tie ſi pducerent᷑ ad baptiſmatis ſacra

mentu. Qꝛ auteʒ non pducuũtur h̊ ne-
nit ex ᷣfectu nature. Et ſitu queras

cuʒ deus hoc pſciret q̃re anim coꝛpo/

ri illi infüderet: uel cuʒ pſciret etiam
Adaʒ lapſurũ et coꝛpoꝛa humana coꝛ
rupturũ.quare ſic ⁊ nõaliterppagati
onẽ homĩs inſtituit: cum taliter poſſʒ

inſtituere vt nullo mõ ꝓli fieret pꝛeiu

ditiu a parẽte.dicendũ ꝙ in rerü con/
ditiõe plus penſat᷑ oꝛdo diuĩe ſapien-/
tie q; pnſetur oꝛdo iuſtitie uel miſeri⸗/
coꝛdie.Oꝛdo autẽ diuine ſapientie h
exigebat vt rõnales ſpiritus ĩmedia-
te exirenta dᷣo ad cuius ſũt imaginẽ.
⁊ omnes homĩes ꝓpagarẽtur ex vno
homie multis de cauſis ſicut ſup diſ.
xviij.aſſignatũ eſt.⁊ q́;uis ðᷣus videret
aliqð malum inde ꝓuenire non tamẽ.
vᷣbuit oꝛdinẽ queʒ reqrebat diuina ſa
pientia ĩmutare.Eliciẽdo enim bona
ex malis ſbſequẽtibototuʒ reducitad
oꝛdinè ſapientie competẽtem.et dum
ex magnis malis maioꝛa elicit bona..
cõmendabłioꝛ reddit᷑ ⁊ potentia ⁊ ſapi
entia ⁊ bonitas.ꝓpter quod exclamat

Hiꝛeg. ⁊ dicit O felix culpa que talem

meruit habere redẽptioneʒ. Et ideo ſi
qs uelit attẽdere q;tuʒ ſit cmendabit
ðus in opibus ſuis.nõ debet aſpicere
ſolum ad illud qð pꝛeſentiatr videt ue
ruʒ etiã ad antecedẽtia et futura.quia
ſicut pulchꝛitudo metri nõ ꝑcipit᷑ vna
ſillaba ß̊ in uerſus itegritate. ſic pul⸗
chꝛitudinẽ diuinoꝝ opum ⁊ laudabili
tateʒ reſpicere non põt quireſpicit ea
in parte.

1 parte iſta

ſunt qõnes circa lrfam. Et pꝛi

mo querit de hquod dicit Manʒ igi

tur ut dicit aug.in coꝛpe moꝛtis huiꝰ
carnalis ↄcupũcẽtia.Cuʒ enĩ poſt ba
ptiſmũ non debeat remanere ĩ nobis
niſi pena ꝓmouẽs⁊ concupiſcẽtia ſit

magis pena ſuffocãs q; ꝓmouenſ.no

debʒ remanere in coꝛpe moꝛtis huius.

Oꝛ autẽ ſit pena ſuffocãs pʒ in lr̃a ſe
quẽti qua dicit᷑ Eius vᷣſiders noxs
nõ obedire pcipimur. Si igitur ðᷣſide

ria ↄcupiſcẽtie ſunt noxia.⁊ ꝓhibetur

obedire ↄcupiſcentie.ergo videt᷑ ꝙ ſit

pena ſuffocůs. Item act concupi

ſcentie ligat rationẽ maxĩe in opꝑe vir

tutis generatiue.h taliſ eſt pena ſuffo

cans. ergo t. Hedðm ꝙ concupi

ſcẽtia que remanʒ poſt baptiſmũ non
eſt pena ſuffocãs.q; non pcludit adi/

tuzʒ vite ſpualis.ſtat eniʒ ſimul cũ gra
tia pꝛima.⁊ ſi incitet ad illicitũ non ta-

men pꝛeualet.q; ſbter nos ẽ appetitus
noſter ⁊ noſ dominari poſſum illiꝰ.re

manet autẽ hec ↄcupiſcẽtia in mẽbꝛis

nr̃is vt pena ꝓmouens.maxĩe qtum
ad exercitiũ pugne q facit ad augmen
tũ meriti ⁊ coꝛone.qð bene ſignatũ ẽ ĩ

ingreſſu filioꝝ iſrat in terra ꝓmiſſio -
nis.in q̃ reliquit eis dns aduerſarios

cum quibo pugnare poſſent.et ꝑ quos

deus eos pꝛobaret vtruʒ ipſi deuʒ di
ligerent an nõ.ſicut patetiĩ li? iudicuũ.
Sunt et alie plures vtilitates ad q̊s
mouet homo occaſiõe cõcupiſcẽètie in

ſe relicte.ſed hee inueniri poſſũt liꝰiiij.

diſ. iij. Per boc patet reſpoſioad
duo obiecta. Nam cõcupiſcetia non
ſurfocat niſi ei obedire uelimꝰ. licet ĩ

actu generãdi uſus rõnis impediatur
nõ tamen eſt ibi ſuffocatio.quia talis
act poteſt eẽ meritoꝛius. Iteʒ que⸗/
rit᷑ de hoc qð dicit Per gr̃am baptiſ
mi cõcupiſcentia mitigat᷑ ⁊ minuitur.
Cõtia hoc eſt.aut eni gratia baptiſmi
ht oppoſitũ aut non. Si ſic.eꝛgo vna
non põt ſtare cũ altera.ergo aduẽien/
te gratia recedit cocupiſcentia.nec mi
nuitur. Si non oxponit᷑ ei.ꝗͥ videtur
ꝙ ipſam nõ diminuat. Item ſi ↄcu
piſcentia minuat᷑ ꝑ gratia. ergo cum
ſit finita videt᷑ ꝙ aliqñ totałr auferat᷑.

dʒð eſt cõòtra Auguſ.in lr̃a qui dicit ꝙ;

hoc non pꝛeſtat᷑ niſi miracło ineffabi⸗
li vt lex ꝑꝑccati pꝛoꝛſus extiguat᷑.ideo
eſt hic qſtio vtꝝ fomes in aliquo tota/
liter fuerit extinctꝰ. Ne dicenð ꝙ
ſicut dictũ eſt ſup concupiſcẽtia duo
dicit. Dicit enĩ appetituʒ ĩmoderatuʒ
boni cõmutabilis.dico igit᷑ ꝙ iſta im-

mogerãtia circa axꝓpetitũ poteſt eẽ du

pliciter.aut ita ꝙ rõ captiuetur⁊ ania

pyuertatur niſi neceſſitatè habeat ppo
neęédi bonuʒ cõmutabile bono incõmu

tabili.et ſic dicit᷑ eſſe cõcupiſcentia in

tẽſa.et hoc mõ tenet rationẽ culpe.ra⸗
tiõe videlicʒ illius imoderantie.Alio

mõ concupiſcẽtia dicit ĩmoderantiaʒ
nõ quia ratio ſuccùbat ſenſualitati.łᷣ
q; ſenſualitas non perfecte obtẽperet

rõni.et hoc modo tenetrõneʒ pene. pꝛi

mo mõ quia tenet rõneʒ culꝑe directe
oxpponit᷑ ipſi gratie.⁊ ideo gr̃a ſuꝑue
niens aufert illam ĩmoderantiaʒ.pꝛo
eo ꝙ talis immoderãtia ponebat debi

te iuſtitie carentiaʒ.aliam autẽ immo

derantiã que ſicutdictũ eſt dicit rõem
pene non tollit gratia in ſuo aduentu

Ppter hꝙ non opponit᷑ foꝛmaliter ei.

ſed quoniã gratia ⁊ cõcupiſcentia reli
cta reſpectu eius ad qð inclinat qdaʒ
hñt oppoſitionẽ. hinc ẽ ſᷣm ꝙ homo
plus exercitat᷑ in gratia magis ⁊ ma⸗
gis remittit᷑ cõcupiſcentia.nunq; tam
oĩno tollit᷑ concupiſcẽtia.quia ſempeꝛ
remanet radix eius in homie niſi aufe
ratur p donũ gratie ſpeciale.ſicutĩ vir
gine credit᷑ fuiſſe poſt ↄceptionem filij

dei.ß hoc magis habetlocum in tertio

cũ queritur ðᷣ ſanctificatiõe virginis.
Per bec auᷣt que dicta ſunt patet ob-/

iecta. Hratia eniʒ ⁊ cõcupiſcẽtia quo/

dammõ opponũtur ? q dammodo nõ.
ſicut oſtenſũ eſt. Ad illud qð obijci
tur ſcðᷣo ꝙ ↄcupiſcentia ẽ finita.ergo
aliquado totatr aufert᷑. domꝙ ̊ neꝝ
eſſet ſi ↄcupiſcẽtia diminueret᷑ q́;tum
ad cãm i ſolum minuit᷑quantũ ad ex-
ercitiũ ſiue pↄpationẽ ad illud ad qð
eſt. etideo nunq; totałr tollit᷑.ſicut hu

militas aĩe nunq; totałr p veccatũ adi
mit.et melius infra videbit᷑. Iteʒ

querit᷑ de hoc qð dicit OQ. manet viti⸗
um ↄcupiſcẽtie in uetuſtate carnis tã
q; ſupatum ⁊ pẽptum. niſi illicito ↄſẽ
ſu reuiuiſcat ⁊ in regnũ ꝓpꝛiũ reuoce
tur. H eniʒ videt᷑ falſũ eſſe.qꝛ ſi ↄcupi/
ſcẽtia ꝓut regnabat dicebat᷑ eſſe oꝛigi
nale peccatu ab auguſ.vtr᷑ ꝙ ſi reuocet᷑
in regnũ ꝓpum poſt baptiſmũ ꝙ oꝛigi
nale peccatuũ reuertat. ꝛ ſi ̊ falſum
eſt pʒẽc. Item qſunt diuerſoꝝ ge/
neꝝ vnũ non augetalteꝝ.ſ illicitꝰ cõ/
ſenſus ẽ enlpa.ↄcupiſcẽtia relicta eſt
pena. non auget᷑ poſenſũ illicitũ.
Rñdenð ꝙ ↄcupiſcẽtia auget᷑ px ↄſᷣſũ
illicitũ ſiẽ diẽ aug.⁊ Hduplici ex ca.pꝰ

qꝛ gratia expellit᷑ ex cuius pſentia ra/

tõ ſenſualitati pꝛeerat.⁊ p ↄñs remit
tebatur pcupiſcentia.Alia ẽ ratio qͥa
potentia ⁊ frequẽtia actus magis ꝓm
pta efficit᷑ ad exeundũ inactuʒ ↄſimi/
leʒ.⁊ qꝛ actus illicitꝰ dicit actuʒ ↄcupi

ſcendi.hinc ẽ qↄcupiſcentia augetur

ab actu illicito q̃ſi a ſimili. Ad il:q
ergo quod obijcit:᷑ ꝙ tũc redit oꝛigiale
peccatũ. dᷣm ꝙ hoc nõ ſeqͥtur duplici
ex cã. Pꝛimo qͥdeʒ q; ↄcupiſcentia re
gnans nõ dicit᷑ ꝑccatuʒ oꝛiginale ni⸗
ſi inquantü habʒ regnũ ⁊ dominiũ ab
ipſa homĩis oꝛigine. cum aũt illud hèt
P illicitum actù:non habet rõne oꝛigi⸗
nalis peccati ſ̊ potiꝰactuał. Alia ẽ eti
am rõ.qꝛ aliter diminuit cupiſcentia
p baptiſmũ.ałr auget᷑ pillicituʒ ↄſen
ſuʒ. Per baptiſmũ eniʒ ſic diminuit᷑
vtauferatur ilłꝗ qð for̃ałr erat pecca
tũ oꝛigiale videlʒcarẽtia ðᷣbite iuſtitie
Abienĩ abſoluit᷑ s a debito oꝛiginat᷑

Ge ſe.
ſee. P
Utepena n
ſcelaputec
theſtenan
1pDynaan
ipſaerpieñ
uoalupe
ſeatu.imn cco
ſcetupteatni.
ſgeuptſcitu
fpontmoſte
Npdicipcon
dekdice cugit
tremandrres
getualiaibat
nücihtüa
untc adre⸗
caſyeanet
gyttpaleo⸗
letöezibupt
mort ca
Rroomc
ſlöppnacnun
lißgoitvor
Glepcantonn⸗
argagkiut
nitepiſisd
höogiatiad
Uapuutdinft
Uicianodi⸗
obeöiffimm
detßfſinett
9ſümatione
dfttßſire ödi
mmietq eare
gteeſtiier,
Aianonetet⸗
opatioeſteff
guumnnzncn
llug densf
mipliczrone

üoni.
aicd,
änqno⸗
nmoſd.
Loobe
mmnq
moölen
Kan
üſoren
Mnetri⸗
ramns i
ilici,
müreroce
rſixnpi⸗
kſteangi
ſireuocet
nügog
iöfuſun
lic',
plcierci)⸗
söſennunn
Ms ſemit
enmtoc
magispin
nimi⸗
R
maangen
diurdnie
mpicenan
miqginalen
vnmiib
ütülnd bet
nöneong⸗
.Bligten
cupiſcenn
licng
ſicdimm
erat

ogl

inſtitie ad quã omẽs tenebant ex ipſa
obligatiõe Ade. ꝑ illicitůↄſenſũ au

geri dr ꝓ eo qꝙ dũ hõ ꝑeccat maꝗ effi-/
cit ꝓpnus ad malũ.ſaltẽ intẽſiue ⁊ q;tũ
ad aliqð pcc̃i genꝰdet᷑mĩatũ. Ad il

lud qð obꝛ ꝙ ſut diuerſon gñim ↄcupi

ſcẽtia ꝓut ẽ culpa ⁊ ꝓutẽ ꝑena.dðʒ ꝙ;
⁊ſi ſit diuerſoꝝ gñim in gñe moꝛis.nõ
tñ in gñe nẽ.vtriuſq; enĩ actꝰeſt ↄcupi
ſcere. PMeeterea etſi ↄcupiſcẽtia ꝓ

utẽ pena nõ ſit eiuſdẽ gñis cũ ↄcupi/

ſcẽtia ꝓutẽ culpa foꝛmatr loquẽdo.qꝛ
tñ eſt pena vitioſa ad illã de ſe oꝛdiat.
p H vna augmẽtat᷑ ꝑ altera ſiẽ docet
ipſa expiẽtia. Itẽ qrit᷑ de q̊ qð dicit

MHuo alia pcca pteunt actu ⁊ rẽanent

reatu.ita econuerſo fieri põt ꝙ ↄcupi

ſcẽtia pteat reatu ⁊ réaneat actu. Sʒ

ſiↄcupiſcẽtia rẽaneat actu.ꝗĩ oꝛigia⸗
li non tm ↄſiderat᷑ reat ueꝝ eti actuſ

3 dz dici pcẽm actuale. Itẽ falſü vi

det᷑ dicẽ cũ ait ꝙ alia pcca tñſeũt actu
remanẽt reatu.cũ eni dimittũt᷑ pcca
actualia ĩ baptiſmo traſeũt ⁊ qᷓ;tuʒ ad
penã ⁊ q;tũ ad culpã.in pnĩa eti trãſe
unt q; ad reatũ pene etne. Et ſitu di
caſꝙ rẽanet reat ad pena ſatiſfactoꝛi

q3 ⁊ tpalẽ.obᷣꝛ ſiłr ð oꝛigiali poſt cuiꝰð

letiõeʒ ĩ baptiſmate rẽanet obligatio
ad moꝛtẽ ⁊ ad alias penas tẽpales.
Me dõð ꝙ mgr large uocat hactu.nõ
ſolũ ipm actualẽ motũ ſꝶᷣ eti ꝓnitatẽ
illã ſᷣ quã hõ oꝛdiat᷑ ad actüũ.⁊ iõ dr oꝛi
gĩale pcẽm rẽanere actu.qꝛ cũ ſit ibi pᷣ
uatio oꝛigiał᷑ iuſtitie ꝑ qu hõ eſt reuſ
carẽtie viſiõis ðᷣi.ſic etiã ꝓnitasp quã
hõ oꝛdĩat ẽ ad actů ↄcupiſcẽdi aufert᷑
illa puatio iuſtitie oꝛiginał.⁊ reliquit᷑
illaĩclĩiatio hitual. Ad illud vo qð
obꝛ ð tũſitu actuali.dð ꝙ mgr nõ loqͥᷣt᷑
de tñſitu qͥ eſt ꝑ pcci ðletionẽ ſ p pcc̃i
ↄſũmationẽ.⁊ pquẽ moð pñs ⁊ ptitũ
dritñſire.iõ dic̃ ꝙ tñſit q;ad actũ ⁊ re
maetq; ꝰad reatũ.qꝛ actꝰeſt ĩ fieri ſᷣ re
at'eſt ĩ qete. Iteʒz qrit᷑ de h̊ qð dicit
Aiĩa nonè tał q̃leʒ ðs fecit.h.in ſbᷣita
opatiõe ſiłè fieri ⁊ factũ eẽ.łᷣ illud ar/
gumtuʒ ẽ nccariũ.deꝰ facitaĩaʒ ̊ cẽ.et
illud.deus facit talẽ aĩaʒ g tał eſt. igit
mgr ĩplicat duo oppoſita ĩ lrja. Itẽ

q́ro aut ðᷣs fecit aĩaʒ iuſtã aut ĩiuſtaʒ.
ſi iuſtã q̊ ðs dedit ei iuſtitiã.⁊ H ẽfłm.
nõ enĩ iuſtitia creata fuit cuũ illa aia.ſi
iniuſtãà ⁊ tałeſt.ꝗᷓ tał᷑ ẽaia q̃leʒ deꝰeaʒ
fecit. Mꝛopt h eſt qõ q̃leʒ de fecerit
illã aĩaʒ:⁊ nõ vr poſſit dari ꝙ fecerit
eã iniuſtã:cũ ſũma iuſtitia ñ poſſit facẽ
aliqd iiuſtũ. Nõ vr ſiłr ꝙ fecerit eã iu/
ſtã.q; cũ in pꝰ inſtati fueritiiuſta.ſił fu
iſſʒ iuſta ⁊ ĩiuſta.⁊ h ſũt incõpoſſibilia.
nõ eniʒ vr̃ ꝙ poſſit dari mediũ circatſh
q; ̊ duo ſunt imediate oppoſita circa
aiaʒ. MMꝰdð eꝙ cu querit᷑ q̃leʒ deꝰ fe
ceritaĩaʒ q́;tuʒ ad bõitatẽ ⁊ malitia. H
põt ĩtelligi dupłr.autqᷓ;Pad bonitatẽ
nẽ.aut qtũ ad bonitatẽ moꝛis. ſi qtuʒ
ad bonitatẽ nẽ.ſic ↄcedẽdum ẽ ꝙ fecit
aĩaʒ bonã ⁊ adhuc bõa c.Si q;tuʒ aq
bõitatẽ moꝛis.ſic dð eſt ꝙ ðs nec fecit
eã bonã nec malã.Bonã eaʒ nõ fecit.
qꝛ bõitatẽ illã aĩe nõ deditobſiſtẽte ĩfe
ctiõe ex pte coꝛpis:cui aĩa ĩ eodẽ inſtã
ti vnita fuitĩ qͥ creata. Nõ fecit eã ma
laʒ.qꝛ q́;uis aia ab inſtati ſue creatõis
mala ſit.H̊ tñ non ẽ a ðo creaãte ſ̊ a car
ne inficiẽte.⁊ iõ dic mr hãc nõ eẽ ↄce/
dendã.aĩa ẽ tatł᷑ q̃leʒðs eã fecit.ſ potiꝰ
ecõuerio.nõ qꝛ ðs dederit ei actualeʒ
iuſtitiã.ᷣ qꝛ ðᷣdit ei bõitatè nẽ ad hndũ
iuſtitiã oꝛdiatã. q̃ iuſtitia puat᷑ p car
nẽ infectã. Et ſic patẽt oba. MPer huc
aũt moð rñdenð et ſiqᷓreret᷑ de actõe
mala q põit᷑ eẽ a dᷣo ſᷣ ꝙ actio.nõ.n.eſt
a ðo ſꝙ iuſta qꝛ ñ ẽ iuſta.nec ſᷣm ꝙ iiu
ſta.qꝛ iiuſtitia ñ ẽ a ðᷣo.ł̊ ẽᷣ a ðo b bõita
tẽ nẽ p quã indifferẽs advtrũq;.ↄſit᷑i.
mõ ĩtelligenð ẽ in creatõe aĩe. Itẽ qʒ
rit᷑ ð Hqð diẽ vltiꝰca?ꝙ ab ipa creatõe
vna aĩia ẽ ſotilioꝛ alia ĩ cẽnꝰ⁊ ad ĩtelli/
gẽduʒ mẽoꝛãduq; hilioꝛ.Henivr eẽ fal
ſu.qꝛ ſic diẽ grego. Oẽs hoĩes nã pit
enuit.g ſiłr ⁊ abipſa creatõe ale pes
ut. Itẽ quert᷑ vtuꝝ ſbtilitas ĩgenij ⁊
hilitasad mẽoꝛanð uẽłiat ex pte coꝛꝑiſ
an ex pte aĩe: et ꝙ ex pte aĩe vr̃ mgtr in
lẽ̃a dicẽ. S ʒpꝛiuʒ huiꝰpf.qꝛ vr ꝙ ipſa
anĩa que nõ uariat᷑ ꝑ tpa mõ demẽètioꝛ
eſt.mõ ad ĩtelligẽdum acutioꝛ.hoc au/
teʒ non poteſt eẽ niſi ex pꝑte coꝛpis.
Itẽ ridemꝰ ꝙ cołici natr ſut maioꝛis

ingenij q; flegmatici: ſi dicit ↄpa
ctõeʒ ex pte coꝛpis.vr̃tt. Meedðqꝙ
ſiẽ mgr dicit in l̃a.ſatis ꝓbabile ẽ ꝙ ĩ
ipſa creatõe ſit pexcellẽtia in aiabo.et
ꝙ dicut᷑ eẽ pares ̊ nõ intelligit᷑ q́;tuʒ
ad puationẽ oꝛdisnaliuzʒ ĩ pexcellẽtia
Hᷣ q;tũ ad puationẽ oꝛdis in dnio ⁊ bᷣui
tute. Si aüũt qrit᷑ vñ ueniat iſta pexcel
lẽtia nãliuʒ vtꝝ ex ꝑte anie aut ex pte
coꝛpis: dð ꝙ cũ aĩa nõ ſit ꝓpt᷑ coꝛpꝰ ſᷣ
coꝛpꝰ ꝓpter aiazʒ.iſta pexcellẽtia ex p⸗/
te aĩe uenit. In h̊ aüt pcellit vna aĩa
alterã.non roe pꝛĩcipij ex qᷣ.cũ fit ex ni
hilo.ꝑᷣ rõe ſapie ↄditoꝛis ͥ ꝓducit oĩa
Fʒ oꝛdinẽ debitũ.nõ eſt ti neganð qͥn
multuũ coꝛpꝰ faciat ad exercitiũ illarũ
habilitatũ qͥ aĩe ĩ ſui creatõe inſũt.vñ
diſpõ bona coꝛꝑpis multũ expedit ſicut
ecõtrario mala multü ĩpedit.ꝓpt᷑ h̊ iu
dicant᷑ colerici boni ĩigenij.qꝛ aia q;tũ
ad vſu illiꝰhilitatis iuuat᷑ ꝑ ↄueienteʒ
diſpoeʒ ex ꝑte coꝛpꝑis.Attñ nonè illa
rõ pꝛicipat᷑ bõi ĩgenij.qꝛ videmꝰaliqñ
hoies vrie còplexiõis ingenioſos eẽ.
vñ videm“ Hies ad diuerſa exercitia
ꝗptos.qſqaʒ ad artes mechanicaſ.qͥſ
dqa ad liberales.⁊ iteꝝ qſdaʒ ad mathe
matica.qͥſdã ad methaphᷣica.qͥſdã ad
nalia.qᷣſdaʒ ad rõnalia.Si qrat rõ hu
ius. Rndebit theolog ꝙ H ẽ ex diſtri/
butiõe donoꝝ dvᷣia qͥ non tm ꝓcedũt do
na gratuita.imo cona nãlia.⁊ ola tłia
gr̃e uocàta ſactis.⁊ ð huiuſmõi intel
ligit᷑illud qð or.i.pe.iij.J.Anuſqͥſq; ſiẽ
gecepit graʒ in alterutꝝ illã admiſtrã
tes⁊c. Hãlis aut rñdebitꝙ h̊ uenitex
diuerſa diſpðe ex ꝑte coꝛpis.vł q;dtum
qad ↄplexionẽ.vł᷑ q;tũ ad oꝛgaicatiõeʒ.
vtriq; tñ bñ.ſᷣ theologꝰmelius.qꝛ pꝛici
palioꝛẽ aſſignat cam.vñ ⁊ phus ĩ li?ꝰ ð
gĩalib cũ aſſigt cas diſponis mẽbꝛoꝝ
v bi nõ inuẽit cãm pꝛicipalẽ ex pte nẽ:
recurrit ad diſponeʒ ↄditricis ſapĩe.

Diſtinctio.xxxiij.
PRedictis adii
cienð vr̃ c. Sup̃ oñdit męr
qualr pcẽm oꝛigiale ꝑ baptiſmũ ðᷣlea

tur. In hac pte ĩtẽdit inqrẽ vtꝝ oꝛigia
le pcẽm p pcca ꝓxioꝝ pentũ multipli
cet᷑ ⁊ ĩtẽdat.Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta ĩ tres
ptes.in q̃; pᷣma mgr mouet qõnem et
detmiat ſᷣ alioꝝ opionẽc. In ſcdᷣa det

mĩat ſᷣ ueritatẽ.ibi Alioqn ſibi ↄᷣdicẽ

oñndet᷑.Et paꝝ añ Ecce pſpicuũ ſitle
ctoꝛi. In ʒe uero pte diſſoluit q;da ap⸗
pentẽ ſcripture auctoꝛitateʒ.ibi Etlʒ
pcẽis pentũ c. Pꝛĩa ps hʒ tres pteſ
In pamgr mouet qõeʒ. Inz detmi

nat ſ alioꝝ opionẽ.ibi De H̊ Auguſ.

i ench. ambigue diſſerat c. Invo
qꝛ illa opio videbat᷑ ſup uerba Aug.
eẽ füdata ſbᷣiũgit moð ꝑ quẽ auguſ. il
lã qõneʒ diſſoluit.ibi O uero ĩ actua
li pcco Ade pła c. vbiapparetq; Ru

Snnl qõneʒ ptractat ambigue.⁊ q̃‚/
i

iſolutã illã dimittit. Siłrs pꝛi/
cipał hʒ tres.in poñndit mgr ꝙ pcẽm
oꝛigĩiale nec multiplicat᷑ nec itendit᷑ ꝓ
pt᷑ pcca ꝓxĩoꝝ pentũ.et ̊ rõe ſũpta ex
pte pꝑene.Scðo uero qꝛ oꝛigiale pcẽm
oꝛtũ hʒ a pcco pᷣmi pentis detmiat de
Suitate pcc̃i Ade.ibi Hic qri ſolʒ vtꝝ
pcẽm Ade cc. In ʒzoqüt detmiat ð il/
lius pcc̃i remiſſiõe.ibi Si ueꝛo querit᷑
an illud pcẽm c.S iłr ⁊pꝑs pꝛicipatł᷑
bʒ tres ptes. In p* pte mgr mouʒz du
bitationẽ q ↄſurgit ex apparẽti ꝛieta
te. In ſcða ꝑte detmiat illa appareteʒ
ↄꝛietatẽ ex ponẽdo auctoꝛitates q́;tum
ad ĩtellẽm lr̃aleʒ.ibi Sʒ vt ait hiero.
nec lex ꝓx hetie c.in ʒpᷣo explanado
q́;tũ ad ĩtellẽm miſticũ ſiue moꝛalẽ.ibi

Neꝛ etiã miſtice ĩtelligenð ondit.et ſic
tria pcipue vᷣtmiĩat mgr ĩ a.videlʒ q̃

lit pcca pentũ hẽant iputari poſteris.
⁊ iten cuiꝰ q;titatis ⁊ ĩtẽſiòis ſit culpa
oꝛigĩał.⁊ poſtrẽo ſił cũ hoc detmiat q̃‚
liter habeat puniri. .
intelligẽtiã
huiꝰptis circa tria icidit h qõ.
2 pꝰ q̃rit᷑ ð oꝛigiali q;tũ ad cãʒ pᷣceden
tẽ.⁊?ꝰ q;tũ ad q;titatẽ ↄcõitantẽ.ʒꝰ ucꝛo
qᷓ;tũ ad penã ↄnteʒ.Circa pᷣqrũtduo
Pꝛĩo qrit᷑ vta pẽtes ꝓximi poſlũt tni-/

mittẽ ad ꝓlẽ pcca ſua actualiaiana ſo

lo ꝑente p iſfundat oꝛiginał culpa:

iipollde
Uyhirdeyt
roboit ſup
bf giotona
pfiofui/i
pentüfisin
Jybitivin
nrtiſinbol
imniag pleza⸗
lofenot'pe
teros.mn

ppnes. J

Upecminfün
nugisvnuſe
ad bzabal
Plezpoſſittn
ſitſiträſnin
Frit. Nin
ſeno in⸗
utgpireſi
ñ pleseiser.
Pcnpennsr⸗
jqfepe
biltaeinfecti
iciiginnci6
ſtnaciüczane
Pencäſfücis
rigſalti
Riſoſtenreci
Ugle itence en
Leerli Fii
Dfis Sſihnon
nt Naahlt
ls. Jazp
ſuüſoinbten
Ntinplexni⸗
Ulimmoeti,⸗
Onuſcuiſgi
eld .

indanfn
mümulcpt
Hiſaites
lucnene
Unſchadet
nſbiz
ſpicnüſte
dEß
Iun deni
Pnaditon
lr: s i⸗
nqrpein
necirnii
nieſüpter
Oicialepcen
Ginucocueni

r⸗ popice

Engrworz
upanin Ten
tiläiocenen;
Cuinnteo tunn
zrtaitbield⸗
eldaani,
ſine woralin
Cnd enaiiaf
cilvedeiniail

/ „%N1
ellgeln
rnaiciih⸗
iadci; en
cöitanti
rcapanüin

Scvꝰo querit᷑ vtꝝ pᷣmꝰ pens potu/
erit ĩ ꝓleʒ traſmittere ſatiſfactõis iu/
ſticiã ſiẽ tñſmiſit buaricatõis culpã.
Iſrra primũ ſic
VPcedit᷑: et qrit᷑ vtꝝ pcca pentũ
pꝓriĩoꝝ filjs ĩputent᷑? ad eos traſmit-
tant᷑ Eteꝙ ſic vr̃ pᷣ auctoꝛitate Exo.
xx. Ego ſũ ðs celotes vĩdicans pcca
patꝝ in filios .ſi ðᷣs non vindicat

niſi ꝓ culpa:⁊ vĩdicta trãſit a pr̃e ĩ fili

uʒ. pi rõe vr ꝙ culpa. Itẽ ̊ vr exo.
iij. l. xiiij. Ego inducã malũ ſup Je
roboã ⁊ ſuꝑ vniuerſã domũ eiꝰ.Et ibi
hr̃ qũo tota poſteritas ppter peccatuʒ
pf̃is fuit ↄſůpta. vr̃ ꝙ pcca ꝓximoꝝ
pentü filijs imputent. Itẽ Hyr rõe.
In hñtibo ſimbolũ facilioꝛ ẽ traſitus
HſßͥÄ maiẽ ſimbolũ ⁊ ↄueniẽtia pentis ꝓ
ximi ad ꝓleʒ q; ꝑpẽtis remoti.ſi igit᷑ pa
rens remot potuit culpã trãſmittere
in poſteros.multo foꝛtiꝰ vr̃ de pentibo
ꝓpins. Itẽ pens ꝓximꝰ trãſmit/
tit pccm in filiũ qð aliunde ſuſcepit.ſ
magis vnuſqͥſq; põtↄĩcare qð hʒ a ſe
qᷓ; qð hʒ ab alio.&̊ vr̃ multo foꝛtiꝰad
ꝓleʒ poſſit tranſmittẽ peccatũ qð ↄmi
ſit ſi traſmittere põt pcẽm qð aliunde
vxit. Itẽ peccatũ Ade iõtraſit ad po
ſteros:qꝛ in Adaʒ fuimcũ ipſe pecca
uit. pi rõne ſi parens ꝓximꝰ peccauit
qn ꝓles eius eratĩ lũbis eiꝰ.ſitr vr̃᷑ q
pcẽm pentis ꝓximi ĩ ꝓlemtrãſfundat᷑
Iſteʒz rõ q̃re pcẽm oꝛigĩale trãffun⸗

dit᷑ eſt:qꝛ ẽ infectio nrirtutis gñatie cir

ca actũ gnandi. ſi aliqdð pcẽm ↄſiſtit
circa actũ gñatòis.vr ꝙ tale debeat in
ꝓlem trã ſfudi.ſ̊ tale ẽ peccatũ adulte/
r. vr ꝙ ſaltẽ illud peccati genꝰ debe
at ĩ poſteꝝ redũdare.ac ꝑ Hpcẽm oꝛigi
nale itendẽ ⁊ multiplicare. Sʒ.
Ece.xliiij. Filius nõ poꝛtabit iniqᷣtatẽ
pf̃is. ſi h nonẽ ueꝝ ð pente remoto
vt ð Adã:ſaltẽ ueritatẽ hʒ circa ꝓpin
qs. Itez Bał. vi. Vnuſqͥſq; onus
ſuũ poꝛtabit.et ſi pcca pentũ redunda
rẽt in ꝓleʒ:nõ poꝛtaret vnuſqͥſq; onus
ſuũ.immo etia alteri q c. IJtenꝝ alibi
Vnuſquiſq; rõem reddet deo p ſe.
AItẽ Anſel.ð ↄcep.vᷣgi.caꝰxxiiij. a

rentũ pxrioꝝ peca ad oꝛigiale peëm n
extimo ptinẽ.ſꝑᷣ ſitraſfuderenta pente

in plẽ ptinerètad oꝛigiale pccm. gcc.
Iſteʒ nõ eſt maioꝛrõ q̃re tranſfudit

iniuſtitiã qᷓ; iuſtitiã.ſᷣ pr̃ ſcũs nõ gnat
filiũ ſcm.⁊ bapticat nõ gñat baptica/
tũ ſicut oñſuʒ fuit S.ꝗ̊ pirõe pens ꝓxi
mus pcẽm ſuũ non tñmittit ad ꝓleʒ.
Iſtẽ nullũ peccatu tràſmittit᷑ a pen-
te in ꝓlẽ niſi mediate carne.ſᷣ̊ peca ac/
tualia q ↄmittũt᷑ carnẽ nõ iĩmutãat: nec

noua infectõe inficiũt᷑.ͥ v a⸗ ꝓlez
trãſmitti nõ poſſũt. Itẽ ſi pcca actn

alia traſmitterẽta pente ĩ ꝓleʒ. filiꝰ
ſp eẽt eioꝛ pr̃e ⁊ dignus maioꝛi puni
tiõe.ſi geſt magne crudelitatis ⁊ ipie/
tatis dicẽ ꝙ puulus natꝰ peioꝛ ſit iniq;
pente.pʒ c. Meedð ꝙ pcẽm pentũ

trãſire ad pꝛolẽ põt itelligi triptr.aut

punitioe.aut imitatõe.aut traſfuſiõe.
S i punitõe vt pꝛoles puniat᷑ pcco pa
rẽtis:ſic attẽdendũ eſt ꝙ duplex ẽ pu/
nitio.vna et na:alia tẽpał.q;tuʒ ad pu
nitionẽ eternã nullo mõ tiittpi p
aliqs dãnet᷑ ꝓ ſolo pcco pentis.vnde
Anſel.ð ↄcep.njg.dicitꝙ puuli nõ dã

nant᷑ pꝛo culpa Alde tm.ſ̊ pꝛo culpa ꝓ

pꝛia quã hñt lʒ nõ hẽanteà agẽdo hp⸗
hndo.Si aüt loq̃mur ð tẽpali puni:

tiõe.ſic qꝛ pr̃ punit᷑ in filio ſiẽ ad lfam
videmꝰ ⁊ ſcriptura oñdit:bñ traſit pc

catũ pentis ĩ ꝓleʒ ſiue ꝓle uolẽte ſiue

nolete.et ̊ ẽ de ſeueritate diuĩe iuſti/

cie.Alioꝰ dr̃ pcẽm tñſire a pente inꝓ
leʒ p imitationẽ.et ſic pcẽm diaboliqͥ
dammõ tñſiuit ĩ genꝰhũanuʒ.⁊ pcẽm
Agde ĩ poſteros.⁊ pcca ꝓxioꝝ pentũ ĩ
filios frequẽter ptnſeut.iux illud ſap.
ij. Inuidia diaboli moꝛs ĩtrauit ⁊c.ñ
tñ trãſit in oẽs ̊ ĩ eos q imitari uolũt.
Tertio mõ dr̃ pcẽm traſire a pente in
pꝓleʒ ⁊ ̊ traſfuſioe.ſicut ifectio noua
cqri hʒ ab alia ĩfectõe.⁊ H mõ pcẽʒ tiſ
füdi hʒ in ꝓleʒ a ſolo pmo pente. Rõ
aut huiꝰeſt:qꝛ duo ſũt in ꝑeccato.nide
lʒ puatio debiti:⁊ ↄuerſio indebita.⁊
ſm hoc duo ponũtur in ꝑccato:defoꝛ⸗
mitas:⁊ macula.macula naq; ponitur
ex cõuerſione.ſed defoꝛmitas ex debi
ti pꝛiuatiõe manente obligatione.

XAd hoc igit᷑ ꝙ aliqͥs poſſit pꝑeccatũ ex
pr̃e oᷣbere:neceſſe ẽ ꝙ in illo poſſit ad
aliqͥd obligari:et poſſit eo bono ad qð
obligat in ipſo puari.⁊ ꝙ poſſit etiam
maculari.hoc aüt ſolũ fuit ĩ pꝛio pen/
te.lq aliqͥd eniz tota hana nã ⁊ oẽs
eiꝰ poſteri ĩ illo obligati ſũt.videlʒ ad

hnduʒ rectitucinẽ iuſticie ſiue nõ ↄcu

piſcenduũ.⁊ in illo ꝑ eiꝰ auerſionẽ illa
rectitudie puati ſumus. ⁊ q illa obli⸗
gatio carnẽ ſuã infecitinfectõe fedita
tis ⁊ paſſione moꝛtalitatis:⁊ caro nr̃a
hbʒ ppagari ex illa.hincẽ ꝙ ĩ illo habe
mus iĩfici ⁊ ab illo traducimꝰ ſingłari
terpcẽm ſᷣm plenã rõem.In illa autẽ
poſterioꝝ noua obligatõne obligant
filii ĩ pente.nec etiã caro traſfundẽda
inficit᷑ noua infectõe ex alicuius culꝑe
actualis ppetratõe.⁊ hĩc ẽ ꝙ nullꝰpa/
rens ꝓximus põt ĩ ꝓlem ſuaʒ culpaʒ
actualẽ tranſfudere.Et hoc ẽ qð dicit
Aint.in liꝰ ðᷣ ↄcep.pᷣgi.ca?ꝰxxviij. Ma
rentü ꝓxioꝝ peccata ad oꝛigiale pcẽ̃m
non extimo ꝑtinẽ.Quixꝑpe ſi Adã ne/
quiſſetad eos qͥs gnaturerat iuſticiã
ſuã traducere:nequaq; poſſetĩiuſticiã
ſus traſmittere.hoc aut intelligit q;;tũ
eſt de tranſgreſſiõe culꝑ ad quã ↄſeqͥ
tur et᷑na dànatio.hᷣ de trſitu q;tuʒ ad

puationẽ tꝑalis pene ſbiũgit i fine ca

plii Mon nego ꝓpter merita bona pa
rentũ filijs młta ⁊ magna bñficia coꝛ
poꝛis ⁊ aie impedi:⁊ ꝓpter pcca pentũ
filios ⁊ nepotes vſq; ĩ tertiã ⁊ quartaʒ
gnationẽ ⁊ foꝛſitan ultra diuerſ ĩ hac
vita tribulatõibo flagellari ⁊ ea pꝑdere
bona in coꝛpe ⁊ aia q foꝛſitanↄſeque⸗/
rent ſi iuſti fuiſſẽt:qͥꝝ exꝰ longũu eſt h̊
inſerere. Ex his igit᷑ pʒ rño ad qõ/
nẽ ꝓpoſitã.õcedendũ enĩ eſt ꝙ pcc̃a
actualia pmoꝝ pentũ ad oꝛiginale nõ
ptinet:nec cũ oꝛigiali tranſfuùdunt᷑ ſic
rões ad ptem ſicdam inducte oñdunt.
nihilominꝰtñ alio mõ tranſeũüt q́;dtum
ad vindictã ⁊ punitionẽ᷑ tpaleʒ. ſic pᷣꝰ
ꝓbat᷑ auctoꝛitate Exo.et deinde ex?
Ad illud uero qð obi ꝑ rõem ꝙ facili
oꝛ ẽ tranſit in hnᷣtibo ſimbolũ.dð qil
lud ueꝝ ẽ qñ utrobiq; eq̃liter ſaluat᷑ rõ
Pꝛĩcipi ageẽtis. Peccãs aũt actuatr

nõò hʒ ptãtes vitiandi plem niſi ille ſo

lus in qͥ habuimꝰ obligari ⁊ in qͥ tota
maſſa gnis huani potuit vitiari ſicut
oñſum ẽc.et iõilla nõ cogit. Ad iliq
qð obi tranſmittitqð aliũde ſuſcepit.

dð ꝙ ex hoc nõ ſeq—Üàtranſmittat illo

qð eſt a ſe Peccatũ enĩ qð aliude ſuſ

cepitẽ pcẽ̃mnãle.ſ̊ pcẽm qð ipe facit
ẽ pcẽm pſõale .ↄicatio aũt alicuiꝰ ꝓpᷣ
etatis p viã gnatiõis plus reſpicit ue
ritatẽ nẽ qᷓ; actũ pſone ſicuts oñſuʒẽ.

Ad illud qð obꝛꝙ iõ pꝑeccauimus ĩ
Adã qꝛ fuimꝰ in ipſo dũ peccauit.dð
ꝙ iſta nõ eſt tõ cã. ſᷣ ſił cũ hoc exigit᷑ ꝙ
in pmo pente oẽs poſteri poſſent obli⸗
gari:æ caro oĩm poſteroꝝ poſſet ĩfici ⁊
fedari.hoc aũt in alio q; Adam hʒ re

piri.iõ pʒ c. EZld illud qð obꝛ ꝙ pec

catũ adulterij attenditcirca actũ gña

tiue.dð ꝙ etſi circa actũ gnatiue attẽ⸗

dat᷑.nõ tñ dicit coꝛruptiõeʒ qͥ ſiti ipſa
virtute gñatiua ſm ſe. ßᷣ q ↄſiſtit circa
uoluntatẽ rõnaleʒ ⁊ ita circa perſonã.
et ppter hoc culpa adulterij ſᷣm ꝙ cul⸗
pa i ꝓlem trãſfũdi nõ hʒ. Nihilominꝰ
tñ qꝛ circa actũ gñatiue ↄſiſtit:plus ĩ⸗
putat᷑ pli q; alia pcca pentũ.vñ uilis ⁊
abiectꝰreputat᷑ ille qͥ eſt nat de adulte
rio:⁊ etiaʒ ᷣm leges hũanas hẽditate

pj na reputat idignꝰ.vñ ilłd pcẽm plꝰ

redũdat in ꝓleʒ q́; alia actualia.nõ tñ
ſic redundat i culpa pᷣmi pentis qͥ po
ſteritatẽ ſuã nõ tin obligauitad igno/
rantiã ⁊ penã.ſ̊ etiã fedauit peccati oꝛi
gĩalis macula.ob quã qlibet cũ naſcit᷑

dign eſt ira ⁊ idignus viſiõe dei.

Ecundo queri

tur vtꝝ pmus pens p poſteriſ
ſuis ſatiſfacere potuerit ſic potuiteos

ex culpa ſua vitiare.Et ꝙ ſic vr. Anf

de ↄceptu virg. caꝰ?xxiii. Si Adãa ne-

qlſlet ad eos qͥs gnaturꝰeratiuſtitiam

uã ꝓducẽ:nequaq; poſſet ad eos ĩiu-
ſtitia traſmittere.ſig hoc ueꝝ ẽ:ſeqtur
ꝙ ſi Ada potuit ſua culpa filios red-
qẽ culpabiles.ſua ſatiſfactiõe potuit
eos facẽ excuſabiles. Item oẽes in
Adã peccaur̃t q fuerütĩ Adã peccãte

–

S pi rõe ſi oẽs fuer̃t ĩ Adãa ſatiſfaciẽte

fm
ſlt
opolnel
Nui⸗
clptoſs⸗
Catigten
nle
ſpeſantg
dicianplo
Aamierene
nimiuſtici⸗
nauittotip
gonulot⸗
ne Nedeb
tois N
ſoc ſtauhr
i um vf
wocoli
tolan 0
Etare rec
fnlegesünn
tonepupilin
ſigmaltoma
diuig oſithi
inpmohentea
oödenele
diencopom
dofon wen
Gz ſauin.
nonulimnrcer
nnligſigfin
mplicrioin
wtöiznannt
neginnan!
eſtitcinus
ceihar
ihwrinn
wolifminen
„Jrztnti
4 Meisten
nedſefren
oſenelden
tnonen
unſtemni,
ſenpaiz
nan
ſccſſrerer
ſtoelttfi
Phondi

Animi ſigr
Mgllüteſi
nc ſefe
Mikalan,
Puereſictne
ünn
ſeripoſtenton
wor wfetifti,
ugvobe
rat gan g
nigännineate⸗
tzaͤſitiipii
neghiteren
b; Bbion,
1pemni punis⸗
eſtnat'Naun
hüanas hiumt
piilidpeng
liaacnuiui
Nictteingcl

* .
Möfie.

ocgen

unttepnnch
Erpteri Nn
in SiNin
reratiuſtinmn
vſetad eos h
weexeſeil
culpa fli⸗ ,
iſacnirun
Jnnnin
Nätntwin

videtur ꝙ oẽs in ipſo ſatiffecerũt ꝑ lo
cuʒ a ſiki.· Itẽ Hipſum vfr̃ rõne. Si
oppoſitũ eſt cã oppoſiti ⁊ ꝓꝑoſitũ ẽ cã
pꝓpoſiti.ſ̊ Ade trãſgreſſio fuit cã nr̃e

coꝛuptiõis.ergo vr̃ ꝙ eius iuſtificatõ
⁊ ſatiſfactio fuerit cã nr̃e redẽptionis.

Sicutigit᷑in Adaʒ peccauimꝰ. ita vr
qĩ eo ſatiffecerimꝰ.Et iſte tres rõneſ
ſũpte ſunt ꝑ locũ a ſitſi. Item hipſũ
onditur ꝑ locũ a mĩoꝛi. ꝛonioꝛ ẽ ðᷣs
ad miſerendũ q; ad cõdemnandũ.ſᷣ di
uina iuſticia ꝓ traſgreſſiõe Ade ↄdẽ/
nauit totã poſteritatẽ pena moꝛtis. er/
go multo foꝛtiꝰ diuĩa mĩa ꝓ ſatiſfactõ
ne Ade debuit reddere gràm iuſtifica
tiõis. Item potentioꝛẽ gratia ĩ bo/
no q; ſit culpa ĩ malo.ſ̊ culpa Ade po
tuit totam poſteritatẽ inficere ⁊ redde
re ðᷣo odioſã.q̊ multo foꝛtius gr̃a que
fuit collata A de potuit totaʒ poſterita
tẽ repare ⁊ reddere ðᷣ gratã. Item

ſm leges buanas tutoꝛ potiuſ põt ↄdi

tionẽ pupilli melioꝛare q; deterioꝛare.
ſig̊ multo maioꝛis benignitatis eſt lex
diuĩa q; ſit hũana.vr ꝙ potius cõditio
in pᷣmo pente ð ꝑeioꝛi potuit fieri meli
oꝛ q; de melioꝛi ðᷣterioꝛ.ergo ſi traſgre
diendo potuit traffundere culpã. mul
to foꝛtiꝰpotuit traſmittere iuſticiaʒ.
Sʒ3. ſtatim Adam cũ peccauit ab ĩ/
moꝛtalitate cecidit in neceſſitatẽ moꝛi
endi.ꝗ ſi gr̃a ſupueniens nõ aufert ĩ/
mutabilitatẽ diuĩe ſnĩe.remãaſit igitur
poſt graʒ moꝛtalis.ſ̊ moꝛtalis ðᷣ neceſ
ſitate gnat moꝛtalẽ. q;tiũcunq; Adaʒ
ſatiſfacẽt gnaret filios ſuos moꝛti ob-/
noxios.ſᷣ niła creatura rõnalis ẽ moꝛ
ti obnoxia niſi ꝓpter culpã.ergo nũqᷓ;
potuit ſatiſfacere qn tñũſmitteret cłpã.
Iſtez iuſticia oꝛigialis ↄſiſtit ĩ qua
dã mẽtis ⁊ carnis ĩtegritate.ſᷣ qe virgi
tasdiẽ incoꝛruptõeʒ mẽtis ⁊ carnis ex
quo ſemel ꝑditur nunq; pꝑ ſatiſfactõeʒ
põt recupari.q pari rõe neq; oꝛigialis
iuſticie donu pꝑ ſatiſfactionẽ recupat᷑.
ſi ergo ex illius iuſticie buatõe ẽ in no
bis oꝛiginał culpa.impoſſibile fuit ꝙ
Adã ſatiſſaceret ꝓ poſteritate ſua.
Iteʒ oĩs ſatiſfactio peccatoꝛis füdat᷑
ſupᷣ graʒ gratũ facientẽ.ſᷣ gr̃a gratuʒ

faciens nunq; põt tràſire ab vno hoĩe

in aliũ ſiẽ in pᷣmo liꝰ ꝓbatũ eſt.ſᷣ gra ĩ⸗
mediate a ſolo vðᷣo datur.vr̃ igitur ꝙ ĩ

pmo pente ſatiſfacẽ nõ potuerit genꝰ

humanũ. Itez efficatioꝛ ẽ in vnoq;⸗
q; fides ſua ſibi ⁊ gra qᷓ; ſit alij.ł̊ E¶ dã
nõ potuit ꝓ ſe ipſo ſatiſfacẽ.ſᷣ opoꝛtu/
nũ fuit filiũ dᷣi pati ſicutoñdit Anſel.
in liꝰ Qur ðs hõ.ergo nõ videt᷑ ꝙ potu
erit ſatiffactiõis iuſtici in alios deri-
unare. vdð ꝙꝙ cuz querit᷑ vty tota
poſteritas ĩ Adã potuerit ſatiſfacere:
ſicutĩ eo potuit vitiari:hoc tripłr poõt ĩ
telligi.aut ita ꝙ Adã poſteris pĩcaret
⁊ culſpã ⁊ ſatiſfactõeʒ ſit.aut ita ꝙ ↄĩca
ret ſatiſfactionẽ ſ̊ nò culpã.aut ita ĩ ſe
ſatiſfaceret ⁊ ꝓ ſe ita ꝙ ĩ poſteris non
ↄĩcaret culpã. ꝛimi duo mõi nõ ſo/
luʒ ſüt ĩpoſſibiles ſᷣ̊ etiã non ĩtelligibi
les.qꝛ claudũt in ſe duo oppoſita. Si
enĩ Adam ↄicaſſet poſteris ſit culpaʒ
⁊ ſatiffactõeʒ:ſił eẽnt culpabiles ⁊ ſa/
tiſfacerẽt. ſił eẽnt iuſti ⁊ ſiuſti.ſilr ſi
ↄĩcaret ſaiiſfactionẽ ⁊ nõ culpã.q̊ ĩno
cẽtes ſatiſfacerẽt.⁊ Hſiłr nõ ẽ intelligi
bilc. NMon eni fit ſatiffactio niſi ꝓ onẽ
ſa.et ſi Adã non ↄĩcaret poſteris cłpã
ipſi hr̃ent oĩmodã innocẽtiã.et ſi H:lo
cũ non hr̃et in eis ſatiffactio aliq̃. pꝛo
inocẽti eniʒ ſatiffacere nõ eſt ĩtelligibi
le. Tertius aũt mod dicẽdi videlʒ ꝙ;
ſic ſatiſfacẽt ꝓ culpa ſua Adaʒ vt ſua
ſatiſfactiõe ĩpediret᷑ infuſio oꝛiginalis
culpe:etſi ĩtelligibił ſit.ĩpoſſibilis tam
fuit ipſi Ade.Et rõhuiꝰ melius ĩ ter/
tio reddet᷑ cũ agetur ð mõ redẽptiõis
hüane. Ad pñs aũt h̊ dixiſſe ſufficiat
ꝙp Adã ſic ſatiſfacere nõ poterat vt ĩpe
diretur trãſfuſio cłpꝑe oꝛigialis ĩ poſte/
ritatẽ ſuã.Et rõ huiꝰſuitur ⁊ a pte ipi-
us Ade:⁊ a pte gr̃e:⁊ pte conuptiõis
nature.A pte A de.qꝛ ipſe ðbitoꝛ moꝛ
tis erat:⁊ dignus penalitate ⁊ miſeria
Et iõ quãcũq; moꝛtẽ uł pena ſuſtinẽtp
tñiſgreſſiõe ſua ðᷣo ſatiſfacẽ nõ poterat
ſufficiẽt. Apte pᷣo gfr̃e ꝑ qua ſatiſfaci
ebat rõ ſumit᷑.qm illa gfa erat gr̃a pe/
nicẽtialis.que qdeʒ reſpiciebatipſam
uoluntatẽ pſone.⁊ iõ ꝑ ipſa non cura⸗/
bat᷑ moꝛba ↄcupiſcẽtie q radica banur
b

l

carne. et ꝓpterea qtuncũq; ſatiſfacerʒ
remꝗsebat na conupta.et ita neceſſitas

ad traſfundendu oꝛiginalẽ culpã. Ex

pte vo nature ſuitur rõ.qꝛ cũ na huana
tota in ipſo vitiata eẽt. tantũ penſaba
tur illa coꝛuptio nature q;ti pcij ẽ tota

huana nã. et iõ qcquid Eldà faceret lõ
ge inferius eẽt eo qð exigebat deꝰ ad

iate coꝛuptõis ⁊ danatiõis recõpenſa
tionẽ.⁊ iõ ꝓ illa nõ poterat ſatiſfacere.

Poſſet nihilominꝰaſſigri rõ ex ꝑte di

uine offẽſe que cũ eẽt infinita rõne eiꝰ

q; eſt infinitũ nõ recupiebat recõpen

ſationẽc.niſi aliqͥs ſatiſfaceretqͥ eſſʒ in

finite bonꝰ.Et iõ nõ indocte dicũt ali/
quiꝙ non ſolũ ſatiſfactio ꝓ pccoAde

Hi etiã ꝓ q cuq; alio pcco fundata è ſuꝑ
meritu ⁊ ſatiifactõeʒ xpi.ĩ cuius fide ⁊
ſacramẽtis ðᷣs pcit q buſcũq; pcit.⁊ iõ
tingit oẽs de plenitudic ei accipe:⁊
ipm dici caput totiꝰeccłie ta finatł q; pᷣ

mitiue. Patet igit᷑ ꝙ q cúq mõ dicat᷑.

impoſſibiile fuit Ada ꝓ poſteris ſatiſfa

cẽ. Añn ↄcedẽde ſũt rões h̊ ondentes.
Ald illud qð ob de uerbo Anſel.q;

ſi ncqſſet iuſtitiã pducẽ . dðᷣ ꝙ Anß.
loquit᷑ ibi de iuſtitia oꝛigiĩali.⁊ illaʒ di
citꝙ Edaʒ ⁊ ſeruare potuit poſteris ⁊

mſfundere. Hoc aut intelligendũu ẽ ſa
ne.nõ qꝛ aliq̃ q̃litasq eẽt in aia Ade p

multiplicationẽ ad poſteros ðᷣſcende

ret.ſ q; a nia Ade innocẽs iücta fue/

rat car ni pure ⁊ imaculate. ⁊ ſi ſtetiſſʒ

gia:potuiſſet illa carnẽ ſeruare ⁊ a coꝛ

ruptõe moꝛtis ⁊ a conuptõe libidĩs.et
HB rectitudo erat oꝛigialis iuſticia. Si

aut in hac Ada pſtetiſſet cũ gñaret po

ſteros: carnẽ immaculatò tñifundẽt.⸗
ſimtr dũ ania creata Ade iĩnocẽs tali

carni vniret:illud idẽ poſſʒ ⁊ eandẽ re-
ctitudinẽ hr̃et qu habnitaia ade.⁊ p
Hoꝛiginalẽ iuſtici:et ꝓ tato oꝛigialis

inſticia traffundi vr.qꝛ ſi hac hʒ pf:ne

ceſſe ẽ ꝙ hanc heat filius.⁊ hᷣ eſt ex rõe
bone diſponis ex pte carnis qu oꝛigi
nalis iuſticia cõcreuit. nõ ſic ẽ de iuſti
cia ſatiſffactiõis que uolũtatè reſpicit:

non carnis itegruatẽ. Ad illud qð

obq ſicut fuimꝰ in Adã peccante. ita
fuimꝰ ĩ ipſo ſatiffaciẽte. dð ꝙ nõeſt ſi

mile. qꝛ peccatũ Ade ꝓ eo ꝙ illa iuſtici
am oꝛiginale pᷣuabat: non tm reſpicie

bat pſonã ꝑ eti nãʒ. qꝛ illa ſatiffactõ
illã innocẽtiaʒ nõ reſtituebat.pſonam

nõ nam reſpiciebat.⁊ iõ non ſicĩ poſte

ris redudare potuit ſatiſfactõ ſic redũ

dauit tiſgreſſio. Ad illud qð obꝛ ꝙ;
ſi oppoſitũ eſt c oppoſiti & dð ꝙ iſtð
intelligendũ ẽ in his oppoſitis quoꝛũ
vtruũq; ealiqᷓ na ⁊ ĩ eis que recte ſũt op
poſita.⁊ ſm illud in qͥ opponũt. Et roe

huitriplicis cõditiouis illa ꝓpõ ñ het

locũ in ꝓpoſito. Pꝛimũ quidẽ q; cłpa
nõ dicitaliqu ponem ſᷣ porius pᷣuatõ
nẽé. Scðdo uero qꝛ iuſticia ſatiſfactõis
nõ directe opponit᷑ culpe oꝛiginali ſᷣ po
tius oꝛigiali iuſticie.et ſi illa oꝛigialis
iuſticia fuiſſet ĩ Adaʒ gñante fuiſſʒ cã
oxpoſiti. zouero qꝛ culpa ipſius Ade

opponit᷑ ipſi ſatiſfactiõi inquantũ coꝛ⸗
rüũpebat pſona.non inquantũ coꝛupe-

bat nam.⁊ inquantü conuũpebat pſonã
meritũ erat etne dãnatõis.inq;tuʒ po
conũpꝑebat nãm pꝛĩcipiũ erat vlłis coꝛ/
ruptõis. Juſticia ſatiſfactõiſ aufere
bat ab ipſo Ada meritũ etne danatio

nis.⁊ ſᷣ illud opponebat᷑ei ⁊ erat cã op
poſiti videlʒ etne beatitudis p moduʒ
meriti.vitiũ aũt conuptõis noò aufere/
bat.nec eius oꝑpoſitũ cãbat.q; ſ illud
nõ opponebat ei. Adillud qð obꝛq;
ꝓnioꝛ ẽ de ad miſerendũ q́; ad ↄdẽnã

qũ.dð ꝙ iltd ueꝝ ẽ vbi mia ſic hʒ locũ
ꝙ non excludit iuſtici.iuſticia auũt re/

qrebat maioꝛẽ ſatiffactionẽ q; A dam
poſſet facere.⁊ iõ mĩa ꝓ illa modica ſa
tiffatõe Ade nõ debebattoti gñi hüa⸗
no donare offenſã. ſᷣ qð nobis ⁊ ſibið
erat decebat eũ ſuꝑplere qð ⁊ fecit.cũ
ꝓpter nimiã charitate ſuaʒ filiũ ſuuʒ

,—N=L169

vnige nitu miſit i ſiłtitudinè carniſ pec
cati.⁊ cũ eſſemꝰmoꝛtui peccato ↄuiuifi
cauit nos xpo. Ad iltd qð obᷣ ꝙ po

tẽtioꝛ ẽ grã q; ſit culpa:Rñderi põt du

ptr. Mꝛio ꝙ illud itelligendu eſt reſpe

ctu illius effectꝰ ad què gr̃a oꝛdiatur.
gra aut gratuʒ faciens ipſi Ade colla
ta nõ oꝛdinabat᷑ ad remouendü carnis
conuptionẽ ̊ uolutatis deoꝛdiatõeʒ.
: rfoꝛmatiua eratimagĩs.nõ reꝑatia

eint
pmmpvon
iCue
neemnt
Noconpi
cnepoſtinte⸗
ſeinrmalte
ilgadobet
Aaumnöd
Atpupilost
Pfſocliusc
ſtuererpa⸗
delaſtaneqyt
ſet aſiproon
llennictt.

O
Cfcnſee
Nötianeougi⸗
mk. Punoe
Ptöneatire
Mlepoſtirele:
Etwzacrdem
picelzitpone

S

ſcee⸗
lioionin
Nllorangie
lleraine
Mbiplirfn

ütſtonudetr

Niüirgimtilin

ſdadruken
aii c.
npeingten
Pper Beicrte
leynfintch
ſiccbetzin⸗
esfacebt
Seribite
punimnk i,
deiſiigkanin
lſyfiſſic
n delſtegte

—

— ==
—

Plläncke
mteſpct
uſuſeri
Ntpſon
nſcinte
oͤſtefegi
ucch
Tdögiſ
ſrsoni
nrſitop
Müikne
lckcn
ſnszuni
uſariſcis
onoimglisn
ilgougials
ner fuſßzi
nipſuns Ace
ncnantuco
