ipſe ſit infinitꝰ:offenſa habet alid mo⸗

o rõem infiniti. ſi igr li. ar. ptãte fini⸗
te eſt:impoſſibile è ꝙ in öſtinü ſtatü re⸗

deat:niſi reducat᷑ pꝑ diuin miſericoꝛdi
am:que ſua gtuita bonitate condonet
culpã:ſiue remittat offenſaʒ.Haũt ve⸗
re fit ſine gra.gᷓͤ t. Item pcẽm eſt
Puatio vite ſpuᷣalis ⁊ pᷣuatio lucis.ſ vi
ta ſpalis nõ põt redire adaĩam niſia
fonte vite.nec lux niſia fonte lucis.er/
go impoſſibile eſt ꝙ aĩa reſurgata cul

pa: niſi deus qͥ eſt fons vite ⁊ lux phen

nis ſua benignitate eã viuificet⁊ illũi⸗

net. H aut nõeſt niſi per donũ gre.ergo
X. Sed coñ Bamaſ. eccatũ eſt

.

ab eo qð ẽ ſm nãm in id qð eſt pter na
turꝗ auer ſio.ſed faciliꝰeſt vnicuiq; rei.

moueri ſm naturaʒ q; pter nãm.ergo
ſi li. arbi. virtute ꝓpꝛia pꝑeccdo põtmo
ueri pter nãm:virtute ꝓpꝛia redire po
terit ad nãʒ.ò ſicut potuit cadere ita et
reſurgere. Itẽ maioꝛẽ virtus liar
bi.qᷓ; nature.ſ̊ natura cuʒ infirmat᷑ ſa⸗
nari põtabſq; auxilio medicine.g mul
to foꝛtius cuʒ li.a rbi.infirmat᷑ p culpã
ſanari põt abſq; oĩ gra. Item abſ;

ntuge
Hint
ſtſunen⸗
nanpar
pertto⸗
Nenp
ſenspott
ſbilalias
anigiut
tic tvoli
zaecno
faclete in
vimpon
ibige
ſivolutat
talot

ſiſtoreobi.

wlocut⸗
oͤptrel
Aopoſin
caineinri
Uriepodan
Urieac
Gamece
malisp
baberin
fuitab
habita⸗
mumntci
ſungere
xtermi
ſrütmn
octvl
ſerpecacoo
Aierphn
lus:dner
ſtnspore
marden
Oi iphe
Cereitats
Pkcetan
luit. ene
biescogn
Cinnaet
damntee
itanalier⸗
mnm
gken
hiszͤſafe
Gnäinet

Nhlisa
N iiſeife
niencti
ctiſgin
Raaln. N
Nmnäſnn
Mawoatin
kimüder⸗. 3
Nnedded⸗

—
*

Oockenündsß⸗
nednia Eidint.
Znboitſ
Lialis dein⸗
ſibonus tcie
aui:ul'giba⸗
wtſeymmeli⸗
wibſagfai
Rp
riicanden
mda.nni

e eeen
Kmdaket

bonendr
5 Jrnpand
t nocihi
Granaimniu
iaſone uagl⸗
ureſungeta ul
riet . pben
zriift ilüi⸗
Nügie
l Pecnͤc
nugdeſtpierin
clreſtrnicnigt
öertüna
n erico nn
e pprufelnp
otuit cenna⸗
giorenmnsli

,/
. M
4

gratia gratufaciente de ignoꝛante po
teſt fieri homo ſciens nõ ſoluʒ in his q̃
ſubſunt nae:ſᷣ etiã in his que ſunt ſup
nãm. pari rõe abſq; gr̃a gtumfaciẽte
poterit homo fieri iuſtus de peccatoꝛe.
Item peccatoꝛ ĩ moꝛtali pꝑeccato exi
ſtens põt deſiderare et velle iuſticia.ſᷣ
nihil aliud eſt eſſe iuſtũ q; velle iuſtici/

am.qa iuſticia ẽ rectitudo voluntatis.

tũc ⁊ volutas recta ẽ cum vult iuſticiã
peccatoꝛ ĩ moꝛtali pcco abſq; gr̃a Stũ
faciete iuſtificari ppt. Iteʒ p eandẽ

vim ꝑ quã quis mouet᷑ ad aliqd qͥeſcit

ibidẽ. ſi aliqs nõ mouet᷑ ad culpã ni⸗
ſi voluùtate:nõ quieſcit ibi niſi ꝑ volũ/
tatẽ ⁊ qᷓ;diu vult.g ſi nõ vultĩ culpa p/
ſiſtere abſq; gr̃a gtumfaciẽte:videt᷑ q;

poſſita culpa reſurgere. Situ dicas
ꝙ nõ põt velle. Coñ.ptates röles ſunt
ad oppoſita: ſicut dic phus.⁊ volůtas
qdiu ẽ in via vertibilis ẽ.ꝗᷓ ſicut volũ/
tarie potuitculpã aꝑpetẽ:ſic pðt volũ⸗/

tarie a culpa reſurgere. Itez inter

gr̃am ⁊ culpã media eſt inocètia:ſicut

melius patebit.j. cũ poſſit ab aliquo
haberi ĩnocentia ſine gr̃a:ſicut habita
fuit ab Adaʒ in pᷣmoꝛdio:⁊ ĩnocentia

habita deleat᷑ culpa:videt᷑ ꝙ gr̃a gra

tumfaciente aliquis poſſit a culpa re/
ſt urgere. WMè dicẽgu in hui qõis
determĩatõe alit ſenſerũt ph̊ᷣi.alit᷑ ſen

ſerütheretici. aliter ſenſeruttractato-

res catholici. Phi eniʒ ignoꝛãtes q̃li

ter peccato offendat᷑ diuĩia maieſtas:⁊

qliter p ipm adiuuat᷑ potentiaꝝ habi⸗
litas: dixerut ꝙ homo p exercitatõem
iuſtus poterat efrici:ſicut ꝑ ioꝛdinatio

nema recta rõne factus erat iniuſtus
Vñ ⁊ phus dicit ꝙ pꝛauPꝰ ad melioꝛes
exercitatiões deductꝰa nata multum

ꝓficiet:aut ꝑpfecte in õriũ habitũ reſti

tuit᷑. Heretici vero aliqð lumen fidei

hntes cognonerũt ꝙ per peccatũ offen

ditur maicſtas diuina:et quodãmodo
dam nificat᷑.excecati tñ nõ ↄſideraue/

rũt qualiter ex culpa natura infirmat᷑

⁊ ideo dixerũt ꝙ ad hꝙ li.arbi.a culpa
reſurgat ñ eſt ſibi neceſſaria aliq̃ gr̃a
curãs:q̊ ſufficit ſola gtuita dei miſeri/
coꝛdia q inclinat ad remittendũ pecca

ta nf̃a ppter ſatiſfactõem quã xpus ſi
bi facere voluit:dũ ſe in cruce ꝓ nobis
obtulit.S ed ̊ poſitio nõ tantũ a veri
tate deficit:ſᷣ etiã duʒ ria implicat ſe
ipſam deſtruit. Sicit.n.qð ad q̊ ꝙ li.
arbi.a culpa reſurgat neceſſe ẽ ꝙ deꝰ
ſibi culpã remittat:⁊ t non eſt neceſſe
ꝙ aliqͥs ſibi tribuat vel coñ ipin faciat
Si.n.deus nõ mutat᷑.⁊ iteꝝ:ipſe iuſt
iudex eſt vt nihil acceptet:niſi tantum
q;tũ valet ad h̊ ꝙ culpa remittat᷑:⁊ ꝑec
catoꝛ deo recociliet᷑: neceſſe ẽ q aliqͥd
ipi peccatoꝛi tribuat᷑ ꝑ qð moꝛb pecca
ti ſanet᷑.Catholici vero tractatoꝛes et
luce fidei ⁊ auctoꝛitate ſcript᷑e cogno/

uerüt ꝙ peccatũ ⁊ deiè offenſiuũ ⁊ quo

dãmodo damnificatiuũ: duʒ homo ſe
tranffert de ſeruitio deiad Fuitute di
aboli: ⁊ etiã imagĩs defoꝛmatiuũ.⁊ iõ
diyerũt ꝙ ad hᷣ ꝙ li.ar.reſurgata cul⸗/
pa neceſſaria eſt gra ñ ſolũ iᷣm ꝙ gra⸗/
tia dicit᷑ gtuita volũtas dei:nec etiam
ſm ꝙ of liberalis paſſio xpi: ſᷣ etiã ſᷣm
qꝙ dicit᷑ habit' animi. Gratuita.n.vo/
luntas dei ↄcurrit ad h ꝙ fiat offenſe
remiſſio.volütarie eniʒ nobis donat
offenſam. Liberalis aut paſſio xpi cõ/

currit ad h̊ ꝙ fiat moꝛbi curatio ⁊ ima

ginis refoꝛmatio.⁊ ideo ad ̊ ; homo
reſurgata culpa multũ p oẽm moquʒ
neceſſaria ẽ ſibi gr̃a. Cocedende ſunt

igit᷑ rões ondentes ꝙ homo abſq; gr̃a
gtumfaciẽte nõ pot a culpa reſur gere

Ad illud vᷣo qð pᷣmo obꝛ inriuʒ ꝙ;
motus in id qð eſt hm nãm facilioꝛ eſt
q; ipſe q eſt in id qð eſt pter naãm. dicẽè-
dum ꝙ illud venꝝ ẽ de illo motu qͥ ẽ ᷣm
nãm ita ꝙ ſubiacet ptãti nãe:et de illo
etiã motu q eſt pter nãʒ. ita tamè ꝙ nõ
conumpit᷑ nec diminuitur ibi nae pote
ſtas:ſicut eſt in motu lapidis ſurſum.
Facilius.n.regredit᷑ deoꝛſum q; aſcẽ
derit.tum qꝛ moueri deoꝛſuʒ ẽ in eius
ptãte.tum etiã qꝛ p motũ ſurſum nihil
diminuebat᷑ vel adimebat᷑ de ei gra⸗
uitate. Mõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.tuʒ qͥa
moueriad iuſticià ẽ p virtutẽ ſupᷣ naʒ:
tuʒ etiã qꝛ motPꝰad culpã diminuit ba/
bilitatẽ li.arbi.p pcẽ̃m.n.ñ ſolu homo
expoliat᷑ gratuitis:ᷣ etiaʒ vulnerat in
x

un e ,„

.4)

x2

4
le

naturalibo.Et p hoc pʒ rñſioad ſeqñs

qð obᷣꝛ de ſimilitudine ſanitatis natu

re ad ſanitatẽ volũtatis:nõ eni eſt ſimi
le. MNaʒ ſanitas coꝛpalis ẽ in ptate na
ture.ſanitas ſpualis vero ẽ ꝑ aliqͥd qð
eſt ſupᷣ nãm. Qum aũtaliqͥd infirmat᷑
coꝛpaliter nõ oĩno nature perimit᷑ vir/
tus q erat pᷣncipiũ ſanitatis.⁊ ideo a ta
li infirmitate ad ſanitatè naliter põt fie
ri regreſſus. In peccato vero pdit᷑ ipſa
gra dei⁊ iuſticia:p quã erat ſpũalis ſa
nitas.⁊ ꝓ tanto dicit᷑ graue pcẽm eſſe
moꝛtale.qͥa aufert homi pꝛincipiũ vite
Et ꝓpterea ſicut de moꝛtuo nõ põt fie
ri viuus:niſi virtute miraculi ⁊ ſupᷣ na
turã.ſic nec de pccoꝛe põt fieri iuſtꝰna⸗/
turalit vł volũtarie:ß̊ mirabixr. Ad
illud qð obꝛ ꝙ de ignoꝛãte põt fieri ſci/
ens ſine gra gtũfaciẽte.dicendũ ꝙ nõ
eſt ſimile.ignoꝛãtia.n.inq̃ntũ huiꝰ po/

tius dicit defectũ pene q; culp. Alnde

ignoꝛãs hᷣm ꝙ ignoꝛàs n diſplicet deo
peccans aũt ſᷣm ꝙ pꝑccãs diſplicet deo
⁊ iõ culpe recte opponitur gr̃a que red
dit deo acceptũ:ſicut ignoꝛãtie opponi
tur ſciẽtia. Et quonia oppoſitũ expelli
habʒ p ſuuʒ oppoſitũ.ideo nõ ſequit᷑ꝙ

ſi ignoꝛãtia hʒ expelli ſine gr̃a qð ſimi

liter culpa. Ad illłd qð obijcit᷑ ꝙ pec

catoꝛ manẽs in moꝛtali põt velle iuſti⸗
ciaʒ.dicendũ ꝙ aliqͥd velle ẽ duptr.vel
exiliter ⁊ ſemiplene:ſicut dicit᷑: vultet

nõ vult piger.vel plene ⁊ ſufficiẽter: ſi

cut dicit Apoꝰ.phil.i.Deus opaturi

nobis velle et pficere. Pꝛimo mõ põt
eſſe in pccoꝛe.⁊ talis voluntas nõ facit

aliquẽ iuſtũ. Scðᷣo mõ non põt eſſe ſi⸗

ne gra pueniete ⁊ adiuuate voluntatẽ
Haut ſecũdo mõ non põt volũtas iuſti
cie reddere aiam iuſta. Ad illud qð

obꝛ ꝙ p eandẽ vim ꝑ quã aliqͥd mouet

qeſcit.dicendũ qꝙ verũ eſt in eo motu qͥ
eſt ad aliq cõplementũ:h̊ aũt nõ opoꝛ
tet eſſe in motn coꝛuptõis ⁊ deſtructio
nis.Aliqͥs.n.interficit᷑ ꝑ violentiã:nõ

tamẽ opoꝛtʒ ꝙ p illã eandẽ vim in moꝛ

te pſiſtat.Et qͥa pcẽm coꝛuptio dr̃:nõ

opoꝛtʒz ꝙ qs pſiſtat ĩ pcco ex ſolo actu

volũtatis:ſicut ꝑ actuʒ volũtatis ſe in

pcco pcipitabũt. ſiẽ pʒ ĩ eo qͥ ſe volũta

rie interficit: vel volutarie ſe demergit.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deus poſſit re
ſtituere ĩnocentiã:⁊ ita delere culpam
abſq; gra.dicendũ ꝙ H̊ veꝝ eſt:ß largi
tas diuĩe miſericoꝛdie ſic decernit au/
ferre maluʒ ꝑ qð homo diſplicet:vt ſi/
mul daret᷑ bonũ ꝑ qð homo deo place
ret.nec vnq; expellit culpã qͥn ſanctifi⸗/
cet ipam aĩam: ⁊ in ea habitet p graʒ.

Vnge nihil ẽ mediũ ſᷣm temp int iu/

ſtũ ⁊ impiũ.exquo enĩ homo naſcit᷑ ne

ceſſe ẽ aiam eius pvel eẽ puerſaʒ ꝑ cul/

pam:yel erecta ꝑ gratia.

REcundo queri

tur vtzꝝ li. ar. abſq; gr̃a Stüfaci
ente poſſitaduerſariũ ſuuʒ vincere:Et

ꝙ ſic videt Heñ.iiij.dictuʒ eſt Caym.

Subter te erit appetit tuus:⁊ tu dñna

beris illius. Sed coſtat ꝙ Laim iaʒ e⸗
rat in moꝛtali pcco.qᷓ in ſtatu illo pote
rat dñari appetitui ꝓpꝛio.ſᷣ nullã victo
ri habʒ in nobis aduerſarius niſi per
nẽm appetitü.ſi igit᷑ abſq; gr̃a gtüfaci

ente Layʒz ſupare poterat ꝓpꝛiũ appe/

titũ:videt᷑ ꝙ poſſet etiã vincẽ aduerſa
riü. Item Berñ in li. de li. arbi. LCi.

arbi.ẽ potentiſſimũ ſub deo.⁊ ibidẽ di⸗/

cit ꝙ li.arbi.oĩno defectũ nõ patit᷑.q̃re
potiſſime in ipo eterne et incõmutabił

imago deitatis videt᷑. Naʒ ſi hʒ initiũ

neſcit tñ occaſũ.nec de iuſticia vłgr̃a
accipit augmẽtũ:nec de peccati miſia

detrimentu. g ſi li.arbi.adiutuʒ gra et

iuſticia poſſit ſupare aduerſariuzʒ: pari

rõne videt᷑ ꝙ poſſit ꝑ ſeihym. Itẽ ſpi

ritus luxurie deijcit᷑ vel vincit᷑ p cõtinẽ
tia:⁊ ſpũs iracũdic ꝑ pacientia:⁊ ſic de
alijs.ſed cõtinẽtia ⁊ patiẽtia pñt habe/
ri abſq; gra Stufaciete p gratis gratis

datã. viget᷑ c. Itẽ difficiliꝰ ẽ vin⸗

cere ſeipm qᷓ; vincere diabolũ.ſicut.n.
habitũ fuit:⁊ magr dicit ð diſ.xxi.Foꝛ/
tioꝛ eſt temptatio carnis q; tẽptatio hbo

ſtis. hõ abſq; gr̃a Stumfaciẽte põt ſe

ipm vincẽ ⁊ moꝛti exponẽ:ſicut patʒ in

hereticis.ꝗ multo foꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ abſq;

gra gtumfaciete poſſit de diabolo tri/
umpharel. Item aduerſari noſter

in aͤnulla ẽ gra Stufaciẽs freqñter põt

oe
4i
gcnent
Seog

Ilt

ſenoß
gubus
uind
m
wen
ſamt
wer⸗
gn
gia⸗
cen.
ſunt⸗

rp
aunlo
Krine
Pimel
Gati
Percl
⸗

pban
tiye⸗
ſſbr⸗
Untni
ſſin
ſono
fpicet⸗
debugd

w. .
e
tanengt,
hoesſſtr⸗
areallan
18 eg. .
tckölngi
eſed derni
Wdiieliestege
„ mebesel
We
“ cdfi⸗
„ * „ 1
R
omerſe.

d
.

oren
niſunz nneer Et
nzeſ Can.
ug Lundz
Snſamdop

†
0 ð
Nier
e
.

.
— e 2
„ NRER Amd ulll
„ ℳ
— . „ —— ee
N 4. „ AU3NR
„
7 „
„ cerApon. e,
a Wke ℳ*
7 . „ . 14
ee eenn einer aert!⸗
9 DRKER 7
.

.
1 5
D „ IPA

„ .2
mnſ
55ůðG

„PeNͤ,
4 Lwe
„ „ *
EEEEHEEE ſi
oETWEAAe
w tt
AAVAY

,

rve e nlpid

.4
. nebe
Nuſ 6
i 8
4

nos deuincẽ ⁊ ſibi ſubiugare.ſiergo

eſt peioꝛis ↄditõis hõ q; ſit diabol*: vi ·

det᷑ q abſq; aliquo dono gfe poſſit qs
aduerſariũ vincẽc. Sed 2 p con.xv.
Beo gratias qͥ dedit nobis victoꝛia pꝑ
Jeſuʒ xpm do.n. Igit᷑ ſine auxilio xpi
nemo pot de inimico habẽ victoꝛiaʒ.ſi

Sxpus auxiliat᷑ nobis p gram ſuam ꝑp

quã nos iuſtificat:vidr̃ . Itẽ Ro.
vy. Infelix ẽ hõ qᷣs me liberabit de coꝛ
poꝛe moꝛt᷑ huiꝰ.Et rñdet.gr̃a dei p Je
ſum xpm do.n.ſi ꝗ nullus vincit niſiq
liberata lege pcc̃i⁊ moꝛ videt ꝙ abſq;

gratia dei p Yeſuʒz xpm: que quidẽ eſt

gra gtufaciẽs nõ poſſi taduerſariũ vin
cere. Ytem ſup illud ps. Infirmati
ſunt & Hlo. no potentes reſiſtẽ vitijs
p ſe.Deo.n.deſiſtẽte ab auxilio labo⸗
rare põt ho ł̊ nõ vincẽ. videt᷑ ꝙ abſq;

auxilio gratie gratũfaciẽtis nõ cõtin⸗
g vincẽ temptatoꝛem. Qe ſi tu dicas

„*

ðintelligendu eſſe de gr̃a grat data ñ

gratüfaciẽte ſolũ. Dicit p aliã glo. ſu⸗

perillud põ. ĩmiſſiones p angelos ma
los t. ibi glo.diabolus ptatem habet

in pccoꝛe ſicut in pecoꝛe ꝓpꝛio.g cuʒ no
poſſita pcco erui niſi ꝑ graʒ gratũfaci

entẽ:nõ põt:miſi p illã euia ptate dia/
boli. ſine illa non poõt ipm euincere.
Itẽ vinceti debet coꝛona ßm ꝙ dici
tur A poc.ij.et. iij.ß nulli pugnti) ad/
uerſariuʒ debet᷑ coꝛona gloꝛie niſi eiqͥ
bʒ grãm gratüfacienteʒ. g null“ abſq;
gra põt diabolũ deuincẽ. Itẽ qcqᷣd

2

homo faciat ⁊ quicqͥd et caueat: qdiu

eſt ſine gratia gratufaciente manet in

culpa: ſicut pus oñſuʒ è.s cu manetin D
culpa ſeruꝰ diaboli: ſeru ẽ etis peẽi.
ſiſeruꝰ ẽ diaboli vict' eſta diabolo.

tufaciẽte impoſſibile ẽ de vinbolo triũ
phare. W. ad pdictoꝝ intelligen⸗

tiaʒ ẽ nota ndũ ꝙ differt dicẽ aliquẽ re
ſiſtere aduerſario:⁊ aliquẽ vinceread/

uerſariũ.plus.n.im poꝛtat victoꝛia q; re

ſiſtẽtia. Reſiſtetia naq; cõſiſtit in Hp
quis nõ cõſentiat ſuggeſtiõi diabolice

hß victoꝛia pſiſtit in aſſeqndo oppoſitü
eius qð diabolus intendebat. Inten⸗

vebat aut diabolus hoĩeʒ recgere ini ·

um vincere. Pꝛeterea diabol' non

micũ deo:⁊ facere vignũ eterno ſupꝑpli
cio. Lunc igr̃ vincit homo aduerſariũ
anñ ſic reſiſtit temptatõi: vt efficiat ma⸗
ioꝛ dei amicus ⁊ mereat᷑ regnũ eternũ.
Et qm H̊ abſq; gra gratufaciẽte eſſe nõ
põt.ideo ↄcedendũu E qꝙ quiſꝗs ꝑ gram

gtis data poſſit diabolo reſiſtere: vt ei

n oↄſentiat ſuggerẽti. tñ abſq; dono qð
reddat hoĩem acceptũ deo ipm vince⸗
re nõ pot: vt eius intentonem pkiciat
dignitatẽ meriti vel in merito cõdigni
2 2cedende ſunt rõnes que H ondunt.
Ad illud vero qð obcit᷑ de eo ꝙ; di
ctũ eſt. Cayʒ. ſubter te erit appetiteiꝰ
E&. dicendũ ꝙ ⁊ ſi in ptate eius eẽt ap·
petitü refrenare vt in actũ peccati nõ ꝓ/
cederet: etiã abſq; gratia gratufaciẽte
nõ tñ ex h ſequit᷑ ꝙ poſſit aduerſariuʒ

deuincere: qat ſi ſine gratia h facẽt:eſ
ſet ibi reſiſtẽtia p quã vitaret ꝑenaʒ:no

tñ eèt ibi victoꝛia p qm mereret palm
Ad illud qð obicit᷑ ꝙ li. ar.dicit po
tentiſſimũ ſub deo:⁊ ꝙꝙ nõ augetur nec
minuit᷑. dicendũ ꝙ quẽadm odü fuitõẽ

expoſitů:H intelligit qᷓntũ ad puatõem

.

actõis nõ qᷓntũ ad potentiã ſ. eruãde re⸗

ctitudinis. Ad illud qð obicit᷑ ꝙ ſpi
ritus luxurie vincit᷑ ꝑ cotinentia. dicè-
dum ꝙ ⁊ ſi p cõtinẽtiã que ẽ abſq; gra⸗

luxurie: illa tñ reſiſtẽtia triuphus dici
nõ põt: ꝓ eo ꝙ ex H̊ nulla aſſequit᷑ pal/
mam.
vincere ſeipm ſine gratia gratufaciẽte

dicèdũ ꝙ falſuʒ eſt. Quauis.n. hereti⸗

cus q̃ exponit ſe moꝛti videat᷑ ſeipſum
vincere:nõ tñ eſt ibi victoꝛia ß deiectio

ſupat.n. ab erroꝛis impꝛobitate ⁊ ↄſci

entie puerſitate: ⁊ obſtinatoõis ꝓfundi
tate. ppterh mag meret ↄfuſionem?

ignominiaz ex illa moꝛtis ppeſſione qᷓ;

gloꝛiã. Ad illud qð obijcit ꝙ diabo
lus põt vincere hoĩem abſq; gra. dicè⸗
dum qꝙ victoꝛia diabolidſiſtit in ſubiu

. Sa0 ſibi hoĩem p pcẽm.victoꝛia vero

mis oſiſtit in ꝓmerẽdo illud qð dia
bolus amiſit. T ideo ſicut faciliẽ pꝑc-
care q; in bonuũ ꝓficere.ſic facilꝰ ẽ dia⸗
bolu ſupare hoiem q; hoiem adueriari

Ad illud qð obicit᷑ ꝙ põt qͥs

tia gratufaciete poſſit ꝗs reſiſtere ipui

— – 6—
ſ

e A . )

C

K V

—

vincit hoĩem niſi volentẽ coſentientẽ.

diabolus aũt nunq; vincit᷑ volens:et

iõ ñ ſequit᷑ ꝙ ſi diabolus põt repoꝛtare

victoꝛiã de hoĩe abſq; gr̃a ꝙ ſimtr poſ⸗
ſit eſſe ecouerſo:ĩmo nõ eſt ſimile ſicut

oſtenſum ẽ.

Ertio queritur

vtn abſq; gra Stüfaciete li. ar.
poſſit oia mãdata implere?ẽ Etꝙ ſic vi
gqet᷑ DHeut.xxx. Mandatũ qð ego pci
pio tibi hodie nõ ſupᷣ te neq; ꝓcul poſi

tum ct. Et poſt. Sed iuſticia ẽ ſermo

palde in oꝛe ⁊ in coꝛde tuo vt facias il⸗
lud.H ant nõ eẽt ſi obbuatia madatoꝝ
eẽt ſup poſſe li.ar.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ abſq; gra-
tia tufaciẽte qͥ ẽ ſup li.arbi.poſſe ↄtin
gat madata dei ſuari⁊ ipleri. Iteʒ
Hᷓ videt᷑ aucte no.teſta.math.xi. Jugũ

meu ſuaue ẽ ⁊ onus meũ leue.c aũt

nõ eẽt ſi mãdatũ dei eſſet ſup poſſe li.ar
big t. Itẽ Hᷣ videt᷑rõe.multo beni⸗
gnioꝛ ẽ deus ſuis q; ſit ho.hᷣ hõ põt mã
dgata homiĩs ſᷣuare abſq; gr̃a gtũfaciẽ
te q ſunt gẽuia ⁊ multa. videt᷑ ꝙ mul⸗
to foꝛtiuſ poſſit ſuare mãdata diuina.
Iſtẽ in madatis dei aut pcipiüt᷑ ipa

gña opꝑeꝝ:aut pcipiunt᷑ oĩa foꝛmata o-

era. Si pcipiunt᷑ opa foꝛmata.̊q ho
noꝛat pr̃em nãli pietate: nõ faciẽs ilłq
ex caritate videt᷑ illud mãdatũ omittẽ
quo pcipit᷑.honoꝛa pa.⁊ ma.⁊ peccare
moꝛtalit᷑ ꝙ abſurge ẽ dicẽ. Si igit ipa
gña opeꝝ ſunt in pcepto:⁊ H coõſtans ẽ
ꝙ poſſumꝰ facere abſq; gr̃a gtüfacien

te:videt᷑ ꝙ diuĩa mandata abſq; dono

gre gtuüfaciẽtis ↄtingat implẽ. Itẽ
nihil difficiliꝰẽ q́; aiam ſua ponere ꝓp
alio. Maioꝛẽ.n.caritatẽ nemo hʒ ⁊c.
ſiẽ dr Jo.xv.ſᷣ abſq; gratia ẽtüfaciẽte
Põt q moꝛtẽ ꝓ alio ſubire.gᷓ multo foꝛ
tiꝰ oĩa gña alioꝝ mãdatoꝝn. Ad op
pPoſitũ arguit᷑ ſic Jere.x. Scio dñe qꝛ

nõ ẽ homĩs pia eius:neq; viri pt ambu

let ⁊ dirigat greſſus ſuos. ß qcuq; im⸗/
plet diuia madata dirigit greſſus ſu⸗
OsS.g no in ptãte hmis diuia mãda/

ta implẽ. Itẽ Acc. xv. Hoc ẽ iuguz

ꝓ neq; nos neq; patres nr̃i poꝛ. po. h p

gram do. n. Jeſu xpi credimꝰ ſaluari.

Et loquit ibidẽ madatis legis. diui⸗

na madata obſuare non ↄtingit abſq;
diuia gratia. Itẽé obbuatio manda
tonꝝ dei facit hoĩeʒ deiamicũ. Añ Jo.
xv. Vos amici meieſtis ſi fe. & nul
lus põt effici dei amicꝰ abſq; dono ca
ritatis ⁊ gtie gZtufaciẽtis.g impoſſibi⸗

le ẽ abſq; huiõi dono mãdata dei fᷣua⸗

ri. Itẽ obßuãtia madatoꝝ dei facit
hoĩem dignũ vita eterna. Vñ math.

xix. Si vis ad vitã ingredi ſua mãda
ta.h nullꝰ põt vita mereri eternã abſ⸗ q;

dono gratie dei.Et dicit᷑ Ro.vi. Hra

tia dei vita etna. abſq; illa nemo põt
diuĩa obßuare madata. Its ſiẽ fun
damentũ legis veterisẽ timoꝛ:ita fun⸗

damentũ euaãgelij ẽamoꝛ. ſiẽ inſinuat

Apoꝰ.Ro.viij.et expſſe dicit AR uguſ.
Qſiẽ maãdata leg veten obpuari no po⸗
terat abſq; dei timoꝛe:ſic mãdata euã⸗
gelica impleri non pñt abſq; caritatis

amoꝛe.ſᷣ donũ amoꝛis nõẽ abſq; dono
gratie gtũfaciẽtis.q̊ᷓ abſq; huiõi dono
nõ ↄtigit diuia modata ĩpleri. He?
dicendũ ꝙ madata dei dupkr cõtingit

impleri. vno mõ q̃nti ad genus opis:
alio mõ q̃ᷓntũ ad intentöem mãdãtis.
Si loqmur de intentõe mãdatoꝝ q;tü
ad gen opis:ſic ꝑ gratias gtis datas
cõtingit ea impleri:ſicut p fiqẽ mãda⸗
tũ de adoꝛatõe:⁊ p qndaʒ nãlem pieta
tem ⁊ deuotõem madatũ de pentũ ho
noꝛatõe.⁊ ſic de alijs.Alio mõ ẽ loqͥ ðᷣ

impletõe mandatoꝝ qntũ ad intentio

nem mandãtis.⁊x ſic qͥa deꝰ pcipit mã⸗/
data ad h̊ ꝙ volũtas nr̃a ↄfoꝛmet᷑ vo⸗
lütati ſue.⁊ H̊ nõ põteſſe abſq; caritate

⁊ caritas eẽ nõ põt abſq; dono gr̃e gia

tüfaciẽtis mãdata dei ſᷣm intentõem

mãdant abſq; huiõi dono nõ pñt obſ/

uari.Et hoc ẽ ꝙ dicit A poꝰ. Ro.xiij.

NMNiui diligit ptimũ lege impleuit.Et
iterũ. Plenitudo legis ẽ dilectio. Et
i.thimoth.i. ꝗinis pceptiẽ caritas de
coꝛde puro c. Hoc ipm etiaʒ inſinua
tur Deutro.vi. vbi poſt enumeratöem
mandatoꝝ decalogi ſubdit᷑ mandatũ
caritatis:quo dicit᷑. Oliligas dũm de
um tuü ex toto coꝛde tuo Xc. Matʒz igi
tur ex pdictis quãta ſit nccitas gratie

1

ſinn aaſe
nadyit
nupti
lecter.
ſtliawi
cgeetga
cpſtöem
oide

lurpecc⸗

plamen

1anon
fminte
d vicn
tumge⸗
ſemuunu⸗
tum ci
ntuge
. .
bͤescueo
centeme
ſevndes
gaodo
Aſop⸗
inteli
is
Mti
liorti
ptt
pna
n
eb
lbnctn
uden
ubaenti
laantater
ſrübate
ſinoſtbie
eleuesſe
Urpme
ſonnspein
a
uluche
Uarerch
Penngsr
tſeſupf
illuc nn
femancd
iſtſimi
Minise

Knnriufin
.ſeinſinnr
eniet Augu.
ofunnop⸗
q ins
dd
sns dans
Gnilenpien
ie pemio
tüadmntend⸗
N doni⸗
mei
iqgcni
Ar Ron.
iplun
ileio Et
Ne ariasd
aüziniinmn
mumeratden
Gii manden
liges din

gratüfaciẽtis.qͥa non ſolum eſt neceſ⸗
ſaria ad remiſſionẽ peccatoꝝ:verũ eti⸗

am ad victoꝛiaʒ temptationũ:⁊ ad ob⸗

ſeruantiã mandatoꝛũ diuinoꝝ.οl1

tipliciter. n. errauit Melagius qui di

.

xit li.arbi.donũ poſſe habere vt nõ indi

geret gratia gratufaciẽte. Hanc igit
poſitõem tanq; heretica repudiata: im

ploꝛãda eſt gratia dei p quam delean

tur peccata/et vincant᷑ diabolica tem ·
ptamenta: ⁊ impleant᷑ diuina manda

ta.non ſolum ſᷣm genus opis:ſed etiã

ſm intentõnem mandãatis.non ſolum
ad vitatõem pene:verũ etiam ad meri⸗
tum gloꝛie. Naʒ ⁊ ſi ᷣmus modus ob
ſeruandi põt eſſe per gratiã gratis da-
tam:ſecũdus modus nõ põt eſſe abſq;
ratia gratufaciente: ſicut pus oſten-
um eſt. Et im hanc viaʒ ꝓcedunt ra⸗
tões que oñdunt abſq; gratia gratũfa
ciente mandata dinĩa impleri nõ poſ⸗
ſe.vnde ⁊ cõcedende ſunt. Ad illud

quod obijcit᷑ de Beut.ꝙ mandatũ nõ

eſt ſupꝛa hominẽ ß ppe. dicenduʒ ꝙ H
intelligi᷑ de obſeruatia qᷓntum ad ge⸗
nus opis.ſiauteʒ intelligat᷑ de obſer⸗

nantia qntum ad intentòem mandan

tis:tüc dicit᷑ eſſe ꝓpꝑe:non quia li.arbi.

poſſit in illud p ſe ſine dono gratie.ſed
qͥa gratia dei pſto eſt vnicuiq;:nec ali-
quis caret gratia qͥa gratia deſit ſibi:h
qa ipſe deeſt gratie. Ad illud quod
obijcit᷑ ꝙ mandata dei leuia ſunt ⁊ ſu

auia.dicendũ q hoc intelligit᷑ in reſpꝑ

ctu habentis caritatẽ.homĩ eniʒ habẽ.

ti caritatem eſt facile diligere inimicũ
ſed nõ habenti eſt valge difficile:et qſi
impoſſibile. Et eſt exempluʒ in auibꝰ
que leues ſunt ad volandũ quãdo ha:

bent pennaꝝ babũdantis. qudo vero
pennis pꝛiuant᷑ graues ſunt et volare

non poſſunt. Ideo dñs dicit manda/

ta ſua eſſe leuia.qm volentiba illa ſer-

uare ⁊ cõuertẽtiad ſe dat caritatem et

pennas virtutũ per quã poſſunt volare

⁊ ſe ſuꝑ ſeipſas facilit eleuare. Ad
illud quod obijcit᷑ o homo põt imple⸗
re mandata homis t. dicendũ ꝙ non
eſt ſimile: qꝛ homo ĩdiget obſequio ho

minis:⁊ plus cõſidemat actum exterio

tem qᷓ; intentõem interioꝛẽ. Beus an⸗

tem qui bonoꝛũ noſtroꝝ non indiget:
et magis intuet᷑ coꝛda q́; facies: opus
homĩs non acceptat:niſi pꝛius accep/
tabilis ſit ei homĩs voluntas pꝑ quam
fit illa opa. Ad quartũ ⁊ vltimuʒ

argumentuz ſatis plana eſt reſponſio

ex pdictis. Mꝛobant eniʒ mandata
dei ſeruari poſſunt abſq; gratia gratů

faciente qᷓntuʒ ad Sanns operis. et hoc

quidem verũ eſt. Ham pothomo man
datum illud. honoꝛa patrem tuuʒ c.

bſchgrari⸗ implere:vt ſic vitet pꝑenaʒ

Poſſet etiaʒ facere ⁊ alia mãdata ad
iuta aliqua gr̃a gratis data.⁊ non ſo⸗

lum facere aliqua que vident᷑ ardua:ꝑ

etiam pati terribilia. In his tamè om

nibus implent᷑ mandata ſᷣm intentio⸗
nem ⁊ acceptatõem diuinaʒ. 'm qex⸗

pꝛeſſe dicit Apoꝰ.ij.Conl.xiij.enume⸗
rans multiplex genus opis.pmo ꝙ ſbö
iũgit. Sicaritatẽ non habuero nihil
mihi pdeſt. Et hoc fuit qd Pelagius
non cõſideranit:ꝓpter qð in erroꝛem
cecidit:⁊ credidit aliquem ex ſimplici
mandatoꝝ obſemantia qntuʒ ad exte
rioꝛa opera dignuʒ eſſe vita eterna:qðᷣ

eſt cõtia fidem piã ⁊ ſanã: ſicut Apoꝰ.
explicat in auctoꝛitate pmiſſa.

Onſequenter
gquerit de poteſtate li.arbi.q̃n⸗
tum ſe extendit abſq; gratia gratis da
ta. Et circa hoc querunt᷑ trig. Mꝛi⸗
mo querit vtruʒ li.arbi.abſq; gr̃a gra
tis data poſſitſe ad grati gratũfaciẽ⸗
tem ſufficienter diſponere? Secũdo
querit᷑ vta omni gratia deſtitutũ pol⸗
ſit alicui temptatõi reſiſtere: Tertio
queritur vtrũ poſſit per ſe abſq; oĩ gra⸗
tia in bonũ genere:

ſic ꝓceditur:⁊ querit᷑ vtaꝝ li.ar
bi. deſtitutuʒ gratia gratis data poſſit
ad gratiã gratufacientẽ ſufficienter ſe
diſponere. Et ꝙ ſic viget ach. pmo.
Cõuertimini ad me ⁊ ego cõnertarad
vos dicit dñs.S i igit᷑ deum conuerti
ad nos non eſt aliud qᷓ; grati imꝑtiri
* 3

Anteq; aliqua gratia confirmat:liar⸗
bi. poõt ad euʒ còuerti: ſed ſe cõuertèdo
ꝗag deuʒ diſponit ſe ad grati.ergo c.
Iſtem Boeti. NHatmalit᷑ eſt inſer

ta bonis viri boni cupiditas.igr̃ omni
gratia gra data circũſcripta ſaluaa-

nime rationalis natura poteſt li.arbi.
verũ bonuʒ deſiderare.ſed deſiderädo

veruʒ bonũ diſponit᷑ ad donuʒ gratu-
itum. ergo τ. Item omis poteſtas
naturalis naturalit appetit ſuam pfe-
ctõezʒ eo ipo quo illa idiget ⁊ ab eo na

ta eſt cõpleri. Si igitur li.arbi.aptum
natuʒ eſt cõpleri perdonũ gratie ⁊ glo

rie:omni gratia pᷣuatuʒ perfectõeʒ gra
tie deſiderabit ⁊ queret.ſi igit᷑ hoc è ad
gratiaʒ gratũfacientẽ ſe dũſponere:vi⸗
detur cτ. Item ſufficiéterſe ad gra
tiaʒ diſponit qui facit qð in ſe eſt.face
re auteʒ qð in ſe eſt dicit᷑ homo quado
facit illud qð eſt in ſua ptãte.ſed li.ar⸗

be.ilr. omi gratia deſtitutum poteſt facere
g5 in ſe eſt.nullus enĩ dubitat qͥn poſ-
ſit facere qð poteſt. ergo abſq; oĩ gra-
tia poteſt ſe diſponere ad gratiam gra
tumfacientẽ. Item li. arbi.deſtitu-
tum gratia gratis data aut põt aliqͥd:
aut nihil. Si nihil põt.ergo nõ eſſet in
culpandus ex hoc ꝙ non ſe pparat ad
gratiã. Si aliquid põt:vocet᷑ illud qð
pPõt a.tunc verũ eſt dicere ꝙ li.arbi.po⸗

teſt in a. ſed faciẽdo a a toto ſuo poſſe
ſe pparatad gratiã.⁊ quicũq; ſic ſe pꝛe
parat ſufficienter ſe diſponitiergo t.
Iſtem ome peccatũ non tantũ eſtex
pulſiuũ gratie ſed etiã nociuũ nature.

ſed omis natuna refugit ſibi cõtrariuzʒ
. ⁊ nociuũ. ergo li.arbi.omi gratia deſti
tutuʒ ⁊ ſibirelictũ pꝑ natura habʒ dete

ſtari ꝑccatũ ⁊ refugere.ſed deteſtãdo

et reſugiendo culpam ſe diſponit ho
mo ad gratiaʒ.ergo . Sed cOtra

Aluguſ.in libꝛo de eccle.dogma. Ma

net ad querendãa ſaluteʒ libertas arbi.

ſed admonẽte pus homo ĩ vnitate ad

faalutem:vel vt eligat: aut ſequat᷑: aut
agat occaſionẽ ſalutis:hoc eſt inſpira
tonis dei.ergo videt᷑ ꝙ nunq; li.arbi.
noſtrũ poteſt ſe ad viam ſalutis ppara

re:miſi adiuuet᷑ peraliquã gratiaʒ gra⸗

4 *

tier, dataz. Item timoꝛ ſeruilis eſt il
lud quo mediante declinat᷑ a malo:ſi
cut dicit᷑ puerbᷣ.i. In timoꝛe declinat
oymis a malo.ſed timẽ ſeruiliter eſt do
nuz dei: ⁊ nullus põtſe diſponẽ ad gra

tiam niſi declineta malo.ꝙnullus po

teſt ad gratis ſe diſponere ſine aliquo
do no gratie. Itez diſpoſitio ẽ eiuſ⸗
gaenm generis cuʒ eo ad qð diſponit. er-⸗
go ad bonuʒ gratuitü non poteſt quis

e diſponere:niſi p aliquid gratis da⸗
tuʒ.ꝗ impoſſibile ẽ ꝙ ad illud ſe diſpo
nat li.arbi.oĩ gratia deſtitutũ. Iteʒ
diſpoſitio puenit illud ad qð diſponit
ſi ergo li.arbi. poſſet ſe ad gratiaʒ gra
tumfacientẽ ꝑ ſeipſuʒ diſponere:ergo
poſſet gratiaʒ puenirc.ſi ergo hᷣ eſt cõ⸗

tra naturã gratie pueniètis: videt᷑ .

Mead pdictoꝝ intelligentiã eſt no
tanduũ ꝙ vix aut nunq; li.arbi.deſtitu⸗
itur omi gratia gratiſ data.quoniã no
mine gratie gtis date nõ ſolũmodo in

telligimꝰ illa que enumerat Apo. “
TVor . xij. Alij datur ꝑ ſpiritũ X. ſed e⸗/
tiaʒ vocat᷑ hic gr̃a gratis data quicqͥd
illud ſit qð ſupadditũ eſt nataliba ad-

iuuãs aliquo modo ⁊ pparans volun
tateʒ ad habitũ vel vſuʒ gratie: ſiue il
lud gratis datuʒ ſit habitꝰ ſicut timoꝛ
ſeruilis:vel pietas aliquoꝛũ viſceribꝰ
inſerta ab infantia. ſiue ſit es aliquis
actus ſicutaliqua vocatio vel locutio
qua deus excitat animaʒ homĩs vt ſe
reputat.S ine hac quideʒ gratia gra-

ties data vix aut nunq; aliquis habens
vürſum li.arbi.repitur.⁊ ſine hac conce/

dendũ eſt li.arbi.nunq; ſe diſponi:nec

poſſe ſe diſponere ad gratiã gratumfa
cientem:ſicut dicit Bern. expſſe in li/
bꝛo de li. arbi. c.xvij. Conatus li.arbi.
ag bonũ caſſi ſunt ſia gratia nõ adiu⸗
uaããtur:⁊ nulli ſi non excitant᷑.Et poſt-
modum dicit ꝙ gratia excitat li.arbi.
dum ſemiĩat cogitatů. Si igitur pᷣma
dDiſpoſitio que fit a gratia gratũfacien
te eſt cogitatio: ⁊ hoc nõ eſt abſq; do⸗

no gratie gratis date: impoſſibile ẽ ꝙ

li. arbi. omi gratia deſtitutũ ad gratiã
gratumfacientẽ diſponatſeipm. Ra⸗
tio autem hui eſt hoc. non quia gratia

ici
ſiengen
Gcltetunn
ſaſbinu
lumgarua
nocoaſu
ſeygrari
ſediuin
lis narn
gencuͤen
glicodo⸗
ac gnnti
diſponen
tinerpet
lnnoir
gentes e⸗
lenqs puin
Gbieſcon⸗
atlapſan
nitaligas
giade⸗
Rawe.
cbr
quocer
ipſazcd
tüfa
dicl de
guus rel
eo⸗
lonol
ſworga
itllabian
ſiedeomic
ns ſGam
aihiſ
Wnic
non labe
Soereſolt
S piteragin
isoili
geclnein
ſechang
con pige
ateenn
muneris
ngturer
beſatis
ſonesſe⸗

aſeigcl

501 7
Winge

Nſenlireſd
umins
da diſ
lea gunzgn
Bdiſmnera⸗
Alepohettco⸗
Migenräcno
GüNd

*
””
01

14
W

gainmninind
ron an
niwrise
ucguge⸗
zumm.

* 4
4
yl. NI

„ 34
D

gratufaciẽs neceſſario petigat diſpo
itöem gratie gratis date: ſed qͥa ipſa
eſt quid diuinũ ⁊ res exiſtens ſupꝛa li.
arbi.⁊ etiam ſupnaturale iudiciũ.ideo
li. arbi.nũq; aſſurgit nec ad cognoſcè
dum grati nec ad petendã:niſialiquo
modo a ſurſum excitet᷑:⁊ per additio/
neʒ gratie gratis date qð tenet quaſi
mediũ inter donuʒ gratie gratũfaciẽ-
tis:⁊ naturalẽ voluntateʒ li.arbi.Te⸗/
nendũ eſt igitur ꝙ li.arbi.ſi excitet᷑ per
aliqð donuʒ gratie gratis date poteſt
ad gratiã gratuùfacientẽ ſe de cõgruo
diſponere. ſi auteʒ omi tali munere cõ
tingat ipſum deſtitui:nunq; poſſet ad
illam diſponi. Lnde ratõnes ̊ oſten
dentes ↄcedende ſunt. Ad illud au
tem qð pꝛimo obijcit᷑ incõtrariuʒ ꝙꝙ li.
arbi.eſt cõuerti ad deuʒ. dicendũ ꝙ li.
arbi. lapſum nunq; ad deuʒ cõuertet᷑:
niſi aliquo munere gratie excitaretur
ꝙ qa pſio eſt.ideo diẽ dñs.Cõuertimi
ni ad me. Hoc enĩ ipo ꝙ ĩuitat⁊ vocat
exhibet homĩ aliqð donuʒ gratuituʒ p
quod excitet᷑.excitatuſq; aliqualit᷑ ad
ipſuʒ cõuertatur.⁊ ↄuerſus per gratiã
gratũfacientè a deo acceptet᷑.⁊ ex hoc

dicit deus cõuertiad ipſum. Vnde ſi
quis velit attendere oꝛdinem li.arbi.

⁊ gratie diuine:expꝛeſſe inſinuat ,Au⸗
guſ.pᷣmo libꝛo de eccle.dogma.ponẽs
qtuoꝛ gradus inter quos gratia pnue/
nit li. arbi.ait eniʒ ſic. Jnitiuʒ ſalutis
nfe deo miſerãte Paberacaule e⸗
mus ſalutari inſpratõi noſtre ptãtis ẽ
vt adipiſcamur ꝙ acquirẽduʒ ãmoni⸗
tioni cognouim diuini eſt muneſet
non labamur iam adepto ſalutis mu

„nere ſollicitudinis noſtre ẽit eleſtis
3 n piteradiutoꝛij. In hoc ergo verbo ſi

quis diligenter inſpiciat inſinuat᷑ val
de clare qntũ poſſit li.ar.reſpectu gra/
tie.· Mam cuʒ ſint in ſalutis opere iſta
q̃tuoꝛ.videlʒ ĩuitare:acquieſcere:adiu
uare:pmanere.pꝛimũ eſt inſpiratõnis
dei.ſecundũ libertatis arbitrij.tertiuʒ
muneris diuini.q̃rtum ſollicitudinis
nature ⁊ diuini piter adiutoꝛij.Et per
hoc ſatis apitur via ad diſſoluendũ ra
tiones ſequẽtes. Ad illud vero qðᷣ

obicit ꝙ inſerta eſt nobis veri böicu⸗
piditas.dicenduʒ ꝙ veruʒ eſt in gene⸗
rali.vt autem cognoſcat᷑ in ſpeciali q;

ſit illud bonũ ⁊ deſideret᷑ ⁊ requiratur

hoc non eſt abſq; dei dono.Et illa eti⸗
am generalis cupiditas nò ſufficitad
diſponendũ ad gratiaʒ. ſicut patet in
phᷣis:qui beatitudinẽ multum deſide/
rauerunt: nunq; tñ gratiaʒ dei adepti
ſunt. Ad illud quod obcit᷑ ꝙ natu
ra appetit ſuam pfectõem ⁊c. dicendũ
veruʒz eſt de pfectõne illa que eſt in·
fra termĩios nature. non autem opor/
tet de illa que ſuper naturaʒ eſt. aut ſi
de illa ĩtelligat:eo modo appetit quo
cognoſcit.per ſe auteʒ nõ cognoſcit in
ſpeciali:ſed tantũ in generali.ſic auteʒ
cognoſcèdo ⁊ appetendo non ſe diſpo
nit ſu fficienterad donum gratie:ſicut
pꝛius oſtenſum eſt. AZld illud quod
obijcit ꝙ ſufficièter ſe diſponit qui fa-/
cit qð in ſe eſt.dicendũ qꝙ ſacere quod
in ſe eſt pot dupliciter intelligi. Uno
modo poſitiue:quia facit aliquid oꝛdi
natuʒ ad gratia:et tantũ facit qᷓntũ po
teſt.⁊ hoc modo veritateʒ habʒ ſermo
pdictus.Alio modo põt intelligi pꝛi⸗
natiue vt dicat᷑ facere qð in ſe eſt quia
facit quod põt.quãuis illud nõ ſit oꝛdi
natũ ad gratie ſuſceptõem.⁊ in q̊ mo/
do li.arbi.gratie deſtitutũ poteſt face/
re qð in ſe eſt.⁊ ſic pdictus ſermo non
habz veritatẽ. Et per hoc patʒ reſpon⸗
ſio ad ſequẽs. Quod eniʒ queritur
aut põt aliquid aut nihilidicendum q;
aliquid poſſe illud aliquid nihil eſt re
ſpectu gratie ſuſcipiende. ſicut poſſe
comedere aliqð poſſe eſt: nibil tamen
facit ad hoc qaliquis ſuſcipiat donuʒ
gratie. Ad ilłd quod obucit ꝙ li. ar/
bi. pot deteſtari culpam virtute ꝓpꝛie
nature.dicendũ ꝙ dupliciter cõtingit
deteſtari culpam.aut qͥa eſt offenſiua
maieſtatis ⁊ equitatis diuie:aut quia
eſt leſiua ꝓpꝛie nature. ꝛimus mo⸗
dus deteſtandi diſponit ad gratiã gra
tumfacientẽ.nec nunq; eſt abſq; dono
gratie gratis date ĩ ſtatu nature lapſe
cognoſcere eniʒ ꝙ per culpam offen/
dqitur deus donuʒ deieſt. MQlio modo
x 4

eſt deteſtari peccatuʒ inqntum eſt leſi,
uũ nature:ſicut aliquis deteſtat᷑ foꝛi
catònem:qͥa per ibpam amiſitvſum vel
incurrit aliuʒ moꝛbum.⁊ talis deteſta
tio poteſt eſſe a virtute nature:ſed hoc
non diſponit ad gratiã gratufacientẽ.
Et ſic patẽt queſita.patʒ etiã qualiter

errauerit Melagius:qui li.arbi.non
ſoluʒ dixit habere potentiã diſponendi
ſe ad gratiò gratũfacientẽ:ſed etiã me
rendi eam ꝓpꝛia virtute.duplicit᷑eniʒ

mendax fuit.⁊ in hoc ꝙ dixit pꝛimam

gratiam ſub merito cadere.⁊ in hoc ꝙ
dixit eti li.ar.ꝓpꝛijs viribus ad gra-
tiam poſſe ſe diſponere.

Ecundo queri

tur vtruʒ li.arbi.omni gratia
deſtitutuʒ poſſetalicui temptatoni re⸗
ſiſtere. Et ꝙ ſic videt᷑ Gregoꝰ.in mo⸗/
rał. Bebilis eſt hoſtis qui nõ vincit ni
ſi volenteʒ. Sed qð aliquis volunta-/
rie facit pot non facere.ergo ſi volun⸗
tarie quis cõſentit aduerſario põt etiã

gratia deſtitutus non cõſentire:ac per

hoc temptatöni reſiſtere. Item li.
arbi.omi gratia deſtitutũ adhuc libe-
rum eſt. ſi liberuʒ eſt: ergo nõ poteſt co
gi. ergo põt repugnare ſuggeſtioni di
abolice.⁊ ſi hoc.igit᷑ ⁊ reſiſtere non ſo/
lum vni ſed etiã omni temptatõni.
Item bonũ potentius eſt q;; quodlibet

malum.ſed li.arbi.omi gratia deſtitu-

tum adhuc habʒ naturale iudicatoꝛi-
um qð ineſt ei per naturã.ergo cum il⸗

lud ſit bonũ:potentius ẽ ⁊ ꝑccato⁊ cõ

cupiſcentia ⁊ temptatoe diabolica in⸗
clinante ad maluũ.⁊ ſi hoc.ergo poteſt
non ſoluʒ vni ſed etiam cuilibet tem-
ptatõni reſiſtere. Iteʒz cũ ſit triplex

poſſe.videlʒ gratie:nate:et viti.ſᷣm

dicitur in glo. Cotł.vij. Poſſe gratie

addit ſupᷣ poſſe nature.ſᷣ poſſe vitij di⸗

minuit. ergo poſſe nature eſt ſup poſſe

vith. ergo circũſcripta omi gtatia ma-

nente ſoli naturali potentia:vidr ꝙ li.
arbi. reſiſtere poſſit vitio impellenti.
Item ſicut li. arbi. vertibile eſt ad ma⸗
lnʒ ita quelibet creatura vertibilis eſt

in nõ eſſe.ſed multe creature cõſerun

turĩ eſſe ſine aliqua gratia gratis da/

ta per naturalia pᷣncipia ⁊ diuinã pꝛe/
ſentiaʒ.ergo pari ratone videt᷑ ꝙ per li.
arbi.gratia deſtitutuʒ pꝛopꝛia pirtute
abſq; aliquo dono gratie ſup appoſi⸗
ta poſſit aliquis caſum in ꝑeccatuʒ ef-
fugere. Item demones habet ſibi
data integra ⁊ ſplendidiſſima.ᷓ mul⸗
to foꝛtius li.arbi.homĩs lapſi. ſed li.

