quoq; nã T. Sup̃ egit

magr de rerũ pductone

in gnali. In hac pte agit

de ꝓductõe reꝝ i ſpali. Et qm triplex
eſt dꝛia creature.ſpũalis.⁊ coꝛpalis.⁊
ↄpoſita ex vtraq;.iõ hec ꝑs hʒ tres.In
pma agit de ↄditiõe ſpualis creature.

In ⁊zde ↄditõne coꝛpalis creature.

j.di. xij.hec de angelice nẽ c. In 3
de oꝛdie nẽ ex vtriſq; ↄpoſite.ſ.hũane.
Jj.di.xvi.his excurſis ꝙ de homine.
Pꝛima pꝑs hʒ duas.in pꝛima detiat
q̃les facti ſunt angeli ex pᷣma ↄditiõe.
in ⁊detiat q̃les facti ſunt auerſiõe et
ↄuerſiõe.j.di.p.poſt h̊ cõſideratio ad/
qucit . Pꝛima ꝑs hʒ duas.ĩ pma
detiat qñ ⁊ vbi creati ſuntangłi.in=
po q̃les creati ſunt.j.diſ.iij.ecce oñſuʒ
Enbiãgeli Xä. Pꝛia ps hʒ duas. pꝰ
enĩ detiat qñ angeli creati fuerũt.ĩ ⁊
ybi.j.di.eadẽ.i oñſum ẽ &. Pꝛima
ps hʒ q̃tuoꝛ pticulas.in pꝛima pmittit
Themiũ in q apit ſusò intẽtõeʒ. in =apo
mouet dubitatõem circa duratõʒ ſiue
initiũ vył mẽſurã angelice ↄditònis.ibi
qda auctoꝛitates vident. In ʒadetiat
vitatẽ ⁊ ↄfir̃at ibi.vr itaq; eẽ tenẽdũ.
Quarto vo ⁊ vltimo vitatẽ pdetiataʒ
7 pꝛobatã cõcludit:et auctoꝛitatẽ in op
poſitũ determinat ibi.ſimul ergo cum
tem poꝛe c. = P
„ . „ „ —
D intelligẽtiã
huius partis in qua querit᷑ de
mẽſura cõditõis angelice nature:duo
Pncipaliter querütur. MPꝛio de me⸗
ſura eius in ſe. Secũdo p cõpatiõ eʒ
ad mẽſurã eſſe coꝛpalis nature. Cir/
ca pꝛimũ tria quer ũt. ꝛimo vtruʒz
ſpiritualia habeãt mẽſurã pꝛopꝛiã.
⁊ vtꝝ habeat mẽſurã vnicã. ʒꝰvtrum
habeãt meſura ſimpliceè: aut cõ poſitã:
ſiue ſtantẽ vel ſucceſſiuq.

KIrca primum
ic. . ha beat ppꝛiã mẽſurã

12 — — — — — — N—-—

pmo videt᷑ pꝑ phᷣm in libꝛo de cauſis.in
pent. ꝓpõne.inter rẽ cuiꝰ ſba ⁊ oꝑatio
eſt in eternitate:et rẽ cuiꝰſba ⁊ opatio
eſt in temꝑe:eſt res media cuiꝰ ſba ẽ in
eternitate:⁊ actio in tempe.ſed hoc nõ
põt intelligi de eternitate increata.ꝗ

de creata. ⁊ hãc diſtiguit a tꝑe.et põit

menſurã ſbarũ ſpualiũ ⁊ incoꝛpoꝛaliũ
ergo videt᷑ „. Itẽ eccł.i.oĩs ſapĩa
a vno deo eſt vſq; ibi.ante euũ.g̊ euuʒ
dicit quid creatũ nõ ſbam.gꝗ̊ mẽſuram
nõ rerũ mãliũ ſed ſpũaliũ.⁊ hec differt
a tpe.vñ boeciꝰde ↄſolatõe. Qui tẽpꝰ
ab euo ire iubes.ergo ct. oẽ enĩ quod
exit ab alio differt ab eo. Itẽ dyoꝰ.
de di. no. in capło de euo. ꝓpetas eui
iueteratũ antiquũ ſ̃ʒ totũ eẽ mẽſurãs
tpis vᷣo in alteratõne aliter:x aliter ſe
hns.ergo ſi idẽ nõ ſe hʒ ſic:et aliter ſitł
⁊ ſemel nõ eſt eadẽ mẽſura tps ⁊ euuʒ
hß euüeſt mẽſura durãtiũ ppetuo:⁊ talł
eſt natura angelica.ergo c. Item
ſicut ſe hʒ vnitas ad diſtictiõ ʒ:ita nũc
ad duratiõem. ſᷣ in ſpũalibo nõ ſolũ eſt
repire diſtictõem ſᷣm ſbam:verũ etiaʒ
eiꝰ mẽſurã.ergo pari rõe:⁊ eſſe angeli
mẽſurã duratõis hʒ:ſᷣ nõ tps:cum nõ
variet᷑ nec mutet᷑.ꝗ aliã mẽſurã ꝓpꝛiã.
Itẽ oẽ qð hʒ eſſe limitatũ actu habʒ
mẽſurã ꝑ quã põt ↄgnoſci eiꝰlimitatio
ſß tale eſt eſſe omĩs creati.ꝗ̊ cc. arguat᷑
vt pus. Itẽ mẽſura duratõis reſpi
cit modũ durãdi.ſᷣ ſpũalia hñt moduʒ
ſue duratõnis differẽtẽ a coꝛpalibus
marxie a mutabiliba cũ durẽt ppꝑetualit᷑
⁊ ĩmutabilit᷑.ergo p iſtã mẽſura habẽt
mẽſurari. Cõtra Aug. ad oꝛoſiũ.
deꝰmouet ſpũalẽ nãm ꝑ tpa.coꝛpaleʒ
vo ꝑ loca ⁊ tpa.ꝗ ſpualis nẽ mẽſura ẽ
tẽpus. Iteʒ Beda.quatuoꝛ fuerũt
pmo creata.angłica na.mã pᷣma.celũ
empireũ.⁊ tẽpꝰ.ſi ergo tps ſtat ꝓ mẽ/
ſura.ergo aut ſpũalia in pᷣncipio non
habueruůt mẽſurã:aut nõ habueft aliã
a coꝛpalibi.aut beda fuit inſufficiẽs in
illa numeratöe. Itẽ rone videt᷑.vnꝰ
eſt locꝰqui eſt ↄtinẽtia viſibiliũ ⁊ inuiſi
biliũ:vt empireuʒ.ergo ſi mẽſura que
eſt tẽpꝰnõ eſt minoꝛis aꝑpꝛopatiõis qᷓ
locꝰ.ergo videt᷑ ꝙ vnũ ſit tẽpus ĩ quo

ſint ſpũalia et coꝛpalia.nõ ergo habẽt

mẽſurã ꝓpꝛiã. Itẽ ſicut idẽ ẽ nume
rus quo mẽſurãt᷑ ⁊ numerãt.x.canes
⁊.x.ĩes.ſic idẽ eſt numerꝰquo nume
rant᷑.x.angeli.⁊.x.hoies.ſi ergo ſpũa⸗/
lia nõ hñt aliã mẽſurã diſtictõis q; coꝛ
palia.ergo nec aliã mẽſurã duratõis.
Itẽ homo beat' angel?mẽſurant᷑
eadẽ mẽſura.qꝛ oẽs beati.ſᷣ homo bea⸗
tus hʒ idẽ eſſe cuʒ ſe nõ beato. ergo et
eandẽ mẽſurã.ergo eadẽ mẽſura mẽ/
ſurãt᷑ hõ viatoꝛ ⁊ angelꝰ.ergo ⁊ qlibet
nã coꝛpalis.non ergo habʒ mẽſuram
ppꝛiã. Itẽ p impoſſibile.ſi hʒ mẽſu

rã:aut eſt ſba:aut eſt accñs.nõ ſbſtãtia

ergo accñs.ſi accns ĩ quo gñe:nõ niſi
in gñe q;titatis.nõ diſcrete. cõtinue.
ſed nõ eſt linea:neq; ſupficies:nec coꝛ/
pus:nec locꝰ.ergo vel eſt tps vłnihil:
ergo aut angelica nã null hʒ mẽſurã
aut ſi hʒ nõ hʒ ꝓpꝛiã. edõð ꝙ cum
querit᷑ vtrũ angelica nã hẽat menſurs
pPpꝛiã diuerſam a tpe diſtiguẽdiũ E. qa
aut loqmur de mẽſura ſpũaliũ ſᷣm eẽ:
quod nõ mutat aut ſm affectõnes.ſig
de meſura loqͥmur que reſpicit eſſe et
que dicit᷑ euum.hoc modo cõſueuitab
antiqs doctoꝛibo rñderi.Aut loqriſ de
diuerſitate in gñe mẽſure:aut in genẽ
entis.ſi in gñe mẽſure ſic opoꝛtet ponẽ
dꝛĩazʒ: ſicut onñdũt auctoꝛitates ⁊ rões
inducte. ſi vero loq̃ris de diuerſitate
in gñe entis: ſic triplex fuit opio. Nã
quidaʒ dixerũt ꝙ ſicut locꝰ⁊ ſupꝑficies
idẽ ſunt p eẽnti:dꝛĩa ſᷣm cõpatõnem.
ſic idẽ eſt nũc eui ⁊ tpis:ſola cõpatõne
differẽs. nũc eni reſpicit ſbam rei. ſba
aüt pmi mobilis q́tũ ad eſſe oĩo eſt im
mobilis. cõpata aũt ad ſitũ:eſt mobiliſ
pᷣmo modo mẽſurat᷑ nic eui.enũc
tpis.ita ꝙ idẽ eſt nüc diuerſimode cõ⸗/

patũ.ſicut idẽ vltimũ cõpatũ ad coꝛpꝰ

ambiẽs eſt ſupficies.cõ patũ ad coꝛpꝰ
ambitũ:è locꝰ. Sed illud nõ põt ſtare
quia circa vltimũ coꝛpis ille due cõpa
tõnes nõ ſunt incòpoſſibiles.ſed nunc
tempis ⁊ eui:habẽt ꝓpetates incõpoſſi
biles circa idẽ. Nã ſicut dicit ¶ugin
lxxxiij.q.hoc ſcʒ nũc eui eſt ſtabile. ilłd
ſcʒ nũc tempis eſt fluxibile.ſ ipodh ibile
5

ẽ ꝙ vnũ ⁊ idẽ:⁊ ſᷣm idẽ ſił moneat᷑⁊ ſtet
Etideo ẽ ⁊apoſitio ꝙ ipm nũc ſequit᷑
eẽntia mẽ pme.ſicut igit᷑ mã in oĩbꝰ eſt
eadẽ ꝑ eẽntiã differẽs p eẽ. ſic nẽ tpis
⁊ eui idẽ eſt ꝑ eẽntiã.nõ ſicut indĩiduuʒ
ſed ad modũ mẽ:idẽ p eẽntia.differẽs
aũut ſolũ q́tũ ad eẽ.⁊ hi poſuerũt ꝙ oĩs
rei q dditas mẽſura eadẽ p eẽntià mẽ/
ſurat᷑.Sʒ nec illud młtũ ẽ itelligibile
cum euũ eſſe ſtabile ⁊ quietũ reſpiciat
qð quidè hʒ mã a foꝛma pfecta.⁊ q̊ mẽ

ſura nõ reſpiciat niſi eſſe actuale ⁊ mo

quũ eẽndi cõpletü.vr ꝙ euũ nõ poſſit ſic
accipi ex ꝑte mẽ qcòd ſit de tpe.cum g
modꝰduradi eẽntialr ⁊ foralr̃ differat
hicinde.pʒ etià ꝙ mẽf̃a ꝓpa. Et ideo
eſt tertia põ.ꝙ ſpualia hñt mẽſurã di/
uerſam a tpe:nõ ſolũ in gñe meſe veꝝ
etià in gñe entis.⁊ ̊ nõ ſolũ ↄpatõe:łᷣ
etiã pᷣm ſbam ⁊ foꝛmã. Quicqͥd aũt ſit
de diuerſitate in gñe entis de diuerſi
tate ᷣemodũ mẽſuradi nemo ẽ qui ne
gare poſſit.⁊ H̊ ſufficit qõni pnti q̃ qrit
vtꝝ ſpualia habeãt mẽſurra diuerſaʒ
a coꝛpalibi.dð enĩ ꝙ ſic. Oꝛ ſi q̃ras qͥ
ſit illa.rnqẽdũ ſm ſcõs ⁊ phos ꝙ dicit᷑

etnitas creata:aut euuʒ.ſᷣ qm e᷑nitas

ꝓpe accipit᷑ ꝓ ĩcreato:⁊ euũ frequeter
accipit᷑ ꝓ tpe.iõ ꝓpᷣo noĩe põt euiterni
tas aꝑpellari. ſic rũdẽdũ eſt ſi qrat᷑ de
mẽſa q reſpicit ipʒ eẽ ſpũale creature
eẽ inq; mutabile ⁊ ppetuũ. Si aüt qᷣ

rat᷑ de mẽſa angłicaꝝ affectionũ vtrũ

illa ſit a tpe diuerſa.̊ hẽbit qõnem.j.
nũc aũt planũ eſt ꝙ illa mẽſura q dicit᷑
euiternitas:variatõeʒ affectuũ nõ mẽ
ſurat:vt dicit augꝰad oꝛoſiü.euũ eĩ ſo
lius eẽ ĩcõmutabiłẽ mẽſura.ↄcedẽqũ
igit᷑ im ꝙ ondũt rões:ꝙ aliqͥ mõ ſpũa⸗/
lia hñt mẽſur ꝓpꝛiã reſpẽu tempis et
tpaliü. obꝛ ꝙ ſpuũał nã mouet᷑ p
tpa iã pʒ Wev̊ eĩ dicit q́;tũ ad affectio
nes:non q;tũ ad eẽ. Oꝛ aũt obꝛ de q̃‚
tuoꝛ pcreaſ.dð ꝙ; nomẽ tpis extẽdit᷑
ibiad oĩs duratõis mẽſurã cuiꝰẽ ponẽ
pn. pnñ valde large accipit᷑ ⁊ ↄphedit
euũ vt meliꝰ.j. patebit. Oꝛ obꝛ de lo⸗
co nõ vʒ.q;ꝛ loccoꝛpał᷑ nõ ẽ mea ſpũa
liu:quis ↄtineat.euù aũt mẽfat ⁊ ↄfoꝛ
mat᷑.iõ nõ vʒ.ẽ vnꝰlocꝰmẽſuras.ergo

vnũ tps mẽſurãs. Si q̃ras a me.vñ
H.dð ꝙ angłs vᷣe hʒ duratõeʒ:ſᷣ nõ hʒ

extẽſionẽ.⁊ iõ hʒ mẽſurã duratõis:nõ

extẽſiõis. ꝛ obꝛ de nüero.dð ꝙ nõ
ſiłe.qꝛ idẽ ẽ moqdiſtĩctõnis ĩ ſpũali
bus ⁊ coꝛpalibo:ſᷣ nõ ẽ idẽ moqꝰdurati
onis.iõ eadẽ ẽ ſᷣm ſpẽʒ mẽſa diſtictõis

nõ ſic eadẽ mẽſa duratõnis. O obꝛ

de hoĩe beato ⁊ ãgło.dð ꝙ mẽba cõſitki
mẽſant᷑.ſ.euo.qꝛ ↄſilem hñt modũ du
radi.ſj ho viatoꝛ nõ mẽſat᷑ cõſiłi mẽba
q q́;uis hẽat idẽ eẽ:hʒ tñ modũ eeẽndi
⁊ durãdi aliũ.⁊ mẽſa nõ tm eẽ: ſed etiã
modũ duradi reſpicit. qrit᷑ ĩ quo
gñe ſit mẽßa agelice duratiõis.Hicũt
aliqͥ ꝙ nõ eſt qtitas:niſi qᷓtitas vᷣtutis
⁊ iõ nõ ẽ in gñe q;-titatis pꝓpe.Sʒ ſi pe
mẽfa eſt.quõ nõ eſt q́;titas pa? Jõ dñnt
alij ꝙ eſt in gñe q;titatiſ ſicut bnꝰ. Si
tñ qrat᷑ cꝰſit pᷣncũ dicat mẽſurã dip/
ſam a tpe vt oñſuʒ ẽ: difficile erit aſſi-
gnare. Etiõ ſaniꝰdici põtꝙ ſicut tẽpꝰ
Hit᷑ in ſbijs ſpualibo qtũ ad affectiões
ſm augꝰ lʒ oſideratio phii ad illud nõ
ↄſcẽderit.ſic ⁊ mẽſa ponit᷑ dꝛñs ſpecie
ab alijs q;titatibo.lʒ de illa ñ loq̃t phs
q;ꝛ mẽſas reꝝ inferioꝝ detiare intẽde
bat. nec põit᷑ ex ̊ in ipo inſufficiẽtia.et
ſi etiaʒ poneret᷑: nõ eet ppt h̊ a vitatis
tramite aliq̃tenꝰdiſceqendũ.

Ecundo queri

tur. vtꝝ ſpũalia habeãt mẽßaʒ
vnã p eẽntia.⁊ h eſt querẽ. vtꝝ ſit vnũ
euũ oĩm euiternoꝝ. Etꝙ nõ dyo de

di.no. Ipe ẽ euũ euoꝝ.ꝗ płra ſũteua.

nõ p intruptõem: ita ꝙ vnũ poſt aliud
D diuerſitatẽ ſit exntiũ. Itẽ vnitas
accñtiſ venit ab vnitate ſbi. tz nõ eſt po
nẽ vnũ ſbm oĩm euitnoꝝ:cũ qqã ſpua⸗/
lia nõ hñt aliqͥd cõe:ad cꝰaſpectũ mẽſu

rent᷑ꝗᷓ nõ eſt ponere euũ eſſe vnüũ.

aüt nullũ hẽat tale ſbm ꝙ ſit ↄtentiuũ
ſpuᷣaliũ H appet.qꝛ ilłq hret excellẽetiã
⁊ influẽtiã ⁊ ↄtinẽtiã reſpẽu euitnoꝛũ.

ſicut pmnobte reſpẽu tpaliũ.ß tale re

ſi pectu ſbaꝝ ſpũaliu inueniri nõ põt.vt
pʒ diſcurrẽti p ſingula.g c. Iteʒ oĩ
bus alijs coꝛuptis: poſſibile eſt vnicũ

Igelũ remanẽ:cũ nõ depedeat ab alijs

— — — — — — —— —

;——

ie
na
us

nu
de
4

ſſͤ

dert

ſci
lis

angelis. ⁊ ſi remanet in eſſe opleto hʒ
mẽſura ↄntẽ illud eſſe.⁊ H̊ eſt euu. re
manet euũ qlibet angelo remanẽte:et

totũ remanet:⁊ pfectũ. qͥt ſůt angeli

tot ſunt eua. Itẽ euũ ẽ meba rei pfe
cte ⁊ multũ hñt de ſꝑè ſiue de foꝛma.ſi
euũ maxĩe ↄſeq̃t eẽ ↄpletũ:cũ iltd nõ
ſit vnũ nuero ſᷣ̊ tm ſpecie:vr̃ ꝙ euuʒ ſit
vnu tm ſᷣeſpẽm. Coͤtra h̊ arguita ſi⸗
mili.ſicut ſe hʒ tps ad tpalia:ita euuʒ
ad euiterna.᷑̊ tpᷣs ẽ vnũ qð mẽſat oĩa
tpalia:ſicut dicit An.⁊ phᷣs. ſititer

vnũ ẽ euũ qð mẽſurat omĩa euiterna.

Itẽ h̊ vr̃ a minoꝛi.maioꝛ eſt varietas
⁊ diffoꝛmitas ĩ rebꝰmutabilibꝰq; in re
bus ĩmutabilib.g ſi mutabilia omnia
pnñt vnica mèſura ꝑ eẽntiã mẽſurari.ꝗ
multo foꝛtiꝰeuiterna. Iteʒ ̊ vr̃ a ca.
poſitio enĩ multoꝝ eſt qᷓre tps vnũ põt
eſſe.qꝛ q́;uis ſit accñs tn eſt mẽſura ex
ſicut locꝰ.⁊ qꝛ nõ eſt accñs ſituale: ſed
H totũ inuenit᷑ in euo ̊ cc. Itẽ ſi plu
ra ſunt eua:aut& ſił:aut ↄñnter.nõ añt
cũ quodlʒ ſit infinitũ a pte poſt.nõ ſit᷑.
qa q ſunt ſit᷑:ſunt in eodẽ inſtati.ergo
ſi euiterna ſunt ſił: ſunt in eodẽ nẽ eui
ergo ſi oĩm euiternoꝝ ẽ vnũ nũc.ergo
vnũ euũ ꝑ eſſentiã. ad huiꝰqonis
intelligẽtiã pᷣncipalr̃ pnotadũ eſt. q̃lit
intelligat᷑ vnitas in tpe. S ciẽdũ autẽ
ꝙ tripłr tẽptauerũt aliqͥ vnitatẽ tẽꝑis
accipe ſᷣm ꝙ accñs hʒ tripłr ↄpariad
ſbᷣm.hʒ enĩ ibi cãm.exñntia.⁊ appentiã.
Bixerüt ergo aliqͥ ꝙ tps eſt vnũ rõne
ſbiecti in qͥ pᷣmo eſt:⁊ ꝑ ſe.quo remoto
remouet⁊ tps.vñ dixerũtꝙ tps ẽ vnũ
qa eſt in pᷣmo mobili:cuiꝰmotu ceſſan/
te ceſſat ⁊ tps.ſ̊ illud nõ ſufficit dicere
qͥa ſicut dicit Augꝰ. ſi ceſſaret motus
pmi mobilis:adhuc poſſet moueri ro/

ta figuli.⁊ ↄſtat ꝙ meßaret ille motus
ergo nõ tm eſt ibi:imo ⁊ in alijs rebus

mobiliby. Itẽ tps ẽ in affectõibꝰ ⁊ co
gitatõibo. li. ar. ꝙ nõ ſbeſt motui celeſti
ſicut vult Augꝰ. Et iõ dixerũt alij ꝙ
tps eſt vnũ rõe ſbi in quo pᷣmo apparʒ
cũ enĩ tps ſit nuerꝰſiue mẽſa motuuʒ
⁊ numerꝰiſte ſᷣm eẽntiã et habitũ ſit in
re mobili ł mota in q̃ eſt pus ⁊ poſteriꝰ
ſm actualẽ vero nueratõeʒ ſit a parte

aĩe:ſicut vult phᷣs ⁊ Augꝰ. cũ ala oẽs
motꝰ nüeratões nũeret aſpicièdo ad

mẽſurã mot pmi mobit.ſ.p diẽ.annũ

⁊ hoꝛi. voluerũt dicẽ ꝙ vnũẽ tps rõne
ſbi in aᷣ pmo appet.qꝛ ⁊ ſi oia heantꝓ/-
pꝛios pyodos:tñ oĩa nũerant᷑ ⁊ mẽſu/

rant᷑ p mẽſura mot regularis et certi

⁊ nobis notiſſimi.ſ.motꝰmobilis pᷣmi.

Se d illud nõ ſufficit.qꝛ dicit phus de
ce.⁊ mũdo.ꝙ ſi eẽnt duo mobilia pᷣma

adhuc vnũ eẽt tps.⁊ tũc nõ poſſet dici
vnũ rõe ſbi in quo pᷣmo eẽt:nec in quo
pmo appet:cũ vtrũq; eẽt eque pᷣmũ et
euidẽs.nec rõe aĩe.qꝛ tps nõ ẽ nüerus
numerãaãs:ſᷣ̊ numerat vt phᷣus vult.et
tps eſt diſpõ rei ex:non fictio aĩie. Et
iõ dixerüt tertij ꝓfundiꝰ ꝙ vnitas tꝑis

ſumit᷑ ab vnitate ſbia quo cat᷑. ſbiectũ

aut a quo ct eſt mã vt mutabilis:⁊ ita
vt ens in potẽtia.nã mã vtẽ in acqͥſitõe
foꝛme mutat᷑.⁊ ſic ẽ ens in potẽtia.⁊ iõ
tps maxie inter oĩa accñtia ſe tenʒ plꝰ*

cũ mã.ſicut igit᷑ mã vna eſt per eſſenti

differẽs pꝑ eſſe.vna nõ vnitate vłitatis
nec ſingularitatis:ſʒ medio modo.ſic
⁊ tps in oĩbus tpalibo. Et ſi qras.vñ
eſt hoc ꝙ tps eſt vnũ:cũ tamè motꝰſint
varijidð ꝙ mot diffinit᷑ ꝑ id ad qð eſt
vnde motreſpicit motoꝛe:⁊ mobile:c-
terminũ.tps aũt reſpicit ipaʒ duratio

nẽ variã ⁊ ſucceſſiuã que venit ex potẽ

tia rei mobilis.⁊ qa mot nẽ durantis
ↄſimilis eſt.⁊ nã illa ſupᷣ quò fundat᷑:ẽ
vna numero. iiõ tps nò tm ẽ vnũ ſpecie

in oĩb tꝑpalibo.ĩmo etiã qᷓ;tũ ad eẽntiã

vnü nuero differẽs p eſſe:ſicut poſue/
rũt oẽs ſapiẽtes qͥ circa bac materiaʒ
locuti ſunt. Si aũt qras qre nõ ſic ẽ
in alijs q́;titatib:cũ oẽs reſpiciat mãʒ
dð ꝙ alie oẽs:⁊ ſi eſſe incõpletũ hẽant
in mã.nã ſunt in mã dimẽſiõ es ifinite
tamẽ eſſe completũ ipaꝝ eſta materia
exñte ſub foꝛma.tempꝰautẽ habet eſſe
ex hoc ꝙ materia tẽdit ad foꝛm ꝓpter
hoc ꝙ cauſat᷑ a motu: qui eſt endelicia
entis ĩ potẽtia.⁊ ideo tenet ſe maxime
ex parte materie. Et ideo minime di/
ſtinctuʒ.nec dico ꝙ tempus ſit in ipſa
materia:omni foꝛma circũſcripta.qͥa
koc eſſet cõtra Auguſtinũ.xij.ↄfeſſio.

quia nõ eſt viciſſitudo aliqua in mate/
ria:niſi cum in ea eſt aliqua foꝛma.ſed
quãuis ſit in materia que eſt ſb̊ foꝛma
⁊ ab ipſa cauſet᷑:magis tamẽ cauſata
materia vt tenditad foꝛmã.⁊ hec eſt in
materia ratõe ſue potẽtie. Scðᷣm hũc
triplicẽ modũ niſi ſunt aliqui vnitateʒ
in euo ponere.pmo ratõe ſbiecti ĩ quo
pmo eſt. Poſuerũt enĩ oꝛdinẽ in intel
ligẽtijs ſᷣm cõtinẽtiã virtualẽ. ſicut in
viſibiliba eſt repire cõtinẽtiã localem.
Et ſicut tempꝰin pmo mobili fundat᷑:
ſic euũ in pma intelligẽtia que virtua
liter alias continet:⁊ in alias influit.
Seld iſta poſitio nõ põt ſtare.pꝛimo
quia omẽs intelligẽtie in incoꝛuptiõe
habẽt equalitatẽ:ſicut in ſequẽti di.dr
S ecũdo qͥa ↄſeruatio intelligẽtiaꝝ
imediate pendet ex deo. Tertio quia
ſi illa intelligẽtia deſtrueret tũc fůda⸗/
mentũ eui piret:⁊ poſſibile fuit illã pec
caſſe.immo foꝛte peccauit:cum credat᷑
dyafuiſſe excelletiſſimꝰãgeloꝛü. Et
iõ alij conati ſũt aſſignare vnitatẽ rõe
ſbiecti in quo pmo appet.qð quidqẽ eſt
celũ empireũ in quo nõ cadit variatio
imo oĩmode quietũ ẽ. Sʒ nec illq ſuf⸗/
ficit:qmmoꝛtalitas etimutabilitas ꝑ
peſt in ſbjs ſpũalibo q; coꝛpalibꝛ cum
ſint dignioꝛeſ:⁊ digniꝰnõ hʒ mẽefari ꝑ
aſpectũů ad minꝰdignũ. Et iõ tẽptaue
rüũt alij accipe vnitatè ex pꝑte cauſe:qui
dixerũt ꝙ duratio intelligẽtiaꝝ ↄtinu
at ⁊ ↄſeruat᷑ ꝑ diuinã influẽtiã.q qͥ niã
vna eſt:vnũ eſt euũ mẽſurãs ipaʒ.Sʒ
nec illud põt ſtare.qm ifluẽtia illa: aut
actiue:aut paſſiue ĩtelligit.ſi de actiua
nõ eſt aliud q; deus.⁊ ita nõ habʒ euũ
mẽſurãs.ſi de paſſiua:tot ſunt qͥt ſunt
ſuſcipiẽtes.Et iõ nõ reſtat aliꝰmodus
niſi pꝑ vnitatẽ mẽ:ſicut pᷣ dẽm ẽ de tpe
Sed multi negãt intelligẽtias habere

mãm. ſᷣ quicqͥd ſit de H:tn enũ reſpicit

eſſe actuale:⁊ eſſe ſtabile:ſᷣ tẽpus mãʒ
vt in potẽtia.et ideo ſicut vnitas tẽpis
ↄfoꝛmat᷑ mẽ:ſic vnitas eui cõfoꝛmatur
foꝛme.nõ inquã foꝛme inq;tũ h̊ vel illa
ſed inquatũ imutabilis.vnde ſiẽ linea
in coꝛpibus q;tũcũq; diuerſis ponitur
eadẽ ſpecie. ſic euũ habet vnitatẽ vłis:

nõ vnitatẽ quà habet tẽpus.Et ſic ↄce

dẽde ſunt ratõnes ꝓbates nõ eſſe nrnuũu

euũ euiternoꝛũ:ſed multa. Oꝛergo
obicit᷑ ſicut ſe habʒ tẽpus ad tempꝑalia
dicẽqũ ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ cũ tys q;tů ẽ de

ſe reſt piciat variatõem ⁊ motũ ↄſequit᷑
ipa quoꝛũ eſt mẽſura rõne illiꝰ pᷣncipij

p qð ſunt entia in potẽtia:et quia illud
vnicũ dicit᷑ eſſe ꝑ eẽntiã:ideo ⁊ tẽpus.
euuʒ autẽ de ſui ratõne ꝓpꝛia reſpicit
eſſe completũ et ſtabile.et ideo magis
reſpicit foꝛmà.et ideo nõ habʒ niſi vni
tatem vniuerſalitatiſ ſiue ↄfoꝛmitatis

ſicut etalia accidẽtia. Quod argui

tur a minoꝛi ꝙ tempalia habẽt vnã mẽ
ſurã.iam patet ꝙ nõ eſt locus a mioꝛi.
quia illa variatio ratõne qua dicit᷑ eſſe
in potẽtia:reſpicit ipm materiale pnci
piü.⁊ ideo facit recedere a diſtinctõne
nõ ſic eſt in euo. Oꝛ obicit᷑ tempꝰ
eſt vnũ:quia eſt accidẽs extriſecũ non
ſituatũ vel ſituale.dicendũ ꝙ falſum ẽ
iſta eĩʒ nõ eſt cauſa:ſed magis illa que
pꝛedicta eſt. Q: obicit᷑ ſi ſunt plura

eua:aut ſimul:aut nõ ſimul.dicẽduʒ ꝓ

ſimul.quod ergo obicit᷑.ergo in eodẽ
nũc. dicendũ ꝙ eſſe ſimul in duratõne
eſt dupliciter.aut p mẽſure cõcomitã/
tiam:aut per mẽſure vnitatẽ ⁊ indiffe/
rentiã. Cum autẽ dicit᷑ deus.homo.⁊

angelus.eſſe ſimul. dicendũ ꝙ hoc di-

citur per mẽſure cõcomitantiã.cũ aũt
dicit᷑. petrus et paulus ſimul ſunt:vel
currũt.hoc põt dici per mẽſure vnitatẽ
et indifferenti. et ideo non ſequitur ꝙ
ſi eua euiternoꝛũ ſunt ſimł:ꝙ ſint vnũ.

.Ertio queritur
vtrũ ſpiritualia habeãt mẽſu⸗
ram pmanentẽ:aut ſucceſſiuaö. Etꝙ
pmanentẽ carentẽ pꝛioꝛi et poſterioꝛi

videt᷑ pᷣmo auctoꝛitate.deinde ratõne.

Etauctoꝛitate ſic Augꝰ.xij.de ci.dei.
imoꝛtalitas angeloꝛũ nõ trãſit in tẽpe
nec eſt pterita:q̃ſi iã nõ ſit:nec futura.
q̃ſi nõqdũ ſit.ꝗ tota eſt pñs.ǵ̊ pmanens
nõ ſuccedẽs. Itẽ Aug“. xi. cõfeſſio.
Sipſens tempus ſtaret et non tran-

ſiret in pꝛeteritũ: eſſet eternitas.ſʒ nõ

dꝛopter hoc eſſet eternitas increata.

it
9s
pni

ui
me
Ni.

ſſe

niſo⸗

ern
tone.⸗
del.
tepe
un⸗
ni
in⸗
ſo
1.

ergo eẽt eternitas creata:x G̊ eſt euj.

ergo euũ hʒ nũc nõ trãſiẽs.ergo ẽc.
Atẽ phᷣs.in ꝑpetuis nõ differt eſſe ⁊
poſſe.ergo potẽtia eſt in toto ſuo actu.

ergo nihil expectat.ergo totů ſi.ergo

nulla eſt ibi ſuceſſio vł poꝛitas. Itẽ

ratõne. ꝓpetas dʒ reſpõdere ſbſtatie.

ergo ſpᷣſtatie ſimplicis mẽſura dʒ eſſe
ſimplex.ſed ſbſtatia ſpũalis ẽ ſimplex
ergo ⁊ eiꝰmẽſura.ſed eius mẽſura eſt
euũ.ergo ſimplex eſt.ergo nõ hʒ pᷣus
⁊ poſteriꝰ Itẽ oẽ ſucceſſiuũ reducit
ad pmanẽs.ergo pᷣus ⁊ poſteriꝰſucceſ
ſiuũ:ad pus ⁊ poſteriꝰpmanẽs.ſ̊ pus

⁊ poſteri pmanẽs eſt in ſola magnitu

dine.g qð caret ppoꝛi ⁊ poſterioꝛi pma/

nẽte:caret ⁊ ſucceſſiuo.ſᷣ talis ẽ agelꝰ.

ergo X. Itẽ vbi eſt pus ⁊ poſterius
ibi ncc̃io cadit aliqd nouũ qð de poſte
rioꝛi fit pus.⁊ ꝓpter hoc lapſus in pte
ritũ:et aliqͥd in vetꝰ.ſ̊ in ppetuis nõ eſt
aliq̃ mutatio:nec innouatio.̊ nec ſuc-
ceſſio.p. Itẽ vbi eſt pᷣus:ibi eſt aliqua
ex pectatio reſpectu eiꝰ qð poſteriꝰeſt ⁊

noõdũ habitũ eſt. ſ in btis pfecte nulla
cadit expectatio.qꝛ euacuat᷑ oino fides

⁊ ſpes:⁊ hñt oẽ qð hĩturiſunt.g nullo
mõ eſt ibi pᷣus ⁊ poſteriꝰ. Lotra hie
ronimꝰad marcellã.tm deè qͥ n nouit

fuiſſe łfutuꝝ eẽ.oĩs ꝗᷣ creatura ĩ ſui eẽ
hʒ pteritõeʒ ſiue fuiſſe ⁊ foꝛe.gꝗ̊ habʒ ĩ

ſui duratõe ſucceſſiõeʒ. Itẽ Anf.in
ꝓſoł.tractãs illud vbũ dicit ꝙ dominꝰ
regbit in eternũ ⁊ vltra.h̊ dictũ eſt: nõ
qꝛ poſt etnitatẽ ſit aliqd:ſ qꝛ dei eterni
tas q tota ſiłẽ: excedit et᷑nitatẽ creatu
re:q nõ oĩo ẽ tota ſit.iſta ẽ ſnia.ꝗ idem
q; pus. Itẽ rõne vr.vnitas angelica
deficit ab vnitate dĩna.g ſimplicitas
et᷑nitatis create:a ſimplicitate et᷑nitaq
ĩcreate.ſig h ven ẽ: hʒ ̊ ↄpõʒ aliqͥ mõ
Hz ↄpõ in duratõe poit pᷣus ⁊ poſterius.

g c.. Itẽ hocipm vr̃.qꝛ mẽſ̃a duratõ

nis agkice nõ ẽ ipe agelꝰ:immo dr̃t ab
ãgło:ſic mẽſᷣa a mẽfato.ſ̊ mẽſura ſᷣm
Vitatẽ ẽ in gñe q;titatis:⁊ talis eſt diui
ſibil:̊ hñs ptes.g . Si tu dicas ꝙ;
E q;titatis pᷣnꝰſicut pũctꝰ. pũctꝰ nõ
hʒ ↄplete rõem mẽbe:ſᷣ ẽ pnmẽſure.
euũ aũt re ⁊ ꝓpe eſt mẽfa.ꝗ̊ nõ pot eſſe

*

ſicut pn. Itẽ angeli duratio ẽ infi

nita:ſi ergo eſt tota ſim ⁊ ĩ actu. ergo

aliquod creatũ eſt infinitũ actu.ſʒ hoc

eſt impoſſibile ergo c. Itẽ in eo q
hʒ totũ eſſe ſimul:idẽ eſt fuiſſe:et eſſe:⁊
futurũ eſſe.E qð fuit ĩpoſſibile eſt cogi
tari nõ fuiſſe:ſi intelligat᷑ fuiſſe.ergo ſi
euiterno idẽ eſt fuiſſe ⁊ foꝛe.̊ ĩ poſſibi/
le eſt cogitari nõ foꝛe.H̊ aũt falſuʒ ẽ.q;
H ẽ ꝓpꝛiũ ſoli deig . Itẽ ſi totum
eẽ eſt pns.̊ nõ dr̃t eè et fuiſſe.ꝗ̊ qð nõ
eſt nũq; fuit.⁊ ſi fuit eſt.ſed deꝰ nõ põt
facere qð fuit nõ fuiſſe. nõ põt facere
euiternũ nõ ec᷑.ſed h maifeſte flm & c
Atẽ ſi totũ eſſe euiterni ſimul eſt:et
tota duratõ ſine poꝛi ⁊ poſterioꝛi.ergo
nõ eſt ibi magis longũ:⁊ minus lõguʒ

ergo anima petri:nec ppᷣus:nec diutiuſ

fuit ĩ gloꝛia q́; anima beati frãciſci.ſed
H ergo manifeſte falſum eſt.patet &.
Edicendu ꝙ circa hoc duplex fuit
opinio. Quidqa enĩ dixerũt ꝙ euũ eſt
totũ ſimplex: ſicut ⁊ illud quod mẽſu⸗/
rat.⁊ eſſe ſubſtatie euiterne ⁊ eius du/
ratio eſt tota ſimul:nõ habẽs ſucceſſio
nẽ poꝛis ęt poſterioꝛis.vñ dixerũt euũ
nõ eſſe ꝓpꝛie quatitatẽ:ſed in gñe qua
titatis ſolũ eſſe per reductõem. vñ ſim
plex eſt extẽſione:ſed tamẽ eſt quàtuʒ
virtute:⁊ adeo quãtũ ꝙ ſua virtute ex-/
cedat omne eſſe temꝑale ad ſimilitudi
nẽ eternitatis increate. Nã ſicut ani-
ma ſimplex eſt qutũ ad quaãtitatẽ mo
lis.tamẽ ꝓpter ſuò virtutẽ ⁊ ſimplici-
tatẽ eſt in qualibet ſui parte coꝛpꝑis ſic
in ꝓpoſito intelligẽdũ eſt. Sed ſicut
in opponẽdo tactũ ẽ.ſi quis ponat euũ
omnino ſimplex:ponet ex hoc non eſſe
verã menſurãa. ponet etiã duratõnem
creatã actu infinitͥ. Monet etiã dura
tionẽ creatã a deo entẽ.quod nec deuſ
deſtruere: nec intellectus poſſit cogi-
tare:non eſſe.que omnia cuʒ non ſint
intelligibilia faciüt pꝛedictã poſitiõem
non eſie rationabilẽ:nec intelligibilẽ.
Et ideo cum ſanctoꝛũ auctoꝛitates
illud videatur ſonare:eſt alioꝝ poſitio
pꝛobabilioꝛ et intelligibilioꝛ: ꝙ in eno
E ponẽ pᷣꝰ poſteriꝰ.⁊ ẽ ponẽ aliqua ſuc
ceſſiõem:ali tñ ſucceſſiõem qᷓ; in tꝑe.

In tẽpe eni eſt ſucceſſio cũ variatõne
⁊ pus ⁊ poſteriꝰcũ inueteratiõe ⁊ reno

uatiõe. In euo vero eſt pus ⁊ poſteriꝰ
quod dicit duratõnis extẽſiõem.quod

tamẽ null dicit varietatẽ nec innoua
tõnem. Et per hac diſtinctiõem ad oia
obiecta in cõtrariũ facile eſt ſoluere ſi
quis eꝗ intelligat. ſi foꝛte qrat᷑
quomodo põt eſſe bus ⁊ poſteriuſ ſine
nouitate circa eſſe.dicẽdũ ꝙ ſicut vide
mus ꝙ aliter egredit᷑ fluuius a fonte:
aliter radius a ſole.ſic in ꝓpoſito vide
mus. nã riuulus ſic egredit᷑ a fonte ꝙ;
noua aqua ſemp exit nõ eadẽ.radius
ꝗ ſole cõtinue egredit᷑:non quia ſemꝑ
nouũ aliquid emittat᷑: qꝛ qdð emiſſuʒ
eſt cõtinuat᷑.vnde ſolis influẽtia non

eſt aliud qᷓ; cõtinuatio dati.ſimiliter in
motu:⁊ in eſſe rei mobilis aliqua ꝓpe/

as habita amittit᷑.vel nõ habita:acq;⸗

ritur. ſed in eſſe rei euiterne qð pꝛimo

datũ eſt ꝑ cõtinuã dei influẽtiã ↄtinua

tur. nulla eni eui creatura eſt oĩo actꝰ

nec aliqua eius vᷣtus.vnde cõtinue in⸗/
diget diuina virtute coopante. IJdeo
⁊ ſi eſſe totũ habeat tamẽ cotinuatõem
eſſe nõ habettotà ſimul.⁊ ideo ẽ ibi ſuc
ceſſio ſine aliqua innouatõe circa eſſe:
vel ꝓpꝛietatẽ abſolutã.tamẽ ibi ẽ vera
ↄtinuatio reſpectu cuiꝰ creatura habʒ
eſſe quodãmõ in potẽtia.ac ꝑ hoc habʒ
ſucceſſiõem.deus igit᷑ ſolꝰ:qui eſt actꝰ
purus:eſt actu infinitꝰ.⁊ totũ eẽ:⁊ poſ
ſeſſiõem ſui eſſe ſimul habʒ. His viſis

ſatis de facili ſoluũt obiecta. Q⸗ ei
obicit᷑ de pterito ⁊ futuro:⁊ de trãſitu.

dicẽgũ bꝛeuiter ꝙꝙ intelligit᷑ de iſtis vt
dicut varietatẽ. Qꝛ obicit ꝙ nõ dr̃t
eſſe ⁊ poſſe.dicendũ ꝙ verũ eſt de poſſe
ad eſſe.ꝙ nõ differt.i.ꝙ nõ diſtat.mo⸗
tus enĩ ⁊ tps facit diſtare.in ſolo autẽ
eterno. yen ẽ ꝙ poꝰoĩo ſit actꝰnõ ĩ aliq̃
creatura. obꝛ ꝙ ſbe ſimplicis ꝓpᷣ
etas ñ põt eẽ ↄpoſita.dð ꝙ ven ẽ ſi illa
ꝓpetas heat ↄpõeʒ ptiũ ſi entiũ.nũc
aut nõ ẽ ſic:ĩmo de euo nũq; ẽ niſi nüc.

ſiẽ de tpe dr.⁊ ita bñ põt eẽ ĩ ſimplici

vt in pito. vñ tatq exiẽſionẽ hʒ dura
tio vni grani milij:ſicut ⁊ vniꝰmõtis.
obꝛ ꝙ pus et poſteriꝰrequcit᷑ad

pmanẽs. dð ꝙ verũ eſt ad pmanẽs

reducit᷑:t nõ oʒ ꝙ ad pᷣꝰ⁊ poſteriꝰpma
nẽs.empireũ eĩ duratòeʒ hʒ euiternã
et eq ſimplex ẽ:ſicut duratio angeli.ꝗᷓ
pus ⁊ poſteriꝰin ptibꝰ pmanẽtibus nõ
facit aliqd ad hoc. & obꝛ de nouo
⁊ veteri:iã pʒ.qꝛ nihil eſt ibi alteratõis
ẽ tñ ibi cremẽtũ duratõis abſq; oĩ alte
ratõe abſolute ppetatis. veꝝ eĩ ẽ dicẽ
ꝙ diutiꝰfuit aia petri:qᷓ; quãdo in głaʒ
introiuit.ſᷣ tñ nõ ita ẽ circa deũ.nõ eim
diutiꝰ durauit hodie:qᷓ; añ heri. Nꝛ⸗
obᷣꝛ de expectatõe.dð ꝙ ſiẽ eſt ſucceſſio
nõ pꝑ noui acqͥ ſitõeʒ:ſᷣ ꝑ pᷣꝰdati ↄtinua
tionẽ᷑.ita etiã expectatò nõ noui hndi
ß ↄtinuatõis pᷣꝰhiti.ꝙ quia iam habẽt
⁊ certi ſunt ſe habituros.ideo potius
dicit᷑ tentio ⁊ cõpꝛehẽſio:qᷓ; expectatio.
et ſic patet illud.

Onſequenter

Gõrit᷑ de mẽſura ſbe ſpualis in
ↄpatiõe ad mèſurã rei coꝛpalis. De q̃
tria qrut᷑. p“*eſt.vtrũ euù pcedat tps
aliquo poꝛitatis gñe. = vytrũ int euũ
⁊ tps cadat mẽſura medie nẽ. ʒ ptꝝ
res coꝛpales et ſpũales:ſiue euiterne
⁊ temꝑales fuerit ſimul ꝓducte.

.Irca primum
ſic.Eꝛ euũ ſit us tpe oſtẽdit
p illud bocij de ↄſolatone:loquẽtis ad

deüu. Qui tps ab euo ire iubes.ſed tps

ire ab euo nõ põt ĩtelligi: niſi vel rõne
calitatis:ł duratõis:vł excellẽtie.quia
deficit ab euo.ᷓ vr oĩmõ itelligẽdũ q;
euũ ſit tpe pꝰ. Itẽ oĩs motP?ꝰ mutatõ
ad ĩmobile reducit᷑ tãq; ad pus ergo⁊
mẽſura rei mobiliſad mẽſurà rei ĩmo
bilis. et tps ad euũ taq; ad pꝰ.pᷣna
maifeſte è va.qꝛ oẽ fluxibłe ad ſtaſ taqᷓ
ad pᷣꝰreducit. ⁊ z aMπa tʒ ʒ rõeʒ ppoꝛ
tõis.qꝛ ſicut ſe hʒ mẽſaiũ ad mẽbatuʒ
ſic mẽſa ad mẽſurò.ꝗ c. Ite a poꝛi
⁊ poſterioꝛi in magnitudine ct᷑ pus et
poſteriꝰin motu.⁊ a pᷣoꝛi ⁊ poſterioꝛi in
motu cat᷑ p?* poſteriꝰin tpe. ꝑ nãʒ eſt
boꝛz magnitudo ⁊ magnitudĩs eẽ:q; ſit
eſſe tpis.ſ̊ eẽ ſbale pᷣmi coꝛpis mẽſat
euo:mot vo tꝑe.ergo euũ pꝑus eſt tꝑe

t
pel
dun
dic
ih⸗
pn

nis
Dina
rni
Nlig
usn
enon
gatis
lle
tiedice
ingt;
1noein
ceſſio
Ntinua
nibii
babet
wtius
tio.

er
nlisin
Beqj
urds
cuitenne

u
coſtedit
guetis
ſipelfoe
letie,guu
elligiti⸗
Ptud
uselol
räfeind
aſtätui
föezp
Imcfaiy
Jitun
cii e
otrnun
geſtipe

— H D . . * .
Aſtẽ euü fuita pncipio creature ſi⸗
cut ⁊ angeli.ſed tẽ pus cepit cuʒ motu

mi mobiliſ qui incepit vt dr die q̃rto
vel ſaltẽ ante æ diẽ nõ potuit. Seuuʒ
duratöne pcedittps. Cotra Begda

dicit ꝙ q̃tuoꝛ fuerũt pmo creata. c int

itla enuerat tps. euũ aũt nõn üerat᷑ int

pPmo creata fuit creatũg poſterius.

Itẽ Ricard'de ſancto vic. dicit et

accepit ab Augꝰꝙ ome qð cepit: cepit
ex tpe. ſ euũ cepit.ergo cepit ex tpe. ſʒ

quod incipit ex tẽpe nõ ancedit tẽpus

ſed poti côſequit᷑ vel cõ comitat᷑ ͥ euũ

nõ põteſſe an tẽpus. Iteʒ tepus eſt
meſura mutatõis.ſᷣ euũ eſt mẽſura eẽ
ſtabilis ⁊ fixi. ergo cũ ante eſſe creatũ

pcedat ipa creatio: que eſt mutatio.
tẽpus eſt ante euũ. Itẽ pus ẽ quod

. „

impfectũ eſt: deide qð pfectũ.Fᷣ tps eſt

mẽſura ſm eẽ impfectuʒ: qð eſt eſſe in
potẽtia. euũ vo ſm eẽ actuale ⁊ ↄpletũ

Stps p naʒ ẽ an euu. Querit᷑ igit de

Oꝛdine tpis ad euũ ⁊ econs eedð ꝙ
tps accipi ↄſuenit q̃qruplr̃ in ſcriptu

ris ſcõn. ſ. coiſſime. cõiter. ꝓpe. mag

Pbe. Lömuniſſime tps vicit mn enſura

cuiuſlibʒ duratõis create.p quẽ moduů

accipit᷑ a beda cũ dicit ꝙ q̃tuo: fuerüt

—

pmo creata int q enüerattps. Noiter

—

ſic dicit mẽſurã mutatõnis cuiuſcũq;:
ſiue illiꝰq eſt de nõ eẽ in eẽ:ſiue alteriꝰ
geſt de vno eẽ in aliud eẽ.⁊ ſic accipit᷑
illud qð dicit ricard. ꝙ; oẽ qð cepit ex

tpe cepit. et hr in glo. in pne gn. in pnꝰ

creauit deꝰce.⁊ te.ſ.tẽpis. Tertio mõ

accipit ꝓpe.⁊ ſic dic m Eſurã variatõil
ſucceſſiue: ſiue ſit ſucceſſiua ſi ucceſſiõe

regkłari ⁊ ↄtinua ſiue nõ.x ſic dic aug⸗

ad oꝛoſiũ. A ffectones varie angeloꝛũ

mẽſurat᷑ temꝑe:⁊ omĩs variatio rerũ.
Muarto mõ accipit mag ꝓpe. ſic dĩ

mẽba motſiue variatõis ſn ucceſſiue ⁊
2tinue ⁊ regulate bmregulam motus
octaue ſꝑere.⁊ ſicↄſueuit accipia pho

ſ iſta ẽ coaꝛtata tpis acceptio. Rug

qrit᷑ de oꝛdie.dð ꝙ ſitẽpꝰ accipiat᷑ p?ꝰ

—

ſic ĩcludit euũ.⁊ ſic tpis ad euũ nullẽ
oꝛdo.ſi auteʒ vſic tps pcedit euu ſᷣm

rõem intelligẽdi:ſicut creatio creatũ.

–

Siaüt 3?eu t tps ſik ſunt vuratiõe

Ecundo queri

ſed enũ pᷣusẽ dignitate.Siautẽ qrto
mõ. ſic eun pcedit tps ⁊ duratõe et di/
gnitate. Ex his patet qõ pncipalis et
obiectõnes adducte ꝓ magna parte.

eni obi e euũ pcedit tep' intil:
vel tertio modo.⁊ ita peedit dignitate

vel rto modo:⁊ ita duratöone. Q⸗
tñ obꝛ ꝙ pcedatcalitate.dð ꝙ illud nõ
opʒ. neutra ei ban mẽſuraꝝ ẽ ab alia.
ß a deo ꝓducẽte vtrũq; indiuiſibile ſcʒ
nũc eui:⁊ nũc tempis.vnde quod dici/
tur. ꝙ tempꝰit ab euo.hoc dicit᷑ qa defi
cit ab illo:æ defluit cõtinua deꝑditiõe.

ſeg in euo eſt fixio ſine depditiõe ⁊ no-

ui acquiſitöͤne. Qe obicit᷑ de redu/
ctione ad immobile. dicẽdũ ꝙ veruͤeſt
a parte motoꝛis.⁊ illud nõ opʒ eẽ cre⸗
atũ. et ſimiliter mèéſurã nõ opoꝛtet eſſe

creatã. ? ideo nõ opoꝛtet tempꝰreduci
ad euũ ſicutad pus. Ad illud qð obꝛ

de poꝛi⁊ poſterioꝛi magnitudis ⁊ mo-
tus ⁊ tpis.dð ꝙ nõ creat᷑a poꝛi⁊ poſte
rioꝛi in magnitudie pus ⁊ poſteriuſ in
motu vł tpe: niſi 'm ꝙ magnitudo illa

eſt mobik.⁊ ſic hʒ mẽſurari ꝑ nũc tꝑis

nõ eui. na ſicut tẽpus mẽſurat motum
ſic nũc tgis mẽſurat ipm mobile iq;tũ

mobile. Q& vltimo obicit᷑ pʒ ꝙ Pce⸗

dit in qrta acceptõe tpis. Rñnſiões vᷣo
ad oppoſitũ ꝓcedũt de tpe ſᷣm Ppmã ac
ceptõem vel ſecũdã.ſicut pʒ aſpicienti
excepta vltima que accipit᷑ in ↄpatiõe
impfecti ad pfectuũ. Ad qua rndẽdũ qꝙ;

impſectũ pcedit pfectu.veꝝ ẽ vbi ſunt

circa idẽ.ſᷣ circa diuerſ a eſt ecouerſo.

Etiõ poti põt argui ad oppoſitũ q; ad
ꝓpoſitũ p illud mediꝗ6.

tur vtru inter tẽpus et euũ ſit.

aliqua mẽſura media. Etꝙ; nõ viget

pmo ꝑ phᷣm q didit ſbas mẽſurataſ in

liꝰde cauß ſic. ꝙ inter ſbam cui ſba et

actio ẽ in momẽto etnitatis. ? ſbam c?

ſba actioẽ in momẽto tpis:ẽ ba me⸗
gia cꝰſba ẽ in momèẽto etnitatis:⁊ acto

„

in momẽto tẽpis. Si ergo omnis ſba

creata ad aliquà iſtan bʒ reduci et 94

bas mefadas ſ ufficiut tps ⁊ euũ gα.
Itſteẽ hocipm videt dyoniſiũ de di.

no.eui ꝓpꝛietas eſt eſſe ſine alteratioõe
⁊ m totũ metiri.tempis vero quod in
alteratõne aliter ⁊ aliter ſe habes.me
dia vero entiũ que illicquidẽ euo:illĩc
tempe pticipãt.ergo omnia que ſunt:
vel totaliter euo:pel totaliter tempe:t᷑
ptim euo:⁊ ptim tempe mẽſurãt᷑ ergo
nõ eſt tertia mẽſura alia ab his. IJtè
omne creatũ.aut eſt ſtabile:⁊ incoꝛꝛu⸗
ptibile.aut variabile:⁊ coꝛuptibile.pʒ
pꝛimũ mẽſurat᷑ euo.etz vtempe.ergo
nihil eſt mediũ inter euum ⁊ tempus.
Iſtẽ eſſe omis creati.aut eſt termia

bile:aut intermiabile. Si ẽ terminabi
le:ſic mẽſurat᷑ tempe quod eſt pncipi,/

coꝛuptõis.quia facit diſtare quod eſt
Si vero intermiabile:ſic euo.ergo nõ
pvidet᷑ ꝙ ſit aliqð tertiuʒ mẽſurãs pter
hec duo. Lotra ante quartã diẽ nõ
erat tẽpus.quia dicit᷑ in factõe luĩariũ
erũt inſigna ⁊ tempa:⁊ dies ⁊ ãnos.et
cõſtat ꝙ nõ ſolũ erat euũ c eſſent aliq̃
coꝛpalia:vt herbe ⁊ arbuſta. ergo erat
alia mẽſura ergo t. Itẽ poſt diem

iudicij nõ erit tpᷣs ſᷣm qð iurauit ange

lus in A po.⁊ erit ſucceſſio: ⁊ variotò ĩ
toꝛmẽtis que nõ poterit euo mẽſurari
ergo ncce ẽ mẽſurã tertiã ab his ponẽ
Itẽ in affectõibꝰangeloꝛũ ẽ intẽſio
⁊ nariatio:⁊ ipi ſũt ſupꝛa tẽpꝰ.ſicut dr
in libꝛo de cauſ.ergo mẽſura illa affe
ctionũ eſt ſupꝛa tps.ſed nõ põt eè euũ:
cuʒ in euo nõ cadat variatio.ergo opʒ
ꝙ ſit alia mẽſura. Itẽ angelcu coͤ⸗
uertit ad deũ eleuat᷑ ſupꝛa tps.ergo⁊
illa cõuerſio:⁊ illud qð in illa ↄuerſiõe
accipit᷑:ſupꝛa tps eſt.et mẽſura ſupꝛa
tẽpuſ dʒ mẽſurari.ſed angelꝰibi aliqq
cognoſcit qð põt deſinẽ cogitare ſaltẽ
Sillud nõ põt mẽſurari euo: qð eſt mẽ
ſura rei intiabił nec tpegᷓ . Gedð
ſ̃m ꝙ tps didit᷑ ꝗ euũ in duabo.ſ. ac-
ceptõibus vltis pᷣus poſitis duplr̃ põt
accipi.aut ſcʒ put diẽ mẽßaʒ cuiuſſibʒ
duratõis varie ſiue variatõis ſucceſ-
ſiue.⁊ ſic int euũ⁊ tps nõẽ mediũ re.ſt
ſolu rõe.nõ inquã ẽ mediũ differes ab
ntroq; in gñe mẽſure.ſ mediũ in genẽ
mẽſatoꝝ pticipãs vtrũq; vtẽè illa ſba
que eſt in ↄfinio eternitatis ⁊ tempis.

⁊ ſic ꝓcedut oẽs rões ad bmã ptẽ vt pʒ
aſpiciẽti de facili.Alit᷑ po accipit tepꝰ

ꝓut ẽ mẽſura variatõis ĩ q̃ẽ ſucceſſio
hñns ↄtinuatõem ⁊ regtatõem a motu

oꝛbis pᷣmi.⁊ hͥ mẽſa hʒ finẽ ⁊ deſinʒ eẽ
T. int hc ⁊ euũẽ ponẽ mediã meſur in

q̃ẽ variatio.nec oʒ ꝙ ſit deſitio: ł pmi

mot regłatio.cuinſmõi fuit in triduo
ↄditõis reꝝ:⁊ q̃lis erit in inferno poſt
diẽ extremũ.⁊ ̊ ab antiqͥs doctoꝛibus
axpellata ẽ ſcłm.x hͥ ↄcludũt rõnes ad
oppoſitũ.⁊ ſic patet totũ.

Ertio queritur
vtrũ ſpuales ſbſtãtie ⁊ coꝛpaleſ
ſint ſimul create. Et videt ꝙ ſic in gn.
In bnecreauit deꝰ &c. glo.i.coꝛpalẽ ⁊
ſpualẽ nãm. Jtẽ. xij.ↄfeſſio.duo inue
nio que feciſti carẽtia tpibo.vnũ quoq
tua ĩmutabilitate pfruit᷑. alten qð ita
info:me erat:vt ex foꝛma in quã foꝛmã
mutaret᷑ nõ hr̃et Itẽ roe videt. ↄſtat
ꝙ angeli nõ ſunt creati ſine loco.quia
tẽ vnꝰnõ hr̃et oꝛdinè ad aliũ Fʒ exntiã.
opoꝛtuit ergo ꝙ fieretempireũ. ⁊ iteꝝ
illiꝰ ocauitas nõ poterat eẽ vacua 6
Itẽ diſtictio dierũ attedit ſᷣm diſti
ctionẽ rerü.ergo ꝓductio ex nihilo p/⸗
cedit oẽm diẽ.ergo cum mã reꝝ coꝛpa
liũ ſit ex nibilo ꝓducta:ſicut ⁊ nʒ ange
lica: quẽadmoqũ nã angłica è añ tps:
ſititer viget ꝙ mã.⁊ ſi . in Pnddura⸗

tõnis. ſit. Cõtra ecctł.i. poꝛ omniũ

creata eſt ſapia. ↄſtat ꝙ loqͥ de ſapiĩa
nõ diuina:ſed que eſt creata.hec autẽ
angel vt dicit glo. Situ dicas ꝙ b
eſt dignitate:obꝛ de hylario.xij.de tni
Quid magnũ vtañ oèm creaturã deꝰ
onm noſtrũu ieſum xpm genuerit: cũ
angeloꝝ oꝛigo terre creatõe repiatur
antiqoꝛ. Itẽ hoc vr rõe qu facit yſi⸗
doꝛꝰ.in rerũ ↄditõne pᷣmaria cõditꝰeſt
locꝰpenarũ.ſed deus nõ ppauit penaʒ
ĩnocẽti.ꝗ̊ͥ dyaꝰpeccauit an ꝓductiõem
reꝝ. Itẽ vr ꝙ ñ ſit potuerũt.q; nulla
virtus maioꝛ ẽ infinita ̊ ad pductiõeʒ
vnius creature ncce ẽ virtutẽ infinita
expõi.g ſi ad hũc effectu reqͥrit᷑ virtus
infinita: infinito nihil plꝰpõt.̊ ntus
illa nõ põt p tpe illo alteꝝ effeʒ pducẽ

—
=

i
gel.
lcti
119
neſt
dura
itno
ſötr
dnds
Pd⸗
740
ſiy⸗
