Vtn aia poſſita carne infiii.
Vtu h̊ ſit ex appetitu aliqͥ ᷑ volũtate

S 12 tłiſĩfectõ ſit ex ꝓpagatõe vklibi
,, Diſtictõ.xxxij. die
UVtz baptiſmus dẽat oꝛigĩale q;tum

ad culpaʒ.
Vtyuꝝ deleat q;tũ ad cauſa.
Inq ſit ↄcupĩa tanq; in ſbiecto.
A dq ſit taq; a pꝛincipio effectiuo.

UVtu macula quã aia cõtrahitex car-

ne de beat ei imputari

Vtxꝝ deceat diuinam iuſtitiam aiam

tali carni vnire. V
Diſtictio.xxxiij.

Vtnꝝ pctã ꝓxioꝝ pẽtũü filijs ĩputentur
Utn adãaã potuẽit tiſmittẽ poſteris ſa⸗

tiſfactiõis iuſticiaʒ ſicut culpaʒ.
Vtn oꝛigiale ſit ĩ omĩb equaliter.
Vtu ſit vnuũ oꝛigĩale vel plura.

Vtrum decedentes in ſolo oꝛiginali

punia ntur pena ignis.

Vtꝝ puniatur aliqͥ doloꝛe ĩterioi.

Diſtinctio.xxxiiij.
Vtu malũ ſita bonout ab oꝛigine.

Vty ſit a bono efficiète vył deficiente

Ntz ſita bono ſ ĩtẽtõnẽ vel pꝛeter.
Vtuꝝ ſit aliquid ſůme malũ.

Vtuꝝ malũ ſit ĩ bono ſibi oxpoſito.

Vtꝝ ſit ĩ bono ſiẽ hĩt ł᷑ vt pura puaꝰ
BDiſtinctõ.xxxxv.
Vtꝝ pctm bonũ aliqͥd hẽat conũpẽ.

Vtu ipa coꝛuptio ſit paſſio eſſentiali

ter loquẽdo.

Vtrum ↄtrarietur bono ĩcreato ĩ eo

q; bonũ coꝛũ pit.
Vtrũ modus ſpecies ⁊ oꝛdo eoꝝ põit᷑
permalum ſimul.

Atu p qpᷣlʒ petin coꝛũpat᷑ equaliter.

UVtrũ conupat h tria totaliter.
Diſtictio.xxxvi. L
Vtrũ petm ſit pena peccati.

Utx paſſiões anime ſint tm pene vel

etiã culpe.

Vtn ſit aliq ełpa ſiñ pẽa ſtatiĩ ſeqnte
Vtuꝝ ſit ĩ aliqͥ pẽa ſine cłpa pcedẽte.

Atrü aliqua pena ſita deo.
Vtrũ oĩs pena ſitab ibpſo.
Diſtictio.xxxvij.
UVtrũ oĩs actio ſit a deo.
UVtrü omnis rei conſeruatio.
Virũu omnis cõpoſitio.
Vta actò iiuſta iq;tũ huiuſmõi.
Vtruũ opatõ foꝛtuita ſᷣm ꝙ talis.
Vtu enũtatõ fla ſᷣm ꝙ huiuſmõi.
Diſtictio.xxxviij.
Vtu volũtas ſit bõa rõe bi finis.
Quis ſit ille finis a q̃ dicit᷑t bon1a.
Vtruʒ bone uoluntatis ſit vnus ſolꝰ
finis uel plure.
Vtrũ ĩtẽtio ſit ſolũ ĩ rõnalibo.

Vtrüũ illa ĩtẽtio que ẽ in eis ſe teneat

ex ꝑte ĩtellect uel affectus.
DSiſtictio.xxxviij.

Vtrü oↄſciẽtia ſe teneat ex parte ĩtelle

ctus vel affectus.
Vtrüũ ſit hĩtus inatus pel acqͥ ſit .
Vtrũ teneamurad oẽ quod dicat ne⸗
ceſſariũ ſaluti.
Vtrũ ſyndereſis ſit in genere cogniti
onis uel affectõnis.
Vtrũ pꝑ petm poſſit extingui.
UVtrũ poſſit danari.

Diſſlictio.xl.

Vtu oẽ opꝰRbõa ĩtẽtõe factü ſit bonü.

Vtrũ qͥs tm faciat q;tũ intẽdit.

Vtrũ intentio abſq; bonis opꝑiba ſuffi

ciat ad ſalutem.
Vtrũ bona puilegiata addat aliquid
bone intentõni.

„
„

Vtrũu addat ſupᷣ qtũ ad qtitatẽ dati
Vtrũ addaãtad numerũ ĩtentiõis q; tůũ

ad numeroſitatẽ. .
¶UVtrũ acti
nũ ⁊ malũ ſicẽ ꝑ dꝛñias oppoſitas.
Vtuꝝ diuidat᷑ ꝑ bo ꝰ ⁊ malũ ſiẽ ꝑ dꝛãs
eſſentiales accñtales ⁊ itriſecas.
Vtꝝ didat᷑ ꝑ haſ ſiẽ ꝑ dꝛãſ ĩmediataſ
Vtrũ oè pcẽm ſit volũtariö.

Vtyu ſit circa volũtatẽ ſiẽ cir.ſbʒ ꝓpũ.

Vltꝝ puiri ſit voluũtat ꝓpũ ſiẽ ⁊ pccatr̃
Diſtictio.xlj. ·
Vtu peccatuʒ volũtatis ⁊ operis ſint
duo peccata uel vynunm.
Vtrũ vnũ addatad alteriꝗũ.

5. K

o deliberatia diuidat᷑ pbo

—⏑

—

f— — — — —— , — —.,2—— — — ä,

—

neat

rele

.
e⸗

gnii

w.
ſaffi
iui

ai

pbo⸗
dris

uſ

ccr

ſint

Vta pcẽʒ veiale ⁊ moꝛ. uẽiãt ↄpᷣſiẽ
Vtnↄneniãt in watu pene eine.
Vitrũ pcẽm ſolũ diuidat᷑ ꝑ differẽtia:
mãales vł etiã foꝛmales.
Vtn habeat dinidi p ↄuerſiõeʒ ⁊ aue
ſiõez tãq; p differẽtias pccoꝝ diuerſa
Siſtinctio.xliij.

Atn pcẽm in ſpm ſem dicat genpcẽi

diſtinctũ ab alijs.
Vtn ſp heat pcẽm aliqð pambulũ.
Vtu ſit Suiſſimũ pccoꝝ.

Regiſtn ſup anternos
a Solumõh et idẽ put dicit
⁊ cupiditatẽè hoibo mĩſtrado
oẽs ſimul ꝙ nõ minoꝛ
illã vtrü k tnibi aſſerendo
b igitur nate Ad üllud vᷣo

ſuma vtilitas dicendũp ⸗
ſed differẽtia Et ꝓpterea

iõ nõ ↄplet᷑ ipſum eſſe
Hmo videt Ad intelligẽtiã
c phici in frigiditate
coꝛuptibiles Conſequẽter
ců ergo planetan
celi.quia H̊ ſine bñficio
di. iij. m ſolent quia
d plurifixari aque in locũ
bonos? ed etii Jero.adeo
cõtiguaꝝ quia vero
Cötra in ſp? * oꝛdo attendit᷑
erat a foꝛma maxie homis
e pmoꝛdio ſpüs dicüt
Et querit᷑ de bm

Et ſicrnñdent n Diſtinctio.xvij
ſititudo nõ eſt cum autẽ
Secũdo q̃rit dependebat

f ergo ſi ſic ſicut inuit
cõpletum coꝛpis eſſe
yt dare elemo. o in li⸗ de aĩa
et manet eſt ſimpliciꝰ
demones Eſt. n. coñ

g Tertio qrit Itẽ qꝙ nulls
Aittendẽdus oꝛigiale pecʒ
Zd illud vo p cõtinuando

poterit veire ꝓcreatiõem ⸗
aere aſſupliſſent reſiduitatis
b manifeſtat ſi ergo ſtatu
qtũ ad eſſe mulier ſicut

ad maiott P diligit carnẽ
vero angeloꝝn ergo nõ potuit
qð plenus Angel autẽ
i ſpüales Juð h̊ qrit
addit manifeſta. elſſe nõ poſſit

Ltrũ ſit remiſſibile vel nö.

De ſufficiẽtia hui peccati.

A½ 2 5 2*% ☚ ⁸
Be ſuffi ſpen eiꝰqntu ad rões ꝓpas.

Giſtinctio.xliiij.
Vtꝝ po peccãdi ſitĩ hoĩes ðo ka ſeipo
¶Vtrũ talis potẽtia ſit böa ! mala.
Ntrũoĩs piãs dñandi ſita deo.
Vtu ſita ðo ß ĩſtõʒ nẽ ł ĩiducta p cłpã.

—

UVtn xpiãi tẽant᷑ ſbiacẽ tyrãniſiĩ aliqb⸗

QVtrü religioſi teneant᷑ obedire platis
in oĩbus qͥ non ſunt ↄ deuʒ.

q Hiſtictio. xviij bb videt q oẽs
ĩem iĩpusgri carnis

vero qui ẽ rebusſex
quaãtuʒ acd ſtatu nature
altiſſimo cc pambulum
r qui ex mul⸗ male fecerint
imago ⁊ ᷣm et ſimiliter
phus in li. aut peẽm eſt
quodãamõö dd hoc modo
electiõem malũ culpe
bic enĩ mot nõ qa aliqͥd
ſubſequi male diffinit
ſm pus⁊ ee ſicut nec facit
volütati ſita deo
t iſi obliuiſcit reficitur
colligit cauſando
rñſio ff idem do
aliqᷣd ĩ dilecto ab ipo
ſi igit ponat ⁊ mendatio
v puenientẽ habendũ
gratie actus gg mentis ſiẽ
nã in hoĩe innatos
habitu gre Fer ſe ad

x gfa gtufaciẽte babeatad
nos deuincé bh intendendi

gtũfaciẽtis palma tamèe
gtüfaciens ad facu ltatẽ
data li.ar. neceſſitatis
ratia ii volütate ei

pꝛauis carnis homo cõfitet
decet exaudiri ignoꝛaàtia no

ſit oꝛiginali tůc nõ ſequit᷑
3 ſed deus ẽ kk moꝛtale ſimul
ĩmo magis nec oĩno eſt
alicuiꝰ in hoc ꝙ
mediante diuiit
aa Scðo qri ll ⁊ aliud coñ
Adã pecca. impustio

Biſtictio.xrij dns MMath
Ipſa vero mm filio ⁊ hoc
peccati qntũ Ad illud qð
ſe habz lex malis platis

—=

—

—=

*

„

*

W

*

„

Niri excellentiſſimi artium ⁊ ſacre

theologie diui monarce ſummiq; ꝓ-
feſſoꝛis: ſuꝑ ⁊? ſnĩaꝝ dñi Bonauen⸗
ture minoꝝ ex oꝛdine opus pelariſſi-
mum feliciter incipit.

Olũmodo hoc in

ueni ꝙ deus fecit hoĩem rectũ ⁊ ipe ſe

infinitis ĩmiſcuit qõibʒ.Sollicite cõſi
deraãti pñtis libꝛi.ſ.ſecũdi ſniaꝝ pnci/
palẽ intẽtiõem ⁊ totalẽ cõtinẽtiã illud
occurrit ad qð ſuã inq̃ſitiõem dicit ſa
piẽs eſſe ꝓductã eccłiaſtes ?? ĩ verbo
ꝓpoſito.Lũ enĩ cuncta tentaſſet in ſa

Fitſ⸗ 7 plꝰdefeciſſet qᷓ; pfeciſſet tãdeʒ
vc ſe inueniſſe fatet᷑ ꝙ de fecerit ho⸗

minẽ rectũ cc. In quo vbo duo clau⸗/
dunt᷑ ſcʒ q hoĩs recta foꝛmatio ⁊ recti

tudo eſta deo.⁊ hoc tãgit᷑ cũ dicit᷑ deꝰ

fecit hoĩem rectũ.aliud eſt ꝙ hominis

miſeria ⁊ obliq̃tio eſta ſeipo.⁊ hoc tã/
git᷑ cũ vr. et ipe ſe infinitis immiſcuit
qõibi. In his aut duobꝰclaudit᷑ termi

nus totiꝰ humane ↄphẽſiõis utↄgno
ſcat oꝛiginẽ boni ⁊ ↄgnoſcẽdo reqͥrat
2 ad illa pueniat ⁊ ibi reqͥeſcat.⁊ ut co
gnoſcatoꝛiginẽ ⁊ pncipiũ mali⁊ illud
uitet ⁊ caueat. In his etiã claudit᷑ tota

intẽtio tractatꝰlibꝛi pñtis qͥ circa duo

nerſat᷑ ſcʒ circa hoĩs ↄditonem ⁊ eius

deuiatiõem.hoĩs aũtↄditio tãgit cum
dicit᷑.deꝰ fecit hoĩem rectũ.qualit᷑ aſt

illud intelligit᷑ ꝙ deus fecerit hominẽ
rectũ explicat᷑ eccłiaſtici xvij.c. vbi diẽ
deus creauit hoĩem de terra hoc dicit

qᷓntũ ad coꝛpꝰ.⁊ ſᷣm imaginẽ ſuã fecit
illũ.hoc dicit quãtuʒ ad aĩie naturam.
⁊ iterũↄuertitillum in ipam.hoc vicit
quãtũ ad grati ſupadditã que animãꝗ
Zuertit ad deũ ꝑ virtutẽ habitꝰ⁊ ideo
ſbigit et ſm ſe veſtiuit illum virtute.
In hoc vᷣbo ondit᷑ꝙ deꝰnõ tim fecit

hoiem poſſibilẽ ad rectitudinẽ ſuaʒ ei
imaginẽ cõferẽdo ſꝶᷣ etiã fecit hominẽ

rect ad ſe ↄuertedo ipm. Tũc enĩ hõ
rect eſt q intelligẽtia adeq̃ᷓt ſumme
ueritati in cognoſcẽdo volũtas cõfoꝛ
matur ſum me bonitati in diligẽdo.et
virt'ↄtinuat᷑ ſummepotẽti in opando
hoc aũ᷑t eſt qñ ho ad deũ còuertit᷑ ex ſe
toto.ↄ Pꝛimo igit᷑ hH̊ recteſt cũ itel
ligẽtia veritati ſumme equat᷑.equari
aũt dico nõ ꝑ oĩodã pfectõem vel ĩple
tionẽ i ꝑ quãdã imitatõem. ſi eĩ pitas

vävt dicit Anſel.eſt rect itudo ſola mẽte
pceptibilis ⁊ rectitudini non ppt eqri
niſi rectũ cũ intellectꝰ nr̃ equat᷑ vpitati
nccio rectificat᷑.tũc autẽ equat᷑ quãdo
actualiter ſe ↄuertit ad veritatẽ. veri
tas enĩ in actu diffinit᷑ ꝙ ẽ adeq̃tio rei
⁊ intellectꝰ. intelligẽtia aũt noſtra ad
veritatẽ puerſa verificat᷑ac ꝑ h̊ pitati

equat᷑ ⁊ dũ equat᷑ rectitudini rectifica
tur.vñ ſine veritate nullꝰrce iudicat.

vt dr in liꝰde vera religi.⁊ qui aſpicit
ꝗg ueritatẽ iudicat recte ſᷣm q; dominꝰ

dixit ſymoni luce ?? recte iudicaſti.i.
recte dixiſti vel decreuiſti. Similit
rectificat᷑ du volũtas ſumme beatitu⸗
diniↄfoꝛmat᷑.ſumma eni bonitas eſt
ſumma edqtas ſine iuſtitia.tato eni me
lioꝛ q quãto iuſtioꝛ.ſ̊ vt dicit Anſel.
Juſtitia eſt rectitudo volũtatis.nihil
autẽ ↄfoꝛmat᷑ rectitudini niſi rectum.

dum ergo volũtas bonitati ſummeæz

eq;tati ↄfoꝛmat᷑ nccario rectificat᷑ tune

aut ↄfoꝛmat cu ad ipm ouertit diligẽ

do. vn huꝗ.ſcio aia mea ꝙ vũ aliquid

diligis in eiꝰſikitudinẽ traffoꝛmaris.
qui eni diligit bonitatẽ rect

eſt. ⁊ hoc

Euroskala Offset

1
*
e
=
G
S
5
0
=
5
◻
S
L
D
=

2 3 4 5 6 7 8
Copyright 471999 VxVMaster Gmba www.yXyVmaster. Com

1