ĩpulſu:⁊ ſic greſſibłe.⁊ H̊ͥ ẽ duptr.autẽ
aĩal natũ ſᷣuire:aut mãſueſcẽ.pᷣmo mõ
dr beſtia.⁊?ꝰ mõ dr iumẽtũ.⁊ ſb iumẽtiſ
ↄphẽdũt᷑ pꝑecoꝛa.ex ꝑte finis ſic.Aialia
eĩ fcꝗ ſunt ꝓpt hoĩem.autigit᷑ ſunt oꝛdi
nata ad hoĩs iuuamẽtũ:ſic ſunt iumẽta
q̃ſi iuuãtia.aut ſunt oꝛdinata ad homis
exercitiũ.⁊ h̊ põt eſſe dupłr.qꝛ autexer
cẽt nocẽdo mãaifeſte.⁊ ſic ſunt beſtie q̃ſi
vas ire.aut occulte nocẽèt:⁊ ſic ſunt re/
ptilia que occłte nocẽèt⁊ inſidiat᷑ calca⸗/
neo.hos aũt fines ⁊ ſi nõ hꝛẽnt:ſi hõ nõ
peccaſſʒ ĩ actu:hꝛẽnt tñ i aptitudĩe:⁊ ex
ipa aptitudie meliꝰ erudiret᷑ tũc homo
in ſtatu ĩnocẽtie q; erudiat᷑ nũc ex actu
1ſtatu cłpe.⁊ ſic pʒ hoꝝ triũ dꝛĩa ⁊ ſuffi⸗
ciẽtia.⁊ pʒ rn?ad oba. Itẽ querit de

HB qð dicit.in reꝝ diſtictiõe catholici tra

ctatoꝛes diſſentire vidẽt᷑.cũ eĩ nõ ſit ðs
diſſenſiõis ̊D pacis:⁊ ſcripture ſintĩ eo
dqẽ ſpu expõite quo fuerũt ↄdite: ſic diẽ
greg.vr ꝙ nullatenꝰ poſſint diſſentire.
Iſtẽ verũ pᷣo nõ oppõit᷑. ſicatholici
tractatoꝛes diſſentiut.vnꝰdiẽ veꝝ:⁊ alt
diẽ flm:ł intellect ſcripture nõ põt eſſe
niſi verg cũ diſſentiũt ncce ẽ alteꝝ ipo
rũ depᷣuare ſcripturã.⁊ ita non erit ca
tholicꝰtractatoꝛ:ſᷣ potiꝰhẽticus. WBe?
dð ꝙ vis faciẽda ẽ in H̊ qð diẽ mr diſ
ſentire nidẽt᷑.vr eĩ alñ qð ẽ:⁊ vr alñ qð
nõc᷑.⁊ ſ̃m hũc duplicẽ moduʒ põtintlti
vbũ mgri vt catholici tractatoꝛes ĩ aliq
videat diſſentire:⁊ diſſentiãt.in aliquo
videãt᷑ diſſentire:nõ tñ diſſentiãt. aliqd
ei dicũt aſſertie:⁊ aliqͥd dicũt opindo.
qᷓ;tũ ad ilłd qð aſſertĩe dicũt in hoc non

diſcoꝛqãt.q;ꝛ qð aſſerũt ꝑ reuelatoeʒ ſcĩ

nſe

ſisd
uooß
lütt⸗
nroe
ptione
glist
tion
enld
gaͤtr
ore⸗s
üllue
fuit.
1
ye
fuai
ſtſuen
ſtete
diſcodi⸗
die faci
ai
dilenn
locist
noe
qo dicl
müen
ſupten
ſeycne
Ecreatur
Dpkrenn
carſusn
lſder
Ugen
wira
sr
ödf
hecet
ipe⸗
non
eccki
guxit
no poe
diep.
Alet
creati
cos y
wiuer
ids

.

1

Amdben,.
I
ſede⸗
e ſbe er
el. 3
5e⸗
debe:
Ee
end
ee 7
e
An ller
AIk le
4 „

ne alge .
Rer
* 4

4
mi
KN

. 4
R odee 4
N Wy
. *

S

rlcintlean
bedrptnani
eſci non
tſimmiti
migii ſontock

No P c
NeNMNAN

eee eN e
RrLEETW
we
Ne
K . M
„

„ „ „ Ar
EEEEe

. ETWV.
„ orwie „
o
„
*
WerDNW
NoeD 7/
. „ „
Rr
1,ℳ 3
Peerrd
11
7
HHeEe.
„„ fſ, A,
* a D
dam 09
*
N
Gheneſmied
ſe e
N NMerKd.
Nu.
ſrdce.
z: ſaatri
ee
E
M.S . 1
.
e KNA
4 noce NW
.
. . pr
. eeiR⸗N
CNKt 1
, anee
„ * ſoNRR
mriens, b
. ie
WIV
2 , 4. 4
„6,pf4N
„. 8 Ponnn
„* M

ℳ

macunt⸗

ſpũs dicũt qͥ nõ ẽ ſibi ↄꝛiꝰ. in eo vero in
quo opinãt:diſſentire pñt:⁊ alñ diſſen
tiũt.qꝛ opio venit alñ ex ꝓbabili ↄiectu
ra rõis in q̃ h frequẽter decipit᷑ dece/

ptione poti que ẽ pena q culpa:a ̃ vix
aliqͥs tractatoꝛù catholicꝰĩmunis fuit.

Tiõ tał diſſenſio rephẽèſibitł᷑ nõ ẽ.q;uis

enĩ diſcoꝛdẽt aliquo mõ iudieia:cõcoꝛ/
dqãt tñ deſideria.oẽs eĩ catholici tracta
toꝛes pitatẽ dicẽ volũt.Et ſic pʒ rñad
illud qð obꝛ.Alit᷑ poſſʒ dici ſiẽ Sð tactuʒ
fuit.qꝙ ⁊ ſi diſſentire videat᷑ nõ tñ diſſen
tiũt.qꝛ nõ dicũtqͥd fuerit in re:ſed quid
ↄgruũ eẽ potuerit.nec dicũt qͥq legiſla/
toꝛ.ſ.mo ſes in illo pᷣbo ĩtellexerit:ſed
magis qͥd ſpũs ſcũs intẽderit qͥ eũ illu⸗
ſtrauit.⁊ qm diuerſi modi ꝓducẽdi ſiue
ſit ſiue ſucceſſiue cõgruẽ pñnt dĩne potẽ
tie.⁊ ſpũs.ſ.in eadẽ ſcriptura multa ſit᷑
intlłit ⁊ facit expoitoꝛes intlłere.iõ et ſi
diſcoꝛdia videat᷑ int doctoꝛes ſᷣm exteri
oꝛẽ faciẽ lr̃e:nõ tñ eſt diſcoꝛdia ſᷣm veri
tatẽ.⁊ iõ ſignt dr.diſſentire vidẽt᷑: non
diſſentiũt.vñ aug. in libꝛis ſuis ĩ młtis
locis tenuit viã alioꝝ ſcõꝝ.ex quo patʒ

ꝙ nõ erat eis öᷣꝛiꝰ. Itẽ querit᷑ de ho

qd dicit.nous creaturãa facere ceſſauit.
ↄꝛiũ enĩ dr̃ Oere.xxxi.nouũ faciet dñs
ſupꝑ terrà. Itẽ Gat. vi.in xpo eĩ iheſu
neq; circũciſioaliqͥd valʒ neq; ppuciuʒ
ſ creatura noua. öhꝝ nouuũ dr
dupłr.vno mõ dr̃ nouũ ↄtra antiqͥtatẽ
curſus nẽ ⁊ cõſuetudinẽ rõlis creature
⁊ ſic deꝰnõ ceſſauit in.vi.diebꝰfacẽ no⸗/
uã creaturã:ĩmo młta facit miracłoſe
⁊ mirabir ↄ ſolitũ curſum nẽ ⁊ ↄſuetu/
dinis hſane.⁊ iſta noua dici pnt.Alio
mõ dr̃ nouũ cuiꝰ nulla ſittitudo pceſſit:
nec eti aliqð pᷣncipiũ creatũ quod eſſʒ
ipiꝰſeĩariũ.⁊ ſic dicit mgr in ꝓpoſito q;
nouã creaturã facẽ ceſſauit.⁊ dr etiam
eccł.i.nihil ſb ſole nouũ.nihil enĩ pꝛo⸗/
dquxit cuiꝰ ñ fecerit aliq mõ ſiłem:᷑ cuiꝰ

nõ ꝓduxerit pᷣncipiũ ſeĩale in opibo.vi.

dieꝝ. ⁊ ſic pʒ ꝙ nõ ẽ cõtradictio aliqua.
Alit poſſʒ dici eti req euit facẽ nouã
creaturã que quidè ſit de nccĩtate pfe⸗/
ctõis vniuerſi. ꝓductio aũt xpi excedit

vniuerſi ↄplemẽtũ:⁊ iõ pure gratie eſt

2 dr ðs feciſſe nouũ cuʒ mir circũdedit

vin. Itẽ querit de hoc qð dicit illuz

diẽ bñdixiſſe ⁊ ſanctificaſſe dr̃ c cũ eĩ
ips quatũ eſt de ſe ſit indifferẽs:⁊ dies

dicat tps:nõ magis dʒ bñdici dies.vij.

qᷓ.i. Itẽ cũ ſcificatio reſpiciat crea.
turã rõlẽ:qͥq eſt qð dr ꝙ ſcificauit dieʒ.
Ytẽ cũ eq̃lis k maioꝛis dignitatiſ ſit

bñ opari q; reqᷣeſcere.vr mag debuit
bñdicẽ diei.vi.in quo oꝑatꝰẽ:q; diẽ.vij.
in quo reqeuit. e? dð ꝙ ſicut dies

dr eẽ malꝰnõ ratõe ſui:ſᷣ qꝛ mẽſura eſt
actõis male:ſicut dicit apꝰ.eph.v. QNe
redimentes tps q;tũ dies mali ſunt.ſic
dieſdr bñdict⁊ ſcũs.qꝛ ẽ mẽba alicuiꝰ
opatõis in q̃ eſt bdictio ⁊ ſanctificatõ

1 nihil aliud ẽ diẽ aliquẽ bñdicẽ ⁊ ſancti

ficare:qᷓ; diẽ taliactõi vt mẽſura depu⸗/
tari.Om igit᷑ ðs oĩa fecit ppt homĩs in
ſtructiõem nvt hoĩem nõ ſolũ verbo:ſed
etiã ope erudiret.ſic.ni.diebꝰdedit hõi
licẽtiã opandi ⁊ intẽdendi rebꝰ inferio
ribus.⁊ ſicut.vij.die ab ope ceſſauit:ſic
voluit ꝙ. vij. die hõ ab oĩ opere ceſſaret
⁊ ei p ↄtẽplatõem inhereret ⁊ inherẽdo
qeſcẽt.⁊ qꝛ in hac heſitatõe hõ optineta
deo ampliatõem bñdictõis ⁊ ſanctitad

iõ dies.vij.dr a dño bñdict ⁊ ſcificatꝰi

nõ rõe ſui:p rõe illiꝰqð dñs deputauit
in illo fieri.Et ſic pʒ rnꝰad oba.pʒ etiã
quãtũ deo plʒ ꝙ hõ ſibi ſoli intẽdat ⁊ in

eo reqeſcat:dũ talẽ vacatõem ſiue reqͥ

etatõem bñdixit ⁊ ſcificauit ꝓpterea in
lege freqntiſſime iterat int oĩa madata
de obſeruãtia ſabbati. IYtẽ querit᷑ de

boc qð dic̃.numerãdo dies vſq; ad.vij.

ꝓcedimꝰ.cũ eni ſtateſſe nõ debeat niſi
in aliqua pfectõne.⁊ ſenariꝰpotiꝰ dicat

pfciõem qᷓ́; ſeptenariꝰ łetiã denariꝰ.yr̃

ꝙ aut. . vij. debemꝰſtare:autyltra ꝓce/
dere. Querit᷑ etià quare gẽtiles qui
ſacrã ſcripturã nõ recipiũt ĩ cõputatõe
dierũ vſq; ad.vij.pcedũt. Situ dicas
ꝙ hoc eſt ꝓpter ſeptenariũ planetaruʒ

tũc nõ vr̃ oꝛdo rectꝰ.qꝛ mars nõ ſequi᷑

ĩmediate lunã.ꝗ nõ dʒ ſeqͥ dies martis
poſt diẽ une. He?oð ꝙ nüer?dierü
pfigit᷑ ſᷣm diuerſitatẽ mẽſuratoꝝ qͥbus
ipa mẽſura appꝛopatur. QOm igit᷑ nũc

dies noua nõ appꝛopat᷑ ad aliquẽ ſpalẽ?
effectũ:ł̊ ſolũ in pᷣmaria reꝝ pditioõe in

* 3

2

)

qua repit᷑ diſtĩctio ſᷣm.vjij.iõ numerus

dierũ ſᷣm illu numerũ ſemp termiat᷑ nõ
ꝓpter pfectõem numerił tꝑis qð clau
dit᷑ in ſeptenario:ſ ꝓpter pfciõem dini
opis ⁊ qetis accipit᷑ ſic nüerus.gẽtiles
aut numerũ dierũ accipiũt penes dñiũ
vij. planetarũ ſᷣm qs regi hʒ et diſponi
tps.⁊ qꝛ ſaturnꝰẽ pᷣmꝰ'int᷑ planetas di/
cũt ꝙ oꝛnat᷑ in pᷣma hoꝛa diei:et ſequẽs
planeta in a die. ſic vſq; ad. vij. hoꝛas
poſtmodũ fit᷑regreſſus ad pncipiũ.⁊ ſic
ꝓcedendũ.⁊ poſtmodũ ille planeta qui
dDñat᷑ in.xxv.hoꝛa:ille ẽ pncipiũ ſeqntis
diei:⁊ ab illo denoĩat᷑ dies illa.⁊ ſic de
inceps ꝓcedẽdo denoĩant.pvij. dies q̃ſi
vij.planetas.⁊ hoc pʒ ↄſiderati oꝛdineʒ
planetarũ: quo oꝛdine ſeruato in enũe
rando qñ ſaturnꝰdñat᷑ i pᷣma hoꝛa diei
ſol dñat᷑ in ᷣma hoꝛa ſequẽtis.⁊ luna ĩ
pma hoꝛa ttij.⁊ ſic ꝓcedẽdo vlteriꝰ.hũc
aũt modũ denoĩandi dies nec omnino
tenemꝰne videamur ełis mũdi ſeruire:
nec oĩo relinqmus ꝓpter ↄſuetudinẽ.
vñ dñnicã diẽ noĩamꝰa nobis:ſabbatuʒ
qꝗ iudeis:in alijs diebꝰ ſeruamꝰↄſuetũ
moꝛẽ gẽtiliũ.eccłia tñ in loco illoꝝ no/
minũ põit⁊ feria:ʒferia.⁊ ſic deĩcepſ
ſic pʒ reſpõſio ad obiecta.

4
4

Diſtictio xni.

Js excuſſiſ
b qð g de hoĩs creatiõe &.
Termiatis duab pmis
prtibꝰin quibꝰmgr deter/
minauit de ↄditõe creature ſpũalis et
coꝛpalis diuiſim. Hic ſequit᷑ ʒ ps in q̃
determĩat de ꝓductõe creature ↄpõite
ex vtraq;.ſ.de hoĩe.Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta
in duas ptes. In pma nãq; determĩat
de hoĩe q;tũ ad ipiꝰ pductõem.⁊ qᷓ;tuʒ
ad pmantiã ⁊ duratõem.j.di.xix. So
lent plura queri de pmi homis ſtatu.
Pꝛima pꝑs hʒ duas. In pᷣma agit de
ꝓductõe hoĩs ĩ ↄpatòe ad pᷣnveffciuũ
IJn z pte in ↄpatõe ad pᷣncipia ↄſti
tutiua.j.di.xvij. Hic de oꝛigie anime
plura queri ſolent. ꝛima ps ſpectat
ad pnñtẽ di.Et diuidit in duas partes.

In p̈ma pte magr veritatẽ narrat.ſcʒ
qualr̃ ðᷣs ꝓduxerit hoĩem aq imagineʒ

ſu in qua ſiłitudinẽ hʒ ad pncipiũ ſnũ

efficiẽs. In z vero pte veritatẽ expla
nat ibi. fili v ppe ima go d. Pꝛĩa pſ
hʒ tres pticulas. In pᷣcõtinuat magr

dicta dicẽdis. In vero auctoꝛitateʒ

ſacre ſcripture inducit in qua oñdit᷑ per
quẽ modũ homo ꝓductꝰ ad ſuũ effciuũ

pncipiũ ↄpet᷑ ibi in ge.legit᷑. faciamus

In zaepte ſbit illiꝰauct᷑is exponem ibi

imago aut ⁊ ſimilitudo in hoc loco &.

S iłr 2ps pᷣncipalis hʒ tres pteſ. In
pma eĩ poit explanatõeʒ iducte auctis
ſim alioꝝn opiõem. In 2pte ſʒ opiõeʒ
ꝓpꝛiã ibi.verũtñ hec diſtictio c. In ʒ
vẽo ex pitate explanata ↄcludit quãdã
ↄcluſionem coꝛelariãa ibi.quo circa hõ
imago dei ⁊ ad imaginẽ ⁊c. Et ſic ſum
ma totiꝰ ptis huiꝰ ↄoſiſtit in hoc ſcʒ oſtẽ
dendo ꝙ homo fact eſt ad dei imaginẽ
⁊ ſimilitudinẽ.
. „* * + „
M Dintelligẽtiã
huiꝰ ptis circa duo incidit hic
queſtio. pᷣmo querit᷑ qualr̃ hᷓ ſit ima/
o ſ̃m ↄſideratõeʒ abſolutâ. 2?qualt
it imago ſᷣm conſideratõnem relatã.
Nirca pᷣmuũ querũt᷑ tria. pᷣmo querit᷑
vtꝝ ſit imago dei nẽ. ⁊v vtꝝ ſit imago
dei nãlr. zꝰvtꝝ ſit imago dei ꝓpe.

Irca primü ſic
pcedit᷑ ⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ hõ ſit imago
dei vere ge.i. faciam?ꝰhoĩeʒ ad ima.c.
Hc.nõ eſt niſi verbũ trinitatis.ergo c
Iſtẽ eccł.xvij. de de terra creauit ho
min ⁊ ſm ima.ſu.fe.il.ſi igit᷑ hõ factus
eſtm imaginẽ dei:homo ẽ imago dei.
Iſtẽ qð eſt maxime natũ vniri alteri
maxie natũ eſt ei ↄfigurari ⁊ ↄfoꝛmari
amoꝛ enĩ qꝛ vnit traſfoꝛmare dr amãtẽ

in amatũ:ſicut dicit aug.ſ᷑ᷣ cũ creaturna

rõlis vt homo:maxiĩe nata è vniri deo:
? in ipm tẽdere per amoꝛè. ergo maxie
nateſt ei cõfigurari ⁊ aſſitłari.ſi igitur
imago dicit ſi itudineʒ expſſam.pʒ .
Iſtẽ quod vere repſentataliquid fʒ

eiꝰnobilẽ actũ:⁊ ſm diſtictõeʒ ⁊ oꝛdinẽ

vereẽ ei?mago: b homo vere repntat

veüfme
eligere
ſtenst
gis
ſeqaier
ſeci
eier⸗
Aims
doi⸗
eſtice
ſiigt
zuenl
iuhe
tuton⸗
hoitt
diſcuren

mmuptl

uagtyd
deiſcien
Nr
wagde

fanl

wral
Gert

o

plei
voe

de ſe

nulacj
cehr
doelquo

6

8lifni

I

mngep

iim

a.
n
N
607
n⸗
aſſt
peſt
pic⸗
cre⸗
ima
.
0
ſ

ndiman
Neßzopĩc
lutridi
ocireav
. Liſeſan
nweſczoſt
Reiimagn

„ „

gei

eſe mneitt
1Rd E5

e ſei
.An

4 RWe
r

0

”ͦñů 7 7

.
„„

—

.

N—

7

nüſie

zcrinaco
ucS

„*

deũ ſᷣm eius nobiliſſimũ actũ qui eſt in
telligere. nõ ſolũ eĩ repñtat deu inq;tũ
eſt ens ⁊ viuẽs:ſed etia inq;tũ eſt intel⸗
ligẽs.⁊ iten repñtat diſtictiõem ⁊ oꝛigi
nẽ qui è in pſonis qtũ ad mẽoꝛi ⁊ ĩtel
ligẽtiã ⁊ volũtatẽ.ꝗ homo pe ẽ dei ima
o. Lötra nihil è illd qð fit ad ſeipʒ
homo fcũs ẽ ad imaginẽ dei: ſicut dr
ge. i. ergo hõ nõ è imago. Itẽ vbicũq;
eſt ima go ibi ẽ ſiłitudo: vbicũq; ſititu
do ibi ẽ idẽptitas aliqua:vbicũq; auteʒ
eſt idẽptitas ibi ẽ ↄueniẽtia in a liq ttio
ſi igit᷑ deꝰ creatura in aliquo tertio nõ
ↄueniũt:creatura nõ põt eẽ ſiłitudo di
? ita nec imago. Itẽ nõ qᷣcũq; ſilitu⸗/
tudo eſt ima go:ł̊ ſititudo expſſa:ſ ma-
la ẽ ſilitudo expſſa alicuiꝰ que plus eſt
diſcõueniẽs q́; ↄueniens.cũ oĩs crea
tura płſit deo diſſilis q ↄſiłis: ſiẽ diẽ
aug. xv.de trini.igit᷑ nulla põt eẽ expſſa

dei ſilitudo. nulla poteſt eſſe imago.

Itẽ vbicuq; ẽ ima go ibi ẽ figuratio

imago eni attẽdit in figura:ſ dina een

tia nullo mõ ẽ figurabtis.ꝗ̊ nullo mõ ẽ
per aliqu imaginẽ repntabłis.ꝗ nulla
creatura è imago dei. Itẽ dft ima⸗
go a veſtigio. qͥa veſtigiuʒz repntat ſᷣm
ptẽ:imago aũt ſm totũ:ſᷣ nullũ finituʒ
põt repñtare infinitũ ſᷣm totũ.cũ igitur
de ſit infinitꝰet quelʒ creatura finita:
nulla creatura põt eè imago dei. Itẽ
quelʒ creatura diſtat a deo in infinitũ
ðs eĩ quodlʒ finitũ excellit in infinituʒ
&D ſi ifinita diſtãtia nõ ẽ maioꝛ vna crea

tura:nõ diſtat mag q;ᷓ alia.ſitr nec vna
mag appꝛopiquat q; alia.ꝗ vł oĩs crea

tura ẽ imago ł nulla:p nõ oĩs ẽ imago.

Snulla. Head pqcoꝝ intitntiq ẽ no
tadũ ꝙ imago dicit expſſam ſił᷑itudinẽ.
ncce eſt aũt oẽm creaturã quoquo mo

do aſſimilari deo. neceſſe eſt auteʒ ali
quã ad complemẽtum vniuerſi expſſe
aſſiłari deo.⁊ iõ oĩis creaturabʒ rõem
veſtigij: ß aliqua hʒ rõnem imagiſilla
videlʒ que aſſiłat᷑ expſſe.hec aũt ẽ rõlis
creatura vt hõ.⁊ iõ cõcedẽdũ ẽ ꝙ bõ eſt
imago dei.qꝛ ẽ eiꝰexpſſa ſiłitudo. Ad
qð intiłndũ notãdũ eſt ꝙ quedã ẽ ſiłitu
do ꝑ ↄueniẽtia oĩoda in na.⁊ ſic vna ꝑ/

ſona in tnitate ẽ alteri ſitis.qued per

pticipatõnem alicuiꝰ nẽ nnibilis: ſicut

hõ ⁊ aſinꝰaſſiłlant᷑ in aiali.quedã vero

ßpsẽʒ ꝓpoꝛtionalitatẽ ſicut nauta ⁊ auriga

ↄueniũt ſᷣm ↄpatõem ad illa que regũt
quedã ẽ ſiłitudo p ↄueniẽtiã oꝛdiſ ſicut
exẽplatũ aſſiłat exẽplari.pᷣmis ei duo/
bus modis nulla creatura põt deo aſſi
milari.ſecũdis duobꝰmodis oĩs crea/
tura aſſiłat᷑:ſᷣ illa que aſſitat᷑ magis de
longiquo bʒ roem veſtigy. illa vo que
de pxĩo hʒ rõem imagis:talis autẽ eſt
creatura rõlis vtpote hõ. ⁊ ̊ patet ſic
pmo de ↄneniẽtia oꝛdis.deeiʒ vnipᷣſa
ꝓpter ſemetipm opat eſt: ita ꝙ cuʒ ſit
ſumma ptãs ⁊ mageſtas:fecit omia ad
ſui laudẽ.cũ ſit ſumma lux: fecit oĩa ad
ſui manifeſtationẽ᷑.cũ ſit ſᷣma bonitas
fecit oĩa ad ſui cõicatõeʒ.nõ ẽ aũt pfcã
laus niſi aſſit qui appꝛobet. nec eſt pfcã
manifeſtatio:niſi aſſit quiĩtelligat.nec
pfcã cõicatio bonoꝛũ: niſi aſſit qͥ eis vti
valeat.⁊ qm laudẽ appꝛobare. veritatẽ
ſcire. dona in vſuʒ aſſumere: nõeſt niſi
ſolũmõ rõlis creature:nõ hñt ipe crea
ture irrõles ĩmediate ad deũ oꝛdinari:

mediate creatura rõli.ipa aũt creata

rõlis qꝛ de ſe nata ẽ ⁊ laudare ⁊ noſſe ⁊
res alias in facultatẽ volũtatis aſſumẽ
nata eſt oꝛdinari in de ĩmediate.⁊ qin
q́;to aliqͥd ĩmediatiꝰoꝛdinat᷑ ad aliquid
tato mag ↄuenit cũ eo ↄueniẽtia oꝛdis
⁊æ aĩa rõlis ⁊ quelʒ rõlis creatura eo ꝙ
capax dei eſt⁊ ꝑticeps eẽ põt ĩmediate
oꝛdinat᷑ in ivm maxie ↄuenit cũ eoↄue
niẽtia oꝛdĩs.⁊ qꝛ tãto maioꝛ ẽ ↄueniẽtia
q;to expſſioꝛ ẽ ſiłitudo.hĩic eſt ꝙ qtũ ad
EH genꝰiiłitudis rõł creatura ẽ ſitudo
expſſa:⁊ ideo imago ẽ.et hoc ẽ qð dicit

aug'. de tri. xiiij. ꝙ eo eſt aia imago dei
qWuo capax eſt ⁊ pticeps eẽ põt.quia eĩ

ei ĩmediate oꝛdinat᷑ ideo capax eius eſt

pel ecõuer ſo.⁊ qꝛ capax eſt:nata ẽ ei cõ
figurari ⁊ ꝓpter hoc fert in ſe a ſua oꝛi-
gine lumèẽ vultꝰdiuini. ideo qutũ ad
ſiłitudinẽ que attẽdit ad ↄuẽiẽtiã oꝛdis

pfecte dr imago dei.q; in hoc ei aſſiłat
expſſe. ſiłr in ſiłitudie que attẽditur in
dↄuenistia ppoꝛtionalitat vel ꝓpoꝛtiõis
erpſſe aſſilat deo creatura rõlis.⁊ ideo

ſm eâ recte dr imago. Quod patet ſic
H „ 4

9 6

cõueniẽtia eni ꝓpoꝛtiõis attẽdit᷑ ſitr ſᷣm

ſe habere.ſitr aut ſe hr̃e H põt eẽ dupir

vel in ↄpatòe ad extrĩſeca: łin ↄpatioõe

ad itriſeca.tũc aũt ẽ ſiłitudo expſſa qñ

noõ tm eſt ſitis mod?ſe hñdi in ↄpatõſte

ad extrĩſeca:ꝑ̊ in ↄpatõne ad intriſeca.
Notigit aũt ↄpare dĩnã eẽntiã ad crea
turãq. ↄtigit etis ↄpare pſonã ad pſonã
oĩs aũt creatura aliquã ↄpatõeʒ hʒ ſʒ
quà aliqͥ mõ ↄfor̃at᷑ deo ſᷣm ꝙ ẽ cq erea
ture:ſic ẽ ↄpatio illa qͥ eſt ad effcm ꝓpdu
ctũ.ſiẽ eĩ ðs ꝓduẽ ſuũ effcem:ſic ⁊ ages

creatũ:lʒ nõ oĩo.creatura npo rõlis non

ſolũ ſic ↄuẽit:&ᷣ eti qtũ aq intriſecarũ
ſuaꝝ potẽtiaꝝ oꝛiginẽ ⁊ diſtictoeʒ ĩ qboy

aſſilat᷑ illi diſtĩctõi ⁊ oꝛdĩ qͥ ẽ in dĩnis p/
ſonis intrĩſeca dĩne nẽ. In hoc oñdit
aug.iin li.de tri.hoĩeʒ eẽ imaginẽ dei.⁊
H exẽplatũ fuit in pᷣli. vbi oñſuʒ ẽ ꝙ in
aĩa rõli ẽ vnitas eẽntie cu tnitate potẽ/

tiaꝝ adinuicẽ oꝛdinataꝝ:⁊ q̃ſiↄſuti mõ

ſe hñtiũ.ſic ſe hñt pſone in dinis.⁊ iõẽ
ibi expſſa ſiłtitudo ꝓpoꝛtõis.⁊ ꝓpt᷑ h̊ rõt
creatura qẽ hõ ẽ imago dei. His viſis
ʒ rñ?ad qõnem ꝓpoitã:⁊ eti ad oba.
ↄcedẽdũ ẽ eĩ ꝙ hõ vere ẽ imago dei: ſiẽ
oñdũt rões ad h̊ͥ inducte. Ad iltd qð
obꝛ ꝙ hõ ẽ ad imaginẽ g̊ t.dð ꝙ nõ ſe
quit᷑.qꝛ cũ dr.factꝰ ad imaginẽ:imago
accipit᷑ abſtractie.cũ dr imago dei:ima
go accipit᷑ ↄcretie.qꝛ ẽ imagie dei inſi/
gnitꝰ:ſiẽ tabula in q̃ depicta ẽ imago.⁊
imago põt dici⁊ ad imagin᷑:ſic ⁊ ĩ ꝓpo
ſito. Ad iltd qð obꝛ ꝙ nõ ẽ aliq̃ iqepti

tas dei ad creaturaʒ.g nec ſiłitudo.dðõ
ꝙ ſiłitudo q̃ in imagie nõ attẽdit᷑ ꝑ idẽ/

ptitatẽ aut eiuſdẽ nẽ p pticipatõeʒ:ßᷣ p
ↄueniẽtiã in oꝛdie ⁊ ꝓpoꝛtiõe q ſiłitudo
nõ exigit cõicanti in ʒ?ꝰ qꝛ in ↄueniẽtia
oꝛdĩs vnũ ẽ ſiłitudo alteriꝰ:in ↄuẽiẽtia

ꝓpoꝛtõis nõ ẽ ſiłitudo in vno ſ̊ ĩ duobꝰ

ↄpatõibo. Ad illud qð obꝛꝙ imago
eſt ſiłitudo expſſa:ia pʒ rnꝰq; ſi magna
ſit diſſit᷑itudo in ꝓpetatib abſolus:mi⸗

tũ tamẽ magna? ſiłitudo in ĩimediatõe

oꝛqinis ⁊ cõpatõe ꝓpoꝛtõis:ex quibꝰ⁊ ĩ
quib duobo expſſio ſiłitudinis cõſiſtit:
que imaginè facit. Ad illud qð obꝛ

de ↄfiguratõe.dicẽqũ ꝙ imago coꝛpał

exigit cõfiguratõem coꝛꝑalẽ:imago ro

ſpualis cõfiguratõe ⁊ refiguratõe ſpi⸗
rituali cõtẽta eſt. hec autẽ cõſiſtit nõ in

q;titate molis:ł in q;titate vtutis.ſcilʒ
ĩ potẽtijs:ita ꝙ ſicut figura trijgulariſ
hʒ tres tminos ⁊ tres lineas. ſic etiã in

imagine ſpali potètie ſuntad moduʒ
tminoꝛiũ ⁊ egreſſio vniꝰab altera: qᷓtuʒ
ad actũ ſe habebat ad modũ linee cõiũ⸗-

gẽtis. Ad illud qð obꝛ ꝙ imago rep
ſentat ſᷣm totüũ.dð ꝙ illud ẽ veꝝ de illa

imagine que hʒ oĩoda pfectõnem. ſic
ſolꝰfiliꝰdeiẽ imago pꝛĩs.de alia nõ eſt

verũ ꝙ repñᷣtet ſm totũ ſimptłr.repſen

tat autẽ qtũ ad aliqu totalitatẽ.qꝛ eni

irrõlis creatura ⁊ intellectꝰ quodã mõ

oĩa:⁊ oĩa nata ſunt ibi ſcribi⁊ impᷣmi
oĩmq; ſiłitudines ⁊ depiĩgi.iõ ſiẽ totuʒ

vniuerſuʒ repñtat deũ in quadã totali
tate ſpuᷣali.quelibet autẽ alia creatura
irrõlis repñtat eũ ſolũ in ꝑtẽ.qa ſᷣm ſe
tm cũ nõ ſit nata alia in ſe ſpualiter co⸗

tinere:ita ꝙ nihil ſit qð non ſit nata co
gnoſcere.hoc dico ꝓpter aĩaʒ ſenſibilẽ

que ſic cognoſcat aliqua:nò tamẽ nata
eſt cognoſcere omia. Ad ilłd quod

obꝛ ꝙ quelibet creatura diſtat ĩ ĩfinitũ
dð ꝙ verüũ eſt de illa inſtatia que oppo⸗

nit᷑ pticipatõi ⁊ adequatõi.cũ enĩ deus

ſit infinit nihil põt eiadequari cum ſit
ſimplex nõ põt aliqu natura terti cuʒ
aliqua creatura ꝑticipare.⁊ penes has

ſilitudines nullo modo attẽdit᷑ roima-
ginis in hĩe:ſed penes aliã duplicẽ ſc,ʒ

oꝛdinis ⁊ ↄſimilis habitudinis pᷣm quã

rationalis nõ diſtat in infinitũ a crean-
toꝛe ſed valde appꝛopĩquat ei ſicut ſuß

oſtenſum eſt.

s Ecundo queri

tur vtꝝ homo ſit imago dei na
turaliter. Et ꝙ ſic videt. qð ineſt ali/
cuia pma ſua oꝛigine ineſt ei naturalit
ſed eẽ imaginẽ dei cõuẽit homini a ſua
pma ↄditõe.ergo eſt ei nale. Itẽ qð

ineſt oibus cõiter ⁊ inſepabiliter:illud

ineſt naãliter:ſ eſſe imaginẽ còuenit hoi
vniuerſalit ⁊ inſepabłr ergo «. Itẽ
quod cõuenit alicui ſjm nales eiꝰ ppᷣe/
tates cõuenit ei nãlr:ſed eſſe imagineʒ

cöuenit homini ſm intrĩſecas potetis

in⸗
ſat⸗
it
deit
ſier
grti
ſech
noi
im
10
o
en
ſon.
o
Nlt
flort
Nejein
pators
cllisn
Wrali⸗
F⸗
Ap
gine
list
ſige
loc
pou
uti
Mohri
fnnun⸗/
godein⸗
inagod
Cſialie
AWmtai
Rdinn
Wia
zg⸗
ami
dam
mire⸗
foꝛm
natun
jepſe
forma
ingita.
cihlist
magin
imago

*
kcoſ .
e 4
EWI 0 3
ton
ey 4
V
S
Ae
S
KA
hers ſegts
K45 116
„ Eein
NALRZC.
nd noi,
een r
4. ;
Rn 63 .
N ⸗
mn. .
NN deer
dhene
B 4
Reen 4
weo
Liche ſe
Re
6 deg nes,4
1.RNaor
2
rS 6
IRLeden
Neie
eeE
☚ . .*°„
oC
. ⸗ , .
4. .
—1 7 „
5 R ;
. .
nomggte
ncacännii
N
d 3 †
tamdeam.
„„„„
nete datbeb
. Ae
..
ſenn ſe,

.
— V .
VWVIOAE

„ „1.
DA Be Ne
E
6*

. .
ELeedd,
EKE3NE

nn
mirrmia;
upess

„
ℳ
m TiEEY
e 4*

Wnnhiy,
„
ut

emad 4
MNNX N
õõ 4
4. ee
nM un k
MrIhe,

a naturales.ergo còuenit naturaliter.
Itẽ eẽ imaginẽ dei nõ eſt wi accñhs
ſed potiꝰſbale ſicut eẽ peſtigiũ nulli ad
cidit creature. ſi ergo h nò eſt imago
dei nalis.ergo nõẽ res nãł ſ artificiak
ſi ergo ̊ eſt plane falſum.ſ.ꝙ homo ſit
artificialis.ergo nõ ẽ imago artificia

ſed nãlis. &&. Itẽ aſin artificialis
nõẽ aſinꝰverꝰ.g imago artificiat᷑ nõ eſt

imago vera:ſᷣ ſomo eſt imago vera.ꝙS
nõ c imago artificial:et ẽ artificiał veil
nãlis.g̊ c. Cotra hyltł.in li.de ſyno-
do.diffiniẽs nalẽ imaginẽ dicẽ.imago ẽ
eiꝰrei ad quã imaginat᷑ ſpès indifferẽés
ſed homo nõ eſt ſpes indifferẽs ipi dei
ergo nõ eſt imago nalis. Itẽ augꝰ.

de.x.coꝛdis.ſicut dr̃t imago ĩpatoꝛis ĩ
filio ? in nũmo: ſic differt imago ĩ filio
dei ⁊ in homĩe.ſi igit᷑imago in filio im
patoꝛis eſt naturał:in nuùmo eſtartifi⸗

cialis. videt᷑ ꝙ ſolꝰfiliꝰ dei ſitimago na

turalis:homo vero ſolũ artificialis.
AItẽ hocipm videt᷑ ratiõe.ſicut ppꝛiũ
eſt pſone filij eẽ filiũ:ita ꝓpᷣuʒ ẽ eẽ ima
ginẽ:ſed ſola pſona filij eſt filiꝰnatura
lis ⁊ n homo. ergo pari rõe ſola pſona
filij ẽ imago naturałæ nõ homo. Itẽ
quod eſt a volütate nõ eſt a natura:ſed
ꝓductio hoĩs eſta volũtate dei.g nõ eſt
a natura:ſ̊ ab eo hʒ eẽ imaginè a qͥ hʒ
⁊ ꝓduci.ſi igit᷑ aĩa hois nõ ꝓducit᷑a deo
ſm nãm ſed ſm volũtate:non eritima⸗
go dei naturalis ſed volütaria. Itẽ
imago dicit imitatõem ⁊ ſiłitudinẽ. er⸗
go ſi aliquid eſt imago alicuiꝰnaturał᷑
aſſimilat᷑ cũ eo in natura:ſed homo cuʒ
deo in natura aſſiłari nõ poteſt. ergo ñ
Nt eius eẽ imago natural. Wodicẽ
quʒ ꝙ imago dicat᷑ ab actu repſentãdi.
nam imago refertad ꝓthotipũ:vt dicit
damꝰ. ⁊ repſentatio duptr poſſit cõne/
nire alicui:pel ꝑ foꝛmã naturalẽ: vel P
foꝛmaʒ artificialẽ ꝙ duplex eſt imago.
naturalis.ſ.⁊ artificiał.⁊ cũ homo non
repſentet p foꝛma artificialè: ſed p ſuã
foꝛmã naturalẽ: ⁊ potètias ei naturalr̃
inditas.ideo homo nõ eſt imago artifi⸗
cialis ſed naturatł. Biffert autẽ dicere
imaginẽ naturalẽ ⁊ cõnaturalẽ. Nam
imago naturalis eſt que repſentat per

id qð habeta natura:ſiue cuʒ illo quod
repſentat cõueniat in natura ſiue non.
Jmago vero cõnaturał dicit᷑que imi/
tat᷑ ⁊ refert᷑ nõ ſolũ p id quod habʒ a nã
ſed p ↄueniẽtiã in natura eade.ideo et
ſi eẽ imaginẽ ↄueniat hei:eẽ tamẽ ima
ginẽ ↄnaturalẽ nõ cõuenit hoi:ſed ſoli
fulio dei.Cõcedẽde igit᷑ ſunt rões onẽ/
dẽtes ꝙ homo nõ eſt imago artificiatł ſ
naturał. Ad illud vero quod obꝛ in
ↄtrariũ.dð ꝙ hylt.diffinit imaginẽ cõ
naturalẽ:nõ naturalẽ. Ad illud qp
obꝛ de aug.dð ꝙ nõ intẽdit ponere ſiłLi
tudinẽ q;tũ ad naturale ⁊ artificiale: ſſʒ
q;t ad cõueniẽtiã ⁊ diſcrepãtiã ĩ natu-
ra.ſicut enĩ nümus cum ĩpatoꝛe ĩ natu
ra nõ cõuenit:ſed filius eius ↄuenit:ſic
ꝓpoſito ĩtelligẽqũ eſt. Ad illud qð
obꝛ ꝙ ſola pſona filij eſt naturał filius
dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.Aliter enĩ acci
pitur naturale put adiacet filio:aliter
ut adiacet imagini. nõ enĩ dr̃t dicere
filiũ naturalẽ ⁊ cõnaturalẽ ſicut dr̃t in
imagine.Et ratio huieſt iſta.qꝛ filius
dicit vt a quo q;tum eſt de ſuo pncipali
intellectu.imago dic vt ad què.iõ nãle
dictũ de filio ſigt ꝙ egreſſus filij ſit per
modũ nẽ:⁊ ita ꝙ cũ pr̃e puẽiat ĩ nã.ł̊ᷣ cũ
dr imago nãlis ſigt᷑ ꝙ illa repntatio ẽ
a nãali pᷣncipio ſiue ppetate.⁊ ꝓpt H̊ nõ
Daf ĩtlli ꝙ ſit int imaginẽ ⁊ eiꝰcuius eſt
imago ↄueniẽtia n. Ad illud quod
obꝛ qð eſta volũtate nõ eſt a na.dicẽdũ
ꝙ verũ eſt ex ea pte ex q̃ eſt a volutate.
vñ cũ creatura a deo ꝓducit᷑ volütarie
nõ dr̃ ab eo exire nalt̃᷑ i̊ volũtarie.ex H
tñ nõ ſequit᷑ ꝙ volſũtarie repſentet:im⸗
mo eſt ibi accñs.qᷓ;uis enĩ deus volüta
rie ꝓduxerit hminẽ:tamẽ hʒ opatões
nãles.quia diuina volũtas fabꝛicauit
⁊ fecit ibpam naturã.non ſic autẽ eſt de
volũtate artificiſ creati qui nãalẽ foꝛma
nõ poteſt pducere. Ad illud qð obꝛ
ꝙ imago dicit ſiłitudinẽ in nã.dicẽduʒ
ꝙ hec determiatio naliteraddita alicui
termĩo qui quidẽ nec dicit habitudinẽ
vt a quo nõ vt ad quẽ: ambiguã reddit
locutõnem.quia poteſt dicere habitu⸗
dinẽ vt in ratõe cauſe nel in rõne finis
vñn hec eſt duplex.iſte nãalr̃ aſſiłatur illi:

pel vt intiłigat᷑ foꝛmalr̃ qð aſſila: in eo
qð bʒ a nã: vł vt intlłigat᷑ foꝛmaliter vt

aſſilat in ipa nã. pmo mõ accipiẽdo H ẽ

vera.hõ nalr̃ aſſilat᷑ deo. alſa.et pꝰ
mõ ſequit᷑ ad hãc:homo nãlr̃ eſt imago
dei.alio vero modo nõ.
Ertio queritur
vtꝝ eẽ imaginẽ cõueniat homi
ni ppe:ita ꝙ nulli ali. Et qꝙ ſic vf. in ſo
lius hoĩs ↄditõe dictũ ẽ.faciamPꝰhoĩem
ad imaginẽ X. & H ẽ nobiliſſima oditio

que ſi daret᷑ alus:nullo mõ debẽt pter

mitti.ᷓ vñ ey nulli alij q;; hõi eẽ ad imagi
nem ſuò deꝰdederit. qð ſi ptermiſit de
alijs:⁊ nõ de homĩe.tũc ẽ queſtio quare
ſcriptura fecit. Itẽ aug. in ſermone
de imagie. ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ ſuã
deꝰvillũ creauit:loquit᷑ de hoĩe qð nulli
alij creature degit. Itẽ H vñ p roem
qꝛ qð ꝑ ſuphabũdãatia dr: vni ſoli cõue
nit:ſ̊ imago dicit ſiłitudinẽ expſſiſſim
in gñe creature. oʒ ꝙↄuéiat kyni ſoli
ſpeciei:vel vni ſoli indiuiduo. Item
eoipo homo eſt imago vei:q;ꝛ ĩmediate

tèédit in deü.ſig vniuerſuʒ eſt oꝛdinatũ

ſᷣm oẽm ſui ptẽ ĩpoſſibile ẽ ꝙ aliq crea/
ture diuerſaꝝ ſpẽn oꝛdinẽet᷑ in deũ ex qͥ
2 iĩmediate.ergo vłhomo ⁊ angis eruᷣt
eiuſdẽ ſpẽi:vel eẽ ima ginẽ cõue nit ſoli
hoi. Itẽ homo eoipſo ꝙ ima go dei
finis oĩm alioꝝ: ſłᷣ H̊ nõ põt plurib?di
uerſis ſpẽ ↄuenire:⁊ planuũẽ ꝙ angelo
nõ ↄauenit.ꝗͥ vr̃ ꝙ eẽ imaginẽ cõueniat

ſoli hoi. Itẽ qꝛ hõ eſt imago vdei fuit

vynibił dĩne nẽ.H̊ᷣ aũt ẽ eiꝰ ꝓp:iũ.O/ppuʒ
eſt höi eſſe dei imaginẽ. Lotra dioꝰ.
de di. no. dicit ꝙ angel“ẽ imago dei ma
nifeſtatio occulti lumis. Itẽ aia eo
eſt imago dei quo capax dei pticeps
eẽ põt:b Hopetit angelo ſicutaĩe.ergo
nõ ſoli hõi couenit eẽ imaginẽ. Itez
iſta eſt nobiliſſima oĩm ↄditionũ naliu.
videlʒ eẽ imaginẽ.ꝗ nobiliſſima omniũ
creaturarũ huiuſmodi ꝓpetatis nõ de
buit es exps.ſi igit creatura angelica ẽ
buiuſmodi.pʒ c. IJtez imago ineſt
gĩe ᷣm ſupioꝛẽ ptẽ:ſicut in pᷣmo liꝰoſtẽ
ſum eſt: t in illa pte homo ⁊ angłs hnt

Zuenletia. ergo videt᷑ ſur ꝙ ĩ dignitate

imagĩis ↄueniũt.igit᷑ eẽ imaginẽ nõeſt

ppꝛiũ ſoliꝰ hoĩs. IWG? dõ ꝙ ppꝛiũ dĩ

uplr. eſt enĩ ꝓpꝛiũ ſimpłr: ⁊ ꝓpꝛi ali

cui.ꝓpꝛiũ ſimpłr eſt.qð ↄuẽit oĩ ⁊ ſoli
ꝓpꝛiũ alicuieſt quod cõuenit oi còtẽto
bᷣ illa ſpecie:ita ꝙ quibuſda alijs ↄueit:
quibuſdqã vero miĩme. ſicut eſſe biꝑedeʒ
ꝓpᷣe ↄuenit hõi reſpectu q̃drupedis:nõ
reſpectu volatiliu. dð eſt igit ꝙ ſicut eẽ

rõle vel intlłctuale nõ eſt ꝓpꝛiũ homini

ſimpkr. qꝛ ↄuenit in h cũangelo:ſed eſt

pPppꝛiu reſpectu reꝝ coꝛpaliũ.ſic eẽ ima·

ginẽ ppe ↄuenit hoi reſpectu bꝛutoꝛuʒ:
nõ tñᷣ reſpectu angeloꝛũ:ĩmo cõiter cõ⸗
uenit bõibꝰ? angłis:ſicut onñdũt rõnes
ad h̊ inducte. Ad iltd ergo qð pᷣmo
obijcit in ↄtrariũ ꝙ ſcriptura nõ deter
minat ↄditõem angli expſſe.ideo nõ eſt
minꝝ ſi nõ determiat eiꝰ modũ:nec dicit
eam ad ima ginè eẽ fcãm.ſi aũt queras
quare nõ determiat: H determiatu ẽ S
di. xij. Ad illud aug.dð ꝙ aug.non
excludit creaturas ſpuales: ſᷣ creatas
coꝛpales ⁊ viſibiles quãdo dicit ꝙ; nul⸗
li alij creature dedit. Ytez H diẽ ꝓpt
aliquà ꝓpetatẽ repñtatois qu de de⸗
dit Hi:nõ alij ſpuali creature łcoꝛpali.
nõ ꝓpter rõnem imagis pncipalẽ que
ↄſequit᷑ oẽm naãm rõlẽè. Ad illud qð
obꝛ ꝙ eſt ſilitudo expſſiſſima. dð ſutꝑ
latiuũ duptr põt exponi.vno mop ſuü
poſitiuũ cũ h aduer bio valde. vt albiſſi
mũu.i.valde albũ.⁊ ſic intlł᷑igitur cũ vr

ad imaginẽ: ⁊ nõ opʒ ipm angelũ ſuꝑ/-

poni. Aliqñ ſuplatiuũ intler reſpectiue
⁊tüc diẽ exceſſuʒ reſpẽu oĩm ad que cõ
pat᷑.x H̊ mõ nõ põt ↄuẽire pluribo. et ſic
nõaccipit᷑ ĩ ꝓpoſito. Ad illud qð obꝛ
q eoipo quo eſt imago eſt finis.dicẽdũ
q iſta nõ eſt tota ratio:ĩmo quia ſic eſt
imago in anima ꝙ ex pte coꝛpoꝛis cum
omnibꝰcoꝛpalibꝰhabet quãda ↄuẽiẽtiã
ciõ ſolꝰomo dr oĩs creatura:⁊ omia

–⏑

ꝓp ipm qͥdãmõ fieri ⁊ ad ipm referri.

Ald iltd qð obꝛ de vniõe.dð ꝙ? ſi rõ
imagis ſit diſpõ ad vnionẽ:no tamẽ eſt
diſpoſitio ſufficiẽs de ſe niſi competat
hoc perſonali pꝛopetati:et culpabili in-/

fir mitati. ⁊ hoc eſt repire in homine no

in angelo: ſicut.. meliꝰ patebit in ttio.

⸗
nibi
genn
inage
acſ
ges

one
quel
ang
n
hit̃

.
ſonci
Lioſe
aläſckt
nitoine⸗
inp.
Lbola
igikin
dictn
inlfa.
dinit⸗
N
deigh⸗
pocori⸗
ſtonat
tusind
Winate
obza
Sinetae
Obliui⸗
volüͤ
oppoli
ſtsr
latnoͤſ⸗
Adiſie
Nont
gütnd⸗
angts
pſtion
latalt
ci
une
ſchn

demeese
Amaohehic
N. ‧ * .
„
d 0 Peee
. . „RRN
.
4 MWAI
z yf.
W Matlo
enenen n
Ae—
r e l⸗ m
1 „
. cneedcre
uk
.
1 eS
hee.
„J ₰ „ .
Eeeen
venkey MWe⸗
8 6 e
„ R
X. .4
—— „ KI
. vngeloddc
„
“
Apal. Ncce3NRRN
FeE En—
e emeoa
rien 6%
RV (olerc⸗
„ „ „ „
e.ẽ
Woes
ey
1
A.
s⁴ „ 10
9*!
—R—Ppefe
notura o decer
Ro ed 4
de. Cedde
cdirretde!
,
* „
F Sae ee
W.WCCN
„2
„ 0 /
.d deernm⸗
40
. ℳ
9 Nodes.
. 7 4
—
3 40 U 4

.
RKRr
. AEH R
„7 1

. 6%
—H
SNN
.

iie
..2* * 4J
. P
oſer
Kn,
nanpklil⸗
7 5 . 5
cbrreſawun
, =
inat
emnſ
nnginaſ
.
. dc
„AN. 9
6,

Ad pñs aũt ſufficiat qᷣ quicquid ſit de
vnibilitate:imago tñ vtr ↄſequit rõleʒ
creaturã ita ꝙ omĩis creatura rõlis eſt

imago dei veracit᷑ ⁊ nalr.Et rò huiꝰẽ

expſſio ſiłtitudis qᷓtũ ad ↄuẽiẽtiã oꝛdĩs
ques in pnaqõis explanata fuit.
BOnſequenter
querit᷑ de imagĩe ſᷣm ↄſiderati

onẽ relatã. Et circa h̊ querũt tria. pᷣꝰ
querit᷑ vtꝝ rõ imagĩs öncipaliꝰrepiatĩ

angto q; in aia. =ovtꝝ pncipaliꝰi viro

q; in feia. ʒ?vtꝝ pncipaliꝰreꝑiat᷑ in co
gnitiua q; in actiua.
².
Irca primum
ſic ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ rõimagi
nis pᷣncipaliꝰrepiat᷑ in angło q; in aia.
Et ꝙ ſic vr ſup ilłd ece.xxviij.tu ſigna
culũ ſiłitudis. Greg.qᷓ;to ſbtilioꝛ ẽ nã:
tãto in ea imago dinitatis ſitiꝰ ĩſinuat
impſſa. Itẽ ſapiẽs artifex ĩ nobilioꝛi
tabula nobilioꝛem deſcribit picturã. ſi
igit᷑imago in creatura ẽ quaſi quedaʒ

pictura tabule impſſa:ſicut magr dicit

in l̃a. pfectioꝛi ⁊ nobilioꝛi mò imago
dĩnitatis inſcribi dʒ in angło q; in aia
Iltez ex eo dr creatura rölis imago
dei quo capax dei ẽ:ſ̊ angelicꝰſpũs ca

acioꝛ ẽ qᷓ; hũanꝰcũ ſit virtuoſioꝛ ⁊ expe
;

ditioꝛ.q̊ in eo imago dĩnitatis ẽ eminẽ⸗
tius impſſa. Itẽ imago ↄſiſtit ĩ mẽo
ria intlłia ⁊ volüũtate: ſ̊ mẽoꝛia pfcĩoꝛi
mõ hʒ actũ ſitũ in angło q; in hoĩe.ſiłr
intlłia ⁊ volũtas.mẽoꝛia eĩ eiꝰtenʒ ſine
obliuiõe:⁊ intlłia intlłit ſine inqͥ ſitõe:⁊
volũtas diligit ſine retardatiõe.quoꝛũ
oppoſita ſunt in aĩa.ꝗͥ t. otra ex⸗
pſſius repñtat ſumma t᷑nitatẽ qð repñ
tat nõ ſolũ qᷓ;tũ ad ſbe nnitatẽ:ꝶ et qᷓũ
ad diſtictõnem pſonaꝝ:łᷣ hõ expſſiꝰre-/
pñnitat pſonaꝝ diſtictõem.qꝛ in homĩe ẽ
pſonalis diſcretio ꝑ oꝛiginẽ:in angłis
aũt nõ. expſſiꝰ repñtat trinitatẽ ho qᷓ
angłs:łᷣ in qͥ ẽ expſſioꝛ repñtatio eſt ex
pſſioꝛ imago.ꝗ̊ . Itẽ euidentisꝰimi
tatalteꝝ qð imitat᷑ q;tũ ad ſõam ⁊ moð
exñdi:qᷓ; qd imitat᷑ ſolũ qtuũ ad alterũ:ſᷣ

aĩa repñntat trinitatẽ ſumma ⁊ ꝓutẽ in

ſeipa:⁊ ꝓut ẽ in rebi:vt ſic in qualʒ ꝑte

coꝛpis ſit tota: ſicut ſumma eentia è in

creatura.g expſſi imitat᷑ deũ q́; angelꝰ

H qð expſſi imitat᷑ excellẽtiꝰſus imagie
inſignit. g τπ. Itẽ expſſiꝰrepſentat
deũ qð repñtat ipm nõ ſolũ in ſe: ſ̊ ſᷣm
ꝙ ẽ pncipiũ alioꝝ:qᷓ; qð alto modotm.
z hö repntat deũ nõ ſolũ vt ens eſti ſe:
Hz etiã vt ẽ pᷣneipiũ alioꝝ.qꝛ ſicut ex vno
Deo oĩa:ita ex vno hoĩe oès hoĩes ſicut
vult glo.ij.con.xi.̊ ſi qd expſſiꝰrepſen
tat rõnem imagĩs:pticipat eminẽtius.
Pʒ c. Itẽ plenius repnñtat aliqͥd qð
repñitat deũ pꝑ maioꝛẽ acceſſuʒ ad ſuaʒ

totalitatẽ:ſᷣ Hõ repñntat deũ inq;tũ ẽ ex-/

emplar⁊ ſpualiũ ⁊ coꝛpaliũ.angłs aũt
alto mõ tm.ꝗ ĩ hĩe exceliẽtioꝛi mõ repi
tur imago. Itẽ q;to exꝰmag initit᷑
exẽplari tãto mag ↄfor̃at᷑ ei:x q́;to ma⸗/
gis natũ ẽ vniri:tato mag natũ ẽ ↄfoꝛ/
mari:p nã humana vnit᷑ diuine ĩ vnita
te pſone qð qͥdẽ nõ facitãgłica.ꝗ expſſi
oꝛẽ in ea imago q; ſit in agto. Itẽ ꝑ
ↄſideratõem phᷣi.ſi optim ĩ vno gñe eſt
meliꝰoptĩo in alio gne ⁊ ẽ ſimptr ̊ illo
meliꝰ:ß xps qͥ ẽ optimꝰint oẽs excellen
tioꝛi mõ iſignit ẽ imagie dei q; optimꝰ
angts. g imago deiiĩ hoie q; ĩ angko re

pit᷑ excellẽtiꝰ-. W? ad pdcoꝝ ĩtiłntiã

ẽ nõndũ ꝙ qͥda voluerũt dicẽ ꝙ creatu⸗
rꝗ mag eſſe ad imaginèẽ dei dici põt du
ptr.Lextẽſiue łintẽſiue.ſi extenſiue:ſic
dixerũt ꝙ hõ mag repntat deũ q; ãgłs
qꝛ in płibꝰ rõe coꝛpis ſibi vnite vtpote ĩ
ſpſal b?ꝰ coꝛpalibo:⁊ ĩmo exñdi ĩ rebo.
⁊ ſm etia modũ pducẽzèdi res.⁊ ſic dicũt
ꝓcedẽ rões ad pmã ptẽ. Nã qð de xpo
obꝛ nõ vʒ.illud enĩ eſt ſingulare puile⸗
giũ: nec eſt nẽ ̊ potiꝰ gfr̃e.ſi autẽ dicat
vna creatura magis eẽ ad imaginè q;
alia intẽſiue:quia expſſius repntat:ſic
dicũt angelũ magis eſſe ad imaginẽ vi
q; ſit homo:ſicut oſtèdũt auctes ⁊ rões
ad oꝑpoſitũ.⁊ hoc inſinuat greg.cũ diẽ᷑
qᷓ;to ſotilioꝛ ẽ nõ:tãto in ea imago trini/

tatis ſiłi ĩ ſinuat᷑ impſſa.⁊ rões etiã ↄñ/

tes oſtẽdũt ꝙ ſicut excellẽtioꝛ ẽ natura
angelica:ſic excellẽtioꝛes hʒ potẽtiaſ:⁊
maioꝛẽ hʒ capacitatẽ ⁊ dignioꝛi modo

eſt imagine dei inſignita. ⁊ ſm hãc via
plana ẽ rnoad qõem ꝓpõità ⁊ ad oba.

Sed lʒ iſte mod dicẽdi ꝓbabił videat

nõ tñ modicã hʒ calũniã rõe vtriuſq; pdi

diſtictõis.Oꝛ eĩ dicat᷑ imago mag eẽ iĩ

hoie extẽſiue qᷓ; in angeł:ꝭ̊ vbũ aug.nõ

ↄſonat:qqͥ rõeʒ imagĩis diẽ eẽ ĩ aĩa pciſe
m ptẽ ſupmã ſic pʒ in.xiiij.⁊.xv.de tri.
S itr ꝙ dicat᷑ vtr expſſioꝛ eẽ imago dei
in angio q; ĩ ala ꝓpt᷑ maioꝛẽ dignitatẽ

nẽ.H̊ n vr ↄſonare glo.que diẽ ſuꝑ illd

ij.ad hebᷣ.ei ꝗ modicũ minoꝛatꝰ ẽ abaãge
lis.ibi dicẽ glo.ꝙ nã mẽtis hũane qualẽ
xps aſiumpſit iolꝰ ðᷣs maioꝛ ẽ.⁊ aug.hᷣ
ĩnuit in płibꝰlocis:⁊ pie credit᷑ ⁊ cõiter
ſentit᷑ ꝙ nirgo maria mag int᷑ oẽs aãge
los accedit ad deũu. Pꝛoptẽa eſt aliꝰ
modꝰdði ꝙ cũ expſſio imagĩis ↄſiſtit in
ↄuẽiẽtia oꝛdis ⁊ ꝓpoꝛtõis:intẽſio digni
tatis imagĩs ↄſiſtit ſʒ intẽſionẽ cõueni
etie q;tũ ad ꝓpoꝛtiõʒ łoꝛdinẽ.Attẽèdẽdũ
aüt ꝙ ↄuenietia creature rõölis ad deũ
ſm oꝛdinẽ qued ẽ de eẽ imagis ⁊ q̃daʒ
de bñ eẽ.de eẽ imagiĩs ẽ ꝙ creatura im

mediate oꝛdinet᷑ ad deũ.de bñ vo eſſe ẽ

ꝙ creatura que ẽ imago pponat᷑ alijs qꝗᷓ
tenẽt rõem veſtigij:et ꝙ alia oꝛdinẽt᷑ in
ipam tanq; in finẽ. Et ſic triplex ẽ oꝛdo
in creatura rõli pᷣm quẽ cõfoꝛmat᷑ deo.

Pꝛimꝰꝙ ĩmediate nata ẽ deo piũgi.⁊

Hẽ eẽntiale imagĩ.⁊ in h agts ⁊ aia eqͥ
parat᷑.qꝛ vtriuſq; mẽs iĩmediate ab ipa
pma vitate foꝛmat᷑.Secũdꝰẽ qͥ pponit᷑
