Adq oppoſitũ dam.diffiniẽs angłm

dicit. ꝙ angłs ẽ ſba iĩtelligibił ĩcoꝛpea.
g angis nò hʒ coꝛpꝰſibi vnitũ.qꝛ ſi hꝛẽt
ſibi coꝛpꝰ vnitũ nalr̃ ſicut hõ dr̃ eſſe coꝛ
poꝛeꝰita ⁊ angłs. Itẽ dioꝰin plurib⸗
locis dicit ꝙ angłi ſunt dine mẽtes:et
ſpũalia luia imales:⁊ incoꝛpei. Itẽ
Hipm oñndit᷑ rõibſic.tãto ſba ẽ nobilioꝛ

q;to ẽ deo ſiłioꝛ:ß deꝰoĩo caret coꝛpoꝛe

̊ ſba ſpalis oĩo carẽs coꝛpe eſt nobi/
lioꝛ int᷑ ſſas ceteras. łẽ eã ponẽ ĩ vni/
uerſo:ł ĩ vniuerſo deficiet nobiliſſima
creatura.⁊ tũc vniuerſuʒ ẽ acephaluʒ
qð ẽ incòueniẽs. Itẽ ſi aliqͥd cõpõit

ex diuerſis naturis ⁊ alterã illaꝝ ẽ re-

pire pꝑ ſe ↄtigit ſiłr ꝑ ſe repire ⁊ fliquã
iz ho ↄpoit᷑ ex ſba coꝛpali⁊ ſpuali.g&̊ cuʒ
ſit repire ſbaʒ pure coꝛpalẽ p ſe ẽ reꝑi
re ſbam pure ſpũalẽ:hac aũt dicimꝰan
gelũ.ꝗ angls nõ hʒ coꝛpꝰ. Itẽ qꝛ hõ
ↄpoit᷑ ex coꝛpe ⁊ aĩa cuʒ peccauit factꝰẽ

paſſibił ⁊ moꝛtał.̊ ſi angelꝰhrẽt coꝛpꝰ
ſibi vnitü ſicut ⁊ . vr ſaltẽ qangki qͥ;

peccauerunt ſint moꝛtales.qð ſi plane
falſuʒ ẽ:mãaifeſtũ ẽ . ead pdco/
rũ intlłnti ẽ nõndũ ꝙ circa iſta qõem
dubitauerũt alñ mag doctoꝛes.vtu.ſ.
anglłli heant coꝛpa nait᷑ ſibi vnita.vnde
ſup h̊ dubie loqͥ᷑ ta aug.qᷓ; B.ſᷣ̊ nẽ ſatis
certitudinałr tenet᷑:? Ricar.affifat q;
angeli ſuut nãlr̃ ĩcoꝛpei:nec hñt coꝛpa
nãir᷑ ſibi vnita.de h̊ tñ plures dubitãt.
vtꝝ demões hẽant coꝛpa ſibi ĩſepabłr
alligata in bo toꝛqant᷑: ſatis planũ ẽ
ꝙ ſicut boni angłi nõ hñt coꝛpa niſi vo
lütarie aſſũpta:ſic nec mali.⁊ hꝰſignuʒ

ſicut dicit ricardꝰꝙ coꝛpꝰ modice qti
tatis a maxime młtitudie demonũ alñn

obſidet᷑:ſicut loqͥ? math.iiij.de illo qui
dixit.legio mihi nomẽ ẽ.legio eĩ vt idẽ
ricar.diẽ ↄtĩet.pi.milia:ſexcẽtos:lxvi.

vñ ſi demòes coꝛpa hꝛẽnt cũ ſuis coꝛpi

bus nꝰepoſſent ſintrare coꝛpꝰita mo.
gicũ.ꝓpt qð ſatiſꝓbabir dici põt ꝙ no
ſolũ nõ hñt coꝛpa ſibi nãlr̃᷑ vnita.verũ

etiã nec boni nec mali hñt inſepabir al
ligata q;tũ ẽ de lege cõi:nec obſtateoꝝn

cruciat.q ſiẽ in qrto liꝰ ondit᷑ ꝙ ſpũs

abſq; coꝛpe ſm oꝛdinẽ dine iuſticie põt
ab igne mali puniri. Cöcedẽde ſunt
igitur rationes ad banc partem.

luty
iſe
mitis
ctos
ige
viui
pfcl
tur⸗

9

ea

loes.
ſbeer
Reſeeco⸗
npri
rs:et
. N
gihlid
aende
beeſtmde⸗
iwoneipni⸗
nobliſſm
ctpbain
occipoi
llarere⸗
rerflicni
iglicuz
ſeerepi
dmden
Nab
nitſent
wraop
imniamm
Aneh⸗
rafftag
bitcorpe
s dubitat.
diiſepabt
tsphndi
Rpa riſin⸗
itbſon,
moacctt
denoſic,
indei
lgoind
ſcee
cüſusaf
tap in
orciin

tinin
47
ec,²
H
W/ 7
4.
Giun

Ad illud ᷣo qð aug.inducit᷑.piij.de

ci.dei.dð ꝙ ibi loquit᷑ aug.ſᷣm opiõem

apuleij.x frequẽter circa hãc mam plꝰ
loqᷣt ſm alioꝝ q; 'm ſniam ſuũ. Ad
illud greg.ꝙ angłs ẽ aial.dð aliqͥd

eẽ aĩal dupłr dr.aut rõe for̃e:aut rõne

opatõis aĩali debite.ibiaũt dr angelꝰ
aĩal nõ rõe fofr̃e ſ̊ potiꝰrõe opatõis oↄñ
tis. Nel alit.eẽ aĩal dupłr põt dici.vel
ſm vitatẽ ł ſᷣm oñſionẽ ſiue apparẽtiã.
greg.auũt loqͥt᷑ de z angls appʒ eẽ
aĩal cũ aſſumit coꝛpꝰ.ipe aũt obicit ſᷣm
pmũ modũ accipièdi aĩal. Ad illud
qð ob de bᷣ.ꝙ oĩs ſpus creat indiget
coꝛpeo ſolatio.dð ꝙ indigẽ coꝛpe põt
eſſe duptr.aut ꝓpt ſe:aut ppter alios.
ſ pus indigẽs ꝓpt ſe:ẽ ſpũs bꝛutalis vł
huanꝰ. ⁊ de q̊ verũ ẽ ꝙ hʒ coꝛpꝰnãliter
ſibi vnitũ.ſpũs vo indigẽs ꝓpt᷑ alios ẽ
ſpũs angłicꝰ:⁊ iſte nõ hʒ coꝛp ſibi nã-
liter vnitũ aſſumptũ volũtarie vt mi⸗
niſtret alijs.vñ.Sᷣ.ãagelici ſpũs ad ea ca
pienda q btãm faciũt creaturã nꝰeſuis

coꝛpibꝰadiuuãt᷑.⁊ iõ nõ hñt ea ↄiuncta

ꝓpt indigẽtiã ſupꝑplẽdã in ſeipis ſed in
nobis.⁊ qꝛ hãc ſuꝑplẽt ad tps iõ nõ hñt
ea vnita ſimplfr̃:ſ ad ts. Ad iltd qð
obᷣꝛ ꝙ ſba nobilioꝛ ẽ qͥ multiplicioꝛ ẽ in

potẽtijs.dð ꝙ verũẽ de illis potẽtijs q

ſimplr atteſtat pfcõi.potẽtia aũt viuifi
cãdi coꝛpꝰ⁊ ſi qdmõ ſit pfcõis:nihilo⸗

minꝰ ppt ↄiũctü hʒ quãdã indigẽtiã et

ipfcõem. ? iõ ab illa ſba q pfectiſſima ẽ
int᷑ creaturas è aliena.hᷣ aũt ẽ ſba ãge/

lica:nec ð hac potẽtia ↄcludit rõs dẽa.

Agd illud qð obꝛ ꝙ influẽs vitã ⁊ hñs
vitã nobiliꝰẽ qᷓ; hñs tm.dð ꝙ aliqͥᷣd cõi⸗/
care ſiue dare vitaʒ alijs pot eẽ duplr̃
aut ꝑ modũ efficiẽtiſ:x Hͥ ſimplr̃ pfcõiſ
ẽ: ⁊ ſic ↄpetit ſoli deo.aut ꝑ modũ infoꝛ
mãatis:⁊ ſic nõ ẽ ſimplr̃ ꝑfcõis:ĩmo pfe
ctõis cũ ipfcõe iũcte.⁊ iõ neutꝝ ↄuenit
ãgelo.q; pfcio ſua maioꝛ ẽ qᷓ ſit pfcĩo
viuificãtis p modũ foꝛme:⁊ minoꝛ q; ſit
pfcĩo dãtis vit p modũ cauſe.⁊ loqui
tur de vita que ↄpetit rõli ſpe.

Ecundo queri
tur vtꝝ angłialñ aſſumãt coꝛ⸗/
poꝛa? Et ꝙ ſic vr b.in can.omelia.iij

diſcurrẽ ⁊ de loco ad locù moneri nõẽ
niſi coꝛpũ:ſᷣ̊ adgls mal ad miniſteriũ
diſcurrit ⁊ de loco ad locũ rẽit.g velẽ

coꝛpeꝰł hʒ coꝛpꝰnalr᷑ vnitũ vel coꝛpus

aſſumptũ:ſᷣ nò pmo mõ nec ⁊⁊ergo ʒꝰ

Itẽ nulli põt ĩpedi hoſpitalitat obſe

quiũ niſi hat coꝛpꝰnãlr᷑ vnitũ łaſſum-

ptũ:ſᷣ ãgełalñ ĩpẽſa ſunt h̊ officia ſicut
dẽ vlt. ad heb. ꝙ qdã placuerũt deo an

gelis hoſpitio receptiſ.ꝗᷓ hũer̃t coꝛpa

vnita vel aſſumpta:ſ̊ non hũerũt nãlr
vnita. ̊ c. Itẽ nulla ſba ſpualis ex
ſui ↄſoꝛtio pᷣbet ſolatiũ ſenſui niſi p in/
hĩtatõem coꝛpis fiat viſibił: ſ ãgki fre
quẽter pbẽt ſola tia nõ ſolũmõ ſᷣm ſpin
ß̃ etiã ſᷣm ſenſuʒ:ſicẽ pʒ in àgelo thobie.
5ͤ inhitãt coꝛpa:̊ illa nõ hnt ſp vnita.
volũtarie aſſumpta. Itẽ nullꝰſpũs
põt viſibłr demr̃ariad demõſtratõem
coꝛpis niſi ſit aliq; mõ coꝛpi illi ↄiũctꝰ.
ſ angel“ qͥ loqbat᷑ thobie viſibłr potẽat
demfari⁊ vere dici h̊ẽ raphael: vel h
ẽ angel q habebat ſibi coꝛpꝰ illud aliòᷣ
mõ ↄiũctũ:łᷣ nõ ꝑ nãlẽ ↄiũctiõeʒ.̊ p vo
lũtaria aſſumptõönem. Itẽ nihil ẽ oꝛ
ganũ ł inſtr̃m alicꝰ imediatũ niſi medi
ate aſſumat᷑ ab illo vel nalr̃ cõiũgat illi
ͤ angel“ multa exercet opa circa nos
ſiẽ loq ⁊ mãducare q nõ põt exercẽiniſi
mediãte coꝛpe oꝛganico vel inſtt̃o q̊ c
q maioꝛẽ ↄueniẽtiã habʒ aĩa rõlis ad
coꝛpꝰq; hẽat angelicꝰſpũs:ſᷣ aia exuta
coꝛpꝰnõ aſſumit.ꝗᷓ nec ſpũs angelicus
Iſtẽ ꝓpoꝛtio dʒ eẽ aſſumẽtis ad aſſũ
ptũ:ſᷣ ſpũs ãgelicꝰẽ oĩo ĩcoꝛpalis.̊ nõ
hbʒ ꝓpoꝛtõem ad coꝛpꝰ.q̊ nunq; aſſumit
illud. Itẽ aut ↄpetit ãgelo br̃e coꝛpꝰ
aut nõ opetit. ſi ↄpetit hr̃e ꝗ̊ vr̃ ꝙ angkłi
nõ ſunt pfectiqñ nõ hñt coꝛpꝰ. ſi nõ cõ
petit.g qn aſſumit hʒ qð nõ decet ipm.

ſiangelꝰbonꝰnõ fac niſi q; decʒ ipmn

nõ aſſumit coꝛpꝰ. Itẽ ſi aſſumit.aut
pf aliqd:aut ꝓpt᷑ nihil.ſi ꝓpt nihil.g
ruſtra.ſi ꝓpt aliqd:aut ẽ bonũ:aut ma
lũ.ſi bonũ ̊ ꝑ coꝛpꝰaſſumptũ meret᷑.ſi
malũ. p coꝛpꝰnõ aſſumptũ demeret᷑.
Sãgts dʒ ⁊ põt puniri ⁊ pmiari cũ coꝛ/
poꝛe aſſumpto.qð ẽ icõueniẽs ⁊ plane
falſuʒ. Itẽ vbicuq; ẽ aſſumptio ibi ẽ
aliqᷓ vnio vel ĩ ꝑſona vel in nã:ſicẽ pʒ in
g 3

aſſumptõe hũane nẽ a filio dei.ergo ſi
angelPꝰaſſumit coꝛpꝰ vnit ſibi łi pſona
nvel in nã:ſᷣ nõ in nã vnit.qͥa nõ reſultat
tertiũ.nec in pſona.qꝛ nõ ẽ cõicatio idi
omatũ.ꝗ nullo mõẽ ibi vnio.ꝗ̊ nec aſſũ
ptio. Nedð ꝙ i angeł duplex è vis
.ſ.ↄtẽplatiua ⁊ admĩſtratĩa.ſᷣm ↄtẽpla
tiuã ↄuertitad deũ.⁊ ſic nõ ĩdigʒ ſola?
coꝛpis aſſumpti.ſᷣm admiſtratiuà dñ/
dũt ad nos ⁊ ↄdeſcẽdũt nobᷣ.⁊ vtĩ noſᷣ
ↄgruẽtiꝰↄdeſcẽdãt:ĩdigẽt ſolaꝰ aſſum
pti coꝛpis:indigẽt inq; ad aliqs opatõ
nes exercẽdas:ĩdigẽt ad ſeipos mani
feſtados: indigẽt ad noſmetipos gloꝛi
ficãdos ſiue ↄfoꝛtãdos.⁊ ideo aſſumũt
coꝛpa ſicut inſtr̃a łoꝛgana ad opandũ
ſicut ſiẽ ad manifeſtãdũ: ſic coopimta
vel hĩtacula ad ↄpᷣſandũ.nvñ coꝛpꝰaſſũ
ptũ ↄiũgit᷑ illis ſicut inſtrm motoꝛi: ſiẽ
ſignũ ſigni:ſicut hitaculũ inhĩtatoꝛi.ᷣ
aũt magꝗ exigit indigẽtia ex pte nr̃a qᷓ
ex pte ſua.⁊ qꝛ finis ĩponit nccitatẽ his
q ſunt ad finẽ ⁊ coꝛpꝰeffigiatũ łoꝛgani
gatü hüane effigie maxĩe ↄpetit opatõi

bus ſpũs rõlis ⁊ expſſiꝰſigt:⁊ tãqᷓ; pul/

chꝛũ ĩdumẽtũ qͥdãmõ decoꝛat.iõ agłs
aſſumit coꝛꝰnõ q̃lecũq; ſ̊ hüana effigie
inſignitũ.⁊ ↄcedẽde ſunt rões h̊ͥ ondẽ
tes. Ad rões ad oppõitũ iã pʒ rñſio
Ad illud eĩ qð obᷣ de aĩa exuta ſatis
plana ẽ rñſio.nõ eĩ ẽ ſiłe.qꝛ nõ hʒ vĩ ad
miĩſtratiuã nec vſuʒ admĩſtrãdi.⁊ ideo
nec coꝛpꝰaſſumit:nec hr̃e dʒ potẽtiã aſ
ſumẽdi. Ad illud qð obꝛqꝙ ꝓpoꝛtõ ẽ
aſſumẽtis &. dð ꝙ ꝓpoꝛtio attẽdit᷑⁊ in
uenit᷑ ibi px eũ modũ ꝑ quẽ ẽ aſſumptio
cũ enĩ nõ aſſumat in vnitatẽ nẽ:nõ reqͥ-
rit᷑ ꝙ ſit ibi ꝓpoꝛtõ ſiẽ pfcõis ad pfcĩbłe
Hͦ ſufficit ꝙ ſit ꝓpoꝛtio ſicut moton ad
mobile. Ad illud qð obꝛ vtrũ ↄpetat
anglo hr̃e coꝛpꝰ⁊t.dð ꝙ ↄpetit hr̃e coꝛ

pus vt volũtarie aſſumptũ ad ↄplẽdũ

miſteriũ:ſᷣ nõ ↄpetit ad ſuũ eẽ ↄpletuʒ.
io nec carẽtia gñat ĩdigètiã: nec aſſum
ptio gnat ĩdecẽtiã. Ald illud qð q̃rit
ꝓpt qͥd aſſumit.vtrũ pꝓpt᷑ aliqͥd Nppter
nibil.dð ꝙ ꝓpter aliqͥq ſicut pdictũ eſt
illud tñ ꝓpt qð aſſumit nõ pfiẽ p coꝛpꝰ
taq; aĩa pꝑ coꝛp?ꝰ ꝓpꝛiuʒ:ſᷣ taq; artifex p

inſtr̃m.⁊ iõ ſicut inſtr̃m p qð qͥs meret᷑

nõ remunerat᷑: ſic nec coꝛpus ab ãgto
aſſumptũ. Ad illud qð obꝛ ꝙ vbieſt
aſſumptio dʒ eẽ vnio in pſona vł in nã
dð ꝙ nõ ſufficiẽter didit.qꝛ H̊ aſſumit
veſtimẽtũ cũ ſe induit:nõ tñ v nit ſibi in
pſona nec in nã.ſᷣ illud locuʒ hʒ in illa
aſſumptõe in q vnio pfecta q̃liſ eſt:dei
fili aſſumpſit hüanã nãam. Ex pdẽis
igit᷑ pʒ qõ ꝓpoſita ⁊ rñſio ad oba. patʒ
etiã ꝓ qᷓ;to dr angłs coꝛpꝰaſſumẽ.qͥa ñ
ſolũ ppt h̊ͥ ꝙ moueat ?᷑ opet᷑aliqͥd circa
coꝛpus:pꝶᷣ qꝛ illud accipitad ſe vt in illo
opet᷑ vt in illo manifeſtet᷑ vt in illo cõ/
uerſet᷑.⁊ qꝛ ĩ illa ↄiũctõe ſiue acceptõe
coꝛpꝰpotiꝰſeqͥt modũ ſpũs q; ecõ?ꝰqꝛ ab
illa foꝛmat᷑ ⁊ ↄuat᷑ ⁊ regit᷑.iõ angelꝰſe
hʒ in rõe aſſumẽtis ⁊ hñtis.coꝛpꝰvᷣo in
rõe aſſumpti ⁊ habiti.

Bnſequenter

qrit᷑ de ⁊ articto.ſ.de for̃atiõe
coꝛpis aſſumpti. Circa qð duo qrunt
pmo ꝗrit᷑ de ipo coꝛpe aſſumpto qtü
ad pncipiũ foꝛmale. ⁊? qitum ad pnci
piũ materiale.

Ll eritur ergo

pᷣmo vtꝝ illud coꝛpꝰ hẽat vera
foꝛmã coꝛpis hũani. Etꝙ ita ſit videt

q; cũ appeateẽ coꝛpꝰhũanũ:aut ẽ veꝝ

aut ẽ ibi erroꝛ ⁊ deceptio:ſ̊ erroꝛ ⁊ de
ceptio nõ ↄpetit angeł ſcĩs. cũ aſſunt
coꝛpa q vidẽt eẽ humana ve hñt foꝛmã
humanã. Itẽ ad coꝛpꝰhumanũ nihil
plꝰreqͥrit᷑ niſi eq̃lis ↄꝓplexio ⁊ debita oꝛ
ganitatio ſic dñt nales:łᷣ coꝛpꝰ qð age

lus aſſumit debitã hʒ oꝛga nicatiõeʒ.ſi

g oꝛganicatio pſuꝑpoit ↄplexõem.& vr
ꝙ hẽat totũ qð ẽ de pᷣitate hũani coꝛpiſ
Itẽ ꝙ angti ve poſſint for̃are coꝛpꝰ
humanũ vr̃.coꝛꝰhumanũ ſic diẽ augꝰ.

& in rònibꝰſeĩalibi ſiẽ ⁊ alia coꝛpa:łᷣ qʒ

for̃e qrüdã aialiũ vt ſpetiũ ⁊ huiꝰmodi
hnñt rões ſeiales diſpſas in rebi.iõ dic
aug.ꝙ miſterio demonũ pe educũt᷑.ꝗ
pi rõe vt vr̃ ⁊ coꝛpa hoĩm. ſitu diö/

cas ꝙ nõ vʒ qꝛ maioꝛ reqͥrit᷑ diſpõ ad p-

qucẽdũ coꝛPꝰhumanũ:h̊ nõ ſoluit.quia
qð põt diſponẽ a remotis in pꝛin?ꝰopis

ↄtinuado actõem cũ nò ſit diſta ĩfinita

wigt
Pwdieſt
Minni
Zaſumt
nüſbiin
zimila
leſtdei
rdcis
da.m
me dai
idare
ptini⸗
milloc⸗
dacceptde
Pitad

5*
ee
N V

n,

hii
na aeng,
Wecfun

„ „
ſtroet
uterer
rode⸗
tüaſſunt
ftformä
grünibil
debitao
w'de
icnnöez
„ E;
noem.on.
e ⸗
7 e 9
cd⸗
„HN
(ope:d
burne
ſenhn
„
m/
, .
ffintt⸗

poterit᷑ venire ad diſpõem immediatã.
̊ſi angeli pñt veloci opatõe ꝓducere
coꝛpa aĩaliũ minꝰꝑfcã.ꝗ ⁊ pi rõe coꝛpa
aialiũ magis pfecta.̊ ⁊ coꝛpꝰhũanuʒ
Itẽ ſi aliquod agẽs indifferẽt ſe hʒ
ad aliq̃ᷓ ꝓducẽda:q̃ rõe põt in vnũ põt ĩ
alteꝝ:ſᷣ angłi nõ hnt maioꝛẽ ↄueiẽtiaʒ
in coꝛpib ᷣpẽtũ:qᷓ; in coꝛpibꝰhoĩm: im
mo magis ecõꝰg ſi pñt auxilio nẽ ꝓdu
cere vera coꝛpa ſᷣpẽtiũ:pñt auxilio nẽ
ꝓducẽ vera coꝛpa hoĩm.g⁊ aſſumere.
Iſtẽ qð põt in maiꝰpõt in minꝰ ł̊ aĩa
q;tũcũq; ſit modice nobilitatis excellit
nobilitatẽ cuiuſcũq; coꝛpis: ſiẽ dicit᷑ in
viij.de ci.dei.⁊ in alijs locis młtis.cũgꝗ
miſterio angłoꝝ educi poſſint ⁊ educa
tur aie vegetabiles ⁊ ſenſibiles qrũd
aĩaliũ:młto foꝛtiꝰ ꝓducẽ pñt vᷣa coꝛꝑa
hoĩm. Ad oppoſitũ ſic.eiuſdẽ vᷣtutis
create ẽ coꝛpꝰ for̃are ⁊ infor̃are.q; vis

for̃atina ẽ ab infor̃ariua ſiue pfectiua.

2 nullꝰſpũs ãgelic põt humanũ coꝛpꝰ
pficẽ.ꝗᷓ nec forfare. Itẽ angłinõ pñnt
opari circa creaturas niſi adiutõio nẽ
H nulla nã põt gñare coꝛpꝰhuanuʒ niſi
illa qẽ ſiłis in ſpẽ.g angłs nõ põt for̃
re veꝝ coꝛpPꝰhuanũ niſi mediate hoĩe:
H hõ nõ põt coꝛpꝰ hũanũ educẽ niſi ge/-
nerãdo.g nec angłs vᷣa coꝛpa foꝛmare
niſi p gñatiõem hois: ſ̊ cũ aſſuĩt coꝛꝑpa
nõ ĩdiget hũano auxilio.̊ nunq; vera
aſſumit coꝛpa hůana. Itẽ ſi põt coꝛꝰ
de nouo for̃are. pi rõe ⁊ coꝛuptũ re/
pare.g pñt moꝛtuos ſuſcitare.quod ẽ

ſoliꝰdei ꝓpꝛiũ. Itẽ ſi coꝛpa aſſũpta

ab angeł eent pᷣa coꝛpa humana hꝛẽnt
axpetitü ad aĩam rõlẽ:ſ deꝰ ↄplʒ axpe
titũ nẽ. ſtatiĩ infũdẽt᷑ eis aĩa rõł. Itẽ
ſi coꝛpa va humana aſſumerẽt.aut ſᷣm
ſtatũ glie:aut ſᷣm ſtatũ vie.nõ ſᷣm ſtatũ
głe h̊ ↄſtat.q; iã vlteriꝰcoꝛpꝰillud non
eẽt coꝛuptibile:nec ab ãgelo ſeꝑabile.
ſig aſſumũt h̊ ẽ ſm ſtatũ vie:ſᷣ̊ coꝛpoꝛa
hüuana ſm ſtatũ vie ſũt poderoſa ⁊ gra
uia ſiue in ſtatu nẽ conupte ſiue ĩ ſtatu
innocẽtie.̊ nõ eẽnt habilia ad motum

nec ad velox miſteriũ. ſi nõ aſſumunt

coꝛꝑa niſi ꝓpt miſteriu. nõ aſſumunt
vẽa coꝛpa hůana. Ndð ꝙ coꝛpoꝛa
aſſumpta ab angeł nõ hñt verã foꝛmã

29plexionẽ coꝛpũ hũᷣanoꝝ: nec etiã oꝛ
ganicatõem ↄpletã ſᷣ ſolũ effigicẽ.⁊ hꝰ

r56 ẽ duplex. vna qꝛ nõ cõpetit ageł tale

coꝛpꝰad miſteriũ ſicẽ nũc vltio onſum ẽ
NRlia rõẽ.q; angłs nõ põt educẽ foꝛ⸗
mã nãlẽ in eſſe niſi adiut a vtute nẽ:ſiẽ
hitũ fuit in pcedẽti diſtĩctõe.in virtute
autẽ nẽ ẽ ꝓducẽ coꝛpa oĩm aialiũ.perũ

tññ alr ⁊ alr.ad qdã eĩ educẽda ſuffic̃ cã

vłis ſine adiutoꝛio agẽtis pticulan cõ
ſiłis in ſpẽ nẽ:cuiuſmodi ſunt aĩalia q
gñant᷑ ꝑ putrefactõem. qdã aũt ſũtad
q nõ ſufficit niſi adiunetab agẽte con-
ſiłis ſpẽi:ſiẽ ſunt coꝛpa aĩaliũ q pducũ

tur ſolũmõ p ꝓpagatõem.⁊ iſtð planũ

ẽad ſenſuʒ. Si aũt qrat᷑ rõ hꝰ.pma ẽ
dĩna inſtitutio ſᷣm qua ẽ lĩtatio ĩ vᷣtuti/
bus ⁊ naturis reꝝ.⁊ H̊ ſᷣm legẽ qu iĩdi
dit eis ab ĩitio.vñ ſicẽ dixit.germinet te
herbã virẽtẽ.ñ dixitq germiarʒ hieʒz.
hoi aũt dixit ꝓᷣ ſe młtiplicaret:ſic terra
germĩat herbã:⁊ hõ germĩat hoĩem. HB
aüt lex ſiue inſtitutio nõ ẽ abſq; rõe.qa
qdã ſunt aĩalia ĩpfcã tã ĩ oꝛganicatõne
q́; in duratõne.qdã pᷣo pfcâ vtroq; mõ-
qa po qͥdã coꝛpa aĩaliũ ſunt ĩpfecta ⁊ ĩ
oꝛganicatõe ⁊ in ↄplexiõe.iõ nõ ĩdigu⸗

erũt agęete tãte vᷣtutis:t potuit virtꝰ ꝓp/

quctiua ipoꝝ dari terre taq́; mr̃i:⁊ ſoli
tanq; pr̃i cũ adiutoꝛio alioꝝ coꝛꝑũ ſim
pliciũ tã ełariũ qᷓ; celeſtiũ.q; vo ſunt iꝑ
fecta duratõne ⁊ alñ peũt.iõopoꝛtuit h
cõ icari agẽti alteriꝰnẽ.qꝛ ad ̊ data eſt
vis gñatia rebo vt dic phs vt pꝑetuẽt᷑ ĩ
eẽ. Ecõtrario ẽ de aĩalibꝰ vtroq; mo
pfcĩs.⁊ iõ vᷣtꝰ ꝓductĩa ipaꝝ maioꝛẽ exi
it actualitatẽ: ⁊ rõ ſeiał᷑ cũ maioꝛi dit
icultate pfert᷑ in actu.iõ maioꝛi idiget

adiutoꝛio illa. igit᷑ aĩalia ſiue coꝛpa eo
rũ q ad pᷣmũ gen ſpꝑectat educi pnt ab
angeł medite nẽ adiutoꝛio velociter ?

q́ ſito:vacit᷑ tñ qꝛ ꝑ vĩ nẽ.ſᷣ aĩalia ⁊ eo
rũ coꝛpa q̃ exꝑectãt ad z genꝰ educi ñ

ppt pᷣacit᷑ niſi cũ auxilio nẽ ⁊ cũ diutur

nitate vite ⁊ tꝑis.⁊ qm aſſumptõ coꝛpo
rũ ab ãgełẽ velocit᷑ ⁊ q̃i repẽte.iõ vera
coꝛpa hüana nõaſſumũt.qꝛ nõ põt illa
p ſe for̃are vᷣacit:⁊ cũ alteriꝰ adiutoꝛio
nõ põt facẽ ꝙ exeat in eẽ velocit᷑.⁊ eſto

ꝙ educẽnt᷑ adh̊ nõ ↄpetẽnt ſiẽ tactũ ẽ in
94

obiciẽdo.tũ ꝓpt atpetitũ quẽ hꝛẽntad
aiaʒ rõleʒ.tũ ꝓpt᷑ gtuitatẽ.q duo repu
gnãt fini illiꝰcoꝛpis.nã ſi hꝛntaiĩaʒ rõ
lẽ ñ eẽt ↄpetẽs ſignũ ad appẽdũ.ſi hꝛẽt
Stuitatẽ nõ eẽt ↄpetẽs ĩſtr̃m ad opãdũ
maxĩe ad motũ.nõ eẽt etiã ↄpetẽs hĩta
culuʒ ad hĩtadũ. Lõcedède ſunt igit
rões ꝓbãtes ꝙ angeli nõ aſſumũt vera
coꝛpa hũana:ſiue bõi ſiue mali. Ad
ilła qðᷣ obꝛ i ꝛiũ ꝙ ẽ ibi erroꝛ ⁊ decepꝰ
dð ꝙ flin ẽ.qꝛ nõ aſſumũt illa coꝛpa vt
oñdãt ſe eẽ hĩes ⁊ veros hoĩes:ſed vt
oñdãt ſe röles:⁊ qm illa coꝛpa ſignant
illoſeẽ röles.⁊ ad ̊ for̃ata ſunt finalr
iõ va ſunt qᷓ;uiſ nõ ſint a hũana:ſicutĩ
pmo libꝛo dictũ fuit de igne ⁊ colüba.
Ad illud qð obꝛꝙ eſt ibi oꝛgaicatio
⁊ eq̃lis ↄplexio.dð ꝙ flm c. nõ eĩ eſt ibi
ve oꝛganicatio q cõpetit coꝛpi hũano q

qͥdẽ ẽ a vᷣtute for̃atiua cũ ſemĩbꝰdelata

ſ potiꝰqdã lineamẽtoꝝ ꝓtractio ſᷣʒ illiꝰ
cõfoꝛmitatẽ.⁊ ̊ nõ ſuꝑpõit eg litatẽ cõ⸗
plexiõis.qꝛ tał ꝓtractio põt fieri ab ar
tifice in ligno ⁊ lapide:nec qcũq; q̃litaſ
mixtõis ẽ illa qͥ fac ad vitatẽ hũani coꝛ⸗
pis:̊ illaq hʒ vitatẽ ſpecificatà hoĩs cõ
plectiuã ⁊ directiuã. Ad illud qð obꝛ
ꝙ; coꝛpꝰhũa nũ ẽ in rõnibꝰſeĩalibo:iã pʒ
rñ ſio.qꝛ quis ſit ibi:nũq; tñ educit᷑ niſi

ↄcurrat virtꝰagẽtis exterioꝛiſ q̃ reſid,ʒ

in lũbis viri ⁊ matrice mulien.⁊ iõ ſine
his nũq; põt illa rõ ſeĩalis ad actũ pfe⸗
ctũ educi.Et ſi obiciat ꝙ põt diſponere
diſpõe remota . dð ẽ ꝙ illud hʒ locũ
vbi diſpõ remota ſit nccitas ſola itètõe
tũc eĩ ſuffiẽ tutis actie ↄtinuatio ⁊ in/
tẽtio.nõ aũt qñ reqͥrit᷑ noue for̃e łaltiꝰ
for̃e ſᷣm ſpẽm opatio ⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito.
Ad illud qð obꝛꝙ indꝛñter ſe hʒan
gelꝰad oĩa coꝛpa aĩaliũ.dð ꝙ ſi ̊ verũ
ſit de ipo angko in ſe:nõ ẽ tamẽ veꝝ de
vtute nẽ:ex cuiꝰadiutoꝛio ãgls opat᷑.⁊
iõ ſicut angłs p ſe nõ põt educẽ coꝛpuſ
hbuanũ:ita nec coꝛpꝰalicuiꝰaĩatł.⁊ ſiẽ nã
qdã põt facilr̃:qda cũ maioꝛi difficłtate
vt bviſuʒ ẽ: ſic⁊ ãgłs ipiꝰptute adiutꝰ
Ad ilłq qð obꝛ q põt in mag nobile
dð eꝙ illug no hʒ ſp vitatẽ. qꝛ homo põt
gñare wiĩeʒ qͥ ẽ nobłioꝛ:⁊ nõ põt gñare
aſinũ:maxime autè tüc deficit qñ ⁊ res

nobilioꝛ ẽ facilioꝛis pductòis:ſicut fre

quẽter ↄtĩgit.⁊ ſic in ꝓpoſito.nã faciliꝰ

educit᷑ aĩia vegetatł᷑ ſiue ſenſibił aialis
p putrefactõeʒ educti qᷓ; educat ⁊ oꝛga

niget᷑ ven coꝛpus hoĩs.

, Ecũdo queri

de coꝛpe aſſumpto ex pte pnci
pij malis.Et qrit᷑ vtꝝ coꝛpꝰilłd qð aſſu
mit angis fiat de nã celeſti an ełari.
Et ꝙ ſit de nã celeſti vr̃.finis ĩpõit ncẽi
tatẽ his q̃ ſunt ad finẽ:ſ ãgłs aſſuĩt coꝛ
pus ad ſuiipiPꝰoñſionẽ.cũ gãgłi ꝑ nãm
ſint luĩa de bẽt g aſſumẽ coꝛpa de nã lu
cis.ꝗ de nã celeſti. Iteʒ oꝛganũ ſiue
inſtrm dʒ ↄfor̃ari mouẽti ſiue motoꝛi:
ſg angts aſſumẽs coꝛpꝰovt inſtr̃m ẽ imu
tabii ⁊ ĩpaſſibił ꝑ nãm.qᷓ coꝛpꝰvñ coꝛpꝰ
aſſumptũ foꝛmat᷑ dʒ eè icoꝛuptibile et
ĩpaſſibile.tale aũt nõ ẽ niſi coꝛ celeſte.
XWι&. Itẽ locꝰmaxie ↄpetẽs angłoẽ
coꝛpꝰceleſte vt celũ:ſig angts in coꝛpe
aſſumpto locat᷑ tanq; in hitaculo.vr ꝙ
coꝛpꝰilłd ſit ſumptũ de celo:aut nõ co⸗
petit ipi angło. Itẽ coꝛpꝰaſſumptuʒ

aut ẽ de nã celeſti aut ełari.ſi de nꝗ ce.-

leſti:hẽo ꝓpoſitũ.ſi de ełari:aut graui:

aut leui:ß ſi ẽ de graui cuʒ difficultate

mouet᷑ ſurſuʒ.ſide leui violent mouet
deoꝛſuʒz. g ſi neutꝝ hoꝝ ↄpetit velocita
ti angłice:coꝛpꝰ qð aſſumũt nõ ẽ etare
ẽ coꝛpꝰceleſte. Itẽ ſiẽ elare.aut ẽ

mixtũ:aut ſimplex.ſi ſimplex g̊ non eſt

aptũ ad coloꝛẽ:nec ad effigiẽ:nec ad oꝛ
ganicatõem.ſi mixtũ.g cũ coꝛpꝰ mixtũ
ſit reſolubile ⁊ rarefcibile vr ꝙ ſiẽ coꝛ/
pus hũanũ ex ſepatiõe aĩe fit putridũ
ſic ⁊ coꝛpꝰab ãgło aſſumptũ.qð appet
eẽ flm. reſtat nõ ẽ coꝛpiełare vkce⸗/
leſte. g . Itẽ ſi ẽ coꝛpꝰ elare habet
Zꝛiũ ſiue ſit ſimplex ſiue ſit mixtũ.ergo
ſi tñſeatad regionẽ ignis. vr̃ ꝙ qcqg ẽ
ĩ eo igneũ extiguat᷑: ſi ̊ cõſtat eẽ flm

gSſiagks ſine leſiõe ptñſit regiões ele-/

mẽtoꝝ cũ coꝛpe aſſumpto:ↄſtat iltd nõ

eẽ de nã ekari tłceleſti.g . Ad oppo

ſitü arguit᷑ ſic pᷣmo aucte greg.ait ent
ſic. nũq; abꝛaã angłos videre potuiſſet
niſi coꝛpex aere aſſumpſiſſent.et beda

de no reꝝ.ãgti ad nos reniẽtes coꝛ er

eren
ngki⸗
müt.
nurie
ſteno
zno⸗
d
appe
leſte
le.5
cba
celo

ſet
ſi⸗
cou⸗
ſuitea
ſenden
cichn
ſialie
cor.
denieti
qudter
late
wsd
den
ſſo
hoi
die⸗
Noelu
ſtmin
opẽil
mictüa
gütſon
appo⸗
Den
ldiſe⸗
Eitre
coo
ſche
glis
mirt
tpis

j5

etqᷣ
naei
geße
geſat
pigen
erfrie

idoithei
aſſiiten
gkipnin
adeniln
nüſine
emotor:
fmeimn
vpic
mpdblee
wakleir,
iſiend⸗
tantg
bifeular
menonel
relocis
eekare
greaute
tinoneſt
enecado
p mini
fgſücn
ftpunmti
i goapye
elarentc⸗
ckarebe
filte
oſatein
ſatiton
. 8 uin/
1ar

9

1
N

gere aſſumpſiſſent.et beda de na rernʒ
angłi ad nos veniẽtes coꝛpꝰex aere ſu
mũt. Itẽ rõe ſic.ãgeli aſſumũt coꝛpa
maxĩe ppt motũ ⁊ diſcurſuʒ:ł̊ coꝛꝰcele
ſte nõ ẽ hile ad motũ rectũ ſ̊ circularẽ.
nõ ↄpetit in miſterio ãgłico aſſumere
coꝛ de celo.! Itẽ agłs aſſuit coꝛpꝰad
appẽdũ ⁊ h̊ in huana effigie:łᷣ coꝛpꝰce
leſte nec ẽ tiatiuũ viſus nec ẽ figurabi
le. nõ vr̃ ad ↄſtõnem coꝛpis aſſumpti

ab anglo tüc hile. Itẽ ſiaſſuit coꝛ de

celo cũ nõ aſſuãt de toto aſſuĩt de pte.
8 epat ⁊ dĩdit ꝑtẽ celi a toto.ſ̊ oẽ diui
ibile è coꝛuptibke. g vr ꝙ nã celeſtiſſit
coꝛuptibilł:ꝑ H ẽ flm.g 1 pmũ5. JIJtẽ ſi
aſſuĩt coꝛpꝰde celo cũ aſſumat ptẽ quã
fert deoꝛſuʒ ſecũ:aut aliqͥd ſbintrat lo/
cũ eiꝰaut nihil.ſi nihil ꝗ̊ remaet vacuũ.
ſi aliqͥd aut oʒ ilłd de nouo creari:aut
oʒ coꝛꝰilłq rarefieri:ſᷣ ſi H oĩa ſunt icõ
ueniẽtia. pʒ τ. IYtẽ ãgłs ſathane fre

quẽter ſe tñſfigurat ĩ ãgelũ lucis.⁊ tũc

ↄſtatꝙ aſſuĩt coꝛpꝰita pulchꝝ ſic ⁊ ãge
lus bonꝰſj demones nõ aſſumũt coꝛꝑa
de nã celeſti.qꝛ vſq; ad illã nõↄſcẽdunt
H ſolũ de nã elari.g ſiłr vr̃ q⁊ ãgłibõi.
Neead hoꝝ itlłntia ẽ nõndũ ꝙ circa
H diuerſe fuer̃t ſapiẽtũ opiões.qdã eĩʒ
dicẽ voluer̃t ꝙ angłi aſſumũt coꝛꝑa ex
nã etari:ita tñ ꝙ nõ ex vno tmin ſ̊ ex oĩbꝰ
ſił mixtis:aliq̃ tñ eoꝝ pdñante. vñ dñt
coꝛpꝰ illud ab ãgelo aſſũptũ eẽ pᷣe coꝛꝰ
mixtũ qᷓ;uis nõ ſit ᷣe coꝛpꝰhũanũ.illaʒ
aũt foꝛmã mixtõis dñteẽ abagelo taqᷓ;

gAxpꝛopante ſolũ:ſed a dño tãq; a date:

date inq; nõ pꝑ creatõʒ vel infuſiõʒ:ſᷣ p
ĩtrĩſecã opatõʒ ſᷣm qð dictũ ẽ S.ꝙ indi
dit rebꝰnaʒ ⁊ vtutes ſemiarias q̊s deo
coopãte cũcte nãles for̃e ꝓducũt᷑ in eẽ.
H cũ coꝛꝰillud q̃i reꝑète foret⁊ ðᷣſtruat᷑
alijs ñ vr̃ ꝓbabile ꝙ ſit plena mixtione
mixtũ:maxiĩe cũ ĩ eiꝰreſolłoe ñ appeat
tpis lõgitudo nec putrefcõis conuptõ
⁊ iõ dixer̃t ꝙ coꝛꝰilłd de nã ełari ſiplici
ex q̃ dnt ilłd coꝛPꝰaſſumptũ for̃ari H̊ mõ
nã eĩ elan ex q̃ coꝛꝰſibi for̃at angelꝰeſt
gen ełm:qð de ſui nã è rarefcibile ⁊ cõ
dẽſabile ſi aſſit pᷣtꝰ qͥ h poſſit.vñ ſicẽ nũc
videmꝰaqua ſolidari ĩ criſtallũ ł᷑ glaciẽ
ex frigoꝛe: ſic ↄtigit aliq tute occulta

q̃ nõ latʒ ãgelos aerẽ ↄdẽſari poſſe ſᷣm
plꝰ min ad volũtatẽ ãgłi opat.h aut
coꝛꝰdũ ↄdẽſat᷑ põt ſuſciꝑe figurà ⁊ effi/
giẽ:⁊ ita coꝛpi oꝛgãico effici ↄfor̃e.põt
nihilominꝰi vna pte cõdẽſari plłꝰĩ alio
miĩ alia mĩme.⁊ ſᷣm h̊ hr̃e ĩ ſe diſos
coloꝛes:⁊ ita coꝛpi hũano effici q̃i in oĩ

bus ↄfoꝛme q;uis nõ ſit ĩ ſuis pᷣncipijs

męłtifor̃e ⁊ ita idoneũ eẽ inſtr̃m ſignũ⁊
hĩtaculũ vtab ãgłoaſſumat᷑. Sʒ adh
qꝛ H difficile ẽ ĩtiłre quõ.ſ.ex aere ſiue
altiꝰełi ↄmixtõe fiat coꝛꝰſolidũ ⁊ dipᷣſiſ
coloꝛibꝰcoloꝛatũ:cũ coloꝛes ꝓducẽ nõ
ſit art niſi mediate auxilio nẽ. Jõ ttia
npia vr adh̊ eẽ ꝓbabilioꝛ.ſ.qꝙ coꝛꝰaſſum
ptũ ab angelo coꝛꝰełare ẽ.nõ qͥa ſit ex
iiij.ełis plena mixtõe ↄmixtũ ſicut coꝛꝰ
ↄplexionatũ:nec qꝛ ſit ex puro⁊ ſiplici
eło for̃atũ ſ̊ qa pᷣncipłr foꝛmat᷑ ex aere
cũ aliq̃ admixtiõe altiꝰełi.ſic videmꝰin

nube q nõ ẽ coꝛꝰplene mixtü.hʒ tñ in ſe

nãs płiũ ełoꝝ.p hüc modũ ⁊ coꝛꝰab an.
elo aſſũptũ pncipalr ab aere ĩitlłr eſſe
or̃atũ ↄcurrẽte ad H̊ nẽ alicuiꝰ vapon
frei łaqi qͥ qdẽ fciat tã ad vaietatẽ ↄdẽ
ſatõiſ qᷓ; ad młtifor̃itatẽ colon.hac aũt
ñ oʒ ãgelo ð lõginqͥ mẽdicare cũ aer ꝓ
mas ſui pte ſit ↄmixtꝰvapoꝛibꝰ.⁊ hanc
põeʒ mediã int vtrãq; taqᷓ; ex vtraq; cõ/
ſtitutã ad pñs poſſuꝰſuſtinẽ. Ad qõʒ
igit᷑ ꝓpõitã rñdẽdũ bꝛeuit᷑ q angelꝰ tã
bonq; malꝰaſſuit coꝛſex nã ñ celeſti ſʒ
ełari.nõ ſimplici nec plẽ ↄmixta meꝰ
mõ vtpote ex aere vapoꝛabili.angłs tñ
malꝰex pte ĩferioꝛi:bonvᷣo ex pꝑte ſuꝑi
oꝛi.nõ inq; ſupioꝛi ĩ q̃ nulla repiat᷑ nã al
tiꝰełi:p ſupioꝛi ↄpatõe ⁊ reſpẽu ei ð q̃
aſſumũut coꝛpa angłi mali.iõ ↄcedẽde
ſunt rões ꝙ coꝛpa ab angeł aſſũpta nõ
ſint ð nã celeſti i̊ elari Ad ilłd qð obᷣꝛ
ꝙ angłs aſſumit coꝛpPad ſuioſteſiõem
dð ꝙ ãgłs tmmõ oñdit ſe ꝑſata digni/
tate ſiue nobilitate ſua:ſᷣ̊ eti idoneita
te ſigni ⁊ nccitate ex pte nr̃a:lʒ gra eiꝰ
dignitas oĩs coꝛpis nobłitatẽ pcellat.
qꝛ tñ coꝛꝰełare fuit ad eiꝰmaifeſtatõem

Fmꝙ nr̃a exigit idigẽtia ⁊ ad H̊ eſt ido/

neũ vt ſit coꝛpis oꝛgaici mã.iõ mag cõ⸗
petit vt angłs de ipo ſumat coꝛpꝰq́; de
celeſti nãa. Ad illd qð obꝛ ꝙ inſtm dʒ
g 5

ↄfof̃ari motoꝛi.dð ꝙ ven ẽ qᷓñ; oꝛganũ

ſiue inſtrẽm ẽ ei pꝑetuo ↄiũctũ: t qñ diũ
git᷑ ſolũ ad tps ſuffiẽ vt ſibi ꝓ oꝑpoꝛtũi

tate loci ? tpis ⁊ opis ↄfor̃et.⁊ ſic ẽ ĩ ꝓ

poſito repire. Ald illd qð obꝛ ꝙ ãgel
locati coꝛpe aſſũpto tãq; ĩ hitacto iam

pʒ rnqꝛ nõẽ hitacłm debitũ aglo q;tũ

ad excellẽtiã ſue dignitat: &ᷣ qũ ad ĩdi
gẽtiã nr̃e ĩfirmitat.⁊ qm ſtatui nr̃e ĩfir

mitat plꝰↄfor̃at ełan nã q; celeſtiſ.iõ ⁊
ſi hitackm celeſte plꝰↄpetat ãgelo ad cõ

tẽplãdũ hĩtacim ex coꝛpe etari plꝰope/
tit ãgelo ad miſtrãdũ. Itẽ ad illud qð
obꝛ:aut ẽ coꝛpꝰgue aut leue.dð ꝙ nec
ſimplr̃ ꝗᷓue nec ſimplr̃ leue.tũ qꝛ ex aẽ.

tũ qꝛ ex aere ↄmixto vapoꝛi.⁊ iõ eſt hile

ad motũ ſᷣm oẽʒ potẽtia.qð nõ eẽt ſi eẽt
coꝛꝰſimplex põderoſuʒ aut leue. Ad
aliud iã pʒ rñꝰ qͥa nec oĩo ſimplex:ĩmo
qdã mõ mixtũ vtↄpꝑetat coloꝛi ⁊ oꝛgani
catõni:nec adeo mixtũ ẽ vt ſbiaceat pu
trefactõi:ß mediũ tʒ vt pdẽm ẽ. Ad il
lud qð obꝛ ꝙ patit᷑a Sꝛio.dð ꝙ ſiẽ for̃a
tio illiꝰcoꝛpis qᷓ;uis ſit ex adiutoꝛio nẽ:

tñ pᷣnciptr ẽ a pᷣtute ſpũał ſbe ꝓpt᷑ h qa

effigie illiꝰcoꝛpis plꝰẽ artificiat᷑ q; nãt
ſic ⁊ ↄ̃ᷣuatõ illiꝰcoꝛpis ẽ a vᷣtute ãgłica
vñ ſic ſua pvᷣtute abſq; maibꝰcoꝛpꝰ illud
effigiat:ſic ſua pᷣtute ꝓtegit ⁊ cõſᷣuat:⁊
ipo deſerẽète redit coꝛꝰad piacẽtẽ mãm
vnde ſicut eius ↄᷣuatio nõ pedet ex ſili
ita nec coꝛuptio fit a ↄtrario.

onſequenter

Arit᷑ de ʒ?ſ.q̃s opatiões exercʒ
ãq̃gelꝰi coꝛpe aſſumpto.Et circa H duo
qrũt. pqrit᷑ vtꝝ ibi exerceat opatõeſ
aie vegetatie.⁊? vtꝝ exerceat oꝑatões
potẽtie ſenſitiue.

Ira primũ ſic

ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑; opatõnes poꝰ

vegetatie exerceat ĩ coꝛꝑpe aſſũpto:tam

bonangls q; malꝰ.de bono ſic. cibari
ſiue comedẽ ẽ act'ſpectãs ad poteti ve

getatiuã:ſ̊ hẽ actũ exercẽt agłi ĩ coꝛpe
aſſumpto:ſic ꝓbat᷑ ex eo qð ſcribit᷑ ge.
xviij.vbi abꝛaò ex poſuit ãgeł cibaria:et
ſiẽ ibidẽ legit comedert. Jtẽ nõ deczʒ
nũcios vitat fũs oñſiõibꝰdeciꝑpe ocłos

hoĩs intuèi: ſ ãgeli appetes cõederũt
cũ his ad qͥ mittebãt᷑:ſic freqᷣnt᷑ legit᷑ĩ
ſcriptura.& vᷣe cibabãt ſ iſte è actꝰvege
tatie poo . Ite ligua ↄgruit ĩ duo
opa nẽ.ĩ locutõʒ ⁊ cibatõʒ:ſ̊ ãgti i aſſũ
ptis coꝛpibꝰp liguã ve ⁊ ꝓpe loqbat. ꝗ

ve cibabãt᷑ redit g idẽ qð pᷣꝰ.ſ.ꝙ bõi ãäge
li ĩ aſſũpto coꝛꝑe vegetatie poactũ ex/

ercẽt. Itẽ Hipm ondit᷑ de mat.gñare

eĩ ẽ act po?vegetatĩe:ſ demões mediã

tibꝰcoꝛpibꝰaſſumpt gnãnt ſicẽ̃ dic ioſe/-
ph'narraſ illq qð ſcribit᷑ ge.viij.ð gña
tiõe gigantiü vidẽtes filij dei c. ꝙ .

Itẽ cõis opĩo ẽ de merlino ꝙ gnatꝰ
fuita demõe ĩcubꝰꝶ ſi H demõ icubꝰnõ
potuit niſi mediãte coꝛpe aſſũpto.̊ idẽ

qð pᷣꝰ. Itẽ act'oꝛdĩat ad gñatõeʒ ẽ p
mixtõeʒ cũ ſexu femĩeo łvili:ſ demõ ſbᷣ
cubꝰſe viro ſbiẽ ſbiectiõe in q̃ ẽ effuſio

ſeis: demõ ĩcubꝰmłieri ĩcũbit.ꝗ̊ vr q
ſi poſſint coire ꝙ poſſint etiã gnare.gꝗi
aſſũpto coꝛpe exercẽt actũ poevegetati

ue. Ad oꝑpõitũ ar ſic ⁊ ondit᷑ꝙbonis
angelis nõ ↄpetatactcibãdi.ſcribit᷑ eĩ
thob. vlt.⁊ ẽ bũ raphaeł ãgłi videbat
nobᷣ qdẽ cõedẽ ⁊ bibẽ.ego vo cibo ⁊ po/
tu iuiſibili ntoꝛ.g nõ re ãglłs cõedebat

cibũ coꝛpalẽ:⁊ ſi vidẽt᷑ cõedẽ. Itẽ vbi⸗

cũq; ẽ na ciba?ibi ẽ deꝑditi reſtauratio

hß ĩ coꝛpibsaſſũpt ab ãgeł niła fit depdi

tio qꝛ nõ ẽ ibi calon ↄſump?ꝰg̊ cc. Itẽ
vbi ẽ va ciba?ibi ẽ ſepaꝰpuriab ipuro:
Haũt nõ fac̃ ãgłs btũs ĩ coꝛpe aſſũpto
̊XK. Itẽ ꝙ malo aglo ñ ↄpetat gñatõ

vf.qꝛ gñaꝰẽ ſiłis ĩ ſꝑ ſi demõ aſſumẽs
coꝛſn aſſilat᷑ hi ̊ ᷣmõi.̊ ñn gñat hoieʒ

ß gnat ðᷣmonẽ.qð pʒ eẽ fim g̊ c. Itẽ
ad h̊ ꝙ fiat giiaꝰncce ẽ ꝙ ſʒ medicũ cõ/

currat t᷑plex ſpũs.nãl.vitał.⁊ aĩał. ſᷣm

ph̊ʒ fplet᷑ caloꝛ.piʒ caloꝛ aie.caloꝛ celi.
⁊ caloꝛ ełi.ꝗ cũ de mõ nec ſpm aĩalẽ nec
caloꝛẽ aĩalẽ ĩ coꝛꝑe aſſũpto poſſithabẽ
vr ꝙ nꝰpoſſit giare. Itẽ gnare nõ ẽ

actꝰqaĩie ⁊ coꝛpis ſ̊ ↄiũcti:ß ex demone ⁊

coꝛpe ñ fit vnũ.qᷓ nũq; põt p coꝛꝰexire ĩ

actũ gnandi. Gν¾⁄⁵5 ſpus agelic?ſi
ne bonꝰſiue małlꝰi coꝛꝑe aſſũpto nõ hʒ

opatõeʒ aĩe vegetatĩe:nec q;tũ ad ciba
tiõem nec q;tũ ad gñatõeʒ.qꝛ nõ hʒ rim

nuttius:nec habʒ vĩ gnatius:hʒ tñ aliqᷣ

noͤope
hoſe
cbate
onin',
igoic
ſclates
batt
ſciger
taci
hisye
ahee
kraſt
cbat⸗
gton⸗
aigi
iscon
teſeis⸗
tgliſcei⸗
ſorſula
Etnipp⸗
aſumetu
1tüucn
vickiſch
ſce⸗
pdee
lefüt
eri
ſoͤſe
gme
hitopa
herarer
ichcre
Mitoto
ticacn
Gmali
ſipbi⸗
Nſole
hecil
igtis
onèo
neſp
ſʒpi
geſi
ſene
mo ge
guste⸗
gener
coirec
kamim

legti
ek ege
ido
ͤe
es ii
cdeidſe
pigin
ogit
icnb
tezep
SNöſb
effuſi
dil nig
e.gi
degenn
iſotei
vchorp⸗
celebat
Nrbi⸗
ſuunano
ſidepai
biparo:
raliäpt
tgin
aſumes
nncicic⸗
alorcel⸗
nnitlidee
wolſtb
uremi
denoel
corum
zictee
meNW

Pee/

4

mò opatöes his ↄfores:lʒ nõ plene.et
H pʒ ſi attẽdat᷑ nã cibatõis ⁊ gñatõis.in
cibatõe eĩ ẽ cibi ſũptio ⁊ ↄſũptõ:ẽ nihil

ominↄpſio ⁊ vnio.⁊ qᷓtũ ad pᷣ opetit
ãgło ĩ coꝛpe aſſũpto cibaꝰſiue cõeſtio ñ

ſitate ſᷣ pe.qꝛ cibũ ſibi appõitũ pe ſume

bãt ⁊ ↄſumebãt.veꝝtñ cibꝰaſſũpt eoꝝ
ĩdigẽtiã ł depditõeʒ nõ reſtaurabat.qꝛ
tatł᷑ cibaꝰ ex poꝰ nõ ex ĩdigẽtia ẽ ĩ qgelis
his pᷣo q vegetãt᷑ nõ tin ẽ poꝰſ eſ idigẽꝰ
⁊ H̊ ẽ qð dic aug.ꝙ ſiẽ alr abſoꝛbʒ aq̃m
tra ſitiens:alr̃ calefaciẽs.ſic alr̃ ↄpetit
ciba?ꝰHi:alr̃ ↄpetit ãgło: ſiue alr̃ hi vi

atoꝛi:alr̃ ⁊ beato.p hũc etiã modũ circa

actũ gñatõis ĩ aliqͥ ↄfoꝛmat᷑ ſpũs aſſu/
mẽs coꝛpꝰi aliqͥ pᷣo n.n ĩ actu gñatõis
⁊ẽ ſeĩs ↄſtõ ſᷣʒ neruos ⁊ vᷣtutes:⁊ calõi
tali ſpei ↄpetẽtes.⁊ ẽ ſeĩs ſic ꝑfcĩ tũſfu⸗

ſio ⁊ ſuſceptõ.pvẽ ſoliꝰilliꝰcui de de/
dit vĩ ꝓppagatiuã.⁊ q̊ nꝰ petit ðᷣmõib

aſſumẽtibꝰcoꝛꝰ?ꝰ.⁊ vo viʒ ſeĩs ſuſceptõ
⁊ tñſfuſio põt eis ↄpetẽ.pᷣeĩʒ ſuccũbũt
vin ſꝑ młien:⁊ ex eis ſemẽ pollutõis
ſuſcipiunt:⁊ q̃dã ſagacitate ipm in ſua
vtute cuſtodiũt:⁊ poſtmodũ deo pmittẽ

te fiũt ĩcubi:⁊ ĩ vaſa młieꝝ trãſfundũt

ex q̃ tñſfuſiõe hoĩes gñari pñt. Hiſ vi
ſis facile rndetad qõeʒ ꝓpoitã ⁊ ad ar-
gumẽta. Ad qõʒ qꝛ ſimplr̃ ↄcedit᷑ ñ
hñt opa po?ᷣgñatie ⁊ vegetatie q̃ ſũt ge
nerare ⁊ alimto vti:ſic ondũt rõeſad h̊
ĩducte.hñt tñ aliqs opatoeſ hiſ ↄfor̃eſ
nõ ĩ toto ſ ĩ ꝑte.⁊ h̊ pbat rões ad oꝑpõi
tũ iducte ondẽteſ.ſ. agłi bõi cõedũt⁊
ꝙ mali gnãnt.veꝝ ẽ et᷑ ꝙ bõiagłi cibuʒ
ſũpſũt łᷣe ñ ad ſuã refectiõeʒ ſ̊ ad dãtiũ
ↄſołonẽ.⁊ iõ ñ erat ibi erroꝛ nec ðᷣcepꝰ
nec illuſio q;Peãt ex pte ipoꝝ ãgłoꝝ lʒ
igras nãʒ illoꝝ poſſʒ ex H̊ accipe occaſi
onẽ opinãdi flm.⁊ ſic pʒ rñad tres rõ/
neſ pmas. Lõcedẽdũ ẽ eti ꝙ ᷣmões
Fʒ vi pdictã ſemẽ pñt ſuſcipe ⁊ trãffũ
dẽ ſi deꝰpmittat:ſ̊ nõ pñt alimtũ ĩ ven
ſemẽ p ꝓpꝛiã pᷣtutẽ ↄuertẽ.iõ dicũt᷑ qͥdã
mõ generare ſiẽ oſtẽdũt tres rõnes ſe
quẽtes:attñ vltia rõ nõ cogit.plꝰeiĩ eſt
generare q; coire.⁊ iõ nõ ſeqͥtur ſi pñt
coire cum muliere ꝙ ppter hoc poſſint

eam impgnare vel ex ea plẽ generare.

A qrit᷑ circa H etn
68 Ecũdo Sglit alſüpsco
pibꝰhẽant opatões ↄueniẽtes
potẽtie ſenſitie! Etꝙ ſic vf.idẽ ẽ pᷣnꝰ
motꝰ* ſenſus ſiẽ diẽ phᷣs: ſ̊ ãgłs coꝛpi
aſſũpto dat motũ.ꝗ̊⁊ ſẽſuʒ. Itẽ ſicut
angłs aſſuit coꝛpꝰhñs oꝛgana apta ad
motũ:ita aſſuit coꝛpꝰhñs oꝛgana apta
ad ſenᷣ.ſiẽ ei coꝛꝰ ilłd aſſũptũ hʒ manꝰ
⁊ pedes:ita hʒ ocłos ⁊ aures: ſ̊ oꝛgana
ſẽſiẽdi ſñ ſenſu ſüt iutilia. ſi ñ fruſtra
aſſuĩt illa oꝛgana vr ꝙ illa ſenſificat. et
pꝓ illa ſẽtiat. Itẽ qð hʒ opatõeʒ ↄñtẽ
ꝓbpuz ſpei hʒ opatõʒ ↄntẽ ꝓpꝛij gñis: ſᷣ
ſiẽ ꝓpnʒ hois ẽ riſibłe:ita ꝓpuʒ aiałẽ
eẽ ſenſibłe.g ſi ãgłs ĩ coꝛꝑpe aſſũpto põt
ridẽ ⁊ lugẽ:ſic eſt põt videre ⁊ audire.
Itẽ ãgłs ð nã ſua aut hʒ ſenſ aut nõ
hʒ.ſi n:cũ ſẽſus ſit cognitiuꝰ pticłlariũ
n cogſcit ꝑticłaria.qð ẽ plane flm.ſi po
ſenf hʒ cũ ſẽſus ſit poꝰqᷓ mediate ſenſi
ficãt oꝛgana coꝛpalia pʒ c. Itẽ agłs
exñs ĩ coꝛpe aſſùpto cogſcit h ſẽſibłia.
aut igit᷑ poꝰnãli: aut poꝰq nata ſit alli/
gai coꝛpi.ſi pᷣᷣĩmiĩli.ꝗ̊ ita bñ cogſcit di/
ſtas ſic ꝓpiquũ.igr̃ angłs qͥ ẽ rome au
dit nos loqntes piſiꝰ.g n ĩidigẽt mouẽi
⁊ diſcurrẽ.ꝙ ſi h flin rſtat ꝙ illa coòſcit
poꝰq ẽ coꝛꝑi ꝓpoꝛtõabił ⁊ ↄcernit detia
tã diſtãtiã:ſiꝗ iſte ẽ ſenſus pʒ . Itẽ
nihil patit᷑a coꝛꝑpe niſi ſen hẽat coꝛpa
li ꝓpoꝛtõabilẽ:ꝑᷣ ãgłs cremat᷑ ab igne g̊
ſi ſeſus põt pati a coꝛꝑe młto foꝛtiꝰpõt
pꝓ coꝛꝰſẽtire cũ ꝑ nãʒ mag ſit natꝰĩ coꝛꝰ
qᷓ; a coꝛpe penã ſuſcipe. Itẽ ãgis aſpi
ciẽs me ĩ aſſũpto coꝛpꝑe ſuſcipit in ocło
meã ſiłitudinẽ:⁊ cũ ocłs ille ſit coꝛpꝰp⸗/
uiũ ⁊ tſuʒ vltiꝰð ſua ſiłitudie iudicat
planũ eſt.ſi g ad ſenſ nihil plłꝰ reqrit᷑ ᷓ
recepꝰ iudiciũ vr ꝙ ſẽtiat ꝑ coꝛpꝰaſſũ
ptü. Ad oppõitũ ſẽſuſ pſuꝑpoit vitã ſᷣ

qgts coꝛꝰ aſſũptũ ñn riuificat ſiẽ ꝓbatũ

ẽS ò nec ſẽſificat ̊ ꝑ ipʒ ñ ſẽtit Itẽ ſẽ
ſuſ pſuꝑpõit actũ vegetatie:h̊ qgłiĩ aſ
ſũpt coꝛpibꝰn hñt opa vegetatie.ergo
nec opa ſenſitiue. Itẽ ſiagłs ſentirʒ
pꝑ coꝛpꝰcũ ſenſus ille qui fit mediate oꝛ
gano coꝛpali ſit nẽ coꝛpee alligatꝰ an/

gel'nateſſet ſiẽ ⁊ aia ꝑ nãʒ vniri coꝛꝛpꝛi

̊ qñ nõ hꝛẽt coꝛpꝰnõ bꝛẽt eſſe ꝑfectũ.

Itsẽ ſi angelus ſentiret p coꝛpus cũ
ſentire ſit actio cõictiãgelꝰ ſuas opa
tões miſteriales cõicaret coꝛpi.ꝗ debẽt
cõicare penã ⁊ gloꝛia. quod falſum eſt.
IYtẽ ſentire ẽ ꝓpꝛiũ aĩalis.ergo nlłi
ↄpetit ſentire niſi cui ↄpetit eè aĩal: ł̊ H

noopetit anglo. . Atẽ ſi ſentire ẽ

mediate oꝛgano coꝛpeo.g nõ cogſceret
hoĩem clauſo ocło nec cogſcẽt hoĩem a
tgo:nec cosſcẽt hoĩem ĩ obſcuro.q oĩa
cũ ſint falſa:reſtat q angełĩ aſſumpto
coꝛpe nõ hẽat opa ↄpetetia potẽtie ſen
ſitie.q̃rit᷑igr̃ q̃ opa coicat ł exerceãtab
ſjglo in coꝛpe aſſumpto. W?ad pꝛe/
dcoꝝ intiłntiã ẽ nõndũ ꝙ cũ aĩia vniat
coꝛpi vt pfcĩo ⁊ vt motoꝛ.q;dã ſunt opa
tiões q⁊ ſequũt᷑ ipaʒ aĩaʒ ĩ coꝛpe vt eſt
motoꝛ.qdã vt ẽ pfcio.qͥdã ptĩ ſic ⁊ ꝑtim
ſic: differẽti aũt mõ exercetaĩia ĩ coꝛpe
opatões q ſequũt᷑ ipaʒ vt motoꝛẽ et vt
pꝓfcioeʒ.nã opatõeſ que ſequũt᷑ aiaʒ vt
motoꝛ ẽ ſic exercʒ ꝑ coꝛp?ꝰ illas eaſdẽ
exercet in coꝛpꝰ. qͥa nõ ſolũ mouet alia
coꝛpa ſᷣ etiã coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ.opꝑpatiões vᷣo q
ſequũt᷑aĩaʒ ĩ coꝛpe vtẽ ꝑfcĩo:ſic exer⸗/
cet aĩa in coꝛpe ꝑ coꝛpꝰ exercet eaſ cũ

coꝛpe ſicut pʒ.aĩa clauſo ocło coꝛpꝰ?ꝰali

qð vidẽ nõ põt.tertias aũt opatões ex
ercʒ ĩ coꝛpe q̃i vtroq; mõ.⁊ iõ pᷣme ↄpe/
tũtaĩe vt ẽ H̊ aliqd:⁊ motoꝛ dꝛñs a mo⸗/
bili.⁊ vo vt ẽ for̃a iũcta mẽ.qm igitan/
gelꝰvnit᷑ coꝛpi aſſumpto nõ vt ꝑfcio ſʒ
vt motoꝛ.iõ pmas opatões exercʒ ple/
ne in eodeʒ coꝛpe.ſecũdas mĩme.t᷑tias
po qͥdã mõ ſic:qͥdaʒ mõ nõ.⁊ h̊ meliꝰpʒ
ſideſcẽdamꝰexẽplificado.motꝰ ꝓgreſ
ſiuꝰſiue q cũq; aliꝰſit mẽbꝛoꝝ extioꝝ eſt
ab aĩa in coꝛpe vt ẽ motoꝛ vł motx.⁊ iõ
ↄpetit ãgło.ſentire pᷣo p oꝛgana coꝛpis

ↄpetit a ſe vtẽ illoꝝ oꝛganoꝝ pꝑfcio.ſiẽ

