ſtentiã actualẽ.qͥa nihil actu eratð ve

ritate hane nature:niſi qð in Adam

erat.aliquid tamẽ poſſibile eratad hoc

q fieret de veritate nature huane:ſed
3 2=

c opatõne ⁊ virtute carnis Ade.
Ad illud qð obijcit᷑ de auctoꝛitate dñi
in euãgelio:⁊ de glo.dicendũ ꝙ hoc ne
quaq; intelligit: nec textꝰ: nec glo.q
ho totũ egerat qð mãducat.ſ qꝛ cũ ho-⸗
mo maducat fit ſepatio puri ab impu
ro ꝑ digeſtiões interiꝰ factas.⁊ purũ ⁊
nãe cõueniẽs interiꝰretinet᷑:⁊ impurũ
exteriꝰexpellit᷑.⁊ ꝓ tãto dicebat dñs q;
nihil qð intrat in os hoĩem coinq; nat.
ſic veriſſimũ eſt verbũ dñi ſᷣm ꝙ va⸗
let ad ꝓpoſitü. Moſſet tñ dici ꝙ ſeceſ/
ſus ibi nõ tm vocat᷑ via inferioꝛ p quã
currüt egeſtiones:ſ oẽs meat ſbᷣtiles
P quos fit ciboꝝ decollatio.⁊ glo.diẽ
ꝙ greci vocantillas poꝛos.⁊ ita nõ ſe/
quit᷑ ꝙ totũ alimẽtũ exteriꝰexeat:⁊ ðᷣ il
lo nihil ĩ veritatẽ plis ptraſeat. Ad
illud qð obꝛ ꝙ gnatio eſt de ſba gñant
iam pʒ rñſio.dico.n.ꝙ aliqͥd de radica
li hũiditate pent traſit in ꝓlẽ:⁊ roe illi
us ſaluat᷑ ibi v eritas gñatõis.nec tam

78

opoꝛtetꝙ ſit idẽptitas ſᷣm totuʒ gene⸗

rãtis ad genituʒ.ſic.n.generãs nõ dat
ſe totũ i̊ ptem ſui:ſic ⁊ genitꝰnõ exiuit
ꝗ generãte ſᷣm totũ:ſ̊ m aliquã pteʒ.
nec illud totũ qð a generãte traxit fuit
radicale ipi generati: aliqͥd ẽ additũ
radicali vt poſſit augeri. Ad iltld qð

obꝛ ð lege cognatõis iam pʒ rñſio.ita

bñn.n. ſaluat᷑ lex cognatõis ſi traducit᷑
filius a pr̃etrahendo ab ipſo hũoꝛẽ ra/
dicalẽ cũadditõe extnſeci:ſiẽ ſi de ext᷑n
ſeco nihil adderet᷑:ĩmo multo verius.
additio.n.extnſeci facit vt linea ↄſan/
guinitatis vinculo ↄiũgant᷑.Et ſi obij
ciat ꝙ ſi traducit᷑aliqͥq ðᷣ radicali ꝙ pa
ri rõe poſſet totũ traduci:⁊ ꝙ ncce ſit il
lud eẽ multiplicatũ in ſe:cũ etiã tota⸗
thomi ñ fuerit ĩ coꝛde Ade.dicendũ q
ſemẽ ⁊ eſt qntũ mole:⁊ eſt q̃ntũ virtute
et qntitas virtut ſe tenet ex pte foꝛme:
⁊ põt dici rõ ſemĩalis.et h cũ ſit foꝛma
multiplicabitł eſt. H è: põt ſiłem ſibi in/
qucere in mãʒ ſibi aꝑpoſitã.q̃ntitaſ ve
ro molis ⁊ quis pua ſit:põt tñ adeo ex
tendi vt cõmiſceat᷑ valde iqntitati p eã
nam qͥ oẽ coꝛpus in infinitü diuiſibile
c:⁊ ſic magne qntitati põt cõmiſceri:⁊
totũ trahẽ ad nãm ſuaʒ:⁊ ex illa totali

qᷓntitate põt aliqͥd fieri qð nõ fieretde

ipſo ſemiĩe ꝑ ſe:⁊ qͥtcũq; fiãt ex illa tota

li qntitate dicũt᷑ facta ꝑ ſe.nec tñ opo:/

tetibi diſtinguẽ diueſas ptes ex qbus
diuerſa fiãt iĩ illo ſeĩe pmoꝛdiali: ſo⸗/
lũ in ꝓximo: eo ꝙ illd p additõem ſu
pflui nutrimẽtiadductů eſt. Adil-

lud qð obꝛ de lege reſurrectõis.rñdẽt
aliqᷣ ꝙ ho non pot gñari de carnibo al⸗
terius hoĩs: ꝓ eo ꝙ alimentũ ⁊ iltq qd

couertit᷑ in ſemĩe debʒ eẽ in potẽtia re

ſpectu eius in qð cõuertit᷑. caro aüt ho
mis ſm ſpẽm eſt in actu:⁊ ideo nõ põt

in aliũ hoĩem trãſmutari. h illud nõ vi

deturſufficere: ꝓ eo ex carne pñt ge

nerari vermes: poſſet ꝑ ↄns gñari plã

ta ⁊ fructus.⁊ tüc eſſet in potetia reſpe/
ctu carnis hũane.⁊ ita pꝑ multas tranſ
mutatões vidr̃ ꝙ ex ea poſſʒ fieri ſemẽ
A lij vero dicũtꝙ caro hominis ſit poſ
ſibilis ad oẽm trãſmutatõem ſiẽ ⁊ alia

ꝙ de illa poſſit gñari ſemen.⁊ tũc reſur

get ĩ ipo genito: ꝓ eo qꝙ ad ipm bʒ eſ/
ſentialioꝛẽ ↄpatõeʒ.⁊ dñs ſuꝑplebit il⸗
li aliüde adqẽdo ſiue młętiplicãdo vir-/
tutẽ ſuꝑ nãm ſiẽ facit in puulo.& q̃ ra

tõne dr de vna pte ꝙ põtcõuerti eadeʒ

rone de q̃lʒ.⁊ ſic pᷣt homo totuʒ coꝛpꝰ

ſuũ amittere. Ideo eſt tertiꝰ mod di/
cendiqꝙ caro homĩs ſim ſpm nõ põt fi

eri caro alteriꝰ homĩs ſᷣm ſpẽm pꝓpter
ncciaʒ oꝛdiatõeʒ q̃m hʒ ad aĩaʒ q ipaʒ
viuificauit.vtꝝ auũt illa oꝛdinatio fun-
det᷑ in appetitu vel in puidentia cõdito
ris difficile eſt diſcernẽ: Quocũq; ta/
mẽ mõ ſit ad ̊ eſt plana rñſio. IJſtud
aũt planiꝰ inuenit᷑ detiatũ in q̃rto.vbi
manifeſtat᷑ ͥd in quo reſurgat.Reſur
git aüt ſemẽ in genito nõ in generãte.
q;uis dictũ ſit hic ꝙ ſemè ſit de radica
li hũiditate gnantis. aliter.n.ſemẽè eſt

radicale gñanti ⁊ aliter gñato.qꝛ gene

rãati eſt radicale ſᷣm partẽ ſui:ẽ etiã ra/

dicale reſpectu virtutis generatiue:nõ

reſpectu virtutis nutritiue.virtus autẽ
genenatiua ⁊ eius hũiditas è oꝛdinata
ad aliud. Vñ ſi hũiditas gñatiue de/
cidat᷑ ab aliquo:ſiue alius generet᷑ ſi⸗
ue non nüq; reſurget in eo.⁊ hinceſtꝙ
q́;uis in emiſſiõe ſeminis fiat deciſio

ut
ſipena.
autade
bimoch
blisc.
nicitas
nitoyer
eſtſü̃tea
aia⸗
deveri
pibi⸗
auteſe
lierfi⸗
nullon

1
.
npenit
Pitinel
iciern
inpecl
widn
ba
verde
tup
lütr
lemh
blde
panne
ſiali
s⸗
tiß ine
ſtdererit
ncoinun
tiſegrinr
Maitine⸗
ncön
temngil
hune
amiße
iforali
tuncawß⸗
myentate
rienibn
genble
Pultpben
ntͤgn
ſtinp

ſaſal,

Enpiun
Mt,cndai
1Lillunori
enroſte
nsginoſi
vernn rſa⸗
ulnstunſ
Bfenſeme
nmisſitpoſ
nſütan

1

„*

„ „ 461*
wl (ueſncac
4

ſpintopitf
nſn er
Naizi ſz
Cmnatofun⸗
ennacidiio
Auocäcgt⸗
riſio Iſud
ingn Keinr
leſt deſncic
tern ſeneet
nto. g
Eſuttetünt
genenacnen
storini
nsgn

2 „
3 ſu C

alicuiꝰ radicalis hũiditatis nulla tñ ẽ
ibi pꝑena.quoniã illa hũiditas p naturã
eratad alten oꝛdiata. VUnde ⁊ manet

ibi modus opãdi expꝑeditus:⁊ delecta⸗

bilis:⁊ oꝛdinatꝰ.⁊ h totũ eſt qa illa hu
miditas in generãte eratad alteꝝ.i ge
nito vero qͥa ex eo fabꝛicat᷑ totũ coꝛpuſ
eſt ſiẽ totiꝰ coꝛpis fundamentũ.et tũc
qñ aĩa vnit᷑ ei incipit eſſe vere ⁊ ꝓpꝛie
de veritate hane nãc.tũc.n.pmo inci/
pit hr̃e ncc̃itatẽ ad reſurrectõeʒ: pꝛius
autẽ ſolũ erat poſſibile. ALnde ſiq̃ mu/

lier facẽt aboꝛtũ ante aĩe vnioneʒ ilłd

nullo mõ reſurgeret.

NI Ecundo queri

tur circa h vtrũ aliqͥd tranſeat

in veritatẽ hũane nãe mediãte ope nu

tritiue:Et ꝙ ſic vidr̃᷑ pᷣmo ꝑ Augꝰ.qui

dicit.xxij.de ci.dei: puuli reſurgent
in ꝑpfectõe coꝛpali:⁊ in etate virili quã

habituri erãt ꝓ eo ꝙ iam totũ in ratide

habebat:q;uis nõ haberẽt in mole.h̊ ẽ
verboꝝ ſñia. ſi tam magni ſuſcitabũ
tur puuli ſicut illi qui multũ comede⸗/
rũt:videt᷑ ſumptio alimentoꝝ verita
tem hũane nãe non augeãt.ac p ̊ ni-
hil de illis in hũani coꝛpis veritatem

ptranſeat. Item ibidẽ dicit ¶ugꝰ.

ꝙ ſi aliquis nutriat᷑ de carnibꝛhuma/
nis caro illa nõ reſurget in eo qui nu⸗
trit:ſ in eo ĩ quo pmo fuitcaro.ſjj nihbil

eſt de veritate alicuiꝰ niſi qð reſurget

in eo in quo eſt:vidr ꝙ nihil ext᷑nſecuʒ
trãſeat in veritatẽ alicuiꝰ mediãte ope
nutrit iue. Iteʒz ſolũ illud dð eſſe ve
ruʒ qð habʒ actũ ſibi ꝑ nãm cõuenien

tem.ꝗ illud ſolũ eſt de veritate carnis

huane qð habʒ actuʒ cõuenientẽ tali
carni.ſ̊ caro habẽs actüũ ↄueniẽtem ſi⸗

bi põt aliã carnẽ in ſe cõuertere:⁊ dici

tur caro ſm ſpẽm. illud ſolũ tranſit
in veritatẽ carnis huane qð trãſit ĩ ve
ritatẽ ſᷣm ſpẽm.ſ̊ mediate ope nutriti/
ue nihil tranſit in carnẽ ſᷣm ſpẽʒ: ſicut
vult phᷣus.alioqn eſſet augmẽtũ ĩ infi
nitũ.g mediate illa virtute nibil tran/
ſit in virtutẽ hüane nae. Itez illud
eſt ſoluʒ de veritate alicuiꝰ in quo rei
Wa ſaluat᷑.E ſola hiiditas radicalisẽ

illa que manet: quꝗ cõtinuari opoꝛtet
vſq; in finẽ. illud ſolũ tranſit in veri⸗
tatẽ huane nae qð tranſit in hũiditatẽ

radicalem.ſ nihil põt tranſire in hũidi

tateʒ radicalẽ mediãte nutritiua:ſicut
dicũt medici.alioqͥn poſſet homo iuue
neſcere ⁊ vitã pparare.g mediate bac
peritate nihil tranſit ĩ veritatẽ hũane
nature. Item qð ꝑ nam genent po
teſt etiã pꝑ nãm conũpi.̊ qð medianię
ope generatiue ꝓficit ⁊ creſcit:põt etiã
minui ⁊ decreſcẽ.ſi ̊ mediate vi nutriti
ua aliquid ad veritatẽ hüane nãe tran
ſiret illud poſſet depdi:⁊ ſicotinue no
uũ reſtaurari.cõtingẽt igr̃ aliqñ ꝙ ho⸗
mo aliud coꝛpus hf̃et:ſicut videmꝰ in
gqua que exit de fonte. Sʒõʒ Au⸗

guſ.de vera relig. In huiõi viſibił coꝛ

poꝛis ſtructurã alimẽta que apta ſunt
aſſumũtur.nõ apta vero p ↄgruos me
atus eijciutur. ſi qð eſt de coꝛpis hꝰ
ſtructura et integritate ẽ de hůane na
ture veritate: vidt c. Item ome qð
reſurget ẽ deveritate huane nãe.ſed il
lud in quod tranſit alimentũ mediãte
ope nutritiue reſurget:vtpote capilli:
Math.x. Capillus de capite ve.non

pibit. ergo τ... Itez veritas carnis

nõ eſt aliud q; vera caro.ſ̊ vera caro
cui debet᷑ opatio carnis. potiſſima aũt
carnis opatio eſt viuere ꝑ animã. hłᷣ in
hãc carnem trãſit alimentũ mediãte vi

nutritiua.qꝛ tota caro homĩs vinit.er⸗

go . Item vbicũq; eſt nutritio ibi
eſt cõuerſio:⁊ aſſimilatio:et vnio.ſᷣ̊ vbi
eſtaſſimilatio ⁊ vnio eiuſdẽ nate fit il⸗/
lud cui vnit᷑⁊ illud qð vnit᷑.̊ ſi hoc fa⸗

cit virtus nutritiua cõuertẽdo alimen
tum:viqr̃ ꝙ p ipam aliqͥd de alimẽto ĩ
veritatẽ hüane nature träſit. Item
ſicut ſe habʒ generatiua ad ꝓduetõeʒ
pꝛolis ſiue generati:ſic ſe habʒ nutri⸗

tiua ⁊ augmẽtatiua ad pfectõem ⁊ cõ⸗/

ſeruatõem nutriti ⁊ augmentati.ergo

ſi aliquid tranſit in veritatẽ hůane na
ture generati mediate generatiua: ſi⸗
militer ⁊ aliquid traſibit in veritatẽ hu
mane nate nutriti mediãte nutritiua ⸗
augmẽtatiua. Eſt igit᷑ q̃ſtio quid ſit

veritas hũane nature:⁊ que differẽtia

3 3

ſit inter beritateʒ hũ ane nature etcar⸗

nem m ſpẽm Etrurſus q̃ differẽtia

ſit inter carnẽ ſᷣm ſpẽʒ:⁊ carnẽ ſᷣm ma

teriã!æ q̃re mag dicat᷑ vitas hůane nãe

q́; vᷣitas nãe aſinine. Hec oĩa valẽtad
ĩtełlnda ea qͥ dicũtur ĩ q̃rto:in qõne de
reſurrectöe. GBedicendũ ꝙ pter ge
neralè intentõem q̃ veꝝ diuidit᷑ cõtra
falſuʒ:ſᷣm quã intentõem res vera di/
cit᷑ que habʒ mãʒ ⁊ foꝛmã ⁊ actũ ſibi cõ
ueniẽtẽ. ẽ ⁊ alia intẽtio veri duplex:q̃
ccʒ veꝝ dicit᷑ õ pmixtũ.alta vero q̃ veꝝ
dicit᷑ cõtra vanũ. Et pᷣmo hoꝝ modoꝝ
d veꝝ qð eſt purũ ⁊ imꝑmixtũ.altero
modo dicit᷑ veruʒ qð eſt pmanẽs et fi/

xuʒ. Cũ ergo loquũtur auctoꝛes ð hu

mana nã: loquũtur ſb̊ vocabulo veri/
tatis vocãtes eã verã.nõ eſt.n.aliud di
cere veritatẽ hũane nãe q; huanã natu
raʒ verã.ſic aüt vocãt eam loqñtes de
nã hũana ex pte coꝛpis:ꝓ eo ꝙ coꝛpus
hua nũ pter h̊ ꝙ habʒ foꝛmã ⁊ opatõeʒ

ſibi ↄueniẽteʒ: ſicut ⁊ alia coꝛpa nãlia

habẽtoꝛdinatõeʒ ad imoꝛtalitatẽ:et ita
qnd impmixtõeʒ in q̊ ꝙ nõ põt tantũ
traſmutari qn tandẽ reddat᷑ aĩe qͥ ipaʒ
viuificauit.habʒ nihilominꝰ qᷓndaʒ fi⸗

xionẽ ſiue inconuptõeʒ: ꝓ eo ꝙ nece ẽ

ipam aliqñ fieri ĩmoꝛtalẽ. Ratio igit
oꝛdinatõis ad incoꝛuptõem ex qᷓ ineſt
coꝛpi hüano nõ tantũ debita opatio: ſ
etia impmixtio ⁊ qued inconuptio dr
coꝛpus hũanũ verũ. illud igit᷑ pciſe et
ꝓpꝛie eſt de veritate huane nãe ẽ oꝛ/
dinatũ ad inconuptõeʒ ⁊ reſurrectõeʒ.
Alliquid aũt oꝛdinat᷑ ad reſurrectõem
vupkr.vel de nccitate: vel de cõgruo.

Illlud autẽ oꝛdinat᷑ in nobis ad reſur⸗

erctõem de nccitate in quo coſiſtit fun
damentũ ⁊ fabꝛica coꝛpis nr̃i.⁊ H̊ eſt il
luad cui pmo aĩa vnit᷑.⁊ tale tractũ eſta
generãtibus.⁊ in tale nihil põt traſire
ope nutritiue:ſᷣm ꝙ nutritiua oꝑpatur
poſt aĩe vnionẽc. Illud vero oꝛdinat᷑ in

nobis ad reſurrectònem de cõgruo in

quo cõſiſtit fabꝛice coꝛpis nri ꝰplemẽ

tuʒ. r hoc eſt ꝙ facit ad qntitatẽ coꝛpis

pfecti.⁊ ſic aliqͥd de alimẽto põt cõuer
ti in veritatẽ huane nature mediãte vi
nutritiua augmetatiua qͥ oꝛdinãt᷑ ad

„

cõplendã coꝛpis fabꝛicà que incwata
fuit mediãte vi gñatiua:cui cõpetit opꝑe
rari quouſq; aĩa infundat᷑.⁊ ex tũc ſe/
quit᷑ opatio nutritiue augmẽtatiue ad

cõſeruandu ⁊ cõplendũ coꝛpus. Huic
autẽ modo dicẽdi cõcoꝛdaãt taʒ natura

les phi qᷓ; medici.natalis eniʒ phus di

ſttinguitin homie duplicẽ carnẽ.ſ. car/
nem m ſpẽm:æ carnẽ ſm mãm.Et vo

cat carnẽ ſm ſpẽʒ illã que hʒ vim acti
uaʒ ⁊ potẽtiã cõuertẽèdialimẽtũ in car/

nies nõm. Carnẽ vero ſᷣm mãʒ vocat il
laã que ſic è caro vt tamẽ nõ poſſit aliud
in carnẽ cõuertere ꝓppa virtute. Bicit

etiã ꝙ virtuſ nutritiua ⁊ augmẽtatiua

nõ cõuertit alimẽtũ in carnè ſm ſpeciẽ:
qiß hm mãzʒ. qa ſi aliter eſſet tũc nũq; ſta/
ret augmentũ.cuʒ augmẽto.n.carnis
creſceret⁊ virt augmẽtandi.̊ aũt nõ
ſic eſt. ⁊ ita caro ſ̃m ſpẽm ſolũ eſta ge

nerãtibus ſiue mediate gñatiua:quis

caro ſᷣm materiã ſcʒ que fluit ⁊ refluit

poſſit eſſe mediate nutritiua.⁊ ẽ exem-
plü de vino gñato in vite qð habʒ po⸗

tentiã cõuertẽdi aquã.ſ̊ illa aqua non

habʒ potentia cõuertẽdi aliaʒ aqu.qꝛ
ſi H tuc ſemꝑ poſſet quis aꝑponẽ aqua

⁊ maneret vinu.̊ aũt nõ ſic eſt.qa tan/
tuqzʒ põt poni de aqua ꝙ vinũ amittit vir
tutẽ ſuꝗ.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligẽdũ eſt
W virt coꝛpis fabꝛicatiua põt dare pꝛi
mi car ni potentia cõuertendi:⁊ illa cõ/
ertit quouſq; tantũ adueniat de car⸗
ne ſᷣm maʒ qnta erat in potẽtia cõuer⸗/

tendi.ſicut videmin vino.tuʒ ex par-
te caloꝛis:tũ ex pte extẽſibilitatis ipiꝰ

carnis ſ̃m ſpẽm.⁊ hinc eſt ꝙ vnus ho

mo magis augmẽètat᷑ q; alter. Aliqñ
ſtat augmẽtuʒ qͥa caro ſupadueniens

in fine qſi aquoſũ facit. ſiẽ dicit phus.
MNuẽadmodũ aq̃ ſupinfuſa vino.ſᷣm

hac diſtinctõem carnis diſtigui põt in

thrologia veritas hüane nae duplici-

ter:ſicut pdictũ eſt. Simir medicꝰ di-/
ſtinguit in hac duplicẽ hũiditatẽ.vide
licʒ radicalẽ:⁊ nutrimẽtalẽ.Et dicit q;
hũiditas radicalis è illa in qͥ coloꝛ ſu-
ſtẽtificat. Nutrimẽtalis vero ẽ illa qꝗ
pbet homiĩs caloꝛi fomẽtũ. Dicüt igit

Hꝙ buᷣiditas radicalis ſolũẽ a gĩiantibo

modii
hichi
ſoiue
nücoun
poſet⸗
glinentt
ggüludt
nmntten
nicdic
dicit.
gaical
mentuä
Eteſt
hüſctt
gitls
niörm
inilotea
las rew⸗
nellia⸗
necol
glicntan
ika
Mice
Pai⸗
eltl
tamn.
ſone⸗
nib
emii
penct
de ncen
Hnoos
ſtinvent
Woppolt
ſiebngn
Kocin
leait
etüton⸗

iheins

wus det
mnin'pun
n
Dumnarb
niaſies
ggrſap⸗
lgrog
Gcitan
lameto
ſuönan
gmetan

einevatn
gchntodr
ii P
Miineg
ns hait
umzwnm
zeinact
Alinitünen⸗
nnizzoeni
ödſſtalid
mur. Dict
Augnintinn
fn ſri⸗
oncs
ihaitno
ſolickage
fucd d⸗

.
.
AréS ſ
Mal .
.

=

ineligitick
õ
rniiriluci⸗
lenutdeca⸗
vlitacöner⸗
oanerpar⸗
imnsid
chgwnno.
zalin. Zli
hfupacenen⸗
ſedictſhis
nfuſarmno.n
Zdiſighifitn

„ 4* 3
ngeele⸗

6.
Ne
We⸗

⁊= mediãtẽ ope gñatiue.nã nutritiua in
hãc hũiditatẽ nõ põt. ſi.n.poſſet tũc ho
mo iuueneſceret:⁊ vitã eti ſuã imꝑpe
tuũ cõtinuaret ſi illud hũidũ renouari
poſſet.qð cuʒ cõſtet falſuʒ eſſe dicũtq;
alimentũ mediãte nutritiua nõ trãſit
in illud hũidũ.et hinc eſt ꝙ illi q labo⸗
rant tertia ſpecie ethice in q̃ eſt ũliꝰhu
midi cõſumptio liberari nõ poſſunt:vt
dicũt. In hůiditatẽ aũt nutrimẽtaleʒ
qui caloꝛi pabulũ pbet poſſibile eſt ali⸗
mentũ cõuerti mediate ope nutritiue.
Et eſt exemplũ in lãpade ardẽte in q̃ ẽ
hũiditas olei:⁊ hũiditas lichni:⁊ hũi⸗
ditas licinij aſſiłathũido radicali.quo
niã exquo cõſumit᷑ reſtaurari nõ põt.⁊
in illo lichno flãma ſuſtẽtificat᷑.hũidi
tas vero oleiaſſimilat hũiditati nutri

mẽtali que pabulũ pbetigni:⁊ impꝑedit

ne cito lichnũ cõſumat᷑.⁊ illa hũiditas
aliqñ auget᷑:aliqñ minuit᷑:aliqñ cõſu/
mit᷑:aliqñ reſtaurat᷑. Et iuxta hac du⸗
plicè hũiditatẽ diſtinguũt dupłrtheo⸗
logi huüane nãe veritatẽ: ſic pᷣus dictũ
eſt. Et ꝑ ̊ patet rnſio ad qõem ꝓpoſi⸗/

tam. patʒ etiã rñſio ad obiecta. Nam

rõnes q ad pᷣmã ptem inducunt᷑: vidr

ꝙ nihil trãſitin veritatẽ nature hůane
mediate opꝑe nutritiue ꝓceduthm ꝙ ö
veritate huane nae dr eſſe aliqd qð eſt

de nccitate oꝛdinatũ ad ĩcoꝛuptõeʒ.⁊
H modo bñ cõcedendũ eſtꝙ nihil tran
ſit in veritatẽ nutriti. Ratões vero
ad oxpoſitũ ꝓceduüt de veritate huane
nãe ſᷣm ꝙ illud dicit᷑ eſſe de veritate qð
eſt oꝛdinatũ ad reſurrectòeʒ de ↄgruo.
tale aũteſt nõ ſolũ ꝙ trahit᷑ a gñante:ſᷣ
etiã tota illa caro que repitur ĩ homĩe

in eius moꝛte:maxie ſi nõ faciat ad coꝛ

poꝛis defoꝛmitatẽ.nec H̊ impꝑedit ꝙ do⸗
minꝰ puulos ſuſcitabit in pfecta q̃nti
tate. Dicit.n. Augꝰ. ꝙ ſuxꝑplebit virtꝰ
diuina vbi deficit nata:vbi vero natu
ra ſufficiẽteʒ pauit materiã deus non

agit ſupplẽdo ſ̊ refoꝛmado. nec valʒ il

la roõ ꝙ ſi deꝰ ſupplet ĩ reſurrecte ſine
additamẽto ꝙ nũc ſimłrxr fiat ſine addi

tamẽto. òa illa erit opatio mirabił et
ſupᷣ naturã.hoĩs vero generatio etau⸗

gmẽtatio q̃ nuc eſt naliter fit.⁊ ideo il⸗

la ratio quã magradducit in lr̃a nõco
git. ĩmo ſicut apparet aſpiciẽti arguit
a maioꝛi affirmado. Illa vero q vltio
querebãt᷑ iam plana ſunt ꝑ ea q dicta
ſunt.vt igit᷑ ſit ad vnũ cõcedendũ ẽ ſiẽ
ex pcedentib apparet: aliqͥd extnſe-
cũ trãſeat ĩ veritatẽ hũane nae:ſᷣ medi
ãte ope gñatiue tñſit ĩ veritatẽ ꝓut ve
ritas ꝓpꝛie dicit᷑ iᷣm ꝙ diẽ nccariã opꝑe
ratöem ad ĩconuptõem. mediate vero
ope nutritiue trãſit aliqͥd ĩ veritatẽ hu
mane nãe ꝓut veritas dicit᷑ large. viʒ
ꝙ diẽ oꝛdinatõem ad reſurrectõòem de
cõgruo.⁊ ſic qð eſt de veritate vniꝰpõt
reſurgẽ in alio: ſᷣm ꝙ manifeſtatur in
q̃rto. His viſis ſatis plana ſunt ea
que dicũtur in a.h̊ᷣ ſolu tñ qrit᷑ bꝛeuit
cũ magr in lra in illo.c.tũc ſupeſt vide
re:noĩat oꝛigiale pcẽ̃m.viij.nomibus:
quò diſtinguũtur illa nomĩa?? dicen⸗
dũ ad h̊ ꝙ oꝛiginale pcẽm hʒ ↄpariad

id a quo eſt:⁊ ſic dr̃ oꝛigiale pccẽm qa ẽ
ab oꝛigĩie. dr etia lex carnis qà ↄhitur
mediãte carne.hʒ etiaʒ ↄpari ad illud

ad qð ẽ ſiue ad qð inclinat.⁊ q̊ vel ĩ di

ſpõne remota:⁊ ſic d ↄcupiſcibiliits
vel in diſpoðe ꝓpinqoꝛi:⁊ ſic dr fomes.

vel etiã in diſpone ꝓxima:⁊ ſic dr ↄcu⸗

piſcẽtia.hʒ etiã ↄpariad illud ꝑ qð in/
clinat:⁊ ſic dr lex mẽbꝛoꝝ.hʒ et ↄpari
ad illdỹ qð.⁊ H̊ dupłr.vel inqntũ dif⸗
ficilẽ reddit ad bonũ:et ſic drf languoꝛ

nãe.pel inqntũ pdnat᷑ volũtati vt cur⸗/

uet eaʒ ĩ malũ:⁊ ſic dr̃᷑ tiränus. Et ſic
patʒ ꝙ m diuerſas ↄpatoes diuerſis

nomiĩatur nomibus.
Biſtinctio.xxxi.
Vlnc ſuper.
eſt ĩueſtigare c. Supꝛa

oñndit magr qͥd ſit pecca/
tũ oꝛigiale.in hac pꝑte in/
tendit manifeſtare qᷓlitera pẽète tradu
cit᷑ in ꝓplẽ. Biuidit᷑at ꝑs iſta in tres

ptes. In q̊ꝝ pᷣma magr falſitatẽ ĩipꝛo

bat. In ſcðᷣa veritateʒ explicat:ibi. eſt
enĩ pcẽm oꝛiginale vtſupᷣ diximꝰↄcu⸗/
piſcẽtia. In tercia no yitatẽ epilogat
5 4

„2

vt addat:ibi.lam oñſuʒ ẽ qͥd ſit oꝛigiĩa/
le pcẽm ⁊c. Mꝛima ꝑs hʒ duas.In
pma pit falſaʒ opĩoem circa oꝛigina
lis traductõöem. In ſubiũgit erꝰ im
ꝓbationẽ:ibi.̊ at fides catholica re⸗
ſpuit.ybi oñdit᷑ ꝙ oꝛigĩale nõ hʒ tradu
cip traductöem aie. Simirz pars
pncipał duas hʒ. In q̃ꝝ pꝛima detiat
veritatẽ:ondẽs ꝙ oꝛigiale traducit᷑ me
diate carne. In ⁊ vero remouet dubi
tatõem:ibi. hic qri ſolet vtꝝ cauſa oꝛi-
gia . Simtłr ʒ ps pncipatł duas
bʒ. In qn pma detiata epilogat ex-

planat. In vero duboeʒz mouet ⁊ de

termiat:ibi.᷑ᷣ adh opponit᷑ h mõ.Et ſic
huiꝰdiſtinctõis intẽtio verſat pncipa-
liter circa duo. Quoꝝ pmũ ẽ ꝙ oꝛigi/
nale ñ põt traduci mediãte aia. Scðʒ
ẽ q̃liter traducit mediãte carne.

.T. intelligẽtiäã

aüt eoꝝ q ĩ hac pte dicũtur ĩci

dit h qõ circa duo. Pꝛimũ è vtꝝ oꝛi⸗

ginale traduci poſſit mediãte ſenſibtili
poꝛtõe: = ẽ vtn traduci hat meciäs⸗

te carne: Lirca pᷣqrũt tria. Pꝛi⸗

moqrit᷑ vtꝝ ſenſibilis aia in homibus
ſita gñante? Scðo q̃ritur cui ptiaie
pmo inſit pcẽm oꝛigiale?: Tertio qri
vtꝝ poꝛigiale maioꝛ fiat in nobis coꝛ⸗

ruptio gnatiue q; alterius potẽtie:

.Irca primũ ſic
ꝓcedit᷑:⁊ qrit᷑ vtꝝ aĩa ſenſibik
in homĩbo ſita gnante! Et ꝙ ſit a gene
rate vidr̃ pᷣmo ꝑ verbũ phi in =de aia
vbi dic ꝙ ſenſitiui pᷣma mutatio è a ge
nerate. ſ̊ pᷣma mutatio ſenſitiui è illa
q eſtad eſſe.ꝗ viqr̃ ꝙ ps ſenſitiua ĩ no
bis educat᷑ in eẽa gůante. Itẽ. xpi.
aĩaliũ.S olus ĩtellectꝰ intrat abexin⸗

ſe eco. ſolus intellectꝰintrat ꝑ creatu/
.ꝗ vidqr̃ aĩa ſenſitiua in nobis edu-/

catur de pᷣncipijs mae per generatöeʒ.
Item ſiẽ opatio aie ſenſitiue ĩ bꝛu⸗/
tis pendeta coꝛpe ita eti ⁊ in homib.
Vn ſicut bꝛutü imxedit᷑ ab opatõe vi /

dendi leſo oꝛgano ſic etiaʒ homo.ſ̊ qd

ſimtr ſe habet ad opatõem ſimiliter ſe

babetad generatoem. ergo ſi in bꝛutis

eſt anima ſenſibilis nõ per ereatõem ſ
per generatõem:ſicut coiter tenet᷑:etõ
Ojñiſuʒ eſt diſ.xij.vidr ꝙ in homie ſimłr
ſit ꝑ generatöõem. Item ſiẽ in gene
ratòe bꝛutoꝝ pᷣus eſt aĩal q; equus: ſic

etiã in generatõne homĩs pᷣus eſt aĩal
q; homo.ꝗ pᷣus habʒ opatòͤnem ⁊ pfe⸗
ctõem intellectiue.⁊ hui ſignũ eſt:qͥa

eymbꝛyo pꝛius nutrit᷑ ⁊ ſentit q́; pficiat᷑
agia ronali. vidr̃ q ante ꝓductõem ra
tionat educat᷑ in nobᷣ ſenſibilis.łᷣ h̊ nõ

eſt ꝑ creatõnem:ergo per generatõem.
Iteʒ aĩa ſenſitiua eſt ĩ potẽtia ma/

terie.alioqn nunq; ab agente naturali
in his que p putrefactõnem generant
poſſet pduci in eſſe. ſi ergo eꝗ potẽs vł
magis potẽs eſt vis gñatiua in homie

q́; ſit in bꝛuto: ⁊ bꝛutuʒ põt ꝑ vim gene
ratiua aĩam ſenſitiu ad eſſe pducere.
multo foꝛtiꝰigiturhoc videt᷑ in homĩe.
Item ſi in nobis eſt ſenſitiua pꝑ cre
atõem in bꝛutis p generatõem.ꝗ nõ vi
det᷑ ꝙ ſit in nobis vel in ipis vniuoce.

⁊ ſih:aĩal dicet᷑ euoce de aſino et de
homãĩe.ꝙ ſi h eſt incõueniẽs:reſtat ꝙ ſi

T bꝛutis eſt px generatõeʒqꝙ ſimkr in ho⸗
mine. Sedõ Aug'.in liꝰ de ſpiritu

⁊ aĩa. Qũ recedit aĩa a coꝛpe ſecũ tra-/
hit ſenſuʒ ⁊ imaginatõem ⁊ rõem ⁊ in-/

tellectũ.ᷣ nihil qð ſepat᷑ a coꝛpe eſt ꝑ

generatõem. ſenſibilis at in homie ẽ

huiõi:ergo «ů. Itẽ li?de eccle. dog.
Anime aĩaliũ nõ ſunt ſubſtatie:5̊ᷣ cuʒ

carne ipſa carnis vinacitate naſcũtur
⁊cum carnis moꝛte finiũtur.aĩa vero
hũua na nõ cũ carne moꝛit᷑:qꝛ nec cũ car

ne ſeia?. Itẽ phᷣus in a de aĩa diẽ
ꝙ ſenſitiuũ ẽ in ĩtellectiuo ſiẽ tetrago
nus ĩ tetragono.ſiꝗ ab eodè pncipio
ẽ tetragonꝰa quo ẽ ⁊ pntagonꝰ:ab eo
dem eritaĩia ſenſitiua ⁊ intellectiua.&ᷣ
intellectiua nõ ẽ a gñante:vt mr̃atũ fu
it ſupᷣ.ꝗ nec ſenſitiuu. Itẽ quecũq;
ſunt idẽ in ſſa ab eodẽ pncipio educũ⸗

tur in eè.ſ̊ aĩa ſenſitiua 7 ĩtellectiua in
ecodẽ homie ſunt idẽ in ſba.qͥa vniꝰpfe

ctibił vna ẽ pfectio.& ſi rõlis nõ eſt per

natõem vidr̃ ꝙ nec ſenſibik. Ite q

„

imnl conupunt ſit etiã ꝓpducunt᷑.ergo

pari re qͥ ſi ſeꝑatur ſilł infundũtur.

aetlent

mennuſe
Grpptetu
nlkinac
crnoe.

ikuitopa

nemtäͤcn⸗
lepni ot⸗
ſeb odc
cllee cui

gelqvec

tu dicas
ginetyni
ſba gie
ſentirun
ſtcop'
felatypw⸗
Fitmdics
ſenſicina.
Auacree⸗

Paarän

Maacidr.
leſachcit
dius ilas
gliz pon⸗
ſitudicn
diſpone⸗
Hoͤnif
cqopleri
ſetopatie⸗
gur ttent
ſeniiffſte⸗
lluſtinoba
flüͤnſrrig
ddchtnh
eniſenſerüth
ſenſſſepbi
ltkvlic 6
eeinobgig
deobonet
Lerütynii
lio appetitu
herſus ſpin

naillaxai

cemalu⸗
no poͤtfaci
kerrie, ſep
giab ongee
duo ictort
Gntlviezt

IR neo⸗
. Ene.

iwtitum,
menannel
ngenemne
eitrsrt
mnbonie
pringene
ſepcocen.
a nwie.
irwadoe

* ſoge .
de Ummo de

. 7
eE ee!
AWſimkein ,
IEW.

1
3

ntwentin
itin vniet
ceclle og.
enaſcüe
. are
eccC
1r deain di
lelegin.
rmfawuful
cpioecni⸗
legin

7

ſfrit
„der ſoman

4

recedente aĩa rõli nullo mõ remanet
potentia ſentièdi in coꝛpe. ſiẽ amitti

tur potẽtia ſentièdi ĩ receſſu aĩe ita in-
fundit᷑ in aduẽtu.nõẽ igr a gñatõe ſᷣ̊ a
creatõe. Itẽ cũ intẽdit᷑ opatio ſenſꝰ
minuit᷑ opatio iĩtellectꝰ enꝰ ſiẽ pʒ p ex/
pientiã.̊ ncce ẽ ſenſuʒ ⁊ intellectũ vel
eẽ vnã potẽtiã:vel eẽ potẽtias eiuſdem

ſbe.ß qoᷣcũq; eoꝝ ſit eodẽ mõ hnt equ

ciĩ eẽ.cũ igr rõlis nõ ſit ex traduce: vi/
gqet᷑ ꝙ nec poꝛtio ſenſibilis ĩ hoĩe.Oꝛ ſi
tu dicas ꝙ vna retrahit altam ꝓpt᷑ oꝛ/

dinẽ ⁊ vnionẽ ĩ vno pfectibili:nõ ĩ vna

ſbᷣa aĩe. Obijcit ̊ H. qa aĩs rõtł aut põt
ſentire:aut nõ. Si ñ põt: viqr̃ ꝙ non
poſſit coꝛpꝰ viuificare.qꝙ ſi põt ſentire:
reſtat ꝙ potẽtie iſte füdant ĩ eadẽ ſba.
Situ dicas ad h̊ duplex eſt in nobᷣ
ſenſitiua. Qna a gnante:⁊ G conüpit᷑.

Alia a creãte:⁊ H cũaĩa ſepat. Obꝛiꝰ
B. qa nã nõ facitp plura qð põt facẽ p
paucioꝛa.ſiꝗ ſenſitiua illa q̃ ẽ a gnan-

te ſufficit ĩ bꝛut ad ſentiẽdũ:multo foꝛ

tius illa qẽ a create ſufficithoĩ.ꝗᷓ nõ eſt
aliã ponẽ ſenſitiu q; fita giante.
ſi tu dicas ꝙ è ibi nõ ad ſentiẽdũ: ſᷣ ad
diſponthu coꝛpa ad ſuſceptõem rõlis:
H nõ pidqr̃ ſufficẽ.qͥa ſi talis aĩa eſt ſõa
eq̃ ↄpleta ĩ ĩe ſiẽ ĩ bꝛus:⁊ ĩ bꝛuſ ñ ca
ret opatõe ſenſitiua. vr̃ꝗ ꝙ necĩ hoĩe.
aut igit᷑ eritĩ nobis ponẽ duplicẽ actũ

ſentiẽdi ſił ⁊ ſemel:aut ẽ ponẽ ꝙ ſenſi⸗

tiua ſit ĩ nobᷣ a creatõe.ſ p maĩfeſte ẽ
fa lſü: reſtat igt ꝙ vltiꝰ vm ſit. Ge
dð ꝙ circa ̊ triplex ẽ modꝰ dði. Alit᷑

enĩ ſenſerũt h qͥdã heretici:alit᷑ vident᷑

ſenſiſſe phᷣi: ałr et h ſenſerũt doctoꝛes
catholici. Quidã.n.heretici ſenſerunt

eẽ ĩ nob aĩas diuerſas:ita ꝙ ſit vna a

deo bono:⁊ alta a deo malo.⁊ ex H̊ di

xerũt ꝙ veĩt in nobᷣ ↄtrouerſia ⁊ rebel⸗
lio aꝑpetituũ:ita ꝙ caro cõcupiſcit ad
uerſus ſpm:⁊ ſpũs aduerſus carnẽ.qꝛ
vna illaꝝ aiaꝝ.ſ.q̃ẽ a bono deo nõ pot

facẽ malũ.alta po.ſ.illa q ẽ a deo malo

nõ põt facẽ bonũ. Huc modũ ddi taq;

hereticũ repꝛobat Aug.ĩ li.de duabꝰ

aĩabo oñgẽs ꝙ iſta poſitio ĩplicat in ſe

duoõndictoꝛia dũ poit ſił c Hoĩeʒ pec

eare ⁊ wieʒ peitere poſſe. Hacet poeʒ

cũ h̊ ſit vnũ qͥd p eẽntiaʒ ĩpoilſibile ẽ ab

Et ſitu dicaſꝙ negat duas eè aĩas: n
negat duas eẽ ſbas. p l̃aʒ ſeqntẽ ap/
paret ꝙ negat duas ſbas ec. ait.n.ſic.

facile eèt ĩpꝛobare ſm viaʒ phie. qm in
vno pfectibili ncce ẽ vna eẽ pfectõeʒ.⁊
oĩno diuerſis pᷣncipijs ĩ eẽ pduci.ſig
nr̃a rõlis a deo bono:ſenſibił nr̃a nõ

Põt eẽa deo malo. Quidã aũt dixerũt
ꝓrölis ⁊ ſenſibitł᷑ ſunt ĩ nob due ſbe:ñ

tñ ſunt due aĩe:ꝓ eo ꝙ- aĩa ẽ nom offi⸗
cij.⁊ ille due ſbe oꝛdiate ſũt ad vniꝰcoꝛ
poꝛis pfectõeʒ:ita ꝙ; vna diſpoit ad al
terã:vna tñ illoꝝ ẽ ꝑ gñatõeʒ.ſ.ſenſibi

lis:⁊ hꝰſignũ ẽ ꝙꝙ depẽdet a coꝛpe:⁊ ẽ

pfectio alicuiꝰpi coꝛpis.rõt noqͥ nlłiꝰ
p coꝛpis ẽ act ẽ p creatõem. Sʒ huc

modũ dði reſpuit Aug. ĩ li.de eccle.

dog. dicẽs. Nõ duas aĩas in vno hoĩe

eẽ dicimꝰ: ſic Jacobo ⁊ alij ſyroꝝ ſcri-
büt vnã aĩalem q̃̊ aĩet᷑ coꝛpꝰ ⁊ mixta ſit

ſanguĩ ⁊ alcaʒ ſpũalè q̃ rᷣeʒ ad miſtret

——

Si dñs vnã eãdẽq; aĩaʒ ĩ hoĩe qͥ coꝛpꝰ
ſua ſocietate viuificet ⁊ ſemetipaʒ ſua
rõe diſpoat.Et expſſiꝰ ĩ li.de ſpũ⁊ aĩa
diẽ ꝙ vna ⁊ eadè aia dr̃ ſenſꝰvũ ſentit
rõ dũ diſcernit.Et itm diẽ qaĩa cuʒ

recedit trahit ſecũ potẽtias ſenſitias.

Doctoꝛes aũt theologi dicũt ꝙ ſẽſibił

⁊ rõł ĩ hĩe eiuſqẽ ſũt ſpᷣe ⁊ ab eodẽ pᷣn/

cipio hñt equci in eẽ.viʒ a creatoꝛe:ꝓ
eo qꝙ ĩ noõ ñ noĩant diuerſaſ ſbas ſ̊ di
uerſas potẽtias eiuſdẽ ſbe.ſiẽ Augꝰ.
vbi ð hac mã loq iſinuat expſſe.⁊ hið
valde ẽ rõle ponẽ ĩ hoĩe vnã ſbaʒ pfici
entẽ q det ei vitã ⁊ ſenſũ ⁊ ĩtellẽm. Nec
repugt ilłd v phii ſi recte intelligant᷑.

Pꝛopt qð nondũ ꝙ ſenſi ualitas trib-
modis accipit᷑. Qnoꝰ ſenſualitas dic

diſpõeʒ ex pte carnis ad actũ vtus ſẽſi⸗/
tiue.⁊ H̊ͥ modo accipit᷑ in liꝰ de aĩa ⁊ ſpi
ritu.c.xiij.vbi dici.A nima q vere ſpi
rit eſt:⁊ caro q vere coꝛpus eſt in ſuis
extremitatibo facile iũgit᷑.i.ĩ fanaſti⸗/
co aĩe qͥ coꝛpꝰ nõ ẽ:ſ̊ coꝛpi ſile ⁊ ſenſua
litate carnis qͥ fere ſpus c. Alioꝰſenſu

alitas diẽ diſpõeʒ ex pte carnis ad ſen

ticdũ cũ vᷣtute ſpuali mouẽète nõduũ aia
carnẽ pficiète.et talis ſenſualitas ẽ in

embꝛyone ante ipius ↄpletẽ aĩatõem.

—

ibi. n. nõ poõt eſſe ſba aĩe pficiẽs: cuʒ ſit

pfectio coꝛꝑpis phici oꝛganici.nec poſ-⸗

ſitactualiter exiſtẽ niſi coꝛpe exiſtẽte ĩ

debita ↄplexiõe ⁊ oꝛganicatõe. põt ta⸗
men ibi eẽ virtus aĩe pr̃is:q quidẽ ẽ in
ſemie:ſiẽ ĩ ſbo deferẽte.ſiẽ virt moto/

ris de fert᷑ ſimul cũ lapide piecto.⁊ ideo

hec ceſſat qñ eiꝰ opatio còſumat᷑ ꝙ fit
qñ coꝛpe oꝛganicato inducit᷑ aia ſenſi
tiua pficiẽs:ſiue educat᷑ ð potẽtia mãe
ſubito:ſiue cũ rõli infundat᷑ ab extnſe/
co. Tertia vero ſenſualitas ẽ q̃ nõ tan
tũ diẽ diſpoem cũ virtute mouẽte: eti
am habilitatẽ que ĩeſt ex aĩa ꝑpficiẽte.

ꝛimo ⁊ ſcdᷣo mõaccipiẽdo ſenſuali
tatẽ ſic ẽ in nobᷣ a generõte. qͥa c ſemi

ne decidunt᷑ caloꝛes ⁊ ſpũs pꝑ quos ca
ro diſponit᷑ ad ſentiendũ.tñffundit᷑ eti
am ſimul cũ haliq̃ virtus aĩe q mouet
⁊ regit⁊ opat᷑ vſq; ad foꝛme ĩiductõem.
Tertio mõ ſenſualitas ẽ ĩ hoĩe ab aĩa
pficiẽte:q̃ quidẽ nõ hʒ eſſe ꝑ gñatõem:
ſßͤ p creatõem. HMis viſis pʒ rnſio ad

qõem.cõcedendũ c.n.ꝙ aĩa ſenſibił nõ

eſt ĩ nobᷣ ex traduce:ſiẽ ondũt rõnes ad

ad ſcdᷣam ptẽ obe.Ad rõnes vero que

adducuut᷑ in oppoſitü facile eſt rñdere
Ad illud.n.qð ob ꝙ ſenſitiui pᷣma
mutatio è a generãte.dicendũ ꝙ loqͥt᷑
de ſenſitiuo ſᷣm ꝙ noĩat ſbaʒ:nõ ſᷣm ꝙ
noĩat potentiã ſbe ĩcoꝛuptibit᷑. vł etia
E dicit᷑ rõe illiꝰſenſualitat ſcõo modo

dicte:q quidẽ hʒ eẽ a giante. Ad il⸗

lud qð obꝛ:ſolus ĩtellectꝰintrat ab ex/
trinſeco.dicẽdũ ꝙ ibi vocat᷑ intellectꝰ
ſba ĩtellectiua.⁊ qꝛ eadẽ ẽ ſba ĩtellecti/
ua ⁊ ſenſitiua hoĩs.ideo p h̊ nõ exclu⸗
dit ſenſitiua hoĩs:ſed ſenſitiua bꝛutat᷑.
Ad illud qð obꝛ ꝙ opatio ſenſitiue
pendet ex coꝛpe.dicendũ ꝙ ex hoc non
ſequit᷑ ꝙ ſubſtatia dependeat: quoniã
in eadẽ ſubſtãtia repituropatio que ei

põt ↄpetere pter coꝛpa.hoc autẽ nõ cõo⸗

uenit ipi aĩe:niſi ſᷣm ꝙ aĩat:⁊ ita ſᷣm ꝙ

coꝛpi iſcta eſt.⁊ ꝓpterea pendet ex coꝛ

oꝛe:nec aia vtitur illa potẽtia poſtq; a
coꝛpoꝛe ſepatur.nec ſequitꝙ ſit otioſa
qa ſubſtatia illa aliã habʒ opatõem. H
autẽ planiꝰ iueniet᷑ detmĩatuʒ in iq̃rto
in qſtione de cognitõne anime ſeꝑate.

Ad illud qð obijeitꝙ pꝛius eſt aĩal
qᷓ; homo.dicendũ ꝙ hoc dicit᷑:qꝛ pꝛius
repit᷑ in embꝛrone opꝑatõ aĩalis q; opꝑe

ratio homĩs.pus enĩ mouet᷑ ⁊ ſentitqᷓ

ratõcinet᷑:ſed Heſt a ſenſualitate ſcðo
mõ dicta: ꝓut eſt a virtute mouẽte:nõ
ꝓutẽ a virtute ꝑficiẽte. Ad ilid qð
obijcit ꝙ aĩa ſenſibilis ẽ in potẽtia ma
terie.dicendũ ꝙ veꝝ eſt hm ꝙ aĩia ſenſi
bilis nomĩat ſubſtantia gñalem ⁊ coꝛ/

ruptibilẽ:ſ̊ put nomĩat potẽtiã ſubſtã⸗

tie ĩcoꝛuptibilis.Et qͥa aĩa ſenſitia in
bꝛutis h“ ſbᷣſtantiã nomĩat.hinc eſt ꝙ
bꝛuta ſuam animoꝗ ſenſitiuã educũt de
materia:ſicut ⁊ ĩ his q̃ potiſſime gene⸗
rant᷑ p putrefactõeʒ. ſenſibilis vero in
homie dicit potentiã rõnalis ſubſtãtie
⁊ ideo ab eo ſolo pducit᷑ a quo ſubſtã-
tia rõnalis.⁊ ideo ꝙ ſenſibilis nõ poſ⸗
ſit ppagari in homie ſiẽ in bꝛutis B̊ nõ
eſt impfectõis ex pte virtutis genera/
tis:ſed ratõe pfectõis que ↄſiſtitĩ ſen⸗
ſitiua homĩs. Ad illud qð obijcit ꝙ
eſt vniuoce in homie ⁊ in aſino.dicen⸗

dũü aliqͥd ꝓduci p gnatõeʒ: ⁊ aliquid
pgqduci p creatõem nõ tollit vniuocatio

nem. ſicut ſi deus mõ crearet vnũ ho⸗
minẽ: eiuſdè ſpẽi eſſʒ cũ aljs homibo.
ſi igit᷑ maioꝛ requirit᷑ pniuocatio ĩ ſpe/
cie q; in gñe:planũ eſt ex hoc ꝙ diuer⸗/
ſus modus pducẽdianima ſenſibileʒ
in homĩe ⁊ aſino nõ facit homĩeʒ ⁊ aſi
nũu equoce dici.Et ſi tu obijcias ꝙ ſen

ſibilis in homĩe nomĩat potentia:et in

aſino nomĩat ſubſtatiaʒ: ergo equoce

dicit᷑. dicendũ ꝙꝙ in aſino etiam poteſt

nomiare ſubſtãtiaʒ: ⁊ põt nomĩare po
tentis. pncipaliꝰ tñ nomiat potentiaʒ:
qͥa nomẽ eius ſumptũ eſt ab actu ſen⸗

tiendi. in homĩe ſimir noĩare põt ⁊ ſb⸗

ſtantiã ⁊ potentiã.ſᷣ ꝓut nomiĩat ſbam

nõ vr̃ aliqͥq diuerſuʒ a rõli.eadẽ.n.eſt
ſba q facit homineʒ ⁊ ſentire ⁊ rõcinari

quis alia ⁊ alia ſit potẽtia. Et ſic pʒ ꝙ
ex H̊ nõ colligr̃ vniuocatio ĩ gñe aĩalis
reſpectu rõlis ⁊ irrõlis.

NIEcundo queri

iur ratone cuiꝰ ptis bᷣmo inſit
aĩe pcẽm oꝛigĩale: Etq omo inſit rõe

niteren
taieet,
nmnboier
fünegetaan
nifergo
teubiis
Ptitagnia
ſsbülaen
funcikn
ctüinticit
grönexree
inſitaiecn
pöneptssſ
ſcutdie
piſcimnonn
ſimicmt
tiboniyrni
tpnſenſien
Gtiönobas
Nen. Iir
ctipigen'
cüäteſenſan
inisinet⸗
Nead vond
ginaleinci
nis infects
inſtcapief
tteſenſinil
pas volioni
litrintcr?
noſiurin.

ilie

zwwtnepuf
mnanlapi
ſhiäer
Pnofttizii
ſal
gſeſpienp
eniniine
ſiriife
gne⸗ dus 1
Ntoigi
witiie
linggienii
laeſe

Lclunnn
onitſemtz
ſulltneſcd
niatbineeg
ſeinäccncitd⸗
wptiſinegene
nſbilsnein
mlis ſubſtie
aqnoſubſtä⸗
ſcblis nöwl⸗
mmns Genen⸗
nuwrnoiſ
n lye 6 lher⸗
niniſenſbe;
cuwnie;
1cbochsen
uWrntüttn
ſrwemope
voniatoeenm,

minmtß⸗

rronur an
iecnde n
nnrtſonn
in Liſey,
oigienn⸗

ſoam

t

potẽtie vegetatiue ridet.qͥa oꝛiginale

ineſt aĩe ex ↄiũctõe ſui ad carnẽ conup

tam.ſᷣ aĩa vnit᷑ maxime carni ſᷣm potẽ⸗

tiã vegetatiuã que ẽ potẽtia pᷣma ĩ ia
vidr̃ ergo ꝙ pᷣmo inſitei rõne potentie
vegetabilis. Iteʒ hoc vidr alia růe.
potẽtia gñatiua eſt ipius aĩe vegetabi
lis.ſᷣ illa ẽ mediãte qua oꝛiginale traſ/
fundit᷑:⁊ que maxime ꝑ oꝛiginale pc-
catũ inficit᷑:ſiẽ patebit inferiꝰ.ꝗ̊ vide
rõne vegetabił pꝛimo ⁊ pncipaliter

inſit aĩe culpa oꝛiginalis. Oꝛ autẽ

rõne ptis ſenſibilis videt᷑.oꝛigĩiale eni

ſicut diẽ Augꝰ.ẽ cõcupiſcẽetia.ſᷣ̊ cõcu/
piſcẽtia bmo ⁊ pᷣncipattr in pte ſenſibi
liradicat᷑: quoniã ↄcupĩa dicit aꝑpeti9/
tũ boni vt nũc pᷣma cognatõe:⁊ h̊ cõpe
tit pti ſenſitiue.ꝗ videt᷑ oꝛiginale pec
catũ pᷣmo habeat fieri in aĩa ſᷣm aliam

ptem. Itez in actuali pꝑetratõe pec

cati videmꝰ ꝙ pcẽm puenit ad rõeʒ me

diãte ſenſualitate: ꝓ eo ꝙ puerſio ho/

minis incipit ab inferioꝛi:⁊ a cõuer ſio
ne ad bonũ cõmutabile.q ſi pꝑccatũ oꝛi

ginale incipit ab inferioꝛi:videlʒ a car

nis infectõe:⁊ animã ab inferioꝛi habʒ

inficẽ:vidr ꝙ pmo hẽat aie ĩeſſe rõe po

tẽtie ſenſitiue. aüt pᷣmo inſit ratõe
ptis rõlis viꝗf.oꝛigĩale.n.carẽtia ẽ de
bite iuſticie.hᷣ iuſticia hʒ eẽ in ſola rõli

volũtate pmo ⁊ pᷣncipałr:ſicẽ dicit An

ſelꝰ.ĩ li.de ↄcep.nᷣgi. oꝛiginale pcẽ̃m

pmo ⁊ ppncipalr ròe ptis rõlis hʒ ani/

me ĩeſſe. Itẽ oꝛigiale pcẽm ẽ ꝑecca/
tũ moꝛtale.ꝗ p ipm aĩaẽ a deo auerſa
htz auertiẽ ipirõlis poꝛtõis pᷣmo ⁊ pᷣnci
palr. vidr ꝙ oꝛiginale pcẽm pmo ha

beat ĩeſſe aĩe re rolis potẽtie. Sed ꝙ
pmo inſit ipi aĩe rõe ſue ſbe vel eentie
videt᷑:qa eentiale öhit᷑ in aĩa ex vniõe

ipiꝰad carnẽè:łᷣ p pᷣus per nãm vnit᷑ ſba
gie ipi coꝛpi q; potẽtie oꝛiginiſ.pᷣus.n.

viuẽ q; moꝛi.q pᷣus p nam inficit᷑ aĩe

ſba q; viuificant᷑ potẽtie.⁊ ſi Hven ẽ:oꝛi

ginale öbus ineſt aĩe ex pte ſue potetie.

Iſtẽ oꝛigiale ci ſit vnũ inficit omes
potẽtias ale.ł̊ nihil vnũ cõe ẽ oĩboa po/

tẽtijs gaĩe niſi eiꝰ ſba.ͥ oꝛigiale pᷣmoẽ
ĩ ala re ſue ſbe. Eſt igr qõ ſᷣm qᷣd oꝛi
gĩale pᷣmo inſit ale:vtꝝ.iſ.nõne ſbe:aut

potẽtie!⁊ ſi potẽtie: vtruʒ vegetatiue:
aut ſenſitiue:aut itellectiue? Meead
pdictoꝝ intelligenti ẽ notanduũ ꝙ ali
qui dicere voluerũt oꝛiginale pcẽm ſit
traduci ⁊ Zhiab aĩa rt pꝛimo inſitani⸗
me rone ſue ſbe qͥ pᷣmo carni cõiungit᷑
⁊ ↄñter mediãte ſbᷣa ab ipo potẽtie infi
ciunt᷑: ꝓ eo ꝙ nõ vniũtur potẽtie carni
infecte niſi p vnioneʒ ſbe. ⁊ ſiẽ vna eſt
gr̃a q refoꝛmataĩam ⁊ eius potẽtias q

inq; dicit᷑ vna. qͥa pᷣmo reſpicit anime

ſbaʒ: vt dicũt.ſic eſt r nü oꝛiginale qʒ
omes potentias aĩe inficit ⁊ deoꝛdinat
Seld ſi iſtud quis ita ĩtelligeret ꝙ per
oꝛiginale peccatů pꝛimo haberet infici
ſubſtãtia q; potentie:ita ꝙ oꝛiginale in
ſitaĩe non ratõe potẽtie ipius ſubſtan
