deus facit eſt bonũ:omne qð eſt bonũ

eſt diligẽdũ: ⁊ nihil oĩno quod fecerit
eſt odiẽdũ.ſed iſte mũdꝰeſt odiẽdus et
ſpnẽdus. ſimiliter ⁊ vita carnalis po/
tẽtie. Jo.ij.nolite diligere mũdum. et
iterũ YJo.xij.qui amat anima ſua ꝑdet
eam.ergo c. In cötrariü autẽ rõ⸗
nes ⁊ auctoꝛitates. Jo.i.dicit᷑ de vbo.

ODmnia p ipm facta ſunt. ſed verbũ ẽ
bonus deus ergo X. Si dicas ꝙ oĩa
nõ diſtribuit ꝓ viſibilibꝰ. cõtra ſtatim

ſequit᷑.⁊ mundꝰfactus eſt per eum c.
cõſtatꝙ de hoc modo loquit᷑ c. Itẽ
Math.vltimo.data eſt mihi oĩs ptůs
in celo ⁊ in terra dicit deuſ bonꝰ.ergo
aut iuſte data eſt aut iniuſte.ſi iuſte. S
celũ ⁊ terra ſua ſunt ⁊ ipe fecit.ſi iiuſte
ergo ridet᷑ꝙ ipe deꝰ bonꝰiniuſte vſur
pauit alienũ.⁊ ita ꝙ fuerit iniuſtus.
AItẽ ille fuit cõditoꝛ rerũ viſibilium
qui dedit vetꝰteſtamẽtuʒ. ꝓbatio.acũ.

xiij.dicit paulꝰ.viri fratres deꝰplebis

noſtre elegit pꝛẽs noſtros.et poſt.qui
habitat hierkm pncipes hüc ignoꝛateſ
⁊ iudicãtes impleuerũt. ſᷣ iſte fuit deꝰ
lucis ergo cτ. Itẽ rõibus oſtendit᷑
Omne bonũ ⁊ pulchꝛũ eſt a deo bono
ſed omĩa viſibilia ſunt bona ⁊ pulchꝛa
ergo ⁊t. ꝓbatio.aut ſunt bona aut ſũt
mala.ſi bona hẽo ꝓpoſitũ.ſi mala ꝗ̊ eo
rũ conuptio eſt bona.ergo coꝛuptio ẽ
a deo bono:qm oẽ bonũ ab ipo g̊ ẽc
Itẽ quecuq; ad inuicẽ cõiungũtur
neceſſe eſt cõiungi per aliquid in quo
cõmunicãt ſed in nullo cõmunicãt que
dꝛñt in pncipijs pᷣmis. ſi g aĩa ⁊ coꝛpꝰ
ↄiũgũt᷑ ncce eſt ꝙ ab eodẽ deo ꝓducãt

ſ aia eſt a deo lucis.g &τα Itẽ qri⸗
tur de iſtis duobus pncipijs qualiter

ſe habeqtad ĩuicè: aut ei hñt pacẽ: aut
bellü. alf eĩ nõ video quõ poſſit eẽ: ſed

delucis nõ põt bellare cũ ĩ eo ſit ſůma
pax ⁊ qͥ es.deꝰ tẽbꝛaꝝ cũ in eo ſit oĩmo

gqa malitia nõ põt qͥeſcẽ.g vr ꝙ nec bel⸗

lat nec qeſcüt edð qꝙ qõ de plitate
pncipioꝝ tpłr pot itlłi.⁊ ſᷣm h̊ ĩ diſis
locis Mractada ẽ. põt enĩ qri vtꝝ plura
fint pᷣnꝰqꝝ vtrũq; bonũ.⁊ illud hʒ de⸗
termĩiari in pᷣmo liꝰ vbi dr̃ de veritate
dine eentie. Poõt nihilomi? qͥri vtrũ

plura ſint pᷣnoita ꝙ vnũ ſit ſimũ bonũ

alten vero ſũmũ malũ:ita ꝙ ab vno ſit
oẽ bonũ:ab alio oẽ malũ.⁊ illud habet
detiari ĩ tractatu de malo.nõ cĩ põt h̊
qõ ſciri niſi ſciat qͥd ſit malũ p Pot
etiã qri vtrũ plura ſint pᷣnaqrũ vnũ ſit
pnꝰicoꝛuptibiliuʒ ⁊ ſpualiũ.aliud ſit
pnꝰconuptibiliũ ⁊ viſibiliu.⁊ H̊ hʒ de
termĩiari nẽ vbi qrit᷑ de exitu reꝝ in eẽ.
Ald hãc qdõeʒ dð ꝙ erroꝛ ille de põne
duoꝝ pnꝰenõ ſolũ ẽ õ̊ fidẽ ĩmo adeoõ
rõem vt vix credã heʒ qͥ aliqͥd de phᷣia

ſciuit hũc erroꝛẽ poſuiſſe aut defẽdiſſe

iſte erroꝛ tñ ꝑeſſiꝰ qꝛ ptẽdit aliquà ſꝑem
pietat.vr ei deo bono attribuẽ bona ⁊
pulchꝛa ⁊ nobilia ⁊ alij pᷣ?alia.⁊ iõ ma⸗
gis ſbintrauit ⁊ eccłiaʒ dei mag feda
uit.⁊ qꝛ etiã a ſimplicibꝰ mag põt capi
⁊ falſa imaginatòe cogitari.⁊ ad iſtuʒ

erroꝛẽ peſſimũ de młtitudie pnꝰinnu

merabiles erroꝛes ↄſequũt᷑ vaniſſimi
ſiẽ ilł eſt notũ p ſectã manicheoꝝ nouẽ

ſiẽ de iuramẽto et mrionio hoicidio et

alijs pluribꝰ q oĩia ſuas hũt ĩpꝛobatio
nes p ſcripturas. CLapit aũt ⁊ pᷣnciꝰ
erroꝛis:oĩs dãnat phia ꝙ duo ſit reꝝ
pPnepa. tũ qͥa oꝛdo vniuerſi deſtruit᷑ H
poſito.tũqꝛ dĩna poꝰlimitat᷑ ex H̊ vt nõ
poſſit coꝛpalia ꝓducẽ.tũ etiã qꝛ ex ̊ di
uina eẽnꝰcircuſcriptibił põit᷑ vt tmn ſit
ĩ regidõe lucis.⁊ ſi ̊ pa ſunt de nec eſt

nec aliqd ẽ bõi. Eld auctoꝛitates qᷓs
addqucũt dð ꝙ munqꝰduptir accipit᷑ in

ſcriptura:vʒ ꝓ mũqana ↄuerſatõne q
vana ẽ ⁊ imũda:ꝓ mudana creatura.
pemõ danat᷑ĩ ſcriptun.eñ dr̃ eẽ a deo
ta nqua malũ.quia peccatũ nõ eſta deo

ſiẽ alibi patebit. ⁊ 2mdat᷑ taq́; bonũ
pulchyꝝ. ſiẽ diẽ gñ.i.vidit de oĩa que

feceratz erãt valde bona.⁊ G̊ mõeſta

deo. ſm hãc diſtictõeʒ ſoluũt obiecta.
Nã ꝙ dr regnũ xpi nõẽ de q̊ mũdo.in

telligit de müdana ↄuerſatõe:q; ipe ñ
regt i mat ſ̃ i bonis qͥ ꝝ ↄuerſatio ẽ in

cet. Silꝛ ꝙ dr̃ dyaeſt pnceps mũdi?

deꝰ.ĩtelligit᷑ de mũdane ⁊ ſcłarit ↄuer
ſantib.patʒ g̊ ꝙ deceptẽ ſtult et ĩpiꝰ
mãaicheꝰqꝛ neſciuit diſtiguẽ.Et iteruʒ
peccauit ĩ illatòe.nõ ſeqᷣt᷑ S pnceps mũᷣ

gi gↄditoꝛ.ſi eĩʒ ſeqret᷑ cũ rex fracie ſit

pnceps fracie ꝗ feẽ e.qͥ ſic argueret:
ſtult?iudicaret᷑.certe multo ſtultiꝰar-
guit maiche*. Rurſus nõ ſeòtẽ de?ꝰg

2ↄditoꝛ.nã ſi ſic cũ dicat᷑ phi.ʒ.qꝝ deus

vẽter ẽ g de vẽter creauit illos.ſtulta

E Brõ q̃re ⁊ maichei. Qe obꝛ ꝙ pꝛioꝛũ

ↄꝛie ſunt cẽ.illð itlłi de canſ ĩtriſecis
ꝓꝛĩs.nã de cà ex᷑ nõ hʒ vitatè.⁊ iõ quia
neſciuit diſtiguẽ deceptꝰẽ peſſimꝰmai
cheus.⁊ ꝙ ita ſit pʒ.ſi eĩ vꝛioꝝ ie ſunt
cẽ pᷣme ꝓducèeteſtot eſſent pᷣnaqᷣt ſunt
na gietatũ.̊ aliꝰdeꝰfec̃ calidu et aliꝰ
rigidũ.⁊ ſic de alijs gietatibo.ſi qſ ita
arguẽt ab oĩbꝰderidẽqꝰeẽt:qᷓ;to mag
ſtultiſſimꝰmaicheꝰ. Qð tñ dr ꝙ caro

ↄZꝛiat᷑ ſpũi.dð ꝙ nomẽ carnis aln acci⸗

pit᷑ ꝓ nã.ſicut eph.v.nemo carnè ſuã
vnq; odio habuit.⁊ nõ iantimo miro
amoꝛe vtũt᷑.Accipit᷑ etiò ꝓ vicio ⁊ coꝛ/
ruptòe q̃ẽ ĩ carne.⁊ rõe hꝰ iat:nec tñ
hnt cãm priq.qꝛ nõ hñt cãm efficiẽtẽ ſᷣ
deficiẽtẽ. Qe obꝛ ꝙ idẽ ſiłꝛ ſe hñs t
dð ꝙ aliqð ẽ agẽs qð agit ſeipſo ⁊ illð
ĩpoſſibile ẽ ꝙ ꝓducèdo diuerſa diuer⸗
ſificet᷑immo vno ⁊ eodẽ ꝓducit młta.
Aliud eſt agẽs qð agit ꝑ aliud a ſe.et

illud variat᷑i agẽdo diuerſa.deꝰ aütẽ

agẽs pᷣꝰꝰ⁊ nõ ⁊ ⁊ qꝛ ̊ nõ ĩtellexit mai/
cheus poſuit diuerſa pᷣnꝰæ diuerſoſe
giſlatoꝛes:cũ videat in legibo diuerſi⸗

tatẽ ⁊ ĩ reb.Et ꝙ ſtulte motꝰfuit ſenſi

bilit pʒ.videmꝰei ꝙ idẽ artifex ꝑ eadẽ
artẽ domificãdi fac aulã ⁊ coadar:nũ/
qͥd duos artifices opoꝛtuit ad h facie⸗
da ĩuẽire? Rurſus idẽ medicꝰſʒ edẽ
artẽ medicĩe dipᷣſa eidẽ egto ſʒ diſoſ
ſtatus aꝑponit medicamẽta ⁊ diuerſa
dat pcepta ⁊ cõtraria ſvdiuerſitates
infirmoꝛuʒ.ĩmo ſtultus eſſet medicus

— — —2.,. — — — —. — ———

1

En daret ſp medicamta ⁊ madata.
ig diuerſus fuit ſtatꝰhoĩʒ icipiẽtiũ
yt iudeoꝛũ ⁊ viroꝝ euãgꝰ quid phibet
vnũ ⁊ eũdẽ dinᷣſa etõria egiſenen

Zria nõ ſũt ſpuᷣalr itlłcta. vltimo

obꝛ ij ſolutũ ẽtq; viciòſitas müdanoꝝn
Eↄtẽnẽda:ſů creatura amada ⁊ deꝰĩ ea

laudãdꝰ*z omẽs creature laudãt deũ ⁊
bone ſunt.⁊ hec ſufficit.

Ecundo ſuppo

ſito ꝙ oĩa ſintab vno pᷣn? q̃rit᷑

vtꝝ illð ꝓduxerit oĩa ſeipo aut mediã
te alio.Et ꝙ mediate alio vr̃ ↄgruũ.de

liberalitate agẽt᷑ ẽ vt nõ tatũ coicet alij

actũ ſᷣ etiã potẽtiã młtiplicãdi ⁊ diffun

qẽdi ſe.ᷣ deꝰẽ agẽs liberaliſſimũ.̊ vF̃
ꝙ; pᷣ creature quã fecẽ dederit potẽtiaz

faciẽdi aliã ⁊ illa dat alij ⁊ ſic ꝓcedẽdo
vſq; ad vltimàa. Si dicas ꝙ creatura
nẽ capax tãte po. q maiꝰẽ facẽ aliq̃d
cũ ẽ reſiſtẽtia q; vbi nulla.ſ̊ creatura ĩ

faciẽdo aliqd ex õrio hʒ reſiſtẽtiã ⁊ fa/

ciẽdo ex nihilo nullã.g ſi capax ẽ pme

pox z. IYItẽ de nobilitate aget ẽ facẽ

nobiliſſima opa p ſeipʒ ⁊ minꝰnobilia
p miſtꝝ vt pʒ.decʒ eni regẽ iudicare i
nobiliſſiꝰ ꝓducit res ſᷣ decʒ eiꝰno
bilitatẽ vr ꝙ ipe debuit vnũ ꝓpducẽ ⁊ p
illð minꝰnobilia ⁊ ſic ꝓducẽdo vſq; ad
vltimü. Si tu dicas ꝙ nõ ſimile de

deo ⁊ aliqͥ agẽte creato.qꝛ deꝰnõ pfici
tur ab aliq ope.obᷣꝛ qꝛ opꝰ regis ꝓpa-

gatõis ⁊ gubnatõis dinũ ẽ.⁊ deꝰtamẽ

gubnat ⁊ regit vn creaturã ꝑ aliaʒ. ?

Hẽ ad oñſion᷑ ſue nobilitat q̃re ñ ſitr
creat. Itẽ ondit᷑ ꝙ ncciuʒ ſit ita eẽ ſic

omis effectꝰq exit ab aliq̃ c pti exitab

ea ?ł᷑ ꝑ aliã cꝗqʒ ꝓpꝛiã vł ꝑ ſeipam axpꝛo
pꝛiatã.ſ̊ deꝰẽ ca vłiſſima nõ valẽs ar/

tari nec appꝛopari:cum nulla poſſit ei

fieri additio.g cũ ꝓduẽ młta:ꝓducit ꝑ

aliã cãm ꝓpꝛia. Itẽ ego video ꝙ virtꝰ

vnitat᷑ ẽ ad nüeros infinitos:tñ vnitai
nullũ nuũeꝝ ꝓducit qn ꝓducat᷑ ꝑit᷑ a nu
mero qͥ imediate ipaʒ ſeqͥtᷣ.ſ.dualitate
vñ nullo mõ vnitas facẽt ᷑nariũ nouũ

ſ△

niſi ꝑ dualitatẽ.⁊ ſic ĩ alijs ꝓcedẽdo.g

vr̃ ſilꝛ ꝙ nõ ꝓcedit a deo młtitudo reꝝ

nõ decet eü coqna facẽ.g ſi ðᷣmꝰrex eſt

cũ ipe ſit ſumme vnniſi per ipas res.
S ed ↄtra ꝙ illud nõ ſit cõgruũ vr̃.
qᷓ;tũ ho recipit ab alio in tm ei tenet᷑.ſʒ
ad ſolũ deũ tẽt creatura ex toto.ſoluʒ
eni deũ dʒ diligẽ hõ ex toto coꝛde ⁊ ni-
hil aliud eq̃lr̃.g ſolꝰdeꝰ dat totũ.ſ̊ cre
atio ẽ actio ĩ q̃ totũ ꝓducit᷑g t. Iteʒ
maiꝰẽ rẽ de nõ eẽ ad eẽ ꝓpducẽ q́;ꝛõſer
uare ⁊ pficẽ.ꝗ ſi deꝰ mediate alio pdu-
ceret res vr̃ ꝙ mediãte alio ↄſua:ꝛet et
pficẽt.q̊ res nullo mõ deo indigerẽt.ꝗ
nec ad deũ tenderẽt.ſ̊ oia ſunt bona
tendũt ad ipm ⁊ oꝛdiĩata.g nihil eẽt bo
nũ nec oꝛdinatũ.i qͥ eni pncipalr ẽ rõ fi
nis in eodẽ ẽ rõ boni. Itẽ ꝓꝙ ſit ĩpoſſi
bile vr.ĩpoſſibile ẽ creaturã agẽ ſe tota
cũ nulla ſit oĩo ſimplex.& ĩpoſſibile eſt
ꝙ agattotũq ſolũ ptẽ. Itẽ ipoſſibile
E creaturã agẽ p potẽtiã infinitã. ſ̊ int
oĩo nihil ⁊ aſiqͥd ẽ diſtãtia infinita.qn
põt reduci niſi ab agente vᷣtut infinite
tale aũt ẽ ſolꝰdeꝰ . Edð ꝙ ponẽ
ꝙ deꝰ ꝓpquxerit res pꝑ aliud agẽs eſtꝰ
pitatẽ ⁊ ̊ fidẽ ſ̊ ſolũ pꝑ filiũ ſuũ.dixit ei
⁊ facta ſunt.nec ſoluũ fidẽ verũ etiã 5
rõem.⁊ ponẽti res oẽs ꝓductas ex ni-
hilo oĩo eſt ̊ rõem:ita vt nõ poſſitcapi
quõ agẽs potẽtie finite aliqͥd ex nihiio
ꝓducat.nec credo aliquẽ phoꝝ hoc pp
ſuiſſe.ſ̊ ſuppoſito põli ſiue mãli ptimo
plures fuerũt phi q poſuerũt oꝛdinẽ ĩ
ducẽdo gradati deſcẽdẽdo h̊ mõ.cũ
it deꝰoĩo ſimplex cuiꝰacteſt itelligẽ:
nõ /ꝓduxit niſi itelligẽtiã pᷣmã ⁊ vnicã.
illa vo ꝓpt diſtãtia a pᷣmo intellexit ſe
⁊ pꝰ.⁊ ita aliqͥ mõ fuitↄpoſita ⁊ ita p/
dquxit oꝛbẽ ſuũ⁊ itelligẽtis ſecũdi oꝛbis
⁊ ſic deĩceps vſq; ad oꝛbẽ lune ⁊ intel/
ligẽtiã decimã q irradiat ſup aias rõo⸗/
nales.⁊ ſicut oꝛdo ẽ ĩ ꝓducẽedo ita in ir
radiãdo.ſjᷣ iſte erroꝛ fim fundamẽtũ hʒ
ſcʒ ꝙ mãle pᷣmũ nõ ſit ꝓductũ ſic ſupꝛa
ꝓbatũ eſt. Iteʒ flãʒ hʒ rõem.dic eni
qꝙ quia ſimpliciſſimꝰeſt deus nõ ꝓdu/
cit niſi vnu.ſed hoc magis ad oꝑpoſi
tũ.quia quãto aliqnid ſimplicius tãto
potentius.et quãto potẽtius:tanto in
plura poteſt.ergo ſi deus ſimpliciſſi/
mus hocipſo poteſt in oĩa ſine medio.
Rurſus hec rõ repust eis.ſi eĩ ꝓpter

ſimplicitatè nõ ꝓpducit niſi vnũ cũ ĩtel-/
ligetia ſecũda ſit ſimplicioꝛ inter oẽs.
vn venitin oꝛbe eiꝰmaioꝛ varietas ſtel
larũ qᷓ; in aliqͥ oꝛbiũ inferioꝛũ.qꝛ vr̃ per
ròem ſuꝗ ꝙ vnifoꝛmes ſint.⁊ ita ratio
toſitõis odicit poſitõi. Pꝛopter hoc
dð ſicut dicit fides nr̃a.ꝙ oĩa in pma
ↄditõg ĩmediate a deo ſunt ꝓducta.qa
enĩ creatio ẽ totiꝰ ſbᷣe ſᷣm totũ iõ decuit
eẽ ſoliꝰ dei nec potuit eẽ alteriꝰ ſiue ꝑ
alteꝝ. vt ꝓbat roes ad hac ptẽ inducte
obꝛ de liberalitate ⁊ nobilitate.
dð ꝙ ta liberalitas qᷓ; nobilitas ſuppo⸗/
nit oꝛdinẽ ⁊ poſſibilitatẽ. In actu eniʒ
creatiõis nõ attẽdit᷑oꝛdo.eq̃lis eĩ pᷣtut
⁊ dignitatis ẽ pducẽ aſinũ ex nihilo et
gangelũu.qꝛ vtruũq; infinite.nõ ẽ eti in H
actu poſſibilitas creature vt viſum eſt
ꝓpt infinitatè. nõ ſic ẽ de actu regimi
nis ⁊ ꝓpagatiõis.iõ pʒ ꝙ nõ eſt ſimile.
obᷣꝛ ꝙ creatura ẽ capax qꝛ nõ hʒ
reſiſtẽs.dð ꝙ in orijs reſiſtẽtia cõfert
ad opatõem. pᷣeſto ꝙ ĩpediat nihilo
minꝰhʒ iuuss ſcʒ fͦdamẽtũ ⁊ axpetitũ
mẽ.ſᷣ in creatiõe nullũ hʒ iuuamẽtũ iõ
diff ciliꝰiõ nõ ẽ locꝰa minoꝛi vt patet.
ꝛ obᷣꝛ ꝙ cã vłis nõ põt in effectus
ꝓpos.dð ꝙ cã vłis que nõ ẽ actꝰ purꝰ
indiget actualitate cẽ pticularis ſᷣ illa
q oĩo eſt actꝰ ſił hʒ in ſe rõem vtis cẽ ⁊

pticularis.qꝛ ſił hʒ pmitatẽ ⁊ actuali-

tatẽ.iõ põt in illa ⁊ ſm totũ põt in illa.
QO vltio obꝛ ꝙ vnitas nõ põt ĩ nume
ros poſterioꝛes ſine pᷣoꝛibꝰ.dð ꝙ nec ĩ

pũcio ẽ oĩo potẽtia actiua ⁊ ſufficiens

ad lineò nec in vnitate ad numeꝝ.Hã
ipa vnitas ẽ potẽtia oĩs nüũerꝰ.nõ poꝰ
uff ciẽs p ſe ⁊ iõ nõ ſolũ actuał et oĩo
actiua:ven etiã aliq mõ paſſiua eſt poꝰ
nuᷣeri.deꝰ gũt ĩ oĩa pot poꝰoĩo actiua.
2 iõ ſine oĩ medio pot creare oĩa.

„AIſo de entitate

T quidditate pncipij ꝓducẽtis

querit᷑ hic ʒꝰ de ipa ꝓductioe q̃ creatio

appellat᷑.irca qua qrũt duo.pᷣmũ eſt

vtꝝ dicat mutatõem aliquã.= vẽ vtrũ
dicat aliquid mediuʒ inter creatoꝛẽ et
creaturò. QAꝛ aut dicat mutatiõeʒ vr
pmo ꝑ auctoꝛitatẽ Aug.xij.de ci. dei ·

Oia q̃ creata ſunt mutabilia ſunt: qͥa
de nihilo facta ſunt. ſig creabile ⁊ mu
tabile:g creatum ⁊ mutatũ:⁊ creatio ⁊
mutatio. Si tu dicas q; ẽ mutabile:
q; põt in nich cedere ⁊ nõ q; ꝓpductũ eſt
õtra: ſicut deſtrui diẽ via veniẽdi in
nõ eẽ.ita creari ĩ eẽ.ſig deſtructõ põit
mutatõem ergo pari ratòe ⁊ ꝓductio.
AItẽ creatio ẽ actio:ſ̊ oĩs actio eſt in

₰—

motu ⁊ oĩs motin actiõe.&̊ qͥ creat vẽ

agit. g vẽ mouet. Si tu dicas ꝙ actio

dei magis ſba q; actio:⁊ tałẽ ereatio
obꝛ de paſſiõe q; creariẽ ipiꝰcreature
ſig creatura ſuſceptibił ẽ pẽ paſſiõis ⁊

mutatõis gO creatio paſſio eſt mutatio.

Itẽ p dam.qͥ phs ⁊ theologꝰẽ.oẽ qð

a pvᷣſiõe incipit i verſionẽ tẽdit.loq᷑ de

creatiõe.g ſm ipm creatio ẽ vᷣſio.ſᷣ oĩs
vſio ẽ mutatio. ſicut ipe idẽ dicit ꝙ ce/
tera ſunt mutabilia qꝛ vertibilia.ergo
creatio eſt mutatio. Itẽ q;to aliqua
ſunt magis diſtãtia: tãto in pueniẽdo

Ab vno in alten maioꝛ eſt mutatio ⁊ va

riatio:ſ̊ ens ⁊ nõ ens ſumme diſtant g̊

cũ creatiõe de nõ ente fiatens creatio
veriſſime ẽ mutatio. Item mag mu

tatur res qñ ſuſcipit foꝛmã nouã q; qñ

Aacqrit nouũ ſitũ.⁊ rurſus adh; magis

qñ acqrit foꝛmꝗ ſbſtatialẽ qᷓ; q acqrit

diſpõnem accntalẽ g qñ totũ de nouo
recipit ⁊ accipit tüc mutat᷑ maxiĩe ſ̊ H ẽ
in creatone ergo ibi eſt vere mutatio.

Itẽ ſi creatio dicit actõnem abſq; oĩ

mutatõe & abſq; oĩ tpe.⁊ talia pñt ĩeſſe
⁊ inſunt in deo ab et᷑no.g vr̃ ꝙ de ꝰres

ꝓduxit ab eterno. Ad oꝑpoitũ męr
dicit ⁊ hr i lr̃a cũ dicim deũ facẽ aliqᷣd

nõ aliquẽ ĩ opado motũ ĩtelligimꝰ ieẽ
Si dicas ꝙ creaꝰ actio nõ dit᷑ motũ ſᷣ

crea? paſſio tm. . Idẽ manet ſigtũ in
actĩo ⁊ paſſiuo.ſic dic grãmaticꝰ ſicut

rc̃i ⁊ obliq.ſi i actõe n dic motũgꝗᷓ nec

in paſſiõe Itẽ mutãi ẽ ſe alr̃ hr̃e nẽ qᷓ
Pꝰſ qð creat᷑n ſe hʒ ałꝛ nẽ ⁊ pꝰ.qꝛ nũqᷓ;
alꝛ ſe hũit q; ſiẽ nẽ ſe hʒ ĩ creatõe.nũqᷓ;
eĩ fuit aliq mõ nec ſe hũit aliq̃lr: nec gꝗ
alꝛ q́; nẽ. g ñ mutat᷑ dũ creat᷑.ꝗ̊ creaꝰnõ
mutatio. Itẽ oĩs mot ⁊ mutatio ẽ
pfectio ent in pocreaꝰaũt ẽ nullo mõ
entis.g creatio nõ ẽ motꝰnec mutatio.

— — — — — — — — ——

—8 —

2ð

pma pʒ p phᷣm.po p mgrm. IAte

oĩs mutatio fudat᷑ ſuꝑ aliqð mobile.
creatiio nõ pexigit aliud mobile. da
oẽ mobile ꝑ creatòeʒ inducit᷑ in eſſe.ꝗ
creatio nõ ẽ mutatio. Iteʒ ſi creatio
ẽ mutatio:autqͥ ſm accñs:aut ſʒ ſbaʒ.
nõ pſᷣm accñs.qꝛ tunc ſola accñtia crea
rẽt᷑.ſ nec ſᷣm ſbaʒ.qͥa tũc eẽt gñatio vł
coꝛuptio. Si dicas ꝙ ſb nulla haruʒ
ſpenꝝ ↄtinet᷑.obꝛ.q; nõ ſoluʒ ſᷣm phᷣm K̊ᷣ
ᷣm aug.oĩs mot:autẽ ad ſitũ:autad
foꝛmã.ſᷣ creatio ẽ ad mãʒ recte ac ꝓpe

vf ꝙ nõ mutatio. Item ex tata po*

creat de ex qta gñat qꝛ vtrüq; facit p
potẽtia infinitã. E de põt gnare ſñn mu
tatõe ſui:⁊ etiã pſone gẽite. pariroe

põt creare ſñ mutatiõe ſui ⁊ cceature.

aut ſi nõ:qro q̃re nõ: dð qꝙ qdã ẽ
ꝓductio in q̃ pductũ ſe bʒ alit᷑ nẽ ⁊ puſ
qꝛ ᷣm aliqͥq ſui fuit pᷣus ib vna diſpoe
⁊ nũc ẽ ſpᷣ alia.et talis ẽ ꝓductio q ẽ ex
mãli pnꝰvt nalis gñatio. Quedã vo ẽ
ꝓductio in q̃ pductũ aliqͥ mõ ſe hʒ nuc
⁊ nullo mõ pus.ettalis ẽ ꝓductio q eſt

ex nihilo. Tertia ẽ ꝓductio ĩ qͥ pductũ

oĩo ſe hʒ nũc ⁊ pᷣns. ſi tñ ẽ ibi dicẽ pᷣus
2 talis ẽ filij gñatio ab etno.ab etno.n.
ſic pceſſit vt nũc ẽ. pᷣma hbʒ rõeʒ motꝰ
ꝓductõis ⁊ mutatõis.mot rõe ppꝑatio
nis mẽ q fit ꝑ diſpoes accñtales.⁊ hoc
indiget ſucceſſiõe ⁊ tꝑe.mutatiõis rõe

exit in eẽ ſiue receptõis ſbalis foꝛme.

q fit in inſtãti.pductois vᷣo rõne eiꝰqð
illã foꝛmã nõa ſe hʒ ů̊D ab alio effectiuo

pnꝰ Secũda caret rõne motꝰ bʒ tñ

ꝓductõis rõem ⁊ mutatõis.rõe motꝰ
caret.qꝛ cũ nõ hẽat mãʒ nulla pot pire

diſpõ:tñ hʒ rõem mutatõis.quia ibi

ſbita ⁊ noua foꝛme inductio.pʒ ratõeʒ
ꝓductõiſ.qm h̊ͥ hʒ ab alio effectio pnꝰ

ʒacaret ratiõe mot⁊ mutatõis:hʒ tñ
ròem ꝓductõis.rõne mot mutatõis
caret. q; nec ẽ ex mali pnꝰnecẽ ex nibi
lo:ß tin ẽ ab aliqͥ:⁊ ſempitnalt᷑ ẽ ab ipo
Nõcedẽdũ ẽ igit᷑ ꝓductio creature
eſt mut tio:⁊ ↄcedede ſunt rões ad q̊.

licet alique videatur ſophiſtice.

̊ obꝛ ꝙ eſt ſine motu dð ꝙ illd intelli⸗
git ſine motu agẽtis:nõ tñ ſũ mutatõe
ꝓducti.ſi enĩ vt diẽ phs.aĩa di mouet

coꝛpꝰ: ĩmobilis pſeuerat: q́to magis
deus dü creat ⁊ mutat oĩa ipe ſtabilis

manes dat cucta mutari. Si vo obi⸗

ciat᷑ ꝙ vᷣbũ actiuũ ⁊ paſſiuuʒ ſignificat
idem.dð ꝙ falſum eſt.q; actio ⁊ paſſio
dicũt diuerſa gña tñ in ↄiugatoe vnũ
põit᷑ iuxta alteꝝ.q; ſᷣm vocis for̃atõem
vnũ venit ab alio. ꝛ obꝛ ꝙ mutariẽ
alit ſe habẽ nũc ⁊ pus.dð ꝙ iſta nõ eſt
gnalis rõ ei qð eſt mutari ſiue muta/
tiõis ſed ſolius mutatõnis naturalis.
M ̊ obꝛ ĩmutabile eſt quod ſe habʒ
eodẽ modo.⁊ mutabile qð ſe hʒ aliter
dicẽdũ ꝙ h eſt ↄns.qꝛ ſi mutabile ⁊ im
mutabile opponũt᷑ vt pᷣuatio ⁊ habit.
et imutabile eſt qð ſe bʒ eodẽ mõ tunc
mutabile eſt ſiue mutatũ qð non ſe hbʒ
eodẽ mõ.łᷣ G̊ hʒ tres cãs veritatis.aut
qꝛ nullo mõ hʒ pus ⁊ poſteriꝰ.aut nul
lo modo pus ⁊ aliquo modo poſterꝰ
ita nõ eodẽ modo.aut qꝛ ſimplr aliter
ſe hʒ pus ⁊ aliter poſterius.⁊ iõ cũ ꝓce
dit᷑a pluribꝰcauſis vitatis ad v na:pec
cat ſ̃ᷣm ↄns. Ad tres rões ſequẽtes
pʒ iq oẽs ꝓcedũt de mutatõe nõli
q pexigit mam ⁊ ens in potentia.⁊ que
eſt generatio.tali auteʒ modo creatio
nõẽ mutatio ſed ſupꝛa hac mutatõem
vnde põt dici ſupnaturalis mutatio.
Et ſi queras vtrũ ſit mutatio ad foꝛ
mã aut ſitũ.dico ꝙ eſt ad tota rei ſbaʒ
⁊ ita ad foꝛmò.ac p hoc ſub mutatione
ad foꝛmã poteſt còpꝛehedi. &Qe obici
tur de gñatõe filij.dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile
q;uis ei vtraq; ſit ab equali potẽtia tñ
creatio eſt ex nihilo:ſ̊ ex nõ põt dicere

idẽptitatẽ nec cauſalitatẽ ergo oꝛdinẽ

ergo fieri ex nihilo hʒ eſſe poſt nihil.X
ita põt nõ eſſe.ergo aliquo modo ſe hʒ
nũc quo modo nõ ſe hẽbat pᷣus.⁊ ideo
neceſſario mutatio ponit᷑ ꝑ ꝓductõen
de nihilo ⁊ iceptio. Filiꝰ at ẽ de pꝛis
ſubſtãtia per idẽptitatẽ.nec opoꝛtet ꝙ;
habeat oꝛdinẽ ad nihil ſine ad nõ eſſe.
ergo poteſt ſemp eſle.et ita ꝓduci ſine
initio et mutatõne.vnde pꝛoductio rei
non ponit inchoatoem rei neceſiario.
ſed ꝓductio ex nihilo neceſſlario ponit
⁊ ideo nccio includit mutatõeʒ.gnatio

8 Ecundo queri

tur.vtrũ creatio dicat mediuʒ

inter creatoꝛẽ ⁊ creaturã.⁊ ꝙ ſic videt

ſicut ſe hʒ gñari ad gnatũ ec:⁊ fieri ad
factũ eẽ: ita creari ad creatũ eẽ. ſ fieri
eſt mediũ inter facietẽ ⁊ factũ.⁊ gñari

inter gñantẽ ⁊ giatũg .. Itẽ ĩ oib⸗

creatls entib differt qð ẽ ⁊ qẽ etiã foꝛ
malit g differt ſiłit᷑ qͥ creat᷑ qð creat᷑.
Hßᷣ qð creat᷑ẽ creatura qͥ creat᷑ foꝛmalit᷑
ẽ creatio qͥ differt creatio a creatura.
7 ſitit᷑ a creatoꝛe creatio paſſio & ẽ iter
ytrüq;. Itẽ qð tròſit nõ eſt idẽ cũ eo
qð pmanet:pᷣ creare reiè i inſtati⁊ nõ
ampliꝰ. cũ eſſe creature duret⁊ ma/

△

neat poſt creatõeʒ g̊ dr̃t creari⁊ eſſe.g

creatio ⁊ creatura. Itẽ ois mutatio

ẽ via:⁊ ois via dĩta tmino qꝛ nihil ter
minat᷑ ad ſeipm. ſi g creatio ẽ mutatio
hʒ creatur ꝓ tmino:g dr̃t creatura
vt via a tmino:ſ̊ via cadit media inter
extrema ; τα. Itẽ p ipoſſibile.ſi crea
tio ẽ creatura ⁊ oĩs creatura creatur.
S creatio creat᷑.ſ̊ oẽ qð creat᷑:creat p
creatõem mediã. creatio pꝑ aliq crea/

tionẽ.⁊ ſic deiceps ad ifinit ũ.ſig nõ qʒ

abir e in infinituʒ pʒ c. Cõtra phᷣs
de cais. pareꝝ creataꝝ eſt eſſe: ſ nihil
ex pte creature ẽ añ creariꝗ creari nõ
aliud q; eẽ. g nec creatio aliud qᷓ; eẽn
tia.ꝙ nulla ẽ dꝛia creatõiſad creaturã
AIſtẽ int ens ab alio ⁊ nõ ab alio nõẽ
mediũ:ſ̊ oẽ qð nõ eſt ab alio ẽ creatoꝛ
oc aũt qð ẽ ab alio eẽntialr̃ ẽ creatura
8 int ea nihil ẽ mediu. Itẽ p ĩpoſſibi⸗
e oſtẽdit᷑: creatura refert᷑ ad creatoꝛẽ
aut p ſe:aut p aliud.ſi p aliud ẽᷓ qrit᷑
de illoꝛvtuꝝ referat᷑ ſeipo aut alio.⁊ ſic
pcedẽdo in infinitũ. ſi po refert᷑ ſeipa
ſed refert᷑ p creatõem. & cre atio nõ eſt

aliudg q; creatura. Item ſi creatio eſt

mediũ inter creatoꝛẽ ⁊ creatura:aut
eternũ aut tẽpale. ꝙ ſi eternũg aliqᷣq
eternũ ẽ aliud a deo.ſi tpale:g añn oim
creatoem ẽ aliqͥd tpale.hoꝝ aut vtuq;
eſt hereticũ dict᷑:⁊ repꝛobatũ in cõcilio
ſenoñ.de ydeis:qͥ ponebãta quibuſdã

medie inter deũ ⁊ res. Itẽ a ꝓpoꝛtöe

videt᷑ hoc poſſe oñdi.ſicut eni ſe babet

creatoꝛ ad creaturaʒ:ita creatio actio
ad creatiõeʒ paſſiõem.qͥa pmutata ꝓ/
poꝛtõe:ſic ſe habʒ creatoꝛ ad creatõem
actiuã:ita creatura ad creatõʒ paſſiuã
ſ creatoꝛ nõ dr̃t ſm rè a creatõe actiõe
g c. Mevvicédqũu ꝙ loqͥ; de creatõe
actõe ⁊ de creatõe paſſiõe.ſi de actõne
loq̃mur ſic dico ꝙ nõ ẽ mediũ ſᷣm rẽ ſᷣ

ſolũ ſroeʒ itelligẽdi: ꝓ eo ꝙ deꝰcuʒ

ſit ſũme ſimplex è ſua actio.ſiaũt loq̃/
mur de creatõne paſſiõe:tũc diſtiĩguit
qꝛ p creature nomẽ põt ſigri et ĩpoꝛtãi
oẽ qð è ab alio:ita ꝙ hʒ eẽ pꝰoĩo nõ eẽ
⁊ H mõ ĩ noie creature claudit᷑ ipa cre/
atio qm creatura nõ tm noĩat ipa crea
ta ſ̊ ↄcreata.⁊ ſic non eſt mediũ nec re
nec rõe. ANꝰocreatura noĩat ipaʒ ſbaʒ
rei ab aliq ꝓducte de nihilo.⁊ ſic crea
tio tʒ mediũ nõ ſᷣm rẽ ⁊ nãʒ ſ̊ ſᷣm rõem
⁊ hĩtudinẽ.illa tñ rõ nõ nihil dicit ſ̊ nõ
diẽ aliqͥd p eẽntiã diuerſũ a creatura.
⁊ H pʒ ſic.creatio eĩm dr eẽ de nihilo.
creatio nihilominꝰdfr eẽ a deo.vñ ha⸗/

bitudinẽ diẽ ipiꝰad nõ eẽ pcedẽs:⁊ ad

ſuũ eẽ pducẽs de rõne ſui noĩs.creari

cei nõ ſigt eẽ pᷣncipalr̃ ſ exire de nõ eſſe

ĩ eẽ:⁊ Hͥ ab aliq. Sig qᷣrat᷑ q ſit hĩtudo
q ĩpoꝛtat i ↄpatõe ad nõ eſſe.dð ꝙ illa

heaitudo dr̃ mutatio. ſi qras qͥd ſit illa

mutatio.dico ꝙ nõðẽ alið q; ipa res ex
2 HB pʒ qꝛ ẽ mutatio ad eẽ ⁊ mutatio ab

eſſe:⁊ mutatio in eé. Mutatio ad eſſe

nihil poit niſi a pꝑtę tmi.mutatio ab eẽ
nihil põit niſi a pte pᷣncipij.mutatio in
ee Poit ex pte vtuſq;.⁊ iõ mutari pᷣᷣmõ

nihil alið ẽ q; nẽ pᷣdeſſe.mutatio ⁊ mõ

nihil aliud ẽ qᷓ; nũc vltĩo eẽ.⁊ iõ nõ põit
aliqᷣd alið qᷓ; rẽ eẽ ſᷣ ſolũ ſm ĩtẽtõeʒ
QMDutatio vo ĩ eẽ ptrũq; extremũ hʒ ⁊
ſm qð ẽ us nã qᷓ; tminꝰ.⁊ iõ tał mu

tatio qliquid põt ee nã pcedes fminũ

diuerſuʒ ab illo ſᷣm rẽ qᷓuis nõ ſitens

Aactu ↄpletũ.⁊ iõ nõ ſic creatio ẽ mediũ
inter creatoꝛẽ et creaturò:ſicut gene/

ratio inter generantẽ et generatum.

Dicendo igitur comparatõem ad non

eſſe dicit medium non diuerſum per
eſſentiam ſed ſ̃m rationem. ſimiliter
Dicendo compatönem ad creatoꝛem.
Triplex eim eſt relatio. Quedã que

fundat᷑ ſuꝑ ꝓpꝛietatẽ accñtalem ſicut

aliqui dicũt ſiłes qꝛ albi.quedã q fun/

dant᷑ ſuꝑ deꝑẽdẽtiã eẽntialẽ ſicut ꝰpa
tio mãe ad foꝛmã.quedã ſuper oꝛiginẽ
nãlẽ.pma relatio addit aliud ꝑ eẽntiã
tertia relatio nihil aliud niſi pure eſſe
ſiẽ pʒ in dinis.media relatio dic aliqᷣd
qð eſt qdãmõ idẽ qdamõ aliud. Crea/
tio aut dicit relatõeʒ ſᷣm mediũ modũ
qm ipa creatura eſſentialiter ⁊ totalit
a creatoꝛe depẽqʒ.⁊ iõ ↄcedẽdũ ꝙ crea
tio non eſt aliud ſᷣm rè a creatura nec
mediũ inter ipam ⁊ deu ſm eẽnti ſed

fm rõnem ⁊ habitudinẽ.vñ eſt pᷣus nã

creari qᷓ; eẽ nõ duratõe.plꝰtñ eſt idem
creatio actio cũ creãte qᷓ; creatio paſ-
ſio cum creatura.q ibi nõ eſt drĩa niſi
ſolũ ſᷣm modũ nr̃m accipiẽdi.hic autẽ

eſt dria rõis ⁊ etiã habitudinis q non

facit diuerſitatẽ p eẽnti qꝛ habitudo
illa eſt eêntialis.ſiłiter iudicàdũ eſt de
vnitate bonitate veritati eſſentiali.
His viſis patẽt obiecta.ↄcedẽde eim
ſunt rões ꝓbãates ꝙ nõ eſt veꝝ mediũ
ſᷣm rẽ. Quogd obicit᷑ de grari⁊ ge/
neratũ eſſe patet rñſio ex dictis.quia
gñatio non eſt m totũ imo aliqᷣd pexi

git de gnando cui eſt endelichia ipſa
generatõ nã pcedẽs ipam foꝛmã. ac ꝑ

c diuerſt itatem notat.nõ ſic creatio
ſᷣm quaʒ fit tota rei ſba a vᷣtute diuina

immediate que rẽ creat volendo eam
pmo eſſe cũ nõ ſit. Qð obicit᷑ ꝙ oft

qð ⁊ quo. dicẽdũ ꝙ illa nõ ẽ differẽtia

p eentiã ſ̊ quodamodo dr̃t qdamodo

ↄuenit. Nel dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile quia
creatio ↄplectit᷑ tota rei ſbaʒ q cõſtare

dr ex quo eſt ⁊ quod eſt. QQð obicit᷑
6 trãſit.dicẽdũ ꝙ nõ trãſit rõne ei qð
i

ignificatõi ſue ſbſternit᷑ ſ̊ ſolũ ratiõe

ↄnotati.qð pʒ.ſi eni creari ẽ nũc pᷣmo

eſſe deſinit creari nõ rõne eiꝰ qð ponit

ßꝙß röne imediate collatiõis ad nibilũ.
Võð obicit᷑ ꝙ mutatio ẽ via. dicẽgů
ꝙ mutatio que bhabʒ duo extrema illa
eſt que nccio dr̃t a ᷑mino cuiuſmodiẽ
mutatio in eſſe. mutatio vo que tm bʒ

vltimũ extremũ ens nõ põt dicere imæ
diũ ſ̊ nccãrio oʒ ꝙ ſe teneat cũ altero
extremoꝛu. QÆρ55 obicit ꝙ omis crea

tura creat᷑.dicẽdũ eſt ꝙ ven ẽ de crea
tura ppe dicta.ſi autẽ large dicat᷑non
ſolũ creatura dicit᷑ qð creat᷑ qð con-
creat᷑ qð eſt creature annexũ.⁊ G̊ͥ mõẽ

creatio. Si ergo querit᷑ quõ põt eẽ.

dicẽdũ q in pmis eſt ſtat vt pus tactũ
fnit.vñ ſicut vnitas que facit ſõm vnũ

nòẽ vna alia vnitate. ſic nec creatto ꝗᷓ

citur ſiue cõcreatur.

ſõſttia exit in eẽ p aliã creatõem ꝓdu

ſWuwunt oubitatiões circa litterã
Et pᷣmo qrit᷑ de oꝛdine iſtiꝰlivꝛi ad pce
qẽtè.cũ eni nos cognoſcamꝰ creatoꝛẽ
pꝓ creaturas quia videm pꝑ ſpꝑeculuʒ ⁊
ſcia debeat inchoaria notioꝛib nobis
ergo pus debuit agere de creaturis
qᷓ; de creatoꝛe.& iſte liber pᷣmnõ ſecũu⸗/
qus dʒ eſſe. Ne? dicẽdũ ꝙ ſupꝛa cuʒ
actũ ẽ de creatoꝛe actũ eſt eti de crea
tun ꝓut ſũt via ad pueniẽdũ ĩ ↄgnitõʒ
nẽ auᷣt agit᷑ de cognitõe reꝝ ꝓut co gni
tio de creatoꝛe amiculat᷑ ei qa agit᷑ de
ditõe ⁊ lapſu.nõ põt aũt cogſci oditio
niſi pus cogòſcat᷑ eiꝰ pncipiũ.pnautẽ
hꝰoditõis ſolꝰdeꝰc iõ opʒ doctrinã hꝰ
libꝛi ſeqͥ doctrinã pcedẽtis.⁊ patʒ obin
Iſtẽ qrit᷑ de H̊ ꝙ dic.ĩ vno pᷣn?a deo
creatoꝛe mũdũ eſſe fẽm refert.qro qᷣ;

ſuxpõat itmin pn? aut ꝓ creato autꝓ

increato.nõ ꝓ increato qꝛ ppões ſunt

tñſitiue.nõ ꝓ creato qꝛ nibil creatũ eãt

in fiẽt. Itẽ ab etno fuerüt reſi pᷣnꝰ
ſuo.ſ.deo.ſi ꝗᷣ pductio reſpiẽ egreſſuʒ
a deo nullo mõ põt ſtare ꝓ pᷣnꝰ icreato
nec ꝓ creato qꝛ nõdũ erat aliqð X
ᷣ dicẽdũ ꝙ ppõ cũ ſuo caſuali tpłr
põt accipi.vno mõ vt dicat pure oꝛdli/⸗
nẽ.ſi idẽ ẽ facẽ ĩ pᷣnꝰ⁊ facẽ an aꝰ.ita ꝙ

nnotz bᷣuatoeʒz ren alictpalis poꝛis

2notz poſitõz poſterion. A¶pot ipoꝛ.
tare hitudinẽ mẽſe ⁊ tẽ ĩ pnꝰidẽ ẽ ꝙ in
pmo inſtati tpis.ʒꝰpõt ipoꝛtare hitu⸗

ginẽ cãe ⁊ tẽ ſenſus ẽ in pnei.i filio vr

creaſſe ſm ꝙ or ĩ ps. oĩa iĩ ſapia feciſti
yñe. vt ſic notet᷑ nõ tin cq efficiẽs h̊ etia

exeplaris. omẽs iſte ex poſitioes vere
ſunt ⁊ catholice.⁊ per eas elidunt᷑ tres
erroꝛes circa mundi pꝛoductioem.·

Erx pᷣma elidit erroꝛ quoꝛũdam mo

dgernoꝝ phᷣantiũ qui dixerüũt mũdũ eẽ
factũ ex tpe ̊ mediãte intelligẽtia ita
de pe fecitògelos ⁊ cũ illis cõdidit
mũdũ cõtra qꝗs eſt pᷣma expõ.ſi enĩ deꝰ
in pᷣnꝰↄditiõis creauit mudũ nõ ergo

Ppmo angelos velintelligẽtias ita ꝙ p

illos ↄdiderit mundũ.⁊ hic erroꝛ oꝛtũ
bʒ ex illo ᷣbo.faciamꝰ Hĩem ad ima-
ginẽ ⁊ ſiłitudinẽ.q.deꝰloqangelis.

Ex ſecũda expoe elidit erroꝛ ariſto

tilicoꝝ qͥ dixerũt mũdũ ↄditũ ab eno
ſi enĩ in pᷣncipio tpis fact ẽ ex nihilo
nõ er go fuit ſñ pᷣno ⁊ hic erroꝛ oꝛtũ ha
buit ex hoc ꝙ nò potuerũt uidẽ qualit᷑
mũdꝰincepit⁊ quare tũc ⁊ nõ ante.

Ex tertia ex pone eliditerroꝛ płloni

coꝛũ qui dixerũt pnmũdi tria eſſe ſcʒ
deuũ mam ⁊ exèplar. Si eĩ deꝰin filio

ſicut pꝑ exẽplar eternũ ↄdiqit de nihilo

mũdũ.nõ ergo reqrit᷑ ſecũdũ pᷣncipiũ

qð eſt exẽplar. nec tertiũ qð ſit ma.et
hic oꝛtũ habuit ex hoc ꝙ nõ potuerunt
intelligẽ oĩo quõ aliqͥq fiat ex nihilo.
Ex oiĩbo his eligit erroꝛ maicheoꝛũ
qui poſuerũt bnamũdi effectiua duo
⁊? iſte elidit᷑ p ſm dicte locutõis.crea-

uit deꝰcelũ ⁊ terrã lucẽ ⁊ tenebꝛas. et
hic erroꝛ eſt oĩbo vilioꝛ. Et hñt ſe gra
dati.nã pmſolũ errat in eo a quo.2ꝰ
errat in eo de quo ⁊ q.qꝛ ex aliqͥ ⁊ ab
eterno. errat in eo de quo. qͥa dicit
factuʒ eſſe de mã ⁊ nõ ex nihilo.⁊ in eo
P qð.ſ.circa exẽplar qð poſuit aliuda
deo vt axparet.⁊ in qñ qꝛ poſuit mãm
Ab eterno ⁊ impfectam.⁊ iſte erroꝛ eſt

multo vilioꝛ q; erroꝛ aꝰ qui ponũt ab

eterno mãm fuiſſe pfectã ſua foꝛma.
Aerroꝛ manicheoꝝ oĩb eſt abhoĩabi
lioꝛ. qa deficit in pᷣmo pnein quo phi
cõiter ↄcoꝛqauerũt ponetes pmo duo
pn.ac p hoc qauferẽtes oꝛdinẽ atq; de
coꝛẽ vniuerſi ⁊ bonitatè ⁊ dei ptatem
⁊ hũc erroꝛẽ ĩter ceteros nõ humana
malitiq ſ dyabolicã aſtutiã credo ad/
inueniſſe vt ſe alterü deu eẽ pſuadeat
mẽetiba pccon. Ex dictis igit᷑ patet
ꝓ quo ſuxponat hoc nomè pncipium.
Pt enĩ ſupponere p fitio.⁊ deꝰ p pfe.
⁊ ex mõaſtruedi fit talis atxpꝛopatio.

Poteſt etia ſupponere p creatura vt

pote ꝓ pᷣncipio tpis ſᷣ nò dicit tũc oꝛdi

nẽ i̊ ↄcomitatiã mẽſure ad mẽſuratũ

ſcʒ ꝙ celũ ⁊ terra cũ pncipio tpis eſſe

ceperũt⁊ ſic patʒ illud. ⸗ tẽ qrit᷑ de
hoc qð dicit Ar.. tuc tria poſuit eẽ pn

cipia duo ⁊c.quare diſtiguit illa duo
Atertio. ⁊ iteꝝ nõ vr illud eſſe verũ p/

ſcrutati libꝛos phᷣi qꝛ ipſe nõ poit niſi

iſta tria materiã ⁊ foꝛmã ⁊ pᷣuatõem in
pncipio noni.metha.⁊ in pmo phi.nõ
ergo iſta qͥ poit mor. Peedicẽdũ q;
ideo duo diſtinguita tertio.quia duo
ſunt intrĩſeca tanq; elemẽta ⁊ vnũ eſt
extrĩſecũ.vbi autẽ phs iſta tria diſtin
guit ⁊ ponit ſi querat expſſe inuenit᷑ in

2⁊ꝛde gñatõe.circa fin?. Sʒ tuc eſt
0 qꝛ viqet᷑ nõ ſufficiẽter pᷣnain phicis

aſſignaſſe.ĩmo ſi ibi aſſignauit tria pt
opatõem tũc ergo ſunt qtuoꝛ.Et dicẽ

qũ ad hoc ꝙ pᷣuatio nõ differta foꝛma

uela mã.ſiue enĩ pᷣuatio noĩet appeti-/

tũ foꝛme cũ eius carentia ſiue nomĩet
ipam foꝛme eêntiã puteſt in mã in poꝰ

nõ differt ab his duobi.ſ. mã ⁊ ſpecie
nꝗ appetitꝰ'ad mãʒ reducit᷑ nec ẽ alið ⁊
eentia foꝛme ad ſpẽʒ ſᷣm re.⁊ hec duo
pncipia determĩat in pᷣmo. poſtmodũ
adgiũgit tertiã opatõeʒ dũ oĩa requcit
ad motoꝛẽ pᷣmũ in viij.et ſic pʒ mgr
uere ⁊ ꝓpe loquił. Itẽ qrit᷑ de hoc
qð dicit. in pᷣncipio tpũ mũdũ creaſſe

ſi enĩ cepit cũ pᷣmo mobili et illð cepit

in ſecũdo die nõ ꝗ in pᷣnet pis ſ̊ ante.
lWdicẽdu ꝙ tps dr̃ triplr.cõiſſime
cõiter ⁊ ꝓpᷣe.cõiſſime dr̃ mẽba exit de
nõ eẽ in eẽ.cõit᷑ dr tps meſa cuiuſlibʒ
mutatõis maxiĩe illiꝰq̃ fuit ante pᷣmuʒ
mobile. ʒꝰmõ dr̃ ꝓpe mẽſa motꝰpᷣmi

mobit᷑ vt cõit ↄſueuit diſtiqui.⁊ qꝛ p

mò dictũ ẽ pᷣmũ oĩm ⁊ in illo ↄditũ eſt

ſcłm iõ dicit in notpũ. Itẽ qrit᷑ de
HB ꝗð dicit oĩpotetiſſimũ eſi nocere nõ

ſſe. Cõn oĩs pena affligit ledit⁊ ſi

ledit nocet. ſi deꝰnõ põt nocẽ nõ põt

punire. G?vicẽdũ ꝙ ſicut duplex

malũ.ſ.culpe et pene ſic etiã duplex
eſt nocumẽtũ.cũ ergo dicit᷑ꝙ non põt

nocẽ nõ ĩtelligit᷑ q;tu ad nocumẽtũ qð
facit malu pene ſᷣ qð facit malũ cłpe.

At

noͤ⸗
dici⸗
mite
eſeßi
müo⸗
ſe n⸗

— —N252 —w —

Tgguia non ua
let τι. Sup⸗ꝛa egit magr de
ↄditòe reꝝ a pte pᷣncipij.hic agit ꝗ ꝑte
finis.⁊ qm res a fine:⁊ ſᷣm illũ reſpẽm

accipiũt diſtitõnem foꝛmaꝝ. Ideo ps
iſta hʒ tres pticulas. In pma ex ↄpa⸗

tõne reꝝ ad finẽ oñdit reꝝ diſtictõem

In ſecuda no ſᷣm illã diſtictõeʒ aſſiẽt
diuerſam ↄpatiõem ad finèẽ ibi.iqdeoq;
ſi qrat᷑ q̃re ſit creat h cc. Tertio vẽo
bꝛeuit epilogat determiata ex ipis ad
cetera ſequetia determinada.ibi.ex p/
miſſis apparet: pma ⁊ vltia pꝑte rema-

nẽtibo indiuiſis:media diuidit᷑ in tres.
In pma determiĩat finẽ intellectualis
ſe. In ſecũda finẽ ſbᷣe pure coꝛpał ibi
⁊ ſicut facteſt h̊ ppter deũ c. In ʒꝰ
vo determiat finẽ ↄpoſiti ex vtroq; in/
q;tũ ẽ tale ibi.de hoĩe qʒ ĩ ſcriptura ⁊c
⁊ ibi pᷣmo determiat vitatẽ.ſecũdo ſol

uit dubitatõnem ibi. ſolet ⁊ queri cum

maioꝛ X

A) intelligẽtiã

buieptis in qᷓ agit᷑ de rebus p

ductis in ↄpatiõe ad finẽ ſᷣm oꝛdinẽ et

diſtinctõem querũt᷑ pncipaliter tria.
Pꝛimũ eſt de rerũ diſtictiõe. = vde
oꝛdine. 3ʒᷣde dꝛĩa angeli⁊ aĩie. circa
pmũ querũt᷑ dno.pᷣmũ eſt de multipli

catõne rerũ quatũ ad pᷣnꝰ.z quatuʒ

ad dꝛias ſm q̃s diſtingu.
Vleriturigitur
pmo. vtrũ a pmo efficiente de
buerit vel potuerit eẽ rerũ multitudo.
Et ꝙ nõ videt᷑ pmo ſic ꝑ phm. Ideʒ
vnifoꝛmit ſe hñs natũ eſt efficere ideʒ
Hz efficiès pᷣmũ eſt vnũ oĩo vnifoꝛmiter
ſe hns. videt᷑ ꝙ nunq; multa facẽ po/
tuerit.ergo vnũ ſolüũ. Iteʒ a ſummo
bono nunq; pnt eẽ mala:nec a ſummo
vero nũq; pnt eẽ falſa.ꝗga ſumme vno
nõ pñt eẽ multa. Itẽ mũdꝰſenſibilis
dicit᷑ aſſikari mũdoarchitepo: qui ẽ in

mẽte diuina.ad illiꝰenĩ expſſiõeʒ fact

eſt:ß in illo oĩa ſunt vnũ.ergo ⁊ in hoc

mũdo. ergo videt᷑ ꝙ ab illo n potuerir

eſſe multitudo. Jiẽ deo eſt exit per

fiatiõem:pꝑ ſpiratiõem:ꝑ ereatiõem.
p gñatiõem nõ emanat niſi vna ſola
pſona:⁊ ſiłiter p ſpiratõem.ergo per
creatõem nõ egredit᷑ niſivna ſola cre/
atura. Coõtra q;to ſᷣſtantia pducẽs
eſt melioꝛ:tato magis ſui diffuſiua: et
quãto magis ſui diffuſiua:tato pluri/
bus eſt nata ſe cõicare.ſ̊ pᷣmũ e fficiẽs
eſt optim inter oia ergo t. Itẽ q;to
ſbᷣſtatia ſpualioꝛ tato pluriũ ẽ ↄgnitia
ſupma ſba eſt ſpualiſſima.ꝗ̊ multoꝝ
cognitiua:łᷣ nõ eſt cognitiua młtoꝛũ
pceqẽtiũ ſe vel comittiũ.ꝗ̊ multoꝝ ab
ipa exeũtiũ. IYteʒ q;to ſba ſimplicioꝛ
tãto potẽtioꝛ.qꝛ virtus q;dtomag vnita
tãto magiſinfinita.ſᷣ q;to potẽtioꝛ tãto
in plura põt. ſi ſa pᷣmi pncipijẽ ſim-
pliciſſima. ergo ⁊ põt⁊ dʒ ad ſui mani/
feſtatõeʒ ꝓducẽ multa cũ ipa ſit vnita
AItẽ qᷓ;to cã poꝛ tato vłioꝛ.vñ pᷣma eſt
vkiſſima.⁊ qᷓto vłioꝛ tãto pluriũ pᷣnciꝰ
ergo cu pncipiũ ꝓductiuũ vniuerſi ſit
ſimptr pᷣ: debuit ergo ⁊ potuit exire
ab ipo młtitudo rerũ. He?ad pdcẽoꝛũ
intelligẽtiã notãdũ eſt ꝙ ſi de pᷣncipio
intriſeco querat᷑ vñ veniat multitudo
maxiĩe ſᷣm ſpꝑem pʒ ꝙ a foꝛma.ſi vẽo vñ̃
veniat multitudo foꝛmaꝝ tanq; a pnꝰ
effectiuo extrĩſeco:patʒ ꝙ ab efficiẽte
vno. Sed qualit pot venire mititudo
a pᷣncipio ſũme ⁊ pfectiſſime vno diffi
cile eſt intelligẽ. Et aliq circa hoc erra
uerũt. Quidãà eni dixerũtꝙ q́;uis vn
eſſʒ rerũ cõditoꝛ:tñ multa ⁊ varia fecit
ꝓpter multitudinẽ foꝛmarũ ydealiũ iᷣ
illud ipꝛobatũ eſt in pᷣmo liꝰ vbi oñdit
ꝙ oẽs ille vnũ ſunt nec eſt in deo ſʒ rẽ
aliꝰnumerꝰq; pſonarũ. Aliqui vero
dicẽ voluerüũt ꝙ h̊ erat ꝓpt᷑ młtitudieʒ

medioꝛũ.deeĩ cũ ſit vnꝰ ſumme ſim⸗

plex intellexit ſe:⁊ ſe ĩtelligẽdo nihil
aliud: ꝓduxit pᷣmã intelligentia:et illa
intelligẽtia ĩtellexit ſe ⁊ deũ.⁊ ideo ꝓ/
duxit vuo.ſ.aliã intelligẽti ⁊ oꝛbẽ ſuũ
⁊ ſic deſcendẽdo ⁊ multiplicãdo.⁊ iſta
opĩio in lectõe pcedẽti eſt ĩpꝛobata.vbi
ondit᷑ ꝙ deus imediate ꝓducitomnia.
Tertij dixerũt ꝙ młtitudo rerũ erat
a pncipio vnico ꝓpt młtitudinè ⁊ infi/

nitate reflexionũ:qbꝰdiuinintellect

ſupꝛa ſe reflectit᷑ ⁊ intlłit ſe:⁊ intllłit ſe
intelligere ⁊ ſic vſq; in infinitũ. hᷣ illud
nihil eſt pꝛimũ.qꝛ falſum eſt ꝙ in deo
ſit multitudo reflexionũ:cũ deꝰ ſit ſuũ
intelligere. Itẽ ex q̊ͥ nunq; pueniret
niſi diuerſitas ſᷣm nüerũ.⁊ iõ põ recta
ꝙ; młtitudo in rebeſta pnꝰ?ꝰ vno quia ẽ
pmũ pnꝰynice te vnũ.qͥa eim eſt pᷣnꝰ
ſimpir pᷣmũ iõ fecũdũ ⁊ potẽs ẽ fecũdi
