petebat diuerſas habere ſpecies et vir/
tutes: vt ex diuerſe arü rerů cõiunctõne
reſultaret pfectio in effectu.⁊ ex diuer

ſarũ ſpẽnꝝ cõparatõe pulchꝛitudo ↄſur

geret in oꝛnatu. Sumit᷑ eti ro ex pte
efficiẽtis qui ſᷣm ſu potẽtiã ⁊ ſapiẽtiaʒ

⁊ bonitatẽ diuerſa ꝓducit ſᷣm ſpꝑecieʒ et

foꝛmã.vt quod dari nõ poterat ni ſoli
per ſe:daret᷑ diuerſis in Keie. . umit
etiã rõ ex parte materie.ſicuteĩʒ ĩ mixi
materia ipa ſᷣm diuerſitatẽ mixtionuʒ

aptat ad ſi uſceptionẽ diuerſarũù foꝛma
rũu:ſic in coꝛpoꝛibꝰſimplicibꝰbſᷣm maioꝛẽ

raritatẽ ⁊ dẽſitatè in ſuis partibꝰad di
uerſarũ foꝛmarũ aptat᷑ ſuſceptõnem.
ſicut pʒ in elemètis quoꝛũ mã ſᷣm maio
rẽ raritatẽ ⁊ dẽſitatẽ ſuſcipit foꝛma ter
re.dũ autẽè rare fit ſᷣm plus ⁊ minus di
ſponit᷑ ſuſceptõni ad foꝛmas alioꝛũ ele
mentoꝛũ. OPer hũc modũ eſt intelligẽ
qũ in celo cũ in celeſti natura ſit reꝑire

rarũ ⁊ dẽ ſuʒ: ſicut dicit᷑ in libꝛo de ſub⸗

ſtãtia oꝛbis.ſic repire rarũ ⁊ dẽſuʒ con
tingit m maioꝛẽ raritatẽ et denſi itatẽ
materiã diuerſarũ foꝛmarũ eſſe ſuſce/
ptibilẽ. A liter tamẽ eſt rarũ et denſuz
in materia elemẽtari ⁊ natura celeſti.

in elemẽetis enĩ cauſant᷑a frigido et ca-

lido diſſoluẽte ⁊ conſtrigẽte ꝑ res ma/⸗
terie. In celo autẽ cauſant᷑ ſolümodo
ſm diuerſum partiũ ſitũ.in denſo eim
ſunt partes ꝓpinqͥoꝛes:in raro autem

magis diſtates.quia in dẽſo ſunt ↄpꝛe
penſe ⁊ magis vnite:ĩ raro ſperſe. Su

mitur eti ratio ex parte foꝛme.lux ei ẽ
vna ſoꝛma cõmunis repta ĩ omibus lu
minaribꝰ:æ ᷣm cuiꝰparticipatõem ma
ioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ:ſunt magis ⁊ minꝰnobi/
lia.⁊ ideo cũ iſtã foꝛmà diuerſimode ꝑ-/
ticipãt: diuerſos babẽt gradus cõple-
tönis.ideo etiõ diuerſas ſoꝛmas cõple
tiuas. Cõcedẽde ſunt igit᷑ ratões oſtẽ-
dentes lumiaria celi ſm ſpꝑeciẽ eſſe di-

nerſa quãuis illa ratio paruʒ valeat ꝙ

ſunt ex tota ſua materia:ſicut iã oſten⸗
ſum eſt. Ad illud vero quod obicit᷑
ꝙ eſt coꝛpus ſimplex.dicendũ ꝙ ſimpli
citas coꝛpoꝛis tollit diuer ſitatẽ que oꝛ/
tum babet ex mixtone in foꝛmis pficiẽ-/
tibus mixtũ: ſed nõ tollit illã diuerſita
tẽ que venit ex diuerſitate foꝛmax ſim
pliciũ tm: ſicut pʒ quis em ſit coꝛpꝰ
ſimplet:nõ tñ oĩa eła ſunt vni ſpẽi·

Ad illud qð obꝛ ꝙ ſunt ex aggrega
tione lucis. dicendũ ꝙ nõ tãgit᷑ ibi tota
ratio: ſed ſolũ tãgit᷑ diſpõ ad diuerſita
tẽ.ideo ſeqͥns rõ nõ valet de flma ma
ioꝛi ⁊ minoꝛi. plus eni differũt luĩaria
q́; flama maioꝛ ⁊ minoꝛ:ſicut colligit ex
ſuis virtutibꝰ opatõibꝰↄſequẽtibus.
Ad illud qð obꝛ ꝙ foꝛmalvlt ma eſt
cõpletia. dicẽdũ ꝙ hoc eſt veꝝ reſpectu
foꝛmarũ que diſponũt ad ipam.lux aũt

potiꝰeſt foꝛma pficiẽs illas foꝛmas coꝛ

pales:qᷓ; ad eas diſponẽs:cũ ſᷣm eiꝰpti
cipatiõeʒ maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ foꝛme coꝛpa
les ſint magis ⁊ minP?cõplete. ANel dð

ꝙ lux eſt nobiliſſima foꝛma coꝛpalium

earũ ſcilʒ que ſunt ei extranee:ᷣ nõ eſt
veꝝ de foꝛmis luĩariũ celeſtiũ in quibꝰ
virtꝰeiꝰ⁊ nã ↄplete ſaluat᷑.

Ecundo queri
tur. vtꝝ diuerſa luĩaria hẽant
diuerſas impſſiões ſupꝛa coꝛpalia.

Etꝙ ſic vr pᷣmo aucte augꝰ.in.p.de ci.

dei.nõ vſqueq̃q; abſurde põt diciꝙ ad

coꝛpũ differẽtias afflatꝰvalẽ ſidereos

ſicut in ſolaribꝰ acceſſibꝰ ⁊ receſſibꝰvi⸗-
demus ipiꝰ anni tpa variari ⁊ luiaribꝰ
incremẽtis ⁊ detrimẽtis augẽi⁊ minui
quedã gña rerũ: ſicut mirabiles eſtus
occeani. Itẽ aſtronomi dicũt ꝙ que
dam ſtelle calefaciut:qued infrigidat:
quedã humidãat:⁊ quedà deſiccãt.⁊ hoc
oñdũt p ſenſus expientiã.igit᷑ vr p coꝛ
Poꝛa celeſtia impſſiões diuerſas Rant

ſup coꝛpalia. Itẽ ad dinꝶſitatẽ for̃arũ

ſequit᷑ diuerſitas ututũ:et ad divᷣſitatẽ
virtutũ ſequit᷑ diuerſitas impſſionũ.
luiaria celeſtia dꝛĩa ſpẽ ⁊ nã dipᷣſas effi
ciũt impſſiões ſuꝑ hecinferioꝛa. Itẽ
ſi diuerſas impſſiões ⁊ ᷣtutes nõ hñt.
vf ꝙ diuerſitas in eis fruſtra eẽt:ſᷣ nõ

eſt fruſtra. gO. Cotra obꝛ ꝑ ſcriptu-

rꝗ.dr enĩ ge.i.ꝙ ſicut in ſigna ⁊ tpa &.
hz aliug eſt ſignü:⁊ aliud cꝗᷣ ſigni. ſi igit
luĩaria nihil pñt niſi ̃m ꝙ vs inſtituit
vñ ꝙ nihil heant in his inferioꝛibꝰ effi-
cere ß ſolũ ſigsre. Itẽ dam. nos aũt
dicimꝰꝙ ipa nõ ſunt cã alic eoꝝ q fiüt:
eq; conuptõis alicuiꝰ eoꝝ qͥ conũpũt᷑
rr ꝙ nõ hẽant in his inferioꝛibefficẽ

aliquã impſſion. Itẽè ꝙ nõ habeant
diuerſam impſſionẽ vr.quia aut impꝛi

mũt foꝛmꝗ qu hnt:aut foꝛmꝗ quò non

hñt.foꝛmã quà nõ hñt non pñnt impmẽ
qꝛ ages dz eſſe in actu reſpectu paſſiui.
ſi impmũt foꝛmã qu hñt. aut foꝛmaʒ
in qua cõicãt:aut foꝛmas in quib drñt
ſi foꝛmas in quibꝰdrñt. g videt luna
gnat luno:⁊ ſol ſolẽ ⁊ hoc è flm.ſi foꝛmã
in qua ↄueniũt. vr̃ ꝙ oĩa luĩaria eãdẽ
bẽant impſſiõem in his inferioꝛibus.
Itẽ ſol calefacit ꝓpter ſuũ motũ et
emiſſiöem radioꝝ:⁊ ita mediãte lumĩe.

Hoĩa luĩaria celeſtia cõicat in luce et in

radioꝝ emiſſiõe ⁊ in motu.ꝗ vr̃ ꝙ omĩa
hẽant calefacẽ. & nihil eſt iſtq dicere q
qued calefaciũt:quedã nöõ. Itẽ ſol

hyzʒ vtutẽ illuiandi ⁊ calefaciẽdi hec infe

rioꝛa.ſig ſol plꝰ cõicat de vᷣtute ſua lüe
q́; alicui coꝛpi inferioꝛi. vr̃ q luna hẽat
eandẽ impſſionẽ licet minus intẽſam.
Itez ignis inter oĩa elemẽta maxie

accedit ad nãm celeſtẽ.g oĩa luĩaria ce

leſtia plcõicat cũ igne: q́; c aliquo ele
mẽtoꝝ.g vr̃ ꝙ maxie hèant effectũ ſupᷣ
ignẽ ⁊ eiꝰ qualitatẽ. vr̃ ꝙ omia in ſui
actõe ⁊ dñio qualitatẽ ignis intẽdãt et
foꝛtificẽt.⁊ ita vr̃ ꝙ oĩa diſiccẽt ⁊ caleſa
ciãt:⁊ nulla infrigidẽt. Rñdẽduʒ ꝙ;

luĩaria celeſtia impſſionẽ hñt ſuꝑ ele⸗

mẽta ⁊ elemẽtaria coꝛpa.impſſiõʒ inq
nõ vnicà tin ſ̊ multimoda. Rõ aut qre
ſupioꝛa in hec inferioꝛa aguũt ⁊ impᷣmut
in reꝝ q̃litates intẽdũt eſt.q; ſunt coꝛꝰ

nobilioꝛa ⁊ pcellẽtia in virtute: ſic pcel

lüt in ſitu.⁊ iõ cũ oꝛdo vniuerſi: itatis ſit
vt potẽtioꝛa ⁊ ſupioꝛa influãt ĩ ĩferioꝛa
⁊ minꝰpotẽtioꝛa.oꝛdini vniuerſitat᷑ cõ/
petit vt lumĩaria celeſtia influãt in ele⸗
mẽta ⁊ coꝛpa elemẽtaria.ſtatus etiã oꝛ
dinis hoc requirit ꝙ ſicut in motu loca

li venit᷑ad vnũü mouẽs ĩmobile:ita mo⸗/

tu alteratõnis bᷣm qualitatẽ neceſſe eſt
venire ad vnum alterãs nõ alterabile:

fm eaſdẽ qualitates.⁊ ideo cũ elemẽta

ex elemẽtis cõmixta ſint ſm pᷣmas q⸗
litates alterabilia ⁊ alterabilia rẽe di-
ſpoſuit dina ſapĩa coꝛaceleſtia. vipote

luminaria ꝗ inferioꝛa altarẽt ſua iflu⸗
entia ſm q̃litates pmas: ita ꝙ ipitam

jitthe
oͤre
Pinſdi
oihi
ltnrshi
weecia
Nipirtn
nnopi
tenrecal
retalin
erpied
mücice
ſuitac
licrel
epinn
ſluoru
lont.
Giueſt⸗
pcutz
ucüauge
citmarua⸗
ſentäpoin
ſcetüäinu
Vöceded
luiariain
inppſtöe⸗
Hbitin
ſerppwr⸗
nor u
ngstie
ſcnacie.
Neccauſan⸗
estenſe
Nn.d
Nopehrä
Ewerun
ſuſticet
cieytes
nuntp
Aurinen
gonolgt
ligiant
noba
hyd
pelform
cniſuffi
fofalf.

ills iß

lnppot

*.
rhnöhn
naanm
Kdnöin

hmeſin.

rntäetsere
ümiun
peerſoünctie
Netüitlmni
Rirnluerern
mngyfgoni
latikldcereg
nd. Rſol
leicicidente
Adeſmeſuli
Ririily
i Kotitife
Unmrmrſehel
Amunſdoll
pionnndi
. : eie
rris dN.

7

qlitatibo q; altatõibo illan eent caretia.
NRoõ vero quare diuerſa impꝛimũta

quibuſdã ſumit᷑ ꝓpt diuerſitatẽ quali-
tatũ ſiẽ ſcribit᷑ in li.de ſba oꝛbᷣ.ibi eĩ ſᷣm

quoꝛũdã opiõem dr ꝙ luĩaria celi que
litates ht ꝓpas:hᷣ nõ hnt eas oĩo vni/
noce cũ qlitatibꝰełariboꝓ eo ꝙ ſʒ ills

agẽ pñt in hec inferioꝛa:h adinuicẽ pa-

ti nõ pnt: ſ iſta rõ nõ vr̃ cõueniẽs.ſi eni
eẽnt eqͥuoce tũc effcũs eoꝝ nõ ↄcoꝛda-
ret q̃litatib ełaribuſ.⁊ iõ melioꝛ ſi uĩt rãa
ex pte diuer ſitatis vᷣtutũ.qꝛ eim ↄditoꝛ
mũdi coꝛpa celeſtia incoꝛuptibilia po/

ſuit ad regulandũ ⁊ regedũ conuptibi
lia que ſunt diuerſa ⁊ mitiforia. dedit
eis vᷣtutes ↄntes ſuas ſpẽs ſᷣm q̃s dis

ſa luĩaria aſpectũ hꝛent ad diuerſa ela:

etad dipᷣſa coꝛpa mineralia.vñ qꝛ luna
ex vᷣtute ſibi indita cũ adiutoꝛio lumis:
aſpectũ hʒ ſuꝑ huoꝛẽ.iõ ꝑ ſuã influẽtiã
hbuidũ augmẽtat:et ad ei pntiã excreſ-⸗
cũt maria: ⁊ q̃ſi exeſtut ⁊ effluũt.ad ab
ſentiã vᷣo in ſitũ ſuũ colligũt᷑ ⁊ refluunt
ſic eti intlłndũeſt ⁊ in aljs luiaribus.

Löcedẽde ſunt igit ratiões ondẽtes

luĩaria in his inferioꝛib hñt diuerſas

impſſiões. Ad illud o q obꝛ ꝙ nul
lã hnt impſſionẽ ql ſi unt ſigna tm. dð ip
ſcriptura nõ diẽ ꝙ ſinttm iĩ ſignificatio

nẽ. qꝛ ⁊ ſuntin ſignẽ:⁊ ſunt in efficaciã.

magis tñ exbmit ꝙ ſint ſigna: q ꝙ ſint
ſigna cãe. ꝓ eo ꝙ nec cauſant ſufficiẽt

nec cauſant nccio.⁊ iõ magis attribuit

eis rõem ſigrũ.⁊ ꝑ hoc pʒ rñſio ad ill

dam. cũ diẽ ꝙ nõ ſunt cã ĩ his ĩferiõib⸗
nõ vult eĩ negare qn hant ĩ ſui eẽntiã
ß hoc vult dicẽ ꝙ nec ſunt bᷣnꝰĩferioꝛa
ſufficiẽtia nec ſunt nccia.opant᷑ enĩ vt

cãe vłes que per pticulares indigẽt ad

iuari ⁊ pñt ĩpediri. Ad ilłq qð obꝛ 3

aut impmũ: qð bnt:qut qð nõ hũt. oð
ꝙ pmo influũt vᷣtutẽ ſuã qua hnt:⁊ pe-

illa gñant ⁊ augmẽtt foꝛma ⁊ ſpqʒ qu
nõ hñnt.x cù dĩ ꝙ nihil dat foꝛm qu ñ

hʒ.dð ꝙ br̃e dĩ duobꝰmodis.ł vtualit

vel foꝛmalr.⁊ ad hoc ꝙ ĩptiat᷑ aliqͥd ali/

cui ſufficit ꝙ hẽat vᷣtualr̃: nõ oʒ ꝙᷣ heat
for̃alr.ſicut mouẽs iĩmobile dat motũů:
q;uis ipm nõ moueat᷑.ſic intelligẽdũ ẽ
in ꝓpoſito. Pꝛetereã cũ ponut᷑ coꝛpa

magis ↄfoꝛmat

oimnnis acti

celeſtia impmereiß; inferioꝛa dipſas
qualitates gñare.hoc nõ eſt ĩtelligẽdũ
qð eis dʒ ex ſe:ſed educũt illud q eſti

ppotẽtia in actůũ. Mꝛeterea nõ eſt intel

ligẽdũ qð dʒ p ſe iolũ:ſᷣ adiuuãdo vir
tutẽ nature inferioꝛis.hoc autẽ faciuůt.

tũ ꝑ virtutè lucis in qua cõicãt. tũ etia
ꝓpter pᷣtutes ꝓpᷣaſ ſᷣm quas agũt in

mnferioꝛa. nõ vt ꝓducat ſibi ſilia: ſed vt
inſfluèdo cõſeruèt reget 2 incẽdt rerũ
inferioꝛũ qualitates ⁊ nas. Ad illud

qð obꝛ ꝙ omniũ ſit calefacẽ rñderi põt
ꝙ mot ⁊ lumẽ nõ eſt ſufficiẽs cꝗ calon
ſed cã motcũ velocitate:⁊ lumẽ cuʒ; ra
dioꝛũ multiplicatõe.⁊ qꝛ Hͥ nõ ↄcurruti
oĩbꝰluĩaribiõ nõ pnt oia calefacere.
Poſſet etiã ad h reddi rõ alia.qʒ HF nõ
tm fac motꝰ ⁊ luĩoſitas: ſᷣ etiã ad h̊ͥ fac
virtꝰ ppᷣa ſm quã ſtella ł planeta cale-
faciens aſpectũ hʒ ſuꝑ ignes nam pnci
paliter. Ad illud qð obꝛ ꝙ ſol mag
cõicat virtutẽ ſu lune q; alicui ĩferioꝛi
dð ꝙ ſicut dicit phs.act actiuoꝝ eſt in
patiẽte ⁊ diſpoſito.⁊ boes.omne quod
recipit᷑ eſt in recipiete p modu recipied
nõ recepti.quonia igit᷑ inferioꝛa ſunt
receptiua luis piter ⁊ caloꝛis:hic eſt
ſol nõ tm illuiat ſed inflamat.quia vẽo
luna nata eſt illuĩari:ᷣ nõ ẽ nata cale/
fieri. hĩc eſt ꝙ a ſole lumè recipit etre⸗
fundit. caloꝛẽ vo nò recipit nec refudit.
Ad illud qð obꝛ ꝙ na ignis plꝰↄue⸗/
nit cũ nã celeſti.dð ꝙ de celeſtibꝰluĩari
bus eſt loqͥ duptr q;tũ ad nam in q ↄue

niut. videlicet q;tu ad nãm lucis. ⁊ q́tũ

ad bãc verũ eſt dicere ꝙ vniuerſaliter
kigni q; alij elemẽto. eſt
etiã loqui q́tũ ad virtutes ſibi ſpaliter
datas m ꝙ deputãtur ad regimẽ infe
rioꝛũ.⁊ quia nõ tantũmodo ba bet rege
re ignẽ ſed etiã alia coꝛpa.binc eſt ꝙex
ſua iſtitutiõe pᷣmaria aliqua ex eis ma
gis q; ignè inſpiciut elemẽta alia. et qa
io attedit᷑ ᷣm aſpectũ vᷣtutis
agẽtis ad patiẽtis ſicut dicũt medici⁊

aſtronomi.hinc eſt ꝙ quedã luminaria
magis cü igne in effectu cõicat. queda
vero diſcoꝛdãt du pᷣncipaliter aſpiciut
elemẽta ⁊ alia. aſpectib autipoꝝ deter
minare alterieſt ſcire.

.„„₰½ . „.

Ertio queritur

vtrũ ex impſſiòibꝰilloꝝ luĩiariũ

cauſet᷑ in hib diuerſitas moton. Et
ꝙ ſic vr̃ boe.in li.de ↄſoł.fcm ẽ rebꝰmo
bilibꝰ inherẽs diſpo ꝑ qu puidẽ ſuis
queq; nectit oꝛdibꝰ. Sitr etia aug.i.p.
de ci. dei.dicit ꝙ fatũ ẽ vis põnis ſideꝝ
qua exñte qñ qͥs ↄcipit᷑ naſcit᷑ coòſcit᷑
quat futurſit.ex pᷣma ancte hr̃ ꝙ fatũ

ve eſt. ex zehr ꝙ fatü eſt nis ſtellan. ſi

totũ regimẽ vite oſiſtit in fato ſiẽ dicit
boe.x fatũ ẽ vis pois ſideꝝ ſiẽ diẽang.
tuc regimè vite ⁊ diuerſitas moꝝ pce-/
get ex vtute ſiderũ. Itẽ pbs in li. de
ełoꝝ ꝓpetat ibꝰ diẽ q regna vacua fcã
ſunt:⁊ terre depopulate ſi unt apud cõ⸗/
iũctiõeʒ duaꝝ magnanꝝ ſtellaꝝ.ſ.iouis
⁊ ſaturni:ſᷣ h̊ nõ eêt niſi bella ⁊ lites h
minũ ex aſtris pẽderẽt. ᷓ &. Itẽ ſoc.
ipm vr̃ ꝑ ſacrã ſcriptura math. ij. magi

cognouerũt oꝛtũ reg p appitõeʒ ſtelle

2⁊ in iohe dicit dñs.nodũ vẽit hoꝛa mea.
ſitr Jo.pii.nemo apphẽdit eũ: qꝛ ndũ
venerat hoꝛa eiꝰ.ſig hõ natfuit ſſ ſtel⸗
latõe ⁊ hoꝛã tpis expectauit ĩ ſua paſſio
ne. vr ꝙ multofoꝛtiꝰoẽs alij ĩeſ regi
⁊ gubernari ha beet ⁊ diſpõi m ſtellaꝝ
virtutẽ. Itẽ hipm vr ſiki expiẽtia in
moꝛtibꝰeĩm regũ vt dicũt aſtronomi:
mathematici de multis reqͥſiti ſʒ aſtro
logie iudiciũ multa pdicũt pa.NRᷣ aüt nõ
eêt niſi moꝛes ⁊ affcus hoim diſponẽnt
Fm vtutẽ ſtellaꝝ. ᷓ cτ. Itẽ Hipm vfr
rõe certa. ad vnipſitatis oꝛdine pectat
⁊ ad pfectiõem regiminis vt nihil caſu
fiat reſpẽu dĩne puidẽtie. ſi ðs regit
ignobilia p nobilia:⁊ conuptibilia per
ĩconuptibilia: ⁊ inferioꝛa pꝑ ſupioꝛa. vf᷑
ꝙ nihil in his infer ioꝛibꝰ fiat qdᷣa ſtel⸗
laꝝ uᷣtute⁊ influẽtia nõ ꝓcedat.⁊ ſi hoc
veꝝ c. diuerſitas moꝝ cat᷑a vitate cõ
ſtellationuũ. Cõtra.iiij.deut.ſolẽ ⁊ lu⸗
nã ⁊ oĩa aſtra celi creauit dñs vᷣs ĩ mi
ſterio cũctis gẽtibꝰ q ſ celo ſi unt. ß qð
creatũ in mĩſteriũ hoĩs nõ pqñat᷑ ei ĩ
regimie ⁊ vtute.aliter eĩʒ eẽt creatũ in
Oñniũ:nõ in miſterin.ſi igit aſtra celi ſũt
Cr eata in miſteriũ.ꝗ ex eis nõ pĩdẽt oᷣn
cipalỹ moꝛes hoĩm. Itẽ hoc vr aucte

ipius ptolomei matimi aſtronomi qui

dicit ꝙ ſapiẽs hõ dñabit᷑aſtris: ſ ̊ nõ
eẽt ſimoꝛes hoĩm caret ex impſſiõibus
ſtellan. g t: Itẽ Hipm vr roͤe oñſiua

qð recte oꝛdinatũ ẽ ſm ꝙ hniꝰ:nõ teqit

niſi ad rectũ:ꝶ celũ cũ ſuiſ ſideribꝰꝗ 5

2ditõe rectiſſime oꝛdinatũ ẽ. nuq; niſi
ad bõs moꝛes ⁊ rectos tẽdit. ꝗ̊ aut oẽs
toĩes hñt bõs moꝛes:aut bõitas moꝛũ
nõ cat ex pone ſiden. Itẽ h yf p rõem

Ducæẽtè ad ĩ poſſibile.ſi eĩ disſitas moꝝ

cat᷑ a põnib ſideꝝ:cũ motꝰeoꝝ ſit nalis
⁊ nccariꝰ diuerſitas moꝝ in Hoib“ eſſet
nali ⁊ ncc̃io. nec erit li.ar.nec valebit
ↄſiliũ: nec meritũ erit:nec laus:nec vi⸗
tupiũ.ſi igit ẽ maxim incõueniẽs im
poſſibile eſt ꝙ diuerſitas moꝝ cauſefa
Põnibꝰſiden. Nvdð ꝙ moꝛes hoĩm
⁊ euẽtꝰfuturoꝝ a ſiderib cari duplicit
põt intlłi.aut nccio ⁊ ſufficiẽter.aut di
ſtolitine ↄtĩgẽter.ſi pꝛimo mõ dicet᷑
ſic nõ tm ẽ flm:imo ẽ hẽticũ ⁊ diabolicũ
figmẽtü.qꝛ repugnat xpiane religioni
repugnat ſenſui:⁊ repugnateti roni.
xpiane religiõi repugnat dũ ẽ q vitatẽ

faꝗdei honeſtatẽ mon. vitas ei fidei ĩ h
erroꝛe nõ põt ſaluari. du ei ponit oia a

ſigeribnccĩo euenire tollit meritnʒ et
ↄñter tollit pmiu.tollit etiã gram: per

ↄñns glłam.Hneſtas etiã moꝝ per hunc

erroꝛẽ piudiciü patit᷑ dũ culpa peccatiſ

in ſidera refunditur et licètia malefa/

ciẽdi ſine rephẽſiöe ↄcedit᷑.⁊ hõ ad ado

radũ ⁊ colẽduũ ſidera incuruat᷑. Et iſte
ẽ finis huiꝰerroꝛis peſſimi.qꝛ ad idola⸗

triã pducit.⁊ in H ps Hͥ eè ↄmerciũ dia⸗

boli qͥ maxĩe ad h intẽdit hoĩeʒ ptrahẽ
vt faciat ſe adoꝛari ⁊ coli.ſenſui etia re
pugnat. qꝛ ſenſibili expietia ineadẽ cõ
ſtellatõe ↄceptos ⁊ natos ridemꝰdinſi
ficari in moꝛibꝰa exercitijs ⁊ euetibus
nalibꝰ ꝓpetatib*. ⁊ iſtud maifeſte ap⸗
paret in iacob ⁊ eſau: qui ſimul fuerũt

ↄcepti⁊ nati.⁊ tñ ĩ omnibꝰhis ſunt di/

uer ſificati.A pparet etia qꝛ ĩ ↄſtellatoe
eadẽ naſcit᷑ filiꝰregis ⁊ filiꝰruſtici.na⸗
ſcit᷑ etiã ho ⁊ aſinꝰ.naſcit᷑ feĩa ⁊ maſcts
qui nec cõicãt in moꝛibꝰ nec in euetibꝰ
nec in nãlibo ppᷣetatibꝰ.⁊ Hipm pꝛobat

greg..ĩomt.ephyſic fateri matbẽatici

G
ctorl
. i
ſoͤbabet
uan
viücen
tnpecere
ſolibran
ignonit
düſupi⸗
iplicat⸗
igferio
dignit
wiene
wrin
ſppartr
blcerram
ſou ſuoſe
gotnoſ⸗
llücgiſe⸗
ſoes boi⸗
☛
toͤes ooß
auteine
ſieris⸗
tend⸗.
düg pt
ſia wi
ne
ſſcgfmn
mnoctb'n
Neeſtteib
Pnaztel
Gmele⸗
raſdi⸗
Wed
müͤnd
errore
tripler
expbie
moci
turon
falſita
dicant
pgriar
hfepin
blanu
lacitac
niet P

inaenſtis
tlar ene
nerlansn,
Nicoeniisi
nor auſe
donores vin
tbrändulii
uftirt u

“
„ *ꝰ UWlh

rmiginn
ninor
iapuaril
cau naltt,
ütida
mui. Liſe
menüde⸗
S
As iun din
imptaili⸗
niteſeah⸗
niſnnlfueni⸗
twis ſnn,
aioele

ſolẽt.qꝛ ſi quis ſbᷣſigno aquarij naſci

piſcatoꝛis in hac vita miniſteriuʒ ſoꝛti
atur. piſcatoꝛes vero vt fertur gethoꝰ
nõ habet.qͥs ergo dicat ꝙ nẽo ſbᷣ ſtella
aquarij naſcit᷑ vbi piſcatoꝛ oĩode nõ hr
BDicũt etiã p qui ſi ſigno libꝛe naſcunt
trapꝑeçete futuri ſunt.i młtis autẽ locis
ſo libꝛa multi naſcũt᷑ vbi trapegete peitꝰ
ignoꝛat᷑. Repusgt nihilominꝰrecte rõi
dũ ſupioꝛibus pponit inferioꝛa: ⁊ in ſe

ĩplicat cõtraria.ſupioꝛibꝰ nãq; pponit

inferioꝛa dũ hõi pponit aſtra:qͥ ẽ creata

digniſſima:ſicut phs teſtat᷑.⁊ rcẽa ratio

Hiĩem eẽ finẽ oĩm que ſunt. Et iõ dicit

Hreg.vit qpe hoĩm ſolꝰ qui creautt
ↄditoꝛ ãminiſtrat.nõ enĩ ꝓpt ſtellas hꝰ

ß ppter hoĩem ſtelle facte ſunt. dů igit
hic erroꝛ moꝛes hoĩm aſtris ſbijcit:infe
rioꝛa ſuo ſuꝑioꝛi:⁊ igbilioꝛa nobiliõib
ppit. nõ ſolũ aũt ex ̊ rõni repugt:ſed
etiã qa ĩ ſe oꝓpoſita ĩplicat.diẽ eĩ ꝙ qᷣa
moꝛes hoĩm pẽedẽt ex aſtris ⁊ ↄſtellatõ
nibus.iõ aſtra ſunt venerãda:⁊ ↄſtella
tiões obſᷣuãde.⁊ hHͥ ẽ ponẽ duo oppõita.

aut eĩ nece ẽ euenire hõi bʒʒ ↄſtellatões

ſideris aut nõ. ſi nõ.ꝗ nõ ſunt fata me
tuenda.ſi ſic.q̊ nõ ſunt aſtra venerada.
dũ g poit fata eẽ metuẽda:⁊ aſtra vene
rãda.põit duo ↄᷣꝛia. Itẽ aut euẽit hoi

ſm ꝙ ↄoſtellatio ĩ ſuo oꝛtu exigit:aut nõ

ſi ſic. g fruſtra ſunt ↄſuade ↄſtellatões
in actibꝰſuis: cũ ſm pᷣmã ↄſtellatõnem
ncce ſit ei vona vł mala euẽire.ſi nõ in

igit᷑ nulle ſunt obſeruade.dũ ergo hic
erroꝛ põit ↄſtellatiões effem hre:⁊ poit
ↄſtellatões obſeruãdas eẽ poſt homis
natitatẽ aperte vr ſibiipi )dicẽ. ⁊ ſic iſte
erroꝛ repugt ſenſui ⁊ fidei ⁊ rõi.q̊ autẽ
triplex incòueniẽs qð dictuʒ ẽ colligit
ex vᷣbis dam.⁊ greg.⁊ aug.ſᷣm igit᷑ hüc
modũ dicendi.ſ.moꝛes hoim ⁊ euẽt fu
turoꝝ a ſtellis nccio ⁊ ſufficienter cãri

falſitas icurrit᷑ ⁊ hẽſis piculoſa.ſi autẽ

dicant᷑ moꝛes hoĩm a diſponib ſiderũ
variari diſpoſitiue ⁊ cõtingẽter:ſic põt
hfe pitatẽ.q; nec rõni nec fidei repugt.
planũ ẽ enĩ ꝙ diſpõ coꝛpis varia multũ

facitad variatõnem affectionũ ⁊ moꝛũ

aĩe.vt plurimũ eĩ aĩa ↄplexiões coꝛpis

poſitõnis ſiderũ ⁊ cõſtellationũ ſʒ quã

imitatur. vnde colerici ſunt iracũdi. et

ſanguinei ſunt b'igni. ⁊ melacolici ſüt
luinidi. flegmatici ſunt pigri. H aũt nõ

nccio.aĩa eĩ ſuo coꝛꝑi dnat᷑: maxime

qqñ eſt adiuta p gram. młtos eĩ videmꝰ
colericos maàſuetos:⁊ melãcolicos be-

nignos. Qm igit᷑ virtus coꝛpũ celeſtiũ
opat ad mixtõem ⁊ q̃litatẽ ↄplexionuʒ
hĩic eſt ꝙ p ↄns opat᷑ quodamõ ad qua
litatẽ moꝝ:valde tñ de lõgiquo.płꝰeni
facit ad q̃litatẽ ↄplexiõis vᷣtus nẽ infe/
rioꝛis:qᷓ; ᷣtus ſideris.vñ aug.v.de ci.
dei.in ſolutõe cuiuſdã qois de fratrib⸗
duobꝰqui ſił infirmabat᷑ ⁊ curabat᷑.vñ

B eẽ magis ↄmẽdat ratõem ypocratis

phici q; aſtronomi.ypocras eĩ rnditqꝙ
Hᷣ erat ꝓpter ſimilitudinẽ ↄplexiois.et
aſtronomꝰrñdit ꝙ erat ꝓpter idẽptita/
tẽ ↄſtellatõis. Meliꝰeĩ rñdit phicꝰqᷣa
cãz reddit magis ꝓpꝛiò ⁊ mag ꝓpiquã
Si ergo h̊ mõ quereret᷑ vtꝝ impſſiões
ſiden alio modo diſponat ad varietatẽ
monꝝ.rndẽdũ eẽt ꝙ ſic.verũtñ nõ diſpo
ſitõne neceſſaria ⁊ ꝓxima ⁊ ſufficiẽte:ᷣ
diſpõne remota ⁊ ↄtigẽte.Si auũt que.
ratur vtrũ ſit cauſa ſufficiẽs. Rndẽdũ
eſt ſiłiter ꝙ nõ.quia cõtrariũ dicere eſt
hereticũ ſicut p us onſum eſt. Ad il-
lud ergo qð obicit᷑ de fato.dicẽdũ q de
fato aliter loquit᷑ boetiꝰ.⁊ aliter aug.
Boeꝰ.enĩ loquit᷑ de fato ꝓutẽ aliquid
m veritatẽ.⁊ ſic fatũ nomĩiat oꝛdinẽ in
rebꝰmobilibꝰad dĩnã ꝓuidẽtiã relatũ.
oꝛdinẽ inq; nõ ſolũ ſᷣm nãm ⁊ cãm ncca
riã: ſed etiã ſᷣm libertatẽ volũtatis ⁊ cõ
tĩgentia.dicit enĩ ſic in li.de cõſoł. ꝓui
gentia cũcta piter q́;uis diuerſa: q́uis
infinita ↄplectit᷑: fatũ vero ſingula di-
rigit in motũ locis foꝛmis ⁊ tpibus di/
ſtributa. ⁊ hec tempalis oꝛdinis expli/
catio in diuine mẽtis adunata ꝓſpectu
pꝓuidęẽtia eſt. eadẽ vero adunatio dige-

ſta atq; explicata tempibꝰfatũ vocat᷑.⁊

ſic patet ꝙ boe. fatũ accipit generalit
adegreſſum ⁊ decurſum omniũ reruʒ
ſiue volũtariarũ ſiue naturaliũ ſiue ne
ceſſariarũ ſiue cõtigẽtiũ. Augꝰ.vero
in.p.de ciui.dei.accipit fatũ ſᷣm extima
tionẽ philoſophoꝛũ qui vocàt fatũ vim

mn

cũcta nccario eueniũt in his infeꝛioꝛib⸗

⁊ ſic fatü nihil eſt. Et oſtẽdit ipe ꝙ nihil
ſit. ⁊ ita equiuoce accipit fatů boetiꝰ et

aug. ⁊? ppter hoc nõ fit aſſumptio ſub

medio:ſed magis equiuocatonis acce/
ptio ꝓpter quà tollenda de medio dicit
aug. in.v.de ciui.dei.ꝙ ſi quis fatum
vocat oꝛdinẽ cauſarũ quẽ deꝰ inſtituit
cũ hoc ſit verũ:ſnĩaʒ teneat ⁊ lĩguà coꝛ
rigat.quia hᷣm cõmunẽ vſum accipit᷑ ſi
cut mathematici accipe conſueuerůt.

Ad ilid quod obicit᷑ ꝙ bella cauſant
ex poſitõe ſiderũ.dicẽdũ ꝙ illud verbũ

—

philoſophi nõ tribuit aliud ſideribꝰ q́;
quaãdã diſpõem ad tales effect ex qui
buſ bella generat᷑.ex motõe eni alicuiꝰ

humoꝛis põt aliqua affectio in aĩa exci
tari quã tamẽ nõ neceſſe eſt ponẽ.quia

gĩa põt eã repmere. ſed quia młti ſunt
inſecutoꝛes paſſionũ:⁊ eis quibus pñt

vñnari ſeipos ſubiciũt.hinc eſt ꝙ multi
ſe ſubiciut impſſionibꝰ aſtroꝛũ.et ideo

frequẽèter aſtrologi vera pdicũt maxie
circa homĩes aĩaliter viuẽtes.circa pᷣo
ſpũualiter ſapiẽtes qui dominãt᷑ paſſio/
nibus pauca poſſunt vera pdirere ĩimo
ſicut dicit magnꝰ aſtronomꝰtholomeꝰ
ſapiẽs homo dñnabit aſtris. Ad illd

quod obicit᷑ ꝙ dñs natꝰfuit ſub conſtel

latõe. dicẽdũ ꝙ falſü ẽ: nec aꝑpꝛobauit

ſtella ſub cuiꝰregimine naſceret: nec ĩ

patiẽdo expectauit hoꝛã fatalẽ:ſ in nati

uitate apparuit ſtella vt ſignũ.ĩ paſſiõe

vero tẽpus expectauit ſibi a deo pꝛede-/

ſtinatũ ⁊ figuris legalibꝰpꝛeſignatũ.

Et ſiqueras.vnde hoc eſt ꝙmagi per
illa ſtella cognouerüt regẽ. dicenduq;

Hoc nõ ſolü humana inuẽtõne fuit:ſeq

ſue mẽtis attentõe ⁊ diuina reuelatõe.
Pꝛeterea illa ſtella non fuit cũ alijs
ſtellis creata:ſed in natitate dñi fuit p

ducta:nec motũ habuit aliarũ ſtellarũ.

ſicut dicit criſoꝰ.nec fuiſſe credat᷑ in oꝛ

bibus aliarũ ſtellarũ:ſed lõge inferius
adeo vt directa appareret ſup locum.

Ad illud quod obicit᷑ multa vera
pꝛedicũt: ⁊ maxime hoc apparetiĩ ſtella

comata que apparet ex moꝛte regũ.di-

ceqũ q; in his que cõſiderãt circa motũ
celeſtiũ co:poꝛũ infallibilr̃ poſſint vera

pdicere ⁊ per artè: ſicut de eclipſi ſolis
⁊ lune.In hisvero que cõſiderãt circa

effectũ reruʒ inferioꝛũ que eis ſubſunt

pꝛobabiliter ⁊ p artẽ pñt nera pdicere:
non tamẽ ſemp ſicut circa tẽpeſtates æ-
ſerenitates ⁊ huiuſmodi. In his vero
que ſubſunt libero arbitrio frequẽter

ita dicũt falſa ſicut ⁊ vẽa.⁊ ſi aliquãdo
vera videant᷑ dicere:hoc eſt vel caſu vł
diabolico inſtictu. Nam diabolꝰſicut

dicit aug“. ſe libẽter ĩmiſcet ĩ huiuſmoi
diuinatõ.bo.nec valet id quod obicit de

ſtella comata.quia put ſignificat moꝛ-/

tẽ regis nõ fit natura:ſed diuino iuſſu

vt dicit damacenꝰ.S i enĩ natural· fit

nõ videt᷑ magis ratio quare appareat

in moꝛte pncipis magis q; in moꝛte ru-

ſtici. niſi foꝛte tu dicas ſicut volũt aliq

aſtrologi dicere.ꝙ ſtella aliqua pꝛeeſt

pncipi que in eiꝰ moꝛte diuino iuſſu ad

ſe trahit ptes celeſtes que erat in eius
coꝛpe:quibo abſtractis a coꝛpe gñatur
diſſolutio in eo quod remanet.⁊ dum

ſurſum trabunt᷑⁊ ſtelle appꝛoximat fa/

ciũt coma. Sed tũc manet queſtio q̃re
ſimiliter nõ fit circa ruſticũ. Ideo ſecu

rius dici põt ꝙ comata aut non ſignifi

cat moꝛtẽ pncipis:ſed ſoluʒ hoc accidit
ꝙ moꝛiat᷑ in eius aꝑparitõe.aut ſi ſigni
ficat:hoc fit dĩno iuſſu qð mag moꝛteʒ
eius pnũtiat.tũ quia ẽ pſona cõmunis
tũ quia ex hoc põt frequẽter oꝛiri ptur⸗
batio regni in cuiꝰcuſtodia magis ſol⸗
licitant angłi dũ bonũ cõmune pponũt
bono ſpeciali. Ad illud quod obicit᷑
ꝙ de pfectone oꝛdinis eſt ꝙ illud quod
regit᷑ pfecte ſubijciat᷑ regẽti.dicendũ q;
hoc rerũ eſt vbi regès aliquid regit per

modũ dominaãtis:nõ ꝑ modũ miſtratis

vnde quia humani actus regũta dĩna

pꝛouidẽtia ſicut a dominãte:nec poteſt

pter ratõnis euidẽtie intẽtõeʒ ⁊ cogni
tionẽ:⁊ ita nihil caſu.qͥa vero ab aſtris
dirigũtur ſolũmodo ꝑ modũu miniſtẽij
ideo nõ opʒ ꝙ p oĩia ſbdàt eis:nec exi
git pfectio vniuerſi. SèJ

1171112 parte iſta

ſflunt dubitatönes circa litterã.

Et omo querit᷑ de hoc qð dic.ↄgregẽt

apel
niine
njlocu
faque
ſür
zmen
coloꝛa
dicit.
gliae
ſitſci
eppli
voiat
gh’
nulet
N
ir⸗
nicin⸗
cienag
ſtſalaa.
debeitar
Fſrip
algeer
genin
hadt
Gega
Pnat
tühm.
ſiide
uteen
obelsst
znzxr⸗
cloglio
ſuntnate
Crcuiretr
ſbusa
inſe
ſcenn
germi
greſe
aqua
uioꝛi
dicit
diſtin
pnü.
denn
ppte
bit tt
gater
itma
enipmn

deechlic
4
4 ſeni
e⸗ e6 2
uchfſcbin

e 2 ,,

ſegoininoiſt
enimralfſt
ure gpare
Sinmonenn,
ſanrolütalĩ
haligun deeti
dinmnoiuſuad
Merüineis
ecam

cee n
Wa.da
mi
RKeodmat

4 „
moekonetoee
Wetcoeſtoc
.„
rdi Neodn
1 MmA5E
„ .
ee e
dlAII N
„
* 4 /2.
er HAEEE
„ .,%A
eſeſir
.
e 7
R N
(e ig

mmerxro

.
„
. 2
* 0
. „

. 4 “
meeetN
e MrWe)),
7 ſnſ⸗
ebit
„ rero ℳ
VVv .

. 4
e
J „ 4

— * ℳ0
r e

aque Ið locũ vnu ⁊ appareat arida.bmo
enĩ incõueniẽter videt᷑ dicere.ↄgregẽt᷑
in locũ.qꝛ mot ad locũ ẽ entis ĩcõpleti:
aque nõdũ erãt ꝓducte.g male dixit.ĩ
locũ vnũ ↄgregẽk. Itẽ nihil põt ap⸗
parẽ niſi coloꝛ: ⁊ nulluʒ ełm ſimpir eſt
coloꝛatũ. terra nõ põt appere.male g̊
dicit.appeat arida. Itẽ cü ſint duo
alia ela viʒ ignis ⁊ aer.vr̃ ꝙ iſufficiẽs
ſit ſcriptura que nihil de eoꝝ diſtictõe
explicat. Juxta h̊ qrit᷑ q̃re ełm aque
noĩat płr:⁊ ełm terre ſingtr.ſitu dicaſ
ꝙ ̊ ẽ ppter aq̃n diſpſionẽ.tũc videt᷑ꝙ
male dicat.ↄgregẽt᷑ aque in locũ vnũ.
Iſtẽ qꝗrit᷑ q̃re ełm terre pꝛimo nocat
arid:⁊ poſtea vocat terrã.cuʒ autẽ ſit
dictũ.in pᷣn?cre.ðs.ce.⁊ ter.⁊ct. Itẽ
cũ ełm aque ſit inſipidũ pꝑ nãm ⁊ maria
ſint ſalſa. nõ vr̃ m ↄgregatões aquarũ
debeãt appellari maria. Wedicẽduᷣ
ꝙ ſcriptura diſtictõem ełoꝝ ĩ his vbis
valde explicat elegãter ſi quis attẽdat
qꝛ enĩ motad ſitũ nõ eſt niſi rei ↄplete
⁊ habẽtis foꝛmò:nec aliud fuit aq̃̊s con
gregari in vnũ q; ipi eło aq̃ dado ſpẽm
vnã ⁊ inclinatiõem ad locũ ſpẽi ſił᷑ debi
tü ſᷣm exigẽtiã foꝛme ⁊ inclinatõnis ad
ſitũ dare locũↄgruũ.⁊ qꝛ locꝰ aqẽ ĩme
diate eſſe circa terr du aqua ↄgregat
ab etis ſuperioꝛibi.ſ.aere ⁊ igne ſepat᷑.
gSin ↄgregatõe aq̃n tangit᷑ p ↄñs diſtĩ
ctio alioꝛũ duoꝛũ eloꝝn. Rurſus qꝛ aqᷣ
ſunt nate circũdare terra: ⁊ ſi ex oĩ pte
circuirẽt terrã ad inhĩtadũ nobis ⁊ aĩa
libus apta nõ eẽt.iõ ſic diſtixit vt in ſu/
pioꝛi ſupficie arida apperet. Rurſus
ſiterra eſſet ab aqua omino ſepata ad
germinãdũ nõ eſſet apta.⁊ ideo deꝰ ſic
arefecit terre ſupꝑficiẽ: vt tñ ipiꝰradicẽ
aqua terrã impleret ⁊ ꝑ decurſum flu/
uioꝛũ etiã irrigaret. Et ꝓpter hoc tria

dicit ſcriptura. ꝛimo ꝓpt elemẽtoꝛũ

diſtinctiõem cõgregent᷑ aque in locum
vnũ. Secũdo vero ꝓpter ſupficiei tre
denudatõnem:⁊ appeatarida.Tertio
ꝓpter irrigatiõem quã ab aquis ſuſci⸗
pit vt germinãe poſſit dicit.vocauit ari

qã terra: cogre gatõeſq; aq̃ruʒ appella⸗
uit maria.Ex his patẽt obiecta. ð

eni pᷣmo obicit᷑ de verbo cõgregãdi nõ

palet.quia nõ fecit deus aqᷓs ↄgregãi:

ſicutpᷣus exiſtentes:ſed ſicut datis eis

foꝛmã ⁊ nãm p quã ſint apte nate i vnũ

locũ cõcurrere. Similit patʒ illud
quod obicit᷑ de appitõne terre.qꝛ terra
que appet nõ eſt elemẽtũ cõmixtũ. Si

militer patʒ illud quod obicit de diſtin
ctiõe alioꝛũ elemètoꝛũ.quia in his duo
bus que ſunt maxie ſenſibilia ⁊ tracta
bilia claudit᷑ illoꝛum diſtictio que ſunt
ſenſibꝰnoſtris occulta. S imiliter pʒ
quare aquã vocat pluralr:⁊ trã ſingłr
ꝓpter ſcʒ earũ diſpſiõem.humidũ eni
ꝓpꝛio tertio eſt male termĩabile:ſed q;
ſiccũ de ſui nã terminabile eſt.ideo t᷑rã
vocat ſingłræ pᷣus vocat eã arid ⁊ po/
ſtea terra.quia pᷣmũ nomẽ dicit ꝓpꝛie/

tatẽ elemẽèti: viʒ ſiccitatẽ.⁊ o nomẽ

dicit eius vſum ſiue vtilitatẽ qua habʒ
per cõ mixtiõem aque vt poſſit coli ⁊ fru
ctificare.ideo dicit᷑ terra quaſi trita.
S imil pʒ de illo quod obicit᷑ de aqs.
appellat᷑ enĩ maria.nõ quia amaritudo
ſit ma q̃litas aque: ſ̊ qꝛ ↄſequit᷑ aquꝗ
in ſua ↄgregatiõe ꝓpt᷑ groſſiciẽ ꝑtiũ qꝗ
remanẽt ſpᷣtilioꝛibꝰeleuatis ſurſuʒ vel

penetratibin terre ꝓfundo ex qᷓ ſotilia

ione dulceſcãt. Itẽ querit᷑ circa hoc
qð dicit.eodẽ die ꝓtulit terra herbã vi⸗
rẽtẽ.vfr eĩ ꝙ fem eſt inoꝛdinate. ſſi eĩ fir-

mamẽtũ pᷣus fem ẽ q; terra:pᷣus debuit

oꝛdinari q; terra. Itẽ cü imutabilia

coꝛpa ſint ex terra ita bñ ſicut ligna vr
ꝙ inſuffient᷑ determinet ſcriptura ea qͥ
virtute dĩna pducũt᷑ ex tra. Ittẽ qrit᷑
vtꝝ tũc terra germĩauerit tribulos et
ſpinas.ſi eĩ tũc nõ ꝓduxit vr̃ pꝰpcẽ̃m
fuit terra fecũdioꝛ ⁊ nouã recepiſſe po/

tentiã ad pducẽda talia. ſi vero tũc pꝛo
Qucit vr̃ ſcriptura inſufficiẽs.q; nõ ex-
pꝛimit.vr̃ etiã ſibi cõtrariari duʒ in.iij.

ge. dicit. illa in pnã homĩs germinari.
maledicta tfra gäů. dðõ quod ſcri-
ptura oꝛdinate expmit:deꝰoꝛdinatiſſiẽ
fecit dũ eodẽ die quo terra pducta ẽ ex

ea herbas ⁊ ligna ꝓdire fecit.tũ ꝓpter

erroꝛis remotõem. vt dicit baſilius:ne
crederet᷑ ꝙ ſol eſſet c pncipalis terre

naſcẽetiũ: ſicut dicit phᷣus.ꝙ tra eſt mr

planetaꝝ:⁊ ſol pr.tũ qꝛ planete ⁊ herbe

.
Siin

ſunt quaſi ↄnãles terre vũ ei ſuntradi
citus affixe trahẽdo ex ipa fomẽtumꝰ

oꝛiginẽ.nõ ſic autẽ eſt in oꝛnatibꝰalioꝝ

triu.p hoc pʒ pᷣmũ obiectůũ. Qð veo

obicit᷑ de coꝛpib mirabilibꝰ.dicẽduʒ ꝙ
quia put recedunta nã tre:⁊ quia latẽt

ſub tra nõ curauit ſcriptura ſpualiter
expꝛimẽ. Ad illud qð ob de ſpinis
X tribulis.dð ꝙ tũc ꝓducte ſunt ꝓ eo qꝛ

pfcã feditas data ẽ terre:⁊ nulla herba

eſt ti vilis que nõ ſit alicui vtilitatiſ

virtutis. ⁊ ideo cũ alijs virẽtibꝰ herbis

lignis fructiferis intelligèdũ eſt iſta

pꝛoduci:⁊ ſcriptura ſub illoꝛũ genera⸗/
litate cõpꝛehẽdit. Etquod obicit᷑ q;
gfñata ſunt in ꝑenà peccati. dðᷣ ꝙ ſpinã
⁊ tribulũ gñari vybi ſeminat᷑ frumentũ:
hoc eſt in ꝑnà ꝑccati ⁊ ex maledictõne
terre que cum colit᷑ vt det fructũ vnde
homo ſuſtẽetet᷑ potiꝰ pducit vnde homo
cruciet᷑.ꝙ autẽ in locis multis generet
ſpina ⁊ tribulus:hoc nõ ẽ pena ſed nã.
AItẽ querit᷑ circa hoc quod dic.fiant
lumĩaria in firmamẽto celi.⁊ queritur
que ſint iſta luminaria: Si tu dicas q;

ſol ⁊ lũa. quia ſcriptura explicat. fecit

deus duo lumiaria magna ⁊. vf eſſe

inſtãtia pᷣmo quia iſta nõ ſunt in firma

mẽto. Secũdo vero quia luna non eſt
luminare magnũ:cũ iudicio ſapiẽtum
multe ſtelle ſunt maioꝛes. Tertio po

ꝙ luna nõ videt᷑ eſſe luminare:ſ potiuſ

coꝛpus opacũ dũ ſui inter poſitiõe ſolẽ
facit eclipſari. Si tu dicas ꝙ; luna dr
lumiare. nõ quia ex ſe luceat: ſed quia
luiè recipita ſole. Obᷣ cõtra h.quia
cuũ luna ſit de nã quinte eſſentie ſicut ⁊
ſol.pidet᷑ ꝙ ita debeat lucere ſicut ſol.
Itẽ ſi lumè recipit aut ſicut coꝛpus
tñſpens:aut ſicut termiatũ:aut ſic ſpe-
culũ quod ptim habʒ nam terminati:⁊
ptim tñſpentis.ſi recipit ſicut tñũſpens

tuc vr̃ ꝙ nõ obiciat ſe infra ꝑ ſe:⁊ ꝙ etiã

nõ poſſit occultare ſolẽé. ſi ſicut tmiatũ

tũc oupir oꝛit᷑ incòueniès.pᷣmũ ꝙ; cum

coꝛpꝰ termiĩatũ nõ eſt niſi mixtũ nõ põt
luna eſſe coꝛpus terminatu. vyero ;
tuc nõ illuminabit᷑ niſi in ſupficie.ergo

yidet᷑ ꝙ paruũ de lumie ſuſcipiat ⁊ parũ

reſundat. ergo nõ debet dici luminare.

ſi vero recipit ſicut ſpeculũ tunc ſimi

duplex eſt incõueniẽs.pᷣmo q in luna

debemvpidere imaginè ſiue ſpẽʒ ſolis
ſicut videt᷑ in ſꝑꝑculo.aliud ꝙ tũc nõ dʒ

luna illumĩare omnẽ piẽ: ſicut nec ſꝑ

culum imaginèẽ offert ſm omnè᷑ partẽ.
MWꝛopt h̊ igit eſt queſtio quare luna
dicat᷑ eẽ lumĩare:⁊ quare magis lucet

de nocte q; de die:⁊ quare magiſlucet
dũ a ſole elongat᷑ q; c ei appꝛopiquat

ↄtrariũ ei dʒ eſſe ſi ab ipo recipit lumẽ

N dð ꝙ circa lumĩaria celi quidã
ſingularè tenẽt opiõem dicẽtes ꝙ coꝛ/

poꝛa celeſtia ſunt ex quatuoꝛ elemẽtis

pdominãte in eis nã ignis ſiue celeſtis
coꝛpis qð dicũt eſſe nẽ ignee.pdnante
inq; nõ ſolũ ſᷣm qualitatẽ: ſed etiaʒ ſᷣm
quatitateʒ:⁊ ſᷣm ꝙ in eis magis pdnat᷑
illa nã. ſ̃m hoc hñt loca magiſ⁊ mnagis
ſupma.⁊ qm in luna que nobis ꝓxioꝛ ẽ
⁊ minime dñnat᷑ nã ignea int ceta lumia
ria:⁊ plus reꝑit᷑ in ipa de nã luĩs ſuſce
ptiua. hinc eſt ꝙ luna parũ ꝑ ſe lucʒ ex

pſentia ſolis multũ ſuſcipit lumè adeo

vt mereat᷑ dici luminare ⁊ magnũ luia

re:ꝓpter magnũ effectü luis que hntĩ

terris.in ſue autẽ põnis fulcimẽtũ ad/

ducüt hoc ꝙ luna videt᷑ eẽ coꝛpꝰtmiatũ

⁊ coloꝛatũ:⁊ ideo int᷑ nos ⁊ ſoleʒ poſita
radios ſolis nobis occultat ⁊ ſe oli oxpo
ſita dũ ex ea pte qua nobis oꝑponit᷑ lu

myẽ ſuſcipit ⁊ inferioꝛa illumiat. Sed

hec põ ẽ cõtra cõem via phoꝝ:⁊ q cõem
viã ſcõꝝ. Lõön ph̊os naq; eſt.quia phᷣi

dicunt qꝙꝙ mixta ex q̃tuoꝛ elemẽtis ſunt

conuptibilia ⁊ eẽnt grauia:⁊ ad ᷣ ꝙ ſit

cõueniens mixtio oꝑʒ ꝙ plus ſit ibi de

nã grauiũ ſᷣm quàtitatẽ.⁊ ita lumĩaria

celi ſᷣm hac poſitõem ⁊ eẽnt coꝛuptibi⸗
lia ⁊ eſſent grauia. ſi tu rndeas ꝙ
illa ſolimata ſunt a nã coꝛuptibilitat ⁊?
Suitat: ſicut coꝛpa hoĩm gtoſa.hoc nõ

ſoluit.qꝛ nõ querit᷑ hic quiq faciar deul
p gram ⁊ gloꝛiã:ſed q̃lia ſint illa lumia
ria ↄdita p nãm. Cõtra cõem nia ſcoꝝ

eſt. quia ſi coꝛpa illa ſunt mixta nobui
valde mixtõe mixta ſunt.⁊ ſi hoc.ergo
ſunt nata pfici ab aia:⁊ ſic ſuntaialia.

⁊ hoc eſt ctra dam. qui dicit celos eſſe
inoiatos ⁊ inſenſioiles.Moc etiq ẽ con

——

Jero⸗
dicu

vreſes

direra
hoͤtam
eniſici
munct
nörat
ninar
ſole⸗
dictü
teme
falſun
heco⸗
tyot
iobi
ni nrn
no o⸗
ptdiciß
caggre
ſcutenit
Urſſiere
isin
wnoc
winar
meo!
corpa
eiotb
pecp⸗
neloci
inar.
ſaispn
ſuſeptit
dbictt
Ueiar⸗
Rin⸗
ſise
ſienil
prüf
du⸗
edel
cept
achr
Abaſ
lucig
ecch
opug
bicule
lucis
ſepol

Qlininl
dwoilen
lueſoczſcls
Pelarneſa

nociresen,
unmor elemits
nͤſueceleſis
er. AMnine
ſagtenuzfn
moli nagis
emprine
ainictialani
eſünisſuſc
1drüdlelgen

wt; w

boocontt ſ
lumu. Oech
bont)cden
gect upbi
cemets tun
i tdbe
3.34
volusſuhide
etialunin
me SNDN
Pſitmtidess,
ndtbit
oſr N

2 .

4

Jero.adeo vt dicere aſtra eſſe anima⸗

ta dicat hereticũ. vnde hoc enũerat int

hereſes oꝛig. Augꝰ. autè retractat.qa
dixerat in libꝛo de ĩmoꝛtalitate anime.
nõ tamẽ oĩo tanq; falſum cõdẽnat.Ait
eniĩ ſic in libꝛo retractationũ.animal eẽ
mundũ ſicut plato ſentit alijq; plurimi
nõ ratiõe certa indagare potui nec di/
uinarũ ſcriptarũ auctoꝛitate pſuaderi
poſſe cognoui. Vnde tale aliquida me
dictũ quo accipi poſſit ꝙ aĩal ſit mũdꝰ
temere dictũ rephẽdo:nõ quia hoc eſſe
falſum cõfirmo:ſed qꝛ nec veꝝ eſſe ↄp/
hẽdo.Oꝛ ſi tu dicas illa eẽ ↄplexiona-/
