hrui ptis in q̃ agit de compa
tõe grẽ̃e duo querũtur ſm ꝙ gra dupt:
ↄparihabʒ. Et pᷣmo querit᷑ de gfa
in compatõe ad aliũ habitu: Scðo
vᷣo querit᷑ de gr̃a in compatõne ad me

rẽdi exercitiui Circa p* qruᷣt triꝗ.

Pꝛimo qrit᷑ de vna differẽtia gfe

in compatõe ad aliam: zv vero qrit·
de ipſa gr̃a in compatõne ad virtuteʒ

Stuitã ʒopero querit᷑ de ipſa gfa in
compatõe ad gloꝛiam:

Irca primum

ſic ꝓcedit᷑ ⁊ qrit᷑ vtꝝ gra gra⸗
tumfaciẽs diuidi habeat pꝑ differẽtias
diuerſas ꝑ eẽntiãet ꝙ ſic:videt magr
in l̃a ſumẽs aucteʒ aug.diuidit gr̃aʒ

4

zui
pi
t
me
gin
nooot
fiocti⸗
goödicl
nigrir
ctſan⸗
Gante
ptſen
inpue
dluert
bitus.
gfora
ſunguit
co dis
ſtagnit
lograr
cnte.O
ari⸗
Nauc
a
reog
tiust

ſtor
lior
ſo
ſgn
nicuetn
pyaleſa
htogne
Jenbr
ſlutcfn
gepe
atän
ſanle
Ccinen
caal
katina.
gerhe⸗
letſci
hebegi
ſeſbecn
nli l
ſpiüdin

* .

5

e ſe .
—

denrmiatfn
mm'neicöier

eNe
N WV
A.

.
8
.

n
tcr iazs
ee

cligrn

ING

4
P

8

M N
4 . „ *2
i
ar ünd.
1 1.
. 4
n rnand
NNeN n,
ibe;

puenientẽ ⁊ ſubſequenteʒ.ſi igi᷑ recta
diuiſio debʒ eſſe ꝑ oppoſitã:⁊ oꝑpoſita
non pp fieri circa ideʒ ſimul ⁊ ſemel.
yidet᷑ igit᷑ ꝙ impoſſibile ſit vnã ⁊ eandẽ
gfam eſſe puenientem ⁊ ſubſequentẽ.
Mꝛ ſi tu dicas iſtã diuiſionẽ eſſe ſolũ/

modo ꝑ differentias q̃ntuʒ ad actũ et
effectu:non q̃ntuʒ ad habitũ.ꝗ hoc eſt
qð dicit᷑ in glo.ſup Exo.xxxij. Si ĩue
ni grãm ⁊c.ibi glo. Non vna gr̃a ſuffi
cit ſanctis.vna.n.pꝛecedit vt dñm dili
gant⁊ cognoſcãt.altera ſubſequitur:
vt ſe mudos cuſtodiat.ꝗᷓ diuiſio gratie
in puenientẽ ⁊ ſubſequentẽ nõ ſoiũẽ ꝑp
diuerſos vſus:ſed etiã p diuerſos ha
bitus. Item pᷣꝰ con.xix. Diuiſiões
graꝝ ⁊c. Siigit᷑ ille gr̃e quas ibi di⸗
ſtinguit apo. diuiſe ſunt:⁊ a ſpũ ſan-
cto diuidũtur: videt᷑ ꝙ eèntialiter di/
ſtinguũt᷑. Si tu dicas ꝙ loquit᷑ de gra
tijs gratis datis:nõ de gr̃a gratũfaci:
ente. Obijcit᷑ coñ H.qͥa plura ſunt ne⸗/
ceſſaria ad hoc ꝙ quis habeat gratiaʒ
gratũfacientè q́; gram gratis datam.
ſi ad pfectõem vſus gr̃e gratis date
requirit᷑ habituũ multitudo:multo foꝛ
tius ad pfectõem gr̃e gratũfacientis.
Item Hipm videt᷑ rne.ſi vnũ oꝑpo
ſitoꝝ dicit᷑ multiplicit ⁊ reliquũ quod

illi oꝑponit᷑.ſed culpa eo ipſo ꝙ culpa

eſt opponit᷑ gr̃e gtumfaciẽti ſᷣm ꝙ gr̃a
eſt.g cum multe ſint differentie cuipa
rũ que foꝛmaliter diſtinguſtur:videt
ꝙ multe ſunt differẽtie gre gratüũfaci/
entis que eſſentialiter diuer ſificatur.
Item habit diuerſificant pactus
ſed ad gr̃am ſᷣm ꝙ huiꝰptinetanimaʒ
curare:ꝑtinet etiã a malo pſᷣnare:pti⸗
net etiq in bona eã foꝛtificare.ſi igr iſti
ſuntalij ⁊ alij actus ſᷣm quos etia me-
dicine coꝛpales adinuicẽ diſtiguũtur.
qa alia ẽ medicina pſeruatiua: alia cu
ratiua:alia reſtauratiua.pari rõne vi⸗

det᷑ cõuenire gẽe. Item ſiẽ ſe ha⸗

bet ſciẽtia reſpectu cognoſcẽdoꝝ:ſic ſe
habʒ gr̃a reſpꝑectu meritoꝝ.ſed ſciẽtia
reſpectu diuerſoꝝ cognoſcibilium eſt
aliꝗ æ alia.ꝗ videt᷑ ꝙ gratia que ẽ pꝛin-/
cipiũ diuerſoꝝ meritoꝝ ſit alia ⁊ alia.
bec aut ẽ gr̃a gratufaciẽs.̊ . Sʒ

coñ.bma diuiſio gratie gratũfacietis
eſt in puenientẽ ⁊ ſubſequenteʒ. ſᷣ iſta
mẽbꝛa vt dicit magr in lr̃a nõ faciũt di
uerſitatẽ habituũ ſ̊ effectuũ.ergo nec
aliq̃ alia mèbꝛa grãʒ diuidẽtia. Itẽ
eadem eſt lucis influẽtia que fugatcte/

nebras ⁊ illumĩat aereʒ.ꝗ in ſpualibꝰ

eadem ẽ influentia que culp expellit:

⁊ ad bonũ diſponit.ſed pᷣma eſt gratia
pueniẽs:ſcðᷣa ſubſequẽs.ꝗ videt ꝙ tin
vna gratia ſit in aia. Item vni ac⸗

ceptati rna eſt acceptatio.ſi igit᷑ gra-
tia gratũfaciès nõ eſt aliud q; ipſa ac/

ceptatio ſiue ratio acceptadi qua ani⸗-
ma acceptat᷑ a deo:videt᷑ ꝙ in vno ho⸗

mine vna tantüũ ſit ponere grãm gratũ
facientẽ. Item imago recreatõnis
rñdet imagini creatòis.&̊ ad imaginẽ

creatõis nò ſolum requirit᷑ potentiaꝝ

pluralitas:ſ etiã eẽntie vnitas ad quã

reducat illa pluralitas.g̊ ⁊ in imagine

recreatõis neceſſe ẽ ponere aliquẽ ha/
bitũ vnũ ĩ quo vniũtur oẽs habitꝰvir/
tutũ.h̊ aũt non niſi gratia gratüfaci
ens. g c7. Item vnus hõ oibus vir/
tutibus idem ⁊ eq̃liter meret᷑:⁊ in oĩb⸗
eq̃literacceptat᷑.h̊ aũt nõ eẽt niſi vna
eſſet ratio acceptãdi ipm hoĩem ſm ſe
⁊ in oĩbus actibo ſuis.h̊ au᷑t non ẽ niſi
gratia gtumfaciẽs.gꝗ̊ c. Mv. dicè⸗
dum ꝙ in vna aĩa eſt tantũ ponẽ vnaʒ
gram gratũfacientẽ.rñſio aũt huiꝰ ſu
mit᷑ ⁊ ex pte pncipij effectiui:etex par/
te ſubiecti:⁊ ex pte finis vltimi.Ex pte
pncipij effectiui.quonia gratia ẽ influ

entia a deo ꝓcedens in ipſam animaʒ
pᷣm quã deus totã aĩiam ſibiaſſimilat.
Vnge qͥa vniꝰrei vna eſt ſimilitudo in

vna aĩa:vna repitur gratia ꝓcedens
ab effectiuo pᷣncipio.Ex pte ſbiecti ſi⸗
militer neceſſe eſt gram gtumfacientẽ
eſſe vnã:ꝓ eo ꝙ gratia compat᷑ adani
mã ſicut pncipiuʒ dans ei vitã inec ſe/
cundo. Et quoniã vnius vinificabilis
vnaẽ vita ſiue pncipiũ viuificãs.hinc
eſt ꝙÿ in vna aĩa tantũ debʒ eſſe gratia
ex pte finis:tam pᷣmi q; vltimi q; etiam
intermedij eo ſumit᷑. Gratia.n.eſt ad
hec ꝙ faciat hoĩlem deo acceptũ.eſt eti
am ad hoc vt ꝑ ipam ꝑueniat homoad
»y

Br W ſtr vlA6 „

ynũ ⁊ ſũmuʒ bonũ.è etiã ad ̊ vt opꝰa
li.arbi.egrediens fit meritoꝛiuʒ apud

deũ. Quoniã igr̃ deus nõ acceptat ho

minẽ pſᷣm qͥd.ſᷣ ſi acceptat totũ:accep/

tat ⁊ opa eiuſdẽ homĩs ſᷣm vnũ ſtatuʒ

ſunt eq̃liter meritoꝛia:⁊ merces oĩum
meritoꝝ eſt vna.hincẽ ꝙ neceſſe ẽ po/
nere in vno homie graʒ eſſe vnã:exigẽ
te etiã com patõe ad effectiuũ pꝛincipi

um:⁊ ad ſbm:⁊ ad finẽ ĩmediatũ ⁊ vlti

mũu. Unde rõnes qᷓ H̊ ondunt cõceden
de ſunt. Ad illud vero qð pᷣmo obꝛ
inõriuʒ de diuiſiõe magri qua ponit in
lr̃a.dicendũ ꝙ illa diuiſio gratie eſt pe
nes effectus quos hʒ in nobis.quoꝛũ

vnꝰ accipit᷑ reſpectu malia quo liberat

alter reſpectu boni ad qð oꝛdinat. Añ
notandũ ẽ ꝙ nomẽ gr̃e euocat᷑.vt ali
qñ accipiat᷑ ꝓ habitu:aliqñ ꝓ effectu
habitꝰ.Et in ꝓpoſita diuiſiòe nõ acci ;

pitur ꝓ habitu ̊ ꝓ effectu. er hunc

etiã modũ accipit᷑ in illa glo.in q̃ vicit
ꝙ nõ vna gr̃a neceſſaria eſt ſanctis ⁊t
i.nõ vnus effectꝰ gr̃e tm. Et ſi tu obij

cias ꝙ habit diuerſificant᷑ ꝑ actus ⁊

effectus.dicendũ ꝙ illud hʒ veritateʒ
in actiba pᷣmis:quoꝝ vnus adalteruʒ
nõ hʒ oꝛdinari.ſic aut non eſt in ꝓpoſi
to.qꝛactus gr̃e pueniẽtis oꝛdinẽ habʒ
ad actũ gr̃e ſubſeqntis. Ad illd qð
obijcit᷑ de auctoꝛitate apłi.dicenduʒ ꝙ
ſicut in opꝑponẽdo pdictũ ẽ Hintelligit᷑
de gratijs gtis datis.ille enĩ multipli
cant᷑ ꝓpter hoc ꝙ oꝛdinant᷑ ad opa ex
terioꝛa: ita ꝙ hᷣm pᷣmã ⁊ ĩmediatã rõeʒ
effectus diuerſos reſpiciũt.gr̃a auteʒ
Stumfaciẽs inq̃ntũ huiꝰ nõ hʒ reſpice
re opera exterioꝛa ſicut interioꝛa: niſi
mediantiba habitibo virtutũ ⁊ donoꝛũ.
aut ſi illa reſpicit h nõ ẽ niſi inqntũ cõ
ſiderant᷑ ſub vna rõne.viʒ ſub rõe me⸗/
riti.⁊ ideo nõ tenet illud qð ↄñter obij
citꝙ maioꝛ eſt pfectio gr̃e Stumfacien
tis q; gr̃e gtis date.⁊ ſi verũ ſit intenſi
ue:nõ tñ opoꝛtet ꝙ extenſiue. Ad il⸗
lud qð obꝛ ꝙ culpa multiplicat᷑:gᷓ .
rñderi põt ꝙ illa rõ deficit dupł. Mꝛi
muʒ quidẽ qꝛ illud intelligit᷑ de multi/
plicatõe nõ pᷣm diuiſionèẽ que ẽ in ptes
ſubiectiuas:łᷣ ſjm diuerſas acceptões

ſiue ſignificatões.cum.n.irröle diui

datur ↄ rõle:nõ opoꝛtʒ ꝙ tot ſint roõlia
quot irratõnalia. Scðo etiã deficit qꝛ
vni bono nata ſunt oppõi plura mala:
cũ malũ ſit multiphaꝛi ⁊ bo vno mõ
Ad illud qð obꝛ ꝙ actus gf̃e ſᷣm ꝙ
gra ẽ diuer ſiſicant᷑ c. dicenduʒ ꝙ ⁊ ſi
actus illi diuerſi ſint tanta diuerſita⸗/
te ꝙ in coꝛpalibus diuerſis rebattri⸗
buütur:qꝛ alteriꝰ medicine è curare:⁊
alterius pſeruare.in ſpualib iaʒ non

ſic diuerſificant᷑ vt inducàt diuerſita-

tem homis habit.tum ꝓpter ipoꝛum

Actuũ ⁊ effectuũ oꝛdinẽ᷑.tuʒ etia ppter

ipius habit pfectõem:ex q̃ hʒ vt poſſit
multo meliꝰ ĩ plures effectus ſine ſui
multiplicatiõe q́; natura coꝛꝑalis hoc
poſſit ex diuerſaꝝ naturaꝝ ↄiuctõne.
Ald illud qð obᷣꝛ de ſciẽtia plana eſt
rñſio ꝑ iam dicta.nõ.n.ẽ ſimile.tuʒ qa
dicit habitü ſciẽtia habentem reſpectü
ad exteriora cognoſcibilia ſᷣm ſpales
⁊ ꝓpꝛias cõditões ⁊ nãs:tum etiã quia
aliquo modo ſciẽtia creata creari dici
tur ex reb extra.tum qꝛ etiã ad ipſam
ſcientiam maxime ptinet diſtinguere.
Oppoſita au᷑t haꝝ ppꝛietatũ ⁊ condi/
tionũ repiri hñt in gra: ſicut pot habe/
ri ex his que pdicta ſunt.⁊ ideo nõ plu
rificat:ſ in aia vna reꝑpit᷑vna.

Ecundo queri

turr de ↄpatõe gr̃e ad virtuteʒ

Stuitã. eſt qſtio:vtꝝ gr̃a Stumfaciẽs
1 virtus gtuita differat p eẽntiaʒtet ꝙ

ſic:videt᷑ pᷣmo p illud qð magr dicit:et
habitũ ẽ in lectõe pcedenti.qꝙ gra Stü

facies eſt fides cũ dilectõe.ſi fides et

caritas virtutes ſunt:videt᷑ cc. Itẽ
quoꝝ diffinitões ſunt eedeʒ ipſa ſunt
eadeʒ.ſed gratia ſic diffinit᷑ ab Aſido.

Bratia ẽ diuie mie donũ per qð bone

pvoluntatis eſt exitus. Sʒ h diffinitio
auenit virtuti gtuite.g c. Ytez ea⸗

dem ẽ ꝑ eeèntiam gr̃a opans ⁊ coopãs

ſz gratia cooꝑans in li.ar bi.nõ eſtali/-

ud q; virtus gtuita:cũ ipius ſit volun

tati coopari. ideʒ eſt virtus ⁊ gratia.

Itẽ quoꝝ effectꝰ actus ꝓxim et
imediatus eſt:idem ipa ſunt cadẽ.ſed

wee⸗
in
ann⸗
ciüteen
NKoß⸗
11 One f
lebtp'⸗
vonthln
Gertrtu
ſuntphu
tusſunt
giant
Stuita⸗
ta.
isbarr
Phert
uu
uiten
ſrelleva
gpante
apeentii
Znſcl'o⸗
birects
ſdeica⸗

chted

japae
isa
eihti
ſeeſebj
cuoler
blsa
niʒe mar
Onrepirwu
ſcitptonn
borgmi⸗
Crübahet
numpen
agfaett
Uifcgtrat

Dſfgithe
Duenientd⸗
Cordinels
quecüzt
quorecee
ſußpift⸗
natoez en
nlono,

nie dini⸗
tirföle
Nictr
Uunamala.
vonon
giehn
hgeſt
udberſin⸗
R ri
Mimmurt
indinſn⸗
Dperiann
emtetün
näbzupſt
feetus ſpeit
copels
1 ücie
uplanael
imnlettnzei
umreſccci
ufnſpäles
maäais
anound
Leänen
naditngen
entürco
1ſorpthn
ſe

e eena
1

en

zumtcis
tinneg
ein

„ſe 4
õ
4 Me
uter 0
ut. d
grofffnn
O)1
.„ — eer
*
ns C&α
Tbi nöcf
4 ſ,
ſpius
A
1R

gratie actus reſpectu ſubiecti eſt aiaʒ
vinificare:reſpectu dei ẽ acceptã red/

dere:reſpectu opis eſt ipm opus meri

toꝛiũ facere.oĩa h̊ virtuti ↄpetũt. Naʒ

dr̃ Ro. po. Juſt ex fide viuit. Etheb.
xi. S ine fide impoſſibile eſt deo place
re.Et pᷣ* con.xiiij. S i caritatẽ nõ ha/

beo nihil mibi ꝓdeſt. ſi bᷣmi effectus
fe virtutiattribuũtur:gr̃a et virtus

unt vnus ⁊ idè habitꝰ. Itẽ ſi habi⸗
tus ſunt diuerſi vnꝰ nõ denoĩat alteꝝ
ſz gra virtuteʒ denoĩat.dicit᷑.n.virtus
Stuita.q̊ gr̃a ⁊ virt nõ differũt in eẽn/

tia. Iteʒ ↄſcripto oĩ alio habitu:ſi
q̃ͥs habeat fidẽ ⁊ caritateʒ hʒ vnde deo

placeat:⁊ vnde ei etiaʒ ſeruiat.ſiigitur

illud quod facit deo placere eſt gratia

gratũfaciẽs. oĩ habitu circũſcripto
intellecto ꝙ qͥ hẽat fidè et caritatẽ hʒ

graʒ Stũfaciẽtẽ.̊ͥ gra Stũfaciẽs ñ ẽ ali

qd ꝑ eèntiã differẽs a virtute. Sʒ
Anſełꝰ.de ↄcoꝛdia pdeſtinatõis ⁊ li.ar
bi. rectitudinẽ voluũtatis nullus hʒ ni
ſi dei gra pueueniète.ſᷣ virtus nõè ali
ud q; rectitudo volũtatis.ꝗ virtusẽa

gra pueniente.ſ̊ in creatun differtef⸗/

ctus a cauſa p eẽntiã. ͥ virtus gtui-
ta eẽntiatł: differt a gr̃a. Iteʒ qcũq;
ſic ſe hñt ꝙ vnũ eſt mediũ opãdi reſpe⸗
ctu alterius illa differũt p eẽntiã.qꝛ ni
hil creatũ agit ſeipo.ſᷣ gr̃a in opus bo
nuʒ ⁊ in actũ determiatũ mouet medi
ante nirtute.q̊ gratia ⁊ virt gtuita dif
ferũt ꝑ eẽntia. Itẽ quecũq; ſic ſe ha
bent ꝙ vnü illoꝝ bʒ actũ ↄtinnũ ⁊ reli⸗/
quũ habet actũ inter pollatü illa diffe⸗
runt p eẽntiã.ſ̊ gra ⁊ virt ſunt huiõi.
qa gr̃a eſt in actu ↄtinuo.ↄtinue.n.vi/
unificat ⁊ aiam deo reddit acceptã.vir⸗
tus vero non eſt ↄtinuo in ipſo actu.ꝗ̊
K. Itẽ quecũq; ſic ſe htꝙ habent
diuerſas differentias diuidentes illa
differüt p eẽntiam.ſed gr̃a diuidit᷑ per
puenientẽ ⁊ ſubſeqũteʒ.virtus vero ꝑp
cardinalè ⁊ thologicaʒ.ꝗ̊ . Item
quecũq; ſic ſe hñt ꝙ vnũ remanet reli/
quo recedẽte illa ſunt p eẽntiã diuer/
ſa.ſᷣ virtꝰ aliquo mõ remanet poſt ppe
tratõeʒ culꝑę.gratia vero gtũfaciens
nullo mõ.ᷓ . Item quecũq ſic ſe

bñt ꝙ vnũ remanet indiuiſuʒ reliquũ
vero diuidit᷑ ⁊ multiplicat᷑ illa eẽntiali
ter differũt.ſ̊ gra in vna aĩa eſt vna ſi/
cut oñſum ẽ ſupᷣ.virtutes vero multe:
ſicut oñdet᷑.j.⁊ apo. dicit pᷣ* conl.xiiij.
MNunc aut manẽt fides:ſpꝑs:⁊ caritas
tria hec X. neceſſe ẽ igit᷑ gràm ⁊ virtu⸗
tes gtuitas differre ꝑ eẽntiaz. We?

ad pdictoꝝ intelligentiã eſt notandu;ʒ

qꝙ circa hoc diuerſi diuerſimode ſenſe
rũt.Quidã.n.dicere voluerũt ꝙ gra⸗
tia nihil aliud ẽ q; virtꝰ.ĩtellexerũt.n.

ꝙ gratia non eſt aliud q; quedã rectifi

catio potẽtiaꝝ aĩe reſpectu eius ad qð
ſunt. Hanc aũt rectificatõnem qͥa ſupᷣ

nãm eſt nõ põt facere niſi deus.Et qim
talẽ rectitudinẽ faciẽdo in aĩa dat vi-
tutes ipſis potẽtijs.vt rõli fidẽ: cupi
ſcibili caritate: ⁊ iraſcibili ſpeʒ.ideo di
cunt grãm creatã nihil aliud eſſe q; vir
tutẽ gtuitã:differre aũt ſola rõne dicẽ
di.qa gratia dicit᷑ inqntũ deus pꝑ illaʒ

rectitudinè aĩam acceptat ⁊ appꝛobat.
virtus vero inq̃ntuʒ aĩia ſic rectificata

habʒ exire in opa ardua ⁊ laudabilia.

Alij vero dixerũt ꝙ gr̃a ⁊ virtus gtui
ta eéntialiter differũt ſicut pncipiũ et
bncipiatũ:⁊ ſicut ſba ⁊ virtus. Sic.n.

potẽtia aĩe nõ eſt ipſa aĩe eèntia:ſ̊ poti

us emanat et ꝓceditab illa:ſic virt qͥ
pficit potentiã non eſt ipſa gra q pficit

aĩe ſbam:ſᷣ poti aliqͥq egrediẽs ab ibpa

vt ſicut aĩa ẽ quodda totũ potẽtiale:ſic
⁊ gratia ſit quoddã totuʒ potẽtiale.eſt
enĩ vna pᷣm ſe ⁊ inq̃ntuʒ reſpicit ipſam
aĩe ſbam.eſt tñ oꝛigo pluriũ inq̃ntũ in

fluit in ipas potentias. Vñ dicũt illas

virtutes nõ ſolũmodo differre inq̃ntũ
ſunt virtutes:ſᷣ etiã inq̃ntuʒ ẽtuite:vt
ſit alia gratia ſpalis a qua fides dicit᷑
tratuita:alia a qᷓ ſpes:alia a q̃ caritas
gtuitas nũcupat.Quelʒ aüt han poſi
tionũ ⁊ ſi pbabilitatẽ habeat:nibilomi

nus tamẽ ſiquis interiꝰ aſpiciat:vide/

bit aliquo mõ vtrãq; a veritatis trami
te declinare. Naʒ pꝛima q dicit q gra
tia nihi aliud ẽ q; virtutis habitus:ne
ceſſe bʒ dicere aut ꝙ oẽs virtuteſ ſunt

vna virtus:aut ꝙ in vno hoĩe ſint mul

te gratie gratufaciẽtes:quoꝝ vtuq; ẽ
vy 2=

J. PeN AL „„C
— .

A

impꝛobabile:⁊ vnũ eſt ĩpꝛobatuʒ ſup::

aliud eſt ſatis impꝛobabile.viʒ ꝙ oẽs

virtutes ſint vna virtus ⁊ impꝛobabi/
liter ſuo loco. neceſſe etiã habʒ dicere
aut ꝙ gr̃a gratũfaciẽs nõ totaliter tol
litur ꝑ culpã:aut ꝙ poſt pcẽm nihil re
manet de virtute aliq̃ᷓ.Et pmuʒ hoꝛuʒ
ẽ coñ cõem doctoꝝ ſententi.ſecunduzʒ
vo eſt ſenſibilẽ expientiã.ideo modꝰ
iſte dicendi ñ modicã habet calumniã3.
Alius etiã a ueritate deuiare videtur
Pꝛimo in eo ꝙ ponit ꝙ gra pᷣmo exi ·
ſtat in ſba ⁊ poſtmodũ influat in poten
tias.̊ eni impꝛobatũ eſt ſup.Secudo

uero in eo ꝙ ponit in vno ⁊ eodẽ homĩe
eſſe diuerſas gr̃as gtumfacietes.et h̊

ipm ſupᷣ impꝛobatũc᷑.vnus.n.ẽ decoꝛ
q dat facieiaĩe:ex quo nõ ſolu ipſa ac/

ceptat᷑: ĩmo etiã habitꝰ ⁊ opa. Et ideo
tertiꝰ modus dicẽdi.ꝙ quẽadmodũ

cũ dico lumèẽ ⁊ coloꝛeʒ illumiatũ:dico
aliã ⁊ aliã foꝛmaʒ.licet vna ſit oꝛdinata

ad aliaʒ:⁊ quodamodo altera cõpleat

ex alteriꝰ pſentia. Simitr intelligen/

qum eſt de gr̃a ⁊ virtute gtuita.quẽad
modũi.n. coloꝛ q̃litas ẽ coꝛpis termĩa-/

ti q a pſentia lumis influxi venuſtat᷑ ·
complet᷑ ut poſſit mouere viſuʒ.ſic vir
tus que ẽ habilitatio potẽtie abſq; gr̃a
Stumfaciẽte infoꝛmis eſt ſiẽ coloꝛ ſine
lumie. ß ea adueniète ex q̃ tota aĩa ĩ ſe
⁊ ſuis potẽtijs decoꝛat᷑:foꝛmari ⁊ viui/
ficari dicunt habitꝰvirtutũ:⁊ effici deo

accepti.Et quẽadmodũ ex lumiĩe infu

ſo ⁊ coloꝛe no fit vnü p eentiaʒ ß p oꝛdi
nem. Et iteꝝ.lumẽ inq̃ntu illumĩat ae

ra cõiunctũ coꝛpi termĩato.⁊ inq̃ntuʒ

coloꝛẽ reddit lumĩoſum nõ eſt aliud et
al iud pꝑ eẽntiam:ſ ſola ↄpatõne diffe⸗

rens ⁊ ſm eſſe.Et ſicut vnũ lumen di⸗

uerſos põt coloꝛes ad actuʒ reducẽ ſi

ne ſui multiplicatõe. ſic ĩ influẽtia gr̃e

⁊ habitu virtutis intelligendũ eſt eſſe.
ſcʒ ꝙ gr̃a ſupueniẽs cũ habitu virtut

quẽ foꝛmare dicit᷑ nõ facit vnũ p eſſen
tiam.ſ̊ᷣ ideo foꝛmat qͥa ad finẽ ſuũ oꝛdi
nat. Simttr gratia a qua aĩia dicit᷑ eſſe
deo gta:⁊ a q aliqua virt dicit᷑ eẽ ẽtui
ta nõ differt niſi ſola ↄpatõe: ſicut pꝛi/

mũ expoſituʒ ẽ in lumie. Simłr vna

‚X

— Da. W Alchi

gratia a qua omes virtutes aĩe dicun

tur eſſe Stuite.Concedendũ eſt igit ſiẽ

roõnes plures ondunt ꝙ habitꝰ gratie

Stumfaciẽetis ⁊ virtutũ habit ſunt di
uerſi. Ad illud qð pmo obꝛ de ma
giſtro qͥ diẽ ꝙ gratia è fides cũ dilectõ
ne. dicendũ ꝙ illa pdicatio nõ eſt p eſ-/
ſentiã:ſ p qᷓndã cõcomitantia ⁊ ſignifi
cantiã.⁊ aliquo modo poſſet reduci ad
pᷣdicatõnem p cauſaʒ. Ad illud qð

obꝛqꝙ diffinitio gre cõuenit virtuti.di

cendũ ꝙ illa notificatio vel nõeſt ppa:
vel ſiè ꝓpꝛia nõ eo modo cõuenit rir/
tuti quo dicit᷑ de gratia.gr̃a eniʒ eſt ſi/

cut donũ pmũ excellentiſſimũ inter do
na creata:et ſicut donũ qð complectit᷑

totã bonitatẽ donãtis. ſic aũt itellecta
hac notificatõe ñ ↄpetit virtuti. Ad
illud qð obi ꝙ gratia coopans ẽ virtꝰ
dicendũ ꝙ ille actus nõ aſſignat᷑ gra/
tie ſm ſe:ſ ſᷣm ꝙ ẽ oꝛdinatiua virtut.et
ſic dicit᷑ li.arbi.coopari. Nec ex h̊ ſeqͥ
tur ꝙ idem ſit qð virtus:ĩmo ſi ſic ar/
gueret᷑: eſſet ↄñs ſic ſi ita argucret᷑.co

loꝛ mouet viſuʒ: lux mouet viſum.er
go coloꝛ nõ differt a luce. Et p h̊ pʒ re

ſpõſio ad ſequẽs.ſ.qm viuificare:⁊ ac/
ceptũ reddẽ:⁊ opꝰ meritoꝛiuʒ facẽ alit
ↄpetit vᷣtuti:alit᷑ gr̃e.Gfre.n.cõpetit pᷣꝰ.

pirtuti ro ex oñti. piʒ qͥa ab influentia

gratie foꝛmat ⁊ oꝛdinatur. Ad iltq
qð ob ꝙ ſi habitus ſunt diuerſi vnus

non denoĩat alteꝝ. dicendũ ꝙ ẽ deno⸗
mĩatio pꝑ inherentiã:ſic albedo albũ de

noĩat coꝛpꝰ:⁊ denoĩatio p circũinceſſi
onẽ qᷓndã in qua aliq̃ duo ſic ſe habent
ꝙ vnũ hʒ oꝛdinare alteꝝ ſᷣm ꝙ dicit᷑ vo
lütas deliberas ⁊ iuſticia pꝛudens.et ꝑ
hũc modũ virt dicit᷑ eſſe Stuita. Ad
illud qð ob ꝙ circũſcripto omi habi⸗/
tu ⁊c.dicendũ ꝙa caritate non põt cir
cũſcribi gratia.qꝛ ſemꝑ noĩat caritas
vtutẽ foꝛmatãa.ſi q8 aũtuocaret carita

tem habitũ amoꝛis quo nat eſt hõ dili

gere deũ ꝓpter ſe:⁊ ſuꝑ omia. ſic ⁊ q̃ſi
mõ nõ poſſit abſq; gra repiri.põt intel⸗
ligi ſicut in ad ⁊ in pᷣmo angeloañ la
pſum fuit.ut s diſ.ʒ patuit.Et ſic pa-
tet ꝙ gra eſt aliud q́; virtus.patet etiã

ꝙ eſt aliud q; potentiaruʒ rectificatio.

ſun
tenat
ſagnut
eliust
ceſtcate

Z

d
fumete
lcſiap
ſöͤſit
gte⸗
gonn
fcen/
ſeytian
ſacenst
termini
turterni
nrtns
(tentu
lgu.
ſaplci
albarr
zderir
kohdior
Kndo
ſci⸗
rooi
qöeſ
lenti
Schan
inux
lllan
☚
anusne⸗
tepmun
ſfenpe
dici
Ichözn
Npusadi⸗
gloüeh⸗
habnitfe
gumdeu
ltcogno⸗
clatoece
ſiaödi
ctu? im
ſentum.
nimeag⸗
d⸗ It

AhNK

Mgſedien
wieſtigt⸗
ſe
cht ſnn
modiden
nescidieg⸗
Anoſuetoef
rtecccial
MinKd
Modntt
ſctüricln
Nrirmi i1
coopensint
agig
Atinanrmg
.Merabſt
inoſiſcer⸗
nungeretc
NNruriun

—

. „ . ſ
Wimicirill

zibiflenn
unm. Nii
roinmims
nigedeno⸗
Alrcoalüde
vpcrünetſ
oſcſtham
ningdol
neN

ſnghtunt,
rtnenonid
Suocantten
ona eiin
omi. ſt

fipintin

insnllen
mmjmnfend.

Mam in homiĩe qntuʒ ad ſtatũ iſjfiocè-
tie erat potentiaꝝ rectitudo anteq; eſ-
ſet gratie gratufacientis infuſio. et qᷣ
melius videbitinfra cuʒ agetur de ne
ceſſitate gratie ſᷣm ſtat innocètie.

Ertio queritur
de gratia in compatõe ad glo/
riam.eteſt qſtio vtꝝ differãt p eſſentiã

⁊ ꝙ ſic:videt᷑. Gratia gratüfaciens et

ſi nõ ſit fides: tamẽ nunq; eſt ſine fide.
qa ſine fide impoſſibile eſt placere deo
gloꝛia aut nullo modo cõpatit᷑ ſecum
fidem.ꝗ neceſſe eſt grãm et gloꝛiã pꝑ eſ-

ſentiam differre. Item gra gratu⸗

faciens ſe habʒ ad gloꝛiaʒ ſicut via ad
ter minũ:⁊ ſicut id qdð eſt ad fineʒ.ſiigi
tur terminꝰ neceſſario diſtinguitur a
via:⁊ finis ab eo qð eſt ad finem diſtin

ctõe eẽntiali:pari rõne videt᷑ ꝙ gratia

⁊ gloꝛia. AItẽ ſicut ſe habʒ culpa ad
ſuxpliciũ ita ſe hʒ gratia ad pmiuʒ.ſed
culpa ⁊ ꝑena eterna differũt eentialit
Q pari rõne gr̃a ⁊ gloꝛia. Atem coꝛ
ruptibile et incoꝛuptibile differũt per
eentiam.ſᷣ gr̃a eſt conuptibilis ⁊ amiſ-
ſibilis:ſicut ſupᷣ oñſum fuit: gloꝛia ve⸗

ro oino eſt ĩconuptibilis.ꝗ̊ c. Itẽ

qð eſt cognoſcibile ab hñte differt per
eentiam ab eo qð nõ eſt cognoſcibile.

ͤ gloꝛia ab omi eo quihʒ:eaʒ cognoſci
tur.nullus eni eſt gloꝛioſus qͥ neſciat

ſe eſſe gloꝛioſuʒ. gra nõ.ergo differt p

eẽntiam a gloꝛia. Sedꝰ. ſicut ſe hʒ
caritas vie ad caritatẽ patrie ſic ſe ha
bet gratia ad gloꝛiã.ſ̊ caritas vie non
differt ꝑ eèntiam a caritate pr̃ie.ſicut
enĩ dicit᷑ p cor..xiij. Caritas nũqᷓ; ex-
cedet. pari rõe gr̃a a gloꝛia. IJItem
xpus ab inſtãti ſue cõceptõnis habuit
gloꝛiã ⁊ habuit gram.ſ gratia illa q̃m
habuit fuit ad cognoſcendũ et aman⸗
qum deũ.ſtatim enĩ cum cõceptus fu/
it cognouit ⁊ amauit cognitone ⁊ dele
ctatõe comphenſionis. igit᷑ in ipo gra
tia nõ differebat a gloꝛia. Item pfe
ctũ ⁊ impfectũ non variat rem ſᷣm eſ/
ſentiam. ſ̊ gratia dicit aſſimilatõeʒa⸗
nime ad deũ ſᷣm ſtatum pfectõis.ergo
K. Item aut gloꝛia reddit acceptũ

dveo:aut nõ.Si nõ.ergo nõ tantü pla⸗/
cet deo gloꝛia qtũ gratia.ꝗ nec ſtatus
patrie qᷓntuʒ ſtatus vie:qð eſt incõue⸗/
niens. Si ſic. cum iſte ſit ꝓpꝛius a/
ctus gre:neceſſe eſt gloꝛiaʒ eſie gram.
Item qñ aliqͥs de gratia tranſit ad
gloꝛiã aut pꝑdit gr̃am:aut nõ.Si pdat
gram:g videt᷑ ꝙ deſinateſſe grat deo
⁊ ꝙ gloꝛia ⁊ gr̃a habeãtadinuicẽ repu/
gnantiã quoꝝ vtrũq; falſuʒ eſt. Si nõ
pdit:cum gratia ſit vita aĩe:ſicut oſtẽ/
ſuʒ eſt ſup.⁊ in vna aĩa tm ſit vita.aut
gloꝛia ñ erit vita:aut gr̃a ⁊ gloꝛia erũt
idem ꝑ eentiaʒ.ſ̊ cõſtat ꝙ; gloꝛia eſt vi⸗
ta. g Queſtio eſt igit qliter ſe ha
beat gratia ad gloꝛiaʒ:ſi eni ſunt idem
qliter tranſi ab vna ad alia:⁊ q̃re ſoꝛ/
tiunt᷑ diuerſa noĩa: ſi po diuerſa ſunt

vtquid gloꝛia appellatur gratia.vnde

eſt eti iſta diuer ſitas.cum diuia gra.
tia oĩ ſtatui cõueniat:ſiue ſtatui vie:ſi-

ue ſtatui patrie. vtroſq;.n. deus acce/

ptat. Wo. dicendu ꝙ tam gf̃a gra/
tumfaciẽs q́; gloꝛia noĩat diuiam in/
fluentiã pꝑ quà aia habʒ deũ:⁊ de habi
tat in aĩa. Habere aut cõtingit duplici
ter.pel pfecte.⁊ ſic hʒ hõ deũ in rõe qͥe-
ſcentis.pel ſemiplene.⁊ ſic hʒ hõ deuʒ
in röne tendentis pmiũ.ſ.quies. MPꝛi
mũ cõpetit ſtatui patrie.ſcm.ſ.tendẽ
tia cõpetit ſtatui vie. ideo pᷣmũ eſt glo
rie:ſecundũ eſt gr̃e.Et qͥa pmuʒ ẽ pꝛe/
mij:ſecũdũ eſt meriti:ideo gr̃e attribu
itur actus merẽdi:gloꝛie vero act' re/
gnãdi.Quoniã igit᷑ idẽ põt eſſe p eẽn/

tiam magis pfectũ ⁊ min pfectũ. hĩc
eſt ꝙꝙ gratia ⁊ gloꝛia ſᷣm ꝙ; diſtinguüt
ſim modũ hñdi deũ differunt ſolũ ſᷣm

ſtatũ. Et qm nos habere deũ nõ eſt ali
ud qᷓ; deũ habitare in nobis.ideo gra⸗
tia ⁊ gloꝛia nõ ſoluůmodo diſtinguũtur
ſᷣm modũ hñdi deũ:ſ etiã ſᷣm ròem ha
bitãdi deũ in nobis. Cum tñ dico deũ

habitare in homie duo ex hdico.ſ.di⸗

ninã dignatõem q hoĩem acceptat⁊ ſi
bi cõfederat:⁊ p ↄnñs humana exalta⸗/

tõem:ex q̃ homo ea q̃ dei ſunt excellen

ter participat.Et ideo illa influetia p
quã de in nobis habitat dicit eſſe gra
ſm pmaʒ ↄpꝑatõeʒ.videlʒ inqᷣntũ deus
y 3

ð

„ *n Stane

homini cõdeſcendit.et dicit eſſe gloꝛia
q̃ntuʒ ad am. Ad ſecundã ↄpatoõem
hm h̊ videlʒ ꝙ hõ ꝑ illã inhabitatoneʒ
ſublimatur etad magna cõdeſcendit.
ſm iſtã ↄſideratõem ⁊ m iſt modum
gratia ⁊ gloꝛia nõ differüt:niſi ſola cõ

patõe. AUnde vita eterna noĩat᷑ gloꝛia

₰

⁊ noĩatur etiã gr̃a Ro.vi.ratia aũt

ei vita eterna. Etſi ic pʒ rñſio ad gõezʒ
Ppoſt itaz. Cõcedendũ eſt enĩ ꝙ gratia
Stüfaciès ⁊ gloꝛia nõ differũt p eentiã

ſed ſi differùt aliquo mõ h̊ eſt m ↄpa
tõem aliam ⁊ alia.⁊ ſic ſimul ſunt ĩ eo
deʒ ſicut in beat ⁊ in xpo:q dicunt᷑ hr̃e
grãm ⁊ gloꝛiã.vel ſm ſtat aliũ et aliũ
m q ſucceſſiue eidem inſunt.qa pᷣmo
ineſt gra in ſtatu vie:⁊ poſtmodũ glo/
ria in ſtatu pr̃ie.pᷣmo.n.gr̃a inchoat᷑:x
poſtmodũ ↄſũmaf. Ad illudꝗ quod
pmo obᷣꝛ inõriũ ꝙ gr̃a ſimulẽ cũ fide.

Wc dicendu ꝙ Hẽ rõne ſtatus. fides eniʒ q
dicit enigmaticã viſionẽ ſimul põt ſta

re cũ gratia ſm ſtatũ imꝑfectõis.non
aüt pot ſtare bm ſtatuʒ plenitudinis qᷣ
excludit ome qð eſt ex pte. Unde ex il
la röne nõ poteſt ↄcludiꝙ gr̃a ⁊ gloꝛia

Differãt p eẽntiam ſiue ſᷣm habitũ:ſed
ſolü ſm ſiatüu. Ad illud quod obꝛ ꝙ
gratia ſe habʒ ad gloꝛiã ſic via ad ter-
minũ.dicendũ ꝙ h̊ dicit᷑ rõne ſtatus
additõis eius ꝙ gloꝛia ſupaddit gra

tie:ſicut ꝑfectũ addit᷑ imꝑfecto cũ ipmn
pducit ad cõplementũ.⁊ qᷓntũ ad ſtatũ

bñ cõcedendũ eſt ꝙ diuerſitas eſſe ppt

inter grãm ⁊ gloꝛiã. Ad illud quod

obꝛ ꝙ ſicut ſe hbʒ culpa ad ſuppliciũ c

dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile:qͥa culpa pnci
paliter ineſt ex pte aĩe: ſuppliciũ vero
aliqð ex pꝑte coꝛꝑis.gratia aũt ⁊ gloꝛia
inſunt anime ab eodẽ:⁊ ſm idem:⁊ ad
idem. videlʒ in ↄpatõead deũ. NPoſſet
tamẽ dici ꝙ aliqᷓ culpa pena ẽ:ſicut vi/

debit infra.⁊ ita aliqua pena differta
culpa. ſic etia in gloꝛia. illa eni in qᷓ ↄſi
ſtit pmiũ ſbale eadè eſt cũ gratia. glo

ria que conſiſtit in ſtola coꝛpis erit ab
ea diuerſa. Ad illud qð obꝛ ꝙ coꝛ⸗
ruptibile ⁊ incoꝛuptibile variant eẽn/

tiam. dicendũu ꝙ illud non hʒ locu niſi
vbi conuptibilitas ⁊ incoꝛuptibilitas

do rem ſpualem:

venitex natura pncipioꝝ ↄponentiuʒ.
E ant non eſt in ꝓpoſito.qa ĩmutabili
tas gloꝛie venit deſur ſuʒ.coꝝuptibili⸗
tas aũt gratie deoꝛſum: videlʒa li.ar.
vertibilitate. Ad illud qð obꝛ de co
gnoſcente.dicendũ ꝙ illud nõ ↄcludit

differentiã ſᷣm eèntiam.ſola eni diffe
rentia ſm ſtatũ põt facere vt videat᷑ ꝗꝙ;
pus videri nõ poterat.ſicut aliquiſ nõ
cognoſcit affectõem ſuã qñ nõ eſt iten
ſa:ſed qñ poſtmodũ intendat᷑ tũc defa
cili dephendit᷑ ?1 cognoſcit. Item co⸗/
loꝛ in tenebꝛis nõ c viſibilis:⁊ in lumĩe
eſt viſibilis:⁊ tñ coloꝛ nõ differteẽnti⸗/
gliter. ſic nec diuerſitas modi cogno
ſcendi reſpectu gr̃e et gloꝛie hʒ eas di/
nerſificare eëntialiter. Et ſic patʒ re⸗

ſpõſio ad oĩa queſita.

Onſequenter

querit᷑ de gratia in compatõe

aa meriti exercitiu. Et circa Htria qrũ

tur. Pꝛimo querit᷑ vtu ꝑ gram ↄtin
gatmereri ſpm gratie donuũ: Secun
do querit᷑ vtrũ ↄtingat mereri gratie
augmentu: Tertio querit vtu p gra

tiam oↄtingat mereri ipi gre ↄplemen

tum:videlʒ gloꝛie pmiũ. 2
Ira primũ ſic
pcedit᷑:et querit᷑ vta ꝑ gratiã
cotingat mereri ipm gre oonu iam ba
bitüla ꝙ ſic: videt᷑ pᷣmo p ſimile ĩ coꝛpo
ralibo. Bonus.n. miles ⁊ ſtrẽénue mi/

litando meret equũa dno ſuo ſibi gra

tis datũ vel vſum ipius equi.g ſi tan-
te eſt efficatie vſus rei ſpualis in merẽ

icut rei coꝛpoꝛalis in
merẽdo rem coꝛpalem:videt᷑ ꝙ ꝑ gra

tie bonũ vſum mereat᷑ quis donu gra

tie iam acceptũ. IAtem qð põtin ma
ius põt in minus. ꝑ ꝑ vſum gfe cõtin⸗

git mereri gloꝛis hñdam.g multo fo-
tius cõtingit mereri gram iam habita

Item vnuſquiſq; magis eſt efficax
ad merendũ ſibi q; alij.Eᷣ viri iuſti in q

brus eſt gra oꝛando merent alijs pᷣmaʒ

gram: ſicut dicit Aug. de pdeſtinatõ

ne ſanctoꝝ.g multo foꝛtius homo be⸗
ne vtendo dono gratie efficit dignus

ſott
guigt
hiel
na
D
les pp
wplue
ſorot
tanac
laleon
itpe
Sbar
rant
ſam
6d
ſpo
glus
ſ
ſycu
St
ſegſag
nßapis
linelie
kümilic
tur. 8
dicunt⸗
am.61
ipſius:
tum ſun
reripi
mnenmj⸗
lermin:
Coiſo
rhnii
iggfh
Farnnnn
Aais
nagts
lenog
lumin
gfen
n.
deotin
Ntrde
Uusen
tanpſ⸗
gohar
ſugn
gedon
Uatſen

mena
limunbi
dwhchi⸗
Gcheür,
Pohde
nixlt
aiidſ
nlenig
linfi
ͤckirn
onc
mebzedsd
ſcpete

enter

medWe
aaduq
N Hamn

—N
”
Ngee
„

1 .
„
iſe
1
wund
Ckrinmend
aiſ

habitu gratie què accepit.Oꝛ aũt vnꝰ
quiſq; magis ſit efficax ad merendũ ſi
bi q; alij pbatur p illud qð dicit᷑ ſuꝑ il
lud math.ix. Nidens ꝗYeſus fidè illo⸗
ruʒ.ibi glo. Quantũ valet vnicuiq; fi⸗
des ꝓpa ſi tantũ ꝓfuit aliena.q.d.mul
to pius. Item qntũ placet deo peti:
tio ⁊ oꝛatio ꝓ hñdo tantũ placʒ ei gra/
tiaꝝactio ꝓ iaʒ habito.&ᷣ aliqs ex cari
tate oꝛas meret᷑ obtinere qð petit.ſi pe
tit pie ⁊ ꝓ ſe pſeueranter ⁊ ad ſaluteʒ.
̊pari ròe qui gr̃as agit ⁊ pie ⁊ ꝑſeue/
ranter ex caritate: dign efficit eo qð
iam accepit. IYtem ſiẽ ſe bʒ caritas
ad amandũ:ſic ſe hʒ gr̃a ad merendũ.
ſ p caritatẽ ñ ſolůmodo ↄtigitamare

alia ßᷣ et ipam caritatẽ:ſiẽ vult ugꝰ.

E

⁊ in pmo li.habitũ c.gꝗ pari rõne ꝑ gra
tiaʒ cõtingit mereri ipm gratie donũ.
Iteʒ tuc ẽ pfectio ĩ actiba⁊ habitibꝰ
aĩe qñ agens reflectit᷑ ſuꝑ ſeipm.tunc
eniʒ quis ꝑfecte intelligit qn intelligit
ſe intelligẽ. Sᷓ nõ videt᷑ eſſe pfectũ meri
tũ:niſi qs mereat᷑ etiã illud ꝑ qð mere/
tur. Sed ↄ:meritũ ⁊ pmiũ relatiue
dicunt᷑:ſicut pater dicit᷑ relatõe ad fili
um.g ſicut idem non pot eſſe pater ſui
ipſius:ſic vnũ ⁊ idem nõ põt eſſe meri⸗
tum ſuijpſius.& p grãʒ nõↄtingit me
reriipſius gr̃e donũ habiti. Item
meritu ⁊ pmiũ habʒ oꝛdinẽ ſicut via et
terminꝰ:⁊ ſiẽ diſpoſitio reſpectu eiꝰ ad
qð diſponit. neceſſe ẽ ꝙ merituʒ pce
dat pmiũ:pel tpe:vel nã.ꝗ impoſſibile
pꝑ graʒ mereri ipm don gre. Ytez
gratuitũ ⁊ debituʒ oꝑponutur. ſᷣ q̃nto
aliquid magis cadit ſub merito tanto
magis hʒ roem vebiti. ſi igit vſus gra
tie nõ aufert ipſi gr̃e eſſe donũ gratui-
tum:ĩmo potiꝰ addit:videt᷑ q ipm vſũ
gr̃e nullo mõ cõtingat mereri gfe do⸗
num. Ytem q̃ntù vnumqðq; placet
deo tantũ eſt meritoriũ.ſ̊ vſus gr̃e nõ
placet deo niſi ppter ipam gram. nõ
plus meret᷑ vſus gr̃e cũ gratia q; gra/

tiam pꝑ ſeipam. ſed donũ gratie eo ipo

qð habet᷑ nõ meret᷑ ſe.̊ pari rõne nec
vſu gratie cõtingit mereri iam habitũ
gre donu. Weð. dicendũ ꝙ per vſum
gratie onñtem nõ cõtingit mereri habi

tum gratie pcedentẽ:nec q̃ntuʒ ad me
rituʒ cõgrui:nec qntuʒ ad meritũ con
digni. Quantũ ad meritu cõgrui non
ꝓ eo ꝙ vſus gratie ad ipſuʒ habitũ nõ
compatur ſicut meritũ ad pmiu.tu qͥa

non oꝛdinat᷑ ad ipm habitũ ꝓmeren⸗
dum ſᷣ ad aliud.tuʒ etiã qa nõ habʒ oꝛ/

dinariad illud niſi ſicut ad ſuũ funda/
mentũ ⁊ oꝛiginc.meritũ aut omne ſiue
cògrui ſiue cõdigni oꝛdinat ad pmiuʒ
tanq; queda via ⁊ diſpõ pambula.mul
to minus vero qntũ ad meritũ ↄdigni
p vſum gratie cõtingit mereri ipm do
nuʒ gr̃e qð eſt ipius vſus bᷣncipiũ.tuʒ

qa ipa gra qntuẽ de ſua pᷣma rõe ⁊ pꝛi

maria infuſione:ſic habʒ rõem gratui
ti vt nullo mõ ↄpatiat᷑ rõnem debiti.ſi

eni eſſet ex meritis iam nõ eſſet ex gra/

tia.tuʒ etiã qͥa ſi vſus gratie ipam gra
tiaʒ mereret: q;to magis ipa bñ vtere
tur tanto minꝰ ꝓ ipſa teneret᷑ eſſe deo
gratus.ꝙ ſih̊ repugnat ꝑfectõeʒ me/
riti:planũ eſt ꝙ gram nõ cõtingit me/
reri.nec merito cõdigni.qͥa tũc tollere
tur pfectio gratie ⁊ pfectio meriti.nec
merito cõgrui:qa nõ ſaluaret᷑ ibi oꝛdo
q inter meritũ ⁊ pmiũ dʒ attendi. Un-
de rõnes q hic ondunt cõcedende ſunt
Ad illud vero qð pᷣmo obᷣꝛ inõriuʒ

de ſimilitudine meriti in coꝛpalibi.di-

cendu ꝙ nõ eſt ſimile: qa equꝰ q̃ntuʒ ẽ
de ſui rõne nõ dicit rõeʒ gratuiti.ideo
ſalua ſua rõne põt qͥs eum iaʒ habituʒ
mereri. Mꝛimu autez gfe donu eo ipo

qð tale eſt dicit qͥd ſimpłr gtuitüũ.ideo

quicqͥd homo faciat nunq; illud mere/
tur.nõ ſolum qͥa ſit iã habitũ:ſᷣ qͥa gtu
ituʒ. Ande ⁊ ſi aliqͥd dixerint ꝙ cõtin⸗
git mereri gliam iam habitaʒ ſicut in
angelis:nõ credo tñ aliquos recte itel
ligentes ſenſiſſe ꝙ ptigat mereri gra

tiam is habitã. Ad illud quod obi⸗

citur ꝙ ſi aliquid põt in maius poteſt

in minus.dicendũ ꝙ illud nõ habet ve
ritatem:niſi qñ aliquid oꝛdinatad ma

ius ⁊ ad minus cõſimili oꝛdinatõe. ſſic
auteʒ non eſt ĩ ꝓpoſito. Naʒ vſus gra
tie oꝛdinat᷑ ad merendũ gloꝛia.nonad
merendũ grãʒ ꝓ eo ꝙ ipaʒ pſuꝑponit

tanq; fundamentů. Adillud quod

Sira
J₰⸗
6* Pr.

10 In („In 2 A. 5

4 . „„
—Pal wite

Or

obijcit᷑ ꝙ aliquis meret᷑ alij pꝛimã gra⸗/
tiam. dicendũ ꝙ non eſt ſimile.pꝛimũ
da gratia in viro iuſto pceſſit graʒ in-
fundẽd viro peccatoꝛi. vſus eniʒ gra
tie in eodẽ homĩe ſequi habetipſuʒ do
nuʒ gratuitũ. Pꝛeterea cuʒ quis me/

retur alij gratiaʒ donũ gratie nõ ꝑdit

ex hoc ratònem gratuiti.quoniã ratio
gratuiti attendit᷑ in habitu gratie ĩ cõ
patõe ad eum cui datur.Quantücũq;
auteʒz vir iuſtus oꝛet ꝓ peccatore ꝙ pec
catoꝛi detur habitꝰ gratufaciens non
poteſt eſſe ſine gratuita liberalitate di
uine miſericoꝛdie.Et ideo nõ ſequitur
ꝙ ſi vnus alij poteſt mereri gram ha/
bengaz qpipſe poſſit ſibi mereri gr̃am
habitam. Quod autẽ dici᷑ꝙ; plus
valet vnicuiq; fides ꝓpꝛia qᷓ; aliena:H
intelligit᷑ reſpectu meriti ꝓpꝛie gratie
Ald illud qð obijcit᷑ꝙ gratiaꝝactio
ita ẽ efficax ꝓ habito ſicut oꝛatio ꝓ ha

bengo. dicendum ꝙet ſi gratianactio
ita ſit deo accepta ꝓ pterito ſicut oꝛa-/

tio pꝛo futuro:ex hoc tamẽ non ſequit
gratiaꝝnactio ſit oꝛdinata ad meren
dum iam habituʒ. ꝓ eo ꝙ ipſa gratia⸗

rũactio ⁊ laus pꝛo beneficijs acceptis

Plus tenet ratòem pmij q; ratõnè me-
riti.ſed ſi tenet ratem meritioꝛdina⸗
tur ex diuina liberalitate potius ad do
nuʒ ꝓmerẽdũ q; ad ꝓmerendũ iaʒ ha

bitum. Ad illud quod obijcit᷑ de cõo⸗

paratõne caritatis ad amoꝛem ⁊ gra-

tie ad meritum. dicendũ ꝙ non eſt ſi -

mile.meritum eniʒ de ſua ratõne im-/

poꝛtat oꝛdinem in relatõnem.amoꝛ ve

ro impoꝛtat actum potentie non alli⸗

gate materie.et quia idem non habet

ad ſe referri ⁊ oꝛdinari.ſed actus po-
tentie non alligate materie habet ſu⸗
pꝛa ſe reflecti.hinc eſtq amoꝛem con-/
tingitamari:ſed meritum non contin
git mereri. Et per hoc patʒ reſponſio
ad illud quod vltimo obijciebat᷑.illud
eniʒ veritatem in eis actibus non ha/
bet qui quidem impoꝛtant relationem
⁊ oꝛdinem:⁊ ſimul cum hoc aliquã im-/
per fectõnem.actus autem merendire
ſxectu actus gloꝛioſi impfectõnem ali
quam dicit et oꝛdinem ⁊ relatõnem ſi:

cut bus oñſuʒ eſt. ⁊ ideo illud nõ valʒ.
ſEcundo queri
tur vtruʒ gratiã cõtingat me⸗
reri gratie augmentuʒ. Etꝙ ſic vide⸗/
tur pꝛimo per Auguſtinũ ad Bonifa
faciuʒ. Gratia meretur augeri vtau⸗
cta mereatur ⁊ perfici. Item hoc vi
detur ratõne.omnis habens gratiam
habet vnde poſſit pꝛoficere in merito.
ſed ꝓfectus in merito non eſt niſi per
augmentũ gratie.ergo gratia ſuijpſi⸗
us augmentũ mereri poteſt. Item
peccans vno genere peccati meret᷑ in-
cidere in aliud genus ꝑccati vnde ef⸗
ficitur peioꝛ.ſicut peccans peccato ſu-

perbie meretur incidere in ꝑccatuʒ lu
xurie.ergo pari ratõne qui bene vtitur

gratia per bonoꝛuʒ operum exercitiuʒ
videtur mereri vt fiat ſibi gratie au/
gmentuʒ. Item laudabilioꝛ eſt qui
ſe extendit ad opus perfectionis cum
minoꝛi adiutoꝛio qᷓ; qui ſe extendit cuʒ
maioꝛi.ergo ſi habens minoꝛeʒ grati⸗/
