rẽitudis ẽ vſus li.ar.ſᷣ̊ hac nõ hñt nec
pnñt hr̃e angti obſtinatiꝗᷓ Itẽãſel.
tãs peccdi nõ ẽ libᷣtas nec ps libtat.
S Rccare nullo modo eſt vti libertate.ꝑ

denone
ſoͤſtpe
tien
ſſuz
ſuntop
malän
vögli
tiiri
Pwin
röi⸗
ame
dio⸗
ſb
ſo
ie
ODu
ene
eſtust
tebe
mint
lüern
rdist
en
Ng⸗
N
bſt
engo
obin
caue,
ſus
Fn
llonop
0ſina
Mern
lnte
ſder
ſn
4
atr
ai
tetie
citue
apo
in
elige
fuar⸗
obſtĩ
bmo⸗

feci
godj
des
nte
S eſt
Aeſt
ae
cs
mer
Nn i
Wli,
mügſt
5eenti
ütmor⸗
aufere
oſite:
Byna
agbi
zümu
leeſt
ncceſti
Gra;
fignüf
Gdülud
oſu.
inßas
☚
ſpepſs
ſutot
gob
voſia
Nis.
iecti
de
oneſt
Gwn
mal;
ion
anoi⸗
Kihni⸗

eri

emöb
tdiet
fuuni⸗
bitnec
ict

mie⸗

demones p liar.nunq; faciũt actũ qui
nõ ſit pcẽm:nec pñt facere ꝓpter obſti
natõem ĩ malo.ergo pdiderũt libtatis

voſuʒ Its libere velle e nccario velle
ſunt oppoſita:ſ̊j[qdemones nccãrio hñt

malã volũtatẽ.ꝗ̊ͥ nccario volũt malum
nõ g libere: ßᷣ libere velle ẽ vſus libtat.

Samiſerũt libᷣtatis vſuzʒ. Itẽ frene⸗
tici ⁊ inſani nõ hñt libertatis vſum.qm̃

plꝰin eis regnat appetituſ fantaſticqᷓ
rõlis:ſed in demonibꝰeſt furoꝛ irrõlis
amẽs cõcupĩa:fantaſia ꝓterua:ſic dic
dioꝰ. g vr̃ q amiſerũt li.ar. Itẽ beſtie
nõ hñt vſuʒ li.ar.qꝛ mouẽt᷑ ſ̃m impetũ:
diaꝰmaioꝛi impetu mouet᷑ ad malefa
ciẽdũ q; beſtia. nõ hʒ libertatis vſum.
O autẽ maioꝛi impetu mouet᷑ vf in li.
lxxxiij.q.dicit augꝰ.videmꝰfoꝛtiſſimas

beſtias timoꝛe penaꝝ a maxis volupta

tibꝰabſtrahi:ſed diatimoꝛe pene nõ di
mittit ſupbire.g̊ maioꝛi impetu fert᷑ in
malüu ergo τι&. Cötra in aͤcũq; ẽ vſus

rõis ⁊ appetit eſt vſus li.ar.ſᷣ in demo

nibꝰeſt vſus rõis:qꝛ ↄferũt ⁊ diſponũt
ergo cτ&. Itẽ ei qð nõ bʒ vſuʒ li. ar.
nõ imputat᷑ aliqͥd qð faciat:ſj demõib
obſtinatis mala que faciũt imputãtur
ergo hñt vſum. Itẽ potẽtia incoꝛu
ptibilis nõ alligata oꝛgano ſꝑ ẽ in ſuo

actu ⁊ yſu: li.ar. in demõibꝰẽ hꝰmodi
vſus.g nullo mõ põt ĩpediri a ſuo vſu.

Itẽ nihil quod cãt᷑ ab vſu li.ar.⁊ ſiñ

illo nõ põt cari:aufert li.arb.vſum:ſed

obſtinatio ẽ huiuſmõi.ꝗ obſtinatio nõ
aufert li.ar.qͥa obſtinatio ẽ a mala vo/

lütate. Itẽ pꝑ que qs peccat dʒ puiri

ſ demõ libero arb.peccauit. in ipo dʒ
puniri.ergo demõ hʒ lib.ar.⁊ cõſtat ꝙ;
ipm nõ eſt ocioſuʒ.ꝗ̊ babʒ aliquẽ vſuʒ.
Meedicẽdũ ꝙ et ſi multis modis di-
cat᷑ vyſus ſicut habitũ eſt ĩ pmo libꝛo.tñ
q;tũ ad pſens ſufficit ꝙ vſus alicuiꝰ po
tẽtie dicit᷑ dupłr. Ano modo actus illi
citus a potẽtia.alio modo act elicitus
a potẽtia.ad eũ finẽ ad quẽ eſt.pmomõ
dicẽdo.vſus libᷣ.ar.eſt libere velle ſiue
eligere.?vvſus li.arbi.eſt rectitudinẽ
fᷣuare:qm ad ill eſt. Bicẽdũẽ igit᷑ ꝙ

obſtinatio demonibꝰnon aufert vſum

pᷣᷣmo modo. qͥa livᷣe volũt qð volũt ſᷣm

vſuz.2 Aſic qͥa eoꝝ potentia ⁊ ſi in actu
erat:nõ tamẽ in actũ oꝛdinatũ in finẽ.
roões aut pbãtes ꝙ demones hñt vſuʒ
li.ar. ꝓcedũt de vſu ſᷣm pᷣmã viã.vñ cõ/

cedende ſunt. Ad illud ergo qð obꝛ

ad oppoſitũ de anſel.dicendù anſel.
diſtiguit li.ar.ꝑ actũ oꝛdinatũ in fineʒ
qui eſt ſᷣuare rectitudinẽ:⁊ ita qᷓ;=tuʒ ad
vſum ⁊ modo dictũ.⁊ hũc amittũt de/
mones obſtinati. Ad illud quod obi
cit ꝙ ptãs peccãdi nõ eſt liðtas nec ps
liðᷣtatis.dicẽdũ ꝙ verũ ẽ.nũq tñ ẽ ſine

libstate:ſic nec peccare ẽ ſñ vſu libtatis

ſiue liᷣe volũtatis.oĩs eĩʒ qͥ ꝑeccat libe
vult.iõ ↄtinuo pcc̃i vſuʒ li.ar.nõ exclu/
dit ſᷣ includit. Ad illud quod obicit
q libe velle ⁊ nccàrio velle oꝑponũtur
dicẽdũ ꝙ duplexẽ nccĩtas.qᷣdã a cã ex/
triſeca:vtpote nccĩtas coactõis.et hec
opponit᷑ ei ꝗð eſt libᷣe velle.quedã nᷣo ẽ
a diſpoe intrĩſeca.⁊ hec huic nõ oppoit᷑
ĩmo ſtat ſił cũ libᷣtate. talis eſt in li.ar.
demonũ ꝙ ita cõglutinãt ſibi malũ vt
nullo modo velint ab eo ſepari. Ad
illud vero quod obicit᷑ de freneticis.di
cendũ ꝙ frenetici ſic hñt vſuʒ fantaſie
ꝙ abſoꝛbet᷑ vſus rõis ⁊ magis agunt᷑ q;
agãat.demõ autẽ ſic hʒ fantaſiã ꝓteruã
ꝙ vſus ⁊ actrõis nõ excludit.illa eĩ pt
uitas potiꝰ ẽ li.ar. qᷓ; ſit ab infirmitate
nẽ:ſicut ponimꝰĩ frenetico. Ad illq
quod obᷣꝛ de beſtis ꝙ abſtrahũt᷑. g mi/
noꝛi impetu mouẽt᷑.dicẽdũ ꝙ illud im-/
petu mouet᷑ qð nõ hʒ retrahs.hr̃ autẽ
retrahs hoc eſt dupłr.ſ.intra ⁊ extra-
impetꝰaũt qui magis repugnat li.ar.ẽ
ilłq quod excludit rectinaculũ interiꝰ:
nõ qð exteriꝰexcludit.qm igit᷑impetus
beſtie excludit rectinaculũ intra qᷓ;uis
poſſit retrabi ꝑ illud extra.iõ nõ hʒ lib.

gr.demõ aũt hʒ potẽtiã interioꝛẽ p quà

ſiñ aliquo exterioꝛi repellẽte põt retra
hi ⁊ que a nullo extrĩſeco põt ſupari.⁊
iõ ipet oemonũ in malũ li.ar.nõ repu/
gnat ſ̊ ↄſonat:ſic pʒ illud.

Ertio queritur
vtuꝝ ↄfir̃atio vel obſtinatio di/
minuat liᷣtat vñiuü. Et ꝙ cõfirmatio
minuat vr̃.libioꝛ ẽ potẽtia ⁊ mag- uoꝝ
f5

actuũ oña que oĩlo nulli ſbiacet necem
tati q;ᷓ que ſbeſt:h li.ar.ↄfirmatũ neceſ
ſitatẽ hʒad bñfaciẽdũ:nõfirmatũ vo
mĩme.gꝗofir̃atio diminuit dñniũ. Itẽ
q;to potẽtia amplioꝛ tãto libioꝛ: ſ̊ cõfir
matio artat li.ar.ad bonũ.añ vero eãt
differẽs ad bonũ ⁊ ad malũ.ergo vr ꝙ
liberius erat ante ⁊ magis dña actuũ.
Itẽ potẽtia que exit in actũ ex ſeipa
magis ẽ ſuoꝝ actuũ dña q; qͥ exit medi
ante alieno bñficio ſiue gra:p li.ar.nõ
ↄfirmatũ ex ſeipo faciebat qð volebat
ↄfirmatũ autẽ qð facit ĩplet ꝑ gr̃am.qͥ
libiꝰerat añ ↄfirmatõeʒ q; pꝰ. IJtem
hocipm vr̃ de obſtinatõe pᷣmo p anſel.
qui dicit ꝙ potẽtia peccãdi addita li.ar.
ipm diminuit.ꝗ̊ mito mag actꝰpeccãdi
̊ maxie ncciĩtas peccãdi:p hoc ẽ in obſti
natõe g „&. Itẽ libiꝰẽ aliqͥd qð nulli
ſbiacet ſᷣuituti.li.ar.in obſtinat ſbiacet
fuituti:añn po mime.q̊ cc. Itẽ libioꝛ

eſt potẽtia q;to faciliꝰ exit ĩ actũad quẽ

eſt.⁊ tato minꝰliba.qᷓ;to difficiliꝰeſtad
illud:ſ difficillimũ ẽ in angło obſtiatõ
velle bonũ.ergo vr̃ ꝙ ĩ eis li.ar.maxĩe
ſit diminutüu. Lotra ꝙ obſtinatio nõ
diminnat vr̃ dioꝰde di.no.data inquit
ipis ãgtis dona nequaq; mutata oñis:
tz ſunt integra et ſplẽdidiſſima.& li.ar.

△-

fuit eis datũ:g nair̃. ꝗᷓ nõ eſt diminutũ

Itẽ li.ar.dr libᷣm eo ꝙ nõ põt cogi.
Q ſi liᷣtas diminuit᷑ aliq̃ coactio intro
ducit᷑:p li.ar.obſtinati nullo põt cogi.ꝗ̊ᷓ
nullo modo põt diminui Itẽ ſi dimi

nuit᷑ p obſtinatõnem ⁊ pcẽ̃m. cũ nõ ſit

infinitũ oĩo poterit auferri. vr̃ ꝙ alñ
pdat demones li.ar.qð ẽ ipꝛobatuʒ.

aũt ↄfirmatio nõ dĩnuat ſ̊ augeat

vf p anſel.in li.de li.ar.qui ſic dicit. qd
bʒ qð decet ⁊ expedit nec põt illud pdẽ
liberiꝰẽ qᷓ; qd põt. ſ li.ar.ↄfirmatũ non

Pt pdẽ iuſtici ⁊ rectitudinẽ q̃ expedit

⁊ decet hr̃e:nõ ↄfirmatũ pot.ergo &&.
Itẽ q;to mag aliqòᷣd aſſitat illi qð ẽ
liberũ in fine libtat:tato libiꝰ ẽ:ß li.ar.
ↄfirmatũ magis aſſiłat deo ⁊ eiꝰarbi-
trio q; nõ ↄfirmatũ. ẽ libiꝰ Itẽ oĩs
Potetia q hʒ diſpoem eleuãtè ⁊ reddẽtẽ
facilẽ ad illud ad quod ẽ:ẽ libioꝛ qᷓ; illa
que caret duratõe: li.ar.ↄfirmatũ ſic

ſe ha bet reſpectu nocõfirmati. ergo &
Aedicẽdũ ꝙ quàdo querit᷑ de dimi

nutõe dñij libᷣtatis arb.diſtĩguẽdũ ẽ in
dñio.quoddã ẽ enĩ dñiũ quod opponit᷑
coactõi.quoddã quod opponit᷑ ſbiectõi
ſiaũt loq̃mur de dñio libtatis qð oꝑpo

nit ſᷣuituti coactõis:ſic pᷣuat coactem
⁊ H dniũ ẽ eẽntiale li.ar.⁊ iõ nõ minuit

nec auget. Rurſus qꝛ oẽm pᷣuat co/
actionẽ eq̃lit ĩ oĩbus tã bonis q; malis
tã in creatoꝛe q; in creaturis:ſicut dicit
6.ĩ li.de li.ar.vbi dicit ꝙ manet libᷣtas
volũtatis ta integra in mat q; in bonis
ta in creatoꝛe qᷓ; in creatura. Si auteʒ

dicat᷑ dñiũ qð oppõit᷑ fuituti ſbiectiöis

ſic recipit magis ⁊ min nec ineſt eq̃lit
oĩbo.na in miſeris ſbiacet miſie:ĩ mat

ſbiacet culpe:in bonis liberũ.⁊ tanto li
berius q;to magis diſtãt a malo.in cre
aturis ſbiacet madatis.ĩ deo vᷣo ſupꝛa

oẽ mandatũ.⁊ hoc modo accipiẽdo do/

miniũ p ↄfirmatiõem auget᷑ que mag
elõgat a ſbiectõe culpꝑe ⁊ miſerie.et per

obſtinatõem minuit᷑ qꝛ ceruicè ſubmit

tit vtriq;.Cõcedẽde ſunt igit᷑ratões q

obſtinatio minuit:⁊ cõfirmatio auget.
quia hac via ꝓcedũt.⁊ iõ verũ cõcludũt
Ad illud ergo quod obꝛ pmo ꝙ cõ⸗

firmatio diminuit᷑ ꝓpt nccitatẽ: do

nccĩtas ĩmutabilitatis ad bonũ:nullo
modo repugnat li.ar.nec inq;tũ libeꝝ
a coactõe.quia coactio eſt ab extriſeco
nec inq;tũ libeꝝ a culpa vel miſeria.et
ideo nõ diminuit.illa ergo ꝓpðõ ſolũ hʒ
veritatẽ de necitate coactiois rel ꝓni/

tatis ad malũ. Ad illud quod obicit

de aplitudine.dicẽdũ ꝙ potẽtia ãpliari
eſt duptr.aut reſpẽu eoꝝ que poſſe eſt

nõ poſſe ſᷣ deficere.et reſpectu taliũ nõ

eſt verũ:⁊ tale ẽ malũ.vñn dĩna potẽtia
que ẽ opliſſima ⁊ libꝛima nõ ẽ reſpectu
mali. Ad illud qð obꝛ de bnficio ⁊ g

dðg illud ven ẽ ſi eq bñ pꝑ ſe poſſet: ſiẽ
põt cũ gr̃a.ſ̊ h nõ ẽ verũ.qꝛ ilid bñficiũ

gfe eleuat potẽtiã ad ea q p ſe attingẽ
nõ poterat. Ad illud qð obꝛqꝙ obſti
natio nõ minuit:qͥa inteꝗᷓ manẽt data.
dicẽdũ ꝙ illud intiłxr q;t ad ſbazʒ nãliũ
nõ q;tũ ad hĩlitates.vt meliꝰ.q.videbit᷑

Ald illud qð ołꝛꝙ libtas eſt dnium

fi⸗
agit
duge
toezi
zoli
usil
ooſtmna
ſopari
Etlu:
weenit
ſti⸗

nen

mon
Hwöti⸗
arte?
ſeſ
ciend
iſae
ſocii

4
Emiat
Rnori
Nn
na
la
rc
cren

foyke
ſotitäi⸗
ſuyhe
ſeuer
inrep
efro;
deſen

Wl

goi
ddimi
üein
wonit
dectif
Rpo
den
Mmuik
zut.
öns
lcntdict
etlidtes
nnbons

. »„

dinge
ſapn
iecod⸗
gnenag
neaper
noruger
icicli
og⸗
te: dog
ienulo
iliber
miſeco
eria.et
ſolübz
el pni⸗
dobici
äplant
woſeeſt
nalüno

ppter bᷣuatõnem coactõnis. dicẽdũ q;

q;tũ ad illud nõ diminuit᷑ ſiẽ pdictũ eſt
Ad illud qð obꝛ ꝙ tõlr poſſet tolli li

bertas. dõ ꝙ verũ eſt de ea qͥ diminuit᷑

q̃lis eſt libtas a culpa ⁊ miſia.de alio
p0 nõ ẽ veꝝ.⁊ ſic pʒ illud.patẽt etiã oĩa
alia lr̃alia phec dicta.
T licʒz mali an
geli „τα.. Sußegit magt de
ↄfir̃atõe ⁊ obſtiatiõe angłoꝝ.i hac ꝑte
agit de pñtibad h. Diuidgit aüt h̊ ps i
duas.ĩ p agit᷑ de his q ↄſequũt᷑ obſtia
tõeʒ.ĩ ⁊apᷣ de his qͥ ↄſequũt ↄfifatiõʒ
. di. ix. pꝰpdẽa reſtat c MPꝛia didit᷑ i
duas.in pma agit de demonũ ſtatu pᷣ
obſtinatõʒ qtũ ad cognẽ.pvᷣo qtũ ad
vĩ opatius ibi.qͥn ↄſcia atq; virtute X
Et illaaps duas bʒ.ĩ pᷣma detminat
potẽtiã demonũ reſpẽu creaturaꝝ gña
lit. ĩ 2apᷣo reſpẽu hoĩm ⁊ h̊ ibi. ſolʒ etis
in qõe vſari. Oꝛĩa ps hʒ tres ptes. in
pma ondit᷑ poſſint. in vo qlt.in ʒꝰ
no qtũ pꝑmittũt᷑.pmũ facit ibi. qrũ ſcia
arte &. = vibi. nec putãdũ eſt iſtis tñſ
reſſionibo. pero facit ibi. illud qᷣq;
ciendũeſt . Et ita duo gñalit ↄtinet
iſta ps. ᷣmũ ẽ de demonũ cognitõne.
ſecudũ de virtute. .⸗
Dintelligẽtiã
hui ptis ſᷣm duo que męr de⸗
termĩat duo querũt᷑. pmũ ẽ de cogne
demonu. 2 vο ð ipoꝝ vᷣtute ſup reꝝ
ꝓductiõe. Lirca pᷣvtria qrũt. pᷣmũ
vtꝝ cadit ĩ demõibꝰ deceptõ ſiue erroꝛ
circa pſentia. Secundũ vtrũ obliuio
circa pterita. Tertiũ vtrũ pcognitio
circa futura.

I Vogd aũt dece

Ptio cadat in demõibꝰcirca pñ
tia vr ro.i.qm nõ ꝓbauerũt deũ hr̃e in-
notitiã:tradidit illos deꝰĩ repꝛobũ ſen

ſuʒ. HH dicit apꝰ de hõibi.ꝗ eqͥ vel magis

ſeuerẽ de in ãgelos. vr ꝙ vati ſunt
in repꝛobũ ſenſuʒ:ſᷣ in oibꝰtalibꝰcadit
erroꝛ. . Situ dicas q illud itlkit
de ſenſu in agedis:nõ in cognoſcẽdis.
Cõtra aug.diẽ ſuꝑ ge.ad lit.ꝙ mali

angeli intelligut p tenebꝛas: bõi vero
lucẽ:ſed tenebꝛa magis dicit pᷣuatõʒ

lumĩs q; caloꝛis.ꝗᷓ videt᷑ q cognitio eo
rũ ſit obſcurata:ergo ⁊ erroꝛi ſubiecta
Iſtẽ videt᷑ ꝙ erroꝛi ſit penit ſbiecta.
qꝛ dioꝰ de di.no.dicit ꝙ in demonibꝰẽ
furoꝛ irrölis:amẽs ↄcupia:fantaſia/ p
terua: ſed fantaſia eſt pᷣncipiũ erroꝛis
ergo videt ꝙ rõ eonꝝ penit ſit ſbiugata
erroꝛi. Itẽ p ſile. hoi inflicta eſt pꝛo
pcco ignoꝛãtia.non tamẽ agẽdoꝛu:ſed
etiam cognoſcẽdoꝛũ.ergo ſi nõ minus
peccatũ angelicũ debuit puniri.pʒ X:⸗
Itẽ hoc videt᷑ ꝑ ſimile.ſ icut ſe habʒ
affect'ad bonũ:ita intellect'ad verum
ſed affectꝰdemonuʒ a deo eſt depſſus
ꝙ nõ põt moueriin amoꝛẽ boni:aut in-
oꝛdinate mouet᷑ ſia nat.ergo nec intel
lectus in ſpeculatõem veri. Situ di⸗

cas ꝙ pcẽm magis conũpit affectum

demonũ qᷓ intellectũ.cõtrariuʒ videt

nam omnè pꝛauã electõem pcedit pᷣuũ

iudiciũ:non eligit volũtas delibertatẽ

niſi pcedat iudiciũ.ergo videt᷑ pꝛima

ratio deoꝛdinandi ſit in iudicio:⁊ ita in
cognitõe.ergo magis q; in volütate vk
eque debʒ eſſe punitio. Itẽ hoc ofir⸗
mat᷑ qꝛ excecatio ⁊ obſtinatio ſunt pene

pcẽi. ergo ſicut affectio pſuꝑpõit cogni

tionẽ:ita obſtinatio que ẽ pẽa affcõnis

ſD

excecatõem que eſt pena cognitoͤnis. ꝓ

cũ diabolꝰſit obſtinat etiã eſt excecatꝰ

Itẽ bonũ eſt diffuſiuũ ſui⁊ veꝝ ſitr

2 magis eſt diffuſiuũ ſui bonũ q; verũ.
quia hoc habʒ de ſua ratõe.ſi ergo deꝰ

inq;tũ bon ſubtrahit in fluẽtia bõitatiſ

affectiue ipſon demonũ. ergo inq;tuʒ
verũ diffuſiõem lumis ipſi cognitiue.
Itẽ quicaᷣd ſit de oſe eruatõe lumĩs
dati:tñ demonib cu ſint in ſtatu dana

tiõis noua dona nõ debłẽt daria deo:ſʒ
nihil põt aliquis addiſcere niſi chꝛiſto

docete:ſicut dicit aug.in li.de magro.

Sſi xps nõ dʒ noua dona eis donare. g
nec nouã cognitonem. g in his ꝗq ante
lapſuʒ nõ cognouerũt exquo nõ habẽt

doctoꝛẽ vᷣitatis neceſſario errãt ⁊ deci/

piunt᷑. Sed contra luce xvi.or ꝙ filij
ſeculi hꝰ pꝛudentioꝛes ſi unt filijs lucis
ĩ gñatõe ſua:loquit᷑ de malis.ergo c.

3

Itẽ dyoniſius de di.no. data ipſis
dona nequaq; mutata dñis:łᷣ ſunt inte
gra ⁊ ſplẽdidiſſima:loqͥ᷑ de demoniby.
8 ſi babuerũt nãle iudicatoꝛiũ illuĩatũ
⁊ potẽs dirigi ĩ coqᷣſcẽdis vr̃ äc. Itẽ
Miore ve umo bo.puaricãtes angłi
t ſanctitate dimiſſa: ſenſuʒ angtice nẽ
nõ amiſerũůt. Itẽ pcẽm nõcẽ q actuʒ
F oꝛdinẽ actꝰ.g nõ ẽ cognitiõeʒ ſim
płr:i ↄ cognitiòem oꝛdinat in finẽ. ſi
cos ſpꝑeculatiua qᷓ;tũ eſt de ſe nõ dicit

erroꝛ venit ex deoꝛdinatõe ſiue deuia/
tione iudicij. Judiciũ aũt duplex eſt in
qiʒ rationate.vnũ qð ẽ cogſcẽdoꝛũ:qð
veri ſł rõe veri.aliud agẽdoꝛũ ſb rõe
boni.⁊ pᷣmũ ẽ ĩtlłctꝰſpeculatiui:nec ſpe
ctatad li.ar.⁊ po eſt ĩtltłctꝰpᷣctici:⁊ eſt
ps li.ar.pᷣmũ iudiciũ ⁊ ſi maneatĩtegꝝ
q;tũ ad ſbam potẽtie:nihilominꝰp cul⸗/
pa eſt in anget aliq mõ obnubilatũ. qͥa
errat frequẽter ĩ iudicado de multis:⁊
in multis decipiũt᷑:maxie cũ iudicatde
⁊tigentibi. illud iudiciũ eſt in eis oĩno

— — , on. nalieſteutr Pfl ad effecũ obſtĩati.⁊ ꝓpt
— *G or . Pe N iſtiꝰiudicij ſᷣuerſiõem dicũt tenebꝛa ⸗
Sn dati in repꝛobũ ſenſuʒ.⁊ ſic patʒ rñſio
ad pᷣmũ.

in demonibꝰfantaſia ꝓterua.dð ꝙ fan
collatiua ſe nſibiliũ receptoꝝ.alñ fan/

qð ẽ appitõ.⁊ pᷣmo mõẽ ĩ ſolis coꝛpib
⁊ꝛin ſpiritibo.̊ aũt fantaſia ptua dr
eſſe in demonib. qm ⁊ ſi demones in-
telligẽtes ſint ⁊ multa vera cognoſcãt
tñ alios nolũt docere ſed a veritate ſe/
qucere.⁊ iõ qͥ nõ pñt niſi ꝑ apparẽtes
ſiłtitudines:hic eſt ꝙ ſtudiũ demonum
maxie circa talia eſt intẽtũ:ſiẽ magnꝰ
clericꝰqui velletalios palogiſare ſtu⸗
deret ĩ ſophiſmatibo.⁊ iõ fantaſtaci di
cũt᷑ ꝓpt rões fantaſticas ⁊ appẽtes q̃s
— –—— 5 0, — iuneniüöt. hoc fantaſiq diẽ ptuã. qꝛ cuzʒz
. S) Geoer re ᷣm

nvitati ĩtellecte obuiare.iõ hñt fantaſiã
ꝓterus.hñt etiã ↄcupiaʒ amẽtẽ. qͥa cũ

7

6 2 4 —

cognitõem oꝛdinatꝗ ĩ finẽ:pʒ ꝙ p pccʒ
nõ dʒz depuari. NWdð ꝙ deceptõ ⁊

ſbuerſuʒ.⁊ q́tũ ad ̊ excecati ſuntagłi

Ad iltd qð obꝛ de dioꝰʒ ẽ
taſia dupłr accipit᷑.aliqñ ꝓ vi ſenſitia

taſia dicitappitio ſᷣm qð dr a ppanos

nn /X. iudiciũ ſuũ vitatẽ cognoſcãt:tñ co⸗
W. . Pen yg gnitã ſcieter ĩpugnãat. I̊ ẽ pteruire.ſ.

— AX 1/ 1νπ 5 .. “l 4 Jex 2

— —

4 . — *9 1„¾ nG. P * erg

nõ deberẽt atpetere niſitoneſtü cↄfe⸗

rens:appetũt res maxie nociuas:ſicut
kcrare ⁊ alios in pcẽm pcipitare q́uiſ
c nõ intẽdat finalr̃:ibi eſt furoꝛ irrõt
qa cũ ſolis malis debẽt ex ratiõe iraſci
iraſcunt᷑t furiũt cõtra bona. Adil⸗
lud quod obicit᷑ ꝙ hoi inflicta eſt igno⸗
rãtia ſm ſꝑeculatiõem intellect'.dicen
j. qũ ꝙ verũ eſt in poſteris:ſed ade nõ eſt
infflicta ignoꝛatia cognoſcẽdoꝛũ.quia
habuit cognitõem ſibi innata: ſic ⁊ de/
mones.qꝛ habuerũt cognitõem ſibi in
natã:et deꝰvix ſſtrahit dona ſua nãlia
ſcʒ gratis data. ideo nõ ĩflixit ibi igno
rantiã in intellectu ſpeculatiuo: ſeq tñ
ignoꝛatie pena acta eſt: ⁊ cecitas in ĩitel
ilectu pterito.puulis autẽ dicit ĩfligere
ignoꝛanti:nõ ſubtrahedo ſcientiã ſed
noõò apponẽdo.pterea moles carniſ coꝛ
rupte aggrauat intellectꝰiudiciũ.et iõ

—

4₰
„

nõ eſt ſimile. Ad illud quod obicit

waffecteſt pꝛiuatꝰrectitudine volun-
tatis. dicendũ ꝙ pcẽm magis reſpicit
volũtaté: ⁊ magis dirce oppõit᷑ boitati
affectõis q́; veritati cognitõis. et ideo
demones nõ ſunt ita pᷣuati luĩe cogni
õis p culpã ſicut bonitate affectõnis.
BWerun ſic pᷣꝰ tactũ ẽ qdᷣdã iudiꝰꝰqð ẽ
ↄiũctũ volũtati ⁊ eſt ſᷣuerſuʒ in malis
angłis ⁊ excecatũ.ideo patet ſolutõ ad
alia duo ſequẽtia. Ad illd quod obꝛ
bonũ eſt diffuſiuũ ſui.dicẽdũ q ẽ lo/
qui de diffuſiõe boni ſimpłr:⁊ boi gra
tuiti. ſi loqmur de diffuſiõe ſimpłr ad
tot ſe extẽdit rõ boni ad quot veri.qꝛ
vtrũq; ↄuertit᷑ cũ ente ⁊ in oĩbꝰentibus
ſiaũt de diffuſioe bõi gtuiti nõẽ verũ.
qꝛ multi ſunt qͥ idonei ſuntad capiẽclã
grãm. Ad illq qð obꝛ ꝙ nõ debẽt eis
dari bona.dð ꝙ donatio dupłr põtac/
cipi. ꝓpe ⁊ cõit.ꝓpᷣe donũ dr qð ſimptr
aliũde ẽ cuiuſmõòi ſũt gre ĩfuſe ſiue do
na ifuſa.⁊ tałẽ gᷓ gratũ faciẽs pł ad eã
hilitãs.alio mõ dr donũ qð ẽ p adiuto⸗
riũ diuinũ:nihilominꝰtñ pꝑ acqᷣſitiõem
noſtrã.⁊ illud nõ dr pꝓpe donũ:ſed ha⸗/
bito reſpectu ad H̊ qð nõ acqrit ſine dei
adiutoꝛio.⁊ Hͥ modo deꝰ dat dona bõis
⁊ matł.qꝛ eĩ deꝰdedit lumẽ dignitat ab
initio qð poterat ad inq ſitõem multoꝝ

—

P

15

—

ſchliu
Ncoſn
Cultip
dicko
ſcoop
epl
fond
ſecoll
de d
ſcne⸗
Pe
de
bust
ner
noyn
tioell
etan
ſylz.
ſeit
eisinnat
ſcldan
ſltil
1carid
RKdis
gweri
ſepe

9

ocne
deſopis
durdem
ſtaltimm
udler⸗
linett
goen
N⸗
eg
meme
ped
oblin
deme
göm
Ption
phs.
conin
oblin
ligeti⸗
neiß ir

Maß

roe⸗
ſicut
tuif
Nirö
kiraſch
i⸗
Len
ieſ
ſctde⸗

X

nſcin
nüle
biigo

ſean
initel
figere
üſed
niſ
ciü aĩ
dobici
evolun⸗
leſpeet
thana
feciins.
N o
nmalis
uwa
ob:
gelo⸗
igta
hpkrad
veri
enuius
lapiiti
debetes
Erpötic⸗
eſued⸗
cin⸗
ſei
ſe
tt

—

Go 9)

ſcibiliu. ipe nõ ſbᷣtrahit qð dedit: nec

etiã ↄſᷣnatiõem cũ talia poſſint ſtare cũ

pcẽo moꝛtali.⁊ iõ ͥ hʒ pꝛimũ donũ pot

multiplicare etiã repꝛobꝰexñs.⁊ deus
dicit᷑ cocẽ nõ inſpirado ſiue ĩfundẽdo:
ſͥ coopãdo lumini dato ⁊ ↄuãdo ilłld.
Exẽplũ huiꝰẽ.de dedit frumẽtũ aua-/
ro:⁊ dedit terrã potẽtẽ fructiſficare:cũ
recolligit multũ de blado de bona tra
de dat ßů̊ nõ ita ſicut ſi ipe ſterilẽ terrã
ſine actu ſemĩs facẽt fructificare.H̃ eĩ
ꝓpe eſſet donũ.pᷣmo mõ ſolũ large:ſic
deꝰdat bona bonis ⁊ malis:⁊ demoni
bus ⁊ hoibo quis ipis hipa in mala cõ
uertut. Ad ea aüt qͥ obiciũt ad oꝑpꝰ
dð ꝙ intelligũt᷑ de iudicio ſpeculatiuo
tñ de illo nõ ẽ intelligẽdũ ꝙ magis vi/

geatq; in bonis.vel etiaʒ tm ſicutante
lapſu ʒ. qꝛ reuera q́uis młta clare co-

gnoſcãt: maxĩe illa quoꝛũ cognitio eſt
eis innata:rõne quon dicit dio ꝙ hñt
ſibi data integra.tñ in multis errant⸗
fallũt illi nefandi ſpũs.q pſumptuoſi
æ curioſi ſunt.⁊ ideo frequẽter iudicãt
ve his que eoꝝ iudicio nõ ſbᷣſunt. et iõ
a veritatis tramite in erroꝛẽ labunt᷑.⁊
ſic patẽt oĩa obiecta.

Ecundo queri

tur vtrũ in demõib cadat obli

uio circa pterita. Et ꝙ ſic videt᷑ null“

de ſapiẽte fit ſtult?niſi aliqͥd obliuiſca-
tur. demoes aũt de ſapiẽtibo faeti ſunt
ſtulti:maxĩe lucifer.de quo exe.xxviij.
tu plenꝰſapia ct. ⁊ de quo eccxł.iij.me-
lioꝛ eſt puer ſapiẽs rege ſene ⁊ ſtulto.
glo. ex ponit de lucifero ſiue dia?g .
Itẽ gra reꝑat ⁊ refoꝛmat tota imagi
nẽ. ⁊ pcẽm defoꝛmat:ſed defoꝛmatio
memoꝛie ⁊ conuptio ẽ p obliuiõeʒ ꝗ̊ vr

ꝙ pcẽm in vĩ mẽoꝛatiuã inducatĩ aget

obliuionẽ. Itẽ ĩtlłre ⁊ mẽoꝛari ipoꝛũ
demonũ ẽ ců variatõe. eſt in tpe:ſᷣ oẽ
qð mẽſat᷑a tpe ſeneſcit ⁊ tẽdit ad coꝛu
ptionẽ.qꝛ tps facit diſtare qð ẽ: vt diẽ
phs. vñ ẽ bncipiũ conuptiõis p ſe. cũ
coꝛuptio circa vim meoꝛatiuã ſit tin ꝑ

obliuionẽ. pʒ . Itẽ ſicut ſe hʒ itel

ligẽtia ad erroꝛẽ ita mẽoꝛia ad obliuio
nẽ:ſ̃ in intlłntia ãgłi cadit deceptio et

in volũtate obliquatio. ergo in memo

ria cadit obliuio. Itẽ oppoſita nata

ſunt fieri circa iqẽ: ̊ mẽoꝛia agti pᷣtp
ficẽ addiſcẽdo.ꝗᷓ pari rõe deficẽ obliui

ſfſcẽdo cũ ſtatille ſit magis apt' ad de/

—

fectũ q; ad pfectũ. Itẽ mẽte humana

ſolꝰdeꝰſupioꝛ ẽ:ſiẽ vult aug. ſ̊ ntingit

in mẽtẽ nr̃am cadẽ obliuionẽ. ſi par ẽ
angkice:multo foꝛtiꝰin mẽte demonũ.
Q aüt in mẽte nr̃a cadat obliuio q;tũ
ad ſupioꝛẽ ptẽ pʒ.qꝛ aug.dicit ꝙ eoꝛu,ʒ
cog qͥ ſpectat ad dĩnitatẽ ẽ ſuꝑioꝛiſ ptiſ
ſeq frequẽter taliũ obliuiſcimur.ꝙᷓ ..
Sedq q qð ẽ nale ẽ indelebile:ſ ſpẽs
exñs ĩ an głica mẽoꝛia ſunt ei innate et
ↄcreate.g ſunt indelebiles.ſi ꝗ obliuio
venit ꝑ deletõem ſpẽꝝ.pʒ c. Itẽ oẽ
qð recipit᷑ in aliq eſt ibi p moduũ recipiẽ
tis. ſpẽs qͥ eſt in angłica memoꝛia eſt
ibi p modũ recipiẽtis: F̊ mẽoꝛia agłica
ẽ icoꝛuptibit nec depẽdeta coꝛuptibi
li: nec q;tũ ad ſbam nec qtũ ad opatõʒ
nec p ſe nec p accñs.& ſpẽs qͥ ibi repit
ẽ ſimpir ĩicoꝛuptibit. Itẽ H vyr a mi⸗
noꝛi.vtibilioꝛ ẽ volũtas q; aliq̃ iterioꝛũ
potẽtiaꝝ:ſᷣ culpa que adheret volütati
adheret vᷣtibłr. ᷓ multo foꝛtiꝰſpẽs q eſt
in mẽoꝛia eſt ĩ ea indelebłxr.ſi ᷓ obliuio
eſt ꝓpter deletõnem ſpꝑeæciei.patet t.
Item oẽ qð conũpit᷑aut coꝛũpit᷑ q
habet ↄtrariũ aut qꝛ eſt ex ↄtrarijs aut
quia eſt in aliquo quod ha bet coͤtrariũ
vel ex ↄtrarijs.hec ſcriptura ẽ a pho in
li.de moꝛ.⁊ vi.&ᷣ ſpecies exñs in mẽoꝛia
demonis nullo pdictoꝛũ modoꝝ ẽ coꝛ/
ruptibilis ergo c. Ytẽ phs dicit ꝙ

virtſenſitiua nõ ſeneſcit qtů eſt de ſe
ſed ſoluʒ rõe oꝛgani.vñ in pᷣmo de aia

9

dicit. ſi pꝛ accipet oculũ pueri:viderʒ
vtiq; ſicut videt puer. ergo cuʒ virtus
memoꝛatiua ipius demonis nõ pedeat
ex oꝛgano nõ ſeneſcit nec laſſa tin ope⸗
rando.ergo nec in reci piẽdo ſpecies. ⁊
ita vt videt nec obliuiſci ?dicẽdu
ꝙ actus memoꝛie cõtigit accipe et per

modũ habitꝰ. ⁊ iſte eſt retinere ſpeciẽ.⁊

eſſe dicit᷑ per modũ actus quia cõtinue
tenet. Et dicit magis ſtatum ſiue con/
ſummatõem:qᷓ actiõem. Eſt ⁊ aliꝰact

memoꝛie qui ẽ memiſſe ſiue recoꝛdari.

Pꝛimus quideʒ actus nãlis eſt ⁊ non

ſbeſt volũtati nec penes illũattẽdit᷑ me
ritũ vel demeritũ. Secũdꝰpo act põt
oꝛdinariad bonũ ⁊ eiꝰoxpoſitũ ſcilʒ ad
malũ.ſᷣm hũc duplicè modũ diſtiguen
qũ eſt in obliuiõe.nã ſi dicat᷑ obliuio p
oxpõem ad tentõem ſpẽi:ſic eſt deletio
ſpẽi de memoꝛia.ſi aüt dicat᷑ p oꝑpõitũ
adq recoꝛdatõem: ſic dicit debilitatõem
q;tũ ad iſtũ actũ qui eſt memiſſe.et hoc

tõt eſſe bonũ.ſ.cũ obliuiſcimur maloꝝn

illatoꝝ nobis:et malũ cũ obliuiſcimur

bñficioꝝ nohᷣ a deo collatoꝝ: vł obliui

ſcimur eoꝝ q nobis eẽnt exꝑediẽda ad
ſalutẽ. Cõtra quod dr̃ deutro.iiij.ca
ue ne vnq; obliuiſcaris dñi dei tui &.
ſi igit᷑ loqᷓmur de obliuiõe pᷣmo mõ: ſic
dico ꝙ nõ cadit in demonibi.nulla eĩ ẽ
ĩ eis deletio ſpẽi.ſi⁊?ꝰ? ſic dico ꝙ cadit
ĩmo cecidit magna obliuio.quia obliti
ſunt ſue ſalutis:obliti bñficioꝝ dei.qͥa
cũ ↄuertũt᷑ ad mala inhiles fiut ad re/
colẽda bona.hoc mõ ↄcedo obliti ſũt
ſic ꝓcedũt due pme rões.pᷣma q ſum
pta eſta ſtultitia.ſecũda que ſumpta ẽ
ab imagine defoꝛmata:nõ pcedũut hac
via. Aa illud qð obicit᷑ ꝙ intlłre ca/
dit in tpe.dð ꝙ cadit in tpe extẽſo noĩe
tpis.nõ ꝓut eſt motꝰpmi mobił mẽſa.
qꝛ nec demonũ eſſe nec intitire pedʒ ex
illo.tñ alit põt dici ꝙ qᷓ;uis act pt actꝰ
cadat ſſ tꝑe vel in tpe:nõ tñ act vt hitꝰ
qꝛ hʒ modũ ſbe intra:nec hʒ variatoeʒ

et iõ ſicut ſa demonũ nec coꝛũpit᷑ nec

ſeneſcit in tpe nec habitus.ita etiã nec
actꝰvt hĩtus:⁊ talis eſt intẽtio ſpẽi.⁊ p
HG; pʒ aliud ꝙ nõ eſt ſiłe de intiłre ⁊ obli
niſci. qꝛ intelligẽ no tm eſt actnãlis qᷓ
etiã ↄfoꝛmabilis volũtati.⁊ ſiłr errare
ſed ſpẽm tenere vel amittẽ è ex potẽtia
vel impotẽtia nali. Mꝛima rõ illa nõ
valet cũ memoꝛia habʒ nãm ſpecularẽ
ſiue ſpeculi. intlintia nam luĩoſam ſiue
luĩs.et angłs plꝰhʒ de nã ſpeculi et de
Potẽtia recipiedi qᷓ; de nã luis.illa eĩ in
ſolo deo ẽ potiſſime vł in his qͥ ſunt dei
foꝛmes ꝑ głam:iõ nõ vʒ nec eſt ſilłe.ma
gis eĩ põt in tenẽdo ſpem qᷓ; in recte iu-
idcãdo.aliq̃ eĩ ſunt ſupꝛa iudiciũ angki
nõ ſic eſt de tentoe ſpei. Ag illudg qð

obicit ꝙ olpon. ita nata ſi⸗ unt circa idem
verũ eſt niſi

obicit᷑ ꝙ ſolꝰdeꝰeſt maioꝛ mẽte hũana

dicẽgũ eꝙ ven eſt q;tü ad rõem pficiẽdi
tñ qꝛ mẽs humana ex ↄiũctõe cũ coꝛꝑpe

terreſtri aliqs hit ꝓpetates ⁊ defectꝰ
depmẽtes:qᷓ;tũ ad h̊ eſt inferioꝛ mente
angkica.⁊ iõ ſicut mẽs hũana ipedit᷑ ab
actualiↄſiqeratõe ꝓpt᷑ depſſiõʒ coꝛpis
ita etiã ↄpellit᷑ obliuiſci.intiłetaũt an⸗
gelic ſemp eſt in actu intelligedi.etiõ
nõ eſt miꝝ ſi memoꝛia ſemp eſt in actu
ↄpᷣuãdi.⁊ ſic patẽtobiecta.

Ertio queritur
vyntn in demonib ſit pcognitio
quo ad futura. Etꝙ ſic videt᷑ p ſimile
qꝛ aſtronomi ⁊ mathematici p curſum
aſtroꝝ pcogſcũt ⁊ dicũt młta futura.⁊
videmꝰꝙ in multis pa dicũt.̊ ſi maioꝛ
eſt intlłntia ⁊ cognitio ĩ demoibꝰvr
Itẽ hoc oſtendit᷑ ab effectu.quia iſti
magi ⁊ dĩni ꝑ pcèa cũ demonibꝰmulta
vera pdicũt:⁊ nõ pñt niſi ꝑ reuelatõeʒ
demonũ. vr̃ ꝙ ipi futura pcogſcant.
Itẽ vr ̊ a minoꝛi.qꝛ intellectꝰages
in ſõnis ⁊ in extaſi mita vera futura p
uidet ſicut pʒ.qꝛ frequẽter ſomniamuiſ
quod euenit nobis poſt lõga tempoꝛa:
ſed demones ſunt oĩo abſtractia ſenſi
bus. ergo τ&. AItẽ rõe vr̃.qꝛ aĩa qͥqã
modo eſt oĩa.qꝛ in ea eſt quo è oĩa fieri
q;tuʒ eſt ex parte intellectꝰpoſſibilis:et

q́;tum eſt ex parte intellect' agẽtis eſt

in ea quo eſt omia facere. ergo ſi intel
lectus agẽs eſſet liber vel poſſibilis ad
quctPꝰad actũ p agentẽ.tũc nõ ſolũ eẽt
in potẽtia ad cognoſcẽdũ futura ſᷣ etiã
in actu.⁊ h eſt in demõibꝰ qͥ creati ſunt
in actualitate plene cognitiõis ⁊ quoꝝ

intellect'agẽes ẽ liber a coꝛpe.ergo &.

Sed ↄtra.ꝙ nõ pꝛeſciãt futura con
tingentia videt᷑.qᷓto aliquid magis eſt
pns alicui tãto certiꝰeſt ei:ß voluntas
vniuſcuiuſq; ſibi pſentioꝛ eſt qᷓ; alij.er⸗-
go certioꝛ ẽ ſibi quod velle dẽat q; alij.

ſʒ nullꝰcertitudinalr ſcit qd dẽat cras

velle vel cogitare. ergo multo minus

niſialten nãliter inſit: æ nã an⸗
geli poſſibilis eſt ad receptõem ꝑ nãm:
ad electõem vᷣo minime. Ad illud qʒ

eenlae
Noi
cinaſe

ſotüac
mlisd⸗
hemt
ſoͤforce
Jeſi
ſcan
efitia
cügre
geifen
cori
gian
i
nitric
pereig
nlllosa
Gstptit
Peos
ſüͤeiſan
ſtaldva.
wot
Gsi
Wine
ranh
Ouen
ſhiin
fiſina
onetor
loptrps
ggerſeiat
ſapionce
ſſapptae
betiäac
dürine
ſepce
getigti⸗
tatenfa
ſitaſfal
occurn
pftcer
in ſeih⸗
uina r.
aturep
Linſe⸗
certitue
dinina
mmoo

len
n ang⸗
däm.
lucs
fri
gicape
ldeſea⸗
anene
ſüe⸗
Gcons
Paütan,
ietiö
ſtnacn

/

tur
gnitio
ſinie
mſam
ma
maior
yfa
auiſti
n
c agis
ſmra
numal
nwa:
ſenſi
iacci
ſfieri
blisꝛet
irss eſt
ſiimel
Pilisa4
ſolüͤci⸗
nafeti
ciſunt
51qo⸗
eſgo.
murac
ngot
oluntes
äch

is

Iwt 5 9N

½M

nec alia creatura q;tũ ẽ de ſe põt pᷣſcire

Itẽ oĩs cognitio creature ꝑedʒa re

ſcita. q; ſcibile nõ ſe hʒ in ↄpatõe ad ſci
entẽ creatũ ꝑ modũ poſſibil:ſᷣ potiꝰ per

modũ actuał⁊ motiui:ßſ nulla cognitõ
pendẽs a cogqſcibili põt eſſe certa de re

●

incerta:ſ̊ futuꝝ cõtigẽs ẽ res ĩcerta.g
nõ põt certitudinalr᷑ ab angelo coëſci.

Itẽ ſi cooſe ciefntur autu cĩa acqui

ſita:aut iĩnata. ſi acqͥſita ᷣ h incipit ab

exñtia rei:qꝛ a reipa gñat᷑ in cogſcente

cũg res nõdũ ſit nõ pot cognitõem ei⸗
acqrere.ſi innata.& nõ põt igrare aliq̃
eoꝝ q futura ſunt. pſciuit caſuʒ ſuuʒ

aßñq; eadẽt qð ů ĩpꝛobatũ ẽ taq; i poſſibi
le.ͤ c Itẽ ſi pſcit futura. g ſcit quis

dẽat vĩcẽ vtꝝ ipe an is quẽ tẽptat. cũ

ipe refugiat victoꝛiã ar naß taͤpra

X

niſi illos qͥs pſciret ſibi ſuccũbẽ. ſᷣ ali/

os tẽptat ſicut patʒ in Job. ergo .
ν⁄5 futuroꝝn é triplex genus.

q̃dã ei ſunt futura q bñt càm detiatã ⁊

ifallibilẽ.vtpote ſunt illa qatrẽdũt᷑ cir/

ca motũ coꝛpũ ſuꝑioꝝ in àbẽ detiatio
2 oĩs ipedimẽti remotio:talia pñt certi

tudinaltr̃ ſciri nõ ſolũa deo ſᷣ a creatu/

ra:⁊ H̊ in ſua caã: ſiẽ tps eclipſᷣ ⁊ ↄſitiuʒ

Nueqdã ſunt qͥ hñt cãʒ detiata:łᷣ tñ fal

libilẽ: vtpote ſunt illa ꝗᷓ ſunt ſm iferio-

rẽ nam.:q iõ hñt cãʒ detiatã.qꝛ ĩtẽtio nẽ

mouet detiate ad vnũ.iõ vo fallibilẽ.qꝛ

mktipłr põt occurrẽ ipedimẽtũ. vtpote
ager ſeiat ſi tra pinguis ẽ ⁊ bõa diſpõ

ſupioꝝ coꝛpũ auferet pĩguẽ fructũ.et
iſta pnt qdaàmõ ſciri ⁊ pſciri.nõti a ðo
ß etiã a creatura q nonit nas reꝝ ſupi
oꝛũ ⁊ inferioꝛũ.nõ tñ ita certitudinalit

ſiẽ pdẽa.Quedã aũt ſunt qᷓ ht cãʒ in

detiatã ⁊ fallibilẽ:ſic ſũt ea q ſũta volũ

tate nr̃a q idetiata ẽ ꝓpt᷑ ̊ q ad oxpo

ſita.fallibił etiã.q; pntetiã volẽti ꝓficẽ
occurrẽ młta impedimẽta.⁊ talia non
pnt certitudialit ſciri ab aliq̃ creatura
in ſeipa:ſ̊ ſolũ a deo ł᷑ ꝑ reuelatõeʒ di⸗
uinã.rõ aũt huieſt iſta.qͥa ↄgnitio cre
ature pedet ex re.qm igit᷑ res incerta ẽ
in ſe ⁊ in ſua ca.ideo creatura nõ põt
certitudinaliter illã noſcere aut pſcire
diuina aũt cognitio nõ pẽdet a re aliqᷓ
immo oĩa que nouit m modũ ſne veri

certiſſime cognoſcit ↄtigẽtia vt nccia.

lis eſt act dĩnꝰ.q;ꝛ demões ſuꝑbi ma

demões p ſeipos futura ↄtigẽtia pſci
dei ẽ. iõ eſt ibi infidelitas:⁊ infidelitatit
pPhibita. qᷓ;uis aũt demões nõ poſſint

dinaliter:tñ freqnt vera pdicũt. q; euẽ

gliquo ſit facturuſ.aliena doctrina qñ

Fvm diabolica ↄmertia.ſᷣm legẽ aſtroꝝ

vpt quãdo volũt vi aſtroꝛu vltra ꝓtẽdẽ

tatis nouit.⁊ qꝛ pitas ſua ẽ certiſſima

H̊ meliꝰexplanatũ fuit in pᷣmo libꝛo.⁊
ſicut certiſſime nouit: ita potcertituhni ä
nalr̃ demfare ⁊ reuelãe.iõ q̊ pcognitö ⸗ * sõäü 11. o
futuroꝝ:vel dei ẽ ła deo.⁊ iõcuʒ talia ,. dA QN. ‚
futura pdicũt᷑ pdictio dr̃ dinatio.q; ta „ 8 6.) N4

—

xime deſiderãt honoꝛari vt deꝰ: maxie
conãt᷑ oñdere h̊ in ſe hr̃e.⁊ iõ dicere ꝙ;

ant certitudinalr̃.H̊ eſt eis attribuẽ qð

235 E * „ „ E π . 9
frequẽt᷑ annexa idolatria.iõ dinatio ⸗ 1.& n PEG. E⅓

p ſeipos futura ↄtigẽtia ſcire certitu/

tu futuroꝝ aliqͥ mõ pſentiũt. H̊ autẽ eſt ) 6 . ,.
q̃druptxr ſtcut vicic aug .in. ih. ſup ge fi /1 G O ee
ad lit. aut eĩ ſenſus łigenij acrimonia)
aut multa expiẽtia.aut doloſa cautela
aut aliena doctrina.ſenſus acrimonia
vt qñ vidẽt diligẽter ⁊ cõſiderat ad qd
inclinet᷑ affectio noſtra:vł que ſintin/
ducẽtia vel retrabẽtia. exꝑpientia tbũ
quia ex talibs vidit accidẽ talia.doloſa
cautela qñ ꝓponit aliqͥd facẽ ⁊ pdiẽ q̃ſi

iuſto dei iudicio ꝑmittit᷑ addiſcẽ ab an
gelis. ſic pʒ ꝙ demões futura ↄtĩgẽ-
tia ⁊ ſi pnt ꝓbabilr̃ pſentire nõ pñt cer
titudinalr̃ pſcire: ſiẽ oſtẽdũt rões ad h
inducte. Ad illud ergo qð obicit᷑ de
aſtronomis ſine mathematicis ꝙ dñt
frequẽter vera.dicẽdũ ꝙ hoc ſoluʒ eſt
ↄiecturado ſiue ſm legem aſtroꝛũ ſiue

vtpote quãdo dnatur ſtella que habet
impſſiõem ſup diuerſos humoꝛes di/
ſponit ſᷣm hoc hominẽ ad viuerſos mo
res ⁊ affectões.ſᷣm diabolica ↄmertia

qᷓ; ad illud ſup quod pñt. tũc eĩ niſi dia
olus adeſſet ita frequẽèter falſũ ſicut
verũ dicerẽt.nũc autẽ cuzʒ toto auxilio
demonũ frequẽter falſa pdicũt ⁊ deci
piũtur.ſed tata eſt demonuʒ aſtutia ꝙ
ita ſciũt occłtare fraudẽ ſuã vtoſtẽdat
erroꝛẽ ſiue defẽʒ fuiſſe ĩ aſtronomo cõ
ſiderãte nõ in arte aut diaꝰ aſſiſtente.

. 6
2 “ — — „*
— . 3 1 . . 4 i. „ —
— RO N—Etee Oenvr n

ðð

In boc igit ſtat rñſio ꝙ aſronimi de
ↄtigẽtibꝰhñtibꝰ cãm fallibilẽ ⁊ de tiatã
nõ pſciunt nã niſi expiectura ⁊ dia ex
maioꝛi hiectura illa pñtit:nõ tñn certitu
qinalr̃ pſcit. Ad illud g q obꝛ de ma
gis ⁊ dinis ꝙ dñt va.dð ꝙ ven eſtꝛß tñ
qꝛ alñ dnt falſa pʒ ꝙ potiꝰdñt ven calr

ꝙ certitudinalr᷑:cõiectura potiꝰq; ſcia.

q eĩ ſeł dicit futuꝝ iĩ ᷣbo dñi:⁊ ñ euenit
ſiẽ in lege dr:ſõniatoꝛ ẽ:⁊ nõ ꝓpha dñi
⁊ iõ pcipit᷑ occidi. Ad illud qð obꝛ de
ſõnijs in qùbo puidẽt᷑ futura.dð ꝙ qᷣcqͥq
de h ſẽſerĩt phi qͥrũ pes lõgũ ẽ retexẽ

qð de eis dicit ſacra ſcriptura ĩdubitã

ter ẽ tenẽdũ.rephẽdit eĩ eos q ↄfidẽtiã

hñt in ſomnijs.vñ eccł.xxxiiij.ſiẽ pturi

entis coꝛ tuũ fantaſmas patit᷑: niſi ab

altiſſimo fuerit miſſa viſitatio.iõ ĩtelli

gẽdũ ꝙ qnq; de cauſis fiüt ſõnia.qͥdaʒ

ↄtigũtex diſpõne coꝛpis.qqã ex ſollici

tudine mẽtis.qd ex illuſiõe diaboliaa
qdã ex reuelatiõe angłica.qdã ex imita

tione dina. pᷣma duo ſonia ſũt pſagia
futuroꝝ q ht cam in nobis. vt ſõnia qͥ

ↄtĩgũt ex cauſ coꝛpis ſunt ſigna infir/
mitatis.ſomnia qͥ ↄtigũt ex ſollicitudi
ne mẽtis ſunt ſigna eoꝝ ad q faciẽda

deſiderãda nr̃a inclinat affcio.alioꝛuʒ
vo nõ ſunt ſis de ſe:imo ſiad alia apli⸗/
cent᷑ potiꝰpbẽt occaſiõeʒ errãdi qᷓ; pſciẽ
di.ſõnia vo q ſũta diabolica illuſiõe nł᷑
lius ſunt roboꝛis ſiẽ nec dinatões au/
ruſpicũ.ſõnia po qͥ ab angełbonis aut
a deo ſunt in nobis ſis:ſunt pᷣa.⁊ ita ex
H nõ hr̃ ꝙ pcogꝰ futuroꝝ ↄtigẽtiũ alit

bẽat᷑ q; a deo:niſi pꝑ aliquã cõiectur.

Ad illuq qð obꝛ ꝙ aĩa qͥqãmõ ẽ oĩa.
dð ꝙ intlłet'ages nõ ẽ ens actu plene
reſpẽu oĩm.qꝛ nõſẽ plene agẽs:iõ indi

get iuuaria cognoſcibili ad h̊ ꝙ fiat in
actu ła deo qð ẽ oĩo actꝰ reſpectu oim
entiũ ⁊t veroꝝ.⁊ qꝛ futuꝝ ↄtigẽs nõ bʒ

eẽ niſi indetiatũ.iõ nõ pot itlłctũ iuuãe

ad certitudinalẽ cognitõeʒ hñdq de ſe.

dillud g qð obꝛq agẽs ẽ i actu re-
ſpectu oĩm ad q poſſibil è ĩ poa ſoluẽdũ

Epĩ

ſibit in po.qꝛ ſunt s poſſe creature.vñ

illa ꝓpo nõ bʒ vitatẽ niſi de his tin que

pꝑ ĩtereptõeʒ nõ ſolũ in hibo:veꝝ etiã
in angebł.qda ei ſunt ad q t agẽs q; poſ

ſunt infra poſſe intellectꝰcreati reſi pẽu
quoꝛũ habet intellectus ſe:⁊ in ratione
agẽtis ⁊ poſſibilis.nõ autẽ reſpẽu eoꝝ
que ſunt S.⁊ ſic patet illud.

Onſequenter
qrit᷑ de ? articło.ſ.de ptute de
monũ.de q̃ tria qrũt᷑. pᷣmũ ẽ ⁊ pambu
li.vtꝝ oĩs for̃e iquctio ſit a creatõe:an
aliq ſint ab agẽte creato. 2 7 vtu ve⸗
raꝝ for̃aꝝ iductio ſita ſpũ maligꝰ ʒxꝰ

E

vtꝝ miniſterio demonũ poſſit s vtii

buiuſmodi opibꝰſine pcẽo.

„ Rimo queri

g. vtꝝ oĩs foꝛme inductio ſita

creatoꝛe:an ꝙ agẽs pticłare ſiue crea/

tũi poſſit aliquã inducẽ? Et ꝙ oĩs ſita

creatoꝛe vr.pꝰaucte dñi in Johe.pat᷑
me vſq; mõ opat᷑ ⁊ ego opoꝛ:ł ſi res p
ducerẽt᷑ q́;tũ ad foꝛmã a nã:nõ ppter h̊
dicet᷑ deꝰvſq; mõ opari.g vr ꝙ oĩs foꝛꝰ
ſit ab ipo. Itẽ roe vr̃.nobiliꝰpncipiü
eſt foꝛma q; mã ⁊ magis dicit qͥd dĩnuʒ
ergo cũ nã nõ poſſit in minꝰqꝛ nõ põt in

pꝓgqductoem materie:ĩmo eſt a ſola crea
tione:multo foꝛtiꝰvidet᷑ de fora. Itẽ

pncipia reꝝ ſunt icoꝛuptibilia pt vult

phpßs. & tqᷣ mꝗ q; foꝛma: ſ icoꝛuptibile ẽ

ingñabile.ergo tã mã qᷓ; foꝛma ẽ ĩ gña⸗
