npa

—
con edetes
icf
re; .
Wrimmer
2 edee⸗

en zgr
H 10 0 1
Wolnoſ
.
Crene⸗
enert.
Nmen »
Denge⸗
ſee , 7
menegete
I„
Wmnd
1 eet.
! N* W
re, Kr
eRN
1 4.
mronree ae
— . e 6
3 MKIO N.
Kerlleerezlten
74 .
älenteaeie
tcemes co⸗
„△
ergee
rocctſionat.
. — *½ „
undew
K gmmi
. . 9
oewen ewi
MR. 4

.
Noperee,
W Rolk.

⸗
eb

„ 4 44
“l
A.I
„RD

E
RG N N.
ℳAH ℳNWE

* 4
7 WEV
. l RI.

vrederu

Gete W
We e

ne caloꝛis t virtutis.gradus enĩ ibi fu

iſſent ſᷣm oꝛdinẽ rõnis:et ſᷣm exigentiã

finis:ita ꝙ viraliqñ oparet᷑ actõe ma/

gis foꝛtificata ĩ ꝓductõe viri: aliqũ; mi

nus foꝛtificata in ꝓductõe mulieris. ſi

quis autem vellet dicẽ ſiẽ aliqͥ eſtimäat

ꝙ mulier ſemp gemellos ↄcipet:ita ꝙ;
dextra ps attraheret qð ẽ maioꝛis vir

tutis de ſeĩe ad guiatõeʒ ſexvirił.⁊ ps

ſiniſtra qð eſt virtutiſ maꝗ debilis ad

gñatõeʒ ſexus femĩei:tũc facile eẽt ad

ea q oba ſunt rñdere.h̊ eti nec defaci
li ꝓbat᷑:nec etiaʒ repꝛobat᷑ certitudine

rõis:⁊ iõ moqꝰ ſoluendi phabit videt᷑

eſſe magis rõlis.
1Qparte iſta
ſunt qõnes circa lr̃am.⁊ pᷣmo
querit᷑ de ̊ qð diẽ ꝙ infirmitas pꝛona
ad ruinꝗ turpitudiſ excepta honeſtate
nuptiaꝝ. ex H̊ vr.n.dicẽ ꝙ ñ poſſit acc
ille ſine pcco ⁊ turpitudie exerceri. Sʒ
h ẽ:qͥa oĩs act qͥ ẽ in pcepto põt fieri
ſine pcc̃o.̊ ⁊ coitꝰ. Hedð ꝙ H̊ non
dẽ de turpitudiĩe qͥ ſonet ĩ culpã:łᷣ que
mag ſonet ĩ penã.ył ſi de illa intelłat᷑:
tũc nuptie ita excipiũt ꝓnitatè carnis
qꝙ act'ille abſq; oĩ pcco põt fieri.vñ qð
diẽ magr ꝙ nuptie oꝛdinãat actũ illũ nõ
ẽ intelłndũ rõe ĩoꝛdĩatõis q̃ ſit ĩ actu il
lo:ſ q ĩeſſet niſi eẽt mr̃imoniũ.ð h̊ aũt
diffnſi aget᷑ in q̃rto.ĩ tractatu ð mr̃i-
monio. Itẽ qrit᷑ de H ꝙ dic ꝙĩ padi
ſo eẽnt nuptie honoꝛabiles.videt᷑.n.q;
ſiłr ſint honoꝛabilesĩ ſtatu eccłie cum
ſint ſacr̃ᷣm magnũ. ſiẽ diẽ poꝰEpłh.
v. cũ eti aꝑpꝛobent᷑ a iure nali. Si tu
dicas ꝙ honoꝛabilitas nuptiaꝝ atten
dit᷑ q̃ntũ ad actũ illũ:tũc qrit᷑ q̃re maꝗ
actille honeſtet caſtꝰ fit cũ pudoꝛe q;
aliactus in qᷣ culꝑ deoꝛdiatio.maꝗ
enĩ verecũdat᷑ quis de actu illo hone⸗
ſte ⁊ caſte facto qᷓ; de alio actu ĩoꝛdina
to:vtpote cognoſcẽ vxoꝛẽ q; pcutẽ ſer/⸗
uü. WH. dõ ꝙ ẽ loq de nuptijs q;tũ
ad ſignatũ:⁊ q̃ntũ ad fructũ:⁊ qᷓntũ ad

2*

actũ.⁊ qntũ ad ̊ tria honoꝛabiles erat

ĩ padiſo.in ſtatu po mißie quis ſint ho
noꝛabiles qntũ ad ſigtũ ⁊ fruetũ.habẽt

tñ pudoꝛẽ annexũ qᷓntũ ad actũ.qꝛ oĩs

bomo vtens rõe actũ illũ erubeſcit et/
ercere coꝛã alis:etiã cum ꝓpꝛia vxoꝛe.
NRatõem aũt hꝰaſſigẽt Aug. in.xiiij.ðᷣ

ci.dei.qa cũ rõ deberet dnari coꝛpi ma
gis erubeſcit ꝙ ipa ſbijciat alicui parti

coꝛpis:⁊ ꝙ aliq̃ ps coꝛpis dñet᷑ ei q; ꝙ
ipa ĩoꝛdinate dñnet᷑ ei.⁊ ideo mag vere
cuũdat᷑ de ardoꝛe libidinis qẽ in actu il

lo q;; de pturbatõe furoꝛis q ẽ in ↄuicia
do ſeruo. Itẽ qrit᷑ de h̊ ꝙ dic.deꝰnõ
dũ iuſſerat vt coirẽt.H.n.vidr̃ eẽ falſuʒ
qͥa dr̃ Geñ.i. Creſcite ⁊ mul.⁊ reple.t.
Nöſtat qꝙ; H̊ dẽm ẽ qntũ ad actũ gnati⸗
ue. . Yuxta H̊ ꝗrit᷑ ſi madatũ ilłd
oẽs obligãt. ꝙ ſi ſic.ꝗ vidr̃ ꝙ tragreſſi
ſunt qͥa nõ coierũt ĩ ſtatu ĩnocẽtie. ſi ñ

g& vid r potantcõtinue fuare virgini⸗
taté. Itẽ qro vtꝝ illud mãdatũ ma/

neat adhucꝙ ſi manet. non licetali-
cni pᷣuare virginitatẽ.qð eſt ᷣ A poꝰ.qͥ

Diẽ.i. Con.viij. Nolo vos oẽs eẽ ſicut

ego ſum.loquit᷑ de caſtitate.ſi nõ obli9/
gat mõ:qro qñ reuocatũ eſt.vidr̃ etiaʒ
ꝙ mõ ſint melioꝛis cõditõis homĩes qᷓ;
tunc.qͥa modo poſſunt ſeruare virgini
tatem.tũc autẽ nõ poterãät. Meꝰ. dicẽ
dqũ ꝙ illud mãdatũ datũ fuit viro ⁊ mu
lieri in ſtatu ĩnocentie.ſed cum eẽt mãꝗ
datü affirmatiuũ nõ obligabatad ſem
per:ſeꝗ ꝓ loco ⁊ tempe.de fmĩatio aũt
tempis dependebat ex reuelatõne di⸗
uine voluntatis.quã qꝛ deus nõdũ eis
reuelauerat.ideo dicit magr ꝙ nõduʒ
iuſſerat. Ad illud qð qrit᷑ vtꝝ illud
mandatũ fuerit reuocatũ. dicenduʒ ꝙ;
aliter obligabat tempe nature inſtitu
te:aliter nunc.tũc.n.oẽs obligabat.qꝛ
oĩbus eratin officiũ.nũc aut non obli
gat oẽs:ꝓ eo ꝙ ſunt mlti qͥ ſufficiũtil-
lud implẽ alijs ↄſiliũ virginitatis ſᷣuã
tibo. H̊ aut ↄſiliũ ↄpætit ſtatui nae lapſe
nõ aũt nae inſtitute.qꝛ tũc cũ niła eẽt p
nitas nõ eẽt maioꝛ virt ↄtinẽ q; nubẽ:
⁊ oẽs ꝓlẽ ad cultũ dei gñarent.nũc au
tẽ ꝓpt difficłtatè ⁊ arduitatè oĩno ↄti/
nere magne tutis è et dignitatis. Et
ſic patent ea qͥ obijciun᷑. Iteʒ que⸗
ritur de hoc ꝙ dicit.cõpleto numero ſi
ne moꝛte coꝛpa in alia m qualitatẽè tñſi

rẽt.vidr᷑.n.H poſitio eẽ ĩcòueniẽs.pᷣmũ

quia magnü diſpendiũ eſſet pentibus

ſi tãtotpe gloꝛia eoꝝ differet᷑ quouſq;
electoꝝ numerꝰimpleret.Et iteruʒ.ſi
ſpes qᷓ differt᷑ affligitaĩaʒ: vidr ꝙ ĩ eis
eẽt aliq̃afflictio. Rurſus.eſt nume

rus electoꝝ futurꝰ ſic in magna multi
tudine:quõ poſſent oès hoĩes intrapa
radiſi ſpaciũ ↄtinẽi: nõ vr̃ eẽ ppabile

Situ dicaſ ꝙ ꝓpt h̊ pètes tranſferẽt
abſq; alijs ⁊ gloꝛificarẽt᷑:h ñ vr ↄueni

ens.qꝛ ad magnitudieʒ dei ſpectatoẽs

ſit gloꝛificari:ſicut faciet in die iudicij
in reſurrectõe gñali. Et dð bꝛeuit qꝙ;

iſta ſcᷣa opĩo ꝓbabilioꝛ ẽ: ſiẽ dicte ra⸗
tões ondunt. nec obſtat illud ð ſittate

gloꝛificatõis.Hᷣ.n.mag ẽ ppter iudiciũ
⁊ reſurrectõem coꝛpoꝝ quã decet eẽ ſił

qᷓ; ꝓpter beatitudĩs collatõem.hꝰ ro ex

pſſiꝰhabet᷑ in q̃rto in tractatu de reſur-
rectöõe. Itẽ qrit᷑ de h ꝙ dicẽ:in puuł
expectaret etas ad ãbulãdũ et loquẽdũ
ſic mõ.hãc.n.opĩoeʒ vidr̃ magr axpꝛo
bare. Sʒhẽ vbü Augꝰ.pcedẽs pau
lo añ h.dic.n.ſic. Infirmitati mentis

ↄgruit h̊ infirmitas carnis. Iteʒ ſi

na hũana potẽtioꝛ ⁊ nobilioꝛẽ qᷓ; bꝛutał
⁊ quoꝛũdã aĩaliũ fetus:ſtatĩ qñ naſcũ⸗
tur pñt ambulare:mito foꝛtiꝰpidr ꝙ fi
lij hoim. Mdð ꝙ magryltaʒ iſtaꝝ
opĩoeʒ intẽdit aſſerẽ.⁊ dubiũ ẽ vtꝝ ſic

vel ſic eẽt.nihilo tñ hãc opĩoeʒ appꝛo
bat taq; ꝓbabilioꝛẽ q̃ dicit puulos pau
latiue pficere ⁊ creſcẽ ad vſuʒ mẽbꝛoꝝ
MNMec h dicit ſine rõe.teneritudo enim

mẽbꝛoꝝ debet᷑ ꝓli hoĩs ꝓpter bõitateʒ

cõplexiõis ⁊ ↄgruẽtiã nẽ qͥ ꝓcedita de

bilioꝝ oↄplexiõe ad foꝛmatòem. vñ par
nuli hñt tenerioꝛa mẽbꝛa q́; adulti.p⸗
ceſſus aũt in ĩcremẽto nõ eẽt miracło⸗
ſus ſᷣ nãlis:etiã tpe nãe inſtitute.et iõ
rõbłr magr hüc modũ dðᷣi mag axpꝛo
bat. Nerbũ aũt Aug. pcedès intelłr

de infantia rõe incõmodon ↄcomitan

tiũ eã:ñ rõe impfectòis mẽbꝛon. Ad
illud qð obꝛ de illis generibiaialiũ nõ
valet.qa alteriꝰſunt ↄplexiõis ⁊ oꝛga⸗
nicatois. Itẽ qrit᷑ ð h dic.puulos
p intuallũ tpis in ſenſu ⁊ cogne pficẽ.
cu.n.aĩa rõlis ſeneſcit in tpe nõ videt᷑
Im ↄditõeʒ tꝑis altari. viqĩ ꝓceſſꝰ

tpis nõ efficeret maꝗ ſciẽs: cũ no bfet
in ſciẽtia pꝑ tpa altari. Itẽ de fecit

diam Ade pfectã ſciètia. pi rõe feciſ

ſet aĩam filioꝝ ſi ipe ſtetiſſet. Gedi
cendũ ad h̊ ꝙ hec ẽ pbabilioꝛ põ ꝙ aliqͥ

mõ ꝑ intualla tem poꝝ ĩ ſenſu ⁊ cogne

ꝓfeciſſent.aia.n.dũẽ in coꝛpe ↄplexio
nẽ coꝛpis imitat᷑.Et qm infatia ẽ mol⸗

lis ⁊ fluida ↄplexio cerebꝛi.iõ ñ pot ibi

eẽ foꝛtis impſſio ſpẽꝝ:nec foꝛtis ↄuer⸗
ſio ſuꝑ illas. Vñ ſiẽ facies nõrelucetĩ
aq̃ mota:ſic puuli nõ eẽnt ydonei ſtatiĩ
ad vſuʒ coonis. Qð ̊ obꝛ ꝙ aĩa nõ

alterat in tpe verũ ẽ qntũ eſt de ſe.ſᷣ ra

tõe coꝛpis cui iũgit᷑ qð creſcit etĩ tpe

foꝛtificatł. Adillud no qð obijcitꝓ

hr̃et habitũ.dicendũ ꝙ ſi hr̃et ſciẽtiaʒ

q́;tũ ad habitũ nõ tñ hr̃et q́‚ũ ad actu-⸗
alẽ ↄſideratõem ꝓpt᷑ oꝛgani ĩeptitudi-

nẽ:ſicẽ etiã nõ habẽt doꝛmiẽtes. Uñ ſiẽ
puuli baptiſati dicunt᷑ hr̃e virtutes in
munere:nõ in vſu vel ĩ actu.ſic intelli⸗/

gendũ ẽ puulos illos ſciam habuiſſe:

⁊ pꝰmodũ ↄplexiõe facta habili ad ↄſi

derandũ ſtati eẽntin actu ↄſideratõis
ſine penuria ⁊ laboꝛe.et potiſſime verũ
eẽt in eis illud verbũ phᷣi qð dicit ꝙ in

ſedẽdo ⁊ ĩ q eſcẽdo fit aĩa pꝛudẽs ⁊ ſci⸗
ens:cũ ſeſſio ⁊ quies dicat᷑ coñ motũ ⁊

fluxibilitatẽ ↄplexiõis. Yteʒz qrit de
B qð dicit. pceptü addit obediẽtie.q̃re

dñs addidit pceptũ ſupꝑ pceptuʒ:⁊ q̃re
tot fuerũt pcepta q̃ homĩ dedit.⁊ iterũ.
q̃re pceptũ obediètie ſiue diſciplĩe po-

tiꝰfuit negatiuũ q; affirmatiuũ. Rñ

genduʒ eſt ad h̊ breuit ꝙ tria dñs fecit
eis pcepta in pᷣncipio. Qnũ.ſ.qð fuit.
Oreſcite ⁊ multiplicamini.Aliud fuit

Be ligno paradiſi comedite.Tertiuʒ

fuit. Be ligno ſciẽtie boni⁊ mali noli

te comedere. Numerus autem ⁊ ſuffi

ciẽtia iſtoꝛuʒ pceptoꝛũ poteſt ſumi du/

pliciter. Qno modo ſic.quoddam eni

eſt pceptũ qð oꝛdinatad deum:⁊ iſtnd
fuit pceptuʒ obedientie. Quoddaʒ qð

oꝛdinat ad ꝓximũ:⁊ illud fuit pceptuʒ

de multiplicãdo genere. Quodqã qð
oꝛdinat ad ſeipſum:⁊ hoc fuit pceptuʒ

ð comeſtiõe. Secũdo mõ ſic.vt quod-/

dã pceptü reſpiciat coꝛpꝰ:⁊ Hẽ pceptũ

deco
thip
teme,
gi⸗
gütdi
e⸗
.ſ
Ern
di

nifr
dalssi
wiset
nncſe
wis⸗
nürh
nac
poiſ
giſter
detia
canſa
mze⸗
diſen
P
peunby
gecſücn
didktn
Pdein
WMerun
iedi
haſ
old
deir
In⸗
xIi.
;
Trin.
pñte⸗
beme
teptat
tptie
Lptan⸗

1 diiͤfe
Pen
weſtdeſten
ibfet cen;
tigacnn
miieptinn⸗
WRKinli⸗
adliad,
W ſicenais
i7ai
wtneit
aha;lär
ecnttieni⸗
michie,
nd.
munisf
wwerf nd,
QOo

de comedèdo. Quoddã reſpiciat aĩaʒ
B ẽ pcept de abſtinẽdo qð ẽ obediẽ-
tie meritũ. Quoddã ↄiũctũ:⁊ Hẽ pce/
ptũ de ↄſiti młtiplicàdo. Pꝛeceptum
aũt diſcipline fuit negatiuũ:vt facili
oꝛ eẽt eiꝰobbuatia:⁊ hõ nõ poſſʒ de tñſ

greſſiõe vel omiſſiõe hr̃e excuſatöem.

Et in h termĩiat᷑ totatł illa ꝑs huiꝰlibꝛi
qᷣẽ de hoĩs oſtitutõe. *R

Diſtinctio.xxi.

₰GeG
Idens autẽ
» dia bol?ꝰho. . Termia
H ta pma pte pᷣncipali hu/
ius totatł᷑ libꝛi ĩ qua agit
magr de hoĩs ↄditõe.ſeqͥ zaps pnci/

palis ĩ q̃ agit de lapſu. Et qm lapſus

boĩs ẽ pcẽ̃m:⁊ pccʒ hoĩs ẽ tplex.qͥddaʒ
in qͥ pſona coꝛꝛũpit ꝑ nãʒ:⁊ H̊ fuit pcẽʒ

hoĩs pᷣmi.quoddã in qͥ nã conũpit pſo

nã:⁊ H ẽ oꝛigiale.quoddã no in qͥ pſo⸗

na conũpit ſeipaʒ:⁊ hͥ ẽ actuale. AJdeo
ps iſta hʒ tres ptes. In p detiat ma-

giſter de pcco pᷣmoꝝ pentũ. In vo

detiat de pcco oꝛiginali qð ab illo fuit

cauſatũ.j.diſ.xxx.in ſupioꝛibiinſinua

tuʒz ẽ . In ʒzpero de pcco actuali.j.
diſ. xxxiij.p pdicta ð pcc̃o actuali .
Pꝛiaps in qᷓ detiat de pcco pᷣmoꝛũ
pẽtũ hʒ duas. In pᷣꝰ detiat modũ trãſ

grediẽdi. In = pο vt oñdat᷑ hoĩs cłpa
oñdit᷑ ꝙ hõ hũit potẽtiã reſiſtẽdi. ſiue ĩ
padetiat de cłpa ꝑ quãẽ cecidit.ĩ 2 de
potẽtia ꝑ quã ſtare potuit.j.diſ.xxiiij.
nuc diligenter iueſtigarioʒ . Et qm
cłpa ſiue pcẽm Ade ↄpatõeʒ hʒ ad di
abolũ tẽptãtẽ:⁊ ad hoĩem cadẽtẽ:et ad

deũ pmittẽtẽ. iõ pᷣma ps hʒ tres ptes.
In p detiat de diaboli temptatõne.

In 2 detiat de hoĩs tñſgreſſiõe.j.diſ.
xxij. hic vidr̃ diligẽter iueſtigaduʒ c.
In ze po detiat de dei pmiſſiõe.j.diſ.

xxiij.ptẽa ſolet qͥri c. Mꝛips ↄtinet

pñtẽ diſ.et põt diuidi in tres ptes. In

pᷣ magr detiat qtr pmi petes fuerunt
tẽptati. In ⁊³ v detiat gnñalr modos

tẽptãdi:ibi.poꝛo ſciẽdũ duas eẽ ſpẽs

tẽptatõis. In ʒ voocludit ppt᷑ tẽpta-

tõeʒ pambłaz remiſſibilitatẽ bũai pcci
ibi.hõ igr qͥ ſola extioꝛi tẽptatõe.NHua

bepltis ptibo remanẽtibo ĩdiuiſis pᷣpſ
hʒ tres ptes. In pᷣdetiat de tẽptatõe
pmi hoĩs q;tũ ad motiuũ.ſ.pꝰc. In⁊ꝰ
po qtũ ad inſtrumẽtũ:ibi.łᷣ q; p violẽ⸗
tiã c. In vo detiat qᷓntũ ad bgren⸗ 7
ſuʒ:ibi.tẽptatio vᷣo h̊ mõ facta c.Et ſic
I pte iſta tria detiant᷑.ſ.modpme tem
ptatõis ĩ ſpali.modi eſᷣ cꝰlʒ tẽptatõis ĩ
gñali.poſtremo pᷣo q̃litas ⁊ q;titas pec

cati huai:ibi.hõ igtr qͥ ſola tẽptatõe &.

Dintelligetiã
h pi circa tria ĩcidit hic qð.
Pꝛioqrit de tẽptatõe pᷣmon pentuʒ?
⁊oqrit᷑ ð diuerſitate tẽ ptationũ: ʒ vᷣo
incidit h̊ qõ circa qᷓ;titatẽ ⁊ q̃litatẽ pcci
qð ex i tẽptatõe ẽ ſecutũ. Circa pᷣꝰ
qrunt᷑ tria. pᷣoqrit᷑ de tptatõe pmoꝝ
pẽtũ qᷓ; qd motiuũ: ⁊vq;tũ ad inſtru

mẽtũ. ʒoqᷓ; qd oꝛdĩeʒ ⁊ ꝓgreſſuʒ.

Irca primü ſic
ꝓcedit᷑:⁊ qrit᷑ qͥd mouerit dia/
bolũ pᷣncipłr ad tẽptãð hoĩeʒ: Et ꝙ in
uidia vr pᷣoꝑ illd qð dt Sap.ij. Onui⸗
dia dia boli moꝛs ĩtroiuit ĩ oꝛ.ter.ĩtroi
tꝰaũt moꝛt᷑ fuit pꝑ tèptatõeʒ ⁊ ſeductõeʒ
his. ad tẽptadũ hoĩeʒ ĩuidia diabo⸗

lü ↄmouit. Itẽ Brego.ĩ morat. In
padiſo diaꝰĩuidẽs hoĩ ſuꝑpbie vulnꝰin

flixit.ꝗ cũ vulnꝰ inflixerit pꝑ tẽptatõem
tẽptatõ fuit ĩuidia. Itẽ dia?tẽptãdo
Hiĩeʒ fẽuſ ẽ homicida:ſʒ ꝙ dr Ya.viij.
Ille hõicida eratab initio.ſ hõicidiuʒ
ꝓcedit ex odio.odiũ aũt ꝓcedit ex iui⸗
dia.ꝗᷣa pnciꝰtẽ ptatio hoĩs ĩ q̃ dia fuit
hõicida ꝓceſſit ex iuidia. Itẽ qͥ deſi
deratcaſũ altius ſine ſuo fructu n mo
uet᷑ ex amoꝛe comoditat᷑ ꝓpe:ł̊ ex odio
felicitataliene.ſ̊ diaꝰcaſũ hoĩs deſide
rabat ⁊ abſq; ſuo fructu ſiẽ ↄſtat.g̊ mo

uebat odio felicitat huae ad cèptàð ho

minèt᷑.ſᷣ tale odiũ nõ ẽ aliud qᷓ; iuidia.ꝗ
K. S33. oĩs luidia ẽ reſpẽupan t
ſupion:Fʒ ꝙ diẽ̃ Gregoꝛius.ſup illud
Job. MParuulũ occidit iuidia ſupion
inquãtuʒ ſaltem ſᷣm reputatõnem. ſed
diabolñ reputabat hoĩeʒ ſuꝑioꝛẽ ſibi.

ergo pidt᷑ ꝙ ei nõ ĩuidebat.ergo ſi iom

temptabat hoc non erat ex inuidia.
Item ĩuidia ẽ reſpectu bõi qð aliqͥ mòõ
potacquiri.ſ̊ diabolꝰnon potat pueni
re ad eternã beatitudinẽ.qa lapſꝰ erat
irrecupabiłkr. S vidr̃ q ꝓpterilliꝰacqui
ſitionũ nõ iuidebat homĩi. Itez iui⸗

dia ẽ reſpectu boni qð deſiderat᷑.nullꝰ

enĩ ĩuidet alicui de aliquo: niſi cũ ilłd

amat⁊ cupit.ſp dia* nec cupiebat man

datis dei obedire:nec ad ſuꝑpnã pr̃fiam
aſcendẽ:nec amicꝰdei eẽ ppter ſuide-
ſperatõem. g vidr̃ ꝙ ̊ in hoĩe nõ ĩuidẽt
SXRK. Itẽ uidia nõẽ niſireſpectu eiꝰ
qð eſt natũ diminuẽ bonũ ꝓpꝛiũ.ſᷣ bea
titudinis acquiſitio nulliꝰbonũ põt di
minuẽ. ñ ẽ aliqͥd qð ab aliquo ĩuide⸗-/
ri poſſit.ꝗ̊ videt᷑ ꝙ ſi diabolꝰaliquo ap
xcetitu cadere fecit ex ĩuidia motus nõ
fuit. W. dicendũ ſicut ptactuʒ fuit
iſta duo pcca ſunt q̃ maxime poſſident
mentẽ diaboli:ſuꝑbia.ſ.et ĩuidia. Añ
ſiẽ habitũ fuit S.⁊ Aug.dicit.Ex his
duobo qͥ pᷣus emt lucifer diabolꝰfactꝰ
eſt. ⁊ ſunt q̃ſi H̊ duo inſepabilia: ita q
vnũ cõicat᷑ad altm. ſupꝑbuſ.n.amat ex
cellentia:⁊ ita nullũ vult hr̃e parẽ.ac p
H ſtatim appetit excellẽtiã ſingłariter
poſſidẽ.⁊ ideo ſtati vel ab actu vel ha/
bitu ĩuidet cum nolit bonu ↄſiłe bono
qð axpetit abalio cõicari. MMens igit᷑
diaboliab his duoby vitys poſſeſſa. vi
delʒ ſupbia:⁊ iuidia vidẽs hoĩeʒ in ſta
tu qͥ potat cadẽ ſb̊ diabolica ptate.⁊ in

quo potat aſcendẽ ad ſupnãa felicitatẽ

ex qua ipe ceciderat:⁊ ex ſupbia motꝰ
eſt:et ex iuidia ad ipm temptãduʒ. Ex
ſupbia nãq; vt ipm ſibi ſbijceret.ex ĩui
dia vero vt ipma ſupna felicitate ĩpe/
diret.Et ſupbia fnuit mouẽs pᷣmũ:ĩui⸗
dia vero ſiẽ mouẽs pximũ ⁊ imediatũ.
Eſto.n.ꝙ nõ poſſet dñiuʒ ſup hoĩeʒ ac
quirẽ᷑:adhuc ſtuduiſſet ipᷣm a paradiſi

gaudijs ĩpedire. Nãa ſcriptura diẽ ⁊ eiꝰ

expoſitoꝛes diabolũ ad temptãdũ ho⸗
minè ex iuidia motũ eſſe.Etↄcedende
ſunt rões h̊ ondentes. Ad ilłq qðͤ
pᷣmo ob ꝙ iuidia ẽ reſpectu ſupion vł
paris.dicẽqũ ꝙ nõ ſolu ẽ reſpectu ſupe
rioꝛis q ſuꝑioꝛ:ßſ eiꝰqͥ põt eẽ.quis aũt

diaboliĩ ſtatu illo nò reputaret holem

ſupioꝛẽ ſe: ĩuidebat tñ ne merito obedi
entie ſblimaretad ſtatũ gloꝛie: in ſta

tu ipm ſuꝑioꝛẽ ſe nõ dubitaret. ao⸗
upi⸗

teſt etiã dici ꝙ tũc reputabat ipm
oꝛẽ ſe in H̊ ꝙ poterat puenire ad illam
gloꝛiã ad quã diabolꝰ aſcendẽ nõ pote

rat. Ad illud qð obꝛ ꝙ ĩuidia ẽ reſſe

ctu bõi qð põt acquiri.rñdendũ ẽ p in-

teremptõem.qͥa nõ ſolũ ĩuidet aliqui/½

illd qð põt optinẽ: etiã illud qð natꝰ
ẽ hr̃e qᷓ;uis nõ poſſit:ſiẽ trũcatus ⁊ cecꝰ

Tuidetalijs viſuʒ ⁊ ꝓgreſſuʒ.lʒ aũt di⸗

abol“nõ poſſet ad beatitudinẽ puenire
tñ hẽbat ad h̊ naleʒ aptitudinẽ. Ad
illud qð ob: ꝙ ĩuidia ẽ reſpectu bõi de9

ſiderati. dicendũ ꝙ iuidia nõ tmi venit

ex deſiderio alicPꝰboni puati:ĩmo ex o/
dio hoĩ alieni.qͥa tñ deſideriũ bõi ꝓpꝛij
pidr̃ eẽ pᷣncipiũ oĩs pcci.iõ põtalit᷑ dici
qꝙ ĩuidia nõ ſolũmõ ẽ reſpẽu eiꝰ boi qð
deſiderat᷑:ſ et reſpẽu eiꝰ bõi cꝰ obtẽtu
minuit᷑ bonũ deſideratũ:ł eſtiat᷑ minꝰ.
Et qm diaꝰdeſiderat ſingłarit᷑ efferri.
iõ exaltatõe hoĩs eſtimabat ſuũ bonuʒ
ĩpediri.⁊ iõ ĩuidebat ⁊ ex ĩuidia pugbat
Et ꝑ H̊ pʒ rñꝰad vltimuʒ.qꝛ ⁊ ſiboĩs
gkificatio ⁊ exaltatio ſʒ vitatẽ alicꝰ*bo
nũ nõ diminuẽt: tñ ſᷣʒ extiatõeʒ falſaʒ

credipotuit eẽ alicꝰ bõi diminutiuũ: et
ex ia extiatõe oꝛiri ĩuidia. affectões.n.

nõ tm oꝛiunt ex iudicijs certis:ſ etiã ex
ſuſpicatõibo ⁊ extimatõibo falſis.

Ecundo queri
tur ð tẽptatõe pᷣmoꝝ pẽtũ qᷓ;
ad inſirumẽtũ mediũ.⁊ dr ĩ Heñ.iij.ꝙ
diabol'tẽptauit hoĩem p f pentẽ. Et q;
iſte modꝰnõ fuerit cõueniẽs oñdit᷑ pꝛi/
mo ſic.q̃nto tẽptatio ẽ occultioꝛ tãto ẽ
ad decipiẽdũ efficatioꝛ.ſiq̊ diaꝰ q̃nto

maioꝛi calliditate potat hoĩem decipe
cõabat᷑:pr̃ ꝙ ipʒ ðᷣbuiſſʒ tẽptare ſpũali

tẽptatõe abſq; alicꝰcoꝛpis aſſũptõe.

Item tãto temptatio ẽ efficacioꝛ qᷓ;to

temptãs eſt in ſuggerendo effabilioꝛ.
ſed actus locutõnis ꝓpꝛie debetur hu
mane effigiei.ergo videtur ꝙ diabol

ad temptanduʒ magis debuitaſſume

re effigieʒ hominis q; bꝛuti animalis.

ainbuun
itenoech
venptistn
Ctts tat
vbnult
nsſĩc
nagis de
gnandu.
nudʒc
tempd
bolusd
ſaztch
wzin⸗
rennſe
foͤs
ſwſone
noni/
terobo⸗
ſetüerdin
wotenoe
lonoͤquo⸗
dinaſapi⸗
niſitqydie
figiegiali

ſicneei⸗

hotempt
tiaialise
türeſtert
dinini in
monr'e⸗
marieep
müenr
misbuuti
hnüerat
korttono⸗
Wwridon
icedad
buunden
niincic,
min iaſ
temptar
tur diah
bilomin
igeono
blaretoi
cle effe
Perigfe
adiab

epemden
en ens8.
We.
9
Nbre P
rehen
hrönſn
1 Won,
n cilen
dor Neg. .
chſicinfr
vl
* 3 „6

2A1
ℳ*IE e
V 14
4

tirſrnbän
ipuaminoero⸗
öpoalt deci
ſen ⸗R
aae do 0d
uck däie dnn
Weouminumne

ocen

niibe
vioclnantae
SANN

HFndORN—*

cum bꝛutũ aĩal ſua locutõe potiꝰeètad

interioꝛẽ q; ad pſuaſionẽ. Itẽ q̃nto
temptas magis ſilat ⁊ induit ſpẽʒ ſan

ctitatis tãto magis pualet in temptã/

do.&̊ multa ſunt aĩalia q̃ magis ĩ ſuis

ꝓpꝛietatibo ſanctitateʒ ptenduũt q́; ſer ·
pens:ſiẽ colũba ⁊ agnus. vidr̃ ꝙ illa

magis debueritaſſumẽ diabolꝰ ad tẽ⸗
ptandũ. IYtẽ inſtrumẽètũ ſiue oꝛga-

nũ dʒ cõfoꝛmari exercitio pꝑ ipm facto.

temptatio erat ad decipiendũ. dia
bolus debuit aſſumẽ aĩal maxĩie dolo

ſuʒ ⁊ callidũ.ſᷣ plłꝰ ẽ de doloſitate ĩ vul

Pe q; in ſerpẽte.g̊ mag debuitaſſume⸗
re vulpè q; ppentẽ. Ad oppoſitü ſũt

rões.ſłᷣ qm veꝝ ↄcludũt pñt claudiĩ re

ſpõſione Ad pdictoꝝ intellłntiaʒ eſt
noñdũ ꝙ modłꝰille temptàdi nõ tin fu/
it ex diabolica electõe: ſic dicit Augꝰ.
ſi etiã ex diuĩa pmiſſiõe.ñ.n.licuit dia-
bolo temptare oĩno qͥj vellet ⁊ poſſet:ſ

eo mõ quo dnñjs pmittẽt. Cõceſſit autẽ

diuĩa ſapĩa q̃ oĩa oꝛdiatet gubnat ⁊ ꝑ

miſitꝙ diabolꝰtemptaret oĩem in ef

figie aĩalis bꝛuti.⁊ nõ cꝰeũq;: ſ̊ ſerpẽ.

ſic.n. exigebat ↄgruẽtia oꝛdinis..n.
hõ temptareta diabolo in effigie bꝛu⸗

ti aialis cõgruũ erat.tuʒ reſpectu opiſ.

tũ reſpectu finis intèti.tuʒ etiã reſpectu
diuini iudicij. Reſpꝑectu opis: qͥa ho/
mo nat eſt inclinariad bonuʒ vt nüc.
maxie ex pte ſenſibili ⁊ bꝛutali.et ideo

cõgruũ erat ipm tẽptare in effigie ani/
malis bꝛuti. Reſpectu finis intẽti ſiłr

cõgruũ erat.qͥa ad ̊ oꝛdinabat᷑ tẽpta/

tio vt homo efficeret᷑ ſimilis aĩali bru⸗
to cũ cõtemptu bono incõmutabili ad
herẽt bono cõmutaibli ⁊ ibi quieſceret
et ideo ad ̊ inſinuandu in ſpecie aiat
bꝛuti debuittempta ri. Reſpectu diui

ni iudicij etiaʒ cõgruũ fuit: quoniã do/
minꝰ iuſtus ⁊ fidelis nõ pmittit hoĩiem
temptari vltra qð poſſit.⁊ ideo ſic pati

tur diabolũ in temptatõe latere:vt ni/

hilomin poſſit ab homie dephendi. et
ideo nõ paſſus eſt ꝙ diabol? hoĩeʒ tem
ptaret oĩno in ſꝑcie ↄſiłi.⁊ p H̊ nõ i ſp

cie ł effigie hũa na:ſᷣ poti bꝛutali. Tri

plex igr̃ cõgruẽtia oꝛdinis exigebat vt

ho a diabolo in bꝛutali effigie tempta

retur. Hac etiã triplici ↄgruẽtia exigẽ
te pmiſſus eſt hõ temptaria diabolo ñ
in quolʒ aiali bꝛuto ſᷣ in ſerpète. Pꝛi⸗

mü rone opis.qᷣa.n.temptatio fiebatꝑ
ſuggeſtiois ĩgreſſuʒ qͥ intrat ad coꝛ ad

modũ ſerpẽtili.⁊ ibi virꝰpeccadi fundit
ex quo hõ habʒ ſpũaliter moꝛi.ideo vt
exterioꝛ effigies opi rñderet interioꝛi:
cõgruũ fuit holem a diabolo temptari
in effigie ſerpẽtis cuiꝰẽ ſerpẽ et vene/
nũ diffundẽ:⁊ diffundẽdo hoĩem inte⸗
rimẽ. Reſpectu etia finis intẽti ↄgruũ
erat.qͥa.n.intẽdebat diabolꝰfacieʒ lo⸗/

minis ⁊ caput ⁊ ſupioꝛẽ mentẽe ↄuerte

re deoꝛſuʒ:⁊ totũ pſternẽ:⁊ ſic ꝓſternè

do ad malü finẽ deducẽ.ꝓponèdo ſibi

pmũ aliqð delectabile.ideo pꝑmiſſus ẽ
temptare in ſerpente:qͥ ſᷣm totũ coꝛpuſ

ſiiũ habʒ terre in ſuo inceſſu adherere.

Coõgruũ etiã erat reſpectu diuini iudi⸗

cij.qa.n.ex illa temptatõe diuino iudi

cio inter temptatũ ⁊ temptatoꝛẽ debe⸗
bat inimicitia exoꝛiri.ideo tẽptatio ani
malis in ſerpẽte debuit fieri quẽ pꝰ la
pſuʒ maxime exhonet:⁊ qͥ maxime ſua

calliditate inſidiat hoĩez ledere.Et ſic

pʒ młtiplex ↄgruẽtia q̃re diabolꝰpmiſ
ſus ẽ hoĩeʒ tèptare ĩ effigie ſerpẽétina.
Ad illd g̊ qð pᷣvobꝛ ꝙ tẽptatio tůéto
c efficatioꝛ q;to occłtioꝛ.dð ꝙ ſi diabo
lſe maifeſtaret extioꝛibo ĩ effigie ſ pèůi
nihiloꝰ tñ ĩ illa maĩfeſtatõe płꝰ ſe occk
tabat q; maifeſtabat.vñ mir ñ credidit
eũ qͥ loqbat᷑ ĩ pẽte eè aduerſariũ:łᷣ edſ
potiꝰbonũ ↄſiliariũ.⁊ iõ ita occłia erat
illa tẽptatio:ſicẽ diaꝰloqret᷑ ad coꝛ intiꝰ
Alit᷑ rñderi põt ꝙ iuſto iudicio vi ñ
pmiſſꝰtẽptare ĩteriꝰ: qꝛ ñ hẽbat poſſe

igredi ĩteriꝰniſi hõ pbẽt ſibiaditũ.⁊ iGd

tèptauit ab extioꝛi p ſenſũ:⁊ voce ſen⸗

ſiblili mag q́; voce ſpũali.n.n.debebat

alit pmitti. Ad iltd ð maioꝛi affabi
litate iã pʒ rñꝰven c.n.ꝙ ſi fuiſſʒ ĩ effi·
gie huana affabilioꝛ fuiſſʒ.̊ diuia pui

Iẽtia n buit ̊ pmitiẽ ſ̊ cautelã diabo
lie pᷣbuit tẽptare.⁊ iõ ↄceſſũ ẽ ſibi coꝛpꝰ
ppẽd qð tñ gẽbat faciẽ pᷣgĩs:ſiẽ dic GOe
Qga:? reliqꝰꝰcoꝛpꝰeꝛat ſpẽ.⁊ ſic ex vna
pte poſſzʒ latẽ:ex alta dephendi. Ad
iltd qð obꝛ ð amicabkitate i pʒ ruſio.

qꝛ ſie debuit pmitti oñdi effigies ami⸗
citie vt poſſʒ dephendi vitas inimicitie
naʒ temptatoꝛ qͥ effigiẽ amicitie pten/

gdebat ſᷣm veritatẽ inimicus erat.ideo

huic opi aĩal maxie ↄpetebat qð habe
ret aſpectũ huanũ.coꝛpus vero ei ani
malis qð natuʒ eſt hoĩ eẽ maxĩe inimi
cũ. Ad illud qð ob vltimo de calli

ditate. dicendũ ꝙ ſi ſint aliqᷓaĩalia cal

lidioꝛa ⁊ pꝛudẽtioꝛa:tñ in nocẽdo ⁊ in-
ſidiãdo hoĩ ſerpẽs ẽ aĩal calliqiſſimuʒ.
Et qꝛ calliditas temptãtis erat ad ho-
minẽ offendendũ.hic ẽ ꝙ inter cetera
alalia mag ꝑpmiſſus ẽ temptare ꝑ ſer-
Pentem.ꝓ 1.

Ertio queritur
de temptatõne pmoꝝ pentuʒ
q̃ntũ ad oꝛdinè ⁊ ꝓgreſſuʒ.et dic ſcrip/
tura et magr ĩ lr̃a ꝙ temptatio ĩcepita
muliẽ:⁊ pꝑ mulierẽ venit ad vin.⁊ videt
q; hic modus pꝓgrediẽdi ↄpetat aſtutie
diaboli.⁊ ꝙ et debeat a deo pmitti.oꝛ/

do.n.deſtructõis griꝰẽ oꝛdini ↄſtructõ

nis.qͥ.n.ſunt vltia in cõponẽdo ſũt pꝛi-
oꝛa in reſoluẽdo.ſ̊ młr fuit vltĩo facta
7 foꝛmata.q̊ videt᷑ꝙ via deſoꝛmatònis
⁊ coꝛuptõis a muliẽ debuit hr̃e exoꝛtũ
temptatoꝛ debuiteũ pᷣus aggredi.
AItẽ tẽptatio exterioꝛ dʒ ↄfoꝛmari inte
rioꝛi.ſ̊ in tẽptatõe interioꝛi pcẽm aſcen
dit a ſenſualitate ad ſupioꝛẽ ptẽ medi
ante inferioꝛi poꝛtõne rõnis.ſiꝗ ſupioꝛ
poꝛtio ẽ vir:inferioꝛ ẽ młr:ſiẽ temptatio
interioꝛ ꝓceditad vin mediaãte muliẽ:
ſic ⁊ tẽptatio exterioꝛ. Itẽ cautꝰpu
gnatoꝛ citi aggredit᷑ad bellũ illuʒ quã
põt expuõgre facilius.ſiq̊ mir faciliꝰ po
terat expugri q́; vir:vidr ꝙ ꝓgreſſus tẽ
ptatõis puenire debuit ad riꝝ mediã-
te muliẽ. Itẽ faciliꝰè alicui expug⸗
re foꝛtẽ inimicũ pꝑ domeſticũ q; etiã p ſe
ipm.ſj vir erat foꝛtis ⁊ ſpũali mẽte pdi
tus. nõ videt᷑ ꝙ diabol auſus fuerit
eü temptare pꝑ ſeipʒ łᷣ p ſuũ domeſticũ.
mediãte muliẽ temptatio puenit ad
piruů. Sed coñ.peccatũ nõ eſt in car⸗
ne ß in dei imagĩe.ſed mulier ⁊ vireq̃li
ter ſuntad imaginẽ dei.qͥa ĩ aia nõ eſt
diſtinctio ſexus. videt ꝙ temptatio ñ

magiſ oebuit ichoaria ſexu młieri q; a

virili. Itẽ mulier nulla habebat p⸗

nitatẽ ad peccatuʒ ſiẽ nec vir:⁊ ita erat
recta ſic vir: nec caro eius aliquo mo⸗/
do aiam incuruabat.qͥ videt᷑ q ita dif⸗
ficile erat mulierem ſicut virũ ecere.
nulla igit᷑ rõ videt᷑ eſſe ob quã tempta⸗
tio diaboli mag incipeta muliere.
Item vitupꝑabilius eſt vincia muliere
qᷓ; a viro:gloꝛioſiꝰẽ vincere virũ q; mu
lierè. ſig̊ diabolus maxiĩe refugit vitu⸗
periũ ⁊ auidiſſime qrit gloꝛiaʒ:videt᷑ q
magis temptatõeʒ a viro q; a muliere
incvauerit. Item nata audaciũ eſt
libenter foꝛtib occurrẽ.ſed diabolus ẽ
audaciſſimꝰ ꝓcaciſſimꝰ:⁊ maxĩe pſu/
mens de ſuis viribo.ergo videt ꝙ dedi
natus fuerit pᷣmo aggredi muliebꝛẽ
exũ.non igit᷑ vidr̃ pbabile ꝙ bᷣus tem
ptauerit mulierè q́; viYꝗ. MWeedicen⸗
dũq ſicut diẽ ſcriptura ⁊ magr dicit ĩ
lr̃a.non eſt dubitanduʒ qn temptatio
diabolia muliere inchoauerat: ⁊ p eaʒ
pueneritad viruʒ. Ratio autem bur
ſumitur ex parte ſapiẽtie dei:⁊ ex par⸗

te aſtutie diaboli. Ex parte ſapientie
dei. domin eniʒ tali oꝛdine pmiſit di/

aboluz temptare. tum ꝓpter viri exer⸗

citatoem. tum etiaʒ ne mulier haberet

exeuſatõem.tum etiaʒ ꝓpter eruditõ⸗
nem noſtrã. Oꝛopter viri exereitatio/
nem.qᷣa ipſe adeo foꝛtis erat ⁊ ſpiritu-
ali mente pditus ꝙ non ſoluʒ poterat
reſiſtere ſerpẽtis temptatõni:ſed etiaʒ
ſuggeſtiõi mulieris.⁊ ideo foꝛtioꝛitem
ptatõne pmiſſus eſt temptari. Pꝛopt
mulieris vero remouẽdo excuſatiõem
pmo debuit ab ipſa temptatio incipe⸗
re. nam ſi vir pᷣmo peccaſſet:cum vir ſit
caput mulieris ⁊ dominet᷑ ei:non eſſet
multuʒ miranduʒ ſi mulier ei cõſenti⸗-

ret:ĩmo magnũ haberet excuſatois co

loꝛem. Mꝛopter noſtraʒ eruditõem e-
tiam hoc permiſſuʒ eſt. in illo eniʒ mo⸗
do temptãdi ſenſibili cognoſcimꝰnos

modum et ꝓgreſſum temptatõnis in/

uiſibilis. et ſicut ille a ſerpente venit
ad virum mediante muliere: ſic iſte a
ſenſualitate peruenit aq ſuperiorem
poꝛtõnem ratõnis mediante inferioꝛi⸗

Hubol
orisſapi
uuniof ar
ſcllioꝛer
ſeguctoꝛ
paenidt
ſazedo
adit'mi
ratach
ipapm
teretyi
laqnse
laſuntn
ngipl
ſcyzy
güfut
eh oinbo
diniapuid
leſuntre
gütaon
gineznde
mualieter
demii
wweopl
dilitatis
effemin
niſiaſſt
incunnte
lloa now
trnltazb⸗
enötßert⸗
mins
uneedee
Weratin
ine
i. D
pincian
rioſſ
vifolae
lcepiſe
ſiſtet ĩ
aipiſe
libentin
lllugpe⸗
diabol
cax: imo
tenptil

4 8
P *
n
.
4 .
Oeeee
Ha A
eN
4 NV
“
nrerleteshnn
4. „
t Wrieo
WI Emdeg,
eEeeeeen
Weid
„
N3R Dülee
4
Rechnaten
„NAo..
1e èůᷓñäü
„ w. dcen⸗
„
urie mier die
mardati
B ,
ewe
BI 1 10
EEebee en
WAAd— N)
H aAmew NS
„ W WowI
AXR W.

en

46
. L E
e Hr pan p
„„ Ge

“ü

AAA8E 4 N
ermmerename
zan hnnn
viorna
* „
veaineſetcta
1eofoiden
N e
enwe
4
AN,
wo, 9
. ee
KN,
e EN
S
icoge,
,
NS

.

NHH
aeeſnt 200 “ .

er pte ſikr aſtutie diaboli põt ſumi rö.
Diabolꝰ.n. attẽdebat mulierè eſſe mi

noꝛis ſapĩe:⁊ debilioꝛis ↄſtãtie:⁊ ĩpoꝛ/

tunion adherẽtie.qͥa mĩoꝛis ſapĩe erat

facilioꝛ erat ad ſeducẽdũ.et iõ diabolꝰ

ſeductoꝛ p eã voluit ſibi facẽ traſitũ ac

viã.qͥa debilion ↄſtãtie facilio: eratad
puertẽdũ:⁊ iõ diabolꝰexpugtoꝛ aggꝛeſ
ſus ẽ homiĩs ciuitatẽ ex ea pte ex q̊ͥ erat

adit minꝰmunit.qꝛ po ĩpoꝛtunioꝛiſ e/

rat adherentie cogitauit diabolus ꝙ ſi
ipa pᷣmo vinceret᷑ nõ qeſcẽtqͥuſq; puer

teret viruʒ. Nñ dr Eccł.ij.de muliẽ q

laqus ẽ venatoꝛ:⁊ ſagena coꝛ ei*: vĩcu
la ſunt manꝰilliꝰ.ꝓptẽa diabolꝰ aſtu⸗
tus ĩpulſoꝛ incepita ſexu femineo.Et
ſic pʒ ꝙ ſiẽ diẽ ſcripta pꝑ oẽm modũ cõ
gruũ fuit temptatòti incipi a muliẽ.tuʒ
qꝛ H̊ diaboli aſtutia expetebat.tũ qͥa G
diuĩa puidẽtia diſppebat. Vñ ↄcedẽ⸗
de ſunt rões ad h̊ inducte. Acilluꝗ
aũt qð pᷣmo obᷣꝛ ingriũ ꝙ qntũ ad ima

gineʒ nõ ẽ ſexrnũ dr̃a.dð ꝙ lʒ in viro et
muliẽ repiat᷑ imago eq; expſſe q̃ntũ eſt

de nã ipius aiĩe:qꝛ tñ aĩa q;diu ẽ in coꝛ
poꝛe ↄplexiòeʒ coꝛpis imitat᷑ ex rõe de
bilitatis ↄpõnis.⁊ ſexꝰ hit aĩa q̃ndaʒ
effemĩatõeʒ.⁊ ꝓptẽa q̃ntũ ẽ ex ꝑte nãe

niſi aſſit foꝛtitudo maioꝛis gre facili
incuruatad malũ ſexͤꝰfemĩeꝰ.⁊ ꝓptẽa

illud nõ cogit. Ad illd qð obyjcit ꝙ
mir niłaʒ hũitad h ꝓnitatẽ.dð ꝙ verũ
ẽ:nõ tñ ex h̊ ſequit᷑ ꝙ hf̃et eq̃leʒ ſtabili
tatẽ.q;uis.n.nõ hr̃et curuatõeʒ in affe
ctu:nec deceptõeʒ in aſpectu:faciliꝰtñ

poterat in h̊ incidẽ q;ᷓ vir in qͥ et n erat

foꝛtioꝛ et gr̃a creditur fuiſſe habũdan/
tioꝛ. Ad illd qꝗð obꝛ ꝙ vitupabte eſt
vincia muliẽ cc.dð ꝙ um :veꝝtñ glo
rioſi ẽ mulierẽ lactado ſupare qᷓ; cum
viro lactãdo ſuccũbẽ. Etqͥa diabol ſi
ĩcepiſſet a viro:timebat ne viritr ſibi re
ſiſtẽt.iõ maioꝛi cautela ſtuduit gloꝛiaʒ
adipiſci. Ad ilłd qð obꝛꝙ audaces
libenti aggrediunt᷑ foꝛtes.dicenduʒ q;
illud veꝝ eſt vbiẽ audatia ſine aſtutia.

diabolus aũt nõtantũ eſtaudax ⁊ pio

cax: ĩmo etiã ẽ aſtutus etfallax.et ideo
temptãdo non agreſſusẽ viam diffici

lioꝛẽ ſed poti efficacioꝛẽ. Neetẽa nõ

pypittebat᷑ ſibi totã ſuã exercẽ potẽtiaʒ
cü. n. nõ vincat niſi volentẽ:ẽ debitł᷑ in

pugnãdo. ideo nõa foꝛtioꝛi ſᷣ a debili
oꝛi ſuã inchoauit tẽptatõem.

Onſequenter

q̃rit᷑ circa varticłm ð modis

temptatõis in gñali. Diuidit aut ma-

giſter temptateʒ in e qẽ ab hoſte: ⁊ ĩ

eaʒ q ẽ a carne.ſᷣ cũ de temptatõe que

ab hoſte aliqlis poſſit haberi noticia
p ea q̃ de᷑mĩata ſunt ſupᷣ de ptãte de/

monũ.ideo hic querit᷑ de temptatiõe q̃

eſt a carne. Etcirca h̊ poſſunt q̃ri tria.

ABu qri᷑ vtꝝ carnis ſit temptare

cðᷣo q̃rit᷑ vtrũ temptatõni carnisa
temptatõne diaboli cotingat ſepare:

Tertio qrit᷑ cui iſtaꝝ tẽptationũ diffi.

cilius ſit reſiſtẽ:

Irca primũ ſic

vcedit᷑: ⁊ oſtendit ꝙ car nis ſit

temptare Yaco. bmo. Anuſquiſq; te-
ptatur a cöcupiſcentia ſua abſtractus

⁊ illectus.ſed cõcupiſcentia que maxi⸗
me abſtrahit ⁊ illicit eſt cõcupiſcentia

carnis.ergo π. Item Caſſiodoꝛꝰ
diffiniens temptatòoem:dicit ꝙ tem⸗
ptatio eſt aſſimilatio boni ad fallendũ
ſed appetit carnalis facit bonũ vt nũc
coꝛpus eſſe bonu ſimplieit᷑: ⁊ hoc deci-
pit ⁊ fallit ſpiritũ.ergo ↄtingit ſpir itũ
tẽptari a carnali appetitu. Oteʒz tem
ptatio diabolica nonè᷑ aliud q; ſugge⸗

ſtio. ſed ſicut diabolus ſuggerit homĩ

mala: ita ⁊ carniſ pꝛudentia que ẽ deo
inimica. ergo ſi diabolꝰdicit᷑ tempta⸗
re cum ſuggerit mala:eadem ratõne ⁊
caro cum ſpirituʒ trahit ad carnalia.
Item diabolus ĩpugnat nos tem·

ptando: nec eſt aliud diaboli tempta/

tio q; eius ĩpugnatio.ſed ſicut impu⸗
gnamura diabolo:ita etiã ⁊ carne im /
pugnamur et impellimur.ergo videf
ꝙ ſicut temptamur a diabolo:ita vere

⁊ ꝓppꝛie temptemura carne. Sed cõ
tra.Hugo de ſancto victo. Tempta⸗

re eſt callide expiri:⁊ quaſi quibuſdaʒ
blandis conatibus pꝛobare. ſed expe-
rimentnʒ ſumere h̊ ẽ ſolius ſbe rõlis

ergo ñ̃ vidf eè carnis. Itẽè temptãs
differt a temptato. nullus.n. temptat
ſeipm.ſ q temptat᷑ eſt homo carnalis.
cũ igit᷑ h carnalis a carne ſua nõ dif-
ferat p ſbam:vidr̃ ꝙ nlłus hõ temptet᷑
a carne ſua nec abalia cõſtat.̊ nilła ca
ro temptat. Itẽ pſi uaſ io oꝛdiata ad
decipiendũ potiꝰẽ ſophiſticatio q; tem
ptatio.tẽptatio.n.ẽ pſuaſio oꝛdiata ad
ſumendũuũ expimentũ.ſ̊ caro vitioſa di
recte incliat ad malũ:⁊ ſua inclinatõe

ſeducit ſpm. carnis ꝓpulſatio potiꝰ

dz dici ſophiſticatio qᷓ; temptatio.
Itẽ qncũq; aliqs actꝰ de aliqͥb ſubie⸗
ctis dr̃:dr̃ ſᷣm aliqð cõe in eis reptũ.ſ̊ᷣ
deus temptare vr in ſcripta:⁊ diabo⸗/
lus:⁊ ho:⁊ caro.̊ ſᷣm aliqð cõe dʒ dici
ſ caro nõ vidr̃ aliquo mõ cõicare in ali
quo cũ deo ⁊ cũ ſpu angelico.ꝗ videt
qꝙ ei nõ poſſit cõpꝑetere temptatio.aut ſi
ↄpetat h̊ erit euoce ⁊ m aliũ modũ di
cendi.⁊ ſi eſt:tũc ẽ qõ ſᷣm quẽ modũ dr
⁊ q̃liter illa carnis ĩpulſio tẽptatio ap
pellat. M? dð ꝙ 5 vocabulũ tẽpta/

re multas hʒ acceptões:ſiẽ dicũtilliq
ſignes vocabuloꝝ ſtudioſe rimati ſũt.

ſi tñ velimꝰeiꝰpncipalè ⁊ pcipuã ſigni
ficatõem accipe:temptare ꝓbare ẽ.vñ
tẽptatio dici põt quidã tactus quo il⸗/
lud qð tangit᷑ ꝓbat᷑.ſiẽ cecꝰor̃ tẽptare
qñ ſuo tactu vult aliq; certitudinẽ hr̃e
de aliq̃ re q̃m tangit.p hũc modũ ĩ ſpi
ritualibo tẽptatio dr quidã tact ad pꝓ⸗/
bandũ oꝛdinatꝰ.Hoc aũt põt eẽ q̃dru/
plicit᷑.Aut qꝛ ille qͥ pulſat intẽdit ꝓba
re ⁊ axꝑpꝛobare ſiue ꝓbatũ oñdere.et h
mõ tẽptat deꝰ:vʒ ꝙ dr Sap.iij. Peus
tẽptauit iiloſ:⁊ iuenit illos dignos ſe.

Aut ille qͥ pulſat intẽdit pbare ⁊ repꝛo

bare ſiue repꝛobũ facẽ.⁊ ſic temptat di
abolus:ſᷣm ꝙ d Act.v. ur tẽptauit

ſatha nas coꝛ tuũ mẽtiri ſpui ſcò. Aut

qa ille qͥ pulſat intẽdit ſolũ pbare ⁊ ex-

pꝑrimentũ ſumẽ de eo qð eſt in hoĩe. et
ſic tẽptat hõ caut.⁊ de H Eccłxxx.Ex

multis loqͥlis tẽptabit te: ⁊ ſbridẽs in⸗
terrogabit te de abſconditis tuis.Aut

qa ⁊ ſi pulſans nihil intẽdat:ad ei tñ

pulſatõem ſequit᷑ appꝛobatio vł repꝛo

batio hoĩs.⁊ ſic tẽptat caro ł carnał cõ

cupiſcètia ſua abſtractꝰx illẽuſ. AN car

ne.n.ſiue a carnis ↄcupĩa hõ pulſat᷑ ·

qᷓſitangit᷑:cui tactui ſiue pulſatõi ſi cõ

ſentiat ꝓbat᷑ ⁊ repꝛobat᷑.ſi po diſſenti:
at ꝓbat᷑ ⁊ appꝛobat᷑.⁊ ſic rẽe ⁊ ꝓpe car⸗
nis ĩpulſio tẽptatio dici pt. AUñ rões

B oñdẽtes ↄcedende ſunt. Ad illud

qð ob ingriũ ꝙ tẽptare ẽ expiri.dð ꝙ
illa rõ ab Hug.nõ aſſigtur niſippᷣe de
tẽptatõe diaboli.ſiaũt qͥs gñalłr velit
eã intelligẽ vt ſe extẽdat ad oẽm tem-
ptatõem qͥ ad malũ incliat:tũc dicemꝰ
ꝙ intelir ꝑ cãm: vt ſit ſenſus ꝙ ꝑ tem⸗/

ptatõem fit expientia ⁊ ꝓbatio:vt cum
ho6 dignſit appꝛobari:⁊ hoc tmn nõ fita
diabolo ß̃ etia a carne. ſi aũt velit dicẽ

H eentiałr eẽ dẽm:tunc dicemꝰ noĩe
carnis nõ intelłr coꝛpꝰ ſolu ſ̊ rõ carnat

⁊ idẽ ipe hõ ſᷣm ꝙ carnalis è et ad car⸗
nẽ ↄuerſus ſeipm tẽptat ſᷣm ꝙ ſpuatłẽ

⁊ diuĩe leg ſbiectꝰ*. Ad illud qð obꝛ
⁊? ꝙ tẽ ptas differt a tẽptato ſᷣm ſbaʒ.
dð ꝙ ſiẽ iudicare ⁊ iudicari ſuntactus
diuerſaꝝ pſonaꝝ:nihiloꝰtñ eadẽ pſo⸗
na fm aliã ⁊ aliã ſurreptõeʒ põt ſeipaʒ
iudicare ſiẽ ſemetipm nõ iudicat.⁊ ſu/
pioꝛ poꝛtio iudicat inferioꝛẽ.ſic etiã in-

telłnduũẽ ꝙ ſpuũałr ipa ſenſualitas tẽ⸗

ptare põt ratõnem:ſiue homo exterioꝛ
interioꝛt.⁊ ita cum caro temptat ſpiri
tuzʒ nõ idem temptata ſe:ſed alius ab
alio:illa tamè repiri habẽt in eadeʒ p⸗

ſona. Ad illud qð obicit᷑ ꝙ perſua⸗

ſio oꝛdinata ad decipiendũ poti eſt ſo
phiſticatio q́; temptatio. dici poteſt ꝙ;

tẽptatio large dicta comphendit⁊ ſo⸗
phiſticatõem et temptatõem ꝓpꝛie di⸗

ctam. ſophiſtica eniʒ perſuaſione po/
teſt homo de alio expimentuʒ ſumere
⁊ ita nõ valet illa obiectio.qa tempta/

S tio ſᷣm ꝙ hic accipit᷑ contra deceptio⸗

nem ⁊ ſophiſticatõem non diuiditur.
A liter tamen poſſet dici ꝙ temptatio/
nis nomen magis tranſlatũ eſt a tem-
ptatõe materiali in qua eſt quedã pul
ſatio ſʒ cecus dicitur temptare q; a
temptatõone illa que eſt in ratõcinatõ⸗
nibus: per quẽ moduʒ diuidit᷑ contra
