nis ⁊ fuge reſpectu mali dicit diuerſũ
actũ ⁊ motũ ab eo qð ẽ facere bonũ.ꝓ
nt aũt dicit receſſũ a malo ſic nõ dic di
uerſũ actuʒ ⁊ habitũ.qꝛ eoð mõ⁊ habi
tuqͥq accedit ad bonũ elõgata malo
Ad illð qð obꝛ ꝙ alij pcepto oxpo-/
nit᷑ ↄuerſio ⁊ alij auerſio.dð ꝙ fim ẽ.

nꝗ auerſio puerſio non ſũtᷓ diuerſa

pctã ſ̊ ↄcurrũt ad idẽ petmi qð ẽ tã õ p
ceptũ affirmatim q; pceptũ negatiuũ.

niſi foꝛte accipiat᷑ auerſio pꝛout noĩat
actũ uel motu ̊ deũ. Ad illð quod

obꝛ ꝙ plus ↄuenit auerſio cũ auerſiõe

dð ꝙ ven ↄuenientia foꝛmali que ẽ

nybocq⸗
cis uece
ustertyn

fticuture

guerſio
.

ſi
piognen
ſtergüein
Vöetur
ſueoblie
peccatl.
fotmitat
actu nece
petpecca
ſitiytuʒ⸗
pnitaſre
ptionii
peccatüet
Plnetali
Lilla dicit
fundatre
nipiloos
nihilèp
deturq
matran
qaͤfunc
ni
ſacus
ſuue ma⸗
bonipue
niplexſt
duenitea
gcetum ne
cüactupr

Mnere

cnimo
peneef
reatnst
pzinla
petraut
lutöisa
ciͤ
eepteri
gömäin
fuitcr⸗
E pni
macule

gen⸗
eret
ſutgn
Uralinc
npluri
Indi⸗
gafine
ühici
miupe
ſendi⸗
znoaner
ſünri
ochce
nofibip
1eſſi
dei tni
ur aver
rcomiſ⸗
inong⸗
eſen
Renw
nſißte
nſoepo
üpzre⸗
etuverſt
yſialie
61 anpii
idem ſi
cilndas
umalo.
reamao
ſie nut
etrſtan
dierſi
AonP
cnödidi
wöthabi
nia malo⸗
nwotpo⸗
in fina⸗
zoiuerſa
getiy
egatinie
ut nolat
6̈ quod
zueſſie

ine

4 . .
— 4
— 2 2
—
4 *

in hoc ꝙ aſſignatur ĩ aliquo tãq; R vno

ↄmuni.ſed nonẽ ueꝝ de ↄueniẽtia oꝛ

clis que concurritad cõſtitutõneʒ vni
us tertij.non enim vnũ peccatum con
ſtituitur ex plaribus auerſiõibus ſiẽ

ex auerſiõe ⁊ ouer ſiõe ſił ↄcurrentibꝰ.

12 parte iſta
ſunt dubitatiões circa lit. Et
pꝛĩo querit᷑ de hoc qð dicit ꝙ peccatũ
ĩterdũ ẽ in aliqͥ reatu poſtq; traſit actu
Nidetur enĩ hoc eẽ flm.auteniʒ reatꝰ
ſiue obligatio peti fundat ſuper actũ
peccati. aut ſup ꝓnitatẽ.aut ſuper de
foꝛmitatẽ. Si ſuperactum.ꝗ traſeũte
actu neceſſe ẽ ipſũtranſire.ꝗ̊ non ma⸗

net pecca tũ q;tũ ad reatũ poſtq; tran⸗
ſit q;tuʒ ad actuũ. Si ſuꝑ ꝓnitatẽ.O cũ

ꝓnitaſremaneat ĩ hoĩe poſt gꝛẽ ſuſce
ptionẽ videtur ꝙ reatus remaneat P*
peccatũ etiam pꝰgꝛam ſuſcepta qð eſt
plane falſuʒ. Si ſuper defoꝛmitatem
illa dicit puatõem ⁊ pᷣuatio nihil ẽ. S
fundat reatus peccati ſuper nibilꝗ p
nihilo obligaturhomoad penam. g ſi
nihil ẽ plus ĩ pctõ niſi iſta tria. non vi
detur ꝙ peccatũ poſſit remanere rea/

tu ⁊ tranſire actu. Querit᷑ ergo ſuper
qd fundeturreat ſine obligatio ad pꝑ?·

nãa Weᷣ dð ꝙ hm ꝙ tria ſunt in petõ
ſ. actus peccandi ⁊ habitus ꝓnitatis
ſiue macula pcti.⁊ tertio defect ſiue
boni puatio que defoꝛmitas dr.ſᷣm B
triplex fuit modus dicendi. Quid.n

dixerũt ꝙ reatus peccati fundatur ſup-
actum nec tñ ſequit᷑ ꝙ reatus trãſeat
cũ actu pꝛo eo ꝙ ꝓ actu pterito põt hõ

manere obligat' ad penã futurã. cum
enim quis ex pᷣuitate actiõis ſue reus
pene efficitur ⁊ ſi actus ille pertraſeat

reatus ſiue obligatio non ptranſit ſiẽ
pʒ in latrone uel ĩ eo qᷣ aliqð facinꝰ p
petrauit ſʒ hnic mõ obuiat ptas abſo
lutõis a reatu.ſi enĩ reatus füdat᷑ ſup
actũ pteritũ cũ actũ pteritũ neceſſe ſit
eẽ pteritũ cũ eſt reus nõ põt nõ eẽ reus
qð mãifeſte flmn ẽ. Alius mod' dði

fuit ꝙ reatus fudat᷑ ſuper ꝓnitatẽ que

q ꝓnitas dr eẽ macula peccatit illa
macula ẽ q̃i quedã diſpõreddẽs diaʒ

cremabilẽ.⁊ rõne amotõnis illius ma

cule dñr lauari in ſanguĩe xpi a pcca

tis nr̃is. S ʒ buic modo dicendi obui
at poſſibilitas amotiõis illius ꝓnitat

abſq; infuſione gꝛẽ ſi iẽ pʒ qñ de auaro
fit pdigꝰ.aufert᷑ ab eo ꝓnitas ad aua
ritiã. ſi reatus fundaret᷑ ſuperilla ꝓ

nitatẽ.cũ aliqs de auaro fieret ꝓdigꝰ

abſq; gꝛã eèta reatu peccati abſ. olut?

qð plane fłm eſt. Tertiꝰ mod dicẽ
dieſt ꝙ reatus fudat᷑ ſuper defoꝛmita
tẽ. defoꝛmitas aũt nõ tm dicit boni pꝛi
uatõem ſed etiã debituʒ habendi. ⁊ qa
peccatoꝛ dʒ deo iuſtitiã ⁊ honoꝛẽ ⁊ dũᷣ
illis pꝛiuatur p petm defoꝛmat.ex og
obligat᷑ ad ſuſtinẽdã pens. q; enĩ de⸗
bitoꝛ erat ⁊ non poterat ſoluere ĩ opi⸗
bus neceſſe eratut perſolueret in paſ
ſionibus. Sʒ huic modo dicẽdi obui‚-
at reatus multiplicitas.qᷣt enĩ pctã h

actualiterppetrauit tot pẽis reus erit

ex multis aut pctis eiuſdẽ ſpẽi vna re

ſultat in aĩa defoꝛmitaſ. ꝛeterea ca
renria boniĩ hoiĩe obligat ad carentiã
ſumi boi non ad paſſioneʒ ſupplicij ſi
pʒ in oꝛiginali pctõ.remota defoꝛmita

te p gꝛam adbuc remanet obligatadd
knsEt ppere⸗ dici põt ꝙ reatus ſi⸗
ue obtigatio ad penꝗ Eduplex. qda. ſ.
ſpectu pene eterne.? qdã reſpectu pꝑę
ne tpat. obligatõ vo reſpectu pene tẽè⸗
palis nõ ſemp reqritculpã pntem ſed
ſufficit ad illa obligationẽ ꝙ pena fue
rit pterita ⁊ g ſubſecuta fuerit plena
emẽda. obligatio aũt ad pena eterna,ʒ3
fũdatur ſup illã culpa.culpa aut ppe
loquẽdo nonẽ ipſa ꝓnitas ſed ipa de
oꝛdĩatio ſiue que ẽ ĩ actu ſiue queẽ in

—

aĩa deoꝛdinatio ? in actu cõſiſtebatex

ↄuerſiõe ⁊ auerſiõe.⁊ſim hac dupliceʒ

oꝛdinatioĩ aĩa rõe auerſiõis dĩ defoꝛ
Hico ergoq reat pene eterne füdat

ſup peccatuz ĩqᷓtü ẽ defoꝛmitas ⁊ ĩq;·

tu macnla ſʒ vrmñter.q rõe auerſiõis
dign ẽ ſupplicio.füdat᷑ güt reatus ſuůu

per macula defoꝛmitatẽ que ẽ ĩ aia p 1

—„

ↄpatoem ad actũ per quẽ illa macula
ułk oᷣfoꝛmitas ẽ itroducta.⁊ io hriticae⸗

reatus ſm ꝙ plurificatur pct ↄmiſſa
Et p h̊ patet rñſio ad obiecta.nã dico

ꝙ reat“ pene eterne nõ ſimpłr fundat
ſuper maculã ſm ꝙ dr̃ pnitas uel po/
ſitio aliqua ſed potius ſᷣm ꝙ dr deoꝛ
dinatio ⁊ puatio dico etiã ꝙ non füla
tur ſuꝑ defoꝛmitatẽ ſolũ roe puatiöis
ſed etiã rõe debiti.nec ſolũ ròe auerſio
nis ſed etia ↄuerſionis.nec ſolũ ſuper
pecẽm ſᷣm ꝙ ẽ defoꝛmitas ſ̊ ſᷣm ꝙ è ma
cula.⁊ hoc ẽ qð dicit magr ĩ lit. Rea⸗
tu remanetpetm ĩ hĩe cũ ꝓ eo ſiue tra
ſierit ſiue adſit mens hoĩs polluta eſt
⁊ coꝛupta quouſq; hõ ſuꝑplicijs ẽ obli
gatus ppetuis.⁊ loqòᷣthic magr̃ ſic pa
tet de reatu pene eterne non tpali.rea
tus eni pene tpalis bene fudat᷑ ſup il/
Ind qð pertranſit Itez querit᷑ de

qð dic. Modi peccatoꝝ varias ĩ ſcri

ptura hent diſtinctões.videt᷑enĩ nd
ſolũꝰ uaria ſhẽant ĩmo etiã ĩfinitaſ q;

ſicut vult phũs.bonũ ẽ vno mò maluʒ
aut multiphariã. Et ipſe etiã Dioꝰdi
cit ꝙ malũ eſt ifinitũ.ꝗ̊ͥ uidet᷑ q; ĩ ſcri/
ptura nõ poſſit hꝛc diſtinctiões deter⸗

minatas. Juxta h̊ querit᷑ de nume
ro ⁊ ſufficientia haꝝ diſtictionũ quas
magfr ponit in littera. Nidet enĩ ali
qͥ iconueniẽter aſſignẽt᷑ cũ oẽ petm ſit
in nolüutate ex libidie mota male diſti
guit᷑ petm ĩ petm qð ẽ ex amoꝛe ⁊qð ẽ
ex timoꝛe. Itẽ euʒ oẽ petm ſit in co

gitatione ⁊ uoltate male diſtiguitur
peẽm ꝑ pcẽm cogitatiõe bo ⁊ ope.
Itẽ cũ oẽ pcẽm ſitĩ deũ male diſti⸗

guit᷑ pcẽm p iſtas dꝛĩas ĩ deũ⁊ ſe ĩ pxi
mũ. Itẽ cũ in oĩ pctõ ſit defcũs ali

cuius circũſtantie oẽ peccatũ uidet᷑ eẽ

omiſſio. male diſtinguit per comiſſũe
⁊omiſſ́ͥ. Poſtremo uidet᷑ cũ omif
pcti ĩitiũ ſit ſuperbia ꝙ male diſtĩigua
tur petm per ſeptem capitalia. W?
dð ꝙ magf in hac pte.vij.ĩnuit diuiſi
ones petĩ ſ ſeptẽplicè eius ↄpation-.
Pꝛĩo nãq; pcẽm ↄpat᷑ad cãm ſuã ex
ꝗ hʒ oꝛtü.⁊ ſic eſt illa diuiſio peccatii
actuale ⁊ oꝛiginale. Secũdo po ↄpa
ad penã ad quã termiaf.⁊ ſic ẽ illa di-
uiſio peti in moꝛale ⁊ uẽiale.Has du
as dꝛias magr̃ pmiſit ſupꝛa. Tertio

petin ↄpari bʒ ad motiuũ.⁊ qᷣ qdè uł ẽ
ad bonũ aſſequẽdũ uel ad malũ fugiS

duũ.⁊ ſieẽ tertia diuiſio quã mgf̃ poiti

pcẽm ex amoꝛe ⁊ pctm ex timot᷑. Quar

to pcẽm cõpari habetacactuʒ ſubtra⸗

ctũ⁊ ſic ẽ q̃rta diuiſio peccati in pcẽm
cogitatõis uerbi ⁊ opis ſm triplicẽ po
tẽtiã ſcʒ affectiam ĩterpꝛetatiuã ⁊ opa
tiuq.cogitatõ enĩ ꝓaffectõe ibi accipi
tur. Quinto ↄpatur pcẽm ad pſonaʒ
quã offendit ⁊ ſic ẽ nta diuiſio pecca

tiin deũ ⁊ ĩ ſe ⁊ ĩ pximũ. Sexto ↄ pat

peccatü ad mandatũ cuioꝑponit᷑⁊ ſic

illa diuiſio in delictũ ⁊ cõmiſſũ.q; de

lictũ ẽ ̊ pceptũ affirmatĩ m ⁊ ↄmiſſuõʒ
negatim. Septimo ↄpat᷑ ad vitia que
ex ipſa oꝛiunt᷑.⁊ſic illa diuiſio pecca

ti in ſepteʒ dꝛĩas capitaliũ.Et ſic ma
giſter põit in ſeptẽ diuiſiões ſʒ ſeptẽ

pctĩ ↄpatões.qᷓ;uis tñ alie diuiſiones
re piaturad aliquꝗ haꝝ reduci pnñt. ꝓ
eoꝙ ſumũt m aliqua iſtaꝝ ↄparatio
nüũ ſicut illa diuiſio quã btuùs Jo.ĩ ca⸗

no.ſua diuidit pcẽm in ſuperbiã vite

cõcupiĩam oculoꝝ ⁊ concupiaʒ carnis
reducit᷑ ad illã que ẽ ex ꝑte motiui.Si
militer ⁊ illa diuiſio qua Jſido diui
dit pccẽ̃m ĩ pcẽm qð ẽ ex malicia ex in
firmitate ⁊ ignoꝛantia. Sitr illa diui
ſio q̊ Greg.diuidit ĩ peecata carnalia
⁊ ſpalia quã ſumit ex illo uerbo aptłi.
i.cor̃.vij.Mudemus nos ab oi ĩclia
mẽto carnis ⁊ ſpũs.reducit᷑ ad illaʒ q̃
petm diuidit᷑ ꝑ ↄpatõnẽ ad actus ſub9/
tractoſ⁊ ſic pʒ ſufficiètia nüerꝰ⁊ oꝛdo
iſtaꝝ diuiſidnũ. Ad illud ꝗ qð obꝛ
ꝙ malũẽ ĩfinitis modis.dð ꝙ; ſi h ve9/

rũ ẽ ex pte ipſius mali⁊ etiã p ↄpatõeſ

q̃s hʒ ad pticularia bona ⁊ ad pticula

res pſoas.verũtñ rõe boni ſibi oppoſi

ti ⁊ rõe ↄpatònũ generaliũ mõis fini

qᷓ;uis varijs bʒ diſtingui. Ad illud

qð ob ꝙ diuiſiões ille que hicaſſgnã
tur nõ recte ſumũt᷑ maxĩe qꝛ in illis tri
bopᷣmis diuiſionibo pmũ mẽebꝝ gene⸗

rale ẽ ad omne pcẽ̃m.dð ꝙ in illis tri⸗/

bus diuiſionibo pᷣmũ mẽbꝝ accipiẽdũ
cũ pꝛeciſione ut ſit ſenſus ꝙ petm ali
ud ẽ ex amoꝛe tm.aliud ex amoꝛe piter

⁊timoꝛe ſic ⁊ in alijs duobus. VNel di

odinii
oblecm

ute,.

liſonit
rletqui
bovecince
Aomiſti

odogſup

putommm
ſomine
nispeccu⸗
ſuoperbit⸗
dichurſu
honone
catumdt
Itẽt
eſleitia
ſuperillu
dengloſ.
que in con
ſunt.riſta
nidenva
per Ven
caſtimar
giriamt
ciciam.
iſtadiun
flug.
tutidus⸗
tutum d
.debere
i. 3
biyitium
dantum.
merübabe
Cdadr
ſint
babeam
nus tac
guaren
Queni
lepeccat
nis t ſuf
pitüdu
magnüt
ſtrpein
ceipiki
itinca
gneem
capital

Atenk⸗
Pfoörti
Qux
ſubtn,
n peem
dlce
uopa
ſt
lbſonaz
fodecca
dat
onita ſi
koniſtü
ntucne
fiopecen
tſi
ſet
niſones
ſpit, p
daratio
würit
Bcamis
oni Gi
do' dini
lcier in
riladini
1carnalia
hoopti.
boi iclia
laz
mms ſub⸗
r
S
ſihye⸗
nwde
Mrula
dioppoſt
ois finii
Adülud
caſgni
ilini
hr gene⸗
nilis ni⸗
ccipiiti
perali
gee piter
Oeldi

cy dinidit pcẽm penes motiuũ ⁊ actů t
obiectuʒ put hic accipit ppꝛie ⁊ ime⸗
diate. Illus vero qð obicit gᷣ illa di

niſionẽque in delictum ⁊ cõmiſſũ non
valet quia non qcunq; omiſſio cuiuſq;
bone circũſtantie dr delictũ. ſed illa q

eſt omiſſio.actus debiti. Ad vltimũ

dð ꝙ ſuperbia dicitur dupłr. vno mõ
ꝓut omnis contẽptus ⁊ erectio meni
nomine cõtinetur.⁊ ſic eſt initium om
nis peccati.ĩ omni enĩ ꝑeccato homo
ſuperbit⁊ ſe erigit ð den.Alio modo
dicitur ſuperbia appetitus dignitatis
honoꝛis.⁊ hoc modo eſt ſpeciale pꝑec
catum diſtinctum ab alijs peccatis.
Itẽ queritur de hoc ꝙ dicit ſeptem
eſſe uitia ca pitalia uel pꝛincipalia.qͥa
ſuper illud ꝓuer.vi.S ex ſũt que odit
deꝰ. glo.ſex capitalia vitia enumerat
que in comparatione ſeptimi minoꝛa
ſunt.⁊ iſta non continentur ſub illis.̊

nidentur eẽ. xiij. Jtem Iſido ſu⸗

per Ben. enumerat octo capitalia ſcʒ
caſtimargiam.foꝛnicationem.philar⸗
giriam.triſtitiam. iram.ſenodoxiã. ac
cidiam. ſuperbiaz. ita uidetur nel ꝙ
iſta diuiſio ſit diminuta uel alia ſuper
flua. Item cũ vitia opponantur rir
tutibus ⁊ nos habeamus habitus vir
tutum donoꝛum ⁊ beatitudinũ videt
ꝙ deberent eſſe capitalia vitia ſaltem
xxi. IJtem cum numerus habeat ſi
bi vitium oppoſituʒz penes ſuperhabũ
dantiam ⁊ defectuʒz. videture vᷣm nu
merũ habituuʒ bonoꝛum debet dupli
cari habitus capitalium uitioꝛum vt
ſint. xlij Juxta hoc etiã queritur cũ
habea mus capitale vitium penes ge
nus tactus ⁊ guſtus ut luxuriã ⁊ gulã
quare nõ habemus penes alios ſẽſus
Querit᷑ etiã ꝓ qto dicat᷑ aliqͥd capita
le peccatũ.⁊ de numero iſtius diuiſio

nis ⁊ ſufficiẽtia? Mdð ꝙ capitale

vitiũ dupir põt dici.aut qꝛ pꝛecipuũ ⁊
magnũ i genere vitioſo. aut qꝛ caput
eſtæ pꝛincipium alioꝝ. MPꝛimo modo
accipit᷑ in glo.ꝓuer.vi ubi uocant illa

nitia capitalia qꝛ magna ſunt ? hõ di⸗
gnꝰè magna pea.Secũdo mõ accipit
capitale. dr enĩ hic vitiũ capitale illo

cð eſt rõ pꝛĩcipiãdi multa peccata. vnñn
HGieg. cuieunq; capitali pctõ aſſignat

filias. MPeccatũ enĩ hoc ipſo ponitur

eſſe caput ⁊ pꝛincipiũ alterius quo ei
motiuum adeo cadit in anime axpeti⸗

tũ ꝙ pot pꝛeſtare fomentum ⁊ motum

ageo ut ex ipſo conſurgat qᷣdã pecca
ti coꝛpus quodamõ methauratũ conti

nens varietatè ramoꝝ T1 mebꝛoꝛum fi⸗
lioꝛũ et filiarũ. Et hinc eſtꝙ ĩfidelitas
gque opponitur fidei non ponitur eẽ ca
pitale peccatum.q erroꝛ non cadit pꝛi

mo in aie axpetitũ.ſimiliter nec pꝛodi

galitas que eſt oppoſita auaricie. ina⸗
nis ant gloꝛia vno modo eſt capitale
uitium.alio modo eſt filia.nam ꝓutin
anis gloꝛia dicit appetitũ dignitatis ⁊
excellentie ſic eſt idem cum ſuperbia.

⁊ eſt capitale uitiuzʒ ⁊ ſic accipit magꝛ

in littera.qꝛ animus directe mouetut

ad excellentiã ⁊ dignitatẽ appetendâ

pꝛout inanis gloꝛia diciturappetitus
laudis ſic eſt filia qa non deſideratur

laus humana niſi pꝛopter excellentiã
Et ſic patet ꝙ nonẽ cõtrauerſia inter
iſtam aſſignationem ⁊ illam Jſidori.
IJ ſidoꝰ aũt accipit ſenodoxia ſiue ina
nẽ gloꝛiã ꝓ ſuperbia ꝓpe dicta.c vlti
mo ſupaddit ſupbiã ſeptẽ capitalibuſ
quaſi oĩm uitioꝝ reginã. Sufficiẽ
tia aũt capitaliũ ⁊ numerus multipkr
põt accipi. vnoꝰ ſic cuʒ pcẽm capitale
ſit conuptio ſiue ꝓnitas reſpectu eiuſ
ad qð natura pꝓna ẽ ex conuptione pᷣ⸗
maria multipiicari hʒ ſicut mitiplica
ri hʒ illa pꝛonitas. ꝓnitas aũt illa põt
multiplicari ex ꝑte obiecti ſic.qͥa aut
attẽdit᷑ qtũ ad aꝑpetitũ apparentis bo
niaut q;tũ ad fugã apparent mali.Si
pmoꝰ aut reſpectu boni ĩterioꝛis.⁊ ſic
ſuperbia.aut exterion ⁊ ſic auaricia
autĩferioꝛis ꝓut ſpectat ad cõuerſatõ
nẽ ꝓpꝛie carnis.⁊ſic gula.autad con-
uerſationẽ ſpẽi.⁊ſic ẽ luxuria. Si reſ⸗
pectu apparentis mali. boc põt tripłr
eſſe aut mali interioꝛis.⁊ſic ẽ inuidia.
aut exterioꝛis ⁊ ſicẽ ira.aut inferioꝛis
ſic eſt accidia.que refugit maluʒ car
nis. Sed iſte moduſ ſumendi nõ uide

tur uſq; conueniẽs.omnis eni ꝓnitas

4

direete ẽ reſpcũ apparẽtis boni.Et iõ
&alius modꝰmultiplicadi hãc ꝓnitatẽ
m diuerſitatẽ vitioꝝ aĩle.qm ꝓnitas
aut attendit᷑ in ipſa volũtate rõnali ſʒ

ſe aut per ↄiũctionẽ ad ſẽſibilẽ.autper
ↄiũctionẽ ad uegitabilẽ. Si ſm ſe ſic
poteſt eẽ tripłr.aut in ↄpatõe ad deuʒ
⁊ ſic ẽ ſuperbia aut ad pximũ.⁊ ſic ẽ in
uidia.aut ad ſeipſũ ⁊ ſicẽ accidia. Si
pↄiuctõeʒ ad ſenſibilè.ſic dupir ſʒ ꝙ;
duplex ẽ motiua ſenſibilis.ſ.ↄcupiſci
bilis ⁊ iraſcibił᷑.ſi ꝑ ↄiũctionẽ ad ↄcu
piſcibilẽ ſic ẽ auaricia.ſiad iraſcibilẽ
ſic ẽ ira. Si attẽdatur pꝑ cõiũctionẽ cũ
negetabili ſic pot dupłr.aut q́;dtumad
generatiam ⁊ ſic ẽ luxuria.aut q;tũ ad
nutritiua ⁊ ſic è gula.q;tũ ad augmen
latiuã nulla ẽ qꝛ illa ẽ pure naturalis.
Sʒ qꝛ ira ita ẽ ſpᷣale pcẽm ſicut inui
dia ⁊ accidia.adhuc videtur ꝙ ille mo
dus aſſignadialiquã habeat icõueniẽ
tiã. Pꝛopterea tertioꝰpõt dici ꝙ ꝓni/
tas ad aliqð apparens bonũ aut eſt re
ſpectu boni qð reſpicit ſpm ſm ſe.aut
reſpectu bõi qð reſpicit ſpũm ĩ carne.
S i reſpectu boni qð reſpici ſpum ſᷣʒ
ſe h̊ põt eẽ quadrupliciter ſᷣ q̃tuoꝛ con
gitões boniad q̊s ꝓnus ẽ appetitꝰ nr̃
MAxpetit enĩ qs bonũ ſub rõe dignitad
⁊ B .ꝑ ſupbiaʒ.ſub rõe ꝓpetatis ⁊ ſic ẽ
inuidia.ſub rõne ſecuritatis ⁊ ſic ẽ ira
ſub rõne qetis ⁊ ſic ẽ accidia. Si vero
ſit hec ꝓnitas reſpectu boni quod re-
ſpicit ſpũm in carne hoc eſt tripliciter
pm tripliceʒ cõditioneʒ ſub qua ſpũs
carnalis bonum axppetit.Aut eniʒ ap
vetit bonuʒ ſub rone ſufficiètis.⁊ ſic ẽ
auaricia.aut ſub rõe demulcent.⁊ ſic
E luxuria.aut ſub rõne reficiẽtis ⁊ ſic ẽ
gula.Ex his ſufficientia pʒ ⁊ numerꝰ
uitioꝝ capitaliũ. Non eni accipiũtur
p oppoſitũ ad uirtutes nec ad dõa nec
ad beatitudines.ſ̊ ſᷣm ꝓnitates reſpi⸗
ciẽtes ↄditões boni apparentis. Ca⸗
tet etiam quare penes alios ſenſus ñ
habem capitalia uitia ſicut peneſ gu

ſtum ⁊ tactum.quia in his regnat pꝛio

nitas amplioꝛ q; in alis ſenſibus.vn/
ge ſi delectationes queruntur in alijs
ſenſibus ad bas reducuntur vtpote ſi

aliqͥs velit aſpicere mulierẽ pulchꝛaʒ
ut in ea delectetur? ↄcupiſcat reducit᷑

talis delectatõ ad luxuriã.ſiłr ſi qs ne

litaſpicere pulchꝝ equũ uel libꝝ ut ip
ſũ habeat talis delectatio reducit᷑ ad
auariciam. ſic enim appetit ſpiritus
carnalis q etatur dum homo ſufficiẽs
bonũ demulcès ⁊ reficiens nec acqͥrit
niſi ꝓpter hec tria. Itẽ queritur de

B qð dicit initiũ ſiue radix oĩs peccati

eſt ſuperbia.qꝛ Oryſo.ſuper illud ps.
A facie inſipientie oĩs pcti initiũ inſi
pientia ẽᷣ. cum non poſſint eſſe plura
eiuſdẽ initia pᷣma ⁊ pꝛincipalia.videt
ꝙ ſuperbia non ſit initium omnis pec
cati Item obꝛ ᷣm ꝙ mæꝛ obicit ĩ lr̃a
qꝛ.i.thi.ulti.Radix oĩm maloꝝ ẽ cupi
ditas.Si tu dicas ꝙ hec duo ſunt ra-
dices peccatoꝝ ſᷣm diuerſ ↄpatiõem.
queritur tunc de diuerſitate radicum
⁊ qͥd intelligat᷑ noĩe radicis.⁊ que dif
ferentia ſit inter capitale uitiuʒ ⁊ radi
cẽ! Itẽ q dꝛia ſit inter initiũ ⁊ radiceʒ:
A dð qꝙ differt dicere initiũ ⁊ ra-/
dicẽ.nã initiũ ꝓpꝛie dicit id a quo ĩcho
at motus.radix uero dicit illud vnde
trahit fomẽtũ ⁊ nutrimẽtũ ⁊ iõ cũ pec-/
catũ trahat fomentũ ex pte axꝑpetibit
? dicat receſſũ a deo hinc eſt ꝙ initiuʒ
attenditur ex parte auerſionis ⁊ radix
ex parte conuerſionis pꝛopꝛie loquen
do. ⁊ qm auerſio ẽ ex ratõe contẽptus

conuer ſio eſt ex rõe cupiditatis ſiue

libidis.hinc ẽ ꝙ ſuperbia ꝓpe loquen

do dujr initium ⁊ cupiditas dicitur eſſe

radix.⁊ qm in omni peccato ẽ auerſio

⁊ conuerſio.hinc ẽ ꝙ ſuperbia dicitur

initium omniũ pctõꝛũ.⁊ cupiditas ra/
dix omniũ maloꝛũ.⁊ ſimul poſſũt ſta⸗/
re illa duo.accipit᷑tñ nomè radicis ali
quãdo pꝛo nomie initij ⁊ ecõuerſo.ca/
pitale aũt vitiũ differt a radice in hoc
ꝙ ſicut caput dicit pꝛincipale mẽbꝛuʒ
⁊ mẽbꝛũ copletũ.⁊ qð ẽ pꝛcipiũ alioꝛũ

qᷓ;tum ad motum ⁊ ſenſum ſic capita/
le vitium noĩat pꝑeccatũ cõpletũ a quo

omnia alia vitia oꝛiuntur.radix vero
dicit aliquid ſub maioꝛi ĩcompletõne.
7 ideo ꝓpꝛie loquendo radix non no/

mĩat genꝰ pcti determinatu ſ̊ ꝓnitatẽ

lbicis
hotunc
nalicin
minust
cum die
ci dicit
leaccet
amoꝛen
ſpectu
ntcüdi
piſcent
fuma
mipler
Tinten
potace
jeceſſui
ſicdie
alegen
bonitat
trariaſ
rietas
ſupbu⸗
Pat
qu
due.
feren
pital
cator

bact
pecc
par⸗
ſter⸗
illue
cüe
aſſi
ture
ſeme
kest
dcti
donn
wag

dulcbg
tteducit
tbeuri
ami ad
ſinius
ſofftcies
heracirit
s ecati
fülups.
nitüinſit
lepiun
Ain. icer

4 „

brkahi
oſunen⸗
danöem.
acicum
1cedif
mi
incte
iniürn,
auoicho
iluc pnde
töͤcüpec⸗
awenbi
ſtyintuz
nis tnagir
neloqnen
ontipfus
ns ſue
eloqlen
ciurelle
anerſi
n dicitur
idiaste⸗
oſütſt,⸗
icisali
enoa
ce ine
mebeu;
iüaliori
ccapita⸗
tüa qo
dirvero
plepöne.
non ſo⸗
ſpniat

libidĩs qͥ cõcurrit ad oè peccatuʒ. Nñ
notandũ ꝙ radix accipit᷑ aliqñ gene⸗
raliſſime aliqh generalirer aliqñ vero
minus generaliter. Generaliſſime ut
cum dicitur libido ſiue cupiditas eſſe

radix oĩm maloꝝ.generaliter vero ut

cũ dicitur ꝙ duplex ẽ radix.amoꝛ ma⸗
le accendens ⁊ timoꝛ male humiliãs.
amoꝛ enĩ accipit᷑ reſpcũ bõi ⁊ timoꝛ re

ſpectu mali. Minus uero generalit

ut cũ dicitur triplex eſt radix.ſ.concu:
piſcentia carnis.cõcupiſcentia oculo
rum ⁊ ſuperbia uite per cõpationẽ ad
triplex bonũ.ſ.ad bonũ ĩferius exteriꝰ
⁊ interius ſᷣm ꝙ initiuʒ pctĩ tripliciter
põt accipi ſiue nomĩari.aut ꝓut dicit
receſſum liberiarbi.a lege maieſtatis
? ſic dicit᷑ ſuperbia tiue contẽptꝰ.aut

a lege veritatis⁊ ſic ẽ erroꝛ.anta lege

bonitatis ⁊ ſic ẽ inſipientia.que eſt cõ
traria ſapientie.Et ſic pʒ ꝙ non eſt õ⸗

rietas qn dicit᷑ initium oĩs pꝑeccati ẽ

ſupbia ⁊ qñ dr de erroꝛe ⁊ inſipientia
Patet etiã ꝙ nõ ẽ grietas ĩ hoc ꝙ ali
quãdo dicit᷑ ꝙ vna radix.aliquando q;
due.aliquãdo ꝙ tres. Matet etiã dif/
ferentia initij ⁊ ipſius radicis ⁊ vitij ca
pitalis.⁊ hec de generali diuiſiõe pec
catorum dicta ſufficit ad pꝛeſens.

Diſtinctio.xliij.

ſt preterea

qðᷣdã genꝰ pctĩ &. Su⸗

peꝛa egit magꝛ de diſtictõö

ne pctõꝝ i generali. In
hac pte deſcẽdit ad qpda ſpẽale genꝰ
peccati. Diuiditur autem pars iſta in
partes duas. In quarũ pꝛima magi⸗

ſter determinat de pctõ illo cõparado

illud ad alia peccatoꝛũ genera. In ſe⸗

cũda uero determinat de ipo qd ſit ſʒ

aſſignationem ꝓpam ibi Sed queri-
tur quid ſit illud peccatũ. Mꝛĩa pars

remanetiĩdiuiſa.ſᷣ ſecũda diuidit᷑ in ꝑ
tes tres ſᷣm triplicem aſſignationem

petĩ ĩ ſpm ſcm. Quaruʒ pꝛia multiptr

ponit aſſigtionẽ unã per eius dꝛnias

magis notas que qdem ſüt obſtinatõ

? deſperatio. In ſecunda uero ponit

eius aſſignationem per eius differen

tias minus manifeſtas ibi. Eſt ⁊ alia

huius peccati aſſignatõ. In tertia ve⸗
ro ſubiungit ipſius peccati aſſignati⸗
onem cõmunem ⁊ diffinitiuaʒ.ibi Jõ
quoq; peccatum in ſpiritum ſanctum
diffinitiuam aſſignationem c. Pꝛi⸗
ma iſtarum partium diuiditur in par
tes duas. In quarum pꝛima deter/

minat veritatem. In ſecuda diſſoluit

dubitationem ibi Sed queritur vtrũ
omnis obſtinatõ. Similiter ſecunda
diuiditur in duas. In quaꝝ pꝛima po
nit magiſter huius peccati aſſignatio
nem. In ſecũda ponit eius aſſignatõ
nis explanationẽ.ibi. Illam tamẽéaſ-
ſignationeʒ aug. X. Similiter tertia
pars habet duas.in quarũ pꝛima põit

pcti ĩ ſpũm ſanctũ ſᷣm Ambꝛo. diffini

tiua aſſignationẽ. In ſecũda vero re⸗

mouet dubitationẽ. ibi. Hõ itaq; diſti
ctio illa uerboꝛũ ſic accipienda eſt.

Tintelligenti
am heptis incidit hic queſtio
de pctõ ĩ ſpiritũ ſãctuʒ de quo ſᷣm ipſi
us triplicẽ cõparationẽ querũtur tria
Pꝛimo queritur de ipſo in cõpara
tõne ad alia peccatoꝝ genera. Se
cudo queritur de ipſo q́;tum ad cõditõ
nes pꝛopꝛias. Tertò queriturde ip

ſo q́;tum ad eius ſpecies ⁊ differẽtias

Lirca pꝛimũ querunt᷑ duo. Pui

mo querit᷑ utrum peccatũ in ſpiritum

ſactũ dicat gen pcti diſtĩctů: Se
cundo queritur.vtrum pccatumi ſpi
ritum ſanctũ ſẽper habcat aliud ꝑecca

—

tũ actuale pambuluũ.
Irca primum
ſiic pꝛoceditur queritur vtrũ
pcẽmĩ ſpũm ſcm dicat genus pct di/

ſtinctũ ab alijs generibꝰ peccaton?ẽEt

ꝙ ſic nidetur pꝛio peruerbum magꝛiĩ
littera. Eſt quoddam peccati genus
ceteris gꝛauius et abbominabiliꝰ qð
dicitur peccatum in ſpiritum ſanctuʒ
Item hoc uidetin ratione.q;ꝛ moꝛ/
tale ⁊ ueniale faciunt diuerſa pctõꝛuʒ

genera ergo multo foꝛtiꝰ c remiſſibile
⁊ irremiſſibile.ſ̊ pcẽm ĩ ſpũm ſãctũ eſt
gliud genus ab alijs generibo pctõrũ.
Itẽ pcẽm ĩ ſpũm ſactũ ẽ pcẽm ꝓce/
dens ex certa malicia. ſiꝗ̊ peccatuʒ ex
certa malicia diuiditur peccatum ex
ignoꝛantia ⁊ ĩfirmitate.q̊ uidet᷑ ꝙ pꝑec-⸗
catũ ĩ ſpũm ſactũ ſit genus pctĩ diſtin
ctũ. Itẽ qð habet ſpẽs ꝓpꝛias a ſpꝑ
ciebo quoꝝ diſtinctũ ẽ genus pctĩ hoc
eſt diſtinctũ ab alijs pctõn generibus
ſed pcẽm ẽ huiuſmõi qm eius ſpẽs ſüt
deſpatõ ⁊ obſtinatõ ⁊ veritatis agnite
ipugnatio que ſunt ppe ſpès huiꝰpec
cati ita nõ alioꝝ ergo c. Sedõ.
Peccatũ i ſpũm ſactũ ſicut dicit ma/
giſter in littera ẽ pcẽm ad moꝛteʒ. ſ̊ oẽ
pcẽm moꝛtale ẽ ꝑccatũ ad moꝛtẽ. cũ
pcẽm ad moꝛtẽ ſit generale ad omnes
ccatoꝝ dꝛĩas ꝗ̊ ⁊ ipſũ pcẽm ĩ ſpm ſã/
ctũ. Atẽ pcẽm ĩ ſpũm ſãctuʒ aut ſic
noĩatur q; eſt in perſonam ſpiritus ſã
cti.aut quia ẽ contra illud qð non ẽ ap
ꝓpꝛiatum ſpũi ſãcto.ſi qꝛ contra pſo/
nam ſpũs ſancti.ſed vna eſt maieſtas
pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũs ſancti.ꝗᷓ omne petm
qð ĩ ſpm ſanctum è ĩ patrẽ.⁊ oẽ qð ẽ
ĩ pꝛẽm ẽ in ſpm ſanctũ.ꝗ̊ hoc mõ è ge

nerale ad oè peccatũ. Sʒ ſi quia coñm

effectuũ ſpuũi ſacto appꝛopꝛiatuʒ utpote
2 bõitatẽ ⁊ gm.ſᷣ oẽ peccatũ ẽ ↄᷓ bõi⸗
tatẽ ⁊ gꝛam ſpũs ſacti.ꝗᷓ oẽ peccatũ ẽ
pcẽm ĩ ſpirituʒ ſůctum. Itẽ pecca⸗

tũ diuiditur in peccatũ ex infirmitate

⁊ ex ignoꝛantia ⁊ ex malicia ita pec⸗/
catũ ex malicia eſt pcẽm ĩ ſpm ſactũ.ſʒ
pcẽm er ignoꝛantia ⁊ petm ex ĩfirmita
te nõ diẽ ſpẽale genꝰpeccati.oè enĩ ge
n pcti qð ẽ ex ignoꝛantia põt eẽ ⁊ ex i
firmitate.g n videt᷑ ſit᷑r ꝙ pcẽm ex ma⸗
licia dicat determiĩatũ peccati genus

Stẽ oẽ qð s facit ex ignoꝛãtia põt

facere ex certa ſcia ſiue ex induſtria. 5

videt᷑ ꝙ pcẽm ĩ ſpm ſãctũ circũeat oiĩa

pctõꝝ genem.ñꝗ uideteè pcti genus

abalijs pctõꝝ generibus diſtinctum.
Aeodvð ꝙ pcẽm ĩ ſpm ſem diẽ̃ genꝰ

pcti diſtĩctůabalijs generibo pctoꝛuz
rõe triplici.ſ.rõe pᷣncipij⁊ rõe ſui opꝑpo
ſiti ⁊ rõe actus ſubtracti. Roõe oͤncpij

qꝛ pcẽm ĩ ſpuùm ſactu dr eè illò qð èex
certa malicia ſiue ĩduſtria ex q̃ nõ pce

dit oẽ pcẽm sᷣ illud ſolũ & fac hõ ſcie⸗

ter. Rõe oxpoſiti ſiłr diſtinguit᷑.qꝛ cũ
triplex ſit gꝛa ſcʒ inocentie baptiſmatł
⁊ pñialis.pcẽm ĩ ſpuùm ſcm ꝓpe hʒ op
põi gꝛè pñiali⁊ eã ĩpugnat q;tũ ad ſui
litiũ ⁊ q́;tũ ad ſui terminuʒ ſicẽ p oꝛigia
le pdit᷑ gꝛã ĩnocentie.⁊ p actualia alia
ĩpugnat᷑ gꝛatia baptiſmalis. Rde po
act ſubtracti ſimilit᷑ diſtiguit᷑.qͥa cuʒ
peccatũ illð ſit ĩpugnatim gꝛẽ.⁊ mali⸗
cia ſit ĩ ipſo ſpũ ſm ſe pcẽm ĩ ſpm̃ ſcm
ↄſiſtit coͤtra actũ ipſiꝰ ſpus ſicut patʒ
in deſpatiõe ⁊ obſtinatõne.vñ foꝛnica
tio ⁊ adulteriũ nõ põt aliquoꝰ dici pec
catũ ĩ ſpm ſãctum.rõne ꝗ ſui pꝛincipij
oppoſiti ⁊ actus eubtracti pcẽm ĩ ſpi
ritum ſactũ ẽ genus peccati detmĩatũ
rõne hoꝝ triuʒ ſic noĩat᷑ ut dicat᷑ pec/
catũ ĩ ſpm ſcm videlicʒ rõe malicie a qᷓ
ꝓcedit qͥ directe oꝑpõit᷑ bõitati appꝛopᷣ
ate ſpui ſcõ. Rõe pñnialis ſiue finalis
gꝛẽ quã pᷣuat que ẽ effectuſ axpꝛopat
ſpũi ſcõ. Rõne etiam actus ſpalis õ
quẽ cõſiſtit.vnde directe dr̃ peccatum
ſpũm ſãctuʒ qð ẽ ĩ ſpũ circa actum
ſpũs malignitatis. Et ſic patet ꝙ pec
catũ ĩ ſpũm ſcm eſt genus pꝑeccatiaba
lis pꝑeccatoꝛuʒ generibus diſtinctum
concedende ſùt rõnes que hoc oſten
dunt. Ad illud qð obꝛ ꝙẽ ꝑeccatuʒ
ad moꝛtem. dð ꝙ peccatuʒ dr admoꝛ-
tem ſᷣm ſilitudinẽ ad moꝛtem coꝛpoꝛa
lẽ.ĩ moꝛte autẽ coꝛpoꝛali tria cõcurrũt
quoꝝ pᷣmũ ẽ amiſſio uite.aliud eſt coꝛ
ruptio diſpoſitõnis ex pte coꝛpoꝛis ad
ſuſceptiõeʒ aĩe.tertiũ ẽ impoſſibilitas

reparatõis ſᷣm curſũ nature.qᷓ;tũ ad pᷣ

mꝗ conditõem oẽ pcẽm in quo ẽ auer/
ſio a deo dr̃ eſſe pcẽm moꝛtale ſiue ad
moꝛtẽ. Quãtũ ad ſecundã pcẽ̃m ĩ ſpmn
ſactü dr heem ad moꝛtẽ.qꝛ tollit diſpõ
nẽ ad ſuſceptionẽ uite.qͥ qdẽ ↄſiſtit in
ſuſceptõem pñie. Quãtuʒ vero ad ter
tiã cõditionẽ pcẽm illud dr ad moꝛteʒ

iqᷣq;ͥ coꝛpaliter moꝛit᷑. Qum ergo di⸗/
citur ꝙ oẽ moꝛtale eſt ad moꝛtem ⁊ ꝓ
peccatum in ſpiritum ſanctũ ẽ pcẽm.
differenti mõ accipit᷑ pcẽm ad moꝛtẽ.

Ldil
lruſicki
ceni
ged⸗
apptoße
pui inte⸗
wonuge
nöippel
ſiſitoi
oe peem
atur⸗ nn
illo qdo
er ignoꝛ
ſile qeig
actü nec
nus pec
peccato
eſtetifi
Geſtert
inſpom
ſcateri
heris hti
lud qdo
malicis.
ſitados
catüiſt

habeta

ne ſuar
illafon
ritumſ
mittere
Luümen
licneſt
luminte
riͦguen
ſcutinun
Catioue

ſ

ſep bie
nidertn
ſpünſa
ſtinatöts
ſppter
Pſepgli
ctüiſpth
ſactünel
neräfine
none ni

anopee
elöſcii⸗
nit. geci
priſnat
etzop
madſai
tpoigi
ludlin
Armali
iſpuſen
ſandan;
wüſomnicn
edicige
ipeincion
Neeniſpi
etmiani
Arpe⸗
litteai
naph
ne fnals
wrodar
ſpiclis)
deccamum
acun
aurtqypet
iabe
biſtiuum
bocoſten
cca;
fMor⸗
eor
öcurüt
ARN
wisa
ſiivllins
o tauer⸗
keſueag
niſnn
ltdiſp
ſiſtit in
noater
1mole;
agodi⸗
em
ipen.
monc,

Ad illð qð obꝛqꝙ aut o᷑ pcẽ mĩ ſpi
titũ ſãctũ qꝛ ẽ ꝗ perſonã c.dð ꝙ iõ dr

pcẽm ĩ ſpiritũ ſctũ nõ q; ſit ð pſonaz:
ſ qꝛ ẽ ̊ aꝑpꝛopatü effectũ:nec q ʒ oẽz
appꝛopatũ effectũ.ſᷣ qꝛ ↄ effectum pci
puũ inter aꝑpꝛopꝛiata ſpũi ſcõ.h̊ aũt ẽ
donũ gꝛẽ finalis ſiue pnialis.⁊ huiuſ/
mõi ꝓpꝛic q;tũ ad ſtatü gꝛẽ finalis ĩ q̃ᷓ
ↄſiſtit oĩs gꝛẽ efficacia.⁊ hoc mõ non
oẽ pcẽm ẽ ↄ effectũ illuũ.⁊ per q̊B non ſe
qtur ꝙ nõ oẽ pcẽm ĩ ſpũʒ ſacii. Ad
illð qð obꝛ ꝙ oẽ peccatũ põt eſſe pcem
ex ignoꝛantia ⁊ ĩfirmitate.dð ꝙ nõ eſt
ſiłe.qꝛ ignoꝛãtia nõ determĩat aliquẽ
actũ nec etiã ĩfirmitas.⁊ iõ nõ dicit ge

nus pcẽi determĩatũ ſed circuit omĩia

peccatoꝝ genera Silr dõ de pcco qðʒ

eſt ex ĩfirmitate.nõ ſic aũtẽ de pcc̃o ſᷣʒ

ꝙ eſt ex malicia.ad ̊ enĩ ꝙ ſit pccatũ
in ſpũm ſãctũ nõ ſufffcit ꝙ ſit ex certa
ſcĩa ⁊ ex ĩiduſtria ſᷣ reri᷑ det᷑miatõ ge
neris q;tũ ad actuʒ ſubtractũ. Adil
lud qð obꝛ ꝙ oẽ peccatum põt fieri ex
malicia.dð ꝙ licet malicia ↄcurrẽ poſ
ſit ad oẽ peccatũ nõ tñ ſẽper facit pec/
catũ ĩ ſpũm ſãctũ.vñ ſi aliqs ſenex q ñ
habet axpetitũ foꝛnicadi excitaret car

nẽ ſuã ut foꝛnicaretur non diceretur ĩ

illa foꝛnicatione peccare peccato ĩ ſpi
ritum ſanctum q;uis illud peccatũ cõ
mitteret ex induſtria ⁊ quada malicia
Lum ergo dicitur qꝙ; hercgtuin ex ma

licia eſt peccatum in ſpiritũ ſãctũ H ſo
lum intelligiturde generibuſ peccato

rũ que ꝓpꝛie ex malicio habent oꝛtum
ſicut inuidentia fraterne gꝛatie ⁊ ĩpu/

gnatio ueritatis agnie.

.Ecundo queri
tiwur utꝝ peccatü ĩ ſpũm ſactu,z
ſtẽp hẽat aliud pcẽm pabulũ: Et ꝙ ſic
niget᷑ magf ĩ littera dicitꝙ peccatũ in
ſpum ſactũ ẽ peccatũ deſpatõis uel ob
ſtinatõis.łᷣ nullꝰ deſpat nec obſtiat ni
ſi ꝓpter aliqð pcedes peccatũ.ꝗ̊ uide᷑

ꝙ ſẽpaliqð peccatũ ſit pabulũ ad pec

catũ ĩ ſpũm ſãctũ. Itẽ pcẽ̃m ĩ ſfpům
ſactũ uelẽ finalis ĩpnia.uł hʒ ſẽp an
nexã finalẽ ĩpniĩaʒ q;tũ ẽ de ſe.̊ ĩpnia
nonðẽ niſi reſpcũ pcti pcedẽtis ſic nec

pnĩa. nũq; pcẽ̃m ĩ ſpm̃ ſem qn hèat

aliud ccatũ pabulůũ. Itẽ ĩ bõis ne
mo repẽte fit ſůmus g uideturq; ĩ ma
lis ſtati nemo labat᷑ ĩ ꝓfudũ ſʒ p iſtud

peccati genus labit᷑ ho ĩ ꝓfudu uitioꝛũ

videt᷑ ergoꝙ iſtud pcti genus habeat

aliud pambuluʒ qð diſponat ad ipm.

Sz35. QMuatuoꝛ ſut nobis ĩiflicta ſi
cut dicit Beda ꝓpter pcẽm pꝛimi pa/
rentis.ſ.infirmitas ignoꝛantia mali⸗/
cia ⁊ concupia.ſed poſſibile ẽ ꝙ homo

pꝛimo peccet peccato ex ignoꝛatia ⁊ ex

ĩfirmitate.ergo ſimilit poſſibile ẽ pᷣ⸗
mo peccet peccato qð et malicia ꝓce
dit. Itẽ quotienſcũq; pctõꝝn genera

ſũt diuerſa poſſibile ẽ pccare peccato

vno abſq; alio.ſig peccatũ in ſpin ſcm

ẽ pcẽm diſtinctü ab alis generibo pec .

catorum.poſſibile ẽ aliquẽ peccare illo
genere peccati etis ſi nõ pꝛeceſſerit ali
ud pcẽm Itẽ ipugnatio vitat agni
te ẽ huius peccati ſpẽs.ſ̃ᷣ ita bene quit
pot ĩpugnare ueritatẽ agnitã ſiẽ etiaz
vitatẽ ignoꝛantie.ꝗ uidetur ſaltẽ q;tuzʒ
ad illã ſpèm abſq; alio pctĩi genere poſ
ſitmitti peccatũ ĩ ſpiritum ſanctum.
Itẽ petm ĩ ſpm ſcm ↄſiſtit ↄ actuʒ
ſpuùs.ſᷣ̊ magis pendetactus carnis ex

actu ſpũᷣſ q; ecouerſo.ꝗ ſi Hõ poteſt pꝑec .

care peccato carnis nullo alio pctõ pᷣ

cceqente pari rõc: ĩmo multo foꝛtioꝛi xi
detur ̊ eè ueꝝ de peccato ĩ ſpm ſem.

Nedõ ꝙ de pctõ ĩ ſpm ſcm drmñ̃ter

E loqͥ fʒ eiꝰ ſpẽs dꝛñteſ.quedã.n.ſunt
ſpẽs pcti ĩ ſpũm ſcũm que nulloꝰ pñt

eẽ abſq; petõ pambulo ſicut ſũt obſii/

natõ deſpatõ ⁊ finalis ĩpnia.talia eni

reſpiciũt petmi pabuluʒ q̃i materiã cir
ca quã.⁊ etia ſic cam.nemo eni deſpat
de renia niſi qͥ fecit malũ nemo ĩ peni
tens eſt niſi qui habet vnde peniteat.
Sunt ⁊ alie ſpecies peccati in ſpiritũ

ſanctum que quidem poſſũt eſſe abſ

peccato pꝛeambulo.pꝛo eo ꝙ actus ip
ſaruʒ non reſpicit determinate pecca
tum pꝛeambnlum ſicut eſt inuidentia
fraterne gꝛatie ⁊ impugnatio ueritatiſ

agnite ſicut eſt pꝛeſumptio de impuni

tate. MPoteſt enĩ quis fraterne gꝛatie

ĩuidere ⁊ veritatẽ agnitaʒ ĩpugnare ⸗

de ĩpuitate pſumere etiã ſi nulla actu
alis culpa pꝛeceſſerit.⁊ q̊ pꝛopter liber
tatẽ voluntatis que ĩ qlibet hoꝝ pctõ

rũ ꝓpꝛia deoꝛdinatione põt ſe pcipita

te.attamè qꝛ iſta ſũt pctà nalde gꝛauia
vix aut nunq; cõtingit ꝙ aliquis ĩ hec
cadat niſi mens ei fuerit per alia pec
cata depᷣuata.Cõcedẽdũ ẽ ergo ꝙ pec
catũ ĩ ſpm ſcm nõ ſolũ ẽ genus pecti di
ſtictü ab alijs pctõꝝ generibus bᷣm foꝛ
mã ſᷣ etiã ſepari põt ſᷣm exñtiã ita ꝙ cõ
mittat᷑ ſine culpa pambula q;uis rariſ
ſime ↄtingat.vñ ⁊ rões que ad illã ptẽ
ĩducuùtur ↄcedende ſũt. Illa tñ rõ quã
facit de eo qð minus dependet actus
ſpirituſ ab actu carnis ⁊c.dð ꝙ illa rõ
non cogit qͥn pctm ĩ ſpm ſcem poſſiteſſe
ſine alijs pctis.ꝓ eo ꝙ actus ſpuũales
ſiue ad aiam ptinentes non ſolũ traſe
ũt ſupꝑ materiã debita ſʒ eti ſuꝑ alios
actꝰ.vñ ſubſternũt ſibi alios act q̃ip
materia.ſic ⁊ pctã que hent circa actꝰ
illos ↄſiſtere ut plurimũ alia pctã pꝛe

ſupponũt tanq; materialia ſiẽ deſpatõ

⁊ obſtiatio.ñ ſic aũtẽ de actibꝰ coꝛpa

libus q qͥdẽ nõ tranſeũt ĩ alios actꝰ p i

materia extrinſecã.⁊ iõ illa peccata cõ
tra illos actus exntia nõ hẽntalia pec
cata taq; materialia.⁊ cui cõſonat ũlð
qð dicit gꝛãmatic ꝙ uerba ꝓphetica
ſiue ad aĩaʒ pertinẽ᷑tia reqͥruùt determi

nari p ĩfinitim ſequẽtẽ.nõ ſic ẽ de acti

bus ptinentibus ad coꝛpus ⁊ iõ rõ illa
non cogit nec alia que dicit ꝙ eſt genꝰ
peccati diſtinctũ.eſto enĩ ꝙ nõ eẽt ſine
alijs nibilomiꝰ poſſʒ diſtinguiabalijs
qa multa ſunt inſepabilia m eſſe que
tamẽ diſtiguntur foꝛmalit Ad illð
autẽ quod obꝛ ↄtrariũ de obſtinatõne
dð ꝙ rõ illa ꝓceditabĩſufficiẽti.q;uis
enĩ illłd ſit verũ in his duobo generib

pccoꝝ.nõ tam ſequit᷑ ꝙ ſit verũ in aljs

generibus pct ĩ ſpm ſactũ. Ad illð
qð obꝛ ꝙ finalis ipnia ẽ qnexa oĩbus

ſpẽbꝰillius pcti.dð ſiłr ꝙ nec illud co

git. ꝓ eo ꝙ peccãdo ĩ ſpmi ſactũ ↄmittit
hõ aliqð pcẽm reſpcũ cuiꝰ põt hꝛẽ ꝓpo
ſitũ ñ pẽitendi ſiẽ ille q ĩpugnat vitatẽ
agnitã uel iuidet frne gꝛẽ.ueletiã ſic ẽ
ge eo qͥ adeo pſumit de beignitate mi

ficoꝛdie ꝙ nullũ relinqͥt effectu iuſtitie
⁊ ex H̊; pponit malefacere ⁊ nũqᷓ; de eo
pẽitere. Et hoc totũ põt eẽ ſine alteriꝰ
pcti genere. Ad illud qð obq illð
petm eſt ex malicia.dð qmalicia ſ̊ ꝙẽ
h radix põt dicere maliciã ↄctã ex pec
cato oꝛigĩali.uel põt dicẽ maliciã actã
ſ.actualẽ puerſitatẽ uolũtatis.Et pꝛi
moꝰ? pcedit natura et tpe.ſecundo mo
do comitat᷑.non enĩ opoꝛtʒ ꝙ ante fue
rit malicioſus ſʒ uolendo malignari
põt ĩ ſpiritũ ſãctũ peccare ⁊ non opoꝛtʒ
ꝙ pcedataliqua malicia actualis pctĩ
depꝛauòs uolũtatẽ.ſed ſufficit pce
dattpe malicia que eſt pẽa oꝛiginalis
Ad illð qð obꝛꝙ nemo repente fit
ſumus.dð ꝙ nõẽ ſile.qꝛ q;uis ñ poſſit
aliquis niſi ĩoꝛdiate aſcendere. poteſt
tamen ĩoꝛdinate deſcendere ſiue ſubi9/

to ſe pꝛecipitare. Pꝛeterea non efficic

h ita pfctẽ malus cõmittendo ſemel
pcẽmĩ ſpiritũ ſactũ ĩmo qto płies pec
cat tato magis labit᷑ ĩ pfunduʒ.

Gnſequenter

queritur de h̊ pct genere q;tũ
ad ↄditões ꝓpꝛias.⁊ circa H̊ querunt
duo. Pꝛĩo querit᷑ de huius pecca/
ti gꝛauitate. Secundo queritur de
huius peccati irremiſſibilitate.
Irca primum
