meni Acctio ꝓuenire habʒ a ſupioꝛi.hinc eſt pitur radius.ideo necelſe eſt ipm alio
lmiliͦn, ꝓY li.ar bi.⁊ ſi poſſit induciab agẽte cre modo reflecti.libeꝝ auũt arbi. peſt cor-
W“ ato ratõne boni exterioꝛis amati:⁊ poſi poꝛi cum in ſuũ actuʒ volutarie exit: et
nk dnd. ſitimpediri ratione coniũcti coꝛporis: ſeipſo eſt ꝓpꝛactus variatio nõex ;
Mn ꝓaliqua fit mutatio in coꝛpe piuncto.

ee „ .
Fahenzrai

„ re
REN es
4

2½ ,ð

non poteſt cogi reſpectu actus pꝛopꝛij.
Hanc enim dignitatem habz li. arbi.

ut inqntuʒ libeꝝ ſoli deo ſit ſubiectuʒ.

⁊ qa inqntum libeꝝ nulli agenti crea⸗/

Ad illud ꝙ obijcit᷑ de compatõe in/

tellectus ad veꝝ ⁊ affectus ad bonum

dicendũ ꝙ⁊ ſi aliquo modo ſit comꝑa

to ſubeſt.cum coactio ſita ſuꝑioꝛi nul tio cõſimilis:nõ tamẽ eſt oimoda ſimi
tgumn lum agens creatuʒ poteſt ipm cogere litudo.quoniã ſicut onſum fuit ſup li.

vnde cõcedende ſunt ratõnes hoc oſtẽ

dentes. Ad illud autẽ ꝙ pꝛimo obi

ar bi. plus ſe tenet ex ꝑte motiue q; co⸗
gnitiue.⁊ ideo coactio plus repugnat

MaNNNN citur incõtrariuʒ ꝙ eſt actio mixta ex gffectõni q; repugnet cognitõi.⁊ ꝓpte
WiNi ürint voluntario et inuoluũtario. dicendum rrea nõ ſequit᷑ ꝙ ſi intellectus pot cogi
cNi ꝙ illug intelligitur de actiõne exteri⸗ ⁊affectꝰ. Ald illud ꝙ obycit᷑ po
lar. nnari oꝛi:⁊ q̃ntuʒ ad illam poteſt interuenire teſt induci. dicendũ ꝙ ⁊ ſi inductio vi⸗
utaliüccip coactio. Mꝛeterea intelligit᷑ ibi de u deat eſſe quedaʒ coactio: maxime ſᷣm
nio dotn luntario ꝓut dicit᷑ inuoluntariũ per vwi huũuüana iura q dicũt illud qð fit cq metꝰ

Cocmneen

4

Nrnetüum,
itnlift
Anuei

1. 14
. n N „ 4

NW 7,
1 *
E

olentiam.non inqᷓntuʒ per violentiam
coactõnis ſufficiètis: ſed ſolũ inducẽ⸗
tis. Ald illud ꝙ obijcit᷑ maioꝛ vir⸗

tus poteſt violentare minoꝛẽ iam pa-

tet reſpoſio.qͥa q̃ntuʒ ad libertatis di
gnitatẽ:ſicut oſtenſuʒ fuit in pᷣmo pꝛo
bleumate omes creaturas ratõnales
habet equalitatẽ. nec vna nata eſt ſᷣm

iſtam ꝓpꝛietatem in alteram agere.et

ꝓpter hoc nec alteram violentare nec

cogere.Cum eni dicit᷑ ꝙ maioꝛ virtus

poteſt violentare minoꝛeʒ:hc verita⸗

tem habʒ ſi m ꝙ maioꝛẽ nata ſitage⸗

re in minoꝛeʒ. Ad illud ꝙ obijcit

li.arbi.põt in ſuam actõeʒ impediri.di⸗

cendũ ꝙ verũ eſt: tamè ex q̊ nonſequi

noõ eſſe habendu ratuʒ:maxie dr̃᷑ eo me

tu qui põt cadere in cõſtantẽ virum:ꝓ

ceo qꝙↄſideràt exterioꝛa opa.lᷣm verita

tem tamẽè iſta inductio ſtat cum liber-/

tate volũtatis.nec ei repugnat in ali⸗-
quo:ſed potius repugnat plenitudini
AQAQnmoꝛis ⁊ volũtatis.non eniʒ ita plene
yvultaliquis qñ vult ex conditõne ſicut
qñ vultabſolute.ſiẽ pʒ ð iactatõe mer
ciũ in mare.nihilominus tñ ſaluat᷑ ibi

rõ libertatis ⁊ volũtatis.vñ talis met
apud deũ nõ excuſet a culpa: ſic aꝑte

pʒ in negatõe a petro facta.⁊ ꝓptea no

ſequit᷑ ꝙ ſi poſſit a creata iduciꝙ poſ/
ſit cogi. Nec valet ꝙ obijcit de diſpẽe
q hʒ fieri volutas p iteratõeʒ.HG.n. veꝝn

n tur ꝙ poſſit cogi. Impedimentũenim ẽ reſpectu virtu nalis.⁊ act q vetmia
puat actũ libertatis:ſ̊ coactio ppnita-⸗ tur ad vns driaʒ ↄrietat᷑.nõ güt veꝝn e
SS ctum li.arbi.⁊ ſimul cũ hoc ponitꝙ nõ reſpectu volũtat᷑ q abſoluta ẽ ⁊ qtu eſt
iint in ſit libertatis:et iſta ſunt incopoſſibilia: de ſe vertibil. Pꝛetea illg locũ hbʒ i eo
t GN ſicut ſi poneret᷑ ꝙ aliquis actus eẽt vo ge diſponis q ẽ eiuſdè gñis ⁊ ꝓbetat
enamuente luntatis ⁊ nõ eſſet volütarius.⁊ H̊ me/ ut ẽ diſpõ ꝓxia ⁊ remota.ſic aut ñ ẽ in
unnſi lius vigebſe inſi a.⸗ ideo rõ illa non co ꝓpoſito:ut oñſuʒ S.⁊ ſic patẽt oba.
danſenſe⸗ git. Ad illud ꝙ obijcit᷑ gaqua mo⸗ EI 344 D e e
Gmirluin ta neceſſario mouet᷑ radius ei cõiun- O.☚ uinto quen HJ
dcarai ctus.dicendũ ꝙ non eſt ſimile:ꝓ eop tur de li ar. in ↄpatõe ad mo⸗
mtigtnm, radij multiplicatio eſt natalis:nec po/ uens pꝛimum:ſcʒ ad ipſum veum. Et
isniin teſt lux ſeipam non multiplicare eum eſt queſtio vtꝝ li.arbi.poſſit a deo cogi

iuenit materiã ſibiaptam.⁊ ſicut mul/
tiplicatio radij ẽ natalis:ita ⁊ reflexio

ꝙ ſic videt᷑ Luce.xii.Exi i vias ⁊ ſe⸗
pes ⁊ ↄpelle itrare ut iplea domꝰmea.

ſiergo in domũ dei nõptingit intrare

niſi pꝑ vſuʒ li.arbi.et dñs intrare opel⸗
lit:videt᷑ ꝙ li.arbi.cogit. Item JYo.
vi. Nemo venitad me niſi pater traxe
rit illũ.̊ ad xpm nõ itur niſi ꝑ li.arbi.

actũ.ſi igit᷑ li.arbi.nõ venit ad filiũ niſi

trahata pr̃e.⁊ tract eſt motus violen

tus:ſic dicit phᷣus.li.arbi.a deo violen

tat ⁊ cogił. Itẽ ꝓuer.xx. Sicut di
uiſiones aquaꝝ ita coꝛ regis in manu
dñi:q cũq; voluerit ĩclinabit iltq. ſi li.
arbi. inclinat᷑ ad vnam ptem ↄodictõis

q̃ntũcũq; ad illa inclinet᷑: deus põt pfe

cte facẽ ꝙ velit oppoſitũ.g pot cogere
li. arbi.ad volendu. Item omis cre
atura eſt impfecta obedientia reſpectu
creatoꝛis.ſi li.arbi.aliquid creatuʒ a
deo ẽ:neceſſe è ipm eẽ imꝑfecta obediẽ
tia reſpectu dei. ſi aliqᷓ virtus poteſt
a deo ↄpelli:põt⁊ virtus li.arbi. deus

de alijs creatuñ põt facẽ ̊ ꝓpꝛiã nãm

8⁊ de li. arbi. põt facẽ ̊ ꝓpꝛiã libertatẽ
ᷓpoõt ipm ↄpellere. ¶ IAtẽ plus põt fa
cere li.arbi.diuinũ ſup huanuʒ q; poſ⸗

ſit li.arbi.humanũuũ ſuꝑ aliqð brutũ.b
homo põt aliqð bꝛutũ cogẽ ad aliqui

opatõeʒ inferẽdo ſibi violentiã.q̊ mul

to foꝛtiꝰ virtus increata põt cogẽ volũ

tatẽ nrfam. Sʒ aug.ſupHeñ.ad
laʒ. Cam nõ põt deus facẽ j̊ nãʒ quã

bonã inſtituit:q́; nõ põt facẽ ꝗ volunta
tem ſua. ſi igit᷑ deus volũtarie li.arbi.
degit homi:impoſſibile ẽ eũ de li.arbi.

facẽ ʒ̊ indits ſibi libertatẽ.ſ ſi ipm co⸗
geret: eius libertatẽ facẽt.& li.ar.co⸗

gia deo ẽ impoſſibile. Itè aug. xix.

de ci. dei. Jlluqꝗ eſt vnicuiq; rei nale qð
de ipſa facẽ diſpoſuerit oipotẽtis vo/
lũtas.S ſi nullũ nale ẽ pꝑ violẽtiã:nihil
qð facit deus ẽ violentũ.ſi igit ois coa

ctio ẽ pꝑ violentiã:quicqͥd deus de li.ar

bi.faciat:nulla põt ſibi adeo inferri vi⸗
olentia:ac p ̊ nulla coactio. Item
volũtas hoc ipo li.arbi.vult.qꝛ cũ vult
vult ſe velle:⁊ ſeipaim mouet.ſᷣ impoſſi

bile ẽ volutatẽ aliqͥd velle plene qn il-
lud velle ſita volutate ſeipa mouente:

⁊T qn volũtas velit ſe velle. impoſſibi⸗
le ẽ li.arbi.cogi:nõ ſolũ ab aliq creato

yeꝝ etiã neca deo. Itẽ nibil aliud ẽ

dicẽ aliquè facè aliqͥd ex coactõne qᷓ;

faciat illud iuitus:& li.ar.vel volũtatè
cogi ad actũ ꝓpꝛiũ nõ eſt aliud qᷓ; q vo
luntas aliqͥd velit inuita.ſ ſi ẽ iuita re

ſpectu alicui illud nõ vult.ꝗ volũtatẽ

cogere nihil aliud eſt facẽ niſi facẽ vo
lütatẽ ſimul ⁊ ſemel velle ⁊ nolle.ſi igi
tur duondictoꝛia ſimul eè:ñ tantũ eſt

impoſſibile create veꝝ etiã creatrici eſ-

ſentie. pʒ . Itẽ tüc aliq virtus co
git᷑ qñ ad oppoſitũ ſue inclinatõis mo

net. ßli. ar. eo ipſo ꝙ liben ita natů ẽ in
clinari ad vnũ oppoſitũ ſicut ⁊ ad reli/
quũuᷣ.ꝗ libertas eius ſaluat᷑ in inclina-

tõne ad vtrũq; oppoſitũ:ſiue ad Hincli
net᷑ ſiue ad illud.ſi gꝙ̈ coactio excludit
libertatè:⁊ libertas nõ excludit᷑ ad qð
cũq; iclinet᷑:igr̃ex nulla ĩclinatõe cogi
põt li.ar bi.ſ̊ nõ eſt aliꝰmod ipm cogẽ
di:niſi inclinãdo ipm ad aliqð volituʒ.
ergo impoſſibile ẽ ipm cogi:nec pꝑ mo

uens creatũ:nec pagẽs pmůü. R?

ad pdictoꝝ intelligètiã ẽ nõndũ ꝙ cuʒ

querit᷑ vtꝝ li.arbi.poſſet cogi a deo:q
illud põt intelligi dupłr: Autita ꝙ in

telligat ꝙ poſſit auferre libertatẽ ⁊ au

ferendo libertatẽ inſuꝑ ducẽ coactio

nem.⁊ Hmõ nulli dubiũ eẽ dʒ qn deus
poſſit ̊ͥ facẽ q̃ntũ ẽ de imẽſitate ſue po
tentie.Alio mõ vt intelligat ꝙ deuſ co

git li. ar bi. ſalua ꝓpꝛietate libertab et

eius nata.⁊ H mò nõ ſoluʒ è impoſſibi/
le:ß etiã nõ intelligibile: ꝓ eo ꝙ impli⸗

cat in ſe duo dictoꝛie oꝑpoſita.Ex H
eniʒ ꝙ li. ar. ẽ:ſi aliqd vult libere vult.

7 ex ̊ volũtariũ ẽ: ſi aliqͥd vult volü
tarie vult:⁊ ſeipſo mouẽète vult.Ex H̊

aüt ꝙ cogit ſi aliqͥd vult ſeruilit᷑ vult:⁊

ſiqͥd vult inuite vult.⁊ ſi aliqͥd vult:ab
alio vult.qꝛ violentũ ẽ cuiꝰ ſcipin E

extra nihil ↄferente vim paſſo.& li.ar.

cogi nõè aliud q; actũ li.arbi.ſumul et
ſemel eẽ liben: ⁊ fuileʒ eſſe volũtariũ⁊
nõ volũtariũ:eẽa ſe et nõa ſe. Siigit
impoſſibile ẽ ꝙ claudit intra ſe vtraq;

partem cõtradictõnis:nõ tantü eſt im

poſſibile creature:verũ etiaʒ creatrici

eẽèntie.qꝛ ilt poſſe nõ ẽ poſſe ſiẽ in p?li.
oſtenſuʒ ẽ.planũ ẽ ꝙ li.arbi.ſKᷣm modũ

intelligendi a deo cogi eſt impeſſibile.

ee

e.
ſpſiiia⸗
ſetdice
nutari⸗
cdici⸗
adali
geinde
uis⸗
.Ti
tevn
Fin
acti⸗
deu
on
copn
gbeo⸗
ſatin
urco
vtele.
iinn

ugn

inclinan
cutoft
abage
noͤpet
foba⸗
Venna
ſon
i hon
ſarſie
acorct̃n
uckriſo
Qndict
wonigynl
pdundn⸗
indtnare
Auchdud
aneco
inducit
mutat:
injim
voltan
cutillin
polorpe
lendog
obhcit:
liger⸗
ip
Grli.

d .
SA i
nen *
wekiilef,
„ 1. 4 le
CRorar, e..
6 „ t .
nſenemisn
4 „
Nnäi
n in in alie
ſauinin
Ntirbi
Sccoercluei
1 ,4, 2
acbor dd
Uiclnateco
Enok nd,
AAee l
NAdt,
„
iN
4 „ 6
ur Mα.à
ctziinpeſd⸗
.
. . 6,1
AeMalbe
. Sri⸗
. Saedeat
ECMAN“.
4 —
in te
. 7 „
ziarbi ſmu
.
geſerolünnn
. ,ℳE
„n
4
füetcz,,
e
12 NHA

„4/
“

vnde ↄcedende ſunt rões ad hoc indu/
cte. Ad intelligẽtiã aũt rõum ad op
poſitũ adductaꝝ notandum eſt ꝙ dif/
fert dicẽ volũtatè induci:⁊ voluntateʒ
mutari:⁊ voluntatẽ cogi. Tunc.n.idu
ci dicit᷑ qñ aliq̃ pſuaſio fit q̃ diſponit᷑ vt
ad aliqͥd appetibile inclinetur:q ſi val
de intenſa ſit nomẽ coactõnis ſoꝛtitur
q;uis nõ ſit vera coactio:ſicẽ ſupᷣoñſuʒ
c. Tũc at volũtas mutat᷑ q ipa volẽ
te vnũ potẽti pᷣtute affectõ imittit᷑ ei ad
Zriuʒ ⁊ de volũtate fit volẽs:ita ꝙ vna
actio expellit᷑ ⁊ Iria inducit᷑.ſicut pʒ cũ
deus de amatoꝛe tempaliũ facit tem-
poꝛaliũ ↄtemptoꝛẽ.⁊ H̊ dicit᷑eſſe quedã
cõpulſio ⁊ tractio diuia:dum volũtas
ab eo ſeperet᷑:cui per amoꝛis glutinuʒ

fottiter iũgebat. Tunc aũt volutas di

citur cogi qñ intelligit᷑ ipam iuitaʒ ali
qd velle:⁊ repugnate actu voluntatis
deliberatiue aliena virtute mouẽte et
repugnatia manẽte ad aliq̃d volendo

inclinari. ⁊ H duo oppoſita implicat ſi

cut oñſuʒ eſt. Nolũtas igit᷑ induci pðt

Ab agente creato. mutari vero ab alio

nõ pot:niſi ab agète increato.cogi ve/
ro abaliquo non põt.Et ꝓtanto dicit
HBern.qꝙ libertas voluntat eſt ita ple⸗
na ſuo mõ in creatura ſiẽ in creatoꝛe.
⁊ ꝙ in omibus repit eq̃liter. Hoc eniʒ
ſicut ſupᷣ explicatũ fuit intelligit᷑ q̃ntũ
ad coactõnis pᷣuatõem.⁊ pꝑ q̊ manife/
ſta eſt rñſio ad auctoꝛitates ⁊ ratões.
Nꝛ.n. dicit᷑ in ſcripta deũ voluntateʒ
homis ↄpellẽ:⁊ voluntatè homis trabẽ
⁊ voluntatè homis ad qðcũq; voluerit
inclinare:ſicut oñdunt ille tres pꝛime
auctoꝛitates.hH̊ᷣ.n.intelligit᷑ nõ qͥa volũ
tatẽ cogat:łᷣ qͥa volũtatè crcata ñ ſolũ

inducit ſiẽ agens creatũ: veꝝ etiaʒ im
mutat:⁊ in mutãdo affectõnes varias

in q̃ imiſſione nõ eſt coactio ꝓ eo ꝙ ita
volütarie voloillud qð deus imittit ſi
cut illud qð ex me ipſo volo.ſ ſi aliqͥd
volo:volens volo:nõ iuitus.⁊ ita ĩi vo/
lendo ad nihil cõpelloꝛ. Ad illud ꝙ;
obijcit de pfecta obediẽtia create.dicẽ
dũ ꝙ ex hac rõne potiꝰpõt ↄcludi oppo

ſitu q; ppoſitũ.qa.n.ibi ẽ obediètie pfe

ctio:⁊ li.arbi.reſpectu deiad oẽ qðᷣ deꝰ

voluerit ſic habʒ moueri:ſicut pila ad

omnẽ ptem. Jdeo quicqͥd de ipſo vel

circa ipſum faciat nõ ↄpꝑellit nec violẽ-/
tat:nec etiã aliam create violentia in/

ducit qntuʒ ad illam potentiã obedien

tie. qᷓntuʒ aũt ad potentia ſpecialis na-
ture bene aliqñ infert violentiã in mi-
raculoꝝ opatõe.ſᷣ talis violẽtia infer/

tur pirtuti nãli non volutati.qa virtus
nalis ſic ẽ determiata ad vnũ:vt ſi tra
hatur ad oxpoſitũ ̊ eſt p violentiam.
Aoluntas vero vertibilis ẽ ad vtrũq;
otpoſitũ:ſicut ⁊ rota ⁊ pila habʒ verti
bilitatẽ ad motůũ. Ad illud qꝙ plꝰ po⸗
teſt li. arbi.diuinũ ſuper hoĩem vel hu⸗
manuʒ ⁊c. dicendũ ꝙ ven ẽ in his que
pſe eſt poſſe.poſſe autem cogere bꝛu⸗

tum hoc eſt potentie. ſᷣ poſſe cogere li.

arbi. manẽs liberů h eſt inoꝛdinatonis
⁊ impotẽtie ſicut pᷣus oſtẽſum eſt. Co⸗
actio eni nõ ſic repugnat nature bru-/

tali ſiẽ repugnat libertati arbi.⁊ ꝓpte-/

rea illa obiectio nõ ↄcludit.

Exrto et ultimo
queritur de libero arbitrio in
compatõne ad coꝛpus còiunctuʒ.⁊ eſt
queſtio vtrũ pꝛopter ineptitudinẽ coꝛ
poꝛis ligari habeat qᷓntuʒ ad vſuʒ:c ꝙ
ſic:videtur Bern.de li. arbi. Inſanis
et infantibo et doꝛmiẽtibus nihil quod
agãt imputat᷑.ſ̊ H̊ nõ eſt niſi qꝛ carent
vſu li. arbi.⁊ H nõ ẽ niſi ꝓpter aliꝗð im
peqimentũ a ꝑte coꝛpis.g τα. Yteé HS

ſpm videt᷑ exeplo. q; vir caſt et ſanctꝰ
cui caſtitas ẽ magna freqñter in ſom
nis oſentit opi pcci qð nullo mõ facẽt
tpe vigilie. iĩ ſomnis ligat᷑ actꝰ li.ar.

Hz Hnõ eſt niſi p laſſitudinẽ ⁊ ineptitudi

nesz ex pte coꝛpis. t. Itẽ deficiẽte

poꝛideficit id qð poſteriꝰ c᷑.ſig impedit

aliquis actus qui pambulus ẽ ad vſũ
li. arbi.per ineptitudinẽ coꝛpoꝛis:necet
ſe eſt⁊ vſuʒ li.arbi.impediri.ſed actus

pꝛeambulus ad li. arbi. eſt operatio in

tellectus que per ineptitudinem coꝛpo

ries impeditur: ſicut patet in doꝛmien⸗
tibus et in frenetieis.et philoſophus

dicit ꝙꝙ coꝛumpit᷑ quodã interius coꝛ

rupto.⁊ hoc docet ipſa expientia.ι.

Item ſicut homo laſſat in ſentien⸗

do ita etiã laſſat᷑ in cogitãdo et in me⸗

ditãdo.ſᷣ qͥa coꝛpus laſſat᷑ in ſentiẽdo:

ideo indiget qete ſomni ĩ q impedit᷑ ab

opatõib ſenſuũ. pari rone neceſſe ẽ
li.arbi. ꝓpter laſſitudinẽ coꝛpis aba/
ctu ⁊ vſu ꝓpꝛio ipediri. Sʒv.iij. Re
gũ.iij.refert hiſtoꝛia ꝙ dñs in ſomnis
axparuit ſalomõi.et merito petitõis qᷓ
fecit:oñs dedit ei ſapiaʒ multq nimis.
ſig mererialiqd apud deũ ⁊ ſapiaʒ ſu
ſcipe hic ẽ vſus li.arbi.in bonis:videt
ꝙꝙ nõ ꝓpter laſſitudinẽ ⁊ ineptitudinẽ
coꝛpis ⁊ quietem in ſomnis li.arbi.ab
actu ſuo nõ habeat impediri. Item
BGrego. ſup illud iob. Terrebis me ꝑ
ſomnia.loqñs de nocturnis illuſiõib⸗
Hec malignos ſpũs agẽ ſupna diſpẽ
ſatio benigne ꝑmittit in electoꝝ coꝛdi⸗
bus ne ipſe ſaltè a paſſiõis pᷣmio ſom-
nus vacet.gotingit in ſomnis mereri

̊ ꝓpter ineptitudinẽ coꝛpis li.arbi.nõö

amittit vſuʒ ꝓpꝛiũ. Item aia q̃ntuʒ
ad ꝓpꝛiã opatõem ſiue li. arbi.nullius
ptis coꝛpis eſt actus.nec illã opatõem

exercet ꝑ aliqð oꝛganũ:ꝗ q̃ntũcũq; coꝛ

poꝛale oꝛganũ vel ledat᷑ vel fiat ineptũ

li. arbi. nò pdet ſuũ. Iteʒ qnto ma⸗

gis aĩa recolligit᷑ ab exterioꝛibo ad in-
terioꝛa:tanto maꝗ viget opatio inte/

rioꝛ.ſᷣ cũ ligant᷑ oꝛgana ſenſuũ exterio
rũi:recolligunt᷑ vires aĩe ab exterioꝛi⸗

bus ad interioꝛa.ꝗ̊ tũc mag dʒ vigere

opatio interioꝛ.ſ̊ penes hanc attendit

◻

li.arbi.vſus. qñ coꝛpus efficitad ſen
tiendũ ineptũ:vtpote ꝑ ſomnũ li.arbi.
tüc debʒ habere potiſſime vſuʒ ppꝛiũ.
Item videre futura H̊ ẽ rönis maxi
me eleuate.hᷣ i ſomnis potiſſime fit re/
leuatio ⁊ puiſio futuroꝝ:g potiſſimus
actus rõnis viget in ſomnis vũ eſt in-
eptitudo ex pte coꝛpis pari rõe ⁊ vſus
li. arbi. Itẽ multo magis pendet ex
coꝛpe vis fantaſtica et imaginatiua qᷓ
rõnalis virtus intellectiua. ſi ꝓpter

ineptitudinè a pte coꝛpis q̃ quideʒ è in

freneticis vel etiã in ſ⸗ omnis: nõ impe-

dit᷑ oꝑatio fantaſtica:imo etis viget:vi
det ꝙ nõ debeat impediri opatio intel
lectiua.Eſt igr qſtio cũ opatioli.arbi.

vel etiã intellectꝰ nullo mõ peñdeat ex
coꝛpe.vnde ẽ h̊ qd impedit᷑ ⁊ ligat᷑ ppt
aliquã ineptitudinè factã circa coꝛpa⸗
le oꝛganũ.Etiteꝝ ſi idit᷑ cũ minꝰpen
deat ex coꝛꝑe q; virt fantaſtica.nñ q̊ ẽ
qð magis pꝑdit vſus ſuũ rõ in ſomnis
q́; fantaſtica vel imaginatio. Et iterũ
cũ ratio qᷓntuʒ ad actũ li.arbi.maxime
ſit potens ⁊ libera.vñ h̊ ẽ ꝙ ppter ine⸗
ptitudinẽ ex pte coꝛpoꝛis faciliꝰ tollit
vſus li.arbi.q; aliqs actus rònis. In
ſomnis.n.hõ aliqͥs habʒ rõnales mo⸗
t.⁊ in furioſis ſimłr H̊ͥ videmꝰ ꝙ mul

ta dicũt q̃ nõ pñt dicere:niſi rõem ha⸗

berẽt cũ ad iterrogata rũderẽt.in neu
tris tñ dr vſus li.arbi.eẽ.oĩa h̊ diffici⸗

lem faciũt q̃ſtioneʒ. Mev ſiad hac

qõem facile ſit rñdere cum querit᷑ vtꝝ
li.arbi.liget᷑ ꝑ coꝛpoꝛis ineptitudinem
qntũ ad vſuʒ.quoniã ipſa expientia h
plane docet ⁊ manifeſtat quod ligat in
puulis:⁊ doꝛmiẽtibo:⁊ furioſis.Ad il⸗
laʒ tñ qõem q hãc ſubſequit᷑.piʒ q̃re li

gaf li.arbi. ex coꝛpis ineptitudine cuʒ

non ſit potentia alligata oꝛgano:val/
ge difficile eſt rñdere ⁊ eius aſſignare
cauſam. Intelligendũ tamè eſt qð eſt

q̃druplex modus ſatiſfaciẽdi huic qᷣſti

oni. Quidẽ.n. dicere voluerũtꝙ vſus
rõnis vel etiã li.arbi.impedit᷑ ⁊ ligat᷑ ex
coꝛpis ineptitudine ꝓpter aic couerſi
onẽ.Quidã vero ꝓpter obſequij ⁊ coꝛ

poꝛalis puatõem. CTertius vero modꝰ

dicendi eſt ꝙ ꝓpter opatònis rõnalis
qᷓndaʒ cõicatõem. Quart aũt modus
ẽ ꝓpter coꝛpis ⁊ aĩie vnionẽ ad tertij cõ

ſtitutõem. Pꝛimo ꝓpter cõuerſioneʒ

dixerũt aliqui aiam impediri ab actu
ronis exiſtẽte ineptitudine ex pte coꝛ-
poꝛis.aut.n.eſt corpus ineptũ ex aliq̃
leſione interioꝛi:ſicut eſt in furioſis et

freneticis. tũcaĩa ceſſat ab opatõe in⸗
telligendi ꝓpter H̊̊ ꝙ nimia ↄpaſſione

cõuertitad coꝛpus rõne nobilis oꝛga/
ni leſi.aut eſt ineptũ im ꝑfectõe que eſt

in membris ⁊ oꝛganis:ſicut eſt in par

unlis.et tüc aia adeo eſt intẽta guber⸗

natõòi coꝛpis ⁊ rebus q̊s p ſenſuʒ con
poꝛis pcipit que q̃ſi obliuiſcit᷑ ſui.etiõ

ex nimia cõuerſione ad coꝛpſuũ que

nin
meeie
ſcctönt
Nodusd
enyr
ercen
tt
t
lurade
ſoeſ
darirs
ſomm
ſcous
ſſubz
gun
nſip
ts ſonte
Gobeenn
n p
ellauin
pofertü
ſbileſ
iaeas
ſerion
leſioet⸗
tieſenſt
Winpe
ſeute
gelesnn
gipptre
iſbilh
ſoun neue
Cepclach
ſospicen
finöͤfacn
lpirte
ndſ
worgit
lenrabt
ats
Potenie
Uſmnari
haberede
babicir
itanſi
ſpſitde
iſtterti

lictröie

Updir

18
Mols eee
16 — ,AN
W.

6 “ R
Gle
Seaſe
+
e eites
Uirri
* dinß 1
LNLRho.
* Ee 7
aumgoefi ptn
1
4
Swepacce
5 e 3
ae
ſae e

Z E
*

.„ N1
””
4 8
RX NIHYE

„ „ „ „
oetſe ee
WNWNNLLANAN

m
M and 4
7 „ .
—Eeen
õõ
rorſn ee
„“ .1
1
r lli
. .
t,
a iumt
„*
NIN „
.Nοα²˙0ο
9
„ 4
. .* N
4 1 4
enünd
WE 1 Ale
1 . , „
”ÿ”MV
4
i
N1* 7
aſſe⸗ “
rNos.
4 ,,
4 0 eſ
Rn M

7

quaſi obliuiſcit ſui. ideo ex nimia cõ
uerſione ad coꝛpꝰ: ſiue qeſt ex oꝛgano
rum leſione:ſiue ex impfectõe ↄtingit

vſuʒ rõnis ⁊ li.arbi.impediri. Sed hic

modus dicẽdi nõ plene ſatiſfacit.vide
mꝰ.n.q velemẽs doloꝛ ex pte coꝛporis

in extremitatibs factꝰ rõis vſuʒ nõ im/

pedit:⁊ inde aĩa illũ doloꝛẽ multũ refu

git. Item in ſomnis magis cõuerti

tur ad coꝛꝑalia q; in vigilia.ſi g cõuer
ſio eſt q in vigilia vſuʒ rõnis nõ tollit:
pari rone videt᷑ ꝙ nec couerſio q̃ eſt in
ſomnis circa regimè coꝛpis.Et ideo ẽ
ſcdᷣus modꝰdicẽdi.piʒ ꝙ li.arbi.a ppᷣo
vſu hʒ impediri ꝓpter pᷣuatõem obſe⸗/
quij coꝛpalis.⁊ ſi.n.opatio intellectus
nõ fiat p oꝛganuʒ:nihilominꝰ tñ virtu
tes ſenſitiue ipſi intellectiue faciuũtali/

qð obſequiũ ad hoc ꝙexerceat ſunuʒa/

ctum. GDuptr.n.exequit᷑ vis fantaſtica
intellectü in actu intelligẽdi. i Hc viʒz
q offert illa fantaſmata itellectui poſ
ſibili:ſiẽ obiectũ offert ſpeciẽ oculo.et
in H̊ etiã ꝙ intellect excitari hʒ ab in/
ferioꝛi qdiu eſt ↄiũct coꝛꝑi.et ideo qñ
leſio ẽ ⁊ ineptitudo ex ꝑte oꝛgani potẽ
tie ſenſitiue ⁊ fit pturbatio fantaſma/

tũ impedit᷑ vſus li.arbi.⁊ intellect ppt
H ꝙ aufert᷑ ſibi debituʒ obſequiũ:ſicut

oculus meꝰ põt impediri ab actu vidẽ-
di ꝓpter obſcuratõem aliq; factã in re
vilibili qᷓ habʒ mihi offerre ſpẽm: ⁊ vi/

ſum meũᷣ excitare. Sed iſte modus di
cendiadhuc nõ plene ſatiſfacit:ꝓ eoqꝙ;
nos videmꝰopatõem intellect'impedi
ri nõ facto impedimẽto in oꝑe exterio⸗
ris virtut ſenſitiue: vtpote imaginis
⁊ fantaſie.Et iteꝝ cum intellect ⁊ me
moꝛia itelligibilis aliqs ſpẽs in ſe ba-

beat abſtractas q̃s iĩ ſe ⁊ penes ſe ↄſer/

uat q̃̊s aia ſecũ trahit cuma corpe ſe/

pat᷑:videt᷑ ꝙ omi obſeqͥo fantaſie ⁊ fan

taſmatũ circũſcripto: intellect vſum
habere debeat reſpectu eoꝝ qͥn bʒ in ſe
habitũ.⁊ H plane falſuʒ eſt.qͥa G̊ impe/
dita ↄſideratõe eoꝝ que nouit ſicut ab

inqͥſitõe eoꝝ que nõ nouit.Et ꝓpterea
eſt tertiꝰ modus dicẽdiq opatio li.ar

bi. 7 rõis ex coꝛpis ineptitugine habet
impediri ꝓpter qnda cõicatõem oꝑatõ

nis. Cõicat aũt quodãmodo potentia
intellectiua opatõem ſus coꝛpi ↄiücto
cum cõicetei eſſe ⁊ ex eis fiat vnũ ꝑ eſ/
ſentiã.nõ ſolũ inq̃ntũ aia eſt vegetabi
lis ⁊ ſenſibilis:ſ etiã inq̃ntũ rõlis. HNã
eni rönalis adueniès coꝛpi hũano ſiẽ
ex ſua vnione facit ipm eſſe aial:⁊ ani⸗/
matüu ita facit eſſe ieʒ.⁊ iõ ſic aliquã
opatõem cõicat coꝛpi inqntü facit vi⸗
uũ ⁊ inq;tũ facit aĩal:ſic eti cõicat ali
quã inqntũ facit hoĩeʒ licʒ nõ oĩno vni
foꝛmit.differẽti eniʒ mõ cõicataĩia coꝛ.
poꝛi q reſpiciut potentiã vegetatiu et
ſenſitiuã ⁊ opatõnes potẽtie intellecti
ne. Naʒ opa ſenſitiue ⁊ vegetatiue ſic

cicat coꝛpoꝛi vt ſit in coꝛꝑe ⁊ per coꝛpꝰ

ſic etiã in coꝛpe vt nõ ſine coꝛpe.nõ.n.
nutrit aia niſi mediãte oꝛgano coꝛpeo.
nec nutrit niſi qdiu ẽ in coꝛpe.Intelli
gere aũut ſic cõicataia coꝛpi vt ſic intel/
ligat cũ coꝛꝑe aliquo mõ agente: vt tñ
nò intelligat ꝑ coꝛpus.ſic intelligat eti
am in coꝛpe vt tñ eti intelligat cum ẽ
ſepata a coꝛpe. Quia vero dũ ẽ in coꝛ
poꝛe cõicat ei rõlem opatõem:ideo fa/
cta inoꝛdinatõe ex pte coꝛpis habʒ illa
oꝑatio impediri. Sʒ iſte modus dicẽ/
di calũniã hʒ in H ꝙ dicit ꝙ opatio in-
tellect aliquo mõ cõicat coꝛpi cum nõ

vigeat᷑ ven. ? phus zdicere videat᷑ exx·
pſſe in.iõvaialiũ.vbi dicit ꝙ intellect

eſt ab extrinſeco ꝓpter h̊ ꝙ nullo mo/
do eſt imixtus coꝛpi.Et h̊ ipm dicit in
ʒode aĩa.Et iten.⁊ ſi cõcedat᷑ ꝙ hoc in⸗
telligat: nullo tñ modo ↄcedit᷑ nec de
toto coꝛpe nec de ꝑte ꝙ intelligat. Nñ
videt᷑ ꝙ hoc dicat᷑ de toto ↄiucto ratõe
ptis ſcʒ aie: ſicut cũ dicit᷑ homo eſtal⸗

bus H̊ dicit᷑ ſolũ rõne coꝛpis.Et ꝓpte·

rea eſt qᷓrtus modus dicẽdi ſcʒ opa
tio aie in coꝛpe impediri habʒ ꝓpt coꝛ/
poꝛis ineptitudinẽ.⁊ huiꝰrõẽ vnio aie:

⁊ coꝛpis ad vni tertij ↄſtitutõneʒ qð ẽ

vnũ p eêntiã:⁊ cui dʒ ꝓpꝛia opatio ſᷣm

ꝓꝙẽ vnuũ.hq̊ͥ antopatio nõ eſt viuere tm:

nec ſentire ſiue mouere: ſ rõcinariet
intelligere. Et ꝓpter ipam vnionẽ nõ
tm pendet aia ex coꝛpe q;tũ ad actũ ſen
tiendi:ſ etiã aliquo mõ qᷓntũ ad actum

intelligedi q;diu eſt in coꝛꝑe.ſed longe

aliter ? aliter qnt ad actũ vegetãdi et
ſentiendi:ſic pꝑendet vt nullo mõ poſſit
eos exercere ſine coꝛpe:nõ autẽ ſic de

actu intelligẽdi.ſic etiã pendet vt illos
actus exerceat p coꝛpus ⁊ ꝑ oꝛꝛganum

coꝛpoꝛeũ:nõ ſic aũt eſt de actu ĩtelligẽ-
di.⁊ ideo actum ſentiendi dicit᷑ cõicare

aĩa coꝛpi.vñ nõ abſurde oĩno dr̃ oculꝰ

videt:nõ ſic aũt dr̃ de actu intelligẽdi.
Dicit᷑ aſt aĩa ſentire ꝑ coꝛpꝰ:nõ intelli

ligere p coꝛpus.qͥa cum duo cõcurrãt

ad actü intelligẽdi ⁊ ſentiendi.viʒ reci

Pere:⁊ iudicare. In ſentiẽdo receptio

ſpẽi ẽ a coꝛpe:ł̊ iudiciũ ẽ a virtute.⁊ in

telligẽdo vtrũq; a virtute ĩtellectiua.

riʒ ab intellectu poſſibili:⁊ agẽdi.⁊ ꝓ⸗

pterea intellectꝰdr̃ vis ñ alligata ma-

terie.⁊ opatõnem hanc põt habere.⁊ ẽ
ſepata a coꝛpe.qdiu aũt eſt in coꝛpoꝛe
nõ oĩno intelligit pter coꝛpus. Sicut

enĩ eſſe aĩe in coꝛpoꝛe aliquo mõ pẽdet

ex coꝛpe:qᷓ;uis nõ pendeat eẽ ipius aĩe
in ſe.ideo ad ̊ ꝙ aĩa ſit in coꝛpoꝛe ne-
ceſſe ẽ coꝛpus debite cõplexionatũ eſſe

⁊ ad illius cõplexiõis coꝛuptõeʒ cõtin
git aiaʒ nõ amplius eſſe in coꝛpoꝛe.ſic
q;diu aĩa ẽ in coꝛpoꝛe intelligere ſuum

nõ eſt ſine coꝛpoꝛe ⁊ ſine aliqͥ diſpõe ex

pte coꝛpis.cuiꝰ auctas cõueniat actui
intelligendi:ſicut cõgrua diſpõ corre⸗
ſpondebatexiſtetie aĩe in coꝛpoꝛe ⁊ pfe
ctõni eiuſdẽ. Illa aüt auctoꝛitas attẽ⸗

ditur ſm illud qð ẽ ſupmuʒ in coꝛpoꝛe
⁊ qntũ ad nobiliſſimos ſpus qui locuʒ

habet in nobiliſſimis eganis coꝛponſ.

Et quoniã cuʒ aliqd aufert ab aliquo
pus aufert ab eo illud qð eſt in eo ex⸗
cellentiſſimũ.⁊ cum aliqᷓ virtus debili-

tat pᷣus aufert abea ſummũ q; ilłlq qʒ

eſt circa ſummũ.hinc ẽ ꝙ in leſiõe coꝛ⸗

Poꝛis citiꝰ colligit᷑ illud ᷣm qð coꝛpus
2ↄfoꝛmabat᷑ opatõni intellectiue q ilłd

m qð cõfoꝛmabat᷑ opatoni ſenſitiue.
⁊ ideo fumoſitates aſcendẽtes ad cere

bꝛũ que pturbat ſpũs in ſomnis vel in

puer is vel in freneticis:vel qᷓcũq; alia
leſio oꝛganoꝝ in qbus reſident ſpirit
ſi ubtiliſſimi cor porales faciliꝰ impedit
vſum rõnis q́; imaginatois. Et ſic pa-
tet ro qre impedit᷑ ex ineptitudine coꝛ/

poꝛis rõnis vſus:⁊ q̃re impedit᷑ magq;
vſus inferioꝛis virtutis.Ex hac eadeʒ
rõne colligit᷑ quare magis impedit᷑ ra
tio q̃ntũ ad vſum li.arbi.q; qntũ ad ali
os actus rönales quos ĩ ſomnis⁊ fu-
rioſis aliqñ dignos videt᷑ hr̃e.Actus
eni li.ar bi.reſpicit potentiã rõlem put
eſt in oẽĩmoda ⁊ plena libertate.Li.enĩ
arbi. dicit dñiuʒ potentie reſpectu actꝰ
ſicut ſupᷣ det᷑minatũ ẽ. Et quoniã cum
impedit᷑ aliq̃ virtus opatiua pmo au⸗
fertur ei actus ille qͥ ei inerat ſᷣm ſuaʒ
plenitudinẽ: ſicut pʒ cuʒ aliqͥs infirma
tur in pede faciliꝰ ei aufert potentia ve
lociter currendi qᷓ; potètia ambulandi
ſiue faciliꝰ impedit᷑ hic actus q; ille.ſic
7 in ꝓpoſito f̃acilius ⁊ frequètius ↄtin
git auferri vſum libertat q; actũ quẽ:
cũq; potentie intelligẽdi.oncedende
ſunt igit᷑ rõnes oñdentes ꝙ li.arbi.ex
ineptitudine ex pte coꝛpoꝛis habʒ im-

pediri qᷓntũ ad ſuũ vſum:ſicut impedit

in infantibus:⁊ furioſis:⁊ doꝛmiẽtibi.
Ad illud qð pᷣmo obᷣ: inoriũ de peti

tõe Salomõis que fuit in ſe omnis. di⸗
cendũ ꝙ illud fuit aut gre ſpalis ⁊ pui

legij nõ legis cõis ꝙ in ſomnis potuit
mereri⁊ dignus fuit exaudiri.aut cer
te H̊ dr nõ qͥa deo doꝛmièdo placuerit:
ſtz qa aut vigilado ⁊ illud pcogitãdo:il⸗

lud deo placuit.⁊ ꝙ in vigilia placue⸗/

rat:dñs p reuelatõem manifeſtare vo
luit in ſomnis.frequẽètius enĩ in ſom/
nis q; in vigilia apparere cõſueuit.⁊ p
H patʒ rñſio ad ſequẽs verbũ Grego.
qð eni dicit ſcõs viros in ſomnis me/
reri:h dictu eſt q a occaſiõe ſumpta ab
eo ꝙ patiunt᷑in ſomnis:poſtmodũ me
rent᷑ in vigilia:ſicut vir pfectioꝛ deme
reri dr in pollutõne nocturna quã ſua
cogitatõe ꝓuocauit:vel de cuiꝰ recoꝛ/
datõne poſtmodũ delectak. Ad iltd
qð ob ꝙ aia ſᷣm opatoem intellectiuã
nõ eſt actus alicui ptis coꝛpis iam pʒ
rñſio ex pdictis.q;uis.n.nõ opet᷑ poꝛ/
ganũ coꝛpale:nihilominꝰ tñ ad qͥ pa⸗
nima opet᷑ in coꝛpoꝛe neceſſe ẽ corpus
ſim nobiles ſpus ⁊ nobilia oꝛgana ide/
bita actualitate ⁊ diſpone eſſe:ſicut pꝛi
us oñſuz eſt. Et quonia hic diſpoſitio

–— .

olyie
js
ii
ſotos
ſijnmmd
jnige
eori
rllüaie
lerbin
Neinean
Va
getfur
ſupdi
foynt
ſecdre
inſomm
mA
ſßhher
n L.
wslacbt
Ponmng
reuelaroe⸗
goinſon
ſotdedir
ensq̃
mechüt
etitagn
deghat
nelvne
yrſigzli
NMiirm
nugoot
gegta⸗
iyniͤſant
ſdicenci⸗
Ginſonmn
W'nai⸗
cne
gazonee
tusiwac
glin pp
rarriſo
gieqgie
ſieinp⸗
ſuüfzn⸗
tentia.i
ſunt fa⸗
ſonno⸗
noplue
Wales,

Anger
Aleni
mngr
istin
Wanbu
mmooleſt
inns n
Conerence
hardet
NRorin
ſenntp
wißng⸗
onnsne⸗
a'fun

4

ſe P
eſee 0

colligit᷑ per coꝛpoꝛis ineptitudinè.ideo

poñs act'rõis ⁊ vſus li.arbi.impedit.

Ald illud qð obꝛ ꝙ aĩa in ſomnis re
nocat᷑ ad interioꝛa.dicendũ ꝙ veꝝ ẽ t
nõ qntuʒ ad oẽs opatões interioꝛes:łᷣ
q̃ntũ ad opatòes nales. Nam ſomnꝰẽ
quies virtutũ aĩaliũ cũ intenſiõe natu
raliũ.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ vſus rõnis vł
li.arbi.in ſomnis intendat᷑ cũ hic potiꝰ
ↄtineant᷑ ſbᷣ viribus aĩalibo q; nalibus
Ald illud qð obᷣꝛ ꝙ in ſomnis aĩa vi
det futura.dicendũ ꝙ ſicẽ det᷑minatũ ẽ

ſup diſ. 7. in ſomnis nõ eſt puiſio futu

roꝝ niſi viſitatio emittatab altiſſimo:
ſiẽ dr̃ eccł.xiiij.magis autẽ dñs viſitat
in ſomnis q; in vigilia in reuelãdo fu-
tura. Tum ꝓpter hꝙ aia in vigilia eſt
diſpſa ad exterioꝛa ſenſibilia ⁊ ↄphen/
denda.Tũ qꝛ etiã dñs qui poſuit tene
bꝛas latibulũ ſuũ ad ſuipſius occulta
tõem:magꝗ vult in ſomnis q; in vigilia

reuelatões emittere. Tum qͥa etiaà ma

gis in ſomnis agit᷑ hõ q; agat:⁊ in reue
latõe diuĩa plus ſe hʒ hõ p modũi ſuſci
piẽtis q; agẽtis.Luʒ qꝛ etiã in ſomnis
mediũ tenet hõ inter moꝛtuũ ⁊ viuentẽ
et ita quodãmodoa vita huiõi recedit.
de qua dñs Exo.xxiij.dic̃. Nõ videbit
me homo ⁊ viuet.Ex H̊ ̊ nõ põt ↄcludi

ꝙ vſus li.ar.ſit in ſomnis:qᷓ;uis ibi nõ

ↄtingat reuelatões fieri.qm ĩ ſomnis
mag agit᷑ aĩa qᷓ; agat. ſᷣ in vſu li.arbi.

mag agit q; agit. Ad illud qð obi⸗/

cit᷑ ꝙ vis fantaſtica nõ impedit᷑ in ſom⸗
nis.dicendũ ꝙ ⁊ ſi videat᷑ fantaſia ma
gis in ſomnis q; in vigilia vigẽ: nihilo
minꝰ tñ aliquo mõ impediri bʒ.poten/
tioꝛ eſt.n. homo in vigilia ad imaginã⸗
duʒ ome qð vult q; in ſomnis:licʒ mo
tus ima ginatiue nõ ita appareat in vi
gilia ꝓpter cõuerſionẽ aĩe ad exterio⸗
ra:⁊ ĩ ſomnis medij motſentiant᷑ ꝓpt᷑
aĩe quietatöem. Et ſi obijcias ꝙ nõ
ſic impedit᷑ qͥn aliquo mõ habeat vſum
ſuũ fantaſia:& nec dʒ ĩpediri ſupioꝛ po
tentia.iam pʒ rñſio ex his ꝙ ſupᷣ dicta
ſunt.raciliꝰ.n.aufert᷑ omis potentia in
ſomno?⁊ citra ſomnũ.⁊ ꝓptea ⁊ ĩ ſom
nis plus qetant᷑ virtutes aĩales qᷓ; na⸗
turales.motaũt⁊ decurſus illoꝝ fan

taſmatũ nalis ẽ.⁊ ideo non ſic impedit᷑

vſus fantaſie ſiẽ vſus potentie intelle
ctiue.Adq qõnes aũt qͥ ſequùtur plana
eſt rñſio ex his ꝙ pdicta ſunt.

11parte iſta

ſunt qõnes circa lr̃aʒ.⁊ pᷣmo

querit᷑ de H̊ ꝙ dicit ꝙ libertas ar bi.per

pcẽm ex pte ẽ pditalin illo.c.vñ mani⸗/
feſtũ eſt æcc. hoc.n.eſt Berñn.qͥ dicit in
liode li.arbi.nec mibia amittit᷑:nec cul
pa minuit. Itẽ in eodẽ liꝰ loqns de

li.arbi.ſui oĩno diminutõem vel defe/

ctũ nõ patit.Et iteꝝ ipſe ibidẽ dic. Ci
bertas li. ar. de ipſo qͥ ↄdita ẽ ſtatu ali
q̃tenus nõ mutat. hᷣ eq̃liter qᷓntũ in ſe ẽ
a celis ⁊ terris inferis poſſidet᷑.g male
aſſiẽt magr arbi.libᷣtatis. Itẽ ſi li⸗
bertas ar. põt ꝑ pcẽm diminui cũ non
ſit infinita aliqũ potit amitti.g ſi ĩpoſ/
ſibile ẽ creaturã rõlem abſq; libertate
arbi. eſſe: impoſſibile ẽ ipm ꝑ pcẽm di/
minui. WMeead h̊ dicendũ qð ẽ loqui

de liᷣtate ar.q̃ntũ ad eẽ:⁊ q̃ntũ ad bene

eſſe. Si loq̃mur q̃ntũ ad eẽ: ſic li.ar bi.
nõ põt diminui per pccm. Si loqᷓmur
q̃ntũ ad bñ eẽ:ſic excludit malũ dupłr
viʒ culpe:⁊ pene.Et q̃ntuʒ ad hãc li.ar.
põt diminui.⁊ hic livᷣtas p pcẽm tolli
põt:ſiẽ in damnatis qͥ nccio ſunt ſubie
cti malo culpe ⁊ pene.⁊ ꝑ h̊ patẽt obie/
cta ꝗ̊ H.qa ꝓcedũt de libᷣtate intelligẽ
do q̃ntũ ad eẽ. Itẽ querit᷑ de h diẽ
ẽ nãq; libᷣtas arbi.triplex.ſ.a neceſſita
te:a culpa:⁊ a miſia.videt᷑ ꝙ iſta diui/
ſio ſit ſuꝑpflua.cuũ.n.non ſit niſi duplex
malũ.ſ.culpe:⁊ pene:videt᷑ ꝙ nõ ſit niſi

duplex libtas.cum g libᷣtas dicat ere⸗

ptoem ab aliquo malo:videt᷑ ꝙ nõ de·
beat eẽ niſi duplex libtatis differẽtia.
Itẽ cũ nõ ſit tin malũ culpꝑ ⁊ pene i
etiã temptatõis:videt᷑ pꝛedicta diuiſio
eẽ diminuta q̃ omittit vnã driam q eſt
lihtas ar.a malo tẽptatõnis. Situ
dicas eam cõtineri ſbᷣ libᷣtate ar.a mi⸗/

ſeria. Item cũ Berñ. in li? de li. ar.

diuidit libᷣtatẽ ar bi.in li.arbi.⁊ ↄſilijet
ↄplaciti.querit᷑ que ſit inter has diui/

ſiones differẽtial?et penes qͥ d ſumant

baꝝ diuiſionũ mẽbꝛa? M“. dicendu
t 2=

ꝙ ſicut ex pcedentibo colligi põt arbi.
libtas:⁊ puatiue dr ⁊ poſitiue. Pꝛiua
tiue dr p ↄpatõeʒ ad illud reſpectu cu-
ius dicit᷑ libtas vt a quo. Poſitiue ꝑp
com patoem ad illud reſpectu cuiꝰ di/-
cit᷑ ibᷣtas vtad qðᷣ. Libertas aũt oꝑpo
nit᷑ ſeruituti.ſeruit autẽ duplex è.viʒ
ᷣuitus coactõis:⁊ ſeruitꝰ ſubiectõnis.
S eruit aũt ſubiectõis põt eſſe ſub du
plici differẽtia ſᷣm ꝙ duplexẽ maluʒ.
ſ.malũ quod patimur.⁊ H̊ eſt malũ mi
ſerie.⁊ in h attendit᷑ libertas a miſeria.
Etmalũ qð facimꝰ.⁊ h̊ eſt malũ culpe.
⁊ in ̊ attendit᷑ tertia libertatis differẽ
tia.⁊ ſic pʒ ꝙ libertas ſᷣm ꝙ ↄſideratur
pꝓ compatõem ad illud a quo:libertas
habʒ diuidi in tres differẽtias.q̃ ſunt
libertas a neceſſitate:a culpa:⁊ a miſe
ria.Siaũt ↄſideret᷑ libertas pↄpatio
neʒ ad illudad qð.ſ.ad qð actũ in quẽ
exit:H̊ põt eẽ aut ꝓut ſimplex ↄſiderat
reſpectu actꝰvolẽdi.⁊ ſic dr libᷣtas ar.
ARut ꝓutoſiderat᷑ reſpectu actꝰ volen
diad finẽ relati qui dr̃ vſus vłti.⁊ ſic
attendit᷑ libertas cõſilij. Aut reſpectu
actus volẽdi quietati:qui quidẽ dicit
actus fruitõis.⁊ penes hũc attendit᷑ li
bertas vↄplaciti. Et ſic patʒ ſufficiẽtia
vtriuſq; diuiſionis ⁊ diuerſi modi ſᷣm
quos pᷣdicte diuiſiões habẽtaſſignari.
poſſent tñ ad vnã cõmunẽ rõnem diui-
dendi reduci. Sic eſt enim cõſiderare
libertatẽ arbi.q̃ntũ ad eſſe:⁊ q̃ntuʒ ad
bñ eſſe. Si q̃ntũ ad eſſe:ſic vocata ma
giſtro libertas a coactõe.⁊ a Berñ.li/
bertas arbi.ab vno poſitiue:ab altero
puatiue. Si qntũ ad bñ eſſe:cũ ad bñ
eſſe ↄcurrat duplex bonũ.viʒ bonũ re
ctificans:et bonũ delectãs.ſiue bonuʒ
oꝛdinãs:⁊ bonũ quietãs.⁊ ꝑ oꝑpoſituʒ

excludat᷑ duplex malũ.viʒ malũ defoꝛ

mãs:⁊ malũ affligẽes. ſic ẽ duplex dif⸗

ferètia:q̃n vna ſumit᷑ reſpectu boni di
rigentis.c H vr̃libertas ↄſilia Berñ.
⁊ a magro libtas a culpa.alia vero ſu

mit reſpectu bõi quietãb:eth a Berñ.
vocat᷑ libertas ↄplaciti:⁊ a magro libᷣ
tas a miſeria. Ideʒ.n.ipm qð Berñ.
noĩat poſitiue ſiue pↄpatoem ad ter⸗
minũ ad què:magr noĩiat pᷣuatiue ſiue

pↄpatõnem ad terminũ a quo.Et ſic
pʒ diuiſionũ ſufficiẽtia.patʒ etiã rñſio
ad obiecta. Pꝛeter.n.malũu culꝑe ⁊ pe
ne aſſigre differentiã tertiaʒ libᷣtatis
arbi.q nõ ſumitur reſpectu mali:vtpo⸗
te illa qͥ ñ ſuit᷑ attẽdit᷑ q;tũ ad eẽ.⁊ malũ
tẽptatõis quodãmõ hʒ reduci ad ma/
lũ culpe:quodãmodo ad malũ pene.ad
malũ culpꝑe inq̃ᷓntũ ſubintrat interius.
ad malũ vero pene inqntũ affligit exte
rius.⁊ ſic facitq̃rtũ mẽbꝝ ab illis trib⸗
diuerſum. Itez querit᷑ de h̊ ꝙ dicit
ven nobis magꝗ placʒ vt illa ſit libtas
arbi.q̃ quis liber ẽ ad maluʒ ⁊ illa q̃ qͥs
liber eſt ad bonũ: H.n.ẽ cõtra Anſel.qͥ
dicitꝙ ptas peccãdi nõ eſt libertas nec
ps libᷣtatis. Itẽ videt᷑ eti eſſeõ ra⸗
tõem.qͥa vnũqðq; dʒ denomĩaria ſuo
optimo.⁊ libertas q eſt ab oĩ miſeria ⁊
culpa.hec ẽ ab oĩ miſeria:& li.arbi.de/
bet dnoĩari ab illa. Item ſi libertas
arbi. dicit᷑ nõ ſolũ qꝛ eſt in bonũ:ſed eti
am qa põt in maluʒ:cum in beatis non
poſſit in malũ:videt᷑ ꝙ equiuoce dica/
tur libertas arbi.ĩ viatoꝛibꝰ⁊ in beſtijs.
ſed cõtra Hᷣ ẽ.qa compatio ᷣm maius
⁊ min eſt reſpectu ſolius vniuoci.ſi er
go equiuoce diceret᷑ li.ar.ĩ beatis ⁊ in

nobiſ:nõ eẽt maioꝛ libertas in beatis ⁊

in nobis qð eſt contra magrm in ſr̃a qͥ
differẽter gradus libertatis aſſignat.
Propter heſt q̃ſtio vtꝝ libertas a
coactone:⁊ a culpa:⁊ a miſeria dicant᷑
equiuoce vł vniuoce:⁊ cui pᷣmo nomẽ
