firmitate.qͥa nullaʒ habebat ꝓnitatem
ad peccandũ.ergo fuit ex ignoꝛatia.

Item ſi Adaʒ ⁊ Eua credidiſſent de⸗/

um taʒ grauiter offendere:⁊ tantas pe
nalitates incurrẽ:cum nullaʒ haberèt

ad peccatuʒ ꝓnitatem:nullo modo vi

deturꝙ culpaʒ cõmiſiſſent.ſi ergo cul
pam cõmiſerunt: videt᷑ ꝙ hoc ignoꝛa/
uerunt:⁊ ita ex ignoꝛantia pꝑccauerũt.
Sed cõtra.ſi pccauerũt ex ignoꝛ⸗

tia:aut illa ignoꝛatia fuit pena:aut cul
pa. ergo culpa fuit in eis ante pꝛimaʒ

culpam qð eſt impoſſibile:cuʒ implicẽ

tur hic duo oppoſita.ſi pena.ergo pe⸗/
na fuit ante culpam. Itez ſi fuit ibi

ignoꝛatia:aut ergo iuris:aut facti.non
facti. qͥa bene ſciebat ſe de ligno vetito
comedere nõ debere.nõ iuris.qͥa bene

ſciebãt ſe debere deo obedire: et cõtra

eius impiuʒ nullo modo facere. nulla
ergo videt᷑ in eis ignoꝛantia fuiſſe.
Item ſi fuit ibi ignoꝛãtia:aut ergo vo
luntaria:aut ĩuoluntaria. Si volũta/

ria. ergo videt᷑ꝙ iam voluntas eoꝛum
in axppetendo ignoꝛãtiaʒ eſſet ĩoꝛdina/

ta. Si iuolutatia. ergo videt᷑q; nullo
modo debuit eis imputari culpa.ſier⸗

go eſt imputata:non videt᷑ ꝙ fuiſſet ex

aliqua ignoꝛãtia. Itẽ ſi fuit ex igno

rãtia:aut ergo ĩnata:aut cõtracta:aut
inflicta:aut ꝓcurata.ñ ex ꝓcurata nec
coõtracta nec inflicta. ergo fuit ex igno

rantia ĩnata.ſed nõ decebat deuʒ face
re naturaʒ huanam cuʒ ꝓnitate ⁊ im-/
potentia.ergo pari ratòne non debuit
eam facere cum cecitate et ignoꝛantia
ſi ergo ex ignoꝛantia peccauerũt:videt᷑
ꝙ hoc poſſit imputari deo. Item ſi
aliquo modo dicit᷑ ex ignoꝛantia pec/
caſſe mulier: hoc eſt quiaa ſerpente ſe⸗

duucta fuit.ſed vir non fuit ſeductus:ſi/

cut dicit Apoꝰ.ergo ex ignoꝛantia pec

catuʒ eius non pꝛoceſſit. ſi ergo radix

vccati in viro ⁊ muliere non fuit alte/

nm ⁊ altera: videtur etiaʒ ꝙ nec mulier
peccauerit ex ignoꝛatig. WÆ dicédũ
ꝙ pcẽm eẽ ex ignoꝛãtia põt dici dupłt

fielzp
crigno⸗
eringut
natöem
natura:
ca
ötdicd
adiul
autee
ſiope
Hiter⸗
gocᷣ
ca tecc
Vitar;
mecni
pt fniſt
ttaeui
gnenzn
tinmul
uitytr
ſaggerd
nineind
tmrign
Nnen
Geſie
thsen
preyg
ti in
liten
mi⸗
toeng
1Gciclg
e Pon
tumine
ſcentiüen
mneige
pöfa
ese
diſcun
autep
niſiorf
rantia
inſtin
ignoꝛ⸗
Apciti
lia nec
wpq
lön⸗
fuit .
öfi

A, „ 3
. X
— ”
6 . eſ
“
MA ſoen!
„**

ew,
((

CNS
.* o.

.

N
Wdnree

5 4 17
kkene
7 K e⸗
H
RENENNe
h
meemnlbn
. We
wiſi 4
eneſtee⸗
LZNeECN
2 NR
egeiennen
in
„
nenr ertnen
nerirert-n.
Tener Chor
„ „
mepn
—R— H „
. 4 „„
ſ„*
biccnzinplic
en eredte
pend. ecode⸗
n. ., 5 .:
“ͦèù1
Pezlifonſi
.
roneſgeſ. on
4 SAMacd.do

4
en
Rr a
. (K Wnowc.
„ „* 4
4

„ erehe
. N
„

„ .
6 giwi
1 OR

mmaH ,
NWStOANN
1. * n
õ
AKANN

8
wereiytul⸗
ℳG
mialga ſen⸗
eig fulictel
eſfunel i⸗
mNaC
Caofuutrin
eckbatdehi
ſ
PrtN
tönenondecn
ℳℳ
* . eite
. m
W
TiRONRNN,
N
GnddNX,
4 ſw
1.
. ,4

videlʒ ppꝛie: ꝓut diſtinguit᷑ ccatum
ex ignoꝛãtia coñ pcẽm ex infirmitate ⁊
ex induſtria.⁊ q̊ͥ mõ ignoꝛatia dicit pꝛi
natõem ſcientie q̃ nõ compꝑetit homiĩ ex

natura:ſ merito pᷣme culpꝑe fuit cõtra-

cta.⁊ ̊ modo peccatũ pᷣmoꝝ pentũ nõ
Ke dici ex ignoꝛãtia: nec cõtinet᷑ ſub il
a diuiſione qua dicit᷑ ꝙ ome peccatuʒ
autẽ ex ignoꝛatia:aut c. illa enĩ diui/
ſio pcci eſt ſm ſtatũ nãe lapſe.Cõmu⸗
niter aũt dr̃ ꝑccatũ eſſe ex ignoꝛantia
qð cõmittit᷑ aliq̃ neſciẽtia exiſtente cir-
ca peccantẽ rõne cuiꝰnec cõſiderat gra
uitateʒ culꝑ:nec grauitatẽ pene. et ſic
pteccatũ pᷣmoꝝ pentũ ex ignoꝛãtia dici
Põt fuiſſe.qa tam in viro q; in muliẽ fu
it quedẽ neſciẽtia que nõ fuit pena:ſed

quedaʒ natalis impfectio magis rep⸗

ta in muliere q; i viro. mulier enĩ igno
rauit vtrũ ſerpens ſibi veꝝ vel falſum
ſuggerẽt.ignoꝛauit etiã ſeueritateʒ di
uine inſticie.vir autè alteruʒ hoꝝ dici⸗/
tur ignoꝛaſſe.videlʒ diuĩe iuſticie ſeue

ritatem:in H̊ ꝙ eſtimauit de illa tranſ/

greſſione cito veniaʒ ĩuenire.inexper-
tus eniʒ erat ſeueritatẽ diuine iuſticie
vterq; tamẽ cognoſcere potuit ꝑ ſcien/
tia ʒ quã ha bebat ſe malefacere. Et ſic
large accipiẽdo ignoꝛantiã dici poteſt
peccatũ pᷣmoꝝ pentũ fuiſſe ex ignoꝛan
tia.⁊ magiſ pcẽ̃m Eue q; ꝑccatũ Ade
⁊ H cõcludũt rõnes ad pᷣmã ptem indu
cte. Pꝛopꝛie vero accipiẽdo ignoꝛan⸗/
tiam ᷣm ꝙ dicit penà:⁊ H̊ put dicit ne/
ſcientiã eins rei quã homo debẽt ſcire
ſm exigentiã. ſic ꝑeccatüũ pᷣmoꝝ paren
tuʒ nõ fuit ex ignoꝛãtia:ſicut oſtendũt
rõnes adducte ad ptem riaʒ.⁊ H̊ patʒ
diſcurrẽdo p ſingulas. Qð.n.obᷣꝛ
aut ẽ ꝑena aut culpa.dici põtꝙ iſta di⸗
niſio nõ eſt ſufficiẽs niſi accipiat᷑ igno

rantia ꝓpꝛie.nam nõ ſoluʒ homo pᷣmo

inſtitutus ſᷣ etia angelꝰ beatus aliqua
ignoꝛat:cũ multa ĩnoteſct pncipibuſ
⁊ ptãtibus p eccleſiã.vñ talis ignoꝛan
tia nec culpa nec pena eſt.qᷣa ẽ reſpectu
hoꝝ q non debet ſcire qᷓntũ eſt de pᷣma
ↄditõne nãe. Ad illu qð ob ꝙ aut
fuit ignoꝛãtia iuris aut facti.dicenduʒ
ꝙ nõ fuit ibi ꝓpꝛie loqñdo ignoꝛãtia iu

ris qntũ ad pncipale:ᷣ q̃ntuʒ ad aliqͥd
annexũ:vtpote qᷓntuʒ ad ſeueritatẽ iu
dicis.ſimłr non fuit ibi ignoꝛãtia facti
q̃ntũ ad pᷣncipale.quia bene ſciebat ſe
guſtare lignuʒ vetitũ.fuit tamẽ in mu
liere quedam ignoꝛantia qᷓntum ad il
lud qð credebat aſſequi ꝑ illud:videlʒ
aſſimilatõem ad deũ.⁊ ita nõ fuit igno
rantia pꝓpꝛie dicta ſ̊ cõmuniter. Ad
illud quod obijcit᷑ ꝙ ignoꝛãtia aut erat
voluntaria aut iuoluntaria.dicenduʒ
ꝙ iſta non eſt diuiſio pꝑ ĩmediata:ſi lar
ge accipiat᷑ ignoꝛantia.aliquis enĩ eſt
qui cogitat de eo qð ignoꝛat.⁊ tũc nec
circa illud affici᷑ voluntarie: nec ĩuo/
lũtarie:⁊ ſic eratde illa ignoꝛatia Eue
Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ aut erat in⸗
nata aut cõtracta c&. dicendum ꝓꝙ illa

ignoꝛãtia dicebat qᷓndam ſciẽtie incõ/

pletõem ⁊ impfectòem quce inerat ani⸗
mabus pᷣmoꝛuʒ parentu ex defectu p⸗
pꝛie nature:per hoc ꝙ anime eoꝛuʒ non
erant in oĩmoda lucis plenitudine.in
taliauteʒ ſtatu decuit ſic hominẽ fieri
quia ſiẽ infra patebit pᷣus debuit eẽ vi
atoꝛ qᷓ; comphenſoꝛ.nec tñ ex illa igno
rantia dicit᷑ homo fuiſſe in tenebꝛis vł
in cecitate.qͥa ſufficiens lumè habebat
ad incedenduʒ pꝑ viam iuſticie.et ideo
non eſt ſimile de ꝓnitate.ꝓnitas eniʒ

non ſolũmodo dicit im ꝑfectiõem: ſed

etiaʒ qᷓndam nature curuatõem: ac per
hoc deoꝛdinatõem. Ad illud qð vl-
timo obijcit᷑ ꝙ vir nõ peccauit ex igno/
rantia qͥa non fuit ſeductꝰ.dicendũ q;
non ſolimodo mulier ignoraſſe dici-
tur ꝓpter ſeductõem: ſed etiã q; igno⸗/
rauit pene ſubſequẽtis acerbitatẽ.⁊ li-
cet in Adaʒ non fuit ignoꝛãtia illiꝰ ſe/

ductõnis: fuittamè ignoꝛantia ꝑ inex

periẽtiaʒ diuine vltõnis.⁊ ideo aliqua

ignoꝛatia ſiue neſciẽtia fuit in Adam:

licet minoꝛ q; in Eua. Nec valet illud
qð obijcit de radice.qͥa ignoꝛãtia non
Põt ibi eẽ tanq; ex vna radice:ſᷣ qa quo
dãmodo talis neſciẽtia occaſionẽ pꝛe
buit aq peccandũ.

NIEcundo queri

tur gratia huiꝰ vtruũ ignoꝛatia

in aliquo homine poſſit eſſe culpa! Et
ꝙ ſic videtur.i. Con.xiiij. IJgnoꝛans
ignoꝛabit᷑.̊ nullus ignoꝛat᷑a deo niſi

ꝓpt culpã.q̊ c. Itẽ ſup iltq ps. No

luit intelligẽ c. lo. Aug. IJgnoꝛã⸗
tia in his qͥ intelligẽ nolũt eſt pcẽm.

Itez roͤne videt. cognoſeẽ credẽda et
opanda è actus virtutis.ſ.fidei⁊ pꝛu/

dẽtie. hec ignoꝛare ẽ virtutibo pᷣuari.

ſ puatões virtutũ ſunt vitia ⁊ pccata.

Paliaua ignoꝛãtia ẽ culpa. Itez nõ
acere ea que hõ tenet᷑ facere è peccatũ:
ſimir nõ dicẽ:ſimirr non amare ea q hõ
tenet᷑ amare eſt pcẽm.j ſiłr neſcire qð
tenet᷑ ſcire eſt pcẽ̃m.ſed multi ſunt qui
ignoꝛãt ea que tenẽt᷑ ſcire:vtpote ea ſi9/
ne quib ſaluari nõ poſſunt.ꝗ in talibꝰ
ignoꝛatia ẽ culpa. Itẽ erroꝛẽ pcẽm.
autsg rõne eius qð ponit: aut rõe eius
qð pꝛiuat.nõ rõe cius qð ponit.qꝛ pec-/
catuʒ pᷣuatio ẽ nõ poſitio.ſi rõne eiꝰ qð
puat:p erroꝛ pᷣuat ſciam:⁊ pᷣuatio ſciẽ-/

tie eſt ignoꝛatia.ꝗ̊ ignoꝛãtia eſt culpa.

Loñ Aug.in Ench.diẽ ꝙ inflicta
eſt nobis ignoꝛãtia reꝝ agendaꝝ ⁊ cõ/

cupiſcètia noxiarũ.ſ̊ nullũ peccatũeſt

in nobis inflictũ.ꝗ ignoꝛtia nõ ẽ pccʒ.
Ytem rõne videt᷑.in omi enĩ pccoẽ
auerſio a bono incòmutabili ⁊ ↄuerſio

ad cõmutabile.ſᷣ̊ ignoꝛãtia nulla ẽ ad

bonũ ↄmutabile couerſio.ꝗᷓ ignoꝛãtia
nõ eſt culpa. Iteʒ nulluũ peccatũ re/
manet poſt penitentiã.ſ̊ ig noꝛantia re
manet in homie pꝰpniam ⁊ ↄtritõem.
gignoꝛãtia nõ eſt culpa. Situ dicas
ꝙ remanet actu ſ traſit reatu.̊ tũc vi⸗/
det᷑ ꝙ ignoꝛãtia nõ eſſet culpa actuał ſ
oꝛiginalis.ſᷣ nõẽ oꝛiginalis.qꝛ manet
pꝰbaptiſmũ:⁊ h̊ melius patebit infra.
nec actualiſ.ꝗ̊ non cuſpa. Iteʒ oẽ
pccatũ è in affectu:cum ome peccatuʒ
ſit voluũtariũ.ſᷣ ignoꝛatia eſt in intelle/
ctu.g ignoꝛãtia nõ eſt pccatũ. Iteʒ
ſi ignoꝛãtia eſt pccatuzʒ:g ignoꝛare eſt
teccare.ꝑ de viro ignoꝛãte veꝝ eſt dice
re ꝙ in omi inſtãti ignoꝛat. in omi in-
ſtanti peccat. ̊ tot ſunt in ea peccata aͤt
ſunt inſtatia. ꝙ ſi h eſt falſuʒ ⁊ impoſſi/
bile: reſtat ignoꝛantiaʒ peccatũ nõ eſſe.
NW? ad pdictoꝝ intelligentiã eſt no

tandũ ꝙcum pnatõescognoſcant᷑ per
habitus cognitio ignoꝛatie pendet ex
cognitõe ſciẽtie.attẽdendũ aũtꝙ q̃dã
eſt cognitio aliquoꝛũ q nec eſt nccaria
ad virtutẽ:nec eſt nccaria ad ſalutẽè:ſiẽ
eſt artiũ mechanicaꝝ ⁊ liberaliũ.⁊ taliſ
cognitio nec ẽ virtus:nec de eẽ virtu-
tis.⁊ illa ignoꝛãtia queẽ huiꝰcognitio
nis pᷣuatio culpa nõ eſt: ſiue ſit ignoꝛã
tia negatõis ſiue diſpoſitõ is: ſiue etiã
ſit volũtaria:ſiue nõ.A lia eſt cognitio
credibiliũ et opabiliũ que ad ſalutè ne
ceſſaria eſt in adulto.⁊ hec ẽ cognitio fi
dei ⁊ puidentie.⁊ ad hac cognitõeʒ ha

bendaʒ tenemur. qͥa ſine hac nullꝰ põt

recte viuere. Huiꝰautẽ cognitiõis pꝛi/
uatio põt dupłr in nobis eſſe.Aut ma
nente tentõne: tũc eſt ibi culpa.qꝛ cum
qͥs tenet᷑ ad aliquid et illud nõ implet:
ex Hipo culpat᷑et dignus eſt pena. Si
aũt ſit in nobis pᷣuatio nõ manẽte ten⸗/
tõe:vtpote cũ non põt ſcire ⁊ impotẽtia
excuſat ab obligatõe. ſic pᷣuatio hꝰco⸗/
gnitiõis culpa nõ eſt: ſicut in furioſis.
7 ſm hoc ignoꝛàtia que dicit pᷣuatõem
cognitõnis ad ſalutem neceſſarie vno
modo peccatuʒ eſt:alio vero modo mi

nime. Aliter põt dici⁊ q̃ſiin ideʒ re

dit ꝙ puatio cognis ad ſalutẽ nccarie
duplicit põteſſe.Aut ita ꝙ ĩ nobis ſed
nona nobis.et hoc modo culpa nõ eſt
ſed magis pena.⁊ cuʒ nõ ſimꝰeius pᷣn⸗
cipiuʒ in ipa nec meremur: nec deme⸗
remur:Aut ita ꝙ eſt in nobis ⁊ a nob:
et ſic culpa eſt. Hoc autẽ põt eſſe tripli
citer. Qel cum in via veritatis exiſten
tis volũtarie ab ea recedimꝰ:⁊ in erro/
ris foueam nos pcipitam. et hec pᷣua/
tio poteſt dici ignoꝛantia erronea que
eſt in hereticis. Nel cum ad viam ve/
ritatis valentes ptingere cupimus in
tenebꝛis amblłare. ⁊ h poteſt dici igno
rantia affectata. Aut quia ex quadaʒ
pigritia ⁊ negligentia: non curam ve

ritatem addiſcere.⁊ hec dicit᷑ ignoꝛan/

tia craſſa ⁊ ſupina.⁊ quelibet iſtarũ eſt
culpa:licet pꝛima maioꝛ q; ſecunda:et
ſecuga q; tertia. Et ſic cõcedende ſunt
rões oñdẽtes ꝙ ignoꝛãtia aliqͥ mõ pot
eẽ culpa. Ad illud ̊ qð obꝛ inõriuʒ

gigwon
ſobistn
gutthr
nakcirc⸗
eſeculp
busila
galen
easie
ſione.
nt.ſn
ouigin
Gini
gügr
ſpan⸗
hohyn⸗
oone⸗
ſumman
nnuverp
ſncisc⸗
licnnſant
Gjempr
änuzac
träͤſirnon
penitet.
dorenna
hereacn
toͤeman
paeſtach
obein
gilaigre⸗
Uisagon⸗
Aectiseni
Wrumnde
Geräpdir
Uuſckä
N
Gignor⸗
Nlsöt
ſiincſ;
Pmpra
ſoploo⸗
Kccatgiſt
noſentas
dicglign
.

“
ien

3
29
„

4
den
gees
1 2
5
44*
enen:
ner 0 N
AN
neen. 1,
Nee:
AMeſe
ð . .⸗
4 ⸗
.
18 eNee⸗
b.iK Kamc,
10ee e
We
NR A Ncg⸗
d. ſineſzeten⸗
WRn N
6 „ℛ* *
Dieſ

.„ .

.
„ „ 17 Ae
an

tconius gi⸗
dseſe Aurna
bicalda ncum

1
.
AAbeaeengeten

WOWO Wle

beſeſſſee ſne
Menemle.

„ .
oe ennene
R (dadN
,0. ð
e Nmmam
4 .
* et
Vce dAdNR

„
ℳ 0*
ELEE3E/

1 11
. „
oritd
0ONCWR;
. .
uriwurs i
wurwef
6 n⸗
6
nur becdene⸗
. „
. – 4
grigetten
4 WMMS UR ſen
g. . ⸗
o * .
, tedng⸗
N
erNde
ae

oſ⸗
79 NeI .
„e LLMWDPZ
Mee
„ 4
. „ℳ
9„ 0

ℳ %
V
144
44*
7
4

ꝙ ignoꝛãtia eſt nob inflicta.dð ꝙ put

nobis inflicta eſt pena eſt ⁊ non culpa:
ꝓut tñ volũtas nr̃a aliquo mõ deoꝛdi
nat᷑ circa illaʒ:ſicut pus dẽm ẽ incipit
eſſe culpa: ſic paſſiões ſanctis martiri
bus illate pene erãt ↄſiderate bᷣm ſe:cõ
pate t ad voluntatẽ ſanctoꝝ libenter
eas pferentes ꝓ amoꝛe xpi erãt eis me
ritoꝛie. AUtuꝝ aũt aliquo mõ ſit culpa p

ut.ſ.ↄtracta c:videbit᷑ infra cůaget᷑ de

oꝛiginali pcco. Ad illud qð obijcit
ꝙ in ignoꝛãtia non eſt cõuerſio.dicen-/
qũ ꝙ ven ẽ put eſt pura pᷣuatio. put tñ
ipam ↄcomitat᷑ aliquo mõ nr̃a affectõ
nõ hʒ veritateʒ. ⁊ H̊ mõ dicit᷑ eſſe culpa
nõ pᷣmo. Ad illud qð obꝛꝙ ignoꝛã⸗
tia remanet p penitentiã.dicendũ ꝙ; ñ
remanet put hʒ rõem culꝑ.ſ.rõ ne vo/
lnntatis cõcomitàtis vel quodãmodo
eã cauſano.ſ̊ ſi remanet h eſt inq̃ntuʒ
hʒ rõem pꝑene ex oꝛiginali cõtracte.iðᷣo
qᷓntuʒ ad pmũ in quo hʒ rõem actuał
ttã ſit nõ ſolũ actu:łᷣ etiã reatu:cũ quis
penitet.qᷓntũ vero ad ſcõᷣm quodmo⸗
do remanet.⁊ ita vidr̃ ignoꝛàtia rema
nere actu.⁊ in h̊ hʒ q̊ndaʒ appꝛoxima⸗/
tõem ad pcẽm oꝛigĩale:bm id tm ꝙ cul
pa eſt actuale pcẽm ẽ. Adillud qð
obꝛ ꝙ ignoꝛãtia ẽ in intellectu.dicẽdũ
ꝙ illa ignoꝛãtia q̃ oꝑponit᷑ cognitõi vir
tutis ad quẽ tenemur nõ tm reſpicit in
tellectũ ſ̊ etiã affectũ:ſiẽ ⁊ virtꝰſibi op9/
poſita.vnde nõ tm dicit ſciẽtie carẽtiaʒ
hſ etiã volütatis incuriã et negligentiã
ad ſciẽtiã pcipiendam. Ad illud qð
obᷣꝛ ꝙ in quollʒ inſtati ignoꝛat.dicẽdũ

ꝙ ignoꝛare ñ dicit eſſe culpa:niſi eate
nus q̃ quis tenet᷑ ſcire qð ignoꝛat.⁊ iõ

ſi in qlʒ inſtãti ignoꝛat:⁊ in qͥlʒ teneat᷑.
qꝛ tñ pꝛeceptũ affirmatiuũ nõ obligat
ſp ꝓ loco ⁊ tpe.ignoꝛãs ignoꝛãdo non
peccat:niſi ĩ illo inſtãti ⁊ tpe in q tenet᷑
noſſe vł addiſcẽ qð ignoꝛat.iõ qᷓ;uis ſꝑ
dicat᷑ ignoꝛare:mõ tñ ſꝑ dr̃ ꝑeccare.

Eñnio queritur

yvtn ignoꝛãtia ſit culpe excuſa/
toꝛia?:Et ꝙ ſic vidr̃.i. Chim.ij.iſeri

eoꝛdiã ↄſecutſuʒ: qa ignoꝛãs hoc feci.
ſi Signoꝛatia fuit rò q̃re pueitad miaz

videt ignoꝛãtia excuſabilè feceritei

culpãa. Itẽ ſciẽtia ag guat culpã: ſic
dẽ Luc.x. S eruſciẽs vo.do.ſ.⁊c.g p
oxpoſitũ ignoꝛtia alleuiat.ꝗ excuſat.
Item o pcẽm è volũtariù.ꝗ qð di⸗
minuit de rõe volũtarij diminuit ðᷣ rõe
pcci.̊ ignoꝛatia diminuit de rõe volũ
tarij.qa volũtariũ eſt vt dicit phᷣus cu
ius pᷣncipiũ eſt in ipo cognoſcète ſin⸗
gularia.ꝗ̊ c. Item ſiẽ ad reſiſtẽdũ
pcco requirit᷑ foꝛtitudo:ſic etiã requiri
tur cognitio.ſᷣ defect foꝛtitudis vtpo/
te infirmitas excuſat culpã.̊ ſimłr vi⸗
det᷑ et defectus cognitõis.ſ.ignoꝛãtia.
Iſtẽ qð ĩ ſua plenitudiĩie oĩno tollit

culpã citra plenitudinẽ aliquo mõ di/

minuit. ſᷣ̊ cuʒ aliquis ſimpłreſt igna/
rus:ſicut puulus et furioſus:nihil qð
faciat imputat᷑ ei in ꝑeccatũ:ſicut dicit
Berñ.⁊ alij doctoꝛes.ergo vidr̃ ꝙ oĩs
ignoꝛãtia peccato ppetrato aliquo mõ
pbeat excuſatõnis pr̃ociniuũ. otra

Iſido.in li.de eccle.inſtitutõe. Nullꝰ

ĩ culpa maioꝛ ẽ q; qui denʒ neſcit.ꝗ vi⸗

det᷑ ꝙ ignoꝛãtia nõ excuſet: ̊ aggnat.

Itẽ ſupꝑ iliq Ro.ij. An ignoꝛas ⁊&t
Ambꝛoꝰ.glõ. Grauiſſime pꝑeccaſ quia
ignoꝛas. videt᷑ ignoꝛatia grauare cul

pam. IYtẽ ignoꝛãtia de ſe maluʒ c.

malũ additũ malo facit maiꝰmaluʒ.g
videt᷑ ꝙ ignoꝛãtia pcẽm augeat nõ ex⸗/
cuſet. Itẽ ſcĩa nec auget nec minu
it meritũ:p̊ ſola gr̃a ⁊ caritas.ꝗᷓ pi rõe

nec ignoꝛãtia auget:nec diminuit de/

meriũ.ꝗ nõ excuſat pccẽm. Itez eſto
ꝙ vnus ſciens peccet ex aliquàta libi⸗

dine:et alter ignoꝛans ex tanta libidi⸗
ne. ſi equalis eſt ibi libido: ergo equa/
lis debet eſſe punitio.ergo videt᷑ ꝙ e⸗
qualis ſit vtrobiq; excuſatio vel accu/

ſatio.ergo nõ magis excuſat vel accu
ſat ignoꝛantia qᷓ; ſcientia. Eſt igit᷑

qſtio ppter quid magis excuſat igno/

rantia q; ſcientia:⁊ cum tam ignoꝛan⸗/
tia q; infirmitas excuſet: S imiliterẽ
qſtio que iſtaꝝ magis excuſet?: Rurſꝰ
cum ſint multe differentie ignoꝛantie
cum hoc querit᷑ que earum excuſent:et

que non:⁊ que magis:⁊ que minus?
Weꝛad pdictoꝝ intelłnci ẽ nonquʒ

ꝙ omnis ignoꝛãtia aliquo modo excu
ſat ꝑccatũ.⁊ rõ huiꝰeſt.qꝛ minuit ð ra-
tõe vo lũtarij.minuit etiã de rõne ↄtem
ptus. ceteris enĩ paribo mag ↄtemnit
qui peccat ex ĩduſtria q; qͥ ignoꝛant pec
cat.Et iteꝝ:cũ noluntariũ includitĩ ſe
cognitõem:qð puat cognitoneʒ bᷣuat
de rõne volũtarij. Quia ꝗ̊ peccatù mẽ⸗

2 .

ſurat᷑ ſᷣm qntitatẽ libidinis ⁊ ↄtemptꝰ
⁊ ignoꝛãtia diminuit de rõne hoꝝꝑ gña
liter ven eſt c omis ignoꝛãtia inntuʒ

huiõi excuſat peccatù.⁊ ſi tãta ſit ꝙ pꝛi
uet oĩno rõem volũtarij ⁊ rõem ↄtem⸗
ptus excuſata toto. ſi vero nõ oĩno pꝛi
uet:excuſeta tanto.Cõcedẽde ſuntigi
tur rõnes ondentes ꝙ ignoꝛatia excu⸗
ſat peccatũ. Ad illud ̊ qð obꝛ inõri⸗
um de Iſido. grauiſſime peccat qͥ deũ
neſcit.dicendũ ꝙ IOſido. ibiↄpat pec⸗
catũ infidelitatis ad alia pccatoꝝ ge/
nera. ⁊ ipm in ſe valde graue eſt.qꝛ nõ
eſt ſine magna aĩe deoꝛdinatõe. nihi/
lominꝰ tñ cuʒ quis ignoꝛas aliqͥd facit
? in incredulitate:ſiẽ dicit Apoꝰ. de ſe
minꝰgrauiter peccat qᷓ; ille qui facit ex
certa ſciẽtia. Ad ilł A mbꝛo.qð di⸗
cit ꝙ grauiſſime ꝑeccat qͥ ignoꝛat.dicèᷣ
duʒ ꝙ hoc dr non rõne maioꝛis culpe:ſᷣ
rõe infirmitatis magis piculoſe.qꝛ cũ
nõ ha beat ſcientiã ðᷣ moꝛbo ſiue culpa
n querit medicinã.⁊ ita ſemp remanet
moꝛbo.et h ẽ qð dicit Aug. in li.ↄfeſ.
Eo inſanabili peccabã:quo me nõ pec
care arbitrabar. Ad illud qð obꝛ ꝙ
malũ additũ malo facitmaiꝰmalũ.di⸗
cendũ ꝙ illud hʒ veritatẽ cũ malũ ma-
lo cõfoꝛmat᷑.malũ aũt pene cũ ſit ĩuolũ
tariũ nõ ↄfoꝛmat malo culꝑe qð eſt vo
luntariũ.⁊ ideo nõ auget:ſᷣ potiꝰdimi/
nuit.Et qm ignoꝛãtia in nobis nõè ſic
culpa qͥn etiã aliquo modo ſit pena.iõ
culpã ppetratã excuſat. Ald illd qð
ob: ꝙ ſcientia nõ auget meritũ.dicen/

dum ꝙ illud nò ſequit᷑.q̃ntitas enĩ me
riti nõ eſt a nobis ſ̊ a gratia dei. deme
rituʒ vero et eius qntitas oꝛtũ habet a

volutate li. arbi..⁊ ideo qð facit adra⸗-

tõeʒ voluntarij: facit aliquo modo ad
nugmentũ pꝑeccati.⁊ ſimiłr qð diminu

it: facit ad alleuiatõem peccati.talis au

tem ignoꝛãtia vt dictũ eſt:fuit ſu¶ĩſĩũ.
Ad illud qð ob ꝙ pꝑeccãtes ex pi libidi
ne eqliter puniũtur.dicendũ q hoc nõ
cogit qͥn ignoꝛãtia excuſet.qꝛ ſiille qui
ignoꝛat peccat ex tata libidie ⁊ q̃nta il/

la qui cognoſcit in ſtatu ignoꝛãtie eri

ſtens: ſi habẽt ſcientiã peccaret multo
maioꝛi.⁊ ita grauiꝰpeccaret ⁊ guiꝰ pu.
niret᷑.⁊ ideo ignoꝛatia que in ipo eſtex
cuſat ꝑeccatũ.excuſat inq; ⁊ minuit q̃n
titatẽ peccati:nõ quã habʒ ſed quã ha⸗
beret ſi ignoꝛãtia nõ eſſet. Ad illud
qð querit᷑ que magiſexcuſet:vtuꝝ igno
rantia vł infirmitas: rñderi põt ꝙ duo
ſunt de rõne voluntarij.videlʒ cogni⸗
tio ſingłariũ ſiue circũſtãtiaꝝ:⁊ ꝙ ope⸗
ratõis pᷣncipiũ ſit intrinſecũ.igit᷑ igno
rantia excuſat.qꝛ puat de rõne cogno
ſcendi.infirmitas excuſat.quia pꝛiuat
de rõe pfecte ncipiandi.Et quoniaʒ
puato pꝛioꝛi puatur poſterius et nõ cõ⸗
uertit᷑. ⁊ cognoſcere pambuluʒ eſtad
facere:plus tollit de ratiõe voluntarij
ignoꝛantia q́; infirmitas vel impoten⸗
tia.⁊ ideo magis excuſat ceteris pari⸗-
bus.adeo tamẽ põt infirmitaſ pcellere
et ignorantia parua eſſe ſiue ex culpa
noſtra ꝓcedere ꝙ erit ecouerſo. Unde
⁊ ſi in generalitate loquẽdo verum eſt
dicere ꝙ magis excuſet ignorantia qᷓ;
infirmitas.deſcendẽdo tamẽ ad ſpua-
lia peccata poſſunt ſe habere ſicut exce

gdentia ⁊ exceſſa. Ad illud qð queri⸗-

tur que ignoꝛãtia excuſet et qntuʒdi⸗
cendũ ꝙ eſt ignoꝛãtia facti:⁊ ignoꝛatia
iuris. Ignoꝛãtia facti põt eſſe duptr.
aut adhibita debita diligẽtia: aut nõ.
Si adhibita diligẽtia:excuſata toto.

Siñ adhibita: nõ excuſata toto ſ a ta
to. S i autẽ ſit ignoꝛãtia iuris h̊ põt eẽ

duptr. autẽ vĩcibił:aut ñ vincibił. Si
vincibił:tüc ignoꝛãtia qẽ culꝑa.⁊ hoc
autẽ ex ↄſenſu vero:aut ignoꝛãtia affe

ctata. ⁊ iſta ſic ex vna pte excuſat ꝙ ex
alia pte mag agguat.Autẽ ex negli⸗

genti et ignauia: ſicut ignoꝛãtia craſ

ſa et ſupina. et iſta ſi aliquo modo ex-

cuſat:non tamen ita excuſat vt ſempi⸗
terno igne non ardeat: ſicut dicit Nu
guſtinus et Magiſter in littera. Si

nitſti
alpk.
nocue
croene
gutſunp
ninfan
nuratd
ether
tonsn
tollito
noner
bis qn
nodol
gniali
cetnon
tuu
ttn
rircoep
gcoosata
Ltiorc
nnetici⸗
zaccenee
ſegadti
ſobſeqgt
determi⸗
ebꝛius n⸗
Cömittit
toneſeqn
wotenza
ueti Al
iatonian
ogani
uſcimno
bliockepi
Noipero⸗
goritfiͤi⸗
Bkfaitine
(Ainter⸗
baerüti,
geinil
qui ded

eüfuiſe

eüfuiſe
zmoqri
hianuz;

Ner.
Wamtt

R.
Nwanſi
1Nmächees
nnkünfu
nirien
AN
Veſer Ain
aaſemin
mn nctin
urdenineco
winanüdun
uwinrusari
imizsrcie
uimund

eer en

8 „ * ageer
cnt Me
diigiern
4 NN 4
ℳ
ead Nr
J. * *
DerMN 4
„d .
. .
„ 40
„GerI,
,
mticrN
V 6 ℳ
NſN
upemmi,
t. Buidn ,,
///*
utmut.
„,a
„ N

——

aũt ſit ignoꝛãtia in vinenlis:H̊ põt eſſe
dupkr. Aut iſta ignoꝛãtia eſt in nobis
introducta p culpaʒ pambuls.ant pꝛe
ter oẽm culpam. S i pteromeʒ culpaʒ
aut ſimpłkr pᷣuat cognitõeʒ iuris:ſicut
in infantib ⁊ furioſis qui oĩno carent
vſu ratõis.⁊ hec excuſat a toto. Uñ di

cit Berñ.ꝙ puris infantibo et doꝛmiẽ/

tibus nihil qð faciũt imputat.Aut nõ
tollit oĩno vſuʒ ratõnis:ſ̊ plenũ.⁊ tũc
non excuſat a toto:ſed a tãto.ſicutẽ in
bis qui nõ ſunt plene furioſi:ſ aliquo

modo habet lucida intualla:⁊ in pueñ
qui aliquo mõ ſuntcapaces pcepti:li/

cet non plene. Si auteʒ ignoꝛãtia ẽ in

troducta pculpaʒ ꝓpꝛiam: ſicut eſt in

ebꝛio ⁊ furioſo:quoꝝ vterq; ſe pcipita⸗
nit in hoc ꝑ culpã ſuam. ſic nõ excuſat
a toto ſᷣ a tanto.qꝛ ſicut dicit phus.3.
Echicoꝝ.c. ꝭO. Ebꝛiꝰha bebit duplices
maledictiões. maledictõem.ſ.ꝓ culpa
pcedenti:⁊ maledictõem ꝓ culpa ſub/
ſequẽti. Quantũ autẽ ⁊ q̃liter excuſet

ſubſequẽteʒ culpã diuerſimode quidã
determĩant. Quidam enĩ dicũt ꝙ nec
ebꝛius nec furioſus qͥ vſu ratõis caret

cõmittit nouã culpam: ſed ex ĩoꝛdina/
tõne ſequẽti aggrauaturculpa pᷣma.

põt eniʒ culpa aggrauari ex euetu ſe⸗

quẽti.Alijs auteʒ videt᷑ ꝙ nec excuſet

n nouã culpam cõmittat:nõ tamen ẽ

adeo grauis ſicut ſi illã faceret ex cer
ta ſciẽtia.pᷣmus tñ moddicendi ꝓba/
bilioꝛ eſſe videt. Ex his patet Loth

nõ oĩno excuſat᷑a culꝑa inceſt*: cũ co/
gnonuit filias ſuas. Mꝛimũ quideʒ qꝛ
nõ fuit in eo plena ignoꝛãtia. licʒ.n.di

cat᷑ in textu ꝙ nõ ſenſerit qñ filie accu/
buerũt:H̊ dr qꝛ nõ diſcreuit. Scðo vᷣo
qꝛ in ill ignoꝛãtiã puenit ꝑ ebꝛietateʒ
quã debuiſſet vitare.⁊ iõ ſancti dicunt

eü fuiſſe culpabilẽ: lʒ ex alia pte dicãt

eũ fuiſſe aliqtenꝰexcuſabilẽ.

1111 parte iſta

ſDaunt oubitatões circa lr̃am.et
ino q̃rit᷑ de H̊ qð dic.ſi vir nõ peccaſſet

piret. S 33. ita Zhit hõ maſſaz car⸗/

nis a mliere ſiẽ a viro⁊ mag.ſig oꝛigi

ſanuʒ gen⸗ minime pecis conuptuʒ

nale pcẽ̃ʒ ᷣhimꝰex coꝝꝛuptõe maſſe dã
nate:ita gᷣheret oꝛigiale pccẽ̃ʒ ex coꝛup
tõe młien ſiẽ ex coꝛuptõe viri. MWeꝰ
dð ꝙꝙ qꝛ pᷣncipale pᷣncipiũ ꝓpagatiõis
reſidet penes viꝝ:ptãs ſeruadi iuſtici⸗/
am maxie penes virũ reſidebat:⁊ deus
hãc viro ſeruãdaʒ cõmiſerat.⁊ iõ ſi vir
nõ peccaſſet poſteri oꝛiginali iuſticia ñ
carerẽt. Ad illud qd obꝛ demuliẽ
rñdet᷑ dupłr. vłꝙ hõ tüc ex ꝑte mulie⸗/
ris tũc Iᷣheret coꝛuptõeʒ penalitat᷑: nõ
conuptõem feditatis:qͥ pncipałr habʒ
oꝛtuʒ ex pte viri.vel certe q ꝓbabiliuſ
videt᷑ vir mulieri cõmixtꝰampliꝰnõ eẽt
ſi.n. deus aliã nouã foꝛmaſſet h̊ ſaluo
ꝙ ſentẽtia dãnatõis moꝛtis ⁊ conuptõ
nis pmãſiſſetin ea. Itẽ querit᷑ de H
qð dic̃.tribo modis vt ait Oſido.pcẽm
gerit᷑ cc.qm eda diẽ ꝙ q̃tuoꝛ ſunt in

nobis inflicta ꝓpt᷑ pᷣpcẽm. viʒ infir/

ſ

mitas:ignoꝛantia:malicia:⁊ ↄcupĩa.g
cũ oĩa iſta ſint pccoꝝ pᷣnciꝰ: vidt᷑ diui/
ſio ꝗJſido.inſufficiẽs eſſe qͥ pit tmin tria
mẽbꝛa. Itẽ ſiẽ ignoꝛãtie opponit᷑ in
duſtria: ita infirmitati oꝑponit᷑ poten/
tia. ſicut ponit᷑ aliud genus pcẽi eſſe
ex ignoꝛantia:⁊ aliud eſſe ex induſtria
ſimiliter deberet aliud poni ex infirmi
tate alind ex pptentia. Geꝰ. dicendũ
qꝙ iſta diuiſio pꝑeccati accipit᷑ enes coꝛ
ruptõem viriuʒ anime:ita ꝙ ignoꝛan⸗
tia reſpicit rõnaleʒ: infirmitas iraſci:.
bilem: ⁊ malicia reſpicit ↄcupiſcibileʒ
2 vocat᷑ hic idem peccatũ ex induſtria ⁊
ex malicia.ideo cuʒ omes vires moti⸗/
ue ſub his tribus comphe ndi poſſunt
ome pẽcm qð fit in ſtatu nãe lapſe ad
iſta tria genera hʒ reduci. Ad illud
po qð obᷣ de ↄcupĩa.dicendũ ꝙ illud
mẽebꝝ nõ diſtinguit alia. qꝛ ſiẽ idem
HBeda dic̃.ↄcupiĩa ex oĩbo his eſtↄtra
cta.et iõ pꝑenes ↄcupĩam nõ ſumit᷑ aliq̃
Differẽtia: cũ oĩa pcca ꝓcedt ab ipſo.
ſic.n.diẽ Aug“.dũ lex ꝓhibet ↄcupĩaʒ
pꝓhibet oẽ malũ ecẽ. Ad illd qð obꝛ
ꝙ potẽtia opponit᷑ infirmitati ſic indn/
ſtria ignoꝛãtie. dð ꝙ ĩduſtria ñ ſtat ibi
ꝓ malicia qm ↄcõitat᷑ ſcia. q̃re aũt pec
catu ex maliꝰ dicat᷑ ex iduſtria.j.pate/
bit: cum aget᷑ de pcco in ſpm ſanctuʒ.

Item querit᷑ de hoc qð dicit.igno/
rantia eoꝝ qui ſcire nolunt dum poſ⸗
ſint nõ excuſat.quia ſicut dicit phus.
omes homĩes nataliter ſcire deſiderãt
ſed qð natale eſt nullo modo aſſueſcit
incõtratiũ.ergo videt᷑ ꝙ nullus homo
ſcientiã reſpuat. Item ſic ſe habet
ſcientia ad intellectũ ſicut ſe habʒ pax
ad affectũ.ſed qͥa pax ẽ pfectio affectꝰ
nullus eſt qui nõ appetat pacem:ſicut
dicit Auguſ.ꝓpter pacem eni bellant
omes quicũq; bellant.g videt᷑ ſimiliter
ꝙ nullus ſcientiã reſpuat. dicẽ
duʒ ꝙ ſicut cõtingit aliqͥd noſſe in vni⸗/
nerſali ⁊ ignoꝛare in pticulari:ſic ↄtin
git aliquid appetere in vniuerſali:⁊ tñ
cõtemnẽ in pticulari.⁊ hoc patʒ.omis
homo appetit beatitudinè illam:cuʒ be
atitudinẽ quam xpiani expectãt multi
ſunt qui aſpernãtur et recuſant.et pꝛi-
mus quidẽ aꝑpetitus eſta volũtate na
turali.ſcdᷣus eſta volũtate electiua.et
pꝓ hũc moduʒ ẽ ⁊ in ꝓpoſito.⁊ ſi oẽs ho
mines natura ſcire deſiderent ⁊ velint
eſſe ſcientes:ſcientiã tamẽ mandatoꝝ
dei plurimiaſpernãtur. Et ſic patʒ re⸗
ſpõſio ad illa duo obiecta.nam ſcien⸗
tiam recuſare h̊ nonð nature ſed volũ
tatis electiue.⁊ ſic etiaʒ pacem in vni/
uerſali nullus recuſet:cum hũc modũ
pacis vel illuʒ multi refugiunt.et ideo
cõfugiũtad bellum. Itez querit de
bc qð dicit.nõ ẽ cõfugiendũad igno/
rãtie tenebꝛas.cũ.n.ignoꝛãtia ſit pura
puatio ⁊ nihil axpetat᷑ niſi ſub rõne bo
ni ⁊ vtilis videt ꝙ ignoꝛãtia non poſſit
affectari vel ad eam cõfugi. Pꝛeterea
nihil amat᷑ niſi cognitũ.ſed ignorãtie
tenebꝛe non cognoſcũtur.̊ videt ꝙ ad
eas nullus ↄfugiat. dicendu
quedo appetunt᷑ ꝓpter aliqͥq aꝑpetibi9/
le ⁊ delectabile qð habeẽt in ſe ſicut bo
na ſpalia ⁊ coꝛpalia.quedã aꝑpetunt
ꝓpter bonũ qð ad ea ↄſequit᷑⁊ ex ipſis
elicit: ſicut aliqs appetit anguſtias et
tribulatões ex b puenit ho ad pfectõ
nez i merito et pmio.quedã appetunt
ꝓpter ppatõeʒ maioꝛis mali:ſiẽ aliqͥs
ne capiat ꝓhcit ſe de alto.⁊ illud ꝓpꝛie

nõẽ appetẽß ad ipʒ ↄfugẽ.⁊ ꝑ huc mo

dũ intelligendũ è eſſe in ppoſito.qͥa.n.

ho timet dephendi in ſcelẽ: iõ fugit lu⸗

cem. nõ. n. venit ad lucè ne arguãt ope
ra eiꝰ. Et qͥa nõ cõtingit fugẽ lucẽè niſi
in tenebꝛis ⁊ ꝑ tenebꝛas.iò oculꝰadul⸗

teri obſᷣuat caliginẽ.⁊ qͥ vult male facẽ
diuĩoꝝ mãdatoꝝ reqͥrit ignoꝛãtiã. nec

qa illa ꝓpt ſe axpetat:ſ qa refugit ſce⸗

leris dephenſiõem:⁊ amat delectatõeʒ
quã amat ĩ ſceleris ppetratõeʒ. Itẽ
qᷓrit᷑ de H̊ qʒðᷣ dicit.in ipo hoĩe et in alio
cũ extitit vt fieret deterioꝛ.ex H.n.vidr̃

ꝙ hõ nõ peccaſſet niſi diabolꝰfuiſſet.et
H̊ vidr̃ falſuʒ.qꝛ hõ habebat li.arbi. nti

bile. & circũſcripta oĩ temptatõe diabo
liĩ malũ potatↄſentire:ac p h̊ ꝑeccare

Itẽ Augꝰ. ꝓbat ꝙ alio auctoꝛe nul
lus põt fieri deterioꝛ:in pᷣnꝰlxxxii.q.qꝛ

nec a minoꝛi:nec a pi:neca ſupioꝛi.mi

nus.n.nõ põt.pareq̃li nõ pualet.ſuꝑiꝰ
nõ vult.qꝛ nihil ẽ ſupiꝰ bono niſi bonũ
⁊ bonũ nõ vult bonũ detioꝛare. MWeꝰ?
dicendũ ꝙ abſq; dubio nulla tempta/
tõe pellẽte hõ ꝑeccare potat.ſic̃ pʒ in lu
cifero q peccauit ſine impulſu alienoqͥ

etiã excellentioꝛ erathomie pꝛimo.ma

giſterautẽ loquit᷑ ſupponèdo modum
Peccandi ſᷣm ꝙ homo lapſus:pidelicet
ad ſuggeſtiõem diaboli.⁊ ideo dicit ꝙ
in ibo homiĩe ⁊ in diabolo eratꝙ homo

fieret deterioꝛ:ſed ⁊ aliter ⁊ aliter.qꝛ di

abolus ſoluʒ erat eam inducens:⁊ q̃ſi
admiculans.ſj̊ homo fuit cauſa pfici⸗
ens ⁊ ↄfirmãs.Et qͥa ome peccatuʒ qð
facimꝰquodãmodo habʒ oꝛtuʒ a pꝑecca
to pᷣmo ꝓpter conꝛuptõnem que inole.

uit ꝑ oꝛigĩalis traſfuſionẽ.hinc ẽ nõ

ſolum pmparens deterioꝛat dicit᷑ fu

iſſe a diabolo:ĩmo etiã ome peccatũ di
cit᷑ eſſe ab ipo. Unde Jeroꝰ.ſupꝑ Jere

miã in oꝛigiali dicit. Quicqͥd peccamꝰ
quicqͥq nocte et die malo:ũ open ppe/
tramꝰimpiũ eſt demonũ.qꝛ vel oẽ pec-/
catũ ꝓcedit ex ſuggeſtiõe demonũ im
mediata:vel ex illa ſuggeſtione pꝛima
ria. Et ſic patet illud qð magr dicit in
lr̃a.nec obſtat illuq Auguſ.quiiintelli
git de Pncipali agente: volens oſtege
re ꝙ conuptõis pᷣmarie nullꝰpotuit eẽ
pncipalis actoꝛ:nec ipſe homo.

diobolät
ente ibe
tint⸗
dequug
circüne
ſioeein
detenni⸗
ſtinſe
cognin⸗
guai/
ſaſcaoin
termürtäͤt⸗
ſtpdiſcß
wnüinſc
Gitöezde
lopſun
pobzwe
woemba
cognid̃
qnoczc
töembe
ghitint
4
4
*
nonoor.
ſodiſtnond
tpre
Güdehen
bnuc
aW
dlen
chcoir
gnäcu⸗
pugnan
pugna

c

face twi
leaeßpo⸗
hiſtdp
nullard

Anes s. rE. 1.

e ee
engen..;
”H N
G— 4 1
4/

een

Mmeenard., .
*
655nH
nmn 00 e WKrr
chy
ere r.— ,
deren W. r
.
f NKA E
I Uee
aynek,
vorbe d
„
Neme
Aded
. 1
epben
„
fſeren
Falogoen
8.
m Hn⸗
Wpr.rr
*
e ehinee
Apion n
vpoglerp
ana miſ,
4 n 0
WWIͦE F.
Wo ad e ſenden)
WN Woe
ial

AN *

**
“
”
„ * 7 4
= 5
Woheenn AKENWN
4
n —
l W

ee
äsl oN

eYtoN
ir aad

0) 4K 4
N deremoe⸗
iw .

oe

BDiſtinctio.xxiij.

„ Reterea

let.cũ dꝛus hoieʒ X. ſup
egit magr de lapſu pᷣmo
rũ pentũù in ↄpatõne ad
diabolũ temptantẽ et hoiem trãſgredi
entẽ.i hac pte agit de lapſu pᷣmoꝝ pen
tũ in ↄpatõe ad deũ pꝑmittentẽ.et qꝛ nõ

ẽ equũ pmittẽ aliqueʒ inſciũ ab aſtuto

circũueniri.ideo vtoñdat᷑ pma pmiſ⸗
ſio eẽ iuſta ps iſta duas habet.in pᷣma
determiat cur de?ꝰhoiez temptari pmi⸗/
ſit.in ſcðᷣa vero determĩat quatũ et q̃le

cognitõis habitũ ei dedit:ibi.⁊ qᷣ dẽ ſᷣm

aiuʒ .. MPꝛima pꝑte remanẽte indiui-

ſa ſcðᷣa diuidit᷑ ⁊ tres ptes.in pᷣma de/

termiat q̃liter ho cognitõnem habuit.
vtꝝ pꝑ diſciplinã ⁊ ſtudiũ:an ꝑ diuinuʒ
donũu.in ſcdða vero determĩiat quoꝝ co
gnitõeʒ habuit:ibi. fuitq; pᷣmꝰ hõ ante

lapſum triplici cognitõe pdit.Et illa

ps hʒ tres.in pᷣma detminat q̃lẽ cogni
tõem habuitde rebaↄteni.in ſcðᷣa q̃leʒ
cognitõem habuit de eo:ibi.cognitõeʒ
quoq; creaton ⁊c.in tertia q̃leʒ cogni
tõem habuit de ſeipſo:ibi.poꝛio ſui co⸗
gnitõnis &.
ID intelligẽtiã
h“ pi circa duo icidit hic q̃ſtio
m duo circa q verſat᷑ pncipalit᷑ tota-
lis diſtinctõis intentio. Pꝛimo qrit᷑

de tẽptatõis pᷣme pmiſſione: Scoo

qrit᷑ de pᷣmoꝝ pentũ cognitõe? Lir⸗/
ca pmũ q̃runt᷑ tria. Mꝛimo querit᷑

yvtꝝ de debuit hoiem facẽ inexpugna-

bilẽ an talẽ ꝙ poſſet expugnari Se
cũdo qrit᷑ tꝝ hoieʒ quẽ pſciebat expu
gnãdũ debuit pꝑmittẽ ꝑ temptatõeʒ im
pugnari? Tertio vtꝝ temptatonis
pugna a viris iuſtis debeat deſiderari

Irca primum
ſic ꝓcedit᷑ ⁊ ondit᷑ ꝙ de debuit
facẽ hoĩeʒ ipeccabilẽ ſiue inexpugnabi
lẽ.⁊ H pꝰ p diuinã bõitatẽ.qꝛ vt dic dyo
niſiꝰ.optimi ẽ optia adducẽ ſ̊ melioꝛ ẽ

◻

nulla rõlis qͥ nõ põt peccare q; qͥ põt:g

videt᷑ ꝙ decuerit deũ optimũ facẽ hoĩeʒ

etad peccandũ impoſſibile ⁊ ita inexpu
gnabilẽ. Iteʒz h ipm videt᷑ ꝑ diuinã

liberalitatè.ad excellẽtiã.n.liberalitat

nõ ſolũ fac dare multa et magna ſ re-
daꝛe velocit.ſ̊ donũ gr̃e ↄfoꝛmãati ⁊ bñfi
ciẽtis hic maiꝰ ẽ qᷓ; donũ cuiuſlibet gre
Stuʒ facietis. ſi hdeꝰ dare hoĩ diſpo/
ſuerat⁊ ̊ ex pᷣma ſui ↄditõne etad hoc
ydoneꝰ erat.videt᷑ꝙ ſtati cum eũ fecit
debuitei hoc donü dare. ßᷣ ſi H hret eẽt
inexpugnabilis ́̊ t. Itez boc ipm
oñdit᷑ tertio ex pte ſapie.maioꝛis eniʒ

ſapie ſcire mala pcauere q; poſtq; fa-

cta ſunt remediũ adhibẽ g ſi diuia ſa/

piẽtia maxie manifeſtada erat in hois

ↄditõe videt᷑ ꝙ talẽ debuit eũ facẽ ⁊ tan
tam ſibi cautelã adhibẽ ꝙ nõ poſſet in
malũ incidere. Itez hoc ipm oñndit᷑
ex pte diuie potẽtie.q̃nto eni potentia

maioꝛ ẽ tãto velociꝰ opat᷑.mag igit᷑ di

uina potẽtia manifeſtat in opatõe ſubi
ta q; in opatõne ſucceſſiua.ſi igit᷑ hoĩs
Stif̃icatio ⁊ ↄfirmatio ⁊ gloꝛificatio eſt
imediate a deo videt᷑ ꝙ de ſubito et in
eodẽ inſtãti in qͥ hoiem fecit debuit euʒ
Stiſicare ⁊ in gra ↄfirmare ac ꝑ hoc in
expugnabilè facẽc. Seq glia ẽ bo⸗
nũ laudabile:ſᷣ nullꝰ ẽ laudaãdus in eo
ꝙ hʒ niſi habeat illud ꝑ merita g ſi deꝰ
fecit hoiem ad h̊ ut pueniret ad ſtatuʒ
gloꝛie ⁊ pmij videt᷑ ꝙ de buit facẽ hoieʒ
in ſtatu meriti.ſ̊ ſtatꝰ meriti ⁊ pmijde
bent eſſe diſtincti ſiẽ ſtatꝰ vie ⁊ pr̃ie ſᷣm
legẽ cõeʒg ⁊ dona vie ⁊ prie.ſi igit᷑ hr̃e
impoſſibilitatẽ ad peccãdũ h ſpectatad
ſecuritatẽ beatitudinis videt᷑ a pᷣnci

pio nõ debuit homi dari de buit expu⸗

gnabit ſieri. Itẽ ad plenã pfectõeʒ
vniuerſi decuit fieri oẽm creaturã que
ratõe recta potuit excogitari ſic̃ dicit
Augꝰ.in ʒꝰ de li.ar.ſ̊ rònabilit᷑ cogita
ri pot ad pfectõnem vniuerſi ſpectare
creaturaʒ q hr̃et libertatè ar.et relicta
eẽtin manu ↄſilij ſui.hãc igit᷑ decuit fi
eri ⁊ in ſtatu vᷣtibilitat᷑ ↄſtitui.ſ H nul⸗
li creature magis eritc homig ꝛ.
Iſtẽ vniuer ſũ ex oppoſitoòe mali ad
bonũ decoꝛat᷑ q̃ſi qbuſdaʒ antitetis ſicẽ
dicit Aug.⁊ eccł. inuit.xxxiinj.) malũ
9

bonüu . Sig ' vniuerſuʒ venuſta⸗
re buit ⁊ decoꝛare videt᷑ ꝙ hũc decoꝛẽ
vniuer ſo nõ debuit auferꝛe. ſ ſi feciſſet

Hiem iexpugnabilẽ iã hic decoꝛ nõ eẽt

c. Iſtẽ hic videt᷑ q̃rto qꝛ deꝰ vni⸗
uer ſuʒ fecitad ſui ipſiꝰ manifeſtatõeʒ
⁊ ſicutdeꝰ ẽ ſumme potẽs ⁊ ſapiẽs ſic ẽ
ſumme iuſtꝰ miſericoꝛs:ꝗ tale debuit
facẽ vniuerſuʒ in qͥ manifeſtaret eius
ſuma iuſticia ⁊ ſumma miſericoꝛdia.ſ
ſumma iuſticia nõ manifeſtat᷑ niſi in ſe
ueritate punitõis maloꝝ.ſũma mia nõ

manifeſtat pfecte niſi in libatõe miſe-

roꝝ ⁊ remiſſiõe delictoꝝ:̊ᷣ aũt nõ poſ-
ſent eẽ niſi rõlis creata facta eẽt in ſta
tu in q poſſet peccare ⁊ expurgari:g di
uina iuſticia ⁊ mia exigebat wieʒ ver⸗
tibilẽ ⁊ inexpugnabilè fieri. Wedad
pdictoꝝ intelligetiã nõndũ ẽ ⁊ ſi ipa

opatio nõ indigeat appꝛobatõe ꝓ eo ꝙ

quicqͥd deus facit bñfacit ⁊ recte facit.
Nerũtamẽ ad exercitãdã deuotõem in
mẽte fideliũ ⁊ cõpeſcendã rabiẽ in hoꝛe
blaſphematiũ et deũ in ſuis opib incul
pantiũ q̃druplex põt rõ aſſigri q̃re deꝰ
fecit talẽ hoieʒ vt poſſit ab aduerſario

expugnari. Et pᷣᷣ ẽ manifeſtatio di

