nitẽdi.⁊ talis ex malicia ꝓcedit:⁊ ẽ pec
catũ in ſpiritũ ſcm. Nec valʒ illud qð
obijcit ꝙ ſciètia nõ variat genus.dico
enĩ ꝙ hoc nõẽ rõne ſciètie: ſ̊ etiã ratiõe
malicie.hec autẽ impñia ſic ẽ ſpẽs pec-
cati in ſpm ſanctũ:ꝙ tamẽ alie ſpẽſad
ipam oꝛdinãtur:vt ipa quodãmõ oĩbꝰ
alijs eſt ãnexa.nec h̊ impedit qͥn ſit di/

nerſa ſpẽs ab alis. qͥa ſic in virtutibꝰ

vna diſpõit ad altera: ſic etiã ⁊ in vitijs
q;uis nõ ſit tata cõnexio in habitibo vi
tioꝝ ſic ẽ in hĩtibo virtutũ: ſiẽ deo dan
te in tertio liꝰmanifeſtabit᷑.

11Nparte iſta

ſuunt qões circa lr̃aʒ. in pꝛimo
querit᷑ de H̊ qð dicit:eſt pcẽm ad moꝛ⸗
teʒ nõ ꝓ eo dico pt qͥs oꝛet.videt᷑ enĩ ex

H ꝙ nõ habeat oꝛariꝓ eo q; peccat ĩ ſpi/
ritũ ſcimm. Sed coñ h̊ eſt.qa tales ſũt

diligẽdi ex caritate.ergo videt᷑ ꝙ ꝓ eis

oꝛa ndũ ſit.pterea tales mag indigent

alijs:/ ꝓnioꝛes ſuntad malũ.ergo vi/

det᷑ maioꝛ ſit bñficẽtia mie p his oꝛa
reqᷓ; ꝓ alijs qui nõ indigẽt. Eſt igit᷑

qſtio qᷓre dixit lbeatꝰ Jo. qꝙ ꝓ talibꝰoꝛã⸗
quʒ nõ ſit:cũ de neminẽ ſit deſpandũ.
IAſ dicendũ ꝙ pcẽm ad moꝛtẽ dici
tur duptr.aut qͥa pducit ad moꝛtẽ:aut

qꝛ diſponit ad moꝛtẽ.Et pᷣmo modoac
cipiendo peccatü ad moꝛtẽ oĩno ẽ irre/
miſſibile. Scdo modo accipièdo pec/
catũ ad moꝛtẽ cuʒ difficultate ẽ remſſi
bile.quolʒ dictoꝝ modon intelligi ha
bet pdictus ſermo ſm differentẽ ſui ex
poſitiõem. Naʒ pᷣmo modo ſenſus eſt
nõ dico vt ꝓ eo oꝛet quis:̊ eſtaliquis
nec paru'nec magnus. Secũdo vero

modo ſenſus ẽ.nõ dico vt ꝓ eo oꝛetqͥs
i.queuis pſona.q̃ſi diceret: difficile ẽ

pꝓ tali pccoꝛe exaudiri.qꝛ tał iaʒ interẽ
conigibiles deputãdus. de quo dicit

dis
volu
ſtain
cante
pero
jeta
ſenſe
ditꝗ

to⸗

litert
quib
ofor
adil
quib
noͤre
ble
ſpben
jemit
fitürr
feren
ſpte
ſpbe
blaſ⸗
mia
ſußt
citge
mita
dicen
äntu⸗
veg
ſpint.
inkinn
Nonmd
linz
inſpe
gen⸗
Poſt
niſie
ine.
ocliü
lem.
litin
quac
mie.
ſpirit
ſdirit
ctuz.
blaſp
men
adlillu

ebo
mig. di

3unti.

eſcno
öponit
lechrü
dici
inp⸗
Uuags
ldico
ume
eſeſad
oib'
uſitdi⸗
mn'
1riqs
ri
dan

ſtn

ndiino
Aamo⸗
cieniet
tiſpi⸗
Ales ſüt
peis
ligent
ngori⸗
bia
kigit
⸗
Mdici
te⸗aut
mocoac
wene⸗
icdone⸗
ifenſi
tligiba
riſuiet
nſseſ
aliaris
coren
oaetis
ifrlei

10 N

₰△
dñs Math.xviij.ꝙ ſi eccłkiam audire
noluerit ſit ſic ethnicꝰ publicanus.
ita in vno ſenſu grñaliter ĩnuit ꝙ p pec
cante ad moꝛtẽ non eſt oꝛandũ.in alio
vero ſenſu ĩnuit ꝙ nõ eſt cꝰlʒ impetra-
re tantuʒ donũ. In nullo tamẽ dictoꝝ
ſenſuũ phibet oꝛare.ſᷣ in h verbo oſten
dit ꝙ mandatũ ſuũ ſiue monitio q̃ dixe
rat oꝛãdũ eẽ ꝓ ꝓximo nõ ſe extẽdit gña
liter reſpectu oĩum:ſᷣ reſpectu eoꝛuʒ de
quibo ꝓbabitr ſperare poſſumꝰ nr̃is
ofonibo cõcedent᷑.et ſic patet reſpõſio
ad illulJ. Item querit᷑ de h̊ qð dicit
qui blaſphemauerit in ſpiritũ ſanctuʒ
nõ remittit᷑ ei. Qooi:glo.dicit ibideʒ
ꝙ blaſphemia remittet᷑.ſpũs autẽè bla

ſphemie non remittet᷑.g ſi blaſphemia

remittit᷑ ſiue blaſphemat pfeʒ ſiue ſpi
ritũ:remitteX. Juxta h̊ querit᷑ q̃ dif/
ferentia ſit inter blaſphemiã ⁊ ſpm bla
ſphemievidet᷑ ꝙ grauiꝰ peccatũ ſit bla⸗
ſphemia q; ſpũs blaſphemie.qͥa ſpiritꝰ
blaſphemie dicit volũtatem:blaſphe⸗

mia dicit opus.malũ autẽ opus addit

ſup uolũtatẽ. Cotrariũ huiẽ qð di
cit glo.q dicit ꝙ ſpũs blaſphemieñ re⸗
mittit᷑.̊ blaſphemia remittif. W?
dicendũ ꝙ ſiẽ dicit Hug. blaſphemia
qntuʒ eſt de ſe indifferẽs eſt qᷓntuʒ ad
Hhc ꝙ ſit peccatũ ĩ ſpiritũ ſanctũ:⁊ nõ ĩ
ſpiritũ ſanctũ.Alij enĩ blaſphematex
infirmitate ⁊ coactõe:⁊ hi ꝑeccãt in pa⸗
trem.Alij ex deceptõe: ⁊ hi peccãt in fi
liuʒ. Alij ex certa malicia:⁊ hi peccant
in ſpiritũ ſanctũ.⁊ h̊ eſt ſceleratiſſimũ
genꝰpcẽi in vituꝑijs dei delectari. Et
poſt ſbiũgit.quid ẽ ſpirit blaſphemie:

niſi affectus ⁊ deſideriũ vitupatõis di

uine.ſpũs.n.blaſphemie ſic ſpirat ad
odiũ dei ſicut ſpũs ſanct' ad deiamo⸗
rem. QAñ ergo dicit᷑: q́ͥ blaſphemaue⸗
rit in ſpiritũ ſanctũ .nõ intelligit᷑ de
quacũq; blaſphemia:ſj de ſpũ blaſphe
mie. Vnde nõ dicit qͥ blaſphemauerit
ſpiritũ ſanctũ:ſᷣ qui blaſphemauerit ĩ
ſpiritũ ſanctũ.i.peccãdo in ſpiritũ ſan/

ctuʒ.⁊ H̊ declarat ipſa glo.que dicitq

blaſphemia remittet᷑.ſpũs aũt blaſphe
m e nõ remittet᷑. MPer h patʒ reſpoſio

ad illud quod querit que differẽtia ſit

inter blaſphemiam et ſpiritũ blaſphe
mie: ꝙ grauius ſit peccatum ſpiritus
blaſphemie q; blaſphemia.non enim
differũt ſicut volũtas etactus:ſ̊ ſicut
gñale ⁊ ſpeciale. Itez querit᷑ de hoc
qð dicit ꝙ deſpatio eſt q̃ quis diffidit
penitus de bõitate dei eſtimãs maliciã
ſuam dei bonitatè excellere. videt᷑ enĩ
ex hoc ꝙ omis deſpans ſit infideł: om
nis enĩ qui ſic eſtimat credit bonitatẽ
dei eſſe finitaʒ:⁊ omis talis errat cõtra
id qð fideieſt. Iteʒ qui credit oriuʒ
eius qð dicit ſcripta hereticus et infi⸗-
delis iudicat᷑.ſed ſcriptura dicit.qua⸗/
cũq; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ oĩm ini
quitatũ eius non recoꝛdaboꝛ.deſpans
credit eius oꝑpoſitũ.ergo c. Mretẽa
articulꝰſpãlis eſt de remiſſiõe ꝑccato/
ruʒ.⁊ coñ iſtũ errat ille qui deſperat.
S imłr obijci põt de eo qui pſumit.vi/
det᷑ enĩ ꝙ deſpatio tollat fidem.cõtra⸗
riuʒ huiꝰ eſt:qͥa fides ita pcedit ſpeʒ ſi
cut pcedit caritatẽ:ita etiam nec deſpe
ratio. Wꝰ. dicendũ ꝙ fides differt
a ſpe.⁊ in hoc ꝙ fides reſpicit ipm odi/-
um in vłi: ſed ſpes reſpicit in ꝑticulari
videlʒ reſpectu ſperãtis.⁊ in hoc etiam
q; fides dicit certitudinẽ in intellectu
⁊ ſpes dicit certitudinẽ inaffectu. Siẽ
igit᷑ cõtingit aliqñ ignoꝛari aliquid in
pticulari ⁊ ſciri in vniuerſali:ſicut di⸗/
cit phus in pꝛioꝛuʒ.ſicut eſt de illo qͥ
ſcit omnẽ mulã eſſe ſterileʒ:⁊ tamẽ eſti
mat hanc habẽ in vtero.ſie põt aliquiſ
habens fideʒ carere ſpe.⁊ ſicut põt ali/

quis nõ habens certitudinẽ ð aliquo

in affectu habẽ in intellectu.ſic põt ali
quis nõ habens ſpeʒ habẽ fideʒ. Ad
illud ergo qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ talis eſti⸗
mat maliciaʒ ſuam dei bonitateʒ exce
dere.dicendũ q eſtimare malicia boni

tateʒ excedere h̊ poteſt eſſe duptr. aut

in ſe:aut in effectu.et in effectu duptr.

aut vniuerſatłr reſpectu cuiꝰlʒ.aut par

ticularit᷑ reſpectu ſui.Et pmo ⁊ ſecũdo

modo eſt infidelitatis.⁊ tertio deſpa⸗

tönis.Et h ſignat textus Geñ.qui di
xit Caym deſpans. MMaioꝛ eſt iniqui
tas mea q; niſi veniaʒ merear.nõ dixit
ꝙ maioꝛ eet q; miſicoꝛdia: par bld

eèt q; venia ad quẽ puenire poſſet. Ak

põt dici ꝙ talis eſtimatio potiꝰvenitex

ſubuerſiõe cõfidentie qᷓ; ex ſubuerſiõe
noticie.ſicut aliqñ bene ſcitaliquid
et tamẽ affectio a deo dñat᷑ ut ad eſti⸗-
mandũ oꝑpoſitũ ptrahat ipm. Et per
hanc viam reſpõdendũ eſt ad illa duo
que poſtea obijciũtur.nõ enĩ cõcludũt
ꝙ deſpatio tollat fidem: qͥa defectus
eſt duplicis cõditõnis: ſicut dictuʒ eſt.
q;uis auteʒ deſpatio nõ tollat fidẽ ſim
pliciter. nibhilominꝰtamẽ plus ledit᷑ fi⸗

des p deſpatõem q; ꝑ odiũ vel qdᷣcũq;
aliud pꝑeccatũ qð nõ ſit ei directe oꝑpo

ſitũ. In fide enĩ ſunt tria. videlʒ ipſa
credulitas:⁊ habilitas tenẽdi in deuʒ:
⁊ iba tendẽtia. Pꝛimüũ eſt q̃ſi terra.et
ſcm q̃ſi ſemen.⁊ tertiuʒ.n.quaſi fru/
ctus. Pꝛimũ tollit᷑ ſoluʒ ꝑ infidelita-
tẽ. Scõðm vero tollit᷑ ꝑ deſperatiõem q̃

efficit homo inhabilis ad tendendũ in

deü. Tertiũ vero tollit᷑ per ome pecca/

tuʒ. Itez querit᷑ de ̊ qð dicitꝙ pꝑec/

catũ in pr̃em illud intelligit᷑ qð fit per
infirmitatẽ.ſi enĩ H̊ veꝝ eſt tũc ome pec
catuʒ eſt pcẽm in pr̃em. qͥa cuʒ potẽtia
teccãdi potiꝰ ſit impotẽtia qᷓ; potẽtia G̊
ipo quo aliquis põt peccare põt defice
re:⁊ infirmꝰeſſe. Itez ſi peccatũ in fi
liũ ẽ ꝑ ignoꝛãtiã ſiẽ ipe ſubiũgit:cũ oĩs
peccatoꝛ ſit ignoꝛãs: ſiẽ vult phus:vi/
dget᷑ꝙ oẽ pcèm ſit in filiũ. nulla eſt il⸗

la diuiſio pccon. dicendũ ꝙÿ cũ
dicit᷑ peccatũ eſſe ex infirmitate ⁊ igno
ratia nõ accipit᷑ hic quecũq; infirmitaſ

⁊ quecũq; ignoꝛãtia: ſ̊ infirmitas que

quidẽ eſt ex carne:⁊ ignoꝛãtia queẽ re

ſpectu alicuiꝰcircũſtantie faciẽtis rõeʒ

culpe.⁊ H modo talis infirmitas nõ eſt

reſpectu oĩs peccati:nec talis ignoꝛan

tia:quis largo mõaccepta infirmita-

te ꝓ quacũq; impotẽtia: et ignoꝛãtia ꝓ
quacũq; neſciẽtia ſiue cognitõis pᷣcti/
ce: ſiue ſpeculatiue in omi peccato repi
antur. Mꝛetẽa ſciendũ eſt ꝙ qñ diui
dit᷑ pcẽm p has vifferentias ꝙ illud dr
pcẽm ex infirmitate qð ꝓceditex ipaĩ-
mediate:⁊ ſimiłr ex ignoꝛãtia et mali/
cia. ⁊ ſic iſte tres differẽtie nõ còcurrũt
in peccatũ ideʒ.Et ſic patẽt obiecta.et

tec ſufficiãt de iſta diuiſiõe. aͤa ſup̃ qſi
tum fuit de his diſ.xxij.vbi illa diuiſio

ponit ⁊ manifeſtat᷑.
ctã
Oſt predi
P deratõeʒ dignũ . Su⸗

pꝛa oſtendit magr q̃liter
pcẽʒ oꝛtũ hʒ a uolũtate ĩ
gñali ⁊ in ſpãli:in hac vero pꝑte deter/
minat vñ habeat oꝛtũ potentia peccan/
di.⁊ hec pars durat vſq; ad fineʒ libꝛi.
Biuidit᷑auteʒ pars iſta in q̃tuoꝛ par
tes. In quaꝝ pᷣma magr querit vnde
ſit potẽtia pꝑccandi.⁊ determĩat ꝙ po/
tentia peccãdi nonè a deo ʒ quoꝛũdã
opinionẽ. In ſecũda vero parte oſten
dit ꝙ omis potẽtia eſt a deo plurib⸗ au
ctoꝛitatibo:ibi.ſᷣ̊ pluribo ſctoꝝ teſti⸗/
monys ⁊c. In tertia vero pꝑte determi
nat qndam dubitatõem que ex pcedè-/
tibus habʒ oꝛtuʒ.videlicʒ vtruʒ alicui
pcci ſit reſiſtendũ: ibi.hic oꝛit᷑ queſtio
nõ trãſilienda.nvbi det᷑mĩat ꝙ aliqñ eſt

obediendũ:aliqñ reſiſtendũ. In q̃rta

vero ⁊ vltima cõtinuatmagr dicta di/
cendis:ut ex ̊ libꝛo ad libꝝ tertiũ tran
ſeat:ibi.iam nũc illis intelligendis ad
qð ptractãdis c&τ&. Et poſſethec pticu⸗
la vltima diuidi coñ totũ pcedens.ſed
cauſa bꝛeuitat᷑ nõ fuit diuiſa.huiꝰeniʒ

minutie diuiſionũ plus habẽt curioſi⸗

gentibo ptermiſi. —
D intelligenti

am autez hui ptis incidit hic

tatis qᷓ; vtilitatis.⁊ idcirco eas in pce

queſtio circa tria. Mꝛimo querit vñ
habeat oꝛtuʒ ptãs peccandi?: Secũdo

vero querit᷑ vnde ſit in homie ptas pſi/

gendi ſiue dñandi: Tertio querit᷑ de

neceſſitate ſubiacẽdi potentie pſidenti
Lirca pᷣmuʒ querũtur duo. Pꝛi/
mo queritur vtrum potentia peccandi
ſit in homine a deo vela ſeipſo: Se⸗

cundo queritur vtrum potentia pecca

di inquatum buiuſmodi ſit bona: an
mala:;

tuape
nicf
Ama
las †
nont
eſthe
nocui
llliue
cand
Toß
re. ſe
moit
pnci
deoa⸗
giade
attech
potel
turn
teſtt
biliſt
o
catio
noꝛ⸗
cevi
wtai
facen
Ment
N
wüd.
tuz
cipi
on
ture
eſtf
neè
ſer
den
ſote
aſen
getr
gli
lon
na⸗
turt
auke

S .
ltter
ümei
delet,
ccan⸗
apar
pnde
co⸗
nüdi
Nen
te
teſti⸗
dece⸗
zalicui
neſtio
ifeſt
ladi⸗
nc⸗
ſe
deni;
mioſi⸗
inpee⸗

/

entt

nibie
Nniri
lcich
ionſi
eritde
ſitent
Pi⸗
cconot
pece
:4a

IIſic pcedit: ⁊ querit vtꝝ poten⸗
tia peccadi ſit in nobis a deo! Etꝙ ſic
vidr̃ pmo auctoꝛitate Auguſ.ſuꝑ ps.

⁊ magr adducit in l̃a.nocendi volun/

tas pot eſſe ab animo homĩs. ptãs aũt

non niſi a deo.ſed volũtas nocendi q

eſt homĩs a ſeipo non eſt niſi reſpectu
nocumẽti quo quis ꝑccat. ſi reſpẽu
illius eiuſdeʒ eſt a ðᷣo.vidr̃ ꝙ ptãs pec-
candi ſita deo in ibo. Item phusi
Topi. põt deus ⁊ ſtudioſus puaage⸗/
re.ſed ome illud in quo cõmunicat ho/
mo in deo habʒ ab ißo tanq; a cauſa ⁊
pncipio.ſi ꝗ̊ in potẽtia peccàdi hõ cum

deo cõmunicat:videt᷑ ꝙ potentiã ꝑꝑccã

dia deo accipiat. Item ome ilłd qð
atteſtat᷑ nobilitatis nature ẽa deo. ſed
poteſtas peccãdi in eo in quoẽ atteſta/

tur nobilitati nature. nõ eniʒ reꝑiri po

teſt niſi in creatura ratõnali que eſt no

biliſſima omniũ creaturaꝝ.ergo videt

ꝙ potentia peccadi ſit in homĩe a deo.

IYteʒ ome illud qð facit ad amplifi-

catiõem laudis a deo eſt:cuieſt oĩs ho
noꝛ⁊ laus.ſ̊ poſſe peccare facit ad lau/
dẽ viri iuſti:bm ꝙ dr Eccłe.xxxi. Qui
potuittraſgredi ⁊ nõ eſt trãſgreſſus: et
facere maluʒ ⁊ non facit.ergo videt᷑ ꝙ;

poſſe peccare ſit in mie a deo. Ite .

potentia ꝑeccadi aut eſt in creatura ra/
tionali ſᷣm ꝙ a veo:aut ſʒ ꝙ eſt ex ni
hilo. Si bᷣm ꝙ eſta deo: habeo pꝓpoſi/
tuʒ.ſ.qꝙ talem potentia homo a deoac
cipiat. Si ſm ꝙẽ ex nihilo: ergo cum
omis creatura ſit ex nihilo omis crea/
tura habʒ potentiã peccandi.ſi igit᷑ hoc

eſt falſuʒ. reſtat t. Sed coñ.pecca-

re ẽ deficere.ſed poſſe deficẽ ẽ non poſ/

ſe:⁊ eſt pᷣuatio potentie:ſi igi puatio?ꝰ

dekfectus potẽtie non eſt a deo. videt᷑ ꝙ
potentia peccãdi nõ ſit in hoĩe:ſᷣ potius
a ſeipo. Itẽ ab eodeʒ pᷣncipio ſunt
actus ⁊ potẽtia. ſi peccatũ nõ eſt a ðo
aliquo modo. nec potẽtia peccadi in
homie ẽ ab ibo. Itẽ gloꝛia ẽ pfecti/
na ⁊ ſaluatiua nature.ſᷣ p gloꝛià aufer

tur potetia peccandi. ſi ergo gloꝛia nõ

aufert qð deus dedit.vidr̃ igit᷑ ꝙ potẽ-/

tiaʒ peccãdi hõ a ðᷣo nõ accepit. Itẽ
potẽtia peccadi eſt potẽtia faciẽdi ʒ de
um.g potẽtia peccãdi inqᷓntũ huiõi ad-/
uerſat᷑ diuĩe potẽtie.ſi igit᷑ diuĩa potẽ/
tia nihil ſe facit.vidr̃ igit᷑ ab ipo ñ
ſit potètia peccãdi. Itẽ dẽm ẽ. qð eſt
in hoĩe a deo hʒ exẽplar in deo.ſᷣ potẽ/
tia peccãdi inq;tũ huiõi nõ hʒ exẽplar ĩ
deo.ĩpoſſibile.n.eſt ꝙ deus peccet:ſic ĩ
locis plurib: Aug. ondit.⁊ ĩpoſſibile
eſt etiã defect hre exẽplar ĩ deo.ſi igit
hõ ſm potentiã peccadi deo nõaſſimi⸗
lat:ĩmo potiꝰaſſiłat᷑ diabolo.⁊ oè ilłꝗ
qð homo habz a deo hʒ in ipo exẽpla

ritatẽ ⁊ ſimilitudinẽ: videt᷑ q potentia

peccãdi in homĩe nõ habeata deo cau/
ſam et oꝛigins. M. dicendũ ꝙ cum
dico potentiã peccandi duo dico.⁊ di⸗/
co aliquꝗ potentiã: ⁊ dico potentiã ad
taleʒ actũ oꝛdinabilem. Si igit᷑ loqua
mur de potẽtia peccãdi ſᷣm ꝙ potẽtia ẽ:
cũ illa potẽtia ſit li.ar.ſicabſq; dubio
a deo ẽ.Si aũt loq̃mur de oꝛdiabilita
te illiꝰpotẽtie ad pcẽ̃m. tũc dicẽdũ ẽ ꝙ
ſiẽ pcẽm aliqñ accipit᷑ abſtracte: aliqũ

ocrete. aliqn. n. noĩatactõeʒ defoꝛmẽ:

aliqñ ipaʒ defoꝛmitatẽ:ſic dupłr ẽ loqͥ
ð iaoꝛdiabilitate ad peccàð.aut reſpẽu
ᷣfoꝛmitat᷑:aut reſpẽcu actõiſ ſbſtrate.ſi
reſpẽu actõis ſbſtrate: ſic tał oꝛdiabili
taſa ðvᷣo è ſiẽ ⁊ actõ ſbſtrata pcco.ſi aũt
loq̃mur ð oꝛdiabilitate illa reſpẽu de/
foꝛmitat᷑:ſic cũ iᷣ ᷣfoꝛmitaſ nihilaliud
ſit q; puatio ⁊ defcũs: tał oꝛdiabilitas
nihil aliud ẽ q́; vfectibilitaſ.⁊ iõ ſic ðᷣfe
ctꝰvᷣfor̃itat ñ ẽ a vᷣo:ſic nec tał ðᷣfcibili
taſẽ a vᷣo ſ̃ ẽ ĩ ipa creata rõli:qꝛ ex nihi
lo.Sic igr̃ poꝰpeccãdi vnoꝰacedqr̃ ecẽ a
ðo.alio pᷣo mĩme.⁊ ſᷣ currũtrões ad
oppoſitaſ ptes:⁊ et᷑ dipᷣſe fuert opioes
nãa ſic magr diẽ ĩ la: qͥda dixert poꝰ
peccãdi ñ ẽ a vᷣo.alij vᷣo dixert poꝰpec
cãdia vᷣo ẽ qð nitit᷑ pbare magr mul
auctibo.ille aut auctes ñ valẽt ad ̊ cõ
cludẽð niſi accipiat᷑ ppeccadi pᷣ illud
qð ðè ſiue ̃ſpẽu actõiſad q̃m ẽ.qꝛ H̊ mõ
ↄtiet᷑ ſo gñe po.ſᷣ aũt ꝙ poꝰpeccãdi ↄſi
dẽat᷑ ĩ ↄꝑatõe ad ipaʒ ðfof̃itatẽ: ſic ñ ẽ
ĩ gñe polẽtie:ĩmo potiꝰĩpo.ſic.n.nõ no
minat potentiã ̊ defcm.⁊ ſic nõ ſequit

deus põt oĩa facere:ergo põt ꝑeccare.
ſic non ſequit᷑iſto mõ.oĩs ptas a deo ẽ
ptãs peccàdia deo ẽ.⁊ iſto mõ loquẽ-
do dic Anſełlꝰ. ꝙ ptãs peccandi nõ eſt
libertas. Eth̊ mõ pcedũt rõnes oñden
tes ꝙptãs peccãdi nõ ſit in homĩe a ðᷣo
iõ ↄcedẽde ſunt. Ad illd qð obꝛ de
potẽtia nocẽdi ꝙ ẽ a deo:qᷓ;uis uolũtaſ

nõ ſit ab ipo.dð ꝙ Aug. facit vim in
vbo illo int ipam potẽtiã q̃ peccat᷑:⁊ a/

ctualẽ oꝛdiatõeʒ illiꝰpotẽtie q̃ peccat᷑.⁊
vult dicẽ ꝙ ipa potẽtia a deo eſt: qᷓuis
ſpa oꝛdĩatio ad pcẽm ab ipo ñ ſit.qꝛ po
tiꝰẽ deoꝛdĩatio q; oꝛdĩatio.etiõ ex H̊ nõ

hr̃: niſi ꝙ potẽtia peccadi ᷣm id ꝙ eſta

deo ſit. m aũt qẽ ad peccandũ:nõ põt
elici ex illa aucte ꝙ ſit a deo:ĩmo potiꝰ
oxꝑpoſitũ.qͥa potẽtia peccãdi nõ puenit
in pcẽm:niſi mediãte volütaria deoꝛdi
natiõe quã a deo eſſe negat Auguſ.in

pdicta aucte. Ad iltq ᷣbũ phi q̊ di

ꝙ de ſtudioſus põt pᷣua facere:expo/
nũt q dã ꝙ phᷣus ĩtellexit de malo pene
ſßz H plane repusgt eius textui.⁊ iõ cũ ſa
cra ſcripta dicat:⁊ oẽs expoſitoꝛes cõ⸗

coꝛdat nilło mõ põt ꝑccare:ſicut nec
mẽtiri:nec ſeipm negare.dð ẽ ꝙ illud

vbũ phi nõ hʒ veritatẽ: nec credo ipᷣm
coõſtituiſſe magnã vim in vbo illo: p eo
ꝙ dixit hᷣſo exẽplificãdo ⁊ ptrãſeũdo
ad exſuũ ſaſ ſufficiebat ad ꝓpoſituʒ
ꝓ bte in q̃ hʒ veritatẽ. ꝓ hac viʒ ꝙ ſtu/
dioſus pot mala agẽ:lʒ H̊ nõ ſit vñ ſtu/
dioſus: ſ vñ põta vᷣtute deficcY. Ad
illud qð obꝛ ꝙ potẽtia peccãdi atteſtat
nobilitati nãe. dð ꝙ H̊ nõẽ veꝝ inqtũ
dic oꝛdĩatõem ad actũ ſpſᷣſtratũ.nã nul
lus act ẽ defoꝛmabit ꝑ culpã:niſiqͥ p/
cedit a potẽtia delibᷣatiua qͥ nobiłẽ. qͥa
ſola illa infoꝛmabiłẽ p iuſticiã. Ał di
cendũ ꝙ atteſtari nobilitati ẽ duplicit
aut ꝑ ſe:aut ꝑ acẽns. potẽètia aũt peccã
di ⁊ pcẽm atteſtat᷑ nobilitati nãe p acci
dẽs:ſiẽ diẽ ZR¶ugꝰ.q doloꝛ bõiamiſſi te
ſtis ẽ böe nůe. Acillug qð obꝛ ꝙ fa
citad amplificatöem laudis. dð ꝙ vir
tuſ ſic ↄmẽdabilioꝛ reddit ex pccẽis: ſic

potẽtia bñfaciẽdi cõmẽdabilioꝛ reddiẽ

ex potẽtia malefaciẽdi.non q; vitiũ ali
qͥd addat bõit ati virtutis:nec potentia

eficièdi aliqd addat potètie bñfacien

di:ſᷣ qꝛ ex pſentia oppoſiti mag in ſua
bõitate clareſcit: ſicapparet maꝗ vir/
tuoſitas homĩs qñ põt male facẽ et nõ
vult:qᷓ; ſi nõ poſſet nec vellet.et iõ lau/
dat᷑ vir iuſtus ĩ H̊ͥ ꝙ potuit male facere
⁊ nõ fecit.H ẽ laudat᷑ in H̊ ꝙ fecit bonũ
⁊ nõ fecit malũ cũ poſſet:ita ꝙ launs eſ/

ſentiatrreſpicit h qð ẽ facẽ bonũ.̊ au

teʒ qð ẽ poſſe ꝑeccare nõ reſpicit niſi ꝑ
acẽns.vñ circſcripta potẽtia faciendi
malũ ſi bonũ facẽt volũtarie ad; lau

daret᷑. Ald illud qð qrit᷑ vtꝝ potẽtia

peccãdi inſit create a deo łex nihilo.di
cendũ ꝙ rõe act Gſtrati qͥ ẽ actꝰ delibe
ratiuĩeſt ei a deo.rõne vero defect in
eſt ei ex nihilo.⁊ hĩc ẽ ꝙ potẽtia peccan
di nõ reꝑit᷑ in oĩ creata.qꝛ rõe imꝑpfectõ
nis nõ repit᷑ĩ creata irrõli:ꝓ eo ꝙ ñ po
teſt in eo eſſe actꝰdeliberatõis.rõne ve
ro oĩmode pfectõis nõ repit᷑ in creata
beata.qꝛ nõ põt in ea eſſe defect.a deo
enĩ ſuo creatoꝛi ẽ ↄiücta.⁊ ſic potentia
peccãdi quodãmodo intelligit᷑ ꝑ głaʒ:
quodãmodo relinquit᷑:quodãmodo ẽ
ipa libᷣtas:quodãmodo minuit liberta
tem:quodamõ eſt potẽtia: ⁊ quodãmo
do impotẽtia.qa quodamodo dicit po
ſitõem:⁊ quodãmodo puatoem.⁊ ideo
cũ querit᷑ vtꝝ ſita deo nõ eſtrũdenduʒ
ſimpłr:ſ̊ ſᷣm pdictã diſtinctõem?

Ecundo queri

tur ptrũ potẽtia peccãdi ſᷣm q;
huiõi ſit mala?:eEt ꝙ ſit mala inntum

huiõi videt᷑. potẽtia peccãdi nõẽ aliud

qᷓ; volũtas.ſ uolũtas peccãdi eſt mala.
potẽtia peccãdiẽ mala ſᷣm ꝙ huiõi.
Itẽ cuivſus malus ẽ ipʒ quoq; ma
l eſt:ſicut cuiꝰvſus bonus eſt ⁊c.ſed

vſus potẽtie peccandi ẽ peccare:⁊ pec/

care eſt malũ. ⁊ potẽtia peccãdi mala

eſt. Item ſiẽ ſe habʒ potẽtia benefa

ciendi reſpectu boni:ita ſe habʒ poten-
tia malefaciẽdi reſpectu mali.ſ̊ omis

potentia benefaciẽdi inqntuʒ huiõi eſt

bona. ergo potẽtia malefaciẽdi inq̃n-

tum huiõi eſt mala. Iteʒz vnaqueq;

potentia cõpletioꝛ ẽ qñ eſt ſuo actui cõ
iicta.ſed potẽtia malefaciẽdi dum eſt

con
in

n
ind
ſaci
que

cien
lſun
nir⸗
tno
lau⸗
nere
doni
el⸗
Dan
niſip
jendi
Blan⸗
vtitia
ſodi
delibe
in
ccan
n
iv
meye
raia
adeo
tentis
l:
coè
ſtena
ino
o
ideo
;

bng
ntum
glind
mal⸗
oi
na
it
io⸗
nan
neß⸗
ten⸗
omnis
dick
in⸗
i
icᷣ
ſt

—

cõiũcta actui malefaciẽdi mala ẽ.ergo

ſi min cõpletᷣa ẽ qñ eſt ſepata ab actu
videt᷑ ꝙ etiã ſepata abactu mala ſit.
Iſteʒz potẽtia malefaciẽdiaunt eſt bo

na:aut mala.Siẽ bona:⁊ ome bonũ ẽ

in deo ⁊ a deo.q videt᷑ ꝙ potẽtia male/

faciẽdi inq;tũ huiõi ⁊ a vo ſit:⁊ ĩ vᷣo ſit:

quoꝝ utuq; falſuʒ ẽ.reſtat igit᷑ ꝙ potè/
tia ꝑccãdi ſit mala. Sedõ.ſi poten
tia peccãdi ẽ mala.g potens peccare eſt
mal“.ſ̊ iuſt* ſcũs põt peccare.̊ iuſtꝰ
ſanctꝰẽ malꝰ. Itẽ ſi potẽtia peccãdi
mala aut ̊ malo pene:aut malo cul-/

t.malo pene nõ. qͥa iliq ſequit᷑ malum

culpe.malo culpe nõ. qͥa culpa ↄſequit
teccãdi potẽtiã tpe ⁊ nata.pus enĩ ⁊ hõ
etangelꝰpeccare potůit q; pccauit.

VItẽ ſi potẽtia peccãdi ẽ mala:autg ma

licia quꝗ fecit: aut malicia qͥ facta eſt ĩ
ipa.malicia quã fecit nõ optʒ.qꝛ multi

poſſunt male facẽ qͥ nõ faciũt:nec fece/

rũt. Si malicia qͥ facta eſt in iba. Sʒ

coñ.Mug. ĩ li.xxxiij.q.ꝓbat ꝙ nullo

alio actoꝛe põt hõ fieri mal“:niſiſeipo.
̊ nõ videt᷑ potẽtia peccãdi qᷓntũ eſt vᷣ

ſe mala ſit. Iteʒz nõ ſequit:iſte pöt
adulterari:g eſt adulter.g nõ ſequitur:

iſte põt malũ facere:c mal.ſ ſi potẽ⸗
tia malefaciẽdi eẽt mala: neceſſario ſe
queret᷑ ad ipam eſſe malũ.q̊ c. Ju⸗

xta ̊ querit᷑ vñ hoc ẽ ꝙ volutas male⸗
faciẽdi mala:⁊ potẽtia malefaciẽdi ñ
dicit᷑ eſſe mala: Querit᷑ etiã ꝓpter qd

uolũtas peccãdi non dicit᷑ uolũtas:ſiẽ
potẽtia peccãdi dicit᷑ impotẽtia:vidr̃.n.
ꝙ magis.ſi enĩ volũtas peccãdi mino
reʒ dicit aꝑpꝛoxĩatõem ad pcci defectũ
q; potẽtia pccãdi: magꝗ videt᷑ ꝙ debẽt

cadere a ꝓpꝛia rõne:ut uolũtas peccã⸗
di diceret᷑ uolũtas q; potẽtia peccandi

dicat᷑ impotẽtia. NM? dicendü e ſiẽ

potẽtia reſpectu bonoꝝ nõ dicit actua-
lem oꝛdinatõem ad effectũ:ſed ſolũ ha
bitualẽ.uolũtas uero dicit actualẽ oꝛ/
dinatiõem: ſic ⁊ in malis intelligendũ
eſt ꝙ potẽtia nõ dicit actualẽ oꝛdinatõ
nez ad defectũ:ſed potiꝰhabitualẽ. vñ
nõ dicit᷑ aliqs habẽ potentia malefaci
endi qͥa actuatłr tendat in mala.ſ̊ quia

põt tendẽ in malũ.uolũtas autẽ actua

lem oꝛdinatiõem dicit.non eniʒ dicit᷑
iſte vult maluʒ:nõ q actuałrtendat in
malũ. ſicut enĩ dictũ fuit in pᷣmo libꝛo
volũtas eſt appꝛoxĩatiua ipius potẽtie
ad agendũ.⁊ ideo qͥa eſſe malũ dicẽ ali-
quẽ defectů pſentẽ in eo vel circa id ð
quo dtr.hinc eſt ꝙ volũtas peccãdi ma
la ⁊ velle peccare ẽ malũ.potẽtia auteʒ
peccãdi ſiue poſſe peccare nõ dicit᷑ eſſe
mala.Cõcedende ſunt igit᷑ ratões oſtẽ
dentes ꝙ potẽtia peccãdi inqntũ huiõi
nõ eſt mala. Ad iltd qð obijcit᷑ incõ
trariũ pᷣmo de uolũtate.dicendũ q il⸗
lud non valet.qꝛ uolũtas malefaciẽdi
plus ponit q; potẽtia malefaciẽdi.dic
eni actuałr oꝛdinatõem ad maluʒ.uel
ut ꝓpriuſ dicam actualẽ deoꝛdinatio⸗/
nem. Vnde ſic argumẽtuʒ illud nõ va
let:velle male facere eſt maluʒ:& poſſe
male facere eſt maluʒz: ita nec illud ua
let. NMec ualet qð obijcit ꝙ potẽtia ma
lefaciẽdi nõ eſt aliud qᷓ; volũtas.q;uis
ent nõ ſit aliud:alio tamẽ modo impoꝛ
tat᷑ in maioꝛi elongatiõe. in altero ve/
ro ĩ maioꝛi appꝛoxĩatõe.⁊ ideo ẽ ſopha
ſᷣm accidens: ſiẽ hic eadeʒ eſt volũtas
que diſtat a malo: et qua aꝑpꝛoximat
malo.ergo ſi mala eſt ꝓut aꝑpꝛoxima/
tã ex compatione ad malum: ſimiliter
mala eſt ꝓut erit diſtans.aſſignat eniʒ
hic aliquid ſimiliter accidẽti et rei ſub
iecte ieſſe. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vſ
potentie peccãdi inquatũ huiõi eſt ma-
lus.dicendũ ꝙ maxima illa intelligit᷑
de uſu ad quẽ vnaqueq; res directe et
de ꝓximooꝛdinat᷑.ſed potẽtia peccãdi
nõ oꝛdinat᷑:nec directe: nec de ꝓximo
ad actuʒ peccadi:ꝓ eo qð illa eadeʒ po
tentia eſt ad oppoſita:⁊ ad ſuũ oꝑpoſi/
tum oꝛdinat᷑ pꝑer ſe.ad hoc autẽ oꝛdina/
tur p accidens. Unde oꝑpoſituʒ pecca
ti eſt eius vſus:⁊ peccatũ eſt eius abu⸗/
ſus.etideo non ſequit᷑ ꝙ ſi eccaret ſit
malum ꝙ ꝓpter hoc potentia peccandi

inquaãtuʒ huiõi ſit maluʒz. Ad illud

qð obijcit᷑ ꝙ in bonis potẽtia benefaci⸗
endi eſt bona.ergo c. dicenduʒ ꝙ nõ
eſt ſimile. qͥa in bonis bonitas acteſt
a bõitate potẽ.vñ cõſuenuit diciꝙ ñ qͥa
bõa facimꝰbõi ſumꝰ. ᷣ qa boni ſumus

bõa facimꝰ nõ ſic autè è in malis:ĩmo

ccõtra.quia mala facimꝰ mali ſumus.

Et rõ hẽ qꝛ quis potentia non poſſit
ſe p ſuũ actũ pficere.põt tñ ſe ꝑ ſuũ ac
tũ deoꝛdinare ⁊ deficiẽtẽ facere.⁊ ꝓpt᷑
hoc nõ tin addit bonũ opꝰ ſupra bonũ
opus qᷓ;tũ ad rõem merèdi ſic pcẽm ſu

pra pcẽm qᷓ;dtum ad ratioem demerẽdi

Ad iltd qð obꝛqꝙ copletioꝛ eſt poten
tia cũ ẽ ſuo actui cõiuũcta. dð ꝙ h̊ verũ
de actu ad queʒ oꝛdinat᷑ ſimpłr ſᷣ̊ non
ẽ verũ de eo ad queʒ oꝛdinat᷑ ꝑꝑr accñs
maxime cum actus ille plłꝰ tenet roem
defect qᷓ; effectꝰ.tunc.n.mag deoꝛdi/

nat q; pficiat ⁊ ſic ẽ ĩpotẽ peccãdi reſp

ctu actꝰpeccãdi.⁊ iõ mag recedit poten
tia a cõplexiõe in ̊ ꝙ pꝑeccat q; in eo ꝙ

potuit pccare. Ad illud qð qrit vtꝝ

pote peccãdi ſit bõa aut mala? dð ꝙ ſi
dicat᷑ potẽtia peccadi potẽq̃ qͥs põt pc
care abſq; dubio bona ẽ:⁊ a deo cẽ. ſilr
ſi dicat᷑ potẽtia ꝑꝑccãdi oꝛdĩata ad actũ

pcco ſbᷣſtratũ ſirẽ a ðᷣo.ſiaũt dicat᷑ pp

ttia pꝑeccãdi ipſa ptàs deficiẽdi: H̊ mõ

nõ dʒ dici bõa nec mala. Hõa ñn dʒ di⸗
ci.qͥa nõ dic aliqð ens ⁊ nihil hʒ rõem

ent qð nõ hẽat rõeʒ bõi. Mala nõ dʒ
dici ꝓpt ̊ ꝙ ñ dic puatõeʒ alicꝰbõina
ti ĩeſſe:nec diẽ actualẽ vᷣfcm:ſᷣ hitualè

vñ tał potẽtia ñ dʒ dici potètia mala ł

deficiès:ſ potẽtia defectiua.nec ẽ ꝓppe
potẽtia:ſᷣ ĩpotẽtia. AVUn ñ poſſe vidẽ ĩ la
pide necẽ bonũ nec ẽ mal.qꝛ nec dicit
põneʒ:nec dicẽ pᷣuatõeʒ alicꝰbõi nati in
eè.ſic intelłndũ ẽ de potètia pccãdi in

creata rõli ſʒ ꝙ potẽtia peccadi diẽ de

fectibilitatẽ q ĩeſt ei ex rõe creat᷑e ſᷣ q̃m
ex nihilo hʒ eẽ. Ex his pʒ rñſio ad il
lud qð qrebat᷑ vltio q̃ꝛe viʒ volũtaſ ꝑc
cãdi dr̃ eẽ mala ⁊ nõ ſic ptas? H.n.è ex

H.qa volũtas ẽ cauſa ĩmediata et pxia

reſpẽu actuũ qͥ ex ðlibatõe ꝓcedut.ma
gis aũt peccadi potẽtia dr̃ impotẽtia qᷓ
uolũtas pꝑccãdi dicat nolũtas:ꝓ eo q;

nomẽè potẽtie im poſitũ è a pone ⁊ ↄple

mẽio.⁊ iõ peccare diminuit de rone po

tẽtie vt dicat defectũ: ſicut moꝛtuꝰdi⸗/

minuit de rõne homĩs.nomè au᷑tuolũ⸗
tatis im poſitũ eſt a libertate ⁊ cõplacẽ

tia.Et qꝛ pꝑeccatũ eſt placitũ:⁊ comitti

habz p li. ar. hinc è q; qgis deßuet po⸗

tentiã volùtatis:tñ nõ diminuit de rõe
uolũtatis.qͥa nõ hʒ ad ipaʒ repuẽnti
ſm ꝙ ſic nomĩat᷑.⁊ ꝓptẽa velle peccare
pelle ẽ.poſſe aũt peccare nõ ẽ poſſe.⁊ iõ
dictũ fuit in pᷣmo li.ꝙ deeſt oĩpotẽs ⁊
tñ nõ eſt oĩuolens.

Onſequenter
querit᷑ ð ptãte pſidẽdi.Et cir
ca H̊ querun᷑ ouo. Pꝛimo qrit᷑ vtrũ
oĩs potẽtia dñandi a deo ſit. Scðo
querit᷑ vtruʒ ptas dnancdi ſita deo ſᷣm
inſtitutõem nature: aut ᷣm punitõem
culpe. .—
Irca primũ ſic
pcedit᷑:⁊ qrit᷑vtꝝ ptãs dñandi
ſita deo!Et ꝙ ſic vr̃ Jo.xix. Noò habe
res in me ptãtem niſi datũ eſſet deſuꝑ
dixit dñs Milato.g ſi ptãs Pilati ſu
per xpm erata deo:⁊ tamẽ mime vide⸗/
bat ꝙ ſup ipm debẽthabẽ ptaͤteʒ. ̊ vi
det ꝙ multo foꝛtiꝰ omis poteſtas talis
a deo ẽ. Iteʒz expſſius Ro. iij. Nõ
eſt ptãs niſia deo.⁊ cõſtat ꝙ ibi loquit᷑
de ptãte pſidendi.̊ ⁊c. Et iſte due au
ctoꝛitates ſufficiãt.qꝛ plureſalie addu
ctur in l̃ſa. Itẽ hocipm videt᷑ rõne
ptãs pſidendi dicit in excellètia:⁊ ome
tale dicit ppnem aliquã.ſᷣ oẽ qð dic̃ po-⸗
ſitõem aliquã a ſũma potẽtia ẽ. omis
potẽtia pſidẽdi a deo ẽ q̃litercũq; quis
poſſit. Itẽ oĩs penaa deo ẽ que ha⸗/
bet ſimpkr rõem pene.ſ̊ oĩs ſeruit ẽ pe

na:qa deo c᷑.ſ̊ ab eocẽ a quo eſt ſerui⸗
tab eodẽ ẽ dñandi ptãs.igit᷑oĩs pote
ſtas dñandi ẽ a deo. Sʒ coñ Oſee

viij. IOpſi regnauerũt ⁊ nõ ex me:nci9
pes extiterũt et nõ cognoui.& videt᷑ ꝙ
talis pſidentia maloꝝ nõ ſita deo.
Item nihil ĩiuſtũ eſt a deo.ſᷣ multi ĩiu
ſte domĩant᷑ alijs.ergo videt᷑ ꝙ nõ om/
nis poteſtas ſiue dominiũ qð eſt in ho⸗

minibo nõ ſita o. Item nihil inoꝛ⸗

dinatũ eſta deo. ſed cuʒ ſtultus pficit᷑
ſapienti:? malus bonis hoc eſt inoꝛdi⸗

natũ.ergo nõ videt᷑ eſſe a deo. Itez

nihil qð ẽ ius nẽ a ðo.ſ̊ ptãs dñan
qi in hoĩes ẽ ꝗᷓ ius nae.ꝗᷓ non eſta deo.

e

röe
nti
cae
ti

is

4

tei
tptrü
50
doßm
D

ſic
gndi
be
ſup
mſe
nide⸗
gr
tlss
R
ocuit
ed
föne
lome
ic wo⸗
onſs
nis
Ma⸗
depe

ſenn ⸗

ſole
Hſe
znch⸗
ſci
o⸗

leilin

maioꝛ manifeſia eſt. minoꝛ pbat᷑ peril-

lud qð dicit᷑ in libꝛo inſtitutõm. Bel⸗
la exoꝛta ſunt ⁊ captiuitates ſecute:et
ſeruitus que ſunt iuri natali cõtraria.

Irezʒ nibil auferendũ ẽ alicui qð ẽ

oꝛdinatũ a deo.ꝗqᷓ ſi oĩs ptãs vł platio
ẽa deo nulliauferẽda ẽ platio vł ptàs
̊ nullꝰplat vł pnceps eẽt deponẽdus
qntũcũq; malꝰ?. Itẽ nihil qð hʒ qͥs
p dei dõatõem habʒ p vſurpatõeʒ.ꝗ ſi

ois ptas ẽa deo collata niła ẽ vſurpa
ta. H planũ ẽ ꝙ mite ptãtes vſurpant᷑.

cendũ ꝙ ptas pſidèdi dicit᷑ eẽ illud per

Snõ omis ptãs a deo donaX’. NEdi
qð aliqͥs pſidet ⁊ dñat᷑ alteri.illud aũt
p qð pſidet dupłr põt dici. Qnoꝰdicit᷑
ipa virtꝰp quꝗ qs pualet alteri.⁊ H vir
tus abſq; dubio a deo ẽ. Alioꝰillud p

qð pſidet dicit modꝰpueniẽdi vł pma

nẽdi ad hac virtutis excellẽtiã ⁊ ſic ĩtel
ligendũ c.nã q d pſuntalijſ ex iuſticia
qdã ex aſtutia: quidã ex violẽtia.Qñ
gũuᷣt aliquis peſt alijs pꝑ iuſticiã:tũc illa

ptãs dnandi loquẽdo ſimptr a deo eſt

T reſpectu pſidẽtis:⁊ reſpẽn ſbiacẽtiũ.
Qñ autẽ peſt aliqͥs ꝑ aſtntiã vł ꝑ vio/

lentiã:tũc dicẽdũ ẽ ꝙ tał ptas ⁊ hʒ cõ⸗

pariad volũtatẽ pſidẽtis:⁊ hʒ cõpari
ad meritũ ſbiacẽtis. In compatõe ad

„ * n⸗ 1 2 „ 5„

meritũ ſbiacẽtis talis pſidẽtia iuſta ẽ.

qꝛ autẽ ad bonoꝝ ꝓbatõem:aut ad ma

loꝝ punitõeʒ. Si aũt eõpetad uolũta

tem pſidẽtis:ſic ĩiuſta c.Et pᷣmo qͥdeʒ
mõ dicit᷑ eẽ a deo faciẽte ⁊ oꝛdinãte:ſᷣʒ

ꝙ dieit Aoblxxiiij. Facit regnare ypo

critã ꝓpt᷑ pcca ꝓpłi.Et Oſec.xiij. Da

bo eis regẽ in furoꝛe meo.Scðo autẽ

mõ.ſ.in cõpatiõe ad volũtatẽ pſidẽtis:

ſic dici e a deo pmiſſiue: nõ autẽ ap/

pꝛobatiue. ꝓpter qð dicit᷑. Ipſi regna

nerũt ⁊ nõ ex me:⁊ pncipꝑes extiterũt et

nõ cognoui.Cõcedendũ ẽ igi᷑ q omis
ptãs pſidẽdi ſjm id qð eſt: ⁊ etiã reſpẽu

eius ſuꝑ quẽ iuſta c᷑:⁊ a vᷣo c.⁊ Hͥ ondũt
rõnes ⁊ auctes q̃ͥ ad pᷣms pteʒ inducũ⸗
tur:⁊ ideo ↄcedẽde ſunt. Cõcedendũ ẽ

nihiloꝰ modꝰ deueĩendi ad hac pſi/

denti in cõpatiõe ad volũtatẽ pſiden/

tis pot eè iuſtꝰ liuſtꝰ.⁊ ſm ꝙ iuſteſt a

deo ẽ. Fʒ ꝙ iiuſtẽ a deo ñ ẽ. q vᷣo nuq;

dita liuſt ex vna pte n lit iuſt? ex alte

ra.ideo de niła potẽtia pſigẽdi pici po/
teſt ꝙ nõ pcedata deo. Acd illud er-
go qð pᷣmo ob inoriũ ꝙ dñs diẽ ꝙ re.
gnauerũt: ſed nõ ex ipo.dicẽqũq nõẽ

ibi negatio cuiꝰcuq; uolũtatis: F̊ uolũ

tatis añcedẽtis ⁊ uolũtatis aꝑpꝛobã.
dniuʒ enĩ maloꝝ potiꝰeſt a deo vidicã
te q; ſit a deo acceptate.vñ in eis veri/

ficat illud qð dicit᷑ Eccł.iij. Interduʒ

dñnat᷑ hõ homĩ in malũ ſunm. Ald il-

lud qð ob ꝙ nihil ĩiuſtũ eſt ꝗ deo. di⸗/
cendũ ꝙ verũẽ ſm ꝙ iinſtũ.q́;uis autẽ
potẽtia dnandi ĩiuſta ſit freqnter in cõ

patõe ad volũtatẽ pſidẽtis.ſemꝑ tñ iu
ſta ẽ in còpatõe ad meritũ ſbiacẽtis.qꝛ

GSad vidictà maleficioꝝ:laudẽè vero bo

non:ſiẽ dr.i.pe.h. Ad ilłd qð obꝛ ꝙ

liq̊ ptas ĩoꝛdiata cẽ. dicendũ ⁊ ſiali

quo mõ aliq̃ ptãs poſſit ex ĩoꝛdĩata uo
lütate pcedere.pts tamẽ ipa ſemꝑ oꝛ

dinata e:ſiẽ dicit Gregoꝰ.in moꝛał.ꝙ

timoꝛis elatio nõ ptatis oꝛdo in crimi⸗/

ne c.potẽtiã de dedit.elotõem poten⸗
tie malicia nr̃e mẽtis ĩuenit. Et ſi obij

ciat ꝙ inoꝛdiatũ eſt ꝙ ſtulti pſunt ſapi
entibꝰ:⁊ mali bonis:⁊ ſerui dnis. dicẽ

dQdũ ꝙ⁊ ſi aliqua ĩoꝛdinatio appareat ex
terius: nihilo latet pulchꝛa oꝛdinatio

interiꝰſm diuinũ iudiciũ qð frequẽter
eſt occultũ:nũq; tamẽ ĩiuſtũ.ꝓpter qð
dicit᷑ Eccxł.x. Vidi malũ qſi p erroꝛeʒ

egrediẽſa facie pᷣncipis ſtultũ poſituʒ
i dignitate ſblimi . q̃ſi dicẽt:qꝛ quiſ

appareat ibi erroꝛ magna: tamẽ eſt ibi
oꝛdiatio dũ ex H̊ͥ mali puniunt᷑:⁊ boni

pꝓmouent. Ad illd qð obijcit᷑ nul
la ptas ẽ a deo q eſt coñ ius nae.dicen
dũ q eẽ coñ ius nãe h̊ eſt duptr.vł ſim
pliciter: vel 'm aliquẽ ſtatũ.cũ ergo di

cit᷑ ꝙ ptãs dñandi ẽ ↄ ius nãe h̊ n intel

ligit᷑ q̃ntuʒ ad vniuerſale dictamẽ nẽ.
ſed qntũ ad dictamèẽ nae alicuiꝰ ſtatuſ

det mĩati in quo quidè nõ eẽt ſbiectio

ſeruitutis:nec platio ptätis. Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ nihil qð eſta deo da-
tum ẽ auferendũ. dicendũ ꝙ illud m
eſt ſi deus ſimptr ei dedit.ſi autẽ ſolũ

ad tẽpus datũ:ſic dñs voluit dareita

hoc autẽ cognoſcim ꝙ ve velit qñ vi⸗
demꝰoꝛdinè iuſticie ſic exigẽ.deꝰ.n.de
dit vitã latroni:⁊ tñ iudex iuſte ill au/
fert ei:exigẽte ei h madato iuſticie quo
dr:maleficũ nõ patiẽs viuẽ.ſic et᷑ intel
ligẽdũ ẽ ſe hr̃e ĩ ptãte nr̃a ⁊ pᷣncipũ.qͥa
ſm iun rectitudieʒ tã dñiuʒ q; ptat pᷣni
legiũ meret amittẽ qͥ ↄceſſa ſibi abutit
ptate. Ad illd qð ob ꝙ niła ptãs a
ðo collata ẽ vbpata.dð ꝙ vᷣm ẽ ſi totłr
deta deo. ß de ſic dat ptãteʒ ꝙ freqñt
h qͥ opat in illiPꝰptãt᷑ adeptõe.et cũ rẽe
opat᷑ ad illiꝰptãtis adeptõeʒ:tũc dicit
dñnari ex iuſticia.qñ voĩiuſte:tũc dicit᷑
ptãs vſurpata ĩ q̃ nõ peſt de iure:quiſ
pſit de facto. nihiloꝰtñ qͥa tał ptas nõ
caret oĩno oꝛdiĩe iuſticie:ↄcedr̃ eẽa ðo
⁊ ſił ſunt H̊ duo pᷣa ſᷣ diuerſos reſpẽus
viʒ ꝙ eadẽ ptãs ſit vſurpata ⁊ a vᷣo col
lata abſq; aliq̃ repugntia. M
Ecundo queri
tur circa h̊ vtrũ ptãs pſidendi
ſit in hoĩe ᷣʒ inſtituto0eʒ nãe:ł ſᷣm puni
tõeʒ culp:Etqꝙ pᷣmoꝰvr̃ Geñ.i.Faci⸗
amꝰho.ad ima.⁊ ſi.no.⁊ pſit ??. Si
tu dicaſ ꝙ hũit platõeʒ reſpẽu beſtiaꝝ
H nõ teſpẽu hoĩm:p ̊ nõ euadet᷑.qꝛ⁊ꝰ
Coñn.xi.Caput mtien vir.ſiꝗ caputpᷣ
ſidet coꝛpi ⁊ dʒ regẽ coꝛpꝰ.ꝗ vidr᷑ ꝙ ſʒ
inſtitutõeʒ nãe ſit ptůs dñandi ĩ hũao
gne. Itẽ in ãgetł qͥ ſunt ꝑpfectiĩ nã et
in głia nõ tantũꝰẽ oꝛdo ⁊ ᷓdꝰſᷣm excel-
lentiã nãliũ:ł etiã ſᷣm pſidẽtia officioꝝ
Svr̃ ꝙ dñiũ nõ repugnet:ſᷣ cõſonet iſti
tutõi nge hũae ſic ⁊ ägłice. Itẽ ptãs
dñnᷣandi ẽ ꝓpetas dignitatis ⁊ nobili/
tatis.ſᷣ ſi aliqd dignitatis ↄpetit nẽ la
pſe młto mag cõpetit nãe inſtitute.er⸗

—R—.—— „

go pidf̃ ꝙ magꝗ ptinebatad ſtatũ nẽ in

ſtitute ptãs dnandi q; ad ſtatuʒ nãe la
pſe. Itẽ oẽ illd qð ẽ ad ↄbuatõeʒ oꝛ
dinis nał ptinet ad inſtitutõeʒ nẽ.ſ po
teſtas pſidẽdi ptinet ad ↄuatõeʒ oꝛdi
nis nãł.ꝗ ptas pſidẽdi ĩeſt hoĩ a ðᷣo ſᷣm
iſtitutõeʒ nãe.maioꝛ maiĩfeſta ẽ. minoꝛ
ꝓbat᷑ ꝑ illud qð diẽ Aug.xix.ð ci.ðᷣi.
Penatx ſuit ea lege oꝛdinat᷑q nalẽ oꝛ
qinẽ cõſuari iubet ⁊ pt᷑bari vetat.ſᷣ ad
idẽ oꝛdiat᷑ ptãs dñandi et pẽałſᷣuit.g

X. Sʒ33. Brego“. oèës holes nã eqᷓ⸗
les fecit:̊ ꝓ varijs merit alios alijſ oc
culta dei diſpẽſatio: iuſta pponit:er/
go vidr̃ ꝙ ſbiectio ⁊ platio nõ ſit in ho
mine ſm oſtitutõeʒ nẽ. Itẽ Aug“.
xix.ð ci ðᷣi.rõleʒ hoĩem ad imagĩeʒ dei

factũ dñari noluit deꝰ:niſi irrõlib.er·

+ 2L O 12

go ſi ptãs pſidẽdi⁊ dñandi ẽ ĩ vno ho

mie reſpẽu altiꝰ. g . Até roe Hipʒ

vf. libᷣtas ĩeſt hoĩ a nã. ſ ptaſ dnandiẽ
ꝙ libtat ĩpeditiua. nõ vidr ꝙ ſita nã.

aũt libᷣtas ⁊ a nã ſit eta ptate pſidendi
hẽat ĩpediri:maifeſtat᷑.qa libᷣtas ſic hʒ
diffiniri.libᷣtas ẽ nał ptas q̃ licʒ hoĩ fa

cere qð vult. IYItẽ hõ ſm ſuã pᷣmã cõ
ditõem è fact ad pei imagĩeʒ.ſ̊ inq;tũ
ẽ imago dei nat imago ĩmediate fer

ri in deũ.̊ ſi ſolꝰdeꝰeo maioꝛc.igr̃ ſjᷣm
nãʒ nihil ẽ S hoĩem niſi deꝰ.ꝗ̊ nullum

Dñiuʒ in hoĩe ẽ ᷣm nãe inſtitutõeʒ:niſi

ſolũ diuinũ. Itẽ ñẽ dñs ſine ſeruo
nec dñiuʒ ſine ſuitute.hł̊ ſeruitꝰẽ in⸗
troducta ꝓpt᷑ pcẽm:ſic in pluribo locis
dicit Augꝰ.ꝗ vr̃ ꝙ ptãs dñandiĩ hoĩe
ſit ſᷣm ↄditõeʒ culpe:nõ hᷣm ĩſtitutiõem
