teſtate eſt plenꝰ.dicit ꝙ ſuum dicere ẽ
ſuũ facere.ſed ſtatim quãdo deuſ fecit
creaturã ſimul cum hoc diſpoſuit q;tũ
creatum durare debuit. ergo videt q;
ſtatim dedit ei virtutẽ cõtinuandi ſe ĩ
eſle.ergo non videt᷑ ꝙ amplius de im
mediate eam cõſeruet. O ſi tu dicas
ꝙ virtus creature dam indigetadhuc
pirtute diuĩa ſimul coopante. Cõtra.
ſi ſuũ dicere è ſun facẽ.et dicere nõ põt

eſuucſi
S
teigiu⸗
ſnie,
cut panel
onindige
ſcuntede
getnulopo
ſisdetale
Uanteztinue
gekinnegia
Pnetpiuzee
fcieterdatn
ag conſen
ſufficruus
fonma nop
nückbeleft
egernnnien
ſoristesc
Cndiglantu
Uepplitadal
opatiocearmn
Nechaction?
nunchenide
nuutisolern
multarecie
ſenntiono
meciato.
linamurnue⸗
nipet Oiaſe
tünachn
ipitauthe
tlatͤe Ale⸗
mnpctalää
Ninniknd
An
afone.d
tappenitüſe
etergon
utoade
enachone
Nectſecgdeo
loriigeti
erizernii
nbladice⸗
taliſbed
tk eſtſdid⸗
indo Bi⸗
ſſtacchsde
tniͤlisg

N
Neuk

ent

kcſenmn
Popbr⸗
aſſing
adoni
Mnim.
tmmenpin⸗
uinonſtade
ſer ulnyi
Mueeſtacit
wödntd.
ſeniſadeo.
deo N
ſalut inei
ſcaoneeſe
dieſaltem
Wwüwen
1. Ni,
acanſennd
ncnänag⸗
nserſdan
adebbent
innd
miniſopi
onuʒ ou
1pmaeſſen
maſapietia
ma durade
agonipilin
dcon⸗
onincisi⸗
emoti
ſaumdcut
iGodeuſitt
diſwoſta
ergonei⸗
Gimuandiſel
pliusde in
Pſin u
Nigen ichie
nirin

eſſe ſucceſſiuuʒ.ergo nec faeere.ſᷣ̊ con
ſeruatio creature cũſucceſſiõe.ꝗ̊ͥ non
videt᷑ ꝙ illa ↄſeruatio ſit a deo ſic a cõ
ſeruäte. Item ad nobilitatẽ agẽtis
creati ptinet ꝙ põt facẽ opuſ ꝑ ſe ſtabi
le non indigẽs ipſoartifice ↄtinue ſu/
ſtẽtante.ᷣ dðs eſt artifex multo nobili⸗
oꝛ multo potentioꝛ.q̊ videt᷑ ꝙ oꝑibus

ſuis det tale eẽ ꝙ nõ indigeàt iplo ↄpᷣ

nante ↄtinue.igit᷑ ↄſeruatio reꝝ nõ vi
det᷑immediate eẽa deo. IJtem idè eſt

pᷣncipiuʒ eẽndi ⁊ ↄſeruandi.ꝑᷣ for̃a ſuf

ficiẽter dat vnicuiq; rei eſſe.̊ videtur
ꝙ ad conſeruatõnem vniuſcuiuſq; rei
ſufficit vtus ppe foꝛme. ſi tu dicaſ
ꝙ; foꝛma nõ pot ↄſeruare ſuã nãm. pla

nü eſt heſſe falſũ in ata que habet v im

uegetatiuã ⁊ regitiuã coꝛpis. Item
ſi omis res cõſeruata deo immediate
cum diuĩa vᷣtus nec poſſit a ſe deficere

nec poſſit abalio ſepari. videt᷑ ꝙ nulla

opatio cteature nec ꝑ defectü ſui ipſi
nec ꝑ actionẽ ↄꝛij poſſit aliqũ tmiari.
nunq; enĩ deficit duratio ſine defectu
vtutis ↄſeruãtis.et planuʒ eſt illud ꝙ;
multaꝝnactio tmĩat᷑.ꝗ videt᷑ ꝙ taliu cõ

ſeruatio nõ ſit a deo tãq; a pᷣncipio im

mediato. Iteʒ ꝙ creatura ſibi ipſi re⸗

linq̃tur videt.aut ↄᷣuat in eẽ aut coꝛ/

rupit᷑. Si ↄſeruat in eſſe.habeo ꝓpoſi
tü.videlʒ ꝙ nõ oĩs ↄfuatio ẽa ðo. Si
coꝛꝛũpit.aut heſt aliena actõe aut ꝓpᷣa

incliatõe. Aliena actõe nõ.q nlla cre/
atura põt aliã ĩ nibilũ redigẽ. Pꝛopᷣa

inclinatõe nõ.qꝛ nã ſemꝑ deſideratqð
meliꝰeſt.⁊ foꝛma axꝑpetit vniri matie.⁊
mã foꝛme.ꝗᷓ ſi mot ſeqͥł inclinationẽ
⁊ appetitũ ſemꝑ durabit ⁊ nunq; defi/
ciet.ergo redit idẽ qð pᷣuſ.viʒ ꝙ; nõ oĩs
ↄbuatio a deo eſt. NMW? dð ꝙ nõ ſolü
oẽm actionẽ:ueꝝ eti oèm ↄſeruatõeʒ
neceſſe ẽa deo ecẽ.Et rõ huiꝰ eſt neceſſi

tas ⁊ indigẽtia ex pte create.oĩs enim

creata ex nihilo ẽ.⁊ aliunde hʒeè᷑:qꝛ ex
nihilo ẽ. ideo dammõ vana ẽ ⁊ vani⸗
tati ſbiecta ẽ.quia ᷣo aliunde hẽteẽ.iõ
eẽ eſt ſibi qdammõ accñtale. ꝛio mõ ẽ

eſt accñs deo ł ſbſiſtẽspitas ⁊ manẽs
cã:⁊ nalis gñiſ ꝓpetas.Sic igit᷑ vanũ

nõ põt fulciri niſi p uen ⁊ ſtabile.⁊ acci
gens non pot fulciri niſi ꝑ ſom. ſic eſſe
create nõ potobuari abſq; munificetia

creatricis eẽntie. An ſicẽ creata hʒ een

tiam ⁊ actionẽ᷑.ita etiã hʒ ⁊ duratoneʒ.
et ꝓpter ̊ q;uis creatura nõ poſſit eſſe
actu infinita. nihilominuſ tñ ponit du
ratòe infinita. Infinitas eniʒ duratõ
nis nõ pðit in creata aliquã actualeè in
finitãteʒ. Et rõ huieſt.qꝛ potentia per
quã durat creatura nõ tm eſt ipſi crea
ture.ĩmo etiã creatricis eẽntie. NHerũ

eſt etiã ꝙ in creatura ẽ aliq̃ potẽtia ad
durandũ.ſᷣ illa nõ eſt oĩno in actu. im
mo ð in potẽtia qͥdammõ reſpectu illiꝰ
vtus q ẽ ĩ actu infita.⁊ q̊ ẽ qð vult dicẽ
ꝓpłs in liꝰ de cauſ.qꝙ oẽs vᷣtutes infini
te pendẽteſ ſũt ꝑ vnũ infinitũ pᷣncipiũ
qð eſt vᷣtus pᷣtutuʒ. Cõcedẽde ſuutigi

tur rõnes ondenies ꝙ oĩs reiꝰↄſᷣuatio

eſt a deo tanq; ab ĩmediato pᷣncipio.ñ
tñ eſt ab ipſo ſicuta tota ca.ſic enim in
creatura ẽ aliq̃ virtus opatiua creata.
ſic etiã aliq̃ virtus ↄſeruatia. Ad il-⸗
lud ꝗᷓ qð pᷣmo obꝙ ſuuʒ dicẽ eſt ſuuʒ

facere.dom ꝙ h̊ non dicit᷑ immediate
ꝓpter hoc ꝙ ad dicẽ ſeqtur facere.quo
niã deus dixit ab eterno ⁊ fecit in tem
pPoꝛe. h̊ hoc dictũ eſt qꝛ nõ eſt noua opa

tio ex ꝑte dei ipſũ facere ſupadditum

ad dicẽ. ſicut ↄtingit in opatione crea
ture. Hec ualet qð obꝛ ꝙ dicere non?
ſucceſſiuũ. Gicendũ enĩ ꝙ nec dicẽ di

nec facere ẽ ſucceſſinũ ſᷣm id qð eſt.qa

dicere ⁊ facẽ dei deꝰ eſt ⁊ eternũqͥdeſt.

NVerũtamẽ ſiẽ ab etno pot ꝓcedere tẽ/
poꝛale. ſic a diuio dicere in q nulla eſt
ſucceſſio pðt ꝓcedẽ ſucceſſiua duratio

que qdem ſucceſſiua cẽ nõ rõne exigen
tie ex ꝑte dei ↄuãtii ſᷣ ex ꝑte reipſerua

te. Ad illud qð obꝛ ꝙ artifex creatꝰ

põt facẽ ꝑ ſe opus ſtabile.d ᷣm ꝙ non

eſt ſimile. ꝓ eo ꝙ artifex creatus ſic fa

cit rem ꝙ non facit eius pᷣncipia intri
ſeca. non eniʒ poteſt in totam rei ſbſta

tiã.⁊ ꝓpterea res facta conſeruari põt

in pmis nctgn a desericet a pote
ic aũt eſt in ope dei.

ſtate artificis.nõ ſic aũteſt
Omne eni opuſ qð vs facit ſm totuʒ
ſui facit.et ideo totatr ab ipo depeẽdʒ⁊

ſine eius adiutoꝛio cſeruari non pot.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ idem ẽ pꝛinci

pium eẽndi ⁊ ↄſeruandi.dpᷣm ꝙ uerũ

eſt in genere cauſe foꝛmalis.et ſimilit᷑
uerum ẽ in gñe cauſe efficiẽtis.q;uis
igit eſſe in creatura ſit a foꝛma creata
tanq; ab infoꝛmate.nihilominꝰtamen
a deo eſt tanq; ab efficiẽte. Ideo ſicut
ad conſeruationẽ rei neceſaria ẽ virt

foꝛme complẽtis. ſic etiam neceſſariG/

eſt adiutoꝛiũ pᷣmi ⁊ immediati efficien
tis. Ad illud qð obᷣꝛ ꝙ ſi deus ↄſer
uaret res nihil conumperet᷑. dðᷣm q il

lud argumẽtũ deficit dupłr. Pꝛimũ
AQgem qꝛ deus cõſeruat uoluntarie. et
ideo tantũ conſeruat quantũ placet ſi
bi:et hm viſponem ſapientie. MPꝛe⸗
tea. Cõſeruatio rei non ẽ a deo tanq;

a tota cauſa.ſed requirit᷑ ex parte crea
ture idẽtitas ad cõſeruationẽ.et virtuſ
quodammõ conſeruatia:ad cuius de
fectü uelocioꝛem uel tardioꝛẽ ſequitur
diuturnioꝛ uel minꝰ diuturna duratõ
creature.et cũ ẽ idoneitas creature ad
durandũ in ppetuũ vtpote ſimplicitaſ
deus eé eius etnaliterↄtinuat. Ad
illud qð querit᷑ vtrũ ſicreatura ſibi re-/
linqueret᷑:coꝛũperetur DBico ꝙ ſic. Et
ſi querat᷑ vtꝝ aliquo agẽète uel nõ: Oi⸗/
co ꝙ nuſlo agente. ſ̊ ꝓpter defectũ in

ſeipſa.talis eniʒ coꝛuptõ que eſt adni

hilatio dicit purũ defectũ.et ideo nõ

reqͥrit cãm efficientem:ſ̊ deficientẽ.ꝭ

autem ĩ creatura eſt ex hoc ꝙ ex nibilo
eſt. Et ſi obijciatq naturał᷑ inclinatio

cuiuſſibet rei ẽ ad durandumĩ eſſe.Et

ꝙ motus ſeqtur inclinationẽ. dðᷣm ꝙ;

uerum ẽ de inclinatõe motus dicente

poſitionẽ. Nerũ en etiaʒ pᷣncipijs rei
ſaluatis in eſſe ſuꝑ que fundat᷑ illa in⸗
clinatio. Si autẽ creatura ſibi relinqͥ

retur:pncipia rei in eſſe non ſeruaren-

tur.ĩmo in ſeipſis deficerẽt.⁊ ideo ĩcli
natio ad eſſe piret. Poſſet etiam dici
q; cum ponit᷑ꝙ creatura ſibi reliquat᷑:
poniturꝙ diuĩa virtus ſe ſᷣtrahat⁊ p
ↄñns ponit᷑ creature adnihilatio. Siẽ
enim ꝑ compationẽ virtutis infinite
Põt fieri eductio ð nihilo in eẽ. ita etiã

p ſtractionẽ põt fieri adnibilatio.et

ꝓ tanto dicit Hug. ꝙ ſoli diuĩe vᷣtuti

poſſibiliſ eſt adnihilatio creature. ANe

rũtamen illud uerbũ intelligendũu eſt

ſane.qꝛ multũ caluniabile eſt.

Ercõ queritur

vtrũ omnis copoſitio ſit a ðᷣo:

Et ꝙ ſic videt᷑. Nbicũq; eſt aliq̃ com-
poſitio ibi è aliqua componẽtis actio.

H omniſ actio ẽ a deo.ergo omĩs com
poſitio è a deo. Item ſicut potẽtie ⁊

vir tutis ẽ diſtinguere ⁊ ſepare.ſic po-
tẽtie ⁊ virtutis ẽ res vnire ⁊ compone-
re.ſed ome qð eſt potentie:eſtab omni

potẽtia creatoꝛis.ergo . Iteʒ vbi
cũq; eſt compoſitio ibi ẽ aliqua rnio.⁊
vbicũq; eſt v nio vhi eſt aliq̃ vnitas.ſed
omĩs vnitaſẽ a pma vnitate. Pꝛima
autez ⁊ ſumma vnitas deus eſt. ergo
omiĩs cõpoſitio eſta deo. Iteʒ Au⸗
guſ. de va relig. Omnis res bʒ h̊ tria.
ſcilʒ ꝙ vnuʒ aliquid ſit ⁊ ſpecie viſcer-/
nat᷑.et reruʒ oꝛdinẽ non excedat. ſj̊ ſicẽ
dicit Auguſi. in.xi de ci.dei. Abeo ẽ

nis modus ⁊ omĩs ſpecies ⁊ oĩsoꝛdo.

ſine quibs nihil eẽ nec cogitari põt.er
go ſi ome compoſitũ ⁊ omis compoſi-
tio aliquo mõeſt.videt᷑ igitur omĩs cõ
poſitio a deo eẽᷓ. Sʒ cõtra.ſup iltdq

i.cor.viij.Scimꝰ quia ydolũ nihil eſt

Bloſa.MMateriã ydoli dominꝰfoꝛma
uit. ſed ſtulticia hominũ foꝛma dedit.
Et poſt Quecũq; ſunt in creaturis fa
cta ſunt p uerbuʒ.ſed foꝛma homiĩis in
vdolo non ẽ facta p uerbũ.ſicut pecca/
tum nõ eſt factum p uerbũ.videt᷑ ergo
q; cõpoſitio talis foꝛme cum tali mate/
ria nõ ſit a deo. Item qued ſunt q̃
impoſſibilia ſunt coniũgi.non tm a na
tura ſ etiò a deo.vtpote ꝙ aliqͥq ſit ſit
⁊ ſemel album ⁊ nigruʒ.ſed ĩtellectus

noſter futaſticusfrequẽter ↄpoit talia.

nulloꝝ aũt ↄpõ eſt a ðo niſi eoꝝ q̃ ſüt
a ðoↄpoſſibilia ⁊ ↄponũt᷑ abĩtellcu.vr
ꝙ nõ oĩs ↄpõ ſita deo.ſiꝗ oꝑpoſita nõ
ſũta deo ↄpõibilia.⁊ ↄponũt᷑ ab ĩtelle⸗

ctu:videt ꝙ non omnis cõpoſitio ſit a

deo. Item quedã ſunt que non poſ
ſunt ↄiungi in eodem ſine monſtruo-/
ſitate ſicut duo capita in eodẽ coꝛpe.

gisanto/
nnnlicfen
oreusinul
ſctermne.n
ſonulom
Itnaiql
ziinedcon
ſatibunton
jpͤckelimd
ſobipen⸗
1dectgiation
ſöſtadeo.
ſonetiprr⸗
Leptonͤali
wttsnan⸗
paſio ien
nntamaco⸗
Nwoſte fmg/
odickaligu⸗
gäͤttſinptra⸗
goͤſoutt is
Encencüeh
acdesſütgu
oloſieme
öruncänen⸗
Cöigigliäde
neadnode
lceinſepet
cus nolice
uemveeld⸗
jinedefyn
dog ildef
iadeftüalian
Necmiptor
Eſttigies
1ded. Wai
Mecctinn⸗
boinſnainon
nisinſealih
dpkemeli
gnintdi
ſen zwete⸗
feſinnoni
wezroli

Eiſbbllenmi

mn ito;

Uemͤciſten

Ctepakkeſn
Gulgiegabeſt
Nflucanfie

ſlidiie ſat
dceamun .

lverinr

Weigtücn,
wens Nto.
ahonigen
nſanpttet
riſchnſtn⸗
mmetcenpne
mieekabonni
a. Irz
iealionarnot
alijmins ſ
niate. Prina
dens eſt.ergo
Ie Bn
isnodbi.
rſſediſcen
nclcadar aſe
de c dei Abtde
veiin nisd
us wolänincd
vliwnin n
nni ni dect.
tincruunsf
ſomabvmnisin
rbü ſicut ecca⸗
chü idei ergo
NeNAimar,
en guetüſuni
nüügioncmhin
wrg alit it
n;ſec irlend
err giitli.
bonileniſt
Cnütgbirelcif
ſigegpoſinn
97 nüttbirl⸗
niscöppſtoſt
ſunt ue on⸗
nſine nontmo⸗
int:iel

talis compoſitio nõ poteſt eſſe a natu/

ra niſi cũ erroꝛe.⁊ pter ĩtentionẽ.ſi er-
go deus ĩ nulla compoſitiõe errat:nec

facit errare.videtur ꝙ talium comp.
ſitio nullo modo poſſit eſſe a doo.

Item aliq ſunt que impoſſibile ẽ cõ
iſgi ſine deoꝛdiatiõe.vtpote ſi h ↄmi-
ſceret᷑ bꝛuto uel ecõuerſo.ſi igit᷑tatł cõ

põ nõ eſt aliud q ↄponibiliũ deoꝛdina

tio. Hipſo eniʒ deoꝛdiant᷑ ꝙ ſic ↄponũt
2 deoꝛdiatio nõ ſita deo.vr̃ ꝙ aliq̃ ↄp

nõ ſita doeo. MW? doͤm ꝙ cũ ↄponis

nomẽ tripir accipiat in q̃libet ſuaꝝ ac
ceptionũ aliqͥd dicit. Dicit᷑ enĩ ↄpõ cõ
ponẽtis actõ. dicit᷑ etiã ↄpõ ↄponibilis
paſſio.dicit᷑ ʒꝰo ↄpõ rei ↄpoſite diſpõ. ⁊

qm tam actio qᷓ paſſio q;ᷓ etiã diſpõ rei

ↄpoſite ſᷣm ꝙρſita aliqͥd dicit.⁊ oẽ
qð dicit aliqua põneʒ a deo c᷑.Cõcedẽ
duũ eſt ſimpłr ꝙ oĩs ↄpõ ſita deo ᷣm ꝙ
ↄpõ.ſicut ⁊ oĩs actio ⁊ cõſeruatio.At/
tendendũ eſt tñ ꝙ quẽadmodũ quedã

actões ſũt que mox noĩate ↄiũcte ſunt

malo.ſiẽ mẽdaciũ ⁊ adulteriũ.ſic qdaʒ
q̃runda reꝝ ↄpõnes ſüt qs ſepabilr cõ
cõitataliq̃ defoꝛmitaſ⁊ inoꝛdiatio.vñ

quẽadmoð actio piucta ẽ defectu ma
licie inſepabiłr dr̃ a deo eẽ.ita ꝙ defe

ctus malicie ñẽ a deo ſ a defectu crea
ture vtpote libere uolũtatis.ſic ↄpð cui

iücta ẽ defoꝛmitas et inoꝛdĩatio ſicẽ a

ðo ꝙ illa defoꝛmitaſ que ÿe defecteſt
ẽa defcũ alicuiꝰ cauſe ↄponẽi create ł
a defectu ipſoꝝoponibiliũ. Cõceden
ge ſüt igit᷑ rões oñdentes ꝙ oĩs ↄpõẽ
a deo. Ad illd ergo qð pᷣoobᷣꝛ de cõ
põne que ẽ in ydolo.dð ꝙ ydolũ ſᷣm ꝙ-
huiuſmõi nomĩat aliqͥd artificiatũ ↄti
nẽs in ſe aliqͥd numiĩs ?᷑ diuĩtat.⁊ ſ᷑ʒʒ q̊
dupkr intelligit᷑ ibiↄpo.ſ.foꝛme artis
ad mãm.⁊ diuĩtatis ad artificiũ.et pᷣꝰ

qͥdem ↄpõ eſt a pte rei.⁊ vo ẽ ſolimõ

ſeſtiationẽydolatrie. tuʒ ad pᷣma

ↄpõneʒ ydolũ aliqᷣq ẽ. qtuʒ vo ad ſecũ0
da nibil ẽ in mũdo ĩ re.q;uiſaliqͥd eſtie

tur. Cõcedo ᷣHιZvidtio talis fore cuʒ
hbac mã cũ ſit realr ens ꝙ a deoẽ᷑. Cõ⸗
cedendu eſt nihilõinꝰ ꝙ illa eſtiatio in

qtũ aĩe actꝰeſt a ðᷣo eſt.ſ̊ ↄpð diuĩtatiſ

ad illud artificiũ que eſtiat᷑ eẽ oĩno ni

hil ẽ. et ̊ a deo nõ eſt.qꝛ nõ eſt tał ↄp

fFfm reʒ.ſiłr oꝛdĩatio illiꝰ for̃e artificiat

ad ↄtinẽtiã diuitatis.illa deʒ potius

ẽ deoꝛdiatio qᷓ;ᷓ aliq põ. et H qͥ deʒ a ðᷣo
nõ eſt ſᷣ a defectu cognis ⁊ fidei.cuʒ g

dicit ꝙ foꝛma ydolii tali mã nõ ſitaðo
nõ negat᷑ ↄpõ huiꝰfoꝛme cũ hac mã ab

ſolute eẽ a dᷣo.̊ h̊ negat᷑ ꝙ nõ eſta veo
ad id ppter qð hõ illam effigieʒ efficit

Et ſic pʒ pꝛo qto dicit᷑ ydolu nihil eſſe
ſcilʒ ꝓeo ꝙ eſt nomen impoſituʒa fi⸗

ctiõe cui ſbeſt falſitas. Matet etiaʒ ꝙ
ydolũ qtuʒ ad aliqͥd qð noĩat ſita ðᷣo

⁊q́;tũ ad aliqd non. VUñ qcquid eſt pᷣ
nis ibi:a deo cẽ. illud aũt qð eſt pᷣuatõ-
nis uel defectõis nõ eſta deo ſᷣ a defe⸗
ctu nr̃. Ald illud qð ob ꝙ ĩtellectꝰ
ↄpoit aliq̃ q ſunt incõpoſſibilia ↄponi.
dðm qꝙ talia impoſſibilia ſũt cõponi ꝓ
pter inſe pabilitatẽ deoꝛdiatiõis.nũq;
eniʒ põt eſſe nec intelligi aliqͥd ſimul?
ſemel ſoᷣ duob oppoſis qn intelligat
ↄfuſio ⁊ inoꝛdiatio.et qm in actiõe dei
quã deus per ſe agit vt tota cã non põt

eſſe defectus oꝛdis.qꝛ ſi eẽt iam poten

tia eius in opando deficẽt.hinc ẽ ꝙ ta
lia a deo nõ poſſunt cõponi.ů̊ cuʒ deus
coopatur ĩtellectui poteti deficere. ſic
poteſt eẽ ꝙ illud qð eſt ibi poſitõis ſit a

vtute dei.qð uero eſt pᷣuatiõis ſit a de

fectu intellectus creati.iõ ratio illa nõ

valet ꝙ ſi nõ poteſt deus ꝑ ſe illam cõ

poſitionẽ facere ꝙ non poſſit in facien

do alij coopari. Ad illud qð obijcit

de his que nõ poſſũt componi ſine mõ

ſtruoſitate iam patet ρ Q%uonis cůᷣ
dico coͤpoſitionè monſtruoſa: duo di⸗/
co.ꝛ dico compoſitionẽ.et dicovlteri

luxuriaʒ deoꝛdinantẽ.et coͤpoſitio qui
deʒ eſta deo.defoꝛmitas aut monſtru

oſitatis eſta defectu ⁊ erroꝛe nature qͥ

uenit ex impꝛopoꝛtõe virtutis ad näãm
ſup quaʒ agit.ſiue ꝓ eo ꝙ; materia ſu⸗
perhabüdat.ſiue ꝓ eo ꝙ deficit. et vtro
biq; eſt defectus debite ꝓpoꝛtioniſ.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ quedam ẽ com/
poſitio que nõ poteſt eſſe nec intelligi
pter inoꝛdinationẽ.vtpote ſi pes pone-
retur in pectoꝛe: homo coiret cum iu⸗

mento. Bicendum eſt ꝙ etſi vnum

neceflario ↄſeq̃tur ad aliud.⁊ ĩtellectꝰ

vniꝰ iſepabiłr ↄſeq̃t ex ĩtelectu altiuſ.

nihilomin tñ diuer ſitatẽ hnñt.q; vnuʒ

dicit pᷣuationẽ.⁊ aliud dicit põneʒ.⁊ iõ
põt vnũ deo attribui q́;uis alteꝝ nõ at
tribuauunrrt.
Onſequenter
ceirca ſecũdũ articulũ querit᷑ ð
actõe defectia vtꝝ ſit deo attribuèda:
Et circa Hquerũt᷑ tria.Et pᷣmo querit
vtꝝ a deo ſit actio iiuſta ſᷣ ꝙ iniuſta:
S ecũdo querit᷑ vtꝝ a ðᷣo ſitopatio foꝛ
tuita ſ̊ ꝙ foꝛtuita. Tertio querit᷑ vtꝝ
a deo ſit enũciatio falſa ſm ꝙ falſa?

Irca primum
ſic ꝓcedit querit᷑ vtꝝ actio in
iuſta ſs huiuſmõi ſita deo? Et ꝙ ſic
videt᷑.iiij. Ge.vlt.Quis ſeducet nobiſ
Achab regẽ iſrł?:⁊ poſt ſbiũgit᷑ ꝙ oñs
dixit ſpũi mẽdaci.egredere ⁊ fac.ſ̊ qðᷣ
fit deo pcipiente.fit a deo uolẽte ⁊ au/
ctoꝛe. Si ergo ſpũs ille malignꝰ mẽti
tus cẽ.⁊ Achab decepit deo madate ſi/
bi młtiri ⁊ decipe.vr̃ ꝙ taʒ mẽdaciũ q;
deceptio ſᷣm ꝙ huiuſmõi ſita deo.et ſi
H ueꝝ ẽ.ꝗ actio ĩiuſta ſʒ ꝙ ĩiuſta a deo
eſt. Item ſiẽ vult ph̊s ſi aliqͥd ꝑ ſui

pñtiaʒ ẽ cꝗ alicuiꝰ ꝑ ſui abſentiã eſt ca

oxppoſiti.ſᷣ ðᷣs ꝑ ſui pntiaʒ ẽ c opatõis
iuſte ſ ꝙ iuſta cẽ.ꝗab oxpoſitis ꝑ ſuiab
ſentia cꝗ erit iniuiſt in actöõe. Item
qui adiuuat aliqueʒ furem ad actio-/
neʒ furti.ſiue uelit ipm iunuare ad fur⸗/
tũ ſiue nõ.nihilominꝰ dicit᷑ currẽ cũ fu

re.et culpa furis ei attribuit᷑.ſig deuſ

ggliuuat wĩem ad actõeʒ ſbſtrata mali
cie ⁊ ĩiuſticie.vr ꝙ talis defoꝛmitas tã
qhG auctoꝛi attribuẽda ſit deo. Item
dare elemoſinã ppier vanã głiaʒ ẽ pec
catũ.et Hipſo ẽ pcẽm ⁊ ĩiuſtitia qͥ actio
iſta refert᷑ ad tale finẽ.ſ̊ᷣ ſiẽ datõ elemo

ſine nõ nihil ẽ.ſic relatioad talẽ finem
nõ nihilẽ. ſi tał relatio fuit rõ quare

actio illa ẽ mala.⁊ talł reło ẽ a deo.cuʒ
non ſit oĩno nihil.vr̃ ꝙ taliſ actio ſit a
deo. Ytẽ iſte qͥ peccat ĩ amãdo crea-/
tur Hipſo peccat qᷣ qeſcit ĩ creata.ſ qͥe
ſcere ĩ creatura nõ oino nihil ẽ.ĩmo hᷣ

ipſo ꝙ qͥeſcẽ eſt:aliqͥd ẽ. cũ oè qð eſt ali
qͥd ſit a deo:talis qͥes eſta deo.⁊ talis
erat rõ culpe.ꝗ̊ t. Itẽ nobilioꝛ ẽ po
tẽtia uolũtatiſ vt eſt deliberatĩa qᷓ; vtẽ
nã quedã.ſ̊ ome qð eſt a uolũtate vtẽ
nã eſta deo.ꝗ̊ oẽ qð eſta uolũtate ðᷣli-
beratia ẽa deo.ſᷣ actio iiuſta ſᷣm ꝙ hu
iuſmõi è a uoltate deliberatia.ꝗᷓ Rt.
Sʒ33. Jo.i. Sine ipſo factũ ẽ nihil.

Bloſa pcẽm.ꝗ̊ vr ꝙ pcẽm nõ ſita deo.

Jteʒ ro.i. Tradidit eos vt ↄtũelijs
afficiãt coꝛpa ſua ĩ ſemetipſis.glõ.im
mũdas actões ⁊ ↄtůelioſas qͥb affici/
ciüt et inficiũt coꝛpa ſua hñt in ſemet⸗/
ipſis mali.ſcilʒ.i.nõ aliũde ſ a ſemet-
ipſis.nò enĩ hʒ hõ a deo.ſłᷣ h̊ nõ põt di⸗/
ci de actõibo mq actões ſũt.ꝗ dicit᷑ ðᷣ
actõibo m ꝙ ĩinſte ſůt. Itẽ qcũq; fa
cit iniuſticiã iniuſtꝰ eſt.ſᷣ̊ ðᷣs nõ põt eſſe

iniuſt.& nõ põt facẽ iniuſticiã.ꝗ ĩiuſti/

cia actõis uel actio ſᷣm ꝙ iniuſta nõ eſt
adeo. Item qcuq; facit iniuſticiã of
fendit deũ qͥ eſt ſũma iuſticia.ſ deꝰ nõ
põt ſeipſũ offendere neq; ſeipm nega-/
re ſic dicit apłs.ergo deꝰnõ põtiniuſti
ciã facere.q̊ nec actionẽ iniuſtã inqtũ
huiuſmõi. Item iniuſticia defectuſ
eſt. ᷓ facere iniuſticiã eſt deficẽ.ſᷣ diui/
nũ poſſe non põt deficere. & nec iniuſti
ciã facere. actio ſm ꝙ iniuſta ẽ:non ẽ
a deo. Item qcquid ẽ a deo laudat
deũ.ł̊ iniuſticia nullo mõ laudat deũ.
nec opatio iiuſta ſᷣm ꝙ huiuſmõi.nul
lo igit᷑ mõ ſᷣm ꝙ iniuſta uel mala ẽ deo
attribuẽda. MW?dð qꝙ cu iniuſticia ſi
ue malicia circa actionẽ dicat ðᷣefectũ
⁊ puationẽc.⁊ defectum deoꝛdinatũ de
ſe:⁊ defectü carentẽ debito fine. Facẽ
actionẽ iniuſtaʒ:hoc repugnat potẽtie

ſapientie ⁊ bonitati. Eſt enim puatio

vtilitatis ⁊ oꝛdinis ⁊ entitatis.et qꝛ ni/
hil ẽ attribuendũ deo niſi qð decet po
tentiã ſuam ſapientiã et bonitatè.ideo
actionẽ malaʒ deo tribuere nõ ſolũ fal
ſitatis eſt: ſ etiã blaſphemie ⁊ impieta
tis. Cõcedẽdũ è igit᷑ ꝙ actio mala ⁊ ĩiu
ſta fů ꝙ huiuſmõinẽ a ðᷣo.Et iõ rões qᷓ
Hoñndũut ↄcedẽde ſt.Ad iltq ꝗͥ qð obꝛ
ðylt.re.dð ꝙ egredẽ ⁊ fac.ñ itelłr ibi ĩ
patie ßᷣ ĩtelligit ibi ꝑmiſſiue.vñ uerbũ

oninuin
1.onpre⸗
cinſnun
ihintpnt⸗
n.
iiin
nioo
ſoneſeobſe
Ceinusabſen
ſtoee
ganseſtoes
gih. Bail
ſoreminacto⸗
ſcetertwefii
decens ẽl
iuvetineaac
reete mowait
ſeeſcutnecw⸗
eagilucain,
Cigptinſpbt
Ooſtothend
en rtſoleſun
Imalos necd
ſve marener
Limebmülan
pimüͤeſe. S
ni puidetu
ſturentenſa
Taroneroc
bonielici tĩ
gcronelaugat
nolicnoena
Mlezeſteiannt
Cupreatoaen
acfinenden
Nkpidai
Gends eadi
neahaniet
Binmunttde
n. mmüemefti
nliopitocig
mnlcutiöfn
aieintalir⸗
Oſtadenctef
gmeſtandel
wſtwintelig
odedetſin
dicltpone ali
ſeceanne⸗
ginis inß d

ſarc kn
Aidntze
temirte
een di⸗
guakmopu
emntin ,
Noſüeb.
Nöſtadeo.
ttpsſt üils
endſsgldin
laltihzefte
ſudbirnſenen
Alüteßaſenen
cosHöpid
bes ſitgdick
bds ſoͤpöteſſe
iuſicüiinſti
nminſtande
ſarkiminſticüo
Uiuſtichn.de
neg ſeihn g⸗
ode nöpötinil
ininſicuddefeen
ftenn erininſ
ae adrololnt
nobuntvei.
gbruſnin nl
uelmuideo
eneii
n denanide
enpugupin
Aeninpund
nuichniselliſi
hniſigodecii
jetbonitatd i
puere noſoliß
ſbemietinpin
vacionmublin
Aan i

11

thriinn
4 . „ 4
mniautien

ipatiui mõi młtipłr accipit᷑ in ſcriptu

ra.Aliqñ pꝛeceptoꝛie.aliqñ ↄſultoꝛie.
aliq inſinuatoꝛic.⁊ aliqñ pmiſſiue.q/

ruʒ ſumi pñt exẽ ex diuerſ locis ſcri-/

pture. Ad illud qð obꝛ de eadẽ cã q;
p ſui pñtiaʒ ⁊ abſentiã eſt cã oppoſito/
ru.dð ꝙ illud hʒ vitateʒ de ca que uo-

lũtarie ſe abſentat. ita ꝙ pꝛincipaliter

eſt eius abſentia ab ipſa.H̊ aũt nõ eſt ĩ
ꝓpoſito.deꝰenĩ nemi ſe abſentat.ĩmo
patus eſt oẽs adiuuare ⁊ oibus dare
grãʒ. Ad illud qð obꝛ ꝙ ille qͥ iuuat
furem in actõne dicit᷑ currere cũ fure ſi
ſciẽter hoc facit.dð ꝙ h̊ non ſimłe.q;
decens ⁊ ↄuẽiens eſt ꝙ hoõ ꝓximũ non
iuuet in ea actiõe in q̃ quis ambulat ñ
recte.ĩmo potius dʒ impedire.cuʒ ipſe
nec ſciat nec poſſit inde bonuʒ elicere.
nec ad illud adiutoꝛiũ aliq̃ lege aſtrin/
gat᷑:ß potiuſ ꝓhibeat᷑. non ſic aut eſt in
ꝓpoſito.tñ q; decet diuinaʒ liberalita
tem vt ſolẽ ſuũ oꝛiri faciat ſupꝑ bonos
malos.nec debet influentiam vᷣtutis
ſue ſbtrahere nec bonis nec malis.ma
xime ſᷣm illam influẽtiam que reſpicit
pꝛimũ eſſe.Secũdo uero q; decet diui
nã ꝓuidẽtiaʒ ſic res q̊s cõdidit admĩ/

ſtrare vt eaſagere ꝓbos motus ſinat.

Tertio nero qꝛ ipſe nouit et ſcit inde
bonũ elicẽ.⁊ iõ cum coopatur pccoꝛi ĩ

actione laudabiłr facit.et iõ nullo mõ

malicia que reddit ſuum actoꝛẽ culpa

bileʒ eſt ei attribuẽda. Ad illud qð

obꝛ ꝙ relatio actiõis ad inanẽ głiaʒ tã
qᷓ; ad fineʒ a deo ẽ᷑.dðᷣm ꝙ relatio duo
dicit.videlʒ actũ uolũtatis ⁊ rõis ptẽ
dentis ſe ad illũ finẽ mediãte illa actõ

ne.⁊ H̊ quidẽ bonũ eſt ⁊ a deo eſt.pter

H impoꝛtat deoꝛdiationẽ.tali eniʒ actõ
ni iniũcta eſt inoꝛdiatio.qꝛ talis finis
tali opi nõ cõgruit.⁊ q́;dtum ad h̊ eſt ibi
malicia.⁊ iõ iniuſticia ẽ ibi rõe defectꝰ

qui ẽ in tali relatõe. Pꝛopt᷑ hoc nõ ozʒ

ꝙ ſit a deo.et è ſimile in claudicatioe ĩ
qua eſt ambulatio cũ defectu.ſic ⁊ ĩ ꝓ
poſito intelligendũ eſt. Ad iltid qð

obꝛ de qete ſimiłr rũdendũ eſt ꝙ quieſ

dicit poneʒ aliquã in h̊ ꝙ dicit dilectõ
neʒ creature.⁊ dicit pᷣuationẽ rectitu-
dinis in h̊ ꝙ dicit pᷣuationẽ finis vlti/

mi. In h eniĩ ꝙ ibi qͥeſcit⁊ vltra nõ tẽ⸗
dit cũ deberet vltra tẽdere.nõ tm eſt po
ſitio ̊ etiaʒ puatio:que qdem nõ eſt a
deo. Agd illud qð obꝛ ꝙ q cquid eſta
uolũtate nali eſta deo.dpᷣm qꝙ ueꝝ eſt
ſm ꝙẽ uolũtas nãlis.⁊ ſimtr illud qð
eſta uolũtate deliberatia pciſe cõcedẽ
dum eſt eè a deo. ſ̊ malicia nõ eſt a uo
lütate ꝓpe ut ẽ deliberatia ſ̊ potius vt
eſt defectiua.q;uis defectus ille nõ ca
dat niſi circa actũ deliberatiuũ.et ideo
q;uis ſit a uolütate deliberatia nõ ſeq⸗
turqꝙ ſita deo.qꝛ nõ eſt ſm ꝙ delibera⸗/
tiua ̊ ſᷣm ꝙ defectia.et ꝓptea ſicut di

ctüu fuitS.ſi fiattale argumentũ Nolũ

tas deliberatia eſta deo.⁊ malicia ẽ a
uolũtate deliberatiua. ꝗ eſta deo pec-
cat ſᷣm accñs.qꝛ peccat ↄ illam regulã
Quicqͥ eſt cã cauſe eſt cã cãti.ita eniʒ
põt eſſe ſophiſma ᷣm accñs in cauſan
do ſic inherendo.
Ecundo queri
tur vtꝝ opatio foꝛtuita ſᷣ ꝙ foꝛ
tuita ſita deo: Et ꝙ ſic videt᷑ qꝛ taʒ foꝛ
tuita qᷓ; caſuatł᷑ actio ẽ ex cauß ↄfluenti
bus ob aliud ĩceptis. Añ Boetiin. v
de cõſolatiõe aſus ẽ inopinatus rei
euẽt ex caubocurrẽtib ob aliud ince
ptis.ſ ta ↄcurſus cãꝝ q; inchoatõ ꝓpt
aliud è a ðᷣo.j ſi nihil plꝰreqͥrit᷑ad h
aliqͥd ſit foꝛtuitũ ł᷑ caſuale.vr ꝙ tã foꝛ/
tuita qᷓ; caſualia ſᷣq huiuſmodi ſinta
deo. Itẽ ſiẽ ens p ſeẽ a ðᷣo inq;tũ ẽ ꝑ
ſe. ſic ⁊ accñs ẽ a deo inqtũ accni. ſiẽ
opatio aĩe ꝑ ſe a ðᷣoẽ.ita ⁊ opatio cau
ſe p accñs.ſ̊ caſuale et foꝛtuitũ ſᷣ ꝙ hu
iuſmõi dicit opatiõeʒ ł effectü cauſe ꝑ
accñs.ſ̊ nãle ⁊ artificiale dicẽ effectum
cauſe pꝑ ſe. ſiẽ oẽ nãle ⁊ artificiale ẽ a
deo inq;tũ huiuſmõi. ſic oẽ caſuale et
foꝛtuitũ inq;tũ huiuſmõi ẽ ꝗa deo. Itẽ
qncũʒ aliq̃ diuerſapcurrütad vnieffe
ctꝰ pductõeʒ ncce ẽ ꝙ ꝑ vnũ aliqð piũ
gãt᷑.ſᷣ cae a b oꝛit᷑ ta caſuale q; foꝛtui
: æ ſũt diuerſe q;tũad rẽ.⁊ ſũt diuerſe
q́;tũ ad intẽtiõeʒ.ꝗ ſivniũt᷑. iũgunt᷑ꝑ
aliqd qðᷣ ſup eas.ſᷣ nibil ẽ ſupᷣagens
nãle ⁊ agès a ꝓpoſito niſi ſolus deus

ergo taliũ cauſarũ cõcurſusa deo eſt.

huiuſmõi càꝝ ↄcurſus fac effectũ ca

ſualẽ ł᷑ foꝛtuitũ.ꝗ̊ . Iteʒ potẽtioꝛ ẽ

ad agendũ cã ꝑ ſe q; cã ꝑ accns. ß cã p
ſe nullũ effectũ ꝓducere põt qͥn adiu/
ueta deo. nec cauſc p accñs.ſᷣ cauſe
p aceñs ſut caſus ⁊ foꝛtuita ſicut vult
phᷣs ĩi.ij.phicoꝝ.ꝗ cũ eoꝝeffcũs ſint ca
ſuale ⁊ foꝛtuitũ inq;tũ huiuſmõi.pĩᷣ cc
Situ dicasqꝙ caſuale ſᷣm id qð a vᷣo
eſt.nõ tñ ſᷣm ꝙ caſuale.qꝛ dicit pu iio

nẽ intẽtionis:nõ poneʒ. Lõtra Hẽ. qꝛ
ſic nã opatur ꝑ intẽtionẽ ita etiãõ opat

rnifoꝛmit᷑ ⁊ mõ ↄſueto.ſ̊ cũ aliq̃ opatõ
fit pter ſolitũ curſuʒ nẽ.illa qdem opa
tio dr̃᷑ miraculũ.et talis opatio ponit

a dᷣo inquantũ talis. Si ᷣopatio que
fit pter conſuetudinẽè inq;tů huiuſmoõi
eſt a deo.pari rõe ⁊ oꝑatio que fit pter
intẽtionẽ inquãtuʒ huiuſmòi eſta ᷣOo.
Iteʒ foꝛtuitũ qð eſt ab aliò agente
intendẽte aliud ſic inuẽtio tſauri eſt

ab eo q intẽdit arare terrã.ſᷣ ꝙ ille alið
ĩtendat h̊ bonũ eſt ⁊ a ðᷣo eſt.ſiũlrꝙ the
ſauxꝝ illü inuèiat h bonũ eſt ⁊ a ðo eſt.
foꝛtuitũ vt foꝛtnitũ eſt a deo vr ecẽc.

S33 harguit auguſ.in liꝰlxxxiij.q.ſic

Quicqͥd caſu fit temẽ fit.qͥcquid temẽ
fit fit ſine ꝓuidẽtia.ſi ̊ᷣ oẽ qð fita deo
fit ꝑ ꝓuidẽtiaʒ.qꝛ ðs nihil agit ſine ꝓ
uidẽtia.yvr̃ ꝙ caſuale ⁊ foꝛtuitũ inq;tũ
huiuſmõi nõ fita deo. Iteʒz caſus ⁊

foꝛtuna accidit p defectũ pꝛecognitõiſ

ßz ðs nihil põt facẽ niſi pꝛecogſcẽs ⁊ p-
ſciẽs.ꝗ nihil caſuale inq;tuʒ huiuſmo
diẽa deo. Item ſiẽ bonü repugnat
malo:ita foꝛtuna repugt ꝓuidetie. a

deo q ſüme bonus è nõ potegrediali ⸗
qua opatio ĩiuſta.ergo pi roe cu ſit ſũ
me pꝛudẽs:nõ põt exire ab eo aliq̃ opa

tio foꝛtuita. Itez foꝛtuitũ ß ꝙ foꝛtui
tũ oꝛtuʒ hʒa c p accñs. ſi ðs eſſet cã
foꝛtuiti ſᷣ ꝙ huiuſmõi.ðs eẽt cã alicui

rei pꝑ accñs.ſ̊ c p accñns reduci htad

cãʒ nobilioꝛẽ.q̊ aliqua eẽt nobilioꝛ ðᷣo

qð eſt abſurdu. Iteʒ ſiẽ iniuſticia ſe
hʒ ad ſuam cãm:ſic caſuale ⁊ foꝛtuitũ
ad ſua.ſꝶ iniuſtiꝰ nõ põt eẽ ab aliq niſi

opante ĩiuſte. caſuale ⁊ foꝛtuitũ non
ot eè niſia deo q opaturcaſuałr⁊ foꝛ
tuite.ßᷣ de nullo mõ opat᷑ caſualły nec

foꝛtuite.ͥ caſuatł fiue foꝛtuita opꝑatõ ſ
ꝙ huiuſmõi nõ eſta deo.

ꝙ etſi caſuale et foꝛtuitũ ſm id qð ẽ ſit
a deo.inqᷓ;tuʒ tñ caſuale uel foꝛtuitũ a
deo non ẽ. Et rõ huius ẽ.qꝛ caſuale et
foꝛtuitũ aliqͥd ponũt vtpote effectũ ᷣ e
ex cõcurſu caꝝ ad aliud inceptaꝝ. Ali
quid etiã pᷣuant. dicit eniʒ caſus ⁊ foꝛ-
tuna defectũ intẽtiõis ⁊ pcognitioniſ.
et qin opatio carum ⁊ concurſus ad P
ducendũ tales effectus aliqͥq eſt.ideo
a deo eſt. quia uero pᷣuatio intẽtionis
defectus ẽ.ideo a deo nonẽ. et qm ca-
ſuale ⁊ foꝛtuituʒ vt ſic noĩant᷑ im poſi⸗
ta ſunta tali defectu.hinc ẽ ꝙ nõ ſunt
concedẽda a deo cẽ.Et hoc vult dicere
EAuguſ. in liꝰ lxxxiij.q.cum dic Qð ca
ſu fit temẽ fit.et ideo ſicutnõ concedi⸗-
mꝰꝙ temerariũ ſᷣm ꝙ huiuſmodi ſita
deo.ſic non ẽ concedẽduʒ ꝙ caſuale ł
foꝛtuitũ ſᷣm ꝙ huiuſmõi ſira deo.⁊ qᷣa
tam caſuale q; foꝛtuitũ vt ſic ẽ:eſt nom
impoſitũ a pᷣuatiõe ĩtentiõs.ſm q; pꝛi⸗
uatio intẽtionis dupłr poteſt intelligi
ſm hoc caſuale ⁊ foꝛtuitũ dicit᷑ duplici
ter. Nno enim mõ poõt intelligi pꝛiua⸗
tio intẽtiõis r niuerſatłr reſpectu cuiuſ
cũq; agentis ſiue ꝑticłan ſiue vniuer-
ſalis.ſiue opantis ſiue coopantis. ſi/
ne exequẽtis ſiue gubernano.Et hmõ
nihil eſt caſuale.⁊ caſus ⁊ foꝛtuita hoc
mõ nihil ſunt.Et q̊ modo aliqͥ phi po-
ſuerũt caſũ.et impꝛobat Auguſ.in liꝰ
lxxxiij.q.p hoc ꝙ ꝓuidètia totus mũqꝰ

ãmiſtrat᷑.et ita nihil fit qᷣ nõ ptineat

ad opus ꝓuidẽtie.A lio mõ põt intel⸗
ligi puatio intẽtionis reſpeciu agẽtis
pticularis.vtpote pticularis nate ⁊ in
tellectus creati.⁊ H̊ͥ modo aliqd eſt ca-
ſuale.et caſus aliqͥd eſt.ſʒ q diẽ Boe
tiꝰin li?ðᷣ ↄſoł.diffiniẽs caſũ ⁊ ondenſ
q̃liter qs põt opari caſualłr. videlʒ cuʒ
aliqͥq aſſeq inopiate.⁊ iõ dicit Caſus

eſt inopiatus rei euẽtus.pbi ſimul tan

git pꝛiuationẽ ⁊ ponem. Noneʒ p hoc
qð dic euentꝰ.pꝛiuatõeʒ iĩ H̊ͥ qð dicit ĩ/

opinat.et illa quidẽ pꝛinatio nõ eſtre

ſpectu dei.q;ꝛ deꝰnihil põt facere inopi
nate ſiue ĩpꝛouiſe.nec etiã a ðᷣoẽ cũ ſit
defect.ſᷣ potiꝰa ðᷣfectibilitate create.

Needð eſt

luttem
l
üraue
vnſtscin
Aiputenide
ſefngvictt
bla deo ca
gfacchs deei
niunſie
etbitucinea⸗
Punto putan

utone intiti

glicnins pſe⸗

eſſencieraca

moc ſrackog
Nccixes muun
Nillugse
Sgetalaſſopie
irnüeffecti.
rpötinelig
ſle Gieniin
duecruſe
igftaecauſef
reret. guelib
te Heniipt
taeſaur tali
Nouginflue.
Trſornieand
gois cauſet
itwucita.
ſintitz peog
nigicpiüoln
Gpitad pnüͤeffe
mohnetpiond⸗,
bedtaliddand
acanſe md
abpnopncip
Gegſunleinq;
iggoeſt c
kerü enennz
dbrgcipace
ipſedogn
qt hroͤindig
indeftcitp
Peffice etix
adeo niſißn
dieſtpuanoon
Ommiraculüin
undicitönat

onitci
.. Pod
Uerel pi
e Afallti
Secckſule
rtfinie
napntr Al
enhaſnsrfon,
Ni⸗
anſised
igeſtice
ndinnonis
dnmnicnn
XNoiniineſ⸗
Diigſüfmn
Awcpultdicen
cundicd
rrnoconceci⸗
binſnoci ſita
mg aglek
Oifua dedt
inſcechnon
neweeſtimeli,
Miüdiidibin
woalipbi⸗
r Augutnli
uwtusi.H
gono ptinent
ionofhintel⸗
eſgrcm agei⸗
culanis mietin
nodoslicget⸗
ezCali tonct
uakr ruehen
dict Cs
mstbilnmuen
zezi 5 goolcl⸗/
pimmdſöckt
ſörteeine
eiͦg hldii

%
iliene eglee
ſiuacd

Locedende ſuntigitur rönes oſten
dẽtes ꝙ nibil eſt a deo caſuale. ita ꝙ;

caſuale ᷣm ꝙ caſuale non eſta deo.

Ald illud uero qð pᷣmo obꝛ in vꝛiuʒ

ꝙ ↄacurſus cauſaꝝ a deo ẽ iam pʒ rno.
Alrguit enĩ de caſu ſᷣm ꝙ dicit ponem
nõ ſᷣm ꝙ dicit defectũ. Ad illud qð
ob:.a deo ẽ cã p ſe ⁊ ꝑaccns.dð ꝙ atr

dr̃ accñs de ente putè dꝛntia ent.atr

put ẽ dꝛñtia cauſe. ꝓutẽ dꝛñtia ent di

cit hĩtudinẽ ad ſbm: que qdeʒ põ eſt nõ
puatio.ꝓut aũt eſt dꝛntia cauſe diẽ pᷣ⸗

nationẽ intẽtiõis p quã aliqd dr̃ eẽ cꝗ

alicuius pſe.⁊ iõ nõ ſeqtur ꝙ ſi moduſ

eſſendi per accidens inquantũ buiuſ-

modi ſit a deo ꝙet modus oꝑandi per

accidẽs inquantũ huiuſmõi ſita deo.

Ad illud qð ob ꝙ diuerſe cauſe in

digęt aliq ſupioꝛi ↄiugente ad Hꝙ poſ
ſint vnũ effectũ ꝓducẽ.dð ꝙ illud dvu

prir põt intelligi. et vno mõ ve.alio mõ

falſe. Si eni ĩitelligat qad h ꝙ alique
due cauſe ↄcurrat neceſſaria ſit noua
influẽcauſe ſupioꝛis plꝰq; ſi nõ ↄcur

rerẽt.⁊ quelibʒ oparet᷑ pſe.ſic nõ hʒ pi⸗

tatẽ.H̊ enĩ ipſo ꝙ aliqͥs abſcõdit ĩ terra

theſauꝝ. ⁊ aliqͥs fodit ĩ eadẽ terra ſine

noua influẽ. ille due opationes cant
theſauri ĩ ea rõem. Si aut ita itelligat᷑
ꝙ oẽs cauſe que cõcurrũt ad vnũ effe/
ctü reducũtad aliqð vnũ pꝛincipiũ.ſic
vitatẽ hʒ ꝓ eo ꝙ illa q ñ pnt reduci ad
vnũ pꝛĩcipiũ oĩno ſũt diuerſa.et iõ nũ⸗
qᷓ; pnt ad vnũ effectuʒ cõcurrẽ.ſi enĩ in
vno pncipio nõ ↄuẽirent iã oĩno nõ ha
beret aliqd ↄmũe.et iõ ncce eſt ponẽ q;
tã cauſe ↄcurrẽtes qᷓ; eaꝝ ↄcurſus ſint
ab vno pncipio pᷣmo. ſ tñ ex H̊ nõ ſeꝗqͥt
ꝙ caſuale inq;tuʒ buiuſmõi ſit a ðᷣo ſʒ
iq qð eſt.qꝛ caſus nõ tm intẽdit euẽtuʒ
ß etiã euẽtuʒ ĩopinatů. Ad iltq qð
obꝛ ꝙ cã pꝑ accñs idigʒ adiutoꝛio ſicut
cã p ſe.dð ꝙ uen è reſpectu eiuſ qð effi
cit. ̊ nõ indigʒ adiutoꝛio ĩ reſpectu eiꝰ
in q deficit.p ſe enĩ põt deficẽ.ſᷣ nõ pſe
põt efficẽ.et iõ ñ ſeqͥ ex hꝙ caſuale ſit
a deo.niſi ſᷣm id ſ̃ᷣ qð aliqͥq põit.nõ ſᷣ ꝙ
dicit pᷣuationẽ intẽtiõis. Et ſi obijciat
ꝙ miraculũuũ inq;tuʒ buiuſmõiẽ a deo.
⁊ tñ dicit bpuationẽ ↄſuetudis.qꝛ fit p⸗

ter ſolitũ curſuʒ.dð ꝙ atłr miraculũ fit

pter ſolitü curſũ ⁊ atr foꝛtuituʒ pterin
tetionẽ. M iraculũ eni fit pter iolituʒ

curſũ ita ꝙ ſupᷣ curſũ nature.vñ pldi

cit põnis q; puatõis. caſuale vo nõ ita

fit pter intentionè ꝙ fiat ſup intẽtionẽ
ßtz deficit ab intẽtoͤe. Ad ülud qvobꝛ
ꝙ ðs potꝙ aliqð agès vnũ aſſeq̃t ⁊c ali
nd intedat ita ꝙ vtruũq; ſita deo.oð ꝙ
uen ẽ. ̊ aſſeqͥ vnũ ⁊ intendẽ aliud:Hnõ
facit caſus t foꝛtuna inqtum qs aliud

ite ndit abeo qð aſſeqt. ſᷣ inquantũ nõ

puidet nec ĩtendit illud qð aſſeqᷣtur. ſi
eniʒ aliud ⁊ aliud intẽderet.iaʒ n oꝑa⸗
ret᷑ caſuałr ſiue foꝛtuite.lʒ aũt itedẽ ad

aliud ſita ðᷣo.nõ tñ a deo ẽ nõ intendẽ

illud qð aſleqͥ.qꝛ pᷣmũu dicit ponem et
ſecũduʒ puationẽ.⁊ caſuale ſiue foꝛtui
tü inq;tũ huiuſmõi nõ noĩatura pᷣmo
Hſ a ſecudo.et ꝓptea inq;tuʒ tale nõ eſt

a ðo.ſᷣ a defectu reꝑto ĩ agẽte creato.

Exrcò queritur
vyvtn enüciatio falſa ß ꝙ Huiuſ⸗/
mõi ſit a deo Et ꝙ ſic vr. Qncuq; ali
qua duo fundãat᷑ ſuꝑ idẽ ſ re.ſi vnũ eſt

a dᷣo ꝛ reliquũ.ſᷣ falſitas alicuiꝰ ꝓpois

⁊ vitas ſue oppoſite fundat᷑ ſuꝑ ide. H
enĩ ipſo ꝙ h eſt va. ho eſt aĩal. eſt fal⸗

ſa ho nonẽ a al. cum oĩs ꝓpõnis ue/

ritas ſit a dec. videt᷑ ꝙ omnis ꝓponis

falſitas ſita deo. Ytem ueritas eſt

adequatio rei ⁊ ĩtellectus.et falſitasẽ
inadequatio rei ⁊ intellectus ꝑ oppo/
ſituʒ. ſed ſicut ſe habʒ equalitas ⁊ ine
qualitas ĩ rebus.ita ſe habʒ equalitaſ
⁊ inequalitas ĩ ꝓponibus.ſed equali/

tas ⁊ iequalitas in rebus ſunt ab ipio

deo.ſicut eniʒ a deo eſtꝙ aliqua duo
ſuntequalia.ſic a deo ẽ aliqua duo
ſic ſe habeãt ꝙ vnuʒ excedat reliquuʒ.
Añ Augul.dicit ꝙ ſi eẽnt equalia nõ
eſſent omia. ergo pari rõne adequatõ
et inadequatio ſigni ad ſignatu eſtab
eodeʒ pꝛincipio. Item ab eo eſt fal
ſitas ꝓpõnis qui ſolus põt facere ꝓpo
nem ipiam eẽ falſaʒ.ſed demonſtrato
aliquo peccatoꝛe iſta eſt uera Iſte non
eſt iuſt.et null pot facere hac eẽ falſa
niſi ſolꝰ ðs q; pot ei dare iuſticiq.S⁊c.

Iteʒ maioꝛis dignitatis ⁊ poteſtad
eſt falſificare hanc ꝓpõneʒ. ille eſt pec
catoꝛ.qᷓ; uerificare eã.qui enĩ pꝑeccat:H̊

ipſo ꝙ peccat:uerificat eã.⁊ H indigni

tatis ẽ.ꝗ̊ ſi oĩs ꝓpõnis neritasa deoẽ᷑.
videt᷑ multo foꝛtius ꝙ talis ꝓpois fal-

ſitas ſita deo. SʒZ: Omne qð ðöĩs

põt facere hẽt exẽplarĩ deo.ſ̊ enũcia/
tio falſa 'm ꝙ falſa non ha bet exem⸗
plar in deo.cũ ipa ueritas ſit rõ exẽpli
ficãdi.ergo enũciatò falſa ſᷣm ꝙ falſa
nõ eſta deo. Item ſiẽ ſe hʒ bonitas
ad maliciã:ſic ſe hʒ vitas ad falſitatẽ.
ͦ a ſũma bonitate nullo mõ põt eẽ ma

licia.gꝗa ſũma vitate nullo mõ eſt falſi

tas. Item uen ⁊ ens cõuertunt᷑.ſ a
deo nõ põt aliqͥd eẽqð non ſit aliq mõ
ens.ſi eniʒ pure nihil eèt a deo nõ eẽt.
ergoa deo nõ põt eẽ niſi ueꝝ. ſ̊ enũcia
tio falſa inquatuʒ huiuſmõi dicit pᷣua
tionẽ ueri. vr̃ qa deo nõ debeat cau/
ſari ym ꝙ huiuſmoõi. Item ome qð
de põt facere:põt dicẽ.ſ̊ falſuʒ nõ põt
dicẽ.ꝗ non põt facẽ. NPꝛobatio mĩoꝛiſ

Si dicit falſũ.autg ſcient᷑ aut igrant.

Isgroter non. & ↄſtat. Si ſcient. qcũ
qʒ dicit falſũ ſcièter:mentit᷑.ergo deuſ

mentiret᷑.qð eſt pphanũ ⁊ impiũ dicc.

IAW dõm ꝙ falſitas nihil aliud è q;;
