am ſe eleuat ad opera equalis perfe-
ctionis cum eo qui habetmaioꝛem:vi⸗
detur ꝙ tantüdem vel amplius apud
deum mereri habeat. ergo ſi nulli fit
retributio niſi ſm quantitatem gratie
videtur ꝙ talis meretur augmentum
in gratia. Item qui petit pie perſe⸗/
ueranter pꝛo ſe ⁊ ad ſalutem meretur
exaudiri.ſed qui petit gratie augmen
tum continue hoc modo pꝑetit.ergo viö/
detur gr̃e augmentù mereri. Sed
contra. merituʒ non eſt reſpectu eius

qð omino eſt impoſſibile.ſed gratiam
cũ ſit ſoꝛma ſimplex augeri eſt impoſ-
ſibile. ergo impoſſibile eſt mereri gra⸗

tie augmentuz. Item merituʒ non
eſt reſpectu eius qð eſt in nobis ſed qð
eſt ab alio.ſed habens gratiam per vir
tutem eius qð habet poteſt in bonum
per ficere.non ſolum enim habet vnde
poſſit ſtare:ſicut dicit Auguſtinꝰ.ſed
etiam vnde poſſit ꝓficere.ſi igitur pꝛo
fectus gratie conſiſtit in eius augmẽ-
to ſicut pꝛofectus gratie in eius pote/
ſtate:ita videtur ꝙ ⁊ augmentum. er⸗
go non videtur ad hoc cõcurrere me⸗

ſieß
lic
ep
ſien
rlotſ
ſin
readi
conti
ſonc
gnen
opus
tum
d
ig
illan
opu⸗
gmen
gugn
eigan
oposil
Getare
kowun
Kin
W⸗
c
gr
die
din
ghun
genui
lſtfici
Alqni⸗
narior
ſigroi
lnin⸗
witaa
Wann
Wp
ſto

4

tiend
gg
qui⸗
corp
qui⸗
ipſa.
dee⸗
fuen⸗
minij

lninh

eri

monme,
Enſenide
Bentn
Morintmn⸗
Nenbwet
pgutn
Wennerto⸗
mknher
Gemuafunt
Nieſ. Jen
tinerei
canencec⸗
1oprcamoſn
nccangl
uikryepntur
mcterctu;
digewe ,
indd

Argol

4
4- oe

Nehn
Hamtper
um merenn
rougmen
Nitergoyi⸗
mai. S
eſpecmein
aggicſtin⸗
teſtmaaige⸗
Gu
inczan
mens/

* ⸗

CMR.

rituʒ. Itez nihil auget niſi per rem

eiuſdem generis et nature.ſed gratia
que pꝛimo datur q̃ntum eſt de natura

ſui eſt ita gratuita ꝙ non cadit ſub me

rito: ſicut ſupꝛa oſtenſum eſt. Augu
ſtin dicit. iij.de trinitate.qð meritis

redditur non eſt gratia. Si igitur nõ
contingit mereri ipſum gratie donuʒ
non cõlingit mereri ipſius gratie au/
gmentum. Item deus remunerat
opus ᷣm quãtitateʒ radicis.ergo tan
tum meretur quis per opus gratuitũ
quãta eſt illa gratia a qua exit opus.
ſi igitur gratia augmmentata excedit
illam: videtur ꝙ minoꝛ gratia per ſuũ
opus non poſſit mereri ſuijpſius au/
gmentuz. Item ſialiquis meretur
augmentuʒz:tunc ſi deus non augeret
ei gratiam eſſet iniuſtus.⁊ cum auget
opus illud eſt remuneratum.ergo vi‚
detur ꝙ opus illud non eſſet dignum
remuneratione gloꝛie. Si igitur hoc
eſt falſuʒ ⁊ impoſſibile vt pxr augmen

tum gratie auferatur efficacia meren

di gratiaʒ:impoſſibile eſt ponere ꝙ au
gmentuz gre mereri cõtingat. NMeꝰ
dicẽduʒ ꝙ ſicut dicit Quguſtin.abſq;
dubio tenenduʒ eſt ꝙ gratia meretur
augeri.quis autem ſit modus augen
di et modus merendi difficile eſt aſſi-
gnare:Qum eniʒ multi ſint modiau⸗
gendi:quis eoꝛuʒ com ꝑetat gratie nõ
eſt facile diſcernere. Contingit enim
aliquid augeri ꝑer ĩmictioneʒ cum cõ⸗
trario:ſicut dicitur ꝙ albius eſt qð eſt
nigro impermixtius Contingit nihi⸗
lominꝰ aliquid augeri ꝓpter hoc ꝙ mi
noꝛi ſuccedit maius:ſicut dies augeri
dicuntur Qontingit etiaʒ aliquid au⸗
geri ꝓpter aggregatõnem multoꝛuʒ:
ſicut lumen auget᷑ in aere ꝓpter mul/
titudinè candelaꝝ:ex quaꝝ ↄcurſu fit
aggregatio luminũ. Cotingit etiã ali
quid augeriꝑ acittem: ſicut auget

coꝛpus p alimentũ. Contingit etia ali

quid augeri ꝑ magnificatõem rei in ſe
ipſa:ſicut augmentata fuit coſta cum
de ea facta fuit eua.⁊ ſicut augmẽètati
fuerũt.v.panes:cũ de eis.v.milia ho/
minũ paſti ſunt. Cõtingit etiam ſexto

XNlG aneen e

aliqui gr̃am augeri. ſ̊ pᷣmi tres modi
impꝛobari pnñt defacili.⁊ in pᷣmo li?im

fiüt circa gre augmentuũ facilius decli

gruo. 1 ↄtigit aliqͥd mereri ex digno

modo aliquid augeri p acceſſuʒ ad ſu
um ſummũ: ſicut aliquid dicit᷑ magis
pulcꝝ ⁊ magis luminoſum qoð magis
accederitad pfectõeʒ pulcritudinis et
lucis.Omibo his ſex modis dixerunt

pꝛobati ſunt aliquo mõ diſ.xvij.cũ agi
tur de caritatis augmẽto.Eodẽ.n.mõ
tam caritas q́; gra hñt augeri. Tres
aũt modi ſeqntes ſunt ſatis ↄuenien/
tes.nec impꝛobari defacili pnt.pᷣmus
tñ eoꝝ famoſioꝛ eſt:ꝓ eo ꝙ magis ↄſo
net ſanctoꝝ auctoꝛitatibo qͥ vident᷑ di⸗
cere ĩ augmeto gr̃e infundi nouã gra/
tia m:cũ loquũtur de diuerſa ſacramẽ
toꝝ efficatia. Qualiter autẽ hic modꝰ
valeat ſuſtineri:in bmo li.diſ.xvij.di⸗
ctüũ fuit. Altimꝰ auũt modus nõ eſt mi⸗
nus ĩtelligibilis q; aliqs pdictoꝝ.ĩmo
ſᷣm hunc modũu dicẽdiobiectõnes que

nari poſſunt. Quãuis.n.augmentũ ꝑ
appoſitõem videat᷑ impugre ſimplici/
bus:maxime cũ in ſpuũalibus qnto ali
quid eſt ſimplicius tate fit virtute ma-
ius. Augmentu tñ p acceſſuʒ ad ſum-
muʒ valde videt᷑ eis cõſonũ.Quocũq;
aut hoꝝ modoꝝ triuʒ ſequentiũ dicat
non eſt magna vis facienda.ſed ꝓcer/
to habẽtes gratiã dei in nobis augeri
poſſe laboꝛare debemꝰ q̃liter in nobDis
augeat᷑ ꝑer bona oꝑera. Per illa eni,5
vt dicit NHugꝰ. meret᷑ augeri vt aucta
mereat᷑ ⁊ ꝑerfici. Moduʒ auũt meren⸗
dqi gratie augmentuʒ ſic videre poſſu⸗
mus. Cõtingit.n. aliqd mereri ex con

Tunc eſt meritũ exↄdigno qñ rõ me⸗-
riti repitur ibi ꝑfecte ⁊ plene.et tuc eſt

queda cõmenſuratio ⁊ adeq̃tio meriti

ad pmiũ. Et qͥa hoc non põt eſſe cũ gra
auget. hĩc ẽ ñ põt qs mereri gfe au⸗
gmentü merito ↄdigni.ſiigit᷑ ↄtingit
ipm augmẽtũ gre mẽri h̊ ẽ merito cõ/
grui. M eritũ aut ↄgrui dr ĩ qͥ ẽ aliqᷓ
diſpõ ↄgruitat reſpẽu ei ad qð diſpõ
oꝛdinat᷑ qͥ tñ deficit a rõne congruita/
tis. Et hoc poteſt eſſe tripliciter. Aut
enim eſt cõgruitatis ſine dignitate: ie

ſic ꝑccator p bona opa ĩ genere facta
extra caritatẽ meret᷑ de cògruo pᷣmaʒ
gram. ibi eſt eniʒ quedam cõgruitas:
qa facit qð in ſe eſt.non eſt tamen codi
gnitas:qͥa inimicus deiẽ et indignus
pane quo veſcit᷑. Aut eni eſt ibi digni

tas cum ĩdignitate:ſicut qñ vir iuſtus

meret᷑ ꝑccatoꝛi pmaʒ gram.dignitas
enĩ eſt ex parte viri iuſti qui è amicus
dei:⁊ dignus a deo exaudiri.ſed indi⸗/
gnitas ẽ ex parte ꝑeccatoꝛis.⁊ ideo nõ

eſt ibi plena rõ meriti. Aut è ibi digni

tas cum gradus inferioꝛitate.⁊ ſic ha

bens gram minoꝛè meret᷑ ꝑ bonũ vſuʒ

puenire ad gratie cumulũ.⁊ hic modꝰ
merendi⁊ ſi deficiata merito cõdigni
⁊ cõtineat᷑ ſub merito cõgrui:maxime
tn inter ceteros modos pᷣdictos merẽ
di accedit ad pfectõnem meriti.⁊ ideo
quaſi mediũ tenet inter medium con/
grui⁊ meritum cõdigni.Ex pꝛedictis
igit᷑ haberi põt qualiter gratia auget᷑:

⁊ etiam qualiter augeri meret᷑. AUnde
auctoꝛitates ⁊ rõnes oſtendẽtes ꝙ gra

tia meretur augeri concedende ſunt.
Ad illud autem quod obicit᷑ incõ/
trar iũ ꝙ cum ſit ſimplex nõ poteſt au/
geri.dicendũ vel ꝙ gratia nõ eſt oĩno
ſimplex: ſed ſolũ per puatOnes partiũ

qntitatiuaꝝ qᷓntitate molis:non autẽ

per puatõeʒ partiũ quãtitatiuaꝝ quã/
titate virtutis.⁊ q̃ntum ad tale genus
partiũ eſt ei augmentũ:non q̃ntum ad
pꝛimuʒ. Vel põt dici ſᷣm vltimũ modũ
dicendi ꝙ augmentuʒ qui attenditur
per acceſſum ad ſummũ non ponit cõ/
pPoſitõnem: ſed q̃ndam maioꝛis ſimpli

citatis ⁊ vnitatis pfectõem.⁊ ideo non
repugnat gratie rõe ſimplicitatis eſ-/
ſentie. Ad illud qnod obijcit᷑ ꝙ pfe

ctus ẽ in ptãte gre.dicendũ ꝙ quidam
ꝓfectus acciqẽtalis:vtpote quiattẽ/
ditur in feruoꝛis intenſiòe:vł habitus
radicatõne:vel opꝑeꝝ multiplicatõne.⁊
hic ꝓfectus ẽ in ptate gratie.⁊ ſm hũc
ꝓfecti gr̃a nõ dicit᷑ augeri ꝓpꝛie:qꝛ ñ
efficit homo dignus maioꝛi pmio ſub
ſtantiali p illũ. Alius vero ẽ pfectus
qui reſpicit pmiuʒ ſbale ſm ꝙ dicit ho
mo dignus maioꝛi pmio.et hoc nõẽ in

ptãte gre:ſed in ſola illius ptãte cuiꝰẽ
grãm infundẽ.⁊ ideo hũc gra nõ face/
re ̊D mereri dicit᷑.⁊ penes hũc effectuʒ
attendit᷑ gr̃e augmẽtũ. Ad illud qð
obꝛ ꝙ augmentũ gfeẽ eiuſdè gñis cũ
gr̃a pᷣmo data.dicẽdũ ꝙ ⁊ ſi ſiteiuſdeʒ
nãe qntũ ad rõem habitꝰ:differẽtia tũ
ẽ q̃ntuʒ ad ſtatũ:ꝓ eo ꝙ ſupponit gra/
tie initiũ.et qa eiuſdẽ gñis eſt cum gra
tia pᷣmo data:ideo non põt mereri me
rito ↄdigni ſ̊ merito ↄgrui.qͥa po gra
tiam pſupponit maioꝛi ↄgruitate me⸗
ret᷑ gr̃e augmentũ q; gre initiuʒ:ſiẽ
ſupᷣ dictũ fuit. Ad illud quod obꝛ ꝙ;
remuneratio attendit᷑ ſ̃m qntitatẽ.re/
ſpõdendũ è ꝙ illud intelligit᷑ in meri/
to cõdigni.in merito aũt cõgrui locuʒ
nõ habʒ. Et p hũc etiam modũ rñden
dum ẽ ad illud qð vltimo oꝑponit.
Ertio queritur
vntn cõtingat per gram mereri
ipius complementũ:hoc eſt ipm pmiũ
gloꝛie.⁊ H̊ qͥntũ ad meritũ cõdigni.qa
de merito cõgrui nõẽ dubiũ! Et ꝙ ſic
videt.i.Thimoth.iiij. In reliquo re/
poſita eſt mihi coꝛona iuſticie quã red
det mihi dñs ĩ illa die iuſtꝰ iudex. Si
̊ qð reddit᷑ ſ̃m iuſticia meritis debet:
⁊ reſpectu eius pceſſit meritũ.ꝗ ſitalis
coꝛona quã expꝑectabat Apoꝰ.ẽ glie p⸗
miũ:videtur ꝙ cõtingat mererip gf̃e
donuũ. Itẽ cach.iiij. Adeqᷓbit gratiã
gfe. Et exponunt ſancti et doctoꝛes ꝙ
adeqbit gram pf̃ie gr̃e vie.Et h̊ expſſi
us habet math. vij. In qmẽſura men⸗

ſurati fu.re.vobᷣ.Si igr vbiẽ adeqᷓ̃tio
meriti ⁊ pmij ibi cotingit repiri meri⸗
tü ↄdigni:videt . Itẽ ſiẽ ſe hʒ cul
pa ad penã ſic ſe hʒ gr̃a ad gloꝛiã.i̊ per

culpã ex ↄdigno meret᷑ qͥs eternã dam

natõem. p graʒ eõ ex ↄdigno meret

qͥs eterna btitudinẽ. Itẽ eq vignꝰẽ
q vincit aduerſariũ honoꝛe ⁊ głia:ſiẽ qͥ
vincit᷑ ẽ dignꝰignomĩa.ſi ille qͥ pmit
tit ſe diabolo ſupari dignꝰ etno ĩpꝛo
pio:pviqr̃ ꝙ qͥ viĩcit ex ↄdigno ĩcreat re
gnü ſupnů. Item autp ſeruitiũ qð
homo facit deo meret᷑ aliquid: aut ni/
hil. Si nihil. g ſtultus ẽ qui deo fuit.

—

Gil
Gin
tuon⸗
ome
ie
ſenic
Sie
ſſione
amärer
ngt
dign
Neim
n⸗
inrelt
miſe
ſtris
pige
t
cnifi
Cus
onitn
Sne⸗
ſbials
perid⸗

e
6093

lin
die

ſot
e⸗
go
guiwe
Qic
g
rb
uio
oble
cone
eleſt
retur
ſuiſ
orar
etpe
ſcri
Fetr
erp⸗
dici

ra
Nwae⸗

*
3 e .
* N
*
tikrenſe⸗
1 Ulhhes
4,.2
esege
R
Wea
“
een
W/ g⸗
.
ne er „
wee d
eer
DWe.
HDH
. WN
ESResn
„
.
„efefmeine
ſe
U
Dien DRK”LB

14 „ „
Cdod

llgemnen⸗
cogruilorn
nocitien
opponi.

Kriwar

1ginwar

. 7
Ne oeſſemeſe
» .
—õ
E (c
. .„
õcü

õ
ä
4 „
40 “RK 2
U RpN
„p Bede
1 „
arrs
Liberici
niſuranen⸗
unrinar.
e 3 ⸗ LE
ſcſeda
* .
A. 1OA
ſe

—

ſ

1

aſigleah
1

=S6â⁶

1

—

„ 146
„ „ 7

1

—

Sialiquid:cuʒ pꝛemiũ maioꝛis ſit di⸗
gnitatis q;ᷓ meritũ: nihil ſit excellen⸗
tius gratia niſi gloꝛia: ⁊ p nihil põt o/
pus meritoꝛiũ ſufficiẽter remunerari
niſi ꝑ gloꝛiã.ergo loquẽdo de merito
ↄdigni cõtingit pꝑ gram gloꝛiã mereri.
Sed coñ Ro. viij. Non ſunt cõdigne
paſſiones bui tempis ad futurã gloꝛi
am q reuelabit in nobis. p eas nõcõ⸗
tingit futuram gloꝛiaʒ mereri merito

cõdigni. Item Ro. vi. S tipendia

pcẽi moꝛs:gratia di vita eterna. BGlo.
MMaluit dicere gfa dei vita eterna: vt
intelligerem deu ad vitã eternã ꝓ ſua
miſeratõe nos pducere nõ meritis no
ſtris. ſi nõ ꝑducit nos nf̃is meritis:
videt l. Item p rõem nullu ſerni⸗

tiũ qð debet᷑ dum reddit᷑ obligat eum

cuifit in aliquo. Ande dñs Cuce.xy-⸗
Quis nr̃m hũs ſeruitiũ Xiß homo q
totũ facit ⁊ qð põt facere:totũ dʒ deo.

SFSpiet ꝙ nõobliget deü ad reddendũ

fibi aliqᷣd. ᷓ nibil meremur apud deuʒ

merito ↄdigni. Itẽ nullu ßuitiũ qoᷣ

gratis fit obligat eum cui fit in aliquo
ß opa facta ex gratia fiüt gras. nõ ob
ligant eü cui fiut ad retribuendũ ex de

–—

bito: ſolũ de cõgruo.g idem ꝙ pꝛius.

AItem vbiẽ meritů ex
rõ dati ⁊ accepti.ſᷣ deus nihil põt nob
accipe:qͥa bonoꝝ nr̃oꝝ no indiget. er⸗

go pmiü gre qð eſt excellentiſfſimũ nõ

oſlum ex cõdigno mereriapud deu.

. Hodicendũ ꝙ circa iſtaʒ qöem ali ⸗/
qui doctores ſenſerunt diuerſimode.
AQuidã dicere voluerüt q; qͥa merituʒ
cõdigni dicit qᷓndaʒ obligatõem in r⸗e⸗

tribuète: æ qᷓndã cõmenſuratõem ĩ ſer/

nitio ꝛ retributõe:⁊ deus nõ poõt alicui

obligari ⁊ pmio gratie nihil aliud põt

cõömenſurari.ideo dixerüt ꝙ nullꝰ põt

celeſtẽ gkaʒz mereri ex ↄdigno. ſᷣ ſi me

retur ÿtantũ eſt ex ↄgruo. Etadiſtaʒ

ſus poſitõem aſtruenda multis fulciu/⸗
tur auctoꝛitatib ſacre ſcripture⁊ etiã
etpoſitoꝝ q; h ſentire viget (Szʒ qmin
ſcriptura etis ſepe repit᷑ ꝙ de vnicuiq;
retribuet 'm opa ſua. ⁊ in pabola qua
expmit mer itů et retributio.xx. math.
vicit. Lolle quod tuü eſt c.. Et plura

tũ ex cõdigno ibiẽ=ẽ

oſimilia repiunt.ideo alioꝝ poſitio eſt

ꝙ gloꝛã nondum cõtingit mereri me⸗

—

rito cõgrui.tale enĩ mer itũ repiri po-

teſt in gratia gratis data. ſed etis con

2 2

tingit mereri merito cõdigni: ꝓ eo

gratie ⁊ gloꝛie queda eſt comenſuratõ
1 in deo quedã cadit obligatio non ex
neceſſitate: ex ſua mera benignitate
qua voluit ꝓmittere ⁊ pactuʒ firmare
cuʒ his qui eum diligũt ꝙ; ſeipm mer⸗
cedem eis tribueret.ſicut in bꝛahaz
apparet. Si autẽ velimus cõſiderare
quis iſtoꝝn modoꝝ dicendi ſit verioꝛ:in

ueniem' ꝙ m diuerſas compatones
opis meritoꝛij repitur in eo:æ merituʒ

ↄgrui:⁊ meritũ codigni. opus eni me⸗

ritoꝛiũ com patõem babʒ ad pᷣncipiuʒ
aquo exit:⁊ ad finẽ ꝓ quo fit. Si loq⸗

₰

mwur de ipſo p compatõem ad pncipi-
um: ſic opus ⁊ oꝛtu habʒ a volutate li/
bera: xoꝛtũ habʒ a gratia. Et inqntuʒ

oꝛtũ hʒ a volũtate libera eſt meritoꝛiuʒ

merito cõgrui. ſic enĩ quodãmodono

ſtru eſt: ⁊ qſi alterius generis eſt q; ſit

3

1

„

ipm pmiuʒ quod debet ei attribui. In

—

qntuʒ autẽ oꝛtuʒ habeta gratia. ſic cũ

gratia reddat hoĩem acceptũ deo:⁊ ſit
quid diuinũ: ⁊ ad Hᷣ ut ſit oꝛdinata: vel
oucat ad deũ:opus illud eſt meritoꝛiũ

merito cõdigni.Si autẽ compe m o⸗
pus meritoꝛiũ ad eum ꝓ quo fit H po⸗
teſt eſſe dupliciter. vel ad lar gitateʒ di
ſpenſantis: vel ad veritatẽ pollicentis.
Sicõpetur ad lar gitatẽ diſ⸗ penſantis
ſic eſt meritoꝛiũ merito cõgrui.namꝓ
ſue liberalitatis ĩmenſitate decet ipim

p mocico obſeò; retribuere magnuzʒ

pmiũ. Si veroppetur ad veritatẽ pol

licẽètis ex qᷓ ꝓmiſit⁊ quodãmodo ſe vo
lũtarie obligauit ꝙ taãto ope tantu red

det pmiũ: ſic opꝰ illud meritoꝛiũ ẽ me⸗

rito ↄdigni.·Si autẽ tertio moopem

opus meritoꝛiũ ad ſtatũ:Hᷣ põt eſſe du⸗
plicit. aut qᷓntũ ad tꝑis opoꝛtunitateʒ:
aut qtũ ad opis difficultatẽ. Siqtü

ꝗaga tempis opoꝛtunitatẽ.quia nunc eſt

tempus ſeminandi: ſi icut dicit Apoꝰ.
Et qui facit opera meritoꝛia ſemẽ ꝓ⸗

Scit in terra bona.congruum eſt vtex
pac terra fructum magnuʒ ſuſcipiat.

⁊ iõ recte dicimꝰ ei qui in pñti dimittit
modicũ ꝓmittit reddẽ cẽtuplũ. Siaũt
ↄſiqeret᷑ opis arduitas:qꝛ opꝰ tale ſic
eſt in volũtate facietis vt ſit ſi up̃ vires:
⁊ homo eleuet in faciendo ipſuʒ ſup̃̃ ſe
⁊ bono ꝓpꝛio pponat bonuʒ eternum.
hinc eſt ꝙ tale genꝰ opis eterna remu
neratõne eſt dignũ,.⁊ ſic p ipm mereri
cöõtin git merito cõgigni. Patet igit q
opus meritoꝛiũpſideratuʒ in cõpatõe
ad volutatis libertatẽ:et diſpenſatoꝛis
liberalitatẽ: æ tempis oxpꝛtunitatẽ eſt
meritoꝛitüũ merito ↄgrui. Compat᷑ ve
ro ad gr̃e dignitatẽ animi pollicentis
veritatẽ ad ſuipſiꝰ difficultatẽ eſt me
ritoꝛiũ merito cõdigni.⁊ p ̊ ſolui pñt
rõnes ⁊ auctoꝛitates ad vtrãq; pteʒ in-
ducte:pꝛo eo ꝙ ſ̃m diuerſas vias ꝓce
gunt. Mam rones q ꝓbant ꝙ p gram
tingit mereri pmiũ eternü merito cõ
digni pcedũt ſm alterꝗ iſtaꝝ ↄſidera-
tionũ.illa tñ rõ q fit de ſimiſli ↄpatöne
culpꝑ ad ꝑenꝗ: ⁊ gre ad gloꝛiã nõ cogit.
tum qͥa gloꝛia multo plus excellitĩ bo
no q; pena in malo.tũ etiꝗ qꝛ facilius ẽ
deſcendere q́; aſcendere. Ratönes
veroad oppoſitũ ꝓcedũt ſm aliã viaz.
videlʒ ꝓutopus habet ↄpari ad volũ-
tatem nr̃am.ſic.n.nõ eſt de ſe ſufficiẽs
ad merendu.nã oẽs iuſticie nr̃e ſiẽ pã⸗
nus mẽeſtruate: put etiã hʒ ↄpariad li
beralitatẽ diuinaʒ q̃ nulli põt obligari
H quicqͥd facit:ex materia liberalitate
facit.⁊ hoc mõ ↄcludũt ven eꝙ nõ ſit ibi
meritũ ↄdigni:aliter.n. rõnes ille non
cogeret. Nam qð dicit᷑ ꝙ paſſiões hu

₰

ĩus tpis nõ ſunt ↄdigne ⁊c.Gᷣ ven ẽ in⸗

qntũ ſuntↄpaſſies.ſunt tñ ↄdigne in

qᷓntum fiüt ex caritate:que actõibus ⁊
paſſiõib dat efficatiã ⁊ valoꝛẽ. Ad

illud qð obijcit ꝙ deus nõ pducit nos

ag gloꝛiã noſtris meritis. exponenduʒ
eſt ꝙ h intelligit ßm ꝙ merita mere cõ
Pant᷑ ad voluntatẽ nr̃am:nõ ſᷣm qpha⸗
bent oꝛta gratia. Adilluq qð obij
citur ꝙ totũ qð homo facit debʒ homo
dicengu ꝙ ſi opus illud ſit debituʒ in⸗
qntũ eſt creature:eſt tñ gratuitũ inq̃n
tum fit ex gra ⁊ caritate.⁊ ideo ſiẽ ratõ
debiti nõ tollit rõem gratuiti: ſic etiaz

nec tollit rõem meriti. Et ſi ipe obijci⸗/
ciat ꝙ nec opus gratuitũ nec debituʒ
Hõt obligare deũ. dicendũ ꝙ ⁊ ſiñ poſ⸗
ſit deus nobis obligari in röne dati ⁊
accepti:ſicut oñdit rõ vltima. obligari
tñ dicit᷑ quodãmodo ex ſi ua mera beni⸗
gnitate q̃ uoluit pmittere ſeipſuʒ dili⸗
gentibo ſe. Pꝛeterea meritü ↄdigni
4 nõ neceſſario ponit obligatönem in re
tribuẽte:ß ponit ſufficientẽ oꝛdinatõeʒ
eius q; remunerat ad ipam remunerꝗ
tõem mediante aliqᷓ laudabili opatõe.
gr atia aut ſufficientẽ oꝛdinatõem po⸗/
nit in viatoꝛe ad obtinendaʒ gloꝛiã.tuʒ

R

H ratõne ſui dignitatis:ex qua totum bo

minẽ reddit deoet acceptum ⁊ caruʒ.
tum etiaʒ ratõne diuine pactonis. tuʒ
ratone ardue opatõnis:ſicut pꝛius ta-

ctum eſt. Et ſic patʒ reſpoſio ad duas

rationes ſequẽtes. Nam quodq obijci⸗
tur qð gratis fit nõ obligat. dicenduʒ
eſto ꝙ nõ obliget:ppter hoc nontolli/
tur a merito n poſſit eſſe condignuʒ.
Pꝛeterea et ſi nõ obliget eum cuiꝰ eſt
retribuere et remunerare ſeruitiũ ſibi
factuʒ penſata ppꝛia vtilitate. obligat
tamen eum quodãmodo qui retribu-/
it penſata ſeruitutis fidelitate VLnde
magis meretur apud deuʒ qui fuit ei
ex amore filiali? liberali q; qui ſeruit

amore mercenario expectans merce

dem ⁊ retributõnem. Si autẽ aliquis
obijciatꝙ nõ poteſt ibi eſſe merituʒ co/
digni:quia nòeſt ibi cõmenſuratio. di
cenduʒ q et ſi nõ ſit cõmenſuratio per
oiĩmodaʒ equalitatẽ:eſt tamen cõmen
tionabilitatẽ.ſicut fructus recte dici⸗/
tur cõmenſurari ſemini. quãdo eni ex

cedit ſicut cõueniebat fecuùditati ſemi-

nis T terre germianti. Vnde ſiẽ aliqͥs

nõ eſſet cõtentꝰſi de ſemine nõ recipet

decuplum: ſic nullus poſſet eſſe cõten⸗
tus ex operibus meritoꝛijs faetis: niſi
pꝛo eis reciperet pꝛemiuʒ perfectuʒ qð

complet ⁊ termĩat totũ deſigeriuʒ.

1M parte iſta

ſunt queſtiones circa lam.et

ppo qjrit d hoc ꝙ dicit. opans gfa dr

ſuratio per qᷓndam cõueniẽtem ꝓpoꝛ⸗

nnin
opan/
hr⸗
puen
pven
ſcaus
ga
wrie
lieer⸗
cppit
ſtio⸗
min
dan
co
hri
⸗
nulu
icon
Potoen
ciſco
ſomaß
aſonn
rca⸗
o⸗
Ed
Mr
die
tee
gen
um
pen
oſin
ema
tng
ſifcat
eniden
t
Man
W
Gen
lai
(en
fn
Etl
lta
ſitn
tia⸗/
Ou
inu⸗
lum

Wenigre
Kmrindie
Peumtan
ſurthint
wſocu
oobe⸗
r direneng
Nnontolli⸗
anignng
molßeſt
Warinenir⸗
nen comen
lenpo⸗
oni
umſen⸗
Mteſllis
geförtcht
eſe dn⸗
ſhelirfi
nſecnjn
ſcenin
ziſt
eg .

cipit᷑ ibi pueniẽs ⁊ ſbſequẽs.tũc ẽ que-
ſtio de rõne iſton nominũ:q̃re.ſ.ſic no
minatnr:ut dicat᷑ quedã pueniẽs:que/
dam ſubſeqñs:quedã opans:⁊ quedã

inq̃ntuʒ uoluntatem homiĩs liberat: co

opans uero inq̃ᷓntum eandè adiuuat.

HGregoꝰ.n.in moꝛatł.diſtinguẽs gräam
puenientẽ ⁊ ſubſequentẽ dicẽ ita.ꝙ gr̃a
pueniẽs attendit᷑ qntũ ad dona noe.ſbᷣ
ſequẽs aũt q̃ntuʒ ad dona gr̃e. ſi idẽ

ẽ gratia opans ⁊ coopans:videt᷑ o/

liberat.Si foꝛte tu dicas ꝙ alio mõac

coopans:videt᷑.n.ꝙ oĩs gratia ſit coo

perãs.qͥa nulla oꝑatio debet᷑ foꝛmeali

cui ꝑ ſe niſi cum ſubiecto. videt᷑ etiã q;

nulia debeat dici pueniẽs.aut enĩ pue

niẽs dicit᷑ p ↄpatõem ad actũ:aut ꝑ cõ

patõem ad ſbᷣm. Si ꝑ cõpatõem ada/

ctũ:ſic oĩs foꝛma dicit᷑ pueniẽs.qꝛ oĩs

foꝛma pcedit actũ ſuũ.Si ꝑ⸗ patõem
ad ſbᷣm:ſic nulla dʒ dici pueniẽs:cum
nulla ſit añ ſubiectuʒ ſuuũ. Eſt igitur

qſtio cuʒ gratia a diuerſis diuerſimo

de dicat᷑ ⁊ huiꝰnoĩa diuerſimode expo

nant᷑:vnde h̊ diuer ſitas veiat: ?

dicendũ ꝙ cũ gratia vna ſit: multipli/

ces tñ hʒ diuiſiones ſᷣm diuerſas oſi⸗/

deratoões.habʒ tñ gratia ↄpariad ſu/

um ſubiectũ in quo.hʒ nibilominꝰ cõ⸗

pariad ſuũ oppoſitũõ qð.habʒ ↄpari
ad ſuũ effcm ad quẽ oꝛdinat. pꝑↄpatio

nem ad ſuũ pꝛincipiũ. ſic diuidit᷑ gra/

tia in grãm pdeſtinatõis:uocatõis:iu/
ſtificatõnis:⁊ magnificatõis. ꝛimo

eni deus grãʒ pparat. ſcdo offert.⁊ 3
ↄfert.⁊ q̃rto cõplet. Etſᷣm hͥ attendit᷑

pꝛedicta diuiſio q ſumit᷑ de eo qð dicit
apo*. Ro.viij.ſᷣm aũt ꝙ gratia cõpat᷑
ad ſuũ ſbm:⁊ ſic diuidit᷑ in grãm cogi/
tatõis:volũtatis:⁊ pfectõis:ſᷣm tripli/

cem potentiã ei ſbe in q̃ eſt gratia.viʒ

perãs nõ dicat᷑ illa q homĩs uoluntatẽ

ſm intellectiuã:⁊ affectiuã:⁊ opatiuã.

Et h diuiſio ponit᷑ a Berũñ.in libꝛo de
li.arbi.ſᷣm aũt ꝙ comꝑat᷑ ad ſuũ oꝑpo

ſituʒ:ſic eſt illa diuiſio grat e:qͥa ẽ gra

tia ꝓtectõnis:liberatõis:⁊ ſaluatõnis.
Sumik eniʒ h̊ diuiſio ſᷣm qꝙ gratia ad

iuuat cõtra multiplex malu.videlʒ ma

lum temptatõis ſiue pugne: maluʒ ꝑ/

BGH Br E

tα »pa e e

. 1
7 oνασ.

4

G. P. ) 2 B.. b. Sn le E. .

ſecutõis ſiue miſerie:malũ culꝑe:⁊ ma

uat. Et h diuiſio ſumit᷑ ꝓ eo qð dicit
IJſa.xxxi. ꝛotegat oñs exercituũ iu

vam? J lg de kegtoe liberas trã/

ſiens ⁊ ſaluãseſᷣm opatõem ad effectũ
agd quẽ eſt: diuidit᷑ in puenientè ⁊ ſub-/

ſequentẽ:ſiue opantem ⁊ coopantem:
que ſunt differentie gre ſᷣm effect qͥs

habz in ipam voluntatẽ. Dicit᷑ enĩ gra
tia pueniens inqntum ipam volunta-
tem facit bonã. ⁊ ideo puenit:qͥa nõ eſt
ali.arbi:ſed potiꝰ infundit᷑ab ipo deo
Looperans vero ſiue ſubſeques dicit᷑
inq̃ntuʒ adiuuat li.arbi.reſpectu boni
opis elicièdi. Et notandũ ꝙ ᷣm ꝙ no⸗
men gfe diuerſimode accipit᷑: ſic etiã
⁊ iſte due differètie pueniens ⁊ ſubſe/
gquens. Accipit᷑ eniʒ gratia vno modo
lar giſſime.et ſic comphendit dona na-
turalia:et dona gtuita. vtraq; eniʒ de⸗/
ſurſum ſunt.⁊ h̊ modo gratia habʒ di

uidi in pueniẽtem ⁊ ſubſequẽteʒ.ita ꝙ;

lum ſequele.a pᷣmo ꝓtegit.a ſecũdo li
berat.a tercio extrabit. ⁊ a quarto ſal-

pueniens uocant᷑ dona naturalia: ſub

ſequens vero dona gratuita.⁊ ſic acci

pit Oregoꝛiꝰ in moꝛał. Alio modoac
cipitur gratia minus còmuniter.et ſic
comphendit grãm gratis datã ⁊ gra/
tumfaciẽtem.⁊ tunc diuidere gram in
pueniẽtem et ſubſequẽtem nihil aliud

eſt q; diuidere gram in gratis datam:

gratüfacientem.⁊ ſic diuidit Berñ.
cum dicit ꝙ quedãa eſt gratia que ſemi
nat cogitatũ.et hanc uocat gram pꝛe-
uenienteʒ.quedam que pficit bonum:
et hanc dicit grati ſubſequẽtem.Ait
enim ſic in libꝛo de li.arbi.Hec tria in
nobis opatur deus.ſcilʒ cogitare:vel
le:pficere. MPꝛimũ ſine nobis oꝑatur
ſecundũ nobiſcuʒ.⁊ tertiũ per nos ac-
cipitur.Accipit᷑ et gratia ſtricte.et ſic
comphendit gratiã gratumfaciẽtem ⁊
gloꝛiam.⁊ tunc diuidere gram in pue⸗/
nientem et ſubſequenteʒ non eſt aliud
q́; diuidere in grãm ⁊ gloꝛiam.⁊ ſic di

uidit Auguſ.in li.de natura ⁊ gratia.

cum ait. Hratia pꝛeuenit ut pie viua/

mus. ſubſequitur ut cum illo ſemper

viuamus.nunc pꝛeuenit vt vocemur:

tunc ſubſequit᷑ vt gloꝛificẽmur. Acci-

pitur etiã gratia magis ſtricte:⁊ tunc
nomĩat ſolum gratià gratũfacientè:x
tũc diuidere eã p puenientẽ ⁊ ſubſeqñ
tem. H̊ eſt m duplicè effectũ gre:qͥ põt
Diſtingui triptłr.vel ita vnus effectꝰ
ſit cotra maluʒ ⁊ alter ad bonũ.ypel ita
ꝙ vterq; ſit ad bonũ: ſed vnus cõpꝑetat
gratie ſᷣm ꝙ infoꝛmat alter ſᷣm ꝙ mo⸗
uet.vel ita ꝙ vterq; attribuat᷑ gr̃e mo⸗

uenti:ſᷣ vnus in ingreſſu ⁊ alter in ꝓfe

ctu. Et ſic tripłr exponit᷑ ab Aug.ĩ li.

de nata ⁊ gratia. Qno mõ ſic.gr̃apue

niens homis voluntatẽ liberat? ppa
rat.ſubſeqñs vᷣo inq̃ntũ eadẽ adiuuat
Scðo mõ ſic.gratia pueniens puenit
voluntatẽ vt ſanemur.et ſubſequit᷑ vt
ſanati uegetemur. Tertio mõ ſic.gra
tia puenit voluntatẽ vt velit:⁊ ſubſeqͥ⸗
tur ne fruſtra velit.⁊ ꝑ hoc patet rñſio
ad obiecta. Itez querit᷑ de H̊ ꝙ diẽ
2Zcc.pmittendũ eſt tria gña eſſe bonoꝝ
Alia naq; ſt magna: alia minima:a⸗
lia media.videt᷑.n.iſta diuiſio boni eſſe
inſufficiẽs.quouiã multe ſunt alie bo
noꝝ differẽtie. Eſt. n.bonũ foꝛtune:et
bonuʒ nature:et bonum gratie:⁊ glo⸗
rie. Si tu dicas ꝙ iſte differẽtie redu
cunt᷑ ad has:querit᷑ tũc ſub q̃ iſtaꝝ cõ⸗
tineat᷑ bonum qð deus è ſiue ipſa aĩa?
Situ dicas ꝙ ſub magnis bois.Coñ
magna bona ſunt vt dicit qbus nõ cõ⸗
tingit male vti.ſᷣ deo põt qͥs male pti:

ſicut cũ diligit᷑ ppter aliud.ꝗ nò ↄtine

tur ſub magnis bonis. Item argui
tur ex h:ſi deo cõtingit male vti.viʒ cũ
refertur ad illud:et deus ẽ optimꝰ int
oĩa bona.q oĩbus bonis cõtingit male
pti.ꝗnulla ſunt bona magna.falſu igi
tur dicit:cum dicẽ bona magna ſunt
bus nõ ↄtingit male vti. Iteʒ vide
tur male exemplificare de virtutibus
nã aliquis põt de virtutibo ſupbire:põt
etiã virtutes ꝓpter laudẽ huůanam a⸗
mare:⁊ H̊ eſt abuti.ergo videt᷑ ꝙ virtu⸗
tibus poſſit abuti.ꝗ̊ ſub magniſ bonis
nõ poſſunt cõtineri. Heꝰ. dicendũ q
Ang“. cum diuidit bonũ p iſtas tres

vifferentias.ſ.p donũ maximũ:⁊ mini

mũ:⁊ infimũ no gñaliter accipit diuiſi

onem boni:ſI eius boni qð eſt bonũali

cui.⁊ H eſt bonũ ꝑ qð cõtingit aliq mõ

in finẽ oꝛdinari.⁊ ideo diuidit hic bo *

vtile. Et ꝓpter H̊ cum triplex ſit diffe-
rentia boni vtilis ꝑ qð quis oꝛdinat᷑ in

finẽ:triplicẽ boni ponit differentiã.ali
quid.n.ſic eſt vtile ad finẽ vt tñ ſine il⸗/

lo poſſit ad finẽ pueniri: ſicut ſunt bo⸗
na coꝛpalia.aliqͥd aũt eſt ita vtile ad fi

nem .:vt tñ ſine illo nõ poſſit ad finẽ p/

ueniri.p ipm tñ põt quis a fine deoꝛdi
nari:ſicut eſt li.arbi.quo ↄtingit male

vti.aliqͥd eſt ita vtile ꝙ ſine ipo ad finẽ
nõ põt pueniri:nec ꝑ ipm cotingit ali/

quo mõa fine deoꝛdinari:ſicuteſt vir-
tus gtuita. Et qm in pmo bono mini⸗

ma eſt vtilitas.in ſecũdo vero maioꝛ.ĩ

tertio maxima.hinc ẽ ꝙ diuidit bonũ

ꝓ has tres differetias.ſ.ꝑ bona mini⸗/

ma:media:⁊ magna.⁊ pʒ diuiſiõis ſuſ
ficientia ⁊ rñſio ad illud qð obꝛ de ſũ/
mo bono qð deus eſt. Adillud ve-
roqð ob ꝙ virtutibo cõtingit male vti
Dicendũ ꝙ vti aliquo mò eſt mul mo/
dis:ſicut dictũ fuitin pᷣmo liꝰ viʒ ſicut
inſtrumẽto et habitu directiuo:vel ſicẽ

obiecto. Pꝛimo mõ nullo mõ ↄtingit

male vtivirtute.qͥa virtus q̃ntuʒ eſt de
ſe ſemꝑ ad bonũ dirigit:nec vnq; ꝑ vir
tutem aliquid oꝛdinat᷑ ad maluʒ.quia
virtus eſt bonus uſus uoluntatis:ſic
dicit Augꝰ.Scðo modoↄtingit ma/
le pti virtutibus:nec eſt aliqͥd ita bonũ
circa qð nõ poſſit ſe li.arbi.deoꝛdinare
inoꝛdina amãdo illud. Itez que⸗
rit᷑ de illa rõne virtut quã ponit in l̃a.
pirtus eſt bona q̃litas mentis ⁊c.pide

tur enĩ hec notificatio pᷣmo redargui

ſſe a modo pꝛedicandi.nihil eniʒ qð
pᷣdicat᷑ de altero in abſtractõe pdicari
habʒ de altero in cõcretõne:ſicut dicit

phůus.ſi ergo virtus eſt bonitas:nullo

mõ virtus dicenda ẽ bona. Itez re⸗
darguit᷑ pdicta diffinitio a defectu cõ
uertibilitatis in pdicando.qͥa hoc tota
rõↄuenire põtgr̃e ⁊ donis:et alijs ha

bitibo aie. Itẽé redargui põt a falſi.

tate ĩ Hͥ ꝙ diẽ quã deꝰ ĩ nobᷣ ſiue nobis

opatur.hoc eniʒ eſt cõtra Aug. ꝗ di⸗
cit ꝙ qui creauit te ſine te nõ iuſtificat

uſettet
feltcs
ſeſpenim
nnian.
Ghlcöef
Ceracctg
mmetnüen
mrinzpat
Aocturii
gicurap
useſtolt
diſinſkab
diſpoſto
dueſunrne
eraliut
Mmavli
tginuit
Nioltiiiti⸗
manp
tpypare;
ghparema
Scivirtae
opuseius
emaut d
gemppoid
riusimecl
miatus pu
Hetijoiffin
tusshubit
ſentiafnt
ftiicb Aug
fucaſni⸗
idcren
iſntmmät
Miq ſend
nesſlisen
Nictsan
nniocaſ
notpt ſoe
ecpi ynm.
mn;
ctagſtüptine
Clſerichft
tficig hin
dead
ſectaacſuä
ſfoad ſi
lnngs:ſie

ahenie
Naͤno
Crheho⸗n
laſtdiſe⸗
soimiin
–
nſnei⸗
iedo⸗
S
Slnedent
MNte
nep tint
reng
Muteſter⸗
obono nin⸗
inirboni
bona mini⸗
uniſos ſuf
zoͤhdeſü⸗
ailudye⸗
deni
ndäno⸗
olerzſor
unonaſi
tarmz
mui i
vummuſi
rN,
u whi
Neocm
ane
Wnſin
on
Anbiche
Hcirheht
ineſldh
insNil
a deftcnd
oinboeſ⸗
S
nifrit⸗
obſuen⸗

Nd*
2W.*

te ſine te.?¶ Berñ. etiã dicit ꝙ ad opus

nfe ſalutis duo ↄcurrũt.ſ.deꝰ:et li.ar.

Juxta hoc querit᷑ cum vniꝰ rei vna ſit

diffinitio:⁊ different᷑ diffiniat a diuer

ſis ipa virtus:quõ ille diffinitõnes di

ſtinguütur. WMꝰ. dicendũ virt'ac
cipit᷑ cõiter: et ꝓpꝛie:⁊ maꝗ ꝓpᷣe.ſm ꝙ
cõiter accipit᷑:ſic ↄphendit moꝛalẽ vir
tutẽ ⁊ nalem.⁊ ſic dupłr habʒ diffiniri
aut in ↄpatõe ad actũ:aut in ↄpatione

ad actũ ⁊ finẽ vltimũ. ꝛimo mõ diffi

nitur a pho de celo ⁊ mũdo:cũ dicẽ.vir
tus eſt vltimũ potètie de re. Scðo mõ
diffinit ab eodẽ in. vj. Ethi. virtus eſt
diſpoſitio pfectiad optimũ.ꝗ ſte enim
due ſunt notificatões virtus in ſua ge
neralitate ꝓut ↄptendit virtutẽ nãleʒ
æ moꝛalẽ.Alio mõↄſiderat᷑ virtꝰ ꝓbe:
pꝓut ↄphendit moꝛalẽ tantu.extẽdit᷑ tñ
ad polititã ⁊ Stuita. Et ſic dupłꝛ hʒ cõ

ſiderari.aut ꝑ ↄpatõem ad ipm actuʒ:
aut p ↄpatõeʒ ad pncipiũ dir ectů. Si

p ↄpatòem ad actu: ſic diffinit᷑ a phoĩ

Echi.virtus ẽ habit q pficit hnteʒ:?-

opus eius bonũ reddit. Mer ↄpatio⸗

nem aut ad directũ: ſic diffinit᷑ abeo/
dem pho ibigẽ.virtus ẽ habit' volüta

⁹

rius ĩmediate ↄſiſtẽs recta rõne deter

mĩatus pꝓut ſapiẽs detmĩabit. Et ſm
Hetiã diffinit᷑ a Tulio p alia ba. vir

tus ẽ habitꝰ mentis in modũ nãe rõni

ↄſentiẽs.ſᷣm hac duplicẽ ↄpatòem diß

fini᷑ ab Aug. virtus moꝛalis p alia

vyba igeʒ ſignãtia in liꝰ.de ſpũ⸗ aĩaſic.

bñ ↄpoſite. In li. de

virt' ẽ habit mẽ

„

ntitate aĩe. virtus ẽ elitas vite rõni

vndiq; ↄſentiens. He vue notificatõ-
nes ſi às attendit realiter: idẽ ſunt cũ
pdictis.⁊ tam iſte q;ᷓ ille ſunt illius vir/
tutis qͥ p aſſuetudinè bʒ acqri. Tertio

mõ põt ↄſiderari virtꝰ magꝗ ꝓpꝛie put

accipit᷑ ꝓ virtute gtuita.⁊ ſic qdrupłr
põtↄpari. viʒ ad fincẽ:ad ſbm:ad actũ:
et ad ſuu pꝛincipiũ.ſᷣm q̃druplex genꝰ
cauſe.videlʒ finalis:foꝛmalis:mãlis:⁊
efficiẽs. In ↄpatõe ad finẽ: ſic diffini-
tur in Solilo.ab Aug. virtusẽ ratõ
recta ad ſuũ finẽ ꝓueniẽs. In opatõe
vero ad ſbm qꝙ infoꝛmat qð eſt ipſa vo

luntas:ſic diffinitab eodẽ de ciui.dei.

virtus è bona volũtas. In ↄpatõe ve
ro ad actũ ꝓpꝛium ſiue ↄplementũ:ſic

atur illa de moꝛibo eccleſie.virtus eſt

oꝛdo amoꝛis ſiue amoꝛ oꝛdinatus. In
—rrr ☚ — „2
compatõe vero ad ſuũ pncipiu effecci⸗
uuz datur illa q ponit᷑ a magro in lr̃a.
virtus eſt bona q̃litas mẽetis ⁊c IJn qᷓ
diffinitõne Hq dicit᷑:qualitas menus
ponit᷑ ꝓ gne:⁊ ſubiũgũtur tres differẽ

tie. er H ꝙ dr̃ qua recte viuit᷑ :ſepa⸗

tur a bonis coꝛꝑalibus.pꝑ h̊ q; dicit qᷓ
nemo male vtitur:ſepatur a ꝓpꝛietati

bus ſpuᷣalibus ⁊ nãlibus.per hoc autẽ

ꝙ ſubiũgit᷑ quã deus in nobis ſiue no

vis:ſepatur a ꝓpꝛietatibo ſpualibus⁊

ↄſuetudinibo.q et ſi ſint boni vſus po⸗
tentiaꝝ aĩe. non ſunt tamen p infuſio-
nem ß p acquiſitõem. Et ſic patʒ intel
lectus hui diffinitõis et diſtinctio ab
alijs. Ad illud qð obycit᷑ ꝙ nõ debʒ
Dici bona cum ſit bõitas.dicendũ ꝙ in
pmis intentõibus eſt pdicatio reflexa
ppter ſimplicitatẽ.q̊ aũt non bʒ locũ
in his que ſunt determiati generis de
quibus phᷣus loquit᷑.nõ eniʒ or̃ albedo
eſt coloꝛata. q illud qð obicit᷑ ꝙ
non eſt ↄuertibilis.dicendũ h nõ or
finitur virtus ꝓut diſtinguit᷑ cõtra do
na ⁊ alios habitus gtuitos.ł̊ ꝓutc no⸗
mine virtutis clauditur oĩis qualitas
anime Sgtuita. Poſſet tamè dici ꝙ per
axpꝛopꝛiatõem recte viuere ẽ virtutuʒ
expedite donoꝝ:ſ̊ pfecte beatitudinuʒ:
ſiẽ alibi manifeſtabit. Ad vltimũ di
cẽduʒ ꝙ ſine nobis nõ puatex pte li.ar
bi. diſpoem ſuſceptiu ipſius virtutis
ß ptãtem effectiua. .

Diſtinctio.xxviij.

lud uero
i inconcuſſe et incũctãter
&X. Supꝛa deter mina⸗
uit magiſter qntum po
teſt li.arbi.cuʒ gratia:in hac vero par
te determĩat qntum poteſt li.ar bi.ſine
gratia. Et diuiditur hec pars in ou-
as. In pꝛima determinat de poteſtate
li. ar. lapſi quã bʒ gratia circuſcripta.

„—

1

Secũdo vero determĩat li.arbi.pᷣmi

homis:vtꝝ gratia opante coopante
eguerit.j.diſ.xxix.poſt H ↄſiqerandũ E
vtꝝ c. Biuidit᷑ etiam ps iſta in tres
ptes.In pᷣma qꝛ Melagiani errabãat
circa ptatem li.ar bi.ponit illiꝰ hereſis
impꝛobatõem. In ſcpa vero rñdet ad
Pelagianoꝛũ argumentatdes:ibi.q;

vero dicũüt ſine gratia c. In tertia ve
ro ſubiũgit catholice veritatis expſſio

nem:ibi.illud ᷣo de gra⁊ li.arbi.indu
bitãter teneamꝰ t. Media ps diui

dit᷑ in tres ptes ſm tria media a quib
ſumũtur tres rões quib⸗ magr rñdet.
Primo.n.rñdet ad illud qð Pelagi

us dicebat. nullü eſt culpanqũ ſi nõpi

tat vel nõ facit illud qð eſt ſibi impoſſi

bile.ex quo ſumũtur due rõnes ad q̃s
magr rñdet duobo. Scðo pvero rñdet
ad illud qð MPelagiꝰdicebat.qꝙ nihil è
tam in nr̃a ptate qᷓ; ipa volutas: qð eti

ab ipſo Ang. Melagi aſſumpſerat

ibi.alibi etiaʒ Auguꝰ.que huic gratie
R. Tertio vo rũdet ad illud qð Pe⸗/
lagius dicebat. ꝙ credere nr̃m eñ:q
etiam extraxerat de vᷣbis Aug.ex du
obus locis.⁊ ideo magr rñdet in duo
bus.c.Et incipit illa ps ibi.in expoſi⸗
tõe q̃rundã ꝓpoſitionũ &. =
„ „ „
2D intelligẽtiã
autẽ huiꝰ ꝑptis incidit hic q̃ſtio
de ptãte li.arbi.circũſcripta gr̃a. Cir
C H̊ querũtur duo. PMrimo querit᷑
qntũ poſſit li.arbi.abſq; gr̃a gratüfaci
ente:· Scðo vero querit qntuʒ poſſit
P ſe abſq; gr̃a gratis data! Circa pꝛi
mũ querunt᷑ tria. Mꝛimo querit᷑ ytę
li.ar.ſine gratia Sᷓtumfaciente poſſit a
culpa reſurgere! Scðo vtruʒ poſſit
abſq; gratia gtumfaciẽte aduerſariũ
vincere? Tertio querit᷑ vtꝝ poſſit dei

madata implere.

Irca primum
ſic ꝓcedit᷑:⁊ querit᷑ ptuꝝ li.ar.
abſq; gr̃a Stùfaciẽte poſſit a cu pa re⸗/
ſurgerel ꝙ nõ videt᷑ pᷣmo per illud qð
vicit Ro.iij. Yuſtificati ẽtis p gratiã
ipius.⁊ paulo an.Ex oꝑibus legis nõ

2 0

iuſtificat᷑ ols caro. Et expſſius ad thi
moth.ij. Non ex opibus iuſticie feci

mus nos:qꝑ hm ſuà miſericoꝛdiã ⁊c.igi

0.

tur gr̃a Stũfaciente circũſcripta ñ pot

li.ar bi. p ſe reſurgerea culpa. Iteʒz
HBat.ij. Non abijtio gram dei.ſi i. n. per

legẽ iuſticia:gxpus gtis moꝛtuus eſt.

ſis virtute li.arbi.poſſet homo ad iuſti

ciam redire:videt᷑ ꝙ fruſtra xpus moꝛ

tuus eſſet. ꝙ ſi h eſt impiũ dicere:patʒ
X.· ¶ Item nemo petit ab alio qð ha⸗
bet in ſua ptate. ß impi petit pzẽ. Sa⸗
na aĩaʒ m.qa pec.t.Docet eti nos ipe

ſaluatoꝛ petẽ in oꝛõne dñica.Et dimit.

nobis debi.no.g̊ . Item h̊ oñdit᷑
rone quã facit Berñ. Cu aliqs de im-
pio fit pius:de malo fit bonus.⁊ cũ de
malo fit bonus melioꝛat᷑: nullꝰ tñ ha⸗
bet poſſe ſup ſe. ̊nullꝰpõt ſeipm meli⸗

oꝛare ꝓpa virtute.g nec abſq; gra dei

a culpa reſurgere. Itez oĩ peccato

offengitf deus qè ipſa ĩuſticia.et oẽ pec

catũ fit coñ mandatũ dei.ſ tanta c of⸗
fenfa qntus eſt ille qͥ offendit. cuʒ igit
