cine
mäͤn
cto⸗
Nſe

cre⸗
lar
wen
chen
laßr
die,

1;
ſſio
otn
ei
tiin
zmi
e
zrs
es

Itẽ ſimplex ad quod ſe cõnertitto
taliter ſe cõuertit.ergoſi diuina virtꝰ

ſit ſimpliciſſima cum ſe cõuertit ad ali
quẽ effectũ ꝓducẽdũ:impoſſibile eſt ꝙ

ad aliud ſe cõuertat:⁊ ita ꝙ aliud ꝓdu/

cat.ergo impoſſibile eſt ꝙ ſimul plura

ꝓducat. Itẽ querit᷑ quare tantũ iſta
quatuoꝛ dicũt᷑ pmo eſſe creata. Ad
pdictoꝛũ intelligẽtiã notadũ ꝙ ſicut ex
trahit᷑a glo.quatuoꝛ fuerũt preata.
ſcʒ celũ empireũ.angelica nã.materia
⁊ tẽpus.Huiꝰ aũt ratio duplex poteſt
aſſignari. vna quia in pncipio debue/

rũt pᷣma in oĩ gn creari ſcʒ in rebuſ⁊
mẽſuris.⁊ in rebꝰcoꝛpalibet ſpualib⸗
⁊ in coꝛpalib actiuis et paſſiuis. Qm
igit᷑ pma inter ſbſtatias ſpnales eſt an
gelus. pᷣma inter ſbſtantias coꝛpales
actiuas eſt empireũ.⁊ pᷣma inter paſſi

uas eſt materia elemẽtoꝛũ.⁊ pma ĩter
mẽſuras eſt tps.qꝛ nõ tin dicit mẽſura
duratõis ſed etiã egreſſiõis.⁊ ideo hec

q̃tuoꝛ dicũtur pᷣmo creata.Alia ratio

pot reddi ꝙ ſubſtãtia ſpualis angelica
pmũ debuit fieri taq; caput⁊ minꝰde/

tedẽs.⁊ cũ facta fuit ſił hũit diſtictõeʒ
⁊ oꝛdinẽ. ᷣ oꝛdinẽ exntie nõ huit niſi in
aliqͥ ↄtinẽte. ſił factũ eſt celũ ẽpireuʒ

ſupmũ coꝛpꝰ⁊ iõ capaciſſimũ.Rurſuſ
cũ nõ poſſet eẽ vacuũ neceſſe fuit fieri
mãm coꝛpalẽè ſiue molẽè.⁊ qꝛ oĩs ꝓdu⸗/
ctio ẽ in aliq̃ menᷣa.h̊ tria de nccitate

ↄſequit᷑tps.Cõcedẽdũ igit᷑ ꝙ quatuoꝛ
ſunt pmo creata.⁊ ꝙ angelica natura
⁊ coꝛpea ſił ſunt create q;tũ ad mẽſ̃aꝝ

ↄcomitãtia. qꝛ ſił cepit duratio mãe et
intlłntie ſiẽ ꝓpbatũ ẽ. Oꝛ gobꝛ ꝙ poꝛ

oĩʒ . dð ꝙ ſiẽ diẽ augꝰ.ĩ fine.xij.ofeſᷣ

poꝛ dt̃ q̃tuoꝛ modis.ſ.etnitate.temꝑe

electõne.oꝛigie.Eternitate deꝰpcedit

oĩa.tpe flos fructũ.electõe frẽus floꝛẽ

oꝛigie ſonꝰcãtũ.poꝛitate q̊ duratõnis

nec coꝛpał nãʒ ãgelicà nec ecõꝰ poꝛita

te at electõnis ſiue dignitat pᷣoꝛ oĩm
creata ẽ ſapia. Ad auctoꝛitates hy/
larij ⁊ yſidoꝛi dð ꝙ ipi loquũt᷑ ſm illaʒ
põem q poſuit creatoeʒ tpe pcedẽ diſti

ctõem.vñ ĩ pnꝰ?tpis agłs ⁊ mã ſũt crea

ta ̊ res nõ fuerũt diſticte vſq; ad ttiuʒ

diẽ. Nel põt dici ꝙ hylariꝰloquit ᷣm

opiõez ⁊ yſidoꝛꝰ de poꝛitate ſᷣʒʒ puiſiõʒ
O obꝛꝙ de tota potẽtiã exponit ad
ꝓductõeʒ vniꝰrei.dð ꝙ quis totã ex.
Ponat:nõ tñ tõlr̃᷑ expoit.vᷣtꝰ ei dina nõ
tm dr inſinita qꝛ poſſit de nõ ente facẽ
ens.ſ̊ eti qꝛ nõ põt tot:qͥn poſſit plura
vñ nũq; tot ſit pduẽ qͥn adh̊ poſſit płra
vñ põt q;tũ ẽ de ſe infinitũ intẽſiõe ⁊ ex
tẽſiõe.⁊ iõ nõ vʒ ild. Qꝛ obꝛ de ſim⸗
plici. ilłq hʒ locũ in illo ſimplici ĩ qͥ ſit
E ſimplicitas ⁊ finitas.ſᷣ de illo qð ſim
plex ẽ ⁊ infinitũ ſił ⁊ ſeł vitatẽ nõ habʒ
illud eĩ ⁊ ſi rõne ſimplicitat᷑ totũ ſe cõ
uertat ad id ad qð ſe ↄuertit.tñ rõe im
mẽſitatis nũq; ſe totaliter ad effectuzʒ
pꝛoducẽdum cõuertit. D
1parte iſta
ſunt dubitatões circa lrazʒ. Et
ꝗrit᷑ pcirca ̊ qð dic.⁊ tu ĩ pnꝰdñne trã
fũᷣdaſti.vr eĩ flm pꝰ ex H̊ ꝙ dic terra eẽ
fũdatã.qꝛ nõ vr̃ eẽ füdata ſᷣ poꝰ axppẽſa
ſ̃m ꝙ or yſa.xl.q aꝑpẽdit tribo digitis
molẽ tre.æ ꝓv.S.qn appẽdebat funda/
mẽta t᷑re. Itẽ flm vr dicẽ cũ ait.ĩ pnꝰ
terrà füdaſti.q; terra facta fuit tertio
die.g nõ fuit füdata in pn?ꝰ Jux hoc
qrit᷑ ſupᷣ qͥqd terra fudata ſit.⁊ vr ꝙ ſup
aq̃s.ꝓpt᷑ iltiq pᷣs.qͥ füdauit trã ſup aq̃ſ
Lõtrariũ aũt vr̃ pꝑ ſcripturãa q̃ dic.qui

fundauit terrã ſuꝑ ſtabilitatẽ ſua.et ꝑ

nãm que dictat aquà eẽ minꝰgrauè q;
terra.⁊ ita ſᷣm oꝛdinẽ nature nõ terrã
ſupꝛa aquã ſed ecõuerſo. Wdð ꝙ&
nomie terre in ſcriptu ra intelligitmã
coꝛpaliũ.intelligit᷑ etia elemẽtũ terre.

2 vtroq; mõ accipi põt in pdca auctoꝛi

tate ⁊ e. Si eim terra accipiat᷑ ꝓ mãꝗ
infoꝛmi:ſic rẽe dr.in pᷣnꝰdñe terrã fun
daſti.i.in pᷣnꝰfeciſti mãm infoꝛmè:qua
ſi fundamẽtũ oĩm foꝛmaꝝ.que igit᷑ dr
eẽ fundata:q;ꝛ oẽs foꝛme ſuſtẽtat᷑a mã:
⁊ ipa nõ ſuſtẽtat᷑ ab alio niſia deo. Jõ
gut dr füdata ĩ pnꝰqꝛ nihil añ ipaʒ cre
gtũ ẽ. ſi aüt noĩe tre intilł elm tre ad;
verꝰẽ pdictꝰſᷣmo. tra eĩ füdata dr ppt᷑
ſui ſtabkitatẽ ſʒ ilłq eccł.i. gñatõ pteit
gnatõ aduẽit.tra aũt ĩ etnũ ſtat.H̊ ełm
ſ.tre.⁊ dr füdatũ:⁊ dr̃ appẽſũ:⁊ füda⸗/
tũ ſr̃ ſtablitatẽ ſua:⁊ füdatũ ẽt ſuꝑ aq̃ᷣs

Fundamẽtũ dicit quia ſicut fundamẽ

tũ eſt infimũ inter omẽs ptes domus.

ſic terra eſt infimũ inter omĩa coꝛpoꝛa

mũdi.⁊ in cẽtro exiſtès tenet locũ fun⸗

damẽti.⁊ cũ virtute ꝓpꝛia ſibi diuinitꝰ

data cẽtrũ appetat ⁊ in cẽtro reqͥeſcat.

fundata dicit᷑ ſuꝑ ſtabilitatẽ ſuò.⁊ hoc
dictũ eſſe:intelligendũ eſt ſᷣm veritatẽ
ſm autẽ noſtr imaginatõnem et vul⸗/
garẽ opinionẽ:cũ aque coopereat infe
rioꝛẽ ſupficieʒ terre reſpectu noſtri.et
vltra aquã ſit aer.⁊ vltra aerẽè ſit igniſ

dicit᷑ terra fundata ſuper aquas. Nos
enĩ eſtimamꝰterr eſſe ſupꝑ aquã dum

cõſideramus aquã ſub pꝑedibꝰnoſtris.
Dicit᷑ etiã eſſe tribus digitis axpenſa

pꝛo eo ꝙ tribꝰelemẽtis intermedijs di
ſtat a celi circũferẽtia.⁊ mediãtibꝰillis
viget᷑ eſſe quaſi aꝑpẽſa. Et per ̊ patet
reſpoſio ad omĩa obiecta. Nota tamẽ
ꝙ aliter accipit᷑ pncipiũ ſᷣm ꝙ nomine

terre intelligit᷑ materia. Aliter ſ̃ᷣm q

intelligit elemẽtũ terre. Scðm enĩ ꝙ;
nomie terre intelligit᷑ materia tũc di/
citur eſſe fundata ĩ pᷣncipio.i.in pᷣmoꝛ/
dio pꝛoductõis rerũ.ſᷣm ꝙ terra vicit

elementũ tũc dicit᷑ eſſe fundata in pn⸗/

cipio.ideſt in pᷣmis oꝑpibus.vi.dierũ.

Itẽ querit᷑ de hoc qð dicit᷑ ꝙ tẽpus
nõ cepit eſſe in temꝑpe. Omne eĩ quod
cepit eſſe:aut cepit eſſe in tempe:auti

eternitate.ſi igit᷑ tẽpus cepit eſſe et nõ

cepit eſſe in eternitate.ergo cepit eſſe

in tempe. Itẽ dicit ꝙ des non cepit
eſſe dominꝰex tempe.Et videt᷑ eẽ falſũ
quia nõ fuit dominꝰanteq; hrẽt ſeruũ.
ſed nõ habuit ſᷣuũ niſi ex temꝑpe.ergo
cepit dominꝰ ex tempe. Juxta hoc
querit᷑ vtrũ cepit eſſe dominꝰEtꝙ nõ

videt᷑.quia dominiũ eſt poteſtas coher

cẽdi ſubditos.⁊ hoc fuit ſempꝑ in deo.
Notrariũ autẽ videt᷑.qͥa relatiua ſimł
ſunt natura.⁊ ſeruꝰnõ fuit ab eterno.
ergo nec dominꝰ. Eᷣ dicẽdu ꝙ dr̃t
dicere ſᷣm Augꝰ.aliqͥd fieri ex tẽpe.et
in tpe ⁊ cũ tpe.ex enĩ ĩpoꝛtat oꝛdinẽ. in
ĩ poꝛtat ↄtinẽtiã.cũ ĩpoꝛtat ſimultatẽ.⁊
ideo nihil eſt factũ in tẽpe: nec ex tẽpe
niſi quod excedita tempe.quia igitur
tempꝰ ea que in pmoꝛdio tꝑis creata

ſunt:a tempe nõ excedũtur. ideo dicit

ea eſſe creata cũ tempe nõ in tem poꝛe:
nec ex temꝑe. Et ideo cuʒ deus dicai᷑

dominꝰreſpectu omĩs rei create:deus

nõ potuit incipe dominꝰ eſſe ex tempe:

nec in temꝑe ꝓpꝛie accipiẽdo habitu/

dinẽ eiꝰ quod eſt ex ⁊ in.nos aũt in coi

ᷣmõe large accipim*. &α autẽ qrit᷑

vtrũ deus incepit eſſe dominꝰ.dicẽdũ

ꝙ dominꝰyno modo impoꝛtat poteſta-

tẽ cohercẽdi ſpditos.⁊ ſic dicit pſidẽtiã
ſim habitũ:⁊ conuenit deo ab eterno.

Alio modo impoꝛtat pſidẽtiã actualẽ

reſpectu ſerui.⁊ ſic incepit eſſe dominꝰ

nõ ratõne mutatõnis facte in ipſo ſed

ratõe mutatõis facte in ſuo coꝛelatio.

ADm oſtenſum

eſt . Sußp oñdit magr qñn
angeli fuerũt creati.in hac ꝑte ondit
vbi fuerũt creati.qꝛ ſcʒ in celo ẽpireo.
Et diuidit᷑ pars iſta in tres ptes. In
pma determinat vbi creati fuerüt.

In ſecũda vero repetit quãdo creati
fuerũt ibi.ſimul ergo viſibiliũ c In
tertia vero remouet dubitatöonem ibi.
hic queri ſolet ſi in celo empireo &.
Ett ſic circa duo rerſat᷑ intẽtio ptis pñ
tis. ſcʒ circa loci angelici quidditatẽ t
q;tuʒ ad actuʒ locãdi ſiue officiũ quod

dicit habere celü empireũ reſpẽctu an
geloꝛum. B

a intelligẽtiã

hui ptis que eſt de loco crea/
tionis angeloꝛũ cuiuſmodi eſt ẽpireũ
celücirca duo incidit dubitatio. Pꝛi⸗
mo circa natura empirei in ſe. Secũ⸗
do inq;tũ habet locare ſpiritꝰſblimes.
Lirca pꝛimũ querũtur duo. Mꝛi⸗
mum eſt quatũ ad quidditatẽ nature.
Secũdum quantũ ad virtutẽ influ-
entie.

aq Tleritur ergo

ðmo de celo empireo quatum
ad quidditatẽ nature.Et querit᷑ vtruʒ

celũ empireüũ ſit:et ſi ſit cuiuſmodi ſit.
Et ꝙ ſit videt᷑. In quolibet gñe mobi⸗

le pſuxpõit ĩmobile.qͥa omne fluxibile

* =à

* —..

ad fixũ terminat᷑ ̊R coꝛpꝰceli ſiderei eſt
mobte g ſupꝛa illud de necitate ẽ ponẽ
vlteriꝰcoꝛpꝰqð ſit coꝛpꝰimobile.̊ aut
dico empireũ. Si tu dicas ꝙ nõ reqͥ/
rit᷑ q motꝰcircularis ẽ circa locũet nõ
reqrit ĩmobilitateʒ niſia ꝑte medij. ⸗
totũ celũ mouet᷑.tũc &̊ qro de vltia ſu/
pficie celi vtꝝ moueat᷑ Hſtatꝙ ſic.ſed
oõẽ mobile ẽ in loco.qͥa nõ qͥreret᷑ locus
niſi eẽt mot ꝗ c. Itẽ in quolibʒ gůe
młtifoꝛme pſuꝑpõit vnifoꝛme ſic mita
pſupponũt vnu. ſ celũ ſidereũ ẽ multi
foꝛ?.& vltra illud ⁊ ſup ẽ coꝛpꝰ vnifoꝛꝰ.
Hᷓ at dicimꝰẽpireũ.g cc. Itẽ ĩ quolʒ
gñe in q ẽ ponẽ infimũ ⁊ mediũ:ẽ ponẽ
ſupmũ.ᷣ graqꝰin coꝛpib attendit᷑ m
gradꝰpſpicui ⁊ lucis.ſᷣ̊ inuenit coꝛpuſ
opacũ ſimpltr᷑ vt tra:⁊ ſimplr᷑:⁊ fʒ totũ
opacũ. ſiↄplemẽtũ ẽ in coꝛꝑibꝰdʒ eẽ
coꝛpꝰſimpir᷑ ⁊ ᷣm totũ luioſuʒ.H̊ dico

mũdi pᷣncipalia creata ſunt oꝛdinata⁊

oꝛnata. cũ oꝛnat ↄſiſtat in maioꝛi di-/

ſtinctõe ⁊ pulchꝛitudinis additõe: ĩpoſ
ſibile ẽ coꝛpꝰillud eẽ vnifoꝛme. Item

lux ſe diffundit ſoẽm dꝛiam ponis

ſurſuʒ ⁊ deoꝛſuʒ.ſᷣ lux ſolis maxime ẽ
diffuſiõis int᷑ coꝛpa mũdi.ꝗ̊ ſurſum ſe
diffundit cũ nõ hẽat obſtaculũ/g cũ nõ
ſe heat ſp vnifoꝛmit᷑ mõ illuiat vnã ptẽ
ẽpirei mõ ali.g coꝛpꝰillud ñ ẽ vnifofe
luĩoſitate vt vr̃. Itẽ ꝙ nõ ↄuẽiat eẽ
aliqð celũ ĩmobile vr.qꝛ oẽ celũ ncc̃io
ſpice figure:ſicut pbat phs:⁊ rei ve/
ritas ẽ.ſ̊ ſpica figura apta ẽ oĩno mo-/
tui.̊ oẽ celũ eoipo ꝙ celũẽ moble g ⁊c
Itẽ qð ꝓpĩquiꝰẽ motoꝛi citi⁊ velo/
tius monet᷑.ꝑ coꝛpꝰſupmũẽ tale. gnõ
ſolũ moueri S etia velociſſime moueri
ↄpetit ſibi. Itẽ h̊ nobilitatis ẽ in celo
vt moueat᷑.vñ oꝛbis pᷣmꝰ.ſ.celi ſtellati
mouet᷑ veloci.et rõ huius ẽ vt aſſitet
ſuo motoꝛi.ſᷣ qto aliquod coꝛpꝰſuꝑiꝰ
taãto nobiliꝰ⁊ motoꝛi ſiłius ⁊ tato mobi

biliꝰ. ſi empireũ ẽ vltra firmamẽtü 6
nõẽ imobile. Meedõ ꝙ q;uis ſancti

46.

parũ loquãt᷑ de hoc celo.qꝛ latet nr̃os

ſenſus et phi adh; minꝰtamẽ ponere ẽ
celũ empireũ ſicut dicit ſacra ſcriptu-⸗

ra. In pncipio cre.de.ce.⁊ terra.ſtra/
bus exponit de empireo.et hoc ꝓbat ꝑ
lram ſequẽtẽ.quia firmamẽtũ ⁊ celuʒ
aqueũ facta ſunt ſecũdo die. Et dam.
H exponit.in pᷣncipio creauit de celũ.
i.ſine ſtellis ſperice foꝛme. Ponẽduʒ
eſt etiã illud celum qꝛ pſuadet rõ finis
triplex.vna eſt pfectio vniuerſi.alia ẽ
ꝓpter motũ firmamẽti.tertia Pncipatł᷑
ꝓpter habitatõeʒ hois beati. ⁊ quoniã
finis imponit neceſſitatẽ his que ſunt

ag finẽ. ppter pfectõem vniuerſi ncce

eſt ipm eſſe vnifoꝛme.quia cũ ſit celum
lumĩoſum diffoꝛme ſi nõ eẽt vnifoꝛme
nõ eſſet vniuerſum cõpletũ.ꝓpt motũ
firmamẽti ponẽduʒ eſt ipm ĩmobile vt
motꝰmobilis fiat circa ĩmobile.ſcilic,

dpan empireug &. Itẽ hitatio hitatõi dʒ cẽtrũ:⁊ intra ↄtinẽs ĩmobile ⁊ locans
ned. rndẽ/& cũ aliqs loc tẽbꝛoſus danatis ſcʒ empireũ. ꝓpter habitaculũ homĩis
.) debeat᷑. ̊ p oppoſitü vr̃ ꝙ lucidꝰdebea beati ponẽdũ eſt ipm luĩoſitatis ꝑfecte
fü. tur btis. Cotra ꝙ ñ ↄuẽiat vniuerſo yt habitatio cõgruat ſuo hĩtatoꝛi.Ex
nn ꝙ illud ſit coꝛpꝰvnifoꝛme vr̃.qa coꝛpa bis ergo colligit᷑ q̃re ſit factũ ⁊ cuiꝰ ſit

diſpois inter alios celos.q; vnifoꝛme
⁊ ĩmobile ⁊ luminoſitatis pfecte. :
obꝛ ꝙ nõ vnifoꝛme quia oꝛnatuʒ.dð ꝙ;
ipa lux ꝓpter ſui nobilitatẽ ẽ ſibi oꝛna
tus.qm ergo coꝛpꝰilludq eſt lumĩoſum
p totũ alio oꝛnatu nõ indiget. Nel põt
dici ꝙ ſicut illud celũ decoꝛatũ ẽ aſtris
ita illud angelis qui ſunt quaſi aſtra
celi empirei.iuxta illud iob.xxxviij.cuʒ
me laudarẽt aſtra matutina.⁊ iterum
aſtra eiꝰerũt hoies beati ⁊ q̃ſi ſol eius
erit agnꝰdei. OQꝛ obꝛ ꝙ ſol diffudit
lumẽ in ipm empireüũ.dð ꝙ illi?coꝛpis
nõ eſt recipe lumè ad minus ab inferi
oꝛibus.⁊ ratio huiꝰeſt limitatio virtu⸗
tis a pte ſolis quia nihil agit vltra ter
minũ ſibi a deo conſtitutuʒ.vnde ſicut
ignis ſtat cum puenit ab oꝛiçonta nec
vltra ꝓgreoit᷑.et terra cum puenit ad
centrũ ita ſolis radij nõ pꝛotẽdũtur ex
tra firmamẽtũ. quia lucerna eſt huiui
viſibilis oꝛbis.Alia rõ eſt qꝛ maioꝛ in/
fluẽtia abſoꝛbet mĩoꝛẽ.⁊ ideo tãta illiꝰ
celi eſt influẽtia ꝙ ad ipſum nõ puenit
minoꝛ.ſicut cãdela nõ illuminat ſoleʒ

ONOQ. obꝛ ꝙ eſt mobile q ſpicũ ⁊ mo⸗/
toꝛi ꝓpiquũ.dð ꝙ ad motuʒ nõ fufficit
ſpica figura ſʒ etiã nccariꝰeſt vt dicũt
aliqͥ locꝰↄtinẽs ⁊ rõbile vr̃. nccariꝰeẽt
etia abſq; dubio effect ł vtilitas mobi
lis łalteriꝰ. qm ergo celu ilłq nõ eſt in
alio qm eſt vnifoꝛme pꝑ totũ ꝑ ſui motũ
nihil faceret ⁊ iõ eſt imobile. Sitr qa
eſt vnifoꝛme nõ hʒ moueri qꝛ nõ habet
dextꝝ ⁊ ſiniſtꝝ. Sed pᷣma rõ de imobi
litate nõ hʒ multà neceſſitatẽ cũ motꝰ
circularis ſᷣm ph̊m nõ reqrat locũ i qᷣ:
ſiz circa quẽ.⁊de vtilitate nõ ſił: q; ſiłꝛ
poſſʒ dici de qqueo.eoqẽ mõ de tertia
pᷣ dextꝝ ⁊ ſiniſtrũ ſunt in celo nõ rõe
diuerſitatis ꝑtiũ ſ̊ ròe ĩfluẽtie moton
⁊ illud ſatis facilr̃ ꝓbat᷑ qꝛ dextꝝ ⁊ ſini
ſtrũ nõ mutat᷑ q́;uis oẽs ptes celi mu/
tent᷑.⁊ iõ rõ q̃re nõ mouet᷑ẽ qꝛ deus nõ
influit ſuꝑ ipm ad motũ ſᷣ ad qͥetẽ tatũ
⁊ ſicut influẽtia dei mouet firmamẽtũ
ſic qetat empireũ.rõ aſ̃t huiꝰc.q; locꝰ
ile eſt regio deputata bis q i oimodo
ſtatu ſunt ⁊ quiete.⁊ ita pʒ ꝙ nõ magiſ
appꝛopiquat motoꝛi vteſt motoꝛ łᷣ vt ẽ
ſtabilies. ex hac rõe.ſ.qͥa ẽ vt ſit locus
btõꝝ accipit᷑ triplex eiꝰ ꝓpetas.ſ.imo⸗
bilitas v nifoꝛmitas ⁊ luminoſitas.⁊ H
eſt rõ mag catholica.qꝛ etiã motuſ celi
ſtellati nõ eſt niſi ppt᷑ obſequiũ homis
viatoꝛis.vñ nüero electoꝝopleto non
erit ampliꝰreuolutõ. Rões aũt phice
que aſſignt᷑ de motu celi apud fideleſ
pl*hñnt varietatis q́; vitatis ſi quis dili
geter aſpiciat. OQꝛ eni obicit de aſſiła
tiõe rñderi põt ꝙ illa cq nulla eſt ſ̊ im/
pletio nüeri elcoꝝ. Nel dð ꝙ ẽ aſſiłaꝰ
in eẽndo ⁊ ẽ aſſiłatõ in creado.vbũ phi
nõ hʒ vitatẽ pᷣmo mõ.q; deꝰ motoꝛ ce
li eſt imobilis.ſ̊ z? qꝛ p ſui motũ eſt cã
gnatõis.q;ꝛ ergo empireũ nõ aſſiłaret᷑
in creado ſi moueret᷑ et eẽt minꝰ ſile in
eſſendo.iõ ſimptr dð eſt imobile. et ſic
patent oia.

s Ecundo queri

„ tur de empireo q;tü ad vᷣtuteʒ
in fluẽtie. Et qrit vtꝝ eèpireũ influat in
hec inferioꝛa an non. Et ꝙ ſic vr. In
quolibet creato qð eſt pfectũ ⁊ ↄpletũ

ſba vᷣtus ⁊ opatio.ergo in ipo ẽpireo
Siergo hʒ vtutẽ aut pꝑ quã opat᷑ in i
qð ſupꝛa:łin id qð iuxta:ł᷑ in id qð ĩfra
nõ in id qð ſupꝛa planuʒ ẽ.nec in id qd
iuxta.qꝛ ipm eſt ſupᷣ oĩa coꝛpa.ꝗ videt
pꝑ illã pvᷣtutẽ influit in id qð infra.aut
vtus ⁊ ſa eiꝰ erit ocioſa qð ẽ plane in
cõueniẽs. Itẽ oĩa coꝛpa ppt᷑ hũanuʒ
obſequiũ ſunt facta.vñn ſumꝰnos finũ
quodãmõ oĩm eoꝝ que ſunt.ꝗᷓ ſi empi
reu aliqͥq eſt de aliqͥ ſuit hoi.ꝑ H̊ͥ nõ fa-
ceret niſi aliqͥd in hec inferioꝛa influẽt
ergo c.. Itẽ q;to aliqð coꝛpꝰ ſitu eſt

ſupiꝰtãto int coꝛpa nobiliꝰẽ. ⁊ q́to no⸗

biliꝰtato potẽtiꝰ meliꝰ.⁊ qᷓ;to potẽtiuſ
⁊ meliꝰtato in agẽdo ⁊ infligẽdo effica
cius.ſi ergo celũ empireü eſt ſumũg
vr ꝙ ſit maxie influẽs in hec inferioꝛa.
Atẽ q;to lumẽ eſt maiꝰtato magis ſe
diffundit ⁊ mitiplicat.ſi g empireũ int
coꝛꝑa eſt luioſum maxie. ergo maxie
diffuſiſſimũ.ſ̊ lumè illud nõ pᷣuat᷑ effi⸗
cacia vegetàdi ⁊ ↄſeruãdi quadmoꝰ
nec lumẽ firmamẽti. vr̃ ꝙ ẽpireuʒ in
hec inferioꝛa magis ſit influẽs. Cön
influẽtia celeſtis coꝛpis maxie coſiſtit

in diffuſiõe luis et caloꝛis.ſᷣ̊ ẽpireũ nõ

calefacit q; nõ eſt in motu.nec iſta coꝛ⸗
poꝛa inferioꝛa ſicut pʒ irradiat.g vr ꝙ;
nulla ſit influetia ẽpirei in ̊ inferioꝛa
Atẽ coꝛpa que ſunt infra firmamẽtũ
ſufficieter influüt ad vegetatõnem et
gñatõem in his inferioꝛibo faciẽqã. ſi

nã ?᷑ fruſtra facit vr̃ ꝙ alteriꝰ celi inſiu

entia nulla ſit cũ nulliꝰſit oꝑpoꝛtũitat
Atẽ in fluẽtia celi dʒ eẽ ↄfoꝛmis eia
quo eſt.dʒ eti nihilomiꝰeẽ ↄfoꝛmis ei

A quo recipit. ꝑ celu ẽpireũ ẽ icoꝝupti

bile vnifoꝛme qetiſſimũ ſtatui ⁊ quieti
glie deputatũ.̊ autẽ q infra ſunt hnt
oĩo oꝑpoſitas cõditõnes.& vr ꝙ nullo
mõ ſupꝑ coꝛpa inferioꝛa influẽ habeat.
AItẽ ſi influit ſup coꝛpa:aut ergo ad
nobilioꝛẽ effectũ qᷓ; ſit ĩfluẽtia octaue
ſpere:aut ad minꝰnobilè:aut ad eũdeʒ
effectü.ad eüdẽ nõ oʒ.ad minꝰnobileʒ
nõ decet cum illud coꝛpꝰſit nobiliꝰ.ad

magis nobilẽ nõ põt. ꝓbog nullo mõ

in fluit. e aut nõ poſſitĩ mag nobłe

vf.nã ſicut phi volũt ⁊ cõiter tenẽt viri

ta⸗
erp⸗

ddire

Ktinid
hnides
man
ein
Win
Gempi
influet
ſitneſ
tono⸗
wotetiut
loeffica
idng
feriora.
mgsſe
pneümt
ommie
P—
rgrig
mmneuũ
zmnenet

41

faſumon
2 n
g
luebal.
utergon⸗
tin ocn
tad eii,
1*
in'ſon
tnobi
. 9, be
ityi

8

phici. Influẽtia celi ẽ opãs ad ꝓducti
onẽ aie ſenſibił. ſᷣ S aĩaʒ ſenſibilẽ nõ ẽ
niſi rõlis. H aũt nulli coꝛpi eſt ſbiecta:
imo eſt a creatõe pura.̊ nullo mõ põt
eminẽtioꝛ eſſe influẽtia q; S aiaʒ ſenſi⸗
bilẽ. ⁊ ſup hac influit firmamẽtũ ſuffi⸗
ciẽter cũ his q ſunt infra. vr ꝙ nulla
ſit inſluẽtia empirei exnñtis ð. Si tu
dicas ꝙ influit nõ rõe aĩe in ſe: ſᷣ rõne
diſpõis a pte coꝛpis. Cõtra aĩa rölis
vnit᷑ mediãte vi ſenſitiua ⁊ vegetatiua
⁊ coꝛpꝰdiſpõitad ſuſceptiõʒ aie media
te cõplexiõe eq̃li:x ſpũ̃ triplici.ſ.vitali.
nãli.⁊ aĩali.x ad h oĩa influit h̊ celuʒ ſi
dereũ ſufficiẽter. redit idẽ qð pᷣus.
Hvdð ꝙ circa h̊ duplex fuit opio.
quidã nãq; dixerũtꝙ celũ empireũ in-/
fluit in ̊ inferioꝛa ĩfluẽtia nobiliſſima
cũ eĩ ſit coꝛpꝰ ncce eſt influẽti ſuã ſi q̃
eſt:eſſe coꝛpalẽ Rurſus cũ ſit excellẽ
tiſſimũ int coꝛceleſtia:influit ſuꝑ coꝛꝰ
nobiliſſima.et talia ſunt coꝛpa hüana:
q ſunt oꝛdinata ad nobiliſſimã foꝛmaʒ
ſcʒ ad aiaʒ rõlem q̃ maioꝛẽ ⁊ nobilioꝛ?
di ponem exigit in ſua mã. Qũu igit᷑ nʒ
lucis diſponat ad vitã: ⁊ triplex ſit vi/
ta ſᷣm triplicẽ dꝛĩam aie.differẽs gdu
⁊ dignitate:tres de ↄdidit celos oꝛdi⸗/
natos int᷑ ſe Sᷓdu ⁊ dignitate.nõ ſolum
nẽ:ſᷣ etiã influẽtie.ita ꝙ celũ ſidereũ de
ſe oꝛdinat᷑ ad ↄciliatõem ełoꝝ:ad ſuſce
ptõem vegetabił. criſtallinũ ad ſuſce-/
ptõeʒ ſenſibił.ſ̊ empireũ ad ſuſceptõʒ
rölis.⁊ H̊ quidẽ rõle vr̃: nõ ſolũ ratiõe
oꝛdis influẽtie:ſᷣ etiã rõe ↄfoꝛmitat nẽ
celũ enĩ empireũ eſt locꝰſpualiũ ſbaꝝ.
locꝰetiã coꝛpuʒ głificatoꝝ:vqm ↄueni
entia eſt loci ad locatũ:vel maifeſta:vł
occłta vr̃ influẽtia illiꝰceli eſſe cõſona
coꝛpiba nrĩs ⁊ aĩab aĩca:nõ rõe ſui:ſʒ
rõe ſuoꝝ coꝛpuʒ q pficiũt ⁊ infoꝛmãt
Alia vo opĩo fuit circa h̊ oĩo iſti ↄꝛia
que dixit ꝙ celi empirei in hec iferioꝛa
nulla eſt oĩo influẽtia.qꝛ nõ hñt coꝛpa
influẽ niſi pᷣm oꝛdinẽ cõditoꝛis: habito
reſpectu ad finẽ. &m ergo empireũ
ad pfectõem vniuerſi eſt ↄditũ vt ſit lo
cus btõꝝ.iõ regio ⁊ lux ẽ a nobis ſemo

ta ⁊ occulta: ſicut ⁊ ipa gła quã pꝑ grãʒ

expectamPꝰ amamꝰx credimꝰlicet non

„

videamus. ⁊ iõ dñt ꝙ empireũ nõ ẽ ad
obſequiũ hoĩs in pnti:ſᷣ ad obſequiuʒ
ppetuũ.nec melioꝛat᷑: ſᷣ vnifoꝛmiter in
ſua dignitate ſbſiſtit.⁊ iõ rões adducte
ad influetiã ondẽdaʒ in h inferioꝛa ſᷣm
Hs non valẽt.qꝛ oꝛdinatio illiꝰcoꝛꝑpis
ad aliud offm ſᷣm dictamẽ ⁊ ipiũ cõdi/
toꝛis:huiinfluẽtiã nõ admittit.et hoc

ſoluz oẽs rões illas diſſoluit. Quelʒ

han opinionũ ſatis eſt ꝓbabilis.q aut
ſit magis vera:nõ plane pʒ.quis eĩi no
uit ſi de illi celo hac occultã influẽtiã
dedit ſup coꝛpa nr̃a.Lũ roõe nobilitat
tũ rõe ↄfoꝛmitatis.Hᷣ nõ eſt vt credo fa
cile refellẽ:nec ꝑ violẽtiã auctoꝛitatis:
nec p efficaciã rõnis. Rurſus que ſit
nccĩtas buiꝰinfluetie:nec rõ nec aucto
ritas manifeſtat cũ ſatis videat᷑ſi ufficẽ
alioꝝ inferioꝝ coꝛpuʒ influetia. ideo ĩ
neutrã ptẽ oĩo declinado.dð vt ꝙ cuʒ
celü empireũ ſit pᷣmũ creatũ int coꝛpa
qð eſt maxim mole ⁊ vᷣtute.qꝛ ẽ maxi“
mole:oĩa coꝛpa locat ꝑ ambitũ ⁊ ↄtineè
tiã.qꝛ maximũ vᷣtute:cetera vegetat et

ↄbuat p ſuò influẽtis. Obmittẽdo igit
illã influẽtiã quã dicit᷑ hr̃e ſup huana

coꝛpa ſuſtineri põt ꝙ aliquẽ effectũ et
aliquã influẽtia hat ſuꝑ oĩa coꝛpa in⸗
ferioꝛa tanq; mũ creatũ ſup ſequẽtia
rõnes ad hoc adducte ſunt cõcedẽde.
hic obꝛ de influẽtia luis ⁊ caloꝛiſ
dð qꝙ influẽtia luĩs põteẽ duplicit:vel
manifeſta vel occulta. manifeſta influ
entia eſt p dyaphanuʒ coꝛpꝰmaxie qn
ſenſu pcipit᷑.occulta influetia ẽñ ſolu
p dyaphanũ coꝛpꝰß etiã p opacũ:ſicut
virt'ſtellarũ eſt in malia ꝗ latet ſ fra.
Nel põt dici ꝙ eſt in fluẽtia mediata:
ĩmediata. poſſibile eſt q influetia celi
ſidẽi vigoꝛat ex adiumẽto luis ſupioꝛu
celoꝝ: ⁊ vtutẽ ſuſcepta ðᷣ ſupiꝰderiuat
tñſmittit ad h̊ inferioꝛa.⁊ vr̃ nobiſ eẽ
ꝓpa illoꝝ: cũ tñ nõ ſit pba ß etia alièẽa
Et p hoc pʒ aliud ꝙ nõ eſt cᷣ ſufficiẽs

virt'iferioꝝ celoꝝ:niſi ꝑ adiumẽtu ſu-

„-

pion. M2 obꝛ de cõfoꝛmitate.dð ꝙ
ↄfoꝛmis eſt nã ſpũs ꝗͥ diſponit ad vitã
ipi luci celeſti q;tuʒ ad duritatẽ.et hac
rõe nata eſt recipe: ſ nõ opꝑʒ in oĩibus
ↄſonare. 2 ob vtrũ ad nobilioꝛeʒ
c

effectũ. dð ſᷣm pmã opiõem ꝙ ad nobi

lioꝛẽ effectũ.qꝛ ad gñatiõem ſpũuʒ qui

ſunt diſpõ ad ſuſceptõneʒ aĩe ronalis
Et ſi tu obicias ꝙ nõ ſunt alij qᷓ; illiq
diſponũt ad ſenſibilẽ.dð ꝙ ⁊ ſi nõ ſunt
oĩo alij pſᷣm foꝛma:tñ ſunt purioꝛes et
excellẽtioꝛibo ⁊ nobilioꝛibo potẽtijs na⸗
ti miſtrare.ſᷣm quã etiã rõem nobilio⸗/
rẽ oʒ eſſe ↄplexõem ⁊ oꝛganicatõem tã
hũani coꝛꝑis qᷓ; bꝛutalis.põt tñ ſuſtine
ri ꝙ ad eoſdẽ effectꝰinfluunt:nec tñ al
teꝝ eoꝝ ſuꝑfluit.qꝛ virtceli inferioꝛiſ
⁊ influẽtia adiuuat᷑ ꝑ rirtutẽ ſupioꝛis.
⁊ virtꝰ ſupioꝛis opat᷑ mediate virtute ⁊
influẽtia inferioꝛis.iõ neutꝝ ſupfluit:
tz ad hec inferioꝛa ↄſeruãda ⁊ pficiẽda
virtꝰvtriuſq; ↄcurrit.

nſequenter

circa z varticulũ qrunt᷑ q̃tuoꝛ

C

pveſt vtu ſbe ſpualeſ ſint in loco coꝛ

poꝛeo. = Peſt vtꝝ angts ſit in pluribꝰ

locis ſil:aut tm in vno. ʒveſt vtu ſiti

loco puctali an ↄpoſito. ꝗvè vtꝝ plu
res angeli poſſint eẽ ĩ eodẽ loco pᷣmo.

ELl eritur ergo
vtꝝ loci coꝛpalis ſit locare an
gelos. Etꝙ ſic vfr̃.dicit ſtrab.ſtatim

vtfactũ eſt celũ empireũ repletũ ẽ an/

gelis. Itẽ dam.celũ ẽ ↄtinẽtia viſibi
liũ ⁊ inuſſibiliũ:loqͥ᷑ de empireo .
IYtẽ oẽ creatũ ẽ de vniuerſo.ẽ ĩtra
bᷣmüu ↄtinẽs ſiue vltim coꝛpꝰ łᷣ ſuꝑ pᷣꝰ
coꝛpꝰambiẽs dr empireũ.g oĩs crea/
tura ↄtinet᷑ infra ipᷣm. Itẽ nulla ſba
oꝑat᷑ niſi vbi eſt virteiꝰꝶ nulla vtꝰpõt
elõgari a ſba niſi ſba ꝓpoꝛtõnabili.nã
virtꝰinfinita nullo mõ elõgat᷑.virtus
finita nõ põt elõgari niſi finite. gᷓ ncce
eſt angelu eẽ in loco vbi opat᷑vł ppe.ꝗ
cuʒ opet᷑ in loco coꝛpali:pt pʒ in coꝛꝑe
qð mouet.& ibi ẽ vel in loco ꝓxĩo ẽ. g ſi
locꝰmaxĩe aptꝰoteplatõi eſt ẽpireuũ vr
q; ibi ſit. Itẽ ſpus maligni ĩ eoð loco
toꝛmẽtoꝝ hẽbũt collocari in qͥ: ⁊ hoĩes
danati.ſic drĩ math.xxv.ite maledci ⁊c
ab oppõitis vka ſiti in ↄꝛio angeli cũ

btis Hibo in eodẽ loco coꝛpali erunt.ß

locsꝰa ptꝰhoibo btis ẽ ille q pdict ẽ.ſcilzʒ

celi empireũ qð eſt ſupmũ. qetũ.claꝝ

vnifoꝛme ⁊ ſpacioſũg tc. Itẽ maioꝛ

reqrit᷑ ꝓpoꝛtio pfectiõis ad pfectibile:

q; ad locũ.ſᷣ videmꝰꝙ ſba ſpualiſ adeo
Põt ꝓpoꝛtionari coꝛpoꝛali ⁊ ecõ?ꝙ vna
vnit alteri vt ꝑfectio.vt pʒ in homĩe. ꝗ

multo foꝛtiꝰpot vna vniri alteri vt lo-

catũ loco.ꝗ cũ celũ ẽpireũ ſit nobiliſſi⸗
mũ coꝛpoꝝ ſimpliciũ:łerit in angelo:ł᷑
angel'in eo.hß ipm nõẽ ĩ angło. ecõꝰ

Sedqõ boeciꝰæ ebdomatib.coĩs aã

ↄceptio que oĩb vr eſt incoꝛpeũ ĩ loco
nõ eẽ. Itẽ greg.locꝰale deꝰẽ.ß nõ ẽ
ſpualioꝛ locꝰaĩe q́; angeli.g ſi deus eſt
q; angeli. g

loc'aĩe:⁊ angeli. Itẽ rone vr.qꝛ loci

ad locatuʒ ẽ mutua indigetia:ſicut pʒ.
locatũ eĩ indiget loco ſuo:vt tra cẽtro.
T locꝰetiã indiget locato.vnde refugit

vacuitatẽ ⁊ ĩpoſſibile ẽ ꝙ locꝰſit ſine lo

cato:qͥn aliqͥd ĩpleat ĩdigẽti loci.ſ ce/
lü empireũ nõ indiget angeł:nec aliqͥſ
locꝰ:nec ſitit angelꝰloco.qꝛ oĩ coꝛpoꝛe
circũſcripto adh angelꝰremanẽt:⁊ ſʒ
ſbam:⁊ ſm opatiõeʒ que ẽ ↄtẽplatio.g
nullo mõ ẽ locꝰangeli. Itẽ locꝰhabʒ
influẽtiã ⁊ potẽtia ſuꝑ locatü.vñ ſupio
ra nobilioꝛa locant minꝰnobilia:ſic pʒ
ex H̊ ꝙ aqᷓ terr:aer aqua:⁊ ſic de aljs
tz coꝛpale nõ hʒ influẽ in ſpuale niſi ſʒ
oꝛdinẽ iuſtitie: ſicut in aia pꝑccatrice t
ſpi.ꝗ ſpũs nõ hʒ locũ in coꝛpe niſi per
culpa. Itẽ oẽ locatũ hʒ põqꝰꝛ iclina/

tionẽ ad locũ.᷑ᷣ augꝰdicit ꝙ eſt ppqꝰin

coꝛpibo:ᷣ ẽ amoꝛ in ſpiritibi.ſꝑ iclinatõ
amoꝛis angelici eſt ad bonũ ſpuũale:nõ
ad locũ coꝛpalẽ. nõ hñt locari coꝛpa
liter:ß ſolu ſpuüalf. dð qꝙ celu em

pireũ locat angelos:⁊ ẽ locꝰangeloꝝ:

ſicut pbãt rões ad pᷣmẽ ptẽ. Ad itel
ligẽtia aũt obiectoꝝ.dð ꝙ lochʒ tpli⸗
cẽ ↄpatõem ab locatũ.ↄpat᷑ eĩ in rõne
ↄtinẽtis.⁊ in rõe mẽſura.ʒꝰin rõe cõ
ſeruãtis. Cõtinet enĩ vt vas.ſ̊ meßat:
vt q́;titas.ſᷣ ↄſuat:vt nã.ſᷣm hãc tplicẽ
hitudinẽ ſunt i loco ſpe finite coꝛpaleſ
Ticoꝛꝛuptibiles.qꝛ finite ⁊ litate ſunti
loco ptinẽtie.qꝛ coꝛpales in mẽſuraãte
q; coꝝꝛuptibiles ĩ loco ↄᷣuãte.ſʒ duas
2patões vltias q ſüt mẽſare ⁊ ↄfᷣnare
ſunt in loco ſſe finite et coꝛpoꝛales ſed

„
— 7b

e en ee kr.
* J 4 af t1 ]R-—

ſj „

o
ſu
ine
co
cof
ſiu
tat
ie

co
ac
Ti
inſe
L.
wce⸗

ch
mioꝛ
wie.
Ueo
PFN
nieg
ntlo⸗
dlili⸗
Wok
coisgi
iiloed
ßnoe
useſt
loci
utpz.
cetro.
efugit
ſinelo
cibce⸗
caliſ
orpore
rt
unios
KNN
iaſie
eals
enilifz
riet
niſiper
iclna⸗
ain
mic
Acirl
hihl⸗
tiintin
n ſoec⸗
mefat
ictpli⸗
e ſunn
minir

coꝛuptibiles.ſᷣm pmã vo q eſt ↄtinere

ſunt in loco ſubſtàtie finite ſpuales et

inconuptibiles:vt angeli.⁊ H dico ĩ lo
co coꝛpali.nã angelꝰ hʒ lociũ ſpualeʒ ⁊
cõſᷣuãtẽ.ſ.dei virtutẽ.locũ mẽ ſurantẽ

ſiue circuſcribẽtẽ ꝓbe ſbe.⁊ vᷣtutiſ limi
tatõem ſiue clauſiõem.locũ vo cõtinẽ/

tie.non tm ſpũalẽ:ſ etiã coꝛpalẽ. Rõ

aũt q̃re angeli ↄtinẽt᷑ loco: ſiue aliquo
ambiẽte ẽ oꝛdinatio ptiũ vniuerſi.Si

eĩ nõ haberèt aliqͥq ↄtinẽs: nõ eẽt eoꝛũ
exñtia oꝛdinata ad inuicẽ.q; nõ oꝛdinẽ
hñt in creatõne:eo ꝙ creata ſimłt᷑.nec
haberẽt oꝛdinẽ vnPꝰad alten.H̊ autẽ nõ

decet vniuerſuʒ:nec ſummũ opificem

Rõ aũt q̃re ↄtinẽt᷑ loco coꝛpali du/
plex eſt. vna ſcilʒ limitatio ſpus creati
cũ eĩʒ ſpus increatꝰq deẽ habeat in ſe

ſimplicitatẽ ꝑ quꝗ eſt intra omnia:⁊ ĩ-

mẽſitatẽ per quã cõtinet oĩa:et ẽ extra
omnia: cõicat illas ↄditiões creature
eatenꝰ quaten nata eſt recipe virtutẽ
ↄtinẽtie.vñ ſimplicitatẽ cõicat ſi pui. ſʒ
ſpus nõ potuit recipe virtutẽ ↄtinẽtie.
qa eni ſimplicitas ei finita eſt: iõ ẽ hic

1 nuc.⁊ qꝛ nõ hʒ ptẽ ⁊ ptẽ ſᷣm totũ hic ⁊

nũc.iõ nõ põt hr̃e vłem capacitatèẽ reꝝ
Coꝛp aũt q ↄpoſitũ ẽ ⁊ hʒ ptes ĩnũe/
rabiles nõ potuit pticipare ſimplicita
tẽ.ſ ppt ptiũ extenſionẽ potuit recipe
capacitatẽ.iõ deꝰ fecit vnũ coꝛpꝰnobi⸗/
liſſimũ qð eſſet natũ oĩa ambire:et ex/
tra qð oĩo nihil eẽt:⁊ hoc ẽ empireũ.et
iõ nccẽe eſt angelũ eẽ intra ipym. Alia
rõ eſt.qꝛ in ſolo coꝛpe ẽ diſtictio h⁊ ibi
qꝛ enĩ creature cetẽ oꝛdinẽ hñt ĩ mũdo
diſtĩctiõem ⁊ pem hñt ſᷣm gq?põnem.

⁊ ita ꝙ vna eſt hic ⁊ alia ibi.vna ſurſuʒ

⁊ alia deoꝛſuzʒ.⁊ in ſolo coꝛpe ẽ potẽtia
lis diſtictio ſʒ hic ⁊ ibi.⁊ int᷑ creaturas
ſoli coꝛpi debuit dari vłis poꝰlocãdi:⁊
reſpectu viſibiliũ ⁊ ĩuiſibiliũ:yt ſic vni/
uerſum eẽt vnũ in oĩibo ſuis ptibo oꝛdi/
natis. Et ſic pʒ rõ duplex qᷓre data eſt
coꝛp i potẽtia locãdi ſpm:⁊ ſpin ↄtineri
a coꝛpe.h̊ eni exigebat oꝛdo vniuerſi.
Tũ ppt limitatõem ſpũs creati.tũ qͥa

in ſolo coꝛpe diſtictio eſt m hic et ibi.

Qoõcedẽde ſuntigit᷑rõnes mõſtrates
celi empirei eſt locare angelos.

Oꝛ ergo obꝛ in ꝛin pᷣmo qꝙ ĩcoꝛpen
nõ eſt in loco.dð ꝙ intelligit᷑ de eſſe in

loco:ſicut mẽſuratũ ẽ in mẽſura. ⸗

obꝛ ꝙ loco angeli ⁊ aĩe deẽ.dð ꝙ ĩtel
ligit de loco ↄſeruãte:nõ de loco diſti
guẽte. ⁊ iten hoc nõ cogit ꝙ ſi deus eſt

locꝙ nihil creatũ locet ſpſmm. Qꝛ obꝛ
ꝙloci ad locatũ ẽ mutua indigẽtia.dð

eſt ꝙ ven eſt de his que locãt᷑ ꝓpt de/

fectũ ſui:ß nõ eſt verũ de his q locãtur

ꝓpter oꝛdinẽ ſᷣuaduʒ vniuerſi. vnde ſi
querat᷑ vtꝝ lapis poſſit eſſe extra celũ.

☛

dicẽdũ qꝙ nõ.tũ ꝓpter ſuã indigẽti.q

no bf̃et locũ ↄſeruãtẽ. tũ q; nõ patit᷑ H

oꝛdo vniuerſi.ſᷣ de angelo ꝙ celum no
exeat nõ eſt rõ loci coꝛpalis indigẽtia:
ſed coꝛpis vltimi vniuerſalis ↄtinẽtia
ſm ꝙ vniuerſuʒ eſt pꝑfectũ ⁊ oꝛdinatũ.
Ald alias duas rões pʒ απα%bce⸗
dit᷑ de eẽ in loco tanq; in ↄpuãte ratiõe
cuiꝰpõit᷑ influẽtia in locate.ponit᷑ etiaʒ
inclin atio in locato.iſte aüt modꝰ eẽn/
di in loco nõ ↄuenit angelo.

Ecundo queri
tur vtruũ vn angelꝰſit ⁊ ſekſit ĩ
pluribus locis:an tin in vno. Etꝙ in
plurib vf pᷣmo ꝑ augꝰꝗq dicit ꝙ agel“
ibi eſt vbi vult.in li.de ci.dei.ſᷣ exñs in
celo vult eẽ in terra.g̊ exñs ĩ celo eſt in
terra. ſił eſt in pluribꝰlocis. Item
dam. dicit ꝙ ibi ẽ vbi opat᷑.ſ̊ angel vl
ł põt eẽ motoꝛ celi.et motoꝛ opat᷑ ſuꝑ
totũ mobile.g̊ vn? angelein vtraq; pte

circüferẽtie celi põt eè ſił ſeł. ergo li
magis diſtat vna ps circuferentie ab

alia q; ce. a te. pʒ cτ. Itẽ q;to aliquiꝗ
ſimplicieſt: tato in pluribꝰ repit᷑.⁊ rõ
huiꝰc᷑.qꝛ tãto mag recedita coartatõe
7 magis axppꝛopĩquat ad diuinũ eẽ qoᷣ
vbiq; ẽ. ſi angelꝰint creaturas maxie
ad deũ appꝛopiquat vr ꝙ ſit⁊ ſełi pln
ribꝰlocis eẽ poſſit:ſicut vłe ꝓpter ſuax
ſimplicitatẽ ẽ vbiq; ⁊ ſemp. Itẽ gloꝛi
ficatꝰſpũs nõ hʒ cogitatões volubles
imo pot p donũ gloꝛie ſił mita cogitãe
ß intellect ꝑ nãm in vnico inſtãti non
aſpicit niſi ad vnũ ĩtelligibile: p glaʒ
ſil videt multa. pari roe vr q angel
gloꝛificat'ſil poſſit eẽ ĩ locis viuerſis.
c 2=

IVtẽ coꝛꝰnuũqᷓ; pot eleuari:nec p głiaʒ

nec ꝑ vnionẽ vt ſit excelſiꝰ ſpũ głoſo ſ
coꝛꝰxpi p głam vnioniſ põt eẽ in locis
diyſis. pari roe vt vr ⁊ głs glłoſus.
Noõtra ambꝛo.inlib. de ſpn ſcõ.oĩs
creatura certis ſue nẽ eſt circũſcripta
limitibo.hᷣ qð pot eſſe vnũ ⁊ idẽ totũ ſᷣm
actũ:ita in q̊ loco ꝙ etiã in alio: nõ eſt
circũſcriptũ.g vł angelꝰnõ ẽ creatura
pvel ſi ſic:in pluribo locis ſiłeẽ nõ ppt.
AIſtẽ dam.in li.i.angelꝰdr eè in loco
qꝛ adeſt ĩtelligibilr̃ ⁊ circũſcribit᷑ vbi ⁊
opat᷑.nõ enĩ põt ſᷣm idẽ in diuerſ locis
opari. Itẽ ſiangelſił eẽtĩ diuerſis
locis:nõ indigẽt mitti nec moueri.ſed
mouet᷑ angeli:ſic pʒ p ſcripturã. ve.et
no. te. gO ι. AItẽ ſiangls ſit ⁊ ſe eſſe
poſſet in diuerſis locis:ſił ⁊ ſeł poſſʒ in
vno loco tacẽ ⁊ in alio loco loqͥ. in vno
moueri:⁊ in alio qeſcẽ.ꝙꝗᷓ duo oꝑpoſita
ſił ⁊ ſełeẽnt vera de eodẽ. Itẽ poat
eundẽ angelũ ſił eſſe piſiꝰ rome.qro

vtrũ de vr be poſſʒ ire piſiꝰ.ſi nõquero

quid ipꝑedit:æ non eſt dare.ſi ſic:ꝑ nihil

mouet᷑ad id qð hbʒ.ᷓ nõ põt ire piſius.

aut ſi vadit piſiꝰ⁊ ibi ſe ĩuenit ſimł fuit
pñs ⁊ abñs:⁊ poſt bis eſt ibi pñs.q oĩa
ſunt incõuenietia ⁊ abſurda ergo &.
Needð ꝙ cü angls heat eẽ ididuatũ
hʒ eſſe hic ⁊ nuc.qꝛ vo hʒ eſſe limitatuʒ
⁊ virtutẽ limitatã:hʒ eſſe in vno h:ſiue
in vno loco tmn. Im & ta indiquatio qᷓ;
limitatio nuliter ⁊ inſepabilr ieſt ãgło
hic eſt ꝙ angim ſit᷑ ⁊ ſełoʒ eẽ tm ĩ vno
loco.⁊ hoc dicũt auctoꝛitates:⁊ rõnes
pꝓbãt.⁊ iõ ↄcedẽde ſunt ꝓ eo ꝙ verũ cõ
cludut. Ad ilłq qð obꝛ pe ꝙ ibi ẽ ybi
vult.dð ꝙ illud nõ eſt dictũ ꝑ ↄcõitãtiã
ſimultatis.ꝙ in eoqẽ inſtatiĩ qͥ velle
eſſe in quocũq; loco ſit eſſe: ſᷣ iõ dictũ ẽ
qꝛ eſſe in loco volito ſeqͥt velle ſn moꝛa
tpis magna ꝓpter velocitatẽ angłicã

vt dam. dicit.ſequit᷑ eti eſſe ĩ loco tali

vel tali velle angeliad nutu.qꝛ angelꝰ
nõ vult niſi qð ↄpetit nẽ ſue.vñ nõ vult

ibi eſſe in inſtati:ꝑ in eo tẽpe in qͥ ſcit ſe

poſſe venire.eodẽ modo intelligẽdum
eſt verbũ pdictũ de coꝛpe głoſo. Ad
illud ꝙ ibi eſt vbi opat oð ꝙ opariali/
cubiẽ duplf᷑. vel mediate vel imeqiate

immediate vtputa aia opat᷑in manu:ß

mediãte manu aĩa naute oꝑat᷑ in tota
naui.qꝛ mouẽdo manũ mouʒ temon?:

⁊ mouendo temonẽ totà nauẽ mouet.
nec tñ oʒ ꝙ ſit in tota naui:ſ̊ vbi opat

pmo.p huc modũ itelligẽdu ẽ i ꝓpoito
ꝙ ⁊ ſi angel eſſet motoꝛ ce.vel mouẽs
pmo moueret illã ꝑtẽ ſuꝑ quã eẽt ĩflu
entia motoꝛis ⁊ in illa eſſet:nõ ĩ tota re
mobili vel mota. ſic intelligẽdũ eſt de
angelis qͥ ſubuerterũt ſodoma. Ad
illud qð obꝛ de ſimplicitate dð ꝙ ſim-
plr̃ eſt duplr᷑.aut ꝑ puatiõem ptiũ ↄpo
nẽetiũ in eſſe nẽ:aut ꝑ puatõem ptiũ cõ
ſtituẽtiũ in eẽ diffinito ſiue in gne.qñ
ergo dicit᷑ ꝙ q;to aliqͥd ſimpliciꝰ tãto ĩ
pluribo.hoc dr de ſimplicitate æο uã
ĩcʒ hʒ genꝰreſpectu ſpei.⁊ iõ in pluribꝰ
reꝑit᷑ q; ſpẽs.cũ aũt dicimꝰangelũ ſim/
plicẽ:hoc eſt ſjm aliud genꝰſimplicitadt

iõinihil ad ꝓpoſitũ. Ad illud qð obꝛ

de plitate cognoſcibiliũ qͥ intelligit ſit
⁊ ſeł.dð ꝙ nò eſt ſiłe duplici rõe.q;ꝛ vis
cognitiua magis efficit᷑ dei foꝛmis per
loꝛiam q; vis motiua motu exterioꝛi.
Weeren aliud eſt.qꝛ deꝰ⁊ exẽplar diui
nũ in gloꝛificatis eſt rõ ↄgnoſcẽdi ſᷣm
rẽ ⁊ eſſenti.iõ intellectꝰgłificat ꝰ młta
cognoſcit ita ꝙ nõ diſpgit᷑:p̊ circa vnũ
colligit᷑.ſ̊ angelũ eſſe in pluribꝰlocis:
hoc nõ põt eſſe ꝑ collectõem vtutis ad
vnũ locũ:ſicut intellectꝰ ad vnũ pꝛimũ
cognoſcibile.⁊ iõ nõ eſtↄſite. Adil
lud qð obꝛ de coꝛꝑe xpidð ꝙ nõ ẽ locꝰ
a minoꝛi neca ſiłi.qꝛ coꝛpꝰ xpi in pluri
bus locis eſt:qꝛ multa ↄuertũt᷑ in ipm.
Et ſi qras qre magis cõgruit aliqua ĩ
ipm ↄuerti q; in aliud coꝛpꝰ. huiꝰ
eſt qꝛ eſt cibꝰin quo reficiũt᷑ oĩa mẽbꝛa
xpi.Et ſi qras q̃lis cibꝰhuieſt.eadeʒ
qõ eſt de carbone q̃liter calefacit ꝓpt

ↄiũctòem cũ igne. ſſic caro xpi repieta

dilectõne vt carbo ignis igne.⁊ h totũ

eſt diffuſiꝰin pᷣmo li.⁊ in qrto.

. Ertio queritur

de modo eẽnqiangłm in loco

Et querit᷑ rtruʒ ſi in loco ĩptibili ſiue

piuᷣctali. Etꝙ ſic v. vam.diẽ cangel⸗
eſt in loco nõ figuralit:ſ intelligibilit.

che
ein
„

igt
ſim
za
q
bili
ſit

ni

unns
intota
mone:
doret.
dpotto
nouts
diſ
wae
diſin⸗
dan
täti
ligitſt
genis
nioer

cũ ergo nihil ipius loci ſit ĩfigurabile

⁊ intelligibile niſi pũctus eſt in pũcto.
Iſtẽ pꝓpoꝛtio dʒ eẽ locati ad locũ.ſed
ãgłs ẽ ſimplex ⁊ iptibit᷑.ꝗ ei debet᷑ lol
ſimplex ⁊ ĩptibit.ſ h eſt ſolꝰpũctꝰloci.
g̊ cc. Itẽ ponamꝰangim eẽ in loco in
q̃ minoꝛi nõ põt eẽ.qro an ille locꝰẽ pti
bilis aut iptibłis.ſi ptibilis.ꝗ̊ cũ ãgelꝰ
ſit ſimplex:adh̊ põt eẽ in mĩoꝛi.ꝙ ſi nõ
põt eẽ in mioꝛi vr ille ſit iptibłis.ſed

nihil ẽ ĩptibile in loco niſi pũctꝰꝗᷣ t.

AItẽ qð recipit᷑ in aliq:recipit᷑ ibi per
modũ recipiẽtis nõ ꝑ modũ recepti.ſi
Sangel“ in loco ptibili ẽ ꝑtialr.ꝑ ĩpoſ
ſibile ẽ ãgelũ recipe ptitiõʒ g̊ c. Itẽ
ſiangelꝰ ẽ in loco ꝑtibili taq; i loco pꝰ
autgᷣ totin q̃lʒ pte:aut ẽ ita i toto ꝙ;
ps ẽ in ꝑte.ſi totꝰẽ in toto:ita ꝙ ꝑs eſt
in pte.q̊ ẽ ptibit:ſi ita ꝙ in q̃lʒ pte.cũg
ptes loci ſint multe erit in plłibꝰlocis.
Si dicas ꝙ ẽ in oĩbꝰillis taq; in loco
vno ſic aĩa ẽ in oĩib ptibꝰcoꝛpis. Cõn

eſto ꝙ coꝛꝰillud diuidat᷑ ⁊ locꝰin quo ẽ

angls ↄſtatꝙ nihilomin põt eẽ i oĩb⸗
ptibꝰcũ nõ pẽdeat ex aliq̃ ꝑte pᷣncipalr
⁊ ſi H cũ ſit ibi locoꝝ mititudo:erit an⸗/
