flictõe extioꝛi ⁊ iterioꝛi.cũ dãnat᷑oĩ H̊
ꝙ Ppuant viſiõe dᷣi ⁊ lucis coꝛpalł.puuli
igit ſic diuĩo iuditio iuſto ĩter beatos
⁊ ſimptr miſeros q̃ſi ĩ mediooſtituti H
nouerũt.⁊ tñ ex vna pte ↄſideratõ ge⸗/
nexret ðᷣſolatõeʒ.ex alta ↄſolatõem:ita
eq̃ lqce diuio iuditio eoꝝcognitio ⁊ af
fectõ libꝛat᷑ ⁊ ĩ tali ſtatu ppetuat᷑vt nec
triſtiꝰ vᷣijciat nec letireficiat.⁊ ĩ H mi-
rabit ondit᷑ oꝛdo dine ſapie qͥ cũcta no
uit ſuis locis diſponẽ ⁊ ad ſui głiaʒ oꝛ
diare. nã ſic i beat potiſſime maifeſtat

mia. ⁊ ĩ dana potiſſie claret iuſtiꝰ. ſic
in iſtis maifeſtat᷑ mĩa ſiłꝛ iuſtia.⁊ ex H

Pʒ ꝙ ñ fac fruſtra vᷣs aias q̊s nouit ð
coꝛpe añ ſuſceptõeʒbaptiſmat᷑egreſſu

mS. oia. n. fac ðs ad głiã ſuã maifeſta-

gã. ñ ſi tu qraſqͥq puuli faciant vtꝝ
addiſcãt uel ↄfert vłaliqð aliud opꝰ
cxerceat.bꝛeuit ego rñdeo ꝙ diuie iu/
ſtitie etas ⁊ imutabilitas in eodẽ ſta
tu q;tuʒ ad coꝛpus ⁊ qᷓtuʒ ad aiaʒ ſiue

weogtitui
euutr cos 0
tteſcint
ſlcmmifumt
Eniimmun
Köremliübe
imlümal
hirtfimeten
jtinninie
geſütröneson
intſpünlezd
Cdokrin
Ctdebisete
Pecniberne
bluni inot;
iluo oobeyn
göoeſiteniwin
Uineinplrin,
ſofelinnonedet
ſigteezdeſiherit
ſtnonctecktrit⸗
ſteeinpaciſo.d
Ehitisrtdi
wodica rant.1
eſtee geisſuft
nitockosadon
Acild odob⸗
tübz dogſian
Uitnecdſigenan
Niſenirnn
imnſtincollocn
Umiingnar⸗
Cütamuegau
fei müenires
Uuccöchrdeſic
ſeeſctcrnne
ugadicaace
dihclicͤcoe
Vehuarpunte
bibantzſolati
hairwlora
dopuulbiſci
aſanilnzcin⸗
Aücezrentön
nzbädemneti
mmnipuntiinin

urr deſpatie
cincmme.
eecitihyf
rnhaje
Aclker gffl⸗

Gnde. Krilud

Spbicnod,de
gial öſi nori
talläarnae,
icerozfni
debetciepunh⸗
eneitintran
Onigie be
dil tcu ochit
mroſütitene
N Peruuli
sdei
ocNn
Siicodinmn,
cmnitcüdinan
düſatcäu
mti anis
nicidinivi
scopepu
uloirr auws
Mo tini
1 cenange⸗
olntͤenin
Nogittg,
umitne
elniegannd
nndſglaz
wtinnürft
ſecknetut
ſttuſ da
aippili
Gptinutt⸗
liäſuämanene
uulifcunin
alipslinc⸗
liusiſtot i
mih

.

qᷣad cognitiuã ſiue quo ad affectiuã p
petuałr eos cõſolidat vt nec ꝓficiant

nec deficiant:nec letẽt᷑ nec triſtent.ſecd

ſp ſic vnifoꝛmit maneãt.vt ſint mã lau

dandi diuinũ iudiciũ qð ſic ẽ equũ ⁊ iu

ſtuʒ vt nullũ bonũ remãeat irremũera

tũ.⁊ nullũ malũ remãeat impunitũ et

pfectiſſime teneat mediũ int ſupfluuʒ
⁊ diminutũ. ſᷣm hac igit᷑ pneʒ ↄcedẽ
de ſũt rõnes ondentesqꝙ puuli nõ ſen/
tiunt ſpualeʒ doloꝛẽ.
qðᷣobᷣꝛ in ꝛiũ de Jo.criſo.dð qꝙ ĩtelli
git de his qͥ excludũtur merito actuat
peccati uermè ↄſcie ⁊ remoꝛſu ſut ha
bituri. ⁊ iõ nõ hʒ locũ in puuliſ. Ad
illud qðᷣ obꝛ ꝙ triſtie neceſſario ſeqtur
qñ deſideriũ nõ impletur.dðʒ ꝙ ueꝝ ẽ
qñ nec implet᷑ in ſe.nec fit recõꝑenſa/
tio ſᷣ eſtiationẽ deſiderãtis.qñ uero fſʒ
eſtiatõeʒ deſideratis aliq̃ᷓ recõpẽèſatio
fit:nõ ncce eſt triſtari.ſicut multi qͥ uel

Eid illud uero

lẽt eẽ in padiſo.bñ ↄſolant᷑ de ſtatuvi
te pntis.qꝛↄtẽti ſunt eis que hnt q;uiſ
modicũ hant.⁊ ſic ĩ puut intelligenꝰ

eſt eẽ.ꝙ eis ſufficiat ſtatus ſuus.⁊ ele

nãt ocłos ad opes q̊s hr̃e non pnt.

Ad illud qð obꝛ ꝙ aĩa puuli ↄcupiſcẽ
tia hʒ.dð ꝙ ſicut in hac vita nec ↄcupi
uit nec ðᷣſiderauit aliqͥd qð nõ debue-

rit.ſic etiã nec in futura vita.h̊ ipſi di/

uina ſnĩa collocati erüũt int fugã ⁊ ap-
pPetitũ.ita q neutꝝ eis dñabit᷑.⁊ iõ nec

Hbũt actuale gaudiũ nec actuale ſup
pliciũ.vnũ eniʒ repᷣmit᷑ p alten. Ad
illud qð ob de ſact pr̃ib.dð ꝙ ſancti
pf̃es ſpeʒ ⁊ certitudinẽ hẽbant de futu
ra głia hnñda.⁊ graʒ etiã hbantꝑ qua

dñm aliqͥmõ cognoſcebãat.⁊ iõ nõ ſeqͥt

oKaual bunltti nt tzuti ꝓ eo ꝙ plꝰ
hẽbant ↄſolatõis. Ad illud qð obꝛ
ꝙ maioꝛ doloꝛẽ alicui cũ pᷣuat᷑ abſq; cãẽ
dð ꝙ puuli bñ ſcient ex cã ſe eẽ pꝛiua/

tos.ſ qꝛ illaʒ cm nõa ſe habuerãat ſed
aliũge ↄxerũt.iõ nec doloꝛẽ nec remoꝛ⸗
ſuʒ hẽbunt.uerbũ aut pꝛedictũ ĩtelligi

—

turi punitõe iniuſta ⁊ in q̃ punit puni

enti remurmurat.ſic aũt non ẽ in ꝓpo

ſito. Ad vltimũ dð ꝙ affectões par

uuloꝝ ſtabiliũt᷑ iuditio eqtatis diuie.

non tñ tolit qetant᷑ ſiẽ affcõneſ bonoꝝ

—

4

₰
2

in pr̃ia. Vñ ſiẽ differt ĩmunitaſa paſ
ſioeſiue a ſenſu ꝑene in puutł⁊ beat᷑.qꝛ
in beat ẽ dos.in ꝑuuł nõ ſicẽ dictu ẽ. ſic
intelligendũ eſt de qetatioe ex pꝑte affe
ctionù anieeee.
111parte iſta
ſuiut qones circa lr̃am. Et pᷣo qᷓ
rit᷑ de H qð dicit. Moſſũt iĩtelligi pła
pcca in vna traſgreſſiõe Ade.ſi eniʒ H
uenꝝ ẽ. tũc pi rõe in qlibet vno pcco eſt
multitudo pccoꝝ.ſiↄſideret᷑ illa rõ aſſi

gnãdi diuerſa pcca ĩ vno pcco quaau

guſ.ponit ĩ lr̃a.qͥlibet eni cũ ccat int

ficit aĩiam ſuã.qꝛ pcẽ̃m ẽ moꝛs aĩe.qli/

bet etiã traſgredit᷑ madatuʒ diuinũ.g ẽ
ibi homicidiũ ⁊ ĩiobedic. ⁊ ſic de alijs.
Itez ſi fuit ibi płalitas pccoꝝ.& vr

liü. Q: ſitu dicas ꝙ nõ fuit trafuſum

oꝛigĩale rõe dĩuʒ ſ̊ roe alicꝰ.qrit᷑ g tũc
rõe cuiꝰpncipatłtr fuerit tñſfuiũ.vtꝝ iõ

ne gule vt ſupbie ł inobedie. Et ꝙ rõe
Iĩobediẽtie vr ro.v. NPer iobedĩaʒ pccʒ

ĩtrauit ĩ mundũ.aaut fuerit gula vẽ
pꝓ ipʒ textũ.quacũq; die come.moꝛ.mo

ri.⁊ mõ ↄcoꝛdare vr̃.q; oꝛigiale pcc̃ʒ tiſ
fundit᷑ medite ꝓpagatòe carnis.gtũſ
fũdit᷑ rõe pcci carnal. ſi nõ fuit ibi ꝑec
catũ carnale niſi gula.gct. Q aut fu
erit ſupbia vr auctoꝛitate hug.ĩ vij. p/
te pmi li.ð ſacra. ꝓpt elatõeʒ animus
obſcurat' ẽ.qꝛ.n.p elatõeʒ timuit igra
tia pcuſſuſ:lum pitat amiſit.et paꝝ añ

H. Qnia ſpũs p ſuꝑbiaʒ ↄ creatoꝛẽ tu

mẽs:obediaʒ nõ tenuit.idcirco creatoꝛ
ſpuũʒ iqrãtia:carnẽ vᷣo ↄcupiſcẽꝰ dãna
nit. Querit᷑ g̊ rõe cuiꝰhoꝝ oꝛigiale pᷣn
cipatłr tñſfundat᷑:cũ oĩa h dicat augꝰ.
fuiſſe ĩ ppccẽc̃o. dð ꝙ pcẽʒ ade ſic
⁊ alia pcca in vno gñe ẽ pꝛicipatr.nihi
lõinꝰtn ex q̃dã adaptatõe ſᷣm viuerſoſ
effectus ⁊ circũſtatias diuerſa vr in ſe
claudẽ pccoꝝ gña.nõ qꝛ ĩ ipſa ſit cłpa
rũ multiplicitas loquẽdo eẽntiatłr.ſ ꝑ
qᷓndã adaptatiõem ⁊ q̃ndà metaphꝛq.
nihilõinꝰtn ſic Sð explanatũ fuit in ↄſũ
matõe ⁊ ppꝑetratõe vni pcci ↄligit di/
uerſa repire pcca.vt ſupbiq nelauari/
ciam in pꝛimoꝛdio.et gula in ꝓgreſſu.

õ

in ligt haniaſi multitudo oꝛigia

—

—— —M 3 „7 „ „°
1 P picl S Cr —

et inobedientiã in ↄſũmatiõe peccati pᷣ
moꝝ pentũ ⁊ maxie eue. Ad illud ꝙ
qð querit:᷑ vtꝝ rõe hoꝝ oĩuʒ uel rõe ali
cuiꝰ iſtoꝝ ſpeciałr tiſfundat oꝛiginale
peẽm. Bico qꝙ rõe oĩuʒ ſ differeter. na
ſupbia reſpicit ill tñſfuſionẽ oꝛiginał᷑
q̃ſi cãlłr.et gula qſi mãliter.et ĩobediẽ
q̃ſi foꝛmałr. eccatũ eni Ade foꝛma
lit᷑ loquẽdo fuit pccm inobediẽtie.mã/
liter vo qꝛ fuit eſus ligni fuit pcẽm gu
le.hᷣ caliter qꝛ fuit ppter acqrendaʒ ex/
cellẽti fuit pcẽ̃m ſuꝑbie.Et ſic pʒ re/
ſpõſio ad obiecta. Itẽ querit᷑ ð hoc
qð dicẽ ð pcc̃o ade Hõ ẽ putãqdũ pcẽ̃m
ade guius fuiſſe qᷓ; pcẽm in ſpm ſcm.̊
eni vr falſũ.qꝛ maiꝰmalũ eſt qð conũ/
pit totã nãm q; qð coꝛũpit vnã ſolã p/
ſonã.ſᷣ̊ pcẽm ade totà conũpebat nam.
eccatũ in ſpmſcm vna ſolam pſonã.ꝗ̊
KX. Peeoðꝙ 5 qõ ᷣtermĩata fuits.
cũ agebat᷑ de pcco Ade.⁊ iõ bꝛeuit᷑ di/
xiſſe ſufficiat.qꝛ ex diuerſ cauſiſ vnuʒ
pcẽm d eẽ maius alto. Pꝛopt qð no
tanð ꝙ multis mõis dr̃ pcẽm vnũ eſſe
maiuſ ſiue guiꝰaltero. Pꝛĩoꝰ cãlitate
⁊ ſic pcẽm diaboli dr̃᷑ eẽ mai cuiꝰinui
dia moꝛs itroiuit in oꝛbẽ terraꝝ.=?ge
nemlitate.⁊ ſic pcẽ̃m pmi pentis dicit᷑
fuiſſe maius.q; ĩ totũ genꝰ hũanuʒ ſe
diffudit. ʒꝰvenoꝛmitate.⁊ ſic pcẽm iu/

ge dr eẽ maximũ qꝛ uendidit deũ. 4

in gtitudine.⁊ ſic pcẽm illius dr eẽ ma
ius qͥ pła pcepit dona gräꝝ Quiĩtoꝰ

periculoſitate.⁊ ſic pcẽ̃m ignoꝛãtie d

eẽ maximũ qꝛ piculoſuʒ. Sextoꝰ iſe
pabilitate.⁊ ſic pcẽm cupiditatis dici
tur eẽ maximũ.qꝛ cũ alia vitia cũ hoĩe
2ↄſeneſcãt.ſola auaricia iuueneſcit.

29° im poꝛtunitate.⁊ ſic ſupbia dr̃ eſſe

maxia.qꝛ eti ex ipſis bonis opib cõ/
ſurgit.S? ꝓnitate.⁊ ſic luxuria dr eſſe
Suius ad quã hoĩes maꝗ ſũt ꝓni.?ꝰ
maioꝛis gre ĩpugnatiõe.⁊ ſic pcẽm in

ſpmſcm dr̃ eẽ maximũ. Decioꝰrõe ma

ioꝛis offẽſe.et ſic pcẽ̃m ydolatrie dr eẽ

maximũ. &à ndeciꝰs rõe facilitatis reſi

ſtendi.⁊ ſic dicit mgrꝙ pcẽ̃m Ade fue
rit Suiſſimũ. Duodeci?rõe ĩpꝛobitat
atq; libidĩs.⁊ ſic cuiuſq; gñis pccʒ ma
ius põt fieri ab altero. Hi.xij.mõi cõ⸗

ſueuerũta doctoꝛibaſſigri.foꝛtaſſis ⁊
ali apparebut mõi.ſ iſti ſufficiãt tani;

magꝗ ↄſueti.Et ꝑ h̊ͥ patet rno ad illud
qð obijcit. Itẽé querit᷑ de h̊ qð dicit

Muia peccatũnmiſſũ eſt ab hoĩe qñ tõ

nã in eoↄſidebat.iõ tota nã in eo coꝛu

pta c. Ex h̊ enĩ vr̃ ꝙ ſi Ads ppetraſſet

aliud pcẽm q; illud:cũ in eo eẽt tota nẽ
p totã nãm conũpiſſet. Sʒz. pona

tur ꝙ Adam ſolo ↄſenſu ꝑccaſſet.tũc

coꝛpus ĩ actu pꝑeccati anie nõ ↄicaſſet.

Scaro nõ fuiſſet ĩfecta.q̊ nec oꝛigĩalis
culpa tñſfuſa. IYtẽ pnia in ĩtegru re
ſtitnit ea que mens pdidit. q́;uis nõ re

ſtituat ea que ſũt coꝛpis.&̊ ſi hõ tin mẽ
tałr peccaſſʒ: oĩno p pnĩaʒ reſurgeret.
nõ ᷓ videt᷑ꝙ oꝛiginalẽ culpam tñſfun/
deret. Pꝛopt᷑ hoc ẽ qõ vtꝝ ſi peccaſſet
alio gne pcci oꝛiginale tiſfundiſſʒ.
Meodðõ qꝙ circa H duplex fuitopio.qͥdã
enĩ dicẽ uoluerũt ꝙ cũ oè ꝑeccatũ ſit p
uaricatio legis diuine ⁊ celeſtiũ inobe
dicẽtia mandatoꝝ.⁊ p oẽ peccatũ auer/
taf aia a ðᷣo fiatei rebelliſ:qꝙ q cuq; ge
nere pcci Adam pꝑeccaſſet.rebellioneʒ

carnis ⁊ ſpũs incurriſſet. Iteʒ cum

oẽ pcẽm ſit iiuſticia qͥ cũq; gñie ꝑeccaſſʒ
Adam. pᷣuatus fuiſſet iuſticia qu ha
bebat. Itez cũ omèẽ ꝑeccatu moꝛtale
ſit moꝛs.ꝓ qlibet ĩcurriſſet carnis moꝛ
talitatẽ.Luũ igit᷑ iſta faciat oꝛigiale tñſ

fũdi.tenuerütꝙ Adaʒ traſfundiſſʒ oꝛi

ginale q̊ cũq; gne peccati peccaſſet.et h
vr ſonare uerbũ mgr̃i. pᷣm hac põneʒ
de facili rñdetur ad illud qð obꝛ.qꝛ ſicẽ
videm? ꝓ pcẽis ſpua libo caro cruci/
aturĩ ĩferno.⁊ h̊ qꝛ nihil aliud ẽ carnẽ
cruciari q́; uoluntatẽ cruciari ĩ carne.
Sic et in ꝓpoſito uoluerũt dicẽ ꝙ eſſe
potuit vt ꝓ peccato qð cõmiſiſſet ſpũa
liter puniret᷑ coꝛpaliter. Aliꝰmodus

dicẽdi eſt ꝙ ſi Adaʒ moꝛtałr peccaſſet

⁊ mandatũ illud non fuiſſet traſgreſſꝰ
nõ traffunderet oꝛiginale.Etrõ huiuſ

eſt.q; ꝓ ſola traſgreſſiõe illius mãda⸗
ti cõmiĩiatus ẽ ei vñs moꝛtẽ.ſicut patet

i. Heñ. Et m hanc poſitionẽ uerbuʒ

magiſtri qð dicitur in littera intelligi

tur pꝛeſuppoſita tranſgreſſione illius
mãaãdati cuiadiücta erat moꝛtalitat ꝑea

stime
loͤlniſſu
ipna
Pyninroot
fonllel⸗
Ariieltnec
gnogin er
ſias.
pinſtein can
tiatzmont
ſveſtccnt
Gleninulla
ſtoculprtr
neientſidi⸗

cotoͤſtnenn

necalten.
retufoptel
ttimummn
nelunontp
ia. NMibu
epctpinli
lepcccatiig
Panidiſ morm
Lunciaſncis
omortispt⸗
bisreſpicttao
ueroèpenan
dignns thos
ſuabenignin
Uitti ppeeri
dicie Heñ.
e. meni⸗
Roilo
ſigomom
ſtpötfinngan
ſotenolimnee
Wepomerttin
Thnsodceri
mioireisuan
ulhefpont
uenene.
urrnmri
durillug ſup
ſaitifii
itanplinin
elgteiſicbifne
magſcbinen
feniſuplci

ionsilut

hnſe
Wekttotan,
Hän
nſettie
Sedigis
ingen
lpanmtiſin,
tſipecriſt
fungiſß.
mmtopio di
ewercatüſitp
miſunc ſho
nnconſererh
nnbie pone;
wworman,

es ſpeſſe
cndeck N

cöniſien ſiir

. Mynocn-
„ Aſ
nammrptiin
mule Cröͤbunn
ſpeillusſt
noriſ

mſtione nn⸗
v* 4 j
e ſhr
ſrſniin

pᷣmus tñ modꝰ dicèdi vr᷑ eẽ ꝓbabilioꝛ.
q́uis eniʒ ſcriptura nõ ↄminet᷑ moꝛteʒ
niſi ꝓ illa inobediẽtia. nõ abſurde tñ il
la ↄmĩatio ĩtelligit᷑ ſe extẽdere ad oẽm
moꝛtalẽ culpa. Qð aut iſtoꝝ ueri ſit
dubiũ eſt. nec ibi ẽ magna uis faciẽda
qꝛ modica ẽ vtilitas ⁊ nulla ſciendi ne
ceſſitas. Itẽ querit᷑ ð H qð dic Si
hõ iuſte in carne vixerit:nõ ↄtinue me
ret᷑ eaʒ moꝛtè ppeti quꝗ traxit a ꝓpaga
tiõe peccati.Henĩ vr incõuenient dictũ
Sieniĩ nulla pena debet᷑ homĩ niſi me
rito culpe.⁊ ho ĩ carne adeo põt iuſte vi
uere vt ſit dign ſtati euolare.vĩr ꝙ in
eo nõ ſit merituʒ alicuiꝰpene nec moꝛi
nec alteriꝰ. Itẽ ſi moꝛs debet cuili/
bet iuſto ꝓ pcco.vfr igit ꝙ nulla gr̃a fu
erit ĩ martiribo q moꝛtui ſũt ꝓxpo. ſiã
nec latronibo q ſuſpendũtur ꝓ latroci-
nio. Jux hquerit᷑ ſi moꝛs debet woĩ
ꝓ pcc̃o oꝛiginali.⁊ vnicũ eſt in hoĩe oꝛi
ginale peccatu. que iuſti fuitĩ Caca⸗
ro qui biſ moꝛtuus e· Eeꝛdð nul
la unq; iuſticia abſoluit hominẽ a ðbi
to moꝛtis ꝓ eo ꝙ oĩs iuſtiꝰ queẽ in no
bis reſpicit uolũtatẽ ⁊ ẽ pſonał.moꝛs
ueroẽ pena nalis.⁊ iõ p nullaʒ iuſticiã
dignus ẽ hõ a moꝛte abſolui.nec ðᷣus
ſua benignitate aliquè a moꝛte libera-
uit. tü ꝓpter illius ſnie firmitatẽ qua

dictũ eſt Hen.iij. Ouluis es:⁊ in pul

ue. X. tuʒ etiã vt fides locũ hr̃e poſſit.
Ad illq qð querit de martiribo. dð
ꝙ illd qð vno mõẽ ðbitũ ſi ex caritate

fiat põt fieri gratuʒ.martires aũt quia
moꝛtè uolũtarie ſuſtinuerũt quò effu-

gere potuerüt ĩmo moꝛip xpo ſe ante
tẽpus obtulerũt.moꝛſ que alias eẽt pe
na fuit eis ualde meritoꝛia.qꝛ ðs eam
ualde rputat pcioſã ex hac duplici cã
que tacta ẽ. Ad illud ð lacaro dð

pma moꝛs fuit ad maifeſtandã gloꝛis

Bi.⁊ illud ſuppliciũ recõpenſatũ eſt per
ſeques bñficiũ.q; Hipſo ꝙ ſuſcitateſt
fuit ampliatũ meredi ſpaciũ.⁊ melius
erat eiſic biſ moꝛi q́ ſiſemel moꝛtufu
iſſet. iõ cuʒ H̊ alicui pſiat᷑ vt ſuſcitetur.

maꝗ ſibireputat pſtari bñficiuʒ q; in⸗

ferri ſuꝑpliciũ.

Siſtinctio.xxxiiij.

Oſt predcã

de peccato actuali c.
Iſta totał᷑ pſ ſecũdi libꝛi

mnq̃ mgragit ð lapſu ho

mis diuiſa fuit in tres ꝑtes ſᷣ ꝙ triptr
Aingiraſ iderare coꝛuptionẽ peccati.
duabo ptibus tmiatis in qba mgr egit
ð pcc̃o quo ꝑſona conũpit nam.⁊ iteꝝ
de pcco qͥ na conupit pſona vtpote de
oꝛiginali.ſequit᷑ hic ʒzaps in qᷓ agit᷑ de
peccato in qͥ pſona conũpit ſe: H eſt de

pccoactuali.⁊ q̊ durat vſq; ad finẽ li/

bꝛi. Biuidit aut h ps in duaſ. In

ma detmĩat ð peccato ſiue de malo ?

iq qð eſt. 2? uero quatr ĩ uolũtate ha
beat malu ſiue pcẽm cõmitti.j.diſ.xxx
viij. Poſt pdicta de uoluntate X.
Pꝛima pars hẽt duas. In pma det⸗
miĩat de peccato ſiue malo ſm eiuſ cau
ſalitatẽ. Secũdo uero ſᷣm eiuſ qddita
tem.j.diſ.xxxv. Moſt hoc videndũu eſt
qq ſit peccatũ. Mꝛima pars ↄtinet pꝛe

ſente diſtinctiõeʒ. Et diuidit in duas.
In pᷣma agit mgr ð malo quantù ad

cãm oꝛiginalẽ. In ſecuda ð malo q;“
ad ſbiectuʒ ſiuẽ cam efficientẽ.ibi Of
fenſa oꝛigine mali. c. Mꝛima bʒ tres
partes. In pma apperit ſuaʒ ĩtentio/

nẽ in generali. In ſecũda uero oſtẽdit

ꝙ malũ oꝛtum babeta cauſa bona. ibi
Lum etoꝛigo t. In tertia uero eeſt

auolũtate libera.ibi Mala autẽ uolũ

tas £. Simikr ſecũda pars pꝛinci-
palis hẽt tres. In pᷣma ondit ꝙ malu
eſt a bono. cõfirmans hoc auctoꝛitate
Auguſ. Secũdo uero elicit quoddaʒ
coꝛelatiʒ.ſ.q in his ijs fallit regula
dyaleticoꝝ.ibi Jdeoq; ĩ his ↄꝛijs c.
In tertia uero ⁊ vltima ᷣmouet quodᷣ
qaʒ dubiũ.ibi Ad hoc aũt quod dictũ
eſt X. Et ſic ſuppoſitoq malũ ſit:duo
mãifeſtat mr ð malo.ſ.a qͥ ſit:⁊ in qͥ.

hui ptis ſᷣm duo qͥ iigr deter

mĩat in l̃a incidit hic q̃ſtio circa duo

pꝛincipatłr. Pꝛimo querit a quo ſit

maluʒ tanq; ab oꝛiginali pꝛincipio:
ecundo in quo ſit tanq; in ſubie-
cto. Lirca pꝛimuʒ tria querũtur.
Mꝛimo querit᷑ vtꝝ malũ ſita bono vł
a malo? Secũdo vtꝝ ſita bono vt effi
ciente uel deficiẽte: ʒvvtꝝ ſit ab intẽ⸗
tione uel pter intentionẽ:

1Aa primũ ſic
ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtꝝ malũ ſit a
bono vtab oꝛigie. Etꝙ ſic v pᷣmoau
ctoꝛitate aug.de li.ar.vbi ſic ait a
luʒ ẽ ſpꝛeto incõmutabili bono rebus
cõmuta bilibo adherẽ.qð facimꝰ libero
nolũtatis arbitrio. Si g libeꝝ ar.ẽ bo-
nũ:cũ peccatũ ſita li.ar. pcẽm ſiue ma
lu eſta bono. IYteʒ Hipm vf exẽplo.
Eſto ꝙ nihil eèt niſi libera uolutas.cõ
ſtat ꝙ ipſa amaret ſeipſa ⁊ poſſet ſe a/
mare imoderate ⁊ vitioſe.łᷣ taliſ amoꝛ
nõ eſt ſine malicia. tũc pcẽm fieret et

nõ niſia bono.g· Item rõe.ορ

lu eſt vitupabile in ſe ⁊ vitupabilẽ red
dit actoꝛẽ.̊ nihil eſt vitupandũ in ſua
actõe niſialiqͥ mõ poſſit facẽ bñᷣ.vł niſi
hẽeat aptitudinẽ nalem ad H̊. oè at ta
le eſt bonuʒ. nihil põt malũ facẽ niſi
bonuüů. Item nullꝰdr facẽ malũ niſi
q; facit qð non debet aut quia nõ facit
quod debet.ꝗ malum omni ſuo actoꝛi
eſt ide bitũ.⁊ ei oppoſitũ ↄuẽiens ⁊ de
bitü.h̊ oẽ illud cui malũ eſt ĩidebitum ⁊
oppoſitũ maliↄuẽiens ẽ bonũ.ꝗoẽ il⸗
lud aqJ fit malũ neceſſe eſt eẽ bonu.
SIteʒ ſi malũ eſt ab aliqͥ.aut illud ẽ bo
nuʒ aut malu. Si bonũu:ho ꝓpoſituʒ.
Si malũu:aut iltd ẽ ab alio auta ſeipo.
ſi ab alio.ſiłr erit querẽ ðᷣ illo.& ſi non
eſt abire ĩ infinitũ:ſtare è in aliqͥ malo
qð ſita ſeipſo. Sʒ Z. Ome qð eſta
ſeipſo nullo alio ĩidiget vt ſit.⁊ oẽ tale
E ſibi ſufficiẽs.⁊ oẽ qð ſibi ſufficiens
è:oĩno hʒ pfectõnẽ ⁊ beatitudinẽ ⁊ ĩ ſe
⁊ a ſe.⁊ oè tale ẽ pfecte bonu. g ĩpoſſibi
le è ꝙ aliqͥ ſit malũ ⁊ ñ ſitab alio Re
ſtat igit cu ſit ſtare ⁊ nõ abire ĩ infinitũ
ꝙ malũ eſta bono. Itẽ ſi maluʒz eſt
abalidq.aut illuda qͥ eſt malũ culpe het
uſuʒ rõnis aut nõ. Si ñᷣ hz uſuʒz röis
nullo mõ põt culpari nec dz. Benim

pʒ tã ſ legẽ nalem q; ſ legẽ ciuileʒ q;ß
diuinã.hẽt ergo neceſſario uſũ rõis.h
1⁊ eiꝰvſus magnũ bonũ eſt ⁊ nobte.
neceſſeẽ igit᷑ malũ a bono eè ſi ab aliqᷣ
eſt. Lotra math. vij. Non põtar. bo
na fruc.ma.fa.neq; ar.ma.fruc.bo.fa.
Erx hac auctoꝛitate neceſſario arguit
ꝙ bonũ non põt eẽ ca mali. ſi malũ è
ab aliqͥ.neceſſe ẽ ꝙ ſita malo. Iteʒz
expſſius ĩ gloſa. Nihil mediũ qͥn cau⸗
ſa boni ſitbona.⁊ mali mala.nonẽ 6
malũ a bono. Item h̊ vr̃ p maximꝗ
Dyaleticoꝝ que ẽ Quicãꝗ bona ipʒ bo
ni.ſig mali cã eſt bõa.ipm malũ ẽ bo-/
nũ.ſi igit Heſt fln manifeſtũ.pʒẽt.
Iteʒ hyr̃ p ꝓpõem ſatis pbabilẽ. Co
trarioꝝ ꝛie ſut cauſe.ſig cã boniẽ bo
na. et nullo mõ malũ cat bonũ.q̊ vr ꝙ
nullo mõ bonũ cauſet malũ.nec ꝙ ma
lü ſita bono. Itẽ Hipſu vr ꝑ ꝓpoeʒ

neceſſari ⁊ ꝓbata. Quicqͥd eni eſt cõ

cauſe ẽ cã cati.ſig oẽ bonũ cãt a ſũmo
bono.ſi malũ eſt ab aliq bono. maluʒ
a ſũmo bono.ꝗᷓ ſůmũ bonũ facit ma⸗
lũ.iᷣ nihil ẽ pfecte bonũ qð facit malũ

Si igit᷑ malũ eſt ſumo bono.ſũmũ bo

nũ nonẽ ſummũ.⁊ hHeſt ĩpoſſibile q̊.
Itẽ aut ẽ ponẽ pꝛimũ malũu aut nõ.
ſi nõ eſt abire ĩ infinitũ in marſi ̊ hoc
eſt ĩpoſſibile.q; neceſſe è ſtare ĩ oꝛdine
cãn.neceſſe ẽg ponere pᷣmũmalũu.ſ p⸗
mũ bonuʒ non ẽ ab alio.ĩmo cã oĩum
bonoꝝ eo ipſo ꝙ pꝛimũ.& pi rõne ſi eſt
ponẽ pꝛimũ maluʒ.pr̃ ꝙ illud nõ ſitab

alio ſ̊ cã oĩuʒ. Reſtat igit ꝙ maluʒ nõ

ſita bono. Nad pdictoꝝ euidẽtiã
intelligendũ eſt ꝙ circa h fuit⁊ è hereſ
impijſſimi manichei. Errauitenĩ in H
ꝙ poſuit ꝙ pᷣma cã maliẽ malũ nõ bo⸗
nu.vñ poſuit ꝙ cũ ho poſſit bñfacẽ: poſ
ſit etiaʒ peccare.ꝙ duplex è aĩa in vno
hoĩe.q̃rum vna a ðᷣo bono ⁊ ſemp cu
pit bona.Altera ueroa dᷣo malo et ſp
cupit mala.et hinc eſt ꝙ i nobis ẽ con
tinua pugna.et omnia mala que faci⸗
mus oꝛiutura pꝛincipio malo ſicut bo
na a bono. Hanc hereſim peſſimq ual
de efficaciter impꝛobat Auguſ. in liꝰ
de duabus aniabus. Pꝛimo pꝑ ipſa
peccati culpã.⁊? ꝑ eius oppoſitum.ſ.

) N “
[ 6 whe 4 Ren 1 AQNX. —

*A wmeZ3G:v

zumd
Efrolonca
itenueu
wsiain
ſmene
usfolf
poͤtunqje⸗
pecſtrui
deſtnit du⸗
eetpel
ſetnatun.
oͤſbiügitib
fintöesto
Nrolttati
ſinis tpain
isminutn
pltenvifin
limconn il
ſickotenen
Clanüetüig
fnäcckih
ligi penitene
Pfutpüͤcpt
doni Keſat
honiͦgſtic⸗
puincipiübo

dednuctio

nerbor/P
rnſkesoei
ſutiat⸗
ſlereni⸗
Ditngüet
Nlitſigoraun
ſmliaborob⸗
rtütnäffeſta
Cnlialudec
ſttarint
lidſtxr⸗
Uunnmnicktcr
karmnubi
Uanidiiz
nbinninai⸗
kftitinn
mnnatbiniin
Aafiumntih
dfopusenen
ehtis necing
0 cöturgb 4
Artenorisan
ſoßmacte

dcnllgz
uſüröis.
lrnoe
eſicdaii
hnſüint
enni
sſimiͤ⸗
Gäbonied
boni ayf
lünecge
n pie
enieſtaa
icätaſümo
wno mal,
nüfactmn,
tc

iſbiezi,
ümalämrn
ſareionm
muinalüs;
inocioium
inoneſieſt
ludnöſirad
omaluzi
WMebicini
3fanreben
mauitetind
ſtbafncep
geciainno
morſenpa
omaloetſp
nobist con
alauefuch/
nalo ſicutbo
npiminl
Lugnln⸗
oPolung

pniam. Meccatu eniz wt ibidem dicit
eſt uoluntas retinẽdi uel ↄſequẽdi qð

iuſticia uetat ⁊ vñ libeꝝ abſtinẽ. QNo

lütas ẽ aĩ mot cogẽte nullo ad aliqͥd
nõ amittendũ uel adipiſcenduʒ. Has
duas notificatões maifeſtat.⁊ poõſt ex
ipis tanq; ex maifeſtis pdictũ erroꝛem
ipſe ᷣſtruit.ĩmo oñdit qũo erroꝛ ſeipʒ
deſtruit.dũ poit aĩaʒ malã nõ poſſe bñ
facẽ.⁊ tñ pꝛicipiũ pccieẽ p ꝓpam oꝛigi
nẽ ⁊ naturã.põit ꝙ peccãdo nõ ꝑccet.⁊
iõ ſbiugit ibidẽ Quiſqs has duas dif
finitões uolütatis atq; peccati vas eẽ
ↄcedit.tata manicheoꝝ hereſim bꝛeuiſ
ſimis ⁊ pauciſſimis ſ̊ᷣ plane inuictiſſi

mis minuſculis ſine cũctatõe ↄdẽnat.

poſtremo ĩ fine libꝛi ĩpꝛobat p oppoſi/
tũ peccati.ſ.ipſã pniaʒ ſic arguẽs.pla

nũ eſt ꝙ penitere de culpa bonũ ⁊ iuſtũ

eſt. planũ etiã ꝙ ẽ poſſibile homĩ. Naʒ

ipſi maichi H̊ ſuadẽt. Certũ eſt etiã q;
eius ẽ penitere àͥ fecit malũ. idẽ ipſuʒ
qð fuit pꝛicipiũ mali põt eẽ pꝛicipium
boni. Reſtat igit᷑ cũ pꝛicipiuʒ bonũſit
bonũu.ꝙ ſi idẽ pꝛicipiũ mali qð pot eſſe
pꝛincipiũ boni malũ eèa bono. Hecẽ
deductio Kuguſ. q;uis non ſit ſeries
uerboꝝ. Mꝛopter has igit᷑ deductões
⁊ ↄſiłes que ĩ obijciẽdo adducte ſüt.re
iciẽga ẽ pcul hereſ pfata.qꝛ nõ tm eſt õ
fidẽ:ueꝝ etiã otra rectũ iudiciũ rõnis.

Dicendũ eſt igit᷑ ſicẽ fides ſana ⁊ mgr

in lr̃a ſactoꝝ auctoꝛitatibo manifeſtat
ꝙ; malũ a bono hʒ oꝛigin. Ad obie
ctoꝝ aũt maifeſtationẽ intelligendũ ẽ
ꝙ malũ culpꝑe de q eſt h ſᷣmo qð quidẽ
ↄſiſtit circa rõnaleʒcreaturã tripłr põt
circa ipſ ↄſiſtere ⁊ ↄſiderari.aut q;tũ
ad exterioꝛè effectũ.aut qᷓ;tuʒ ad iterio

rẽ.aut q;tuʒ ad hitum. Malũ enĩ ſiue

peccatũ dr aliqñ actus exterioꝛ.aliqñ
hitus ĩterioꝛ.aliqñ actus ĩterioꝛ. Uñ
actꝰfurãdi ẽ maluſ.⁊ uolũtas furadi ẽ
mala.⁊ habilitatio ſiue hĩtualis affcõ

ad furandũ eſt mala.ſᷣm igit᷑ ꝙ maluʒ
ꝓf opus exteri:ſic nec pꝛimũ in gñe

entis nec in gñe mali.qm actus exteri
oꝛ cãtur ab actu ĩterioꝛi.⁊ malicia actꝰ
exterioꝛis a malicia uolũtatis interio

ris.bſm aũt ꝙ maluũ vr malus hitus ſi

mitr necẽ pꝛimũ in gñe entiſ nec ĩ gñe
mali.nam malꝰ* hitus a malo actu cã

tur.qꝛ enĩ mala facimꝰ mali ſumꝰ. ſᷣm

qũt ꝙ malũ dr̃ malus actus ĩterioꝛ ſic
poõt eſſe pᷣmum in gñe mali ſᷣ nõ in gñe
entis. In gñe mali põt eè pꝛimũ ſicut
pʒ in wlcaprenr ishen luciferi
Antedò

nulla pceſſerat malicia. nec tñ
põt eſſe pꝛicipiũ in gſñe entis.Act eni

ois a potẽtia ꝓcedit ⁊ poſterioꝛ illa eſt:
tanq; effectus ẽ poſterioꝛ ca.⁊ qin potẽ

tia illa bona ẽ ⁊ de gñe bonoꝝ.patʒ ꝙ
malũ oꝛiginẽ hʒ a bono. Et ocedende
ſũt rões hoñdentes. Ald illud uero

qð ob ð auctoꝛitate dni in Math.
ð glo.dð ꝙ tã textus q; gloſa itelligit

de malo ſᷣ ꝙſiderat᷑ circa actũ exteri

oꝛ?c.et ̊ quidẽ manifeſtũ eſt pꝑ ipm te/
xtũ ↄfequentẽ. Ad illud qð obꝛ de
maxia illa Quius ca bona . dðq il⸗
la maxia ĩtelligenda ẽ ꝑ ſe ſiue m ſe
viʒ ſi cat inquantũ bona.⁊ ẽ lr̃a jm q;
cãt.G̊ nonẽ ueꝝ ĩ ꝓpoſito.qꝛ ſi cõcedat᷑
ꝙ bonũ ſit pꝛcipiũ mali. non tñ ↄcedit᷑
ꝙ ſit pꝛicipiũ mali ſ̃ ꝙ bonũ. Qũuo au
tẽ debeat ipſũ dici oꝛigo ſiue pꝛicipiuʒ

patebit ĩ ſequẽti pbleumate. Ad il
lud qð obꝛ ꝙ pↄꝛioꝝ vꝛie ſũt cauſe.dðʒ
ꝙ iſta ꝓpõ hẽt ueritatẽ ſ ꝙ iĩtelligit de
vijs qꝝ vtrũq; ẽ aliq̃ nata ⁊ in cauſis
agẽtibo naliter:⁊ que ſũt ad vnuʒ effe
ctũ detmiĩate.ałr manifeſtũ eſt eè fim.
MNã ideʒ ðs etiã ſᷣ maicheos fecit cali/

dqũ ⁊ frigidũ.⁊ eadẽ rõ uel potẽ phin
eſt cã oppoſitoꝝ.⁊ iõ non hʒ locum in
malis.qꝛ malũ non dicit nãm aliquaʒ

ßm ꝙ malũ.⁊ qꝛeſt a uoluntate ſ ꝙ li-

bera que nõ eſt detmĩata ad alteꝝ con

trarioꝝ. Ad illud qð obꝛ ꝙ qcquid
eſt cauſa cauſe . dõm qꝙ cotra iſtam

ꝓpõnem peccat locus ſophiſticus ſᷣm

accñs.ſicut ⁊ cõtra illam q̃ dicit᷑ Qñ

☚

alteꝝ de altero pꝛedicat᷑ de quocũq; p

gicat᷑ ſbiectũ ⁊ pꝛedicatũ.vttaq; enĩ ꝓ⸗

poſitio het intelligi ðᷣ pꝛedicato ⁊ effe
ctu qui ita cõuenit vni ꝙ non eſt extra
neuʒz alteri. Non autẽ ſic eſt ĩ ꝓpoſito
Mam etſi bonum eſt cauſa mali.H̊ nõ
ſ̃ id qð hʒ a ſumo bono.ſed rõne de
fectibilitatis quam habet de nibilo.

Qone J

N

Ad illd ꝙ vltio querit vtꝝ ſit pone⸗
re pꝛimũ malũ pʒ rno. Dico eni ꝙ ẽ po
nere malu ante qð nonẽ aliud malũ.
ſ ex G̊ non ſeq ꝙ ſit pᷣmũ ens.ĩmo eſt
ibi ae Argnitenien ſuplatiuo ꝙ hʒ
in ſe

vim diſtributõis ab eo qð ẽ in mi

nus ad illud qð eſt ĩ plus. VUñ ſiẽ̃ nõ
ſequit᷑.eſt pmus hõ:g eſt pᷣmũ ens.ſic
nec in ꝓpoſito. Non ſic aùteſt ð bono
qꝛ bonũ ⁊ ens ↄuertũtur.qꝛꝗ eſt pone/
re pmũ malũ in gñe mali.iõ non ẽ ꝓce
dere ĩ infinitũ.qꝛ uero nõ eſt pmũ ĩ ge/
nere entis.iõ non hʒ eẽa ſe ꝑ aliuũde.⁊
ita a bono. O

Ecundo queri

tur vtꝝ malũ ſita bona cã:vt/
pote a uolũtate vt efficiete uel deficiẽ
te? Etꝙ ſic vr̃ pmo pꝑ Auguſ.iĩ ench.
vbi ſic ait. Hemo qrat cm maleuolũ
tatis.non eni ht cam efficientẽ ſ̊ defi

cientẽ. Item hoc vr̃ ꝑ illud qð dr̃ẽ a

Diony.ð di.no.MMalu eſt pter cãʒ et
nam.& ↄſtat ꝙ nõ vult dicere ꝙ maluʒ
nõ ſit ab aliqͥ. Nultꝗ dicere ꝙ nõè ab

alio tanq; a uere cante ⁊ efficiente.ꝗ ſi

aliq; mõ eſt.reſtat ꝙ ſit tanq; a deficis-/
te. Item rõne vfr. Sicut ſe Hteffe/
ctus ad actuʒ efficientẽ.ita defect'ad
ipm deficẽ.ſᷣ uerus effect nõ põt edu
ci in eẽ niſi a cã vt efficiẽte.q̊ nec defe/

ctus niſia deficiète.ſj malũ eſt ðᷣfectꝰ
circa nam ſicut diẽ Auguſ.g c. Itẽ

omne pfectũ eſt a cꝗ pfecta & oẽ defici
ens a cã deficiẽte.ſ̊ malü opus dr̃ ma
lũ ꝓpter defectũ ailcuiꝰ debite circũ/
ſtantie. g malũ eſt a cã deficiẽte. Itẽ

facere ⁊ deficẽ oꝑponunt᷑.ſimir ↄſtrue

re ⁊ deſtruere opponũtur.q ſiẽ ↄſtrue/
re ẽ facẽ.ita deſtruere ẽ deficẽ.ſ̊ in ma
luʒ exire ẽ aliqð bonũ conũpe.q; non
dr malũ niſi qð nocet tadimitaliqͥd ðᷣ
bono.igitur in malũ exire ẽ ðᷣficere.

Itẽ oĩs efficatia ẽ a pᷣmo ⁊ ſũmo effici

ente.̊ malũ nullo mõ eſta dᷣo. nullo
mo ꝓcedit ab aliqvta pᷣncipio effectio

Cõtra.Bionyſiꝰ ð di.no.A nĩa eſt

ca mali: ſicut ignis calefieri.ſ ignis ẽ
ca calefieri p modũ efficiẽtis.ergox.
Iteʒ oẽ illud qð pꝛius pot eſſe q; ſit

hʒ cãm efficientẽ.̊ malũ pꝛius pot eſ-
ſe q; ſit.. Maioꝛ ⁊ mioꝛ manifeſte
ſüt. AItez reſpectu illius rei mag iu
dicat᷑ c efficies reſpectu cuius ẽ mag
ſufficiẽs.ſ uolũtas nr̃a magiſ ſufficit
ad malũ q; ad bõnũ.ergo mag dʒ dici
cã efficiens mali q́; boni. Siꝗᷓ bonũcẽ
a uoluũtate vt efficiẽte.malũ ↄſiłr erit.
Itẽ ſi uolũtas è cã mali ſʒ ꝙ defici
ens.aut defectꝰ ille ẽ pena aut culpa.
Si pꝑena:ꝗg pena añ culpã. Si culpa.
loqmur igit᷑ de pᷣma culpa.aut igit᷑eſt

a uolütate ſ ꝙ deficiẽs aut nõ. Si ſic.

ante pᷣmã culpaʒ è culpa.Si non.gꝗ
ſi pᷣmuʒz malũ non ẽa uolũtate ut defi
ciente. vr̃ ꝙ nullü malu. Itez ſi ma
lum pmum ẽ a uolũtate vt deficiente.

autꝙ defectu nãli aut pternãli.Si de

fectu nãli.ꝗ̊ nãliter⁊ ſemꝑ ẽ pꝛicipium

mali cum ſemꝑp Hat hũc defectũ in ſe.
Si defectu pternãli.aut eſt ctus aut

inflict aut uolũtarie acqſitus.nullo
iſtoꝝ mõꝝ põt poni ĩ uolũtate luciferi
⁊ hoĩs pᷣmi.ergo⁊t. Item ſi malũẽ

a uolũtate deficiẽte.aut inquantũ de/

ficit aſůmo bono.aut inquantũ ðᷣficit

a bono qð dʒ hr̃e.Si inq;tuʒdeficita
ſũmo bono.ergo cũ talis defecteſt in

oĩ crealura ĩ oĩ reꝑetur pꝑeccatũ.Si in
q;tuʒ deficita bono qð dʒ hr̃e.ſ̊ nullꝰ
in tali bono deficit niſi pᷣuetur merito
alicuiꝰ culpe.ꝗ nullo mõ pᷣma culpaa
uolütate deficiẽte eẽ pot. Eſtigitur
qõ que ẽ rõ ſiue diſpõ circa uoluntatẽ
rõne cuius ſit cã pxima ⁊ ĩmediata ipi

us mali. Non enim vr eſſe cã q; è ens

nã Hanẽéiet omni enti.nec qꝛ de nihilo
qꝛ H ↄucit tam uolũtati bone q; male.
Nec etiã qꝛ uolens p eandẽ rõem.nec
qꝛ uolens malũ.qm uelle malũẽ pᷣmũ
peccatü.⁊ uelle malum ẽ pꝛimũ malũ.
Sigidè nonẽ rõ ſui uel c̊. uoluntas

noõ dicetur cã mali q uolens malũ.

? dð qꝙ abſq; dubio malũ ſiue pcẽ̃ʒ
ẽa uolũtate vt deficiẽte ſicutexpſſe di
cit Huguſ.⁊ ↄcoꝛdat Dionyſiꝰ. Ad
cui intelligentiã nõnduʒ ẽ ꝙ cu aliqͥs
effect'or eſſe a cã aliq̃ ſo diſpõne vłcõ
ditõe ſuꝑadiecta.̊ põt intelligi triptr
Autiita ꝙ illa diſpoſitio dicit aliquid

—

Gncipiuen
Peſrta
mbl'a
Nieſeaſo
voica lu
eilläinan
mte clum
citur alrtn
Npatione⸗

(eſt inp

auolütate
plici Pe⸗
olecus nep
icemnüli⸗
nals Mie
ſcnblntat
er nihilo defe⸗
Ntcmdeſec
letocumenn
Adillad. Oe⸗
cusſermor
Kekaudl
tagiͤled⸗
Paz qe
covonuz:
clbilitate
uoluntar
Gllledetec
lnieſtoece
ngredeficicte
Auallase⸗
gezenicke
lunusttus
ummaiͤ
fonmmlen
ſtdeſg
lumn
onns
RZ
kannens
lteryſegn
ſbleend⸗
cltaugſi
gutcaloab
inſepobii
non neceſca

Ubis pte
Hamaniftke
inge ned
ehni
Sihmni⸗
Mlüiſtrmi
WMarald
mnmigitſ
5durnd Gikt.
nha Simm
inteldef
Nzüin
eytdefccent.
Emnili Side
pepeicipium
deferlͤinſe,
uch cnsa
iſims.uln
lünte luf
Irnimii
Aummamie
ai n
vo;bfißii
öuemrnen
naculpa⸗
4. Migin
ca udfunu
zimecin
ſeſecigins
ner nadin
miboneqi
nveroen ſe
Nemlii n
. gininmli.
lci uoluntas
Nensmali.
nalüſtuepeh
rſicutenßſtn
ionſſt, 3Z
Poiſpirnl
tinelngtnf
Poic nd

—.

n
0

pꝛeambulũ ad illũ effectũ. aut qꝛ dicit

aliqd annexũ.aut qꝛ dicit illũ eundem

effectũ vt infoꝛmãs ⁊ denoĩians ſuum
pncipiũ effectiuũ. Pꝛimoꝰlumẽ dicit᷑
eẽ a ſole lucẽte.Lucere eniʒ ẽ actꝰ pꝛe
ambul ad illũinare.ſecũdo mõ dr lu/
mẽ eſſe a ſole calefaciẽte.caloꝛ eniʒ cõ
comitat lumen. ʒꝰvdr̃ lumen eè a ſo/

le illuinante. cuʒ enĩ dico ſolem illũi⸗

nare ⁊ lumen eè a ſole:idè influxus di
citur.ałr tñ ⁊ ałr impoꝛtat ſᷣm diuerſã
ↄpationẽ. Per huc modũ intelligen-
dũ eſt in ꝓpoſito ꝙ cũ dicit᷑ malum eſt
a uolũtate deficiẽte.h pot intelligi tri
plicit. ꝛopter qð notandũ ꝙ triplex
ðᷣfectus repitur circa uoluntatẽ.vnuſ
qdem nãlis.alius culpabilis.⁊ terciuſ
penalis. Nãlem defectũ uoco ipſaʒ de
fectibilitaiẽ que ẽ a uolũtate.h̊ ipſo ꝙ
ex nihilo.defectũ culpabilẽ uoco ipſũ
peccatũ.de fectu ꝑenalẽ illud danuʒ ſi/
ue nocumentũ ſiue leſionẽ que ↄſeq
ad illud. De qͥlibet hoꝝ defectuuʒ pdi
ctus ſermo ueritatẽ bʒ.nam malũ cul
p eſt a uolutate deficiẽte defectu nãli
ita ꝙ ille defectus pambulus ẽ ad cul
paʒ.nuq; eniʒ uoluntas poſlet ĩ uolen
do bonuʒ de ficere.niſi vanitatẽ ⁊ ðᷣfe
ctibilitatẽ in ſe hret. Simitr maluʒ ẽ
a uoluntate deficiete ðᷣfectu ꝑenali ita
ꝙ ille defectus ẽ culꝑe annexuſ.nunq;
eni eſt dedecꝰ pcci ſinc decoꝛe iuſticie.
Nenꝝ eſt etiã ꝙ malũu culꝑe eſta uolun
tate deficiẽte vefectu culpabili.nõ tñ

alia culpa eadẽ diuerſimode ↄpꝑata.

eadeʒ eniĩ eſt culpa qua defoꝛmat᷑ uo⸗/
luntas ⁊ eius ĩterioꝛ actio. Nñ ſic ↄce
ditur malũ eſſe a uoluntate deficiente
ſicut actuſa ſba agente.cũ igit᷑ triplex
ſit defectus circa uoluntatẽè rõe cuius
malum dici pota uoluntate deficiẽte.
quoꝝ vnus.ſ.nalis ẽ pꝛeabulus ad de
fectũ culpe.Alter uero.i.penatł eſtↄñns
⁊ annexus.Defectus penał inſepabi⸗/

literↄſequit᷑ defectũ culpabilẽ.impoſ⸗

ſibile eniʒ eſt eẽ dedecus peccati ſic di

cit augꝰ ſine decoꝛe vindicte.Defectꝰ
aũt culpabiliſ non ſeqͥt᷑ neceſſario nec
inſepabiliterad naturaleʒ defectũ.vñ
non neceſſario ſequit᷑ ſialicui ſit defe/

1 J „ . r . Velien! fPec Pyr 3

4

ctus nalis ꝙ ibi ſit culpa.uolũtas enĩ
non h̊ ipſo ccat qꝛ ex nihilo.ł̊ H̊ ipſo
qꝙ uoluntas ẽ potẽs ſeruare rectitudi/
neʒ iuſticie.hoc ipſo uero ꝙ uoluntas
eſt ex nihilo potẽs eſt qtuʒ eſt ð ſe illa
deſerere.⁊ ita defectus ille circa uolũ
tatẽ reddit eam ad peccandu poſſibilẽ.
Siaũt tu queras qͥd faciat ipſ uo
luntatẽ exire in ꝑccatu.⁊ que ſi it diſpꝰ
ipſius ĩmediata reſpectu culꝑ.dm q;
nulla ſuꝑaddit᷑ diſpo.̊ ipſa uoluntas
que ẽ dña ſui actus ⁊ libera pot ſe ipſa
ↄuertere ad illud ad qð vult⁊ ſic vult.
? ſi indebite ſe ↄuertat tunc ꝑeccat:nul
la ſupinducta noua diſpone a ꝑte uo/
luntatis que ſit pꝛeabula ad ipſaʒ cul
pam. AUñ ſicut ille qui ſtat rectꝰ poſſet
ſtati ſi uellet ſine noua diſpõne aduẽi
ente dimittere ſe cadẽ.ſic uolutas que
recta ↄſiſtens ⁊ in oꝛdie ad vltimũ finẽ
põt illũ exire.⁊ exitus ille pcẽm eſt.Ex

dictis igit᷑ pʒ quałr malũ eſta uolũta/

te deficiẽte.et ex his manifeſta eſt rno
ad oĩa que in ↄꝛium obiecta ſunt. Ad
illud qð pmo obᷣ ꝙ aia eſt ca mali ſiẽ
ignis calefieri.dm ꝙ non ẽ ſiłtitudo
q;tuʒ ad modu candi ſꝑcialẽ ſᷣ gnalẽ.
In gnali mõ cãndi eſt ↄuẽientia.quia
vtruq; ſe bʒ in rõne cauſe efficietis.t ĩ
ſpæciali ẽ differètia.q; ignis ẽ cauſa ꝑp
moduʒz nẽ ⁊ neceſſitatis. NQnima uero
per modum libertatis. ille ꝑ modũ po-
litõis ⁊ uere efficiẽtiſ.iſta p modũ pua
tionis ⁊ deficiẽtis. Ald illud qð obꝛ
qꝙ malum põt pꝛius eẽ q; ſit c. dðʒ q;
malũ eo mõ quo bʒ eẽ eo modo ⁊ hʒ fi
eri.⁊ qi maluʒ puatio ẽ ⁊ defectuſ.ſiẽ
patebit inferiꝰ.hinc ẽ ꝙ ſicut malu eſſe
nõ eſt aliquid uere eẽ.ſic nec maluʒ ef
fici ẽ uere ab aliqͥ fieri vt efficiẽte. Ad
illud qð obꝛꝙ ania magꝗ põt in malũ/
dicendqũ ꝙ ſufficiẽtia in deficiẽdo non
eſt ſufficiẽtia ſimpir ſᷣ ſᷣm qͥd ſufficien
tia.⁊ ſimpłr inſufficiẽtia.et iðo ex tali
ſufficiẽtia inferre uera efficaciã eſt ꝑa
logiſmus ſᷣm quid ⁊ ſimpłr. Pꝛiĩa eni
ꝓpo intelligit᷑ de ſufficiẽtia iimpłr ſi
cut pʒ inſpiciẽti. Ad illud quod qrit
vtꝝ ille defectus ſit culpa uel pꝑeua.et
vtꝝ ſit naliſ uel pternalis:x iteꝝ rſpeu
. c c

eniꝰ: iam patetreſpõſio.QOiĩbenĩ his
mõis vt dictũ eſt pot accipi.pꝓut aũt ac
cipit᷑ p defectu nãli qͥ ineſt create:et ex
hc ꝙ de nihilo nõ notat᷑ ibi ↄditio de
fectus tanq; cꝗ ꝓxima ⁊ ĩmediata ipiꝰ
pcẽi vt pᷣus dictũ eſt.ꝓut auũt accipit ꝓ
culpa non notat᷑ ꝙ antecedat ſᷣ ꝙ uo⸗/
luntatẽ denoĩat. Nunq; enĩ eſt defoꝛ/
mis actuſa uolũtate qͥn uolütas vᷣfoꝛ
met᷑.ꝓut accipit᷑ ꝓ pena nõ notat᷑ pꝛe-
cedere i̊ ↄcomitari.Et ꝑ H̊ illa tria pa
tent ⁊ alia que querũtↄnter.

Ercõ queritur

vtꝝ malũ ſit a bono ſᷣm ĩtentõ
nez uel pter! Et ꝙ pꝛet intẽtionẽ vr̃ pꝛi
mo ꝑ Bionyſiũ in ꝗ?de di.no.Malũ
cſt pꝛet intẽtionẽ nam ⁊ cãm. ſi pter in

tentiont᷑:hẽo ꝓpoſitüũ. Itez Dionf.

Nemo opat ad maluʒ aſpiciẽs.ᷣ qui
opatur aliqͥd ꝑ ĩitentionẽ ad illud aſpi
cit qð intẽdit. NHam intẽtio ẽ quidam
mẽetis intuitꝰ.ſi ̊ nullꝰ opans ad ma/
luʒ aſpicit.vr̃ q nullus maluʒ intẽdit.
Item malu dicit deoꝛdiationẽ ad
finẽ.ſ intẽtio dicit uoluntatẽ ad fineʒ
directã.ergo maluʒ nõ cadit ſbᷣ inten-
tiõe.̊ t. Item ome malũ qõ eſt in
nã eſt pter intentionẽ nẽ.g pi rõe ome
malũ qð eſt in moꝛiboẽ pꝛet intẽtionẽ
uolũtatis rõnalis. Item bonũ? fi⸗
nis idẽ. ſᷣ intẽtio reſpectu finis.ꝗre/

ſpctu boni. non vr̃ ꝙ ſit reſpctu ma
li.ergo nullo mõ malu ab opante ꝑ uo

luntatè intendit᷑.redit g idẽ qð pꝛius.
Sʒ3̊3. Aolütas ronalis ẽ agens p
intentionẽ ⁊ deliberatõeʒ. ſi oẽ malũ
culpeactuał eſt uoluntariũ.oẽ eſt pꝑ in
tentionẽ factũ. Iteʒ null peccat ni
ſi hñs uſum rõnis.⁊ oĩs talis ẽ opanſ

pꝓ intẽtionẽ᷑.ꝗ̊ pccatũnt pcẽm eſt habʒ

eẽ pꝑ intẽtionẽ. Iteʒ qð fit ab agete

uoluntario pter intẽtionẽ:fit a caſu et
