cit vtruʒ bonum illud quod dicit᷑ ma⸗
ximũ ſit in genere ſubſtãtie vel accidè⸗
tis. Ad illud qð querit᷑ vtruʒ inſit
anime per ſe:aut ꝑ accidens:dicenduʒ
per ſe ineſt in genere ſubiecti:ſed nõ
per ſe in genere cauſe. Et qͥa per ſe eſt
in genere ſubiecti.ideo nõ eſt queren/
qum aliud ſubiectũ cui ꝑer pꝛius inſit.
Quia vo non ineſt ꝑ ſe in gñe cauſe.iõ
n ineſt oĩ aĩe.nec ex pᷣncipijs aĩe hʒ oꝛi
gineʒ. ideo qqdãmodo hʒ nam accñtis
inherentis p ſe:quodãmodo nãm acci
gentis inherẽtis ꝑ accidens.

gents
cſca
gens
fubie
copar
groli⸗
Poſiti
tibie
4.
d⸗
gfuch
ſepan.
ſneſe⸗
wnete
Cnupt
nertih
gigedi
tblis
Bug
inge⸗
getq
gecs
nouet
eſlſc

lumicen

mnoa/
iens⸗
Jübit
Diaye
Fande
Drim
noͤpt
oſſun
N
turnitx
fon
Uloen
Etccni
Aatconi
aliarbe
hfectde
uatio:
nge

dele
vſſe.
nrdnon .
hrsn,
aacieete.⸗
ußſam
4 AW,
Ulgdebenzee;
Udconin
W1I e .
1 Weh
eern
ARE
. n
ee
Mld
4 4
e 4
ee 1 4
*
mdeeoce
72 44*
NR
omaneraere
.
„ ,
.
umin ppo⸗
„
* * .
Mdcdum
„
R
4 6. S
„,
4 „
wee ſe ee
AREWEIWE.
Kenene ſrn
RDMN Cenrtt
„6 „
HLE.
R.
. 4
ſo—X
A GhH
ANſM.ο⁵
4
ian alton
.
“ ⸗
,9
* „
e
tdel

„ 4 ℳ

I Tlarto queri

tur vtrü gratia ſit in gie acci ·

dentis conuptibilis:an ĩconuptibilis.
⁊ ꝙ ſic accñs coꝝnuptibile videt᷑:oè acci

dens qð eſt in ſbo variabili ſᷣm ꝙ ẽ ra

riabile ẽ coꝛuptibile. ſᷣ gra ẽ in ſubie⸗
cto variabili:vtpote in aia ᷣm libtateʒ

arbi.in qᷓↄſiſtit mutatio ⁊ vertibilitas

SXᷓ. AYtem ome accñs qpð habʒ op⸗
poſitũ potens ineſſe ſuo ſbo eſt coꝛup/

tibile.ſᷣ̊ gr̃a opponit᷑ culꝑ:⁊ culpa pot

ineſſe aĩe viri iuſti qdiu è in ſtatu vie.
g. c. Item oè accñs qð eſt aliunde
⁊ nõ hʒ cam in ſbo põt ab illo ſepari.ſ
gra eſt in aĩa et nõ hʒ oꝛtũ ab aĩa:g põt
ſepariab ipſa.ſᷣ potiſea epatõem nõ põt
ineſſe ↄſeruari.g gr̃a nata eſt coꝛum/
pi. Item oè accidẽs cuiꝰↄſeruatio
pendet ex cõuerſione volẽtis ad deuʒ ẽ
conuptibile:cũ volũtas poſſita deo a/-
uerti.ßᷣ gra eſt huiõi:q . Sed coñ

aĩa eo ipo ꝙ eſt imago dei eſt incoꝛup

tibilis.nõ.n.eſſet imago dei ſicut dicit
Aug. ſi moꝛt termio clauderet᷑.q cũ
in grẽ̃a ↄſiſtat imago refoꝛmatõnis vi⸗
det᷑ꝙ gr̃a ſit incoꝛuptibilis. Item
accñs qð eſt in ſbo nõa ſe ſ̊ ab alio nõ

mouet᷑ neceſſario ad motũ eius ĩ quo

eſt. ſiẽ pʒ de ſpecie exiſtẽte in ſpeculo et
lumie exiſtẽte in medio.ꝶᷣ gra eſt ĩ ani/
ma nõa ſe ſ̊ a deo.ꝗ̊ᷓ nõ videt᷑ q ad mu
tatõem ſ̊ ad variatõem aĩe coꝛüũpatur
Itẽ his q ſunt conuptibilia diuidit
diuĩa virtus ꝓpagadi potẽtciã.igr aut
gr̃a nõ eſt coꝛuptibilis:aut ſi conũpit᷑
hʒ vim ꝓducẽdi grãm ſibi ſiłem.ſ gt̃a
nõ põt ſibi ſilem ꝓducere:ſic in pᷣꝰ lio.
oñſum eſt. g nõ eſt conuptibilis de ſe.
Itẽ oõẽ qð coꝛumpit in tpe ſui diu-

tur nitate ſeneſcit in tempe.ł̊ gr̃a qto

magꝗ durat in hoĩe tãto pfectioꝛẽ ⁊ ſta
bilioꝛ:?⁊ mag renouat ſpm.ꝗ gr̃a nõ vi⸗
det᷑ conũpi. Itẽ ſi gr̃a coꝛũpitur:
aut conũpit᷑a deo:auta li.ar.auta pec
cato.a deo nõ:cũ gr̃a coꝛũpi ſit malũ.
a li.ar bi.nõ:cũ nullũ ſbm coꝛũpat ſuã
pfectõem.a pcco nõ: qͥa pcẽm eſt pura
puatio:⁊ modica gr̃a pot ſuꝑ oèm cul
pam. cum nihil habeat coꝛupens:vi⸗

det᷑ ꝙ ſit inconuptibilis. Iteʒ ſi coꝛ
rumpit᷑:aut conumpit᷑ in aliqd:aut in
nihil.ſi in aliqͥd:qro in qͥd: nec ẽ qͥ d da
re cũ nõ ꝓducat᷑ ex aliquo ſ̊ de nibilo.
Siĩ nihil.Coñ.nihil qð conꝛũpit᷑ ſece
dit oĩno in nõens.ſiigit᷑ gra nobiliſſi-
mũ eſt inter oĩa accidẽtia:⁊ deñn pmit
tet alia accñtia in nõens cedere:videt
ꝙ nec de gr̃a pmittat. NMꝰ. dicendũ
ꝙ cü gratia ſit accñs non põt eſſe pter
ſpm in quo eſt:cum in ſbo in quoẽ nõ
poſſit ſimul cũ culpa ſubſiſtẽ.⁊ ipſi ſbo
in qͥ ẽ gr̃a ↄtingat culpã ineſſe:neceſſe
eſt gram eſſe qd coꝛuptibile. Kuri⸗
cũ gr̃a nõ ꝓducat᷑ ex aliquo materiali
ter:pᷣ ſit ſimpłr donuʒ gtuitũ:⁊ omino
deſur ſum deſcendẽs a pr̃e luminu.et
oẽ qð conũpitur in id cedat vnde ꝓdu
citur:neceſſe ẽ grãm ſicut ex nihilo ꝓ/
ducit᷑ ſic in nihilũ redigi cũ conũpitur.
Talis aũt modus coꝛũpendi nõ ſoluʒ
cõpetit gratie rõne ſui initi:ſ̊ etiaʒ ra-
tõe eſſe ꝓpꝛij:ſiue modi exiſtendi. Ra
tõne inq; ſui initij.quia ſicut dictum ẽ
ex nibilo ꝓducitur: ita in nihil redigi/
tur.quẽadmodũ in alijs accidentibus
cõſimiliter repitur quod in id redeunt
vnde exeũt cum ꝓducuùtur. Competit
etiam hoc ei ratõne eſſe ꝓpꝛij ſiue mo/
di exiſtendi.quoniã cuʒ gratia nõ cau⸗
ſetur ex pᷣncipijs eius in quo eſt:&ꝑᷣ ali/
ud habeat pꝛo ſubiecto:aliud pꝛo cau/
ſa.quẽadmoduʒ cum lumen conumpi
tur:vł ſimilitudo ĩ ſculo:vł ipa ſpẽs
in anima nõ conũpitur illud in quo eſt
nec redit ad illud a quo eſt.ſed qᷓntum
eſt de ſe in nihil cedit.ſic gratia qͥa nõ
habz eſſe in materia ꝑ moduʒ nature:
ſed p moduʒ habitus vt pꝛius habitũ
eſt. nec ex pncipijs anime ꝓducit᷑ cum
coꝛũpitur in nihil redigit᷑.et ꝓpterea
peccatũ in quo fit gratie conuptio di⸗
citur eſſe nihil.⁊ inter omes conuptio
nes ſũmo auctoꝛi ⁊ còſeruatoꝛi omniũ
bonoꝛü maxime diſplicere dignoſcit᷑.
öcedende ſunt igr᷑ rões onñdentes
gra coꝛũpit. Adilld g̊ qð pᷣᷣ obꝛ in
ↄriũ ꝙ in gr̃a repit᷑ imago haberi.aĩa
enim eſt imago dei:quia capax dei eſt
⁊ ꝑticeps eſſe põt.⁊ ita ꝓpt᷑ beatitudinè

facta ⁊ ad beatitudniè apta:que inq; be
atitudo nõ põt ineſſe niſi ſbᷣe ĩmoꝛtali.
ideo neceſſe eſt aiam ĩmoꝛtalẽ eſſe.gra
tia vero ex h̊ ſolo dicit᷑ imago.q; ima
ginis refoꝛmatio.⁊ qm illa imagoper
grãm refoꝛmata põt defoꝛmari.hincẽ
ꝙ gratia põt conũpi.nec valet illa ratõ
qꝛ hĩcinde nõ eſt ↄſimilis imaginis ac
ceptio. Ad illud qð obicit᷑ ꝙ acci⸗
dens qð nõ hʒ oꝛtuʒ a ſbo nõ mutatad

mutatõem ſbiecti.dicendum ꝙ hoc nõ
eſt ꝓpter h̊ ſolũ ꝙ habeat oꝛtũ aliunde

iz qᷣa nõ dependet ab eo in quoẽ:ſiẽ pa
tet in radio ⁊ luĩe.gr̃a aũt nõ ſolũ depẽ
det ab eo a quo eſt:ſ etiã ab aĩa in q̃ẽ.
nec pſiſtit in ea niſi q́;diu hʒ faciem ſu⸗
am ſiue mentẽ ad deü ↄuerſa;ʒ. Ad
illud qð obᷣ ꝙ rei coꝛuptibili dʒ dari

virtus ꝓpagadi.dicendu ꝙ illud veꝝʒ

eſt qñ illa res ẽ nata talem virtutẽ ſu/

ſcipe.⁊ q etiã illa coꝛuptibilitas ĩeſt
rei ex defectu ꝓpꝛie nãe.neutꝝ autem

honꝝ ↄpetit gr̃e.nam gr̃a nata è ĩmedia
te ab ipſo deo ꝓcedere.nec aliquo mõ
coꝛũpit᷑ niſi ppter auerſionẽ ment᷑ no
ſtre a rectitudine veritatis eterne.⁊ p

Hpʒ rñſio ad ſeqñſ qð obꝛ ꝙ oẽ qð coꝛ

„£

rupit᷑ ſeneſcit ĩ tpe.hG̊.n.veꝝ ẽ de eo qð

hʒ cãm coꝛuptõis intra ſe. Ad ilid
qð querit᷑ a quo coꝛumpit᷑:vtꝝ a deo:

vel a pcco:pel a li.arbildicendũ ꝙ ipſa
gratia deficit in ſeipa.ſi autquerat᷑ra
tio huiꝰ q̃re deficit:Hᷣ ẽ ppter auerſio-
nem mentis hũane. Quʒ.n.gr̃a nõ ſal
uetur niſi ex ↄtinuatõe influẽtie a bõi⸗
tate diuia ſuꝑ faciẽ mentis nr̃e qñ ani
ma a deo auertit᷑ ꝑ pcẽm influètia non
ↄtinuat᷑:⁊ ꝑ ↄns gratia coꝛumpit᷑.⁊ iõ
quodãmodo gratia pꝑ pcẽm dicit᷑ coꝛũ
pi.nõ ꝙ pcẽm agat in gram:ſᷣ qͥa aĩa p
pcẽm ſe auertẽte ⁊ deo ceſſante influẽ

neceſſe ẽ graãm inſeipa deficẽc. Ad il

lud qð obꝛ ꝙ nihil qð coꝛũpit᷑ ſecedit
oĩno in nõ ens.dicendũ ꝙ illud hʒ ve⸗
ritatẽ in accñtibꝰ q; hñt eſſe nẽ:⁊ in eis
q cauſant᷑ ex öncipijs ſbiecti:p eo ꝙ cũ

coꝛumpũtur accntia:manẽt nibhilomi
nus ⁊ ſaluant᷑ illa pᷣncipia.⁊ ideo cũ ta

lia accñtia coꝛumpuũtur non oĩno ani-
hilant. In bis vero accñtibo qͥ bñt eſſe

habitus. ſiẽ ſimilitudo in aĩa:⁊ lumen
in aere nõ habʒ veritatẽ. Non.n.ſimi-
litudo homĩs moꝛtui q̃ eſt in aĩia tua ſi

de aĩa tuam deleat᷑ etconumpat᷑:redit
ad hoĩem illũ.vel cũ lumen conumpit᷑
redit ad ſolem:maxime ſi conuptio lu

minis fiat ꝑ coꝛpis interpoſitõeʒ.Mi⸗

ſi foꝛte quis dicat ad oꝛigineʒ ſuò redi
re:ꝓ eo ꝙ adhuc ſaluat᷑ in ſuo pꝛinci/
pio effectiuo ꝙ põt ꝓducere illi ſimile

Quia igit᷑ gratia habʒ ſe ad modũ ba

bitus ⁊ ex nihilo ꝓducit᷑:vt pᷣus habi/

tum eſt.ideo illa ꝓpoſitio nõ hʒ hic lo⸗

cum. Et ſi tu queras vnde h̊ eſt ꝙ deꝰ

pmittit perire tam nobile accidens:ſa
tis facile eſt rñdere. Similis.n.qſtio
eſt ſi querat᷑ cum deus diligatamicos

ſuos ⁊ plus diligat vnã aĩam ſanctaʒ
q; diligat celũ ⁊ terram:quid eſt mit

tit aĩam ſanctã a ſe ſeꝑpari et non pmit

tit celum ⁊ terrã coꝛnũpiAd hoc reſpõ

ebit qui ſane iĩtelligit q hoc curſui re

rum cõgruit.⁊ deus ſic res quas ↄdi⸗„/
dit ãminiſtrat:vt eas agẽ ꝓpꝛios mot
ſinat. Et ꝓpterea qꝛ teſaurus gratie
habet in vaſis fictilibuſ:q;uis ſit valde

nobilis:tñ defacili amittit᷑ q;diu ꝓcel⸗

lis temptationũ ↄcutit᷑.

Elinto queri

tur vtu gra p inſit ſbe aĩe vel

potẽtijs? Et ꝙ pᷣmo inſit ſbe videt᷑.nul
la potẽtia aie eſt cõtinue in ſuo actu.ꝑᷣ
gratia eſt cõtinue in ſuo actu.quia cõ-/
tinue reddit homineʒ deo acceptum et
gratum. ergo gratia nõeſt in potenti⸗
is anime. Item gratia eſt vita ani⸗
me:ſicut dicunt ſanctoꝛũ auctoꝛitates
et etiam doctoꝛes.ſed viuere cuʒ ſita-

ctus ſubſtãtialis non ineſt ſubſtãtie p

potentias: ſed potentijs per ſubſtatiaʒ
ergo ſi pᷣmus actus gratie eſt viuifica
re:videt᷑ ꝙ pꝛius reſpiciat ſubſtãtiam
q; potentias. Item accidens habet
numerari per ſuuʒ pꝛopꝛiũ ſubiectum
igitur ſi gratia pꝛimo eſt in potentijs:
cum potentie ſint multe:neceſſe ẽ gra⸗
tiam in aĩa multiplicari.ſi ergo in vna

anima vna tantum eſt gratia: videt ꝙ
gja poſit ĩ ſba q; ĩ potẽtia. Itẽĩ gẽa

fhit

cinng
ceatoſs
ſotion
farnd
ſpüͤtt
pnüͤd
none⸗
tioert
zi
que
cetan
ripe
bf
tain
lsln
ſiy
n
Lntue

ti⸗

bbeaſ
Ka
mar
zi.
Titan
nien
fnit
pon
naß/
oinſi

itĩ

nntſbam
ciigig
sgo⸗
Ne
clloa⸗
clan/
enkihtr
ſtwni⸗
inſuiͤſe
Aupi
ſbagien
pgap
lliſte in

imergn

ine
pſitin

A,1
irlinen
Apnſn
urk 5 .
Mmgmpii
wo.
NR 9
en
WN W
1 *% e
eſegandes
kAEMWNNN
8.4. 1
Webelgde
*
blle ceiknut
„ „
Bimi naſt
u
dlgams
inamſanca;
4 *
.
1 wonſaire
0 NSV

.
äõä
5
-
eeſſee ſepe e
WEs SDEU
-
m

Brnne
ℳ*

cen

n aud⸗
wacpanet
mdN⸗

„*
fudt
„* 8

H 2
₰ ſaoſtet
.

7 33 4.
neckfuni⸗
Dic RN
deen
4 ſabiee
EEWE

5

„ 2
NMC/

peditõem potẽtie:ſᷣ potius viuifi

c⁊ virtutibooſiſtit imago refoꝛmatõis.
ſed imago refoꝛmatõis rñdet imagini

creatõis.cum igit᷑imago creatõis con
ſiſtat in vnitate eẽntie ⁊ trinitate potẽ
tianꝝ:⁊ tres ſint habitus virtutũ qui re
ſpiciut tres potẽtias:videt᷑ ꝙ ſit aliqᷣd

vnũ qð reſpiciat ipam aĩe eẽntiaʒ.ſeld

non eſt niſi gra.ꝭ̊ t. Item ſiẽ opa/

tio exit a potẽtia: ſic potẽtia oꝛit᷑ a ſba.

Sſicut nõ placet nec acceptata deo ali
qua opatio:niſi pus acceptet᷑ ⁊ gratifi
cetur potẽtia.ſic impoſſibile ẽ accepta
ri potentia: niſi pᷣus acceptet᷑ ſba.g cũ
p gram fiat acceptatio:ꝑ pᷣus eſt gra/

tia in ſba q; in potẽtia. Item in puu

lis bapticatis eſt deus p inhabitanteʒ
graʒ:ſiẽ dicit ¶ugꝰ.de pſentia deiad
Bardanũ.q̊ cũ in ipſis nulla ſit ſba po

tentia expedita gr̃a nõ reſpicit pᷣmã ex

icatöez
ſbe. ⁊ ſic ꝑ pus eſt in ſba q; in potentia.

Sʒ33: Aug'. diẽ e gra ſe hʒ ad li.

ar. ſicut ſeſſoꝛ ad equũ. reſidet in ani

ma rõne li.ar bi.ſ li.ar.noĩat potẽtiaʒ⸗
S. Itẽ magr in ̃a adducit aucto
ritatẽ Nug. in q̃ diuidit gẽ̃am in pue

nientẽ ⁊ ſubſeqñteʒ:⁊ vtraq; iſtaꝝ dif/

finit popatõem ad voluntatẽ. g videt᷑
ꝙ pmũ ⁊ ꝓpꝛiũ ſubiectũ gr̃e ẽ ipa volũ

tas.ſ̊ H eſt potẽtia.gꝗ videt᷑ ꝙ gr̃a pꝑ pꝛi/-
ns inſit potentie q; ſöůe. Itẽ ſicut int
potẽtiã ⁊ actũ cadit mediꝰ habit:ſicut
int ſbam ⁊ habitũ cadit media potẽtia.

cũ igit᷑ gra ſit in aĩa vt habit ⁊ equali

tas quedã:videtꝙ ei inſit mediãte po⸗/

tentia.ꝗ p pᷣus eſt in potentia q; in ſba.
IAItſtem oppoſita nata ſunt fieri cca
idẽ. ſ̊ gra vt gr̃a opponit᷑ culpe inq;tũ

culpa.ſi igit᷑ culpa pmo ⁊ ꝓpꝛie reſpi⸗
cit ar.lib.pari rõe ⁊ gratia.igit᷑ ꝑ pus

erit in potẽtia qᷓ; in ſſa. Itẽ gr̃a cuʒ

ſit donũ de ſurſum deſcendẽs ineſt aĩe
ſᷣm ſuũ ſupmũ.ſ̊ ſupmũ aĩe ſicut vult

Augy. ipſa mens. mẽs aũt nõ ẽ ipſa
ſba aie: ſ̊ potiꝰ potẽtia ſupma. videt᷑

; gra p pſit in potètia. Itẽ gra hʒ

exiſtẽ in aia ᷣm ↄuerſionẽ ipi aĩe ad de

um:⁊ amitti hʒ ſᷣm auerſionẽ.ſi igr il/

lud ſᷣm aĩa pᷣmoauertit᷑ etↄuertit D
c potẽtia:videt᷑ aĩa ꝑ pᷣus ſit in pptẽ⸗

tia q; in lba. AItẽ gratia nõ eſt ĩ aĩa
ſm ſeipſam:łᷣ ſᷣm influentiã ab aliquo

pncipio qð eſt oĩno ab eo diuerſuʒ.cũ

igit aĩa ſuſcipit gram: aut hʒ aliq; po
tẽtiã ad ſuſcipiẽdã graʒ:aut n.ſi nõ hʒ

potentiã ad hoc:ꝗ nunq; eꝗ ſuſcipiet.ſi
aũt hʒ potentiã mediate q̃ ſuſcipit:aut
illa erit ratõ:aut volũtas:aut aliq̃ alia
potẽtia ab his diuerſa.h̊ nõ ẽ ponẽ po/

tentiã aliã in aĩa pter cognitius ⁊ affe⸗

ſ●

ctiuq. g videt᷑ q mediantiba illis gra ſu

ſcipiat᷑ ab aia. Itẽ ſi gra ineſſet aĩie
ſm ſbam:cũ poſſibile ſit abſtrahi ꝑ in/
tellectũ ſba a potẽtijs poſſibile eet ĩtel/
ligere aĩam eẽ grat ſuis potẽtijs ab/

ſtractis. ſᷣ oĩs aĩa gta eſt diſpoſita ad

gloꝛiã. põt intelligi ꝑ ↄñs aia gloꝛio-

ſa abſtractis potẽtis.ᷣ potẽtijs abſtra

ctis aĩa nec videt nec amat deũ.g im⸗
poſſibile ẽ aĩam gloꝛioſam ponẽ q nec
deu videt nec deù amat.ſ ſi ẽ ĩpoſſi-

bile:ꝗ illud ex quo iſtud ſequii. M?

ad pdictoꝝ intelligentiam ẽ nõndũ qꝙ
oĩs opinio tenet gr̃am pmo reſpicere

dgie ſbam:⁊ virtutes pmo reſpicẽ potẽ

tias:vt ſic p grazʒ ĩ virtutibs fiat refoꝛ:
matio imaginis create qoſiſtit in tri.

nitate potètiaꝝ ⁊ vnitate ibe. H autẽ pꝰ
pot duptr intelligi. Ano mõ yt intelli

gat᷑ ꝙ deꝰ pus influat gr̃am in eè ntiã
⁊ poſtmodũ influẽtia illa in ſba redun
get in potẽtias vt ſic ſitↄfoꝛmitas gr̃e
ad aĩam:ſiue ꝓut ↄſiderat᷑ ſᷣm rõnem
imaginis:ſiue ꝓutↄſiderat᷑ vt pfectio

coꝛpis.Anima.n.ptẽ pfectio coꝛpoꝛis

rõe ſbe vel eèntie reſpicit ↄplexiõis eqᷓ
litatem. ratõne vero potentiarũ reſpi
citoꝛganoꝛuʒ diuerſitatem.⁊ iterũ ani
ma in ſe et viuere habʒ et agere:ſed vi
uere per ſeipſam ⁊ ꝓpꝛiam foꝛmam:a/
gere vero per potentiam. per hunc mo
dqum ſi gratia in perficiẽdo confoꝛma-
tur anime ſub ratõne gratie:pꝛius de-
bet reſpicere ipſam anime ſubſtantiaʒ
⁊ per virtutes debet eſſe perfectio potẽ
tiarum. Et ſᷣm hunc modum dicendi
cum dicit᷑ gratia reſpicere ſubſtãtiam
et virtutes potentias.non tantũ intel/
ligitur eſſe dictum per aꝑpꝛopꝛiatõem
verum etiam per proprietatem.Alio

E
l

7
4
7

7

modo põt intelligi pdicta poſitio p ap

pꝛobatõem q̃ndam.nõqꝛ deus pᷣus in
fluat gr̃am in ſbam q; in potentiaʒ.ſed
qͥa cum aĩa ſuſcipiat gr̃am ⁊ virtutes
mediãte potentia:⁊ tam gr̃a qᷓ; virt in
ſitaĩe p potẽtiã:aliter tamẽ ineſt h ⁊ il
la.virt.n.dicit pfectõem reſpectu ope
ris.gr̃a vero dicit pfectõnem reſpectu

eiacceptãtis. Et qm reſpectu operuʒ

potentie diſtinguũtur.hinc eſt ꝙ virtu

tes potẽtias reſpiciũt vt diſtinctas.et

tunc ſunt in actu. MPotẽtie aũt inq̃ntũ
compant᷑ ad deü acceptãtem vnica ac
ceptatõe acceptãtur cuʒ ipſa ſubſtãtia
cuiꝰ ſunt ⁊ ſᷣm vnã naturã ĩ eis reptaʒ
⁊ hinc ẽ ꝙ gĩẽa eſt vna ſicut ⁊ ſubſtãtia.
⁊ eſt ſemꝑ in actu ↄtinuo:⁊ pᷣmo dicit
reſpicere ſbam.non qa ſit in illa abſq;
tẽtia:vel pꝑ pᷣus q; potentia.ſed qꝛ ha
t eſſe in potẽtijs vt ↄtinuant᷑ ad vnã
eẽntiam. virtus rero dicit᷑ eſſe in potẽ
tijs.qꝛ in eis eſt vt referũtur ad opatõ
nes diuerſas.⁊ hic mod intelligendi
magis cõſonus eſt verbis Augꝰ. qui
diẽ ꝙ gra ſe habʒ ad li.ar. ſiẽ ſeſſoꝛ ad
equũ.Etia gr̃aʒ coopantẽ ⁊ opantem
deſcribit ꝑ ↄpatõeʒ ad volũtatẽ.magꝗ

etiã ẽ ↄſonꝰ rõni. Si.n.ĩtelligimꝰgra

tiam tanq; habitũ qᷓndam ⁊ influentiã
que ineſt aĩie ad deuũ ↄuerſe: cum talis

habilitatio ⁊ influètie ſuſceptio ⁊ ꝛ»uer

ſio nõ poſſit intelligi niſi ꝑ potentiã:nõ
videt᷑ poſſe recte intelligi quõ gfa ſit in
aĩa abſtracta potẽtia. Rurſꝰ.ſi gr̃a
eo dr gr̃a qͥa gtificat:⁊ eo ipſo ꝙ grati

ficat hʒ oppoſitõeʒ ad culpa:cũ oppoſi

ta hm idem nata ſint in eſſe ſᷣm idẽ ipm
ꝙ aĩa nata eſt gtificari:nata ẽ et culpa
ri.culpatio aũt ⁊ laus ⁊ vituperiũ ineſt
agĩe pᷣmo ſm li.ar.ac p h̊ ⁊ gr̃e donũ.nõ
enĩ qcũq; acceptatio gtificatio dr̃:ß il⸗
la ſola q̃ deus ſic acceptat aĩam vt re-
Putet es remuneratõe dignã.⁊ talis re
ſpicit ipaʒ arbi. libtatẽ.et ideo gra ĩeſt
gie pmo fᷣm libertatẽ ar.⁊ huiꝰ ſignuʒ
eſt. qa ad eas ſolas potẽtias ſe extedit
ar. libtas.Cõcedende ſunt igit᷑ rönes
oñndentes ꝙ gr̃a ineſt aĩe ſᷣm potẽtias.

Aq rõnes aũtad oppoſitü facile eſt re
ſpongere p iam victa. Qð. n. obꝛ

gfa eſt ↄtinua in ſuo actu nõ obuiat ei
qꝙ nüc dictũ eſt.q;uis.n.potẽtia in rela
tõe ad opus nõ ſit in ſuo actu còtinuo
ſic nõ hʒ pfici gr̃a ſed virtute.in ↄpa
tõne tamẽ ad ſbam in qua ẽ:eſt in ſuo

actu cõtinuo.ita enĩ debet᷑ quoddaʒ vi
uere:⁊ quidã actus cõtinuꝰ ipſis potè-

tijs ſᷣm qð cõtinuat᷑ ipſi ſbe:quẽadmo
dũ ⁊ ipſi ſubſtãtie.⁊ ideo ſᷣm hãc com/
patõem a gr̃a ſunt pfectibiles.Aliter
etiam poſſet h dici ꝙ duplex eſtactus
ipſius foꝛme.vnus qui eſt a foꝛma per
modũ infoꝛmãtis:⁊ alter qui eſta for⸗/
ma p modum efficientis:ſicut albedo
ſubiectũ ſuũ dealbat ⁊ oculuʒ diſgre/

gat. Quantũ ad pᷣmũ eſtoĩs foꝛma in
actu cõtinuo.qꝛ ille eſt actus vthabitꝰ.

Quantũ vero ad ſecũduʒ nõ.ſic ⁊ gra

tia q;uis ſit in ſuo actu còtinuo qᷓntuʒ

ad illũ actum quèẽ habet ꝑ modum in-
foꝛmãtis:non tamẽè eſt in actu cõtinuo
q̃ntuʒ ad illum quẽ habet ꝑ modũ pue
nientis ⁊ ſubſequẽtis:ſiue coopantis

⁊ operatis. Ed illud qð obꝛ de actu

viuificãdi.dicendũ ꝙ ⁊ ſi vita ſᷣmꝙ di⸗

cit es pmũu: pᷣmo reſpiciat ipam eèntis

qᷓ; potentiã:non tñ opoꝛtʒ de vita ſᷣm ꝙ
diẽ eẽ ſcðᷣm.cũ.n.ſit accidẽs ſupaddi⸗
tum nõ tm eentie ̊ etiam potentie ha/
betaie ineſſe potẽtia mediãte. ſic color
dicit᷑ eſſe in coꝛpe: ita ꝙ pᷣmo in ſupfi⸗-

cie. Ad illud qð ob ꝙ accidens nu
merat ꝑ ſbam. dicendu verü eſt qñ
ea que ſubijciutur diuerſa ſunt⁊ ſbijci
untur vt diuer ſa.qñ vero ꝑ eandeʒ na

turam ſubijciũtur: nõ opoꝛtʒ eſſe in ac
cidente diuerſitatẽ.et ſic gra eſt in po⸗
tentijs aĩe inq̃ᷓntũ cõtinuat᷑ ad vns ſb⸗
ſtantiq:⁊ inqntũ cõicant in libertate ar
bi. ſiẽ pꝛius dictü eſt. AUñ ſicut vna ſa/
nitas dr eſſe in omibo mẽbꝛis hominis
qa eſt in ipſis ſm ꝙad vnã oꝛiginẽ re⸗/

dqucũt᷑ ⁊ ſm ꝙ ĩ ↄplexiõe ↄueniut.ſic⁊i-
pꝓpoſito ĩtelligẽdũ ẽ. Ad ilłq qð obꝛ

ð ↄfoꝛmitate imagĩs creatõis ⁊ refoꝛ-
matõis.dð ꝙ cũ defoꝛmatio imagis ñ
poſſit eẽ niſi ꝑ potẽtias:ſic nec refoꝛma
tio.⁊ ideo imago refoꝛmationis inqn/
tũ huius ſufficienter reformat ipſam
animã cuʒ ineſt ei per ſuas potentias.

en
cu
uite
nepon
ſtſut
Gp
lvagde
giipe⸗
ghͤcck
eeſine
ritoof
eſlene
menp
wnn
diert⸗
Nesalt
horm⸗
ſub⸗
inigfe
ſoneeſan
Pbubims
wvemeliu
deaffecde
Mervalie

himqn
Auctoita
inliagg
ſerolirat.
ſdonrusbe
ſgangfn
Wces
toerie⸗
Irqz!
ſeſoac
gfaenor
Plisepvr
maufe
pamerto
wodti.
Arblälin
ſutdied
eſgommi
Item
ſecreſtz
Lonr
glo mon
ſüpolan

nuten
RM
KWMs

GH

193 6 4

2
Sr1eeee
AW
—— Ka
TDAWI

7
He
ATZUU

on
àaD ⸗ 4
„* 4 . 9
acdcndei
ciripane
oeriam
„Wfene
40 N
5
„*
. 4 .
„ „ ar
a
.
e!
min lum
his o
miorigine⸗
R
eniit
—„ 1
is
maoo .*
47
. „,
A

eN ,

potentijs.n.foꝛmatis et pfectis per cõ/
ſequẽs pꝑficitur et foꝛmat᷑ ipſa ſubſtã/
tia.ideo ad perfectã refoꝛmatõem ani⸗/
me non opoꝛtet aliqͥd poni qð per pus
ſit in ſubſtãtia q; in potẽtia:niſi hoc di⸗
cat᷑ per appꝛopꝛiatõem qᷓndã. Ad il
lud qð obijcit᷑ ꝙ deus nõ acceptat actũ
niſi pus acceptado potentiã.dicenduʒ
ꝙ nõ eſt ſimile: ꝓ eo ꝙ potentia poteſt
eẽ ſine actu ⁊ gra:impotẽtia abſq; me-/
rito opꝑis.ſubſtãtia aũt abſq; potentia
eſſe non põt.⁊ ſi poſſit intelligi:non ta:
men põt intelligiabſq; potentijs diuia
dona ſuſcipe:in quibo donis decoꝛari
dicit᷑ facies aĩe eo genẽ decoꝛis pꝑ quã
deus acceptat. Ad illud vltimũ qðᷣ
obꝛ de puulis.dicendũu ꝙ et ſi potentie
in puulo non ſint ydonee ad exeunduʒ
in vſuʒ gr̃e ⁊ virtutũ.nihilominꝰ tamẽ
ydonee ſunt nõ ſolũ ꝑ donũ gr̃e:ſᷣ etiã
ꝓ habitus virtutũ decoꝛari ⁊ ꝑfici. Et
hoc melius declarat᷑ in q̃rto:cũ agitur
de affectu baptiſmatis queʒ habet in
paruulis.

Erxrto et ultimo

querit᷑ vtrũ gr̃a comꝑetur ad

qnimã in rõne motoꝛis:et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ
auctoꝛitatẽ Augꝰ.quã magr adducit
in lr̃a.ꝙ gr̃a pueniès ẽ que puenit bo/
ne volutat meritũ:⁊ reſpectu cuiꝰ ipſa
poluntas bona pediſſeca eſt non puia.
igitur gr̃a reſpectu volũtatis ſe hʒ per
modũ excitãtis ⁊ impantis ⁊ regentis
⁊ oè tale ſe habʒ in rõne motoꝛis. &.
IYteʒ ENug'. gr̃a ſe hʒ ad li.ar.ſicut
ſeſſoꝛ ad equuʒ.ꝑᷣ ſeſſoꝛ ẽ motoꝛ equi.q
gra ẽ motrix li.ar. Itẽ Hvidet᷑ rõne.
plus ẽ potẽtiã aliq; ſupᷣ ſe erigẽ q; ipaʒ
mouẽ.ł̊ gra eleuat potentiã li.ar bi.ad
opa meritoꝛia q ſunt ſupꝑ ipam.geſt li.
ar. motrix. Itẽ plus põt gfa ſup li.
arbi.q; li.ar bi.poſſit ſuꝑ ſeipᷣm mouẽs
ſicut diẽ Anſelꝰ.⁊ volũtas põt ſeipaʒ.
ergo multo foꝛtꝰ moueri pot a gratia
Item ome quod eſt pncipiũ vite p/
fecte eſt pᷣncipiuʒ vite in aĩa.ergo t.
Nontra:voluntas eo ipo eſt ſibera
gquo mouet ex ſeipſa.cum igit᷑ gratia

ſita voluntate:ſi gratia monet volun

DM
D

tatem aufertei libertatẽ.ſᷣ cõſtans eſt
qꝙ gratia voluntati libertatẽ nõ aufert
ergo ipſam nõ mouet. Item omis
motoꝛ ſufficiẽs eſt H̊ aliquid:⁊ ſubſtã/
tia cõpleta diſtans a mobili: ergo aut
gra non mouet li.arbi.aut ſi mouet ẽ
ſubſtãtia.ſi igitur gr̃a creata non põt
eſſe in genere ſubſtatie fed in genè ac⸗
cidentis.ergo ᷑ä. Item ſigr̃a mo⸗
uet li.arbi.aut mouet natfaliter: aut vi
olenter:aut voluntarie.Si naturali⸗
ter:ergo opa meritoꝛia erunt natura
lia. Rurſꝰ.ſi naturalit mouet ſem/
per mouet qntũ eſt de ſe.ergo nũq; qe/
ſcit homo ab opibus meritoꝛijs. Si vi
olenter:ergo nec ſaluat᷑ ibi rõ meriti:
nec li.arbi.quoꝝ vtrũqᷓ; patet eſſe fal⸗-
ſum.S i volũtarie.ſed nihil mouet vo
luntarie niſihabeat cognitõnem ⁊ vo⸗/
luntateʒ.ergo gr̃a cognoſcit ⁊ vult.et
ita eſt ſubſtatia ratõnalis.igit᷑ vel gra

tia ſi mouet li.arbi.nõ eſt aliqd creatũ

vel ſi eſt aliquid creatũ non mouetti.
arbi. Item ſi mouet li.arbi.aut ſiẽ
motoꝛ motus:aut ſicut motoꝛ nõ mo⸗
tus. Si tu des ꝙ ſicut motoꝛ motus.
ergo cum nihil ſ̃m idem moueat᷑? mo
ueat:gratia ſᷣm ſe habebit alia ⁊ aliaʒ
naturã per quã moueat᷑ et moueat.er⸗/
go nõ erit accidens ſimplex. Si ſicut
motoꝛ nõ motus.ſed talis motoꝛ non
eſt quid creatuʒ.ergo vel gratia nõ eſt

quid creatũ:vel mouet li. arbi. Jtẽe·
idem manẽs ideʒ in creatun ſemꝑ efſt

natum facere idem. ergo ſi gratia eſt
quid creatũ et mouet li.arbi.cum gra-⸗
tia non variet᷑ ſemper ad idem inclina
bit li. arbi.ergo nũq; facit homo ꝑ gra
tiam niſi vnuʒ opus meritoꝛiũ.ſiigit
li.arbi.modo excitat᷑ ad vnũ genus o/
peris:modo ad aliud:videtur q aut il/
la a gr̃a:aut gratia nõ dic aliquid cre/
atum:aut gr̃a mutat᷑ ⁊ variat᷑ ſicut li.
arbi. W. dicendũ ꝙ abſq; dubio ſi
cut auctoꝛitates ſanctoꝝ dicũt. neceſ/

ſe eſt ponere li. arbi.a gr̃a moueri ⁊ ex

citari.ab ipſa enĩ gr̃a opãte puenit᷑:et
a coopate ad opa meritoꝛia eleuat᷑:ita
qꝙ reſꝑectu oꝑpis meritoꝛij gra ẽ ſiẽ pᷣn
cipatł motrix:⁊ voluntas ſiẽ pꝑediſſeca.

Qualiter aũt ipſa gra cuʒ ſit accidẽs
aĩe ipam habeat mouere:H̊ habʒ diffi⸗

cultatẽ. Ad huiaũt difficultatis expli
catõem duplex eſt modꝰdicẽdi ſiue in-
telligendi:ſᷣm quã li.ar bi.dr a gra mo

ueri. Anus mod“ dicèdi eſt ꝙ gr̃a mo

uere dr li.arbi. quoniã ipſa ẽ diſpõ ad

quẽdaʒ ſpũaleʒ motũ.ſicut.n.pondus

in coꝛpib diſpoit ad motũ:ſic ⁊ ſuo mõ
pondus in ſpiritibo. gr̃a aũt ẽ quoddã
ſpuale pondus datũ aĩe pꝑ qð habʒ ſur
ſum tendere.⁊ quoniã li.ar bi.eſt natũ

ſeipm mouẽ hm actus in quos põt de
ſe cũ eſt adiutũ ⁊ infoꝛmatũ gr̃a excel⸗/

lentius mouet ſeipm:ita ꝙ cum li.ar.
ſit mouens ⁊ motũ:gr̃a diſponit ipſuʒ
ſub rõne mouentis:⁊ ꝓ tanto dicit᷑ gr̃a
mouere li.ar bi.qͥa li.ar bi.gr̃a infoꝛma
tum mouet ſeipm ꝑ quẽ moduʒ amoꝛ
dicit᷑ mouere hoĩem ad magna opera
facienda.Alius eſt modus intelligẽdi
hbm quẽ li.arbi.dr a gr̃a moueri. HBra⸗/
tia eſt.n.ſic quedã influẽtia ꝓcedens a
luce ſuꝑna que ſemꝑ habʒ ↄiũctõnem
cuʒ ſua oꝛigine:ſicut lumen cuʒ ſole.⁊
qͥa ſemꝑ ſue oꝛiginipiungit᷑. ideo non
tantũ attribuit᷑ ei oꝑpatio rõne ſubiecti
in quo:ſed etiò rõe ſubiectia quo. Nñ
ſicut lumen non ſolũ opatur cuʒ aere
ſed etiã opatur in ipm aerem rõne cõ⸗
tinuatõis cum ſuo fonte.ſic ⁊ gratia ñ
ſolũ opat᷑ cũ li.arbi.ſed etiã opat᷑ in li.
arbi.et li.arbi.mouet. Vnde nõ eſt ali
ud dicere gram li.arbi.mouere q; gra

tiaʒ eſſe ſpus ſancti inſtrumẽtũad mo

uendũ li.arbi. Vterq; hoꝝ modoꝝ in
telligẽdi ↄueniẽs eſt ⁊ rectꝰ.nec vnꝰ ſi
ne altero ſufficit. Nam pᷣmus compe-
tit gratie coopanti ſiue ſubſeqñti. Se
cũdus ↄpetit gr̃e coopanti ſiue pueuiẽ
ti. Gratia.n.opans li.ar.ꝓuenit ⁊ mo
uet.qͥa deus ill infundendo volunta⸗
tem homis ſanat ⁊ pparat. HBratia ve
ro cooꝑans ſiue ſubſeques li.arbi.di/⸗
cit᷑ mouere.qͥa voluntas tali dono gra
tie infoꝛmata mouet ſeipam. hanc enĩ
totentia habet voluntas ſcʒ mouendi
ſeipam.quia eſt potentia materie non
alligata:ſicut ſupꝛa oſtenſuʒ eſt cũ de
li.ar bi.agebatur. Cöcedende ſunt igi

tur ratões oſtendẽtes ꝙ gratia ad li.
arbi.compari habet in ratõe motoꝛis.
Ad ratões auteʒ ad oppoſitum plana
eſt reſpõſio ex iam dictis. Ad illud
eniʒ qð pᷣmo obijcit᷑ de voluntate ꝙ ſe
ipſam mouet.dicenduʒ ꝙ hoc non ob⸗
ſtat ĩmo cõſonat eiꝙ dicit᷑ mouetur
per gratiã. S icut enĩ volũtas mouet
ſeipam ad opera naturalia: ſic adiuta
per gratiã mouet ſeipam ad opera me
ritoꝛia.vel ſᷣm aliũ modum intelligen
di deus per gratiã mouet voluntatem
nec tamẽ hoc volũtati repugnat.quia
volũtas vult ſic moueria deo. VUnde
ſic moueta deo ꝙ mouet etiaʒa ſeipa
et ideo ome opus meritoꝛiuʒ attribuit᷑

gratie et li. arbi. Ad illud qð obij⸗

cit᷑ motoꝛ diſtat a mobili.dicendũ q;

illud intelligit᷑ in eo motu in quo mo⸗

ueri eſt vere pati:ſicut eſt in motu coꝛ⸗
poꝛali.⁊ de eo motoꝛe qui eſt tota cau/
ſa efficiẽs:⁊ tota cauſa motus.Talis
autem motoꝛ non dicit᷑ eſſe gratia pꝛo
eo ꝙ nõ mouet niſi ſicut diſpoſitio vel
ſicut inſtrumentũ: ſicut pꝛius fuit ex-
planatũ. Ad illud quod querit᷑.aut
mouet naturaliter τπ dicendũ ꝙ mo⸗-
uet volũtarie non a voluũtate qua ipſa
gratia ſit volens:ſed a voluntate qua
deus gratiã influens eſt volens ⁊ a vo
lütate qua li.arbi.gratificatũ vult mo
uere ſeipſuʒ. Ad illud qð queritur
vtruʒ ſit motoꝛ motus vel non motus
iam patz reſpoſio: Illa enĩ diuiſio mo
toꝛis eſt de motoꝛe qui eſt hoc aliquid
? ſubſtãtia:⁊ eſt motoꝛ ſufficiens.talis
auteʒ motoꝛ nõ eſt gratia vt pdictũ eſt
Ad illud qð obicit᷑ ꝙ ideʒ manens
ideʒ ſemp . dicendũ ꝙ illud fallit in
deo.⁊ ideo ſᷣm ꝙ deus mouet p gram
p eandẽ gr̃am põt excitare ad diuerſa

opa.ſᷣm vero ꝙ li.ar.ſeipm mouet per

grazʒ ad diuerſa opa è in ipſa cognitio
nis ⁊ affectõis diuerſitas ſᷣm q̃̊s oꝛdi/
nari hʒ ad diuerſa open gña.⁊ iõ qᷓ;uis
gẽa nõ variet᷑ in ſe:mouettñ ad diuer/
ſa röne variatonis in motoꝛe:ſicutpiu
ctõnes ſine quo nõ põt mouere.nunq;

eni gratia eligit opꝰ meritoꝛiũ: niſi vo

luntas ſibicoopetur.

oon⸗
oan
Gidict
naniete
Ckinpet
polaota
ſties
ii
old
lünns
weni
tytirſu
nn
ipnn
difinere
Drinn
Nſeſantp
Neenſrp⸗
Entla. !
lantatis
ddicim
tantümo
gccipita
nodime
tur delve
Mlisetin
nlet ng
eniiz in
wänorfien
Wohent
ſginen
geüſen
Giterci
Jm
Cesthor
ſinolen
brr
nilonon
ſniogſci⸗
cneiſippe
ncun⸗
gct'gfed
nöfmitel
Ganotifi
Utgfa:n
nphzſiel

noe,
1,

We

.

1e.

olen

. 8 4
tinnoneln

„(dDLeod
nigaco⸗

* .
6 I e—
AO—., „

1parte iſta

ſunt dubitatões circa lr̃am.⁊

pmo querit᷑ de ̊ ꝙ dicit volũtas ẽ ani
mi motus ad aliqͥd aſſequẽdũ c. Siã
enĩ dicit phᷣus.peccat qͥ diffinit id qðᷣ ẽ
inquiete ꝑ id qð eſt in motu.ſ̊ volůtas

eſt in potentia. ̊ male diffinit᷑ cum dr
voluntas ẽ animi motꝰ. Item yvelle
plꝰẽ agẽ q; pati.ꝗ̊ plus mouẽ q; moue
ri.ſig motus ſonat in paſſionẽ: videt᷑

ꝙ volutas nõ debeat dici animi motꝰ.

Needicendũ ꝙ ſicut diẽ Anſelꝰ. po
lütas dr equiuoce ad volũtatẽ inſtru/
mentũ:⁊ voluntatẽ affectõem:⁊ volun
tatẽ vſum. Et augꝰ.nõ diffinit hic vo/

luntatẽ ꝓut accipit᷑ ꝓ potẽtia:ß ꝓut ac
cipit᷑ ꝓ rſu. Et ſi tu queras qꝛe magis
diffinit voluntatẽ put accipit᷑ ꝓ vſu qᷓ

ꝓ potẽtia. Ratio huiꝰ c.qa potẽtie ma

nifeſtant᷑ p actus:⁊ ideo cognita volũ
tate vſu:poñs cognoſcit᷑ volũtas po⸗/

tentia. Ad illud qð obꝛ ꝙ vſus vo/
luntatis nõ eſt paſſio ̊ actio:⁊ ita non
Dz dici motus.dicendũ ꝙ motus non

tantũmodo accipit᷑ paſſiue:ĩmo etiam

accipit᷑ actiue.⁊ pterea oẽs actões aĩe
quodãmodo paſſiões ſunt. Itẽ qri
tur de hoc ꝙ diẽ ꝙ gra volütateʒ pue⸗/
niẽs et pparansẽ fides cum dilectõe.
videt᷑.n.ꝙ iſta notificatio gr̃e nõ ſit cõ
ueniẽs.cũ.n.gr̃a ⁊ pirtus diuerſas ha
beat notificatões:nõ videt᷑ ꝙ vnũ habe
at notificari ꝑ alten. Itẽ cuʒ gra ñ
ſolũmodo ponat in aĩa fidẽ ⁊ caritatè:
h etiã ſpꝛm:videt᷑ inſufficieter dicẽ ma

giſter cũ dicit qð ẽ fides cum dilectõe.
Juxta hoc qr it᷑ cum diuerſe diffini

tões ⁊ notificatões gr̃e aſſignẽt᷑ diuer/

ſimode:penes qͥd ſumit᷑ rõ ⁊ diſtinctio

haꝝ. MW? dicedũ ꝙ magr nõ intẽdit
in illo vᷣbo notificare gr̃aʒ Stufacientẽ
q̃ntũ ad ſuã eẽntiaʒ:ſ̊ intẽdit eã notifi
care q̃ſi ꝑ poſteriꝰ quodãmodo pꝑ effe
ctũ.cum.n.habit cognoſcat᷑ ꝑr actꝰ:⁊
act' gre duplex ſit ᷣm duplicẽ potẽtiã
viʒ m ĩtellectũ:et affectũ.iõ p illas hʒ
gra notificari.Et qͥa in illos actꝰ non
exit gr̃a: niſi mediãtibs habitibo virtu⸗

thᷣ:viʒ fidei ⁊ caritat.iõ notificas gr̃aʒ

diẽ gra nihil aliuc ẽ q; fides cũ dile⸗

ctione:ꝓ eo ꝙ per iſtos duos habitus

Ald illud po qð querit᷑

ad ſuu ſbm:bʒↄpari ad ſuũ oppoſitũ:
hʒ ↄpari ad ſuũ effectü:hʒ ⁊ ↄpatõem

ad ſuũ pmiũ.⁊ ſim has diuerſas opa-/
toes diuerſe repiut᷑ eius notificatoes.
Hpm ↄpatõem ad ſuũ pncipiũ ẽ illa Aſi

do.gr̃a eſt mie donũ diuine ꝑ qð bone

volũutatis è exitus.p ↄpatõem autẽ ad
ſuũ ſbm:ſic ẽ illa qͥ dat᷑ ſuꝑ illud pᷣs.vt

dicit᷑ aia in act'exire ꝑ quos ĩnoteſcit
nobis gra. guer
de pluralitate diffinitionũ. dicendũ ꝙ;
gjr̃a hʒↄpariad ſuũ pncipiuũ:hbʒ ↄpari

exhilaret faciẽ in oleo. gra ẽ quidaʒ in

coꝛ aĩe ad ↄciliandu ſanctũ amoꝛẽ.per
ↄpatõem ad ſuũ opꝓpoſitũ:ſic ẽ illa que

dat᷑ in glo. ſuꝑ eptas.gr̃a eſt iuſtifica⸗-

tio ⁊ remiſſio pccoꝝ.per ↄpatõnem ad

ſuũ effectũ:ſic ẽ illa Criſo.gr̃a eſt ſani
tas metis delectatio coꝛdis.p compa
tõem ad ſuuʒ pꝛemiũu:ſic eſt illa.gra eſt
ſimilitudo gloꝛie.ſᷣm aũt oẽs ↄpatões
iſtas ſic aſſigtur vna diffinitio magra
lis q talis eſt. gf̃a eſt foꝛma a deo gtis

data ſine meritis gratuùfaciens hab⸗
tem ⁊ bonũ eius opus reddẽs. Inue-/

nitur aũt⁊ alia notificatio gre que di⸗/
cit᷑: gra eſt manifeſtatio ſpus ad vtili/
tatem.qͥ ſumpta eſt ex illo ꝙ dr̃ pcor.

vij. Nnicuiq; dat᷑ manifeſtatio ſpirit

X. ſed iſta eſt manifeſtatio gratie gra⸗
tis date. Item querit᷑ de hoc ꝙ di9⸗
cit.fides qua iuſtificatus es gratis ti/

bi data eſt. Ex hoc eniʒz videt᷑ velle di⸗
cere Auguſtinꝰ⁊ magiſter ꝙ median

te fide fit iuſtificatio.ſed cõtrariuʒ hu/
ius eſt. qa ab eodem eſt anime iuſtifica
tio a quo eſt viuificatio.ſed viuificatio
eſt ab ipa gratia. Nam fides ſine gra
tia non viuificat:imo moꝛtua eſt:ergo
non videtur ꝙ iuſtificatio ſit a fide ſed
a gratia. Situ dicas ꝙ iuſtificatio

nem attribuat fidei ratòe adiũcte gra

tie. Queritur quare non attribuit alij

virtuti ſicut fidei. Item querit᷑ quiq

eſt hoc ꝙꝙ dicit ꝙ fides impetrat iuſtifi⸗
catõnem.aut intelligit de infoꝛmi: aut

defoꝛmata.non de infoꝛmi.quia p eaʒ
nihil meremur: et nibil impetramus.

ſi defoꝛmata:hoc nõ põt ſane intelligi.
nemo.n.hʒ fidem foꝛmatã niſi ſit iuſti⸗
ficatus. eodicendũ ꝙ iuſtificatio
dupłꝛ dici põt. Qno mõ iuſtificatio di
cit᷑ iuſticie infuſio.Alio modo iuſtifica
tio dr in iuſticia exer citatio.ſᷣm aũt ꝙ
iuſtificatio dr in iuſticia exercitatõ.ſic
verbü magri imo magis ven eſt⁊ pla/

nuʒ. Memo eniqʒ in iuſticia exercitat᷑ ni
ſi mediãte fide opante p dilectõem. et

hoc dicit᷑ impetrare iuſtificatõem.i.p/
fectũ iuſticie qͥ cõſequit᷑ex bonoꝝ opeꝝ

⁊ meritoꝝ multiplicatõe qð nõ ↄtingit

eſſe ſine fide ⁊ caritate. Sine fide eniʒ

ſicut dicit᷑ Hebᷣ.xi. Impoſſibile ẽ pla-

cere deo ſine caritate.Etetiã impoſſi⸗
bile :ſicut dr pᷣᷣ con..xiij. Si aũt dica
tur iuſtificatio iuſticie infuſio:ſic adh
habzʒ veritatem licet nõ ita plene.Aut
eni ẽ infuſio iuſticie in puulo:aut in a
dulto.Si in puulo: ſic dicit᷑ eſſe iuſtifi
catio p fidem nõ ꝓpꝛiã ̊ pentũ:vel to/
tius eccleſie.ſicut dicit Nugꝰ.ad Ho
nifaciu. S i aũt ſit iuſtificatio in adul

to:ſic cum q̃tuoꝛ cõcurrãt ad iuſtifica/
tõem.ſ.gr̃e infuſio: cõtritio:motus li.
arbi.⁊ ꝑccati remiſſio:ſicut dicũt ma-

giſtri. et motus li.arbi.ſit motus qui
ptinet ad virtutẽ fidei nõ incõuenien⸗
ter dicit᷑ adultus pꝑ fidẽ iuſtificari.nec
huic obſtat ꝙ iuſtificat᷑ per grẽaʒ. Illa
aũt q̃tuoꝛ neceſſario requirunt᷑ ad iu⸗
ſtificatõem impij.⁊ ideo aliqñ hõ dicit᷑

iuſtificari pꝑ gr̃am:aliqñũ ꝑ fideʒ: aliqñũ

per pnñiam.qᷣa peccati remiſſio pſuꝑpo
nit illa tria.⁊ p hoc patent obiecta.iſta
eniʒ melius explanant᷑ in.ꝗ? diſ.io.
Diſtinctio.xxvij.
Ic cõſiderã

b quz eſt cuʒ pdictũ ſit &.

Sußp egit magr de adin

torio gfe ſe. hic vo agit
de ipſo in ↄpatõe.Diuiditauteʒ pars

iſta in duas. In pma compat vnã dif

ferentiã gr̃e ad aliam ſpᷣ rõne habitus
In ſecuda vero compat vnũ habituʒ
ad aliũ ſub rõne vſus.vſus autem gr̃e

eſt meritũ. Unde comꝑat ÿmo gfam

puenientẽ ad ſubſequẽtem ſ̃m idẽpti/

tatem ⁊ diuer ſitatẽ. Scðo vero com/
pat gram ad virtutẽ ⁊ ad merendieffi

catiam:ibi.ſi vero querit᷑ quõ illa gr̃a

pueniẽs mereat᷑ c. Et illa ſcdᷣa pars
diuidit᷑ in duas. In pꝛima pte mouet
qõnes ⁊ pmittit quedò pambula ad de
ter miatõem. In ſcda vero incipit diſ/
ſoluere:ibi.hicvidendũ eſt qͥ ſit virtus
vt cõiter ſignificat᷑ diſ.⁊⁊.q melius ſi
gnaret᷑ aliqntuluʒ ante ſic ſiguimꝰ:qꝛ
ibi vbi ſignificat᷑:ſic aparet detmina
tio pꝛioꝛis qõis pmiſſe. Illa igit᷑ pars
in qᷓ ſoluit habʒ duas ptes. In pᷣꝰ ſol⸗

nit ad pdictaʒ qõem ſᷣm oꝑpinionẽ cõ⸗

munioꝛ. In ſcdᷣa vero determiat bᷣm
alioꝝ oppinionè que minꝰ tenet᷑ cõiter
ibi. alij ro dicũt ᷣtutes eẽ bonos vſus.
. Pꝛima ps habʒ duas. In pᷣma-
giſter determiat. In ſeda epilogat:ibi
ex pmiſſis iam inoteſcẽ c. Mꝛima ps
habʒz duas bᷣm detminatõeʒz duoꝝ du
bioꝝ. Pꝛimo.n.determiatillaʒ qõem
q querit de compatõe gf̃e ad virtutẽ.
Scðdo vero detmiat illa qõem q̃ que⸗
rit᷑ de compatõe gfe ⁊ virtutis ad me/
ritũ. Pꝛimũ facit ibi.hic vigenduʒ eſt
qd ſit virtus c. Scom facit ibi.cuʒ g
ex gr̃a dicunt᷑ eſſe bona cc. Subdiui:
ſiões aut ptiun manifeſte ſunt in lfſa.
Dintelligẽtiã
