ſüt.ꝙ ſih ẽ incõueniẽs pʒ . Neꝰ?di

cendũꝙ abſq; dubio li.arbi.reperit᷑ in

ſolis ronalibi.⁊ rõ hui ſumit᷑ tũ ex pte
libertatis:tum ex pte arbitratõis.Ex

pte libertatis.libertas.n.oꝑponit᷑ ßui/

tuti. AUnde illa ſola potẽtia dicit᷑ eſſe li
bera q dominiũ habʒ plenũ tam reſpe-/
ctu obiecti qᷓ; reſpectu actus ꝓpꝛij.illa
agüt potẽtia dominiũ habʒ ex libertate
reſpectu obiecti q; non eſt artata ad ali
quod gen axpetibilis:ſ̊ nata ẽ oĩa ap

petibilia appetere:⁊ omia fugibilia re⸗

ſpuere.Tria aũt ſunt q ſunt in axpeti
tibus ⁊ quoꝝ oppoſita ſunti fugis.viʒ
bonũ:ↄferens:⁊ delectabile.⁊ noĩie bo
ni ibi intelligit honeſtũ. Cü aüt bonuʒ
ↄferens ⁊ delectabile nata ſuntaꝑpeti
ab irratõnalibꝰ bonũ honeſtuʒ a ſolis

rõnalibo põt appeti.⁊ ideo in eis ſoluzʒ

repit᷑ virtus q nõ eſt ad aliqð genꝰ ap
petibilis artata:ac ꝑ h̊ habes libertatẽ

reſpectu obiecti. In eis etiã ſolis reꝑi
tur potẽtia habẽs libertatẽ reſectua⸗
ctus ꝓpꝛij.ꝙ pʒ. Mam volũtas in ra/
tõnalib nõ ſolũ ↄpeſcit manũ exterio/
rem vel pedẽ:ſᷣ etiã ↄpeſcit ſeipam ⁊ re
frenat incipiès odire freqñter qð pꝛiꝰ
diligebat. ⁊ H ex ſuipſiꝰ impio ⁊ domi
nio. In brutis aũt aĩialibo⁊ ſi aliqͥ mõ
ſit repire dominiũ reſpectu act exteri
oꝛis qꝛ bñ refrenant aliqñ:ſic pʒ in ani
malibus domeſticis.reſpectu tñ actuſ
ꝓbꝛij inferioꝛis viʒ aꝑpetitꝰ dominiuʒ

nõ eſt. VUñ ſialiqd amat nõ põt illd nõ

amare:liceta pfectõe alicuiꝰ rei ama⸗
re arceant᷑ timoꝛe alicuiꝰ paſſiõis infli
ctiue.Et ideo diẽ DHamaſ.ꝙ mag ar⸗
guũtur q; arguãt.ac ꝑ H̊ cuʒ nõ poſſint
actũ ꝓpꝛiũ repᷣmẽ reſpectu act*ꝓpꝛij:
nõ hñnt libertatẽ nec reſpectu obiecti.⁊
ideo deficiente in eis libertate li.ar bi.

non pnñt pticipare.Simłxr eti ratõ ex

pte arbitratõis.Arbitriũ.n.idẽ eſtqð
iudiciũ:ad cuiꝰnutũ certe virtutes mo
uent᷑ ⁊ obediũt. Judicare aũt illius eſt
ſᷣm rõem ↄpleta cuiꝰ ẽ diſcernẽ int᷑ iu/
ſtũ ⁊ iniuſtù:⁊ inter ꝓpꝛiũ ⁊ alienũ.nul
la aſt potẽtia nouit qͥd iuſtũ ⁊ quid in/
iuſtũ:niſi illa ſola q eſt pticeps rõnis:

⁊ nata ẽ cognoſcẽ ſummã iuſticiã a q̃̊ ẽ

regula omis iuris.h̊ aũt ſolũ eſt in ea
ſba q̃ eſt ad imaginè dei:q̃lis ẽ ti potẽ
tia rõlis.nulla.n.ſba diſcernit qͥ d ꝓpꝛi
um ⁊ qͥq alienũ:niſi cognoſcat ſeipſuʒ
⁊ actũ ſuũ ꝓpꝛiũ.ſᷣ̊ nũq; aliq̃ potẽtia ſe

ipm cognoſcit rel ſupᷣ ſeipam reflecti

tur q̃ ſit alligata mãe.Si igit᷑ oẽs po/

tentie ſunt alligate mãe ⁊ ſbe coꝛpoꝛa/

li pter ſolã rõlem:ſola illa ẽ que poteſt
ſe ſup ſeipam reflectere.⁊ ideo ipa ſo⸗
la eſt in q̃ ẽ plenũ iudiciũ et arbitriũ in
diſcernẽdo qͥd iuſtũ ⁊ qͥd iiuſtũ:qͥd pꝛo
pꝛiũ ⁊ qͥd alienũ. Tam igit᷑ rõne liber/
tatis q; rõne arbitratõis li.arbi.in ſo⸗
lis ſubſtãtijs rõnalib repit᷑.⁊ ↄceden-/
ge ſuntrõnes q hic oñndunt. Ad ra
tõnes vero ad oꝑpoſituʒ plana ẽ rñſio

p iã dicta. Ad üllud.n.qð pᷣmo obi⸗/

cit᷑ ꝙ bꝛuta peligũt bonũ malo.dicen/

dũ ꝙ veꝝ eſt de bonoↄferenti et dele⸗

ctabili:ß non eſt veꝝn de bono Honeſto.

reſpectu cui ppe li. arbi. ↄſiſtit. Ad

illud ſimłr ꝙ obijcit ꝙ bꝛuta pñtad op

poſita moueri pʒ rñſio.qͥa nõ pñt mo⸗/

ueri in omia oppoſita:hłᷣ ſoluʒ in illa qꝗ
ſunt infra dignitatẽ li.arbi. Ad iltq
qꝙ obꝛ ꝙ bruta dñant᷑ actibo ſuis qꝛ poi

ſunt ſe repmere. dicendũ qð nõ dñan

tur actibo interioꝛibo: licet dñent᷑ exte-
rioꝛibo.⁊ ſi.n. ↄpᷣmant᷑ ab actu:non tñ

retrahunt᷑ ab appetitu. Nel aliter pot

dici.ꝙ ⁊ ſi etiã retrabant᷑ ab actu ſuo:

non tñ h ẽ ꝑ dominiũ ꝓpꝛiü.H.n.eſt ex

imaginatõe mali exterioꝛis ꝙ adeo ex
trabẽt vt magis retrabat.⁊ iõ ſiẽappe

tendo ⁊ ꝓſequẽdo maꝗ agunt᷑ qᷓ; agãt

ſic etiam in abſtrahẽdo vel reᷣmendo

mag attrahũtur q; attrahũt:⁊ reᷣmũ

tur q; repᷣmant.Et ꝑ ̊ pʒ rñſio ad ali
ud qð dicit.ꝙ pᷣncipiũ motus eſt ab in

trinſeco in brutis aialibus. Bici eniʒ

põt ꝙ ⁊ ſi pncipiũ motus exterioꝛis p/
cedat ab intrinſeco:tñ appetit interi9/

oꝛ potiꝰ habʒ oꝛtũ ab exterioꝛi appetibi
li q; ex impio appetitiue virtutis. Añ
nõ quicũq; mot ab intrinſeco facit po
tentiã libera:ſpᷣ ille motus quo vis mo-/
tiua mouet ſeipam.voluntas.n.⁊ li.ar
bi.vt dicit Anſelmꝰè li.ar. ſeipm mo⸗
uens. AAd illud ꝙ obꝛ ꝙꝙ li. arbi.ẽ ꝓ⸗

unigere.dicendũ ꝙ ꝓuidentia quedam
cotingit ex actu deliberatõis ⁊ pcogni
tõnis:quedã ꝓuenit ex inſtinctu nali.
Pꝛima ẽ liberta arbitrarie: et ſolis

repit᷑ in rõnalibo.Scða vero eſt nãalis

ſagacitatis ⁊ induſtrie.nata.n.pꝛudẽ-

tiſſima c.⁊ H̊ repit᷑ in bꝛutis aialibus.⁊

talis nõ poit li.arbi. Ad illud ꝙ obꝛ

ꝙ quedã aialia bꝛuta domari nõ poſſũt
dicendũ qð aliqð aial non poſſe redigi
in ᷣuitutẽ h̊ põteſſe dupłꝛ.aut rõne vo

luntarie libertat.autrone nãlis feroci

tatis. Mꝛimo mõ impoſſibile ẽ hoiem
redigi in ſeruitutẽ.q;uis.n.aliqͥs poſſit

.— aliquẽ ppellere q̃ntũ ad actũ exterioꝛẽ
Intuz tñ ad interiꝰ velle nemo põt alte

rum ↄpellẽ: ſic patebit.j. Secũdo mõ

beſtie aliq ſunt indomabiles: nec pñt

redigi in ſeruitutè. qa tanta eſt eoꝛum

ferocitas ⁊ impetus ad ea q ſunt feroci
tatis:vt non poſſint aſſuefieriad ea q

re.hãc aùt dicim arbitrij facultatẽ.g

ſunt lenitatis. : iõ rõ illa nõ cogit.

,.Ecundo queri
7 tur vtꝝ li. arbi. ſit potentia di⸗
ſtincta ; rõem ⁊ voluntatè? ⁊ qð ſic vi/
det᷑ Bern.de li.arbi.loquès de poten
tia.li.arbi. Quid ſimilis eternitati qð
nõ ſit eternitas.Sig eternitas nec re
ſpicit ronem nec voluntatè: videt ꝙ li.

ar. ſit aliq̃ potẽtia pter has. Iteʒ rõ

rñnqdet filio:volütas ſpũi ſancto.ͥ ſi in
nobis eſt ponere aliquã potentis pter
rõem ⁊ voluntatẽ que ſpectat ad refoꝛ
matõem:talis aut nõẽ niſi li.arbi.
Item ad ꝓductõem opis iſta tria

ſunt nccia. viʒ poſſe:⁊ ſcire:⁊ velle.ſi

ſcim ꝑ rõem:volumꝰ pꝑ voluntatẽ:vi⸗
get᷑ ꝙ in nobis ſit ponẽ tertià potentiã
p quã ſimꝰ potentes.hãc aũt dicimus
li. ar bi. facultatẽ.ꝗ̊ c. Itẽ cuʒ lapiſ
deoꝛſum mouet᷑: iſta tria repiunt᷑ intè

tio:⁊ appetitꝰ:⁊ virtus.dicimꝰ.n.ꝙ la-

pis intedit deoꝛſuʒ moueri cũ nata ſit
opans ꝑ intentòem. appetit etiã deoꝛ⸗
ſum moueri.bʒ nihilominꝰ virtutè per

quã deoꝛſuʒ mouet᷑. videt᷑ ꝙ illa tria
ſit repꝑire in aĩa rõnali.ſi ergo rõnis ẽ
intendẽ:voluntatis appetẽ:erit pone/

re tertiã potentiã cuiꝰ ſit virtualit age

△

X. Item iudicãs peminet iudicato

2 mouẽs peminet mobili.ſ li. ar bi. li/
benꝝ de volütate iudiciũ. li. arbi.eſt iu
dicare de volũtate.ſimilit᷑ li.arbi.ẽ mo
nere omes vires aie:⁊ ratõem impare
pt diſcer nat:⁊ volũtati vt axpetat. vi
get᷑ ꝙ ſit tertia potentia ab iſtis diſtin⸗
cta. Sed cõtra:potentie aie rönalis
ſufficièter diuidunt᷑ p cognitiuas ⁊ af

fectiuas.̊ ſirõ comphłdit virtutes co

gnitiuas: ⁊ voluntas affectiuas:nõ vi

detur ꝙ ſit cõueniens ponẽ tertiaʒ po⸗

tentiam ab his differenteʒ. Item
actus li.arbi.eſt iudicare.ſ̊ de omi eo

ꝙ iudicamus:p ratòem iudicamꝰ.er/

go nõ videt᷑ ꝙ li. ar bi. ſit potentia a ra-
tione ⁊ volũtate diſtincta. Itezalia
potentia circũſcripta remanente ſola
volutate ⁊ ratõe poſſumꝰ cõſentire.qᷣa

põt pcedere deliberatio ꝑ actuʒ roõnis

1ſu
,
ſoſit
netye.
aſept
kalia
ten
nlt
meli
tenti
telie
glia⸗
ſpot
bipo
hoͤet
cro
kxco
ſes M
Nensd⸗
Conbr
wolunr
ind
duper
iter.
volrn
ten
röer
cilae

bsßoci

Houene
tlledin
Nensde
Wemr
Gacme
adon
sd

tön

un
oime

pal p

babzr
gei ge
keſen
adon
ludic⸗
fuſtn
ſerene
fur
Uun

proluntnten
eäwernti
Maütdicimus
az lpil

„,
— reomee le
ualepwgt Me

eNee NN,
??”ðõ

. .
geren
FſSce e
ed RE 6
4 R H

re
.DWLMI

Nener vsrrn
E RK . An
. „ „
it rrdrè:

.
.
õ
SLZAELAN
5

siardichin

½
WeNN
AbV. A .

⁊ ſubſequi poptatio pꝑ actũ voluntat᷑.
ſi Spſentire eſt act li.ar.videt᷑ ꝙ li.ar.
nõ ſit alia potẽtia a ratõne ⁊ volũtate.
Item li.arbi.eſt mouẽ.aut igit᷑ mo
net voluntatè aũt nõ.ſi nõ: nò videt᷑

eſſe plene libeꝝ.ſi mouet voluntatẽ et

alia potẽtia:g volũtas mouet ab alia
potentia.ſi mouet᷑ ab alia potẽtia:gꝗ nõ

eſt libera:g ſi volũtas in nobis ẽ maxi

me libera.videt᷑ . Item eadẽèẽ po
tentia cognitiua q̃ intelligo aliqͥd:⁊ in
telligo me intelligẽ.ꝗ eadẽ virtus ⁊ nõ
alia q̃ volo aliqͥd:⁊ volo me velle illud
ß potentia q̃ volo me velle illud ẽ li.ar
bi. potẽtia q̃ volo eſt volũtas.& li.arbi.
nõ eſt aliud a volũtate. NW?ad pᷣdi⸗

cte qõis intelligentiã nõndũ eſt ꝙ ſuꝑ

hac qõne diuerſe fuerũt doctoꝝ poſito
nes.Quidã.n.dicere voluerũt ꝙ ſicut
mens dupłr accipit᷑.aliqñ coiter: ⁊ ſic

comphendit memoꝛiã: intelligentia:et

voluntatẽ.aliqñ ꝓpꝛie:⁊ ſic diſtinguit
Ʒʒ intelligentiã ⁊ voluntatẽ: ſic li.ar bi.

dupkłr accipit᷑.ſ.cõiter:⁊ ꝓpꝛie.Cõmu

niter:⁊ ſic nõ diſtinguit᷑ con ratõem et

voluntatẽ.⁊ ꝓpꝛie:⁊ ſic rõem ⁊ volũ

latem hʒ diſtingui:⁊ ẽ virtus impans
rõi ⁊ volũtati:⁊ vtrũq; regẽs ⁊ mouẽs
cuiꝰactus pᷣmus non ẽ diſcernẽ ⁊ vel⸗

lecL. ſ actus reſftexꝰ ſup hec duo: H duo
mouens ⁊ regẽs:ille viʒ quo dicit᷑ qͥs

velle diſcernere:pxł velle ſe velle. ⁊ iſte

actus pambulus ẽ ad rõnem ⁊ volun-

tatem.⁊ iſta potẽtia corrñdet pr̃i:p eo
ꝙ actus eius maxime potẽs ẽ ⁊ pᷣmus
cũ nõ moueat᷑ ſ̊ moueat.⁊ ideo a ſan/
ctis dicit᷑ facultas ſiue ptãs voluntaqᷣ

⁊ rõnis.i.ptãs faciliter monẽs volun⸗

tatem ⁊ rõem.⁊ ↄſiſtit in iſtis tribi qda
rõ imaginatõis ex pte motiue q̃ pꝛinci

pakrxr p gram in via ⁊ per dotos in pr̃ia

habʒ refoꝛmari. Alis at aliter vi⸗
det᷑ ꝙ cum rõnis ⁊ volũtat ſit reflecte
re ſe ſupꝑ ſe.et iſte due potẽtie ſufficiũt

ad omnes actus aĩie pficiendos.viʒ ad

iudicandũ⁊ fugiendum ⁊ eligendũ.q;
fruſtra poneret᷑ in aĩa aliq̃ potẽtia dii
ferens ab iſtis.ſi igit nã nihil facit fru
ſtra potentie aie rõnalis ſufficiẽter di

uidunt᷑ ꝑ cognitiuas ⁊ affectiuas ſiue

p rõem ⁊ voluntate.t ideõ dicunt ꝙ li.
arbi.nõ eſt potentia ab his duabo potè
tijs diſtincta. Quelibet aũt haꝝ poſi⸗
tionũ multũ habʒ ꝓbabilitatis.⁊ ſi ve
limus vtrãq; eaꝝ intelligere diligẽter
⁊ pie:iueniemꝰ eas abinuicẽ nõ diſcoꝛ
dare:ſ̊ ad vniꝰ veritatis maioꝛè expſſi

onẽ cõcurrere.Cũ eniʒ dicimꝰ aliquã

potenti diſtingui ab aljs ꝭ̊ eſt dupłr

aut ſᷣm rem:aut ſᷣm rõem.ſᷣm rem: ſie

diſtinguit᷑ ratõ ut eſt cognitiua ⁊ moti
na.i.dictãs moueri:uel diſponens ad
motũü.loquẽdo igit᷑ de diſtinctõne ſᷣm
rõem dici põt li.arbi.quodãmodo di⸗/
ſtingui a rõne ⁊ voluntate.in hoc ſcʒ ꝙ
li.arbi.nomiant in rõne mouctis:volũ

tas uero ⁊ rõ in rõne moti:h̊ in ratòne

impantis:iſte due in ratõe exequẽtis.
⁊ ex iſta pte p qᷓndaʒ rõnem aꝑpꝛopꝛia
tõnis iuenit᷑ in aia quedã rõ ima gina⸗/
tõis.⁊ p hũc modũ intelligit᷑ pᷣma poſi
tio.⁊ ratões currũt que ad pmã partẽ
inducunt᷑.nõ eniʒ cõcludũt diſtinctõeʒ
li.arbi.a rõne ⁊ voluntate ſᷣm rem ſ ſo
lum ſᷣm rõem ⁊ aꝑpꝛopꝛiatõeʒ:ſicut pʒ

diſcurrẽti ꝑ ſingulas.Loquedoautẽè

de diſtinctoe potentiarü ſm rem ſic li.
arbi.nõ dicit potentiã diuerſaʒ uel di
ſtinctã a rõne ⁊ volũtate.ꝓ eo ꝙ potẽ⸗
tie aie rõlis ſufficiẽter diuidunt᷑ p co-
gnitiuã ⁊ motius.⁊ omes actus aie per

Has potentias qͥ ſunt cognitiua ⁊ affe
ctiua.ſiue ratõ ⁊ volüũtas exerceri pnñt

ſiẽ rões q ad H̊ inducunt᷑ ondunt.Cuʒ
eni taʒ rõ q; volũtas ſit nata ſuꝑ ſe re-
flecti.cũ nomio voluntatẽ ut volenteʒ
aliqd.⁊ voluntatẽ ut volenteʒ ſe velle
potẽtiã ⁊ aliã.nõ dico aliã ⁊ ali bim rẽ.
mouẽs.n.⁊ motũ in ſpũalib nõ oʒ dil⸗
ferre ſᷣm ſbam.q ſicẽ dicit AQnſełꝰ.vo/
lũtas ẽ inſtrumentũ ſeipam mouẽs et
rõ etiã ẽ virt ſeipaʒ cognoſcens pari
rõne.⁊ iõ ſi aliqᷓ è ibi diſtinctio ̊ ẽ ſolũ
ſm rõem.⁊ ſic patzʒ rñſio ad qõem ⁊ ad
rõnes ad vtrãq; ptẽ. Concedo eniʒ ꝙ;
li.arbi.ſᷣm rem nõ diẽ potentiã diſtin/
ctam a rõne ⁊ volũtate.ↄcedotñ nihi/
lominꝰ ꝙ aliquã diſtinctõeʒ hʒ ſᷣm ra/

tõnem. rõne cuiꝰ vr̃ facultas vtriuſq;.

q̃nta aũt ſit diſtinctio meliꝰ ascbin
2=

Ad pſens aſttaſntũ dixiſſe fufficiat ꝙ;
noõ eſt tanta diſtinctio ꝙ nõ faciat ipm
eẽ aliq potẽtiã in gñe potẽtie a rõe ⁊ vo
lütate realit᷑ diſtinctà. Et ꝙ obijcit ꝙ ẽ
ſimilius eternitati:⁊ aꝑpꝛopꝛiat᷑ patri
? eſt virtus a q̃ẽ poſſe totũ illud nõ po/
nit niſi ſolümodo diſtinctõem q̃̊ndam
ſᷣm qᷓndã aꝑpꝛopꝛiatõeʒ ⁊ q̃ndã rõnem.
⁊ H pʒ.qa ipſa rõ includit in ſe intelli-

gẽtiã ⁊ memoꝛiã.⁊ ita aliqͥd p qð aſſimi

lat᷑ pr̃i:x aliqͥd ꝑ qð aſſimilat᷑ filio.ipa
volũtas includit in ſe iraſcibilẽ ⁊ ↄcu⸗
piſcibilẽ:⁊ ita potentia p qu appetit:⁊
Potentiã pꝑ quã põt.⁊ iõ nõ opoꝛtʒ li.ar.
eẽ aliquã aliã potẽtiã pter has. Ad
illud ꝙ vltimo obꝛ ꝙ iudicãs peminet
iudicato ⁊ mouẽs moto:dicendũ ꝙ nõ
opoꝛtʒ in ſpualibꝛ loqñdo de peminen
tia q facit diuer ſitatè ſᷣm eentia.ſic.n.
ſepe dictũ ẽ:eadẽ ẽ vis q vult aliqͥd:⁊ q
vult ſe velle:⁊ que iudicat ſe iudicare.
Alioqͥn eẽt in infinitũ abire.nihilomi
nus tñ ſoꝛtit᷑ q̃ſi dignus officiũ duʒ ẽ

in röne iudicãtis q;; cũ ẽ in rõne iudica

ti: c eſt in rone mouentis q́; cũẽ in ra

tone moti.

vtruʒz li. ar bi. complectatur ſi
mul ⁊ rõem ⁊ voluntatẽet ꝙ ſic videt᷑

diſ.. rñſionibo: cũ de li.arbi.loqmur:

nõ de pte aie lomur ſᷣ de tota.ꝗ non
tantũmõ ↄphendit cognitiua:imo etiã
affectiuã. Itẽ dam. aia li.arbi.axpe
tit:libere iudicat:libere impat ⁊ fac:li/
bere diſponit: libere vult:libere eligit.

Hz hocernũtur actus rõnis ⁊ volunta

tis.g τ. Situ dicas H̊ eẽ dictũ per
obiectũ:H̊ nihil c.qa ipſe dicit ideʒ ꝙ in

eo piugate ſunt virtutes cognitiue et
vitales.cõplectitur li.arbi.⁊ vim mo

tiuã ⁊ vim cognitiua. Itez h ipm vi
getur p diffinitõnem li.arbi.qua ponit
Berñ.in liꝰde li.arbi.qð diffiniès di⸗

cit ꝙ li.arbi.eſt cõſenſus volũtatis ob

inamiſſibilẽ libertatẽ: ⁊ rõis indeclina

bile iudiciũ.ꝗ ſimul oplectit᷑ růnem et

voluntatẽ. IVYtem p aliã diffinitõem
aug .qua magr ponit de pcedẽèti: que

talis . Li.arbi. eſt facultas rõis ⁊ vo⸗

luntatis. ſᷣ facultas volutat ſurgitex
ipſa volũtate:facultas rõnis ex ipa ra
toõne.ꝗ facultas nolũtatis ⁊ röis com-
phendit vtrãq; potentia.ß li. ar bi. eſt fa
cultas talis.g . Item H̊ ipm vide
tur rõne.qꝛ pcẽm ⁊ culpa eſt in ſolo li.

arbi.t aliqð pcẽm eſt in rõne:ut pꝑecca
tũ infidelitatis.aliqð in uoluũtate. Sli.

ar bi. comphendit in ſe rõem ⁊ uolüta-
tem. Itez gra ⁊ virtus eſt in ſolo li.

ar bi. t tres vtutes tologice dicutur
eſſe in rõli:cõcupiſcibili:⁊ iraſcibili.ꝗ

li.arbi.oẽs illas potẽtias hʒ circuple/

cti. Sʒʒ li.ar bi.nõ põt cogi:rõ aũt

ppt cogi. li. arbi.rõem ipaʒ nõↄphen
it.qꝙ aüt rõ aliqñ cogat᷑:planuʒ eſt ꝙ

li.ar bi.nõ poſſit cogi:h iudicatipm no

men. ſi eniʒ poſſet cogi nõ eſſet liberuʒ.

AIte m ratio eſt eon que ſunt ano.
bis: ⁊ que non ſunta nobis. ſed li.ar⸗-

bi.ſolũẽ reſpectu eoꝝ que ſunt a nob.
ergo in plus ẽ rõ q; li.ar bi. li.arbi.cõ

phendit in ſe růem. Itẽ ꝙ nõcomp⸗
tendit roluntate:videt᷑.voluntas nra
reſpectu aliqͥꝝ eſt impmutabitl: qcqᷣò

li.arbi.nim axpetit ꝑ mutabitłr appetit

ergo τ&. Ité nolütas eſt poſſibiliuz
2 impoſſibiliũ.ꝑ li.arbi.ẽ poſſibiliũ tan
tum.er go ad plura ſe extedit volũtas

qᷓ; li.ar.g li.ar.nõ ↄphendit in ſe rõeʒ ⁊

volütaté. Itez rõ ⁊ uolütas ſunt di
ner ſe potentie. h li.arbi. ẽ vna potẽtia

cũ habeat vnũ actũ: viʒ eligere ſiue cõ

ſentire. ergo im poſſibile ẽ li. arbi.com
phbendere in ſe rõeʒ ⁊ volutatẽ. Itẽ
u li.arbi. appłendit in ſe ronem ? vo-
luntatẽ:aut ſic ptes ſubiectiuas aut ſi

cut ptes integrales.ſi ſicut ptes ſubie

ctiuas:& tota rõ li.ar.ſaluat in rõe:et
tota rõ in nolũtate.cum igit᷑ alia poten
tia ſit rõ⁊ alia volũtas:⁊ numerato in

ferioꝛi numerat᷑ ſupius. videt᷑ igit q;

in quolibet homie ſintduo libera arbi.
gð manifeſte falſum ẽ. ſi auũt ſint ptes

integrantes. Sʒp:ex duab potenths

nunq; fit vna tertia potẽtia:maxie cuʒ
ille potẽtie manẽt diſtincte:etaciꝰ eaꝝ
ſunt adinuicẽ oꝛdinati:ita ꝙ rnẽ ante
Alten. ſi grõ ⁊ volũtas ſint potentie di
ſtincte:æ actP'eaꝝ ſunt oꝛdiatiadinuicẽ

nin
gli⸗
ſen
ſueh
dian
pum
gene
dup
chn⸗
obie
ina
cem
os
ſ
leſeſ⸗
lopt
Uminn
litg⸗
do⸗
ſcae
ſa⸗
ſe
n
gu
na
ep
igt⸗
Phe
tnb
ole
ſetn
ſui

*
Uae
Ae
WKrr . Re.
äloleerſe
. Rilcl
ee .
ed.
a c,
Wi—
ð
.
A a,
ADL
ſe *
eone.
1 3
We.
Aden Nen 1,
EZNIASE
. 14
ner,⸗,
Aucn
11.
H” . .
S
nſoeene..!
4 een
Wlg/
fpn; 4 e i,
Rh. W.
1 .
„ .D
Wgte genene
WA
meen . .
1.4.4.
ueehe
RU
emne „.
5 . e
RE

*
edese⸗ 4 „

.
ℳ 7ARNKike
Kinbn
„ .
„
mPERCX
EECSGG.
„/
. ⸗
eE
otutas uto
j
„ , ſe
cgee
.
Kec 4
1.·. . ,
ℳ 25 1

Ne 4
M
MWll. 7

ſm pꝛius ⁊ poſteriꝰ: videt᷑ ꝙ li.arbi.ex
his integrari non poſſit tanq; ex pnci⸗
pijs ↄſtitutis.⁊ ita videt᷑ ꝙ li.ar.volũ⸗
tatem ⁊ rõneʒ nõ poſſit comphendere.
Meead pdictoꝝ intelligentiã ẽ notã
dum ꝙ li.arbi.ſimul ↄphendit ⁊ rõeʒ ⁊
voluntatẽ.⁊ H̊ nõ ſolũ manifeſtat ipſa
nomiatio:ſ etiam notificatio.manife⸗
ſtat eti ſue ꝓpꝛietat inqſitio. Nomi⸗

natio manifeſtat.dr.n.libeꝝ:⁊ dr arbi

triũ.⁊ arbitriũ ẽ ipius rõis:libertas ve
ro ipius volũtat.ad cuiꝰ nutũ ⁊ impe-
riũ moueri hñt ceta q ſunt in nobis.et
H̊ᷣ ẽ ꝙ dicit augꝰ.de qnq; rñſionibo.li.
arbi.dr ab arbitrando.qͥa a rõnali ꝑte
qͥq eligat:qdue recuſet nomen accepit
Hoc etiã pʒ eius notificatõeʒ.dr̃.n.eẽ
facultas rõnis ⁊ volũtat᷑:ſiue ↄſenſus
rõnis ⁊ volũtatis. Poſtremo ilłld am
plius manifeſtat᷑ p ſue ꝓpꝛietatis inqͥ

ſitõe m. li. eni arbi.ſiue nomiet potẽtiã

ſiue habitũ:nomiat ipaʒ potentiã ſiue

dñam vel dominiũ illiꝰ potẽtie.⁊ H̊ pla

num ẽ ex ipſo nomie libertatis.Rtten
dendu auũt ꝙ dominiũ alicuiꝰ h̊ põteſſe
duptr.aut reſpectu obiecti:aut reſpe/
ctu actus.HDominiu potentie reſpectu
obiectiattendit᷑ in H̊ ꝙ poſſit in illud ⁊
in ampliꝰ.ſiẽ ecõuerſo qui põt ferre de

cem modios dominiũ hʒ ſuꝑ tres mo

dios ad poꝛtandũ.qꝛ pualet ad illd qð

de facilitate poꝛtat. Dominiũ aũt potẽ

tie reſpectu act attendẽdũ in h̊ ꝙ potẽ
tia põteẽ i actu ⁊ ceſſare ab actu ſm ſu
um impiũ:⁊ ſᷣm ꝓpꝛiũ motũ. AZd h̊
aũt ꝙ aliqᷓ potẽtia H̊ dñiuʒ hẽat:neceſſe
E ꝙ ipa poſſit mouere ſeipam:⁊ ꝙ poſ⸗
ſit actũ ſuũ ſuꝑ ſeipaʒ reflectẽ.ſi.n.poſ
ſet ſeipʒ ſuꝑ actũ ſuũ reflectẽ nuq; poſ
ſet illu refrenare:niſi poſſʒ ſeipʒ mouẽ
nõ poſſet in illũ exire qñ vellet.reflectẽ
aüt ſe ſup ſe hH ẽ virtu cognitiue ſbli⸗/
mate a ma:qͥ quidẽ ẽ rõ. mouẽ aũt ſe H
ẽ virtutis appetitiue rõnem ↄni.Ad H̊
igit᷑ nt illud dnñiuʒ ſit in aia neceſſe eſt
q; habeat röem ⁊ volũtatẽ. Nã ſi rõem
ti hr̃et ⁊ nõ voluntatẽ p quã moueret
poſſet ſe ſuꝑ actũ ſuũ reflectẽ:ſᷣ nõ poſ
ſet mouẽ vel impare.Si pᷣo axpetituʒ
ſuũ hr̃et ⁊ nõ rõnem poſſet vtiq; mouẽ

— :

æ in actũ exire.ſᷣ q; nata poſſet ſe ĩ actũ
ſuũ reflectẽ:nõ poſſet vtiq; refrenare.
ita dniuʒ nõ hr̃et.Sicut igit᷑ expcur⸗/

ſu virtus duoꝝ hoiuʒ reſulcat qdaʒ fa

cultas ad poꝛtadũ vnu lapidẽ què non
poſſet ferre alter eoꝝ. ſicut ex vcurſu
priſfamilias ⁊ mr̃iſfamilias ad diſpoꝛ
tandũ regimè dvom reſultat vna pote
ſtas ita qꝙ; alta nõ ſufficẽt.⁊ ſic ex ↄcur

ſu virtut manus ⁊ oculi reſultat ptãs

ſcribẽdi ad qð alta illaꝝ nõ ſufficẽet.ſic
ex ↄcurſu ratõis ⁊ voluntatis reſultat
qdã libertas ſiue quoddã dninʒ ad ali
qͥq faciendũ ⁊ diſponendũ. et ſic pʒ ꝙ
li.ar bi.rõem ↄplectit᷑ ⁊ volũtatẽ.patʒ
etiã ꝙ c li.ar.ſit qdã ptas ſiue q ddaʒ
dñiuʒ reſultãs ex ↄiũctõe iſtaꝝ duaru

potentiaꝝ ſcʒ rõnis ⁊ volutatis qð op

time noiat᷑ ꝑ H̊ ꝙ dr li.arbi.nõ vno no

mine:ſᷣ ↄpoſito ut vnũ nomen rnᷣdeat

rõni ⁊ alteꝝ volũtati. Optime autvif⸗

finit᷑ cũ dr eẽ facultas ronis ⁊ volũta-
tis.facultas eni nõ tm noiat potentiaʒ

imo facultatẽ potẽtie ex q̃ nõ ti potẽs
ẽ: imo etiam ppotẽsẽ ad exeundùm a⸗

ctũ.⁊ iõfacultas dic ptãteʒ ſiue dniu,ʒ

qð quidẽ dr eẽ rõis ſimł ⁊ voluntatis
qe nò ẽ vnus niſiↄcomitate altera.Cõ
cedende ſunt igit᷑ rõnes ꝓbantes ꝙ li.
ar. roem ↄphendit ⁊ volutatẽ.Ad roões
vo ad oppoſitũ facile ẽ rndere.
vo obꝛ ꝙ nõ ↄphendit totã rõem ⁊ tota
volũtatẽ.dicendũ ꝙ ven ẽ:h ↄphendit

ſolu ipam potentiã cognitius inqntu,ʒ

iucta ẽ affectiue:⁊ affectiu inqntũ in/
cta ẽ cognitiue.vñ dic affectũ delibe-
ratiuũ vel deliberatõem voluntaria.?
ꝓptea qꝛ rõ noĩat ipaʒ potẽtia cogniti
uãà ut oꝛdinata ad affectiuã.⁊ volũtas
ipam affectiuã vt regula: ⁊ rocinatiua

a cognitiua.hinc ẽ q li.ar. poti of fa⸗

cultas volũtatis ⁊ ratõis q; intellect⸗
⁊ affect.nõ.n.ↄphẽdit totã cognitiuꝗ
ſiẽ due pᷣme rões oñdunt.nec tota affe
ctiuã:ſiẽ oñdunt due ſequẽtes.łᷣ aliqᷣd
buiꝰ:⁊ aliqᷣd illiꝰ: ſic ondunt rõnes ad

pmso ptẽ iducte. Ad illd qð obꝛ ꝙ li.

ar. potẽtia vna cu hatactũ vnu.dicẽ
qũ ꝙ quis act li.ar.vtpote eligẽ ⁊ cõ-
ſentire vn eẽ videat ꝛmibilomin tame
3

implicat in ſe act' diuerſos. ↄſenſꝰ.n.
dicit ↄcoꝛdiã alioꝝ duoꝝ.⁊ dic ↄcurſũ

actuũ rõis ⁊ volũtatis in vnũ.eligẽ.n.

includit in ſe rõnis iudiciũ ⁊ volũtatis

axppetitũ.⁊ ita quadmodũ oſentire et
eligẽ ⁊ ſi vnꝰ actus ecẽ videat᷑ diuerſos

Actus in ſe icludit.ſic li.arbi.⁊ ſi pideꝗ

vna potẽtia:tñ diuerſas in ſe potẽtias

ↄplectit᷑.ita ꝙ ex ↄcurſu illaꝝ ſeinuicẽ

adiuuantiũ reſultat in nobis regimen
ptatis pfecte. Ad illud qð vltio obij

cit᷑:vtꝝ ↄplectat᷑ eas ſiẽ ptes integra-
les aut ſubiectiuas:dicendũ ꝙ non cõ
plectit᷑ eas oĩno ſiẽ totũ integꝝ:nec oĩ

no ſiẽ totũ vniuerſale:ß ſicut totũ potẽ

tiale qð ptim hʒ nam totiꝰ integri:pti

totiꝰ vniuer ſalis totiꝰ integri: in h ꝙ
in vna illaꝝ potentiaꝝ non põt ſaluari
abſq; alta.nam vero totiꝰ vniuerſalis

bʒ.qͥa ex illaꝝ ↄcurſu adinuicẽè q;ibet

eaꝝ denoĩiat. Vñ ſicut duo homies fa
cultatẽ hnt ferendi lapidẽ quãẽ neuter
p ſe hʒ.⁊ illa facultate potentia cuiuſli
bet eoꝝ vr eſſe facilis.nec tñ ẽ vna ſine
altera.ſic intelligendũ ẽ in ppoſito:et

rurſus ſic ſimilitudo ẽ i vno ſſne alto
⁊ tñ òlibet eon denoĩat᷑ ſimul.nec dicũ

tur eẽ due ſiłitudines ſ̊ vna:ſicut liber
tas djr eſſe in rõe ⁊ volũtate:ita ꝙ vtra
q; illaꝝ potẽtiaꝝ è libera ex ↄiũctõe ſui
cu alia.nec tñ ſunt in eis due liberalita
tes ſᷣ yna.⁊ ſic patèt obiecta.

a Tlarto queri
tur vtuꝝ li. arbi.ↄplectat᷑ rõem
⁊ voluntatẽ p modũ potẽtie:an p mo⸗/

dũu habit i ꝙ ꝑ modũ potẽtie videt᷑ p

p Anſel.in liꝰde li.arbi.vbi ſic ait. Li.
arbi.ẽ ptas huadi rectitudinẽ.ſᷣ ptãs ẽ
in gñe potẽtie. g . Itẽ Berñn de li.
arbi. Tolle li. ar. iam nõ erit qð ſaluet᷑

ſ ſaluari nõ dr̃ niſi potẽtia vel ſba rõe

Potetie. li.ar.vel ẽ nomẽ ſbe vel potẽ

tie.ß nõ ẽ ſbe:g ẽ potẽtie. Itẽ in nob
E ponẽ aliquꝗ potentiã qͥ ſemp inclinat
ad bonũ ſimpkł: vtpote ſyndereſim.et
aliquã qͥ ſemp inclinat ad bonũ vt nüc
antu eſt de ſe:vtpote ſenſualitatẽ.g eſt
Ponẽ potentiq medio mõ ſe hñtem.hãac
gut dicim li.arbi. g &τ. Itẽ oẽ qð ẽ

ſuſceptibile habit è potẽtia.ſ li.arbi.
ſuſceptibile habit!: vtpote gre cui eſt

potẽtia media.pʒ p Aug.qͥ diẽ gr̃a
ſe hʒ ad li.ar.ſic ſeſſoꝛ adequu. S 3

Ʒ aug'.in ench.li.arbi.male vtẽs ho:⁊

ſe pdidit ⁊ ipm.ſ̊ nulla potẽtia peccan
do pdit᷑.q li.ar.nõ eſt potètia. J teʒ
li. arbi.ſic diffinit ab augꝰ.cuiꝰ diffini
tio poſita de pcedenti.Ci.arbi.ẽ facul

tas volũtatis ⁊ rõnis. ſ̊ facultas ẽ ilłq

quo potẽtia efficit᷑ facilis. cũ oè illłq
qð reddit potentiã facilẽ ad opus red
dat eꝗ habilẽ.⁊ tale ſit habitꝰ:videt᷑ c.
Itẽ Berñ. de li. arbi. Ni.ar. habi

tus animi liber ſui. ſᷣ ſi ̊ diffinitio re/

cta aſſigta eſt videt᷑ ꝙ li.ar.eentiałr ſit
habitꝰ:ß nõ niſi rõis ⁊ volitatis.g &.
Itẽ li. arbi. nõ eſt aliud ſiẽ dicit ma
giſter in lr̃a ⁊ phi diffiniunt q; libeꝝ in
deũu.hß liben in deũ nõcẽ potetia ̊ actus
vel habit. ι. Itẽ potẽtia nõẽ po

tentia:nec potẽtia or̃ eſſe impotetia.ß
li.ar bi.ẽ facultas rõis ⁊ volũtatis:et ẽ

in rõne ⁊ vpolutate:&̊ nõ videfꝙ ſit potẽ
tia aliq̃:⁊ ẽ potẽtia vel habitꝰ.ergo ⁊c.
Itẽ ome qð hʒ diminni ⁊ augeri po
tius hʒ rõem habit qᷓ; potetie. ̊ li.ar.
E huiõi:ſic magr dicit in lr̃a ꝙ maioꝛ li
bertas ẽ in beatis q; in ↄfirmatis.ꝗᷓ &.
? dicendu ꝙ cũ querit᷑ vtꝝ li.ar.
ſit nomẽ habit vel potètie h̊ duplicit

pPot queri:Aut ita ꝙ querat᷑ vty pciſe

noiet habitũ:vel pciſe noiet potentiã:⁊
talis q̃ſtio parũ hʒ difficultatis: ꝓ eo
ꝙ fere oĩa noia potentian aie aliqñ ac
cipiunt᷑ ꝓ potẽtijſ:aliqñ ꝓ habitibo:ali
qñ ꝓ actibo.S ic.n.vult phus.intelle⸗-
ctus vocat aliqũ potẽtia:aliqñ babitꝰ
intelligẽdi:aliqñ actus.Et anſel.diẽ
ꝙ volutas aliqũ dr inſtrumentũ:aliqñ
affectꝰ:aliqñ vſus.⁊ ideo h̊ in ꝓpoſita

gqõne nõ intendit. Alio mõ pot intelligi
pdicta q̃ſtio vt q̊ inqrat:viʒ cũ p⁊ pᷣn
cipak nomè li. ar. imponit m ꝙ de eo
ſacri doctoꝛes loquũtur. ⁊ ad iſtã qõeʒ
triplex ẽ modus rñdendi ꝑ diuerſos.
Quidãa.n.ſenſerũtqꝙ li.ar.nõ ẽ poten⸗

tie q ſe hʒ p modũ vłis ad rõem volü
tatẽ:⁊ ↄphendit eos ſic totů yle vphen⸗
dit ꝑtes.vnde ſiẽ potètia rõlis ratõi et

eſ
ſen
lser
Plian
birnt⸗
woſt
enid
las⸗
cop⸗
litati
habis
Ppeüj⸗
lönis
chak⸗
onrn
ſüre⸗
ſaen
ptri
kent
ſunt
ſini
biut⸗
logti
facal
jo
tor./
doni
et
ſicut
tins

N “
Annbe eneſ
¶ N
. . D
KM
Nok N
NMEN
48 .
ℳ R
„ *
IMommmron,
LRAWS
* R 7
. P ſe
NArnA I
„
emee -
Aos. AL.
„* „ v
⸗
VTN
WKdCLNENN.
,—4 .
nnean
WmS Wr
. Ne
N WWES
l . 1*
Adden
MRepe
„ ſ.
oſwegen
1
6 MW.
* Fe
WTNKR
Ee „
b. 7 A N
ſ asz men
LRN
„
* „
—R—ꝗ
volk.
W NNNS
ðõõ 4 NR
1
e . „
0 A.
„
„
See.
erov
N . ℳ
„ „„„
6515 e
UIT.
tedent
ho.
metc . R
*
.
. „
PeYH W
. R 4 N
11.A..e
NWMN
8.

„ 2
õ
eWN

ℳ1tAe N

. ie
B
40 7
rhcud 1
„0 „ 7
nifmd⸗
1 *
tadiſtigl
, . z*
1. eM,
* .,
ℳAG EE
„ „ℳ

7 1 Me
ℳ vR

voluntati dicit᷑ eſſe còis.ſic etiam ⁊ li
bertas arbi.ᷣm iſtũ moduʒ dicẽdi.ſed
iſtud ſupᷣ impꝛobatũ ẽ.ſi eni noiaret po

tenti vyłem ad rõem ⁊ voluntatè: iam
cuʒ rõ et voluntas ſint diuerſe potẽtie

rõles:iam eẽnt in eis diuerſe liberta
tes:⁊duo li.ar.eẽnt in quolibet homie.
Et ideo ẽ alia potẽtia ꝙ li.ar.noĩat po

tentis ex volũtate ⁊ rõne ↄſtitutã ad ali
quid faciendũ ad qð neutra illarũ ꝑ ſe
poterat.Et qͥa vna iũcta alteri nõ tan/
tumodo noiĩat potentiã ſᷣ̊ etiã habilẽ et

facileʒ.hinc ẽ ꝙ li.arbi.nõ tantũmodo

noiĩat potentiã:ſᷣ etiã noĩat habilẽ potẽ
tia ⁊ facilẽ.Et ꝓptea nomẽ illud qᷓ;uis
ſit nomẽ impoſitũ potẽtie vidr̃ tñ eẽ no
men habit.ſᷣ qm difficile ẽ intelligere

IZliter ex duabo potẽtijs vna cõſtituat᷑:

vel quõ li.arbi.loquẽdo foꝛmatr et ꝓ-
pꝛie ſint due potẽtie:maxie cũ nõ dicit᷑
eſſe rõ ⁊ voluntas:ſ̊ facultas volunta/

tis ⁊ rõnis. Ideoðẽ tertiꝰ modꝰ dicẽdi

ꝙ li.ar.ẽ nomẽ pncipatłr impoſitũ ha/
bitui: ⁊ H plane manifeſtat ipa nomis
poſitio.arbitriũ.n.ñ diẽ̃ potẽtiã h̊ habi
tuʒ.manifeſtatetiã ipſa notificatio.nõ
eni dicit᷑ li.ar.eẽ potẽtia facilis:ſᷣ facul

tas potẽtiaꝝ.Quẽadmodũ aũt cũ di-

co potentia habilẽ: dico potentiã habi
litatã.ſic cũ dico facultatẽ potẽtie dico
habitũ eiuſdeʒ. Quoniã igit᷑ li.ar.ſᷣm

ꝓpꝛiã ſu aſſigtõem facultas volũtat

⁊ rõnis recte eẽ dr.hinc ẽ ꝙ li.arbi.pᷣn
cipałr dic̃ habitũ:⁊ ↄplectit᷑ rõeʒ ⁊ vo
luntatẽ.nõ tanq; vna potẽtia ex eis cõ⸗
ſtituta:ſᷣ tanq; vniꝰ habitꝰq quideʒ dr
facultas et dniuʒ q ↄſurgit ex ↄiũctõe
vtriuſq;.⁊ potẽs ẽ ſuꝑ actũ vtriuſq; po
tentie pꝑ ſe ⁊ in ſe ↄſiderate. Cõcedẽde
ſuntigit᷑ rões oñdentes ꝙ li.arbi.no/
minat habitũ.veꝝ eni ↄcludũt:qa ha⸗

bitui pᷣncipatłr imponit᷑.vñ eẽntialiter

loquẽdo h ẽ na li.ar.eſt habitꝰ aie ſiue
facultas voluntatis ⁊ růönis. Adea
vo que ingriuʒ obijciunt᷑ defacili rñde
tur. Concedo eni ꝙ li. arbi.aliqñ ſup⸗

pPonit potentiã ⁊ accipit᷑ ꝓ potentia:ſ H

nõ eſt de ſua pᷣncipali ſignificatõe.ſed
ſicut nomẽ potẽtie trahit᷑ ad nomẽ ha

pitus:ſic nomẽ habit frequẽter ad no

men potentie. ⁊ ſic patẽt ad ptrãq; par
tem obiecta.
a Tlinto queri
tuur vtꝝ li.ar bi.aliqͥd addat ſu
pꝛa rõem ⁊ volũtatẽ:⁊ ꝙ ſic:videt᷑.om
nis habit addit aliqͥd ſupᷣ potètiã.ſᷣ li.
arbi.ẽ habitꝰ ſiẽ ꝓbatũ ẽ.galiqͥd addit
ſup potenti. h ẽ habit ronis ⁊ volũta
tis. g . Ytẽ ſiẽ ſe habʒ potẽtia ad
ſbam:ſic ſe hʒ facultas ad potentiã.ſiẽ
eni ſba pꝑ potentiã dr potẽs:ſic potẽtia

p facultatẽ dr facilis.ꝶ̊ potentia addit

ſupᷣ ſam:⁊ facultas ſupᷣ potẽtia cuiꝰ
ẽ facultas.ſᷣ li.arbi.ẽ facultas voluũtai

⁊ rõnis.q̊ . Itẽ ome qð phit aliq d

addit ſupᷣ illud.ſ li.ar.nõↄplectit oẽm
actü volũtatis:nec oẽʒ actũ rõnis. etſi i
H.g aliquo mõ õhit.ſi igit᷑ oẽ hens ali
quo mõ addit.videt᷑ ꝙ li.ar.ſuꝑ rõeʒ ⁊

voluntatẽ aliq;d addat. Itẽ intelle⸗

cto ꝙ aliqᷣs hʒ rõeʒ pter voluntatẽ nõ
hʒ li.ar bi.ſi ̊ nõ ſaluat᷑ in rõe ꝑ ſe nec

in volũtate:videt᷑ ꝙ aliqͥd addat ſupia
vtraq;. Sʒ3. oĩs habit qͥ addit ali-

qͥ ſupᷣ potentiã:detminat potentiã aq
aliquẽ actuʒ.ſ li.ar.potiꝰ ampliat ſbᷣm
ſiue potètiã in q̊ ẽ reſpctu actuũ qᷓ; ad/
gat. ̊ c. Itẽ li. ar. q;tũ ẽ de ſe reſpi

cit actũ moꝛis. ſ̊ nullꝰ habitꝰ moꝛalis

q addit aliqͥd ſupᷣ potentiã ẽ indifferẽs

ad bonũ ⁊ ad malũ.li.ar.ẽ ad bonuʒ et

ad malũ indifferès. ſupᷣ rõem ⁊ volũ

tatẽ nihil addit. Item poſſibile eft

intelligẽ potètiã circũſcripto oĩ habi⸗-

tu q addit aliqͥd ſupᷣipam.ſ impoſſibi⸗

leè eẽ vel intelligẽ aliquẽ hbr̃e volutatẽ
⁊ rõem qͥ nõ intelligat᷑ hr̃e li.ar.& li.ar
bi. ſuꝑ rõem ⁊ volũtatẽ nihil addit no⸗/
uũ. Itẽ eqͥ eẽntiale ẽ aie hr̃e li.arbi.
ſiẽ eſſe ad imaginẽ dei.ſ̊ cũ dico aiam
eẽ ad imaginẽ dei:nõ dico aliqͥd addi⸗
tũ ſbe ⁊ potẽtijs.gꝗ̊ pari rõe nihil ſupad
do rõniet volũtati cũ dico aiam hf̃e li.
arbi. Itẽ ſili.ar.addẽt aliq ſupᷣ ra
tõeʒ ⁊ volũtatẽ.autg illud hr̃et oꝛtũ ab
eis:aut nõ.ſi nõ.ꝗ eſſet habit infuſus

ſ◻

vel acqͥſitꝰ qð abſurduʒ è dicẽ. ſi ſic. S

cũ illd qð addit ſup alteꝝ ⁊ oꝛtũ hʒ ab
eo:depenẽtiaʒ hʒ ab ſio⸗z o ndet

⁊ oꝛtuʒ hʒ ab eo altero: potiꝰ hʒ ab illo
regi q; im regẽ:potiꝰ hʒ ſubijci qᷓ; do⸗

minari:ideo li.arbi.in homie nõ impa
ret. Itẽ ſi li. arbi.dicẽt habitũ q d/
deret ſupᷣ rõem ⁊ volũtatẽ:cũ vnũ aceci
dẽs nõ põt eẽ in duobo ſbiectis: vidr̃ ꝙ

ille habitꝰ hr̃et plurificari ꝓpt multi⸗
plicatõeʒ ſubiecti pᷣmi.⁊ ꝙ plura arbi⸗
tria eẽênt in vno hoĩe qð oino deuiata

recta rõöne. Meꝰ. ad pdictoꝝ intelli⸗
gentiã ẽ nõndũ ꝙ cũ habit' reddat po
tentiã facilẽ:⁊ tribꝛ modis habeat potẽ
tia eſſe facilis:tribꝛ modis hʒ habitus

ad potentiã ↄpari. Quedã nãq; poten
tia reſpectu alicuiꝰ è facile ꝑ ſeipaʒ: vt
pʒ cũ dr̃.mens ẽ nata ad meminendũ
ſuijpſiꝰ vł intelligẽdũ ſe.⁊ tũc talis ha
bit nõ differt a potẽtia ſᷣm rẽ:ſ ſ̃ᷣm ra
tõem ⁊ modũ dicẽdi.⁊ tũc nõ addit ali⸗
qͥd ſ̃m eẽntiã:ſᷣ ſolũ ſᷣm rõem. Quedã
ẽ potẽtia q reſpectu alicuiꝰ act ẽ habi⸗

lis p aliqᷣd ſui: ſiẽ potẽtia itellectiua ad
cognitõem figuraꝝ geometricaꝝ nõẽ

habił p ſeipam:ſᷣ potètia ꝑ aliqð acci⸗-
dẽs qð hʒ eè ĩ eã.⁊ tũc habitꝰ tał addit
ſupᷣ potentiã nõ ſolũ ſᷣm rõeʒ ſᷣ etiã ſᷣm
eẽntiaʒ ⁊ rè aliq̃ potẽtia facilis ad ali-
quẽ actũ pꝑ ſeipam:nõ cũ ſola ſᷣ cũ alia

⁊ ſic potẽtia rõlis ſine aliq habitu ſuꝑ
addito ex ſola ↄiũctõne ſui cũ aꝑpetitu

nata ẽ in actuↄſentiẽdi ⁊ eligedi exire

⁊ HB mõ habit vel facultas nõ addit ali
qͥd diuerſuʒ ſᷣm eẽntiã:nec addit ſoluʒ

hm rõem intelligẽdi:ß medio mõ addit
ſm eẽ.qꝛ nõ addit aliqͥd abſolutũ ſ re/
ſpectiuũ.ſic patʒ cũ dico ratiõem pꝑ ſe ⁊
rõem aſſociatã ſiue adiũctam volũtati

nõ addit aliqͥd nouũ ſupᷣ rõem ſᷣm ſe:ſ

ſolũ ↄiũctõem ſui ad alten q̃ntũ ad ali

quẽ ↄnteʒ actũ. AVUñ ſicut qñ plures cõ
currũt ad trahendã nauẽ vel ferenduũu

lapidẽ:potentia vniꝰ reddit potentiaʒ
alteriꝰ facilẽ:ita ꝙ nulla noua virtus
vel habilitas aduenit potentie alicuiꝰ

trahentis ĩ ſe. ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligẽ

dqũ ẽ ſe hr̃e.⁊ hincẽ ꝙ li.arbi.⁊ ſi accns

videat inqᷓntũ ſonat rõnem habit ym
rem:tñ ẽ accñs potẽtie ſupadditũ.Et

iten licʒ ſit habitꝰ:qꝛ tñ non dicit habi
tuũ vni potẽtie abſolute ſᷣ cũ relatõne

vñiꝰ ad alten.in duab potètijs aüt re
ſpectu duaꝝ potẽtiaꝝ põt eſſe vnꝰ.nõ

eni ẽ habit ſupaddit ꝑ gr̃e infuſionẽ
vel ꝑ inatã diſppem:ſ poti dicẽ habi⸗
tꝰ quõ rõ et volũtas ſuis actiba dñant
quicqͥd è eis ex ſua nãli oꝛigine:ꝓ eo ꝙ
nãliter iſte due potẽtie in eadè ſba ſũt
iudicare:nec otingit vnã ab alta ſepa⸗

re. Cõcedende ſuntigit᷑ròes oñdẽtes

ꝙ li. ar. ſᷣm eẽntiã nihil addit ſupᷣ rõeʒ
⁊ volũtatẽ:addit tñ aliqͥ mõ ſᷣm eẽ ſiue
ſm relatõem:q; quidẽ nõ ponit aliquaʒ
nouã q̃litatẽ eè in rõe vł volũtate:łᷣ po
nit rõem ⁊ volütatẽ ad vnũ actů ↄcur/
rere pᷣm nalem aptitudinẽ. Acd illd
qð ob ꝙ oĩs habit additaliqͥd ſupᷣ po
tentiaʒ. dicedũ ꝙ illud nõẽ veꝝ intelli
gẽdo de additõe eèntiali:maxie vbi põ
E habituał p ſeipaʒ. Adilłd qð obꝛ
qꝙ oĩs potẽtia addit ſupᷣ ſbam:̊ t. di⸗
cendũ qð nõ ẽ ſiłe ꝓeo ꝙ facultas eẽn
tialioꝛ põt eſſe potẽtie q; ſit potẽtia ſbe:

nihilomin“ tñ aliqᷓ potẽtia ẽ qͥ ad idem

gen põt reduci cuʒ ſba:ſicẽ̃ habitũ fuit
ſupÿᷣ. Ald illud qð ob ꝙ li.arbi.aliqͥ
mõ õhit rõem ⁊ volũtatẽ.dicendũ ꝙ h
nõ ẽ p additõem alicuiꝰabſoluti:ſ ꝓpt᷑
ↄcomitãtiã rõis ⁊ volũtatis q ſił ↄcur/
runtad dñiuʒ li.ar.nõ tñ ſiↄcomitant
in ꝓductone cuiuſlibetactꝰ ꝓpꝛij.aliqᷣd
eni appetit appetit circa qð nõẽ delibe

ratio:⁊ aliqͥd nouimꝰ ⁊ credimecẽ veꝝ
ſiue volũtas velit credẽ ſiue nõ. Ad
vltimũ iã pʒ rñſio.qm illud nõ ↄcludit

additõneʒ alicuius qlitatis noue ſuꝑ
rõem: ſ̊ ſolũ ↄcomitãatiã volũtatis.qm
ſine volũtate rõ libera n eẽt vel ecouer
ſo. Si aüt iſie due potẽtie ponat᷑ in ali
quo q̃ntũcũq;:vñ neceſſe ẽ ponẽ i eo ar
bi. libertatẽ. ⁊ ſic planũ ẽ ꝙ li.ar.⁊ ſi di-

cat habitü ↄplectetè rõeʒ ⁊ volũtatẽ:ñ

tñ dicẽ habitũ actualẽ:imo poti dic il-

laꝝ duaꝝ potétiaꝝ dñiũ nale reſpectu
ei act qͥ ẽ eligẽ ſiue ↄſentire.⁊ ꝓptea
ſancti mag vocãt li. ar. facultatẽ vł po

teſtatẽ q; vocãt habilitatẽ:ondẽtes diſ

ferẽtiã ei ad alios habitꝰ aie.

Erto et ultimo

quecrit vtꝝ li. ar. ſit habit ſiue

L

1ob
ros
lier

ſmnp

naͤs
polüta
me
S
eiac
nodr
wlosp
NWoc
nü̃⸗
tise
hoͤne
luge
tinkd
Pnhe
clt
hilae
act'p
litat

drenen
.
Mobebe n
omntet. .
e.
Peie „
.:
lcer⸗
NAN
n eeE. 35

mekeltee
Me
Ald,
A

ener nl
r.
Audlis
go wecit
lnlnd Wni

itwiit
iwmna oid
initereſp⸗
mmtire
cultatiti
ar⸗

rulcnn

.
11

facultas reſidens penes rõem ⁊ volũ
tatẽ ↄiũctim:penes quã iſtaꝝ potẽtiaꝝ

pncipaliꝰ nobis inſit:⁊ ꝙ pncipaliꝰ in

ſit penes rõem:videt᷑ pᷣmo ꝑ ipam noĩia
tõem q̃ dr̃ eẽ li. ar. Si.n.adiectiuũ po/
nit rẽ ſuã circa ſuũ ſbſtantiuũ et pᷣnci/
paliꝰ or aliqͥd de alio qð dt̃᷑ ſᷣm abſtra
ctõem dr ſᷣm ↄcretõeʒ.⁊ habit ille no/
minat arbitriũ libeꝝ ñ libᷣtas arbitra/
ria.arbitriũ pᷣo ſe tenet ex pꝑte rõis.vi⸗
det᷑ ̊ . Itẽ phus diẽ ꝙ rõ nata ẽ
regẽ iraſcibilẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ.ſᷣ volun

tas ↄſiſtit in illis duobo viribo.ſ.ↄcupi

ſcibili ⁊ iraſcibili.ꝗ rõ nata ẽ regẽ volũ
