
niü:bñ le

iu: bñ legẽ bñ cãtare.⁊ huiꝰmõi.Alio

mõ dr ꝙ ſupadditũ è li. ar. ad rectitudi
nẽ faciẽs ⁊ diſponẽs:ſicẽ dicimꝰ vᷣtutes

nales:ſicut innocẽtia mititas pietas.
Tertio mõ qẽ ſnpadditũ taq; rectifi-
cãs ⁊ ↄplẽs ⁊ elenas.⁊ h̊ dr gra gratũ

faciẽs.qꝛ fac hoĩeʒ acceptabilẽ deo. et

iõ acceptabilẽ: qꝛ cõfoꝛmẽ. qñ g dicit ꝙ

Stuitis 3?dictiſ: h pmo tz?αι ſic młta
dona gtuita habuerüt. aut ſi intler de

Stuitis ppe dictis: nõ intiłr ab inſtãti

creatõis: ſic ĩtiłr pccm diaboli fuiſſe
ab initio.qꝛ ſtati poſt initiũ et poſt pmũ

motũ deliberatũ cecidit. ita intiłndũ ẽE

de gfa angkoꝝ. aut ſi intltr de Stuitis
ꝓpe dcĩs ⁊ ab inſtati creatõuis.G̊ non
intiłr foꝛmalr ſiue eentialr ſ̊ diſpoitie
vñ dr aliqͥs creatꝰĩ aliq qꝛ ĩ ꝓxdiſpõe
ad iltd.x ita ꝑ hãc triplicẽ viã ad aucto
ritates iquctas et mitas alias q poſſẽt
iduci põt bꝛeuit rnderi. Ad roes auᷣt
ſuptas a dei liberalitate dð ꝙ liberali-/
tas ẽ ſaluo oꝛdie ſapĩe ⁊ iuſticie.q;uis

eĩ ab inſtãti creatõis cuiuſſʒ hoĩs poſſʒ

eũ btificare:tñ lõgo tẽpe tardat.S itit

qᷓuis poſſit cuilʒ puulo gr̃aʒ dare ſine
baptiſmate ſic cu baptiſmate:tñ ñ dat
Et rõ hꝰẽ.q; gła ẽ bonũ laudabtłe:⁊ iõ

nõ dat niſi p merituʒ laudabile.⁊ ideo

Eleae nR PE „1 G Pau!

Lar

angko data ſunt gtuita. non intiłit de

cõuenit eà dari pcedẽte aliquo merito
ↄgrui ſiłr qũ ↄfert graʒ ſiↄfert adnul⸗

2

to cũ gr̃a faciat hñtẽ dignũ gła:nõ cõ/

ritũ xpi.iõ ſᷣin oꝛdinẽ ſapie nõ ſtati de⸗
buit dare ſ̊ expectare motũ li.ar.quod
fecit.vñ ad ſe cõuerſ ſine moꝛa dedit
gram. pʒ igit᷑. ?ad illud qð obꝛ de
liberalitate ⁊ hilitate.qꝛ non tm exigit
medicina mũdiciã vt diſpõneʒ i motũ
li.arbi.in adulto:puulo nec pot alienũ
meritũ ſuffra gari ſicut ⁊ demeritũu.
Ald illud qð vltio obꝛ de ſtatu ꝙ i ma
lo erat.dð ꝙ flm ẽ.quis eĩ nõ poſſʒ me
reri ex his q accepat.tñ q;ꝛ vñs ita ꝓm
ptus erat dare ſiẽ ipe accipe nullũ ha

bebat obſtaculũ in merẽdo:ſicut nec in
demerẽdo.⁊ H̊ pʒ.ſicut ei facile fuit dy

fert niſi ad motũ liar. ſi hʒ vſuʒ. ſiveo

nõ hʒ ad motü fidei aliene ſiue ad me/

abolo auerti:ita facile bonis angeł cõ

D

uerti. et ſicut auerſio fuit demeritoꝛia

ita ↄuerſio facta fuit meritoꝛia: ſtatim
axppoſita gra. vñ ſicut aliqs nõ directe

dicit᷑ hr̃e aliqd qð ſtati hʒ dũ indiget⁊

indirecte potuerũt dici angłi graʒ hba-
buiſſe: ꝙ ſi habiſſent maioꝛẽ facilitatẽ

ad malũ ſiue inclinatõem ⁊ dĩnũ adiu⸗/

toꝛiũ in oppoꝛtunitate deeſſet et recte
obiceret.

Onſequenter

circa ſecundu duo querũtur.

.

Pꝛimũ eſt vtrũ bonis reuelari debu.

9*

querit cum nullis in creatõne
data ſit gloꝛia:nullis etiã data ſit tia
vtrũ aliquibo data ſit future gloꝛifica/

tionis pſciẽtia. Et ꝙ ſic viget. ve ab
inſtãti ſue creatõis angelos codidit re

pletos ſciẽtia rerüũ mundanarũuü.ſʒ deo

magis placet ꝙ ſerui ſui habet ſciam

de his que ſpectantad ſalutem. ſiergo
pꝛeſciẽtia future ſalutis erigit animi

7 delectat. ergo cuʒ aliqui eſſent ſalus

—
*
C

erit futura permaſio. Secũdũ eſt vtrü
reuelari potuerit malis ſua dvanatio.

di videtur ꝙ ſalteʒ debuit eis dari pie
ſciẽtia talis. conſtat enim ꝙ potuit.

. —
—— .

petit:qᷓuis nõò penes ſe hẽat. ⁊ ſic etiÄẽ n·

Itẽ fi nõ fuerũt de ſalute certi.ergo
pPotuerũt rõbilr̃ dubitare ⁊ timẽ. ſᷣ tĩoꝛ
penà hʒ.g pena añ culpã:ſ̊ G̊ ẽ icõueni
ens.ꝗ ſequit᷑ ꝙ illi ſaltẽ debuerũtcerti
ficari qui erãt ſaluãdi. Itẽ ppĩquio
res erãt angeli ad głam q́; nos ĩ miſe/
rijs ↄſtituti.ergo ſaltẽ tãtã certitudinẽ

— — + - —

äy3?᷑ maioꝛẽ hẽbat q;tũ nos hẽmꝰ: ſ̊ nos

fuiſlet pſumptio. nõergo hẽebãt certi-
tudinẽ ſpei: ſed nõ eſt alia dare q́; certi

hẽmꝰcertitudinẽ ſpei.ergo ipſi hẽbant
bãc vel aliã. ſ̊ hac nõ hebãat:qꝛ ſxes eſt
expectatio future btitudis ꝓpuenies ex
gra ⁊ meritis.cũ ergo ipi non haberẽt
gratia ⁊ merita certitudinalr ſpare eiſ

tudinẽ pſcie ył reuelatõis.ergo videt

ꝓ aliquibꝰſaltẽ eẽt data. Cõtra plus

E dare certitudinẽ de głia qᷓ; dare gra
tiꝗ. multis eni de dat grati quibꝰ tñ
nõ reuelat certitudinalſr̃ ſuam gloꝛiã.
ergo cuʒ nõ habuerũt gratiã ſicut ſupᷣ

dꝛobatũ eſt:pʒ ꝙ nec ſtabilitat pſciam

¶ Atẽ oyaſiue lucifer nõ habuit pꝛe⸗
ſciam de ſtatu:qꝛ nõ erat pmaſurus.

ſitipſe fuit plenꝰſapĩa ⁊ perfect decoꝛe

inter oẽs:pvidet᷑ ꝙ nulli ali habuerüt.

Itẽ oſtedit᷑ p deductõeʒ ad duplex

incõueniẽs. Qnũ incõueniẽs eſt excu
ſatio dyaboli ſiue ſui peccati.poſſʒ eĩm
de pcco ſuo quodãmodo ſe excuiare.

q ſciam nõ habuit qu deꝰalijs angeł
dedit.Aliud incõueniès videt accuſa/
tio dei.q; ante vr̃ pũiſſe malos q; mali
fuerit: ⁊ ꝙ añ grm ſuã ſiue donũ ſcie

ſubſtraxerit quã alijs dedit qui nõ pꝛe

cellebant ipos:nec merito vite nec di⸗
gnitate nature. Heecirca h duplex
fuit opio: ſicut tãgit magiſter in littẽg.

Quidã eni dicere voluerũtꝙ bonis q;
pmsſuri erat data ẽ reuelatio ſiue pꝛe
ſciẽtia ſue ſtabilitatis.⁊ H loco ſpei rõe

cuiꝰiq quodãmõ beati erãt ⁊ innitũtilli

verbo aug.qð dicit opinaãdo ſup geñ.

ad lram. foꝛte deꝰ diaboli reuelare vo

luit quid facturꝰpel paſſurꝰeet:ceteriſ
pero reuelare voluit ꝙ in veritate mã
ſuri eẽnt. Allia eſt põ ꝙ nullis data
eſt pſcia ſui ſtat:.qꝛ hr̃e certitudinẽ de
ſug pmãſiõe eſt cognitio mag ſpectãs

ad ſtatũ pmij q; ad ſtatü meriti.⁊ huiuſ

N.

ſignũ eſt ꝙ deus:aut pauciſſimis: aut

nullis reuelat q;tũcũq; dilectis ⁊ aĩcis
ſe certitudinalr gloꝛificãdos.hec eĩ co
gnitio potieſt expediẽs ad gaudẽdũ q;
ad merendũ.vñ qꝛ angeli erãt in ſtatu

meriti oẽs:qꝛ nõdũ erat beati.iõ nullis
data eſt hec cognitio.⁊ hec pð magis ẽ
rõbilis ⁊ magis plʒ magr̃o:æ mag cõ

ſonat ybis aug.ſicut pʒ in lr̃a.et.xi.de

ci. vbi dicitq; bares fuerüt angeli q;tũ
adq ↄditiões an lapſũ.vñ ſi alicui videt
dicẽ griũ ſi qͥ inſpiciat adiacẽtia: aut

opinãdo:ant querẽdo dicit. ⁊ ideo hec

põ magis eſt tenẽda. Ad illud ergo
qð ob ꝙ deꝰdedit angłis pcognitoeʒ
renꝝ muũdanaꝝ.dð ꝙ nõ eſt ſimile.quia
cognitio vniuerſi ſpectat ad pfectdem
nalis cognitõis:ſed certa cognitio ſui

ſtat ſpectat ad pfectõem głe.⁊ iõ ſoluʒ
dz dari qñ in ſtatu tali ponit᷑ a q nõ põt
cadẽ.⁊ ſic pʒ illuu. Ad illud qð obꝛ

ꝙ ſi nõ erat certi.ꝗ vr ꝙ rõbilr poterat
dubitare ⁊ timere.dð ꝙ ẽ certitudo ex
pte cognitiue:⁊ ex pte affectiue.certi

tudo ex pte cognitie ẽ duplex. vna ſcʒ

infallibił: nt qn ita ſcitaliqͥq ꝙ falli nõ
Põt. altera ꝓbabit: vt qñ hʒ viſiłeſ röeſ
ad h ſiue ad vnà pte:ita ꝙ ad oꝑpoſitiu
aut nullas habet aut paucas.⁊ anget

fuit certitudo =? mõ nõ pmo.ipieni rõ
biliter ↄuĩcẽ poterãt ex his bonis qͥ ac
cepant ꝙ ad btitudinẽ pati erat maxie
cũ in ſe nullã niderèt macula. ertitu

do ex pte affectie ẽ duplex. vna ĩi expe⸗

ctãdo:alia in tenẽdo.expectare ẽ ſpei:ſ
tenẽ ẽ ↄphẽſiõis.⁊nõ potuit eẽ ĩi ageł
añ ↄfirmatõneʒ. pᷣma fuit ſemiplene⁊
minꝰ plene q; ĩ uin ſanctis:qꝛ in his ex
gr̃a ⁊ merit:ĩ illis erat affectõe nẽ.Ex
his patẽt oba.qꝛ certitudo ꝓbabił᷑qñ

hebat rõeſad oppoitũ libat:⁊ a dubita

tõe ⁊ a ꝑali tioꝛe.pʒ eti vltĩo obᷣm

aliquꝗ certitudinẽ huer̃t: ſ̊ tñ nõ oʒ ꝓ

eẽt maioꝛ certitudie ſpei Et ad ilłq qdð

obꝛ ꝙ ꝓxioꝛes erat.dð ꝙ pxioꝛes q;tũ

ad ſtatũ.q; medij erat int᷑ głaʒ ⁊ miiã.

ſed tñ q; mag diſtabat qtü ad meritũ.

qꝛ ndũ hẽbat pignꝰgłe pᷣmiciaſ ſps ſiẽ
hñt viri ſcĩ ĩ hac vita. ð qꝗbꝰdicẽ apꝰ ro.
v. ſpes aũt nõ ↄfũdit:qꝛ caritas dei &t.

2 *) NRN Ber —Af † νnHà.αα G 3 ) ue

5

.
1
certacol
ſiangt
tnrüch
eipani
miſent
ſerie.
ordine
vine
reuel⸗
amnii
deil⸗
orſo
höwan
gtin
ſoinſce
Autnont
ſebnt
ſöhom
1chode
magisd
iaſtiort
guty
noceci
wuen.
weno⸗
Scotßt
gbabver
opni
ſtüſtan
ſozti
Ns
Ulucen
nioe
Uyinesfi
inibae
Nſſtüdi
lisri
ſenneni
tpiſ
Jiff
ſuntai
dicitbe
Mcictae
ſtpani
dunibil

lmnigrnt
istgicis
breich
uii
Ninſtatn
önullis
nmagig
umgo;
fannde
mngeliii
licuipcet
cita: an
rieober
lergo
vonide,
nileauu
dſectdem
Gniuoſui
aüöſolng
kaqnihi
biipen
mme enn
n.mſ
Loilini
Biſikeſtie
rolii

miptenet
ninbisct
ene
prabikin
ra dubin
fioobng

no

Adilic⸗
ſotoin
zunmi
ſis ſc
o
deia.

veeS .
. qrit᷑ vtꝝ malis
5 Ecũdo cεια po⸗
tuit ſuꝰcaſus. Etꝙ nõ vf.oĩs
certa cogꝰ?future pene ⁊ mibie ẽ penat᷑:
Hͦ ſi angks certitudinalr̃ ſciret ſe pcca
turũ cũ certo iudicatoꝛio cogſcẽt pcẽcm
eẽ puniẽdũ:⁊ pccoꝛẽ a deo ſeꝑatũ eſſe
miſen:hret pcognitõem certa ſue mi/
ſerie. penã añ culp hr̃et: ſ̊ h ẽ cõtra
oꝛdinẽ᷑ dĩne iuſticie.ꝗ ſi de oꝛdinẽ di

uine iuſticie nõ põt facẽ: veꝰ nõ potuit

reuelare. Itẽ oĩs certa pcognitio de
amiſſiõe alicꝰboni cogit hoĩeʒ deſpare

de illo:ſᷣ deꝰneminẽ ĩnocẽtẽ põt cogẽ

ad deſpatõem:qꝛ nõ põt cogẽ ad pcẽm
nõ potuit anglo reuelare caſuʒ ſuũ.
Itẽ fiat aranſel.ĩ ti.de ca.diaboli.

ſi dialſciebat caſuʒ ſuum:aut volebat

aut non.ſi volebat:ergo ia ceciderat.ꝗᷓ
pſciebat ſe caſuꝝ ſi pſciebat ⁊ nolebat
htz q;to magis uolebat tãto pldolebat.
⁊ q́;to dolebat magis iuſtioꝛ erat.⁊ qio

magis dolebat erat miſerioꝛ. g quato

iuſtioꝛ tãto miſerioꝛ:ſᷣ Hͥ ẽ incõueniẽs.
̊ Rt. Atẽ fiat ar vmgfi. ſig pſcierũt.

aut g vitare potuerũt ⁊ voluerũt:et ita

nõ ceciderũt.aut vitare voluerũtet nõ
potuerũt:⁊ ita miſeri fuerũt.autvitare
po.⁊ no.⁊ ita fuerũt ſtulti ⁊ maligni. ſi
quodliʒ iſtoꝝ eſt ĩpoſſibile:ĩpoſſibłe ẽ
ꝙ habuerit pſciam ſui caſus. Sedʒ

oñs potuit pdicẽ petro ſine pcco caſuʒ

ſuũ ſicut dr̃ math.xxvi.⁊ in alijs euãge

lijs. ᷓ pi rõe potuit reuelare lucifero.

Itẽ b.de gdibꝰhumilitatis tractãs
illud verbũ yſa.xiij.ponã ſedẽ meaʒ ab
aqͥlone.puto p aqlonẽ repꝛobãdos ho
mines fuiſſe deſignatos: ꝑ ſedẽ ptatẽ
in illos.et in ſequẽtibꝰdicit ꝙ in pſcia
dei ſuü puidit pncipatũ ꝙ debebat peẽ
malis:⁊ iõ dixit ponã ſedẽ.ꝗ pncipatꝰ
ſequebat᷑ caſuʒ ⁊ potuit puidẽ pᷣncipa/
tũ:vr ſiłiter ꝙ potuit pꝛeuidere caſum
Itẽ vr ꝙ rdes de pena nõ valeat du/
plici ex ca. deꝰ eni põt ſeꝑare qͥ naliter
ſunt ↄiũcta.vt in igne caloꝛẽ a luce. ſic

dicit baſiliꝰ.q̊ multofoꝛtiꝰ ↄgnitõönem

pdicta a pena. Mꝛetẽa qtcunq; aliq
ſit punibile:tamẽè nõ punit niſi ſbiectũ
punibile ſit. Ande ſi aia petri eſſet in

inferno nõ puniret᷑.er go cũ angls eẽt
in ſtatu illo innocẽs et nullo modo ad
penã deſpoſit patʒ . Itẽ viget ꝙ roõ
de deſpatõne nõ valeat.qꝛ ſicut pcogꝰ
dãnatõis eſt occaſio deſpatiõis:ita p/
cognitio gloꝛie ẽ occaſio pſumptiõis.

ſ pſumptio nõ impedit qn deꝰ poſſet re
nelare futurã głificatiõem.g pari rõe
lapſum. Si tu dicas ꝙ nõ eſt ſite.qᷣa
ex pte illa eſt occaſio:hᷣ ẽ nccitas. Cõ
tra deſpare ẽ actꝰ nolũtatis delibatie
⁊ actꝰqui ẽ pcẽm: ſ̊ nihil põt cogẽ volũ
tatẽ ad aliquid maxime ad pccm ⁊c.
Itẽ pſcia dei nõ ponit nccĩtatẽ.ꝗ nec
pſcia diaboli.g ſi ſciret ꝙ poſſet aliter
eſſe:g poſſʒ adhuc ſpare.nõ g cogeret᷑
deſpare. GWdð qꝙ angel'certa pſci/
entià ſui caſus hr̃e nõ potuit.cũ ei hoc
eẽt ↄtingẽs: ſcire certitudinalit nõ po
tuit niſi ab eo qui certitudinalr̃ oĩa co

gnoſcit:⁊ tã nccaria qᷓ; ↄtĩgẽtia.q; eiuſ

cognitio ex re nõ pendet:talis eſt deus
ſoſlꝰ.nõ potuit pſcire niſi dño reuela
te.deꝰeni ſibi reuelare nõ potuit.qꝛ nõ

debuit pdicere quod potuit: ſicut pꝛe/

dixit pꝑtro quod nõ voco reuelare ſed
certã interius illuminatõnem dare ad
pꝛecognoſcẽduʒ ſuũ lapſum hoc voco
reuelatõeʒ.hãc auũt dare denõ potuit
de potẽtia oꝛdinata.quia talis pcogni
tio de neceſſitate habet annexã culpaʒ
ad miſeriã.aut enĩ ſibi placeret ꝙ labe
retur:⁊ ita eſſet impius.aut diſplicerʒ
⁊ ita eſſet miſer ⁊ doloꝛoſus.vtrũq; eſt
deo impoſſibile ⁊ inoꝛdinatũ ſiue inno
centi infligere penã: ſiue innocentẽ dũ

eſt innocẽès habere culpã.⁊ hoc pꝛobat

ratio pꝛima Anſel.⁊ magiſter. Alia
vero ratio de deſpatõe ꝓbatꝙ nõ po/
tuit angłis reuelari ſua dãnatio.quia

im poſſibile eſt certũ de danatõe ſpare

vñ illa via bona eſt ⁊ concedẽda. Adq
illud ergo qð obicit᷑ pꝛimo ꝙ potuit ei
de reuelare ſicut ⁊ pꝑetro.ſoluit᷑: quia

petro nõ reuelauit ſed pdixit.vñ petruſ

nõ ĩtellexit ſimptr:p ſub ↄditõe vłetia
nõ bñ aquertit vſq; ad lapſũ.ſic credo

ꝙ potuit pꝛedicere angelo.tamẽ aliqui

dicũtqꝙ nõ eſt ſimile.quia lapſus petri

erat repabilis:nõ ſic lapſus angeli.

Ald illud qð obꝛ ꝙ puidit ſuũ dñiuʒ

quare ſiłiter nõ ſuuʒ pcipitiũ.dð ꝙ de

ipo ber. mirat᷑ ⁊ ſoluit q ita potuit eẽ ſi
cut de ioſeph qui viclit ſuü pncipatũ:⁊
nõ puidit ſus vẽditõem.ſᷣ ⁊ diabolo po
tuit dñs reuelare dniũ ⁊ non pcipitiũ:
ꝗqm dñiũ illud nõ de nccitate hʒ anexũ
peipitiũ.põt eni aliqs bonꝰdñare ma/
lus. aliqui tñ voluerũt dicẽ ꝙ illud qð
dictũ eſt ad aquilonẽ:verbũ ẽ pphete.
dyaeni volebat peſſe:⁊ alijs ſedẽ dña
tiõis ſue pponẽ.⁊ ꝓpha pdicẽs qð euẽ
turũ ſibi fuerat dicit aqlonẽ.i H̊ ſignãſ
malos. Ad illud qð obꝛ õ rõnem de
pena.dð ꝙ ab iſta cognitõne ſepare pe
nã ſiue doloꝛẽ auferre bonã volũtatẽ
qꝛ qui puidet ſe factuꝝ malũ ⁊ nõ dolet
Hipo aũt mal“:⁊ ita iſia cognitio nccia
diſpõe diſpõit aĩam:vel ad penã vel ad
clpa:nec deꝰdʒ auferre ⁊ ſepare penã:
vt ex hoc redũqʒ culpa.⁊ ſic patʒ illud.
Ald illud qð obꝛ de deſpatõne dico
ꝙ ſuppoſito ꝙ puidẽt lapſuʒ ⁊ ĩpoſſibi
litatẽ reſurgẽdi cogeret᷑ deſpare.qꝛ G̊
cognitio nõ põt ſtare cũ ſpe.vñ ſi nõ
credit aliã vitã:nccio deſpat de futura
vita.quia hoc nccio exigit᷑ ad ſꝑe: ſicut
qui certꝰẽ de dãnatõe deſpat ð ſalute
vñ nõ eſt ſiłe de pſumptõis occaſiõe ⁊
pſcia dei.qꝛ illla nõ auferũt qð ẽ ncciʒ
ad habilitatẽ ⁊ ſalutẽ.ſed h̊ pcognitio
certa nccãrio aufert certitudinẽ ⁊ op⸗
poſitũ:⁊ ita certitudinẽ ſpei.

Onſequenter

tertio loco qrit᷑ vtr creati ſũt
angeli illuiati cognitõe matutina. Et

circa hoc querũt᷑ duo. pmũ ẽ vtrü co⸗
gnitõem matutina habuerũut i ipa cre/
atõe. 2 ẽ vtꝝ veſptinã pꝰglłlificatõʒ.

Irca primum
illiec ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑ ꝙ in ipa crea
tione habuerüt cognitiõem matutinã
ppmo p aug.augeĩ ſupꝑ geñ.q̃ſi ꝑ totũ
ſic ꝓpſeqt illos ſeptè dies: vt p H̊ itlłat
ſeptẽplicẽ ↄuerſiõem angloꝝ ſup res
⁊ dicit ꝙ ſił tꝑe oĩa facta ſunt ⁊ abãgeł

cognita. ſi q lʒ dies hʒ mane ⁊ veſpa

⁊ iſti dieſ fuerũt a pᷣnꝰↄditõis anglice

quilibet angelus hũit cognitõem ma⸗
tutinã ⁊ veſptinã a ſue creatiõis pᷣmoꝛ
dio. Itẽ idẽ augꝰ iiij.ſuꝑ ge.ad lr̃aʒ
mẽs ãgłica pura caritate inherẽs vᷣbo
dei poſtea q; illo oꝛdine creata ẽ vt pce

deret oĩa:poſtea vidit in verbo dei fa/

ciẽda que facta ſunt.ſi ergo oĩa ſimul
ↄdita ſunt nece eſt ꝙ hãc cognitõeʒ ha
buit angelꝰ?ab inſtati creatòis:ſᷣ cogni

tio in ybo ẽ ↄgnitio matutina ergo t.

Itẽ dyoꝰdicit ꝙ angeli ſunt luia.gᷓ

qð angelꝰ videt in ſe videt in luĩe.ꝗ co
gnitio matutina eoipo dr matutia:qͥa

in luie cũ angłi ̊ habuerit a ſua cre
atõe pʒ cτ. Itẽ angeli añ lapſuʒ in
pnꝰſue ↄditõis nulla hẽbat ipuritateʒ
pcci nec obſcuritatẽ mẽtiſ.̊ vr̃ cogꝰ
eoꝝ eẽt cognitio clara.g vr ꝙ matutia

⁊T ita ab inſtati creatõis cognitõe matu
tina pfecti ſunt. Cotra cogematuti
na ẽ cog?qua qͥs cognoſcit in ipo bo.

in vbo nõ põt aliqͥs aliqͥd vidẽ niſi vi⸗/
deat verbũ.verbũ aũt nullꝰ põt videre
niſi beat?:ſig angłi in pnꝰſue ↄditiõis
nõ fuerũt bti ſicut ſupꝛa ꝓbatũ ẽ g̊ &.
Itẽ lux faciebat veſpe ⁊ mane: ſed

lux dicitanglicò natura foꝛmato:ſicut
dicit augꝰz ſupꝑ geñ.⁊ de ci. ſ̊ foꝛmata

fuit p graʒ ⁊ gliaʒ:cũ ergo angeli nec
p graãm:nec p głaʒ hüerit in pᷣnꝰↄditõ
nis:qꝛ nõ eẽnt lapſi ̊ c. Itẽ ſiĩ pᷣn
cipio ↄditõis hũerit cognitiõem matu

tinã cũ demones habeat ſibi data ĩiteẽ

7 ſplẽdidiſſima: maxĩe qͥ ſpctat ad co/

gnitõem matutina.g adh hrent cogni

tionẽ in vbo.qð ẽ ̊ᷣ aug.de ci.qͥ diẽ de
xpo ꝙ inotuit demonibꝰnõ pꝑ id qð eſt
vita ⁊ lumẽ ĩcõmutabile:łᷣ ꝑ qqdã lucis
effecta. Itẽ ſicut pʒ ex textu:veſpe
pcedit mane.vñ dr factũẽ veſpere &.

Scogꝰveſptina matutinaʒ:ſ cognitio
veſptina ſeq exñti reꝝ:ſiẽ dr̃ ſuꝑ ge.

alit li.iij. vbi dicit aug niſi pᷣus ſit qd
cogſcat᷑ codòſci nõ põt.ꝗ cogmatutina
ſeqt᷑ veſptinã. g̊ oʒ ꝙ ſit poſt exñtiã reꝝ

Onõ fuit ocreata angelis a pncipio.

Eſt igit᷑ qõ quõ ſi oꝛa ſił creata ſunt:
q̃l angłs põt coqſcẽ res fiẽdas de pᷣꝰ
creatis. Rurſus ſi matutia cogꝰeſt
gkoſa quõ potuit eſſe in angelis a ſuo

pimo⸗
ugerl
jalta⸗
Pones
perbo
cetes
dicut
ſuec
tinĩ
aut⸗
bes
tonea
inſa
Gia
Muri⸗a
ori⸗
maarte
bescog
onerit
altücit
ngto⸗
1
dichan
endas
gug
mmat
nn.
cteut̃
nipſaj
ſecilit
MWeere
nd
r
ſed
pert
peft
eba⸗
as⸗
piin
aethe
augſ
Pſone
etiäd
ſcura
dice
eti d⸗
vpom
wila
D

den⸗
0s mo⸗
Ralfn;
ds d
N
dodeiſa⸗
wüſinul
Diiezde
sge
mergda.
untlui;
luie 0
Atutiar
aſuacre
lapſazin
puritade,
tco⸗
Pmanni
Miöenen
enn
nido.
Enin⸗
ncer
1Ats
mane:ſel
mtiſn
foumat
gelinee
i
keſiido
mmann
miteg
niadco⸗
ſentcog
dlde
pgöeſt
dacälus
unree
eſorea.
coniid
ofſupg⸗
bus ſich
mamuin
itüne,
Mv.
u ut.
f⸗

Gaſuo

pꝛimo:dio cũ oẽs equales fuerĩt ſicut

aug.vr̃ velle dicẽ ad oꝛoſiũ ⁊ męr dicit
in lra. G?dð ꝙ circa hoc dipſe ſunt
põnes que ↄſurgũtex diuerſificatõne
verboꝛũ aug.in hac mã.quidã enĩ attẽ
dẽtes ad verba aug.ſuꝑ ge.ad litterã.
dicũt ꝙ qñ querit᷑ vtꝝ angłia pᷣncipio
ſue creatõis cognitõem bhüerit matu/
tinã faciẽda ẽ vis.aut ei querit᷑ de oĩb⸗
aut de aliquib.ſi de oĩbo: ſic rndẽt ꝙ ñ
oẽs hũerũt.lucifer enĩ nũq; hũit cogni

tionẽ matutina:qꝛ nũq; dĩna lucẽ vidit

in ſeipa:ſicut in ancedẽtibꝛ mõſtratũ ẽ
S iaũt querat᷑ de aliqͥb ſic dicũt q ha
buerũt.qꝛ ſił tpe ſunt creati⁊ ad deũ ꝑ
gloꝛiã ↄuerſi:⁊ in eodẽ inſtãti ſunt foꝛ/
mati ⁊ a tenebꝛis diuiſi:⁊ in eodeʒ res
oẽs cognouerũt ſᷣm ſuũ oꝛdinẽ ⁊ ↄnexi
onẽ:⁊ ĩ Bipo verbo:que res ⁊ ſi in eodẽ
inſtati ⁊ ſim cũ angłis fuerũt ↄdite:iñ
angłonꝝ ↄditõe ⁊ ipoꝝ ad deũ conpᷣſiõe
ſunt poſterioꝛes nã ⁊ dignitate.⁊ ideo
dr ꝙ angli in vbo cognouerüt res faci
endas.et illud expſſe vidẽt᷑ ſonare pᷣba
aug.in.iiij.ſuꝑ ge.ad lit.circa finẽ.ſed
qmaug.xi.de ci.dei.expꝛeſſe vr̃ ſentire
ↄtrariũ.ibi enĩ dr ꝙ fuerit moꝛa inter
creatõnem ⁊ lapſuʒ:et ꝙ añ lapſuʒ bo
ni pſcij fuerũt btitudis:nec mali miſie
nec illi lux nec illi tẽbꝛe erantſiõ ne ſibi
dicere videat᷑ diſtiguũt aliqͥ cognitõʒ
matutinã dupłr.cognitõem eni matu

tinq vocat aug. cognitõem in verbo.in
verbo aũt dupłr dicunt᷑ cognoſcẽ.vno

4

mõò pfecte.ſ.ſpeculãdo ⁊ intuẽdo ipſuʒ
verbü ⁊ in ipo alia.⁊ hec cognitio facit
btõs.alio mõ ſuſcipiẽdo illuiatõnem a

verbo:⁊ i illa ſuſceptiõe cognoſcẽ alia
⁊HB cognitio fuit angtis ĩnata.qꝛ ĩdidit

—

„

eis deꝰ ſpẽs ⁊ lumè ſuꝑ mẽtes ãgłoꝛũ

expãdit quo cognoſcerẽt facta ⁊ faciẽ/

da.⁊ h̊ cognitio matutina eſt de q̃ loòt᷑
aug. ſup ge.ad lit.⁊ h fit in angłis.⁊ ꝑ

H ſoluũt ↄꝛietatẽ ad vtraq; ptẽ. Hanc
etiã dicũt in demonibo remãſiſſe ſʒ ob⸗
ſcuratà ꝓpt᷑ culpã: iõ nõ matutinꝗ eſſe
dicẽda.⁊ ſicut diſtiguũt i cognitiõe ita
etiã diſtĩguũt in luce ⁊ in tenebꝛis.
vno mõ dnr ãgeli lux ꝓpt irradiatiõeʒ
ab ülla ſuꝑna luce ꝓcedẽtẽ ſᷣm ſtatũ nẽ
ank

7–

0

p quas cognoſcũtres in ꝓpꝛio genere
cognitõne q or veſptina: ⁊ referũt ad
deũ ⁊ ſic dicit᷑matutia.⁊ tenebꝛa p op
poſitũ dr̃ ignoꝛãtia q ab ãagełẽ excluſa

vñ dñnr repleti fuiſſe ſapia. Alio mõ
dr lux ipe angłs ꝓpter irradiatõem ꝓ

cedentè a ſumma luce ſᷣm plenitudinè

gre ↄſummate ſiue głiatõe q̃ vnr ãgti
illuĩati vt btẽ ſapiẽterq; viuerẽt.⁊ in

ſtatu dr matutina cognitio ꝓpe q nũqᷓ
fit niſi ĩ angłis btis.⁊ ſic diuerſ modiſ

loquit aug. Ex his patẽt ratõnes ad
vtrãq; ptẽ qꝛ rõeſ ad pᷣmã ptẽ itelligut

de cognitiõe matutina large dicta.ſcʒ
pmo mõ.rñſiões pᷣo ad oppoſitũ intelli
gut᷑ de cognitõe matutina ꝓpe dicta ꝗ
ſcʒ eſt ꝑ głiam.⁊ q̊ͥ curialiꝰeſt dicere q

dicẽ ꝙ aug.dicat ꝛia:⁊ tãq; inſtabilis

mõ dicat h:mõ ꝛiũ.niſi eni diſtiguat

qð dr̃ ſuꝑ geñ. recte vrꝛiari ei qð dẽ

xi.de ci.dei.qcqͥd aũt ſit de opĩoe aug.

in ꝓductõe reꝝ ita detiat᷑ cu alijs ſcis

gdicẽ videat᷑.nõ ẽ tñ credẽdũ ꝙ tat ho

ſibi ᷣdicat maxĩe in his q̃ nõ retractat

ven q̃litercũq; intelligat᷑ verba eiᷣma⸗
gis ſtadũ eſt his q dñr in li.de ci.vbi lo
quit᷑ aſſerẽdo q; ſuꝑ ge.ad lit.vbi ipſe
met ꝓteſtat᷑ ſe loqui inqͥrẽdo.cũ igitur

ibi dicat ꝙ angłi moꝛa fuit inter crea/
tionẽ ⁊ lapſuʒ:ac ꝑ h̊ inter głificatõeʒ

⁊ creatõem:⁊ cognitio matutia ꝓpe ſit
gkoſa tenendũ eſt ꝙ illã nõ habuerüt a
ſuiↄditõe. Ad auctoꝛitates igit᷑ ĩ cõ
trariũ aut ſoluẽdũ ẽ ꝙ ipe locutfuerit

inquirẽdo ⁊ opindo:aut certe rndeduũ
eſt p diſtinctõem vt pdictũ eſt. HW

Ecundo queri

tur circa h̊ vtꝝ in agetł ſit cogꝰ
veſptia p głificatiõeʒ Etꝙ ſic vr iiij.
ſup ge.ad lit.loquẽs de hieꝛlim ſupꝑna.
ibiſp eſt dies in ↄtẽplatõe ĩcõmutabił

vitatis ſemꝑ veſpe ĩ ↄgnitõe creature
in ſeipa: ſemꝑ mane ex hac cognitöne
in laudẽ creatoꝛis. Itẽ ratiõe eadẽ

lux eſt que faciebat veſpe et mane. ſig
lux que facit mane eſt illuiatio gtie.i

hac illuiatõe eſt veſpe.& in ſtatu głie ẽ

cognitio veſpertina. Item cognitio

veſpꝑtina eſt cognitio reꝝ in gũe ꝓpo.
6

A Gen O »» „ FPY= aN !
MM

ſed angelus gloꝛioſus in ꝓpo genere
cognoſcit res.οgnitiõez hʒ veſptinã
Itẽ angłs głoſus apliꝰlaudat deũ
q; hõ viatoꝛ:ſʒ hõ viatoꝛ nõ ſolũ laudat
deü in ſua maieſtate:ſᷣ in opũ ſuoꝝ mł
tifoꝛmitate. g et angls btũs:łᷣ hoc lati⸗
p ſupponit cognitõem g t. Coõtra.i.
con.xiij.cũ renerit qð pfectũ ẽ euacua
bit qð ex pte ẽ:ſᷣ cognitio veſptia ideo
dj peſptina:qꝛ tenebꝛe ẽ admixta.ãgłi
aüt vidẽt in luce plena ́̊ c. Itẽ cogꝰ
fidei q̃ eſt ꝑ ſpeculũ euacuat᷑ adueniẽte
gke ↄgnitõe q oſiſtit ĩ viqẽdo vᷣbũ et᷑nũ
ſig cog? veſptina iõ veſptina ẽ quia in
vmbꝛa creature &̊ ñ ſtat cũ ↄgnitõe gke
Itẽ mane veniẽs expellit veſpã ⁊ ſiłr
veſpa expellit mane:ſ i angłis ↄtinue
eſt cognitio matutia q̃ ridẽt ĩ ipſo vbo
ſine interpollatõe. nõ hʒ locuʒ in eis
veſptina cognitio.R. Itẽ veſpa eſt per
declinatõem ſolis ad occaſuʒ:iß ĩ qgel
btĩs nũqᷓ; ẽ aꝑpꝛoxiatio ad occaſuʒ ſed
ↄtinuꝰfulgoꝛ ⁊ caloꝛ luciſ eterne.ergo
nuũq; ẽ in eis cognitio reſptĩa.et ꝓppt᷑ H
eſt qõ cũ ta mane q; veſpe vtuq; ĩpoꝛtet
ꝗꝑpꝛoximatõem ad noctẽ ⁊ ad tẽbꝛas.
⁊ ãagti diſtãt diſtatia oĩoda:tã a frigõe
pcẽi q; ab iaͤtle veri. vr ꝙ nec matu⸗
tina nec veſptina cognitio ſit ponẽda.
B potiꝰmeridiana. Querit᷑ igit᷑ ꝓ q;to
dicat᷑ cognitio matutĩa:⁊ ꝓ q;to veſpti
na:⁊ q̃re nõ ponit᷑ dꝛa ʒ.ſ.cogꝰ meri⸗/
diana: Et iuxta ̊ qritad s ptineãt

iſte cognitiões ⁊ de ipaꝝ oꝛdine ⁊ pco-/

gnitiua vt ſic eluceſcat haꝝ ↄgnitõnũ
qqditas ⁊ na. Neead pdcoꝝ itlłntiã
eſt notãdũ ꝙ ſicut vult aug.oĩs creatu
ra q;tũ eſt de ſe tenebꝛa ẽ:debꝰaũt lux ẽ:
⁊ tenebꝛe in eo nõ ſunt vlle: ſicut dr in
pma canonica Yoh.dies diẽ illuſtra/
tioneʒ a luce pcedẽte ſuꝑ h̊ tenebꝛoſa.
mane aũt⁊ veſpa dñt media inter diẽ
⁊ noctẽ fᷣm acceſſuʒ ⁊ regreſſuʒ. Intel
ligẽdũ igit᷑ ꝙ dĩna lux illuminàs agim
illuĩatõe pfecta ad cognitõeʒ ſui facit
angelũ lucẽ:⁊ cognitio ipi dei ĩ ſe dieſ
dr.q; pura eſt lux ⁊ cogẽ cogſcẽdi rõ.
lux iſta angelica ſic illuiata hʒ coòᷣſcẽ
creatura:⁊ ſic qꝛ cognoſcit id quod eſt
tenebꝛa ẽ eiꝰ cognitio mane vel veſta

axpellata:h veſpa put cognoſcitcrea/
turã in ſeipa.mane ꝓut ex illa ↄgnitõe
ↄſurgit ad laudẽ ⁊ refert ad cognitõeʒ
ipiꝰquã hʒ in pᷣbo.vñ augꝗꝰde ci.dei.xi.
.c.pij.ſcĩa creature in ↄpatõe ſcie crea
toꝛis quodã mõ adueſpaſcit:itẽq; luce
ſcit ⁊ maneſcit cũ ipa refert᷑ in laudem
delectatõemq; creatoꝛis: nec in noctẽ
vertit᷑ niſi cuʒ creatoꝛ amoꝛe creature
reliquit᷑. Vnde nõ ꝙ⁊ ſiad ſilitudinẽ
huius lucis viſibilis dicat᷑ ibi mane et
veſpe ſicut dictũ eſt.tñ ẽ duplex dꝛĩa.
Vna q ibi veſpa nõ vertit᷑ in noctẽ: ſi
cut in luce mãli.Altera vᷣo qꝛ mane nõ
ſuccedit meridies neq; diei veſpe: ſed
totũ ẽ ſił.vñ augꝰ.ſupꝑ ge.iiij.ſimł inqͥt
hñt diẽ ⁊ veſpã ⁊ mane.⁊ ſic pʒ ꝙ in an
gelis btis eſt nüc cognitio veſptia cuʒ
matutina: nec hñt ſucceſſiõeʒ ł oꝛdinẽ
tpis:hñt tñ oꝛdinẽ dignitatis.qꝛ vt dic
augꝰxi.de ci.cognitio creature i ſeipa
decoloꝛatioꝛ eſt q; cũ in dei ſapĩa cog/
ſcit᷑. Ad illud qð ob ꝙ ex pte dei.
dð ꝙ fim ẽ:imo bñ põt eẽ pfecta in ꝓpo
gñie.⁊ ſi dicat᷑ aliqͥ mõ minꝰ pfecta:h̊ ẽ
reſpectu cognitõis in vbo.verũtñ non
hñt oppõem.qꝛ hec impfectio nõ venit
ex pte cogſcẽtis:ſᷣ ex pte cognoſcibłis
vel ipiꝰmedij.⁊ ꝑ h̊ͥ pʒ ſequẽs de fi.qͥa
ibi eſt impfectio ex pte cognoſcẽtis nõ

cogniti. Ad illud qð obꝛ ꝙ veſpa de

clinat ad occaſuʒ ⁊ nõò ↄpatit᷑ mane.dð
ꝙ ven ẽ in his vbi ẽ nreſpa ⁊ mane ꝓpt
lucis variatõem:nõ ibi vbi ſił cõuertit
ſe angłs ad creaturã ⁊ deũ.nec eſt iſta
diuerſitas niſi ſolũ rõe dipſi modi coꝭᷣ
ſcẽdi:qui qᷓuis ſint diuerſi:nõ ſunt tñ
oppoſiti: vnꝰfamulat᷑ alteri:⁊ vnꝰpfi
cit alteꝝ nõ excludit. Ex his etiã patẽ
pnt alie qões.ſ.in quib ſunt iſte cogni

tiões.qꝛ ꝓpe in btis angłis niſi omnia

extẽdãt᷑. Pʒ eti q̃re nõ dicit᷑ cognitõ
creature dies ſiue meridies i̊ ↄgnitio
diei.qꝛ oĩs creatura tenebꝛa.pʒ eti ꝙ;

cognitio matutia pcellit ꝓpt᷑ plenioꝛ?

lucẽ ob quã clarioꝛ eſt ⁊ certioꝛ ⁊ altioꝛ
⁊ ſic patet totũ.

„π

1

*

ſunt dubitatoes circa litters.

Lque
ſüizfue
ſtbtus⸗
grol
carav.
gico
büͤwe
Ppte
niſie
noͤl
ilh
D
hügte
nercel
eniaut
ſtkiurur
ſeſtne
Uutepil
ſöbabe
imoſc
liceta
ſinea
irlkoe
ſidina
code
coſo⸗
Pen⸗
Pä
NN
tin
neg
litu
hfe
iſe⸗
tuco
glan
todlin⸗
ſpchn
itne
ſic⸗
diut
nöt
gt.
pfec
Piy
glin

cten⸗
gnitöe
Mnitöe;
Cdeirl
enluee
ecinnos
Eeeann
iſliendine
bimaneet
blerdein.
nnocteſi
mane no
ſpe: ſeg
mkinqt
ginan
tig an
kowine
eytdiẽ
iſeipa
incog⸗
dadei.
nnd
ſcndi
rümnon
mnit
ſabtis
efi. e
inis no
ſpade
ne.dd
me ppi
cöneniit
ceſtitn
mocicos
ööſuntm
rpnp
etüial
ſte cogn
ſiomna
cognin
plenor

MA

Nli.

Et querit mo de hoc ꝙ dicit. Beati
nũq; fuerũt qui ceciderũt: qꝛ ſui euẽt
ignari fuerũt.Cõtra ad hoc ꝙ aliquis
ſit btũs nõ opʒ ſcire oĩa: ſᷣ ſufficit deũ

cognoſeẽ. Itẽ btitudo nõẽ aliud q;
clara viſio dei:ß ad hoc nõ requirit co
gnitio euẽtus ergo . Hedð qad
btĩtudinẽ nõ ſolũù dos viſiõis requiri

h pfecte tẽtõnis.pfecta aũt tẽtio nõ eſt
niſi qñ eſt cũ ſecuritate.ſecuritas autẽ

nõ eſt niſi vbi eſt ſecuritas de pmãſiõe

⁊ qa hoc angeli nõ potuerũt hf̃e ſalteʒ

qui lapſuri erãt: qꝛ flim erat ipos pma

ſuros.ideo beati nõ fuerüt Ad illud

qð obꝛqꝙ ſufficit den cognoſcẽ.dicẽdũ

q; flm eſt:imo oʒ eti pfecte tenẽ:et qð
ſbiügit. ꝙ apta et clara viſio deiẽ tota
merceſ.dð ẽ h̊ eẽ ven p ↄcomitãtiã.vix
enĩ aut nũq; eſt ita apta dei viſio quin

ſit future pmaàſionis certitudo. aut ſi

nõ eſt:nõ eſt in illa pfecta btitudo.hac

autẽ viſionẽ aptã que eſt facie ad faciẽ

nõ habuerũt angeli an ↄfirmatõnem:
ĩmo ſił dei viſionẽ habuerũt ⁊ tetoem:

licet añ aliqtenꝰcognoſcerẽt ⁊ amarẽet

ſiue ad hec duo habiles eẽnt. Item
qrit᷑ de H̊ ꝙ dicit beati eſſe no potuerut

ſi dãnatõis incerti erãt. Cõtra certi/

tudo dãnatiõis poti eſt ia btĩtudini
q; cõſona:g ſi certitudo nihil cõfertad
głiam:g incertitudo nullo mõ impedit

gloꝛiã ſiue btitudinẽ pfecti. Edd
ꝓ de aliquo futuro dupłr põt hr̃i cer⸗

titudo.vel in ptẽ affirmatiua:vł in ptẽ

negatiuã. ſic ad btitudinẽ oʒ hr̃e cer-/

titudinẽ de eiꝰ ppetuitate futura:ita oʒ

hfe certitudinẽ de miſia nũq; futura.
iſta eni duo ſunt oĩo inſepabilia. certi

tudo ̊ dãnatõis nũq; futura cõfert ad
głam. ⁊ qm ĩcertitudo eque bᷣuat certi
tudinẽ reſpectu affirmatõis:ſicut ⁊ re/
ſpectu negatõis.iõ certitudo negatõis

ita repugt:ſicut ĩcertitudo pmaſionis

⁊ ſic hʒ intlki illud verbü. Itẽ qrit᷑ de
diuiſ iõe pfectüyf eni inſt ufficiẽ S. quia
nõ tm ẽ pfectio ſᷣm nãm:łᷣ etiã ſᷣm gr̃aʒ

pfectõis. Itẽ querit᷑ q̃re magis acci
pit᷑ vnũ genꝰpfectiõis ſm tẽpus q; jm

aling accidẽs. edicẽdu pfectiö

dicitↄplemẽtũ ſiue ↄpletõnem in qua
eſt ſtat.ſtat'aũt ponit᷑ in aliquo dupli
citer.aut ſimpłr:aut in gnñe. ſi ſimpłr:

ſic eſt tertiũ mẽbꝛũ. ſi in gñe creature:
hoc põt eẽ duptłr.aut inq;tũ exit a deo.

⁊ ſic hʒ rõem veſtigij:⁊ repit᷑ H pfectio

in oĩ creatura qñ pducta eſt ad modũ.
ſpẽm.⁊ oꝛdinẽ.ſibi ↄpetẽtẽᷣ.alio modo

inq;tũ creatura redit in deũ:x ſic eſt ꝑ/

fectio gloꝛie.⁊ hãc vocat magr pfectio
nẽ ſᷣm naturã.vnde ponẽdũ ꝙ E pfectõ
m eſſentiã ⁊ ſᷣm pticipatõem.⁊ hoc du

prr: Im egreſſuʒ: Im regreſſum.

Biſtictio quita.

„ Oſt boc coöͤſi
deraduʒ . Sup oñndit
magr qles facti ſunt ange
li in ſua pᷣma ↄditõe.hic⁊?
intẽdit agere quales facti ſunt aduer-/

ſione ⁊ ↄuerſiõe.Diuidit᷑ hec ps ĩ tres

In pma agit de auerſiõe ⁊ ↄuerſione

in ſecũda de ↄfirmatõe ⁊ obſtinatõne.

infra di.vij.ſupꝛa dictũ eſt igit᷑ ange
li &c. in tertia de oꝛdinũ diſtictõe infra
di. ix. poſt pdicta ſuꝑ ẽ cognoſcẽ̃. Pꝛi
ma ps hʒ duas.in pᷣma agit de cõuer/
ſione ⁊ auerſiõe.⁊?de ruina que cõſe⸗/
cuta eſt maloꝝ auerſiõe.⁊ H.j.di.vi.pᷣ
ſcirioʒ c. Mꝛima ps hʒ tres.in R᷑ᷣma
oñndit quid ſit auerti ⁊ ↄuerti.indoñ/
dita quo ſit ibi.habebat eĩ omẽs ⁊. in
tertia ſoluit quedã dubia circa cõuer/
ſionẽ monuet ⁊ ſoluit ibi.ſi aũt qrit᷑ vtrũ
poſt creatõem. Et illa tertia ps treſhʒ
ptes ſ̃m tres dubitatões quas detiat
⁊ explanat.pᷣmo enĩ detiat vtrü bonis
gfa ſit collata:⁊ H̊ vt efficacit cõuerte/

rt᷑.2? po vtꝝ malis ſit ſua auerſio im

putãda cũ gram nõ hũerit ibi.iõq; qui
buſdã videt᷑ &. in z overo determinat
vtrũ cõuerſio fuerit meritoꝛia ↄfirma
tõis ibi.hᷣ qri ſolʒ vtꝝ ĩ ipa ↄfir̃atõe ⁊t

ſic tria tagut᷑i vniuerſo.ſ.anſio luci⸗
głam:et ſᷣm gratiã multiplex genus

feri. ↄſio alioꝝ mĩoꝝ. ⁊ ↄpſio btõꝝ.
. .)intelligetiã
hyui ptis in qua querit᷑ quales

e z⸗

facti ſunt angeli p auerſionẽ ⁊ 2nuerſi

onẽz tria ꝗqrut᷑.pmo qͥrit᷑ de auerſiõe lu
ciferi:qͥ fuit caput totiꝰmalitie.⁊ q̃rit
de auerſiõe mioꝝ angloꝝ. ʒ̈ de ↄuer

ſiõe btön. Quatù ad pᷣmũu duo qrũt ·

pmũ ẽ vtꝝ peccauerit pcco ſuꝑbie.⁊“
eſt ꝙ fuerit eius appetibile.
q Tod autẽ pec
aauerit pcco ſupbie.vf ſic ſup
illud luce.x.videbã ſathanã c. Glo.qᷣ

ſingłarit elatꝰerat vt in eiꝰ caſu ceteri

de elatöne timerẽét. Itẽ eccł. xij.ini/
tiũ oĩs pcci ſupbia: pᷣmũ int oia pcca
fuit pcẽm diaboli.q̊ c. Itẽ aug.xi.ſr
ge. ad lit. fact cõt inuo ſe a luce vᷣitatis
auertit ſuꝑpbia tumid?ꝰ⁊ ꝓpe ptatiſ de/

lectatõe coꝛupt Itẽ yſido.de ſůmo

bo.li.i.c.x.mox vt factꝰ ẽ in ſuꝑbiã eru
pit ⁊ pcipitat de ce.. Itẽ roͤne vr qᷣa
nõ ↄtigit peccare niſi tripłr. viʒ aut ex

ↄcupiſcẽtia carnis:aut ↄcupĩa ocłoꝛũ

aut ſupbia vite. ſᷣ pᷣmũ pcẽm nõ potuit
eẽ carniſoↄcupia:nec potuit eẽ appetitꝰ
diuitiaꝝ.qꝛ ſps iſtis nõ ĩdigʒ. ncce ẽ

ꝙ fuerit ſupbia vite. Itẽ gna pecoꝛũ

ſpũualiũ ñ ſunt niſi qᷓtuoꝛ pter auaritia
qtenʒ q̃ſi mediũ int carnalia ⁊ ſpualia
ſſ.ſupbia.ira.accidia.inuidia.ſ̊ in oĩb

tribo gñib ẽ odiũ.g cũ oẽ odiũ cqjet᷑ ab

amoꝛe:odiũ inoꝛdiatũ cãt᷑ ab amoꝛe in
oꝛdinato.g ante iſta tria gña:oʒ aliqð
pcẽm ſpuᷣale pcedẽ ĩ diaꝰ ſ̊ G̊ nõ potuit
es niſi ſupbia ̊ ι. Itẽè nuq; puertit
affect'niſi p puertat᷑ iudiciũ: nuũqᷓ; pp/
tit᷑ iudiciũ ĩ his q ſunt de nccitate ſalu
tis:niſi aliq̃ excecatio ſit in rõe. exce⸗/

catio rõis pcedit oẽm appetitũ.ſ᷑̊ exce⸗

catio nõ põt eẽ qͥn pceſſerit pcẽ̃m:et nõ

Potuit pcedere pcẽm axpetitꝰ. pceſſit

pcẽm pſumptõis:ł̊ hẽ pccʒ ſr̃bie ̊ X.
otra ꝙ fuerit pᷣmũ pcẽm omiſſiõis
vf. qꝛ ſi ipe delibaſſʒ vtn illud eẽt axpe
tenebat᷑ delibare:⁊ añ omiſit delibe/
rare q; illud appetẽt.g an omiſit q; ſuꝑ
biret. Si foꝛte dicas ꝙ p ĩtellẽm dei
foꝛmẽ poterat ſine delibatõne vidẽ qᷣd
faciẽdũ. Qõtra ad h̊ ꝙ ipe h̊ inſpicẽt
o poꝛtuit ipm cõſigerare circũſtantias

tẽdũ:nũq; peccaſſʒ:nec alit vitãe potẽat

appetiti ⁊ ↄſequètia. c iſta ſunt multa:

ſge ſimplex vᷣtutis finite qð cogſcit młta

pꝑ multa:iĩpoſſibile ẽ ſił mita cosſcẽ cuʒ
ſe totalr̃ ↄuertat ad cognitũ. neceſſe
huit delibare. p ̊ non ſoluit qa q cqͥq
eſſet tenebat᷑ vitare pcẽm.tẽbat᷑ repᷣmẽ
cogitatõem ſuã ne ꝓcedẽt ad ↄſenſuʒ:

h anteqᷓ; oſentiret.ꝗ̊ añ omiſit.g .

Itẽ vr̃ ꝙ pcco ingtitudis.hᷣ.de Sdib⸗

hũilitatis.qa gratuite bonitati deia qᷓ

ↄditꝰes ingratexiſtis. iuſtitiã quã ex-/
ptus nõ es nõ metuis.iõ audact culpã
Omittis.ꝗ añ fuit ingtꝰqᷓ; cõmittẽt cłpã

illã ſupbie. Itẽ rõe vr.tenet᷑ qͥs gr̃as

agẽ de bñficijs qñ illa ↄſiderat:ſ diaꝰ
ↄſiderauit bñficia dei qñ reſpexit ſuaʒ
pulchꝛitudinẽ ⁊ excellẽti ⁊ nõ egit gs
imo oxpoſitũ fecit:qꝛ voluit ſibi attbuẽ
qð dei erat.gᷣ t. Itẽ vr̃ ꝙ pcco ifide
litatis.qꝛ anſel.de pcc̃o diaboli.⁊ h̊.de
Sdi.humi.dnt.ꝙ dyaꝰnõ credidit ſe eẽ
puniẽdũ: ſiue credidit ſe nõ debẽ pũiri
H q credidit pcẽm a deo ĩpunitũ relinqͥʒ

infideł. diaꝰanqᷓ; ꝑccaretappetẽdo

peccauit ꝑ infidelitatẽ. Itẽ rõe videt
dia?ꝰniũq; axꝑpetiuiſſʒ niſi credidiſſʒ ſibi
eẽ bo nũ vł poſſibile:ſᷣ oĩs qͥ credit crea
turã poſſe eq̃ri ipi creatoꝛi eſt infidelł.ꝗ
diaanq; ſupbiret:infideł fuit. Jtem
vr̃ ꝙ peẽm curioſitatis fuit pmũ.b.de
Sdi.humi.c.xij.p curioſitatẽ a veritate
excedit.qꝛ qð peccauit curioſe:affecta/
uit illicite: ſpauit pſumptuoſe. Itẽ
H vr̃ roe.q; curioſitatis viciũ ẽ diligẽt
reſpicẽ qð nõ lʒ aꝑpetẽ: ſᷣ illud nõ licet
intueri qð nõ lʒ ↄcupiſci.ſ̊ diaꝰdiligẽt
aſpexit qð ̊ ſe erat qñ dixitĩ celo aſcẽ/
dqã.g mãaifeſtũ c& Itẽ ꝙ ĩuidia fuit vr
aug. de ſancta virgitate loquẽs de ſu
pbia ⁊ ĩuidia.his duobo diaꝰẽ:hᷣ ĩ pᷣmo
pcco factꝰẽ diaꝰ. fuit ſił iuidia ⁊ ſup/
bia.g q̃ rõe ſupbia pᷣmũ:⁊ iuidia. IJtẽ
rõe magri vr.ſicut ↄuerti ẽ caritatiad
herẽ:ita ab oppoſitis auerti ẽ odio hr̃e
kłinuidẽ.̊ cũ pmo pcco diaꝰfuitanſus
iuidia fuit ei pmũ pcẽcm. evaq hoc

notãdũ ꝙ aliqͥ voluerũt dicẽ ad pdẽas
rõnes ⁊ auctoꝛitates.ꝙ diaꝰ ſimul tpe
peccauit płiba gñibꝰpccoꝝ:nãlr̃ tamẽ ⁊
pncipalr̃ p alijs pccis fuit pcẽʒ ſuꝑbie

Etſiet

giaob⸗
gecrer
diavol
intelle
pelph
affect
min

ſa50

inni⸗
ſolui
icu
Eti
gtiag

ſ

diaboll
Ntſuän
ſumman
ſeapen
nireno⸗
dhane
carg
en,
ſome
ſu
it
in
zumpe
ſupbine
Acil
gomic
Wepc⸗
wne
Wst
mute
debr
glien
amar
geri
inuie
dimt
gite
peen
ig
liter.
pcep.
nege
ſomnie
Atma
etpe

Ntmulta
rntt
e a
neeeſe
ſenſ.
undenf
gnier⸗
uetulpi
imritpi
zogfas
rs dia;
Niſua;
degnzs
ſwiandn
wolitade
Nhehi
iciſzſn
uitcrea
nnfuel
Nenm
i. b. de
veriate
affeoa⸗
ſe. JNe
edalget
dnöhcet
n dilgit
celoaſce⸗
guafurn,
nis deſi
iihno
durſu⸗
din. I.
Mritatial
nme
ſbie

E&gt ſic reſpõdẽt vnica⁊ bꝛeui rñſiõe ad

oĩa obiecta ꝙ veꝝ ↄcludũt:ſed h̊ rñſio
nec veꝝ dicit:nec ſoluit.qꝛ cũ affectus
diaboli ſit ſimplex ſicut⁊ intellect : et
intellectꝰ nõ põt ſit᷑ plura intelligere:
vel plures cogitatõnes hr̃e.ſititer nec

affectſił⁊ in eodẽ inſtanti plura pcca
ↄmittẽ:maxiĩie que ſpectat oĩo ad diuer

