igniſel
inenm;
wgni
igeni
nlrnep⸗
m
biligi
emnop⸗
quo
eritüp⸗
amna.
1gatia
atiace;
citmer
nateon
jangels
mzatdi
graten
ffcenn
bepiti
pzfune⸗
etfinan
nulpta
unt
h
e
nitſan

nei

Ald illud quod obꝛ ꝙ merẽt. dicẽdũ

ꝙ eſt pmiũ ſpſtantiale:⁊ hoc meruerũt
pꝓ cõuerſionẽ ſui in deu:⁊ eſt pmiũ acci
qẽtale:⁊ hoc merẽt᷑ p miniſteriũ quod
faciũt hi.⁊ quia accidit btĩtudini.ideo
ſine tali pmio cũ eiꝰmerito põtſtare be
atitudo:nec affligunt᷑ ex exꝑectatõe ſiẽ
nec anime beate de ſecũde ſtole pcepti

one ⁊ adhuc minꝰ quia minꝰinclinant᷑

Ald illud qð obicit᷑ ꝙq magna pmia

requirũt magna merita.dicẽdũ ꝙ ma
gnitudo meriti nõ cõſiſtit in oꝑe exte
rioꝛi pncipaliter:ſed in interioꝛi. vnde

ſicut diabolꝰmultũ peccauit ppter im/
pꝛobã voluntatẽ ⁊ ſi nihil exteriꝰ fece/
rit.ſic ecouerſo multü meruerũt angłi
boni. Ad illud qð obicit᷑ de homine:

dicẽdũ ꝙ hõ nõ ita cito mouet᷑ ptãgłs.
ideo tẽpus meriti habet diuturnius.?

ideo nõ eſt ſimile:ſed hoc melius pate-
bit infra diſtinctiõe ſeptima.

1(13 parte iſta

ſunt dubitatões circa litteraʒ

Et pᷣmo qrit᷑ de hoc qð dicit auerti eſt
odio habere vel inuidẽ. Cõtra nulliꝰ
cõſcĩa põt odiſſe deũ cuʒ oẽs appetant
nãliter ſummũ bonũ:ergo videt᷑ ſᷣm H̊

null?auertat. Ndð ꝙ magiſter
nõ diffinit hic quacũq; auerſionẽ: ſed

auerſionẽ cõſummata in q̃ eſt obſtina-
tio ⁊ rebellio õᷣ deũ q fuit in diabolo ex
quo vidit ſe nõ poſſe ↄſeqͥ qdð ambiebat

Ad illud ergo qð dicit᷑.ꝙ nulliꝰcõ/

ſcia poteſt den odiſſe.dicendũ ꝙ augꝰ.
illud retractat:attamẽ veritatẽ aliquo

modo habet illud verbũ ſi intelligat᷑ de

deo inquãtũu eſt ſummũ bonũ aq quoq

participandũ facta eſt creatura ratio-

nalis.vnde cũ ſemp axpetat beatificari
nunq; beatificãs odit.nihilominꝰtin
git deũ cõſiderari:vtiuſtũ ponentẽ le/
ges ⁊ infligentẽ penas.⁊ ſic młti odiũt
qui ſcilicet peccãt in ſpũ ſancto. Itẽ
querit᷑ de hoc qð dicit.ꝙ data ẽ gratia
angelis coopãs. Cotra gf̃a coopãs
eſt ſubſequẽs reſpectu oꝑatis.ſed non

habuerũt opantẽè vt pdẽm ẽ. ergo nec
coopãtẽ. Heedicẽdũ ꝙ eadẽ gratia

dicit᷑ opans ⁊ coopans rõe diuerſoꝛũ

.

effectuũ. ⁊ ideo dicit᷑ nõ habere gratiã
operantẽ.quia nõ habuerunt gratiam
mũdificatẽ volũtatẽ.habẽt tamẽ ipam
eandẽ gratiã vt adiuuãtẽ in bona opa
tione.⁊ iſti effectus ſunt ſeparabiles.
Ald hoc ergo qð dicit᷑. ꝙ illa eſt pꝛe
ueniẽs.dicẽdũ ꝙ pueniẽs nõ dicit᷑ rõe
gratie ſpᷣſequẽtis:ſed ratiõe volũtatis
Oel dicẽduʒ ꝙ ille ſunt differẽtie put
habeẽt eſſe in libero arbitrio lapſo.ſcilʒ
hoĩs.⁊ iõ nõ hñt locũ ĩ qgeł alia patẽt.

Biſtictio ſexta.

,Reterea ſci

ri opoꝛtet . Sup egit

magiſter de auerſiõe ⁊ cõ
uerſione angeloꝛũ. in hach
parte agit de lapſu ſiue ruina maloꝛũ.
Et diuidithec pars in duas. In bma
determiat veritatẽ. In ſecũda remo/
uet dubitatõem ibi. ſolet autẽ queri
Pꝛima ps habʒ tres. In pma deter⸗/
minat vñ ceciderũt. In ſecũda vero in
quẽ locũ ibi.⁊ tãte ſupbie. Lertio vẽoo
qualit᷑ ibi habeẽt oꝛdinẽ plationũ ibi. et
ſic inter bonos c. S imilit᷑ ſecũda ps
tres habʒ. In pᷣma mouet queſtõnem
de vnitate loci q;tũ ad angłos mioꝛes
Secũdo q;tũ ad lucifen. Tertio occa
ſionaliter oſtẽdit cõfligẽdi modũ inter
nos ⁊ noſtrů̊ aduerſariũ.pmũ facit ibi
ſolet autẽ queri c. ſecundũ auteʒ ibi.

de lucifero.tertiũ ibi.alijs quoq; quia

ſanctis cc. Mꝛicipalit igit᷑ ĩ hac diſtin
ctione determinat᷑ vñ angłi coꝛnuerũt
⁊ deinde quis locus poſt ruinã:⁊ quis
oꝛdo in loco ⁊ officio. ́⸗
ntelligetia

eoꝝ qͥ ĩ hac ꝑte dicũt de lapſu

angeloꝝ tria incidũt qrẽda. Pꝛimũ
ẽ de q oꝛdine vel dignitate ceciderunt

Secunduʒ eſt in quid ceciderunt.
Tertiũ eſt de oꝛdine ſiue pꝛelatiõe eo/

rum poſt caſum. Lirca pꝛimuʒ duo

querũtur. Pꝛimode quo oꝛdine fuit

lucifer. Secũdo de quo oꝛdine lapſi

ſunt minoꝛes angeli.

3

—9 „
Krnß

, „ 7.
1 en Sſeyhee .ſ₰

pode qͥ oꝛdie fuerit lucifer. Et

ꝙ fuẽite ſupmo h ondit YJob· xl. ipe

pn piaꝝ dei:ſ nõ oꝛdie nẽ. ꝗᷓ fuit pcel

lẽs int creaturas cetẽas.ꝗ̊ ⁊ int ägłos

Iteʒ greg.xxxij.moꝝ.tractãs illud
ece.tu cherub extẽt ꝓtegens rẽ.quia
ↄpatõem claritatis ſue:ceteroꝝ clari⸗
tatẽ obũbꝛaſſe credit᷑.⁊ iõ ipe extẽtuſ c
ꝓtegẽes ppibet᷑:loq? de lucifero.̊ c.
Et ibidẽ iteꝝ de ceteris agmibagło⸗
rũ platꝰ:eoꝝ claritatẽ tñſcẽdit:et eoꝛũ
ↄpatõe clarioꝛ fuit.⁊ iterũ in eodẽ.illa
ſuꝑnoꝝ virtutũ ꝓcere altitudis agmi
na in letitie et᷑ne viriditate plãtata qᷓ;
uis exceſſa fuerit ↄdita.huic tamẽ:nec
plata ſunt nec coeqᷓta. Itẽ rõe.luci⸗
fer axpetijt oĩb peſſe:⁊ credidit ſe poſ-
ſe optinẽ vt nulli ſbeſſet.ſ H̊ nõ eſt ꝓba
bile niſi vidiſſet ſe oẽs pcellẽ. fuit de

ſupmo oꝛdie. Itẽ pcẽm eiꝰmaximũ

fuit int pcca oĩm angł

creaturarũ: tato maieſt viciũ q;to in

nobilioꝛi nã.ꝗ ſi maxim pcẽm hũit oĩm

alioꝝ.ꝗᷓ q;tũ ad naãm ceteris maioꝛ fuit

Sedõ exe.xxviij.d ad lucifen.Tu

cherub:ſicut exponit greꝗ..ſᷣ ſupmꝰoꝛ⸗

do nõ eſt oꝛdo cherubim ſ̊ ſeraphin:ſi⸗

cut vult dyoꝰ.ꝙᷓ nõ fuit de ſupmo oꝛdie

Iſtẽ dam. ij.li. iij. c. ex his angelicis
virtutibo q pert terreſtri oꝛdini.i.eius
q circa trena ẽ oꝛdĩs:⁊ cui tre cuſtodia

a deo ↄmiſſa eãt li.ar.ſui electõe auer/

ſus eſi. ergo lucifer ʒʒ dam. fuit in in-
fimo oꝛdine. Itẽ rõe vr̃.qꝛ ſi ipe fuit

ſupmꝰg magis fuit dei foꝛmis.ꝗ̊ mag
ad pcẽm hũilis.ꝗ̊ nõ peccauit:aut ſi pc

cauit nõ ita ꝓpfunde ſicut alij vt videt᷑.

Itsẽ ſi ſupmꝰint᷑ oẽs angłos. inter

oẽs creaturas nobilioꝛ.g magiſa deo

dilectq diligit oĩa q fecit. cũ facilli
mũ fuit dñʒ ipm ſᷣuare:nõ vr̃ ꝓbabile

ꝙ ipm pmiſit ruere. MWevdð ſicut

teſtãtur auctoꝛitates ſacre ſcripture ⁊

ſanctoꝝ.lucifer valde excellẽs fuit.⁊ ſi
ſtetiſſet ĩ ſupmo oꝛdine collocatfuiſſʒ
cũ ad hoc haberet idoneitatẽ ex pte nẽ:
ſicut enĩ patebit infra diſtictio oꝛdinũ

cõſummata venit ex ꝑte gre.ſed diſpo

oꝝ: ĩmo omniũ

ex pte nature.vnde ↄcedẽde ſuntrõöes
ad hoc inducte. Ad illud ergo qð obꝛ

ꝙ dr cherub. dð ꝙ ſeraphi iterptatur
incẽdiũ:⁊ hoc eſt ꝑ caritatẽ.angłs aũt
licet a ſua ↄditõe hũit plenitudinẽ ſcie
ſed ſeraphĩ incẽdiũ caritatis.hĩc eſt ꝙ
dicit᷑ cherub:nõ ſeraph.et hoc nõ ideo
q̃a eẽt de oꝛdine cherubin:ſᷣ̊ qꝛ habebat
habitũ illi oꝛdini ↄueniẽtẽ. nõ ſic hĩtũ

ↄueniẽtẽ oꝛdini ſeraphĩ quis ad illu,ʒ

eſſet ppatꝰ. Ad illud qð obꝛ ꝙ perat

terreſtri oꝛdini.dðᷣ ꝙ dam.h̊ dicit q;tũ

ad vim admiſtratiua: ꝙ ceteriei erant
ſbiecti q;tũ ad actũ miſterij.⁊ qa actus
mĩſterij oĩb aliqͥ mõ ↄpetit ex no:ſicut
infra patebit.qꝛ oẽs ſunt admĩſtratõij
ſpuũs.iõ ex hoc nõ hr̃ q angłs fuerit de

oꝛdine infimo:ĩmo potuit etiã de ſupꝛe
mo ⁊ pſidẽ trenoꝝ miſterio. Sʒ tuc ẽ

qõ cũ in angło eẽt vis ↄtẽplatĩa quare
mag p admiſtratiuã eũ deſcribit. Et
dð ꝙ vis ↄtẽplatiua attẽdit᷑ in ↄ patoe

ad ſupi admiſtratia in ↄpatòe ad in
feriꝰ.⁊ qm angłs ſumpſit occaſiõʒ pec/

cãdi ↄſideràdo ſuã pſidẽtiã reſpẽu in/

ferioꝛũ.iõ ſᷣm illaʒ vim eũ deſcribit.vñ

aug dicit ꝙ ↄſideratio angłii peccãdo

fuit ↄꝛio mõↄſideratõni cẽturiõis qui

dixit math.viij.ego ſü hõ ſb ptate oſti⸗
tutꝰ hñs ſb me mi.augꝰ.ecõtrario pᷣꝰ
ↄſiderauit milites ⁊ miſtros ſibi ſubdi

tos.iõ eleuatẽ ĩ ſupbiã. Ad illudqᷣ

obꝛ ꝙ minꝰhĩład peccãdũ.dð ꝙ veꝝn ẽ
attñ volũtaſ ĩ oĩbꝰãgeł liba eãt⁊ vᷣtibit

Ziõ ſñ oĩ ꝓnitate potẽatqͥ volebatĩclĩia
ri. ⁊ hic ẽ q ſ gui peccauit.vñ ad pcẽm
n nccio ↄcurrit ꝓnitas ſ vᷣtibłitas:nec

pcẽʒ ĩtẽdit᷑ ex pnitate ſ̊ maꝗ ex nẽ ⁊ do
noꝝ dignitate:⁊ ↄopſiõis ꝓfuditate.⁊ qꝛ
altioꝛ eat iõ cecidit ꝓfundiꝰ.⁊ q; foꝛtioꝛ

iõ ad malũ ſe ↄuertit foꝛtiꝰ ĩſepabiliꝰ

Ald illd qð ob vltio ꝙ vr̃ ĩcredibile

ꝙ de nobiliſſima creatura ſuã ſic pire
dimittẽt.dð ꝙ miraĩ h dei iuſtioñdit᷑

q̃ tin puat iuſtitiã vt oꝛdinẽ ĩſtitutũ nul
lo mõ ifrigat tm pcẽm odit vt ppt pcẽ̃ʒ
qs cariſſiõs r putauit abiciat.vñ credo
ꝙ ta ſpectãdũ mõſtꝝ dine ſeueritatis ĩ
anglo nobiliſſimo ⁊ p hoie aͤn vtrüq;
ꝓpꝛnjs manibo plaſmauit et decorauit

deusn
adl
mnnliet
blliſim
mlitt
eſupo
ſſchae
dlicip
quiſ
Er

Miti⸗
nens
gebii
oblecn
cẽdetr
ten

9
ſesang
hour
ditie
on
rün⸗
ſde⸗
tien⸗
ſioril
Neulis
onitn
Gminit
lni
ſagniärt
ſaneng
inbont
Saaiz.
deſang
litesſn
ooce⸗
bit.

tdöes
obe
Natur
aüt
nmiſcie
ſ
öce
öſbi⸗
adila;
dera
citqjti
tierant
nactus
irſicht
kratoij
erde
eſupre
iici
gaare⸗
G
,de
tdeaan
ſtſpenis⸗
ſebityi
cio
s ui

taici
jadeR
linnsNe
erſetdd
imela⸗
aforha
iſeetli

eſu pomi: ⁊ ipe adam ⁊ tota poſteritas

deus nobis infirmis aſpoſuit ⁊ oñdit

—

vt addiſcamq;tũ deus odit peccatũ:⁊

—

maxiĩie ſuꝑbiã qͥ ꝓ vno motu coꝛdis no-

*

biliſſima creatura oĩm creaturan eter
nalit᷑ ⁊ ſine ſꝑe venie ẽ dãnata:⁊ ꝓ vno

vſq; ad finẽ mũdi:ẽ moꝛtalitati c multi

plici xenalitati ſubiecta.⁊ niſi dñs reli
quiſſʒ nobis ſemẽ:q̃i ſodoma fuiſſemꝰ
Ex his efficaciſſimũ reliquit᷑ argu/

mẽtũ ꝙ honꝛẽdũ ẽ incidẽ in manꝰ dei i

uẽtis.ſi eĩ deꝰnõ ꝑepcit nobiliſſimo an
gelo ſupbiẽti: qͥd erit de viliſſimo cinẽ
⁊ abiectiſſimo in altũ ſe extollẽtiũ cum
iacẽ de beat in cinere ⁊ cilicio: immo in
ipſo ſterquilino.

Ecundo queri

tur de qͥ oꝛdine lapſi ſunt mio

res angeli. Et ꝙ de oĩb vr.hugo.de
qlʒ oꝛdine aliq ceciderũůt. Itẽ gregꝗ.
dicit ĩ omelia ꝑtecoſtes.ꝙ ad oẽs ãge
loꝝ oꝛdies aliqͥ hoĩes aſſumũt᷑ ̊ ̊ non
erit niſi ad reſtaurãdũ ruinã angłoꝛũ.
ᷓ de quolʒ aliqͥ coꝛuerüt. Itẽ ꝓba⸗/
tũ eſt ꝙ lucifer fuit de ſupmo oꝛdine.&
ſi de illo ceciderũt:vr ꝙ multo foꝛtius
de alijs. Itẽ omẽs angtoꝝ oꝛdines
ꝓcurãt hominũ ſaluteʒ.vnde oẽs ſunt
adminiſtratõij ſpũs cc.ergo vr̃ ꝙ oĩb⸗
oꝛdinibo ſuo mõ hoies recõpẽſant ob

ſequiũ vt nutriat᷑ caritatis ſolatiũ:ſed

ſicut angeli ſbᷣueniũt hibo miniſtrado

ita homies angłis eoꝝ lapſuʒ repãdo
̊ quilʒ oꝛdo hùit ruins. Sʒ3 i.pe.ij

devanglłis peccãtib nõ pepcit.ꝗ̊ oẽs la

bẽtes ſunt de infimo oꝛdine. qͥa infimꝰ
oꝛdo cẽſet᷑ noie angłoꝝ:vt inferiꝰpate

bit. Itẽ apꝰ vocat demões eph.vlẽł.

pncipatꝰ ptãtes:diuerſa noĩa agłoꝝ
dicũt de demonibprer ſeraphi ⁊ tro/

nos. vr ꝙ de his oꝛdibo nulli cecide/

rũt:aut ſi ceciderũt cũ non poſſit pbari
p ſcripturã nullo mõẽ aſſerèdũ. Itẽ

anglłi eiuſdẽ oꝛdis ſunt ſilioꝛes in nã:ũsß

q ſunt ſitioꝛes in nã:ſitioꝛes ſunt ĩ affe
ctõibo.qꝛ oẽ aĩal ad ſibi ſił᷑e copulabit᷑.

⁊ q ſiłioꝛes ſunt in affectõibo ſimilioꝛei

ſunt in moꝛibo.⁊ q ſiłioꝛes ſũt ĩ moꝛibꝰ

ſilioꝛes ſunt in bõitate ⁊ malitia.ergo

v73. .
7

ꝓbabilius vf ponere ꝙ ſi de aliquo oꝛ
dine ſteterũt aliqͥ ꝙ oẽs p ↄñns.⁊ ſirue

rüt aliqͥ q oẽs de illo oꝛdine.ergo nõẽ

ponẽ ꝙ de oĩbo oꝛdibo aliq ruerint:aliq
ſteterit. . dicẽdũ ꝙ ᷣm qð ſancti

dñt ⁊ accipiũt ex ſcriptura de oĩbꝰoꝛdi

nibꝰaliq lapſi ſunt.⁊ H̊ expſſe dicit hu-

go.⁊ rõ pſuadet.cũ eĩ de ſupmo oꝛdie

aliqui auulſi ſunt vt lucifer: credẽdũ &ẽ

ꝙ omẽs ſentierũt aliquã ruinã. Adq

illud qð obꝛ ꝙ oẽs dnr angłi.dicẽdu
ꝙ angłs ſᷣm qͥd ẽ nomèẽ officij quod eſt

2 * E —⏑ —

mitti: cõe ẽ oĩm vt patebit.j.appꝛopa

tur tñ inferioꝛi oꝛdini de quo frequẽti
mittũt᷑ aliqͥ.⁊ Job. btüs petrꝰgñaliter

loquẽs ↄphẽdit oẽs. Ad iltd qðᷣ obꝛ
ꝙ ſcriptura nõ nũerat oĩa noia.dð

ſicut in malis qdaʒ ſunt qͥ mox noĩiata
ↄiũcta ſunt malo:ita bonis q̃dã ſunt qᷣ
mox noiata ↄiũcta ſunt bõ vt ſeraphi.
qꝛ dicit caritatis incẽdiũ.⁊ troni qꝛ diẽ
ſedẽ vbi dñs reqͥeſcit ad iudicãdũ.⁊ iõ
noĩia hoꝝ oꝛdinũ demonibꝰnõ attribu/
untur q;uis ipi ex nã diſpoſiti eẽnt ad
hos oꝛdines ſiẽ ad alios:tñ alioꝛũ noĩia
tenẽt.qꝛ cõia ſunt bõis ⁊ malis:vt ſunt
pᷣncipatꝰ ptãtes. Ad iltd qð obꝛ de

amoꝛe ſiłitudis dð ꝙ iltd locũ habʒ in

amoꝛe nãli.ĩ amoꝛe vᷣo electio vbi quis
fert᷑ ſᷣm dniũ volũtat᷑:nõ hʒ vitatẽ.naʒ

medea occidit filiũ.⁊ plꝰodit hõ hoĩem
q́; pꝑetẽ freqnt:⁊ maioꝛ ẽ diſcoꝛdia vo/
lũtatũ.⁊ qꝛ lapſus ⁊ ſtat fuitſᷣm volun

ta tẽ electiuã nõ nalẽ.iõ nõ hʒ h locũ
.Vnſequenter
AIAIrit q́tũ ad lapſum in qͥ ceci-
derũt. Mꝛimo vtrü ceciderũt ĩ infer
nũ q;tũ ad locũ. Secũdo vtꝝ ĩ infer-

nale ſuppliciin.

od autẽ ceci

derũt in locuʒ infernalẽ vr̃.qᷣa

caſus tãto ꝓfundioꝛ q;to qexcelſioꝛ.
ergo ſiceciderut de loco altiſſimo: vt

de empireo.vr̃ ꝙ detruſi ſunt in locũ

infimũ:⁊ ita in infernu. Itẽ anglis

ſcis ꝓpter mũdicia ⁊ lucẽ ſapĩe debet

locꝰmudiſſimꝰ⁊ lucidiſſimꝰ ſicut empi
reũ. ergoa cõtrarijs demõibo imudis

— — D H
)5.90 2 5. e Nr,

⁊ obtenebꝛatis debet᷑ locus tenebꝛoſii/

ſimus ⁊ imũdus:ſed iſte loc ẽ infimꝰ a
ſbterraneꝰqui dicit᷑ infernꝰergo &.
AIſtẽ homies mali poſt moꝛtẽ ſtatim
dnñᷣdũt in infernũ ſiẽ Job.xxi.ducũt in
bõis di.ſu.t in pũc.ad infer.deſcẽ.ꝗ cũ

ſit angeł caſus qð hoibo moꝛs.ꝗ ſtatim

ceciderũt in locũ infernalẽ. Situ di

cas ꝙ ſunt relicti er̃ infernũ ad noſtra

exercitatöõem. Loõtra hõ de ſe pn'eſt
ſufficiẽter ad malũ ⁊ ſatis põt exercita
ria paſſiõibo carnis. videt᷑ ſupbire ex
ercitatões demonũ.⁊ ſi deꝰhoc pmittit
vr imiſericoꝛdit agẽ. õtra eph.ij.
ambuletis ſᷣʒ pncipẽ ptãtis aeris huiꝰ
huiꝰ demr̃at aerẽ mãlẽ.g ptãs diaboli

maxie ẽ in h aere:ſᷣ nihil ẽ ptãs eius

ſba. g πιDe Ytẽ oſtans eſt ꝙ dia?ꝰnos
tẽptat:⁊ tẽptauit xpm:nt dr math.iiij.

de nob aũt nõ tm ſcriptura docʒ:ſ̊ etiã

expiẽtia.ꝗ̊ cũ angelus ibi ſit vbi opat᷑ꝛ
circa nos opat᷑.ꝗg τ. Itẽ in inferno
nulla ẽ oĩo redẽptio.vñ qͥ deſcẽdũt in
infernũ nũq; aſcẽdũt.ꝗ ſi demones de
iecti eẽntĩ inferno:nequaq; poſſentad
nos venire:ſi veniũt. in infernũ nũq
deſcẽduüt. Wdð e ſicut pʒ ex ſcri/
pturis locꝰ demonũ pꝰ lapſuʒ vſq; ad
diẽ iudicij nõ eſt locꝰſbᷣterrane?ꝰquẽ vo
camꝰinfernũ: ſ̊ aer caliginoſus ĩ quo

gnñalr̃᷑ demonũ mititudo inhitat. vtrũ

aũt aliqͥ detruſi ſint in infernũ hocego

neſcio:nec inuẽio a ſeĩs detiatũ.q̊ aut
bñ credo ꝙ aliqͥ dñdunt ad toꝛquẽdas

gĩas ſᷣm ꝙ int᷑ ſe hnñt deputata maledi

ctõis officia. G aũt quare in h aere

ſunt eſt ꝓpter humanũ exercitiũ.ſicut
enĩ dicitaugꝰ.nũqᷓ; de qͥs pſciebat fu/
turos malos eos feciſſet niſipit᷑ noſſʒ
quibꝰbõꝝ vſiba eos accõmodaret. Nñ
dĩna diſpõ h exigit:vt etiã de puarica/
tibꝰ angeł obſequiũ qͥdãmõ electoꝛuzʒ
trahat ⁊ eliciat. ſcit enĩ bñ vti maloꝛuʒ
q;uis volũtatibo.⁊ iõ nõ eos detruſit in
infernũ:ſᷣ locũ dedit aptü ipis demoi-
bus.tũ q;tũ ad ſtatũ pcci.tũ qtũ ad ſta⸗/
tũ exercitij ſiue belli.aer ei caliginoſuſ

Ppt caliginẽ ↄuenit tenebꝛoſitati cłpe

iz ꝓpter nobilitatẽ ⁊ ſptilitatẽ cõuenit
anglice velocitati.vñ ſicut aliqͥb viriſ

ſcis oñſum è frequèter circa nos voli

tant vt muſce. Ad illud ꝙ quod obꝛ
qꝙ de altiſſimo in ꝓfundiſſimũ.dicẽquʒ
ꝙ verü ↄcluderet ſi eſſet oio retributũ
qð meruerũt:ſʒ dñs nõ ſtati retribuit
tz ſimul cũ hoibeos illuc expectat picẽ
quos ipi ſua puerſitate inducũt pecca
toꝛeʒ. Ad illud quod obꝛ ꝙ angelis
beatis loc debet altiſſimꝰ. dicẽdü q;⸗
uis ſit eis debitꝰnõ tamẽ ibi ſunt ſemp
⁊ circa nos ad explẽdũ ſuũ miſteriũ.
Sititer dico ꝙ qᷓ;uis locꝰinfimꝰ⁊ viliſ
ſimus ſit demõibo debittñ eis differt
ꝓpter noſtrũ exercitiũ. Ad illud qð
obicit᷑ de hibo malis poſt moꝛtẽ cc.dð
ꝙ nõ eſt ſiłe oio:ſed ſolũ quo ad ſtatuʒ
impenitẽtie:nõ quo ad ſtatũ demeriti.
vel exercitij nõ eſt ſimile ſicut infra me
lius patebit.aĩa eĩ nõ eſt deputata ad
miniſtradũ ſicut angelus. Adillud
quod obicit᷑ vltimo ꝙ deꝰmiſicoꝛditer
agit cũ homĩe.dicẽdũ ꝙ nõ:ĩmo miſeri
coꝛdia ſupexaltat iudiciuʒ.quia cõtra
fomitẽ dat ſcintill cõſciẽtie.cõtra de/
mones dat bonũ angelũ:⁊ ſupꝛa h̊ dat
ſuã gratiã ⁊ ſpiritũ ſanctũ ſuũ qui vicit

omnẽ poteſtateʒ. quia neq; moꝛs:neq;

vita:neq; pꝛicipat:neq; ptãtes.poſſũt
ſepare a caritate dei.vnde illud amoꝛ
eſt adiutoꝛiũ pꝛeualẽs oĩbus et omnia
vincẽs ꝓpter hoc vt haberet exercitiũ.
quia virt ꝰ infirmitate pficit᷑. dat deus
ſuis ſanctis angelũ ſathane qͥ eos co/

laphicet:ſicut colaphicauit paulũ.

.,Ecundo queni

tur circa hoc vtrum ceciderũt
in infernale ſuxpliciũ.vtrũ ſcilicet cru
cient᷑ vbicũq; ſunt: Etꝙ ſic ſup illq
JYaco.iiij.inflãmata a gehẽna. Hloſa
gehẽna eſt dyabolus ꝓpter quẽ facta
eſt. ſicut enim gehẽna ſemp ardet: ſic
dyabolus vbicuq; ſit:vel in gere:vł ſb

terra.ſemp ſunt ſecũ toꝛmẽta flamma

riü. Item hoc videt᷑ ratiõe per ſimile

A ngeli cõuerſi quauis nõ ſinta mini/

ſterio abſoluti.tamen in ipſo miniſte⸗
rio habent pꝛemiũ ſue cõuerſionis.ſci
licet beatam viſionẽ. ergo pari ratio/
ne demones penam infernalem.

gndeiiut
zbünni
Genallot
ciogmkr
inpecod
wtrichtn
guerſio⸗
ſtauyt
0etp
Paf
Ln
nenifin
etit
iſscidl
gni
iaeſſſe
wararniin
ſrigrin
henffua
töfuein
nultänd
Fſi⸗
wresſie
nöluace⸗
ſeciferm
neutra iſt
garcahſ
binitetes⸗
Nedinein

espoiche

nlsth
tond 1
cremate
aytcorp
nesg ſan

Pptitnct

ſeririſi
dechrrit
glcoein
ediffilef
inſepuvr
nopideik
tuetiq gi
inltametr
monib'd
1 nteox
ntdina
ſeininte

draaſoop
sehtdi
migein
tümit
iden
diſuntſen⸗
tuimiſteni⸗
mnfin'rnit
messdiffer:
Aciluds
oadſtann;
Wüdenerit.
ſorinfrane
ſtdepannr
nitorir
iſiuiin
gmarszneg
nirs poſit
teilucd amo⸗
hasetonnnia
nutnercini⸗
it. dardeus
ne eosc⸗
ntpenli.
queri
ccciderin
rüſclicalon
unſrſupil
aue ta
mp Aocrl
linaeren
töepr Mi
i M,

(
„ e
erA.

Iſtẽ vr a minoꝛi.qꝛ Suius eſt in ↄlpe
ctu dei iuſte oĩa põderatis pcẽm angti

qᷓ; huanũ:ſ̊ ho decedẽs ĩ pcco ſine aliq;
intuallo ſtati punit᷑ pꝑꝑna gebenali⁊ ĩcẽ

dio.g młto foꝛtiꝰvr̃ de àgeł mat. Jtẽ
in pcc̃o duo ſunt:auerſio ⁊ cõuerſio.⁊ꝰ⸗

vtriq; rñdet ſua pena.ſ.carẽtia viſiõis

auerſiõi:⁊ afflictio ignis ↄuerſiõi:ſed

ſtati vt peccauit amiſit irremẽoꝛaltr᷑̃ viſi

0

onẽ ⁊ punitꝰẽ carẽtia viſiõis.ꝗ̊ pi rõne

pena afflictõis:ſᷣ Hͥ ẽ pea illiꝰignis q̊ ⁊t
Nõtra math.i.d.ihu fili dei vt quid
veniſti añ tps toꝛqre nos. ãgeli nõdũ
toꝛquebãt᷑. Atẽ ſi punirẽt pena ignis
mãlis cũ ille agat in creaturã paſſibilẽ
⁊ ↄdignã pati.̊ cũ dia?ꝰcoꝛpalr̃ obſidʒ
aliquè ſi ſecũ fert ignẽ vr᷑ ꝙ eü totũ cõ
burat niſi vtutẽ ignis p miraculuʒ re-
ſtrĩgat:łᷣ nõ ẽ ibi ponẽdũ miracłm.̊ ⁊t
Itẽ ſi ita toꝛqret᷑ igne mali:cũ ille ſit
ſũme afflictiuꝰnõ delectaret᷑ i pccato
hĩs ſiue in faciẽdo aliqs peccare. cũ
multũ h̊ deſiderẽt non vr̃ eẽ pbabile.

ſitoꝛqnedigne malicn ſi gi

tres ſpẽs.carbo. ama.? lux.qro q̃ ſpẽ
nõ luce ↄſtat.qꝛ ñ affligit nec decʒ eos
ſecũ ferre lucẽ.g flama:vł carbone.ſᷣ

neutra iſtan latʒ ſenß. gͤ . Heedo
ꝙ circa h̊ ſut diuerſe pes doctoꝝ.qͥdã

eĩ ĩnitẽtes pdẽe glo.⁊ ↄſiderãtes vltio

nẽ dĩne iuſtitie ſiue rigoꝛẽ: dñt demo/⸗

nes vbicũq; ſunt pũiri ſupplicio ignis
mãlis:lʒ minꝰintẽſe q́; pᷣvltimà dana
tionẽ.⁊ cũ h̊ nõ ſit itelligibile ꝙ igneʒ

cremãtẽ vbiq; ſecũ circuferãt niſi babe
antcoꝛpa alligata cogũt᷑ ponẽ demo

nes a ſui lapſu pᷣmario habuerüũt ſibi

aptata coꝛpa in qba pũirẽt⁊ ĩ ꝗb circũ
ferũt᷑ q̃ſi intriſecꝰmale incẽdiũ qᷣcunq;
decurrãat:ſicut febᷣcitas vbiq; circũfert

ardoꝛẽ in q̃licũq; loco ponat᷑: ſᷣ qm iltłq
E difficile ſuſtinẽ ꝙ demões hẽant coꝛꝰ

inſepablr vnita ſic.j.meliꝰpatebit.⁊ pᷣ

nõ videòt᷑ acrit pũᷣiri.tũ ex ᷣbis euãgtłij
tũ etiã ꝙ intenti ſunt mala facẽ:⁊ mala
mita młtiplicare. Jõ alioꝝ põ ẽ ꝙ de

monibdiffert᷑ pa igniſ vſq; pꝰiudiciũ

tũ vt eoꝝ exercitiũ nõ obmittat᷑.tũ etiã

vt dĩna mĩa oñdat qͥ ſuſtinʒ vaſa apta
ire in interitũ vſq; in diẽ qͥ retbuet oĩb⸗

7
ðð .

O dN 1197 SE 1 c 5½ 1

ſm fructũ adinuètionũ ſuaꝝ.que hbaꝝ
õnũ ſit verioꝛ:neſcio.h̊ tñ que vltimo

data ẽ vr̃ pbabilioꝛ. Ad ilid ꝗ̊ qð obꝛ
de gla pʒ rñſio ſi aſpiciat᷑ ſequẽtia ꝙ; ñ

intlkit de flãma ignis mãlis:ᷣ de flam
miſ vicioꝝ.ſ.ire iuidie qͥbꝰetiã toꝛquẽt᷑

Ad illud qð obꝛ de angeł bõis.dð ꝙ;

—

nõ ẽ ſiłe.q;ꝛ deꝰ ꝓnioꝛ ẽ ad miſerẽdũ:q;

ad puniẽdũ. pᷣ miſteri angłoꝝ nõĩpe
dit᷑ ex gła ſ̊ expedit᷑:ſ pẽa oĩo retrabẽt
malos ab exercitãdo. Ad ilłq qð obꝛ

de dãanatis Hibi.dð ꝙ ñ ẽ ſiłe.qꝛ dana
ti ſtati ſunt ex᷑ ſtatũ demeriti.⁊ iõ nõoʒ
ꝙ differat᷑ ſuppliciũ:nõ ſic demões.qa
demerẽt᷑ vt.j.meliꝰpatebit. Ad illud
qð obꝛ de auerſiõe.dð ꝙ nõ eſt ſite. qᷣa
viſio dei nõ põt ſtare cũ culpa.vñ inſe/
pabilis pena a culpa eſt viſiõis carẽtia
nõ ſic eſt de pena afflictiua.

Enſequenter

ʒ?loco qrit qf̃ demões ſint pꝰ

lapſum oꝛdĩati.Et qrũt᷑ circa ̊ duo.

pmo qrit vtꝝ int eos ſit oꝛdinũ diſtin/
ctio. =? vtrũ inter malos angelos ſit
Vleritur engo

vtꝝ int eos ſit diſtĩctio oꝛdinũ

Etꝙ ſic vr̃ apꝰ.eph.vlt.vocat eos pᷣn-

cipatꝰ⁊? ptates:⁊ alij ſancti nõibꝰalioꝝ

oꝛdinũ.ꝗ vr ꝙ ſi tenuerüt nomẽ:⁊ non
fruſtra:q aliquo mõ tenuerũt rẽ.⁊ ita

qꝙ oꝛdines ſint diſticti. Itẽ a na ſua

ſunt ↄaditi diſticti ⁊ pfecti ⁊ oꝛdinati.ſʒ
dDyo dicit ꝙ hñt ſibi nalr̃ data integer
rima.ergo adhuc manet int eos oꝛdo.
Itẽ nihil in vnipᷣſo ẽ ioꝛdinatũ quis

ſit inoꝛdĩatũ in ſe:qꝛ fedari nõ põt.ꝗ̊ de

mões ſuo mõ ſũt oꝛdiati vt ãgti.g⁊ int
eos ẽ oꝛdo. Itẽ nã agtoꝝ q;tü ĩ ſe eãt
hił eãt ad oꝛdies:⁊ ̊ aduẽiẽs pfeciſſet
oꝛdies.qꝛ data eis fuiſſʒ ſᷣm naliũ ſtrẽ-/
nuitatẽ. cũ ſir p maioꝛẽ naliũ ſtrẽnu
itatẽ fuerit oꝛdo ⁊ minoꝛitas ĩ cłpa.vr
ꝙ ſiliter p culpaʒ nõ auferat᷑ oꝛdo:ſed
magis pficiat. Lotra hugo de ſacto
vic.omẽs in eandẽ malicia ↄſenſerũt⸗
vnũ oꝛdinẽ peruerſe ſocietat effecerüt
ergo nõẽ inter eos oꝛdinũ diſtictio.

* *

— % al. f. * D v 5

Its malu eſt conuptio modi ſpeciei

Ecundo queri

⁊ oꝛdinis:ᷣ ꝑ pcẽm facti ſũt mali:ergo

inoꝛdinati. nec eſt inter eos oꝛdo cuʒ

oẽs ſint mali. Itẽ maioꝛ eſt deoꝛdi-/
natio in culpa ſiue p culpaʒ q; in pꝑena.

nã pena reducit culpã ad oꝛdinẽ aliquẽ
in ſimplicijs nõ eſt oꝛdo nẽ.ergo nec
in exntib in pccis.ꝓbatio mioꝛis Job
x. vbi nullꝰoꝛcdo:ſᷣ ſempiternꝰhoꝝoꝛ in
habitat. loquit᷑ de loco benan. Item

q;to melioꝛ eſt nã: tato maioꝛẽĩ eo cul⸗
pa. q;to qͥs ſuꝑioꝛ pꝑ nam: tato ĩferioꝛ

p culpã.qꝛ maioꝛ culpa facit peioꝛeʒ. qGq
culpa peruertit totũ oꝛdinẽ nẽ aufert
oio oꝛdint᷑.ergo nullꝰoꝛdo eſt int eos.
AHeodð ꝙ de angelis eſt loqui q;tuʒ
ad ſtatu triplicẽ.ſ.gloꝛie:⁊ nẽ inſtitute:
⁊ lapſe.q;tũ ad ſtatũ głe eſt in eis pn
oꝛdinũ diſtictõem pꝑfecta. q;tũ ad ſtatũ
nẽ oꝛdinũ diſtictõem:ſᷣ impfectã etper
uerſam.impfectà ꝓpter puatõneʒ gfe
que hilitateʒ nẽ pficit.puerſam ꝓpter
pftiã culpe.que q;uis ſbam nãaliuʒ non
coꝛũpat:tñ fedat ⁊ deoꝛdinat.et illud
manifeſtũ eſt ſi attẽdat᷑.na illi qui me⸗
lioꝛa habuerũt nãlia illi grauius pcca

uerũt ⁊ peccãt.tũ ppter hoc ꝙ ardẽtius
axpetierũt.tũ qꝛ magis ingrati fuerũt.

tũ etiã qꝛ modo acriꝰvexãt rõe nobilita
tis nẽ pcellũt in oꝛdĩe nẽ:⁊ pcellunt in
imagine cłpe.⁊ q́;tũ ad h̊ detioꝛes ſunt
⁊ iõ inferioꝛes.ꝰↄcedo& ꝙ int demões ẽ
oꝛdo ſᷣm pcellentiã naliũ:ſ tũ puerſus
agdiũctiõe cłparù. ocedo igit᷑ röes
ꝓbãtes ꝙ in eis ſit aliquis oꝛdo licʒ te/
nuis vt dictũ eſt. Ad illud tamẽ qd
obicit᷑ ꝙ culpa ↄſonat nẽ.dicẽdũ ꝙ illa
ↄſonãtia magis eſt diſcoꝛdatia qᷓ; cõſo

nãtia.nã magnitudo culꝑ facit in veri
tate minꝰq;to maioꝛ eſt.⁊ ita in magno
natura nõ ſeruat dignitatẽ oꝛdis ĩmo
magis puertit.quia magnificariĩ cul/
pa eſt deterioꝛari in natura bñ cõdita
ſiue ĩſtituta. ꝛ ei dyoꝰ dicit ꝙ hñt

integerrima.verũ eſt q;tũ ad ſbam:nõ

q;tũ ad hilitatẽè ad opatõnem detiata.
Mue vero ad oppoſitũ opponũt cõ/
cedẽda ſunt eo ꝙ veꝝ ↄcludũt.ſ.ꝙ non

eſt in eis oꝛdo pfectꝰiĩmo magis ꝑvſus

⁊ ſic patẽt omnia.

tur vtrũ inter angelos malos
ſit platio. Etꝙ ſic ibi de facto vr̃ Job.
penł.nõ eſt ptas ſuꝑ terrã que poſſet ei
ↄpari.⁊ iterũ ipe eſt rex ſup oẽs filios
ſupbie: demones ſunt buiꝰmõiꝗ .

Iſtẽ math. xxv. ite maledicti in ignẽ
eternũ:q patẽ diabolo ⁊ anglis eius
vocat minoꝛes demões ãgłos diaboli

nullꝰdr qtũ ad nẽ ↄditõem: dr & qtuʒ

ad miſterij ſbiectõem. g ſι.. Atẽ de

iure vnpſit alij vr.ſuitꝰenĩ itroducta

è int hoĩes:vt dicit᷑ambꝛoꝰmerito pcc̃i
ſſ nullü pcẽm adeo meret᷑ ſuitutẽ ſicut
pcẽm ambitõis ⁊ ſupbie.cũ g̊ demões
maxie illo peccauerut:int᷑ eos maxime

dʒ eẽ ſeruit dniuʒ:⁊ ita platio. J tẽ
hñns li.ar.volũtatẽ ſᷣm legẽ põtſe facẽ

ſeruũ ſempitnuʒ: ſicut dr exo.xxi. ß de
mones libere ptatis exntes lucifero ſe
volütarie ſbiecerũt:dũ eiꝰ ſupbie ↄſen

ſerũt. Sfacti ſũt ßui. Sed ↄ q ibi nõ

ſit platio de facto vr̃.inf ſupbos ſemp
iur gia ſüt ſiẽ dr̃ pꝝ.xij. cũ ipi ſint val
ge ſupbi vr ꝙ refugiat o dñiũ. gautñ
ẽ ibi platio aut ſi ẽ nullisſtabilitatis ẽᷣ.

Its ſiẽ ibi. autꝗ nã:aut violẽtia: aut
eſectõe volũtat.nõ nã.qꝛ nã etiã pcul

pã ⁊ in pꝑeĩis eadẽ maebit:łᷣ tñ peiudiciũ

ceſſabit oĩs platio vt diẽ męr. ſi iviolẽ?
galʒ ſi põt ſbiugat ſibi aliü:k H ñẽ ſine

Ida colluctatõe ⁊ puꝗ̊ᷓ ̊ vr qtinue ſit

int demões rixa ⁊ diſcoꝛdia.qð mãife-

ſe flm ẽ.qꝛ miro mõ ↄcoꝛdes ſũtad pp

tẽdũ hoĩes.qð nõ eẽt ſi int ſe bellarẽt.
Itẽ vf ꝙ ñ ſit ibi de iut. ſi eĩ ſeruit

djñiũ itroducta ſũt ppt pccʒ ita ꝙ ßuit
pẽa pcci.ꝗᷓ mag debẽt puitute depᷣmi

q mag peccauit: ſ lucifer magis ꝑecca

nit. iιοορ εtα biect' nlla é pla?

in qᷓ vn ſbicit młtis &ͤ τ. Itẽ lʒ ho te
neat᷑ hoĩs ĩ pio obedire cui ſbiugatPꝰẽ⁊
ſuditꝰfact ſic diẽ ſcriptura ſuiobediẽ
tes p oĩa dñnis.tñ qñ pcipit ʒᷣ deũ nõ te
net᷑ nec dz: ⁊ ſi ſp pcipet õ deũ nũq; de
beret ſbici vel obedire. gſi nunq; poſſet
aliquid pꝛecipe niſi contra deũ: nullo
mõ poſſet nec debẽt ei de iure ſbeẽ.ſig
diabolꝰ) deuʒ pcipit in omni eo quod

icatn
e
Platioe
olrdiütt
jfpbab
imitarie
lucis.
officia⸗

cmaio

etiäg.

ghnato⸗
nerſu
ererct
wpſert.
tertt
pytero.
duclimp
müpncn
indemon
demone
göpino⸗
nicia an
weſac
wüta
fitiij
oletin
eni
tito/
wees⸗
pletibP
Gicinm
ciüer⸗
dloneſe
diſhe
ſißz

(gerii

Pli⸗
nibi
lus
pulla
malin
wiee
palet

J

Etoͤm

gligin

dwe
lino⸗

gen

snalo,
vyj go⸗
epſerei
isflios
bo dubol
Jg
inocucn
eriopcq̃
t ſicut
denes
smarine
io. J⸗
wtſefnc
tißde
afrroſe
deeyſen
add
zidbiſntne
uutsi⸗
nnau
nnü ul
Ncti
Kriole
Bieſine
unmeſt
sſütaspy
ſeellaet
jeiſenmnt
iugfui
nntraß
nlhiiz⸗
Pehzbo⸗
1 Neuſol.
bei ſig
10 uoc

Neo⸗

DNAiNR G Plan

mãdat: nec aliter põt peipe.patet c&.
MUMeoõð ꝙ ſicut dicit magiſter in lr̃a
platio ẽ int᷑ demões:⁊ alij impant:alij

obediũt ſicut tagit mgr in lr̃a. F ſatis

vf ꝓbabile. tũ qꝛ filij tenebꝛarũ àdãmõ
imitari conat᷑ licʒ falſo ⁊ ĩpfecte filios
lucis.vnde ſicut vidẽt ãgłos oꝛdinate
officia ſua exequi ſᷣm impia ſapiẽtioꝝ
⁊ maion.ſititer ipi faciũt maleficia.tũ
etiã qꝛ filij tenebꝛaꝝ pꝛudẽtiſſimi ſuntĩ
ghñatoe ſna.⁊ qͥa hñt colluctatõem ad/
uerſus genꝰ humanũ ⁊ regimẽ eoꝝ et
exercit ſi eèt diuiſus ⁊ ſine capite non
poſſet ſtare.ideo ſicut hoies plites in
exercitu q;tũcunq; ſint pſumptuoſi:tñ
ꝓpter odqiũ inimicoꝛũ libẽter ſubiacẽt

duci impanti:⁊ bñtmultos ꝓximos:et

vnũ pncipalẽ ducẽ.ſic credẽdũ eſt eſſe
in demonib?. Lõcedẽdũ eſt ͤ iter
demones ẽ platio. Et pʒ rñſio ad iltłq
qð pmo obᷣꝛ de ſupbia.qꝛ malitia ⁊ in-
uidia qua nõ põt ſuꝑbo exercẽ ſñ adiu/
toꝛe facit eũ libẽter alij ſbici tñ ꝓpt᷑ ap/
petitũ triũphi. Ad illud qð obꝛ quõ

fit ibi platio.dð ꝙ eſt nõ electiõe nec vi

olẽtia:ſᷣ credo ꝙ nã ⁊ dina inſtõe.alia
eni ↄditõe data eſt vis mĩſtratia ⁊ po⸗/

tẽtioꝛ vni qᷓ; alij:et deꝰoꝛdiauit vt minꝰ

potẽtes ⁊ ſapiẽtes magis potẽtibi⁊ ſa
piẽtibꝰſbeẽnt in miſtrado.⁊ hugo dicit
ꝙ id in malo miniſteriũ exercẽt qð pfi
ciẽdũ ex ↄditiõe accepũt:⁊ ita ſibũuicẽ

pſunt:ſicut peent ſi eẽnt bõi.⁊ cũ ceſſa⸗/

bit ſtat mĩ ſterij:ceſſabit ſtatP platõis.⁊
lic pʒ ꝙ de facto ẽ platio. Ad ilłd qð
querit᷑ vtꝝ de iure.dð ꝙ nulla oĩo eſt
platio de iure.q; cũ ipi demões ſbieci
nihil pꝛecipiãt niſi ius:eo ꝙ rüperũt
ius ⁊ diſſipauerũt fedꝰſempit᷑nũ.ideo
nulla manet ibi iuris obligatio:ſ̊ ſolũ
maliuolẽs ↄfederatio.nec eſt ſimile de
hoĩe qui iuſte põt pcipe ſᷣuo.et ideo nõ
valẽt ratõnes ad hoc inducte.

1711parte iſta
ſunt dubitatõnes circa lrf̃am.

Et pᷣmo qrit᷑ de Hꝙ dicit eos cadẽtes
caliginoſi aeris hitaculuʒ ſuſceꝑpitad

pꝓbatõem noſtrã.ergo videt᷑ ꝙ h̊ quod

vltimo dicit᷑ ꝙ debeat habitare ĩ terra

cum ag nim exercitiũ ſint deputati.

Itẽ in dyalogo legit᷑; quedã come
dit lactucã ⁊ ſtati obſeſſa ẽ a demonio.
T ibidẽ ratio reddit᷑.quia dyabolꝰ erat
in lactuca quà momoꝛdit ergo videt᷑ ᷓ

ſint in terra. ? dicẽguũ eꝙꝙ dina cle/

mẽtia ⁊ ꝓuidẽtia locũ ſeqſtratũ ꝓuidit

demonibne nimis acriter nos tẽpta⸗
rent:nec tamẽ nimis a nobis lõgiquũ

vt poſſent nos exercitare.vñ ꝙ inhitẽt

in caliginoſo loco:hoc diuine ſnie eſt.

ꝙ vero ad nos veniaãt hoc pmiſſiõis eſt

Vnge cũ triplex ſit aeris interſticiũ ſi

querat᷑ in qua pꝑte ſunt: ꝓbabile videt᷑

ꝙ ſint i medio vbi eſt turbulẽtia ⁊ vexa
tio ⁊ varietas impſſionũ.⁊ hic eſt ꝙ fre
quẽter ↄmouẽt vẽtos ⁊ temꝑſtates.
AIſtẽ ꝙ de hoc ꝙ dicit in iſto agere ca⸗
liginoſo qui eſt carcer eis.videt᷑ enĩ ꝙ
nullo modo ſit carcer: quia diſcurrũt

quo volunt:⁊ iterũ ſpũales ſunt.ꝗ̊ nec
Itẽ vẽtꝰ
nõ põt cõmouere nec ↄturbare radiũ.
ergo multo foꝛtiꝰnec ſpim. Itẽ cum
nõ habeat viſum coꝛpalẽ videt᷑ ꝙ nullꝰ

ꝓhibẽt᷑ nec detinẽt coꝛpe.

locꝰ ſit eis caliginoſus:nec punirivi⸗

qẽtur tenebꝛis coꝛpalibꝰ. NWedicẽgüů
ꝙ ſicut ex quadã cõgruitate celü empy
reũ eſt angelis ſanctis locꝰcõueniẽs ?⁊

aptus.tũ ex luce.tũ ex ſpacioſitate:ita
recte põt dici palaciũ atteſtas clarita/
ti ⁊ trãquillitati:: ampliatõi caritatis.

—

. „
„ 68

BenN V r4 mer Aa

ſic ꝑ oppoſitu aer ille caliginoſus car

cer eſt:quia puꝰ artꝰ obſcurꝰnõ ob-/
ſcuritate que obſcuret:vel artitudie q
anguſtet:ſed potiꝰque atteſtat᷑ mentis

artitudini:⁊ frigoꝛi iniqtatis:et cõmo⸗/

tionẽ affectionũ.⁊ ideo recte carcer di
citur.⁊ ſicut alio modo locus coꝛpalis
locat ſpiritꝰ:alio modo coꝛpa. ita etia

⁊alio modo incarcerat. ſic patẽtoba.

Itẽ querit᷑ de hoc ꝙ dicit ꝙ dabitur

poteſtas adhuc tẽptandi hmies quaz

modo non habent. Lontra JYob. xl
nõ eſt ptãs ſuꝑ terrã que põt eiↄpari.
ergo ſi vires eius excedunt noſtras.
potiꝰ videt᷑ ꝙ deus debebat nobis au/

gere poſſe q́; demonibus:aut videtur

iniuſte agere ⁊ ineq̃lit dũ expoit debilẽ

foꝛti ⁊ foꝛtificat foꝛtẽ contra debilẽ.

2

11 eN ee

V Sri.

*

●½ „ . .*

„„„J. 5 3

nB

Nn e „☚

Me dicẽdũ ꝙ ptas illa de q̃ loquit᷑
JYob. eſt ptas virtutis nãlis:nõ ẽ ptãs
tẽptãdi.na ptãs tẽptadi debilis eſt niſi
foꝛtificet᷑ pↄſenſuʒ tẽptati.debilis eni
eſt hoſtis qui nõ vicit niſi volẽtẽ. qa tñ
pꝓpter noſtrã ↄcupiſcẽtiã ⁊ igratiã mł⸗
tipłr nos decipit ⁊ allicit:iõ foꝛtis eſt ⁊
adeo ꝙ pauci eẽnt qͥ nõ viĩcerèt᷑ niſideꝰ
eiꝰaſtutia ⁊ fallaci repmeret ⁊ reſtrin
geret quã in fine iuſto iudicio pꝑmittit
Dilatari.⁊ iõ ptãtẽ tẽptãadi dĩ dare:nõ
ↄferẽdo nouã potẽtia: ſ̊ ſinẽdo ipſam
opari m iuſtã potẽtiã ⁊ aſtutiã quã iaʒ
hʒ. IYtẽ querit᷑ de hoc quod dicit ꝙ;
nõ eſt fas vlli ſpũi qui victꝰ eſt ipugre
gliquẽ. Lõtra ꝓbabilr credit᷑ ꝙ dyaꝰ
magnꝰqͥ tẽptauit ada:tẽptauit xpm.et
oĩ mõẽ victꝰ. vr q nüq; qmodo tẽptet

qð eſt tex. apoc. AItẽ ſi h eſt verü. 3

vr̃ exercitꝰ demonũ adeo dĩnutꝰĩ fine
ꝙ tẽptãe nõ poſſit.G̊ aũt flin ẽ: cũ foꝛtiꝰ
tẽptet in fine. Gvdð ꝙ circa H̊ diffi
cile ẽ pitatẽ detiare.q auùt fiat dĩnutio

in eodẽ exercitu demonũ nõ vr̃ ipꝛoba
bile cũ ita videamꝰↄtĩgẽ ſᷣm legẽ belli.

vt q ſupatamoueat᷑ a bello. quãtũ tñ ⁊

qñ difficile eſt detiare. vnde quicquid

2—

dicat oꝛigenes.melius eſt dubitare:qᷓ;
ſupꝑ hoc aliquid diffinire.

BDiſtictio ſeptia.

EYElpra dictũ

s eeſt q angeli ?†. Supꝛa

egit mar de auerſiõe ⁊ cõ/
uerſiõe. in hac pte agit de
ↄfirmatõe ⁊ obſtinatõe. Et dĩdit᷑ q̊ ps
in duas. In pma agit de cõfirmatõe ⁊
obſtinatõe.⁊ de ↄñntibad h̊ ibi.de
eadẽ.⁊ licet mali angeli c. Pꝛĩa ps

hʒ q̃tuoꝛ pticłas. In pᷣma oñdit ꝙ alij

angeli poſt ↄuerſionẽ ⁊ auerſionè ſũt
pgłam ↄfirmati:⁊ alij ꝑ malitiã obſtia
ti. In zqrit vtrũ ha beat libertatẽar.
⁊ opponit ad ̊ ibi.ſ̊ cũ nec boi peccare

poſſint c&. Tertio detiat ibi.ad q oẽs

qq boni tata gr̃a. In q̃rta ⁊ vltima ex-

dla nat quãd auctoꝛitatẽ inductã ibi.

ꝙ; Sbieroꝰait ct.⁊ ita duo h detminat᷑

Pꝛimo qualit᷑ mali in malitia ſuntob
ſtinati:et boni in gra cõfirmati.=?quõ
ↄfirmatio ⁊ obſtinatio ſtet cũ li.ar.

intelligetiã
huiꝰptis circa duo icidit h̊ qõ.
Pꝛimũ ẽ de obſtinatiõis malignitate
q́;ẽtũ ad malos.⁊ veſt de li.ar.ĩmutabi
litate q́;ẽtuʒ ad bonos ⁊ malos. Circa

a

pmũ tria querũt᷑. Pꝛĩio querit᷑ vtrü in
t poſſibił᷑ rẽificatio

„

demonũ volütate ſi bit rẽifica
2⁊ vptꝝ ſit in eis male volũtatis ↄtinu

atio. ʒ? vtrũ ſit in eis male volũtatis

intenſio.

LTueritur igi

tur bmü vtꝝ affectio l volũtaſ

demonũ poſſit rectificari. Etꝙ n vF
pmo dam. dicit ꝙ h̊ eſt angelis caſus

qð hõibo moꝛs.ſ̊ hõ poſt moꝛtẽ non põt
recupare bonã volũtatẽ ⁊ recta quam
amiſit in vita. gOgect. Itẽ aug. in li. de
fi.ad pe.ſic creauit de angelũ vtqͥ vel-
lent pꝓpꝑetuo boni eẽ:⁊ qui nollẽt nunq;

eos dino munẽ reparẽt. Itẽ hoc vF

rõe. ſiłis eſt rõↄfirmatiõis in bono:et
obſtinatõis ĩ malo.ſ̊ angeli ſtati vt bñ
moti ſunt:firmati ſunt in bono.ergo

? mali ſtati vt peccauerũt obſtiati ſunt
in malo.ſi ergo boni nõ pntcadere:ita

nec mali reſurgẽ. Itẽ Fui peccauit
angis q; hᷣ:g ⁊ grauiꝰdʒ puniri:ſᷣ̊ pec

catũ hoĩs punitù fuit aliqua pena irre⸗

mediabili: vt pena moꝛtis de qua null⸗
euadit.ergo neceſſe eſt peccatũ angeli

qð erat moꝛs ſpus puniri pena moꝛtis

tz nõ potuit puniri pena moꝛtis nature
ergo ncce fuit ipm puniri pena danati
onis eterne. Sed ↄtra ad rectifica/
tionẽ volũtatis duo ſufficiũt.hſcʒ do⸗
natio diĩne mĩe:⁊ ↄtritio pnĩe.iᷣ vtrüq;
eoꝝ eſt poſſibile circa angelos lapſos
eſſe.̊ voluntatè eoꝝ rectificari.

güt poſſit eẽ ↄdonatio mie ondit᷑.quia

mia dei eſt infinita:pcẽm luciferi ⁊ de
monũ eſfinitũ:ſᷣ infinitũ vĩcit ⁊ ſupat

finituʒ. ̊ dina mia põt remittere illud

pcẽm. Situ dicas ꝙ põt de potẽtia

i nõ de ↄdecẽtia. Cõtra decet miam
dei ſumme manifeſtari:cũ ſit ſumma·

diligit
goſec̃
Poſſcin
reſno
hirta⸗
Noi
fecnfcar
leangkra
Gnoͤſten
blitasas
ſechnor
deſiciet
led
N
pultſa
creaui
glam/
ſian. 16
iseen
ſocnen
Ternas
elet
ugier
W
löde⸗
Prenn
mala
a ſin
bolina
nufeer
Oie
hieſn
ſibüan
Pdidit
tuiſſet
gito⸗
tom

Its

daſmnto⸗
utiaan
ilia,,
benia
ittbdi⸗
gien
Kinmd
los. Nnn
nerümin
kräftato
atis,tin
epolütats

gi
olypclütaſ
Liri

geisdſns

nonpi
imgulor
iinbon
Maini
wroergo
ſint ſunt
ereia
nmcaui
3wurre,
eufu
Cüengti
wmanons
tonue
Nnndinti
Arecife⸗
ibſod
hie rtg
losliſe

.

ergo ſi ſic manifeſtat in ſummo. ſcʒ in
remittẽdo maxim oĩm pccoꝛũ.⁊ H̊ fuit
pcẽm luciferi.ͥ decet ipm illud ↄdona
re.O aũt poſſit eẽ doloꝛ pnie ĩ dia?oñ
