tatẽ ⁊ rõem.ſᷣ li.ar.ẽ mag regẽs q; re/
ctum:g mag ſe tenetex pte rõis qᷓ; vo/
lütatis. Situ dicas ꝙ phus intel⸗
ligit de iraſcibili et concupiſcibili bꝛu⸗
tali:nõ de illa in q̃ cõſiſtit ipa volũtas.
Noñ.hHᷣẽ ipa l̃a.dic̃.n.ꝙ li.ar.ẽ libeꝝ ð

volũtate iudiciũ.ſiꝗ iudicat ẽ regẽ iu
diciũ:pʒ c. Itẽ facto vltio iudicio
rõis ſp volũtas mouet᷑ ſᷣm illłd. ſi bit

tanq; iudicãs:⁊ illud ſequit᷑ tanq; iudi

catũ cũ libtas magꝗ reſideat penes illd

qð pꝛeit ⁊ impꝑat q; penes illud qð ſeqͥt᷑
⁊ obedit:vidr ꝙ li.ar.plꝰ ſe tenet ex ꝑte
rõis et volũtatis. Itẽ li.ar.eo ipſo
libeꝝ ẽ q põt ſeipm reſtringẽ ⁊ repꝛimẽ
H repſſio actꝰvoliti nõẽ niſi ꝑ iudiciuʒ
rõis.qa niſi exemẽ rõnis intueniat ſꝑ
volũtas ſeqͥt᷑ impetũ affectõis. liber-/
tas magisẽ penes rõem q; volũtateʒ.
Sʒ33.li. ar. eo ipſo dr̃ libeꝝ qͥa imu
ne ẽ a coactõe.ꝗ̊ penes illd maxie eſt li.
ar.qð magis elògat᷑ a na coactõnis.⁊
talis potẽtia ẽ volũtas nõ rõĩ mul.n.
ↄtingit rõem cogi:nõ ſic volũtatẽ.⁊t
Itẽ li.ar.ẽ ilłd qð ẽ in nob impati⸗
uũ.ſᷣ magis ẽ imꝑatiua in nobᷣ volun-
tas q; rö.quicqᷣd.n.rõ dictet ſꝑ ill fiet
qð volũtas poptet.ꝗ t. Itẽ li. ar. ẽ
illud ex qͥ pncipałr ↄſiſtit in nob meri
tũ vłdemeritũ.ſ̊ meritũ vel demeritũ
pncipałrↄſiſtit pʒnes voluntatẽ.g c.
Itsẽ li. ar. ẽ in nobᷣ potẽtiſſimũ ſic di
cit Merñ.et płres auctes h ſonãt.ſᷣ ni
hil adeo ẽ in ptate nr̃a ſiẽ ẽ volũtas et
act volẽdi.&̊ᷓ videt᷑ maxie penes vo⸗
lütatẽ reſidet in nodᷣ liöbtas. ?di⸗

cendũ ꝙ cũ li.ar.ſit facultas ſiue dñi/

um ex q̃ reddit᷑ potẽtia facilis nõ ſoluʒ

ad modũ ſᷣ etiã ad mouendũ ſeipm ſiẽ

rõ mouèdi ſe inchoat᷑ in rõne ⁊ ↄſũma
tur in volũtatẽ. ſic ⁊ arbi.libertas reſi
det penes rõeʒ ⁊ volũtatẽ: ita ꝙ in vna
illaꝝ potẽtiaꝝ inchoat᷑ ⁊ in alia ↄſũma
tur.iõ dicũt motũ inchoãdi in rõe.łᷣ ñ

mouet a ꝓpetit niſi pabulo cogitatu.

neqq;.n.poſſũ amare niſi cognoſcaꝰ.
⁊ iõ ad ̊ ꝙ virt fiat pit cognitio diſpo
nẽs:⁊ ſbſeqͥt᷑ virt pficiẽs.q;tũcũq;.n.
pcedat cogitatꝰ nũqᷓ; mot ſequit᷑:niſi

ipm impet volũtatis affectio.et ſiẽ vo

lũtas ñ hʒ moueri ad obᷣm ac tẽptãdo
vel refugiẽdo iltd niſi pambulo cogi-

tatu: ſic etiã nõ hʒ appꝛobare vel reſpu

ere:ſiue eligẽ ⁊ refrenare actũ ꝓpꝛiuʒ
niſi röis act pcedit q dictet ipim eẽ bo/

nũ vel malũ:pficiẽdũ vel refrenãdũ.ex

tali eni actu pambulo volũtas in actu

ſuo incipit cõplacẽ vel diſplicẽ.⁊ ſic pʒ

ꝙ libtas arbi.ſiue facultas qͥ dr li.ar.
in rõe inchoat᷑ ⁊ in volũtate ↄſumat᷑.et
quãdoq; penes illud pꝛincipaliter reſi
det penes qð conſũmat᷑.iõ pᷣncipaliter
libᷣtas arbi.⁊ dñiuʒ in volũtate ↄſiſtit
Et iteꝝ.qꝛ ilłq in qres inchoat᷑ ſe hʒ p
modũ malis:ilłd in qͥ ↄſũmat᷑ ſe bʒ per
modũ foꝛmał.⁊ adiectiuũ reſpẽu ſbſtã

tiui ſe hʒ p modũ infoꝛmas.⁊ iõ in no/
minatõe illiꝰ ptatis nomẽ rñdès rõni

ſignificat᷑ ſubſtãtiue.nomẽè vo rñdens
volütati ſignificat adiectiue.et ꝓpt H
magꝗ vocat᷑ iſta facultas li.ar.qᷓ; arbi⸗-
traria libertas.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio ad pᷣmũ
obm ingriũ.5. Ad illq po qð obꝛ ſcðo

ꝙ rõ regit iraſcibilẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ.dð

ꝙ; ⁊ ſi vis iraſcibił ⁊ ↄcupiſcibił intelli/
gat᷑ de appetitu bꝛutali ſic de potentia
axpetitiua rõli vtrũq; hʒ regẽ rõ p mo
dũ diſponẽtis ⁊ ↄſulẽtis qtũ ẽ de ſe.q;
aũt regat ꝑ modũ imꝑpantis H̊ nõ ð ni/

ſi medite volũtate q̃ dat eiauctoꝛita-

tẽ. volũtas aũt nõ diẽ aliã potẽtiã pꝑ eẽn
tiã ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili:ß noĩat ipm
axpetitü vt rõcinatũ ſiue rõni piũctũ.⁊
ſic eiꝰ regẽ ẽ ⁊ impare.ↄcupiſcibił᷑ aũt
⁊ iraſcibił eandẽ potẽtiã noĩant affecti
uam:inq̃ntuʒ tñ hñt regi.⁊ icn oicunt
5

=ð

inferioꝛes.nõ q̃̊ntũad naturã potentie

ſ qntù ad officium.⁊ hinc ẽ ꝙ li.ar.ſᷣm
rem ↄphendit iſtas tres potentias.viʒ
rõlem:iraſcibilẽ:⁊ ↄcupiſcibilẽ: ſic̃ diẽ
augꝰ.de qͥnq; rñſionibo. Cũ de li.ar.lo
qmur nõ de pte aie loqmur:ſ de tota.
hinc ẽ etiã ꝙ cũ cete virtuteſ ñ indocte
ponant in li.ar.nõ huic obuiat ilłd qð
ↄſueuit dici ꝙ tres virtutes thologi⸗
ce ſuntin rõli:ocupiſcibili:⁊ iraſcibili.
volũtas.n.vt iam dẽm ẽ nõ noiat aliqᷓ
potentiã:ſ eẽntiã ⁊ nãm ab iraſcibiliet

ↄcupiſcibili licet alio mõ noiet. Ad

illud qð obꝛ ꝙ rõ iudicat ⁊ volũtas ſe/
quit᷑.dicendũ ꝙ duplex ẽ iudiciũ rõnis
Quoddã ẽ in ſolo dictamie.⁊ ̊ ẽ rõis
ſm ſe.Aliud ẽ hᷣm iudiciũ diffinitiuuʒ
vt fiat vel nõ fiat.⁊ illud nũq; ẽ ſine vo
lütate.q̃ntũcũq;.n.rõ deliberat in eam
ptẽ termiat᷑ diffinitiuũ iudiciũ.Siitel
ligat᷑ de iudicio qð ↄſiſtit in ſolo dicta
mine nõ ẽ ſp veꝝ ꝙ ad illud ſeq̃t volũ/
tas nccario.Siaũt intelligat᷑ de indi
cio diffinitiuo.ex h nõ ſequit᷑ ꝙ volun
tas ſequat᷑ pᷣncipatłr actü alienuʒ:imo
potius actũ alienũ trahit ad ꝓpꝛium.
Ad illud qð vltimo ob: ꝙ refrena/
tio ẽ mediãte actu rõis.dicendũ ꝙ veꝝ
ẽꝙ act rõis reqͥrit᷑:ß nũqᷓ; ab alio pꝛin
cipałr eſt refrenatio.q̃ntũcũq;.n.rõ di
ctet actũ volũtatis eẽ malũ:nũq; volũ
tas ſe retrahit niſi velit.⁊ iõ ſiẽ̃ poſſibi
litas ſcribẽdi pncipali dr eẽ in manu
qᷓ; in oculo:licʒ ad eũ ↄcurrat vis oculi
⁊ vis manꝰ.ſic intelligẽdũ ẽ in ꝓpoſito
Ex pᷣdictis igr pʒ qᷣd ſit li.ar.bᷣm rem.
⁊ q̃liter ſe heat ad rõem ⁊ ad volũtatẽ.
ſi.n.oĩa q pdetmiata ſunt inſim? ↄferã
tur in vnũ:puto ſatis noſſe qͥetari itel-
lectü.ſi q; aũt in aliqͥ pdictoꝝ qͥeſcere
pelit reliq̃ nõ ptractàs nõ ita euidẽter
inoteſcet ei q; ſit li.ar.qͥdditas ⁊ eentia.

S dr
112 parte iſta
ſunt dubitatões circa lr̃am.⁊
Pmo q̃rit᷑ð h̊ ꝙ dicit ꝙ phii diffiniẽtes
li.ar. dixerũt eẽ libeꝝ de volũtate iudi⸗-
ciuʒ videt᷑.n.ꝙ talis diffinitio a phis
aſſigta nec ſic bõa:nec ſic ſm artẽ phi⸗/
cã aſſigta.phᷣus in.Gv.Topi.rephedit

diffinitõem eqͥcolã:in q̃ ſunt tot voca/
bula ex ꝑpte diffinitõis:quotex pte dif-/
finiti:vtpote ſi q; diffiniẽs tunicaʒ ni/
grã dicat eũ eſſe collabiũ atrũ. Sic eſt
in ꝓpoſito. Situ dicas ꝙ nõ eſt dif
finitio ł rõnis interptatio:tũc eſt qͥſtio
q̃re li.a.arbi.potiꝰ vocat᷑ ſic qᷓ; dicatli9/
ben iudiciſ:· ¶ Itẽ vidett g ad phos ñ
ptineat diffinire li.arbi.qͥa cum aia ſit
imago dei ſm li.arbi.vt dicit Rich.et
mediãte li.arbi.mereat᷑.phi aũt nõco
gnouerũt aiam eſſe dei imagineʒ:nec
meriti oꝛiginẽ:videt᷑ ꝙ li.arbi.nec ſci/
uerunt:nec potuerũt diffinire. Meꝰ
dicendũ ꝙ ſicut pdictũ eſt pdicta noti⸗
ficatio potiꝰ dr̃ nois iterptatio qᷓ; diffi
nitio.magis aũt facultas illa cenſet᷑ H
nomie vt dicat᷑ li.arbi.q; libeꝝ iudiciũ:
ꝓ eo ꝙ iudiciũ impoꝛtatactũ rönis re/
gulatũ ſᷣm regulaſ veritatis ſiue ſuꝑ⸗/
ne legis.arbitriũ vero impoꝛtat actuʒ
rõnis regulatũ ſᷣm impiũ voluntatis.
Vnge ille dicit᷑ iudex cuiꝰ eſt ſm iura
cauſaʒ termiare.ille autẽ dicitarbiter
qͥ ad ꝓpꝛiũ volũtatis nutũ cauſam ter
miare habʒ. Et quoniã li.arbi.q̃ntũ ẽ
de ſe decernẽ habʒ de agẽdis iuxta vo
luntatis nutũ mag q; iuxta iuris pce-/

ptum.hinc ẽ ꝙ magis ꝓpꝛius nomĩat

p nomẽ arbitrij q́; p nomè iudicij. Ex
Higtr̃ ⁊ ex pdictiſ colligit᷑ magna fuit
ſapiètia in eis qui poſuerũt nomia.nõ
eni ſine cauſa hec facultas duplici no
mine cenſet᷑.nec ſine cauſa vocabuluʒ
ſpectãs ad rõem ſignificat᷑ ſubſtãtiue:
vocabulũ ſpectãs ad voluntatẽ vocat
adiectiue.nec ſine cauſa vocabulü ſpꝑe
ctans ad rõem potiꝰ dicit᷑ eſſe arbitriũ
q; iudiciũ.Eſt.n.li.ar.facultas duarũ
potentiaꝝ ita ꝙ rõ hʒ ſe in rõe mãlis:⁊
decernẽ ſe hʒ ad nutũ ⁊ impiuʒ volun
tatis. Ad illuq qð obicit᷑ ꝙ nõ eſt
Boꝝ li. arbi. cognoſcẽ. dicendũ qꝙ de
l arbi.ẽ loqui dupłi.aut ſᷣm ꝙẽ pᷣnci9-
piũ opeꝝ moꝛaliũ: aut ſᷣm ꝙẽ pncipiũ
opeꝝ gratuitoꝝ. Et pᷣmo mõẽ de coſi⸗
deratõe phoꝝ:illoꝝ maxime q verſati
ſunt circa moꝛes cõponẽdos:qꝝ li.ar.
ẽ pncipiũ ſᷣm regulã:et dic tamẽ iuris
naturalis qð ẽ vnicuiq; impſſuʒ.Se⸗

il,
ſ⸗
folant
torcun

Pnan

diſfint
differ
bitun
eſtf⸗
luzel
bidif
ano⸗
inlibe
ſusob,
lenetr.
Querie
lgentin
n
od
r
eſti⸗
reten
liar
gun
(ltm
bmſt
plig
ſuigi
greate
turli

aAn

ne
Roden Y
WA
oee *
Mdß⸗
ran
meee.—:
KHM Mhy,
.
adn N“ .
Heck
4.. .
48 o . 1
ekoir
et. 4 „
o lat

.

† *

„

lenici
Wwa

1 N „
ℳ „ 9 ſn e⸗
nno.

5 N
ILEHH
A

0

ni ii E
zdplicld
1rocWo
WMNwe.

2
AN
6

7 4
„ †
e e „
7

cce KMe
4

. „HN
tmged
VDEe*r,,
,
„ 4
.„
ome Re,
„
.
rimegn
XH
umec,

„1.
4 X .*

cundo mõ eſt de cõſideratõe theologo

rũ.qꝛ ſicut habʒ aſpectũ ad diuinã gra

tiam cuiꝰ gr̃e cognitio ẽ p fidem catho
licaʒ:ſine q̃ oia opa hominũ vana ſunt
⁊ ſi etiã videant᷑ laudabilia.⁊ in hac cõ
ſideratõe defecit phᷣoꝝ peritia.⁊ ꝑ hoc
patẽt obiecta. Item querit᷑ circa H

q dicit ꝙ ſᷣm pdictã aſſignatõeʒ in his

tantũ videt᷑ eſſe li.arbi.qui voluntateʒ
cõmutare poſſunt.ſi eni.li.arbi.nõ tan
tũmodo eſt in homie pſᷣm ſtatũ viatoꝛis
imo etiã ſᷣm ſtatũ comphenſoꝛis ⁊ bea/
titudinis:ſicut det᷑minatũ fuit ſupᷣ diſ.
7.pdicta aſſignatio ſiue diffinitio non
videt᷑ eſſe cõgrua. ꝛetea nõ ſolũmo
do hi qui habet voluntatẽ vertibileʒ:h
etiã hi qui habẽt voluntatẽ inuertibilẽ
habẽt li.arbi.de volũtate iudiciũ.ergo
falſuʒ dicit magr:qui dicit ꝙ pꝛedicta
aſſignatio ſoluʒ his cõuenit qui habẽt
voluntatẽ vertibilẽ. JYJuxta hoc qri-
tur cum diuerſe aſſignatõnes li.arbi.
ponant᷑ a ſanctis:et vnius rei vnita eſt
diffinitio que ſit illarum aſſignationũ
differẽtia. Aug.eniʒ diffmit ſicut ha
bitum eſt in diſ.pcedenti ſic.Li.ar bi.
eſt facultas ratõis ⁊ voluntatis q̃ ma/

luʒ eligit᷑ c. Anſelmꝰ in libꝛo de li.ar

bi. diffinit ſic. Li.eni arbi.eſt ptãs ſer.
uandi rectitudinẽ ꝓpt᷑ ſeipam. Berñ.
in libꝛo de li.arbi.ſic. Li.arbi.eſt ↄſen
ſus ob voluntatis inamiſſibilẽ liberta
tem:et ratõnis indeclinabile iudiciuʒ.
Querit᷑ igit᷑ que ſit iſtarü rationũ diſ
ferentia:de ſingulis eniʒ diſputare pa
rum vtile eſt:⁊ paꝝ facit ad ꝓpoſituʒ.
ꝰ. dicendũ ꝙ verũ ꝓpoſitu magi
ſtri non refert᷑ ad illam notificatõnem
phoꝝ in hac diffinitõne ꝓpoſitã li.ar.
eſt libeꝝ de voluntate iudiciũ.ſᷣ ad illã
refert᷑ que poſita fuit in pcedenti diſ.
li.arbi.eſt facultas volũtatis ⁊ ratõis
qua bonũ eligit᷑ c.⁊ q̃ntuʒ ad illaʒ di⸗/
cit magr ꝙ nõ cõtingit li.ar.aliter:niſi
ſm ſtatũ ſolũ mutabilitatis. Añ nota
ꝙ li.arbi.põt tripłr còſiderari. Aut in
ſui gñalitate ſᷣm ꝙ cõuenit creature et
creatoꝛi.⁊ ſic diffinit ab Anſel.cũ dici
tur li.ar.eſt ptãs ſeruãdi rectitudineʒ
X. Aut ſᷣm eẽ ꝙ hʒ in creatura nò con

cernendo ſtatuʒ.et ſic eſt diffinitio illa
Berñ.li.ar.eſt cõſenſus ꝛc.Aut q̃ntũ
ad ſtatü viaton ⁊c.ſic ẽ illa augꝰ.li.ar.
ẽ facłtas cτ. Moſſunt tñ nihilominꝰ
pdicte notificatões alit diſtigui abin/
uicẽ.li.ar.hʒ ↄpari ad actũ:hʒ cõpari
ad actũ ⁊ obiectũ:habʒ tertio mõ ↄpa⸗-
riad actũ ⁊ obm ⁊ finẽ vltimũ.Quãatũ
ad pᷣmõẽ diffinitõem ſiue ↄſideratõneʒ

diſtinguit a Berñn. q̃ntuʒ ad ſcdᷣaʒ ab

Aug.q̃ntũ ad terti ab Anſel.⁊ h̊ͥ pʒ
ↄſiderãdo ipſas notificatònes. AUnde
Anſelmꝰ diffinies li.arbi.nõ ſolũ diẽ
ipam eſſe potentiã ſeruãdi rectitudinẽ:
iß-etiã addit ꝓpter ſe.ꝓpter.n.dic cau

ſam finalẽè:et refert᷑ ̊ ꝙ eſt ſe ad recti/

tudinẽ.ſ̊ʒ H̊ attendendũ eſt ꝙ alia eſt re
ctitudo q ſeruat᷑:⁊ alia ꝓpter quã ſer-/
uanda eſt.hec.n.eſt creata:illa increa⸗/
ta.qͥa tñ vna intelligit᷑ in altera h rela
tiuũ ſe.cũ rfert᷑ ad rectitudinẽ creataʒ
põt ſupponẽ ꝓ rectitudine increata in
ipſa creata rectitudine itellecta. ſicut
pma veritas in omi veritate:⁊ pᷣma bo
nitas in omi bõitate. Itẽ querit᷑ de
HB ꝙ dic̃.ſᷣ alit᷑ accipit᷑ li.arbi.in creato
re q; in creatura.̊ õ hẽ qͥa Anſel*.de
li.ar.dicit ꝙ eadẽ dʒ eſſe diffinitio li.
arbi in hie ⁊ in deo:ſic eadè ẽ rò homi
nis ⁊ aſini in aiali. Itẽè h̊ videt᷑ ꝑp ra⸗
tõem qua ipe aſſigt ꝙ li.ar.ẽ ptas bᷣuã
di rectitudinẽ q̃ nõ tm ↄuenitcreatoꝛi:
imo etiã creature. Iteʒſiaia m li.
ar.maxie deo aſſiłat᷑:vidr ꝙ li.ar.ideo
et in wie ſit vfoꝛmit. MWedð q loqᷣʒ
ð li.ar.ſᷣm gñalesↄditões:ſic li.ar.dic
facłtatẽ liberã a coactõe etoꝛqinatã ad
rectitudinis obſᷣuãtiã.⁊ H̊ mõ repit᷑ in
creata ⁊ deo ↄfoꝛmit.⁊ ſᷣm eandè rõeʒ
nõ ↄfoꝛmitate ⁊ vnitate vniuocatõis:ꝑ
potiꝰ analogie ⁊ ↄſiłlis habitudis q int
deũ ⁊ creataʒ eẽ põt:ſiẽ ĩ pꝰli.iĩ płibo lo/
cis oñſũ fuit.Alio mõ ẽ loqͥ ð li.ar.vᷣm
ꝓpetates ſpãles.⁊ ſic li.ar.è facłtas:q;
qdẽè ñ ẽ ſba rei ſ̊ qdà hilitas:ſic etiã eſt
ptãs ſᷣuãdi rẽitudinè ꝙ ñ ẽ ipa rectitu/
do.et iõ põta rectitudie obliq̃ri q̃ntũẽ
de ſe in creata.in deo aũt li.ar.eſt ipa
diuia eẽntia.ẽ etiam ipa iuſticia.iõ nec
obliq̃ri põt nec mutari.et q̃ntũ ad has

ↄditõnes ſpeciales diẽ magr in lr̃a ali
ter i deo:alit in ceten creatun repi
X predictis aum
X. Sup̃ egit magr ð li.ar. pᷣm
id qð ẽ in giali:i hac pte agit de diuer
ſis ſtatib eiꝰin ſpãli:ondens ꝙ ſᷣm di⸗-
uerſos eiꝰſtat diuerſi ſunt libᷣtat gdꝰ
pꝓ eo ꝙ libertas ar.minui hʒ ꝑ pcẽm.t
qm ñ oĩs libᷣtas hʒ diminui: iõ ps iſta
ↄtinettres pticłas. In pᷣaſſigt magr
Sdũ libᷣtat in hoie ſᷣm diuer ſos ſtatus.
In ⁊ bᷣo aſſigt diuerſas drias libtad
ibi.ẽ nãq; libᷣtas ar.triplex. In ʒvero
bꝛeuit epilogat:oñdẽſ q́;tũad qð genꝰ
libtat li.ar.itelligi dẽat minui ꝑ pcẽ̃m
ibi.ex pdictis iam axparet in qͥ p pcẽ̃m
X. Pꝛima pꝑs hʒ tres pticłas. In pᷣꝰ
det miat dlibᷣtat. In ⁊ po aſſigt ſta
tus diuerſos hoĩs in qb libᷣtas hʒ au/
geri ⁊ diminui:ibi.⁊ pñt nõꝛi i hoie q̃tu
oꝛ ſtat* . In 3* vο detminat pꝑ qͥd mi
nui hʒ ar. libᷣtas:ibi.vñ manifeſtũ ẽ qᷣ
ꝓpti᷑ penalitates c. Silꝛ ⁊ ps tres hʒ
ptes ſᷣm triplicè libᷣtat driaʒ. Mꝛimo
eni agit de libᷣtate a coactõe.⁊ꝰde liber
tate a culpa:ibi.iteʒ libtas a miſia ⁊c.
Aliaꝝ aũt partiũ diuiſiões manifeſte

C

ſunt in lfa.

Dintelligẽtiã

hui ptis cũ ſupᷣ habitũ ſit ð li.

ar. ĩ ſe:q̃rit᷑ hic de ipa ↄpatõe.⁊ circa h

qrunt᷑ ſex. pꝰ qrit᷑ de li.ar.i ↄpatõe ad
ſbᷣm. = qrit᷑ de ipo in ↄpatòe ad actũ.
ʒzopero q̃rit᷑ in ↄpatõe ad obm. *
in ↄpatõe ad aliqð agẽs creatũ. ꝰ in
ↄpatõe ad mouẽs. ⁊ vltimo in cõ:
patõe ad coꝛpus ↄiunctuʒ.

IIrca primum

ic ꝓcedit᷑:⁊ qrit᷑ de li.ar.p cõ/

patõeʒ ad ſbm:vtꝝ i oib in q boẽ ſit eqᷓ
liter:aut ſᷣm magꝗ ⁊ minꝰ?-a ꝙ ſit i oib⸗
eq̃tr vidr̃ pᷣmo ꝑ Berñ.in liꝰ de li.ar.
Manet libtas volũtat tã plena ĩ bõis
q; in mat.ꝑ in bõis oꝛdinatio tã integꝛa
qq; ſuo mõ in creatore q; in creatura.
Iſtẽ in eodẽ li.ar. cũctis piter rõne
vtentib opetit:nec mag ẽ in bõis q; in

malis:et rõem ſbiũgit ꝙ nec auget gr̃a
nec minuit᷑ calpa. Itẽ li. ar. eo ipſo
dr libeꝝ qͥ ẽ coactõne imune.g ſi libᷣtas
arbi. in qlʒ vłiter pᷣuat coactòem:⁊ oĩ-
moda pᷣuatõe nõ ẽ mag ⁊ minar.liber

tas repire in oĩbo in qͥb ẽ eqlit. Jtẽ

magꝗ ⁊ minꝰ*ẽ ꝑ pmixtionè vni ad alte

rũ.ſᷣ libᷣtas arbi.nullo mõ põt pꝑmiſce⸗/

ri in aliqͥ pᷣuituti ſibi orie:q qdẽ ẽ ſerui

tus coactõis. ñ videt᷑ ꝙ poſſit ſᷣm ma

gis ⁊ min pticipari.eq̃lit eſt in oĩb⸗
in qͥb iuenit. Sʒ.li.ar.ẽ ptãs ſer
uãdi rectitudinẽ:ſiẽ dicit Anſel.ſ̊ ma⸗
ioꝛ ẽ ptãs ſeruãdi rectitudinẽ in bonis
q; in malis: in ↄfirmat q; i nõↄfirmai
li.ar.ↄtingit ſm maiꝰ ⁊ minꝰ pticipa
ri. Itẽ libtas ar.ẽ q̃dã nobitł᷑ digni:
tas in aia rõli.ſᷣ i nulla ꝓpetate digni
tatis creatura põteqri creatoꝛi.ꝗ im-
poſſibile ẽ libᷣtatẽ ar.int creaturã ⁊ cre
atoꝛẽ eq̃liter repiri. Itẽ libtas ar.ẽ
facultas q fundat᷑ ſup rõem ⁊ volunta
tem.ſᷣ̊ vis cognitiua multo pfectiꝰ re-
pit᷑ in deo qᷓ; in creata: ⁊ in vna creatu

ra plqᷓ in alia: ſir et vis axpetitiua.
pari ròe ⁊ illa facultas ex qᷓ potẽtia ro

nalis ⁊ potẽtia volũtatis libe eẽ dicũt᷑.
Itẽ liberiꝰẽ illd in q; nullũ cadit ge⸗
nus ſeruitut:qᷓ in q pot aliqð genſer
uitutis cadẽ.cu igr aliq̃ ſũt ꝗ nullo mõ
pñt ſubijci:nec pcco:nec miſie.quedã
po q in eis ſba ſunt⁊ ſeruiũt.videt᷑ g ꝙ
ab his ⁊ illis li.ar.nõ pticipet᷑ eqliter.
Hevad pdictoꝝ itelligetiã ẽ nõndũ
ꝙ cũ qrit᷑ vtꝝ li.ar.ſit eqlit in oib nõẽ
qſtio de ipſo ſᷣm ꝙ dr liben ea libtate ᷣ
a miſeria vel a culpa.H.n.mõ planuʒ
ẽꝙ liberi ẽ in vno q;ᷓ in alio.ł ẽ qſtio de
li. ar. ᷣm ꝙ dr̃ libᷣtas a coactõe.ſic.n.vi
dent auctoꝛitates ſcõꝝ ſibijnuicẽ repu
gnare.⁊ ꝓptea ad orietatẽ ꝗ videt de
medio diminuẽdã itelligèdũ ẽ ꝙ li.ar.
ſiue libᷣtas ar.⁊ dicẽ ↄpatõeʒ ad ilłldaq
⁊ ad illud ad qðᷣ.p ↄpatõem ad illq a q
dr̃ pᷣuatiue ſiue negatiue.dr̃.n.liberũ
a coactõe ꝓ eo ꝙ ẽ ab oi coactõne imu
ne.p compatõem ad illud ad qd dicit
poſitiue ꝓ eo ꝙ libertas arbi.ẽ quedã
facultas ſiue ptãs ſusdi rectitudineʒ.
hec autẽ facultas ꝓut pᷣuatõi coactois

ziit
Nis.
Mamct
unics:
Ntoln
ſustni
cicutes
uce.
ptero⸗
dierhe
guran
oliin
drp
goh
gaſch
tente
ſniẽ⸗
Gunmne
teeliea
ioip
uneo
lſcineqt
dignitate
cteatore.
relatisen
liter: pe
oſtitutü
deüpmni
creamre
ſccrut.
iyruut⸗
geptinz/
lcentnt
rsacin
ed
ſinc
Rdar
Adi.
gngeo
taalin⸗
uc.
lainſet
upabikr
niſie
noſol
etijine
eiſſdr
pſtte
Mink

1
N 6
AV ⸗N .
e §,
DAled
deene:. .

Gtnr.
C,

„
“ weéed „.;

ree..
ene,
M le

è *
londzitni⸗
d rinze⸗
ed.t
„ . 2

ERIN

*

2 =

— 38 1.
wel⸗
1
N AP
.
* ee ⸗ 4 4
NA S

— “ô
eſſtez.
NRN NUN M

1g ſeen .
G1N

wbrdi
iceatwoigi
rdnifolnt
mimticl te

—— ee
ard Halll.
. . 1

4 4 0
. AREYO
wo
.
ſeee
N
ReN
N. W )
*. —⸗=
.
1 4
.
VNNN
SS3WN
.
„ 4 tend
e ſER
AR⸗ .
— 1*
„ EN 8
. „ %61
4 H S
1 9
R V
„ *
r H
AWe)n
14 5˙ 40½
! maOV
„ „
W
1 Df. o
„

ℳ ℳN
R (N
4

ↄiücta ẽ hʒ qd dignitatẽ. dignitas.n:
ẽ⁊ ptãtis nõ poſſe cogi.et ſic in li.ar.in

tellectu tria claudũt.viʒ a coactõe im /

munitas:excellẽtie dignitas:⁊ ptãs ſi-

ue facultas..Quantũ ad pᷣmũ li.ar.in

oibus in qbo ẽ eq̃liter ſe hʒ:ſiẽ dicũtau

ctoꝛitates Berñn.et ondunt rões ad H
inducte.ꝓ eo ꝙ in oĩ in qͥ ponit᷑ ſimpłe
⁊ vlłiter oẽm excludit coactõeʒ. ꝓpteꝛa
dicit Berñ.ꝙ ita plenaè arbi.li.in cre
atura ſuo mò ſiẽ in creatoꝛe.qð ⁊ ſinõ

poſſit intelligi veracit᷑ eſſe dẽm de aliq
qp dẽ ꝑ poſitõem. põt tñ intelligi de eo
ꝙovf ꝑ oimodã pᷣuatõeʒ. Quantũ aũt
dqd ſcom. viʒ q;tũ ad excellẽtie dignita
tem ẽ eq̃liter in ↄpatõe creaturaꝝ ad⸗/
inuicẽ:⁊ ineq̃lit inꝰpatõne creataꝝ ad
creatoꝛẽ.dignitas.n.li.ar.increati ſu⸗

pexcellit oẽm dignitatẽ li. ar. creati.da

illa ẽ dignitas ſůma.et omis dignitas
creata ẽ dignitas qᷓ infra illa ⁊ ꝓpt illã

⁊ ſic ineq̃litas ĩè libᷣtate arbi.q̃ᷓntũ ad

dignitatẽ ꝓutↄſiderat᷑ in creaturis et

creatoꝛe.ꝓut aũtↄſiderat᷑ in creatuſ
relatis adinuicè: ſic hʒ in eis repiried
liter: ꝓ eo ꝙ oẽ li.ar. imediate ẽ ſi deo

ↄſtitutũ.⁊ qð licʒẽ ſuaꝝ opationũ poſt
deũ pᷣmũ pᷣncipiũ.attendit.n.ſᷣm rõlis
creature ſuppꝛemũ q ſolus de ſuꝑioꝛ
ẽ:ſiẽ vult augꝰ.Quantü aũt ad ʒ vpiʒ
qᷓntũ ad facultatẽ:aut ad ſᷣuãde iuſti
cie ptãteʒ.ſic ineq̃litas reꝑit᷑ nõ ſolum
in creatun ⁊ creatoꝛe:ł̊ etiã in creatun
ↄpatis adinuicẽ.vna.n. creatura mul
to potẽtioꝛ ẽ alta in rectitudine ßuãda

ſiẽ beata q; miba.⁊ q̊ͥ ẽ qð diẽ Anſelꝰ.

in liꝰ.de li.ar. Liber tas arbi.alia ẽa ſe
q̃ necẽ accepta ab alia nec facta ẽ:que

ſoliꝰdei. alia ẽa deo facta ⁊ accepta:q G
angeloꝝ ⁊ hoiuz:facta ant ſiue accep⸗

ta.alia ẽ habens rectitudinẽ quã ſuet:

alia carẽs:habẽs.alia tenet ſepabilit:

alia inſe pabiłr. carẽs aũt alia caretre
cuꝑabiłr: alia irrecupabłr. Ex hac di
niſiõe Anſel.apparet grad“ libertatis

nõ ſolũ in creatur reſpectu creaton:h
etiã in creatun adinuicè relatis.ſumit᷑

eni ̊ diuiſio libertat ſᷣm id qð eſt in ea
poſitõis.⁊ H̊ͥ mõↄtingit ea ᷣm plꝰ⁊ mi
nus in bñtibo.li.ar. reꝑiri.⁊ ſic ꝓcedũt

rones pᷣus adducte. Matetigr ex pdi
ctis rñſio ad qöem ꝓpoſitaʒ.pʒ nibilo
minrnſio ad oba.qa rões q ꝓbãt eq̃li

tatẽ arguũtde li.ar.penes id qð dic pꝛi

uatõem. Reſpoſiones vo ad oppoſitũ
penes id q dicit poſitõnem. - ioptreq;
2ↄcedede ſut: qa diuerſis vjs ↄcludũt.

tur de li. arbi.i ↄpatoe ad actũ
⁊ q̃rit᷑ vtꝝ ſit actuũ otingẽtiũ et nccioꝝ
an ↄtingentiũ tm.⁊ ꝙ ſit ↄtingẽtiuʒ tin
videt᷑ p magrʒ in 2v0.c.h diſ.vbiait ſic
Haũt ſciẽdũ ꝙ li.ar.nõ refert ad pſens
vład pteritũ:ſ ad fufa ↄtigẽtia. Itẽ
li.ar. reſpectu eoꝝ actuũ ꝗ ſunta no/
bis eoꝝ de qbo ↄſiliamur. ſi igr nõ ↄſi
liamur de nccarijs ⁊ ipoſſibilibi ſ̃ ð cõ
tingẽtibo:⁊ ea q ſunti nob poſſumꝰ fa⸗
cere ⁊ ñ facẽ:vidr̃ ꝙ ſoliact ↄtingẽtes
ad li.ar.hẽant ptinẽ. Itẽ li.ar. ptas
rõlis.ſᷣ̊ ptãs rõlis ẽ indifferẽs ad faci/
enduũ ⁊ nõ faciẽdũ.⁊ nihil qð exit a po/
tẽtia differẽter ſe hñte ad h ad ei op
poſitũ ẽ ncciuʒ i̊ ↄtingẽs.ꝗ̊ . Itẽ
ncciuʒ ⁊ volũtariũ ex oꝑpoſito diuidũ-
tur. ſi actꝰli.ar.eẽt nccius ñ eẽt volũ
tariꝰ.ſi ̊ oĩs actli.ar.ẽ volũtariꝰvidĩ
ꝙ nulleſit ncciꝰ. Sʒ aug. iench.
Erithõ ſic vtvelle male ñ poſſit:nec tñ
iõ carebit li.ar.⁊ paulo pꝰ.neq; aũt vo
lütas ñ ẽ:aut libᷣa dða n ẽ q̃ bti ſic eſſe

volumpt eẽ miſi ñ ſolũ volumꝰ:łᷣ neqᷓ

q́ᷓ; pꝛſꝰvelle poſſũꝰ.⁊ ex Hexpſſe colligr

ꝓli.ar.è reſpẽu actꝰ nccii et imutabit.

Its li. ar. ideo ⁊ ãgeł⁊ hoib, btis.ſᷣ
deẽ mutabil ꝑ nãʒ:agelꝰvo ⁊ hõ btũs

p głaʒ.ꝗ i ipis li.ar.nccio ⁊ imutabli

ſuũ actuũ exit:igr ñ ſoꝰẽ reſpẽu act cõ
tingẽt ven etia nccarij. Itẽ nẽ meri
tũ ſine actu li.ar.ſ iſte fec bo vultſe
feciſſe ⁊ H ipo mẽt᷑.ſi igr hũc feciſſe bo
nũ demerito illo qð fec ẽ ncciuʒ li.ar.ẽ
reſpẽu act nccaꝛiũ etiã ſᷣm ſtatũ meꝛiti
Iſtsẽ li. ar. ptas ñ alligata eo ipo ꝙ;
li. . ſi igẽ potẽtia itel lẽiua eo ipo ꝙ nẽ
alligata põt cognoſcẽ nccia ⁊ ↄtigẽtia
ergo cum volutas vł arbi.libertas ad

nihil aſtringatur videt᷑ ꝙ erit reſpectu

actuũ neceſſarioꝝ et ↄtingetiũ ſimul.

Heodicẽdũ ꝙ li.arbi.dupłr põtoſi⸗

derari.aut ſᷣm ꝙ liberũ:aut ſᷣm ꝙ deli⸗
beras. Si loqmur de ipo bm ꝙ liberũ
ſic ↄcedo qð põt eſſe non ſolũ reſpectu
ↄtingẽtis:ł etiã neceſſarij.ſic pʒ in deo
T in xpo:⁊ in angelis:⁊ in oibus beatis
Lũü.n.duplex ſit neceſſitas.viʒ coactõ
nis:⁊ imutabilitat. Neceſſitas coactõ
nis repust libertati arbitrij. Neceſſi⸗-
tas vᷣo imutabilitat nõ ꝓ eoꝙ arbi.dr
liberum. nõ qa ſic vyelit hocyt poſſit vel
le eius oppoſitũ:ſᷣ qͥa ome qð vult ap⸗
petit ad ſuipſiꝰimpiũ.qͥa ſic vult aliͥd

vt velit ſe velle illud.⁊ ideo in actu vo

lendi ſeipm mouet⁊ ſibi dñat᷑.⁊ ꝓ tan
to d libeꝝ q́uis imutabłr oꝛdinet᷑ ad

illud. Si aũt loqᷓmur de li.arbi.ſᷣm
deliberãs vtu H̊ᷣ fiat vł nõ fiat: ſicactꝰ

eiꝰde qͥ deliberatẽ ↄtingẽs.nullus.n.

deliberat de nccio ⁊ impoſſibili.actus
tñ ille põt eſſe circa nccariũ vł circa cõ

tingens. In li. eni arbi. ẽ ↄſiderare a⸗
ctum voledi⁊ ipm volitũ.Et inq;tũ li.

arbi. eſt deliberãs:neceſſe ẽ q ↄtingẽ⸗

tia ſit circa vtuq; iſtoꝝ uel circa alten
irca vtrũq; ut cuʒ qͥs deliberat vtrũ
velit intrare religionẽ vel diligẽ inimi

cũ. Circa alteꝝ:vt cũ qͥs deliberatvtꝝ

debeat cõſentire vel diſſentire appeti⸗
tui naliter inſerto:vtpote aꝑpetitui be
atitudinis.Sic igit᷑ act li.ar. delibe⸗
rantis quis poſſit eẽ circa nccariũ:ſp

cotingẽs.act vo li.ar.utlibeꝝ ẽ ñ ſolũ

Põteſſe circa nccariũ:ł etiaʒ nccariꝰin
ſe.⁊ ꝑ q̊ patet rñſio ad ꝓpoſitã qõem.
Patet etiã rñſio ad oba.naʒ rõnes q̃
oñndunt ꝙ li.ar.põt eẽ reſpectu actꝰ ne
ceſſarij ↄcludũt de li.arbi.ſm ꝙ libeꝝ
ſic manifeſte apparʒ ptractãti.Aucto
ritates vo ⁊ rõnes ad oꝑpoſitũ intelli⸗
gunt᷑ de li.ar.hᷣm ꝙ deliberãs ⁊ ↄſiliãs
aliter nõ cogüt. NMã qð pmo obꝛ de
verbo magri planũ ẽ ꝙ intelligit de li.
arbi.ſm ſtatũ viatoꝛis:ſic ipſe magꝛ in

lra ſeipm exponit. Silr qð 2“ obij⸗

citꝙ li.arbi.ẽ eoꝝ de qbus ↄſiliamur.
H eni ven ẽ de li. ar. ßm ꝙ tenet rõeʒ de
liberatis. Etad illud qð obꝛ ꝙ rõlis
ptas ẽ ad oppoſita.dicenqũ ꝙ illud nõ

E yeꝝ de oi ptate rõli:ſiẽ iam in ſeqũti

pbleumate meli patebit. ß boe eſt ve⸗

rum de ronali ptate ſᷣm ſtatũ mutabi⸗
litatis ⁊ vertibilitatis:ſm quẽ ſtatũ in⸗
telligit verbũ phi. Ad ilłq ꝙ neceſſa

riũ ⁊ voluntariũ ex oppoſito diuiqun

dicendũ ꝙ veꝝ ẽ ſᷣm ꝙ nccariũ dictũ ẽ

a neceſſitate coactõis.bᷣm auũt ꝙ ncca⸗
riũ dictũ ẽ a nccitate mutabilitatis nõ
dicit᷑ voluutariũ: niſi voluntariũ di

cat᷑ a volutate deliberãte ⁊cↄſiliante.?

HB mõ bñj ↄcedo ꝙ voluntariü eſt cõtin
gens.⁊ Hnõ obuiat ſ̊ potius cõſonatei
qð dictum eſt. =D

Ertio queritur

de li. arbi. in ↄpatõne ad obᷣm

etẽ qſtio vtu li ar. m ꝙ liben poſſit in

malũ.⁊ ꝙ ſic videt᷑.de nullo vituperat

quis nec laudat᷑:niſi de illo qð eſta li.
arbi. m ꝙ liberũ.ergo li.ar.põt in pec
catũ ſᷣm ꝙ liberũ ⁊ in maluz. Item

actus li. arbi. hᷣm ꝙ liberũ eſt eligere.
ſed li.arbi.de ſe cum eſt gr̃a deſtitutũ

habʒ eligere maluʒ. bonũ autẽ nõ eli⸗
git niſi ꝑ auxiliũ gre.ergo li.ar.q̃ntuʒ

eſt de ſe plus habʒ obiectũ malum q;
bonum. Item poteſtates rõnales

ſunt ad oppoſita ſᷣm ꝙ hui. ſed li.ar.
Fm ꝙ liberũ eſt poteſtas rõnalis.ergo
eſt ad oppoſita q̊ntum eſt de ſui natu·

ra.ſed nõ eſt ad oppoſita que ſunt dul
ce ⁊ amarũ:verum ⁊ falſuʒ: et ſimilia.
ergo ad oppoſita que ſunt bonũ⁊ ma⸗/

lum.ergo malũ eſt obiectũ li.arbi.yßm
ꝙ liberů. Item li. arbi. poteſt face⸗
re malũ.aut igit᷑ ſeipo:aut alio.ſialio
quero mediante quo:⁊ nõ eſt daretũc

eniʒ eſſet querẽ vtrũ illud eſſet liberũ

aut nõ.et ſino eſſet liberũ iam in opxxre
ſuo:nec eẽt laudabile nec vitupabile:
T ita nec peccare poſſet.ſi autẽ eſſet lie
ruʒ:ergo vel erit abire in infinituʒ: vel
eſt dare ꝙ li.arbi. ſeipſo peccat.ſi igit
ſeipo in malum:et ſeipo eſt liberuʒ. er⸗·
go li.arbi. ſm ꝙ liberũ habet pꝛo obie-·
cto ipſum malum. Sedcotra An-

ſelm de li. arbi.qð libertatiappoſitũ
eam minuit et ſepatum auget non eſt
libertas nec pars libertatis.ſed pote/

ſtas xxccãdi eſt huiõivt dicit.et ex hoc

dula.
ppunt
Nn.
ituet
cinoeſ/

Frmol

ſeiab
n. 8
ſernal
ficir⸗
ſciamſ⸗
cetmegl
gecs.
duplr.
lt nenu
ſliscbo
Gnniſs
feurt
lutes ſnti
Ceſſelio⸗
ſnlhlinar
Muant
fikgin
igecütn
ſommi
defcis
etnern
llensexi
i Gi⸗
rtobmn
nnhab,
uhmil

e N

nplberin

enulonumet

4 ð

.„7
1. Ke er

1
. 4
. ccal/
PR
„4 ₰
ſo 1 li 4 .
19
„
Satnmn
4

„ ℳR

ↄcludit᷑ ꝙ ptãs peccandi nõ eſt libertas
nee ps libertatis.ſi igit᷑ malũ nõ ẽ obie
ctũ niſi ptãtis peccãdi li.ar. ſᷣm ꝙ; huiꝰ
nõ hʒ ꝓ obiecto malũ. Itẽ poſſe pc·
care plus dic impotentiã qᷓ; potentiX.
⁊ pl dicit defectũ qᷓ; ↄplemẽètũ.ſᷣ li.ar.
fᷣm ꝙ liben ẽ ſub deo potẽtiſſimũ.ꝗ li.
arbi. ſᷣm qð liberũ ñ hʒ obᷣm malũ ſiue
pcẽ̃m. Itẽ ſi malũ eſt obᷣm li.ar.pim

ꝙ li.ᷓ vbicunq; è libᷣtas arbi.ẽ ptas ad
malũ. vel in deoè ptas ad malũ:vł in
ipſo nõ ðẽ li.ar.⁊ ꝙ ſi vtrũq; hoꝝ eſt im-
pPoſſibile ⁊ aug.reſtat c. Iteʒz li.
ar bi.nũqᷓ; facit nec appetit malũ niſi ſb
rõne boni.ſ̊ vinũ:qͥa nõ axpetit᷑ niſi ſb
rõe dulcis.ipm p ſe nõ eſt axpetibile ſᷣ
dulce.ſig malũ nõ aꝑpetit᷑ niſiinqntuʒ
apparet bonũ:ſolũ bonuʒ ẽ obᷣm li.ar.
Itẽ vnaqueq; potẽtia ẽ ↄpletioꝛ euʒ

ↄiũcta eſt ſuo obiecto mediate actu:q;ᷓ

cũ nõ eſt iũcta.̊ ſi malũ eſſet obm li.

gr.bm ꝙꝙ libeꝝ: g inſufficienter diffini-
ret᷑ ab Anſel.cũ dr̃ ptãs buãdi rectitu

dinẽ᷑. Si tu dicas ꝙ bonũ eſt obᷣm p

ſe:⁊ malũ p accns h̊ nõ ſoluit.qͥa ñ ſuf
ficieter diffinit medicin:q dicit eã eſſe
ſciam ſani:niſiaddat eius oppoſitũ:li
cet medicina ſit ſcia ſani p ſe:⁊ egri ꝑ
accñs. Nvdicendũ ꝙ de li.ar. loq

duplr. Aut ſm ↄueʒ rõem ſm quã re-
pit᷑ in creatoꝛe ⁊ i creata:⁊ ſic obᷣm eiꝰ

ſenſus ẽ bonũ ⁊ equũ.maluʒ vero nõẽ
obm niſi qͥs dicat h̊ eſſe obᷣm.qͥa li.ar.

illd reſpuit ⁊ deteſtat.h̊ aũt vocat᷑obʒ
illud qð intẽdit li.ar.p actũ ꝓpꝛiũ ſiue
qð effic.alio mõ ↄtigit loqͥ de li.ar.pᷣm
ꝙ repit᷑ in creata.⁊ ſicẽ loqͥ de ipo du⸗

plicit᷑.aut inqntũ libeꝝ:aut inq̃ᷓntũ de/

ficiẽs. Si inq̃ntũ libeꝝ ſic natũ ẽ exire
in actũ eqtatis ſuſceptibilẽ ⁊ eqᷣtate in
foꝛmatũ.Siaũt loq̃mur ð ipſo inqtũ
deficiẽs:ſic li.ar.inq;tũ arbitriũ libeꝝ
põt:⁊ exit in actũ deliberatiuũ:qͥa defi9/
ciens exit in actũ defoꝛmatũ:⁊ ita ma

luʒz. Sic gᷣ pʒ ꝙ li.ar. bᷣm ꝙ liben ẽ ha⸗
bet obᷣm bonũ:⁊ exit in bonũ nõ in ma/

lu:ſiẽ rões ad hma ptem inducte oſten
qut.nihilomin tamè inqntũ cum liber
tate habʒ defectibilitatẽ põt in maluʒ

itaqꝙ malicia nõ eſt obiectũ li.arbi.nec

ali.arbi.ſᷣm ꝙ libeꝝ:ſed ſᷣm ꝙ deficiès
actus autẽ ſubtractus cũ ſit delibera/
tiuus exita li. arbi.ſᷣm ꝙ libeꝝ.⁊ p hoc
patʒ rñſio ad pᷣmũ obiectũ. Qð au

tem obijcit ſolis opibus li.arbi.debe/
ri laudè et vitupiuʒ:hoc nõ ſolum veꝝ
eſt de his qͥ li.arbi.reſpiciũt hᷣm ꝙ libe
rum:ſj etiã ſᷣm ꝙ defectiuũ.ſic tantuʒ

opus ab eo veniẽs eſt vitupio dignuʒ

rõne defoꝛmitat non hʒ cam efficien
tem ſ̊ deficientẽè:ſicut.j.manifeſtabit᷑.
Ad illud qð obᷣi ꝙ li.arbi. de ſe eli/

git malũ.dicendũ ꝙ ſi ſufficiat ad eli/
gendũ malũ ꝓ eoꝙ facili eſt deficere

q́; ꝓficere:nõ tñ ad illud oꝛdinat᷑ pꝛin/
cipalit.quoniã hoc nõ ↄuenit ei ſᷣm nãe
ꝓpꝛie ↄplementũ:ſed potiꝰ ſᷣm ꝓprie
nature defectũ. Pꝛeterea ⁊ ſi de ſe eli
git malũ:nunq; tn eligit malũ niſi in-
q;tũ apparet bonũ. Ad illud qð obij
cit᷑ ꝙ roͤnales ptates ſuntad oꝑpoſita

dicendũ ꝙ ſi veꝝ ſit in rõnalibo ptatib

defectibilibo et creatis:nõ tñ veꝝ eſt in
rõnalibo ptatibo in quib nõ pot eſſe de
fectus.abſiteni qð illud phicuʒ verbũ
ſit verum:quo dicit᷑ q deus poteſt pꝛa
na agere. hoc eni eſt coͤtra veritateʒ:et
cõtra Aug.ſicut in pᷣmo libꝛo oſteſuʒ
fuit:⁊ inferiꝰſuo loco oſtendet᷑.ꝛ eni
dicunt rõnales ptates eſſe ad oppoſi/
ta.hc nõ eſtqͥa ſunt rõnales:ꝑ qͥa ſunt
deficientes: matxime ſi in eius oppoſi/
tis intelligat᷑:quoꝝ vnuʒ eſt puatioal
terius:ſicut ſe habʒ bonũ ⁊ malum.et
ita ex H̊ nõ ſequit᷑ ꝙ li.arbi.ſᷣm ꝙ libeꝝ
poſſit ad malum. Ad illud qð obijci
tur ꝙ li.arbi.ſeipm põt in malũ.dicen/

qũ ꝙ ⁊ ſi ſeipo poſſit:nõ tñ põt ſeipo ſuf

ficiète ſᷣ potiꝰ ſeipo deficiete.ſeipoenĩ

põt deficẽ.nec opoꝛtʒ alid aliud inter

uenire ad ̊ ꝙ exeat in malũ.

a Tlarto queri

tur de li.ar.in ↄpatõe ad aliud

agẽs creatũ.⁊ ẽ qſtio vtꝝ li.ar.abaliqᷣ
agẽéte creato poſſit cogi⁊ ꝙ ſic viqr̃ ta
Dam.qᷓ; phᷣus dicũt ꝙ qdã ſũt volũta/

tes pti volũtarie:pti iuolùtarie:⁊ q dCa

mõ impmixte ex volutario ⁊ inuolũta/
rio.ſiẽ iactare:merces minare:⁊ ſiłia.

—
—α an

ſi igit᷑ inuolũtariũ eſt illud qð eſt ꝑ vi-
olentiaʒ aliquas opatões exeũtesa li.
arbi. cõtingit pmiſceri violẽtia. g ſicõ⸗
tingit magis ⁊ minꝰ pmiſceri:ↄtingit

eas ſimpłr eſſe iuolũtarias ⁊ coactas.

Sſili.ar.cogi põt in actõe ſua. Iteʒ
maioꝛ virtus poõt inferre violentia mi⸗
noꝛi.ſ ꝙ põt inferre violentiã:põt com

pellere.̊ minoꝛ virtus a maioꝛi poõt cõ

pelli.ᷣ aliq̃ nirtus potètioꝛ eſt li.ar.via
toꝛis:vtpote angeli. ſalteʒ ab angelo
li.arbi.nr̃ᷣm põt cogi. Itẽ ſi aliqͥ vir
tus põt impediri ab actu ſuo põt violẽ⸗

tari.⁊ ſi ſufficiẽter põt impꝑediri:ſuffici
enter põt violẽtari.⁊ ſi ſufficienter põt

violẽtari põt cogi.cü igit᷑ li.ar.ab actu
ſuo ⁊ vſu impediri poſſit:ſiẽ pʒ q diabo
lus põt auferre vſuʒ li.arbi.⁊ facẽ euʒ
furioſuʒ.ergo videt᷑ ꝙ ab eo li.ar.nr̃m
poſſitↄpelli vel cogi. Item qñ radi/
us eſt iunct' aque: mota aqᷓ neceſſe eſt
moueri radiũ.ſ̊ multo maioꝛi vinculo
ↄiũgit᷑ aia coꝛpi qᷓ; cõiungat᷑ radiꝰaq.
moto coꝛpe neceſſe ẽ moueri affectꝰ

gie. ſi igit᷑ aliq̃ virtus creata põt coꝛpꝰ
tranſmutare poterit ꝑ ↄſeqñs li.arbi.

vertere ⁊ ↄpellẽ ipſo nolẽte. Itẽ ſiẽ
ſe habʒ intellect ad veꝝ ita ſe hʒ affe⸗
ctus ad bonũ.ſ&ᷣ intellectꝰↄpelli pot ad
credendu aliqð veꝝ:q ⁊ affect 'ad amã
dum bonũ.ſi ergo li.arbi.nõ dic aliud
qᷓ; rõem ⁊ voluntatẽ:videt᷑ ꝙ ⁊ ipm cõ/
Pelli poſſit pꝑ actõem alicuiꝰ agètis cre
ati. Itẽ agẽs creatũ ſua actõne põt
li. ar.cogẽ coactõe inducète q eſt diſpꝰ
reſpectu coactionis ſufficiẽtis.ſᷣ̊ diſpõ
p freqñtem ſui iteratõem ⁊ intentõem
põt fieri neceſſitas.ꝗ videt᷑ ꝙ ſi volun/

tas poſſit cogi coactõe iducẽte ꝙ ꝓceſ

ſu tpis ↄpelli poſſit coactõe ſufficienti
pactõeʒ alicui creafe. Sʒ) Berñ.
de li. arbi.volũtas ꝓ ingenita ſui nobi

litate nulla cogit᷑ neceſſitate.ſi igit᷑ vo

lũtas a nemie põt cogi:⁊ H̊ nõ è ob ali⸗/
ud niſi ꝓpter li.arbi.libertateʒ. li.ar.
a nulla creatura cogi pot. Itẽ ſiali
qua creatura poſſet li.arbi.hoĩs cogẽ:
H maxie ↄpeteret ipſi diabolo: de quo
dẽ iob. xl. Non eſt ptãs ſuꝑ terraʒ q ei
poſſit ↄꝑari.ſi ̊ diabolꝰ li.arbi.nr̃m ñ

poõt cogere.qͥa tũc facẽt nos ↄtinne pec

care:videt ꝙ nulla alia creatura poſſit
ipm cogere. Itez nulla maioꝛ com
pulſio põt fieri li.arbi.homis q; per in/
terptatõem moꝛtis.̊ mortis interpta
tio ad cõpellendũ li.arbi.nõ ſufficit ſi⸗/

cut patet in martiribi ſanctis ⁊ alijs.ꝗ̊
a nulla creatura põt ↄꝑlli. Item ſi

li.arbi.eſt ſᷣm id ꝙ eſt ſupꝛemuʒ in aia
cum ipius ſit regere et mouere omes
potẽtias.ſed eo ꝙ ſupꝛemũ eſt in aia ſo
lus deus maioꝛ ẽ. nulla creatura põt
ſup illud.nulla igit᷑ creatura põt in ho

minis li.arbi.ↄpellendũu. W ad pdi

ctoꝝ intelligenti eſt notandũ ꝙ ẽ loqᷣ;
de li. ar bi.qᷓntuʒ ad actum exterioꝛẽ:et

Intuʒ adactum interioꝛẽ.ſiue qntũ ad

actũ ꝓpꝛiuʒ:⁊ q̃ntuʒ ad actum alienũ.

Si loquamur de li.ar.q̃ntuʒ ad actũ

exterioꝛem ſic reſpectu taliũ actuũ po-
teſt interuenire coactio.põt.n.quis cõ
pelli ut genna coꝛaʒ ydolo flectat:⁊ ut
manibo ꝓpꝛijs thura altaribo imponat
vel incẽdat. Si aũt loqmur qntuʒ ad

actum interioꝛeʒ. qui ſcʒ eſt velle vkeli
gere autcoͤſentire. ſic reſpectu talis a/
ctus põt li.ar bi.aliquo mõ induci.pot

⁊ impediri:ß nullo modo põtↄpelli. In
duciquidẽ põt:quoniã amat aliud a ſe
7 qð infra ſe c.vnde ꝑ obliuionè alicu/
ius rei amate vel ablatõem põt induci
ad ↄſentienduũ in aliquid multũ effica/
ci pſuaſiõe:p quẽ modũ ydolatrie tem
ptabãt ſanctas martires coͤſentire in
Ydolatria:modo ꝓmittẽdo delectabi⸗
lia:modo infligendo triſtia. Iſta tñ in
ductõ longe diſtat a coactòe: ſicut pꝛo
bat ipſe exitus.qͥa nec blandimẽtis al⸗
lici:nec toꝛmentis terreriadeo potue/
runt ut a veritate iuſticie mutarètur.
ſic li.arbi.induci poteſt.qa amat ali⸗

quid infra ſe: vtpote vitam tempalem

vel aliud cõſimile quod poteſt agens
creatuʒ conferre vel auferre. NPoteſt

etiam impediri pꝛopter inclinationem

et cõiunctòem ſui ad coꝛpoꝛalem natu/
ram:que ſubeſt virtuti creature.vnde
bene poſſet aliquis aliuʒ ita ledere ꝙ

vſuü li.ar. amittẽt.ex Htñ li.ar.nõ cogẽt

Coactio.n.ponit li.arbi.actuʒ ⁊ vſum.

clg

ntn

tiop
Atorad

ſctimp

wonp.
Hane
iin
1a
toſt
lum
pnc
gen
citn
polu
lirĩ
cno
ſuntri
Centia
coactör
tig.
tus o
letreſ
gnitan
bleum
haltte
ſſtam/
ppeerh
cogere.
eſtyio
lenbaoz
Kinmin
lartin
cendüͤ
lurg⸗
Punta
cum l
ſtixn
ſotſin
luntgts
linsſice
git
tq nece
(tug. d
faim
keſtlux
enitn
thlicat

— ſeg ligatio uel impeditio tollit. Et iten ipſon eſt naturalis ⁊ repcuſſio.ppte
l impeditio ꝓuenire põt ab inferioꝛi:co/ rea cũ aqua mouet᷑: alio modo ſuſci⸗
