cet diuĩe iuſticie. Et cũ deus vtit᷑ crea

tura ſiue ad manifeſtatõeʒ diuie potẽ

tie.ſiue ad manifeſtatiõeʒ diuiĩe iuſti/
cie:vtit᷑ ea ꝓut dʒ. Ad illud qð obꝛ
ꝙ pena dicit puationẽ ⁊ defectͥ.dðm
ꝙ; gnalr loquèdo ꝑena nõ dicit ſolum

defectũ.ĩmo quedã ꝑena ẽ que dicitue
ram paſſionẽ circa ipm punibile. Nñ

ſicut actio ignis eterni q̃ agit in aiam
aliquid eſt.ſic ⁊ paſſio qua patit᷑ anĩa
ab igne aliqd eſt. et iteꝝ aliqd oꝛdiatũ
eſt. ⁊ ita a deo è a qͥ eſt oĩs eẽntia ⁊ oĩs
oꝛdo.Et ꝓpter hoc deficit illa rõ.q nõ
oĩs dicit defectũ puꝝn. Ad illud qð
obꝛ ꝙ malũ pene puat bonã diſponem
nẽ.ſicut malũ culpe diſponem nolũta

tis.doᷣm ꝙ nõeſt ſiłe.qꝛ malũ culpe pᷣ/

nat inoꝛdinate ⁊ vitupabłr.malũ uero
pene bʒ ꝙ bhuiuſmõi bᷣuat oꝛdĩate ⁊ lan
dabiłr. etqꝛ qðᷣ laudabile ẽ deo attri/

buendũ eſt.qð uero vituꝑabtłe nõ.hĩc

eſt ꝙ recte aliqðᷣ malũ ꝑene ðᷣo attribu

itur.malũ uero culpe nõ. ſicut.j.meliꝰ

pidebit. Et ꝑ h̊ patʒ rño ad vltimũ qð
obijcit ð pfectiõe bonitat qtuʒ ad uo-/
luntatẽ et nam dei.Cõcedo eniʒ bñ ꝙ;
vtriuſq; ẽ ſũma pfectioqꝛ vna ⁊ eadeʒ.
Idęẽè eniʒ ẽ in eo nã ⁊ uolũtas.cõpatio
tñ dinĩe uolũtatis ad culpà ⁊ penã:ſi/
ue ecòuerſo pene ⁊ culpe ad diuinam
uolutatẽ differẽs ẽ᷑.qꝛ culpa ꝓpter ſui
deoꝛdĩationẽ᷑: deoꝛdĩationẽ ponit cir/
ca peccantẽ.pena vᷣo nõ deoꝛdinatiõeʒ
cõuocat circa punientẽ ⁊ oꝛdinantẽ.

Ecundo queri
tur vtꝝ oĩs pena ſit a deo:Et
ꝙ ſic vr̃ ad ro.xi. Mihi viĩdicta ⁊ ego
retri.ꝗᷓ vindicta ꝓpe coõpetit ipſi deo.ſᷣ

oĩs punitio vindicta queda eſt.ꝗomiĩſ

pena ⁊ punitio ẽa deo. Itez Alug
dicit:⁊ hẽtur ĩ lra.Omis pena ſi pcci

pena ẽ:iuſta ẽ ⁊ ſuxpliciũ noĩatur.ꝑᷣ oẽ
qð iuſtũ eſt:a deo ẽ. Item ro.i. CTra
didit illos de in paſſiões igrãtie.glo⸗
ſa paulo an. Deſerit deus nõ axponẽ/
do gram uel axpoſita ſotrahẽdo.ſi igi
tur nulla pena maꝗ caret rone boni⁊
pulchꝛi q; ſõtractio gr̃e ⁊ paſſio igmi⸗
nie. ethuiuſmõi pene ſũta deo ſic patʒ

ex textu ⁊ ex gloſa.̊ oĩs pena. Ité

nulla pena ẽ acerbioꝛ q pena infernał.
nulla pena hʒ plus de rõne puationis
⁊ dᷣefectx q; pena moꝛt.ſᷣ vtraq; iſtaꝝ ẽ

a deo. ⁊ oĩs alia pena. Iteʒz ſötra

ctio gre directe opponit᷑ collatiõi gfe.
ſß gram dare h̊ maxie placet diuie bõi
tati. ̊ inter oẽs penas mimeẽ H̊ͥ pena
a deo auctoꝛe.ſ̊ q̊ eſta deo auctoꝛe.er/
go ⁊ oĩs alia. ꝛobatio mĩoꝛiſ. In ſa
tiifactiõe gre eſt gr̃e adnihilatio ⁊ que
q dei de hĩtaculo coꝛdis expulſio.ſed
opatio adnihilatõis ſoli deo ẽ poſſibi
lis ſicut diẽ Hugo.cũ ſit infinita diſtã
tia int extrema. Et ptea nihil põt deü
eicere. vr ꝙ talis ſbtractõ gfe nõ poſ
ſit es niſia deo tanqᷓ; ab auctoꝛe. Itẽ
ome illud qð oꝛdiat inoꝛdinatũ ⁊ reſti/
tuit honoꝛeʒ deo: ſblatũ eſt a ſümo oꝛ/
dinatoꝛe:⁊ Fonoꝛis ꝓpꝛij celatoꝛe.ſ oĩſ

pena ᷣm ꝙbuiuſmòi ẽ oꝛdiatiua culpe.

in omni etiã punitõe honoꝛ reddit᷑ deo
ſutractus pꝑ culpã.ꝗ̊ omĩs pena fʒ id
qð eſt ꝓcedit a diuia iuſticia. Sʒõ.
Excecatio ẽ quedã pena.ſ̊ excecatio ñ
a deo.ſ̊ ex ꝓpᷣa malicia.ſicut dr̃ ſap.
.ij. Excecauit illos malicia eoꝝ.g non

ois pena ẽ a deo.Oaũt excecatio non

ſit a deo.axparet ta ex textu qᷓ ex uerbᷣ
auguſ.eaꝗ dicit ſuꝑ illud JYo.i.Lux ĩ te⸗
nebꝛis lucet.ibi dicit ꝓqũo ceco pſens
eſt lux coꝛpalis ⁊ ipſe nõ eſt pns lumi.
ſic intelligendu eſt ĩ luce ſpuali. et hoc
ipſe textꝰ innuit. Atem amiſſio ſiue
expoliatio gtuita eſt quedã pena:ſ̊ Hnõ
eſta deo.ĩmo potiꝰa diabolo:ſᷣm ꝙ dr
Luẽc.x.ð hĩe deſcẽdente a Hierłm ĩ

YJericho q a latronibo fuit vulneratus

7 ſpoliat*. non oĩs pena ẽ a deo. Oꝛ
aüt expoliatio gtuitoꝝ nõ ſit a deo ap
paret pꝑ ̊ qð dicit AAnſel.ꝙ hõ nõ hẽt
grãm:non q; deus nõ dat.ſᷣ q; ipſe nõ
ee

recidit. Item imagĩs vefoꝛmatio ẽ
quedã ꝑena.ſ̊ deus imaginẽ ſuã nullo
mõ defoꝛmat.ĩmo indignat᷑ ðᷣfoꝛm
tẽ.g non oĩs penaẽ a deo. .ρ aũt ima
ginis defoꝛmatio nõ ſit a deo axparet.
qm imaginẽ ði defoꝛmare ẽ ↄtumeliã

ðo ĩferre.ſ̊ ðs nũq; facit ſibi ↄtũeliaʒ.

ergo nunq; defoꝛmat imaginẽ ſuãꝗ.
Itez ſi nullꝰ purus defectusẽ a deo
aliq̃ pena ẽ purꝰdefectꝰ.g aliq̃ pena nõ
eſt a deo. Maioꝛ ꝑ ſe maifeſta è.qꝛ de
fectus nõ hʒ cm efficientẽ ſ̊ deficien
tẽ.ſᷣ deus nulliꝰ eſt cãdeficiès. MMiĩoꝛ
ꝓbat᷑.qꝛ igrantia nihil aliud è qᷓ; ſpũa/
lis tenebꝛa. eſt pᷣuatio pura.⁊ iqᷣranꝰ
eſt pena. τι. Item nullũ vitiũ eſta
deo.aliq̃ pena ẽ vitiũ.vtpote malicia et
cõcupiſcẽ.ꝗᷓ aliq̃ pena eſt que nonẽ a
deo. Maioꝛ⁊ minoꝛ pꝑ ſe ſũt mãifeſte
Itez nullũ pcẽm eſt a ðᷣo.ſᷣ aliqdᷣpec
cat eſt pena ſicutoñſuʒ eſt ſupᷣ.et ma-
nifeſte apparet ĩ illa ðfoꝛmitate que re
manet ĩ aĩa pꝰculpã ppetratã.q̊ aliqua
pena ẽ que nõ eſta v. Me? ad pꝛedi
ctoꝝ intelligentiã notandũ eſt ꝙ pena
de gñali acceptiõe dicit nocumentũ oꝛ
dinatũ.nocumentů aũt còpationẽ het
et ad ipm nocitiuũ.t ad illud qð patit
nocumentũ.⁊ ad illud ſᷣ cuiꝰpᷣuationẽ
nocumentũ illud attendit᷑. Et ſm iſtã
triplicẽ cõpation nomẽ pene hʒ tripli
cẽ acceptionẽ᷑. AUñ dr ꝑena aliqñ actõ
rei ledẽtis.ſᷣm ꝙ aduſtio igniſ inferna
lis dr̃ eè pena repꝛoboꝝ.dicit etiã pena

paſſio rei leſe ſiue punite. ſᷣm ꝙ dicit᷑

afflictio repꝛoboꝝ ẽ eoꝝpena et᷑na.Bi
cit᷑ eti̊ defect'alicꝰ boni in quẽ incur/
rit᷑ ex illa paſſiõe ſiẽ defectus qͥetis ſa⸗
lutis ⁊ pacis eſt pena reßrobor. Quo
cũq; aut iſtoꝝmoꝝ dicat᷑ pena ſiue actõ

ſiue paſſio ſiue defectꝰ: ſemp nomè pe

ne vt ſic ẽ impoſitũ eſt ab oꝛdie.⁊ qdi
cit noĩat vt oꝛdinatũ.⁊ qm oẽ oꝛdiatuʒ
vt tale ꝓcedit a deoa qͥ eſt oĩs oꝛdo.
Quocũq; mõ dicatur pena:et qcqͥd dr
pena inq;tũ pena a deo ẽ.⁊ qm oẽ oꝛdia
tuʒ a deo ẽ.a deo enĩ hʒ ſit oꝛdiatũ.⁊
deo placet oĩs oꝛdo.et idè eſt fieri deo
auctoꝛe ⁊ deo uolente.Siaũt loq̃mur
ð pena ſm illud qð ſheſt huic oꝛdini a

quo imponit᷑ nomẽ ꝑene.tunc dicendũᷣ
eſt ꝙ ſi pena dicat᷑ defectuſ ſiue carẽtia
alicuiꝰ boni.ſic dðᷣm ẽ ꝙ; talis defect
nõ eſt a deo.nõ enĩ het cãm efficientè ſᷣ

deficientẽ. nec pena que taleʒ defectü

noĩat ẽ a deo. Siautẽ pena dicat᷑ ipſa
paſſio rei punite que ẽ via ad defectu
alicuiꝰ boni.tũc diſtinguendũ eſt. qꝛ qͥ
dam ẽ paſſio que ẽ oꝛdinata.quedã ue
ro que q́;uis ſitoꝛdinata vᷣʒ qͥd.eſt tam

Deoꝛdiata ſimptr. quedã po medio mõ

ſe hñs. Paſſio illa que ẽ oꝛdiata ſim/-
Plicit:eſt illa paſſio que ẽ pure penaliſ
ſiẽ paſſio famis ⁊ ſitis.et talis paſſio a

deo t. vñ fames ⁊ ſitis a deo dicit᷑ eſſe.

Paſſio uero queẽ deoꝛdĩata ſimpłr:

ſͤ oꝛdinata ſm qͥq eſt illa que ẽ culpabi

lis.ſicut ẽ defoꝛmatio imagĩs ⁊ coꝛu/

ptio hilitatis ad bonũ.⁊ talis nõ eſt cõ

cedẽda eẽa ðᷣo. Paſſio pᷣo media ẽ il-
laque ẽ paſſio vitioſa.vtpote illa que ẽ
ex rebellione carnis ad ſpi:que qͥdam
mõ oꝛdinata è ad culpã pꝛecedètem. qᷣ
dammõ deoꝛdiata c.qꝛ ẽ decliatiua ad
culpã ſequẽteʒ.et ̊ nõ ↄcedit᷑ eè a deo
Et m&r dixits diſ.xxxij.ꝙ fomes ⁊ cõ
cupiſcẽ nõ hñt deũ auctoꝛè i̊ diabolũ
aut hoĩem. Et ſic diſtinctũ eſt de pena

ꝓut vr actio rei punitie. Ex pdictis

igit᷑ pʒ ꝙ etſi oĩs pena ſit a deo inqtuʒ
tenet rõneʒ pene.nõ oẽ tñ qð ðꝛ pena a
deoeſt.ĩmo queqã eſta deo.quedã nõ.
Illaẽ a deo que diẽ̃ aꝑponeʒ aliquã.
ita ꝙ nõ noĩat deoꝛdiationẽ.⁊ heſt ſim
płr vena. illa vᷣo nõ eſt ↄcedẽda eè a ðᷣo
que noĩat ſimpłr defectũ.ł que noĩat
põneʒ aliquã cũ deoꝛdĩatiõe. Vñ nec
ↄcedit᷑ a deo eẽ excecatio nec obduraꝰ
nec imagis defoꝛmatio.nec gr̃e ſbtra/
ctio ſiue expoliatio.nec erroꝛ.nec irã
tia.nec ↄcupiſcẽtia.nec his ↄſuia.oĩa
enĩ H̊̊ uel dicũt defectũ uel deoꝛdĩatio
nẽ aliquã. Cõcedẽde ſũt igit᷑ rões oñ
dentes ꝙ oĩs ꝑna ẽ a deo. Ad illud
qð obꝛ ꝙ oĩs pindicta ẽ a deo.⁊ ſiłr ad
ſeq̃nſ qͥ dr qoĩs pena iuſta c.dð ꝙ ille
due rõnes nõ ↄcludũt niſi ꝙ pena ſita
deo ſb roe pene.ſic enĩ aliqͥd dicẽ qð re/
ſpicit oꝛdinè qͥ attẽditſʒʒ vltionẽ diuie
iuſti. ðᷣ eo aũt qð ſbpeſt n oʒ iltq ĩitellłi.

Giciur. H
cilun
maogfe
ſeitrdoe⸗
gdels di⸗
ſite anm
ugere id⸗
ctbbide
ſoimitere
Caußiute
pdeſerüf⸗
dfos gn
datißet
tinuat. 2
tis tetned
eſtmmage
neznoieſin
obeciatqype
noacerdit
ndeoß poti
Ctſtoooci⸗
Gmoror
paſtionet.
Geckpie
lataffio
pallonen
cißpotin
Codlt n⸗
uydealos
ooefen
chogfre
elociino
ccl. Qs
lordeiapy
ſaltnih
dänphin
peogipſa
niſiin ar
gonibigen
defectiint.
Pprerhoſ
enataes bn
Adei Ctiͤ
uzſnctsi
ſeiſſideſc
Gräzgani
elceſe dd
bilgtotat
ggetis g

tenni
Ilugkcni
Fulsdeſer
meffekni;
eulzdeſni
Wndieniſe
uatdeſeen
un amtie
ahackun
nnetdn
cioiaſin⸗
eepmeuli
cttalisaſſn
deo diciieſe
wiat ſint⸗
gnetuldabi
ngis tcor⸗
ulis noͤeſtc
iomecneil⸗
Weilaqnet
üranean
aectcen
nedeciatinng
Ntüicid
inci ei
ſuadeoina
gods
roin.
vnezaliqui.
netheſtſin
cCdtdattade
zi. kcnenoir
ſaröe. Vini
Monecohaun
antgeln
ccenor ethi⸗
ee bis/ ſlo
finel deonind
eſirigi ſieson
deo. l
iartutſtinl
iuſne doti
iinigt
cr onoNe
zrlnoſenne
ticzle

ꝙ ſita deo. NHaʒ crimĩa crimibus vin
dicãtur.ſʒ ꝙ ſacti dicũt ⁊ Sð oñſuʒ fuit.

Aid illud qð ob ꝙ paſſio igrãtie ⁊ ſõᷣ

tractio gre eſt a ðᷣo.dðʒ ꝙ ppe loquẽ?

neutꝝ adeo eẽ cõcedit᷑ niſi pꝑmiſſiue ſᷣʒ

ꝙ; deus dicit᷑ obdurare.qꝛ ipo nõ aꝑpo
nẽte grãm hõ obdurat᷑.ſiẽ etiã deuſ dr
tradere ĩ deſiderio coꝛdis.vñ gloſa di

cit ibidẽ. Tradẽ ẽ pmittẽ ⁊ nõ incitareꝰ

ſ dimittere.pcedentib quippe culpaꝝ
cauſ iure ⁊ merito deſerũta deo.⁊ p h
ꝙ deſerũt᷑ d eſiderjs tradũt᷑. Simrq
dr̃ ðs graãm ſbtabere. Hnõ eſt ꝙ auferat
datã.ſᷣ qꝛ hoĩe ſe auertẽte:ðs eã nõ cõ/
tinuat. Ad illd qð obꝛ de pꝑena moꝛ/
tis ⁊ et᷑ne dãnatiõis.dð ꝙ vtraq; a ðo

eſt. vtraq; enĩ ponem aliquã uel diſpꝰ/

neʒ noĩat ſine deoꝛdiatione aliq̃.Et ſi
obijciat ꝙpena infernał ẽ acerbiſſima.
dðõ qꝙ acerbitas nõ imꝑcdit qͥn ꝑena ſit
a deo ł̊ potius deoꝛdiatio ⁊ defectus.
Et ſi obij-ciatꝙ moꝛs dicit defectũ.dð
ꝙ moꝛs non tm dicit defectũ.ĩmo dicit
paſſionẽ ⁊ ꝓgreſſũ ab eẽ in nõ eẽ.qͥ qui

qẽ eſt pꝑ aĩe ⁊ coꝛpis ſepationẽc.vbi ẽ do

loꝛ ⁊ afflictio.et lʒ defectꝰ ſeq̃t ad illaʒ

paſſionẽ moꝛs tñ nõ nomĩat puꝝ defe

ctũ ſ̊ potius paſſionè ⁊ traſitũ illũ.⁊ iõ
cõcedit᷑ moꝛs eẽ a deo.q;uis nõ ↄceda
tur de alijs penis q̊ꝝ noĩa im ponũt᷑ ab
ipſo defectu. Ad illud qð obꝛ ꝙ ſb⸗

tractio gfe eſt a deo. dðʒ ꝙ falſü eſt ꝓ⸗
pꝛie loquẽdo.niſi dicat᷑ ꝑmiſſiue vt di

ctũ eſt. Qð uero obꝛ ꝙꝙ ibi ẽ adnihi
latio ⁊ deiexpulſio.dð ꝙ deũ expelli ñ

eſt aliud q; grãm dei repelli. Gꝛãʒ aũt

dei repelli non ẽ aliud q; grãm coꝛupi
ꝓ eo ꝙ ipſa cũ ſitaccñs nõ hẽt ſaluari

niſi in ſba rõnali. f̃a aũt conũpit᷑ et

adnihilat᷑ nõ ꝑ actõem ↄꝛijagẽt. ꝓpt᷑
defectũ in ſe ipſa.Deficit au᷑t in ſe ipa
ꝓpter hꝙ ſbm deficit ſibi.aĩa enĩ non
E nata eẽ ſbᷣm gfe niſi ꝑ ↄuerſionẽ ſui
ad deũ.Et iõ cũ ſea deo auertit iã gr̃a
Stuʒ faciẽs in ea nõ põt ſaluari.et iõ in
ſeipſa deficit. Qð g obꝛꝙ nihil põt
graʒ adnihilare ⁊ deũ de hĩtaculo ſuo

eicere.dð ꝙ illa rõ ꝓcedit ac ſi takadni
hilatio ł abiectio fieret ꝑ vᷣtutẽ alicuiꝰ

agẽtis. H aũt nõ fit.imo ſit ꝓpter ĩepti

tudinẽ ſuſcipiẽtis ſiẽ viſũ eſt. Ad il

lud qð ob ꝙ ome oꝛdinatũ ⁊ qð reddit
honoꝛẽ deoẽ a deo.dð ꝙ ẽ ueꝝinq;tuʒ

tale.ij cũ aſſumit ꝙ omis pena ẽ huiuſ

mõi.ueꝝ ẽ inq;tũ pena.⁊ tũc ↄclło va ẽ.

viʒ ꝙ oĩs pena inq;tũ pena a deo c.łᷣ ſi

ex Harguat᷑ vlteri ꝙ oẽ illud qð dr pe-
na ẽ a deo.vtpote culpa uel vitiũ vł de
fectꝰ:fiet ſophiſma ſᷣm accñũs.qꝛ qdaʒ
que deo attribuere pñt potiuſ ſonãt in
ↄtumeliã q;ᷓ in gliaʒ. Et ꝓpterea ſi ali
cubi vnq; iueniat᷑ ꝙ ↄcupiicẽꝰ ł igran
tia uł cetera ſiłia a deo ſint:exponẽda
ſũt vba.uel ꝙ dicta ſũt eẽ a deo.qꝛ ſũt

pmiſſiue.vł᷑ q; dicũt᷑ eẽ a deo inq;tum
ſüt pene. uel dicũt᷑ eè a deo ßm ꝙ cer
nũt aliqð ens.nõ ſᷣ illud a qͥ pmo⁊ pn

cipalłr imponũtur.

parte iſta
ſunt qõnescirca lr̃aʒ.Et pᷣmo
querit᷑ de Hqð dicit ĩ pꝰ caꝰꝙ pcẽm eſt
cã peccati. Sʒ3. aut pcẽm ẽ cã pcc̃i

uolũtaria aut neceſſaria. Non nolũta

ria.qꝛ nihil uolũtarie opat᷑ niſi qð co
gnoſcit ⁊ appetit.tał aũt eſt rõalis cre

atura:nõ culpa.̊ nonẽ uolũtaria cã.

Itẽ non ẽ cã neceſſaria.qꝛ qͥ pxccauit

in vno pcco nõẽ neceſſe ꝙ peccet ĩ alte
ro.̊ non vr̃ aliqͥ mõ ſit ca. Atez ſi
peccatũ eſt cã pcci.aut rõe alicuiꝰ boni

ſpſtrati. aut rõne defectꝰ.nõ rõne boni
ſbſtrati.q; tüc maꝗ deberet dici bonũ

eè cã mali qᷓ; pcẽ̃m cã pcci.HNõ rõne de

fectus.qꝛ qð nihil ẽ nulliꝰ eſt cã.intẽtõ

enĩ calitatis in ſolis entibo reꝑit᷑. ꝓpt᷑

qð eſt qõ ꝙ pcẽm ſit cã peccati.⁊ rõe cu
ius pcẽm ſit c pcci. Noð ꝙ cũ in
pccẽo duo ſint.viʒ conuerſio ⁊ auerſio
rõe vtriuſq; pcẽm hʒ ad aliud pccʒ diſ

ponẽ.⁊ p H̊ pcẽm aliud dicit᷑ cãre.Rõe

qdem auerſiõis.qꝛ in h a deo auertit

elongat a bono.et ꝑ h̊ hõ efficit᷑ impo/

tẽs ad reſiſtendũ malo.Rõepuerſiõiſ

ſic actus vnius vᷣtutis diſpoit ad actũ

alteriꝰ. vtpote actus nutritiue ad gůa
tiuã:ſic vna culpa hʒ diſponẽ ad aliaz

vtpote gula ad luxuriã. Eſt igit᷑ pcẽm
cã pcci.i.diſpõ trahẽs ſiue inclinãs ad

aliud pcẽm tam rone auerſiõis q; rů=ne

eez

ↄuerſionis. ſ̊ rõe auerſiõis in q̃ cõicàt

oĩa pcc̃a:quodlibet ẽ ca cuiuſlibʒ.rõne
ueroↄuerſiõis in q̃ diſtinguũtur non
quodlibet ẽ c cuiuſlibet.ſ̊ pcẽm vniuſ
gnis diſ põitad pcẽm gnis ꝓximi vtpo
te ſpuale ad ſpuale.vt ſuꝑbia ad inui⸗
diaʒ.et carnale ad carnale vt gula ad
luxuriäã. Ad illud qð obꝛqꝙ nonẽ
cã nolũtaria nec neceſſaria.dð ꝙ pcẽʒ

nonð ſufficiẽs cã pcci.ſᷣ dicit᷑ in hoc

trahit uolũtateʒ vt cõmittataliqñ cul⸗
Ppa.et ita reducit᷑ ad cam uoluntaria
Ad illud qð querit᷑ vtꝝ ſit cã rõe poõnis

uel defectus.dico ꝙ rõe vtriuſq; ſicut
viſu eſt. Cõuerſio eniĩ inoꝛdiata diſpo

nit ad aliã ↄuerſionẽ inoꝛdinatã.ex cõ

uerſione enĩ inoꝛdiata auget᷑ in nobiſ

cõcupiſcẽtia ⁊ ꝓnitas ad malũ. dum
auget᷑ ꝓnitas ⁊ cõcupiſcẽetia:q̃ſi quod
dã pondus ponit᷑ in aĩa.qð enĩ eſt pon
dus in coꝛpibuſ:h̊ᷣ eſt amoꝛ in ſpiritib⸗
Etiõ bñ dicit Hꝛeg.ꝙ peccatũ qð p pe
nitẽtiã non diluit᷑: mox põdere ſuo aq
aliud trahit.et ita nec defectus p ſe fa
cit:nec bonũ ꝑ ſe.ſ̊ vnuʒ cũalio. Illdq
tñᷣ argumentũ nõ valet.qꝛ defectꝰ non
põt eẽ cꝗͥ alicuius.ꝗ̊ non põt eẽ cã pcci.
care Sherm non ẽ care aliqͥd ſ̊ potiꝰ
deficẽ.

co vt peccat hõ fit in hoĩe coꝛuptõ que
tñ fit deo auctoꝛe. Sed ꝗ h eſt qꝛ illa

bõi coꝛuptio ſiue actie dicat ſiue paſ

ſiue:ẽ imagĩs defoꝛmatio.defoꝛmatõ
aũt imagiſ deo diſplicet.⁊ nihil quod
deo diſplicet ẽ a deo. IJdeʒ enĩ eſt fie⸗
ri deo auctoꝛe ⁊ deo uolète. talis coꝛ
ruptio nõeſta deo. Iteʒ eadẽ ſunt
pncipia actõis ⁊ paſſiõis.q̊ ſi coꝛuptõ
actio nõ eſta deo.videt᷑ ſir nec coꝛ⸗
ruptio paſſio. Nꝰ dð q illud uerbuʒ
nõ eſt dictũ ſjm opĩonem magr̃i.ſ ſᷣm
opinionẽ alioꝝ ſiẽ pʒ ex ipſa ſerie l̃e.
Sʒ tñ qe illud idẽ vr̃ mꝗr dixiſſe ĩ vlti

mo capto pcedẽtis diſ.ałr růdendũ ẽ.

ꝙ in illa coꝛuptiõe ⁊ ẽ ↄſiderare defe⸗/
ctuʒ ⁊ deoꝛdiationẽc.eſt nihilominꝰibi
ↄſiderare paſſionẽ ⁊ oꝛdinẽ ad pceden
tẽ actionẽ.et q;tum ad H̊ duo vltia coꝛ
ruptio iſta tenet rõem pene. et qtuʒ ad

hſeſt ibi ſophiſma ß qͥd ⁊ ſim
plicit. Item querit᷑ de h qd diẽ Jli

H icit᷑ eſſe a deo viʒ inq;tũ pena. ſim.
plicit᷑ aut loquendo vt dicat coꝛuptio
modi ſpeciei ⁊ oꝛdĩs eẽ a deo ſiue ðᷣfoꝛ
matio imagĩs nõ admittit᷑ ſicut rõneſ
ondunt.ꝓpter h talis conuptio ⁊ de
fectũ dicit ⁊ deoꝛqiationẽ que ẽ culpa
ſicut oñſum eſt S.et eſt talis coꝛuptio
pena nõ inflicta nec cta ſ᷑ acta. ⁊ iõ qᷣ-
cammõ tenet rõeʒ culpꝑe ſiẽ oñſuʒ fuit
in pcedẽti diſ. Et q;tum ad ̊ nõ intel-
ligit᷑ illud qð in lr̃a dr. Et p ̊ patent
ea que in lr̃a obijciüf. Item querit᷑
de H qð dicit Si qͥs dicat ea que pec-
cata ſuteẽntiatłr penaseẽ in nlłło piudi
ciũ fit vitati.et poſtea ſbᷣiugit.ꝙ huiuſ/
mõi punitiões iuſte ſũt ⁊ a deo ſũt.nec
tñ pcca a deo ſunt.ridet᷑ eniʒ heſſe im
plicatiodictõis. Mꝛĩo enĩ diẽ e vnũ
⁊ idem eentiałr loquẽdo eſt pena ⁊ cul
pa.⁊ poſt dicitꝙ idẽ ipſũ ⁊ẽ a deo ⁊ nõ
eſt a deo. Meedð eſt ad h illd ꝛoſi
milia intelligẽda ſũt cum reduplicatõ
ne. vt qñ dicit᷑ ꝙ aliqð peccatũ eft pꝑena
eccati.⁊ ꝙ pena illa eſt a deo.&̊ intelli
git hm ꝙ pꝑena.q̊ eſt ſm rõneʒ oꝛdĩatio
nis. Et hͥ innnit magfj in lr̃a cũ dicit.
ꝙ nõ inquantũ pcca ſunt:pene ſüt.nec

inq;tum ꝑccata ſta deo ſüt.q̃ſi dicẽt

Lũ in idem cõcurrant rõ deoꝛdinatõ/
nis ⁊ oꝛdiatiõis pꝑ aſſertionẽ ad diuer/
ſa oꝛdiatio ẽ adeo.deoꝛdĩatio uero mi
nime. Item querit᷑ de h̊ qð dicitq;

ſunt quedã neceſſitate facta impꝛobã-

da.Cõtiariũ huiꝰpidet᷑ Auguſ.dicere
in liꝰde duaboaiabus.Bicit eniʒ q il⸗
lud ſolũ eſt pcẽm a quo libeꝝ è abſtine
re.Et dicendu eſt ad hoc ꝙ ſicut ma gr
detminat.j.quedã neceſſitas ẽ ad pec-
cata uẽialia.pcca ſaltè in vłi. Illa aũt
rõ ⁊ uerbũ qð ibideʒ ſeqͥt intelligit᷑ de
teccato actuali moꝛtali. Quałr auteʒ
neceſſitas ſit ad uèialia:̊ hebit qõneʒ
.ſuo loco vbi magfr inqͥrit diſ.xli.
Iteʒ querit᷑ de ̊ ꝙ dicit A ddunt qʒ

qiſdam actꝰnon tmn eẽntia ſᷣ etiã gñie eẽ

bonos.pt reficẽ eſurientẽ. Queritenĩ
ꝓ.q;to dr eẽ bonũ in gñe.ꝑ qͥa dici bo/
nũ abſq;circũſtãtia aliq̃ ſupaddita.tũc

vr ꝙ reficere indigentẽ nõ ſit bonũ in

grie. qꝛ eſt ibi circũſtãtia debita ineo q

fi⸗
Cet/m.
nolabe
ſenſpe
igeib
ſfoe'i
gitilſn,
bonüct

ſoccügn

hü aut br
ſuehmſe
Niierari
etſicdk b
rifmali⸗
ageffci
pfecui E
guropoun
ſolazauc⸗
ans purrti
ompakad
ſeſectded
guu. donm
birdicite
nus dicit
9pleipar
euteſuon
auurbond
ſwaſfcat
tiorrid
eczee
boniemal
ſetmalen
deſedicttin
mürmallet
ſgloſalwair
udori
Awra
gnomoͤel
mändeb
uedali
martdie
indiffinis
Aobiect.
Drnenp⸗
incge
circiſtan⸗
Sian
vegucka
Pkectoco

Nn.ſn.
ichunpti
doſineo⸗
ſindöne,
onpidtde
geial
*W
untp⸗
Kiſzil
öröm,
Wün
Nncuei
Aacegc⸗
kinnloduni
igitgbnin⸗
1deoſütnet
enizbeſeein
nidicpni
ſtonarcul
iadeot o
dcilarſi
manhli
Wchpn
1Nint
ncociand
inliscüdict.
nrprneſüte⸗
eoſüt ſidii
ſdeorind⸗
one addinn,
Cintonewn
ebooictg
ninprobi⸗
ugut dicere
tenizchi⸗
wniadſine
gſion magt
ſinstadpe⸗
nrki Yuai
limtligide
OQuakraut,
Ebebitcone;
Grtdid.
it Acdntq;
nenügfi
i Qnnfin
inr⸗
ſupodttun
noſtbolin
pebitnntih7

reficit᷑. Situ dicas ꝙ bonũ in gñe dr
qꝛ eſt ↄmue ⁊ vłe.tũc ſitr videſ ꝙ debe/

ret dici bonũ in ſpẽ.cũ gñale dicat᷑ re/

ſpectu ſpẽi. Eſt igit᷑ qõ ꝓ qto dicat᷑
aliqd eẽ bonũ in gre: Querit᷑ etiaʒ de

ſufficiẽ ipiꝰdiuiſiõis ꝑ tria mẽbꝛa.vr
enĩ eè ĩſufficiẽs.q; nõ tm ẽ bonũ ĩ gie
2 bonũ ex intẽtiõe ⁊ cꝗ.̊ᷣ etiã bonũ gfr̃e

1pgtie. We dð ꝙ mgr diuidit hᷣbonũ
nò qͥcũq; mõ ̊D bonũ ꝓut eſt in actu.bo

nũ aũt huiuſmõi habʒ cõſiderari in ſe

ſiue ßᷣm ſe.⁊ ſic eſt bonũ nẽ. Habʒ iteꝝ
ↄſiderari ſ ↄpationè ad nãm debitaʒ.
etſic dr̃ bonũ in gñe.Hʒ itenoſidera/

ri ſm alia tria gñna cãꝝ.viʒ ĩ ↄpatione

ad efficiẽs ⁊ foꝛmã ⁊ finẽ.et ſic ẽ bonũ
pfectũ. Et ſic pʒ ſufficiẽtia.q oĩs actꝰ
aut ↄpatur ad ſuù pꝛincipiũ efficiens
ſoluʒ.aut ↄpatur ad ſuũ pncipiü effici
ens ꝓut reſpicit debitũ obiectuʒ.Aut
compat᷑ ad ſuũ pꝛincipiũ efficienſ ꝓut
reſpicit debitum obiectum et finem cõ
gruũ.bonũ autè ſm ꝙ reſpicit nãʒ de

bitã dicit᷑ eẽ bonũ in gne:ꝓ eo ꝙ ſiẽ ge⸗

nus dicit eẽ in potẽtia ad eẽ ↄpletuʒ qꝗ

ↄplet᷑ p aduentu dꝛñanꝝ.ſic in actu traſ

eute ſuꝑp naturã debitã qdammõ incho
atur bonũ moꝛis.illud auũt bonũ moꝛiſ
ſpecificat᷑ ⁊ cõplet᷑ p aduentũ circũſtan
tian. vñ põt fieri ⁊ b ⁊ male.Siłr ĩtel
ligduʒ ẽ de malo in gnñe.Nuis autẽ
bonũ ⁊ malũ poſſint diffrẽter fieri ⁊ be
ne ⁊ male.nihilominꝰtñ bonũ q;dtum?
de ſe dicit inchoationẽ boni:⁊ malũ ſi
miłr mali.et iõ nomẽ boni tenet. qͥa in
ipſo ſaluat᷑ rõ gĩis. AUñ bonũ nẽ reſpꝑ
ctu boni moꝛis eſt qſi in potètia mãli qᷓ
eſt potẽtia paſſiua.bonũ aũt in gñe ali
quo mõ eſt bonũ moꝛiſ:ex hqꝙ tñſit ſup
mãm debitã.et iõ aſſiłatur potẽtie gniſ
que ẽ aliqͥ mõ actiua.Genꝰ enĩ eſt foꝛ⸗

ma vt dicẽ ph̊ᷣs lʒ p ↄpationè ad dinſas

in diffinitõe ſit ſicut mã. Et ꝑ h̊ pʒ rño
ad obiecta. Naʒ bonũ ex circuſtantia
ↄtineri põt ſo bono pfecto uel ſb bono
in gñe. Si eniʒ ẽ indutü oĩbus bonis
circũſtantijs ↄtinetur ſſ bono pfecto.
Si autẽ deficit in aliqua circſtantia

reducit᷑ad bonũ in gñe.ſub bono autẽ

pfecto comphendit᷑ actus gratuitus ⁊

gloꝛioſus. Poſſent autplura queri
pac materia. ſed alibi magis habet lo
cum q; hic.

Giſtinctio.xxxvij.

NVilnt auntem

etplurimi alij longe alit
de pcco t. Suß oñndit
mzr qůo peccatũu ſit pcci
pena ad veclarandũ quatr pcẽm ẽ pꝛi-
uatio. In hac pte intẽdit mr inarere
vtuꝝ actio in qua pcẽm ↄmittit᷑ ſita ðᷣo
ꝓpter hqð g dictũ fuit ꝙ pcẽmẽ act.
Et qm S pſecutꝰ fuit opionẽ illoꝝ qui
dicũtactionè ſbſtratã malicie eè a vo.
Hic ⁊? ꝓſeqͥtur aliã opĩoneʒ q̃ qdã po
nebãt nec maliciã nec actiõeʒ malã eẽ

a deo. Diuidit᷑ aut ps iſta in duas p-

tes. In q̊n bma ponit pdictã opĩoneʒ
In 2 pᷣ opponit g opĩoneʒ ptis ad⸗
nerſe. ibi In Haut uerbo ſupioris ſen
tetie t. Pꝛima ps hʒ tres pteſ.In pᷣ
ma exẽplificat mr illa opionẽ. In 2
nvᷣo ſbᷣiũgit eius defẽſionẽ᷑.ibi Jlla qʒ
Auguſ. vba bus diẽ E. In 3 voex
pdictis elicit q;daʒ ocłonẽ᷑.ibi Ex quo
colligit res aliqᷓs ct. Silrz“ ps pꝛĩci
palis hʒ tres ptes.in p pte oxpponit )
aduerſaʒ opĩoneʒ. In a vo loco det-/
mĩatõis põit quandã ↄmonitõeʒ aq au
ditoꝛis eruditionẽ.ibi Intẽdat diligẽ
ter his uerh̊ c. In ʒ uero rẽouet qn/
dã dubitationẽ.ibi Cũ igit᷑ oẽs catho⸗
lici in hoc ↄſentiant R. „„=
D intelligẽtiã
huiptis in q̃ magr inqrit vtꝝ
actio culpabilis ſita deo. incidit h̊ qõ

circa duo pncipałr. Pꝛĩo querit vtꝝ

oĩs actio ſit a deo! = querit᷑ vtꝑ actõ
defectiua ſm ꝙ defectĩa a deo ſit?
Circa bᷣmuʒz querũt tria. Pꝛĩo queri
tur vtꝝ a deo ſit oĩs actio m ꝙ actio:
Secuũdo querit᷑ vtna deo ſit oĩs ↄbua
tio· Tertio q̃rit᷑ vtꝝ a deo ſit oĩs ↄpõ:

rca primuũ ſic
Pꝓcedit⁊ queri:᷑ vtꝝ oĩs actõ ſ
ðJUDL ee 3

aetõ ſita deo:Et ꝙ ſic videt᷑. Jo.xx.
S ine me nihil poteſtiſ facẽ.ſ oĩs actõ

aliquo mõ eſt ens.ſiue ſit actio peccati

ſiue alia.ꝗ . Si tu dicas ꝙ illd intel
ligit᷑ de actõe bõa. Cõtra.yſa.xi. Nüũ⸗
qͥd eleuabit᷑ ſecuris ꝗᷣ eũ qui ſecat ĩ ea.
BGloſa. ſic inſtrumta nihil ſũt ꝑ ſe agẽ
tia.ita ſẽ nacherib nihil p ſe opatuſeſt.

ſi g actio ſẽnacherib mala erat ⁊ crude-

lis.⁊ ſẽnacherib in illa actiõe erat iſtru

mentũ dei.vr̃ ergo ꝙ omĩs mala actõ

ſitab ipſo tanq; a pᷣmo pncipio. Iteʒ

que ſunt eiuſdẽ gñiis hñt eadem pᷣnci⸗

pia pᷣma. i dare elemoſinã ꝓpter deũ
⁊ dare elemoſinã ꝓpter vanã gloꝛiam
eiuſdẽ gñis actiões ſũt in gñe nature.
ſi ergo actio iſta q̃ qs dat elemoſinã ꝓ

pt᷑ deũ:eſt a deo.vr̃ ꝙ et actio illa q̊ qs

dat elemoſinã cã inanis głie ſit a deo
Iteʒ opatio miraculoꝝ ẽ a ſolo ðᷣo
aliqͥs in faciendo miracla peccat. qͥa
facit ꝓpter vanã gloꝛiã.ergo vr̃ ꝙ ali/

qua actò ſoſtrata defoꝛmitati culpꝑ ſit
a deo:ergo pi roõne ⁊ oĩs alia. Iteʒ
oĩs ſcia a dño deo eſt.ſ̊ aliquis addi/

ſcit ꝓpterauariciã.ergo cũ addiſcere
non poſſit niſi deo coadiuuãte ⁊ opan
te.⁊ illud addiſcere ſitpcẽm:actio ſub-/
ſtrata pcẽo compat ad deũ ſiẽ ad pᷣnci
pium. IYtem aliqͥs adulterãdogñat
pꝓlem. quero igit᷑ vtꝝ illa actio ſiue co-
itus ille ſita deo uel non.Sieſta deo
ho ꝓpoſitũ.Si nonẽ a deo.ꝗ ꝓleſ ge

nita non ẽ a veo. ſi igit᷑ hoc impoſſibi
le ponere ꝙ aliqͥs hõ ſit qͥ nõ ſita deo.

⁊ illud ex qͥ ſeqͥtur.viʒ ꝙ actio ſbſtra⸗
ta pcco ñ ſita ðᷣ0o. Iteʒ actio que ſbᷣ
ſternit pccato non oĩno nihil eſt.ſicut
manifeſte apparet.Si igit᷑ aliqͥ mõ eſt
ens.quero a qͥ ſit. Sieſt a potẽtia crea
ture.neceſſe ẽ ꝙ ſit ab ea ſᷣm id qð hèt

de entitate.illud ergo ſᷣm qð actio ẽ ab

illa potẽtia autè a deo aut nö. Sieſta

deo.cũ ome illud qð eſt cã eauſe ſit ca
cãti:p ſe intelligẽdo. videlʒ ſimedium

cãtuʒ ẽ cauſa poſtremi ſᷣm id qð hʒa pᷣ
mo.tüc ſeqtur neceſſario ꝙ talis actio
ſit a deo. Si uero non ẽ a deo.tunc qͥ⸗
ro autè a ſe aut abalio.ſi ab alio.tunc
quero ſiłr ð illo alio. autẽ a ſe aut ab

alio.̊ uel erit abire ĩ infinituʒ.uel erit

ponẽ ꝙ creatura aliqͥd hata ſeipſa.vł
ꝙ habeatab alio q; a deo qð ſit pꝛimũ

pncipiũ in qͥ ſit ſtatus.ſᷣ oĩa ſut ĩpoſ

ſibilia.⁊ ſequit᷑ ex G̊ ꝙ aliqua actio nõ
eſt a deo.ergo x&.q Sʒ3. Beus non
facit ̊ ſuam ꝓhibitionẽ.qꝛ tũc ſibi ipi
ius ect.ſ̊ deus ꝓhibetaliquã actiõeʒ

hßm pactio eſt. ſiẽ ꝓhibuit ade nõ ↄme

dere de pomo.ergo videt ꝙ illa cõme⸗
ſtio Ade nõ fuerita deo. Q: autẽ illa
actio phibita fuerit ſʒ oactio axpparet
qꝛↄmedere de pomo illo de ſe erat bo
nuʒ. ⁊ nulla erat in eo defoꝛmitas niſi
poſtq; fuit phibitũ. Item oĩs actio

que eſt a bona uolũtate vtè opans pꝑer

caritatẽ eſt bona bitate pfecta in gne
moꝛis.ſj omĩs actio que egredita deo
egredita uolũtate optima:in q̃ eſt ſũ/
ma caritas.ergo oĩs actio cuiꝰ deꝰ pn
cipiũ eſt:ẽ bona bonitate moꝛis.ſ̊ actõ
ſpoſtrata peccato nõ ẽ bona bõitate mo
riſ.ergo nõ eſt a deo. Itẽ oĩa quecũ
q; deus facit bono fine facit.vniuerſa
enĩ opatur ꝓpter ſe. ome aũt qð fit bo
no fine ſimpir bonũu eſt. actio aũt ſub-/
ſtrata pcc̃o nonẽ ſimpłr bona. ergoñ
põt et a deo tanq; a c̊. Item qncũ/
q; oꝑans ↄtinuatur regule dirigẽti in
opando:recte opatur⁊ bñ.ſᷣ regula li/
beri ar.ẽ ipſa rectitudo uolũtatis diui
ne.g in oĩ opatione in q̃ deꝰ coopatur
libe.ar.qũ fitↄtinuatio opantis ad re/
gulã è rectitudo.ſi igit᷑ in aliq̃ opatiõe
p totũ eſt obliq̃tio.vr̃ q coopatio eiꝰ ñ
ſit a deo. Item ſi opatio que ẽ ſbie
cta pcco ẽ a deo ⁊ a libe.ar.aut tota eſt
a deo aut totaa li.ar.aut ps a ðᷣo ⁊ ps
a li.ar. Si tota a deo ⁊ tota a li.ar. vi
det᷑ ꝙ tota ſit ſimul ⁊ bona et mala.qð
eſt oĩno ĩpoſſibile.Sipꝑs a deo⁊ pars
a li.ar.ſᷣ qua rõe ponit᷑ vna ꝑs eſſe a li.

Ar. cadè rõe põt poni ⁊ alta.et ſic ridet᷑

qꝙ tota opatio ita ſit a libe.ar.ꝙ nõ ſita
deo. Itẽ ſi deus coopat li.ar.ĩactõ
ne que eſt ſſtrata pcco.aut igit᷑ li.ar.
mouet pncipalius q; deus uel ecõuer
ſo.ↄſtatꝙ li.ar.in nulla opatõne neq;
pncipaliꝰ neq; eque pncipalłr põt mo⸗
uere ſicut deuſ.cũ taʒ in monẽdo qᷓ; in

llmm
gemotorpn
gelsouet
epuſs⸗
enleni
unart
Uniitlunn
zocoelciut
geoonq
Ciſam aon
gceomagne
ſt necmgr:
carümag?
glpmulta;
gamäfeſer
glcpion
gctoſue ſi
Gbckacno
ſtwgozwonen
ſepotenen
Gcni denst
ctinſtneuen
AWeo wag
Cöſenährun
ſitenspecec
opantedin
tiagemaa
Necipunta
atnocicio
unabea
peeroimoo
ſouſbiſu
gciglin Cti
ſeacnoneeſe
Opmiandign
Anbled⸗
1pae
dcgnitbzs
ſſoisiut
getoeuso
tgtefantit
ifictg
lolewgſi

ütii hi⸗

udensg t
bunpöst
Zlam
niſilodin
ſtuzealigr
numenöeſ

hluzuelenn
Naſeh. “
Rſnni
Peiͤſirſpe
untion
Belsnon
auſußi
aniactier
un i
koilcöne,
Qmill
tundapem
odeſenntdo
enminsniſ
ſiemoisacti
ntiopansn
lecninge
egrecita deo
cui de'ön
mais aco
Adätatemo
Nidiacatci
miuenſn
Nenitcdfide
actioditſi,
Ndom. egoi
Ingici
gnedingitin
bi ngyhl⸗
linns dini
e /Nν⅓
umns e⸗
Alijoparoe
wtoeh ,
tocuei bi
ganpuch
1nsadols
pualiarri
etnalnes
gadeoleſs
oniliariaco⸗
Atigl ldn
.usalchlen
autun

RSS
RαM

cauſando cuinſcũq; dicat e ſiue cã ſi-
ne motoꝛ pncipaliſſimus intelligat᷑.ꝗ
deus mouet pᷣncipaliuſ.ſi ergo motoꝛ

pncipalis excitat et mouet moꝛtẽ non
Encipalevidet in opatiõe culpabili
iben ar. excitet a deo.ergo cũ adult lu
xuriat᷑⁊ latro furat᷑: ad tales actiones

a deo excitat.qð oĩno abſurdũ eſt.
NHeodðᷣm qꝙ ſicut magj dicit in lr̃a cir

ca iſtam qõnẽ fuerũt diuerſe poſitões
adeo magnoꝝ viroꝝ ⁊ adeo ronabileſ

vt nec mgr auſus fuerit diffinire que

earũ mag ↄtineat ueritatẽ.Attamen
qꝛ p multaʒ diſcuſſionẽ dubia ducunt᷑
ad mãaifeſtationẽ.nunc cõmunit tenet
ꝙ illa opĩo uerioꝛ ſit que dicit ꝙ omĩs
actio ſiue ſbſtrata æccato ſiue nõ ſʒ id
qð eſtactio:eſt a deo.nec immerito.qͥa
iſtud oʒ ponere ſi penſet᷑ eminẽtia diui
ne potẽtie:⁊ indigẽtia potentie create.
qꝛ enĩ deus ẽ cauſa pᷣmoꝛdialiſſima iõ
eſt influẽtie maxĩe in cauſas ſecũdas.
⁊æ adeo magne influentie vt nec modi
cũ ſeu q;tumcũq; puum dũ tñ aliqͥ mõ
ſit ens ꝓcedat ab aliqᷓ cã creata niſi co

opante diuĩa potẽtia. Oĩs etiaʒ potẽ⸗
tia creata q;tum eſt de ſe defectiua eſt

nec ẽ pure actiua.ergo q;tumcũq; faci
at modicã opationẽ:neceſſe hẽt adiu⸗/
uari ab ea potẽtia que ẽ actuſ purus ꝓ
pter oĩmodam pmixtionẽ cum mã.⁊ qᷓ
ſola ſibi ſufficit nulloꝰindigẽs iuuari
a cꝗ alia.Et iõ hec poſitioque dicit om
nẽ actionẽ eſſe a deo ſᷣm ꝙ actio ẽ᷑.abſᷣ
omni ambiguitate tenẽda eſt. An an
ſelm in li de cõcoꝛdia pꝛedeſtinatõis
⁊ pꝛeſcie.Omnis q̃litas ⁊ oĩs actio et
qcquid hʒ aliquã eẽntiaʒ a deo eſt.a qͥ

eſt oĩs iuſticia ⁊ nulla iniuſticia. acit

igit᷑ deus oĩa iuſta ſiue iniuſta uolun
tate fiant.i.bona opa ⁊ mala.In bõiſ
qdeʒ facit ꝙ ſunt ⁊ ꝙ bona ſunt.in ma

lis uero ꝙ ſüt h non ꝙ mala ſüt. Et ite
rũ ibidẽ Oẽs actões etoẽs motus fa⸗

cit deus.qꝛ ipſe facit res a bus ⁊ex qͥᷣ
bus⁊ ꝑ qs ⁊ in quibs fiunt.et nulla reſ
hʒ ullam potentiã nolendi aut faciẽdi
niſi illo dãte.ipſũ qͥʒ uelle qð aliqñ iu
ſtuʒ ẽ aliqn iniuſtũ:a deo eſt.nõ eẽ bo
num:nõ eſt qͥq nec a deo ẽ. Cõcedẽde

igit᷑ ſunt rões ad pꝛimã ptem inducte.

Ald illud uero qð obꝛꝙ deus nõ fa
cit ᷣ ſuam ꝓhibitionẽ.dvm ꝙ ueyeſt.

ſß deus cum ꝓhibet aliquã actionẽ nõ

ꝓhibet ſibi alij.et nõ ꝓhibet ſuam co⸗/
opationẽ quã non ſbtrahit creature.ſ
ipſi creature ꝓhibet opationẽ.⁊ iõ duʒ

coopatur ei nõ facit) ſuam ꝓbibitõeʒ

Et ſi tu obijcias mihi ꝙ nibilomin“
actio ꝓhibita a deo:eſt a deo.ddm ꝙi

actõne pꝓhibita eſt duo ↄſiderare.⁊ ꝙ
elſt actio.⁊ ꝙ eſt ꝓhibita. A b eo fit ßm
eſt actio.non auũt hm ꝙ ꝓhibita. ⁊ iõ

non ſeqtur ꝙ ʒ ſeipſü faciat. Ad il⸗
lud qð obꝛ ꝙ oĩs actio que ẽ a uolũta
te bona eſt bona.dðʒ ꝙ ueritatẽ habʒ
in uolũtate creata.ſᷣ non opoꝛtet ꝙ ue
ritatẽ habeat in uolũtate increata: lo/
quẽdo de bonitate moꝛis.Et rõ huiuſ
eſt iſta.qꝛ cũ aliq̃ actio eſt a bona uolũ
tate creata. cũ uoluntas increata q ei
coopatur abſq; dubio bona ſit:ſimpli

citer actio illa bona eſt. qꝛ tota eius cã

eſt bona. ſed cũ uolutas increata ẽ bo
na que coopatur uolũtati create:uolũ
tas creata pot eſſe deoꝛdĩata. et rõe illi
us põtuenire defectꝰcirca opationẽ il
lam. Vñ ſicut videmꝰ in aliq̃ opatõ
ne que ẽ a deo ⁊ a virtute creata.ex de
fectu virtutiſ create totałr deficit opa
tio illa.ſic etiã ex deoꝛdiatione illa uo
luũtatis create cõtingit depᷣuari illam

actionẽ. Alliter poſſet dici ꝙ opatio

dicit᷑ dupłr. vno mõ dicit᷑ oꝑatio opuſ
opans:aliomõ opꝰ opatum.Et cũ di⸗
cit᷑. Si uolutas eſt bona:opus eſt bo⸗
nuʒ.H̊ intelligendũ eſt de oꝑpe opante
qð ſcilʒ eſt actus ipſiꝰuolũtatiſ.vtuel
le.et ſi nõ habʒ inſtantiã in deo qꝛ uel-/
le dei deus eſt.⁊ actio dei deus eſt iſto
mõ. Si autẽ dicat᷑ opatio ipſum oꝑꝰ
opatuʒ.ſic non ſequit᷑ ꝙ tale opus ſit
bonũ bonitate cõpleta ſiue meritoꝛia.
ß̃ ſufficit ꝙ ſit bonuz bonitate nẽ. ſicut
patet. opa que ꝓcedunta uolũtate dei
bona ſüt bonitate nature. et hanc boi
tatem hʒ actio que ſbᷣſtrata ẽ malicie.
Ad illud uero qð obijcit᷑ꝙ deus fa
cit oĩa ꝓpter ſe.doᷣm qꝙ uen eſt. et cõce
denð eſt etiã ꝙ actõeʒ malicie ſboſtratã
ce 4

ꝓdter ſe facit. ꝓpter ſe enĩ coopat᷑ ere
ature. Cü auteʒ dicit ꝙ opatio que fit
ꝓpter deũ eſt bona bonitate moꝛis.H̊
intelligit᷑ de opatione creature rõnat.

Nam de deo intelligi non põt.ꝓ eoq

deus non tm coopatur creature rõna/
li ſed etiam irrõnali.illa tamèẽ opatio
non dicit᷑ eſſe bona bonitate moꝛis.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ qñ agens crea

tuz cötinuat regule dirigenti non er/
rat. doᷣm ꝙ uerumẽ ſi ſimpirↄtinue

ei. Tuc autem continuat ei ſimplicit
quãdo continuat᷑ ⁊ q́;tum ad opatioeʒ
⁊ quantũ ad circũſtantiaſ cũ linea exit
in opationẽ circũſtantijs debitis pᷣua

tam.in H̊ ꝙ exit in opationè eiↄtinua-

tur.ſed in hoc ꝙ puat eam debitis cir-

cũſta ntijs deficit etab ea diſcõtinuat.
et ita diſcõtinuatur nõ agendo ſ defi⸗

ciedo.⁊ deficiẽ?eſt pnꝰmali.⁊ ĩ hoc ꝙ;

deficit a deo recedit.qͥa defectus ille

a deo non cẽ.Muis eniʒ deus coope⸗/
tur opanti.non tamè deſicit cum defi
ciente. Ad illud qð querit Aut tota
opatio eſt a deo c.dðm ꝙ tota ẽa ðᷣo
⁊ tota a libero ar. Non eniʒ ẽ intelligẽ
duʒꝙ deuſcoopꝑetur libero ar.ſicut cũᷣ

duo ferunt lapidem. vnus cooperatur

alteri. ſed quia deus eſt intime agens

in omniactione.⁊ intimeſt ipſi poten

tie operanti.ita ꝙ potẽtia ipſa in nihil
exit quod non ſit ab ipſo. Et ſi obijci9/
at ꝙ eadem actio erit tota bona ⁊ tota
mala. Bicendum ꝙ deus illi actio/

ni non dat niſi bonitatẽ nature.liberũ
autem arbitriũ non pᷣuat eam bonita/

te nature ſed bonitate moꝛis. Et iſta
duo non habẽt oppoſitũ.videlicʒ ꝙ ali

quid habeat bonitate nature.et puatũ
ſit bonitate moꝛis. Ad illud qð obꝛ

de eſt pᷣncipale mouens ĩ taliactio
Pncipale

ne. dom ꝙ uerum ẽ. attamen non ſeqͥ

tur ex hoc ꝙ excitet libeꝝ ar.ad facien/
dam illam opationẽ᷑. Excitatio enĩ di

cit aliquẽ effectum gratie puenienteʒ

ipſam uolũtatem.hoc auteʒ requiritur
in bonis meritoꝛijs.in alijſ uero opib⸗
indifferẽtibus uel etiaʒ maliſ nonẽ ni
ſi ſola cooperatio diuine virtutis: que
exiſtẽſ in creatura potetialitereẽntiałr

T pᷣſentiatr:ſicut cõſeruat eam ĩ eendo
ſic adiuuat in opando. ꝓpter quod cõ
ceditur ibi eẽ cooꝑatio:nõ pꝛeuẽtio vł

ſubſecutio.

Ecundo queri
tur vtrũ omnis rei cõſeruatio
ſita deo! Et ꝙ ſic videt. Pꝛĩo p Gꝛe/
go.Quncta in nihiluʒ cederẽt niſi ma
nus cõditoꝛis ea cõtineret. ergo omia
que cõſeruant᷑:a deo conſeruãtur.
Item eẽ eſt actus entis.⁊ viuere viuẽ
tis.ſed nullus acteſt qui non ſita dᷣo
immediate.ergo nullũ eſſe ⁊ nulluʒ vi
uere.ſi ergo creatura cotinue eſt.⁊ cõti
nuatio in eſſe non eſt aliud qᷓduratio.
cum eſſe eiuſ non poſſit eſſe niſia deo:
omnis rei cõſeruatio eſta deo. Itẽ
nihil mutabile ſoſiſtit nec ſaluat᷑ in eẽ
niſi ꝑ ĩmutabile et firum. ſed ome eſſe
creatü mutabile eſt ⁊ uariabile ſaltem
a pterito in futurũ.ergo nihil poteſt ſb
ſiſtere niſi deo conſeruãte. Iteʒ q;/
to effectuſ magis pcipita cauſatanto

magis pendet ab ipſa.et quato magis

pendet ab ipſa tãto minus poteſt dum
re ſoſiſtere ſine ipſa.ſed omne creatũ
totum qð eſt ⁊ qð habʒ:a deo habet.
impoſſibile eſt aliquid nec ad momen-
tuʒ cõſeruari in eſſe niſi deo cõſeruan
te. Item ſicut ſe habʒ eẽntia ad pꝛi/
maʒ eèntiam ⁊ ſapiẽtia ad pꝛimã ſapi
entiã.ita ſe habʒ duratio ad pᷣmaʒ du
rationẽ.ſed omnis eẽntia a pᷣma eſſen
tia:et omnis ſapiẽtia a pꝛima ſapietia
eſt.ergo omĩs duratio a pᷣma duratõe

Pgucitur ſicuta pꝛicipio.ergo nihil in

eſſe cõſeruat᷑ niſi ꝑ deũ. Sed cõtra.
Auguſ. in libꝛo de nã boni tractãs il-
lud qð dicit eccle.viij.Sermo eius po
