gelꝰin płibꝰlocis. Lõtra puũct'nec ẽ
locꝰnec ps loci.qᷣ ẽ in pũcto ł in loco
pũctali nõẽ in loco. Itẽ puᷣct vt dicit
phs ẽ ſba poſita.i.eẽntia hñs põem ĩqͥ;
differt ab vnitate. ſi angłs ẽ ĩ pucto
hʒ põeʒ.ſ̊ foꝛma hñs põeʒ in mã:nõ eſt
motoꝛ ſufficiẽs eiꝰin ꝗ g c. Itez ſi

Angls ẽ in pucto pᷣmo & influit vᷣtutẽ g

pũctũ. cũ pũctꝰſit ĩpꝛopoꝛtõnał coꝛpi
ipoſſibile ẽ ꝙ vteiꝰſe extẽdat ad coꝛpꝰ

⁊ ita nũq; mouebit coꝛpꝰ. Itẽ aĩa ẽ in

toto coꝛpe:pᷣ h nõ facit vnio.qͥa ex hoc
ipo hʒ depẽdẽtia:⁊ ita artatõem.& hoc
E rõe ſimplicitat.cũganglłs ſit eq ſim
plex ł maꝗ q; aĩa vr młto foꝛti ĩ ma
ioꝛi loco ł eq̃li tot poſſit eẽ. e?tplex
fuit circa H̊ põ.fuerũt eĩ quidã dicẽtes
ꝙ augꝗ.quis ſit in loco coꝛpali:nõ tñ ẽ
in eo coꝛpalr̃᷑ ſ̊ ſpualit.Qm vo nõẽ in
loco ſitualr̃.iõ nec ſᷣm totũ:nec ſᷣʒ ptẽ.
nec ſᷣm iĩptibile.qꝛ nulla oĩno ẽ ↄmẽſu
ratio angłi ad locũ. Sʒ iſta rõ intelli-
gibilis eẽ vr:quõ ſcʒ aliqͥd poſſit eſſe in

alid: ⁊ differri ⁊ ↄtineri.nec tñ pᷣime⸗

diate ſit in toto vłin pte vłin imptibili
oẽ enĩ qð eſt in aliquo loco toto. vłeſt
rõe totiꝰ rõe alicuiꝰpd. Et ideo fuit
circa ;̊ zapõ.ſ.ꝙ angłs ẽ in loco imp/
tibili ſiue puctali.⁊ rõ eoꝝ erat iſta.qa
angłs bʒ mãaʒ oĩo differẽtẽ a coꝛpaliũ
mã pᷣm eẽ.ſ.ꝙ nõẽ extẽſa.vñ cuʒ mã ſit
ſimplex vt pũct de ſe dñtagłʒ hre ſim
plicitatẽ ꝓpoꝛtionalẽ pũcto:⁊ ita ĩ loco
pũctali.ſᷣ hec põ falſa ẽ⁊ nõ ĩtelligibit᷑.
Quicèd enĩ ſit de mã ſicut infra dicet᷑
H tñ ẽ veꝝ ꝙ oĩs loc coꝛpeꝰẽ ptibilis.
&̊ ſicut ẽ oppõ in adiecto dicẽ coꝛpꝰiĩpti
bile ſiue pctale:ita ⁊ dicẽ locũ pucta/
lẽ.⁊ iteꝝ cũ pũctꝰnõ ſit locꝰ*:ponẽ agłm
in pucto ẽ ipm ponẽ nõ eẽ in loco. Et
iõ ẽ zapõ angłs cũ ↄtineat᷑ a loco coꝛ
pali ꝙ ẽ in loco ptibili taq; ĩ loco pᷣmo
et qm nõ põt extẽdi in eo ncce ẽ ꝙ ſit in
toto.ita ꝙ totꝰin toto:⁊ totin q̃lʒ pte.
⁊ in ̊ ẽ ſiłis quodqmõ ſimpꝑlicitas an-
geli ſimplicitati dĩne:ſ deficit.q ãglłs
in vno loco ẽ:de aũt vbiq;.⁊ ex H̊ dicit
Jo.dam.qꝙ angłs ẽ in coꝛpali loco:ſʒ
intellectualr nò figuralr᷑.qꝛ H̊ ſolũ ca-
pit ĩtlłctꝰquõ ſba videlz tota ſit ĩ ptib⸗
T tota in toto.⁊ ita pʒ rñſio ad vdam
obᷣ qꝛ dʒ eẽ ꝓpoꝛtõ. dð ꝙ; no opʒ
ꝙ ſit ꝓpoꝛtio ʒ ſpales ↄditões ⁊ ꝓpas

angeli ł loci.qꝛ agłs nõ poit᷑ eẽ in loco

ꝓpe:eſt tñ ibi ꝓpoꝛtio q̊ ad finitatẽ ⁊ li⸗

mitatõem pꝑ que duo:anglłs diffinit᷑:⁊

in loco.ſicut eĩ angłs hʒ vtutẽ finitꝗ
⁊ ſbam:ſic locꝰeiꝰartatꝰ⁊ limitatus eſt
obꝛ de H. ſiangłs ponat᷑ in locoĩ
q́ mioꝛi nõ poſſit eẽ. dð ꝙ in ̊ dr̃t exnꝰ
angkłi in coꝛpe ⁊ aĩa.ꝙ aĩa q; ẽ ꝑpfectio
coꝛpis nati viuificari vita rõli.et illud
in detiata qᷓtitate iõ põt eẽ ĩ coꝛpe ita
puo ꝙ nõ in mĩoꝛi.q; minꝰnõ eẽt oꝛga/

nalẽ ⁊ viuificabile.angłs aũt qꝛ nõ eſt

vt pfectio ⁊ ſimplex ẽ:qꝛ in q̃lʒ pte loci
tot q;tũcũq; pua c.rõ loci ſaluat᷑ in q̃lʒ
nõ põt accipi locꝰita puꝰ qͥn adh poſſit

eẽ in mĩoꝛi.⁊ iõ nõẽ dari loc ĩ q mĩoꝛi
nõ poſſit eẽ.ẽ tñ dari in qà maioꝛi nõ pot

ſicut ⁊ aĩa qꝛ ̊ venit ex limitatõe.ſicut
ergo in coꝛpib ſtat ẽ in aſcẽdẽdo: ſed
nũq; ẽ ponẽ ſtatũ in diuidẽdo:nec vnq;
deuenit᷑ ad imptibile. ſic intelligẽdũ ẽᷣ
* 3

4

circa exñtià ãgeli in loco obꝛꝙẽ

P modũ fcipiẽt.dð qꝙ ueꝝ ẽ nbi ceptũ
depẽdeta recipiẽte ſicut ſpẽs recipit᷑ ĩ
oꝛgano recipit᷑ in itellectu:⁊ exñtia eiꝰ
depẽdet ex eo in qᷣ recipit᷑ ⁊ ſe habʒ aq
illud ꝑ modũ infoꝛmt.hic ẽ ꝙ recipit
modũ ſue exñtie ab eo in qͥ recipit᷑.nõ
ſic angelꝰ recipita loco:qꝛ nõ pendʒ ex
illo. Qꝛ obꝛ ſi tot'ſit in q̃libʒ pte loci
cũ ſint plura loca cc. dð ꝙ totꝰẽ in q̃lʒ
pte:nec tñ ĩ pluribo locis.ſicut nec aĩa
dũ viuificat totũ coꝛpꝰnõ viuificat din
ſa coꝛpa:ſed vnũ. aũt obꝛ eſto q
coꝛpꝰillud ſiue locꝰin qͥ ẽ angis didat
dico ꝙ ſi diuidẽt in mille ptes:tñ ptes
nõ ſeqſtrarẽt᷑ lõge ab inuicè:toteèt in
oĩb:⁊ oẽs eẽnt ei vnꝰlocꝰ. qͥa nulla hʒ
rõem ambiedi vel diffiniẽdi angelũ:ſʒ
illud qð ↄplectit᷑ oẽs ptes.locꝰenĩ nõ
nüuerat᷑ ᷣm nũeꝝ coꝛpuʒ locãtiũ:ſic pʒ.
ꝛ vnũ coꝛpꝰpõt eẽ pti in aere:pti ĩ aq̃:
Pti in terra.nec tñ ĩ tbo locis:łᷣ ĩ vno ẽ.

Tlarto et ulti

mo qrit᷑.vtꝝ plures anglłli ſint
ſił in eodẽ loco pᷣmo. Etꝙ ſic vr roe
mttiplici.⁊ pᷣma eſt H.qgelus nõ eſt in
loco coꝛpalr᷑ i̊ ſpualr.ꝗ cũ diẽ phᷣus ʒ
de aĩa.ꝙ aĩa locꝰ eſt ſpẽꝝ in qͥ ſcʒ ſunt
ſpuᷣaltr.ſiłis ẽ modꝰ exndiangłʒ ĩ loco
⁊ ſpẽm in aĩa.ꝑ in aia ſił pnñteẽ plures
ſpẽs:ita ꝙ vna nõ eſt in alia.̊ pari rõe
plures angeli in vno loco coꝛpoꝛali.
Itẽ angls nõ eſt mioꝛis ſimplicitaſ
q́; pũct*:ß duo pucta pñt eẽ ſił.g płes
angli. ꝓbõ mioꝛis.phus diẽ qpptigua
ſunt qͥꝝ vltia ſunt ſit.⁊ dicit ꝙ ſił ſunt
qcũq; in eodẽ loco pᷣmo ſunt.g cũ ↄtin
gat lineas ↄtiguari⁊ ita vltia ẽ ſimł.g
duo indiſibilia ſunt ſił. Iteʒ p aliud
ſiłe.qꝛ angłi ſunt luia ſpualia ſiẽ dicit
dyoꝰ.ſᷣ luia coꝛpalia qͥ ſunt mioñ ſim⸗/
plicitatis ⁊ magis depẽdẽt a loco coꝛ/
pali ſił ſunt:ſicut dicit dyoꝰ.et plures
ſpẽs in eodẽ medio ſił ſunt:ſicut pʒ.g

pari rõe:imo foꝛtioꝛi plures angeliin

vno loco. Itẽ röłaĩa mag axpꝛopat

ſibi coꝛpꝰin ꝗtoto eſt q́ angłs locũ.qa
maioi nexu illi vnit᷑ ̊ demò põt obſidẽ

eẽ in eodẽ coꝛꝑe cũ ala.ꝗ && Itẽ ſci

dicũt ⁊.ʒ.hẽbit᷑ ꝙ coꝛpus gloꝛificatũ p

traſit p nõ gloꝛificatu.ꝗ̊ pnt ſił es duo

ι

coꝛpa.ꝗ multo foꝛti duo ſpũs. Si di
cas ꝙ nõ valet in ſpiritib⸗.qꝛ vnꝰnõ eſt

mãlis reſpectu alteriꝰ:ſicut coꝛꝰnõ glo

rificatũ reſpẽu gloꝛificati.obꝛ tũc. ſint

ſił duo coꝛpa aiata quoꝝ vnũ ſit gloꝛi
ficatũ ⁊ alteꝝ nõ:oↄſtatqꝙ due aĩe ſüt ſi

⁊ tñ vna nõ eſt malis reſpectu alterius

S pari rõe duo ſpũs. Itẽ ſpus rölis

nõ occupat locũ.intelligimꝰeni ꝙ locꝰ
ſit vacuꝰa coꝛpe ⁊ ponat᷑ ibi ſpũs:nihil
ominꝰerit vacuꝰſicut pus:⁊ natũ tatũ
recipe q́;tũ pᷣus.qᷓ cũ eq bñ poſſit ibi eẽ
coꝛpus:ſicut ſi nõ eẽt ſpũs.pari ratõe
vr ꝙ aliꝰſpũs. oõtra ſtrab diẽ ⁊ hr

in If̃a.ꝙ ſtati cũ empireũ ẽ factũ:reple

tu eſt ſcis angłis.ſed nõ ẽ repletũ qͥ ad
vacuitatẽ.g quo ad oꝛnatꝰtotalitatẽ.g
loca diſticta ⁊ diuerſa hñt in empireo

&ſi ita eos ꝓduxit de ſicut nati ſũt es

nõg in eodẽ loco nati ſunt eẽ i̊ in divb

Itẽ aug.de fi.ad petꝝ.ineſt ſingulis
ſpiritibo naliter tminꝰquo a ſe inuiceʒ
diſtiguũt᷑ ⁊ vnꝰin altero nõ eſt.ergo ſi
diſticti ſunt ꝑ tinos nãles:ĩpoſſibile ẽ

eos eſſe ſił: in eodẽ loco ſimt exiſtere.

Itẽ locꝰdr ad locatũ relone eentiali
cũ młtiplicato vno relatõꝝ multipli
cat᷑ alteru: qͥt ſunt locata tot ſunt loca
eodẽ mõ quo locꝰdicitad locatüũ.ergo
cũ locus angeli dicat ad locatũ ꝑ mo-

dũ mẽſurãtis ⁊ p modũ diffiniẽt:quot

ſunt angeli diffiniti tot ſunt loca diffi
niẽtia. Itẽ ſicut ſe hʒ locuſad locatũ
⁊ ecõꝰergo ſicut vnũ locatuʒ ad plura
loca:ita vnus locꝰad plura locata.ſed
vnũ locatũ ntangłs:nõ põt eẽ in płib
locis.ergo vnꝰ locus nõ põt eẽ pluriũ
angeloꝝ. ma nifeſtũ g c. Wad pꝛe
dictã qõem dixerũt aliqui ꝙ angłi po/
terãt eẽ plures ſił nullo repugnãte.et
Hꝓpter ſuã ſimplicitatẽ:⁊ ꝓpt h ꝙ lo
cũ nõ replẽt rõne ſue ſpũalitatis.vnde
nec minuũt loci capacitatẽ.quẽadmo/
qu:nec lumia:nec ydola in medio:nec
ſpẽs in aĩa que in eodẽ ⁊ ſᷣm idẽ ſunt ĩ
multitudine:nec tñ põit᷑ ydolu ĩ ydolo

nec lumẽ in lumĩe. ſic dicũt ſe habẽ in

ꝓNito.nec cogit obiectio de repletõe

i
duo
idi
veſ
igo
ſnt
glori
ſüſi
rs
Sſds
igloe
Emdbil
nütiti
tibiet
me
thi
nepie
iqad
npireo
iſütee
ndirs
ulis
nuice
ngoſi
iere⸗
ul
lip
tloc
“
no⸗
ot

N

n.

gcape
Mice
ebl⸗
. nde
aao⸗
cio:
leſun
Mn

*

ℳRetiè
*

celi q; hoc dictũ eſt ppter ſpũuʒ multi

tudinẽ:nec de virtute ſiue loco ſpũali.
qꝛ ſp diſtignit ppa vtute ⁊ na:nec vnꝰ
illabit᷑ alij:nec relatõe.q;ꝛ vniꝰ ad alteꝝ
nõ ẽ hitudo nec depẽdẽtia nccitatis ſᷣ
ſolũ cuiuſdã ↄgruitatis. Alij dixert
ꝙ q;uis anglłs ſpũualit ſit in loco:tamẽ
płes angłi in eodẽ loco ſił eſſe nõ pñt:
repugnate hĩtudine diſtictõis que eſt
lociad angłm.ſicut eĩ due ſpẽs albedis

in eadẽ aia eẽ nõ pñt:nõ ꝓpt ̊ ꝙ repu
gnet repletio:ſᷣ ꝓpt᷑ H̊ ꝙ repust ipius

aĩe ĩfoꝛmatio.qꝛ infoꝛmata ſpꝑ albedĩs
nõ põt iteꝝn ↄſiłi ſpẽ infoꝛmari.S ititer
in ꝓpoſito locꝰ diffiniẽs aliqͥd non põt
aliud qð eodẽ mõ eſt in loco diffinire.
vñ ſicut vnũ coꝛpꝰnõ põt pfici a duab⸗
gĩabo:ſic nec vnꝰ locus pᷣmꝰ deputari
duobſpiritibo. Sʒ młtomiꝰiſta qõem
tiare poſſumꝰſi reſpiciamꝰad rõem ob
quã angłos põimin loco coꝛpali.̊ᷣ ei
nõ ẽ ppt indigẽtiã angeli.qꝛ oĩ coꝛꝑali
loco deſtructo poſſet ſpũaliſ ſbõa pꝑma
nere.nec etiã ẽ ꝓpt᷑ indigẽtiã loci.quia
pntia ãgłi nulla remouet᷑ idigẽtia loci
H H ẽ ꝓpt᷑ oꝛdinẽ vniuerſi. Qm igit᷑ an
eluſ locũ nõ occupat:angłs ĩdigẽtia
oci coꝛpalis nõ tiat:nec ſimptr nec in
pte q;tũ ẽ de ſpũali nã ⁊ eiꝰloci nihil ꝓ/
hibẽt płes ſpus ſił eẽ ſicut pła ydola:
vel ſpẽs in aĩa.ſᷣ qm oꝛdo vniuerſi ita
tollr̃ p oĩodã indiſtãtiã ſicut p diſtãtiã
infinitã:ſicut nõ patit᷑ oꝛdo vnipᷣſi: nec
angls infinite diſtet ab ãgło:ĩmo oẽs
ĩtra vnã circũferẽtiã celi vltĩ claudũt᷑
ſic nõ patit᷑ q gel eodẽ loco pᷣmo ſit
ſit cũ angło. Et ex his patẽt obiecta.
æ= eni obꝛ de ſpebo in aĩa ⁊ pũctis et

luiarib pʒ rñſio ꝙ nõẽ ſike ꝓ eo ꝙ diß
ſe ſpes diuerſas indigẽtias aĩe cõplẽt

nõ ſic plures angeli indigẽtiam loci.
Amplius nõ ſic attẽditur oꝛdo in illis

q;tum ad exiſtentiã in loco:ſicut in an/⸗/
gelis. Sikiter ſequẽtia duo nõ valent
quia nihil eſt ibi quod repugnʒ oꝛdini
vniuerſi.quia demõ ⁊ aĩia ſunt ĩ coꝛpe

diuerſo mõ eẽndi.⁊ coꝛpꝰnõ gloꝛifica/

vero cõcludita pte nature angeli. ſed
aliud eſt quod imꝑedit.

tũ eſt male reſpectu gloꝛificati. Altim

Pparte iſta

ſüt dubitatões circa lraʒ. Et

pmo qrit᷑ de H̊ qð dicit.cũ me laudarẽt

aſtra matutia. dicit eĩʒ H̊ de aget itelli
gi. Sed hᷣ ẽ qð diẽ dam.tradũ ſibi

dolſiłia ſᷣmone ſine voce ꝓlato.ſig agti

nõ loquũt ergo nõ laudat. Itẽ angti
ſunt ſbᷣe ſpuales.̊ nõ hñt oꝛgana coꝛ/

poꝛalia. ergo nec vocem pñt foꝛmare.

Itẽ vox foꝛmat᷑ ex pcuſſie ⁊ fracti/
one geris.ſi ergo in empireo nõẽ aer.

ergo nõ videt᷑ ꝙ poſſit ibi eſſe vox: nec
ſonus.ergo nec laus.nõ ſolũ ab ange

lis:verũ etiã nec ab hominibo beatis.
Si dicas ꝙ intelligit᷑ de laude men/
tali nõ vocali. In cõtrariũ ſunt reuela
tiones ſanctoꝛũ:qui audierũt multas
animas. maxime exempluũ eſt in beato

martino quẽ audiuit quidã vir ſanctꝰ

cũ laudibus ferri in celůũõ. In cõtra/
riuʒ eſt auctoꝛitas Yſaie.yi.clamãt alt᷑
z alterũ . Et in apoc̃.quarto.requiẽ
nõ babebat. Itẽ ratio videt᷑ illud ꝑ/
ſuadere ꝙ ibi erũt oꝛgana vocuʒ: et in
hc maxima eſt iocũditas.⁊ in hoc ma/
nifeſtat᷑ diuina gloꝛia.ergo videtur ꝙ;
laus vocalis erit in patria. Wedicẽ
dqũ ꝙ ſuꝑ hoc nõ habet᷑ certitudo:nec ꝑ
quctoꝛitates:nec per cogẽtes ratõnes
Quʒz enĩi vtraq; ps ſit pbabilis:vtraq;
diceret᷑ a diuerſis. Quidã nãq; di-
cũt ꝙ in celo empireo nõ erit niſi laus
mẽtalis taʒ abangelis q; ab hominib⸗
beatis. Tum.quia nõ cõpetit loco.tum
quia nõ cõpetit locatis: maxie angelis
⁊c ſi angeli ſunt mõſtrati laudare voca
liter:hoc fuit p viſionẽ imaginaria:nõ
coꝛpoꝛalẽ. nec opoꝛtet huiuſmodi coꝛ-
poꝛalẽ laudeʒ eſſe.quia tata erit mẽtat
ꝙ hec locuʒ nõ habebit. Alijs magis
placet ꝙ laus vocalis erit in pᷣma q;tũ
ad homĩes qui habebũt oꝛgana: vtſic
nõ ſolũ animus laudet deu:verũ etiaʒ
2 ligua.⁊ totus homo ferat᷑ in laudem
diuinã. Et ſi querat᷑ quomodo hoc
poſſit eſſe.dicũt.vel ꝙ illa vocis foꝛma

„ —„

tio nõ erit per ſpiratõnem et ꝑer reſpi/

ratõem ſed per aerẽ qui quaſi natura/
liter erit beatis cõplantatꝰ.ſicut patet
c 4

DR

in quibuſd aĩalibus:vt in apibus.vel
certe ita deſeruiet empireũ gloꝛificas
ſicut aer coꝛpibus nõ gloꝛificatis. He
angelis pᷣo dicũt ꝙ quia incoꝛpei ſunt

p natur ꝓpꝛiã nõ copetit eis niſi laus

mẽétalis. vnde grego. laus angeloꝛũ ẽ
in ipa admiratoe cotẽplatõis.ſed quia
angeli dũ miniſtrat nobis coꝛpa aſſu/
mũtad noſtrũ ſolaciũ:x in illiſ loquũt᷑
7 voces foꝛmãt ad noſtrã inſtructioeʒ
aliquado. ⁊ etiã in illis vocaliter deuʒ
laudãtad noſtrã cõſolatiõem.quecũq;
ꝓs teneat᷑ ſatis plana eſt ſolutio obie/
ctoꝛũ. Quecũq; iſtarũ poſitionũ tenea
tur planũ eſt ꝙ textꝰ Yob intelligit de
angelis bonis qui dicũt aſtra ppt ful/
goꝛẽ matutine cognitõnis quã habent

in verbo.⁊ de laude mètali q́;tũ ad ex.

ultatönem quà habet de deo. Item
querit᷑ de hoc q dicit lucifer. aſcẽdam
in celij. Cũ enĩ eſſet in empireo videt

ꝙᷓ; vltra empireũ ſit aliud celYũ. Situ

dicas ꝙ nõ eſt aliud celũ coꝛpoꝛale ſed
ſpuale. Qõtra extra vltimũ celũ coꝛpa
le nihil eſt. quia eſt cõtinẽtia viſibiliũ ⁊
ĩuiſibiliu. ergo ridet᷑ ꝙ nõ ſit alið celũ
ſpuale vltra empireũ:qᷣn etiã ſit aliud

coꝛpale. Itẽ xps ſedeta dextriſ dei

⁊ beata ᷣgo ẽ exaltata ſup oẽs choꝛos
angłonꝝ.⁊ tã xps q; beata vᷣgo ðẽ in celo
coꝛpali.g ſi angeli ſunt in èpireo vr ꝙ
vltra empireũ ſit aliud celu coꝛpale.g
nõ intelligit᷑ de ſpũali. Querit᷑ igit᷑ſi
vltra empireũ ẽ ce.ſpuale:qqͥd ſit:qd cõ
tineat:⁊ ꝓ q́;to dicat᷑ celuzʒ. Gedð q;
ce.ẽ nomẽ ipoſitũ coꝛpi ſ̃m ſus ippem.

⁊ coꝛpꝰqð ẽ ſurſuʒ dr ce.qꝛ ↄtẽtiuũ ſe/
cretũ ẽ ⁊ qetũ.⁊ q; triplex ꝓpetas re
pit᷑ in celſitudine dĩnitat iõ dr̃ ce.ẽ enĩ

ampla imẽſitate vᷣtutis:ſecreta ꝓfun⸗
ditate cognitõis: qeta tiiquillitate de-
lectatõis.H̊ ei celu ẽ ad qð lucifer aſcẽ
dere voluit qꝛ ad hc celſitudinẽ. h̊ eſt
oiĩ celo:nõ extẽſiõe ſᷣ ex ſua ĩmẽſſitate
Pquqꝗ ẽ extra oĩa nõ excluſus:ſicẽ dẽm

in pᷣmo liꝰ In h aüt celo ſunt ſolü

tres pſone.ſ.pr ⁊ f.⁊ ſ.ſ.qͥ ſoli ſunt oĩo
? pfecte eq̃les. oĩa aũt creata ſiue coꝛ/
palia ſiue ſpualia intra empireũ ſi unt.

——
2 ℳ 4) OH GRN .

ſupiꝰoĩ celo:ñ ſitu ſ dignitate.⁊ mag

tebit infra.

obꝛ de xpo ꝙ ſedeta dextris.dðᷣ

hoc ſi dicat ſ̃m diuina nãm dicit᷑ per

oĩodã eqlitatẽ. Si autẽ ſᷣm huanã ſic
dicit᷑ ſedẽ a dextris qꝛ in potẽtioꝛibꝰbo
nis patris.vñ in ẽpireo ceteros excel
lit ta ãgłos qᷓ; wĩes.⁊ loco ⁊ dignitate
poſt ipm credimꝰ beatã ᷣginẽ ſuꝑ oẽs
alios.deinde ceteri oꝛdinãt ſʒ dignita
tẽ ipoꝝ.huiꝰautẽ imaginatio faciliter

pPõt haberi ſi qs imaginet aues ĩ aere:

⁊ piſces in aqua.ſic in ẽpireo intiłnda

ſunt collocari coꝛpa.qꝛ coꝛpꝰilłq mitũ
habet de altitudine ſicut ⁊ alij celi.vñ
nõ debet quis imaginari q ibi ſint btĩ

ſicut in ſolario.nec tamẽ intelligẽduʒ
ꝙ; vnus ſit directe ſuꝑ caput altẽiꝰſed
ſicut ſi eſſet mons rotũdus:etaliquis
eſſet in culmine ⁊ aliqui circũ circa: ſiẽ
põt aliquis imaginari qui meliꝰ neſcit
diſpoſitõem beatoꝛũ in celo empireo⁊
xpi.vix tamẽ poteſt aliquis imaginari
ꝙ; pueniatad cogitãdum diſpoſitõem
p eum modũ per quẽ eſt.⁊ ideo magis
eſt deſiderãda qᷓ; in imagine deſcribẽ⸗/
ga. Mota tamẽ ꝙ diſpoſitõne celoꝛũ
ſine numero vident᷑ cõtradicere docto
res ſacre ſcripture philoſophis. Naʒ
philoſophi ſperas octo eẽ dicũt.docto
res aliqui nouẽ pont:aliqui octo:ali⸗
qui ſeptẽ celos.⁊ ideo ſibiipis vidẽtur
cõtrariari. Ratio autẽ huiꝰcõtrarie

tatis hec eſt.quia phᷣi nibil de empireo

ſunt locuti.nihil etiã de igne ⁊ aere qñ
loquunt᷑ de celis.ſcriptura ſacra aerẽ

etiã celũ appellat:⁊ aquas ſupꝛa celuʒ

⁊ ipm empireũ:⁊ ipm deũ.Ratio autẽ
diuerſitatis inter doctoꝛes ex h euenit

ꝙ quid numerãat celũ ſpũale cũ coꝛpo

ralibus vt Beda.quidaʒ nõ obmittüũt
vltimũ. quidã diuidũt firmamentũ in
duos ſcilʒ in celü ſidereũ ⁊ planetarũ
quidã cõiũgũt ſimiliter aereũ in duos
quidã cõiũgũt ſimiliter de igneo.tamẽ
ſm maioꝛẽ cõputatõem nouẽ ponũtur
celi largiſſime accipiẽdo.ſcilʒ aereum

ethereu.igneũ.olimpiũ.celũ planetaꝝ

firmamentũ.aqueũ.empireũu. ⁊ celum
trinitatis. Hoꝛüũ autem ſufficiẽtia pa

ſac
aus
tes
au
mni
bus

nint
gutti

pütn
yi⸗

bi.

tdb⸗

diſ

⸗
ni⸗
ſpe
utfn

die
iſe⸗
mur⸗
uta
nan
hin
e
ne⸗
inſom
verti⸗
nibile
Libicẽ
Nitace

Biecta

spen
plarib

8.dd
ker
niſie
wdo⸗
rcel
mitae
des
Win
fcl
giane.
nckknch
ckli. pf̃
ſintbti
igiduz
lteiſe
Mionis
crcrſie
W ſr
npirot
ngi
ſoſcöen
NN
ohis. R;
it
ocoali⸗
videturt
cömaie
empireo
aereqn
craaere
muca
atoane
tBauen
le cico
H obmnini
amentin
planenn
iindr;
neo⸗ tant
ponumn

Diſtinctio tertia.

Cce oſtẽſuz
e eſt c. Sup egitmagr
qñ ⁊ vbi creati ſunt agłi.
In parte iſta ondit q̃les
facti ſunt.⁊ qm q̃litas angti põt attẽdi
aut q;tũ ad nales bllitatef ſiue qualita
tes reſpiciẽtes diſpõeʒ nẽ:aut meritũ:
aut pmiũ.iõ hͥ ps tres hʒ. In pᷣdeter
minat de pᷣmis.ſ.attribut᷑.in ⁊de bĩti
bus malitie ⁊ bõitat᷑ ibi.illud quocũq;
iueſtigatõe.in ʒde hitibꝰbtitudinis ⁊
miie ibi.de q̃tuoꝛ pꝰB vidẽdũ vtꝝ btĩ.

Pꝛia ps hʒ tres.i pᷣenũerat⁊ diſtin

guit illa attributa.in oñdit quõ reci

piũt magis ⁊ min“ ibi.h cõſideradũ eſt
vtrũ .in ʒoñndit ĩ aliqbꝰalijs eq̃lita/

tẽ ibi.⁊ ſiẽ ĩ pdcis angłi differebãt ⁊t.

D intelligẽtiã
huiꝰptis duo qrũt᷑ ſᷣm duo at/
tributa.qꝛ de alijs hẽbit᷑.j. Et pꝛimo
qrit᷑ de ſimplicitate eẽntie. = vero de
diſcretõe pſonali. CLirca pᷣmuʒ qrut
tria. pᷣmo qrit᷑ vtrũ angłs ſit ſimplex

an ↄpoſitex mã ⁊ for̃a. ⁊?dato ꝙ ſic.
qᷓ́rit᷑ vtu eadẽ ſit mã in ſpualibꝰ coꝛpa

libꝰp eẽntiã. ʒ? qrit᷑ vtꝝ ſit vna nũero
aut ſᷣm idẽptitatẽ aliam.

a Tleritur ergo

SZzmo vtrü angts ſit cõpoſit'er

diuerſis naturis.ſ.ex mã ⁊ foꝛma. Et
ꝙ ſic oñdit᷑ ꝑ rõnem mutatõis. Nullũ
mutabile ſimplex:ſ angłs de nã ſua ẽ
mutabił ⁊ mutat᷑.ꝗ̊ hʒ ↄpõeʒ.ſᷣ vlteriꝰ
ꝙ ex mõ.cuicũq; ineſt mutatio ineſt pᷣn
cipiũ mutabilitat:ſ pᷣnmutablitatis
ẽ mã.gᷓ c. pᷣ manifeſta ẽ.=apʒ ꝑ augꝰ

xij.ↄfeſ.oẽ mutabile inſinuat quàdam

infoꝛmitatẽ:q̃ foꝛma capit᷑ vł mutat᷑ vł
vertit᷑.⁊ boeciꝰ ĩ tertio cap.li.de trini.
nihil qð ẽ mere foꝛma accñt põt ſbici.

⁊ ibidẽ expſſe dicit quõ foꝛma nõ ſuſci/

pit accñtia.q; H̊ͥ nõ ſuſcipit niſi matẽia

ſbiecta. Si tu dicas mihi ꝙ mutabti

tas venit rebqꝛ ſunt ex nihilo:ſicut in
plurib locis dicitaug.Sed cõſtat ꝙ

mutabilitas nõ ẽ pma pᷣuatio: imo dic
aliquã põeʒ.ꝗ̊ nõ hʒ cam ipam pura p⸗
uatõeʒ.ncce ẽ &̊ hẽat cam ipaʒ dicẽtẽ
põeʒ:qʒ nõ põeʒ oĩodã cũ etiã dicat pᷣua
tõem.ꝗᷓ aliqq qð nõ ẽ oĩo aliqͥd nec oĩo
nihil.ſᷣ mediũ int aliqͥd ⁊ nihil.H auteʒ
diẽ augꝰmãʒ. ̊ . Itẽ hipm oſtẽdit
p rõem actõis ⁊ paſſiõis.qꝛ nihil idẽ ⁊
ſᷣm idẽ agit ⁊ patit᷑᷑.ſᷣangłs ideʒ agit⁊
patit᷑ gͤ hʒ aliud ⁊ aliud pᷣnꝰſᷣm ꝙ agit
⁊: patit᷑.pᷣnßʒ ꝙ agit ẽ foꝛma. pn?vo
ſʒ ꝙ patit᷑ nõ põt eẽ niſi mã ꝗ̊ c.maioꝛ
p ſe manifeſta ẽ:⁊ mioꝛ ſilłi pʒ.na agłi
recipe illuĩatões dare.g t. Si foꝛ
te des inſtatiã mediũ ꝑ eandẽ mam
recipit lumè ⁊ dat: vt pʒ in aere nulla
ĩſtatia.q; mediũ nõ hʒ rõem acti nec
coopati. Et rurſus h̊ inſtãtia nõ põt
fieri in vna actõe ⁊ paſſiõe.angts enĩ
agit ⁊ patit᷑.dũ eĩ agit qð nõ dʒ: patit
qð dʒ.dũ agit culpã: patit᷑ pena vtnꝰꝰ
ſit dedecꝰpcci ſine decoꝛe iuſtitie.⁊ h ẽ
paſſio ꝓpe. Itẽ ̊ vr̃ p rõem indidua
tõis.ĩ angeł ei diſtinctio ipoſtaſ nõ pꝑp
oꝛiginẽ. Fiat tał rõ.oĩs diſtictio ſᷣm
nũeꝝ venita pnẽintriſeco ⁊ ſbali.quia
oibꝰ accñntibꝰ circũſcriptis dꝛia nüero
ſunt disſa:ſ̊ nõ vẽita for̃a ̊ vẽita pᷣnꝰ
mãli.gꝗ c. maioꝛ ꝑ ſe maifeſta ẽ. minoꝛ
pʒ p phöᷣm qͥ diẽ de ce.⁊ mundo.cũ dico
celũ:dico foꝛm.cũ dico h̊ celum:dico
mõsʒ.⁊ idẽ ĩ płibꝰlocis diẽ q; oĩo mã nu
merabilit ſe hʒ. Si dicas ꝙ; mã voca
tur ipa ipoſtaß ſiue ipm qð ẽ.tũc qro a
te de ipoſtaſi aut addit aliq d ſuꝑ eẽntiã

⁊ foꝛmà:aut nihil.ſi nibil addit. nõ ʒ/
hit.g ſicẽ ipm vłe ẽ natü ſp eẽ ⁊ vbiq;:ſic

ipa ipoſtaſ:ſiẽ pʒ in dĩnis.qꝛ pſona nõ
addit ſuꝑ eẽntia:ẽ vbiq; et imẽſa:ſicut
eẽntia.g cũ ipoſtaſ angti ſit finita ⁊ ar
tata et limitata:⁊ ita h̊ ⁊ nc.nccio oʒ q;
vltra foꝛmã addat aliqͥd artãs ſbale ſi/
bi. Haũt nõ põt eẽ niſi mã. Itẽ hipm

oñdit᷑ pꝑ nãʒ eẽntia?ł ↄpois.ãgłs eĩ diſfi
nit᷑ ⁊ ita pticipat naʒ gñis ⁊ dꝛie.nõʒ in

qᷓ ↄuẽit cũ alijs:⁊ nãm ĩ q̃ drt.g cũ ncce
ſit totã vitatẽ diſtictiõis realr᷑ iuenirii

qiʒ ägto:ncceẽ ĩ eo onẽ nan dinſitat
B6 iĩpoſſibile ẽ płes nãs ↄcurrẽ ad ↄſtõʒ

tertij qn altera hẽat rõeʒ poſſibił:altẽa
c 5

rõem actualis.quia ex duobo entibo in

potẽtia nihil fit.ſiłiter nec ex vuob en
tibꝰin actu. ncce ẽ ☛e Situ feras
mihbi inſtatiã ĩ albedine 7 ĩ alijs foꝛmis
que hñt viffiniri ? hñt gña ⁊ dꝛas.nec
tñ hũit mãzʒ ptẽ ſui. Inſtatia oĩo nulla
eſt.qꝛ ſecꝰ de naturis accñtiũ q habẽt
oꝛtũ a ſba ⁊ eiꝰpncipijs ⁊ de naturis ſi
ue dꝛñtijs ſbe q nõ hñt oꝛtũ ex alio gñe

vñ nccio ſequit᷑ vel ꝙ albedo hẽat div ⸗/

ſas nãs in ſe vel nã ſꝑei ⁊ gñis pᷣmi ⁊ ſbᷣ
alterni cauſanta diuerſ naturis repdꝭ
in ſbo.qð ſi ita non põt poni in angelo
pꝛimũ ponendũ eſt. ed cõtra boeꝰ
in fine libꝛi de duabꝰnaturis ⁊ vna per
ſona xpi oĩis nã in coꝛpe ſbᷣe nullo ma⸗

terie fundamẽto iĩnitit᷑.nullũ vᷣo coꝛpꝰ

eſt cuiꝰmã non ſit ſbiecta.⁊ iteꝝ cũ alia
res fundamẽto mẽ innitat᷑ vt coꝛpꝰaĩa
vero ſbiecto mẽ nõ egeat vt incoꝛpeuʒ
nallo mõ fieri põt pt in coꝛpalẽ ſpecieʒ
pmutet᷑. Ex hac auctoꝛitate expſſe hr
ꝙ angks nõ hʒ mãm. Itẽ ph̊s de aĩa
dicit ꝙ neq; coꝛpP*ẽ neq; foꝛꝰ in coꝛꝑe ẽ
neq; mixtũ cũ mã oĩo.⁊ hoc dicit eẽ ve⸗
rum de intellectu:ſed angeleſt huiuſ
modi.ergo nõ habet materiã. Item
oſtẽdit᷑ rõne.vniuerſuʒ eſt pfectiſſimũ
Fm oꝛdinẽ narũ ita ꝙ pfectiꝰ nõ põt co
gitari. ſ̊ põt cogitari aliqᷓ ſba ſpualis
⁊ imãlis.ergo illa eſt in vniuerſo qᷓ .
maioꝛ pʒ pꝑ ̊ ꝙ de“ fecitoĩa valde bõa
pʒ etiã p dam.ca.xij.oĩa qͥ p dei ꝓuidẽ
tia fiũt deductõem ↄueniẽtẽ ſuſcipiũt.
⁊ ᷣt nõ eſt meliꝰfacta ſunt.AMugꝗ..de li.
ar. põt eẽ aliqͥd in reꝝ nã qð tua rõe nõ
cogitas nõ eẽ:aut qð vᷣa rõe cogitas ñ
põt. minoꝛ pʒ.qͥa rõbiliter cogitat᷑ ſba
deo ſuis p ſpũalitatẽ⁊ imãalitatẽ.⁊ hoc
fr̃.cũ enĩ ſit aliqua nã ꝙ ſᷣim ſbam et eẽ

eſt actꝰmẽ vt foꝛme males ⁊ coꝛpales:

Alia qͥ ſm actũ eſſendi nõ ſm eentiã. vt
aĩa rõlis.erit igit᷑ tertia que ſᷣm actũ ⁊

eentiã erit ſepata. Itẽ vt p deducti

onẽ ad incõueniẽs..Incoõueniẽs ei eſt
aliqua natura creata ſit nobilioꝛ an
gelo.ſ oĩs cꝗ̊ nobilioꝛ eſt ſuo effectu.gꝗ
angel?non bʒ cam q; increqtã:ſed illa

nõ põt eſſe cauſa mãalis nec foꝛmalis.g

angel'nõ habet mam nec foꝛmã aliam

ſed eẽntialiter eſt foma. G'dicẽgũ

ꝙ certũ eſt angelü non hr̃e eëntiã ſim
plicẽ p pᷣuatõem oĩs cõpõis.certũ enĩ
eſt ꝙ angelpoſit eſt ↄpoe mitiplici.
Poõt eni ↄſiderari in cõpatõne ad ſui
pncipiũ.⁊ ſic in ti eſt ↄpoſit inq;tũ hʒ
ad ipm depẽdẽti.ſimpliciſſimũ eĩ ab⸗
ſolutũ eſt ⁊ oẽ dependẽs Hipo cadit in
aliquã ↄpõem.qꝛ differt quo ẽ ⁊ qͥq eſt.
Hʒ 2? ↄſiderari in ↄpatòe ad ſuũ effe

ctum.⁊ ſic hʒ ↄpõi ex ſba ⁊ potẽtia. Hʒ

nihilominꝰcõſiderari vt ens in gñe.et

ſic ᷣm metha.ↄponit᷑ ex actu ⁊ potẽtia.

ſm logicũ pᷣo ex gñe ⁊ dꝛia. Itẽ habet

ↄſiderari vtens in ſe.⁊ ſic q;tũ ad eſſe

actuale eſt in ipo ↄpõ entis ⁊ eè.q;tum

ad eẽ eſt nale ex quo ẽ ⁊ qð c.q;tũ ad eẽ

indiuiſibte ſiue pſonale:ſic qð ẽ ⁊ qͥs ẽ
üũ ergo angłica eẽntia dr ſimplex.HG̊

nõ eſt p puatõeʒ haꝝ ↄponũ:ł ̊ certũ
eſt aliquas cõpoes remoueria ſbo.vt⸗

Pote ↄpoem ex ꝑtib q;titatiuis:⁊ ↄpõʒ
ex ptibꝰetherogeneis.ↄpõem ex natu⸗/

ra coꝛpali⁊ ſpuali qualis eſt in homĩie

Sed de ↄpðe mẽ ⁊ foꝛme: ſiue malis ⁊
foꝛmalis de hac dubiũ ẽ. Et voluerüt
gliqui dicere ꝙ talis remouet ab ange
lis ⁊ ſunt in eo ↄpões pᷣus dicte. Sedq

ſicut oñſuʒ eſt. S.cũ in angelo ſit ratio
mutabilitatis nõ tmn ad nõ eſſe:ſed ſᷣm

diuerſas ꝓpetates: ſit iteꝝn rõ poſſibili
tatis:ſit iteꝝ rõ indidualitatis ⁊ limita
tiõis:poſtremo rõ eẽntialis ↄpõis ſᷣm
ꝓpꝛiã natura. Hõ video càm nec rõeʒ

quõ defendi põt qn ſba angeli ſit cõpo⸗
ſita ex diuerſis naturis:⁊ eẽntia omĩs

creature ꝑ ſe entis.⁊ ſi ↄpoſita ẽ ex di⸗
uerſis naturis: ille due nature ſe hñt
p modü actualis ⁊ poſſibilis:⁊ ita mẽ ⁊

foꝛme.⁊ iõ illa poſitio videt᷑ vioꝛ eẽ.ſcʒ

ꝙ in angelo ſitↄpõ ex materia ⁊ foꝛma
ergo ob in ↄꝛiũ de auctoꝛitatib⸗
boecij ⁊ aug. dñt ꝙ loquit᷑ de materia
axpꝛopate.ſ. rõe potẽtie paſſiue que ẽ
pnꝰpatiẽdi ⁊ tũſmutãdi ab alio.et hoc
pʒ.qꝛ ipe vult ꝓbare ꝙ coꝛpalia nõ cõ/

uertüt᷑ i ſpualia:nec ecõꝰ Siliter phᷣs

vult dicẽ aĩa denudata ſita roõe mẽ
ſm ꝙ ẽ cã pmixtõis et conuptõis.et iõ
non loquũt᷑ gnalr᷑ de ma:łᷣ appꝛopate.

ANV P ν.°) ſl⸗ o P)

* e

rkie 10O

—

☛☚

je
mie
lent
guer
nec
be
rie⸗
glü

Aug

dn
Lin
care
crol
it
G
pn
re⸗
len
me
eſle

dicci
tüſim
cni
Whic.
Neadſii
Nirin
nngiee
Eebabet
jadeſſe
ctum
züͤadee
derese
indlerh
aboant⸗
woni
Nlabange
r. .
ſt tamo
iſtcäp⸗
l
ctolin
e maltn⸗
ſſine gn

3/
ſo

alioqᷣn ipe boecius ᷣdiceret ſibii pᷣmo

de trini.vbi dicit ꝙ nibil ſubicit᷑ accñti

bus niſi p mam:et ibidẽ ꝙ ſolꝰdeus eſt
Imãlis. obᷣi ꝙ creatura ſimplex
rõbiliter pot cogitari c. dð ꝙ ↄſidera
tis ꝓpetatibꝰ creature eoipo ꝙ creatu

ra nõ ẽ actꝰpurꝰoʒ qꝙꝙ hat poſſiblitatẽ
qꝛ mutabiłẽ oʒ bẽatfirmamẽtũ. qa
limitata ⁊ in gñe oʒ ꝙ ↄpõem hẽat. vñ
nõ põt rõbilr̃ cogitari ꝙ nõ põt eſſe nec

fieri. Et ſi obicias mihi ꝙ de põt fa
cere ꝙ for̃a accñtalis fit ſine ma: vtin

ſacramẽto altan. dð ꝙ nũq; feẽ qn ſp
ſit nata eẽ in mã:et ad ill q;tũ ẽ de ſui
nã hẽat ĩclinatiõem. ſiꝗ de res ↄdidit
m ꝙ ↄpetit natun ipaꝝ pʒqꝙ nuq; de/

buit facẽ foꝛmã ſtare ſñ ma ĩ ↄditõe ĩ ꝝ

q;uis i miracuł faciat 5 nãʒ t. . naʒ. in
ↄditõe ei ren ñ qriꝰqͥd de poſſit h̊ qᷣd cõ

gruat nẽ create: ſiẽ dicitaug. Qeobz
q cã nobilioꝛẽ effẽu veꝝ ẽ & efficiẽte
finali qᷓ ꝓpe tenẽt rõneʒ cẽ ß̊ de mãli

coꝛpali q ſũt oncipia oꝛdiata ad ↄpõezʒ
nõ hnt vitatẽ ſimpłr ſᷣſolũ ſᷣm qͥd

Ecundo dato

qꝙ hẽat ↄpõem ex mꝗᷣ 2 foꝛlar
ge ſumpto noĩe mẽ ad eẽ poſſibile: qoð
cũ alio venit ad ↄſtõem taq; fůdamẽtũ
rei. Querit᷑ de illa mã vtꝝ ſit eadã cũ
mã coꝛpaliu. nõ lodr de idẽptitate ſm

eẽntiã nueralẽ ſiẽ ſoꝛteſ ſenex ẽ idẽ ſibi

puero ſm ſbam: loqr ſm idẽptitate⸗
nẽ cõis.vt ſiẽ oẽs ãnuli de auro dicũt
br̃e eãdẽ mãm ſiue eẽntiã cũ tñ nãlr̃ va
riet alia ps ſᷣm ſbam ſit ĩ vno alio in
aliã. Et ꝙ ſit idẽ p eẽntiã vr̃ auctõitate

aug'. de mirabilib ſacre ſcripture 2*

cadops deꝰ ex infoꝛmi mã qua ipe pus
ð nihilo ↄdidit ↄctaꝝ reꝝ:hᷣ ẽ ſeſibiliũ
⁊ inſenſibiliũ:intellectualiũ ⁊ ĩtellectu
carẽtiũ ſpẽs multifoꝛmes diuiſit.qᷣd h
expſſiꝰ. Itẽ roe vr in ͤlʒ gůe ẽ repire
vnũ pmũ qͥ mẽſurãt᷑ omia q ſunti illo
gñe vt vult phs in xi.pme phie. ß ſba ẽ
vnũ genꝰno tatũ ſᷣm logicũ q ↄſiderat

reꝝ intẽtões.ſᷣ ſm metha .q cõſiderat

eentias reꝝ S in gñe ſbe ẽ vnü aliqð 4
mẽſurãt᷑ oĩa in illo gne.ſᷣ illud no pot

eſſe pncipiũ extriſecũ: cum ſᷣm huius D

maioꝛẽ minoꝛẽ pticipatõem intriſe⸗
cq res illiꝰgñis magis ⁊ minſint.& cũ
pncipiũ extriſecũ nõ ſit niſi foꝛma vel

7

materia: erit vel materiavel foꝛma. ſi

materia:habeo ꝓpoſitũ.ſi foꝛma: ſ vni
tas foꝛme pſupponit nccio vnitatẽ mẽ

ergo . Itẽ qncuq; aliq̃ cõis paſſio
ineſt aliquibꝰ ſbiectis ncce ẽ ꝙ inſit eis

ſᷣm aliqð cõe.ſᷣ nuerꝰẽ in ſpualibus et
coꝛpalibo vnifoꝛmit.qꝛ eodẽ mõ q nue/
ras decẽ hoĩes:⁊ decẽ angłos.nũeruſ
eĩ angeloꝝ ſupplebit ex Hibo.g ncce ẽ

aliqua naturã cõem in eis eẽ ſᷣm quã H

paſſio inſit:̊ h̊ nõ põt eẽ foꝛma: reſtat
ergo ꝙ mã. IAtẽ abſtrabat᷑ mã coꝛpa/
liu ab oĩ foꝛma. Itẽ mã ſpũaliũ aut di
ſtiguit᷑ aut nõ. ſi nõ. ſunt idẽ pꝑ eẽntiã

ſi ſic:cũ oĩs diſtictio ſit a foꝛma.ergo

hbyjñt foꝛmà. Si tu dicas ꝙ diſtinctio

pfecta ſita foꝛma.ſ ſicut mã habet eſſe
incõpletũ:ita ⁊ diſtictõnem incõpletã.

Voötra illud in qͥ maxie differũt ſpua/

lia ⁊ coꝛpalia ẽ ſimplicitas ⁊ ↄpõ.bᷣ ma

abſtracta ab oĩ foꝛma: ita ſimplex vt
pũct'g. nulla ptibilitatẽ hʒ. S ſi in H nõ

differut:nõ videt᷑ ꝙ in alio. Si dicas
q p capacitatẽ. Cõtra mã nõ ẽ ſua ca⸗
pacitas p eenti. g ↄtĩ git eò abſtrabia
capacitate. abſtrabat᷑ g mã ſpualiuʒ et
coꝛpaliũ a capacitate.quero ꝑ qᷣd diffe
rãt:nullã oĩo eſt dare:nullã aſſignare
dꝛiam. ergo eẽntia eſt eadẽ ꝑ naturã.
Itẽ foꝛma gñis ẽ abſtrahibilis a foꝛ
mis ſpẽꝝ ſiue a differẽtijs:ſᷣ dꝛia dicit
foꝛmã gnis:coꝛpeũ ⁊ incoꝛpeũ ſüt dꝛĩe
ergo ab his pot abſtrahi:ß foꝛma gñiſ
naliter eſt hoꝛ q; foꝛma dꝛiaꝝ: ſiẽ dicit
phs ꝙ pᷣus ẽ aial q; ho. cõſiderata igit
materia ſpualiũ ⁊ coꝛpaliũ ſi ub foꝛma
gñis nõ differũt q;tũ ad foꝛmẽ q ↄſeqt
ipam eentiã materie.g multo foꝛtiꝰnõ
dDifferũt quo ad ipaʒ materi vt videt.
Itẽ cũ dr̃ mã reꝝ coꝛpaliũ ẽ mã ſpua
liũ:mã ẽ mã.aut ẽ ↄueniẽtia ĩ ſolo noĩeę

7

aut i bitudie: aut eẽnꝰ. ſii ſolo noĩe.g
cũ ſit eqͥuocatio ĩ pᷣpnꝰ g nulla eſt vni
uocatio. ſi in compatõne abſtrabatux
ab illa cõpatiõe.tũc:aut erit dictũ ꝑ cᷣ
neniẽtiã ĩ eẽnaut equocatio pura.
Cõtra Auꝗ.xi.ↄfeſ.duo feciſti vne

vnũ ppe te:aliud ꝓpe nihil. iteꝝ in. xij.
duo ſunt caretia tpibo.vnũ qo ſiñ vllo
defectu ↄtepłonis ⁊ ſine vllo intuallo
mutatõis tua eternitate pfruat᷑.alteꝝ
ꝙ ita pnifoꝛme erat vt ex alia foꝛma in
quã foꝛmà mutaret᷑ non hr̃et.ſig qͥ rẽe

diuiqũt᷑ vnũ nõ ĩtrat in ↄſtõem alteriꝰ

ſi angłica nã diuidit ↄtra coꝛpalẽ nãm
ſiue coꝛpaliũ.g R. Situ dicas ꝙ loqᷣt
de ea m eſſe:̊ nihil ẽᷣ.q; loquit᷑ de ea
ſicut pʒ in ancedẽtiba ⁊ ↄntib ſᷣm ꝙ oĩ

foꝛma erat pᷣuata ſiue vt intelligit ſub

oĩoda infoꝛmitate:⁊ ſic ↄſiderat᷑pt mu
tabilis.g ct& Bega etia ⁊ alij ſancti ſic
diuidut. Itẽ qcũq; cõicat in mã ſunt
aq inuicẽ tñũſmutabilia:ſicut diẽ boeꝰ.
de duabꝰnaturis ⁊ vna pſona xpi.ſed
ſpũalia ⁊ coꝛpalia nõ ſunthꝰmõi S§S .
Ate rõe vr̃ ſicut potẽtia agẽdi eẽntia
liter ↄſequit foꝛma:ita potẽtia ſuſcipiẽ
di eentialiter:imo eentialit ↄſeqͥt mãʒ
tz nccio ſequit ꝙ ſi ſunt viuerſe potẽtie
pme ⁊ eẽntiales aliqꝝ:ita ag aliquẽ
effectũ vel actũ oꝛdinat vna aq quẽ nõ

glia ꝙ differüt p eſſentiã. Cũ ergo mã

ſbiecta coꝛpalibo foꝛmis nullo mo poſ

ſit cape foꝛmas ſpuales p indiuidu p

fectõem nec ecõꝰ qꝛ nũq; de angło põt
fieri coꝛpus nec ecõꝰ g dꝛñt p eſſentiã.
Itẽ ptibilitas ineſt reb coꝛpalibus.
aut ga pte foꝛme:auta pte mẽ radica⸗
liter. nõ a pte foꝛme: qꝛoĩs foꝛma eſt ĩ
ſimplici eẽntia ↄſiſtẽs.g pᷣncipaliter a
pte mẽ ⁊ oꝛiginalr.aut igit ↄſeqͥ mãm
Fm ſe:aut nò. ſi nõ vt ſi mã ſit ſi implex
q;tuẽ de ſe vt puctꝰ. ſicut puct ñ põt
eẽ mẽ ᷑ ps ſupficiei:ita nec mã ps coꝛ/
Pꝛis.ꝙ ſi Habſurqũẽ᷑:q; dimẽſiones
vᷣm roem infinita ↄſequũt mãm ſᷣm ſe .
cũg ſit in coꝛpalibix ſ pũalibo.patʒ X.
Itẽ obꝛ ꝙ a pte finis.qꝛ angłi facti
ſunt ad vidẽdã claritatẽ ſũme lucis.ſʒ
ma coꝛpaliũ de ſe tenebꝛoſa ẽ: ⁊ ma⸗
gis pmiſcet᷑ ⁊ magis vnit ei tato minꝰ
cognoſcit:⁊ magis eſttenebꝛoſi uz. Si
ergo foꝛma angeli vnit ſue mẽ maxĩe
in diuiſiõe:ſba eiꝰeẽt ĩeptiſſima ad cõ⸗
tẽplãda lucè.ſi ergo ꝓpt᷑ h̊ ſol factus
eſt nüq; hʒ maãm ↄfoꝛmẽ per vnitatẽ nẽ
materie coꝛhali. Iteʒ videt mnõ ſit

ponere mm tanq; mẽſurã gñis ſſe re
rũ.quia que magis pticipãt de ratõne
materie minſunt entia: ⁊ ipa eſt quid
innobiliſſimũ in guie entiu:qꝛ ꝓpe nihil
Si eergo illud vnu qð eſt mẽſura gñis
oʒ eſſe pfectiſſimuʒ illo vt albedoi gie
coloꝛis.pʒ cæ ebdicẽgqũ ꝙ circa hac
qõem ſapiẽtes vidẽt᷑ cõtrariari ſapie⸗

tibus. nam magni ⁊ pfundi clerici:t in

theologia et in phia qui magis fuerüt

neritatis inq̃ſitoꝛes: diuerſũticati ſunt

Nuidã eni poſuerüt ꝙ mã in ſi pualib
⁊ coꝛpalibo differt nec habʒ vnitatè ni

ſianalogie. Alij poſuerũt ꝙ eſt vna p

„

eẽntiã.ſi quis aũt diligẽter velit ↄſige

rare que iſtaruũ poſitionũ ſit ꝓbabilioꝛ
⁊ verioꝛ:⁊ attẽdere ad rõnes mouetes
videbit ꝙ vtraq; opio ſm diꝶſas vias
verum dicat.ita ꝙ neutri ſunt decepti
atio autẽ huius diuerſe poſitio⸗
nis fuit diuerſus modus cognoſcen⸗
di materiã.materia enĩ du ptr eſt ſcibi
lis.ſcilicʒ ꝑx pꝛiuatiõem:⁊ panalogiã.
Lognitio ꝑ pꝛiuatõem eſt pus remo⸗
uendo foꝛmaʒ: deinde diſpoſitiões ad
foꝛm ⁊ cõſiderare ipam eëntia nudaʒ
in ſe quaſi tenebꝛã ĩtelligibilẽ. E ogni
tio autẽ p analogiã eſt p cõſimilẽ habi
tudinẽ.habitudo autẽ materie eſt per
poſitõem.⁊ ita hec cognitio eſt P cõpa⸗
tõeʒ materie ad foꝛma mediãte potẽtia

Poteria autẽ mẽ duptr põtↄpariad

oꝛmã.aut inq;tũ 3 bet ei fulcimentũ in
rõe entis.⁊ ſic cõ iderat methaphiſicꝰ
aut ſub ratõne mobilis.⁊ ſic cõſiderat
nalis phũs. cõſiderãtes igit mãm ſᷣm
puatõem oĩs foꝛme tã ſbalis q́; accñta
lis dixerũt ꝙ eadẽ eſt in ſpualibꝰx coꝛ⸗
palibꝰp eẽntia.ſi eĩ ab oĩbꝰfoꝛmiſ ab
oĩbaccñtibꝰſepet᷑ vtraq; mã: nlła oio
diuerſitas appebit. Cõſiderãtes autẽ
mãʒ hʒ analogia.ſ.ſb roe potẽtie inq;tũ
pbʒ fulcimẽtu foꝛme in roe ent dixeft
eẽ eqdẽ ſʒ analogiã.q; ẽ ibi ↄſiłis hĩtu
co.ſic eĩ mã coꝛpaliũ ſuſtinʒ ⁊ dat ſuis
foꝛmis exiſtẽ c ſbſiſtẽ:ita etiã mã ſi pua⸗
li.ẽ etiã ibi rõ pticipatõis ſʒ plꝰ? mi
nã ĩ ſpualibꝰſbᷣſiat foꝛ ſpũali tn.ĩ coꝛ
pibꝰſupioꝛibꝰfoꝛme ſpali TLqq;titati.et iĩ
inferioꝛibꝰfoꝛ ſbali x qᷓ;titati ⁊ ↄꝛietati

—

NN — ſR 6
.

ſut
lint

bse

ſupio
hinn

fnb⸗

lee
incor
inde⸗
bitt
fim
ane
mi
oi⸗
ſi
io to
bleE
nü
tchdin
dißſe 1
ſreso
icti
Ptdi
mmmr
Ni
rdtn
ninte
nptt
ſir
ſien
Sſcen
3plitue
riori⸗
Pption
nconn
gnoi.

ſede
müöne
kancd
Anbil
digie
bic
ie⸗
nar
Caniſmn
dünli
iateni
kenp
taſie
Abilio
oes
sis
deei
wiino⸗
wen⸗
eſtſcbi
ahgi.
nnd⸗
nd;,
nEA
tclper
eiad
ennimn
H
ſann
Aninfn
lcte
nit
ni hoi
nirsani
lineinin
oen
ſcls bin⸗
1darſu⸗
iniͤſpin,
zem
licn le⸗
zeal
4

Pt dici ꝙ cũ loqmur de vnitate mẽ lo

ↄſiderat oẽ coꝛpꝰmobile:ſiue ad ſituʒ
ſiue ad foꝛmã.ad eaʒ reſoluit metha.q
2ſiderat oẽ ens:⁊ vnuſqͥſq; rſoluit ſᷣm
ãaplitudinẽ ſue ↄſideratiõis.nã phs ĩfe

ptionẽ ↄſiderat mãz vtẽ pᷣn gñatõis

5 —
Rmnl.

Et qmn dẽ qð pure eſt in gñe ſbpe pluſ
pticipat de rõe p ſe ſtatis ⁊ indeꝑdẽt.

qð aut plꝰaccedit ad naʒ accñtiũ maꝗ
elõgat᷑ hic ẽ ꝙ ſbe ſpuales pꝑ pꝰ veriꝰ

ſunt ſbe.deiñn coꝛpa ſuꝑioꝛa.poſtremo

coꝛpa inferioꝛa.⁊ hi nõ dixerũt ꝙ eſſet
eadẽ ꝓpe.quia nec mã coꝛpaliũ ẽ nata
ſuſtinẽ for̃as ſpũales nec ecõ?ↄſiderã
tes aũt ſᷣm analogiã ſbᷣ rõe potẽtie ĩq;
tũ pbʒ fulcimẽtũ for̃e in ratõe mobilis
dixerũt eẽ eãdẽ p analogiã.qm ſicut in
coꝛpibꝰẽ aliqͥq qð ſuſtinet variatõeſqᷣ
adq ꝓpetates coꝛpales:ita in ſi pualibuſ
q ad ſpuales.⁊ ẽ ibi rõ poꝛis ⁊ poſterio
ris in pticipãdo. nã ma põt eẽ fulcimẽ/

tũ variatõis ſm ſitũ ⁊ foꝛmã vt ĩ coꝛpi/
bus conuptibilibo. aut ad ſitũ tm vt in

ſupioꝛibo.aut ad receptõeʒ influẽtie ⁊
hiĩtuũ ⁊ pditõem.vt in ſbijs ſpũalibo.et
ſm hãc ↄſideratõem ꝓpe ẽ mã ĩ coꝛpa
libꝰ coꝛuptibilibo:minꝰ ꝓpe ĩ coꝛꝑib⸗
inconuptibilib:mime in ſpiritib. Et

inde etiã ẽ dñt᷑ alñ ĩmãales.qa mimu
bñt de hac poſſibilitate.⁊ ſᷣm h̊ mẽ ẽ in

fimũ.⁊ hi nõ poſuer̃t mãʒ vna:qm mã ĩ

angex nõ bʒ ptatẽ ad tñſmutatiõeʒ foꝛ
manꝝ ſban. MHec ẽ poſſibił ad recipiẽdũ

for̃as coꝛpales.et inde ẽ qð diẽ pbᷣs ꝙ
