poſſibilitate:ſ etiã qdam nccitate.ſᷣm

vo ſtatũ mediũ.ſ.ĩnocẽtie debet᷑ hoĩ eq̃ᷓ
litas media qa diſcoꝛdia ⁊ repugntia
miſcibiliũ erat aliena ĩ actu p adiuto/
riũ intnſecũ aĩe gubnãi ⁊ pꝑ adiutoꝛiũ

extnſecũ alimti nutrièt.erat.n. eqli/
tas poſſibi ad ineqlitatẽ ſiue ob ðfcim
vtut ↄtẽtiue: ſiue et ob ðᷣfem alimõie.

nullus autẽ hoꝝ defectuü eſſe poterat
in homie ſi non pcederet tranſgreſſio
inobediẽtie.Et ſic patʒ ꝙ coꝛpus pmi
homĩs ↄſtitutũ fuit in eq̃litate a iuſti-
cia:q̃ſi media inter eq̃litatẽ qͥ eritĩ glo
ria:et eq̃litatẽ que nũceſt ĩ miſeria:bm
ꝙ ſtatus aĩe exigebat. Et hãc eq̃litatè
ꝓbant in coꝛpe fuiſſe pᷣmi homĩs rões
inducte ad affirmãdã pꝑtem iſtam:⁊ iõ
ↄcedende ſunt:qꝛ veꝝ cõcludũt.Si.n.
ex eis velint ↄcludere oĩmodã eq̃lita-
tem a pondere:rõnes ille nõ valẽet.qꝛ il
la eq̃litas ad nobilitatẽ nõ ſpectat.Si
aũt velint ↄcludẽ eq̃litateʒ oĩmodã nõ
a iuſticia:adhuc nõ ↄcludũt. qͥa ⁊ ſi coꝛ
pus habẽt nobiliſſimã foꝛmã:nõ tamẽ
adhuc erat in ſtatu ſuo nobiliſſimo ſiẽ
eratin gloꝛia.̊ autẽ ſolumõ cõcludũt
ꝙ ibi erat tata eq̃litas a iuſticia: non
erat ibi miſcibiliũ actuat repugnatia.
⁊ H quidẽ eſt veru.Et ita patʒ reſpoſio
ad totum.

R DE Z
1parte iſta
ſunt qões circa lr̃aʒ. Et pᷣmo
qrit᷑ de H ꝙ diẽ in lr̃a. Creatoꝛis volũ/
tas nccitas eſt.H.n. nccariũ futurũ eſt
qð vult ⁊ pſcit.qð ſi verũ ẽ:cũ deꝰvelit
oĩa bona futa nullũ bonũ futuꝝ eueit
⁊ↄtigẽter. peritꝗ̊ libtas arbi. Pꝛetẽa
falſuʒ vidr̃ dicẽ in ̊ qð ſubiũgit.mul-
ta etiã m inferioꝛes cas futa ſunt:ſed
in pñntia dei futura nõ ſunt.qð.n.eſt fu
tuꝝ erit.qð nõ ẽ futurũ in pſcia dei nõ
erit.g ſim ł idẽ erit ⁊ ñ erit. We? dicẽ
dqũ ꝙ pᷣmũ verbũ intelligẽdũ ẽ de ncci-
tate nõ ↄnt:ſ ↄñtie.qꝛ nccario ad vel-
le dei ſequit᷑ ipm volitũ eẽ vel futuruʒ
eſſe. Scðm autẽ verbũ intelligenduʒ
eſt ita ꝙ p ̊ pticipiũ futuꝝ: ſignificet᷑
oꝛdo effect'ad cãs nõ euẽtus.vt ſit ſen

ſus. Multa ſᷣm inferioꝛes cãs futura

ſunt.i.oꝛdiata fieri que ᷣm veritatẽ vł
bſcientiã nõ ſunt futura. qͥa nõ eueni⸗/
unt. Item qrit᷑ de hoc qð dicit ꝙ ho
mo extra pamdiſuʒ eſt creatꝰ poſtmo/
duũ in paradiſo eſt poſitus. cũ eniʒ pa/
radiſus eſſet locus habitatoõnis debi-
tus homĩ ſm ſtatũ innocẽtie: ⁊ locꝰ cõ

gruogñatoni ? ꝓductõi:videt q ho de⸗

buit ꝓduci in paradiſo. Iteʒ cũ to⸗
ta terra eẽt tũc fructifera:⁊ aer traquil
lus:videt᷑ ꝙ tota erat cõgrua vtinhabi
taret ab hoĩe.& ſi hõ extra paradiſum
eſt ꝓductus:videt᷑ ꝙ extra pamdiſum
ad habitandũ debuit relinję. Its ſi
tota terra ꝓducta ẽ ꝓpter hoĩem.g vi
det᷑ ꝙ ſi hõ ſtetiſſet alia ps terrea pa-
radiſo ſupfluẽt.ꝓpter hᷣ eſt hic qõ qᷣd
vocet᷑ hic paradiſus in quo hõ eſt poſi
tus. Had pdictoꝝ intelligentiã ẽ
notanduʒ ꝙ ſiẽ dicit magr tres fuerũt
de paradiſo ſentètie. Quidaʒ.n.dixe⸗
runt ꝙ paradiſus ille in quo erat poſi⸗/
tus homo erat locꝰcoꝛpalis qui ppter
ſuã amenitatẽ padiſus dicebat᷑: necẽ
alius paradiſus niſi coꝛpalis.A lij ve
ro attendẽtes ꝙ beatificatio homĩs eſt
in paradiſo que cſiſtit in dei fruitõne
nõ in coꝛpaliamenitate:dixerũt hunc
paradiſuʒ nõ eſſe locũ coꝛpalem:&̊ ſpi
ritualẽ: ⁊ omia illa que dicunt᷑ eſſe de

paradiſo in Geñ. dicta eẽ metaphoꝛi-/

ce.vñ hõ in foꝛmatõe ſui poſit dicit fu
iſſe in paradiſuʒ.nõ qa fuerit localiter
mutatus:pᷣ qͥa ĩ ſpali amenitate ⁊ de/
liths ex dei amoꝛe ⁊ cognitõe ⁊ fruitõe

eſt poſitus. In huiꝰ autẽ ſentẽtie aſſer

tõne adducũtillud qð dicit᷑ de latrone
Luc̃.xxiij. Hodie mecũ eris ĩ padiſo.
Et illud qð dr d lucifero Ece.xxviij.
In delitijs padiſi dei fuiſti. Tertia ẽ

poſitio ꝙ ẽ padiſꝰ ſpuał:⁊ padiſꝰ coꝛ

poꝛał.padiſus ſpũatł᷑ diẽ ſtatũ łq etem
⁊ amenitatẽ delitiaꝝ ſpũaliũ.⁊ iſte põt
eſſe ſᷣm duplicẽ ſtatũ.ſ.eccłie triſbhan⸗
tis:⁊ eccłie militat. VUñn padiſus ſpa
lis duplex ẽ ſiue dupłr dict'ẽ. Unꝰeſt
ĩ eccłia militate.alterĩ eccłia triüphã/
te. Vñ illa qͥ ſunt dicta in Geñ.de pa
radiſo ſpuali poſſunt exponi metapho
rice. Paradiſus aũt coꝛpalis loceſt
delitiarũ ⁊ amenitat.⁊ H̊ ẽ duplex ſiłr
ſm duplicẽè ſtatũ.ſ.pfectũ:⁊ impfectũ.
ſim ſtatü pfem padiſus ẽ empyreũ.ſᷣm
ſtatũ imꝑfectũ padiſus ẽ locꝰq q ame
nus ĩ ptiba oꝛiẽt᷑.de qͥ dicẽ Damaſ.Di
uin?ꝰpadiſ ẽ dei manibꝰmodici plãta
tus gaudij ⁊ exultatõis vniuerſe ꝓm/

tuariũ. In h aüt loco ðᷣcuit hoĩeʒ poni

trite
ſtoe
ciame
ſcam
ſere⸗
ſetem
Ltna
nme
Merer
ſteere
tern⸗
Eta⸗
ſadiſa
chen
ſenſib
culpi⸗
Difen
cciui
obiect
trthaue
laluten
wiema⸗
1cſimt
aterra
ſedirar
möcdiſ
beſtis
culi
jeteſ⸗
mognn
gulhder
gooli.
Golunar
eſefnliuz⸗
Uertiſpr
ninepſ⸗
ſhicne
pid⸗
(ased⸗
bomob
aceoe⸗
appoop
tempe
neetſ
gu ſi
ſitd⸗
noctia
ag mer
ſis pti
leje ele⸗

R
A es
rrise.
en,
wen; M,. 0
.
el
Mr
maärtwe
G eue
n
Polsguine
Sdirebct:ſt
4 4
apolis Alt
totonnist
ndeiffnlon
* i
WaNd

S3

„

* *
NWd

Ei
Lripaur co
ncttM
Uidawiidn

P

2. S
. leO
jecorpols N
ð /,

thedcpenii
„ „/

vt eẽt ei facilitas pueniẽdi ad pr̃iaʒ: ⁊
vt de pomĩ oñderet beniuolẽti cui lo
cũ ameniſſimũ ad inhĩtãdũ ppauerat.

⁊ ſic amenitas exterioꝛis habitacłi coꝛ
rñᷣderet delitijs interioꝛibo q̃les hʒ aia

q̃ ẽ templũ dei:⁊ habebat aĩa pᷣmi hoĩs
Extra aũt hũc locũ debuit homo ꝓdu
ci:vt meliꝰ cognoſcẽt dei bnficiũ dũ ſe
videret q̃ſi aliũde adductũ.⁊ vt etiã o/

ſtẽderet ꝑ H̊ ꝙ hõ nõ erat ibi factus ad
eternalkr habitaduũ:ꝑ tpałr pegrinãdũ.
Et qꝛ de pſciebat homĩs caſuʒ:in pa-

radiſo voluit eũ collocare vt p eiꝰ eie/
ctõem de loco voluptatis cognoſceret
ſenſibikr q;ta bona ſpualia amiſiſſet ꝑ
culpã.cognoſceret es nihiloꝰ q̃nta eẽt
Differẽtia int eũ qͥ dño obedit hũiliter:
⁊ eũ qui ipm cotemnit.Et p h̊ pʒ rñſio

ad obiecta. Locus.n.padiſi còuenien

ter factus fuit ꝓpter hoĩem inſtitutuʒ
⁊ alia terra ↄueniẽter fuit facta ꝓpter
boĩem què deus puiderateè lapſurũ.
7 qꝛ ſimx etiã viderat hoĩeʒ ⁊ peccati 8
ea terra ſumpſit ei in quꝗ erat pᷣmoð
reditur:nec tñ ſi hõ ſtetiſſet alia pars
mũdi ſuꝑflueret.qꝛ beſtis ſeruiẽtibus
beſths homĩ habitaculũ pberet:⁊ habi⸗
taculũ ſua inferioꝛtate excellès oñde/
ret:x ſua magnitudine decoꝛaret:ſicut
magna platea decoꝛat palaciu:⁊ ſicut
aula decoꝛat camera. Itẽ qrit de H
qð diẽ. Locuʒ ꝑadiſi in alto ſitũ ẽ vſq;
ad lunarẽ circulũ ꝑtingentẽ. videt᷑.n.
eſſe falſuʒ:bpmo qͥa inf lunarẽ circuluʒ
æ aerè è ſpera ignis:qͥ nõ pateret᷑ ibi ho

minẽ poſſe viue. Itẽ ger in ſua pte

ſuꝑioꝛi ẽ tate ſbtilitat ꝙ ibi non pnta⸗
ues viuẽ:ſicut diẽ Augꝰ. ſi padiſi lo
cus eẽtadeo eleuatꝰ:nò poſſet ibi vinẽ
homo hñs coꝛpus aĩiale. Pꝛetẽa ſi
adeo eet ille locus eleuatꝰ:cù maxime
axpꝛopinret ſoli. eẽt calidiſſimPꝰ⁊ in
tempatiſſimꝰ.ſequeret᷑ etiã ex H ꝙ ter⸗

ra eèt ſup aqu: ⁊ ſupaerẽ᷑. Ruden/
dũ ꝙ ſiẽ doctoꝛes dicũt padiſi coꝛpoꝛa

ſitꝰ valde emienns ⁊ altꝰ et iuxta eqͥ;
noctialeʒ in oꝛientẽ quodãmõ vergẽs
ad meridiem. Eſt auteʒ tante altitudi
nis vt illuc non ↄſcendant vapoꝛes in
gere eleuati:ſed fit ibi aer mũdus ⁊ pu

rus ydoneus ſtatui ppetuitatis. ꝓpt᷑

puritatem aeris ibi eſſe cotempantiaʒ

caloꝛis. Et qͥa ſecus eqͥnoctialem ẽ ibi
magna tempies tempis.ꝙ ergo dici⸗
turvſq; ad lunarẽ circuluʒ ptingere:H
nõ eſt dictũ ſᷣm ſitũ:ſed ſᷣm quãdaʒ ꝓ/
pꝛietateʒ:ſiue qͥa cõfoꝛmat in raritate:

1 lumĩoſitate:⁊ tranquillitate.ſiue àa

vapoꝛes quibꝰdnatur luna illuc nõ p/
tingũt. Et ſic patʒ illud. Atem qri⸗
tur de hoc ꝙ dicit. In paradiſo erant
ligna diuerſi generis t& ppt qd vuo
ex ipis lignis noĩat? ñ plura. Iteʒ
cum lignũ illud de quo facta ẽ ꝓhibi⸗
tio non fuerit ſcientie boni ⁊ mali:niſi
ꝓptertraſgreſſioneʒ Ade.no viget ꝙ
ſic debuerit a ſui pncipio nomĩari.
Item cuʒ lignũ vite illum effectũ vi⸗

nificdi non habuerit: videt q aut fru
ſtra fuerit:aut ab illo effectu denomi⸗-
nari non debuerit. Reſpodendũ ꝙ;

vniuerſalitas lignoꝛuʒ ſub tribus dif

ferentis comphendit᷑ 'm ꝙ ad tripli⸗

cem vtilitateʒ homis poterat oꝛdinari.
aut ex parte coꝛpoꝛis: aut ex parte ami⸗/

me: aut ex parte cõiuncti. Siex parte
coꝛpoꝛis:ſic erant ligna fructifera que

pbebant ei alimenta ad coꝛpoꝛis ſuſtẽ.

tatöeʒ. Si ex pte anime: ſic fuit lignũ

ſciẽtie boni ⁊ mali qð oꝛdinabat᷑ado/

bedientie homĩs ꝓbatõem.Si ex par⸗
te cõiuncti: ſic erat lignũ vite qð facie⸗
bat ad vite huane pꝑetuatõcʒ. De his
auteʒ lignis duo nomĩata ſunt ꝓpter
ſpuales effectus: ꝓpter qð ⁊ dominꝰil

la duo ligna collocauit in medio pa/
radiſi.⁊ vnuʒ poſuit iuxta alterũ: vt ex
vno cõciperet homo affectũ am oꝛis: et
er alio affectuʒ timoꝛis.⁊ quaſi oppo-
ſita iuxta ſe poſita eluceſcerẽt.⁊ faciẽ⸗
do abſtinẽtiã ab imo hr̃e mẽt refectio/
nem ſufficientè ab altero. Et hoc ẽ qd
dicit Auguſtinꝰ de ciui. dei.loquens
de pꝛimis parentibus.Status ĩmoꝛ/
talitatis eis de ligno vite quod in me
dio paradiſi cum arboꝛe vetita ſimul

erat dei mirabilis gratia monſtraba-

tur:tñ ⁊ alios ſumebat cibos pter vna
arboꝛẽ que fuerat interdicta. Et ſic pʒ

qliter illa duo ligna ſpualłr nomĩant.

nrnſ

AVnuz autem ſcʒ lignum vite nomĩat
vt ab effectu.nõ quẽ fecit: ſᷣ ad quẽ oꝛ/
dinatur. Eliud vero ſcilʒ lignüũ ſcien/

tie ab euentu:et vtrũq; ſatis congruit.

qa ta ille effect'q; ille euent valde no.
tabiles erãt.Licet aũt lignũ vite pᷣmũ

effectũ nõ habuẽit in actu:hũit tñ ĩ ha

bitu. nec tñ fruſtra fuit.qͥa quis ex ipo

pmꝰho nõaccepit refectõem eiꝰtñ po⸗
ſteri recipiũtinſtructõeʒ:dũ pꝑ illud li⸗
gnü intelligüt xpm. Itẽ qrit de hoc
diẽ.a ligno hõ ꝓhibet ꝙ malü ñ erat
vidr.n. ꝙ de incõueniẽter fecerit pmũ
qͥa ſic ꝓhibẽ malũẽ bonũ:ita phibẽ bo
nũ eſt malũ.̊ videt᷑ ꝙ deꝰfecerit male
du ꝓhibuit illiꝰligni vſuʒ. Itẽ bene
ſciebat dñs ꝙ ipi phibitõeʒ ſuã nõ ſer⸗/
uarẽt. ſi ſine illa phibitõe poterat eẽ
ſaluꝰ:viqr̃ ꝙ nõ feceritaliud q; laqueũ

eis inijcẽ du phibuit. Iteʒ ſi oĩa fa⸗

cta ſunt ppt hoĩeʒ:ͥ lignũ illud eratho
minis. ſ nlłi dʒ ſbtrahi res ꝓpa abſ;
culpa. videt᷑ q; deꝰĩiuriatꝰfuerit hoi:
⁊ eũ puninerit ꝓhibẽdo qð ſuũ erat:in
quo tñ nltła culpa pceſſerit. Rñden
gqũ ꝙ de homĩ illud lignũ phibuit ꝓpt᷑
obediẽtie meritũ acqrendũ ex pte ſoĩs

7 ꝓpter ondendũ ſue iuriſdictõis dniũ

qð habebat ĩ hoĩe. qa phibuit ppt obe⸗
diẽtie meritũ vt illud meritũ eeèt purũ
7 plenũ:⁊ bñ a tali re phibuita q̃ n de/
beret ceſſari niſi ſoliᷣ obediẽtie ĩtuitu.
⁊ ideo a re bona. Itẽ qͥa phibuit ad
oñdendu ſue iuriſdictònis dñiuʒ:iõ a
tali re debuit phibẽ a q̃ ho non deberet
retrahẽ manũ niſi ꝓpter ſoliꝰ dei impe
riu.⁊ H qgeʒ fuit res bõa.⁊ ꝓptẽa illud
mãdatũ dr eẽ mãdatũ diſciplie.qͥa ad
H ho nõ obligat ex ſe ſine aliq rõis nãł
dcamĩe:ß ex ſola diuĩa pceptoe :q;uis
⁊ alia poſſit reddi rõ ꝙ datũ ſit illq mã
datũ diuinũ vt ꝑ h̊ diſceret de quo vᷣo

debet eſſe ſbiectꝰ. æ q̃ᷓntũ etiã differtin⸗
ter eũ qui deo obedit ⁊ euʒ qui cõtem/

nit eius impin. Nulla igit fiebat ex H
homi iiuria:ĩmo fiebat vtilitas dũ pci
piebat ad eius eruditõem:⁊ meriti am

plificatõem. q; ſi cõtrariũ euenit h̊ fuit

ex culpa ſi na ex qua cõuertit ſibi bonũ
in maluʒ: ſicut impijs pccoꝛibi bona

cõuertunt᷑ in mala. ppter iſtius tñ euẽ?

tus puiſionẽ non debuit de dimitte-
re dare tale mandatũ. qͥa oꝛdo ⁊ decoꝛ
qÿui attendit᷑ in opibus dei bm regulã

diuſĩe ſapiẽtie nõ debʒ intmitti ppter

incõmodũ alicuius ſecialis creature.

Pꝛetẽa ex illo malo ĩde ſequẽeti po

terat deꝰ ⁊ ſciebat multo magis bonũ

elicẽ. Et ꝑ H̊ patʒ rñſio ad obiecta:ex⸗
cepto pmo:qͥa nõ eſt ſimłe.pꝓhibẽ eniʒ
malũ bonũ eſt.qͥa non põtaliquis ma⸗
luʒ ppetrare ſine culpa.&̊ phibẽ bonũ

nõ eſt ita malũu.qͥa abſtinere pᷣthomo

abſq; culpa.abſtinẽ enĩ a bono cõmo⸗
di cadit ĩ gñe boni honeſti.Alia ſatis

patent pꝑer iam dicta.
Biſtinetio. xviij.
1eodem
i quoq; padiſo &. Sup
egit magr de foꝛmatoõne

viri. hic agit ð foꝛmatõe
mulieris de viro. Diuidit᷑ at ps iſta
in duas ptes. In quaꝝ pma dermiat
de ꝓductõe mulien ex pte coꝛpis. In
ſcda ex pte aĩe:ibi.quẽadmodu mulie
ris coꝛpꝰ. Mꝛima ps hʒ q̃tuo: ptes.
In pma pante determĩat de ꝓductio
ne coꝛpis mulieris ex viro in compa⸗/
tõne ad cauſaʒ finalem. In ſecũda ve
ro in compatõe ad cauſaʒ materialeʒ:
ibi.ſolet etiaʒ qri vtrũ de coſta illa .
In tertia vero in compatõe ad cauſaʒ
efficientem:ibi. illud etiaʒ ſciri c. In
quarta vero in compatõne ad cauſaʒ
foꝛmalem:ibi.ſ queritan ratõ quꝗ de⸗
us pᷣmis opibus creauit. Similit᷑ ſe
cũda pars pᷣncipalis habet q̃tuoꝛ par-
ticulas. In quarũ pꝛima ponit opini/
oneʒ qndam erroneaʒ de ꝓductõe ani
me mulieris. In ſecũda vero ſubiügit
aliam opinioneʒ nõ minus falſaʒ: ibi.
alij auteʒ putauerüt t. In tertia ve⸗
ro ponit veritateʒ catolicam: ibi.ca⸗
tholica autẽ eſſentia. In quarta auteʒ
? vltima falſitateʒ impugnat:⁊ verita
tem cõfirmat auctoꝛitate Yero.⁊ Au⸗
guſ.ibi.vñ in eecłiaſticis codicibi t.

2 ☚ - ——

tie
tact
depi
ſiet
(
cie

ſe
der
noſ
nin
ſren
giglii
ſenet
Hzor
W
Me⸗
ß
ſe⸗
qui
tur⸗
gat
nue
nib
nat
debi
pon
neit
gutn.
ſuseſ

nuͤen⸗

„

ee .. .
. .
4 e
.

IIIA n. „
4 ,*
( 4
. Gh

4 /9
(MHANEMCRi.
Peeeee
„00 K*
“ *
AIN
ͦsͦä N
oCGG 8
77
7 n
. NαοαWπ
„
mieen *
6 menulcz.
R (Na A.
.
. iee
ℳ006 4 A
eaa ;
. „ „
„ 47
WB G/1
. ℳ4
geowe
RR WX

R
GEEENNN
1* MN

NA

Et ſic duo detmĩat᷑ in pte iſta. Quon
pmũ ẽ foꝛmatio młieris qntũ ad coꝛpꝰ

Scðmẽ pfectio qᷓntũad aĩam.

aüt huiꝰ ptis circa duo incidit

bic qö. Mꝛimũẽ circa ꝓductõeʒ coꝛ-/
poꝛis mulien ex latẽ viri. Scimẽ cir

ca ꝓductõem ſpũs ſiue ale eiuſdẽ mu-
lieris:⁊ p ↄns oĩuʒ aĩaꝝ q ſuntĩ poſte/

ris. Lirca pᷣmũ qrunt᷑ tria. Pꝛimo

qrit᷑ vñ młier foꝛmata fuerit Scðo
qrit vtꝝ ſm ſeĩalẽ rõem coꝛpꝰmulieris

—

in coſta pceſſerit? Tertio qrit᷑ quid ſit

ſᷣm rem ipa rõ ſeĩalis:
MNca primü ſic
prncedit᷑:⁊ qrit᷑ vnde fuerit ꝓdu
ctũ coꝛp mulien.Et dic magr in lr̃a:⁊
tractũ ẽ de z“ Beñ.ꝙ młier foꝛmata ẽ
de viro:⁊ nõ de qcũq; pꝑte:ſᷣ de coſta ex
q̃ mulier ẽ de viro doꝛmiẽte foꝛmata.⁊
ſic tria tãgũt᷑ ĩ foꝛmatõe młien.ſ.ꝙ fa/

cta ẽ ð viro.⁊ ð viro doꝛmiẽte.⁊ ñ de qᷓ
cũq; pte ſᷣ ð coſta eiꝰ ⁊ oſſe. Coñ pᷣꝰ

obꝛ ſic Geñ.i.Fecit deꝰ hoĩem ad ima.

ſ. ⁊ ſiłi.ſu.maſcu.⁊ fe.crea.eos.Si igr
deus ĩ pᷣmaria ↄditõe maſculũ ⁊ femi/

nã ſimł creauit:nõ vidr̃ ꝙ mulierẽ de
viro ꝓduxerit. Itẽ ſexuũ diſtinctio
ſpectat ad pfectõem ſpẽi.ꝑ̊ alie ſꝑecies
aĩaliũ in q pus ẽ diſtictio ſexuũ ſimet

ſemel pducte ſunt.ꝗ̊ τ&. Atem qõ ſe

hbʒ p modũ mãł ad alteꝝn minꝰ èↄple/

tũ q; il lud qð ex ipo ꝓducit᷑.ſi g̊ vir hʒ
ↄpletõem reſpectu młieris:nõ mir ð ri
r0 ſ eõ de muliẽ ꝓduci debuit. Coñ
ſcdm obijcit᷑ ſic. Somn vel ſopoꝛ eſt

„ £

quies aĩaliuʒ virtutü cuʒ intenſiõe na
turaliũ. ſed in Adã nõ erãt ſenſus fati

gati:nec vᷣtutes aĩales. videt᷑ ꝙ ſom
nus ille nõ fuerit Ade natalis.ſi ergo
nihil debuit fieri circa Adãa niſi qð eiꝰ

nature cõgruẽt:videt᷑ ꝙ deus in euʒ nõ
debuit ſopoꝛem mittere vt de coſta eiꝰ

ꝓduceret mulierẽ. Item in ſepatio

ne illius aut fuit aliqᷓ leſio etafflictio:

aut non. Si ſic:ergo Adaʒ ante paſ/

ſus eſt penam q; cõmitteret culpã. Si
noõ:ergo ita bene potuit fieri de latẽ vi⸗

gilãtis ſiẽ de latere doꝛmiẽtis. Itez
maioꝛi potentie atteſtat᷑ ſepare parteʒ
a toto ab homie vigilãte ſine doloꝛe q
doꝛmiente. magis igit᷑ eſſet manifeſta
dei potẽtia ſi abſq; doloꝛe ꝓduxiſſʒ mu
lierem de latere Ade vigilatis q; cum
ꝓduxerit de latere doꝛmiẽtis. Iteʒ
cõtra tertiũ obicit᷑ ſic. Sexus mulie/
bꝛis eſt infirmioꝛ q; ſexus virilis ꝑ na-
turã.ergo de ptibus eius debuit fieri.
nõ ergo de oſſe ſed potius de carne.
Ateʒ in textu poſtea ſubiũgitur. Hoc
nũc os ex oſſibus meis:et caro de car/
ne mea.ergo non tantũmodo de coſta

Alde facta eſt: ſed etiaʒ de carne alia.

AIſtem coſta illa erat nccaria Ade:
aut ſupflua.Si neceſſaria:ergo debu
it alia coſta reddi Ade ꝓ illa. Si ſu/
pflua:ergo coꝛpus Ade nõ fuit in pꝛi-
ma ſui pductõne pfecte foꝛmatus:cũ

ad pfeciõnem ſpectet nihil habere ſu⸗

perfluuʒ vel diminutü. Item ſiſu⸗
pflua erat.ergo nõ opoꝛtebat carnem
repleri ꝓ ea. Eſt igitur qſtio quare

mulier de viro.et ſi de viro quare ma/

gis de doꝛmiente q; de vigilãte.et ſi de
doꝛmiente quare magis de coſta q; de
carne. Wꝰ. ad pdictoꝛũ intelligen-/

tiaʒ eſt notandũ ꝙ cuʒ ſapiẽtia deiad-/

mirabilis ⁊ laudabilis oſtendat᷑ in oĩ⸗
bus opibus ſuis: potiſſime tamè ma⸗
nifeſtat in foꝛmatõne creature ratõna

lis. Hoc auteʒ clarius apparet ſi coſi⸗
geret᷑ oꝛdinis cõgruẽtia q; ſeruauit di/
uina ſapiẽtia dum ꝓduxit mulierè de

latere viri. Congruũ erat enĩ mulierẽ
ſic de viro ꝓduci.tuʒ ꝓpteroꝛdinis ha
bitudinẽ que attendit᷑ inter virꝝ ⁊ mu
liereʒ in hana ſpecie.tum etiaʒ ꝓpter
habitudinẽ que attendit᷑ inter ea qͥ per

virũ ⁊ mulierẽ habent ſigri. Nir enim
2 mulier ſᷣm ſuoꝛuʒ ſexuũ⁊ ꝓpꝛietateʒ
⁊2 naturaʒ ſic facti ſunt vt inuiceʒ con
iũgerent᷑:et ex hoc vnus in altero qui/
etaretur: ⁊ vnus ab altero ſuſtentare/
tur. Quia igit᷑ foꝛti vinculo et ſingn/

lari muliercõiungit᷑ viro:⁊ econuerſo.

ideo vnus ſexus ꝓductus eſt de alte-
ro.qa vero iſta cuiũctio dat viro quie-
tatõeʒ.ideo ꝓducta ẽ d viro doꝛmiẽte.

Rurſus.qꝛ dat mulieri foꝛtitudinẽ
⁊ ſuſtentatõem.hic ẽ młr or̃ eè facta
de oſſe. Et qa in oĩbo his ẽ qdã eq̃litas
mutue ſocietat.iõ foꝛmata ẽ mir ð oſſe
nõ qncũq; ̊D ð coſta ⁊ eiꝰ latẽ.Et ſic pʒ
quõ modꝰ foꝛmatõis rñdet ꝓpetatibꝰ
illiꝰmutue ↄiũctõĩs q ẽ int viꝝ ⁊ młieʒ
ſm rẽ. Cõſonat es nipiloꝰ his q̃ ſiẽnt᷑
p mlierẽ ⁊ viꝝ. Per viꝝ naq; ⁊ młierẽ
ſigẽt de* aĩa:xpus ⁊ eccłia: ſupioꝛ poꝛ
tio rõis ⁊ inferioꝛ. Pꝛime ſigni cõpetit
foꝛmatio młien ex viro ſm modũ pdi/
ctũ.qꝛ.n.oẽs ſpũs rõles ĩmediate ꝓdu
cunt᷑a deo tãq; a pmo pNnoᷣ ⁊ ĩmediate.
7 de ĩ eis reqͥeſcit ⁊ q̃ſi ſopoꝛat᷑:dũ de
litie ſue ſunt eẽ cũ filijs hoĩum.⁊ rõlis
ſpũs a diuĩo ſpũ inhabitãte ↄfoꝛmat⁊
roboꝛat᷑:optia ↄſonãtia ↄfoꝛmat᷑ ſigꝰ
ſigto ᷣm ꝙ p viꝝ ⁊ mulierè ſignificat᷑
de ⁊ aĩla. Sitlr corrñdet ſᷣm ꝙ p vin ⁊
młierẽ ſignificatxpus ⁊ eccłia. Eccle
ſia.n.ex xpo foꝛmat᷑ duʒ ð latẽ xpi doꝛ/
miẽtis ĩ cruce ꝓfluxit ſanguis ⁊ aq̃: ex
qbo in ſacr̃is eccłie redũdauit efficatia
p q ſacrfa fdat᷑ eccleſia.⁊ ſic vir rñdet
xpo:doꝛmitatio rñdet moꝛti:abło coſte
aptõi latis. Lõcoꝛdat etiã h̊ foꝛmatio
ſignificatõi:ꝓut pꝑ viꝝ ⁊ młierẽ ſupioꝛ
poꝛtio rõis ⁊ inferioꝛ hʒ ſigri. Sic enĩ
vir ẽ foꝛtioꝛ ⁊ młirẽ infirmioꝛ:ſic ſupioꝛ
poꝛtio ⁊ inferioꝛ.⁊ ſiẽ młr ex viro:ſic in
ferioꝛ poꝛtio ẽ ex ↄuerſiõe ſpũs ad hĩ/
ferioꝛa.dũ aũtad h̊ ĩferioꝛa ↄuertit᷑ ceſ
ſat a vigilãtia tẽptatõis:⁊ q d mõ effi⸗
cit᷑ infirmioꝛ ſemetipo ⁊ tẽdit ad molli
ciẽ młieris.et iõ qͥdamõ ſepari dr ⁊ os
ei auferri:⁊ exĩde mulierẽ foꝛmari.Et
ſic pʒ iꝑ magna fuit ↄgruẽtia oꝛdinis
obbuata ĩ hꝰfoꝛmatõe młien:ſiue ĩ ſe:
ſiue ĩ ſigto p ipam. His viſis defacili
rñdet᷑ ad oba. Oꝛ.n.pᷣmo obᷣꝛ dete⸗
xtu Geñ.dð ꝙ illud dẽm ẽ q̃ntũ ad p-
ductõem aĩe ſᷣm quõẽ nõ ẽ foꝛmata mir
ex viro:ſᷣ ex nihilo:ſic.ʒ.patebit. Ad
illd ro ꝗë obꝛ ð alijs ſpèby iã pʒ rñſio.
nõ.n.ẽ ſite ꝓpt᷑ legẽ mr̃imonij q nõ ita
attendit ĩ beſtijs ſiẽ ĩ hoibꝛ. Ad iltd
qð obᷣ ꝙ virẽ muliẽ foꝛtioꝛ. dðᷣ ꝙ mã⸗
le min“ nobile q; illud qð ex eo ꝓdu-
cit᷑ ſm id qð ẽ male. viraũt nõ fuitmã

mulieris ſm ſe totũ:ſᷣ ſm aliqͥq ſui:ſcʒ
ſm coſtã.⁊ iõ q́;uis vir ẽ nobilioꝛ: potu
it tñ ex eiꝰcoſta coꝛpꝰmulieris foꝛmari
Nam nõ ẽ tãta pfectio ĩ vna coſta viri
qᷓnta ẽ ĩ vno coꝛpe mulienl. ꝛ ſi qras
q̃re magꝗ młr de viro q; virde muliere.
dð ꝙ H̊ aliqñ futuꝝ erat:ſic ĩ ʒ Adaʒ
ſcʒ xpo.⁊ iõ vt pfecta eſſent dei opa de
buit eẽ ſiłr ⁊ talit᷑ de ſolo viro. Sic.n.
ſunt ĩpleti ſiẽ dicẽ Anſelꝰ.q̃tuoꝛ modi
eductõis hoĩs ĩ eẽ. Vnꝰqẽ de viro et
muliẽ quẽ mõ obſᷣuat nã.Aliꝰ qͥ nec ᷣ

viro nec de muliẽ q fuit ĩ pductõe pmi

hoĩs.Tertiꝰqͥ ẽ de viro tm.⁊ hic fuit in
foꝛmatòõe eue. Quart qͥ ẽ de muliẽ tin
abſq; viro.⁊ h̊ fuit ĩ ꝓductõe xpi de pᷣgi
ne.tuc aut mag ↄgruebat młierẽ edu/
ci de viro:vt onderet᷑ ꝙ vir caputẽ mu
lieris.⁊ nõ vir ꝓpt᷑ mulierẽ ſ̊ mulier
ꝓpt viꝝ.⁊ alia plura qͥ pᷣus tacta ſunt.
Ad illa q obijciunt᷑ ðᷣ ſopoꝛatõe.dð
qꝙ ille ſopoꝛ nõ fuit ex laſſitudine: ſᷣ fu/
it ex diuina ĩmiſſione:ſicut diẽ textus.
nec tamẽ fuit cõtra naturq.qͥa ſi Adaʒ
ſtetiſſet eẽt vtiq; ĩ ilo ſomnꝰ:nõ ꝓpter
debilitatõem potẽtie ſenſitiue:ſ ppter
vigoꝛatõem pticule vegetatiue: qm et
ſine vtraq; haꝝ viriũ ↄtingeret ĩ Adã
laſſari.tamẽ qñ vna ceſſabat opatoõne
cõtingebat alten vigoꝛari:dũ tota ani
ma cotra actuʒ vni virtutis intendit.
Immiſitautẽè deus ſopoꝛẽ in Adã nõ

ꝓpter hoc ꝙ nõ poſſet ſepare coſtãa vi

gilate ſine doloꝛe et honoꝛe. h ꝓpter ſi⸗
nificatõem:⁊ ꝓpter etiaʒ mẽtis Ade
Siblenatdem .qͥa ſiẽ dicũt ſancti Adã
in illo ſopoꝛe multa puidit. Vnde ſta/
tim cuʒ euigilauit ꝓphetice locut'eſt.
et in hoc multuʒ oſtendit᷑ dei omipotẽ/
tia que ſic potuit ſepare coſtaʒ vt natu
ra nõ amitteret quietẽ ſuaʒ.Ex hoc pa
tent illa obiecta de ſopoꝛe. ꝛimũ nõ
valet.quia ibi non erat ſomnus ex laſ
ſitudie.Secũdũ ſimilit᷑ non valet.qͥa
non eſt factum ꝓpter leſioneʒ homis
occultanda. Tertiũ etiaʒ non valet.qa
ita bene manifeſtata eſt dei potẽtia dũ

non excitauitooꝛmienteʒ a ſomno: ſi⸗

cut manifeſtata eſſet ſi foꝛmaſſeteam

de latere vigilãtis ſine doloꝛe aliquo.

zan
gixoßt
Neoleſt
üͤpa
nuiehe
Geütt

lfuittp

fhtent
ſabvire
delſe
ſortitn
ei aꝛc
no.n.
yt de
triao
debit
mag⸗
Ooon
Colrn
Lit
rAo⸗
gutini
öͤteſung
eplica

1

ſiapir

vxtu.4

n.O
ſniſ
opienni.
Nllicoſt
ſooſcei.
lig.
Oia

Pmniv

Nnad
Pnsd
iſtisca
eraͤtſei
caeri⸗
ſicoſta
cexip
deo.f
ctaea
lioñ ſe
betiäg
ctino V
Ite

ℳ 7
enee
R
Nde
0 RNN ey
. IWVNWI.
Að

01
jedemulen
werhiderg
rapurèmun
un
Xd

0

s etaſa
WUAlE—
ee
l

ee⸗ orte
KN cb.
———1
ce
nn 4 E S
„ *
õsõsõ
6
IIII⸗. MI
ſete
Ne .AZR Ue
NmEEEEIA
KE eIIE.
. .
7 1
W R ve
n E.
MroS.
e e .
inten
„.
A! 1
eeed 34
MecD .
drerſt⸗
N
„*
4) R „
*

*
ſancn20

R

Ad illa qͥ obijciunt᷑ qð nõ debuit fi
eri de oſſe.dð ꝙ nõ timmõ mir facta eſt
de oſſe ſiue de coſta:ᷣ et᷑ aliq̃ ꝑticła fu
it ſůpta de carne Ade:ſicẽ ſeqns l̃a in
nuit.Hoc nũc oſ.⁊ ca.de car.m. Ma
gis aũt fit denoĩatio ab oſſe: ſiue qa il

ſa fuit ps pncipalioꝛ: ſiue qͥa vir młie/

ri ↄfert robur:⁊ mir p viri ↄſoꝛtiũ rigo/
rat:vir aũt ꝑ młien ↄſoꝛtiũ emollit᷑:⁊ iõ

dr eſſe caro repleta ꝓ coſta:qͥa vir dat

foꝛtitudinẽ et ſuſcipit infirmitatẽ.ſiue
es q coſta illa locũ carnis occupabat.
nõ.n.facta fuit ĩ Adã vt in eo manẽt:ꝶ
vt de ea foꝛmaret᷑ młr.Et ſic patẽtilla
tria oba. Oꝛimũ.n.ñ valet: qꝛ mir⁊ ſi
debik ſit ĩ lie:tñ a viro hʒ roboꝛari.⁊ iõ
maꝗ dj eſſe facta de coſta q; d carne.
Scðm nõ valʒ.ꝙ. n. mir dr eẽ facta ðᷣ
coſta nõ inteltr pciſſe:ita ꝙ; nõ ð carne
Tertiũ nõ valʒ.qꝛ ſi illa coſta ſupflua
erat Ade inqntũ erat idiuiduũ:erat tñ
opoꝛtũa inqntũ erat młien pᷣncipiũ.et

iõ reſurget ĩ młiere ñĩ viro: ſiẽ planiꝰ

explicat᷑ in qrto.

7 Ecundo queri

tur vtꝝ młr foꝛmata ſit de co
ſta viri ßᷣm rõeʒ ſeĩalẽ:Et ꝙ ſic vr pᷣꝰpꝑ
textũ. Cõſumauit deꝰdie.vi.oẽ opꝰſu/
um.S iq foꝛmatio młien fuit pꝰdiem
ſextũ:ſic ſcripta ĩnuit.aliqͥ mõ ĩ illis
opibo.vi.dien mirↄdita fuit.ſᷣ nõ erat
niſi ĩ coſta. ĩ coſta erat vñ fieret mir.
ßͤ qð ſic ẽ ĩ aliqͥ dr eẽ ĩ eo ᷣm rõeʒ ſeĩa/
lẽ. g τ. Itẽ Aug'. vi. ſupꝑ Geñ. ad
lr̃aʒ. Oia ntib⸗ erãt euoluèga tpi/
bepmitꝰ de ſił creauit cũ facẽt müduʒ
ↄſũata qdẽ:qm nihil hnt illa ĩ naturis

pPꝓpꝛijs qo ſuon tẽ poꝝn curſꝰ agũtqꝙ nõ
iſtis cãłr fem ſit.ichoata aut:qm q dam
erãt ſeĩa futuronꝝ. ſier poſtea ꝓducen

da erãt.ſemè młien pexiſtebat:iß nõ ni/
ſi coſta.q̊ . Itẽ vir dr̃ eè imago ði
qꝛ ex ipſo fiũt oẽs hoĩes ſic oĩa ſunt ex
deo. hnulla creata ẽ ex deo matr. S ſire
ctaẽ aſſiłlatio:ncce ẽ ꝙ virreſpẽu mkie
ris ñ ſolũ hẽat habitudinẽ pcipij mãtł᷑
H etiã actiui.ſ̊ qð ẽ ex aliqͥ ſic ex mãli ⁊
actiuo bᷣncipio ẽ ſᷣm rõem ſeialẽ..
IVvtẽ vir ꝓductẽ de limo ⁊ mir ð vi/

ro: aut igẽ maioꝛ habitudo ⁊ ↄueniẽ

tioꝛ coſte ad młierẽ q; viri ad limũ:aut
non. Si nõ: nõ maꝗ attinet mir viro
q́; vir limo. Si ſic: vltra rõeʒ poſſibit
fuit ibialiq mõ rõ actiui.ſig hẽ rõ ſeia
lis:apparet ꝙ m rõeʒ ſeĩaleʒ ex coſta
fuit foꝛmatũ coꝛpꝰ mulien. Itẽ cuʒ
de pduxit coꝛpꝰmł-ien de coſta auth
fuit 'm nãm:autꝭ.Siſm nãm:cũ nã
quicqͥd facit faciat ſm rões ſeĩales: vi
detꝙ ſeĩałr ðᷣ coſta młr ꝓducta ſit. Si
qʒ nãm. Coñ̃:ↄditoꝛ nae vt diẽ Nug.
nõ facitõ nam.⁊ idẽ ſup Oeñ.ad lr̃aʒ.
Mõ facit deꝰ cãs q̊s boas ↄſtituit qa

3 volütatem ſuã nõ facit. ſi foꝛmatio

eue nõ potuit eẽ j̊ nãm.fuit igit᷑ 'm na

turã.ſi ̊ fuit: ſm rõem ſeĩialẽ. IAtẽ

ſi ꝓductio illa fuit nãm. foꝛmatio
młien fuit miracłm. ̊ Aug“. ſt Heñ.
ad l̃aʒ diẽ q de in ren ↄditõe nõ vtit᷑
rebad miraculü ſue potẽtie:ſᷣ hm ꝙ ꝓ
pꝛie ↄpetit ipaꝝ reꝝ nẽ. ſi miraculuʒ
ñ faciebat i̊ opabat᷑ m ꝙ nã exigebat
vr ꝙ młieʒ pduxit ſʒ ſeĩalẽ rõeʒ ſi eã ꝓ
dquxit ſm exigẽtiã n. Loñ magr di
cit in l̃a:⁊ ẽ auctas Aug. Illa q ſᷣm
cãm ſeĩalẽ fint dicunt᷑ natłr fieri.q; ita
curſꝰnẽ hoĩb ĩnotuit.ſi q̊ͥ pductio mu
lien de coſta ñ ẽ ſᷣm nẽ curſuʒ. nõ erit
ſm ſeĩalẽ rõeʒ. Itẽ magr ĩ ̃a coꝛpꝰ
młien de coſta factũ dr̃ eo ſano mira/
culo qᷣ de qnq; pãibo qnq; milia holum
ſatati ſunt:łᷣ ilłd ñ fuit ᷣm ſeĩalẽ rõeʒ.
R. Itẽ H̊ vidr̃ rõe.ſemè dic pᷣnx
actiuũ ⁊ intnſecũ.vñ nõ dr ſemẽ hoĩs
hũoꝛ q cũq;: ̊ ille q deciſꝰ ẽ a lũbis pa⸗
ternis.ſᷣ ĩ coſta non erat vis actiua ad
mulien ꝓductõneʒ. ꝙnec rõ ſemialis.
Itẽ ſemẽ hʒ in ſe rõem totiꝰ ⁊ ptiuʒ
eiꝰrei q ex ipo ꝓducit᷑.vñ Augꝰ.v. ſup
Heñ.ad l̃aʒ. In ſeĩe oĩa ꝓducta ſunt
et fuerãt bmitꝰ nõ mole magnitudis ſᷣ
in potẽtia cli.ſᷣ ĩ coſta illa nõ erat vir/
tus ad ſingula mẽbꝛa foꝛmãda. non
erat ibi mirſm röem ſeĩialem. Atez
ĩpoſſibile è aliq creſcẽ pꝑ virtutẽ crea/
tã:niſi p rarefactõeʒ:anut aꝑpõeʒ.h̊ coꝛ/
pus młien ð illa coſta ꝓductũ qð erat
ipa maiꝰ:ñ ꝑ coſte rarefactõeʒ:nec ex-/
tnſece mẽ appõem:ſiẽ diẽ magr in l̃ᷣa.

ergo ꝓductio illa ex coſta non fuithᷣm

vtutẽè create :ſ ſolũ creatricis eentie.ſᷣ
ſeiał rõ dic vᷣtutẽ creatã.nõ.n.dicũt᷑ in
deo res eẽ ſeĩałr.̊ Hꝓductio miien ex
coſta nõ fuit ſjm ſeiales röes. Iteʒ
ſm ſeiales rões attẽdit᷑ reꝝn ꝓpagatõ ⁊
gratio. ̊ ſᷣm eductõeʒ coꝛpis de coſta
nõ fit ppagatio ĩ hũana ſpẽ.o pductio
alicꝰ coꝛpis huai ex coſta nõ ẽ hᷣm rõeʒ
ſeialẽ. Pꝛopt h ẽ qõ:cũ magr dicit
aliq̃ fieri ̃m rões cales:aliq̃ pᷣm rõnes
ſeĩales:q̃ ſit dria int H duo. Si tu di/
cas ꝙ illa fiũt ſm rões cales qͥ fit ſᷣm
rões incõmutabiles vel etnas.illa ſᷣm
rões ſeĩales q fit ſᷣm exigẽtiã et vᷣtutẽ
potetiaꝝ ĩditaꝝ ipis creatun. Obꝛõ h
p Aug.dic.n. NAug. in.vi.ſup Geñ.
ad lr̃am. Nihil hñt res ĩ natun ꝓpꝛijs

qð nõ ĩ pᷣmis diebscauſałrfactũ ẽ. Et

iteꝝ.cãles ille rões q̃s mũdo ĩdidit cũ
pmũ creauit:quõ inſtitute ſunt merito
qri põt.Et paulo pꝰ. In ilł pmis rerũ
cauſis q̊s mundo pmitꝰcreatoꝛ inſuit
nõ tm poſuitꝙ de limo foꝛmaterat ho
minẽè:ſ̊ quẽadmoqũ ꝓducturꝰ. rões
cales nõ dicũt qͥq ĩcreatuʒ ſ̊ creatũ.
Itẽ ipe Aug.rões cãales q̃s diẽ indi/
tas pᷣmis reb:diſtiguitõᷣ incõmutabi
les rões tã in.v.ſrt̃ Heñ.ad lr̃aʒ qᷓ ĩ.vi.
Querit᷑ et q dr̃a ſit int rões ſeiales
7 nales?: vidr̃ ꝙ nulla.qꝛ Augꝰ.diẽ q;
cũ arboꝛ germiat de ſeĩe q̃tidie ẽ ꝓpa⸗

atio ſᷣm reʒ ſeĩalẽ:ĩ fi.v.ſup Heñ. ß

idè ẽ ſm rõeʒ nalẽ. Itẽ opatio qẽ
a vi ſeĩali autẽ nãł:aut ẽ volũtaria.cũ
enĩ nõ ſit a cã p acẽns ⁊ ſita cã creata:
ncce ẽ ꝙ ſita nã vł ab itellẽu.ſ̊ nõ ẽ ab
ĩtellẽu:ga nq.ꝗ̊ oẽ qð fit ſeĩatłr fit nãtłr
pi rõe cu nã fit vis ppagatia ⁊ ꝓpaga
tio fiat mediãte ſeie oẽ qð fitnłr viqr̃
fieri ſeĩakr. MWead pdictoꝝ ĩtelłntiã
ẽ noñdũ ꝙ cũ de his rõib ſeĩalib egre
giꝰcoctoꝛ Augꝰ.i.p.⁊.vi.ſup HBeñ.ad
lr̃aʒ àbigue loq̃t. ⁊ ab ipſo potiſſie he⸗
mꝰhoꝝ noĩuʒ v ſü.nõ ẽ facile int᷑ huiõi
vocabula recte diſtiguẽ. Ipſe.n.rões

csales mõ diẽ reb fuiſſe intas:mõ diẽ

qtũ ad aliq̃ ĩ diuia volũtate fuiſſe ſer

uatas.poſſumꝰtñ q̃ntũ ẽ ðᷣ vi vocabuli

vr̃aʒ aſſigre ĩ hũc moð.Cauſa.n.cõis

ad ncipiũ int᷑nſecũ ⁊ exenſecũ.ſiłre
rõ cauſatł q̃ntũ ẽ de vi noĩs.ſemè po di
eit pᷣncipiũ intnſecũ:⁊ ita rõ cãt ſe extẽ
dit ad rões creatas.q̃ntũ g de vi noĩs
vnũ ẽ cõe reſpectu alteriꝰ.inqntü autẽ
adiuicẽ diſtiguũt ⁊ ↄnumerat᷑:ſic cꝗ et
cauſał rõ accipit᷑ qtũ ad pncix increa
tũ.ſemẽ po et ſeĩał᷑ rõ ſpctatad pnciꝰ
creatũ. Differut aũt cauſa ⁊ rõ cãł. qa

cã dic pᷣnciꝰ ꝓductiuũ.rõ pᷣo cãlis di

regula dirigẽetẽ illud nciꝰ ĩ ſua opa⸗
tõe.S iłr p hũc modũ differt ſemẽ ⁊ rõ
ſeiał.regła aüt aget ĩcreatiẽ foꝛꝰ exẽ-/
plan ſiue ydeal.reglła no agẽt creatiẽ
foꝛma nãtł.⁊ ita rões cales ſunt foꝛme
pdeales ſiue exèplares.rões po ſemĩa

les ſunt foꝛme nales.Et ſᷣm H̊ pʒ gra
tões cales ⁊ pᷣmoꝛdiales idẽ ſũt re:dif/

ferẽtes ſola rõe. Pꝛimoꝛdiales.n.di⸗
cũt᷑ ꝑ pᷣuatõeʒ poꝛis.ſ̊ cales p põnẽ po
ſterioꝛis.⁊ pᷣmoꝛdiales inqntũ reſpici-
unt deũ vt pncipmũ. cles inq;tũ re
ſpiciũt deũ vt finẽ vltiꝰꝰqͥ c caꝝ.Si
mitr nales rönes ⁊ ſeiales re idè ſunt.
rõe no differũt.qꝛ.n.qͥ diẽ vtex ſemĩe:⁊
nã dic vta q.rõ ſeiał attẽdit᷑ inq̃ntu di/
rigit potẽtia nẽ vt ex aliqᷣ fiataliqᷣd:nãł
vero vt abaliquo fiat aliqͥ d. vel ratõ ſe
miat? reſpicit ĩchvatõeʒ ⁊ intnſecã vtu/
tẽ.qa mouet ⁊ opat᷑ ad effect pductio
nẽ: nãł vo ↄcernit ꝓducèt ad ꝓductuʒ

aſſikatõeʒ ⁊ modiagẽdi aſſuetudineʒ.
vñn axpꝛopate loqnᷣdo cũ magiex virꝗ

fecerũt ſpẽtes:ł̊ᷣ fuit ſm rões ſeiales.
cũ po ſpẽtes gñant:hfit ſm rões nolei
lʒ vtreq; nales ⁊ ſeĩales ↄgie dicipoſ
ſunt. Quãdo igit᷑ querit᷑ vtrü aliqs
effect“ fiat ſm rõnes cauſales aut ſe⸗
miĩales.reſpõdendũ eſt ꝙ aut ſic eſta
deo ille effectus q creata nõ habʒ ĩ eo
potẽtiã aliquã:aut ſi habʒ:hʒ ſolã po⸗

tentiã obediẽtie:vtpote cũ mũdus ſitde

nihilo vbi nulla ẽ potẽtia creature.vel
cũ multi panes młtiplict ex pae vno:
vbi ẽ ſola potẽtia obediẽtie.⁊ H̊ fit ſᷣm
rões cauſales qᷓs deꝰbſᷣuauitiĩ ſua volũ
tate: qa nõ fiüt ſm exigentiã creature:
ß̃ im exigeti diſpoõis etne. Siaüt ſic
ꝓducit᷑ effect qð ẽ l potetia nẽ:nõ ſolũ
obediẽtie:ſᷣ etia potẽtie ad actũ pducẽ:

ſenjfe
ſrado

tippic
Aihiens
ebfen
ngeof
Pſeiak.
ſpenp
cipiat.
ſpectut

mecia

tuyen
diig
wel
umt
onmi
Crz
fnitun
ifuct
Clesiöni
Aubcin
gia.tn
rera
ſierisfn
gecipia
iſtetein
FPun
coſtafin
coſtan
ſpemtit,
Nattöens
RCnN
Ki⸗
ircel
ilndan
fonnar
eticr
hoeen
cuene.
ipreerp
Mrar
nöd⸗
ctaſin
mili.
gieqn
Ffmnſ⸗
noͤſuit
leitcz

N.
.
4
Merdeen
NMI
* . WIII
(Apinoe 4 .——
. WleR
Krri „ 3e
bmhegss..
WheRy
„ u 3 S
A gientne
E

e, .
N s A
.
We
14 e * . .
AMe .

.—

8 erm enl..“

„ IV
ſ!
Ns cilsſuntin

Akobe. Wede

„ 1
e 61 1 e *

† .
òòůM .
R Mopwy
. „
A aWweee,
“
„

* ree.òRẽ

ſic dẽ fieri m rões ſeiales.ſiẽ pʒ cũ hõ

ghat ex wie:vel arboꝛ er arboꝛe. ßᷣ attẽ
qẽedũ ẽ qꝙ illa potẽtia ne ad effectxiſtos
aut ẽ ppiq ⁊ ſufficiẽs:ſic ẽĩ ſeie deciſo

a lübis ad griatõeʒ huai coꝛpiſ.⁊ ſic dr

ꝓpe bfe in ſe rõeʒ ſeĩalẽ.autẽ remota
T inſufficiẽs: ſiẽ ẽ in pae vłin alimẽto

vt ex eo fiat hõ.⁊ ſic minꝰ ꝓbe dẽ eẽ ibi

rõ ſeĩał. nõ. n. d in pane eẽ rõ ſeiałre⸗
ſpectu hoĩs ꝓducẽdi:niſi valð large ac
cipiat. Q= aũtẽ ſic remota diſpone re
ſpectu effect: aut pducit᷑ ad illuũ effem̃

—„

mediãtibo ilł ad qͥ hẽbat oꝛdinẽ imedia

tuʒ:aut ĩmediate. Si mediate:tũc põt

dici ꝙ effect' ille ſit bm rõem ſeiĩalẽ. vt

pote ſi panis comedat᷑ ⁊ digerat᷑ ⁊ cõ-

uertat in huoꝛẽ. ⁊ pꝰmodũ in lübis cõ⸗

.

uertat᷑ ĩ ſemẽ deĩdeĩ hoĩeʒ. Si guůtme

diate pducat᷑ad effcm:vtpote ſide pãe
ſtatĩ foꝛmaret᷑ coꝛpꝰhoĩs.ſic nullo mõ
of eẽ factũ m rões ſeĩales:ſ̊ ſᷣm rões
cãles.quis.n.ibi eẽt aliq̃ potẽtia actĩa
ad h̊ ꝙ inde fieret coꝛpꝰp młta intme⸗

dia.tñ qꝙ ĩmediate fieret h hüit in ſola

potẽtia obedie.Cũ qrit vtn coꝛpꝰmu
lieris fuerit in coſta ſeĩałr.ð q; ſi pbe
accipiat᷑ large ꝓ q̃cũq; potẽtia actia ex
iſtẽte ĩ mã:ſic põt dici ĩ coſta rõ ſeialis
Kurſus ſi qrat᷑ vtn młr facta ſit de
coſta pᷣm rões ſeĩales.rñdẽdũ Eꝙ non.
qꝛ coſta reſpẽu tał modi ꝓducẽdi:⁊ re/
ſpæctu tãti coꝛpis ex ea foꝛ mãdi abſq;
additõe nõ hũit niſiſolã potẽtiã obediẽ
tie. vñ ↄcedẽde ſunt rões ad H inducte.
Ald illud aũt qð pᷣobꝛ inoriũ ꝙ ni⸗
hil nouũ fecit de vltra diẽ ſ. extũ. dð qꝙ;
illud argu?deficit dupłr. Mi a ſi
foꝛmatio młieris pꝰdiẽ ſextũ narret᷑:ñ
tñ credẽdũ qꝙ taʒ lõgo tpe viri foꝛma

tio pceſſerit:h q die ſexta de latẽ viri pꝓp

ducta c. Illud aũt qð ſpdit᷑ intelłndũ
ꝑ recapitulatõem. recapitulat.n. ſeri
ptura vt addat.Heficit etiã in hy deꝰ
nõ dr facẽ nouũ:nõ ſolũĩ ̊ ꝙ oĩa ꝓdu
cta ſint ĩ re ſeialiiß qa ꝓducta ĩ ſuo ſi
mili. ⁊ B nccariũ ẽ dicẽ ꝓpt creatõem

aĩe q nõ exit ĩ eẽ ßm ſeĩals roõeʒ. Et p B

pʒ tmſio ad ſeqñs. foꝛmatio mulien
nõ fuit de nñtibo ad opa ſer dien. vel ſi
facit cauſałr dicit fuiſſe facta.qa pcel·

ſit totẽtia obediẽetie in coſta: vel et aliqᷓ
rõ ſemĩał lõginq: licʒ bm illã multum
ſit foꝛmata:ᷣ ſᷣm potẽtiã diuinꝗ.

*

illud qð obꝛ ꝙ virẽ imago dei: a oͤn⸗

+

cipiũ oĩuʒ Hoĩuʒ. dð ꝙ nõ ẽ oĩimoda ſi⸗

militudo. de. n. ẽ pncipiũ ſufficiẽs re/

ſpectu oĩuʒ. viraut nõ eſtp ſe pᷣncipiũ
ſufficiẽs reſpectu hoĩuʒ. aliq tñ mõ te⸗
netrõeʒ pᷣncipyi: ⁊ H facit ad maioꝛẽ ex
pſſionẽ imaginis:ad cexpſſionẽ aliq;
mõ amplificada nõ ſolũ facit aſſilatio

*3

pfecta: ſᷣ etiã aſſitatio modica. Ad
illud qð obꝛ ꝙ maioꝛ erat ↄueniẽtia co
ſte ad mulierẽ q; limi ad viꝝ.dð ꝙ co-

ſta dupłr põtↄſiderari.auti ſe:aut in⸗

Intü fuit ps viri. In ſe adez ita bñ di⸗

ſtabat a foꝛmatõe coꝛpis mulien ſiẽ li⸗
mꝰa foꝛmatõe coꝛpis viri. Siaũtoſi⸗
deret᷑ inq̃ntuʒ ẽ ps viri:ſic qa vir ⁊ mer
ſunt pſone ĩ by põt eẽ affinitas⁊ atti
nẽtia.talis foꝛmatio faciebat quoddã
mai vĩculũ attinẽtie eẽ int vin et ele/
mentü terre. Ad illud qð obꝛ ꝙ p⸗

ductio mulien de coſta no fuit nam.
dð ꝙ dupłr dicit᷑ nata. Uno mo dicit

nã oe illud qð cõpetit rei a ſua nli oꝛi/

gine. ⁊ ſic ↄpetit create vt ex ea ꝓducat᷑
o qð deꝰvult.opꝰ.n.reſpectu ſuiarti ·
ficis hʒ in ſe potentia pfecte ců per oĩa
ſubiaceat eius volũtati. ꝓpter qð dici
tur ꝙ ſpiritus dñi ferebat ſup aquas.
2 cõtra hãc naturã deꝰ nũq facit: ĩmo
quicqͥd facit de creafa 'm hac natuiaʒ
facit.⁊ ſᷣm hũc modũ accipiẽdi naturã
mulier de coſta nõ eſt foꝛmata cõtra na
turã. Alio mõ dicit᷑ nã ꝓpe vis inſita
reb bᷣm quas res nãles pagũt curſus
ſuos ⁊ motus ſolitos.⁊ hoc mõ accipi
endo nãm aliqñ deus facit cõtra natu
