uit quo cogniture ſunt aie bt. Sʒ
3 exo. xxxinj. Hõ videbit me hõ ⁊ viuet.
ↄſtat ꝙ Hñ itelligit᷑ de vita ſpuali ſᷣ ð vi
ta aĩali.ſi igit᷑ adã i ſtatu inocẽtie vita
aĩali videbat g deü videre nõ poterat.
Itẽ Jo.ppᷣ?Heũ nẽo vidit vnq; niſi
ingenit .ſi nullꝰ vnq; vidit deũ añ
aduentũ xpiꝗ nec ada. Itẽ ſup illd
IJſa.vi. Vidi dñm ſedẽtẽ c. Grego.
Quantũcũq; mens in ↄtẽplatõe ꝓfe⸗
cerit ſp qð infra deu ẽ videt.qᷓ videt᷑ q
cũ aliq hoies pueniãt ad eminẽtiã gr̃e
q̃ fuit in adã ⁊ nullꝰin pñti ꝑ actũptem
platõnis deũ videat.ꝗ nondũ habebat
illam viſioneʒ quã expectat aia ſancta.
Iſtem viſio dei tota merces ̊ qui
viſionẽ dei habet plenà habʒ mercedẽ.
⁊ qui q̊ habʒ:habet plenã gloꝛi.⁊ nul/
lus talis põt cadere.ſi igit᷑ adam ceci⸗
dit ̊ deũ in ſeipſo nõ vidit. Iteʒz lux
increata pfecta delectatõe delectabat
aſpicientes.̊ ſiadam illa ſummo lucẽ
aſpexiſſet pfecte in ea delectat fuiſſet.
S nũq; ab ea aueꝛtiↄſenſiſſʒ. Itẽ ſta
tus vie ⁊ ſtatus pr̃ie debent eſſe diſtin/
ctig pari rõne cõtemplatio vie ⁊ ↄtem
platio pr̃ie ̊ adã erat viatoꝛ nõ erat
comphenſoꝛ. nõ eo gñe viſionis vide
bat qua videre expectamus in patria.
Heꝰ ad pdictoꝝ intelligentiã eſt no
tandũ ꝙ cõmuniter oẽs ponũt cõgni⸗/
tõnem quã habebat adã de deo mediaʒ
inter cognitõem que ẽ in ſtatu miſerie
⁊ cognitõeʒ que erit in ſtatu gloꝛie.ſjᷣ in
modo ponẽdi plurima ẽ differẽtia.qͥdã
nãq; initentibo auctoꝛitatibo male intel
lectis ⁊ rõnibus ſophiſticis dixerũt de
um nũq́; imediate videri nec in via nec
in pr̃ia. Dicit.n.Criſo.ipm qͥ deus eſt
nõ ſoluʒ ppłxte.ſᷣ nec etiam angeli vi
gent.Et alie reperiunt᷑ anctes ↄſimi-
7

les quas male intelligetes et puttes
H dictũ eſſe q deus imediate videri nõ
poſſit ꝓpter impꝛopoꝛtionabilitatè lu

cis increate ad oculũ mẽtis create.di-/

xerũt ꝙ deus p quaſdã ligubꝛatões vi

deri habet ⁊ in ſtatu vie ⁊ in ſtatu inno⸗/

centie videbat᷑ ⁊ i ſtatu gloꝛie.⁊ in illis
lumioſis influentijs dixerũt deũ in his
ſtatibo videri magis clare ⁊ minclare
hſm ꝙ deus magis ſe oculo nr̃o vultcõ

tempare ⁊ clarioꝛibo theophanijs oſtẽ

dere. Se d iſta poſitio heretica eſt et
repꝛobata.nec imerito qͥa ⁊ rõneʒ eſt
cũ aĩa quiſcere ꝑfecte non poſſit donec
in ſeipſo videat deũ.et ſacrã ſcriptu/
ram.nam.i.coꝝ.iij dicit᷑. Tũc cogno⸗/

ſcaʒ ſicut ⁊ cognitus.Et.i. YJo.iij.Ai⸗/

debimꝰ eũ ſicuteſt. Ad h̊ etiã ipſuʒ
innumere auctoꝛitates doctoꝝ repiũ/
tur quibꝛ omibus adherẽdo erroꝛ iſte
repꝛobandus ẽ:⁊ auctoꝛitates ſiq vide
ant᷑ eſſe ꝓ ipſo omnes exponẽde ſunt.
q̃a loqutur de cognitòne comphenſi
onis qua dicitaliquid cognoſci totali
ter.⁊ hac cognitõne deꝰ ſibi ſoli cogno
ſcibilis eſt ſicut in libꝛo tertio patebit.
Secũdus autem modus dicendi ẽ
ꝙ deus a purgatis mentibo nõ ſoluʒ in
pfia ſ̊ etiam in ſtatu inocentie ⁊ in ſta
tu vie in ſeipſo videri habʒ. nec eſt dif
ferentia niſi in gradu ꝙ clarius ⁊ pfe/
ctius in ſtatu gloꝛie videbit᷑:⁊ min pfe

cte in ſtatu innocẽtie:et minime in ſta/

tu nature lapſe. differẽtia aut iſtoꝛum
graduũ venit ex hoc ꝙ aĩa in ſtatu glo
rie eſt oino a ſarcina coꝛpoꝛis abſolu/

ta. aut oino habʒ coꝛpus ſpuale ꝙ nul

lo mõ impediat ipſam qn poſſitimedia
te in deũ tendere ⁊ ſ̃m totũ ſuuʒ poſſe.
in ſtatu vero nature lapſe q; habʒ coꝛ
pus coꝛuptibile ⁊ aiale imꝑditf᷑ ⁊ ag-

grauaf ex terrena inhabitatõe ne poſ
ſit in ipam lucẽ tendere pfecte.in ſta-
tu vero nãe inſtitute ſe habebat medio
mõ:qꝛ coꝛpus ade ⁊ ſi nõ eèt ſᷣjm neceſ

ſitati moꝛiẽdi ⁊ paſſibilitati:erat tñ in⸗
digens alimonijs ⁊ opoꝛtebat animaʒ
circa regimè ⁊ vegetatõeʒ ſui coꝛpoꝛis
aliqñ occupari.⁊ ideo nec adeo excellè
ter intuebat pmus ho deũ ſicut viriin⸗

tnent⸗
cutnr
e
tibnse
coͤn
temp
piiet
cerni
perit
Po
ſari⸗
ſane
inli
noe
req.
tine
Onu
it ſen
ſn ſuß
cignel
Puenita
fesind
aw
Nawe
ſpen.
venie
cerni
centi
ſcht.ſ.
inbis
pauloe
fumſa
ſſoiag
cendie
plenei
ſeromi
Uperor
lenipt
Wnac
Gicteai
terwoſt
Gcrih
Gyr
ſund⸗
obui
(le.
reet
intco
fieſi
ſulle⸗

eeee
ee egeee
è
.
Se.

ffett.
“ (

—
NDen.:!
*N R

4

reen,
Aeceßͤg
lan

4„!
Aroronee
l⸗
4 — .
nwikee
W
— .„
—JèðB
72
TA⸗
.

7 —†s., „
LMKC(MMℳÜÜ0,
S

„
A* .
1 * .* *
——=
labeans

„.
c
Weeb! dpu⸗

ert ie
”äl We

„
eroc e dide
Rocrochw
*
EEeeſee
4 ä”õäl 9

. —
Nodd edene ,
NWIEEBNE

Adet
CRHAAEe.
„*
EEEA
RWν„GN
. 4
”Mõ E
EZEWN
9
ANLNY
AREÜ5GÜR

S 2
ℳ 9 4
“ ,, “ .
. “ dN
ann
Pen 0
W Lug

,Uð 7
W Mn

„.
ſee
”” 4
5 o 1
1
RNNN
„ſar.
rerT.
A 2 W
„ℳ eC
*
4 4 „
ℳ 7 4%
Ei 1e,
„ 4
nede
beracoe hepe

„
R 6
4
„:„ſum

Rer wu
0 CEE W .
,

NTV
eteAN
*“
„

8 »*
4 1
Wn

tuentur in gloꝛia.nec adeo exiliter ſi-
cut viri ſancti intuent᷑ in pñti miſeria.

Hanc ad ſuã poſitõem ex auctoꝛita

tibus aug.eliciũt qͥ dicitin pluribolo
cis in li.de tri.ꝙ etiã in pñti vita notio

rem põt hõ hfr̃e deũ q; fratrẽ.et h̊ in liꝰ

viij.et alibi dic.qa purgatis mentibo

cernit᷑.Socetetiã in.viij.li.p ↄtuitum

veritatis ⁊ bonitatis itueridteůũ. Sʒ
HB poſitio ⁊ ſi nõ ſit adeo veꝛitati aduer
ſaria ſicut pꝛima:nihilominꝰ tñ dictis
ſanctoꝝ ñ ↄſonat. S icut.n.dic dyoꝰ.
in li.de miſtica theolo.ꝙ excellẽtiſſimꝰ
modus ↄtemplãdi eſt ignote aſcende-

re.qͥa nec ipſe moyſes valuitdeũ vidẽ.

⁊ ideo introduct' or fuiſſe in caliginẽ.
Angde dyoꝰ.pocat cos indoctos di
cũt ſe noſſe eũ qͥ poſuit tenebꝛas latibu
lum ſuũ.Etetiã Orego.dic̃.ꝙ q̃ntum

cũq; mens in cõtemplatõe ꝓfecerit nõ

puenit ad ↄtuituʒ dei. Et cõiter docto-/
res in H̊ ↄcoꝛdãt intelligètes illud qð
diẽ apoꝰ.ꝙ q;diu ſumꝰ ĩ h̊ coꝛpꝑe pegri
namur a dno ⁊ ꝑ fidẽ ambulamꝰ nõ ꝑ
ſpem. Vnde ſiq auct᷑es illud dicere in
ueniant᷑ ꝙ de in pñti ab homie videt᷑ ⁊
cernit᷑ nõ ſunt itelligẽde ꝙ videt᷑ in ſua
eẽntia:ſᷣ ꝙ i aliqͥ effectu iterioꝛi cogno
cit᷑.ſiẽ iam meliꝰpatebit.niſi foꝛtaſſis
in his q rapiunt᷑:ſic credimus fuiſſe in
paulo qͥ ſpalitate puilegij ſtatũ viato⸗

rum ſupgrediunt᷑.nec ibi alid agunt

h ſolü agunk. Tertiꝰ aut modus di
cendiè ꝙ in pr̃ia videbit᷑deus imediate
⁊ plene qᷓntũ eſt ex pte vidẽtis.in ſtatu

vero mip̃ie mediate ⁊ ſemiplene.in ſta-

tu vero inocẽtie medio mõ.ſ.imediate
ſemiplene.ſemiplene inq; q nõ rece-/
perat ad h plenã remuneratõem.ime⸗
diate aũt qꝛ nullã habebat velamis in/
terpoſitõem.⁊ H̊ videt᷑ ſonare vba ma
giſtri Hugo. Nerũtñ nec ſic intelligẽ
qũẽ ꝙ hõ in ſtatu innocẽètie vidẽt deũ in
ſua eèntia ſiue facie ad faciẽ.huic eniʒ
obuiat rõnes ⁊ auctoꝛitates pꝛiꝰ indu-/
cte. Etiõ ẽ q̃rtꝰmodꝰ dicẽdi ad H̊ ꝙ;
reuera cognitio ſtat inocẽtie media ẽ
int cognitòem ſtatꝰ gloꝛie ⁊ ſtatꝰ miſe/
rie ſicẽ ⁊ locꝰ padiſus mediꝰ ẽ int᷑ hane
yallẽ miſerie ⁊ pr̃iam celeſtẽ.⁊ quẽad⸗

modũ padiſus terreſtꝛis plus ſe tenet
cũ terra q; cũ celo:ſic ade cognitõ ſiue
ſtatꝰ innocẽtie plꝰↄfoꝛmis ẽ cognitoni

ſtatꝰ pñtis q; futuri. Unde in ſolo ſta

tu gloꝛie videbit᷑ deus imediate ⁊ in ſui
ſba ita ꝙ nulla erit ibi obſcuritas.i ſta
tu vero innocẽtie ⁊ nae lapſe videt᷑ deꝰ
mediãte ſpeculo ſ̊ differẽter.qꝛ in ſta-
tu innocẽtie videbat᷑ deꝰ pꝑ ſpeculũ claꝝ
nulla.n.erat in aia peccati nebula.iſta
tu vero miſerie videt᷑ p ſpeculũ obſcu

ratũ pꝑ pcẽm pᷣmi hois ⁊ iõ nũc videt᷑ p

ſpeculũ ⁊ ienigmate. Enigma.n.ſicut
dicit augꝰ.in.xiiij.de tri.eſt ſimilitudo
obſcura. Vnde nõ qdruplex eſt
mod cognoſcẽdideũ.viʒ pꝑ fidẽ.p con
templatoeʒ.p apparitõeʒ.⁊ p aꝑta viſi
onẽ᷑.⁊ pmũ eſt gre cõis.⁊ ẽ gr̃e excel/⸗
lenb.ʒ gr̃e ſpalis.⁊ q̃rtũ głie ↄſuman
tis. Et ſufficiẽtia iſtoꝝ modoꝝ ita col-
ligit.ome eni qð cognoſcit᷑ cognoſcit᷑
p aliqͥd pſens.ſi igit᷑ deꝰ cognoſcit᷑ ne
ceſſe ẽ ꝙ ꝑ aliqd pſenſ itellectui cogno
ſcat᷑.pſens autẽ voco h̊ ᷑ᷣm ꝙ aug.vo
cat.ꝙ pſens ẽ intellectuiad videnduʒ.
Aut igitur cognoſco deum pꝑer hoc qꝙ;
eſt pꝛeſens mihi. aut per hec ꝙꝙ eſt pꝛe
ſens alij ſicut eſt cognitio fidei.Quod
enim deus ſit trinus et vnus hoc ego
credo dei filio qui hoc enarrauit et pꝛe
dicauit.et ſpiritui ſancto qui hoc in-
ſpirauit. Quod enim credimus de be/
mus auctoꝛitati. ſicut diẽ AQuguſtinꝰ
de vtilitate credendi. Si auteʒ cogno/
ſco deuʒ per hoc eſt pꝛeſens mihi hoc
poteſt eẽ tripliciter. Aut per hoc ꝙ eſt
pꝛeſens mihi in effeciu pꝛopꝛio.⁊ tunc
eſt cõtemplatio que tanto eſt eminen-
tioꝛ quãto effectum dinine gratie ma/
gis ſentit in ſe homo. vel quato etiam
melius ſcit conſiderare deum in exte-
rioꝛibus creaturis.Aut eſt pſens mi -
hi in ſigno pꝛopꝛio ⁊ ſic eſt apparitio ſi
cut apparuit deus Abꝛahe in ſubiecta
creatura que ipſum deuʒ figurabat.?
ſic ſpiritus ſanctus apparuit in colũ/
ba. Aut eſt pꝛeſens deus in lumie ſuo
et in ſeipſo. et ſic eſt cognitio qua vide
tur deus in vultu ſuo ſiue facie ad faci
em.⁊ ſic ẽ apꝑta viſio qͥ tota dĩ merces

oĩiuʒ meritoꝝ. pmũ igit᷑ ⁊ vltimũ genꝰ
cognitõis ſtatui innocẽtie nõpꝑetebat.
Pmũ ꝓppt cognitõeʒ enigmaticã.⁊ ꝓpt
Hꝙ cognitio fidei vt plurimuʒ ẽ ex au
ditu:ſᷣm ꝙ inuit apłus. Vltimũ vero
ibi eẽ nõ poterat ꝓpt᷑ ſummã pfectõeʒ
ideo hoi nõ exibebat᷑ ̊ potiꝰ in pmiũ p/⸗
mittebat᷑. media vero duo ſcʒ ↄtẽpla
tõis ⁊ axparitõis vtriq; ſtatui cõia eſſe
poterũt:maxime cognitio ↄtẽplatõnis
q in vtroq; ſtatu ẽ:ibi tñ potiſſime vige
bat tu ppter aie puritate:tũ etiã ppter
carnis ⁊ inferioꝝ viriũ ſubiectõeʒ:qͥb⸗
duobo qꝛ vtplurimũ aĩia caret in ſtatu
nãe lapſe:ideo nõ põtad illũ gradũ cõ
tẽplatõis attingẽ.rõnes igit᷑ moſtran
tes adã deũ ñ cognouiſſe eo gñe cogni
tõnis qu expectamꝰin gloꝛia ſunt ↄce

dende.ad eas aũtqᷓ ad oppoſitũ addqu

cunt᷑ ſatis facile ẽ rnñdere.Ad illas eni
tres auctoꝛitates pᷣmo iductas iã patʒ
rñſio.oẽs. n. intelliguntde ↄtẽplatõis
cognitõe nõ p remotõeʒ cuiuſcũq; me
qij ̊ p remotõeʒ velamis ⁊ obſcuritaſ
q̃lis ẽ in his qͥ aliqͥ vitio peccati ſũt infe
cti. Ad iliq aũt ꝙ obicit᷑ ꝙ imediate
deü ambulat dicẽdũ ꝙ ñẽ ſimile.amoꝛ
eni ſic vult Berñ.multo plus ſe exten
dit q; viſio.ex ſola.n.eſtimatõe ſequit᷑
aliqũ dilectio.⁊ ipſe etiã dicẽ ĩ li.de amo
re dei.ꝙ vbi de ficit itellect ibi ꝓficit af

fectꝰ.⁊ rõ huiꝰ eſt.qꝛ viſio ẽ ſolumodo

rei pñntis ſ̊ delectatio nõ ſolũmodo rei
pñtis ſ̊ eti abſentis. Pꝛetea riſio
nõ diẽ q̃lẽcũq; mnodũ cognoſcẽdi ſ̊ mo
qũ cognoſcẽdiↄpletũ.dilectio pᷣo⁊ p/
fecta põteẽ et ipfecta:iõ q́uis imedia⸗/
ta dei dilectio ſit in via nõ tñ oʒ ꝙ viſio
ſiue cognitio imediata. Ad illud ꝙ
obicit᷑ ꝙ adã deſiderabat deuʒ vidẽ &.
dicendũ ꝙ ven ẽ ſi ſic deſiderabat vidẽ
ꝙ aliquã cognitõeʒ habebat in quã re⸗/
ficiebat᷑:⁊ aliquꝗ expectabat in remu-/
neratõem ⁊ pmiũ ⁊ illã quã expectabat
erat cognitio pfr̃ie.illa o quã ha bebat
erat ↄteplatio vie q erat viſio p ſpecu/
lũ.Et ſi tu qras vtꝝ erat viſio intelle/

ctualis vel coꝛpalł.dicẽdũ ꝙ intellectu

alis t nõ ipſi dinie eentie i ſe:ß alicu⸗

ius gfe vlinfluetie ⁊ illa ĩ ſe ꝑ expiẽtiã

noſſe et videꝛe poterat:ſiẽ ſentitaia ſeꝗ
qñ liquefit c ſpõſus alloqͤòz. Ad
illud ꝙ obicit᷑ q mens huanai illo ſta
tu erat eo imediata dicẽdũ ꝙ imedia
ta erat qntũad eẽ nãe:qͥa nulla nã ẽ ea
ſupioꝛ.qntũ vero ad ſtatü nõ erat ime⸗-
diata.ad vlterioꝛẽ.n.ſtatũ ꝓmouenda
erat. tũc.n.erat i ſiłitudine gr̃e ſ̊ pdu
ceẽqa erat ad dei foꝛmitatẽ glie in q̃ nõ
ſoluũ aſpicẽt diuinũ effectü ſ etiã ipſuʒ
multũ de ſideꝛatũ. Cõcedo tñ nihilomi
nus ꝙ oculus aſpectin deũ figi põtita
ꝙ ad nihil aliud aſpiciat.attamẽ nõ p

ficiet vel videbit ipſiꝰ lucis claritatem

imo potieleuabit in caliginẽ. ⁊ ꝗaq hãc
cognitõeʒ eleuabit᷑ p oiuʒ oblationẽ ſi
cut dyoꝰ.diẽ in li.de miſtica teologia.

⁊ pocat cognitõeʒ iſtã doctã ignoꝛatij.

HB eniè in ̊ᷓ mirabiłr inflamat affectio
ſic eis pʒ q aliqtiẽs ↄſueuerũt ad ana⸗/
goꝛicos eleuariexceſſus.hũc modũ co
gnoſcẽdi arbitroꝛ cuilibet vmo iuſto ĩ

via iſta eẽ qrenduʒ ꝙ ſide aliqᷣd vltra
faciet H̊ pᷣuilegiũ ẽ ſpale non leg cõis.

Ad illud ꝙ qrit vtꝝ deꝰ in pria vide
at᷑ ꝑ mediũ an ſine medio rñdendũ ẽ q

vidẽ p mediũ h põt intelligi tripłr. aut
p mediũ diſponẽſ.aut pꝑ mediũ fereſ

aut p mediũ deducẽs. Mer mediũ di/
ſponẽs rce ⁊ catholice poniteuʒ ĩ pr̃ia
eẽ vidẽdũ qͥa aial i pria mediãte dei foꝛ

mitate ⁊ influètia głie diſponetad hoc

clariſſime poſſit deũ in ſe eipo vidẽ. dei
foꝛmitas.n. głie ſufficis ẽ diſpõ ad
ꝙ; aia deũ i ſe poſſit vidẽ.ad H.n.ꝙ vide

at nõ oʒ ꝙ aĩia potẽs ſitin deũ agẽ.vidẽ

eni poti i ſuſcipiẽdo qᷓ; iagẽdo:maxi
me cũ videt᷑ lumẽ.nec oʒ e‚ ꝓpoꝛtona⸗
ri qᷓ;titatiue ſᷣ q;tũ ad infirmitatẽ vt ſit

tãta qᷓtũ deꝰ i virtute ẽ:ſ ſufficit q̃litatti

ue q;tũ ad ſititudinẽ expſſam:ſᷣm cuiꝰ

maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ pticipatõem eritoꝛdo

in Sdibo pmioꝝ i futa glia.⁊ ſic pʒ ꝙ ſi
ponat᷑ deñ videri pꝑ medii diſpones p⸗
ſuaſiões qͥ pꝛi ponebat᷑ diſſolnũt ⁊ veni
tas explicat.p mediũ aũt deſeres nul-
lᷣ poſuit deü videri cü ipe ſit imediat
rõli creature.ſed pꝑ mediũ deducens ſi
ue ↄtempans poſuerũt aliqͥ deuʒ vide
ri ne ꝑ excelletiq lucis obtudeꝛet acies

ſteleut
ſlorpo⸗
ſminet
ſauatin
nnulloc
audiüe
ſi⸗ 1
wptye
gbewin
atond
itin⸗
güͤtp⸗
ſuaſt
gebit
ius
dece
rnng
mrox⸗
wlopn
ſlrpe
ihueen
gelrid⸗
tavwa!
deſe
inbis⸗
tudin
llper⸗
On
incdlo⸗
gorifi
Cittat!
tysc/
Centos
60⁰²
dinerſis
i
ſonon
Ceatio⸗
e⸗
dnece
muse
buitpf
innocs
plois⸗
rea ſu

mnoq
Cie⸗

ſoſe,ẽ
1 et.
„ 4
4
0 WI

. „
. LLN
Han⸗ „ .
PRteſ
.
132 5
. .
—.
1
mm ert
S Amck

erpee
WN
„7

wer 7
WVN!
4 „

„ 7 „ NN
9 21 RREWNXE
1

„ „„.
—REEEEPPe ,
Mab6' G
7 „

unirai
nſehorice

„
„ eENNE
eb MA 4

26

intellectꝰ:⁊ potiꝰ diceret᷑ qᷓ; letificare:

iz hoc ponere ſicut pꝛiꝰ tactũ fuit nõ eſt
ſanũ nec hʒ rõem.qͥa lumẽ illud potiꝰẽ
ſaluatiuũ q; coꝛuptiuũ.vñ excellentia
in nullo obeſt i̊ potiꝰ ↄfert. ⁊ qͥa pax et

Faudu ⁊ lux illa ſupat oẽm ſenſum.iö

totꝰ vndiq; ↄplet᷑ vt nihil aliud qrat
ſᷣ poti abſoꝛbeat᷑ ipſa nr̃a intelligẽtia
ab eminẽtia lucis ſiẽ ⁊ ipſa nr̃a affectõ
a toꝝꝛẽte voluptat᷑.⁊ H̊ ð de᷑minatũ fu-/
it in pmo li.diſ.pꝰ de fruitöe. Nunc

agũt ꝓ firmo tené᷑du eſt ꝙ ⁊ ſiadã deũ in

ſua ſba nõ videbat in ſtatu inocẽtie.vi⸗
debit᷑ tñ in gloꝛia i ſua ſba.nec licʒ hu-
ius griũ ſentire ⁊ dicẽ. Naʒ H ẽ vnꝰ de
decẽ articulis repꝛoba ab vniuer ſita
te magr̃oꝝ pariſieñ.tpe epi Guilhel⸗
mi? odonis cãcellarij ⁊ ffis alexãdrið
hales pr̃is ⁊ magf̃i nr̃i qͥ vt euidenter
ſubſcripti ſunt. Pꝛimꝰ articulPẽ q;
diuia eẽntia in ſe nec ab hoie nec ab an
gelo videbit. 2ẽ licet vinia eẽn⸗
tia vna ſit ĩ pr̃e et filio et ſpũi ſcõ.tñ vtĩ
rõne foꝛme vna ẽ in pr̃e ⁊ filio ⁊ n vna

in his ⁊ ſpũ ſcõ.⁊ tñᷣ foꝛma idẽ ẽ qð een

tia diuia. ʒ3 ꝙ ſpus ſanctꝰ vtamoꝛ
vel nex nõ ꝓcedita filio ſ̊ im a patre.
NMuart ẽ ꝙ aie gloꝛificate nõ ſunt
in celo empireo cuʒ angelis nec coꝛpa
gloꝛificata erũt ibi.ſᷣ in ſolo aqueo vel
criſtallio qð ẽ Sð firmamẽtũ. Quin
tus ẽ ꝙ malꝰangelꝰ in pᷣmo inſtãti ſue
creatõis fuit malus ⁊ nũq; fuit bonus
6“ angel'in vno inſtãti põt eẽ in
diuerſis locis ⁊ etiaʒ vbiq; ſi voluerit
27c ꝙ multe ſunt veritates ab eter
no q non ſunt deꝰ. ẽ ꝙ pmũ nũc et
creatio paſſio nõẽ creatoꝛ nec creata.
9eſt ꝙ qͥ hʒ melioꝛa nãlia plłꝰ hebit
de neceſſitate de gr̃a ⁊ gloꝛia. Beci⸗/⸗
mus eſt ꝙ malus angelus nunq; ha-
buit vñ ſtare poſſet nec etiã adã i ſtatu
innocẽtie. Hi oẽs erroꝛes a pdictis
pſõis ꝓhibiti fuerũt⁊ excõicati⁊ ꝓpte
rea ſunt tanq; ꝑeſtiferi euitãdi.
A pante iſta
ſunt dubitatões circallr̃am.⁊
pᷣmo qrit᷑ de G̊ ꝙ diẽ pᷣcꝰ nõ eẽt hoi lau
dabile bñ viuẽ ſi nemo male viuẽ ſua⸗

deret. Sʒ . ſi.n. H̊ ven eẽttũc viget
vita nr̃a ĩ głia laudabit᷑ nõ erat vbi ne

mo male viuẽ ſuadebit. Itẽ eſto G

diabolꝰnihil boni pſuaſſet nihuominꝰ
mereri potuiſſet.ſᷣ ſi merẽt᷑ eſſet laude
dign g . Meedicequ ꝙ laus qdaʒ
ẽ que reſpicit dignitatẽ opis voluũtarij
inqntü illud nobile eſt. ⁊ ̊ poſſet eẽ in
wie ⁊ ſi nullꝰ ipm tẽptaſſet.quedã aũt
laus q̃ nõ tm reſpicit opꝰ volũtar iuʒ
ſ opſtrenuũ ⁊ arduũ ꝙ ↄſiſtit in expu
gnatõe aduerſarij ⁊ repoꝛtatõe trium/
phi.de ̊ loqͥ apoꝰ.ij.thi. Nõ coꝛonabi
tur niſi qͥ legi.cer. Et de hac laude ma
giſter intelligit. Et ſic patent illa duo
obiecta qaà ꝓcedũt de laude ſᷣm pᷣmuʒ
modũ. Itẽ qrit᷑ de H ꝙ dic.gloꝛioſi
ẽ nõ ↄſentire pcco qᷓ; tptari non poſſe.
S33 d nõ põt tẽptari. hõ vero ſic:g
gloꝛioſioꝛ ẽ hõ qᷓ; deꝰ. Itẽ ĩ ſtatu glo
rie H nõ poterit tẽptarui ſtatu vie pot
gloꝛioſioꝛ ẽ ſtat vie qᷓ; prie.ꝙ ſi verũ
eſt gloꝛioſioꝛ ẽ mia q; glia. W⁰. bicẽ

dũ ꝙ verbũ magfi intelligẽduʒ ẽ cir ca

eũ q efficit᷑ gloꝛioſus ex merito ſuoꝛuʒ
opeꝝ:⁊ iõ nò valet illud qð obicit ð deo
Atẽ intenſio głie itelligẽdaẽ in ver
bo ꝓpoĩito nõ q̃ntũ ad pmiũ ſbale ſed
q́;tũ ad aliqu accntalè laudẽ q̃ landa
tur vir iuſtꝰ.eccł.xxx.qͥ potuit traſgre
di⁊ ñ ẽ traſgreſſus ⁊c.⁊ iõ nõ valʒ ilłd
q obicit ſco. Itẽ qrit᷑de h ꝙ dic.qꝙ
ſciam reꝝ creataꝝ hõ nõ pdidit:⁊ ꝓpte
rea in ſcripta de ea nõ erudit᷑: videt᷑.n.
eè falſũ.pↄſtat.n.ꝙ nos q ſum filij ade
reꝝ nãs ignoꝛam: ⁊ ignoꝛates naſci⸗
mur nec noſſe poſſumꝰ niſi cũ magna
difficultate diſcamꝰ.ſimir ſcᷣm videt᷑
eẽ falſuʒ.qꝛ in ſacra ſcripta habet᷑ de ꝓ
ductõe oiuʒ reꝝ in opib.vi.dieꝝ ⁊ q̃lit
ꝓducte ſunt:⁊ q̃lit etiazʒ diſtincte fſunt.
Neodicẽdũ ꝙ ⁊ ſi h merito pmi pec
cati excecat“ ſit ⁊ fact ſit ignoꝛas ta in
cognitõe vniuer ſitat ꝓpi ipſuʒ create
q; ibi in cognitõe vie ſalut ſue:plus tñ
excecatus in ſecũdo q; pᷣmo. nam ad
cognitõnem naturarum reruʒ multũ
poteſt pꝛoficere pꝛopꝛio ſtudio atq; in
genio.h̊ in cognitõe dei modi puenien

diad vit ꝑ ſeipm plꝰ deficit q; ꝓficit:

niſi dinine reuelatòis inſtructõe diri⸗
gat᷑.⁊ ꝓpterea maꝗ data ẽ nobis ſcri
ptura diuinitꝰ ⁊ p ſpin ſanctũ reuela/

ta in cognitõe fidei ⁊ moꝝ qᷓ; i cognitoe

reꝝ nalium. licet ois veritas aliq mõa
ſpũu ſcõ eẽ dicat᷑.⁊ ꝓ tãto intelligẽdũẽ
vbũ gus ꝓpoſitũ a magr̃o fuiſſe dictũ
M: ᷓ obicit᷑ de amiſſiõe cognitõnis

venꝝn ẽ ꝙ amiſit habitũ nõ tñ amiſitna/

turale iudicatoꝛiuʒ. Ad illud po q;
obicit ꝙ ſcriptura inſinuat ꝓductõeʒ
reꝝ ẽ dicendũ ꝙ nõ determiat ibi rerũ
ſorciales naturas ⁊ cãs ł̊ h̊ explicat q;
ſentit fides ſana:viʒ dinina volũtateʒ
oĩiuʒ eẽ cam pᷣmã ⁊ ſummã:⁊ oia eẽ fa⸗
cta p verbũ⁊ reꝑata ꝑ ybũ. Itẽ qri
tur de h̊ ꝙ diẽ ꝙ hõ non habuit pſciam
eoꝝ qͥ futa erãt.ſi eniʒ H̊ͥ veꝝ eẽt cũ nos
multa pſciamꝰ de futun et ſancti pr̃es
pſciuerũt aduẽtũ xpi ⁊ ꝓphete ſimilit
videt᷑ꝙ adã nõ fuit ita ſapiens ſiẽ nos

ſumꝰ hodie. Situ dicas ꝙ ̊ nõeſt

incõueniẽs ꝓpter gᷓtuitã reuelatõeʒ q
i nopᷣ c ⁊ ꝓpheſ utaliqͥd ſciamꝰq igno⸗
rauit adã. Obicit᷑ᷓ h qꝛ ſiẽ ſancti ex po
nũt ada in ſapoꝛe illo capt ẽ ⁊ ad cele/
ſtẽ cur iã dr̃ fuiſſe pductꝰ: ⁊ H̊ inuit tex

tus ꝙ ſtati pꝰ euigilatõeʒ ꝓphetice lo⸗

cut'c.hic nuc os c. Sisg ve locut eſt
ꝓphetice pcognouit qͥd ſignabat muli
eris ⁊ viri ↄiũctio:⁊ mulien ð latẽ viri
foꝛmatio.⁊ pᷣꝰ ſigtxpiicarnatõeʒ:⁊
paſſionẽ.igit᷑ poſt cognouit xpm incar
nadũ ⁊ xpm paſſuꝝ.ſ redẽptio ⁊ repa
tio pſuponit lapſuʒ ꝗ́̊ pcognouitadaʒ
lapſuʒ futuꝝ ⁊ ſnũ remediuũ. eedi

cenduũ ꝙ magr nõ loqͥt᷑ de q buſcũq; fu⸗
turis ſ̊ů de his q ſpectabãt ad ſtatũ ſuũ:
vtpote d lapſu ⁊ ↄfirmatõe.ↄfirmatõ

nem.n.pſcire nõ potuit ꝙ nõ erat man

ſurꝰ:lapſuʒ aũt ſcire nõ debuit.x rões

ſup aſſigte ſunt cũ hᷣ q̃ſit fuit de qgelo

Qum gobicit᷑ ꝙ pſciuit incarnatoem:

dupłr rñdet᷑. Uno mõꝙ H ẽ falſuʒ. et
ſi.n. ſciret mulierẽ factã nt ↄiügeretſi
bipↄiugij ſacramentũ nõ tñ optuit ꝙ
ſciret incarnatõeʒ ⁊ paſſionẽ p eo ꝙ cõ

iugiü tpe inocẽtie nõ ſigͤbat ↄiũctoem
xpi ⁊ eccłie qntũ ad nãm ↄiũctõeʒ ſᷣ per

caritatẽ ⁊ dilectönem. Aliꝰẽ modꝰ

rñdendi ꝙ ſicẽ ioſeph pcognonit ſunʒ
pncipatũ nõ tñ pcognouit ſu venditõ
nem ⁊ q̊ͥ fuit ancedẽs ad illud.ſic adaʒ
noſſe potuit aliqͥd qð ſpectabat ad hãc
nãe exaltatõeʒ ſic fuit xpi incarnatio.
ita tñ ꝙ ignoꝛabat poſteritat ſue lapſũ

p ſuã puaricatõeʒ vel q; deꝰ nõ reuela

uit:vel qꝛ ipſe nõ ptractauit.

Biſtinctio.xxiiij.

lilüc diligẽ
n teer inueſtigarioʒ X. ſup̃
detmiauit magr ðᷣ culpa
q‚uus ho cecidit: i hac pte
de termiat de auxilio ꝑ qð ſtare potuit.
7 qm hic auxiliũ ⁊ li.ar.hʒ tripłr ↄſide/
rari.viʒ ĩi ↄpatõe ad alias potẽtias aĩe
in ſe ⁊ ippatõe ad ꝑ fectõeʒ gre:ideo
ps iſta hʒ tres ptes.in * determiatð
libꝛo ar bitrio in ↄpatõe ad alias potẽ-
tias.in ⁊dvero deter miat de ipſo Em ſe
diſ. ⁊5.iã ad ꝓpoſitũ reddamꝰ. In ter⸗
tia vᷣo determiat de ipſo pↄpatõem ad

gram. infra diſ.26. hec ẽ grẽ̃a opans ⁊

coopans.Et qm ſᷣm ↄpatõeʒ li.ar.ad
potentias aĩie attendit᷑ ꝓgreſſus ⁊ co-⸗
ſumatio peccati ideo pᷣma ps bʒ duas
in pᷣma detminat de li. ar.inqntũ ad ali
as aie potẽtias ↄpat᷑.in ſcða ro deter/

minat q̃lit᷑ i mie tẽptatõis odoꝛ ꝓgreſ

ſio ↄſumat᷑:ibi.illud quoq; pmittendũ
nonẽ c. MPꝛima ps tres hʒ pticulas.
in pᷣma detminat ad qd datũ fuerit il-
lud auxiliũ hĩ.in ſcdᷣa vero qð ſit illq

adiutoꝛiu:ibi. Hoſideradũè ꝙ fuit ad-
iutoꝛiũ c. In tertio vero ad maioꝛem

explanatõeʒ ſbiũgit diſtinctõeʒ pdicta
ruʒ:ibi.ẽ᷑.n. ſenſualitas queda vis c.

Quelibet aũt haꝝ ptiũ diuidi põt i du

as.in pᷣ* defmĩiat veritatẽ.in remo⸗/

uet dubitatõeʒ:ibi.ſᷣ qñ rcẽaʒ ⁊ bonã vo
lütatẽ τι&.S= imir 2“ ꝑs in qᷓ deminat
qð fuit adiutoꝛiuʒ duas hʒ ptes.in pᷣꝰ
explicatqð fuit iltd adiutoꝛiũ noĩando
in ⁊ diffiniẽdo.ibi.li.ar.ẽ facultas ⁊c.

S imłr zaps in q̃ diuiſionẽ poit potẽti
an duas bhʒ ptes.i paſſigt dr̃aʒ ſenſu

aglitat ad rõeʒ.in ⁊ vᷣo oñdit viã ꝑ quã

og
ſpi
huß
ſhze
tum.

tert
fünmk
Ntne
ſchi⸗
emp
mul
gia!
min
farit
ting
fnnta
ntes
ſnͤt
W
ng
atp
n
inſ̃
thre⸗
mw
unält
Wartk
tals⸗

Citur

aute
glis
ſinö
bilit
fale
R

4 3.„ ſ.

„ .
d

giſe
A

A.

7 „, 1
dilee
k
V
ſe⸗
Aeiht,
ibecd
⸗ aromenz⸗
dMewa
RZ 4
zwier ſ
ecd.
5 wiecsa
* . 4 4
W Gewe
termige⸗
0 ese
X ℳãAR/
H“M a 6
4 . „
64 4 „* 4

4
Nicoost
* .:
.

.4
d de

She gel
J;—) 44
adwirrnal
4
DNo
CG
. e
42* 2
neRN.
/ ton
1teN
104
„. ſnie
ngdn

. 6
iIO
V0 WE

=

„

4

EAA
. IN
M ,
„ ,

iN

cogñoſci põt ⁊ diſcerni illa differentia

ibi.quicqͥd ꝗ̊ in aia nr̃a c. S ic totalis

huiꝰ pticule ſentẽètia circa duo verſat.
viʒ circa Qiutoꝛiũ qð fuit homi colla⸗
tum:⁊ cirea diſtinctõeʒ potẽtiaꝝ.

D intelligẽtiã
huiꝰ ptis circa duo incidit hec
qſtio. Mꝛimo qrit᷑ de adiutoꝛio hoi
collato p qð poſſet reſiſtere: ⁊oqri⸗
tur de diuiſionc potẽtiaꝝ aie?! Circa
pꝰ q̃runt᷑ duo. pꝰ qrit᷑ vtꝝ dari po/
tuerit oĩ ſiue alicui create adiutoꝛiuʒ
ꝙ eẽt nãliter inflexibile? 2v qrit᷑ vtꝝ
datũ fuerit ei adiutoꝛiũ p quod Poſl et

abſa; auxilio gre tẽptatoi reſiſtẽ

Irca primum
ſic ꝓcedit᷑ ⁊ ondit᷑ ꝙ hoĩ dari po

tuerit adiutoꝛiũ ſiue li.ar. inflexibile ꝑ
nãm h̊ ẽ abſq; gr̃a ſupaddita. pᷣꝰa ſiłi.

ↄtingit.n.repiri lucè coꝛpalẽ quã ipoſ
ſibile ẽ ꝑ nãm in ſe obnubilari: ſic lucẽ
empirei vel lucè ſolis.ſig lux ſpũalis

multo pmanẽtioꝛẽ qᷓ; coꝛpalis videt

aia huana potuit ſibi impfectde tãti lu
minis p nam ꝙ nullo mò poſſet obſcu
rari nec p ignoꝛãti nec p culpà. Itẽ
ↄtingit repue aliq; ſbaʒ coꝛpalẽ intraſ
mutabilẽ q̃ntũ ad ſbam ⁊ q̃ntũ ad ꝓpe
tates ſic ẽ coꝛpꝰ vltimũ ſcʒ empireũ.et

P nõ hʒ ſolũ ꝑ gram ſ etiã ꝑ nãm pa

ri rõne poſſibile ẽ ſam ſpuᷣalẽ ꝑ nãʒ in
tãta ſtabilitate fieri qð nullo mõ vale:
at ꝑ mutaria rectitudie nali.ſi.n.ᷣ re
pit᷑ in ſᷣa coꝛpali multo foꝛtiꝰrepri põt
in ſba dignioꝛi. Itẽ gr̃aẽ pfectio na
ture et pfectio ↄfoꝛmat᷑ ſuo pfectibili:
ſi gr̃a ↄfoꝛmatõnis oĩino reddit nãm
impoſſibilẽ ad peccãdũ videt᷑ ꝙ aia hũa
na nãliter capax ſit talis ſtabilitatis ⁊
iuertibilitat. Si dicas ꝙ nõ ẽ capax
talis iuertibilitat niſi mediate gr̃a obi
citur q̊ h̊ ꝙ talis vertibilitas ad malũ
aut ẽ eẽntiał ipſi nate aut nõ.ſiẽ eẽnti
alis videt ꝙ ꝑ graʒ nõ poſſit auferri
ſi nõ ẽ eentiał videt᷑ ꝙ ſi nõ tali verti⸗
bilitate ad malũ poſſit nata rõlis fieri

ſalua ſua nata ⁊ nulla ſupaddita gr̃a.
ꝓpter h̊ qſtio cũ ta li.ar.his q; gra ſit

creatuʒ ſiẽ patebit infra:ut qͥ dari pot

gfe inflexibilitas ad malũ ⁊ nõ põt da
ri create rõli.videt.n.rõne ↄſimłiꝙ ſi
põt dari vni ꝙ poſſit darialteri. Itẽ

licet oĩs creata ꝑ ſe ſit vertibilis in na
tura aliqͥ tñ tales creant a ſua oꝛigine

ꝙ impoſſibile ẽ eas conũpi:et h̊ hnt ſi-

ne aliq addito nãlibs ſiẽ pʒ in ſbſtatijs
ſimplicib. vñ angeli ⁊ aie ꝑ nãm ſunt

imoꝛtales g pari roe:vr ꝙ aliq aie pnt
creari p nãʒ ad malũ inflexibitł.vr igit
fuiſſe poſſibile tale adiutoꝛiù a deo con
ferri ꝑ qð naliter ad malũ nõ poſſet in-

flecti. Sʒ 7 iſta vuo ſütↄuertibilia

ſic vult Sam.⁊ etiã Augꝰ.viʒ eẽ crea/

bile ⁊ e vertibile.ſic & ioĩ creata neceſ

ſe eẽ aliquã vertibilitatẽ. łᷣ i ſba ſpũ/
ali nõẽ vertibilitas ſm ſbam neceſſe
ꝙ ſit ᷣm electõeʒ igit᷑ ipoſſibile ẽ ſbaʒ
creataʒ hr̃e li.ar. p nãm inflexibile.
Itẽ nõ ẽ ꝑ nam magꝗ artat affect qᷓ;
intellect'. ̊ intellectꝰ eo ipo ꝙ intelle⸗
ctus ꝑ nãin ſuã eſt natus oia intelligẽ

S pari rõe affect' p nãm ſu ẽ potẽs q̊ᷣ
vel illd appetẽ g ab vno oppoſitoꝝi al

ten trãſire.ꝗ oĩs affectꝰ creat qᷓ;tt ʒ ẽ
de nã ſua nõ ſolü bonũ ↄceſſuʒ ſᷣ etiã
hibitũ pot velle ⁊ peligẽ ů . Itẽ ſi
li.ar.creatũ h̊ ipo ꝙ libeꝝ ẽ dñat᷑ actui
ſuo H̊ ipo ꝙ creatuẽ dʒ aliqͥd ſuo crea
toꝛi viʒ honoꝛẽ.g ſi dñat᷑ ſuo actui põt
nõ reddẽ ꝙ dʒ:ſ H̊ͥ ẽ pcẽm ̊ nccariuʒ ẽ
li.ar.q̃ntũ ẽ de ſua nã fieri flexibile ad
pcẽ̃m. Itẽ ſili.ar.p nãʒ ſuã eẽt infle
xibile ad malũsò ſtare ĩ bono ⁊ facẽ bo/
nũ eẽtei nãle ꝗ̊ eẽ opꝰ egrediẽs a li.ar.
eè in gie opis nãlis ⁊ nullũ eẽt lauda⸗/
bile. p nullũ etiã opꝰꝙ facẽteẽtli.arꝰ.
ad głiaʒ oꝛdinabile: ſ̊ H ẽ 3 nãalez li. ar.
inſtitutõnũ:ꝗ ipoſſibile ẽ alicui create
dare li. ar. p nãʒ inflexibile. νρ
ꝙ ipoſſibile fuit hoieʒ vel aliq; creataʒ
röleʒ p nãʒ hr̃e li.ar.inflexibile ad ma
lü.H.n.repuãt nae ipſiꝰ create rõlis et
a pte pncipij initialł:⁊ a ꝑte fmini finał
et hᷣ pʒ ſic.ſi.n.li.ar.creat᷑e rõlis fieret
nãlł ad malũ iflexibile.aut h̊ eẽt ppt ip
ſiartatõeʒ ad bo“ aut ppt ipſidetmi
natoez. ſi ppt artatöeʒ vtſic facẽt boꝰ
ſiẽ lapis tedit deo:ſuʒ:ia ceꝛte li.ar.nee

4*

eẽt liben nec opus eiꝰeẽt laude dignũ:

T ita ineptũeẽt ad finẽ ꝓpter quẽ ẽ fa⸗
ctum viʒ ad laudis ⁊ gloꝛie pmiũ aſſe-

quendũ.ſi aũt inflexibile eẽt ad maluʒ
ꝓpter determinatõem: q; ſic potẽs eẽt
p ꝓpꝛiã nam ⁊ bonũ vt nõ poſſet deficẽ

in malo ſiẽ eſt d li.ar.diuio ꝙ ad ſola

bona determinatũ c.iã tale li.ar.carẽt
vanitate p nãm ſuã g iaʒ nõ eẽt creata
nec ꝓductũ ex nihilo cũ oĩis creata va/
nitati ſubiecta ſit:⁊ ita h eẽtõ nãm pᷣn
cipij initialis q́;tũ ad quod dicimꝰ cre/
aturã rnalẽ ex nihilo eẽ pductã.repu
gnãte igit᷑ natura rõlis create ⁊ ex pte
initiał pᷣncipij ⁊ ex pꝑte finaliſ tmini im
poſſibile fuit hoiem uel aliã qᷓ;cũq; crea

turã rõlem li.ar. hr̃e ꝑ nãʒz ad malũ in

flexibile.vnde ↄcedẽde ſunt rõnes hic
oñdẽtes. Ad iltd ꝙ pᷣoobicit᷑de luce
coꝛpali dicẽdũ qꝙ nõ ẽ ſimile:tũ ꝓpter
Hꝙ fons lucis coꝛpalis repiri poti ge
nere creature ſᷣ ẽ ipſe creatoꝛ:iux illud
ecck. p?ᷣ Fons ſapie verbũ dei in excel⸗/
ſis. Lum etiã qꝛ lux coꝛpalis reſpectu
actus lucendi hʒ artatõem adeo ut lu
cere eius nõ ſit laudabile ſ̊ pure natu
rale.nõ ſic eſt de rectitudine ⁊ opatõe
creature rõnalis ſiue volũtatis delibe
ratiue. Ad illud ꝙ obicit᷑ ꝙ aliqua

ſba coꝛpalis pꝑ nãm ẽ intranſmutabi

R.iq pʒ rñſio p h̊ ꝙ nõ valet ſiue nõ de
cet creaturã ſpualeʒ ſic eſſe artat ad
opus ſuũ ſiẽ coꝛpalẽ.ſiue etiã qͥa nõ te
net ſummũ in gne ſpuᷣs ſiẽ aliq̃ creat̃a

coꝛpalis tenet ſummũ in gñe coꝛpoꝛũ:

veꝝtñ dici poſſet ꝙ oè coꝛpꝰ mutabile
ẽ aliquo gñe mutatõis ſicẽ vult aug. ſi
ue qꝛ ipm mutat ĩ ſe ſiue qꝛ aliq̃ remu
tantur in ipſo.⁊ hͥ vltimo modo muta
tio poſſet eſſe in empireo. Ad illud
ꝙ obicit᷑ & gr̃a ↄfirmãte dicẽdũ ꝙ gr̃a
dfr eſſe pfectio nature nõ ſolũ qꝛ adiu⸗
uat h etiaʒ qꝛ defectü eiꝰ excludit. vñ in
omi natura creature rõlis ẽ aliqͥs de-
fect nalis qͥ p gr̃am hʒ excludi q;tum

cũq; illa natura ſit in gie creature pfe
cta.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſialiqͥd cõuenit

alicui per gram ꝙ cõueniat p nãm.⁊ ſi
obiciat ꝙ de potuit dare nature qð de
dgit gr̃e dicendu ꝙ natura nõ potuit ſu

ſcipe.ſic.n.alia è natura opis moꝛatł

glia opiſ nalis.nec ꝓpetas opiſ moꝛat
põt ↄuenire opi nali niſi nale deſineret
eſſe nale.nõ.n.põt laus ⁊ vitupiũ qͥ eſt

ꝓpꝛietas opis moꝛalis ſᷣm ꝙ huiꝰ cõ⸗

petere opi nali inq;tũ tale.ſic et in ppo

ſito intelligendũẽ ſe hfe. Ad ilłd ꝙ

obicit᷑ d imoꝛtalitate iã pʒ nlio Oai
c

cta.Quod.n.nãliter ẽ imoꝛtale ex
nõ eſt laudabile vel vitupabile.⁊ ita ſi
li.ar.inflexibile creatũ eſſet nec laudiſ
nec vituꝑij capax eſſet.

NIEcundo queri

tur vm datũ fuerit homi nãle
adiutoꝛiũ p qð poſſet abſq; oĩ gr̃a tem
ptatõi reſiſtẽ.⁊ ꝙ ſic videt᷑ li.ar.ut dicẽ
Anſelmꝰ. ẽ ptas buandi rectitudineʒ
ꝓpter ſe.ſᷣ li.ar.ẽ potentia nãlis:& per
naturalẽ potentiã abſq; addita gr̃a hõ
poterat ſuare rectitudinẽ ſiue iuſticiã
ſᷣ ſeruãdo rectitndinẽ temptatoi nõ cõ
ſentiret imo reſiſteret ⁊ ſuparetꝭπ.
Itsẽ ponit᷑ h̊ in puris nalibi.aut igit᷑
toſſet reſiſtẽ diabolo ſuadèti aut no.ſi
nõ ⁊ nullꝰ ꝑeccati eo qð vitare nõ põt.
ſiↄſentiret temptatõi diabolice non
peccaretꝙ eſt impoſſibile. ſi ſicg p na⸗
turale adiutoꝛiuʒ ſine gr̃a ſupaddita
ſupare poterat aduerſariuũ. Itẽ na
tura nulli dat eè qͥn etiã det ei aliq; po-
tentiã pmanedi cũ nõ deficiat in neceſ
ſarijs.vñ ſicut aliqd nãliter ꝓpagatur
ſic etiã in nali virtute in eſſe ↄᷣuat᷑.ſig
li.ar.homi datũ p nãm ꝓpꝛia inocens

erat⁊ imune a culpa p naãm ꝓpꝛiam

abſq; oĩ gr̃a ꝑmanẽ poterat in ſua ino
cẽtia g̊ τ. Itẽ rectitudo volũtat ſo
lo actu volütat ſᷣuat᷑.qͥ.n.rect ẽ obli⸗
quꝰeẽ nõ põt qᷓdiu vult eẽ rectꝰ.ꝑ nihil
tãtũ ẽ i volutate nr̃a q; ipa volũtas.ni⸗
hil faciliꝰ hoi recto q; velle rectitudinẽ
ſig li.ar.hoĩs qᷓ;tũ ẽ de ſua ↄditõe pᷣma

ria rẽm erat abſq; oĩ gr̃a ſupadditca re

ctitudinẽ fuare poterat ⁊ ſic aduerſa-/
rio reſiſteꝛe ⁊ tẽptatõeʒ ſupare. Sʒ
JƷaug'.de pᷣa inocẽtia huana.nata ⁊ ſi

in illa integritate in q̃ ↄdita eſt pꝑmane

₰

ret nullo tamen modo ſeipſaʒ creato-

re nõ adiuuate ſeruaret.g q̃ntumcũq;

pprar
inrelii
mr⸗
eclu
plict.
ſugge
natis!
ſyor
ſcutn⸗
gotri⸗
ipunteas

iugr rin

fetfegl
ſgcigeoe

reſpet
sſitd
dumtq
gencef
inoceti
cregt

ſerna
ſiteige
inquoe
uine bo
wicith
ſolvie⸗
Ginfiry
unri

hisa
monkad
abier

. 5
venn
1wnini
zoigiaem
trmane
ingin

Sõ

MRANN
ualatM
taalh⸗
i N
m ast
lins.⸗
recttudn
Atöez
eocen
,aAe
ſicoc,

. 5
9

,

6
8

homo hfet li.ar.ad hoc vt permaneret

neceſſariũ eius erat gr̃e diuine ſuffra

Siuʒ. Itẽ ſi tüc poterat de potentia
nature tẽptatõni reſiſtere ⁊ naturalia

ſunteadẽ in nobis ⁊ in ipſo ꝗ tempta
tioni reſiſtere eẽta nobis pꝑ nam poſſi-
bile fruſtra freqñtarem dñicaʒ or̃o⸗
neʒ petentes.⁊ ne nos inducas in tem
ptatõem. ꝙ ſiabſurdũ ẽ dicere.pʒ c.
Iſtẽ ſi virtute ꝓpꝛia poſſet hoc abſq;

oĩ gr̃a tẽptatõi reſiſtẽ poſſet etiã picto⸗

riaʒ de inimico optinere.ſ̊ victoꝛie rñ/
det coꝛona ꝗ̊ abſq; oĩ gr̃a potuiſſet me-
reri ⁊ puenire ad gloꝛia.ꝙ ſi euidẽter
factũ ẽ reſtat ẽec. Iteʒz tẽptatõi reſi9/
ſtere h ẽ opus de ſe laudabile.ſ̊ faciẽs

opus laudabile nõ põt nõ ꝓficẽ.igit᷑ ſi

virtute ꝓpa habuit vñ poſſet ſtare vtu
te ꝓpꝛia habuit vñ poſſet ꝓpficẽ eſt )ỹ
magrm in l̃a.qͥ diẽ ꝙ habuit vñ ſtare
poſſet ſ̊ nõ habuit vñ poſſet pficere.
Heꝰdð ꝙ aliquẽ poſſe reſiſteꝛe virtute

ꝓpꝛia tẽptatõni diabolice abſq; oĩ gr̃a

intelligi põt dupłr. aut ita ꝙ excluda-/
tur ↄtinuatio diuĩe influẽtie.autita q;
excludat᷑ aꝑppoſitio noue gr̃e.pᷣmũ ſim
plicit᷑ ẽ impoſſibile.nunq;.n.li.ar.male
ſuggeſtioni reſiſteret niſi deꝰ ſue boni
tatis influẽtia ↄtinua i bono ↄuaret
2 modo veritateʒ hʒ ꝓ ſtatu inocẽtie
ſicut.n.mag dic in lfa.magna erat in
pᷣmo bie li.ar.ab oi labe ⁊ conuptõne

imunitas atq; nãliũ potẽtiaꝝ aĩe ſince
ritas ⁊ viuacitas.⁊ ꝑ h̊ poterat euita/
re ⁊ repellẽ ſuggeſtionẽ diabolicã.nec
ingdigebat ad h̊ apponi ſibi nouã graʒ
cũ reſpectu hui nulla eẽt i eo difficual
tas ſiẽ dicit magr in lr̃a.⁊ rõnes oſtẽ-
dunt q ad pᷣm ptè inducunt᷑:⁊ iõↄce/
gende ſunt. Ad illudg aug“. de veꝛa
inocètia iã pʒ rñſio.dicit eniʒ ꝙ nulla

creata rõnał põt ſine diuio adiutoꝛio
ↄſeruari.nõ qꝛ ad reſiſtenduʒ peccato
ſit ei nccia gr̃a qdiu ẽ i inocẽtia.ſed qn
in quocũq; ſtatuẽ neceſſaria ẽ ſibi di-

uine bonitas influentia. Ad illud ꝙ

obicit᷑ ꝙ eadeʒ ſunt nõlia in nobis ⁊ in
po hoĩe dicèdũ ꝙ ⁊ ſi eadẽ ſũt ſᷣm ſbam
tñ infirmata ſunt ⁊ vulnerata ⁊ deteri

oꝛata.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ tm poſſe habeãt

q;tü babuerũt qñ nata erat inſtituta.
Ald llud ꝙ obicit᷑ ꝙ tẽptationi reſi
ſtere h̊ ẽ victoꝛi obtinẽ dicendũ ꝙ plꝰ

&g aduerſariũ ſupare q; eidẽ reſiſtere.

ad H.n.ꝙ aliqͥs aduerſariũ ſuꝑet opti
mũ ẽ ꝙ oxpoſitũ aſſeq̃tuꝛ ad qð aduer

ſfſari⸗ ptrahẽ intendebat.̊ aũt ſolum

ẽ qñ hõ nõ tm reſiſtit aduerſario volũ
tarie verũ etiã meritoꝛie. Lũc.n.recte

vincit᷑ diabolus qñ ex vexatõe tempta

tõnis pꝑ quã intẽdebat incuruare ad d&
meritũ hõ ꝓficit ad meritũ.̊ aũt li.ar.

facẽ non põt niſi ꝑ gre adiutoꝛiũ q;uis

p ſe poſſet refugẽ pcẽm. Si.n.abſq;

gfa peccatũ refugẽt meritoꝛiũ ſibi non

eẽt⁊? tñ temptatõni reſiſteret.et ꝑ h̊ pʒ
rñſio ad ſequẽs.qꝛ mag nõ loquit᷑ de
quocũq; ꝓfectu ſ de ꝓfectu imerito in
quo nõ ſemꝑ ꝓficit hõ cu facit opꝰ bo
num bõitate moꝛali.niſi aſſit gra ſpus
ſancti ſic meliꝰ infra patebit.

Onſequenter

querit᷑ de ſcðo viʒ de diuiſione
potentiaꝝ aie.⁊ circa h̊ pnñt q̃tuoꝛqri.
Pꝛimo.n.querit᷑ de illa diuiſione
potentiaꝝ aie que eſt ꝑ cognitiuã ⁊ af-
fectiuã:ſiue p rõem ⁊ voluntatẽ. ⁊?
querit᷑de illa q eſt ꝑr poꝛtõnem ſupio/
rem ⁊ inferioꝛẽ. Tertio querit᷑ de il/
la qẽ p deliberatiuuʒ ⁊ naturale. 4
⁊æ vltimo querit᷑ ad plenioꝛẽ explanatõ
nem de illa diuiſione que eſt ꝑ poſſibi/

dem ⁊ agentem.

Irca primum
L ſic ꝓcedit᷑: ⁊ querit᷑ vtꝝ intel/
lectꝰ ⁊ affectꝰ ſiue ratio ⁊ volũtas ſint

potentie diuerſe p eſſentiã:⁊ ꝙ nõ vide

tur aug.ix.de tri.dicit ꝙ hec tria ſcʒ in
telligentia. memoꝛia. ⁊ voluntas ſunt
vna mens:vna intelligẽtia:vna vita.h&ᷣ

toc nõ eſſet ſi eſſent diuerſe p eſſentiã
ergo ι. Item phũs in.iij.de anima
Dicit õ ſpeculatiu exten/
ſione fi

tpꝛacticus ſed extenſio non va
riat potentiam peſſentiaʒ ergoeadem
eſt per eſſentiam intelligentia ſpꝑecula/

tiua et pctica cognitiua et motiua.

Item potetie diſtinguũt pobiecta

