poſſit ↄuẽient᷑ S ignẽ ⁊ gerẽ collocari.
Itẽ hñtiũ eadẽ nãm idẽ ẽ locꝰ. qͥa ei
eadẽ eſt nã glebe ⁊ totiꝰ terre:idẽ è locꝰ
glebe ⁊ totitre. idẽ ẽ locꝰ hui aque ⁊

totidꝰaq.& ſi aliq̃ aqua nalrñ eſt iuxta ter

rã.̊⁊ oĩs aq̊.qͥ vr ꝙ nullũ ſit celũ aquʒ
Situ dicas ꝙ nõ eſt querẽda h̊ rõ nẽ
qꝛ h fit vᷣtute dine potẽtie.Hãc rñſiòeʒ
refutat aug.ſuꝑ ge. ad lit. in quiss. nec

qſq; dicat hoc oĩpotẽtia dei fieri. qlf ei
s nãs fecerit qrit᷑ nũqͥ d de his p mira

culüũ ſue potètie opet. Itẽ qro ad qͥd

poſite ſunt ibi aque.ſiad refrigerädu,zʒ
caloꝛẽ igneũ.qð quideʒ vr̃ ppter hoc ꝙ

ſaturn qui ſupmẽ iter planetas ⁊ ve
lociſſime mouet᷑.⁊ ita ex motu debet eẽ

calidioꝛ:tñ frigidiſſimꝰeſt.⁊ hoc nõ niſi

ꝓpter aqs illas vt ṽ. Obꝛ hqᷣͥa aqʒ

ille pñt infrigidare caloꝛẽ ſolis ⁊ alioꝝ

„

coꝛpũᷣ.g̊ eadẽ rõe pnt ab eis calefieri.ꝗ
⁊ ↄſumi.⁊ ita aliqñ totalr̃ coꝛüpet᷑.qð
eſt incõueniẽs. Querit᷑ cuiꝰnẽ ſunt
ille aque:⁊ ꝓ qᷓ;to celũ illud dicataquʒ.

ſi eĩ ꝓpter nam ꝑſpicuitatis: tũc oẽ ce⸗/
lũ dʒ dici aqueũ. Gad pdẽcoꝝ intel/

ligẽtiã eſt notadũ ꝙ in hac qoõe ꝓpt᷑ div
ſitatẽ põnũ:⁊ debilitatẽ rõnũ:vix poteſt
aliquid certũ dici i̊ ex quadã ꝓpetate ⁊
ↄiectura ex diuerſis põnibus põt eligi
vna quedã ſobꝛia que ĩter fidẽ ⁊ ratõeʒ
icedat q̃ſi quedã media via. ꝓpt᷑ quod

notãdũ ẽ ꝙ alij ſequẽtes viã rõis ⁊ mů⸗/

qane phie.dixerũt ꝙ ſupꝛa firmamẽtũ

qð eſt celi ſidereũ: nulle ſunt aq coꝛpa

les:⁊ ſcriptura ſacra intlłi dʒ de aquis

ſpũualibꝰ. ꝙ ſi alicubi in ſcriptura legaf⸗
de iſtis aquis malibꝰ ꝙ ſint ð firmamẽ

tũ eleuate:tũc noĩe firmamẽti ĩtlłr aer
⁊ vtrũq; hoꝝ dictoꝝ elicuit ex vð augꝰ.

pmũ ex hoc qð dicit.xiij.ↄf. ꝙ ille aque

ſint imobiles.⁊ vpo ex hoc qð diẽ ſup
ge. ad lit.ꝙ hoc põt intlłi de aqͥs q̃ ſuſpẽ
dqũᷣtur in nubibo.S ed iſtã põeʒ ĩpꝛobat
anſeł.in exam.repꝛobat etiã ipe textus

qui dicit ſtellas eẽ poſitas ĩ firmamèeto

p qð firmamẽtũ dixerat s̊:aq̃s ab aqͥs

eſſe diuiſas.ſi g̊ firmamẽtũ illq ẽ celulʒ

ſidereũ:et aque ille ſunt males.poſitio

pdicta nullo mõ vr̃ poſſe ſtare.Etideo
alij inittes textui ſacre ſcripture ᷣm

ꝙ vf ſonare dixerũt ꝙ aliqð celũ ſurſũ
eſt qð eſt aquee nẽ qð dĩna diſpõ ſurſũ
poſuit ad refrigeradũ ardoꝛẽ etheris.
Et ad oẽs rões ad oppoſitũ rdẽt p h
ꝙ de in oꝛdinatõe mũdi plus ↄſiderat
finis vtilitatẽ q; foꝛme qlitatẽ.⁊ iõ ſic ĩ

minoꝛi mũdo poſuit cerebꝛũ ſurſuʒ aG

caloꝛẽ coꝛdis mitigadũ.ᷣſic ſupꝛa celum
ſidereũ poſuit celù aquei:⁊ ibidẽ aque

ille quieſcũt? ſuſtètant vela ſua ſolidi

tate ſicut vr̃ beda dicere: vel ſua ſubtili

tate:vel etiã dei virtute q̃ ſic oꝛdinauit.

Sed qꝛ; credẽdũ ẽ opificẽ ſümũ coꝛpa

mũdi optimo oꝛdine oꝛdinaſſe:nõ ſolũ
vr ꝙ in oꝛdinãdo ↄſiderauerat finiſ vti

litatẽ:t etiã pfcõis dignitatẽ.iõ non vr
veꝝ elłm aque ſuꝑ firamẽètũ collocaſſe:
cũ p nãm ſit minꝰnobile. Etiõ eſt ʒꝰ
modꝰ dicẽdi.ꝙ s firmamẽtũ ſicut dicit
ſcriptura ſunt aque:que tñ nõ hñt nãʒ

⁊ ſpẽm aque ełi: cẽſent᷑ tñ aque nomĩe
ꝓpt ↄueniẽtiã in aliq̃ ꝓpetate. NVnde

nõndũ ẽ ꝙ aq̃ᷓ iſta tres hʒ ꝓpetates.hʒ

ei pſpicuitatẽ.hʒ frigiditatẽ. hʒ nibilo
minꝰgrauitatẽ.q;tũ ad nãm pſpicuitad
he aque ⁊ ille ↄueniũt:eo ꝙ hnñt nãm re

ceptiuã luis:⁊ quodãmõ retẽtiuà: ſicut

expimẽto pʒ in aliquibꝰlapidibꝰqui de
nocte nõ vident᷑ ꝑ ſe niſi ponat᷑ in aqua

q;tũ ad nãm guitatis ſimpłr differnnt.

ille ei aque nullo mõ ſunt graues:nec
appetüt eẽ deoꝛſum. q;tũ vero ad nãm
frigiditatis:ptim cõueniũt:ptim drñt.

cõueniũt eĩ in hoc ꝙ vtreq; ſunt frigide

effectie.drñt eĩ in hoc ꝙ iſte ſüt frigige
foꝛmaltr:ille o mĩme. Et m h̊ patet ꝙ

nomẽ aque triptr accipit᷑ in pᷣmãia reꝝ
diſtictõe.aliqñ ꝓ infoꝛmi mã vt ibi.ſpũſ
dDñi ferebat᷑ X. alñ ꝓ nã tñſpenti⁊ luĩs

retẽtiua vt ibi. fiat fifamẽtu ĩ me? aq̃ꝝ.
aln ꝓ ipo eło aqueo vt ibi.ↄgregẽtaqĩi

locũ vnũ.et ſic pʒ ꝙ ſup fir̃amẽtũ vere

ſuit aque ſicut dicit ſcriptura ⁊ auctes
ſcõꝝ:⁊ illud intẽdũt pſuadẽ. Pʒ etiaʒ
nõ ſunt ibi aque ełares ſiue eiꝰnẽ cꝰ

ſunt aque iſte: nec qᷓ;tuʒ ad coꝛuptibili
tatẽ:nec q-tũ ad grauitatẽ:nec q;tuʒ ad
ignobilitatẽ:nec q́‚tuʒ ad groſſiciẽ: nec
q́;tũ ad tiſfundẽdi poſſibilitatẽ:ſicẽ oſtẽ

düt rões ad oppoſitũ adducte. Hac aut

viã tertis ſatis ſuſtinẽ poſſumꝰ ꝓbabłr
cũ nihil videat᷑ ſibi obuiare.hoc ant pci
pue attẽdẽdũ è ne in ĩcerta mã aliquid

certitudinalr̃ aſſerat᷑.meliꝰ eſt eniʒ pie

dubitare q; aliquiq temerarie diffinire
Ald illud vᷣo qð vlteriꝰ querit᷑.ſ.q̃re

noie aqn cẽſeat celũ illud cũ non ſit de
nã aque iã pʒ rñſio.hoc eĩ dẽm ẽ ꝓpter

ↄueniẽtiã nõ ſolo in ꝑſpicuitate: b etia

fttii
afrigidl
girnan
atguiss
nenite
cuiatel
veni
tantür
coüae
ſicat
qpoe
ſupf
telae
guip
cinn
tz
jfiu
Nönter
Ucelia

5

ſteint
Fön
ſoctn
pmue⸗
debuit
noiecel
ſupge⸗
acres
dert
ht
gerce
n
c⸗
ſon⸗
tcel
liho
lerre⸗
copi
gonin
ſtden⸗
Guatue
debete
gipm⸗
mirei
lnͤen
Derie

ſuſt
ſecetne.
Moca
mnle ſi
unrhin
Mile
miiſone
Nödiri
iaemi
an.
henns
n hnbin
inghpnt
pbitninſe
ini ſcut
Padeenide
aimnae
Werdcckem.
ng
iai
nürmm.

„ „
RN.ℳ *

A
fnömäun.
niniihi
hemnt lis
ninennir.
tgäni
fmiiͤree
m ms

4 ,
(Wen K

ba
4 7,
Gre. N
ſ et
, angpe
li eine
* DINTNI
C,,
. ire
I.,

, WX
ſaimnin
„„

in frigiditate:łᷣ in pſpicuitate foꝛmalit᷑

in frigiditate effectiue.Et ſi tu obicias

ꝙ firmamẽtũ ↄuẽit ſiłr in pſpicuitate.
arguis ab lnſufficiẽti. Pꝛeterea nõ
ↄuenit eo mõ firmamẽtũ cũ aq in pſpi
cuitate ſʒʒ quẽ modũ celũ aqueũ credit
ↄuenire.aque eĩ hñt pſpicuitatẽ que ñ
tantũmodo eſt luĩs ſuſceptiua ſiẽ pſpi
cuũ aeris:ſed etiã quodãmõ retentiua
ſicut ꝑ expientiã ondit᷑.cũ metallũ ali/
quod ponit᷑ in fundo vaſis in tenebꝛis:
ſuꝑfuſa aqua liqͥda videdit᷑ ſub luce re
tẽta ab aqua. ſic etiã dñr ꝓbari rubini
qui ꝑ ſe nõ lucẽt de nocte.Cõuenit etiã
cũ aqua in frigiditate:ſed effectie ſicut

dicit baſiliꝰ.nec tñ ex h̊ vr̃ ꝙ poſſit cale

fieri łoſumi:ſicut nec ſol q́;uis calefa/
ciat hʒ foꝛmalit᷑ infrigidari:ᷣ̊ ſolũmõ
pꝓ frigiditatẽ ei oppoſitã põt effectꝰ ei
repmi. et ſic patèt omnia queſita circa
illiꝰceli aquei nãm.

Ecundo queri

tur de nã firmamẽti.⁊ ẽ qõ vtꝝ
ſit eiuſdẽ nẽ cũ igne elemẽto Etꝙ ſie
vr̃ pᷣmo pꝑ auctem ſcripture que nullã
facit mẽtõem de ꝓductõe ignis.& ſi ſu/
pmũ eſt nobiliſſimũ ełm:eiꝰ ꝓpductõ nõ
debuit ptermitti.vr ꝙ ſaltẽ intelligat᷑
noĩe celi. Itẽ hoc vr̃ aucte augꝰ.qui
ſup ge.ad lit.⁊ in li.de ci. dei dicit tatũ
q̃tuoꝛ eẽ coꝛpa mũdi.ſ.humoꝛ⁊ bumuſ
ger ⁊ lux.ſig firmamẽtũ eſt aliquod de
coꝛpibꝰmũdi:⁊ nõ eſt terra: nec aq̃ nec
ger. eſt ignis. Itẽ hug.de ſan.vic.
exponẽs illud.in pncipio creauit deꝰ
celũ ⁊ terrã.dicit circa pᷣncipiũ libꝛi de
ſacra.ibi nãq; terra erat ipm terre ełm
⁊ celũ eãt leuis ⁊ mobilis circũfuſio re
liquoꝝ triũ que in circuitu meꝰ iacẽtis
terre ſuſpenſa ferebat᷑.⁊ illud opꝰoim
coꝛpũ ſiue celeſtiũ ſiue treſtriũ foꝛman
doꝛũ mãm ↄtinebat.ex hᷣ vr ꝙ fir̃amtũ
ſit de nã alicuiꝰeli. Itẽ h vfr rõe. tin
quatuoꝛ ſunt q̃litates pᷣme.ergo q̃tuoꝛ
debet eſſe coꝛpa que ſunt de ↄſtõne mũ
di pᷣmaria.ergo ł firmamẽtũ eſt coꝛpꝰ
mixtũ łeſt de nã alicuiꝰquatuoꝛ ełoꝛũ.
ſi nõ eſt mixtũ:nec de nã triũ elemẽtoꝝ

inferioꝛũ.ꝗ ẽ de nã ignis. Itẽ tplex

eſt ſpẽs ignis.ſ.ignis carbo:ignis lux.
⁊ ignis flama.ſ̊ nã firmamẽti ẽ vt nã lu
cis. vr̃ ↄtineri ſb ʒſpẽ ignis. Itẽ
caliditaſ ineſt igni in ſũmo.& ſi aliquid
maxiĩe calefac:illud hʒ nãm ignis: ſed
coꝛpa celeſtia maxiĩe calefaciũt inferio
ra ſiẽ pʒ in ſole.ergo habʒ igneã nam.
Ad oppõitũ ẽ auctas phi in libꝛo de
ce.⁊ mũ.qui pꝛet hec q̃tuoꝛ coꝛpa ponit
eſſe coꝛpꝰ.v. Itẽ hocipm rõne ondit᷑
coꝛꝛuptibile ⁊ icoꝛuptibile ꝑ nãm non
hnñt eãdẽ foꝛmã ↄpletiuã:ſ̊ firmamẽtũ
ẽ ĩcoꝛꝛuptibile:ignis ełm nãlr̃ coꝛũpit
ergo nõ ſunt eiuſdẽ nẽ. Itẽ coꝛpoꝛũ
hntiũ diuerſos mot nales diuerſe ſüt
nẽ: h̊ firmamẽtũ ⁊ ignis hñt diuerſos
motꝰnãles.qͥa ignis nalr̃ mouet᷑ motu
recto:firmamẽtũ mouet᷑ nalrt̃ motu oꝛ/
biculari. igniſ ⁊ fir mamẽtũ ſunt altiꝰ
⁊ altiꝰnẽ. Si tu dicas ꝙ ille motꝰnõ ẽ
nãlis firamẽto.O bꝛ õ hoc.qꝛ ſi aliquiſ
motꝰineſt alicui coꝛpi nõ nalis:ẽ rfůpire
aliqð coꝛꝰcui ſit nale. ſi hoc eſſʒ verũ.
tũc eſſʒ ponẽ aliud coꝛpꝰ cui magis cõ/
ueniret moueri oꝛbicularit q; firamto.
qð flin ẽ. Itẽ ſi fifamẽetũ eſſz ignee
nẽ. ᷓ nãlr̃ inflãmarʒ coꝛpa ſibi maxime
ꝓxia.cũ igit᷑ ſit maxĩe q;titatis.videt᷑
ſtatĩ totũ aerẽ obſoꝛberʒ. Si tu dicaſ
ꝙ a deo repmit᷑.hoc nõ vr.qꝛ ↄditoꝛ nẽ
ſic res quas ↄdidit admĩſtrat: ſic dicit
aug. vij. de ci. dei. vt eas agere ꝓpꝛios
motſinat.p ſi hoc veꝝ eſſʒ tüc mùdus
nõ ſpſiſtẽt naturalit:ſed miraculoſe.
Itẽ nobiliẽ coꝛpPꝰqð nõ hʒ ꝛietatẽ
q́; coꝛꝰ qð hʒ pꝛietatẽ.ꝗ ſi ponẽ ẽ coꝛꝑa
hñntia pꝛietatẽ:erit ponẽ coꝛꝰa pꝛietate

imune:ſᷣ ̊ nõ ẽ niſi coꝛꝰceleſte.q̊ firma

mẽtũ nõ hʒ pꝛiü.ꝗ̊ nõ erit ð nã eiꝰ Itẽ
ſi aliq̃ divſa reducãt ad ↄcoꝛdiã per ali-
q̃d.vr̃ ꝙ ilłd nõ hẽat nãʒ alicꝰilloꝝ ſᷣ ꝙ;
potẽs ſit ſuꝑ oĩa:ſᷣ fiframẽtũ ſua influẽ
tia fac eła ꝛia cõcurrẽ ad coꝛmixta.g
nõðẽ de nã alicꝰeli. Wehpnõndũ eſt
qꝙ in hqõis detiatõe vidẽt᷑ ſcĩ ⁊ expoſi
toꝛes ſacre ſcripte ↄᷣdicẽ phis.cõit eim
phᷣi pꝛet q̃tuoꝛ eła poſuer̃t eẽnti qͥntã
quã dixerũt eẽ coꝛꝰicoꝛiupt ble ⁊ eleua
tũ a ꝛietate.⁊ p hoc eẽ pᷣn?cociliatiuũ
⁊ ↄſeruatiuũ.ſancti ᷣo non vidẽt᷑ ponẽ

2

☚

niſi ſolũmõ q̃tuoꝛ coꝛpa:.⁊ ſentire vidẽt᷑

nãm fir̃amèti eſſe igneã.ſed cũ recta rõ
ſatis euidẽter pſuadeat fir̃famẽtũ eẽ al
teriꝰnẽ q; ſit aliqð elm.tũ ꝓpter motũ
qui nõ latet ſenſus noſtros.tũ etiã ppt
effcũs varios. tũ etiã ꝓpter vniuerſi p
fectionẽ: nõ abſurde credi põt phᷣos in
hac pte reꝝ ſenſiſſe ⁊ doctoꝛes vitat ab
eis ĩ ſenſu ñ diſcrepaſſe q́uiſ vocetenꝰ

videãt᷑ gire. ſicut enĩ pʒ ex verbis aug.

in pluribꝰlocis ipe aug.eim ignis de⸗/
nomĩat a pfectõne lucis.nãles enĩ phi
maxiĩie ignẽ notificãt p ꝓpietatẽ calidi⸗-
tatis.⁊ qmi nã lucis repit᷑ ⁊ in coꝛpe.v.⁊
in igne eto.ideo ipm firmamẽtũ ⁊ ignẽ
dixit coꝛpꝰvniꝰnẽ eſſe:nõ inq; vni quia
heant v nã foꝛmã ſpei ſpaliſſime:ſed qꝛ

naturã lucis pticipàt ſᷣm quãdaʒ rõem

analogi e.qͥa pᷣo illud coꝛpꝰ.ſ.firfamẽtũ
ſpleuatũ eſt a natura ꝛietat:⁊ lucè pti
cipat ĩ quada puritate:ignis vᷣe naturã
bʒ hꝛietat. hic eſt ꝙ phi dixerũt ignẽ et
fir̃amẽtũ alteriꝰ⁊ alteriꝰeẽ nẽ. In cuiꝰ
teſtimoniũ adducũt ꝙ ignis quia pꝛiat

terre:mouet᷑ directe motu hio.ſ.ſurſũ

celũ pᷣo qa pꝛietatẽ nõ hʒ mouet᷑ oꝛbicu
lariter. is eni ſolꝰmotꝰeſt ſimplex qui
caret ↄtrarietate.⁊ in hoc veꝝ dixerũt:
⁊ ſcĩs vt pdictũ ẽ n odixerũt.vnde rões
oñdẽtes ꝙ fir̃amẽtũ ⁊ ignis elm ñ ſunt
eiuſdẽ nẽ:cõcedẽde ſunt. Ad illudꝗ
qðᷣ obꝛ ꝙ ſcriptura nõ facit mẽtionẽ de
igne.dð ꝙ ſur nõ facit mẽtõeʒ de aere
in ſepatiõe aũt aquaꝝ a terra intlłnda
eſt diſſctio ełoꝝ facta fniſſe:ſicut infra
meliꝰpatebit. Ad illud qð obicit᷑ de

hug.pʒ rñnſio.iõ enĩ celũ ↄpheudit᷑ ſub

igne ꝓpter ↄfoꝛmè lucis pticipatõem.

vñ ſicut dictũ ẽ ſupꝛa ꝙ celũ criſtallinũ

cẽſeri põt noie aque:qͥa aliquã ꝓpetatẽ
eiꝰin ſe hʒ.ſic ⁊ in ꝓpoſito intilłi põt.tri/

plex eni eſt ignis ꝓpetas: ſicut dictũ ẽ

de aqua.vna eſt luioſitas.altera calidi
tas.⁊ ʒleuitas.p qu mouet᷑ motu qui
eſt ſurſuʒ. in ꝓpetate pma ignis ⁊ fir̃a
mẽtupueniũt. in ʒignis ⁊ firmamẽtũ
ſimptr dꝛñt.in mediã ᷣo ptim differũt
pti ↄueniũt.ↄueniũt vtiq; in hoc ꝙ tam

ignis q́; firmamẽtũ eſt caliduù effectiue

dent ro in H ꝙ ignis eſt caliq for̃aliter

firmamẽtũ vero mĩme. ſi enĩ bʒ calidi/
tatẽ infoꝛmàtẽ: habẽt vtiq; ↄtrarietatẽ

Ald illud qð obꝛ ꝙ tin quatuoꝛ ſunt

Sfrpme qualitates.dð ꝙ ven ẽ de q̃litatib⸗

actiuis ⁊ paſſiuis ſm hꝛietatẽ.⁊ ideo nõ
ſequit᷑ ꝙ oĩa coꝛpa qͥ ſunt in pma ↄſtoõe

mũdi hẽant aliquꝗ illarũ qualitatũ ſed
ſolũmõ illa que hñt ↄꝛietatẽ.ad ↄſtõeʒ

aũt mũdi nõ ſolũ hec coꝛpa requirũt᷑: ̊

etiã aliud qð ſit ſup̃ hec:ſicẽ pᷣ oñſuʒ eſt

Ad illud qð obꝛ ꝙ lux ẽ ſpẽs ignis.
dõð ꝙ nõ quecũq; lux eſt ſps ignis:ſed

illa que eſt in ma tiſmutabili:⁊ hec que

habʒ caliditatẽ annexã infoꝛmatẽ eadẽ
materiã. huiuſmõi nõẽ lux coꝛpis qͥnti:

quis aliquo mõ ſit iſti ↄforfis. Ad il

lud qð obꝛ ꝙ coꝛꝰ.n.calefacit.rñdet᷑ ꝙ
coꝛpꝰ.p.nõ calefacit ꝑ nãm caliditatis

quꝗ in ſe heat:ſed ꝑ vĩ luĩs.⁊ hoc appʒ

cũ ex cur ſu ⁊ reflexiõe radioꝝ circa ſpe
culũ cõcauũ gñat᷑ignis. Et ſiobicias
ꝙ nihil dat alteri qð nõ hʒ. ſi celũ nõ
hẽéat in ſe nãm igneâ:nõ magis gñabit
ignẽ q; aerẽ. Rñdet᷑ ꝙ illud hʒ ĩſtatiã
in gñatõe eqͥuoca:ſicut pʒ quãdo aliqͥd
calefacit a motu. ſic⁊ in ꝓpoſito intilłr
eſſe. Et ſi tu dicas quare magis ge⸗
nerat ignẽ q; gerẽ cũ nõ hẽat cũ ipo cõ/
foꝛmitatẽ in foꝛma.dð ꝙ ſi non habeat
ↄfoꝛmitatẽ in foꝛvltia:tñ ignis maxĩe
accedit ad eius nam. Pꝛeterea cuʒ
aliqͥd habʒ ptatẽ educèdi multa qͥ ſunt
in potẽtia in mã:eſto ꝙ ſit ad illa ĩidrñs

magis educit qð nobiliꝰeſt.nã eĩ ſempꝑ

deſiderat qð melieſt.⁊ ideo cuʒ ignis

ſit nobilioꝛ magis educit ignẽ.Sʒ ad/
bhuc manʒz qõ ſi coꝛꝰ celeſtia calefaciiit

p nãm luis.yvñ eſt H ꝙ luna humectat⁊
ifrigidat: ſᷣ̊ de hoc foꝛtaſſis aliqͥd dicet᷑
infra.ad pñs aũt tin ſufficiat ꝙ gñatio
caloꝛis a coꝛpe celeſti in his inferioꝛib⸗
vel ẽ ꝓpter radioꝝ aggregatoeʒ ⁊ intẽ
ſionẽ ex qua ſpᷣtiliat᷑ aer ſuſcipiès illu⸗/
minatòem: vel eſt ab aliqua vtute diui
nitei data a pᷣma ſui ↄditiõe tot ſpẽm
ñte:ſiẽ ppit᷑ in adamãtis vᷣtute.que et
ſi nõ faciat coꝛpa celeſtia for̃alr̃ calida
q; ſua mẽ nõ ẽ ad foꝛmã ↄꝛietatis apta
influẽs tñ in Hͥ inferioꝛa inflamat ea cũ
ſint tiſmutabilia ppt diſpõeʒ rꝑta ĩ mẽ

9
Etcircai
cerikrt
ri. Get

nini

3

Eton
partit
ſenon
auleſo⸗
min
overia
ſicinnt
Korbicue
ſnocopit
ſlcelieſt
ciſuttbun
haberenig
lariserg⸗
warer
ſeaceli⸗
dam. t
maſien
ergoẽ.
pbeemnn
mionnu
ſinvon
lluſctetin
ſennniſeni
nein ͤe
ergoc.
Urfigon
Wäde
ee
Vi⸗
ertde
ſicuten
ad moe
ſemici
in ynin
factaſt
nengi
ſeg ſice
ſufficer
abtwibt
lenice

4
lzalch
mnend
um ſant
iu
Miteoi
nemnſe
nmimiſel
Anaumi

18 81

ſesiine
psigniͤſl
il:thea
ſſomireit
1copisint

fis. Aail

lt. rietg
1alicitans
bocapp;
mrcraaſo⸗
Lichicus
gs n
adziſkii
; icotii
niveuz
join
Pemmc;
nladſen.
G

1
aPe— 1.

Mo

liunn
ð
tuſpnid
ziue,
1nlinnuch

Onſequenter

querit᷑ de celis qtũ ad figuraʒ
Et circa hoc querũtur duo. Pꝛimo
querit᷑ vtrũ celi habeat figura oꝛbicula
rẽ. Secũdo querit᷑ vtrù bẽant dextx
? ſiniſtrũ.

od aunteʒz ha

beant oꝛbicularẽ figurã videt·

Et pᷣmo expiẽtia ſenſuſ.na in quaãcũq;
partẽ terre vel aque quis videat celuzʒ
ſemp videt᷑ equaliter diſtare a terra. H
autẽ nõ eſſet niſi haberet oꝛbicularẽ fi/
gurã. ergo 'c. Itẽ videmꝰſenſibilit
moueri circularit᷑: ſed mot circularis
nõ cõpetit niſi figure oꝛbiculari.q celũ

eſt oꝛbicularis figure. Itẽ ſimpliciſ

ſimo coꝛpi ſimpliciſſima debet᷑ figura:

ſed cel eſt ſimpliciſſimũ inter coꝛpoꝛa
cũ ſit ſotiliſſimuũ.ergo ſimpliciſſimà dʒ
habere figurã: ſed hec eſt „Zrn circu⸗

laris. ergo . Itẽ ei coꝛpi quod eſt
maxie extẽtinũ de bet᷑ figura capaciſſiã
ſed celũ eſt cõtentiuũ omniũ ſicut dicit
dam. ⁊ figura oꝛbicularis eſt capaciſſi
ma ſicut manifeſte ↄuicit rõ et ſenſus.
ergo cτ. Itẽ coꝛpi pfectiſſimo de bet

pfectiſſima figura:ſed celũ eſt pfectiſli

mũ omniũ:⁊ figura oꝛbicularis eſt pfe
ctiſſima omniũ figurarũ:ſicut ꝓbat᷑ in
alia ſciẽtia:maxĩe cũ in ea repiat᷑ pfcio
ſenarij.ſexies enĩ tantũ repit᷑ in circũfe
rẽtia: q;tũ eſt a circũferẽtia ad centru.
ergo τι. Itẽ coꝛpi velociſſimo debe
tur figura maxie ad motũ idonea: ſed
celũ eſt velociſſimũ coꝛpꝰ:figura auteʒ
maxie apta ad motũ eſt oꝛbiculaſ..g c
Ad oppoſitũ arguit᷑ bᷣmo pꝑiltq ps.

extẽdẽs celũ ſicut pellẽ.alia tranſlatio

ſicut camerꝗ.ergo videt᷑ ꝙ celũ ſe hẽat
ad moduʒ tẽtoꝛij.⁊ ita videt᷑ eſſe figure

ſemicircularis. Itẽè rõne videt᷑ quia

in vniuerſo nihil eſt ſuꝑfluũ:ſed omĩa
facta ſunt ꝓpter hoĩem. ergo nibil po⸗
nendũ eſt quod nõ valeat ad hoĩs vſuʒ
ſed ſi celuʒ eſſet ſemicircularis figure
ſufficeret ad regendã terra inhabitata
ab hõibus. ergo videt᷑ ꝙ ſupfluat alius

ſemicirculꝰ. Itẽ celi ſunt ſolidiſſime

firmati:ſicut diciin Job.⁊ hoc innuit
ipm nomèẽ octaue ſpe que dicit᷑ firma⸗
mẽtũ.ergo maxiĩe ↄpetit eis figura ſᷣm
quã maxie ſtabilit᷑. hoc autẽ magis eſt
ſemicircularis q; circularis.ergo .
Itẽ ſi celũ eſt figure oꝛbicularis.er
go autaliqua ꝑs celi erit vacua aut me
to plus diſtabit coꝛpꝰxpi ab aliquibus
beatis:q; celũ a terra:⁊ ab vna circüfe⸗
rẽtia ad aliã: cũ terra in medio cõſiſtat
ergo ſi nõ eſt egrun ponere ꝙꝙ aliqᷓ ps
empirei vacua ſit a ↄtinẽtia beatoꝝ nec
ponere tãtã diſtantiã int xpm ⁊ alia coꝛ
pa beata. videt᷑ q empireũ ñ ſit oꝛbicu-
laris figure.⁊ ſi hoc.ergo nec criſtalli/
nũ nec firamètũ. MNedicendũ ꝙ ad
iſtã queſtiöem ſᷣm phiam ſatis planũ E
reſpõdẽ qᷓuis expoſitoꝛes ſacre ſcripte
videant᷑ de ea loqui dubie.̊ enĩ faciũt
ꝓpter ipius ſacre ſcripture reuerẽtia:
nõ audẽtes explicare quod illa diuina
diſpoe voluit ſubticẽ: vel hoc faciũt ad
repꝛimẽdã nr̃am curioſitatẽ:volentes
nos in his que dicũt᷑ in lege ⁊ ꝓphetis
cõtẽtos eſſe ⁊ nihil vlrra hoc inquirere
quia tamẽ curioſoꝛũ inſtatia nõ de ſiſtit
ncẽio habẽt doctoꝛes ſacre ſcrip.multa
determinare que ſine ſalutis diſpẽdio
poſſent de facili ptñſire. Mꝛopt quod
ad pdictã qõem rñndẽt:⁊ iuxta ratiõis ⁊
ſenſus atteſtatiõem dicũt celũ habẽ fi-
gurs oꝛbicularẽ:⁊ hãc maxĩe ſibi ↄpetẽ

tũ rõe ſimplicitatis.tũ rõe capacitatis.

tũ rõe pfcõis.tũ rõne mobilitatis: ſicut

patet ptractati. Ad illud ergo quod

obicit᷑ de ſacra ſcrip.que dicit celũ ſicut
pellẽ eſſe extẽſuʒ:vł ſicutcamem. dð ꝙ
ſcriptura cõdeſcẽdẽs puitati ſimpliciun
modo vulgari freuqẽter loquit᷑.⁊ iõ cũ
loquit᷑ de celo de ipo loquit᷑ ſᷣm ꝙ axpa

ret ſenſuinr̃o.⁊ dicit ad modu pellis v
camere extẽſum: qtũad nr̃m emiſpiü.
Ad illud qð obicit᷑ ꝙ ps inferioꝛis

emiſpij nõ eſt vtilis ad vſum bumanũ.

dicẽdũ ꝙ falſum ẽ:ĩmo eſt neceſſaria ſi

dʒ celũ ſuꝑ nos moueri circulariter et
vna pꝑs ſeruit nobis de die alia ſuit de
nocte. Ad illud qð obꝛ ꝙ celi ſolidiſ
ſimi ſunt firmati.dicẽdũ ꝙ firmitaſ illa
nõ excludit mobilitatẽ quãcũq;:ſ iilam
1 3

ſolũ qua aliqͥd mouet᷑ ſurſuʒ ? deoꝛſuʒ
m motũ rectu.vnde firmũ dicit᷑ celuʒ
qa nõ mouet᷑ ad locù:nihilominꝰ tamẽ

eſt mobile.qa mouet᷑ circa locũ vel ĩ lo

co.⁊ tali diſpõi cõpꝑetit figura oꝛbicula

ris magis q; aliqua alia. Ad iltd q Gq
queritquõ empireũ ſi circulare eſt vn-

diq; ſanctoꝝ coꝛpibꝰ replebit᷑.dð ꝙ aſi
nõ ſit certũ qualtr ibi ſancti⁊ ꝑ què mo
qũ locẽt᷑:tamẽ quocũq; mõ locãt᷑ ſiue ꝙ

ſint in vno ſemicirclo ẽpireo:ſiue ꝙ in
toto nihil ĩpedit r trũq; poni. ſi ei ĩ toto

—

ſunt:vtutẽ riſiuã hẽbũt adeo potẽtẽ

xpm vidẽ poterũt vbicũq; ſit.ſi vero in

media pte celi:altera nec eſt vacua nec
ſupꝑflua.ſicut magnũ palaciũ nõ eſt va

cuũ qñ eſt vnꝰmagnꝰinhĩtatoꝛ:qᷓuis ñ

ĩpleat oèm ptẽ.magnitudo eni curie ⁊
ſpacioſitas ⁊ ſi nõ ĩpleat᷑ totalr̃: faẽ tñ

ad oſtẽſionẽ regalis magnificẽtie:ſed

hoc meliꝰſciemꝰqn videbimꝰ.

.; Ecundo queri

tur vtꝝ in coꝛpe celi ſit ponere

dextuꝝ ⁊ ſiniſtꝝ. Et ꝙ ſic vñ p illud qd

dicit phᷣus in.ij.de ce.⁊ mü.ait eĩ ſic.eſt

oꝛbi ꝓculdubio vᷣtus diuerſa.ſ. dextra

⁊ ſiniſtra:qm ſunt ei loca inceptõnis et
ſtatꝰex ope factõis ſue. Itẽ ondit᷑ p
rõem ſuà ibideʒ.oĩs motꝰfinit bʒ pᷣnꝰ
a quo incipit:ł cuiuſſibet celireuolutio
eſt finita. g hʒ aliquẽſſitũ a quo incipit.
6Hꝙ dextra vĩ in coꝛpib vñ ẽ motꝰpn
cũ celi ſint mobiles:celi hñt dextrũ ⁊ ſi
niſtrũ. Itẽ dextꝝ ⁊ ſiniſtu ſunt tmini
latitudis: ſicut ſurſuʒ ⁊ deoꝛſuʒ tmini
lõgitudis:⁊ añ c retro tmini pfudita.
ſßmf5”f0ẽ coꝛpꝰcõpletũ ⁊ tmĩatũ hʒ tres di⸗
mẽſiones:⁊ tmĩos dimẽſionũ.coꝛꝰaũt
celiẽ huiuſmõi.g vr ꝙ habeat dextrü ⁊ꝛ
ſiniſtꝝy. Ité pfcioꝛi motu mouẽt coꝛ
pa celeſtia q; inferioꝛa:ſ ꝓpt᷑ ↄpletõeʒ
motꝰalia hñt dextru ⁊ ſiniſiu.ꝗ multo
foꝛtiꝰcoꝛpa celeſtia. Cotra ſicut diẽ
phᷣus in ⁊? de ce.⁊ mũ. in platis nec eſt
dextra nec ſiniſtra:ß młtomagis plãte
accedũt ad diſtictõem oꝛganigatois q;

celũ.g vr ꝙ celu ñ hai dextꝝ ⁊ ſiniſtu.

AItẽ dextꝝ ⁊ ſiniſtꝝ cauſant᷑i nobis

rvt dicit 9mẽta oꝛ ſup li.ve ce. x muͤdo.

a qualitatibo actiuis t paſſiuis. ſcilicet

ab habũdãtia caloꝛis nãlis pꝛocedẽte a
coꝛde ⁊ ſpuuʒ plꝰ vigẽtiũ in pte dextra
q; ſiniſtra.ſi igit᷑ H nõ ẽ repire in celeſti
nã. ṽ . Itẽ dextn ⁊ ſiniſtu pſuxpo

nũt ſurſuʒ ⁊ deoꝛſuʒ:ſicut latitudo pꝛe

ſuxponit lõgitudinẽ:et bʒ ſecũ annexa

añ ⁊ retro.in celo aüt nò eſt ponẽ ſurſũ

7 deoꝛſuʒ:cũ h ſint ia.nõ è etiã ponẽ
añ ⁊ retro:cũ añ dicat᷑ vbi ſurſum: ſiẽ
dicit phᷣs.̊ vr ꝙ nõ ſit ibi dextrũ⁊ ſini.
Itẽ nihil qð hʒ extra ſe pᷣnvet finẽ
ſui mot hʒ dextꝝ ⁊ ſiniſtrũ:ſᷣ coꝛꝰceliẽ

huiuſmõi cũ motoꝛ ei ſit ſepat.g̊ non

hʒ dextꝝ ⁊ ſiniſt. Itẽ dextrũ⁊ ſini
ſtr eſt vnũ b mnot: tz yna pte circki
mota mouèt᷑ oẽs.ꝗ nõ magꝗ ĩcipit mot
ab vna pte circuli q; ab alia.ꝗᷓ i circulo
vel quelʒ ps erit dextra ł᷑ nulla:ꝶ celũ
coꝛpꝰcirculare qꝛ mouet circulariter
R. Itẽ ſialiqð coꝛpꝰbʒ dextuꝝ ⁊ ſi⸗
niſtrũ illa ps que ſeł dextra ſemp eſt
dextra qualitcũq; coꝛpꝰillud mouet᷑lo
caliter. ſi celũ hʒ dextrũ ⁊ ſi. illa ps q

ſełẽ dextra:ſp ẽ dextra:ᷣ nõ ẽ dare ali

quã ptẽ celi que mõ nõ ſit in oꝛiẽte mõĩ
occidẽte mõ in alio loco ſᷣm regionem
celi.ꝗ dextra celi alñ eẽt oꝛiẽs:alñ occi

dens.qð nullo modoↄcedi pot. ?

dð q q;;uis dextꝝ ſi. dicũt tmios lati-
tudinis:⁊ ſur ⁊ deoꝛſ lõgitudis:⁊ añ
⁊ retro ꝓfũditatis:nõ tũ noiant ᷑mios

illos ſimptr:ſ p ↄpatiõem ad motũ.vñ

in nullo coꝛpe ponit᷑ ꝓppe dextra ⁊ ſini⸗-

ſtra:nõ ꝙ diuerſimode ſuſcipit moton

ifluẽtiã: ita ꝙ pᷣꝰin vna pte q; ĩ alia.vñ
dextrũ ⁊ ſi.nõ ponit᷑ eẽ nec ĩ lapide nec
in plata:nec eti ĩ ſtatua ponũt niſi ſiłi⸗
tudinarie.qꝛ nõ hñt mouẽi localr a mo
toꝛe ſufficiẽte.ĩ eis po coꝛpibꝰq mouẽt
ad locũ:⁊ magꝗ in vna pte q; in alia ſu/
ſcipiüt motoꝛis influentiã ppe ponitur
dextra ⁊ ſi.ſicut in aĩalibꝰque mouent᷑
motu ꝓgreſſiuo:⁊ in qͥbꝰ virtꝰ coꝛdis ⁊
motoꝛis mag viget in pte dextra cuiꝰ
ſignũ ẽ maioꝛ foꝛtitudo aĩaliũ ĩ pte illa
ꝓpt qð ⁊ ptẽ ill pᷣꝰ mouẽt qñ incipiũt
ambulare.ſm ̊ intlłndũ è ꝙ cü coꝛpꝰ
celeſte qdᷣda heat moueri ab oꝛiente in
occidẽte ył ecõſo:ſiẽ fif̃amẽtũ ⁊ oꝛbes

nen
enopcren
lͤtſotis
obib'n
Ate
celopot
cuiuſch
wotor
nerſan
aei⸗
pdert
liü:n
eſinit
bnn
nizb⸗
celeleno
gigtüſn
zndeidiß
guapece
erqame
appaner
ſacnſin
perwin
peniati
motori
necmu
diſpel
fuenci.
loc auun
dictſtein
müͤciaue⸗
Ropp
Qed
des
aren⸗
ſoniy
lagzo⸗
dermi
dertn
nebor
duta⸗
deſeſt
cppalio
Ppatter
repiti
tſiint
ſiuigti
nnaiali
ynionè
modün

Noctlie
ndiedem
Weinctet
niköſip
ümmen

e.

wiſnf
diiſrinſ
Adenmürſen
eieoafri
kuscorli
tſeont g
kdemürtn
meecirk
Giapitnor
Agicireulo
nulla.celi
icrnlariter
Rderm tſi⸗
amaſemde
inis⸗

azſin
carttla⸗

1ornlun
Ho

ℳ
õl

71
eedandn
vaiiiinn
O UDW
due ,
Ciigdich
ien
.
Fmmin ⸗

planetarũ: quodd vero minime ſicut
empireũ ꝙ dextra ⁊ ſiniſtra celis cõpꝑe-
tũt ſatis ꝓpe.nõ tñ vłiter.ↄueniũt eniʒ

oꝛbibꝰmobilibus:ſed nõ oꝛbi immobili

Attẽdendũ aũt ẽ ꝙ cũ in aĩalibꝰ⁊ in
celo ponat᷑ dextra ⁊ ſiniſtra ſᷣm ratõem
cuiuſdã ↄfoꝛmitatis.ſ. ꝓpter influẽtiã
motoꝛis:dꝛnter tamẽ accipiũtppter di
uerſam ↄpatõnem mobilis ad motoꝛẽ
q̃a eĩ aĩalia mouẽt᷑a motoꝛe ſibi vnito.
iõ dextꝝ ⁊ ſini.dicit diſtictio ĩ ptibꝰaĩa
liũ: ita ꝙ illa ps que mõ ẽ dextra:nũqᷓ;
ſiniſtra.qꝛ vnifoꝛmit opat᷑ ad ipi mo
toꝛis influẽtiã ꝓ eo ꝙ ipm hʒ ſibi vnitũ
⁊ nũqᷓ; ab eo magis elõgat᷑.coꝛpꝰ vero
celeſte motoꝛẽ hʒ ſepatũ cũ nõ ſit coꝛpꝰ
aĩatũ:ſicut poſtea videbitur.⁊ iõ motoꝛ
ſm dei diſpoem pncipaltr influit ex ali⸗/
qua pte celi.⁊ credit᷑ pbabir ꝙ ĩ ea pte
ex qua motꝰ coꝛꝑũ celeſtiũ pᷣmo nobis
axpparẽt: vtpote in oꝛiẽte cũ oĩa coꝛpoꝛa
facta ſint ꝓpt᷑ hoĩem.et q; motoꝛ ex illa
parte influit vnifor̃iter: quecũq; ꝑps ibi

veniat immediatiꝰ ꝓpinqus: ſuſcipit
motoꝛis influentia.⁊ iõ ſp eſt ibi dextra

nec mutat᷑ cũ ptibꝰmobilibo ꝓ eo ꝙ nõẽ
diſpõ abſoluta:ſᷣ relata ad motoꝛis in-

fluentiã q ſp manet fixa.⁊ p hũc moduũa

locꝰ cuiuſlʒ rei dr eẽ ĩmobit᷑ ꝓpt᷑ hoc ꝙ
dicit ſitũ relatũ ad centꝝ ⁊ circũferẽtiã
mũuũdi que nũq; pñt moueri. Ex pdciĩs
pʒ qõ ꝓpoſita.pʒ etiã rñſio ad obiecta.
Eõcedẽdũ ẽ enĩ ꝙ in celo ſit der ⁊ ſini.
rões ad hoc inducte ſiłꝛ ↄcedẽde ſunt
qꝛ veꝝ ↄcludũt:lʒ ʒrõ ſumpta a dimẽ
ſionib pcedat ab inſufficiẽti. Ad il⸗
lud vᷣo qð obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ plata nõ habet
dextrẽã et ſiniſtrã q́uis ſitoꝛganica.dð
ꝙ dextrã ⁊ ſiniſtrã nõ facit pᷣncipaliter
mẽbꝛoꝝ diſtictio.Hᷣ eĩ accidit ⁊ frequẽt
ↄtigit ꝙ eiuſdẽ diſpõnis ẽ aĩal in parte
dex ⁊ ſi.ſᷣ H̊ facit influẽtia motoꝛis pᷣn/

cipalioꝛ ⁊ minꝰpncipalis ſuſceptio 'm

attendit᷑ inchoatio mot ⁊ fiatio.⁊. ſic

repit᷑ in celo. Ad illd qð ob: ꝙ dextz

⁊ ſi.in nobis ẽ a qualitatibꝰ actis ⁊ paſ
ſiuis:iã pʒ rñſio ex dictis.q;ꝛ dextn ⁊ ſi.
in aĩalibꝰↄcernũt ꝑtes detiatas ꝓpter

vnionẽ motoꝛis ad mobile:nõ ſolũ per
modu motoꝛis:ſᷣ etiã ꝑ modũ ꝑfciõnis

bus tactũ eſt.

et iõ ad hoc ꝙ vna ps magis ſuſcipiat
in fluẽtiã motoꝛis:requirit᷑ diſpõ alia ⁊
alia.que quidẽ fit p q̃litates actiuas et

paſſiuas. in celoaũt nõ ſicẽ ſic oñſẽs.

Ad illud qð obꝛ ꝙ dextꝝ ⁊ ſi.pſuppo⸗/
nũt ſurſ ⁊ deoꝛb.rñderi potꝙ veꝝ eſtp
ut ſurſ ⁊ deoꝛp dicũt tios dimẽſiòis:nõ
aüt ẽ veꝝ put dicũt inchoatõnem ⁊ ter⸗
minũ alicꝰtñſmutatõnis.ſᷣm enĩ ſur
deoꝛb ppe attẽdit augmẽtũ ſiue motuſ
ad locũ:ſᷣ ſᷣm dextꝝ ⁊ ſi.attẽdit᷑ motꝰin
loco.⁊ ſi incelo ponat᷑ dextꝝ ⁊ ſi: nõ tñ
oʒ ſic poni ſurſ ⁊ deoꝛſ.Al põt rñderi
magis ſᷣm opiõem phi ꝙ in celo ẽ ponẽ
ſurſᷣ ⁊ deoꝛſ:⁊ añ ⁊ retro: ſicut ponitur
deð ⁊ ſi.nõ qꝛ dicũt tios dinerſoꝝ mo/
tuũ:ſᷣ qꝛ in eodẽ motu ↄſiderat᷑ vltima
triũ dimẽſionũ:lʒ magis ꝓpe dextrũ?
ſini. Et ̊ pʒ.ad H̊ eni ꝙ celu reuolnat᷑
ncce eſt ponẽ duos polos.quoꝝ vnꝰhʒ
rõem ſurb:⁊ alter rõem deoꝛſ.Eſt etiã
ponẽ duo emiſpia quoꝝ vnuʒ bʒ rõem
an:⁊ alt᷑ hʒ rõem retro.ncce ẽ etiã ponẽ
ꝙ in emiſpio vna ps ſit ex qua celeſtia
coꝛꝑa pᷣmo appere incipiãt:altera vẽo
ps ex qua deſinãt.et h̊ totũ de facili eſt
imaginari. Si qs imaginet᷑ hiem qui
pedes hẽat in polo artico:⁊ caputĩ po/
lo antartico: ⁊ hẽat faciẽ ᷣſam ad nrjm
emiſpiũ:ſtati imagĩat᷑ haꝝ põnũ dꝛias
Ad illud quod obꝛꝙ celũ bʒ extra ſe
pncipiũ ſui motꝰ:⁊ ita nõ habʒ dextꝝ ⁊
ſiniſtrũ. dicẽdũ ꝙ illud verũ ẽ quando
dextrũ ⁊ ſiniſtrũ nominãt ꝑtes deter/
minatas:ſʒ quãdo nominaãt oꝛdinẽ mo
bilis ad motoꝛis influentià nõ habʒ ve
ritatẽ.nihil enĩ facit ad hoc vtꝝ ſit mo/

toꝛ intra vel extra. Ad illud qð obꝛ

ꝙ vna pte circuli mota mouet᷑ omnes.
dicenqũ ꝙ verũ ẽ: ſed tamẽ ex hoc non
ſequit᷑ꝙ eque pᷣmo recipiãt motoꝛis in
fluentiã.quod pʒ cũ aqua mouet rotaʒ
pmo mouet illam partẽ quã cõtingit.
Ad vltimũ qð obꝛ ꝙ pꝑs der̃ ſemꝑ ẽ
dextra:iã patet rñſio.qꝛ h intlłx de illo
dextro⁊ ſiniſtro qð dicit diſpoſitõnem
partiũ in cõparatõe ad motoꝛẽ piũctũ:
ſicuteſt in animalibus.hoc autem mo⸗
do nõ ponitur in coꝛꝑibꝰceleſtibꝰ ſicut

Onſequenter
AFrit 3 loco ĩ ↄpatõe ad moton
ifluetiã. Et circa h duo querũt᷑. pmo
querit᷑ vtrũ pᷣmũ mobile moueat᷑ a deo
immediate tm:an mediate aliq̃ virtute
creata. 2z vẽ vtꝝ moueat ab intelligẽ⸗

tia:an a ꝓpa foꝛma.

Irca primum
ililſic ꝓcedit᷑ ⁊ ondit᷑ ꝙ celũ imme
diate moueta deo.pᷣmo ꝑ phᷣm quiili.
de ce.⁊ mũ.dicit.cã pma mouet cauſa⸗
tũ pmũ.cã aũt pma nõ eſt niſi ðs.g c.
Iſtẽ boeti.deↄſol.loquẽs ad dñm.
ſtabiliſq; manẽs dãs cũcta moueri.er
go vfr ꝙ maxie moueat illud qð ẽ pmũ
mobile. H aut ẽ celũ.g̊ͤ . Itẽ rõe vr
pmi mobilis motoꝛ dʒ eẽ bmꝰ:ſ pmus
motoꝛ ẽ ĩmobilis oĩo.qꝛ nũq; ẽ ſtatꝰni⸗

ſi in imobili:ſ̊ nihil ẽ oĩo pmũ ⁊ imobi

le niſi ſolꝰðs.qͥ motꝰ pᷣmi mobilis ſolꝰ
eſt deꝰpncipiu. Itẽ ex motu ⁊ influẽ
tia celeſtis coꝛpis ẽ ↄſeruatio oĩm coꝛ
poꝛũ viuẽtiũ.ꝗ ex motoꝛe eius eritↄſer
uatio oĩm ſpùuʒ viuificãtiũ.qꝛ ſicut ſe
hʒ mobile ad mobile:ſic ſe habʒ motoꝛ
ad motoꝛẽ:ł̊ ſol*s ẽ ille qͥ ẽ ↄſeruatoꝛ
⁊ vpiuificatoꝛ ſpuuʒ.g ſolꝰipe mouʒ pᷣꝰ
celũ. Sed imẽſitas potẽtie ⁊ ſapĩe
⁊ bonitatis h̊ reqrit: vt deꝰ cõicet vtuti
create actũ quẽ illa ẽ nata ſuſcipe:ſedq
act qui ẽ mouẽ ſᷣm locũ qdðᷣcũq; coꝛpuſ
nat*ẽ ↄuenire vᷣtuti create. vr ꝙ deuſ
nullũ coꝛpꝰmoueat abſq; vtute alicuiꝰ
creature. Itẽ vᷣt motoꝛis dʒ ppoꝛtõ
nari mobili:ſ̊ virt celi finita ẽ:vᷣt autẽ
dei infinitaẽ. gad h̊ ꝙ ſaluet᷑ in mũdo
ppoꝛtio debita vr ꝙ inter deũ mouẽtẽ
⁊ celũ motũ ſit ponẽ aliquã vtutẽ crea/
tã ⁊ finitã. AItẽ phs dicit ꝙ ſitãta vtꝰ
in tãto tempe:⁊ maioꝛ in minoꝛi:⁊ maxi
ima in mimo:?⁊ infinita in nũc.ꝗ ſi deus

inſfinite vtutis ẽ: ipe ĩmediate mouet

celũ.videt᷑ ꝙ in inſtati reuoluat ipmab
dꝛiete in occidẽs. qd manifeſte fim eſt.
BSitu dicas ꝙ derin mouedo nõ exer
cet toti vtutis ſue effectü.quia cum ſit
mous volũtariũ: põt mouere ⁊ cito et
tarde:tũc redit ma obiectio.q; cũ act?

iſte.ſ. mouere ſucceſſiue:ſit ᷣtus finite
erit nat uenire creature. Item ea
que ſunt ĩmediate a dĩna potentia pce
qũt in eè ſm curſuʒ mutabilẽ. vt patʒ ĩ

creatõe ⁊ iuſtificatõe ⁊ miraculoꝝ opa

tiõe. ſi celu ĩmediate moueta deo mo
tus erꝰẽ mirabilis nõ nãlis.q; eſt nalis:

nõ eſta deo imediate. Neead pdcõꝝ

intelligẽtia ẽ notãdũ q in oĩ opatõe ðᷣs

opꝑat᷑ intime ⁊ imediate:cũ dei volũtas

ſicut dicit aug.⁊ hĩtũ ẽ in pmo li.ſit ꝰ

ſumma cã oĩm ſpẽꝝ ⁊ motionũ.in ali

quibaũt ſic opat᷑ vt ipe ſit tota cauſa.

in aliqͥbꝰ ſic opatur ⁊ mouet vt virtutẽ
agendi ⁊ mouèdi cõicet creature.pᷣma
quidẽ dicũt᷑ mirabilia.⁊apo nãlia vł vo
lutaria:qᷓtũ ad egreſſuʒ.Qñ g querit᷑
vtꝝ motꝰpᷣmi mobitł imediate ſit a deo
nõ ẽ qõ vtꝝ vᷣt dĩna intime opet᷑ ime⸗/
diate ſita deo ad illã mutatõʒ exercẽdã

qq nihil mouet ſic niſi ibe moueat ⁊ co-
opet ᷣtuti motiue:ſᷣ ẽ qõ vtꝝ mot pmi

mobit ſit a deo tanq a tota c:an ſit cũ
vtute dina mouẽte moueataliqua vtꝰ
creata. Et ad iſtà qõeʒ ſatis de plano

rðñqderi pot qꝛ cũ mot ille ſit natꝰↄueni

re vᷣtuti finite ꝓpt ſui ſucceſſionẽ ⁊ diui
na bonitas ad ſui maifeſtatõʒ cõicʒ cre
ature qð ipi nata ẽ ſuſcipe ꝙ deꝰpmuʒ

mobile mouet mediãte aliq̃ ptute crea⸗

ta:ſicut ⁊ alia mobilia.⁊ cõcedẽde ſunt

rões ad ̊ inducte: q́uis aliq nõ ncc̃io

cogat. Ald illud po qð obꝛ de pho di
ci poſſʒ ſatis ꝓbabłr ꝙ phs nõitellexit

q pmi oꝛbis motoꝛp modũ efficiẽt eſſʒ

dey.ipe eĩ ponit vtutẽ motoꝛis a deo ꝓp/
Poꝛtionai mobili ꝙ ſi minimũ ł modicũ
coꝛpꝰaxponẽt᷑ coꝛpi laxaret᷑ t moton

in mouẽtdo:ſic diẽ in lib.de ce.⁊ mũ.ſed

ponit ꝙ ðᷣs moueat pᷣvcãtu methapho
rice:ſiẽ finis ⁊ deſideratũ.aut ſi poitꝙ
moueat p modũ efficiẽt:nõ poit ꝙ ipſe

ſolmoueat:ß coopate vᷣtute mobili p⸗
poꝛtionata.vñ pvᷣbũ ſuũ põt intlłi eẽ deʒ

p quadã appꝛopatõeʒ ⁊ pmari ĩfluẽtie
ſue infuſionẽ. Ad illq qð obꝛ ðᷣ boe?

ꝙꝙ ðs cũcta mouʒ.dð ꝙ ex illa aucte nõ

ↄcludit ꝙ ſolꝰðs cũcta mouʒ:ſed ꝙ nõ

mouet abſq; dine vtutis influẽtia.nlta
ei vt alicꝰ motoꝛis põt ł modicũ oꝑari

hrebif
hlisſa
giteich
Ai
zwrri
wobik⸗a
ſuffſe
tutüm
nani
pmin
deſan
agiß
nen
Mut/
Ms
wno
liipon⸗

fHueinale

Ctores
linet
gtepicu
gispar

9

ſolla
ſepul
Cclieni
Nlen
lſcigenn
ſceli
Memee
dc
ſor
woreſ⸗
eco:s
teryne
coneli
inſuoot
egn
ie
inte
aliän⸗
celiſin
nulle⸗
tureti
lyniſ
gno⸗

ſasftt
Jene
wemie
i npi
ulroh
Adeon
Readhtii
dichnirds
ndeipolins
daoliſty
otonüinel
wucauſ.
unt nimi
umre an
niluarkyo
sgneri
ueſtadeo
Mirine,
eraii
ent⸗
ſe/
jet
tnta,
teimn
ni i
ngdo
wsn,
ece in⸗
imet;
autſiic/
otn⸗

wecen

ſine bñficio ⁊ auxilio ei q penit eſt ĩmo
bilis: ſiẽ ĩ pᷣmo li.oñſ fuit:⁊ ĩ ſequẽtibꝰ

oñdet᷑ cũ querit᷑ vtuꝝ oĩs ectio ſita deo.
Ad iltd qð obꝛ ꝙ motoꝛ pᷣmi mobiłẽ

pmꝰ ĩmobil.dð ꝙ nõ oꝑʒ motoꝛẽ pᷣmi
mobitł eẽ oĩode pᷣpł᷑ oiode ĩmobilẽ:Hᷣ

ſuffiẽ ꝙ pᷣreſpẽu alioꝝ moton ſiue vir
tutũ mouètiũ:⁊ ꝙ ſit ĩimobitł ſᷣ eũ modũ

p quẽ mouʒ.nõ eĩ oʒ eè ſtatũ in motoꝛe

pmi mobit ſimpkr:ſᷣ i gñe creaturarũ.

oẽſaũt creature defciue ſũt ⁊ redqucuid

ad ipm deũ:qͥ eſt pᷣmũ ⁊ finis oim citra

quẽ necẽ pfcâ quies nec pfcũs ſtatus.

Ad iltq qð ob ꝙ ſiẽ influẽmotoꝛis
ↄbuat mobilia:ita ĩflumoton motõeſ
alios.dð ꝙ illd nõ opʒ.qꝛ nõ ẽ ↄſiłis ꝓ

poꝛtio ꝓ eo ꝙ oꝛdo eſt i coꝛpibꝰ mũdi ſ̃ᷣʒ

tatã pqnãntiã ⁊ excellẽtiã ꝙ vnũ põt in/
fluẽ in alteꝝn.ſpũs vᷣo rõles q ſũt viuifi

catoꝛes ⁊ motoꝛes coꝛpũ ſiẽ hñt gdũ et

oꝛdinẽ:vt tñ ſʒ ſuũ ſupmũ a deo ĩmedi
ate pficiãt᷑ ⁊ foꝛmẽt ⁊ ̊ ẽ ꝓpt᷑ rõeʒ ima
gĩs ꝑ quã ĩmediate ſũt ipiꝰdei capaces

⸗Ecundo queri

tur vtꝝ motus celoꝝ ſit a ꝓpᷣa
foꝛ łab intlłntia.Et ꝙ ſit a ꝓbᷣa foꝛvr
ſiẽ vult phᷣs.nã ẽ pᷣnꝰmotꝰ ⁊ qei ĩ eo in
qẽ.gꝗ oĩs motPꝰẽ a foꝛꝰ intrĩſeca:ſ̊ motꝰ
celi ẽ nãt᷑ ſiẽ ꝓpbat phᷣs.ꝗc a ꝓpᷣa foꝛma
Itẽ leue ſua leuitate ⁊ pᷣtute põt ſur
aſcẽdẽ nullo iĩpellète:⁊ ſił᷑r gue dñdere

abſq; aliqᷓ intlintia mouẽte.ſig foꝛ celi
pfcioꝛ ẽ q; ełan: ⁊ figura eiꝰaptiſſiã ad

motũ circularẽ vr̃ ꝙ moueri poſſita ꝓp/

pꝛia foꝛabſq; oĩ intlntia. Itẽ pl'eſt

mouẽ ſeipm exeũdo locũ ꝓpuʒ qᷓ; nõ ex

eũdo:ſᷣ̊ pᷣt lucis ẽ ſe diffundẽ ꝑ coꝛꝰal/

teriꝰnẽ:⁊ eſ᷑ diffundẽdo redire.q̊ vr̃ ꝙ
coꝛꝰceli młto foꝛtiꝰp nãm lucis poſſit ſe
in ſuo oꝛbe mouẽ abſq; ĩflualicꝰſpũat
ſbe. Itẽ motꝰaĩaliũ ẽ a foꝛ* ꝓpa ⁊ in-/
trĩſeca.ꝗ ł eelũ nõ mouet᷑ ab ĩtlłntia vł᷑

intiłntia ẽ ipiceli pfcĩo ⁊ for̃a:ſ itlłnꝰ

aliq̃ nõ ẽ pfcio celi ſiẽ diẽ dam.ij.li.c.v.

celi ſũt iaĩati⁊ inſenſibłes.ꝗ c. Itẽ

nullꝰmotꝰnccariꝰ pedʒ a volũtate crea

ture taq́; a pncipali motoꝛe: ſ̊ mot celi
vnifor̃is ⁊ nccarinſm ſanctoſ? phos.
Snõ ẽ a volũtate alic ãgłi ł intltxntie.

Itẽ vᷣ̈t illiꝰangli ł intlłntie è finita:

ſßᷣ utꝰfinita ĩ mouedo recipit fatigatõeʒ
⁊ laboꝛẽ maxiĩe cũ mouʒ illd qð nẽ ꝑ ſe

mobke.aut eĩ celũ mouet᷑ ꝓpa foꝛ:aut
ſi mouet᷑ vᷣtute intiłntie ncce è illã labo
rare ⁊ laſſari. q oẽ qð moue: ab alio
mouet ſ celũ ſᷣm ſe totũ mouet᷑. vr q;
pꝛet᷑ nãm ⁊ foꝛmaʒ ei ſit ponẽ aliqͥd a q

moueat᷑.̊ᷣ aũt nõ ẽ niſiagis łintlłntia
S Xc. Itẽ ois motoꝛẽ ĩ actu reſpectu
mobitł:p̊ totũ celũ ẽ moblłe:ſᷣ nihil idè ẽ
ſiki actu ⁊ po. g celũ nõ põt mouẽi a ſe

ſiue ppa vtute. Itẽ oĩs motoꝛ ſuffici
ens diſtat a mobłi: cũ qᷓ illa foꝛꝰextẽſa
diſtat a mã nulla for̃a extẽſa põt eẽ mo
toꝛ ſufficiẽs:ſ̊ for̃a celi ẽ for̃a coꝛpał et
extẽſa:⁊ mot eiꝰ cũ ſit pcipuꝰint᷑ alios
motꝰeiꝰè a motoꝛe ſufficiẽte.̊ ñ põt eẽ
