a vᷣtute ppe for̃fe. Itẽ oẽ qð nãlit mo⸗/
uet᷑ ad locũ aliquẽ ſi mouet᷑ ab illo loco
mouet᷑ pꝛet᷑ nãʒ.ꝗ ſi celũ mouet᷑ nalr ab
oꝛite ĩ occidẽs:ab occidète in oꝛiẽs nõ
regimur ꝑ nãm.ꝗ vr̃ ꝙ celü hẽat moto
rẽ aliũ q; foꝛmã ꝓpaʒ. Itẽ oẽ qð mo.
uet᷑ ꝓpa foꝛ mouet᷑ ppt᷑ ꝓpaʒ ĩdigẽtiã
nã eĩ foꝛ nõ mouʒ niſi ꝓpt aꝑpetitũ rei
q̃ nalr̃ indigʒ:ſᷣ celũ ſiẽ dicũt ici ⁊ phi ñ
mouet ppt indigẽtiã ppꝛiã.q̊ nõ mouet

a ꝓpa foꝛ nã. Itẽ oẽ qð mouetura

ꝓpa for̃a nãlr̃ mouẽte nũq; qeſcit niſi
violent ipo exñte ĩ eadẽ diſpoe:ł&ᷣ celuʒ
q́;tũ ad nãʒ ſue for̃e ſpꝑ erit ĩ eað diſpõe
autꝗq nõ mouet᷑ a ꝓpa foꝛ nã aut nũqᷓ;
qeſcit:xł ſi qeſcit niolent᷑ qeſcit.ſig celu
alñ qetabit᷑ ⁊ nõ violent᷑.qͥ motꝰei nõ ẽ
a vᷣtute fofe ĩtriſece. edð ꝙ ĩ bac
qðe due ſunt põnes ꝓbabiles ↄcoꝛdes
rõi ⁊ ſcripture pꝛet illã ttiã viã quã qda
phi poſuiſſe vidẽt᷑.ſ.ꝙ celi hꝛẽnt aias⁊
ꝙ celü eẽt magnũ aĩal:⁊ ꝙ mouẽtur a
ꝓpa for̃a ꝑfciua ſiẽ mouet᷑ aial.⁊ hanc
aiam motricè poſuerũt regi ⁊ dirigia
deo mediate ĩtlłntia.ſᷣ H̊ põ fl ẽ ⁊ erro⸗/
nea:ſic eĩ diẽ dam.celi ſũt iaĩati ⁊ ĩſen/
ſibiles. ⁊ ꝙ dicũt deuʒ alñn bñdicẽ:hoc ẽ

dẽm p ꝓſopopꝑeiã.⁊ iſta ẽ ↄueniẽs ſnia
ſcon. ⁊ iõ aug. retractat illud verbũ qð
viyxerat ĩ li.d& ĩmoꝛtalitate aĩe. mũdꝰ
Aiat. ſi aliqͥ ſcĩ videãt᷑ H dicẽ ſiẽ Jero.
ſuꝑ eccł.hoc totü itelligendũ evier

methaphoꝛice. nõ ſolũ aũt hec põ ẽ cõn
catholicos doctoꝛes:ſ̊ etiã cõtra phos
tractatoꝛes qͥ ponũt ꝙ ſba intellectuat
nõ vnit᷑ coꝛpi niſi medite vegetabili⁊

ſenſibili.⁊ ita ſi celũ ꝑficẽta ſba ſpuali:

hfr̃et ſentire ⁊ vegetari:⁊ ita nãlr̃ poſſʒ

coꝛũpi.⁊ ꝓpt᷑ hoc iſta põne oĩno eiecta
intiłndũ ẽ ꝙ duplex ẽ hic modus ſatis
catholicꝰ. Quidã eĩ dicũt ꝙ celũ mo⸗/

uet᷑ a ꝓpa for̃a H̊ mõ.celũ hbʒ qtitatẽ ⁊
figurã:⁊ p hãc ẽ ad motũ hile.hʒ nihil

ominꝰlucis pfectiõem ⁊ foꝛmã que int

cetas foꝛmas coꝛpales ẽ maxie actiua
⁊ quaſi viã medià tenẽs int᷑ for̃as ſpũa
les ⁊ coꝛpales.⁊ ꝑ virtutẽ huiꝰ foꝛ᷑ᷣmo
uẽtur coꝛpa celeſtia oꝛbicularit᷑ multo
ſufficiẽtiꝰq; elemẽta moueãt᷑ motu rẽo
nec opʒ ad motũ celiadhiberi miſteriũ
angli nel aĩe:ſic nec ad motũ cuiuſlibʒ
ełaris nẽ. Nec obſtat illd ꝙ mouẽs dʒ
eẽ aliud a mobili.q; ſicut aĩal ſᷣm aliud
ſui mouet:ſm aliud ſui eſt mobile.⁊ tñ
totũ ẽ mouẽs ⁊ mobile: ſic ⁊ in celo ĩtel
ligẽdũ ẽ ꝙ ẽ mobile p nam q;titatis ⁊ fi
gure:⁊ mouẽs ꝑ nãm ucis actiue:niſi
obſtat illud ꝙ recedit ab eodeʒ loco ad
quẽ mouet᷑.celũ enĩ ꝓpe nõ hʒ moueri
ad locũ: potiꝰcirca locũ:nec ps qͥ eſtĩ
oꝛiẽte mouet᷑ ad occidẽs:qꝛ illũ ſitũ in/
tẽdat det᷑iate: ſ̊ qꝛ intdit moueri oꝛbi⸗/
cularit᷑ qͥ ẽ mot ↄpetẽs ſue nẽ.vñ ſicut
dr in radio ꝙ pcedit ⁊ retrocedit ꝑ vᷣtu
tẽ ſuã cũ ſit repcuſſio ad aliqð coꝛꝰſplẽ
didũ.ſic ẽ in ꝓpõito.⁊ ꝑ hrñdẽt ad oès
obones:difficile tñ ẽ ſjm hac põeʒz ſuſti

nere quõ celũ mouet᷑a ppa for̃a ⁊ nãali:

⁊ illa pꝑmanẽte qᷣeſcat pꝛet᷑ violẽtiã.dif-
ficile ẽ eti intlłre quõ nõ moueat᷑ ꝓpt

ꝓpꝛia ĩdigẽtia ſi appetitille eſt in fora

intriſeca.⁊ iõ iſti ↄpellũt᷑ ad ̊ redire vt
Dicãt ꝙ ad motuʒ celi nõ ſuffiẽ vᷣtꝰ ꝓpe

forfe: ß ſił cũ ea reqrit fluxꝰdĩne potẽtie
m ꝙ celũ hʒ moueri ⁊ qeſcẽ. Sed tůũ

remanet qõ qd ſit ille fluxus.vtꝝ dicat
ꝗd creatũ ł increatũ.⁊ ſiue h dicat ſine
illud: nõẽ facile explicare qre deꝰ illuʒ
motũ exerceat ſine miſterio ſpuatł cre/

ature cu illis ſit natꝰↄuenire:nec iñn de

facili põt hoc ĩpꝛobari ſi qͥs hoc dicat q
defectũ iſtiꝰcreature coꝑalis veilt de

b ſemetipm fupplere: vt oſtedat ſe eſſe

deü celi ⁊ terre:⁊ ita dicat celũ moueri
vtute ppa ꝙ ſi aliqͥd deſit ſibi ad mouẽ

di ſufficiẽtiã ſuꝑpleat᷑ ab ipa vᷣtute diui

na.⁊ ſic ſuſtinẽdo hãc ppem:rnad oba

ſatis ẽ plana. Alia po põẽ ꝙ ðs mo
uet celũ mediante intlłntia creata:ſiue

mediate angło.⁊ H ↄpetebat oꝛdini quẽ

deſtituit vniuerſo.de qͥ diẽ aug.ſuꝑ
geñ.ad lit.ꝙ deusſic mũdũ oꝛdiauit vt
ſpm pficẽt oĩ coꝛpi.⁊ iõ ſic ↄgruũ ẽ ãge
los deputari ad mĩſteriũ hoĩm: ſic etiã

ↄgruũ ẽ ipos deputariad motũ ⁊ regi
mẽ celoꝝ:cũ i etiã miſtrt i viatoꝛi
⁊ dĩne ſbſeruiat maieſtati.⁊ H̊ͥ v augꝰ.
ſentire in.iij.de li.ar. loquẽs de ãgłica
nã de q̃ dicit ꝙ nõ ſua maieſtate ↄtinet
oĩa:ł̊ inherẽdo illi maieſtati et eiꝰ ĩpijs
deuotiſſime obtẽpàdo a qͥ ⁊ p quẽ:⁊ ĩqͥ
fcꝗ ſunt oĩa.⁊ H̊ po magnoꝝ ẽ ta in theo
logia q; in phia: qꝛ ↄcoꝛs pietati fidei⁊
rõi płiũ eẽ vr. ſiigit᷑ hac ponem ſuſtinẽ

velimꝰde facili pot ad oba ĩ ↄꝛiũ rñderi

Ad illq qð pᷣmo obꝛ ꝙ moille nãłẽ
dð ꝙꝙ motꝰille p ↄpatiõem ad pᷣmũ mo
bile:nãlis eẽ dr.quia nã eiꝰ ⁊ figura illi
motui ↄcoꝛdat:nec oʒ ꝙ oẽ qð ẽ nãle ſit
a pncipio intriſeco ſicuta tota cã:ß ſuf
ficit ꝙ virt intriſeca coopet᷑ vᷣtuti actie
Ald illud qð obꝛ de graui⁊ leui.dðᷣ
ꝙ ad motũ guis nõ ſufficit ſolũmõ gra

uitas ſiue q̃litas ꝓpa:ĩmo cocurrit vᷣtꝰ

loci attrahẽtis:⁊ virtꝰloci expellẽtis:et

virtꝰ coꝛpis.v. ꝓpt illa duo mouẽtia qꝗ
ponit phᷣus.ſ.gnans graue ⁊ leue:⁊ re⸗

mouẽs ꝓhibẽs.⁊ qꝛ Had motüũ celi non

pñt vcurre re:oʒ ꝙ ↄcurrat virt ſp ſat

ſye. Agd illud qð ob de vdiffuſioe lu

cis.dð ꝙ ille nõ ẽ motꝰlocalis:b magiſ

motus alteratõis.yvñ ſicut ignis põt ca

loꝛẽ ſuũ diffundere deoꝛſ:tamẽ virtute

ꝓpa nõ ſe mouet de loco in quo eſt. ſic
etiã in celeſti coꝛpe intelligẽdũ eſt eſſe.
Ald iltd qð obꝛ qꝙ ad ↄpletõem motꝰ

fac ꝙ aliqͥd moueat᷑ a pᷣncipio itriſeco.

dð ꝙ H̊ accidit.nõ enĩ ̊ eſt pꝓpt vnionẽ
motoꝛiſ ad mobile:ſ̊ ppt ſufficiẽtiã mo
toꝛis qui qè ẽ ſba ſpualis diſtãs a mã.
vñ diſtatia motoꝛis que qͥdè ẽ a mobili
⁊ ↄpletio moton:illa ẽ qͥ fac ad moton

nobüe
nobit
leitiſi⸗
inlfa.“
goͤdſi
ſaſpic⸗
ſamde
lüſe
Ozd
ino⸗
bilita
diut
golee
lehiorb
yftüc
Polinta
cealiad
Nes:
K
nü
moy
mio⸗
ſihen
ptit
rit
picti
eale
roit
cijbi
alien
röma
enibi
feceg⸗

füäte
dii Wer
ſdini
Nehdo
xrüti
win:ſren
morütte
Ttwiriatt
1erang.
Sdeiglin
ſne dinet
nncbins
nwcitſi
erzmnaci⸗
mitleui.ob
ſolünogee
cöruit
lereleigr
merkevertn⸗
utrt ſhin
tigen

½ 4 2
ezameRE

.* R
. e”,

r
H

pfectõem. boc autẽ multomagis repit

in motu celi ꝙ mouet᷑ ab anglo ſiue ab

intiłntia ſepata 'm ſbam vnita bm vir

tutè: q; ſi mouẽta ꝓpa fora. Ad iltd
qð obꝛ ꝙ nccariũ nõ pẽdet a volũtario
dð ꝙ ven ẽ de volütate vertibili. q;uis

aüt volütas agkłi ſit p naãm vtibilis:tñ pꝑ
gkam oĩo inuertibit efficit.· talẽ ſůam
intlłndũ ẽ eẽ motricè celi:q vt dic aug.

1

ſũme maieſtati incõtineti inhẽat pfcẽ.
⁊ ꝙ talis ſba ſit motrirx celi oñndit ipius
motꝰ nobilitas ⁊ vnifor̃itas ⁊ nccitas.·

oñdit nibilominꝰqes futura:cũ pfecta

erit ſupna ciuitaſ:ad quã fruẽdã finalf

oꝛdiĩat agłica miſtratio. Ad iltd qð
obꝛ cũ ſit vᷣtꝰfinite laxat᷑.dð ꝙ laxatiõʒ

nõ facit finitas:ſ ĩpꝛo poꝛtio mnotort ad

mobile:vel ꝛietat: łb ineptitudo ex pte
mobit. quoꝝ nullũẽ in ꝓpoſito.⁊ ſic pa
teãt qſita.p ̊ etia manifeſtat᷑ ea q dicũt

in lr̃a. Doſſʒ tñ aliqs dubitare de eo

qð diẽ ĩ lfa.deũ glaciali ſoliditate aqᷓ̊s
ſuſpẽdẽ. Ex H̊ eni vr̃ ſupponẽ qaq ille
ſunt de ſe poderoſe:⁊ ꝙ ibi teneãt᷑ ꝑ vio
lẽtia ſoliditab.qð ẽ ↄ oꝛdinẽ vnipᷣſitatis
Sʒ dð ad hqꝙ adqs illas ↄpat ſolidita⸗
ti:nõ ppt guitatẽ:łᷣ ꝓpt ↄtinuitatẽ ⁊ ſta

bilitatẽ.qꝛ ñ fluũt nec refluũt:nec deoꝛb

dñdut. Itẽ poſſʒ alies dubitãe de hoc
ꝙ diẽ aqs ſup ilła celũ mĩoꝛibgutris ⁊

leuioꝛib ꝰemanare vapoꝛibo. ſi ei h ven

. vr̃ tũc fifamẽtũ poꝛoſuʒ eẽ: cũ ꝑ illud
poſſint gutte aq emanare. vr etia illud

eẽè altabile ſi ſuſcipit pegrinas impſſio

nes. dð ad h ꝙ ñ yult dicẽ ꝙ aq mõ p
ſbtiliatõʒ calon piñſeat celü ſidereũ.qꝛ
nũq; illuc aſcẽderũt:ſᷣ p ↄpatiõem nẽ q

mõ vſq; ſuꝑ aerẽ eleuat aqs. vult qſia
mĩoꝛiarguẽ ꝙ dĩna vt'aqs s fifamẽtũ
ſine nẽ piudicio potuit coſtituẽ:cũ ĩ ſua

ptãte eẽt mag ⁊ magꝗ coꝛꝰ ſbtiliãe IYtẽ
qrit᷑ de iſta rõe qu reddit.nõ ẽ hic dẽʒ
vidit ðᷣs ꝙ eẽt bonũ.q; binariꝰpncipin
alteritatis:⁊ ſignũ diuiſiõis.vr ei iſta

rõ ita bñ eẽ ad oppoſitũ:ſie ad ꝓpoſitů.
ci binariꝰplaccedit ad vnitatẽ q; aliqᷣſ
aliꝰnüerus. Rñndẽdũ ẽ ad hoc ꝙ iſta

rõ magriẽ alle goꝛica: vera iñ eſt. cuis
eni binariꝰint nüeros min ab vnitate

recedat. pmo tñ bʒ rõem receſſus in ſe

ꝓpter hoc p ipm intelligit᷑ diuiſio ma
gis q; p alios nuüeros ⁊ receſſus ab vni
tate virtutis ⁊ pſcõis.A lia tñ rõ lr̃alis
eſt qu facit magiſter in hbiſtoꝛijs.qz?
die notat᷑ fca eẽ diſtictio aq̃ꝝ ab aquis.
que diſtictio ⁊ ſi inchoata fuit in =?fuit

tn ↄſummata in ʒvcũ dr.ↄgregẽtaque

in locũ vnũ.⁊ qꝛ diuina viſio ſigt aꝑpꝛo

batõem poſt pfectõeʒ. hĩc ẽ ꝙ ſcriptura

tacuit ⁊?die verbũ vidẽdi.

.Euitur dixit

deus. ↄgregẽt aque ĩ vnü locũ

Supꝛa egit magr de ꝓductòe inſenſi⸗
biliũ ↄtinẽtiũ. in hac ꝑte de ꝓductõe in
ſenſibiliũ ↄtẽtoꝛũ: ⁊ q;tũ ad hoc ſunt in

duplici dꝛia. Quedã eĩ intra celos cò/
tinent᷑ vot malia reſpectu gnãndaꝝ rerũ
ſicut ſunt elemẽta. Queda vero acẽnꝰ
ſicut ſunt celeſtia luminaria. IJdeo ps
iſta habet duas. In pma agit de diſtin
ctione celoꝛũ.in ſecũda de ꝓductiõe lu/
minariũ ibi.dixit deus fit luminaria.

Pꝛima pars babet duas. In pᷣma de

terminat veritatẽ. in ſecũda ſoluit du-
bitatiõem ibi.ſi autẽ querat᷑ vbi cògre/
gate ſunt aque. Siliter ſi ecũda ps pn⸗
cipalis habet duas. In bma ↄpat pꝛo
ductoem lumĩariũ oꝑibus alioꝛũ dieꝝ
In ſecũda vpo detiat ꝓpt qͥd ſint facta
ibi. que iõ fcã ſunt vt p illa illuſtret .

Et ſic duo ↄtinẽt᷑ in pte iſta. viz diſtin⸗
ctio ełoꝝ.t hec ſatis plana q́tũ ad pntẽ

mãam ptinet. Secũudũ aũt eſt foꝛmatio
luminariuz circa quod plura cocurrũt

dDubitabilia vt textuſ ſacre ſcrip.plane

intelligas.

.D intelligetia

prui ptis omiſſa diſtinctiõe ele
mento:ũ.Circa ꝓductiõem luminariũ
duo querunt. ꝛimũ eſt de ipis lumi
naribus per cõparatiõem ad coꝛpus in
quo locant᷑. Secũdũ eſt de ipis in cõ

5 „

paratõe ad ea in que opantur. Circa

pmü tria qrũt. pmo querit᷑ vtn luia/
ria poſita ſint in eodẽ coꝛꝑe ↄtinuo:an
in diuerſ. zvtꝝ moueat᷑ motu coꝛꝑis
tinẽtis:an motibo ꝓpis. ʒe rtꝝ mot“
ↄpetat alicui celo ſine ſtelliss

.Irca primũ ſic

pPcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ oĩa luiaria
celi locèt in vno coꝛpe ↄtinuo.Etꝙ ſic

p(f p tex.ſacre ſeripture qͥ dicit oĩa luia

ria in fĩamẽto poſita eẽ. HBe.i.fiat inqᷣt
luiaria in fiframẽto celi ᷣ. Itẽ h̊ vr

rõe.quecũq; coꝛha diſtĩguũt᷑ adinuicẽ
diſtiĩguũt᷑ aut foꝛ aut ſupficie: F coꝛpꝰ
celia luna vſq; ad celũ ſtellatũ eſt vni/

foꝛme.⁊ iterũ nõ ẽ coꝛpꝰhñs fiatã ſuꝑfi
ciẽ.SO ĩpoſſibile ẽ ipm hr̃e płitatè ſiue di
ſtinctoeʒ.igit᷑ oĩa luiaria ſita ſuntĩ eo/
qẽ coꝛpe. Itẽ ſi aliq̃ coꝛpa ſint diſti/

cta adinuicẽ ad motũ vniꝰnõ ſeq mot
alteriꝰ: ſ vltia ſpa mouʒ totũ qð infra

ipaʒ ẽ ab oꝛieète in occidẽs. neceſſe eſt
totã nam celeſtẽ eẽ vnũ coꝛpꝰcõtinuũ.
Itẽ ſiẽ aues ſunt ꝓducte adoꝛnatũ
geris:ita luiaria ad oꝛnatu celi:ß vnũ ẽ
coꝛp aeris qð oꝛnat᷑ oĩbꝰauibo. pi rõe
vnũ ẽ coꝛpꝰceliqð oꝛnat᷑ oĩbꝰluĩaribꝰ.
Adq oxpoſitũ arguit ſic.nũerꝰvenitĩ
coꝛpibꝰeiuſdẽ nẽ ex diuiſiõe ↄtinui:ſeq
oꝛbes pla netaꝝ dr eẽ.pij.tã a nãlibꝰq; a
mathematicis dicũt᷑.gꝗſunt diſcõtinui.
igit luiaria celi nõ ſũt i eoð coꝛotinuo
Itẽ ĩpoſſibile ẽ duo coꝛꝑa q̃ monet

dipᷣſis oĩo ⁊ diſpatis motibꝰſᷣim ſuũ to

tũ eẽ ↄtinua:ſ oꝛbes planetaꝝ ſiẽ dicũt
aſtronomi mouet᷑ vltima ſpera.g ĩpoſ
ſibile ẽ adinuicè ↄtinuari. Itẽ dam.

in nũeratiõe celoꝝ diſtiguit ce.vij.pla⸗-

netaꝝ a celo ſtellaꝝ: ſ ̊ nõ eet ſi coꝛpꝰ
iltd in qͥ ſunt planete ⁊ ſtelle eẽt ↄtinnũ
SX. IYtsé ſioĩa luiaeent i firameto
poſita ita ꝙ ĩ vno coꝛpe ↄtinuo:tüc oĩo
eent ſtelle fixe ⁊ nulle erratice. ſig alie
vñr fixe:alie erratice vr ꝙ poſite ſunt ĩ
aliq alio coꝛt. Jux H̊ qrit᷑ qre ᷣs płes
feẽ ſtellas q; facet planetas:ſiue quare
ples ſunt ſtelle fixe q; erratice. e?
ad pdcòꝝ intitnti ẽ nõndũ ꝙ bᷣm cõem
opioeʒ loquẽtiũ circa hãc maʒz:ſiue nã-
liũ ſiue mathematicoꝝ:luĩaria locãt᷑ in
diuerb oꝛbib. H aut diſtictio ſiue diuer

ſitas oꝛbiũ ſʒ meliꝰĩtlintes nõ venit ex

viſtictõne for̃aꝝ:ſiẽ diſtiguũt aer ⁊ aq̃

nec veit ex diſcötinuatone ſ̃ upficiei: ſiẽ
diſtiguitur lapis lapide: ſed venit ex

diuerſitate motuũ. viuerſitas aũt mo⸗
tuũ nõ tollit ↄtinuitatẽ ĩ eo ẽ ſbᷣtile ?
ad motũ hĩle. ſicẽ maifeſte appʒiĩ aqua

quõ ſᷣm diuerſas ſni ptes:ad diuerſas

mouet pões.⁊ ſiliter in aere:ex ̊ tñ nõ
diſcõtinuat᷑.ſᷣm hac igit põeʒ dð ẽ luĩa
ria celi poſita eſſe ĩ płibꝰ oꝛbib.ĩ coꝛpe
tñ vno ↄtinuo qð ſcriptura vocat noie

fir̃améti. ⁊ iõ dic oĩa luĩaria poſita eè ĩ
fit̃amẽto celi.vñ rões ad hac ptẽ indu⸗

cte ſunt ↄcedẽde. Ad iltqg qð obꝛ ꝙ
nũerẽ ex vĩſiõe ↄtinui.dð ꝙ verü ẽ de

illo nũero ĩ q numerãt᷑ coꝛeiuſdẽ nẽ in

gne entiũ:pᷣ nõẽ veꝝ de nũero qͥ nũerat

in gñne mobiliüu.ad hüc igit᷑ nüeꝝ faciẽ-

qũ ſuffiẽ ſola motuũ diſtĩctio.⁊ ſic eſt ĩ
ꝓpoſito. Ad iltd qð obꝛ ꝙ oꝛbes pla
netauꝝ mouẽt ↄꝛijs motib ſpere vltie:g
diſcòtinuat᷑.dð ꝙ nõ ſeqͥł.hᷣ ei nõ babʒ
pitatẽ niſi in coꝛpe ſolido.ĩ coꝛpe eĩ ſſ⸗
tili ⁊ raro ſiẽ ẽ aq ⁊ aer: maifeſtã hʒ ĩſtã
ti. in his eĩ diſtictio põt venire a vᷣtute
moton ſalua ↄtinuitate mobił ppt hoc
ꝙẽ maxĩe obediẽs motoꝛi:nec hnt ſuꝑ
ficiẽ ſic tiatã ſiẽ hñt coꝛpa ſolida.⁊ illa
pʒ plãe cũ duo vẽti oppoſiti ꝑflatĩ aera
ita ꝙ vn?deſuꝑ:⁊ alt deſbᷣter. Ad iltd
qð obꝛ de dam.qꝙ celũ planetaꝝ diſtin
guit᷑ a fifamto.dð ꝙ diſtictio celoꝝ plꝰ
attẽdit᷑ ſʒ dipſitatẽ ꝓpaʒ ⁊ motuũ q; at
tẽgat᷑ ſʒ diſcõtinuatõʒ coꝛpũ:lʒ ntroq;
mõ poſſit attẽdi.pñ ⁊ rabanꝰi diſtictiõe
celoꝝ celũ ſidereũ ⁊ celũ plaetaꝝ ſb eo/
dẽ celo ↄph'dit. Ad iltd qð obꝛ ꝙ ſi
plaete ſũt ĩ fifamto ñ ſũt ſtelle erratice

dð ꝙ ñ ſeqͥ q; ĩ eoð coꝛꝑe pñt ↄtẽèta di⸗

uer ſimode collocari:ita ꝙ vnũ alligat᷑
inſepabtr:reliquũ no mime.⁊ ſtelle di⸗

cüft᷑ fixe ĩmediate poite i.viij.ſpa cuius

motu mouẽt᷑.plete vᷣo ſüt in coꝛꝑibꝰ q
mouẽt motu alio.iõ aſpectui nr̃o erra-
tice vidẽt᷑ dũ q̊ viã ſupioꝛis oꝛbᷣ incedũt
Ad iltq qð qrit᷑ ĩ vltia ſpa luiaꝰpła
poſuit ðs.ad H̊ aſſiẽt phᷣs tres rõnes.t
pꝰrõẽ ꝙ ſpa octaua maxiĩe ẽ eè vite in/

ferioꝝ p ceten ſpis.⁊ ̊ nõ põt eẽ niſi ꝑ

viuerſuʒ lumẽ in diuerſis ſtellis.⁊rõ
qꝛ na tẽpauit vt daret ĩferioꝛibꝰſperiſ
que plures habet motus ſtella vnaʒ: ⁊

ſuꝑioꝛi q; hʒ paucioꝛes: ſtellas multas

lnn⸗
obibei
ſtobis
nong⸗b
ſofitate
bablio
ſokirat
ao
nkrir
MkaiF

sſ.
ligue
roven
uiarun
niinil⸗
poocop
eaneſiu
Ptfac⸗
Difficul
ideh
rin⸗/
motit
ſvore
rqſin
futui
nouch
Nanfreſe
bieleuati
lneroc⸗
od'n
Mordp
hae⸗
üpen
concel
uen
ſoͤdefe
gueſun
Wogene
nnr
inc
ſed iſ
pelt
turm
ſperg
ergot
in ſye
hullͤ

Usditn
Dgnried
euſcenen
Eroqnöerii
motſceſi
golkesie
erylieg
Zanodad
ickäſb⸗
nenieafar
enpditn
or
oig
ührmo
idiſticioe
enn be⸗
aöchig
aleenance
ne tſteleni

icfoen⸗
UE R VV .
„ *
„ acet
1S Mve⸗

. 1. etA
ſosi e
, 2 „

7
5E
rie eW!
4 l „
. 4

ertia veroðè qꝛ moxifluita ſupioꝛib

oꝛbibi inferioꝛes.qꝛ ̊ dʒ eẽ pdnãntia
vt oꝛbis ille ceteris pcellẽt ĩferioꝛibꝰqͥs
mouʒ:habũdauit ĩ coꝛpũ luiariũ multi
for̃itate. Ont᷑ has aſũt media rõ vr̃ eẽ ꝓp
babilioꝛ in q̃ onñdit᷑ dina ſapia q multi⸗/
for̃itate ad vnitatẽ redirʒ.⁊ iõ illi ſpe q̃

pl“ accedit ad vnifor̃itatẽ motus dedit

młtitudinẽ coꝛpũ.illis o q hñt motuũ
młtifor̃itatẽ dedit luĩariũ vnitatẽ.

⸗ Ecundo queri
tur ntꝝ luiaria moueat᷑ in oꝛbi
bus ſuis motibo ꝓpis. Etꝙ ſic vr.aueſ

ei que ſunt ad oꝛnatu aeris motu ꝓpo

mouet in illo:⁊ piſces in aqs.ꝗͥ ⁊ pi rõe
luĩaria in celis. Itẽ mot oꝛbiũ nõ po
nit᷑ niſi ꝓpt᷑ motus luĩarii.qꝛ circũſcri
pto coꝛꝑe de ſe eqlr̃ hñt influẽ ſiue mo

ueankt ſiue ſtent.ſᷣ nã nõ fac ꝑ plura qð

põt facẽ ꝑ paucioꝛa: nec facit cũ maioꝛi
difficultate qð põt facẽ cuʒ minoꝛi.ſiqᷓ
idẽ fac motꝰſiderl qð fac motꝰtotiꝰoꝛbᷣ
vr nẽ ↄſonũ ponẽ ꝙ ſtelle mouest ꝓpiſ
motib. Itẽ ſi luiaria mouẽnt᷑ motu
ſuoꝝ oꝛbiũ cũ moueat᷑ motibꝰdiſpatis
⁊ q̃ſi in oꝑpoſitũ celo ſtellato.tũc vr̃ ꝙ
fiat ibi obuiatio ⁊ retardatio cũ illud in
q mouẽt ſit vnũ coꝛpus ↄtinuũ. Itẽ
manifeſte videmad oculũ in planetis
eẽ eleuatiões ⁊ depſſiões ⁊ ꝓgreſſiões
⁊ retrogdatões:ꝑ nõ poſſʒ eẽ niſi ꝓpis
motibꝰmoueri hẽant.ꝗ̊ . Sed 3. ſi
motibo ꝓpis mouẽt᷑ planete. g vel duo
coꝛpa erũut in eodẽ: vel ncce è eẽ vacuã
viã ꝑ qua traſit planeta: vel neceſſe eſt
coꝛꝰceli rarefieri ⁊ ita conũpi:ſᷣ qðᷣlibʒ
hoꝛũ eſt manifeſte ĩpoſſibile. Itẽ nã
nõ deficit in neceſſarijs maxie circa ea
que ſunt in ipa nobilioꝛa. ſiin hiſ que

mouent᷑ ꝓpꝛio motu ꝓuidit inſtrumta

vtpote pedes ⁊ alas vel pẽnas.videt᷑ q
in celeſtibꝰcoꝛpoꝛibꝰdebuerit dare iſta
ſed iſta nõ habet ſicut patet ad ſenſum
ᷓ vel natura in eis deficit: vł nõ mouẽ
tur motibo ꝓpis. Itẽ ſtelle ĩ octaua
ſpera nõ mouent niſi motu illius ſpere.
ergo ſi ita collocat᷑ vnuſquiſq; planeta

in ſuo oꝛbe ſicut ſtelle in.viij.ſpa. vf p

õ ðð ”cü

Itſtem ſi luĩaria aliqua mouẽt᷑ motu

ꝓpꝛio ad faciẽdũ pꝓgreſſiõem vłretro/

gradatoem:ĩpoſſibile eſt motũ celi eſſe
vnifoꝛmẽ.ſi & mot eſt vnifoꝛmis ⁊ ppe

tuus videt᷑ ꝙ nibil ſit planetas moueri
motibo ꝓpꝛijs:⁊ alñ retrocedere aln ꝓ·

gredi. Rndeèdu ꝙ de hac qõe ↄtrouer⸗

ſia fuit int᷑ nales ⁊ mathematicos. ma⸗/

thematici aũt maxie cõſiderates appa-

rẽtiã vt illa poſſent ſaluare ſi᷑ cũ motꝰ
ppetuitate ⁊ vnifor̃itate poſuerũt ecen

tricos ⁊ epicyclos ⁊ planetas moueri
motibo ꝓpꝛijs in epicyclis.⁊ ſm hoc ſal

unata mot vnifor̃itate alñ ↄtigit plane
tã depmi:aliqñn eleuari ſᷣm motũ ipius
planete ĩ epicyclo:⁊ epicycli ĩ ecẽtrico:
⁊ ecẽtrici circa cẽtrũ ꝓpꝛiũ qð eſt extra
cẽtrũ mũdi. Ad obiectiõem autẽ nã⸗

liuʒz de coꝛpis illiꝰcõtinuitate reſpõdẽt

diuerſimode dicẽtes ꝙ nõ eſt incoueni

ens ſi coꝛpeillud ſcindit᷑ motu planete.

quia eſt nature ignee. Alij dicuntꝗꝙ
coꝛpꝰillud nõ ſcindit᷑ ⁊ planete ptñſeut
coꝛpus enĩ luĩs ſil põt eẽ cù alio coꝛꝑe.
MWoſitio vero naturaliũ ẽ ſicut An.

X cõmẽtatoꝛis ꝙ planete nõ mouẽt᷑ niſi

motu ſuoꝛũ oꝛbiũ ſicut clauꝰtix in rota
mouet᷑ motu rote nõ ꝓpꝛio.⁊ hoc ponũt
ꝓpter illiꝰcoꝛpis ĩcoꝛuptibilitatẽ ꝓpt᷑
quã non põt ſcidi:nec trãſitũ pᷣbere alij
coꝛpi. Ponũt etiã centrũ eſſe idẽ oꝛbiũ
ſupioꝛũ ⁊ inferioꝛũ.ſcilicʒ centrũ mũdi
ꝓpter rotũditatẽ perfectã oꝛbiũ ipoꝝ qꝗʒ
circulariter mouent᷑: ita ꝙ vnus nõ ſb

intrat alterũ. Ponüt etia cu hoc maio

rẽ ⁊ mĩoꝛẽ velocitatẽ in oꝛbibo:⁊ ex hoc

bfe mõ retrogdatões:mõ ꝓgreſſiões.
quia cũ vnũ coꝛpus multu pꝛecedital/
terũ ſua velocitate alterũ retrocedere

Et hec omnia vident᷑ valde cõſona rõi.
et ideo licet poſitio mathematicoꝛũ ſᷣm
iudiciũ ſenſuũ videat᷑ eſſe verioꝛ.quia
ſm illã viam pꝛocedẽdo ⁊ iudicado nõ
fallunt᷑ circa motus coꝛpoꝛũ ſupꝑerioꝛũ.

ſm rè tamẽ nõ opoꝛtʒ eſie verius.quia

falſuʒ eſt frequẽter via inueniẽdi verũ

ſed rationabilius videtur pꝛocedere ?

ponere naturalis philoſophus.ideo ſi
illa poſitiõem ſuſtinere velimus poteſt

2—2

reſpoderi ad ea que obiciũt in oppoſitũ

Ad illud enĩ qð obꝛqꝙ aues inaere

⁊ piſces in aqͥs motibippis mouẽtur.
dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile. qa ta aer q; aq̃ ſunt
coꝛpa que pnt rarefieri ⁊ ↄ-dẽſari. Et
pterea iſta elemẽta nõ ſunt ſic nata mo
ueri vt coꝛpa que ad eoꝝ oꝛnatũ ſpectät
ipoꝝ motu ſufficiẽter poſſint tũſmutãi

localiter ſm ꝙ exigit decoꝛ vniuerſi.
Pꝛetẽa ipis aĩalibꝰppꝑetit mot ꝓgreſ

ſiuꝰ ꝓpter ſui indigẽtiã:⁊ ꝙ eſt aſſequẽ

dũ aliqð delectabile.⁊ hoc in luiaribuſ

celi nec ↄꝑetere põt nec dʒ. Ad illud

qð obꝛ ꝙ motꝰoꝛbiũ ẽ ꝓpter motꝰ luia⸗
riũ.dð ꝙ veꝝ c.tñ ex hoc nõ ſequit᷑ꝙ ſo
la luia debeat moueri.nõ enĩ ſic ſaluat

integritas coꝛpis.p.ſi ſtelle mouẽt᷑ mo

tibus ꝓpis:ſicut ſi moueãt᷑ oꝛbibꝰſuis.

quia ibi ꝑ talẽ motũů coꝛpeũ celeſtiũ nõ

ſit aliqua mutatio de loco ad locũ ſʒ to

talitatẽ mobilis circa locũ:nec alicuiꝰ

coꝛpis diuiſio.⁊ hoc totũ ꝑpfectio ⁊ ĩcoꝛ
ruptibilitas celi exigebat. Ad illud
quod obicit᷑ ꝙ ſi moueret᷑ motu oꝛbiuʒ.
videt᷑ ꝙ ſit retardatio ⁊ obuiatio.dð ꝙ;
nõ eſt obuiatio niſi quando directe ſᷣm
lineã eandẽ coꝛpa mouẽtia ſibi obuiãt.
hoc autẽ non eſt ſic.qꝛ oꝛbes inferioꝛes
ſunt ſub ſuꝑioꝛib.ideo motus eoꝝ eis
non repugnat:nec cti retardat ꝓpter
maximã mobitł᷑ ad motoꝛis obedientiã.
Ad illud autẽ qð obᷣꝛ de illis retro/
Sdationibꝰ ⁊ ꝓgreſſiõibi.dð ꝙ ſiẽ tactũ
eſt ꝙ ⁊ ſi videat᷑ fieri ad ſenſum:hoc nõ
eſt niſi p maioꝛè ⁊ mĩoꝛẽ velocitatẽ ipo
rũ oꝛbiũ:quã ſi quis bene ſciret hac via
vnica poſſet ſaluare illud:ad qð ſaluã/

dũ mathematici ponũt circuloꝝ ⁊ cẽtro
rũ multitudinẽ:ſed hoc ad aliam ſcien-

tiam ſpectat.

Ertio queritur

vtꝝ conueniat alicui oꝛbi mo/
uerſabſq; ſtellis. Et ꝙ non vr.qꝛ celũ

empireũ ponit᷑a ſanctis ĩmobile ꝓpter
ſui vnifoꝛmitatẽ: ſ celũ qð carʒ ſtellis
eſt vnifoꝛme. ergo nullũ celũ qð caret
ſtellis:eſt mobile. Itẽ vbicũq; ẽ mo⸗

tus ibi eſt cõtinuitas ⁊ nariatio:ſed cõ⸗/

tinuitas que eſt in motu è a ↄtinuitate

magnitudinis. ergo pari rõe pariatio

motus ẽ a varietate mobilis:ſ̊ coꝛpus

celeſte quod caret ſtellis:nõ hʒ in ſuis

motibꝰvarietatẽ.ꝗ̊ nec mutabilitatem.

Itẽ omis moteſt ꝓpter aliqu indi
gentia ſupplendã vel in ipo mobili vel

in aliquo inferioꝛi: ſed celu quod caret
ſtellis nõ põt moueri ꝓpter ſui indigẽ⸗

tiã cũ nulla in motu illo eius indigetia
cõpleat᷑: nec ꝓpter ſuꝑplẽdà indigẽtia
in inferioꝛibꝰ.quia ita bene influit qui⸗
eſcẽdo ſicut mouẽdo ⁊ vnifoꝛmit᷑.ergo
videt᷑ ꝙ nullo modo abſq; ſtellis celeſti
coꝛpi moueri còpetat. Ité motceli
eſt pfectiſſimꝰomniũ motuũ:⁊ ideo eſt
omniũ motuũ regula.ergo ſi ꝑ motuʒ
mẽſurant᷑ omĩa que ſunt in genere illo
aĩa mẽſurat oẽs mot pꝑ motũ pᷣmi mo⸗
bilis.& mot pᷣmi mobilis maxie notꝰẽ
ipiaĩe:ſ nullꝰcoꝛpis motꝰẽ not ipi aĩe
niſi qð hẽat aliqð luiare.qꝛ ñ dephedit

motꝰoꝛbis niſi ꝑ motũ luĩaris.g videt

ñ ſit poſſibile aliquẽ oꝛbẽ moueri qui
caret oĩ luiari:peipue cũ motus lateat
ſenſ̃ nr̃m: ⁊ ſacra ſcriptura vnifoꝛmis
oꝛbis reticeat motũ.⁊ ſic vr̃ꝙ ponẽ ali⸗/
quẽ oꝛbẽ moueri ſupᷣ firfamẽtü quod eſt
oculis nrĩs cõſpicuũ:ſit temerariüu.
otra oĩs mititudo reducit᷑ ad vni-
tatẽ.ꝗ̊ͥ mot'coꝛpiſ młtifor̃is reducit᷑ ad
motũu coꝛpis vnifor̃is:ſᷣ vnifoꝛme nõ ẽ
qð caret oĩ luĩari.ꝗ vr ꝙ vltra iſtos oꝛ/
bes in quibſunt luĩaria ſit aliqꝰ mobi
le celũ. Itẽ motille qui ẽ mẽſa oĩm
motuũ eſt ille qui ẽ ab oꝛiẽte in occidẽs
p accidẽs qð eſt mot diei nalis effciuꝰ
7 ↄplet.xxiiij.hoꝛas.ſ̊ dies nał oĩ tꝑe ẽ
vnifoꝛmis.ꝗ iſte motus.g mobile. c.
Itẽ ſi eſt recta oꝛdĩatio medij ad ex.
trema:ncce eſt mediũ ꝑticipare quodã
modo nãm vtriuſq; extremi:ſed celum
criſtallinũ ẽ mediũ int ẽpireũ ⁊ firfamẽ

tũ:cũ ̊ ẽpireũ ſit vnifor̃e ⁊ imobile:et

fir̃amẽtũ ſit młtifor̃e ⁊ mobte vr ꝙ cri/
ſtallinũ ſit aut mitifor̃e ⁊ ĩimobile:aut
vnifor̃e ⁊ mobile:ſ̊ mitifor̃e ⁊ ĩmobile
eẽ ñ põt cũ varietaſ mobit diſponat ad
motũu. ncce ẽ ꝙ ſit vniſor̃e ⁊ mobile.
Iteʒ qñcũq; aliq̃ plura ↄcurrũt ad
ↄſtõem alicuiꝰncce ẽ per virtutẽ alicniꝰ
illa ↄiũgi.ergo quadocũq; pta mobilia

Nrn
ſfuet
mifon
ſellaen
ggbist
ſceee
gonte
ſofita
Ptit
1.
lü⸗
eñ
loig
tic
eni
jaula
nic
gpptnd
Rpicut
Nceli.
celi mon
farieran
niradc
cd
nerüte
ipmm
Ppbe
celipt
aucte /
prei
cenij
nöb ſuf
tintilas
ſunier
ſictoce
Luͤn⸗
Nl
nop⸗
NNein
accep
pyhce
luis;
eſtyr
1 mot
Pot.
mot“
coꝛpi⸗
uaan
bilf:g
ſeſtie

znſ⸗
nhiinn.
R
Wmürel
e
Detänrt
eninnnn
nimün
Plells eleh

Arnorad

miͦ tweoeſt
oſionon;
ngenereile
wüpmind⸗
Spiendri

Lincrhhii

uteN
ginnt
mianene
tiigdn
ninenen
nnos
giszfin
S
o in⸗
Nunmn an
Pfritfin
ttinobt
nobleyit
Tinoni
ſoietinn
büloiſpen
ofel.
muna
uinau

aↄeurrũt ad effectũ vnũ ↄfoꝛmẽ p ſuam
influẽtia:ncce ẽ q iũgat᷑ p alicꝰmobilis
vnifoꝛmitatẽ.ſi ergo virtuſ planetaꝝ ⁊

ſtellaꝝ ↄcurratad ꝓductiõeʒ effectuũu
in his inferioꝛibꝰſᷣm quad ofor̃itateʒ:
ncce ẽ vltra illa eè aliqdð mobte p qð iũn

gant᷑ qð qdẽ héat in toto ⁊ in ptib vni⸗
for̃itatẽ.⁊ ita alicui oꝛbi abſq; ſtellis cõ

petit moueri.Eſt igit᷑ qõ qͥd ſit ille oꝛbiſ

7 p quã nam ↄpetit ei moueri.ſi eĩ qꝛ ce/

lũ ẽ X.ꝗẽpireu erit moblłe:ᷣ qꝛ celuqð

E nõ tm ↄtinẽs:ſᷣ etiã ↄtẽtũ.obꝛ tũc de ce
lo igneo ⁊ ethereo qͥ qẽ ↄtinẽt ⁊ ↄtinẽt᷑
⁊ tũc nõ mouẽt᷑ oꝛbicularit. Jux᷑ hoc
querit᷑ de ſufficiẽtia ⁊ nüero celoꝝ.⁊ cũ
nã celeſtis diſtiguat᷑ ab ełari: quõ aliq̃ᷓ
dꝛĩeſceloꝝ ſumut ꝑenes ela.ſitu dicas

ꝙ ꝓpt nam pſpicni in eis reptã:tũc cuʒ

pſpicuitas ſit in aqua:ełm aque debẽt

dici celꝗ. NB? dð ꝙ eſt ponẽ aliquod

celũ moueri qð carʒ luiariũ ⁊ ſtellarũ

varietate. ⁊ h̊ ẽ celũ aqueũ ſiue criſtalli

nũ:ad cuiꝰcognẽ ⁊ ſi pauci phi puener̃t

qꝛ coꝛpꝰilłid latz ſenſ.rõcinãdo tñ pue
nerũt aliꝗ.⁊ illi qui puenerũt poſuerüt
ipm moueri ſiẽ qdã aſtronomi niſi ſũt

Hꝓbare.cõit᷑ tñ ad coònẽ exñtie huius
celi puenerũt omẽs rectoꝛes catholici
aucte ſacre ſcripture diĩnitilluſtrati.q
ipi exñntiã expſſe declarat:motũ tñ eiꝰ
Eqͥetẽ ñ explicat.ſ̊ doctoꝛes theologie
rõibꝰſuffulti cõit᷑ ponũt ilłd celũ mouẽi
⁊ int᷑ illas rões potiſſima eſt illa rõ que
ſumit᷑ ex pfectiõe vniuerſi:ex q̃ etiã di/
ſtictio celoꝝ ⁊ nüerꝰrõbłr põtĩueſtigãi
Et h̊ pʒ ſic.celũ eĩ de ſua cõiacceptiõe
Dicit aliquã nãz pſpicuã ⁊ ↄtẽtã.de ſua

Hp̈o ꝓpa acceptõe nomiat nam pſpicuã

ↄtẽtiuã ſupꝛa ↄꝛietatẽ eleuatã.ſᷣm pᷣma
acceptõem celoꝝ diſtĩguũta Rabano

vij.celi.nã eni pſpicua ⁊ cõtẽtia:aut eſt
luis datiua aut receptĩa.ſi ẽ datia:aut
eſt vnifoꝛmis nõ mota:autẽ vnifoffis

⁊ mota.⁊ ſic criſtallinũ q̃rta dꝛia eẽ nõ
põt.ſ.ꝙ ſit młtifoꝛmis ⁊ mota ꝓpt h̊ q

mot ẽ paſſio ↄns nalr̃᷑ ad mitifor̃itatẽ
coꝛpis.ſi aũt nã pſpicua ẽ luis recepti

ua:aut ſepabir aut inſepabłr.ſi ĩſepa/
bilr̃: aut ſᷣm circulũ ſupioris ſupficiei

vt eſt igneũ: aut ſᷣm circuluʒ inferioꝛis

ſupficieiĩ quo cõicat aeri.⁊ tũc olipiũ
qð quidem dicit᷑ olimpiũ ꝓpter olimpi
mõtis appꝛoximatõem.ſiautẽ eſt rece/

ptinuũ ſe pabir ſicut ẽ aer qui illuiat᷑ ex

pſentia lumioſi coꝛpis:⁊ obtenebꝛat᷑ ex
eiꝰabſentia.⁊ hoc duptr: aut ſᷣm ſuꝑpio
rẽ ptẽ.⁊ ſic eſt ethereũ:aut ſᷣm inferioꝛẽ

ſic eſt aereũ.⁊ in hac diſtictõe phen⸗/

dqunt᷑ oĩia coꝛpa mũdi pter terra ⁊ aquã

terra enĩ nõ põt ↄphendi noĩe celi.quia

caret t pſpicuitate q́; ambièdi capaci⸗
tate.aqua autẽ ſiłiter caret.quia q́;uis
ha beat pſpicuitatẽ:nõ tñ ambit vndiq;
ſic ex iſta ſufficiẽtia celoꝛũ in qua oſtẽ
dit᷑ ſapiẽtia cõditoꝛis ⁊ ꝑfectio vniuer⸗
ſitatis:manifeſte apꝑpʒ ꝙ opꝑʒ ponẽ ali/
quẽ oꝛbẽ ſine lumiariũ multifoꝛmitate
moueri.⁊ illud ꝓpe dð ẽ pmũ mobie.pᷣ

autẽ diſtinctio ⁊ ſufficiẽtia ſumpta eſt

ſᷣm enumeratõnem Rabani qui celos
numerat ſᷣm cõem acceptõem celi ꝓut
noĩat nãm pſpicuã ⁊ ↄtẽtiu.ſic eni ↄp
hendit natura celeſtẽ ꝓpe dictã ⁊ etarẽ
licet nõ oẽm.ſi autẽ celũ ꝓpe dicat᷑ na-
tura celeſtis ſcʒ natura pſpicua vndiq;
cõtentiua:ſic diſtiguit᷑a quibuſdã phi⸗
loſophis p.viij.oꝛbes qui dixerũt.vii.

ſpera vltimã. Alij aut ampliꝰillumiati

hac mẽ vltra.viij.ſperã poſuerũt nonã
Tertij pfecte illumiati venerũt ad ꝑfe
ctã oꝛbiũ diſtinctiõem vt ponerẽt deci-
mã ſperã in qua eſt quies ⁊ vita ſempi‚/
terna.videlicet celũ empireũ.de quo⁊
ſiaug.vix aut nunq; loquat Beda tñ
Rabanipm eſſe expſſe teſtant᷑. hoꝛũ
autẽ numerũ ⁊ ſufficiẽti poſſumus ſu

mere ſic. Biſtinctio eni celoꝛu auteſt

p diuerſitatẽ ꝓpꝛiarũ foꝛmarũ:aut per
diſtinctõem motuũ ⁊ luminariũ contẽ⸗
toꝛũ.ſi per diuerſitatẽ foꝛmarũ:ſic diſtĩ
guimus tres celos.aut enĩ viget in eo
natura perfecte luminoſitatis.et ſic eſt
habile ad ſtatũ gloꝛie:ideo quietũ.⁊ ſic

eſt empireũ.aut viget in eo natura pxxr

fecte pſpicuitatis:⁊ effectiue frigidita
tis.⁊ ſic eſt criſtallinũ ſiue aqueũ quod

quidẽ facit ad ↄſeruatõeʒ reꝝ coꝛpaliũ
2 ideo habile ẽ ad motũ.aut viget in eo

natura pſpicuitatis vel luminoſitatis
⁊ effectie caliditatis.⁊ ſic ẽ celu ſideren

quod quidè facit ad tũſmutatõeʒ rerũ
inferioꝛu.ideo eſt multifoꝛme ⁊ mobile
Si vero fiat diſtĩctio celoꝛũ penes di⸗
ſtinctionẽ luiariũ:ſic eſt diſtictio oꝛbiũ

aut enĩ oꝛbis ↄtinet multitudinèẽ ſideꝝ

aut vnitatẽ.ſi multitudinẽ:ſic eſt celuʒ
ſtellatũ.ſi vnitatẽ:cuʒ.vij.ſint planete
m ꝙ regit vniuerſitas tpũ in quo.pij.
dieꝝ claudit.vij.ſũt oꝛbes.⁊ ſic ʒ vcelũ
ſua vnifoꝛmitate cõtinet.piij.ſpas ſiue
oꝛbes:⁊ duo ſunt pcedẽteſ.⁊ ita ſũnt.x.
vt ſic pfectiõi ptiũ vniuerſi rñdeãat etiã
pfecti numeri.ſ.denarij. Ex pdictis
igit᷑ patet ꝙ qualitercũq; ſumat᷑ ſuffici

entia celoꝝ ſiue ſub ꝓpꝛia appellatõne

celi ſiue cõiter ponere ẽ celũ criſtallinũ

moueri qð quidẽ caret ſtellis. Et iõ

ad queſtiõem oppoſitã reſpõdẽdũ eſt ꝙ
abſq; ſtellis põt aliquis oꝛbis moueri.
ſcʒ celũ aqueũ quod eſt pᷣmũ mobile et
quod vnifoꝛmiter mouet᷑ ab oꝛiente in
oꝛiens ⁊ per occidens:⁊ illiꝰ virtute tra
hit᷑ firma mẽtuʒ:⁊ oẽs oꝛbes inferioꝛes
vt vno die naturali.ſcʒ p ſpaciü.xxiiij.
hoꝛarũ ab oꝛiẽte in oꝛiẽs reſoluat᷑ q́uis
noſtro ſenſui nõ appeat.⁊ alij phi hoc
ſenſerũtꝙ firmamẽetũ ſit mũ mobile.
Aliqui tamẽ phi dephẽderũt ꝙ ipſum
fir̃amẽtü mouet ꝓpo motu:ita ꝙ in cẽ
tũ annis ꝓcedit vno gradu.ſiue aut hoc
ſit verũ ſiue falſum:hoc tenẽdũ ẽ quod
cõiter doctoꝛeſ theologie ponunt. ꝙ eſt
celũ aliquod mobile vltra firmametũ
carẽs ſtellis.⁊ ↄcedẽde ſunt rõnes hoc
oſtendẽtes. Ad illud vero qð obicit
in cõtrariũ ꝙ eſt vnifoꝛme.dicẽduʒ ꝙ ſi
babeat vnifoꝛmitatẽ p carẽtiã diuerſi⸗
tatis ptiũ:habet tm diuerſitatẽ ſᷣm ra/
tionẽ dextri ⁊ ſiniſtri per cõpatiõem ad
influẽtiã motoꝛis.⁊ hec diuerſitas ſuffi
cit ad faciendũ motũ.⁊ per hoc pʒ rñſio
ada *ρqnõ eſt talis variatio in illo mo
tu pmi mobilis que exigat diuerſitatẽ
luls in ꝑtibꝰqͥn potiꝰ ↄcoꝛdat vnifoꝛmi
tati.⁊ ſi enĩ motꝰdicat᷑ variatio reſpẽu
detis:mottñ pᷣmi mobilis reſpẽu alio
rũ eſt vnifoꝛmis. Ad iltd qð obicit᷑ ꝙ

equaltr influit cũ mouet et qͥeſcit.dð

falſuʒ eſt. ſi eĩ eſceret nõ mouẽt oꝛbes
inferioꝛes ſuo motu:nüc antt c mouet

vis motiua ab ipſo veſcèdit in coꝛpoꝛa

inferioꝛa. Agd illud qð obꝛꝙ motus

eius debet eſſe notiſſimus cũ ſit regula
alioꝛũ motiiũ.dicẽdũ ꝙ nò opꝑʒ eẽ notuʒ
ſenſui in ſe:ſed ſufficit ꝙ notificet in ef
fectu ſuo.ſicut etiã nõ pcipimꝰreuolu⸗
tionẽc.viij.ſpere ab oꝛiẽte in oꝛiẽtè mani
feſte niſi p ſolẽ ⁊ alia lumiaria.p hunc
modũ nnifoꝛmitas q;tũ ad ſpaciũ hoꝛa
rũ nobis motũ celi vnifoꝛmis expſſe in
dicat.hũc tamè pcipimꝰ ꝑ vãietatẽ diei
⁊ noctis.ad illa vẽo que vltio q̃rebãt᷑ iã
pʒ ſolutio ex pdictis.

Onſequenter
gquerit᷑ de ipis luiaribꝰin cõpa
ratõne ad ea in qua agũt. Et circa hoc
querũtur tria. Pꝛimo queritur vtrü
in luminaribꝰdiuerſis ſit diuerſitas ꝑ
fectionũ. Secũdo querit vtrü beant
diuerſitatẽ impſſionů. Tertio querit

vtrũ ex eoꝝ impſſiõibꝰcauſetur diuer/

ſitas moꝛũ.

Irca primum

ſic pꝛocedit ⁊ querit᷑ vtru lumi-

naria diuerſitatẽ habeãt perfectionũ.
Et ꝙ ſic videt᷑ ſicut vult philoſoph.
ſol non eſt nomè indiuidui ſed ſpeciei.

ſimiliter ⁊ luna. Cõſtat autè ꝙ ſol ⁊ lu

na ſunt impoſita diuerſis. ergo ea ſüt
diuerſa ſᷣm ſpecis. Itẽ nõ poteſt eſſe

niſi vnus ſol:ſicut dicit philoſophꝰ.q;
ſol eſt ex tota ſua materia: ſed ſi ſol ab
alijs luĩaribus nõ differt niſi ſolo nu/

mero:nõ eſſet ex tota matẽia ſua.ergo
differt ampli q́; numero.ergo differt
ſpecie. Itẽ coꝛpus quod eſt natura-
liter lumĩoſum ⁊ coꝛpus quod ex ſe eſt
opacũ:ſunt alterius ⁊ alterius nature
ſm ſpeciè:ſed coꝛpus ſolis de ſui natu-
ra eſt luminoſum. luna vero quãtũ eſt

de ſe opacuʒ coꝛpus eſt.quod patet in

eclipſatõne ſolis ex inter poſitiõe lune
ergo ſol ⁊ luna differũt ſpecie.pari ra/
tione ⁊ alij planete. Itẽ terra oꝛna-
ta ẽ diuerſis lapidibꝰ ⁊ platis ⁊ aĩalibꝰ
ſm ſpẽm.ergo pari ratiõe videt ꝙ celũ
ſit oꝛnatũ diuerſis lumĩaribus ſᷣm ſpe
ciẽ differẽtibus. Sed cotra coꝛꝑis

nle⸗
.ptes
ait
ſöͤmtrtu⸗
masf
futante
ſepultt
agoreg
uͤhnſe
celino⸗
Ns
ſmnſor
tok
cralui
ſumntien
gueſtnn
ſomamr,
holoren
ſußinlue
ſbusigii
diſicta.
eſtnotans
interlorm
aa
tisrato
neatran
tefmn ſ
eniolin
caſaro⸗
nmim
ettoti ſu⸗
tpnepiüen
Piciino
luspatedt

mteriere

diencüg
weinde
indlicun
pisaßr
fice ſec
rürni
kuni
oꝛülun
cauſe.
ratio.ſ
influet
Pptere

Mlebat

luteg: y
eſala

Dohgnins
waüſtngl
ro eon
nfcine
m mon⸗
Anmkinant
n'gfürnint

enter

nirbeincin
Etcrahbe
weenrpi
ſtduerſinsg
emi mibeant
Trodveri

Mduer⸗

Wwrun

4 4 . . um
tcerirann,

2 4
dorot

A

W
ſtatani il
Jtniti
tbio
erua: ſoſiſan
ſen niſiſoon
nmtiu ſue
rongodiffen
AtRnnan
6t Aers lun
sſoisdeſliſcn
una rocii
nenpſinn
nürſet

V

fimplicis nõbns admirtõez alteri?co:

pis ptes ſũt hõgenee ⁊ ad totũ int ſe:
ſed celũ ſicut pbat phs ẽ coꝛpꝰ ſimplex
nõ mixtũ:⁊ ſiłiter luĩaria.ergo nõ hñt
foꝛmas ſᷣm ſpẽm diuerſas. Itẽ luĩa
ria ſunt ex aggregatõe lucis ſui oꝛbis:
ſiẽ vult phᷣs in li.de ce.⁊ müũ.ſed maioꝛ
aggregatio ⁊ minoꝛ nõ facit diuerſita
tẽ ᷣm ſpẽm:ſed ſolũ ſᷣm nũen. luĩaria
celi nõ pficiũt diuerſis for̃is ſʒ ſpeciẽ.
Itẽ flãma maioꝛ ⁊ minoꝛ nõ differt

ſm ſpeciẽ q;uis ſit in vna maioꝛaggre

gatio luĩs q; in alia.ergo ſi ſic videt eẽ
circa luĩaria celeſtia.videt᷑ ñ differat
foꝛma ſpecifica. Itẽ nobiliſſima foꝛꝰ
que ſit in ſole eſt ipiꝰlux:et nobiliſſima
foꝛma in vnaqnaq; re eſt foꝛma vltima
ergo lux eſt foꝛma ↄpletina ſolũ in ſpẽ
ſua:ſᷣ in luce cõuenit cũ oĩbꝰalijs luĩa/
ribus.igit᷑ videt᷑ ꝙ lula celi ſpẽ nõ ſint
diſticta. Heead pdictoꝝ intelligẽtiã
eſt notandũ ꝙ cõis poſitio phoꝛũ fuitꝙ

inter lumina celi eſt repire diuerſitatẽ
qtũ ad ſpeciẽ ⁊ foꝛmꝗ.⁊ iſtud ↄcoꝛdat ſa

tis ratõni recte q́;uis nõ oino recta mo

ueat ratio quoſdã ad ponẽdũ diuerſita

tẽ ſm ſpeciè in luĩaribus celi.poſuerũt

enĩ aliqui ꝙ lumĩaria ſᷣm ſpeciẽ erãt ne

ceſſario diuerſa ꝓpter hoc ꝙ nõ habẽt
naturã tranſmutabilẽ: ⁊ vnũqðq; erat
ex tota ſua mã. ̊ hec rõ eſt falſa ⁊ vana
⁊ pncipiũ erroꝛis: ⁊ occaſio fuit aliqbꝰ

ponẽdi in oĩbꝰhõibꝰanimã vnã:ſiẽ me⸗
lius patebit infra.vñ ꝙ tiiſmutabilitas
materie requirat᷑ ad vitatẽ ſm numeꝝ
dicendũ ꝙ hoc nõ eſt generalit verũ vt
pote in diuerſitate ſᷣm naturã q attẽdik
in aliquibꝰſᷣm ſimplicitatẽ ſue pductio
nis: m imediatũ egreſſuʒ a pᷣmo opi

fice.ſed in his ſolũ habet veritatẽ quo/
rũ vnũ generat᷑ ex alio.Et iõ hac rõne
krermi a poteſt ſumi ratio dipᷣſitat il⸗/
oꝛũ luminariũ ex parte quadruplicis
cauſe. Et pꝛimũ ex parte finis accipit
ratio.ſunt enĩ ꝓducta ꝓpter diuerſas
influẽtias in his inferioꝛibꝰfaciẽdas.⁊

ꝓpter oꝛnãd celeſtẽ naturꝗ.⁊ ideo cöo⸗

