niſi in actu què facit mera uolũtate:ſᷣ
multa venialia peccata cõmittũt qua⸗
dam ncẽitate. ſicut dicit Ro.vij. Qð
nolo maluʒ iltd facio.ergo c. Itẽ
nullus auertit᷑a deo ſine ipius dei cõ/
temptu ⁊ offenſa.ſ̊ nullꝰcõtem nit de/
um ⁊ offendit ſine gui culpa.ſed veni/
ale inter leuia culpa reponit᷑.ergo per
uneniale hõ non auertia deo. Iteʒ
nihil qð ſtat ſimul cũ caritate auertit
a deo.ſed veniale ſtat ſimul cũ carita/
te.ergo &. maioꝛ mãnifeſta eſt. minoꝛ
ꝓbatur.qͥa ſi veniale expelleret carita
tem.qͥ auferret homĩ vitaʒ gratie.ſᷣ pec

catũ qð aufert homĩ vitam ponit moꝛ⸗/

tem:⁊ dicit᷑ moꝛtale.qᷓ peccatũ ueniale
eſſet moꝛtale. WGv. dicendũ ꝙ abſq;
dubio pꝑeccatuʒ veniale nõ cõmunicat
cũ moꝛtali in auerſiòe ſᷣm ꝙ auerſio di
cit᷑ ꝓpꝛie.im poꝛtat enĩ dei cõtemptuʒ:
⁊ cõtemptus dei iraʒ mereret᷑⁊ moꝛteʒ
pPeccatum autè a quo qͥs meret᷑ iram et
moꝛtem nõ debʒ dici veniale: ĩmo po/
tius moꝛtale.⁊ ꝓpterea cõmunit᷑ tenet
ꝙauerſio ꝓpꝛie loquẽdo repit᷑ in pec-/
cato moꝛtali:nõ veniali.Et iſtud meli
us patʒ ſi modũ attendamꝰ per quẽ hõ
dicit᷑ auerti a deo ⁊ cõtemnẽ deum: cõ/
mittendo aliqð pꝑeccatũ ĩ quo nihil co
gitat de deo. Aut enĩ auertit᷑ homoa
deo quia facit cõtra diuinũ mandatũ.
Aut qꝛ ponit ſibi bonũ creatũ tanq; fi-
neʒ vltimũ. In h nãq; ꝙ facit cõtra di
uinũ mandatuʒ rectea deo auertit᷑:qa
mandatũ eſt via recte puenièdi ad de⸗/
um:⁊ tendèdi in deu.qui igit᷑ facit coñ
mandatũ incedit directe via cõtraria.
ideo quaſi faciẽ ſuam retroꝛſuʒ cõuer-/
tens terguʒ vertit ad illũ:in quẽ debe/
bat per mandatũ tendere. Similiter
cuʒ ſtatuit ſibi creatam tanq; fineʒ vl⸗
timũ recte dicita deo auerti.anima.n.
media eſt inter creatam ⁊ deuʒ inquã/

tum eſt imago dei.dum ergo ad crea-

turaʒ ſe tanq; ad fineʒ cõuertit:faciem

ſuaz que debebat eſſe ſurſuʒ verſa de⸗/
oꝛſum inclinat.⁊ ideo ſe auertita deo.
Et vtroq; dictoꝝ modoꝝ non eſtauer-/
ſio ſine cõtemptu.nam quimandatuʒ
dei tranſgredit᷑: cõtemnit mòdantem.

S imiliter qui ceraturã ſibi finem ſta/

tuit pᷣncipaleʒ magis appciat creatu/
ram q; deuʒ.et hoc non poteſt eſſe ſine
dei cõtemptu.veniale autem peccatuʒ
nec eſt directe cõtra dei mandatũ.nec
ſtatuit creaturã tanq; finem vltimũ. et
ideo nõ eſt in eo nec auerſio:nec cõtem
ptus. Sed qͥa veniale fit pter dei mã-
datuʒ in veniali ꝑccato creatura nõ re
fertur in deũ.hinc eſt ꝙ pꝑ veniale quo
dã mo do recedit homo a via mandati.
quodãmodo etiaʒ moꝛoſe adheretei p
quod debẽt tranſire.vnde ⁊ in veniali

eſt quedaʒ elongatio: ⁊ quedaʒ retar-

datio. VUñn cõcedit᷑ ꝙ veniale a deo nõ
auertit: ß elõgat. a deo non ſepat:ſed
retardat.⁊ ſi large nomen auerſionis
acciperet᷑ vt ſe extenderet ad elõgatio/
nem ⁊ retardatòeʒ in venialieſſe auer
ſio quedam. qͥa tamẽ nomen auerſio/

nis ſonat in còtemptuʒ: ideo tenendũ

eſt ꝙ auertere a deo ſit moꝛtalis pecca

ti ꝓpꝛie. Vnde ratões que hoc oſten/

dunt cõcedende ſunt. Ad illud ergo
qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ ccatũ eſt deſertio.
dicendũ ꝙ ſi iſta diffinitio det᷑ pꝛo pec-/
cato moꝛtali deſertio ſtat ibi ꝓ auerſi/
one. ſi autem det᷑ pꝛo quolibet peccato
deſertio dicit qᷓndam elõgatòem ⁊ re/
tardatiõem. Poſſet tamè diciqꝙ nõ di
cit᷑ ibi ꝑccatũ deſertio dei:ſed deſertõ
cuiuſcũq; boni qð ſpectat ad beatitudi
nem. q;uis ergo in veniali peccato nõ
ſit deſertio dei:eſt tamẽ deſertio alicu

ius bone circũſtantie circa actum: ex

cuiꝰdefectu incidit in vreniale peccatü.
⁊ in hoc cõmunicat tam veniale q; moꝛ
tale peccatũ.qͥa vtrũq; pꝛiuataliqð bo⸗/
nuʒ. ſed in hoc differũt ꝙ moꝛtale pꝛi/
uat aliquẽ actuʒ vel circũſtantiaʒ ne⸗/
ceſſariaʒ ad ſalutem. veniale vero nõ.
Ad illud qð obicit᷑ ꝙ reniale non
eſt contra dei ꝓhibitõnem.dicendum
ꝙ illud ꝓpꝛie dicit᷑ eſſe còtra phibitio/
neʒ ad cuiꝰoppoſitù obligat ꝓhibitio.

9

peniale aũt nõ eſt huiõi:⁊ ideo nõ di

recte ꝓhibitũ:eſt tamẽ ipi ꝓhibitõi ĩne

xuʒ.⁊ magis ꝓpꝛie debʒ dici cohibituʒ

q́; ꝓhibitu. ⁊ Hpatʒ.qꝛ cum dñs phibet
cocupiſcentiã dicẽs.nõ cõcupiſces:nõ
ꝓhibet bmũ motũ cocupiſcètie: ſed cõ
cupiſcẽtie ꝓgreſſuʒ. ſᷣm ilłd Eccł.xviij

Fili poſt cocupiſcẽtias tuas nõ eas.Fᷣ
dum ꝓhibet hoĩem ire poſt motũ cõcu
piſcẽtie:Hipo manifeſtat ꝙ cõcupiſcẽ⸗

tie motꝰnon eſt bonꝰ:nec deo placitꝰ.
Ald illd qð obici᷑ ꝙ amoꝛ inferion
pulchꝛitudinis polluit aĩa m. dicendũ
qpaĩa duptr habʒ pollui. Aut macula
moꝛtał ꝑccati:que quidẽ expellit nito
rem gr̃e.Aut macula venialis pecca
ti:que quodãmodo retardat actũ dile
ctõnis gtuite.⁊ pᷣma pollutio eſt p moꝛ
tale:⁊ facitad defoꝛmatõeʒ imaginiſ.
òa aufert ei foꝛmã ſᷣm imaginẽ recrea/
tõnis.⁊ vero eſt pollutio veniatł᷑:que
⁊ ſi aliquo modo polluat:nõ tamẽ ani
maʒ defoꝛmat. AAd illud qð obijcit᷑
qꝙ ſimplex ad qð ſe uertit totatłr ſe cõ
uertit. dicẽdũ ꝙ H̊ dupłxr põt intelligi.
qͥa totalit᷑ pot dicere totalitatẽ qᷓntum

ad actũ cõuertendi: uel q̃ntũ ad habi-
tuʒ:vel qntũ ad potentiã cõuertẽdi. Si

ad actu:ſic verũ eſt ad minꝰſᷣm ſtatuʒ
vie.qa non intelligimꝰ ſimł⁊ ſemel ni
ſi vnu ſolũ.aut ſi multa ſił intelligimꝰ
⁊ uelimꝰłoc eſt inq̃ntuʒ ſunt vnũ. Si
autẽ dicat totalitatẽ habitꝰuel virtut:
ſic falſus eſt ſermo.nõ eniʒ optʒ ꝙ qñ
gliĩa uel aliqð ſimplex couertit ſe ad a-
liquid:cõuertat ſe ſm totũ ſuũ habitũ:
⁊ ſᷣm totã ſuam potentiã. qͥa poteſt cõ/
uerti intenſiꝰet remiſſiꝰ.cũ ergo dicit᷑
ꝙ qñ affectus ſe cõuertit ad vnũ tota⸗
liter:auertit᷑ ab eiꝰ oppoſito ſiue diſpa
to. Si pmo modo intelligat᷑:falſuʒ ẽ.
qͥa poteſt ſe cõuertere ad vnuʒ in actu:
⁊ ad aliud in habitu.Si ſecũdo modo
vłtertio intelligat᷑:ſic habʒ ueritateʒ:
ſed maioꝛ ꝓpoſitio fuit falſa. et ꝓpter
H̊ qᷣa totalit᷑ cõuerti aliter accipit᷑ ĩ ma
ioꝛi ꝓpoſitõe:⁊ aliter in miuoꝛi.ideo cõ
ſequẽtia illa nõ tenet.Et ſi tu obijcias
ꝙ nõ poteſtaffici ſimł ⁊ ſemel erga de

um ⁊ erga creatam quã inoꝛdiate dili

git. vnde cũ cõuertit ad vnũ:auertit᷑ ab

Altero. dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑: qͥa auerti

plus dicit qᷓ; nõ cõuerti actuatłr. im poꝛ
tat eniʒ qriuʒ cõnerſiõis:videlʒ q̃ndaʒ
aſpernatõeʒ dei ſiue cõtemptüũ. Ad
illud qðᷣ obijcit᷑ motus ſepata termi
no a quo.dicendũ ꝙ ueꝝ eſt de illo mo
tu ꝓpꝛie dicto qui cõcernit duos tmi/

nos.yvnũ a quo incipit:et alterũ in quẽ

tendit.non ſic eſt in actu uenialis ꝑc/
cati.anima eniʒ cũ peccat ueniałr non
mouet᷑ a deo in creatam:ſed magis af
ficit᷑ circa ipam creaturã. vnde ⁊ venia
le peccatũ potiꝰeſt animi affectus ſiue
actus q́; motus. Ad illud qð obijci
tur wamo nenialpcczti camoꝛ frui⸗
tõnis.dicendũ ꝙ falſuʒ ẽ ſᷣm ꝙ fruiac
cipit ppꝛie: videlicʒ quieſcẽ in aliquo
tanq; ad finẽ ultimũ.ſic enĩ frui eſt per
moꝛtale nõ pueĩiale. Siergo qras
vtrũ ſit vſus uł fruitio?! dicendũ ꝙ nec
eſt uſus:nec fruitio:ſ̊ abuſus. niſi foꝛ⸗
te vſus dicat᷑ large omis amoꝛ quo qͥs
amat aliqð non quieſcẽès in illo:ſed re
ferat ad aliud actu uel habitu: ſiue re⸗
ferat recte:ſiue minꝰrecte. Et ꝙ illud

opteat dicere manifeſtũ eſt. cũ eniʒ ali

quis diligit aliquã creataʒ referẽs ad
illud:nõ tamẽad ilłd ad qð debʒ:amo
re illo peccat.nec tamẽ eſt illud fruitio:
nec vſus ꝓpꝛie dict : ſᷣ magis ꝓpe de/
bet dici abuſus. AUñ Augꝰ. cum dicit

omnis quiamat aliqͥd: aut amat vtens:

aut fruens:accipit large vſum etfrui⸗

tõem. vſuʒ ꝓ omi amoꝛe nõ relato: ſi⸗/
ne ſtatuat ſibi fineʒ pᷣncipalẽ: ſiue nõ.

⁊ ſic in diuiſiõe illa comphendit᷑ amoꝛ
veniat peccati. niſi foꝛte qͥs velit dice⸗
re ꝙ Aug.loquit᷑ ibi de amoꝛe oꝛdia-
to.Et ſic patẽtoĩa.

RʒEcundo queri

tur vtrũ veniale cõueniat cum

moꝛtali in reatu pene eterne: Etꝙ ſic
videt᷑.pena aſſumpta ꝓ moꝛtali ẽ ꝓpoꝛ
tionabił᷑ pene aſſũpte ꝓ veniali:⁊ q̃ntũ
ad acerbitatẽ:et qᷓntum ad duratõem.
ᷓſi pene arbitrarie pẽſant᷑ ſʒ magnitu
dinẽ reatus peccati:videt᷑ ꝙ reat veĩat
7 moꝛtał ſint vtroq; mõ ppoꝛtõnables.

ſgmnucke
aune ſig
nnz riget
gfam mo
meterna
veninle ſin
ſcocdia dei
gtintpale:
fein mome⸗
llamſionn
deſcendatc
geucrofuen
catünörem
punit ſte⸗
ineternü in
memit
fietemalf.
ſaliterwonen
eſtoq morce
enitpanirird
eternaktrron
jücti norön⸗
ſufficicter p
literbetn
ſuß ign.
lepeenalig
penuleſtat
tmbig ſe
nagis ſalu⸗
cagfadelen
ſabatabr
teemui b⸗
ſgiel cig:
Gac mortali
iideſer
Gitudicas
tempakder
per 9 debe
edebekeir⸗

eſtſufficiüte⸗
t ginn

1Pena. nö,n.
nedecoriuſ
nüledinin
Grenialidet
Neſo⸗
catüveniale
eetdignun
tenpaligi
ensacule

ertäkab
lauerti
ranpo
ginan
. Ad
Natermi
deillomo
osni⸗
müinque
ulsnc⸗
nülrnon
mosaf
detpena
tenusſine
ngdohrcl
mmorfmi⸗
ifmioc⸗
naligno
mieſtter
goias
Müdec
.üiin⸗
norgnos
gülloſedne
inrſuere⸗
Qpilucd
lcüenizali
rtiensal
Nyamo
ludfwito:
gedere,
onit
unens:
merffui⸗
Wadd:ſi⸗
li:ſineno⸗
rmdit amo:
zyelitdicce⸗
norodi

geri

ueniatcn

elEunſt
mlie on
litti
ounatden⸗
Fmonin
lenynil
öblo⸗

pena eterna nõ eſt ꝓpoꝛtonabilis niſi
eterne. ſig vnũ obligat ad penam eter⸗
naz videt᷑ ꝙ ⁊ reliquũ. Si tu dicas ꝙ;

p gram moꝛtale fit veniale:⁊ cõmuta

pena eterna in tempalẽ. Obꝛ tůc. qꝛ cü
veniale ſimłr remittat᷑ p gr̃am:ſi miſe

ricoꝛdia dei eſt oꝛdiata ſiẽ eternã cõomu

tat in tpalẽ:ita tem palẽ debẽt cõmuta

re in momẽtaneã.ꝙ ſi nõ facit:videft ꝓp
illa rñſio nulla ſit. Itẽ eſto ꝙ aliqs

deſcendat cũ moꝛtali⁊ veniali:⁊ ꝙ de

neutro fuerit ĩ hac vita punitꝰ.ſiꝗ̊ pec.⸗
catũ nõ remanet impunitũ.ꝗ p vtro
punit᷑ iſte.ᷣ nõ niſi in inferno.et puni
in eternũ in inferno.ſ̊ ñ punit᷑ vltra ᷓ;
meruit.q̊ p pcco veniali merebat᷑ puni
ri eternałr. Si tu dicas ꝙ punit᷑ eter
naliterrõne moꝛtali adiũcti.O hᷣiq; ñ.

eſto ꝙ moꝛtłe illud puniat᷑ q̃ntũ meru

erit puniri: tũc ̊ ꝓ veniali aut puniet
eternałr rõne ſui:aut rõne moꝛtaład/
iũcti.nõ rõne moꝛtalis adiũcti.qͥa illud
ſufficiẽter punit᷑ ꝑ ſe.ſi ̊ punit᷑ eterna

liter H̊ eſt rõne ſui.ſᷣ̊ deus nullũ punit

ſupᷣ ↄdignũ.qͥ dignũ erat ꝓpter venia⸗/

le pcẽcm aliquẽ eternalłr puniri. Itẽ
veniale ſtat cũ gratia:⁊ ſtat cũ moꝛtali
⁊ vtrobiq; ſaluat᷑ rõ venialis.⁊ ↄſtatq
magis ſaluat᷑ cuʒ moꝛtali q; cũ gratia.
qa gfa delet ipm:moꝛtale nũq;.ꝗ ſi ab
ſtrahat᷑ ab vtroq; magis tenebit ꝓpꝛie
tatem quã habʒ cũ moꝛtlłi q; cũ gratia.
ſ qñ eſt cũ gratia debet᷑ ei pina tempat
qñ cũ moꝛtali debet᷑ ei pena etna.& ve/
niali de ſe ⁊ im ſe debet᷑ ppna eterna.
Situ dicas ꝙ obiectio teneret ſi pena
tempał deberet᷑ ei rõne gratie:ſᷣ hͥ nõ ẽ
verũ ꝙ debet ei rõne gratie:łᷣ H̊ ẽ veruʒ
qꝛ debet᷑ ei rõne ſui. Coñ.impoſſible

eſt ſufficiẽter puniri peccatũ niſi remit
taf.qꝛ q;diu durat culpa debet durare

⁊ pena.nõ.n. debʒ eſſe dedecus pcci ſi⸗
ne decoꝛe iuſticie.ſ̊ nec moꝛtale nec ve
niale dimittit᷑ niſi p gr̃aʒ.qͥ ta moꝛtali
q́; veniali debet᷑ pena eina qᷓntũ ẽ de ſe.
Iſtsẽ eſto ꝙ aliqͥs tantũ habeat pec⸗
catù veniale: nec tñ habeat gr̃am:aut
eẽt dignuſ pena e᷑na:aut tempali.Si
tem pali.q̊ illa pſoluta eſſet oĩno abſo

lutus a culpa. pot ꝑ ſeipam penq ills

abſoluere. ergo p ſe poſſet ad ĩnocẽètiã
reſurgẽ. ꝙ ſi nõ põt p ſeipm ad ĩnocen
tiam redire:nũq; põt qntũ eſt de ſe pe⸗/
nam ſufficiẽteʒ ꝓ illa culpa ſuſtinẽ.er
go niſi auxiliũ gratie ſupueniat venia
li pcco debet᷑ pẽa eterna. Si tu dicos
qꝙ ſoluèdo penã diſponẽt ſe ad gratiaaz

que culpã deleret h̊ non ſoluit. qͥa ſi e

ſimłr puniret ꝓ pꝑꝑccato moꝛtlłi de gra
tiam infundẽt que illaʒ culpam moꝛta
leʒ deleret. Itẽ deletio pꝑeccati moꝛ
talis nõ excedit reatũ in infinitũ.̊ eter
nuʒ excedit tpaleʒ in infinitũ.ſig moꝛ⸗
tale obligatad penã eternò: ergo ⁊ ve/
niale. Si tu dicas ꝙ q;uis n excedat
ſimplicit᷑: excedit tamẽ ſᷣm reputatõe,zʒ
qa moꝛtłe diligit ſupᷣ deũ qui eſt bonũ
infinituʒ. veniale vero minime. Conñn
H eſt.qꝛ cum veĩale peccatũ a deo puni
atur ⁊ deo diſpliceat aliquo mõ offen⸗
ſiuũ eſt dei.̊ ſi tanta ẽ offenſa q̃nt' is
qui offendit᷑:cum ꝑ veniale pccatũof
fendatur deus qͥ eſt infinitus:videt᷑ ꝙ
reatus peccati venialis debeat reputa
ri infinitus ſicut ⁊ moꝛtalis. ſicut per
moꝛtłe peccatũ meret᷑ homo puniri in

finite:ita et per veniale. Sed cõtra.

Hugo de ſancto vict. Veniale pecca⸗
tuʒz eſt illud cui ſm ſe debet᷑ pena tran⸗
ſitoꝛia. ergo reat peccati venialis ſo⸗

lũmodo eſt pena tempalis. Iteʒz pe
na eterna eſt moꝛs ſecũda.ſed nulli de

betur moꝛs ſecũda niſi ꝓpter pᷣmã que

eſt ꝑ ſepatiöem anime ad deuʒ. ſi igit᷑
veniale a deo nõ ſepat: ſicut ſup oſten
ſum fuit.ergo nõ obligatad penã eter⸗
nam. Itez ſi veniale facit hoĩem di
gnũ pena eterna ledit homineʒ vſq; ad
moꝛteʒ. ſed qð eſt huiõi debʒ dici moꝛ-
tale.g veniale peccatuʒ eſt moꝛtale.
IVſtem ſi veniale obligatad ꝑnaʒ eter
nam: cuʒ ome eternũ careat fine. et qð

caret fine caret remiſſiõe et venia.pec-
catũ veniale dicit oppoſituʒ ad remiſ-

ſionem et venia. ſed qð eſt huiõi nõ eſt
ueniale. Itez ſi ueniale facit dignũ

pena eterna et gratia facit hominẽc di⸗/
gnuz vita eterna: cum neniale pecca⸗
tuʒ ⁊ gratia ſimul ſunt in eodẽ: ſil eſt

bomo dign' vita eterna ? pena eterna.

ergo ſi fit ei retributio bʒ ꝙ meruit ſik
poſſet eẽ in eterna beatitudine ⁊ in eter
na pena qᷣ nihil maiꝰĩpoſſibile. ME?
ad pdictoꝛũ intelłntiã eſt notadũ ꝙ ſicẽ
fides nr̃a dicit:pccẽo moꝛtali debet᷑ pe/

na eterna. q̃re autẽ pꝑceato moꝛtłlide-

beatur pena eterna multiplex cõſueuit

oſſigri rö:ad pſens aũt ſufficit vna:qa
iſta qſtio alibi habet locũ.ſ.vbi queri –
de etnitate pene infernat᷑. pcipua eniʒ
inter omes rões q̃re debe pccato moꝛ

tali pena eterna eſt. qͥa dum hõ peccat
moꝛtaliter ſepat ſe a vita gratie:⁊ ſbij

cit ſe pꝑpetue impotẽtie exeundi de cul-

pa qᷓntuʒ eſt de ſe.nemo.n.põta culpa

moꝛtali reſurgere: niſi p creatõem ⁊ in
fuſiõeʒ noue gratie:⁊ noue vite.⁊ ꝓpte

rea rõne iſtius impotẽtie pcc̃o ĩmoꝛta⸗
li qnexa eſt obligatio ad eternitatẽ pe-
ne.hcautẽ pena eterna ⁊ ſi omi pecca⸗
to moꝛtali debeat᷑: non tamẽ omi pſol

uit.qꝛ q́;uis moꝛtale peccatũ reddat ho

minẽ impotentè ad reſurgẽdũu p ſeipm
cõtingit tamẽ hoĩem releuari per diui-
nuʒ auxiliũ. Debet᷑ igit pccato moꝛta/
li pena etna.qͥa ſepat hoĩiem a vita.per-
ſoluit᷑autẽ pena eterna ĩ eo qꝙ tenet ho⸗
min? in eternũ ſepatũ a vita. Quoniã

igit᷑ veniale peccatü nec ſepat hominẽ

a vita:qꝛ non excludit gr̃am.nec tenet
hoĩem in ppetuũ ſepatũ a vita.hinc eſt
ꝙ peccatũ veniale nec de ſe obligatad
Penã eternã:nec ei ʒ ſe reddit᷑ pẽa eter

na.iQuia vero peccatũ veniale cõiũgi
habʒ ei qð ſepata vita.hinc eſt ꝙ rõöne

adiucti pena debet᷑:⁊ pena etna pſoluit᷑
Vñ ſialiqͥs diſcedat cũ moꝛtali ſił et
cũ veniali:eternaliter ꝓ vtroq; puniet᷑
Et rõ huieſt.qꝛ nulluʒ peccatu deleri

põt abſq; gra.et q;diu durat culpa de

bet durare ⁊ pena.⁊ ideo cũ veniat cul/
pa duret cũ moꝛtali in infinitũ rõne cõ
iũctõis cum illa infinitũ punit᷑.nihilo
minꝰ?tamẽ ei qntum eſt de ſe debet᷑ pe⸗

na tempaliſcũ ſimul poſſit ſtare cũ gnrna
tia.?⁊ ꝓptẽa veniale nomĩat᷑ vt in ̊ di

ſtinguit᷑ a gñe peccati moꝛtalis.qꝛ moꝛ
tale aufert oncipiũ vite ⁊ venie: videlʒ
ipam gr̃am. veniale autẽ qntuʒ eſt de
ſe nõ aufert:ĩmo ſimul cuʒ illa manet.

Cöcedende ſunt igiè röões oſtendètes
ꝙ veniali pcco ñ debet᷑ E᷑na eterna ſᷣm

ſe. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ pena ſatiſ⸗
factoꝛia ꝓ veniali ⁊ moꝛtali eſt ꝓpoꝛtio

nabilis.dici põt ꝙ rõ illa nõ cõcludit ꝙ

debeat᷑ veniali pena et᷑na:niſi ꝓutẽ cõ⸗/
iũctuʒz moꝛtali. ꝛetẽa rõ illa non co
git. qa ſicut in oponèdo dictũ eſt ĩ in-
fuſione gratie pena moꝛtatł pcc̃i cõmu
tat᷑ in tempalẽ.pena nero venialis pec-
cati nõ cõmutat in tempaleʒ. Et ſi tu

queras vñ hoc:cũ miſericoꝛdia dei de⸗/

beat eſſe oꝛdiata? dicendũ ꝙ qa obliga
tio ad penꝗ eternã nõ põt ſimul ſtare ců
gratia:nccario p infuſionem gratie fit
Abſolutio a reatu pene eterne. ̊ grẽ̃a be

ne ſtat cũ pena tempali:⁊ ideo nõ opoꝛ⸗
tet p infuſionè gratie penã tempalem
in momẽtaneã cõmutari. Ad illud
qð obijcit᷑ de eo q decedit cũ veniali et

moꝛtali.dicẽduʒ ꝙ talis tã ꝓ veniali q;
moꝛttali eternałr punit᷑.ſ̊ h nõ eſt rõne

venialis bncipałr:ſᷣ rõne veniatł᷑ adiũ
cti. Nec valet qð obijcit q moꝛtale pu
nit᷑ in ſe q̊ntũ meruerit.qͥa ſicut bonuʒ
vigoꝛat᷑ ex malo:eo modo quo dr̃ ma-/
luʒ vigoꝛari.ideo q;uis veniali qᷓntum
eſt de ſe nõ debeat᷑ pena e᷑na.nihilomi

nus tamẽ põt ei deberi inqntũ eſtꝰiũ⸗/
ctũ moꝛtali.⁊ ideo cũ deus punit t ve⸗

niale qᷓ; moꝛtale in eodẽ pena etna neu
trũ punit ſupᷣↄdignũ: ᷣ vtꝝq; punitp
vt puniri meret᷑:non ſolũ in ſe:ł̊ etiaʒ

pꝓut eſt alteri ↄiuüctů. Ad iltd qð obꝛ
ꝓꝙ magis ſaluat᷑ rò venialis cũ moꝛtali
c̊; cũ gratia.dicendu ꝙ ſi intelligat᷑ de
gratia qntum ad actũ veꝝ eſt. na actuſ
gfe ſine mot gr̃e delet veniale pecca-
tuʒ. Siautẽ intelligat᷑ qᷓntuʒ ad habi

tum falſuʒ eſt. qa veĩale eũ gratia ma⸗
gis ſaluat᷑ in ꝓpꝛia rõne qᷓ; cuʒ moꝛta-

li.tũc.n.nec eius reatus auget᷑:nec mi

nuit᷑:nec mutat᷑.ſi veniale iũctũ ẽ moꝛ

tali tc reatus eius auget᷑.⁊ quodam

modo mutat.qͥa iũctuz malo vigoꝛat᷑.
Nec valet illud qð obicit ꝙ venialiñ
debet pena tempalis niſi rõe gr̃e:qꝛ ſp

duraret niſi eſſet gratia.dicendũ eniʒ
ꝙ verũ eſt ꝙ ſemp duraret niſi eẽt gra
tia. qa tñ ipm de ſe gra nõ excludu ſiẽ

nonmleiin

cnſiet

eſummn
cideno⸗
gi
ſeinſolon⸗
cneinet.
ſo gimnuh
inſolopeto

hentgnam.

föbeatgea
nonoſtat
centiit mo
ſirpoſit
puereetin.
cereteü de

C(aretmort

Etſiuera
metemnar
talstſip
lunertoio⸗
nenebernd
aiamder
dens ne
pöͤiregrin
lutöempen
gyillpcto⸗
gbperſe
inocenti.
cato ne
dicegn
intenſions
nepeccant
inchanita
ceatitoitt
ingeawzre
Winbnies
tetiliiam
nücteatiͤ
ptrq diff
toeintell
ſalnat na
prefentcn
infinitis
chanitate
rößrept
eſtis mo⸗
nomk.

kencetes
emafm
mſatiſ⸗
topotio
lndne

lunonco
ücſtiin⸗
Näicömu
milispe⸗,
Liſim
wudeide⸗
gigddig
mulſtareci
emgurefit
.bgfate
toropor⸗
vmpalem
Adillus
veniliet
Penkl
noeſtidne
Nenint adi
dornlepe
ſubonn
gnodf⸗
nuliänun
unbioni
mni clii⸗
emitäre⸗
meinaten
npomip
ſerkema;
ledod
Göworali
alignde
tſmacn
mule ecn
nzadbabt
igatam
iznan
naei:necm
riöcüeme
nochn
lorigeu,
renialin
egfeegih
Cenain
niſiccg⸗
gclcile

mottale ſimul ſtat cũ pꝛincipio ſue re/
miſſiõis ⁊ delectatiõis.iõ quis nõ poſ
ſit deleri ſine grã nibilominꝰ tñ q;tũ ẽ
de ſua naturgꝗ delebile ẽ ⁊ terribile.nõ
ſic ẽ de moꝛtali qð oĩo excludit donuʒ

grẽ Ad illud qð obr ꝙ ſi aliquis eſ

ſet in ſolo veniali ⁊ moꝛeretur inet᷑nuʒ

cruciaret᷑.dicẽð ꝙ H̊ poſitio ẽ ĩpoſſibi

lis.pꝛimũ qꝛ nũq; nec ẽ nec erit ꝙ aliqs

in ſolo pctõ veniali fuerit ita ꝙ nõ ba

beat grãm.nihil eni ẽ mediũ nunc qn

hõ heat gram aut ſit in moꝛtali petõ.⁊
in pmo ſtatu nihil fuit mediu int᷑ino/

centiã ⁊ moꝛtalẽ culpã ſicutẽ ſup oſtẽ⸗

ſu ⁊ iõ poſitio illa vana.eſto ꝙ aliquis
puer eẽt in vẽiali dico ꝙ deꝰ nũq; edu

ceret eũ de ſtatu meriti quĩ uel ipe ꝑec

caret moꝛtaliteruel ipſe daret ei gram
Etſi querat utꝝ ipſe veiali dẽatur pe/
na eterna v łtpalis? dico ꝙ dẽtur pẽa
tpalis.⁊ ſi ꝓcedat ulterius:& illa pſo⸗
luta eritoĩo ĩmunis a culpa.dicenð ꝙ;

uen ẽ ſᷣ qꝛ nũq; põt eã deo pꝑſoluere ita

ꝙ aĩam deus acceptet ſine gra.hinc ẽ
ꝙ deus ne cogeret iſtũ ſup ↄdignum
pũire grãm ſibiĩfunderet per quaʒ ſo
lutõem pene acceptet.⁊ iõ non ſequit᷑
ꝙ illi pctõ debeat᷑ pẽa ſß ſe.nec ſetur
q hõ per ſe poſſit reſurgere a culpa ad
ĩnocentiã. Ad illð qð obicit᷑ ꝙ dele
ctatio nõ excedit delcàtõem in ĩfinitũ
dicẽdũ ꝙ nõ excedit ĩ infinitũ ſᷣ veram
intenſionẽ delectatõis ſed ſᷣ reputatõ
nẽ peccantis.Exẽplũ ãt huius ponit᷑
in charitate que diligit aliquod bonũ

creatũ ⁊ diligit increatũ.⁊ adeo bonuʒ

increatuʒ reputat bonũ ꝙ ſi bonũ crea
tũ infinities multiplicet᷑ adhuc nõ eqᷓ
ret illi ĩ amore ̊ plus amarʒ deũ q; bo
nũ creatũ infinities multiplicatũ licet
vtuq; diffinite diligat.ſic etiã ĩ ꝓpoſi-

to èẽ intelligenð in amore ↄcupie que

charitatẽ perimit ⁊ que cum charitate
ſaluat.nã una.ſ.que charitatem pimit
prefert creaturã deo qͥ erat preferẽdꝰ

infinitis bõis creatis.altera vo que cũ

charitate manʒ nõ pfert creaturã veo
⁊ iõ ſ reputationẽ peccantis ⁊ dei pũi
entis moꝛtale excedit veniale ĩpropoꝛ
tionałr. Ad illud qð obt ꝙ ꝑ vẽiale

offendit deus: dicẽð ꝙ falſüů E. nõ eniz
or̃ deus offendi niſi cũ cõtẽnitur. łᷣ ve
rũ eſt ꝙ cũ uẽiali pctõ minꝰ dens ama-
tur ꝙ aug. dicit ĩ li. ↄfeſ. Minus te
amat ꝗ tecu aliquid amat qð ꝓpter te

nõ amat. Ideo veniale vita eternã nõ
aufert ſed rtardat qꝛ a deo nõ ſeꝑat ſʒ

eelongat. nec obligat eternalit crucian
16 tů ẽ de ſe ßᷣ tpaliter affligenteʒ.

c. Onſequenter

querit᷑ tertio loco de mõis di-

nide ndi pctã. Et cũ multi ſũt mõi diui

dẽdi de quibꝰ valde ꝓlixiũ eet hic diſ⸗

₰

pnutare.bis omiſſis ĩ generali querũt

bic duo. Prio queritvtrũ pctm ba
beat hbic diuidi ꝑ drias materiales tin
aut p drias foꝛmales aut pꝑ ſpales ?
Secũdo querit᷑ utꝝ petmn diuidi hẽ
at p ↄuerſionẽ ⁊ auerſionẽ taq; per di

uerſas peccatoꝝ drias:

Arca primum

Ac pceditur querit᷑ vtꝝ pec-
catuʒ diuidi hẽat p drias materiales

tr.an etiaʒ h foꝛmales? Et ꝙ nõ tm p
materiales ſed etiã per foꝛmales diui
dibẽeat oñditur ſic. Sicut ſe hʒ caſti⸗
tas ad vᷣtutẽ ita ſe hʒ luxuria ad vitiü

ſicut caſtitas eſt ſpẽs uirtut ita luxu
ria ẽ ſpẽs vitij. ſ vna ſpẽs diſtinguit
ab altera per drias forma les. S c.
Itẽ bonũ opponit᷑ malo no tm ma-
terialit ſ etiã foꝛmałr.⁊ diuerſis boniſ

diuerſa opponũt mala. ſed bõa quibꝰ
mala opponunt formalr diſtĩgut. g pa

ri rõe ⁊ mala que eis formatr oppoſita

ſũt formalłrornt. Itẽ z vnü actuͦ pee

cati aſſignat diuerſe vrie pctõꝝ ſicut ĩ
peccato ade in quo or fuiſſe gula? ſu⸗
perbia ⁊ inobedĩa. pctã que ↄſiſtunt
Hynũ actũ nõ hñt driam materia lez.3
fialiq mò drñt neceſſe eſt ꝙ héant dif⸗
ferẽtiã foꝛmalẽ. Itẽ multilplicatio
ß materiaʒ ẽ multiplicatio ? numeꝝ.⁊
multiplicatio ſ numenꝝ non bʒ ſtatũ g
ſi pcta ſolümõdiſtingueret per drias
materiatr orñtes nunq; petim poſſʒ di
nidi fufficienti diuiſione.· Sig pecca
ti ueniale diuidit ĩ ſa cripta viſferatis

ipfũ ſufficienter diuigẽtibus ? cẽ pec⸗
catũ ↄplectẽtibus uidetur ꝙ petà ad i
uicẽ diſtinguãtur nõ ſoluʒ drniſ mate

rialibus neꝝ etiã foꝛmalibꝰ. Sedʒ
foꝛmale in genere pcti moꝛtalis eſt a⸗
uerſio.ſed peccata a pte auerſionis ñ
diſtingũtur ĩmo ↄueniũt.omiĩia eniʒ di
cunt auerſionema deo.ſiꝗ diſtingũt᷑
hoc ẽ ſolũ a pte cõuerſionis queẽ ĩ pec
cato materialis. tãtũ diuidit᷑ pctin p
drias materiales nõ per foꝛmales.
Item peccatũ foꝛmalłr loquẽdo ni
hil ẽ.ſed qð nihilẽ nõ hʒ drias diuidẽ
tes. ſi peccatũ diuidit᷑ nullo mõdiui

dgitur inqtũ foꝛmałr conſidemt.reſtat

ꝙ ſolũ diuidatur per illud qð eſt ma
terig le in ipſo.⁊ redit ideʒ qð pꝛius.

IVtẽ oè illud qð hʒ drias foꝛmales

⁊ ſpãles aliquo mõ foꝛmałr loquendo
habʒ ſpẽm.ſed peccatũ ſiue malũ foꝛ⸗/
maliter loquendo ẽ pᷣuatio ſpei.⁊ pᷣua
tio ſpẽi nõ habet ſpẽm. ⁊ qð caret ſpẽ
carʒ drñia foꝛmali ⁊ ſpecifica ̊ &.
Itẽ ſi pctin hrẽt drñias ipſũ foꝛma

liter diuidentes. hrẽt veras ſpes. ſʒ

oẽ tale bʒ oꝛginar in genere directe. il
lud auũt qð ẽ ĩ gener a deo ẽg peccatũ

foꝛmatrloquendo a deo eet.qð è ↄtra

fidẽ. Itẽ pria rõ peccatiè in oꝛigla⸗
le ⁊ actuale.ſᷣ oꝛiginale ⁊ actuale pec-
catum non diſtingũtur foꝛmaliter. qꝛ
qð eſt oꝛiginale vni fuit alteri actuale
ſicut pʒ.qꝛ qð eſt oꝛiginale nobis fuit

actuale ade ſi ergo pᷣma mẽèbꝛa maxie

qrñt ⁊ oꝛiginale ⁊ actuale nõ ſũt orñie

peccati foꝛmalr drñtes.multo foꝛtius

nec alie. Itez prĩa diuiſio actualis
Peti ẽ p moꝛtale ⁊ veniale.⁊ moꝛtale ⁊
vẽiale nõ dicũt diuerſas drñas ſᷣʒ foꝛ
mãꝗ ⁊ ſpẽm.ꝗ multo minꝰ nec alie drĩe
Fm ſpẽm ⁊ foꝛmã faciũt differre. a
ioꝛ ꝓpõ maifeſta .minoꝛ ꝓbat.ꝓ eoqꝙ
veniale pctm efficit᷑ moꝛtale ſola intẽ
tõe libidĩs circa idẽ genus delcabilis.

&D ſi maius ⁊ minꝰ nò faciunt diuerſita

tem ſm ſpẽʒ ⁊ foꝛmã.videtur ꝙ pecca
tu ueniale ⁊ moꝛtale nõ addũt foꝛmalẽ

driam. nec alia. dð ꝙ dupircon

tigit loòͥ de pctõ.aut ĩ ↄcretqᷣe aut ĩ ab

ſtractõe. Si in abſtractiõe ſic dð eſt

quẽadmogũu peccatũ cũ ſit priuatõ nõ
hbʒ oꝛdinari niſi ꝑ accñs.ſ.p ↄpatiõem
ad ſuũ oppoſitũ.ſicut etiã nõ hʒ foꝛma
liter diſtingui niſi roe ſ gioppoſiti.pri
natões eni diſtingũt᷑ perhitus.vñ ſiẽ
caſtitas ⁊ foꝛtitudo ſũt rirtutes foꝛma
liter differẽtes in gener̃ virtutiſ.ſic eti
aʒ luxuria ⁊ puſillanimitas que oꝑpo
ſita ſüt iſtaꝝ duaꝝ virtutũ foꝛmaliter
Oñr differre in genere vitioꝝ. nõ tamẽ
ſm foꝛmã ſuꝗ ł hᷣm foꝛmã ſui oppoſiti
Si at loquamur de peccato ĩ ↄcretioe
ſic nõ tatũ dicit pᷣuatõem ſed etiã actuʒ
utł hĩtũ ſubtractũ.⁊ qm actus uel hĩtꝰ
ſubtractus pctõ non tatũmõ diuerſifi

cat materialr ĩmo etiã foꝛmali drmtria.

alia ẽ.n.pꝛonitas ad luxuriã.alia ꝓni
tas ad ſupbiaʒ.⁊ alius actqͥ ſuperbit

aliquis.⁊ alius quo luxuriat᷑nõ timmõ

ſm materis ſ̊ ſᷣm toꝛmã ꝓpter foꝛma/
lẽ drniam obiectoꝝ.hĩc ẽ peccatũ ſᷣ
cõcretĩe accipitur diuidi hʒ p drĩias
non im materiales ueꝝ etiã foꝛmales
foꝛmales dico non reſpcũ deſoꝛmitad
ſed reſpectu habitꝰ uel actꝰ ſubtracti.
Et ſic pʒ ꝙ ſiue pcti accipiat᷑ abſtta/
ctĩe drias hʒ foꝛmales ſ̊ vno mõ pſe.
alio mõ peraccñs.qꝛ vno mõ dicit ens
in genere ſᷣm rcãm cooꝛdiatiõem.alio
mò dicit ens in genereſolũ p reductio
nem.⁊ qꝛ hoc mò rões ad ptẽ pᷣmã ꝓce
dũt.iõ cõcedẽde ſũt. Ad illud po qð
pᷣmoobᷣr in riũ ꝙ foꝛmaleĩ pctõ eſta/
uerſio.dð ꝙ veꝝ è ꝙ auerſioẽ foꝛmale
reſpcũpuerſionis.ppe tñ loquẽdo pꝑec
catũ mag dʒ dici pᷣuatio boni ſibi op-/
poſiti q́; auerſio a deo.aut ſalteʒ eque
ꝓbe.⁊ q́;uis peccatũ rõe auerſionis a
deo nõ multiplicet᷑. qꝛ vnũ ẽ a quo fit
auerſio.tñ rõe priuatõis boni.cui op⸗
ponitur multiplicari hʒ ⁊ ita rõe eiꝰ ꝙ

Ein ipſo foꝛmale hʒ drias. Nreterea

ad adeẽ peccati nõ tmmõ ↄcurrit auer
ſio ſ etia puerſio.⁊ qi conuerſio reſpi
cit obiecta creata que nõ tm diſtingũ
tur materialiter etiam foꝛmałr diñt.
hinc ẽ ꝙ ex illa narte peccatuʒ hʒ plu

rificari ꝑ foꝛmales drñas. Itẽ nec df

ↄuerſio eẽ materiale in pecccato ſim.

pir loquendo ſed ſolũ roe anerſionis

gecoloe
ſis nit .
caaũc
lepeccutu⸗
ſemulrlo
zusatni
leirerel
zcuitom⸗
inoßmm.
niqueei
göobicyß
betſoemn.
tzſpemp
bredthias
nſchin
uiaoppe

clem inqht

obꝛqy ſibt
doͤgyrent
catu añtun
ſoenaliert
ſiperrene
ſcrentas
lͤperaccu
nihileſtet
genereth
föeachus
actio.n.pe
illud adot
goiigina
cſtabac
differütp
getacta⸗
ne perſon
tumongi
hmngeſtne
(wrind
inodis
tractuda
cator. S
godemp
tñ primo
leciocum
gliꝛ boct
lllud q
differunt
nonparia
dolitöfal
Gdrgaß
atſpecie.

fiuatö bd
batöenn
5zfonng
wſitir,
Hyß ſie
9 ſoma
ilſceti
Meoppo
mlliter
wune
doſiti
tiͦe
Bral bi
eſſf
Widenia.
derdit
thömmm
erſonm⸗
ccaß
pdſias
males
onöpſe.
odictens
töemalio
Drecacto
detöeſta⸗
efomale
iar
iſbiop⸗
tezeane
tinisa
acpofit
nicnio⸗
anee
Preren
umit auer
erſioreſpi
diſting
nalronit.
gbzpl
ſe necok
toſim⸗
erſonis

nec oĩo ẽ materialis reſpectu auerſio
nis.nã ⁊ ſiauerſio dat conuerſiõi ꝙ ſit

peccatu.cõuerſio datauerſiõi q ſit ta

le peccatũ. Ad illud qð obꝛ ꝙ pctmin
foꝛmałr loquendo nihil cẽ.dð ꝙ venẽ.
quis ãt nihil ſit tñ alicꝰ ẽ nõ ſolũ ut ſb
iecti veꝝ etiã ut oppoſi.⁊ ea rõe q̃ alieꝰ
cui foꝛmałr opponit᷑ foꝛmaſr hʒ diſti
gui nõ ſm foꝛmà que ẽ in ipſo ſ hm foꝛ
mã que ẽ in ſuo oppoſito. Ad illud
qð obꝛ ꝙ peccatũ ẽ pᷣuatõ ſpẽi ꝗᷣ nõ ha
bet ſpẽm.iam pʒ rñſio.veꝝ ẽ enĩ ꝙ nõ
hʒ ſpẽm probe ſᷣm ꝙ puatio.nec dicit᷑
hrẽ drnias foꝛmales ⁊ ſpecificas illo
mõ.ſ.ꝙ in ſe diuerſas haeant ſpẽs ſed
quia opponitur diuerſis bonis ſᷣm ſp

ciem inq;tũ illa pꝛiuat. Ad illud qð
obꝛ ꝙ ſi hret ſpẽs eẽt in genere perſe.

dð q ven ẽ ſi hrẽt ſpes in ſe ⁊ ꝑ ſe.pec
catũ añt m ꝙ accipitur abſtractiue ?
foꝛmaliter ſicut non ẽ in genere ꝑ ſe ni
ſi perreductionẽ ſic nõ hʒ diuidi p dif
ferentias foꝛmales drñtes ꝑ ſe ſed ſo/
lũ per accñs.qᷓuis aũt peccatuʒ hm ꝙ;

nihil eſt ⁊ accipit᷑ abſtractie non ſit in

genere. tñ ſm q accipitur concretĩe.ſ.
rõe actus ſubtracti ⁊ hĩtus ĩ genereẽ.

actio.n. pctõ ſubtractaa deo ?. Ad
illud qð obꝛ de oꝛigiali et actuali. do
ꝙ; oꝛiginale ⁊ actuale nõ ſolũmõ drnñt

ꝙ; ſit ab actu ⁊ illud a natura.ſed etiaʒ

differũt penes bonũ quod pꝛiuat.vn⸗

de ⁊ actuale pꝛiuat iuſtitia gratuitã ſi⸗
ue perſonalẽ. oꝛiginale po tollit iuſti
tiam oꝛiginalẽè ſiue que reſpicit hoĩeʒ

pᷣm ꝙ eſt natura. ropterea aliter di

citur in nobis oꝛiginale ⁊ aliterĩ adaʒ

in nobis dr oꝛiginale qꝛ eſt ab oꝛigine
tractũ.⁊ĩ adã vo qꝛ fuit oꝛigo alion pec
catoꝝ. Et q́is oꝛiginale ſecũdo mo⸗

—

do dem poſſit eſſe illð qð actuale.ꝓut
tñ primo mõ dicitur non pot oꝛigina-

le cõcurrere in idẽ pctiĩ genus cũ actua
ali.⁊ hoc mõ põit᷑ drĩa inter ea. Zd

illud qð obꝛ de veniali⁊ moꝛtali ꝙ nõ

differunt foꝛmalxr quia magis ⁊ minꝰ*
non variant ſpẽm.dicendũ ꝙ primaꝓ

poſitõ falſa eſt. Ad hoc aut qꝙ dicit
ꝙ drñia ſᷣm minus ⁊ maius non vari
at ſpeciẽ.reſpondet tripliciter. Mrĩo

H ẽ ven in genef nature ſed nõẽ ve
rũ ĩ genere moꝛiſ ſicut patʒ quia vitia
diuerſificãtur foꝛmaliter ſᷣm ſpeciẽ pe
nes ſuperhabundantiaʒ ⁊ defectũ nõ
ſolũ ad ſeinuicè ſed etiã a virtute. Se

cundo mõ reſpondetur ꝙ hoc ĩtelligi-
tur de maius ⁊ minus accñtali. delcã

riaut ſub deo è eſſentiale uẽiali.? dele
ctari ſupᷣ deu eſt eſſentiale moꝛtali.
Tertio modo rñdetur ꝙ hoc eſt verü

de magis ⁊ minus qð ẽ citra terminũ

ſed non de magis ⁊ minus vltra tmi⸗-
nü. vnde calidum in quarto gradu eſt

alterius ſpeciei qᷓ; caliduʒ ĩ tertio.ſic ⁊

in ꝓpoſito intelligendũ camare ali⸗
quid circa deũ ẽ terminus vẽialis pec/

cati. quantum intẽdaturamoꝛ dù ta
mẽ citra deum è veniale peccatũ.ſi at

pꝛepoit aliquid deo tunc exit ſuum ter

minum ? ſic cadit in aliud peccati ge-/
nus ſcilicet in peccatum moꝛtale.

Ecundo queri

twuunr vtꝝ habeat diuidi p auer⸗
ſionẽ ⁊ cõuerſionẽ tanq; per diuerſas
peccatoꝛũ dꝛñas ſiue per diuerſa petã
Et ꝙ ſic videt᷑ Hiere.ij. Duo mala fe
cit populus meus.me dereliquerunt

me fontè aque viue c ergo derelinq
re deũ ⁊ adherere creatur̃ ſũt duo ma

la ergo ſunt duo peccata. Itẽ auer

ſio ẽ p contẽptũ.ↄuerſio at per cupidi
tatẽ. Si g cupiditas ⁊ ↄtẽptus ſũt di-

uerſa petõꝝ genera. uidet ꝙ auerſio ⁊

ↄuerſio faciat pcta diuerſa. Itẽ in
bonis ſic alius ẽ habitus qꝗ qͥs ðᷣcli
nata malo⁊ alius q̊ facit bonuʒ.ſiłr ⁊

alius actus ſicut pʒ in timoꝛe ⁊ amoꝛe

g̊ ſi multo maioꝛẽ diuerſificatõ ex pte

maloꝝ q; ex pte bonoꝝ. videtur młto
foꝛtius ꝙ aliud ſit pctm ꝗᷓ quis auerti
tur a deo ⁊ aliud qͥ ↄuertit᷑ ad cõmuta

bile bonñ Itẽ aliud ẽ pꝛeceptũqͥ p.

cipit᷑ facere bonũ.⁊ aliud q pcipit de
cliare a malo.ſed auerſio eſtↄtra illõ5

pceptũ qᷣ quis pꝛecipitur facere bonũ
utpote deo adherẽ ⁊ ad ipſuʒ conner
ti. conuerſio vero eſt contra illud pre-
ceptum quo pꝛecipit᷑ declinar a malo J

g ſi diuerſa ſunt pcepta qbꝰ gonut

cõnerſio ⁊ auerſio. ſut diuerſa petã.
Item plꝰↄuenit auerſio cũ alia a-

uerſiõe q́; auerſio cũ cõuerſiõe.h auer
ſio cũ alia auerſiõe faciũt diuerſa pec⸗

cata.ꝙ multo foꝛtius cõuerſio cũ auer

ſieone diuerſa faciet peccata. S 35
Super illud eccleſi.x. nitiu omnis
peccati ſuperbia. Glo.Caueamus ſu
perbiaʒ ⁊ cupiditatẽ non tãq; duo ma
la ſed vnũ a quo oĩa oꝛiũtur.ergo ſu⸗/

perbia facit auerti ⁊ cupiditas ↄuerti

videtur ꝙ penes auerſiõem ⁊ cõuerſi⸗
onẽ non attendantur duo peccata ſed
vnuũ Item aug. ↄtra pelagiũ. Pec
catum non ẽ appetitus reꝝ malarum.
ſed deſertio meliorũ.ergo nunqᷓ; con/
uerſio facit peccatum completum ni/
ſi adſit auerſio.ſi ergo auerſio concur
rit ad omne peccatũ videtur ꝙ penes
illam non ſumatur differẽtia peccati.

Itẽ oẽ petm moꝛtale ẽ voluntariü
niſi rõne cõuerſiõis ad cõmutabile bo
nũ.ergo conuerſio concurritad omne

peccatü.ergo cõuerſio non pꝛeter eſſe
peccati vrnria Itẽ receſſus termio
a quo ⁊ acceſſuſ ad terminũ ad quẽ nõ

facit diuerſos mot nec diuerſos actꝰ

ſed auerſio dicit receſſũ a termino aq;
cõuerſio acceſſuʒ ad terminũ ad qus.
ergo nõ faciunt dinerſũ actũ vł motũ.

ſʒz ab vnitate actus peccatũ eſt vnum.
ergo nõ faciunt diuerſa. Itẽ ĩ pec/

cato auerſio eſt foꝛmał reſpcũ couerſi

onis.ſed foꝛmale nõ ponit in numerũ

cũ ſuo materiali.ergo nec auerſio po-

nit ĩ numerũ cũ ſuo materiali. ꝗ̊ neca
uerſio ponit in numen cũ cõuer ſiõe.ᷓ

cõuerſio ⁊ auerſio non faciũt diuerſa

peccata. MW dð ꝙ auerſio dupłrac

cipit᷑. Qno mõ pꝛout dicit deoꝛdinati
onẽ᷑ circa actũ cõuerſiõis.A lio mõ ꝓ
ut dicit actũ a cõuerſiõe diſtictũ. Pꝛi
mo mõ ↄuerſio nõ põit ĩ numeꝝ cuʒa
erſiõe nec faciũt diuerſa pctã.ĩmo il-

la duo eẽntiałr claudũt᷑ in oĩ peccato

moꝛtali.nã ↄuerſio nõ ẽ culpa niſi qꝛ ĩ
oꝛdiĩata nec ẽ ĩoꝛdiata niſi qꝛ auertit᷑ hõ
a deo cui drẽt inherẽ tanq; fini vltĩo.?

hecauerſio è a pctõ in cui ppetratiõe
petoòꝛ nihi cogitat de deo. Secundoꝰ

ſ.ꝓnt auerſio diẽ actũ diſtictũ q̊ ↄuer

ſionẽ ſic cõſtituit diuerſũ peccati genꝰ

H.n.mõ auerti ẽ odio hꝛẽ uel iuidere ſi
cut ſup dixit magiſter da v.⁊ ↄſtat a
liud genus peccatiẽ odire deũ ⁊ aliud
amare ↄmutabile bonũ.⁊ qm ut pluri

mum auerſio ĩ pctõ accipitur put diö-

cit deoꝛdinationem a deo tanq; a fine

q; ꝓut dicit motũ ĩoꝛdiatũ q̊ deũ.hĩc ẽ

puerſioꝛ auerſio potiꝰↄpant᷑ ad pec

catũ ſicut dꝛĩe ↄſtituentes qᷓ; ſicut dꝛĩe
diuidẽtes.Et iõ ↄcedẽdũ ꝙ ̊ mõauer

ſio ⁊ ↄuerſio nõ faciũt diuerſa pctã.⁊
rões que H̊ oñdunt ↄcedẽde ſũt qꝛ iſta
via ꝓcedũt. Ad illò qð pꝛĩo obꝛ de
Hiere.duo mala fecit ꝑpꝑłs meus &.

rñderi põt ꝙ derelictõ non tm dr̃ ibi p
deo deoꝛdiatiõe que ẽ ↄiũcta ↄuerſiõi
ß etiã p omiſſionesnãdatorũ dei.⁊ tũc
diſtingũt᷑ illa duo mala no ſicut auer

ſio ⁊ nuerſio ſed ſicut omiſſio ⁊ cõmiſ⸗

ſio. Nel dð ꝙ duo mala dicũt᷑ non qꝛ

ſint duo pctã ſed qꝛ ſũt due diuerſe ra

dices ↄcurrentes ad ↄplectiõem vniꝰ
peccati ſicut dic glo.phabita ſupᷣ.x.ec
cle. Ad illõ qð obꝛ ꝙ auerſio ẽ p cõ
tẽptũ ⁊ ↄuerſio p cupiditatẽ.iã pʒ reſ/

põſio.loqͥturenide ↄuerſiõe ⁊ auerſi/
one ꝓ diuerſo actu ⁊ motu.ꝙ ſi aliter
ĩtelligat ut accipiat᷑ ↄtẽptus ⁊ cupidi

tas large ꝓut ↄcurrit ad vnũ petm. ſic

n ſũt duo mala ſʒ vnũ. Ad illud qð

obꝛ ꝙ aliꝰ ẽ hĩt q qͥ declinata malo.
7 qqͥ ſ faẽ bonũ.dðᷣ ꝙ decliare a malo

dỹ duplr ſicut dem ẽ de auerſiõe. ꝓut

n.decliĩare a malo dicit actũ deteſtatõ

