videt᷑ꝙ bona uolũtas non tm poſſit ſi-
bi ponẽ finem ſpũalem. ſed etiaʒ tem/
poꝛalẽ.ergo videt ꝙ poſſit diuerſos fi⸗/
nes habere. Iteʒ Luc:xv. Quanti
mercẽnarij in domo pf̃is mei. ibi dicit
Ambꝛoſiꝰ ꝙ multi ſũt mercẽnarij qui
habundãt ſpe fide ⁊ caritate. ſed mer⸗

ceènar ius ſtatuit ſibi fineʒ creatum. viz

aliquã mercedẽ que eſt beatitudo crea
ta. Si eniʒ ſolum finẽ increatum ſibi
ſtatueret.iaʒ nõ eſſet mercẽnarius ſed

filius.ergo ſi contingit eẽ bonos mer

cẽnarios.contigit bonam uoluntateʒ
habere fines diuerſos. Item bonüũ
additũ bono facit maius bonũ.ergo ſi
vnus bon“ finis facit uolũtatem bonã

ergo multo foꝛtius multi boni fines.

ergo videt᷑ ꝙ tanto uolũtas melioꝛ ſit

èͤ

qto plures ſtatuit ſibi bonos fines.

non eſt neceſſe ꝙ bona uolütaſ habeat
vnuz ſolum finé. Item ſicut cõcupi⸗
ſcibi appetit dulcedinẽ.ita iraſcibilis

appetit celſitudint᷑.⁊ ratõnalis aꝑpetit

pulchꝛitudinẽ. ſi ergo pulchꝛitudo nõ

ff 4

tm eſt finis ratõnalis ſed etiaʒ pfectio
ſic de alijſ.⁊ pluriũ pfectibiliuʒ plureſ
ſunt pfectiones.cuʒ in nobis ſint tres
vires diuerſe quibus ſurſuʒ conuerti
mur. videlz rönalis. concupiſcibilis.et
iraſcibilis.videt ꝙ in omni bona actõe
2 uolũtate ſit aſſignare diuerſos fineſ
KRño. dicendu ꝙ bone uoluntatis
vnus ſolus finis pᷣncipalis. NPꝛopt
qð intelligendũ ꝙ plures fines ſtatue
re ſůpoteſt eſſe tripliciter: Ano mõit a

ꝙ finis ſit ſub fine ⁊ ꝓpter fineʒ.Alio

mo ita ꝙ vnus ſitfinis oͤncipaliſ.alter
nõ pꝛĩcipalis.ita tamẽ ꝙ finis nõ önci
palis non referat᷑ ad pꝛincipalẽ actua
liter. Tertio mõ ita ꝙ vtq; ſit finis pᷣn-
cipalis. Exempluʒ auũt huius aſſigna
ri põt in co qð frequẽteraccidit.videlʒ
cum quis vaditad eccleſiã ad pcipien
das diſiributiões.hoc enim põt facere
triplicit᷑.aut ita pncipaliter intendit
honoꝛẽ ⁊ gloꝛiam dei.cum vadit decã
tare laudes.et ſimul cum hoc intendit
optinere pecuniaʒz vt paupibus diſtri⸗/
buat. uel in alios vſus licitos ad hono
reum dei cõuertat. Alio mõ põt aliquiſ
ire ad eccleſiam intẽdens deo placere
⁊ ſimul cum hoc pecuniã acquirere. ita
tamẽ ꝙ eius acquiſitionẽ ad deum nõ
refert.nec tamẽ ipſam pecuniã ſtatuit
finem pncipalem ꝓ eo ꝙ ipſaʒ non di
ligit ꝓpterſe. Tertio mõ vadit quis
dad eccleſiaʒ duplicata intẽtione.ita q;
vult deo placere:⁊ vult optinẽ pecuni/
am.quaʒ ſicut auarus axpetit acqrere
yt poſſit tłſaun ſuuʒz ampliare:⁊ in ea
Delectari ppter ſe. ꝛimo mõ ſtatue/
re diuerſos fines ẽ bonuʒ? meritoꝛiũ.
pertinet ad bona uolũtateʒ. Secũdo
mõ ſtatuere diuerſos fineſ nõ eſt bone
noluntatis oquẽdo foꝛmatr. attamen
nõ ſic repugnat n poſſit cum ea ſtare.
eſt eniʒ ibi peccatũ ueniale nõ moꝛtale
Et h̊ vult dicere Auguſ. in libꝛo ↄfeſ.
cum ait Minus te amat qui tecuʒ ali
quid amat quod non ꝓpter te amat.
Tertio uero mõ ſtatucre diuerſos fi⸗/
nes nõ eſt bone uolũtatis.immo cõtra
bonam uolütatem.talis eniʒzrult duo
bus domis ſernire.et hoc ẽ impoſſible.

ſicut dici? MMath. vi. uãdo enim ſic

pncipaliterduos intẽdit fines:uerifi-/

cat᷑ illud ꝓpheticuʒ. Coanguſtatü eſt

ſtratum ita vt alter decidat.⁊ pallium

bꝛeue vtruq; opire non põt. et talis eſt
uoluntas ypocritarũ quibus ue dãna

tionis eterne cõminatur ſcriptura.pꝛo
eo ꝙ terram ingrediũtur duabus vijs
Et ideo dicit Eccł.i. Ne acceſſen ad

ipſum duplici coꝛde. qui eniʒ accedit

ĩ coꝛde ⁊ coꝛde pocrita eſt.⁊ quia gau
qiuʒ ypocrite ad inſtar puncti eſt.ideo
dicif᷑ Oſee.x. Biuiſuʒ eſt coꝛ eoꝛũ nec

interibũt. Sic igit᷑ ex dictis colligi
tur ꝙ bone uolũtatis plures poſſũt eẽ
fines.ita ꝙ vnus ſit finis pᷣncipalis.et
alter non pncipalis. ſiue finis ſb fine.

Plures aüt conitituere fines pᷣncipa

les bone nolũtati repugnat ſicut oſtẽ

dqunt rõnes que ad pᷣmaʒ parteʒ indu-
cũtur. Qum eniʒ vnũ ſolumſit ſummũ
⁊ ueruʒz bonum qð quietat humanuʒ
deſideriuʒ.neceſſe eſt ꝙ uolüũtas bona
ad hoc recta ſit ſtatuat ſibi finè vni/
cum. AAd illud ergo qð pꝛimo obijci

tur in cõtrariuʒ ꝙ qui arat debet in ſpe
arare. dicendũ ꝙ ipſa gloſa illaʒ obie

ctionẽ diſſoluit.dum ſeibſam manitfe/
ſtat in ſequètibus. facit enĩ vim in hoc
qð dicit᷑ in ſp.non ꝓpter ſpem. NHam
ꝓpter dicit finẽ pꝛincipalem. In uero
nõ tmmodo dicit finem pᷣncipaleʒ. im
mo etiaʒ finẽ qui cõtinetur infra finè.
Et ideo ex illo uerbo non ſeqtur ꝙ ali

s poſſit ſibi plures fines pꝛincipales

ſtatuere.ĩmo ſi recte intelligat᷑:potiuſ
ſequitur oppoſitũ. Ad illud qð obꝛ
ꝙ mercẽnarius ſtatuit ſibi finem crea

tü.dicendũ ẽ ꝙ bonus mercẽénarius

malus.et malus mercẽnariin duo⸗/
bus differta bono. Pꝛimũ quidẽ. qͥa
malus mercẽnarius ſtatuit ſibi finem
creatũ:quo habito nõ neceſſario hale
tur deꝰ. Bonus uero mercẽnari ſta/
tuit ſibi finẽ creatũ queʒ habere nõeſt
aliud q; habere deuʒ ſicut ipſaʒ fruitõ
nem dei. Secũdo uero differt in h q;

bonus mercẽnarius ſtatuit ſibi finem

creatũ tanq; finem ſe fine. Non enim
amat deuʒ ꝓpter fruitionẽ.ſed fruitõ⸗

ſenppn
kurgi
ſun
in bone
giludve
nzrſulu
neceſano⸗
niagbonu
agetſef
ſultusfint
ſenuat qun
vteſſeinr
binceypl
bonitatem
ſedotius
quia vüi
rletoumn
gpent ſuun
ſbilio dula
uoerdulce
autputenpi
utis anicaa
1n.Oino
neetſiepin
gewüanim
föͤnemobie
babet. Pan
cocelſiuuce
nemfinisp
ioplurest
Micuere ta.
n neceſlec.
cpalem. Ha
ntotocoe.

Wrc
beomrricnn
Gſſuorlu
co aFn
areckoele
Urphente,
nneeſinnlter
ſileungin
ſtonzfnen
Woclunta
uetermine
rumfinisn
iingtteſten

nitotninſ
äinesenenf,
Anuſtatüen
epallinn
Wanlseſl
mdnsne dinn
Nſatpamr
ndibnspy
Keaceſeß an
Minhart
n i gan
ltcnecnüſee
andcscolie
Nlunsmſiütt
nisneitlge
nefinisſöfine.
refinesneini
nat ſcntoſte
Bane;zindu,
umſitſumm
em dumammn
Wünnsdorn
mnſcifnen

„
“”“c

600 dunoobet
1gbl dndh⸗
ppeerſon Non
neurinfn fni.
on ſeituryel
rspeincpoles
lligni⸗wotiuf
Ndülnd adob⸗
ſcifinencen
usmmercimanus
rinarn indo⸗
ſruuſtifton
ſcutintizfn
odifſen neby
unurſbifinen
Ene. Nonemn

ſcau⸗

NRK

nem ꝓpter deuʒ. Et ideo ex hoc nõ ha
betur ꝙ finis bone uolũtatiſ plurifice
tur. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ bonu ad-
dituʒ bono facit maiuſ bonũ.dicenduũᷣ
ꝙ illud uerũ eſt qñ additio boni ad bo
nuʒ fit ſaluo oꝛdine.cum eniʒ bonitas
neceſſario ponat oꝛdinẽ. ſi additio bo-/
ni ad bonũ tollat oꝛdinem:bonuʒ non

auget ſed potiꝰ pimit. Quia ergo plu
ralitas finium pncipaliuʒ oꝛdinè non

ſeruat.quia ſᷣm rect oꝛdinem ſtat de

beteſſe in vno.⁊ vnicũ debʒ eſſe vltiꝰ.
hinc ẽ ꝙ pluralitas finium pncipaliuʒ
bonitatem uolũtatis non augmentat
ſed potius ipſam uolũtateʒ depꝛauat.

quia dũu pult placere vni viſplicet alte

ri.et dum vultaſſequi vnũ:perdit reli/

quuʒ. Ed illud qð obꝛ ꝙ ratõnalis
apxpetit ſuam pulchꝛitudinẽ.⁊ cõcupi/
ſcibilis dulcedinẽ cc. dõᷣm ꝙ pulchꝛi/
tudo et dulcedo põt dupliciter accipi.
aut pꝓut eſt pfectiua ⁊ infoꝛmatiua vir-
tutis anic.aut ꝓut eſt ipſiusnĩe moti
ua. Mꝛimo mòtenet ronem finis ſb̃ fi
ne. et ſic plurificari pot bm diuerſitate
actuũ anime. Secũdo mõ ꝓut.ſ.tenet
rõnem obiecti et motiui. ſic unitatem
habet. Nam in deo idem eſt pulchꝛitu

do celſitudo⁊ dulcedo. et ſic tenet ro/
nem finis pncipalis.Et ſic patet ꝙ q;

uis plures fineſ nõ pꝛincipalesↄtigat
ↄſtituere.tamẽ ad hoc ꝙ uolũtas ſii bo
na. neceſſe ẽ vnuʒ ſolum finem eẽ pꝛi/
cipalem. NHam aliter non diligit᷑ deuſ
ex toto coꝛde. ́́”ƷUME

CElarto queri

twuur vtrũ male uoluntates ha-
beant vnicum finẽ Etꝙ ſic videt᷑. Au
guſ.ſuper illum locum ps.Scrutans

coꝛda ⁊c. Finis cure ⁊ cogitatiõis hu⸗/

mane eſt delectatio ad quã quiſq; niti
tur puenire. ſi ergo omnes uolũtates
male finaliter querunt delectationeʒ.

videtur ꝙ oĩum uoluùtatum malarum

N

ſit vnuʒ finem aſſignare. Item ma

larũ uoluntatum ẽ vnus malus exitꝰ
ſiue terminus ſicut dicit Ro.vi.quo/
rum finis moꝛs eſt.ergo ſi earum con

tingit eſſe vnum termins. pari rõne vi

faciedi gñe nibil aliud q; li

gertr᷑ ꝙ ↄtingat eſſe vnũ finẽ v ltimũ.
Iſtẽ que ↄueiunt in pncipio: ↄuẽiunt
⁊ in fine vltimo.ſ̊ oẽs male uolũtates
nꝶẽiunt ĩ pꝛĩcipio.ſic dic auguſ.in liꝰ
de pa relig. Planũ ẽ inqͥ t ĩ toto male/

bidiné dna
ri.ſi 9π⅓επM¾iunt i vno pnciꝰ ytpote ĩ libi

die.vr pi rõe ꝙ ↄuèiunt ĩ vno fine Itẽ
vitiũ imitat vtutẽ ſᷣm axparẽtia. vn ſiẽ
vtus nũuq; qeſcit citra beatitudinẽ uera
ita vitiũ inqrit btĩtudinẽ ſilataʒ.qᷓ ſicut

oẽs vᷣtutes faciũt tẽdẽ uolũtatẽ ad bo⸗/
nũ finẽ.ſ.beatitudinẽ.ſic vr̃ ꝙ oĩavitia
faciat tendẽ uolùtatè ad vnuʒ finẽc.ſ.qᷣ
at ſilitudinẽ cuʒ uero fine. Sʒõ.
ↄꝛiaꝝ uoluntatũ oꝛie ſũt delectatideſ.
vbi aũt ſunt delectatões 9ꝛie.ibi ſüũt fi-

nes diuerſi. ̊ uoluptates faciũt uolu

ptates ſibi iuicẽ repugnare. faciunt

viuerſos fines hfe. Itẽ mala uolũ

tas poit fineʒ in creata.ſᷣ ĩpoſſibile ẽ q;
in vna creata inuèiat nr̃a uolütas ſuf/
ficientiã.cũ nihil ſufficiat uolũtati hu/
mane niſi ſola trinitas.ſiꝗ̊ uolũtaſ nõ

dQeſcit niſi ĩ eo fine in qͥ poit ſufficiètiã.
vf neceſſario ꝙ uoluntas mala diuer⸗
ſos ſibi fines ↄſtituat. Itẽ male uo

lütat᷑ appetitꝰoꝛtũ ⁊ madicè bʒ ex libidi

ne. bß libido qs amat bonũ ꝓpum. ſi

enĩ bono ꝓpᷣuʒ neceſſario diuerſificat
in diuerſ.neceſſe ẽ diuerſaꝝ uolunta -
tũ diuerſos fines repiri. Itẽ vnitas

⁊ ↄfoꝛmitas uolutatum bonaꝝ uẽit ex
vnitate amoꝛisiĩ qͥ vniũ: ⁊ colligũt᷑.ſi ꝗ
amoꝛ in qͥ diuerſi colligũt᷑ ⁊ vniuũt᷑ vni9/
cam dʒ hf̃e radicè in płibo reptaʒ.cũ H

nõ ↄuẽiat amoꝛi libidis.ſᷣ ſoluʒ amoꝛi
caritatis qui eſt amoꝛ ſpũſſancti.vr ꝙ;

malaꝝ uolũtatuʒ nõ ſitfinis vnicꝰſed

diuerſi. Rñno.dvm ꝙ ecõtrario eſt ĩ
bonis uolũtatibo ⁊ in malis. Nam bo
naꝝ uolũtatuʒ vnicuſeſt finis.ſiue bo
ne uolũtates ſint diuerſe diuerſitate
nuerali ſiue diuerſitate for̃ali.diuerſi
tatẽ autẽ nüeraleʒ uoco qn plures ho
mines in eodem gñ̃ᷣe affectionis affi/
ciuntur circa aliquid. Diuerſitatè au
tem foꝛmalezuoco quado idem homo
diuerſ hitibus virtutũ afficit circa di
uerſa. Siue enim ſic ſiue ſic cotingat

plures fines pꝛoximos et ꝓpꝛios aſſi⸗

gnare.tamẽ ſinem vltimũ ⁊ pꝛincipalẽ
neceſſe ẽ eſſe vnicum pidelʒ ipm deuʒ
Et ratio huius ẽ ⁊ pfectio amoꝛis mo
uentis et pfectio appetibilis qetantiſ.
quia eniʒ amoꝛ caritatis liberalis eſt:⁊
non querit qð ſuum eſt ̊R cõmune bo⸗
nuʒ. hinc ẽ ꝙ plures homies ex carita
te moꝛi idem bonũ appetũt finaliter
Rurſus. quia aꝑpetibile illud ↄpletiſ

ſimũ eſt in quo non ſoluʒ contingit re

pire bonuʒ pfectum:ſed etiã omne bo

nuʒz.hinc eſt ꝙ omnes uolũuũtates q;tũ⸗

cũq; diuerſe inueniũt finem ſuuʒ in qͥ
quietant᷑.ecõtra eſt in malis uolunta

tibus ꝓpter imꝑpfectionè amoꝛis ⁊ ap

Retibilis.ꝓpter imꝑfectionẽ nãq; amo
ris libidinoſi uolũtates ſolo numero
differetes diuerſos habent fines.pꝛo/
pterea ꝙ amoꝛ libidinoſus ſemꝑ que⸗/

rit qð ſuuʒ eſt. et quia ſemꝑ queritbo

num ꝓpum ideo etſi multi ex amoꝛe li
bidinoſo conuẽiantin actum vnuʒ ta/
mẽ vnuſquiſq; querit finem ſuuʒ pꝛo
pum.pvt patetin adultero ⁊ meretrice.

quia iſte querit delectationẽ.et illa q

rit nummũ. ꝛopter impfectionè eti
am axppetibilis neceſſe ẽ diuerſaſ uolũ
tates foꝛmaliter differentes habere di
uerſos fines.quia eni luxuria axpetit

ſiocunditatẽ ⁊ leticiam. ⁊ auaricia fuf·

ficientiaʒ.⁊ ſuꝑerbia excellẽtiaʒ. et hec
omia non contigit reꝑire circa eandẽ

rem creatam ſ circa diuerſas.hinc eſt

ꝙ uolũtates male vifferẽtes foꝛmalit᷑
non yvnuz ſeg viuerſos fines ſibi con-
ſtituüt. Ande concedede ſunt rones

que hoc oſtẽdunt. Ad illud quoqd p

mo obijcit᷑ ꝙ delectatio eſt finis cure ⁊
cogitationis.dðᷣm ꝙ in rone illa eſt fi⸗
gura dictionis.ꝓ eo ꝙ nõ eadem dele
ctatio ẽ finis cure ⁊ cogitationis hũa/
ne ſed diuerſe.uvnde ſtat ibi delectatio
in ſua generalitate.⁊ magis habet ibi
luxpoſitionẽ ſimplicem q; pſonaleʒ.⁊
igeo cum ꝑ velectationè deſcendit ad
finis vnitatẽ:fit ſophiſticatio ſᷣm figu
ram dictiõis ex cõmutatõne ſuppoſitõ
nis. Ad illud qd obicit᷑ malaruʒ
uolütatum eſt vnus malus exitus.er-

go vnus malus finis. dᷣm ꝙ non ẽ ſi
mile. Nam male uolũtates differunt
in cõuerſione.ſed cõueniunt in auerſi⸗
one.et malus exitus pᷣncipalius reſpi
cit auerſionẽ qᷓ; cõuerſionem.finis ue
ro mouens pncipalius reſpicit cõuer-/
ſioneʒ q; auerſionẽ.ideo non ſequit᷑ ꝙ
cum finis ſit vnꝰexitus ad moꝛteʒ da
nationis ꝙ ſᷣm boc ſit vnus finis mo-/
tiuus q;dtum ad quieteʒ de pꝑeccatis.
Ad illud quod ob ꝙ uoluntates ma-
le conueniũt in pncipio videlʒ in libi/
dine.dicendũ ꝙ in pncipio non cõueni
unt niſi ꝑ quãdam cõfoꝛmitatem. Nã
alia eſt libido in vno.⁊ alia in altero.⁊

ideo nõ ſeqtur ex ̊ ꝙ conueniant in fi

nem vnicum.Attamen etſi in pncipio
cõuenirent:non ꝓpter hoc neceſſe eſſʒ
q conuenirent in termio.nam malum
ſemꝑ ꝓcedit in diſperſionẽ.bonuʒ ue/
ro ſemꝑ redit ad vnitateʒ. Quato enĩ
aliquid magis colligitur tanto magiſ
vigoꝛatur ⁊ eſt pfectiꝰ.quãto uero ma

gis diſpergit᷑ tanto magis recedita ꝑp/

fectione et complemẽto.Et ideo dicit

phus.ꝙ malum ẽ multipharie ⁊ bonũ

vno modo. Ad illud qð obicit ꝙ vi
tium imitat᷑ virtutem.dicendu ꝙ et ſic

imitaturꝙ plus bhabet de diſſimilitu-

dine q; ſimilitudĩe.magis eniʒ virtuti

cõtrariatur qᷓ; ei cõfoꝛmetur.⁊ ideo pp

tius iĩferri poteſt ꝙ male uolütates ha
beant fines diuerſos ſi bone habẽt vni
cum q; ecõuerſo. quia eniʒ in hoc cõſi/
ſtit pfectio virtutis:vitiuʒ magi in hoc
a virtute deficit q; eam imitari poſſit.
Et ſic patet ꝙ malaꝝ uoluntatũ nonẽ᷑
vnus finis ſᷣ diuerſi.

Onſequenter
querit᷑ de ſecundo pncipali.vi
delicet de differẽtia intẽtionis ⁊ uolũ/
tatis. Et circa hoc queruntur duo.
Pꝛimo queritur vtruʒ intentio ſit in
ſolis rationalibus? Secundo que⸗/
ritur vtrum intentio in participãtibuſ
rationeʒ dicat aliquid ex ꝑte intellectꝰ

uel ex parte affectus?

Ina primum

(eperditun

—

ſenbis ſo
taſi f.
Auere
iteno
chileß ſpt

n ſolis ſbg

lännariaſt
gonetönale
ſonalid.
lutiue. quie
ſidier vnu
larnarepit
pigetchinel
Jtẽinteto⸗
clus igiirl
nmiinteno
deipitcape
fonalin qmnip
deigyfgint
ſerepiri. .
rhipſadke
lai us⸗
(ensſütit
nalla alac
tentöeztepit
turpintenio
jtdiephod̃
nilekine
gelllugodm
ieſetcim
ſeniiltin
ſſemniſit⸗
ſtpy cilepisn
tonötnſttinn
ſüilde Neode
tiagfindabi
nikKirron
mmaranea cn
uſcas ri
achenit gſi
ſohnatüne
geponeam⸗
appettipo
lirngli.
gentüeſtn⸗
plere not
nit Grte
pimretoner
ſuns öndt

dngnoeſ
usdiffnnt
uminauerſ⸗
ls reſpi
nen. fints le
Nſtcinr,
Pnnrſeanitg
Sdnd
sfinisn⸗
dens.
wnuren
orihnlbi⸗
dtonäneni
Aminuen. Bi
Aainale
ngenüntini

netſinn dnede

boenerelteßß
oammmolum

mabone⸗

Quaweni
rmmonagil
güroneromne
Gotdta⸗
iceodic
Wobaretdoni
cdcbeir
dicmndügetſ
1de diſimilin
gs nhrunn
weun tvtop
levolicates he
wnetwtitnni
miznborciſi
ngino
minn ſn.
unawnont

benter

m Nepelni
Ntinonss oii⸗
uen. wo o⸗
Gzinrndoin
Scncoue,
nnchi
apenale⸗

imen

ſic pꝓceditur ⁊ queritur vtrum intẽtio
ſit in his ſolis que ꝑticipãt rönem
Et ꝙ ſic vr̃.ſiẽ dicit glõ ſuꝑ illud luẽ.
xi. Qide ne lumẽ c. Blõ.lumẽ anie ẽ
intẽtio.ſ oſtat ꝙ intentio nõ eſt lumen

coꝛpale ſ̊ ſpũale.ſi igit᷑ lumẽ ſpuale ẽ
in ſolis ſbijs ſpũalibus que nate ſunt

illũinari a ſũma luce.et he ſüt ſole ere⸗
ature roönales. vr & intẽtio ſit in ſoliſ
roõnalibo. Itẽ intẽtio ẽ actus uiſ col

latiue. qui enĩ intẽdit ab vno in aliud
tẽdit:⁊ vnũ compat alteri.ſigvis col⸗
latiua repit᷑ in ſolis pticipãtiba rõneʒ.

videt᷑ꝙ in eis ſolũ repiatur intẽtio.

Itẽ intẽtio ẽ illud ſᷣm qð ania ĩmedia
cius iũgit᷑ vltio fini.gĩ eis ſolũ eſt reꝑ
riri inteètio que hñe potentiã mediãte qᷓ
deũ pnt cape ⁊ ei vniri.ſ̊ talia ſũt ſola

rõnalia.qm ipſa ſola ſũt ad lmagineʒ

dei. ̊ vr ꝙ in his ſolũ ↄtingat intẽtio⸗
nẽ repiri. Atẽ intẽtio ẽ ſupmuʒ ĩ aĩa.
vñ ipſa dr eſſe caput nr̃m ⁊ oculꝰ nr.i

creat᷑is ſt infima et citra rõeʒ. vr ꝙ ĩ

nulla alia creatura a rõnali ↄtigat in

tentöeʒz repiri. Sʒ. in oĩ eo qð oꝑpa

tur p intẽtionẽ ẽ reꝑpire intẽtionẽ.ſᷣ nã

vt diẽ phᷣs ẽ opans intẽtõeʒ. vr̃ eĩ re

mali eſt intẽtionè repire ⁊ ponẽ. Item
oè illud qð mouet ad aliqd:eo obtẽto:
gquieſcit. cũ mouebat illq intẽdebat.ni
ſi eni illud intendẽt nõ moueret᷑ ad eiꝰ
pſentiã. ſi igit res nales ſũt huiuſmõi

vt pʒ.cũ lapis mouet᷑ deoꝛſũ.vr q intẽ

tio nõ tm ſit in röõnalibo.ſpᷣ eti in rebus
naãlibo. Itẽ oẽ qð facit aliqð opꝰoꝛdia
t ad finẽ ab illo diuerſũ opat᷑ p intẽtõ
nẽé.ſᷣ nẽ irröõnales ſũt huiuſmõi ſiẽ ptʒ
in aranea que facit telã ad capiendas

muſcas. gyf .. Atẽ intetio e regula
appetit. S ſi nõ eſt ponẽ aliqͥd i vniuer

ſo puatü regimie? oꝛdine.vr̃ ꝙ vbicũ

q; ẽ ponẽ appetitũ:eſt ponẽ intẽtionẽ.h
axpetit nõ ſolũ eſt ĩ ſbijs roalibo ß etiã

ĩirrõnalib.. Rño. ad pdictoꝝ ĩtelli
gentiã eſt nõnduʒ ꝙcirca hac qõez du

plex ẽ modus dicendi q ad pñs occur
rit. Anꝰẽ vt diſtiguamin mõ opandi

p intẽtionẽ peneſ ꝓbpum ⁊ alienũ.vrÿ.n.

ſatis rõnabiłr poſſe diciq quedã ſunt

que monuẽtur p intètionè pꝓpam.q̃ͥdaʒ
que p intẽtiõeʒ alienã. Mer intẽtionẽ
ppam moutur illa que finẽ pcogſcũt
⁊ opationẽ ſuãꝗ ad finẽ ↄferũt ⁊ referũt
Per intentionẽ alienaʒ mouent illa

que intra ſe nõ habent potẽtiam diſcer
nendi.regũtur tamen⸗ qirigunturab
co qui diſcernit. ſicut ſagitta ab arcu

emiſſa moueri poteſt dici p intentionẽ
non inquantũ arcus uel ſagitte.ſed ſa

gittãtis. Merhunc quideʒ modum ſa
tis rõnabiliter poteſt dici ꝙᷓ omnes reſ
naturales per intentionẽ dicũturmo⸗
ueri.ꝓ eoqꝙ mouẽtur ſicut deus inſti⸗

tuit et ſicut gubernat et regit. ipſe eniʒ
in omni operatiõe eſt pꝛincipalis mo-/

toꝛ.Et pᷣm hunc modum dicẽèdi inten/

tio pꝓpꝛie repitur in ſolis ſpᷣſtantijs ra
tionalibꝰ. licet irratõnalia ſᷣm aliqueʒ
modum dicendi per itentioneʒ opera/
ri dicãtur. Sed q;uis iſte modus di

cendi ratõnabilis ſit ⁊ ueritateʒ dicat
non tamẽ videtur ſufficient᷑ dicere cũ
dicit ꝙ natura ideo dicit᷑ oꝑari ꝑ inten

tõe ʒ. nõ rõe ppꝛie intẽtõis ſᷣ roõe intẽtõ/
nis aliene.quia nõ dicit ſufficient᷑ cuʒ

nature aſſignat intentionẽ alienaʒ ta-

tuz. m hoc eniʒ caſualia ⁊ foꝛtuita cũ

non fiant pꝛeter diuinam intentioneʒ

non deberet dici facta m intentionè.

Rurſus. cum videam ꝙ naturalia

atpetituz habet medite quo tendunt
ab vno in alteruz. et vnaqueq; res ha-

beat vim ſuam regitiuã mediante qua
ad ꝓpꝛium fineʒ inclinatur.videturꝙ

naiujalia non tantũ habeat mouen in
teentione extrinſeca ⁊ aliena.ſeꝗ etiam
ꝙ moueãtur intẽtione ꝓpꝛia ⁊ intrĩſe/

ca. Et ꝓpterea alius mod dicendi
quia ſiẽ triplex eſt axpetituſ.videlʒ na

turat.ſenſualis ſiue aĩalis.⁊ rõnalis.

⁊ qlibet iſtoꝝ axpetituũ hyat ſů nuzʒ regi⸗
mẽ:nõ abſurde regimẽ cuiuſlibʒ iſtoꝝ
triũ aꝑpellat᷑ intẽtio. maxie tn ꝓpe uo

cat᷑ intẽtio regimẽ axpetit rõnalis.Et

rõ huiꝰ ẽ.qꝛ ad regim ⁊ directim axpe/
titꝰ nał pluſ ſpectat dirigi qᷓ; dirigẽ.ad

directiuũ pᷣo appetitꝰrõnał ꝓpe ſpectat
dirigere. Birectiuum uero axpetitus
bꝛutalis quodammodo medinʒ tenet.

et hineẽ ꝙ nalia mouẽt᷑ quadã neceſſi

tate. rationalia uero mera liberalitate

Biꝛuta uero mouent᷑ quadã impetuoſi
tate queẽ infra libertatẽ ⁊ ſup neceſſi-

tatẽ.non eni poſſent ſe oĩno repmere.?
iñ pntad oppoſitas ꝑtes tendẽ. ſic igi
tur regula directiua opatõis repitur i

rõnalibo ppᷣe.in ſenſualibo min ꝓpe.iĩ
nãlibo impꝛope.ſic ⁊ intentio Et pꝑhpʒ
rñnoad qõem ꝓpoſitã ⁊ ad rões ad vtrã
q; ptem. Ham intẽtio ꝓpe accepta bvᷣm
ꝙ dicit᷑ lumẽ ᷣm qð eſt collatio⁊ tẽden

tia in de accipit᷑ circa anie ſupmuʒ.⁊

iõ Hmõò in ſolis rõnalibo repitur ſic ro/
nes ille onñdunt. Intẽtio vᷣo ꝓut dicit

tẽdentiã ⁊ diretionẽ appetit ad aliquę

terminũ ł᷑ finẽ quietante: nõ tmmõ eſt

in roõnalibo:ĩmo etiã in bꝛu. ſic alie ro⸗
nes ad ali ptem oſtendunt.⁊ ſic patzʒ
vtreq; diuerpᷣ vijs ueꝝ cõcludunt.et ꝓ

pterea cõcedẽde ſunt.

tur de intétione ᷣm ꝙ reptur ĩ

rõnalib vtꝝſe teneat ex pte itellectꝰ* k

ex pte afferctus.Et q ex pte affect vr̃.

Ber.ad Eugeniũ.vt ocul ſit ſimplex

A 2 2—

duo ſüt neceſſaria.viʒ caritaſ in itetõe
⁊ ueritas ĩ electiõe.ſ̊ caritas nõ eſt niſi

in nolütate. ſi caritas ẽ in ĩtene in⸗
tẽtio ſe tenet ex ꝑte uolũtab. Itẽ au
guſ.dicit⁊ hr ĩ lr̃a. Intẽtio eſt q̃ ſic aad

finem puẽire uolo.ꝑ nẽo vult peruèéire

ad finẽ niſi p uoluntatẽ.ꝗ intetio eſter
parte uolũtat. Itẽ intẽtio iügit cũ

ipſo fine.ſᷣ̊ uoluntaſ nõ tmmodo dicit

axpetitü eoꝝ que ſũtad fin᷑.iĩmo etiaz

ipius finis ſic vult phus. ſig illud qð
pncipałr iũgit cũ fine ẽ ĩtẽtio.⁊ h̊ ipſũ

ẽ uoliũtas.vr ꝙ ĩtetio ſit uolůtas. Jtẽ
meritũ pncipalr reſidet penes intẽ tiooo
nẽé.ſᷣ illud penes qð pꝛincipatr reſidet
meritũ ⁊ demeritu ẽ ipſa uolutas.gꝗ vi
det᷑ ꝙ intẽtio ſe teneat ex pte uolüũtatis

ſiue affectöls. S 33. Math. vi. Si
ocułꝰtuꝰfuerit ſimplex ⁊c.ibi glõ expo

nit vt p oculũ intelligat intẽtio.ſi ergo

oclłs aĩe nõ eſt affect ſ intellect.vr ꝙ;

intẽtio nõ ſe teneat ex ꝑte affectꝰs ma

gis ex pte ĩtelllectus. Itẽ ſup illud

Ecundo queri

Math. vi. Nide ꝙ lumẽ qð in nob e.
HBlõ.intẽtio qᷓ̃ bonũ quodcũq; facimꝰ

lumẽ eſt.i lumè ſe tenet ex pte cogni⸗
tiue. t. Itẽ intentõis è referreopꝰ

ſiue uolũtatem in finc᷑.ſᷣ eius ẽ referre
cuiñeſt ↄferre.⁊ ↄferre ẽ ꝓpe ipſiꝰiõniſ

̊⁊ intẽtio. Atẽ ſic uoluũtas nũqᷓ; vult

aliqð uolitũ niſi illud pcognoſcata rõ

ne. ſic nüq; appetit finẽ niſi moõtł᷑ affcus
rõiſ eũ pcurrat qͥ finè illũ oñdat.ſi igit

itẽtõ eſt illa que finẽ mõſtrat.videt᷑ ĩ
tentio ex pte rönis ſe teneat. Si foꝛte
tu dicas ꝙ ſe tenet ex pte rõnis ⁊ uoluù
tatis ſil. Sʒ . Intendẽ eſt act' vnꝰ

ergoẽ vni potẽtie.ꝗ̊ non põt eè uolun
tatis ⁊ rõnis ſił⁊ ſemel. Itẽ ſi intẽ/
tio ſe tenet ex pte ivlutatis ⁊ rõis.aut

̊ſicut potè. aut ſiẽ paſſio.aut ſiẽ hĩtꝰ.

S icut potẽꝰ nõ.videt᷑ qꝛ cũ uolũtas ⁊

rõ nõ ſunt vna potẽ. ⁊ ĩ vno hoĩe reſpꝑ

ctu vnius finis ſit vna intẽtio.noĩe in/
tẽtionis nõ põt intelligi potẽꝰ. pi rõne
nec hitꝰ.qꝛ nõẽ vnꝰ hitꝰ in duabo potẽ
tijs. nec paſſio ↄſtat.qꝛ paſſiõiba nõ
meremur nec demeremur.circa intèti⸗
onẽ aũt ẽ meritũ ⁊ demeritu.nullo igi
tur mò vr̃ ꝙ intẽtio ſit᷑ ſpectetad rõneʒ
⁊ uolũtatẽ. Itẽ ſi ſił ſpectat ad rõneʒ

⁊ uolũtatẽ. Quero ad quã pᷣncipałr:⁊
pncipaliꝰ vfr̃ ſe tenere ex pte rönis p h̊
ꝙ gloſe dicũt.ꝙ intẽtio ẽ lumè ⁊ ocks.
qð qdeʒ ẽ ſoliꝰ rõnis ꝓpe.aũut pnci
pali ſe teneat ex pte uolutatis.vr̃ p H
ꝓintẽtio pᷣncipałr reſpicit finẽ.⁊ poti⸗
tia ĩ nobᷣ que pncipatłr reſpicit finè uo
lũtas ẽ.cũ bonũ ⁊ finis ſint idẽ.gꝗ ſi nõ
pPot pᷣncipalreẽ ex ꝑte vtriuſq;.vr ꝙnõ

ↄſiſtat in vtraq; potẽꝰ.ſ.in rõne ⁊ uolu

tate. Item inferius nõ ſe extẽdit ad

plus q; ſuuʒ ſuperius. ſed intelligẽtia
eſt vniuerſalioꝛ q; intentio. Ande Ba

maſ. Itelligetia eſt pmus motus.que
uero circa aliquid è intelligentia intè-

tio dicit᷑. Si ergo intelligentia non ſe

extendit ad rationè ſimul ⁊ nolutatem
ſeg tantü conſiſtit in rõne.pari rõne vi
get᷑ ꝙ ſimilit nec intentio. Rño. ad
ad pꝛedictoꝛum intelligentiam eſt no-

tandum ꝙ frequenterad cognitioneʒ

rei perducimur pꝑer conſiderationem

lenſt,iſlte

eetbil
ſrwſuen
ſceraun
GGligitu,
lnce⸗
pſttioin
gini chyp
ſcutadob
znomoͤhe
izzuen
fomon
inoſijtci⸗
cückunnon
dmehba
e Difene
lowe Ni⸗
dirtciuen
Mobicci ca
geroictcou
lncq agfinen
louirultcop
ſehub poiin
lecacitppr
rectioetazue
cobmſu⸗
cſcitprome
deſediccbat
alijlleth⸗
toetanonei
ni iteno
wphzeriunsa
mminüaat
lti Eront
nphouanui
Neſonecäcol
Cngkietneone⸗

ieolünts

nischun ſt
niseniſitpni
ſtüſtinpli
nicoſagpni⸗
lereucnispn,⸗
ſedeſdociſ⸗
imummmnie;
dfnclngitz
chunin
Niencirn
tsaimin

nohe
ecogni⸗
ngi fene
eidſtrö
insnüzl
Noſciadb
iökefei,
igienſigi
n Biſan
eiſact
1tetnolnn
NMiſiimi
nsris ant
aurſchit.
cünolütas
nobieteſp.
tdNiein⸗
ie. piſie
ſmaine
r Rinöd
e QaiN
olitnnis 7f
ictfnet woe⸗
neſpicfmenn
ſim ice afin
miuſ ien
(intönet von
noͤſe Mittat
cinelligttu
b Cr
soclolt
igentainc⸗
iarnrinnon.
alt wolünen
ne pari ſiinen,
lo. Kioa
1a cogiin
ſſurnuimn

uocabulonꝝ. Qui eniʒ oma uocabula
inmnpoſuerut: ppetates reruʒ potiſſime
lſideraueruũt ⁊ iur illaſ uõbła poſueft
Sl igit uelimus attendere h̊ uerbu in
tendẽ: ↄpoſitũ eſt ab in ⁊ tẽdo. Haũüt p/
poſitio in duplicẽ põt impoꝛtare hĩtu⸗
dinẽ c ↄponit᷑ huic uerbo tẽdere. aut
ſicut ad obm.aut ſicad tminũ vyltimm.
pmo mõ ̊ᷣqð eſt intendẽ ſignificat ſo
laʒ ↄuerſionẽ potẽtie reſpectu obiecti.
2Z po mõ nõ immodo ſigt ↄuerſionem
imo ſist cũ ̊ quandãꝗ collatõeʒ ⁊ ↄiun
ctã qetationẽ.et ſʒ iſtã duplicè accepti
onẽ h̊ ybuʒ intẽdo diuerſa hʒ ↄſtructo
nẽ. Differteni dicere. intẽédo in ̊ z ite
go hoc. Cũ eni dico.intẽdoĩ . intẽdẽ
dicit cõuerſionẽ potètie ad aliqͥd tanq;
ad obiectũ. cũ uero dico intẽdo G̊. intt

gere dicit cõuerſionẽ potẽtie ad aliqᷣt

anq; ad finè vltimu queʒ intẽdit aſſeq

⁊ eui vult copulari.Et iõ in pᷣacceptõ

ne huiꝰ pbi intẽqẽ int ipm ⁊ ſuũ caſua
le cadit ppõ media vt p h̊ ſignificet di

rectio etouerſio potẽtie ad illud tanq;
aq obm ſupᷣ qð. In altera vo ſigne nõ

cadit ppõ media. p eo ꝙ b verbu tendẽ

de ſe dicebat incliationẽ ⁊ oꝛdinatonz

ad aliqᷣd.et h ppo in ſibi iũcta ſup hͥ ad
dit qͥetationẽ.vñ ſenſus c.intẽdo beati

tudinc᷑.i.tendo ĩ beatitudineʒ.⁊⸗. pꝓptea

nõòoʒ extius adqi ppõeʒ. Et m iſtũ ll
timũ modu accipiedi eſt hic ſmo ðᷣ in/

tẽtiõe.Et qm iſiud uocbulũ duo ĩꝑoꝛ/

tat. viʒ quandã collatoõeʒ. ⁊ pter Hq;dã

ↄuerſionẽ cũ collatõe ⁊ qdaʒ tẽdentiꝗ
cũ quietatione.⁊ vnũ iſton eſt rõis ⁊ al

teꝝ uolũtatis.hic eſt ꝙ in noĩe intẽtio

nis claudit᷑ ſi actꝰ rõis ⁊ uolutatis.qᷓ

uis eni ſit vn uocabulũ.tñ ſm ꝙ ↄpo
ſitũ ſic implicat duaꝝ potẽtiaꝝ actꝰ eõ
iñctoſ ad vnũ pficiendu. qd nõ poſſʒ fa
cere actus vni ſine actu alteriꝰ. Et eſt
ſite de vbo cõſentiẽdi.qdð q́uis videat
impoꝛtare vnicũ actũ.tñ neceſſario du
os includit. Na oſenſuſ nõeſt aliud q;
ↄcoꝛdia uolũtatis ſił ⁊ rõis ad vnũali

qd faciendũ.vni pt arbitrãtis ⁊ iudicã

tis.alteriꝰvt poptatis.⁊ ꝓptea ſic recte
noĩatur.⁊ reſpicit libe arbitriũ.qð

fiẽ 5 fuit oñ fum. Vñ ſicut tota diſt põ

familie pendʒ ex ſenſu pfiſfamiliaſ.ſic

tota diſpo agendoꝝ in omno aie peget

ex ↄſenſu uolũtatis ⁊ rõnis.⁊ ſiẽ Pedet
diſpoõ ⁊ regimẽ ex ↄſeſu. ſic pendʒ dire
ctio ⁊ obliq̃tio ex itentõe. Siẽ eniʒ ad
rectũ motu ꝓgreſſiuu ↄcurrit ſiłt opa-
tio viſus oñdentis viã.et opatio pedis
incedetis. ſic in actu intẽdendi claudi
tur ſił actus rõnis ⁊ nolũtatis.vniꝰ vt

aſpiciẽtis. altiꝰvttedent. ⁊ qꝛ iſti actuſ

Ziuncti ſũt:iõ p nnũ uocabulũ ↄpoſitũ
impoꝛtant᷑. Erxr his pʒ rño ad qoönez
ꝓpoſitaʒ ⁊ ad rönes ad ptrãq; ptem.
Toͤcedendũ eſt enĩ ꝙ intetio noĩat ali⸗
qd ex pte uolũtatis ſiè rões ad pmã p/
temoↄcludũt. Nen ẽ etiò ꝙ intẽtio no-

miat aliqᷣ ex pte roõnis rone cui dicit᷑

oculus ⁊ lumè ſic ondunt roneſ alie.
⁊ qtum ad h duo intẽtio dirigi bʒ fide
⁊ caritate.fide clarificãte oculũ intelle

ctus.⁊ caritate rectificate pedẽ affect.

poſſit eſſe ſimul in roõne etuolutate. qͥa
intengere dicit vnicü actum. dicendu

ꝓpfalſuʒè.immo impoꝛtat plures actꝰ

ſieut ?⁊ cõſentire ſicutoſtenſum eſt.

Ald illud uero qð querit᷑vtruʒ ſit ſict

potẽtia uel ſicut paſſio uel ſicut hĩtuſ.
dicendu eꝙ etſi intentio aliquãdo dica

tur ipa potẽtia intendẽs.aliquãdo di⸗

catur ipe habitus ſᷣm queʒ intedit. ali

quodo dicat actus ĩtẽdendi. aliquãdo
ipſuʒ intentũ. pncipalius tamè nomẽę-

hilom inus tamẽ in alijs acceptionibꝰ

coõtingit aliquãdo reperiri. Namcum

dicitur ꝙ intẽtio eſt oculus.accipit᷑ in

tentio ꝓ potẽtia. cum dicit᷑ intẽtio eſt
lumen. accipitur intẽtio pꝛo habitu di
rigente. Quzʒ uero dicit᷑ ꝙ intentio eſt

ipſe finis ſicut dicit magr in littera.ac
cipitur intẽtio pꝛo intento. Cum uero
dicit᷑ ꝙ intentio quedam recta.que/
dam eſt obliqua. accipitur intentio p
actu. Qum uero dicit phus:q; omne
quod eſt in anima eſt potentia uel paſ
ſio nel habitus.dicendũ ꝙ phᷣus ſub
hitibꝰ cõpꝛehendit actꝰ.⁊x loqͥ de his S
ſũt ĩ aia p modũ quieſ nõ p moð fieri.

talia eniĩ potiꝰdicũt᷑ eẽ ab ala q; in aaa. pfecte.cogſcimꝰtñ rectitudiat᷑r certrin· guſnue⸗
⁊ ſic pʒ ꝙ intẽtio põt eẽ hĩtus ⁊ potẽ.· (inẽ figei qꝙ beatitudo é magnũ 1 uer Ambnſs
ſiẽ non noĩatvnuʒ actũ ſimplicẽ ſ plu bonũ.DOe uolũtate nr̃a vtꝝ ſit recta rk· ac ullis
res. ſic nõ noĩat vnicũ bĩitum nec nvräã pyua nos neſcim niſi ꝑ cõiectur.x iö ſſi Catdenns⸗
potentiã tm. nec valet rõ illa.eſt vna in cut certů eſt rõ uẽiendi in coqᷓneʒ duuyy anfeitcen
tẽtio q̊ vna potẽuel vnꝰhitꝰ.qꝛ H ẽ vꝰ ſic cog beatitudis facit uẽire in cosn sanbl⸗
nomẽ im poſitu plurib ſic S dictũ fuit bonitatis uolutatis.dũ quis videt ſuã MWantath
de libertate arbitrij.⁊ ſicè in h̊ noĩe cõ/ uolũtatẽ ad beatitudinè tende. bdbo—⸗rn litrologic⸗
coꝛdia 2ſenſus. Ad illud qð qrit ergo obꝛ ꝙ beatitudo noſᷣ igta è iaʒ pʒ Hincecpiſta
in q; ſit ꝑncipaliꝰ.doᷣm ꝙ ſᷣm diuerſa rho.QNenꝝ ẽ eniʒ e nonẽ nobᷣ nota per nnitungnc⸗
pncipalius è in cog nitia ⁊ pᷣneipaliuſ exvpientia. tñ nobis nota ꝑ fidẽ. Ad nnqngitſt
in motiua. Maʒ q;t ad directionẽ hbn illud qð obꝛ ꝙ rectitudo uolũtatis eſt ing uglfi⸗
cipalius ſe tenet ex ꝑte cognitie.q;tuʒ nobis pñs.dðð ꝙ ſiẽ in pᷣmo liꝰ oñſum apiscarllat⸗
poad tendẽtia pꝛĩcipaliuſ ſe tenet ex fuit.lʒ caritas ⁊ gr̃a ſint nob pntia.ſͦüt opcitcia
te affectine.⁊ h̊ nõ eſt incöueniens. tñ nobis iòta inquantũ gtuita.qꝛ ð eiſ noiemuns
Ed illud qð obꝛ ꝙ intẽtioẽ inferiꝰ ad nulla põt hf̃i expientia. AUñ etſi certiſ gue inrellg⸗
intelligetiaz. dð q Damaſ.loqͥt᷑ dein ſimus ſim de affectone mea 'm ꝙ é af . .petcrt
tentione pᷣm aliz acceptionẽ.ſ.ſʒ ꝙ di fectio.yvalde tñ dubius ſũ de affectiõe . apnẽ
cit auerſionẽ ipſius vᷣtutis intellecttitie mea vtu ſit oꝛdinata uel gtuita. et ita ſnetna
ad alind obm det miatu. p quẽ moduz acqro mibi pbabilitatè pali ſigna. –
of in alten itendẽ qui illũ aſpicit t ↄſi Item querit de illo uerbo apki qᷣʒ W ig
gerat.et tał modꝰ accipiẽdi frequẽter mgr ponit in fa. inis pcepti eſt cari/ he
hẽtur ĩ ſeripfa. Añ act.iij.dr ꝙ claud tas de coꝛde puro ⁊ cõſcia bona ⁊ fide niihache
qͥ ſabat ad poꝛtã tẽpli intẽdebat in eoo, noõ ficta. Am pcepta directi ſüt oꝛdi- ſſe⸗ Cs
.i. in pety ⁊ iohem. Et ps. Deus ĩ adu nata ad obediendũ q́ ad amandu. po Griränd
toꝛiuz meum T. fins debultvics glrcietin finis pce/ naiu
„ a Pes öptiq caritas. Ytem cü finis què aſſe
12 parte iſta “ Dmayer obſeruãtia madatoꝝ Sipſa vi Izve
ſut queſtiones circa lram. Et ta eterna.potiuſ deberet dici.finis pce iefafii
pmo querit de Rᷣ qð dicit Holũtas ex pti vita etna q; caritas. Jur h que⸗/ uines
fine ſuo cogſcit vtꝝ ſit recta aut pua.fi rit᷑ de nũero ⁊ dꝛntia illaꝝ conditionũ eiots,
nis aut uolſũtatis è heatitulo. Sed afppoſitaꝝ. ſ. de coꝛde puro t. Qü eni ltſelang
ʒ.HBeatitudo ẽ bonũ nobiſ igtuʒ. Añ caritas nõ ſit de fide nec de coſcia ſed iintpfp
H eſt illud qð nec octus vidit nec gun pptius de affectõe nõ videt recte noti⸗- gloſce /ſt
audiuit ⁊c. ſi ꝑ itũ nõ poſſumꝰ aliucd flicari p illas còditiones. Rño. dðʒ cctitopfezt,
cogſcere.vr ꝙ uolutaſ nõ poſſit cogſci ꝙßᷣm ꝙ doctoꝛes exponũtapts h̊ diffi/ Kuomaaticä
vtuꝝ ſit bona ?ł pua ex illo fine. Item nit caritatẽ.ſ qdaʒ ſic ex ponut vt ille ð Qeni r
certiꝰ nobᷣ qð eſt pns nobipſis qᷓ; qd fmĩatões.de coꝛde puro c.ſint deiemi plalmsn
eſt abſens.ſiꝗ̊ nõ cogſcimꝰ pntia p ab natões ex pte ſbiecti.⁊ hoc qð dr finis nigediſtng
ſetia ̊ mag ecouerſo.vr̃ ꝙ p beatitudi pcepti ſit ipſa notificatio.vt ſit ſenſus ſis ſcutdi
nẽ nõ fiat cognitio bõitatis ĩ uolũůtate. caritaſ ꝓcedẽs ð coꝛde puro ct.ẽ finii/ Poetueiu
Hꝰodʒq cog beatitudĩs duplex ẽ. pcepti. A lio mõ exponitur vt hoc to⸗ iyna
viʒ in vłi ⁊ ꝑpticulari.Cog beatitudis ĩ tum ſit notificatio.finis pcepti de coꝛ 1wemlapi
vlłi oibus ẽ innata. Co& vo in pticula ge puro ⁊c. Hic modus dicẽdi videtur Nalaplunne
ri viʒ vbi ſit beatitudo ponẽda.hr̃a no ↄgruetioꝛ.Et ſᷣm hüc modũ dicèdi no Prifibrſpi
bis p hĩtũ fideialiqͥ mõ.⁊ aliqͥ mò expe tandũ ꝙ caritas h diffinit᷑ p actũ ſuuʒ. Prdici .
ctat᷑ hda ꝑ deifoꝛmitatẽ głie. Nuc.n. actus aũt caritatis qui ẽ amare dupli genicku
cogſcimus q̃ſi ſpeculado ⁊ a remotis ?· cceiter habʒ notificari.⁊ ꝑ cõpationẽ ad vodicit
ſemiplene. Tũc auũt cognoſcemexpi⸗ aliud a quo ꝓcedit tanq a pꝛincipio ef nti
endo pfecte.lʒ aüt nunc nõ cogſcamꝰ. ficiete.et p comꝑationè ad illud quod tigturs

Mükmi
mttei

deumniröͤf
Nacenezdun
cinchin
cnsnirfni
bitniig
hewönendr
udit D
ontümnsſ
dnolbenfin
mnoöpituſi
1gi gel

.Düericent

meafngit
ſidegfeti⸗
läun ain
Paliͤſignu.
duerdoehinn
SNrhücken
Mamencü
mdoifns
ünncnarmd
eroeciſciii
rueinecten
nütaplska
erprninti
1lwr göoiind
ortſtleniis
puwak ifi
nicurpt wetd⸗
isdceepti dec
8dicidinigen
noi dicitin
inüipaciiſnn
ii anurchht
geignine
ulus

ad ipſã caritatẽ termiat᷑ ſiẽ ad qetatẽè.
et io in illa eiꝰ notificatõe tãgit dupiex
ↄꝑatio.viʒ ad coꝛ puꝝ⁊ ad ipʒ pceptu.
et qꝛ puritas coꝛdis a q̃ immediate ꝓ/
cediractus vilectõis piupponit fiduci

am fidei ⁊ certitudine ſꝑi canq; diſpo-

—

nes pambulas.iõ vt maifeſtat apis ꝙ
actꝰcaritat pſupponit actus aliaꝝ vtu
tũ teologicaꝝiaq; oiſponẽtes ad ipm

Hinc ẽ ꝙ iſta tria dicit de coꝛde puro:
in ꝗᷣ tangit caritas ſactitaté. ↄſcia bõa

in q tangit ſpꝑei fiducia. et fide nõ ficta:
in qͥ tagit fidei ↄſtantiã.⁊ in his duob⸗
apts caritate pfectiſſime ↄmẽedat in h
q; ondit ꝙ ĩ actu caritat cõſiſtit ↄplem
tu oĩs vᷣtutis ⁊ finis oĩs bone opatõis
que intelligit᷑ in noĩe pcepti. AUñ intel
lect'pꝛedicte diffinnois ẽ iſte.Caritaſ

finis pcepti t.i.caritaſ ẽ illd in qͥ cõ

ſiſtit ois madati adipletio.⁊ oium vtu
tuʒ pfectio.⁊ hiĩc eſt ꝙ ſcripta adeo no/
bis ↄmdat caritatẽ ⁊ maxie ſcripta no/
uiteſtamẽeti.⁊ apłs ea laudat elegatiſſi
me. Qð g& obꝛ de obediè vita etna
ꝙ debeat dicifinis pcepti.dð ꝙ obediẽ
tia oꝛdiata ẽ ad caritate hndaʒ: et vita

eterna nõ eſt aliud q; caritas ↄſüůmata

Itez querit᷑ de h qð dicit.ꝙ finis ẽ

ↄs pf et filius ⁊ ſpnᷣſlãct.neq; hi tres
ſut ſines. Sʒ. finis ẽ res qᷓ fruendũ
eſt. z hi tres ſut tres res qbus fruendua

eſt. ſiẽ dic auguſ.in liꝰð doct.xpiana.g
ſüt tres fines. AItẽ intetio finis diri
git ꝑ fidẽ.ſ̊ fides poit tres articulos in

crededo pr̃eʒ ⁊ filiũ ſpmſ. cm.g pi rõe i
