nobilioꝛi ſtatu æ altioꝛi erat q; aliqs po
ſteroꝝ ſuoꝛuʒ qui lapſus fuerit in pec-

catuʒ.⁊ ideo maxime iudicat᷑ fuiſſe in/
gratus. Si auteʒ dicat᷑ tertio mõ pec-⸗
catuʒ maius altero ratõe maioꝛis leſi/
onis:ſic quodãmodo fuit maximũ om
niu:⁊ quodãmodo nõ.maioꝛ eniʒ leſio
duplicit᷑ poteſt ĩtelligi ⁊ eſſe.ſcilʒ intè/
ſiue:⁊ extẽſiue. Intenſiue loquèdo pec
catuʒ Ade nõ fuit maxime leſionis:qͥa
non adeo depᷣuauit voluntatẽ ſuaʒ ſi·
cut multa peccata depꝛauãt.Extenſi/
ue vero loquẽdo peccatũ illud maxime
leſionis fuit.qͥa nulluʒ pcẽm eſt qð tot
pſonis nocuerit ⁊ in tot ptraſeat ſicut
illud peccatũ qð ppetratuʒ fuit ex tem
ptatõne pᷣmaria.⁊ ita quodãmodo fuit
grauiſſimũ quodãmodo nõ. Etex h̊
patʒ reſpõſio ad rnes ad vtrãq; ptem
adductaſ.vtreq; enĩ ſᷣm diuerſas vias
verum cõcludunt: ſicut aſpiciẽ᷑ti ſatis
eſt planuʒ.

1parte iſta

ſunt dnbitatões circa lr̃am. ⁊

pᷣmo de h̊ ꝙ dicit᷑ꝙ diabolꝰloquebat᷑
p ſerpentẽ ignoꝛãtem ſicut p inenergu
mĩos. Sed coñ.diabolꝰ mouet ine
nergumĩos mediãte virtute ſenſibili.

videt᷑ ſimilr ꝙ mouerit ſervntemad

foꝛmanduilłoneʒ mediãte ſenſibili vir⸗
tute.hoc auteʒ nõ videt᷑ poſſibile.quia
imaginatio ſerpètis nõ erat capax ſer
monis ⁊ locutònis. ergo illa mediãte

non poterat vox articulata foꝛmari.

Yerab

sloen

dataſut
ſueriem
gead
locutön
onoin
entiadl
tiorin
turyo
mine⸗
roonit
enige
cipler.
mſon
cgint
corerudti
Gnlasnd
geſtris
gere:tüc

bezrec

drmde⸗
unzr
ſeilli⸗
Gſerpr
ptis ſn
chlino⸗
ſicwſer.
emnet
miſira
nonoane⸗
ehnrin

nopno
sd

Wddlo
Whan
Milau
ſerpnt
qung-
gnific⸗
pocis⸗
motus
ghe:no
pocisg
queſita
dicit ſer
aſturij;
dns die

Clin

Enrngln
l Kmnri⸗
Emhimnzi⸗
chedenmnt
Sinnſe⸗
idunenenn
Wneneenitg,
öͤeheegind
1 ſent. in⸗
binnor guun
enarialihs
s fentina⸗
drai fuiſein⸗
Wemonöpc⸗
tödmiisl⸗
füünarmio

4
. –-
IH

A

WIR
6 4ℳ 4
Ezſ⸗
. „ ₰
7 7

wimnim
Nochnwoofait
o. Luad
Ai N
dehss
riciiſin⸗

meiſt

4
ertſenem.

,6 ,
rteti
0.2

.
Neiple .

Juxta hoc querit᷑a qua virtute fuit illi
us locutõis foꝛmatio pᷣncipałriet vtrũ

data ſit noua ptãs ſerpentis:vtꝝ etiaʒ

fuerit miraculũ ſicut fuit ĩ locutõe aſi/
ne ad Balaan: Wo. dicendũ ꝙ ad
locutõnis foꝛmatõeʒ iſta tria cõcurrũt.
pmo inſtrumentoꝝ aptitudo ⁊ cõueni
entia.ſecũdo modo virtꝰ motiua.⁊ ter⸗/
tio virtuſ directiua:cuiꝰregimĩe ſerua
tur vox articulata.⁊ hec tria ſunt in ho

mine ↄplete a ſui natura.in bꝛutis ve-

ro animalib repiunt᷑ incõplete.habẽt
enĩ quedã aĩalia oꝛgana apta: licet nõ
cõplete ad vocis foꝛmatõeʒ.habent eti

am ſenſibilẽ motiuã. habent etiaʒ vim

excogitatiuã ſiue imaginatiuã:ratõne
cuiꝰerudiunt᷑ ad aliquas voces ꝓnuci
andas:nõ tamẽè eſt in eis cõplete.ſᷣ cũ
adeſt vis rõlis que poſſit et regẽ ⁊ mo⸗
uere: tũc illa potẽtia incõpleta ad actũ

habzʒ reduci. ⁊ ſic fuit in illa pᷣma tem-

ptatõe.nam diabolꝰexcitabat vim mo
tiuaʒ:⁊ adiunabat:⁊ dirigebat:vt poſ/
ſet illas voceſ articulatas foꝛmare:ita
ꝙ ſerpenti non eſt data noua ptãs:ſed
ptãs ſupioꝛ aſſiſtebat.vnde ꝓpe mira⸗/
culũ non erat:licet quis rõbił᷑r admira
ri poſſet:cũ eẽt ſupᷣ ptãtem irratõnalis

creature talia verba foꝛmari.licet igit

maioꝛ ſit aptitudo in energumis rõne
vis motiue ⁊ oꝛganoꝝ in loquẽdo q; in
ſerpente:qͥa tamẽ virtus pᷣncipalłr mo⸗

uens vtrobiq;: ⁊ dirigẽs in foꝛmaãdoẽ

virtus demõis.ideo dicit magr codeʒ
modo locutũ eſſe diabolũ ꝑ ſerpentem
quõ loquit᷑ pꝑxr hominẽ demoniacũ.
Ad illud ꝗ̊ qð obꝛ ꝙ imaginatiua vis

ſerpentis nò erat capax locutõis.dicẽ-

dum ꝙ verũ eſt de locutõne qntũ ad ſi
gnificatõnem:ꝑ non eſt verù q̃ntuʒ ad
vocis expſſionẽ. ł poſſʒ dici ꝙ q;uis

motus ſerpẽ᷑tis cooparet᷑ ad motũ lin

gue:nõ tamen cognitiua coopabat ad
vocis articulatõem.et p hoc patẽtea q
queſita ſunt. Item querit᷑ de hoc ꝙ;
dicit.ſerpens callidiſſimꝰoictusẽ ꝓpt᷑
aſtutiã diaboli.ſ̊ hec eſt ratõ quare ſer
pens dicteſt callidiſſimꝰpi ratõe ſi di/

abolꝰ?aliud qðᷣcũq; aĩal aſſũpſiſſet cal/
lidiſſimuʒ diceret᷑.ergo non eſſet ratio

D
WD

quare mad illud aĩal aſſũpſiſſet qᷓ; ali⸗
nd. Wo. dicendũ eſt ꝙ calliditas at
tendit᷑ in cognitõe oꝛdinata ad nocen⸗
dum ⁊ ſeducendũ.Et quoniã duplex ẽ
nocumẽtuʒ:videlʒ ſpuale:⁊ coꝛpoꝛale.
duplex põt eſſe calliditas.aut in nocẽ⸗
do coꝛpaliter:aut in nocẽdo ſpũᷣaliter.
Qalliditatẽ in nocendo coꝛpaliter ho/
mini habʒ ſerpẽs nature ſue iduſtria:
loquẽdo ſaltẽ ſᷣm ſtatũ nãe lapſe.Cal⸗

liditatẽ o nocẽdi ſpalłr nõ hʒa ſe ſed

a diaboli pſentia.⁊ ð Hͥ loqui Augꝰ.

2 magr in lr̃a.Et qͥa ſpuᷣalia debent ſi⸗

gnari p coꝛpalia ſibi ſiłia.ideo cũ ſer⸗
pens ex ſe habeat calliditatẽ nocendi⁊
inſidiadi coꝛpaliter:cõògruũ fuit ꝑ ipin
diabolũ exercere calliditatẽ ſuam coñ
hominẽ in nocẽdo ſpũaliter.et ſᷣm huùc
duplicem ſenſuʒ intelligi pot ſcriptu/
ra. IJtez querit᷑ de hoc qꝗð dicit ſcri-
ptura.ſciendũ eſt duas eſſe ſꝑecies tẽ/⸗
ptatõnis:interioꝛc:⁊ exterioꝛc.exterioꝛ
eniʒ temptatio nõ eſt niſi ꝓpter interi-
oꝛem:nec ad culpaʒ pducit niſi mediã
te interioꝛi.ergo nõ videt᷑ ꝙ abĩuicẽ ha
beant diſtingui. Item ſbdiuidit in⸗
terioꝛem in eaʒ que eſt ab hoſte:⁊ ĩ eaʒ
que eſt a carne.⁊ vidr̃ ꝙ diuiſio illa ſit
inſufficiẽs.qa non ſoluʒ temptatio eſt
ab hoſte ⁊ carne ſ̊ etiaʒ a mũdo:ſᷣm il⸗
lud.i. Jo.ij.Ome quod eſt ĩ mũdo aut
ẽ ↄcupiſcẽtia carnis c. Querit᷑ ergo
de ſufficiẽtia hoꝝ mẽbꝛoꝝ.⁊ cuũ alibi le
gant᷑ plures alie differẽtie temptatõis
querit᷑ quõ diſtinguũt᷑ ab illis: MWee

dicendũ ꝙ temptatio qnq; modis cõſi
gerari põt.ſ.q̃ntum ad motiuã:et q̃ntũ

ad modum:a⁊ qntuʒ ad inſturmẽetuʒ:et
qᷓntuʒ ad effectũ:⁊ q̃ntũ ad motiuũ.vł

gñaliter: vel ſpecialiter. Si gnalit: ſic

diuidit᷑ temptatio in eaʒ que eſt ab ho⸗
ſte:⁊ a carne:⁊ a mũdo.vt dicit᷑ in q̃da
ſequetia. mũdus caro demonia diuer

ſa mouèt plia.Si ſpaliter vt dicat᷑ mo

tiuũ qð ſe offert nõ ſoluʒ p modu obie
cti:ſed etiaʒ qdðᷣ inducit ⁊ excitat p mo/
duʒ ĩpulſiui.ſic eſt illa diuiſid qᷓm po/
nit magr in lr̃a.ꝙ tẽptatio alia ẽ ab ho
ſte alia eſt a carne:quoꝝ vtiq; habʒ ad

maluz intendere. Siautẽ loquamur

qᷓntuʒ ad inſtrumètuʒ ſic dupłr põt cõ

ſiderari. aut gñaliter: aut ſpaliter. Si

gnaliter. ſic eſt illa diuiſio Grego. ꝙ
tempiatio queda eſt p vitia:quedaʒ per
flagella.Si ſpaliter:ſic eſt illa diuiſio
temptatõis quã ponit glõ. in ps.ſupꝑ il
lud. Omeʒ eſcaʒ abhomiata eſt ⁊c. vbi
dicit᷑ ꝙ młtiplex ẽ temptatio.Quaruʒ

pma eſt erroꝛ ſiue neſciẽtia vie verita-

tis. Secũda difficultas vincẽèdaꝝ cõ⸗

cupiſcẽtiaꝝ.Tertia tediũ boni.Quar
ta tempeſtas ſeculi. Si tertio mõ ſcʒ
qᷓntuʒ ad effectũ ↄſideret᷑ ipſa tempta/

tio ſimiłr duplicit᷑ poteſt ↄſiderari.aut
gñaliter:aut ſpecialiter. Si generali/
ter: ſic eſt illa diuiſio qͥ ponit᷑: glõ.ſuꝑ
illud.i. Con..xij. Cemptatio vos non
axpetit ⁊c. vbi dicit᷑ in glõ.ꝙ temptatõ
alia diabolica:alia eſt hũana.et diffe⸗
rũt.qͥa ſicut ibideʒ ĩnuit᷑temptatio dia
bolica eſt qͥ malũ ha bet exitũ:⁊ que ter
mĩat᷑ ad moꝛtale ꝑeccatũ.temptatio ve
ro hũana dicit᷑ que exituʒ piculoſuʒ ñ
habet.qᷣa vel ibi eſt peccatũ veniale:vel

nulla eſt ibi culpa: fʒ ꝙ oſtẽdit᷑ in glõ.

vbi dicit ꝙ tribꝛ modis habʒ fieri tem/
ptatio hũana.S i ſpecialiter: ſic eſt il⸗
la Auguſ.de doctri.xpiana.ꝙ diabo⸗
lus temptat:aut vexando carneʒ:aut
vulnerãdo natalia:aut expoliãdo gra⸗
tuita. hic eniʒ ponũtur ſpaliter effectꝰ
temptatõnis diabolice. Si aũt q̃rto
modo cõſideret᷑ temptatio:ſcʒ qntũ ad
graduʒ hoc põt eſſe duplicit.aut gene⸗
raliter:aut ſpaliter. Si gñaliter:ſic eſt
illa qu ponit magr in lrfa.temptatio
alia eſt exterioꝛ:alia interioꝛ.Si ſpeci-
a liter. ſic eſt illa quã ponit Gregoꝰ. et
habet in glõ.ſupꝑ illud Jaco.i. Nnuſ⸗
quiſq; temptata cõcupiſcẽtia ⁊c. ꝙ tẽ⸗
ptatio triplicit᷑ pficit᷑:ſuggeſtiõe:dele
ctatõne: ↄſenſu.vbi vocant gradus in
ꝓgreſſu temptatõis explicite qui põe/
bant in diuiſione pᷣus habita implici-
te. Per temptatõem enĩ exterioꝛẽ in-
telligimꝰſuggeſtiõem.p interioꝛeʒ in.
telligimꝰilla in qua eſt delectatio t cõ⸗
ſenſus. Et p hoc patʒ reſpõſio ad ilt
quod pmo obijcit᷑ ꝙ illa mẽbꝛa ad ĩui⸗

cem nõ diſtinguũtur: cum vnuũ oꝛdine⸗/

turad alteruz. Siauteʒ qͥnto modo
cõſideret᷑ temptatio.ſ.qᷓntuʒ ad modũ
temptandi:hoc ſimiłr aut erit gñaliter:
aut ſpecialiter. Si gñaliter: hoc põt eẽ

vel explicite. vel implicite: ſic eſt illa qᷓ

ponit᷑ in glõ.ſuꝑ põ.Qui habitatĩ ad⸗
iutoꝛio.vbi dicit᷑ ꝙ quedaʒ eſt tempta/
tio leuis ⁊ occulta:quedã grauis ⁊ oc-
culta:quedã leuis et manifeſta:quedã
grauis ⁊ manifeſta.Si auteʒ explici/
te:ſic eſt illa quã ponit Berñ. p ſepteʒ
mẽbꝛa. Quaruʒz pma eſt im poꝛtuna.ſ.
que ꝓcaciter inſiſtit. Secunda dubia

ſcilʒ que animũ dubietatis nebula in⸗

uoluit. Tertia eſt ſbita ſcʒ que in iudi

ciuʒ ratõnis puenit. Quarta occulta
que ſcilʒ deliberatõnis oꝛdineʒ pterfu

git. Quinta violenta q vires noſtras

trãſcendit. Sexta fraudulẽta:que ſcʒ

animũ ſeducit. Septima pplexa:que

varijs vitis ĩpedit. In hac.n.diuiſiöõe

explicant᷑ difficultates ⁊ Sᷓuitates tem
ptationũ ſiue modoꝝ temptãdi:⁊ latẽ
tie que in poꝛi diuiſiõe implicite clau⸗
debant᷑.veꝝtñ tam hec diuiſio q; pce-
dens de modis temptatõis in ſua ge⸗

neralitate cõſiderate. Si auteʒ coͤſide

ret᷑ ſpciałr temptatio ꝓut cõtrahit᷑ad
temptatõeʒ diaboli:ſic modi eius poſ
ſunt duplicit᷑ aſſignari. Nel implicite
⁊ ſic diuidit Nugꝰ.in quodã ſermone.
Biabolus temptat vt leo:temptat vt
dꝛaco. Nel explicite:⁊ ſic eſt illa diui⸗
ſio Grego.ſuꝑ Job.xl.ſuꝑ quẽ locuʒ
dicit Oregoꝰ.ſic.Fideli famulo dñs
cũctas hoſtis callidi machinatões in⸗/
ſinuat.ſ.ꝙ oꝑpꝛimẽdo rapit:inſidiado
circũuenit:minaãdo terret:ſuadẽdo blã
ditur:deſperãdo frangit:ꝓmittẽdo de

cipit. In hac auteʒ diuiſiõe explicant
modi quos Aug'. clauſerat ſb his du

obus verbiſ. ꝙ temptat vt leo temptat
vt dꝛaco.Et ſic patʒ rõaſſigndi diuer-/
ſas diuiſiões temptatõnis:ſᷣm diuer/

ſas eius cpſideratõnes.patʒ nibilomi

nus rñſio ad obiecta. Itẽ querit᷑ de
hc qð dicit in lr̃a.tẽptatio q̃ fit ex car
ne nõ eſt ſine pcco.cũ enĩ diabol poſ⸗

ſit carnẽ còmouẽ ⁊ vexare:videt᷑ ſimłr
ꝙ temptatio que eſt ab hoſte ſine peco

ſſetoͤppf
eſtnelenn
beptatie
ſie ſſe
no/ſenti
ctütipi⸗
temptan
ölpan⸗
tiocarn⸗
9ſueuin
inilloi
natet⸗
tocm.
inmu.
tiptnnn⸗
ſnealijoe
ſtenr tür
ſͤteſinep
ſine. Bli
wiinptä
findom
ciha
(Rio
mimot
comgs

. tenptict:
wziiſgn
se⸗

nti

gdmcice⸗
erignoi
d. P
tmiatde
de giep
zkein
ntaseo
quo mai
nitbap

ͤzbe⸗

one.
maden
Mhres,

.
Secungrdahi
mrnebalain⸗
1Nqzuein iud
Oummorcnla
tinezoleſſu
rues noſnas
nelew aneſc,
umadderrg
ndan. dinſi⸗
stinsr
Nr Ntäcrti
ſkinglord
npnini
1 Jiannziid
v rcintin
eis
Uinplur
iſemone,
cotenpaltt
ſeckludin⸗
in cailaß⸗

1..5„
E.le i
Aliamelgds

nnde⸗
e
L 1
a
H .
el/G 6
7 e
7
gentlcom⸗
. . Rforr,
. „
1
„ „ ,e
Nen
4
4
taNN,
ci une
⸗ N
mrmin
rkee
.

0

eſſe nõ poſſit. Itẽ cũ nõ ſit in nr̃a po
teſtate temptari vel nõ temptari:videt
ꝙ tẽptatio de ſe nõ ponat in nobᷣ culpa
niſi ei ↄſentiat᷑.ſiẽ g tẽptatio hoſtis cui
nõ ↄſentit᷑ẽ mã exercẽde vᷣtutis: ita vr
etiã tẽptatio carniſ.ꝓpt h̊ eſt q̃ſtio q̃re
temptatio carnis ẽ maꝗ ſp cũ pꝑeccato
q́; tẽptatio hoſtis?: .dð ꝙ tẽpta⸗
tio carnis ẽ impulſus ſenſualitat᷑ quẽ
ↄſueuimꝰaxpellare pᷣmũ motũ.Et qm
in illo ĩpulſu ſenſualitas mouet᷑ ĩoꝛdi
nate ⁊ pter rõnis oꝛdint.hĩc ẽ ꝙ tẽpta/
tio carnis nũqᷓ; in nobᷣ qͥn ſit ĩ nobᷣ a/
liq̃ inoꝛdĩatio:⁊ ita aliq̃ veĩalis culpa.

tẽptatio pᷣo hoſlis oĩno ex eſt:⁊ põt eſſe

ſine aliq̃ delectatõe inoꝛdĩata ĩ nobᷣ ex

iſtente.⁊ iõ dic magr ꝙ tẽptatio hoſtis

Põt eẽ ſine pcco:tẽptatio pᷣo carnis mi
nime. Alia etia poſſetreddi rõ.qm ca
ro ẽ in ptate nr̃a eteã poſſumad libitũ
nr̃m domare.ideo potiꝰimputat᷑ nob ĩ
culpa carnis ĩpulſio q́; diabolica ſug
geſtio.quõ at carnis ĩpulſus ſiue pꝛi
mi motꝰdebeat dicieſſe pccẽm.j.ſuo lo
co magis expſſe detmĩabitur.

Diſtinctio.xxij.

Ic uidetur

b diligẽter ĩueſtigaduʒ c
SSBußegit magr d lapſu
⸗ hoĩs in ↄpatõe ad diabo
lũ temptãtẽ: in hac pᷣo pte agit q;tũ ad
hoĩeʒ tñſgredietẽ. Diuidit᷑ aut ꝑs iſta

ĩ duas ꝑtes. In pᷣdetiat de pcco pꝛi
monꝝ pẽtũ q̃ntũ ad genꝰ. Inzro q; P

ad radicẽ: vtu.ſ.fuerit ex induſtria:an

ex ignoꝛãtia:ibi.his aũt opponi ſoleth

mõ. Pꝛips hʒ tres ptes. In pᷣde⸗

tmĩat de gñe pmi pcci gñalłr. In⁊po

de gñe pcci viri ⁊ młien ſpãtłr:ibi.⁊ tał

qdẽ elatio ĩ mẽte mulien. In ʒpo inqᷓ

rit q; eoꝝ peccauerit mag Suit᷑: ibi.ex
quo maifeſte aĩaduerti põt c. Quelʒ

auᷣt haꝝ ptiũ diuidi põt in duas. Nam

in q̃lʒ podetiat pᷣitateʒ. In z remouet

dubonẽ. Scða pᷣo ꝑs pncipat in q̃ de

t mĩat de pcco qntũ ad radicè diuidit᷑i
tres ꝑtes. In pꝰ*inqrit vtꝝ pccʒ illd ex

ignoꝛãtia pceſſerit pillã excuſariha/

beat: In ⁊ po qrit vn ꝓceſſerit pᷣmi pe

cati malitia:ibi.ſolet etiã qri cu ſine vi
tio eẽt nã BZ In zʒpo inqͥrit cũ pcẽʒ il
lud fuerit a volũtate:vtrù pmoañn no⸗
luerit qᷓ; peccauẽitiibi.ſi pᷣo q̃rit᷑ vtꝝx vo

lũtas pcẽm illłd pceſſerit c. Subdiui

ſiões ptiũ ⁊ intellect ſatis aꝑparet.pꝛi
mo.n.magr oetiat de iba culpa pᷣmoꝝ
pentũ in ſe.ſcðᷣo vero put cõꝑarihʒ ad
adicẽ ignoꝛãtie. .
Dintelligẽtiã
hptis circa duo ĩcidu hec qõ.
Pꝛivigr qri᷑ de culpa pᷣmoꝝ pꝑẽtũ iĩ

ſe q; ad inoꝛdiatõeʒ affeciꝰ: ⁊vvero

qrit᷑ in ↄpatõe ad ignoꝛãtia ĩtellectus:
Et circa pᷣqrũt᷑ tria. pꝰqrit quo ge
nere pcci młier pꝑccauerit: 2 vtꝝ qð
mulier appetijt vir cõcupierit! ʒ? vero
qrit᷑ qs hoꝝ Suiꝰpeccauit:

Irca primum

ic ꝓcedit᷑: ⁊ oñdit᷑ ꝙ mir ꝑcca

uerit pcẽo ſupbie Eccł.x. Initiu omis
pcẽi ſupbia.Et itm Ecct.xxv.A mtiẽ

initiũ pcci.g̊ mir peccauit pcco ſuꝑbie

Iſtẽ Augy.iĩ li.de vᷣgi. Diabolꝰi ce⸗
lo voluit eẽ ſiẽ deꝰ:cadẽs aute pſuaſit
boi ſilitudinẽ ſue volũtatis.g ſi pſua-

ſit młieri:⁊ młr pſuadẽtipſenſit:pecca

ĩpoſſibile erat hoĩeʒ deoꝛdiari ĩ potẽtia
ſupioꝛi:niſi pus deoꝛdiaret᷑ in inferio⸗
ri. nõ potat pus ĩoꝛdiate ↄuertiad bo
nũ interiꝰł exteriqᷓ; ↄuerteret ad bonũ

inferi.ſᷣ ↄuerti ĩoꝛdiate ad bonu infe⸗
rius ̊ ẽ ſupbia. ppcẽm mulien no

potuit eẽ niſi ſupbia. Itẽ mir volu⸗
it mãducare pomũ:h̊ nõ fuit ꝓpt famẽ
vłkappetitũ delectadi ĩ cibo:cũ nlta eẽt
ĩ guſtu ei deoꝛdiatio.igr H fuit qa ali⸗

d ſpuale pilliꝰcibicomeſtiõeʒ iĩtende

bat. S̊ aũt nõ erat niſi eè ſiẽ deꝰqð dia⸗
bolꝰ pmibat. . Sʒ5: vidf ꝙ pᷣ“
pcẽm młien fuerit ĩobedietia.pᷣmo qͥa
H̊ inuit text?HGeñ.iij. . uis ĩdicauit ti
biqꝙ nudeſſes:niſi qꝛ de ligno ð qͥ pci
perã tibi vt nõ comedẽs:comediſti.Se

cũdo qͥa Hofirmat poꝰ Ro.v. Sic ꝑ

uit. igr pcco ſupbie. Itẽ vidr röe.

6

4 Sl 5

vnũiinobeqientiã pccoꝛes ↄſtituti ſunt
multi c. Et iterũ. p vniꝰ inobediẽtiam

moꝛs ĩtrauit ĩ mdũ. MPoſtremo hᷣ ex
pſſius declarat Aug“. de nᷣa relig. vbi
git.Adã ꝓpt tiſgreſſiõeʒ ĩobedietie de

padiſo eiect'ẽ. Siꝗ̊ pᷣpcẽʒ hoĩs fuit

ĩiobediẽtia:nõ ̊ vidr ꝙ fuerit ſupbia.
Itẽ ꝙ ᷣpcẽm fuerit gula vidtr̃: pᷣmo
p B; qð ĩnuit textꝰ HGeñ.iij. Nidit igit
mir lignũ qð eẽt ad veſcẽèduũ ſuaue.⁊?
Hofirmat euãgeliũ.q; xpus pᷣefuit tem
ptatꝰa diabolo de gula: ſiẽ legit᷑.iiij.
Math. Oic pt lapides iſti ⁊t. ̊ eo oꝛ/
dĩe tẽptatõis tẽptauit hoĩeʒ quo tẽpta
uitxpm:ſicẽ ſancti dicũt. Poſtremo hH

expſſiꝰ declarat AQmbꝛoꝰ. ĩ illo ymno.

Qñ pomi noxiałm oꝛte.moꝛ.coꝛ.ſi igr
pcẽm fuit gula.& nõ fuit ſupbia:cũ

ſint diuerſa pccoꝝ gña:⁊ vnũ⁊ idẽ ſi

⁊ ſemel in diuerſis generibi eẽ nõ poſ⸗
ſit. Itẽ via ꝙ ppcẽm mulien fue
rit auaricia.pᷣmo p textũ Heñ.iij. Eri
tis ſic dij ſciẽtes bonũ ⁊ maluʒ. H ꝓmi
ſit diabolꝰ: ⁊ G̊ pᷣmo cecidit in mulien

Appetitũ. ⁊ appetẽ multitudinè ſcĩe płꝰ

q; debʒ Hẽ auaricie: ſic diẽ Gregoꝛi.

Beinde hofirmat poꝰ.i.Thim.vlt.

Radix oĩm maloꝝ ẽ cupiditas.ſᷣ pcc̃ʒ

mlłieris oĩum alioꝛũ pccoꝝ mdix fuit.
Poſtremo hipʒ expſſe declarat glõ.

ſup illud ps.Que nõ rapui ⁊c.vbi diẽ
ꝙ; Eua voluit rapẽ diuinitatẽ. ſi gra⸗
pina ẽ pcẽm auaricie:pᷣmũ pcẽm Eue
fuit ingñe ſupbie. Itẽ viqr̃ q pmuʒ

pcẽm fuerit infidelitas.pᷣmo qꝛ q̊ inſli
nuat textus Geñ.iij.vbi dixit młr. Ne

foꝛte moꝛiamur. dubitauit igr̃ de vbo

dei.ſig dubitare ðᷣ eo qð debemꝰcred

Hẽ infidelitatis:pcẽm infidelitad pᷣmo
cõmiſit.⁊ Pofirmat euãgeliũ Luẽ.i.

Beata q credidiſti.dẽm ẽ vᷣgi Marie

ſig ſalꝰrñget p orpoſitũ puaricatõi:et

H ĩcepita fide MMarie: vicf illa ĩice⸗
Perit ab infidelitate. Doſtremo h̊ ex⸗
pſſi declarat magr:⁊ habitũẽ ĩ diſtin-
ctoe pcedẽtiĩ ꝓgreſſu tẽptatõis:vbi di

cit ꝙ miłr cuʒ dubitauit ab affirmitate

receſſit ⁊ negati appꝛopinquit.ſ H̊ͥ n fu

it ſine culpa infidelitas. igf infidelitas

fuit mulien pcẽm.nõg pᷣmo pꝑecca⸗

uit pcco ſupbie. Si foꝛte tu dicas

pluribo generiho pccoꝝ ſił? ſemel pc⸗

canit h̊ nõ vidqr̃ poſſibile:cuũ ſiłet ſemel
ñ poſſit ſe płibꝛ ↄuerſiõiba⁊ auerſiõibꝰ

deoꝛdĩare:⁊ quicqͥd de hᷣ ſit.planũ ẽ ꝙ

eẽ pᷣHαρππ vni ſoli ↄuenire põt: cuʒ p
ſuꝑphabũdantiã dici habeat. Wedð
ꝙ ſiẽ ĩnuit textꝰ:⁊ expſſe diẽ Apoꝰ.pn⸗
cipale pcẽ̃ʒ hoĩs p qð lapſus ẽ fuit in/
obediẽtie:⁊ ꝑ qð deriuat᷑ moꝛs ĩ oẽs po

ſteros. vñ ⁊ ad h̊ diabolꝰipm ĩducẽ in

tẽdebat:qð per pncipiũ ſue iterrogatõ

nis:cur pcepit nob deꝰ Sʒ qm ne⸗
mo opat᷑ ad malũ aſpiciès:nec axꝑpetit

malũ niſi ſb ſpecie boi.iõ clare dephen

gens dia ꝙ nõ poſſet młiereʒ in pcẽm
pPcipitare:niſiꝓponẽt aliqð appetibile
illa ĩ temptãdo ꝓpoſuit faciłr:ad q̃ oĩs

hõ ſm veritatẽ tẽdit nãtr. Nãtr.n. oĩs
hõ btĩtudinẽ appetitq bonũ copioſuʒ
⁊ gloꝛioſuʒ ⁊ delitioſuʒ.iõ oĩs hõ nałr

gppetit excellẽtiã:⁊ ſufficiẽtiã:⁊ leticiã:

⁊ ĩ oꝛdĩato appetitu ↄſiſtit iuſticia:⁊ in
ĩoꝛdiato no ↄſiſtit culpa. Nã ſupbia ñ
ẽ aliud qᷓ; imoderatꝰappetitꝰexcellẽtie
auaritia nõ ẽ aliud qᷓ; imoderatꝰappeti
tus ſufficiẽtie.gula ñ è aliud qᷓ; imode
ratꝰ axpetit cibi reficiẽt ſuauit.Cõſi⸗
derãs igr̃ diaꝰhac eẽ viã pcipitadã mu

lierẽ in culpà:pᷣmo ꝓmiſit dignitat ex

cellẽtiã.eritis ſiẽ dij.?ꝰ ſbiũgit cognis
habũdãtiã: ſciẽtes bonũ ⁊ malũ.poſtre
mo ptẽdit ſuauitat expiẽtiã:cũ oñdit li

gnũ pulchꝝ viſu et ad veſcẽdũ ſuaue.
Dm igr̃ mir diabolice ſuggeſtioni cõ
ſenſit. iõ pᷣmo ĩ appetẽdo eè ſiẽ deꝰ:fuit

ſupba:deĩde ĩ aꝑpetẽdo ſcire bonuʒ et
malũ qð ñ optebat:⁊ ſcire plłꝰq; opoꝛte
bat:fuit auaritia. Poſtremo in expiẽ
do ſuauitatẽè ligni vetiti:fuit guloſa.⁊
I H̊ fuit tiſgreſſiõis rea:⁊ culpa ĩobedi
entie ĩuoluta.Et ſic pʒ ꝙ pcẽm mlien

ichoatüu fuit i ſupbia: pꝓgreſſuʒ habuit

auaritia: ſumatõeʒ hũit ĩ gula.patʒ

etiã ꝙ ioꝛdiata fuit q̃ntũ ad triplicẽ po

tẽtia.ſ.qᷓad iraſcibilẽ dũ aꝑpetijt al⸗
ta.q;ad rõlẽ dũ appetijt ſcire occulta
q́; vad ↄcupiſcibilẽ dũ voluit deguſta
re ſuauia.vñ ex illo pcco pullulauerũt

radices oĩum pccoꝑ. Ex bis igrĩ pʒ

riſioe
Ninfi
ſofuiic
ſuertic
Nludui⸗
diclaß⸗
gugrit
ipſaſe
ie
mecẽ
ondia
cüin
ipiüf
tio
ipe⸗
ſylhier:
pilati
niisplun
cunead
m.ne
giden
Acend⸗
god
Gen
ffiel
gob
ibbin
erſſe
dicyn
dis ont⸗
leligeba
Palitſpi
birnee
neſcia
Peccd
We
od
füpe
ſieſp
zet
Zſtr
ſolo
mian

ſ

Ano⸗
ſeduc
gucac
geire⸗

.
ie
ese
. Mudc
eſürſene .
.ℳ .
KaAaſenet
R 5
nrmeeſere
2
NR ne:
by —).

ranecapent
bchdtzn
nlierez inpeen
Nicdappenbile

* „ „
ncirade 4
KKULANNRs
1

i uunt
niitopgniuf
bügt oni
Kicioiili
iuaerioich
ekſeeui
oſcheoe
tG

Nloricn

S
—

rñſio ad q̃ſita.rões.n.oñdètes ꝙ bmü

peẽm fuit ſupbia reꝝn ↄcludut.qꝛ ab il-

lo fuit ĩicvatio. Rões ſiłr oñdẽtes q;
fuerit ĩobediẽtia gula ⁊ auaritia veruʒ

ↄcludũt. lʒ nõ fuerit ibi auaritia ꝓpꝛie

dicta bʒ ꝙ dr eẽ appetitꝰ ꝑecũie: fuit tñ
auaritia bᷣm ꝙ ẽ appetit ſufficiẽtie et ĩ

ipſa fuit pcẽi ꝓgreſſus.ſᷣ in pcco gule

⁊ ĩobediẽtie fuitↄſũmatio ĩ actu viʒ co
medẽdi.gula.n.erat inq̃ntũ ĩ illo cibo
oꝛdiate delectari volebat.ſ̊ iobedietia

cũ in actu ipius comeſtiõis ̊ diuinuz
ĩpiũ faciebat.⁊ h̊ͥ expſſe diẽ Gregoꝰ.ĩ

qdã omeł.vbi ondit᷑ ꝙ tribꝛ pccoꝝ gñi
betẽptauit dia?ꝰxpm: ſiẽ p tẽptauerat
mlierẽ.⁊ ĩ illis tribo a xpo deiectc: ſiẽ
p illa tria młierẽ deiecerat.nec ẽ ĩcõue
niẽs plura gña pccoꝝ bᷣm ꝓgreſſuʒ cõ
currẽ ad vnũ flagitiũ ppꝑetraduz.facili-
mũ.n.ẽ de pcco in pcẽm ruere: ſic ↄtin

git de motu vniꝰ vtus ad motũ alteriꝰ

aſcendẽ. Ad illd igtr̃ ſolu reſtatrñdẽ

qðᷣ obᷣmè de infidelitate. nõ.n.ↄcedẽé⸗
dlũẽ mliẽʒ pcco ĩfidelitat peccaſſe:niſi
ĩfidelitas accipiat᷑ valð large. Q S
gobᷣꝛ ꝙ młr dixit foꝛte. dici põt ꝙ foꝛte

E ibi nõ euẽt:ñ dubois.ſ̊ qꝛ magr diẽ

expſſe ꝙ nõ ẽ dubonis. IJdeo potalit

dici ꝙ reuẽa mir ñ dubitauit vᷣm eẽ qð
dñs dixerat:h̊ H̊ dubitauit q̃lr dñs in⸗
telligebat.vtu.ſ.ĩtelligẽt de moꝛte coꝛ⸗
pali:ł᷑ ſpũali:łalio qͥ cũq; mõ:⁊ illa du/
bitatõ nec fuit pèa:nec fuit cłpa:ſᷣ q̃dã
neſciẽtia q̃ diabolo tẽptãti pbuit viaʒ.
Nec cogit illd qð obijcit de fide beate
Marie.nã ⁊ ſi fides ĩ ↄceptõe filij dei

h̃ modicũ tenuẽit locũ:hũit tñ hũilita’d
vſũ pãbulũ rõe cꝰdr̃ ᷣgo ðo placuiſſe.

ſiẽ ipa dic. Reſpexit deꝰhũi.an.ſ. Nec
oʒ es oĩno ꝑ eũdẽ oꝛdĩeʒ rñdẽ repatiõʒ
ðᷣſtructõi:ĩmo freqñt᷑ ẽ eõrio:ſic̃ via re
ſołonis ⁊ ↄpois oppoſib᷑ modis hñtter
miari ⁊ ĩcwari:ſic ⁊ ĩ ꝓpoĩto põt ĩtelłi.

Ecundo queri

J ur vtrũ qð młr axpetit vireu
ↄcupierit: Et ꝙ ñ vf. i. Thi.ij. Nir ñ ẽ
ſeducł̊ młr.ſ̊ ſi adã voluiſſʒ eẽ ſiẽ ðᷣs
quẽad moð młr vtiq; circũuètfuiſſʒ. ſi

Gᷓ circuuẽt vt ſeduct“ n fuit: id qð mir

dediſti mihi τ.&. Si ſuggeréte mliẽ.

atpetit ñ ocupiuit. Itẽ Aug'. ſuꝑ
Heñ.ad lr̃az. Mon arbitroꝛ viꝝ.ſ̊ iam

ſpuali mẽte pditerat credẽ qð dia?ꝰ p⸗/

mittebat. ſi g AA dã głiaʒ huũit.pʒ ẽc.
Iſteʒ ſi Ada appetijteẽ ſiẽ deꝰ cũ ahuc
mlto minoꝛẽ hr̃et ſiłitudinẽ q lucifer:

vidr̃ ꝙ Suiꝰ peccauit Adã q; lucifer. S
ſi pcẽm luciferi fuit irremiſſibile: pccʒ

His fuiſſʒ irremiſſibile: qð S ĩpꝛobatũ

E. Itẽ ſi A da aꝓpetijt eè ſicẽ deꝰ:aut
̊ ſuggerẽte młiẽ:aut ſuggerẽte ſpẽte.
nõ ſuggerẽte ſpẽte.qꝛ ipe Ada n ↄqᷣri
tur ð bᷣpete ſ̊ de młiẽ: Geñ.iij.młr qm
ſicẽ młr ðᷣcepta fuit a ſꝑte:ita vir a mu
liẽ. ſiẽ igr̃ mir dixit: ſpẽs ſeduxit me:

ita vir dixiſſet:młr decepit me.ſᷣ ñ di

xit:ᷣ dixit.młr dedit mihi ⁊c. Q.: ſi tu
dicaſ ꝙ ita fuit q́;uis ſcript᷑a ſ expmat
B ſimpłrapparet ipꝛobabile. na ſi mir
Dixiſſet co mede qͥa en ſic deꝰcũ ipa co
mediſſʒ:⁊ abſq; dubio ñ eẽt ſiẽ̃ ðs:nlła

rõe vr̃ pbabile ꝙ vir ei credidiſſX. S ʒ

ʒ ſup iltq ps.Supbi iniq c. Non hõ
ſuggoͤne bᷣpẽt vt deꝰeè voluiſſʒ.ñ letatł᷑
cłꝑ tñſiſſet ad nos hẽditas. Si tu di⸗

cas h̊ᷣ eẽ dẽm q;ꝰad młiẽʒ.obᷣ de viro

pilld qðᷣ dicẽ Oreg.ĩ moꝛatł.⁊ hr ĩ glõ.
Job. xli.p ſe pcipere diuĩtatẽ adã cre/

didit:⁊ ĩmoꝛtłitat głaʒ amiſit.g Adaʒ

idẽ qð młrappetht. Itẽ Pbit. ij. ſĩ
ilłd. Nõ rapinã arbitrat cẽ. lõ. Non

vſurpauit qð ſuũ ñ erat.ſ.eq̃litatẽ dei

ſiẽ dia? fec: ⁊ pᷣmꝰhõ. pᷣmꝰ hõ voluit
e ſiẽ deꝰ⁊ ᷣ̊ voluit mir.ꝗ̊ cc. Si tu di
cas ꝙ bᷣm hõ ſtat ibi ꝓ młiẽ. õ ſr illd
ps. Que ñ ra.⁊c Adã ⁊ eua voluerũt

rape diuĩtatẽ:⁊ amiſer̃t felicitatẽ.ecce

expſſe dr ðᷣ vtroq;. Itẽ H̊ vr rõe.ma
ioꝛẽ aſſiłatõeʒ hẽbat vir ad deũ qᷓ; mir.
&ſi ſilitudo ẽ mr̃ felicitat: vidr̃ ꝙ młto
mag crediblłe fuit viꝝ appetẽ eẽ ſic ðᷣs
qᷓ; młiẽʒ. Itẽ młto ſapiẽtioꝛ erat lu
cifer q; eſſet pᷣmꝰhõ.ꝗ ſi cũ tõ ſua ſapĩa
lucifer voluit eẽ ſicẽ deꝰ: nec ſapĩa ipe-
diuit ſupbiã: młto minꝰ vidr̃ ꝙ h̊ ſapi/
ẽtia ĩpediret hana.ſig h̊ mir axpetijt:
nõẽ ĩpꝛobabile ꝙ vir cõcupierit:maxi/

me cuʒ gloſe ⁊ auctoꝛitates videant H

dlcere. M.dicenduz q iſta queflio

facti circa quã nõ põt hõ multũ effica/

citer rõcinari: ⁊ ſcriptura non determi
nat expſſe.⁊ ſancti ſuꝑ h̊ loquũtur va

rie:ideo ſunt hic oꝑpoſitões diuerſe.

Quidã.n. ꝓpterauctes inductas di/

cũt ꝙ Adã idẽ ipm qð młr appetijtcõo⸗/

cupnit:pᷣ nõ credidit ſic młr.? ꝓpt᷑ ̊ fa
ct ẽ ſupbꝰ:ß tñ ñ dr fuiſſe ſeduct.ap⸗/
petẽ.n. põtaliqͥs aliquid ⁊ tñ nõ crede/
re ad H̊ puenire. multa qdè cupimꝰad
q̃ nõ ſperamꝰnos puẽturos.qꝛ nõ quid
poſſit ᷣ qͥd velit attẽditambitõis flagi⸗
tiũ.et iſtã põnẽ ſuſtinẽdo rñdẽt ad roes
ad vtrãq; ptẽ.ſᷣ qꝛ vð btĩ Aug.̊ opio
n ↄſonat:ĩmo expſſe vidr̃ ſentire ↄriuʒ
ſic patʒ ex auctoꝛitatibo eius ĩductis in
lr̃a.nec vidr̃ eẽ credibile ꝙ vir appetẽt
aliqͥd ad qð credẽt ſe nõ poſſe puenire
cũ añ illud pcẽ̃m valde oꝛdĩatus eſſet.
Ideoð alia põ ꝙ vir in appetibili et
pncipali motiuo nõ fuit ↄfoꝛmis młie
ri tiſgrediẽdo:lʒ eẽt ibi cõfoꝛmis ĩ tñſ-/
greſſiõe màdati diuini.vtq;.n.ĩobediẽſ
fuit: ſ̊ alit vir q; młr ad ĩobediẽtie cul-9
pã plapſus ẽ.nõ.n.vir pomũ comedit
ꝓpt axpetitũ excellẽtie ĩ ſui aſſiłlatõne
ad deũ.nec ppt axpetituʒ ſufficiẽtie in
multoꝝ cogne.nec ꝓpt aꝑpetitũ ſuaui
tat in cibi deguſtatõe:ſiẽ fecit miłr.fuit
tñ in viro q̃daʒ ſupbia:q̃dã auaritia:et
qdã laſciuia ꝑ q̃̊s pductꝰẽ ad ĩobedien
tiã.quodaʒ.n.mõ ſupbiuit dũ ſe nimis
magni pci eẽ apud deũ eſtianit.et tãti
vt ꝓpt᷑ comeſtiðoem illiꝰ cibi nõ ĩcurrẽt
Fuitatẽ alicꝰ ſuxplicij:ſᷣ defaciliↄſeqͥ
ret᷑ veniã de offenſa. fuit etiã qdà aua-
ritia dũ curioſe ſcire voluit qͥd ſibi eue
niret dũ cibũ vetitũ deguſtaret.fuitei
qdã laſciuia nõ carnalis delectatõis:ſ
cdaʒ amicabiłaffectõis q̃ freqñter fit
vt offendat de*:necotriſtet᷑ pximꝰ.hoc
aũt fecit Adã dũ comedẽ voluit ne ſu/
as delitias otriſtaret:̊ ẽ ne muliereʒ
offendẽt. VUñ ⁊ dñs ipm arguit ꝙ obe
diuit voci młien.⁊ p H̊ pductꝰ aq ĩobe
dientiã ⁊ tiſgreſſionẽ madati dei.⁊ hec
tria trahunt᷑ ex bis Augꝰ.ſup HGeñ.
ad lr̃aʒ:q adqucit magrĩ lĩa Pꝛimo
eni dic ꝙ nõ ẽ putadũ ꝙ hõ deyjcẽt niſi
beeſſiſſetĩ eo qdaʒ elatio ↄpᷣmẽda. Et

iten diẽ. voluit Alda lignũ vetitũ erpi

ri cũ nõ viqẽt mulierẽ moꝛtuã eſca illa
pcepta.Et itm.noluit e ↄtriſtare quã

credebat ſine ſolatio ↄtabeſcẽ ⁊ a ſe ali
enatã interire. Còcedẽdũẽ igr ꝙ; Adã

nõ axppetht eſſe ſic deꝰquèadmodũ młr
ſiẽ oñdũt rões ad h̊ iducte. Siautẽ
dicat alicubi appetibile ſe eè ſiẽ des: H
Põt eẽ dẽm tplici rõe.aut qꝛ dĩnuʒ ↄtẽ
pſitĩpiũ:⁊ volũtatẽ ſuã dĩne ptulit iuſ
ſiõi:⁊ ſe ſibitãq; ðᷣo ſbiecit:⁊ ex Hðᷣo eqͥ

pari velle.AQut dẽm ẽ mir ð illo ſũdta
appetyt ſiẽ deꝰeſſe:et pꝑ ſynodochẽ qð

eſt ptis attribuit᷑ toti.vñ ſancti. appe

tijt alit᷑ freqñter loquũtur ſynodoche:

⁊ attribuũt vterq;. Aut põt ̊ tertio mo

do dictũ intelligi.qᷣa ipſe cũeſſet mu/
lieri ppoſitus ipam nõ cõpeſcuit.vnde

ſibi imputat᷑ culpa mulieris.młier aũt
intelligenda ẽ appetibile eſſe ſicut de⸗
us.nõ ꝑ oĩmodã eq̃litatem: ſed p q̃n/
dqã ſblimatõeʒ ĩ dignitate ſup huůanuʒ

moduʒzʒ qꝙ cum vir nõ cõpeſcuit:ĩmo po
tius eius voluntati paruit:ſibi pecca/

tuʒ mulieris imputat᷑:⁊ voluiſſe eè ſi/
cut deꝰrefert᷑.Et ſic pʒ rñſio ad aucto
ritates q̃ pus inducte ſunt:⁊ p hãc viã
detmĩari poſſunt. ſiqͥ alie circa iſtã ma
teriã cõſiłes ĩueniant. Ad illud er-
go quod ob: ꝙ maioꝛem aſſimilatiõeʒ
ha bebat vir q́; mulier. dicẽdũ ꝙ ⁊ ſi ma
ioꝛem habẽt aſſimilatõem:habebat ta⸗
mẽ pcellentiã virtutis ⁊ cognitõis re
ſctu mulieris q duo nõ patiebant᷑ ho
mineʒ ita trahi a modica ſititudine ſiẽ
mulierẽ. Ald illud qð obꝛ ꝙ angel“
erat ſapiẽtioꝛ hoĩe.dicẽdũ ꝙ rerũẽ de
cognitõe ĩnata:non tamẽ verũ eſt ð co

gnitõne gratuita. credit᷑ eniʒ a doctoꝛi

bus ꝙ bm ho añ lapſuz habuerit Sra
tiaʒ:ſic melius oñdet᷑ infra.ð lucifero
vero creditur ꝙ gratiam gratũfacien/
tem non habuit:ſicut dtiatuʒ fuitõ.

Prei ꝓ rit᷑ ͥs eo⸗
Ertio que aae⸗
peccauerit:vtꝝ viraut młr/Et
vir Suiꝰpeccauẽit vr.Suiꝰẽ pcẽʒ vbi
maioꝛ ẽ ĩ gtitudo.ſ̊ʒ vbi maioꝛa ſũt dõa

ibi maioꝛ ẽ ĩgtitudo ĩ ꝑccãdo.ſ̊ Adaʒ

pcellebat młierè ĩ nãlibo datiſ⁊ gtuit.

wein.

g X.
Pcennse
niuseni
mocdogn
lieis te
natchin
paonto
eſtoten
mediat
glio ſi
mulien
ömule
oriaup
npto⸗
nrccanis
catüen
ſuspoſten
Por
tmes oſti
Auge.ſ
eccar
aa
ſio n
;muli
miliuse
liusen
wccanje
wecani
ſbiegn⸗
ezti
Cidign
ſpanas
Wccic⸗
ſtörir
Griſe
küßnn
Prari
nitint
cog⸗
dicen
tnz
mogi⸗
texzt
murde
gaatit
mulier
ſediter
ctoꝛe
Nauus f

D
„ Nolrn
ę*
ð
e.ẽ
ℳ 4 ee
Weenes
((((oone we
M
„
AI Zimes
epiiſ
„ Na

oe⸗
ℳ*— A N
N
4 ſ⸗
L. Rene
„ N
1* „* .
„
ê
„
ece⸗ 7 Ree
„ LLR Me
.

* Pdl. Z
emrolbſde

ofrnooc⸗

—
— £

nwochi
iurſrrworbe
tbeemomo
cöſait we

ſ„ weer
K .

)
„ mrieſcider⸗
. . 4
EEEweerſ
oeA
. 1.
“ —
7. /
0
„2
4 “
eere
4 ſ
„ 1do
õõ
batuent
.
n lucid
1 1
, , Hufe
tunzfuns
fics

72

j
reEEEA
e anm,

ergo eum peccanit magis ingtus fuit.
igit tτ. IYtez maius eſt pcẽm quãto

peccans eſt in altioꝛi gdu cõſtitutꝰ*.gra
uius enĩ peccat platꝰ q; ſubditꝰ: eodeʒ
modo gñe peccati.ſᷣ vir erat caput mu
lieris ⁊ ei ppoſitus.q̊ videt᷑ ꝙ peccaue/
rat ᷓuius. Iteʒ tanto grauioꝛ ẽ cul
pa qnto ibi maioꝛ eſt ↄtemptꝰ.ſ̊ maioꝛ
eſt ↄtemptꝰin trãſgreſſiõe mandati im
mediate ſuſceptia domĩo qᷓ; mediante
alio.ſi q̊ mandatũ ꝑ viruʒ pueneritad
mulierẽ:videt᷑ ꝙ magis ↄtempſerit vir
q; mulier. ergo . Itez tato graui⸗
oꝛ ẽ culpa qnto maioꝛ eſt ibi leſio ⁊ coꝛ
ruptio.qͥa peccatũ de ſe coꝛuptio eſt.ſ
peccatũ Ade magis fuit coꝛuptiuũ qᷓ;
peccatũ eue.qꝛ ex peccato Ade fuit to/
tius poſteritatis coꝛuptio:ſᷣm ꝙ dicit
NRo.pv. Per vniꝰinobedientiaʒꝝ pecca⸗
toꝛes ↄſtituti ſunt multi . Sʒ coñ
Aug.ſuꝑ Geñ.et maqr refert in l̃a.
Peccauerũüt impari ſexu:ſ̊ pari faſtu
H vbi eſt par faſtus ibi eſt partrãſgreſ-
ſio.ꝗ nõ videt᷑ ꝙ magis peccauerit vir
q; mulier. Iteʒz ſicut in bonis qð ſi⸗/
milius ẽ melioꝛi eſt meliꝰ:ita qð ſimi/
lius ẽ peioꝛi eſt pꝛius p ſe loquẽdo.ſed
peccatũ eue ſimiliꝰ fuit pccẽo luciferi qᷓ
peccatũ Ade ꝓpter maioꝛẽ elatõem ſu
pbie.g̊ maius fuit peccatũ eue q́; Ade.
JIteʒ tato grauioꝛ ẽ culpa q̃nto ma
ioꝛi digna eſt pena.ſed mulier mag fu
it punita q; vir:ſicut patʒ Geñ. iij.et a
deo qui iuſte punit.gꝗ amplius ꝑecca/
nit q; vir. Iteʒz grauiꝰpeccat qui pec
cat in ſe ⁊ in alteꝝ q; qui pꝑeccatĩ ſe tan

tũ.ſ̊ mulier peccauit in ſe ⁊ in viꝝn duʒ

ptraxit eũ ad ꝑccatũ.virautem pꝑecca⸗

uit in ſe tantũ de peccato actuali loqñũ

do.q̊ graui peccauit mir q́; vir.
dicendũ ꝙ ſicut pdictũ fuit ſup:pecca-
tuʒ põt dici grauiꝰ alteꝝn altero tribus

modis.videlʒ ingratitudine:libidine:

⁊ ex ↄſequẽti coꝛuptõe.S i igit᷑ loqua
mur de maioꝛi grauitate qᷓntuʒ ad in⸗
gra titudineʒ: grauius peccauit vir q;
mulier: ꝓ eo ꝙ habundãtioꝛa dona ſu⸗

ſcepit.⁊ ideo cũ beneficioꝝ oblitꝰ bene-

factoꝛẽ ſuũ cõtemſit ⁊ offendit mag in

gratus fuit:⁊ in ſui ingtitudine maio⸗/

ri culpabilioꝛ extitit. Siautẽ loqua

mur de maioꝛitate qntuʒ ad libidineʒ:
ſic amplius ꝑeccauit mulier q; rir: pꝛo
eo ꝙ magis ĩpꝛoba volũtate peccauit

dDum cõcupiuit deo aſſimilari: ⁊ arden

tius appetijt dum credidit h̊ ſe optinẽ
poſſe qð diabolꝰ ei ſuggeſſit.et iõ ꝓpt᷑

voluntatẽ magis impꝛobã mulier ꝑec⸗

cauit ex maioꝛi libidine:⁊ q̃ntũ ad hoc
culpabilioꝛ viro fuit. Si auteʒ loq̃⸗
mur de maioꝛitate culpe qntuʒ ad coꝛ⸗
ruptoem còſequentẽ:diſtinguẽduʒ eſt
qͥa põt dici coꝛũpere duptłr.aut permo

dũ cauſe:aut p moduʒ occaſionis.Si

p moduʒz cauſe: ſic q a pꝑeccatũ viri fuit
cauſa trãſfuſionis peccati in poſteros:

⁊ ita coꝛupit ſe ⁊ alios:maioꝛ cõſecuta

eſt ex peccato viri coꝛuptio.⁊ qᷓntuz ad
hoc culpa viri dicit᷑ fuiſſe grauioꝛ. Si
vero pꝑ modũ occaſionis:ſic qͥa pecca/
tuʒ mulieris fuit occaſio pꝑeccati viri:⁊
ita p cõſequẽs omniũ alioꝝ.hoc modo
mulier põt dici ceteros conupiſſe.non
ſolũ poſteros:ſed etiã viꝝ ſuũ.vñ non
ſoluũ peccauit in ſe:ſed etiã in ꝓximũ.et
qᷓntũ ad ̊ dici põt in muliere grauius
fuiſſe pꝑccatũ. Per hanc diſtinctõem
reſponderi põtad ratoòes que ad vtrãq;
parteʒ adducunt᷑:ꝓ eo ꝙ diuerſa mè⸗
bꝛa huiꝰdiſtinctõnis ꝓcedũt. Aliter
poſſet dici ⁊ q̃ſi in ideʒ redit: ꝙ peccatũ
põt dici grauiꝰaltero:aut penſatis cõ⸗
ditõibus ex pte peccãtis:aut penſat cõ⸗
ditõibus ex pte peccati. Si igit᷑ pꝑnſe⸗
mus cõditõnes ex pte ꝑeccãtis:graui
peccaſſe dicit᷑ vir q́; mulier: tum ꝓpter
donoꝛuʒ pexcellentiaʒ.tum etiã ꝓpter
ſtatus pſidentiaʒ:qͥa mulieri quodam
modo platus erat. Siautem pꝑenſan⸗

tur codqitõnes ex parte peccati: graui⸗

us peccauit mulier q; vir.tuʒ ꝓpter im
pietateʒ in deũ.tum ꝓpꝑter iniquitateʒ
in ꝓximuʒz. deum eni ſua ambitõe ex-

honoꝛauit:et ꝓximuʒ ſuggeſtione ſua

deiecit.ſᷣm hoc ꝓcedunt ratõnes:ſimi⸗
liter ad oꝑpoſitas ptes. Quod au⸗
tem dicit Auguſtin ꝙ pari faſtu pec-

cauerunt hoc intelligitur non quatum

ad interioꝛem affectõnem: ſed q̃ntum

ad exterioꝛem mãdatitranſgreſſioneʒ.

ad qð oterq; eon eq̊liter obligabat᷑.vł
par faſtus dicit᷑ nõ p oẽĩmodam eqlita-
tem:ſed p q̊ndam cõfoꝛmitatẽ.⁊ ſic ex
dictis colligit᷑ ꝙ peccatuʒ Eue aliquo
modo excedebat peccatuʒ Ade: ⁊ ali⸗-
quo modo ecõuerſo.Si auteʒ aliquis
querat qð eoꝝ magis excedebataliud

ad h̊ dicendũ eſt ꝙ cum peccatuʒ Eue

cexcedit peccatuʒ Ade in cõditõibꝛque
reſpiciũt peccatũ eèntialiter: vtpote in
maioꝛi impꝛobitate libidinis:in q̊ ꝙ; ⁊
maius ⁊ maꝗ habuit peccatũ Eue ma
gis exceſſit:⁊ grauis*fuit ſimptr loquẽ
do. ⁊ huiꝰſignuʒ eſt. qa magis punita
fuit.⁊ ſi ad infernũ deſcẽdiſſet maioꝛẽ
penam habuiſſet. Nec obſtãt rõnes ad
oꝑpoſitũ adducte. qͥa ſumũtura aditõ
nibus peccãtis que nõ faciũt peccatuʒ
Suius ſimpłr:ſ quodamodo.

BVOnſequenter

querit᷑ de pccato pᷣmoꝝ parè-/
tum in relatõe ad ignoꝛãtiam ex parte
intellectꝰ. Et circa ̊ querütur tria.
Nꝛimo querit᷑ vtꝝ ꝑeccatũ pᷣmoꝝ pen
tuʒ:fuit ex ignoꝛatia?! Scðdo vtruʒ ex
ignoꝛãtia aliquo mõ ſitculpa?: Ter⸗/
tio querit᷑ vtꝝ ſit culꝑe excuſatoꝛia:
ic ꝓcedit:et oſtendit᷑ ꝙ pecca/
tuʒ pᷣmoꝝ pentũ fuit ex ignoꝛantia:ad
minꝰpeccatuʒ mulieris. eñn.iij. Ser⸗/
pens ſeduxit me &.ſ vbiẽ ſeductio ibi
eſt ſciẽtie pᷣuatio. vbi autẽ hoc eſt ibi ẽ
ignoꝛãtia.q̊ c. Iteʒz qͥ dubitat ð ali
quo de quo debʒ eſſe certus potiꝰdici/
tur illud ignoꝛare q; ſcire.ſᷣ̊ młr de ver
bo dñi debuit eẽ certa qð dixerat.qua
cũq; die come.moꝛ.mo.⁊ de ̊ dubita/
uit cũ dixit.ne foꝛte moꝛiamur.ergo ex
ignoꝛatia pccaſſe videf. Itez è cre⸗
dit moꝛtale peccatũ eſſe veniale: igno/

rat reritatè diuini iuris.ſ̊ Adaʒ credi
dit pꝑeccatũ illud eẽ veniale:ſiẽ diẽ Au
guſ.⁊ magradducit ĩ lr̃a. Arbitratus
eſt illuqꝗ eè reniale vt moꝛtale delici.
Svidet᷑ ꝙ tam vir q; mulier pccauerit

2

ex ignoꝛatia. Item ome peccatũůaut

„

eſtex ignoꝛantia:aut eſtex infirmitate:

ant eſt ex malitia. ſed peccatuʒ pmoꝛũ
parentũ non fuit ex malitia.qͥa tunc eſ
ſet peccatũ in ſpiritũ ſanctũ.nec ex in/

