foꝛtuna.ſ malũ culꝑe nõ eſt a caſux foꝛ
tuna.ꝗ non abagete pter intentõeʒ.
Item nullꝰiudicat᷑ maluſa facto ß
ab intentõe.hec eni eſt que nomẽ impo
nit opi.ſᷣ ab eo reſ ꝓpe ⁊ pꝛicipałr ꝓce

dita ꝗͥ recipit ↄplementuũ ⁊ denoĩatio-

nẽ. g ι. AJtez qᷣ peccat ex malicia pec

—

cat ex certa ſcia.⁊ nullꝰagens aliqͥd ex

certa ſcia ⁊ malicia:agit illuqꝗ pter in-/
tentõeʒ. ſi ↄtingit ſic malũ facẽ vtpo/
te cũ peceat᷑ in ſpmſanctũ.vr̃ . MW?

dðm ꝙ de maloè loq duptr.aut de eo

quod ẽ malũ.aut de malo ſbᷣ rõne ma/
li. Cũ ergo querit᷑ vtꝝ fiat ꝑ intentõeʒ
uel pter. dðʒ ꝙ ſiĩtentio ↄpetur ad id
quod ẽ malũ. ſic bñ ↄtingit malũ intẽ
dere ⁊ tanq; fint:⁊ tanq; id qð eſt ad fi
nẽ.ſicut aliqs intendit finat᷑rluxuria/
ri uel nrane gloꝛiari tanq; id quod è ad
fineʒ. ſ. lene hee furtü intẽdit vt ĩde poſ
ſit viuẽ uoluptuoſe.⁊ intẽdit mẽtiri vt
poſſit falſo laudari.Si uero ĩtentõ cõ
petur ad malũ ſi rõne mali.põt eẽ du
ptr.aut ita ꝙ intẽdat h̊ facẽ tanq; ma-
lum ſimptr ⁊ malũ ſibi.⁊ Hmõ nullus
intendit.qꝛ nihil appetita uolũtate ni
ſi ſb rõe boni ſimpir uel boni ſibi.Aut
ita ꝙ intendat htanq; malũ ſimpir ue
rũtamẽ bonũ ſibi.Et ſic malũ pot fieri
pꝓ intentõeʒ ⁊ fit aliqñ lʒ nõ ab oĩbo ſ a

malicioſis.qbus ꝓpter coꝛuptõeʒ pa

lati interioꝛis mala ſapiunt vt bona.
Qm igit id qð eſt maluũ cadit ſb inten
tõe.⁊ aliq̃ ſunt que hñt maliciã ↄiũcta

inſeꝑpabitr. ⁊ q intendit aliqͥq p ↄns iu

dicat᷑ intẽdere qð eſt illi vnitũ inſepa/
bilr. hinc ẽ ꝙ maluʒz iudicat᷑ ⁊ punit᷑ vt
factũ ꝑ intentõẽʒ. Ex his pʒ rño ad
qõneʒ ad quò rndendqũ eſt nõ ſimptr ſ
diſtiguẽdo. Patetetiã rño ad rõeſ ad

vtraq; ptem adductas. NHaʒ pme rõeſ

ꝓcedũt de intẽtione ⁊ de maloſb rõne

mali. Haʒ ĩtentio q cquid pncipałr cõ

ſiderat iquit ipſũ ſb rõne boni vt aꝑpe
tibit. IJlla tñ rõ de ſiłi in nã non valet.
quia nã eſtagens detminatũü.vnde ſp
intẽdit qð melius c.opaturaũt ſᷣm le/
ges ſibi ĩditas a deo.vnde ſi qͥd ſit ibi

malũu:h̊ eſt pter intẽtionẽ.nõ ſicaüt eſt

de uolũtate deliberatia.ipſa eniʒ non
ſemp deſiderat qð melius ẽ. Adrõ
nes ad oppoſitü pʒ oqturenĩ de
malo ſᷣ id qð eſt.et ſic bene intendit᷑ab

agente pꝑ uoluntatẽ. Neruütamen uel

inqnantu ↄſiderat᷑ vt habẽs intentõeʒ
boni ſimplir uel boni vt nũc: ſiue boni
ipſi facieti.ſicut eſt ĩ illis qͥ letant᷑ cum

nuletkeert
ncones⸗

auen
nnbin,pat
bocguel
nnper pne
lono Gecu
bonoſibiopp
nalum ſiin
bicus uel pun

ep⸗
maliſtabel
eſtueree nt
hilbendebe⸗
Lgſen N
Nranſinpcntt
mariepo⸗
Nſebonoopp
Nud malärmm⸗
ſigotingtrer
fummemali.
wninna
FNmmag
nͦ egorbi
gitrepireſi
piemagt
Iotuoimalt
ſomiwnini
nelisſtan
neceeſecvne
Nblbzoebonea
Clisretnei 1
Nablluigſei
Eddsdicn
ri ge
Papinepſ
ſſonieknai
pwoſte en
tico tinn
Rattitoini
Jaepordici
ſeinddi
ngianm
ſetäkdeni
gonhilgde
ing alnzn

lie
eerin⸗
Enp
T.
andeen
hen,
nni
mradi
läüint⸗
dckasf
kimmn,
männ
foitemtöc
ptted
anc n,
nönullus
Nlütnte ni
ſbi Aot
ſunptfue
daiß

ſder
WMN

mrponigt
iynoa
noͤſinptr⸗
acweſac
zoneſdel
gloſbrone
ncipatrc
oninape
nonwle:
tü. deſ
mraitfmnl⸗
eſtcgſtt
nöſcairk
ſaenhn
1i. 3
oopnenide
cinnrnuittb
rinnmen
tsimeennn
je:ſurm
8wanan

malefecerit. Et ſic ꝓcedũt omues ille

rationes.

Onſequenter

querit᷑ de ſecũdo pꝛĩcipali.ſ.ð

malo in ↄpatiõe ad illud ĩ quo eſt. Et

circa hoc querũt᷑ tria. Pꝛimũ eſt vtucõ
tingat repire maluʒ ſequeſtratũ ab oĩ

bono. Secundũ ẽ vtꝝ malũ hẽat eẽ in

bono ſibi oꝑpoſito. Tertto qritur vtꝝ
malum ſit in eo in aͤ eſt tanq; aliqs ha
bitus uel pura pᷣuatio: J

Irca primum

ic pꝛocedit᷑ et querit᷑ vtnaliqð
malũ ſit ab oĩ bono ſequeſtratũ:Et h
eſt querere vtꝝ aliqͥd ſit ita malũ ꝙ ni
hil bẽat de bono:h ſit maluʒ in ſũmo.
Et ꝙ ſic vr. In his qͥ ꝑſe dicũt᷑ ſi ſim/
ptr ad ſimpłr:⁊ mag ad mag:⁊ maxiĩe
ad maxiĩe pↄſideratõeʒ phi.t H ẽ uera
p ſe.bono oꝑpponit᷑ malũ.ꝗ̊ mag bono
magꝗ malũuũ ⁊ maxie bono maxie malũ.
ſi Sptingit reꝑire ſumme bonũ ergo ⁊
ſumme malũ. Nam ſi vnũ oppoſitoꝝ
ponit᷑ in na:p ↄñns ponit᷑ ⁊ reliquuʒ.

Iſtem maꝗ ⁊ minꝰ or̃ p acceſſũ ad ᷑mi

nu.ergo vbiẽ reꝑpire maꝗ ⁊ minꝰ tin
git repire ſũmuʒ.ſ̊ in maloptingit re/
pire mag ⁊ minꝰ.g t. Itez aut eſt
ſtatus ĩ malis aut nõ.ↄſtat ꝙ neceſſe ẽ
ſtatũ ponẽ.nã ille ponit᷑ in omni eo qð
actu eſt. zz ſtatus nõ eſt circa ſümum.g
neceſie ẽ ponẽ ſumme malũ.ſj̊ h eſt qð
nihil hʒ de bono.ꝗ c. Iteʒz oẽ p ac
cidẽs reducit᷑ ad p ſe.ꝗ ſi ẽ ponẽ malũ
p ſe.ſ̊ illud ꝑ ſe ineſt alicui qð hẽt oꝛtũ
ex ꝓpis pꝛĩcipijs illius.ſiꝗaliqͥd ẽ ma

luʒ p ſe.vr̃ ꝙ eiꝰ pꝛĩcipia ſut mala.et ſi

Pncipia eiꝰ ſunt mala totũ eſt malũ.⁊
ſi totũ eſt malũ:nihil ẽ ibi de bono.ꝗa
pmo ſiẽ ponẽ maluʒ p accñs: eſt ponẽ
aliqͥd qð ſit ſimptr ⁊ totałr maluʒ. cõ⸗
ſtataut ꝙ pꝛimũ eſt ponẽ.ꝗ et alteꝝ.
Item oẽ dictũ p ꝑticipationẽ reduci/
bile ad dictũ p eentiaʒ.cũ ̊ dr aliqͥqʒ
eẽ maluü.aut dr ꝑ pticipationẽ autꝑeſ
ſentia.i̊ bonũ ꝑ eentia eſt ſume bonuʒ
qð nihil hʒ de malo. ſittr erit aliquid
ita maluʒ ꝙ nihil habebit ð bono. Si

dicit᷑ pꝑer pticipationẽ.⁊ oẽ tale reducit᷑
ad dictũ ꝑ eẽntia. redit neceſſario q;
aliqͥd ſit malũ eentiatr.⁊ ita ideʒ qð pᷣ
us. IYtem ĩ qlibʒ gñe cẽ repire vnum
pmuʒ ꝗ menſurãt᷑ oia que ſut illiꝰgniſ
Hoc pianũ eſt.⁊ pʒ pꝑ phᷣm qͥ hac ꝓpo
nit in.x.pᷣ phie.Hoc etiã pʒ inducẽdo
ergo ĩ grnie maloꝝ eſt reꝑire aliqð vnũ
qð ſit mẽſura oĩuʒ maloꝝ.ſᷣ illuꝗ non
põt eẽ niſi ſummũ int oĩa mala.g ⁊c.

oõtra.ſi ẽ ponẽ ſummũ malũ qð nibł

hẽat de bono. eẽ aliqð bonũ eſt.tunc
eſt ponẽ ſumme malũ eẽ.⁊ tñ non hr̃e
eẽ.h̊ h ſũt duo incõpoſſibilia.g̊ t. Itẽ
oĩs potẽètia vt dicit phs ẽ de gñe bono
rũ.& ſi aliqͥd eſt ſũme malũ:illud oĩno
nihil põt. hſ̊ ſummũ in omi gñnᷣe pl“ põt
q; illud qð eſt citra ſũmuʒ. ſig illd qð
non ẽ ſumme maluʒz aliqͥd pot:ilid qð
eſt ſüme malũ multa põt.g eoipſo ꝙ ẽ
ſummũ multa põt ⁊ nihil põt.ᷣ h̊ duo
ſüt incõpoſſibilia.q̊ c. Iteʒ oĩs ſcĩia
eſt de gne bonoꝝ.non tm ſcia boni:ue
rũ etia ſcia mali.S cire eni malũ bonũ

eſt. ſi ꝗ aliqd eſt ſůme malũ:caret noti

cia boni ⁊ mali.ꝗ̊ nec ſcit facere aliqð

malum nec ledere.ſ̊ hipſo ꝙ malũ eſt
ſcit ledere bonũ.̊ hHipſo ꝙ ſůme malũ

ſcit ⁊ neſcit bona ⁊ mala.ꝶ iſta ſũt incõ
poſſibilia. g c. Itẽ ſialiqᷣd eſt ſüme
malũ:eſt malũ pꝑ eèntiaʒ ⁊ neceſſario.
ſi malũ eſt ꝑ eẽntiam ⁊ nãm:nãle ẽ ei
facere malü.ſ̊ vnũquodq; dũ facit qð
eſt ſibi nãle bñ facit.⁊ qð bñ facitẽ bo/
nuʒz. g ſialiqð eſt ſũme maluʒ: ipm eſt
bonu.⁊ dũ male facit bñfacit.łᷣ h eſt ĩ-
poſſibile. gcc. Itez ſi aliqᷣd eſt ſũme
maluʒ.illud ẽ viliſſimũ.qᷓ;to enĩ aliqᷣd
mag malũ eſt tanto vilius ẽ. ſi viliſ-
ſimu inter mala:& inter illa ẽ infimũ.t
qð eſt infimũ int mala nõ eſt ſummuʒ

caput maloꝝ.S qð eſt ſũme maluʒ nõ

eſt ſůme malum.S i dicas ꝙ nõ ſequi

tur.eſt viliſſimũq̊ nonẽ ſũme malũ.q·

Heſt eẽ ſumme malum qð infimum ẽ
reſpẽu bonoꝝ. Obꝛ.qꝛ ſi aliqͥd ppitur
ſumme maluʒ nõ dʒ poni ſuꝑalia ſᷣ in
fra ſᷣm rectuʒ oꝛdinẽ.ꝗ̊ nõ eſt deꝰ tene⸗

bꝛaꝝ ſ̊ ſeruꝰqð eſt ↄ erroꝛẽ iſtum. Itẽ

ſiẽ ſũme maluʒ.ꝗ illud erit ita oĩpotẽſ
cc zZ

impiũ. pʒ . Heoos .
lnʒ aliqð eẽ qð nihil Hat de bono:nõ

in malo ſicut fumme bonuʒ in bono.q;
omne malũ ſbiacet eiꝰpotẽtie.ſᷣ cuiuſ
cũq; boni coꝛnuptio ẽ maluʒ.g cuiuſcũ
q; boni conuptio ſbiacet potẽtie ſũme
mali. ̊ ſi ſüme malũ eſt põt coꝛũpe oẽ
bonuʒ. itz bonũ qð poteſt conũpi nõ eſt
ſummũ.qꝗ̊ ſiẽ ponẽ ſumme malũ:nihil

eſt ſũme bonũ.et ſi nonẽ füme bonuʒ:

nibil ẽ bonũ. ſi h eſt oĩno falſum ⁊
W? dð̈m ꝙ ponẽ ma⸗

ſolũ eſt puerſitas heretice ſ̊ etiã̊ mani/

fe ſt e cecitatis ⁊ ſtulticie. Sicut enim

in opponẽdo monſtratũ eſt ipſa poſitõ
implicat ĩ ſe oppoſita YImplicatenĩ qꝙ;

illud.ſ.ſũme malũ ſit ⁊ nõ ſit.ꝙ idẽ poſ

ſit ⁊ nõ poſſit.ꝙ ideʒ ſciat ⁊ neſciat.Et
dũ iĩplicat iſe oppoſita deſtruit ſeipaʒ.
MNã in ponẽdo ſume malũ eẽ qð nihil
de bono hat: ponitꝙ illud nõ ſit ſum/
mü.cuʒ poit ꝙ nullü bonũ habeat:poit
ꝙ illud nõ ſit ſummũ.ponitꝙ nõ ſit ma
lum. ponit etiã q nulli bonũ hẽat op/
poſitũ.et H̊ͥ omĩia in oꝑponẽdo mõſtra/

ta ſüt que manifeſte còuĩcunterroꝛem

iſtũ eẽ fatuũ ⁊ cecũ.⁊ auctoꝛẽ ſiue inuèẽ
toꝛẽ ſuuʒ oñndunt fuiſſe excecatũ ⁊ im/
piũ. Nunq; enĩ in tantã tenebꝛoſitatẽ
intruſus eèt impiꝰmanicheus niſi fuiſ
ſet lõge añ ſeruꝰ dei tenebꝛaꝝ q exceca
uit mentẽè eiꝰ vt ñ fulgeret in eo illũina
tio vitatis que ſuꝑ oèm irradiat ĩtelle
ctũ.⁊ vſq; hodie viget h erroꝛ peſſimuſ:
q;uis ſit irrõnabiliſſimꝰ.Et huiꝰratio
eſt potiſſima ipſa mĩr
que regnatĩ qbuſdã laicis qᷓ;tuʒ ad ea
que ſùt fidei ⁊ moꝝ.Cũ eniʒ ſicut yde
ote pꝛeſumũt ſacrã ſcripturq exponere
que ẽ ꝓfundiſſima oĩum ſcriptaꝝ cuʒ
iteꝝ hHant quandã honeſtatẽ exterioꝛẽ
ↄtẽnunt vitam oĩum alioꝝ et merito
huiꝰduplicis ſupꝑbie excecãtur vtinci
qãt in erroꝛeʒ iſtũ peſſimũ.p queʒ exce
cãturadeo vt neſciat diſcernẽ quid bo
nuʒ e⁊ qͥd maluʒ:dũ multa gna pꝑecca
toꝝ ponũt eẽ a deo malo.quos yſa.p/
mõſtrat.v.caꝰ Ne qͥ dicitiſ malũ bonũ
⁊ bonũ malũ ponẽtes te.lu.⁊ lu.tene.⁊

Ppter nimiã excecatõeʒ in q̃ ſut amiſ-

ſo ſue ronis uſu:nullã hñt in eiſdẽ effi

a mr̃ cecitatis ſuppbia

—G

caci argumta ad pſuadendu:nec toꝛ/
mẽta ad retrahendu.nec oꝛõnuʒſuffra
gia aq releuandũ.niſi hfiat de gra ſpe
cialiſſima. Hanc ponem hereticã.ĩmo

ſtultiſſimꝗ ⁊ blaſphemiã repudiado di
camꝰſicut dicit fides catholica ⁊ rõ re/
cta: nihil eẽ ita malum qn hẽat aliqͥd
de bono. Ald intelligètiaʒ autẽ ob/
iectoꝝ notanð ꝙ ſummũĩ aliqͥ gñe du
płr põt dici. Qno mõ dr̃ ſumũ qͥ nihil
tt eẽ maius.et ̊ mõ non ↄtiĩgit repi/
re aliqͥd ſumme malũ.nihil em ẽ adeo
maluʒ qͥn poſſet eẽ peius.ꝓ eo ꝙ aliqͥd
hʒ de bono qͥ poſſet magis pᷣuari.⁊ ita
qdhuc peius eẽt. Et ꝓ tato dicit Bio.
ꝙ malum infinitũ. Alio mõ dr̃ ſum
mũ q nihil ẽ maiꝰ ſ̃m actũ. ꝑᷣ ipm exce
Qit int oĩa alia.⁊ ſic ↄtigit repire ſum9
mũ in malis. Nã lucifer quiè rex ſuꝑ
oẽs filios ſupbie peſſimꝰ eſt ſup oẽs.
His viſis facile ẽ rñdere ad obiecta.
Ad illud qð bmo obᷣꝛ de oppoſitõe
mali doᷣm. ꝙ ↄſideratio ĩtelligit᷑ ita q;
tminꝰeodẽ mõ accipiat᷑ cuʒ dr ſimptr:
⁊ cuʒ d cum exceſſu.nõ ſic autè eſt in
ꝓpoſito. Hã cũ dr q bonuʒoppoit᷑ ma
lo:accipit᷑ h bonuʒ p pticipatõeʒ.cum
uero infert᷑ de ſummo bono:accipitur
ibi bonum pꝛo bono p eſſentiaʒ: quod
ſolum ẽ ſumme bonum..⁊ illi nihil op
ponit᷑. Ad illud qð obꝛ ꝙ mag⁊ mi
nus accipit᷑ 'm maioꝛẽ ⁊ mioꝛẽ acceſ-/
ſuʒ ad tminũ.ddᷣm qꝙ ueꝝ ẽ in his que
dicunt põneʒ.nõ autẽ uen ẽ in hisque
dicunt puaionẽ.ĩmo accipiunt᷑ ꝑ re/
ceſſũ.vn mag maluʒ dr̃ qð magꝗ rece⸗/
dit a bono.⁊ qꝛ nunq; tantũ recedit qͥn
adhuc magꝗ poſſit hinc ẽ ꝙ nunq; è ibi

ponẽ ſummũ. AAd illd qð obꝛ de ſta

tu.dðᷣm ꝙ ſtateſt ſm actũ.ſj nõ opoꝛtʒ
ꝙ ſit ſtatus ᷣm potentiã:vt nõ poſſiteſ

ſe vltra ꝓgreſſus. Nã etſi ĩ rebus crea
tis non ↄtingat ĩuenire actũ infinitũ.

cõtingit tñ repire infinitũ in potẽtia.ſi
cut patet ĩ nüero pꝑ appõnem:⁊ in ↄti/
nuo p diuiſionẽ.Et ſic in ꝓpoſito ĩtel
ligengü.et h infra maifeſtabit᷑ cũ aget
de conuptõe mali. Ad illud qð obꝛ
qꝙ; p accñs reducit᷑ad ꝑ ſe.⁊ ſiłr dictuʒ
ppticipatõeʒ reducit᷑ ad dictũ p eẽntiã

icirpo⸗
ſa glap
ihnliaf
ſneins puch

gnaliau⸗

—

nliritot
clocum.

cruzntdicit
ſetnalumet
pucneeneict

secipitl
ijſunſecit
ſcicl Jon

etintellene

AöNN;nr
Eeiptenne

E
wrrn,
Ubonoſcio⸗
Zuginenck
oandion

Kunrhn

ſtindonisc
henngmal
ſtis, eil
bonatmala

oruud

Zu lrg
ctintonsſ
Nulnzoicrtod⸗
Ntnſciwing⸗
Pcmnintepo⸗
wmoſciopoſin
Umillenang,
ſpppeinet
ſoimenlir
Etunfcnnibi⸗

0 Wim Di⸗

GPllzöͤckte

Kdnüctde⸗

zöckinban

ſinammmng
uumtdeſtinr
Poſitoneceni
dülletcopen

Utngläne

Küne⸗ ,
vnhſuſff
tdegfaſc
Pacäcod

Niorryi⸗
Deogti
onödfſun
üshnere
npire ſun,
mieſerſup
ſtſupoes.
Gobircta.
eopoſttie
tligſiin
diſmnptr.
vonodcc
1miate t⸗
ren his ie
rcinbisque
ppimt1,
dmag wece⸗
ürectditn
rt pipſir
ſiifebusen
Anüinfniß,
inprtiu
Gnenrlin,h,
n pwſtdit
iabitcigge
11
4ilntco
cipeim

et ſimłkrꝙ in aͤlibet gñe eſt repire vnnʒ

pꝛimũ . dom ꝙ hoc locũ habet in hiſ

que dicũt ponem ⁊ nãm que poſſit cau

ſari ex pꝛicipijs ſhiecti⁊ que poſſit eẽn
tiałr dici.et ſᷣm ꝙ poſſit alia mẽſurari
ſm eius pticipationẽ maioꝛẽ ⁊ mino/
reʒ.malũ auteʒ puationẽ dicit inq;tuʒ
malũ.⁊ ideo ille tres rõnes nõ habent
hic locum. Et h̊ fuit qð decepit mani
cheuʒ vt dicit Augul. q; neſciuit qͥd eſ
ſet malum.et quia uoluit de malo diſ
putare neſciens qͥd h̊ eſſet.iõ ſe ⁊ mul-
tos pꝛecipitauit in erroꝛeʒ. Suꝑerbia
eniʒ ſua fecit ipſũ ignoꝛare modũ addi
ſcẽdi. In omĩ enĩ inqſitiõe pꝛiuſ opoꝛ/
tet intelligere qͥd eſt qð ꝑ nomẽ dicit᷑.
et ̊ tanq; pꝛecognition afferre ſecuʒ

gqg rei ppetates poſteriꝰcognoſcẽdas.

EKEcundo queri
tur vtꝝmalum ſiue malicia ſit
in bono ſibi oppoſito.Et ꝙ ſic videtur
Auguſ.in ench. Cu mala ⁊ bona nul
lus ambigat eẽ ↄtraria:nõ ſolum ſimt

c poſſunt. mala oĩno ſine bonis ⁊ ni

ſi in bonis eẽ non poſſũt. Hic expꝛeſſe
hẽturꝙ mala ſunt in bonis ſibi oppo/
ſitis. Itẽ Auguſ. In his zꝛiyjs que
bona ⁊ mala uocatur deficit regła dia
leticoꝝ qua dicũt nulli rei ſimul ineſſe
ↄꝛia. h̊ ↄſtat ꝙ non deficeret niſi mala
eent in bonis ſibi oꝑpoſitis.g. Ité
maluʒ dicit᷑ qð coꝛũpit.ſᷣ̊ non conum
pit niſi illud in qͥ eſt.⁊ ei bono oꝑponit᷑
qð coꝛũpit.ergo videt᷑ ꝙ malum ſit in
bono ſibi oppoſito. Iteʒ ſeruit'op/
ponit᷑ libertati.ſᷣ peccatũ qð facit hoieʒ
ſeruuʒ ꝓpꝛie ineſt hoĩ ſᷣm uolũtateʒ p

liberi arbitry libertatẽ. videt᷑ q malũ

ſoſtantificari hẽat in bono ſibi oppoſi
to. Coõtra. Dionyſi in liꝰ?de di.no.

NMaluz nõ eſt exiſtẽs neq; in exñtib.

Hů oẽ vonũ eſt de gñe exntiuʒ.ergo ma
luʒ nõ eſt in bono.ꝗ̊ nec ĩ bono ſibi op/
poſito. Item virtuſ ⁊ vitiu ſunt oꝑpo
ſita.⁊ tin vnuʒ vni opponit.ergo ſi viti
um nõ eſt in virtute nec ĩ bono ſibi op

poſito.nec etiã cuʒ illo. Iteʒ regula

dialeticoꝝ ẽ uera ⁊ neceſſaria. no fal

lit in aliq̃ materia.nam ſi fallereti vna

ſola mã: repudienda eẽt tanqᷓ falſa. ſi

igit᷑ ars dicit ꝙ vnũ oppoſitũ non ẽ in

Altero nec cũ alto circa idẽ.⁊ bonũ ma
o opponit᷑.ergo maluʒ non ẽ in bono
ſibi oppoſito. Ytez ſi malu pot elſe i
bono ſibi oppoſito. ab ipſo nõ expelli
tur. ⁊? ſi nõ expellita ſuo oppoſito videt᷑

ꝙ nõ expellat᷑ab alidq.et ſia nullo expel
lit:ſemp manet. ergo ſi aliqs ſemelẽ
malus:ſemp eſt malus.OQ ſi hoc ẽ fal
ſuʒ.reſtatꝙ ⁊ pᷣmuʒ. Wad pdicto
rũ intelligentiã eſt notandũ q; bonũ in
creatura dr per oꝛdinatõeʒ ad ſummũ.
Vñn bonũ dicit᷑ qð eſt oꝛdiatũ in finẽ.

Hꝛdinatio aũt tria reſpicit.aut ipſuʒ

oꝛdinabile.aut ſᷣm ꝙ eſt oꝛdĩabile.aut
illud ꝑ qð oꝛdinat.Et ſᷣm Hᷣtriplex re/

pitur in nob bonũ.ſ.bonuʒqð eſt oꝛdi

nabile.⁊ H̊ eſt nale.⁊ bonũ pꝑ qð oꝛdina
tur.⁊ H̊ eſt virtus uel gfa.et bonũ ſ qoÿ
natura oꝛdinabił eſt a gra.et hoc ẽ ha⸗/

bilitas media. Intelligẽdũ eſt ergoe
malũ culpꝑe ei bono qð eſt ipſa natura

uel ſba non opponit᷑.q; ipſaʒ ſbam nõ
conũpit.vt dicit Dionyſiꝰ Mihil exi/

ſtent iũ cunüpit in eo qð eſt eẽntia uel

natura. Ei aut bono qð eſt virtꝰ ⁊ gf̃a
ſimplicit᷑ ⁊ directe opponit᷑.vñn mutuo
ſe expellũt ⁊ ſimul eẽ non poſſũt.Ei au

teʒ bono qð eſt habilitas media quo/

dammõ opponit᷑ q dammõ non. Haʒ

illa hilitas media hèt còpari ad natu-

raʒ cuius ẽ ⁊ ad grãm ad quq eſt.fſᷣm ꝙ
compatur ad nam cuius ẽ.ſic non hẽt
oppoſitionẽ ad malum.quoni habili
tas illa nõ erat talis nature ⁊ differẽs
erat ad bonũ ⁊ ad malum.⁊ ſic ẽ ſbie-/
ctuʒmali. VNt aüt cõpatur ad gram li⸗
ue virtutẽ uel etiã ad finem ad quẽ eſt.
ſic hẽt oppoſitionẽ ad maluũ. Haʒ ma
luʒ tollit ei rectã oꝛdinationẽ ad illud
ad qð eſt:⁊ reddit minus ⁊ minꝰ habi
lem. Quoniã igit᷑ maluʒ culꝑ pᷣmo et
pꝛincipałr circa habilitatẽ ↄſiſtit.⁊ ha
bilitas potẽtie opponit ipſi malo:cum
malũ reddat ipſaʒ potentiã inhabileʒ.
binc ẽ ꝙ Auguſ. dicit ꝙ malu hẽt eſſe
in bono ſibi oppoſito.⁊ ꝙ in huiuſmõi
oppoſitis regia dialeticoꝝ deficit. Hẽ
dicẽ ꝙ ad talia oppoſita nõ ſe extedit.
cc ʒ

AUngde ex hoe no ſeqͥtur qꝙ regula diale
ticoꝝ falſificef. Sed quoniã mos eſt
phi poſitiſ cõſideratõibus inſtã tias ſpᷣ
inferre non q falſificent ipſas.ſed que
intellectũ conſiderationu rectificẽt et
manifeſtent.ſic beat Auguſ.tanq; vir
pꝛudens ingenio in hac inſtãtia mani
feſtat illam maxim dialeticoꝝ in his
oxppoſitis tenere que opponunt oppo/
ſitiõe foꝛmali.ſicut opponit᷑ virtꝰ ⁊ viti
uym:gr̃a ⁊ culpa. In alijs aũt oꝑpoſii
que non opponũütur rõe eius ꝙ ſuüt ſed
rtõne eius ad qð ſunt: nõ eſt intelligen
da illa regula.nã illa ſimul poſſũt ſta/
re ſicut ſtat gratia cu culpa.Et iterum
vnuz pot eſſe in altero ſicut culpa i ha
dilitate. Ex bis que ſũt dicia manife
ſta eſt rnſio ad qõnem ꝓpoſitaʒ. Dhico
eniz ꝙ malũ ſpſtantificatur in bono.⁊=
non ſolũ in bono ſed etiã in bono quo
damymo ſibi oppoſito.ſicut oñdunt rõ-
nes que ad pᷣmãẽ partẽ inducũtur. In
bono auᷣt qð directe ⁊ foꝛmatr oꝑponi
tur:ſpſtãtificari nõ habet.ſicut due vl-
time rõnes que ad ſecundã ptem indu
cunt᷑ ondunt. Ad illuqqobꝛ ð uer
bo Dionyſij ꝙ malũ nonè in exntibuſ
X. dðᷣm ꝙ ipſe loqͥtur ꝑ ſe.ꝙ ſcilʒ non
eſt ĩ exntibus ſᷣm ꝙ exntia:ſᷣ potius ſᷣʒ
ꝙ deficiẽtia.cuʒſit pᷣuatio ⁊ defectus
vt iam patebit meliuſ: Ad illud qð
obᷣiꝙ tm vnũ vni opponit᷑.dðm ꝙ illd
intelligendu eſt ð vno gñe oppoſitõis
⁊ intelligendo ſᷣm idẽ et ꝑ ſe loquẽdo.
Hailitas autẽè potentie nò opponit᷑ ipſi
niſi rone virtutis. Nirtuſ eniʒ directe
opponit᷑.⁊ qͥa naturalis hĩlitas dam
mõ inclinat a dvtutẽ.hinc ẽ ꝙ vitio op
ponit᷑ quodãmodo lʒ non oĩno vt virt
Et ſic patet totũ.

Ercõ queritur
vtꝝ malũ ſit in bono tanq; ali
q; hitus an ſit pura puatio:Et ꝙ non
ſit ibi tanq; habit et potentia aliq̃ vt
pura pᷣuatio vr. Pꝛimo ꝑ illud Yo.i.
S ine ipo factũ eſt nihil.HGloſa. nihil
.pꝑeccatũ.ergo peccatũ nihil eſt. Itẽ
Auguſ.Malum nõ eſt natura aliq̃ ᷣ
defectus circa nãm mali nomen acce-

pit.ergo mali non aliq̃ potentia t de
fectus ⁊ puatio. Iteʒ Anſel.de cõ⸗/

cep.virgi.caꝰv. Jniuſticia oĩno nihil
eſt ſicut cecitas. Non enĩ aliud ẽ ceci-/
tas q; viſus abſentia vbi debetecẽ. que
non mag è qͥ· in oculo vbi debet eẽ qᷓ;
in ligno vbi nõ dʒ eſſe. Item Hipſü
videt᷑ rõne. Bonũ etens coòuertunt᷑.er

go de qᷣcuq; pdicat ens:pdicat᷑ ⁊ bonũ
S iigit᷑ pccatũ uł malicia eèt ens ma

licia ᷣm ꝙ huiuſmõi:hr̃etaliquid ð bo
nitate.non habʒ igit᷑ aliqͥd de entitate
Item ome ens a ſumo ente ꝓcedit.
nec ẽ aliqua eẽntia que nõ ſit in dei po
tẽtia vt illaʒ ꝓducat.ꝑ deus nõ põt pec
care nec facere culpã.ergo peccatũ in-/
quantũ huiuſmõi nõ habʒ aliqͥd de en

Le. ergo nihil ẽ ⁊ pꝛiuatio pura. IJtem

ome qð eſt ens hʒ aliquã foꝛmã.omne
enim qð habʒ aliqua foꝛma:habet pul
chꝛitudinc.ſed ꝑccatũ non habet pul⸗
chꝛitudinẽ cuʒ ſit defoꝛmitas anie.er-/
go nihil habʒ de entitate.ergo puram
dicit puationẽ. Sed cotra. Auguſ.
Peccatũ eſt factũ uel dictũ vł cocupi

tuʒ cõtra legè dei. ̊ omne dictũ uel fa

ctuʒ ẽ aliquid.ergo peccatũ ſiue malũ
eſt aliqͥd.nõ ergo pᷣuatio pura. IFteʒ
virtus ⁊ vitiũ ſunt ↄꝛia.ſed pꝛia ſunt ĩ
eodẽ genere.et quecũq; ſũt ſub eodem
grie:vtrũq; eoꝝ eſt aliqͥd et non pᷣuatio
pura.ergo vitiũ aliquid eſt.igit᷑ malù
ſiue pꝑeccatũ non eſt oĩno nihil. Iteʒ
ſiue accipiet ↄcrete ſiue abſtracte:ue⸗/
rum ẽ dicere ꝙ peccatũ eſt in aliquo.⁊
eſſe qð eſt in aliqͥ eſt ens.ſicut ome qð
legitẽ legẽs.⁊ omne qð amat ẽ amàſ.
⁊ ome qð eſt ens ẽ aliqͥd ⁊ nõ eſt pᷣuatõ
pura.ꝗ peccatũ ſiue malu ſiue accipiat᷑
coõcrete ſiue abſtracte non eſt oĩno ni/
hil. Item nihil qð eſt pura puatio

intendit᷑ ⁊ remittit᷑.ſed malũ ⁊ peccatũ

intẽditur ⁊ remittit.quia vnuʒpeccatũ
eſt maius alio.⁊ vna malitia eſt maioꝛ
altera.ergo peccatũ ſiue malicia nõ eſt
puatio pura. Item ome oꝛdinatum
kn upponit eſſe. c malũ culpꝑe ſᷣm ꝙ ma
lum oꝛdinat᷑ ad malũ pene. ſi igitur ſʒ

ꝙ malum ẽ oꝛdinatũ in ꝑenaʒ.videt᷑ ꝙ
Fm ꝙ malu babeataliqð eſſe. Item

Nname
gini

Mepunte
um
ſpunet
ittefncuttt
nnulu ſue
Cromͤabſt
leßmantez
ſcemitlln
innhel
maluzresm.
aniamala
ethaberelen
ariaſtoma
ſoevcduanttnu
onchoin
nries nini fen
auomniee
Wticrcdinatino
Mietdeo
Ntanodordm
Ciringit ieri
ogocracr.
amzirecoſi
Ekaliacſeän
nuzſegönano
chuel ccati
othalicniue
ſiitaliiusn
witinwrrbon

Wletiaſcct

Keinouen bon

mügtelnitbo⸗

Ngranegrein
Mutacmr
hantdonmänn

iieaotein

Altncüeſum
unoeſt rigeo
sentispt ie
Poreniefoin
oltetesap
ummglunfin
Geegedeſant
bhckincien

weptasde
Lcinonii
lalnde ec⸗
Nerteine
Jenhpſi
nerunt er
fnnigniddo
tagnm
denn ett.
deus optpt
gopeccatin⸗
caliug den
ifomomne
onbaberpul
nisanie⸗er⸗
Lagopanan
den Bagt.
ün
mediiündf
Ntchnüſiuenui
woden. e
u ſal zuſni
ig ſütſibeoen
Getnonoaand
Gett igt ui
vonibl. N,
rabſtracte⸗ue⸗
ttinaliqno.
ſcuonne ed
damate am.
tnöckhan
üſiuerehzil
noneſt oinon,⸗
eſt parapuund
omalüt cun
ninenuzpccal⸗
nalinaeſtmunn
uemalicuſwe
vonecudiman
zculafng⸗
e.ſignd
g
npn

„(.
coch

aut peccatũ eſt aliqd ſᷣm ꝙ peccatũ aut
nihil. Si aliqͥd.habeo ꝓpoſitũ. Si ni/
hil:⁊ deꝰ punit hoĩem ꝓ pꝑeccato.ergo
deus punit hoĩem pꝛo nihilo.ſed qͥ pu
nit alium ꝓ nihilo iniuſte punit.ergo
ſi ðus punit hoĩem pꝛo cułpa.pidet᷑ ꝙ
iniuſte faciatin puniendo. B?dvðz
ꝙ malũ ſiue peccatũ dupłr põt accipi.
Vno mõ abſtractiue.Alio mõ cõcreti
ue.ᷣm auteʒ ꝙꝙ malum dicit᷑ cõcretiue
ſic ↄcernit illud qð defoꝛmatuel aliq;
actionẽ paliquã ſpᷣſtantiã. et ſic dicit᷑
maluʒ res mala vtpote actio mala uel
ania mala.Et hoc mõ maluʒ aliqͥd eſt
et habet eſſe nature. Si autẽ aliqñ di/
cat᷑ ipa res mala ſiue peccatoꝛ nihil eſ
ſe. hoc dicit᷑ quantũ ad bñ eſſe:qð qui/
dem eſt eẽ oꝛdinatũ. Vnde c dicũtur
homies nihil fieri cũ peccant.G̊ non di
cit᷑ quia omni eẽ pꝛiuẽtur.ſed qͥa puan

tur eẽ oꝛdinatiuo: qð quidẽ eſt eẽ com

pletü.et de quo dicit Boetius.ꝙ eſſe
eſt quod oꝛdinẽ retinet ſeruatq; nãm.
Cõtingit iterũ loqͥ de malo ſiue ð pec
cato abſtracte.ethoc mõ malũ ſiue pꝑec
catuʒ ĩ recto ſiue pdicatõne foꝛmali nõ
eſt aliqd ſed nihil.qa non ẽ ens nec bo
nuʒ ſed pᷣuatio boni.uis aũt mali/
cia uel ꝑccatũ nihil ſit in recto.in obli

quo tñalicuius eſt. ⁊ alicuiuſ vtoppo/
ſiti ⁊ alicuius vt ſbiecti. Alicuiꝰ vt op

poſiti vtpote boni.maluʒ enĩ eſt puatõ

doni. et qa ſic eſt pᷣuatio boni vt tñ non
ſit oĩno uera boni adnihilatõ.ſic puat

bonũ ꝙ relinqͥt bonũ.vnde ſic pᷣuat bo
nuʒ gratie ꝙ relinqt bonũ nature.ſic
pꝛiuat actuʒ vt reliquat aptitudinẽ.ſic
puat bonuʒq;dtum ad effectù vttamen

in ſpiecto relinq̃t debitũ.et ideo malũ

abſtractie ſumptũ foꝛmałr loquẽdo p
uatio eſt. ⁊ ideo nihil eſt. Eſt etiã alicu
ius entis vt ſbiecti.qͥa eſt ĩ aliquo ente
MNon eni eſt oĩmoda pᷣuatio ſiue adni
hilatio.Et qꝛ ᷣm hanc viã rõnes ⁊ au-
ctoꝛitates ad pꝛima ptem inducte oſtẽ
dunt malum ſiue ꝑeccatũ nihil eẽ.ideo

cõcedẽde ſunt. Ad illud uero qð p?

obyicit in cõtrariũ ꝙ peccatũ eſt dictuʒ
uel factũ c& vðᷣm ꝙ ibi accipit᷑ peccatũ
ſiue maluʒ cõcretiue ꝓutↄcernit acto

2

0

6 P“**

neʒ ſpſtratã.et hoc mõaliqͥd eſt.ſ H̊ nõ

repugnat ſ cõſonat eis que dicta ſut.

Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ virtus ⁊ vitiũ
ſunt 5ꝛia.dðm ꝙ vitium ſᷣm ꝙ ꝛiatur
virtuti vtpote luxuria caſtitati non tin
dicit puationẽ ſed etiâ dicit aliquẽ ha
bituʒ ſbſtratũ:quo aliqs redditur faci
lis ad perpetrãduʒ illud peccati genuſ.
et hoc mõ accipiẽdo vitiũ:vitiuʒ non
oĩno nihil eſt.Alio mõ accipiendo vi⸗
tiuʒ ꝓut eſt bᷣuatio boni tm.ſic nõ con

trariat᷑ virtuti ̃in rem.iĩmo opponit᷑ ſi/
cut puatio ⁊ habit. Si autẽ dicat᷑ ali
cui q̊mõ vitiuʒ ↄꝛiari virtuti.accipitur

largo mõ pꝛium ꝓ qualibet oppone et
repugnãtia.vel h̊ dicit᷑ qͥa etſi ſᷣm ueri
tateʒ vitium opponat᷑ virtuti vt pᷣuatio
hñt tñ virtꝰ⁊ vitiũ q dammõ legẽ vꝛioꝝ
in hoc ꝙ mutuo ſe expellunt.⁊ ab vno

fit regreſſus ad alteꝝ.in q̃ cõditiõe op
poſita vt puatõ ⁊ hĩtus ab his que op

ponunt ſicut ꝛia diſtinguütur. Et ꝓ

tanto dicit Auguſ.in ench.ꝙ in h fal⸗

lit regula dialeticoꝝ uocans bonuʒ et
maluʒ ↄtraria.⁊ hoc ex cauſa pꝛedicta
Nibhilominꝰtamẽ dicendũ ꝙ maluʒ ẽ
in eodè gñe cum bono.ł̊ q̊ nonẽ ꝓpꝛie
⁊ ſᷣm rectã oꝛdinationẽ.ſed hoc ẽ ꝑ qn/
dam reductionẽ.et ex h̊ non ſeqtur ꝙ;
malum ſit aliqͥd. nam puatiões ad idẽ
genus cum ſuis habitibuſ reducutur.

⁊ tamẽ ipſe foꝛmałr loquẽdo nibil ſůt

Ad illud quod obycit᷑ ꝙ maluʒ ẽ in
alio.ergo ẽ.dicendũ ꝙ illud nõ ſeqͥꝛtur.
nam ſicut dicit ps. Quedãa ſut entia
quedã ſuntentiuʒ.et qᷓ;uis puationes
poſſunt dici entiuʒ.non tñ dicunt᷑ en/
tia. Cum aũt dico maliciã eſſe in alio.
dico eam eè entis.ſed cuʒ dico malici

aʒ eſſe ens.attribuo ei entitatẽ in ſe.et

pmum eẽ eſt eſſe m qd. ſecundũ eſſe ẽ
ſimplicit᷑.⁊ ideo ẽ ibi ſophiſma ſᷣm qͥʒᷣ

et ſimpłr. Siautem querat᷑ de hac.
Malicia eſt. vtꝝ ſit ↄcedẽda uel non:
dicenð ꝙ hoc uerbũ eſt ſicut vult phᷣs

dupłr pot pꝛedicari.Aliquãdo accipi

tur vt compoſitio media int duo extre
ma.et ſic dicit᷑ tertiü adiacẽs.vt cuʒ di
citur homo ẽ albus.aliquado uero ſic
pꝛedicat᷑ vt res impoꝛtata per ipſum ſit

Cc 4

ales V ſ 9 2N

—
4. 4 3
D 14
. —
4* .„N R

NA ſi⸗

7
F C0‧¾

.

attributũ ſiue alteꝝ extrẽoꝝ. Oñ g ſic
dr̃.malicia c.ſi H̊ͥ uerbũ è accipiat᷑ vt p
dicatü ſicut accipiũt᷑ alia vᷣba vt legit
et huiuſmõi.tunc locutio eſt falſa.Eſt
enim ſenſus. malicia eſt.i.malicia eſt

ens.i.eẽntia aliq̃.H.n.pᷣbuʒ ſignificat

eéntiã ł ſbaʒ vniuſcuiuſq;. Alioꝰpõt ĩ/
telłi pꝛedicari vł accipi in huiuſmodi
locutiõe ſicut copula.et eſtoꝛatio quo
dammõ defectiua. cettunc eſt ſenſus.

malicia eſt.i.malicia alicui ineſt. ita ꝙ

ipa malicia potius intelligitur vt alte
ri inherens qᷓ; alteri ſoſtans.ſicut cum

dicitur maluʒ ⁊ intelligit᷑ aliquid eſſe

malum. Et hoc modo accipiendo non
unalet Malicia eſt. ergo eſtens. d

illud qð obijciturꝙ pura puatio non

intenditur nec remittitur. dicenduʒ qp
ſi dicatur pura ppᷣuatio hoc eſt pꝛiuatio

nihil ponens nec in recto nec in obliqᷣ.

hoc mõ uerum eſt dicere ꝙ non recipit
magis ⁊ minus.ſicut chimera nihil cẽ.
hircoceru nihil eſt.nec eſt vnuʒ ma⸗/

gis nihil q; reliquũ. Alio modo pura

pꝛiuatio dicitur quia nihil ponit in re
cto.ponit tamẽ in obliquo. Et hoc mo
malieia pura puatio poſſet dici.ſed de
hac nonẽ nerum ꝙ non recipiat mag
⁊ minus. Poteſt enimagis ⁊ minui
recipere rõne eius entis quod reſpicit
quaſi ĩ obliquo. Ande dicit᷑ maioꝛ pꝛi
uatõ in qua eſt maioꝛis boni conuptõ:
⁊ in qua minus de bono relinqͥtur. mi
noꝛ uero in qua minus de bono coꝛü-
pitur ⁊ plus relinqͥtur. Et ſic patet ꝙ
ex hoc non ſequiturqꝙ pꝑeccatũ abſtrac

tiue loquẽdo ſit aliqua poſitio. Ad
illud quod obijcitur ꝙ eſſe oꝛdinatum
pſupponiteſſe.doᷣm ꝙ uerum ẽ ꝙĩ hiſ
que ꝑ ſe oꝛdinantur:oꝛdinatum pſup⸗-

ponit eſſe.in his autem que oꝛdinan
P accidens non pſupponit eſſe in ſe. ß
ratione illius in quo uel per quod oꝛdi

nãtur. Et h̊ modo dicitur oꝛdinari.nõ
quia ſit in ſe oꝛdinatũ:cum ſit pꝛiuatõ

modi ſpeciei et oꝛdinis.ſed quia oꝛdĩa-
bilitatem habʒ in pena ratioe ipſiꝰ pu
nibilis. Hoc autem melius determia
tum eſt in libꝛo.iiij.diſ. xlvi. Ad il⸗
lud quod obiccitur ꝙ ſi peccatuʒ nibil

eſtq deus punit homineʒ pꝛo nihilo
dicendũ ꝙ ſicut ptactum eſt etſipecca

tum nihil ſit in recto.nihilominꝰtamẽ
in obliquo eſt alicuius entis vt oppo-
ſiti.⁊ alicuius vt ſbiecti circa quod re/

linquit debitũ reſpectu boni pꝛiuati.

Dico igitur ꝙ peccatum ẽ meritum pe
ne non ſoluʒ ratione pᷣuationis ſed ra
tione debiti relicti ⁊ boni pꝛiuati. ANn
ge non eſt homo dignus puniri ſoluʒ

quia bono caret.ſed quia caret⁊ dibet
ha bere.⁊ licet carẽtia illa nihil ſit.debi
tum tamẽ habendi aliquid eſt. et ideo
ex H̊ non ſequitur ꝙ deus puniat ho-

minẽ pꝛo nihilo.quis ꝑꝑccatum nihil

ſit. Hoc auteʒ apertũ eſt.ſi quis conſi/
deret in ſenſibili exemplo ſcilʒ cuʒ rex

incarcerat ſeruũ quia non reqdidit tri
butum.uel cum aliquis creditoꝛ incar

cerat aliquẽ quia non ſoluit ſibi ſcu/

niam mutuataʒ.pꝛiuatio eniʒ non per

ſe ſed cum debito eſt in cauſa.

11 parte iſta

ſunt dubitationes circa lr̃am

Et pmo queritur de hoc quod dicitq;

mala uolutas angeli uel homĩs ẽ cau
ſa maloꝛum ſbſequentiuʒ. Sedcõ-/

tra Auguſ.i libꝛo.lxxxii.q.dicit ᷓ nul
lo alio auctoꝛe poteſt homo fieri dete/

rioꝛ.ergo mala uoluntas angeli vł ho

minis nõ poteſt malas uoluntates in

alijs cauſare. Item ſi omne maluʒ

debet imputari ei qui eſt cauſa pꝛima ⁊
mala. uolũtas angeli uel hominis eſt

cauſa omniũ maloꝛuʒ. ergo omĩa ma

la ſunteis imputanda. W dömqg

eſt cauſa uere efficiens ⁊ ꝓducens.⁊ ẽ
cauſa quodammodo diſponẽs ⁊ indu
cens. Cum ergo dicit Mala uolutaſ
angeli uel homĩs eſt cauſa malarũ uo
lutatum ſequentiuʒ.dicit᷑ per quanqã
diſpoſitionè et inductioneʒ. Hiabolꝰ
enim ĩducit ⁊ diſponit ſuggerendo.h
mo uero conumpendo naturã ⁊ maluʒ
exempluʒ pꝛebendo.Cum dicit A¶ ugꝰ
qꝙ; niło alio qauctoꝛe fit homo deterioꝛ.
H intelligitur tanq; auctoꝛe pꝛincipali
Poſlet tñ dici ꝙ la iſta intelligit᷑ de
mał ſoſequẽtibopꝛim malã uoluũtatẽ

lttol
varb reſ⸗a
ſanchett
Nenm
wemca⸗
ſuinpecca

cpeſioin

olnted
cgkauol

nolontate

bonanonh
pobonau
walauolut
tum buiuſn
Gtergonmn
late, roi
dicimreecan
prmnnal
agodicimrn
Frondician
Pensdiciun
Unnsuerd

coſigedenie

Giciureecn
Aerralie

Econn

t Bonum
luzbopun
(unn
decldebon
Nebonua
Midefin
oſitcntni⸗
Netnrarof
Eftünebon.
Ucornünen
erdoſpt
Uhficöez ſuff
iſpbabücan
Ulictdicimul
miſyffcite
Scarntcinalo
Wirgitnäſi⸗
ngrdmnünne⸗
üiegrnüd
n Pun,nrc
26,oödfef
bdopeiti
nequebönd⸗
neercuept

Nonhbio
4 effikee
Omimndhane
iqnod,
mpeinn,
enemumpe
enisſeam
Pmmmſolg
amdi
Anbilſtdei
udeſtaiice
cammn nii
ſiotnsconſi
oſeizayrer
nNit
Näitwrincar
mieſbitn⸗

wickn
vnofeni der
snptlinttp
noluntarsin
omne malin
uſapeimat
honiam
Pedonnq
1pancensti
Nalanclü
uſamalnin
cii uu
ne, Hine
ſuggeſenco n
mmmritna
umdiet
vmo veteſic

4
orepenmp

vV .
imelia

ae;
nal olidte

angti t hoĩs. nõreſpectu diuerſaꝝ pſo
nan ſ reſpẽu eiuſdẽ. ita ꝙ bᷣ mala uo
lũtaſeiꝰ eſt cã oĩuʒ maloꝛũ que ipſe fa

cit. Item querit᷑ de h̊ quod dicit᷑ in
eodem caꝰ Nolũtas homis cumẽ cau
ſa tam peccatoꝛuʒ q́; penarũ.quia ꝑena

eſt paſſio inuolutaria. ſed qð cauſaa
noluntate è uoluntariũ. ergo pena nõ

cauſata uoluntate. Item ſi cauſat

auoluntate. aut a bonãa auta mala.
bona non.5 conſtat.quia nemo punit᷑

pꝛo bona uoluntate.A mala nõ. quia

mala uolũtas non eſt cauſa iuſti inqn

tum huiuſmodi.ſed omnis pena iuſta
eſt. ergo nulla pena eſt cauſata a uolũ
tate. “ dicenqũ ꝙ; uolũtas duplicit
dicitur eẽ cauſa alicuiuſ.uel per modũ

merentis.uel per moduʒ efficiẽtis.cuʒ

ergo dicitur uolũtas eſſe cauſa pene.
H non dicitur p moduʒ efficientis ſed

potius dicitur p modum merentiſ. uo

luntas uero caufando culpaʒafficien

Qgo ſiue deficiẽdo meretur penaʒ.et ita
gdicitureẽ cauſa penarũ ⁊ peccatoꝛuʒ lʒ
Alliter ⁊ aliter. Et ꝑ ̊ patet ſolutio ob/
iectoꝛuʒ. Item querit᷑ de H quod di
cit Bonum omino carens malo:inte-
gruz bonum ẽ. Hoc eniʒ videt falſuʒ.
quia integrũ bonuʒ eſt illud cui nihil

deeſt de bono.⁊ ̊ eſt bonuʒ in quo eſt
omne bonu.ergo ſolũ illud eſt integꝝ
bonũ qð eſt ſummũ bonũ.ſ̊ multa cre
ata ſũtcarẽtia oĩ malo.vt beati angłi ?
aĩe beate.ergo ſi ueꝝ eẽt qð dic̃.multa

eẽnt ſũme bona. Pꝛopt heſt qo vtꝝ
aliqd creatũ mereat᷑ dici bonũ integn?
WNeodð ꝙ ſiẽ pfectũ d młtipłr.et q;dtũ

ag pfectõeʒ ſufficiẽtie:⁊ qtuʒ ad pfcõ⸗/
nẽ ſuphabudantie. ſic etia ⁊ integn bo
nũ põt dici multipłr.⁊ q;tũ ad integri/

tatẽ ſufficiẽtie.⁊ ſic dr integn bonum

qð caret oĩ malo culpe ⁊ pene.et q;tum

ad ĩtegritat ſuphabũdatie. ⁊ ſic or̃ in
tegꝝ bonũ in qͥ eſt oẽ bonũ.Et pᷣꝰ bo⸗

nũ integꝝ nõ vr eẽ ſummũ bonũ ſ̊ bo
nũ puꝝ. qꝛ nihil hʒ de malo admixtũ.
⁊zvο mõ vr̃ eſſe ſummũ bonũ.⁊ ẽ in ſo

lo ðᷣo pꝑ eẽntiã.iĩ creata aũt p pticipatõ

nuũ. ex cui ꝑpticipatõe hr̃e dr oẽ bonũ.

Et ſi obijcias ſummũ dr p imixtio

nẽ cũ pꝛio.ita bonũ qð oĩno ẽ ĩpmixtũ
malo ẽ ſimũ bonu.dð ꝙ illq uenꝝeſt in
pisꝛijs qꝝꝶ vtruq; ẽ na aliqᷓ. in his auũt

quv ẽ nq ⁊ alteꝝpuatio ſiẽ ẽ ĩ bono⁊
mao lluce ⁊ tenebꝛa ñ hʒpvitatẽ.vñn ſic ñ

ꝓf mag luinoſũ qꝛ miꝰ Hat ð tẽbꝛa.ſic
n ovr maꝗg bonũ qꝛ miꝰ Hat de malo:ꝑ

quẽadmoð vna ſtella dr̃ maiõ alta. qꝛ

mag acceditad pfcòeʒluĩiſ ſic mag bo
nũ qð mag accedit ad pfcõeʒ bonitat.

nihilõinꝰ tñ carẽs oĩo malo ñ põt dici

niſi ſolꝰðs.vt fiat uis ĩ h; dico oĩo.yvt
careat oi malo ſᷣm actũ ⁊ ſ̊ potẽtia.⁊ ſ
Aptitudinẽ ſiue ſᷣ pᷣmã nẽ poſſibłitatẽ.
Itẽ qrit᷑ ð illo ᷣbo aug.qð dic ĩ expꝰ
ne illiꝰ vbi Ne his qͥ dicũt malũ bonũ
C. Id qð dem ẽ ĩ ꝓpha ĩtelligenð ẽ ð
ipſis rhbo b holes mali ſũt.ñ ð hoĩb⸗.
H.n.vr falſũ.qꝛ ſic ꝑeccat ille q adultiũ
ec dicẽ bonũ ł homicidiũ.ita pꝑeccat ille

q ĩpiũ dic eẽ iuſtuʒ.vn⁊ male dðj ille qʒ
iuſtificat ĩpiũ ꝓ muneribo.& ñ tm ð rbo

6 etiã ð hoĩbo hbʒ ĩtelligi H? dð ꝙ cu

dico hoĩem malũ.⁊ dico hoĩem ⁊ dico

maliciã. pot q̊ ei attribui böitas.aut bo
nitas nẽ ſ ꝙ ho.aut bõitas moꝛis roõne
malicie.pᷣꝰ q dẽ mõ attribuẽ ei bõitateʒ
vitat ẽ nõ deteſtatõis ꝓhice.⁊% meret
maledictõeʒ.hᷣ G ẽ ñ qꝛ laudat hoĩem ſ

ꝙ; H.ſᷣ qꝛ laudat eũ ſʒ ꝙ mal“.⁊ H n eſt

aliuq q; landare malicia. Cũ.n.dic au
g q H n itelligit ð hoibo ß ð rebꝛ. ñ ne

gat n pcẽʒ ſiti ↄmẽdãdo hoĩeʒ malũ.

; vult dicẽ ꝙ n ẽ pcẽm ſi ↄmdet᷑ nã. ſ ſi

ↄmẽde malicca.
DSDZIZiſtinctio.xxxv.

,Oſt hoc uidẽ

guz ẽ qd ſit pccʒ c. Sup̃
eęelggit mgr ð pcc̃i cãlitate ⁊ oꝛi
giĩe. h agit ð pcci qdditate ⁊ diffinitde.
Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta treſ ptes.ĩ q̃ꝝ pᷣꝰ

reqͥrit mgr q ſit pccʒ. vtꝝ ſit act łpꝛi
uatõ pura. in a dato ꝙ. aliq;mõ ſit act“

⁊ aliqͥ mõ pᷣuatio:ĩqrit vtꝝ pccʒ ſit pcci

pena.j.di.xxxvi. Scienqu tñ qdꝗ ſic eẽ
pcca.ĩʒpo ĩqrit viꝝ actò vcta ſita ðᷣo

tãcq; a ca.j.ðᷣ.xxxvij. Sut t ⁊ alijæc. p

pꝓps qptiĩet pñtẽ di.didit᷑ ĩ pteſ treſ.ĩ pᷣ

ponit magr peccati notificatiões. In

ſecunda nero ex ipſis notificatiõibus
inquirendo elicit quid ſit peccatuʒ hm
rem. In tertia uero diſſoluit rationes
ſiue oppoſitiones que cõtrarie viden/
tur ueritati pꝛedetermiate. ꝛimũ fa

cit ibi. Poſt hoc viqenduz quid ſit pc

catuʒ c. Lertiũ ibi. Quibus opponi

tur ſi omnia que ſunt c. Pꝛima parſ

diuidi poſſet ĩ tres ptes ſᷣ treſ notifica

