creaturã ratõnaleʒ tunc acceptat cum
cõſecrat in templũ:⁊ adoptat in filiuʒ
⁊ aſſumit in cõiugiũ. Nam anime ſan
cte que deo placẽt ⁊ dicunt᷑ templum
dei:et dicunt᷑ filie dei:⁊ dicunt᷑ ſpon/
ſe dei:m ꝙ colligit᷑ ex nouo ⁊ veteri te
ſtamento. MPꝛimũ genus acceptatio-

nis non requirit ſupaddi donuʒ gra

tie vltra ea que ſunt de cõditõne natu
re.Secundũ vero genus acceptatio⸗
nis nõ põt ñ eſſe gratuituʒ.tum ꝓpter
gratuitã dei còdeceſſioneʒ. tum ꝓpter
creature exaltatõem vltia termios ſi⸗
ue ſtatus nature. Gratuita nãq; con-
deſcenſio in huiõi acceptatõe neceſſa
rio requirit᷑. Q: deus enim ĩmenſus
habitare velit i aĩa vt in templo.ꝙ ite
rum velit ſeruũ reputare ꝓ filio.q an⸗
cillam ſuã aſſumere velit in cõiugio hᷣ
nemo dubitat eſſe mere gratie:⁊ cõde⸗
ſcenſioniſ liberaliſſime. Creature etiã
ſublimatio in tali acceptatõe v ltra ſta
tuʒz nature repitur. qꝙ eniʒ creatura cõ

ſecratur in templuʒ:adoptet᷑ in filiuz:
aſſumat in cõiugiuʒ hoc eſt ſup natu

rale cõplementũ omis creature.⁊ ideo

nec cõſecratio nec adoptatio nec vnio
aQaie ad deuʒ fit per aliquã ꝓpꝛietatẽ na

ture:ſed peraliquod donu gratie ſuꝑ⸗
addituʒ quod alam cſecret vt ſic tem
plum aſſimilet᷑:vt ſit diuina filia.ꝙ fa
ciem decoꝛetanime vtapta ſit eſſe dei
ſponſa.ſ̊ autẽ oĩa facit gra gratũfaci⸗
ens:cuieſt adeo iũcta dei cofoꝛmitas

rnullomoe
gtatoiüt
poͤnſive
Nocepta.
nts ppetn
genüteino
genehbmye
Etſcpanze
mzulacie
leket. Erh
modlaccen
gliaröſum
zolafecit
getlauge⸗
nrölityn
bemn in
oimoucor
inepocen
gingvotiß
Eomun ao
Godedinse
ſeopusded
ſeropotace
geſuaden
Gesaahn
opoſtuͤpl
ſunt Ma;
lurdegcee
gle ociin
Pttiefnn
Gpttpana
ngha
ſherzwoiig
lligtoroie
bgnutht
Mirſäläton
letſipoinſi
Atlu a
uohhlretſidi
eſtnadilag
Nränie
nüͤrbdeſnee
ceptataligi
tüadtemider
latenonban
bitecine
teirca qon⸗
Adiilua
mmabſ 07
ſne mncn

umli
negengtiz
uſßfoim
uann
miannn
Mechesdi.
lluitnn
itla
ebniigem
Geſtreig
Hancauen
Xaccpatcoum
Koptamnfli
ananimeſan
Womiundn
Ewomiſen
lawdtert
Gnmnialigen⸗
m
Aupraue r
gcnininnſis
n enplogit
npflogen⸗
itniöngo
genrlidce
eDrnme
unmirfinſ⸗
rinfit⸗
bor eiihu⸗/
nisennne i⸗
optnd aiin
igriunn
cri gt
—
ctghe⸗
uce

pt nullo modo poſſit deo diſſimilis fi-
eri:adeo iucta ſpuał venuſtas vt nlko
mõ poſſit defoꝛmari.⁊ ideo redditaĩia,z
deo aceeptã.⁊ eſt rõ acceptãdi ſᷣm illas

tres ꝓpꝛietates pdictas:que quidẽ cõ
ueniũt ei nõ ſᷣm tropũ aut trãſumptio

nem:ſł̊ m veritatẽ aut ſᷣm ꝓpꝛietatez.
Et ſic patʒ ꝙ hõ in ſtatun ĩnocentie gna
tia Stũfaciẽte indiguitad Hyt deo pla
ceret. Et ̊ nccitas ſumpta ẽ ex parte
modiacceptadi. Poſſet nibilominꝰ
alia rõ ſumi ex pte acceptãtiſ.deus.n.

qͥ oĩa fecit in gloꝛiã ſuã:⁊ nullius indi
get laude:potiſſime requirit a creatu/
ra röli honoꝛẽ.Et qͥa honoꝛẽ deo exhi/
bemꝰ qñ in ipm oĩa referimus tanq; in
oĩm auctoꝛẽ ⁊ finè:nõ decreuit deꝰ ho

minẽ pducere ad pfectõeʒ gloꝛie p ali

quid qð oꝛtũ haberet ex nãe pꝛincipijs

ſ p munꝰ additũ nalibo vt ex H̊ hõ ma⸗/

gis deo gtus exiſteret ⁊ totius ſalutis
ſue opus deo attribueret. Et ſic pʒ ꝙ;
nemo põt acceptari deo abſq; munere
gr̃e ſupaddite nãe.⁊ ↄcedende ſunt ra
tões ad h̊ inducte. Ad rõnes pᷣoad
oppoſitũ planũ ẽ rñdere ex his qͥ dicta
ſunt. Naʒ due pᷣme auctes intelligũ/
tur de acceptatõe ⁊ dilectõe ſᷣm gene⸗/
ralẽ modũ:nos aũt loͥ mur hic de acce

ptatõe ſm modũ ſpãlem quo deus ac

ceptat ipam aĩam vt reputet eã dignã
et᷑na gloꝛia. Ad illud qð obꝛ.ego di
ligẽtes me diligo ⁊c. dicendũ ꝙ illud
intelligit᷑ de dilectõe caritatis q nõ eſt
abſq; gratia:⁊ H̊ plurimũ differt a di/
lectòe nãli q̃̊ homo diligebat deũ ꝓpt
ſe et ſuꝑ oĩa:ſicut oñſum ẽ ſup diſ.iij.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ artifex crea/
tus ↄplacet ſibi in ope.dicẽdũ ꝙ iſtud
eſt ven de illa gnali acceptatõe ⁊ com
placẽtia q̃ aliqs reputat aliqͥd eſſe bo/
nũ:p de illa acceptatõe q̃ aliquis ſic ac
ceptataliquid vt reputet ſe illi obliga

tü ad retribuendũ aliquid magnũ veri
tatẽ non habʒ. hanc.n.ſolũ cõtingit re
pire circa opus diuinũ qð habʒ li.ar.
⁊ circa qð nata eſt eſſe laus ⁊ vitupiũ.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ natura inſti
tuta abſq; omĩ gratia eſſet tota pulcra
ſine macula.dicendũ ꝙ ⁊ ſieſſet ſine

macula:nontamẽ eſſet tota pulcra ea
pulcritudine que ẽ a gratia. MPulcri⸗

tudo eniĩ gratie ẽ ſanctiamoꝛis cõcilia
tiua ſm qꝙ diẽ glo.ſup illud ps. Atex
hilaret faciẽ in oleo. Glo.gratia ẽ qui
gam nitoꝛ aĩie ad cõciliandũ ſanctũ a-
moꝛẽ. Ad illud qð obijcit᷑ vta deus
poſſet talem nam facere ꝙ eſſet ei acce
pta abſq; munere gratie:dicendũ ꝙ et
ſi ipſe poſſet oĩa tanq; oĩpotens:natu
ra tamẽ nõ eſſet capax. VUñ impoſſibi , ;/
litas venit ex parte creafe.Si.n. H̊ fa-
ceret nihil aliud eſſet facere q; face⸗

ret donũ gratie donũ eſſe nãe:⁊ gratiaʒ
eſſe naturq.hoc autẽ impoſſibile eſt cũ

donuzʒ gratie ſit vltra termios nature.
Duü ſiẽ impoſſibile ẽ ꝙ homo fiata deo

beatus p naturã q;uis poſſit creari bea

tus.qa beatitudo còſiſtit in bono qð ẽ
ſup omnẽ naturã.ſic etiã intelligendũ
⁊ in gratia. Pꝛeterea eſto ꝙ poſſet
facere:non tamẽ decreuit qa nõ decu-/

it. Et ratio huiꝰ dicta eſt. videlʒ vtex

deoc diuina ſeruet᷑ gloꝛia.in cuiꝰ piudi/
ciuʒ deus neminẽ acceptat. Cõſeruet᷑

etiã nibilomin ipa gratia qͥ nullo mõ

põt nec debʒ eè ingta.⁊ ideo ſic dʒ da⸗/

ri vt reputet᷑ eſſe gratis data.

Ecundo queri

tur vtruʒ homo in ſtatu nature
inſtitute poſſet in opus meritoꝛiũ exi/
re abſq; dono gratie! Et ꝙ ſic vid Au
uſ.in li.de natura ⁊ gratia.Quis ne
ciat ita factuʒ hominẽ vt in eo li.arbi.
iuſte viuendũ ꝓ poſſibilitate ⁊ capaci/
tate ſua cõſtitueret᷑. ergo videt᷑ ꝙ ex li

bertate arbitrij naturaſi poſſet iuſte vi /

nere.ergo ⁊ opera meritoꝛia facere.

Iſtem Bamaſ. Manente ĩ eo qð eſt

ſm naturã in virtute ſumus.ſed opera

virtuoſa ſunt meritoꝛia. ergo.li.arbi.
in integritate ſue nature manẽs abſq;

omi gratia poterat facere opera meri/

toꝛia. Item dei perfecta ſunt opera:
2 perfectũ eſt aliquid:vt vult phᷣus cuzʒ
attingit ꝓpꝛie virtuti.ergo ſi hõ perfe⸗
ctus cõditus eſt poterat exire in opatõö
nem ꝓpter qua fact ẽ.h̊ aũt eſt opatö
fper quam puenit᷑ ad gloꝛiam. ergo &.

Item in oĩbus creaturis viſtantib⸗

a ſuo termio ad què oꝛdinant᷑ data eſt

virtus p quã poſſint ad illũ finẽ pueni
re:ſiẽ pʒ in igne:quicũ deoꝛſuʒẽ ſua le
uitate põt ſurſuʒ ferri. aut li.arbi.mi
ſerabiliꝰ fuit int᷑ cetas creatas:aut ſi
alie creature p nãm hñnñt potentiã pue⸗
niendi p nãm ad ſuũ finẽ:videt᷑ mul
to foꝛtiꝙ ⁊ Hhomo poſſet ꝑ virtutẽ na
ture añ ſtatũ miſerie. Iteʒz nã nihil
facit fruſtra:nec deficit in nccarijs.ſed
nihil ẽ maius neceſſariũ homi q; illud
ſine quo nõ põt beatificari.ꝗ̊ cum ptãs
merẽdi hniõi ſit:videt᷑ ꝙ h̊ ineſſet ei per
nãm oĩ gf̃a circũſcripta. Iteʒ circũ
ſcripta gr̃a intelligamꝰhoĩem in ſtatu
nãe ſuare diuia madata. aut igit᷑ mẽt
aliqͥd:aut nihil.ſi nihil.ꝗ̊ fruſtra opat᷑
hß fruſtra oparinõ põt eſſe ſine aliq̃ pe-/
na.H̊ᷣ aut nõ poterat eſſe in nã inſtituta
ſialiqͥd meret᷑ cum opꝰ rectũ ſitad bea
titudinẽ oꝛdinatũ:videt᷑ ꝙ ex puris na⸗
turalibo mereri poſſit pmiuʒ eternum.
Noñ Ro.vi. Bratia dei vita eterna.
Et glo. Nihil aliũde in nobis deus co
ronat q; ſua munera.tam ex textu q; ex
glo.colligit᷑ ꝙ vitaʒ eternã nõ cotingit
mereri abſq; gr̃a. Itez deus nullo
mõ indiget bois nr̃is. ſi acceptat bo/
na nr̃a H nõ eſt ꝓpteraliquã ſuã vtilita

tem. ſᷣ ſiẽ hoc eſt p merã benignitateʒ.

igit᷑ niſi diuĩa iuſticia ↄdeſcẽdat p gra
tiaʒ ĩpoſſibile videt᷑ reputetaliquẽè di
gnũ gła ꝓpt aliq̃ oꝑa qͥ faciat. Itè

meritũ ⁊ pmiũ debẽt eſſe ꝓpoꝛtionabi⸗

lia.ſ̊ nã qntũcũq; eminẽs impꝛopoꝛtio

nabilis ẽ etalteriꝰ gñis ẽ q; ſit beatitu/

do gloꝛie.igit᷑ impoſſibile ẽ mereri glo
riã p pura nãalia. Iteʒz nobilioꝛ ẽ ſba
qᷓ; opatio.ſ̊ deus nũqᷓ; acceptat hoĩem
abſq; munẽ gfe.ꝗ nec oꝑatõeʒ homĩs
reputet meritoꝛia:niſi ꝓcedat a li.ar.⁊
agra. e?dicendũ ꝙ nõ ſolũmodo
gratia nccaria ẽ ad merendũ ſᷣm ſtatũ
nae lapſe:ſ eti ſᷣm ſtatũ nãe inſtitute.

licet m ſtatü nãe lapſe mag indigeat

li.arbi. dono gratie. In ſtatu nãq; nae
inſtitute nccaria erat gratia. tuʒ ꝓpter
cõditõem retribuetis.qm ipſe deus bo
noꝝ nr oꝝ ñn indiget.ideo nec acceptat

hoĩem ꝓpt᷑ opa:nec aliqð meritũ obli
gare põt ipm ſᷣm rõeʒ dati ⁊ accepti.iõ

ad h̊ ꝙ aliqð bonũ opus create ſue ad

remunerandũ deo coplaceat:neceſſe ẽ
ipiꝰgtuite bõitatis influètia in opan
te pcedat per quẽ creatura ipi creatoꝛi

Sta exiſtat.Silr ꝓpt᷑ ↄditõem retribu/

tõnis impoſſibile erat li.ar. mereri ſine
auxilio gr̃e Stũfaciẽtis:ꝓ eo ꝙ illud p
miũ qð mẽmurẽbeatitudo etna.beati⸗
tudo aũt eterna oſiſtit in hñdo eũ qͥ eſt
oè ⁊ ſummũ bonu: ⁊ qͥẽ ſuꝑ omnè nãʒ
exaltatꝰ:⁊ lucẽ habitat inacceſſibilẽ.et
iõ im poſſibile ẽ ꝙ hõ merẽdo ad illd ſũ
mũ bonũ aſcẽdat ⁊ pueniat:niſi p ali⸗/

gqõð adiutoꝛiũ qð ſit vltra nãm. ſic.n. hõ

in ſtatu nae inſtitute abſq; dono gratie

mereri nõ potuit.tũ ꝓpt ↄditõem retri

buẽètis. tũ ꝓpterↄditõe m retributõis.
Statu vo nae lapſe nõ ſolũmodo indi
get gr̃a ad merendũ ꝓpt bas ↄditoes
ß etiã ꝓpt ↄditõeʒ opant᷑ ⁊ opatõis me
ritoꝛie. Opans.n.ĩ ſtatu nẽ lapſe ſpẽ
in pcco:⁊ dei aduerſariꝰ ⁊ inimicꝰ. niſi
a pcco releuet᷑ ꝑ gr̃e donũ.etiõ quicqͥd
faciat:niſi volutas ei pueniata gra qͥ
deo recõciliet nihil meret᷑ merito cõdi⸗
gni:ꝓ eo ꝙ dei ẽ aduerſariꝰ ⁊ inimicꝰ.
de aüt opa ñ acceptat:niſi pᷣus acce/
ptet pſonã.ſic ĩnuit Geñ.iiij. eſpexit
dñns ad Abel ⁊ ad muera eiꝰ.pᷣꝰ diẽ ad
abel:et poſtea diẽ ad munera. Pꝛopt᷑
ↄditõeʒ etiã opatõiſ nccia ẽ gra.qꝛ nul
la ẽ opatio meritoꝛia niſi recta:⁊ nulla

rea niſi fiat ex rẽa intentõe:⁊ nlła põt
eẽ recta ĩtentio niſi qͥ ſümũ bonũ oĩ bo

no pponit.nlła aũt intẽtio põt h facẽ ĩ
ſtatu lapſe nae ſine dono gre.⁊ ꝓptea
q̃lecũq; vel q;tũcũq; faciat hõ oꝑpatõeʒ
abſq; gra ñ mẽt᷑.qꝛ ñ pẽſat deꝰ qᷓntũ:ł
ex qnto Hfaciat. Patʒ igr ꝙ mltiplex
E nccitas gr̃e ad merẽdũ.ſ.ꝓpt ↄditio
nes retribuẽt:⁊ ftributõis opat:et bõe
opatõis.ita ꝙ h̊ q̊qruplex nccitas co/
currit ad ſtatuʒ nãe lapſe:et duplex ad
ſtatü ĩſtitute.⁊ G̊ͥ ẽ ꝙ magr diẽ in lr̃a
ho indigebat gr̃a opãte et coopate ſᷣm
ſtatũ nge inſtitute:lʒ nõ ſᷣm oẽm modũ

gratie opantis. Ad ilłld qpᷣobꝛ in

ↄriuʒ de auctoꝛitate Alugꝰ.⁊ Damalſ.

dientü
ſuslio
ſetitori:
tcumg
ſn
ſmtopa.
Agelſepen
cundi⸗
dupleref
gfecdeß
eck
ſai
Uleſen
eſſepn
fectoine
gemen⸗
Lungo
neeligr
eſeſconge
llgeleſch
fneſepmni
ctdeuso
oſlo
ancdior⸗
dip⸗
laudad
dati
gliege
o que
noͤelſi⸗
lſtimn/
iy finizn
ſtnmo.
Gtainrolis
lentpoſttp
gliegeaun
Mianödes
iſderdc
lans
pmüͤpels
erpncp⸗
fmngeſt
ficerert
nulläti
defectü
offentten
natunan
citurplt
pelnihil
Weretali

idneiͤr
3itaetepti
antkſhe
hameſei
N ZZ
Nkgilk)
Ditniaſdl
Gnenito tli
tpueninrniſdih
tnimanän ſoni
rabſg wnognn

i por eNIe

ttöen etnbatits
enöſclündcdin
tüNs d
t iii Nemmn
nn Po⸗
Sicchiginatnl
uniſindru
ninnrNN

47 „ME
i Niene in
AA “ K 4 8
olt
Pegtin
nini. Na .
rimmisobt
in UE ℳ

s
inmg,

opitete

dicendqũ qꝙ illud dictũ eſt non qͥa pote⸗
ſtas li.arbi.⁊ nat᷑e ſit ſufficiẽs in opus
meritoꝛiũ: ſᷣ qꝛ nã bene oꝛdinata cõcoꝛ/
dat cum gratia:⁊ diſcoꝛdat cuʒ culpa.
Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ dei pfecta
ſunt opa. dicendũ ꝙ eſt pfectio qᷓntuʒ
ad eſſe ᷣmũ:⁊ ẽ pfectio qᷓntuʒ ad eẽ ſe-
cundũ.Et pfectio qᷓntũ ad eſſe ſecũdũ
duplex eſt. quedã.n. eſt q habʒ oꝛtuʒ a
pfectõe ſᷣm eẽ pmũ: ſicut illa pfectio qᷓ
attendit᷑ in accñtibus q̃ oꝛiunt᷑ ex pᷣnci
pijs ſubiecti. Eſt alia perfectio qᷓntum
ad eſſe ſcõm q̃ nõ cauſat᷑ a pfectõe ſᷣm
eſſe pmũ:ſᷣ potius ẽ ſupᷣ illud:ſicutẽ ꝑ
fectio ineſſe ẽtuito vel gloꝛioſo.q qui⸗
dem ẽ in nobis:non ex nobis ſᷣ ex deo.
Eum dicit᷑ ꝙ dei pfecta ſunt opa:H
intelligit᷑ qᷓntu ad eſſe pᷣmũ:⁊ q̃ntuʒ ad
eſſe ſcᷣm ꝙ cauſat᷑ ab illo.qᷓntũ aũt ad
illud eſſe ſcõm ꝙ nõ cauſata pfectõne
ßm eſſe bmũ veritatẽ ñ hʒ. Non. n. fe⸗
cit deus oẽs bonos ⁊ gloꝛioſos:ſed il-
los ſolos beatificauit quos pdeſtina-
uit cõfoꝛmes fieri imaginis filij ſui.H
enĩ diſponit dare pꝑ merita tanq; bonũ
laudabile.Et rõ hui aſſignata fuit ſu
pꝛa.xxiiij diſ. Ad illud qð obicit᷑ ᷣ
alie creature poſſunt puenire in finem

ad quẽ ſunt pꝑ virtuteʒ nãe. dicendu qp
nõ eſt ſimile.qͥa finis creature rõnalis

eſt ſummũ bonũ qð eſt ſupᷣ oẽm natu-/
raʒ. finis vero aliaꝝ creaturaꝝ ẽ bonũ
creatuʒ qð eſt infra termios nãe.ideo
creata rõlis magis indiget dono gra/
tie vt poſſit pruenire in ſuum fineʒ q;

alie creature. Ad illud qð obyjcit p
nata nõ deficit in neceſſarijs:iaʒ patet

rñſio ex pdictis.h̊ eni intelligit᷑ de ne-
ceſſarijs ꝗ quidẽ attendunt᷑ qntũ ad eẽ
pmũ vel qntũ ad eſſe ſcᷣm:qð cauſat᷑

ex pncipijs nãe.qtũ vero ad illud eſſe
ſm qꝙ eſt ſup nam neceſſe eſt naturã de
ficere.⁊ tale è eſſe gratuitũ ⁊ gloꝛioſuʒ
nullũ tñ ex ̊ fit nae piudiciũ.qa deus
defectü nãe ſupplet:⁊ ſemꝑ pſto ẽ ců ſe

offert tempꝰ⁊ locus cõplere ⁊ dare qð

natura nõ poterat. Ad illud qð obij

citur vltimo:vtrũ homo mereret᷑aliqͥd

vel nihil ſi faceret opaidicendu ꝙ non
merẽt aliqͥd de ↄdignoſß de coõgruo. et

ſic merẽdo diſponeretſe ad gratiam.

ideo non oparetur fruſtra. Ex pdictis

patet qntuʒ hũana nã in ſtatu ĩnocen

tie eguerit graia.
Onſequenter
querit᷑ vtꝝ homo in ſtatu ĩno⸗

centie habuerit grẽ̃am ãtü facientẽ! Et

circa h qrũ duo. Mꝛimo qrit᷑ vtʒ ba

buerit grãʒ añ lapſuʒi Scðo querit
vtꝝ ſimul tempe cõditus fuerit in Stu
itis ⁊ naturalio.

Irca primum

ſic ꝓcedit᷑:⁊ querit᷑ vtꝝ homo

añ lapſuʒ habuerit grãm. Et e ſic: vi ⸗

det᷑ Luc.x. Qui etia expoliauerut euʒ
⁊ plagis impoſitis ⁊c. Exponũt ſancti
⁊ glo.ꝙ ex poliauerũt eum gratuitis: ?
vulnerauerũt in nalibus. ſi H intelli⸗
git in pᷣmo homiĩe: pᷣmꝰ homo nõ tantũ

habuit nãlia ſᷣ etia Sᷓtuita an peccatuʒ.

Itẽ Bern. Cum videret pr̃em no⸗/
ſtꝝ oĩuʒ hbominũ emul caritate circũ/
datũ: ⁊ oĩ virtute veſtitũ: ⁊ hoc accepiſ/
ſe terrenũ hoĩem ipſe p ſupbiaʒ ami
ſit inuidit inſanabilis homicida. ex Gᷣ
igit pʒ ꝙ pᷣmꝰ ho⁊ caritatẽ habebatet

oẽm virtutẽ. Atem Adaʒ poſt ſopo/

rem ꝓphauit: ſicut ĩnuit᷑ ĩ textu Heñ.

⁊ in glo.̊ᷣ aüt nõ fuit: niſi q ĩtroductꝰ

fuit in illo ſopoꝛe in ſecretũ celeſtis cu
rie:ſicut plures dicũt auctes.ſ̊ nulluʒ
decebat illuc introduci qui non habe⸗/
ret gratiam gratufacientem. ergo X.
IYtem a deo recepit mandatuʒ di/
ſcipᷣline. ſed ſi illud mandatũ ſe cruaſſet
abſq; gra nihil meruiſſet. Si igit iltd

mandatũ datũ ẽ ſibiĩ merituʒ obvedien

tie:videt᷑ ꝙ deus nõ dederit ſibi in pce
ptum pter gratie adiutoꝛiũ:alioqͥn de/
diſſet in malũ:qð nullo mõ decet facẽ
deuz. Item peccatũ Ade arguit᷑ fu

iſſe maxime ingratitudinis. ſed nullũ

donuz in via eſt maius gratia gratũfa
ciente. ergo ſi maioꝛ ĩgratitudo fuit in

peccato Ade q; in pccato alioꝛũ poſte

rioꝝ.⁊ poſteri eius poſt acceptũ donuʒ

gęe deu offendũt: vidĩ ꝙ ipe añ pecca/
tuʒ habnit donuz gfe gratuſacientis.

ſ◻

Sed coñ.deus ſciebatipſuʒ ſtatim
eſſe lapſuꝝ. g ſciebat ꝙ illud gr̃e donũ
in nullo eſſet ſibi vtile ſ̊ potius eẽt ſibi
in nocumentuũ. Siigit᷑ ſapiens artifex
nõ debz aliqᷣd fruſtra facere:vel etiaʒ
ꝙ vertat᷑ in opis ſui damnũ ⁊ nocumẽ
tu:videt᷑ ꝙ ñ dederit illi gr̃aʒ. Iteʒ
Agam qͥa iuſtici oꝛiginalè habuit qn
peccauit ⁊ volutarie pdidit nunq; eaʒ

recupauit.g pari rõne ſi habuiſſet do/

nuʒz gfe gtumfacietis:nec ipe:nec ali⸗
quis poſterioꝝ eius gr̃am recupaſſet
videtur ꝙ ante lapſuʒ eam nõ habuit.
Iteʒ Adam habebat optima nãlia

nulla habebat ꝓnitatẽ ad malũ: nec

difficilimũ ad bonũ. ſi caritatẽ ⁊ gra
tiam habuiſſet totaliter deo aghſiſlet
nunq; in pcẽm cecidiſſet.ſᷣ cõſtans p
cecidgit.ꝗ gram ante lapſuʒ nõ habnit.
IVteʒ lucifer nõ habuit gram Ftufa
cientẽ:ſicut ꝓbatũ fuit ſup.ſig Adam

gjĩaʒ gtumfacientẽ habuit ⁊ ab illa ce

cidit. de altioꝛi Sdu cecidit qᷓ́ angel“.
̊ videt᷑ ꝙ pcẽm eius fuerit incurabiliꝰ
q́; pcẽm angelicu.ſi igit ̊ cõſtateẽ fal
ſum: dam añ pccatü nõ habuit gra
tie donů. Item pus debz pbariali⸗
quis q; in amicũ aſſumi.hoc nõ ſolũ ye
rum eſt inamicitia huana: veꝝ etiaʒ ĩ
amicitia diuĩa. Vnde dicit᷑ Heb.viij.
Abꝛahã pater noſter temptat é: z per
multas tribulatões ꝓbatus:dei ami⸗
cus effect eſt. Si igr nullus habʒ dei
gram qn habeat dei amicitiã:videt᷑ q;
ante tempta tõem Adã nõ habuit gra

tiam. ß ſtatim poſt temptatõem pecca⸗
uit. g habuit graʒ an lapſi uz. Ge..
qd pdictoꝛũ ĩtelligenti ẽ nondũ ꝙ cir

ca hoc duplex ↄſueuit eẽ opinio. Qui
Jqam.n.dicẽ voluerũt ꝙ Adã nõ habu

it graʒ Stufacientẽ: ꝓ eo ꝙ nõ videtur
credibile ꝙ lapſus eẽt ſi tale adiutoꝛiũ

habuiſſet.Adq auctoꝛitates autez ⁊ ra⸗

toõnes rndent dicetes q; Adaʒ habuit
multas gr̃as gtis datas:⁊ nãm habu

it palde bonaʒ.⁊ ꝓpterea ſanctialiqñ
vident dicẽ ipm habuiſſe gtuita añ la/
pſum.nõ qͥ habuit donũ gre Stufaciẽ
tis:i̊ donum gfe gratis date. Pillud
Nlerat temptatèò reſiſtẽ:⁊ ad gratiaʒ

cato. Ad illud qð obꝛ ꝙ ſi

gratũfacientẽ ſeipm diſponere. Sed
quoniã auctes ſanctoꝝ expſſe vident
dicere de gra gtufaciẽte: ſiẽ pʒ in illis
q̃ magr adducit ĩ lr̃a.⁊ huic es ↄſona⸗
re videt᷑ ſcripture auctoꝛitas ⁊ röis ꝓ
babilitas. Igeo è alia opinio cõioꝛ: et
verioꝛ:⁊ ꝓbabilioꝛ quã etiã magr ſuſti
net in lr̃a.ſ.ꝙ Adam añ lapſuʒ gfam
gtumfacientè habuit: p quꝗ no ſolum
malo reſiſtere ſᷣ etiã in bono pficẽ po⸗
tuit.⁊ illa gr̃a ad intus ita bene meru⸗
iſſet mandatü dñi obſeruandũ: ſic de/
meruittraſgrediẽdo. Hanc igit᷑ opini
onẽ ſuſtinẽdo ↄcedere poſſumꝰ rões
ad pmã ptem inducunt᷑. Ad illd au
teʒ qð obꝛ inoriũ ꝙ deus ſciehat ſtatĩ
ipm lapſun.dicendũ qꝙ pꝓpter h̊ nõ de
buit dimittere donuʒ gfe ſibi date du
plicirõne. Mꝛimũ quidẽ qͥa ſimul cuʒ
H pſciebat ꝙ bonuʒ debebat de lapſu
eius elicere. Secũdo vero qͥa deus in
cõferendo graʒ nõ attendit futura pec
cata: ̊ ydoneitatẽ pſentẽ ad gr̃am:ſiẽ
pʒ cum confert graʒ in tempe pſcitis
et eis quos ab eterno repꝛobauit.et in
vtroq; eoꝝ cõmendat᷑ dei largitas et
ſapia.⁊ arguit᷑ homis inẽtitudo ⁊ ĩiu/
ſticia.⁊ in H̊ ꝙ a tam benifico ⁊ tam be⸗/
nignoſe auertit ſine cauſa. Ad ilłd
qð obijcit᷑ ꝙ nõ potuit recupare oꝛigi⸗
nalẽ iuſticia quã habuit qñ peccauit.di
cenduũ ꝙ nõ eſt tota rõ.ſ.ꝙ voluntarie
amiſit iuſtici illã ̊ ſimul cũ ̊ facit:qꝛ
iuſticia oꝛiginalis ñ tantũ reſpiciebat
volutatẽ deliberatiuã:ſ etiaʒ reſpicie-⸗
bat nãʒ inſtitutã.gr̃a aũt reſpicit ipaʒ
volũtatẽ liberã vtẽ libera. Et quoniaʒ
volũtas defacili vertit᷑ ⁊ reuertit᷑. na⸗
tura aüt cum coꝛupta eſt nõ ſic defa/
cili releuat. hinc ẽ ꝙ magꝗ põt recupa

ri gfa q; pᷣma iuſticia:quis vtraq; fue

rit p pcẽm amiſſa. Eſt ⁊ alia rõ quare

nõ recupatur oꝛiginalis iuſticia.ſᷣ hoc

manifeſtabit᷑.j.cũ aget ð oꝛiginali pec
Aaz ha
buiſſet grẽ̃am ꝙ inſepabiliter deo ad/
hſiſſet. dicendũ ꝙ hoc nõ opoꝛtet.qͥ li.
arbi. habens graʒ moueri poteſt pter
gratie inclinatõem.⁊ frequẽter moue
iur nihil ↄſiderãs de eo ad qð mouet

ſuz bonu⸗

ſonngne
loc no

füfcirell
Quis le
deüpoci
ſetäntad
iihmoffe
ahrob
gucven
cauentn
cifer pti
ſecepiſi
Gir uitn.
pſit in
gephut
dealortl
ecneopf
Goheabß
cüaflami⸗
lamicid
ſantan
aws)
Deanm
teligi⸗
miciti

ſepag

1
1—
citisrn
Heni
Sedſi
diſtyi.
jimits.
nilichc
busta
temon
ſutili.
füriuee
Spfls.
mnineinoe
lcincine⸗
tüoibe
hötnitis

mn S

Tlyinilis
ni. ⸗
ectoſong,
.
ng:ſi⸗
. .
mirſat
ANA 4
W
4 4
Phcfam
Wiſe
Un dondetz
Rr
4 R

—
ES
=☛

».

vhen i
npſim ti
s ſertuttni
Gr ſbidaron
iaſmnlaz
eel deloſu
woaadeusin

4 „* 4 1.
R Uaäenſi

Rernwee

butircan
iſgrovt
mi mpicent
euinfeſpiae⸗
itneppet ic
IHaucru;
i onti. ,
cknoſrdeß⸗
nag fenn
Mäns icl
Ettaiatöam
glsiuſecuen
etoigiuin
cNönd,
oripe

4
„ℳ

gratia. Vnde freqñter ctingit ꝙ ho⸗

mo magne caritatis ĩoꝛdinate afficit:

ꝓ eo ꝙ nõ ſempꝑ actuatr fert᷑ in ilłd ſů⸗
muʒ bonũ circa qð bʒ ĩmenſuzʒ deſide
riũ.ſic ĩtelligendũ ẽ accidiſſe ipi Ade.

Auis.n.ẽ hõ hñs caritatẽè qͥ peccaret ſi

deü p ocuł ſemꝑ hr̃et etactuↄſidera/
ret qᷓntũ deꝰ amabilis è᷑: ⁊ q̃ntũ nefas
E ipin offendẽ! Ad ilłd qð obꝛ ꝙ lu⸗
cifer nõ habuit gr̃am gtũfaciẽteʒ. dicẽ
qũ ꝙ ven ẽ: ex ̊ tñ nõ ſequit᷑ ꝙ hõ pec/

cauerit maioꝛi inãtitudine. ꝓ eo ꝙ lu⸗

cifer ꝓximioꝛ erat ſtatu głie.ſimul.n.
recepiſſet grẽ̃am ⁊ głiam:hõ vero ſic cõ
git fuit vt lõge añ gkiaʒ br̃et graãʒ. ⁊ iõ
poſit ẽ in terra q̃ſi lõge a celo diſtãs
ac p Hin tũſgrediẽdo.nec adeo cecidit
de alto vt lucifer: nec adeo fuit ingtꝰ:
nec adeo p pcẽm depᷣuatꝰ. Ad illq
qð obꝛ qð pus dʒ hõ teptari q; in ami⸗

cũ aſſumi.dicendũ ꝙ ibi intelligit᷑de il

la amicitia q facit deo hoĩem ꝓbatũ 7
familiarẽ.p quem modũ dicitipe dñs
apkis Jo.xv. Nos aũt dixi amicos ⁊c

Be amicitia aũt large dca H nõ põt in

telligi apud deũ:lʒ poſſetĩtelligi de a-

miclitia apud homies: ꝓ eoꝙ niſi deꝰ

graʒ daret in ꝓbãdo potiꝰ repꝛobaret
q́; appꝛobaret. nõ. n. habem vñ poſſu-⸗
mus appꝛobaria deo niſi pꝑ eiꝰ donuʒ.
nõ ſic ẽ aũt de homĩe reſpectu homĩs.⁊
ſic patʒ illud.

Ecundo queri

tur vtꝝ hõ ſił dit fuerit in g⸗

tuitis ⁊ nalibo: Et ꝙ ſic videt᷑ pertextũ

Beñ.i. Faciamꝰ hoĩem ad ima.⁊ ſi.n.

Se.l ſiẽ exponit Aug.⁊ habitũ ẽ ſup̃

Diſ. xvi. IJmago ẽ in nalibo:⁊ ſiłitudo ĩ
Stuitis. S ſi ho fact eſtad imaginẽ ⁊ ſi
militudinẽ videt ꝙ ↄditfuit ſil in nãli
bus ⁊ ẽtuitis. Itẽ eccl. xxj. De de
terra creauit hoĩem. Et pꝰ.⁊ ſᷣm ſe ve-
ſtiuit illũ virtute.igit᷑a ſui ↄditõe pma
ria virtute fuit veſtit.⁊ ſi : redit ideʒ
ꝙ bus. Itẽ Bamaſ. Fecit deus ho
minẽ inocentẽ:rẽm:virtuoſuʒ:ſine ſol
licitudine:ſine triſticia:oĩ virtute deco
ratũ:oĩbus donis omatũ. videt᷑ ꝙ hõ

in Stuitis fuerit coditꝰx. Itẽ h videf

roõne. de fecit hoĩeʒ äntũ ad etatẽ pfe
ctu:x qntũ ad cõditõem ab exoꝛdio ſue

ↄditõis. pari rõne vidr ꝙ fecerit eũ p
fectũ q̃ntũ ad volũtatis rectitudinẽ. ſᷣ
volũtatis rectitudo ↄſiſtitĩ dono gfe.
̊Rvidr ꝙ donũ gfe habueriti initò ſue
ↄditõis. IYJtẽ ad q̊ ꝙ alicui det᷑ gra⸗
tia:x requirit᷑ diuĩa liberalitas⁊ recipi
entis ydoneitas. ſ̊ deus ĩ pᷣmoꝛdio cũ
Adãʒ ↄdidit liberaliſſimꝰ erat:?⁊ Edaʒ
a ſue cõditõis pᷣmoꝛdio ad ſuſcipiẽdaʒ
gram ydoneitatẽ habebat. Sab ipo cõ
ditõis pᷣmoꝛdio de eigram cöferebat.
Sʒ3Aug'. diẽ e hõ in ſue cõditio
nis pᷣmoꝛdio habuit vñ poſiʒ ſtare:ß ñ
vñ poſſet pficẽ. Itẽ magr dicit ſup
diſ. xxiij. Cotat hò ꝑ auxiliüũ gfe cre-
atõis reſiſtẽ malo:ſᷣ nõ ꝑficere bonuʒ.
ſ ſi habuiſſet grãm gtufaciẽtẽ ab etxoꝛ

dio creatõis: potuiſſʒ vtrũq;. ſinõ po
tuit pficere bonũ:pʒ . Itẽ magis

cõuenit gr̃a cũ gloꝛia q; nã cuʒ gra.h ĩ
hoĩe gr̃a pcedit głiam. pari roe ĩmo
multo foꝛtioꝛi nã pceſſit tpe donũ gr̃e.
Iſtem p gfam fit mr̃imoniũ int de
um ⁊ aĩam. ſ̊ lex mr̃imonijè vt nõ faci

atabſq; mutuo coſenſu. vidr ꝙ nulli

adulto gr̃a debeat dari niſi pcedat cõ
ſenſꝰ. ſiꝗ̊ Adã pꝛiꝰ fuit q́; ↄſentire poſ

ſet. ñ ha buitſił nam ⁊ graʒ. Item

donũ gre infructuoſuʒ ẽ niſia deo re/
cognoſcat.nemo.n.in ſe gram reſua/
re põt:niſi illa deo gtus exiſtat.igr ſi
mag tenetrõem gtuiti qð ẽ nãlibo ſuꝑ
additũ q; qð ẽ nãlit ĩditũ:et donũ gre ẽ
mere Ftuitũ. videt᷑ non ab ipa crea
tõne ſ̊ pꝰconũ gfr̃e fuerit hoĩ collatuʒ.
ead pdicton itelligẽtis ẽ nonñdũ
ꝙ circa h̊ duplex fuit opinio.Quidaʒ
nãq; dicẽ voluerũtꝙ hò fuitcreat non
ſolũ in nãlibo:veꝝ etiã in Stuit.tũ ꝓpt
dei libalitatẽ.tũ etiã ꝓpter hoĩs ydo⸗/
neitateʒ. ̊ qm ſanctoꝝ auctes vident
ſonare griuʒ. Ideo ẽ alia opinio cõioꝛ
⁊ ꝓbabilioꝛ ꝙ hõ pꝛius tpe habuit nã-

lia q; hẽet gtuita. Vñ bßm hac in ſtatu

ĩnocẽtie diſtinguũt᷑ duo tpa.quoddã
enĩ fuit tpus ĩqͥ tmn habuit nãlia. qddã
vero ĩ qͥ habuit ⁊ nãlia ⁊ ẽtuita:ſm di/

uerſitatẽ bui duplicis tpꝑis diſſoluit᷑

axparẽs ↄrietas in auctoꝛitatibo ſcõꝝ
NHã qᷣdã vident᷑ dicẽ hõ habuit gr̃aʒ
qᷣqaʒ pᷣo ꝙ nõ:⁊ vtreq; ven dicũt ꝓ di
uerſis tpibo. Ratio aũt qre dñs volu⸗
it poſt nãm dare grãʒ cũ poſſet dare ſit
ſumit᷑ ex triplici oꝛdĩe.viʒ ab oꝛdĩe ſa⸗

pietie:bõitat:et iuſticie. Oꝛdo ſapie H

reqrebat:vt ſic ecẽ tuitũ alteriꝰ gñis
q́; eè nãle:ſic in diuerſis tpibꝛ hoĩ ↄfer

ret.⁊ ſic elemta mũdi pᷣus tꝑe fuer̃t cre
ata ⁊ diſtincta q; oꝛnata ppt᷑ oꝛdinè ſa
piẽtie mẽdãdũ:ſic etiã fieret circa ho/
minẽ qͥ ẽ minoꝛ mũqꝰ.Oꝛdini ei boita
tis H ↄpetebat.H.n.oꝛdĩe dr aliqͥd oꝛdi
nariĩ ſuũ finẽ.tũc igit᷑ gr̃a hoĩ oꝛdĩate
dat qn dat᷑ ei ſᷣm qꝙẽ vtilioꝛ ⁊ fructuo9/
ſioꝛ.tato aũt gr̃a dei c nobdᷣ vtilioꝛ ⁊ fru
ctuoſioꝛ qnto ꝓ ea deo gtioſioꝛes exi9/
ſtimꝰ.⁊ rõ ſic debuit dari vtex ipo oꝛdi
ne dandi cognoſceret᷑ donũ illłd eẽ ẽtu
itũ.ꝓptẽa nò fuit a creatõe ĩdita:ſ nãe
iã pfecte ⁊ ↄſtitute fuitſupinfuſa.Oꝛ⸗
go eti iuſticie Hreqͥrebat.deꝰ.n. ᷣm le
gẽ cõem reqrit aliq́; diſppem ⁊ ppara-
tõem a pte nr̃a ad h̊ infundat alicui
grãʒ ſiue eo cui infundit vt ĩ adulto:ſi

ue ĩ alio adiunãte ſᷣm ꝙ ↄtigiti puulo

⁊ iõ gr̃a nõ fuit hoĩ ↄcreata: dilata fu

naſ⸗ q; hõ p actũ ⁊ vſuʒ rõis qdãmõ ſe
diſponẽtad illã ſuſcipiẽdã.vt ſic veriſi
caret illq Aug.in pᷣhoĩe. Qui crea

uit te ſine te:ñ iuſtificatte ſine te a

tet igr ꝙ multiplex oꝛdo h̊ͥ exigebat vyt
hõ pꝰfieret ĩ nalib qᷓ; donis gtuis oꝛna
ret᷑.⁊ ↄcedẽde ſunt rõnes q ;̊ oñdunt.
Ad illud qð obꝛ.faciamꝰhoĩemad

ima.⁊ ſi.c.dð ꝙ ſiłitudo attendit᷑ ibi
ĩ Stuii gtis datis.vł dð ꝙ de dr feciſ

lſe hoĩeʒ ad ſuꝗ imaginẽ et ſiłitudinẽ:ñ
qꝛ ſtati cũ dedit imaginẽ ſiłetiã dede/

rit ſiłitudinẽ: qͥa alteꝝ dedit ſeʒ ima⸗
ginẽ: etalteꝝ babilẽ fecit viʒ ad ſilitu-
Qinẽé: q́; poſtmodũ ꝓ loco ⁊ tpe ei dedit.

vñn qntũ ẽ ex vi pbi ñ potↄcludiꝙ ſitł et

ſemel fuerit ĩ hoĩe imago dei ⁊ ſilitudo

tur no q; de ſtati yt hoĩem ↄdidit ttu⸗
le veſtiuerit ⁊ oꝛnauerit.ſᷣ qa tũc diſpo

ſitu fecerit: ⁊ nõ lõgo poſt tpe ↄpleuit.

Etp h̊ pʒ rñſio ad duas autes ſequẽ?
tes: Eecł.viʒ ⁊ Bamaſ. qa ſie ĩtelligũ

Ald ilł qð obꝛ de pfectòe etat æ co
nitõis.dð ꝙ nõ tm elõgat᷑ a pfectoõne
nãe ſic pfectio gr̃e.vñ hõ p vĩ nʒe ſibi
ĩditaʒ põt puenire ad pfectã etatẽ /Pfi
cere ad cognitõeʒ: ſ̊ nũq; pꝑ ſe põt ho in

habituʒ gre:niſi deꝰ infůdat mem ſua
benignitate. Ad illq qð obꝛ ꝙ ho e⸗

rat idoneꝰ:⁊ deerat libaliſſimꝰ.dð ꝙ

deꝰ maioꝛẽ ydoneitatẽ expectabat:que

qqẽ ↄpꝑetẽt oꝛdini ſapĩe:⁊ bõitati:et iu⸗

ſticie: ſiẽ pus oñſuʒ ẽ.⁊ iõ nõ ſtatĩ graʒ

degit: diſtulit:ꝓ eo ꝙ deꝰ ſic opatli⸗

beraliter: vt tñ ſua libalitas nõ exclu⸗

dat ſapĩam nec iuſticia:

Onſequenter
Sntũ ad ʒꝰ articulũ qrit᷑ q̃ntã
gram pm ho habuerit. Et pᷣᷣ ẽ qõ de
qntitate gr̃e pᷣmi hoĩs qᷓntũad donoꝝ
mititudinè᷑ ⁊ querit᷑ qntũ ad donoꝝ
magnitudinẽ: .

a primũ ſic
prtcedit᷑: ⁊ ꝗrit vtahabuerittot
vᷣtutes an lapſuʒ qͥt huit pꝰlapſuʒ:Et
ꝙ ſic vidr̃ pᷣp Bamaſ.dicetẽ ꝙ de fe
cit hoĩeʒ oĩ vᷣtute circũdatũ:⁊ oĩb bõis

oꝛnatũ. nõ vidr̃ ꝙ aliqͥs hĩt virtus q

ſit ĩ nob deeſſet eidẽ. Itẽ ex pte co⸗
gnitõis.nõ cognoſcimꝰ plura q; Adã
cognouit: nec płes ĩ nob hem ſcias.
pi rõe ex pte affectoiſ nõ viqr̃ q ptes
nob hèamꝰhabit vᷣtutũ qᷓ; habuit pꝛi
mꝰ ho. Iteẽ nnexio ẽ in virtutibo: ſiẽ
ſancti dicũt:⁊ ſuo loco oñdet᷑ in ʒ?ſi
Adã hůit aliq; virtutẽ:nccẽe fuit ꝙ oẽs
babuerit.tot habuit qͥt nos habemꝰ.
Iteʒ aut aliq; virtutẽ hẽmꝰ quã nõ
hũit Ado:aut n. Si nõ: tot virtutes
huit qt nos hẽm. Si ſic.aut g illiꝰvir
tutis fuit Adã capax:aut nõ. Sinõ.ꝗ
vidr ꝙ p pcẽm creuerit ĩ nob boi capa
citas:qde abſurð eſt dicẽ. Si ſic.cuʒ
de daret grãʒ Ade ſᷣm capacitatẽ ſuã
pidr ꝙ oẽm virtutẽ quã nobᷣ ↄfen poſt
lapſuʒ ⁊ ipi Ade ↄtuleritañ lapſum.
S33 virt“ foꝛtitudis ↄſiſtit in ppeſ
ſiõe tribiliũ.ſᷣ in Adã in ſtatu ĩnocẽtie
nõ potat eè talis ppeſſio: nec foꝛtitu-
do. Itẽ tꝑantia ↄſiſtit ĩ cohercẽdis

ic
ſinpini
Nini
mator⸗
lrtt
teiin
Neuerüe
ſſticacee
hicaütnn
gis itt
ſede
wnor
inſticute
tsdat⸗
Siicl
w
uilorrtw
wiugeegt
föbadair⸗
rirt
Kbab de
Ace
W
a
bite
Nced
Hmno⸗
rehd
ſpte
cro
inptea
keofin
Pruͤſo
Einealt
eeciͤt
exa
vinuti
piton
pſeuen
dr gwi
in pel
bili.Alca
donorſc
Pwb di⸗
N
Peotpe
rarcnt
inpfno⸗

eetirco
feehne
Mimeſcbi
N
epten
u⸗ menſu
d R de⸗
iln.
Dahgn
noſigi,
N ſechiß
ns denc⸗

enter
lüctinni
1αρode
duc dnog
Wad

miſa
nifryls
hunpi
Sctru
Aungilint
n Sing
ob boi cap⸗
Siſic.
Meintifi
9ienn
an lapmn
ſitinen
minnn
nerti /
mits

pꝛauis carnis paſſiõib.⁊ tales ñ pote-
rãt repiri ĩ nã inſtituta.qͥ nec tempãtia
Itẽ pnia ↄſiſtit ĩ deteſtatõe maloꝝ
ppetratoꝝ.ſ nlło mõ ↄtĩgebat in ſtatu
inocẽtie de mał cõmiſſis dolẽ. tũc nõ
potateẽ in hoĩe virt'. Itẽ qͥ hʒ oonũ
pſeuerãatie ñ cadita iuſticia.ſ Adaʒ a
iuſticia cecidit.ꝗ̊ pſeuerãtiã nõ habuit
bãc aũt młti hñtĩ ſtatu nae lapſe. nõ
oĩs virt q nucẽ fuit ĩ ſtatu ĩnocentie.
Heodð ꝙ cũ fit ↄpatio młtitudinis
donoꝝ gf̃ead ſtatũ nẽ lapſe:⁊ ſtatũ nẽ
inſtitute:H põt ĩtelligi vel ð donis gfe
Stis date:vel de donis gfe Ftüfacieno
Siitelligat᷑ de donis gfe ãſ date: ſic
ſe hñt ſiẽ excedẽtia ⁊ exceſſa ꝓ eo ꝙ ali
qua dona gfe gtis date hũit Adã ĩ ſta
tu illo:vtpote ĩmoꝛtłitatẽ ⁊ ĩpaſibilita

tẽ q n habuit aliqͥs poſterion eiꝰ. aliq̃ᷓ

dona gfe g date bnt poſteri ſui q ipſe
nõ habuit:
tutũ: v gña lingnan: æ ↄſiłia.ſatõ au
Dbui diuerſitat veĩt ex ̊ ꝙ alia võa
expediebãtilli tpi:x alia ↄpetũt iſti. Si
ant loqmur ð dõis gtie Stufaciẽtiſ: ſic
qꝛ illa dona ↄnexionẽ hñt qntũ ad ba⸗
bit qᷓntũ adactꝰ qͥ pfectonis ſi unt. ſic
ↄcedẽdũ᷑ ꝙ ĩ eq̃li multitudie fuerüt ĩ
bmo hoie ĩ q̊ repiunt ĩeiꝰ poſterioꝛita/
te. ᷣ dico qntũ ad habit⁊ qtũ ad act
pfectõis ſunt: ſic rões ad pmã ptẽ in
dqucte ondũt. Quãtũ vᷣo ad act q hñt
impfectõeʒ qnexaʒ: nõ otigebat virtu
tes m ſtatũ illũ in Rlqdà ponẽ. Et ꝑ H
pʒ rñ ſio ad tria oba.qꝝ vnũ de foꝛtitu
dine. alteꝝ de tꝑãtia.⁊ ʒ“ ð pnia q oĩa
ꝓcedũt hin act hñtes impfectõeʒ aliq;
anexaz:q dẽ imꝑfectio nõ ↄpetitalijs
virtutibo ᷣm oẽm ſtatũ:ſᷣ ſolu ſm ſtatũ
pntis mibie. Ad iltd aut qð obꝛ de
pſeuerãtia. dð ꝙ pſeuerantia vno mõ
dr ꝓpoſitũ pſeuerãdi ĩ bono.⁊ h mõẽ
virt vel diſpo ↄſeqñs virtutes inſeꝑa
bilit. Alio mõ pſeueratia ẽ ↄtinuatio ĩ
bono vſq; ĩ finẽ. ⁊ ſic nõ dicit habitũ ſj
poti diẽ ſtatü.⁊ hũc pᷣmꝰ hõ nõ habuit
ex Htñ non ſeqt ꝙ aliq̃ virtute caruerit
ꝓ eo tpe qͥ in Stia pmanſit.Siqͥs aüt
qrat cuiuſmodi act habuerũt virtutes

—

in pmo hoĩe q imꝑfectõeʒ habẽt ãnexã

ſiẽ gra ſanittũ:⁊ opatõ vir

T actib ſuis ſᷣm ſtatũ nẽ lapſe.dð q a⸗
ctus illi in ſtatu ĩnocẽtie płimuʒ ↄfoꝛ
mes erãtactibo s in pr̃ia virtutes ſüt
habite. cuiuſmodiautẽ ſunt iſti detiat
magr in tertio li.diſ. xxxiij.⁊ ibi ſuo lo⸗
co detmĩabitur.

Ecundo queri

tur vtru dona gtuita fuerit eq;

magne efficacie ad merẽdu añ lapſuʒ

ſiẽ ſuntpꝰlapſuũ: ⁊ ꝙ fuerit maioꝛis ef⸗
ficacie tũc q; nũc vidr̃.q̃nto pfectioꝛ eſt

cognitio tãto pfectioꝛ ẽ dilectio:⁊ q;to

maioꝛ ẽ dilectio tãto opꝰnr̃m ẽ deo ac-

—

ceptabiliꝰ. p ꝓpõ pʒ ꝑ ilłd qntũ co⸗

gnoſcis tin diligis. Sig in Adaʒ bm
ſtatü ĩnocẽtic clarioꝛ fuit cognitio:vi⸗
det᷑ ꝙ caritas ad merẽdu fuerit effica⸗

cioꝛ. Itẽ albiẽ qð ẽ nigro ĩpmixtiꝰ

g̊ ma i eſt meritoꝛiũ qð min) bʒ iĩ ſe de
demerito.̊ oĩa merita nr̃a q daãmõ ꝑ-
mixta ſüt culꝑe:ſᷣm ilłd ꝗſa.xliiij. Om

nes iuſticie nr̃e ſiẽ pan mẽeſtruate.Si

Sin Adaʒ ſm ſtatũ ĩnocẽtie merita oĩ
no fuiſſet impmixta culpꝑe videt᷑ hᷣm

—

ſtatů illũ dona gtuita ert multo maio
ris efficacie. Itẽ meritũ ẽ cuʒ gra ⁊
li. ar. qᷓnto igr li.ar.maꝗ gr̃e obedit ta-

to gra efficaciꝰ in actũ ſuũ exit. i tunc

nã maꝗ erat obedies gre q; nüc cuʒ eſt
conupta. tũc dona gtuita erat ad me⸗
rẽqũ efficacioꝛa. Itẽ amoꝛ viſibiliũ
⁊ ſollicitatio circa terrena im pedit ho⸗

minem ne iungat deo pfecte. ſi igit in

ſtatu bmo nitła vigebat ĩ hoĩe Ocupia:
pidr̃ ꝙ deo pfecti diufni adherebat
⁊ ita mag ad merèedũ diſpoſit erat.
Sʒ33. . Thim. i. Mõ coꝛonab: niſi q;

legit. cer. ß mag impust hõ m ſtatuʒ

nẽ lapſe q; ſm ſtatũ nate inſtitute. gſi
has pugnas vicit głoſi triüphat. ſi
gkoſi triüphat maioꝛẽ meret coꝛonã.
. AItẽ phus diẽ ꝙ ars ⁊ vitus E
circa difficilia. ſi hoc p ſe ven e: qto
actus virtutis ẽ difficilioꝛ tãto virtuo
ſioꝛ:⁊ qᷓnto virtuoſioꝛ tato ad merequʒ
efficatioꝛ.ſigᷓ maioꝛ eſt difficultas ĩ ꝑ-
ficiendis diuinis mãdatis nũc:q; eſſet
in ſtatu nãae inſtitute:videt᷑ ꝙ maioꝛ ſit
merendie fficatia. Itẽ ſi ho ſtetiſſet
y 2

aut xpus nõ eſſet incarnat:aut ſi eſſet

incarnat* nũqᷓ; eẽt paſſus.ſxpus ſua
paſſiõe nõ ſibi meruit ̊ nob:⁊ taʒ meri
ta nr̃a q; ſacr̃m efficaciã hñt a paſſiõe
⁊ eiꝰfide.ſi igit᷑ int oĩa qcũq; deo placẽ

pñt h fuit deo acceptiſſimũ ꝙ xpus ſe

obtulit hoſtiaʒ deo ⁊ pr̃i:R inde ſumũt

efficaciã merita nr̃a:⁊ ill efficaciaʒ ũ

hũiſſent merita ĩ ſtatu nae inſtitute.ꝗ
vidr q; nõ eẽnt efficatioꝛꝛn. Itẽ nata
nõ deficit ĩ nccarijs:ut diẽ phᷣus.ſ ſi
ẽ veꝝ in nã creata multo mag veꝝn è in

nã ĩcreata.x ſi diuĩa ꝓuidetia nõ defi-⸗
cit bob de be minꝰ cum è g młto mi/

nus nec deficit hoĩbꝛ.ß̊ nã huana ma⸗
gis idigetadiuuari q; igigẽt añ lapſũ

Syidr̃ ꝙ nuc de det hoĩ foꝛtiꝰ ⁊ effic⸗

ciꝰ adiutoꝛiü.ſi igit᷑ efficacia meritoꝛũ
attendit᷑ ſjm magnitudinẽ caritatis et
fe:videt᷑ q nũc dona gtuita ĩ merẽdo

int maioꝛis efficacie. edð effi

cacia meriti pᷣncipatr ex trib veit. viʒ
ex difficultate opis:ex ꝓmptitudĩe vo

lutatis:⁊ ex magnitudie caritat. Dif⸗

ficultas opis multu facit ad meritũ et
adeo facit vt hõ qͥ è młto minoꝛis cari⸗
tatis q́; agelus poſſit mereri ut pueni⸗
at ad ſblimitatẽ ãgelicã:ſᷣm ꝙ colligit

ex illo qð dic math.xi.de Jo.baptiſta.

Qui minoꝛ ĩ regno celoꝝ maioꝛẽ eo
Mõ.n.ẽ dubitandü qͥn Yohes ſit exal
tat' ad oꝛdies excellêtiũ angeloꝝ.⁊ tñ
ſm ſtatũ vie minon carita erat q; ali-
qͥs eoꝝ. Mꝛomptitudo etiã volũtatis

płimũ facit.ſᷣ volũtas ꝓmpta ẽ ſm ilłld

ꝙ hʒ accepta ẽ ad meritũ. q̃ntacũq;.n.
ſit ĩ hole gra:niſi ſit volũtas gre ↄſen-
tanea nuq; eliciet opa meritoꝛia.⁊ qᷓto
mag voluntas gfe ſbiacet ⁊ ↄfoꝛmat
tato mag ho ĩ opib meritoꝛijs exercet.
Magnitudo caritatis è pncipatł int
oia q facit ad meritũ.qꝛ ſᷣm illiꝰq̃ntita

tẽ attẽdit᷑ remuneratio pmij ſbał. pon

dqus.n.amoꝛis ẽ ꝙ dat valoꝛẽ opibꝰme
ritoꝛijs. Si igr fiat ↄpatõ efficacie me
redii dõis gtuitis ſᷣm ſtatũ pꝰ lapſum
⁊ Fm ſtatũ añ lapſuʒ:rñderi poõt ꝙ q;tũ

aq pmã ↄditõeʒ:viʒ q̃ntũ ad difficulta

tẽ efficacioꝛes ſunt virtutes nüc q;; tũe
