Itẽ H̊ vr p.rõem. notioꝛ eſt opatio ⁊
potẽtia qᷓ; ſ'a.qꝛ pꝑ cognitõem opatõis
potẽtie puẽit᷑ ad coqᷓneʒ ſbe:h ſba aĩe
nõ põt latẽ diabolũ. nec eiopatõ nec
virtꝰ. ̊ ſi cogitatio ⁊ affectio ſũt actõeſ
gie. g nõ pñt latẽ demonẽ. Item ſbe
ſpuales ſiẽ dicit dioꝰ ꝑ ſui nãʒ ſunt ſꝑ
cula:ſj ſic ẽ i ſpꝑculo mãli ꝙ qñ vnũ obꝛ
gltẽi:nõ ſolũ repñtatipm: ſᷣ̊ etiã oẽ qd
relucet in ipſo.g̊ ſimaioꝛis cõicatõnis
ſunt ſpecła ſpũalia vr̃ ꝙ qñ demõ ĩtuet᷑
I aſpicit aiam:nõ ſolũ ipam videat ſed
oẽ qð ẽ in ipa:ſᷣ nihil põt ocłs mevidẽ
in me qð nõ poſſit vidẽ oculꝰ alicuiꝰ:ſi
ſic ẽ in ocło coꝛpali reſpẽu rei viſibit
coꝛꝑpał. pi rõe ſir erit in oclło ſpuũali re
ſpectu cogſcibit᷑ ſpũatł᷑.g ſi oculũ menʒ
ſpũalẽ nò latet ſecretũ ↄſcie mee.pari
rõòe nec ocłlos demonũ. Ad oppoſitũ
iij.regũ.iiij.tu ſolꝰnoſti coꝛda filioꝝ ho

mnindenze vemotali⸗⸗ Itẽ N. xvij.
c

ego dñs ſcrutàs coꝛda ⁊ renes. ſi do⸗
minꝰſ̊ ſibi attribuit taq́; ppꝛiũ vr ꝙ nõ
cõicet diaꝰ Itẽ.i.con..ij.nẽo ſcit que
ſunt hoĩs:niſiſpũs hois qͥ ẽ in illo: ſed
demõ ẽ ſpũs nr̃ nec ẽ in nob. ñ nouit
ſecretapſcie me. Itẽ aug.in lib. de
ci.di.eccłiaſti.dogma.internas cogita

tões nr̃as diabolũ nõ videre certũ eſt.

AItẽ rõe vr ꝙ ſi internas cogitatões

cogſcẽt:cojſcẽt ⁊ ᷣtutes.̊ btĩ iob.pati

entis coguiſſʒ.qð ſi cogᷓuiſſʒ:ñ tẽptaſſʒ

cũ nolit ſupari:ß tẽptauit. nec vᷣtuteʒ
nec cogitatiões ei ꝰcoguit. Wead p⸗-
dẽoꝝ ĩtiłntiã ẽ nõndũ ꝙ ſiẽ deꝰvolũta⸗
ti creature rõł᷑ dedit dniũ ſiue arbituʒ

cui nulla bſidet niſi dina potẽtia:ſic eiꝰ
ↄggnitie dedit oſcie ſecretũ cuiꝰſecreta

⁊ ꝓfunda nõ penetrat niſi dĩna ſapia.

⁊ iõ dico ꝙ nulla creatura nec hũa nec

agkica põt ↄoſcĩe hũane noſſe ſecreta ni
ſi pꝑ ſigna łↄiecturaſ:ł niſi nouerit dei
reuelatõe:aut hoĩs denũciatõe ſiue de

iectiõe.⁊ qm pauca ſunt ita ſecreta qͥn

ꝓdeãt in opa exterioꝛa:appeãt pꝑ ſigẽ
exterioꝛa faciei:ł᷑ pꝑ ſiẽ coꝛpis qð moue
tur diuerſimode ſᷣm diſitatẽ affcònũ

hic ẽ ꝙ mite cogitatões ⁊ affciões nr̃e

dephedi pñta malignis ſpiritibꝰniſi ar
cest᷑ dei vᷣtute.̊ aſt cognitio potiꝰẽ cõ/
iecture q; certe ſcĩe.⁊ iõ cõcedẽde ſunt
rõeſoñdẽteſq; ãgłs maſſecreta ↄſcie

nfe pſcrutari nò põt. Ad illud ꝙ qð

pobᷣꝛ in Sꝛiũ de accãton offõ.dð ꝙ nõ

ſolũ ipe demõ erit accãtoꝛ:ĩmo etiã coꝛ

nr̃m.vñ ⁊ ſi exterioꝛibꝰ⁊ viſibilibꝰaccu
ſari poſſumꝰa diaꝰde ſecret᷑ ⁊ occłt᷑ nõ
neutra tñ ĩpunita relinqnt᷑.qꝛ ñ deerit
accãtoꝛ⁊ teſtis. Ad illd qð obꝛ ꝙ pꝑec
catũ ẽ caracter diaboli.dð ꝙ pcẽm tũc
dr eẽ caracter qñ ſcribit᷑ in frõte.̊ aũt
ẽ cũ peccat ſine ruboꝛe ⁊ publice vtiam
poſſit ei dici frõs mulieris mẽtricis fcã
E tibi:noluiſti erubeſcẽ.⁊ tũc abſq; duꝰ

pcæẽm nr̃m cog nitũẽ a dia? qa ia nõ eſt

ſecretũ ſ̊ů manifenũ. Ad iltq qð obꝛ
de aug.ꝙ cogitatöes nouerũt.dðꝙ lo

quit᷑ de cogne ↄiecture nõ certe ſciẽtie

Ad ilłd qð obꝛ ꝙ notioꝛ ẽ opatio qᷓ
ſba. dð ꝙ ven ẽ de opatõne extriſeca.
de ĩtrĩſeca aũt nõ hʒ ſp vitatẽ. mite eĩ

res ſũt noſᷣ note qꝝ vᷣtutes ⁊ opatões
nos latẽt.ł dð ꝙ ̊ locũ hʒ ĩ opatõe na

li:nõĩ opatõe volũtaria.opatio eĩ nãt

fFm qõ nałè: ita ſe nãalr̃ nata ẽ repñtare

nec ſe occłare põt ſicut nec ſba:imo p
ipam manifeſtat᷑ ſa dũ plłꝰ hʒ de rone

actualitat:ac p H̊ manifeſtatòis ⁊ luciſ

in opatiõe aũt volũtaria ſecꝰẽ.nã cum
ſba ſe nãlr̃ repñtet ſiẽ nalr̃ ẽ ⁊ ſe occul-/

tare non poſſit opatio volũtaria: ſicut

voluntarie exit in eſſe:ita ⁊ voluntarie

Guntet
untfett⸗
loniſt
pſtnic⸗
ice. ,
itatali.

dogedr

polutari
dititar
ſpech
iceluc⸗
lüötari
inſen
eſoct
gdoh⸗
üiym
optt
ſral⸗
ſeetüne
ülie
npit
vetpipi
ochnſpin
dwſerd
Gadni
lamita
ſicrin
Henho
Pother
1miſon
nocicin
Pteibi
iidog
enati
(eok
id
ſotidt
erun
1ſau
funn
tſinpi
mgn
rnitrſi
der⸗
rerch
Hoe

dicitg

tönem
ehergi

rinerfnt
dopalin
Wforndin
witaſe
meüalſenn
nlidiuti
unrtü

ſtni

rlappeine
psd
tntafti
Staſtöesfit
ſpirtb'iſig
Gitondkd
ocöettiteſunt
arſecren ſe
Aallusn
afdogni
iwrimvetün
Iriſbilipn
vidogeni
btpotliein
nyninisi
ttirtigd⸗
nrinüſdß

Bairlcden

—Zð
renöceneſcin
mtöneenmiin,
funin,
utnerei⸗
Y

oi ne

„
.

Mmifeſtmne/,

muſel ii

nüfeth⸗
i⸗ mini ſ
tmi

R

=

manifeſtat᷑ c ita occłtari poteſt imo nõ

manifeſtat᷑ niſi ho velit. talia aũt ſunt ꝗᷓ
latent ĩ ſecreto ↄſcie nr̃e.iõ qᷓuis diaꝰ

poſſit vidẽ aĩazʒ ꝓpa vᷣtute tñ nõ põt illã

ↄſpicẽ. Ad iltd qð obꝛ ꝙ ſpecul re⸗
pntat aliud ſpecłm ⁊ q ſunt in eo pↄłẽta.
dð ꝙ ẽ duplex ſpeciz qdᷣdã nãale ⁊ qpᷣdã

volũtariũ.ſpecłm nale ſicut nalr ſuſci:

pit ita ⁊ nalr̃ reddit:⁊ ita nibil occultat.
iõ ſpecłm ſibi oꝑpõitũ nõ ſolũ ipʒ ſᷣ etiã

idẽ lucʒ i eo qð repñntat.ſpecłm aũt vo⸗

lütariũ nõ ẽ in actu maifeſtatõis eoꝝ qᷓ
in ſe ↄtinet niſi cũ h̊ facit volũtas:⁊ tłe
ẽ ſpecłm ſpũale.⁊ iõ nõ ẽ ſile Acd iltq
qð obꝛ de ocło coꝛpali:p hãcipaʒ rõeʒ
iã pʒ rñꝰocłs enĩ vnꝰcoꝛpał videt qcqᷣd
viqʒ aliꝰſi obm ſit vtriq; reułatü.ſiaũt
vniapit᷑ ⁊ alteri tegit᷑:vnꝰpõt vidẽ qð ñ
videt aliꝰ.qͥa ergo nullꝰſe ſibi nec vult
nec põtreułare:qꝛ ſibi ſꝑ pñs ẽ.iõ ocłzʒ
pꝓpꝛiũ ſi q; in ſe ẽ nõ põt latẽ:alienũ qͥʒ

ocłm põt ſbterfugẽ ⁊ ſe illi reuelãe qimm

nõ ẽ ipi pñs nec ſuꝑ eũ potẽs.⁊ iõ oẽm
ocłm ſpũalẽ põt ↄſciam nr̃aʒ latẽ exce
pto ſe ⁊ illo q ſupᷣ ſe.⁊ iõ diẽ aug.ſuꝑ
ge. ad lit.ꝙ ſiẽ ſbe coꝛpales hũt aliq̃ ve
lamẽta qͥbꝰſe alienis aſpectibꝰoccultt
ſic ⁊ in his ſpũalibꝰſuo mõ intlłndũ ẽ.
Bẽ pboꝝ ſuoꝝ ſnia. Et ſi tu qras quõ
pPõt h̊ eẽ ł᷑ intlii cũ ſa ſpuatł ſimplex ſit

⁊ vnifoꝛmis ꝑ totũ.⁊ ita vr ꝙ qui videt
modicũ nihil latʒ.⁊ cũ vnifoꝛmis ſit nõ

põt eẽ ibi aliqͥd occultas ⁊ aliqd occłta
tũ.dð ꝙ obſtacłin eld nõ hʒ intlłi ꝑ int

põem alicuiꝰnẽ opace: ſiẽ eſt ĩ viſu nr̃o

coꝛpeo łobſcure vł minclare.ſᷣ ibi ab
ſcõdẽ idẽ ẽ nolle manifeſtare.⁊ lʒ nõ
ſint ibi diuerſitates plicaꝝ ex ↄpõe di/

uerſaꝝ naꝝ:ſunt tñ in aia gꝗꝰ potẽtiaꝝ

⁊ ſtatuũ ſm qᷣs qda dnr eẽ aĩie mag in-
tĩa.vtpote qͥ rſpiciũt potẽtias ſuꝑioꝛes

⁊ ſimplicioꝛes ſiue purioꝛes ſᷣm q̊s aia

maꝗ in ſeipa recolligit᷑ ⁊ ei qð ſumme
E vnit᷑ ⁊ ſimplificat᷑.⁊ pꝑnes has maxĩe
reſidet ↄſcie ſecretũ.⁊ ſic pʒ ſolo obo/
rũ ex qͥbꝰetia mafeſtat᷑ oĩa q in lr̃a dñr.
Hoc ſolũ aſt indiget explanatioe qð
dicit gẽnadiꝰ ꝙ demões p energiã opa
tõnem ⁊c. qͥd appelletenergiã.et dð qꝙ;
energia dr ab en qð ẽ in:⁊ erge quod ẽ

laboꝛ:⁊ mene qð è affcũs.inde energia
q́i ĩtioꝛ laboꝛ ł᷑ itioꝛ defectꝰ.vñ illi dũr
energimini qͥ intiꝰ laboꝛat p vexatõem
demòis inti obſidẽtis ⁊ aĩaʒ laboꝛare
faciẽtis.⁊ H̊ ẽ qð gẽnadiꝰintẽdit dicẽ.

BHiſtictio nona.

p Oſt predicta

ſup ẽ cogſcẽ . Supegit

magr de ↄntibꝰad maloꝛuʒ
obſtinatöem. In hac pte agit de his qꝗ
ↄſequũt᷑ hoꝝ ↄfir̃atõem.h̊ aũt ſũt duo

ſcʒ diſtictio oꝛdinũ:ↄñs miſteriũ.iõ H

ps hʒ duas. In pma agit de agelicoꝝ
oꝛdinũ diſtictõe.ĩ ade agłoꝝ miſterio

2 miſſiõe.j.di.x.̊ etia ĩiueſtigãdũ ẽ '.

Pꝛĩa ps hʒ duas ptes. in pagit de

Diſtictõe oꝛdinũ qtũ ad pᷣm ↄditöem.
in 2Aο q;tũ ad repatõem ibi.nõndũ et

ꝙ dicimꝰ oꝛdo . Mꝛia ps hʒ q̃tuoꝛ
ptes.in pᷣma detiat q̃l ãgłoꝝ oꝛdines
diſtinguũt᷑. in æaq̃l noĩant᷑ ibi.H̊ noĩa
illis nõ ꝓpt ſe cc&. in ʒ detiat qð ſithꝰ
oꝛdiatòis pᷣnibi.iã nc inqrẽ reſtat ⁊c.
in ꝗa*ο ⁊ vltia detiat modũ ibi.pma cõ
ſiderari oʒ &. zap ps pncipatł q inci
pit notandũ c. duas hʒ.in pᷣma detiat
de repatõe oꝛdinũ ãgłicoꝝ faciẽda qᷓ;
ad gradũ.in ſecũda vero q;tũ ad nüerũ
ibi.nõ enĩ iuxta numerũ c.
. intelligetiãä
aüt eoꝝ q hac pte dicũt᷑.pᷣmo
ocedẽdũ ẽ via narratõis.⁊ vo via inq/

ſitõis. Via narratõis aut ẽ diffinitiua

⁊ diuiſiua.⁊ iõ oʒ h̊ pnotare q̃rudã reꝝ
diffinitões ⁊ dĩſiões. Opʒ igit᷑ pꝰ vidẽ
qͥq ſit ierarchia. ⁊? vẽo qͥq angłs.ʒ?qͥd
ſit oꝛdo angłicꝰ.qbꝰpintiłctis maxima
via pſtabit᷑ nob ad ſequẽtia terminãada
Sciẽdũ igit᷑ ꝙ ibiierarchie baꝰdioꝰ
tres põit diffinitòes in libꝛo de ãgłica
ierarchia. Quaꝝ pᷣma h̊ ẽ. Jerarchia

dĩna pulchꝛitudo yt ſimpla:vt optia
vt ↄſũmata:vł vtↄſũůmatia.S ecuũda ẽ

B.ierarchia ẽ oꝛdo dĩnſcia ⁊ actio:dei

foꝛme q́;tũ poſſibłe ſiłlans:⁊ ad inditas

ei dĩnit illuiatiões ꝓ poꝛtõnablrxr in dei
hb

—

ſikitudinẽ aſcẽdẽs.Tertia ẽ hecierar⸗
chia ẽ ad deũ q;tum poſſibile ẽ ſititulo
vnitas ipm hñs ſcĩe ſcẽ ⁊ actõis ducc:
⁊ ad ſuũ diuiniſſimũ decoꝛẽ ĩimutabłr

diffiniẽs: q́tũ poſſibile ẽ refor̃at ſuos
laudatoꝛes. Iſtaꝝ diffinitõnũ diſtictõ
⁊ explicatio põt ſic hri.qꝛ pᷣma diffinitoõ
ierarchie ĩcreate:due vo ſeqᷓntes cre
ate.dꝛnt aũt qꝛ pᷣma illaꝝ pncipir attẽ/

dit᷑ penes egreſſuʒ a deo:ł vltia penes
regreſſuʒ lʒ vtrobiq; tangat᷑ vtrüũq;.pᷣꝰ

aut diffinitio qͥ ẽ ierarchie iĩcreate expᷣ
mit ipam q;tũ ad trinitatẽ ⁊ vnitatẽ: ita
ꝙ nec et᷑nitas piudicat vnitati: nec vni
tas tnitati:ß vnitas ſpectat ad pfcõem
fnitat:⁊ ᷑nitas vnitat. TNtigit᷑ ondat᷑

ibi eẽ pnitas ĩ t᷑nitate dic.ierarẽ dina

pulchꝛitudo.pulchꝛitudo eĩ ↄſiſtit ĩ płi

tate ⁊ eq̃litate:ſic diẽ aug.in li.ð va rli.
Vt aũt oñdat ꝙ płitaſ nõ piudicatvni
tati dicẽ vt ſimpla.qꝛ ſic ẽ ibi płitaſ vt tiũ
nõ tollat᷑ vnitatis ſimplicitas. Ntetia

oñdat ꝙ vnitas nõ piudicat t᷑nitati ſub

iügit:vt optia.qͥa ſic ẽ in deo vnitas vt

tñ ſit ſüůma bõitas p qu ẽ pfcò cõicatõ:

7 ſic pſonaꝝ płitas.poſtrẽo vt oñdat ꝙᷓ
vnitas ſpectat ad pfciõem płitat ⁊ ecõꝰ

ſpdit:vt ↄſũmata.in qͥ ſigt i tnitate ⁊
vnitate cõſiſtit oioda c ſũma pfcio. =*

v0 diffinitõis ĩtltctſic põt hr̃i.diffinit᷑
eĩ ibi angłica ierarſm egreſſuʒ a deo

egredit᷑ aſt a deo ſᷣm rõem imaginiſ⁊
ſititudis ſiẽ ⁊ h.⁊ iõ in illa notificatiõe
pmo deſcribit ipam ierarchiã egrediẽ
tẽ a deo ꝑ modũ imagis cũ dic.iereſt
oꝛdo dinꝰſcia ⁊ actio.vt oꝛdo.i.oꝛdiata

ptãs rñdeat pr̃i.⁊ ſcĩa filio.et actio ſ.ſ.

ſᷣm mẽoꝛiã itiłnti ⁊ volũtatẽ.⁊vo de

ſcribit q́;tũ ad rões ſilitudis cũ ſbiũgit

dei fote inqti poſſibile ẽ ſuans ⁊c.⁊ tã
it ipa aſſiłatio q;tũ ad hĩtũ cuʒ dĩ dei

for̃e inq;tũ poſſibie c.⁊ q;tũ ad actũ cũ
ſbinfert᷑? ad iditas dei illuiatõnes c.
ſititudis eĩ ſiue gre aſſilant act'ẽ ſurß

ducẽ:ſicut eiꝰoꝛigo ẽ de ſurſ deſcẽdẽ.
Tertia aut diffinitõem ſic poſſumus
intlłere.deſcribit ei vt pdẽm ẽ anglica
ierarp regreſſuʒ ad deũ pncipłr:nõt
igit i pdèa diffinitoe ierarp regreſſuʒ
ſiue p regreſſus eiꝰ. pꝰqtu ad hiĩlitatẽ

ciü dicit. ierarchia è ad deũ q;tũ poſſibi
le ẽ ſiłitudo ⁊ vnitas.⁊?qtũ ad actuali

tatẽ cũ dic ipm hñs ſcie ſancte ⁊ actõis
ducẽ.ʒdqᷓ;tũ ad ĩmutablitatẽ cũ ſbiũgit

⁊ ad ſuũ diniſſimũ decoꝛẽ ĩmutabiliter
Diffiniẽs.?q;tũ ad plenitudis vbᷣtatẽ
cũ ſbinfert.qᷓ;tũ pᷣo poſſibile ẽ refoꝛmãſ
laudatoꝛes in H.ſ.ꝙ nõ ſolũ ſibi ſufficit
Hͤ etia ꝓpter plenitudinẽ caritat et gtre

potẽs ẽ alios adiuuãe.⁊ ſic pʒ ex pdc̃is

diffinitõibqͥd ſit ierarta dĩna q agti-
ca.p q̃̊ꝝ intlłctũ elicit᷑ qda diffi?mgrat

qↄpetit oĩ ierarchie lʒ nõ vniuoce q; tat
ẽ. Yerarchia ẽ reꝝ ſacraꝝ ⁊ rõliũ oꝛdi⸗

nata ptãs:etia ſſditis debitũ retinens
pncipatũ. H̊ aũt n ſolu ↄpetit ierarchie
aglice ſᷣ eti eccłiaſtice hüane de qua

nihil ad pñs:ł̊ ſolũ de ierarꝰagłica.et

qm h nõ põt cogſci niſi cogſcat᷑ quid ſit
agłs.iõ pnotãde ſunt ⁊ agli diffinitões

NAngelꝰaũt ſic notificata dam.ãgelꝰ

ẽ ſba iĩcoꝛpea itlłctualis: ſemꝑ mobil:
arbitrio libera:deo miſtrãs gr̃a nõ nã:
ĩmoꝛtalitatẽ ſuſcipiẽs. Dioꝰaüt aliter
diffinit angłm ſic.nglłs ẽ imago dei
manifeſtatio occłti luĩs:ſpeculuʒ claꝝ
ſplẽdidiſſimũ ĩmaculatũ ⁊ icõtamĩatũ

icoinq̊ͥnatũ ſuſcipiẽs:ſicut ↄueniẽs eſt

totã ſpecioſitatẽ bõifor̃is ⁊ deifoꝛmis:
T in ſe rndere faciẽs bonitatẽ ſilẽtij:q
ẽ in abditis.Dꝛñt auᷣt he due notificati

ones.qꝛ pma deſcribit agłm q;tũ ad eẽ

2⁊Zap nõ ſolũ q;tũ ad eẽ:ſed etiã q́tũ ad
bñ eẽ.pᷣme diffinitõis ĩtlłctꝰhĩr̃i põt ſic.
deſcribit᷑ eĩi ibiãgis q́;tũ ad ſbam: q;tũ
ad vᷣtutẽ:q;tũ ad opatõeʒ:⁊ q;tũ ad du/
ratõem. ſba tãgit᷑ in eo ꝙ dr ãgls ẽ ſſa
ĩcoꝛpea.nᷣt in ̊ ꝙ ſbiügit intlłctuał ſp
mobił arꝰliba.vbi nõt tplex iᷣtãgkica.
ſcʒ cognitia opatia ⁊ ipatia.cognitia ĩ

H ꝙ dr ĩitlłctualis.opatia in h̊ ꝙ dĩ ſp

mobitł.qꝛ ſñ fatigatõe põt opari.ſᷣ ĩpa/

tiua in ̊ ꝙ dr arꝰliba.quã nõ oʒ diſtin
gui ab alijs pdcis in re:ſᷣ ſuffiẽ diſtĩ
guat᷑ rõe.opatio po tãgit᷑ cũ dĩ deo mi/

niſtras.duratõ cũ ſſiungit᷑ &̊ nõ nã ĩmoꝛ
talitatẽ ſuſcipiẽs.vocat aut h̊ gr̃a non

aliqs actꝰgtis dat“: ſ̊ gr̃a dr̃ gratuita

dei influetia. ntlictꝰaũt diffinitõis
ſic pot hfr̃i. diffinit᷑ nãq; ibi agłs nõ ſolũ

ztine⸗
potiltca
gipnän
nnitüß;
inagis⸗
ſſa
zmüͤti⸗
cüſbiug
goeiè
Prßr
tdes
qniti
addn
deoß
cöofſt
alyg
ſm dec⸗
mudieſ
gatoro⸗
ſisnoͤtcl
ſcoinana
Citareab
gitateac
moneiy
apent
veniat
Freme
oiigia⸗
ſirari⸗
patoem.
deorß
nisſcn⸗
ſnisde
ſbisef⸗
Nron
Rant
Gdeia
bäint⸗
woat/
gnmil
ſelant⸗
oſtien,
ſurncti
ſcagtes
amagre.
ſeald n
füptici⸗
erplanan
woqti
öpt⸗

izüpſt
üalau
ſmami⸗
lakäſit
rpiter
nniszinn
önngl
Ptröliücc⸗
tbitifeninens
nrtſerarchie
bianedena
r igtice
dſcniggitſt
glidifinii⸗
iadanin
:ſenpwr
tdeiins.
nuan ſlinj
puenotifcat
ätüaggei
dctüchür
lcldfiſotſ⸗
npn ,h
uiniozdiin
ifihoſ
eididenn⸗
ironi
ziubgi⸗
favrgnun
offmu⸗

6 „ 7
tni
„

q;tũ ad eè nẽ ſ̊ etia q;tũ ad bñ eè.⁊ ideo

notificath̊ angelꝰinq;tũ bʒ dei imagi⸗
nẽ ꝑ nãm:inq;tũ hʒ ſiłitudinẽ ꝑ gratia.
inq́;tũ hʒ dei foꝛmitatẽ p głaʒ.cCõ aũt
imagis expᷣmit᷑ q;tũ ad duo.ſ.q;tuʒ ad
id qð ſurſᷣ e:⁊ q;tũ ad id qð deoꝛſuʒ eſt.
pmũ tãgit᷑ cũ dic̃.ãgłs ẽ imago dei.=x
cũ ſbiũgit maifeſtatio occłti luĩs.ima⸗
go ei ẽ inqᷓ;tũ dei capax ẽ ⁊ pticeps eſſe
Põt:ſ manifeſtatio luĩs ẽ inqtũ illuĩa/
tões q̃s ſuſcipit:inferioꝛibꝰ ondit. ſiłr
quãatũ ad ſiłitudinẽ gr̃e deſcribit᷑quãtũ
ad duplicẽ reſpẽm:ad ſurſ ꝑ ppem:ad
deoꝛß ꝑ pᷣuatõem.opatio ad ſurſᷣ tãgit᷑
cũ dr ſpecłm claꝝ ſplẽdidiſſimũ.vbi no
tat᷑ꝙ gr̃a de ſurſ᷑ peniẽs nãm ↄſeruat:
nãm decoꝛat:nãm ↄfirmat.⁊ q;tũ ad hʒ
tria dic ſpeculũ:claꝝ:ſplẽdidiſſimũ.cõ⸗/
patio pᷣo ad qð deoꝛſᷣ ẽ ꝑ modũ pᷣuatio
nis nõt᷑ cũ diẽ imaculatũ:ĩcõtaminatũ
icoinqͥnatũ.p q tria remouet t᷑plicèẽ fe/
ditatẽ ab angło q̃ repugt gfe.pmo fe⸗

ditatẽ actiua:⁊ H ẽ feditas actuał.⁊ re/

†* — —

mouet᷑ ꝑ ̊ qvr̃ ĩmaculatü.⁊?feditatẽ
adhẽntẽè ſiue adueniẽtẽ:⁊ hG eſt feditas
veniat.⁊ remouet᷑ pꝑ h ꝙ dr icõtamiatũ
ʒꝰ remouet feditatẽ gctã:⁊ eſt feditaſ
oꝛigĩat᷑.⁊ ̃mouet᷑ ꝑ ̊ ꝙ dr ĩcoinqͥ natũ
ſiłr dei for̃itas głe tãgit᷑ ſʒ duplicẽ cõ/
patõem.ſ.ad id qð ſurſẽ:⁊ ad id quod
deoꝛß ẽ.ad id qð ẽ ſurſᷣ ꝑ ̊ ꝙ diẽ ſuſci/
piẽs ſic ↄueniẽs ẽ totà ſpecioſitatẽ bõi
foꝛmis dei for̃itat.ↄpatio eĩ ad deũ ði
for̃is efficit᷑ cũ ſpecioſitatẽ a deo ſuſci/
pit.ↄpatio pᷣo ad id qð inferiꝰẽ nõt᷑ cuʒ
dẽ.⁊ in ſe reſplẽdẽ faciẽs bõitatẽ ſilẽtij
qð ẽ ĩ abdit.h̊ aũt ẽ dũ refulgẽtiã dĩne
bõitatis quꝗ ipe hʒ ondit alijs.hac aũt
vocat ſilẽtiũ.qꝛ nẽo põt ĩtime ðᷣo ↄiũgi
qn in illo qetet᷑ ⁊ ͥn oĩs ſtrepitꝰ extioꝛ
qeſcat.⁊ iõ vocat ſilẽtiũ ĩ abdit.⁊ ſic pʒ
q̃d ſit ierarꝰ⁊ qͥd ſit etiwa angts. ʒ? re⸗/
ſtat vidẽ qͥd ſit oꝛdo ãgłicꝰ.diffinit᷑ autẽ
ſic a greg.⁊ in lr̃a adqucit᷑ diffinitio
a magro. oꝛdo ẽ młtitudo celeſtiũ q int

ſe aliq munẽ gr̃e ſiłlant᷑ ſic ĩ nãliũ dono

rũ pticipatiõe ↄueniũt.hꝰ notificatõis
explanatio in ꝓmptu ẽ.notificat᷑ eĩ hic
oꝛdo q;tũ ad ſuũ fundamẽtũ:quãtũ ad
ſuü cõplemẽtũu:q;tũ ad diſpõem q̃ int H

mediũ tenet locũ.fundamẽètũ tãgi᷑ cuʒ

dicit.oꝛdo ẽ młtitudo celeſtiũ ſpuuʒ.oꝛ
do eĩ fundat᷑ in mã.ↄplemẽtũ vo tagit᷑
B ꝙ dic.Dqͥ int᷑ ſe aliq munẽ gfe ſilant᷑.
oꝛdo eni ↄplemẽtũ hʒ a g. diſpõ media

int᷑ vtrũq; nõt᷑ in h̊ ꝙ dr.ſiẽ in naliũ do/

noꝛũ pticipatõe ↄueiũt.qꝛ melioꝛa nã/
lia diſponũt ad maiõa gtuita.ex pdcĩs
notificãt᷑ noſᷣ illa tria q̃ pꝰ ꝓpoſita ſunt
ſm deſcriptiões ↄuẽiẽtes q̃̊s facile eẽt
ſᷣm topicũ caluniari⁊ deſtruẽ:ſ̊ omit-/

tẽdũẽ q;ꝛ valde paꝝ vtile. Poſt hoc

ad dĩſiões pcedẽdũ ẽ.ſunt aũt dĩſiões

tres pnõnde ad facilioꝛẽ explicatiõem

diſtictõis angelicoꝝ oꝛdinũ. ꝛĩa ẽ h

Yerarchianꝝ alia ſupceleſtis alia cele⸗

ſtis:alia ſpceleſtis.⁊h ẽ.ierꝰvceleſtiũ
alia ſupioꝛ:alia media:alia ĩferioꝛ.ſiue

ꝙꝓidẽ eſt. adephia aa ipphᷣia aipophie

ʒaẽ H. q oꝛdo pᷣciertriplex ẽ.ſ.ſeraphĩ
cherubin ⁊ troni.⁊= cierſiłr t᷑plex ẽ oꝛdo
ſm btm dio.dñnñatiões ptãtes ⁊ vᷣtutes.
ſʒ greg.⁊ b̊.dnatões pᷣncipatꝰ⁊ ptateſ
ſiłr ʒ ieretplex ẽ oꝛdo ſ̃ʒʒ dio.pncipatꝰ
archãgeli⁊ angłi. Pꝛie dĩſiõis mani/
feſta ẽ rõ ⁊ intlintia.qm eĩ iernõẽ niſi
ſba intellectuat: H̊ aũt triplex ẽ dĩna.ſ.

anglica ⁊ huana.iõ tplex diſtiguit ierꝰ

⁊ dina dr ſuꝑceleſtis:angłica celeſtis.
hüuana aũt ſſceleſtis. Secũde aũt diui
ſiõis rõ ⁊ manifeſtatio ẽ duplex.vł ſᷣm
ea q eentialr̃᷑ reſpiciũt ierarchiã qͥ ſunt
oꝛdo ſcĩa ⁊ actio:vel ſʒ ſtatꝰ officia.ſi

ppmo mõ:ſic triplicẽ opʒ eſſe ierarchiã.

vnã penes ſciam: ⁊ hec ẽ ſupma.alterã
penes oꝛdinẽ:⁊ H̊ eſt media.terti vero
penes actõem:⁊ h ẽ infima.pᷣma eĩ ierꝰ

pncipalr̃ attẽdit᷑ pꝑnes ſcẽam dina.me

dia pᷣo penes potẽtiã oꝛdiatã.teria vero

penes actõem admiſtratiuã.ſi vero ſʒ
ſtatũ ⁊ officia:ſic ſiłr oʒ eẽ tres.nã qͥdã

eſt ſtat ↄtẽplatiuoꝝ:qͥdã actiuoꝝ:qͥdã
platoꝝ. penes ſtatũ ↄtẽplatiuoꝝ ẽ ierꝰ
ſupma. penes ſtatü actiuoꝝ è ierainfi/
ma.penes ſtatũ mediũ.ſ.platoꝝ aſſiãẽt
ierarchia media.Tertie autẽ diſionis
rõ ⁊ exẽplificatio ex ratõe ⁊ diſiõis hʒ
oꝛtuʒ.qꝛ eĩ ſupma ierarchia ſ̃m vtrũq;
modũ accipiẽdi attedit᷑ ĩ ſcitia ⁊ ſtatu
ↄtẽplatõis q ↄſiſtit in ↄuerſiõe ad deũ
hbz

iõ cũ ad ↄuerſiõem nccio reqͥrat᷑ plex

actꝰ tripler donũ.ſ.intẽtõis cognis et
dilectõis.iõ triplex oꝛdo ibi poit᷑ quatũ
ad pfectã tẽtõem ẽ oꝛdo tronoꝝ.quãtũ

agd pfectã coògnẽ oꝛdo cherubĩ. q;tuʒ ad

pfectã dilectiõem oꝛdo ſeraphi.⁊ q̊ͥ pʒ
ex ſuis interptatiõibi.qꝛ igit᷑ tã pᷣma rõ
qᷓ; aophedit h̊ tria.iõ oẽs tractatoꝛes
in hac diſtictõe ↄcoꝛdàt.ſ.dioꝰꝗͥ diſtin⸗

guit ierarchias pẽs eẽntialia.⁊ gregꝗ.
diſtiguit pẽs officia. Siłr ſdiſio =*

ierarchie pẽdet ex duplici rõe paſſiẽta
dictũ ẽ eĩ dierꝰ vno mõaccipit᷑ pẽs oꝛ
dinẽ ſiue oꝛdinatã ptãtẽ.hʒ eĩ ſbaʒ oꝛdi
nari mediãte potẽtia. pfcio aũt vtutis

ſiue potẽtie oſiſtit in tribo.ſ.in pſidẽdo.

⁊ pẽs ̊ attẽdit᷑ oꝛdo dñationũ.ĩ reſiſtẽ
do.⁊ pẽs h̊ oꝛdo ptãtũ.⁊ in opãdo.⁊ pe/
nes h ẽ oꝛdo pᷣtutũ.⁊ oꝛdinãt᷑ hi oꝛdineſ
ſm maioꝛẽ dignitatẽ ⁊ minoꝛt᷑.qꝛ plłꝰ ẽ
pſidẽ q́; repugre:⁊ repugre q; p ſe opa
ri poſſe.iõ recte ſic oꝛdinat᷑ oꝛdines me
die ierarchie a dioꝰvt pᷣmo ponã t᷑ dña
tões.⁊ ptates.⁊ ʒ pᷣtutes.ſi aũt =dierꝰ

ſust᷑ pẽs ſtatũ mediuʒ.ſ.platoꝝ.ſic ſiłr

tres hʒ oꝛdĩes ſm tplicẽ platõʒ ãgłoꝝ
pſunt eĩ ãgłiãgłicis ſpiritibꝰ:⁊ hi dñr
dñatões. pſunt etiã bõis hõibo:⁊ hi dñr
pncipat.pſũt etiã demoib: ⁊ hi dicũt
ptãtes.⁊ ſic pʒ oꝛdo ſᷣm ignicate bia
tionũ.qꝛ eĩ plẽ pſidẽ ãgelis q; hoibo:⁊
bõis hõibꝰq; demõibo.iõ pᷣmo dnatões
⁊ pncipat*:⁊ ʒꝰ ptãtes enũerãta greꝗ
⁊ a ̊. Diſio etia ttie ierarchie duplici
rõe paſſigta depꝑẽdet.ſi eĩ ʒier ſumat᷑
penes actõem miĩſterialẽ: ſic triplex eſt

oꝛdo qgłicꝰſᷣm ꝙ tplex ↄtigit deputari

ad regimẽ altiꝰi miſteriũ.qͥdã enĩ ſunt
angeli oꝛdinati ad regimẽ pncipũ:⁊ hi
pncipatꝰſunt. qͥd vo ad regimẽ multi
tudis:⁊ hi dñr archagłi.qͥda ad cuſto/
dia pſone ſinglłlan:⁊ hi dñr angłi.⁊ ſic
pʒ etiã oꝛdo⁊ ſufficiẽtia illoꝛũ oꝛdinũ.
qꝛ plꝰẽ pſidẽ pᷣncipi qᷓ; vni gẽti.pᷣnceps

ei peſt toti geti.et plẽ deputari ad cu-/
ſtodiã młtitudis: q́; ad cuſtodiã pſone

ſingłan.⁊ p iſtũ modũ diſtiguit oꝛdi/
nat dioꝰ.Si pᷣo accipiat᷑ pẽs opatõem
vite actiue: ſic eti triplex ẽ oꝛdo ſᷣm q;

tplex ẽ mĩſteri.aut eĩ miſteriũ cõſiſtit

in opãdo:aut in docẽdo.⁊ ĩ docẽdo aut
maioꝛa aut minoꝛa.pmũ ẽ vᷣtutũ.= var
chãgeloꝝ:ʒ vgngłoꝝ.⁊ pʒ oꝛdo qꝛ plꝰẽ
facẽ q; dicẽ:ſiue dicẽ ⁊ reuelãe maioꝛa:
maiꝰẽ q; reuelare minoꝛa.⁊ penes hũc
modũ ſũpſit diſtictiõem ttie ierarchie
greg.⁊ h.Ex his appʒ rõ haꝝ dĩſionũ
appʒ etiã dipſificatio int greg.⁊ dioꝰ
qꝛ eĩ diuerſimode diſtictòeʒ ierar *cõ
ſiderauerũt.⁊ iõ dĩſiões oꝛdinũ in ipis
diuerſimode aſſiguerũt:̊ᷣ cũ vtrũq; eo
rũ ſił nõ poſſit eſſe veꝝ.ſ.ꝙ pᷣncipatꝰſit
de media ierꝰ⁊ infima:⁊ ſiłr vᷣtutes qͥn

ↄfundat᷑ ienarchie ⁊ oꝛdies.qͥrit᷑ quod
iſtoꝝ ſit veriꝰ cui magis innitẽdũu ſit.

Et dð ad h̊ ꝙ mag initẽqũ ẽ dẽo dio.
tũ.qꝛ ipe didicit ſicut dr a paulo et tra/
didit ſicut audiuit.tũ.qꝛ greg.in ↄfir̃a/
tõe eoꝝ q̃ de hac mã dicit:ipiꝰaucte in/
ducit.tũ etiã.qꝛ ſicut ex pdictis pʒ.dio.
diſtictõem ier*ſumpſit pẽs ea q ſunt
ipis angłicis ſpiritibꝰintrĩ ſeca ⁊ eẽnti
alia.⁊ iõ ſic oꝛdies diſtixit ſiẽ hñt collo
cari in celis. Gꝛeg.vᷣo plłꝰpeẽſauit opa
⁊ officia.⁊ iõ ſic diſtinguit ſᷣm ꝙ plłꝰ pot
valẽ ad eruditiõem nram:nec vnꝰõdicẽ
alteri:nec verbũ alteriꝰ ̃tractat ſᷣ aliũ

modũ diſtiguẽdi aſſignat.tũ ppter di/

uerſitatẽ ↄſideratiõis in pᷣn?tũ ꝓpt di⸗

uer ſitatẽ ↄſideratõnis in fine.

D intelligẽtiã
pdictoꝝ ⁊ eoꝛũ qͥ magr dicit in
lr̃a.vt ria inqſitiua ꝓcedamꝰcirca oꝛdi
nẽ angłoꝝ querũt᷑ nouẽ. pᷣmo qrit᷑ de
oꝛdinibiĩ ↄpatõe ad nãm ſbᷣtractã. 2?
ĩ ↄpatõe ad cãm ↄpletiuã. ʒꝛĩ ↄꝑatõe
ad diſponem pambulã. A? qrit᷑ qtũ ad
noĩiatiõem. ? qᷓ;tũ ad repatõnem. ꝰ
q;tũ ad platõis euacuatõem. =?quatũ

ad numeꝝ. S ein ↄpatõe ad ſuũ opꝑpo-
ſitü. 9τ vItio i ↄpatiõe ad diſpatũ.

„ R imo igitun

ẽ qõ de oꝛdibꝰãgłoꝝ ĩ ↄpatiõe

ad nãm ſbᷣtractã.Etẽ qo vta angeli di

uerſoꝛũ oꝛdinũ ſint diuerſaꝝ ſi pecieꝝ p
nãm. Et ꝓꝙ ſic vr. młtiplicatio ãgloꝛũ

maxĩe maifeſtat dĩnã potẽtia:⁊ ſapiaʒ:

⁊ bonitatẽ.⁊ maioꝛ mitiplicatio ſpectat

A
nolci
ſan⸗
fepii

.
ideitdan
emürdr
Horhant
neennbe
ondüiinni
Scäin
Ponetpalſt
Eriunesin
, 0rit to
mniticuſt.
ie deodio.
Auloettra⸗
g inefifa⸗
emcktin⸗
jmacntsdi
taipotern⸗
ni ppron⸗
ine.

tii
g dicnin
warcc
pmocriid
,t6
ſbnaci⸗
en.A
deng ſuüce
e1d diſ
gkoriga
R

ad maioꝛẽ manifeſtatiõem:ſed maioꝛ ẽ

multiplicatio que ẽ 'm numeꝝ ⁊ ſpem

q; que eſt ſol m numeꝝ. inangelis
repit᷑ vtraq;. ꝙangts differtabangło
bm ſpem:ſᷣ differũt maxie angłi diuer
ſoꝝ oꝛdinũ. vr ꝙ diſtiguãt 'm ſpẽm.
IYtẽ angeli diuerſoꝝ oꝛdinũ magis
differũt q; angłi eiuſdẽ oꝛdinis in ſim/
plicitate qð eſt pᷣmu attributũ.ergo pi
rõe ⁊ in pſonalitatis diſtĩctõe. cũ ãge
li eiuſdẽ oꝛdinis differat nũero:angeli

diuerſoꝝ oꝛdinũ dꝛnt plqᷓ; numero:ſʒ

maioꝛ dꝛĩa q; ea qẽ ſʒ numeꝝ nõ ẽ niſi
ea qẽ ſm ſpeʒ ꝗ̊ c Situ dicas ꝙ dif
ferut magis aliq̃ dꝛĩa accñtali:ſicutaqᷓ
diuerſoꝝ fontiũ maꝗ q; aq̃ eiuſdẽ fon
tis. O bꝛ ↄtra h.qꝛ magis differũt ĩ
ſimplicitate eſſentie: ̊ ſimplicitas eẽn
tie nõ eſt accñs angelo cũ nullo modo
poſſit intẽdi ⁊ remitti in eodẽ angelo:ꝑ
eẽntialis ppetas. facit eẽntislit dif⸗/
ferre.̊ idẽ qð pus. Itẽ hᷣ vf a ſili cũ
ſint tria gña vidẽtiũ.ſcʒ vegetabiliũ⁊
ſenſibiliũ t intlłctualiuũ. in gne eoꝛuʒ q
viuũt vita ve getabli eſt ponẽ dißſitatẽ
nõ ſolũ ſm numen ſᷣ etia ſm ſpẽm:ſicut
in platis.⁊ ſiłr in gñe eoꝝ que pticipat
vitã ſenſibilẽ:ſicut in aĩalibo.ꝗ̊ pi rone

in his que pticipat vitã intlłctualẽ ſic

in angkicis ſpiritibo. ſi g eſt ibi dꝛĩa ſᷣm
ſpem cũ magis attẽdat᷑ angłoꝝ dꝛĩa in
diuerſis oꝛdibo.pʒ ᷣc. AItẽ ſiẽ coꝛpa
luĩoſa ſua vãietate ðᷣcoꝛat celũ ⁊ tamẽ
ſunt oĩa luĩoſa:ita ãgłi ſuo mõ decoꝛãt
empireuũ:vñ dñnjr aſtra matutina JYob.
xxxi.ſ celi luĩaria differũt ſpẽ nõ nume
ro ſolo.quia hñt opatiões ⁊ impſſiões
oĩo diuerſas ⁊ ſpales. pi rõe ⁊ angli
q ſunt oꝛnat' empirei. Lotra oẽ qoð
Epcul ab oꝛigie diſpgit᷑⁊ qð axpꝛoxiat
oꝛigini colligit᷑ ⁊ vnit᷑ ſiẽ pʒ in numeris

pʒzʒ etiã in luie ⁊ in alijs:ſed angeli ſunt

ꝓximi cqe oꝛiginali oim.ſ.deo.ꝗ debẽt
hr̃e vnitatẽ:ſᷣ nõ pñt vniri ᷣm numerũ
̊ debẽt hm ſpẽm ↄpletã. Itẽ cotigit
repire ſpũalẽ ſiue rõlẽ nam cõiũcta et

ſepꝑpatã:ſᷣ ↄiũcta nõ ẽ niſi ꝰniꝰſpeciei. 3

nec ſepata. Si tu dicas ꝙ hoc venit ex
pte coꝛpis:̊ nibil ẽ.qꝛ nõ aĩa ꝓpt coꝛ?ꝰ

ß coꝛpꝰ ꝓpter aĩam. Et iteꝝn d ĩpedir ʒ

maifeſtat bõitatẽ niſi ſaluo oꝛdie ſapie

coꝛpa ſᷣm ſpẽm diuerſa fuiſſe facta ab
initio ſi ↄgruerʒ ſpũs rõles eẽ ſʒ ſpẽs
diuerſos. Ité angloꝝ młtitudo fcãa
eſt ad illiꝰciuitatis plenitudinẽ ⁊ ðᷣcoꝛẽ
ßß in illa ciuitate maxie attẽdit᷑ vnitas ½
nexꝰↄfoꝛmitas:ᷓ c ↄfoꝛmitas vni nẽe
faciat ↄnexionẽ in caritate ⁊ ipam ad-
iuuet. ppter qð etiã ſci vñt.de voluit
nõtm oies facẽ ſiłes:ſᷣ etiã oẽs hoĩes
ex vno hole. ̊ vr c. Itez agelica na
eſt caput vniuerſi. cũ caput ſit ratiõe
ſpẽi:nõ vniꝰindiuidui.⁊ caput⁊ ſtatus
dʒ eẽ in vno ſicut arca ↄſũmata ẽ in cu
bito. maxĩa dʒ eè vnitas. ʒ ſpẽm
Itẽ ruina angłica reꝑat p holem 4
eſtidẽ ſpẽ. ſi ̊ ↄpetẽter ⁊ ↄgrue repat᷑
vr tũc ꝙ oẽs tuẽtes fuerũt vniꝰſpeciei.
ß de aͤlibet oꝛgine ſunt lapſi. ergo oẽs
eiuſdẽ . Wdð ꝙ circa h̊ duplex ẽ
opĩo ⁊ vtraq; ꝓbabil. Vna ẽ cqĩagtis
eſt diuerſitas ſᷣm ſpẽm ⁊ etiaʒ ſᷣm gña
ſpᷣalterna.vt ierarchia ſit q̃ſi vnũ genꝰ
oꝛdines tres faciãt ſpẽs.⁊ ad ̊ ponẽ/
dqũ moti ſunt ꝓpter dine bonitat oſtẽò/⸗
ſionẽ.tũ ppter ſiłe in alijs creatun..tuʒ
etiã ppter gradꝰreptos in ipis agelis.
cũ eni angli eiuſdẽ oꝛdis aliò modo ſe
excedãt.vr ꝙ angłi diuerſoꝝ oꝛdinũ et
ierarchiaꝝ a deo ſe excedat ꝙ etià ha⸗
beat in ſpẽ ⁊ gue diuerſitatt. Alia põ
eſt ꝙ angłi oẽs ſunt eiuſdẽ nẽ.tũ ꝓpter
vnionẽ ſliꝰciuitatis.tũ pꝓpter vniuerſi
pfectõem.licet aũt vtraq; iſtaꝝ ponum
heat pbabilitatẽ:qꝛ ꝑ ſcriptura nõ no⸗/

teſcit nobis diuerſitas opatõnũ.Et vr

ꝙ illi q aggreſſi ſunt hac mãm detiare
ſicut dioꝰ dĩna inſpiratiõe cognouerit
⁊ officiũ ⁊ nãm.⁊ ipi dñt ꝙ omia q ſunt
cã oꝛdinũ in oĩbꝰrepiant᷑ lʒ mag exce/
dqẽter in vno.vr̃ maꝗ theologica ⁊ ꝓba
bilis põ niſi occurrat maifeſia auctas

in ↄtrariũ.q omẽs angeli ſunt eiuidẽ

ſpei:ſicut ⁊ oẽs hĩes.⁊ quèadmodũ ĩ
hoibꝰſunt gradPꝰ oꝛdies ⁊ qͥ ad nãlia ⁊
q ad officia ↄmiſſa ſiue dignitates etq;
ad gratuita:ſalua tñ vnitate ſpei.ſic in
telligẽdũẽ in àgłis.vnde pcedede ſunt
rões ad hãc ptè inducte. Ad illudg
qðᷣ ob de maniteſtatõe.dð ꝙ deus no

3

oꝛdinãtis mũdũ:⁊ ſalua ppetate nẽ. ſil
ſalua ↄdecẽtia ⁊ impfectõe cĩtatis ſuꝑp

ne.qm igit᷑ creatura cõpletioꝛ in mũdo

dat eiↄſummatõem.iõ vna ẽ in ſpecie.
Rurſus qꝛ ſupmũ⁊ optimũ ageliq;

ẽ dei foꝛmis intlłctꝰvnꝰẽ:nec hʒ ↄiũcti

onẽ cũ iferioꝛi.iõ nã angłica dʒ eẽ vna.
Rurſus qm illa ciuitas dʒ eſſe vnita ⁊-
pfcèẽ reſtaurata.iõ dʒ eẽ vna.⁊ he rões
pnᷣtaſſignari ſuo mõ circa hoies. ſi qͥs
aüt vellet ꝑ H̊ ondere ꝙ hoĩes ⁊ angeli
eſſent vniꝰſpẽi:dicemꝰ angłi nõ ↄiũ/
gũut Hib vnitate nẽ: obſeqo bñficetie
⁊ h ſiłr angło.qꝛ ille iſtũ adiuuat: iſte
illũ repat.qð nõ eẽt ſi eẽnt eiuſqdẽ nẽ.et
iõ vtrũq; cõgruit ciuitati ſupyne. Ad
illud qð obꝛ de magis ⁊ minꝰ.dð ꝙ itẽ
tio ⁊ remiſſio ſᷣm ppetates inſepabłes
nõ variant ſpẽm ꝑ ſe.⁊ ſialñ ↄcomitet᷑
diuerſitatẽ ſpẽi ĩ his foꝛmis q ↄcernũt
diuerſam mixtõem ełoꝝ.qꝛ attẽdit᷑ ſm
qlitates actĩas: ſicut dr calidũ in q̃rto
Sadu differre a calido in pᷣmo.ſimplicit᷑
aũt loqndo nõ habʒ vitatẽ.qð pʒ.quia
maioꝛẽ intẽtio ⁊ gradꝰin gtijs ⁊ pmijs
q; in nalibo ꝓpetatibo.⁊ tñ nõ dꝛñt ſpe ſᷣ
ſolũ accñte.nec vʒ ſi nõ attẽdit᷑ in eodẽ
ergo nõ eſt eentialis ſicut nec de głia.
Ad illud qð obᷣ p ſiłe de alijs viuẽ/
tibꝰ⁊ de luiaribꝰpʒ rñſio ꝙ nõ ẽ ſimile
nec in re nec in rone.in re nõ.qꝛ illa hʒ
diuerſas opatões ſpecificatas.non ſic
angłi. Rurſus illa ſunt oꝛdiata ad di/-
uerſas necitates. angtłi po oẽs ad vnũ
pncipale. Rurſus in vita cõtẽplatiua
vnitas:in actia mitifoꝛmitas.⁊ habita
tio angłoꝝ eſt vnifoꝛmis.⁊ pterea ma
gis diſtãt ab vno ⁊ ſummo.g Xc.
⸗Ecundo queri
.“ tur q ſit diſtictõis oꝛdinũ pnci/
palis cã.vtꝝ.ſ.ſita nã ła grfa. Et qa
nã vr ꝑ illud qð dicit mr in lr̃a.ſupio
res ſunt qͥ na ſunt magis ſpᷣtiles:⁊ ĩtel
ligẽtia ampliꝰpſpicaces.& ſi oꝛdo attẽ
dit᷑ ſm ſᷣ ⁊ S. v ꝙ oꝛdo angłoꝝ ſita nã
AIſtẽ g di.iij.in exoꝛdio ſue còditonis
alij ſupioꝛes: alij inferioꝛes dei ſapĩa
⁊ſtituti ſunt: qð habuerũt ab exoꝛdio
ſue ↄditõis è eis nãle. diſtĩctio oꝛdis

eſt in eis a nij. Itẽ quecũq; deus faẽ
a pᷣmaria ↄditõe:facit in modo ſpecie c
oꝛdine: ita ꝙ iſta ſunt nãlia vnicuiq;. g
nobiliſſimã creaturãꝗ.ſ.angłicã a pnciꝰ
ſue ↄditõis debuit facẽ in pfcõ mõ ſpẽ
⁊ oꝛdine:ſig h ẽ a nã qð ẽ eis ab initio
inditũ.pʒ c. Itẽ gfe gratufaciẽtis
eſt vnire ⁊ aſſilare:ſig qð ẽ pn vyniẽdi
nõ ẽ poꝛdis diſti gnuẽdi.vr ꝙ diſtin⸗
ctio oꝛdinũ nõ ſita gra ła nã.g . H
obꝛ p diffinitõem oꝛdis quã męr ponit
in l̃a.oꝛdo ẽ młtitudo celeſtiũ ſpũuʒ qͥ
int ſe aliq munẽ gf̃e ſilant᷑.ergo vr̃ ꝙ
abſq; munẽ gfe in angeł non ſiroꝛdo.
Itẽ ſupmꝰ oiʒ oꝛdinũ ẽ oꝛdo ſeraphĩ
ſ oꝛdo ſeraphiĩ eſt ab eminẽtia dilectio
nis ⁊ caritatis.̊ pꝰ pcipuꝰoꝛdo ẽa &.
ſi ergo oẽs alij ex illo pẽdẽèt.vr̃ q nullꝰ
oꝛdo in angetl ſit ſine dono gẽe. Itẽ
troni dnᷣr ſicut dicit greg.qꝛ tãta dĩni⸗
tatis gr̃a replẽt᷑ vt in eis ſedeat deꝰ. ſi
ergo deꝰnõ dĩ ſedere nec inhitare niſi
p gram gratũfaciẽtẽ.ꝗ̊ͥ oꝛdo tronoꝛũ ñ
eſt niſi a gr̃a.ergo pari rõe vr̃ de alijs
Itẽ de nõ pfert hoĩeʒ hoi ppt nãlia
ſ ꝓppter merita.g ſi diſtictio oꝛdinũ eſt
hm diuinã acceptatõeʒ.nõ ẽ ſm nãlia ſᷣ
ſᷣm gratuita. Nρ:́q ſicut patz ex
diffinitiõe oꝛdĩs ſupᷣ poſita.oꝛdo⁊ eſta
nꝗ ⁊ a gratia:ſ a nã tanq; a pambula
diſpõe:a gr̃a tanq; a ↄpletiua pfectiõe
hoc dico de illiſoꝛdinibꝰſᷣm qͥs attẽdit
diſtictio ierarchiaꝝ ĩ ſupmis ſpiritib⸗
ſicut manifeſte appet ex officio ⁊ actõe
⁊ noĩatõe ipoꝝ oꝛdinũ inter qs pcipuꝰ

oꝛdo ẽ oꝛdo ſeraphĩ:qui denoĩatab ar

doꝛe dilectõis que nõẽ in angeł cõſum
mata ⁊ pfecta niſi ꝑ grãm.et iõ cõcedo
ꝙ oꝛdinũ pᷣncipalis diſtictio nõ põt eẽ
a nã. Ad illud g qð obꝛ in ↄtrariũ de
duplici aucte magr̃i.ꝙ p nam alij alijs
ſunt ſupioꝛes.dð ꝙ hoc no cõcludit ꝙ

oꝛdines ſinta nã ſicut a c ↄpletiua.qa
nõ qlibet ſupioꝛitas ⁊ inferioꝛitas facit
oꝛdinẽ ↄpletũ:ſ ea ſolũ in q̃ ↄſiſtitreꝝ

oꝛdinabiliũ ↄplemẽtũ q́tũ ad officiũ⁊
ſtatũ. Ad illud qð obꝛ ꝙ mod⁊ ſpẽs

⁊ oꝛdo ðẽ a nã.equocatio ẽ in oꝛdine.ipſe

ei loquit᷑ ibi de oꝛdine quo creatura dr

oꝛdinata ꝑ ↄpatõnem iſtiꝰad finẽ.oꝛdo

groang
ſioainet
hligeo⸗
afnciun
lbcygf⸗
eyftit
bitic
Kage⸗
a ba
diſigt
aa ſtat
uerſi.
ſtatuel
ſteng
Anels

*

d
zanbeli
elitaẽ
ſiliüde⸗
beoſe
danpn
woge
ühm
nülig
ſuße
plpß⸗

–

HM
ſnengt

kadſon
Nndon
ſondi
Mne
weig
ſtſt
nein
bene
ſibild
Zuertt
Dzül
et
perbe
btitn
gfae
eſtdi
am
helio

.
ni
Krigzned
Momd ſpe
dsedinin
Nninni
enomi
Knfhti
eſtüſin
k.ergon
onſitowo.
woſerapvi
nun dilecno
oeag.
yfnull?
Ge. N
ntäta dini⸗
wende
mnbinarent
fdepfdeis
,ſcuten
navorela
aumbu
vplerie
satruit
sſpiricn
ciotace
dsip
nciakabar
ngekcöſun
etiococc
io nopitti
nararü⸗
malgals
cöcluatg
„pleunn
joritas tac⸗
uofi⸗/

vero angelonꝝ attèdit᷑ m pcellẽtiã ipo

rũ oꝛdinabiliu int ſe.⁊ hec ↄpleta nõ eſt
int ãgelos nã ↄſiłes niſi ꝑ dona gtuita

capacitatẽ nẽ ↄplẽtia. Ad ilłd quod
obꝛ ꝙ gra vnit. ᷓoꝛdies nõ diſtiguit ſi⸗
ue pficit.dð ꝙ ẽ loqͥ de gr̃a qtũ ad de/

bitu ⁊ qtũ ad vſum ⁊ qtũ ad ſtatũ:et ſi

gra gratũ faciẽs vniat ⁊ ↄfor̃et q;tum
ad habitũ.qꝛ oẽs hĩt gtuiti ſũt in oibꝰ.
diſtĩguit tñ q́tũ ad vſuʒ ⁊ oꝛdinat qtũ
ad ſtatũ ꝓ eo ꝙ vſus diuerſificat᷑ in di-
uerſis.⁊ ſtatꝰ vniꝰin gfa eſt excellẽtioꝛ
ſtatu alteriꝰ.⁊ H̊ ẽ ꝙ facit in hñtibuſ cõ
ſikem grãm oꝛdinẽ ⁊ gradũ.⁊ H̊ mõ eẽ ĩ
angelis intlłndũ eſt.

Ertio queritur
de ipis oꝛdibo q;tũ ad diſpðem
pambulã.⁊ cũ h̊ ſit nãliũ capacitas ⁊ p
cellẽtia ẽ qõ vtꝝ ſᷣm maioꝛẽ capacitatẽ

nãũãliũ dẽt a deo minoꝛa dona gratuita.
vHt ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud qð dr᷑ math.xxv.

dedit vnicuiq; ſᷣm ꝓpꝛiã vᷣtutẽ. ↄſtãs eſt
ꝙ loquit᷑ ibi de dono ſupaddito nature
ſi ſᷣm vᷣtutẽ nẽ dedit vr̃ ꝙ ſᷣm melioꝛa

nãolia ſunt ⁊ maioꝛa Stuita. Itẽ mgr

ſupᷣ.di.iij.qui nã magis ſbᷣtiles ⁊ ſapia
plꝰpſpicaces creati ſunt hi maioꝛibus
fe muneribꝰpditi ſunt.⁊ Hipm dicitĩ
ittẽa.̊ vr̃ q maioꝛ gr̃a det᷑ ſm maioꝛa
nãlia. Itẽ ad hoc vr̃ eè rõ mẽ diſpoſi

re ad foꝛmã ſʒ ꝙ digniꝰ⁊ meliꝰdiſpõit᷑:

deꝰnobilioꝛẽ dat foꝛma. cũ nãlia ſint
ſicut diſpoes q̃dã ad gratuita: q;to qͥsð
bʒ melioꝛa nãlia tãto de dabit ei maio
ra dona Stuita. Itẽ rõ qre deꝰñ dat
hoi grãm eſt.qꝛ hõ nõ accipit. cuʒ ipe
ſit ſp ꝓptmꝰet patꝰ dona ſua liberaliſſi
me infundẽ:⁊ liberalitas eiꝰſꝑ excedat
oẽm capacitatẽ.vr ꝙ de capacitate nẽ
nihil dimittat vacuũ qñ quis plene ſe
ↄuertit ad deũ.⁊ ſi :reſtat ꝙ qͥ maioꝛa
hʒ nãlia cũ maioꝛis gf̃e ſit capax:maio
rẽ etiã habebit grãʒ.⁊ hoc videt᷑ ſonare
verbũ płonis dicẽtis.ꝙ dedit vnicuiq;

btĩtudinẽ inq;tũ capax erat. Itẽ ſiẽ

gra eſt diſpõ ad głam ita bona natura
eſt diſpõ ad gram.ſᷣ de ei qͥ hʒ aplioꝛẽ
grãm:ãplioꝛẽ dat głam.ergo eiqui hʒ
melioꝛa nãlia: dat maioꝛa gratuita.

—

Situ dicas ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ gratia

meret glam:nò ſic nã grãm. tuͦc

qꝛ qualiſcũq; ſit cõpatio diſpois hoc tñ
ven t.qꝛ gkia pfecte ↄplet naturꝗ ita ꝙ
nullꝰin ea remanet appetitPꝰincõpietꝰ.
ſi ergo gła implʒ nẽ capacitatẽ:aut nã
magis capax magis hẽebit de glia: aut
nõ erit głificata.ſi ergo ſᷣm maioꝛẽ ca⸗
pacitatẽ nẽ eſt maioꝛitas glłie ⁊ qtitas
gke coꝛñdet q́titati gr̃e.ꝗ̊ ſᷣm maioꝛeʒ
capacitatẽ nãliũ attẽdet᷑ maioꝛitas gre
Iſtẽ finis ĩponit ncccitatẽ his q ſunt

ad finẽ:ſᷣ nã facta ẽ ꝓpter głam ñ ecõ?ꝰ

ſi ergo de pſciès ⁊ pdeſtinãs fac aĩiam
ad ̊ ꝙ eᷣ gloꝛificet:tatã dabit ei naliũ
capacitatè:qᷓtã ſcit ei ſe datuꝝ głiam.
aut ſi vltra tribuat᷑ faciet aliqͥd fruſtra
ꝙ ſi hoc eſt flin: reſtat ꝙ capacitas nẽ et
q;titas głie ſecũ ↄmẽſurat᷑.ergo redit
idẽ q pus. Cõtra ecct. ᷣm datũ ſuũ
pbet illã diligẽtibſe. g vñ ꝙ diſtributo
ſapĩe ⁊ gre nõ peſat᷑ ex ꝑte ſuſcipiẽtiſſ
ex pte dei ↄferẽtis. Itẽ ĩpoſſible eſt
ei qui melioꝛa hʒ nãlia nihbil hr̃e ðᷣ gra
vt oĩ tpe vite ſue carere gr̃a.eũ voqui
hzʒ minoꝛa nãlia habũdare in gra. ꝙ ſi
hoc verũ ẽ.ergo non eſt diſpẽſatio gr̃e
ſm mẽſurã naliũ. Itẽ de dat gram
Hi ſᷣm ꝙ ſe ppat. ſi habẽs minoꝛa nã
lia frequẽter ſe meli pat qᷓ; habẽs ma-
ioꝛa. vr̃ q maioꝛa ſuſcipiat dona gra
tuita q;uis minoꝛa habeat naturalia.
Itẽ qui melioꝛa habet nãlia freqnter
remanet in ſtatu impfectiõis:qui vero
minoꝛa freqnter aſſumit ſtatũ pfcõnis
ſiue religiõis. ergo ſi maioꝛ eſt gratia
in pfcĩs.patet ẽt. Itẽ gra in nobis
nullã potètiã ita pncipalt᷑ reſpicit ſicut
ar. li. ſed li.ar.equalr̃ eſt ĩ oĩbus.ergo
ſi maioꝛ ẽ in vno q; in alio:nõ eſta na ł
mag a diſtributõe dĩna. Itẽ diſtri⸗
butio gre dei ꝓcedit ex infioꝛibꝰpietat
⁊ mie:ſed mie eſt magis cõpati eiq ma
gis miſer eſt ceteris pibo:⁊ qui magis
indiget. ſi ergo qui babʒ minoꝛa nolia
magiſ indiget ſuſtẽtaria gra q; qui hʒ
