ſpualiũ ⁊ coꝛpaliũ nõ eſt ma vna: oſige
rãs potẽtiã mẽ ĩ rełoe ad foꝛmã vt mo/

biiẽ. Ex his pʒ rõ viuerſita t via haꝝ

põnũ:⁊ ꝙ veꝝ dicũt ſm diuerſas vias
⁊ ſʒ diꝶſos modos ĩtlłndi.⁊ ſic currũt
dipᷣſe rões ⁊ auctoꝛitates inueniũt᷑ ad

ptes oppõitas. Et pʒ rñꝰoboꝝ nec eſt

Idictio ſi qͥs rce ĩtllat vtrq;. Ael alit

qmur de ipa ꝓutad eã ſtat reſoło pnꝰ
iõ tripłr poſſumꝰ loqͥ ſm ꝙ tres ſunt ꝗᷣ
docẽt reſoloeʒ facẽ ad pᷣnꝰꝰmãle.nã ad
mãm reſoluit nãł q ↄſiderat fatöez æ
coꝛuptiõem:ad eã reſoluit phᷣs vłis

rioꝛ qͥ negociat᷑ circa gñatiõeʒ ⁊ coꝝꝛu/

⁊ conuptõis.⁊ ſic ẽ ſolũ ĩ his iferioꝛib⸗
⁊ qm oĩa talia ſũt ad ĩuicẽ tñſmutabłia

iõ ſolũ dicit eãdẽ mam coꝛpaliũ ⁊ coꝝu
ptibiliũ.phᷣs ſupioꝛ ↄſiderat ipaʒ nãm

mutabilẽ ſiue ad ſitũ ſiue ad foꝛmaʒ.et

vidʒ eãdẽ paſſiõeʒ ĩ ĩferioꝛibꝰ⁊ ſupioꝛi
bus p qua mutabłia ſunt ad ſitu vt pti
bilitatẽ mobił eꝰpnẽ mã.⁊ iõ reſoluit
ad mãʒ oĩs rei coꝛpatł.⁊ ſᷣm hũc phᷣm ẽ

eadẽ mã ĩ oĩbꝰcoꝛpalibo.metha.Oſide/
rat nãm oĩs creature ⁊ maxiĩe ſbe ꝑ ſe

ent ĩ q̊ ẽ ↄſiderãe ⁊ actũ eẽndi:⁊ hẽ dat

fora. ⁊ ſtabilitatẽ p ſe exñdi:⁊ hac dat⁊
pſtat ilłq cui innitit᷑ foꝛh ẽ ma. ⁊ qi ꝑ

ſe eẽ ĩ ſpũalibꝰ coꝛpalibdicit cõitatẽ
nõ equocã.⁊ cõitatẽ gñis ⁊ rei:nõ ana/

logie ſolũ.iõ dʒ recurrẽ ad pᷣncipij vni

tatẽ.iõ pᷣm metha.ĩ oĩb p ſe entibꝰẽ po

nere vnitatẽ mẽ. Oim iſtoꝝ phoꝝ oſi

deratio vera ẽ:ſʒ vifferẽt iudicat. phyᷣs
eĩ nõ dicit eadẽ mam niſi in coꝛpalibꝰ.
qꝛ nũqᷓ; venit ad ↄſideradũ materia ſᷣm

eẽntia: ſolũ ʒ eẽ. ⁊ abſq; dubio aliqð

hʒ eẽ in coꝛpaliba qð nõ in ſpũalibus.
⁊ aliqð in coꝝuptibilibꝰqð nõ in incoꝛ
ruptibilibo.metha.vo nõ tm ſʒ eſſe ſed
ſm eẽntiã ↄſiderat.x q; abſtracto oĩ eẽ
nõ ẽ repire nec etiã fingẽ diuerſitatẽ i
mã.iõ dicit eẽ mãm vna p eẽntiã.⁊ ideo
cũ hãc qõem tractat thologus aut p/
tractat eã ſicut nãlis:aut ſicut metba.
qꝛ ipe põt accipe modos oĩm ſciarũ cũ
ei famulet᷑. ſi vt nãlis: ſic dicet nõ eſſe

eandẽ.ſi vt metha. dicet eandẽ eſſe per
eentiã differẽtẽ ſm eſſe.⁊ qm nobilioꝛi
modo iudicat metha.q; ſcie inferioꝛes
ideo hi qui poſuerũt materiã in ſpuali

bus ⁊ coꝛpalib altiꝰeleuati meliꝰ iudi
cauerũt q́;uis ſᷣm diuerſas ↄſideratio
nes: vttiq; poterũt dicere verũ vt pᷣus
eſt oſtẽ ſum. Cöcedẽde ſunt ratiões ꝓ/
bãtes eandẽ eſſe materiã p eſſentia in
ſpualibus ⁊ coꝛpalibꝰ:ſi icut manifeſte
innuit Aug'. in libꝛo de mirabilibꝰ ſa
cre ſcripture qui fuit altiſſimꝰmetha.
QQ. obicit᷑ ergo ꝙ diſtiguit materia
cõtra angelicã naturã. dvð ꝙ loquit᷑ de
mã ſm eſſe:nõ ſᷣm eſſentiã. Nel aliter
diſtiguit rõe actualitatis q eſt in ange
lo ratõne cuiꝰſumme inter creaturas
appꝛopiquat deo.⁊ rõe poſſibilitat q ẽ
in materia de ſe rõe cui eſt ꝓpe nihil.

7

5

S
H

Oꝛ: obꝛ quoꝝ mã eſt vna &. dð ꝙ; lo⸗

quit᷑ de mã ſveẽ h̊ ẽ de mã tũſmutabti
rõe cuiꝰdnr res ad ĩuicẽ tñſmutabiles
⁊ iõ ᷣmo ille ſᷣm phicũ⁊ in gñe phici eſt

intelligẽdũ ⁊ alij ſmones ↄſũes qͥ dñt

mam eẽ dipᷣſaʒ.oẽs ei loquũt᷑ de mʒ ſ᷑ᷣʒ
eſſe. eꝛ obꝛ de poeſuſcipiẽdi.dð qꝙ;
pomẽ ſᷣm ſe ↄſiderate:nõẽ magis ad
hac foꝛmà q; ad aliã. immo indrñnter ſe
ʒðad oẽm.nã mã in ſe ↄſiderata:nec ẽ
ſpualis nec coꝛpat.⁊ iõ capacitas ↄñs
eẽ ntiã mẽ indrñter ſe hʒ ad foꝛma:ſiue
ſpũᷣalẽ ſiue coꝛpalẽ.ſᷣ qꝛ mã nũq; expo⸗/
liat ab oĩ eẽ.⁊ quod ſolũẽ ſ eẽ coꝛpali
nuũq; exuit᷑.⁊ ſiłꝛ qð ſbᷣ eẽ ſpuali.hic eſt
qꝙ; mꝗ ↄns eẽ in ſpualibꝰ ⁊ coꝛpalibꝰeſt
alia ⁊ alia. ꝛ obꝛ de ptibilitate. dð
ꝙ H̊ nõ è rõe ipiꝰmẽ.qꝛ mã abſtracta oi
foꝛma ſimplex ẽ.nõ tñ hʒ actualẽ ſim/
plicitatẽ vt pũctꝰ:ſ̊ ſimplex quia caret
actuali extẽſiõe:hʒ tñ poſſibilitateʒ ad
illã.⁊ cũ nã foꝛme coꝛpatł᷑ illi mẽ dat᷑:tẽ

reducit᷑ ad actũ.vñ cuʒ dr ꝙ extẽſio ẽ a

mã. nõ è intelligẽdũ qꝙa mã ſm eẽntiã

ſua: ſ̊ ſʒ eẽ ꝓut ſuſcipit foꝛmã coꝛpalẽæ
qn ẽ nata eẽ ĩ mã niſi cũ extẽſiõe q;uis
ipa in ſe ſit ſimplici eẽnoſiſts.
obꝛ ꝙ mã eſt tenebꝛa. dð ꝙ tenebꝛa vr

rõne puatõis foꝛme qꝛ foꝛma lumẽ ẽ.?
iõ mꝗ cũ puatõe repugretↄtẽplatõni.
Etqꝛ in angelis facta ẽ ſbᷣ actu pfecto
ſblata puatõne.hĩc ẽ ꝙ remota è ab ea
rõ tenebꝛoſitat.⁊ ſic pʒ illud.nõ enĩ eſt
tenebꝛa ꝑ eẽntiã: niſi ; foꝛte dicat te/
nebꝛã ↄpatiue ſiẽ creatura oĩs tẽbꝛa ẽ
reſpẽu ſũme lucis.ſic ⁊ mã tenebꝛa põt
dici reſpẽu dei ⁊ reſpẽu foꝛme q̃ pficit
ꝛ obꝛ ꝙ mã nõ ẽ iltq qͥ oĩa nůerant

dð ꝙ lʒ aliqͥ voluerüt dicẽ ꝙ mã rõe qj

ẽ fundamẽtũ dat eẽ fixũ:x in ea rõe eſt

rõ menſuradi.qꝛ plꝰſapit ⁊ pticipat de
nã gñis ſbe qð maꝗ in ſeipo fulcitůẽ.

tñ illud nõ ẽ ↄuenies dicẽ q; ipa mã ſit

illud vnũ:cũ h deat eẽ cõpletiſſimũ ſii

dr in decio pme phie.ꝙ albedo ẽ meßa
oim coloꝝ.⁊ iõ dðᷣ ꝙ nõ põiꝰ mam vnã
quia ipa ſit mẽſura.ſᷣ q;ꝛ ſi nõ ẽ mã vna
ipoſſibile eſt ponẽ ad vnũ mẽſurãs cuzʒ

—

qð eſt mẽ

illud Piutponitill aüt ſit illd vnu
ſura omniũ que ſuntin gen-

ſbe hoc eſt alterius inquiſitõnis.·

S Ertio queritur

vtꝝ mã ſpũaliũ ⁊ coꝛpoꝛaliũ ſit
vna ſm nueꝝ:aut ſᷣm vnitate alia. Et
ꝙ ſit vna nuero vr ſic.oẽ illud qð ita ẽ
vnũ ꝙ nõ recipit diſtictõem eſt vnũ nu
mero.mã p eentiã ſuã ita ẽ vnũ ꝙ oĩno
nullã hʒ diſtictõnem ſᷣm ſuò eẽntia:qͥa
oĩs diſtictio ẽ a foꝛma.gᷓ ncce eſt mãm
in oĩbo eſſe vnã nüero. Itẽè oẽ quod ẽ
vnũ eſt vnü.vel gñe vł ſpcie vł nüero.
ß mã nõ eſt eade in ſpualibꝰ et coꝛpali⸗
bus vnitate gñis vel ſpeciei cuʒ illa ſit
ſolü a foꝛma. ergoa diuiſiõe materia
eſt vna nüero. Itẽ ſtat pfectꝰnõ põt
eſſe niſi in vno. ſicut ſtat in genẽ effi
ciẽtis ⁊ finis vltimi ſic eſt ſtatꝰ ꝙ vnuʒ

ſolũ ẽ pᷣmũ efficiẽs p eẽntiã ad qð oĩa

requcũt᷑.ꝗ vr ſiliter cũ ex pte reſołois
ſit ſtatꝰi eẽntia mẽ ꝙ illa ſit vna nüero
Itẽ cũ dr̃ mã lapidis ẽ m ⁊ mã agtłi
eſt mã.aut d vniuoce:aut eqͥuoce:aut
idẽ pdicat᷑ de ſe:ſᷣ nõ euoce.qꝛ tẽ agłs
⁊ lapis equoce dicẽnt᷑ ſbe:nõ vniuoce.
qꝛ vniuocatio eſt ſolũ in foꝛmis:⁊ ĩ his
q dicũt foꝛmã.ꝗ oʒ ꝙ idẽ pdicet᷑ de ſe.g
ſi m lapidis et mã angti nõ ſunt plłes
mẽ ſ̊ vnica:reſtatq maẽ in ſpualibet
coꝛpalibꝰnũero vna. Itẽ itelligamꝰ
mãm ſiue ſpũaliũ ſiue coꝛpaliũ per ab⸗
ſtractiõem ab oĩbus foꝛmis intelligit
mã vt ſimplex:itelligit᷑ mã nt vnica nꝰ
mõmłtiplicata nec diſticta. ſed foꝛme
ſupueniẽtes non mutãteſſentiã mate/
rie ſed ſolũ eſſe.̊ ſi pus erat mã q;tum
ad eſſentiã vnica numero. nũc cũ hʒ
foꝛmas. Itẽ ĩtelligamꝰp ĩ poſſibłe ꝙ
de de vno lapidge facẽtangelũ tüc mu
taret᷑ foꝛma ⁊ eſſe mẽ:ſ eſſentia eet ſal
na.g materia cũ ſit vna p eẽntiã etiã in
hac tñſmutatõe eſt illimutatõis ſem.
ſed illa mutatio eſt vna numero.ergo

materia per eſſentiů manet vna nume

ro.Arguit᷑ ergo ſic.ſi in illo angło ſic
ꝓducto ⁊ lapide pexñte eſt mã vna nu
mero.⁊ tantũ diſtat ille angelus a mã

coꝛpali q́tũ ali anglłs g̊ vr ꝙ ĩ alijs an
gelis t ĩ alijs rebꝰcoꝛpalibꝰſit mã vna
nuero. Cotra vnü nuero reſpicit eſſe

giuid
ſpuse

niin
Pmi
gume⸗
pnan
nüero
eſtyn
nüͤere
ſant
ioe
nem
nul.
mere
ſint
deni
iuhci
gier⸗
nereti
ſunto⸗
nie
ſtefon
eoi⸗
N
1de⸗
Kd
ſtan
man
ſuj
ſtea
Aec
tiage
teso⸗
ſcea⸗
gliaan
ncie
gim
eſeeſt
deiſt.
iſin
diſtat
cüſt
rof
pliby
foxhᷣ
tiem⸗
aſioni:
etint
eentiinii
ne

tur⸗
lüſit
lü. Et
Uwunn
enoe
Anüer
copali⸗
illaſit
maeria
1röͤpöt
Pgonu;
cd cin
ſeſotos
unüero
nügti
ra
ſantoles
niulivet
ligam
üprab,
neeligt
ſetiome
ütirmn
nipis hn
ncro. eid⸗
mna num
vanghol
gelusn

idiuiduũ ſiue ĩdiduatũ.ſj̊ mã in coꝛpa/
libus ⁊ ſpualib nõ eſt vna vnitate ĩdi/
niduali.ergo nõ eſt vna ſʒ vnũ.maioꝛ
pʒ.minoꝛ ꝓbat᷑ p ̊ ꝙ quecũq; ſũt eadẽ
numero alicui indiuiduo inter ſe ſunt

vna nũero.ſᷣ ãgelꝰ a ſua mã nõ differt

nũero nec lapis.ꝗſi mã lapidis ⁊ ageli
eſt vyna nüero.g lapis ⁊ angli ſũt vnũ
nũero qð falſum eſt. Itẽ vnũ ⁊ młtũ
ſunt dꝛĩe entis:⁊ entis in actu.ij mã eſt
oĩo ens in potẽtia.ꝗ ſi diuidẽtia nõ cõ/

—

ueniüt niſi eis quibiↄuenit diuiſuʒ. S

nullo mõ põt eſſe mã pꝑ eſſentiã vna nu
mero. Itẽ ſi de auro vno fiãt diuer-

ſa vaſa poſtq; facta ſunt iaʒ illud aurũ
deſinit eſſe:vnũ ppter diſtictiõem ſuꝑ
inductã.cum ergo de mã fiãt creature
gñe ⁊ ſpecie differẽtes.vr igit᷑ q mã nu
meret in illis. ꝗ̊ . Itẽ oppoſita nõ
ſunt ↄpoſſibilia circa idẽ numero.hoc
planũ eſt. qꝛ mutuo ſe expellũt.ſʒ oppo
ſite foꝛme ſunt circa mam vti diuerſiſ
ergo ĩ poſſibile eſt mam eſſe vnã nũero
Itẽ im poſſibile eſt idẽ nũero eẽ ens
2= nõ ens.quia int ens ⁊ nõ ens ſumma

eſt diſtãtia.ſᷣ angłs ſᷣm ſuã foꝛm ⁊ di/

ſtantiã eſt in actu.aĩa antixpi necẽ ſᷣm
mãm nec ſ̃m foꝛmã.ĩmo creada eſt ſᷣm
ſuü totũ. ĩpoſſibile eſt ꝙ angeli et aĩe
ſit eadẽ mã vł alteriꝰcreature diuerſe
Itẽ creatio nõ ſolũ tmĩat᷑ ad eſſe ſed
etiã ad eẽntiã. vbi ſunt diuerſe crea/
tiões oʒ diuerſos eẽ tminos p eẽntia.
p creatio aĩe petri ⁊ aie antixpi ẽ alia ⁊
alia.⁊ vtrobiq; ꝓducit᷑ eẽntia mẽ.ergo
ncce eſt mãm hic ⁊ ibi aliã eẽ ꝑ eſſentiã
Gᷓ impoſſibile eſt eſſe nüero vna. Itẽ
eſſe ſimpxr vnũ in pluribo:hec ẽ ꝓpetaſ
dei ſiue eſſe vnũ in oĩbo.g nõ ↄpetit alij

H ſi ↄpetit alij:mĩme ↄpetit ei qð maxiĩe

diſtata deo.ſed mã maxie diſtata deo
cũ ſit pꝑe nihil.ꝗᷓ nullo mõ vr ipiↄueni
re ꝙ ipa ſit vna nüero in oĩbo łetiaʒ in
plibo. He'dð ꝙ põ phoꝝ ⁊ phicoꝝ vi⸗
roꝝ hᷣ fuit ⁊ ẽ mã in qbuſcũq; ẽ ꝑ eẽn
tiã ẽ vna:⁊ vna nüero.Et rõem huius
aſſignãt.qꝛ mã Hipm qð ẽ:oĩo eſt ens i
potẽtia.⁊ iõ oʒ ꝙ in qbuſcũq; ẽ q ſit per
eẽntiã nũero vna. Hec aũt rõ bona eſt
quod melius patʒ ſi ꝑtractet᷑.qꝛ eĩmã

oꝛo eſt ens in potètia:ideo p ſui eẽntiã
nullũ hʒ actũ:nulla foꝛmã.ergo nullã
diſtictõem.ſi nullã diſtictiõem hʒ ⁊ nõ
nihil.oʒ ̊ ꝙ ſit vna ſine multitudine

2 ita nüero vna. Ampliꝰqꝛ ens oĩo in

pPotẽtia.iõ nec gen'nec ſpẽs eẽ põt. qa
dicũt aliq mõ actũ.⁊ iõ no pot eſſe cõis
eis qbẽ cõis vnitate vłitatis ł vniuo/

catõnis.ergo nec giñje nec ſpecie ẽ vna.
⁊ tamen nibilominuſ eſt una.et ita eſt

vna nüero. Rurſus qꝛ ẽ ens oino in
potẽtia:iõ de ſe ẽ infinita:⁊ ad foꝛmas
infinitas.̊ᷣ deꝰqꝛ infinitꝰ ẽ:vbiq; ẽ ſua
infinitate q venit ex actualitat ſumme

pfectõe. ſic ⁊ mã q infinita in oĩb⸗ mãt

eſt vna ꝓpter infinitateʒ eius que vẽit
ex ſumme potẽtialitatis imꝑfectõne.
Poſtremoq mã ẽ ens in povnitaſ
eiꝰnõ põt eẽ vnitas indiuiduatõis ſiue
p ↄtinuitatèẽ:ſicut mõs eſt vynus. ſiue p
actualẽ ſimplicitatẽ:ſicut angłs ẽ vnꝰ
ſß ſi hʒ vnitatẽ:vnitatẽ hʒ hogeneitat.
hec aut vnitas ſolũ manet in diuerſis.
ſicut pʒ ſi de eodẽ auro fiãt młta vaſa
illa ſunt de eodẽ auro ꝑ hogeneitateʒ.
ſed aurũ qꝗð eſt in vno differt ab auro
quod eſt in alio:adeo vt nõ ſit vnũ ꝑ cõ
tinuitateʒ.ſi igit᷑ mã nõ eſt vna actuali
ſimplicitate vt angelꝰ. nec ↄtinuitate
vt mõs vel auri fruſtũ: ſʒ ſolũ hogenei
tate.⁊ hoc nõ tollit᷑ px aduẽtũ foꝛmaruʒ
ita eſt mã vna ſb oĩbo foꝛmis ſicut oib
foꝛmis abſtractis.ſʒ abſtractis oĩbus
foꝛmis nulla eſt diſtictio in mã. immo
intelligit vt ſimpłr vna. nũc igit ma ẽĩ
oĩbꝰ mãtis nuero vna. qͥa ẽ ens oio in
poꝰ. ⁊ H ẽ recta rõ ⁊ cãa. Ex his ꝓ mag⸗
pte patẽt obiecta qm ex pdictis colligi

põt quałè illa vnitas q̃ mã dr vna.no

ei ẽ vnitas actuał cuiuſi modi E vnitas
coꝛiſci in foꝛo ⁊ thatro.⁊ cuiuſmodi ẽ

vnitas dei.ſ illa vnitas mag ẽ poſſibi

litat ⁊ põt dici hõgeneitat q adeo apla
& ut ſuſtineat receptõeʒ maion mititu

—

dinis diꝶſitaſt foꝛmaꝝ ſupadiectaꝝ: qᷓ;

vnitas foꝛ alicꝰvłis ⁊ gñis gnialiſſimi

⁊ H ꝓpt᷑ ſummã poſſibłitatẽ.vñ vr una
nũero quẽadmodũ ouis carẽs ſigno:

reſpẽu ouiũ hñtiũ ſignũ dr eẽ ſignata

p buc modũ intlłi põt mã nüero vna.

Q ergo obꝛ vnũ nũero reſpicit indi

niduũ.dð ꝙ veꝝ eſt ꝓut vnũ nũero diẽ
accñs Hput ↄſeqt e actuale.nõ aũteſt
veꝝ ꝓut reſpicit eẽntia:qm h̊ mõ ſe ex/
tẽditad vnitatẽ maion capacitat q; ſit
vnitas indidualis.⁊ de illa nõ ſeqͥ ꝙ qͥ
ſunt eadẽ vni ⁊c.ſi ñ ſeqͥ ꝙ ho ⁊ aſinꝰ

2

vniũt᷑ i aĩali.̊ ſunt vnũ int ſe. Mobꝛ

vnũ nũero eſt dꝛĩa ent in actu.dð ꝙ
ven eſt de vno qð dicit vnitatẽ ↄpleta.
vnitas eni ⁊ vitas ⁊ bõitas ꝓpe ⁊ ↄple
te ſunt in creatura ↄpleta.nihilominꝰ
tñ ſicut dicit augꝰde va reli.incõplete

repiũt᷑ in mã. ſicutenĩ mã ĩcõpleta ẽ de

ſe:ita vnitatẽ ᷣm ſe hʒ incõpletã poſſi-
bilẽ tñ q;tũ ad eẽ ↄpleri p foꝛmã cuius
aduentu ↄſtituit᷑ indiuiduũ nũero vnũ
vnitate actuali ⁊ ↄpleta.ex cuiꝰetiã ad
uẽtu fit diſtictio ⁊ ſurgit in rebꝰmulti9⸗
tudo. obꝛ de auro ñ ẽ ſiłe.qꝛ auꝝ
hʒ vnitatẽ cõtinuitat ⁊ diuidualitat 6
oxꝑponit᷑ nüeratõi ⁊ diſcõtinuitati.et h

eſt q;ꝛ auꝝ ⁊ ſi ſit mã ciphi:ẽ ens ĩ actu.

nõ ſic ma pᷣma reſpẽu mãtoꝝ vt oñſuʒ
eſt pus. Q: obꝛ ꝙ oppoſita no pñt ſe

ↄpeti circa vnũ.⁊ ꝙ idẽ nõ põt eẽ ſimul

ens ⁊ nõ ens:⁊ dipᷣſis mutatõibꝰintro

duci in eẽ.Ad h̊ tria vnica ẽ rñſio.ſ.q;

illud ẽ veꝝ de eo qð ẽ ita vnũ ꝙ eiꝰvni
tas repugt młtitudini:ſic ẽ vnũ indini
duũ.ſ̊ de eo qð ẽ ita vnũ ꝙ młtitudini
nõ repugt:imo ꝓpt᷑ ſuã poſſibilitatẽ ad
mittit oẽm diuerſitatẽ nõ habʒ vitatẽ

imo ſit ⁊ ſeł hñt oꝑpoſita.ſił etiaʒ ⁊ ſeł

Põt eẽ in re ⁊ põt eẽ in potẽtia agẽtis:et
diuerſ ꝓductõibo ꝓduci:ſic diuerſ̃ foꝛ

mis infor̃ari. Et h̊ pʒ qꝛ for̃a hanita

tis ẽ vna vnitate vłitatis.⁊ iõ ſimplicit
ven ẽ ꝙ ẽ hõ qᷣ gñat᷑ ⁊ ẽ hõ qͥ gñanqꝰeſt
⁊ ẽ hõ albꝰ⁊ ẽ hõ niger.ĩ oĩbꝰhis ẽ foꝛꝰ
vna vlis. Oꝛ ſi dicas ꝙ nõ ẽ ſił. quia
huanitas nõ eſt vna nüero vt mã.dico
ꝙ q;uis nõ ſit vna nũero ſ̊ ſ pecie.tamẽ
vnitas mẽ q̃ẽ vnitas hogeneitatis ma
ioꝛis aplitudinis ẽ q́; huanitas ipſa:et
maioꝛẽ diuerſitatẽ admittit.⁊ iõ nulla
H†ρ5: nulla oĩo dictio ex ↄpatõe op

poſitoꝝ ad vnitatẽ mẽ p eẽntiã:ß ſoluʒ

ex ↄpatõe oppõꝝ ad vnitatẽ mẽ ſᷣm eẽ.

vñ ſicut ſi duo ciphi facti ſunt de auro

ↄfoꝛmi põt vnũ deſtruialtero remanẽ

te: ł vnꝰ ꝓduci altero in eẽ ꝓducto.ſic
intelligẽdũ ẽ in ꝓpoſito. ſi qͥs eĩm vult
v nitatẽ mẽ intelligẽ oʒ ab vnitate indi
uiduali aĩʒ abſtrabẽ ⁊ ſupᷣ act imagi
natõis ↄdeſcẽqẽ:⁊ oĩo ens in potẽtia p
puatiõem cogitare.⁊ ſic poterit aliq̃lit
cape.q;diu enĩ mã vt moles extẽſa co/⸗
gitat ag vnitatẽ eẽne novptĩgit. ⸗
vltio obꝛ ſatis planũ ẽ.ſicut enĩ deeſt

infinitꝰ mã infinita: aotñ mõ ifinitaᷣ

q potiꝰẽ p receſſuʒ qᷓp acceſſuʒ. vñ nõ

2petit foꝛme ſ᷑ mẽ.ſic intelligedu eſt de

illa vnitate. deꝰei ẽ vnꝰin płibꝰ:ita pp
fectiſſimꝰ? oĩo actꝰ.⁊ h ẽ eiꝰſoliꝰ:ß mõ
vna in oĩbi.⁊ H̊ q ꝑ ſuã eẽntiã non põt

eſſe diſticta:non ſic eſt de foꝛma. et ſic

batent omnia.

VOnſequenter

qrit᷑ de attributo.ſ.de diſcre

tiõe pſonali. Circa quãꝗ tria qrũt. 52

qrit᷑ vtꝝ ĩ angłis ſit mera diſ. cretõ pſo
nalis vtꝝ H̊ ꝓpetas ſit accñtałaut

ſbat. ʒꝰ po vtꝝ ſit malis ł foꝛmalis.

q Tod gutez in

anglis ſit mera diſcretio pſo/
nalis:ita qangłialiqͥ differãt ſolo nu

mero vr̃ dañn.vij.milia miliũ miniſtra

bãt ei.⁊ ↄſtat ꝙ nõ hẽbãt mĩſteriq dꝛia
ſpẽ q t daniel enũerat. nec miſtri oès
differebãt ſpẽ.ꝗ aliqͥ łoẽs differebant
nüero ſolo. &Æ ſi dicas ꝙ tot mĩſtẽia
ob de zapte auctoꝛitat.⁊ decies cẽte/
na milia aſſiſtebãt.ↄſtat ꝙ tãta diuerſi
tas nõ poterat cadẽ ibi niſi ſ̃m numeꝝ
cũ hrẽnt vnũ ſtatü.ſ.aſſiſtt. Itẽ gkia
ẽ regi hr̃e młtos mĩſtros vnifoꝛmes.
ſi głoſuʒ eſt regnũ ĩ q cũ xpo gaudẽt
oẽs ſancti:vr ꝙ multi ſunt vnitoꝛmes
in illo ſuꝑno palacio:⁊ ita ſolo nume⸗
ro ł pſona differẽtes. Itẽ pſonalis
diſcretio eſt in deo angelis ⁊ hibus:⁊
cũ natura angelica ſit diuine ppinqoꝛ
q́; humana.ergo ⁊ diſcretio pſonalis.
tz in deo ſunt plures pſone differetes
ſola pſonalitate.ſimiliter in hominib⸗

ergo viget ꝙ ſilter in angel. g ſunt ibi
aliqui ſolo nüero differẽtes aut oẽs.·

7
5
in

a⸗
niut
leſl
fui
₰
föͤn
ſitl⸗
G
eſt⸗
ige
me
iſ⸗
ſut
Nt
N
feyit
glcan
rne
ſoltl
ſolin
fepir
repe
cd
rin
ba
ſy⸗
nie
igo
ſon
nepr
dien
fni⸗
ginich
gzhe
hoͤm̃
cilo
duri
d⸗
ſoin
inno⸗
pfun

obꝛi
diſtie
moib
Ahi

femane
nucto ſi
aimpult
nteindi
rümagi
wtetiap
Walilit
endſaco⸗
N
öifnint
ſuz vin
ieſtde
being
loligma
unonpot
mn.etſic

Mer
ſoeoie
rit.
eröpſ
Witgkaur

r””ð

W.

m
eropl⸗
i
immitra⸗
kerudei
niſtrioes
emiceia
deciestelk⸗
indinei
. Jige
znjoged
trnifom
1ſolonune⸗
ipſonn
ineppine
gediſhnis

1,32
S
.

Itẽ oẽ alal p nam deſiqerat ſocieta/
tẽ ſiłis in ſpecie.naʒ oẽ aĩal ad ſibi ſite

copulabit᷑:⁊ volatilia ad ſibi ſiłlia cõöue

niut. angel'p nam deſiderat ſocieta
tẽ ſiłis in ſpecie.ſᷣ deſideriũ eius nõ eſt

fruſtra:maxĩie in angło bono.ergo c

Situ dicas ꝙ illud eſt veꝝ in aĩalib

no in bijs ſpalibo. tc qro vta ĩ ägtis
ſit ſocialis ⁊ amicabilis affectꝰ: coſtat

ſic. in quocũq; eſt ponẽ affectũ talẽ
eſt amare ſilem ⁊ appetere hr̃e. redit
idẽ qð pᷣus ötra diuerſitas qꝗ eſtnu
mero ſolo càt᷑ a diuerſitate mẽ. inde ẽ
ꝙ ſol nõ młtiplicat᷑ qꝛ eiꝰ eẽnꝰẽ ex tota

ſua mã:vel ꝙ mã eiꝰnõ eſt vĩſibilis nec
młtiplicabilis.ꝑᷣ talis rõ ẽ ĩ angełg c

Itẽ rõ finalis młtiplicatõis ſʒ nũeꝝ

venit ex pte conuptibilitat.iõ eĩi multi

plicat᷑ ʒ nieꝝ vtqꝙ nõ poterat ſaluari
in vno ipa ſpes ſaluaret᷑ in płib. vnde

ſol ⁊ lua q; ppetua ſunt nõ hñt niſi vnũ

ſolũ indiduuʒ in eadẽ ſpe. ̊ . Itẽ ſi

repire ↄtĩgit extrẽa:⁊ mediũ. ſᷣ ↄtigit

repire płitatẽ pſonaꝝ ĩ vng nã ĩ deo ⁊
eco?pkalitatẽ naꝝ ĩ vna pſõ vt in hoie
⁊ in x? ꝙ̊ ↄtĩgit płitatẽ naꝝ repire ĩ płi
bus pſonis:vt tot ſint nẽ dꝛñtes quot
ſunt ſuppoſita.⁊ tot ſpes:qͥt indiuidua
Itẽ diſtictio pſonalis pura ẽ in deo

q́tũ ad oꝛiginẽ:⁊ in hoĩe ſiłꝛ. ͤ videt -½

oꝛigo ſit tota ⁊ pncipał rõ diſcretõnis
pſonatł.cũg in angetł nõ repiat᷑ oꝛigo:
nec pura diſtictio pſonaliſ pↄſequès
Hdð ꝙ h fuit duplex põ. qnidã eni
dixerũt ꝙ in angeł ẽ diſcretio ꝑſonatł
ß nuq;ᷓ pure. ĩmo ſunt ibi tot ſpẽs qͥt in
diuidua.ſiłꝛ dicũt in luĩaribꝰmũdi.ſed
lIʒ H̊ aliquã pbabilitatẽ hẽat ĩ coꝛpibo.

nõ tñ vr rõbile i ſpiritibꝰvt nullꝰ cõicʒ

cuũ alio ĩ nã ſpuali.ſic ei ĩnoteſcit ꝑ ſcri
pturã młtiageliad idẽ offm oꝛdinãt᷑ ⁊
vidẽt᷑ h̃e opatõʒ eãdẽ.nobᷣ auũt nec per
ſcriptur:nec ꝑ dẽa ſcõꝝ:nec ꝑ officia
innoteſcit tãta diuerſitas.iõ nõ vr̃ niſi
pſumptio h̊ dicẽ maxie cũ nõ appat in
mptu aliqᷓ rõ cogẽs. Alia ẽ poſitio
obꝛia ⁊ catholica. ꝙ in qgelis ẽ ponere
diſtictõʒ qPad pſonalitatè tmmmõ:aut

in oĩbꝰaut ĩ aliqbo.⁊ ↄcedẽde ſũt rões

ad h̊ iducte.tũ ex ꝑte miſterij.tũ ex te

aſſimłatõis ad deũ.tũ ex pte ſim łatio⸗
nis mutue. : obꝛ ꝙ diuerſitas ſᷣm
nueꝝ venit ex diſiõe mẽ.dð ꝙ flin eſt.
młtitudo ꝑ gñatõem vẽit ex diſiõe mẽ
qꝛ gñans dat gnato pꝑtẽ ſue ſbe. diuer⸗
ſitas aut angeloꝝ nõ ẽ p młtiplicatiõʒ
vniꝰab altero:ſᷣ̊ oim angeloꝝn a deo.
Et p ̊ pʒ ſequẽs obm define.qꝛ ille ñ
finis młtiplicatõis:ſ̊ młtiplicatõnis
ſucceſſiue. ̊ rõ potiſſima młtiplicatõiſ
in hibꝰ⁊ in angelis ẽ dĩne poꝰ ſapie:
⁊ bonitat declaratio ⁊ collaudatio que
manifeſtãt in młtiplicatiõe ⁊ głe btõn
amplificatõe.qꝛ amoꝛ caritat exultati
młtiplicatõne bone ſocietat᷑.vñ credo
ꝙ erüt in magno nũero ⁊ pfectiſſimo:
ſm qð decet ſlla ſuꝑnã ciuitatẽ oĩ de-
coꝛe fulgẽtẽ. Oꝛ ob de medio.dð ꝙ
qglłs nõ põt eẽ mediũ.q; ſiẽ ĩ pcedẽtib⸗
ꝓbatũ ẽ q;uiſ ĩ ãgelo nõ ſit tata nõꝝ di
uerſitas q;tũ in ſoie.nihilomiꝰaliq̃ eſt
pᷣ quis nõ diuerſificet in hibꝰ płibus
hüa nã tñ młtiplicat in illis.et iõ nõeſt
querẽ aliud mediũ. Q vltimo obꝛ de
oꝛigĩe q ẽ pᷣncipał rõ diſ. cretõnis. do ꝙ
q;uis ricar. dicat ꝙ pſone ĩ hibꝰ diſti
guũt᷑ oꝛigĩe:tñ H nõ hbʒ rõe pᷣncipij.naʒ
pauci hoies ſic diſtiguũt᷑ p illã hĩtudi/
nẽ.ad ſolũ ei vnũ hoieʒ hʒ hõ illã hĩtu⸗/

dinẽ ⁊ tñ ab oĩbꝰ or̃t ꝑſonalit᷑.ſᷣ rõ di⸗/

ſtictiõis pſonatł q;tũ ad vitatẽ venit ex
pncipijs ↄſtituẽtibꝰ pticulatibo.q;tuʒ
ad notitiã vẽit ex q̃litatibꝰqꝝ vtrũq; ẽ ĩ
angek repire ſᷣm diuerſitatẽ.dipᷣſa eiʒ
hñt pncipia indiuiduãtia:et diuerſas
ꝓpetates ĩnatas.ſic eni hoĩes diᷣſas
hnt facies:ſic dipſas hñt mẽtes ⁊ ꝓbe
tates mẽtales.ita intelligẽdu eſt in an
gelis ſuo modo.

Ecundo queri

tur vtu pſonalis ꝓpetas ſit in

Sgebłacentał ł batł. Et ꝙ accntat vr ſic

PBoecidic.qꝙ oẽ ꝓpꝛiũ manat de gñe
accñtiũ:nõ ſolũ ppꝛiũ indidui: ſed eti⸗
ſpeciei. ſed indiduũ magis appꝛoximat
accñtib q; ſcies.ergo multo foꝛtius
ꝓpꝛietas indiuidualis de genere vcci
gentiũ eſt. ſed viſcretio per ſonalis eſt
pꝛopꝛietas indiuidnalis.ergo c.

Iſtẽ hugo de ſancto vic.ꝙ ĩ dĩnis ẽ
pſonat diſcretio:p oꝛiginẽ in angelis:
p q̃litatẽ in hibo vtroq; mõ.ſig tã qua
litas q; oꝛigo dicit ꝓpᷣetatẽ accntalẽ in
creaturis.pʒ c. Itẽ poꝛphi. dicit ꝙ
indiuiduũ ↄſtat ex ꝓpetatibo qᷓꝝ collec
tionẽ ĩ poſſibile eſt in altero repire.ſed
tales ſunt ꝓpetates accñtales.g ĩdiui
quatio ẽ p accñtia:p pꝑ eadẽ ẽ pſonalis
diſcretio per que ẽ indiuiduatio.gO &.
Itẽ hũa nã in x? nõ hũit pſonalitatẽ

nec diſcretöem pſonalẽ.ſᷣ ↄſtat ꝙ hüit

que ſunt eẽntialia ſbe rõli.g pſonalis

Diſcretio nõ eſt ſbalis ſiue eèntialiſ nõ

hHi nec ãgelo. Itẽ circũſcriptis oĩb
accñtiba res nõ cadit in ſenſu ſ̊ ſolũ in
intellectu.ſᷣ vłe dũ intelligit᷑: ſingłare

dũ ſentit᷑.ꝗ circũſcriptiſ accũtibcircũ

ſcribit᷑indiuiduatio. pſonał diſcre
tio.⁊ ſic idẽ qð pus. Itẽ diſcretio ꝑ
ſonalis eſt diſcretio ſᷣm nũeꝝ. łᷣ circũ/
ſcripta qᷓ;titate nõ ẽ intelligẽ numerũ.
nec diſcretõem pſonalem: ſed ſbale
intelligit᷑ circũſcripto accñtali.ergo ſi
diſcretio pſonat᷑ nõ põt intlti accñtib⸗

circũſcriptis.ꝙ̊ nõ ẽ ſbałanglo ſᷣ potiꝰ

accñtal. Loͤtra arguit᷑ pᷣmo ꝑ textũ

magr eni dicit ꝙ pᷣma cõſideratio ẽ de;
ſpa ⁊ ſb pma ↄſideratõne ↄphdit pſo

nalẽ diſcretiõem. vr ꝙ pſonalł diſcre
tio ẽ angelo ſbalis. Itẽ pſona nõẽ
aliud q; indĩdua ſba rõlis nẽ.ſ̊ ĩdidua
ſba inq;tũ huiuſmõi ẽtin gñe ſbe nõ per
reductõem ſ dirce ſm lineã rectã. q in
q́;tũ huiuſmõi ẽ ĩ gñe ſbe.ꝗ pſonalitas
nõ ẽ in gñe accñt.q;ꝛ in eodẽ gñe ẽ albũ
inq;tũ albũ:⁊ albedo. in eodẽ gñe pſo
nalitas ⁊ pſona. Itẽ nullũ accñſ eſt
niſi in ſa indidua.ꝗ̊ oẽ accñs ↄſequit᷑
indiuiduitatè eẽntie.⁊ tam in rõli qᷓ; in
irrõli H̊ͥ hʒ pitatẽ. pᷣus pꝑ nãm ẽ aliqͥd
indiuiduũ ſbᷣe rõnalis qᷓ; hẽat accidẽs.
ergo p pᷣus pſona.g⁊ diſcretio in ꝑſo
nalitate. Itẽ qͥ differũt pſonalitate
differunt in ſuis pᷣncipijs ſpalibo ſicut
patet in pꝑetro ⁊ in paulo.⁊ q ſic differ̃t
daliter diſcernũt᷑. ergo diſcretio pſo
nalis dicit dꝛiam ſbalẽ. ergo nõ ẽ ꝓpe

tas accñtalis. Itẽ nõ ẽ maioꝛ diſcre

tio in accñtibus: qᷓ; inter oꝑpoſita.ſeq

oppoſita nõ faciüt diſcretõem pſonalẽ

quia vnꝰhomo pᷣus è alb poſtea niger
Ppus puer poſtea ſenex.⁊ tamẽ idẽ indi

uiduũ eſt ⁊ vna pſona.ergo ë&. Itẽ

accidẽtia diuerſa cũ ſunt in vno ſuppo

ſito ſunt vnũ numero.yvt gramaticũ⁊

muſicũ.ſed hoc nõ eèt ſi diuerſitas ſᷣm
numerũ pel ſ̃m diſcretõem pſonalem
veniret ab accñtib.ergo cc. MEdad
pPdictoꝛũ intelligẽtiã notãdũ q; circa h
eſt triplex moddicẽdi. Quidã eĩ dicẽ

voluerũt ꝙ pſonalis diſcretio eſt acci

dẽtalis ꝓpetas.qꝛ dicit ꝙ eſt in genere
accñtis ⁊ ꝙ cãt᷑ ab accñtib:ſic diſcretõ
numeralis.in hoc aũt dꝛia ẽ.qꝛ diſcre/
tio numeralis cãta diuerſitate ꝓpeta
tu in quibo cõicat creatura rõł⁊ irrõliſ
ſeq diſcretio pſonalis a ꝓpetatibo que

inſunt ꝓpe rõli creature. Sed illud

ĩpꝛobat᷑ in oꝑponẽdo p multas ratões
nec põt hf̃e vitatẽ ꝙ diſt? indiuidualis
ſit ab accñtibo cũ indiuidua differãt ſᷣʒ

ſbam:nõ ſolũ ſᷣm accidẽs.et ſimilit de

diſcretõe pſonali intelligẽdũ eſt. Et

idgeo alimodeſt dicẽdi ꝙ diſcretio p-
ſonalis dicit ppetatẽ accñtalẽ nedum
caf ab accñtibo:h a ſba ſiue öncipijs ſb

ſtatialibꝰ ſicut vnitas qͥ ẽ pnꝰ numeri
eſt in gñe acẽntis:tñ ĩmediate hʒ oꝛtũ
a ſba. Sed cũ pſona dicat idẽ qð ſup/
poſitũ rõlis nẽ vt eſt in gñe ſbe nõ vr̃ ꝓ

babile ꝙ pſonalis diſcretio dicat ꝓpᷣe

tatẽ acẽntalẽ ſolũ. Et ideo eſt tertiuſ
modꝰ dicẽdi ꝙ diſcretio pſonalis ſi vi
qeat᷑ dicẽ accñs qꝛ dicit px modũ accñt:
tñ pncipalt᷑ dicit qͥd ſbale. ⁊ ſi aliqͥ mõ
iĩpoꝛtat acẽns ̊ ẽ ↄnter. illud tñ ĩmedi
ate hʒ oꝛtũ a pncipijs ſbalibo.⁊ Hᷣ pʒ ſic
Diſcretio pſonalis addit ſuꝑ diſcreti
onẽ indidualẽ. diſcretio aũt indiduat᷑

dyuo dicit ĩdiduatõem:⁊ ↄñnt diſtictiõʒ

Indiduatio aũtẽ ex pᷣnꝰviqĩſiõe ⁊ ap⸗/
pꝛopatõe.ipa ei rei pᷣnodũ piũgũt᷑ lui/
cẽ ſe aꝑpꝛopant ⁊ faciũt indĩduũ.ſʒ ad
Hhoc ↄſequit᷑ eẽ diſcretũ ſiue eẽ diſtictũ
ab alio:⁊ ſurgit ex hoc numerꝰ.⁊ ita ac

cidẽtalis ꝓpᷣetas ↄſequẽs ad ſubſtatiã
⁊ ſic indiuidualis diſcretio dicit aliqd

accñtale:⁊ aliqͥd ſale.pſonalis autẽ
addit ſuꝑ hãc dignitatẽ pſonalitatis.

1
romme⸗
genn
ſoma⸗
hiatin
ilanot
ſuppol
ptnar
P defi
pfon⸗
queae
tiaa foꝛ
ſn
poſt
ka
cream.
cauſeit
guikforn
Lbis
obiecti⸗
nalisdi
detnlss.
gureſe
ſibbale
gadds
gecht
ſicd⸗
ingi
Mind
oot
ſamet
cce
Wwän⸗
o
ed
p⸗
ilt
ir
gie
elae
göf
aan
tas
vnts
niſi⸗a
dico
elas
lale /⸗
gecñt⸗
Peec

endomi
dſten niger
mitkeni
nnoſuppo
nhnen
igenuß
Quicäiidil
Tetoeſtact
eſngenen
ſcolſeret
tee ppeta
Rurrölit
Jedüd
llus tanͤes
inicals
unen
Wucbzoni
L benoyt p
toeſterul
Nonalsſi,
mmoduͦdcNR.

11 4
5—5

R
.„ GrN
„t ditud)

14

4

—
—

è2

„— „666*1*%
igiſoet
„ en
oi NOAN
.„ 4 1
111 ſ
miduu. H
„*
leke

„*

ef
4 „
5
mwe. „„
*“

47

Dignitas aũt illa duo dic.ſ.nobłitatẽ
rõł᷑ nẽ qẽ ꝙ nã rõł tʒ pncipatũ int nãs

creatas.yvñ nõ ẽ oꝛdiabił ad pfectioꝛeʒ
foꝛmꝗ.⁊ Hͥ nobilitas ⁊ ſi ꝑ modũ qlitat
hẽat intiłi:tñ eẽntiał ẽ nẽ rõli.Dicit ẽt

illa nobilitas actualẽ eminẽtiã.ita p i
ſuppoſito nulla ſit alia nã ita pᷣncipat᷑:
vt nã rõlis.ivt ſit q̃ſi ꝑ ſe ſonas.⁊ iõ qa
H deficit eiĩ x? nã rõlis creata nõ facit
pſonalitatẽ.⁊ q̊ͥ ẽ accñtale. Dð igit᷑

quẽadmodũ indiſibit diſcretio ex exn-
tia foꝛme nãlis in mã:ſic pſonał diſcre
tio ex exnñtia nẽ nobił ſupeminẽtis in
ſuppoſito.⁊ iõ q;uis vtrobiq; im poꝛtet᷑
qd ſale ⁊ ſił᷑ꝛ accñtale ↄns hoc dico in
creatura.nõ tñ ĩpoꝛtat᷑ accntale quod
cauſet᷑ t oꝛtũ hẽat ab accñte ſ̊ potiꝰoſe

quit᷑ foꝛmãꝗ in mã:vł nãm in ſuppoſito.

Ex his pʒ vitas ꝓblematis ⁊ diſſ olutoõ
obiectionũ pꝓ pte. Si eĩ qrat᷑ vtꝝ ꝑpſo/

nalis diſcretio ſit ppetas ſbalis t acci
qẽtalis.ſi i ſbalis ꝓpetas dicat᷑ q ime⸗/
diate ſeq ſõam:ſic dicẽdũ eſt eẽ ſbale.

ſi ſbale dicat᷑ qꝛ nõ exit genꝰſbe. dð q;
quodãmõ ſic ⁊ qdamõ nõ.Sitꝛ ſi dicit
accñntalis ꝓpetas q cauſat᷑ ab accñtibꝰ
ſic dð ſimpir ꝙ nõ.ſi vᷣo accntalis qꝛ ẽ
in gñe accñt: ſic põt diciꝙ q damõ ſic:
qͥdamõ nõ ſᷣm diſtictõʒ p? facta. ⸗
ergo obꝛ ꝙ pſonał diſcretio ꝑtinet ad
ſbam:⁊ non cauſat᷑ ab accñtibo. H̊ totũ
ↄcedẽdũ eſt. ꝛobᷣꝛ in oꝑpoſitũ ꝙ oẽ

ꝓpꝛiũ manat de gneaccntiũ.dð ꝙ; bo⸗

eciꝰloqt᷑ de ppa paſſiõe:⁊ hac dicit ma
nare de gñe accntiũ.non qꝛ nõ cauſet᷑
ex pncipijs ſbiecti: qͥa ex ipis foꝛmet᷑
cãalr᷑ tñ ẽ in gñe accñtiũ.dupłr g deficit
illa rõ. pᷣmo q; peccãs in ĩtellectu hui⸗
gñis ꝓpꝛiũ ẽ ꝓpᷣetas qᷓtũ ad rẽ:⁊ ẽ ꝓp
etas q́;ẽtũ ad modũ.⁊ boeciĩtlłit de eo

qð realr̃ ẽ ppa paſſio qꝗð ẽ ꝓpetaſ q;

ad modũ.ꝓpetas aũt ididuał aut ꝓpe
tas pſonat᷑:⁊ ſi videat᷑ dicẽ ꝓpꝛietateʒ
ñntẽ eẽ ſicut accñs.realr̃ tamẽ nõ diẽ
niſi appꝛopatõeʒ pᷣnꝰ*pꝑ indiĩſiõeʒ.hoc
dico q;tũ ad ꝓpetatẽ indidualẽ.ſił ppᷣ
etas pſonatł᷑ nõ dicit vltra hᷣ niſi digni
tatẽ ſiue nobilitatẽ nẽ rõlis q nõ eſt ei

accntał:imo ſimpłr ⁊ oĩo eẽntialis.
Peccat t pdicta rõ in malo intellectu

9 4° 42

pdicati.q; ꝓpꝛiũ dẽ manatre de genere
accñtiüũ.non qꝛ manat ab accñtibo:ſed
q; manata ſba exñs de gñe accntiũ.ſic
in ꝓpoſito. vñ ſicut vnitas q ẽ pncipiũ
nueri oꝛtuʒ bʒ a pncipijs ſbe accñtalit᷑
ad ipam relatis nõa pnꝰ aliqᷣ qð ſit in
gñe accñt.Sic intlłi põt de diſcretiõe
pſonali ſᷣm id qð in ea accñtale.vtpote
cõꝑatio ad alterã pſonã reſpectu c'bʒ
diſtingui ⁊ nüerari et eminẽdignitat
in ſuppoſito reſpẽu alteriꝰ nẽ quã non
hũit hũa nã in x?x Qꝛ obꝛꝙ diſcretio
pſonał ẽ p q̃litatẽ.dð ꝙ intelligit de 3
litate q eſt in gñe qlitatiſ q́;=tũ ad modũ
nõ aũt qtũ ad rẽ. His eni duobdiſti⸗
guüut᷑ pᷣnta.yel qtũ ad eẽntia: vel q;tuʒ
ad modũ.⁊ aliqͥd eſt in gñe ſbe qð nihil
ominꝰhʒ modu accñtis.vñ etiã cõſue/
nit diſtingui alitas duplex.ſ.ſbalis et
accnñtał. Nel dð ꝙ h loqt de diſtictiõe
pſonali q;tũ ad noſtr cognitõem.⁊ qꝛ
cognitio nr̃a eſt p accñntales:dixit pſo
nas creatas diſtigui q̃litatẽ.⁊ per hũc
modũ intiłit verbũ poꝛphirij.qui dicit
indiuiduũ ↄſtare ex collectõe ꝓpetatũ
loqt eni ſm rõem ⁊ ↄgnitiõem nõ ſʒ rẽ
ſic pʒ tertiũ. Oꝛ obꝛ in x?hua nã nõ
hʒ pſonalitatẽ.dð ꝙ H̊ ẽ rõne illiꝰ emi
nẽtie que cõſequit᷑ad nobilitatẽ.⁊ illa
ſupeminętia dicit quãdã dignitatẽ ac⸗-
cidetalẽ ſicut pus onſuʒ eſt de admitti
põt nõ ſolũ per depditõem ſed p digni

oꝛis ſupinductiõem:ſicut alibi melius

dicek. e obicit᷑ de ſenſu ⁊ ĩtellectu
dicendũ ꝙ ⁊ ſi ſenſus ſolũmodo ſit ſin
gulariũ: intellectꝰ tamẽ põteẽ nõ ſolu
vniuerſaliũ:ſed etiã ſingulariũ.vn nõ
eſt intelligẽda illa differẽtia cũ pciſio
ne. et hoc pʒ.qꝛ ſolꝰ intellect ↄphendit
intriſeca pᷣncipia petri⁊ płonis:⁊ circũ
ſcriptis oĩbus accñtibuſ dicit eos eſſe
diſcretos et diſtictos. obicit de
numero.dicẽdũ ꝙ ſicut vnitatẽ ſubſtã
tialem cõſequit᷑ vnitas accidẽtalis in/
ſepabiliter. quia nõ eſt pncipiũ indiui
ſionis ſed ↄſequẽs ad illam:ſic diuer/
ſitatẽ ſalem cõſequit᷑ numerꝰinſepa/
rabiliter. tamẽ ſᷣm rẽ ⁊ natura diſtictõ

illa eſt a ſbali pncipio nõ accñtali.⁊ ſic

patet totũ.

Ertio queritur
vtruũ diſcretio pſonatł ſit a pte
pncipij foꝛmalis vel malis.Et ꝙ a pte
pncipij foꝛmat. Ricar.dicit ꝙ ta in an
gelis q; in wibo eſt diſcretio pſonalis
p qlitatẽ.ᷣ qᷓlitaſ aut ẽ foꝛma aut tenʒ
ſe ex pte foꝛme ergo c. Itẽ ſialiqᷣd
ineſt aliqbo⁊ eſt in eis cõe p analogiaʒ
ncce eſt ꝙ inſit p aliqͥq analogice rptũ
in eis. pſonalis aũt diſcretio in dĩnis
7 in angełanalogice.ſᷣ̊ in dĩnis nꝰꝰẽ a
mã.qꝛ deeſt pᷣma for̃a ꝙͤ c. Itẽ pſo
nalis diſcretio ĩ creatura dic maximã
nobilitatẽ.ᷣ qð magꝗ nobile eſt magis
elõgat᷑ a mo:⁊ maxĩe accedit ad foꝛmò.

ergo „. Itẽ pſonalis diſcretio diẽ

maximã auctoꝛitatẽ in creatura. qa qͥ
tale eſt nullo mõ eſt ad alteꝝn poſſibile.
oẽ aũt tale ↄſeqͥ foꝛmꝗ nõ mam g ⁊t.
Itẽ nihil qð eſt vnũ in oĩb eſt pnꝰ
diſcretiõis:mã qtũ ẽ de ſe vnica eſt. S
nullo mõ eſt pncipiũ diſcretiõis.g nec
diſcretõiſ pſonal. Itẽ diffiꝰyt vult
phus eſt aggregati.g cũ diffinit ho nõ
foꝛtm:hᷣ ↄpoſitũ ex mã ⁊ for̃a diffinit᷑.
ergo ſi hõ in cõi claudit in ſe mãm ⁊ nã
rõlis ſiłr.ſᷣ ſi pſona addit aliqͥd ſr nãm
cũ nõ poſſit addẽ mãm opʒ ꝙ adqat ali
quid foꝛmale. Cõtra:Bociſpes eſt
totũ eſſe indiuiduoꝝ. ſ eſſe eſt a foꝛma
D indiuiduũ ſupᷣ ſpeʒ nõ addit foꝛmã.g
nec pſona ſupᷣ nãm.ſi ergo aliqͥd addit
aut mãm:aut accñtia.ſi ꝑ accñtia:non
Põt eſſe diſcretio pſonalis ł idiuiduat᷑
Oncce eſt ꝙ p mam. Itẽ ſi pſona ad
deret aliquò foꝛmà ſupꝛa nãm. g ſicut
ſpẽs ẽ diffinibitł᷑.qꝛ addit dꝛĩaʒ ⁊ foꝛmã
ſupꝛa genꝰ: ita etià indiduũ eẽt diffini
bile qð flim eſt. Itẽ ſi indiuiduũ ſine
pſona addit foꝛm indiuiduateʒ ſupꝛa
ſpẽm ſpaliſſimã qro vtruʒ ↄditio poſſit
facere alia foꝛma p omia illi ↄſiłeʒ. cõ
ſtat ꝙ ſic.qͥa nulla eſt foꝛma accñtalis
cuiꝰſilem nõ poſſumꝰcogitare. ſilꝛ in
ſbali.ß ſi facit ſiłem: illa ẽ cõis plurib
ß nihil tale eſt ingiuiguü.̊ im poſſibile
diſcretõem pſonalẽ eſſe a pnefofali
ſupaddito ſciei. Item ab eodẽ eſt
diſcretio ꝑſonalis a q eſt diſtĩctio ſᷣm

numerũ.ſ illa eſt a ma: ſicut dicit phᷣs

in pᷣᷣphia.oĩo mã nũerabir ſe hʒg .

Itẽ ab eodeʒ eſt pſonalis dicretio

a quo eſt eẽ hic ſiue hic ⁊ nũc.ᷣ G̊ ẽ mãꝗ.
qꝛ in li.de celo ⁊ mũdo.dr ꝙ dr̃t dicere
celũ ⁊ H̊ celi.qꝛ cũ dico celu dico for̃aʒ
cũ dico h̊ celũ dico mam ́ . Item

in creaturis in baẽ pſonał diſcretio
Poꝛiginẽ nõ eſt ob aliuqꝗ:niſi q gũans
gñat aliud. ſᷣ vt dicit phᷣs.generas nõ

gñataliud niſi ppt᷑ mam.g in rebꝰcrea
tis eſt pſonalis diſcretio ꝓpter mãm.

Meedõ ꝙ headẽ ẽ qõ de indiduatõe
que nũc mouet᷑ de pſonali diſcretone.
⁊ de ipa fuitↄtentio int᷑ phicos viros.
Quida eĩ imitates vbũ phi dixerũt ꝙ;
indiduatio venita mã.q; ĩidiuiduũ ſupᷣ
ſpem nõ addit niſi mãm. ⁊ H̊ pebãt qͥa
dixerũt vlłia ſolũ dicẽ foꝛmas.⁊ tũc pᷣꝰ
tãgit᷑ mã qñ puenit᷑ad ̊ aliqd. Alijs

vo alit viſuʒ eſt. ſ. ꝙ indidquatio eſſeta

foꝛma.⁊ dixerũt ꝙ vltra foꝛmã ſpeciei

ſpaliſſime eſt foꝛma indiduatł.⁊ q mo
uit hos ponẽ illud fuit. qͥa intellexerũt

oꝛdinẽ in foꝛmis ſm gñatõem ⁊ naʒ eẽ
p eudeʒ moduũ ꝑ què oꝛdinat᷑ in gne ita

ꝙ foꝛma gñis gñaliſſimi pᷣaduẽit mẽ.
et ſic dñdedo vſq; ad ſpẽʒz.⁊ adhuc illa

foꝛma nõ ↄſtituit indiduũ.qꝛ nõ eſt oĩo

in actu ꝑᷣ vltra hac foꝛmò indiuidualis
ßbſeqt que eſt oĩo in actu. ſicut mã fuit
Oio in potẽtia. Quelʒ iſtaꝝ põnũ aliqᷣd

hʒ qð Hi nõ młtũ intelligeèti rõbiliter
vigeri poterit ipꝛobabile.quõ mã que
oĩbꝰeſt cõis erit pncipale pᷣn* cauſa
Diſtictõnis valde difficile eſt videre.
Rurſus quõ foꝛma ſit tota ⁊ pcipua
cauſa nalis diſtictiõis valde difficile ẽ
cape:cũ oĩs foꝛma creata q;tũ ẽ de ſui

nõ:nata ſit hr̃e aliã ſiłem.ſic ⁊ ipe phᷣs
dic.etiã in ſole ⁊ luna eẽ:ł quõ dicemꝰ

duos ignes differre foꝛmaliter vł eti
alia que plurificãt᷑ ⁊ nüero diſtiguũt᷑
ex ſola diuiſione ↄtinui vbi nulliuſ eſt
noue foꝛme inductio. Ideo eſt tertia
põ ſatis planioꝛ:ꝙ indiquatio ↄſurgit
ex actuali ↄiũctõe mẽ cũ foꝛma ex qua
ↄpſſio vnũ ſibi axpꝛopat alteꝝ.ſicut pʒ
cũ impſſio ł oppſſio fit młtoꝝ ſigilloꝝ

in cera que pꝛius erat vna. nec ſigilla

unt.
neniſi
Gitu

diciü

zneipia
nloco⸗
giuiui
dat ma
ingiuic
ex dup
ſingul
ſingul⸗
Pnono⸗
ignitat
ſepzyit
lerincn
ſueinan⸗
Ntepeedi
putthen
ani diſtic
inckeatu
ſcutinp
nakacen
Pder
inpw⸗
des ſd

lumus
pnot
Gtingin
mürrtu
ernütmnd
Puip'ſ
ntphil
nicoäͤn
deſe.
Dicenc
inttig
ciſine
tmiur
ſicuti
nate
oſtegi
i
E in
ngetr
ler ſtenr

ndiitpi⸗
Orſeheet
ERNS
X.

Gmnebn
potermän.
einicatde
idiſcrevine⸗
baos pitos.
didneritg
idnnccniſuß
öſietiten
mas. ltücd
Ait Aus
.
cturoeſeta
mi ſecei
ultodno⸗
Ainrlererit
N
mincenn
Noevinn.
euturi
„Au,
ianockoio
neinals

„ „
“
õõsõð

iche
„
„ vonſalke
S
„ 4
—
0 red 4
SSS
.ãæòù
0 1ſtt⸗ ,
„*
tee
1
.
maliteſ
om „ 4
vro diſtic
er dng,
all 4
frbinulln.
Mede,

natio
duauo)

nareen
U VNMe .

plurificari pññt ſine cera nec cera nũe/
rat᷑ niſi quia fiũt in ea diuerſa ſigilla.
Si tu tñ qras a quo veniat pncipalit᷑

dicẽdũ ꝙ indiuiduũẽ h̊ aliqᷣd.ꝙ ſit hoc
pncipaliꝰhʒ a mã rõe cuiꝰfoꝛbʒ põeʒ

in loco ⁊ tpe.ꝙ ſit aliqͥd hʒ a foꝛma.in⸗/
dqiuiduũ eĩ hʒ eẽ:habʒ etis exiſtẽ.exiſtẽ
dat mã foꝛme:ſᷣ̊ eẽndiactũ dat foꝛꝰ mẽ
indiuiduatio igit᷑ in creaturis ↄſurgit
ex duplici pnꝰ pſonał aũt diſcretio diẽ
ſingularitatẽ ⁊ dignitatẽ.ꝙ inq;tũ diẽ
ſingularitatẽ h̊ dicit ex ipa cõiũctione
pncipioꝝ ex quibꝰreſultat ipm.qꝙ ẽ ᷣʒ
