vnũ ſenſũ ncce hñt amittẽ vna ſcĩaʒ.iõ
ad hꝙ aĩa ↄceptũ ſuũ alti expmat oꝑʒ
ꝙ ipm voci ſenſibili p oꝛgana foꝛmare
mediãte via imaginaria piũgat. ⁊ ſic ſi
militudo ĩtlłibilis ſiue ſignatũ ĩtiłibile
p illud ſuũ ſignum ſenſibile mediãtibꝰ
vtutibꝰſenſitis ad ĩtlłctũalt᷑iꝰaĩe aſcẽ/⸗
dat.⁊ hoc ↄueniẽſẽ vt ſicut ho ↄpoſit ẽ
ex aĩa ⁊ coꝛpe:ita eiꝰłoaliqͥd hʒ ſpuale
aliqͥd coꝛpale.in ſpũalibꝰautẽ ſbᷣijs me
dio mõ c.nã ło ſup cogitatõʒ addit effe
ctũ ſiue reſpẽm:ſᷣ̊ ñ addit ſeſibile ſig
reſpẽm qͥdẽ ⁊ effem addit ppt h ꝙ cogi
tatio ẽ de ſui nã ſecreta.⁊ iõ nũq; fit ma
nifeſta niſi ipe cogitãs aliqͥd taq; audiẽ
ti offerat:c appiẽdo ſe q̃ſiquodã nutu
mediãte qð in ſe hʒ ad ĩtlłctũ alteriꝰ q̃
ad aurẽ ptĩgẽ fciat:nccariꝰẽ etiã actuſ
nonꝰ.qꝛ nõ eadẽ ↄuerſiõe ſe ſup ſe cõ⸗
uertit ⁊ ſupᷣ alteꝝn ład alteꝝ:łᷣ tñ nõ eſt
nccãriũ ſenſibile ſignũ nec deferẽs me
diũ.qꝛ cũ ipe ĩtlłct agelicꝰ ſine potẽtijs
ſenſitis natſit ſuſcipe.ãgelꝰloqns ſiñ
ſenſibilimedio nateſt ſiłr offerre.⁊ iõ
ad loquẽdũ ſuffiẽ ipiãgelo ipa ſpꝑecies
intlłibilis qᷓ ex vtute ĩtſictiua ipiageli
p vĩ volũtatis põt ad alterũ ꝓtẽdi.⁊ ſiẽ
illa ſpẽs dũ eã ſibi ⁊ in ſe ↄtuebat intel
lectꝰerat verbũ interiꝰ:ſic dũ eã ꝓtẽdit

ad alteꝝ efficit᷑ q̃ſi nutP vbũ exteri.et

qꝛ tã illa ſpẽſ qᷓ; tꝰ ꝓtẽdẽſ illã ad alteꝝ
⁊ ipa ꝓtẽſio ſpũałẽ.iõ ñ indigʒ coꝛpali
meꝰ deferẽte:łᷣ q; vᷣtvilla finita è ncce ẽ
ad hoc ꝙ vn agelꝰintlłctũ alteriꝰãgeli
loqndo:Hh̊ ẽ illã ſpẽʒ ꝓtẽdẽdo excitetq;
finita diſtatia ad inuicẽ diſtẽt. Ex his
igit᷑ pʒ ꝙ ſi nõ tin deferat in agelo ło et
cogiꝰ qtü dr̃t in hoĩe:dr̃t tñ aliq mõ.iõ
rões inducte ad hac ptẽ ↄcedẽde ſunt.
Ad illud qð obꝛ de gregꝗ.dð ꝙ greg
loqͥt de lone ãgeliĩ ↄpatðòe ad deuapð
quẽ loqͥ cogitare ẽ.q; aurẽ eꝰnihil latzʒ
i =

Ald illud qð obꝛ de dam.dð ꝙ quis
to ageli nõ differata cogitatiõe ꝓpt h;
ꝙ vltra cogitatõeʒ dicat vocẽ ſenſibilẽ
nibilominꝰtñ nõ ẽ oĩo indꝛñs.qꝛ ſi non
addat vltra cogitatõʒ extiꝰſignũ:addit
tñ vltioꝛẽ actũ atq; regulã rõe cuiuſ cõ
cernit diſtãtiã finitã:q́;uis cogiꝰ⁊ intel
lectꝰab oĩ diſtãtia abſtrahat. Ad iltq
qð ob de maifeſtatõe lucis ⁊ ſꝑecłi.dð
ꝙ nõ ðẽ ſile.qꝛ lucis ł ſpecłi mãifeſtatõ ẽ
nolis.nñ nec lux põt noſcẽ lucẽ nec ſpe-
culũ ſuſcipe qͥn etiã ſe mãifeſtẽt: ſᷣ ñ ſic
ẽ de ãgkica cogne cꝰ maifeſtatio ẽ volũ
taria ſic diẽ augꝰ.ſuꝑ ge.ad lit.dũ ipſi
ãgeli cogitatòes ſuas ad nutü volũtadꝭ
mòõ occultàt mõ cõicat qbuſdã ſpualibꝰ
obſtacuł poſit łremot ſiẽ ſenſibłr vide
mus circa coꝛpa. Ad illłd qð obꝛ ꝙ ni
hil aliud ẽ loqͥ qᷓ; dicẽ.dð ꝙ ſiẽ loqͥ ẽ du
plr̃ in ſe ⁊ ad alteꝝ:ſic eti ⁊ dicẽ.⁊ q;uiſ
dicẽ in ſe idẽ ſit qdᷣ cogitare ł cogitado
itlłre:tñ dicẽ ad alterũ vltioꝛẽ hʒ actũ.
Ad illd qð ob ꝙ ſi łlo addit aliqͥd ſup
cogitatiõʒ ꝙ tẽ nõ poterit ãgłs ĩferion
oꝛdis loqͥ ad ãgelü ſuꝑpion.dð ꝙ venẽ
ſi loqͥ addẽt influẽtiã verã in alteꝝ: ſed
actꝰonis ſupadditꝰactui cogitatõis ñ
diẽ niſi quãdã ſpẽi ꝓtẽſiõeʒ ad alterũ q
qͥdẽ ꝓtẽſio nõ ẽ illiꝰſpẽi impſſiua ſ̊ poꝰ
excitatiua intlłctꝰaudiẽtiſ vt ppᷣa vᷣtute
ſuſcipiat ⁊ in ſeipo fcĩat.vñ ło ex pte lo
quẽtis nõ poit niſi excitatõeʒ actiuã:ex
pte audietis nõ niſi excitatõeʒ paſſiuã.

Et ex h̊ pʒ qͥd ſit audit ãgeli ⁊ qũo dif-/

ferat audire ⁊ vidẽ.nãa t audire q; vidẽ
E i ãgelo ĩtlłre:ſᷣ tũc vidʒ cũ ex ꝓpo mo
tu intltłit aliqͥd:tũc auditqñ ꝑ abulatõʒ
ſpei ĩtlłibilis ab alio itelligẽte excitat
ipm qð ꝓfert᷑ intlłit.⁊ ſic ↄpetitsgło nõ

olũ reſpẽu ſupioꝛis:ſ etiã reſpẽu pis

vł inferioꝛiſ.qꝛ ſic audit ſupmꝰãgłs ab
infimo:ſic mgr audire põta diſcipulo.
noò qꝛ ab eo ſuſcipiat doctrinã ſiue illu⸗
minatiõeʒ:ſᷣ q;ꝛ meliꝰcosſcit eiꝰdefectꝰ
p ſuiipiꝰdetectiõeʒ. Ad illd qð obꝛ ꝙ
ſi to dr̃ta cogitatòne ꝙ nut or̃ta ſpẽ.
dð ꝙ illd nõ oʒ ꝙ differat re: ß̊ ſufficit

.0

ↄpatoe.eadẽ eĩ ſpẽs ẽ q̃ cõſiderat᷑ in ſe

⁊ qᷓ põt ꝓtendi ad alterü rełone dꝛñs:ß

actꝰↄſiderãdi eò in ſe qͥ àdẽ ẽ cogitatio

⁊ actus ptẽdẽdi ad alterũ qͥẽ koẽ alius

⁊ aliꝰ.nã his actib ĩtlłct ãgelicꝰ eadeʒ
ſiłtitudine diuerſimode vtit᷑ ita ꝙ i vno

illa ſiłtitudo ⁊ itlłibilis ſpẽs dr̃ iin ſpẽs

⁊ vbũ:in alto vᷣo nõtm ſpẽs ſᷣ eti nutꝰ.

verũtñ poſſʒ dici ꝙ ſiẽ ſpẽs q ĩ ſpeculo
dũ ꝓtẽdit ſe ad oculũ nõ eſt oĩo eadè:ſ
ſe mitiplicat.ſic etiã põt ĩtlłi ſpũali mõ

de ſpẽ qᷣ eſt in intlłctu ãgłico. Siaũt q

rat᷑ de medio.dð ꝙ nilta ẽ qõ.q; cum ſit
actio ſpualis ⁊ ĩtiłctualis nõ idigʒ meꝰ

coꝛpali. Si vo qrat᷑ de vᷣtute pꝑ quã ſit
ſiue de luce ſpũali.dðᷣ ꝙ ↄcurrit ibi lux

itlłct agłici offerẽtis:et lux etiã ſupne

vitatis.vt ſiẽ ĩ luce coꝛpali ad ĩmutãdũ

nviſuʒ vidẽ ↄcurrẽ:et lucẽ ĩcoꝛpatã ⁊ lu

cẽ inſuꝑ ĩfluẽtẽ ⁊ abſolutã.vtpote lucẽᷣ

ſot. ſic etiã ⁊ in ſpualiↄgnitõe duplicè
lucẽ ↄcurrere intelligamꝰ ſm ꝙ in plu

ribꝰlocis innuit aug?.
Ecundo queri
tur vtrũ eadẽ to poſſit eẽ a deo
⁊ ãgelo. Etꝙ ſic vr̃ apoc.i.loquẽs per
ãgelũ ſᷣuo.ſ.iohi ⁊c.ſ̊ qñcũq; aliqs arti
fex agit pꝑ inſtr̃m eadẽ ẽ actio agẽtis et
inſtr̃i: ſic ; incidit ꝑ ſecuri eadè ẽ inci

ſio.g eadè ẽ actio dei ⁊ głi. Itẽ loqt᷑

de nob p ꝓphaʒ.lo illa dr eẽ dei⁊ ſ.ſ.⁊
ſilr to illa ẽ ipiꝰ pph̊e:p ↄſtat ꝙ nè niſi
vnica.qᷓ pi rõe cũ deꝰloqͥt᷑ nob pꝑ ãgłos.
Itẽ qn audita fuit nox illa.hic è filiꝰ

meꝰvilect“. luce.iij. cõſtat ꝙ illa fuit lo
dei.qꝛ nullꝰpotat ̊ pᷣe dicẽ niſi deꝰ:ſed

illa lo ſucceſſionẽ hũit ⁊ variatõnem.&

fuit ab aliq̃ creatura ſpũali.̊ vr̃ ꝙ vna

7 eadẽ ło poſſit eẽ dei ⁊ ãgeli. Itẽ vr

HPnulla ko ſenſibik poſſit eẽ dei qn et ſit

ageli.ło ei ſenſibił fit mediãtib oꝛgais
ᷓ ſi deꝰ ꝑ ſe non põt currẽ qꝛ curſus fit
mediatibꝰoꝛganis coꝛpalibo qͥ n hʒ deꝰ
Sſitr nec pꝑ ſeipm ſenſibilit᷑ loqͥ.̊ ſaltẽ
lo ſenſibił dei:ſic ẽ dei ãgeli. Cön

diuerſaꝝ ſbaꝝ agètiũ diuerſi ſuntactꝰ
6 deꝰ qgeloĩo ſunt diuerſiagẽtes.ꝗ
dliuerſas faciũt lones. Itẽ ko dei nõ

aliud q; bũ dei:ß verbũ dei⁊ verbuʒ
qgeli ẽ oĩo aliud ⁊ aliud.g ło dei ⁊ ãgłi
oĩo alia ⁊ alia. Itẽ nullꝰactꝰ q p ſe ⁊
ꝓpe ↄuenit deo rt ſbo ſi dicat ð creata

put⸗
Galuce
deigpit
Nc
zuiad I
gertabt
le lodei
ippete
dorfi
appito
de apt
tib ung
pigede
intkkau⸗
ſoholue
lerfoe
un
goſgnüe
eglici
goſignüi

eſofen

ſbünris
gucſtita⸗
tiglice
aalait
ſignoſ⸗
deikde
hütyri⸗
iclutte
ntbilha
bllefueet
erftpigt
iüloiſi⸗
Nincicn
disan
Gerer
Wreri
ſcet
acor
ercitit
dehi⸗
ſpeme
dalfat
guoi⸗
oglip
lig rete
ee duol
ſccifo
ne dij 3

nüsehe
üthilns
bin
e Len; 1
hes eninr,
esgiiſan
lsinein
denmegquiſ
dihi
riuretäſn
Paliadinii
ceicopauirl
luti nweehel
iedlplii
m oin

.
octeri
awntinde
enes
toſunicein
Coratoeitſit
esr pienit
rtobpigs⸗
tiu. brefi
ſurgilafuitlo
dictniſde ſel
1earimnönen
ſilicnigin
tägeln urf
ſittedeichtifi
Cnectünb aes
npalipqiii⸗
nſbiit gten
iͦdiueni n,
diueſiiegce,

4
9
„7

=

—
—

eiidẽ put d᷑ de deo t de ereatura:ſicut

pʒ.aliud ei ẽ intltre hoĩs:aliud intlłre
dei. ̊ pi rõe alia erit ło di alia ło ageli.
Iſtẽ cũ deꝰloqͥt mẽtibꝰ nris loòᷣt aĩe
qtũ ad ſupmã pic.cũ vo ãgłs loqͥ᷑ ſug
gerit ab inferioꝛi.& nõ vr ꝙ eadẽ poſſic
eẽ lo dei ⁊ ãgłi. Juxta h̊ qrit᷑ cůagts
appẽt ⁊ loq̃t ĩ pſona dei vtrũ ſiłr poſſit
adoꝛari in pſona dei.Querit᷑ etiõ vtrũ
appitõeſoẽs in ſbiecta creatura qbus
de appuit ⁊ lones etiã fcẽ ſint median
tibꝰangeł. Weoð ſiẽ eplr̃ dicimur
vidẽ deũ.ſ.viſiõe coꝛpali.imagĩaria.⁊
intlłctuali.in viſiõe ĩtlłctuali vr̃ deꝰ in
ſeipo lucès. viſiõe aũt imagĩaria ⁊ coꝛ
pali vr̃ deꝰi ſbiecta creatura appens.
ſic etiã triplr̃ dicimur audire.aut pꝑ ali
qð ſignũ ext᷑ioꝛibꝰaurib oblatũ ſic płi
es audit fuit ⁊ ĩ veti ⁊ ĩ nouo.aut p ali
qð ſignũ ĩ intioꝛi ſenſu vxł᷑ ĩ intioꝛi ima
gine for̃atũ.aut p aliquod inſpiratõis
vꝓbũ nris mẽtibinſtillatũ.Et ſiẽ tripir̃
audit ita etia triplr̃ dr loqͥ ſᷣm ꝙ in nob
triplicẽ excitat auditũ.ſiẽ ei ſenſũnr̃m
ad ſuiipiꝰapphẽſiõem excitat mediãte
ſigno ſenſibiliĩ q appʒ ãgłs ex pſona
dei de appetex miſterio ãgti.mentẽ
aüt nrãm p ſemetipm infor̃at vt ipſuʒ
videat ⁊ cogſcat.ſic in tone itlłndũ eſt.
nã ſo illa q̊ deꝰnobᷣ loqͥr per ſignũ ſenſi
bile ſiue extiꝰſiue intiꝰaut ſꝑ aut freqn
ter fit ꝑ ãgłm:ſic diẽ greg.in moꝝ. ait
eĩ.cũ loqdeꝰnobᷣ ꝑ agelũ:alñ vocẽ ſuã
rebꝰindicat.aln imaginib ocuł᷑ coꝛdis
oſtẽſis.alñ imaginibꝰañ coꝛpeos ocu
los ex aere aſſũptis.alñ ſbijs celeſtibꝰ
alñ trenis.alñ ſił᷑ celeſtibꝰ⁊ trenis.⁊ ð
oĩbꝰexẽplificat.ło vᷣo q̃ deꝰ inſpirat ali
qͥd coꝛdibꝰnrĩs.⁊ ſi poſſit fieri ꝑ angim

excitãtẽ ab ĩferioꝛi ſiẽ diẽ greg.ꝙ nũqᷓ;

de huanis coꝛdibita ꝑ ãgim loquit᷑ vt
ipe mẽtibꝰobtuſibꝰpſentet᷑. fit tñ pᷣnci
palr̃ ab ipo deo.pᷣmꝰ igit᷑ ⁊ z modꝰlo⸗
quẽdi⁊ angłi ẽ ⁊ dei.ſᷣ dei taq; ĩpantis
ãagkłi vo tãq; exeqntis:ita ꝙ ſᷣmo exeqᷣn
tis referat᷑ ad pſon ipantis.̊ aũt põt
eẽ duplr᷑.vel cũ àgłs loqᷣt᷑ in pſona dei

ſiẽ̃ cũ for̃auit illaʒ vocẽ luce.iij.h ẽ filiꝰ

me dilectꝰ:ſiue ſiẽ locut' è ad moyſen
exo.iij.vel cũ loquit᷑ vt nũciꝰdei ꝑferẽs

illud vᷣbũ qſia deo.p quẽ etiã modũ or
dñs loqͥ p ꝓphᷣas.ʒ vᷣo modꝰloquediẽ
pꝓpꝰipi dei.⁊ ita nõ põt eadẽ eẽ to dei

⁊ angłi ſᷣm illi modũ.Ex his pʒ rñſio
ad qoem ꝓ mas pte ad oba.nã rõnes qᷣ

ꝓbãt ꝙ eadẽ ło poſſit eẽ dei ⁊ ãgeli pce
dũt ſᷣm eũ modũu loquẽdi ſᷣm ꝙ deꝰloqͥt᷑
pãgeli miſteriũ.⁊ tũc eadẽ ẽ to ſic eað
ẽ opatio ⁊ pᷣncipłr mouẽt ⁊ ĩſtr̃i: qᷓ;uis
ſit ibi diuerſa reło.et oẽs ille rões hac
via pcedũt vt pʒ.⁊ ideo ↄcedẽde ſunt.
Ad iliq po qð obꝛ in ꝛiũ ꝙ dipſarũ
ſbaꝝ agẽtiũ dipvᷣſi ſunt actus.dð ꝙ ilłq
intlłr de actu pᷣmo et ĩmediato reſpẽu
virtutiſ agẽtiſ.ſi eĩ ĩtlłigat᷑ de oꝑe opa
to ſic nõ hʒ vitatẽ ſimplſr̃᷑ maxie qñ pła
agẽtia nata ſunt ↄcurrẽ ad vnũ effcm.
⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito.nã ło ãgtłi ſic ẽ ab ãge
lo vt nõ excludat ſ̊ ĩicludat oꝑatõʒ dei.
actio tñ dei qẽ idẽ qð ipe deꝰ:nõ põt eẽ
eadẽ cũłone ãgeli:ſ iſtiꝰłonis effectꝰ ⁊
dei ⁊ ẽgłi eẽ pt. Ad illłd qð obꝛ ꝙ ło
dei nõ ẽ aliud qᷓ; vbũ dei.dð ꝙ ſic ns
dictũ ẽ:ſiẽ loqͥ eſt intiꝰ ext᷑i:ita ẽ ſmo
intioꝛ ⁊ extioꝛ.⁊ ſᷣmo ſiue vᷣbũ intiꝰnon
põt eẽ idẽ cũ ſᷣmõe ł pbo ãgłi:ß ſᷣmo ex/
terioꝛ põt.ſᷣmo eĩ intioꝛ dei ſiue vbũ eiꝰ
ipe deꝰ:ſᷣmo vo extioꝛ ẽ illiꝰpᷣbi effcũſ
daliud dð ꝙ loq put deꝰdr̃ loqͥ per
ãgelũ nõ ↄpat᷑ ad deũu ſicẽad ſbᷣm ſᷣ ſicut
ad cãm.nõ eĩ vr illa ło eè dei: q; ſit dei

diſpõ:ſᷣ qꝛ ẽ ab ei ĩpio.ipe aũt obicit de

łone intna ⁊ increata de q̃ nihil ad ꝓpo
ſitũ. Ad illud qð obꝛ ꝙ ex alia ⁊ alia ꝑ
te loqͥ deꝰ ãgłs.dð ꝙ obiectio illa ꝓ/
cedit de lone pᷣm ʒ modũ. Ad illud
qð q̃rit᷑ vtꝝ ſiłr ↄpꝑetat ei adoꝛari ex per
ſona dei ſiẽ ↄpetit eiex pſona deiappẽ
⁊ loqͥ.dðᷣ ꝙ ſiẽ ſmo quẽ for̃at ãgel ĩ ſſ
iecta creatura dupir᷑ poteſt referri ad
deũ.aut mediate:aut ĩmediate.media/
te cũ ãgłs ꝓnũciat taq́; fidẽ ꝓnũciaret.
ĩmediate qũ ãgłs ꝓnũciat vt nuũci dei
ſic ĩtlkndũ ẽ in appitõe ſenſibili.qꝛ foꝛꝰ
illa aut pncipalr̃ duẽ in ãgim qẽ nũciꝰ
dei.aut pᷣncipaltr᷑ ducit in deũ.⁊ pmõ
põt adoꝛãi dulia.⁊ 2? põt adoꝛãi latria
ſicut adoꝛauit abꝛaha. Ad iltd quod
vltĩo q̃rit᷑ vtlꝝ huiuſmodi appitõnes et
kones ſẽſibiles fiat ſp mediate miſtẽio
5

angeli. de hoe dubie rñdet aug. in li.iij
de tri.magr tñ hac ptẽ ĩnuit ꝙ oẽs fiãt
mediate agelico miſterio ſiue fuerit in
veti teſtõ:ſiue ĩ nouo.̊ gregꝗ..expſſiꝰhᷣ
gffirmat ꝙ omès fiat mediàte rõli aliq̃
creatura.ait eĩ ſic in moꝝ.p ãglm loqͥt᷑
dñs cũ ſuꝑne reułonis pᷣbᷣa audiũt᷑:ſiẽ
dr Yo.xi.clarificaui ⁊ iteꝝ clarificabo.
necq; eĩ de q ſine tpe vi itime ĩpulſiõis
clamat i tpe rocẽè ſuã ꝑ ſbaʒ edidit quã
circũſcriptã tpe p hana vᷣba diſtixit:ſᷣ
de celeſtibꝰ loquẽs vᷣba ſua q audiriab
HNibꝰvoluit rõli admiſtrante creatura
for̃auit.de his aũt aꝑtiꝰhitũẽ ĩ peli.di
xvi.nbi habitũ eſt de appitõne ſiue viſi
bili miſſione.

SRr T „
7parte iſta
ſut dubones circa lit. Et pᷣmo
querit᷑ de H̊ ꝙ diẽ in lr̃a.qͥ nã ſunt ſpũs
alñ agłi.i.nũcijʒ fiũt.cũ eĩ nõ ſint tin bõi
ꝗgłi ſ etiã mali.vr̃ ꝙ deꝰ nõ tmmõ bõs
ſpiᷣs:ĩmo etià malos mittat.Et hoc vr
p iltid qð dr.iij.reguʒ vli.vbi dñs dixit
ad ſpm mẽdacij.egredẽ ⁊ fac ita.vr̃ enĩ
ꝙ demißit ãgim malũ.⁊ expſſiꝰin ps.
ſupꝑ iltd.ĩmiſſiões p angłos malos.ibi
diẽ glo. ꝙ agli mali mittũt᷑.et expſſiſſiẽ
math.piij.mitte nos ĩ poꝛcos. Ad op-/
roſitũ qꝛ cũ itẽtio maloꝝ ãgtoꝝ ſit pꝑdẽ
oẽs ⁊ dei ĩtẽtio ſit ſaluare.nõ vr ꝙ aliqͥ
mõ dẽat eos mittẽ:iĩmo potius ĩpedire.
Itẽ ſi hos mittit:tũc ̊ ſunt nücij dñi.
Sdebẽt diciãgłi dñi.qð tñ ñ diẽ ſcripta
Ivdð ꝙ ĩ exercitio qͥ nos diaꝰexer
citat duo ↄſiderat᷑:⁊ ptãs:⁊ vſus.ptãs
9 deo ei collata ẽ.vſus pᷣo ptãt ñẽa ðᷣo
pcipiẽte:ſᷣ potiꝰpmittẽte.qm igr miſſio
ꝓpᷣe diẽ impiũ ⁊ aucteʒ.iõ demões nõ
d nr ꝓbe mittia deo vtãgłi:ſj potiꝰdñr
angti diaboli.qꝛ a ſuo pncipe dirigũt
ei obedire intẽqũt. Ad oes autẽ illas
auctes rñdeqũ ẽ ĩtelligũt nõ ipatiue
t potiꝰpmiſſine. Itẽ qrit᷑ de H ꝓꝙ dicit
ꝙ medij oꝛdies pceptũ dĩnũ a ſupiõib
ꝗccipiũt ⁊ referũt ad inferioꝛes.ex ̊ eĩ
vr ꝙ vneagls inittat alteꝝ.cui ↄcoꝛdat

—

xpo greg.in moꝝ.arguẽs ex eo qð le.

it in cacha. ꝙ vneqgls dixit ad alium.
loqre ad pueꝝ illũ.rbi diẽ ipe greg.ad

ꝓpbetã. angls ãglin mittit:x quẽ ſa ecuz

gaudẽ dedero:cõiter ꝓſpicit ⁊ docet et
erudit.Hᷣ etiã ꝑ ſiłe ꝓbat᷑tã ĩ demonibꝰ
q́; ĩ hibo:pbi ſupioꝛes mittũt iferioꝛes
Ad oppõitũ.ſiagłi mittutab ãgłis.
ãgli ſunt nücij ãgloꝝ:⁊ ãgłs ẽ miniſter

agti:⁊ ãgts hʒ aucteʒ ſup ãgei. ſi ſo
lus deẽ penes quẽ reſidet auctoꝛitas:

ſolidei dñr ãgłi miĩſtri⁊ nũcij: ſiẽ dĩ
ĩ ps.qͥ facit ãgłos ſuos ſpũs.vr̃ a ſolo

deo debeãt mitti. Hedo ꝙ mittere

dicit aucteʒ.põt igit dicẽ auct᷑em pnci⸗

palẽ:ł põt dicẽ ptatè aliq mõ ᷑ auctem

ſbiectã auctoꝛitati pᷣncipali.ſi mittẽ di⸗/
cat pᷣm ⁊ pcipu auctem:ſic ſoliꝰdeĩẽ
mittẽ agelos ta ſupioꝛes qᷓ; inferioꝛes.
totũ eĩ miſteriũ ãgłoꝝ ad dĩnã auctem
⁊ eiꝰ ↄplẽdã volũtatẽ refert᷑.⁊ ideo dñr
nũcij⁊ miſtri ſoliꝰdei.ſi aũt mittẽ dicat
aucteʒ 2 ſic vnsꝰãgłs ab alto põt mitti
ſiẽ diẽ greg.⁊ oñdũt auctes.⁊ ſic intlłr

ilkq vbu mgri in lĩr̃a. Itẽ qrit de h .

dicit. hi ſpus q pmittũt᷑ pcipiũt hoꝝ vo

cabulũ q; gerũt offm. qð ẽ vvdioniſi ij

aut eĩ ſpũs mittũt᷑ ad ſuũ offi:aut ad
nõ ſui.ſi ad ſuũ:cũg denoiet᷑ a ſuo nõ
dDz ſoꝛtiri aliud nomẽ q; ppuʒ. ſiad nõ
ſuü.g vſurpat ſibi qð ẽ alienũ.⁊ hoc eſt

iĩoꝛdiatũ. d5 mitti ad ſuũ ẽ du⸗

plicit.aut ſuũ ꝑ vitatẽ:qꝛ ad H̊ ðᷣputatꝰ
e:aut ſuũ p appꝛopatõem.pᷣmo mõoĩs
q mittit᷑:mittit᷑ ad ſuũ offm.i.ad ilłd ad

qgð idoneꝰ. omittit᷑ aln ãgłs ad pfici

endũ illiꝰdoni vſuʒ qð ſibi ñ aꝑpꝛopat᷑.

iõ nec ab illo m bmã impõem noĩs de
noiĩat᷑:nihilo minꝰtñ ſoꝛtit᷑ nom ↄpetẽs

illi dono:vt oñdat ad quid mittat᷑.
Diſtinctio vndecima.

Lludquoqʒ

i ſciẽdũ ꝙ angeliboni=t.

Supꝛa detiauit mgr de

ãageloꝝ miſterio q;tuʒ ad

ipos ãqgłos miſtrãtes.ĩ hac pte detiat
de agloꝝ miĩſterio p ↄpatiõʒ ad hoĩem

cui miſtrat.⁊ qm oẽ offm ſiue miſteriũ

laudabile ⁊ bonũ dʒ hr̃e pmiũ. Jõ ps

iſta hʒ duas ptes.ĩ pᷣma detiat ql agki

Gn
ſigt
inpmio
ſcern
maon
bini
puteka
crivtt
duask
detiat
peni⸗
0z..
losi⸗
tintli⸗
diſicni
ſlitt
4

4
b.
dubo
(tczeli⸗
tin pmn
crintade
Kercch
äwi
rasſ

(

itoͤpu
roeer
riolenan
bünnüac
Gacbie
iaget⸗
Kefrugr
ibege
fo
hede⸗
giͤs
igſta
Mäne
gkede
röibiſ
cübit̃
tvien
lobed
ſgrtͤgt
li⸗ pue
wleme

pchune
Sſiuffiſd⸗
wedöoni
Keaucten n⸗
linökaucnn
paliſimined⸗
nſcſon veni
zoͤinſeroes.
Adiniauctem
ſni aiceode
aütminidien
daliopmiti
wirsaſcinir
NRqrideb
iͦ pz. ſalſb
alenitlxrck
mia uiei⸗
gerbchun⸗
n nonois
rinen /
gridnini.

4
CeNRNRA.â.

ndgtog

„ . 49
4 detunn
ℳ
Ntoz
r. , eri
mſnerthr
maat,

Nibo mĩſtrãdo eos euſtodiũt.in⁊q̃rit
vtꝝ ãgłi ex ipo actu miſtrãdii merito ł
in pmio ꝓficiat.et ĩcipit aꝑs ibi.pᷣ iltdᷣ
ↄſiderari oʒ . Mꝛĩa ps hʒ duas.in
ma oñdit ꝙ ãgłi deputt᷑ ad cuſtodiã
Im. in ⁊qrit ⁊ det᷑iat vtꝝ ſinguli de
putẽèt᷑ ad cuſtodia ſingłoꝝ ibi. ſolet aũt
qri otrũ ſingłi. Siłr ps pncipalis
duas hʒ ſᷣm ouas opiões ſʒʒ q̊s duplr̃
detiat qöem ꝓpoſitã. In oma pte poõit

pmã opiõem q ĩcipit ibi.pᷣ illd ↄſiderãi

oʒ . In 2τι 1Ü i.è alij aüt dicut age-
los ĩ ↄfFirmatõe ⁊c.ſbᷣdiſiões aũt ptiuʒ
⁊ intlłctꝰmgr̃i pʒ ĩ lfa.nã tõlis intẽtio
diſtictõis verſat᷑circa duo.viʒ circa cu
ſtodiã ⁊ eioñtia ł annexa.

. intelligetia
huiꝰ ptis circa duo incidit hic
dubo. QOꝛĩo circa ãgłoꝝ cuſtodiã. 22
circa einexa. Quãtũ ad pᷣmũ qrũt

tria. pmo qrit᷑ vtn agli deputaridebu
erint ad cuſtodiã hoĩs lapſi. = vtrũ ſi

hõ ſtetiſſet deputati fuiſſent ad cuſto-
diã woĩs. ʒ vtrü aliquis angłs depu
tatus ſit ad cuſtodia xpi.

pcedit᷑: oñdit᷑ ꝙ ãgłi ñ debue
rĩt ᷣputari ad cuſtodiã hoĩs.Et pᷣoñn⸗
dit᷑ rõe ex pte hois.ſ.cui nulla põt fieri
violẽtia nulla ĩdiget cuſtdia: ſed li.ar.
hũanũ ad pcẽm nõ põt violẽtãi.̊ ñ ĩdi/
get ab ãgelo cuſtodiri.fruſtra g ſũtan
ki ad eiꝰ cuſtodiã deputati:ſ̊ ðᷣs nihil

faẽ fruſtra.ꝗ̊ cc. Itẽ q; to aliqͥs pauci

oꝛibꝰ auxilijs ĩtrĩſecꝰ fũphat aduſario
tãto głoſioꝛ ẽ victõia ſᷣ gloſi eẽt Hi vĩ
cere diabolũ p ſeipm q; p agłicũ ſuffra
giũ. carẽtia ãgłici pſidij auget głam
igit᷑ ab oppoſit cuſtodia ãgłica minuit
nrãm głam:ſꝶ deus nihil fac qð ſit nr̃e
gke detrimẽtüu. g «. Itẽ Hipm oñdit᷑

rõibꝰſumptis a pte ãgłi: maioꝛ eſt q re
cũbit qᷓ; qui mĩſtrat.̊ ſiãgłs qͥ cuſtodit

hoĩem ei miſtrat:hõ viatoꝛ ẽ maioꝛ ãge
lo btõ.ꝙ ſi h flm ẽ.g ãgłs ñ miĩſtrat hõi
igitãgłs nõ cuſtodit hoĩem:autĩ cuſto
dia puertit᷑ oꝛdo. Itẽ ſi ãgłs cuſtodit

boĩem aut h̊ habʒ a na auta gra.ſia nã

Ira primũ ſic

cũ eadẽ ſit na in bonis ⁊ in malis.vr q
mali ſint cuſtodes hoĩm.ſia gr̃a: cum

pna aĩa excedit aliã in gra.vr̃ ꝙ vna dʒ

ad cuſtodiã alteriꝰdeputari. Itẽ hoc

oßqdit᷑ a pte ipiꝰvei.deeĩ euſtos pfectꝰ

eſt:ᷣm qð legit᷑ ĩ ps.ecce nõ doꝛmitabit

neq; doꝛmiet c. & ſi ſufficiẽs ẽ dina cu

ſtodia:vr̃ ꝙ ſupfluatãgłica.autſiãgli
ca ẽ nccia vr̃ dĩna cuſtodia eẽ eĩnuta.
Itẽ cuſtodia è ad ↄſeruãdũ in bonũ:
ſ nõ minꝰ c ↄſeruare in bono q; libare

a malo. nã nõ mĩoꝛẽ vᷣt q; qrere parta

tueri.ſig nõ decuit hoĩem liberari:nec
erui de ptãte diaboli niſip deũ.vr ꝙ ñ
deat cuſtodiri:aut honoꝛ dĩnꝰ traſfert
in angelůũ. Sed pſa.lxij.ſup muros
tuos ierłm cc.glo.muri ſuüt apti.cuſto
des ſuntãgłi. Itẽ eccł.xvij. vnaqq;
gẽtẽ ppoſuit rectoꝛẽ.glo.i.angelos.
Itẽ math. xviij. ãgkłi eoꝝ ſp vider fa⸗

ciẽ patris mei.glo.nõ ſunt ↄtẽnẽdi ad

quoꝝ cuſtodiã mitrũtur agłi. Ex his

auctoꝛitatib colligit᷑ q ãgeli deputati

ſunt ad cuſtodi hoĩm. Itẽ Hipm oñ⸗

git᷑ rõe.oꝛdo vniuerſi hᷣ exigit vt omne
malũ heat bonũ ſibi oppoſitũ qð cõfir⸗

mat᷑ pꝑ illuq qð dicit eccł.xxxiij. malü
bonũ.nec qͥ tptamur pagelos malos
vf ꝙ defendi debeam? p bonos. Itezʒ
lex vniuerſitatis h exigit:vt media re/
ducãt᷑ ad pᷣma ⁊ poſtrema per media ad
ſuũ pᷣmũ pᷣncipiũ.⁊ H ↄfirmat᷑ ꝑ illd qð
dicit dioꝰin li.de ieraangłica.lex diui/
nitatis ẽ in nullo negligẽ oꝛdinẽ:ſᷣ per
pma media ⁊ poſtrema p media redu⸗
cere.& ſiangis btũs ſupioꝛ ẽ hoĩe via/

toꝛe.vr᷑ hõ mediãte auxilio angeliad

btitudinẽ dẽat puẽire.auxiliũ aut illd
maxiĩe ẽ in cuſtodiẽdo.ꝗ̊ c. Item lex
pietatis hᷣ exigit vt ſuſtentet indigẽs a

potẽte.ſi ̊ hõ viatoꝛ fragił ẽ et indigẽs

ſuſtẽtatiòe ⁊ cuſtodiẽte:⁊ ãgłs btũs foꝛ

tis ⁊ potẽs vr̃ ho ↄmitti dẽat àgłlice
cuſtodie. Wdð ꝙ ↄuẽiẽs ẽ homin
lapſuʒ deputari ãgłice cuſtodie:⁊ äage

lũ deputari ad cuſtodiẽdũ hoĩem.tũ q;

Decz altitudinẽ dine potẽtie.tũ qꝛ decʒ

oꝛdinẽ ſapĩe.tũ etiã qꝛ decʒ dulcedinẽ
mie.altitudinẽ nãq; decet dĩne potẽtie
duplici ex c̊. Nna ẽ qꝛ deꝰ nõ ſolumõ
4

—
—

ä

pult honoꝛari in ſe ſ̊ etiã in ſuis ſeruis

vñ nõ ſufficit alitudini dĩne potẽtie ꝙ
angeli miſtrẽt ſibi:ſ etiã qꝛ ad onſionẽ

excellẽtis ſue potẽtie h̊ ab eis exigit vt

miſtrẽt etià creature ſue. A lia eſt etiã

rõ.qꝛ deꝰhẽat diabolũ ⁊ ei ꝰdemões ad
uerſarios:magis decẽs ẽ ꝙ ipe eos vi

cat p ſuos miniſtros vt p q̊ oñdat᷑ poꝰ

manꝰRdei q̃ nõ ſolũ potẽs ẽ in ſ. eꝛt etiaʒ
in ſᷣuis ſuis:⁊ nõ indebite poſſit dñs ex

ercituũ appellari.oꝛdinẽ vẽo ſapie ſitłr
decʒ. nã h eſt oꝛdo quẽ vĩna lex in ſuis
opibꝰexeqͥt᷑ ⁊ ↄuat vt poſtrẽa ꝑ media

deducat ad ſũma.qm igit᷑agłs tũ rõöne

ĩmoꝛtał᷑ nẽ.tũ etiã rõe gr̃e ↄſuũmate me
diũ tenet int᷑ deũ ⁊ hĩem lapſuʒ decẽs
fuit vt de?ꝰloĩeʒ adiuuaret ⁊ cuſtodiret
pꝓangeluʒ.dulcedinẽ etiã decet diuine
mie que apuit ſinũ hoi lapſo:nec ĩ aliq
ei defecit qð ſꝑectet ad ſalut ſue ꝓmoti
onẽ.⁊ iõ cũ hõ lapſus eſſet venũdatꝰ vt

facẽt malũ:ei miſtrauit pciũ ſanguiniſ/

filij ſui ꝑ què ẽ redẽpt vt faciat bonũ.⁊
qꝛ hʒ aduerſariũ impugnantẽ dedit ei
miniſtrũ cuſtodiẽtẽ ł cuſtodẽ auxliatẽ.

vt ſic ex nulla pte miſia remanẽt hůa-/

na ſine dĩne miĩe ſbſidio ⁊ bñficio.cõpe
tebat igit᷑ hi lapſo dari ex hac triplici
rõe angelicã cuſtodiã.ſunt ⁊ alie rões
que in obiciẽdo tacte ſunt. Rões ergo
ad hãc partem inducte cõcedẽde ſunt.

Ad illud qð pᷣmo obꝛ ꝙ hõi non põt
fieri violẽtia.dð ꝙ ⁊ ſi nõ poſſit fiẽti vio
lẽtia q;tũ ex pte li.ar.poſſet tñ fieri q;tũ

ẽ ex pte ſui.⁊ iterũ q́uis angelñ poſſit

ſufficièter li.ar.violẽtare niſi hꝛẽt ꝛtia

ptãtẽ arcẽtẽ adeo poſſet inducẽ ⁊ circũ/

uenire ꝙ valde pauci eẽnt qͥs nõ deicẽt

⁊ iõ pneceſſaria ẽ cuſtodia angłiea que

ↄpmat ptãteʒ diabolica. Ad ilid qᷣ

obꝛ ꝙ carẽtia angłici pſidij augz gliaʒ
⁊ triũphũ.dð ꝙ verũ eſſet ſi ita bñ triũ
pharet hõ abſq; anglło ſicut cũ adiuto
rio angłico:nũc aũt nõ ẽ ita.ſi eĩ ei de⸗
eẽt angelicũ ſpᷣſidiũ multo frequẽtiꝰvi

ceret᷑ q; vĩcerʒ.⁊ młto meliꝰ ẽ cũãgłico

pſidio vĩcẽ qᷓ ſine pſidio pdẽ.⁊ iteꝝ pſi
giü angeli nõ excludit li.ar.nec minuit
Dignitate gre dei. et iõ nihil minuit de

ſba meriti pmij łde nobilitate triüpbi

q;tũ ad id qð ſpaale. Ad illud q ob:

q; nõ auenit ex pte agłi.q; maioꝛẽ qͥ re-

cüũbit q; qui miſtrat.dð ꝙ ven ẽ qñ mi-

ſter recũbẽti mĩſtrat ꝓpt᷑ ſeipm:ſiẽ ſᷣuꝰ
regis miſtrat regi ꝓpt eiꝰ dignitatè et
impiüũ.ꝑᷣ nõ hʒ vitateʒ qñ aliqs miſtrat
alicui hñdo reſpẽm ad aliũ.ſiẽ alñ ali⸗-

q́ᷓs magn'miles deſuit:nõ tm regi ſed

etiaʒ toti familie: nec aliquẽ abicit nec
deſpicit vt ei ñ ti mĩſtret ꝓpt vtilitatẽ
pſone:nec eĩ ↄſiderat qͥs ẽ:p cuiꝰſᷣuꝰẽ.
ſic ⁊ in ꝓpoſito intlłndũ ẽ ſe hr̃e.angłs

eĩ hõi nõ ꝓpter ſe mĩſtrat:ſ̊ ppter deun

cui gerit ima ginẽ. Nel alr̃ dici põt q;

vbũ illud intlłit᷑ de miſterio ſbiectõis ñ

pſidẽtie.cuſtodire aũt hoĩem:⁊ ſi miſte
riũ dicat:magis tñ ĩpoꝛtat angłʒ pſidẽ

hoi q; eẽ ſbiectũ. Ad illud qð querit
vtruʒ hẽat a gfa ła nã.dð ꝙ ab vtroq;

hʒ.qꝛ enĩ de nã ſua foꝛtioꝛ ẽ hoĩe ⁊ potẽ
tioꝛ.⁊ ſiłr in gr̃a ẽ excellẽtioꝛ ⁊ ſtabilioꝛ
adeo vt plłꝰexcedat hoĩem:qᷓ; excedit pe
dagogꝰ puulũ.iõ ↄuẽit angło:⁊ ex na⁊
ex gra vt hõ ↄmittat᷑ eiꝰcuſtdie ⁊ tutele
Ad illud qð obꝛ ex pꝑte dei:ꝙ dñs ẽ

cuſtoſ ꝑfcũs.dð ꝙ pfcĩo dĩne cuſtodie

nõ excludit vtilitatẽ ãgłice.ſicut eĩ deꝰ
opat᷑ in oĩbꝰrebꝰ:⁊ tñ eiꝰopatio opatõ

nes creaturaꝝ nõ excludit ſ̊ᷣ ↄſeruat?-

adiuuat:nec tñ ei opatio ẽ impfcã:aut
opatio creature ſupflua.ſic intlłIndũ ẽ

de cuſtodia. ſicut ei deꝰ ꝓpt᷑ ſue boitat

manifeſtatiõem:⁊ oꝛdis ſapie oñſiõem
creaturiſ cõicauit poſſe opari:⁊ ĩ alias
creaturas effcm ſuũ impmẽ.ipſo tñ nõ

deſerẽte:ſ coopante.ſic dedit angelis

poſſe hoĩem cuſtodire:cuzʒ tn a ſeruoꝛũ
ſuoꝝ cuſtodia ipe nũqᷓ; deſiſtat.qꝛ tale
poſſe ↄpetebat angelice nẽ.⁊ gre.⁊ vna
iſtaꝝ cuſtodiaꝝ alteri nõ piudicat:imo
dina facit ad ãgłice cuſtodie pfectõem
ãgłica vpᷣo ad pfcõis dĩne cuſtodie mai⸗

ſeſtatöem. Ad illd qo obꝛ ꝙ de p ſe

ipm debuit redimere & ꝑ ſeipm debuit
cuſtodire.dð ꝙ nõ ẽ ſſũe.redimẽ enĩ eqʒ

magnũ ẽ ſicut ↄdẽ. ⁊ iõ ſiẽ nullꝰ debuit

eẽ cõditoꝛ niſi ſolꝰ deꝰ:ſic nullus alius
debuit eẽ redẽptoꝛ.cuſtodire aüt dicit

alñ effem bñficẽtie qͥ magis è exteriq;

ĩteriꝰ.⁊x iõ nõ ẽ tãtꝰ.nec vʒ illd qð oñdit

glin
cene

tott

4
depatar
ſöffane
Niſun
ſtatazn
ader
angts⸗
höeret
inſuis
nnia
rfſitrg
N
cuſtooten
ſoloem
ſitinſte
depnar
ſckali⸗
wisinſ
cürirt
deeche
anci
ſuſftei
galu
Irinon
degnutn
tuns ſue
Pdinetok
inſtinn
er
wäd
N
Cenan⸗
buert
tusn
clſogi
ſobisa
Uabamn
tigen
rect
N⸗
ytpſa
ſbſigii
liusa
pere

Alug,
0
kelalfdiinie,
ker beenisi
wientſinite
lucdgdcreri
dogebmg
mibwiel
ttiort ſhhii
nghorerſü

„ . 4
S 4
„* e

ꝙ nõ mioꝛ ẽ vᷣtus tueri bona q; acqrere
dicendũ eni ꝙ tũc illud verũẽ qñ cõſer
uatio ⁊ acqͥſitio è in ptãte eiuſdẽ vᷣtuſ.

.;⸗Ecundo queri
tur vtrũ cõpetẽs fueritangelũ
deputari ad hoĩſↄditi cuſtodiã. Et q;
nõ vr.angis deputat ad cuſtodiã hoĩs
ꝓpt᷑ ſupplẽdos eiꝰdeſcũs:ᷣ in hoĩe fᷣm
ſtatuʒ nẽ inſtitute nulli erãt defcũs.g
ad ei cuſtodiã nõ dẽat deputari aliqs
angkls. Itẽ bõ ßm ſtatuʒz nẽ inſtitute
nõ erat magis ꝓnad malũ q; vnsag:s
in ſuis nalibꝰↄſtitutꝰ.̊ ſi angłs cõditꝰ
nulliꝰcuſtodie ẽ cõmiſſus niſi ſoli dĩne
vf ſiłr ꝙ nec h ĩ ſtatu ĩnocẽtie ↄſtitutꝰ
AItẽ cuſtodia dicit quãdã pᷣſidẽtiã in
cuſtodieète r̃ſpẽu cuſtoditi:ß aĩa hũana
ſolꝰdeꝰmaioꝛ ẽ niſi depᷣuet᷑ per culpã.ꝗ

ſi ho in ſtatu ĩnocẽtie nulla culpa erat

depᷣuat?nõ debuit ei p officiũ cuſtodie
pſidẽ aliqs angłs. Itẽ ſi ad cuſtodiã
hboĩs inſtituti deputat᷑ angelicꝰ ſpus.
cũ virt* hoĩs ſit modo pꝑ pcẽm młtipłxr
deiecta.vr̃ ꝙ vni hoi nõ ſufficiat vnius
angeli cuſtodia ſi nunc vni hõi lapſo
ſufficit vnꝰ vr ꝙ tũc nõ idigebatcuſto⸗/

dia alicuiꝰ. Lontra ſup illud math.

xviij:angeli eoꝝ c. glo. Jero.magna
dignitas ẽ aĩaꝝ vt vnaqq; ab oꝛtu nati
tatis ſue hẽat ad ſui cuſtodiò ãgelũ de
putatũ.ſiꝗᷓ deputatio agelice cuſtodie
ptinet ad dignitatẽ aĩe cũ aĩa ſᷣm ſtatũ
nẽ inſtitute dignioꝛ eẽt qᷓ; ſm ſtatuʒ nẽ
lapſe.vr̃ ꝙ ſi nc hẽatangłm ad ſui cu
ſtodi deputatũ ꝙ multo magis tunc.

AIſtẽ ꝓnioꝛ ẽ de ad miſerẽdũ qᷓ; ad cõ

dẽnandũ.& ſi hõ in ſtatu nẽ inſtitute ha
buerit angelũ malũ tẽptãtẽ. młto foꝛ
tius mĩa diuina debuit ſibi dare ägłm
cuſtodiẽtẽ. Itẽ angłi deputati ſunt
nobis cuſtodes vt ꝑ eoꝛũ opatiõem re/
trahamur a malo:ſᷣ̊ hõ ĩ ſtatu ĩnocẽtie
indigebat a malo retrahi cũ poſſet pꝑec-
care.ꝗ debebat ab angelo cuſtodiri.
Itẽ hõ viatoꝛ ↄmittit᷑ ãgłice cuſtodie

vt ꝑ ſuſtẽtatõem ⁊ auxiliũ ãgłicũ ⁊ per

ſoſidiũ ei opatõis poſſit de bono in me
lius aſcẽdẽ:ſj hõ in ſtatu ĩnocẽtie ꝓficẽ

poterat.q̊ vr ꝙ ad ipſiꝰ cuſtodi angłs

deputari dẽat. WÆοα ſiangelus

deputat᷑ ad cuſtodia hoĩs in młtis ꝓſit

ei vt ſueniat.ſpalr̃ tñ ad H̊ deputat᷑vt
ab iuiſibili adpſario defendat.qꝛ ei hõ
nõ hʒ colluctatõeʒ aduſus carnẽ ⁊ ſan
guinẽ: ſ̊ adſus mũdi rẽoꝛes ⁊ adſus

ſpũalia neqcie in celeſtibꝰqͥ ſunt hoſteſ
ĩuiſibłes dʒ p oppoitũ hr̃e iuiſibłes ad

iutoꝛes ad ſuipi defẽſiõeʒ.⁊ q adſa
riꝰvndiq; nos ĩpugt.na rõem ſeduẽe p
aſtutias.volũtatẽ allic pꝑ blãdicias.vir

tutes oppmit ꝑ violẽti.iõ bonꝰangłs

ſpãlr̃ ad ̊ nob dat᷑ vt ieʒ de fẽdat ab
oppᷣſſiõe ʒ violẽtiã.vt hoĩem erudiatet
dirigat fallaciq.vt hoiĩem exhoꝛtet᷑ et

ĩcitet ad bonũ q̊ blãdicias.qꝛ igit᷑ adpᷣſa
riꝰnr̃dia et hoĩe iſtituto erat foꝛtioꝛ et
aſtutioꝛ ⁊ ĩ ꝓpoito malicie ptinacioꝛ.io
ↄpetebat hõi dariã głicã cuſtodia q ↄp/

mẽt ptãtẽ adpſaris.nõ ſolũ ſᷣm ſtatũ nẽ

lapſe:ꝑ eſ ĩſtitute:lʒ mag nẽ q; tẽ idige
ret.vñ ↄcedẽde ſunt rões ad h̊ inducte

Ad ilłq po qð obꝛ pᷣ ãgts dat hõöi

ad cuſtodiã ppt᷑ ſuxꝑplẽdos defcũs.dðᷣ

ꝙ illa nõẽ tota cã niſi large vocet᷑ ſup/
pleꝰ ðᷣfcũs ſiue q;tũ ad ðſem qͥ ieſt:ſiue

et q;tũ ad vᷣſcm q põt ĩeẽ vt ñᷣ ĩſit.⁊ lʒ in
pᷣꝰhoĩe ñ eẽt vfcũs actuał eãt tñ ĩ eo de

fcibłitas.⁊ ſi ex ſe ñ hꝛẽt ðfcm vt ðfcm:

tñ pcipitãi potẽat p ſuũ adpᷣſariuũ. Ad
iltd qð obᷣi q ãgłs nõ ðᷣputat᷑ ad cuſto/
diã altiꝰãgłi.dð ꝙ ⁊ ſiãgłs poſſit alteri
ãgkło pſidẽ:tñ ꝓpe ñ dr ipm cuſtodire.

ns ille ſolꝰ idiget cuſtodia qͥ ppt ĩpugri

⁊ p cuſtodiã ſupãe łabſq; cuſtodia pdẽ
⁊ ille ſolꝰdʒ cuſtodire qͥ n põt expugri:
nec pdẽ.⁊ hĩc ẽ q ãgłs põt deputariad
cuſtodiã hoĩs ĩſtituti ⁊ ñ alti angłi.nã

ãgti ſił ↄditi ſunt:⁊ ſił e q btificat beaa⸗/

tificati ſũt.⁊ ſił et qͥ peccauer̃t irrecupa
ber lapſi ſunt.⁊ iõ ãgłs ñ põt deputari
ad cuſtodiã alt᷑iꝰagłi.qꝛ bonꝰ pofirma
tionẽ ñ ĩdigʒ:malo pꝰobſtĩatõʒ ñj/ ꝓdeſt
añ vᷣo ↄfir̃atõʒ ⁊ obſtiatõʒ ñ eãat ꝗͥ poſſʒ
defendẽ:nec eãt qͥ poſſʒ ĩpugre:cũ oẽs
eẽnteqlt̃᷑ tibłes.ĩ hoĩe vo viatoꝛe ſecꝰ
ẽ.nã hoĩe exñte ĩ ſtatu vᷣtibilitat ⁊ pug
ĩ q poterat amittẽ ł lucrari:agłs ĩ ſtatu
btitudĩs erat᷑ a qͥ nõ poterat ↄmoueri.

Ad ilid qð obꝛ ꝙ mẽti huane qꝗᷣ 3 6C
i

p pcẽm conuꝑta ſolꝰde dʒ pfici. dð q;
veꝝ ẽ de ea platõe q̃ hʒ oppõitã ſᷣuitutẽ
ſic ei hõ ↄditꝰſoli vðᷣo dicebat᷑ eẽ ſbiectꝰ
⁊ ſoliꝰdei erat bᷣuꝰñ alti.de platiõe vo
q attedit᷑ ſʒ excellẽtiã ſtat ⁊ ſʒ pſidẽtiã
reſpẽu alicꝰactꝰñ hʒ vitatẽ: ſic eĩ ãgelꝰ
peſt agio ĩ qͥbꝰnũq; fuit pccʒ. Ad iltq
qð obꝛ ꝙ ſi h huũerit ãgim ad cuſtodiã
deputatũ ꝙ nẽ vnꝰhõ dʒ hr̃e młtos.dð
ꝙ iltq ar nõ cogit.qꝛ effcũs agłice cu⸗
ſtodie dupir põt creſcẽ. ꝓpt᷑ młtitudi
nẽ cuſtdiẽtiũ:ł ꝓpt᷑ maioꝛẽ ſuccurſũ cu
ſtodiẽt.⁊ iõ lʒ hõ lapſuſ maioꝛi ĩdigeat
offieio cuſtodie q; ĩſtitutꝰ.tũ qꝛ idè ãge
lus ſʒ dipᷣſaſ oppoꝛtũitates põt mag ⁊
mag ſuccurrẽ ⁊ idigẽtias reuelãe.iõ ñ
oʒ ꝙ p augmẽtatõem indigẽtie ĩ cuſto
dito numeꝝ cuſtodũ multiplicare.
Ertio queritur
vynttrũ aliquis angel deputatꝰ
fuerit ad cuſtodiã xpi. Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ.
ilłq ps.ãgeł ſuis ðᷣs ma.de te:vt cuſto.
te ĩ oĩbꝰvjijs tuis.& ſi h intlłr de capite
ſic glo. ex põit ibidẽ pʒ c«. Itẽ ſup ilta
luce.xxij. ecce appuit ei ãgłs dñi cõfoꝛ
tas eũ.beda iĩ teſtioniũ vtuſq; nẽ ⁊ ãgis
eũ ↄfoꝛtaſſe:⁊ ãgłs ei miĩſtraſſe deſcri⸗-
bit᷑. ſig act foꝛtadi ptinʒ ad offm ãgli
cuſtodiẽſᷣ vr̃ c. Itẽ vr H̊ rõne.qꝛxps
Fʒ nãʒ hũanã maxie ſʒ ſtatũ paſſibłita/
tiſ mioꝛatꝰẽ paulominꝰab aget. ſi eãt
moꝛtatł ⁊ paſſibił ⁊ etiãõ mioꝛat ab ãget
ĩdigebat ⁊ ↄꝑetebat vt vr ab ãgel pſidẽ
tibꝰ? ĩmoꝛtalibꝰcuſtodiri. Atẽ oꝛdo
vninſitatis H̊ exigit vt ᷣ malũ ſit bonũ.
cũ igit᷑ -ps hũit malũ ãgłʒ ad exercitiüũ
pugnãa: ſic legit᷑ math.iiij.ꝙ tẽptatꝰẽ
a diabolo.g pᷣbuit hr̃e bonũ angłm ad
cuſtodiãa. IOtẽ ad dignitatẽ ſpectat hu
mane aie ꝙ cõmittat᷑ ta nobili cuſtodie
ſic ãgłice. ſi aĩa xpi fuit nobiliſſiã oim
vrñ ꝙ ſibi maxĩe ↄpetat cuſtodia agłoꝛũ
Itẽé ſapiẽs dñns iltd qð hʒ cari ſas cu
ſtodiri ⁊ diligentiꝰ: ſ ðs carioꝛẽ hẽbat
ipm q; aliquẽ aliũ. vr ꝙ ſi alij ñ deeſt
ãgłoꝛũ cuſtodia ꝙ nec aĩe xpi qͥ int oẽs
7 ſup oĩa eãt vᷣo cariſſiã. Sxps ab ĩſtã

ti ſue ↄceptõnis fuit btũs ⁊ pfectiſſime

btüs:ſi ergo beati potius ẽ cuſtodire q;

6

cuſtodiri v ꝙ pᷣo nullo modo cõpetat
cuſtodia ãgłica. Itẽ xps ab ĩſtati ſue

ↄceptõis ⁊ ſᷣm aĩaʒ ⁊ ſm coꝛpꝰfuit dĩni
tati vnit tãta vniõe ꝙ maioꝛ neqͥd ĩtlłi.
& ſi dĩna vtꝰq oĩ potẽtiſſiã ẽ p oĩa ad nu
tu ſue volũtat ꝓmpta eãt.g vr̃ ꝙ nulla

idigerʒ aliena cuſtodia. Itẽ ab alio
cuſtodit᷑ ex H̊ ꝙ cuſtodit᷑ ẽ àdamodo illi

obnoxiꝰ. ſixpus nulli dʒ eẽ obnoxi a
nullo agto debuit cuſtodiri. Itẽ eſto

ꝙ xps ñ hẽat ãgłm ad ſui cuſtodia.qͥro

vtꝝ ex ̊ icurrat aliqð danũ ł icõmodũ

pcẽm ?ł obmittat aliqð boꝰ* cũ nullũ

honꝝ ſit nihil tollit a xpo abñtia ãgelice

cuſtodie.ꝗ nihbil adduẽ pſidẽ. ſi poit
xps ab aglo cuſtodiri.vr ꝙ aliqͥd circa
ipm fiat fruſtra.qð ẽ ĩcõueniss. ?
dð ꝙ xpo ñẽ dat ãgls ad cuſtodiã.tũ
q; xps ñ idigebat. tũ eti qa n ↄpetebat
nõ egebat.qꝛ adpſariꝰeiꝰnec potat oppᷣ
mere ꝑ violẽtiã coꝛꝰdĩnitati vnitũ:nec
potat ſeducẽ p aſtutias ĩtlłctũ a verbo
plenarie illuſtratũ:nec potat allicẽ per
blãditias affem plẽitudie gr̃e ↄfir̃atuʒ
iõ xpſ ñ ĩdigebat ãgło bono:nec q; ad

defẽſionẽ coꝛpis:nec qᷓ;tũ ad eruditiõʒ

rõis:nec q;tũ ad icitatõeʒ affcõis.nõ ſo
lü aüt nõ ĩdigebatãgłica cuſtodia: ſed
nec etiã eiꝰↄpetebat.cuſtodia eĩ ĩ cuſto/
diẽte reſpcu cuſtoditi dic pſidẽtiꝗ quã/
da.⁊ qꝛ qgłixpo dño ſberat nõ pibãt.iõ
nec aliqð officiũ pſidẽtie ipis ãgłis re
ſpẽu xpi ↄmitti dẽbat.⁊ ꝓptẽa nullꝰan
elꝰdebuit ðputãiad cuſtodiẽdũxpim:
ãgłoꝛũ młtitudo debuit deputariad
eiꝰmĩiſteriũ.p. Ad ilłq ̊ qð obꝛĩ ꝛiũ de

ps.angeł ſuis d.m.de te X. dð ꝙ illud

itlłr de capite rõe mẽbꝛoꝝ. vñ ſiẽ dicit
aug. dia? male ex poſuit ſiue ĩtlłxit duʒ
capiti attbuit rõe ſui qð ſcriptura att-/
buit ei rõe mẽbꝛoꝝ. Ad ilłq qð obꝛ qꝙ;
qᷓgłs eü ↄfoꝛtabat.dð ꝙ ãgłs ñ ↄfoꝛta⸗
bat eũ ↄfoꝛtatõe ptãtia:ſic ↄfoꝛtat illoſ
qs cuſtodit:ſᷣ ſolũ miſteriali:ſicut ↄfoꝛ
tat armiger ſtrẽnuũ militẽ. Ad illud

qð obꝛ ꝙ xps ẽ ab ãgeł mioꝛatꝰdð ꝙ ſi

mioꝛat dicat᷑rõne paſſibilitat:nũq; tñ
ſic mioꝛatẽ vt aliqs agłs audẽt ei pſi⸗
qẽ:cũ ita bñ ſit adoꝛãqꝰ xps ĩ cruce⁊ in

ſua ifirmitate: ſic̃ etiã c ĩ ſua apꝑebit

ffen⸗
igelüan
ſüfui
batoez.
odyſa
iminue
offöcun
güden
ſochy
glicſiſ
latiset
ſuntd
dignit
ghlat
igois
niceat
Gepte
cnucuſto
gtebadci
löͤſtabe
dignita
jcuſtoctt
Aaik
i dde
wici
guͤtno⸗
batcen
alfpo⸗
picj
hnqn

„0
ſie
ols
difici.
Ncre
gse
Curr

batabt
ſinnde
neern
mecte
eone
gloo
kelin⸗
ſelle

rocäen
Siſe⸗
pſſini
hei
werciͦnuli
ditügelte
igir
necpdiatg
itlaünmn

. t YN
. Wia

õ
Wuciicals
ſenig⸗
noztito
Rtianulmn
ſcndcinr.
Repanmni

„ „
„
„ „
õzõz

„.
ſedect

pirtute. Agd ilłd qð obꝛ ꝙ hũit malũ
ãgelũ ad exercitiũ.dð ꝙ illuq exercitiũ
ſolũ fuit extiꝰnõ inti nec fuit ad ipiꝰ
batõeʒ:̊ᷣ etiã potiP ad nram ĩſtructõem
⁊z adpſarij ↄfutatiõeʒ:exqᷣ xpi dignitas

ñnñ minuebat᷑ ſ̊ maifeſtabat.ſᷣ nõ ſic ẽ in
offõ cuſtodiẽdi.nã ſi angłs ad eiꝰcuſto

diã deputaret᷑ potiꝰeẽt defcibłitaſ oñ-
ſio q; vᷣtut᷑ ⁊ dignita mãaifeſtatio ł etiã
alic ĩſtructio. Ad iltd qð obꝛ ꝙ digni
tatis ẽ hr̃e cuſtodiã ãgłica.dð qꝙ qdam
ſunt dignitatis ſimpłr: q̃dã p ſic ſunt

dignita vt etiã ãnexũ hẽant aliqᷣ indi

gnitat ſiue ifirmitat.cuſtodiri autẽ ab
aglo ita diẽ dignitatẽ ĩ aĩa reſpẽu alia
rù ereaturaꝝ ꝗ nõ ↄmittũt᷑ ãgłice cuſto
die vt tñ dicat ĩpfcõʒ reſpẽu btõꝝ qᷣ ali
ena cuſtodia nuũq; egẽt.⁊ qꝛ aĩe xpi nõẽ
atebnẽdũ aliqͥd qð derogʒ eiꝰbtitudini
⁊ iõ ſi ab angło cuſtodiri aliqͥ mõ dicat
dignitatẽ:ñ tñ xpo dʒ attbui.qꝛ ſił cũ H
ĩ cuſtodito quãdã ĩpoꝛtat defcibilitatẽ.
Ad ilłd qð obꝛ qð cariꝰ ẽ meliꝰcuſto

dit᷑.dð ꝙ ven ẽ qn illd qð maꝗ e caruʒ

ita ĩdiget cuſtodia ſiẽ illud qð min. ſic
aũt nõẽ ĩ ꝓpõito.nã xpi aĩa ñ ſic indige
bat cuſtodiri qͥ peccare nõ potẽat. Vel

alf põt dici ꝙ ðs diligẽtiꝰcuſtodit aiaʒ

xpi q aiaz alicꝰaltiꝰhvĩs.pleĩ fac p ſe
ipm qᷓ vlli aie faciat p ſe ⁊ p angelũõ.

⁊carticło.ſ.de aneris ãgtłice cu
ſtodie. Et circa h qrũt᷑ fa. peqrit᷑ vtrũ
angks peobſtiatiõeʒ ſbtrahat cuſtogie

