tio comedẽ dr̃:⁊ pcẽm trãſire a ſenſua
litate in ipam.qm ⁊ ſi iudicare de dele
ctabili ⁊ in eo delectari h̊ ſit ptis ſen⸗
ſualis.pcipe tñ ipam delectatõeʒ inte
rioꝛẽ ̊ ẽ ptis rölis.Et iõ rõ comedere
dẽ ſi poſt talẽ pceptõeʒ pti ſenſuali co⸗
delectet.Sic igit᷑ ↄ cedo ꝙ aliqͥ gñe pꝑec
cati peccare põt inferioꝛ poꝛtio ratõnis
abſq; ſuggeſtiõe ſenſualitat:ſic rõnes

ad ſcðᷣam ptẽ adducte ondũt.Aliqͥ po

gñe pcci vix aut nũq; peccat:vtpote car

nalis niſi mot ſenſualitatis pcedat?

mahat: x qtũ ad Ipccẽi genꝰloqͥaug“.

3 manich. ⁊ p H̊ pʒ rnſio ad p q obꝛ

inoriuũ. Ad ilłd ꝙ ob: ꝙ oèm delca⸗
tõneʒ pcedit ſuggeſtio.dð ꝙ ſi ſugge⸗
ſtio laige accipit᷑ ad oẽz apphſione bo
ni vt nũc ſb rõe appetibił ſic ven ẽ pp⸗
cedat oẽʒ delectatõeʒ.ſi po accipiat᷑ ſiri

cte ꝓ illo motu ſᷣpetino ptiſ ſenſuał ſic

nõ hʒ vitatè i oib pccis:łᷣ ſolũ in pccis

carniſ.⁊ ꝑ ̊ pʒ rñſio ad ſeqñs ꝙ dr ꝙ

4

ſenſulitas appetitiua bõi vt nũc.ibi.n.
accipit᷑ ſẽſualitas large.⁊ ſic vt ponſũ
ẽ abſq; ea nõ põt eẽ pcẽm ĩ inferioꝛi poꝛ
tõne rõis:q;uis eẽ poſſit abſq; ſenſuali

tate dẽa ꝓpᷣe ſaltẽ pcẽm ſpuale. Ad

illd q obꝛ ꝙ nihil ẽ i itellectu qð pꝛiꝰ ñ
fuerit i ſenſu. dõ ꝙ veꝝ e vkin ſe vel in
ſuo ſiłki. multa tñ fingit hõ q nũq; vidit

multa etiã poſtq; vidit cogitat:ita ꝙ il

la cogitatio nõ excitat᷑ a potentia ſenſi

tiua mouẽte.ita etiã intelligi põt de ra

tõe ⁊ ſenſualitate. Ad illud ꝙ obijci
tur ꝙ oia pcca hnt oꝛtũ ab oꝛiginali cõ

cupiſcẽtia.dð qð ⁊ ſi oẽ pcẽm q qãmo⸗/
do ex oꝛigiali oꝛtũ habeat⁊ oꝛigiale ex
carne: nõ tñ oʒ oẽ pcẽm tanq; ex ꝓxio
mouẽte oꝛtũ hr̃e ex carne vel ex ſenſu⸗
alitate: ꝓ eo ꝙ pcẽm oꝛiginale nõtan⸗
tũ inficit ptẽ ſenſualè:imo inficit ꝑteʒ

ſenſualẽ ⁊ conũpit. AUñ ↄcupiſcẽtia re
ſpſa ẽ in oibo virib aĩe.⁊ ideo ſiue ſen/

ſualitas ſit pambula ſiue nõ oĩa mala

nr̃a dicunt᷑ venire ex ↄcupiſcẽtia.

Ecundo queri

tur vtn ꝑs inferio: poſſit ſec⸗

care moꝛtał abſq; ſupioꝛi:⁊ ꝙ ſic videt᷑
aug'.dic:⁊ habet᷑ i lr̃a.Si peccatũ diu

cogitatone delectatonis teneatur.⁊ ſi
voluntas per ficiendi deſit moꝛtale eſt.
Sed tunc vir non dicit᷑ comedere ni-
ſi quando adeſt voluntas perficiendi.

ergo ſola muliere comedente contin/

git peccare moꝛtaliter. Itez Augu

ſtinꝰ dicit:et habet᷑ in littera.c.illo:nec
ſane ⁊c.qꝙ ſi ſola mulier comediſſet to
tus homo damnatur.ſed hoc nõ eſt ni-

ſi per peccatum moꝛtale:ergo ſola mu

liere comedente cõtingit pꝑeccare moꝛ-

taliter. AItem ſuperioꝛ poꝛtio rõnis

dicit᷑ inqᷓntum nata eſt aſpicẽ ſupioꝛa.
ſm̊ cõtingit pcẽm aliqð cõmittere ita ꝙ
nõ cogitemꝰ de legib eternis:g cõtin-
git aliquẽ peccare moꝛtał ſolo actu in
ferioꝛis ptis niſi facilitate act' ſupio⸗
ris. Itẽ freqñter offenditquis ꝓxi
mũ nihil cogitaſð offenſa dei. ß inferi
oꝛ poꝛtio ẽ ſm q̃m oꝛdinamur ad deũ:q
ↄtingit peccare moꝛtatr ex actu inferi
oꝛis ꝑtis ſiue actu ſuꝑioꝛis. Itẽ ma
gis ꝓna ẽ ad pcẽm inferioꝛ poꝛtio q; ſu
pioꝛ cũ ex ↄiũctõe ad ſenſualitatẽ mol
lioꝛ ſit:⁊ ob H̊ mulier nũcuꝑet᷑. ſi ſuꝑi
oꝛ poꝛtio rõis põt peccare p ſeipaʒ mul
to foꝛti videt᷑ ꝙ inferioꝛ. Sʒ) aug.
xij.de tri.et habet᷑ in lr̃a.c.illo.nec ſane
R. dr ꝙ cũ mens ſola cogitatõne oble
ctat᷑ de talibo cogitatõibo venia petẽda
E:pectuſq; pcutiendũ ⁊ dðᷣ. Dimit.no.
debi. . talis ẽ pnia venialiũ. q;diu

mulier comedit abſq; viro pcẽ̃m ẽ ſol

veniale. Itẽ impoſſibile ẽ inferioꝛẽ
poꝛtõem dãnari abſq; ſuꝑioꝛi.ſᷣ ſupioꝛ
poꝛtio nunq; damnat᷑ ſine culpa:ꝗqͥ im
poſſibile ẽ inferioꝛẽ poꝛtõeʒ abſq; ſuꝑio
ri peccare moꝛtalꝛ. Itẽ impoſſibile ẽ
eẽ peẽm moꝛtale ſine ↄſenſu.ſᷣ̊ cõſenſꝰ
reſidet penes iudicẽ ⁊ arbitriũ pncipa
lem:̊ ẽ qñ ſupioꝛ poꝛtio rõnis ſiẽ dicit
aug. ⁊ habet᷑ in la.ꝗ̊ . Itẽ impoſ
ſibile ẽ aliquẽ peccare moꝛtałr ſine a/
uer ſione.ꝑᷣ eiꝰ ẽ auerti cuiꝰẽ ↄuerti.h
aũtẽ ſupioꝛis ꝑtis:ꝗᷓ inferioꝛẽ poꝛtõeʒ
abſq; ſupioꝛe ipoſſibile ẽ peccare moꝛ⸗
talit. Itẽ nüq; meret᷑ aliqs in cogi⸗
tatõe boni niſi ꝓponatillud facẽ velcõ
pPlere ſi poſſit:̊ ſimłr nũq; aliqs deme
retde merito moꝛtał peccati in cogita
tõe mali niſi ꝓponat iltd pficẽ ſi poſſit

Hauüt nõ ð ſine ſupioꝛi poꝛtõne rõnis:g

XK. Itẽ qñ aliqð pcẽ̃mẽ veniale cò⸗/⸗

ſentire in illud nõ facit pcẽm moꝛtale.
hß delectatio carnatł circa pſenſũ ẽ veia
le: gↄſentire in delectõeʒ ita ꝙ nõoſen
tiant in opus nõ erit moꝛtale.ſig ↄſen
ſus in opus ẽ ſupioꝛis partis ſiẽ dicit
aug.nuqᷓ; ẽ pccẽ̃m moꝛtale in inferioꝛi
pte abſq; ſupioꝛi. OQ: at ↄſenſus ĩ e
niale nõ faciat moꝛtale ꝓbat᷑ ꝑ ̊ cõ⸗
ſenſus in vbũ otioſuʒ ⁊ mẽdaciũ ioco⸗

ſum nõẽ moꝛtałſᷣ veniat. Siaõttu
dicas eꝙ nõ ẽ ſile: qͥa delectatio carnał
via ẽ ad moꝛtale pcẽcm. LTüc ego que/

ro q́dre potiꝰↄſenſus in delectatõeʒ at⸗

tribuit᷑ inferioꝛi pti qᷓ; ſupioꝛilet q̃re cõ
ſenſus in opus potiꝰ aꝑpꝛopꝛiat᷑ ſupio
ri:cũ.n.inferioꝛis ptiſ ita bñ ſit redigẽ
mẽbꝛa ſiẽ ⁊ affectões ⁊ alia:videt᷑ ita

bß facit in ptãte inferioris ptis pbere

arma iniqtatis pcco ſicut etiã in dele⸗
ctatõem ↄſentire. Ideo ẽ q̃ſtio qͥ diffe
rentia ſit int pccare ⁊ comedẽ:⁊ vtrü
comedẽ ſit idẽ qð ↄſentire?:⁊ qñ dicat
mulier comedẽdo peccat moꝛtatłr ⁊ qñ
veniałr. Mõ.n. videt᷑ illud verbũ augꝰ
de rõne viri eẽ gñałr veꝝ.qꝛ tũc come
dit vir pbetarma iniqtat pcco.mul⸗
ta.n.ſuntpcca q̃ͥ ↄſũmant in ſola cogi
tatõe iniq̃:⁊ tũc comedit ⁊ nulla mèbꝛa
coꝛpis pbent᷑arma iniqͥtat cũ illud pec
catũ nõ habeat exerceri ꝑ mẽbꝛa coꝛpo
ris. Meꝰ ad pdictoꝝ intelligẽtiã eſt
nõndũ ꝙ ⁊ ſi poſſibile ſit mulierẽ come
dere ſine viro: ñ tñ ẽ poſſibile mulierẽ
peccare moꝛtalr ſine viro:ſiue inferio
rem poꝛtõnem abſq; ſupioꝛe.⁊ ̊ pʒ ſic.

Aliud.n.ẽ pccm moꝛtale ↄmittẽ:aliud

cibuʒ vetitů deguſtare. cẽm.n.moꝛ
tale diẽ deoꝛdinatõeʒ a deo qͥ ẽ cũ ↄſen⸗
ſu ⁊ ↄtemptu.inoꝛdinatio aũt talis ẽ ꝑ
ↄtẽptũ:⁊ q̊ ẽ ſupioꝛis ptis.eius eni eſt
auerti cuiꝰẽ ↄuerti. Cõſentire aũtad
illã potẽtiã ſpectat apud qua reſidet in
diciaria ptas et regimis auctoꝛitas.G̊ᷣ
aũtẽ ſupioꝛ poꝛtio rõnis:⁊ iõ impoſſibi
le ẽ aliqd pcẽm eẽ moꝛtale in nobiſqð
ſupꝑerioꝛi poꝛtõni non imputet᷑ ⁊ in quo
ipſa non deoꝛdinet᷑ propter naturam
peccati moꝛtalis que exigit ibi eſſe:⁊ cõ
temptuʒ auer ſionis et conſenſum de-
liberatonis quoꝛuʒ vtrũq; eſt ſuperio-
ris partis.eſt etia ratio ex iſtarum po
tentiaruʒ cõnexione.quoniaʒ inter ſu
perioꝛem poꝛtõnem et inferioꝛeʒ lex cõ
iugij eſt. et ideo vna tenetur alteraʒ re
gere et repꝛimere. Mon ſic autem eſt
inter ſenſualitatem et inferioꝛem poꝛ

tõeʒ.et pter h cũ inferioꝛ poꝛtio dordi

nat᷑ negligẽtie viri qͥ debuit eã impᷣmẽ
imputat᷑ ⁊ pit cũ illa culpabił inducat.

ſeigt
emt.a
gltͤe
a com
oNead
lgtäßn
Gro
tngit
tante.
nend
cnbi
ctati
bitar
ecta
he
nort.
Hairn
iranbi
giheſu
ſsiuch
dlectari
acadoe
lta⸗
dngit

Neclt

nue
ptis:
ticdf
irxz
ctabtke.
flenuan
necent.
ſntinpt
Cdinati
ſetſan
Mip
ec
kemo
gnſit
ſern
ſure
iicler
ciph.
ris)l
(iico
eeter⸗
taleſ
one.
ſcci⸗
he⸗

—
ſo⸗ 4 .
Nucdgen

1 eo⸗
LAXN
ℳ

wrbüang
. löcone
minſoncoci

te. .
e
TEEH
NSNKÜUlSYAY
.

Nenrunt

8
eeAEN!

Maw⁵ſ
anulzih
btiuenieſ
trzitad
mieh
— . .
DeWeam „
eiswcd
Nrac
aN
Gtu

,(een0
„ KH .
d Ken

S
ANN

2— * —

ſic igit pʒ ꝙ impoſſibile ẽ inferioꝛẽ poꝛ/
tõem rõnis abſq; ſupioꝛi pꝑeccare moꝛ⸗
talit.poſſibile tñ ẽ vnã eaꝝ abſq; alte/
ra comedẽ.⁊ h̊ qa comeſtio diẽ ↄuerſi
onẽ ad dẽlectatõem a ſenſualitate ob/
latã ſᷣm actu inferioꝛis poꝛtonis:ita tñ
qꝙ nõ ↄuertit᷑ ̃m actũ ſupioꝛis.⁊ ita cõ

tingit mulierẽ comedẽ viro nõ diguf

tante.⁊ H̊ pʒ ſiattẽdamꝰ ꝓgreſſuʒ tem
ptatõis ⁊ delectatõis. Mꝛimo.n.dele-
ctabile offert᷑ ſiue pcipit᷑.⁊ꝰ vero dle-/
ctatio aduertit᷑.ʒꝰ vero in id ad qð tra

hit delectatio ↄſentit᷑ vel diſſentit. De

lectabile pcipe ẽ ſenſualitat.delectõeʒ
aduertẽ ẽ inferion ptiſ rõis q iterioꝛeſ
motꝰ⁊ affectꝰhʒ dijudicare ⁊ cognoſcẽ
H aũt nõ ẽ poſſibile ſenſitiue.diffinire
aũt an hic ſit amplectẽdũ vel reſpuen/

dũ h̊ ẽ ſupioꝛis ptis in q̃ reſidet aucto

ritas iudicarie ptãtis. Contingit igit
delectariad aꝑpꝛehẽſionẽ delectabilis
añ aduer ſionẽ delectatõiſ.⁊ h ẽ ſenſua
litat:⁊ abſq; dubio ẽ veniale pcẽ̃m. Cõ
tingit iten delectari poſt apphenſionẽ
delectabiłl ⁊ pceptõeʒ delectatõis ĩ ple/
nũ ↄſenſuʒ deliberatõis.⁊ G̊ ẽ inferior
ptis:⁊ aliqñ moꝛtale aliqñ veniale.et
tũc dr comedẽ ſola mulier. Qontingit
iteꝝ ʒꝰ delectari poſt apphenſionẽ dele
ctabił aduerſionẽ delectatõnis ⁊ poſt
plenũ aſſenſũ deliberatõis.⁊ tũc dr co-/
medẽ vir.⁊ tuc ẽ moꝛtle pcẽm:qͥ actꝰ
ſunt in phibitõe ꝓpt᷑ plenũ ↄſenſũ⁊ de

oꝛdinatõeʒ. Vñ cũ tẽptatio inchoat a
ſenſualitate planũ ẽ eẽ veiale.cũ ↄſu⸗
mat᷑ in ſupioꝛi pte ròis planũ è eẽ mo:ꝛ

tale.cũ vero ſola mulier comedit põt
eẽ moꝛtłe ⁊ veiale.⁊ iõ dubiũ ẽ diſcernẽ
qñ ſit moꝛtale vel veiale. Poteſt tñ di
ſcerni H̊ mõ qꝛ cũ ꝑcipit᷑ delectatio:aut
ſtati repellit᷑ aut retinet᷑.ſi ſtati repellit᷑

tůc leue ẽ pcẽ̃m. Si vᷣo tenet᷑ H pot eſſe

tripłꝛ.aut qꝛ placʒ ipa delectatio ⁊ oꝑꝑ

ris ↄſũmatio:ita ꝙ ẽ volũtas delecta/

di i cogitatõe ⁊ etia ĩ ope ſi facultaſ ad
eẽt:⁊ tũc ẽ ibi plenꝰ oſenſꝰ⁊ pcẽm moꝛ
tale ſił ↄcurrẽte viri⁊ młieris comeſti

one.Aut placʒ delectatio ſ̊ tũ diſplicʒ

pcẽc̃iↄſũmatio:⁊ tũc ↄſenſſemiplenꝰ

⁊ tũc dr̃ mãducare mulier.nihilominꝰ

— 3„ r.
ſ.‚öv

P7972

tñ peccat moꝛtalr cũ in illã ↄſentit dele
ctatõeʒ.Aut vtaq; diſplicʒ.ſ.ipa iteri
oꝛ delectatio ⁊ opis ↄſuùmatõ.⁊ tũc aut
nõ aduertit piculũ delectatõis nec re-/
pellit eã:peccat ſ̊ nõ moꝛtał:.guiꝰtñ pec
cat q; ſi ſtati ⁊ virilit᷑ repuliſſet.aut ad
uertit piculũ ⁊ delcẽatõeʒ ill nõ repellit
mẽtẽ in taliba cogitatoibo reuolui ſi-

nit:⁊ tũc dicũt magriꝙ peccat moꝛtal:·

qꝛ quis nõ ſit ibiↄſenſus verẽ tñ ibi
ↄſenſꝰinterptatiuꝰ:⁊ comedit ſola mu
lier. nihilominꝰ tñ pcẽm illd imputat᷑
viro.qꝛ cũ eq ↄpeſeẽ debuiſſet ⁊ teneret᷑
nõ tñ ↄpeſcnit. Hoc tñ qꝙ nũc vltio di/

ctũ ẽ:nõ ẽ vſq;qq; certũ. Negãt.n.aliid

eẽ moꝛtale i negligẽtia rebmẽdi vbiẽ
diſplicẽtia qtũůcũq; qs piculuʒ a iuer
tat.ſᷣtñ ſecurioꝛ via tenẽda ẽ quicqͥd ſit
rei veritas.Et ſi cui ̊ ↄtingat ſanuʒ ẽ
ↄſiliũ ꝙ de ipo vt de moꝛtalipeniteat.in

dubijs.n.ſecurioꝛ via eligẽda c.Etnõ

nõ de q̃cũq; delectatõe loqmur:vtpo
te de illa qᷓ qͥs de lectat᷑ cogitãdo de pul/
chꝛitudine mulien:Kᷣ de illa qͥ ſurgit ex
cogitatõne illiꝰ opis nepharij.⁊ ſic pa
tet ꝙ mulierem coͤtingit comedere ſi⸗
ne viro:pꝛo eo ꝙ vir ſolum dicit᷑ come
dere quado plenus conſenſus adeſt.
et tunc dicit᷑ arma iniquitatis pꝛeberi
peccato.quia totus homo ibi ad ꝑecca
tum incuruat᷑:ſiue ſit gccatuʒ carnis
ſiue ſpiritus. Peccare auteʒ non dici
tur moꝛtaliter ſine viro.quia nõ pote
rat eſſe pꝑccatuʒ ſine viri cõſenſu vero
vel interptatiuo. Concedẽède ſunt igi
tur ratõnes oſtẽdentes ꝙ inferioꝛ poꝛ
tio abſq; ſupioꝛi nõ poteſt pꝑꝑccare moꝛ
taliter: licet due vltime non cogant.il
le enim oſtendunt ꝙ mulier non poteſt
comedere ſine viro per hoc ꝙ conſen
ſum in delectatõem dicunt non eſſe ꝑc

catũ quod abſq; dubio falſum eſt: pm

ꝙ dicit Auguſtin“ in littera Nec valʒ

quod obijcit de conſenſu in bonum vel
de conſenſu in verbum otioſum. Pri
mum ꝙ non valet quia plura requirũ

tur ad bonù conſũmanduʒ q; ad malũ
ppetrandũ.vniꝰ eniʒ circũuſtantie defe/
fectus opatõnis defoꝛmat. ſᷣ nõ valet:
quia nulluʒ ibi eſt ꝑiculũ in delectatõe

venialis.ibi aũt eſt piculum cum dele
ctatio via ẽ ad moꝛtale pcẽcmm. Ad il
lud vero ꝙ vltimo qrebat᷑ iaʒ pʒ rñſio
ex pdictis.viʒ q differẽtia ẽ inter come
ſtionẽ ⁊ culpꝑe moꝛtalis cõmiſſionẽc.pa⸗/
tet etiã qñ vir dicit᷑ comedẽ ⁊ qñ muli⸗
er.etia qn mulier in comededo ꝑeccat
moꝛtalłl: ⁊ qñ pꝑeccat veniatr.pʒ etiã q̃ꝛe
ↄſenſus in delectatõem attribuit᷑ muli
eri ⁊ ↄſenſus viro in opus.qꝛ ↄſeuſus
in opis ppꝑetratõeʒ ẽ plenariꝰoſenſus.
cõſenſus vᷣo in delectatõnem abſq; ope
ẽnſenſus ſemiplenꝰ.Siaũt pcẽm co⸗
ſiſteret in ſola delectatõe tüc cõſenſus

in delectatõem poſſet eẽ plenariꝰ ↄſen⸗/

ſus:⁊ tũc nõ tm eẽt ſupioꝛis pꝑtis ſᷣ etiã
inferioꝛis.vñ nõ tantũ dr vir ↄſentire
qͥa vir mouet exterioꝛa mẽbꝛa:ł̊ qꝛ mo
uet᷑ volũtate plenaria.⁊ hãc circũloqͥt
aug.in eo ꝙ diẽ vinꝝ comedẽ cũ arma
iniquitat pcco pbet. Ad rõnes autẽ
q aqducunt᷑ ad oppoſitũ qͥbus ondit᷑ ꝙ
mulier ſine viro mortalit᷑ peccare põt
plana ẽ rñſio. Nam pme due auctes
loquũtur de comeſtiõe non de culpe cõ
miſſione. Ad illud vero ꝙ obijcit ʒ
ꝙ ſupioꝛ poꝛtio rõnis hʒ ↄuertiad ſu/
perioꝛa. dicendũ ꝙ nõ ſolũ actus eius
ẽ ad ſupꝑpna:ꝶ etiã actꝰ ẽ diſcernẽ ⁊ ſen/
tẽtiare de his ꝙ fit i regno aie etↄpe/
ſcere vires inferioꝛes.⁊ iõ cũ nõ ↄpeſcit
imputat᷑ ſibi. Ad duo ſeqñtia ſimłłr
pʒ rñſio.illis.n.duabo rõniba ondit᷑ ꝙ
pcẽm põt eẽ in inferioꝛi poꝛtõe ratõnis

abſq; ſupioꝛe.q; negligẽtia cohibendi

inferioꝛẽ ptẽ in ſui mot deoꝛdinatõeʒ

reddit ipaʒ culpabilẽ:vt ſepꝑ dẽm ẽ.

——

Onſequenter

qgqyuerit᷑ circa tertiũ quõ ꝑcca/
tũ ha beat fieri ⁊ eẽ in ſenſualitate duo
querunt᷑. pen. q̃rit᷑ vtꝝ in ſenſualita
te poſſit eẽ pcẽ̃m veniale? ⁊ꝛo querit
vtꝝ in ſenſualitate poſſit eẽ moꝛtale.

¶Irca primum
ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑ ꝙ i ſenſuali/
tate poſſit eẽ veiale pccm.poꝰ pilłq au-
g · xh. de t. ꝙ recitat magr i la.ſii mo

tu ſenſuali ti pcci illecebꝛa tencat᷑ ve-

niale ẽ. Itẽ ſup illud ꝓuer. xxv.ſe⸗
pties in die X. glo. p neceſſitatè ⁊ fra⸗
gilitatẽ carnis ſingulis diebo vel iuiti
vel volẽtes peccamꝰ. Sig peccamꝰ in⸗

uiti volũtate rõli illud pcẽm nõ eſt ĩi vo

lütate rõli ̊ ſolũ i ſenſualitate. IJtẽ
rõne videt᷑ mot ad illicitũẽ inoꝛdinat
⁊ ita rephenſibił et mal*.ſ̊ pmi motus
ſunt huiõi:g pᷣmi mot ſunt pcca.ſ̊ pꝛi
mi mot ſunt in ſenſualitate:ergo .
Itẽ oẽ qð ẽ oꝛdinabile ſᷣm relatõeʒ
iuſticie qñ vᷣoꝛdinat᷑ hʒ i ſe culpã.ſᷣ ſen
ſualitas oꝛdinabilẽ ſm relatõeʒ iuſti⸗
cie ⁊ ↄtingiceã oꝛdinari in moti ſuis

videtur igit ꝙ ipſa efficiat culpabilis.

Loñaug.y.de ci.dei diſtinguittri⸗-

plex gen cauſe.quedã eſt que tantum
facit:⁊ Hẽ deꝰ.qdã que tantũ facit vtvi

ta.qdã q facit ⁊ fitvt arbi.libertas ſiue

volũtas in pᷣ* cãꝗ nõ põt eſſe pcẽm ꝓpt

ſui dignitatẽ. In 2 vero pot eſſe pec⸗
catũ ꝓpt᷑ ſuiartatõeʒ.cũ igit᷑ ſenſuali
tatis poſſit moueri q́; mouẽ:agi q; agẽ
videt᷑ ꝙ in ea pcẽm nõ poſſit eẽ̃. Itẽ
in culpis differrimꝰ a bꝛut:q impoſſi⸗
bile ẽ in nobᷣ eẽ pcẽm ſᷣm illud ꝙ cõica
mus cũ bꝛut.̊ aũtẽ ſenſualitas ꝙ c.
Itẽ ſtulti ⁊ furioſi hñt vſuʒ ſenſua
litatis et tn in nullo ſuo actu peccãt:gꝗ
pcẽm nũq; ẽ in nobis ex deoꝛdinatõne
ſenſualitat.g nullũ pcẽm in ſenſuali/
tate ponendù ẽ. AYtẽ in ea ſola poten
tia nata ẽ eẽ culpa ſᷣm quã ̊ capax eſt
laude ⁊ vitupio:ſj q̃ntũ ad ptẽ ſenſua⸗/

₰△

leʒz ho nec ẽ dignꝰ laude nec vitupio:g

ßm illã ñ pot eè culpa. dad be itel

ligẽtiã nõndũ ẽ ꝙ cũ qri᷑ vtꝝ pcẽ̃m ve⸗

niale poſſit eẽ ĩ ſenſualitate:rñdet᷑ còit᷑

ꝙ ſenſualitas põt dupłoſiderari.aut
ĩi ſe.aut ꝓut ẽ oꝛdinabiła rõne ⁊ ſb rõe.
ſii ſeↄſideret᷑ H̊ mõ hʒ vſuʒ i furioſis.
7 H mõ diẽ augꝰ.ꝙ i ea cõicam cũ bꝛu

tis:⁊ ſic põt ĩ ea eẽ pcẽm ſiẽ rões ad pꝛi
mã ptẽ oñdũt.Alio mõ ẽ loqͥ d ſenſua
litate ſᷣm ꝙ ipa oꝛdinabitł᷑ ẽ ad rõem et

ſb̈ röne. ⁊ H mõ bʒ regulari ſm regulã
iuſticie:⁊ ſic qñũ mouefad illicituʒ ipſa

eius deoꝛdinatio poteſt eſſe ccatum.
⁊ ſic cõmunit᷑ tenet᷑ ꝙ ⁊ ſiin ſenſualita
te ſᷣm ſe ↄſiderata pcẽm eẽ ñ poſſit:pot

fjinen
phai
pti 4
aleiſe
cännle
1ppte
giteri⸗
F
ſenſus
e⸗
heen
toem
(ſein
ciien
yninr
juitn
ſulicue
icpine
nenulür
Menege
niglen⸗
igſan
1dap
(endin
hnhe
amniſi.
D
oſot
Lero
lcntse
ecciin
Pnitino
ſonsdi
Smhen
tüͤt
ſtnt
Mö
Gane
ſcd
reſo
ſtitur
inſen
epin
inſen
ſticto
obiec
detmi
is ig

1

AüKmnons

.
⸗
N.
1

M . *

zet

Win mii
fuialowis
diſingnimn
ickareunmn
mmnmitptyi
tilüeroſue

LARW
N

H 3
. „
veo/
„ „ „
et eir ſe
Me
N rrecd

Ailni⸗
erripie⸗
rridid
e ſomian
1 CAN— n

ae

I1e
,4 m
0 ),
4

e
. . 4 4 6
ſin..

„
aNN

tñ in ea eẽ pcẽm vt è ad rõem oꝛdinata
⁊ pꝑ ̊ detmiari pnt argumẽta ad vtrã/

q; ptẽ iducta. Neꝝtñ adhᷣ reſtat qſtio

qlit᷑ i ſenſualitate põt eẽ pcẽ̃m ⁊ culpa
cũ nullo mõ ponaf in ea eẽ virt vł gr̃a
, pptea pſcrutari volentibo hãc qoem
vlteriꝰ duplex aꝑparebit modꝰdicẽdi.
Fuerũt nãq; aliqͥ q dixerũt ꝙ etiã ĩ
ſenſualitate oꝛdinata ad rõcʒ nõ oino
ponẽduʒ eſt eẽ pcẽm:ſᷣ aliqͥ mõ ſᷣm qͥd.
pcẽm.n.duo dicit.viʒ actũ ⁊ deoꝛdina/
tõem circa actũ.Et licet pcẽ̃m dicatur
eſſe in ſenſualitate rõne actus ſubſtra
cti ⁊ rõne motꝰ:tñ ipſa deoꝛdinatio eſt
in rõne que minꝰ cauta ⁊ ſollicita fuit
puidẽ ne talis mot inoꝛdinat in ſen⸗
ſualitate inſurgẽt vł etiã minꝰdiligẽs
ẽ repꝛimẽ:ideo illa deoꝛdinatio pccoꝝ
venialiũ ponit᷑ in ipſa rõne q ſenſuali⸗
tatẽ neglexit regẽ.imputat᷑.n.ei in ve-

niale nõ in moꝛtale ꝓpter h̊ ꝙ tenebat

ipſã ↄpeſcẽ ex lege cõiugij: ſicut tenet᷑
rõ ſuꝑioꝛ inferioꝛt. Sʒ iſte modꝰdi

cendi min“ ſufficiẽs eſſe videt᷑.pᷣmo q;
ſm h̊ oia peccata venialia potiꝰ eẽnt ex

amiſſiõe q; ex inoꝛdinata inclinatõne.
⁊ qꝛ quedaʒ ſunt venialia qͥ rõ vitare
nõ põt:ſiẽ dicit aug.et oſtendit᷑ infra.

Tertio nᷣ̈ qͥa ibi ẽ deoꝛdinatio vbi ẽ et

actus qͥ deoꝛdinat᷑:⁊ ita ſi mot actus

teccati in ſenſualitate ponit᷑ in ea debʒ
poni ⁊ inoꝛdinatio. Pꝛoptea aliꝰ

modus dicẽdi ꝙẽ loqͥ de pcc̃o inq̃ntuʒ

hʒ rõnem culpꝑe:⁊ inqntũ bʒ rõem vitij.
Inãntũu hʒ roeʒ culꝑ ſic oꝑponit᷑ gre

⁊ facit illi eſſe dignum vitupꝑio.et hoc
mõò oẽ pcẽm ẽ a li.arbi.Alio mõ eſtoſi
derare pcẽm inqntũ tenetrõem vitij:⁊

ſic dicit inoꝛdinatõnem alicuiꝰ potẽtie

reſpꝑectu act ſibi debiti jm ſuã naleʒ in
ſtitutõem.⁊ qͥa talis deoꝛdinatio bʒ eẽ

in ſenſualitate: ita ꝙ illa deordinatio

ẽ via ad opus vitupio dignũ ſic ponit᷑
in ſenſualitate eẽ pccẽ̃m.ꝑ hanc aũt di⸗
ſtictõeʒ manifeſta ẽ qõis intẽtio ⁊ oĩiuʒ
obiectõʒ pcedẽtiũ ſolutio. ̊ aut meli
detmiabit᷑ infra qñ aget᷑ ð ſbiecto vutu
tis ⁊ gr̃e ⁊ de oꝑpoſitoe virtu ⁊ culpe.

Ecundo queri

tur vta in ſenſualitate poſſiteſſe pcca
tum moꝛtaleletꝙ ſic videt᷑ ſicut pꝛimꝰ

motꝰ hʒ eẽ in pte ſenſuali ita etiã actꝰ

in q eſtↄſũmatio pccati. ſiẽ ponit᷑ in

ſenſualitate eè pcẽm veniale ꝓpter pꝛi

mũ motũ ita ponẽdũ ẽ eẽ moꝛtale ꝓpt᷑
actü ↄſũmatůù. Itẽ in eodẽ in qͥ ẽ di
ſpoſitio nat ẽ eẽ habitus.ſ̊ veniale di
ſponit ad moꝛtale: cũ veniale poſſiteſ
ſe in ſenſualitate vt onſum è videt᷑ &.
Itẽ iuſticie oꝛiginali opponit᷑ culpa
moꝛtalis.̊ illa oꝛiginatł᷑ iuſticia nõ tin

fuit in adaʒ ſᷣim rõem ſꝶ etiã ſm ptẽ ſen

ſualeʒ qͥa totꝰ oꝛdinat erat:g ridet᷑
moꝛt. łH culpa in ſenſualitate eſſe poſſit
cũ oꝑpoſita nata ſunt fieri circa idem.
Itez ſicut ſupioꝛ poꝛtio ronis ſe hʒ
ad bonũ ita ſenſualitas determiat ad

malũ.ſ̊ in ſupioꝛi poꝛtõe rõnis põteſſe

moꝛtale pcẽm ex ſurreptõe ſiẽs oñſuʒ
ẽ:g& eõ ex pᷣmo ↄſenſu ⁊ ꝑccatiꝑpetra⸗

tõne moꝛtale pcẽ̃m dſcendere poterit

vſq; ad ſenſualitatẽ. vt ſicut ſenſuali⸗

tas cõicat veniale pcẽm ſupꝑioꝛi ita et

ſuꝑioꝛ ꝑs cõicat moꝛtale pcèm ſenſua
litati. Sʒ3 ↄpletiuũ moꝛtalis pec-/
cati inqᷓntũ huiꝰ eſt cõuerſio a deo:ſed
ſolius rõnis eſt a deo auerti tñ eius ſo
lius eſt ad deũ ↄuerti:g ex ſola rõoe pot
eſſe pccatũ moꝛtale. Itẽ ſolus con

ſenſus facit moꝛtale pccm. ſ̊ ↄſenſus

ſoliꝰ ptis rõnalis q̊ . Itẽ culpa
moꝛtalis ⁊ gra mutuo ſe expellũt:g ha
bent eẽ circa idẽ.ſᷣ gr̃a gratũ faciẽs cũ
in ea attendat᷑ imago ſimilitudinis nõ

bʒ e niſi in rne: nec culpa moꝛtalis

Itẽ ſi culpa moꝛtalis eẽt in ſenſua⸗

litate ̊ ñ eẽt niſi q p ipam pꝑetrat᷑:g
qñ aliqs ppetrat homicidiũ pꝑ gladiũu ?-

manũ:pcẽm hoicidij erit ĩgladio⁊ ma
nu.ꝙ ſi falſũ ẽ dicẽ: abſurdũ ẽ etiã di⸗

cere pcẽm moꝛtale eſſe in ſenſualitate.

ſ ꝙ moꝛtale pcẽm nec inqntũ
culpa nec inq;tũ vitiũ ponẽdũ ẽ eſſe in

ſenſualitate. ⁊ rõ hꝰ ẽ.qꝛ alit vitiat pec-

catũ moꝛtale q́; pccatũ veniale. MPec-
catum enim moꝛtale vitiat ⁊ doꝛdinat
deoꝛdinatõe per fecta vt ita dicam:que

quidem conſiſtit in auerſione a deo et
eius contemptu⁊ delibe:atõis ↄſenſu.

hec aũt ſolius rõnis ſunt:⁊ ideo moꝛta
le pcẽm in ſola rõne ↄſiſtit.deoꝛdinatõ
qũt venialis nõ eſt deoꝛdinatio ↄſũma

ta ſ̊ inchoata.⁊ qͥa deoꝛdinatio inchoa
ri hʒ in potẽtia inferioꝛi⁊ ↄſũmarii ſu

pioꝛi. hinc ẽ ꝙꝙ veniale pcẽm inq̃ntũ vi
tiũ ẽ in ſenſualitate repit᷑. non.n.dire
cte opponit᷑ habitui virtutis ſiẽ vitiuʒ
moꝛtalis peccati:pᷣ ſolũ ex q̃dã inclina⸗
töne ⁊ ↄpatõne ad terminũ ad quẽ di/
ſponit.vitioſitas aũt ⁊ deoꝛdinatõ moꝛ
talis ſimpłr excludit habitũ virtutis.
⁊ ꝓpterea oẽ pcẽm moꝛtale in rõne po
nit⁊ nullù in ſenſualitate.et ↄcedende
ſunt roͤnes hic oñdentes. Ad illud
qꝙ obijcit᷑ pᷣmo ꝙ act moꝛtalis peccati
E in ſenſualitate ſicut pᷣmꝰmotus dicẽ
dũ ꝙ ⁊ ſiↄtingat vtrũq; in ſenſualita⸗

te repiri:aliter tñ ⁊ aliter. Naʒ pᷣmus
mot in ſenſualitate repit᷑ ita q ibi ſu ·

mitoꝛiginẽ.⁊ potiꝰ ẽ ſenſualitat rõem
excitãtis qᷓ; a réne excitate ⁊ mote.actꝰ
gaüt moꝛtalis peccati ſic reꝑit᷑in ſenſua

litate ꝙ oꝛiginẽ ſumitab impio rõnis.

etẽ ſenſualitatis potiꝰ mote q; mouen
tis. Et qm deoꝛdinatio et vitioſitas ibi
ponit᷑ eſſe pcẽm vbi ſumit oꝛiginẽ ⁊ vbi
eſt in rõne actõnis: nõ in rõne paſſiõis
hinc ẽ ꝙ ex pᷣmo motu exiſtente in ſen
ſualitate ponit᷑ ibi eè pcẽ̃m veniale.ex
actu aũt pꝑeccati ꝑ ſenſualitatẽ ppetra-/

to nõ ponit᷑ in ea eẽ peccatum moꝛtale.

Ad illud ꝙ obijcit᷑ ꝙꝙ diſpõ ⁊ habitꝰ

in eadẽ potẽtia hñt fieri.dicendũ eſt
yen ẽ de illa diſpone q eſt eiuſdẽ nãe cũ
habitu ⁊ de q̃ tranſit in habitũ:ſicẽ ſciẽ/
tia diſpõ ſit ſciẽtia habit.de illa aũt di

ſpoſitòe que ẽ alteriꝰ generis⁊ diſpo-
nit ſolũ ꝑ qᷓndaʒ oꝛdinatõem veritateʒ

nõ hʒ.actũ.n.vniꝰ potẽtie põt eẽ diſpo⸗
ſitio ad eliciendũ actũ alteriꝰ potentie

ſicut cognitõ ad affectõeʒ.⁊ ſic in ꝓpo-
ſito hʒ eſſe ideo nõ valʒ. Ad illud q;
obijcit᷑ de iuſticia oꝛiginali.dicẽdũ ꝙ; ðᷣ

oꝛiginali iuſticia dupłr ↄtingit loqui.

gaut inqntũ diẽ habitũ qᷓndã regulantẽ

nãm in ſtatu inocẽtie.aut in qᷓntũ dicit

oiuʒ rectificatõnem plenaris. Mꝛimo
mõ oꝛiginalis iuſticia hʒ eſſe in ſola ra
tõne:⁊ ſic opponit᷑ ei cuſpa. Scðo mõ

nõ ſolũ hʒ eſſe in rõne ſᷣ etiã in viribus
inferioꝛib.et ſic nõ ſolũ hʒ auferriper
culpã ſᷣ etiã ꝑ penã ſiue paliqͥq qð aliq
mõ hʒ rõem culꝑe aliqͥ mõ rõnem pene
⁊ tale eſt veniale pcẽm. Ad illud ꝙᷓ
obijcit ꝙ ſiẽ ſe hʒ ſenſualitas ad illici⸗-
tum ſic ſe hʒ rõ ad lumè:dicendũ ꝙ il9/
la ↄpatio nõ valet ppterea ꝙ plus põt
virt ſuꝑioꝛ qᷓ; inferioꝛ: ideo ⁊ ſi ſupioꝛ
potẽtia poſſit induere actũ ⁊ diſponem
inferioꝛis et negotiari circa eius obie⸗
ctũ:nõ tñ ſequit᷑ ꝙ poſſit eẽ ecouerſo./

S r- 7
:MQ parte iſta
ſunt dubitatões circa lr̃aʒ:⁊
pmo querit᷑ de h̊ ꝙ diẽ:ſi pcẽ̃m nõ diu
teneat᷑ in delectatõe veniale ẽ: ſi vero
diu in delectatõe cognitõis teneat᷑ ⁊ ſi
volũtas pficiẽdi deſit moꝛtale ẽ.Ex H
eni videt᷑ ꝙ ſola moꝛa de veniali faciat
moꝛtale. Sʒ circũſtantia nõ mu⸗
tat gen peccati:&̊ ſi moꝛa tpis ẽ circũ/
ſtantia nũqᷓ; faciet de eo ꝙ erat venia/
le moꝛtale. Itẽ moꝛtale excedit ve⸗
niale ĩ infinitũ.ſᷣ circũſtatia nõaggra
nat i infinitũ:qͥ ſi moꝛa tpis circũſtatia
ẽ videt τ. Juxta H̊ querit᷑ q;ta mo
ra tpis faciat ꝙ erat veniale eẽ moꝛta
let vtꝝ hHᷣ ſit in alijs generibopccoꝛuʒ
ſicut in pcco carnis?:⁊ iteꝝ.qn quis du
bitat vtꝝ moꝛtakr vel venialr peccaue
rit q̃liter ſit ei ↄſulenduů WGeedicen⸗
dũ ꝙ moꝛa tpis qᷓntũ eſt de ſe non facit
vt qð pꝛius erat veniale fiat moꝛtale:
ſ ſolum occaſionaliter.viʒ qͥa inducit
cõſenſum veꝝ vel interptatiuuʒ · tunc

aüt inducit coõſenſuʒ ven qñ ex diutur
nitate delectatõnis reſcitlibico ageo

vt homo velit omino in vitioꝝ delecta⸗

tione perſiſtere ⁊ moꝛari.tunc vero in-
dqucit conſenſum interpretatiuum qn
homo aduertens periculuʒ delectatio

—

——

4

4

niſ retẽte NeIemrepimteiR

enim non eſt abſq; contemptu ſalutis
pꝛopꝛie pꝛout ꝙ diſcrimini ſe exponit.
Illa enim delectatio ſubintrat ſi ſer
pens et venena diffundit per que rato
nalis ſpiritus interit moꝛte culꝑ. Si
cut igit᷑ ſalutem ſuã coꝛpoꝛalẽ neglige
ret qͥ ſerpentè iux ſe ſciẽter collocaret.

ſeint
elder
wyitl
p
taliten
hoͤac
pelc
quert
inge
rab
libi
eſtre
inan
ſenti
beni
ven 7
funmm,
gimine
espſc
entiapel
nnctio
ſeiwo

ec

ſin⸗
tinuc
Ptem
wen
yue
bysr
tisr
ſuerit,
fekine
arni⸗
ſbiczin
mlni
G
Ucni
Ono
bus:
nece⸗
re.
qſit
noni⸗
ctui
kvenji
moꝛta
gfa
lte t
(ſtücii

ſteno

1
*

“
4 „*
eet
vH BAne
4 i—
r daltanene
RU0NNAN
X. S
NN
A a kei
. Miin;
. Mlhe
tdt 1.
Aim . 4
,
,
me .
ee
A. Woi⸗
Nernn 1.
wugdosz
oeeen
roAHLeeee. .
11
Mmac
„

2 .
wi Hee,
R Ece,

Mneſtn

mülei:ſien
notale Eb
miin
Womn
ſnoru
itmncnee

ſic in tali delectatõne auertens piculũ

vel debens auertẽ volũtarie verſat᷑.ex

ponit ſe diſcrimi qñ negligit repellere

ꝓ tanto dicit magr̃ ipm peccare moꝛ

–

— 4 —

taliter.⁊ patʒ. N ad obiecta qͥa H
nõ facit moꝛa de ſe ſed ratõe cõſenſus
vel cõtemptus. Ad illud vero quod
querit᷑ quata moꝛa h̊ faciat dicendũ q;
in generali determiatur ꝙ tanta mo/
ra h̊ faciat in q̃ adeo creſcit delectatio
⁊ libido qð ſupuenitↄſenſus.vel adeo
eſt repellẽdi negligẽtia ⁊ ꝓpꝛie ſalutis
indutia ꝙ ſupuenit cõtemptus ⁊ con/

ſenſus interptatiuꝰ.Si aũt in ſpeciali

querat᷑ quãta ſit iſta moꝛa:vtꝝ ſit vniꝰ
hoꝛe vel dimidij vł amplioꝛis ſpacij nõ

põt vna rñſio daꝛi.qꝛ aliq ẽ maior ali

qñ minoꝛis ſᷣm diuerſos ſtatus ⁊ cõdi
tõnes pſonaꝝ.vnde H̊ nõ determiat ſci
entia vel lectio ſ̊ potiꝰ ↄſciẽtia recta ⁊

vnctio.bene aũt cõueꝛtit ↄſciẽtia recta

ſe ñ modicu ledi qũ ex moꝛoſa delecta
tõne cõſenſus ſupuenit vel cõtemptꝰ.
ꝙ ſi nõ aduertat aliqn ꝓpter tenebꝛas
⁊ inuolutiones affectionũ ſecurioꝛem
ptem debʒ eligere ⁊ cõfiteri pure:ſic et
doleꝛe q̃ſi gccaret moꝛtalit. Ad iltq
ꝓꝙ querit᷑ vtꝝ ita ſitin omibus generi⸗
bus peccatoꝝ:dicendũ ẽ ꝙ nõ oib pec⸗

catis delectatõ moꝛoſa vigilater ⁊ ſtrẽ

nue vitanda eſt.tñ verbũ augꝰ.pcipue
videt᷑ intelligi in pcco carnis qð habet
ex carnis incentiuo delectatoem magꝗ
ſibi cõiunctã ⁊ ad quꝗ ho faciliꝰ incur-
uat᷑:⁊ igeo cũ magna diligẽètia ẽ vitan

da. nõ ſoluʒ auũt h̊ ſ̊ rone peccati.mul⸗

ta eni frequẽter credunt᷑ eſſe venialia
q moꝛtalia ſunt.⁊ difficilimũ eſt nitali
bus diſcernẽ. ⁊ ideo q̃ſia facie colubꝛi

neceſſe hʒ ho q vult ſaluari pcẽm fuge

Intũucũq; multiplicent Ad i̊ bꝛeuit

Te. Itẽ querit᷑ de q̊ ꝙ dic:quedã ſunt

q ſimm ſemel fiüt damnãat: quedã vero

nõ niſi ſepiꝰ fiat. Sʒ multiplicatõ

actuũ nõ mutat genꝰꝗ h̊ pmũ pꝑeccatũ
veniale ⁊ 2 *7 3 .: & nuq; faciut vnuʒ
moꝛtale. Pꝛetea qlicʒ veniale ſtat
cũ gra: ſi nullã aufert gr̃am nullam
gufert vitam:g nũq; damnat venialia

rndendu eſt ad pſens ꝙ iſta qſtio deter

2

minat᷑ in. a.diſ.iõ. ideo ad pᷣſens tan
tum dixiſſe ſufficiut ꝙ plura venialia
nõ damnat nec faciut moꝛtale qᷓntum
eſt de ſe h ſolũ diſpoſitiue.ex frequenti
eniʒ iteratõne venialiũ auget᷑ libido:⁊
frequẽter interuenit cõtemptus.⁊ pꝛo
tanto intelligendũ eſt verbũ magfr᷑i eẽ
dictu. Itẽ querit᷑ d qͥ ꝙ diẽ vltimo
c.ſepe in ſcripta nomine ſenſualitatis
inferioꝛ poꝛtio rõnis intelligit.H.n.nõ
videt᷑ rõnaliter dictu.qͥa cum rõnalis
ꝓpoꝛtio diuidit᷑ circa ſenſualitatẽ nul
lo modo videt᷑ quo ratio ſenſualitatis
noie debeat cenſeri. Item querit᷑ de
Hꝙ dicit ꝙ ſepe h̊ in ſcripta reꝑitcuʒ
eni philoſophi oe viribo aie ſufficiẽter
tractauerũt ⁊ nulla mẽtõem facerent
de ſenſualitate:vnde ẽ H ꝙ ſacra ſcri⸗/
ptura et doctoꝛes ſacre ſcript᷑e H̊ noĩie
vtunt. Yuxta h̊ ẽ q̃ſtio vtꝝ noie ſen
ſualitat intelligat vna vis vel plures?
⁊ vtꝝ intelligat᷑ vis cognitiua aut mo/
tiua:.n.intelligat᷑ vis cognitiua vide
tur pꝑ ̊ qð dr̃ a ſenſu.ſenſus.n.vis co
gnitiua cẽ.ꝙ autè dicat᷑ motiua videt᷑
Pp h qð in ea hʒ eſſe pcẽm ⁊ ad malũ hʒ
inclinare. We?dicendũ ꝙ ſcriptura
diſtinguit hoiem interioꝛẽ ⁊ exterioꝛẽ:

ſicut habet.ij. coꝝ. iiij. Et ſi is qᷣ exteri-

oꝛ eſt nr̃ homo conũpit interioꝛ tñ re⸗
nouatf de die in dic.exterioꝛẽ aũt hoieʒ
vocat nõ ipm coꝛpus tin:ſ coꝛpus cuʒ
viribo aie p quas hʒ his ſenſib inten-/
gere ⁊ eis inberẽ.interioꝛeʒ aũt hoiem

rocat ipm ſpiritũ rölem ſᷣm quẽ habʒ

circa celeſtia ſeipm occupare.ſᷣm h̊ᷣ in
telligẽdum ẽ ꝙ hõ habʒ potẽtias aĩe ꝑ
quas ↄuertit᷑ ad ſpualia:⁊ hʒ potenti/
as pꝑer quas cõuertitur ad ſenſualia.
et ille virtutes per quas cõuertitur ad
ſpiritualia inſimul collecte vnum poſ⸗/
ſe perfectũ anime nõ integrant.⁊ que-/
daʒpoteſtas reſultat interioꝛis homis
regitiua:que quideʒ vocatur arbitrij
libertas:in qua cõſiſtit meritü et laus
et vituperium. ſᷣm autem ꝙ homo ha⸗
bet conuertiad hec ſenſualia ſic habet
et ſuas potentias que ſimiliter in vnũ

concoꝛdantes integrant quaſi vnum

perfectum poſſe circa iſta ſenſualia.

æ hoc noie ſenſualitatis cenſet᷑ ſcriptu
ra que ſimul comphengit ſe enſibiles co
gnitiuas motiuas.ſiẽt arbitrij liber
tas vt videbit᷑ infra.⁊ H ẽ quod habitũ
eſts. e.diſ.ꝙ ſenſualitas eſt quedã vis
aie inferioꝛ ex q̃ẽ motꝰ qð intendit᷑ in
coꝛpis exterioꝛis ſenſt us atq; axpetit
reꝝ ad coꝛpus ꝑtinentiũ.⁊ ideo comp
hendit ex ſua ꝓpꝛia acceptõe ſenſitiuã
motiuã ⁊ bꝛutalẽ.Et quoniã inferioꝛ
poꝛtõ rõnis p pcẽm multũ trabit᷑ a ſen
ſualitate ⁊ hõ cõpatus è iumentis in⸗
ſipientibo ⁊ ſimilis factꝰ è illis.iõ infe/
rioꝛ poꝛtio rõnis aliqñ in ſcripta noie
ſenſualitatis cenſet᷑ ꝓpter nimi con/
uerſioneʒ ſuiad ſenſibilia.⁊ pꝑ h̊ patʒ
rñſio ad oĩia obiecta. Ad illud tñ q;
qrit q̃lit phᷣi nõ vtunt᷑ H̊ noieldicenduʒ
ꝙ ſenſualitas nõ tin noĩat ipam poten
tiã ſenſualẽ q;tũ ad ꝓpꝛiã nãʒ:ſᷣ etiã in
q;tũ reſpectu rõlis hʒ q̃ndã rebellionẽ
q ex pcco oꝛiginali ĩ hoie traducit᷑.Et
quoniã nõ pueniũt ad cognitõem oꝛi-
ginalis peccati nec lapſus hoĩs: iõ nõ
vtunt᷑ h nomie ſicut ſacre ſcripte.⸗

BDiſtinctio.xxv.

Om uero ad

i pꝓpoſituʒz redeamꝰ . ſup̃
egit magiſter d libꝛo ar bi
tr io in cõpatõne ad alias
potentias.hic vero agit de li.ar.ſecun
qũ ſe. Diuidit᷑ aũt iſta ps in duas par
tes.in pᷣmo deter miat qd ſit.li.ar.in ſe
ſiue in gñali.in ſcᷣa vero determĩat de
libertate ar. ſᷣm differẽtes eius ſtatꝰin
ſpeciali:ibi.pdictis pſpicuũ ẽ c. Pꝛi
ma ps hʒ duas pticulas.i quaꝝ pᷣma
ma gr ponit li.ar.aſſigtõem.in ſecũda
pdicte aſſiẽtõis explanatõnem quã re
mouet diſtinctõem:ibi.⁊ q daʒ ſᷣm pdi⸗

ctam aſſignatõem cτ&. Pꝛima ps ha⸗

bet vuas.in pᷣma detminat ùd ſit li.ar.
iĩ ſcdᷣa vero ex illa diffinitõe elicit ꝙ li.

Ar.nõẽ pñtiũ nec pteritoꝝ ſ̊ futuroꝝ.
⁊ hoꝝ non quoꝛũlibet i pteritoꝝ ↄtin⸗
gentiü:ibi. H aut ſignũ eſt qð li.ar.cc.
Simitr ſecũda ꝑs bʒ duas.in quarũ

bma mouet dubitatõem. in ſca vero
determinat:ibi.ſed aliter accipitur li⸗
be. arbi. c.

* „ ₰+₰ „
DD intelligẽtiã
huius ptis incidit hec q̃ſtio qͥd
ſit libe. arbi. pᷣm rem. Et quoniã eiꝰqui
dicas ⁊ na cognoſcit᷑ in aſſignado ↄue
nientiã ⁊ dr̃am ipſius ad voluntatẽ et
rõneʒ. ideo de ipſo qᷓrendũ ẽ in ↄpatõe
ad voluntatẽ ⁊ rõem. Ad huiꝰ aũt cõ⸗
patõnis dilucidatõem circa ſex cotin⸗
git dubitaͤre. Mꝛimo.n.q̃rit᷑ vtꝝ li.

ar. ſit in ſolis hñtibus rõem ⁊ voluta⸗
tem? 2z dato ꝙ ſit:qrit᷑ vtꝝ ſit poten

tia diſtincta circa rõeʒ ⁊ voluntatẽ:an
noõ 3⁰° dato qꝙ nõ querit᷑ vtꝝ ↄplectã
tur ſimul rõeʒ ⁊ volũtat Quarto
dato ꝙ ſic querit᷑ vtrũ ↄplectat᷑ illas
duas potẽtias p modũ potẽtie aut per

modũ habit? Quinto dato ꝙ pmo
dũi habit querit᷑ vtꝝ ille habit' addat
aliqd p eèntiaʒ rõni ⁊ volũtati? Se

xto ⁊ vltimo querit᷑ m quã iſtan dua
rum potentiaꝝ pncipalius inſit aie li
bertas arbitrij vtrũ viʒ 'm rõnem aut
ſm voluntatem: .
FIrca primum
ſ pcedit᷑ ⁊ querit vtꝝ li.ar.ſit
in ſolis hñtibus rõnem: an etiaʒ ſit in
bꝛutis aialibe et ꝙ ſit in aialibo bꝛutis
pvidet: illa potẽtia libera vr̃ eſſe cui eſt
eligẽ bonut fugẽ malũ.h hac potentis
videm eẽ in bꝛutis:ſicẽ pʒi oue que fu⸗
git lupũ ⁊ q it paſtoꝛèg Xc. Atẽ illa
potẽtia libertatẽ babʒ q; potens in op
ſita. ß in bꝛutis aialib ẽ potentia ad
faciendũ oppoſita.qꝛ modo oñdit beni

gnitatẽ:modo ferocitatẽ: modo vadüt
mõ veniũt: talia aĩalia a libertatear.

nõ ſuntaliena. Iten: illa potẽtia eſt

libera q dña ſui actus.h̊ autẽ que po

teſt ſeipam in ſuo actu refrenare ⁊ cõ

peſcẽ.ſᷣ talis potẽtia repit᷑ in bꝛui aiali

bus. ꝙ pʒ qꝛ ab his q aꝑpetunt pꝑ diſci

plinã ↄpeſcunt᷑: ſicut planũ ẽ in aiali⸗

bus domitis ⁊ domeſticis ̊ . Itẽ

illa potẽtia libertatẽ habʒ in mouendo
cui mot incipita pncipio intrinſeco.

quoc

Urenizt
noneco⸗
voneri
liworent
ferepria
ſentias
brunisa
stalh
Ne⸗
loertat
iycnel
Gunt.
doma
ergon⸗
bitryl
ſcoif
tisnins
ſpaipn
cnsfnn⸗
niuling⸗
ſiarbieſtl
ltönalut
fiordena
liaroine
aüͤrſolin
bieſtno
grbi ine
eſtinon
bilucent
lencial
ſlbrönul
ſtents:
Peltertn
utOnd
bndd
Gddiee
npn
Feſcren

Trtbi
ſpuere
tibus⸗
bonu⸗
niibii⸗
eren
bCbirra
fonalib
ſcpiky
ſbiti⸗

rt⸗

A
llgeri
V .
3 14 ien
4 20 ℳ R
noraſc
.
NNMt
Emſaxn
1polunm
. V 4
inm plai
.
Qurto
.en!
Meont ülas
iiranmr
dNd
. 1 . N
, „
mginn

t. „Pho ze!
ℳf R
See,
,

CNalus ra!

, . . e
im NR—RM&

Mum

1
/

dtarck
*
ahe 41 4

4 6*
1 AKR

bic eniʒ motus eſt potentie perfecte in
mouẽdo.pᷣ in aialibus brutis a pꝛinci⸗-
pio intrinſeco incipit.́̊ c. Item il
la potentia libera eſt pcipue cui eſt ge
rere ꝓuidentiã:nõ ſolũmodo circa pꝛe

ſentia:ł̊ etiã circa futura.ſ̊ talis eſt in

brutis animalibi.ſicut patet in foꝛmi-
cis ⁊ alijs aialib irrationalibus.g c.

Iteʒz illa potẽtia magis participat

libertatẽ q non põt redigi in ſuitutem
qᷓ; que poteſt.ſ̊ homies in ſᷣuitutẽ redi⸗
gunt᷑.̊ quedã aĩialia bruta que neq̃q
domari pnt:ſicut dꝛacones et leones.

ergo videt᷑ ꝙ talia maxime habeãt ar-⸗
bitrij libertatẽ. Sed contra li.arbi.

ſic diffinit᷑ab Augꝰ.Li.ar bi.eſt facul

tas rõnis ⁊ volutatis:ſicut habituʒ eſt
ſupᷣ diſ.pcedẽ.i in nullo ẽ facultas ra
tõnis in quo nõ ſit ratio.⁊ h eſt in ſolis

rõnalibo.g ⁊ li. arbi. Item oẽ qð hʒ

li.arbi.eſt laudabile ⁊ vituꝑabile.ſᷣ ſo
la rõnalia ſunt digna laude et vitup2-
rio:pena ⁊ pmio.q̊ ᷣc. Iteʒoẽ qð hbz»z
li. ar bi. natũ ẽↄſiliari ⁊ deliberare. hoc
qũt ſolius rõnalis.g̊ cc. Item li. ar
bi. eſt nobiliſſimũ qð ſit i homie. g ſi li.

arbi.iueniret᷑ in bꝛutis nobiliſſimũ qð

eſt in homie repiret᷑ in illis.geque no/
bilia eẽnt bꝛuta aialia ſicut rationalia

