tõeſ peci.pᷣ rõe ſue bꝛeuitat᷑ rẽanʒ idiſa
Secunda uero ꝑs pꝛincipalis diui
ditur in tres partes. In pᷣma parte di

uerſoꝝ opiniones narrat.in ſecunda

uero ueritatẽ aꝑit.et iuxta quorüdam

opinionẽ explanat.ibi.Sane dici pot
7 libere . In tertia uero auctoꝛitati-
dus ſanctoꝝ confirmat.ibi. e auteʒ
uolũtas omino eſt actio t. Simitr
tertia pars pꝛincipalis tres habʒptes
ſm tres dubtationesqᷓs mouet.quaꝝ
pꝛima ſumpta eſt ex hoc ꝙ dicebat il-
la poſitio ꝙ omnia que ſũt bona ſunt.
S eccũda uero ex hoc ꝙ ꝑccatũ eſt coꝛ

ruptio boni.Tertia nero ſumpta ẽ ex

H ꝙ conuptio boniẽ pena. Pꝛimã po/
nit ibi. Quibo opponit᷑ ſi oia que ſunt

Xc. Secunda ibi ponit. Etiã queriab
eiſdeʒ c. Tertia ibi. Queri etiaʒ ſolet

vtrũ ⁊c.Et in q̃libet iſtarũ partiũ pᷣmo
oxponit.ſecũdo ſoluit.

D intelligẽtiã

auteʒ huius ptis in qua inqͥri
tur qͥq ſit pccatũ.cum peccatũ ſit pua
tio magis q; poſitio.eſt hic queſtio de

coꝛuptiõe bonique habet fieri pꝑ pꝑcca

tuʒ. Et circa hoc duo querunt᷑. Pꝛĩo
querit᷑ vtruʒ bonũ ha beat ꝑ pꝑeccatum
coꝛupi? Secũdo uero querit de mo/
do conũpendi. Lirca pꝛimũ querũt᷑

tria. Mꝛimo queritur vtꝝ a pꝑeccatoſit

boni conuptio?: Secũdo querit vtruʒ
peccatũ ſit ipſa conuptio paſſio?: Ter-
tio querit᷑ vtrů peccatu inquantũ coꝛũ
pit ↄꝛietur bono increatoꝛt

Irca primum
lic ꝓceditur ⁊ querit᷑ vtrũ pꝑec⸗
catum aliqð bonuʒ habeat coꝛũupere?

Et ꝙ ſic vid et. Auguſ. in ench. Quid
eſt aliud qðdicit᷑ maluʒ niſi puatio bo

ni.bonũ enim minꝰmalũ eſt.cuʒ ergo

culpa cõmittit᷑ ibi neceſſario aliqð bo
nuʒ pᷣuatur.ſed nonẽ dare ꝙ pꝛiuetur
pꝓ aliud q;ꝑ culpã.ergo neceſſe ẽ pone

re ꝙ ꝑeccatũ habeat bonuʒ pᷣuare:⁊ pꝛi

uando conũpere. Eth̊ Auguſ. inſinu
at expſſius paulo poſt cũ ſbiungit Jõ

malũ conuptio ẽ nature.quia ea quali
cũq; pꝛiuat bono. Iteʒz Hipſuʒ oſtẽ
dit Auguſ.quod nullo bono pᷣuat:nõ

nocet. ergo qð nocet aliquo bono pꝛi

uat.ſed malũ nocet.hoc manifeſtüũ eſt.
ergo aliqð bonuʒ adimit ⁊ aliquo bo/
no pᷣuat.ſed quod pᷣuat ⁊ adimit bonü
illud coꝛumpit.ergo τ. Item ſicut

ſe habet vitia coꝛpoꝛũ ad coꝛpoꝛa. ſic vi

tia aimaꝝ ad aĩmas.ſed vitia coꝛpoꝛũ
ledut ⁊ aliqͥ mõ conũpũt coꝛpa.ergovi
tia aniarum aliquid coꝛumpũut circa

ipſaʒ animã. talia autẽ vitia ſunt ꝑec-

cata.ergo t. Item quado quiſ ꝑꝑc
cat.aut pdit aliquid bõi aut nibil. Si

nihil.ergo ita bonus ẽ qui ꝑccat ſicut

ille qui nõ ꝑccat. ergo ita debet placẽ
deo vnus ſicut alter.qð eſt manifeſte
falſũ. Reſtat igitur ꝙ aliqͥd boni ꝑdit
ſed illud bonũ quod perdit conumpit.
ergo eſt alicuius boni coꝛuptiuũ.

Se õ h̊ arguit᷑ ſic.pꝛimo auctoꝛita/

te Auguſ.qui dicit ꝙ peccatũ eſt coꝛu

ptio mõi ſpeciei ⁊ oꝛdinis.ſed coꝛupti
onis non ẽ conumpere.naʒ ſicoꝛuptõ

conumperet.pari rõne ⁊ alia coꝛuptio

et ſic in infinitũ.Et iteruʒ actionis nõ

eſtagere. ergo videt᷑ ꝙ ſi ꝑccatum ſit
conuptio ꝙ eius nõ ſit coꝛumpere.
Item ſi pꝑeccatũ conumpit.aut ratõne
boni ſubſtrati.autrõne defectus. Ra

tiõe boni ſubſtrati non. quia cuʒ conũ

pere bonũ ſit malum.bonuʒ inquantũ
bonuʒ eſſet cauſa mali.quod eſſet fal/
ſum. S iratiõe defectus.Cõta.Coꝛ-
rumpere eſt agere.nullus defectus eſt

pꝛincipiũ actionis.ergo peccatuʒ rõne

defectus nõ coꝛumpit. Item ſicoꝛ
rupit.aut coꝛumpit peccantę.autaliũ
Aliuʒ non ↄſtat.qꝛ multa ſũt peccata
que ñn fiũt in aliũ. Siconũpit peccãtẽ.

gatz⸗
hlfnuc
Lire
nine, e
Cnipepeẽ
ſ N
amisaute⸗
wnäsnul
uanegineſ⸗
ntioeca
Cöra.Ania
lacaditcon
Geretinp⸗
mnz.
6uuma ſ
autqmmat
non ciſtar
ſtninct w
ſautt ltinu.
Conenectemn
ſgweentän
Gldi. Qvand
Pecati hen

ibil orupit

1cdegrecti
rüpitzwm
tigzyeniſun
CNtücorüpit
rumpttbond
Monbonün
ytrulton
pinricooe⸗
ſkccniprrbor
Poonreniübie

(üpiwrnſii
rianu

dCgkan
bebzinnobp

(icgabſg

usdictt
wozurai
deſunanota

alic defn

Antſceglignnn
ioneceſeint
nndbisdoni

ecingnnt

n Punni
mmquaci ge
ueckpe ſ

Au
ſdagtobo
Kazeneo
waigdd
echpnetun
aeſe done
Dametpi
elſigſin
lingt
Waaigunli
öbſcſe
godononi
manifeſfͤect
ttalignobo⸗
adinitboni
Neenſar
por. ſen
nucopru
npaergoyi
umpün e
uſentnc⸗
ddai
urndi.
gigenſten
inde ud
Pcknanieſe
Alidabonipot
mutconunpi⸗
ſconptini.
inoanctoit⸗
citieſtconn
ſaucoutpti
zſiconupto
liaconmuptio
Zactionis
ſigcaawmſit
numge.
itautrahi
deſectns. K
guihcon
onuzinqranin
avodeſen 4,
Cid ,o,
nschehbl
Juem ſioo
Cunmali
hlaſitnn
ipial⸗

Seld 3. Mihil conũpit ſeipſũ.et ni/
bil ᷣm ideʒ natũ eſt eẽ agens ⁊ paciẽs
Eriten. Hulluʒ malũ pene coꝛnumpit
punientẽ.ergo videt᷑ malũ culpe nõ
conũpit peccantẽ nec aliquẽ aliuʒ. er-/
go R. Ytem ſi conũpit.autex parte

carnis aut ex parte aĩe. Ex pte carnis

non. qa multa ſüt peccata que ↄferunt
ad regimẽ ſanitatis coꝛpaliſ⁊ ad oble
ctationẽ carniſ. Si ex parte anie. Sʒ

ctra. Ania eſt immoꝛtalis. in ea nul

la cadit conuptio. Haʒ ſi coꝛuptio ca
deret: impoſſibile eſſet ipſam eẽ perpe-/
tuaʒ. Ytem ſi coꝛüpit. aut conũpit
q́;ẽtum ad ſbam aut q;tum ad potẽtias
aut q;tum ad actuʒ.Quantũ ad ſöam
non.h̊ cõſtat. Quatnm ad potẽtias nõ
vt videt᷑.qꝛ potẽtie ſunt icoꝛuptibiles

ſicut ⁊ ſbſtàtia. Pꝛeterea.nec inten/

dunt᷑ nec remittutur.nec hẽt qs mino⸗
reʒ potentiã uolũtatis poſt culpã q; an
culpã.Quantũ ad actu nõ vt videt᷑.qa

peccatũ ſbᷣſternit ſibi actũ ⁊ ſupponit ⁊

nihil conũpit illud ſine qͥ eſſe non pot:
⁊ qð egredit᷑ in eẽ.ergo pꝑeccatũ nõ coꝛ

rũupit q;tum ad actuʒ nec q́;tuʒ ad pote

tiaʒ vt viſum ẽ. ergo c. Item ſi pec
catũ coꝛũpit aliqð bonũ.aut ergo coꝛ
rumpit bonũ nature aut bonũ gratie.
MNon bonũ nature.qꝛ ei nõ oꝑponit᷑.et
vt vult Dionyſiꝰ Nihil exntiuʒ coꝛũ

pitur ĩ eo qð eſt eẽntia uel natura. Si
igit᷑ conũpit bonũ gratie.ergonullpõt

peccare niſi hs grãm.quia bonũ non
conũpitur niſi ĩ eo in q̊ eſt.ſ̊ hoc eſt fal
ſuʒ.qa peccatoꝛes peccare poſſũt.ergo
⁊TN. Eſt igit᷑ queſtio qð bonũ eſt iltqqð
habʒ in nob peccatü conupe: edi
cèqũu ꝙ abſq; dubio ſiẽ Auguſ.ĩ piib⸗
locis dicit ꝙ peccatũ coꝛupit ⁊ aliquo
bono puat.cu eniʒ pꝑ peccatũ fiat anie
defoꝛmatio ⁊ abſcuratio nec poſſit ĩtel
ligi aliqᷣd defoꝛmari uel obſcurari ſine
amiſiõe alicuius lumis ⁊ pulchꝛitudi-
nis.neceſſe ẽ intelligi ꝑ ꝑꝑccatũ aliqð
in nobis bonù coꝛũpi. Ad qð intelli
gendũ notandũ eſt ꝙ pcẽm nonẽ qua⸗
liſcũq; puatio:nec cuiuſcũq; boni:nec
in quacũq; creatura reꝑta.iz pꝑeccatũ ſi
ue cłpa puatio eſt iuſtitie. Juſticia au

tẽ pt dicit Anſel.ẽ rectitudo uolütat᷑.
NQolutas aũt eſt in ſola ronali creatu-

ra.ac p hoc ⁊ iuſtitia.et ſicut iuſticiaeſt

uolũutatis rectitudo.ſic culpa que ẽ in
iuſticia ẽ uolutatis obliq̃tio.Sic igit

p obliquationẽ fit decliatio a reciiiu⸗

dine:⁊ quedã rectitudis extmiatio. ſic

in culpꝑe cõmiſſiõe fit inania queds re-

ctitudis adẽptio ſiue conuptio.Eteſt
attendendũ ꝙ cu ad rectitudinè uolu-

tatis tria ↄcurrant.ſ.ipſa potẽtia recti
tudinat.et ipſe hitus rectitudis.⁊ ipa

hilitas media.peccatũ non conumpit
ipam potentia vᷣʒʒ ꝙ potẽtia eſt. nec ſim

plicit᷑ nec ſᷣm qͥd.ipſuʒ uero habitũ re-

ctitudis ſimpir tollit. ipſa uero hilita
tem mediam q dammõ conũpit ⁊ quo/

dammõ relinqt. ergo potenti nec di/
minuit nec aufert. iuſticiaʒ ſimpt tol⸗
lit.habilitatẽ uero mediam diminuit.

dum homo p ꝑccatũ min?ꝰ minꝰred-

diturad rectitudinẽ iuſticie habilis.ſ
ꝙ linea que mag ⁊ mag curuat᷑ minꝰ
eſt hilis ad diſponeʒ rectitudis.Cõce
dendũ eſt igit᷑ ſicut ratõnes ondunt ꝙ;
malum culpe hʒbonù conupere. A
illud uero qð obꝛ ꝙpuatois non eſt pᷣ
uare.nec conuptõis conũpere.dðᷣm ꝙ
q;uis actus nõ habeat gnare aliuʒ ac-/
tuʒ.tamẽ habit hẽt gnari ex actibus.
⁊ ideo malũ culæ pꝛout ẽ coꝛuptio vt
deoꝛdinatio exns in actu pot eẽ cauſa

deoꝛdinatiõis uolũtatis pm hitum. et
ideo pcẽm ſiue malum culꝑ dicit᷑ coꝛ⸗

rũpere.qꝛ actus inoꝛdĩatuſ uolũtatem
reddit inhilem.nec ſignificat ex hoc ꝙ
actio ſit ex actiõe.ſł̊ q deoꝛdiatio in ha

bitu ſit ex deoꝛdinatiõe in actu. Ad
illud qð querit vtmalum coꝛũpat rõ

ne boni ſbſtracti uel rõne defectus.dð
qꝙ conũpe duo dicit.ſ.agere ⁊ deficere
Mam conuptõ ẽ actio cũ defectu.Di
co igit᷑ ꝙ malũ culꝑe hẽt conũpe ita q;

rone boni ſoſtracti eſt rõ agẽdi.rõe pᷣo

defecteſt rõ deficiẽdi. Iſtud pʒ.volũ
tas enĩ dũ peccat conumpit ſe.qꝛ dũ ſe

ipſa mouet deoꝛdiate: reddit ſe inoꝛdi

natã ⁊ ad bonũ minus hileʒ.nec pot ſe

voꝛdĩiare niſi uoledoꝛ ſeipaʒmouẽdo.

⁊ꝙ dico ſe mouẽ dico bonu ſpſtractu.

NV.: autem dico inoꝛdinatum:dico de

fectum. Et huius ſatis congruuʒ ex/
emplum põitauguſ.⁊ magj recitat in
lr̃a.ꝙ malicia coꝛüpit ſicut abſtinẽtia
coꝛumpit.ad conꝛuptionẽ aũt abſtinẽ

tie ⁊ cocurrit vis naturał cõſumptia æz
eoefectꝰ alimẽti.et ita actio cũ defectu.

Simit in ꝓpoſito intelligendũ eſt.
Ad illud qð querit᷑.aut peccans conũ
pit ſe autalteꝝn. dom ꝙ conüũpit ſe.:
uero ſbiũgiturqꝙ nihil coꝝꝛũpit ſeipſũ.
dð uen eſt ſi agat ᷣm opationè nate
ſue debitã.culpa aũt nò fit ſ̊ oꝛdinè na
ture:nec pter naturq. Et ſi obijciat ꝙ;
nihilẽ agens ⁊ paciens ſm ideʒ.dpᷣm
qꝙ iſtud falſũ eſt in his potẽtjsque poſ
ſũt ſup ſeipſas reflecti. Naʒ ſicut diẽ
Anſel. Nolütaſẽ inſtrumentũ ſeipm

mou᷑s.⁊ cuʒ deoꝛdinate ſeipſaʒ mo⸗/
uet ſe ledit ⁊ ſibi ipſi nocumẽtuʒ ifert.

ꝓ eo ꝙ uel recto oꝛdine ſe pᷣuat uel cõ/

nmario oꝛdine ſe elõgat. Ad illud qð

querit᷑ aut pꝑeccatũ coꝛũpit rõe carnis
autanĩe.dðm ꝙ pꝛĩcipalłr rõne aĩme
Nam etſi ꝑccatũ aliqð coꝛũpat rõne
carnis.h̊ accidit ſicut ſuꝑfluitas coitꝰ
uel cibi ⁊ potuſ nocet coꝛpi. In anima
qut peccatũ ſempꝑ aliquã coꝛuptioneʒ
facit.nõ ſᷣm ſpſtanti ſᷣm quã eſt ĩimoꝛ⸗
talis ⁊ incoꝛuptibilis.ſᷣ ſᷣm rectitudi-
nẽ⁊ habilitatẽ ad ipſam ſᷣm quã aĩma

eſt uariabilis:⁊ vix in eodè ſtatu pma

net.ſicut patet ꝑ expientiã q; diu ſumꝰ
in hac miſeria. Ad illud qð querit᷑
vtꝝconꝛũpat qᷓ;tum ad ſbam:aut q;tuʒ
ad potentiã:aut qᷓ;dtum ad actuʒ.dðm
qꝙ malũ culpe conũpit q́;tuʒ ad actum
non ſimpłrł̊ inquantũ actus illecẽ in/
oꝛdinabił in finc̃.non eni culpa pꝛiuat
ipſũ actuʒ.ſ̊ puat oꝛdinẽ actus ĩ fineʒ.
Et p hüc modũ dico ꝙ nõ conũpit po-
tentiã e̊R hĩlitatem ſiue oꝛdinabilitateʒ
p qua oꝛdinat᷑ ad ſuũ complimentum.
Obiectio aũt illa currit ac ſi diminue
ret potẽtias ſbᷣ rõne potẽtie:⁊ actũ ſbjrõ
ne actus.et ideo pʒ illlud. Ad illud
qð querit᷑ ytꝝ coꝛũpat bonũ gr̃e vł na
ture.dpᷣm ꝙ ꝓpe loquendo ⁊ gñaliter
malũ culpe ẽ pꝛiuatio habilitatis me-/
gie inter bonũ nature et bonũ gratie:q

q́dammõ tenet mediũ inter bonũ gra⸗

tie ⁊ bonũ nature. Et rõne eius qð ad
bonũ gratie oꝛdiat attendit᷑ peneſ ipaʒ

bonũ ⁊ maluʒ moꝛiſ.rõne uero ꝙ nata
lis ẽ non tm habet eẽ in iuſtiſ ß etiaʒ in
pæccatoꝛibo.et ideo peccatũ ſiue fiat ab

aliq qui habet iuſticiò ſiue fiat a pecca
toꝛe.ſempꝑ inuenitaliqͥd qð pꝛiuet ⁊ coꝛ
rumpat.

Ecundo qneri

tur vtꝝpeccatũ ſit ipa coꝛuptõ

paſſio eẽntiałr loquẽdo. Etꝙ ſic vide

tur. Meccatũ ſicut dicit Anſel.nõ eſt
aliud q; abſetia uel carẽtia iuſticie vbi
debet eẽ. ̊ pᷣuatio iuſticie paſſiua nõ ẽ
aliud q; carẽtia debite iuſticie. eſſen/
tiałr loquẽdo culpa ẽ coꝛuptio ꝓut ẽ
paſſio. IYteʒ A ngal cfir. Juſiſt
dñe ⁊ ſic ẽ vt omniſ motus ĩoꝛdinatuſ
pena ſbiecti ſit.ſ̊ motꝰ inoꝛdinatus eſt
culpa.pena aũt motus ĩoꝛdinati nõ eſt
niſi conuptio paſſiua quꝗ hõ incurrit
ex illa inoꝛdinatiõe.gꝗ peccatuʒ eſt ipſa
pꝛiuatio paſſio foꝛmaliter loquèdo.

Item oẽs actões anie paſſiões ſut ſiẽ

vult ph̊s.ergo oĩs inoꝛdiata actio aie
eſt inoꝛdiata paſſio.̊ qð eſt ioꝛdinatü
eſt culpa.& illa paſſio ſiue coꝛuptio ĩ-/
oꝛdinata ẽ culpa. Iteʒ cũania vᷣfoꝛ

mat ſeipſaʒ:ipſa defoꝛmitas q̃ anima

defoꝛmat᷑ remanet in ea ⁊ culpa ſimir
Aut ergo illa defoꝛmitas ẽ culpa aut
aliqͥd aliud.et ↄſtat q culpa que rema

net in anĩa non ẽ aliud q; ipa defoꝛmi

tas qua anĩa defoꝛmis facta c.ergo vi
det᷑ ꝙ peccatũ ſit ipſa coꝛuptio paſſio.
Iteʒ coꝛuptio paſſio i qua ẽ pꝛiua

tio modi ſpeciei ⁊oꝛdis autẽ culpa aut

eſt pena.S i ꝑena:ergo talis pᷣuatò vr
ꝙ ſit a deo.ergo ðᷣs redditaĩam defoꝛ
meʒ ⁊ iuſticia puatam.qð ꝓphanũ eſt
dicere. Reſtat igit᷑ ꝙ ſit cuſpa. Sʒ
3J. Auguſ.de libero ar. Culpa ẽ maluũ
qð facimus.et pena maluʒ quod pati
mur.ſi ergo coꝛuptio paſſio eſt maluʒ
quod patimur.videtur ꝙ non ſit cłpa
ſed pʒꝑna. Item uguſtinꝰ. Malüu
culꝑe eſt affectio uoluntaria. Maluʒ

uero pene eſt affectio inuoluntaria.

ſpeupti
Etnoürnn⸗
eſunnni
Peenort
nrſopi
nviclcon
Ctiutta lau
diſioepend
alicorüpit⸗
iiſtarlaudat
lunbin
ſnedicuſi
ceffecteenn
conupittep.
gcorupriooe
turcennutn
bonipoſueot
ſüinrellgenn,
Peenec⸗
lntaciteiusan
Cncneinſticn
ſtocinſtrumen
gavolätasad
ſnonenderuc
inordinaton
wentemetu⸗
nolätnsdu
ouettiond
da putzſie
6; momsvol
lonnoriyen
tcanpnoor
aſia anet
olinartinoun
mcdaldadi
Uinsmnied
ſatiin Een
Pdefommitns
lcnrhzinſe
gligeonice
Oulnecatactn
nnotigitncn
iqaantärema
teſtconupte
Gctöiteſt con
ſens paſſöi
Mfoſtueßnan

rboni 6,
deinsede
ligneſihe
neng ni
tikengin
lefut⸗
Ppuuertcr

e dafſunni
uſtcit geſen
Muptio ari
cofr Juſtii
usionginatu
oinatuseſt
Winannöet
u Wincanit
Nunhztkipſn
edaſesſüſt.
ianacdie
sion
vnlstuuf
iuinm defoe
muüeſt
alga.
Cuipaeali
lgnodp
loeſtluſ
uſtmn
MW
mnuolnnn.

.

ſed coꝛuptio paſſio non eſt uolutaria

ſß inuolũtaria.qꝛ nemo vłt conũpi nec
defoꝛmari. videt᷑ ꝙ nõ ſit culpa ſ̊ pẽa
Itẽ mgr in l̃a. Pcẽm dr pꝛiuatio
actiue nõ paſſiue.nam iõ malũ uel pꝑec
catũ dicit᷑ coꝛuptio.qꝛ nãm q̃licũq; bo
no buat. Itẽ h̊ vr rõne.Omiſ pꝑena

eſt iuſta ⁊ laudabił.ſ̊ omnis coꝛuptio

paſſio:ẽ pena.cũ dãnificet ⁊ puniat eũ
qui conũpit᷑.ꝗ oĩs conuptio paſſio:eſt
iuſtax laudabilł.ſ nulla culpa ẽ iuſta ⁊
laudabitł.ꝗ nulla culpa ẽ coꝛuptõ paſ
ſiue dicta ſicẽ pꝛius onſuʒ ẽ. Iteʒ cã
⁊ effectꝰeẽntiałr diſtinguũt᷑.ſᷣ peccatũ
coꝛupit ⁊ ẽ pꝛcipiũ coꝛuptõiſ paſſiue
coꝛuptio paſſio ⁊ ipſa culpa diſtigũ
tur eẽntiałr.nõ eſt igit᷑ culpa coꝛuptio
boni paſſiue dicta. Wvad pꝛedicto/
rũ intelligẽtiaʒ ẽ nõndum ſic pꝛetactũ
eſt Pecẽm ẽ coꝛuptio ↄſiſtẽs circa uo
luntatẽ ⁊ eius actũ:cũ ſit obliq̃tio a re
ctitudine iuſticie.uolũtas autẽ in actu
ſuo ẽ inſtrumentù ſeipᷣm mouẽs. Nn
qñ volũtas ad aliquid mouet᷑ libere.ſi

moueatur uel afficiatur inoꝛdĩate.illa

inoꝛdinatio reſpicit ⁊ uoluntatem mo
uentem et uoluntatem motam.quia
uolũtas du inoꝛdiate afficit᷑ inoꝛdiate
mouet⁊ ioꝛdinate mouet᷑.qm igit᷑ cul/

pa ꝓutↄſiderat᷑ in actu nibil aliudeſt

q́; motus uolũtat inoꝛdinatus.⁊ ad il
lum motũ ↄcurrit actio ⁊ paſſio.nõ tmn
eſt conuptio actio:ĩmo etiaʒ coꝛuptio
paſſio. Nam ⁊ inoꝛdĩatio qua aĩa ſe ðᷣ
oꝛdinat:⁊ inoꝛdinatio q̃ aia deoꝛdinat᷑
vtraq; ẽ culpa differẽs ↄpatõe.vna tñ
p eẽntiaʒ.⁊ qꝛ q̃les ſũt actus tales ſũt
hitus.maxiĩe cũ hĩtus gñant᷑ ex actib⸗
ſicutẽ in gůe maloꝝ habituũ. Hinc ẽ
qꝙ; defoꝛmitas uel puatioĩ uolũtate re
licta ⁊ hʒ in ſe aliqͥd coꝛeſpodẽs actiõi
⁊ aliqͥd conñdens paſſiõi. Nã uolũtas
dũ peccat actuatłr nõ efficit᷑ inbabiliſ⁊
inq; tũ hʒ rõeʒ mouẽt ⁊ inqtũ hʒ rõem
moti.⁊ ita culpa ↄſiderata vt in hĩtu⁊
iquantũ remanet in aĩa poſt actũ pcci.
⁊ eſt conuptio ſiue pꝛiuatio coꝛñdens
actõi.⁊ eſt coꝝnuptio ſiue pᷣuatio conñ/
dens paſſiõi.Et ſic eadẽ culpa ẽ coꝛu
ptio ſiue puatio boni.nõ ſolũ actiue ſᷣ

etiã paſſiue dicta ſᷣ ueritatẽ loquendo
ſappꝛopationẽ vᷣo coꝛuptõ illa inq;tũ
eſt actiue ĩtellecta tenʒ mere rõeʒcłp.
inq;tuʒ pᷣo paſſiue dicta tenet rõneʒ pe
ne. qꝛ inq;tũ eſt actie dicta tenʒ rõnem
uolũtarij.inq;tũ uero paſſiue rõeʒ iuo
lũtarij.nec iſta ſut incõpoſſibilia circa
eandè actõem ⁊ motũ. Mã expſſe vide
muſꝙ ĩ eadẽ actõe coꝛpali vna ⁊ eadẽ
actõ ⁊ delectat ⁊ ledit ⁊ ꝑ ↄns ↄtriſtat.
ſic cuʒ ſcabioſus ſcalpendo cutẽ ſuam
dilaniat.⁊ dilaniãdo delectat᷑:⁊ dila/
niando etiã leditur.⁊ vnũ placet⁊ reli
quũ diſplicet.Siłr ⁊ ĩ eadẽ actõe ſpi/
rituali eſt auerſio ab ĩcõmutabłi bono
⁊ ↄuerſio ad cõmutabile bonũ.⁊ cõuer
ſio placet ⁊ auerſio diſplicet.ſic ⁊ in ꝓ
poſito intelligendũ ẽ ꝙ eadẽ culpa po
teſt dici actie ⁊ paſſiue.ꝓut tñ actiĩe dr
Ppe tenet rõeʒ culpe.inq;tũ uero paſſi
ue tenʒ rõeʒ pene. Cocedẽde ſũt igit
rões ondentes ꝙ aliq̃ conꝛuptio paſſio
utpote illa que ẽ rectitudis puatio cul
pa ẽ. Ad illud g qò pᷣmo obꝛ ꝙ cul⸗
pa ẽ malũ qð faciꝰ ⁊c.iaʒ pʒ rño ex hiſ
que dicta ſüt. Naʒ cũ idẽ motuspoſſit
eè actio ⁊ paſſio in qͥ uolũtas ſeipſam
mouet.ſic ⁊ eað actõ põt eẽ pene ⁊ cul⸗9
pe lʒ ſb alia ⁊ alia rõe.S ilr rndendũ ẽ
ad ſequès qð obꝛ ð uolũtario ⁊ ĩuolũ

tario. Ad ilłd qð obꝛ ʒꝰ de vᷣbo mgfi

dð ꝙ illd or̃ p q́;dã appꝛopᷣatõeʒ.maꝗ
enĩ ꝓpᷣe dr̃ culpa conꝛuptõ actõ q; cõꝛu
ptio paſſio.ueꝝẽ etiã ꝙ aliqs dũ caret
iuſti qu dʒ hr̃e culpabitł᷑ c.rõ pᷣo pᷣnci
pał᷑ ẽ ex hꝙ ipſe fec ſibi illã carẽtiã.nã
ſi ĩuolũtarie eã ſuſtinẽt aliũde tũc tene
ret potiꝰrõeʒ potẽtq; cłꝑe. Ad iltq qð
obꝛ ꝙ oĩs pena ẽ iuſta ⁊ laudabił.dðʒ
qꝙ;ẽ pẽa ĩflicta ⁊ pẽa acta ⁊ pẽa ↄcta.et
cũ dr̃ ꝙ oĩs pẽa ẽ iuſta ⁊ laudabił.̊ in
telligit᷑ ð pa ĩflicta.ð pẽa acta coõcta
nõ hʒ pitatẽ niſi ꝓutĩitelligũt᷑ ſbᷣrõe pe
ne.puatio aũt bõi paſſiua ſiue ipiꝰ aie
defor̃atõ ñ ẽ ĩflicta ſ̊ ẽ pẽa acta.qꝛ aĩa
hãc penã ĩ ſe faẽ dũ peccat. Ad illd qð
obꝛ ꝙ pccʒ ẽ cã coꝛuptiõis paſſiue.dð
ꝙ illd ĩtelłr ð pcco qð ẽ ĩ actu qð ẽ cã
cõꝛuptõis ĩ uolũtate pmoð hit ⁊ vtrũ
q; ſiẽ oñſũ ẽ pᷣꝰ hʒ rõeʒ actõiſ⁊ paſſiõiſ

s

Poõt tñ dici ꝙ etſi peccatũ dicat᷑ conũ
pere. non tñ eſt ꝓpꝛie cã coꝛuptõis ſed
potiꝰ ipſe peccãs.⁊ dicat᷑ ꝑecca tũ eẽ cã
coꝛuptõis paſſiue.̊ dicit rõe ipſi pec
cantis.ſicut actio dicit᷑ eſſe cauſa paſ-
ſionis rõne ipſius agentis. Foꝛtaſſis
eniʒ idem poteſt eſſe actõ ⁊ paſſio ſola

ↄꝑatiõe differens.

Ercõ queritur

vta pcẽm ex h conũpit bonũ

Zꝛiet᷑ bono icreato? Et ꝙ ſic rr. Mꝛio

pꝓ Auguſ. dicentẽ.xi.ð ci.dei. Nitiuʒ
eſt ꝛiu deo tanq; malum bono.nẽ ue/

r0 quã vitiat nõ tin eſt ↄꝛium ł etia ob⸗
noxium.ꝗ vr ꝙ malum ĩ eo ꝙ conum/

pit nãm iariſũmo bono. Itẽ qð fa
cit hoĩem rebellem ⁊ Ztiuʒ deo:illud po
tiſſime deo pꝛiat.̊ pcẽm facit oĩeʒ ii⸗/
micũ deo⁊ pugnare aduerſus deuʒ et
reſiſtere.ſicut ex diuerſ locis ſcriptu/
re accipi pot.S τ. Itez Zietas effe
ctuũ atteſtat᷑ ietati cqꝝ.maxiĩie qn cã
ſic ẽ in alteꝝ ioꝝ ꝙ non poõt es in reli
quũ.ſ̊ ſũmi boniè iuſticis facere.pcci
uero ẽè iuſticia pᷣuare.nec dns pot pua
re iuſticia.nec malũuũ pot facere iuſticiã

₰

& vr̃ ꝙ malicia ſit ſumo bono ꝛia in H

ꝙ puat iuſticij. Iteʒ qð ꝛiat᷑ pꝛece-
pto alicuiꝰ: ꝛiatur ipſi pcipiẽti.t ma/

lumõꝛiatur vbis ⁊ moadatis dei in h ꝙ

eſt coꝛuptio ⁊ coꝛũpit illd qð madata

dei pcipiunt fuari.ꝗcrn. Iteʒ caritas
⁊ cupiditaſ oꝑponunt.ſiti gra ⁊ culpa

oxponunt᷑.ſ̊ gra ⁊ caritas deo vniunt
⁊ aſſiłant.⁊ i hmaximã hnt cũ ſummo
ↄucientia. ecõtra cupiditas ⁊ culpa
reddunt aiam deo defoꝛmè ⁊ ab eo ſe
pant.⁊ ſi h: hnñt cum vᷣo ↄꝛietatẽ ⁊ re/
pugnantis. S33. Maluũu nulli Zꝛi
atur niſi ei cui ineſt malu.et nulli ineſt
maluũ niſi ei cui nocet.ſi ̊ nullũ malũ
ſũmo bono põt nocẽ.qꝛ iã non eẽt ſum
mũu.vr̃ ꝙ rõe puationis boni non ↄꝛiet᷑
maluʒ aliqð ſůmo bono. Item oĩa
ↄꝛia nata ſunt fieri circa idẽ.ſᷣ malum
nlło mõ natũ eſt fieri circa ſummũ bo⸗
nũ.̊ nullo mõ ꝛiat᷑ ſũmo bono. Itẽ
oĩum ↄꝛioꝝ aliqᷓ eſt ꝓpoꝛtio.ip̊ maliad
bonũ increatũ nulla e ꝓpoꝛtio.O nulla

Zietas è iſtiꝰ mali ad illud ſummũ bo
num. Item oẽ ↄtariũ aliqᷣ mo reſiſtit

⁊ repugt ſuo ↄꝛio.h᷑̊ diuĩe virtuti cum

ſit oĩpotentiſſima nihil põt reſiſtere.g
impoſſibile ẽ malũ ꝛiari deo nec in ſe
nec in ſuo ope. Item nihil qð facit
ad pulchꝛitudinẽ opis ꝭꝛiat᷑ ſapie arti
ficis.it malaque pꝑtrant᷑ faciũt ad de
coꝛẽ vniuerſitat.̊ nullo mõ iant᷑ nec

bõitati nec ſapie ↄditoꝛis. Querit᷑ p

quato hẽat illud itelligi maluʒ facit

Hiem deo inimicù ⁊ aduerſariuù cũ dᷣi

uoluntas impleat᷑ ex oĩba⁊ oĩa ſbia ce
ant eius uolutati ⁊ nutui. ?dð ꝙ
aliqð maluʒ ↄꝛiari alicui bono dupłr
Pt intelligi.aut in ſe ſᷣm fo:ma.autin
ſuo effectu ⁊ ĩ oꝑatione. Nꝛĩoꝰ malũ
non pot ↄꝛiari ſũmo bono cuʒ illud ſit
bonu ꝑ eẽntiaʒ:cui nihil oĩno eſt aꝛiũ.
Secuùdo uero mõqdammõ põt ↄꝛiari
etq dammò nõ. NHam dupł põt aliqͥs
repugnare alicui ĩ ſuo errectu.aut qᷣa
repugnat ex ꝑte virtutis ipſi agentiſ.

gut qꝛ repugnatex pte idoneitat ipſiꝰ

ſuſcipiẽtis. Mꝛĩo mõ nihil pot repug⸗

re deo ĩ ſuo opꝑe.quouiã vireꝰ dei oĩpo
tentiſſima ẽ.et ideo nulluʒ pot inueire

obſtaculuũ. Secũdo mõ ſpdiſtiguenð
eſt.qꝛ nocumentũ inferre effectui:hoc
põt eẽ duptr.aut ſimpłret vniuerſatr.
aut ĩ parte. Pꝛĩo mõ nihil põt ꝛiari
deo ĩ ope ſuo. Ttus eni eſi⁊ talis oꝛ
do vniuerſitat queʒ ei cõditoꝛ dedit vt
a nullo poſſit malo pturbari.ſᷣ ꝙ ĩ plu
ribꝰ locis vult Auguſ. Vltimo uero
mõ aliqͥd poteſt repugnare deo in effe
ctu ſuo.qꝛ pꝑ maluʒ bn cõtingitaliquẽ
dei effectũ reddi min habilè ad ſuſce

ptionẽ diuĩe influètie ad obtentù pfe/

ctiõis et beatitudĩs ad queʒ oꝛdinat ex
ſua pmaria ↄditõe.Et ſic patet ꝙ vno
modo malũ poteſt dici cõtrariari deo
in ſuo effectu ſicut rõnes ad pmaʒ par
teʒ inducte oſtẽdunt.alijs uero modiſ
nõ. ſicut oſtẽdunt rõnes que ad ſcdᷣaʒ
ptem inducũtur.etita diuerſis vijs ue
rum cõcludunt.⁊ cõcedẽde ſunt. er
hunc etiam moduʒ ſoluendu eſt ad il-

lud qð vltimo querebat᷑.ſ.ꝓ qto quiſ

dicat᷑ dei inimicꝰ. Nã iu? moð pdictũ

ſemeſepuon⸗
Pnitssſten
safigereti
gfgentoon
ncctteüſbiſi
Pheinctertrl
lan ubalin
Gpnpugnitvo
moinmaaade
Eeniteämrdi
Cnpecnlar. Tr
ſbspotfacihra

On

ätize⸗
ridemocorup
chdicnt Auget
nodiſocceito⸗
inij Procue
lz conipontiſt
eeicoguenen
ſmvnteqlierſin
oirtwoſtn⸗

A
(perii
ſrmelädetri
1ogocorüpiſi
Piopdif
Augnteai
iſtocis ſeng
reculiet nale
puatnüiſant
keteſſenocaſt
oßapeneceſt
leceſanoſtze
igmaliet
tſſee ſinult
Nezmaioe:

lufinni⸗
Aliönſin
Mepmnutiann
wrneſſken
ndednecin⸗
nnidlgfe
Seiſtpieani
licionodin
ernfomiaun
ne. Piomi
vonoczilcſt
baoinoeſ ai⸗
immo pöt
duptr öt alii
heſfectu. autc
sidſtagentte
Keoneind ipſi

üpim daidid

Onöſbatfigen
nplratniuntl⸗
iciticoeln
mmmif gipen
. Alnoven
Eundeoiheft
Nängitigni
eRned
gedornnd
cnezermnut
Eiic et
icinanund
nesa0 Pnejen
alas uend nol
es queac ſan
1diuerſistlul
coe ſunn
oluencüeſch,
Caiſepaa

Huimein

diſtinguẽda è uolũtas bñplaciti ⁊ uo/
lutaſſigni.uolũtaſ bñplacitiẽ ipe ðs.

Nolütas ſigni dicit aliquẽ effectum
creatũ. Cũ g dicit ꝙ aliqs ho aduerſat
deo.̊ᷣ nõ intelligit᷑ ꝙ aduerſet᷑ ⁊ inimi
cet uolũtati bnplaciti cui nullꝰpõt reſi

ſtere. ĩmo ſemp implet᷑ uel ab wie uel

de boĩe.ᷣ hoc dr q;tum ad uolüũtatẽ ſi⸗
gni.qꝛ cũ ðs pcipiat vnũ:hõ malus fa
cit vium. ita deo aduerſat᷑.⁊ taleʒ ho
minè ꝗ ſic aduerſat᷑ deo:ðs odit nõ af
fectu ⁊ repugnãatia uolũtatis ſᷣ effectu
punitiõis.ſic enĩ hominè affligit ſicut
qs affligeret ſuũ aduerſariu.Et ſic eü
affligendo oꝛdiat eũ ad Hnoꝛẽ ſuuũ ⁊
redditeũ ſibi ſbiectũ.⁊ ſic uoluntati bñ
placiti cetere uolutates ſbſeruiũt ⁊ mi
litant.q;uis alique gire videant᷑ rone
ei ꝙ repugnãt uolũtati ſigni. Sic eti
am oĩa malaa deo oꝛdinat᷑.quiſ repu

gnare videãtur diuĩo oꝛdini ĩ aliqᷣ effe
ctu pticulari. Et ꝑ hec que dicta ſunt

Onſequenter
q;tuʒ ad ſecundũ pꝛĩcipale q-⸗
rit᷑ de mõ coꝛũpendi bonũ ꝑ pccm? Et
cũ dicat Auguſ.ꝙ maluʒ ſit conuptio
modi ſꝑeciei ⁊ oꝛdis. Circa h̊ querunt᷑
tria. Mꝛĩo querit᷑ vtn p quodlibet ma
luʒ coꝛũpant iſta tria ſil ⁊ inſ. epabikr:
Secũdo querit᷑ vta h̊ tria ꝑ malũ coꝛ
rũpant eq̃liter ſiue eque pᷣncipatłr: 3
querit᷑ vtꝝ poſſint coꝛnũpi totair
Irca primum
ſic ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ ꝑquod⸗
libet malu habeãt iſta tria.ſ.modꝰ ſpẽſ
⁊æ oꝛdo conũpi ſił ⁊ inſepabłr: Etꝙ ſic
vf. Mꝛĩo p diffinitõeʒ mali quã ponit

ſatis põt faciłrad queſita rndere.

Auguſ.alũ eſt puatio modi ſꝑci-

ei ⁊ oꝛdis.ſi eniʒ H rõ recta c.ꝗ dʒ ↄuẽi
re cuilibet malo.q̊ quodlibet maluʒ eſt
pᷣuatiuũ iſtaꝝ triuʒ. Iteʒz impoſſibi
le ẽ eſſe modu ſine ſpè ⁊ oꝛdie ⁊ ecõuer
ſo.ſᷣ que neceſſario ſe ↄcomitatur ĩ eẽ.

neceſſario ſe ↄcomitãturin puatione.

Sisg malũ eſt puatio alicuius hoꝝ ne
ceſſe ẽ ꝙ ſimul illa tria hẽant conꝛuũpe.
Iteʒ maioꝛ nexio in his tribo viʒ

mõ ſpè ⁊ oꝛdine qᷓ ſit in hĩtib virtutũ qᷓ

ſunt diuerſi foꝛmałr ſᷣm ſpẽm.ſ̊ ꝓpter
ↄnexionẽ hĩtuuʒ cũ amittit᷑ vnus hĩt

neceſſario ⁊ omẽs ꝑdũtur.ꝗ̊ multo foꝛ

tius cũ ꝑ malũ pꝛiuatoꝛdo: puatur ſit

ſpẽs ⁊ modus. Iteʒ ꝑ donũ gr̃e me

lioꝛatanĩa ⁊ eius hilitas q;tum ad hec
tria.ſ.modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ. Nam gr̃a
reddit aĩiam melioꝛẽ ⁊ pulchꝛioꝛẽ ⁊ re/-
aioeener⸗ cuʒ culpa directe opponat᷑
gre ⁊ tollat ipſam grãm. vr̃ ꝙ hᷣ tria ſi

mul ⁊ inſepabiłr coꝛnũpat c minuat.

Sz33: Modus attend lit in creatu⸗
ra p ↄpationẽ ad deũ ſb roõne efficient
⁊ ſpẽs ſb rõne exẽplaris:⁊ oꝛdo ſb rõe

finis.ſᷣ q;uis creatura deoꝛdinet᷑ a ðo

ꝑↄpationẽ ſb rõe finis.nihilomin tñn
ſaluat ↄpatio ipſius ad deũ ſbᷣ rõne ef

ficiẽtis⁊ exẽplaris.ꝗ̊ ad coꝛuptionem

oꝛdinis non ſeq?t᷑ neceſſario coꝛuptio
modi ⁊ ſpẽi. Iteʒ in coꝛpibo videm
modũ auferri ſine ſpẽ.⁊ ſpꝑeciẽ etiã au⸗/
ferri poſſe ſine oꝛdine ꝑ malũ aliqð qð
nocet bono nẽ. Nam aliqͥs hñs inde/
bitã quãtitatem hẽt pulchꝛitudinẽ foꝛ
me ⁊ ecõuerſo.et ſimiłr eſt in oꝛdine.bᷣ
ſic ſe habet malũ culpꝑ ad modũ ſpẽm
⁊ oꝛdinẽ in ſpualibus ſicut malum qð

nocet nate ad modũ ſpeciem ⁊ oꝛdꝛin-
in coꝛpalibus.ſi ergo ĩ coꝛꝑalibus nõ

pꝛiuatur illa tria ſił ⁊ inſepabiliter. vi/
detur ꝙ nec in ſpualibuſ. Item noſ
videmus ꝙꝙ alia bona nãlia ſic ſe hñt
ꝙ vnuzʒ poõtauferri ſine altero.ſicut foꝛ
titudo ſine eloquẽtia ⁊ ecõuerſo.ergo
ſi modus ſpẽs ⁊ oꝛdo dicunt bona na
turalia ipſius anĩe.videt᷑ vnuz ſine
altero puari habeat ꝑ malum culpe.
Item tm vnum vni opponit᷑.ergo ma
lum vnũ oꝑponit᷑ vnibono.aut igitur

quodlibet ꝑeccatu claudit in ſe tria ꝑec
cata ſiue mala.aut ſi vnicũ eſt ccatũ

ſiue malum.videt᷑ ꝙ non tollat ſimł et
ſemel iſta tria. Si tu dicas ꝙ iſta tria
cõcurrant ſimul in vnuʒ bonum.que/
ro qualiter poſſit intelligi cuʒ videant᷑
differre foꝛmalit.Et iterum cum in oĩ

bus habeant reꝑeriri.qualit dicuntur
per malum culꝑ pꝛinari quod non re⸗

peritur niſi in ſola creatura mõnali.

MHeead pꝛedictoꝝ telligentiã eſt no
tandũ ꝙ triplex fuit modus aſſignãdi
et diſtinguẽdi moduʒ ſpẽm ⁊ oꝛdineʒ i
rebs. Nam aliqͥ acceperũt iſta tria ſᷣ di
uerſas ꝓpetates ĩ eadeʒ re ↄſiderataſi
ita ꝙ mod vicat aliqͥq ptinens ad ge
nus q;titatis.⁊ ſpẽs aliqd ptinens ad

genus q̃litatis.⁊ oꝛdo aliquid ptinenſ
ad genus rõnis. Sʒ iſte modaſſignã
di non ↄſonat uerb Auguſ. nam ipſe
vult ꝙ; ĩ quolibet q;dtumcũq; puo bono
nõ ſolum ſbᷣa ſł etiã ꝓpetate ſbe ſit re/
perire iſta tria.vñ hec tria ſe extendunt
ad oĩa entiũ ⁊ pdicamtoꝝ gña. Alius
uero modꝰaſſignãdi ⁊ diſtinguẽdi iſta
tria fuit ꝑ ↄpationè ad diuerſa. Que⸗/
libet eniʒ res tripłr hetↄſiderari.viʒ ĩ
ſe ⁊ ꝑↄpationẽ adalias res vniuerſi.⁊
in ↄꝑatione ad finẽ. Nt aũt in ſe ↄſide
ratur:ſic attendit᷑ in ea modꝰ. Nã vna
queq; reſin ſe ipſa finita ẽ ⁊ modifica
ta. VMt aũt ↄꝑaturad res alias ſic attẽ
ditur iea ſpẽs.ſicut attẽditur pulchꝛi/
tudo partiũſ ſituʒquẽ hñt in toto. AUt
aut ↄpatur in relatiõe ad fineʒ:ſic attẽ
dituri ea oꝛdo. UHnaqueq; eni res oꝛdi
nata ẽ duʒ directe tẽdit ad finẽ ad quẽ
eſt. IJſte aüt modqꝰ dicedi etſi videatur
elici ex uerb Auguſ.adhuc tñ pfecte
ueritatẽ non attingit.oibaeniʒ alijs re

buſcircũſcript:remanẽète vna ſola aia

adhuc põt peccare ⁊ adhuc põt attendi
in ea modſpẽs⁊ oꝛdo. Et iõ ẽ tciuſ

modꝰdicẽdi pꝛedict rõnabilioꝛ.q mo⸗/

dus ſpẽs ⁊ oꝛdo ↄſiderãturi eadẽ re ſ
diuerſas ↄpationes ſiue relatiões ad
iqeʒ.attendũt᷑ enim ĩ v naqq; creatura
Hꝙ ipſa ẽ ueſtigiuʒ creatoꝛis.qð qͥ deʒ
ueſtigiuũ ↄſiſtit in ↄpatõe creature ad
creatoꝛẽ ſᷣ triplex genus cauſe.ſicut pᷣ
mo libꝛo dictũ fuit.ita ꝙ modus atten
dit᷑ im ↄ pationẽè creature ad creatoꝛeʒ

rõne cauſe efficietis.ſpẽs in rõne exẽ/

plaris cauſe.⁊ oꝛdo in rõne finat᷑ cau/
ſe. Et q;ꝛ quodlibet ens q́;tumcũq; mo
dicũ hẽet iſtã ↄpationẽ ad vᷣm:in qlibet
ente creato repiũtur h tria. Yux hunc
igit᷑ modũ attẽdendũ eſt ꝙ creatura rõ

nalis ⁊ eſt nã quedã.⁊ eſt ulterius pter

alias creaturas opans ꝑ uoluntateʒ.

et vtroq; mõ hẽt ↄpariad vᷣm.⁊ vtroqq;

mõ hẽt repiri ĩ ea modus ſpès ⁊ oꝛdo.
vtroq; etia mõ hʒ circa eã repiri maluʒ
qð eſt iſtoꝝ triuʒ conuptiuù.ſ̊ malum

culpꝑe ꝓpe hẽt ↄſiſtere circa ipſã ſᷣm ꝙ;

eſt uolũtarie opans.⁊ iõ pᷣuare habent
modũ ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ ſᷣm ꝙↄſiſtũt circa
ipſã uolũtatem vt ẽ uolũtarie opans.

Volutas auteʒ cũ hʒ modũ ſpẽm ⁊ oꝛ

dinẽé ſicut dʒ bona ẽ. Tũc aũt uolũtas

nfr̃a bona eſt qñ in mouẽdo ſiue opan

doↄtinuatur diuie virtuti vt pꝛicipio

mouẽdi.⁊ ↄfoꝛmat᷑ ei ut regule dirigẽ
ti ⁊ vnit᷑ ei vt fini qͥetanti.⁊ in moattẽ
ditur mod“.in ſecũdo ſpẽs.in ʒꝰ oꝛdo:
Fʒ ↄpationẽ in triplici gñe cauſe. Qñ
cũq; uero aliqͥſ peccat:neceſſario diſcõ
tinuata deo tanq; a pꝛĩcipio mouente
qꝛ ðus nunq; mouet ad pcẽm. Diſcoꝛ

gata deo tanq; a regła dirigẽte.⁊ elõ⸗

gat ſe ⁊ deoꝛdiat aliquid a fine qͥetãte:
ponẽs creatura finẽ.⁊ in oĩ peccato ne
ceſſecẽ iſta tria ↄcurrẽ.⁊ ſic ptʒ ꝙ oẽ pec
catũ conũpit circa uoluntateʒ h̊ tria.ſ.
modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ ſił ⁊ inſeꝑabitr.⁊
ↄcedẽde ſunt rões que hondunt. Ad
rõnes uero in oppoſitũ adductas faci/
le eſt rndere. Zd pmuʒ enĩ qð obꝛ ꝙ
ſemp manet ſalua ↄpatio ad efficienſ
exeẽplar.dðᷣm ꝙ uolutas vt nã quedã
eſt:habʒ ad vᷣm ↄpari illo triplici gñe
cauſe.⁊ ſᷣm h habʒ quendã modũ ſpẽʒ

⁊ oꝛdinẽ in quiba pĩcat cuʒ oĩ gñe crca

ture.⁊ maluʒ culpe nõ bʒ Hmo illa pua
re.Alio mõ ſicut pꝛedictu eſt hʒ ↄpari

ad duʒ vt mouent ⁊ dirigentẽ ⁊ qeta-/

teʒ. ⁊ hoc mõ non manet ialua ↄpatio
ad deũ ſb rõe exemplaris ſiue regule
dirigẽtis. nec etiã ſbᷣ rõe mouẽtis ſic ñ
manʒ ſb rõe finis Ad iltd qð obꝛ ꝙ in
coꝛpibo vnũ põt adimi ſine altero dðq;
H in coꝛpibo dupir poſſunt accipi.vno

mõ ꝓutaccipiütur penes diſpones di

ueriaſ.⁊ H mõ vnũ põt adimi ſine alto.
h hoc mõ non attẽditur penes ideʒ hm
ↄpatiões videlʒ ꝓut eadeʒ foꝛma ſbat
dat modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ ſᷣm diuerſas
ↄpationes ĩ triplici gñe cauſe.et h di/

co q́;ẽtum ad pmũ eſſe.uel ꝓut eadẽ foꝛ

ma accntalis dat q;tum ad bñ eſſe.Et

Eogofun
nogns
Cönenſo.
onis niͦlib⸗
aubola!
Pnipotco
ſcaüteſtin
aitifancea
foayltim
agopideät
ſapeentiaz.
guerebat.
inibusrepn
nonepeiuan
ſſtitginlisn
oemcram.
mtemoelikrni

Lc.

turpe⸗
ctüconüpan
PiopBae
demagnſt
papunz
tiordiminn
nuͦ nonpote
ceſeegei
Nenn. J
nitutſiner
ſulitns emt
mi ſine alio
gulugng
Gttanridimina
muzuminückt
ſbofſanchke
mncrmr'n
ſorzuntgne
Nanwii
Mockdoſcie
Pnugosdeüte
Guunbzdemt⸗
ſeetſihnert
nimnndin

chrlirrd

Ghepinodee
deogginador
dakfoitren
Atpreogi
Nez nocle

Nönep
Eſpestonn
Amepinimatn
Nmismalan
maipſifn
panehaben
ngolcütcien
Wünnegenn
WModiſenton
Llcaütnoläns
ätoſichen
rmunpichi⸗
nunglednng
mutnenond
oiiſzt⸗
cighecauſe Qi
tneteſſnodiſh
icpio monente
pcen. Diſcn
ndingee eli⸗
nida fnederate.
incipccatone
ſeſhgoepe
Nummna.
Kririedenha
cnehoncun. 80

oſisddncnsſec⸗

nwzeni dchln
vnvadefienn
lins ,ni llti
nilolnpucigi
chcigie ra
omollapin
inrmenit i⸗
maneram Md
nhaens ſungl
bbröe nonitsf
Zaicdcben
iniſinelcode
wunach. N
rs dihanezt
tamn rid
iun pnsnin
t czſoul
cin. fniuſic
circalitl n
etl uit
ſaue . 4
uman

h modo nunqᷓ fallit n ſi fiatconuptõ
in mõ.p ↄñs etiaʒ fiat in ſpẽ ⁊ oꝛdine ⁊

ecõuerſo. Ad illud qð obꝛ ꝙ in alijſ

bonis nãlibo nõ eſt ita. dð ꝙ nõ eſt ſile
q; alia bona nãlia eẽntiałr differũt.et
iõ vnũ põt coꝛũpi ⁊ tolli ſine altero.nõ
ſic aũt eſt in mõ ſpecie ⁊ oꝛdine.ĩmo cir
ca idẽ fundant᷑ ſicut onſum ẽ.et ꝑ h̊ pʒ
rno ad vltimũ. Naʒ etſi modui ſpẽs ⁊

oꝛdo videdt᷑ eè tria bõa.nõ tñ ſũt diuer

ſa p eẽntiaʒ.ᷣ dicũt tresↄpatioes eiuſ
deʒ boni. Matet etiã illud qð vltimo

querebat᷑.quare.ſ.culpa nõ eſt ĩ oibuſ

in q bus repitur modus ſpẽs ⁊ oꝛdo.qꝛ

nonè pꝛiuatio illoꝝ triũ ſᷣm ꝙ in eis cõ

ſiſtit gñalis rõ ueſtigij:⁊ ↄſiſtunt circa

oẽm creaturã:F̊ᷣ ꝓutaↄſiſtüt circa uolũ

tatem deliberatiua.

Ecundo queri

tur vtꝝ Htria p quodlibet pec⸗
catũ conꝛũpant eq̃liter!. Ct ꝙ ſic videt.

Pꝛĩo ꝑ Auguſ.i liꝰ de nã boni. Ubi

hec magna ſut:magnũ eſt bonum.vbi
pua puuʒ. ſᷣm hec tria attendit᷑ inten
tio ⁊ diminutio in oĩ bono.ꝗ ſi ideʒ bo
nũ non põteẽ maꝗ ⁊ min“ in ſeipſo ne

ceſſe ẽ ꝙ cũ iſta tria buant᷑ ꝙ equalrpᷣ/

nẽtur. Item iſta tria ſüt ueſtigiũ tri
nitas ſũme vbi ẽ pfecta equalitas ⁊ cõ
ſbalitas. ergo ſic h tria ſũt cõſbalia ꝙ
vnuz ſine alto eẽ non poõt. ſic etiã ſunt
equalia. q;tuʒ diminuit᷑ de vno.ncce
eſt tantü diminui de reli. Item H
tria puari nõ eſt niſi bonuũ puari.ſicut
pus oñſum eſt. ̊ in eodẽ ⁊ m idẽ non
eſt mag ⁊ min repire. ſi ꝑ ideʒ malũ
iſta tria puant᷑.neceſſe ẽ puari eq̃liter.
Aſteʒ q;to uolũtas pluſrecipita ðo
tanto eſt deo ſiłioꝛ.⁊ q;to ðᷣo ẽ ſiłioꝛ tã
to mag ad deũ tendit.ergo ncce eſt ꝙ
q;tum hbʒ de mõ tantũ hat de ſpẽ ⁊ oꝛ-
dine.et ſi S:neceſſe ẽ illa tria bõa p ma
lum puari eqliter. Sʒ. v ꝙ malü
pꝛĩcipaliter puet oꝛdinè. qi malicia ĩ
ope pꝛincipałrattendit᷑ penes ĩtentõiſ
deoꝛdinationẽ.& ſi pʒnes hanc pꝛinci/

patxrↄſiſtit oꝛdo.vr̃ J malu plus babe

at puare oꝛdineʒq; modũ uel ſpẽm.

Iteʒ modus ſpẽs ⁊ oꝛdo conñndentilt

trib, viʒ pᷣnitati vitati bõitati.j malũ
pꝛincipałr ⁊ plus aufert ð bonitate qᷓ;
auferat ð vnitate ⁊ ueritate.ꝗ ſi h tria
coꝛñdent illis tribs.vr̃ ꝙ nõ adimatur
iſta tria equakr. Item his tribo in q⸗
bus attendit᷑ rõ ueſtigij videlʒ modus
ſpẽs ⁊ oꝛdo:conꝛñdent illa tria in abuſ
attendit ro imagis. videlʒ mẽoꝛia ĩtel

ligẽetia ⁊ uolũtas.ſᷣ peccatũ cuʒ defoꝛ⸗

mat imaginẽ non defoꝛmatoẽs potẽ/

tias equałr. ĩmo pꝛincipali mag de
foꝛmatuolũtateʒ.ergo pi roe no coꝛnu/

pit equałr modũ ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ. ß̃ pꝛici
palius aufert oꝛdinẽ q́; modũ vtł ſpẽʒ.
Item peccatũ loquẽdo eẽntiatł᷑ ⁊ ꝓ
pꝛie defoꝛmitas c.ſ̊ omis defoꝛmitas
pncipałr dicit pᷣuatõnẽ foꝛme ſiue pul
chꝛitudis. ſpẽi. igit᷑ culpa nõ puat h
tria eq̃liter.ſᷣ pꝛĩcipałr pᷣuat ſpẽm.
Item malũ aliq mõ põt bñ oꝛdinari.ſi
cut diẽ Auguſ.in ench.ſᷣ nullo mopõt
ſpẽm hre ců ſit puatio.ergovidetꝙ in

malo mag fiat puatio ſpei q; oꝛdiſ.nõ
gfit pᷣuatio illoꝝ triũ eqliter. Item
non fit buatio ĩ aliq reſpectio niſi p pꝛi
uationè pus factã in aliqͥ abſoluto in

aliqd. aliqd enĩ p ſe ⁊ ꝓpe nec ẽ motuſ
