bilib. ergo ſi ꝓducit᷑ in eſſe H̊ nõ erita
nã ſ̊ ſolũ pꝑ creatõnem. Itẽ oĩs actio
creature terminat᷑ ad hoc aliqͥd: ſ̊ for̃a
nõ eſt hoc aliquid.gꝗ termĩat᷑ ad foꝛmã.
ergo cũ ꝓductio nalis ad illud tiet᷑ qð

ꝓqducit᷑ ꝑ nãm:ĩpoſſibile ẽ foꝛm pduci

ab agẽte creato:nec nãm hoc ↄſtat:⁊ oẽ
qðᷣ ꝓducit᷑ ̃m aliqð hoꝛũ ꝓducit᷑.ergo
nihil. Itẽ cuʒ ꝓducitfora aut et aliq

aut ex nihilo.ſi ex aliquo: ſed oẽ qð eſt

ex aliquo habet aliquid ſui cõſtitutiuũ
tanq; pncipiüũ ĩtriſecũ.ꝗᷓ for̃a ẽ ↄpoſita
ex mꝗ ⁊ for̃a:qð abſᷣdũ . ſi ex nihilo:ſᷣ

oẽ qð ex nihilo creat᷑ẽ a creatoꝛe.ergo
mulia for̃a ẽ ab agete creato. Itẽ cuʒ

foꝛma ẽ in poꝰmẽ:aut eſt in poꝰin q̃ aut
a qua aut ex qua.nõ ex q̃:hoc ꝓbatũ eſt
cũ foꝛma hẽat male pn vex qoſtʒ: ĩmo
ſit in ſimplici eſſentia cõſiſtes. ĩ qua t
a qua.nõa qua q; materie nõ eſtagere

nibel o
ariac
ſofenno
ngie
ſtrogucn
ggesce
rtef
Mc⸗
Ugalt⸗
igiat
aiiſtniot
Fiſpiſii
oömanoue
Gogpiron⸗
fagine
Abodee
ſandd.
fnſe
Prian.
eliſtein
unm.
lobt
otietil
voolie
hirtiſeſein
ſbiapnari
uephert
agelednin
beſönts
ditheßy
gatstn⸗
mogerne⸗
1boſ
dalfagee
bʒyititi
agesp
rerptſie
nastiſ
ite intlt
gutingn
bllagit
effelatd
güqei

uireſpan
nmatone
Naeor

ner
Nirde
ninda
re
imm⸗
Plrisfti

uen.

Neſunn,
Etgiſtr
wrsſine
mMöppter⸗
fyois ſo
nneipiü
cniddinn
vandn
haſcacte
eiora. i
abiietrul
wenpebilei
macigis⸗
ehrente
lroisactio
liccesiofa
iaafomi.
Ulnd iel ed
fcmipan
oc ſarte⸗
ofaanretai
beſetegok
,ſiennbing
enrel
o. Jch
inwnin
Nc
ee

„ 4
A

ergo ſolũ in po yt in q̊: foꝛ q ſoluẽ ĩ
poeoyt ĩ q̃ tõlr̃ ẽ ab extrĩſeco:⁊ nulla tat

foꝛmaẽ nãł ła nã. nullũ agẽs creatũ
põt nãlẽ foꝛm ꝓducẽ. ʒ ois res ſicut

*

vult dam. ⁊ phᷣs hʒ ꝓpꝛiã opatõeʒ· alio
qn aliqͥd eẽt ocioſuʒ in nã: ̊ ois opato

boni alicꝰẽ opatrix:alioqͥn ẽ fruſtra.S

videt᷑ oĩs res aliqᷣd poſſit pducẽ ſiue

2„ £

opari ad alicꝰ pductiõeʒ.aut g mẽ:aut
for̃e.nõ mẽ.ᷓ fore. Itẽ vni coꝛuptio
E ↄꝛij gñatio.nũqᷓ eĩʒ abicit᷑ frig niſi p

ĩtroductiõeʒ caloꝛis:nec ecõꝰſ vſtat ꝙ
agẽs creatũ põt abicẽ ? coꝛũpe vↄꝛiũ.g
põt ſe t ſileʒ ſibi inducẽ. J tẽ certü eſt
calidũ calefacit:qͥ nõ nouit idigʒ ſe en
u. 5 caloꝛ ignis gñat caloꝛẽ. g pi roe qᷓ
calidqũ gñat calidũ:hic ignis gñat ignẽ
cũ ñ ſit mion vtut Itẽ certů ẽ cqobm
gñat ſibi ſilitudinẽ ĩ ſpecto. qð patet ſi
ovm amoueat᷑ ne? reſultabit ibi ſikitu⸗
do. pi rõne ſiadſit mã diſpoſita agẽs
põt gñare ſibi ſitez ĩ na. S . Hesdo
ad ̊H ꝙ de eductiõe for̃e ĩ eẽ qdruplicit
fuit pð. Quidã ei poſi uerüt latitatõem
for̃an ſiẽ ĩppit᷑ anaxa goꝛe.⁊ ilłdd põt du
pkr ĩtiłi.aut ꝙ ipe ponẽt foꝛmꝗ actualẽ
exiſtẽ in mã ſ nõ appere extriſec ſicut

pictura opta pano.⁊ iſte mo i poſſibke

oĩo.qꝛ tẽ ↄꝛia ſił ponerẽt in eodẽ.a?ꝰꝰ

põt itlli ſic. vt eentie for̃aꝝ ſint ĩ mã in
Pnõ ſolũ latẽtes ſ̊ entes in po vj mãʒ

hẽat ĩ ſe ſeĩales oĩm vtutũ for̃an rões

ſibi a pᷣmaria ↄditõe iditas.⁊ iltq cõcoꝛ
dat ⁊ phie ⁊ ſacre ſcripꝰ ire:x p actoeʒ

agẽt᷑ educent᷑ ĩ actũ.ſ hic itlłct;nõ fuit

hᷣpõnis:ſᷣ pᷣm fuit ſᷣm qð expoſitoꝛes
vñt. H eĩʒ põ fuit ꝙ agẽs pticlare nibil

agat ß tm detegat. Aafuit põ phoꝝ
modernoꝝ ꝙ oẽs fofe ſunta creatoꝛe

⁊ H põ põt duptxr ĩtlłi.vꝰe de ſit pnci
palr᷑ agẽs ⁊ ꝓducẽs ĩ oĩ rei ↄditõe.⁊ ſic

hʒ vitatẽ. kita q de ſit tota cã efficiẽs
⁊ agẽs pticłare nõ fac niſi mãʒ adapta

re.vt ſic ꝓduẽ aĩiam rõlẽ:ita ⁊ alias foꝛ
mas.⁊ iſte itlłct vr fuiſſe illoꝝ phoꝝ.⁊

iſte intlłetꝰẽ ĩpoſſibił. qꝛ agẽs ptickare

9

aut induẽ aliqùd aut nihil.? ſi nihil. S ni
hil agit.ſi aliquid induẽ. vr̃ ꝙ aliquã

efficiat diſpoeʒ. ß qᷓ rõe poteſt ĩ vns: vi
aliã. qre iſta poſitio nõ eſt ratõnabilis.

Tertia põ ẽ ꝙ fofe nales fere oẽs ad

minꝰ coꝛpales cuiuſmodi ſunt ełares
for̃e: ⁊ for̃e mixtõis ſunt in pèmẽ⁊ ꝑ
actionẽ agẽi pticulan educũt ĩ actũ.⁊
iſta ẽ põ quã vr̃ tenuiſſe phſ:⁊ mõ tenẽt

còit᷑ doctoꝛes in phia ⁊ theoꝰ.ſ̊ h duas

bʒ vias.nã qda dicũtꝙ hꝰmõi for̃e ſũt

in mã in poꝰ receptia:x q̃damõ actiua:

ſiue coopatia.qm mã ⁊ hʒ poſſibłitatẽ

ad recipiẽdũ:⁊ etiã iclinatõʒ ad coopãa

duũ.x ĩ agẽte ẽ hꝰmõi foꝛꝰ ꝓducẽda ſic iĩ
pnꝰeffectio ⁊ oꝛiginali.q;ꝛ oĩs foꝛma ꝑ

nãm ſue ſpẽi recipit pᷣtutẽ młtiplicĩdi

—

ſe. vñ ĩductõ for̃e ẽ ab agẽte foꝛmã ſuꝗ

młtiplicãte.Et põit ex vin cadela.quõ

vna ĩflimat młtas.⁊ ab vno obᷣo relu⸗
cẽt młte imagĩes ĩ płib ſpecuł.⁊ huiuſ

„

modi for̃e vt dñt nõ hñt ex qᷣ ſint mãlit᷑

H ex aͤoꝛiginalr.x iõ nõ vñr creati: nec
dñr eẽ ex nihilo.ilłd eĩ creat᷑ qð ndeſt
ß talis foꝛma ſic ꝓducta aliquo mõ eſt

Tũ ratiõe agẽtis.tũ ratione materie.

Alia via eſt ꝙ foꝛme ſunt in potẽtia
materie. nõ ſolũ in qua ⁊ a qua aliquo

modo:ſed etiã ex qua.⁊ hoc dicũt:nõ qꝛ

ipſa eẽntie materie ſit ex qua res ꝓdu
citur: ſed e in ipſa materia aliquid eſt

cõcreatũ er quo agẽs dũ agit in ipſuʒ

educit foꝛmã. nõ inq; ex nihilo tanq; ex
aliquo quad ſit tanq; aliqua ps foꝛme

ꝓducẽde: ſed quia illud teſt eẽ for̃a

⁊ fit foꝛma:ſicut globs roſe fit roſa. Et
iſta poſitio ponit ꝙ in mã ſint virtutes

omniũ foꝛmarũ ꝓducẽdarũ naturalit᷑

2 cũ pꝛoducit᷑ nulla quidditas nulla ve
ritas eẽntie inducit᷑ de nouo:ſed dat ei

noua diſpoſitio. vt qð erat in potentia

fiat in actu. Differũt enĩ actꝰ potẽtia

nõ quia dicàt diuerſas quidditates: G
diſpoſitões diuerſas eiuſdẽ.nõ tamen

ſunt diſpoſitões accidẽtales:ſed ſbſtã⸗

tiales. ⁊ hoc nõ eſt magnũ ſi eſt in potẽ
tia agẽtis creati.vt qð ẽ vno mo facia:
eſſe alio modo. Et hec poſitio int oẽs
pdictas videt᷑ eſſe ĩtelligibilioꝛ ⁊ vitai

vicinioꝛ. hãc poſitõem credo eẽ tenẽdꝗ

nõ ſolũ quia eã ſuadeat rõ: ſed etiã q

ofirmat auctoꝛitas aug.ſup ge.ad lit.
quaʒ magr allegat. ꝙ que ꝓducũta na
tura ſ̃m ratões ſeminales ꝓducutur.

iĩi ĩ ki:nò i pti

i

NANuid aũᷣt ſint iſte ratöes ſelales vide
bitct᷑.j.qñ de his erit ſmo. Scpᷣm hanc

igit᷑ poem ſuſtinẽdũ ꝙ agẽs pticulare

e&ucit foꝛmas ⁊ inducit:⁊ res nales p/

qucit:⁊ rões ad h̊ iducte ſunt ↄcedẽde
Ad illud g qð obꝛ ꝙ deꝰ operat᷑ vſq;

mõ. dõ ꝙ ven è qꝛ p ſe opat vł cũ alis
vñ ar nõ vʒ. de vſq; mõ opatꝗ ages
creatũ ei nõ coopat᷑. Ad iliqd qð obꝛ

nõ põt in nãʒ.dð ꝙ nõ ẽ ſie.qꝛ mäle
pᷣn vnõ ẽ in alio vt in poꝰcũ ſit de ſe po
tẽtia.tũc eĩ poꝰeẽt ĩ poꝰ educẽt᷑ pode

H.q nõ ẽ intlłigibile. ſecꝰẽ in foꝛdpyt
viſuʒ eſt. ⁊ iõ nõ ẽ ſike. Mõt etiã ſumi
r0 ex pte agẽſ.qꝛ pductio creature cuʒ

ſit agẽs lĩtatũ:ẽ puctio ſitłis a ſili.ſed
ↄſtat nihilagit rõe mẽ ſ fore.iõ magis
põt in foꝛmꝗ q; ĩ mãʒ. Ad iltd qð ob
ꝙ pnareꝝ ſũt ĩcoꝛuptibilia. iltq ĩtlłit᷑
Fm foꝛmã.⁊ ideo foꝛaĩ pticulari gñat ⁊
conũpit᷑.põt dici ꝙ eẽnanõ remanetĩ

po' poſt conuptõem ſiẽ ante gñatöem.

Eld illd ꝗð obꝛ ꝙ actio nẽ ad ̊ aliqͥd
at. dõ ꝙ ſicut dicit phs Pbe loquẽdo
ſoꝛma nò gnat ſ̊ ↄoponit᷑.cu eni pqucit

foꝛma nõ pducit in ſe nec p ſe:ſed vtin
mã. 2 ſic facitↄpoſitũ:⁊ ad iltq termiat

gñatio.nihilomiꝰgnatio pductio nãt

reſpicit ↄpoſitum pᷣncipalr̃ gr̃a foꝛme.

Ad illud quod obicit᷑ vtꝝ ex aliquo

aut ex nihilo.dð ꝙ ſᷣm tertiã põeʒ for̃e
pꝓducũt ex aliqͥ:ſ nõ ex aliqͥ nãlit ł cõſti
tutiue:ł ex aliq oꝛiginalr̃. vłſᷣm tertii
opiõeʒ fiũt ex aliqͥ:nõ ꝙ ex.dicat ptẽ:hj
dicit. ſbalitatẽ:ſicut roſa ex globo.qͥa
glob“fit roſa. p H̊ pʒ yltimüũ. Löce
do enĩ ꝙ foꝛme nales ſunt in mã q;tuʒ
aq potentia: ⁊ in qua:⁊ ex qua: a qua.
GFßm pꝛedictü modũu. Et ſi tu obicias ]M)
mã nõ agit necↄſtituit. dðð ꝙ eẽntia mẽ
ſolü ſe hʒ p modũ receptiui:ß ſ eĩariu,z
ingitũ ſe bʒ quodã modo ꝑ modũ acti.
dã mõ p modũ paſſiui qin coopatagẽ

ti. nihilominꝰ ipm variat᷑ ab yna diſpo
ſitione in aliã vt dictũ eſt. Hec igit eſt

ſumma põ ꝙ ages creatũ nullaʒ quid/

ditatẽ nec ſpᷣſtantialẽ nec acẽntalẽ oĩo

Pducit:ſed entẽ ſo vna diſpoſitiõe fiat
eſſe ſubalii.

culari.ł intlłit ſm eẽntiã ñ

Ecundo queri

iur vtn veraꝝ foꝛmaꝝ ĩductio

poſſit eẽ a ſpu maligno. Etꝙ ſic vr

ppmo aucte ſacre ſ. cripture Exo.pij.dr

fecerũt aut malefici ſiłr. ß ↄſtat ꝙg vga
moyſi ↄuerſa fuit in veru dꝛacone:ali-

oGòn nò eſſet verũ miraculũ.ſigᷓ malefi

ciſſikłr fecerũt:æ hoc nõ niſi vtute demo

nũ. demones veros ſpetes de virgiſ

facere pnt.ꝗ neras foꝛmas inducere
Itẽ in glo. hr̃ idẽ. demões diſcurrũt
p mũdũ ⁊ ſbito ſemia afferũt:ſic ꝙ no⸗
uas rerũ ſpẽs ꝓducũt.ex h̊ pʒ ꝙ ſpẽrũ

ſiue foꝛmaꝝ iquctio ſita ſpu maligno.

Iſtẽ maioꝛẽ ptãs demonuʒ q; hoĩm

partificiũ: ſᷣ hoĩes mediãte arte alche-

●

mie diuerſoꝝ metalloꝛũ ſpẽs faciũt.g

mhkto foꝛtiꝰh demões pnñt. Itẽ qð ſb⸗
laacet potẽtie inferioꝛi ſbiacet ſupioꝛi:ſᷣ

poꝰdemonũ p nãʒ ſupioꝛ ẽ potẽtijſ reꝝ

*

uas ſpes põt inducẽ ⁊ iduẽ.ꝗ⁊ poade/
monũu. Itẽ foꝛme m ſemiales rões
latẽt in mã vt hr̃ in lr̃a ⁊ pdetiatũ eſtg.

⁊ ad hoc ꝙ fiant in actu nõ indigẽt niſi
extriſeco adiutoꝛio:ſi ergo diabolꝰſcit
modũ educẽdi ⁊ poſſe hʒ ad adiuuãduʒ

ergo veras foꝛmas põt inducẽ. Itẽ
oꝛdo vniuerſitatis ẽ vt ſupioꝛa p nãm
inffuat in inferioꝛa: ſicut pʒ ꝙ celeſtia
influũt in hec inferioꝛa:ſ ſpualia młto

ſuunt ſupioꝛa reſpẽu coꝛpaliũ:qᷓ; coꝛpa⸗
lia reſpẽu coꝛpaliuzʒ. ſi coꝛpale adeo
Ppot influẽ in coꝛpale ꝙ ſua influetia et

vtute ⁊ actõe educit foꝛmã de poĩ actũ
ſicut pʒ tã in actõe ełoꝝ qᷓ; coꝛpaliũ ce-

leſtiũ.g multo foꝛti põt h̊ ſpũs ſiue bo
nus ſiue malꝰ. Cotra exo.vij. abſoꝛ⸗

buit iga moyſi pgas magoꝝ. qð expo
nẽs aug.ait.⁊ hr in glo.moyſi pᷣga ab-⸗

ſoꝛbuit pᷣgas nõ dꝛacones.abſoꝛbẽ enĩ

potuit qð erãt:nõ qð nõ erãt.g virge qᷓ

vigebat verſe in dꝛacones erant virge
nõ ver ſe in ſerpetes.ſi ergo demones

tunc opati ſunt ita excellẽten yt potue⸗
runt.videtur ꝙ ſpecies rerũ nõ poſſint

vere traſmutare aut educere. Itẽ. i
Thi. ij. dicit ꝙ manifeſtatio antichꝛiſti

q

naliũ.q; dr iob.xl.nõ ẽ ptãs ſup tra q ei
poſſit ↄpari. ſi nã inferioꝛ veras ⁊ no

crinig

onien
abtſi

cbiie
ſuͤgno

ngea

frbuem

niſe⸗
zſo
angs.

dgtaltea

ctuer

ppeyn
mi her
chyulin

in
ziliigts
glteſinätt
atſckppel

fcalieh

Gifciat⸗
ſcioles:d
ſeßeanoe
nduckve
vergsi

kqcalan

lrobur
abiſtiz
ſrni!
noncie
ſerasfon
orm
ſondd
ſntper
ſedegl
poiſice
duptrt⸗
rtur⸗
inte pin
mnü
ſierdn
ſemineie
gaͤtefrne
Ptutegi
eforn⸗
böreni
dpoi

. 2⁰* .

—

der⸗ erit in ſignis pdigis mdacibus ſm xi num poõtexpedire? adiunareiß re; .—
opatõem ſathane. ſi ꝙ mẽdacia erũt pꝓ nẽ non pot ꝓducẽ.dð igit᷑ ſpũs mali
Kicucto digia ⁊ ſig.&̊ nõ vẽ faciet qð videbit fa⸗ gnippñt for̃as artificiales inducẽ pꝑ vir
biſeyf cere: ſᷣ tũc maxie opabit᷑ diaꝰſᷣm poſſe tutẽ ꝓpꝛia: for̃as nãleſ pꝑ pᷣtutẽ alienãa
Lopidj ſuũ.ñ põtveras foꝛmas ĩducẽ. Itẽ p.ppꝛiã auũt nõ pñt.⁊ rõ hꝰẽ qꝛ opat᷑ per
Kpig ſup iild.imiſſiões p ãgłos maloſ. glo. modũartis ĩ B: nõ p modũ nẽ. vñ ſic
Wndglii⸗,·⸗ aug.ea q mirabłr in creaturis fiüt:at/ nã nõ ꝓducit foꝛmaʒ artificiale:ſic nec
lionglei trribuẽ malis agkis nõ audemꝰ: ſ̊ ſbto agrs foꝛmã nãlẽ. Si qrat᷑ rõ hꝰ:dico ꝙ
mmnden de uͦgis facẽ veros ſpꝑtes ẽ miraculũ. limitatio potẽtie ageſ ad talẽ et taleʒ
nsRfi qgqꝛ3 ſolitů curſ uʒ nẽ.ꝗ̊ H̊ nõ põt malus effectü bin diſpoeʒ dei⁊ pmariã oꝛdia
nsidrtt aunngls. Itẽ rde vf hocipm ſi ic. o qd tionẽ cãn. Rurſus ſi qras rõem qre
Esdian pat alteri ſpèm ⁊ actũ ens actu reſꝑ de ſic diſpoſuit:idico ꝙ; oꝛdo ſapĩie hoc .
müͤrſcgn⸗ ctu eiꝰqð dat. H ꝓbat phᷣs 7 dicit in. yſ. reqͥrit.Cü eĩ ſ it eplex agẽs. ſ. . de . na. M 9 5
Hpoſpeĩ pme phiec.nihil eĩ dat q no bz:ß ägts intelligentia. iſta ſi unt agẽetia oꝛdinata AA
ümln malnec gne nec ſů pẽ ↄuẽit cũ iſtiſ rebꝰ ita pmu pſuxpõit᷑a ſecũdo⁊ ſecuůduʒ
onhain coꝛpalibo. g nõ poõt ei for̃as ⁊ ſpẽs dze. pſi uppõit᷑ a 3 ve enĩ opat ex nihilo. na
earach⸗ AItẽ ꝓductõe ſiue ĩ tñſmutatde ren vo nõ facit ex nihilo:łᷣ ex ente ĩ potẽtia
Pistriüt : nzãliũ agls obpat. aut g nalf:aut artifiii afs ſupponit opatonem nẽ ⁊ opat ſup
Jücdſb alit. ſi nãlr ců nã ſit vis inſita reb ſilia ens ↄpletũ.nõ ei facit lapides:ſed oo
eiipini, er ſitibe pcreas:tuc facẽtaͤglos. li arti⸗ mü de lapibib. vñ ſicut nã nõ pot anti
RKLKZ ficialit: t q ẽ ab opante artificialit efſft cipare opatoem deigqe de nihilo ꝓdu
ſottit artificiatü. foꝛme qs inducit ſuntar· cere: ſic necars opatõem ne. Sed tẽ
ent tiſiciales: aſin⸗ artificialis nõẽ aſin⸗ qres q̃re nõ eſt ecõvt ars bceclatnim „ — — H
tede⸗ pej equoce. ? ſür man’? Zſilia. S nucz Et do ꝙ opatio nulis per nam pus eſt 8 † a n en en A C
aesds inducit veras fomas. Atẽ ſi iducit in eodẽ q; opatio artis. Et pterea eſt –
däds veras foꝛmas. facit pa mir acła.g mi alia ratio.quia agẽs ꝑ nam pꝓducit ſibi
iinichi racula nõ atreſiat potetie dĩne.̊n ſüt ſimilẽ m virtuteʒ:ß ages m artẽ ſile
weneeft robur fideixpiane. Si dicas ꝙ dẽt ſolü ßm ſpẽm vel igeã vel exẽplar:qꝛ S
* “ül ab iſtis. qrit᷑ quõ differãt ⁊ quõ pnt di · in ꝓductõne rei nälis ſiue foꝛme nalis
ii immil, ſcerni WMeead pdictoꝝ intlłntiã eſt ages aliquid imptit paſſo ⁊ nihil ĩptit᷑
ni. N noõndũ ꝙ qñ qrit vtn demõ poſſit ĩquce aliqd niſiid reſpectu cuieſt in actu ſm
Mapon veras foꝛmas.aut trãſmutare de foꝰ virtutẽ. ideo foꝛmas illas de potẽtia in
gckeſt in foꝛmã. nõ eſt qõ de foꝛartificiali.qꝛ actuü educere nõ põt: niſi qð agit ꝑ mo
dillanti⸗ planũẽ ꝙ põt facẽ imagineſ ⁊ figuras duʒ nature. In artificialibn autẽ nihil
linchcanpe ſicut hoõ.ſᷣ de foꝛmis nalibꝰ vtꝝ ſcʒ poſ imptit᷑ paſſo. ſecũdũ aufert vel mutat
opelentn ſint ven ſerpetẽ c vera ranz ꝓpducere ? ſm locũ ſicut patet in foꝛma ↄpoſitõis
ninftnitie ſic de aljs. Ad hac qõem rñdẽdũ figura inciſiõis.et hĩc eſt qgagens p
ideſp iinn p„ diſtĩctionẽ.qm ꝙ demõ foꝛmã ĩducat Artẽ nõ põt ꝑ virtutẽ ꝓpꝛiꝗ foꝛmas na⸗
zcohglic⸗ dupkr põt iĩtlkigi. aut ꝙ vtute ꝓpᷣa aut ⸗ les ꝓducere:niſi ille ſolꝰq Eact'plenꝰ
Iſpisſuen ꝓvtute aliena. ſi intelligat ꝙ inducat ? pfectus reſpectu omniũ ta in cogno⸗
denardrſ⸗ vtute pbᷣa:ſic abſq; dubio flin ẽ.⁊ H̊ dit ſcendo q; in opando.ſcilʒ ſolus deus.
goꝛ gdel aug.ſi itlligat ꝙ tute aliena.ſ.p vtu⸗/ Bicam igit᷑ bꝛeuiꝰq; bas for̃as de qb⸗
noriiin, tẽ reꝝ nãliũ qua ↄiũgit ad inicẽ: ſic põt· loquit demoõelſ pñt ye tñſmutare: no tñ
. abiclinn ſiẽ è exin agricola ſegetes mediste vtute ſua ſᷣ nẽ. vñ tin ſüt miſtri nõ pnci
eritgni ſemine iacto ⁊ fra germinãte:⁊ aq irri pales agetes. qꝛ ſi eẽnt Pncipales agẽ
Semnii gãte fructificare fac᷑. Hẽ vᷣtute alina tes cuno ꝓducãt p ↄns:noĩe ⁊ ſc pqu
coromni vtute aut ꝓpa gnat ſibi ſileʒ. ⁊ rõ boeſt cereẽt ſiẽ creatoꝛ? ila eent creatões qð
rmt,/ q; foꝛ nt nõ ꝓducit᷑ niſia ↄditoꝛe ne. x aug. expſſe negat. vñ tres roes p veru
i win iõ rẽ nãlẽ virtute ſibi ingita ꝓducit ſed ↄclugũt.qm no ꝓbant quod faciãt vir/⸗
. N opãdo in agricultura cõꝑat᷑ yt artifex tute ſua:ß ïtute ſeminũ adductoꝛũ.

Ad illud qð obꝛ ꝙ virtute ppᷣa quia
dotttia ẽ excellẽtioꝛ.dð ꝙ illa ppõ pᷣ hʒ

vitatẽ niſi de vᷣtute qͥ p oẽm modũðẽ ſu
Pioꝛ.x ſi in alijs hʒ locũ:oʒ intlłi in his
ad qͥ vtraq; itꝰhʒ ſilr oꝛdiari alr põt eẽ
flm.ho eĩ potẽtioꝛ ẽ aſino:nõ tñ pot gña
re aſinũ:ſic aſinꝰfacit.qͥa vtꝰei nõẽ ad
hoc:ſitr ĩtellige in ꝓpoſito. Ad illuq

qð ob ꝙ foꝛme ſunt in mã ſeĩalr.dð

illa rõ ſeĩalis valde remota ẽ ab actu
ↄpleto nec põtad actũ reduci niſi młta

admiculãtia hẽat ex qͥn influetia ſibi
nẽ ſue ↄueniẽte pficiat quſq; ad actũ p
uẽéiat:tat nõ ẽ influètia ſpus ppt᷑ diſco
ueniẽtiã in foꝛma ⁊ nã.influẽ eĩʒ põtad
motũ localẽ ⁊ regimẽ:nõ ad gnatõem.

Ad illud qð obꝛqꝙ ſpũalia influat in
coꝛpalia:⁊ ſupioꝛa ĩ inferioꝛa.dð ꝙ in-

fluüũt ſᷣm ꝓpoꝛtõem pniaq alten: 2 ß̃m

ꝙ ↄpetit nẽ ſuſcipiẽtis.alit᷑ ei influit ſol

alf angts. ſol pot influẽ coꝛpalẽ ꝓpeta

—

tẽ cõicado.ſ.lucẽ ⁊ caloꝛt.angłs nõ ſic

Nt influẽ ĩ coꝛpalia:ſ ſoli localit᷑ mu/
tado.nõ ad foꝛma: ſ ad ſitũ: cũ nõ heat
ↄueniẽtiã in foꝛma ⁊ nã. Ald iltq qð

obꝛ ꝙ nihil vẽ faciũt p virgas magoꝛũ

dð ꝙ vitas ẽ ꝙ gloſe vidẽt ſibi obuiãe
ibidẽ.verũtñ q̊ mag ſonatꝙ pos ſerpẽ

tes fecerũt.⁊ denoiat᷑ ibi ſerpetes a mã

pexñte:ſiẽ ſpetẽ moyſi vocai virgaz:lʒ

vereet ſpꝑes.ſic ⁊ de alijs intelligẽũꝗ.

Alg illud qð obꝛ ꝙ atixps faciat ſig

mẽdacia.dð ꝙ illuq ĩtlłit᷑ nõ qꝛ nõ fcĩet

aliq ſigna nacia ſm tñſmutatõʒ fſor̃aꝝ
nõ erüt vacia hñdo aſpectũ ad finẽ ſi-

ue ad intẽtõem.qꝛ ad H faciet vt mẽqa/

ciũ ⁊ flm pſuadeat. Aq illud qð obꝛ

de 'glo. aug. do ꝓÿ aug. nõ negat qn ali
qq poſſit demõibꝰattribui:ſ ꝙ non oĩa

ſunt eis tribuẽda:ĩmo qͥl tribuũt boiſ
anget. Ag duas ſeqntes roes nõoʒ

rñdẽ.veꝝ eĩ ↄcludũt.ſ.q angelꝰ ppꝛia

vtute nõ pot fofas nales tũſmutãe ſiue

inqucẽ pł adqucere de potẽtia in actü.
Ald iltq qð vltĩo qᷣrit qlr̃cũq; educat

ſi e equcit: ve facitmiracła. ̊ miracta

ſunt ſig fallibilia. ꝗ non ſunt efficacia
nye figei teſtio?. dð ad h ꝙ ſiſt int vera

-

opa:nõ tñ ſunt na miracła.qm miracu

*
—

la nõ ſunt ꝑ vĩ ne:b ꝑ vi ẽ nãm q Eagẽt

— ”M
.„. QA π

7

pᷣmi.ſunt ei ſupꝛa facultatè ne:x iõ atte

ſtant᷑ oĩ potẽtie faciẽt.ſ opa q faciũt de

mones ⁊ ſi miracła videat᷑ q; fiũt ĩ tpe
nõ pceptibili:nõ tñ ſunt a miracła.qꝛ
fiut vi nẽ. Et ſi u obicias ꝙ nã nõ pot
ita cito opari.dð ꝙ veꝝ eſt de hac nãᷣ
ſe:ſß talit põt eẽ adiuta ⁊ ↄſita rebꝰↄue

niẽtibyt q̃i reꝑete pꝛũpat in effectũ:ſiẽ

pʒ de gñatdõe ranaꝝ q̃s ð qbuſdã folijſ

in modico tpe naſci ↄtigut Siaũt q⸗
ras quõ diſcernat᷑ huiꝰ miracła. dð

⁊ ſiↄueniũt in mã:drũñt tñ ex pte onci⸗
pałagẽt:⁊ ex pte miſtri:x ex pte finis
Ex pte pᷣncipalis agẽtis.nã in miracu
lis diuinis opat ages potẽtie infinite:
⁊ ſupꝛa nqm.i miractis demonũ opat᷑
vtenẽ multiptr adiuta p nãs alias.Ex
pte miſtri.na miracla fiũt p publicã iu
ſticiã ſᷣm vitatẽ ł ſm appẽtia:ſᷣ miracu

.

la demonũ fiüt p puatos Ict' qqdã ar-
chana.⁊ Hẽ qð dicit aug. ꝙ boi faciũt
miracta ꝑ publicà iuſticia:Hẽ ꝑ fidẽ ve

rã qͥ vẽ iuſtificat qu pitas oib pdicat.

mali xpiani p ſigẽ publice iuſticie qa fi⸗
gꝗẽ hñt:vidẽt hr̃e opa:ſ magi p puatoſ
Ict. ⁊ H eſt qð d in exo.pꝑ ĩicãtatiões ⁊
archana q̃da huiꝰ ſignũ ẽ:& ibi ſuntte
nebꝛaꝝ opa.qꝛ qui male agit odit lucẽ.
Ex pte finis differũt ſitłr. qꝛ miracula
dei fiũt ad vtilitatẽ ⁊ diuinꝗ gliam:ſed
magoꝝ aq deceptiõem ⁊ gliam vanã æz
excellẽtia.vñ ſunt qſi ĩutilia. Hifferũt

etiã ex pte facti.qꝛ demones faciüthu⸗/

iuſmõi vilia ⁊ ĩutilia.miracula o dĩna
valge circa nccia ⁊ vtilia.vñ demones
maxime faciũt ranaſ ⁊ ſerpẽtes.qꝛ hec

de facilipducũt᷑ opatõe nature:⁊ quia

ſit ſeducere malos iuxta eoꝛuz merita

S le . — fa 1

nẽ aſ̃t cũ mali faciũt:⁊ bõi faciũt qͥ diui

diuino iudicio magis pmittũt ad pof
facti memoꝛi. vnde ſic de ꝰimpat pot?
tiam ⁊ aſtutiã diabolicã pt ſic patiat eu
puerſe imitari vt in ipſa imitatiõe poſ-
mala.poſſint etiaʒ dephendia bonis.et
vt figes ſimul cũ miraculis heat locũ.
ſiei ſol'veꝰx eiꝰpui miracla facerẽtqſ
nõ credidiſſet in deü miracut᷑ ↄpulſus/

7

nit il luſtrat vt int h poſſint diſcernẽ p
vera miracula adiuuat:⁊ ꝑ demonum

miracula exercẽt? pbant᷑.

—
—

. C2 Ir. 4 „ 1
— 5 6 1 N 9

.

moni
abſn

nibnt
miſte⸗
trept
ſuſch
iig.
teds
zoer
müt
“
nul
pnerta
nititſ.
mortal⸗
ſbirde
merch
efficit
ſcorn
ſccat
o
ſinm
ox.
ſſumce

demoo⸗

tbuat.
ſenmitür
ſpeurt
iggaane
eſtoghu
gefceäkſit
caffgit
ceresaut
Woesan
wlfeciä
lwcl⸗
Gmitaon
gbſappa
ſeitz
ne inn
ctüpi⸗
ſo weec
digeim

etöc
fiütde
Pfirige
Mrackag
Tnüröpet
edaenin
ane
ncßenſt
cduſcäſug
in Siin
muckl
nerpeeznc⸗

terptefne

Minmirner
Kneinfinir
monuopai
Balus Er
Opobliciin
Wemiraen
Arn⸗
ghäſcir
jenbinn
Stonni.
gia
Vganiſi
Wm rani
1 Bifferüt
ſaciütbu⸗
nla odine
ſdemones
daes gn
Nurern

Limparw
tſcpauin
mmitatöep⸗
corujnen
isbanbu⸗

7 2

cacen

cuk,aiS
fecütgn

Nteh
gn

vtuꝝ aliqͥs poſſit vti miſterio de

monũ in faciẽdis huiuſmõi miraculis
abſq; pcco. Etꝙ nõ vr̃.nõ põta demo
nibo reqͥri ↄſiliũ abſq; pcco.ꝗ̊ nõ recipi
miſteriũ ſiue ↄſiliũ.pᷣma ꝓbat᷑ aucte et

exẽplo.auct᷑e.qꝛ leui.xx.pcipit᷑ occidi qͥ
ſuſcitat᷑ magos ⁊ ariolos.ex? ꝓbat᷑ ex

iiij.regũ.i.vbi rephedit᷑ ⁊ punit᷑ rex iſr
ꝗ miſit ad ↄſulẽdũ deũ acharõö. Itẽ

aug.de doctria xpiana diẽ dĩnatõnes

eẽ danãdas et fugiẽdas.qꝛ ibi intcidũt
pacta demonũ:ſis plłꝰẽ facẽ q;; dicẽ: et
pmũ nõ ẽ ſine pactiõibꝰdanabilibus.g

necæ v. Itẽ diaẽ doloſus ⁊ ↄſtat ꝙ
nullũ diligit niſi in malũ ſuũ ⁊ vt ipſuʒ

puertat. ſi ſuſcipit ab eo obſequiũ cõo
mittit ſe diſcrimi:⁊ omnis talis peccat

moꝛtaltr᷑ t. Itẽ dia ẽ iimic iheſu

xpi ⁊ dei.& qͥ ſuſcipit ab eo auxiliũ ł faẽ
ↄmerciũ cũ niła ſit ↄuẽtio xpiad belial

efficit rpi iimicꝰ:ſ H̊ nõ põt eẽ ſñ pcco.

g &. Lõotra h̊ vr̃ aucte apłi.tradebat
ĩconigibiles ſathane in ĩteritũ carnis
ſicut pʒ.i.conl.v.̊ vtebat᷑ miſterio de⸗/

monũ ad adiplẽdãa iuſticiã.ꝗ pi rõe põt
h qñ indiget vti ad alia obſeqa. Itẽ

ſi indigeo ełia nò tantũ a bono hſᷣ a pec-

catoꝛe ⁊ ĩpio poſſuʒz accipe⁊ petẽ.ergo
ſi indigeo pane ⁊ vino poſſum h̊ ꝑetẽ a

demõio vt pcuret ſi nõ adeſt hõ q ſtatĩ
tribuat. Itẽ a malo bſᷣuo põt qs exigẽ

ſeruitiũ ⁊ recipe.ꝗ ſi qs ſanctꝰdiabolũ
ſupauit põt ei licite ĩpare ⁊ eiꝰobſequʒ
ĩ creaturis tiſmutãdis accibe. Itẽ

eſto ꝙ huiuſmõi artes ſoł᷑ caracterib⸗

exerceãt᷑ ſiue imolatiõibo ⁊ alijs cõmer
cijs.vr̃ ꝙ ibi nullũ ſit pcẽ̃m.qꝛ illi cara/

cteres aut hñt aliquã vᷣtutẽ ↄpellẽdi de
mones aut nullã.ſi nullã. demones

nihil faciũt.ſi aliquã:ſᷣ oĩs vᷣt ẽ a deo:
⁊ vti aliqͥ ad id quod ẽ:nõ ẽ pcẽcm.g vr

ꝙ miracula iſta demonuʒ pnñᷣt exerceri

abſq; pcco. Itẽ ſi aliqs ſuſcipiat ob
ſeqͥuʒ demonũ in his q̃ expediüt ſibi ſi/
ue in miraculis ſiue in alijs bñfaciẽs
qtũ põt:ĩ q peccat.vr̃ q ĩ nullo.qꝛ ĩ fide

nõ peccat.qꝛ nihil credidit dinitat eẽ i

dia?ĩ moꝛibꝰñn peccat.SO nullo mõ vtvr̃.

4*

Itẽ ſi ego amiſiſſeʒ libꝛũ meũ nõ eèt
pcẽm ſi reqͥrerẽ a qcũq; qͥ ſcirʒ vbi eẽt
ſialiqͥs amiſit cappaʒ ⁊ ego ſcio bñ ꝙ
dia põt noſſe.vr̃ ꝙ illud ſaltẽ ſine pcc̃o

põt fieri.qrit ꝗ̊ vtꝝ huiuſmodiartes vł

dĩnatões poſſint eẽ abſq; pcco. Weꝰ

dð qꝙ huiuſmõi arteſ magice ſiue diui
natões nõ pñᷣt eẽ abſq; pcco: nec põta
dia ꝰreqͥri ↄſiliũ łẽt auxiliũ ſiue miĩſte/
riũ abſq; pcco:niſi foꝛtaſſiſĩ H̊ caſu vbi
deꝰdiabolũ ſbᷣicẽt hõi iuſto ſuo iudicio
⁊ ſiẽ de aliqbꝰ viris ſcis audiui narrari

ſ let

5

volũtario aũt ↄmercio nõ põt ſũ pcco.
aut ei ẽ ibi pcẽm ĩfidelitat: vtpote ſide

mòio credẽdo attbuat dĩnũ aliqd.aut

ibi pcẽm idolatrie: vtpote ĩ oblatõibꝰ

⁊ ſacraficijs:aut ĩobediẽtie ſaltẽ.qꝛ fac
ʒ phibitõeʒ dĩnã ⁊ eccłie.õ aũt huiꝰ
phibitõis ẽ.q; tał pccat ĩ ſeipm dũ ſe

Zmittit diſcrimĩ. peccat ĩ eccłiam dũ h
2merciũ cũ illo qͥ eſt oio pciſus ⁊ eccłie

aduerſariꝰ.peccat etiã ĩ maieſtatẽ dĩnã

vuü recurrit ad diabolũ:q̃ᷓ nõ ſit omps
cio ſufficiẽs ⁊ benign de xpianoꝝ.?
iõ ꝓhibitũ ẽ ⁊ ſine pcco fieri nõ põt. vñ

cõcedẽde ſunt rões ad ̊ iducte. Ad
ilta ̊ ꝙ obꝛ ꝙ paul vtebat᷑ miſterio di
abolico ĩ puniẽdo malos. dici põt ꝙ G
nõ eãt diabolico ↄmercio:ſ mag dĩno

inudicio t ipi apłi ĩpio cui ſbiciebat ſps
maligni nõ pfederabãt ſic maꝗ? diniſ

vel dð ꝙ ilłq tradẽ nõ erat aliud qᷓ; ex⸗/
ponẽ vexatõnem demonũ. Ad illud
qð obꝛ de ełia quã poſſuʒ accipe ab im
pio.dð ꝙ nõ eſt ſiłe duplici ex ca. pᷣmũ

qdẽ qꝛ ⁊ ſi mẽbꝝ nõ ſit actualr vnitũ nõ
tñ ẽ mẽbꝝ oĩo pciſuʒ ſicẽ demonũ ⁊ pnt

recipi ⁊ ipẽdi ex caritate pietat officia
nõ ſicẽ de dia?ꝰ⁊ ãgłis eiꝰ quoꝝ certa ẽ
dãnatio. Ampliełia quã hʒ ipiꝰ tpe
nccitatis ẽ viri iuſti.ꝗ vir iuſtꝰcũ exigit

eã ⁊ recipit:qð ſuũ eſt accipit.⁊ iõ iuſte

facit.nõ ſic ẽ de mĩſterio diaboli ĩ faciẽ

p ſe aut p angelũ ſuũ:aut p ꝓxim nr̃m

aut tribuit patiẽtie meritů. Ad illud

qð obꝛ ꝙ diaẽ ßu.dð ꝙ ei ſeruitiü et
miſteriũ nõ ẽ ad q̊ deputatũa deo niſi
fiat ſpãli pᷣuilegio.ſ potiꝰdeputatũ eſt

—

7

dis miracuł.nũq; ei diabolicis miracu

lis IHR pſidijs idigemqꝛ aut dñs ſbuẽit? ⸗

1

rr—

ad tẽptãdũ æ exercẽdũ t ſic ſᷣuitlʒ intẽ/
dat expugre.qꝛ de malo ſuo deꝰſac̃ bo
nũ nr̃m. Ald illd qð obꝛ ꝙ pcẽm ſit ĩ
caracteribo.dð ꝙ magnũ pccʒ cẽ.qꝛ ad

H fiũt.ſ.ad mĩſteriũ demonũ ĩploꝛãädũn
qð nõ lʒ.⁊ iõ malo fine fit. Qð aüt qͥrit
aut hnt vᷣtutẽ aut nõ.dð ꝙ ex ſe nõ hñt
vᷣtutẽ:ł ſolũ ex diabolica pactõe.ſi enĩ

pepigit diaꝰcũ ilłqͥ fuerũt ei familiari·

oꝛes ꝙ tłia ſigᷓ rcogſcerẽt:⁊x ad talia ſe

pñtẽ offerret. oſtẽdit aũt ꝑ illa ſe cogi
vt oñdat aliqͥd vitatis eẽ ĩ hꝰmõi artibʒ

in qb ſunt młta nephada pqͥ obducit

H ⁊ a fide ⁊ a cultu dei.vñ nocredẽqdũn

ẽqꝙ tales caractẽs aliqͥd poſſint maxie
ſup ſpus:niſi ex pactõe eoꝝ.⁊ iõ oĩa ta
lia carmina vana ſunt⁊ pnicioſa. nec

faciẽtiũ. Ad illud qð qrit᷑in quo eſt

facit dia?*qꝛ ĩ illis delectet ſ̊ ifidelitate

pcẽm.dð ꝙ ſi aliòs ̊ faciat credẽs eoſ

hr̃e poſſe nec offerẽs qͥcqᷓ;: peccat pcc̃o

ĩobediẽtie ⁊ pcc̃o moꝝ.q; ex hacipa in
uocatõe facit ↄtumeliã deo ſuo ⁊ cetui
xpiano.⁊ dũ iũgit ſe ſciſmatico ⁊ mẽda

ci:ſe piculo ↄmittit:ᷣ vix aut nũqᷓ; ex
ſolo dia?ſatiſfacit:niſi aliq̃ infidelitas

vel idolatria ĩmiſceat᷑.ſicut eĩ ad dina
miracula ptimũ fac̃ fides rẽa ſiẽ ſonãt

euãgelia:ſic ad demonũ miracula fac

multũ fides puerſa.qm diaꝰpuerſuſẽ

imitatoꝛ dei. Ad illud qð obꝛ ꝙ peẽ̃m
ſit querẽ de pñtibo.dð ꝙ pcẽm eſt qͥa )

Ppbibitõem ⁊ ꝓhibitũ ẽ pdẽis de cauſ.
MWPotiſſima tñn ca cẽ.qꝛ ipe mẽdax ẽ ⁊ pr

eiꝰ.⁊ frequẽtiſſime veris ĩmiſcet falſa.

⁊ iõ piculũ magnũ c credẽ ſibi.qꝛ poſſet

hoĩem de facili inducẽ in erroꝛẽ et diee
ꝙ ille hʒ rẽ qui nõ hʒ: ſ̊ videt ꝑ H̊ poſſe
oꝛiri mala.⁊ qꝛ etiã ad ſe allicit ꝑ hꝰmoi

reuelatões ad ſu ſocietatẽ qͥ pnicioſa
ẽ valde ⁊ quã deſiderat diaꝰvt decipiat
⁊ iõ vt hoies minꝰcauesat in ſuis dinati
onibꝰqdã honeſta ptẽdit:nvtpote q;ꝛ pue
ro ᷣgi ſuas dĩnatòes oñdit:cũ tamè in

occultis ad turpiſſima incitʒ.⁊ iõ dicit

aug.iij.ſupꝑ ge.ad lit.in fi.bono xpiano

ſiue mathematici ſñ qbꝰlʒ ĩpie dinãätes
maxie ra dicẽtes.cauẽdi ſunt ne cõſoʒ
tio demonioꝝ aĩaʒ deceptã pactoqd
locietatis irrecit.⁊ ſic pʒ toru.

ſunt dubitatiões circa litterã.

Et qrit pmo de iſta diuiſiõe quẽ ponit
Yſido.ĩ tria mẽbꝛa cũ dicit.ꝙ demões

triplici ſcie acumie vigẽt. vr ei dĩnute

ꝓcedẽ.qꝛ aug.ſuꝑ ge.iij.q̃tuoꝛ modos
Pit qs etiã mgr adducit in lſa. Itẽ
vr̃ ſupflua.ph̊s enĩ nõ ponit niſi duos
modos.diẽ ei ꝙ oẽ qð qͥs nouit diſcẽs

vel innueniẽs nouit. ?dicẽdu ꝙ di

niſſio Yſido. ſufficiẽs ẽ ↄſona verbis
aug. Sufficiẽtia aüt pʒ ſic.oẽ eĩ quod
demðões ſciũt.aut ſciũt cogne innata::

ſic dñr ſcire acumĩe ſenſus.aut cogne

acqͥſita:ſ̊ cognitõ acqͥſita põt eẽ duptr

aut de reb que ſbſunt rõi.⁊ ͥ p expi⸗

tiq addiſcũt.aut de rebꝰque ſunt ſupᷣix
ſic eſt ꝑ reuelatõnem ſupioꝝ ſpũůum.
Qð ergo obꝛ de aug. dicẽdũ ꝙ duo
modi reducũt᷑ ad vnũ.⁊ iten aug. mag
aſſigt modos pᷣdicãdi futura qᷓ; cogno
ſcẽdi.phᷣs aũt loquit᷑ de cogne acqᷣſita.
yvel ſi gñalr̃ de oĩ:tũc ſb inuetõe ↄphẽ⸗
dit ſenſus acumẽ ⁊ expientiã tempoꝝ.
Itẽ vr de hoc qð dicit. ꝙ demones

aliqua cognoſcũt a ſanctis angeł que
ab oĩpotẽti deo diſcũt iuſſu eiꝰſibi reue

lantibꝛ. Coõtra demões ſuntinimici
dei⁊ angeloꝝ:ſi ergo ab ĩimicis abſcò

gęꝗẽda ſunt ſecreta ↄſilia.ergo vr̃ ꝙ deꝰ

eis nunq; reuelari faciat. Iteʒz ipſi
ſunt in tenebꝛis dãnatois.ergo cũ non

ſint idonei ad gfam:⁊ reuelatio ſit co
gnitio gre nõ nẽ.vr̃ ꝙ nullo modo fiat
ipis demonibb. .dicẽdũ ⁊ ꝓ vero

hndũ eſt qð dicit Yſido.⁊ augꝰ.ꝙ alij

pſciũt reuelatiõe ſupnoꝝ ſpùuʒ:cuius
reuelatõis attẽdẽdꝰeſt finis ⁊ modus.

finis.qa mirabilis ſapĩa p inimicates

ſibi implet volũtatẽ ſuã. vñ ſicut reue/
latio ſomnij de exaltatõe ioſeph facta
inſiditib 'm mirabilem dei diſpõem
fecit ad eiꝰimpletõem:lʒ ſᷣm intẽtiões
illoꝝ eẽt ad impedimẽtũ.ſic deꝰita oſtẽ
dit p angłos ſuos demõibꝰvt dum illi
obuit aliquid valde decẽs ⁊ cõpetens

oꝛdinatiſſime impleat eteliceat. Etex

boc patet pꝛimũ.quia nõẽ ſite.huůanuzʒ
eni ↄſiliũ poõt irritari:nõ tamẽ diuinu.

Atini
Hozof
Geſicu
giͤßot
aͤvol
pliciet
wieſi
cck ve
glicn
velr
bun
pmnin
lape
Nnivn
ricr
euuleo
nulgeft
lpſcre⸗
iinicos
N
cendor
noöyr
grand
Wics⸗
trabe
ſcet
i⸗
ckent
aͤoſiu
ciaglinn⸗
Pwonti
eſo
iſe
ſin
midt
in
wwic
ſupp⸗
ctüa
lesr
exalt
nali
necag
ſicutn
gliſen
ſcutag
iſttise
gitdel
ſoiren

ſt
ineni.
uA
Rnds
üdinne
Gnos
1
iins
udi
itin
upende
Leign
mnatat
rcone
edutr
perpie,
ntſußet
ſpinn.
cügd
g N
1cen⸗
NNadfu
Mo
AMin
mimnin
abſej
rpe
ezp
cinon
vſtco
cofin
1preo
gal
ycus
wons⸗
nimicites
ſanreue⸗
ſepb ſcn
diſpien
intetoes
ucli
tduni

cöen

ent Vu
inumg.

Alttẽdẽdus eſt etiẽ modus.duplici ei

modo fit reuelatio.alñ mẽtis illuſtra⸗
tõe ſicut fiebat ſcis ꝓphᷣis.t hec eſt gr̃e
alñ po ſola pdicatõne:ſicut hõ reuelat
alñ volũtatẽ ſuã.⁊ H̊ nõ ẽ gr̃e.Alio mõ
pficiẽtis vł eleuãtis nãm: ſ̊ põt eẽ opꝰ
mie ſi illud oꝛdinetad bonũ eiꝰ cui pdi
cit.vel iuſticie ſi oꝛdinetad punitiõem
alic mali:vtpote ſi ad fallẽdũ fallaces
vel vtriuſq; ſi ſił ad vtrũq;.⁊ ita ẽ q̃i ſp
qꝛ huiuſmõi futura pdicũt᷑ demonibꝰ

pmittũt᷑ miracula fieri ab eis vt bõi ta/

lia puiꝑẽdãt in qbo ſe vidẽèta dãnatis ⁊

miſeris ſupari.⁊ mali ⁊ fallaces ꝓfici/
ant ĩ ꝑenis errãtes ⁊ i erroꝛẽ mittẽtes

occulto dei iudicio:tñ iudicio iuſto.vñ
valde ſtultũ ẽ deſiderãe facẽ miracula

Epſcire futura:⁊ q̃i maõ h̊ reputare cũ

iimicos dei in his videmꝰhabũdare.
Itẽ qrit᷑ de ̊ͥ q dr̃ ꝙãgeli nõ ſunt
creatoꝛes.qꝛ nõ oꝑãt᷑ niſi exteriꝰ.ſRʒ) h

nõ vr̃ rõ.qꝛ ſi ſolꝰcreatoꝛ oꝑat᷑ ĩtiꝰ: tũc

nã nihil ꝓduẽ̃. AItẽ creare ẽ pducẽ

Aliqd de nihilo:ſᷣ ſi demõ ꝓpa vᷣtute ex

trabẽt ſemẽ de poꝰin actu: nõ ðᷣ nihilo
facẽt.g nõ eẽt creatoꝛ. G? dð ꝙ qdã

Evt q in pductiõe reꝝ ſolũ opat᷑ extẽiꝰ

qdã q pfcẽ opat᷑ intiꝰ.q̃dã pti intiꝰ pꝑtiʒ
extiꝰ.pᷣt artificis ſolũ opat᷑ extiꝰ amo-/
uẽdo ſiue iũgẽdo ⁊ aꝑplicãdo vnã nãm
cũ alia.pvᷣt dei opat᷑ pfecte intiꝰ.q;ꝛ ipſa

pmoꝛdialia q ſunt itima ꝓduẽ ſemina.

vCvo qͥᷣ pti intiꝰptĩ extieſt vᷣtꝰnẽ:q ex-
trĩſecꝰẽ reſpẽu rõnũ ſeĩaliũ:łᷣ intiꝰ re/

ſpẽu ꝓducẽdoꝝ ex ipis.nã eĩ dũ opat᷑

imittit ᷣtutẽ ſuã vſq; ad ĩtima paſſi:et ĩ

iülla ĩmiſſiõe ipam eẽntiã foꝛme q eratĩ

Poꝰicõpleta nõ ꝓducit:ſᷣ pductà a deo
ſuppõit ipam:tn adiuuãdo ad actũ pfe
ctũ adducit.ſolꝰigit᷑ ille põt illas ſemĩa
les rões facẽ qͥ pot creare.qmippe ñ ſũt
ex alijs ſ̊ ex nihilo: ⁊ ex ipſis fiũtoĩa q
nãlr̃ ꝓducũt᷑.igit᷑ nec pf̃ ẽ creatoꝛ filij
necagricola ſegetũ.qꝛ lʒ pr̃ opet᷑ intiꝰ
ſicut nꝗ:tñ opat᷑ extiꝰ ⁊ circa aliqͥd ⁊ ex
aliq:nõ ex nihilo:lʒ nõ opat᷑a deo extiꝰ
ſicut agricola.opatio aũt demo.maꝗ
ſitis oꝑpatõia gricole q; pfne. Itẽ
qrit᷑ de h̊ qð dicit.ſicẽ mètẽ nr̃am ñ põt
for̃are niſi de ꝗᷣ .ſi ꝗ̊ h ven ẽ tẽ ſicut

gfa eſta deo nullo mõa nã vł potentia

creata.vr ꝙ ſiłr oĩs alia for̃a ſit a ſolo

deo. ages creatũ nulla foꝛmã inducit

Mvdð btũs aug. valge ſbtilt̃ loqᷣt
⁊ veracit᷑ ſipa ei ſane ĩtelligãt᷑.vultꝗ

dicẽ ꝙ ſicut mètè nr̃am iuſtificãdo foꝛ⸗/

mare nõ põt niſideꝰ.qꝛ gr̃a nõẽ ex aliqͥ
ß potiꝰex nihilo:łeẽt abire in infinitũ.

ſic for̃aꝝ ſeĩaleſ rões ſiue for̃aꝝ pᷣmaſ
eẽntias ſol deꝰpõt ꝓducẽ.alłs eĩm aut

ncce ẽ eẽ ex nihilo aut in infinitũ abire

de poein actũ quꝗ vocat actiõʒ qdãmõ
exterioꝛẽ:ſᷣ potiꝰqͥ ad ꝓductiõem illius

ſeĩał rõis qͥ ẽ eẽntia rei:alit ſe hñs cũ ẽ

in poꝰ in actu. Itẽ qrit᷑ de h̊ qð dicit
ꝙ demões q̃dã pñt pꝑ nẽ ſpᷣtilitatẽ q nõ
pnt ppt dei phibitiõem. Cõtra Hẽ ꝙ
de ſic dedit pᷣtuteſ rebo⁊ ſic admĩſtrat
eas vt eas agẽ ꝓpos motꝰſinat:ſic diẽ
aug.vij.de ci.dei.vñ peccare volẽtes ñ

cohibet ſᷣ ſinit put volunt ꝑccare. pi
rõe nõ dʒ glłoꝝ potẽtiã cohibẽ. NBe?

dð ꝙꝙ de volütateſ nõ cohibʒ ppt legẽ
libertatis quꝗ eis ſtatuit:łᷣ iuſto iudicõ
de malo i penis ruere pmittit:ſᷣ vᷣtuteʒ

reſtrĩgit iudicio eq; iuſto.qꝛ opatio poꝰ

vel freq̃nt in his q po abutũt᷑ ẽ ad alio

rũ afflictõem ⁊ punitiõem.qm igit᷑ oĩs

pena dʒ eẽ iuſta ſi hñs potẽtiã ĩiuſte af
fligit ł vult affligere dʒ poꝰvpeſci non
rõe eiꝰqͥ agit:ſ rõe eiꝰqͥ patit᷑ niſi altiſ/
ſima dei iudicia aliud reqràat. Qðg
obᷣꝛ ꝙ res agẽ ppos mot ſinit.nõ intel
ligitur ꝙ nõ cõpꝑeſcat virtutẽ per ↄtra/
rias ptãtes:ſed qꝛ tantũ ſinit agẽ q;tuʒ
ſuã iuſticiã decet ꝑpmittere.

Biſtinctio octaua.

Olet etiã in
58 qõne vᷣſari ů. Supꝛa
egit męr de ptate demo.
reſpectu creaturarũ coꝛ⸗
daliũ. ↄñter in hac pte agit de eoꝝ ptã
te reſpẽu hoĩm. Bidit᷑ aut h̊ͥ ps ĩ duas
In pꝛima agit de ptãte demonũ ſiue
angłoꝝ ſup coꝛpa ſilia hũanis. Inz
vᷣo agit de ptãte quã hñt ſuꝑ hoĩes.j.

di.eadẽ.ilłq quoq; ↄſideratõe &. pma

ps bʒ duas.ĩ pᷣma detiat ql agti aſſu

mũt coꝛpa.ĩ ⁊tv icidẽter dubiã qõem
aug.inducit qͥ tagit hãc maʒ:⁊ eã detiat
ibi.ſi no deũ ĩ coꝛpalibꝰ⁊c. pma ps hʒ
duas. ĩ pma detiat modũ pꝑ quẽ demo
nes hñt coꝛpa ſibi ↄiũcta.ĩ ⁊ po detiat
actũ ibi.⁊ alij qdẽ locuti ſunt c. Sitr
2aps hʒ duas.ĩ pma mouet qõeʒ.ĩ
detiat.pmũ facit ibi.niſi deũ hoibo ..
in 2apo detiat cetera reliquẽs dubia.
ib i. ceteꝝ hoc velut nimis.

D intelligẽtiã
hyrüuiꝰ ptis tria qrũt circa aſſum
ptõem coꝛpũ abagelis tà bõis q; mat.
pmũ ſpectat ad coꝛpis ⁊ ſpũs vnionẽ.
2Z gꝗd coꝛpis aſſumpti for̃atõeʒ. ʒ3
ſpectat ad coꝛpis for̃ati ⁊ aſſumpti opa
tionẽ. Lirca pᷣmũ qrũt᷑ duo. pᷣ?qrit
vtuꝝ qgli ha beòt coꝛpa nãlr ſibi vnita.

⁊ vvtꝝ hẽant coꝛꝑa volũtarie aſſũpta.

prcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ ꝙ ã głi hant
coꝛpa nãlr ſibi vnita.p?aucte aug.viij.
de ci.dei.vbi diffiniẽs demõoes dic̃.de/
mones ſunt gñe aĩalia:mẽte rõlia:aĩo
paſſiua:coꝛpe aerea:duratõe etna.ſi⸗ꝭ
eadẽ ẽ nã bõꝝ ſpuum ⁊ maloꝝ patʒ ⁊c.
Iſtẽ greg.in omelia de epiphania.
JYudeis taq; rõe vtẽtibꝰrõle aial.i.ãge
lus nüciare debuit:ſᷣ oè aial hʒ coꝛpuſ
nãlr ſibi vnitũ: ſig angis eſt aial.g̊ &.
Itẽ b.cãticoꝝ omt.iij.liqt oẽʒ creatũ
ſpm coꝛpeo ꝓꝛſus indigẽ ſolatio:ſ age
lus bʒ oẽ illud qͥ nalr̃ indiget:cum & ſit
ſpũs creatꝰhabʒ ſibi coꝛpꝰnalr̃ vnitũ.
AIſtẽ ad ̊ ẽ rõ.q;to ſba ẽ nobłioꝛ tãto
in potẽtijs ẽ młtiplicioꝛ:ß angłs ẽ nobi
lioꝛ ſba q́; aĩa.ꝗ ſi aĩa nata ẽ viuificare
coꝛpꝰmłtomag ⁊ angłs:Kᷣ hʒ iliq nãlit
ſibi vnitũ ad qð viuificãdũ ẽ nolit᷑ natꝰ
aptg c. Itẽ nobilioꝛi mõ viuit qð
viuit ⁊ in fluit vitã qᷓ; qd nõ in fluit.influ
entia eĩ ſignu pfcòis ẽ ⁊ cõplemẽti.g̊ ſi
angls ẽ ita nobile viuẽs ſiẽ aĩa: et aĩa
põt aliqͥd viuificare.o̊ ⁊ angłs:łᷣ nõ põt

viuificare niſi coꝛpꝰnãlr᷑ ſibi vnitũ g̊ ᷣcᷣ

