baiali
bilint
copan
Jun
ſachhile
blisgen
Mina⸗
glcnhet
g. Gi⸗
Ploſticui
chitaten
ſeckrz
Riſarß

(aaſn
pe

polatil

pber⸗
nuli⸗

Altremi

coppubi
lpanin
(itqtüͤre
Deritdi
riorchic
dapere
Wdup
iad
marde
pib'
eiſm⸗
gaſt
ſitnan
uis:ſi
aute
ſiuaß⸗
1molt
finis.f
untac
natiaie
moti,

miſnli⸗
ni wu
ſ mrnis
arrale
AEowehn
mineſdeſti
enlii⸗

leri.

nnr

nAHNuII
Nrereiznuit
ngsru
u anesape
tomesgnii,
ncdalateni
mnaadtintenn

. 1. .* e ,
Nhüdiclonen,

„„ 414
. emne
“

1
min 1e
v ninun

, 4 en
4 1 A.
ceuma
e NN
Sniſi
1
4 d eEN
. ,,,
2 ſene/ V
eE 4

ergoilti elin cnibec pneiptr inſunt. H

autẽ elemẽtũ eſt actiuũ.ſ.aer.ergo &t.

Iſtẽ ſicut vult aug.ſuꝑ ge.ad lit.li.iij.
1 de aĩa ⁊ ſpĩ.lux eſt illud quo mediate
coꝛpꝰvnit᷑ aĩe:⁊ aĩa regit coꝛpꝰ.ꝗ ſi lux
pcipue repit᷑ in igne.vr̃ ꝙ in coꝛpe cu/
iuflibet aialis na ignis debeatpdnari.
Itẽ aĩa ſenſitiua ſiẽ ẽ pncipiũ ſẽſus

ita ẽ pncipiũ motꝰ.ꝗ aĩaliũ coꝛpoꝛa nõ

tm ad ſenſuʒ:ſ̊ ad motũ debẽt eſſe hilia
H aĩalia grauia ſunt mime ad motůhba

bilia.⁊ H ſunt eła paſſiua.g vr ꝙ aĩaliũ
coꝛpa mag ↄſtẽt ex actiuis q; paſſiuis.
Itẽ nobili pfectiõi dʒ rñdẽ nobile ꝑ
fectibile:ꝑ̊ aia ſenſibit ẽ pfcio valde no
bilis. ̊ coꝛpꝰillius maxĩe ex his dʒ elłis
ↄſtitui q ſunt nobilioꝛa inter coꝛpa ſim
plicia.H̊ aũt ſunt eła actiua nõ paſſiua.
g &. Situ dicas ad ̊ ꝙ aĩaliũ coꝛpa
plꝰoſtituũt᷑ ex elis actĩs qᷓ; paſſiuis ſᷣm
q;titatẽ ᷣtutis nõ moł᷑.obꝛ h qꝛ motꝰ
ſeqt nãʒ pdnant ſʒ q;titatẽ: ̊ aues mo
uẽt᷑ ſur.g vr ꝙ ĩ eis ſʒ q;titatẽ pdnẽnt᷑
eła q̃ͥ ſnnt nata vt ſurf.h aù᷑t ſunt actia
⁊ nõ paſſiua vt ignis ⁊ aer.g̊ c. Itẽ
volatilia ſunt ad oꝛnatũ aeris:łᷣ oꝛnatꝰ

pPꝓbꝑpe ⁊ debite collocat᷑ in eo qð oꝛnatur

nullũ aũt coꝛpꝰ ꝓpe ⁊ debite oꝛdinat᷑ in
gere niſi in qͥ dnant᷑ ela actia.ꝗ ſi auiuʒ
coꝛpa ibi oꝛdinãt᷑ vt ipm oꝛnatia vr̃ in
eis pdnant᷑ actia eła.ꝙ ſi nõ ꝓpe ibi lo/

cat q; ñ reqeſcũt:ſj mag ĩ tra.vr ᷣ po
debeãt dici volatilia ad oꝛnatũ tre q; ae

ris:cũ fcriptura ᷣdic. Nẽdð bʒ ꝙ;

dDußlex ẽ q;titas viʒ mobitł᷑ ⁊ vtus.ᷣm H̊

põt duplr attẽdi ełoꝝ pdnãntia. videlʒ
q;tũ ad molẽ ⁊ q;tũ ad virtutẽ. ſi eĩ loq̃
mur de panontia q;tũ ad molẽe: ſic ĩ coꝛ
pibaĩaliũ pdnant eta paſſiua ⁊ non ex

eiſ maxie dnr eẽ fcã.ſiaũt loq̃mur q;tũ

aqq;titatẽ vᷣtutis cũ coꝛpꝰↄplexionatũ
ſit natũ regi ab aia mediatibꝰełis acti⸗

uis:ſic pdnant in eis eła actia. Rõ

autẽ huius ſcʒ ꝙ elemẽta actiua ⁊ paſ⸗

ſiua ſᷣm hãc duplicẽ qtitatẽ virtutis.ſ.

⁊ moliſ viciſſim pdomint᷑ ſumit ex pte
finis.finis enĩ ĩ ponit nccitatẽ his que

ſunt ad finẽ. finis gũt coꝛpis còplexio⸗/

nati aĩa eſt inquãtũ dat ei vit ⁊ ſenſuʒ

⁊ motũ,ad vitã autẽ coꝛpꝰillud non eſſe

H

Dabile ſi pdominarẽtur ibi ea paſſina
quãtũ ad quatitatẽ ⁊ virtutẽ ꝓpter ſui

groſſliciẽ ⁊ ſoliditatẽ: ſicut ſunt coꝛpoꝛa

mineralia. Sitr nõ eſſet habile ſi pdo⸗
minart᷑ ei eta actiua q́;tũ ad virtutè et
molẽé. quia ſtati ↄſumerẽèt᷑ eta paſſiua:
nec eſſet quod poſſet vegetari abaia.⁊

ita opoꝛtuitꝙ ex quada mutua pdnan
ↄſurgẽt qᷣdà mutua ꝓpoꝛtio ⁊ cocoꝛdia

ex qua coꝛpꝰillud eetaptũ ad vit ſuſci
pienda ⁊ aiam que eſt q̃ſi qd armonia

ad ſenſuʒ.ſitr idoneũ nõ eet niſi pdnña⸗/

ret᷑ nã eli paſſiui q;tũ ad molẽ.qꝛ tactꝰ ẽ

mꝰint᷑ oẽs ſenſus aialis in quo ſenſu
pdñat᷑ terra:⁊ ita ſi nõ pdñaret᷑ terra ĩ
coꝛꝑe nõ eẽt idoneũ ad tactũ.ergo nec
ad aliquẽ ſenſuʒ.Sitr oꝑʒ ꝙ ad hoc ꝙ

ſit idoneu ad ſenſuʒ pdqnaret ĩ eo ignis
ea ad virtutẽè ſiue caloꝛẽ.caloꝛ enim ⁊

puᷣs ſunt inſtrumẽta vtutis ſenſitiue.
⁊ hoc eſt qð diẽ aug.ſuꝑ ge.ad lit.li.ij.

tact'ò eſt qntꝰin ſenſibꝰtreno eło magꝗ

cõgruit ꝓinde ꝑ totũ coꝛpꝰ aians.quia

maxime ex terra eſt:tactu ſentiut ⁊ poſt
gia cui ſentièdi vis eſt cũ coꝛpea no ſit

p ſptiliꝰcoꝛpPꝰagitat vigoꝛè ſentiẽdi.in⸗/
chat naq; motu in omnib“ ſenſibus ꝑ
ſubtilitatẽ ignis.Et ita ex hoc pʒ ꝙ coꝛ
pus ſit idoneũ ad ſenſum neceſſe eſt vt

actiuoꝝ eloꝝ ⁊ paſſiuoꝝ eè mutuu pꝛe
dñniũ.Sir ad hoc ꝙ ſit idoneũ ad motũ

ncce eſt ꝙ eła actiua virtualr̃᷑ pꝛednẽnt᷑
mediãtibꝰquibꝰ aĩe vis motiua ad mẽ-⸗
bꝛa ptigat. ncce eſt eti q dnent᷑ paſſiã
ſm q;titatẽ molis ex quibꝰↄſtituat mẽ
bꝛa ſolida ad mouendu idonea.Ei boc
eſt quod dicit Aug.iij.ſuper geñ.ad lit.
ignis omnia penetrat:aut motuʒ in eis
faciat.⁊ poſt. Ideo autem caloꝛis pᷣua
tione cum coꝛpus nimis frigeſcit obtũ
ditur ſenſus.quia motus pigreſcit qui

ex caloꝛe ĩeſt coꝛpoꝛi.ſic igitur pꝛopier

motum neceſſe eſt eſſe mutua actiuoꝛũ

⁊ paſſiuoꝛũ elementoꝛũ in coꝛpoꝛe ani-
malis pdominstiã vt membꝛa ſint mo⸗
bilia ita ꝙ vigoꝛez ha beat ⁊ agilitatem

ex aere et igne. ſoliditatem vero ha be⸗
ant ex pdomineo aque ⁊ terre ſᷣm qua⸗

titatem.aqua igit᷑ ⁊ tra ĩ oibꝰ elemẽtãi

bus ſᷣm quotitatẽ molis pdominãtur.

BR Z”Z S
. 8

ſicut enĩ aliqͥs artifet miſcẽdo terrò cũ
aqua facit lutũ:⁊ ex illo ↄponit ſtatuaʒ
ſic duʒ liquoꝛ aqueꝰterre miſcet᷑ fit hu
moꝛ:⁊ dũ ille coagulat ꝑ nãm fit coꝛpꝰ
oꝛganicuʒ. Dupłr autẽ põt ĩtelligi hec
ↄmixtio.aut ita ꝙ aque pexũñti fluxibili
immiſceat᷑ terra:aut ecotra vt tra pmũ
ſit quaſi arida.⁊ ad ſuarũ ptiũ cõtinua
tionẽ cõmiſceataqua.⁊ his duobꝰmo⸗
dis inducta ſunt aialiuʒ coꝛpoꝛa.⁊ ideo

dicũt eſſe ex aquis: quedã ex terra fcꝗ.
hoc autẽ nõ eſt dictũ: quia illa fcã ſunt

ex aquis plus habeàt de aqua q;tuʒ ad
ſubſtantiã qᷓ; de terra:cũ omne coꝛpus
animàt ad ſuiↄſtõeʒ plꝰrecipiat de tra
q;tũ ad ſbam.tũ ꝓpter h ꝙ ipa ẽ q pbet
alijſ ſoliditatè ⁊ ſtabilitatẽ.tũ eti quia
ipa habʒ parũ de ſpecie:⁊ multũ de mã.
ſed ꝙ dictũ ẽ aliq̃ eſſe fca: H ẽ qꝛ magis
ĩ eis q; in alijs dnat᷑ natura aquea.hoc
autẽ dico nõ qᷓ;tũ ad pdniũ actiue qua
litatis vel paſſiue:ſed qᷓ;tũ ad aliqua cõ
for̃itatẽ nẽ pꝑ quã illa que ex aq̃ ꝓducta
ſunt:in aqͥs magis delectant᷑ eſſe.⁊ qm
humoꝛ aqueẽ in duplici dꝛia. viʒ ĩ rõe
humoꝛis fluctuãtis.⁊ iõ rõe va poꝛis ex
alatis.iõ aqua ẽ pncipiũ duplicis gñis
aĩaliũ.ſ.natatiliũ ⁊ volatiliũ.natatiliũ
ſ̃m röem humoꝛis.⁊ iõ illa remàſerunt
aqͥs.volatiliũ rõe vapoꝛis.⁊ iõ cũ ille
va poꝛ ſit ↄmixt aeri ⁊ ferat᷑ ſurſuʒ.vo⸗/

latilia in aere ſoleuãt᷑:⁊ eo vſq; poſſunt

aſcẽdere quouſq; inueniataerẽ hũidis

⁊ exalatõibꝰpĩgueſcẽtẽ.⁊ h̊ eſt q dicit

aug.iij. ſup ge. ad lit. iſte inferioꝛ aer q;
excipit exalatiões humidas mañ ⁊ tre

⁊ ad aues ſuſtinẽdas quoda mo craſſat
nõ.n.ex aqͥs accipit aĩalia.qð enĩ eius

humidũ ẽ h̊ poꝛtat aĩaliũ coꝛpa que ita
vtũt᷑ pꝑènis volàtes quẽadmodũ piſces
uibuſqã ſuis alis natãtes: ꝓĩde ſciẽt᷑
puᷣs dei ex aquis dicit eẽ ꝓducta vola
tilia. Aquarũ eĩ nã biptitu locũ ſoꝛtita

eſt. inferioꝛẽ ſcʒ in vnda labili.ſupioꝛsẽ

vero in aura flabili.illũ deputatũ natã
tibiſtũ volãtibo:ſic H ełlo ↄgruos etiaʒ
duos ſenſus aĩalibus datos videmus
olphatũ exploꝛadis va poꝛibꝰ. guſtũ ex
ploꝛandis liquoꝛib. Ex pdictis igit᷑
patʒ rñſio ad qõem ꝓpoſitã.patet etiaʒ

rñſio ad obiecta.quia in coꝛpibꝰ alaliũ

pdominãt᷑ elemẽta paſſiua q́-ũ ad quia

titatẽ molis:ſicut oſtẽdũt ròes ad pteʒ

pms inducte. pdominant᷑ nihilominꝰ
actiua q;tũ ad q;titatẽ vᷣtutis ſicut oſtẽ⸗
dũt ratõnes q̃tuoꝛ in cõtrariũ adducte.

Ald illud vero qð obicit q;;to i vola⸗

tilib pqñet᷑ aer m q;titatẽ: qꝛ aer mo⸗
uet᷑ ſurſum.dicẽdũ ꝙ cũ dicit᷑m motus

ſequit᷑ nãm pdnantis.h̊ᷣ verũ ẽ de motu
nãli qui debet᷑ coꝛpi rõne ſui ponderis.
nõ tamẽ eſt veꝝ de motu aĩalis qui eſt

de nirtute ipius anime.coꝛpa aũtauiũ

nẽ ſue relicta nũq; aſcendẽt in aera ſed
deſcẽdũt ad terrà.ꝙ aũt aſcẽdat hoc eſt
p vĩ aĩe ſuffragatibꝰſibi pẽnis ⁊ ſpiriti⸗

bus iterioꝛibꝰ⁊ vapoꝛibꝰ in aere eleuad

Ald illud quod obicit᷑ ꝙ aues oꝛnant
aera.dð ꝙ nõ dicũt᷑ oꝛnare aera: qͥa ibi
magis qͥeſcãt q; in terra.ᷣ eĩ ẽ falſum.
in terra eĩ quieſcũt ⁊ ab ea recipiũt ali
mẽtũ.ſ̊ rõ huiꝰẽ qꝛ auiũ actus ẽ motus
maxie in volatu.⁊ qꝛ illũ exercèt ĩ aera
iõ dñr aera decoꝛãe ⁊ oꝛnare.potiſſimũ
enĩ actũ ſuũ ibi exercẽèt.

Onſequenter

q̃rit q oꝛdĩe aialia ſunt pducta

Et circa h̊ qrunt᷑tria. pᷣmo querit᷑ de

oꝛdine ꝓductiõis ex pte finis. ⁊ vᷣo ex
pte tẽpis. ʒꝰvero eſt parte ꝓductõnis
quieis. B .
Ira primü ſic
pꝓcedit᷑ ⁊ qrit᷑ vtꝝ oĩa ſenſibilia
fcã ſunt pꝓpt hoĩem. Etꝙ ſic vr̃ bpᷣmo ꝑ
ſcripturã ge.i.dñamini piſcibꝰ mariſ⁊
volatilibꝰce. Xc. ⁊ poſt ge.ix.oẽs piſces
maris manui nr̃e traditi ſunt.etoẽ qð
mouet᷑ ⁊ viuit. oĩa ad vtilitatẽ homĩs
fcã ſunt. Itẽ ap.i.con..iij.oĩa nr̃a ſũt
dicit viris iuſtis.g ꝓpt viros iuſtos
oĩa ꝗcũq; fcã ſunt:ſùt ꝓducta.ꝗ⁊ aialia
ſenſibilia. Itẽ phᷣs hoèẽ finis qͥdã mõ
oĩm eoꝝ q funt.ꝗ⁊ ſenſibiliũ. Itẽ oĩa
bõa exoptãt nõ qðcũq; ̊ ſũmũ: ſicẽ vult
dioꝰ.⁊ phᷣs:ſ int᷑ creatas ĩferioꝛes ſol
hõ natꝰ ẽ imediate ad deũ ptigẽ.ꝗ alie
create oꝛdint᷑ ĩ finẽ mediate hoĩe:ſ qð
ĩ fine oꝛdiat᷑ alio mediate ẽ ꝓpter illud.

oe
mnin
eſteſe
ſenſbbi
piüita
ſoͤhon
gialia⸗
quech
ſeſil
ergo
fruſt
Sit
komi
lünte
gialin
lmgonut
ſomula
buerütfi
Cettefru
beſlieno⸗
calletti
funnor
dialin
winis
node
debue
ſuisa
gefeg
Cinan

licſycn

Arreniſ
elgloni
keſts.
ükine⸗
Racdir
Gdade
1dnen
eſtnor
dupe
lis ty
ſipn⸗
creat
eſt de
altiſſi
tatis.
liquie
fine:ſie

ppter/

Recdebechgs
.
usafn
usſotaſi⸗
Nmücgme.
Wäiziſ
omailsic
ecraaütti
Mtinenſt
italeititbpetl
bicmnst ſpini⸗
b'naereleuat
lanes anant
mraen daibi
nheäiflam.
Nunadidl

enr

2 *
W 72
” N
o NN

4*

„7 ſ
etN
ee
II .
4* ⸗
o 1.
„ 0N
nulene AR.,
GAN,
.
95 9 M
„ „
SSS
enſvii

ergo omnia ſenſibilia facta ſunt ppter
hominẽ. Sed cõtra tate dignitatis

eſt eſſe rerũ finẽ ſicut eſſe pᷣucipiuʒ:ſed
ſenſibiliũ aĩaliũ ſolus deus fuit pꝛici-

piũ ita ꝙ nõ homo.ergo earũdè finiſ eſt
nõ homo ſed deus. Itẽè quedaʒ ſunt

aĩalia que ñ valẽt homini niſiad eſum.
quedã que nõ valet niſiad veſtimentũ:
ſed ſi homo ſtetiſſet his nõ indignuiſſet.
ergo huiuſmodi aĩalia:aut facta eſſent
fruſtra:aut nõ ſunt facta ꝓpter hoiĩiem

Si tu dicas ꝙ de ea fecit quia puidit
hominẽ eſſe lapſurũ.tũc videt᷑ ꝙ in vo/
lütate homĩs ⁊ ptate cõſiſteret vtrũ illa
aĩalia fruſtra eſſent.quod falſum eſt.
Itẽ ſiaĩalia facta ſunt ꝓpter hoĩem
ergo nulla de bet eſſe facta cõtra hoĩeʒ
ſed multe beſtie ſunt nociue.ergo nõ de

buerüt fieri in pᷣmaria rerũↄditõe:aut
certe fruſtra facta ſunt. Si tu dicas

beſtie nõ poſſunt nocere ſi hbomo nõ pec-/
caſſet.tũc videt᷑ ꝙ poſt peccatũ hominis
fuit noua potẽtia eis tradita. Itez ſi

aĩalia facta ſunt ꝓpterhabitatoòͤem ho

minis decoꝛãdam cũ in ſtatu innocetie
nõ deberet habitatio fedari.videt᷑ ꝙ nõ

debuerũt coꝛuptibilia aĩalia fieri que

ſuis conuptõibꝰ ⁊ exalatiõibꝰinficerẽt
gerẽ. Si tu dicas ꝙ nõ coꝛũpent᷑ h eſt
cõtra augꝰ.ſuꝑ ge.ad lit.li.iij.qui dicit

tũc facta eſſe aialia viuẽtia de rapina.
Ait eni ſic.quedq refectõem coꝛpiſ ſui
ex alioꝛũ querũt coꝛpibo.vbi loquit᷑ de

beſtys. Atẽ quicqd ſit de hoc ſiue mo
riãt᷑ ſiue nõ moꝛiãt᷑ videt᷑ ꝙ aĩalia q alia

deuoꝛãt hoĩs habitatiõem dehoneſtẽt
cũ ea deſtruũt q̃ ad ipius faciũt decoꝛtẽ

⁊ oꝛnatũ. Ndad pdictoꝛũ ĩtelligẽtiã

eſt notãdũ ꝙ finis ad qu res oꝛdinan

Duplex eſt. Quida eni eſt finis pᷣncipa
lis ⁊ vltimꝰ.quid eni eſt finis ſub fine
ſi pmo modo loqͥmur de fine:ſic omniũ
creaturaꝝ tà rõnaliũ q; irrõnaliũ finis
eſt deꝰ.qꝛ oĩa ꝓpter ſemetipm creauit
altiſſimꝰ*.oĩa eĩ fecit ad laudẽ ſue boni⸗/
tatis.ſi autẽ loq̃mur de fine nõ pncipa
li qui eſt finis quodà modo:⁊ finis ſub
fine:ſic omnia ſenſibilia alia facta ſunt

ꝓpter hominẽ.⁊ hoc inſinuat phᷣus cũ

dicit. ſumus finis nos quoda mò oĩm

eoꝛũ que ſunt. Inſinuatetiã ſcriptura
multo excelletius cũ dicit. faciamꝰho.

ad ima.⁊ ſimili.no.⁊ pſit piſ.maris ⁊c.
quia eni homo ratõnis capax en:ideo
habet libertatẽ arbitrij: ⁊ natẽ piſcib
do minari.quia vero ꝑ ſimilitudinẽ na⸗/
tus eſt in de immediate tendere.ideo
omẽs creature rõles ad ipm oꝛdinant

vt mediãte ipo in finẽ vltimũ ꝓducant
Ett ſic ↄcedẽde ſunt rões oſtẽdẽtes aĩia

lia ꝓpter hominè facta eſſe. Ad diſ/

ſolutiõem autẽ rationũ que inducũt᷑ in

cõtrariũ nõndũ eſt ꝙ alit᷑ oꝛdinat᷑ aialia

ad hoĩem ſm ſtatũ innocètie.aliter ſᷣm

ſtatuʒ nature lapſe.ſᷣm ſtatũ innocètie

oꝛdinàt᷑ ad hoĩem ſᷣm roem qdruplicèẽ.

Pꝛima rõ eſt ad manifeſtãqu ei ipiuʒ
quod manifeſtarẽt dũ ei ꝑ oĩa obedirèt

S ecũdo ad decoꝛadũ homis hitaculũ

ppulchꝛũ enĩ erat habitaculu hominiſ

gialiũ multiplicatõe nõ ſolũ arboꝝ de
coꝛari. Tertio ad excitadũ hoĩis ſenſuʒ
nvt impioꝛũ animaliũ naturis diuerſis

videret homo multifoꝛmitatẽ ſapiẽtie
ↄditoꝛis. Quarto ad moderaduʒ eius
affectũ dũ homo videret animalia ſᷣm
rectitudinẽ ſue nature currere ⁊ amãe

illud ad quod naturalit facta ſunt ex hͥ
excitaret ad amadũ deũ.Et ꝓpter has
rõnes nõ ſolumodo fecit deus iumẽta
ſeg etiã beſtias ⁊ pecoꝛa.oĩa eni faciunt
ad homis ptilitatẽ ſᷣm rõnes pdictas.
m ſtatü nature lapſe oꝛdinat᷑ iſta ani/

malia ad vtilitatẽ homĩs:ſed alt beſtie
⁊ alit iumẽta.iumẽeta enĩ ⁊ ꝑccoꝛa oꝛdi/
nant᷑ad reuelandu hominis indigẽtia
qᷓ;tũ ad cibũ ⁊ q;tũ ad veſtimẽtũ⁊ q;tuʒ
ad obſequiũ:ſicut ſunt equi ⁊ aſini c&.

Lq;tü ad ſolaciũ ſicut quedã aues ⁊ ca⸗

*

Xd.

tuli ⁊ ſiłia.⁊ ſic facta ſunt ꝓpter hoiem
rõne quadruplici.ſiłr aialia ſiue beſtie

noxia oꝛdinat᷑ ad hoĩem ſᷣm q̃druplicẽ

rõem ⁊ vtilitatẽ quò ponit aug.ſuꝑ ge.

ad lit.li.iij. dicit enĩ ꝙ aut penalr̃ leqũt:
aut ſalubꝛiter exercet:aut vtiliter ꝓbat
aut ignoꝛanter docent. Et ſic patet ꝙ;
tam beſtie qᷓ; reptilia et iumenta facta

ſunt pꝛopter hominẽ ſiue in ſtatu inno

centie:ſiue in ſtatu nature lapſe.planũ

eſt eti ꝑ hᷣ illq qð obicit᷑ in cotrariũ.

5 L8 1 Aa

ats. Ne NNDWVer E

Ald iltd eĩ qd obꝛ ꝙ eẽ finẽ ẽ magne

dignitatis. dᷣ ꝙ verũ de fine pᷣncipali
qui eſt finis carẽs fine.nõ aũt ẽ veꝝn de
fine qui ẽ finis quodàmõ. Ad iltd qðᷣ
obicit de aĩalibo nõ valẽtibo ad veſtitũ.

ERñderi põt ꝙ illa fecit de quia puidit

hominèẽ lapſuꝝ:eſto tamẽ ꝙ nõ lateret᷑
notamẽ erũt fruſtra. haberẽt eim pter

releuatõem indigẽtie quadruplicẽ vti⸗

litatẽ:ſicut determĩatũ ẽs. Ad illud

qð obicit᷑ de beſtijs que ſunt cõn hiem
dicẽdũ ꝙ hoĩe ſtate nulla aĩalia ipſum
offenderẽt:ſed omĩa ſibi mãſueta eẽnt

ſieut aliqñ diuino impio fere crudeliſſi
me ſcis dei manſuete facte ſunt.vt leo
nes danieli.ꝙ aũt noceãt vel offendũt
hoc eſt ꝓpt pcẽ̃m hoĩs:nõ ꝓpter nouaʒ

potentiã eis datã:ſed ꝓpter dignitatis

pſidentiã ab hoĩe amiſſam.vñ ſic oculꝰ
ſanꝰa ſole nõ ledit᷑:ſed cũ efficit᷑ lipus
ſtati offendit᷑ nõ ꝓpt᷑ mutatõem factà ĩ
ſole:ßᷣ in oculo.ſic ⁊ in ꝓpoſito ĩtlłi põt
Ald illud qð obicit᷑ ꝙ homie ſtate nõ
debuerüt fieri
ꝓꝙ ſicut aĩalia ſua vita habitatõeʒ hois
decoꝛãt ⁊ oꝛnàt:ſic etiã moꝛte ſua ex ſuc

ceſſione faciũt ad vniuerſi decoꝛatõem

⁊ ſicut aialia ſe inuicẽ iuuantia ſunt rõ
ſapiẽtie excogitãde:ſic etiaʒ aĩalia ſeſe
offendẽtia:⁊ de carnibus alioꝛũ aĩaliũ
nutrimẽtũ ſumẽtia.qꝛ illa coꝛuptio ae
rẽ homiĩs nõ inficẽt qꝛ ei odoꝛatũ offen
deret:ſj potiꝰ quadã ſucceſſiõe ⁊ oꝛdine
dũu aialia ſibi ſuccederẽt:vniuerſuʒ de
coꝛarẽt taq́; pulcherrimũ carmẽ in quo
ſiti ſuccedit ſie. Silr dũ beſtia aliud
aĩial comedẽdo occideret in hoĩs habi⸗9/
tatiõe diſcoꝛdiã nõ faceret:ſ potiꝰocca

ſionẽ eruditõis hõi pberet.⁊ hoc eſt qd

dicit aug.iij.ſuꝑ gen.ad lit.nimirũ alie
beſtie cibi ſunt alioꝝ:nec rẽe poſſumus

dicere:nõ eent alie quib alie reſcerẽt᷑.

hryuñt eĩ oĩa qdiu ſunt mẽſuras nüeros
⁊ oꝛdines ſuos qui cũcta merito ↄſide-
rata laudat᷑:nec ſine occulta ꝓ ſuo gñe

moderatõne pulchꝛitudinis tpalis ex

alio in aliud tñſmutat᷑.⁊ certe oĩbꝰtali⸗-
bus inferioꝛis creature motibꝰ pbetur
Hi ſalubꝛes amonitões.deinde planiꝰ
exẽplificat.Et ex his pʒ rnad oba.

aĩalia moꝛtalia.dicẽduʒ

tur de oꝛdine ꝓductõis ſenſibi

liiũ q;tũ eſt ex pte tpis. Et dicit ſcripta

ꝙ volatilia ⁊ natatilia facta ſuntĩ vno
die. ſ. v. greſſibilia vᷣo cũ hoĩe facta ſunt
die altẽo. ſ. vi. Lotra iſtũ oꝛdinẽ obꝛ
ſic pmo ex pte ipoꝝ aĩaliũ ſenſibiliü in
ſe.⁊ vẽo in ↄpatõe ad hoĩeʒ. Notra
pmũ obꝛ ſic. vno die fuerũt oĩa elemta
diſticta.nõ ſolũ aer ⁊ ignis: etiã aq̃ et

teerra.igit᷑ pi rõne a ſũmo opifice debẽt
fuuiſſe oꝛnata.igit᷑ in vno die debuit fiẽi.
oꝛnataeris ⁊ aq ⁊ f᷑re. Itẽ diſtictio

dien fit penes diuerſitatè ↄpationũ.g
ſi tria ſunt eła que oꝛnat᷑ ex aĩalibus:et
tria ſunt gña aĩaliũ.ſ.volatilia.⁊ nata/

tilia.⁊ greſſibilia.vr̃ q ꝓduci debuerũt

ſaltẽ in tribꝰ diebꝰ. Itẽ tra poꝛ oĩb⸗

pꝓgducta ẽ. ᷓ ppoꝛ oĩbꝰdʒ eẽ oꝛnata.ꝗ illa

que terra oꝛnãt pus ꝓduci debuerũt qᷓ;

illa que oꝛnãt aquã vłaerẽ. Itẽ cũꝓp

ducũt᷑ aĩalia oꝛnatia eła:aut ꝓducuũt᷑ ſʒ
oꝛdinẽ dignitatis vt incipiata ſupmo.
aut ſᷣm oꝛdinẽ aſcẽſiõis:vt incipiat᷑ ab
ifimo.ſi pᷣmo mõ.ꝗ debẽt pᷣ“ fiẽi oꝛnatꝰ
ignis qᷓ; aeris.ſi ⁊?⁊ᷣ pᷣꝰ debẽt fieri oꝛ/

nat terre qᷓ; aque.qꝝ vtrũq; repugnat

ſacre ſcripture:⁊ oꝛdinatõi ꝓductoõnis
podetiate:qᷓiũ ad ꝓductõʒ ipoꝝ aĩaliũ
Iſtẽ obꝛ oꝛdinẽ ꝓpductiõis aĩaliũ in
ↄpatõe ad hoĩeʒ.hõ eĩ plꝰuenit cũan/
gelis q; cũ beſtijs.ꝗ̊ mag debuit ꝓduci
eodẽ die cũ ãgłis: qᷓ; eodẽ die cuũ beſtijs
pꝓductio hoĩs ⁊ beſtiaꝝ nõ rce fcꝗ eſt ĩ
eodẽ die. Itẽ plↄuẽit irrõle cũ irrõ
li q; cũ hoĩe ſiue rõli.ꝗ̊ mag ↄpetẽſfuit

in eodẽ die ꝓducẽ oĩa aĩalia irrõlia:q;

ſiłpducẽ hoĩeʒ ⁊ bꝛuta. Itẽ pᷣncipa-

lius opꝰdʒ pᷣmo fieri: ſ̊ ho pncipalius
ovpfuit diei.vi. ꝗ̊ debuit añ fiẽi q;ᷓ fierẽt

ſenſibilia ſiue bꝛuta. qð ẽ cõtra oꝛdinẽ

ſacre ſcripture. Itẽ poſteriꝰ magis
indigʒ poꝛi q́; ecõꝰꝑ bꝛuta aĩalia magiſ

indigebãt hoĩe. q́; h indigẽteis ſʒ illũ
ſtatũ. ᷓ añ dbat ho pduci q; illa in eſſe
ꝓdirẽt. Wdð q i pductõe ſenſibi⸗
liü duplex attẽdit᷑ oꝛdo.vnꝰ ſcilicet ſᷣm
diſtĩctònem diei a die.aliꝰ.ſ.hᷣm oꝛdinẽ

eoꝝ q eodẽ die pducta ſüt. Mꝛim aut

goat
voheilt
gecipĩ
anatin
ctese
ſoliro
ſoctit
ſoͤne
iagt
ſciz
ſpicn
nücel
cuoo⸗
oien
tove
col ie
ſipuse
Gpten.
pueniat
zusdic
gaeſan
ſeod
Gwis
wör
Oes
doſt
mult
1por
coyts
ccici
part
oie
pis:
nidin
awt
MWn

ncen

.
— 3
4 I
*

4
de

1* ſi „
ei
X htrno⸗
4 .*
96% ſ
“
Miclent
4*
12 esee
* AMeNRRN

n ſenſlie⸗
un
o i
1. 4

441 „

gnrstlüdi
oopifredeit
vdedebuſtfi
Nidiſiein
e patoni.
tarainlbuset
Nanlu.rnara⸗
Anidebuerüt
indadin
omn. glle
midedaering

N* E
44 R
ſnir
õärü
—4 2
ebet) MN
aTn⸗ „4 *
. . ℳ
4 .
„ 2 „,
istilin
.
Pyvcnitc
1 4
de
idcnnt
„
3 oen .
* *
niͤcki

.
Npſoe
e. FE
mnbe 2 SeS
“
Donmev,
„ „ 2 4N
,ginen

„

nunainie,
2 7
Cc, ,

i

1
UN

„*
Nmme?n
Pchly,
ee
41E

oꝛdo attèdi᷑ ſm exigẽtiã finis ⁊ mẽ.⁊ qꝛ

volatilia ex aqs ꝓducta ſũt put aq̃ cõit

accipit ad humoꝛẽ ⁊ vapoꝛeʒ:⁊ ſuntad

*●

oꝛnatũ nẽ pſpicue.iõ ſacra ſcriptura di
cit ea eẽ fcã vno die. q; vᷣo greſſibłia nõ
ſolũ rõlia: ᷣ irrõlia ad oꝛnamẽtũ terre
ſꝑæctãt:⁊ ex eadẽ mã ſunt pducta.ſ.tra.
iõ nõ eodẽ die ſᷣ alio a pdictis feã ſunt:

ita ꝙ ſicut vno die oꝛnata ẽ nã celeſtiss

ſcilʒ rto.ſic vno die oꝛnet᷑ nã ełaris ꝑ
ſpicua.ſ.qnto.⁊. alia terra.ſ.ſexto.⁊ ſiẽ
nã celeſtis pcedit ełarẽ pſpicuà:⁊ ꝑſpi

cua opacã: ſic nan haꝝ oꝛnamẽta ſunt

oꝛdie tpis conñdẽte ꝓducta. Secũdꝰ
aut oꝛdo qui eſt int ea que ꝓducta ſunt

eodẽ die attẽdit᷑ ̃m pcellẽti pfectiõis

nẽ. pus enĩ pducit᷑ q impfcm?:⁊ deiñ
qð pfem.qꝛ nõ ẽ oꝛdo vta minopleto
pueniat ad mag ↄpletũ.⁊ iõ ſcriptura
pus dicit eẽ pducta natatilia die qnto.
que ſunt minꝰ pfcã q; volatilia:⁊ ſiłr in
ſexto die pᷣus dic eſſe ꝓducta irrõbilia
q́; wem: quis mitiplex poſſit aſſignãi
rõ q̃re hõ poſt creaturas eſt ꝓductus.
MHcecurrit aũt triplex rõ ad pñs quare
poſt oĩa ꝓduct ẽ ho.ſ.ꝓpt ptiũ coꝛpis
multitudinẽ. ꝓpt᷑ aĩe ⁊ coꝛpis diſtãti.
2. ppt totiꝰↄiũcti pfcõem. Pꝛopi ptiũ
coꝛpis młtitudinẽ debuit hõ vltio ꝓdu
ci.cũ eĩ coꝛpꝰ eiꝰſit ↄpletiſſimũ int ceta
coꝛpa:⁊ qto aliqͥd ↄpoſitiꝰtãto poſteriꝰ
poſt oĩa ꝓducẽdꝰerat. Mꝛopter gie et
coꝛpis diſtãtiã debuit fieri poſt ceta.q;
enĩ diſtat aia a coꝛpe:⁊ nõ ſolũ ſiẽ for̃a

a mã: ſ̊ etiã ſicut ſpuale ⁊ coꝛpale:⁊ ſiẽ

ppetuũ a conuptibili.iõ magna diſtatia
tpis debuit intuenire int pductõʒ hoĩs
q;rũ ad mãle pncipiũ ⁊ ↄiuctõem ſuari

42

ptiũ: vt p diſtãtiã tẽpis intelligẽt᷑ diſtãa⸗

tia pᷣncipioꝛũ ↄſtituẽtiũ:⁊ ꝓpt᷑ totiꝰↄno

tati pfcõnem:poſt cetera debuit homo
ꝓduci.qꝛ eĩ de ſua dignitate ⁊ ↄplemẽ?
to finis ẽ omniũ coꝛpaliũ.iõ poſt omĩia
erat pducẽdus vt ſua ꝓductõne finiret
⁊ cõpleret oĩa pcedẽtia tãq; finis ↄplet
quod ad ipm oꝛdinari habʒ.⁊ ſic patet

q diuina ſapiẽtia in ꝓductõe ſen ibiliũ
conſeruauit oꝛdinè cõuenientiſſimũ.⸗
Ad illud ergo quod pꝛimo obijcit q
elemẽta ſimul ſunt diſticta.dicẽduʒ ꝙ

nõ eſt ſimile.qꝛ diſtinctio nõ eſt in vno
elo niſi reſpectu alteri.iõ nõ põtvnuʒ
elm diſtigui ab alio n alten diſtiguat᷑
ab eo.nõ ſic aũt ẽ in oꝛnatu.oꝛnatꝰ eĩm
vniꝰełi nõ nccàrio reſpicit alten. Ad
illud qð obꝛ ꝙ tria ſunt eła que oꝛnat.
R. dõ q ⁊ ſi tria ſint oꝛnatꝰ:tñ duoꝛu
cʒ aeris ⁊ aque nõ reſpicit illa vt duo
ſunt:ß vt in vno cõicãt.ſ. in nã aqa ſic g
determĩatũ ẽ.⁊ iõ duoꝝ oꝛnatP ad eãdẽ
diẽ ſpectat et pductio aĩaliũ:q illa duo
eła oꝛnãt in vno die eſt fca. Acd illud
qð obꝛ ꝙ terra poꝛ ẽ ꝓducta.dð ꝙ flim
eſt. nã in pncipio ge.terra nõ accipit᷑ ꝓ
eło b ꝓ mã. Ad illud qð obꝛ de igne
qꝙ qẽ pcipu int eła debẽt pᷣus oꝛdiari
dð ẽ ppter qualitatẽ actiu non pñt
in eo viuẽ aĩalia:⁊ ꝓpter nimiã diſtãtiã
a nobis nõ eſſent vſui homis apta.⁊ iõ
nõ determinat᷑ eius oꝛnat nec pus nec
antea. terre vero oꝛnatꝰoꝛdinat᷑ poſtre
mo pꝛo eo ᷣ ipſa eſt infima ⁊ obſcura.
æ ideo maioꝛi indiget oꝛnamẽto.⁊ ꝓpi
hoc oꝛnat᷑ platis ⁊ animalibꝰ minera⸗
libus:⁊ in eius oꝛnatu cõſiſtit totius oꝛ
natus complementũ quatũ ad hominẽ
qui eſt pcipuus inter omĩa alia anima
lia. Ad illud vero quod obijcit᷑ ꝙ ho
mo debuit ꝓduci cũ angłis cũ quibus
magis cõicat. dicẽdũ ꝙ ⁊ ſi magis cõi⸗
cat quãtuʒ eſt a parte anime:non tamẽ
quãtũ eſt a ꝑte coꝛpoꝛis. Similiter ad
ſequẽs dicẽdũ eſt q; quâuis greſſibilia
æ volatilia magis cõmunicẽt in foꝛma-
li pfectõne:non tamẽ tantũ cõmunicat

quãtũ ad elemẽtuʒ ex quo pꝛĩcipaliter

conſtituũtur:⁊ quod oꝛnat.quod quidẽ
eſt elemẽtum terre. Ald illud quod
obijcitur ꝙ pncipalius opus debet eſſe
bus. Dicendũ ꝙ falſum eſt. quia in eis
que pꝛoducũtur pᷣus eſt minus pfectũ
qᷓ; magis pfectũ ſᷣm oꝛdinẽ generatõis
quãuis magis per fectũ ſit pꝛius ſᷣn oꝛ/
dineʒ dignitatis. Ad illud quod ob-
ijcitur ꝙ poſterius indiget poꝛi.Dicen
duʒ ꝙ verũ eſt quãdo aliqua oꝛdinatur
ita ꝙ iĩter ea cadit oꝛdo eſſentialis.quã
do vẽo eſt oꝛdo ſolius cõgruentie ſicut
in pꝛopoſito: non eſt neceſſe ꝙ habeat

veritatẽ.
ℳ

Ertio queritur
de oꝛdine pꝛoductõnis aĩaliuʒ
ag qnietẽ. Et querit᷑ vtrũ deus pᷣuſqᷓ
aĩalia pduxit ab omni ope quieuerit.
Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ ſcripſurã geñ.ij.requi
euit deus die.vij.ab omniopere quod
patrarat:ſed animalia ꝓducta ſunt.p.
⁊.vi.ergo poſt eoꝛũ ꝓductõnem ſequit᷑
quietatio. Itẽ omĩs opatio que per
uenit ad cõpletöem habʒ quietẽ ſubſe/
quentẽ:ſed ꝓductio creaturarũ cõplet᷑
in ꝓductõne animaliũ:⁊æ maxĩe homis
ergo videt᷑ ꝙ puſq; deus die.vi.alia p9/
duxit:ꝙ deinceps requieuit. Itẽ di⸗
ſtinctio dierũ eſt ad noſtrã inſtructiõeʒ
ſed.vi.diebꝰ pmiſit deus hoĩes opari
ſeptimo pcepit quieſcẽ ⁊ ceſſare ab oĩ
opere. ſi ergo illud madatũ rõem habʒ
ex pᷣmaria rerũ cõditõe.videt᷑ qanima
liũ ꝓductõem ſubſecuta fuerit quies.
Itẽ oĩs creature pductio finẽ habʒ
? terminũ.& ſimilr̃ dies omnis in qua
aliquiq ꝓducit᷑ habʒ veſpaʒ. H. vij.diei
fim ſcripturaʒ nõ aſſignat veſpe. poſt
ſeptimũ diẽ nulla ſunt ꝓducta:⁊ in.vi.
die ꝓdqucta ſuntanimalia. ergo &.
Motra Yo. v. pr̃ meus opatur vſq;
modo:⁊ ego opoꝛ. ſi vſq; modo opatꝰ
e. vr̃ e. vi. nõ ceſſauit ab opere. Itẽ
ſeptimꝰdies:autẽ nouꝰ dies pter dies
pcedẽtes:aut nõ.ſi non. nõ debet alijs
ↄnumerari.ſi ſic:x illũ fecit deꝰ.gꝗ ↄſtat
ꝙ nõ requieuit ab oĩ ope poſtq; ꝓduxit
aialia. Situ dicas ꝙ dies ille nõ dif⸗
ferta pcedẽtibꝰniſi ſm numerũ: ſed ſic
differt octauꝰ decimꝰ ſic deinceps.
ergo ſi ſeptimꝰnumerat᷑ eadẽ ratöne ⁊
octaudeberet numerari. Itẽ reqͥes
autↄnotat aliquè effectũaut nuliluʒ.ſi
nullũ ↄnotat.ꝗ ab eterno reqeuit. igit
unte reqeuit q́; aliqͥꝗ pduceret.g penes
reqͥetatiõem nõ dʒ accipi aliqs dies. ſi
2notat aliquẽ effem ⁊ iſte effectꝰnõ fuit
in diebꝰpceqẽtib.ꝗ aliqdᷣ nouũ pquxit
in die.vij.nõ ꝗ requieuit ab oĩ ope ſuo
poſtq́; pduxit aĩalia die.vi. Itẽ deus
creat cotidie nouas aĩas ⁊ ĩfundit coꝛ/
bib. creare aü̃teſt opſoli deo ꝓpᷣuʒ.g

no vr ꝙ ab opatiõe qeuerit poſt diẽ. vi.

4.
— eſaee eP

Itſtẽ aĩalia quedã pqucũt᷑ p putrefa

ctionẽ.ſ cõſtat ꝙ illa nõ ſunt pducta in
vi. diebꝰſicut dicitaug.iij.ſup gen.ad
lit · huiuſmodi hñt ſpes ppᷣas ? nãs.
vf ꝙ poſt. vij. diẽ nõ ceſſauerita pquctõ
ne nouaꝝ ſpẽꝝ ĩ gñe aĩaliũ. Itẽ qᷣdã
aialia gnant p ↄmixtionẽè ſicut᷑ mulex
eq̃ ⁊ aſino.h̊ᷣ autẽ in.pi.diebꝰnõ fuerũt
fcà:nec in eẽ indiduali:nec in ſuaſ pẽ. &
Poſt.vi.diẽ nõ ceſſauita reꝝx pductòe.ñ
ſolũ qᷓ-tu ad indĩqua:ß eti q;tũ ad ſpẽs
gna. N ad pdictoꝝ intiłntiã è no
tagũ ꝙ oĩs artifex pfcũs opꝰ ichoat vyt
ad pfcõem ꝓducat:⁊ ſi intdit ita facit
⁊ ſi p oĩa ſufficiẽtia virtutis agẽtis ſibi
ſuppetit. cũ aũt ad pfectõem deduxerit
hʒ qð intedit.oẽ aũᷣt opãs ꝓpt᷑ qͥd obtẽ
to eo ꝓpt qð agit qᷣſcit.oĩs igitagens
pfectſic opat᷑ vt alñ qeſcat.cũ igit de
ſitages pfciſſimPꝰin pducẽdo ipm vni⸗
uerſuʒ.ncce ẽ ipm alñ quieſcẽ᷑:ſ cum
duplex ſit agẽs.quodqã qð mouetæ la

boꝛat in ſua oꝑpatõe.quoddã po qð nec

mutat᷑ nec variat᷑.illud qð pᷣmo modo
agit qeſcit ꝑ qᷣetatõem que qᷣdẽ eſt Pua
tio motꝰ⁊ laboꝛis:ſicutè ages creatũ.
illud po qð zmõ agit qͥeſcit qetatõe:ñ
q ſit laboꝛiſ ᷑ fatigatois Puatio:ß que ẽ
ceſſatio ab oꝑe ppt ipiꝰpfcõem.⁊ ſic dr
ðs ab oi ope qͥeuiſſe cũ vniuerſt uz ꝓpdu-
xerit ad eẽ pfcm:⁊ ſic q euit cũ ad pfem
eẽ deduxit.· Pꝛopt qð nõndqũ ꝙ du/
plex ẽ pfcio vniuerſi.vna ⁊ pcipua ſᷣm

eęèẽ pman?s. alia ẽ ſm ipiꝰeẽ decurrès.

pma attẽedit᷑ in ↄpleta exñtia pncipioꝛũ
⁊ ↄpleto nũero ſpẽꝝ:que qdẽ ſpẽs nãʒ

gñis pticipt ſm recta ⁊ oꝛdinata intẽ⸗
tionẽ nẽ.=apo pfcĩo ↄſiſtit in pductõe
eoꝝ que ꝑ tpa æcurrũt ⁊ ſibipſi vnter
ſuccedũt: ex cꝰ ſucceſſiois oꝛdinatoõe re

ſultat queqã vnitatis pulchꝛitudo ⁊ p/
fectio.qm igit᷑ pᷣm pᷣmà pfciõem ðᷣs vni
uerſuʒ in.vi.dieb adq eẽ ꝓdnxit.ſ.q;ẽtuʒ
ad ↄpletã exntia pncipioꝝ:⁊ qtũ ad co
pletũ nũerũ ſpẽꝝ. iõ dr̃ reqeuiſſie ab oĩ

ope qð patrarat.qꝛ po ↄtinue opat᷑ ad

rerũ ſucceſſiõem p ꝓpagatõem ⁊ indi⸗

uiduoꝛuũ multiplicatõʒ. iò vr opari vſq;

mõ.⁊? ex his pʒ rnſio ad qoem ꝓpoſitã.
Coõcedẽdu ẽ eĩ q ad pductoeʒ aĩaliũ

n.5

nerieb
akiſit
cwati⸗
ſopr me
llaopa
meed
Act
dies.
imog⸗
adpm
gebat
gmnbe
pas
uͤea
ota
limui
niefato⸗
diesnödj
rutdiesn
Adit
orater
gugeed
wraſh
beredo
glios
noͤſt
dffeq̃
noan
ſuiioti
uenter
ſunmari
mtecie⸗
ſoceain
Hautinc
Mariar
crata⸗
Much
mirdd
gn
Pdine
in ſui⸗
nöſin
eni eo
nlpote
ſſapſ
ſtoen
glo
gmtoe/
ggbüan

—
Wecnnnt

vop'icwan
kinriitinn ſei
moagio ſin
vendecreni
disgiagens
ſen cigide
metdhnpn⸗
lügnieſchban

.

eheeeee
1 N

ATa min 1
E dN
. 1
ðð 4 4
„ .
ſef⸗⸗ v4
CNEESNA.
„7 4 „ „
EDHee
4 ARCEZN—
.
EEEEPeſ,
DE/
2: „ „
tnt&
E
9 „.
. 1 .
me 44 „
4 „eene
1.4 z.
ee
7
“
„„ „ 2
3 ſe
.
. en
7
„ ceen ece
eif
„ „2„
4 „ſindtt
rmert/
c. AA
ade
palchmuct⸗
,
def
SS
. (AII
mneit
4 „ „
,16500
dorlcenn
. . ſſ⸗ 40 9
f redte
. 7
Nc,
77
CRNe , 6
. T
—R 6,
.
1, Y 9.
EDL
,

ujiilli

“

——

— tu⸗

maxiĩie homis ſecuta ẽ qͥes in die.vij.nõ
qꝛ fc ſit labon tiatio:ᷣ qꝛ fcꝗ ẽ opis in/
choati ↄpletio.⁊ ↄcedẽde ſunt rões hoc
ꝓbãates. Ad iltd qð obꝛ in pꝛiũ ð Jo.
v. pr̃ me opat ⁊c. ia pʒ rnꝰ obycit eiʒ de
illa opatõe q ſpectat ad opatiòeʒ npnipᷣſi
Fm eè decurrẽs:non ſᷣm eẽ pmanẽs.
Ald ilłd quod ob ꝙ feẽ diẽ.vij.dð q;
dies.vij.n fuit aliꝰſpẽ a pcedẽtibꝰdieb⸗
ĩmo qdaãmõ i erat ĩ aljs ꝓpductis.et iõ
ad pmũ ↄplemẽtũ vniuerſuʒ nihil ad/
debat rõe ſui.⁊ iõ eiꝰ ꝓductio nõ repu/
gnabat qeti ſᷣm ꝙ qes diẽ ceſſatiõem a
ꝓductõe eoꝝ q̃ ſunt de pncipali vnipᷣſi
ↄſtõe.enũerat᷑ tñ cũ pdeĩs diebꝰmagis
qᷓ; dies.piij.ł.x.ꝓpt᷑ ceſſatõnem ab ope
ↄſtituẽdi vniuerſuʒ:ſᷣm quã nõ attẽdit᷑
nũeratio dieꝝ ꝙ nõ hñt t᷑minũ.⁊ iõ.vij.
dies nõ dr hr̃e veſpã:nec poſt illũ enue
rat᷑ dies nonꝰſ fit regreſſus ad pnꝰꝰ.
Ald iltd qð obꝛ ꝙ reqeſcẽ ab ope aut
ↄnotat effem aliquẽ:aut nullũ.dð ꝙ vſᷣʒ
aug.reqͥeſcẽ dr in deo calr̃.qꝛ fac crea/
turã ſpualẽ p ↄpletã ↄtẽplatõeʒ ſibi in
hrẽdo qeſcẽ ł᷑ q eſcẽdo ſibi ĩherẽ.ſʒ aũt
alios ſcõs ⁊ viã cõem qͥeſcẽ dicit effem
nõ ꝗ ſit ĩ die ſabbati:łᷣ qͥ pceſſit.vñ deꝰ
dr reqͥeſcẽ ab ope. qͥa pus feẽ ⁊ deinde

nouamõ fac̃.⁊ ꝓpt᷑ h̊ dr cõpleſſe oẽ opꝰ

ſuũ ĩ die.yvij.nõ qꝛ tũc aliquid fecerit qð
fuerit ad ↄpletõem:ſᷣ qꝛ tũc q eſcẽdo cõ
ſummatũ oñdit. Ad iltq qð obᷣꝛ de cre
atiõe aĩiaꝝ.dð ꝙ cũ creãt᷑ nũc aĩe rõles
nõ creat᷑ nona ſpẽs:łᷣ̊ nouũ indiuiduũ.
H aũt indiduũ nõ ẽ de ↄſtõe vniuerſi pᷣ⸗
maria.⁊ iõ ꝑ qͥ etatõem ĩ ſabbo nõ exclu
debat᷑ aian creatio. Ad ilłd qð obꝛ de
ꝓductõe eoꝝ qͥ ſunt ꝑ putrefactiõʒ ⁊ cõ
mixtõem q̃ ſunt noue ſpẽs.dð ꝙ tã illa
q̃ gnãnt᷑ ꝑ putrefactiõeʒ q;illa q gnãnt᷑
p diuerſaꝝ ſpẽèn pmixtõem ꝓducta ſũt
in ſuis pᷣncipijs ⁊ rõnib ſeĩialib:qᷓ;uis
nõ ſint ꝓducta in ſiłi ſm foꝛmã.pncipia
enĩ eoꝝ ſunt de ↄſtõe pᷣmaria vniuerſi
vtpote ſpẽs ↄplete ⁊ rònes ſeĩales:ſed
iſtaꝝ ſpẽꝝ actualis exñtia ad pᷣmariaʒ
ↄſtõem vniuerſi nõ ſpectat.qꝛ ſpẽs ille
quodãmõ deſignâtes: ⁊ q̃ſi ꝑx quãdam
gnñatõem ꝓduci hñt:ſicẽ mes ꝓducunt᷑

ex hũano coꝛpꝑe pꝑ coꝛuptõem aliqua:qᷓ

ma degñare.⁊ iõ nõ opoꝛtuit h

fenchache Ra

quidè facit coꝛpus humanũ a ꝓpa foꝛ⸗

uit h pduci in
ſe:nec in ſuo ſiłiad pᷣmaris ↄſtõeʒ vni⸗/

uerſi:nec tñ ſunt ſuꝑflua.qꝛ vniuerſuʒ

q;tũ ad bñ eè aliquo mõ decoꝛat. Un

bꝛeuit nõnqũ ꝙ eoꝝ q ſucceſſiue ꝓdncũ
tur.quedãa fuerũt in pᷣma reꝝ diſtictiõe

ꝓducta in ſiłi:ß nõ in rõe ſeiali.vtpote

gie rõles que ſcʒ ꝓducũt᷑ p creatõem.⁊

iõ nõ hñt rõem ſeialẽ.in ſiłi tñ ꝓducte
ſunt qñ ꝓducta fuit aĩa ade:poſt cuiꝰ ꝓ
ductõem nõ ꝓducit᷑ noua ſpẽs:qᷓ;uis ꝓ⸗
ducãt᷑ noua indidua.quedo eĩ ſunt que
ꝓducte ſunt in pᷣmis diebꝰq;tũ ad rõeʒ
ſeĩalẽ: ſ̊ nõ in ſiłi:ſicut ea que gñant᷑ ꝑ
putrefactõem:⁊ p diuerſaꝝ ſpẽꝝ com
mixtionẽ.quedã ſunt que ꝓducta ſunt
⁊ in rõe ſeĩali ⁊ in ſiłi:ſicut plãte ⁊ bꝛuta
aĩalia que ꝓpducũt᷑ p ꝓpagatõnem. Et
ad h tria reꝝ gña pñt reduci oĩa qͥ fiüt.
⁊ ꝓptẽa nõ dr̃ deꝰ ꝓducẽ aliq̃ de nouo

m qð dr in eccł.i.ꝙ nihil nouũ ſ ſole:

ſz d ab oĩ ope reqᷣeuiſſe.qꝛ nihil ꝓducit
qð pᷣus nõ fuerit: łin ſili ſpecie ł in rõe
ſeĩali:que tũc erãt de pᷣmaria ↄſtitutõe
vniuerſi.⁊ ſic pʒ qualit᷑ ad aĩaliuʒ ꝓdu

ctionẽ in die.vi.ſequit᷑ requieſ ab omni

102parte iſta
incidũt dubitatões circa lràm.
Et pᷣmo querit᷑ de ̊ qð dicit.ꝓducant
aque reptile aie viuẽtis:reptilia ⁊ nata
tilia diuerſarũ ſunt ſpẽꝝ.ergo cũ ꝓdu-/
cta ex aqͥs ſint natatilia nõ debent dici
reptilia. Itẽ cũ reptilia ſpectẽt ad oꝛ

natũ terre:nõ vr̃ ꝙ ſpectẽt ad oꝛnatũaꝗ̊

Itẽ vfr hic eẽ nugatio cũ dicit.repti
le aĩe viuẽtis.oĩs eĩ aĩa eoipo ꝙ eſt aia

viuit. MWdð ꝙ in aĩalibꝰort motus

repẽdi a motu gradiedi.motꝰeĩ repẽdi
attẽdit᷑ ſm tractõem.aial eĩ quod repit
anteriꝰaliqu partẽ ꝓtẽdẽs etiã cũ illa
aliqͥd apphẽdẽs coꝛpꝰ trahit totũ ſuuʒ
poſt:ſic pʒ in ᷣmibo.mot vo gradiẽdiẽ

p ĩpulſionẽ.qtũ igit᷑ ea que natat ſe ra
hüut ⁊ ꝓtẽdũt anterius:⁊ extẽdẽdo ſe ad

anteriꝰquaſi tenẽdo ſe ad ſoliditatẽ vel
groſſiciẽ aque trahũt totũ coꝛpus ſuu:

ſiẽ pʒ in natãtibo.hic eſt ꝙ oia na tantia

2

*

☛☚R

K tReN

dũr reptilia:⁊ ſi cõtigat ea aliqñ gradi
ſicnit eſt in cotodrilł ⁊ aliqbꝰq verſant᷑
in aqͥs ⁊ in tra vnant᷑:tñ a motu qͥ ẽ eis
mag nãlis.ſ.q ↄpetit eis ſᷣm hitatõem ĩ
Aqqͥs. volatilia aũt nõ dnr reptilia q́;uis
videãt᷑ ſe ferre ĩ aere:ſicẽ piſces ĩ aqͥs.ẽ

enĩ diuerſus modꝰmouẽedi.qꝛ impulſu

mag mouet᷑ q; iterato.dũ eĩ auiſ volat

claudit᷑ aer in ↄcauitate alaꝝ:⁊ duʒ ale

applicãtad coꝛpꝰ violent aer ppellit᷑ ex
pte alaꝝ poſterioꝛi:⁊ ex illo ĩpulſu coꝛꝰ
auis ꝓcedit anteriꝰ.⁊ iõ volatilia ſub re
ptiliũ noĩe nõ ↄphẽdũt᷑: nec eti ſb gñe
greſſibiliũ.qꝛ nõ mouẽt᷑ pᷣtute pedũ:ſed
vtute alarũ. VUñ põt ſic ſumi dĩſio aia/
liũ quãtũ ad motũ.qꝛ aial aut mouet ſe
anteriꝰtrahẽdo.⁊ ſic ẽ reptile:ſiue ſit in
aqs ſiue in tra.aut ipellẽdo.⁊ HG̊ duptr.
aut pedib⁊ ſic ẽ greſſibłe.autalis ⁊ ſic
ẽ volatile.⁊ ſic pʒ ꝓ quãto piſces dicũt
reptilia:⁊ ꝙ flm ẽ illd qð pᷣ? ꝓpõit᷑.ꝙ re
ptile diſtĩguit ̊ aq̃tile:ĩmo eſt in plus.

Ad iltd qð obꝛ ꝙ reptilia ſpectatad
oꝛnatũ terre.dð ꝙ reptile dr̃ q̃drupt:r.
vno mõ qð ſe trahit vi oꝛis ſic vermes.
alio mõ qð ſe trahit vi coſtaꝝ ſicut ſer/
pẽtes.ʒꝰmõ qð ſe trahit vi pʒnularũ vt

piſces.ꝗ?mõ dr teptile large qð in mo
uẽdo ſe magnã ptẽ coꝛpis axplicat tre:
quauis hẽat ꝑedes ſicut lacerte ⁊ ſtelli⸗/
ones.⁊ ſic ᷣm diuerſas acceptõnes re/

ptile põt ptinẽ ad oꝛnãduʒ diuerſa eła.

Ald iltd qð querit᷑ ̃re dr̃ aĩe viuend
dð ꝙ vita manifeſtat᷑ maxĩe ꝑ ſenſuʒ ⁊
motũü.iõ qĩa viuẽs aꝑpellat᷑ q viuit vita
manifeſta. ⁊ hec ẽ illa que dat coꝛpi mo
tũ ⁊ ſenſuʒ.talis aũt nõ ẽ in platis:ſed ĩ
gĩalibo.⁊ iõ ad dꝛiam plãtaꝝ dicit. ꝓdu
cat aque reptile aĩe viuẽtis:q̃ſi ĩ plãtis
ſit aĩa virẽs:⁊ in aialibꝰſitaia viuens.
qꝛ hec mouẽt᷑⁊ ſentiũt:illa vo minime.
Itẽ querit᷑ de h qð dicit ꝓducat tra
iumẽta ⁊ beſtias ⁊ reptilia.vr eĩ ibi eſſe
ſuꝑfluitas.q;ꝛ ome aĩal bꝛutũ beſtia eſt.
Situ dicas ꝙ beſtia vocat᷑ aĩal bꝛutuʒ
quia nocet:tũc ſupfluit dicere reptilia.
Itẽ in ps.nõ ſolũmõ enuerat iumẽ⸗
ta ⁊ beſtie ⁊ reptilia:ſ̊ etiã pecoꝛa.ergo
vfr hic eẽ diminutio.querit᷑ igit᷑ de hoꝛũ
triũj dꝛĩa ⁊ ſufficiẽtis. Querit᷑ etia cũ

. PA A Ae EEE J —

X yr

4

oĩa aĩantia que ſunt in mari ↄtineqt᷑ſb
vna dꝛĩa aĩalis que ẽ reptile.⁊ ſiłr oĩa
aĩantia aeris que ẽ volatile.q̃re nõ ſiłr
oĩa aĩantia tre ſpᷣ vna differetia ↄtinet᷑
:? dõð ꝙ tra int cetera eła min eſt
decoꝛa:iõ mag idiguit decoꝛari.⁊ iteꝝ
qꝛ ipa maxĩe pſtat pabulũ aĩalibꝰ inter
cetera eła.hĩc ẽ ꝙ płes aĩaliũ dꝛĩe reꝑi
unt᷑ in illa.oẽs aũt ille dꝛie reducũt᷑ ad
has tres dꝛias.q̃re nuũerꝰ et ſufficiẽtia
Põt accipi dupłr.ł᷑ ex pte mot ipoꝝ aĩa
liũ.ł ex pte finis ſic. Oè eni aĩal qð mo
uet᷑ aut mouet tractu:⁊ ſic ẽ reptile.aut
