ſas actõnes:ſicutinfidelitas ſupbia et
inuidia. Pꝛetẽa eſto ꝙ vera eſſet nõ

ſoluit.qꝛ pdicte rões nõ tin ꝓbãt ꝙ pꝛe

dicta pcca comitẽt᷑ ſupbiã ſ̊ ꝙ ancedũt
Et iõ aliter eſt dð ꝙ eſt loquide pcc̃o

q;tũ ad triplicẽ ſtatũ.ſ.qᷓtũ ad inchoati
ont᷑.ↄſũmatõem.⁊ ↄfirmatõem.pcẽm

diaboli iniciatũ è in pſumptõe.ſtati ei
vt ſuã vidit pulchꝛitudinẽ pſumpſit.cõ
ſummatꝰeſt in ambitõe.q; pſumẽs de
ſe appetijt qð oĩoõ ſe fuit:⁊ ad qð pue
nire nõ potuit.ſ̊ ↄfirmatũ eſt ĩuidie et
odij auerſiõne.qꝛ exqͥ optinẽ nõ potuit
qð axꝑpetijt: ideo inuidẽ cepit ⁊ affectu
odij ↄtraire.⁊ in hoc firmatꝰẽ.qꝛ h̊ oĩo
ipm a deo ſepauit: ⁊ pfectũ obſtaculũ
poſuit:ſicut pfecta caritas pfecte deo

iügit. Löcedẽede ſuntg rões pᷣmeꝙ
ſupꝑbia fuerit hmũ pcẽ̃m. nam ſupbia

pſumptõis ⁊ timoꝛis pᷣmũ fuit gñatiõe
ſupbia ambitõis pᷣmũ fuit ↄſummatõe

Ald illud qð ob de omiſſiõe notäadũ
ꝙ omiſſio nec fuit nec potuit eſſe pᷣnci /

pale pcẽm ſiue pꝛimũ.qꝛ dimiſſio boni
venit ex timoꝛe male hũiliate:⁊ omnis
talis timoꝛ venit ex amoꝛe male inflã⸗/

mãte.vñ nullꝰdimittit aliqͥꝗ facẽ quod
debet:niſi aliquis amet qð nõ dʒ.ſicut

aliquis cõmittit ire ad matutinũ:quia
amat ſomnũ ⁊ quietẽ in lectulo.hac ea
dẽ rõe nõ potuit eẽ ĩgratitudo nec etiã
inuidia. Bicẽdũ eſt igit᷑ ꝙ nõ q̃cunq;

dimiſſio inducit pcẽm obmiſſiõis.cõti/
git enĩ omittẽ circũſtãtiã.⁊ tũc non eſt

pcẽm obmiſſiois ſ̊ negligẽtia quedaʒ.
ↄtĩgit obmittẽ actũ ⁊ q̊ duptr: vł gña/
liter:vel ſpalit.gnalit᷑ ſᷣm ꝙ appꝛehedit

pceptũ affirmatiuũ:ſicut traſgreſſio ꝰ

negatiuuʒ.vñ nõ obmittit qui nõ uitat
foꝛnicatõem:ſᷣ qui nõ honoꝛat parẽteſ
⁊ ſm qꝙ eſt actꝰ ſpecialis põt eſſe actus

pncipalis vel non pꝛincipalis:et non

õä

—

„
õ
7

eſt obmiſſio peccatuʒ pᷣncipale niſipꝛo
actu pꝛincipali.ſicut patet de eo qui te

netur ire ad matutinas: tenetur ſe in/
duere ⁊ ſurgere de lecto.⁊ ſic de alijs
⁊ q́;uis ſint multiact vna eſt obmiſſio
Ad hoc aüt ꝙ ſit pcẽm aliqð cẽſendũ
eſſe omiſſiõis: oʒ ꝙ ſit omiſſio act cir/
cũſtãtie affirmatiui:nõ negatiui.pnci
palis:nõ annexi.ſicut aũt pʒ ꝙ nõ ẽ in
ꝓpoſito.qꝛ diaꝰ actũ pᷣncipalẽ aliqueʒ
ad quẽ tenet᷑ nõ dimiſit ſed appetijt qð
nõ debuit. ⁊ ſic pʒ bꝛeuiter de omiſſiõe
Ad illud qð obicit᷑ de ingtitudine.

dð ꝙ ingratitudo põt dici dupłr. ſcilzʒ

negatiue vel Zꝛie.negatiue qñn quis nõ
eſt grat deo vt dʒ.⁊ ſic eſt circũſtantia
omniũ pccoꝝ. puatiõe qñ nõ tm nõ eſt
grat imo ↄtrarie mouet᷑ vtputa qn co
gitat de bñficio vt eſt bficiũ ⁊ puipen
dit bñſiciũ vel bñfactoꝛẽᷣ.⁊ ſic eſt ſpãale
pcẽm.ſic aũt nõ peccauit diaꝰ.qꝛ nõ co-
gitauit de bñficijs dei inq;tũ erãt dei.
t inq;tũ erãt bona ꝓpa.⁊ iõ elatus eſt.
Ad illud qð obicit᷑ de infidelitate dð
ꝙ nec pcẽm infidelitatis nec curioſita

tis fuit pcc̃m.q;ꝛ oculꝰſanꝰ clarꝰipius
intellectꝰnõ puertit᷑ inuidẽdo vel inqͥ-

rẽdo niſi pᷣus aliq̃ elatõne inclinetur.
Ad illud ̊ qð dicit᷑ ꝙ non credit ⁊c
dð qꝙ ad infidelitatis pcẽ̃m duo cõcur
rũt.opʒ enĩ ꝙ ſit ↄſenſus rõis cũ iudiꝰ
vłi.ſi eniʒ aliqs cogitat ꝙ foꝛnicari eſt
ſibi bonũ ⁊ nõ cõſentit iudiciũ rõis:nõ
eſt infidelis vt pʒ.⁊ de diabolo dico q;

nõↄſenſit iudicio rõis: extimauit ſibi

bonũ. Aldillud qð obicit᷑ de curioſi
tate.dð q; duo faciũt ↄſideratõeʒ dici
curioſam.ſ.cure accuſatio:⁊ vtilitatis
puatio.vnde ſi diaꝰex oĩbꝰque reſpexit
ſuũ bonũ elicuiſſet referẽdo illa ĩ głaʒ
dei.illa cõſideratio:nec eſſet culpada:
nec curioſa dicẽda.ꝙ & fuit curioſa ex
hoc fuit ꝙ nõ ſuũ bonũ inde elicuit:ſed
malũ pſumptiõis ⁊ ambitiõis incurrit

⁊ ita fuit rõ pcci in pſumptone ⁊ in ↄſi/

deratõe.⁊ ſic pʒ ꝙ q;uis in diabolo fu/
erit curioſitas: nõ fuit culpa ancedẽs
pſumptõem nec alia:ſed cõditio illi an
nexa. Ad illð qð vltio obꝛ de iuidia
pʒ rñſio ꝑ verbũ augꝰꝙ nõ fuit pᷣmnʒ
e 3

pcẽm. nã au gedicit ꝙ eſt ples ſuperbie

in libꝛo de virgitate.x ita eã ↄſequit᷑:⁊
ſi nõ in eodẽ inſtàti: tamẽ in eodẽ tẽpe
ſine moꝛe intermiſſiõe. vñ in buiꝰ ꝓlis
gnñatõe ↄfirmata eſt ſupbia: ⁊ diabol

dict eſt diabolꝰqꝛ deoꝛſum fluxit:⁊ ex

hoc in malicia ſua firmat fuit.Et ideo
magr deſcribẽs pfectã auerſionẽ q̃lis

in diabolo:nõ q̃lis in hibo pccatoꝛib

dicit ꝙꝙ auerti eſt odio hr̃e nel inuidere
diabolꝰenĩ ſupbo nõ valẽs ↄſcẽdẽ:ſed
ↄpulſus deſcẽdere odit deũ iuſtũ:⁊ in
uidet excellẽtie eius.

Ecundo queri

tur q; appetijt ipe lucifer. Et

ꝙ appetiuerit deo eq;pari oñdit᷑ p textũ
Vſa.xiiij.vbi deſcribit᷑ ei pcẽm.aſcẽdã
in celo ⁊ ero ſiłis altiſſimo.ſ̊ non dixit
de celo empireo: qͥa ibi erat.ꝗ de celo
trinitatis: E in illo nõ ẽ ineq̃litas g̊ .
Itẽ ſup illud ps.que nõ rapui.glo.

qꝛ ada ⁊ diaꝰvoluerũt rape diuinitatẽ

amiſerũt felicitatẽ:ſᷣ nõ voluerũt rape
diuinitatẽ qᷓ;ꝛtũ ad idẽptitatẽ.g q;tũ ad

eqlitatẽ. Itẽ b.de gradi.humili.hec

iniq;tas tua nõ ita momẽtanea: ſ⸗ 3 odio
digna eſt ſempit᷑na ꝙ tuo dilectiſſimo
⁊ altiſſimo dño deſiderares equari.

Itẽ ꝙ ſit appetibile vr roe:qꝛ ſiłitu-

do eſt appetibilis.ergo maioꝛ ſiłitudo
magis:⁊ maxie ſilitudo maxiĩe axꝑpeti/
bilis:ſᷣ ſiłitudo eq pantie eſt huiuſmõi
ergo vr ꝙ ralde facile fuit eã appetere

eo ꝙ magna eſſet inclinatio. Itẽè oẽ=ẽ

qð põt cogitari delectabile põt appeti:

ſ diaꝰ potuit cogitare delectabile eſſe

tale q̃lis eſt deꝰ:qꝛ ſumme delectabile
eſt eſſe deuʒ. ꝗ vr̃ rõbir ꝙ hoc potuerit

appetere. Itez appetierit vr̃. diaꝰ

ſupb appetyt aliqd qð vidit ſupᷣ ſe:qͥa
hoc eſt rõò ſupbie:ſ ſup lucifeꝝ in ſtatu

illo nihil erat niſi deꝰ eius celſitudo.

appetijt dĩna celſitudinẽ. Itẽ tä

excellẽs fuit ſupꝑbia qtũ excellit iuidia

T odij malicia: ſᷣ nõ tm dia odit ⁊ ĩuid,

creaturis dei vt hi:imo etiã ĩuidʒ ipſi

deo. ergo nõ tin ipis creaturis pꝛeeſſe:

— 25 S 2„ —

ſed etia deo ſe voluit eq̃re. Itẽ licitü
eſt axpetere ſilitudinẽ còfoꝛmitatis. ſi

minꝰeſt credẽdũ de eo.

ergo diabolꝰ illicitu atpetijt vltra bůũc
ꝓgreſſus eſt:ſᷣ vltra ſiłitudinẽ ↄfoꝛmi

tatis nõ eſt niſi ſiłitudo eq̃litatiſ.ꝗᷓ hac
appetijt lucifer vt ṽ. Cotra.i.thi.ij.
adã nõ eſt ſeduct ct.glo.nõ ẽ credẽdũ
ꝙ vir ſpuali mẽte pdit appetiuerit eſſe
ſicut deꝰ: ſi nõ eſt credẽdũ de hoĩe cuʒ
adhuc ſapiẽtioꝛ eẽt illo angelꝰ:multo

li.de caſu diaboli.nihil appetijt ad qð
nõ pueniſſet ſi ſtetiſſet: ſ nunq; fuiſſet
pificat deo. g Itẽ ꝙ boc nõ ſitap

vdetibile vr. dĩna imẽſitas nõ põt mẽte

capi.ergo nullꝰ põt cogitare eq̃litateʒ
ad deũ:ſᷣ nihil pot aꝑpeti quod nõ põt
intellectu capi.er go τ. Itẽ H ꝓbat
anſel.ſi deꝰnõ põt cogitari niſi ita ſolꝰ
vt nihil ei ſimile poſſit cogitari:quõ po
tuit diaꝰvelle qð nõ potuit cogitare.
Itẽ ꝙ dia?ꝰhoc nõ axpetierit oſtẽdit
qꝛ nihil aꝑpetęt niſi ad qð venire poſſit
ſe credidit.̊ pʒ qꝛ ipe dixit.ponã ſedeʒ
meãa.ſ̊ nullꝰ niſi demẽs poſſet vnq; cre
dere ꝙ creatura creatoꝛi poſſet equari
ergo cũ diaꝰadhuc oĩo ſtult nõ eſſet:h
nuq; appetit. Itez dia diligebat ſe
ſupꝑ oia.ꝗ nõ volebat eſſe aliꝰq; ille qui
erat:ᷣ ſi eẽt par deo eſſet aliꝰq; ille qui
erat:qꝛ eẽt deꝰ.g cũ hoc nõ axpetẽt nõ
appetijt deo oĩo ẽri. Si tu dicas ꝙ

bñn appetit antecedẽs ſine ↄnte.veꝝ eſt

axpetitu deſideratiuo:ſed electiuo nul
lus niſi ſtultꝰvult eſſe abbas delibera/
tiue qͥn velit eſſe monachꝰ. Itẽ ome
pcẽm eſt ꝑ ↄuerſiõem ad bonũ ↄmuta

bile. ergo ſi diabolꝰ anſſi petijt pificari

deo:diabol nõ peccauit:ſed peccauit.
ergo hoc nõ appetht. WÆdicendü
duplex eſt ſiłitudo dei.ſcʒ equipantie

ſiue eq̃litatis ⁊ imitatõis.ſititudo imi-

tatõis põt appeti oꝛdinate:⁊ inoꝛdiate.
oꝛdinate vt aꝑpetat᷑ ſilitudo in his que
nr̃e ſunt aptitudis ⁊ diuine acceptõis
cuiuſmõi ſunt pfectões ⁊ decoꝛes vir/
tutum. IOInoꝛdinate vᷣo vt hõ appetat id
qð nõ decet:vel qð deo nõ placet. vt ſi
axpetat hõibo peſſe ł ſe de aduer ſarijs

vidicare. Siłitudo eq̃litatis nullo mõ

põt aꝑꝓpeti oꝛdinate:ſᷣ̊ aliquo modo eſt

appetibilis:alio modo nõ. nam oioda

prNGA

tẽ anſel.in

₰ 1

ſpütt
Nein
ſecia⸗
taͤltar
N
nſet
ſilit
1he
app.
tie
ſmni⸗
ſen.
mie
en
ſgſeg
nullice
write⸗
loisye
loütße
A
dn
dse
ape
inten

o

ſciaun
joſcan
Nari
Ooen
gfambe

cfferick
üßzri
Agppeti

ppen
tesrd
dedie
dei
tatde
deot
yno
appe
quoe
titſt⸗
vmn
boni
ag cõ
deü⸗
coer

die
ini
ſiͤbi⸗
bts
oti
nteſe
we
m
anſenn
Ntad
fuiſe
oͤſitap
mete
linte;
nöpöt
iaſo
“ů
mr.
ftücit
eoſit
uſtae;
rnie
entanari,
ttufſe
icg
eci
citno
lcas
neſ
monun
eldend⸗
Noñe
i,u
tpicn
wecnnt.
icencug
ſmoimn,⸗
norciat⸗
bisl⸗
ccepis
esn/
peutt
el
mns
MNN
eß
ciods

ſimilitudo nõ eſt appetibilis.q nõ põt
cadẽ in cognitõem ſiue intellectũ.et iõ
nec ĩ appetitũ:⁊ ſi qs fingat nõ axpetit
eq̃litate:ſᷣ ſuã fictiõem. Alio mõẽ ſiłi

tudo eq̃litatis in aliq ↄditõe vt in dñio
pſidẽtia.ſcia.⁊ ſic credo ꝙ põt axpeti.

MNotãdũ eſt igi᷑ ꝙ diaꝰqdãmõ petijt
ſiłitudinẽ imitatõis:qdãmõ eq̃litatis.
⁊ H appet ſi attẽdat appetibile et modꝰ
axpetẽdi.diaꝰenĩ appetijt alijs peẽ ſua
tñ auctoꝛitate.qꝙ axpetijt peſſe hoc fuit
imitatõis.⁊ H̊ quidẽ aliq optinuiſſʒ ſi

ſtetiſſet: ꝙ aut ppa auctoꝛitate ita ꝙ ſñ

meritis ⁊ ſine datoꝛe: ⁊ ita ꝙ niti ſbeẽt
Hẽ ſoliꝰdei:⁊ G̊ ẽ e pantie.⁊ ita pʒ qͥd

acpetijt:⁊ patẽt młte auctõitates ſcõꝝ

q; gregꝗ.dicit ꝙ appetijt ſui iuris ita q;
nulli ſbeẽt. B.dicit ꝙ axpetijt eqlitateʒ
potẽtie. anſel. ꝙ appetit peẽ ſñ meritis
⁊ oẽs ven dicũt:⁊ diuerſe auctes circũ
locũt h ẽ ꝙ ẽ peẽ oĩb⸗ ꝓpa auctoꝛitate
Ald illud ͤ qð obꝛ ꝙ axꝑpetijt diuinã
eq̃litatẽ.ↄcedẽdũ ẽ in aliqᷓ.⁊ ſic currũt
rões ad illã ptẽ inducte.qꝛ bene potuit
axpeti:⁊ maxie ab illo q fuitſi upbiſſim?ꝰ
inter omẽs ẽ appetita. Qð tñ obicit
vltĩo nõ vʒ.qꝛ quis licitũ eſſʒ aꝑpetere

ſititudinẽ imitatõis: nõ tñ oẽm ititudi
nẽ ſicut oñſuʒ ẽ. Ad illa q obiciũt in
ↄtrariũ:facile eſt reſpodere pꝑ iã dicta.

Qð enĩ obᷣꝛ de adã nõ ẽ ſiłe.qꝛ adam
gram hüuit:et pᷣ nõ hũit tatã occaſiõem
efferẽdi ſe. Ad illud qð ob de aſel.
iã pʒ rñſio.q; ven dicit qtuʒ ad ipſum
appetibile: nõ qtũ ad circũſtatiã ſub qᷓ
axpetijt. ſ. ꝙ phpa auctoꝛitate.due ſeqͥn
tes roes q pbat ꝙ nõ põt appeti. locũt
de oĩoda aſſiłatõe.q ſi aliquis cogitet
deũ in gñali.⁊ cogitet ei ſitem:nõ cogi
tat deũ ł̊ fingit.et iõ nõ appetit eẽ ſiłis
deo ß fictiõi ſue. Ad illud quod obꝛ
q nõ appetijt.dð ꝙ ille rões ꝓbãt ꝙ nõ
axpetijt omnẽ hoc verũ eſt. Ad illud
quod vltio obicit᷑ ꝙ nõ peccauit ſᷣ appe
tijt ſiłitudinẽ.qꝛ nõ ẽ ↄuerſus ad bonũ
ↄmutabile.dicẽdũ ꝙ ipſe ↄnertit ſe ad
bonũ icõmutabile vt eẽt ꝓpꝛiũ:⁊ ita vt

ad cõmutabile: ac ꝑ hoc inoꝛdinate ad
deũ ↄuerti ſuꝑpbiẽdo eſt auertia deo ?

cõuertiad ſe.⁊ hoc patet.quia diabolꝰ

α

— ℛ Ar D „ C 4 P ⸗. C 1

quod dei erat appetebat ſibi.⁊ ita fina
liter ad ſe ↄuertebat᷑ non ad deũ. et ſic
patent omnia queſita.

Gnſequenter

ſecũdo loco qͥrit᷑ de auerſione

minoꝛũ angłoꝝ. Et circa h̊ duo qᷣrũt

Pꝛimũ eſt quo gñe pcci pccauerüt
minoꝛes angeli. Secũdũ eſt de pa/⸗
tione peccati minoꝛũ angeloꝛũ ad pec-
catũ luciferi.
MNca primũ ſic

ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtrũ minoꝛes

angeli peccauerũt pcco ſupbie!: Et ꝙ

ſic videt᷑. Greꝗ..ij.moꝝ.tanto magis
hoĩes ad celeſtia aſcẽdere inuidẽt qto
ſe a celeſtibꝰ p immũdiciã elatõiſ deie/
ctos vidẽt.loquit᷑ de demonibo. Itẽ
hugo de ſancto vic.oẽs ĩ eadẽ malitia

ↄoſenſerũt:⁊ vnũ oꝛdinẽ puerſe ſotieta

tis feceruũt: ſed oẽs cõſenſerũt in eadẽ
malitia: cũ malitia diaboli fuerit ſuꝑ/
bia.ergo oẽs cõſenſerũt in ſupbia: ſed

nullin ſupbiã cõſentit niſi ſupꝑbo.̊ c

Iſtẽ libido eſt fundamẽtuʒ ciuitatis
diaboli ⁊ radix oĩs pcci:cũ libidinoſuſ
amoꝛ ſit amoꝛ ad ſe recuruꝰ ⁊ amoꝛ pꝛi
uat. qͥa in hoc differt ab amoꝛe caſto.
ergo qlibʒ aliqͥd ſibi appetijt:s nõ axpe
tijt appetibile oculoꝛũ nec carnis.ergo
ſupbie vite. Itẽ eſtamoꝛ cõmodi:⁊
amoꝛ honeſti vt vult anſel. ſi ergo pec-
cauerũt demões:aut igit᷑amoꝛe ↄmo⸗/
di aut honeſti:cũ oĩs affectio oꝛtũ hẽat

eer amoꝛe: ſed ñ amoꝛe honeſti. ergo ex

gAgmoꝛe ↄmodi: ſ hic ẽ amoꝛ ꝓpꝛij boni⸗

ergo c. Cotra ꝙ nõ peccauit pecca-

to ſupbie videt᷑.qꝛ ſupbi eſtappetẽ peẽ

2 nõ ſpeſſe:ſᷣ minoꝛes angeli voluerũt

lucifero ſbeſſe.ergo nõ ſupbierũt.ma-/

ioꝛ manifeſta eſt.minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ hugꝗ..et
magiſtrũ.quoꝝ vterq; dicit ꝙ lucifero
ↄſenſerit.ergo voluerũt ꝙ peẽt ſicut
optabat. Itẽ maioꝛis dignitatis et

ſßlimitatis eſt ſbeſſe ſummo dño q; mi

noꝛi.ergo deo q; angelo.ergo ſi ſupb⸗
axppetit qð maioꝛis ẽ dignitatis ſi ſuꝑ-/
bierũt:potius axpetierut ſbeſſe deo: qᷓ
lucifero:ſʒ voluerũta dino deo tñſire
eE 4

eannc 7.4 4) 3 „ VN

in oĩodũ dniuz luciferi.ergo c. Itẽ
oĩs ſupbus appetit aliquò excellentiã
ſi ergo ſupbierũt aliquid aꝑpetierunt

ſcilicʒ ſe parificari deo vt videt᷑ dicere

magiſter in littera.ꝙ ſuꝑpbia voluerũt

ſe pificare deo.tũc igit᷑ cu minꝰhaberẽt
motũ ad hoc q; lucifer.ergo graui pec
auerũt.quod eſt cõtra totã ſcripturã:
que dicit ipm caput malicie. Si tu
dicas ꝙ voluerũüt quieſcẽ ſine meritis
⁊ ideo lpbierüt. Seld cõtra laus eſt
7 gloꝛia cõſequi pꝛemiũ p merita. ergo
cũ ſupbꝰaxpetat laudẽ ⁊ gloꝛiã:aꝑpetẽ
beatitudinè ſine meritiſ.nõ erit ſuꝑbie
immo ignauie. Itẽe aut appetebant

ſine meritis ꝓpter vitandã dilatiõöem:
aut ꝓpter vitandũ laboꝛc.nõ ꝓpter ri
tandũ laboꝛc᷑.quia angeli non laxatur
ſicut nec motoꝛ pᷣmi mobilis.ergo ppt᷑

dilatõem: ſed ſancti viri vitat dilatõeʒ
qui cupiũt diſſolui et eſſe cũxpo:videt᷑
tũc ꝙ ipſi ſupbiät. MW? dicẽgũ ꝙ pla
nũ eſt ex dictis ſanctoꝛũ ⁊ gloꝛioſis:ꝙ
n gett minoꝛes pcco ſuꝑpbie ſunt auer
ſi:ſed tamẽ in modo ſupbièdi diuerſi-

tas eſt inter doctoꝛeſ. NHã aliqui volue

rũt dicere ꝙ ſupbia eoꝛũ fuit in cõſen-
tiẽdo ſupbie luciferi.⁊ ↄſentire ſi upbie
nõ põt eſſe niſi ſupbiètis:ſicut etiã adã

dicit ſupbiſſe:quia mulieri ſupꝑbiẽti cõ
ſenſit.ſed tamẽ illud nõ videt᷑ ꝓbabile

ꝙangeli minoꝛes pᷣus appetierũt ali

aliqð bonũ cõmutabile q; ſibi: cũ vniꝰ
cuiuſq; affectꝰmaxime ſit iunctſibi:et
pmo axpetat ſibi inoꝛdinate q; alij.⁊ ſi
ali ꝓpter ſe hoc facit. Secũga vero
poſitio eſt. ꝙ angeli mioꝛes ſuꝑbierũt

nõ tantũ cõſentiẽdo:ſed ſibi excellẽtiã
gaxppetẽdo.⁊ cuʒ ſe nõ crederẽt poſſe ad
illud puenire ſine ipius luciferi ſubli-
mitate qui erat quaſi caput:⁊ ſibi ⁊ illi
axpetierũt:⁊ ideo ſupbierũt ppe:⁊ ſup
bie etiã cõſenſerũt.⁊ cõcedẽde ſuntra/
tiones ad hc partẽ inducte. Ad in
telligẽtiã autẽ obiectoꝛũ ad contrariũ
notandũ. ꝙ ſupbia demonũ cõfoꝛmis
fuit capiti totimalicie pncipi ſcʒ tene
bꝛarũ:ipſe autẽ diabolꝰattẽdẽs ſuarũ
naturaliũ ſtrẽnuitatẽ ⁊ excellẽtiam et

pcellentis:voluit peſſe ⁊ requieſcẽ ſua

anctoꝛitate:hõc è ſine meritis ſiue mi-
niſterio. demones pero ei ſhiecti non
ſuunt auſi tantũ axpetẽ:ſed cõſiderãtes
naturaliũ ſtrẽnuitatẽ voluerũt ſb übꝛa

illiꝰreqſcere: ita ꝙ nõ miniſtrarẽet ſed
quadꝗ ſb illa potirẽt᷑ volũtaria libtate
quã videbãt ſe nõ poſſe hr̃e ſub diuino

dñio.cognouerũt autem angeli ſe eſſe

9 9„ +— —— 4 9

factos ad pticipadũ qͥetis beatitudinẽ:

⁊ acquirẽdũ pꝑ merita ⁊ miniſteria. In
hoc ergo ſupbierũtq; ſine meritis vo/

luerũt beati eſſe:⁊ ſine mĩſterio qeſcẽ:⁊

ſine limite ꝓpꝛiã voluũtatẽ implere.⁊ H
totũ eſt ſuꝑpbire:quis nõ ſit tante ſuꝑ⸗
bie q;te fuit appetere oĩbꝰpcellẽ ⁊ nulli

ſbeſſe. His viſis facile ẽ ad obiecta

rndere. Ad illuq enĩ qð obꝛ ꝙ nõ ſuꝑ
bierũt q; nõ aꝑpetierũt.dð ꝙ q́;uis nõ
axpetierüũt peſſe:noluerũt tamẽ debito

modo ſbeſſe.qꝛ non voluerũt ſbeſſe illi

dño qui pcipit ſolũ qð bonũ eſt ⁊ reſtri
git voluntatẽ: ſed ei qui ꝑmittit laxari
frenũ cõcupiſcètie.ideo mali homies ⁊
ſupbi potiꝰ volũt ſbeſſe diabolo qᷓ; deo

ſikiter potuit eſſe de angeł. Pꝛetẽa

alia fuit rõ qua nõ cupiebat ei ſubeſſe:
ſeq ſub eius dñio ſiue ſeruitio vel mi/
niſterio requieſcere.⁊ hoc ſupbie eſt.⁊

ita patet ſequẽs qð obicit ꝙ gloꝛioſi iꝰẽ
deo ſbeſſe. verü eſt ᷣm veritateè:ſed nõ

ſm extimatõem ſupbi. Ald illud qð

obꝛ tertio qd appetierũt iten parificãi
deo. dicẽdũ ꝙ in aliquo voluerũt pari
ficari deo:in hoc ſcilʒ ꝙ ſine meritis et

obſeqo voluerũt eſſe qeti ⁊ beati ĩ et᷑nuũ

qð ſolisdei eſt ꝓpꝛiũ.nõ tñ adeo volue
rũt pificari yt lucifer:⁊ iõ nõ adeo pec-
cauerũt. Ad illud qð vltio obꝛ ꝙ gła
eſt optinẽ cũ meritis.dð ꝙ ſupbꝰmag
reputat eè głoſuʒ hr̃e ⁊ nõ ab alio qᷓ; p
merita ab alio optinẽ. tũ qꝛ dedignat
ſeruire.tũ qꝛ dedignat᷑ ab alio recipe.
⁊qꝛ: angłi voluerũt ppꝛia aucte qeſcẽ.

pʒ ꝙ fʒ extiatõeʒ ſupꝑbi excellẽtiã appe

tierũt:nõ verà ſ̊ flãʒ.ſicut pʒ i ſuꝑbiſqͥ

axpetüt mag głiaʒ ⁊ excellẽtiã vanã qᷓ;

verã. Et pꝑ h̊ pʒ qð qrit᷑.q̃re axpetebat

ſn merit.dico ꝙ nõ qꝛ laboꝛoſũ:nec qʒ
tarduũ ꝓpter deſideriũ ſ̃ vile reputabãt
obſequiũ ⁊ miĩſteriũ:⁊ hoc ſuꝑbie ẽ.

5

angele
babeat
gine
idu
ſancti
demo
cur
Ho
ergo⸗
mmi⸗
futta
Mbo
Na
tös no
ccaner
grütoſſe
pereſen

ſehuungt
fcek.c⸗
ſueſog
no
cwäde
in
wedi
a.
m
ilano
Sean
Cuſalie
ſatintp
angelia
viſumi
buerüt
velſag
nerüte
Gröft
ſtatin
fuiſßz⸗
ſedon
dicite
eſtinn
oesp
neuter
itagt
ſugge
diuiſa
ſuntlu

leni⸗
inon
nires
dibe
ſed
are
Dun
liſeche
maine⸗
eſce
re.th
eſu⸗
nulli
lecca
ſup
is
rbito
killi
eſi
nari
ſies
Pen
Ubeſſe:
elmi⸗
eeſtt
oſſe
Ano
da
ificäi
pari
itiset
ieinü
polue
eo ec⸗
gea
pimnag
lioihh
dignl
tape.
rieſ⸗
nil
gbit

„4

Ecundo queri
tur de cõ patõe pꝑeccati minoꝛũ
angeloꝛũ ad pcẽm luciferi.et qͥrit᷑ vtrũᷣ
babeat oꝛdinẽ ad ivm? Et ꝙ habeant
oꝛdinẽ cauſalitatis cuiuſdã vr.A poc.
xij.dꝛaco traxit ſecũ tertiã ptẽ ſtellarũ.
ſancti⁊ magiſtri exponũt de lucifero ⁊
demonibo:ſi traxit.ergo aliquo modo
ꝓcurauit caſuʒ eoꝛü ergo ᷓ. Item

Jo. viij.dicit᷑.ipe mẽdax eſt ⁊ pr eius.

ergo diabolꝰ ẽ pater mẽdacij.ergo cũ
mẽedaciũ ibi vocet᷑ oè peccatũ.ergo ipe
fuit pater oĩs pcci.ergo ⁊ pcc̃i minoꝛũ
angłoꝝ.⁊ ita videt᷑ ꝙ ſit oꝛdo cãlitatis
Itẽ ꝙ ſit ibi oꝛdo tempis ſiue dura
tiõis videt᷑.qꝛ hugo dicit ⁊ magiſter ꝙ
peccauerit pcc̃oↄſentiẽdo:ſed nõ potu
erũt cõſentire pcc̃o luciferi: niſi quod
pꝛeceſſerat.pus enĩ vult aliqͥs aliqͥd qᷓ

requirat ↄſenſus ergo c. Itẽ hoc
videt᷑.qꝛ diabolꝰ aliquo mò fuit oꝛigo

ſiue ſnggerẽdo ſiue exemplũ pbendo.
nõ potuit ſuggẽ niſi poſtq; appetijt:nec
etiã demõſtrare alijs cõceptũ ſuũ.nec
illi ↄſentire:niſi poſtq; cognouerũt.ꝗiĩ
medio inter pcẽm diaboli ⁊ alioꝝ ceci/
dit ſuggeſtio:vel ſaltĩ demõſtratio et
perceptio:⁊ diiudicatio de pcepto.ſed
iſta nõ pñt ſił eẽ.ergo fuit ibi oꝛdo tpis
S ed cõtra ꝙ nõ poterit ibi eſſe oꝛdo

cauſalitatis ſiue occaſiõis videt᷑.quia

ſtati vt pccauit defoꝛmat eſt.ergo cũ

Angeli ante peccatũ haberẽt limpiduʒ

viſum ſi viderũt defoꝛmitatẽ potiꝰ de/

buerũta peccato retrabi: qᷓ; eꝰ exẽplo

vel ſuggeſtiõe innitari.ergo nõ pecca/
uerũt eius exẽplo vel ſuggeſtöe. Itẽ
nõ fuerit ibi oꝛdo temꝑis videt᷑ quia
ſtati vt diabolꝰpeccauit coꝛuit.alioqͥn

fuiſſʒ dedecꝰpꝑccati ſine decoꝛe iuſtitie
3

ſed omẽs ſimul ceciderũt.vnde damꝰ.
dicit ꝙ ſimul cũ eo ſcʒ lucifero ↄuulſa
eſt innumera multitudo.ergo ſił tẽpe

oẽs peccauerüt. Iteʒz poteſt obici ꝙ

neuter oꝛdo.qͥa boni ſimul ↄuerſi ſunt

ita ꝙ nec fuit ibi oꝛdo cauſalitatis:ſiue

ſuggeſtionis nec temꝑis. ergo ſi ſtati
diuũa eſt lux a tenebꝛis ſtatĩ boni facti
ſunt lux:⁊ mali tenebꝛe.ergo ſimul nõ

X

2

tantũ tempe:verũ etiã natura. Itẽ
adhuc ꝙ neuter oꝛdo ibi fuerit videt᷑ qꝛ
ſi fuit oꝛdo cauſalitatis.ergo videt᷑ pec
catũ alioꝛũ ãgeloꝛũ rememoꝛale:ſicut
⁊ peccatũ hominis quod aliũde habuit
remediũ:⁊ aliũde habuit occaſiõem.ſi
vero fuit oꝛdo tꝑis.ergo videt᷑ ꝙ pcẽm
minoꝛũ angeloꝛũ ſit grauiꝰcum nõ foꝛ
midauerit diuinũ iudiciũ quod ↄſpexe
runt circa luciferü. dicendu ad
pꝛedictoꝛũ intelligẽtiã ꝙ hic triplex cõ
ſueuit poni poſitio. Quidã enĩ volue-/
rũt dicẽ ꝙ nõ fuit ibi niſi oꝛdo ſᷣm gdꝰ.
quia maius ⁊ excellẽtius fuit peccatuʒ
luciferi eoq magis ſuꝑbiuit:nectamẽ
fuit pus peccato alioꝛũ temꝑe:nec oꝛi/
gine:ſed ſtatim in eodẽ pcto quilibet
ꝓpꝛia volũtate depꝛauatꝰ:ſiue exẽplo
peccauit.⁊ quia aſpectum habuerũt ad
idem ideo cõſimili modo ⁊ eodẽ gene⸗/

re peccati peccauerũt.⁊ cõcedũt ratões

ad hoc. Alioꝛũ poſitio fuit ꝙ nõ tatũ
fuit oꝛdo exceſſus:immo cauſalitatis.
vtcauſalitas large dicat᷑: nõ tantü ad
cauſam vere:ſed etiã ad occaſiõem.nõ
tantũ ad ppꝑetratõnem: ſed etiã ad ſug
geſtionẽ:nõ tamẽ oꝛdo tempis.et hoc
volüt ſic dare intelligere ꝙ in lucifero
ſimul fuit tpe appetit ⁊ eiꝰexpſſio.⁊ in
angtis ſimul pꝑceptio ⁊ appetitio.⁊ ita
ſimul tẽpoꝛe peccauerũt:tamẽ peccatũ
diaboli pbuit eiſ viã ſicut exꝰ.⁊ ponũt
ſimile.ſi oculꝰ dirce aſpiceret in oꝛiẽtẽ
exiſtẽs in occidẽte ſimul fuerit coꝛuſca
tio ⁊ apparẽt in oculo.a minoꝛi volunt
hoc eſſe poſſe in angelo.⁊ pꝑ hoc ſoluũt
obiecta. Tertia poſitio eſt ꝙ fuit ibi
oꝛdo:⁊ quãtũ ad gradũ:⁊ quãtũ ad oc/
caſionẽ:⁊ quãtũ ad durationt᷑.quãtuʒ
ad gradũ.quia illud luciferi fuit maiꝰ.
quatũ ad occaſiõem.quia alijs pꝛebuit
exemplũ.quãtũ ad duratiõem.qꝛ ſicut
in lucifero neceſſe fuit tẽpus ante eſſe
qᷓ; ccaret.qͥa nõ potuit in eodẽ inſtãti
habere cognitiõem que pexigit᷑ ad pec
catũ cũ poꝛdiata affectõe:ſic in mioꝛib
angłis dicũt fuiſſe in peccãdo:cũ pecca
uerũt aſpiciẽdo qð angłs volebat⁊ ex
inde aſpiciẽdo ↄmodũ ſuũ.⁊ h̊ põ vr in
tltłigibilioꝛ.vñ ↄcedẽde ſunt rões ad q̊
ez

inducte. Ad illud ergo qð obꝛꝙ de⸗
foꝛm is fuit ſtati põt rñderi ꝙ defoꝛmis
fuit:ſᷣ llla erat itra ↄſciaʒ.⁊ iõ nõ aꝑpa
ruit qꝛ nõ reuelauit.vł põt dici ꝙ ẽ de⸗
foꝛmitas ʒ nãʒ ⁊ ꝗ volũtatẽ.defoꝛmita
tẽ j nãʒ ſtati nã coòſcit ⁊ reſpuit.qͥa nõ

mouet᷑ niſi vno mo.ſᷣ̊ defoꝛmitatẽ volũ

tat ñ ſic ſpuit volũtas:eo ꝙ ipa liba ẽ
⁊ iõ frequẽt᷑ plʒ ei actꝰ cłpabit ⁊ ðᷣfor̃is
nec v nq; taliſ act diſplicʒ ei niſi inq;tũ
adhẽt aliqͥ mõ iuſtitie.⁊ qꝛ angłi quidã
adheßunt iuſt itie.iõ eiſ diſplicuit motꝰ
angłi:: defoꝛmis volũtas.alij o ñ ad/
heſerũt:iõ ĩmũdiciã nõ pcepũt i̊ magiſ
yät ap pẽs bonũ acceptauer̃t. Ad iltqꝗ
qð obꝛ ꝙ ſił ceciderũt põt dici ꝙ ſi.nõ
qꝛ in eodẽ inſtati:ſ qꝛ repete q̃i ĩpcepti/
bili tpe:⁊ ibi bñ põt eẽ oꝛdo q;uiſ nõ pci
piat᷑. Nel alr᷑ ⁊ meliꝰpõt dici ꝙ ſatha⸗/
nas nõ cecidit ſtati vt axpetijt: ſ̊ poſtq;
pcẽm eiꝰfuit ↄfirmatũ ꝑ odiũ ⁊ ĩuidiaʒ
⁊ poſtq; fcã ẽ dĩſio bõꝝ ageloꝝ a malis
de qͥꝝ ↄſoꝛtio pꝰbtĩficatòeʒ ſtatĩ repul
ſi ſunt:nec vʒ illq qð obꝛ de decoꝛe.qa
pcẽm ſꝑ hʒ penam intnã ſibi ↄiũctã.vñ
ſiẽ ſtati hõ ñ fuit eiectꝰde padiſo vt pec
cauit:pᷣ tñ ſtatĩ penã hũit:ita vr̃ de age
lo eſſe d ð ꝙ nõ in eodẽ inſtati cecidit.
Ald iltq qð obᷣꝛ de bõis ãgeł. dð ꝙ tã
ↄuerſionẽ bõꝝ angłoꝝ q; auerſiõeʒ de
monũ:pcẽm luciferi pceſſit.n ipe pᷣuſ
ſu pbuit ⁊ ſuꝑbiã ſuã oĩbꝰĩdicauit.⁊ ex

tuc qͥdã adhefũt ſibi.alij vo reſtiterũt ?

adheſ üt deo.⁊ ſit iſti lux:illi tẽbꝛe facti
ſunt.qᷓuis ei ſił fuerit głoꝝ cõuerſio
⁊ dem onũ auerſio: nõ tñ ſił cũ pcco lu
cife ri. Ad iltd qð vltio obꝛ de excuſa
bilitate ⁊ Suitate.dð ꝙ; pᷣma ps ronati
onis dupłr deficit. pᷣmũ qꝛ illanõ ẽ ſuf
ficiẽ s rõ q̃re pcẽm hoĩs fuit remedia⸗/
bil e:ſic̃.j.patebit meliꝰ:qꝛ nõ ẽ ſilłe.alit᷑
ei dia dedit occaſiõeʒ hõi:alr̃ ãgel matł
hõi pmittèdo ⁊ fallẽdo:ł ãgel ſolũ ↄtẽ/
ptũ ſuũ iſinuado.vñ n dr eos tẽptaſſe
vt pmos pẽtes.⁊ps defic.qꝛ nõ auer
terut eiꝰruina:nec viderũt dĩni iudicij
ſeue ritatẽ in ipm quouſq; peccatũ eiui
fuit conſummatũ. vt pꝛius tactum eſt
et determinatum.

. „*

gelis qͥ nũq; huerùt graʒ ſ̊ ſola nalia ñ

VOnſequenter
ʒꝰloco qrit᷑ de ↄuerſiõe btõꝝ.
Et circa hH̊ duo qrũt.pmo qrit᷑ de ipſa
ↄuer ſiõe ad ſuuʒ pᷣncipiũ.⁊?querit᷑ de

eadẽ in ↄpatõne ad pꝛemiũ.

„ Teriturigitur
pmo.vtꝝ ↄuerſio btõꝝ ãgłoꝛũ
ad deũ fuerit vᷣtute nẽ kłauxilio gre.Et
ꝙ vᷣtute nẽ vr̃ pᷣmo aucte mgr̃iĩ lr̃a.nõ
idigebat ãgts gr̃a pꝑ qu iuſtificaret᷑.g
iuſtꝰerat etiã pter gr̃aʒ:łᷣ qͥ iuſtꝰẽ rce ⁊

oꝛdiate ↄuertit᷑ ad fõtẽ oĩs iuſtitie.ꝗ vr
ꝙ H poterũt ãgtłi ſñ auxilio gr̃e. Iteʒ

phᷣs ĩ ʒe de aĩa.ĩtlłctſp Erectꝰ: t Hnõ
eẽt niſi rẽitudo eẽt eiↄnãł.gꝗ ãgłi intel⸗/

lectꝰ vẽ ⁊ ꝓpe de nã ſua erat rect:ſed

nullꝰẽ rect niſi his qͥ ſurſuʒ ẽ ↄuerſuſ

1 ò hʒ caput mẽtiſ erectü ad dina.g vr

ꝙ H̊ hũit ꝑ naʒ. Itẽ facili põt qͥs ali-
qͥd ad qð nãlr̃ oꝛdiat᷑ q; illq ad qð nõ oꝛ
dinat:ſ̊ angelꝰerat oꝛdiat ad deũ ma

gis q; ad aliud: ⁊ nã erat oꝛdiata in ipo

Scüũ ſine aliqͥ adiutoꝛio poſſʒ ↄuertiad
bonũ ↄmutabile:⁊ auertia deo.multo
foꝛtiꝰabſq; auxilio aliq põt ↄpti ad ipm
Iſtẽ nãle ẽ alicui ↄuerti ad ilłq qð nã
liter maꝗ diligit:ſ̊ ãgłs nãli dilectiõe

mag diligebat deũ q; aliqð creatũ vt ĩ

pcedẽtib Hĩtũ ẽ.g vr ꝙ nalr ↄuertẽtur
ad ipm. Itẽ imꝰin inſtati ↄuerſiõis ⁊
auerſiõis:nulla ẽ dꝛĩa ĩ H inſtãs:ſi alia

icipit dꝛia eè:H ẽ auerſiõe ⁊ ↄuerſiõe.ꝗ

poꝛ ẽ auerſio ⁊ ↄuerſio q; gre infuſio.

₰△

gʒuer ſio nõ potuit eẽ a gratia. Itẽ

ſi ↄuerſio fuiſſʒ a gra ⁊ nõa nã.& ilłan
eẽt iputãdũ qad deũ nõ ſunt ↄuerſi.ꝗ
nec dia?eẽt culpãdꝰnec puniẽdꝙ dño

nõ adheſit. Ad oppõitü arguit᷑ pᷣmo
auctoꝛitate ⁊ demr̃atõe.auctoꝛitate ſic
mgr dicit in l̃a.ↄuerſio iuſtos fecit:ſʒ
auer ſio iiuſtos.bᷣ nihil facit iuſtuʒ:niſi
Stuitũ ſit.ꝗ̊nuerſio fuita gr̃a. Si di⸗

cas ꝙ intlłit de iuſtitia nãli:hᷣ nihil eſt.

qꝛ illa hẽbat omẽs angłia ſua oꝛigine.
Iſtẽ ↄauer ſio creature ſpũalis ad deü
vt diẽ aug.ẽ dies q; ibi ẽ fulgoꝛ cognis
⁊ caloꝛ affcõis:łᷣ ꝑ nãʒ lux pcedit diem

nn⸗
ſi
not
ſtag
gleete
eiaci
luſtich
bicei
gerſ
niczr
&
A
Ver
Gi⸗
g
r
fut
tute
optin
llin
niti⸗
ensg
inii⸗
uert
gur
idi⸗
iuſt
fic
au
dee
ini
ſac
ag
gat
bab
gra
bgt
eori

bön⸗
deipſa
eride

Ndar
Nigli
ogfeb
iilian⸗
ſcaret⸗
eree
ite gyf
ͤbno
intel⸗
ckſech
znerſaſ
tcsali⸗
o ot
deüm
minih
nad
deom
tiadin
ollect̃e
tatüpti
ertetur
erſiöist
sſialia
nerſiheg
einfnſo.
ia. J
nüglan
olanäluf
tzuerſi
cone
ſgnitne
torareſ
osftelh

gamn
eoen
raognis
oiem

cũ ergo angkłs nõ ſit lux niſi ꝑ infoꝛma
tionẽ gre pꝰſuſcepit gr̃am: qᷓ; ↄuertẽt᷑
ad bonitatẽ dins. Itẽ nõẽ meritũ ſñ
gfa ſiẽ meliꝰpatebit.j.qꝛ nõ hoĩeʒ ꝓpt᷑
opꝰſ opꝰ ꝓpt᷑ auctoꝛeʒ acceptat deꝰ: ſᷣ

gsgeli in ſua ouerſiõe meruerũt:ſic alij
cũ auerſiõe demeruerũtg ſ. Ytẽ ſi
p nãlia fuiſſet ↄuerſio.cũ g in nãliba p/

cellẽt lucifer. potiꝰ vf ꝙ ipe eratↄpᷣſus
i; alij. ſi g nõ fuit ↄuerſuſ:nõa vᷣtute nẽ

fuit illa ↄuerſio:ſ magꝗ ab auxilio gr̃e

N ad intlł᷑ntia oboꝝ pnotãdũ ẽ ꝙ
in ↄuerſiõe ad deũ attèdit᷑ rẽitudo ſbe
ſpuatł q;tũ ad eiꝰmẽtẽ maxie rõne ꝑtis

motiue:nec põt eẽ rẽa niſi actu vł hitu

ſit ad deũ ↄuerſa.quẽadmodũ igit᷑ du
plex ẽ rẽitudo:ſic duplex ẽ ↄuerſio.eſt
ei qdã rcitudo nẽ ĩſtitute.⁊ penes hãc ẽ
iuſtitia oꝛiginatł᷑.⁊ ẽ rẽitudo gr̃e:⁊ pẽs
hãc ẽ iuſtitia meritoꝛia quã acceptat iu
dex ſummꝰad retributõeʒ eterna.⁊ qͥa
vidʒ in ea pulchꝛitudinẽ gr̃e merito cꝰ

aĩaʒ traducit in ſpõſaʒ ⁊ opa eiꝰſũt ipi

amabilia. ſic intlłndũ ẽ ꝙ dupꝑlex ẽ cõ/⸗

uerſio.qdã a nali rẽitudie.qdã a rẽitu/

dine gre.pᷣmà potuerũt hr̃e ãgłiabſq;
gra:ſᷣ 2 nõ ſiñ gr̃a: Qñ igit᷑ qrit᷑ de qͥ
Pnæfuerit illa ↄuerſio. dð q; ↄpᷣſio illa
fuit meritoꝛia ⁊ deo placita.⁊ iõ nõ po
tuit eẽ ſñ g. Rurſus p illã ↄuerſiõeʒ
optinuerũt gr̃aʒ:oʒ ponẽ ꝙ ĩ ↄuerſiõe

illa inchoauerit volũtas libᷣa:ſᷣ ↄſũma

uit g.⁊ iõ fuit ibi &̊ ſſequẽs:nõ pueni/

ens.gr̃a coopãs:nõ opãs.vt diẽ magr

in lr̃a. Cõcedẽdũ ẽ q̊ ꝙ illa angłoꝝ cõ/
uerſio in q̃ cõfirmati ſunt:nõ fuit ſine
auxilio gẽre. Ad illud ̊ qð obꝛ ꝙ nõ

idigebat angelus gfa iuſtificãte.dð ꝙ

iuſtificatõis actꝰdupłxr intilłr. ẽ ei iuſti
ficare de nõ iuſtũ facere iuſtũ.nõ iuſtũ
autẽ dupliciter accipit᷑.ſcʒ pᷣuatiue et
negatiue.pᷣuatiue idem eſt nõ iuſtũ qð
iniuſtũ.⁊ tũc iuſtificare idẽ ẽ qð de ipio
facere piũ.⁊ H̊ͥ mõ nõ fuit gr̃a in angetł
ad hũc effectũ.Alio mõ dr nõ iuſtũ ne/
gatiue.⁊ ſic nõ tm dicit᷑ nõ iuſtuʒ quod
babet impietatẽ:ſed qð nõ hʒ iuſtitiaʒ
gratie. ⁊ ſic fuit in angelis iuſtificatio
p gratiã.⁊ ab hac iuſtitia fuerũt opera
eoꝛũ meritoꝛia. Ad ilłd quod obicit᷑

ꝙintellectus ſemp eſt rectus: i patet

reſponſio.non intelligit de rectitudĩe
naturali.illud tamẽ verbũ phᷣi dʒ intel

ligi vt dicat᷑ ſꝑ eſſe rect reſpectu illoꝛũ
ad que mouet᷑ vt natura ſiue naturalẽ

⁊ ſic nos dicimꝰin theologia ſindẽſym
ſempꝑ rectaʒ.ſi autẽ intelligat᷑ reſpectu

eoꝛũ in que mouet vt deliberãs:falſuʒ
eſt. imo circũſcripto omni imaginabtłi

⁊ fantaſmate: poſſet intellectꝰ peccare

ſiue pᷣuaricari.⁊ ſic foꝛte fecit angłicꝰ.

Ald illud quod obicit᷑ ꝙ facili poteſt

quis in id ad quod oꝛdinat᷑ &. dicendũ
4 verũ eſt ſi illuqꝗ ſit inter terminos nẽ
ed ↄuerti ↄuerſiõe ꝑpfecta ⁊ meritoꝛia

hoc eſt ſupꝛa natura:ſed deficere hoc ẽ

cõtra.⁊ ideo ratio illa nõ cogit. Ut᷑ dic
ꝓillud eſt verũ qñ gen opis ad poten

tiaʒ ↄpat᷑ eſt eq̃lis difficultatis ſi in ſe
ↄſiderat᷑.ats nõ hʒ veritatẽ ſicut patʒ

in multis exẽplis. Ad illud qð obꝛ

de couer ſiõe ꝙ ſequit᷑ dilectiõeʒ.dð ꝙ
vnifoꝛmit᷑ ſumpta cõuerſiõe cum ipſa

Dilectõe:nõ hʒ inſtãtiã.ſic eiʒ queda di
lectio eſta volũtate naturali. vt q̃ deſi
derat᷑ dev pt beatificãs.quedã a volũta

te electiua qua qͥs optat deo honoꝛẽ ⁊

gloꝛiam.quedqã a gratuita qua in obſe
quiũ diuinũ captiuat ipſa volũtas to-
ta.ſic ⁊ cõuerſio p axpetituʒ ↄcupie eſt

a natura.ↄuerſio ꝑ affectõeʒ amicitie
a volũtate delibatia ſine electia.ↄuer

ſio po ꝑ obſeqͥuʒ obediẽtie gte ẽ ab ipa
gfa.⁊ ſic pʒ illd. Ad ilłq qð obꝛ ꝙ in

nlło differebãt. dð ꝙ illa ↄcluditꝙ gn

ichoauerit:pᷣ ñ excludit qͥn ↄfir̃auerit.
⁊ h̊ ẽ veꝝ. Ald ilid qð obꝛ ꝙ nõ eſſet
iputãdũ matł᷑ ſiↄuerſio eẽta gr̃a.dð ꝙ;
fim ẽ.qꝛ ſtare poterãt⁊ ñ avti ſi volebat
Ciõ auerſio eiꝰ imputat in culpa.

tur de cõuerſione beatoꝝ in cõ

paratõne ad pꝛemiũ.Et querit᷑ vtꝝ in
eon cõuerſiõe meritũ ſequat pꝛemiuʒ
yel pcedit. Et ꝙ pcedit videt aung de

cone ptõe ⁊ gratia.angłi ſancti qͥ cadẽ

tibus alijs ſteterüt. illiuſ vite mercedẽ
recipere meruerũt.ſig meruerũt reci-/
pe meritũ pceſſit receptõeʒ mercedis.

ð

Itẽ meritũ eſt via ad pmiũ:ſ̊ recto
oꝛdine ꝓcedẽdo pᷣoꝛ eſt ſtat viatoꝛis qᷓ;
ↄphẽſoꝛis.⁊ vie q; patrie.ergo ĩ anget
fuit meritũ ante pꝛemiũ. Itẽ diſpoſi
tio pcedit illud ad quod diſpõit:vł tpe:

yvel natura:ſed gfa eſt diſpõ ad gloꝛiã.

ergo ſi deꝰdeditangelis gratia q poſ-
ſent mereri:x gloꝛiã qua ſunt beati.pꝰ
habuerũt gratiã q; gloꝛiã:ſʒ gratia qñ

inuenit li.ar.in actu debito:facit illum

eſſe meritoꝛiũ.ergo ſi lib.ar.angeli in
ingreſſu gratie ⁊ gloꝛie erat in actu.g
pus habuit motũ meritoꝛiũ q; glłoſuʒ.
Itẽ pꝑ impoſſibile videt᷑ꝙ deꝰ dedit

angłis gloꝛiã.aut ergo dignis:aut in/

dignis.ſi indignis: iniuſte ⁊ ĩoꝛdinate
fecit:quod ẽ impoſſibile.ergo dedit di
gnis:ſed nullꝰeſt dignꝰcoꝛona niſi per
merita.ergo . Ytẽ ſi mereri coͤti⸗
net habitũ dũ quis ſeruit deo ⁊ bñ vti⸗/

tur habito.ergo cũ oĩs pſeuerãs ĩ gTja

bñ vtat ea: qui pſeuerat in gra meret
eã:ſed quod eſt ex meritis nõẽ ex gr̃a.
ergo merẽdo gratiã deſineret᷑ eẽ gr̃a.

Itẽ ſi pmiũ pcedit meritũ.qro qð ẽ

illud meritũ:aut q;tũ ad actũ cotẽplati

onis:aut miniſterij.nõ cõtẽplatiõis.ſic

enĩ omẽs beati merẽt᷑. ſi q́ꝛtũ ad actuʒ
miniſterij.ergo videt᷑ ꝙ ſi nõ eẽt homo

angelꝰnõ poſſet mereri.g nec dignus

eſſet btĩficari.quod falſum eſt plane.
Itẽ hoc eſt qð magiſter dicit in lr̃a.

ꝙ ſibi magis plʒ ꝙ meret hitůũ. Iteẽ

rõe angeli dũ miniſtrt nobis aliquid
merẽt᷑ cũ ex magna caritate ⁊ libalita/
te nobis cõdeſcẽdat ⁊ miſteriũ non ſit
actꝰↄphẽſiõis:ſed viatoꝛis potiꝰ.autg
merẽt᷑ habitũ:aut habẽdũ.ſi habitũ ha
beo ppoſitũ ꝙ meritũ ſequit᷑ pꝛemiũ.ſi
habẽduũ.ergo tũc cũ mẽat᷑ btitudinẽ nõ
eſt btũs:ſi aliud q; btitudinẽ.ergo nõ ẽ
meritũ ei pfectũ nec nccariũ. ꝛetẽa
qcquid mereat᷑ cũ ſpes que differtaffli
git aiam vr ꝙ tale meritũ reſpectu rei
habẽde nõ poſſit ſtare cũ ſtatu btĩtudis
Itẽ magna pmia nõ debẽt dari ſine
magnis meritis:⁊ magna merita non
ſunt ſine magnis obſequijs.ergo cum
angeli magna pmia habeàt:⁊ magna
obſequia nõ pceſſerit in qbꝰmeruerit.

ergo debẽt ſequi. Itẽ ſᷣm ꝙ pledat
deus plus exigit deus a creatura.ſig
maius robur virtutis cedit angelo q́;
homini.ergo et maioꝛa obſeqͥa reqͥrit.
ſed homo nõ gloꝛificat᷑ niſi per laboꝛes

multos ⁊ magnos.ergo nec angelus

ſine opibo dʒ gloꝛificari:ſed opa nõ p/
ceſſerũt ſed ſol* mot' affectõnis.ergo
opoꝛtet ſequi. MWe?dicẽdũ ꝙ circa h
ſicut dicit magiſter duplex fuit opio.
Quidã enĩ dixerũt ꝙ in angeł pmiuʒ
pcedit meritũ.⁊ huiꝰ põis fuit magr.et
ad hoc ponẽdũ moti ſunt rõbłr:⁊ q;tuʒ

2— ₰

ad motũü:⁊ qᷓ;tũ ad motiuũ.qꝛ enĩ intel/

lexerũt ꝙ nõ eſt meritũ ſine gratia nec

magnũ meritũ vbi nõ eſt obſequiũ.et ĩ
angelis ꝓpter nature velocitatẽ ⁊ ido
neitatẽ ſimul duratõe datur gratia et
gloꝛia:q in angelis meritũ non potuit
pcedere pmiũ:meritũ inq; cõdigni.ſed
ſolũ ſialiquid pꝛecedit hoc eſt merituʒ

cõgrui: ſed ſequit᷑ meritum condigni.

Hoc etiã ad hoc ponendũ inſtigauit ꝙ;

meritũ rei habẽde ſonat in indigentiã

quod nõ videt᷑ poſſe ſtare cum gloꝛia.
Motüu autẽ huius meriti ſatis auer/
tere poſſumus in militibo qui bene pu/

gnare merẽt᷑ equũ ante merita datuʒ

Hec autẽ opinio q;uis ſit pbabilis:tñ
plura habʒ ſibi aduerſaria que in op-
ponendo tacta ſunt. MPꝛopter quod
fuit alia poſitio ꝙ in angelis meritũ p/
ceſſit pꝛemiũ:nõ tempoꝛe:ſed natura.
Et ratõnem huiꝰaſſignãt.quia gratia
naturaliter pcedit gloꝛiã:⁊ gratia cuʒ
inuẽit motũ i li.ar.oꝛdinatũ:facit meri
toꝛiũ ⁊ penſat᷑ meritũ ſᷣquãtitatẽ:non
ſᷣm multitudinẽ operũ.ideo cũ angelis
data ſit perfecta gratia ⁊ liberuʒ arbi⸗
tuium om nino ſit cooperatũ gratie.vi

detur ꝙ in ſua cõuerſione ſufficienter

meruerũt gloꝛificatõem. Et hec poſitõ
rationabilioꝛ eſt ⁊ melius habʒ funda

mentũ.quia meritũ requirit et fundat

in perfectõe volũtatis:nõ in multiplica
tione operatõnis.hanc cõmunit tenẽt
moderni doctoꝛes.ideo huic adheren-/
dum eſt. Ad illud quod obicitur de
magno dicẽduʒ ꝙ in hac opiniõe ſicut
in pluribus alijs non aſſentitur ei.

Z
eſi
pcon
getal
ſaciu
ſinet
atita
nece
one
2
feat
gi
rori⸗
ſiure
ooi⸗
jiſcee
boni.
dicei⸗
neote
ſgeono⸗
bitinfr⸗

Etöͤr
oioh
ſeinx
nuliter/
nulan
ſodiffini
guerſions
torfebel
qaopidit
Adil
ſcia pote
illuc ren
modoh.
deo ine⸗
bartici
nalis p⸗
nunq
gitdei
ges tin
queried
angelig.
eſt ſubſe⸗

babneri

copitd.
deſt opa

aſis
rlog;
ari.
boes
eus
noi.
tbnin
ngre
rga
iintel⸗
nanec
meri
rco
aae
nwu
