nec mutatio.ꝗᷓ ſi oꝛdo dicit relatõeʒ ad
alterũ nõ põt fieri conuptio ĩ oꝛdie ni-
ſi p conuptionẽ factã in ſpẽ.videt igit

ꝙ conuptio facta p malũ nõ reſpiciat

illa tria eq̃liter. Hð ꝙ cũ illa tria
viʒ mod ſpẽs ⁊ oꝛdo ꝓut pᷣnant᷑ ꝑ mo
dũ culpꝑe ſunt ↄditiões eiuſdẽ bone uo
lũtatis:nõ ſolũ ab inuicẽ inſepabiles:
uenetiã eq̃les eq̃liter pᷣuant᷑ ꝑ quodcũ
q; malũculpe.Quodlibʒ eni malũ cul
pe intantũ c oꝛciat inqunantũ facit ðo
Diſſimilẽ.⁊ ſi.antũ elõgata deo: ita q;
quẽadmodũ gr̃a equatr reddit aĩaz oꝛ
dinatã ⁊ ſpoſam ⁊ potentẽ in bonũ tit
maius:.et quẽadmodũ in głia ſiłr ẽ ad
eq̃tio dotũ.ſic etiaʒ in culpa eqliter fit
pᷣuatio hoꝝ triu. Et iõ ſicut dr viſio in
gloꝛia tota merces ꝓpter onexioneʒ

2 eq̃litatẽ in dotibo glioſis.ſic etiamyvt
dicit augꝰ.ĩ liꝰlxxxiij.qꝙ totũ nomen

mali de ſpẽi puatiõe reꝑtuʒ ẽ.nõ qʒ per
malũ ſolum ſpẽs puet᷑ vł pꝛincipalłr.ſᷣ

qꝛ in puatiõe ſpeciei intelligit᷑ pꝛiuatio

alioꝝ. Cõcedende ſüt igi᷑ rões que ad
Ppmã ptem inducũt. Ad illud qð
obᷣ ꝙ malicia pꝛcipalr ↄſiſtit penes ĩ

tentiont᷑.dðᷣ ꝙ ueꝝ.̊ᷣ qð ipſe obijcit ꝙ

oꝛdo attendit᷑ penes intẽtionẽ.dð ꝙ il/
lud ĩtelligit᷑ nes quãdaʒ aꝑpꝛopatio
nẽ.nam circa ipſa intentãeʒ ↄſiſtit mo
dus ſpẽs ⁊ oꝛdo.ex qͥba ⁊ bona ẽ intẽtõ

bona ẽ actio que ex intẽtiõe ꝓcedit. .
Ad illud uero qð obꝛ ꝙ mõ ſpẽi ⁊ oꝛdi

tribo his rndet vnitas pitas ⁊ bonitas.
dð ꝙ uerũ eſt ꝓut ĩ illis triboↄſiderat
gnalis rõ ueſtigij.pꝓut aüt in ipſis attẽ
dit᷑ coꝛuptio maliculpe que ↄſiſtit cir/

ca uolũtatẽ:h̊ tria hnt ↄſiderari in bo-)

no hm ꝙ bonũ eſt.ſiẽ in pcedẽti ꝓbleu
mate patuit.et iõ eq̃liter ꝑx malũ habẽt
Ppuari.qm directe oꝑponit᷑ illis. Ad

illud qð obꝛ ꝙ malũ non eq̃łr deforfat
oẽs potẽtias imagĩs.dðʒꝙ nõ eſt ſile.
qꝛ ille potẽtie ſũt diuerſe ⁊ ad diuerſoſ
act oꝛdiate.ita ꝙ aliq illoꝝactuũ reſpi
ciũt culpã ⁊ iuſtici ſʒ plꝰ⁊ minꝰ.nõ ſic

aüt eſt ĩ ꝓpoſito.naʒ h tria ſola ↄpatõe

differũt.⁊ cũ hẽant idẽ füũdamẽtuù ncce

ẽꝙ qtuʒ diminuit᷑ vnũ diminuat᷑ alte/
ruůu. Ad illud qð obꝛ ꝙ malũ culpe ẽ

defoꝛmitaſ.dð ꝙ non tm ẽ defoꝛmitaſ

oppoſita pulchꝛitudi.ſᷣ eti ẽ defoꝛmi

tas oxpoſita rectitudi.iõ non ſeturq/
mag puet ſpẽm q; oꝛdinẽ.nõeni dicit
defoꝛmitas pꝑ ſoliꝰ pulchꝛitudis pᷣua/

tionẽ.ł̊ᷣ etiã in ̊ itelligit᷑ pᷣuatio alioꝝ

maꝗ tñ denoĩat᷑ a pᷣuatiõe ſpẽi ⁊ forĩ=e

ꝓpter ̊ ꝙ ſpẽs ẽ rõ cognoſcẽdi. Adq
illud qð obꝛ ꝙ malũ eſt oꝛdiabile.dðʒ
ꝙ; duplex ẽ oꝛdo. Eſt enĩ oꝛdo añ factũ
eẽ quiẽ ex intẽtiõe faciẽtis.et ẽ oꝛdo pꝰ
factũ eẽ.qͥ quidẽ attendit᷑ ſm iuſticiaʒ
retribuẽb᷑.pᷣmus oꝛdo è ille q puatura

malo pꝑ malũ.Et hũcoꝛdinẽ malü non

põt hr̃e ſicut nec ſpẽm. Secũdꝰ po oꝛ⸗

do nõ puat᷑ p malũ.ĩmo malũ ẽ oꝛdina

bile in penis ſᷣm oꝛdinẽ illuʒ. Ad il9

lud qð obꝛ ꝙ nõ fit puatio ĩ reſpectiuo
niſi ꝑ aliqð abſolutũ.dð ꝙ taʒ ſpẽs q;
do vt hic accipit᷑ vtrũq; ẽ reſpectiuũu.

iõ non maꝗ puat᷑ vnuʒ pꝑ alteꝝ q; econ
uerſo. Nihilõintñ h tria tollut᷑ p mu
tationẽe factã circa aliqᷣd abſolutũ.tũc

—

mouẽdo ſeipſuʒ.
Ercõ queritur
vtu p malũ ↄtigat h̊ tria conũ
pi totalr:Et ꝙ nõ vr̃. Nuguſ.in ench.
HBonũ minui malũ eſt. qᷓ;uis q́;tumcũ
q; minuat᷑ aliqͥd remaneat.q p culpaʒ
nunq; aufert totũ bonũ qð p malũ coꝛ
rũpitur.ſ̊ tale bonũ aitendit᷑ in mõ ſpẽ
7 oꝛdie.gqcc. Item auguſ.in liꝰð nã
bõi loquẽs ðᷣ his trib. Abi h magna
ſut:magnũ bonũ eſt.vbi pua:puũ.vbi
nulla:nullũ.̊ᷓ ſi pꝑ culpam totatrfieret
hoꝝ triũ adẽptio.fieret peccãtis adnihi

eniʒ puat᷑ cũ libeꝝ ar.peccat inoꝛdinate

latio.ſ H̊ impoſſibile ꝙ aĩa peccando

adnihilet᷑.igit᷑ im poſſibile ẽꝙ iſta tria

totałr coꝛnüpant᷑. Itẽè malũ ſi malũ

eſt: aliqd adimit.ſᷣ impoſſibile ẽ ꝙ ali⸗
qͥs tot mala faciat ⁊ tantũ ꝑeccet quin
adhuc poſſit peccare.ꝗ̊ nunq; tantũ pec

cat qͥn adhuc inuẽiat culpa i eo aliqd

bonũ qð poſſit adimere.ſ̊ qͥ bonũoſi/
ſtit in mõ ſpẽ ⁊ oꝛdine.ergoꝛc. Iteʒ

ð nemie deſpandũ eſt duᷣ ẽ in via.ꝗ qᷓ;

tũcũq; veccet adhuc hĩlitatẽ hʒ bñfaci
endi.ſᷣ q;diu hʒ hĩlitatẽ bñfaciendi ad
huc hbʒ aliqð bonũ qð malũ põt coꝛũ/
pere.et ſi h:ꝛbʒ modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ.er
go iſta nũq; conüpunt᷑ totałr ꝑ maluʒ
culpe. Itẽ demꝰ ꝙ ĩ aliq coꝛnũpant᷑

totatr.tüc querit᷑.aut ille ðᷣſinit eè aut

non. Si ſic. p pcẽm ↄtingit coꝛũpe
ſbᷣam iĩmoꝛtalem⁊ ĩcoꝛuptibilẽ.aĩiam
ſcilʒ rõnalẽ qð ẽ impoſſibile.Si aũt ñ
ðſinit eè.aut ̊ põt peccare aut nõö. Si
põt peccare.galiqð bonũ põt ꝑdere. ſi
H:adhuc hẽt aliqͥd de hilitate ⁊ modo
⁊ ſpẽ⁊ oꝛdie que coꝛüpunt᷑ ꝑ malũ cul
pe.Si nõ põt.⁊ ſba rõnalis que nõ pot
peccare hñs liberã uolũtatẽ melioꝛ eſt
illa que põt peccare.q;ꝛ dðo ſitioꝛ c.ergo
p multitudinẽ pccẽoꝝ puẽiret Had ſta
tũ melioꝛẽ.ꝑ h̊ eſt falſũ ⁊ impoſſibile.g
? illud ex q ſeqtur.viʒ q moduſ ſpẽs ⁊
oꝛdo totalradimat᷑ pꝑ pccm. Sed cõ
tra. Omne illud a qͥ fit adéptioc ab⸗
latio. ſi nõ eſt infinitũ aliqñ totatr eſt

adẽptuʒ.ſᷣ oẽ bonũ qð eſt in ania ſiue

ſit hilitas ſiue potẽtia finitũ eſt.g ſi p

mli

algito
Pyaoint.
Caltuanni
tnoli
ſteema
ſtalicd
giaatiam
Utbonuz
ztciqgc
ſcchin⸗
auterat gn
Galianto
initiutte
pmali it
erit⸗Mipen
nimmtiſcſe⸗
ghanton
Pnitiſian
ſnstigfun

mli pnins

Cecereupe
üns Ie
Wwrdinkat
aglande
Gamalüin
ſoſbise
nüinottbi
bliusſs
lntppeh
ltpalen
ſiutin
icſere
Apurebilitn
ſotüſpeni
üeran
Gineaddon⸗
Rccancode
bllareili⸗
Neefinii
ter Ethire
leſenüren⸗
acatübadie
nmcfinurſ
ſörebiſi⸗
nocte A
bilingilan
etſiſſtfgnin
bonör

.

nodinate

litur

miaconi
linench.
chmmci
eue;
Winlbr
bibmmgn
hUtotahfiee
iapeccanco
eiſtanin
mlüſimali
bileeali⸗
cccetquin
Fumüng
dieddli
ntormnt.er
ventp noli;
oſitdet
linthödoſn

inpoſtibile⸗

noani ſpist
mn. Hece
eptiotth⸗
ligountl
ſtinanuſre
möct 1

maluʒ culpe tollit᷑ ⁊ adimit᷑.neceſſe eſt
waliqñ totalit adimat᷑. Iteʒ ſi ma
ſuʒ adimit tm de bono.ꝙ̊ maius malũ
maiꝰadimit.⁊ duplo malũ duplo adi-/
mit ſ̊ᷣ nullũ ẽ pcẽm ita magnũ qͥn adi
poſiit eẽ maius.ꝗ̊ ſivnũ puũ pccm adi
mit aliqͥd de bono.poſſibileẽ ꝙ aĩa coõ/
mittat ita magnũ pcẽm ꝙ totałr amit
tat bonuʒ qð p pcẽm puatur. Item

qᷓ;tacũq; coꝛꝑali qᷓtitate data:q;tũcũʒ

modicũ inde auferat᷑: vtpote ſia mari

auferat gutta aque. tingit ĩtelligere
ꝙ aliqñ totũ auferat. ergo pari roe vf
in q;titate vᷣtut:ꝙ qᷓ;tũcũq; paꝝ aufert

p malũ.ſi hõ ꝑeccet otinue.aliqñn totuʒ

erit ↄſũptuʒ. Itẽ ſiẽ ſe hʒ gr̃a ad ꝓ
nitatẽ.ſic ſe hʒculpa ad bonã hilitatẽ.
t gfa adeo pot creſcere ꝙ oĩno aufert
ꝓnitatè ſicut pʒ inxpo ⁊ beata vᷣgineĩ
qbus tata fuit gra ꝙ nulla fuit ĩ eiſad
malũuũ ꝓnitas.g pari rõe vr̃ adeo põt
creſcere culpa ꝙ totalr ꝑdat᷑ ad bonũ
hilitas Item ſiẽ ſtatgkie ↄfirmat ĩ
bono.ita ſtatꝰ danatõis ↄfirmati ma⸗/
lo. ꝗ ſicut ꝑ głiaʒ reddit᷑ hõ im poſſibit
ad malũ.ita p danationè et᷑naʒ reddit᷑
ĩpoſſibilis ad bonũ.ſᷣ vbicũq; ẽ ad bo-
nũ impoſſibilitas.ibi nulla ẽ ad bonuʒ
bilitas.ſi q̊ hĩlitas ad bonũ eſt illid qð
adimit᷑ ꝑ pccʒ.⁊ cuiꝰmodꝰ ſpẽs ⁊ oꝛdo
tollit᷑ ꝑ culpaʒ. videt᷑ ꝙ ̊ aliqñ totatr
ſitadẽpra. We?dð abſq; dubio p
malũ culpe nonↄtiĩgit oĩno remouere
et puare hilitatè uolũtat ad bonũ.nec
modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ quiſm illã atten
dũt᷑.et H̊ manifeſte apparet.q;ꝛ nũq; uo
lütas põt eẽ ſine nãli hĩlitate ⁊ aptitu/
dine ad bonũ. ſicut ꝗ̊ non põt uolũtas
peccando deſinere eè.ſic nõ põt totam
hilitatẽ illã pdere.⁊ modũ ſpẽʒ ⁊ oꝛdi⸗
nẽ que ſm illaʒ attedunt᷑ totałr amit⸗/
tere.Et̊ qͥdeʒ diẽ Auguſ.expᷣſſe ⁊ ↄĩ
ter ſentiũt in hoẽs doctoꝛes.Sʒ q̃trꝑ
peccatũ habilitaſ illa ↄtinue adimat ⁊
nunq; finiat᷑ ſiue ↄſũmat᷑ difficile ẽ aſ
ſigre. Et ſup h̊ diuerſi ſenſerut diuer
ſimode.Quida enĩ noluerũt dicere ꝙ;
hĩlitas illa nunq; totalr tollit᷑.ꝓ eoꝙ
etſi ſit finita in ſe.ẽ tñ oꝛdinabit adifi-
nitũ bonũ ⁊ ad ifinitoſ actꝰ.⁊ iõ nunq;

põt tolli nec x peci magnitudinez nec
p peccati młtitudinẽ. Sʒ iſte modꝰ di

cendi nõ ſatiſfacit. na hilitas q;tuũcũq;
diminuat᷑ ꝑ pccʒ adhuc ẽ ad ifinitũ bo
nu.adhuc etiã è ad ifitos actꝰ.g ex illa

pte ita magna ſiẽ pꝛius erat. in nul
lo ẽ diminuta.igit᷑ oꝛdiatio ad boni in
finitatẽ uel adactuũ młtitudinẽ nihil

facit ad illius hilitatis diminutiõem.

ĩmo potius ex hᷣ poſſet arguiꝙ nullo⸗
minuit᷑.cũ infinitũ nõ ſit min infinito

ex ea pte q infinitum eſt.Et ꝓptea alij
dixerũt ałr ꝙ illa hilitas etſi ſemꝑ di⸗
minuat᷑ nuq; totałr tollit᷑.q;ꝛ diuiſibit
eſt ĩ infinitu.et nuq; põt adeo ꝑ diuiſio

nẽ diminui qͥn adhuc poſſit mĩoꝛ effi-

ci.ſicut ĩ ſpualibo hĩilitas potẽtie que E
q;titas vᷣtut:nunq; põt ꝑ pcẽ̃m adeo ꝑ
ua effici qn adhuc poſſit minoꝛ fieri. et
H nihil ꝓhibet ꝙ aliqͥd ſit finitũ actu et
infinitũ diuiſiõe.⁊ ita ꝙ ſit ſp diminui
bile ⁊ nuq; totałroſũptibile.Sed nec
iſte mod dicẽdi ſatiſfacit. Naʒ q;uis
ↄtinuũ ſit diuiſibile ĩ infinitũ.nũq eſt
ↄtinuũ aliqð ita magnũ ꝙ ſi cõtinuat᷑
diuiſiõe q́;tumcũq; pua.⁊ poſtmoduʒ
oñter fiat ablatio ptis ita pue ſicẽ pᷣuſ.
7 ſic ↄnter ꝓcedẽdo q; aliqñ totuↄſũ
mat᷑.ſicut pʒ ſi a mõte aufert᷑ ira modi
cũ ſicut eſt vnꝰathomꝰ. ſi malũ aliqd

tollit de hĩlitate.cuũ non ſit ĩfinita taůta
aliqñ eſt totatłr ↄſupta. Situ dicas

q h̊ uerũ ect ſi in ſequẽti culpa tantũ
adimeret᷑ ſicut in pᷣ*.nuᷣc aũt nõ eſt ſic.
qꝛ ſemp minꝰ minus adimit᷑ ⁊ ita nũ
qᷓ finit᷑. Si q eni in diminuedo acci

pet milleſim pteʒ diminuibit.⁊ poſt-⸗

moð milleſima pꝑteʒ reſidui: ⁊ ſic ꝓce⸗
dendo nũq; totair tolleret.Si inquaʒ
Hmõ dixeñn nõ ſatiffaciſ.ꝓ eo ꝙ maioꝛ
culpa pluſ tollit de bono.⁊ minoꝛẽ cul

paʒ pcedentẽ põt ſbſeqͥ maioꝛ culpa.?

ſic ↄnterpcedendo.̊ ſꝑ põt fieri maiõ
2æ maioꝛ adeptio.⁊ ita neceſſario aliqñn

potit fieri illius totibonioſt⸗ uptio. Et
10 dixerũt aliq ałr viʒ ꝙ illa hilitas ſp

minuit᷑ ⁊ nũq; finit᷑.Guenit ex q̊ ẽ du
rabilis ⁊ ↄtinuabitł in ĩfinitũ.q;uis ſit
actu finita. AUñ ſicutaq̃ que ẽ in fonte
ſcaturiẽte actu finita ẽ nuũq; tñ euiti
2

exhauriri qͥn ſemp remaneat pꝓpter h
ꝙ eſt ibi virtu s ↄtinue influendi.ſic et

in ꝓpoſito dicũt ſe hr̃e ꝙ ipſa hĩlitas
ad bonũ oꝛtũ hʒ a libertate uolütat. et
q;tücũq; nolũtas ſe actu deabilitet qi
tñ ſp manet libem: ſempꝑ põt ſe ad bo

nü habilitare.Etiõ ſicut ſi aliqs ſtra
heret madios ſoli illuinanti.ſol poſſʒ cõ
tinue ſuos mdioſ reſtaurare.q́uis h
beat actnalr finitatẽ.ſic ⁊ ĩ ppoſito di⸗/
cũt ſe hre.et iõ cuʒ pcẽm nõ poſſit ipſã

uoluntatẽ que ẽ mdix ⁊ pꝛincipiũ illiꝰ

hilitatiſ pimẽ. ⁊ nolutas ſp poſſit illaʒ
hilitate otinuare.malũ culꝑe nuq; pot
eã totatrↄſummẽ.quis aliq mõ poſſit
diminuere.Sʒnec iſte modꝰdicèdi ſa
tiſfacit. Nam ſi iõ hilitas nõ finiret᷑ p
pter h ↄtinue reſtaurat.ſic duo ſ- eq⸗

rent᷑ incõneniẽtia.qꝝ vnũ eẽtꝙ nec hĩ
litas minueret᷑ niſi ad tẽpus.ſicut nec
aq̃ font.Aliud eèt ꝙ hõ poſſet reſi urgẽ
pcco ꝑ ſeipm: ſi illaʒ hĩlitateʒ poſſet
nolütas ſine gra reſtaurare ⁊ reſtaurã
doↄtinuare. Et ꝓptrea eſt qrtꝰmodꝰ
dicẽdi.viʒ ꝙ hilitas ſp pot minui⁊ nũ
q; totatr ↄſumi.et h:qꝛ eſt elogabilis a
rectitudie in ĩfinitũ.ſiẽ enim linea cur
ua Pot infinities elõgaria rectitudine
i.nũq; tantü elongari qͥn adhuc poſſit
mag. Sic cũ malũ conũpat hĩlitateʒ
elõgãdo ipſã a rectitudĩe ꝓ eo ̈ ipm
malũ ſiue malicia eſt curuitas.æ inten
tio ĩ maloẽ ꝑ receſſũ a bono.hĩlitas il
la niq; adeo diminuit᷑ qͥn adhuc poſſit
mag diminui.qꝛ nũq; adeo elõgat qn
mag poſſit elongari.⁊ nunq; adeo cur
uat᷑ qͥn poſſit mag curuari.⁊ciõ ſ- Ep poõt
p malũ diminui et nũq; totatr tolli.hᷣ
aũt moduſ dicèdi ĩter ceteros pdictoſ
mag videt᷑ eẽ rõnalis. ꝓ eo ꝙ fundat
ſuꝑ modu adimẽdi ipſi iꝰmali.conũpit
eni ſicut victũ eſt p elongationẽ a bo
no. ſicut Huguſ.diẽ ⁊ mgrin fine diſ.
recitat in lrſa. Ad hui igit᷑ modi in
telligentiã amplioꝛẽ hbndaʒ notanduʒ
eſt ꝙ ſic conupit dim innit culpa ha⸗
bilitaté illa ſicurei opponit᷑
nit illi hilitati 'm id qð eſt. vt pdictuʒ
eſt S. ſiue put fundat in nã. ſ hm iq ad
ð eſt.i. put oꝛdiata gra.et iõ nũq; coꝛ

ß nõ oxpo

rüpit eꝗ nec minuit ita q aliquà ptem

—

ſuiaufenatſʒ id qð S.hᷣ qꝛ deoꝛdiat ab

eo ad qð eſt. ac ꝑ H ſic minuit ꝙ relin-/
quit.et iõ ſic conũpit q nüq; totatr tol
lit. Vñ ſicut dicit mgr ꝙ ↄcupiſcè ex
uſu caritat ↄtinue minuit nũq; finit
caritaſ nõ opponit ipſi cõcupiſcẽtie
ſm radicè ſuã ⁊ ſm id ĩ qͥ radicat᷑.ᷣ ʒ
id ad qð inclĩat.ſic intelligenð eſt es ĩ
ꝓpoſito.⁊ illud meliꝰ maifeſtat ſi ſi uat
in tmis. Hilitas eni illa qu dicimuſ

diminui nõeſt aliud q́; igoneitas anie

ad ſuſcipiendũ grãʒ ⁊ ad coopandum
gfe iaz ſuſcepte. In hoc igit dr culpa
Hilitatè minuere.qꝛ reddit alam minꝰ
iqone ad vtruq;. DHũ enĩ ho peccat de
um offedit.et ex h efficit indignꝰ æ in-
eptus ad ſuſcipiendũ gram dei. In H
etiq ꝙ peccat ꝓnus ad malũ reddit.⁊ ĩ
Hefficitur ĩeptus ad opa vᷣtutuʒ.i pla
nü eſt iſtud ꝙ nuũq; eſt aliqs adeo indi
gnus gfa dei qͥn adbuc poſſit eẽ indi/
gnioꝛ.qͥa nũq; tantũ offedit qͥn adhuc
Poſſit offẽgere:nuq; eſt adeo idignq;n
q;qiu eſt ĩ ſtatu vie ſit ſuſ. ceptibił gre.
⁊ ita nũq; ex illa pte efficit᷑ inhilis i ſu
moad ſuſceptõeʒ gfe.ſiłrex pte pnita
tisnullꝰ adeo pnqn poſſitadhᷣ mag
ꝓnus effici.ꝓ eo ꝙ uolũtas ſp eſt lite
a.⁊ iõ nũq; pnitas ĩ uolütate pot fieri
neceſſitas.⁊ ita põt hõ ſem p fieri mag
ꝓnus ⁊ mag inept ad coopandu gfe

ac pꝑ H̊ ex neutra pte totałr dehilitat᷑.

Et ſic pʒ ꝙ hilitas illa p culpaʒ ſemꝑ
põt minui⁊ nuũq; totalr tolli.Et rõ hu
iusẽ q; nõ minuit᷑ alicuiꝰ pt ablatõe
elogatione. nõ ſm id qð eſt i hm id ad
qð eſt. hoc enĩ mõ illi hilitati oxpponit
et iõ ꝑ hũc moduũ ab ea diminuit. ¶õ
ceqẽde ſunt igit᷑ rões que ̊ oñqunt.
Ad roõneſ ad oppoſitũ ſaſ plana è rno
Nam qð obycit bmo ⁊v ʒop h̊ ſoluit᷑
qꝛ ille tres roões ex malo ĩtellectu dimi
nutõis ꝓcedũt.Arguũteniʒ ac ſi hili
tas minueret᷑ ſm id qð eſt. ⁊ ei ps ali
quota tolleret᷑.̊ aut nõ ſic.ſ p elöga⸗
tionẽ vt dictũ eſt.⁊ iõ nunq pettoi ec
catis dehĩlitari qͥn adhuc poſſit magiſ
płiby nec etiã tanto pcco q;n adhuc ma
ioꝛi.⁊ iõ diẽ dionyſiꝰ ꝙ malũ eſt infiti.

ſöereli

Gginocht
iinseht
lppbͤpen
ſntaceachn
Gumuan
Adilar
thonpiſc
aponit
alecio⸗
adas eſte
ertotalr⸗
nateteiee⸗
ſcus
Niicn fit⸗
alpaſeſren
ſedicuüctn.
ſeſvebmi
Gegkate
döngetian
Auboniſe
ſeagit imp⸗
toauferin
1daburpiea
eternaro
gebbiſtpie
oihouten
Suuaute
Plins mofft
öilainr
Untonebilica
Ppeerppface
ſaicnisden
Wmuſc
Pltatid
Oprereaa
lomr t
tolit Eſp.
nrimnſemo
Glotuliernto
hhelhape
eticeonecan
Erieſcepts

ſ.
in
oqgeni

Jlauin
deongiat a

mnmultepfelin
uc tolrtol
Paiſcier
tnü finf
Dicupſcene
Nlieen goz,
Schnensani
1acehanenn
Weigiidfauid
eniböecnde
rimigren,
inder Inh
licotti

lis ded gi

Cpluei inct⸗
polloazſeng
wli Ctröba
lourlecnonn,

eſt er boa
den 1 4
6 5„,

nõ qn aliqd ſit malü ſummũ quo nihil
poſſit eẽ peius.h̊ qe nõ eſt aliqð ita ma

luʒz qn adhuc poſſit eẽ peius.c iõ p q;tũ

cũq; malũ nunq; adimit᷑ hilitas bᷣm to
tũ. q;uis eni ſ it finita. mod tñ adim en
di ipſã ptendit ſe vſq; in infinitũ.nõ in

finitate actuali ̊ potẽtiali: qᷓ.ſ.dicimꝰ

ꝙ curuũ a recto infinitũ põt recedere.
Ad ilłd no qð obꝛ ꝙ gĩa totatr tol⸗
lit ↄcupiſcẽtiaʒ.dð ꝙ queda eſt gfa qᷓ
oxpponit᷑ ipſi ↄcupiſcẽtie ſᷣm id qð eſt.
quedã vo que opponit᷑ ipſi ſolũ ſᷣm id
ad qð eſt. et pᷣma ẽ quedã grᷣa Ftis da
ta.⁊ totałr pot tollẽ ↄcupiſcẽtiaʒ dũ ſa
nat⁊ reĩtegrat nãm vitiatã.Alia uero
eſt grã gratũ faciẽs. Et de hac diẽ au
guſ. ꝙ q;uis diminuat gcupiſcentiaʒ:

nuq;ᷓ tñ finit eam. et buie gre aſſitatur

culpa reſpectu hilitatis nõ alteri. Nã
ſiẽ dictũ eſt nõ opponit᷑ illi hilitati m
ſe ſiue 'm id ad qð eſt. Ad illud qð
obᷣꝛ glia ꝙ reddit iĩpoſſibilẽ ad maluʒ.
dom qꝙ etiam pena reddit im poſſibileʒ

ad bonũ.ſed tm aliteret alit.qa gloꝛia

reddit impoſſibilẽ ad maluʒ ĩ hoc ꝙ in

eo aufert᷑ radix mali ipſa còcupiſcẽtia

⁊ datur plenitudo boni. Hãnatõ uero

eterna reddit impoſſibilẽ ad bonuʒ. nõö

qꝛ ibi ſit plenitudo oĩs mali.nec etiam
quia auferat᷑ nalis aptitudo ad bonu.
tz quia aufert merẽdi ſpaciũ.? deꝰam⸗
plius nõ offert graãm iuuantẽ ad bonü
Et iõ illa impoſſibilitas nõ dicit᷑ ꝑ pꝛi/
uationẽ hĩlitatis omnimodã.ſ̊ potius
ꝓpter bñfaciendi ipedimenta. Unde
ſi aliquis dãnatus ad ſtatũ vie reduce
ret᷑ nulla ſibi hilitate collata:de nouo
habilitatẽ habẽtad ſuſceptionẽ gre.⁊
ꝓpterea quis oꝛdinatio hilitatis im⸗
diatur. tamen bilitas nuũqꝙ; totaliter
tollit. Eſto autẽ ꝙ cõcederet ꝙ tollere
tur ĩ inferno.adhbuc tamẽ nõ ſequeret᷑
ꝙ totaliter tolleret᷑ per peccatũ. Nulla
eniʒ culpa ponit holem extra ſtatũ vie.
et ideo nec aufert homĩ habilitateʒ ad
gfe ſuſceptionẽ

parte iſta
ſunt qõnes circa lr̃am. Et pꝛi
mo querit᷑ ð illa diffinitiõe quaʒ pᷣmo

ponit Peccatũ eſt dictũ uel factü uel

cõcupitũ cõtra legem dei. viget enĩ vi⸗

cere falſũ. Aut eni hoc intelligit diſiũ
ctiue aut ſbdiſ iüctiue. Si ſbdiſiuncti⸗
ve. ergo mẽebꝛa non poſſũt ſi imłſtare. 3
nulluʒ idẽ peccatũ eſt ↄcupitũ ⁊ factũ.
ſeg falſum ẽ. quia ome peccatũ factũ

eſt cõcupituʒ. Item videt qꝙ nõ zue
niat omni peceato.quia pccm obm iſſi

onis nec ẽ factũ nec cõcupitum nec di
ctü.ergo videt ꝙ male ſitaſſignata.

non còôuenit omi peccato moꝛtali actu

ali. M bd & pꝛedicta diffinitio ẽ

peccati actualis et moꝛtalis. ꝓ hoc ꝙ ẽ

pcci actualis dicit᷑ ꝙ eſt dictũ uel fem

*

uel concupitũ ſm triplicẽ actuʒ.vide/

lʒ potẽtie intpꝛetatiue opatiue ⁊ affe
ctiue. que oẽs ſunt potentie quodam-
mõ motiue. ſᷣm ꝙ eſt moꝛtale dicit qðᷣ
eſt cõtra legẽ dei. et ſic cõuenit omni⁊
ſoli. Ommi: quia ome peccatũ actuale
aut ẽ cõcupitũ tm.aut ẽ ↄcupitũ ⁊ exte
rius conſùmatuz. et Hvł p uerbu uelp
opus. Soli uero cõuenit.quia nõ con
uenit uèiali: cũ non ſit cõtra legeʒ dei.
nec oꝛiginali:cum nõ ſit dictũ uel fem.
Ad illud qð querit᷑ vtu. uel.teneat
ibi diſiũctiue uel ſodiſiũctiue.dᷣm ꝙ

diſiuctiue. ſed vltimũ membn intelli⸗

*

gendu eſt cum pciſione. reliq̃ uero mi
nime. AUñ ſenſus ẽ o omne teccatum
aut ẽ dictũ ⁊ concupitũ.aut factum et
ↄcupitũ.aut concupitũ tim. Ad illdq

uero qð obijcit᷑ de peccato obmiſſioniſ

+☛R

dðm qꝙ ome peccaiũ ſicut vult auguſ.
radicem bʒ amoꝛè malum.æ ideo q;uiſ
in peccato obmiſſiõis ſit puatio alicu/
ius act pꝛincipalis.q; cum illa pꝛiua⸗
tio oꝛtũ habet ex amoꝛe alicuius boni

*

cõmutabilis.qð patet.quia aliqs non

vult ad matutinas ſurgere. quia vult
in lecto qeſcere.ideo peccatũ obmiſſio

nis cadit ſ hoc mẽbꝛo qð dicit᷑ coneu

pitů. Item querit ve H quod dicit.

Peccatü eſt uolũtaſ retinedi uel aſſe

quẽdi qð iuſticia netat. Aliqð eniʒ eſt
peccatũ in quoaliqs nec vu lt aliquid

retinere nec aliqᷣd aſſequi. ĩmo potius
intedit deſtruere.ſic eſt in ira ⁊ odioet

inuidia. J teʒuelle aſſeqᷣ; go inlel

fiat aſſ
ſcriptio ⁊ aſſigtio debeat ↄuenire omĩ

uetat uel retinere:h̊ eſtauaricie vel ra

pine.ergo ome peccatũ erit rapina.
Eſt igit queſtio cuʒ pcca ita bñ ſint cõ
tra alias tutes ſicut cõtra iuſticiaʒ.q̃

re mag diffinit pccatũ ꝑ oppoſituʒ ad
iuſticia q́; p oppoſitũ ad ntutes alias.
Ndom ꝙα1uguſ. diffinit peccatũ

Pillud qð eſt radix omis mali. h̊ autẽ
eſt amo: libidinoſus.et quoniam om/

nis amoꝛ libidinoſus uel eſt rei habite
uel habede. et hoc pter oꝛdinẽ ⁊ regulã
legis eter ne.ideo diẽ ꝙ peccatu eſt uo⸗/
luntaſ aſſequẽdi uel recipiẽdi qð iuſti
cia uetat.ita ꝙ deſcribit amoꝛeʒ ĩoꝛdi/
natũ qui eſt radix omĩs pꝑeccati.⁊ per iga
ad quod ẽ.⁊ ꝑ id ↄ quod eſt. Quod
ergo obꝛ de ira etodio.dicendũ ꝙ etſi
ibi ſit deteſtatio ↄns. eſt tamè ibi dele
ctatio ancedens.⁊ ppterea cotinet᷑ ſüö
hac aſſigtione. Zid illud qð objcikt
ꝙ tüc ome peccatũ erit rapina.dᷣm
aſſecutio ibi ſtat non ſolumõ pꝛo cupi
ditate rerü terrenarũ.ĩmo etiaʒ cuiuſ⸗
libet appetibit.iuſticia uero non tin ibi
ſtat ꝓuteſt cardinalis virtus. ſ pꝛout

eſt virtus gñalis que oẽs virtutes cö⸗
plectit᷑.⁊ cui omia vitia opponutur.

Atem querit de hoc qð dicit in vtra,
aſſignatoe de actuali peccato agitur?
moꝛtali ⁊ nõ ueniali.videt eniʒ male

ignatio peccati.ſi eniʒ recta de⸗

⁊ pdicte diffinitiões non cõueniant oĩ
Nccato.ergo nõ recte aſſignaãtur. Si
tu dicas ꝙ pccʒ non di ðᷣ eis vniuoce
i equoce. Cõtra.que cõueniũt in cau

ſa ⁊ effectu habẽt vniuocationẽ᷑.iᷣ ome
genus peccati oꝛtũ habet ex pccoade.

tam oꝛigiale q; actuale q; eti ueniale.
omia etiaʒ gña peccatoꝝ in H coueni/
untꝙ reddut anima dignã pena. et pꝛi
uaniab ea aliqð bonu qð eſt iuſticia ł
ad iuſtici oꝛdinatu.ergo videt᷑ꝙ ð eiſ
vniuoce dicat᷑ peccatũ.⁊ ſih:ergo vide
tur ꝙ vna debeat rõ cõmunis aſſigna
ride peccato ꝓut dicit de his omibus
generibo. Eſt igit queſtio vty coõtin
gat vnq cõmunè ronem aſſignare omi
gni peccati:hoc ẽ querere vtꝝ peccatuʒ
de eis dicat᷑ vniuoce: Et ſitu dicas ꝙ

pote ſi dicat
uel buatio boni. AZld illud ergo qð

.R v̈tutibo.ita inobedieti

ſic. In ꝛium è. quia que vniuocant᷑ ĩ
aliq habẽt ꝓpoꝛtionẽ.ſᷣ moꝛtalis ⁊ uẽi-
alis nulla ẽ ꝓpoꝛtio.ergo nec vniuoca

tio. AYtem videt falſuʒ dicere cũ di⸗
cit ꝙ pdicte aſſignatões nõ còueniunt
EPꝑæccato ueniali. ueniale eniʒ pcẽm eſt

dictũ uel factuʒ uel concupitũ.⁊ cõtra
legeʒ dei. ſicut or ro.vij.ſup illud Nõ
ↄcupiſces.loſa. Bona ẽ lex que dũ

coõcupiſcentia phibet:oĩa mala ꝓhbibʒz

ergo uenialia ꝓhibẽtura lege dei. ſut

igit con legem dei. ergo pdicta rõ cõ
lUenit ueniali. eo dom peccatuʒ

ꝓut dicit᷑ de oꝛiginali actuali moꝛiaſi

⁊ ueniali:nec dr oĩno vniuoce.nec di/
cit oĩno equiuoce.ſed q̃ſi medio mõ.ſ.

analogice. Rõ eniʒ culpabilitat pmo
⁊ pꝛicipaliter repitur ĩ peccato actuali
moꝛtali.⁊ oñter in oꝛiginali.et poſtrẽo

in ueniali.⁊ ideo notificatiões que dvᷣ
lur de peccato ſimptr: potiſſime referũ

tur ad pꝑeccatuʒ actuale moꝛtale qð eſt

peccm ſimptir. Et p hoc patet reſpõſio
ad illa que obiciũt. Hã ex h üla tria

genera ꝑcccatoꝛũ cõueniüũt in cauſa
in effectu nõ cõcludit ꝙ peccatũ dicat᷑
de eis vniuoce:ꝶ analogice.q ĩ hiſ nõ
comunicateq̃liter.ᷣ ſᷣm pus ⁊ poſteriꝰ
tiõ cum querit᷑ vtu poſſit vna cõmu⸗
nis rõ aſſignari.dpᷣm ꝙ põt vna aſſig⸗
ri rõ que coueniateis ſᷣm Ppuſ2 poſteri

us.⁊ ita ſᷣm cõmunitate analogice. vt

Pteccatũeſt meritũ pene:

obꝛꝙ nulla ẽ ppoꝛtio.dvᷣm etſi nul-
la eſt ꝓpoꝛtio q;tuʒ ad ↄmẽſurationeʒ
q;titatis demeriti.eſt th ꝓpoꝛtio int ue
niale et moꝛtale ᷣm ↄſilem cõpationẽ
⁊ad oꝛiginẽ ⁊ ad effectũ cõſequẽtem.
Item querit᷑ de alia diffinitoe Ambᷣ.
qua põit. Peccatũ eſt puaricatio leg
Diuie ⁊ celeſtiu inobedietia mandatoꝝ
idet enĩ ꝙ hec rõ nõ coneniat omni
Rccato. Quedãa eniʒ vt dicit Auguſ.

ſũüt mala q; Phibita.quedaʒ phita qͥa
mala.ergo ſi nulla eet lex:nec aliqᷓ pꝛe

cepta data.adhuceẽnt peccata. non ꝗ

orme peccatuʒ eſt puaricatio leg &.

Item ſiẽ obediẽtia diſtinguit abalijs

aab alis vituſ.

corettenen

ſotplan
Pontnie
igpeepto
ſeircnu
roondten
petkege
ſcnöelexe
gnodobꝛdea
ladupkrac
obſeruänian
nunisonmn
ſocurcoſe
pirtusoiluiſ⸗
lſitzſuünnbi
Neeptr Eſee
ſchlungeetſt
töeaccipit
höobrdien
Geter madat
Cbediat oin
dicit Mon⸗
laſenoneet
quiaſinoͤe
eſgoptuspt
coghnon
t. Cima.
Prniturou
ſteeni Eto⸗
iurnece ſign
Ulenemiia
lnapneretſe
Dkfonſts⸗
intt.
inllocpin
Kecatieſtte
ſeninztan
ynared⸗
Oltüneltuan
Umtone,
Nlynſtdifi
üfnnti
Miüci
nfimin
1 eſt loäſon
Pheſbliratt
(oßugtioen
ſernit ſch

nnennei
Nmlisru,
Necppinocn
Merecüdi⸗
eniun
heen eſt
ütcötr
ila
Nilgnedi
le de ſil
Kdänn
Ongraang
ngli monaſ
Muoce necdi⸗
lineciom.
Mbiintoo
ANoCNli
Aliepoſtrio
desedi
Udimeſtſeri
MWkcd
marreſpdſt
wirnacin
ppotnuaſi⸗
npul twolen
amglogtert
tmeniti ane:
llugergod
zmcetinul⸗
Meſurarione
pprmointue
Kem cöpanon
Etinmuit;
cöneniatomn
t det Augt.
Ernecaliſpe

. —w—
AtLCOele ⸗
AK
W

„

InUI Me,
9R .
3 „A NN
5 E

4 40 4195

ergo male diffinitur ome peccatuʒ per

inobedientiaã. Item ita peccat qͥ nõ

obedit plato ſicut qui nõ obedit deo.er

go non tm eſt ccatũ inobediẽtia cele
ſtiuz pceptoꝝ.ſed etiam trenoꝛum.
Heõꝙ lex aliquãdo accipit᷑ ſtricte ꝓ le
ge ſcripta uel data.Aliquado large ꝓ

ut compbendit legè nature ⁊ legè ſcri

pture ? legem gratie. Et ĩ pdicta noti
ficatiõe lex decipit᷑ large. Ad illud

quod obᷣꝛ de obediẽtia.dᷣm ꝙ obedie/

tia dupłr accipit. AQno mõ pꝛout dicit
obſeruãtiam mandatoꝛũ dei.⁊ ſicẽ cõ/
munis om nibo pᷣtutibus.A liomõ ꝓut
ſpeciałr cõſiderat rõnem pcepti.et ſic ẽ
virtus diuiſa ab alijs.qͥa potiſſime hẽt
uſuʒ ſuũ in hisque ideo ſũt bona quia
pcepta. Et ſic obediẽtia duptłr accipit᷑.
ſcilʒ large et ſtricte.et in pdicta notifi-/
catiõe accipitur large. Ad illud qð
ob ð obediẽtia plati.dðᷣm ꝙ totũ pen/
detex mãdato dei.quia deꝰ mandat ꝙ
obediat᷑ homĩi. Item querit᷑ de hqð
dicit Mon ↄſiſtente peccato:virtuſ foꝛ
taſſe non eèt. Nidet᷑ eniʒ falſum dicẽ.
quia ſi nõ eſſʒ culpa purioꝛ eẽt caritaſ.
ergo vᷣtus pfectioꝛ⁊ uerioꝛ. Si tu di
cas ꝙ ̊ non aſſerit.ſᷣ ſſ dubitatiõe di
cit. Cõtra. Ita falſum diẽ qui certuʒ
ꝓponit ut dubiũ ſicut q dubiuʒ aſſerit
vt certũ. Et dom ꝙ ĩ illo uerbo nõ po⸗
nitur nec ſignificat᷑ virtus nõ eſſe:nõ
exiſtente malicia.ſ Hͥ ſignificat ꝙ non
ita appareret ſicut nũc apparet.etideo
dicit. foꝛtaſſis nõ eſſet.i.non cognoſcẽ
tur ita eẽᷓ. Item querit᷑ de h qð diẽ
in illo capitulo. Poteſt etiaʒ que ri qꝙ;
peccatü eſt pᷣuatio ſiue coꝛuptio boni.
ſi enim pᷣuatio ⁊ poſitio oꝑponũt᷑:⁊ pec

catuʒ recte diffinitũ eſt ſup.peccatuʒ ẽ

dictů uel factü t. ergo male diffinit p
puationẽ. Jux hoc querit᷑ cum vniꝰ
rei vna ſit diffinitio.vnde ẽ hoc ꝙꝙ pec/
catũ ita młtipłr ⁊ varie diffinit᷑ a ſaci:
Querit᷑ etiã penes qͥd ille diffinitiões
diſtinguütur. Be?doðõm e de pecca⸗
to eſt loqͥ foꝛmałr.⁊ eſt loqui mãliter.ſ.
rõne ſpſtrati.et quia foꝛmalit᷑ loquen/
do pᷣuatio eſt. materiałr uero loquẽdo
ſoſternit ſibi actũ.ideo aliqñ diffinit

per puationè.aliquãdo ꝑ poſitionẽ. qa
quedã ſunt foꝛmales diffinitiões. que
dam maãles. Et vtroq; mõ multiplicit᷑.
Si eniʒ cõſideremꝰ pꝑeccatũ ſᷣm ꝙ diẽ
puationẽ. hoc pot eſſe tripłr. aut inquã
tuʒ dicit receſſũa bono. aut inquantũ
dicit receſſuʒ a rectitudie nature.aut ĩ
qtuʒ dicit ſimptłr receſſum ab oĩs bo/
ni complemẽto ⁊ pfectione. Pꝛio mõ
ſumit᷑ diffinitõ triplex ab Auguſ. que
omnes idẽ circũloquũtur diueſis uer-
bis.quaꝝ pᷣma ſumit᷑ in lide ci.dei.et
eſt H. MPeccatũ eſt abſẽtia boni vbi vʒ
eſſe. Secuda ð liꝰde uera relig. Pec

catũ non eſt appetitõ naturaumalaꝝ ſ
deſertio melioꝝ. Tertia de li? ð natu⸗
na boni. MPeccatũ eſt coꝛuptio modi

ſpẽi ⁊ oꝛdinis. Secũdo mõ.ſ.pꝛout

peccatũ dicit receſſuʒ a rectitudie natu
re inueniũtur tres diffinitiões que idẽ

circũloquũtur.q;uis aliter ⁊ ałtr. quaꝝ
vna eſt Hamaſ.que eſt Meccatũ ẽ ab
eo qð ẽ ſʒ naturã in id qð eſt pter nam
auerſio. Alia ẽ Anſel. Meccatũ eſtca
rẽtia debite iuſticie. Tertia ẽ Auguſ.
Peccatũeſt defectus qdam a luce vi
tatis naturã non pimens ſ obſcuranſ
Tertio uero mõ viʒ ꝓut dicit receſſuʒ
ab oĩs boni complemẽto ⁊ pfectione
ſic repitur triplex diffinitõ que differt
ſolo dicẽdi mõ.quaruʒ pᷣma ſumit᷑ ab
Auguſi.in liꝰde li.ar. alum ẽ auer
ſio a bono incõmutabili. Altera uero
ab eodè in liꝰde uera relig. Meccatuʒ
eſt carere bonis incõmutabilibo bus
fruendũ eſt. Tertia ſumit᷑ ab eodẽ Au
guſ. MPeccatũ eſt tenebꝛa ĩtelligibiliſ.
oc enĩ dictũ eſt inquantũ pᷣuata viſi-
one lucis ef᷑ne. Hee oẽs ſunt notifica
tões peccati q̃ſi fomales. Sũt ⁊ alie
notificatões que cõcernũt actum ſub/
ſtratuʒ. Et iſte uariant᷑ ſm triplicẽ cõ
ſiderationẽ peccati quã hʒ ſb hacrõne
Aut videlicʒ ad deũ quẽ offendit.aut
ad virtutẽ quã excludit.aut ad bonuʒ
vt nüc quod ptendit. Si in cõpatione
ad deũ quẽ offendit.ſic ẽ triplex.qua-/
rũ vna accipit᷑ ab Auguſ.ĩ liↄtra ma
nich. MPeccatuʒ eſt in pceptis vitatis
in ipia vitate errare.Alia ab Amb.

in libꝛo de padiſo Mcẽm eſt puarica/

tõ legꝗ dĩne ⁊ celeſtiũ inobediè pcepto

rũ.Tercia ab eodẽ Aug.⁊ Hturi l̃a

Peẽm ẽ dictũ uel factù uel ↄcupitũ)
legẽ dei.⁊oo.ſ.pↄpatõeʒ ad vtutẽ qus

excludit.ſic rpit᷑ triplex diffitõ qᷓꝝ vna

ſũüpta ẽ a Baſilio. Pcẽm ẽ diſpõ aie

vꝛie ſe hs ad rtutẽ. Secũda abaug.
in liꝰðᷣ duabo aĩabo. Pcẽm ẽ uolũtas

recipièdi łaſſequẽdi qð iuſtitia uetat.

ibi enĩ accipit᷑ iuſticia gñ̃ałr ꝓut oẽm
virtutè tũc ↄplectit᷑. Tertia ab eodem
Auguſ.qiĩ liode pᷣa relig. Pcẽm eſt ap/
vetere que xps ↄtẽpſit:uelotẽnere que
xps appetijt. Nam xps fuit oĩs virtus
ſpeculũ ⁊ exẽplar.Tertio mõ.ſ.p cõpa

tionẽ ad boꝰqð ptendit ſiłr ⁊ iuẽitur
triplex aſſigtio re pueniens lʒ differat
mõ dicẽdi.quaꝝ vna eſt ba Auguſ. in
liꝰde ci.dei. Pcẽm eſt male vti bono.

Seciũda ueroiĩ liꝰde trini. Pcẽm eſt
vti fruendis:⁊ frui vtendis.et ſimitł᷑rin
liolxxxiij.q.Tertia ẽ eiuſqẽ Auguſ. in

lis de libero ar. Pcẽm eſt ſpꝛeto incõ/

mutabili bono reb cõmutabilibo adhe

rere. Foꝛtaſſis aũt alie notifica tiones
abiſtis.xviij.poterũt repiri. Nam due

alie ſunt que vidẽtur circũloòᷣ peccatũ
ſ̃m vtrãq; acceptionẽ.ytè illa Mecca

tũ eſt actus incidẽs ex vefectu boni.et

illa Mcẽm eſt pene etne meritum. Et

ſic in vniuerſo ſũt vigini.

Liencz ta

men queda ſic e peccata
⁊c. S up̃ detmiĩauit mgr
quid ſit peceatũ ſᷣm rem:

2 diffinitionẽ. In hac pte inqrit vtruʒ

pcẽm ſit ꝑena pcci.Diuidit᷑aut iſta ꝑſ
in duas ptes.in quaꝝ ppᷣma magr̃ mo/

net qõnem illa et detmiat ᷣm opioneʒ
Aglioꝝ. In ſecũda pᷣo ᷣm opione ppaʒ.

ibi In nullo tñ pꝛeiudiciu fieri nerita⸗
ti?c. Pꝛima ꝑs habet tresptes. In pᷣ
ma adducit magr auctoꝛitates ĩ qbus
oñdit ꝙ vnum peccatũ ſit alteriuſ pcci
Nna.In ſecũda vo mouet qõnem ⁊ de

termĩat iux? alioꝝ opĩonẽ.ibi Et iõ me
rito queri põt. In ʒ uero ſbiungit illi
us opionis maioꝛeʒ explanatione. ibi
Et licʒ ex H ſenſu omne pcẽm moꝛtale
poſſit dici c. Simiłrz ꝑs pꝛipcipat᷑
in qua iſt qõnem detmiat ſᷣm ꝓpam
opinionẽ diuidit᷑ in tres ptes. In q̃n

pma detminat ꝓpoſit queſtionẽ ſß ꝓp
pꝛia opiniont᷑:ↄfirms eam auctoꝛita

te ſanctoꝝ. In ſecuda uero detminat

quodqd dubiũ in pdictiſ auetoꝛitatib
ꝓpoſitũ.ibi Illud aũt diligent notaöõ

eſt ꝙ ſup poſitis . In ʒ uero bꝛeuit

epilogat ea que pdicta ſunt.ibiSatiſ
Diligẽéter eoꝝ poſſumuſ . Et ſic ĩ hac
totali pte agit᷑ pꝛincipatr de cõpatiõe
culpꝑe ad ꝑꝑnã. Vtꝝ videlʒ culpa ſit p

na cauſatr tm:an caliter ſił ⁊ eẽntiałi
Et q;uis ſm aliquoꝝ opinionẽ pcẽm
ſit pena tmn caliter.ſᷣm tamè opinioneʒ
magjr̃i quꝗ in lr̃a innuit non tm cãliter
eẽntiałr etiam pena eſt.

₰ .

D intelligẽtiã

igitur huius ptis circa tria in
cidit hic qõ. Pꝛĩo querit᷑ de cõpatõ
ne culx ad pena ſᷣm idẽtitateʒ. Secũ

do uero querit᷑ de cõpatiõe culpꝑe ad pe

naʒz ᷣm inſepabilitatẽ. Tertio que
ritur ð ↄpatõe pene ad dĩne iuſticie eq;
tatem. Lirca pmum duo querũtur.

Pꝛo querit᷑ vtꝝ vnũ pꝑeccatũ ſit alte/
rius pcci pina: Secuũdo querit᷑ vtruʒ

paſſiöes anime ſint pene tin:an pene ſi
mul ⁊ peccatttꝭ:·4 ..
Irca primum
ſic ꝓcedit᷑:et querit᷑ vtꝝ pcẽm
ſit pena pcci. Etqꝙ ſic videt Apoẽ.ylti.

MNuii ſoꝛdibꝰè:ſoꝛdqeſcat adhuc.Glo

ſa.iuſtũ eſt.ſᷣ eſſe in ſoꝛdibo nõ eſt aliud

qᷓ́p eẽ in pccis.⁊ ſoꝛdeſcere nõ ẽ aliud q

peccare.ergo peẽm eſt meritu alterius
pcci.igitura relatiuis pcẽm ſequens

eſt retributio pcedètis.ꝑ retributõ pec
cati nõ eſt pena.qͥτ. IYtez gꝛeg. expſ

ſius dicit.⁊ hẽtur in lr̃a. Inter ömum
pcẽm Apoſtaſie ⁊ vltimã penaʒ ignis
et᷑ni:media que ſut ⁊ pcca ſunt⁊ pena
peccati. Itẽ YJſido.Deus occultaʒ

„

lcurüßt
ſſalurer
Gyfppee
hyrtline

neletpon/
ſoiniſfus
ſecigoppe
gdiniuſtu.
Irzobil
ficni tlech
cle.ſupb⸗
lereneceſ
geraliũfup
gulinliho

iMtigeren

gorihetgiin
uicuabſed
ſehcä.
Pudalis.
ollaculp⸗
goedin
apcäeſt
betur mnli⸗
Nenois
phfacens
ſoſegens
t necdecc
ſgoculcut
ſicua ſe⸗
goarelan
unſegnins⸗
tcbſecnes
Nchaſiön
Winpun
geinüſis
Roppeom
mmüpeene
ſſchniz

As yn

Aitonaen
nmntaurſt⸗
hunngſihe

(Chnocüden

Ns.
ide öpon
ſeeseſe
ihdeplane
Denenifacn

cinmortle
Pnideidek
dum auctrin
Uaneminin
zeucobeui
ſunt biati
Etfciber
r decipati
Gculpaſtte
ltcintutn
mmoone peen
ohinione;
nmnmchi
ligeti
funnez. Heci
möecuad
Lerno que
inr uſtiarei
ouoqpenüur.
ccanüſitalle⸗
dquerivw
mranpeneſ

Wiwunm
aueriirt oen
ei Awoni
tachic
Ciproetali
r nötllin
mernüsleenns
pcon ſecuens
srnbulipe
Tezgegen
IYitranmm
ni mnz h
cafurtonn
sllih

ſupbiã clericoꝝ vindicat pꝑ manifeſta,zʒ

luxuriã.ſ̊ vidicta pccieſt pena.ꝗ mani

feſta luxuria ẽ pna ſuppic. IAteʒ ex
H ꝙ ho ꝑccat meret᷑ a deo reliqui.ſ᷑ ex

Hꝙ relinqtur cadit ↄnter in aliud pccʒ
ergo ſi h iuſtu eſt qynuʒ pcẽm cõmiſit
meret᷑ ꝑ ↄns dimitti cadere in aliud.g

ſi dimiſſus cadit i aliud pcẽm:ilłd qdGd
ſecũdo ppetrat᷑ oꝛdinẽ hʒ ad pᷣmũ ſicit

ad iniuſtu.ᷣ oẽ tale ẽ pena pcci.ꝗ c&

Yteʒ oẽ illud ẽ pcci pena in qͥ hõ dani⸗-

ficat᷑ ⁊ ledit᷑:⁊ in qð ꝑ illud pcẽm indu
cit᷑.̊ ſuꝑbus h̊ ipſo ꝙ vult aliũ excel⸗
lere:neceſſario cadit in inuidiã qñ vi/
det aliũ ſupare.Sicut eniʒ dicit Au/

guſ. in libꝛo ð va relig. Heceſſe hʒ alij
inuidere qͥ non vult ab alio ſupari.er⸗/
go viget ꝙ inuidia ſit p na ſupbie.⁊ in

uidia abſq; dubio ẽ pcẽm.ꝗ̊ pcẽmẽ pe/
na peci. Sʒ Z. Omis pena pcci eſt
laudabilis.⁊ nulla culpa è ladabiliſ.g

nulla culpac fena pcct Maioꝛ pbat.

qꝛ oẽ qð iuſtũ eſt:laudabile ẽ.ſᷣ oĩs pe/
na pcẽi eſt iuſta.ſicut dicit Auguſ.et
hẽtur in lr̃a.Minoꝛ vo ꝑ ſe patet.
Item oĩs pena eſt oꝛdinatiua culpx.et
p h̊ faciens ad vniuerſi decoꝛẽ. ᷣ cłpa
ſſequens non oꝛdĩat culpam pceden
teʒ nec decoꝛat.immo mag deturpat.
ergo culpa nõ eſt peccati pena. Iteʒ

ſi culpa ſbᷣſequens ẽ pena pcedentis.

ergo a relatiuis culpa pcedens ẽ meri
tum ſequẽtis.pari rõne illa culpa que
eſt ſoſequẽs eſt meritũ alteriꝰ.⁊ ſic de
inceps.ſiꝗᷓ nulluʒ peccatũ debet rema
nere impunitü.vr̃ ꝙ hõ debeat peccare
in et᷑nũ.ſi ꝗ̊ hoc ẽ incõueniès ⁊ idignũ.
pʒ ꝙ pcẽm nonẽ᷑ pcci merituʒ.igit᷑ nec
vnũ pcẽm eſt alteriꝰpunitiuũ. Iteʒ
ſi ſequẽs pcẽm punit pcedens.ꝗ cum
deus nõ puniat bis in idipſũ.culpa ſe
quẽti ptractata:culpa pcedens nõ dʒ
puniri.aut ſi punit᷑: non debet tantuʒ
puniri.ꝙ ſi̊ eſſet ueruʒ:repoꝛtaret qͥs
cõmodũ de malicia. ſi h eſt incoue
niẽs.pʒ⁊c. Itẽ ſi pcẽm ẽ pena pcci.
⁊ deꝰnõ punit ſupᷣ cõdignũ.nũq; pcẽm

ſequẽs eſſet maius pcëm pcedenti. ꝙ

ſiß de plano ẽ falſuʒ.q de mĩoꝛi pcco
deueni ad maius.planũ eſt ꝙ peccatũ

non eſt pena pcci. Wdðm q abſ;

