videt᷑ ꝙ nali cognitõe ipaʒ diuinã lucẽ
ſeipſa cognoſcat. Si dicas ꝙ acies
intellectꝰ angeli retũderet᷑ ꝓpt impꝛo

poꝛtõnabilitatẽ luĩs. Cõtra ſemp ma/

net ipꝛopoꝛtõnabilitas q cqͥd det᷑ãgło.
ergo nüuq; videret. Itẽ que ſunt eẽn
tialiter ⁊ potẽtialr̃ in pſona ↄgnoſcẽte
cognoſcut᷑ ꝑ ſui pſentiã ⁊ abñtiã: ſicut
dicit aug de trini.⁊ ſupꝑ ge.ad litterã.
q aia ſeipam ⁊ habit ſuos pꝑ eẽntiã et

pñtiã ↄgnoſcit.ſi ergo deꝰpſentiſſimꝰ

erat intellectui angłico ⁊ hoc per nãm.
ergo nãlr̃ ipam diuinã eẽntiã in ſeipa
cognoſcebat. Itẽ oõẽ illud quod eſt
ens cognoſcibile p ſe.aut cognoſcit᷑ ꝑ
ſui eẽntiã:aut ꝑ ſpẽm.ſi ergo angelus

cognoſcebat deuʒ nõlit. vt dicit magr

in a:aut ꝑ ſpẽm:aut in ſua eſſentia:ᷣ
nõ p ſpẽm.ergo ẽcᷣ. QOQꝛ autẽ nõ per
ſpẽm videt᷑.ſpẽs eĩ eſt maioꝛis ſimpli
citatis ⁊ abſtractõis ⁊ puritatis q; ilłq
cuiieſt ſpẽs:ł nihil deo ſimpliciꝰergo
deus ſpẽm nõ habet. ergo nõ poterat

angelus deüu noſſe p ſpeciẽ:⁊ nouit per
ſpeciẽ vel eſſentiã. ergo c. Itẽ ange

lus p nalem cognitõem deũ cognoſce
bat: aut ergo ſb velatone:aut facie re

uelata.nõ ſbᷣ velatõne.qꝛ velamẽ nõ eſt

niſi ꝓpter culpã vł ꝓpter molẽ carnis

ↄiũcta nec fantaſmatũ obſiſtẽtia.ergo

ſua nãali cognitiõe ſummã eſſentiaʒ in

ſua luce videbat. Itè ſiãgel cogſce⸗
bat deũ:aut ̊ ꝑ mediũ:aut ſine medio

ſi ſine medio.ergo videbat in ſeipſo.ſi

pꝓ mediũ.ergo inter mẽtẽ angeli et dei
aliquid erat mediũ.qð eſt cõtra aug.
2tra rõem. Nã illud mediũ:aut eſſet
magis ꝓpoꝛtõnabile deo q; mẽs ageli:

aut minꝰ. ſi magis.ꝗ aliqna creatura

ſupioꝛ angelo.ſi minꝰergo potiꝰimpe/
diebat cognitõem q; adiuuaret.reſtat

igit᷑ ꝙ angłs p cognitiõem naturalem
cognoſcebat diuinã eẽntiã in ſeipſa.
Nõtra Yo. xvij. Hec eſt vita eterna
vt cognoſcat te deũ.ergo in viſiõe dei

eſt beatitudo ſumma.ſi ergo hoc habet

angelus ꝑ naturã.ergo p uaturã erat
beatus. Itẽ adhuc naturalia ſalua
ſunt in angelis malis: maxiĩe qͥ ſꝑꝑctãt

ad intellectũ.ſi ergo ꝑ naturã poterãt

diuinã lucẽ ↄſpicere in ſe.ergo et nüc
pñt.ergo nõ ſuntin tenebꝛis dãnatõis
quod apte falſum ẽ. Itẽ ꝓximioꝛ eſt
deo anima habẽs gratiã q; ſit angeluſ
habẽs ſola naturalia:ſed anima exuta
cũ gratia nõ poteſt aſpicẽ lucẽ ſummã
niſiadiuuet᷑ pꝑ gloꝛiã:ſicut patet de his
qui ſunt in purgatoꝛio ⁊ fuerüt in lim
bo. ergo videt᷑ ꝙ nec angel p naturꝗ.
Itẽ lux diuine eſſentie eſt ſup oẽm
intellectũ creatũ quãtũcũq; ille intelle
ctus ſit excellès in naturaliba.ꝗ̊ nunqᷓ;
intellectus creatus in illaʒ intuẽdam
aſcẽdet virtute ſua:niſi deꝰ ↄdeſcẽdat᷑
per gratiã.ergo impoſſibile eſt q ange
lus naturali cognitõne cognoſcat di/
uninã eſſentiã. Itẽ multo plus ẽ deꝰ
ſupꝛa intellectũ angelicũ: qᷓ; ſitangelꝰ
ſupꝛa intellectũ humanũ:ſed homo nõ
põt noſſe angelũ niſiangłs ↄdeſcẽdat
ei.ergo nec angelꝰipam diuinã lucem
in ſeibam. Itẽ ĩpoſſibile eſt ꝙ aliqs

oculꝰpueniat ad cognitõnem luminis

d 5

ſolaris niſi per ſmiſſionẽ radioꝛũ ſolis
q́;tũcũq; habeat alia lumina.ergo ĩpoſ

ſibile eſt ꝙ aliquis ad cognitõeʒ ſupꝑne

lucis pueniat ꝑ illuminatõnem aliquã
naturalẽ vel acquiſità:niſi deus ſue lu

minoſitatis radiuzʒ ĩmittat.ſed imiſſio

hec nõ eſt niſi pꝑ gratiã.ergo impoſſibłe
eſt ꝙ aliqua creatura q;tücũq; nobilis
diuinã lucẽè in ſeipa pꝑ nãm cognoſcat.
MHeꝰoicẽdũ ꝙ angelꝰnaturali cogni
tione diuinã eẽntia nõ poterat videre
in eſſentia ſiue claritate ſua.⁊ hoc patʒ

quia hec cognitio eſt pꝛimũ pmiũ:quo
habito mens creata quieſcit tanq; bea

ta ⁊ pfecta.hoc autẽ pmiũ nemo opti/
net niſi gratuita dei influentiꝛ. Si
autẽ querat᷑ ratio huius:ſane dici põt
qꝙ diuina lux ꝓpter ſui eſſentiã eſt inac
ceſſibilis viribo omĩs nature create:et
ideo ꝑ quàdã benignitatis ↄdeſcẽſiõeʒ
facit ſe cognoſci:ita ꝙ in illa cognitõe
cognoſcens multo plus agat᷑q; agat.
illa autẽ ↄdeſcẽſio bonitatis quid gra
tuitũ dicit:ſed coſtat ꝙ nõ dicit diuine
eſſentie humiliatõnem. quia nõ poteſt
minoꝛari:ſed dicit alicuiꝰradij gratui
tã ĩmiſſionẽ p quã anima clare cogno/
ſcit cuʒ eſt immiſſio in habũdatia ſicut
erit in gloꝛia.⁊ ita angelꝰdiuinã eſſen/
tiã nõ poteſt pꝑ natura cognoſcere in ſe
ipſa:ſicut oſtendũt ratõnes inducte:et
icut colligit᷑ a dyoniſio in pᷣnꝰ miſtice
theologie. Ald illud ergo qð obicit
ꝙ eſt dei foꝛmis p naturã.dicẽduʒ ꝙ H
nõ dicit᷑ quia habeat dei foꝛmitatẽ quã
habʒ intellectꝰgloꝛioſus paſſilatõem
que eſt in ſtatu perfecto:ſed dei foꝛmis
dicit᷑ quia ſine ſuſceptiõe ſpꝑcierũ ꝑ id
quod habʒ in ſe actu cognoſcit. Ad
illud quod obicit᷑ ꝙ eſt ſpeculü clarum.
dicẽdũ ꝙ deus refulget in oĩ creatura
tanq; cauſa in effectu ſuo:⁊ ex omnibꝰ
poteſt cognoſci ⁊ maxime in creatura
que ipius dei eſt inſignita imagine: ſʒ
illa refulgètia luminis ꝑ qu videt᷑ deꝰ
facie ad faciẽ: nõ eſt nature ſed cõdeſcẽ
ſionis ⁊ gratie. nec eſt ſiłe de luce coꝛ/
poꝛali que nõliter influit lumen in hec
inferioꝛa:nõ ſic debet ĩtiłi de luce et᷑na
Ad illud quoꝗ obicit᷑ ꝙ de pntialit

— 0
w — S 2 2 in

“

—etet
— O

eſt in anima &. dicdũ ꝙ eè pñs alicui
hoc eſt dupliciter: vel vt pncipiũ cõſer
uans et cotinẽs:vel vt obiectũ ĩmutãs
⁊ mouẽs.pᷣmo modo eſt deus pñs an⸗/
gelo:⁊ lux ceco.ſecundo modo nõ.⁊ iõ
nõ eſt ſimile de anima ⁊ eius habitibꝰ:
quoniã pſentes ſuntanime vtroq; mõ
⁊ ratio huius eſt:quoniã hec cognoſci

bilia nõ ſupexcedũt cognoſcẽtis potẽ⸗

tiam ⁊ naturã. A illud quod obicit᷑
ꝙaut p ſpeciẽ aut ꝑ eſſentiã .dicẽdũ
adhuc eſt tertiꝰmodus cognoſcẽdi.
cilicetp effectũ. cognoſcit auteʒ deus
pꝓ effectus viſibiles ⁊ ꝑ ſubſttias ſpi/
rituales:⁊ p influentiã luminis cõna/
turalis potẽtie cogniti quod eſt ſimili-
tudo quedaʒ dei nõ abſtracta:ſ infuſa
inferioꝛ deo:quia in inferioꝛi natura:
ſicut dicit Auguſtinꝰ.ix.de trini.⁊ ha/
bitũ eſt pᷣmo.⁊ ita reſpõdet᷑ illi rationi

que pꝛocedit ex diuiſiõe inſufficiẽti.

AXd illud quod obicit᷑ de velatione.
dicendũ ꝙ nõ poſſe ptĩgere ad alicuiꝰ

cognitõem hoc eſt dupliciter:vł ꝓpter

coꝛdis obſcuritatẽ:vel ꝓpter cognoſci
bilis ꝓfüditatẽ.ſi pmo modo: ſſic dicit
impediri nelatõne.ſi ſecũdo modo: ſic
impedit᷑ nõ ꝓpter interpoſitõnem vela
minis:ſed ꝓpter ſublimitatẽ cognoſci
bilis.pᷣmo modo ĩped it᷑ homo peccatoꝛ
ſecũdo modo angelus.vnde nec vide/
bat ſub velamine enigmatis:nec tamẽ
facie ad faciẽ.quia mediũ ẽ int vtrũq;.
viʒ deũ videre ĩ ſpꝑcło abſq; enigmate
Ald illud quod obicit᷑ ꝙ aut cogno/
ſcebat deũ pꝑ mediũ:aut ſine medio.di

cendũ ꝙ p mediũ ſcʒ ꝑ effectũ.nõ quia

S
5

illud mediũ magis eſſet ꝓpoꝛtionabile

deo:ſed quia magis erat ppoꝛtõnabe

intellectui angelico.vnde naturaliter

videbatur ꝑ ſpeculũ ⁊ ꝑ veſtigiũ:q;uis
nõ ꝑ enigma.nec illud eſt cõtra Augꝰ

quia ſicut infra melius patebit Aug
vult ꝙ inter mentẽ et deum non cadit

mediũ.i.in ratõe cauſe efficiẽtis vł in-

fluentis:cadit tamẽ mediũ manuducti
onis:quod tamẽ nõ hʒ ratõnem medij
ꝓpꝛie.quia magis ſubſeruit potentie

cogniti:q; pꝛeſit.

vgele
fütar.
bader
gngel

4

agt
lect
ſen
dar
e⸗
li⸗
it
chiüg
dligt
ſeelen
con⸗
cpüͤb
ſibin⸗
ſſeſg
Aw
ing⸗
wnl
c⸗,
Mr.
ra
agog
Pnd
Kp
genn
ppe
inar
ntc̃
cop
irſ
tralt
etgon
Nup
ange⸗
ſetal
roey
nulit
bonij
bone
dlige

teni
ſer
is
an⸗

tb
zno
Noſch
W⸗
obick
lckci
ſcei.
deus
ona⸗
nli⸗
fuſa
ma:
Nioni
let.
tione.
alicu⸗
lpder
Noſ
dici
vorſe
pel⸗
tor
e⸗
me
ich.
mare
GNo/
ſo.di
ocuu
mvbie
nabte
falter
räns
Zug
Aug
C.
ptin⸗
nn
it

Onſequenter
tertio loco querit᷑ de naturali
angeloꝛũ dilectõne:⁊ de ipa duo que-
rũtur. MPꝛimo de dilictoe qua dilige
bat deũ. Secũdo de dilectõe qua vnꝰ
angelus diligebat alterũ.

Aleritur ergo
pᷣmo de modo nãlis dilectiõis
ad deũ. Eteſt queſtio vtrũ angeli di-

lectione naturali dilexerũt deũ ꝓpter

ſe ⁊ ſup omia: Etꝙ nõ videt᷑.quia bᷣ.
dicit ꝙ natura ẽ curua.ergo ad ſeipaʒ
reflectit᷑. ergo magis diligit ſe q; alia:
æ alia ppter ſe.ergo τ. Itẽ qui dili
git aliquid ſupᷣ ſe:eleuat᷑ ſup ſe. amoꝛ
eiʒ iſgit amãtẽ cũ amato:ſi ergo mag
diligit quod eſt ſupꝛa ſe q;ᷓ ſe.ergo ſup
ſe eleuat᷑:ſed nihil p ſe eleuat᷑ ſupꝛa ſe

ergo neceſſe eſt ꝙ talis amoꝛ aliud pᷣn
cipiũ bẽat q; nim. Itẽ act dilectio-

nis ẽ nobiliſſimꝰinter act'aĩe:et modꝰ
iſte ſcʒ diligere ppter ſe⁊ ſup omnia:
eſt modꝰꝙ null pot cogitari nobilioꝛ.
ergo ſi natura pot in hunc ſine gratia.
multo foꝛtiꝰ⁊ in quẽlibet aliũ.⁊ ita nul
la eſt oppoꝛtunitas gratie nature inſti
tute.x iterũ ſi nobiliſſimꝰeſt deo placi/
tus ⁊ accept'ergo dignꝰremuneratoõe
ergo gratia nõ eſt nccãria ad merẽdu.
Itẽ dilectio nalis diligit qð diligit

p modũ deſiderij cõcupiſcẽtie:ſed oĩs

ↄcupiſcẽtia nalis ſupponit aliquã indi
gentiã:ſᷣ qncunq; aliquis diligit aliqd
ꝓpter ſuã indigetiã ma gis diligit iltd
in quo eſt indigẽtia q; illud qð ſupꝑplet
vt cũ appeto veſtitũ ꝓpter indigẽtiam
coꝛpis ⁊ ſiłiter cibũ:magis diligo coꝛꝰ
q; veſtimẽtũ vel cibũ.ergo ſiangelꝰna
turalit᷑ diligit deũ ꝓpter ſuã indigẽtia
ergo magis diligit ſe q; deüũ. Lotra
Augꝰ. de fide.ad pe.tales deꝰ creauit
anglos vt ipm ꝑ ſe diligerẽt: cui ope

ſe tales creatos cognouiſſent. Itezʒ

rõe' vr̃ ꝙ affect'angticꝰamabat bonuz
nãli dilectõe.aut ergo qͥa bonũ:aut qͥa
bonũ ſibi.ſi qꝛ bonũ:cũ deꝰ eẽt ſumme
bonꝰmagis g ipm deũ q; aliquid aliud
diligebat. ſi qꝛ bon ſibi:ß deus adhue

à

melius erat ei q; aliqͥd aliud qꝛ bonus
ĩmo optimꝰeſt affectui querẽti illuʒ.ꝗ
quocũq; modo vr ꝙ ipm ꝓpter ſe ⁊ ſup
oĩa diligebat. Iteʒ guſt'ſan“ nõ er
rans in iudicio id magis deſiderat et
amat qð eſt magis delectabile:łᷣ deꝰ ẽ
maxĩe delectabi.q angłs eũa ſua ↄdi
toe hoc noſſet ⁊ affectũ ſanũ hr̃et.ergo
in eo ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa delectabit᷑:ſed
illud magis diligitĩ quo magꝗ ⁊ ꝓpter

ſe delectat ᷓ t. Itẽ hoc madatũ de
diligẽdo deũ ꝓpter ſe ⁊ ſupomia erat

ſcriptũ in coꝛde angeli.& totũ dictabat

ei quod ad hoc tenebat᷑.ergo ſi nõ dili/

gebat:cõtra ↄſciẽtia faciebat:er go pec
cabat. ergo ante peccatuʒ: deü ſuꝑ oĩia
diligebat. Situ dicas qꝙ cõſcia noõ

obligabat deũ niſi p tꝑe gratie: qa añn

nõ poterat. Cötra affect angeli ante

peccatũ nõ repngnabat itellectui:alio
qn ante peccatũ erat bellũ: i intellectꝰ
dicit nihil eſſe diligẽduʒ ſuꝑ omia niſi
deü.ergo cũ opoꝛtẽt angelũ aliqᷣd dili/
gere ſuꝑ oĩa ncce erat ꝙ aut diligeret
deü poter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa:aut facẽt cõtra
ↄſciam:⁊ ita peccaret. Itẽ angls dili
gebat deũ:aut ̊ fruẽſ:aut vtẽs.ſi fruẽſ
ꝓpt ſe ⁊ ſuꝑ oĩa. ſi vtẽs ꝗ̊ cũ ſumma

puer ſio ſit vti fruẽdis erat puerſus et

affectus erat in eo ioꝛdinat cũ faceret
de via term inũ ⁊ ecõuerſo patetg t.

Hdicendũ ꝙ abſq; dubio tempoꝛe

nature inſtitute tam homo q; angelus
habilis erat ad diligendũ deuʒ ꝓpter
ſe⁊ ſuper omnia. Et hoc patet.impoſſi
bile enim erat eum aliter eſſe rectum.
Rectitudo enim mentis conſiſtit radi
caliter in amoꝛe. Amoꝛ autem rectus
deũ vel eque:vel aliqͥd diligat ꝓpt ſe r
deũ ppt aliud.ſigꝗᷓ de fecit hoĩtem ⁊ an

gelů rectũ pʒ ꝙ vnicuiq; dedit hilitatẽ

ad amãdũ ſe deũ ſuꝑ oĩa ⁊ ꝓpter ſe.
Pʒ etiq hplani ſi attẽdamꝰqͥd ẽ dili/
gẽ ppt ſe ⁊ ſupoĩa: ↄuẽitei aliqᷣd dili⸗/
gi dilectöne 2cupicẽtie: ſiẽ aliqs amat
vinũ vłk aicu:ſiẽ amat ſociu. ꝓpt ſe vᷣo
aliqg dilgẽ e ñ altigfa ß ibi ſiſtẽ ſic eb
oſus diligit vinũ ppt ſe. ꝓpt alio al-
ei gra: ſic ſobꝛi diligit potũ ꝓpt ſalutẽ

eſſe non poteſt ſi aliquid diligat ſupꝛa

—

) No R 4 4

—
Näde . C12

Sititer in amoꝛe amicitie ppter ſe
diligẽ nõ alteri gfa velle alteri bonũ:
ſicut dicit phᷣs ꝙ diligimꝰaicos ꝓpt ſe
? ſi nihil oĩo boni debeat nobis ab ipis
eẽ.ꝓpter aliud pᷣo eſt alteriꝰ gr̃a: ſicut
gliés diligit hoĩem ꝓpter ↄmodũ ſuuʒ
ſicut dicit idẽ ĩimicos nr̃os uolumꝰ
eẽ iuſtos vt nihil nobiſ noceat.Biligẽ
vo aliqd ſuꝑ oia amoꝛe amicitie ẽ niło
ↄmodo ł incõmodo velle ipm offendẽ
nec amicitiã ſoluẽ.ſiłr dilectõe ↄcupi/
cẽtie ẽ nullo cõmodo łincõmodo velle
illud pdẽ. Qm igit᷑ affect'angłi deũ
hr̃e cupiebat ppt ſe qꝛ ſumme reficiẽs
nõ alteriꝰboni gr̃a:⁊ deo volebatbonũ
ꝓpter ſe multomag q; amicus amico.
ſiłr nullo ↄmodo ?᷑ᷣ incõmodo volebat
deü offengẽ ł pdẽ vt manifeſtũ eſt.x pʒ
intuẽti. dico ꝙ deũ diligebat ppt ſe et
ſuꝑ oĩa. Ad illud qð obꝛ ꝙ motꝰnẽ
curuꝰẽ.dð ꝙ aut b.intlłit de nã q̃ cõica
mus cuʒ bꝛutis:aut ſi de rõli intelligit
pPꝓut lapſa ẽ: aut h̊ vocat curuitatẽ qð
atpetit ſibi:ſed eſto ꝙ deũ axpetat ſibi
nõ tñ aliqͥd magis diligit ſibi q; deũ.et
ita nihilominꝰ ꝓpter ſe ⁊ ſupꝑ omnia.

Ald illud qð obꝛ ꝙ eleuats. ſe.dð ꝙ

eleuari ſupꝛa ſe ẽ duptr.aut ſupꝛa ſuũ
Poſſe:⁊ ̊ ẽ impoſſibile niſi adiuuet᷑ nã:
gaut S ſuũ eẽ:⁊ ̊ ẽ poſſibłe ⁊ nãle.vñ bñ
2⁊cedo ꝙ hõ naliter nat eſt eleuari ſupᷣ
ſe.i.ad id qð ẽ ſupᷣ ſe ↄtẽnẽdo ⁊ amãdo
Ad illud qð obꝛ ꝙ motꝰiſte vr̃ nobi
liſſimꝰ ⁊ difficillimꝰ ⁊ deo gratiſſimus

dð ꝙ mot'iſte aliter ẽ gre:aliter eſt nę

inſtitute.nẽ inſtitute ẽ ex q̊dã hilitate
rectitudine reſpẽu boni.gfre po ẽ quia
captiuat᷑ affectꝰin obſequiũ xpi:ſic itel

lectꝰp fidẽ.tüc aũt captiuat᷑ intellecꝰin

obſequiũ xpi: qñ cõtra illud qð rõ ſua
dictat aſſentit pᷣme vitati.ſic ⁊ affectus
qñ id ad qð diligèdũ nalr̃ ĩclinatamo/
re xpi patseſt odire.vłecõꝰqñ ad id ad
cui odiũ naliter inclinat᷑ patꝰ amare
T talis ẽ affectꝰ qͥ ↄtẽnit vitã ⁊ honoꝛes
⁊ oẽ deſiderabile:⁊ amat odietes ſe et
leqẽtes ꝓpt᷑ deũ.⁊ hic ẽ ſolꝰaffect qui
deo famulat ⁊? quẽ deus acceptat⁊ re/
munerat.⁊ hic nõẽ a nã ſ̊ ſol a gratia
Aliter etiã dt᷑th motab illo.quia ille

in cognitõe nõᷣli.ſ.qui ẽ dilectõis nãlis
aliꝰa cognitõne fidei.⁊ dr̃t Hͥ cognitio

ab illa. qꝛ cognitio nãlis ↄgnoſcit deũ

ſumme bonũ ppter diffuſionẽ ſiue cõi
catõem bonitatis in effectibꝰcreatis.ſᷣ
fides dictat deũ ſumme bonũ ꝑ cõica/
tionẽ bonitat᷑ in dĩnis pſonis.⁊ vtraq;
cognitio diẽ deũ ſumme bonũ et ſũme
diligẽdũ:ſ mito nobiliꝰfideſ ſiue cogꝰ
Stuita.p hũc modũ vtraq; dilectio deũ
diligit ſũme:ſ̊ mag et nobiliꝰdilectio
Stuita. Alia dꝛĩa ↄſueuit dari ꝙ dile
ctõe nãli diligit deũ aĩꝰſiue effectꝰrẽs
q;ꝛ bon ſibi:⁊ iõ ſũme diligit:qꝛ ſumme
bonũ ſibi.⁊ oẽ bonũ qð ẽ ⁊ qð hʒ pẽdet
ex ipo:⁊ nihil eẽt niſi ꝑ ipm.iõ plꝰ deũ
diligit q; etiã ſeipm:ſᷣ dilectõne gẽtuita
diligit s deũ qꝛ bonꝰ.⁊ qꝛ ſũme bonꝰ:
diligit ſũme.⁊ q; nõ eſt bonꝰipe hõ niſi
inq;tũ ẽ ad deũ:nõ diligit ſe niſi ꝓpter
deu.⁊ hoc dico dilectõe gtuita. Et ſic

triplex eſt dꝛĩa.pᷣma eſt a pꝑte modi dili

gẽdi.⁊a pte cognitiõis diſponẽſ ſiue

pncipali.ʒ eſta pte motiui.omẽs aüt

ſunt rõnales:ſed pme magis innitẽdũ
Ad vltimũ ſoluendũ eſt ꝑ interẽpti
onẽ.quia natura rõnalis de qua nunc

loqmur nõ tantũ amat ratõne indigẽ-
tie:ſed etiã ratõe cõueniẽtie ⁊ còplacẽ/

tie.⁊ iõ mag illud quod natũ ẽ ſumme
delectare ⁊ ſumme placere.

.IYVrca ſecũdum

ic ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ ytru angłks

nãli dilectõne mag diligẽt ſupioꝛè an

ptẽ an inferioꝛẽ.⁊ ꝙ mag ſupioꝛẽ vjr ſi

ãagelꝰ angeluʒ naturaliter diligit.aut

ergo quia bonũ:aut quia beneficũ.ſed
quocũq; modo angelus ſupioꝛis oꝛdi/

nis magis eſt bonus:⁊ iterũ magis eſt

beneficus.quia angelꝰ inferioꝛis a ſu-
pioꝛi recipit illuminatiões per euũ mo⸗

dum per quẽ dyoniſius dicit ergo c.
Itẽ angelus per naturã iſtitutã deũ

. ſup oĩa diligebat.ergo ſi illud qðᷣ ma/

gis appꝛoximat ad ſummũ in oĩ genẽ ẽ
magis intẽſum.ergo ſi ſumme dilige/
bat deuʒ.ideſt ſup omnia.ergo magis
illud quod deo erat ſimiliꝰ pximiꝰſed
angis ſuꝑioꝛis oꝛdis ẽ buiꝰmõi. c.

—

Ji⸗

tipari⸗e

denüͤlie
honüil
los dar

Oai
bisr
Reyn

ange⸗
odin
7
un
gl
oe
mupb⸗
actun
gonu

Geri
pfeſiit
cepl!
Ceit
Ffpno
opis⸗s
(Kar
aaß
gfam
crnmn
ginisis
hinen
gon
zas
wan
Dig
innn
the
loi
eſta
necs
geje⸗
optit
heſer
dillgee
Knag
Peedd⸗
gebar
ipme
opo
dime
Nabi⸗

dis hilis
cognitio
ſctdei
ſuecdi
creatis.5
ipcica,
64 nraq
nuaſüme
ſuecog⸗
dlleciodi
iltdilecti
darigdie
effectitis
fumne
bzdidet
opl' deu
negtuita
mmebon:
ſednii⸗
niſipper
un Eſ
E nonfi
ſwniur
izir
dinntii
nn
iuigi⸗
volct⸗
ſunme

um

üangts
dian
eyfſt
ligam
iso/
ugoͤt
vesaſn
ncin
rgoa,
tutiden
dgone,
igenit
eale
ed

Itẽ angls inferioꝛis oꝛdis polebat

eqͥpari angło ſupioꝛis oꝛdis qtũ erat
de nãli appetitu.g magis ⁊ eminẽtius
bonũ illi volebat q; ſibi:ſ ſuꝑ oẽs age⸗

los pares ⁊ ĩferioꝛes ſe diligebat.g ⁊c
ODꝛ aũt mag diligẽt angim eiuſdè oꝛ/
ginis vr̃.dilectio nalis ↄcernit ſiłitudi
nẽ.yvñ eccł.xiij.oẽ aial diligit ſibi ſite.ſjᷣ

angts eiuſdẽ oꝛdĩs ſiłioꝛ ẽ angelo ſui
oꝛdinis qᷓ; alteriꝰ.ergo magis diligit.

Itẽ nalis dilectio intẽdit᷑ ꝑ familia

ritatẽ ⁊ domeſticitatẽ. vnde mag dili⸗
git ho nalf domeſticũ ⁊ ſociũ ſuũ q; ex/

neũ:ſᷣ maioꝛ ẽ familiaritas et ſocietas
angłonꝝ eiuſdẽ oꝛdis.ꝗ ⁊t. Itẽ eccłia
triuphas ↄfoꝛmis ẽ eccłie militãti:łᷣ in
ecckia militãte ẽ diſtictio oꝛdinũ ⁊ reli/-
gionũ:⁊ recto ⁊ oꝛdinato affectu ꝗ non
reduz gfe plꝰiungit᷑ hõ ei qͥ eſt eiuſdẽ

ſſiõis. pari rõne ⁊ angłs nãli dile

ctiõe pl diligebat agłos eiuſdẽ oꝛdis
NVꝛ aũt magis angłos iferioꝛis oꝛdis
vpf pmo qꝛ; ꝓbatio dilectõis ẽ exhibitio
opis:ſ̊ angłs ſupioꝛis oꝛdĩs plꝰ ſe cõi
cat anglło inferioꝛis q; pis ł ſupioꝛis.
2 ad h̊ faciẽdũ oꝛdiat᷑ ꝑ nãm: nõ ſolũ ꝑ
gfam g . Itẽ ꝑ nãm plꝰamat rõlis
creatura peẽ q; ſbeẽ:ſ angłs medij oꝛ/
ginis iõ ſbeſt qꝛ hʒ ſupioꝛes.iõ peſt qͥa
bʒ inferioꝛes.ꝗ ſimaꝗ diligit peẽ ma/
gis p nãm diligit hr̃e oꝛdies iferioꝛes
qᷓ ſupioꝛes.q̊ &. Itẽ nos videmꝰin
linea ↄſanguinitatis carnałꝙ magis

diligit ho eu qͥ ẽ infra q; eũ qͥ ẽ ſupꝛa vł

iuxta. vtpote mag filiũ q; preʒ łfratrẽ
⁊HBẽ ꝑ nam.ꝗ vr pi rõe ꝙ in oꝛdibꝰage
loꝛũ magꝗ affectio ↄuertat᷑ ad eũ qͥ ĩfra

eſt cũ nullü ſit viculü cõſanguinita tis
nec.õ.nec iuxta. Edð ꝙ mag dili

gere aliquẽ H̊ põt eèẽ tripłr. aut rõe bõi

optati:aut affect ꝰintẽſi:aut rõne effẽs

ipẽſi.rõe bõi optati dr̃ qs aliquẽ mag

diligẽ qñ maiꝰbonũ optat.⁊ ſic dr̃ dili
gẽ mag qꝛ ad maiꝰh̊ mõ nũli dilectiõe
pcedẽte ex iudicio rõis recte magꝗ dili
gebatãgłs agim ſupioꝛẽ.volebat eĩm
ipm excellẽ ⁊ pl̈boni hr̃e:ſiẽ ⁊ deꝰ ↄdi
toꝛ voluit ſic oꝛdiare.Roe affectĩtẽſi
dr mag alteꝝ diligẽ q affectio eiꝰplłꝰ
trahit ad alt eꝝ ⁊ maꝗ cõſolat᷑ de eius

—
) ℳ Rl Le, ͤ

—

ſocietate. ? ſic d alis mag illü diligẽ
cũ qͥ libetiꝰcobĩtat.⁊ ſicangłs maꝗ di
ligebat p nam angim eiuſdẽ oꝛdis.qa
ſicut nãli affectu mag diligit ↄpꝛiotaſ

ſuos:maxĩe qñ ↄfoꝛmt ſibiĩ moꝛibꝰ.⁊

ſicut mag diligit hõ eũ qͥ ẽ eiuſdẽ pfeſ/

ſiõis ⁊ officij vbi iuidia nõ intpõit ptes

ſuas.ſic angłs alten agim ei dẽ oꝛdis
magꝗ dilectõe nali aplecti itlłndũ ẽ cuʒ
ſe vidẽt a ↄditoꝛe in officij qᷓlitate:et nẽ

ſiłitudie illi ſociatũ.nec etiã tũc moꝛuʒ
diuerſitas:nec inuidie malignitas.
Noõe effectſiue bñficij ĩpẽſi dr̃ qs ma
gis eü diligẽ cui plura bona ipẽdit: et
circa què magꝗ ſollicitat᷑: ſicẽ mag mat᷑

confouet filiuʒ tenellum ⁊ ſollicioꝛ eſt
circa illũ q́; circa adultu. ⁊ magiſ circa
infirmũ q; circa ſanũ.⁊ huiꝰrò ẽ ↄſide/

ratio maioꝛis indigẽtie.⁊ H modo dici

põt ꝙ angłs ſupioꝛis oꝛdis magꝗ dili/

it angim inferioꝛis.q;ꝛ angłs pis pel

ſupioꝛis oꝛdis nõ indiget ſic ſua inſtru
ctiõe ſiue purgatòe ſm ꝙ angtłs inferi

oꝛis oꝛdis.⁊ ſic ſᷣm diuerſas vias moð

pPpoſite qõis ſe hñt ſiẽ excedẽtia et ex-

ceſſa.⁊ iõ rões ad tria pdẽa mebꝛa de-
currẽtes ſibi nõ obuiat ⁊ ↄcedi pnt q;
uis nõ ſint młtũ cogẽtes.ſi aũt quiſ ex

pdẽcis rõibo ſimpłr velit inferre maio/

ritatẽ dilectõis vnica rñſiõe põt oibuſ

obuiari.ſ.ꝙ oẽs ꝓcedũt ab inſufficiẽti

ſi vo ↄcludit᷑ exceſſus dilectõis detiate

vel in bono optato:ł ĩ affectu intẽſo.⁊

in effectu impẽſo: ſatis de plano omẽs

polſunt cõcedi.

1parte iſta
ſunt dubitatões circa lr̃aʒ. Et
pmo qrit᷑ de intlłctu illi vbi iob. hoc eſt
liciũ figm.dei Xc. q̃re dr figmẽtũ ſi rõe
coꝛpis optati vt.j.expõit quõ H̊ verũẽ
cũ illud nõ hũit ab ĩitio. Itẽ de vult
oẽs ſaluos fiẽi. fecit angim illũ vt be
atificẽ t᷑ nõ illudẽt᷑.igit᷑ male dicitur vt
illudit᷑ ei . dð ꝙ oẽs creature
rõe ſue fragilitatis figmẽtũ dr̃ maxĩe
rõlis qm nò cõſolidat᷑ p gram.qm igit᷑
lucifer excellẽs fuit inter ceteras crea
turas etipſe ſpꝛenit gratis et in verita
te non ſtetit.ideo dicit᷑ initiũ figmẽti.

Vnge t alia traſlatio habet. ipſe pᷣnci⸗
piũ viarũ dei.hũcautẽ q;uis deꝰpꝛeſci

ret futuꝝ eſſe malũ ⁊ nõ fecit.qꝛ ⁊ ſim

puidit quibb bonis vſibo accõmodaret
ſcʒ ſcõꝝ victoꝛie ⁊ amplificãde coꝛone.
Pöõt igit᷑ intelligi hec ↄiũctio vt.cõſe⸗
cutiue vel cauſalit.ↄſecutiue ſicut fre⸗
quẽter accipit᷑ in euãgelio.hoc aũt fẽm
eſt vt impleret᷑ qꝛ ↄſecutũ eſt ad hoc.ſic
dyaboli ludificatio ſbſequta eſt q́ᷓ;uis

ꝓpter illã nõ fuerit factꝰ.Siaũt intel

ligat᷑ cauſaliter:tũc ponit᷑ cõſequẽs p

antecedẽte.finaliter enĩ drabolꝰfactꝰ

eſt ad exercitiũ ⁊ ꝓpter ꝓmotõnem bo⸗
noꝛũ ad quod ↄſequit᷑ ipiꝰ dyaboli lu⸗
dificatio qui dũ intẽdit deicẽ pmouet.

vnge ſenſus eſt. ꝙ deus fecit dyabolũ

quẽ puidit malũ ad exercitiũ bonoꝛuʒ
ad quod cõſequitur eius ludificatio.
Iteʒz querit᷑ de intellectu illiꝰverbi
ſapientia fruct eſt pietatis.quomodo
ſit intelligenduũ: quia magis videt᷑ eſſe
pPncipiũ pietatis q; fruct*. Itẽ nihil
videt᷑ ad ꝓpoſituʒ.quia pſciẽtia caſus
nõ eſt ſapiẽtia:ſed tantũ ſciẽtia. Neꝰ
dicẽdũ ꝙ ſapiẽtia nõ dicit᷑ hic a ſapoꝛe
ſeda ſape.⁊ dicit᷑ hec ſapietia cognitio
de ſurſum deſcẽdes ꝑ inſpiratiõʒ ſiue
Preuelatõem.hoc aũt eſt dupłr.qdam
eſta verbo:queda eſt in verbo.pſciẽtia
igit᷑ caſus nõ potuit eẽ niſi cognitio de
ſurſuʒ deſcẽdẽs.qͥa futuꝝ eſt cõtĩgẽs:
de quo nulla põt haberi certitudo ſᷣm
cauſas inferioꝛes.aut igit᷑ eſt in verbo
auta vbo.ſiin vᷣbo: ſic ẽ fruct pietatis
nemo eni puenit ad viſionẽ verbi:niſi
p pietatẽ animi.⁊ qͥa hãc nõ hũit dyaꝰ

iqeo nõ potuit hoc noſſe in ybo.ſia pbo

ſic eſt fructꝰpietatis: qͥa aĩa dei exclu⸗
dqẽte ignoꝛãtiã.⁊ hoc modo ſi pſcientia
caſus daret innocẽti nõ eſſet ex pieta-
te ſed crudelitate: ſicut infra patebit.
quia cruciaret᷑ innocẽs ſine culpa.⁊ ſic
patet intellect verbi illiꝰ:⁊ qualr̃ valʒ
ad ꝓpoſitũ. Itẽ querit᷑ de intellectu
illius verbi triplex erat nalis cognitio
aut diſtiguit foꝛmalit᷑:aut materialit.
ſi materialiter: tüc multo plures.ſi foꝛ
maliter.cõtra vnꝰerat modꝰcosgſcẽdi.
eẽ põt dici ꝙ eſt diſtictio q;tuʒ ad

numen cognoſcibiliũ: x q́tũ ad gradũ
quãtũ ad numerũ.quia cognoſcibile:

aut eſt creato::aut creatura.ſi creatu-

ra:aut coꝛpalis:aut ſpũalis.oꝛdo etiã
eſt.qꝛ cognoſcibile:ant ſupꝛa: autifra
aut iuxta.⁊ ſic claudit᷑ oĩs cognoſcibi⸗

lis differẽtia ratõe cuius magiſter di⸗

ſtinguit cognitönem magis q; ratõne
modi cognoſcenii..

Biſtinctio quarta.

Oſt bhoc ui

p genduʒz eſt . Supꝛa

egit magiſter de habili⸗

tatibus naturalib:et de

habilitatib ad pfectõnem ppantibus.
In hac pte agit de habilitatibo ĩ ſtatu
Pfecto ↄſtituẽtib.vnde inquirit vtruzʒ

angeli ſint creati: ſiue fuerũt beati⁊ ꝑ
fecti. Diuidit᷑ autẽ hec pars in duas.
In pma ꝓſequit᷑ queſtões de beatitu
dqine. Inde pfectiõe ibi.ad hoc aũt
qð querebat Pꝛima ps hʒ tres. In

pma determiat qõeʒ q;tũ ad illos qui

ceciderũt oñdẽs ꝙ nunq; beati fuerũt.
In ſecũda qᷓ;tũ ad eos qui remãſerũt.
⁊ hoc ibi.boni vero qui pꝛeſcierũt c.
In tertia bꝛeuiter reſumit pdetermi/
nata de vtriſq; ibi.ex pdictis ↄſeqͥ c&.
Ad hoc autẽ quod querebat᷑ c.hec
eſt ſecũda ps in qua pſequit᷑ vtꝝ angłi
ſint creati pfecti.⁊ habʒ hec pars tres
pticulas. In pma inuit ꝙ p diſcretõʒ
eſt rñdẽdũ.in ⁊ ſbiũgit diſtictõem ibi.
dr naq; pfectionẽ c.in tertia vero re/
ſumit pdetermĩata ⁊ bꝛeuiter oſtẽdẽs
qualis facta fuit nã angłica reſumẽdo
pdca ibi.q̃les facti fuerũt in creatõe.

D intelligẽtiã

huvjuli ptis qrunt᷑ tria. Pꝛimũ
eſt quales creatiſunt angeli quãtũad
gloꝛiaã. Secundũ quãtũ ad futuritẽ/
pus pꝛeſciẽtiã. Tertiũ eſt qutuʒ ad

cognitõem matutinã. Lirca pmum

querũt᷑ duo. Pꝛimũ eſt vtrum in ſui

creatõne habuerũt gloꝛiã. Secuduʒzʒ

eſt vtrü habuerũt gratiã.

.
4
heincien
mriTi
delichs
giſire
dieime
lidemi
ſuiodi
deangt
ginisan
Nn
cogſoͤſe
ineswn.
diumnt
cocogne
ſontbeäan
nömut⸗
lnepʒi
ſpeykne⸗
blitatdas
igerg
ihend
gffect'
eygoto
ſutia.
ubri
ſertbnllee⸗
ſlimn
glitodebn
lunsliari⸗
Autſidie
dehuit
tineſtnr
ſumdenn
iynititen
cnpp
elteer 0
int n
Jche
edetenin
eiptan⸗
mmerütanm
hullolang
nelogto⸗
Uupiü ita
eſgo ipon
eimo⸗
ntoigfe⸗

ſabile
Gen,
Woträ
amifn
lne

,
Supꝛa
habili⸗
dretde
mthas.
wiſann
ritrinz
tbeanig
in das⸗
debenm
Adbait
Milosgei
fenin
iri:.
ermi⸗
ä.
. be
angti
rotres
ſaeni;
venbi⸗
erore,
oſteces
ſumido
reate.
ℳ „ℳ
tui
Pumm
nitüc⸗
turici⸗
—RZ
ten
ninſun
ninß

Lleritur ergo

pmo vtrũ angli creati ſunt in
btĩtudiĩe ſiue in glia?: Et ꝙ ſic vẽ Ece

xxviij. Tu plen ſapia ⁊ pſet' decoꝛe in
delicijs padiſi fuiſti:ſ eẽ in delics pa

diſi ⁊ eẽ plenũ ſapia:ẽ ipa btitudo quã
dicimeterna Kran g XtT. Itẽ augin

li.de mi.ſacre ſcripture.angłs ĩ ſũmo
ſui oꝛdis honoꝛe ↄſtitut lapſus ẽ.loqͥt
de anglo añ lapſuʒ:ſ̊ ſummꝰhonoꝛ oꝛ
dinis angłici ẽ btitudo ⁊ głia.ergo c.
Itẽ augꝰ de fi.ad pe.angłici ſpũs p
eo ꝙ rõles ſunt facti:et᷑nitatis ⁊ btitu/

dinis donũ in ipa nẽ ſue ſpũali creatõe

diuinit'accepũt. IJtẽ idẽ de eccłiaſti

cis dogmatibꝰ. angli qͥ in illa q̃ creati

ſunt btitudine pſeueràt:nõ nã poſſidẽt

vt nõ mutẽt᷑.ergo ſi mõ hñt vera btitu

dinẽ:pʒ ꝙ ĩ btĩtudie creati ſunt. Itẽ

rõe vr.qꝛ angłs a ſua creatõe hũitha/
bilitatẽ ad diligẽdũ deũ ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuxr

oĩa.ergo huit hilitatẽ ad fruẽdũ deo.

—

gffectꝰnec obũbꝛatiuũ ex pte ĩtellectꝰ.

ergo totalr̃ ferebat᷑ in ivm deũ amoꝛe
fruitõis.ergo cũ talis ſtatꝰ⁊ actſit bti
tudo ⁊ głia.pʒ . Itẽ deꝰfecit li ar.

vertibile.ergo cuʒ poſſit hf̃e creatura

rõlis ipm vtibile vt pʒ mõ in ſcis äge

aliqb debuit h mõ facẽ:ß nõ ẽ ĩuertibi
litas li.ar.in btõ niſi px głiam.ergo c.

Aut ſi dicas ꝙ nõ debuit facẽ:Hᷣ nõ v

qꝛ debuit facẽ res optio mõ:ſ iſte ẽ op
timꝰſtatꝰipiꝰ angeli.ergo aliquẽ ĩ hoc
ſtatu debuit facẽ. Lotra Jo. viij. ille
in pitate nõ ſtetit:ſ̊ btitudo ⁊ ſtatꝰ oĩm
bonoꝝ ↄgregatõe pfect.ergo ẽ ſtatꝰĩ
vitate.ergo lucifer nõ fuit factꝰbeatꝰſ
int᷑ oẽs pfectꝰ nobiłẽ ↄdit ergo c.
Itẽ obꝛ ꝙ pſeuerãtia ſiue ſecuritas
ẽ de eẽntia ſiue ſba btitudis.beatꝰeĩ ñ
Eẽ qͥ põt amittẽ bonũ qð hʒ: ſ̊ angeli po
tuerũt amittẽ:qꝛ amiſerũt.ꝗ̊ t. Itẽ
nullꝰlaudat᷑ vł vitupat᷑ in his q hʒa nã
vel ↄditõe:łᷣ ſicẽ dãnatõi eẽntiale eſt vi
tupiũ:ita btitudini eẽntialis eſt laus.
ergo ĩpoſſibile ẽ aliqs beatꝰ ſit a ↄdi
tõe:ĩmo ẽ repugnatia in adiecto Itẽ
aut oẽs fecit deꝰbtõs: aut aliqͥs.ñ oẽs

ſ̃ ipe nõ hũit aliqð retardatiuũ ex pte

ↄſtat.qꝛ plures ex eis ceciderut.nõ ali

quos vt vr.qꝛ illi pcellerẽt alios quaſi

pexcellẽtia ĩpꝛopoꝛtionali. lucifer nõ
fuiſſʒ auſus ſe eis pponẽ.ꝙ ſiauſus ẽ
vr̃ ꝙ nulli ↄditi ſunt bti. Si tu dicas
ꝙ maioꝛẽ audacia pſũpſit.ſ.eqpari deo
q́;tomagiſ peẽ btis:adh̊ nõ ſoluit.Si

eĩ deꝰ btõs ↄdidit angłos ab ipa ↄditõ

ne h fuit: qꝛ nã eoꝝ ↄſonabat vt ſb̃ tali
pfectòe ⁊ tã nobili fierẽt.ſig lucifer vt
dñt ſcĩ ⁊ magr diẽ in ſequẽtibꝰ:ſplẽdi/
diſſima hũit nalia.magis debuit ⁊ con
gruü fuit ipiꝰ nam gla inſigri ꝙ ſiipſe
vt pʒ beatꝰfactꝰnõ ẽ.patʒ ᷓ.. NWꝰ?dð

ſiẽ ptractatũ ẽ S.qrũda opio fuitꝙ an/
geli qꝛ ſũt ſpũales ⁊ tpales ⁊ actuales
in inſtãti ſue creatõis fuerũt ĩ actu cõ/

— —

uerſiõis ⁊ auerſiõis.⁊ ſic ĩ pᷣauer ſiõe

ſunt dãnati et᷑nalr̃ illi auerſi ſunt:ita

pma ↄuerſiõe illi gloꝛificati ſunt e᷑na
liter ↄuerſi ſunt.⁊ ita dicũt itellexiſſe
aug.⁊ fuiſſe eiꝰ põeʒ.qꝙ aliqͥ ſunt creati
btĩ ⁊ for̃ati:qꝛ ſił tpe:lʒ poſteriꝰ nã fẽm

ẽ celũ ⁊ lux.i.angłica na ĩfoꝛmis ł᷑ foꝛ/
mata. Lux eĩ pt diẽ aug.xi.de ci.dicũt᷑
ꝗgliqꝛ illuiati ſunt vt btẽ ſapiẽterq; vi
uerẽt.ſᷣ̊ tñ q̊ pð ð ĩpꝛobata ẽ tãq; falſa.
⁊ erronea ròe illiꝰptis q dic ĩ pᷣꝛinſtãti

fuiſſe auerſos. Nõe alteriꝰ ptis pi rõe
ĩpꝛobata ẽ.⁊ pʒ falſitas pꝑ aug.de cos:-

reptõe ⁊ gra.ybi diẽ ꝙ ãgłi⁊ ſi bti ſũt:
erat tñ adh̊ qð eoꝝ btitudi adheret᷑ ſi ꝑ
mãſiſſent.ↄſtat ꝙ btĩtudini ⁊ głie cũ ſit

iuariabił nõ fit additio. Cõſtat etiã ꝙq;

loqᷣt᷑ cõit de bõis ⁊ mał:cũ dicẽ ſi pmãſiſ
ſent. Et iõ alit ẽ dð ꝙ btitudo dupłr

põt dici.vno mõ ſtatꝰ⁊ pfect plenitu/

dine oĩs bõi ⁊ h poit viſiõeʒ dei clarã ⁊

tẽtõeʒ pfectã.⁊ Hͥ mõ agłi nõ ſũt creati
nec aliq nec oẽs:ſʒ hũerũt qdã ex eis in

ipa ↄfir̃atõe.Aꝰdr̃ btitudo ſtat pfẽs

puatõe oĩs mali tã ꝑene q; cłꝑe:⁊ tales
creati ſũtãgłi qꝛ inocẽtes ⁊ ipaſſibłes

⁊ de hac btitudie loqͥt aug.ᷣ h̊ ñ ẽ pfca

niſi cũ addit᷑ ei altẽa.⁊ ð hac currüt au
ctoꝛitateſ ꝓbãteſ ꝙ btĩ fci ſũt. Ad ilła

eĩ qð diẽ ece.ĩ delicijs padiſi fuiſti.dð

ꝙ ſiẽ pvho ↄditꝰẽ ⁊ poſit ĩ deli.padi.q

tñ nõ erãt delicie beatitudinis pfecte 7
ſicut data ẽ ſapia ad cognoſcẽdnʒ oĩa

—
—

D

GROO

V

L

mũuũdana ſ nõ illa que ẽ viſio deiĩ pꝛia.
ſimili modo intelligẽdũ eſt in angelo.
Quod dicit aug.de mira.ſacre ſcri
pture.intelligit qtũ ad nalia. quia ita

bona hũit ꝙ nõ erat habiturus melio

ra.vñ ⁊ in illo loco ↄditꝰẽ in qͥ erat bti/
ficãqꝰ.due po ſequẽtes auctoꝛitates lo
quũt᷑ de btitudine ſʒʒ illas duas dꝛias
q̃s dixi. Ad illud qð obꝛ ꝙ hẽbat frui
tionè ſine retardatòe.dð ꝙ ven ẽ nõ tñ
hẽbãat in pfecta ↄpletõne.q; deũ nõ vi/
debãt facie ad faciẽ:łᷣ ĩ effectibꝰ cogſce
bãt ⁊ in ſeipſis maxĩe:ſicẽ meliꝰpatebit
infra. Ad ilłq qð obꝛ ꝙ debuit dare
aliqbeinp̈tibile. dð ẽ q;tũ ẽ de ↄditõe
nultł᷑ debuit dari q́;uis poſſit.qꝛ hoĩes
⁊ ãgelos melioꝛes iudicauit de ſi ei li
bẽalit deſeruirẽt.ideo vtrũq; poſuit in
manu coͤſilij ſui.
ſ angki
6 ppoſitoꝰ ſ
creati i gła q̃rit᷑ vtꝝ ſint creati
in gr̃a. Et vr ꝙ ſic ꝑ auꝰ.xij.de ci.cre
auit deꝰ angkos ſit in eis ↄdẽs nãm et
largiẽs gr̃aʒ. Itẽ ſup illq oſee iij.di/
lexerunt vinacia vuaꝝ.glo. Jeronimi
p vinacia intelligũt᷑ demones qͥ creati
ſunt in magna piguedine ſpũs.ſ.ſed ꝑ

ſuphabũdati arefacti de celo cecide/

rũt.ↄſtat ꝙ pĩguedo ſpũs.ſ.eſt gratia
ſpus.ſ. Itẽ dam.expſſi p verbuʒ dei
creati ſunt ãgeli ⁊ a ſpũ ſcòõ ꝑ ſcĩficatõ
nẽ pfecti.ſig ſcĩficatio pfecta nõ ẽ niſi
p graʒ gratũ faciẽtẽ ⁊ ipe loqᷣt᷑ de oĩbꝰ

g R. Itẽ roõe vr ꝙ de cũ ſit liberaliſſi
mꝰ ꝓmptẽ gfaʒ dare oibꝰ pat recipe

vñ ⁊ anſel.iõ hõ nõ hʒ gr̃aʒ:nõ q; deus
nõ dat ſᷣ qꝛ ipe nõ recipit:ſᷣ nulla meli
oꝛ ppatio ad grãm q; pura innocẽtia ⁊
volutas recta. ſi hec erãt in angelisa
ſui oꝛigie ⁊ creatõe:p oñs ⁊ gr̃a. Itẽ

fecit de creaturã rõlẽ ad inhabitadũ ĩi
ea. 7 Hhqꝛ ipe de vult ĩ ea hitare. vnde
uer. viij. delecie mee eẽ cũ filijs hoĩim

8Onõ inhitet venit ex aliã pᷣna diſpoe
ex pte mẽtis.cũ & ĩ qgeł nulla pᷣua eẽt
diſpõ ex pte mètmo oioda idoneitas

ad gr̃aʒ vr᷑ . Itẽ ꝓnioꝛ ẽ de ad mi/
ſerédũ q́; ad ↄdẽnãdũ:ßſ ipe fac angłoſ

in ſtatu ĩ qͥ ſtatiĩ poterãt demẽri.ꝗ̊ ſtatũ

in q poterãt mereri:łᷣ nõ ↄtigit mereri

ſine gratia gratũ faciente.ergo cc.

õtra aug.ſupꝑ ge.alit.p cellũ itlłr

angkica nã infoꝛmis: nõ fuit ĩfoꝛmis

p defectũ foꝛme nalis. infoꝛmis fuit
p defectũ for̃e ſupaddite nẽ:ſ̊ hẽ Stia

g . Ité greg.xxxij.moꝝ. tractas il/

lud verbũ Exe.xyviij.aurũ opꝰ decoꝛis
tui ⁊ foꝛamĩa in die qua ↄdit eſt.huiꝰ
lapidis in die ↄditõis ſue foꝛnmĩa pꝛe
pata ſunt.qꝛ viʒ capax caritatis quaſi
repleri voluiſſet ſtatibꝰangłis tanquã
in oꝛdinamẽto regis poſitis lapidibuſ
inherẽ potuiſſet.huũit ergo iſte lapis fo

ramina t ſupbie manu caritatis auro
nõ ſunt repleta:ecce expſſe ꝙ non hũit

caritatè. Itẽ rõe vr̃.qꝛ gra in angelo

nullã hʒ retardatoõem. & ſi hr̃et gratiã

vniẽtẽ deo:totalr̃ angłs ferrẽt᷑ in deũ
nũq; peccaſſet:p peccauit.g nũq; cari⸗
tatẽ ł! gr̃aʒ hũit. Itẽ ſicut ſe hʒ culpa
ad danatõem eternã:ita gr̃a ad gloꝛis.

ſed ſtati vt habuerũt culpã fuerũt dã/

nati eternalr̃ ⁊ obſtinati.ergo ſtatiʒ vt

habuerũt gr̃am fuerũtↄfirmãti.ergo
nunq fuiſſent ſi gram huiſſent. H?
dicẽdũ ꝙ qõ factieſt ⁊ nõ inuenimꝰaliã

roem q; cõgruitatis ꝓbabilr̃ poſuimuſ
vtrũq; opinari:ſicut ⁊ ali ante nos.
Fuerũt eĩʒ aliqui dicẽtes ꝙ angłi oẽs
creati ſunt in Stuitis gratũ faciẽtibo.⁊

rõ que mouit eos fuit h̊ ex ꝑte dei.ſcilzʒ

pfecta liberalitas:⁊ ex parte creatoꝛuʒ

idoneitas.qꝛ eĩ ab inſtati creatõis erat

vaſa ⁊ receptacula muda.⁊ de eſt ꝓm
ptus ſuã gr̃am imptiri niſi hẽat obſta

culuʒ ex parte ſuſcipiẽtis non dimiſit

deus illa ad momentũ vacua ſed ſtatĩ
vt cõdidit gratia illuſtrauit.⁊ talia de/

buerüt de manu dei exire receptacła:

vt ſtatim eſſent ꝓmpta in bonũ vſum.
vnde ſicut ꝓbadiliter cõniciunt aliqui

wdeus fecerit arboꝛes plenas fructi⸗

bus et alia in ſtatu nobiliſſimo ⁊ perfe⸗
ctiſſimo:ſic etiã naturã angeli oꝛnaue/
rit gratia a ſui conditiòe que in pꝛimo
vſu bono ſiue victoꝛia erat ppetusda:
et in ipſa deoꝛdinatõe ppetualis amit-
tẽda.ᷣ eſt vna põ et ſatis videt᷑ cõſona
ſcõꝝ auctoꝛitatibi vt patet inſpiciẽti.

ſfite
Hohegt
gtͤisßp⸗
ngelice
fetardar
iupfon
ire: ſic
bonöſt
cobeſin
eſſent.
ſerbü̃
ceteſo
neral
pfaue
ſitcen
Mce
tinogf
blgetſu
böleg
*
ſiſces
ſüesſic
Tettion
(679
ſacies
ſtcepea
ngode
tsz
U
Cvc
Cbinn
morn
degf
pper
intltr
pioj
NMile
rs
cid
ſbhnse
tseſa
Liadin
eübif
quis
daptiſ
Errol
Pdat

6. S„

tmerer
a.
klläigltr
titamis
mofuit
Nüsi,,
dedts
'aba
mnmige
Mis nut
Stanqui
lopicnbu
elapis ſo
ns auro
nonbüit
nangelo
fugratii
fainde
nĩ car⸗
byculp⸗
Agoni.
mirdi⸗
ſe
init
ſnt. H.
enin ali
wſuinu
enos.
mgliois
ſaceti.
Nedeiſchh

teceator;

S

reatdiseru

ſon dinſt
eunſesſui
uttoludt
rrecepiit
bonörimn

ciuntalad

enasfiun⸗
D
ge Han ⸗
munmo
ſmnin
lsami⸗
er hone

ſpiciii⸗

UMZñ

Fuerũt etiã alij qui dixerütangkoſ nõ

bũiſſe graʒ gratũ faciẽtẽ ab inſtati cre

atõis ů poſt. ⁊ rõ qͥ eos mouit eſt diſpõ

angelice nẽ q fert᷑ in id qð axpetit ſine

retardatõe.vñ ſiẽ ex ↄuerſide ad mali
ita pfunde ouerſi ſuntvt nõ poſſent re
dire:ſic ĩimo młto mag ex ↄuerſiõe ad

bonü ſiue ex huũilitate.ita bono totalit
agheſiſſet ſi graz hüiſſent nuq; lapſi

eſſent.vñ nõ vr̃ aliqͥ mõ ꝓbabile ꝙ luci

fer huerit graʒ:⁊ ſi ipe nõ hũit cũ inter
ceteros eſſet exceſſus:a maioꝛi arguit

nec alios huiſſe a ſuioꝛigie. bac poem
vr̃ acceptare magr.hãc põem cõiter te

nẽét doctoꝛes:⁊ huic tanq; pbabilioꝛi et

cõioꝛi ↄcoꝛdat Ad auctoꝛitates ĩ iũ

ei mõ gra or cit ꝓut ophædit cd nuͤli
dbus eſt ſupadditũ:nãlibꝰinq; q ſunt de

gmali rei ↄſtoe: ſi dr gra hr̃e bon ĩige
