piſcẽtia tanq; in ſbiecto in quo poteſt
eſſe culpa.ſed tale non eſt caro ſ̊ ania
ergo t. Itez anima recedẽte a car
ne non plus cõcupiſcit caro q́; lapis.
anima uero pter carneʒ concupiſcere
poteſt ⁊ deſiderare ſicut ⁊ dolere.ergo
videtur ꝓpꝛie ꝙ cõcupiſcentia eſſe ha
beat ĩ aia vt in ſubiecto ꝓpꝛio. He?
dð ꝙ concupiſcẽtia duplicit᷑ accipit᷑.
Vno modo dicit᷑ concupiſcentia eſſe
deſideriuʒ nimis intenſu et immode/
ratũ:ſiue ſit reſpectu boni interioꝛis ſi
ue exterioꝛis ſiue inferioꝛis. Et h̊ mo
do accipit᷑ ad ro.vj.vbi dicitur in glo
ſa Bona eſt lex que dum concupiſcẽ/
tiam ꝓhibet:omnia mala ꝓhibet.⁊ ſic
cõcupiſcẽtia habet eſſe in vi anie aꝑpe
titiua.ſiue dicatur vis axpetitiua bꝛu⸗

talis.ſiue dicatur vis appetitiua rõna

lis. Alio mõ dicitur concupiſcentia
pꝛo appetitu delectabilis ſᷣm tactuʒ.et

ſic accipitur Eccle.ix. Pꝛopter con⸗

cupiſcẽtiaʒ mulieris multi ꝑerierũt.et
ex hoc cõcupiſcentia quaſi ignis exar
deſcit.Hec cõcupiſcentia dicit᷑ eſſe in
carne ⁊ in ſenſualitate ⁊ in rõnali par
te.ſed in carne ẽ cauſatłr.et in rationa
li uero parte eſt foꝛmaliter.in ſenſuali
tate uero vtroq; modo videlicetcauſa
liter ⁊ foꝛmaliter.ideo dico ꝙ in rõna⸗/
li parte c ĩ ſenſualitate eſt foꝛmaliter.

quoniã actus qui eſt cõcupiſcere ſicut

vult Auguſ. eſt ꝓpꝛie ipſius anime.
Igeo uero cauſalit᷑ dicitur eſſe in car
ne.quia caro ĩfecta iuncta anĩe ex ſua

infectione reddit eam concupiſcen/

tem:Vnde ſi quis uellet ꝓpꝛie ſubie-/

ctum cõcupiſcentie carnalis aſſigna-

re.nec tantũ diceret carnem nec tantũ
diceret animã ſed ipſum coniũctum.
vt ſicut ſentire eſt actus coniuncti. ſic
etiaʒ actus coniücti eſt ðlectari carna
liter ⁊ concupiſcere. Mꝛopter qð no
ta ꝙ caro duplicit ſumitur in ſcriptu/

ra.Aliquãdo dicit᷑ caro homo exterioꝛ

carnalis ⁊ ſenſibilis.⁊ ſic compꝛehen
ditcarnẽ cum potẽtia anime ſenſitiua
Et hoc modo ꝓpꝛie eſt ſbiectuʒ concu

piſcẽtie carnalis. AA lio mõ dicit᷑ caro

pars homĩs conſtitutiua. Eth modo
non eſt concedendũ ꝙ concupiſcẽtia
eſt in carne.niſi dicatur ineſſe ſicutin
cauſa. Ratiões igitur oſtendẽtes ꝙ;
concupiſcẽtia magis ꝓpꝛie eſt in ania
qᷓ; in carne concedẽde ſunt. Ad iliq
auteʒ quod obycit᷑ de uerbo apłi Ni⸗/
deo aliam legem in membꝛis meis⁊c.
dicendũ ꝙ non tm uocaturcaro ibiex
terioꝛ.ſed etiaʒ accipitur ibi ꝓ carne ⁊
virtute appetitiua. Ad illud qð obij
citur de Hug. reſpoderi poteſt ſimilit
qꝙ; carneʒ accipit ꝓ homie carnali.yxt ſi

caro dicatur ipſum coꝛpus.tunc ĩtelli

git de pꝛedicatiõe cauſali.vt concupi/
ſcẽtia dicatur carnè inficere.i.carnis

feditas uel conuptio ex qua cõcupiſcẽ

tia ipſa oꝛitur. AAd illud quod obijci
tur ðᷣ lege carnis.dicendũ ꝙ caro acci

pitur ibi ꝓ homine carnali ⁊ exterioꝛi.

206

Et ſimiliter in vltima autoꝛitate qua
dicitur. Caro cõcupiſcit aduerſus ſpi
rituʒ. Ad illud uero qð obijcitur ꝙ

in anima ſepata nõ eſt concupiſcẽtia

carnalis.dicenduʒ ꝙ ex h̊ nõ ſequitur
caro ſit ꝓpꝛium ſubiectuʒ concupi
fſcẽtie.ſed ex hoc bene ſequitur ꝙ con/
cupiſcẽtia non eſt anime niſi vt carni
vnite. Ad vltimuʒ iam patetreſpõ-
ſio ex his que dicta ſunt.Lum eniʒdi
citur.caro cõcupiſcit aderſus ſpiritũ.
caro ibi ſᷣm ꝙ gloſa exponit dicitur hoõ
carnalis ſiue ſenſualitas carnis.
Ecundo queri
tur circa hoc a quo ſitipſa cõ-
cupiſcẽetia tanq; a pꝛincipio. Et eſt qõ
vytruʒ ſita ðolEtꝙ non videtur ro.pi.
AVet homo noſter crucifixus ẽ. Glo
ſa.uetus homo eſt fomes qui ex nobiſ
eſt non ex deo. Item Augul. in li⸗
v. reſpoſionuʒ. Oredite malum ex dia
bolo non bonuz ex do eſſe libidineʒ. H
libido ⁊ concupiſcẽtia idem.ergo .

Iteʒ dei filius aſſumpſitomne qᷣꝙ

in natun noſtra plantauit.ſed cõcupi
ſcẽtiam non aſſumpſit.ergo concupi⸗/
ſcẽtia non eſt in nobis a deo. Item

omne quod eſta deo eſt bonuʒ ⁊ de ſe

ad bonuʒ oꝛdinatũ.ſed concupiſcẽtia
malum eſt ⁊ ad malum oꝛdinata.cum
eius uſus ſcilicet actus cõcupiſcendi

pena acta.quia eſt ĩ paruuliſ qui nihil

boniuel mali egerũt. Mon ẽ pena con
tracta. quia fuit in Adam qui nõ pꝛo-

diuina iuſticia. ergo ⁊c.

ceſſit ex alio parẽte. Reſtat igitur ꝙ ẽ
pe na inflicta.ſed omĩs talis pena eſt a
Itemcon⸗/
cupiſcètia dicit amoꝛis intenſionem.
amoꝛis auteʒ intẽſio dicit poſitioneʒ.
ſed omne quod dicit aliquã poſitionẽ
eſt ab illo a quo pꝛocedit omne ens.er
go tX.. Item eius eſt auferre domi⸗
niuʒ cuius ẽ ⁊ dare.ſi ergo vᷣus dedit

dominiũ homini uel ſpiritui rationali

ſuper vires inferioꝛes.videtur ꝙ illius
ſolius fuit auferre.ſed auferre domini
um non ẽ aliud q; infligere deoꝛdina-/
tionẽ concupiſcentie in ſenſualitate:
ob quaʒ caro cõcupiſcit aduerſus ſpi

ritum.ſpiritus aduerſus carnc̃.Si er
go illud dominiũ a deo eſt ablatuʒ. vi
getur ꝙ concupiſcètie vitium ab ipſo
ſit inflictum. Item ꝙ beſtie homini
non obtemperẽt: hoc eſt ex diuĩa diſpo
ſitione ſᷣm quã ſapienter omnia regũ

tur.ergo pariratione ꝙ vires inferio/

res non obediant ſupioꝛi hoc eſt ex vl⸗
tione diuĩa.et ꝙ iſtud uerum ſit multe

quctoꝛitates ſanctoꝛũ videntur dicere
que innuũt ꝙ ideo rebellione hominiẽ
inflicta.quia homo fuitrebelliſ ðᷣo.hec

gutem rebellio nihil aliud eſt q; concu

piſcẽtie vitiuʒ.

ſit malus.ergo videturꝙ cõcupiſcẽtia

non ſita deo. Item fomes inquan

tũ huiuſmodi eſt cauſa oꝛigialis in p-

le. ? ita eſt cauſa oꝛiginalis neceſſaria
⁊ determĩata ꝙ non attẽditur ibi liber
taſuoluntatis.ſed quod ẽ cauſa alicu
ius rei neceſſario ⁊ determiate oꝛdina
te ad maluʒ eſt cauſa mali. Si igitur
fomes eſſeta deo tunc ſequeret᷑ ꝙ pꝑec
catuʒ oꝛigiale eſſet a deo:ꝙ ſi hoc eſt
falſu.reſtatꝙ ⁊ pꝛimuʒ. Sed cõtra
Aluguſ.ð libero arbitrio. Omnis pe⸗
na peccati iuſta eſt: ⁊ ſuppliciuʒ nomi
natur.ſed concupiſcẽtia que remanʒ
Poſt baptiſmũ pena eſt. ergo iuſta eſt.
ſed omne quod iuſtu eſt:eſta vᷣo.ergo

XTc. Itẽ omniſ pena aut eſt acta aut

inflicta aut cõtracta.ſed fomes non ẽ

Heedicenquʒ ꝙ du⸗
pliciterẽ loqui de ipſa concupiſcètia.
aut ᷣm ꝙ eſt pena.aut ſm id qð eſt cõ/
cupiſcentia. Si loquamur ð ipſa bᷣm

ꝙ pena ſic dicit oꝛdineʒ ad culpam. et

hHoc modo habet cauſam ꝓmerenteʒ ⁊

cauſam oꝛdinantẽ. Meretureniʒ ho⸗

mo habere talem rebellionẽ ex ſua cul
pa ⁊ inobediẽtia. Deus uero hoc ma/
luʒ ad illud pꝛeexiſtens oꝛdinat ex ſua
iuſticia. Alio modo ẽ loqui ð concu

piſcentia ſ̃m id quod eſt.xet ſic cõcupi⸗-

ſcentia duo dicit.dicitenim axpetitũ.
dicit nibilominus in actu apꝑpetitꝰ ex/
ceſſum. axppetitus inquã ille ſbſtractꝰ
bonus eſt ⁊ a ðo eſt.exceſſus autem il
le in appetendo etſi videatur eſſe poſi
tio:plus eſt pꝛiuatio.nec habet cauſaʒ
efficientem ſed deficientem. ⁊ ideo qͥa

P „ 1E TN ‚herni

vels nul

goconon
toaliceno

A dia⸗

ſcentiar
dient hui
vepland
lareſpech
ganliſs

wocuüme

la wou

nitervin
pirtatis
tificatio⸗

ſictinc’

goppena
eſarn
inmonca
teiterato⸗
eligengi
tinacaliſin
culis:na
Conces
gentesg
Porcon

iquocl

qul dicl
uzgin
ne ſcen
nunusan
ſetnme
puneeme
neceſtcule
Pam etieo
Coumsila.
gongispr
Meondrag
tann I
ſfun
untine
neſoek
tiousco⸗
queftct
ſbbipnin
onis
nudiett
clgugiei
citqnane

ſenſfuog

us defen

lſonnth
ean
nörrgi
mcſn
cn
npinonz.
upſtine
Eredeonnnn
ſenſulinn.
dunenſusſt
ane Gie
ſtumab ſpi⸗
ſe wmni
anduia did
momm ngi
nrliidoh.
etaco
entn⸗
oncupiſcina.
nic deſtcd
nurd iplafn
Aculpamn
npmeenlſt

orp

deus nullius eſt cauſa deficiens. hoc
modo non ponitur eſſea deo ſed poti⸗
us a libero arbitrio p culpam deficien
tem ⁊ diabolo inſtigante. OQꝛ aũt cõcu
piſcentia ratione exceſſus pꝛiuationẽ
dicat q́;uis videatur dicere poſitionẽ?
hoc planũ eſt. hoc enim eſt concupiſcẽ
tia reſpectu virtutis appetittue quod ẽ
paraliſis reſpectu motiue. et quemad
modũ membꝛum paraliticum tremu/

lat ⁊ mouetur uelociſſime.⁊ hoc nõ ue

nit ex virtutis augmento ſed potiuſer·
virtutis detrimẽto. nec ex virtutis foꝛ:·
tificatione ſed potius ex diſſolutione.

ſic ⁊ in concupiſcẽtia intelligendũ eſt

ꝙ axpetitus ĩ amoꝛe rei tempoꝛalis exx

ardeſcit.nec poteſt ſeipſum continere.
immo in continuo motu ⁊ concupiſcẽ
tie iteratione conſiſtit. Hoc inquaʒ in

tellige ndũ eſt pꝛouenire ex defectu re/
tinaculi. ſicut mouẽtur fere ruptisvin
culis:⁊ naues deſtructis gubernacut.
Voncedengde ſunt igitur rõnes oſtẽ
gentes ꝙ concupiſcẽtia non ſit a deo

ꝓut concludũt de concupiſcentia ſᷣm
id quod eſt. Ad illud uero uguſ.
qui dicit ꝙ omniſ pena iuſta eſt. dicen
duʒ ꝙ intelligit de pena ſub ratiõe pe/
ne. ſic enim iuſta eſt ratione iuſte oꝛdi
natiõis ad pꝛecedenteʒ culpam. Poſ
ſet tamẽ dici ꝙ intelligit de pena que

pure pena eſt. hoc eſt que ita pena eſt ꝙ

nec eſt culpa nec de ſe oꝛdinata ad cul
pam. et ideo non habet locum hic au⸗
ctoꝛitas illa. Ad illud quod obijcit
qomnis pꝑena auteſt inflicta aut acta
qut contracta.dicendũ ꝙ concupiſcè/
tia in Adam fuit acta ꝓ eo ꝙ pꝑccãdo
ſeipſuʒ pꝛiuauit oꝛiginali iuſticia ein
duxit in ſe concupiſcentiaʒ. In nobiſ
uero eſt pena cõtracta.ꝓ eo ꝙ a paren
tibus contrabimus carnem infectam
que facit cõcupiſcentiam efſe ĩ anima
ſibi vnita. Ad illud quod obijcitur
q; omĩs poſitio a deo eſt ⁊ concupiſcẽ
tia dicit poſitionem c& dicendũ ꝙ ſiẽ

claudicatio ⁊ tremulatio poſitionẽ di/

cit quandam quia ponit actum ⁊ virtu

tem pꝛogreſſiuaʒ. dicit etiaʒ nibilomi
nus defectum ⁊ pꝛiuationẽ.laudica

—

tio enim defectum in crure ponit. tre⸗
mulatio uero defectuʒ in virtute mo
uente ſiue ineptitudinem circa mobi⸗-

le. Sic ⁊ in pꝛopoſito intelligenduʒ ẽ
eſſe vt pꝛius explanatuʒ eſt.et ratione

eius qð eſt ibi poſitionis abſq; dubio

a deo eſt. ratione uero ꝙ eſt ibi defect
et pꝛiuationis non eſt querenda cauſa

efficiens ſed deficiens. Ad iltq ꝗd

obijcitur ꝙ eius eſt auferre dominiuz

cuius eſt dare.dicenduʒ ꝙ ipſe cui da
tum eſt dominiũ ex mala cuſtodia po

teſt amittere. Et ſic intelligendum eſt

hominem perdidiſſe dominiũ illud qð

habebat ratio ſuꝑer vires inferioꝛes.⁊

hoc non quia ablatum ſit ei violenter
ſed quia cum eſſetin ſua poteſtate tale

dominium in ſe conſeruare ⁊ ꝓpꝛia in

curia ⁊ negligentia noluit:et amiſit. ſi
cut homo dum peccat a ſemetipſo fu
gat gratiam diuinaʒ. deus dicitur au
ferre. quia iuſto ſuo iudicio ultra non
apponit dum homo reddit ſeipſum in

dignum ad donum dei percipiendum.
Et per hoc etiam poſſet reſponderiad

ſequens obiectum de amiſſione domi
ny beſtiarum. Pteſt tamen ⁊ aliter di
ciqꝙ non eſt ſimile.quia ꝙ beſtia nõ ob

temperat homĩ hoc non ponitculpaʒ:

nec in beſtia que non ſubiacet. nec in

homine qui non pꝛeſidet. ſecus tamẽ
eſt in ſenſualitate ⁊ ratione.Lum enĩ
ſenſualitas rationi repugnat mouen
dqo ⁊ inclinandoad illicitum.ipſa taliſ
repugnantia ẽ ei culpa.⁊ ideo pꝛopꝛie
nõ debet dici talis rebellio eẽ a ðᷣo nec
Bvum inflixiſſe cõcupiſcẽtiaʒ.Et ſialiq
tales auctoꝛitates inuẽiantur ĩtelligẽ

geſ ſũt ⁊ exponẽde vt loquatur ð ↄcupi

ſcẽtia 'm ꝙ ẽ pena.Et ſic patẽt oba.

Onſequenter
Ar itur ð tertio viʒ de eqtate di
uine iuſticie ſm quã aĩam tali carnii/
fundit ex q̃ ↄtrabit reatuʒ dãnationis
et᷑ne. Et circa hquerunt᷑ duo. Pꝛimo
querit᷑ vtꝝ ðs illam maculã quaʒ aĩa

Zhit: de iuſticia debeat ſibi imputare:
Secundo querit᷑ n“tꝝ deceat diuinaʒ

iuſtitiã animaʒ tali carni ſociare:

Ira primum
ſic ꝓceditur ⁊ queritur vtrum
illam maculam quã anima contrabit
ex carne debeat deus ſibi imputare:
Et ꝙ nõ videtur.Auguſ.in libꝛo ð du
ꝗbus anĩiabus cõtra manicheos. Re⸗/
um teneri quẽquaʒ quia non facit qð
facere nõ poteſt: ſumme iniquitatis et
inſanie eſt. Si igituranima paruuliiĩ
ſuo oꝛtu habere non poteſt iuſticiaʒ. vi

detur ꝙ nullo mõ ſit ei oꝛiginalis ma

cula imputanda. Item ſicut gloꝛia
reſpicit meritũ.ſic etiam pena reſpicit
dᷣmeritum. ſed meritũ pꝛopꝛie cõſiſtit
circa actum.ergo ⁊ ðᷣmerituʒ. ergo ni
hil imputanduʒ eſt alicui ꝓ demerito
quod non ſit ex actu ꝓpꝛio. Itez in
eo quod ineſtalicui naturaliter nec ẽ
laudãdus quis nec vituꝑerãdus.ſł̊ tał
culpa ineſt paruulo ex naturali cõiun
ctiõe anime ⁊ carnis.igitur ꝓ illa nec

eſt paruulus laudadus nec vituperan
dus.igitur macula illa qu contrahit

non debet ſibi imputariad pʒnam.
Item ꝓnioꝛ eſt deus ad miſerendum
qᷓ; ſit homo.ſed homo aliuʒ habet excu
ſatum ex impoſſibilitate.nec puniteuʒ
qui non eſt ratiõis capax.ſiergotalis

conditio reperit᷑in paruulo.videtur

nihil quod ſit in ipſo debeat ei impu/
tari a domĩo. Sed cõtra.Actuale
teccatuʒ reddit hominẽ indignum ꝓ/
pter h̊ ꝙ eſt ibi pꝛiuatio alicuius boni
quod deberet ineſſe.ſed oꝛiginale pec-
catum ĩ hoc communicat cum actuali
quia in eo eſt pꝛiuatio alicuiꝰ boni qð
deberet ineſſe vtpote oꝛigĩalis iuſticie.
ergo oꝛiginale peccatum facit eum in
quo eſt dignum eſſe ꝑena.ſed omne ta
le eſt a iuſto iudice imputanduʒ. ergo
XK. Item oꝛiginale ſicut pꝛius pꝛo/
batum ẽ malum culpe eſt. ſed culpa de
oꝛdiat vniuerſum niſi ſubſequatur pe
na in qua oꝛdinetur ſᷣm ꝙ vult Augu
ſtinꝰ. ergo ſi diuina iuſticia non debet
dimittere aliquid inoꝛdinatum in vni
uerſo. debet igiturpunire oꝛigĩale pec
catum in quocunq; reꝑeriatur:ſiue in
paruulo ſiue in adulto. IYtem iuſtü

eſt ꝙ deus ab omni anima exigat ho-

noꝛem ſibi debitũ. cum igitur pulchꝛi
tudo imaginis in creatura rationali

ſpctet ad honoꝛem dei.ðs a quacũuq;

creatura rationali exigit illaʒ pulchꝛi

tudineʒ.ſed qui iuſte exigit aliquid ab
aliquo:ſi carʒ illo.recte imputatei ad
tenam.ſi ergo quicũq; habet oꝛiginale
peccatum caret illa pulchꝛitudine quã
anima deberet habere. ergo omni tali
debetimputariad penam a ſumma iu
ſtitia. IYtem ſicut ſecũdus Adaʒ fu
it exempluʒ obedièdi.ſic pꝛimus Ada
fuit exempluʒ pꝛeuaricandi ſicut apo
ſtolꝰ innuit.ergo ſicut habens imagi/
nem ſecũdi Ade eſt dignus gloꝛia.ſic

habens imagineʒ pꝛimi eſt dignus pe

na.ſed omnis qui regenerat᷑ in baptiſ
mo chꝛiſti. hocipſo ꝙ habet imaginem
chꝛiſti videlicet gratiam baptiſmaleʒ
reputatur a ðo dignuſ gloꝛia eterna.
q́;uis nihil boni uel mali fecerit. ergo
p oppoſitum omnis qui generatur ab
Adam cum hoc ipſo generat imagi⸗-
nem eius:debet a diuina iuſticia repu
tari indignus gloꝛia ⁊ reus pena.

ꝰ dicedum qꝙ abſq; dubio deus im

putatoꝛigiale peccatuʒ ipſis paruuł
in demerituʒ.quia in reatum pene ſal
tem pene dãni. Hoc auteʒ exigit diui
ne potẽtie altitudo:⁊ ſapientie pulchꝛi
tudo:⁊ iuſticie rectitudo.Altitudo di/
uine potètie hoc exigit ob quam deus
ſemp debet querere ſuam glioꝛi ⁊ ho
noꝛeʒ.⁊ ideo ſi anima ratõònalis hono
rem ðo nõ reddit:cum ĩ ſe non habeat
decus imaginis diuĩe ꝑ quod ðus ho

noꝛari habet. neceſſe eſt ꝙ us dedecꝰ

culpe recompẽſet in decoꝛem iuſticie.
Pulchꝛitudo etiaʒ ſapiẽtie hoc reqͥ/

it. qa nõ patitur aliq turpe uel ino:

dqiatum repiri itra vniuerſum.⁊ quo/
niã omne peccatũ ſiue ſitactuale ſiue

coõtractuʒ eſt pꝛiuatio modi ſpeciei et

oꝛdinis.neceſſe eſt ꝙ inoꝛdiationẽ na-

ture recõpenſet ðᷣus p eꝛdiem pene rt

ſic pulchꝛitudovniuerſi ex nulla par⸗/
te remaeat deturpata. Rectitudo eti
diuie iuſtitie H̊ requirit.quia dᷣus ida

creatura exigit qð ei dedit. qm igitur

teicta
n honſo
bonibus
Uürepenn.
ſbiinpun⸗
ſtqo dicit
nigicapt
duserga
lono. M
gnawuraq
gondbenn
winine aun
nonernnt.
numr. Gen
no pee⸗
r Gcigin
Mninpota
Crne hocen
bientachen⸗
Eeſuntrode
Alodergoo
rumduer
Onimabus
plicterde,
maloineell
Auguteni
leeinet
ſoydeꝛin
glunnrita
füwpſenzfin
katnunainas
sſarancin
æ
dwusin⸗
Uunſcreſiͤ
fotneſin
Mpunrden,
4 ſon/ H
lehlerein
umi
Nbttonbat
Nr ondi
Pi. Beansft
lun ppre
negtüösßer
ſönuptin
Minalicon

Nrignt ⸗
Cacchi
Wnonatt
enpartig
awamitl
eſdignnsr
emrinbupt
rrimaginen
dapaſnale;
aucrern.

dubio denzn
ipſo onu
cuumn oene i
Mtnigt ain
nnepulchi
nGcrätd
nabison

4
ſepen e
iſenonbaba

1.,

um valt
nuertu, Ne

ℳ ,
NAW

deus humanã naturam in pꝛimo ho/
mine iuſtam fecerat. uolutatis iuſtici

am non ſolum a pmo parẽte ſed etiaʒ
ab omibus poſteris in quibus natura

illa reperit᷑ debet exigere. In quocũq;
igitur è illius iuſtitie carentia.merito

ſibi imputat᷑ a diuina iuſtitia. Et hoc
eſt qð dicit Anſelmꝰ in liꝰ de concep.

vir gi. capło.xxviij. Dicendũ eſt ꝙ alit

ðus erga infantes debeatagere ⁊ alit᷑

homo. NHam homo non debet exigere
a natura qð ſibi non dedit ⁊ quod ſibi

non ðᷣbetur. nec iuſte redarguit homo

hominẽ cum culpa naſci ſine qua ibe

non extitit.⁊ ð qua non niſiꝑ aliuʒ ſa
natur. Beus uero recte exigit a natu
ra quod ipſe dedit ⁊ qð ſibi iuſte debe
tur. Sic igitur patet ꝙ decet ðᷣum cul
pam imputare anie quam cõtraxit ex

carne.hoc eniʒ exigit tam potẽtia q; ſa

pientia q; etiaʒ iuſtitia. JOYdeo cõceden
de ſunt rõnes que hoſtendunt. Ad

illud ergo quod pᷣmo obycit᷑ in cõtra⸗

rium ð uerbis Auguſ.in li? de duab
animabus dicendu eſt ꝙ ratio iſta du
pliciter deficit. Pꝛimo quidẽ quia ex

malo intellectu auctoꝛitatis pꝛocedit.

Auguſ.enim loquitur ð im poſſibilita

te que ineſt ſimplicit homĩ ex natura.

non ð ea in quaʒ homo intruſus eſt ꝑ
uoluntatẽè ⁊ culpam. ſicut ſupᷣ diſ.xx/
viij.poſituʒ fuit exempluũ de ſeruo eun
te ad nundinas.hec autem impoſſibili
tas ſeruandi rectitudineʒ iuſtitie non

fuit indita homĩ ex conditione nature

ſed potius intruſa fuit ex uoluntaria
tranigreſſiõe Ade. Secũdo etiaʒ de
ficit in aſſumptiõe.pꝛo eo ꝙ deus non

imputat paruulo pꝑeccatũ oꝛiginale ex

hoc ꝙ non facit qð facere non poteſt.
ſed ex̊ ꝙ non habet quod habere de⸗
bet.⁊ H bene imputatur homi.ſᷣm illud

Luc.Omni habenti dabitur ⁊ abun/

dabit. non habẽti uero ꝛc. Et Aplus
dicit Jgnoꝛãs ignoꝛabitur.⁊ Math.
vij. Eiectus fuit homoa nuptjs nõ ſo

lum ꝓpter enoꝛmitatè actualis pꝛeua

ricatiois ſ̊ etiam ꝓpter carentiam ue/

ſtis nuptialis.qua quia caret homo in

oꝛiginali concept niſi ueſtiatur in ba

ptiſmate.non pmittitur aulam ſuꝑni
regis intrare:exigẽte h̊ illius ſuperne
aule dignitate. Ad illud uero quod
obijcitꝙ ðᷣmeritum reſpicit actuʒ.di⸗/
cenqu ꝙ ſicut paruuli habẽtes gratiã
digni ſunt vita eterna.pꝛo eo ꝙ illam
gratiaʒ ꝑ ſacramèta chꝛiſti qui eis vi
tam eternã ſua gratia et paſſiõe ꝓme

ruit.ita ꝙ alia eſt gratia in paruuliſ q;
in chꝛiſto. Sic ⁊ in ꝓpoſito intelligen

duʒ ẽ ꝙ maculam peccati cõtrahit ani

ma ex ſua generatiõe in ipſa ꝓpaga-/

tione.⁊ hoc ab ipſo Adam quiex actu

ſuo naturaʒ humanaʒ fedauit.⁊ ideo

in ipſo dicimur peccaſſe ⁊ ðᷣmeruiſſe.⁊
p eius inobedientiã peccatoꝛes coſtitu
ti eſſe.Alia tamẽ eſt in nobis culpa qᷓ;
fuerit in ipſo.habet tamè hec rationẽ ð
meritiab illa ex qua ꝓceſſit. et hoceſt
quod dicit Anſel.ð concep.virgi.caꝰ
xxvij. Oꝛiginale peccatũ aliud intelli/
gere nequeo in paruulis niſi ipſaʒ fa
ctam pꝑ inobedientiã Ade iuſtitie debi
te nuditateʒ: p quam omnes ſunt filij
ire.quoniã ⁊ naturam accuſat ſponta
nea quã fecit iuſticie deſertio.nec ex/
cuſat pſonalis impotẽtia recuperandi
quaʒ cõmunicatur beatitudinis nudi/
tas.vt ſicut ſunt ſine omniiuſticie re/
ctitudine:ita ſintabſq; omni beatitudi

ne. Ad illud uero qð obijciturqꝙ nõ

eſt aliquis laudãdus uel vitupandus
ꝓ eo quod naturaltr ineſt. dicenduũ ꝙ;
ſi intelligatur de natura inſtituta nec
eſt laudandus nec vituperandus:nec
apud deũ nec apud homies.quia ipſe
deus natura inſtituit.nec debet culpa
re quod fecit.S i uero intelligatur de
eo quod naturatłr ineſt ſᷣm ſtatum na⸗/
ture lapſe.ſic dico ꝙ nonẽ homo apð
Hmies vitupanduſ.ſicut dicit Anſel
mꝰ.⁊ habitũ eſt in reſpoſione.qa homi

nes quantũ ad talia pares ſũt. nec de

bethomo quod nõ dedit ab hoĩe exige

re.Apud uero vᷣum qui aliter naturã
inſtituit vitupandus eſt.qa ĩ ſe nõ ha/
betqð deus ab ipſo iuſte exigit Illud
igitur uerbũ phᷣi quod dicit ꝙ ꝓ natu

ralib nec laudamur nec vitupamur.
aut eſt intelligenduʒ de naturalibus

quantuʒ ad nature inſtitutionẽ. aut ſi
te alys intelligatur.̊ intelligit᷑ q;tuʒ

ad iudicium humanũ non quant ad
iudiciuʒ diuinu. Ad illud quod vlti

mo obyjcitꝙ ꝓnioꝛ eſt us ad miſerè-
qum q; homo.dicendũ ꝙ uerũ eſt ꝓ eo
ꝙ plenam miſericoꝛdiaʒ pꝛeſtat ei cui
ſibi placuerit miſereri.nibilominꝰ ta-

men diſtrictiſſime iudicat.ſicut ex illo

uerbo colligiturin Math. xij. De oĩ

uerbo ocioſo reddent homies rõnem
in die iudicj. AUnde multa ſunt pꝑecca

ta que apud homies tollerantur et nõ
puniunt.vtpote ſunt ſpualia ⁊ interio

ra. ð quib opoꝛtebit in die iudicij nos
reddere rationẽ. MMiſericoꝛdia enim
viam iuſtitie non pcludit.

Ecundo queri

tur vtrũ deceat diuinaʒ iuſti/

ciam animꝗ tali carni infundere? Et
ꝙ non videt᷑. Non ẽ uere innocẽs qui

põt aliuʒ a cłpa releuare ⁊ ñ releuat.ꝗ
multo foꝛtius nõ eſt uere ĩnocens qui
poteſt alteru pꝛeſeruare a culpa ⁊ non
pſeruat. ſed creatoꝛ poſſet animã quã
creat a cłpa reſeruare ſi eam tali coꝛ-
poꝛi nõ infunderet.ergo videt᷑ ꝙ eaʒ i-

fundendo tali coꝛpoꝛi faciat minus iu

ſte. Item ideʒ ẽ aliquid facere in ſe
⁊ facere aliquid quo facto neceſſle ẽ il-
lud fieri. NLnde ideʒ eſt hominẽ inter⸗/
ficere:⁊ facere quo facto homo neceſ-/
ſario moꝛiat᷑.⁊ q apperit feneſtrã dicit
domuʒ illuminare. ꝓ eo ꝙ facit aliqͥq

quo facto domus illumĩatur.ſed ani-/
mẽs infuſam maculare carni:neceſſe ẽ
eam effici pꝑeccatricẽ.igitur idem ẽ ani

m peccatricem facere:⁊ animam tali

carni infundere.ſed nullo modo decʒ

diuinã iuſtitiaʒ animã peccatricem fa
cere.ergo nullo mõ decet eam infun/
dere. Item minus malü eſtaffligi

qua ntacũq; pena tẽpoꝛali q́; maculari

culpa moꝛtali.ſ̊ nullo modo deceret
diuinã iuſtitiam animã in ſue creatio
nis pꝛimoꝛdio anteq; vniret᷑ coꝛpoꝛi in
penam vᷣmergere infernaleʒ. ĩmo di⸗
ceretur ipſi anime facere iniuriaʒ qua
innocentem humiliaretin pena.ergo

multo foꝛtius indecens eſt diuĩe iuſti

cie.⁊ iniuria videtur fieri ipſi anime:
ſi coniũgatur carni maculate ex qᷓ con

trahit maculã oꝛiginalis. Itez etſi
caro poſterorũ aliquo modo fuerit in
Adam.anime tamẽ nunq; ſuntex ani
ma Ade ppagate.ſed ĩmediate a deo
ꝓqucte ſunt.ergo videtur ꝙ; Adaʒ ni
hil eis meruit nec vᷣmeruit. igitur ſiẽ
nõ decuiſſet diuinam iuſticiã animaʒ
Ade infundere coꝛpoꝛi maculato ĩ pꝛi
maria rerũ conditiõe.ſic nec nũc videt᷑

ꝙ debeat eaʒ tali carni ſociare. Itẽ

non eſt uera iuſtitia niſi vbi coniũcta
eſt miſericoꝛdia. NHaʒ vniuerſe v ie do
mini miſericoꝛdia ⁊ ueritas.ſ̊ cum ðᷣs
infunditanimò carni maculate quaʒ

ſcit de coꝛpoꝛe exire anteq; bapticetur

uel poſſit cõuerti ad deuʒ.huic nullaʒ
facit miſericoꝛdiã.ergo videtur qꝙ ĩ tali

operatiõe non cõmendetur diuina iu/

ſtitia que derelinquit miſericoꝛdiã.
Item ſialiqua anĩa haberet uſum uo

luntatis ⁊ recuſaret tali coꝛpoꝛi vniri.
non eſſet iuſtü ꝙ deus illam ipſa recu
ſante in illo coꝛpoꝛe ĩcarceraret.igit᷑ſi

anime conditio non ðᷣterioꝛari debet:

quia cũ creaturcaret vſu libenatis ar/
bitrij. videturqꝙ nullo mõ ſalua recti/

tudie iuſticie ſociari deberetcarni ma
culate. Sed cõtra. Juſtũ eſt vt con
ditoꝛ nature ſatiſfaciatappetitui nata
li queʒ nature inſeruit.ſed coꝛpus ab
Agdam ꝓpagatum pfecta oꝛganicatõ
ne oꝛganicatũ appetit vnirianime ra⸗
tionali.ergo ſi nihil pot ſatiſfacere illi
axpetitui niſi ſolus ðus.videturꝙ ad
diuinam iuſticia pertineat illi coꝛpoꝛi

anim infundere. Item iuſtum eſt

ꝙ gubernatoꝛ cõſeruetres eo mõ quo
nate ſuntcõſeruari.h̊ ſpecies humana
nata eſt cõſeruari ſicut ⁊ ſpecies alio/
ruʒ animaliũ per ꝓpagationẽ homĩs
ab homie. igitur ſᷣm ꝙ coꝛpoꝛa ꝓcurã
tur iuſtum ẽ deuʒ animas illis infüde
re.ergo qualiacũq; ſint coꝛpa ex Adã
ꝓpagata.anie debet illis coꝛpoꝛibaſo
ciari. YItẽ iuſtuʒ ẽ adiutoꝛẽ oĩuʒ ĩ eo
quod pꝛecipit alteri auxiliuʒ ſunʒ im
pendere.ſed dᷣus pꝛecepit homi filios

en ſe
ſtutorio
ickvara
ouoci
nogener
vmispee
ſum tecg
gencoan
fetriouto
ſeritatei
gbnsbi
maieſtati
lgten ie
mninüine
tiſimu w
ſyſton
Tlenutuer
nimusconi
lboscopula
ellgentü
Aplicterce
dickk iaſtitia
cetia. Alio⸗
ceratmeri
luſtitia din
mocodece
rönalemin
pogante n
loutumert
tegeſt nu
lſtorm dece
lere. ieocu
eopus fon.
Mhim ſönalem
nlereni ſp
Nererpficen
Rronſc⸗
Grſemanig
inn
erugri
nirchi
nee ppſtin
congecentii

nuneciſen

infücerengt

tordet⸗
ſtre

diie iuſt
ieſ e:
lihflanime:
3 es 3 .
nt
. Itrerſ
WMofhentin
ſn
en . .

.
men aroſt

enoeenne⸗
Knecweyce

enre ;

ii coniin
Acularen
baprigenr
buicnul;
ſtemrgitali
wpeniaiul
ſceapusab
nagenigaw
imaninen⸗
minnelli
men icagen
Pemuiunch
mnso cn
Getshumn
t ſorckotio
tione bold
ca
msilff⸗
teaguct
ls ani

moro

eymeiser⸗
Alamals

miig iij
gin io

pꝓcreare.et homo non põt ſine diuino

adiutoꝛio pficiente ⁊ complẽte q non

inchoatdando foꝛmã completiua⸗. er
go quocie nſcũq; ⁊ quomodocũq; ho-/

mo generat ſi nõ eſt defectus ex parte

hmis pꝛepantis coꝛpoꝛa.videt᷑ ꝙ iu-
ſtum ⁊ equuʒ ſit ðᷣum auxiliari infun

dendoanimas. IYteʒ iuſtü eſt equũ
retributoꝛẽ ꝓ enoꝛmi crimie totam po

ſteritatẽ in ſeruitutem redigere.ſiẽ le

gibus humanis videm p crimie leſe

maieſtatis exheredari totam poſteri⸗

tatem.ſi ergo Adam pater omniũ hbo

minũu inexcuſabiliter ⁊ cõtra excellen
tiſſimũ dominũ peccauit.pidetur ꝙ iu

ſtuʒ ſit omnes poſteres eius ĩ miſeriã
ſeruitutem redigi.⁊ ſihoc:iuſtuʒ eſt
animas eoꝛũ coꝛpoꝛibo infectis ⁊ pꝛna

libus copulari. ead pꝛedictoꝛuʒ

intelligentis eſt notandum qꝙꝙ iuſtitiqa
dupliciter conſueuit accipi. Ano mõ
dicit᷑ iuſtitia ipiꝰ diuie bonitatis ↄde

cẽtia.Alio mõ dicit᷑ iuſtitia ꝓut cõſi⸗

gerat meritoꝝ exigentiam. Si dicat᷑

iuſtitia diuĩe bonitatis condecẽtia. H
modo decet diuinã iuſtitiam animaʒ
ronalem infundere carni ex Adaʒ p-
pagante.tum ex hoc ꝙ eſt rerũ condi/
toꝛ.tum ex hoc ꝙ eſt cõſeruatoꝛ.tuʒ ex
hoc ꝙ eſt ꝓuiſoꝛ ſiue aqmiſtratoꝛ.Cõ
qitoꝛem decet appetitui noſtre ſatiſfa
cere.⁊ ideo cum natura ĩ Adam vitia
ta coꝛpus foꝛmat habes appetitum ad
animã rönalem. Ad diuine bonitatis
condecentiã ſpectat illuʒ appetitũ ſup
plere et pficere. Conſeruatoꝛem etiã
decet rem ſic cõſeruare ſᷣm ꝙ nata eſt
conſeruari.Si ergo ſpecies humana
que in Adam inchoataẽ nata eſt con
ſeruari p ꝓpagationem homĩs ex ho
mine.cũ habeat homo coꝛpus aniale:
nec poſſit in ſolis coꝛpoꝛibs conſerua/
ri abſq; anĩabus.ad diuine bonitatis
condecentiã ſpectat inquantũ deus ẽ
nature cõſeruatoꝛ animas coꝛpoꝛibuſ
infudere nature legis ppagatis. Hu
bernatoꝛẽ etiam decet ſic rem aqmini
ſtrare ſm ꝙ inſtituit et nature ſue ĩdi
dit virtutem ⁊ potentiã ad mouenduʒ
oꝑandum. Pꝛopter qð dicit Auguſ.

in vij. de ciui. dei. Sic res quas condi
dit admiſtrat vteas agere ꝓpꝛos mo
tus ſinat. Quoniã igitur deus ſic ĩſti

tuit humanã naturaʒ vt ada pꝛepara/
ret coꝛpoꝛa.⁊ ipſe illis coꝛpoꝛibꝛanias
infunderet.⁊ iterũ ipſum Adam inſti
tuit in ſtatu mutabilitatis in quo ſcilʒ

poſſet effici moꝛtalis etimmoꝛtał. Ex

his duobo colligiiar neceſſario pad
diuĩe bonitatis condecentiaʒ ſpectat
inquantũ eſt rerum admiſtratoꝛ qani

mas talibus coꝛpoꝛibus infüdat. Si

enim ĩ pꝛimaria conditiõe ſic inſtituit
⁊ ſic ðᷣcreuit vt coꝛpoꝛibi ppagatis ab
Adam animas rõnales infunderet:⁊
iterũ ſic dʒ admiĩſtrare res vt eas age

re ꝓpꝛios motus ſinat.vt ſalua ſit iex

inſtitutiõis ⁊ lex admĩſtrationis q̃lia/
cũq; Adam coꝛpoꝛa ſibi ꝓgaget.duʒ
tamẽ ſint diſpoſita ad animam ratio
nalem decet deum animas his infun
dere. Nec ex hoc culpatur deus in ali

quo. Eteſt exeplum ſatis manifeſtu,ʒ
Pꝛomiſiſſeʒ alicui quotcũq; doliafa

ceret ð aliqua arboꝛe implere ea vino
et radix illius arboꝛis ſic inficeret᷑ vt
omnia dolia ex illa arboꝛe factavinuʒ
inficerent qð illisinfunderet᷑.non eèt

culpa mei infudentis vinũ in talia do

lia. quia ego facio qð debeo ⁊ ꝓmiſi.
ſed eius culpa eſt qui radicẽ arboꝛis ĩ
fecit ⁊ inepta dolia pꝛepauit.et ſic pa-

tet ꝙ m ꝙ iuſtitia dicitur diuĩe boni-

tatis condecẽtia hoc exigit vigelicʒ rt
anime talibꝰcoꝛpoꝛiba infundatur.Si
autem iuſtitia dicatur ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ re/

ſpicit meritoꝛũ exigentiaʒ.ſic nulla ẽ

qſtio vtꝝ ðᷣus animã tali coꝛpoꝛi infun

gat iuſte uel iniuſte. J uſtitia eniz hic
non reſpicitrerũ conditionẽ.ſed reſpi

cit retributionũ diſtributionẽ. Aliud
autem ẽ animꝗ creare ⁊ infüdere.⁊ ali
ud ꝓ meritis ſibi retribuere.cuʒ enim
eaʒ creat non còſideratquid ania me

ruit.ſ aia appetitui naturali vniriap

petit. Poſſet tamẽ dici ꝙ etſi nõ ſitaſ
ſignare iuſtitiam iſto modo ſᷣm ꝙ ha⸗
betur reſpectus ad ipſam animã in ſe.
Nontingit tamẽ repire in compatioõe
ag demeritum Ade. Et hoc eſt quod

..

dicit Anſelmꝰ in liꝰde concep.yvirgi.
capło.xxviij. Si qͥ vir⁊ vxoꝛ ad ma/

gnam quandãa dignitatem ⁊ poſſeſſio

nem nullo ſuo merito ſed ſola gratia
ꝓuecti ſunt:ſi crimen graue inexcuſa
biliter committat:⁊ ꝓ eo iuſte deijciü/
tur ⁊ in ſeruituteʒ redigũtur.quis di/
cet filios quos poſt danationeʒ genu
eriteidem nõ ſbiacere ſeruituti ſed po
tius ad bona que pentes amiſerũt iu
ſte gratis ðᷣbere reſtitui:Tales ſunt pᷣ
mi pentes ⁊ eoꝛuũ fili quos iuſte ꝓ cul
pa ſua de beatitudie in miſeriaʒ deie/
cti in eodeʒ generat exilio. de quibus
lanto diſtrictiꝰdebet eſſe iudiciuʒ q̃n/
lo delictum eoꝛuʒ poteſt ꝓbari impꝛo
babilius.Sic igitur patet quomõ de

cet diuinaʒ iuſtitiò infundere animaſ

coꝛpoꝛibo ꝓpagatis ab Adam.etcon/
cedende ſuntrõnes que hoc oſtendũt.
AAgd illud ergo qð pꝛimo obijcituri
cõtrariuʒ ꝙ non eſt uere inocens qui
poteſt aliuʒ releuare a culpa cc. dicen
qu ꝙ iſtud uerũ eſt de eo ĩnocente qui
nec ſcit uel nò poteſt mala ex boniſeli
cere.uel cuius etia non eſt v niuerſali
ter natura regere.et ideo locuʒ ĩ ꝓpo

ſito non habet. Ham dus mala pmit-
tit non ſolũmodo oꝛiginalia uerũ etia
actualia.tum quia ſic res quas condi

dit ammiſtrat vt eas agere ppꝛioſ mo
tus ſinat.tum etiaʒ quia nouit de ma
lis elicere bona. Ad illud qð obyijci
tur ꝙ qui facit quo facto neceſſe ẽ alte
ruʒz tieri dicit illud facere.dicendũ ꝙ;
hoc ueritatẽ habʒ quado effectus coſe
quens directe ↄiequit᷑ ad illud factuʒ
intermediu et m oꝛdinẽ operis ⁊ hm ĩ

tentionẽ agentis.ſicut eſt in eo q apxpe

rit feneſtra ʒvt illumieturdomus.Hõ
ſic autẽ eſt in ꝓpoſito.Lũ qꝛ ðᷣus non

intendit infudere animò carni ad hoc
vt cõtrahat culpam.Tum etia quia i/
fuſio anime in carnẽ non directe oꝛdi

natur adanie maculationẽ niſi ſoluʒ

paccidens.videlicet rõne feditatis in

troqucte in carnẽ ex culpa Ade.⁊ iðo
talis effectus extraneus ẽ operationi

diuie.et ideo ratio illa ꝑccat ſm acci⸗
dens. Ad illud quod obijcit᷑ ſi ðs

poneret animaʒ in inferno non face⸗
ret iuſte.dicendũ ꝙ nonẽ ſimile.quia
cum dico animã poni in inferno. HG̊ nõ
attenditſm oꝛdinem nature.cuʒ talis
locus non ſit debitus anĩe p naturaʒ
Si ergo ci oꝛdinate ponat᷑ neceſſe eſt
ponatur ſm iuſtitis que reſpicit me
ritoꝝ exigentiaʒ.ſed anima anteq; coꝛ
poꝛi infundat᷑ nulla habet merita.et iõ
ſi in inferno collocaret᷑ nulla eſſet ibi
iuſtitia.non ſic auteʒ eſt ex parte iſta.
quia ania naturalem habet axpetituʒ
adq carnẽ.⁊ caro ad ſpirituʒ.⁊ ideo ſᷣm

oꝛdineʒ nature ania in tali coꝛpoꝛe col
locatur. nec debet infringiappetit na
turalis ꝓpter aliqð accidens pterna⸗

turale.vtpote feditatis uł penalitatis.
Adillud qð obijcit᷑ ꝙ aia non ꝓpa
gat᷑ ex aĩa.ergo nihil meret᷑ vna alte⸗
ri.dicendũ ꝙ etſi potentia virtutis ge
neratiue nõ ſe extendat pluſq; ad car
nis ꝓpagationẽ pꝑer moduʒ efficiẽtis.
intetio tamen nature ſe extenditad to
tuʒz compoſitü.homo eniʒ nõ intendit
generare carnẽ ſed intendit generare

hominẽ ſimilẽ ſibi in ſꝑcie.⁊ ideo om

nes dicũtur filij Ade.Et ꝓpterea licʒ
Agaʒ non potueritdemereri aĩe vt ſe
pate. potuit tamen ei ðᷣmereri vt carni
vnite. ⁊ iðᷣo ratio illa non valet. Poſ
ſet tamẽ ⁊ aliter dici ſicuttactũ eit ꝙ il
la anime infuſio nò reſpicit merita p
cedentia. Ad illud qð obijcitur de
gia ſepata que haberet vſum libere uo
luntatis.dicendũ q non eſt ſimile. qͥa
li talis anima vſum libere uoluntatis
haberet ⁊ coꝛpꝰtale reſpueret.infuſio
illa poſſeteẽ abſq; pena.⁊ ita culpa pꝛe
cec eret eius infuſionẽ.aut ſibi fieret
iniuſtitia. Non ſic autem ẽ in ꝓpoſito
quia cum anĩa coꝛpoꝛi vniri appetat.
illa vnio ẽ naturalis licet accidentałr
ex hoc cötrahat culpã ⁊ pnam. EZd
illud quod obicit᷑ ꝙ iuſtitia ſemꝑ de/
bet eſſe iücta miſericoꝛdie.dicenduʒ q;
ueꝝ c. na iuſtitie ſ̃ ꝙ dr diuie bõitatis
cõdecentia iunctae miſericoꝛdia que
qdem dicit᷑ diuie bonitatis affluẽtia.
et vtraq; ĩ ꝓpoſito habet reperiri. In
hoc eniʒ ipſo ꝙ deus animas talibus

er⸗
liebon
horosctf
gungr l
orerun
engiſ
tum ſcet
iicumſe
obebz
femnusad
gtone
(ia gaias
ſteritn
Piat
Njereren
ytiun
rünranre
bifcunge
grotipnan
ſenateisck
ſccleihon
gmeleeie
teſipcuc⸗
nentiO
nttexofe⸗
chyzaus
iillimnfi⸗
Nylpa
pmm
nelonis
ſinerert⸗
aniaper⸗
ſteplsp
ſeöwenſenn
e Qc
gcarrr
Rehirenta
komnesh
wwnienul
Acmain
Doutouins
Mentainun
emmlisſb
Cameſnpe
ermagn
omendabt
eptiarbon

dunmg
etſecſ
tpietne
Wn
Uckati
mni.
ticeofn
licapmecol
acpent
enspeenn,
nlirnns⸗
non ppe
tinaalte⸗
wirtunsge
ſchad
Menditan
aiigeen
Nie. td
vreniaientſt
Werimcann
nmuler Peol
mnieſtgl
ce meritap
bin de
fumerend
enſimde.
genolunans
uertrinft
ntincua

un ſblfiſc

niin i⸗
niniappetat.
ccueniglt
man.
naſeng de
e dicchann
Dinie vonn
ſericotue

.
340

coꝛpoꝛibo infüdit manifeſtat affluẽtia
diuĩe bonitatis qua ſolem ſuum ſuꝑ

bonos et malos oꝛiri facit. nec ꝓpter

tranſgreſſionẽ de ſbtraxit manuʒ a
conſeruatiõe humane nature.ſᷣm au⸗/
tem ꝙ iuſtitia reſpicit meritoꝛũ exigẽ/

tiam. ſic etiaʒ habet miſericoꝛdiaʒ con
iũctam.ſed neutro modo ꝓpꝛie loquẽ
do habʒ locum ĩ ꝓpoſito niſi compa-/

remus ad pꝑeccatũ Elde. Nam pꝑ com⸗/
pationẽ ad peccatuʒ Ae eſt ibi iuſti⸗

cia.quia ᷣus ꝓ ſua tranſgreſſiõe totã
poſteritateʒ Ade puniuit. Et etiã mi/
ſericoꝛdia. quia eam nõ omiĩno vᷣleuit
q́;uis Adam hoc ex ſua tranſgreſſiõe
mereret᷑.immo multis ipſoꝛũ poſtero
ruʒ reſtituit gratiã.Alijs uero qͥ mo-/

riũtur ante baptiſma etſi non pꝛeſtat
bñficium gratie.beneficium tamẽ alib-
quod ĩpendit miſericoꝛdie.in hoc qꝙ cõ
ſeruat eis eſſe nature. Melius ẽ eniʒ
ſic eſſe q; omĩno non eẽ. MParatus eti
am eſſet eis impendere beneficiũ gra/

