽdẽ
actꝰtñſlat a coꝛpalibꝰad ſpualia.ĩ coꝛ

palibꝰaũt incẽdẽ ẽ nõ ignẽ gñare: ſ̊ po

tius igni pabulũ miſtrare:łapplicido
ignẽ ↄbuſtibili:ł ↄbuſtibile igni.ſic eti
ſpũalib.ignis aũt iſte cupia ẽ ſiue li
bido puerſa.pabulũ iſtiꝰ ignis ſunt co
gitatões ⁊ affcões carnales ⁊ trene: et
delectatiões fede.⁊ ita ĩcẽdẽ ĩ ſpũalibo
nõ tmmõaccipit᷑ reſpẽu affcõnũ:imo ꝰ
cogitationũ.⁊ reſpẽu vtrarũq; nõ diẽ
actũ ſic pᷣncipłragẽt:ł ſolũ ſic excität:
2 ſbmiſtrat᷑.qm igit᷑ dia pot nos ad ma
las cogitatões ⁊ affcões excitare lʒ nõ

poſſit eas ĩ nobis ſua ptãte efficẽ. ideo

rẽe ⁊ ꝓpe a ſcis ⁊ a doctoꝛibꝰſacre ſcri ⸗
pture icẽſoꝛ or̃ nõ immiſſoꝛ.⁊ ↄcedẽde
ſunt rões ad H̊. Ad ilłq ꝗ̊ quod obꝛ

diaꝰn põt ſuꝑ imagie:nec ſuꝑ li.ar.dð
ꝙ nõ põt ſicagẽs ⁊ mouens pncipale.
põt tñ ſiẽ ſuggerẽs ⁊ ĩducẽs.⁊ q̊ eſt qð

dicẽ dam.violẽtiã alicuiĩferre ñ pnt⸗d.in
nob eĩ ẽ ſuſcipe eoꝝ iĩmiſſiões. Ad il
lud ꝙ ñ poſſit i cogitatiõeʒ.dð ꝙ ſiẽ nõ

põt cogitatõʒ for̃are:ſic nec affectõem

pnciptr care mouẽ:ſic aſt põt affcõeʒ
icẽde: ſic eti cogitatõʒ. Ad ilłd qd vl

tio obꝛꝙ tẽ poſſʒ facẽ nos peccãe.dð q;

yeꝝ ẽ ſi po ĩcẽdẽdi ĩpoꝛtarʒ nccitatẽ pᷣ
pcipuã ⁊ affectiuã ptatẽ reſpẽu aſrcòiſſ

pue:ł ſi pdictũẽ ñ diẽ cm effi ciẽtẽ: ſᷣ

diſt ponẽtẽ. q quidẽ diſpõ efficaciã n bʒ
niſi nos demꝰei vigoꝛẽ ex nr̃a negligẽ

tia vel oſenſu.

Erto et ultimo

qrit᷑ vt demones poſſint ſcru

tari ſecreta nr̃e ↄſcie. Etꝙ ſic vr:de⸗
monũ offm eſt accuſare ſᷣm qð legit᷑ in
apoc. xij. piect ẽ accãtoꝛ fratꝝ . ꝗſii
iudicio arguet᷑ de ſecretiſſimis cogita-

tiõibꝰvr̃ ꝙ he nõ latet accãtoꝛẽ noſtrũ
Itẽ pcẽm ẽ caracter beſtie ſm quod
inſinuat᷑ apoca.xiiij.ſᷣ vnuſqͥſq; cogſcit

pꝓpꝛiũ ſiẽculũ vbicũq; ponit᷑.g diaꝰco⸗/

gnoſcit pcẽm vbicũq; ſcit:p nihil eſt in
nobis ſecretiꝰ q; ſint pcca cogitationũ
nraꝝ ⁊ affectionũ. ſi hoc diaꝰpõt vidẽ
ſecreta ↄſcĩiaꝝ nr̃aꝝ rimari ppt. Itẽ
aug.xij.ſuꝑ ge.ad lit.mali angeli cogi
tatòem nouerũt.qꝛ młta pdicat que nõ
pdicerẽt ſi cogitatõnes nõ nouiſſent.
