poõt dici ꝙ oĩs tał locutio ſit meritoꝛia.
Item ſi plus ẽ facere q; dicẽ potiuſ
reddemꝰrõem de facto otioſo q; ð ᷣᷣbo

Vñ ſcĩ cõcludũt h̊ a mioꝛi ex vᷣbo euã⸗/

gelij. Et iõ eſt tciꝰ moqdicẽdi ꝙ ĩ opi⸗
bus uolũtat deliberatie eſt ppouẽ medi
uʒ ĩter maliciã ⁊ bõitatẽ.nã quedã actõ

a uoluütate deliberatia ꝓcedẽs ẽ oꝛdia⸗/

ta in finẽ debitũ.ſ.ad deũ.et h̊ q deʒ eſt

bona. et ſi ſit ex caritate ẽ meritoꝛia vi
te eine merito ↄdigni. Si autẽ fiat e
caritatẽ:meritoꝛia ẽ merito cõgrui.q⸗

daʒ vo actio deliberatia ex uolũtate ꝓ
cedẽs ẽ nõ oꝛdiata.⁊ h eſt diuiſio p im
mediata.ſᷣ nõ oĩs actio nõoꝛdinata ad
deũ tanq; ad finẽ eſt mala.qꝛqued nõ
oꝛdinat᷑ ꝓpter inoꝛdinatà ↄuerſionem

ad creatura. quedà vo nõ oꝛdinat᷑ ppt

opãtis negligentiã.quedã vo nõ oꝛdi⸗

nat᷑ ꝓpter operatis infirmitatẽ ⁊ miſe⸗/

riã. ꝛiꝰdꝛña actõis nõ oꝛdiate ẽ ma-

la malicia ↄmiſſiõis.⁊eſt mala maliꝰ

obmiſſiõis.ʒ ſᷣo neutro mõ eſt mala ſᷣ
eſt indifferẽs. Lał᷑ aut actio ẽ qñ qͥs fa
cit aliquã opꝑpatõeʒ ita ꝙ circa creaturã

nõ afficit᷑ inoꝛdiate.nec tñ illaʒz opatõ

nẽ ↄpatad deũd. ł̊ facit ꝓpter aliquẽè fi
nẽ qͥ reſpicit indigentiã nẽ.vt cuʒaliqͥs

ambulat yvt recreet᷑.uelↄmedit vt refi
ciat᷑.tał actio indifferẽs iudicat᷑.qꝛ ðs

nec illa remunerat:nec iputat ĩ culpa.

et h qꝛ in tali actõe nõ eſt malicia ↄmiſ

ſiõis.qꝛ non ẽ inoꝛdiata delectatõ.nec

etiã obmiſſiõis.non enĩ ſp obmittit hõ

qñ actões ſuas nõ refert ĩ deü. Indul
get enĩ nẽ fragili⁊ infirme vt młta poſ
ſit talia facẽ.nec de reqͥritab hoĩe i tłi
ſtatu diſtractõis ⁊ miſerie ꝙ oĩadũ fa/
citreferat ad ſe.reqrit tñ aliqñ qn ẽ lo/

cus ⁊ tẽpus.et tũc ſi hõ non referat:ob

mittẽdo peccat. Cocedendũ ẽ igit ſiẽ
rõeſ que oñdunt qꝙ diuiſio actõis ꝑ bo
naʒ ? mala nonẽ p dꝛnas imediatas.
ꝓ eo ꝙ int has dꝛnas ↄtiĩgit repire me

giũ ſiue actio ↄſideret᷑ ſjm gen opis ſi
ue reſpectu opan. Ad illud qð pᷣᷣ*
obꝛ de illo vᷣbo apłi Oĩa in głiam dei
facite. Rñdentaliqͥ ꝙ ẽ ↄſilium. Aliih/
ꝙ ẽ pꝛeceptũ.aliqͥ ꝙ eſt finis pcepti.ſi

illud Diliges dũm veũ tuuʒ & Qib⸗
aũt pdictis mõis pdict ſᷣmo pot intel
ligi. Põt enĩ accipi affirmatie ł nega
tiue.⁊ affirmatie duptr.qꝛ H̊ ſignũ oĩa
põt ibi teneri collectie uel diſtributiĩe.
Siaccipiat᷑ negatĩe.ſic ẽ pceptũ.⁊ tũc
eſt ſenſus.ita faciatis opa vr̃a vt nihil
faciatis ᷣ głiaʒ dei. Siaũt intelligat᷑
affirmatie ⁊ Hſignu oĩs teneat᷑ diſtri-/
butĩe ⁊ diuiſim.tũc ↄſiliũ ⁊ amonitõ.
A monet enĩ apłs ſᷣm hũc ſenſũ ꝙ qð
libet opꝰnr̃m referam in deũ.⁊ de qli

bet diuiſim poſſumꝰ facẽ et vtile ẽ nobdᷣ

⁊ expediẽs ſi faciamꝰ*.nullũ enĩ eſt opꝰ
deliberatiuũ qð a nob fiat qð qͥdeʒ nõ
poſſimꝰfacẽ ꝓpter ðᷣũ.⁊ ſi facẽmꝰ:me
lius facẽmꝰ q; qñ nõ referimꝰ. Si aũt
pdictus ſᷣmo teneataffirmatiĩe et hᷣ ſi/⸗
gnũ oĩa teneat᷑ collectiue.tũc nec ẽ pꝛe
ceptuũ nec ↄſiliũ.ſ̊ finis pᷣcepti ⁊ ↄſilij.
Ad henĩ debemꝰtẽdere ⁊ ̊ deſiderare
ꝙ ad talẽ ſtat puẽiamꝰ ꝙ oẽs cogita/
tiões nr̃as ⁊ affectꝰ in deũ referamꝰ.HG̊
aũt tuc optinebimꝰqñ deũ ex toto coꝛ/
de diligemꝰ. Et ſic pʒ ꝙ ex auctoꝛitate
illa nõ ↄcludit᷑ ꝙ aliqͥs peccet cũ nõ re⸗/
fert opꝰ ſuũ in deũ actuałr. Nec ualet

illud qd obijcitqꝙ nõ poteè còſiliũ. non

eni h̊ accipimꝰↄſiliũ ꝓpe ꝓut ꝓponit᷑
iure pfeci.ſᷣ uocamꝰ hoſiliuʒ quãcũq;
monitõeʒ gñialeʒ que viã expꝑedit ad p/
ueniendũ in ſalutẽ.ſiẽ ſuntamonitõeſ
ſalomõis in liꝰ puerbᷣ.⁊ ↄſiles hoꝛtatõ
nes ad bonũ Ad illud qð obꝛqꝙ red
demꝰrõem de vbo otioſo. dð ꝙ otioſũ
nõ dr uerbũ qꝛ non ſit oꝛdinatũ in finè

ſolũ.ßᷣ qꝛ oĩ caret vtilitate dũ tñ aliquã
deberet hr̃e.et int tale otioſũ ⁊ merito

riuʒ ſiue bonũ cadit mediũ qñ aliqͥs fa
cit aliqd qd non ẽ oĩmoda vtilitate p⸗

uatũ.nec tñ ẽ oꝛdinatũ in deũ tanq; in
finẽ vltiꝰ. Vñ nõ dr̃ hõ eẽ otioſus ſp

qñ nõ laboꝛat.ſ̊ tũc dr eẽ otioſus qñ ñ
laboꝛat ⁊ debẽt laboꝛare.frequẽt tñ il-
la iᷣba que vident᷑ eẽ inutilia: vtilia fi/
unt dũ oꝛdinant᷑ ad recreationèẽ aliquã

ſpus c excluſionẽ accidie.ſm ꝙ refert
beat Bern. dixiſſe cuʒ quẽdaʒ fecit ce

ſpitare.otioſuʒ inquit fuit factum:ſed
non otioſe factum. Fecerat enim boc

cioals benig

ltfent
cluagse
ſhetl do⸗
tntunbulan
Ne Bern
EtAnſel e
ſeterpeniu
diſfcleimon
dlenspſon
grorunitasel
hom aff
ſciptredat
Etdisipſe
oindicrigt
roenneli
loes d i
ſct naſcltci⸗
giizetilugi⸗
ceſeeuoluntat
nbotöes i
Ginöſalnätd
ci Noſicaue
ingoagelibid
deet lvidinen
metünönalet
libiannevelg
dici. Nil
eſtadeoepu
nſadeü dd;
genis deu
elocpnetd
tei aniord
tjei ntini
wenseſttües
noned
fitacdrsn
Adilndde
ckantdeſcki
doʒqeſcẽd
Oſſirbitig
malgmalci
las oſtcrann
cpaltAutar
Nlinüfinese
eentiptrſiedi
ogianaffaͤn
negligürtan
doſſti dehet
lglerifirmit⸗

a
mopptinnl
nietnegn
leinbatie.
pti ttu
ununnnbi
hunſnteligak
nt dicri⸗
ütanonid.
bitſetſüge
nnei kdel
Ca irinod
lügnicſtop⸗
iaradite
ſihfacenene
nin Giei
mutieethſi
etie neceee
Neptitſiij.
Sdeſitemne
dirldgi,
Nünicnn 8
deüeron
Oekauctgna
Pcttcüof⸗
makr Becvate
Stek ciſliͦton
pheymppni
Hoſnzcicih
rückpata),
ſuntanonite
1Mls tonml
wovobre
. do hotioſ
inardin fni
nedünhaliri
toſüt merto
ciüzilis
noce rtliateh
jindei tanijn
wetoeſief
tiolieſnsfi
ne. fenitti/
nunlirftluf,
miutonialin
Kiefmgein
gnici, ſecfe
ſitrnnt
uumtcninle

ad letificanqu illuʒquẽ vigerat meſtu.

Ad illud qð ob ꝙ in via dei ſtare ẽ re/
trocedẽ.dð ꝙ ułꝝ ẽ ꝙ qñ hõ ſtat ců de⸗

beretambulare. et qtuʒad illud tepbus

diẽ. Bern.ꝙ nõ pibit momẽtũ de tpe.

Et Anſel.ꝙ exiget᷑ a nobis rõ qtr tps
fuerit expenſũ. Si aũt querat qñ q̊ eſt
difficile ĩmo im poſſibile ẽ ᷑miare quia
diuerſis pſonis diuerſimode ſe offert
opoꝛtunitas exeudi in bonas opatdes
2 in bonas affcõnes ⁊ intẽtiões.⁊ ideo
ſacti vt reddãt nos ſollicitos trẽt nos.
Et dñs ipſe cuʒ dicit. Quod vni dico
oĩbo dico vigilate. Ad illud qð obꝛ
ꝙ nõẽ mediũ inter uolũtates ⁊ retribu
tões.dð ꝙ nõẽ ſiłe ꝓ eo ꝙ oĩs ho qͥ na

ſcit᷑: naſcit᷑ cũ pcẽoa nõ liberat niſi p
grãʒ.et illa gr̃a amittit p culps.vñ ne-/

ceſſe ẽ uoluntatẽ eẽ gtaʒ ł odioſã.⁊ qa
retributões rñdent pſoniſ.hĩc ẽ ꝙ; oẽs
qui nõ ſaluãt᷑ dãnant᷑.ita ꝙ non ẽ me⸗
diũ.nõ ſic aũt ẽ de actiõe.qꝛ a uolütate

in qua ẽ libido põt aliq̃ actio exire etiã

pꝛet᷑ libidinẽ moꝝ. VUñ ſiẽ iſtud argu⸗
mẽtũ nõ ualet Nolũtas nõ põt eẽ ſine

libidine uel gra.ſic nec argumẽtuũ puſ
dictů. Ad illud qð obꝛ ꝙ oẽ qð non

eſt a deo ẽ puatũ bono.g ſitr ome qd n
rſt ad deũ.dðᷣʒ ꝙ nõ eſt ſite.qꝛ oꝛdiatio
actõis ad deũ tanq; ad cam efficienteʒ

uel ad pnciattẽdit.non ſolũ q;tuʒ ad

eẽ moꝛis ſᷣ etiã q́;tũ ad eẽ nẽ.⁊ ita reſpi/
cit eẽ. oꝛdĩatio pᷣo q;tuʒ ad finẽ reſpicit
bñ eẽ.qᷓ;uis iñ nõ ſit medium int ens ⁊
nõ ens.eſt tñ mediũ int᷑ bñ eẽ ⁊ male eẽ
moꝛiſ.ꝓ eo ꝙ bõitas moꝛalis nõ ſe ex

tẽdit ad oès actões ſiẽ bonitas nal.

Ad illud qð obꝛ ꝙ ſi uolũtas aliqͥd fa
cit. aut qeſcit ĩ creata.aut refert ad ᷣm

dðᷣʒ ꝙ qeſcẽ dr̃ aliqͥd alicui dupłr. aut

qꝛ ſiſtit ibi tãq; ĩ vltio fine.⁊ tũcẽ actio

mala malicia moꝛtatł pcci.q.ſ.uolun
tas poit creaturã ſibi p fine vltio ⁊ pᷣn/

cipali.Aut qꝛ ſic ibi ſiſtit.nõ qꝛ ibi ppit

vltimũ finẽ᷑.ſᷣ q; nõ vlreriꝰtẽdit.et hpõt

eẽ tripłr ſic dictũ eſt S.Aut ex aliq̃ in-
oꝛdĩata affcõne q̃ illi ri alligat᷑. autex
negligẽꝰ toꝛpoꝛe qͥ negligit referre cũ

poſſit ⁊ debẽt.aut qꝛ ex qdazʒ imbecilli⸗-
tate ⁊ ĩfirmitate aggnat᷑ ot difficile ſit

8

ſibi oẽs actiões ſuas in deuũ ↄuertere.
et pmis duob mõis eſt pcẽ̃m.ʒ onon.
Mõndũ eſt tñ ꝙ ad h̊ ꝙ aliq̃ actio ſi
meritoꝛia nõ oʒ ꝙ ſpqͥs ea referat actu
Alr in deũu.ſᷣ ſufficit relatio hituat᷑. Ha
bitualẽ relationẽ uoco nõ qꝛ hẽat cari
tatẽ pꝑ quã ſit hilis ad referenð.ſᷣ̊ qꝛ ĩ p

moꝛdio opatõis illiꝰ vł alteriꝰad quaʒ
illa pᷣter ſe hʒ:intẽtionẽ hʒ ad deũ di
rectq. Vñ ſi aliqs intẽdit dare ꝓ ðo cẽ

tũ marcas ⁊ icipit dare ⁊ cogitat ð ðo

in pᷣᷣmarca:⁊ ĩ alijs nõ cogitat.nihilo

minꝰtñ oẽs dationes ille ſũt ei merito

rie ⁊ fructuoſe.ſiaũt opꝰ alteriꝰgñis iĩ
cipet.oʒ ꝙ intẽtio renouaret᷑ ad q ꝙ; ᷣ

op ect meritoꝛiũ. er hũc etis modũ
iteltreè ĩ vin religioſis qͥ in pᷣncipio ex
caritate ðᷣuouer᷑̃t poꝛtare ligiõis põdꝰ

qcqͥd enĩ faciũt qð ad ſue religiõis ob/

ſeruantiã ſpectat ex pᷣintetione eſt eii
meritoꝛiũ ad ſaluteʒ.niſi foꝛte qð abſit
Sꝛia intẽtio ſupueniat. In alijs aũt q
ad religionè᷑ nõ ſpectãt ſec eſt.qꝛ illa in
tẽtio nõ ſe extẽdit ad alia hituatr. etiõ
non pue ſecuritat⁊ vtilitat religiõeʒ
intrare. Fuerüt tñ qͥ dixerũt ꝙ hitualii
intẽtio ſolũ ſufficit ad meritũ ſatiſfccõo
nis. Opus eni ſatiſfactoꝛiũ eſt ſi fiati
caritate. Ad h aũt ꝙ op ſit meritoꝛiin
vite et᷑ne dicut neceſſe eẽ ↄcurrẽ actua
leʒ intẽtionẽ.qꝛ nullũ opꝰeſt meritoꝛiuũu
niſi fiata caritate actualiter mouẽte.

NPꝛobabiliuſ tñ eſt dicẽ ſiẽ dictũ eſt ꝙ

ad vtrũq; ſufficiat relatio hituat. Re
lationẽ aũt hitualeʒ uoco nõ qua qs ĩ
ggali refert ad deu oĩa opa diei ułan/
ni. q̃ quis refert aliqðᷣ opus ad deuʒ
ita ꝙ opus ſequẽs directà hʒ ad opus

pmũ oꝛdiationẽ ⁊ ↄſequẽtiaʒ.ſic eſt in

illo q dat centũ marcas uel intedit ire
ad ſem Jacobũ.in alijs aut non hẽtlo
cũ. Hitudinalè intẽtionẽ ſiue relatòeʒ
nuoco qñ nõ pcogitato in actu vt tůc fi⸗
ne vltĩo ſiue deo ex ſola boni opis ↄſi
deratõe ipſa caritaſ ꝓmpta uel aliqua
glia vtus caritate infoꝛmata ad ipʒ bo
nũ opus incliat. ſiẽ vir obediès meret᷑
obediendo pꝛelato ſibi pꝛecipienti:etii
ſi nihil de deo cogitet. ſ ſolũ còͤſiceret
ꝙ bonü eſt obecdie.

.Onſequenter

qrit᷑ circa ſeundu pncipale.ſ.

de ↄpatione actiõis male ad noluũta/
tẽ. Et circa Hquerũt tria. Mꝛio querit᷑
vtꝝome pcẽm actuale tã moꝛtale q; ne

niale ſit uoluntariũ: z querit᷑ vtꝝ oẽ

pcẽm moꝛtalc ſit circa uolutatẽ ſiẽ cir-
ca ſom! ʒ querit᷑ vtꝝ puniri ſiẽ etiaʒ
peccare ſit ipſiꝰ uoluũtatis ꝓpum

Irna primũ ſic
pꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ ome pcẽm
actuale ſit uoluntariũ: Et cũ certü ſit
de moꝛtali ꝙ ſic querit᷑ de uẽiali.Etꝙ

ome pcẽm uẽiale ſit uolũtariũ vr.ſicut

dicit Auguſ.⁊ hẽturin lr̃a. Uſq; adeo

peccatũ noluntariũ eſt vt nullo mõ ſit

pcẽm niſi ſit uolũtariũ.ꝗ ſi pcẽm ueni-
ale pcẽm ẽ.ꝗ neceſſe ẽ ipm eẽ uolunta/

riſ. Si tu dicas ꝙ ome pccmẽ uolun

tariũ aut uolüũtate ꝓpꝛia aut uolũtate
ade.⁊ uẽiale ẽ pccm.qꝛ uoluũtariuʒ uo/
lütate ade. Oà Bꝛ 5 Hh.qꝛ ſi ad rõcʒ pcci
uèialis ſufficit ꝙ ſit uolũtariũ uolũůta

te ade.cũ illud pcẽm qðᷣ adaʒ traſfudit

in noſdᷣ ſit pcẽm oꝛiginale:ueiale pceem

eet oꝛigiale.ꝙ ſi Heſt fim. reſtat ceẽpᷣ

mũ. IYteʒ mot inoꝛdiati ⁊ ad illici⸗
ta que dicũt eẽ in nob pcca non ſũt pec
cata nec in puuł nec in furioſ.h̊ aut nõ

eſniſi qꝛ nõ mouẽt᷑ vſu rõnis ⁊ nolun

nob uolũtaria uolutate ppa. Atem
onis appetit ↄmedere nulla ẽ ibi cpa.

q;nis ſit ille appetit immoꝛderatus et

ad illud qð nõ licet talitpe.q̊ ant non
eſt niſi qꝛ mot ille ineſt ð neceſſitate.
vr ꝙ ad ſ ꝙ aliqs mot ad illicitũ ſit

uèiale pcẽm neceſſe ſit ipm eẽ uolun/

tariuü. Atem oẽ qð qͥs facit aut facit
naliter.aut facit uolutarie.aut violen-
ter. ſi igit᷑ uẽialiaↄmittimꝰ.aut ̊ p vio
lentia.aut p naãm.aut p uolũtateʒ. Si
p violentia. nulla ẽ ibi culpa.Si per

nãam ſiłr.q; in his qͥ fiunt naliter nõ eſt

2.

culpa. ſi pcẽm uẽiale culpaẽ: ncce è

qiſita uolurate. Ité demõſtrato ali
q uẽiali.aut poteſt aliqs vitare Hhpcẽm

aut nõ põt.ſi nõ pot.⁊ nullus peccat in

eo qð vitare non põt.qᷓ ↄmittendo hoc
pcẽm nõ peccat.Si t vitare.⁊ qð co
mittimꝰ potẽtes vitare:ↄmittimus uo

lütarie. t. S32. ꝓuerb. xxiij. Se

pties in die c. Glö. Singlis dieb p
neceſſitatè uel fragilitatẽ carnis łᷣ vio
lẽtes uel iuiti pccamꝰ.ſi ꝗ̊ peccamꝰ ue
niatłr uel uelimꝰ vł nolimꝰ.vr ꝙ nõ oẽ
pcẽm uẽiale ſit uoluntariũ. Itẽ au⸗

guſ.in liꝰretract. Sunt inqt q dam ne⸗/

ceſſitate facta impꝛobãda vt qͥ vult rẽe
facẽ ⁊ nõ põt. Vñ eſt ilid apłi. Qð uo
lo H̊ facio bonũ.̊ qð odi malũ.ſł talia
ſũt pcca uèialia.qaliq̃ uẽialia ſũtð ne

ceſſitate.nõqa uolütate. Itẽ augꝰ.

xix.de ciui.di. Non ullũ vitiũ eſt cũ ca
ro ↄcupiſcit aduerſus ſpm.ſ̊ caro ↄcu

piſcit adſus ſpm frequèt᷑ ipo nolete.

ſiẽ ĩ lf̃a het᷑. velit nolit õ pẽcat uèiatr
nõq̊ ome pccʒ tciale ẽ uoluntariu.mi⸗/
noꝛ ꝓbat᷑ in l̃a.ille qͥ ↄcupiſcẽte aduer
ſus ſpm carne nõ ea qͥ vult facit.ↄcupi
ſcit qdem nolens.et in eo facitqð non
vult. Itẽ pcca uèialia ſũt in nobᷣ ex
repuntia ſenſnalitat᷑ ad rõneʒ. et etiã
ex ſurreptiõe.ſiẽ ſunt pᷣmi motus.ſᷣ ne
limꝰnolimꝰeſt in nob repugntia ſenſu
alitatis.⁊ młti etiã mot inoꝛdinati ex
ſurreptõe ſurgũt.ſi igituolũtaſ nõ poõt

ſenſualitatẽ domare.et qð eſt ex ſurre
ptione puenit uoluntatẽ. vr ꝙ ꝑeccata

uéialia que ſũt pᷣmi mot non ſũt uolũ
taria. Iẽ aut aliqð pcẽm uęiale eſt in
uoluntariũ aut nõ.Si ſic.xo ꝓpoſitũ

Si nõ. igit᷑ ome peẽm uẽiale ẽ uolũta⸗

riũ.ſᷣ tunc uolũtariuʒ p uoluntatẽ vita
ri põt. ꝗ̊ b uoluntatẽ pot qs vitare ome
uẽiale pccẽ̃m.igit᷑ pt qͥs cauere vt nũqᷓ

peccet uẽiałr. ſi igitur ̊ ẽ impoſſibłe ꝙ

aliqͥs diu viuat in hac carne qͥn cõmit⸗
tat aliqð uẽiale.vr ꝙ neceſſariũ ſit po⸗
nẽ aliqð nẽiale pcẽm non eẽ uolũtari/
uʒz. Wvdðõ ꝙ nolũtariũ põt dici ali-/
qͥd tripłr.aut uolũtate aliena.aut uo⸗
lütate ꝓpꝛia.aut ptim uolũtate aliena
ptiʒ uoltate ꝓpa.Et ſᷣm hũc triplicè

modũ dicẽdi uoluntariũ triplex ẽ dif-

ferẽtia pcci. Pcẽm nãq; oꝛigiale uolũ
tariũ eſt.ſᷣ non uoluũtate ei in qᷣ eſt.ſed

nuren⸗
winin
ſennni oli
inaniacni
tnücit nec
arptim
nunil

npvqntin can

ſispirüaie.
eſtarolücace
pön ileou
ratöem pene:
pptindicle
ſtviture cca
ytnooltou
dicitpcompa
aai delibr
nptoſtbſeent
homotusioc
naveniclin
epdapeccan
nialeſinpli
voluntmnüſi
balar wonet
comnitiepol
uentedü woſt
turroluncan
Peniue peo
iinpurat.
Catüipenialer
peccitrenuii
ſſiz.nenoen
Mlonöͤpöcpe
Caerd venidn
Wnthcnne
ſingulerepe
velgöſalte
ehialigisſ⸗
icaere ⸗
tzillitane
netitcoſino
wpurntcui
oſtt öcete
Gneccnnie
mordleeſtye
eanrele
lutgöfte
ſocoſum pt
ſutiluie

lptenti
Mittencob
ur r0
niimus n
min S
ngldien
Kaamsk p⸗
iemanme
nfni
ni Nian⸗
netcan ſee,
antipultte
41. Qn
Hnali.ni
neliaſitöne
. Nang.
Upinüeſtcie
nX
iponolere
pecatuäiatr
Nundrii mi⸗
ngücckader
nltſachr nd
toctqödn
gſüt innober
Crönez cteti
nimonms ue
mnnuenin
noinatier
wünlnoͤt
cha ſone
E.pigpcn
pon ſituoli
nwrnleettin
elioppoſini
eiotüt⸗
nonttnin
dsrigreont
canene nig
tinpuſſpten
geqnconi⸗
ceſanü ſp⸗
mnet wolüun⸗
iͦ loltid⸗
lena autro⸗
Müntealen⸗
hbie pi
mplteni
cighhlgl
nil

— *

uolũtate eius a q.ſ.ade.Adã enĩ nolũ
taria trãſgreſſide coꝛꝛupit ſe et tota po
ſteritatẽ.uolũtariũ aũt uolũtate ꝓpꝛia
ẽ peccatũ actuale moꝛtale.q̊ quidẽ gñe
peccati nullꝰpeccat niſiↄſentiẽs.volũ/

tariũ aũt medio modo.ſ.ptim volunta

te ꝓpꝛia:ptim volũtate aliena ẽ venia-
le peccatü illud maxime qð ↄſurgit ex

repuãõntia carniſad ſpiritũ: vel conup

tõis viriũ aĩe.̊ inq; peccatũ qͥa partim

eſt a volũtate aliena: ptim a voluũtate
ꝓpa.ideo quodãmò ſᷣm Auguſ.tenet

ratõem pene:quodãmodo rõem culpe.
ꝓptẽa dicit Rugꝰ.Quia hò nõ volu-
it vitare peccatũ duʒ valuit inflictũ eſt
vt nõ poſſit dum velit. voluntariũ inq;
dicit p compatõeʒ ad voluntatẽ Ade.
qͥa Adã deliberatiue voluit.vñ et coꝛ/
ruptio ſubſecuta eſt ex qᷓ̃ oꝛiunt᷑ in no-
bis motus ĩoꝛdinati qͥ dicunt᷑ eſſe pec/
cata venialia.roluntariũ autẽ volũta-
te ꝓba pꝑeccãtis nõ eſt ome peccatũ ve⸗
niale ſimpliciter:ſᷣ ſm quid. Illud.n.
voluntariũ ſimpłreſt a volũtate pam⸗/
bula ⁊ mouẽte. IJllud autẽ qð oꝛit᷑ cõ/
comitãte volũtate ⁊ nõ phibente ᷑ pca-
uente dũ poſſit phibẽ vel pcauere dici
tur voluntariũ quodãmodo ſiue inter
ptatiue:ꝓ eo ꝙ talis deoꝛdiatio volũ
tati imputat᷑.⁊ H modo ſaltẽ ome ꝑc-
catũ veniale dicit᷑ volũtariũ.qͥa nemo
peccat venialit niſi cuʒ habʒ volũtatis

vſuʒ. nemo etiã veniatlr pꝑccat ĩ eo q
nullo mõ põt phibere:nec etià pptuitb

cauere.venialia.n.pcca ⁊ ſi omia non
poſſint pcauere:nec ꝓbiberi: nullũtñ ẽ
ſingulare ꝑeccatů qð nõ poſſit ꝓhiberi

vel qð ſaltẽ non potuerit pcaueri.licet

enĩ aliquis ſit ſtatus ĩ quo ncce eſt ali⸗
quẽ cadere in aliqð ꝑeccatũ pdetmia⸗/
tuʒ:illũ tamè ſtatuʒ potuit quis pcaue
re.⁊ ideo ſi non pcauerit:volùtati eius

imputat᷑:quis tunc illud phibere non

poſſit. Cõcedende ſunt igit᷑ ratõnes ꝙ
ome peccatũ actuale c voluntariũ.naʒ
moꝛtale eſt voluntariũ ſimpłr. venia⸗

le autẽ vel eſt volutariũ ſimplłr: ſicut il⸗
lud qð fit ex deliberatõe vt mendaciuʒ

iocoſum. vłſm quid ſiue quodã modo

ſicut illud qð fit ex ſurreptone: ſiẽ ſunt

pmi motꝰ. Ad illud à qð omo obij⸗
cit᷑ inoriũ ſingulis diebo iuiti ꝑcca⸗

mus. dicendũ ꝙ in glõ illa dicit᷑ aliqͥs
Iuitus peccare nõ pꝑ puatõem volunta
tis oĩmodaʒ:ſ̊ p puatõem voluntatis
plene ſiue ↄplacẽètie.⁊ H̊ quidẽ nerũ eſt
ꝙ frequẽter iuiti peccamꝰ:et nobis di⸗
ſplicetꝙ ſic inoꝛdinate mouemur.ſi cñ

bene pcauiſſemꝰ*:in hunc actũ vtł illuʒ
nõ incidiſſemꝰ:licet nõ ſic poſſumꝰpca
uere qͥn in aliqð cadamus:ſicut exem
pluʒ ponit᷑ in nauta qͥ pot pcauere ⁊ cu
ſtodire ne aqua ꝑ aliqð foꝛamẽ deter⸗
miatuʒ ingrediat᷑: non tamẽ põt face⸗
re qð nullù habeat ingreſſuʒ. Ad il⸗
lud qð obicit᷑ quedaʒ nccitate facta
ſunt impꝛobata.dð ꝙ aäugꝰ.loquit᷑ de
ncẽitate venialiũ nõ q̃ntũ ad H̊ venia-/

le vel illud detmĩate: ̊ gñaliter qntuʒ

ad peccata venialia: vel etiaʒ quatum

dꝗad aliqð genus veniał pꝑeccati.ſicut vi
dem' in iuuene ⁊ foꝛti ꝙ nũqᷓ; põt oino
vitare motus carnis.licet poſſit hac ho
ra vel illa:vł hũc motuʒ vel illu vitare

? qͥa nihil impedit ꝙ ſit neceſſitasqdaʒ

in vniuerſali: ⁊ volütas quodamodo ĩ

pticulari.ideo voluũtas illa nõ obuiat

his qͥ dicta ſunt. Ad illud qð obici ·
tur ꝙ nõnulluʒ vitiũ eſt cuʒ caro cocu

piſcit aduerſus ſpiritũ.dicendũ ꝙ ve⸗
ruʒ ẽ de cõcupiſcẽtia loqndo genera/

liter. de cõcupiſcẽtia vero huiꝰ vel illiꝰ

H̊ tempe vel illo non eſt ven.⁊ qð dicit
Aug. ꝙ cõcupiſcit volens.et Apoꝰ.

qð nolo malũ hoc ago:nõ puat oimo⸗/

de voluntatẽ.ſᷣ hoc puatꝙ volütas nõ

c ibi mouẽs pᷣncipale. Ad illud qd
obijcit ꝙ pᷣmi motus ſunt ex ſurreptio

ne ⁊ ex rebellione iaʒ patʒ reſpõ ſio per
ea que dicta ſunt.veꝝ enĩ eſt ꝙ ꝓhibe⸗
ri ⁊ pcaueri non poſſunt gialiter: ita ꝙ

nullus inſurgat: quilʒ tamè per ſe pca
ueri põt.et ratio buieſt qa nos nõ po⸗

nim peccatũ eſſe circa ᷣmos moi“nu⸗
tritiue ſicut gñatiue.actus enĩ nuiriti⸗
ue nccarius eſt ad ſaluteʒ nutriti: non
autẽ actus gñatiue. licʒ ⁊ alia rõ poſſit

aſſignari. qa nutritiuq eſt conupta im.
gnatiua coꝛupta ⁊ infecta. bma tameę
melius valet.nam ſicut vult Nugꝰ.

ti

4

in pmo de ci.vei. Sialiqua mirconüů⸗
patur violẽter: ſi oĩno repugnatabſq;
omi culpa ẽ:et tamẽ a delectatõe oiòno

ĩmunis nõò eſt.ait.n.ſic. Si illa cõcupi

ſcibilis inobediètia que adhuc in mèé⸗

bꝛis habitat pter volũtatis legem: qa
lege ſua mouet᷑ abſq; culpa ẽ in coꝛpe
nõ ↄſentiẽtis. Ex hoc patʒ ꝙ ſi venia/
lia rõem culpꝑe habent:h̊ eſt qꝛ a volũta
te in pticłari ⁊ diuiſim vitari ⁊ pcaue-/
ri poſſuut. AZld illud qð obijcit᷑ ꝙ ſi

põt vitari H̊ ⁊ illud:⁊ ſic de ſinguł᷑:er-

go ome.dicendũ ꝙ h duplex: iſte põt

vitare peccatũ veniale ſic h:iſte põt vi⸗-
cere omeʒ hoĩem.Aut qꝛ potẽtia vitan

di vel vincẽdi compat᷑ ad obiectuʒ cõ⸗

iũctim:vel diuiſim. Si diuiſiʒ: ſic ve⸗

ra eſt iſta.iſte põt vitare vel pcauẽ ome

veĩale peccatũ.qꝛ nõ eſt dare aliqð qd
non poſſet vitari.Si aũt ↄiũctim tunc

eſt falſa.eſt.n.ſenſus ꝙ poſſit facere vt

oĩ no ſit abſq; veniali ꝑccato.⁊ ĩ ſen
ſu dicit᷑ ꝙ nõ poſſumꝰ omia pcca venia
lia vitare. Nec valet rõ illa.poſſuʒ vi⸗/
tare H̊ ⁊ illud ⁊ illud.g oĩa ſimul.ĩmo ẽ

ibi figura diuiſiõis ſiue ex diuerſa ſup

poſitòe huiꝰ ꝙ dico veniale: ſiue potiꝰ

qa ꝓcedit᷑ a pluribo detmĩatis ſuppoſi
tõibo hui verbi põtad vnam. ſicut ſiar

gueret. iſte põt ferre hũc lapidẽ ⁊ illũ?

illũ:⁊ ſic vſq; ad decè lapides:g põt fer
re hos decè lapides.⁊ ſiẽ ſi diceret᷑.ho
mo eſt plato: h eſt ſoꝛtes. hõ eſt ſoꝛ⸗
tes ⁊ plato.pmiſſe ſunt vere ⁊ còcluſio
falſa.⁊ ꝓcedr̃ a plurib ſuppoſitõibo de
termĩatis ad vnã. Suꝑpoſitio aũt de.

termĩata dr̃ qn t᷑minꝰnò cõfundit᷑.ſed
debz reddẽ locutõem verò ꝓ vno:ſicut

eſt cũ dicit᷑:homo currit. ſic ⁊ in ꝓpoſi⸗

to intelligendũ eſt.qꝛ hoc verbũ poteſt
pꝓutaccipit᷑ reſpectu omis uenialis cõ⸗
iuctim reſpicit ome veniale tanq; obie
ctuʒ vnũ:⁊ dicit vna pfectam potentiã

excedentẽ:⁊ vincentẽ omeʒ impulſum
ad veĩale pcẽm.ſiẽ ſi dicẽt᷑.iſte põt vin

cere.x.Hoĩes ł ferre.x.lapides.et ſic pʒ

ꝙ ille ꝓceſſus nõ tenet.qꝛ nõ ſeruat᷑ ibi
lex illatõis recte.

xcundo queri

tur vtꝝ ome peẽm ſit circa uolũtatem

ſicut circa ſubiecrũ ꝓpꝛiuũ: Et ꝙ ſic vi⸗

gett᷑ pᷣmo p AInſel.in li.de pcco oꝛigĩa
li. Huſq; niſi in voltate peccatũ eſt.

IYtem hipm ꝓbat᷑ tali ròne.mẽebꝛa et

opꝑa ⁊ quicqͥd nos ſumꝰſubiecit de ꝰvoo
luntati.quicqͥd igit᷑ faciũt totũ imputã

dum eſt voluũtati. ſi ergo in eo eſt cul⸗/
pa cui imputat᷑:⁊ omis culpa volũtati

imputat᷑. oĩs culpa eſt in uoluntate
tanq; in ſubiecto ꝓpꝛio. Item in ea
ſola potẽtia eſt culpa in q̃̊ nata eſt eſſe

iuſticia.qa oppoſita nata ſunt fieri cir

ca idem. ſᷣ iuſticia eſt in volũtate tanq
in ſubiecto.qꝛ ut dicit Anſelꝰ. Juſti
cia nibil aliud eſt q; uolũtatis rectitu-
do.ergo in eadè potentia.ſ.in volunta

te eſt culpa tanq; in ſubiecto ꝓpꝛio.
Item in ea ſola potẽtia eſt culpa que

cogi nõ poteſt.nam nullꝰ ꝑeccat niſi in

eoa quo libere põt abſtinẽ.ſed ſola po

tentia uolũtatis eſt que cogi nõ poteſt

ergo „&. Item in eg ſola potetia eſt
culpa que aliqñ noĩat᷑ bona:aliqñn ma

la. ſed nos nõ debe mhabere intelligẽe
tiam vel memoꝛiã malaʒ: ſed ſolã uo-⸗

luntatem malã. ſi ergo accidẽs deno⸗/
miat ſubiectũ: ⁊ culpa denomĩat ſolã
uoluntatẽ.ergo culpa eſt in ſola volũ
tate tanq; in ſubiecto ꝓpꝛio ad cuiꝰ a⸗/

ctuʒ com patur ſicut ad cauſaʒ ꝓximã
⁊ ĩmediatã.ſed nulla potẽtia aĩe ẽ cau

ſa ꝓxima ⁊ ĩmediata culpe:niſi ſola po
tentia rölis. naʒ memoꝛari maluʒ vel
intelligere malù nõ eſt culpa: ſed vel⸗
le malũ culpa eſt.ergo c. Sed coñ
nũq; pccat᷑ moꝛtał& niſi p ↄſenſuʒ.ſed
ↄſenſꝰñ tãtũmõ eſt volũtat ſ̊ etiã rõis.
ſi ergo culpa ẽ circa illã potentiã p cu⸗-
ius actũ perpetrat.ergo nõ tantũ ẽ cir/

ca voluntatẽ: ſed etia circa ratõem.

Atem non tantũ ꝑeccat᷑ affectòne: ſed
etiam peccat᷑ obliuiõe.ſicut d Beut᷑.
vi. Caue ne obliuiſcaris domĩ dei tui.
⁊ frequẽter in ſcriptura rephenditeos

dominꝰ qui ei ſunt obliti. ergo ſi obli⸗

uio eſt in memoꝛia: videt ꝙ non tantü

peccatũ ſit in volutate: ſed etiaʒ in me

moꝛia. Item nõ ſolum delectat᷑ de-

lectatõe verũ etiaʒ in cogitatõe: ᷣm ꝓ

nwoeiftet
telec noafte
ſenurereti⸗
fererüctia;
heppſet
hlig reccatu
ſceniin pte
mpeſoefan
cſtatqomß
niquodlzpr⸗a
tumerpllit
ginis hſlim
luntaneſege
turq peccatu
am inalns ⸗
nullusamot.
nz.Fantan
cciüinowi
Güinordinadn
mnonhedait
nculpner
Ghin volüͤna⸗
ctazpeccati⸗
luntas. .
tiametſt not
teduodicit
nepnatöem
wrente. die
möͤenytd
rinmzad
pitjaliquon
tſeomntenen
Cizergocon
Cüpdräran⸗
Goalpwan
viri Side
ardemen
ctliarbi
eſtneginen
minatiofia
liarbiin⸗
Nrquecifn
quib'deore
Calſaz:on
cuiſubiect
hutnretqn
it. Vndet
molderit
bihone

nolütgten
Uſiepi⸗
Nloctigig⸗
Memeſt.
me,mebeaet
becſde po
uwüimputz
omtoeſtcu,
alapolütni
t nudluntae
Juminen

nänancſteſſe

uſon finci
wlünenn
imns rectin⸗
KCinrolunta
poro.
ſtcupave
Nccatniſtin
ſtiſchw
wnöpeſ
ſoupeined
onn dlicnna
zz:ſeaſoländ⸗
acitts deno⸗
denonigtſoli
t n oawli
Nrioacui',
auſq; prini
duairiu
miſiſolpo
rimalnzvel
:ſeäal⸗
t. Sedcon
ſenſch ſch
nniberüſ⸗
iwlemtiüpc⸗
hnönntütc⸗
manatoen,
aſtcnineiſc⸗
ſonoi Den
cwnideitli
ſepbenclteos
gonin
ſctunne
noeleethic⸗

* △ ☚

Hmo cõſfitet᷑ quotidie.ſ cogitatio è in
tellectꝰnõ affeetuſ.ergo nõ tantũ in af
fectu:veꝝ etiã in inteilectu habʒ eẽ pec
catů. Item nõ tantũ pꝑeccat᷑ delibera
tõe:verũ etiaʒ ſuggeſtione:ſᷣm ꝙ vult
HGregoꝰ.ſed ſuggeſtio eſt in pte ſenſi
bili. ̊ peccatũ non tantũ eſt in pte rõli:
ſed etiã in pte ſenſibili. Item pecca
tuʒ eſt defoꝛmitas foꝛmalit᷑ loquẽdo.&ᷣ
cõſtat ꝙ omi peccato imago defoꝛmat᷑
nã quodlʒ peccatũ qntuʒ eſt de ſe gra/
tiam expellit que eſt refoꝛmatiua ima⸗/
ginis. ſi imago nõ tantũ reſpicit vo/
luntatè:ſed etiam alias potẽtias:vide
tur ꝙ peccatũ nõ ſolũ in volũtate:łᷣ eti⸗
am in alijs potẽtijs habeat eſſe. Itẽ
nullus amat niſi qiudicat eẽ aman/
duʒ. ante amoꝛẽ inoꝛdinatuʒ pcedit
iudiciũ inoꝛdinatũ.ſi ergo pᷣmuʒ iudi-
ciũ inoꝛdinatũ nõ potuit eſſe pena:qꝛ pe
na non pcedit culpã: neceſſe eſt ꝙ fue/
rit culpa. ergo pᷣus eſt ꝑccatũ in ratõe
qᷓ; in volũtate.potiigit᷑ videt᷑ ꝙ ſubie⸗
ctuʒ peccati debeat aſſigri ratio qᷓ; vo-
luntas. ? ad pdictoꝝ intelligen-/
tiam eſt notandũ ꝙ peccatũ de ſua ra-
töe duo dicit.dicit enĩ deoꝛdinatõeʒ ſi
ue pᷣuatõem oꝛdinis circa actũ alicuiꝰ
potentie. dicit nibilominꝰ illã deoꝛdi/
natõem vt dignã vitupatõe ⁊ punitõe
⁊ q̃ntuʒ ad pᷣmũ peccatü tenet ratõem
vitij aliquo modo conũpentis.q̃ntum
ad ſcdðᷣm tenet ratõeʒ culpꝑe ⁊ demeriti.
Cuʒ ergo compamꝰpeccatũ ad ſubie-/
ctũ ppꝛiũ: aut loͥmur de ipo inqntuʒ
eſt culpa:aut loqmur de ipo inq̃ntuʒ ẽ

vitiũ. Si de ipo lomur inãntuʒ è cul

pa ⁊ demeritu: ſic ꝓpꝛie et pciſe reſpi⸗/
cit li.arbi.quoniã eniʒ li.arbi.cõmiſſuʒ

eſt regimen totiꝰ homĩs ſialiqua det/

minatio fiat in regno totiꝰ anime ipſi

li.arbi.imputat. Vnde ſi omia mẽbꝛa

per que cõſumata eſt: omes potentie in

quibꝰ deoꝛdinatio facta ẽ traherent᷑ in

cauſaʒ: omia cõquererẽtur de li.arbi.

cui ſubiecta ſunt.⁊ ei dominꝰtotũ im/

putaret qnicqͥd in eis mali geſtuʒ fa⸗
it. Nnde ſi tollatur li. arbi.iam nullo

modo erit peccatuʒ. Et qᷣa libertas ar⸗
bitry Pncipaliter reſidet penes volun⸗

tateʒ: ſicut in pcedentiba oſtenſuʒ fuit
hinc eſt ꝙ culpa ſub ratõe culpe in vo-
lũtate tanq; in ſubiecto ꝓpꝛio dicit᷑ eſ-
ſe. Si autẽ loq̃mur de culpa ſm ꝙ eſt
vitiuʒ: ſic dupłr adhuc loqui cõtingit:
cum peccatũ dicat᷑ vitiũ inq̃ntuʒ deoꝛ⸗

dinat aliquẽ actuʒ alicuiꝰpotentie ſᷣm

ꝙ deoꝛdinatio illa duplicit habʒ com
pari:ſic ⁊ peccatũ vt eſt vitiuʒ.compa⸗

tur auteʒ deoꝛdinatio illa ad actũ ali⸗

„

cuiꝰpotẽtie tanq; ad matiale circa qð
et tanq; ad cauſale a quo. Si igit᷑ lo⸗

quamur de illa vᷣoꝛdinatòe materiatr:
ſic dico ꝙ non ſolũ circa actuʒ volun-
tatis:ſed etiã circa actus illarũ poten-/
tiarũ anime còſiſtit.actus enĩ ⁊ memo
rie ⁊ intelligẽtie ⁊ aliaꝝ potentiaꝝ ani
me ſubiacẽtiũ uolũtati deoꝛdinari ha

bent per diuerſa pccata. Si autem lo

quamur de illa deoꝛdiatõe cauſaliter:
ſic omis talis deoꝛdinatio eſt a volũta
te. Si autẽ querat ratõ huiꝰ.dicendũ
qꝙ huiꝰratio eſt ttiplex. Pꝛima qa pe⸗
nes voluntateʒ cõſiſtitregimis domi⸗
niu. Secuda qᷣa in ipa repitur rectitu

dinis pᷣncipiũ.Tertia rero qͥa ad ipaʒ
ptinet regimĩs cõplementuʒ. In ipſa
nãq; cõſiſtit regimĩis dominiũ: ꝓ eo ꝙ

ipſa alis potẽts impat:⁊ a nulla im

perat᷑. In ipa etiaʒ attendit rectitudi⸗

nis pᷣncipiù. amoꝛ eniʒ pᷣncipiũ eſt re⸗
ctitudinis ⁊ obliquitatis: ſicut oſtẽdit
Auguſ. Vnde bonꝰ amoꝛ eſt funda
mentũ ciuitatis dei. et malus funda-
mentü ciuitatis diaboli. Et ratõ huiꝰ
eſt. qa amoꝛ eſt radix oĩum affectionũ
et tante adherẽtie vttraffoꝛmetaman-
teʒ in amatũ. Menes etiaʒ ipam cõſi/

ſtit rectitudinis et regimis cõplemen/

tuʒ:quoniã ipius obiectũ eſt bonũ.bo
nuʒ autẽ et finis eſt idem. Etq;a in di/

rectõe ad finè cõſiſtit bonitatis cõple⸗/

tio.in obliquatõe vero coſiſtit bonita/
tis amiſſio.hinc eſt q ab ipa volunta⸗
te oꝛitur ome peccatũ. Et ꝓpterea Anu
guſ.in li.de duab animabi.diffiniẽs
peccatũ dicit ꝙ peccatũ eſt volũtas aſſe
quẽèdi ⁊c. deſcribit peccatũ ſm eſt vitiũ
⁊ deoꝛdinatio qͥa voluntate oꝛtuʒ ha/
bet. Per h auteʒ qð dicita quo libeꝝ
ii 2

eſt abſtinere:notificat peccatũ ſᷣm ꝙ te

net ratõem culpe.qꝛ nemoculpat᷑ in eo
qð vitare nõ pot: ſicut ipe dicit ibideʒ.
Sic igit᷑ patʒ ꝙ peccatu inq̃ntuʒ tenet
ratõem culpe nolũtateʒ reſpicit vt ſub9/
iectũ.inqntuʒ etiam tenet ratõem vitij
reſpicit voluntatẽ vt pncipiuʒ ⁊ vt ſub

iectũ pꝛimũ:licʒ aliquo modo reſpici

atactus aliaꝝ potentiaꝝ. Vnde rões

que ad pᷣmaʒ ptem inducunt᷑ ↄceden/

de ſunt. Ald illud ergo qð pᷣmo obꝛ
ꝙ nõ pꝑeccamꝰniſi cõſentiẽdo.dicendũ
ꝙ et ſi cõſenſus reſpiciat ſimul ratõeʒ
voluntatẽ:pᷣncipalius tamẽ ⁊ cõple/
tius voluntatẽ reſpicit: qa in ea cõſũ/

mat᷑.q̃ntũcũq; eniʒ rõ deliberet niſi vo
luntas alten poptet nuqᷓ; eligit nec cõ

ſentit.⁊ qdð eſt ibi culpe ⁊ iiuſticie:hᷣ eſt
rõne volũtatis adiũcte. Ad tria ſe⸗
quẽtia que ſubiũgit ꝙ peccat᷑ obliuio/
ne:cogitatõne:⁊ ſuggeſtiõe patʒ reſpõ
ſio ex bis que dicta ſunt.nam talia nõ
ſunt peccata:niſi qͥa volutaria.vñ nũqᷓ
circa actuʒ me moꝛie culpa cõſiſtit.nec

etis circa actũ intelligẽtie: niſi eis ĩmi
ſceat ſe volũtas vel ancedèter:vłcõco
mitãter: vel cõſequẽter. Similit᷑ nec
ſuggeſtio ſi eſt ab intrĩſeco eſt culpa.

ſed illa que ẽ ab intrĩſeco que quodã-
modo volũtaria eſt: ſiue qꝛ a voluũiate

Ade habuit oꝛtuʒ: ſiue qꝛ a voluntate
peccantis non pcauet᷑. Ad illud qd
obyeit᷑ ꝙ peccatü defoꝛmat totaʒ ima⸗/
ginẽ.dicendũ ꝙ ⁊ ſitota imago defoꝛ⸗/

metur⁊ vitiet᷑: illa tamẽ ſola defoꝛma
tio que ẽ in volũtate eſt illa que eſt rõ
inculpãdi.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ culpa reſpi
ciatalias potètiaſ anime ſub rone cul-/
te:qᷓ;uis circa actus eaꝝ cõſiſtat coꝛu/
ptio vitioſa. Ad illud qð obicit᷑
omeʒ malã uoluntateʒ pcedit malũ iu
diciu. dicendũ ꝙ verũ eſt qntum ad a-/
ctuʒ volũtatis: que quidè eſt cõſenſus

plenariꝰ. ꝗttamè nũq; in creatura rõli

ſm ꝙ inſtituta fuit iudiciù erroneũ in-/
terueniret:niſi voluntas ſe illi iudicio
ĩmiſceret. nũq; eniʒ Adam pſumpſiſ-/
ſet: uel de ſe pſumptuoſe iudicaſſet:ni
ſi amoꝛe volutatis nimiũ ſibi adheſiſſʒ.
Vnde amoꝛ: mirabiłr ꝑuertit iudiciuʒ

Licet igit᷑ pꝛimꝰangelus ſiue Adam
qñ peccauit pus pſumdſerit qᷓ; ambi⸗/
uerit:illius tamè pſumptonis puerſi⸗-
tas a volũtate habuit oꝛtuʒ:⁊ ambitio
nis gelus in volutate fuit cõſũmatuʒ.
⁊ ita pꝑꝑccatũ reſpicit voluntatè pꝛinci-/
paliter.tuʒ qͥa in ipo pᷣmo inchoat᷑.tuʒ
qꝛ in ipo cõſũmat᷑.ideo recte dicit᷑ ſub

iectuʒ pᷣmũ pꝑeccati:qꝛ ⁊ pᷣmuʒ eſt oꝛigi

nis.pꝛimũ etiaʒ cõplemẽto ſiue cõſum

EFErtio queritur
vtrũ ſicut peccare ſic etiaʒ pu/
niri ſit volũtatis ꝓpꝛiuʒ: Et ꝙ ſic vigr̃
Anſelꝰ.de oꝛiginali peccato.Mirat᷑
inqͥt foꝛte aliquis tur p culpaʒ uolun/

tatis mẽbꝛa puniũtur⁊ ſenſus? veꝝ nõ

eſt ita.non enĩ punit᷑ niſi uolũtas.naʒ
nihil eſt alicui pena:niſi qð còtra uolũ
tatem cſt.⁊ nulla res penazʒ ſentit: niſi
que voluntatẽ habʒ. mẽbꝛa autè ⁊ ſen

ſus per ſe nihil volůt.ſicut igit᷑ volun/

tas mẽbꝛis ⁊ ſenſibo opatur:ita in ipis

ipa aut toꝛq::aut delectat.Ex hac au/

ctoꝛitate habet᷑ꝙ claudit in ſe rõcinatõ
nem ꝙ ꝓpꝛiũ ſit uoluntatis puniri.
Itẽ Aug.iĩ li.lxxxiij.queſtionũ.q uo/

lũtas quixppe ipa punit᷑ ſiue animi ſup

plicatio:ſiue coꝛpis:vt que delectatur
in ꝑccatis:ipa plectat᷑ in ꝑꝑnis. IJCtẽ
ratõe.oxꝑpoſita nata ſunt fieri circa idẽ
ſed uoluntariũ iuoluntariũ ſunt op/

poſita. ſed pena eſtaffectio ĩuolunta/

ria: ſicut dicit NHuguſ.in libꝛo de li.ar
bi. ergo ſicut culpa qͥ eſtaffectio uolũ/
taria reſpicit voluntateʒ tanq; illud a
quo eſt:ſic videt᷑ ꝙ culpa reſpiciatuo/
luntateʒ tanq; illud cõtra quod eſt.
Item culpa eſt meritu pene.ſed meri9/
tuʒ reſpectu pmij et ha bet ratõem oꝛdi⸗
nis:⁊ habʒ ratõem diſpoſitõnis.ſier/
go diſpoſitio ⁊ illud ad quod diſponit
ſunt in eodẽ:⁊ culpa ut in ratõne culpe

eſt: potius reſpicit rolũtateʒ:ergo ⁊ pꝛ

na. Sed cõtra.q̃tuoꝛ ut dicit Beda

inflicta ſunt nobis ꝓ peccato. ſcʒ igno
mntia:malitia:infirmitas:cõcupiicẽ-

tia.ſed qð infligit᷑ pꝛo ꝑccato eſt pena.
ergo ignoꝛantia eſt pena.ſed cõſtat ꝙ

ipruiti
ſemerge
uinfucur.
ſaſenſus.
nntinriſi
luntatem:
nntöem. pe
inuatönen
panezinſe
atroluntan
paſiocoii
dalus reſ⸗
neioli
citvolunt⸗
tatemautea
zafmuol
niſiquirel
iſocim rol
luntarie ſut
mexpus:nn
Knaliseler
ſefallazet
fetnolunte
o ſicutne
volütatis:
voluntatis
pefalſum
cansparen
potiunt. no
aminactu.
peraati
nocumenti
nineinſtiae⸗
günnzſon
Wacamc

(ndaiad

c nüntzrfi
mänenzpl
giampo
cſetöſen
lentinſenſit
Utingdegg
coezincet
wusihſaen
Conpeumg
baſſo.ſier
cuchpaſio
Nneſed⸗
daſſtiodiß

Aen
köanbi⸗
ͤpuerſi
iamditio
fümant,
pin⸗
ncni n
edickſi
myckoigi

dfnecͤſan

lernar
ſeerigzn
Epſcpo⸗
o Mirt
ohuolun⸗
slney ſo
ins. ʒ
draolii
ſont: niſ,
namrſen
mitinſih
nſeröcine⸗
is poniri.
ſonuq uo⸗
neaniniſup
delecotor
mnis. J.
nciN
iſuntop⸗
lvolunta,
nodeliat
ctiodi⸗
nihilud
reſpicitno⸗
guogeſt.
ne.ſamen⸗
mnienog⸗
ſtönis ſien/
og diſpenit
mrönecul⸗
rzergot
ict Bech
lo ſczin
cocupiec
oeſtam
S

ignoꝛãtia non reſpicit voluntatẽ:ß ra-

tiõem. ergo . Item duplex eſt pe⸗

na in futuro.videlicʒ pꝛnadamni:⁊ pe

na ſenſus. ſed pena dani que eſt in ca-

rentia viſionis dei nõ tantũ reſpicit vo
luntatem: ĩmo multo magis reſpicit
ratõem. pena vero ſenſus que eſt in cõ
tinuatõne ignis multo magis reſpicit
parteʒ inſenſibilẽ ⁊ cõiũctuʒ q; reſpici⸗
at voluntateʒ rönaleʒ: chmentife ſit
paſſio cõiũcti.ergo videt᷑ ꝙ pena pᷣnci⸗
palius reſpiciat alias potentias ani⸗
me q; uolũtatem. Itez ſi pena reſpi
cit uoluntatẽ:aut hoc qͥa eſt ſᷣm uolun
tatem:aut qͥa eſt cõtra uolũtatem. Si
qͥa ſᷣm uolũtateʒ: ergo nemo puniret᷑

niſi qui vellet: qð Mane falſuʒ eſt. Si

qa cõtra voluntatè:ergo cũ vir iuſtꝰvo
luntarie ſuſtineat omes penas:⁊ maxi
me xpus: nulli viro iuſto nec etiã xpo
penalis eſſetaliqua paſſio:qð manife/
ſte falſuʒ eſt. Item ſi pena reſpice/
ret uoluntatẽ tanq; ſubiectũ ꝓpꝛiuʒ:er
go ſicut nemo põt ꝑccare qui hʒ vſuʒ
volũtatis:ſic nemo poſſet puniri niſi qͥ
voluntatis vſuʒ haberet.ſed hoc ẽ pla/
ne falſum.naʒ paruuli puniũtur ꝓ pꝑec
catis parẽtuʒ:⁊ multa etiaʒ toꝛmenta
patiunt᷑.non ſoluʒ in habitu:uerũ eti⸗
am in actu.ergo c. WMꝰ. dicenduʒ
ꝙ pena ratiõe pene duo nomĩiat.videlʒ
nocumentũ nature:⁊ inſtrumẽtuʒ di⸗
nine iuſticie.vnũtanq; materiale: reli⸗
quũ tanq; foꝛmale.vnde pena ⁊ eſt vl/
tio:⁊ etiam eſt paſſio. Cum ergo pena
compat᷑ ad aliquid hoc põt eſſe aut in⸗
quãtuʒ vltio: aut inq̃ntum paſſio.Si
inqntuʒ vltio:ſic ꝓpꝛie habʒ compari

