rũtaĩaʒ rõlẽ nõ hr̃e mãm nõ intèdẽtes

de mã in ſua grñalitate:ſ̊ ꝓutad eã ſtat

reſolutio phica:ſic dẽm ẽ de ſimplici/

tate angeli. Nñ cõcedẽde ſunt rões ̊ᷣ
oñndentes. Ad illud qð obꝛqꝙ omis
foꝛma ẽ ſimplex.dð ꝙ auctoꝛ ille diffi/
niẽs foꝛmꝗ loqͥt᷑ de foꝛꝰ illa q foꝛ tin:
n de ea qẽ foꝛꝰ H̊ aliqͥd.vñ ł diffinit ibi
foꝛmã accñtalẽ:?᷑ diffinit foꝛmà vłem.
Ad illud qð ob ꝙ iĩtellẽus ẽ ĩpaſſi/
bił ĩpmixtꝰ.dð ꝙ ph̊ᷣus remouet ab
ĩtellẽu mãʒ bᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ ſub pᷣuatõe
⁊ ſb potẽtia ad tũſmutatõeʒ ſᷣm eẽ:ñ re
mouet mãʒ vłiter ĩmo põit: cũ diẽ ꝙ in
intellcu ẽ nã q̃ ẽ facẽ ⁊ q̃ẽ fieri. AZd il
lud qð dicẽ magr in lr̃a.dð ꝙ magr nõ
vult dicẽ ꝙ aĩa nõ hẽat mãʒ:ſᷣ nõ ha
beat mãz piacẽtẽ.hꝰaũt rõ habebit.j. ſ.
q̃re aia nõé ꝓducta:nec ꝓducit᷑ ex pia⸗
cẽti ma. Ald illud qð obꝛ ꝙ ſba intel

lectiua nihil cognoſcit niſi qð ex pia/

cẽtiabſtrabata mã.dð ꝙ H̊ nõ fac ꝓpt᷑
H ꝙ ipa ſit oĩno imãlis:łᷣ ppt h̊ ꝙ res
nõ potei vniri ſᷣm veritatẽ:oʒ ꝙ vniat
hm ſilitudineʒ qua aĩa abſtrabita re.
Alia ẽ etiã rõ:qꝛ intellẽus ꝑ ſiłirudinẽ
quã ĩtellexit dʒ fieri ĩ actu intelłndi.il/
lud aũt qð facit rẽ eẽ in actu ſpẽs eſt⁊
foꝛma.iõ aĩia nõ cognoſcitrẽ niſi p ſpẽʒ
eiꝰ⁊ foꝛmã ſibi impᷣmat.⁊ H̊ nõ pot eſſe
niſi illa abſtrabata mã.nec ex Hſequit᷑
ꝙ; aĩa careat mã. res.n.abſtracta a mã
ꝓPba bñ põt fieri in re alia qͥ ſuã hʒ pp-
am mãʒ ⁊ foꝛma:ſic ſiłlitudo coloꝛis in
ſeculo. Ad illud qð obꝛ ꝙ qnto foꝛ
ma nobilioꝛ tanto ſimplicioꝛ eſt.dð q;
iſtud hʒ locũ ĩ his q ſunt pure foꝛe. aĩa
aut nõ tm ẽ foꝛma:ĩmo etiã ẽ h aliqͥd.⁊
iõ ſi ↄpetur foꝛma aĩe ad alias foꝛmas
abſq; dubio ſimplicioꝛ erit q; alie for-
me. pſa autaĩa cũ ſit rõtcũ ſit p ſe ex
iſtẽs aliq; ↄpõem bʒ quã alie foꝛme nõ
lunt nate ꝑ ſe hr̃e:dũ nõ ſunt nate p ſe
exiſtẽ. nibilominꝰtñ ipa aĩa ſimplicioꝛ
alijs foꝛmis dici pot. Eſt.n.muitiplex

gen ſimplicitat ßm ꝙ mltiplex è ge⸗

nus ↄpõnis ptiũ.ſunt.n.ptes ſbales ?

ſunt ptes q;titatiue.⁊ ↄpo ex ptib ſpᷣa

libo:⁊ ↄpõ ex ptibo q̃ntitatiuis.⁊ ſic ſim

plex dr duptr.aut ꝙ caret ptibo ↄſtitu
tiuis:aut ꝙ caret ptib⸗ q̃ntitatis.qᷓ;uis
igit᷑ aĩa non ſitaljs foꝛmis ſimplicioꝛ
qntũ ad ꝑtes ↄſtitutiuas:q; tales par-
tes hr̃e ſpectat ad ↄplemẽètũ ⁊ pfectio/

nẽ:H.n. facit rẽ eẽ ꝑ ſe ſimplicioꝛ:tñ eſt

q̃ntũ ad puatõeʒ ptiũ qntitatiuaꝝ.ipa
eni nec hʒ extẽſionẽ ꝑ ſe: nec hʒ extèſi
onẽ ꝑ accñs.nec qntũ ad ſbaʒ:nec qᷓtũ
ad actũ ꝓpꝛiũ.Alie tñ ꝑ accũs pñt hr̃e
extẽſionẽ ⁊ ptibilitatè:vel ſjm id ꝙ ſũt:
vel ̃m id ꝙ opat᷑.⁊ iõ q̃ntũ ad ̊ aĩa ⁊
maxie rõłẽ foꝛma nobilioꝛ. Ad iltd
qð obꝛ ꝙ ↄpoſitũ ex mã ẽ ens ↄpletuʒ:
ita nõ ↄuenit ad ↄſtitutõem tertij.dð
H nõ ẽ veꝝ gñatłr. ſ̊ tũc qñ mã tmiat
oẽm aꝑpetitũ foꝛme:⁊ foꝛoẽʒ appetitũ
mãe:tũc ẽ appetit ad aliqͥd ex.⁊ ita nec
poſſibilitas ad ↄpõnè q pexigit incõpo
ſitõibo appetitũ et ĩclinatõeʒ.lʒ aüt aĩa
rõłↄpõnẽ hẽatex mã et foꝛma:axpeti/
tuʒ tñ hʒ ad pficiẽdũ coꝛpalẽ mãm: ſic
coꝛpꝰoꝛganicũ ex mã et foꝛma ↄpoſitũ
ẽ:⁊ tñ hʒ appetitũ ad ſuſcipiẽdũ aĩaʒ.

— „
Ercõ queritur
4 vtꝝ aĩa Ade ꝓducta fuerit añ
coꝛpꝰ:vel poſtea: Et ꝙ añ vidr̃ p textũ
Beñ.i.,Yaciamꝰ hoĩeʒ ad ima.⁊c.hoc
dẽm ẽ. vi. die. h p?.vij.ſbdit᷑. Foꝛmauit
de ?hoĩem de limo tre.igr pma foꝛma
tio refertad aĩaʒ:ſcðᷣa ad coꝛpꝰ. pfu
it facta aĩa q; coꝛpꝰ. Itẽ H viqf roe.
ſiẽ hõ ex pte coꝛpis cõicat cũ aĩalibus
bꝛutis:ita ex pte aĩe cõicat cũ angelis.
ſic coꝛpꝰhomĩs ꝓduct ẽ eodẽ die cũ
gĩalibo bꝛutis:ſic ſpũs eiꝰ rõlis debu-
it pduci eodẽ die cũ angeł. gτ—r. Atéẽ
aĩa Adge ſe habʒ ad coꝛpꝰ ſiẽ euit᷑num
ad tpalem:⁊ ſic euũ ad tpus.ſed euũ ẽ
pus tempe:⁊ euiternũ pus tempꝑali.g
pꝛius videt᷑ debuiſſe ꝓduciaĩa Ade q;
coꝛpus cui debebat vniri. Itẽ ſoſtaã

tia ſpalis a coꝛpe nõ dependẽs qntuʒ

ad eẽ nõ dependet q̃ntuʒ ad pductõeʒ.
ſed ſpũs rõlis Ade ab eius coꝛꝑe nõ

maren
ac dei
nuciti
ineega.
de wiend
ſrierpi
ſonſeet
Aittdi
anitcop'
igipdon⸗
liereſon
wuder
aurgia⸗
pa
wee n
bilor⸗
ſiſina
rlaimng
lſenſbi
Ctabimp
ahokerf
Adaiamept
cdchan
aneſe

. d

gamer
wennig
meriti
lariin
giam
cuz.
eſſetp
orian
noͤeſſe
ſetpne
nor
ſn
Meig

.0
NS .
Weren
Mrech⸗

00
. Vr 1
Waſeſin
hyſin
„ e uns
emers. .1
4 .
* 1 .„
4 . . 1.
10 enez
1 . l.
Kcns itbit
nelkno oſir
t. Ain
ens pleng.
nt 4
ventenm do⸗
„2—
n motmiat
A „ 17
e. enec.
J
anmmgawep
.

.* 7
14 NHPDI
EKOUDMA M00

ſa zu.

Nerim

ufuent
nuf ei
Famarn
igmafonm

Ge
MW⸗
1

1:.2
ve
No ANR

deb

„*
ℳ7 Wmeel.
A õ
„ 6 Ween
ℳ .
„ M. “
4 de

4 a se
e
„„ de,

7
.
11 44
120 7*
„ 4
eW.
N 1
*
„ℳ
ℳ
. R
SS
14 .
ℳ*²
WW,
10 6*%%

10

„ NN

dependebat q̃ntũ ad eſſe.ergo nec qtũ
ad ꝓductõem. coꝛpus aũt a ſpu depen
debat.qa ſine illo pmanẽ nõ poterat.g
ſiabſolutũ añ dependẽs:pᷣus debuit
ꝓduciaĩa q́; cꝛpus. Itẽ maioꝛ ẽ di
ſtãtia inter ſpũalè ⁊ coꝛpalẽ q; ſit inter
coꝛpa miſcibilia.ſᷣ coꝛpa miſcibilia pꝛi
us ꝓducta ſunt ſeꝑati q; ſint adiuiceʒ
ad ↄſtitutõeʒ tertij mixta.qaĩa pᷣus de
buit pduci qᷓ; coꝛꝑi vniri.ꝗͥ nõẽ creata ĩ
coꝛpe ſ̊ extra. Itẽ taͤto aliq pus de
bet ꝓduci q̃nto mag axpꝛopiquat pꝛi⸗
marie reꝝ oꝛigini.ſᷣ aĩa plꝰappꝛopinq̃t
ad deũ ꝗqͥ eſt nciꝰ oĩuʒ qᷓ; coꝛpus hua
nũ:cũ ſit ei ſiłioꝛ in ſimplicitate ⁊ ſpũa
litate.ꝭͤ . Loñ. Beñ.ij. Foꝛmauit
deꝰboĩem de limo terre:⁊ inſpirauit in
faciẽ eiꝰſpiraculũ vite.Qð exponit᷑.i.
ſpm fecit.ſᷣ ſpiraculũ vite ſpirare nihil
aliud ẽ q aiaʒ hoĩs creare.ꝗ ſi pᷣus cre
auit coꝛpiq; ſpiraculũ inſpiraret:bus
igr̃ pduxit coꝛpꝰq; aĩaʒ. Itẽ aĩa nã⸗-

literẽ foꝛma coꝛpis.ſᷣ nãł foꝛma aut ſi ⸗
mul ꝓducit᷑ cũ mã:aut ſequit᷑ mãʒ.igf

autaĩa nõ ẽ foꝛma nãlis:aut ſicẽ foꝛma
nãtł᷑ ꝓducta ẽ poſt coꝛpꝰ: vel ſił cũ coꝛ
poꝛe. nõ igr an. Itẽ qnto foꝛma no⸗
bilioꝛ ẽ tato vltimioꝛ.ſᷣ aĩa rõlis nobi⸗/
liſſima ẽ inter omes foꝛmas natales.g
vltima.ꝗ̊ ꝓduci debuit poſt regetabilẽ

⁊ ſenſibilẽ. Itẽ oꝛdiata ꝓductio pce

dit ab impfecto ad pfectũ. ſiꝗᷣ pfectio
oĩnz opeꝝ facta ẽ in hoĩe:⁊ maxiĩe q;tũ
ad aĩam:videt᷑ ꝙ hõ qntũ ad aĩiam ꝓdu
ci debuit vltimo pᷣoiĩia. Itẽ ſiaia ꝓ

ducta eſſetañ coꝛpꝰ:cũ hr̃et vſuʒ li.ar.

nibil eẽtimpediẽs nec retardãs.ꝗ vidr
qꝙ ante vnionè ad coꝛpꝰmeruiſſet ł de
meruiſſet.ꝗ̊ coꝛpꝰnõ eſſʒ pticeps omis
meriti ipᷣius aĩe:nec aĩia debẽt remune
rari in coꝛpe.qð ſi h falſuʒ ẽ᷑:planũ eſt
aĩam Ade añ coꝛpꝰ ſuũ nõ fuiſſe ꝓdu/
ctaz. Item ſiaĩa Ade ante coꝛpus
eſſet ꝓducta aut appetiuiſſet vniri coꝛ/
poꝛi:aut nõ. Si nõ.ꝗ vnio eiꝰad coꝛpꝰ
nõ eſſet nãlis:nec vnio eiꝰ ad coꝛpꝰfie/
ret p naturã. Si ſic appetebat.igr̃ cox
pus qð nõ hẽbat.ſiq̊ coꝛpei defereba
tur ipa in appetẽdo affligebat᷑.ꝗ pena
erat eian culpa. MWdiceẽduͦ q;uis

circa iſtã qõem videat᷑ vubitaſſe egre⸗

giꝰdoctoꝛ Aug“. qa vtraq; ps vr̃ poſſe
ſuſtineri ꝓbabłr:⁊ oꝛdo ↄgruꝰ ſeruari

vtrobiq;. Tenendũ ẽ tñ taq; veꝝn ⁊ ma⸗

gis ↄgruũꝙ aĩa Ade ꝓducta fuerit in
coꝛpe:necdeus eam ꝓduxeritante coꝛ⸗
poꝛis foꝛmatõem.licet enĩ videat᷑ ſatis
rõbiłr poſſe dici ꝙ deꝰ aĩaʒ añ coꝛpus
eiꝰ ꝓduxerit:vt onderet eaʒ a coꝛpe no
dependẽ ß p ſe ſubſiſtẽ. vt eti cũ hᷣ pit
oñderet ↄfoꝛmitatẽ eiꝰ:⁊ nae angelice
taʒ in rõis capacitate p quã ẽ aia ima
go: q; ĩ beatitudie ad quã aĩa etangel
hñt oꝛdinari.longe tñ rõbiliꝰvidet po

nere ꝙ aĩa pducta ſit ſtati in coꝛpe.tu,ʒ

qa aĩa vnit᷑ coꝛpi vt pfectio nãt᷑ cuina-
turałrappetit copulari:adeo vt ſine il⸗
lo pena ſit ei eſſe ⁊ ab illo ſeqſtrari.tuʒ
qꝛ etiã vnit᷑ ſicut motoꝛ mobili:ita ꝙ ſi
ne ipo nõ põt mereri nec demereri.⁊ iõ

nõ debuit añ coꝛpꝰ ꝓduci:ne añ culpa

puniret᷑:⁊ ne abſq; coꝛꝑe mereret᷑ b de⸗

mereret᷑. Huic aũt põni nõ tin ↄcoꝛdat

rõ:ĩmo eti ſcripte ſuffragat᷑ auctas q
diẽ pꝰ ꝓductõem ⁊ foꝛmatõem homis
deu ſibi vite ſpiraculũ inſpiraſſe. Huic
igr̃ pti tanq; pbabilioꝛi ⁊ ſecurioꝛi ad/
Hrẽdo cõcedẽ poſſumꝰ rões hac ptem
aſtruẽteſ. Ad illud po qð pᷣmo obij
cit᷑ ingriũ de textu.dicẽdũ ꝙ alteꝝ eoꝝ
ẽ dẽm ꝑ recapitulatõeʒ:vel pᷣmũ eſt di

ctũ p anticipatõem.melius tñ ẽ dicere

ꝙ ſcriptura illud recapitłat vt addat.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ coꝛpus ſimt

☛ àn ₰ℳ

pꝓductũ ẽ cũ bꝛutis:q̊ c.dicendũ ꝙ nõ

ſiłe. pductio.n. coꝛpis ſic ↄcoꝛdat ꝓ/
ductõi bꝛutoꝝ aĩaliũ:vt ꝓductio rõlis

ſpũs nõ diſcoꝛdet:ĩmo potiꝰilloꝝ imp

fectõem ſua dignitate cõſeruat.ꝓdu/
ctio vero ſpũs ſic cõcoꝛdat ꝓductoian
geloꝝ: vt mĩme cõcoꝛdet ꝓductõni coꝛ

poꝝ huanonꝝ: que qͥdeʒ ſpectat ad terre

oꝛnatũ:cuiꝰ oꝛnatꝰ ꝓductio ſpꝑectat ad
diẽ ſextũ. Ad illud qð obijcit᷑ de cõ

patõe euiterniad tempale.dicendup

9

? ſi ſubſtãtia euiterna ex pte poſt ſe pl
extendat q; tempalis:vtpote qͥ caret fi
ne:nõ tamẽ optʒ qꝙ a pte ante: maxie ſi
ſit talis ꝙ ſui ꝓductõe axpetitũ rei tpa
lis habeat termiare:⁊ ſic fuit in anima
n 3

Ade. Et pterea ſi illud poſſit eſſe verũ

—

de euiterno qð pure hʒ rdeʒ euitni:nõ
tñ bʒ veritatẽ de eo qð ſic hʒ růem eui
terni ꝙ etiã tpalis.aĩa.n.rõł⁊ ſi inq;=tũ

ſpus ⁊ ens pꝑ ſe heat rõem euitni inq̃n

tũ tale:tñ inqntù aĩat coꝛpꝰ tñſmutabi

le hʒ tpe mẽſurari. Ad illud qð obꝛ

ꝙ aia nõ depedet a coꝛpe qntũadeſſe.
dicẽdũ ꝙ ſi nõ depẽdeat a coꝛpe tanq;

ĩdigẽs co ad ſui ↄuatõem:depedettñ
pappetitſuiĩclinatõeʒ quã hʒ ad ipm

ſic mã ad foꝛmꝗ ꝓpᷣaʒ.⁊ ideo ſiẽ foꝛma

ꝓducit᷑ ĩ mã ſic aia Ade pduci debuit
ĩ coꝛpe ꝓpo. Ad illud qð obijcit᷑ de
coꝛpib miſcibilibi. dicẽquũq nõẽ ſike.
qa elemẽta q miſcent᷑ nõ dependèt ad-
ĩuicẽ:⁊ vñ põt hr̃eↄpletũ ſine alto.nõ
ſicaũtẽ deaĩa ⁊ ei coꝛpe:qᷣn vtrũq; ab
alto depẽdet. Ad illud qð obijcit ꝙ
aĩa oꝛigini pᷣme mag axppꝛoxĩiat. dicen
qũ ꝙ cu deſit alpha ⁊ o:pᷣnꝰꝰ finis.⁊
rõlis creata ĩ v traq; habitudie ſit eip-
pinq̃: ppᷣe tñ loqndo angelica nã plus
ei aꝑpꝛopinq̃t ĩ rõe pncipi:⁊ huana plꝰ
in roe finis. ideo ĩter omes creaturas
pPoꝛ oĩuʒ creata ẽ ſapia ſiue creataan⸗
gelica ⁊ dignitate ⁊ oꝛigĩe.⁊ pꝰ oĩa ꝓ9
dquctacẽ aĩa hũana tqq; finis oĩuʒ ⁊ cõ/
ſeruatio.⁊ ideo q́uis multũ appꝛoxĩet
deo inqntü tenet rõem oꝛiginis:nõ mi
nus tñ appꝛoxiĩat deo inqntũ hʒ roneʒ
finis.⁊ iõ cõpꝑetentiꝰfuit eã ꝓduci poſte
rius q; pus. Hec dicta ſunt ð aĩia Ade
nꝗ de alijs aĩabo.j.ſuo loco qret᷑.

EVnſequenter
qrit᷑ de ꝓductõne pmi wiĩs ex
pte coꝛpis.Et circa ̊ qrũt tria. Pꝛi⸗/
mo q̃rit᷑ vtꝝ co:ꝛpus pᷣmi homĩs pquci
debuit pure de nã celeſti? Scðdo qrit᷑
yvtꝝ ꝓductũ fuerit pure de na elemẽta-
ri: Tertio qrit᷑ vtu ↄditũ fuerit in cõ-⸗
plexione eq̃li ⁊ ineqᷣli

Ira primü ſic
ꝓcedit᷑:⁊ oñdit᷑ coꝛpus Ade
ꝓduci debuẽit pure ð nã celeſti ſic.no
biliſſime foꝛme debet dari nobiliſſima
ma. ꝑz nobiliſſima int foꝛmas è aĩa rõł

ĩnocès ⁊ abſq; pcco q̃lis fuit aia Ade

nobiliſſima int naturas coꝛpales ẽ nz

celeſtis. gO 7t. Iteʒ motoꝛiſaq mobi

le debʒ eſſe p poꝛtio.hᷣ aĩa rõlis eſt mo/

toꝛ ĩcoꝛuptibił. ꝗ̊ debuit ei dari ĩpaſſi
bile coꝛpus. Itẽ finis impoitnccita
tem his qᷓ ſunt ad finc.ſ̊ totus Adã fa
ctus ẽ ad ꝑpceptõem beatitudinis.locꝰ
autẽ beatitudis ſpalisẽ ipſe deꝰ.coꝛ⸗
Poꝛalis ẽ celu.̊ ſiẽ ſpus Ade nõ quie⸗
ſcit niſi ĩ deo:ſic debuitei dari coꝛpus
qð nõ quieſcit niſi ĩ celo.H̊ autẽ eſt coꝛ
pus de nã celeſti.ꝗc. Itẽ ſpus rõt

ꝓut abſq; culpa cõditꝰ fuit maxie erat

potens ⁊ ydone?ꝰad agendũ:⁊ pfectus
erat cognitõis lumĩe ⁊ ydoneus ad co
gnoſcendũ:libererat volutate ⁊ recti⸗/
tudine:⁊ ideo facit᷑ attendenduʒ in ſui
optimũ.ꝗ debuitei dari coꝛpus cui ma
xime cõpetit agere ⁊ ad cognitõem di⸗
ſponẽ:⁊ qðᷣ mime habʒ retardatõeʒ. Hᷣ
autẽ eſt lux et nã celeſtis.ꝗ̊ coꝛpꝰ Ade
pure pduci debuit de celeſti coꝛpe.
Sed coñ.aĩa rõlis quodamõ ẽ oĩa.ſi

igit᷑ coꝛpus debʒ ꝓpoꝛtõnari aĩe: coꝛpꝰ

eius debʒ habẽ cũ omibo cõueniẽtiaʒ.
ß H nõ habẽt ſi eèt pure de nã celeſti:et
nõ cõicaret elemẽtis.ergo ?t. Iteʒ
aĩa rõlis qᷓ;uis ſit ſimplex ĩ eèntia:tñ ẽ
multiplex in effectu.g ſi coꝛpꝰ ei debet
corrñdere:neceſſe ẽ ꝙ coꝛpus eius ha/

beat varietatẽ in ptiũ opoſitõne ⁊ oꝛga
nicatõe.łᷣ Hͥ nõ habẽt ſi eẽtcoꝛpus pu/

re celeſte: ergo t. Iteʒ vegetabik
? ſenſibilis diſponũt ad rõlem:⁊ mag

ad ipaʒ appꝛopiqnt q nata alicuiꝰ coꝛ
poꝛis.nec alicui coꝛpi vnit᷑ rõlis poten

tia abſq; vegetabili et ſenſibili.nulluʒ
igit᷑ coꝛpus ẽ abile ad actũ vite rõnatł᷑:

niſi pᷣus fuerit abile ad actũ nite vege
tabilis.tale autẽ coꝛpus eſt cibabile::

huiõi nõ põt eſſe pure coꝛpꝰ celeſte.er-
go *„«. Item coꝛpi ſimplici debetur
vnus mot tantü:ſiue illud coꝛpꝰſit ce
leſte:ſiue elemẽtare.coꝛpiautẽ qð mo
ueturab aĩa debet᷑ motus ĩ omnẽ dif-

ferentiã: cum aĩa ſit motoꝛ ſufficiẽs.er

go coꝛpus Ade nõ potuitcſſe oĩno de
natura coꝛꝑis ſimplicis.q̊ nec pure de

nã celeſti. M“ dicẽdũ ꝙ coꝛp Ade
nõ fuit pure foꝛmatũ de natura celeſti

ſati
nß;
wer⸗
ucun⸗
went
enpſ
biteni
catun
femeſt
minie
moc
ſcere⸗
etiaʒ
non
iuſt
ſuobie
ys fl

cfuerein

debuiten
Cbileagr
gbileade
ſorol
ſasdar
emp
wena
min
pales
ſernin
ithe⸗
no
enioſts
ſuün
omea
Roͤqoc
nemie
miniden
Wcari
Wo
Oe⸗
lumkh
töͤnal
morpt
rölis⸗
igeoc
babite
tume
fineß
vtphi
angelu
ni. di⸗

4

Bchizi
imohiuide,
e Ul
Lus Nif
Mmins lo
Aigiwen,
Rs arnüeni,
c.emiein
t. Jſii
efutmin
encütpins
twonens
nolütne n
Encenetnini
icapusain
cognibend⸗
Nrmmine;
s6cp'Ace
chice.
dämndedit
minmiiiec
mivcienin,
urdenücklch
a.
eriennani
Rcup ciont
nposcisi⸗
wſairta
tucapospur⸗
Ezregetnbi
emtnag
giaclian'c
nüfisſen
miblinul;
Nürir tön
NAürteng
Gockcbarie
inpleinmn
rilagcan i
pimin

oemme

ſicut ĩ nuit textus Geñ.qui diẽ euʒ foꝛ
matuʒ de limo terre. nec debuit pure
petere ð natura celeſti foꝛmari:imo de
natura elemẽtari.̊ exigẽte oꝛdinis cõ
Pueni quam ĩ omibus ſuis opibus
emp ſeruat ſapiẽtia diula. Require/
batenĩ h̊ oꝛdo homĩs ſiue in ſe:ſiue ad
creaturꝗ inferioꝛẽ: ſiue ad creaturã pa
rem:ſiue ad deũ fineʒ. Oꝛdo ipius ho
minis in ſeipo hoc reqrebat.qͥa eni ho⸗
mo cõditus fuit vt natꝰ multa cogno⸗/
ſcere:nõ ſolũ cognitõe intellectiua ſed
etiaʒ ſenſitiua.ideo debuitei dari coꝛ

pus multifoꝛme: vt diuerſa oꝛgana di
uerſificati ſenſuũ deſeruirẽt ad diuer

ſa obiecta cognoſcẽda. Quia.n.cõdi⸗
tus fuit ĩ vertibilitate li.arbi.vt potẽs

viuere in iuſticia ⁊ moꝛi ꝑ culpaʒ.dari

debuit etiaʒ coꝛpus qð nõ eſſet tantuʒ
abile ad viuendũ:ſed etiã poſſetfieri

abile ad conũpendũ ſiue moꝛiendũ. et

ita oꝛdo homĩs ipiꝰ requirebat vt coꝛ/

pus daret᷑ hoĩ młtifoꝛme:⁊ ad coꝛup/

tõem poſſibile.⁊ ideo non celeſte ſᷣ ele/
mentare. Oꝛdo etiã homĩs ad creatu/
ram inferioꝛẽ requirebat.Quia.n.coꝛ
pales nate inferioꝛes facte ſunt vt de/

ſeruirẽt create rõli:ſicut ſup oñſuʒ fu⸗
it. facte ſunt etiã vt mediàte illa dam

mõ ꝓducant in finẽ.hinc ẽ ꝙ debuit fi
eri roõlis creatura taliter cõpoſita q ob

ſequiũ inferioꝝ creaturanꝝ ect ei vtile:

7 ꝙ mediãte illa creatura nãe inferio/
res quodãmõ pducerent᷑ ad beatitudi
nem. ⁊ ideo vt nãe inferioꝛes poſſet ho⸗
mini defuire:⁊ ĩ homĩe quodamõ glo
rificari:debuit homo vt tã ex nã ſupio
ruʒ coꝛpoꝝ q; ex nata elemẽtoꝝ ↄſtitui
MHꝛdo etia ad creaturã parẽ.i.adange

lum h̊ reqrebat.S iẽ.n.facta ẽ vna ra

tõnalis creata ꝓpe deũ:et in loco ſup-/
mo:vt in emppreo:ſic debuit fieri alia
rõlis creata in loco infimo ſcʒ terra.⁊
ideo coꝛpus eiꝰ cõſtitui debet ex nã tali

habitatõi cõueniẽti.⁊ ideo maꝗ ex na-
tura elemẽtari q; celeſti. Oꝛdo etiã ad
finẽ ̊ requirebat.debebat.n.ho ſubijci
ävoyt p huilitateʒ ſbiectõnis aſcendẽt.vñ

angelus ceciderat ꝑ ſblimitatẽ elatõ⸗

nis. ⁊ ideo debuit ſibi dari coꝛpus cõ⸗

ſtitutũ de nata inferioꝛi:vt ſeipm pul-
uereʒ reputãs: tũc per omia ſbiaceret.
Vngde ⁊ ſcripiura maluiteũ dicere de
limo terre ꝓductũ.vt ex H̊ homo ꝓfice/
ret et aſcendẽt p hũilitatis meritũ. Et
ideo cõcedende ſunt rõnes q ad h idu-/

cte ſunt. Ald illud vero qð obijcit in
cotrariũ de nobilitate foꝛme. dicendũ
ꝙPnobilitas mãe venit ex oꝛdine ad foꝛ

mã.Quoniã igit᷑ coꝛpus maꝗ emtoꝛ/
dqinabile ad aĩaʒ qð erat ↄſtitutũ ex va

rietate nae q; coꝛpus qð eẽtpure cele-
ſte. hic ẽ ꝙ ſi illud ſit nobiliꝰ ĩ ſe:tamẽ

in relatõe ad foꝛmã coꝛpuſ ex diuerſis
elemẽtis compoſitũ magis eſt nobile.

Ad illq qð obijcit᷑ ꝙ motoꝛis ad mo
bile debʒ eſſe ꝓpoꝛtio.dicendũ ꝙ q;uis

anima ſit imoꝛtalis moꝛtalitate natu/
re:qn tamèẽ creata fuit moꝛi potuit moꝛ
te culpe. Et qͥa coꝛpus datũ ẽ ei nõ ſo/
lum ad viuificandũ: etia ad merendũ
ideo nõ ſolũ dari debuit coꝛpus aptuʒ

eius ĩmoꝛtalitati:ſed etiã aptuʒ eiꝰvei

tibilitati.⁊ ideo nõ ſolũ nccariũ ad ppꝑe
tuitateʒ:ſed etiã poſſibile ad moꝛtalita
tem. Ald illud qð obijcit ꝙ homo fa
ctus eſt ppter beatitudinis pceptõem.
dicendu ꝙ ⁊ ſi fact eſt ꝓpter beatitudi
nẽ ita tamẽ vt pueniret ꝑ merita ⁊ bõa
opa:⁊ ita pꝛius eſſet viatoꝛ qᷓ; comphen
ſoꝛ.Et qͥa pᷣus opoꝛtuit eũ tranſire per
viã q; pueniret ad pr̃iaʒ.ideo in pᷣma⸗
ria ſui cõditõe debuit ei dari coꝛpꝰ cõ/
neniẽs bᷣm ſtatuʒ vie. Et qa locus ſibi
deputatas ad merendũ erat:loc infe
rioꝛ.ſ.padiſus terreſtris.inde ẽ ꝙ cõpe
tebat coꝛpus ſuũ ð nã terreſtriaſſumi:
nõ pᷣncipałr de celeſti. Cũ aũt aſſumet᷑
in gloꝛia tũc coꝛꝑis eius diſpõ erit va/
riata:ſiẽ in q̃rto.vbi agit᷑ de dotib coꝛ
poꝝ gloꝛificatoꝛn. Ad aliud qð obij
cit᷑ ꝙ aĩa illa erat potens ad agendũ et
cognoſcendũ ⁊ tendendũ in deũ.dicẽè-
duʒ ꝙ ⁊ ſi erat potens ad actõem:nõ tñ
ita pfecte potẽs erat qn eſſet poſſibilis
ad defectuʒ.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ debẽt ſibi
ad h̊ cõplenda dari coꝛpus celeſte qð
eſt ĩcoꝛuptibile:ſ magis elemtare qðᷣ

ex bona diſpoſitõe ⁊ complexiõe equa

li eſſet ydoneꝰad agẽdũ.et nihilominꝰ
et † 9
14

ſi homo peccaret eſſet poſſibile ad pa-
tiendum. .
Ecundo queri

tur vtꝝ coꝛpꝰ Ade ſiue coꝛpus

pmi homĩs ↄſtitutũ fuerit de nã pure

elemẽtari:aut ſił cum nã elemẽtariad
eius ↄſtitutõeʒ ↄcurrẽt nã celeſtis:Et
ꝙ ſim? cũ elemẽtari cocurrit nata cele

ſtis ad coꝛpis hũani ↄſtitutõem videt᷑

velle Aug'.ad lr̃am ſuꝑ Geñ. qͥ dicit
qꝙ aĩa mediãte luce coꝛpus viufiicat⁊
admiſtrat.Et eadè è rõ Auicẽne.ſi er-/
go coꝛpus hũanũ ſic cõditũ ẽ vt natuʒ
eſſet ab aĩa viuificari:vidr ꝙ ad eiꝰ cõ
ſtitutõem cõcurrerit nã lucis.⁊ q̊ ẽ na
tura celeſtis.ꝗ̊ . Itẽ phus in. xvi.
liꝰde aialib diẽ ꝙ in nob ẽ caloꝛ igne/
us:⁊ caloꝛ celeſtis qͥ quidè ẽ caloꝛ vita
lis.̊ᷣ nõ eſt accñs ſine ſba.g de ↄſtitu/
tõe coꝛpis nr̃iẽ celeſtis na. Iteʒ im
poſſibile ẽ ↄria venire ad ↄfoꝛmitatẽ ⁊
vnitatẽ niſi ꝑ ynũ qð fit eleuatũa grie
tate.qͥa ſi ilt hr̃et orietatẽ potiꝰdiſcoꝛ
dia facẽt qᷓ; ↄciliaret.ſi igr nã coꝛpała
Zrietate eleuata ñ ẽ niſi nã celeſtis: eiſ
in coꝛpꝑe viuificabili:ncce ẽ gria elemẽ
ta ↄciliari.maxĩe igr̃ videt᷑ ꝙ de ↄſtitu
tõe pmi hoĩs fuerit nã celeſtis. Itẽ

oẽ coꝛpꝰ mediate aĩa rõli quodãmò hʒ

beatificari.̊ ñ ptingũtad beatitudinẽ
mediate aĩa niſi q ei vniũt᷑.nulla tñ coꝛ
poꝛa piũgunt niſi q ſunt de ↄſtitutõne
ſuicoꝛpis.videt᷑ igr ꝙ coꝛpꝰ pmi hoĩs
nõ tm ↄſtitutũ ſit de nã elemẽtari:veꝝ
etiã de nã celeſti. Ytẽ in aͤlʒ oꝛgano
cuiꝰlʒ ſenſus dnat᷑aliqð coꝛpꝰſimpli/
ciũ:ſicẽ ondit Augꝰ.ſup Geñn.ad lr̃aʒ.
cũ igr qnq; ſenſus ſint in hoĩe:videt᷑ ꝙ
qnq; coꝛpa ſint de eiꝰ ↄſtitutõe.ꝗ̊ nõ ſo
lü nã elemẽtaris ł̊ etia celeſtis. Itẽ
oꝛdo eſt in aſcẽdendo ⁊ in deſcẽdendo
ita ꝙ ab infimo puenitad ſupmuʒ per
media:⁊ eↄ?ꝰ ſ̊ ſba ſpſalis maxĩa diſtã
tia diſtata nã coꝛpea ⁊ opaca:⁊ minꝰa
nã pſpicua:⁊ adhuc minꝰa nã lumio⸗
ſa q eſt n celeſtis.ꝗ videt᷑ ꝙ nec coꝛpꝰ
nie nec aĩa coꝛpi vniri debeat niſi nata
lucis intueniẽte.videt᷑ ꝗ̊ ꝙ coꝛpꝰ pᷣmi
homis nõ tm de elemetari: ſ etia de ce

leſti nã ↄſtitutũ fuerit. Coñ.ex nlłis

coꝛpibus oſtituit᷑ coꝛpꝰvnicũ niſi qͥ poſ

ſunt adiuicẽ agẽ ⁊ pati.Hhaũt ſola ſunt

hñtia grietatẽ.cũ igr nã qͥnti coꝛpis ta

lis ſit vt nõ habeat grietatẽ:nõ videt

veniat ad oſtitutõem coꝛpis mixti.ꝗ̊n
ad ↄſtitutõem coꝛpis pᷣmi hoĩs. Itẽ

nihil venit ad cõſtitutõeʒ mixti niſi coꝛ

pus qð ẽ miſcibile.miſcibile aũt nõ eſt
niſi coꝛpꝰ rarefactibile ⁊ còdẽſabile. et

oẽ tale eſt coꝛuptibile.nã aũt qnti coꝛ⸗
Poꝛis ẽ iconuptibilis. nõ potuit veni
re ad ↄſtitutõöem hũani coꝛpis. IJtẽ

coꝛpꝰhũanũ ſm ſe totũ eſt ꝓpagabile.
Sßm ſe totü eſt gnabile ⁊ coꝛuptible ꝑ

nãʒ.ſ̊ natura qnti coꝛpꝑis nõ recipit ge

nermatõem in coꝛuptõem. nõ viqr̃ eſſe
de ↄſtitutõe hüani coꝛpis. Itẽ ſieſt
de ↄſtitutõe:qͥro vñ ſumpta ſitilla na⸗
tura.aut.n.de celo:aut de terra.Si ð
celo. vidr̃ ꝙ ab ipo celo fiat aliquaꝝ
ꝑtiũ ſeq̃ſtratio cũ gñat᷑ h.Si de terra
Sů53. nihil ẽ de terra qð nõ ſit natũ
ex ipa ꝓduci.̊ natura qnticoꝛpis nõ ẽ
nata ꝓduci de nãa alicuiꝰelemẽti. nec
de celo nec de terra põt ſumi illa nata.
ᷣnõ ẽ de coͤſtitutõe coꝛpis hůani. Si
tu dicas ꝙ de celo venit ꝑer radioꝝ im
miſſionẽ:H̊ nõ vidr̃ ↄueniẽs.qꝛ impoſſi
bile ẽ radiũ ſeparia ſua oꝛigĩe:impoſſi
bile ẽ etiã venire ad alteriꝰ ↄſtitutöem
cũ lumẽ in medio ſit ꝑ modũ ſpeieiet
ydoli q nullo mõ veniũt ad cõſtitutõeʒ
alicuiꝰrei nalis. Item ſi nata anti
coꝛpis venit ad ↄoſtitutõem coꝛpis ho⸗
minis: qro qͥd fiet de ea qñ coꝛpꝰ huũa⸗
nuʒ reſoluit᷑.aut.n.tendit ſurſum:aut
I ppꝛia natura manet deoꝛſuʒ:aut coꝛ-
rumpit᷑ in aliqð elementũ. Sʒ nõ põt
cedere in aliqi elementũ:cum ſit ꝑ na

turã ĩcoꝛuptibilis. Deoꝛſuʒ in ꝓpꝛia

natura nõↄiienit ſibi manere:cũ eius
ꝓpꝛi locus ſiteſſe in circũferẽtia.naʒ
in centro ſemꝑ ſurſuʒ tendit. Si ſur-
ſum tendit.ꝗ videt᷑ ſpaciũ oꝛbiuʒ cele/
ſtiü aliqñ ampliari:aut cõdenſari.O:
ſi tu dicas ꝙ cedit in coſtitutõem alte⸗
rius coꝛpis nec habʒ coꝛumpi.cuʒ er⸗
go ex coꝛꝑe homĩs gñant᷑ vermes atq;
buffones ⁊ ſerpentes: ponet᷑ nata qnti

ſt⸗
hün
ſen.
ſam:
nit
Si
püi⸗

lee

ſi
fii
tih⸗
wanie
ignis
1par⸗
inkert
Eem⸗
nes
ſui⸗
neg
nam
niap
nio/
rele
ſunfin
ſentiti⸗
didee⸗

Kital

wwen

63
.
nmäniiinf
1Mieſee⸗
Vandcapen
. de
e... 11
midie 3
ln s.
DMnilco⸗
AR
7 „
4
ickppagii
erconumui
Nsſofeah
141

Mürairn
aigie: inp
mi tinnie
nociͦſcrcii/
tad coli
. cheins
SSõ
nn. Sin⸗
giobine
cödenſen⸗
ſianöent
nungn⸗

mmetpliſ

coꝛpis eẽ de ↄſtitutõe vermiũ ſiẽ de cõ

ſtitutöe hoĩuz. Itẽ quero ꝓpter qͥd
nata qͥnti coꝛpis veniat ad coſtitutõeʒ
hũani coꝛpis.aut enĩ ꝓpter cõmixtio/
nem:aut ppter aĩatõeʒ:ant ꝓpter ſen-
ſum:aut ppter intellectũͥ. Si ꝓpter cõ
mixtionẽ:tũc ̊ eẽt de ↄpone clʒ mixti
Si ꝓpt aĩatõeʒ:tüc eẽt de nata cuiꝰlʒ
plãte. Si ꝓpt᷑ ſenſificatõem:tũc eẽt de
nã clʒ bꝛuti. Si gᷓ venith ẽ ꝓpter itel
lectũ ſolu. Sʒ. intellect nulliꝰpt
coꝛpis ẽ actꝰ. q́tũ ẽ ð ſe ñ magexigit
coꝛpꝰſuũ ↄponi de nã celeſti qᷓ; de ele-
mẽtari. Heead pdictoꝝ intelligẽtiã
eſt notãdũ ꝙ circa h ẽ triplex mod di

cendi. Quidã.n. dicẽ voluerũt ꝙ nã ce

leſtis venit ad ↄſtitutõeʒ hũani coꝛpis
ſiẽ elemẽtũ:ꝓ eo ꝙ nã celeſtis ñ ẽ alia
q́ᷓ; na ignis.⁊ iõ cũ ↄſtet ignẽ ad ↄſtitu
tõeʒ huani coꝛpis veĩre dicũt coꝛpꝰhu
manũ ex nã celeſti ↄſtitutũ eẽ.H̊ aũt nã
ignis ⁊ ſi put alijs pmiſcet᷑ heat agere
⁊ pati:⁊ conũpi⁊ gñari.⁊ H/ ꝓut eſt hic
inferiꝰ.put tñ ẽ ĩ ſpera ſua traquillita⸗/
tem ⁊ quietẽ hʒ:nec ſuſcipit conuptio
nes:nec pegrinas impſſiões.Et iſtaʒ
ſuã poſitoez p verba Aug'. ĩnuüt:qui
negat eẽ qntũ coꝛpꝰ ꝓpter q̃tuoꝛ coꝛpo
ra mũdi.ſ̊ hec poſitio vie phice ⁊ cõmu
ni apte repugt: que pter q̃tuoꝛ coꝛpoꝛa
mũdi ponit eẽntiã qͥntã ſupᷣ oẽm zrie/
tatẽ eleuatã qð valde rõle eſt:ſic oſten
ſum fuit ſup̃ diſ.xiiij. nec huic repugt
ſentẽtia Aug.ſi recte intelligat᷑ ſicut
ibidẽ expoſitũ eſt. IJdeo aliter volu/

erũt alij dicẽ nã celeſtis venit ad cöo⸗

ſtitutõem hũani coꝛpis:mõ ſiẽ vnuʒ ex
elemẽtis:ſᷣ ſiẽ mediũ ligãs oĩa elemẽ-/
ta:⁊ illa ↄcilias.⁊ H̊ dicũt exigẽ digni/
tatẽ cõplexiõis hũane p quã coꝛpꝰhu/
manũ ĩ ſua pᷣma cõſtitutõe habuit ele
mẽta ĩ optima ↄciliatõe.hũit etiã ydo/
neitatẽ ad h̊ vt ꝑpꝰ meriti cõſuatõem in
habitaret in celeſti mãſiõe.⁊ ſic debuit
habẽ naturq celeſtẽ ⁊ elemẽtarẽ de ſui
ↄſtitutõe.elemẽtarem ꝓpter ſtatũ vie ĩ
quo cõpetebat ipm habẽ coꝛpꝰ paſſibi/
le.celeſtẽ ꝓpter ſtatuʒ pfie in qͥ cõpete-
bat ipm habẽ coꝛpꝰ claꝝ ⁊ impaſſibile.

2 quẽadmodũ in ſtatu vie nã elemẽta⸗

ris pdñat᷑: ſic in ſtatu pr̃ie erit eõrio.
Hoc aũt⁊ ſi videat᷑ ſatiſ ꝓbabile eẽ di
ctũ:tñ nõ modicã habʒ calũniã q̃lit᷑ na
tuna illi qnti coꝛpis cũ ſit ĩcoꝛuptibit
carens grietate veniat ad ↄmixtiõeʒ
cũ alijs elemẽtis.⁊ iteꝝ:ſi venit vñ ve/

nit: ⁊ ĩ q; cedit difficile ẽ aſſigsre. Et

iõ eſt modus dði ꝙ dupir ẽ loquide
nã celeſti.aut p ꝓpꝛietatẽ:aut per cõfoꝛ
mitatẽ. Oer ꝓpꝛietatẽ nã celeſtis dici
tur eè nã qnti coꝛpis:que ſic ꝑfecta eſt
ſua foꝛma vt nullo mõ habeat appetitũ
ad aliã foꝛmatõeʒ. ſic actiua ꝙ nullo
mõ põt pati ⁊ coꝛũpi.⁊ ſic eſt nata oꝛ/
biũ ⁊ ſtellaꝝ ⁊ firmamẽti.G̊ aũt nõ veĩt
ad ↄſtitutõez hũani coꝛpis ſᷣm ſbam⁊
veritatẽ:ſᷣ ſolũ venit ſᷣm virtutẽ.qꝛ viſ
tus ſtellan ⁊ oꝛbiũ influendo facit ele/
mẽtoꝝ ↄciliatõnem q veniũtad huani
coꝛpis ↄſtitutõnem ſᷣm rẽ:dũ actio ele
mẽtoꝝ regimẽ ⁊ directõeʒ hʒ ab influ⸗
entia coꝛpoꝝ ſuꝑpioꝝ.A lio mõ dr na/
tura celeſtis per ↄfoꝛmitatẽ:⁊ ſic large
accipit᷑ ⁊ vocat᷑ nata celeſtiſ ilłd qð eſt
ↄfoꝛme celo ⁊ in ſublimitate ⁊ clarita/
te:⁊ q̃daʒ ſblimatõe a grietate.⁊ pꝑ hũc
modũ ſpũs q ſunt de ↄſtitutõe coꝛꝑis
viuẽtis:⁊ maxime homĩs dicunt᷑ eẽ nẽ
celeſtis ꝓpter ſbtilitatẽ ⁊ lũioſitatẽ:et
ꝓpter h̊ etiã ꝙ ſblenuatõnem habent a
natura gqrietatis:oũ ↄſurgũt ex cõmi⸗/
xtiõe elemẽtoꝝ in q̃daʒ harmòia et cõ⸗
ſonantia. Et qm in coꝛꝑe huano ſic.j.
patebit maioꝛ eſt harmõia q; ĩ aliqͥ coꝛ
poꝛe mixto.hĩc ẽ ꝙ eiꝰcaloꝛ ⁊ ſpũs ⁊ cõ
plexio mag ↄfoꝛmãtur nʒe celeſti.⁊ H
mõ accipiẽdo nãʒ lucis ſiue nãm cele/
ſtẽ large ſiue p ↄfoꝛmitatẽ ĩtrat ↄſtitu
tõᷣem huũani coꝛpis ſᷣm veritatẽ magis
qᷓ; ſᷣm ↄſtitutõem alteriꝰmixti ꝓpt hũa
ne cõplexiõis eq̃litatẽ ⁊ dignitatẽ.ſᷣm
veritatẽ tñ tam ſpũs q; caloꝛ qͥ dicunt
nãe celeſtis ſunt de nata elemetari.qᷣa
de pdunt᷑ ⁊ reſtaurant:ſᷣm qꝙ expſſe phi
dicũt. Juxta hãc viã que ꝓbabilioꝛ eſt
⁊ planioꝛ patʒ reſpõſio ad qõem ꝓpo⸗/
ſitaʒ.patʒ etiã rñſio ad obiecta. Nam
rõnes oſtẽdentes ꝙ natura qnti coꝛpo
ris nõ venit ad cõſtitutõem coꝛpis hu/
mani loquit᷑ de nata celeſti ꝓpe dicta

que eſt ĩconuptibilis:⁊ ĩalterabilis:et
ĩmiſcibilis.⁊ ideo nõẽ miſcibił ad cõ/
ſtitutõem terth. MRatões voad oppo
ſitũ ĩducte ꝓcedũt vł de nã celeſti dẽ̃a
poↄfoꝛmitatẽ ſicẽ due pᷣme auctes.vłſi

ↄcludũt de nã qnti coꝛpis ꝓpᷣe dẽa:nõ

oñduntꝙ veniat ad ↄſtitutõem coꝛpo-

ris ſᷣm ſbaʒ:h̊ ſᷣm veritatẽ:aliter nõ cõo

cludũt:ſiẽ pʒ diſcurrẽdo per ſingulas.
M06/15ãꝗ ad illud qð pᷣmo obꝛ ð luce.doᷣ
ꝙẽ lux qnti coꝛpiſ:⁊ lux ignea:⁊ lux ex
eq̃litate ↄplexiõis gñata ſiue ↄſurgẽs

⁊ hec ẽ illa lux q facit coꝛpꝰ eẽ ſuſcepti/

bile rite. alie ᷣomĩme. Ad illud qð
obꝛ de caloꝛe.dð ꝙ caloꝛceleſtis nõ dr

qa ſit in nq celeſti ſiẽ in ſbo:q; neq; illa

calida neq; frigida ẽ.ſ qͥa ẽ a nã celeſti
m debitã ꝓpoꝛtõem:ita ꝙ facit ad ↄß⸗
uatõem.⁊ talis caloꝛ ĩ coꝛpe huano eſt
H ex H̊ nõ ſequit᷑ ꝙ nã celeſtis veĩat ad
ↄſtitutõeʒ coꝛpis huani ſᷣm ſbaʒ: ſᷣ ſo⸗
lü ꝙ influat. Ad illud qð obᷣ de cõ/
ciliatõe iꝗ pʒ rñſio.q;ꝛ nõ ↄciliat veniẽs
ĩtra:tz ſufficit ad cõciliãd e᷑. Ad il
lud qð ob de beatificatõe.dð q coꝛpa
dicunt᷑ beatificari ĩ hoĩe nõ ꝑ veritateʒ
tz p ↄfoꝛmitatẽ.⁊ iõ ex h̊ nõ ſequitꝙ de
ↄſtitutõe hũai coꝛpis ſit nã celeſtis ſᷣm
veritatẽ:łᷣ ſufficit ꝙ ſit ſm ↄfoꝛmitatẽ:
ita qaliquid ei ↄfoꝛme rñdeat ĩ coꝛpe
huano. Ad illud qð obꝛ ð qnq; ſen
ſib.dð ꝙ ſiẽ idẽ Augꝰ.dic.vnuũ elemẽ
tũ dñat in duob: ſicaq̃ ſb rõe vapoꝛis
dñat᷑ in olphatu:ſbᷣ rõe hüoꝛis dnat᷑ ĩ
guſtu:ſiẽ ipe dic.iij.ſup Señ. Ad il
lud qð obᷣ de oꝛdine.dð ꝙ ⁊ ſi na cele/

ſtis ſit excelſioꝛ int coꝛpa ſimplicia ßm

ſe oſigerata: nõ tñ excellit ĩ gdu ĩ ↄpa
tõe ad vlterioꝛẽ foꝛmã ſuſcipiẽdã.łᷣ hiſ
oꝛdo ꝙ foꝛma elemẽtan vnit᷑ aĩe me⸗/

diate foꝛma mixtiõis:⁊ foꝛma mixtiõiſ

diſpõit ad foꝛmã ↄplexiõis.Et qꝛ cũ Hᷣ
iĩ eqlitate ⁊ hbarmõia ↄfoꝛmat᷑ nẽ cele
ſti. iõ abilis ẽ ad ſuſceptõem nobiliſſi-
me influẽtie.ſ.vite.⁊ ſic in vnioneʒ aĩe
ad coꝛpꝰrectꝰſermnatoꝛdo.magna etiaʒ
dignitas huani coꝛpis ppt᷑ magnaʒ
harmoniã ⁊ ꝓpoꝛtõnabilẽ ↄiuctõeʒ ſu⸗
⁊ ptiũ ob q̃m ĩ ſtatu viatoꝛiſↄfoꝛmis
ſit nẽ celeſti. in ſtatu aũt ↄphenſoꝛis p/

ficiet᷑ a deo nõ tin vt ſit ↄfoꝛmis:ſ etiij
vt ſup celeſtẽ nãʒ ſit exaltata ⁊ ſõlima

ta vteiↄgruat potiſſime habitatio ce⸗
li empyrei.

Ercõ queritur

vtu coꝛpꝰ pᷣmi wĩs oſtitutũ ſit

ex elemẽt i ↄplexiõe ↄpoõne eq̃li:. Etp

ſic vidr̃.q̃nto ↄplexio ⁊ ↄpõ mag acce

it ad eqlitatè tato nobilioꝛ ẽ:⁊ q;to no

bilioꝛ ẽ tãto nobilioꝛis ẽ foꝛme ſuſcep⸗/
tiua.ſ̊ ↄplexio coꝛpis pᷣmi hoĩs fuit ſu

ſceptibił nobiliſſime foꝛme pꝑ nãʒ q eti

am nõ erat depᷣuata p culpã. fuit cõ/
plexio maxiĩe nobit.⁊ ſih:maxie eqᷓ lr.
Itẽ tãto res ↄplexionata ẽ ad durã

dqũ habilioꝛ qᷓto ei ↄplexio ẽ eq̃lioꝛ.ĩe⸗

qlitas.n.miſcibiliũ ẽ via ĩ coꝛuptõeʒ.
htz coꝛpꝰ Ade habile erat ad durãqũ in
ſempitnũ q̃ntũ è ex ſua p aſtitutoe.
vidr̃ ꝙ ĩ pfecta eq̃litate ↄplexiõis ⁊ cõ
pPoõnis fuerit ↄſtitutüů. Itẽ vbiẽ ĩeqᷓ
litas còplexiõis ibi nccario eſt pugna.
vbi vᷣo pugna ẽ foꝛma ñn põt ſic gubᷣna
re mãm ſi ſi eẽt ibi pax et mmquillitas.
vbi aũt hẽ ibi ẽ aliq̃ pẽalitas.ꝗ aut in
coꝛpe pᷣmi hoĩs ꝑfca fuit ełoꝝ eq̃litas
aut añ pcẽm fuit ĩ eo aliq̃ pèalitas.ſed

nlto mõ pẽa pceſſit culpa.gẽͤ . Itẽ
coꝛpꝰ Ade debuit fieri ꝓpoꝛtònabilea-

nime.⁊ iõ qdiu aia fuit imunis a moꝛ/
te cłpe coꝛpꝰeiꝰ fuitĩmune a moꝛte nẽ.

&pi re qdiu aĩa fuit eq̃t ĩ volutate coꝛ
pfuit eq̃le ĩ ↄplexiõe.ſᷣ ĩ aia pᷣmi hoĩs

nilta erat obliqtas iuſticie ĩ pᷣᷣcõſtitu/

tõe:ĩmo pfca ĩnocẽtia. nec ĩ coꝛpꝑe e-⸗
rat aliqᷓ ieqᷓlitas: ̊ cõcoꝛdia ⁊ amicitia
pfecta. Sʒ ↄ:vita ẽ ꝑ calidũ ⁊ huið

⁊ oĩs opatõ aĩe ĩ coꝛꝑe ẽ ꝑ caloꝛẽ:ſiẽ di

cũt nales medici.ſ ĩ coꝛꝑe Alde aĩa ha
bebat expeditas opatõnes.gꝗ mag erat
ibi habũdãtia caloꝛis.ꝗ pqnabat᷑ cali/
qũ.⁊ ſi h:g; n erat pfca eqlitas oplexio
nis. Itẽ ⁊ ſi ↄplexio hoĩs ẽ ðᷣtioꝛata
tñ ñ ẽ totatr coꝛupta.ſ̊ nos rigemꝰ ꝙ
coꝛ ꝑ nãʒ ẽ calidiſſimũ:⁊ epar ſiłr:⁊ q;
dqã ſunt alia mẽbꝛa in bo reõt fleuma

⁊ melãcolia.̊⁊ tũc ita erat.ſig ĩ coꝛpe

Ade erat pdñatio huoꝝ: pi roe ⁊ q̃lita
tü elemtoꝝ.& ñ erat ibi ꝑfecta adeq̃tio

ni
nt
ni
ſeͤne
.op“
ntif
mend
plle
nöp
nect
igfe
Lturn
ſica
ſute
ſfai
ſciortn
tgie
Niurin
utüuit
Cohisg
calip'e
opee⸗
morda
Pend
duob
mitte
oe⸗
ſitaan
ilits
ſmia
liitmnns
ſünöß
Kleco
dydeſpe
aune
ſtipeſ
eäiad
töe⸗
Fma
ſolüi
illan⸗
ſatip
ag
tireet⸗
eetlene
ſegnit⸗
lſinde

5

. „ „
mepſi
unedoni
uicoruptic.
AAdidin
meamuten
„ ,.
ge aü
twlall⸗

miſcibiliũ. Itẽ ſi eẽt ibi pmixtio ſᷣm
oĩmodã eq̃litatẽ: ̊ tin eèt ibidẽ de gᷓui
q̃ntũ de leui. coꝛp ilłd eẽt indifferẽs
ad guitatẽ ⁊ leuitatẽ. ⁊ ad motũ⁊ ad
qetẽ.ſi igr̃ nec eẽt natũ moueri:nec qͥe/
ſcẽ:nec ſurſuʒ:nec deoꝛſuʒ eẽ.ꝗ nõ eẽt
coꝛpꝰnãle. Itẽ ſi coꝛpꝰ illꝗ eẽtoſti⸗
tutũ ſᷣm q̃ndã eqlitatẽ:tũc qᷓ;tũ vnũ ele
mentũ agẽt tm reliquũ reſiſtẽt ⁊ ipʒ re
pellẽt. ̊ vnũ virtutẽ ſuã ⁊ actõeʒ ĩ al᷑m
nõ ꝓfundaret.⁊ ſi h: nõ eẽt ibi altatio:
nec tũſmutatio:ac ꝑ H̊ nec mixtio.aut
igr̃ coꝛpꝰAde nõ fuit mixtũ.aut ſi mi/
xtũ:ñ ĩ pfecta eq̃litate ↄſtitutrů. Itẽ
ſi coꝛpꝰ Ade eẽtoſtitutũ ĩ pfecta eq̃li-
tate:q̊ ignis ſiue caloꝛ ĩ eo nõↄſumẽt.
igr̃ alimèto nõ ĩdiguiſſet.ſ̊ ↄſtãs ẽ ſᷣm
ſcõs:⁊ maxĩe ſᷣm Aug.qð alimto ĩdi

guit. ĩ elitate miſcibiliuʒ ipm coꝛpꝰ

ↄſtitutũ nõ fuit. Itẽ cũ Adẽ pecca/

uit ñᷣ fuit ei ablatũ aliqd qð eẽt ex pte

coꝛꝑis.& ſi bᷣus eratↄpoſit ↄplexione
eq̃li:pꝰea fuit ſiłr.q̊ pꝰᷣpcẽm nlła fuit ĩ
coꝛpe eiꝰ pugna. nec infirmitas nec
moꝛtalitas.ꝙ ſi h̊ falſuʒ ẽ:reſtat ⁊c.
ndũ ſiẽ diſtinguũt nãles ⁊ medici:
duobo modis dr eq̃litas miſcibiliũ in
mixto.ſ.a põdẽ:eta iuſticia.Eq̃litas a
põdẽ vt dicũt nõ ẽ poſſibit in reꝝ nã.eqᷓ

litas.n.a põdẽ põt dici tripłr. Anoꝰdi
eqlitas a põdẽ qñ miſcibilia adeq̃nt᷑ ⁊
Intüũ ad qntitatẽ moł:⁊ q̃ntũ ad q;tita

tẽ vᷣtutis. ⁊ H duo ſi unt incõpoſſibilia ñ
ſolũmõ ſᷣm rẽ:ſ e᷑ ſᷣm ĩtellectũ.⁊ G̊ in-/

tellecto ꝙ elemẽtũ qð plł'bʒ ĩ na minꝰ
bʒ de ſpẽ:⁊ eꝰ? Sic.n.ĩpoſſibile ẽ ꝙ ve
rũ auꝝ eq̃t argẽto in qntitate ⁊ valoꝛe

ſic ĩpoſſibile elemẽta actiua et paſſiua
eq̃ri adĩuicẽ eq̃litate põderis aliq̃ mi/
xtiõe.Alioꝰpõt dici eqlitas a pondere
m adeq̃tõeʒ miſcibiliũ ĩ qntitate moł

ſolũ:⁊ adhuc ẽ ĩpoſſibił.pᷣmũ:q; coꝛpꝰ

ilid nõ eẽt durabile.elemẽta.n.actiua
ſtati paſſiua ↄſumerẽt.ſi.n.adeq̃rent᷑ ĩ
ſba adeo actiua excederẽt ĩ vᷣtute vt po
tiꝰeẽtↄſumatio q; mixtio.nec tin coꝛpꝰ
illud nõ eſſet durabile: ĩmo etiam nec
eẽt leue nec Sue:cũ motꝰguis vł leuis

ſequit᷑ pdñans qntũ ad eq̃litatẽ moł.

⁊ ſi nõ eẽt durabile:nec leue: nec gue:

nõ eẽt de nate intenſiõe:nec nãe poſſi/
bile. Tertio mõ dr eq̃litas a pðdẽ eqli
tas a qntitate virtut.⁊ ſicadhuc dicũt
talẽ eqlitatẽ nõ eè ĩ nã poſſibilè.pᷣqꝛ ſi
eẽt oĩmoda eq̃litas virtutuʒ:virtꝰvniꝰ
tin reſiſtẽt q̃ntü virt alteriꝰ agẽt.⁊ ſic
nõ eẽt ꝓfundatio ⁊ ↄfractio vſq; ad mi
nima:ac pꝑ h̊ ñ eẽt mixtio. Itẽ ſi Beẽt
coꝛpꝰ illd carẽt opatõe calidi ⁊ frigidi
⁊ alioꝝ q̃litatũ elemẽtariũ.igit᷑ fruſtra
eẽtex diuerſis cõſtitutũ.tale igr̃ coꝛpꝰ
nec ẽ nãe poſſibile:qͥa repugt nẽ mixti⸗
onis.nec eſ ẽ ex intentõe nẽ:qͥa careret
debita ſibi opatõe. Et ſic q cũq; mõ ac
cipiat᷑ eq̃litas a põdẽ nõ potuit eſſe nec
debuit ĩ coꝛpe Ade.eth̊ ſatis axparet
cũ coꝛpus Ade mag eſſet qᷓue q; leue:

mag eẽt ydoneũ ad agẽdũ q; ad patiẽ

du.igr nõ hũit ealitatẽ miſcibiliũ.nec
qᷓntũù ad qᷓntitatẽ moł:nec qᷓntù ad qn/
titatẽ virtu.⁊ ita nõ hũit eqlitatẽ a põ
dere. AUnñ ↄcedẽde ſunt rões ̊ oñden/
tes:qm ꝓcedũt iſta via ſic pʒ ↄſiderãti.
Eſt ⁊ alia eq̃litas a iuſticia ⁊ h ẽ eq̃ᷓ
litas q attendit᷑ in cõmenſuratõne mi⸗
ſcibiliũ ſᷣm ꝓpoꝛtõem debitaʒ:⁊ ſᷣm exi
gentiaʒ foꝛme introducẽde.⁊ hec eq̃li/
tas repitur in homĩe.quia nobilioꝛ de
bet eſſe in eius coꝛpe ꝓpoꝛtio ⁊ harmo

nia miſcibiliũ ſᷣm ꝙ diſponit᷑ ad nobi/

lioꝛem foꝛma.hec auteʒ eq̃litas non eſt
equalitas pũctabilis:ſed latitudinem
habʒ ⁊ gradus:⁊ h ſm diuerſos ſtatꝰ.
eſt. n. ſtatus gloꝛie:⁊ ẽ ſtatus miſerie:⁊

eſt ſtatus ĩnocentie.ſᷣm ſtatuʒ gloꝛie qᷓ

eſt pfectus debet᷑ coꝑi huano equali/

tas a iuſticia.eq̃litas qᷓntum pꝑfecta in

qua nec cadit diſcoꝛdia nec repugnã-
tia:nec actu nec potẽtia.ſm ſtatũ miſe
rie qui ẽ ſtatus impfectus debet᷑ coꝛpi
homiĩs eq̃litas:ſed diminuta que pꝑmi
ſceri hʒ in eqlitati ⁊ diſcoꝛdie.nõ ſolũ

