libertatis imponij. Reꝰ. dicendum
ꝙ; cum nomẽè imponat᷑ reia ꝓpꝛietate
que eſt ſibi inberens inſepabiłr ⁊ eſſen
tialiter.et libertas eẽntialis li.arbi.nõ
ſit libertas a culpa vela miſeria ſed li
bertas a coactõne:ab illa li.arbi.habʒ
denomiĩari.et quoniã hec in creaturis
qᷓntuʒ eſt de ſe indifferẽs eſt ad bonuʒ
⁊ ad malum. ideo magiſter de hac ĩtel
ligens:dicit in lr̃a ꝙ libertas a qua li.
arbi.denomiat liberũ non eſt libertas
ad bonũ tantũ ſed etiam ad maluʒ.nõ
ꝙ pncipaliter reſpiciat maluʒ: ſed qͥa
de generali nominis ſignificatõe non

deter mĩatur ad bonuʒ: licet bncipali-
uss reſpiciat bonũ q́ᷓ; malum. Et ꝑ hoc

gfi⸗
ſeroe
triab⸗
eſtde
tinſe
itnd
dicer
anal
pnir
etn
con.
pli⸗
ter
eag

compe
ipſoce
termi⸗
Inſa⸗
tia d⸗
ſnus &
to yt
Feopan
Nintori
upma
ſunſ
Romm⸗
dns⸗
clefi
gölia
termi⸗
biov
don
cllio
Cintori
getuſive
ihliar.
Wüge
st,
cppt

4
ven

Nndd
kenieſe⸗
hoimiſcriar
lns
izmonon
Nondn
ma

4
re

6

1 v
Aunirnſcin
. Ao
nischn
„eſ
Gerdean
5 „4 6
kangin .
E
hon ctlimn⸗
α
arV
. 7 „
fun
AAIl‚

pʒ rñſio ad pᷣmuʒ obiectũ. Ad illud

vero qð obijcitur ꝙ nomĩatio debʒ fi⸗
eri ab optimo. dicendũ ꝙ illud verum
eſt de optimo nõ quocũq;:ſed eẽntiali
⁊ inſepabili. Ad illud qð queritur

vtn dicat᷑ libertas eqͥuoce vel vniuoce

dicendũ ꝙ nec ſic:nec ſic.ᷣ ſᷣm qndam
analogiã que ꝓpter cõuenientiã cum
vniuoco recipit comꝑpatõem ſᷣm magꝗ

et minus ꝓpter cõuenientiã cum euo

co recipit qᷓndam diſtinctõnem multi/

plicitatis.analoguʒ.n.mediũ tenetin/

ter vniuocũ etequiuocũ.Et ſic patent
ea que queſita ſunt.

Diſtinctio.xxvi.

Ec ẽ gratia

b operans ⁊ cooꝑrans ct.
Suß egit magr de li. ar

bi. ſiue ð adiutoꝛio homĩ
compato in ſe.in hac vero ꝑte agit de
ipſo compato ad auxiliũ gr̃e. Diuidit᷑

aũtiſta ꝑs in duas ptes. In pma de

ter mĩat q̃ntuʒ poſſit li.arbi.cum gr̃a.

In ſcða qntuʒ poſſit circũſcripta gra

tia.j.diſ.xxviij. id vero incõcuſſe tenea

mus ⁊t. Pꝛima pars habʒ duas par

tes. In pꝛima determĩat de adiutoꝛio
gr̃e opantis collato li.arbi.ꝓutillud
adiutoꝛiũ comꝑatur li.arbi. In ſecun

da ꝓut compat᷑ ad habitũ gratuitũ et

vſum ſibi debitũ:ibi.hic cõſideranduʒ
eſt cum pdictũ ſit. MPꝛima pars habet
duas. In pᷣma determĩat quid ſit ſiue
cuiꝰ efficatie ſit illud adiutoꝛiũ gratie
qð li.arbi.ſupaddit᷑. In ſcdða vero de
ter mĩiat qntùad volũtatẽ ſiue ad li.ar
bi.oꝛdinat᷑:ibi.ipa eadeʒ tñ quedã gr̃e
dona puenit. Pꝛima ꝑs hʒ tres parti
culas. In pma determĩat qͥd ſit illud
adiutoꝛiũ li.arbi.ſupadditũ q̃ntuʒ ad
actũ ſiue effectũ. In ſcðᷣa yero q̃ntuʒ
ad ſubiectũ:ibi.volũtatẽ ipam Aug“.
in li.ar. c. In tertia vero qtũad ipm
donüu gratuitũ:ibi.et ſi diligèter inten-
das X. , imilr ſcoa ꝑs pᷣncipał tres
habzʒ ptes. In ma determiat verita⸗/
tem:ibi.ipa eadẽ quedã tamẽ &. In ſe

cũda vero remouet dubitatoeʒ: ibi.nõ
eſt tñ ignoꝛandũ ⁊c. In tertia vo par/
te ſubiũgit veritatis recapitulatõem:
ibi.illiꝰ.n.gr̃e pcipiende &. Haꝝ autẽ

partiuʒ ſubdiuiſiones manifeſte ſunt

in lr̃a. ..
Dintelligẽtiã
huiꝰ ptis ſuppoſita gr̃e entita
te ⁊ neceſſitate:qꝛ Hinfra queret᷑ ſuo lo
co.querit᷑ hic de gr̃e quidditate.hic.n.

inquirit magr in Fa.Et circa h̊ querũ

tur ſex. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ gratia ſit
aliqd circa acceptantẽ:vel circa acce⸗
ptatũů: Secuũdo dato ꝙ gratia ſit ali/
quid circa acceptatũ:querit᷑ vtꝝ ſit do

nũ increatũ: Tertio vtꝝ ſit in genere

ſbe vel accidentis: Quarto qrit᷑ vtꝝ

ſit in genere accidentis coꝛiuptibilis:

Quinto querit᷑ vtꝝ pmo inſit eẽntie
gĩe aut potẽèths? Sexto ⁊ vltimo q̃ri
tur vtꝝ inſit ad modũ pfectõis tantuʒ
an etiã ꝑ modũ motoꝛis.

Irca primum

ſic ꝓcedit᷑:⁊ oñdit᷑ꝙ gr̃a deiali
quid ponatcirca gratificatu.ᷣ dicit᷑ enĩ
JYo.po.De plenitudine eiaccepimus

gfam ꝓ gratia. Si igit accepimꝰ:ĩ no

bis eſt diuina gra in gratificatis ſiue
acceptatis a deo habʒ eẽ. Item pꝰ
con..xij.Diuiſiões gr̃aꝝ ſunt:idẽ autẽ
ſpũs diuidens ſingulis ꝓut vult.Hoc
aũt nõ eſſet niſi gr̃e donum in ſingulis
aliqᷣd poneret. gOc. Si tu dicas hoc
eſſe dẽm de grẽa gtis data:tũc arguit᷑ a
minoꝛi. ſi gra gratis data aliqᷣd poit
in gratificato: multo magis gr̃a gra⸗
tũfaciẽs que maioꝛis eſt efficatie:⁊ ma
gis reddit ipm gratificatũ deo accep-
tabilẽ. Item gr̃a gratũfaciẽte effi·
citur quis dignus ſupꝑna beatitudine
ſed omis dignitas aliquid ponit in eo
in quo eſt. ergo dignitas retributõis
eterne aliquid ponit in eo qui dignus
eſt.hoc auteʒ non eſt niſi gr̃a.ergo .
Atem culpa ex qua deus hominem
odit et repꝛobat ponit aliquã defoꝛmi⸗
tatem in eo qui repꝛobat᷑.ergo parira
tõe gr̃a ob quã deus aliquem diligit ⁊

4 3

appꝛobat aliqd ponit in eo qui acc epta
tur. Iteʒz ptingit aliquẽ qui non eſt

gratus deo fieri gratũ.ſed hoc non eſt
ꝓpt mut tõeʒ aliq; factã ex pte deiac
ceptãtis.&̊ hoc eſt ꝓpter mutatõem ali
quã factã ex parte homis acceptati.ſ
talis mutatio nihil ab homie tollit. S
aliquid circa hoĩem acceptatuʒ ponit.
Item deus eſtequꝰ ponderatoꝛ.er
go non magis acceptat vnũ homineʒ

q; aliũ niſi aliqð donũ etaliqð bonũ ſit

in vno quod nõ eſt in altero.G̊ autẽ vo

camus ipam gratiã. ergo gra dei ali⸗

quid ponitcirca ipſum gtificatuʒ ⁊ ac⸗
ceptatũ a deo. Sed cõtra Baniel.

pꝰ.Dedit dñs gr̃am danieli in cõſpe/

ctu pncipis eunuchoꝝ t. Sed coͤſtat
ꝙ tunc nihil nouũ collatuʒ eſt danieli

ad h̊ ꝙ acceptaret᷑ ab illo eunuchoꝛuʒ

pᷣncipe.ſi ergo deus ẽ benignioꝛ⁊ ad ac

ceptandũ ꝓmtioꝛ:videt᷑ ꝙ nihil opoꝛ⸗
teat in homie poni ad hoc ꝙ acceptet᷑a

deo. ſi igitur gr̃am dei habẽ nonè ali⸗
ud q; deo eſſe acceptum:videturxc.

Iteʒ videmus expimento ꝙ homo ho

mini efficit᷑ gratus ex ſolo aſpectu.nec
aliquid dat homo homĩ cuʒ ſuſcipit il⸗
lum in gr̃am ſuam. ergo pari rone nõ
opoꝛtet aliquid dari homĩ vt ſuſcipiat
in gẽ̃am dei. Item omis ille eſt alij
gratus qui ẽ ab eo dilectus.ſj̊ dilectio

dei nõ ponit circa dilectuʒ aliquid no⸗

uũ:quoniã dilexit nos ante mundi cõ⸗

ſtitutõem:ſicut dicit᷑ad Ephᷣ.pᷣꝰ. Dile
xit etiã nos cuʒ adhuc ꝑeccatoꝛes eſſe⸗
mus.ſiẽ dicit᷑ Ro.v. pari rõne nec il
la acceptatio ſiue gratificatio aliquid

ponet circa gloꝛificatů. Item ſolis
pcibus alicuiꝰ ſine aliquo munere in/
terueniẽte põt quis amicus et gratus

effici alicui cuiꝰ pᷣus erat inimic ⁊ odi
oſus.ſi igit᷑ hoc eſt in homĩe cum deus

multo ꝓnioꝛ ſit ad miſerendũ q; homo
videt᷑ ꝙ multo foꝛtius poſſit hoc repiri
circa gram dei. Item ſic ſe hʒ gra⸗
tia ad gratificatũ ⁊ acceptatio ad acce

ptatũ ſicut ſe habet laus ad laudatũ.bõ

laus nihil ponit circa laudatũ:ſed cir⸗
ca laudantẽ.ergo nec gfa circa grati⸗

fſicatũ ſed circa gtificantẽ. IJtez ba⸗

bundãtioꝛis caritatis eſt diligere ac
ceptare eum qui mineſt dignus amo
re:ſicut inimicũ qᷓ; amicũ.ergo diuina

caritas et bonitas nõ ſolum acceptat

bonos:ſed etiaʒ qᷓntumcũq; malos.nõ

ſolum dignos:ſ etiam qᷓntũcunq; indi
gnos.ergo diuia acceptatio ſiue gtifi
catio nõ videt᷑ aliquid ponẽ circa ipᷣm
acceptatũ aut gtificatum. Mo. di⸗

cendũ ꝙ gr̃a diuĩa aliquid ponit circa

Stificatum ſiue acceptatũ.⁊ ratio huiꝰ
eſt.qꝛ diuina voluntas in acceptando

nõafficit᷑:diuĩa veritas in appꝛobãdo

—-

nõ fallit᷑:⁊ neutra eaꝝ in gtificado mu
tatur.qꝛ diuĩa voluntas in acceptaãdo
non afficit:nec acceptat aliquẽ ꝓpter
nouum affectuʒ:neceſſe eſt ꝙ acceptet
ꝓpter aliquẽ effectũ:⁊ ita aliquis effe
ctus ponit᷑ eſſe circa eum qui accepta/

tur.quia veritas diuĩa in appꝛobando

nõ fallit᷑:ideo nõ pfert vnũ alteri:nec

axpꝛobat magis vnuʒz q; alterũ:niſi qꝛ

habʒ in ſe aliquid ꝙ eſt magis dignuʒ
appꝛobatõe diuina. Neminẽ auteʒ ac⸗
ceptat niſi quẽ appꝛobat.⁊ etiaʒ nemo
eſt gratus vel deo accept:niſi in ſe ha

beat aliquid per qð fit appꝛobatõne di

gnus.Quia vero volũtas non muta/
tur in acceptãdo:nec veritas in aꝑpꝛo
bãdo:cum aliquis de nouo incipit ap
pꝛobari ył acceptari:⁊ nulla cadit mu
tatio ex parte dei acceptatis vel appꝛo
bantis:neceſſe eſt ꝙ aliqua cadat mu

tatio ex parte acceptatiet appꝛobati.ſ

loc nõ eſt.qꝛ aliquid ei aufert᷑.eſt ergo

mutatio:qꝛ aliqð donũ ſibia deoↄfer./
tur.⁊ ſic patʒ ꝙ gra aliqð donuʒ ponit
circa ipm gtificatum. Vnde cõceden⸗

ge ſuntrõnes hoc oſtẽdentes. Ad il
lud qð pꝛimo obijcit᷑ incõtrariũ de gra
tia hũana de qua dicit᷑ ꝙ de dedit gra
tiam danieli c. dicendũ ꝙ illud ſimile

deficit in tribus cõditõibus paſſigna⸗

tis. Tum q; homo in accipiendo affici
tur.tum qͥa indictũ eius frequẽter de⸗
cipit᷑.tum etiã q; cũ de nõ acceptando

fit acceptãs in ſeipo mutat.h̊ auteʒ in

deo non ponit᷑: et ideo nõ eſt ſimile.Et

p hᷓ patʒ pmuʒ ⁊ ſcvᷣm obiectůũ. Ad

illud qð obijcit᷑ de dilectòe ꝙ nõ ponit

Aan
niey⸗
lmoe
Oa
cete
pero⸗
irti
lacte
ſcad
rech
rec
yte
pp
um
iri
ni
ℳ
renn
anut
wwoal
galpon⸗
ſelan⸗
catin
Mnwh
milede
ſonier
Nikeſtue
bonam
eotta
bemat
iurmin
im rehßr
mngtn
POina
Rfmape
Weanr
ſdede
figade
Gröſua
tatisim
veritati

natcire
veliner⸗
dost
Vicim“
umpe

Maahn
nnacchunn
nnodi
önfricon
mmacrepticn
one pptr
ſnarceptet
AAicgiseſe
nand
wad
ins oNN
wusinay
uo cpe
ulN.ſ
insrelappro
a ndd
done
witi lent⸗
ſdinded ⸗
önzp
Oacrittn
õ

„Krewurd
19/,

aliquid in dilecto.dicendũ ꝙ non eſtſi
mile ꝓ eo ꝙ dilectio ſe extendit non ſo

lũmodo ad pſens:veꝝ etiã ad futuruzʒ
OIUnge nõ tantũ diligit nos deus dile-
ctõe tem ꝑali:ſ̊ etiã eterna.acceptatio
vero ⁊ gtificatio ſolũ ad pſens ſe extè

dgit. ⁊ iõ effectũ nõ ſolũ in habitu:ſ etiã
ĩ actu ponit circa ipm acceptatũ ⁊ gti/

ficatü. Ad illud qð obꝛ ꝙ ſole dces

recõciliãt.dicendũ ꝙ illud locũ hʒ vbi
recõciliatio fit ꝑ mutatõem affectõis:
vt cum aliquis qͥ alicui pᷣus erat iratꝰ
p pces alicuiꝰ mitigat᷑.ꝭ̊ aũtcirca de/
um nõ ponit᷑.et ſialiqũ in ſcriptura di
ci videat᷑: figuratiue intelligenduʒ eſt
viʒ per antropoſtpatõ. Ad illud qð
obꝛ de laude.dicendũ ꝙ ſiẽ laus crea
ture nõ ponit aliquid circa laudatum:

circa laudantẽ.ſic etiã gr̃a qua vnus
bomo alterum acceptat. DHeus auteʒ
qui non verbo eum laudat ̊ aꝑpꝛoba-
tõne laudando aliquid ponit circa lau
datũ.vnde ex hoc nõ ſequit᷑ꝙ gr̃a diui
na nihil ponat:poſſettñ dici ꝙ nõeſt ſi

mile de laude ⁊ gra.q; laus reſpicit p/

ſonã extrinſecã cui laudatus ipfe ma
nifeſtus efficit.ſed acceptatio reſpicit
bona intrinſeca ex quibo vna perſona
reddit᷑ alteriaccepta. Ad illud qd
obꝛ ꝙ maioꝛis caritatis eſt acceptare

eũ qui minus eſt.dicendũ q acceptatõ

nõtm reſpicit opus vel affectũ ſiue do

num lar gitatis:ſ etiam iudiciũ verita
tis.Qui.n.alteꝝ acceptat ipm etiã ap
pꝛobat.Et qm diuĩa veritaſ⁊ equitas
nõ põt appꝛobare niſi bonũ ⁊ equũ.nul
lus q;diu manet in ſua iniquitate põt

eſſe deo acceptus:⁊ ſi etiã multa bene

ficia a deo ſibi impendãtur. Et ſic patʒ
ꝙ rõ ſua nõ cogit. qa ſic eſt diuĩe largi

tatis ĩmenſitas:vt nõ excludat᷑ diuine
veritatis infallibilis equitas.

Ecundo queri

tur ſuppoſita ꝙ gra aliqᷣcl po⸗

nat circa gtificatũ vtꝝ illud ſit creatũ

vel increatuQlð ſit ĩicreatu videt᷑ ꝑ il-

lud qð dic Damaſ.in li.de ſpi ſancto.
Dicimꝰ ſbam donoꝝ dei eſſe ſpm ſan/
ctum:nec eſtimare debemus ſpm ſan

ctum ſ'm ſbam eſſe viuiſum. qꝛ multi⸗

tudo bonoꝝ dicat᷑. impaſſibilis.n.ẽ et
indiuiſibilis.ſᷣ iuxta differentes intel⸗-
lectus multis donoꝝ vocabulis nũcu

patur. Si igit᷑ ſpus ſanct eſt donũ in
creatũ: reſtatꝙ gra gratùfaciẽs dicit
quid increatũ. Item hipm onditur

pꝓ effectꝰ ſiue actus gre quos dicit᷑ ha-
bere in gtificato:qͥ ex diuerſis auctoꝛi⸗
tatibo nouẽ eſſe colligutur. Gratie.n.
eſt creare:gr̃e eſt aiaʒ infoꝛmare:viui/
ficare:illũinare: aſſimilare:vnire:ſta/
bilire:acceptabilẽ deo reddere:⁊ affe/
ctum ſurſuʒ ducẽ ⁊ eleuare. Ex pꝛi

mo actu ar guit᷑ ſic. eodem recreat de-

us quo creat:et eq̃lis virtutis vt dicit
Aug'.eſt recreare et creare.ſig deus
ſeipſo creat nõ per aliquid creatu: ſe

ipſo recreat ⁊ refoꝛmat ñ p aliqd crea
tum. m illud qð recreat eſt gr̃a.ergo c

———e

ſea & „

9 R zaate

Ex ſcðᷣo actu arguit᷑ ſic.paris vu⸗/ 9

tutis eſt refoꝛmare mentè qᷓntuad af-
fectũ ⁊ qntũ ad intellectũ.̊ mens ĩme
diate a pma veritate foꝛmat᷑ qᷓntuʒad

intellectũ:vt dicit Aug.̊ t imediate

Intuʒ ad affectü a pᷣma bonitate.hani
mMã formare qntũ ad affectu eſt ipſius

gr̃e.g gr̃a nõ eſt aliud qᷓ; bonitas ſum-/
ma. Ex tertio actu vel effectu argu
itur ſic.ſi viuificare aĩam eſt act gra⸗/
tie Stũfaciẽtis:⁊ deus aĩaʒ viuificat ſe
ipſo nõ ꝑ mediũ creatũ:ꝗ gra nõ eſta/
liud qᷓ; deus.minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ Augꝰ.qui
dicit ꝙ ſiẽ coꝛpꝰ viuit aĩa:ita aia viuit
deo.ꝑłᷣ aĩa ſeipa viuificat coꝛpus.ergo

deus ſeipo viuificat ſpim. Ex quar/

to actu vel effectu arguit᷑ ſic.ſi ſol per
ſui eẽntiã eſſet pſens oculo nõ eſſet ne
ceſſaria aliq lumĩs influetia ad h ꝙ ef
ficeret oculus lumĩoſus.ſi igit᷑ ſol iu⸗
ſticie deus eſt pſens omi creature:⁊ ei
ſentialiter ẽ in anima vniuſcuiuſq;:vi

detur ꝙ nulla influentia lumĩs ſit ne

ceſſaria ad illumiatõem anime. ſi igit
im poſſibile eſt de aliquid facere fru/

ſtra videt᷑ ꝙ gratia illumians aĩam ni

hil aliud ſitq; diuia eẽntia. Ex qnto

actu yel effectu arguit᷑ ſic.ſicoloꝛ eſſʒ
ſua ſimilitudo nõ eſſet neceſſaria no⸗/

ue ſilitudinis generatio ad h ꝙ oculꝰ
f 4

cäs

ↄfoꝛmaretur ipſi coloꝛi:maxime ſi ipe
coloꝛ eſſe poſſet ĩ oculo.ł̊ in deo ꝓpter
ſuam ſimplicitatẽ nõ differt veritas ⁊
ſimilitudo.filius.n.quiẽ ſiłitudo pr̃is
eſt eiuſdẽ eẽntie cũ pr̃e.ſigꝗ gr̃e eſt deo
aſſimilare ⁊ gra eſt ſimilitudo rei:im/
poſſibile ẽ gram eſſe aliuda deo. Ex

ſexto actu vel effectu arguit᷑ ſic. mediũ

veniẽdi plus ↄiũgit᷑ vtriq; extremoꝛuʒ

q́; extremũ extremo.ſ̃ deus eſt intim

aĩe. ꝗ impoſſibile ẽ ꝙ inter deũ et aiam
cadat aliqð mediuʒ iunctiuũ qð ſitab

vtroq; extremoꝝ diuer ſuʒ. ſi igit gra⸗
tie eſt vnire aĩaʒ deo:cũ gra nõ ſitaia:
neceſſe eſt grãʒ eẽ deũ. Ex ſeptimo

actu vel effectu arguit᷑ ſic.impoſſibile
ẽ vanitatẽ pꝑ vanitatẽ ſtabiliri.ſᷣ ſi ſta/

bilit:ſtabilit p veritatẽ.ſi igit᷑ oĩs cre⸗
atura vanitas eſt:aut gr̃e nõ eſt ſtabi/

lire aĩaʒ: aut nonẽ aliquid creatũ.ſed
gratie ẽ ſtabilire aĩaʒ in bonũ H̊ planũ
eſt. gratia nõ ẽ donu creatũ ſ̊ increa/

tum. Ex octauo actu vel effectu ar
guit ſic. eodem ipſo acceptat deus ali
quẽ quo amat.ſj̊ pater ⁊ filius diligũt

nos ſpũ ſancto ſiẽ ſancti dicũt:⁊ habi⸗/
tum fuit in pᷣmo li.nõ aliquo creato.ꝗ
acceptat nos ſpũ ſancto nõ ꝑ aliqð do
nuz creatũ.ſi igit᷑ gra eſt illud quo deꝰ
aĩam acceptat ⁊ reputat aiam gtaʒ:vi
det᷑ 'c. Ex nonoactu vel effectuar
guit ſic. nihil põt mentẽ nr̃aʒ ſup ſe ele
uare niſi illud qð eſt mẽte ſuꝑius.ſᷣ ſo
lus deus maioꝛ ẽ mente rõli.ꝗ̊ ſoliꝰdei
eſt ipam ſup̃ ſe eleuare.ſj iſte actus vel
effect dicit eſſe gratie. impoſſibile ẽ
grãm gratüfacientẽ eſſe aliquid a deo

diuerſum. His nouẽ rõnib colligit

ratia nõ eſt donũ creatũ ſ̊ increatũ
Ald oppoſitü arguit᷑ pᷣmo roͤnibus
oñſiuis.ſcdᷣo rõibo inducẽtibus ac im
poſſibile. Ad oñdendum aut gram
gratufacientẽ eſſe donũ creatuʒ: pmo

adqducat᷑ robur auctoꝛitat.⁊ ſecũdo vi

olentia rõnis. Dicit᷑.p con.xij. Diui⸗
ſiones graꝝ ſunt:idẽ aũt ſpũs.Sʒ ſ
eſt diuiſio toni ĩcreati:̊ doni creati.g
X. QQ. ſi dicas aucteʒ iſtã debẽ intelli
inõ de gratia gratùfaciẽte: de gr̃a
Stis data. Obijcit tũc ꝑ verbũ Aug.

ad/ Honifaciũ dicèti. Gratia meꝛet au

geri vtacta mereat᷑ et pfici. Circa igr

iſtud donũ conſiſtit meritũ ⁊ augmen/

tum. ſed augmentuʒ non conſiſtit ni-
ſicirca donũ creatũ.meritũ aũt nõↄſi
ſtit niſi circa donũ gratie gratũfaciẽt.

gratia gtumfacies eſt quid creatuʒ.
Q ſi dicas augmentũ illud attendiĩ

gẽa nõ ſᷣm id qð eſt ſ᷑ ſm effectũ.Ad/
ducit᷑ ad hauctoꝛitas magri in lr̃a q̃m
ſumit ex verbis Aug. ibi.⁊ ſi diligen
ter intendas:nihilomin tibi demr̃at
q̃ ſit ipſa gratia voluntateʒ pueniens
et pparans.ſ.fides cũ dilectõne.Sig
fides ẽ donũ creatũ:reſtat ꝙ ⁊ ipa gra

tia volũtateʒ pparans donũ creatũ ẽ.

Iltem h̊ ipm rõne ondit᷑:⁊ ex oĩbus
iſtis actib gratie aſſigtis vna colligit

ratio.Si.n.gratie ẽ refoꝛmare ⁊ infoꝛ

mare ⁊ viuificare:⁊ ſic de alijs.cũ oĩs
talis actus ſit ab aliquo ſiẽ a pncipio
foꝛmali.nõ.n.eſt infoꝛmatio:nec refoꝛ
mat nec viuificat:⁊ ſic de alijs.ſi nõ foꝛ
ma:neceſſe ẽ aliqð donũ poni in aĩa qð
ſit aĩe ipſius infoꝛmatiuũ.ſ deus nul⸗
lo mõ põteẽ foꝛma pficiẽs:q;uis poſſit
ſe hr̃e in rõe foꝛme exèplaris. ꝓpter

donũ increatũ qð deus eſt.ad h ꝙ ani/

ma gStificet᷑:neceſſe ẽ ponere donũ cre-/
atũ.huiꝰ aũt ratõis neceſſitas colligi/
tur ex nouẽ medijs:ex quibo nouè pnt
foꝛmariargumenta. ſᷣ̊ tm valet illa in

vnũ mediũ colligẽ:q̃ntũ diuiſim explie

care. Sic igitur rõnibo oñſiuis appa⸗
ret graʒ Stuùfacientè eſſe donũ creatu.
Iſtem Hvidet᷑ rõibꝛ ducentiba ad im

poſſibile. quarũ pma Heſt. Aut gratia

Stũfaciẽs ponit aliquid creatũ in gra⸗

tificato: cum deus de nõ gto facit gra

tum.aut nihil.ſi nihil.̊ nulla fit muta
tio ex pte creature gtificãtis.ᷓ fit mu⸗
tatio ex ꝑte gtificãtis qð eſt impoſſibi/
le. Et iteꝝ ſi nihil creatũ poneret:ñ eẽt
melioꝛ ille qͥ eſt deo gtus q; ille qui nõ

eſt Stus. ſi igit᷑ Hᷣ eſt impoſſibile ponere

Stus deo non ſit melioꝛ q́; non gtus
⁊ impoſſibile ẽ q ſit melioꝛ niſi aliquaʒ

bonitateʒ habeat quã alter nõ hʒ.⁊ hoe

non põteſſe niſi quid creatuʒ.neceſſe ẽ

ꝙ gra aliquid creatũ ponati gtificato

ſyt⸗
ſheali
gipſus
kopp
ligod
ſſus
ſoga
Fir⸗
drmni⸗
inh
aie
nuzc
hipr
exau
inwwi
gei
iunn
glumh.
csliart
larbien
aanöcſt
dens
umcde
tarie
ſicutm
neceer
labilis
goelia
eriloen
ſtinwi⸗
ufitz
GWüc
Acpr
Reſan⸗
Joh
winat
ifſcri

mge

ſunens
caſyn
dooes
ſiogfeei
eſedoni
weni
eod
Se
Neredon
ihlelno.

„

ernaen
Emanpi
0 *
6 N cii.
karm,
ie⸗ .

utſugi
wnigrame⸗
Mirerobus
macollgt
unaretinfor
NAls idis
wutcnidh.
irvahli⸗
innoli oſt
mmletilain
dmerp⸗
riisan
Kwnidti
enöihas
A beſee ii
nsech
J
rſbiee

7

. N

1 ν„:

unn

ſi igit᷑ ponataliqͥd creatũ:aut eſt donũ
ſiue aliqs habitus:aut ẽ actus ſiue do
ni vſus.Siẽ donũ ⁊ aliqͥs habitus.ha
beo ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ gr̃a in gtificato ponit
aliqð donũ creatũ.Si vero ẽ actus vł
vſus. nõ plus ponit in Stificato q; in
nõ gratificato:niſi qñ opatur. ñ erit
gratia in puulis bapticatis.⁊ in iuſtis
doꝛmiẽtibus magis q; in nõ bapticat:
⁊ in hoĩbus peccatoꝛibi.ꝙ ſi h falſum ẽ
⁊ alienũ a fide:neceſſe ẽ gr̃am aliqð do
nuʒ creatũ in gtificato ponere. Itẽ

Hipm ondit᷑ alia rõne. Tam ex fide q́;

ex auctoꝛitatibꝛ opoꝛtet ſupponere qð
impoſſibile ẽ aliqð meritũ eẽ ſine gra-
tia.⁊ hoc melius manifeſtabit᷑.j. Hoc
igit᷑ ſuppoſito:quero tüũcaut graè ali/
qua ꝓpꝛietas li.arbi.aut oĩno nomĩat
aliam ſbam diuerſaʒ: Si è aliqᷓ ꝓpꝛie
tas li.arbi.habeo ꝓpoſitũ:viʒ ꝙ gr̃a in

li.arbi.eſt aliqð donũ creatuũ.Si gra/

tia nõ eſt aliq̃ ꝓpꝛietas:nõ ẽ li.arbi.ſed
deus cũ li.ar.nõ exit in opus meritoꝛi
um qð ẽ ſupᷣ ipm in merẽdo:potiꝰ agi/
tur q; agat:⁊ mouet᷑ qᷓ; moueat.⁊ ſih.
ſicut motꝰ ſurſuʒ nõ attribuit᷑ lapidi:
nec ẽ ex eo lapis laudabilis vel vitupe
rabilis:ſic opus meritoꝛiũ nullo mo/
doẽ li.arbi.attribuendũ:⁊ ita nõ li.ar.
ex illo erit aliquo pᷣmio dignuʒ.ꝙ ſi H
eſt impoſſibile ⁊ falſuʒ.reſtat igit᷑ꝙ il⸗
lud falſuʒ ẽ:quo dicit᷑ grãm non eè ali
qð donũ creatũ.k. Nðvad pdictoꝝ in⸗
telligentiã ẽ notandũ ꝙ circa hãc q̃ſti⸗
onẽ ſapiètes opinatur griuʒ ſapiẽtib⸗
In hac.n.qõne aliqͥd eſt qð fides det⸗/
minat:aliquid qð rõ ĩueſtigat.Fides
et ſcripta determĩat ꝙ abſq; gr̃e dono

impoſſibile ẽ placẽ deo. Determiĩat eti
am ꝙ abſq; dono increato qð eſt ſpũs
ſanctus homo nõ põt fierideo accept
nec aſſumi in adoptõem filioꝝ dei.⁊ in
deo oẽs recte ĩtelligẽtes cõcedũt ĩ iu/
ſtis gr̃e eẽ donũ:etia vt credãt et in eis
eſſe donũ increatũ qð ẽ ſpũs ſanctus.
⁊ hoc a fide ⁊ a ſcriptura determĩatur
⁊ ideo qͥ ↄꝛiuʒ huiꝰſentiret eẽt hereticꝰ
Scd vtꝝ dvonũ increatũ ſit in nob po⸗
nere donũ creatũ p qð ſim deo accep
ti vel nõ.qͥa nõ expſſe determiatur ſcri

pture auctoꝛitate:inueſtigat᷑ a doctoꝛi

bus rationũ ꝓbabilitate. Et quoniaʒ
tam habitus q; dona q; eti virtuteſ co
gnoſci habẽt ꝓpꝛias opatões.ideo ſᷣm
diuerſam ↄpatõem actuũ ⁊ effectuuʒ
gre ad ipam graãm:diuerſe ſunt ſuꝑer
B doctoꝝ opiniões.. Sicut.n.ptactuʒ
fuit in oꝑponẽdo:gfe eſt recreare:gra

tie ẽ refoꝛmare: gfe eſt viuificare:aſſi

milare:vnire:ſtabilire: acceptũ facere
ſurſum leuare. Hos igit᷑ actus qdã
compauerũt ad gram ſicut ad pncipi
um effectiuũ.Et quoniã deus ſufficit
ad hos actus vel effect pficiendos in
rõli creatura:⁊ ſolũ deum decerèt pꝛo
ſua dignitate:⁊ ſoli deo ſunt poſſibiles
ꝓ ſua difficultate.ideo dixerũt ꝙ do⸗/
nuʒ creatũ ponere ad hos effectus pfi

ciendos in homie ẽ ſupfluũ ⁊ indecẽs:

⁊ impoſſibile. Alij vero compauerũt
effectus pdictos ad gram ſicutad foꝛ

mam. pneceſſariu.n.eſt viuificatio ⁊ re/

foꝛmatio abaliquo eè ſiẽ ab infoꝛman
teſkt quoniã necẽ poſſibile nec decẽs
deũ eſſe foꝛmã pfectiuã alicuiꝰ create.
ideo pter donũ increatũ qð compatur

ad hos actus tanq; pncipiũ effectiuuʒ

cõueniẽs eſt ⁊ opoꝛtunũ ponere donuʒ
creatũ ꝑ qð anima infoꝛmet᷑.Hãac aut

poſitòem pferendã credo poꝛi.tum qͥa
ſecurioꝛ:tũ qͥa etiam rõnabilioꝛ. Secu
rioꝛ nãq; eſt:qqa cõſonat cõitati magro
ruʒ:⁊ verbis expoſitoꝝ:et pietati ſan/
ctoꝝ. Doctoꝛes.n.piſieñ.cõiter h̊ ſen/
tiũt ⁊ ſenſerãt ab antiquis doctoꝛibus
NVer ba etiã expoſitoꝝ hic ptendũt qui
gr̃am in ſacramentis vari⁊ vſu uirtu
tis augeri dicũt. Pie etiã mẽtes ⁊ hu
miles huic poſitòi cõſentiũt: ꝓ eo ꝙ et

ſi donũ gr̃e non poſſit ita ꝑcipi a q cũq;/

viros tamen ſanctitate pclaros aliqñ
nõ latet diuĩe bonitatis influẽtia quã
intra ſemetipos potius expièdo q; ra
tiocinãdo cognoſcũt/LHoc etiã piarũ
mentiũ eſt vt nihil ſibi tribuant:ſed to
tum gratie dei. VUnde q̃ntumcũq; ali⸗-
quis det gratie dei:a pietate non rece
dit:etiam ſi multa tribuẽdo gratie dei
aliquid ſubtrahat poteſtati nature vel
li.arbi. Cum vero aliqͥq gre ſbtrahbit

—.—

influentia recte dicit᷑ gratia: cum qua

⁊ nature tribuit᷑ ꝙ eſt gfe ibi põt picu/

lum interuenire.⁊ pꝛopterea cum iſta
poſitio que ponit gratiã creatam ⁊ in

creataʒ plus gratie deitribuatq; alia.

vel maioꝛs ponat in natura noſtra in

digentiã.hinc eſt ꝙ pietati ⁊ humilita-
ti magis eſt cõſona:⁊ ꝓpterea eſt ma/
gis ſecura. Eſto eniʒ ꝙ eſſet falſa. qa
Ganiel tamè a pietate ⁊ hũilitate non
declinat.tenere ipam nõ eſt niſi bonũ
⁊ tutuʒ. Mꝛeferẽda eſt igitur hec opi⸗
nio pᷣoꝛi:pꝛo eo ꝙ eſt ſecurioꝛ:⁊ magis
recedit ab erroꝛe pelagi. Quis.n.ne/
gare ſecure audeat in nr̃a gratificati-
one aliq donum creatů nobis a deo
conferrũtimere eniʒ debʒ vnuſquiſq;
ne foꝛte negando donuʒ gratie create
efficiat᷑ aduerſarius increate. MPꝛefe⸗
renda eſt etiaʒ quia ratõnabilioꝛ.ſicut
enĩ in oꝑponẽdo oſtenſuʒ eſt ratõnabi

liter tales effectus ⁊ actus nõ poſſunt

cogitari ĩ nobis eſſe qͥn ſint ab aliquo
ſicut efficiente: ab aliquo ſicut infor/

mante. Quomodo.n.actus verus re

foꝛmatõis ⁊ viuificatõis erit in anima
niſi ſitaliqua foꝛma cõplens a qua ani
ma infoꝛmaret᷑.Et ideo ſᷣm hanc poſi/
tõem comꝑatur ipſa gratia creata in/

fluentie luminis.⁊ pncipiuʒ eius com

patur ſoli. Ande ⁊ ſcriptura vocat de
um ſiue xpm ſolem iuſticie.qͥa ſicutab
iſto ſole materiali influit lumen coꝛpo
rale in aere pꝑ quod aer foꝛmaliter illu
minat᷑:ſic a ſole ſpũali qui deus eſt in-
fluit lumen ſpuale in animã:a quo ani

ma foꝛmaliter illumiatur ⁊ refoꝛmat᷑:

⁊ gratificat᷑ ⁊ viuificat᷑. VUñ inter omia
corpalia maxime aſſimilat᷑ gratie dei
luminis influẽtia. S icut.n.eſt quedã
influentia que aſſimilat᷑ coꝛpoꝛa ipſuʒ
ſuſcipiẽtia ipſi fonti luminis qntũ ad
ꝓpꝛietatem:ſic gratia que eſt ſpũalis
influentia que mentes ratõnales fon/
ti lucis aſſimilat ⁊ cõfoꝛmat.Hec autẽ

datur ex mera liberalitate nulla natu
ra cogente neceſſitate. Non enim oꝛit
ex pᷣncipijs ſubiecti:nec a deo exit ð ne
ceſſitate:t ſua mera benignitate. Tuʒ
etiam qͥa gratuʒ facit.dum eniʒ homi⸗

nem deo confoꝛmat aſſimilat:reddit

ipſuʒ deo amicũ:⁊ facit deo eſſe placi⸗

tum ⁊ acceptũ.Tum etiaʒ qͥa facit ho/
mineʒ gratis facere ea que facit.affe⸗
ctus enim homĩs recuruꝰ eſt⁊ merce-/
narius qntuʒ eſt de ſe.vnde quid facit
intendendo ꝓp:ium comodũ facit.ſed
cum diuina gratia ſupuenit:ſic homi⸗
nem cecũ gratuʒ facit:vt ſiue ad vtili/
tatem ꝓximi:ſiue ad honoꝛeʒ dei velit
totum gratis impendere. Et ſic patet
ꝙ talis influentia valde ratõnabiliter
gratia nücupat᷑.igitur hanc poſitõem

ſuſtinẽdo tanq; ſecurioꝛẽ et ratõnabili
oꝛem:ad obiecta incõtrariuʒ facile eſt
reſpodere. Illud enĩ quod diẽ Ga

maſ.ſubſtãtiam donoꝛuʒ dei eſſe ſpiri/
tum ſanctuʒ.⁊ ſiq alie auctoꝛitates in⸗
ueniunt᷑ intelligende ſunt ꝑer cauſam
⁊ appꝛopꝛiatõeʒ.quia ſpũs ſanctus eſt
donuʒ in quo omia alia dona donãtur:
⁊ qui eſt fons omniũ donoꝛũ. Non au⸗
tem excludit᷑ donuʒ creatum per illud
verbum. Sic enĩ cuʒ quis tenet equũ
per frenuʒ dicit᷑ tenere equũ.nec ſic ex

cluditur tentio freni.quia tenendo fre

nuʒ tenet equũ. Sic ſpiritus ſanctus
cuʒ dicit᷑ ſubſtantia donoꝛũ non exclu
ditur donuʒ creatum:ĩmo includitur

Non eni obaliud dicit᷑ nobis dari ſpi
ritus ſanctus:niſiex eoꝙ ſic eſt in no/

tem habet᷑ a nobis quãdo habituʒ ha-

bis a deo vt habeafa nobis. Tunc au

bemus quo poſſemus eo frui:c hoc eſt
donuʒ gratie creatum. Et ſic patet re

ſponſio ad illam auctoꝛitatẽ ⁊ ad cõſi⸗

miles. Ad illud vero qð obijcit᷑ de

actu ſiue effectu recreatõis ꝙ eſta ſo⸗
lo deo. dicendũ ꝙ veruz eſt ꝙ eſt a ſo⸗
lo deo ſicuta pᷣncipio effectiuo:nihilo
minꝰtamẽ quia recreatio eſt reiiaʒ exi
ſtentis per quã diſpoſitõem nate refoꝛ
mari.idem eni eſt recreatio ⁊ refoꝛma

tio.⁊ ꝓpterea nõ tm reſpicit pncipiũ ef

fectiuũ ſed pꝛincipiũ infoꝛmatiuu.non
ſic eſt de creatõe que ſimplieiter eſt de
nõ ente: in qua ſimpliciter eſt ꝓductio
rei: non ſᷣm qualitatẽ alteratio. Per
hanc viam reſponderi põt ad omes ra
töões ſequẽtes. Omnes eni ꝓcedũt ſᷣm

gacti

Vyncl

ſooſun
aze
igenee
turtan
nintis
ur de
wit
anme
lier.
unm
moꝛ
diſta

4

ſunce
ygenen
cenit
lens ſec
Conpie⸗
taeſta
abeſtt⸗

gens

multi

verſo

cppitn
tiarea
inpnoe
diventi
Per
mtacccd
Wopp
tamate
ſabcän
aon
ſiuno

ſis

Farin
lſoſ
Nn
fiwalts.
ſiͤals
ſomlis.
heceg
ergore
ſeaccj
igfas
no:

tnfucri
Mondm
Werſanönni
miz fleti
oot
mitesi⸗

9 „ N H
4 W W M.
e Vwer
Noo 9
ET.
ñůůõ
K(AIDWWWN
.
iſe mee
H M
ℳ e ee tl
DEmNI.MZER

4
arm ſenenc

. t e
rinonncion
. 14
fhss an ſ
9 4 ¾
NNNR6”,
s Zuncau
obadie
oiruinwech
ℳ
Cſrumn
,
Witit/R
„ W le
IVE,
(0/
S
4 . ,
1. f
ℳſfei 4
en. N.
,40 ME
R
. H
„ 5 .
en 114
n.
„* 7 / 4
R Nr

qy actus illi compant᷑ ad gratiaʒ ſicut
Qàag pncipiuʒ effectiuũ. hoc autẽ modo
non ſunta gratia creata ſicut pᷣus di/

ctuʒ eſt.et iſtud melius patʒ ſi quis di
ligenter ptractare voluerit.ptermitti
tur tamẽ ad pſens cauſa vitande ꝓli⸗
xitatis. Ad illud tamè quod obyci/
tur de vnione.dicenduʒ ꝙ gratia non
vnit qᷓntum ad qð deus eſt cuilibetcre
ature intimus eſſentialiter: potẽtiona
liter:⁊ pſentialiter.ſed gratia eſt medi
um viuendi q̃ntum ad cognitõem ⁊ a/
moꝛem:q̃ntuʒ ad quem modũ multuʒ

diſtat deus a peccatoꝛibus.

Ertio queritur
vtruz gratia ſit in genere ſub
ſtantie vel in genere accidẽtis: et ꝙ ſit
in genere accidentis videt᷑.ome quod

aduenit ſubſtatie iam complete ẽ acci ·

dens.ſed gratia aduenit ſubſtãtie iaʒ
complete ſcʒ anime rõnali.ergo gra-
tia eſt accidens. Item quod adeſt⁊
abeſt pter ſubiecti conuptõnẽ eſt acci

dens.ſed gratia ẽ huiõi:ſicut patet.qa

multi iuſti efficiũtur peccatoꝛes ⁊ ecõ/
uerſo. ergo „. Item ome quod re.
cipit magis ⁊ minus ẽ accidens.łᷣ gra
tia recipit magis ⁊ minus:qͥa maioꝛ ẽ
in vno q; in altero:⁊ in eodem ipſo ſᷣm

diuerſa tempoꝛa magis intendit᷑.ergo
XK. Pꝛeterea aut gratia ẽ ſubſtantia:

qut accidens. Si eſt ad accidens:ha⸗/

beo ꝓpoſituʒ. Si ſubſtãtia:aut ſubſtã

tia materia:aut ſubſtantia foꝛma: aut
ſubſtãtia cõpoſituʒ. Subſtãtia mate/
rie non:hoc cõſtat.Subſtãtia compo/
ſita non:qͥa tunc nõ eſſet anime vnibi⸗
lis. Subſtãtia foꝛma non:quia tũc ex
gratia ⁊ anima fieret vnũ per eſſentia.
ergo ſi nõ eſt ſba: reſtat ꝙ ẽ accidens.
Item ſiẽ ſba:aut coꝛpalis:aut ſpi/
ritualis. NHon coꝛpalis:hoc ↄſtat.Si

ſpũalis:aut deus aut angelus aut aĩa

rõnalis.ſed cõſtans ẽ ꝙ gratia creata
nec eſt deus nec angelꝰ nec rölis aĩa.
ergo reſtat ꝙ gratia creata ſit in gene

re accñtis. Itẽ nulla ſba ẽ habitus

ſ gra ẽ quidã habit aĩam decoꝛãs ⁊ oꝛ
nans:ſic d ſuꝑ illud põ.vt exilaret fa

cieʒ in oleo. gra ẽ quidã nito: animi =t&

̊ gra nõẽ ſba:⁊ ẽ ſba vł accñs.ergo⁊ꝛt
Sʒ33 nullũ accns ẽ nobiliꝰ ſba.ſed
gra ẽ nobilioꝛ aĩa q̃m pficit ⁊ ↄplet ſic
pfectio ẽ nobilioꝛ pfectibili.ꝗ gr̃a nõ ẽ
accñs:⁊ ẽ accñs vel ſba.ꝙ̊ t. Item
nullũ accñs ẽ ſbe ſiłius q; ſba.t gra in
ter cetas creatas ẽ deo ſiłioꝛ.ꝗ̊ deus ẽ
ſba. ̊ gra è in gñe ſöõᷣe. Itẽ nullü ac
cidens ẽ ſtabili qᷓ; ſᷣa:ꝓ eo ꝙ ſba pbet
falcimẽtũ accñti n ecõuerſo.ſ̊ gfa ſta-
bilit ipam aĩaʒ ⁊ ↄfir mat in bono.nec
põt ipa gfr̃a aliqͥ mõ ĩcuruari ĩ malo.ſi
igr aĩa ſba:gra ẽ ſöůa. Itẽ oĩs fo
ma q eſt pncipiũ vite ẽ ĩ gñe ſbe. ßᷣ gra
ẽ pncipiũ vite ⁊ nobiliſſime vite.g̊ gra⸗
tia ẽ ĩ gñe ſõe. Itẽ tria ſunt gña bo⸗

non.ſ.bona media:bona minima:⁊ bo

na maxima.ſiẽ vult Aug'. in liꝰ de li.
ar. ſ̊ bona minima ⁊ bõa media ſuntĩ
gñe ſbe:q̊ multo foꝛtiꝰ⁊ bona maxima
7 gra de bõis maxĩs.gꝗ t. Itẽ oẽ
accñs qð ĩeſt alicui vt accñs:aut ineſt
p ſe: aut ꝑ accñs. ſi igit᷑ gra ĩeſt aĩe vt
accñs:aut igit᷑ ineſt ꝑ ſe:aut pꝑ accidẽs
Si p ſe.q̊ᷓ hʒ oꝛtum ex ꝓpꝛijs pᷣncipijs
ſubiecti.ꝗ iaʒ nõ erit gra ſ̊D nalis ꝓpꝛie/
tas. Si p accñs:ſ̊ oẽ p accñs reduci-
bile ẽ ad pꝑ ſe.ꝗ ſi gr̃a ineſt aĩe per acci⸗
dẽs eritalind ſpᷣm cui inerit ꝑ ſe.que/
ro igit᷑ qͥd ſit illud:ſiaũt non è aliqð ta
le dare:reſtat ꝙ gr̃a nõ accidẽs:⁊ eſt
accidẽs yvel ſba.ꝗ̊ . Heedicendu qg
ponentes gr̃aʒ donũ eſſe creatũ:neceſ-
ſe hñt ponere gram eſſe in gñe accñtis
Ad cuius intelligentiã notandũ eſt ꝓ
eſt aliqð accidens qð ↄpatur ad aliqd
ſicut ad ſubiectũ ⁊ ad cauſaʒ ad qð ſo
lum ↄpat᷑ ad aliqͥd ſic ad ſbõm:⁊ ad ali-
ud ſicut ad cauſaʒ.v.g. nigredo in coꝛ
uo ↄpatur ad ipm coꝛuũ ſicut ad ſub-
iectũ ⁊ cauſaʒ:lumen in aere:vel ſpẽès
in ſxeculo compatur ſolũ ſicut ad ſub
iectum:nõ ſicutad cauſaʒ.qꝛ ⁊ ſi ibire
cipiat᷑ aliũde tñ habʒ oꝛtũ.Tale auteʒ
accñs qð ↄpatur ad aliqͥd ſicut ad ſub
iectum:⁊ aliud ſicut ad cauſam poteſt
eſſe ſub triplici differentia. Quoddã
eniʒ eſt quod babʒ oꝛtum ab inferioꝛi:
quoddã qð habʒ oꝛtũ a pari:quoddaʒ

õ D 4 1

ꝗð habʒ oꝛtũ a ſupioꝛi ſiẽ ab inferioꝛi.
vt ſpcies lapidis in oculo:pel etiã ĩ in
tellectu nr̃o.ſica pari:vtſiłitudo ſpe⸗/
culi in ſpeculo.ſiẽ a ſuꝑioꝛi:vt lumẽ ab
aere illumĩato.Tale aũt accidens qð
hʒ oꝛtũ a ſupioꝛi inqntũ accidẽs eſt cõ
plementü eſt.nõ q̃ntũ ad eſſe pᷣmũ:ſed
qntũ ad eſſe ſcõᷣm. Quia vero a ſupio
ri ẽ:habʒ nobilitare ſbm in hoc ꝙ iun/
git ipm ⁊ cõfumat ei qð ẽ ipſo ſupius.

⁊ ſi ſittale accidẽs ꝙ oꝛtũ hʒ ab ente ſu

pmo ſi eius infuſio vel oꝛigo ſit ſᷣm p/
fectã inflẽtiã ñᷣ ſolü hʒ nobilitare:verũ
etià ↄſumare ⁊ quietare.⁊ Hnõfacit tã
tum rõne ſui:veꝝ etiã rõne eius a quo

ꝓcedit:in quo reꝑitur oĩs pfectõ ⁊ bo

noꝛũ hominũ aggregatio:ac ꝑ H̊ͥ com
pleta beatitudo. Cocedende ſunt igit
ratiões ꝓbantes grãm eſſe accidens.
Ad illud qð ob pᷣmo inõriũ ꝙ acci
dens nobiliꝰ eſt ſa.dicendu ꝙ illa ra-
tio deficit tripł. ꝛimũ quidẽ qͥa no⸗
bilitas ſbe ⁊ accidẽtis ꝓpꝛie nõ hñt cõ
pari.accidẽs.n.bonũ dicit᷑ nõ ſibi ſ̊ a-/
lij.nõ ſi oꝛdinatũ:łᷣ ſicut rõ oꝛdinandi
ſ ipſa ſba bona eſt tanq; bonitat ptici
patiua.Alius etiã defectus ẽ ibi.quo
niam et ſi nullũ accidẽs nobiliꝰ ſit ſba
ꝓutaccidẽs opatur in ſe q̊ntũad eẽn/
tiam gñis:ſiue qᷓntũ ad eẽ pᷣmuʒ.nihi⸗
lominꝰ tñ ꝓut accñs ↄſiderat᷑ in ſbie/
cto:⁊ includit eẽ ſbiecti q̃ᷓndã nobilita
tem ſupaddit q;tũ ad eẽ ſcõm. Tertiꝰ
etiã defect eſt:qꝛ gr̃a dicat᷑ nobilioꝛ
aĩa ⁊ pfectio aĩe:hᷣ nõ ẽ rõe ſui tin:ſ qͥa
piuit bono ĩcreato:ſicẽ pdictũ ẽ. Ad
illud qð ob ꝙ nullum accñs ſimiliꝰ ẽ
ſbe q; ſba.dicendũ ꝙ ſicut dictũ eſt de
bonitate.ꝙ alio mõ dĩ anima eſſe bõa:
alio mõ gr̃a.ſic eti alio mõ aĩa deo aſ
ſimilat᷑: ⁊ alio mõ gratia. Anima eniʒ
deoaſſimilat᷑ ſicut diuĩe ſimilitudinis
ſuſceptiua:gratia nᷣo ſicut ipſa ſiłitu⸗
do vel donũ aſſimilatiuũ.vnde nõẽ cõ/
Patio ꝓpꝛie inter hũc modũ aſſimilãdi
Til! ũ.Alius eſt etiã defectꝰ: q;ꝛ cuʒ aĩa
aſſimilef deo ppter grãm:⁊ niſi vnum

Pꝓdpter alteꝝ vtrobiq; tantũ pnũ: ſic nõ

E maioꝛ vel minoꝛ aſſimilatio dicenda
in aĩa gtificata qᷓ; in gratia gtificante.

Tertius etia defect è:qͥa x ſi ſba plus
aſſimiletur ſubſtantie in röne entis ni
hil ꝓhibet accidens plus aſſimilari ali
cui ſbᷣe ſub ratõe ꝓpꝛietatis.ſicut ani⸗
ma ſapiens plus aſſimilat᷑ deo inqntũ
eſt ens per ſe qᷓ; ipſa qualitas ſapietie.
nihilominꝰ tamẽ deo inq̃ntuʒ eſt ſapi⸗
ens plus aſſimilat᷑ anima inqntũ è ſa-
piẽs q; inq̃ntuʒ eſt ſubſtãtia. ſic ⁊ in p⸗
poſito intelligendu eſt. Ad illud qð
obijcitur ꝙ nulluʒ accidens eſt ſtabili
us ſubſtãtia. dicendũ ꝙ veruz eſt de il
lo accidente qð compatur ad aliquid
ſicutad ſubiectum ⁊ cauſam.de eo ve⸗

roaccidente qð aliũde habet oꝛiginem

non habʒ veritateʒ.ſicut patʒ in radio
exeunte a ſole qui fixvus pmanet aere
moto.Etquia gratia eſt tale accidens
ideo illa ratio nõ habʒ locum in ꝓpo⸗
ſito. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ gratia eſt
foꝛma que eſt pncipiuʒ vite.dicendum
ꝙ illud habet veritatem de foꝛma que

dat viuere qð ſpectat ad eſſe pᷣmũ.gra

tia aũt eſt foꝛma dans vitam qntuʒ ad
eſſe ſcõm:ſiue q̃ntũ ad bene eſſe.⁊ ideo
illud nõ valet.non.n.fit vnuʒ pꝑ eſſenti⸗/
am ex gtificato ⁊ gratia: ſicut fit vnuʒ

per eſſentiã ex coꝛpoꝛe viuificato ⁊ ani⸗/

ma viuificate. Ad illud quod obici
tur de bonis maxis:et minimis:⁊ me/

dijs.dicendũ ꝙ illa diuiſio bonoꝛuʒ eſt

ſm acceptõem boni qua aliqͥd dicit᷑ bo
nuʒ:qa bonũ alij et vtile:ſicut patet ex
perbis Augꝰ. idideʒ.qꝛ bona maxima
ſunt illa quibus nõ cõtingit male vti.

⁊ ideo ad graduʒ bonitatis ſᷣm eũ mo

dum ꝑ quem ibi loqui Aug. nihil fa
