uine potẽtie.voluit.n.de oñndere homi

qa ſiẽ ſine eo fact' nõ fuerat ita nec ſi⸗

ne ipo pſiſtẽ nõ poterat.yvt igit᷑ ̊ noſſʒ
ꝙ diuinũ poſſe nõ ſolũ mõ eſt oĩs pote-
tie creatũ ſ etiã oĩs põtẽtie ↄpuatõem
ꝙ ipm ſolũẽ ꝙ nõ põt pficẽ nec expu/
gnari:iõ placuit ſibi creaturã roleʒ fa
cere vertibilẽ ⁊ expugnabilẽ:nec ipam
cõfirmare quouſq; expimẽto diſceret
ꝙ ipſe ſolus è in quo nõ cadit nõ poſſe.
S cða rõ ẽ manifeſtatio diuie ſapi
entie.maioꝛis.n.ſapie ẽ oñ ſiuũ ſcue oꝛ
dinare bona cũ malis et eligẽ bona ex
malis q; oꝛdinare ſolũ bona cũ bonis.
⁊ iõ cũ nõ deceret deu ibi mala facẽ de/
buit talẽ facẽ creataʒ q poſſet in opan
do deficẽ ⁊ malũ ↄmittẽ vt deꝰ mala il-
la oꝛdinado ſuã ſapiam declararet.
Tertia rõ ſumit᷑ ex manifeſtatõe diuie
mie q potiſſime manifeſtata ẽ cũ vnige
nitũ filiũ ſuũ tradeꝛetad liberatõeʒ ſer
ui. Quarta rò ſumit᷑ ex manifeſta/
toe diuie iuſticie qᷓ potiſſime manifeſta

tur i H ꝙ deretribuit vnicuiq; ſjm opa

ſua pcipue in eterna punitõe maloꝛi.
hec autretributio ⁊ punitio ⁊ etiã pfa/
te mie liberatio nõ eẽt niſideꝰ creatam
rõnalẽ ⁊ pcipue hoieʒ i ſtatu veritas fe
ciſſet ⁊c ita potentẽ impugnari ⁊ expu-
gnari:etiõ ↄgruũ fuit deũ ieʒ in ſta⸗
tu tali facẽ:⁊ ↄcedẽde ſunt rõnes ad H̊
inducte. Ad illud ꝙ pᷣo obicit᷑ ꝙ de

debuit facẽ hoiem optimũ dicẽdu qeſt
optimũ ſimpłr:⁊ ẽ optimũ i oꝛdine.cũ

aut dic dyoꝰ.qꝙ optimi ẽ optia adducẽ
nõ intelligit abſolute ſᷣ i oꝛdine.⁊ ideo
ex H̊ nõ ſequit᷑ ꝙ hõ debuit fieri in opti
mo ſtatu ſimpfr.ſ i ſtatu in qͥ optie ſal
uaret᷑ vniuerſitat oꝛdo ⁊ pulchꝛitudo
⁊ ſic factꝰ ẽ cũ ꝓduct fuit in ſtatu ver
tibilitat᷑ vt oꝛdinato ꝓceſſu puenireta
merito ad pꝛemiũ:ab impfecto ad pfe
ctũ:ab inferioꝛi ad ſuppiemũ. Ad il
lud ꝙ obicit᷑ de ſuma liberalitate dicen
dũ ꝙ ⁊ ſi de ſit liberaliſſim tñ liberali
tas nõ pcludit vi iuſticie ⁊ ſapie.ideo
ſic dona ſua diſtribuit largit vt tñ nõ
excludat᷑ ſapie recta oꝛdinatio ⁊ iuſti⸗-
cie iuſta retributio:iõ nõ ſtatim debuit
beatificare et cõfirmare ſᷣ merita hois
expectare. Ald illud ꝙ obicit᷑ ꝙ ma⸗
ioꝛis ſapie ẽ pcauere malũ Xc. dicẽdũ
ꝙ falſum ẽ. imo multo maioꝛis ſapie ẽ
moꝛbũ bñ curare q́; nim a moꝛbo pſer
uare. Vñ aug.in enthe. meliꝰ iudica
uit de de malis bona facẽ q; mala nul
la pmittere.⁊ maioꝛi etiã ſapie atteſta
tur vtpᷣdictũẽ ſic res oꝛdiaꝛe vtex ſup
ueniẽte etiã deoꝛdinatõe nõ deturperẽt
H reꝝ oꝛdinatio decoꝛet᷑. Ad illudꝙ

obicit᷑ de potẽtia dicẽdũ ꝙ ĩ oib opib
diuinis manifeſtet᷑ diuia potẽtia:ea tũ

q̃ ſpectãt ad hois gtificatõeʒ ⁊ gloꝛifica

tõeʒ plꝰſütad manifeſtatõeʒ diuie mie

⁊ iuſticie qᷓ; potẽtie iõ maioꝛ ẽ ↄgruẽtia

in ꝓpoſito q; in oppoſito.nihilominꝰtñ

q;tũ ad aliquẽ modũ ex ipſa huana in-

firmitate ⁊ idigẽtia plꝰ inoteſcit hoi di
uina potẽtia q; ſi H̊ nuqᷓ; ↄſpexiſſet ver⸗
tibilitatẽ in rõnabilicreatura.

Ecundo queri

twiur vtrũ debuit deus pmittere

wiem
goi
puere
ſcbu
wanil
nitter
gedie
fönis⸗
fonat
erat!
gine
toist
piſtr
lerg
ztil
iut
nor/
iyihi
ccſttn
olut l
e'n
ſaller⸗
bol'pine
Pilipol
odinat
diaboli
de'pen
Oidinat
uerſa
imprte
limnaſc⸗
ſouerate
greign
wtei
idor
Weri
laetn
enatae
nierg
riobor
. Jen
ſkeosql
nulofo
ſcärö
Parimel
ltni
ns iue
innice⸗
ſomitt
Mtisa

Adon 2
rmal. :
Dn
R
er iſ⸗

RN

t e .
S 4
es 3
„ edeen.
m. .

èH

N

A m A,2*
è
6&
rerG
Lbioche
* .
ene tr .
R „ .
geni
uhe odtieſe
eenſehlene
H”M chno.
* 4
„ ⸗ mereeH
WIäMNAI
—
— Nan
„ 6 wuenee
. .
mneleerneeeee
AWZLDDCE R.
. ,
unmi Aan
e ee
ELEORCG—MRE
eneg ſc⸗ 4
2. . 14
eetidte e
k le. Ceo
„
e een n
ARNRW
V

NE.
4AN h

„Fð
od—NNos
o

. .
ee ee Wi
?

R

1 .
VeR
ſa biide
ctibſaboan.
.,„.

„

3
*

iem impugnari.⁊ ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud
ꝙ diẽ magjr in Fa.nõ eẽt laudabile bñ
viuere niſi eẽt qͥ male viuẽ ſuaderet.g
ſi debuit pmittere oẽ ꝙ faciebat ad hu
manã laudẽ amplianda.debuit igit᷑ p/
mittere hoieʒ impugnari pꝑ ſuggeſtio
nẽ diabolicũ. Itẽ ſᷣm rectũ iudiciũ

rõnis ⁊ atteſtatõeʒ apłi.ij.thi.pꝰ nõ co

ronabit᷑ niſiq legit.cer.ſig H̊ pducẽdꝰ
erat ad coꝛonã gloꝛie videt᷑ ex recto oꝛ
dine ſtatui debueritin ↄflictu tempta/
tõis et pugne. Itẽ decz deü ſic admi
niſtrare res ⁊ eis ꝓuidere vt ſalua ſit
lex quã indidit eis a pᷣmaria ↄditõe.iu
xta illud augꝰ.vij.de ci.ſic res q̃s de cõ
didit ãminiſtrat vt eas agere ꝓpꝛios
mot ſinat.ſ̊ deꝰ feẽ ⁊ facẽ debuit hoieʒ
in pᷣtibilitate ar.et relinquẽ eũ i manu
cõſilij ſui ⁊ ſimiłr lucifeꝝ. ſi diabol
voluit hoieʒ vexare ⁊ iõ p oluit eiↄſen
tire deꝰnullü eoꝝ debuit ipedire. Itẽ
faciliꝰerat hoĩ vincẽ aduerſariũ qᷓ; dia

bol“ vincẽ hoiem. hoc.n.nõ poterat vici

niſi volẽs ́ pugna illa de ſe mag erat
oꝛdinata ad victoꝛiã hoĩs q; ad victoꝛiã

diaboli mag ad boꝰ q; ad malũ.ſig

deꝰ pmittẽ dʒ ꝙ directe ad bonũ hois
oꝛdinat᷑ videt᷑ a tẽptatõe pᷣmi homis
aduerſariꝰ nõ erat attendẽdꝰ*. Coñ
impiꝰeèt pr qͥ ꝑmittẽt filiũ aggredi bel
lũ in qͥ ſciret eũ eè abalio ſupãdũ.ſᷣ deꝰ
nouerat adã illa tẽptatõe eẽ ſupandũ
Svidet᷑ ꝙ nõ tanq; piꝰ pr̃ ſe habuit dũ
pmiſit eũ ſuparia diabolo. Itẽ nõ
ẽ bonꝰ plat nec paſtoꝛ qͥ ꝑmittit oueʒ
moꝛderia lnpo ⁊ capi dũ põt ipim repel
lere ⁊ arcẽ.ſ̊ de platꝰ et paſtoꝛ homis
eratg cuʒ videret lupũ acrocit inſiſtẽ
videt᷑ ꝙ nõ debuit pmittẽ ab aduerſa-/

rio hoiem impugri ſiue imꝑtia lupo.

Itẽ nõẽ rectꝰ iudex qͥ bellũ ↄſtituit
int eos qͥ nõ ſunt eq̃lit foꝛtes.ſ̊ diabolꝰ
multo foꝛtioꝛ erat viribo p naturaʒ qᷓ;
hõ cũ nõ ſit ptãs ſup terra q poſſit ei cõ
pari.multo etiã erat obſtinatioꝛ in ma
litia q; hõ eẽt ↄfirmat in gra.ſi igit᷑ de
us iudex equꝰ ẽ non debuit pmittẽ eos

inuicẽ ↄfligẽ. Itẽ nõẽ foꝛt poſſeſſoꝛ

qͥ pmittit aliũ inuadẽ atriũ ſuũ.cũ eni
foꝛtis armat cuſtodit atri ſuũi pace

ſunt oĩa qͥ poſſidet cuʒ ho i pᷣmõ ſtatu
atriũ ⁊ tẽplũ eẽt dei ⁊ dñs ipſe cuſtodi
ret:autdeꝰnõ fuit foꝛt armat ⁊ cuſtos

gut nõ debuit pmittẽ aduerſariũ vexa
re ⁊ iuadere hoĩem pↄflictuʒ ⁊ pugnã

temptatõis. ad pdicta dicendũ

ẽꝙ cũ de poſſet aduerſariũ ꝓhibẽ ne

hoieʒ tẽptaret:decuit tñ ipm ꝑmittẽ et
rõ ↄdecètie habeꝛi põt ex rõibo paſſigna
tis in pcedẽti ꝓblemate in qͥ onſuʒ ẽ ꝙ
de de buit facẽ hoiem in libertate li.ar.
Pꝛeter has tñ rõnes aſſigri põt rõ.pᷣꝰ
ex oꝛdine qͥ attendit᷑ ex ↄpatõne virtu

ad ꝓpꝛiũ actũ.ſic.n.&ꝰ res oẽs admi⸗„

niſtrat vt eas agere ꝓpꝛios motſinat
⁊ ideo tã hoĩeʒ q; diabolũ ↄſtituit in li/
bertate ar. ⁊ in manu ↄſilij ſui reliqͥt.e
vtrüuq; ꝑmiſit agere ꝙ voluit ſiue hc
in tẽptando ſiue illũ in ↄſentiẽdo.̊ᷣ.n.
ↄpetebat regimi in ↄbuatõe oꝛdinis q
attendit᷑ ex ↄpatõe virtutis ad ꝓpꝛiuʒ
actũ. ⁊vpero ſumit᷑ rõ ex oꝛdine qͥ at

tendit᷑ p ↄpatõeʒ boni ad ſuũ oppoſitũ

in qͥ gloꝛioſioꝛ ⁊ laudabilioꝛ ondit᷑ vir-/
tus fiue ex ipa pdicta ↄpatõne ob qua
relucet ⁊ mag apparʒ:ſiue ex cuiuſdã
nobilis triũphi aſſecutõe ob quã foꝛti⸗
ficat᷑ ⁊ vigoꝛat᷑.iõvt virt hoĩs relucẽt
⁊ ꝓficẽt decuit deũ ꝑmittẽ ipm adeo ad
uerſario ipugri.qꝛ vł tũc vł poſt ex ipa
tẽptatõis impulſiõe manifeſtãda erat
foꝛtitudo ⁊ eminẽtia caritat:de q̃ dicit

apo.qꝙ neq; moꝛs neq; vita neq; pᷣnci-/

pat neq; ptates ab ea poterũt ſeꝑare.
Ro.viij. Tertia põt ſumi rõex oꝛdi
ne qͥ attendit᷑ ex ↄpatõe moꝛbi ad ſuuʒ

remediũ.qꝛ.n.pcẽm hoĩs ñ debebat ca
rere remedio ꝓpter h ꝙ tota in ipo hbu

mana nata erat. ſic debuit deꝰ hoieʒ ꝑ
mittere peccare ꝙ deceret ipm eidẽ re-
dẽptoꝛẽ pſtare.⁊ iõ mag diſpoſuit deꝰ
hoĩeʒ pẽare alio ſuggeꝛẽte ⁊ ipellẽte q;
volũtate ppᷣa icuruate q foꝛtaſſis icur
uatõe hõ cecidiſſet ⁊ ſi nunq; aduerſa-
rius peſtifera ſuggeſſiſſet. Quarta
rõ põt ſumi ex oꝛdine q attendit᷑ pↄpa
tõeʒ meriti ad pmiũ.q;ꝛ n. nemo dignꝰ
ẽ coꝛonari niſi qͥ certat legittime.ideo
decuit deũ hoiem militẽ ſuũ in campo
certamis pᷣus examiare q; ipm in glia
q 2Z=

4 8
WeW

—

exaltare.⁊ qꝛ examiatio ↄſiſtit in cõfli .C
ctu ⁊ pugna pmittẽ debuit hoiem a dia

bolo impugri. Sunt ⁊ alie rõnes ꝗᷓ

pñt d H̊ ipo reddiad pſens tñ iſte ſuffi

ciant. Ad illud aũt ꝙ pmo obicit᷑ in
Zriũ de pietate pr̃na dicendũ ꝙ ⁊ ſideꝰ

ſit pr̃ pius ẽ tñ iudex equꝰ.⁊ ideo ſic de

cebat deũ erga hieʒ pietatẽ pr̃nã oſtẽ

gere vt tñ non obmittẽt officiuʒ ptãtis
iudiciarie.⁊ iõ quicqͥd de hoie pnoſcet

ſuſtinẽ debuit ipm ab aduerſario impe
ti tẽptatõis bello. Ad illud ꝙ obicit᷑
de boitate platõis dicẽdũqꝙ plat debet
ouè a moꝛſu lupieripe ſiue qꝛ ad ̊ te-/

net ex lege caritat ſiue qͥa ex malo ne-

ſcit. ⁊ ideo nõ põt eligeꝛe bonũ maioꝛiſ

vtilitatis.vtriuſq; hoꝝ oppoſitũ repit᷑

in deo ſi qs attèdat.⁊ iõ illa rõ nõ cogit

in pꝛopoſito. Ad illud ꝙ obicitur de
rectitudine iudicis dicendum ꝙꝛ ſi di

Abolus foꝛtio: ⁊ aſtutioꝛ eſſet q; homo

in pugna tamen tẽptatõnis nõ eet foꝛ-
tioꝛ imo multo debilioꝛ ſiue ex gñali le

e tẽptatõis q̃ nemo vincit᷑ niſi volẽs

ue ex fidelitate dei qͥ non pmittit ali-
quẽ temptari ſup id ꝙ poſſit:imo facit

cũ tẽptatõe ꝓuentu.⁊ iõ ipulſus tẽpta

tõis pᷣmarie cũ fieret ⁊ ſᷣuata dei fideli

tate ⁊ tẽptatõis lege nõ fuit ↄᷣ oꝛdineʒ
prtiãtis iudiciarie. Ad illud ꝙ obici
tur de foꝛtitudine armati cuſtodiẽt di
cendũ ꝙ ⁊ ſideꝰ hoieʒ foꝛtit cuſtodiret
nõ tñ cuſtodiebat iuitũ ſiue voluůtariũ
qꝛ nõ acceptat de ſeruitiũ coactũ ſ̃ li/

berale ⁊ volũtariũ.⁊ iõ ſi hõ cũ deo ſta/
re voluiſſet nullꝰ violent de manu dei
eũ auferre potuiſſet.ſ qͥa ipſe ab eiꝰ cu
ſtodia ſe ſubtraxit ideo deꝰſuã eius cu
ſtodiq de negauit⁊ ex H̊ aduerſariꝰ euʒ

inuaſit:imo nõ ex defectu dei cuſtodiẽt

hietiã ex ingtitudine hois cuſtoditi.

Ertio queritur

vtn tẽptatõis impulſio de ſide
rari de beat a viro iuſto.⁊ ꝙ ſic videtur

AYa. p? Omne gaudiũ exiſtimate fres
cu in varias tẽptatões inciderit. Sig
tẽptatio cũ pſens ẽ:eſt materia gaudẽ
di:cũ abſens ẽ videt qꝙ; de beat affectuo
ſe deſiderari. Ite in ps.ꝓba me do.

⁊ tẽp.m. Mec ſcã aĩia petebat t recte.

nihil dʒ hõ a deo petẽ niſiqꝙ dʒ deſideꝛa
reg τ. Itẽ H̊ videt᷑ rõne. oẽ. n. illud

ꝙ facit ad virtutis exercitatõem ẽ ap-/

ttendũ.łᷣ tẽptatio huiõi.vñ Grego.
ſanctus vir ſe temptari poſt virtutes
de ſiderat ne ex ↄfidẽtia virtutũü toꝛpe-
ſcat.ſi igit᷑ tẽptatio virtutes exercitãt
pʒ cc. Itẽ oẽ illud ꝙ facit ad gr̃e p⸗/
motõeʒ ẽ appetẽdũ.ſ&̊ tẽptatio ẽ huiõi.
vñ pcoꝝ.x.faciet cũ tẽptatõe puentũᷣ
X. ſi igit᷑ tptatio ꝓmouet ad bonũ vi
def ꝙ ad ipam hanelare debeat deſige
riũ iuſtoꝝꝛ. Itẽ oẽ illud ꝙ ẽ op effe⸗
ctus diuine acceptatõis ẽ aꝑpetẽdũ.ſᷣ
tẽptatio ẽ huiõi.vñ thob.vlt.qꝛ acceptꝰ
eras vbi neceſſe erat t. Itẽ oẽ illa
pꝓ ꝙ puenit᷑ ad meritoꝝ ↄſumatõem è
axppetenduʒ ſᷣ tẽptatio ẽ huiõi.ꝙ pʒ qͥa
nulla ẽ maioꝛ tẽptatio q; illa qẽ pꝑ fla-
gella.tribulatio aũt patiẽtiã opat᷑:pa
tientia o opus pfectũ hʒ videtqꝙ q;
cũq; pult eẽ pfect axpetẽ dʒ tẽptatõis
impulſuʒ. Sʒ3 nihil e deſideraduʒ

cuiꝰ ͤriũ ẽ ↄtinue appetendũ.ꝑ oẽs vi⸗

ri iuſti illã petitõem debẽt facẽ.⁊ ne nos

indu.in tẽp. nullꝰ dʒ aꝑpetẽ tẽptari.

Itẽ nihil ẽ appetẽdũ ꝙ diligent eſt
pcauendũ ł̊ tẽptatio diligẽter eſt pca
uenda ſiẽ dñs monet mattei.xxvi. Ni
gilate ⁊ oꝛ.ne intre.i temp.g . Itẽé
nihil ẽ appetẽdũ cui nõ debeat ſe Hof/
ferre ſpote ſᷣ tẽptatõi nõ dʒ ſe hõ ſpote
offerri ſiẽ dr̃ ſup illud mathei.iij.DOu
ctus ẽ Jeſus ⁊c.glo.ductũ eẽ Jeſum
ↄmemoꝛat vt nos inſtruatꝙ ſi nõ ſpõ/
te opteat in tẽptatõeʒ inſilire. Itẽ
nihil appetẽgü eſt ꝙ nr̃e ſalus aduer-/
ſariꝰ optat:ſ̊ diabolus deſiderat nos

tẽptare g videt᷑ ꝙ null debeat tẽptato
nem appetẽ. We? ad pdictã qſtioneʒ

via duplici rñdeꝛe põt.⁊ vtꝛaq; ſat ꝓba
bilit. Nno mõ ſic.vt dicamꝰ ꝙ cü tri/

plex ſit tẽptatio ſiue a triplici pncipio.

vna ſciliʒ a deo:⁊ alia a viabolo:alia a

carne. Pꝛima tẽptatio ſimpłr appetẽ
daẽqꝛ de nõ tẽptat nos niſiad bonũ.
galtera po temptatio q̃ ſcʒ ẽ a carne ſim

plicit᷑ fugiẽda ẽ qꝛ illa nõ poõt eſſe abſq;

peccato: ſiẽ ᷓ dixit magr̃ diſ.xxi.ter tia

jefocge
cuetkalte
nruneke
toemindl
bleeten
cizt cu
minime.
inteptan
fuge.na
teptat
leptat
de cl dei
elector
Ethyk
ptrign
ripeogy
Alnse
loedetipt
tipatioet
deufihr
Xtempt
ſuggeſi
niut ine⸗
pfugel
ceptatt
hacigi
nullus:
gerema
loſmn
erirtuue
ſicbeizr
Nogigni
Merpnti
Unefunn
Enidzt
Mnng⸗
Crdnga.
1ſiini
abinfer
2ce
pirtute
1plecti
adpm
temptat
ſiquocl
haſſuge
aſſiſun
dolcoer
Needunt
Ngcune

Wihl

4 Nor l
——“ðͦ”ðMäl
. Muoene

„ „ .
„ N v
Ven

W
M —.
aung „0 i
õü
4 „ „» v
e e
* RK RAHY
eetn AWNE
* 0
)

„
„ 5

-
4 ——

N
ATöf
.—.
en een 6 *
EWKAE3MCEMÿ
5
—
1 4
4

.

H een
Nn

umun

WUVVO

–—
½
2
— =
1

vero que eſt a diabolo aliquib⸗ fugien

da eſt:aliquibo appetẽda ẽ. His.n.qui
virtute foꝛtes ſunt nec defacili i tẽpta
tõem induci pnt.⁊ ſitemptant᷑ appeti⸗
bile temptari ad ſue virtntis exerci-
ciuʒ ⁊ cumulu meritoꝝ. Infirmꝰvero

minime:qꝛ timẽ pñt ne ex ipo impulſu
in tẽptatõem inducant᷑ ꝙ oẽs debẽt re

fugẽ.nam ⁊ ſi temptari malũ nõ ſit in
tẽptatõem induci ſꝑ malũ eſt qͥa Hͥ ẽa

tẽptatõe ſuꝑari.⁊ h ẽ dicẽ aug.xiij.
de ci.dei.ſicut ſe hʒ firmitas ⁊ influitaſ

electoꝝ ſic metuũt cupiũtq; temptari.
Etſᷣm hãc diſtinctionem ad rõnes ad
vtrãq; ꝑtẽ inductas põt defacili rñde/
ri ꝓ eo ꝙ ſm diuerſas vias ꝓcedunt.
Alius mod“ dicẽdi eſt ꝙ dupłrxr eſt

loqͥ de tẽptatõe.aut ſub ꝓpꝛia ròe ⁊ ſic

tẽptatio eſt impulſus ad illicitũ ſᷣm q;

de ea fit ſmo in ꝓpoſito.loqmur.n.hic

de temptatõe diaboli q̃ fit ꝑ mali culpe
ſuggeſtionẽ:q̃ diabolꝰ hoiem ad malũ
nitit᷑ incuruare:nõ de tẽptatõe dei q fit
ꝓ flagellatõem q̃ de vult illos qͥs ac⸗
ceptat aꝑppꝛobare ⁊ pꝛobatos oñndere.
hac igit᷑ temptatõem ſᷣm ſe ↄſiderataʒ
nullus dʒ appetẽ:imo abhoꝛꝛere ⁊ refu
gere maxime ↄſiderãdo fineʒ. Alit᷑
Eↄſiderare tẽptatõeʒ ꝓut ẽ mã exercẽ
de virtu.⁊ ſica viris iuſtis deſiderari
põt ab eis potiſſime qͥ in caꝛitate feruèt
adeo ꝙ ignis deuotõis ipoꝝ poſt inflã
mat᷑ ex pntia ↄrij q; ↄtiguat᷑.ab eis au
tem qͥ ſunt modice caritat non ſic deſi
derari dʒ.⁊ exꝰ qͥa ventꝰ pflans foꝛ⸗
nacẽ magꝗ ⁊ magis accẽdit:p candelaʒ
extinguit.⁊ ideo tẽptatõnis impulſus
⁊ ſi q̃ᷓntũ in ſeẽ refugidꝰ ſitab oibi et
ab infir mis potiſſime ſicut ratõnes ad
2z 0 tez; inducte ondunt. inq;tuʒ tñ ẽ
rirtutis exercẽde mã a viris feruẽtiba
⁊ pfectis axpeti põt ſiẽ oñdunt rões q̃
ad pᷣmã ꝑtem inducunt᷑.illud tñ genꝰ
temptatõnis potiſſime appetũt viri iu⸗
ſti quod eſt i flagelloꝝ ppeſſione:ſicut
paſſus eſt Yob ⁊ Thobias: ſicut etiaʒ
paſſi ſunt martires ab impijs ʒelo dia
bolico excitatis.et ad hoc oſtendendũ
ꝓcedunt ratones que ad pᷣmaʒ ꝑtem
inducunt᷑ iqeo ↄcedende ſunt.

Onſequenter

qntũ ad ſcdᷣm ꝓpoſitũ querit᷑

de cognitõne pᷣmoꝝ parentũ.⁊ incidit

hec queſtio circa tria? Pꝛimo enim

querendũ eſt de cognitoõe pmoꝝ pentũ
Intũ ad ꝓfect Scðdo querenduʒ

eſt qᷓntũ ad defectum: Tertio queri

tur de ipſa cognitõe qᷓntuʒ ad comple⸗/

mentũ ⁊ ſtatumꝰ

Irca primum

ſic pcedit᷑ ⁊ querit vtꝝ ſi ho ſte

tiſſet in cognitõe ꝓfeciſſet ꝑ tẽpoꝝ in⸗
terualla!⁊ ꝙ non videt᷑ pᷣmo ꝑ verbuʒ
Hugo.in li.de ſacram. Reꝝ oiuʒ q cũ
hoie ⁊ ꝓpter hoiem facte ſunt pfectaʒ

cognitõem hoĩuʒ accepiſſe nulli dubiũ
eẽ dʒ.ſig ſtatim pfecta cognitõem ha⸗

buit g vlteriꝰ ꝓficẽ nõ potuit. Item
H ipm ondit᷑ rne quã facit ipe Hugo.
nomẽ debite impoſitũ eſt nae rei expſſi
uũ.nullꝰ igit᷑ põt res oès noĩiare niſi is
q oiuʒ reꝝ plenã hʒ cognitõem.ſ̊ adaʒ
oibo nomẽ impoſuit. nec illis rebalia
ſunt aliqñ pfectioꝛa noĩa ĩponenda.vi

det᷑ igit᷑ ꝙ adò pfecte cognouerit oia

creata ᷓ in cognitõe nõ ꝓfeciſſet ſiĩ ſta
tu ſue cognitois pꝑmanſiſſet. Item
nullus bñ regit ⁊ gubernat ea qrũ na
turas ignoꝛat.ſᷣ oia fuerũtↄmiſſa re/
gimini et gubernatõni ade ſᷣm ꝙ dĩ in
HBGeñ.et in pð. Omia ſubie.ſpᷣ pe.e.⁊c.

Al ſui igi᷑ conditõe pᷣmaria habuit pꝛi

mus h reꝝ cognitõem g nõ ꝓfeciſſet
ad illã p diſciplinã ꝑ tempoꝝ interual
la. Itẽ quicqͥd hõ addiſcit:addiſcit
mediãte via ſenſus memoꝛie ⁊ expien/
tie ita ab inferioꝛi et exterioꝛi.ſi igitur
hõ in ſtatu inocẽtie didiciſſet p inferio
ra ⁊ exterioꝛa ad pfectõeʒ veniſſet.ſed
talis oꝛdo nõ cõgruit nature inſtitute
⁊ bñ oꝛdinate ſᷣ ſolũ lapſe cũ oĩ creatu
re peſſet.videt᷑ &̊ ꝙ nihil ſenſibiliuʒ in
ſtatu illo didiciſſet. Sʒ adã ĩ ſtatu

illo p interualla tempoꝛu ꝓfeciſſet ad

gr̃am alioqn peioꝛ eẽt ↄditio ſua qᷓ; no
ſtra cũ nos multiplicando merita cre
ſcamꝰ in gra pari rõne pꝑ interualla
tempoꝝ/ꝓfeciſſet in reꝝ notitia. Itẽ
aq 3

aut adaʒ ſciebatque ventura erãt aut

nõ ſciebat.ſi ſic pſciuit lapſuʒ ſuũu et

qͥd ex illo poſteris ſuis eẽt euentuꝝ ꝙ;

plane axparet eſſe falſuʒ ſi futa no co
znoſcebat.ᷣ rerũ nate variant᷑ in ta

multa icipiebat cognoſcẽ ſᷣm tẽpoꝝ

variatõem ergo ꝓfeciſſet in cognitoõe.
Itẽ nec ada oĩia viderat rec oĩan
dierat. eſto igit᷑ ꝙ vider et alie gè rem
—555 . r⸗ ri vi 4 .
qua pꝛi non vidi et:ciᷣ vine ſit cogno

ſcere ſiẽ intel igẽ vide ꝙ ſiẽ nccario ſe
quit qincepit inteiligẽ incepit cogno
ſcere.ſimłr ſi incepit videre incepit co
gnoſcẽ. ſig multa ſenſibilia vidiſſet q

pus nõ viderat videt᷑ multa didiciſ/

ſet ſenſibilia ꝑ tẽpoꝝ inteꝛualla Itẽ
ſi h ſtetiſſet aut vnꝰ hõ ſciret voluũtatẽ
⁊ cognitõem alteriꝰ aut nõ.ſi ſic ̊ fru
ſtra egerẽt ſ mone.ſi nõꝗꝙ̊ cuʒ poſſet ab
alio edoceri videt᷑ ꝙ in ſtatu inocẽtie
multa addiſcẽ potuiſſet. ad pdi
ctoꝝ intelligẽtiã ẽ nõndũ ꝙ ꝓfect ſcie
triplici via põt ↄſiderari.vel a pte ſcibi
liũ.vel a pte modoꝝ cognoſceÄdi.vel a
pte maioꝛis habilitatõis ĩ cognoſcen
do.ſᷣm p modũ loqñndo intelligẽdũ ẽ
ꝙp quedã ſunt res q fit cur ſu nali.qͥdã
q curſu miraculi.quedam q fit vlũta
rio curſu ſᷣm ꝙ determiat Anſelꝰ. In
eaꝝ igit᷑ reꝝ cognitõe q quidam curſu
nãli fiũt nõ ꝓfeciſſet adam quantũ ad
noui habitꝰ acqͥ ſitionũ.accepiteni ſiẽ
dicit Hugo et magj in ł̃a ab exoꝛdio
oĩuʒ reꝝ plenã notitiã.⁊ q̊ etiã ondunt
rönes q ad pᷣmã ptẽ inducunt᷑.ꝓficere
tñ potuiſſet q̊ntũ ad aliũ modũ cogno
ſcẽdi ⁊ q̃ᷓntù ad maioꝛẽ habitũ ſciendi.
q̃ntũ ad aliũ modũ etiaʒ ꝓficẽ poterat
qa qð nouerat ſimplici notitia cogno
ſcere poteꝛat ſimplici expiẽtia:⁊ qð no
uerat itellectu cognoſcẽ poterat⁊ ſen
ſu. ꝓficẽ etiã poterat qᷓntũ ad maioꝛeʒ
habilitatõem.qꝛ ex freqñti ↄſideratõe
eoꝝ q̃ nouerat ꝓmtioꝛ fuiſſʒ ⁊ paratioꝛ
ad iudicãdũ de hiſ rebꝰq̃n hẽbat cogni
tõem ꝑ habitũ innatũ.⁊ ſi.n.pᷣmꝰhomo
nõ hr̃et tarditatẽ hebitudinis p aggra
uatõeʒ coꝛpisimoꝛał.habebat.n.ſpũs
eiꝰqdã mioꝛẽ velocitatẽ p vegetatõeʒ
coꝛpꝑis aialis.⁊ ſic ĩ cognitõe reꝝ naliũ

adã quodã modo teciſſet: quods mõ

Jr 2
minime ſi et net. Inſeaꝝ vo reruʒ
cognide tiüt curſu volũtario ⁊ mi⸗

rabili iiue ſupnãli ſimpłr ꝓficẽ potuiſ

cnõ ſolũ q;tũ ad modũ cognoſcẽdi ſ

2

etiã ĩ goredo nouã cognitoeʒ. nec mi⸗

rũ qꝛ ad ̊ ꝙ cognoſcẽt diuia miſteꝛia ĩ

igebat ſupna illuſtratõe.ad q̊ veꝛoq;

cognoſceret ſecreta alteriꝰ indigebat

ipſius detectõe.nec talis ꝓfect ſtatui

inocenti derogabat cũ etiaʒ bti angeli
in coguitõe diuinoꝝ miniſterioꝝ ⁊ hu

manoꝝ ſecretoꝛũ ꝓficiat:ꝓpter qð dẽ
Ephe.iij. Ntinoteſcat pᷣncipibo ⁊ ptãti

bus p eccłiam multifoꝛmis dei ſapia.

Et ſic pʒrñſio ad ꝓpoſitã qõeʒ. NMã

rõnes ad pᷣmã pꝑtẽ inducte ꝓcedunt de

cognitõne rerũ nalium: ⁊ ſic intelligit

Hugo.illis.n.rebs noĩa impoſuit adã

⁊ illaꝝ reꝝ cura ſibi ↄmiſſa fuit. AUlti⸗
ma tñ rõ de pfectõe ab inferioꝛi⁊ exte-

rioꝛi nõ cogit.qꝛ diẽ Augꝰ.in.pvij.mu⸗
ſice.obiectũ exteriꝰ nõ agit in aiaʒ nec
ipaʒ pficit ipſa aia ſeipſaʒz mouetoc
caſiõe ab exterioꝛi accepta:⁊ infoꝛman
do ſeipſaʒ mag agit in obiectũ q; aga
tur in ipſo ⁊ ̊ fuiſſet in adã multo foꝛ
tius ⁊ nobili q; ſit poſt lapſum. vñ illa
ratio nõ cogit ꝙ adã nõ potuiſſet reſpe

ctu eoꝝ q cognoſcebat nouũ modũ co
gnitõis acquirẽ:nec pcedẽtes rõnes G
aſtruũt ꝙ adã nõ poſſet mag habilita⸗
riin cognoſcẽdo ꝑ freqñtiã in ↄſiderãa

do. Ratões aũt qad ptem oꝑpoſitã
inducunt᷑ onduntqꝙ ada ſi ſtetiſſet ꝓfi
cere potuiſſet i cognitõe reſpectu eoꝝ
q ſunt volũtaria ⁊ mirabilia.De alijs
aüt.ſ.de his q naliter fiuũt nõ ↄcludunt

qꝙ adã acqſiuiſſet cognitõeʒ nous.vñ il
la parò de ↄpatõe gfe ad ſciaʒ nõ valet
qꝛ pfectio gr̃e nõ tm ẽ ex dono ſᷣ eti ex

merito.pfectio aũt cognitõis in adaʒ
erat ex dono:⁊ ſi ſtetiſſet nõ ſolũ in ipo
ſ etiam in poſteris nõ indocte credit᷑a
pluribo ſimiłr fuiſſe ſaltẽ qᷓntũ ad habi
tuʒ:vH dico ꝑerpetatẽ in facie.Ad alia
ſatis plena ẽ rñſio iam dicta.

Ecundo queri

tur de cognitõe pmox pentuʒ

zutüse
ſen
ſent
multer
hoen
ſerpes
nin
Cred
moꝛ
gdil
peec⸗
mag
Pen
qtci
le⸗
Hni
nittn
ſtizhu
ciſommn
ginſmn
ſonnial
cpit pr
ptos
tar:pie
Fiali
piger
geret
pitſen
lisint
Npwn
ait
ſcreron
ſeretocon
ippüſol
ſeſaretip
Pnrera
oec
Wwi
f
ſtitui
ka
fult
cetie.
pſei⸗
gutp
ciẽ
yelpu
rali.
mlia

Eltrenat.:
Klh. Wiin;
„
en *
J re
R
enen
Awlrnt,
n e .
niiwn
ee 4
e
Ramunteni
N N
gerengte
— . ,
1 „ .

nie 1
„ Mndtenorio

Tncpiwtdei
ms milyi
ſrigi Hi
mcr pccduntde
meſenhgt
WamWana

er
WWaft.
?
*

owmmiſenn
oui oi:
calirs ronis
1 nug babii⸗
niniin ſoni
Erenopvſii
iitapi

Ee

„ 1 9 e
S
1
* 1. 3
taglann,
⸗ . age
ni en,
coien
— zſe
iſet oſon
10 .
„
„ 1. KE
7

„ 4
KAEAL*
e

1. 0,
MRNnN...
“

q̃ntũ ad defectũ.⁊ hoc eſt querere vtrũ
ſi ſtetiſſent i ſtatu inocentie aliũ decipi
poſſent:⁊ quod ſic videt᷑ Geñ.iij.dixit.
mulier ſeduxit me.Sʒ ↄſtat ꝙ mulier
nõ ↄſenſit niſi qa eſtimauit eſſe veꝝ ꝙ;
ſerpẽs dixit.ſᷣ añ ↄſenſuʒ nõ pꝑeccauit:
Ganq; peccaret decepta fuit. Itẽ au
g.ſup Geñ.ad laʒ.⁊ habets.⁊z.diſ.
Credidit adã vtꝝ fieri poſſe vt ⁊ vxoꝛi
moꝛẽ gerẽt pꝑ pniaʒ veniã hr̃et.ſ̊ ↄſtat
qð illud fuit falſum et h̊ crediditanqᷓ;
peccaret qꝛ alit᷑ nõ peccaſſʒ ̊ cτ. Itẽ
magr S diſ.=i. loqns de muliere⁊ ſer-
pente dic̃.ꝙ mulier nõ honuit ſerpentẽ
qꝛ cũ nouerit eſſe creatũ etia offitiũ lo⸗

quẽdi a deo accepiſſe putauit.ſ̊ cõſtat

h falſuʒ fuiſſe ꝙᷓ putauitg «7. Itez
videt᷑ rõne.ſi adaʒ ſtetiſſet doꝛmiuiſſet

vtiq; habuiſſet alias opatões nales

cũ ſomnũ ſit ex nali motu fumoſitatuʒ
⁊ fataſmatũ circa oꝛganũ fantaſie adã
ſomniaſſet.ſᷣ̊ in ſomno ſiłitudo reiac⸗
cipit᷑ ꝓ veritate:⁊ vbicũq; H̊ ẽ ibi ẽ dece
ptio . IYtẽ nale eſt ꝙ quicqͥd vide

tur:videt᷑ ſb angulo.⁊ q̃ntoa remotio
ri aliqd videt᷑ tato minoꝛẽ gñat ſpẽʒ ?

videt᷑ ſub angulo acutioꝛi.gꝗita pu vi⸗

deret᷑ ſol ipſi ade ſiẽ ⁊ nobis.& ſiẽ deci⸗
pit᷑ ſenſus nr̃ in iudicãdo de q;titate ſo
lis ita videt᷑ ꝙ decipet ſenſus ade.
Itẽ ponat᷑ ꝙ aliqͥs hõ peccaſſet adam
ignoꝛãte ⁊ aſſereret ei falſuʒ.aut adaʒ
ſciret ipm dicẽ falſuʒ aut nõ.ſi ſic tunc
ſciretocculta coꝛdis ſui q; noſſe in alio
ẽ ꝓpꝛiũ ſoliꝰ dei.ſi neſciret eẽ falſuʒ:g
neſciret ipm eẽ mendacẽ: ergo credẽt
ipm veracẽ eè aut male iudicari de il/
lo.ſi credẽt ipm eẽ veracẽ credẽt ipſuʒ
dicẽ verüũ:gꝗ nccio decipet᷑. Sʒõ augꝰ.
pa ꝓ falſis appꝛobare nõ eſt nã hoĩs in
ſtituti ̊ pꝛna dãnatci.ſ̊ cũ qs decipit᷑ ap
pꝛobat veꝝ ꝓ falſo vł ecõuer ſo.g nũq;
H̊ fuiſſet in hoie ſi pſtetiſſet i ſtatu ino/
cẽtie. Itẽ aug'. in Ench. xi.c. Ipſe
piſeipm erroꝛ aut magnũi re magna:
aut puũ in re pua:tñ ſpẽ malũ.⁊ v bi⸗-
cũq; ẽ deceptio ibiẽ erroꝛ vel magnus
vel puus.& nõ põt eẽ in aliqᷣ qͥn in eo ſit
malũ. ſᷣ in adã in ſtatu inocẽtie nec eſt

malũ culpe nec malũ pene . — — SRtée

augꝰ. in Ench. c. ix. Hic bomies fallüt

atq; fallunt᷑ mibioꝛeſq; ſunt cõmentiẽ⸗

do fallũt q; c mentiẽtib credẽdo fal⸗-
lunt᷑:q videt ꝙ vtrobiq; ſit miſia licet
maioꝛ in fallẽdo.qᷓ ſi in ſtatu innocẽtie
nõ erat mibia videt᷑ c. Itẽ in ſtatu
inocẽètie nibil hõ pateret᷑ vel agẽt coñ
nãm.ſ̊ deceptio ẽ ↄ appetitü nae rõlis:

vñ aug. in Ench. AUſq; tatũ rõlis cre
atura refugit falſitatẽ ⁊ q̃ntũ pot dui

tat erroꝛẽ vt falli noluerit.etiã quicũq;
amat fallẽ. adã igit᷑ ͥ nalit recuſabat
in ſtatu innocẽètie decipi non poteꝛat.
Iſtẽ in adã oẽs vires inferioꝛes ſub
iecte erãt volũtati alioqͥn rect'oꝛdo nõ
Fuaret᷑ in wie in ſtatu inocętie. ſi hõ

nolebat decipi nec aſſentire falſo vide

tur ꝙ nũq; in rõe ei fuiſſet deceptio vł

ad falſuʒ inclinatio q;diu pmaſiſſet in

ſtatu illo pmo. Itẽ maioꝛis indigni
tatis ẽ falli in aio q; pati in coꝛpe.onde
decuit xpm aſſumẽ paſſionẽ ĩ coꝛpe nõ
deceptõem in mẽte.ſ̊ ſi ada ſtetiſſet nul
la fuiſſet coꝛpalis paſſio ̊ nulla fuiſſet

in eo deceptio. MWead pdictã qõem

defacili pot rñderi.rõnes etiã diſſolui
q̃daʒ facili diſtinctõe. poſſet.n.ſic dici.
qꝙ deceptio quedã ẽ circa ſcibilia.qᷓdaʒ
pᷣo circa opinabilia.Scibilia aũt dico
illa q certa rõne ↄphendi pñt ſiẽ ſuntil
la de qb ſüt ſcie liberales.Opinabilia
vo illa voco que ñ hñt cognoſci niſi ꝑ
qᷓndã cõiectura ſiẽ ſecreta aliene ↄſcie
⁊ futura ↄtingẽtia q fiſt caſu vł foꝛtu⸗
na vł volũtate libera.in pᷣmis aũt adã
falli nõ poterat qꝛ oiuʒ cognitõem ha
bebat. In ſecudis vo duptr ↄtingit
aliqnẽ falli.aut ita ꝙ adheꝛet firma cre
dulitate.aut ꝙ adheret q̃licũq; eſtima-
tõne.⁊ pᷣma deceptio vocat᷑ erroꝛ ꝓpꝛie
⁊ H̊ in pᷣmo bhoie ſtate nõ fuiſſet.ſcdᷣa pᷣo

põt dici opinio in q̃ ẽ acceptatio vniuſ

ptis ſine pleno aſſenſu credulitatis.⁊
hec põt dici queda eſtimatio falſa.⁊ hec
fuiſſet in ada abſq; culpa ⁊ pena maxie
cũ ex hac eſtimatõone nec incidẽt in pec

catü nec incurreret damnũ.⁊ ſm hanc

diſtinctõem diſſolui poſſunt rõnes ad
vtrũq; ptem inducte.nam rõnes oñndẽ
tes ꝙ i adã potuit eẽ deceptio fere oẽs
q 4

ꝓcedũt de deceptõe ſm ꝙ dr q̃liſcunq;
eſtimatio. Ratones vero ad ꝓpoſi⸗
tum ꝓcedũt ſm ꝙ veceptio diẽ firmaʒ
credulitatẽ vtnoõ ſolũ qs decipiat᷑ putã
do falſuʒ eẽ ven ſᷣ etiã appꝛobãdo fal/
ſum eé reꝝ vel ecouerſo. ⁊ talis ẽ dece
ptio qᷓ eſt erroꝛ. Sʒ licet h ꝙ nüc di
ctũ eſt ſatis ꝓbabile videat᷑ nõ tñ ple-
ne ſatiſfacit rõni.nec cõcoꝛdat verbis
aug. ĩ Ench. c. viij. Qů nihil aliud ſit
errare q; ven putare ꝙ falfuʒ ẽ falſuʒ
ve ꝙ ven eſt. vel certü hr̃e ꝓ incerto.in
certũ ve ꝓ certo.ſiue falſuʒ ſit ſiue ve⸗
rum.atq; tꝗ ſitin aio de foꝛme atq; inde
cens q; pulchꝝ atq; decoꝛũ eẽ ſentimꝰ
vel loqñdo vel in aſſentiẽdo eſt.nõ eni

Pfecto ⁊ ob hoc ipm yvita iſta mibßa eſt

q̃ viuimꝰ ꝙ ei nõnũq; vt nõ amittat᷑ er⸗
roꝛ eſt maius.Ex hoc verbo colligit ꝙ
aug.vocat erroꝛè gñalr oẽm deceptõ
nem ⁊ illi diẽ indecoꝛũ ⁊ indecẽtè ⁊ ad
vitaʒ miſers ptinẽ.Et in li.de vtilitate
credẽdi expſſe vicit ꝙ nullꝰerroꝛ abſq;
vitio eẽ põt. Ideo dicẽdũ ẽ ꝙ⁊ ſiin ſta
tu inocẽtie fuiſſet in hoie alicuiꝰ neſci/
entie impfectio ſiẽ oñſuʒ fuitsẽ di.ꝓxi
ma pcedẽti nõ tñ in eo fuiſſet deceptio.
deceptio eni vltra neſciẽtià addit iudi⸗
dicij obliq̃tõe m. H̊ nõ fuiſſetin ad i ſta
tu inocẽtie ſicut nec in eo fuiſſet paſſio
coꝛpalis.⁊ H̊ põt intelligi ſic.ſic.n.du/
plicit᷑ ↄtingit aliquẽ pati.aut paſſione
intrinſeca.aut ab extrinſeco illata. ſic
⁊tingit aliquẽ dupłr decipi.autqꝙ ipſe

ſeipm palogicet.autq palogicetur ab

alio.neutn aũt hoꝝ in ada fuiſſet.ſic.n.
nulla fuiſſet in ea paſſio intrinſeca qͥa
virtꝰ aie regitiua ꝑfecte ſuo coꝛpi pſi⸗
debat⁊ ipm cõſᷣuare poterat. ſic nulla
fuiſſet deceptio veniẽs ab itrinſeco.qᷣa
iudiciũ rõnis omibo potẽtys ſenſitiuis
pᷣſidebat.nec ipſe in ↄriũ rõni monebã
tur ſ poti ab eo ſufficiẽter dirigebãt.

quẽadmodũ etiã pati nõ poteratpaſſi⸗

one illata.ſiue qꝛ nullꝰ in tpe illo eẽt qͥ
inferret.ſiue qͥa ſi adeſſet diuia virtus
eu ꝓte gẽt ſiẽ ð deminatũ ẽ:ſic etiaʒ in
ſtatu illo nemo eèt qͥ hoiem circũueni⸗
retaut palogicaret. Naʒ vnnſqᷣſq; lo
queret᷑ veritatẽ cũ ꝓximo ſuo aut ſi eſ

ſet diuine inſpiratõis reuelatio ſiue p
ſe ſiue p angelu ſuccurreretne fallere
tur:ſic virtꝰ ſuccurrebat ne lederet᷑.⁊

ſic adã ſtate nulla fuiſſet in eo deceptõ

nec ab intr inſeco nec ab extrinſeco.vñ
rõnes q̃ ꝓbàtↄcedẽde ſunt. Ad il
lud aũt ꝙ obicit᷑ de ſeductõe mulieris
⁊ etiã viri dupłr põt rñderi. Ano mõ
ſic.ꝙ illa ſeductio fuit falſa credulitaſ
⁊ ſi pceſſit pccẽ̃m iobediẽtie ⁊ ambitõis
ſecuta fuit pccim pſumptõnis merito
cuiexcecat ẽ oculus ronis vt falſum
eſtimaret eẽ veꝝ. ſtati.n.mulier audi⸗
ta platõe ſerpẽtis de ſeipſa pſumpſit.
T ſimitr vir audita ſuggeſtioe mulien.
⁊ iõ mulier exiſtimauit ꝑ comeſtioneʒ
aſſeqͥ poſſe excellẽti ⁊ vir de trãſgreſſi
one mãdati iuenire veniã. Alit᷑ põt
dici ꝙ duplex ẽ iudiciũ.quoddãa ẽ ſpe-
culatõis ⁊ illud nõ ps li.ar.necieo cõ
ſiſtit pcẽ̃m.⁊ hui iudicij erroꝛ poſt ꝑec⸗
catũ eſt:nõ an.Eſt ⁊ aliud iudiciũ ina⸗
gendis ⁊ in his q ſpectãt ad veritatẽè vi
te.⁊ illud iudiciũ è li.ar.⁊ h̊ nũq; ẽ ſine
volũtate.⁊ huiꝰ iudicij erroꝛ bñ põt eẽ
culpa vel pſumptõis vel infidelitatis
vel alicui alterius.⁊ h̊ fuit deceptio q̃
mulier pᷣmo decepta fuit ⁊ ipſe adaʒ.⁊
in iſta deceptõe nõ pmãſit in ſtatũ ino⸗
centie imo cecidit.⁊ pꝑ H̊ patʒ rñſio ad
duas auctoꝛitates pᷣmo inductas.
Ad illud ꝙ tertio obicit᷑ de auctoꝛita⸗
te magfi ꝙ mulier putauit ſerpentem
hr̃e vſum loquèdi:dicẽdũ aut intelli

git ꝙ talis putatio fuit ĩi muliere poſt

pcẽm:aut ſiañ fuit nõ putauit ꝙ H̊ offi
ciũ hr̃et de ᷑minate virtute ſibi nãliter
data:ß aliq̃ iacẽte virtute pmittẽte di⸗
uina pꝛudẽtia q oẽs res gubernabat⁊
regebat ſiẽ creauerat.nec miꝝ ſi nõex

pauit: qꝛ nõdũ eꝛat i ipa mulieꝛe paſſio

timoꝛis. vñ mulier aſpiciẽdo ſerꝑentẽ
falſum ꝓ vero nõ appꝛobauit hłᷣ aliqua
ibi virtutè latentẽ ignoꝛauit. Adil⸗

lud ꝙ obicit᷑de ſomnio dicèdũ ꝙ in ſta

tu inocẽtie ñ fuiſſet ſomniũ ex ppeſſiõe
fantaſmataꝝn ad modũ pturient᷑:ſicut
of̃ eccł.xxiiij. Hoc.n.venit qꝛ vires in
ferioꝛes nõ ſunt ſpiecte rõni ⁊ coꝛpꝰnõ
obedit ſpui.ᷣ ſi fuiſſet hoc eſſet quia ab

WW

ſn
xttüi
ſäten⸗

utſt
höſuß

paid

ſiſet
iſete

t

inſtat
ectam
ſcrie
aran
c⸗
Grii:
enti
ſede
mag
no
Fßt
fue
mül
ſielor
excell
pleſt
ſemn
tute.
geat
hon

en
Wmer he
„*

—

le
en, .
e 4

anben 4.
kir
ſee
e lii,
up conetan
rrig
ni Alen
ien eritt
men⸗
viNacs.
nutſapntn
vitſer
dicicige⸗
miöcl
rrinitc
eltt

altiſſimo mitteret᷑ aliqᷓ viſitatio in qua

hmo nõ decipet᷑ imo potiꝰ illuſtraret
Pꝛetea eſto ꝙ eèt ibi ſomniũ nõ ſe
quit᷑ ꝙ eẽt ꝓpt᷑ H̊ ibi deceptio.deceptõ
eni reſpicit rõnis vſuʒ.in ſomnis autẽ

rõnis vſus nõò eẽt:aut ſi eẽt purgaret

potiꝰ oeceptõeʒ fantaſie qᷓ; eiↄſentiret
potiꝰ.n.dicẽt rõ i ſomnis hi ſomniãti
tu ſomnias q; dicẽt qð uides ẽ vitas.
Ad illud ꝙ obicit᷑ de viſu dicẽdũ q;
nulla eẽt deceptio qͥa bñ noſcẽtadaʒ qꝙ;

res a remotioꝛi axparet eẽ minoꝛ.- iõ

nõ iudicaret ſᷣm axparẽtiã oculi tm:ſ
penſata diſtãtia medij et iõ nõ falleret᷑
ſ hr̃et iudiciũ rẽm. Ad vltimũ iã pʒ
IHevoex pdictis.qa uel adã manifeſto ſi
gno dephendẽt iſtũ pꝑeccaſſe ꝙ ſat videt᷑
ꝓbabile cũ magna valde traſmutatio
facta fuerit in nã ade pↄmiſſionẽ cul9/
pe:⁊ tũc nõ credẽt ei nec diſcrederet ni
ſi q̃tenꝰ alias vidẽt ſibi credendũ foꝛe.

aut ſi ñ dephendẽt eũ peccatoꝛẽ vbi ſua⸗
nõ ſufficẽt cautela ſuccurreret diuine
Puidłẽtie cura diligẽtiſſima q nec pmi

ſiſſet eü ledi:nec pmiſiſſet falli ſi volu
iſſet eius impijs obtempante ſubici.
Ertio uero eni.
ad cognitõis ade ↄplemẽtũ et
ſtatũ.⁊ ẽ qſtio vtꝝ adã deũ cognouerit
in ſtatu inocẽtie eo gñe cognitõis qͥ ex
pectam deũ cognoſcẽ i ſtatu głie.et ꝙ
ſic videt᷑ magr Hugo de ſcõ vic.in li.ðᷣ
ſacram. Cognouit eũ creatoꝛẽ ſuũ:nõ
ea cognitõe q̃ mõ accntibo abſens fide
qrit᷑: ea q tũc ꝑ pſentiã ↄtẽplatõis ſci
enti manifeſtatio cernebat᷑: ̊D manife⸗/
ſte deü cernẽ H ẽ viſiõis btè g̊ c. Itẽ
magt.iiij.li diſ.p.c.duplici ex cã.Ho
mo qͥ añ pcẽm ſine medio deũ videbat
X.ſ̊ vidẽ deũ ſine medio h ẽ vidẽ facie
ad facit᷑:⁊ h ẽ viſio głie g c&. Itẽ exo.
xxxiij.loqbat᷑ dñs ad mop.facie ad fa.
ſic loqͥ ſolet h̊ ad amicũ ſuuʒ.ſ̊ multo
excellẽtioꝛ fuit ſtatꝰ nãe inſtitute qᷓ la
pſe.ſiꝗ ſine medio videbat᷑ deꝰ a moy-9/

ſe multo foꝛtiꝰab hoie in ſtatu nãe inſti

tute. Si tu dicas h̊ fuiſſe in ſbiecta

creata.obicit᷑qꝛ d Numeꝛi.xi. Pala
⁊ non ꝑ figuras ⁊ enigmata deũ videt.

Itẽ hoc ipm oñdit᷑ rõne:ſiẽ volunt
ſancti cõiter.adã no ſolũ fuit ↄſtitutĩ

padiſo ſpuũali qntũ ad delitias mẽtis.

fruebat᷑.n.deo ſiẽ dicit Bam.⁊ Nug.
⁊ Hetiã de ſe planũ c.h.n.in tpe nãe in
ſtitute ipm deũ i ſe ⁊ imediate amabat
&O ſiita facilis ẽ intellectꝰad cognoſcẽè

dũ ſiẽ affectꝰ ad amãdũ ꝑ nam videt᷑

ſic deũ in ſeipo amabat ita etiaʒ ⁊ in ſe
ipſo videbat. Itẽ oĩs aia recta defi9/
deꝛat vidẽ deũ g adã ̊ de ſiderabat.aut
igit deſideriũ eiꝰ nõ implebat t ita i af

ffigebat᷑ qð nõ eſt ↄueniès.autaliquo
m deũ̊ videbat ⁊ nõ videbat viſiõe ima

ginatiua nec coꝛpali intellectuali.ſᷣ
ſec ẽ viſio q̃ videt᷑ de in ſui eẽntia ͥ̊ c.
Itẽ mẽte hũana nihil deo ꝓpinqus
cũ eſt ab oĩ pcco imunis.ſ̊ mens adei

ſtatu nãe iconupte nõ habebat aliquaʒ

peccati malicia:nec oculꝰ habebat ali⸗
quã obſcuritat nubẽ. videt᷑ ꝙ ipm de/
um imediate aſpectũ ſuuʒ figẽ poterat
⁊ H ẽ viſio quã expectamꝰin gloꝛia ut vi
deamꝰipam dei ſbam g c. Itẽ eꝙ in
gloꝛia nõ alit᷑ videat᷑ q; videbat᷑ ab adã
oñdit᷑.qut.n.in gloꝛia videt᷑ de ꝰimedia
te:aut mediate.ſi mediate ſᷣ ſic poteꝛat
videri ab adã in via.ſi imediate ondit᷑
H̊ eſſe falſuʒ pſuaſiõe ſumpta ex tripli
ci medio.q̊n pᷣma eſt ꝙ cognoſcens ſu

per cognoſcibile dʒ hr̃e potentiã qntũ

ad illud ꝑ qð cognoſcit.intellect cre/
atus nõ põt ſuꝑ ipam lucẽ increatã in

ſe qntucũq; eleuet p gram ſiue ꝑ głiaz

qꝛ illa ſp in infinitũ excedit. impoſſibi
le eſt ꝙ intellectꝰ ipam lucẽ increatam
videat in ſeipa. QMõ ſi dicas rõnem
iſta nõ cogere:qꝛ potẽtia cognitiua plꝰ
ẽ in ſuſcipiẽdo qᷓ; in agendo.oñdit᷑ hoc
ipm ſecũda pſuaſione.qꝛ cognoſcẽtis

ad cognoſcibile dʒ eſſe ꝓpoꝛtio: maxie
in ea cognitõe in q̃ eſt magna delecta/

tio.ſi ꝗᷣ illius ſumme lucis reſpectu in
tellectus noſtri ẽ exceſſus impꝛopoꝛto
nabilis:⁊ tantus vt pꝑ nihil additũ poſ-

ſit ei ppoꝛtionari noſter intellectus qn

ſemp excedat in infinitũ videt᷑ ꝙ nũq
in fonte lucis intellect noſter poſſit cõ
templari deũu. Qð ſitu dicas qꝙ; nõ
requirit᷑ ibi ꝓpoꝛtio qntitatis ſ̊ ſolum

ↄfoꝛmitatis.oſtendit᷑ hoc ideʒ pſuaſio

ne tertia.ſi.n. in glia deꝰ videt᷑ in ſeipo
⁊ abſq; oĩ medio:cũ ipſe in ſe nulla ha
beat diuerſitatẽ oĩno videꝛet᷑ ab oibus
vnifoꝛmit.ꝙ ſiↄſtat eẽ in gloꝛia diffe-⸗
rentias pmioꝝ nõ videt᷑ ꝙ abſq; oĩ me
dio deꝰ a gloꝛificata aia videt᷑.ſi igit᷑ vi
det᷑ p mediũ ⁊ ſic videbat᷑ ab adam. re
ſtat ꝙ adã eo gñe cognitõis cogno⸗
