ſophiſticatõeʒ vt dicat᷑ aliꝰ ſilis tẽpta
tiuꝰ. Ad vltimũ pʒ rmſio ex pdictis.

glos n c
ninofaet
Cnpolſgn
znotht
3
tur
ſtsatonp
ſcrick
Prkſin
ſoßunt
Pmdden
temnptan
Ppecca
maliint
lalgait
toickar
cn.
ſhußn
milzab⸗
npcriedi
Götenptare
Ndeinonanè
menwdſp
ſpüaliarc⸗
cüpeonſt
e yicfg
halegtane
qcug duon
lenie male
ſucceſepen
crigenim
igcnparka
Grwaian
Füpade
ſedictne
tinten⸗
cbeogde
lbaagee
lignooẽ
penogee
Deuſfeetne
ſchices
ereroinndi
poſſircher
Galiont
locarmnis
ctepte
Geloſtis
morfa⸗

, *
4 1 H 1*,
S

1
3
ſe
IN

l 1
Wrk ſionſtn
Aaloſenc⸗
rgepeee . 3
Erdo
„ 2. 4
r⸗ 2
er; „
ön
N
mens
ctctcd
ae
urutot
Urtð3NN
„ *
E. ſaütreltdie
ee
4 8 * * „
leerdenee
8 4

H 4
S

. „„
— 1 eee

e

42 * 1.
KlIMNAIES

wenpahi
E Calist
u nj⸗
becig Ms⸗
türt ſ⸗
õ

„ WNKe

mioche.

8

cnmeNN

. 4
itureNN,
ℳ,
. ſ
I
AfN
m DDIV

DPe.”,
2 “ 4
R
17 RAH

„
EN
ſi.

aliqð.n. cõmune repit᷑ in oĩba illis de
quibo d act temptadi:viʒ tactu quo/
dam pulſare ad què ↄſequit᷑ pulſanti
ꝓbatio.⁊ q̊ pus explanatũc.

EEcundo queri

tur vtuꝝ ↄtigat temptatõeʒ car
nis a temptatõe diaboli ſepare? Et qꝙ;
ſic vidr̃᷑.qcũq; diuidũt᷑ ex oꝑpoſito vnũ
põt eẽ ſine alto ſiue ſepari põt ab alte/
ro.ſᷣ temptatio carnis diuidit᷑ coñ tem
ptatõem hoſtis.ꝗ̊ . Itẽ diabolus
temptauit hoĩem pᷣmũ:⁊ tẽptauitxpm
ſ nec caro xpi:nec caro homĩs pᷣmiad
malũ impellebat.̊ neut᷑ a carne tẽpta/
bat᷑.ꝗᷓ cũ temptarenta diabolo:tẽpta/
tio q eſta diabolo ſepata temptatõe q̃

ẽa carne. Itẽ eſto ꝙ diabol? nunq;

nobis mala ſuggẽt:nibilo ſenſus nr̃i

ad maluʒ ab adoleſcẽtia ꝓni eènt.ꝗ̊ oiĩ

temptatõe diaboli circũſcripta adhuc
hHo temptareta carne ꝓoa. Ytez ali⸗
nd ẽ inq namẽtũ carnis:⁊ aliud inqna-
mentuʒ ſpũs.ſ̊ diabolꝰ ĩpꝑellit ad pcc̃a
ſpũalia: caro vero ad pcca carnalia.ꝗ
cũ pcẽm ſpũale poſſit eè ſine carnali:⁊

enð vidr̃ ꝙ temptatio carnis ſeqſtrari

habeat a temptatõe diaboli. Item
qcũq; duo ſic ſe hñt ꝙ vnoðptingit me⸗
reri ⁊ in alio demereri:illa cõtingit ab
ĩuicè ſeꝑpari.ſ̊ tẽptatio hoſtis ẽ mã ex⸗

ercẽde virtus:tẽptatio pᷣo carnis ſemp

ẽa culpa vłcũ culpa:ſicẽ dicit magr.er
go vna iſtaꝝ ſequeſtrari hʒ abalta.

Itẽ tẽptatio carnis ⁊ hoſtis differunt:

ſiẽ dicit magr in lr̃a:ſiẽ tẽptatio exteri
oꝛ⁊ interioꝛ.ſᷣ qð exteriꝰſeq̃ſtrari habʒ

ab eo qð ẽ interiꝰ.& et tẽptatio carnis

ab ea qẽ a diabolo. Qð ſi tn dicas ꝙ
tẽptatio q̃ ẽ ab hoſte ẽ ita ĩterioꝛ ſiẽ tẽ/⸗
ptatio qͥ ẽ a carne:p h̊ nõ effugit᷑.qꝛ cũ
deuſfideł nõ pmittat hoĩem temptari
ſupᷣ id qð poſſit.⁊ alt iſtoꝛũ modoꝝ ad
exercitandũ ſufficiat.nec homo ſimul
poſſit eſſe intẽtus circa diuerſa:videt᷑
ꝙ alioꝝ ⁊ alio tꝑe fiat circa nos tẽpta

tio carnis ⁊ tẽptatio diabolicc. Sʒ

3: ꝙ tẽptatio carnis hẽat eẽ ſine tẽpta

tõe hoſtis vidr ſuꝑ illud ps. Diuerte a
malo ⁊ fac bonũ. Glo.Jero.mala oĩa

ab inſtinctu viaboli pcedũt:ſiẽ bõa ab

inſtictu dei.ꝗ̊ nlłm pcẽm fit in quo di/
abolus nõ intponat ptes ſuas. ſi tẽ-/
ptatio carnis via ẽ ad pcẽm:vidr ꝙ nõ
poſſit eſſe ſine tẽptatõe diaboli. Itẽ
motus inſtrumẽti nõẽ ſine motu pnci
palis motoꝛis.ſ̊ caro ẽ ſiẽ inſtrumẽtũ
in temptãdo reſpectu diaboli.ſic dicit᷑
ſup illud Job. x. Terra data ẽ ĩ manꝰ
impij.i.caro ĩ manꝰdiaboli. titillatio
carnis nõ ẽ abſq; impulſiõe diaboli.ſi
igr̃ H ẽ temptatio.pʒ t. Itẽ ⁊ ſi nõ
ſit ponẽ pᷣmũ malũ qð nõ ſit ab alio:ẽ
tñ ponẽ malũ qð eſt initiũ oĩs mali:ſic
dẽ Eccłl.x. IJ nitiũ oĩs pꝑeccati ſupbia.
Siigf diabolꝰrex ẽ ſuꝑ oẽs filios ſu⸗-
pbie:⁊ pr̃ oĩs mẽdacij: vidr ꝙ nłłm ſit
pcẽm qð aliquo mõ nõ ꝓcedat ab ipo:
⁊ ita ad nlłm malũ impellit caro abſq;
diabolo.ꝗ temptatio carnis nõ ſepat᷑
a tẽptatõe hoſtis. Itẽ ꝙ tẽptatio ho
ſtis ñ ſepet᷑ a tẽptatòe carnis ſiłr oñdi

tur Gał.v. MManifeſta ſunt opa car/

nis:q̃ ſunt foꝛnicatio:adulteriũ:còten/
tões:emulatões:ire:rixe:ĩuidie ⁊c.ibi
enumerãt᷑ pcca carnalia ⁊ ſpualia.& vi
det ꝙ oĩa pcca ꝓcedũta carne.igit᷑ ad
nullũ malũ ĩcliat tẽptatio hoſtis abſq;
temptatõe carnis. Itẽ gñatio traſ⸗
ferta coꝛpalibo ad ſpalia.ſᷣ in coꝛpa⸗/
libo ĩpoſſibile eſt giiari aliqͥd a pf̃e ſine
mfr̃e.ꝗ nec in ſpũalibo.ſᷣ pr̃ oĩs pcci dr

eẽ diabol.mat᷑ vero caro ſiue ↄcupia

t. MPꝛi pꝑ ſe pʒ.⁊manifeſtat p il.
lud qð dr̃ Ece.xvi. Pat᷑ tu ꝰamoꝛeuſ
⁊ mat᷑ tua cethea. Peramoꝛeuʒ vero
intelłr diabol.p cethea vo ↄcupia.Et
expſſius dicit Grego.ſup Leuit.xix.
Lõcupia è mat᷑ oĩs pcci:l diabolpa-
ter. ̊ . Itẽ diabolnõ põt tẽptare

bonũ angelũ nec malũ: neq; ſpm ſepa

tuʒ:ſed ſolũ ſpm carni ↄiũctũ. vidr̃ ꝙ
aditũ nõ habeat ad mentẽ niſi ꝑer car-
nem. abſq; carne nõ temptat.g nõ cõ

tingit temptatõem diaboli a tempta/

toõne carnis ſepari. dicenduz qꝙ
cum dicimus temptatònem eſſe a car-
ne vkab hoſte hoc dupliciter poteſt in/
telligi.aut ſicut a mouente pꝛimo:aut

ſicut a mouente pꝛoximo et ĩimediato.

Si ſicuta monẽete pᷣmo:ſic temptatio

carnis nũq; põt eſſe abſq; temptatone
hſtis:qꝛ oĩs carnis temptatio ẽ ex eiꝰ

coꝛuptõne qᷓ oꝛtũ habuita pᷣma hoſtis

temptatõe.temptatio tñ hoſtiſ pot eſſe
abſq; temptatiõe carnis.tũc potiſſime
qn his temptant᷑ ĩ quo nõẽ carnis coꝛ
ruptio:ſiẽ fuit in Adq:etin xpo.pel qñ
ex illa temptatõe nulla oꝛit᷑ incuruatio
Qñ vero temptatio hoſtis ad pcẽ̃m ꝑp
trahit:cũ nlłm peccatũ ſit in nobis qð
nõ ha beat oꝛtũ ex cõcupiſcẽètia aliq̃:ſic
temptatio diaboli a temptatõe carnis
nõ põt ſepari.ſic igit᷑ iudicandũ ẽ ſʒ q;
temptatio dicit᷑ eſſe a carne vel ab ho
ſte tanq; a mouẽte pᷣo. Siaũt ſic dicat᷑
eſſe ſiẽ a mouẽte ꝓximo: ⁊ ꝓpe ſicacci

pit magòr in l̃a.ſic ſequeſtrant᷑ ⁊ diſtã

tia foꝛmali:⁊ diſtatia tpali.diſtãtia foꝛ
mali:qꝛ alio mõ tẽptat caro ⁊ alio mo9/
do diabol“.⁊ ad aliud vitiũ impellit :
⁊ ad aliud ille:⁊ pncipiũ mouæs eſtali
ud ⁊ aliud. Sequeſtrant᷑ etiaʒ diſtãtia
tempali:qͥa aliquo tpe vexat diabolꝰ⁊
inſtigat ad aliqð vitiũ ad qð non ĩcli-/
nat caro.et aliqñ põt eſſe ecõuerſo. Et
ſic iſto v'ltimo mõ accipiẽdo ppꝛie tem
pratõem carnis et tẽptatõem boſtis vt
accipit magr in l̃a: cõcedendũ eſt eas

adinuicẽ ſepari:vt nõ ſolũ inter vnam
⁊ alter ſit differẽtia: ſ̊ etiaʒ vna poſſit

eſſe ſine altera. AUnde cõcedende ſunt
rõnes qͥ hoc ꝓbant. Ald illud qð pꝛi
mo obyijcit᷑ inriũ ꝙ ome malũ eſt abĩ/
ſtinctu diaboli:intelligẽduʒ eſt ſicuta
monẽte pᷣmo:non ſica motoꝛe ꝓpximo.

naz abſente diabolo peẽm poõteſſe a li
bero arbi. vel volütate ppꝛia:vela tra/

hente carnis ↄcupiſcẽtia. Ad illud

qð obijci᷑ꝙ caro mouet ſiẽ inſtrumẽ⸗/

tü.dicendũ ꝙ h̊ veꝝ eſt qñ diabolꝰ ve⸗/
xat carnẽ:⁊ vexãdo carnẽ vexat ſpiritũ
⁊ tũc temptatio carnis ⁊ diaboli no po
nuũtĩ numen. cõtingittamẽ carnẽ me⸗
diãte ſenſualitate ſibi cõiũcta ſpm no-
ſiꝝ ad mal inclinare etiam diaboloñ
mouẽte.⁊ tũc nõ mouet ſicinſtrumen
tuʒ hᷣ ſic mouẽs pᷣmũ:.et q̊ mõ hʒ ſeque

ſtraria temptatõe diaboli. Ad iltd
qð obijcit᷑ ꝙ pcẽm diaboliẽ initiũ oĩs

mali dicendu i no eintelligenguͦ

ſit pncipiũ ĩmediatũ reſpẽu cꝰlʒ pecca
ti:t qa an pcẽm eiꝰnõ fuit aliud:⁊ ipᷣm
fuit initiũ illiꝰ peccati oꝛigiał ex quo ẽ

initiũ ad oẽ malũ. Ad illud qð obij

cit᷑ ꝙ oĩa pcca ſunt a carne.dicendũ ꝙ
caro ſumit᷑ ibi large ꝓ omi cõcupiſcè⸗
tia q inſit aĩe ex ↄiuctõe ſuiad carnẽ
⁊ ſic noĩe carnis intelligit cupiſcẽtia
q̃ eſt mater oĩm maloꝝ.⁊ ſine ̊ diabo
lus nõ gñat in nobiſaliqð pcẽm. Etꝑ
H pʒ rñſio ad ſeqs obiectũ de gñatõe
ſpuali. accipit᷑.n. ibicaro ⁊ ↄcupĩa lar
ge: ſic oñſum ẽ:ex illo tñ nõ ſeq7 tem
ptatio diaboli nõ poſſiteſſe abſq; tem-

ptatõe carnis.nõ.n.oĩs temptatio dia
boli ẽ pccẽi gnatio.freqñter.n.tem btat
ita ꝙ nulla ſequit᷑ culpa. Ad iltłq qð

obꝛ ꝙ nõtemptat niſi hoĩem carnalez.
dicendüu yh nõẽ: qa temptatio diabo-
li ppndeata temptatõe carnis:ſᷣ qa nõ

põt aliquẽ temptare niſi qñ habʒ verti

bilitatẽè li.arbi.⁊ eſt in ſtatu merẽdi vel
demẽrẽdi:⁊ in quo põt ſeduci.⁊ h̊ ſolũ
ẽ qñ ſpũs rõlis ẽ ↄietus carni moꝛta/
li.ex illa tamẽ rõne nõ cõcludit᷑ ꝙ caro
in temptatõe diaboli ſit cauſa pcipua
ß ſolü cauſa ſine q̃ nõ.

Eñnio queritur

cui iſtanꝝ temptationũ ſit diffi

ciliꝰreſiſtẽ. Et ꝙ temptatõi carnis vi/

det᷑ ꝑ illd qð magr diẽ in ſrfa. Tempta

tio carnis interioꝛ difficiliꝰ deijcit᷑: q
interi oꝑpugnãs de nr̃oõ nos roboꝛa

tur.ſ̊ illius tẽptatõni difficiliꝰẽ reſiſtẽ
quã difficiliꝰẽ vincẽ.ergo c. Item
S eneca. nulla peſtis inimicitioꝛ q; fa
milian inimicꝰ.ſ̊ inimicꝰcarnis ẽ mul
to famaliarioꝛ qᷓ; diabol.gꝗeius tẽpta
tio crudelioꝛ ⁊ picłoſioꝛ:ac ꝑ H̊ ad vin-
cendũ difficilioꝛ. Itẽ q̃nto tẽptatio
ẽ ad nocendũ efficacioꝛ tto difficiliꝰt
reſiſtere temptatõi.ſᷣ temptatio carniſ
efficatioꝛẽ ad nocendũ qᷓ; temptatõ ho
ſtis.qa cum tẽptatio hoſtis ſit exercen

de virtutis mã: temptatio carnis nuq;

ſine culpa.ergo c. IYtẽ tanto dif⸗/
ficiliꝰẽ reſiſtẽ alicuiꝰpſuaſiõi qnto ille
qui ꝑſuadet magis amat᷑.ſᷣ hõ multũ

oligtan
omnn
nlſonic
–
gnise
diffu
btiston
Ponek
ſtconp
gtaiͤni
eitemp
quãot
oetunte
cautlr
ſunſint
lunum
mi
noveen
Npintarnz
otisſpüsl
otiomani
Pluzdiade
ſtatocar⸗
lateeireſt
tur gdeſt
eſtinoſft
Peteſtatet
for:raa
cfgereot
Nulohci
nmnitnyr
nongts
camis ſin
Ufendiſecr
Madbonn
ansſci⸗
Ufernsd⸗
Nalbus. ſt
eſtmigte
turteptari
rituali
catocarn.
ſiſterepio
glennn i⸗
bllitaten
ſeg diabo
ar dicit
nengo. er
winet

e; 3
.
. ù
., „ NNN
hgee⸗
; N
. e
—
„E W

Kone. 1„
m: * n
.
„„
KR Pcmecnaß.
hMi
4 merte .
eS 4 3
mor. Rd
* r W
Deaeees:. e
Wddendn
. . NV
e o. . „ .
cd
3 1 95
.† ,—⸗„
1 den ote
„ „ 4
PSeAK a.
lekebſgtn
„ ſe . 4
. .
re .
1a Zitt .
e. Boldc
*
Wemenr.
Wem (mh
Ame „ .
AEmocnodo⸗
„
,.„ 4
e
A 4 N
NaedH 1ee
WINMKNve
. 8 8 15
Nedeeeeee
MN W. W.—

ä WN
WN

eA
—.
„ HeiEeEE
„ .*
uboliſtaace
AAA ℳℳℳ

nea

nen

õ

ELMAʒN
. ℳ
. T 4
roifili denc
25
eno“ Woſon
. 1 3 &7
. „ ſ
„ „
* *8

4
mimte Tbee
SmunkWe.
„H e
— R
„ 5
.

„ S
MDOA
R „ ,46
ſſ Eee
te ODE N
. KNNNXSN
„„ . ℳ,
„* „ ODN
ℳ 61 V
1. . .ℳ
„reme—
VL;ReeEe,
4
122 wed
ℳE SNN.
noh S
dAA. ſver
4

diligit carnẽ ⁊ multuʒ odit diaboluʒ. H

ergo multo difficilius ẽ ei reſiſtere im
pulſioni carnis q; ſuggeſtioni diabo-
li ſiue temptatõni. Cõtra.quãto im
pugnãs eſt foꝛtioꝛ tanto eiꝰ impugna⸗
tõni difficilius reſiſtit᷑.ſed diabolꝰ eſt
hoſtis foꝛtiſſimus: ſicut dicit᷑ Job.xl.
MNon eſt poteſtas ſup terrã que ei poſ-
ſit compari.ergo difficilius eſt eiꝰtem
ptatõni ſiue impugnatõni reſiſtere qᷓ
ei temptatõni queẽ ex carne. Item
quãto temptãs eſt verſutioꝛ et callidi⸗
oꝛ tanto difficilius ẽ eius laqueos et
cautelas euadere.ſed diabolus ẽ ver.
ſutiſſimus.ergo difficilius eſt eius il-
laqueatõni ſiue temptatiõi reſiſtere qᷓ
temptatõni carnis. Item quãto ini
micus ẽ occultioꝛ tanto minꝰ poteſt ho
mo impetuʒ declinare.ſed diabolus ẽ
hoſtis ſpũalis ⁊ occultus:caro vero eſt
hoſtis manifeſtus.ergotemptatio ſiue
pliuʒ diaboli maioꝛis eſt piculi qᷓ; tem
ptatio carnis:cuʒ maioꝛi igit᷑ difficul/
tate ei reſiſti’. Item facilius ſuꝑpa/
tur qð eſt ĩ noſtra poteſtate qᷓ; qð non
eſt ĩ noſtra poteſtate.ſed caro ĩ noſtra
poteſtate ẽ. nam ipam poſſumꝰmoꝛti/
ficare:⁊ cum vitijs ⁊ ↄcupiſcẽtijs cru/
cifigere: diaboluʒ vero minime.ergo
multo faciliseſt reſiſtere eius tempta⸗
tõni q; temptatõi diaboli. Itez ſpi⸗
ritus magis adheret bono ꝓpꝛio q; bo
no carnis: ſiue bono interioꝛi qᷓ; bono
inferioꝛi.ſed diabolꝰſuggerit et incli⸗/
nat ad bonuʒ interius duʒ temptat de
ꝑccatis ſpũalibus:caro vero ad bonũ
inferius duz temptat de pꝑccatis car-
nalibus. ſi ergo difficilius repellit᷑ qd
eſt maioꝛis adherẽtie:difficiliꝰ repelli⸗/
tur tẽptatio hoſtis que ẽ de peccato ſpi
rituali q; tẽptatio carnis que ẽ de ꝑec-
cato carnali. Item difficilius ẽ re/
ſiſtere violentijs q; blanditijs.quia vi⸗
olentuʒ impoꝛtat de ſua ratõe impoſſi⸗/

bilitatem ſiue difficultateʒ reſiſtendi.

ſed diabolus temptat violentnado ſi9/
cut dicit Hug.caro auteʒ temptat blã
diendo. ergo difficilius ſupat᷑ diabo⸗

lus q; ſupetur caro. Mꝰ. ad pdicto

rum intelligentiã notanquʒ eſt ꝙ cum

querit᷑ cui temptatoni ſit difficilius re

ſiſtere:vtruʒ temptatõni carnis vel ho
ſtis duplicit᷑ poteſt intelligi? aut reſpe-/
ctu eiuſdeʒ peccati:aut reſpectu alteri/
us. Si reſpectu eiuſdem peccati:vtpo
te peccati carnalis:ad qð inſtigatcaro
inſtigat ⁊ diabolus:tunc reſpodenduʒ
eſt ꝙ tẽptatio carnis ẽ difficilioꝛ ꝓpter
cõiunctõem carnis ad ſpirituʒ ob quã
magis incuruat animà.⁊ ſic intelligit
magr in l̃a:⁊ ratõnes pꝛobant ad pꝛi/
maʒ partem inducte.Si auteʒ intelli⸗
gaturcompatio fieri reſvectu diuerſo
ruʒ peccatoꝛuʒ: vtpote temptatio car⸗
nis ĩtelligat᷑ reſpectu carnaliu:⁊ tẽpta
tio hoſtiſ reſpectu pccoꝝ ſpualiũ:ſic ſe
habent vt excedentia⁊ exceſſa.quidaʒ
enĩ hoĩes ſunt qui magis ſunt ꝓni ad
peccata carnalia: vtpote ad luxuriaʒ qᷓ
ad ſupbiam:⁊x his difficilius eſt reſiſte
re temptatõni carnis q; temptatõni ho
ſtis.quidã auteʒ ſunt qui ꝓnioꝛes ſunt
ad peccata ſpualia q; ad carnalia:vtpꝑo
te illiqui magis deſiderãt honoꝛes qᷓ
voluptates.⁊ his difficilius eſt reſiſte
re temptatõni hoſtis qᷓ; temptatõi car/
nis. Si quis autem ſit indifferens ad
vtrũq;: et eq̃liter ꝓnus quatuʒ eſt de ſe
ei quodãmodo temptatio carnis ẽ dif
ficilioꝛ quodãmodo temptatio hoſtis:
temptatio carnis erit difficilioꝛ ꝓpter
maioꝛem et magis intrinſecã ⁊ magis
cõtinuaʒ adherentiam.temptatio vero
hoſtis difficilioꝛ ꝓpter maioꝛeʒ boni p
miſſi apparentiaʒ:⁊ ꝓpter latentioꝛem
inſtigantis fallaciã. Sicut eniʒ Gre/
goꝛisin moꝛat᷑.oſtendit. Hoſtis anti⸗-
quꝰ multa que ſunt vitia ſᷣm veritateʒ
palliat ſub ſpecie virtutuʒ. Siigr̃ que
ratur que haꝝ temptationũ ſit ad vin
cenduʒ difficilioꝛ:⁊ ſi reſpectu eiuſdeʒ

peccati intelligat: reſpõdendum eſt ꝙ

temptatio carnis.ſi reſpectu diuerſo.
ruʒ:ſic ſe habent ſicut excedentia ⁊ ex
ceſſa:ſicut oſtenſuʒ eſt.et ſic ꝓcedunt
ratões ad vtrãq; parteʒ.Si auteʒ que

ratur q earuʒ magis excedat alteram:

dicendũ ꝙ omis caro conũpit viaʒ ſu-
am: et homiĩes ex maioꝛi pte carnales
ſunt:et deſiderijs carnis obſeqũt᷑ ꝓpt᷑

qð difficilius è reſiſtere temptatõi car

nis q́; hoſtis. Et ad rões illas que obij
ciunt᷑ in oppoſitũ ꝙ hoſtis ille ẽ foꝛtior
⁊ aſtutioꝛ ⁊ occultioꝛ: facile eſt reſpode
re.qꝛ non pmittit᷑ temptare ſᷣm totã ſu
am potentiã ⁊ aſtutiaʒ:ĩmo repmit᷑ po-
teſtate diuina. Ad illud vero quod

obijcit ꝙꝙ caro eſt in nr̃a poteſtate. dicẽ
dum ꝙ ⁊ ſi in noſtra ſit poteſtate ſᷣm oꝛ

dineʒ nature:tamẽ ꝓpter puerſitatem

cõcupiſcẽtie in multis ⁊ regnatancil/

la:⁊ ſeruit dña.minꝰ amoꝛ carnis facit
ventrem deũ eſſe homĩs.⁊ ideo nõ ẽ in
noſtra poteſtate qͥuſq; liberemur de po
teſtate coꝛpis huiꝰadiuuãte gratia dei
p Yeſuʒ xpm dñnñm noſtꝝ. Lanta eniʒ
eſt vis amoꝛis vt amantẽ amato quo⸗/
dãmodo ſubijciat. VUnge et ſi filius ſit
in poteſtate pr̃is:non ẽ tamẽ patri faci

le occidere vel affligẽ filiuʒ.ſic in ꝓpo/

ſito intelligendũ eſt.qꝛ nemo vnq; car
nem ſuaʒ odio habuit: ſed nutrit ⁊ fo-
uet eam. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ bo⸗
nuʒ interius magis adheret. dicendũ
q; ⁊ ſi magis adhereat ſpũi ſᷣm ꝙ ſpiri⸗
tus eſi:non tamẽ magis adheret ſᷣm ꝙ;
carnalis eſt.nũc auteʒ fere omes homi
nes carnales ſunt:nec pmanetſpiritꝰ
dei in homine:qꝛ caro eſt. Ad illud
quod obijcit᷑q diabolꝰ remptat violẽ⸗
tus. dicendũ ꝙ nulli infert riolentiaʒ
ſimplicit:violentare tamẽ dicit᷑ quodã
modo ꝓpter ĩmiſſiõem aliquaꝝ tribu⸗/
lationũ que nõ ita mouent affectuʒ ſi⸗
cutcarnis incitamẽta:niſi caro ibi int᷑⸗
Ponat ptes ſuas.

VOnſequenter

qᷓntũ ad tertiũ articulũ querit

de q;titate pcẽi pᷣmoꝝ pentuʒ. Et cir/
ca ̊ querũt᷑ tria. MPꝛimo querit᷑ vtrũ
pꝛimuʒ peccatũ potuerit eſſe veniale:-
Secũdo querit᷑ vtꝝ fuerit remediabi⸗/
le ſiue remiſſibile: Tertio querit᷑ vtrũ

inter ceta genera peccatoꝛũ fuerit ma-

gis graue!

Ira primũ ſic
Pcedit᷑: ⁊ querit᷑ vtꝝ pꝛimũ pec
catnʒ homiĩs fuerit vel potueriteẽ ꝑec⸗

catũ veniale! Et ꝙ ſic videt᷑. in egreſſu
a rectitudine pᷣus curuat᷑ aliqͥd in pua
obliqͥtate q́; magna.ſed obliqtas ma⸗

gna ẽ culpa moꝛtalis:et pua eſt culpa

yenialis.ꝗᷓ cum cecidita ſtatu rectitu⸗
dinis ĩnocètie ꝑ veniale trãſitad moꝛ⸗
tale.ergo pᷣus peccauit venialit᷑ q; moꝛ
taliter. Iteʒ ↄſenſuʒ ſiue electõöem
pcedit appetitus.nihil enĩ eligimꝰ:ni⸗
ſi illud pus aꝑppetamꝰ.ergo ante ↄſen

ſum pᷣmi homĩs fuit appetitus.ſed ille

appetitus erat ad illicitũ.ergo erat pec
catũ.ſ̊ non moꝛtale.qꝛ nihil ẽ moꝛtale
citra cõſenſuʒ.ergo veniale. pᷣus igit᷑

peccauit peccato veĩali qᷓ; pccato moꝛ/

tali. Item cõtingit aliquid diligere
inoꝛdinate et ſupᷣ deuʒ.cõtingit etiam
aliquid diligere oꝛdinate et ſub deo.ſᷣ

inter hec duo cadit mediuʒ: videlʒ dili
gere aliquid ſub deo ſed inoꝛdinate.ſi
igit᷑ ab extremo in extremũ puenit᷑ per

mediũ:pᷣus dilexit homo aliqͥd inoꝛdi-
nate ſub deo q; ſup deuʒ.ſed pmuʒ eſt
moꝛtale:ſcᷣm veniale.ergo c. Si

tu dicas ꝙ homo in pmo ſtatu exiſtẽs
non potuit peccare venialiter:oſtendit᷑

ꝙ ſic.pᷣmũ quia verbũ otioſum eſt pec⸗

catuʒ veniale quatuʒ eſt ð genere ſuo

cum nõ ſit cõtra aliqdð mandatuʒ. ſed
Adam poterat verbuʒ otioſum dicere
⁊ cun vxoꝛe ſua iocare.̊ poterat in ſta/
tu illo venialłlrpeccare. Itez qð põt
in maius põt in minꝰ qꝙ eſt oꝛdinatum
ad illud.ſed Adã poterat peccare moꝛ⸗
taliler.ſ̊ pcẽm moꝛtale ẽ maiꝰ qᷓ; venia
le.cum igi᷑ Adam potuit pᷣmo pecca-
re moꝛtaliter:potuit pᷣmo peccare veni
aliter. Item ẽ ponẽ ſtatũ in quo no
põtaliquis peccare veniałr:nec moꝛta
liter:vtpote ſtatù comphenſoꝛis.⁊ ſta-
tum in quo põt peccare venialr:vtpote
ſtatũ viatoꝛis.⁊ ſtatuʒ in quo cõtingit
peccare moꝛtatłr ⁊ nõ venialit᷑: ſicut ſta
tum angeli lapſi.ꝗ erit ponẽ ſtatum in
quo cõtingeret peccare venialit ⁊ non
moꝛtaliter. ſᷣ hic nõ ẽ ſtatus niſi homi-
nis inſtituti.ergo . Sed coñ.pec/

catuʒ veniale ideo veniale ẽ ꝓpter im⸗

pulſionẽ ⁊ ꝓnitatẽ quã homo habʒad

illud.ᷣ pᷣmhõ nullu habuit impulſuʒ

win
i
Notus bru
ſem ſent
kratöend
ſeniſin
gieaded
glitzal
fetebi⸗
careni⸗
motal
gnint
tnlter⸗
lnocent
Gude
octos
hallume
irluut
uuntmo
Umanterti
pmiinocet
atdauicn
moren
le.gahn
woinwi
ſici
ptn potun
fuiſſetim
nialeoei
eitt ſpal
latſmneop/
chefutnn
wotlexel
uigeityen
doſnle
Apdicton
Gügcire
cnidiren
mortalr.
thoige⸗
leergi⸗
1menck
diſſolut
puenitt
ſequit,
dotuiſſe
g of y⸗
ſeptöer
itnoſb⸗
Wodixe

D
Wer,
ei 40
halauna⸗
4 „*
Tei
. . en
4 * .
WN
4 .
e. .
eren
RRNNEN
D 5 4
‚⸗ wee 1
S ee ſ
AK W l 4
4
en ⸗ „
B ſe 4
3
. „
e “ 12
/aNIT 1.
4. ℳ le⸗ noge
enn,⸗ 81216
2 %&
WU. s
„ ,„ „ 5
Meb,
91 .
2 S /,
.
ſſ⸗ etee 4 .
motecan
*
nte
Wen zil
„ „ .
RSRen
MadmoNNENX.,NA
.
ebeſA
vVS ldnovi⸗
WACK
.* *
H N 4
WEWEIWN
dN
emee NR
õ
. 1
andmna Eacnerits
IWIW acenm.
1
0 Gene
.
neſtd
. CCNON IND.

4 Henert
h Mooene *
„

( mdA A. N
*
5”ä
=e ſu⸗
eTAGW
„— „ „ *
.
79 icoſo
1„ win
e
eſt dm
Ae
ereae Nee
wuR
. A20
kemm
₰
„ Nu Ne
, 2

uneeN
õä 7

ergoñ potuit pᷣmo coͤmittẽ veĩale pec⸗
catũ. Item in pꝛimo hoĩe nullerat
motus bꝛutalis:pᷣ qlʒ erat ſᷣm delibera
tõem rõnis.ſ̊ peccatũ cõmittere cũ deli
beratõe rõnis vbi nulla ẽ ꝓnitas ñ põt
eſſe niſi moꝛtale.ꝗ̊ . Item regnũ̃
aĩe a deo oꝛdinatũ erat:ſic diẽ Augꝰ.
ꝙ ſi ipa ſeruaret oꝛdinẽ ſb deo nihil ex
iret eiꝰimpiũ.gĩpoſſibile fuit hoĩeʒ pec
care niſi pᷣus a deo ſe auertẽt.ſł Hᷣ eſt ꝑ
moꝛtale. ͤ . Itez angelus ppt di⸗
gnitatẽ ſui ſtatus nõ ſolu peccauit moꝛ
taliter etiã irremediabiłr. g ſi ſtatus
inocentie excedebat ſtatũ mibie in ma
gna pcellẽtia: videt᷑ ꝙ illud qð in no⸗
bis eſt modo modicũ ⁊ leue in ſtatu il/
lo eſſet magnuʒ ⁊ graue. nulla igit᷑ ibi
eẽnt leuia ⁊ minuta ꝑccata:ł̊ oĩa eẽnt

grauia ⁊ moꝛtalia. Iteʒ ome pecca⸗

tum aufert ĩnocentiã. F̊ qð auferebat
homiĩ ĩnocẽtiã auferebat ĩmoꝛtalitatẽ:
et qdð auferebat ĩmoꝛtalitatè inferebat
moꝛtè:⁊ qð inferebat moꝛtẽ erat moꝛta

le.ꝗa pᷣmo nullũ pcẽm poterat eſſe pꝛi
mo in ĩe qð nõ eẽt moꝛtale. Iteʒ

ſi dã pmo cõmiſiſſet veniale:quero
vtn potuiſſet penitere:an nõ:Si non.ꝗ
fuiſſet irremediabile.Si ſic.q̊ ppt ve/
niale pcẽm doluiſſet.q̊ paſſibilis factꝰ
eẽt.⁊ ſi paſſibilis:q̊ ⁊ moꝛtalis:cũ eadẽ
eẽt in eo rõ paſſibilitatis ⁊ moꝛtiſ.ꝗ ne
ceſſe fuit pᷣmũ peccatũ bᷣmi homĩs vł eẽ
moꝛtale:vel eſſe irremediabile:vł ali

quid eẽt veniale ⁊ inferret moꝛteʒ:que

duo ſimul ſtare non poterant. W.
ad pdictoꝛuʒ intelligentiam eſt notan
dũ ꝙ circa ̊ duplex fuit opĩio.Quidã
enĩ dixerũt ꝙ Ndã pᷣmo pcco pꝑeccanit
moꝛtałr.potuiſſet tũ ꝑccare veniatr:ñ
tñ oĩ gñe venialis.quoddã.n.eſt venia
le ex gñe actus:ſiẽ dicẽ verbũ otioſum
⁊ mendaciũ iocoſuʒ: vel exire in vſum

diſſolutũ: ⁊ H eſt veniale nõ ſoluʒ cum
puenit rõnis iudiciũ: ſ̊ etiã cauſa ſub⸗

ſequit᷑.⁊ q̊ͥ pcco dicũt Ada pᷣo peccare
potuiſſe. Eſt ⁊ aliud genꝰvenialiſ pꝑcc̃i

gqo or veiale a veniẽdo q; venit ex ſur⸗

reptõe ⁊ ꝓnitate nqe conupte. ⁊ H pue
nit nõ ſoſequit᷑ iudiciũ rnis.⁊ tali pee
cato dixerũt Adam peccare nõ potuil⸗

ſe ꝓpter oꝛdinẽ oꝛiginalis iuſticie quo

inferioꝛ potentia ita ſodebat᷑ ſupioꝛi ꝙ

nihil appetẽt abſq; eius impio t dicta
mine. ⁊ hec poſitio ſatis fuit ꝓbabilis.
Ventñ cõiter nõ ꝓbant eam doctoꝛes
theologie.naʒ impꝛobabilitatẽ habʒ ſi

quis attendat ad pfectõem ſtatus:⁊ re

gulã rectitudinis in qᷓ erat.a ꝗ etiã cuʒ
nullũ habẽt impellẽs exire nõ poterat:
niſi cõtemnẽdo diuinà inſticia:⁊ fed/
do ſuã ĩnocentiã:⁊ coꝛũpendo nãm ſu

am:qͥ oĩa facit pᷣmaʒ culpa Ade non

venialè ſed moꝛtalẽ fuiſſe.nec potuiſſe
aliter eſſe. Et ideo ẽ cõis opinio quam
hodie appꝛobant toctoꝛes ꝙ in ſtatu i⸗
nocentie pᷣmo pcco peccauit moꝛtalit.
nec pᷣmũ eius peẽm veniale eſſe potu⸗
it. Unde ↄcedẽde ſunt rones q; h oſtẽ⸗
dunt. Ad illud ̊̊ qð obꝛqꝙ pᷣusẽ p⸗
uenire ad paruã obliquitatẽ q; ad ma-/
gnã.dicendũ ꝙ verũ eſt vbiẽ curuitas
paulatiua ⁊ p ſucceſſionẽ.ibi aũt potiꝰ

fuiit fractio q curuatio. vel ſicuruatio

dici debet: ̊ incepit in ↄſenſu qui fuit
moꝛtale peccatũ:⁊ ita inter rectitudinẽ
⁊ illam obliquitatẽ non intercidit me-
diuʒ. Et ſi tu queras vnde h dico ꝙ h
nõ fuit ꝓpterimediatã oppoſitõem re⸗
ctitudinis ad pcẽm moꝛtale.ſᷣ quia in
tali ſbo:qð quidẽ vel opoꝛtebat eſſe ſa
nuʒ:vel moꝛtuũ. Ad ſcdᷣm qð obijci

tur ꝙ axpetit pcedit ↄſenſuʒ. dicendũ

ꝙ veruz eſt. ß appetit q pceſſit ↄſenſus
pᷣmoꝝ pentũ nõ fuit libidinoſus:ſ nãt

ex tunc aũt incepit eſſe libidinoſus qnñ

volũtas deliberatiua coſenſit:⁊ tũc in.

cepit etiã eſſe moꝛtalis.⁊ ita nõante ce

pit eſſe pcẽm q; eẽ moꝛtale. Ad iltd
qð obꝛ ꝙ mediũ ẽ inter diligẽ oꝛdinate
ſb̊ deo et ĩioꝛdinate ſup deũ.dicendũ ꝙ;

ſi ſit mediũ ↄpando ſtatũ ad ſtatum

ſimpłr:cõpando tamẽ ad hoĩem illuʒ
nõ cadebat mediũ. Ratio autcẽ hꝰerat
ꝓpter magnã appꝛoximatõem ad deũ
ob quã nihil potat ĩoꝛdinate diligẽ qn
p H̊ deo ĩinriã facẽt:ac ꝑ h ſupᷣ deuũ di⸗

ligẽt. AZld illud qð obꝛ ꝙ potat dice-

re verbũ otioſuʒ qð ẽ veniale.dicendũ
ꝙ verbů otioſuʒ ei fuiſſet moꝛtale ꝓpe
ſiatus pfectõeʒ vnde ꝙ dr̃ aliqð pxcʒ
2

—

*

eſſe moꝛtale gnñaliter ſiue de gñe ſuia⸗
ctus:h̊ intelligendù ẽ reſpectu nature
lapſe. Ad illud qð ob:qð põt ĩ ma
ius põt in minꝰ.dicendũ ꝙ illud nõ eſt
verũ. qͥa nõ eſt homĩs potẽtia aliqñ ita
oꝛdinata ad minꝰſicut ad maiꝰ.vñ ma
ius eſt hoĩeʒ moꝛi q; febꝛicitare. faciliꝰ
tñ põtaliq alicui inferre moꝛteʒ qᷓ; fe⸗
bꝛem. ſic et hõ pmꝰcitius potuit ſe occi
dere q; deliberare.i.pᷣus moꝛtatr q; ve
nialiter peccare. Ad illud qð obꝛ ꝙ
irtus ſtateſſe debẽt in quo poſſer tan
tum veniatr peccari.dicendũ ꝙ illũ ſta
tuʒ nlio mõ ↄuenit eẽ.ꝙ enĩ aliqð pec-
catũ ſit veĩale alicui ̊ ẽ ppt magnã p-
nitatẽ quã hʒ ad peccanqu:⁊ difficulta
tem quã habʒ ad bñfaciendũ.⁊ vbi hec
ſunt eſt facilitas ad moꝛtale. ita nüq;
eſt ponẽ ſtatũ in quo peccẽt veniałr in
quo nõ poſſit peccari moꝛtatr:eſt tñ po-
nere ecõuerſo ſiatũ.ſ.ĩ quo ↄtingit pec
care moꝛtaliter et nõ venialr ppter de⸗

fectuʒ penitentie.huiꝰautem eſt ſtatus

demonuü.

NEcundo queri

tur vtꝝ peccatũ qð pᷣmo ſecu/

tuʒ eſt ex temptatõe illa fueritremiſſi/

bile vel irremiſſibile:Et ꝙ irremiſſibi⸗
le videt Augꝰ.de mirabilibo ſacre ſcri
pture:loquẽs de angelo dicitqꝙ reſur/
gere nõ potuit:qꝛ de ſublimiſſimo ſta/
tu cecidit.ſᷣ hõ cecidit ðᷣ nobiliſſimo g/
dqu ⁊ ſtatu quã potuit hr̃e in via.q ſi nõ
potuit reſurgẽ demon:pi rõne nec ho.
Itẽ pcẽm ad qð nulla habʒ hõ ĩcli
natõem nullã habʒ excuſatõnem.⁊ qd
oĩ caret excuſatõe nõ eſt dignũ remiſſi
one.ſ pccẽ̃m qð oĩno ineptuʒ eſtad re-
miſſiõem ẽ irremiſcibile. pcẽm ẽ irre-

miſcibile qdð fit ſine aliq̃ iclinatõe.ſed

tale fuit pcẽm qð ↄſecutũẽ ex pᷣma tẽ-
Ptatõe. gH ι. IYtẽ moꝛbo qui totâ naʒ
inficit è incurabilis. qꝛ oĩno ſanitatẽ ⁊

pncipiũ ſanitat expellit. ß peccatuʒ qð

ex pᷣmaria temptatõe ſbſecutũ eſt totã

nam huanaʒ infecit. videt᷑ igr ꝙ fuerit
moꝛbus icurabilis. IJtem Adã an/
teq; gꝑccaret nõ ſolũ habuit nãlia ſ eti
Im gtuita:ſicut oñdit infra.et h̊ inuit

glo. Luẽ. r. vbi dicit ꝙ hõ vulneratꝰfu
it in natalibo:⁊ expoliatgratuitis.an⸗

gelus vero nõ habuit gratuita ß ſoluʒ
nalia:ſicutoñſuʒ fuit ſupᷣ.gᷓ maioꝛẽ coꝛ

ruptõem fecit pcẽm homĩs in omine
q́; pccatũ angeli in angelo.ſ peccatuʒ
qð magis conũpit minꝰ eſt aptũ ſana
ri. ſi pcẽm angeli fuit irremediabile:
multo foꝛtiꝰpeccatũ homĩs. Sʒ coñ
penitẽtia ẽ via ad veniã.łᷣ pᷣmus parẽs
poſtq; peccauit potuit penitẽ. qdð patet.
qa doluit ⁊ penituit. potuit veniã ⁊ mi
ſericoꝛdia iuenire.g pcẽm eius fuit re⸗
miſſibile. Iteʒ dignum eſt ꝙ qui ab
alio deijcit ab alio adiuuet᷑.ſed hõ cuʒ

peccauit alio temptãte deiect eſt. ꝗ̊ de
buit ipm habẽ pſidiũ ⁊ adiutoꝛiũ ad re

ſurgendũ.ſᷣ illo habito peccatũ homĩs
eſt remiſſibile.ꝗ Itez peccatũ pꝛi
mihomis totam huanã naturã infecit
ſi irremiſſibile fuiſſet tota hůana na
tura danata fuiſſet.ꝗ̊ diuĩa puidentia
? diſpoſitio que hoĩem fecerat ppt᷑ bea
titudinè fuiſſet fruſtrata:⁊ ita eſſet va/
na. Itez nõ eſt maioꝛis ſtabilitatis

culpa q; gratia: nec demeritũ q́; meri-

tuʒ.ò̊ ſi culpa Ade fuiſſet irremiſſibil:
gratia pcedens fuiſſzʒ iamiſſibilis.ꝗ ſi
gratiaʒ potuit amittẽ:pari rõne potuit
a culpa reſurgẽ. Queſtio eſt igit ppt
quid remiſſible fuit peccatũ hũanũ:nõ

angelicu. Ndicendũ ꝙ bmuʒ pec⸗

catũ homĩs qð ex temptatõne diaboli
ſoſecutü eſt remiſſibile fuit. Et ſi que⸗
rat᷑ ratio huiꝰ*:dicendu ꝙ ex tribo rõib.

Nna põt rõ ſufficiẽs colligi.remiſſibi

le nãq; fuit pcẽʒ pᷣmi hoĩs.qꝛ erat ĩ car
ne moꝛtatł᷑. qꝛ ĩ volũtate vertibił᷑. q; in
tñſgreſſiõe excuſabilis.carnis moꝛta⸗
litas faciebat remiſſibilitatẽ.potuit.n.
diuĩa iuſticia ſeueritatẽ ⁊ equitatẽè ſui
iudicij in wĩe exercẽ pter et᷑naʒ dana⸗
tõem in h̊ ꝙ ĩeʒ pccoꝛeʒ moꝛti tradi⸗
dit ⁊ homĩs ĩnocẽti moꝛtẽ p ſatiſfactõe
ſuſcepit.⁊ ſic exerceret᷑ in hoie ſe eueri⸗
tatis vĩdicta ꝓ culpa ppetrata.vt quẽ⸗
admodũ hò volutarie peccãdo deu de
ſeruerat:⁊ ſeipᷣm moꝛte culpe occiqẽat
ſic ſpũs ĩuit deſereret coꝛpus:⁊ moꝛs
exigat᷑ĩ pena ſiẽ ↄmiſſa fueratĩ culpa.

õ

Angel
Necmwe
enizers
ceeſeue
tterne.
facitae
ſee
minf
tibiit
coad
turn
binc
lunn
luz⸗
tent
tunt
zunpe
rin
ſobobu
leuitat
taseins
ſutidi⸗a
iculpa
litate
gnüfun
bat ſibe
Potreſ⸗
inimie
jeintue
treniſ
noqupe
ciutoree⸗
ckciditp
woatindi
iepedn
Ncer
gan.
medio
luntan
Dtibiie
igit riᷣ
pmate
ſibie,
nobiliſt
woeèt
deſubli
gelus.
ſeocyp
npetzt

Neusfiin
ein eltade
ren

ſ nt⸗ ⸗
RWHENKN.

. .
AAETeeE
MRNR—Nα+
.
fN etdere
4
EEe. 4
RRNN
„
M
AALNEARREN&
14

—“

* 4
NIB Nring
AlER ”””
dewen
NNN ALPKW
*„ — 7.
R

WH

INKNHI W.
”l
E Nonn
,66 ₰ „
NRRNS
G e
MX EN
*
/ eN
„ . 41
,5
. „
ue eſ⸗
ee. C ⸗
*
4 ſt
”MUD
. „
3g.

de ir

Angelus aüt p naturã ĩmoꝛtalis erat
nec moꝛi poterat niſi moꝛte eterna.nõ
eniʒ eratalia via exercẽdi in ipm iuſti⸗

cie ſeueritatẽ: niſip moꝛtem dãnatõis

eterne.⁊ ſic carnis moꝛtalitas multuʒ
facit ad hoc pcẽm hoĩs eet remiſſibi

le.Nolũtatis vertibilitas ad h̊ nibilo

minꝰfaciebat. qͥa.n.hõ ↄditꝰeſt in ver/
tibilitate arbitrij qͥ nõ tm debebat eẽ in
eo ad momentũ:ſed etiã ad tempꝰoiu-⸗
turnũ.qꝛ longo tpꝑe debebat eſſe viatoꝛ
binc eſt ꝙ ſiẽ gratia adueniẽs eius vo
luntati nõ abſtulit vertibilitatẽ ad ma
luʒ:ſic culpa ſupueniẽs nõ abſtulit po
tentiã reuertẽdi ad bonũ.⁊ ſicut potuit
tranſgredi ita potuit cõteri.⁊ ſiẽ ꝑ cul/
pam puenit ad iram diuinaà:ſic p peni/
tentiã redijt ad gratiaʒ. H aũtangelus
nõ habuit:ſiẽ onſum fuit õ diſ.vij.ꝓpt᷑
bꝛeuitatẽ ſpacij merendi poſtq; volun
tas eius vertibilitatẽ habẽ non potat:
ſicut ibidẽ oñſuʒ eſt. Excuſabilitas ei
I culpa faciebat ad pcci hoĩs remiſſibi
litatẽ.qͥa.n.alio ſuggerente cecidit:di/
gnũ fuit ꝑ aliũ ſubleuari.⁊ ideo ↄpete/

bat ſibi mediatoꝛẽ habẽ.⁊ qꝛ lapſus ñ

põt reſurgere ſine manu ſubleuãte.et
inimicꝰnõ põt recõciliari ſine mediato
re intueniẽte.hinc ẽ ꝙ pcẽm homĩs fu
it remiſſibile:nõ peccatũ angeli.q; ho/
mo qui pꝑaliũ cecidit aliũ debuit habẽ
adiutoꝛè et releuatoꝛc᷑.angelꝰvero nõ.
qꝛ cecidit ꝑ ſeipm.ethᷣ eſt rõ quã magr
reddit in lr̃a.Et ſic pʒ ꝙ triplex ẽ ratio
q̃re pcẽm homiĩs remiſſibile fuit. et iſte
tres cõcurrẽtes reddũt vnã rõem inte⸗/
gram. Inter has tñ pcipua eſt rõ que
medio loco poſita eſt.ſ.vertibilitas vo
luntatis poſt lapſuʒ pꝑ quã homo ſuſce
ptibilis erat penitẽtie mediãte q̃ ad ve-/
niã poterat puenire. Cõcedende ſunt
igit᷑ rões ondentes pcẽ̃m homĩs qð ex
pma temptatõe ſecutũ eſt fuiſſe remiſ⸗

ſibile. Ad illud qð obꝛ ꝙ cecidit de

nobiliſſimo ſtatu.dicendũ ꝙ quis ho⸗
mo ect in ſtatu ſublimi: nõ tñ ſic dicit᷑
de ſublimiſſimo ſtatu cecidiſſe ſic an⸗

gelus.angelus.n. ꝓximus erat gloꝛie

adeo ꝙ vno ſolo inotu ↄuerſiõis ad de
um potat effici gloꝛioſus: nõ ſic fuitv

homiĩe:⁊ ideo nõ eſt ſimile. Ad illud
qð obijcitꝙ homo nulla habuit inclĩa
tõem.dicendũ ꝙ ⁊ ſi nõ habuit inclina
tiuũ interius: habuit tñ impulſiuũ ex-/
terius:rõe cuiꝰ aliquo mõ fuit peccatũ
eiꝰ excuſabile. eſto tñ ꝙ excuſabile nõ
eſſet in ſe:nihiloꝰexcuſabile factũ ẽ qñ

hõ incepit de ſua traſgreſſione dolere.

Ad illud qð obꝛ ꝙ tota na conupta
eſt. dicendũ ꝙꝙ ⁊ ſi coꝛnupta ſit tota q;
ad totã poſteritatẽ que ſeĩałr ex Adaʒ

cedit:nibilominꝰtamẽ remanſit ipſi

de ſemen in quo bñnñdicte ſunt omes
gentes.i.xpus:in quo nulla fuit conu
ptio: ĩmo mẽbꝝ ſaniſſimũ fuit.⁊ iõ ſua
cautericatõe cetera mẽbꝛa a fece cca
ti curauit.remanſit etiaʒ in homie aliq̃ᷓ

nãlis rectitudo: vtpote ſyndereſis que

nõ fuit in eo extincta:q̃ mouẽte ⁊ inſti⸗
gãte potuit peccatũ deteſtari:⁊ deteſta⸗-
do ad deũ reuerti:⁊ reuertẽdo curari.
Ad illud qð ob ꝙ hõ habuit natu/
ralia ⁊ ẽtuita qñ peccauit.dicendũ ꝙ ⁊
ſi aliq donũ amiſerit ĩ ꝑccãdo qð lu-
cifer nõ pdidit:qͥa nõ habuit:nec tamẽ
rectitudo nõ eſta deo obliquata in ho-
mine ſiẽ fuit in diabolo:⁊ nõtaʒ ĩpꝛobe
et ptinacit᷑ adheſit ei qd appetijt ſican⸗
gelus q nullũ habuitretardatiuu.

Ertio queritur

vtrũ peccatũ qð ex illa tempta

tõe ſubſecutu eſt:fuerit grauiſſimũ om

niũ peccatoꝝ: Et ꝙ ſic vidr̃ Augꝰ.xiij

de ci.dei. Magna fuit in peccãdo ini/
quitas vbi tata fuit in nõ peccãdo faci
litas.Ex quo vᷣbo elicit᷑ tale argumen
tum:vbi maioꝛ eſt ad obediendu facili⸗
tas ibi maioꝛ eſt culpa in cõtemnèedo.
ſed pmo homi obedire fuit facilimũ.ꝗ
in trãſgreſſione illa fuit ꝑccatũ maxi-
mũ. Item Aug. ibidem. obedietia

ſecũdi homĩs eo eſt pdicabilioꝛ quo fa
ctus eſt obediẽs vſq; ad moꝛtẽ.Ex quo
verbo põt elici tale argumentü.ſic qui
eſt obediẽs vſq; ad moꝛtẽ hʒ maximuʒ
meritũ in obediẽdo:⁊ c maxie laudabit᷑

ſicut fnit filius dei:ſic qui ſic c inobedi
ens vt etiã non deſiſtat ꝓpter timoꝛeʒ
moꝛtis maxĩe culpabił eſt ⁊ vitupabit.

P 3

—ä

—-
—

ſ talis fuit inobediètia ᷣmoꝝ parentũ
qui cõminatõeʒ moꝛt᷑ nõ timuerũt traãſ
gredi diuinũ mandatũ. videt᷑ ꝙ illud
p'ccatũ fuerit maximũ. Item tanto
Suius eſt peccatũ q̃nto mag conũpit.
qꝛ pcẽm ẽ coꝛuptio modi ſpecici ⁊ oꝛdi
nis.ſ̊ pccatũ pᷣmoꝝ pentü fuit maxĩe
coꝛuptiuũu.qͥa nõ ſolũ ipos coꝛupit:ſ

etiã totuʒ genus hanuʒ. fuit oium

pecoꝝ maximũ. Item tato grauiꝰẽ
peccatũ qnto maioꝛ pena punit᷑ ꝑ iuſtũ

dei iudiciũ.ſᷣ pcẽm pᷣmoꝝ pentũ puni

tum fuit pena moꝛtis etexhereditatõis
in ſe ⁊ in ſuis poſteris:et ̊ maxima eſt
oĩuʒ penaꝝ.ꝗ illud peccatuʒ fuit maxi9/
mũ. Sed coñ. minꝰeſt peẽm remiſſi
bile q; irremiſſibile.ſᷣ̊ pcẽm ilłq fuit re⸗
miſſibile:vt ſup ꝓbatũ eſt.multa auteʒ
teccata ſunt irremiſſibia.ꝗ̊ . Iteʒ
Euius eſt pccatũ qð nullo mõ eſt excu
ſabile qᷓ; qd aliqu habʒ excuſatõeʒ. H
peccatũ pᷣmoꝝ pentũ aliquã hʒ excuſa

tõem in ̊ ꝙ factũ eſt ad aliena inſtiga

tõe m. pcc̃m.n.in ſi pm ſanctũ coloꝛẽ ex-/
cuſatõis nõ habet.g pcẽm illud nõ fuit
teccatũ grauiſſimù. Itẽ tanto gra⸗
uiꝰẽ pcẽm q̃nto ex maioꝛi libidie pce⸗
dit.ſ̊ in pᷣmis pẽtibo regnauit minime
lihido ⁊ volũtatis impꝛobitas:cũ eoꝛũ
nã eẽt mũda ⁊ ſalua. videt᷑ ꝙ illa iſ⸗
greſſio ex iobediẽtia nõ fuerit maxima
Iteʒ grauiꝰeſt peccatũ qð ẽ coñ ra-
tõem ⁊ nãm ⁊ inſtitutõem diuinã qᷓ; qd
ſolũ eſt conñĩ diuinuʒ mandatũ.ſᷣ pecca
tuʒ pᷣmoꝝ pentũ qð ex illa temptatõe
ſecutũ eſt nec fuit oĩno coñ nãm: necõʒ
rõem: ſolũ diuinã inſtitutõem. naʒ
nec nata nec ratõ p ſe dicebat de illo li
gno nõ eſſe edendũ.multa autem ſunt
peccata que ſunt cotra naturã ⁊ ratõeʒ
⁊ inſtitutõnem diuinaʒ que nos appel
lamꝰpeccata coñ nãm. non videt᷑il
la pᷣmoꝝ pentũ traſgreſſio oĩm pecca⸗

toꝝ fuerit maxima. W'dicenduʒz

cuʒ multis modis poſſit dici pꝑccatuʒ
vnnʒ grauiꝰ maialtero:ad pſens tñ

attendenduz'eſt ꝙ tribus modis dici
vnu ꝑccatũ eſſe grauiꝰaltero.aut pꝓpt

maioꝛẽ libidinem:aut ꝓpter ingtitudi
nez:aut ꝓpter maioꝛẽ coꝛuptõeʒ. Si

pᷣmo modo loq̃mur: ſic peccatuʒ illud
nec fuit maximuʒ ſimplicit᷑: nec maxi⸗
mũ omniũ peccatoꝝ.ex maioꝛi eniʒ li⸗
bidine diabolus peccauit:⁊ etiaʒ mul-
ti fili ANdaʒ ex maioꝛi libidine peccant
q́ᷓ peccauerit pmus parẽs.Si vero ſe⸗
cundo modo dicat᷑ peccatũ maius ſcʒ
quaãtuʒ ad ingratitudinẽè:ſic peccatum
Ade non fuitmaximũ ſimplicit᷑: maxi
mũ tamẽ fuit omniũ humanoꝝ.maxi⸗
mũ nãq; ſimplicit᷑ non fuit: qͥa diabo⸗/
lus ex maioꝛi ingtitudine peccauit cuʒ
Plura bona in ſua creatõe pcepit.⁊ de
ſublimioꝛi ſtatn lapſus fuerit. fuit ta⸗-
men maximũ omniũ hũanoꝝ.quia in

