tie vnite:oc nõ videt intelligibile.tuʒ
qa oꝛiginale carentia debite iuſticie.
iuſticia autem cum ſit rectitudo volũ/
tatis eſt pᷣmo in voluntate.tum etiam

qa oꝛiginale eſt cõcupiſcentia.cõcupi/

ſcere aũt nõ eſt actus ſbe niſi rõe poten
tie tm. Et qꝛ ĩ oꝛigiali deoꝛdĩatio ipiꝰ
aĩe.deoꝛdiatio aũt nõ ẽ in aĩa niſirõne
potẽtie.qꝛ p ipaʒ põt oꝛdiari⁊ deoꝛdia
ri. AVñ ſiẽ Sð dẽm fuit de gr̃a ꝙ ipſa re
ſpicit ſbaʒ:nõ qꝛ poſſit eẽ in aĩe ſba cir
cũſcripta potẽtia:h̊ qꝛ eſt ĩ potẽtijs aĩe
ſm ꝙ ↄtinuatad vnã ſbam. ſic etis ĩ ꝓ/
poſito intelłndũ ẽ vt pcẽm oꝛigiale di

caf ſbaʒ aĩe reſpicẽ:qꝛ ĩeſt potẽtijs aĩe

nõ ex actibo ꝓpꝛijs:ß ꝓut ↄtinuari hnt
ĩ vnã ſbam aĩe ꝓut ẽ vnita carni infe/

cte. ita tñ ꝙ pᷣmo inſit ipa deoꝛdinatio
potẽtie q; ſbe. nõ.n.dr ſba oꝛdiare niſi

rõe potètie.Higr poſito ꝙ oꝛigĩale inſit

gie porõe potetie: intelłndũ ẽ dupkr
c loqͥ de oꝛigĩali pccẽo.aut ꝓutẽ culpa
reddẽs aĩaʒ deo odioſaʒ.aut ꝓutẽ vi⸗/
tiũ deoꝛdinãs ipaʒ potẽtiã. Pꝛimoꝰ ac
cipiẽdo ppe ĩeſt aĩe ſm li.ar.⁊ maxime
Ffͤm volũtatẽ.ipm.n.ſolũ eſt ſm ꝙ ani/

—

ma culpat᷑ vel laudat᷑ cũ ẽ ĩ actu: ⁊ ᷣm

qꝙ ẽ culpabił rel laudabilisa ſuo oꝛtu.

Sc&do mõaccipisdo.ſ. ꝓut dicit vitiũ

deoꝛdinãs potẽtiã: ſic qꝛ fomentũ iſtiꝰ

Soꝛdiatõis oꝛtũ hʒ a carne:⁊ rõł motia

curuari hʒ p axpetitũ ſiue p ↄcupĩam

ſenſitie q̃ ad illicitũ impellit et mouet.

ſic dicenduʒz eſt ꝙ peẽm oꝛiginale ſiue
vitiuʒ quod naſcendo cõtrabim ineſt
anime pꝛimo ratione partis ſenſitiue.
⁊ ſic pʒ rñſio ad ꝓpoſitũ.patʒ etiam in
pte rñſio ad obiecta.Cõcedo.n. oꝛi-

ginale ꝓut eſt viti in nob pᷣmo incho
atur a pte ſenſitiua.qͥa modꝰ conũpen

di eõrio eſt in nobis q; fuerit in Adaʒ
ibi.n.pſonalconũpit nãm:⁊ rõ pteʒ ſen
ſibilẽ:⁊ volũtas carnẽ. Et ſic cũ eõrio
ſit in nobis oꝛiginalis coꝛuptio aſcè⸗

detad ptem rölem mediãte poꝛtõe ſen

ſibilibᷣm ꝙ ẽ vitioſitas:licet ßᷣm ꝙ cul⸗
pa hẽat e ĩ ſola pte rõli ĩ q̃ ẽ libtas ar
bitraria.vñ q̃tuoꝛ rões medie ᷣm ↄclu
dũt ⁊ ↄcedẽde ſunt. Ad illud vpo qð
pmo obᷣꝛ de pte aĩe vegetatiua.dicen/

dũ ꝙ vnio ad coꝛpus nõ eſt tota cauſa

ghendi oꝛigĩale:ſ̊ vnio cũ poſſibilitate
ad deoꝛdinatõem.nõ.n.conũpit᷑ ꝑ oꝛi-
ginale ſm ꝙ eſt vitiũ:niſi qð eſt ad iu/
ſtici aliquo mõ oꝛdinabile. Et qmi ve
getatiua plus tenet modũ agẽdi natu
ralẽ q; voluũtariũ.hinc ẽ qoꝛigĩale ſic
nõ reſpicit vegetatiuã ſiẽ reſpicit ſen/

ſitiuã in qua põt eſſe aꝑpetit?ꝰ⁊ delecta

tio ↄiuücta. Ald illud vero qð obijcit᷑
de vi gnatiua iam pʒ rñſio. qͥa in ea vi
get coꝛuptio.nõ ſolũ qͥa ſit potẽtia aĩe
vegetibilis:ſed qͥa etiã rõne ſenſus ad
iũcti põt delectatõe ⁊ cõcupiſẽtia deoꝛ
dinari. Ad illud vero qð vltĩo obij
cit᷑ ꝙ pmo fit pcẽm oꝛigĩale in aĩe ſbᷣa
⁊ ꝑ vnionẽ.dicendũ ꝙ ſiẽ tactũ c᷑:vnio
nõ eſt tota cauſa:ꝑ̊ requirit᷑ ibi cuʒ hoc

poſſibilitas ad deoꝛdinatõem pcci.ta /

lis aũt nõ eſt in ſba ſ̊ in potẽtia:vt pdi⸗
ctũ eſt. Ad illud vero qð obijcit᷑ de
vnitate oꝛiginalis.dicendũ ꝙ h̊ nõ cõ
cludit ꝙ oꝛigiale pᷣmo ſitĩ ſa:ſcðᷣo ꝙ
ſit in potẽtijs ſᷣm ꝙ cõtinuant᷑ ad vnaʒ
ſbam: ſicut pᷣus explanatũ eſt de gra.
Haũt meli explanabit.j. cuʒ aget᷑ de
vnitate oꝛiginalis pcc̃i.

Exrõ queritur

vtꝝ maioꝛ ſit infectio gnatiue

poꝛiginale q; alterius potentie: Et
ſic videt᷑. Illa vis ẽ in nobis mag coꝛ

rupta ꝑ ꝑccatũ in qua maioꝛ eſt rebel⸗

lio ⁊ inobediẽtia.ſed talis ẽ potẽtia ge/
neratiua:ſicut patet ꝙ mẽbꝛa illa non
ſiacent impio rõnis.ergo videt᷑ illa
vis mag ſit conupta. Item illa vis
eſt magis ꝑ peccatuʒ infecta in cuiꝰa/

ctu eſt maioꝛ erubeſcètia.ſed maioꝛ eſt

erubeſcẽtia in actu potentie gñatiue qᷓ;
in actu alteriꝰpotẽtie.ergo . Iteʒ
illa vis eſt magis ĩ nobis conupta cui
actui magis nccaria eſt medicina.ſed
talis ẽ gnatiua cui actus non põt fieri
ſine pcco:niſi excuſet᷑ ꝑ ſacramẽtũ ma

trimonij.qð quidẽ non cõtingit ĩ alijs
anime potẽtijs. ergo . Itẽ illa vis
magis eſt in nobis conupta in cuiꝰa/

ctu maioꝛ eſt incuruatio.ſed talis ẽ po
tentia gñatiua.nam in eius actu tota/
liter abſoꝛbet᷑ ratio:⁊ efficit᷑ hõ totꝰ ca⸗
ro.ergo maioꝛ ẽ coꝛuptio in eaa. Itẽ
illa vis magis eſt ĩ nobis conupta ĩ qᷓ
magis regnat cõcupiſcẽtia.ſed talis ẽ

vis gnatiua:ſicut patʒ pꝑ pꝛuritũ q̃ ſen ·

titur ĩ mẽbꝛis genitalibo.ergo vis illa
maxime inter ceteras conupta videt᷑ ꝑ
oꝛiginalis cõcupiſcẽtie vitiũ. Sed
cõtra.per que quis peccat ꝑ hoc ⁊ toꝛq/
tur:vt dici Sap.xi.ergo peccatũ pꝛi⸗
moꝛũ parentũ ꝑpetratuʒ fuit magis ꝑ

nutritiuã q; per generatiua:ĩmo mini⸗/

me per generatiuaʒ:videt᷑ ꝙ nutritiua
magis debuerit eſſe coꝛupta. Itez
illa potẽtia eſt magis conupta que mi
nus poteſt refrenari.ſᷣ magis põt ho/

mo cõpeſcere appetituʒ potentie gene⸗

ratiue q; potentie nutritiue.ergo videt᷑
q vis nutritiua magis ſitcoꝛupta.
Item ſi coꝛuptio anime ẽ ex carne vi
det᷑ illa vis potiſſime ſit conupta que
pmo in carneʒ et per carneʒ exercet ſu⸗
am operatõem.ſed talis eſt potẽtia nu⸗
tritiua.lõge autẽ hõ nutrit᷑ q; generet:

et pꝛius appetit delectabilia guſtus q;

delectabilia coitus.ergo videt᷑ idem ꝙ
pꝛius. Itez augmétatiua tenet me
diuʒ inter nutritiuaʒ ⁊ generatiuã.pꝛi
us eniʒ eſt nutriri:⁊ poſtmodũ augeni:
⁊ tertio generare.ſed inter omes vires
anime augmẽtatiua mime coꝛuptał
Gſi mediũ ſapit natur extremonꝝ vidĩ
ſiłr ꝙ gñᷣatiua mime dʒ eſſe conupta.

Yuntbr
ozuct
tnnseinne
Nencuüqa
rasſenſun
gintna.
piresſolün
ſoconupte
peunitrn
ſr
neratiua⸗
ipſaeris
etü deſen
uptiooſur.
nepſontt
ͦolüdeſen
Hnitrüpiben
Leqmnmnilo
Cnnptöis
sadrwiſr
cönetcon
daworttie
ſenſas
wiemin
nirepſon
ctusema⸗
Mioiat
ſbilerhn
taliyruemne
noicrca⸗
ſeopleni
Nürpptinn
ppig ap',
fusenarien
Meraligsrin
toactänu
hacſgfnded
uffisie
fiefinginn
Ppbätſdeg,
Necgeſun
morüügn
dlcengigi
Ae reſpiei
libatnzer

Nenon
Prikgi
Denilrg
kninanne,
ſmien
eginnez
. I
Bnducni
Hnun K
Dhcnmtüm
Canghil
Filans
npaincu,
ſotalse
usaetutola⸗
ct bötor'a⸗
dinen. I
sni
n. ulsi
Npummſn⸗
.agorbin
Scngifth
mui inomn,
mueſt
wernce gene/
rmaghriki
migonen
eſumpa
angzennill
lc in
um genni
nbiiu guſliß
ennnateen
1genenntu,

vſtnotic

AJuxta hoc qrit qᷓñ interoẽs ſenſus
plus hʒ tactus de coꝛuptõe:⁊ int oẽs
potẽtias aĩe gñatiue:gnatiua inter ce⸗
teras è in nobis mag conupta. e

dicengũ ꝙ abſq; dubio inter cetas po/

tẽtias ſenſuales maxiĩe conupta ẽ vis

grñatiua. Vñ ſiẽ cõterↄſueuit dici:alie
vires ſolmõ dicunt᷑ conupte.ipſa ve⸗/
ro conupta dr̃ et infecta ꝓpterↄcupie
pꝛuritũ ⁊ vehemẽtiã que reſidet in ipſa
Ratio aut q̃re mag inficit᷑ vis ge-
neratiua q; alia potentia ſumit᷑ ex H

ipſa ẽ vis nõ ſolumõ deſuiẽs pſone:ſᷣ
etiã deſeruiẽs nãe.⁊ ideo oꝛiginał coꝛ
ruptio ſiue vitiũ qdð ineſt nãe ex conup

tõne pſone p pᷣus reſpicit illã potẽtia,ʒ
q; alia.deſeruitaũt vis generatiua nje
inq̃ntũ ꝑ ipam fit traſfuſio ſeis ĩ pleʒ.
Et qm in illo ſeĩe eſt radix infectois et

conuptõis.hinc ẽ ꝙ illa vis q eſt illius
pis admiĩſtratiua plus hʒ in ſe de infe
ctõne ⁊ conuptõe oꝛigĩali.Et rurſus.
qa potẽtie gnatiue in nobis iũctus eſt

ſenſus:⁊ potẽtia ſenſitiua reſpicit ipʒ

Hĩem in ſe:quodãmõ hʒ vis iſta deb⸗
nire pſone. Et qm inter oẽs ſenſus ta
ctus ẽ maxĩe malis:⁊ apphendẽs cum
maioꝛi adherẽtia ſenſibilitatis ad ſen/
ſibile:x H̊ͥ maxie viget in mẽbꝛis geni/
talibo rõe mititudinis numeroꝝ.hicẽ
ꝙ modica coꝛuptio rõne magnitudis
ſenſus plyinficit illã potẽtiaʒ q; inficẽt
aliã.⁊ ꝓptẽa maxiĩe ĩ ea regnat pꝛuritꝰ
⁊ ↄcupia.q pꝰſenſuʒ tactꝰ ſenſus gu/
ſtus ẽ maxĩe mãlis int alios.hiĩc eſt ꝙ

inter alias vires mag ſentit᷑ inoꝛdina

tio ʒ actũ nutritiue ſiue guſtatiue.Ex

hac igr̃ rõe duplici:vna colligit ratio

ſufficiẽs qᷓre aia p vitiũ oꝛigiale plꝰ in

ficit in gñatiua q in alia potẽtia.Et qe

Hꝓbãat rões qad pmã ptẽ inducunt᷑ iõ
ↄcedede ſunt. Adilidꝗ qð pmoobꝛ

inzriü q nutritiua debʒ mag punirigp
pcẽm:q; pcẽm fuit pᷣmo ppetratũ p es.

dicendũ ꝙ illa rõ tenet ᷣm ꝙ peccatuʒ
Age reſpiciebat ꝑſonq:nõ ſᷣm ꝙ reſpi

ciebat naʒ:et veꝝ c.qꝛ qntũ ad illã vim

acrius fuit punitus.qͥa fame ⁊ ſiti:x es
eius poſteri puniũtur p ieiunioꝝ abſti

nentis in quibus eſt maioꝛ pena q; ſit

in carnis ↄtinẽtia. Ad illud qð obꝛ

ꝙ nutritiua minus põt refrenari.dicè⸗

dũ ꝙ aliquã potentiaʒ minus poſſe re

frenari h̊ eſt duptr. vel rone vekemen⸗
tie axpetit ⁊ delectatõnis:vel rõne in-

digentie naturalis.Et cũ non pot defa

clili refrenari ppter vehemẽtia appetitꝰ
⁊ inclinatõis mag eſt vitiata ⁊ conup/
ta. Cum vero h̊ habʒ rõe indigẽtie na

turalis nõ ſequit᷑ ex h ꝙ magis conup

ta ſit.Cũ ergo dicit᷑ ꝙ nutritiua minꝰ

põt refrenari h̊ nõeſt rõe maioꝛis vehe

mẽtie appetitꝰ: ſ h eſt rõe indigẽtie na
turalis.qa non põt ſuſtentari ſine cibo
non ſic eſt de gñatiua in q̃ non eſtim/
ꝓbitas appetitus ppter nccitatem: ß

ꝓbpter coꝛuptõis feditatem.hinc eſt qꝙ
pᷣmus motus generatiue potiꝰdicun-
tur pꝑeccata qᷓ; pᷣmi motus nutritiue.

Ad illud quod obijcit᷑ q nutritiua ma
gis vnitur carni ⁊ per pus habet actuzʒ

ſuuʒ in carne.dicendũ ꝙ ex hoc nõ cõ⸗
cludit᷑ ꝙ coꝛumpit intenſius:ſed ꝙ eiꝰ
coꝛuptio ſentiat᷑ diuturnius. Prete/
rea vnio non eſt tota cauſa ſicut pꝛedi
ctum eſt ſupꝛa. Ad illud quod obij-
citur de potentia augmẽtatiua. dicen

duʒ ꝙ potentia augmẽtatiua pura mo

uet naturalit:nec habet ſenſum cõiun
ctuʒ ratõne cuiꝰſentiat delectatio. Et
quoniã non ſubiacet voluntati:ideo ꝑ

peccatuʒ non habet deoꝛdinari. Rur

ſus: quia ſenſum adiunctü non habʒ.

hinc eſtꝙ non eſt in ea delectatio con

cupiſcentie. non ſic autem eſt in nutri
tiua ⁊ generatiua. Atraq; autem ha/
ruʒ ſubiacet voluntatis impio: vtraq;
haruʒ habet ſenſum adiunctuʒ. Et qͥa
plus eſt in poteſtate nroluntatis abſti⸗

nere a coitu q; a cibo:et ſenſus tactus

qui maxime materialis eſt viget in oꝛ
gano generatiue. hinc eſt ꝙ in ea ma/
ioꝛ eſt coꝛuptio: non ſoluʒ reſpectu po

tentiaruʒ anime vegetibilis: ſed et re-/
ſpectu potentiarum anime ſenſibilis.
Et per hoc patet illud qð vltimo que/
rebatuiuit.

Onſequenter

circa ſecidũ pᷣncipale quo.ſ.

—.

qrebat᷑ vtꝝ oꝛigin. rãſfundat᷑ medi
ante carne ꝓcedendũ eſt. Et circa hoc

tria qrunt. Mꝛimo qrit vtꝝ aĩa poſ⸗

ſit infici a carne? Scðo qri vtꝝ h̊ fit
ex volũtate aliq̃ ⁊ appetitu aie: Ter⸗
tio qritur vtꝝ talis ifectio fiat ex ꝓpa⸗
gatõe vel libidine.

IFIrca primum

ſic ꝓcedit᷑:⁊ qrit᷑ vtꝝ aĩa infici

atura carne: Et ꝙ ſic vidr̃ pᷣmo p au-

ctoꝛitatẽ Apoꝰ. Ro.vij. Scio ꝙ ñ ha⸗
bitat ĩ me:h̊ ẽ in carne mea bonũ.Ibi
glo. Merↄditõem conuptio offenſio
nis manet in coꝛpe robur tenẽs diuĩe
ſñie date in Adã:cuiꝰↄſoꝛtio aĩia ma/
culat᷑ pcẽo.Ex H̊ expſſe colligr̃ ꝙ caro

inficit ſpimm. Atẽ Aug'. ð v Apoꝰ.
Nitiũ ↄcupie ẽ qð aĩa ptraxit ex car.

ne. Itẽ Hipm vidr rõe.pcẽm oꝛigia
le hoĩ ĩeſt ex ̊ ꝙ traducit᷑ ex pᷣmo pꝑẽte

in quo oẽs poſteri dicũtur pꝑeccaſſe.ß ñ

dr filius naſci ex pr̃e:niſi ſolũmõrõne
carnis quã ex eo trahit. ſi aĩa efficit᷑
peccatrix hᷣ eſt a conuptòne carnis.
IYItẽ nulla ꝓpetas traducit᷑ ab vno

in alteꝝ:niſi mediate aliqᷓ ſba deferẽte

que ſit cõis vtq;.ſᷣ niła ſba eſt cõis pa
tri pli niſi ſola carnis ſba.ꝗ̊ͥ impoſſibi
le ẽ pcẽm pt̃is in aĩa filij deſcendẽ niſi
mediãte carne. Itẽ mala diſpõ exi⸗
ſtẽs in carne põtĩducẽ obliuiõem ĩ me
moꝛiã:⁊ demẽtiã:⁊ intelłntia.ꝗ̊ pi rõne
in volũtatẽ põt iducẽ ↄcupĩam.ſj cõcu
piſcẽtia inaia ẽ pcẽm oꝛigiale: ſiẽ oſtẽ
ſuʒ fuit S. caro põt facẽ aĩaʒ ꝑeccatri
cem. Itsẽ aĩia iücta carni paſſibili ef
ficit᷑ paſſibilis ⁊ dolẽs.& pi rõe cõiũcta
carni infecte ⁊ laſciue maculat᷑ ⁊ effici
cit᷑ ↄcupiſcẽs.ſi̊ ↄcupia pcẽm ẽ.patʒ
K. S33 A nſel“. de ↄcep.vᷣgi.c. vij
Mõ ẽ mag culpa ĩ ſeĩe q; ſiti ſputo vł
ſanguĩe.ſi quis mala volũtate expuit
aut ex ſanguine ſuo aliqᷣd emittit.ſi
nihil põt dare alij qð nõ habʒ: vidr ꝙ
caro ñ poſſitaĩiaʒ inficẽ. Itẽ Agu“.
in.vi.muſice.Ome agẽs pſtantiꝰẽ pa
tiẽte ⁊ efficiẽs mã.ſᷣ aia pſtantioꝛ ẽ car
ne. nlło mõ caro põt ĩ aiaʒ agere. igĩ
nec ipam inficẽ. Itẽ ſiẽ rult phus.

MNeceſſe è agẽs ⁊ patiẽs in matia cõi/
care.ſ̊ caro ⁊ aĩa nõ cõicant in mã.igi
caro nõ põt agẽ in aĩaʒ. nec ipaʒ coꝛ⸗
rũpere. Itẽ młto ſpuᷣalioꝛ ẽ aĩa qᷓ; ra
dius.ſᷣ radiꝰ ex ↄiũctõe ſui ad coꝛpoꝛa
ĩmũda ñ hʒ infici.&̊ nec aĩa ex ↄiũctõe
ad carnẽ infectã nõ põt infici. Iteʒ
nlta conuptio maioꝛ ẽ in effectu qᷓ ſitĩ
cauſa.ſ̊ coꝛuptio q ẽ ĩ carne nõẽ cul⸗
pabit. qͥa culpa vt dic Anſel.ẽ in vo⸗
lütate.ſi ̊ mima culpa peioꝛ ẽ q; qnta-
cũq; pena:⁊ plus hʒ de rõe mali ſiẽ diẽ
Aug.in ſᷣmõe de ĩnocentibo.igt ex pe
nali infectõe carnis ĩpoſſibile ẽ culpaʒ
ĩaĩa gñari. Itẽ conuptio q ẽ in car⸗
ne autẽ pena:aut culpa.ñ ẽ culpa h̊ cõ
ſtat. ſi pena ̊ iuſta ẽ.ſᷣ nihil iuſtũ ẽ cau
ſa ĩiuſti m ꝙ h. ꝗᷓ conuptio q eſt ĩ car
ne cũ ſit pena nõ potit eẽ pᷣncipiũ infi⸗
ciẽdi aĩaʒ culpa. M?dð abſq; du
bio ſic dicũt ſancti et tenẽt doctoꝛes ꝙ;
aĩa Zhit pcẽm oꝛigiale mediãte carne
Quõ auũt h poſſʒ intelligi nitunt᷑ad h
diuerſi diuerſimode. Quidã.n.dicũt
ꝙ ex hoc ipo ꝙ aĩa vnit carni moꝛtali⁊
paſſibili quã nõ põt regẽ:efficit᷑ ↄcupi
ſcẽs:⁊ ſic ↄᷣhit maculã oꝛigĩalis culpꝑ.

q ipa ↄcupĩa ſiue nccitas ↄcupie red-

dit aiam puerſaʒ. Et qm caro moꝛtatł
hbʒ ꝓpagari ex carne moꝛtali.⁊ moꝛta-
litas fuit in carne pmi pen ꝓpt pcẽm
iobediẽtie.hĩc ẽ ꝙ oꝛigiale pccmĩ nos
dr trãſire a pᷣmo pẽte.⁊ h̊ ex ipiꝰ HNug.
vbis exahñt:qdiẽ in. vij.pte.i.di.li.ſui
vbi ait ſic. Quia caro moꝛtalitate per⸗

cuſſa eſt:ipa ſui languoꝛis infirmitate

diſſoluta eẽ mẽſurã pᷣme diſpõnis de⸗
ſiqeria extendit. Quia ò caro hůanaa
pẽtibo cũ moꝛtalitate ſeiat᷑ in eo ipſo ꝙ;
femiĩata ſbiacet moꝛtalitati viuificata.
poſtmoð carnał ↄcupĩa ſbiecta ĩuenit᷑
ncẽitate.vñ ipa moꝛtalitat infirmitas
c ẽ quã ſeqͥt ↄcupiſcẽs nccitas. Huc
vſq; verba Hugo. que videntur illud
dicere quod pꝛius dictũ eſt. Sʒ quo/
niam in xpo fuit moꝛtalitatis infirmi:
tas: non tamen fuit in eo cõcupiſcen⸗
tia vel oꝛiginalis culpa.nõ videt᷑ iſtud

plane ſatiſfacere: nec totam cauſam

quare caro inficit animamaſſignare.

ſo tnc⸗

ucken

ungin⸗
ſönoekt
.pnsſi
algaliter
genalen
ſptip
llud aia
gimäag
Obſtace
bnt
deotſüt
ſequi⸗
tutſet
punxn
ſpiairob
Hatratili
apnopen
lencmi
Lic B
äin
wahc⸗
ügen
diiuk
Thobe
tcaer
litnen
bio nt
Niecin
Cronpet
ifaciren
bönalaſee
oniafe
ſeutani
Codin
risre
din
brpan
ſccimt
ſſſtcirno
erſci
iuſtice
Rng⸗

fnzu

wotnu
deiloy
big picf⸗

mnniig
uien⸗
Animin
ſi on
ierziri
nekemäſti
ſöenalſtdi
ſbikiatn,
proqeincr,
iealoabo
bilinſisan
ptoqeſticar
znripiüinfi
wogedſqdu
ignmmiu
Ouicändici

iaminont
eetffi n

aicilsain
s pienh⸗
icronon
voralitola⸗
lepeoninds
crihe Hos⸗
6 Nrirdilin
MCrnlianen⸗
MRZl infrmae
ſenedüpinid
nuéspbin
rſenenerhen
iiantuinc,
1 u binim
Calicai infmen
4 „ Me
ercencrin
e
lims iin
. eii/
ziu
ſoo w
e Aiin
l

iumie

eſto.n.ꝙ aliqð coꝛpus a fomite purifi
caret᷑ remanẽte tñ moꝛtalitate:ſic ĩ be⸗
ata vᷣgine fuit:ſi aĩa tali coꝛpi iügeret᷑

nõ videt᷑ extrahẽt oꝛigiale: licetiltq

coꝛpus ſit paſſibile ⁊ moꝛtale.Et ideo

alij aliter dicẽ voluerũt ꝙ cũ pcẽm oꝛi

ginale nõ ſit potẽtia vel aliqua eẽntia:

potiꝰpuatio et iuſticie carẽtia n phit
illud aia a carne ita ꝙ caro aliqͥd in a⸗

nimã agat vel influat:ſᷣ q; pbet ipi aie
obſtaculũ rõne cuiꝰ aĩa debita iuſticia
puat᷑:⁊ pꝛiuata illa iuſtiꝰ ĩpetu ↄcupie

deoꝛſũ fert᷑ cũ nõ hẽat retinaculũ:⁊ ita
ſequit ↄcupĩam ex debite iuſticie carẽ
tia.⁊ ſic debite iuſticie carentia pcedit
ipam ↄcupiĩam per nãm.pbet at caro
ipi aĩe obſtaculũ veloffendiculũ vt nõ
habeat illã iuſticiã ex H ꝙ ꝓpagata eſt
a pmo pente. Vñ ex ↄiuctõe aĩe ad ta
lem carnẽ ille qͥ naſcit᷑ or eẽ filiAde.

Et qꝛ AR dã offendit deũ nõ tin ꝓ ſe ſed

etiã in tota ſui poſteritate.hĩc ẽ ꝙ ani/
ma Hipo ꝙ tali carni ↄiũgit᷑ et ſpectat
ad genꝰ Ade:ĩdigna efficit᷑ vt de ſi⸗
bi iuſticiã appõat.⁊ cũ illa debebat hr̃e
nõ baleat culpabilis ẽ ⁊ rea:⁊ pↄnñs
efficit cupiſcẽs ⁊ vana:ſicẽ manꝰ pali
tica ex diſiolutõe virtutis regitiue effi
cit᷑ tremuloſa.⁊ illud vidr̃ trahi ex ver
bis Anſel“.de ↄcep.virgi.c.v.vbi ait.
MHõeſt iiuſticia talis res q̃ inficiat᷑ et
coꝛumpat᷑ aĩia: vel vt coꝛpus veneno
⁊ q faciat aliqͥd:ſiẽ viqr̃ qn malitõſus
hõ mala facit opa. Nã quẽadmodũ cũ
ĩdomita fera rups vincłis diſcurrẽdo
ſeuit.⁊ nã ſi gubnatoꝛ dimiſſo gubna
culo dimittit eaʒ ventis ⁊ motiba man
nauis vagat᷑ ⁊ ĩuehit᷑ in quelʒ picula.
dicimꝰ ꝙ ̊ facit abſentia cathene aut

gubnaculi:n ꝙ abſentia hoꝝ ſit aliqld.
ſic cũ malus ſeuit clamam:qͥa opat᷑ ĩ

iuſticia:non ꝙ ipa ſit illa abſentia. Et
iteꝝ.j.c.xxiij.S poliauitpſona nãʒ do
no iuſticie ĩ Adã.et nã egẽs facta oẽs
pſonas q̃s ipa de ſe ꝓcreat eadẽ ege/
ſtate peccatrices ⁊ iniuſtos facit. Hoc
mõ tranſit pcẽm pſonale Ade ĩ oẽs qͥ
de illo pſonałr ꝓpagant᷑.Et bis ver/
bis vidr̃ colligi poſſe intellect qͥ pꝛius

Dict ;' é. S ed tñ adhuc illud nõ videt

plene intellectui ſatiſfacere. qꝛ eſto ꝙ

gia illa q creat ĩ coꝛpe er coꝛpꝰ creare
⁊ nihil vltra ſibi daret᷑ q; datur cũ coꝛ/
poꝛi infundaf: nõ diceret᷑ hr̃e oꝛigĩale
pcẽm: ĩmo pura ⁊ innocẽs.igr̃ opoꝛtʒ
intelligẽ ꝙ aliquo mõ coꝛuptio redun
detĩ aĩaʒ ex carne. Et ꝓpt hẽ tertiꝰ
modus ĩtelłndiqꝙ i carne Ade ꝓpt᷑ pec
catũ dupłr fuit conuptio. Nna.ſ.pu/
re penalitat:⁊ ex hac aĩa cũ ↄiũgit᷑ coꝛ⸗
poꝛi hit poſſibilitatẽ. Alia vᷣo fuit coꝛ
ruptio vitioſitatis ſiue feditatis ꝑ qua
caro eſt ſpui rebellis.⁊ ex hac aĩa pᷣhit
culp oꝛigĩalẽ.qm talis vitioſitas q̃ſi
mediũ tenet int culpã⁊ penã.⁊ h̊ eſt ꝙ
magr diẽ ĩ lr̃a:⁊ ꝙ ſonat ſacre ſcriptu
re verba ꝙ ex femoꝛe coit pentũ ⁊ cõ/
cupiſcẽtia libidinoſa gᷣhit caro fedita
tem qᷓndaʒ cũ cõcipit᷑:q eſt cauſa oꝛigi
nalis pcci:⁊ recte vitiuʒ ſiue conuptio
carnis appellari põt.Ad intelłndũ au
tẽ quõ aĩa ſit infici coꝛuptõe culpable
ex tali feditate hec tria ſupponẽda ſũt
tanq; manifeſta. quoꝝ vnũ eſt ꝙ fedi⸗-
tas carnis põt facere carnẽ rebellẽ ſpi
ritni qð patuit ĩ 2 dã qͥ poſt pcẽm ſen-
ſit carnis ſue rebellionẽ. Scom ẽ iſtð
aĩa vnita carni ꝓpter ↄiũctõe m ipiꝰ
ad carnẽè:vel õhit eà ſurſuʒ:vel ab ipa
trabit᷑ deoꝛſuʒ ꝓpt᷑ vinculũ qð ẽ ipius
carnis ad aiam. Tertiũ ẽ iltd qaia ꝓ
pꝛia virtute nõ põt regẽ carnẽ rebelleʒ
niſi iuuet᷑ ꝑx diuinã gr̃am. ſᷣm ꝙ excla/

mat Apoꝰ. Infelix ego hõ c. Ex his

igit᷑ tribus ſuꝑpoſitiſ nccario ſeqtqꝙ ſi
aĩa tali carni vnit᷑ ꝙ ab ipa trahit deoꝛ
ſum ⁊ pꝑ cõcupiſcentiã incuruat᷑.ſed a⸗
nimã incuruari nõ eſt aliud q; e puer
ti.puerſitas aũt in ſba ratõnali q ẽ ca/
pax iuſticie non eſt aliud q; iiuſticia ⁊
culpa. Ex h̊ igitur clarũ eſt ꝙ feditas
que eſt in carne põt animã ſibi enitam
facẽ peccatricẽ. Et qͥa illa feditas a p?
pente traduci hʒ in oẽs poſteros geni
tos ſm legẽ ꝓpagatõis.hĩc ẽ mediã
te carne ad oẽs tñſfundit oꝛigiale.hoc
qũt meliꝰ explanat᷑ p euidentiq exem/
ploꝝ. Nidet᷑ enĩ ꝙ caro de ſe non do/
let: nec è ĩ ea paſſio doloꝛis an aduẽtũ
gie quiſ poſſit ĩeſſe ĩciſo.pdat igr aĩaʒ

vniri carni ĩciſe ⁊ leſe ſtatim cũ ei vnit
hʒ doloꝛẽ.⁊ dicim doloꝛè aggñariĩ a-
nima:nõ inciſionẽ. ſi igr carnis ĩciſio
Põt facẽ aĩiam dolẽtẽ:q̃re nõ ſiłr carnis
qdã fedatio et reſolutio faciat aĩam la

ſciuã ⁊ ↄcupiſcẽtẽ qdiu habitet in car

ne. Itẽ eſto ꝙ aliqð coꝛpꝰ ĩeptũ eẽt
ad rõis vſuʒ: ſiẽ ẽ coꝛpus ĩ ea diſpone
quã hʒ freneticꝰ furioſus:in tali coꝛ⸗
poꝛe nec dr̃ furia nec ignoꝛãtia:łᷣ qdaʒ
diſpõ mala.ſi tñ aĩa tali coꝛpi infudẽt᷑
ſtati efficeret᷑ ignoꝛãs et furioſa q;diu
eẽtĩ carne illa:q̃re nõ poſſaumꝰ ſiłr ĩtel
ligẽ ⁊ in ↄ cupia. Rurſus eſto ꝙ ali
qð mẽbꝝ foꝛmaretad motũetregnuʒ
aĩe ineptũ ⁊ inhüane: vtpote ĩ ea ↄple

xiõe quã hʒ mẽbꝝ paliticũ. ſtatĩ cũ vir

tus motiua vniret᷑ mẽbꝛo illo diceret
ihi eẽ moꝛbo paliſis:⁊ eẽt virtut diſſo⸗
lutio ⁊ p ↄñs tremłatio.virtut aũt diſ
ſo lutio nõ eèt qᷓntũ ad conuptõeʒ ipiꝰ

ertutis motiue ĩ ſe:ß qntũ ad ĩeptitu⸗

dinẽ oꝛgani qð optʒ regiab illa virtu
te.ſic ⁊ ĩ ꝓpoſito ĩtelłndũ ẽ ꝙ ĩ coꝛpoꝛe
an aduentũ aĩe nõ ẽ actuałr moꝛbo cul
Pe.ſᷣ iucta aĩa q̃ dʒ ipm coꝛpꝰregẽ ꝓpt᷑

carnis ĩeptitudinẽ caret aĩa rectitudi/

ne virtut regitiue:⁊ illa carẽs tremło⸗
ſa efficit᷑ pꝑ actũ ↄcupĩe.⁊ ſic pʒ ꝙ valð

᷑ veriſile ꝙ oꝛigĩale poſſit hi in aĩa ex

carne. Ald diſſolutõeʒ oboꝝ pnotã-
dũ ẽ ꝙ tripłr dr aliqͥd agẽ ĩ altm. vnoꝰ
per pdnantiã: ſic griũ agit in ſuũ griũ
Alio mõ p influẽtiaʒ:ſic coꝛpꝰ ſupius
agit ĩ ̊ inferioꝛa.Tertioꝰ ꝑ colligãtiã
ſic qñ duo ita ſunt vnita ꝙ vnũ trahit

ad ſe altm:⁊ cõicat alt᷑i ꝓpetates ſuas

Qũ dicimꝰcarnẽ inficẽ aĩaʒ:h̊ intel
ligit᷑ q̃ntũ ad ʒ ꝰ modũ agẽdi.ſ.ꝓpter
colligãtiã quã hʒ ad aĩaʒ:ꝓpt᷑ qua dũ
deoꝛſuʒ tẽdit eò ſecũ trahit.vt.n.dicit

B rego.ꝙ q labenti ĩnitit:ncce ẽ vt cũ

labẽte labat᷑. His viſis patẽt ea q oba
ſunt. Ald illq.n.qð diẽ A nſel.qꝙ pec
catũ nõ ẽ ĩ ſeie.dð ꝙ h̊ diẽ q̃ntũ ad exi
ſtentia actualẽè ipiꝰpcci.qð qͥ dè ẽ defoꝛ
mitas aſpiciẽs ipaʒ voluntatẽ ſic ſõm
ꝓpuʒ.nõ aũt vłt negare qn ibi ſit cau
ſa pcci:ĩmo aſſerit:ſiẽ pʒ ex vᷣ ſuis ſe⸗/

8 qñtibꝛ. Ad ilłq A ug. ꝙ oẽ agẽs p⸗

ſtantiꝰè patiẽte.dð ꝙ ĩtelkit ð agete p
influetia.p hũc aũt moð ĩ oꝛigiał ↄcto
nõ dicimꝰcarnẽ agẽ ĩ aĩaʒ:ſiẽ pdẽm ẽ.
Ald illd phi q agẽs ⁊ patiẽs debent
cõicare.dð ꝙ ipe ĩtelłit de actõe q̃ ↄriuũ
agit i griũ pꝑ pdñantiã. Ad iliq qð
obꝛꝙ multo ſpualioꝛ ẽ aĩa qᷓ; radiꝰ.dðᷣ
ꝙ ⁊ ſi ſpualioꝛ:tñ alligata maꝗ carni
q́; radi aeri ſiẽ coꝛpi illiato.iõ magãʒ
hit eiꝰ ꝓpetates ſui paſſibilitatis ſiue
feditatis qᷓ; radiꝰhat ꝓpetates illũia
bilis. Ad illd qð obꝛ ꝙ maioꝛ ẽ coꝛ

ruptõ ĩ effectu qᷓ; ĩ c̊.dð ꝙ iſtud dupłr

fallit. ꝛimũ qñ aliqͥd nõ ſe hʒ ĩ roͤne
pfecte cãlitat᷑: ̊ ſolũ rõe inſtrumti ⁊ de
ferẽtis. nã ſi velimꝰↄpare coꝛuptõem
aĩe puuli ad pᷣmã cãm:viʒ aĩam Ade:
repiet᷑ i Adã eq̃ magna vł maioꝛ. De⸗/
ficit et ex H̊ ꝙ magnitudo coꝛuptõis
intẽdit᷑ freqnt ex nobilitate ⁊ dignita/
te coꝛuptibił᷑.q; tãto mai ẽ vitiũ ⁊ coꝛ
ruptio peioꝛ q;to nã pſtãtioꝛ.ſicẽ Augꝰ.
diẽ. ⁊ hic ẽ ; qᷓnto aĩa conuũpit᷑ a carne
maioꝛ ẽ ĩ ea coꝛuptio qᷓ; ĩ carne fuerit.
⁊ Hẽ rõe nobilitat ſbi. Ad ilłd qð obꝛ
ꝙ pẽa ñ ẽ cã cłꝑ.dð ꝙ vᷣm ẽ ð illo qð ẽ
pure pẽa.talis aũt coꝛuptio vitioſa ĩ
Adꝗã ſpſecuta ẽ ex cłpa.qꝛ ex h pecca
nit caro eiꝰdiſſoluta ẽ ñ ſolũ diſſołone
oꝛdiatõis ad moꝛtẽ:p eti faciẽte rebel/
lionẽ ⁊ faciẽte ↄcupiſcẽ qð ñ lʒ.⁊ iõ qꝛ

tat vitõſitas ⁊ a cłpa c: ⁊ ad cłpã põtj
dãmõ creare pcẽm ĩaĩa.h̊ aũt ñ fac ali

qͥd ipi aĩe ĩ ptinẽdo ſ̊ potiꝰĩ rebellãdo:

2⁊ ideo ſptrabẽdo.⁊ H̊ mõ inteltłit magr
gioam infici a carne.⁊ extraxit ̊ᷣ ex ver⸗

bis Aug.⁊ his verhis Augꝰ.conſo⸗/
nat verba A nſel. Non enĩ vult An⸗
ſelꝰ*.dicẽ ꝙ carẽtia debite iuſticie pce/

dat nccitatẽ ↄcupiſcẽdi:cũ eõrio ſit oꝛ/

diĩe nãli.eo.n.ipo pᷣuat᷑aĩa illa iuſticia
q nccitatẽ ↄcupiſcẽdi hʒ ex carne ↄiũ/
cta:ſᷣ H̊ iteltit q́;tũ ad actũↄcupiſcẽdi.
Siłrvᷣba Hug.intelłnda ſuntꝙ caro
inficiataĩaʒ nõ ſolũ rõne paſſibilitat:
ſß etiã rõe adiũcte feditatis ⁊ vitioſitatꝭ
quã ĩ ſeĩie eẽ maiĩfeſtat ipa coꝛuptio qͥ
ſentit᷑ ĩ actu gniatiue virtutis ⁊ ĩ mẽbñ
illis reſidet pᷣncipaliter:q́;uis oĩa alia
ita ſint paſſibilia ſiẽ illl.

.
ti
heten
rtielLte
niſ⸗
ullas po
Nteriobe
Gilitoen
pmiaut⸗
ſeä,
ſapionn
us Gil
dterior:
1detenio
erhſocti
niicoope
beerni
nolinsep
lecdetig
auteavon
Alienare⸗
Crüren
inr
lenen
Pfalia
gliena
Pn⸗
oeinin
cultme
iaßen
tacim
maretcap⸗?
wroigin
niſippere
re. J
inigneine
eſtmagzan
gaarneb⸗
ipſgie
culpa;
nolitte
Uoluͤtnte
göpmnn
original
origiale⸗
punienc
nitte mag
biun gn

eirp
akzcro
ane.
Sekent
Mii
lliod
d

J
Nomesn

WG.

ornptien
iun Ace:
mio Be⸗
onnotiis
digninn/
notiopitoſti
olüoifotone
ſciittetel⸗
chpipötq
gütnfarali
inelä
wrelkir ſnagt
muberten
Auc. conſo
genipult An⸗
itr iuſtier de⸗
cüerioſt⸗
iailainten
gerame
tist nüiil
rjuis

.

7
cngn

Ecundo queri

tur vtꝝ oꝛiginale ↄtrahat᷑ in

aĩa ex carne ex aliq appetitu ⁊ uolũta

te aĩe! Et ꝙ ſic vr. Oꝛiꝰ ꝑ rõnem Au
guſ.quã facit in li.lxxxiij.q.ondens ꝙ;
nullus põtabalio fieri deterioꝛ.ſ ſi fit
deterioꝛ hoc erita ſeipſo. Aiteniʒ ſic.
Si fit deterioꝛ.auta ſuꝑerioꝛi.auta
pari.ant ab inferioꝛi.Ab inferioꝛi nõ
põt.A pi nõ.qꝛ ei illud nõ pꝛeualet.A
ſupioꝛi nõ.qꝛ ille auteẽt bonꝰautma/
lus. Si bonus:ᷓ nunq; faceret ipſuʒ
ᷣterioꝛẽ. Si malus:ergo iã inferioꝛ ẽ

7 deterioꝛ. Simiłr arguit᷑in ꝓpoſito.⁊.

ex h̊ ſeqtur ꝙ aĩa nõ poſſit fieri mala
niſi coopante uolũtate ppꝛia. Iteʒ
oẽ peccatũ ab aliq̃ uolutate ẽ᷑.ſola enĩ
uolũtas ẽ peccati pꝛincipiũ.ꝗ̊ oꝛigina/
le qð eſt ĩ puulo autè a uolutate ꝓpᷣa
autè a uolũtate aliena. Si avolũtate
alie na vtpote Ade:cũ in Adam nõ fu
erimꝰniſi ſᷣm qͥd:nõ eẽt oꝛigiale pcẽ̃m
in hoĩe niſi ſᷣm qͥd.̊ ꝓpter ipm nõ ðbe
remꝰeternałr viſione dei puari.Oe ſi
H falſũ eſt:non ſolũ fuita uoluntate
aliena. Reſtatg hatur a uolütate
ꝓpa. Itẽ ſupius nõ patit᷑ ab inferi
oꝛi niſi merito culpe.vł niſi ei ſe ſubij
ciat mera uolũtate.ſ̊ aĩa cũ vnit᷑ car/

ni añ vnionẽ non hʒ culpã.ergo ſi ĩfi

cita carne:H̊ non ẽ abſq; uolũtaria ſoᷣ

iectione ipſiaie. Iteʒz ſiangel?in /

traretcoꝛpꝰ infeetũ nò diceret᷑ ex H ʒ/
bere oꝛigina e.ſi igit ala Zhit hoc nõẽ
niſi ꝓpter aliques appetitũ quẽ bʒ ad
carnẽ. Atez ſiaia inocens poneret᷑
in igne infer nali nũq; arderet. ſi nõ

eſt maꝗ actiua caro qꝙ; ignis.ſi inficii
a carne hoc nõ eſt niſi ꝑpt affectionz

ipſiꝰaĩe ad carnẽ.et ſi H̊ ueꝝ ẽ oꝛigiatł
culpa phitur mediate a petitu anie et
uolütate. Sʒ 3. pcẽm qð ↄtrahit᷑ a
uolũtate aĩe ẽ peccatũ actuale.ꝗ̊ pcẽ̃m
qð puuli gᷣhunt nõ deberet dici pcẽm
oꝛiginale ſ̊ actuale. Itẽ ſi pccatuʒ
oꝛigiale eẽta uolũtate ipſiꝰanie:ergo
puniendu eèt ꝑena acmali.ſiqᷓ nõ pu/
nit᷑ pena actuali ̊ pena dani ſic.j.vide
bitur. & nõ videt ꝙ a uolũtate aĩe cau

ſet. Item nã ⁊ uoluũtasſuũt pꝛicipia
diſpata: ita ꝙ; effect'qui ſuta natura

16q ſunt a ꝓpoſito ſũtalij⁊ alij. ſi ꝗ oꝛi⸗

ginale peccatũ eo ipſo or̃ oꝛiginale ꝙ;
eſt a natura.igit᷑ nõ ẽ a volutate ꝓpa
AVtẽ peccatũ qð eſta ꝓpa uolutate p
ꝓpum actũ eſt ↄmiſſuʒ.nullũ aut ꝑec
catũ p ꝓdum actu ↄmiſſum ſine ꝓpo
actu dimittit᷑.ergo ſi oꝛigiale gᷣhit ex
aĩe volütate:nũq; in puulis ꝑ baptiſ-/
mũ deleret᷑.Q. ſi h eſt ↄ fideʒ.reſtat qꝙ;
peccatũ oꝛigiale non pᷣhitur p aĩe uo/
lütatem. Itẽ ſi Zhitur p volũtateʒ:
aut ꝑ nalem.aut ꝑ deliberatiuã.Nõ pꝑp
deliberatiuã. qꝛ in ipſo inſtàticreatõis
vnit᷑ aĩia carni. Non pꝑ nalem. qꝛ natu
rał uoluntas ſp eſt recta.et ſic mouet᷑
ſm ꝙ eã inſtituit actoꝛ deꝰ.ꝗ nullo mõ
põt eẽ pcci pᷣncipiu.reditꝗᷣ ið qð pꝛiꝰ.
Needõð q cuz querit᷑ vi oꝛiginale
Shitur ex uolũtate uel appetitu aie. H
tripłr põt intelligi. Cõtingiteni h ta/
liter ĩtelligere ꝙ ſpectat ad hereſ puer
ſitatẽ.tałr vt ſꝑectat ad rõis ꝓbabili/

tateʒ. ⁊ tertio etiã mõ vt ſpectet ad fiði
ueritatẽ. Qũ enĩ duplex ſit ĩ aia appe

titus videlʒ naturał᷑ et deliberatiuꝰ.ſi
ſic ĩtelligat᷑ aĩa pꝛiꝰ deliberetde car/
nis infectione ⁊ ei ↄiũgatur volũtarie
ex deliberatõe ⁊ ex H̊ ᷣhatculpã oꝛigia
lem. ſic ĩtelligere hereticũ eſt.pꝛo eo q;
doctoꝛes catholici dicut aĩa creãdo
infundit᷑.⁊ infundẽdo creat᷑. Et apis
ro.ix.de Jacob ⁊ Eſau loquẽs dicit.
Anteq; aliqͥq boni vel mali egiſẽt⁊c
Eſt⁊ alius ĩ aĩa appetitꝰnaturat.et p
hunc appetitũ duptr põt intelligiphi
oꝛigiale. Uno mõ vt ſic ĩtelligat᷑ cõ/
trabi ex carnis coꝛruptiõe ⁊ aꝑpetitu
aĩe ꝙ coꝛruptio carnis eſt ſic malis.ſ&̊ᷣ
nalis appetitus aĩe ad coꝛpuſ qͥ eſtad
ipſã vnionẽ.⁊ vnionẽ ancedit natura
q;uis nõ ancedat tpe ſe hat in rõe ef-/
ficientis.eo mõ quo ẽ dicere pcẽm ha
bere cãm efficientẽ.et ſic d ↄtrahi oꝛi
ginale pcẽm a carne infecta mediãte
appetitu p qu ania carnialligat᷑: ⁊ qͥ;
dammõ ei ↄdeſcẽdatac ꝑ hoc ei ſe ſboʒ
cit.⁊ ſoijciendo ſe puertit᷑.nec tñ ex h
Dicet᷑ culpa illa eẽ acta ſ̊ cõtracta.nec
4 2

pionałſ nalis:qꝛ ille appetit natł.nõ

nãlis colligãtia ſitaĩe ad carnè ſiẽ di/

n/

in cãt ꝑccatũ ꝑ ſe ̊ cũ coꝛruptòoe car/ ctũ eſt S. Mollet tñ diei ꝙ Adam aliqͥ e⸗
nis adiücta qa pe pente ꝓpagat᷑. hoc mõ meruit.ſ ð q̊ meli patebit cũaget
etſi ꝓbabiłr eẽ dictũ videat.vr tñ in H qer ſaluat᷑ diuĩa iuſtitia ĩ unione anie ſe
ꝗ vitate deuiare ꝙ pꝛicipaleʒ cam õ/⸗ ad carnẽ. Ad duas vltias rõnes iã de
ctiõis oꝛigialis ponit ex pte aĩe:cuᷣ ſci pʒ rñſio ꝑ ea q i dicta ſut. Nam ſian nan
7 doctoꝛes dicãt oꝛiginale peccatũ tra gelus poneret᷑ ĩ carne infecta:⁊ aĩa i⸗ heſte⸗
duci pncipalr a pmo pentea quo nõ nocens poneret᷑ ĩ flama:nec ille ĩficere reyno
pꝓpagamur niſiſ carnẽ. Alio mõ põt tur nec iſta pateret᷑.ſ̊ H̊ non eẽt ꝓpter ſckine
itelligi pcẽm pᷣhi ab aia ꝑ nalem aꝑpe ðfectũ appetitꝰ deliberatiui.ſ ppter h̊ ſcch
titũ ipſi aĩe ad carnẽ.ita ut pᷣncipalis ꝙ nõ eẽt ibi appetitnec colligatia nã⸗ Nuge⸗
rõ ponat ex pte carnis ⁊ appetitus ille lis.⁊ ſine hac nõ põt aia ĩ carne ĩfici. woo
nãlis ſit c ſine q̃ nõ.⁊ H̊ͥ quidẽ hʒ pita ſiẽ bus dictũ eſt. quis h non ſit cã pꝛĩ ipb⸗
tẽ ⁊ neceſſe ẽ ponẽ. Nunq; eni caꝛo poſ ceipalis.Cõſilis enĩ axpetitꝰ nalis ſal eosg⸗
ſetaĩam infice niſi aia hr̃et nãalem col uaret in aia ad carnẽ ſi h ſtetiſlet.⁊ tñ aot
ligantlag⸗ ipſã. nalis aiteoliganri⸗ aĩa nulla culpam Zheret. te
non ẽ niſi pꝑ appetitũ ipſiꝰ aĩe ad coꝛ/ — E ſ. P3 nnich
pe pꝑ quẽ alnanconiligar carni vt ſiẽ TO queritur algl
vcm fuit S.niſi pᷣtutẽ Hat p quã carnẽ väyäy9:.tin caro ipa inficit ex ppaga ſoilbi
regat neceſſe Hat deoꝛſũ fieri cũ car/ vHe tin uel ex ꝓpagatione ⁊ libidie.Et mein
ne ac pꝑ h̊ captiuari ĩ ſuitute pcci.ꝓpt᷑ ꝙ ex libidie vr.p?ꝰ auctoꝛitate auguſ. bileg
hoc ſimptrↄcedendũ ẽ pcẽm oꝛigiale ð fi.ad pe. Peccatũ oꝛiginale nõ traſ imnd.
eſſe ctuʒ.⁊ nullo mõ dʒ dici actũ:qð mittit ad pnulos ꝓpagatio & libido. nli
hocipſũ nomẽ indicat ꝙ dr pcẽ̃m oꝛi ſi ergo aĩa ex feditate carnis phit oꝛi⸗ Crri
ginale nõ actuale.dr nale non uolũta ginale:illa feditas ẽ in carne.nõ ex ꝓ/ döͤn
riiũ.vñ ↄcedẽde ſũtrões q̃ad ſcõam ꝑ pagatioe ſᷣ ex libidie Ite mgrilra ſe⸗
tem iducunf. Ad illud vpo qð obꝛ ÿ0% Pollutio qdam E in carne qua in fer. gere⸗
non põt fieri hõ malꝰab alio.dð ꝙ au⸗ uoꝛe coitus pentũ ex ↄcupiſcetia libi/ ſire
guſ.ibi loqtur de alio agẽte:qð qdem qĩoſa vᷣhit caro dũ ↄcipit᷑.Ex ̊ axpa/ lsz⸗
eſt ita aliud ꝙ nõ ẽ nãliter alligatü ei ret ꝙfeditas illa ĩ carne nõ eſt ex ꝓpa noͤßfe
qð dʒ fieri deteriꝰ.Sicaũüt nõ eſt ĩ p/ gatioe t ex libigie. Item xps ð bta du cwne
poſito.nã caro nalem hʒ colligãtiã cũ virgie ↄceptus ẽ ex maſſla hüani gñis MNegi
ſpũ p nalem axpetitũ vniꝰ ad alteꝝ. et tn nec habuit illa feditatẽ in carne: loeen
Adillð qð obꝛ ꝙ peccatũ oꝛigiale aut nec oꝛigĩale inaĩa.ꝗ tał feditas ĩ car/ örffeai
eſt a uolũtate ꝓpa auta uolũutate alie ne non eſt qe caro ex carne educit᷑.ꝑᷣ q; Nüſniner
na.dð ꝙ a uolutate aliena. Ad illud cü libidie ſemiat. Iteʒ ſi nuq; nã la Gto.
uero qð ſbiũgit ꝙ nõ fuimꝰ niſi ᷣm qͥd pſa eſſet nihilõinꝰeſſet ppagatio car/ Glile
in illo Adã.dð ꝙ uen ẽ q; fuim in po/ nis ex carne.nec eẽtin eo feditas: nec dinscn
tẽtia całr.ſ̊ quẽadmoð ſᷣm qͥd reductũ pcẽm oꝛigĩale pↄñns.q ſi in ꝓpagatoe glee
ad ſimptłr p opationẽ nẽ. N cu pꝛi Hiĩs ex wie eſt traductio oꝛigialis.G̊ᷣ licist,
eẽmus iĩ potẽtia:nũc ſumꝰentes ĩ actu nõ eſt rõne ipſiꝰ ppagatõis ſᷣ rõe adiu iiifnir
ſic oꝛigiale pcẽ̃m qð erat ſᷣ qͥ q añ ipſiꝰ cte libidis. Item ſi fieret ꝓpagatõ torehi
ꝓlis gñationẽ in ipſa pł ppagatõe ex abſq; libidie:iq nulla eſſʒ ĩoꝛdiatio ex fluitnsi
uniõe aie ad coꝛpꝰ ĩcipit eẽ pcẽm ſim-/ pte virtutis gñatiue.ſi nulla eſſʒ inoꝛ gentüten
płr. nec reqrit᷑ ibi actuał uł noua deli qiatio ex pte virtutis gñatiue: nlta eſ hti
beratio.ſᷣ ſufficit ipſa ꝓpagatio ⁊ aĩe ſet fedatio ĩ ſemie.⁊ ſih nõ eſſet:nulla Rännd
ad carnẽ ↄiũctio. Ad illud qdᷣobiqꝙ; eſſet feditas ĩ carne nec ĩ aiavheretur gllilti
ſupius nõ patit᷑ ab inferioꝛi.dð ꝙ illð oꝛigiale.ſiꝗᷓ caro inficit᷑ 7 vitiat: H nõ n totd
hʒ ueritatè in his int qͥ nõ eſt nalis col eſt ex ꝓpagatiõe tm & etiã ex libidie. dinni,

ligãtia.⁊ iõ non hʒ locu in ppoſito. ciu S33. Oꝛigiale pcẽm ᷣhimus qe i lbigod

Meſied⸗
tunle
ntciaget
mneanie
inesi
taii⸗
cleifrer

Wian
4. *. .
eepate⸗

4 *
ſtorie „e.

ritur

lbille E
maugul.
lenonal
NMngilf⸗
nocfetpe
ntsobii
biunigis
uence.
tinsicdn
ennci5
ſinüchtüͤn
agron⸗
iinpnn
ſzicnatoel
mluch
fnnuetli

elH

tP

ſ rN
W
,

7
4 eade.
Wele,
„ s
T.
H//*

Adam peccauimꝰ eo mõ qJ in ipſo era
mus.in ipſo aũt eramꝰ ſᷣm ꝓpagatio

nẽ non ſʒ libidinẽ. tã oꝛigiale q; car
nis feditatẽ ꝓpagatõe gᷣbimꝰ. nõ libi

dine. Itẽ libido reſpicit pentes ꝓxi/
mos.ſᷣ oꝛigĩalis iductõ reſpicit pᷣmoſ

pentes.vñ nõ dr̃ õᷣhere oꝛigiale a pen

te ꝓxĩo ſ̊ ab Adaʒ:qͥ vr ꝙ ipſa libido

q eſt in coitu nihil facit ad tranſfude-
qũ pcẽm oꝛigiale. Itez poſſibile eſt

ↄiuges ſcõs ex caritate coire abſq; oĩ
pcco.ſᷣ vbicũq; ẽ libido ibi ẽ uolũtatis
ĩpꝛobitas ⁊ aliq̃ culpa.qͥ poſſibile eſſet
eos guare abſq; libidie. igit᷑ ſitradu/
ctio feditatis carnis uel oꝛiginat᷑ pcci

est rõe libidis ꝓles ſic genita nõ ha be

ret culpã oꝛigialeʒ. Itẽ ſi traductio
oꝛigialis eẽtrõe libidĩs. ille qͥ cũ ma
ioꝛi libidĩe naſceret᷑ maiꝰ ↄheretoꝛigi/
nale.ſᷣ natus ex adulterio cũ maioꝛi li
bidĩe gnaret᷑ q; ille qͥ naſceret᷑ ex legi/
timo.ꝗ vr̃ ꝙ maioꝛ eẽt ĩ eo oꝛigiał cul
pa.ſi igit᷑ coꝛruptõe oꝛigĩalis pcc̃i oẽs
coꝛrũpunt᷑ eq̃tr: vr̃ ꝙ talis coꝛruptio
nõ traducat᷑ p libidinẽ. Itẽ ponat
ꝙ ſemẽ deſcinderet᷑ ð lübisviri⁊ infũ
deret᷑ vaſculo mulieris: ita ꝙ nec vir
ſẽtiret delectationẽ nec mulier.eẽt ibi
ꝓlis ↄceptio abſq; libidiĩe. talis pleſ
nõ hr̃et pcẽm oꝛigĩale.ꝙ ſi ̊ eſt abſur
dũu ponẽ ⁊ itelligere ꝙ aliqͥs ex ſemie
Ade gñjetur ſine coꝛruptõe niſiĩ eoſo
lo ↄcept ẽ virgĩe ꝑ virtutẽ ſupᷣ nãm
nõ vf feditatè carnis uł oꝛigiale pcẽ̃ʒ
trãſmittere ad poſteros libido ſ̊ ppa/
gatio. Me?oð ꝙ ſic expſſe dicit Au

guſ.iĩ li fi.ad pe.⁊ mr dicit ĩ lĩ̃a Je

ditas carnis ⁊ ↄctio oꝛigialis nõ tm ẽ
ex lege ꝓpagatiõis hłᷣ etiã ex feditate li
bidĩs. Añ auguſ.dicit pcẽ̃m ĩ puuloſ

f tjiſmittit ppagatio ſ libido.nec fedi

tas nẽ huane facit hoĩes naſci cũ pccẽo
H feditas libidis.Ad cuiꝰuerbi intelli
