creatura que ẽ imago alijs creaturis.
⁊ in H̊ angli pcellũt.qꝛ nõ ſolũ beſtijs: ſʒ
etiã hõibꝰrcoꝛes ſunt deputati.ſᷣm ilła
eccł.xvij.in vnaq̃q; gẽte ppoſuit rẽoꝛes
glo.i.angelos. ⁊ iſte ẽ oꝛdo qͥ creatura

irrõlis regita doo mediate rõli.Tertiꝰ

oꝛdo qͥ creature irrõles ad rõlẽ oꝛdi/
nat᷑ taq; in finẽ ꝓpt᷑ quẽ ſunt fcè:⁊ medi

uAnte illo ĩ vltim finẽ pncipalẽ.⁊ ſʒ hüc

oꝛdinẽ mag ↄuęit hõ cũ deo q; angel.
mag ei fca ſunt et coꝛꝑalia ⁊ ſenſibilia
ꝓpt holes q; ppt ãgłos.⁊ ſic patʒ ꝙ rõ
imagĩis ꝓut attẽdit᷑ ĩ ↄueniẽtia oꝛdinis
q;tũ ad iꝗ qð ẽ de eẽ ĩ vĩe ⁊ ãgto repit

Q'αι

equalr᷑.qꝛ vterq; oꝛdiat᷑i den imediate.

q;tij ro ad ilłq qð ẽ de bene eẽ.ſ.q;tũ ad

oꝛdinẽ reſpẽu creaturaꝝ ſe hbʒ ꝑ modũ
excedẽet ⁊ exceſſi.Angłs eĩ mag ↄuẽeit

q;tũ ad oꝛdinẽ ſe rõe regimis.homo vo

magis q́tũ ad oꝛdinẽ qui attẽdit᷑ in růe

finis.Conſiłi mõ repimus ⁊ eq̃litatè x
mutuũ exceſſuʒ in expſſiõe imagĩs que
attẽdit᷑ ʒ ↄuenietiò ꝓpoꝛtõis.qꝛ quedã
ẽ ↄueniẽtia hĩtudis que ẽ de eè imagis
quedã de bñ eẽ. illa ẽ de eè que ↄſiſtit ĩ
ↄpꝑatõe ad intrĩſeca ſic ad potẽtias.⁊ in
hac hõ ⁊ angłs adequat᷑.q; ita bene eſt
diſtictio ⁊ oꝛigo ⁊ eq̃litas ⁊ ↄ ſbalitaſ in
Potẽtijs aie in mẽoꝛia.ſ.intlłntia ⁊ volũ
tate:ſiẽ in potẽtijs ãgłi.illa ᷣo uẽiẽtia
hitudis ẽ de bñ eẽ que attẽdit᷑ i ↄpatõe
creature rõlis ad aliqð extrĩſecũ.vtpo
te ad coꝛpꝰqð ẽ ipa inferiꝰ.H̊ aüt duptr
põt eẽ expſſioꝛ.ł puatie:t᷑ poſitĩe. ſi poſi
tiue.ſic aia eſt imago expſſioꝛ q in h qð
ↄiüũgit᷑ coꝛpi ita ꝙ ꝑ ilłd ẽ pncipiũ alioꝝ
⁊ pꝑ ilłhq totũ inhitat mag repntat deuʒ
qui ẽ pncipiũ oĩm:⁊ qui vnꝰẽ in oĩbꝰ.ſi
aũt pᷣuatie:ſic angłs mag repñtat deũ
qꝛ deP ꝰẽ ſpũs pur oĩo ĩpmixtꝰ⁊ indepẽ
dẽs a creaturiſ oĩbꝰ.⁊ H̊ repñtat agłicꝰ

ſpuᷣs dũ è a coꝛpe ſᷣm actũ ⁊ aptitudinẽ

ſepatꝰ.⁊ ꝓ tãto or̃ eẽ ſbtilioꝛ a greg:⁊ i
eo imago dĩnitat eẽ expſſioꝛ.⁊ ſic pʒ ꝙ
q́;dtũ ad ↄuẽiẽtiã ꝓpoꝛtiõis q ẽ de eentia
imagis int hoĩeʒ ⁊ ãgłm põt eẽ eq̃litas
q;tũ po ad illa qͥ de bñ e ſe hñt ſicẽ ex/
cedẽtia ⁊ exceſſa. Ex pdcĩs igit᷑ pʒ rñꝰ
adg qõeʒ ꝓpõitã.cũ eĩ qrit᷑ vtꝝ pᷣncipaliꝰ

expſſiꝰſit imago deii ãgło q; i aia.rn⸗

dẽdũ ꝙ q;tũ ad aliqͥd ẽ eq pncipłr:qᷓ;tũ

ad aliqd magꝗ pncipłr:q;tuʒ ad aliquid

minꝰſic explanatũ ẽ.⁊ ĩ G̊ pʒ rnꝛad rõeſ
ad vtraq; ptẽ q ꝓcedũt ſm dipſas vias
ſʒ q̊s pitatẽ pñt ↄcludẽ qꝛ n hñt oꝑpõʒ.
IVlta tñ qð ob de maioꝛi capacitate.
dici põt ꝙ ñ cogit.angłs eĩʒ capacitatẽ
gre hʒ ĩ ↄpatõe ad ſurf:ĩ q̃ ↄpatiõe nõ
excedit nãʒ mẽd᷑ hũane.ꝙ aut nã agłica

dicat᷑ excedẽ hũanã. H ẽ ĩ ↄpatõe ad coꝛ
pad qð ñ hʒ ĩclinatõʒ ſʒ ꝙ aĩa.⁊ iõ ma
ioꝛitas dignita ĩ nã agłica rſpẽu aie n
fac ad excellètiã imagis ſiue illi capa⸗

citaſ qẽ ĩ nã huane mẽt ſ̃m qð aĩa ẽ ca
pax dei.Siłr nec iltq qð ſeqͥr cogit.qa
maioꝛ viuacitas mẽoꝛie łitlłie po facit
ad ĩtẽſiõeʒ ſiłitudis q; ad imagis maio
rẽ expſſionẽ.ſiłitudo eĩ ↄſiſtit i ꝓpetati
bus nalibo.imago vo ĩ oꝛgie ⁊ bitudine

cei
jmnai⸗
biton
imago
KE
gütme
c
npy
Ib⸗
eſſiei
dati⸗
ſnſcon
niigt⸗
fntnu
ntnigk
hedebeet
ſbbiomi
datügte
aacape
Mädod
üach
ia
maſau
pirein
ſcpatnt
gorantſ
Nig
rhörm
möͤſta⸗
ckadin
image
Pnidir
mai⸗
iinng
Ginn

tſbcte

Menitb

Ginn

ſennd

ds bo⸗
hitille
deirg
de lat⸗
amn a
iwker

Nreig
ne iiti
8

Ailso Nin

vanmiſtin
imeinchdeſt
Girminnni
in ride
riruigi
Nroirereiſi⸗
ierſebitſit⸗
is iini
imu
prprci
ealüigtit
nrteunne
indiſesri⸗
nuwichhdt

e ere
i,

105

„„ ℳ
ee ME—
.

27 qnis potẽtie ĩ angłis ſint viuacioꝛes

qᷓ; in aĩalibꝰ⁊ iõ ſiłioꝛes deo:eũdẽ tamẽ

bñᷣt oꝛdinẽ ⁊ hĩtudinẽ ſiẽ oñſum ẽ õ.vñ

mag ꝓpe ↄcedit᷑ q angęłs ſit deo ſitioꝛ

qᷓ; h:q; potiꝰſit ↄcedi ꝙ ãgis ſit magis

imago.⁊ H̊ vult dicẽ auctoꝛitas greg.
NRões vᷣo ad oxpõitũ pcedũt ⁊ còclu

duũt maioꝛẽ expſſionẽ q; ad iltd quod eſt
accñũtale imagini:excepta illa q fundat

ſup vnionẽ.ad quã dð ꝙ nõ cogit ꝓ eo

ꝓꝙ ſba que eſt vniꝰcapax gr̃e pꝑ nãm põt
effici mag capax pꝑ aliquã grãʒ gratis
datã qͥ diſpõit ⁊ ãpliat capacitatẽ nẽ ad
ſuſceptõem gr̃e gtũ facietis.vñ eſto ꝙ
nã agłica eẽt mag capax gfe q; hũa nã

Fſᷣm nalẽ potẽtia.ſic vr̃ rõbtr eẽ ponẽdũ

vt nã agtica ſit excellẽtioꝛ:⁊ excellẽtioꝛi
nẽ debeat᷑ excellentioꝛ poꝰ capacitas.

nihilomintñ per aliqð donũ dĩnitꝰſibi
datũ gtis põt eleuãi capacitas aĩe vſq;

ad capacitatẽ angłi:et qdãmõ aplioꝛè.

nã donũ gfr̃e gtis date diſpõit ad gram
Stũ faciẽtẽ.⁊ ſic poſſibłe ẽ fuiſſe ĩ xpo et

btã vᷣgie.⁊ ſic patẽt oba ad vtraq; ꝑtẽ.

Ecundo queri

tur vtrũ bncipaliꝰ ſit imago in
maſculo q; in feĩa:Etꝙ ſic vr.i.conl.xi.
vir è imago ⁊ gla dei. H̊ aſt vt dic apꝰ.
ſepat viꝝ a miiere.igit᷑ aut mir ñ ẽ ima
go:aut ſi ẽ imago nòẽ ita expſſa ſiẽ vir
Itẽ gl. ibi dic.ad imaginẽ dei facteſt
vir nõ młr:Kᷣ H̊ nõ ẽ dictuʒ qꝛ młr nullo
mõ ſit ad imaginẽ fcã. dictũ ẽ qꝛ minꝰ
eſt ad imaginẽ q; vſir. Itẽ qͥa hoẽ ad

* —

ima ginẽ vnibił ẽ nẽ dine: i magis fuit
vnibił᷑ in ſexu maſculino Pfeind ergs
magis imago vir q; mir. Itẽ qꝛ hõ

ẽ imago dei oĩbꝰẽ platꝰſiue p poſit bᷣm

qð innuit᷑ ĩ textu ge.i.fa.ho.ad ima.⁊c.

⁊ ſſodit.⁊ pſit piſcibꝰ⁊c.& ſi pſidẽ nõ cõ/
uenit hoi in ſexu feĩneo ̊ maſculino vr
qꝙ imago excellẽtioꝛi mõ ſitĩ maſcłino
ſexu q; in feino. Cõtra ge.i.creauit
ðᷣs ho.ad ima.⁊ ſi.ſ.maſculũ ⁊ fe.crea⸗/
uit illoſ. ſi igit mer creata è ad imaginẽ

dei⁊ ad elitatẽ viri ſiẽ ĩnuit for̃ato ei
de latẽ.⁊ rõ etiã q̃re for̃ata ẽ cũ dr. faci

am adiutoꝛiũ ſiłem ſibivr igit ꝙ ĩ viro
⁊ młiere equalr᷑ reꝑiat᷑ ratio imaginis.

Iſtẽ imago attẽdit᷑ ĩ wĩe q;tũ ad ſup
mũ aie: ſ̊ ĩ ſupmo aie nõ ẽ diſtiĩctio ali
qua ſm ſexũ.ꝗ ſiue hõ ſit młier ſiue vir
equalr̃ ẽ imago. Itẽ ſexꝰ nõ variat

ſpẽm.& vir ⁊ mir ſunt eiuſdẽ ſꝑciei:ſed
imagoſeqͥt᷑ hoĩem q;tũ ad foꝛmã ſpẽi
nõ q;tũ ad foꝛmã indidui. eqlr ẽ ĩ viro
młiere. Itẽ imago creatõis nõ oꝛ/

dinat᷑ ad imaginẽ recreatõis ſiue grati

ficatõis:łᷣ imago qͥ cõſiſtit ĩ gr̃a ⁊ virtu
tibita excellẽter põt eẽ ĩ młiere ſicut in
viro.ꝗ pi rõe ⁊ imago creatõis ĩ q̃ ↄditꝰ

eſt hů. Weead pdictoꝛũ intelligẽti ẽ

notãdũ ꝙ ſicut ex pcedentibꝰpʒ.imago
q;tũ ad ſuũ eè pncipalr ↄſiſtit in anima
⁊ e potẽtijs et in his potiſſime ꝓput hñt
ad deũ ↄuerti.⁊ q;tũ ad H̊ nõ ẽ diſtictio

maſcli ⁊ feie:ſerui ⁊ liberi.ideo imago

q;tũ ad id qð eſt de cõplemẽto ei et de
eius eſſe nõ magis repitur in viro q; in
młiere.q;tũ aũt ad bene eſſe ſiue ad cla
rioꝛẽ expſſionẽ ↄſiſtit magis in aĩa ſᷣm
qꝙ ad coꝛpP?ꝰRhabetoꝛdinẽ ⁊ habitudinẽ:⁊
q;tũ ex ꝑte coꝛpis eſt ſexuü diſtictio: et
ᷣm ſexuũ diſtinctõem maioꝛ eſt repſen
tatio q;tũ ad ratõem pſidẽdi ſiue q́;tum
ad ratõem pncipiadi.quia vir eſt caput
mulieris:⁊ vir eſt pncipiũ mulieris: et
nõ vir ppter mulierẽ:ſ mir ꝓpter virũ
qᷓ;tũ ad hũc vtiq; modũ excellẽtioꝛi mõ
repit᷑ imago in ſexu maſculino q; femi
nino.nõ roe eiꝰquod eſt de eſſe ipiꝰima
ginis:ſed ratiõe eius quod adiacet.Et
ᷣm hoc ſatis plane poteſt reſpõderi ad
obiecta. Ratõnes enĩ oſtẽdetes ꝙ no
magis eſt imago vir q; mulier:ꝓcedũt
de imagine quatuʒ ad ſuuʒ pꝛimũ eſſe:
ſicut intuẽti patet. Ratõnes vero ad
oppoſitũ pꝛocedũt de imagine qutuʒ
ad aliquã accidentalẽ pꝛopetatem ſiue
per relatõnem ad coꝛpus. Ach illud
autẽ quod dicit apoſtolꝰet gloſa.ꝙ vix
eſt imago et gloꝛia dei. Dicendũ ꝙ vir
accipit᷑ methaphoꝛice pꝛo ſupioꝛi parte
ratõonis:⁊ mulier pꝛo inferioꝛi.ſicut ex/
ponit Auguſtinꝰ.xiij.de trini. Et ſi tu
obijcias ꝙ apoſtolus loquitur ibi de vi
ro⁊ muliere ad litterã. Dicẽdum ꝙ lo
quitur de eis non ſᷣm ſe: ſm ſignifica
tiõem.vir eĩ quia foꝛtis ẽ ⁊ pſidʒ młieri

“ Mß S

ſupioꝛẽ ratõis pꝑtẽ ſigt:młr vᷣo ĩferioꝛẽ
vñn eſ ẽ in mrĩonio ꝙ vir ſiẽt deũ ⁊ mir
ſigt eccłiam ſiue aĩaʒ.HG̊ auũt ẽ rõe vtili9/
tat ex pte vna:⁊ infirmitat ⁊ fragilitaR
ex alta q̃ nõ reſpiciüt imaginẽ ſᷣm ſe:ſ
rõne coꝛpis anexi:⁊ ita non eẽntialiter
ſeq accidẽtaliter.

Erxrtio queritur
äyvynnttu imago oncipaliꝰſit ĩi cogni
tiua q; ĩ motia ſiue affciua. Etꝙ pnci/
paliꝰſit ĩ cognitia vr̃ ꝑ illq qð dic aug.
imago ẽ ĩ pocogſcẽdi:⁊ ſilitudo in poꝰ
diligẽdi.ſᷣ hoc nõ ẽ dẽʒ ꝙ omnino ſit in

potẽtia cognoſcẽdi.ergo dictũ eſt quia

pncipalius ẽ ibi. Itẽ imago pᷣꝛ pnci
paltr᷑ ↄuẽit ipi bo etno. ei pncipłr ma
gis ↄuẽit qð illi ᷣbo et᷑no rñdʒ.h̊ aũt ẽ
ipa ĩtltntia q ẽ in ipa poꝰcognitia.g &c.
Itẽ imago ↄſiſtit ĩ mẽoꝛia intiłntia ⁊
volũtate ſ̊D due iſtaꝝ potẽtiaꝝ.ſ.mẽoꝛia
⁊ intlintia tenẽt ſe ex pte cognitiue.⁊
imago plſe tʒ ex pteↄgnitie qᷓ; affciue
Iſtẽ imago diẽ q́dã ↄfiguratõeʒ ⁊ di
ſtictõeʒ: ſ̊ affciue ẽ vnire:⁊ cognitie di
ſtĩguẽ.ꝗ imago pᷣncipaliꝰreſidʒ pẽs co
gnitiua qᷓ; pẽs affciuã. q imago refoꝛ
matõis rñdʒ imagĩ creatiõis:ſ̊ů imago
refor̃atõiſ qͥ qdẽ ẽ gr̃a pᷣncipaliꝰẽ ĩ affe
ctiua q; i cognitia.gꝗ ⁊ imago creatõis.
Itẽ ĩ eo pᷣnciptr ↄſiſtit res in qͥ ↄſiſtit
ei vplemẽtũ:ſ imago ↄplet᷑ ĩ volũtate
⁊ volũtas ſe tʒ ex pte affciue.g c Itẽ
imago ẽ nobiliſſimũ ĩ aĩa. ↄſiſtit pẽs
id qð ẽ ĩ aia nobiliſſimũ:pᷣ li.ar.ſiue vo
lũtas ẽ nobiliſſim qð ſit ĩ aĩa.̊ pncipłr
ↄſiſtit imago pẽs ar.li.ſiue volũtatẽ.̊
aũt pncipir reſpic affciuã g̊ cc. IJtem
ſiłitudo ẽ ĩ plꝰq; ſit ima go.nõ ei qlʒ ſiti
tudo ẽ imago:ᷣ ſilitudo expſſa ĩ q̃dã cõ
figuratõe ⁊ imita tõe g̊ vbicũq; ẽ imago
ẽ⁊ ſiłirudo: ̊ ſiłitudo nõ ẽ pᷣncipłr pẽs
cognitõʒ ſ̊ pẽs affciõeʒ:cũ ſiłitudo ſitĩ

Stuit q maxie reſpiciũt affciuã.ᷓ pi rõe

imago. Yux H̊ qrit᷑ qͥ ſit ꝛĩa int imagi
nẽ ⁊ ſiłtitudinẽ:cũ eni ĩ plꝰſit ſiłitudo q
imago:ſicut oñdit augꝰ.in li.lxxxiij.q.⁊
ſupiꝰnñ dẽat ↄnũerari ſuo ĩferioꝛi.vr ꝙ
male dr̃.h fcũs ad ima.⁊ ſiłi. Itẽ cuʒ

due ſint po'ex ꝑte affcõis.ſ.iraſcibłiſ

Acupiſcibił. ſiẽ due ex pte cognis. ſ. me
moꝛia ⁊ intiłntia.qd ẽ q̃re ĩ ròe imagĩs

poꝰaccipiũt᷑ due po?ex pte cognitiue et
vna ex pte affciue. vr eĩ ꝙ po“ debẽt es
ecõꝰ cũ tres ᷣtutes theologice q refoꝛ/
mãt aĩaʒ ad imaginèẽ ſic in ea pont᷑ vt
due ſint ex pte affciue.ſ.ſpes łñcaritas.
q̃ꝝ vna ẽ ĩ iraſcibłi ⁊ alta ĩ ↄcupiſcibili
7 vna ex pte ↄgnitie.ſ.fideſ qͥ còit᷑ ppit
rõli. Nedð q de pᷣma noiĩs ĩpõe dẽ̃t
imago ⁊ ſititudo.imago eni noiatↄfoꝛ
mitatẽ ĩ qtitate:ſiłtitudo po ↄueniẽtiã ĩ
q̃litate.imago eĩ noĩat qda ↄfiguratõ

2 % 2 „

nẽ.⁊ ita ĩpoꝛtat figurã q qtitas ĩ q̃lita

te Nq̃litas ĩ q;titate.ſiłitudo po dr rerũ
dꝛñtiũ eadẽ q̃litas.ex hac autẽ pᷣmaria
dꝛia triplex ↄſueuit aſſigri mod diſtin
guẽdi int imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ cũ dr̃.fa
ciamꝰho.ad ima.⁊ ſi. pmꝰẽ quẽ diẽ̃ hu
go ꝙ ſikitudo reſpiẽ nãʒ:⁊ imago reſpi
cit figurã.qꝛ ſiłitudo dic ↄuẽiẽtia in qli
tate nãli.imago vo ↄuẽiẽti ĩ diſtictiõe
figurali ad modũ cꝰdã triagtłi in qͥ ſunt
tres t᷑mĩ ⁊ tres linee.qꝛ tres ſũt poq̃rũ
qlʒ hĩtudinẽ habʒ ad qualʒ.⁊ ſiłr tres
p? poꝰł᷑ patʒ rõeʒ ti.hitudo vo vł ima
go tz rõeʒ linee. =moddiſtiguẽdi ẽ
ꝙ imago ẽ ĩ nãlibꝰ⁊ ſittitudo ĩ gtuitis:q
ſitr hʒ oꝛtũ ex illa p*ꝛia. qꝛ eni imago
diẽ ↄfiguratõeʒ:⁊ illa attẽdit᷑ ex pte nã
liũ poꝰ?ᷣaĩe.ſ.mẽoꝛie ĩtlłntie ⁊ volütat᷑.

hic ẽ ꝙ imago ẽ ĩ nalibꝰ.qꝛ nec ſiłitudo

dicẽ ↄuẽiẽtiã q oꝛtũ hʒ a q̃litate:⁊ q̃litas
ĩq̃ aia ſilat᷑ ðo ̊ ẽ gra.iõ ſiłitudo ĩ gtui
tis dr eẽ. ʒ moꝰdiſtiguẽdi ẽ ꝙ imago
ĩ poꝰ cogſcẽdi:⁊ ſiłitudo i poꝰ diligẽdi
⁊ iſte modſiłr hʒ oꝛtũ ex dꝛia pᷣ.qꝛ enĩ
imago ↄſiſtit ĩ ↄuẽiẽtia ſʒ ↄfiguratiõʒ
7 ↄfiguratio attẽdit᷑ ĩ oꝛigie hitudine ⁊
potẽtiaꝝ diſtinctõe.⁊ hͥ oꝛigo ⁊ hĩtudo
pncipłr reſidet ex pte cognitiue.iõ ima
go bncipaliꝰ põit ĩ ↄgnitia. ſiłitudo no
diẽ ↄueuiẽtia ĩ q̃litate.⁊ qꝛ q̃litas ĩ qua

pnciptr aſſiłat᷑ aia deoẽ in volũtate ſñ

affcoõe. hic ẽ ꝙ ſilitudo põit᷑ pncipalis ĩ
potẽtia affectiua.⁊ inde ẽ ꝙ in imagine
creatõis due ſunt potẽtie ex ꝑte cogni
tiue.ſ.mẽoꝛia ⁊ intlintia.⁊ vna ex parte
affciue.ſ.volũtas.ecõn pᷣo in imagine
recreatõis:que quidẽ cõſiſtit in gtatia.

dueritt
1caritae
imagoe
einebi⸗
morii
Linthe
toͤls ſin
Ncupt
cümot
ſcbili
eeſine
terint
iſutde
gmisd
nermi
tougoe⸗
alſkeine
jopncie
greqct
perreſ⸗
recrest
nwtes
rinsp.
Nupiſ
ſies
ſomis
rici
planuen
guſieci
nſlcco⸗
geh pet
Ghereſofe
nſofnäi
Klpz⸗
Wmor
Rmend
Pneger
aqris
A
einpoli
inimag
inroemn
gineipo
güttia p
fius,l
lins pu
ſeegreg
bolgis⸗
uintiinti
Nibalior

cr
le ſ
6 2 * *„

Umcozodffei
TbcaNOr
inon diſin
Hrimnugoreſpi

4..
ð
. 00 unhnenn.

.

Aurrtroliazt
eanerſilio
„ .*
becoignl
e nng
woi dligie
4 „ 14 .2
ußo,
jorigiebian
.
,Sangot bio
N
am
. nicue vn
EN
Gitin ſnm
. 4
e DNK
10 N .

. FFY,„ ,

8

oue virtutes ſt unt er pte effclue. ſ. ſpes

T caritas.⁊ vna ex pte cognitie.ſ.fides

imago ei onciptr reſpiẽ oꝛiginẽ ⁊ hitu

dinẽ. hĩtudo aut ⁊ oꝛigo attedit᷑ int᷑ me-
moꝛiꝗ ⁊ intiłigètiã ꝑ modũ pẽtis ⁊ ꝓlis
⁊ int hc duo ⁊ noluùtatẽ ſᷣm modũ doa
tiõis ſiue pfeſſiõis.int iraſcibilẽ vero ⁊
ↄcupiſcibilẽ nec ẽ talis oꝛdo nec oꝛigo
cũ motꝰiraſciblis poſſit eẽ ſine cõcupi⸗
ſcibili ⁊ ecõꝰ motꝰ aũt volutatis nõ põt
eẽ ſine motu intiłntie puio:nec actſiłi
ter intlintie ſine actu mèoꝛie:ĩ hiſ dico
q̃ ſũt de rõe imagĩs.iõ in aſſigtiõe ima
ginis duo ſumũt᷑ mẽbꝛa ex pte cogniti
ne: ⁊ vnũ ex pte affcĩue.ᷣ ei exigit oꝛdo
⁊ oꝛigo ⁊ diſtictio.⁊ ꝓptẽa imago pᷣnci
Paliꝰẽ in cognitia qᷓ; in affciua.ſiłitudo
p pncipaliꝰoſiſtit in vniõe aĩe aq deũ

que qdè è ꝑ grãm: ⁊ qᷓ́tũ vnio gra pᷣn

ciptr reſt Piciut affelus. bĩcẽ qĩ imagie
recreatõis que qdẽ ẽ in gtuitis due ſũt
vtutes que reſpiciũt affciuã.ſ.ſpes ⁊ ca

ritas penes duas vires.ſ.iraſcibilem ⁊
cupiſcibilẽ.vna ſo qͥ reſpiẽ cognitiuã

ſ. figes que reſpiẽ rolẽ: q́nis T ſi bes re
foꝛmãs iraſcibilè p ↄns refofet memo
riꝗ cũ ↄueniãt in actu qͥ ẽ tenẽ. ßʒ H igit

planũẽ rñdẽ ad qõeʒ ⁊ ad oba. Cõce/
qedũ ẽ eĩ de plano qꝙ imago pncipalit
reſpic cognitiuã.ↄcedẽde ſunt eſ rões

que H̊ ꝓbat. Ad illd po qð obꝛde ima
gine refor̃atiõis.dð ꝙ nõ p 3.qꝛ imago

refofatõii potiꝰẽ ſiłitudo qdã q́ ſit ima
go.ſi eĩ ppe eẽt imago:eẽt capax dei et

eẽt ĩmoꝛtat:nẽ aũt ñ è ſic.x iò qꝛ imago
recreatõiſ poꝰẽ ſiłitudo q; imago maꝗ
pnciptr reſpiẽ potẽti affciuq q; ↄgniti
uã q;nis refofettã cognitiuꝗ q; affciuã
Ad iltq qð obꝛ nplemẽtu imagĩs

in volũtate.dð ꝙ ⁊ ſi volũtas vltia ſit
in imagie:nõ tñ ſe hʒ p modi cõplemti

in rõe imagis.imago eĩ diẽ oꝛdinẽ ⁊ oꝛi

7

ginẽ ĩ potẽtijs ſic Tĩ pſoĩs.⸗ quèadmo-
gũu ttia pſona nõ poit aliaꝝ oↄpletia nec
alias ↄplẽ:Fᷣ potiꝰab eis recipe. ſic vo-
luũtas ꝓutẽ bs imagĩs:potiꝰↄſiderat i
rõe egrediẽtis q; in rõe ↄpletis. qꝛ p ½
rõ oꝛigis ẽ pꝑ modũ nẽ q q ẽ ↄſiſtit ĩ oꝛ/

tu intlintie et mẽoꝛia. hic eſt ꝙ ima go
pncipaliꝰreſpiẽ cognitiuã qᷓ; affciuò.

Ad illd qð ob: ꝙ imago ↄſiſtit penes
nobiliſſimũ in aĩia.dð ꝙ nobiliſſe imũ in
aĩa duptr põt accipi.vł ſᷣm diſtictõem
Potẽtiarũ.ſ.affciue ⁊ cognitie.łſᷣm adi

tõeʒ ſtatuũ.ſ.ſupion poꝛtõiſ inferion

£

cũg dr ꝙ imago aſiſtit pẽſ nobiliſſimũ

c intitr q́tũ ad ſtatü in ſupioꝛi pte nõ

q;tũ ad potẽtias.qꝛ imago ↄplectit᷑taʒ
affciu q; cognitiuã cũ vtraq; nate ſint
imediate ferri in deuʒ. Ad ilłq quod
obꝛ ꝙ ſikitudo ẽ in plꝰq; imago. dð ꝙ ſi
militudo ſi accipiat᷑ ĩ ſua gñalitate plꝰ
C. ſi no accipiat᷑ ppe ſiẽ accipit᷑ ĩ ppõito
nõ eſt in plus:ĩmo diſtinguit ab imagi
ne:ita ꝙ ſi vtrãq; tà affectiuã q; cogniti
nã reſpiciat: imago tamè pncipaliꝰre/
ſpicit cognitiuã:⁊ ſimilitudo affectiuã.
⁊ rõ iam dicta ẽ.⁊ p hoc pʒ rñſio ad illa

duo que querebãt᷑.

1parte iſta
ſunt dubitatioes circa litterã.
Et mo querit᷑ de rõe quã reddit mgr
cũ dicit ĩ eo ꝙ dicit faciamꝰvna opatio
triũ pſonarũ oſtẽdit.cũ ei indiuiſa ſint
opera trinitatis ⁊ tres pſone ita opate
ſint ſimul omia alia ſicut fecerüt homi
nẽ:quẽadmodũ in ꝓductiõe hoĩs dicit
faciamus:ita deberet dici in pductõne
alioꝛuũ. Itẽ querit᷑quare in pductõe
hominis vtit᷑ legiſlatoꝛ nbo pᷣme pſone
ſcʒ faciamꝰ.in ꝓductioe alioꝛũ pᷣbo ttie
pſone ſcʒ dixit ⁊ fecit. Juxta hoc etiã
eſt queſtio quare diſtinguit inter ꝓdu-
ctionẽ hĩis ⁊ beſtiarũ:cũ eodẽ die pdu

cte ſint ad oꝛnatũ eiuſdè eti. Modi⸗

cẽdũ ꝙ in pductõe ĩs nõ timn erat ma⸗
nifeſttaio trinitatis in veſtigio:łᷣ etiam

fm imaginẽ.ideo tribꝰpſonis płr attri

buit᷑ homis ꝓductio:vt oſtẽdat᷑ ꝙ in ho

mine trinitas repſentat᷑ expſſe. in alijs

vero inſinuat trinitas quoquo modo:
licʒ nõ ita explicite.ꝛ qꝛ rõ imaginis nõ

cuenit ylli pſone que põt loqui per ſe.

iõ in ꝓquctõe eiꝰvtit᷑ ᷣbo pᷣme pſone.et

iteꝝ qꝛ Hͥ creatura pcellitalias ĩ ẽqu et

dignitate.iõ ꝓductõeʒ hoĩs diſtiguita
ꝓductõe beſtiaꝝ:lʒ ppt᷑ ↄueniẽtiq in oꝛ
nado trã in opꝰv ni diei ↄuẽiat.⁊ ſic pʒ
rñ ad q̃ſita. Itẽ qrit᷑ ð H qð dic.dei⁊

ãgłon nõẽ vna ⁊ eadẽ imago.ↄtra hoc

eſt qꝛ cũ angel ſit imago dei qð cõfoꝛi⸗

—

mat angelo:p ↄns ↄfoꝛmat᷑ deo. ergo
quod eſt imago angeli:eſt imago dei.
Itẽ vnu opus pot eẽ dei⁊ angeli.g
pari ratõe vr ꝙ eadẽ imago: KRed
qqꝛ imago dicit oꝛdinẽ ad illud cuieſt
imago tanq; i
cũlim poſſibile ſit deũ ⁊ angim eiuſdem
rei eè finẽ ĩmediatũ ⁊ vltimũ.ĩpoſſibile
ẽ eandẽ imaginẽ eẽ angłi⁊ dei.qꝛ vero
ðᷣs coopatangło:⁊ oẽ quod ẽ ab ãgelo
eſta deo.iõ poſſibile ẽ vnũ opus ſił eẽ ⁊
angeli ⁊ dei. Nec vʒ illuq quod obijcit
ꝙ fſialiquis repntat angłm: poñns rep
ſentat deuz. quis enĩ inferri valeat ꝙ;
creatura que repntat angim repñntat
deũ mediate:nõ tñ põtĩferri ꝙ repñtet
imediate. Itẽ querit᷑ de hoc qð dicit
fuerũt nõ nulli qui ita dixerũt vtĩ hoc
loco imaginẽ intelligerẽt filiũ.qͥs etiã
oñter rephẽdit.videt᷑ enĩ ꝙ cõueniẽter
dixerit ꝑ illud cuʒ dicit᷑ Ro.viij.quos
pdeſtinauit cõfoꝛmes fieri imagis filij
ſui. Itẽ qꝙ ita opoꝛteat iĩtelligi videt
Aut enĩ ima go ibi ſtat ꝓ re creata:aut
pꝛo re increata.ſi p creata.ergo idẽ eſt
dicẽ.faciamꝰho.ad ima.quod faciamꝰ
hominẽ ad ſeipm.ſi p increata: ſed illa
nõ eſt niſi fili? ergo videt᷑ ꝙ ex põ illa ſit
recta. ꝓpter hoc querit᷑ q iſtaꝝ exponũ
q̃s magr in lr̃a aſſigt ſit tenẽda. HGe?
dõ qꝙ duplex eſt modus exponẽdi iſtaʒ
auctem.faciamꝰho.⁊t.vnꝰ intelligẽdo
de imagine increata. alter vo intlłndo
de imagine creata. Mꝛimꝰmoq'tripli
catur. vnus eſt vt imago et ſimilitudo
referat ad idẽ. ſcilʒ ad eẽntiã in tribus
pſonis. Secũdꝰmodꝰè vt imago? ſiti
tudo referat᷑ ad idẽ. ſcilʒ ad pſonã filij.
Tertiꝰmodꝰexponẽdi eſt vt imago re/
ferat ad filiuʒ: æ ſimilitudo ad ſpm ſcm
Iſta hos oẽs modos ponit magr quos

tamè nõ appꝛobat: licʒ ſuſtineri poſlſint
Pꝛimũ eni arguit de ipꝛopetate.quia

vina eentia nõ ẽ ꝓpe imago.= oe fal
ſitate. qꝛ filiꝰnõ ẽ imago nrᷣa.? de h̊ etia
qð dic.ꝙ hõ nõẽ imago ſᷣ ad imaginẽ.
ʒ Parguit de incertitudie.qꝛ auctem ex
ſcriptura nõ hʒ. Alius modus expo

n finẽ ⁊ oꝛdinẽ ĩmediatũ:

”

nẽdiẽ de imagiĩe creata.⁊ iſte tplet eſt
Vnq ſic exponit vt imago pcedat ſiłi
tudinẽ:⁊ dicẽ q imago ẽ in nalibeet ſiłi⸗
tudo in Stuitis.⁊ꝰqui ſic exponit:vt ſilłi
tudo ↄcomitet᷑ imaginẽ:⁊ iſte q imago
ſit in poꝰ cogᷓſcẽdi:ſilitudo in po diligẽ
di.ʒꝰmodꝰqui ſic ex poit.vt imago ſeqᷣt᷑
ſikitudinẽ m rè.⁊ iſte diẽ ꝙ ſiłitudo eſt
in na:⁊ imago in foꝛma. Oẽs hos mo⸗/
dos appꝛobat mgr ⁊ ſuſtinet.⁊ ſatis vr̃
ꝓbabiie ꝙ ſcriptura de imagie creata
intelligat: quis etiã poſſit intelligi de
icreata.veꝝ ẽ enĩ hõ pdeſtinat eſt vt

ↄfor̃et imagini filj dei: nec iõ mgr illã

põem redarguitꝙ h̊ nõ ſit veꝝ:ſᷣ qꝛ illa
imago nõ ꝓpe pot dici nr̃a.łetiã qꝛ nõ
ſolũmõ filiꝰè imago:ᷣ etiã ho. cuiꝰ Zꝛiü
dicebat in illo mõ exponẽdi. Ad illq
po qð obꝛ ꝙ imago nõ põt ſtare ꝓ crea
ta imagĩe.dð ꝙ ĩmo qꝛ imago accipit᷑ĩ
abſtractõe.⁊ ſic põt dici hõ fieri ad ima
ginẽ: ſiẽ tabula dr̃ fieri ad imaginẽ qñn
ſibi impmit᷑ imago herculis. hĩc ẽ q ho
nõ tm ẽ imago:ſᷣ eti ad imaginẽ᷑.q; nõ
ſm oẽ qð ẽ èimago:ĩmo differt ab ima
gine. filiꝰο m oè qð imago pꝛĩs.⁊
iõ ſolu ẽ imago:nõ ad imaginẽ. Itẽ
querit᷑ de h qð dic̃.nõ oĩo eq̃lis fiebat

illa imago tãq; nõ ab illo nata: i ab eo

creata.qð eĩ creat᷑ nõ ẽ p nãm ſ ꝑ artẽ:
nõ vniuocat᷑ cũ eo qð eſt ꝑ nãm:ĩmo eqͥ.

uocat᷑.g eqͥuoce dr̃ imago de filio vei

de hoie. H?dõð eſt ꝙ imago de filio
dei⁊ hoĩe:nec dr eqͥuoce:nec dr̃ vniuo
ce: ſed analogice ſm bᷣus et poſterius.
Quod ꝗ obꝛ ꝙ illud quod creat᷑ẽ ab
arte. dð ꝙ quedãa ẽ ars cu oꝑatio coſe
quit᷑ naʒ. ⁊ opiſtiartis ſic artificiale
q nõ ẽ nãle.⁊ iõ opiſtiꝰartis cũoꝑe ne
in eodẽ noĩe faciut euocatõnez:ſiẽ ho
pictꝰ hõ verꝰ.quedã ẽ ars que eſt fun
damẽtũ nẽ.⁊ opꝰilliꝰartis bñ ẽ zle qa
fabꝛicat ipaʒ nãʒ.⁊ tałẽ ars cui opẽe
creare.⁊x iõ nõ opoꝛtebit eẽ equocatoeʒ.
Vkdð q iõ ẽ equocatio qñ dr o pict
⁊ hõ verꝰ.qꝛ H̊ nomẽ hõ pᷣmo⁊ pncipir

im ponit hoi vo. ⁊ iõcũ dr̃ de hole picto

alia acceptio ⁊ alia ſigtio.nõſic ima⸗
S0 pᷣmo ⁊ pᷣncipir im poit dei filio: z oĩ
ei qd expſſe repũtatatalteꝝ.

Pneipii
cce er
äntüa
pside
vini
pirorb
maun⸗
pobyol
nninufon
utilocu
i, P
miatde
ſeroin rla
weanci
ſdeimiat
Jnpe⸗
Nemobete
wereticis
Miatde,
pus hab⸗
dus xra
Nſcd
ennteote
ſper. G

lntdeiifo

lmnindel
Nüntinar
Mhaciis

ctöehoi
depdu⸗
Scd⸗
Pmüͤ
bnibo
Gritpt
Tene
pus pe

.

ſt i

tikeipeeen
ectatſil
nnüdetſcli⸗
Wowrüge
Keſünchck
1Oisen
Kiner tſcten
eimagiegenn
pſit meligid
ceſtinaren
ner̈norli
ſtrer:il
fu. keiqeno
übau i
d. Adiltd
ſhuepcre
magdarrhiti
aWferiadind
nuimagnic
nolis hKigli
Jimaeins 1

„
AWd..

„ „ris
Biig

gr. I

heulsͦfeta
nuu: Kabe
inoant:
Hmninec.
„deflodeit
VV 4;
mcodeflo
wkerus.

riscächene

* . 0
ar nvscee.,
ſ

4
4 11 My

BDiſtinctio.xvij.

Ic de origi
hH ne aie plura ſolẽt qᷣri &.
Sup egit magr de ꝓpdu-
ctõe homiĩis in ↄpatoe ad
pncipiũ ex.in hac vero pte agitde pdu
ctõe eiꝰ q̃ntũ ad pᷣncipia cõſtitutiua. ſ.
q̃ntũ ad coꝛpꝰ⁊ aiaʒ. Biuidit᷑ aũt iſta
ps ĩ duas. In pdetermiat ð pductõe
viri. In = vero de ꝓductõne młien ex
viro:ibi.in eo quoq; padiſo młierẽ foꝛ
mauit ⁊c. xviij.diſ.ĩ pᷣncipio MPꝛima
ps hʒ duas. In pᷣma determĩat de ho
minis foꝛmatõe. In ſcdᷣa de hoĩs foꝛ/
mati locatõe:ibi.hoĩem aũt ita foꝛma
tũ . Pꝛima ps hʒ duas. In pma
det mĩat de ꝓductõe aĩe in ſe. In ſcdᷣa
vero in relatõe ad coꝛpꝰ:ibi.ſᷣ vtꝝ ĩ coꝛ
oꝛe:an ex coꝛpꝰc. Pars aũtilla in
q̃ detmĩat de ꝓductõe aĩe in ſe hʒ du/

as. In pma deetiat veritateʒ. In ſcða

remouet erroꝛẽ:ibi.putauerũt.n.qͥdaʒ
heretici ?c. Simłxr illa ꝑs in q̃ deter-/
mĩat de ꝓdu ctõe aĩe in ↄpatõe ad coꝛ/
pus habʒ duas. IJu pᷣma detmĩat vtꝝ
deus creauit aĩ aʒ in coꝛpe:an ex coꝛpꝰ
In ſcðᷣa qrit vtaʒ deus fecerit hoĩeʒ in
etate pfecta:ibi.ſoletqri vtꝝ deꝰhoĩeʒ
repẽte. Simtxr pꝑs illa in q̃̊ de᷑miatð

locatõe ia foꝛmati hʒ duas. In p de⸗

termiĩat de loco ei in ſe. In ſcdᷣa vero
detiat in ↄꝑatõe ad cõtenta:ibi.in hoc
aũt padiſo erãt ligna c.
„ „ „„—
DQDintelligẽtiã
hui ptis incidit hic qõ de ꝓdu
ctõe hoĩs q̃ntũ ad duo. MPꝛimo qrit᷑
de ꝓductõe ipius qntũẽ ex pte anime.
Scðo qntũ ẽ ex pte coꝛpis. Circa
pmũ qrunt᷑ tria. Mꝛimo q̃rit᷑ vta aĩa
pmi homĩs ꝓducta ſit de dei ſba! 20
qrit᷑ rtzꝝ ꝓducta fuerit ex aliq̃ cauſa:
Tertio q̃rit᷑ vtrũ ꝓducta fuerit añ coꝛ⸗
pus vel pꝰ. ſiue in coꝛpe an er·

Ira primũ ſic
DHpVcedit᷑: et oñdit᷑ aĩa hůana
ſitex dei lba.pᷣmo aucte Heñ.i. Inſpi

ranit in faciè ei ſpi.pi.ſᷣ inſpiratio eſt
p egreſſuʒ alicuiꝰ ab int᷑nſeco.q ſiẽ ſpi
rit.ſ.qͥ ẽ eiuſdẽ nãe cũ ſpirãte:ſic hũᷣa/
nus ſpũs qͥ fuit inſpirat a deo ẽ de nã
diuĩa. Si tu dicas ꝙ inſufflatio pł in⸗
ſpiratio põt eẽ rei diuerſe p nãʒ. Obꝛ
qͥa glo.diẽ ſuꝑ illud Jo. Inſufflauit ĩ
eos ⁊ dixit eis acci.⁊c.Mug. dicit ibi
ꝙ in H̊ oñdit᷑ ex ſe ꝓcedẽ ſpm ſcm. ſi er
go de inſufflauit in faciẽ homĩs ſpira
culũ vite:pidr̃ ꝙ ſpmin homĩs ꝓduxit ex
ſe. Itẽ Ecckłe.vlt. Bonec puluis re
uertat᷑ in terraʒ vñ erat:et ſpũs redeat
ad deũ qͥ dedit illũ.ſi igr ſpũs redit ad
deũ ſicut puluis redit ad terrã:ſiẽ ho/
mo qntũ ad carnè eſt de terra:ita vidr
ꝙ qntũ ad ſpm eſt de dei ſů=a. Item
Act.xvij.Genꝰ.n.dei ſumꝰſiẽ qͥd poe
taꝝ nr̃aꝝ dixerũt. ſᷣ qͥ ſunt eiuſdẽ gñis
ſunt eiuſqèẽ nae.ꝗ̊ nos ⁊ deꝰ ſumꝰeiuſ-
deʒ nãe:łᷣ nõ q̃ntũ ad coꝛpꝰ:ꝗ q̃ntuʒad
aĩam.ꝗ aĩa ẽ de dei ſõa. Itẽ rone vi
det᷑. Omia coꝛpalia ꝓducunt᷑ ex aliq̃ᷓ
mã qͥ ẽ in oĩb coꝛpalibovna.qͥ pi rõne
ſpalia pducunt᷑ ex aliq̃ ſpali nã q̃ in
oĩbus ſpiritibo ſit vna.ſ̊ ſpualis ſuba
in oĩb repta ꝑ idẽptitatẽ nõ ẽ niſi di/
uina.igr aĩa facta è ex dei ſů=a. Itẽ
ſolꝰdeus ẽ ĩmoꝛtał p nãm.ꝗ nulliↄue
nit ĩmoꝛtalitas ꝑ nãm niſi qð ẽ vel deꝰ
velex deo.nulli aũtↄuenit eẽ imaginẽ
dei niſi cui ꝰↄueniteẽ ĩmoꝛtalẽ ꝑ nataʒ
nõ.n. imago eẽt ſic diẽ Augꝰ.ſi moꝛq
termĩo clauderet᷑.ſi g aĩa rölis nãliter
ẽ imago:& nãliter ẽ ĩmoꝛtalis.gᷓ de dei
ſba pducta fuit. Itẽ deẽ lux ſpuatł
qẽ fons oĩs illuiatõis ſpualis:ſic ſolẽ
fons illüiatõis coꝛpalis.ſ̊ coꝛpa lũio/
ſa ſunt eiuſdẽ nãe cũ luce ⁊ cũ ſole.er⸗
go pirõe ſpũs nãir lũioſi ſunt eiuſdeʒ
nãe cũ fonte lucis ſpũalis.ſ̊ quicqͥd ẽ
eiuſdẽ nãe cũ deo:vel ẽ deus vel ð deo
SXK. Loñ. Heñ. i. Fa. ho. ad ima. et

ſi.no.N̊ᷣ nõ ẽ dictũ ſᷣm coꝛpꝰ:g ſᷣm aĩiaʒ
igr aĩa hoĩs facta ẽ:⁊ circa diuĩaʒ nãʒ
nõ cadit factio vel mutatio.& nõ eſt ex

dei nã vel ſvůa. Itẽ ſi aia è ex dei nʒ

cũ aĩa ſit ps homĩs dei n venitad oſti
tutõem hoĩs.qʒ ps ẽ minꝰ nobilis q; to
tuʒ. g deẽ minꝰ nobilis qᷓ; ho.h hoc eſt
n

falſuʒ ⁊ impiũ dicere.ergo c. Iteʒ
ſi aĩa ẽ ex diuĩa nata aut ̊ hʒ aliq; foꝛ⸗
mã ſupinductã illi nẽ ex q ẽ:aut null.
ſi null:& ñ vidr eẽ nec facta nec a deo
diuerſa.ſi aliq;. &̊ diuĩa nata ẽ ipi aĩe
mã.ſᷣ̊ qð ẽ mãle pᷣncipiũ alicuiꝰẽ minꝰ
ↄpletũ ⁊ impfcm.ꝗ̊ deẽ incõpletꝰ im

pfectꝰꝑ nãz:qð ẽ blaſphemia. Itẽ ſi
aĩa ẽ ex dei ſba:⁊ aĩa depᷣuat᷑.ꝗ̊ ↄtigit
diuinã ſbaʒ depᷣuari.⁊ ſi q̊ ↄtingit dei
ſbaʒ depᷣuari:deꝰ nõ ẽ ſũme bonꝰ.cuʒ
igr̃ rõłſpus peccare poſſit:ſiẽ pʒ:rõlis
ſpũs nõẽ ex deo. Itẽ ſiaĩa è ex deo

aut igr pꝑ gñatõem:aut ꝑ ſpiratõem.ſi
Pmoꝰtũc aĩa nihil aliud ẽ q; bũ. ſi =ꝰ
tüc aĩa nõẽ aliud q; ſpũs.ſic igr̃᷑ omis
hõ eẽt deꝰ. Itẽ ſiaĩa hoĩs eẽt ex deo
aut de toto deo:aut de pte. ſi de ꝑte:ꝗ̊
deẽ ↄpoſituſ:⁊ hʒ pꝑtẽ ⁊ ꝑtẽ:qð ẽ oĩno
falſuʒ.ſi de toto.ſᷣ deꝰ ẽ ĩmẽſus ⁊ infi⸗
nr. & cꝰlIʒ hoĩs aĩa ẽ ĩmẽſa et infinita:
⁊ ſi h:qͥlʒ hõ eſt oĩpotẽs:qð nullꝰdubi
tat eẽ falſuz. MWÆ dð galiaͤn poſitõ
fuitꝙ ĩtellectꝰhũùanꝰnõ erataliud qᷓ; ĩi-
tellect diuinꝰ.ſ̊ diuinꝰintellẽus dice/
bat putoſiderabat᷑ ĩ ſe.hũanꝰ vero ꝓ
ut pficiebat coꝛpꝰaliud.ſᷣ̊ cũ deꝰnulliꝰ
ſit pſↄſtitutiua ꝓpt᷑ ſuã ſũmã pfectõeʒ
⁊ abſolutõeʒ: poſitio fuit ſtulta ⁊ erro-
nea. Eſt ⁊ alia põ ñ min ſtulta ⁊ im
pia manicheoꝝ.viʒ ꝙ ſpüs rõtł ſit ðᷣ dei
ſba ⁊ nã.dicũt.n.ꝙ ĩ hoĩe ẽ duplex aĩa
ſiẽ recitat Augꝰ.in li.de duabo aĩabꝰ.
q̃ꝝ vna ĩclinat ad bõa:⁊ alia ĩclinatad
mala.⁊ illa q fac bõa nũq; potfacẽ ma/
la.⁊ illa q facit mala nũq; põt facẽ bõa
⁊ illa q iclinat ad faciẽdũ bonũ ẽ ð dei
nã. ſ̊ h põ multipłra veritate ẽ aliena.
Pꝛimũ qꝛ põit deũ eiuſdẽ nate eè cuʒ
creatfa:⁊ alicꝰcreate eẽ mãʒ: cũ poit cre
aturã fieri ex dei ſba.⁊ hãc poeʒ ſequũt᷑
ĩnumerabilia incõueniẽtia.⁊ hpcipuũ

e:qꝛ ĩplicatĩ ſe duo oxppoſita.dũ ponit
aĩaʒa deo eẽ factã ⁊ ea eẽ de diuĩa ſba.
deuiatet a veritate in H:ꝙ poit in nob

duas aĩas.ſ̊ hꝰĩpꝛobatõ meliꝰtanget
infra. Et iõ zapõ ẽ venm ⁊ catholica.
ꝓaĩa nõ ẽ pducta de dei ſba.deꝰ.n.ad
creatas ſe hʒ in rõe efficiẽt:⁊ foꝛmał:⁊
finis.ſ̊ nullo mõ põt ſe br̃e in rõe mãt

q̃ntũcũq; creata ſit nobił᷑.et iõ rões ad
Hꝓbãtes ↄcedẽde ſunt. Ad iltd po

qð obꝛ inõgriũ ꝙ inſpi.in fa.ei . dð q;

inſpirare idẽ ẽ ibi qð ſpm facẽ:⁊ factuʒ
coꝛpi inſinuare.ſiłr⁊ inſufflare ẽ flatũ
hoĩs facẽ:⁊ factũ coꝛpi infundẽ. Vñ ſi
cut qñ deꝰres ꝓduxit de mũdo nõ fuit

ibi vox mãt:ſic qñ inſufflauit ñ fuit me
diãtibo faucibo et inſtrumẽt coꝛpalib⸗.

⁊ iõ nõ valet iltq ſiłe ð Jo.xxij.ad lr̃aʒ
ſufflauit.⁊ illa inſufflatio erat pceſſio
nis ſpũs.ſ.ſigẽtio ⁊ oñſio. Ad illud
qð obꝛ de Eccx᷑.⁊ ſpũs redeat ad deũ
X.dð ꝙ ſiẽ coꝛpis reſolo ſtat cũ puen
tũ ẽ ad terrã:ſic mutabilitas aĩe tũc de

mü ſtat qñ ↄiugit᷑ ei m què facta ẽ. in
ſolo. n. deo ĩuenit ꝑ ſpin qetẽ. Et ideo

n vult ſapiẽs dicẽ ꝙ ſpũs redeataq &
um p conuptõeʒ ſiẽ coꝛpꝰ in tra:ſᷣ ſiłi-/

tudo qntũ ẽ ad q etatöůem. Ad illud

qð obiꝙ gen dei ſum. dð ꝙ gen?du
plicit᷑ accipi põt. Anoꝰ ꝓpe:⁊ ſic dicũ

tur aliq̃ ↄuenire ĩ gñe q ↄueniũt ĩ aliqᷓ

foꝛꝰ et nã cõi.A lioꝰaccipit᷑ large:⁊ ſic
dicũt᷑ aliqᷓ ↄueĩre ĩ gñe ĩ qboẽ aliq̃ ↄue
niẽtia ſpãł ſᷣm habitudinẽ analogie.⁊

ſic diẽ Aug'. xij.ð tri.q aĩa cognoſcit

in q̃dã luce ſui gñis.⁊ vocat illã lucem
lucè ĩcreatã quã dicẽ̃ eẽ ſui gñis:ꝓpter
H̊ ꝙẽ ſpũatł ſic aĩa.⁊ ſic intelłrverbuʒ
apki. Ald illd qð ob ꝙ coꝛpalia ſũt
ex aliqͥ vno.rñdẽdũ ẽ ꝙ h̊ nõ ↄcluditq;

ſpuüs rõles fiãt ex deo.illud.n.vnuʒ ex

quo fiüt coꝛpalia è ens ĩ potẽtia reſpe-

ctu illoꝝ.deꝰ aũt reſpẽu nulliꝰ põt eẽ ĩ

potètia.⁊ iõ ex H̊ nõ ſeqͥꝛ ſpuales ſbe

ꝓgducãt᷑ de diuĩa naã. Ad illd qð obꝛ

ꝙ ſolꝰdeꝰẽ ĩmoꝛtałꝑ natura. dð.qntũ
ſufficitad pñs.qꝛ.ʒ.hẽbit᷑ de ĩmoꝛtali⸗

tate ꝙ ĩmoꝛtalitas ꝑ naturã dẽa de deo

inteltłr p puatõeʒ oĩs gfe: ſiue gfa di⸗
cat aliqd ſupadditũ nẽ: ſiue dicatgtui
tã influẽtiã ꝑ quã ↄſᷣuat᷑ nã:qꝛ de ſeibo

pmãꝗet.aĩa aũt ⁊ ſi ð ſui nã ſitad pꝑma⸗

nẽdũ ydonea: tñ nũq; pmanẽt niſi Pß/
uaret p gtuitã dei influentiXã. Ad il

lud qð ob ꝙ de ẽ lux ſpuał c.dð ꝙ; ñ

ẽ ſiłe de luce ſpũali coꝛpalioĩno. lux
enĩ ſpuałq deꝰ ẽ cũ ſit ſimpliciſſima ñ
pPõt eẽ pfectio reꝝ diuerſarũ naturaꝝ.

cuaut
ceeln
ciſbi⸗
aſitei
.
geati
cetn91
copic
fonof

1

rter
dieg
un
lein
cyir
Gohzn
ſeciuan
bamaie
gliacon
Jußĩ
bücog⸗
ac
disa
telie
Pg
am
cio⸗s
Fip
lurern
gi⸗
Ptes/
bllain⸗
doſt
ſtiun
muͤt
iy⸗
G⸗
nieſ
geoi⸗

.„

Get
mieſßi
iſeen
1ptati⸗
term
Rhise⸗

nlcerhan,
uftreſni

4 .

Sfecen ati
oſtatcien
lunsgietüen
eficni

naeni Ctie

Seceatad&
9 4 „ E
mnir.bſiti⸗
N„☛☚
R 9
. or 1I
Senſen
N rerſſ
ARfNNRRR
witillinnn
* „
Ns. il
7
intlrerai,
eamu ſi
Fni cludg
ictenani⸗
. „0
mnuliwrt
8 ! )
—õ
V W
——— 44 N
iind
4 . „ed
„ vſtedle
ige⸗
2 aeN R
ne: ud⸗,
„ 7, ic
idn
„,
ſui nült n.
. A .
4 m „
„ 2* 2 7
. ſoil
„ℳ .
Ee,
„ % A1
ZN

MNMNND

cũ aũt ſit oĩpotẽtiſſima põt ꝓducẽ ⁊ fa.
cere lucẽ creatã aliq mò ſibi cõfoꝛmẽ:qͥ

cũ ſibi nõ ſufficit poſtq; pducta eſt niſi

aſſit ei ſůma lucis influẽtia:⁊ ſic ĩtelł᷑n
dqdã ẽ ĩ aia hũana ꝙ ipa bʒ luceʒ ꝓꝛſus
creatã p quã ↄplet᷑:q a luce et᷑na ⁊ ꝓdu
cit᷑ ⁊ ↄuat᷑.lux aũt coꝛpałin diuerſis
coꝛpibo põt repiri vt ꝑpfectio cũ non ſit

foꝛ oĩno ſimplex:ſᷣ ſit nata ↄiũgi mẽ.

Ecundo queri
tur vtr aĩa Ade ꝓducta fue/
rit ex mã: Et ꝙ nõ videt᷑ pᷣmo ꝑ phᷣm qͥ

diẽ q foꝛma ẽ ↄpõni ↄtigeſ in ſimplici

eẽntia ↄſiſtẽs. Si igr aia rõłve foꝛma
e: ſimplex ẽ.g nõ ↄpõit᷑ ex mã ⁊ foꝛma
Itẽ phᷣus ĩ pᷣnciꝰ tertijde aĩalibi.di
cit ꝙ ĩtellẽus ẽ ĩpmixtꝰ⁊ ĩpaſſibił.hᷣ oẽ
qð hʒ mãʒ potẽtiã hʒ paſſiuã.& ſba ĩtel
lectiua nò hʒ mãam. Itẽ magri lr̃a.
ſbam aie ĩ q̃ viuẽt creauit deꝰ nõ ð mã
aliqᷓ coꝛpali vel ſpuali: de nibilo.
Itẽ hipm vidrñ rõe. ſba ĩtellectiua ni/
hil cognoſcit niſi abſtrabat᷑ a mã:ł in
actu cognoſcẽdi fit aſſilatio cognoſcẽ
tis ad cognoſcibile ⁊ eꝰꝰq ſiad q̊ q ĩ-
telligat᷑ ncce ẽ ꝙ abſtrahaf a mã:⁊ ad
HG ꝙ aliq̃ ſba ĩtelligat ncce è ꝙ ſit ꝑ nãʒ
a mã ſepata.ſ̊ᷣ aĩa Ade fuit huiõi.ꝗct.
Itẽ q;to foꝛma nobilioꝛ tãto ſimpli

cioꝛ.ſ̊ aia int oẽs foꝛmaſẽ nobiliſſima

O ſimpliciſſima.&̊ᷣ alie foꝛme nõↄponũ
tur ex mã ⁊ foꝛꝰ. multo foꝛtiꝰ nec rõtł
aĩla. Item oõẽ qð bʒ mãʒ ⁊ foꝛmã vt
ptes ↄſtitutias ẽ H̊ aliqd:⁊ ẽ ↄpletũ.ni
hil aut qð ẽ ̊ aliqͥd ⁊ ↄpletũ ĩ ſe venit
ad ↄſtitutòeʒ tertij. ſ̊ aĩa rõł veit ad cõ
ſtitutõem tertij:ita ꝙ ex aĩa et coꝛpe fit
vnũ p eẽntia. g aĩa nõẽ h̊ aliqͥd.ꝗẽ vel
mã vel foꝛma pura.nõ mã:gfoꝛma.
S35. in. ? de aĩa dic phus ꝙ ſiẽ in oĩ
nã eſt mã efficics:ſic in aĩa eſt ĩtellectꝰ
qq oĩa fieri:⁊ intellect q eſt oĩa facẽ.ſi
igr potẽtia paſſiua ca mã:⁊ hẽ ĩ aia:pʒ
R. Itẽ in.ix. pᷣ᷑ phie diẽ phᷣus ꝙ ſiẽ
mã ẽ ſbiectũ foꝛmaꝝ ſbaliũ:ſic ↄpoſitũ
ẽ ſbiectũ accñtis.ſᷣ aĩa rõłẽ ſᷣm ſciaꝝ
⁊ vtutũ:etiã ſjm ſe ↄſiderata.qᷓ ↄpoſita
ẽ ex mã? foꝛma. Itẽ phs ĩ.S.meth.
opꝑpãs et gñans nihil fac aliud niſippi

mãʒ. ergo ſi deꝰfacit aĩaʒ q eſt aliud q;

ipe: ncce ẽ q mã vel ſitĩ deo ł᷑ ſit ĩ aja.

ß nõẽ ĩ deo: aĩua. Itẽ h̊ ipʒ vidr
rõe.oè creatũ cui debet᷑ ꝓpa opatio hʒ
hec duo diuerſa bᷣm ꝙ agit: et q agit.ſh
aĩe ſᷣm ſe ↄſiderate debet᷑ ꝓpa opatio.
̊ vidqr ꝙ nõ ſolũ ſit foꝛma.qꝛ ſi pure foꝛ
ma eet tũc agẽt ſeipa.̊ bʒ aliqd ð mã.
Itẽ oẽ illd qðᷣ ſᷣm ſui mutatõeʒ eſt
ſuſceptibile grion ẽ H̊ aliqd et ſba p ſe
exiſtẽs ĩ gie.⁊ oẽ tale cõpoſitũ ẽ ex ma
7 foꝛma.ſ̊ aia ſᷣm ſui mutatõeʒ ẽ ſuſce
ptiua gaudij⁊ triſticie.ͥ aĩa rõłↄpoſi
ta ẽ ex mã ⁊ foꝛma. Itẽ aia rõł nõ ſo
ſolũmõ vitã pbet coꝛpi:ſ etiã ipa viuit.
aut igr è ſua vita:ant nõ.ſi ſic.ergo nõ

differt ĩ ea viuẽs:⁊ q viuit.Et itm.ſi ẽ
ſua vita nõ viuit ꝑ pticipatõeʒ ᷣ p eẽen
tiaʒ: q̃ duo ſunt ꝭ Boeciũ:et Aug. g

ponẽ ẽ in aĩa ſᷣm ſeↄſiderata aliqd qð
det vita: ⁊ aliqͥd qð recipiat.⁊ ſi h:g eſt
ↄpoſita ex mã ⁊ foꝛma. Ad h̊ pnñt ad
duci rõnes q̃ adducte ſunt S ad onden
dũ angelũ eẽ ↄpoſitũ ex mã ⁊ foma.
o ad pdictoꝝ intelinti ẽ nondũ ꝙ
circa hoc diuerſi diuerſa opinati ſunt.
Quidã.n.dixerũt nullã aĩaʒ nec rolẽ:
nec bꝛutalẽ hr̃e mãz:qͥa ſpus ſunt ſim-

plices.aĩam tñ rõlẽ dixerut hr̃e poeʒ

ex q ẽ ⁊ qd ẽ:q; ipa ẽ H̊ aliqd:⁊ nata ẽ ꝑ
ſe ⁊ ĩ ſe ſbſiſtẽ. Sʒ cũ planũ ſitanimã
rõlẽ poſſe pati ⁊ agẽ: et mutari ab vna
pꝓpetate ĩ aliã:⁊ in ſeipa ſpſiſtẽ: nõ vi/
det᷑ ꝙ illud ſufficiat dicere ꝙ ĩ ea ſit tmn

ↄpoſitio ex qͥ ẽ ⁊ qð ẽ:niſiaddat᷑ ĩ ea eẽ

ↄpõ mãe ⁊ foꝛme. Ideo fuerũt ⁊ alij qͥ
dixerũüt nõ ſolũ aĩaʒ rõlẽ ſ̊ bꝛutalẽ etiã
ex mã ⁊ foꝛopoſitã eẽ: cũ vtraq; ſit mo
toꝛ coꝛpis ſufficiẽs.ſᷣ qꝛ aĩa bꝛutał ppã
opatõeʒ nõ hʒ: nec ẽ nata ꝑ ſe e ſbſiſtere
nõ vidr̃ ꝙ hẽat mam ĩitra ſe.Et iõ ẽ ter⸗
tiꝰmoddðᷣi:tenẽs mediũ int vtrq;.ᷣſ.
qꝙ aĩa rõł cũ ſit hᷣ aliqͥd ⁊ ꝑ ſe nata ſbſi
ſtere:⁊ agẽ ⁊ pati:mouẽ ⁊ moueriq bʒ
intra ſe fůdamẽtũ ſue exiſtẽtie ⁊ pᷣnci⸗
piũ mãle a qͥ hʒ exiſtẽ:⁊ foꝛmale a q bʒ
eẽ.de bꝛutaliaũt nõ opꝑtʒ iltid dicẽ cum
ipa fundet᷑ in coꝛpe.cuʒ igit᷑ pncipiũ a
quo ẽ fixa exiſtẽtia create in ſe ſit pᷣnci
piuũ mãle:ocedendũ ẽ aiaʒ buanã mãʒ
n 2Zz

habere: illa tñ mã ſbleuata ẽ ſup̃ eẽ ex⸗
tenſionis:⁊ ſupᷣ eẽ puatõis ⁊ coꝛuptio
nis.⁊ iõ dr mã ſpuatł᷑.Et pptẽa illi qͥ lo
cuti ſunt de mãli pᷣncipio qntũ ad eſſe
extenſiõis:⁊ ꝓut hʒ eẽ ſ puatõe dixe-/

