le.qꝛ fundamentũ ⁊ ſcia totiꝰ nr̃e beati
tudis ẽ deꝰ.⁊ illo pfecto hĩto: pfecta ẽ
in nob beatitudo.Aliud po ẽ pꝛemiuʒ
accntale qð qͥdeʒ cõſiſtit in gaudio qð

.— .

hHtur de

aliq malo.A ccipiẽgo igit᷑ merituʒ re/

ſpcu pmy ſbaliſ ↄtigit dicẽ ꝙ aliqᷣ ua
let aq ꝓfectũ meriti triptr.aut qꝛp illꝗ
meret hõ maioꝛẽ gloꝛia.et H̊ͥ mõ maioꝛ
caritas vt melioꝛ nolutas facit ad pfe/
ctu meriti.ANut q; diſpõit ad merendij
maioꝛẽ gloꝛiã.⁊ talia ſũt opa pfectiõis

bono creato łᷣ de liberatõe ab

que dicũt᷑ facẽ ad meriti ꝓfectũ. Rut

qꝛ ↄfuat illud ꝑ qð meret᷑ ho głiam. et

ſic oĩa bona opa ꝓficiũt ad meritu.qꝛ ĩ
ipſis exercet᷑ caritas etopat.ↄſᷣuat᷑ et
radicat᷑ vt hõ finalłr pſeueret in illa.⁊ H

nõ eſt puũ.q; qcqͥd l faciat nõ ſaluat᷑

niſi finatr pſeueret. Et ſic pʒ operũ
multiplicatio q dammò ualet ad ꝓfe⸗

ctũ in merito reſpectu pmij ſbał.ei Fdi
co diſponẽdo ausdo.nõaut mereqo
maioꝛẽ gliaʒ ex ↄdigno. Sitr ad pfe/
ctũ maioꝛis pmij accñtal põt aliqͥq na
lere triptr.aut rõe adẽptõis aureole.⁊⸗

ſic opa ſpat excelletie faciũt aq pꝓfectũ

meriti uolutat bone.Aut roe aqdẽptõiſ
alicuiꝰdelectatõis intne.et ſic oĩa opa

q fit ex gr̃a qdammò ualet ad ꝓfectũ
Pmij accntaliſ. qꝛ bin ꝙg ho plura bona

opa facit ſm Hdełibi iocudabit᷑ in cõ
ſcia ſua.Aut rõe diminutõiſ pene.⁊ ſic
opa difficilia ⁊ penalia faciũt ad pfem
meriti:⁊ addũt ad meritũ bõe uolũtat᷑.
ca remiſſionè alicuiuſ pene meret᷑ ho ex
uolũtate cuʒ ope quã nõ meret᷑ ex ſola

uolütate. Hec aut oiſtictio nõ ſolũ ua-

letad terminãdũ qð dictũ eſt. t etiã ad
duo pcedẽtia. Gñałr eni uenè q opeꝝ
dignitas ⁊ dati qtitas ⁊ opeꝝ nüeroſi
tas ad ꝓfectũ meriti facit reſpcu pmy
accntalis.lʒ diferet. Aeꝝ ẽ eti gñatr
ꝙ illa oĩa opa nõ faciũt ad pfectù me-
riti reſpcũ pmuij ſbat niſi ſolũ diſponẽꝰ
fᷣuqdo. VUñ roes ille que ondunt q;
nõ mitiplicat᷑ merces pmij ſbatł ſʒ mul
tiplicationẽ opeꝝↄcedẽede ſũt. ueꝝ eni
ↄcludut. Ad ilid no qð pᷣoob ĩ iũ
ꝙ ei ꝗ opat᷑ merces ĩputat᷑ſ meritu.dðᷣ
textꝰ ille ꝙ glõ expoit ñ vult dicẽ q
q;titas mercedis rñdeat opi pncipalr
ſi Hyult dicẽ ꝙ vbiẽ opoꝛtunitaſopãdi
non ſufficit gra fidei ſine böa opatõe.

vbi aut opoꝛtuitas ſiue facltas veſt: ſo
la gr̃a ſufficit.vñ ſeſus e.eiq opat᷑.i.ei

q hʒ tps opadi. Ad illq qð obᷣ ðᷣ glö

q;tü ſemiaui in opibo tm metẽ ĩ fru

ctibo.dð ꝙ noĩe fructuũ itelłr ibi gau⸗

giũ qð ſebit q de bõis opibo.nõ pminũ

ſbale qvoſiſtit ĩ ðo.ſiaũt ð illo.ſ.ſbali
pmio ĩtelligat.tũc tm ⁊ qtuʒ nõ dicũt

ↄmẽ ſuratõeʒ. nec etiã dicũt diſ ponem

ud ad

eceſtt

ypſeaue

ſncöht
einilp
n cetſt
eine,notn
aeepleue
ineqner
pͤſeques

meritieffi
acpfectii
ſpci accn.
Aüla
duplatm.
gitubono⸗
emalat
ficinboi
lübʒerbot
Recaimere
dinerbois
ackio m
lisvnat.
inpeiwp
oRrqap⸗
explbe
reputate
tilopal
opis. ve
gutq bon
npptop
rtemüer.
lla. Ao.
tanonn
ſechätaur
Posdie
Wiigine
lacgdr
leſiero
giüde!
citea⸗
ſthfir
opamt
bmiüa
rhoa

ritdeh

Ur N
ktögtune
tnenüg,
Mkhfugtet
Rtinlaeß
Ornöͤſtlut
rzgomni

*

Sirap⸗
Artiät
sedle
dunttpfeei
Munekdhi
Aläta i
Wöplembon
Ncihbikie⸗
ſtene lſt
ütagpfn
wenctütat.
kNibden

£

toröͤſcli,
nicipen
1acntinſ
iſotirint
mKatßzl
rſiür uereni
voriiü
pmeriti dd
nvultdice
odipncipal⸗
nclnsolk
itellr bigen
pih ſopni
oilotal
zan podicn
iteiſönn

neceſſitat ↄgruitas. Ad illd qð obᷣ

ꝙ p ſequẽs opꝰmeret᷑ hõ tindeʒ qtuʒ ⁊
pmũ.dð qꝙ ueꝝ ẽ.ſᷣ nõ meret᷑ aliud ſᷣ id
ipm qð puſ metuerat:loquẽdo qtũ ad
eè ntiale pmiũ.⁊ n ſeqͥt᷑ ꝙ inuanũ labo
ret. q etſi pmũ opꝰ erat meritoꝛiũ vite
et᷑ne.nõ tñ merebat᷑ efficacit᷑ niſi cari/
tate pſeuerãte. ⁊ caritas nõ põt in hoĩe
viuẽ qͥn exeat ĩ bonos actꝰcũ põt ⁊ dʒ.
iõ ſequẽs opꝰfruſtra nõ fit.qꝛ quis nõ

addat ad pmij excellétiã. addit tam ad

meriti efficaciã.diſpoit etia nihilõinuſ
ad ꝓfectũ.⁊ facit ad ĩcremtuʒ meriti re
ſpcũ accñtatł pmij ſiẽ pus onſumẽ᷑.
Ad illud qð obꝛ ꝙ pcẽm addituʒ pcco
duplat meritũ ⁊ ſuppliciũ.ꝗ bonũ ad-
ditũ bono.dðʒ ꝙ nõeſt ſimte.pꝓpt᷑ h ꝙ

qꝛ mala facimꝰ*:mali ſum.q& n q;ꝛ bona

facimꝰ bõi ſumꝰ.ĩmo potiꝰ ccõuerſo oꝛ
tũ hʒ ex bõitate opani.⁊ hĩc ẽq diuerb
peccas meret᷑ hõ diuerſa ſuppli. q́uis
diuerb bois opibo mereat᷑ h vnã gkaʒ
qꝛ actio meredi ⁊ acceptãdiin plib bo
nis vna c.rõ po diſplicẽdi ⁊ demerẽdi

in płibo pccis diuerſa. Ad illud qð

obꝛ ꝙ apud wiĩeʒ maiꝰ pmiũ meret᷑ hʒ
ex płibi opiby oð ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ ho nõ
reputat opꝰ dignũu retributõe ꝓpt boi
atẽ opan.ſ potiꝰ opantẽ ꝓpt᷑ bõitatẽ
opis. eniʒ idiget alieno buitio. deuſ
aũt ͥ bonoꝝ nr̃oꝝ nõ indiget.ñ opan/
tẽ ꝓpt᷑ opa ̊ opa ꝓpt᷑ opantẽ acceptat
remũuũerat.⁊ iõ nõ ẽ ſiłc ex pte iſta ⁊ ex
illa. Ad illud qò obꝛ ꝙ opa multipli
cata nõ ualẽt ad pmiũ accntale.qꝛ n aſ
ſequũt aureolã.dõʒ ꝙ accntale pmiũ ĩ
plus ẽ q aureola.noĩe enĩ aureole ni⸗
telligimꝰquodcũq; pmiũ accñtale. ß il
lud qð hʒ quadaʒ pꝛogatinꝗ ⁊ dignita
tẽ ſiẽ ⁊ opꝰcui rñdet. Nihilõinꝰ tñ gan
diũ de bonoꝝ opeꝝ mitiplicatõe ad ac
cidẽtale pmiuᷣ ſpectat.cũ ſine ipſo poſ⸗
ſit hr̃i vita et᷑na.et ad h̊ qdẽ faciũt bõa
opa mitiplicata. faciũt et ad eèntiale
pmiũ aliqͥ mõ ſiẽ p oñſuʒ c. Ex his pʒ
rno ad illud qð vltio querebat.

parte iſta

ſüt qões circa lr̃aʒ.Et pꝰque/

rit᷑ de H qðᷣ diẽ Amb.ꝙ affect tuꝰ opi

tuo nomẽ ĩ ponit. ſialis ↄmittit ad-
ulteriũ intẽdẽs facẽ ſimplicẽ foꝛnicatõ
nẽ. vr̃ ꝙ illd pcẽm debeat dici foꝛnica?
ſadultiuʒ. Atẽ ex eoð affectu pot ꝗs
moueriad credeno ĩ veũ ⁊ adamandũ
ipm. ſi opꝰ trabit nom ab affcü. vfñ q;
credẽ ⁊ amare ſint opus eiuſdẽ ſpẽi et
eiuſdẽ pᷣtu.⁊ eodẽ noĩe debeat noĩari.

iiſodõ aliqͥd noĩari ↄtigit dupłr

viʒ ĩ gñali ⁊ in ſpali. Noĩa gnalia ĩ mo
ribo ſut bonũ ⁊ malũ.ſpalia vo ſũt noĩa
dꝛnan ſpaliũ. vt ſpaliũ vᷣtutů? vitioꝝ.
Cũ & dĩ ꝙ affect opi nom ipoit. H itel
ligit de noĩe gali. ipſe hᷣo obijcit ð no/
mie ſpali. Iteʒ qrit de Hqð diẽ. iuſti
merito punit eũ qͥ di ſe ſotraxiſſe ſup⸗
flua diuiti vt pbẽt pauꝑi.vr enĩ ꝙ; talẽ

iuſtis iniuſte punit. br̃e enĩ ſuꝑflua vi-

tiũ eſt. ̊ reſecare ſupflua ẽ vtut. ſikr da
re paupi vñ alat᷑ H tut eſt. ſi g ĩiuſtũ ẽ
aliquẽ puniri p ope vᷣtub.ĩiuſte facit iu
ſtiaque talẽ punit. Iteʒ idẽ ðs qͥ pce
pit filijs iſralłlꝙ furarent vaſa egyptio
rũ exo.xij.idẽ pcepit ełoſinà dari pau-
pibo. ß illi q furati ſüt uaſa nolẽtes im
plẽ madatũ diuinũ nõ peccau erüt. pi
rõe ille qͥ furat᷑ vt det pau pi. furado nõ
peccat. Itẽ in oĩ pcco ↄuerſio ĩoꝛdi
nata ad bonũ ↄmutabile.ß iſte furat
vt det paupi nibil amat inoꝛdiate.nec
aliqd amat ex cupiditate. vr̃ ꝙ nõ pec
cat ali möo. W. οιſ gtake bß dubio
pxccat.qꝛ facit dĩniũ mãdatũü. facit eti
qʒ 3 ꝓximũ.qꝛ rẽ eiꝰipſo ĩuito nctat.et
iõ iſte punit᷑ nõ ſolũa deo ueꝝ etiã a ꝓ
ximo. Ad illud po qð obꝛ ꝙ iuſte fac
dũ reſecat ſupflua.dð ꝙ ad vnũquẽq;
ſpectat reſecare ſupflua ꝓpa. ſuꝑ flua
auũt aliena reſecare nec ſꝑctat qñ ñ eſt
oſtitutꝰ ſuꝑ eũ nec oñs nec iudex. et iõ
cũ aliena ſupflua reſecat qð nõ ſuũ eſt
vſurpat.⁊ ꝓpt H̊ punit dei iuſtid. Zd
ilłld qð obꝛ de filijs iſrł.dð ꝙ nõ ẽ ſile.
q; dñs diſpẽſauit cũ eis qñ pcepit eis

ꝙ furarẽt.ĩmo qð plus ẽ res alienasĩ

dñiuʒ eon tũſtulit.et h bñ potat. qꝛ ipe
dñs oĩuzʒ. Haũt dni pceptũqͥ dñs pce
pit facẽ ełoſinã ñ ſe extẽdit ad boõa ali
ena:h ad ꝓba. vñ nullo mõ illi manda
to repuꝗt q pcipit᷑ nõ furari. imor nlnd
4

ſnxponit.x ill cũ illo ↄcoꝛdat ſʒ ꝙ; dĩ
ꝓuerbᷣ.vi. Honoꝛa dñm ð tua ſba.

Ald ilid qð obꝛ ꝙ nec amat inoꝛdiate.

dð ꝙ ĩoꝛdiatio amoꝛis duptxr põt eſſe.
aut q; amat᷑ res qͥ nõ dʒ.autq; amatreſ
ampliꝰq; debeat.⁊ dũ qͥs faciat ꝛiũ eiꝰ
qð ðs pcipit.ſiue moueat᷑ magna af
fectõe ſiue pua:peccat.⁊ ẽ ei affectio ĩ
oꝛdĩata ex magnitudie dilectõis:etex
ↄteptu diuĩe phibitõis. Itẽ querit᷑ de
H qð dicit ꝙ iudei crucifigẽdo xpm ar

bitra bat ſe obſeqͥuʒ pſtare ðᷣo.H̊ enĩ pr

eẽ falſũ.qꝛ ſiẽ d ſap.ij.Ex malicia ⁊ ĩ/
uidia xpm ↄdẽnauerũt moꝛte turpiſſi-
ma.⁊.xxvij. Math. dr. Sciebat enĩ ꝙ
p inuidiã tradidiſſẽt eũ.ſi ̊ ſciebant ſe
malefacẽ nõ arbitrabãt᷑ obſeqũ ſe deo
pſtare. Hdð ꝙ F nõ dr q;tũ ad oẽs
iudeos hłᷣ q;tuʒ ad ſimplices q p maio-
res decepti ſũt.Maioꝛes eni iudei ſiẽ

ppncipes ſacendotũ ⁊ ſcribe moti ſũt exĩ

uidia ⁊ maliꝰ.qꝛ bñ cogᷓſcebãt eiꝰ ſcĩta
te ⁊ ĩ nocẽtiã.q;uis latereteos diuitas.
S implices pᷣo ⁊ populares moti ſunt

ex igrâ. qudiẽtes.n. a maioꝛibo ꝙ blaſ
phemaſſet: putabãt ſe occidẽꝰxpʒ blaſ
phemũ intfficẽ.⁊ ſic obſequʒ ðᷣo pſtare.
Iſta tñ igratia nõ excuſat.p eo ꝙ opa
que xps fecit nõ ſolü magnis ſᷣ etiã p⸗

uis noticiã ſactita eiꝰ pſtare potant.

Biſtinctio. xli.

Elnqʒ intẽ

tõ vt ſupᷣdictũ ẽ &. Sup̃
oñdit mr qlit act Hant
rectificari ex rectitudie intẽtõis⁊ uolũ
tat In hac pte intẽdit detmĩare q̃liter

act'ex defectu intẽtõis⁊ uolũtat Hant

depᷣuari. Diuidit᷑aũt ps iſta ĩ duas p/
tes. In q̊n p*οt mgr opa ad inteètõ
nẽ deficiẽtẽ. In zvοορt maloſ act
ſiue mala opa ad uolũtatẽ.ibi MPoſt H

ĩueſtigari oʒ X. Pꝛiaps diuidit ĩ treſ
ptes. In q́ꝝ pmgr mouet qõnẽ ? def

miat ʒ qruda opĩoeʒ. Inap/ obijcit
Z illa detm ĩatõeʒ:adiũgẽs illi qõni q̃n
da rnonẽ᷑.ibi. His aũt obꝛ. In ʒa mgr

m alioꝝopĩonẽ ſbiũgit aliã beegeteʒ

detmiatõeʒ. ibi A lij po qͥ phariq diſti
ctiõeʒ actuu faciũt.vbi ĩnuitꝙ actiões
nr̃e diuidũt ꝑ tres dꝛñtias.ſ.p bonã et
mal ⁊ indifferentè intvtraq; mediq.
Sitraps pncipalis diuidit in tres P
tes In b querit mgr vtnoẽ pccʒ exti

ſit uolütariu ſiuea nolutate. In2a ⸗

rit vtꝝ oẽ pcẽm ſitĩ uolũtate.ibi Illiꝰ
etiã ĩtelligẽtia pqrenda ẽ . In zap
ↄcludit ꝙ Hnõ ſolu ueꝝẽ de pcco extio
ri ꝙ ſit uolũtariũ.ſ etiã ueꝝnẽ de pccoĩ
tioꝛi.qð qdẽ ↄſiſtit circa uolũta motũ
ibi Siaũt oẽ pccẽ̃m moꝛtale &t. Et ſic
duas qõnes pncipatłr oᷣtmĩiat mgr ip
te iſta.qᷓꝝ vna c.vtꝝ oĩs actio mala ſit
q nõ ꝓcedit ex ĩtẽtõe recta. ac vtꝝ oĩs

culpa ſit uolũtaria:

D intelligetiã

igit hui ptis ĩcidit h̊ qõ circa

duo. ꝛĩo qrit᷑ de diuiſiõe actõis de-/

liberatie in bonã ⁊ ĩ malã ⁊ ĩ idifferètẽ
2zquerit᷑ de ↄpatõe pcciad uolũtatẽ.
Nirca pquerũt tria. Mꝛĩo qrit vtꝝ
actio deliberatia diuidat᷑ p bonuũ ma
lü tanq; p dꝛñas oppoſitas? 2vquerit
vtꝝ diuidat᷑ ꝑ bonù malũ tãq; p dꝛnaſ

eentiales ⁊ ĩtrĩſecas? ʒo qrit vtꝝ didat

pꝓ has dꝛñas tq; p dꝛnas ĩmediatas:
Irca pnimũ ſic
ꝓcedit⁊ querit᷑ vtꝝ actio deli

beratia diuidat᷑ in bonã æ malã vtꝝ di⸗
uidat᷑ p dꝛnas oxpoſitas? Etꝙ ſic vr̃.

p ꝛietas in moꝛibiẽ int bonũ ⁊ malu

Vñ phs diẽ ꝙ bonũ ⁊ maluʒ nõ ſüt in
gñe ſ̊ ſũt gña alioꝝ.ſ̊ pᷣma ꝛia maxiĩe
ſũt oppoſita.ꝗ bonũ ⁊ maliũ circa actõ/
nẽ directa hñt oppõneʒ ⁊ repugntia.
Itẽ malũ diẽ puationẽ bõi.ſᷣ pᷣuatio ⁊
hĩtus directe ſũt oppoſita.ꝭ c. Itẽ
q̃ hñt oppoſitoſ effect'directe opponũ
tur.ſᷣ bõa actio et mala oppoſitos hñt
effectꝰ in aĩa.qꝛ bõa actõ oꝛnat.⁊ mala
defoꝛmat. g τι. Itẽ q hñt oppoſitas
retributiões directe hñt oppõnẽ.łᷣ bõa
actio ⁊ mala hnᷣt oppoſitas retbutõeſ.
qꝛ vni retribuit᷑ etnuù gaudiũ ⁊ alij ecnũ
ſuxpliciũ.. Itẽè oĩs recta diuiſio
eſt p oppoſita.ſi actio moꝛał recte di

nitipbe
ſosſitp
andt ſi
botatet
cencion.
cactione
de focite
ppebition

L 1jdeipht

naluße
bllia igii
ſatoppoſi
nodareel
pitet cart
re cadeae
ritoria fu
demenito
A mala⸗t
ſütoppoſ
gctioncere
tebinq die

(pitcpa

Eemerito
eedp
noſato⸗
lertut.
ziinfe
dellber.
lätunq;
pclcox
delibera
totboit
abolint
peegesa
ikytn boi
waantrepn
Gmödae
bonopn
ſcenibe
uertitci
gütbonn
diniſiua.
morisit
eſtboni
guocdin
paleſiue
differen
exoppoſ
Geoppe
cüſtanti⸗

„

[ In A
Rckdertio
eepcdi
le §. c...
X. Liſie
mat i
7 A; .
ens

„
eni
itocic
cacois de⸗
tiicifferete
müſia
ntractiodeii
malirtroi⸗
Eryſem.
vnutmali
nöſütin
ammie
epn.
rsputot
rcroponi
poſtoo
gſetbncel.
rcad⸗ uiſo
natrecket

nidit ꝑ bon ⁊ malã.gᷓ mẽbꝛa huiꝰ diui

ſiõis ſũt p oꝑpoſita. Sʒd. Oppoſi⸗/
ta nata ſut fiericirca ið.̊ impoſſibile ẽ
bõitatẽ ł malicia uel ecõuerſo circa eã
dẽ actionẽ ſuccedẽ.q̊ bonũ ⁊ malũ cir/
ca actionẽ nõ hñt opponẽ. Itẽ oẽ qð
de facitẽ valde bonü.⁊ oẽ qð fit õ eiꝰ
ꝓhibitionẽ ẽ malũ.ſ̊ eadẽ actõ fit a ðᷣo
73 dei phibitionẽ᷑.ꝗ eadẽ actioẽ bona
⁊ mala.ſ̊ oppoſita circaidẽ ſũt ĩcõpoſſi
bilia.igit᷑ bonũ ⁊ malũ circa actõeʒ nõ
ſũt oppoſita. Itẽ cũ vñs pcipit ſer
uo dare elemoſinò. et dominus pꝛeci/
pit ex caritate.⁊ ſᷣuuſ facit cũ murmu⸗/
re.eadè actio ẽ meritoꝛia dño.⁊ deme-

ritoꝛia pᷣuo.ſᷣ oẽ meritoꝛiũ ẽ bonũ.⁊ oẽ

demeritoꝛiũ ẽ malü.ꝗ eadẽ actio ẽ bõa
mala.̊ bonũ mals circa actionẽ nõ
ſut oppoſita. Itẽ aliqͥs incipitaliq;
actionẽ ex caritate ⁊ tmĩat eò exvanita
te im ꝙ diẽ Hꝛeg. Sepꝑe qð caritas ĩ/
cipit cłpa pagit.̊ vna ⁊ eadẽ actio põt
eẽ meritoꝛia ⁊ demeritoꝛia.⁊ ſi B:redit

idẽ qð pꝛiꝰ ꝙ bonũ ⁊ malũ circa actõeʒ

nõ ſut oppoſita. Itẽ bonũ ⁊ ens cõ/

uertũt᷑.̊ ens ẽ plus q; actio.ꝗ̊ t bonũ.

g ſi inferiꝰ nõ diuidit᷑ ꝑ ſuũ ſupiꝰ.actõ
deliberatia nõ põt diuidi ꝑ bonã ⁊ ma.
lã tanq; p dꝛnas oppoſitas. W? ad
pdictoꝝ ĩtelligẽtia eſt nõnduʒ ꝙ actio
deliberatia nata ẽ hr̃e duplicẽ bonita
tẽ.⁊ bõitatẽ nẽ inq;tũ eſt actio ꝓcedenſ
ab aliq̃ vᷣtute ⁊ bõitatẽè moꝛis inq;tuʒ ẽ

ꝓcedẽs a li.ar.ſiue a uolũtate.Lũ ̊ᷣ q

rit᷑ vtꝝ bõitas ⁊ malicia circa actioneʒ
hant repugntiã. ita ꝙ ipſa diuidãt ta-/
q́; mẽbꝛa oppoſita.dð ꝙ h̊ nõ ẽ ueꝝ de
bono ꝓut or a boitate eẽntiali vł nãli.
ſic enĩ bonũ nõ eſt dꝛñna actõis.ĩmo cõ
uertit᷑ cũ ente ⁊ reꝑit᷑ ĩ oĩ actõe. Pꝛout
aũt bonũ dicita bonitate moꝛis.ſic eſt
diuiſiua differẽtia actõis.ꝓ eoqꝙ boꝰ
moꝛis ĩ triplici dꝛña eſt. Quoddã eniʒ
eſt bonũ in gne.quoddã ex circũſtatia.
quoddà uero bonũ pfectuʒ ſiue pꝛinci
pale ſiue ſᷣm ſe bonũ.Et quelibet haꝝ
differentiaa habʒ differẽtiaʒ mali ſibi

ex oppoſito reſpodentẽ. Nam bono in

gñe opponit᷑ maluʒ in gñe.bono ex cir
cuũſtantia opponitur maluz ex circũſtã

tia. ? bono ſimptir ſiue ſʒ ſe opponitur
malũu ſm ſe ſiue demeritoꝛiũ. Hoꝛum

auteʒ omniũ exempla ſuntmanifaſta.
Sic igituractio ꝓcedens a uolutate
deliberatiua diuidi habʒ p actionẽ bo

nam ⁊ mala.non ſoluʒ tanq; p differ?
tias diſpatas:ſed etiã directe oꝑpoſi

tas. VUnde rõnes que ̊ oſtẽédunt coce

dende ſunt. Ad illud g q pmo obꝛ

ꝙ oppoſita nata ſüũt fieri circa ideʒ.dð
ꝙ ſi intelligat᷑ de eodem numero non
habet ueritatẽ niſi in ſbo qð ẽ ſba ꝓbe
loquedo. Ipſiꝰeniʒ ſpſtantie eſt ꝓpꝛi/
um cum ſit vna ⁊ eadem numero ꝙ ſit
ſuſceptibilis ꝛioꝛum.circa actionem
autẽ cum ſic accñs nõ opoꝛtet illud ha
bere ueritatẽ.ꝙ bonũ ⁊ malum ſint cir
ca eandẽ actionẽ nuũero.ſꝑ̊ ſufficit q;tuʒ
ad legeʒ oꝑpoſitõis ꝙ Hant fieri circa
actionè eandẽ in ſpecie.Mlia eſt etiam
ratio qre bonũ ⁊ malum non poſſunt ſi
bi ſuccedẽ in eadem actione ĩ eandem
actionẽ᷑. ꝓpter hoc ꝙ eẽ actiõis cõſiſtit
in ſucceſſione.Et hoc melius iaʒ pate

bit. Ad illud qð ob ꝙ ome qð deuſ

facit eſtualde bonũ.ddðm ꝙ illud itel-

ligit᷑ quo ad bonũ nature.illiautẽ bõi/

tati non repugnat malicia moꝛis.ĩmo

eam pſuꝑponit.et ideo eadeʒ actio pot

a deo fieri:et nibilominꝰ eſſe ꝓhibita.
ex H̊ tamen non ſeqͥtur ꝙ nõ ſit ꝛietas
inter bonitatẽ moꝛis ⁊ malicia. Nnde
impoſſibile ẽ ꝙ vna et eadem actio ſit
ſimulæ ſemel ĩ ꝓhibitiõe ⁊ in pcepto.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ eadẽ actio eſt
meritoꝛia et demeritoꝛia.dðᷣm ꝙ bonũ
⁊ malum meriti ⁊ demeriti circa actõ/
nem non habet q̃litates abſolutas ſed
cõpationes diuerſas. VUñ actio bona
non aliud q; actio oꝛdiata in fineʒ.re
fertur aùt actio in finem ꝑ intẽtioneʒ.
Qim igit᷑ vna et eadẽ actio poteẽ a du⸗/
plici iniẽdente uel duplici intẽtiõe.ita
ꝙ ab vno ſicut a pꝛincipali motoꝛe.ab
altero uero ſic ab inſtrumto.⁊ vna illa
rũ intentionũ põt eſſe recta.⁊ altera il-
laꝝ obliq̃.hinc ẽ ꝙ vna ⁊ eadè actio po
teſt eẽ bona ⁊ mala pꝑ compationẽ ad

diuerſa pᷣnciꝰ loquẽꝰde boitate ⁊ mali
cia meriti ⁊ ᷣmeriti.Ex H̊ iñ nõ ſeqͥt᷑ ꝙ

boꝰ malũ ñ ſint oxpoſita circa actoʒ
NHã etſi ↄpatiãt ſe circa eandẽ actiõeʒ
in ↄpatiõe ad diuerſas ĩtentiões.nõ tñ
ↄpatiũt᷑ ſe fʒ q ↄpãt᷑ad eandẽ ĩtẽtõeʒ.
O ppoſita auᷣt reſpꝑectia ſᷣʒ q̊legeʒ hnt
oꝑpõnis ſᷣm ꝙ ad idẽ ↄpant. VUñn nõ ꝙ
alr or̃᷑ bonũ de uolũtate.ałr ð actõe ex
terio:i.nꝗ circa nolũtatẽ dic q̃litatè ali
qua ſupadditã.⁊ iõ ĩpoſſibile ẽ ꝙ nna et
eadẽ uolutas ſit ſi ſemel bõa ⁊ mala
nec abſolute nec i ↄpatiõe ad diuerſa.
Nirca actiõeʒ po bonũ dic ↄpatõeʒ ad
debitü pᷣnꝰ⁊ ad finc.vñ aliq due actõ
nes ptiũ oſiles tã ĩ gñe actõis q; ĩ gñe
circuùſlãtian moꝛaliuʒ frequẽt differũt
in h vna è meritoꝛia.alta pᷣo n.qꝛ vna
fit ab hnte caritatẽ.alta vᷣo a nõ hnte.⸗
H dicta ſũt de bono ⁊ malo ſʒ ꝙ tm va
let qtũ meritoꝛiũ ⁊ ðᷣmeritoꝛiũ.qꝛ ſʒ G
currebat obiectio. AAd ilid qð obeq;
actio ĩchoata ex caritate põt t᷑miari ex
va nitate.dð ꝙ ueꝝẽc.łᷣ lʒ illa actio vna
ſit ĩ giie nẽ.ñ ẽ tñ vna i gũc moꝛis ꝓ eo
ꝙ etli ſit vna uolũtas qͥ ẽ pnꝰilliꝰactõ
nis t alr etalr ẽ diſpoſita.diſpõe inq;
quariat ĩ gne moꝛis ſiẽ è intẽtõ recta ⁊
obliqᷓ. Ad illqd qð obꝛ ꝙ bonũẽ ĩ plꝰ.

iã pʒ rno.obicit enĩ ð bono nẽ.⁊ HB mõ

nõ cſt dꝛna diuiſiua actõis deliberatie

Ecundo queri

tur vtꝝ h̊ diſio ſit p dꝛnas eẽn
tiales.aut p accñtales.Et ꝙ ꝑ eẽntia⸗

les vr. Accñntia ſũt tñſmuta bilia circa

ſm.ſᷣ bõitas ⁊ maliꝰnullo mõ tñſmu
tant᷑ circa actõeʒ vt illa actio qͥ mõ ẽ bo
na:eadẽ nüũero poſtmodũ ſit mala ł ecõ

uerſo.q̊ bõitas ⁊ maliꝰ nõ ſũt dꝛñe acci

detales actõis.⁊ ſũt accñtales łeẽmia

les g τι. YMẽ q;uis qdaʒ accña ſutiſe
pabilia fʒ rẽ.tij oĩa ſũt ſepabilia ſᷣ ĩtel
lectuz. quedâ actio ẽ ita mala ꝙ nuũq;

pot eẽ nec ĩtelłi bõa.vtpote blaſphema

re ⁊ odire deuũ.q̊ vr̃ ꝙ maliꝰnõ accidat
tali actõi. Itẽ ↄtĩgitaliquẽ hĩtuʒ eẽ

eèntiati bonũ.vtpote caritatẽ ⁊ gram.
aliquè eẽntiałr maluũ.vt ĩiuſticis ⁊ laſci
uia.g pi rõe cũ actſũt ãſi ex hitibovrq;

aliqͥ actſint eèntiatr bõi.⁊ aliqͥ eèntia
lit mali.loque?de bõitate ⁊ maliꝰ mo⸗

ris. Itè gñi rñdet ſpẽs. cũ bonuʒ in
gñie ⁊ malũ in gne vtq; rudeat bonũ et
maluz ſpaͤle ſiue p mmon ſpẽi ſe hñs.ſᷣ
genꝰẽ eentiale ſpẽi ⁊ ſpẽs etiã addit S
gendꝛnaʒ eẽntialẽ. ncce è aliq; actõ
nẽ ponẽ qͥ ſit eẽntiałr⁊ bõa in gñe ⁊ boõa
ex circũſtatia.pi rõe ⁊ de actõe mala vr
qꝙ; diuiſio pdicta fiat ꝑ dꝛnas eẽntialeſ
Titriſecas. Sʒ . Auguſ.i parnone
ʒ pelagianos.pcẽm nõ ẽ nã aliq̃ ſ̊ actꝰ
icidẽſ ex defcũ bõi.ſᷣ̊ oẽ qð inẽ alicuiĩ/
cidẽt:inẽ ei accñtatłr.ſiꝗ oĩs malicia ẽ
incidẽs.nulla malicia è eèntiat᷑ alicui
actõi.̊ oĩs ẽ accñtał. Itẽ dꝛñe eẽnti⸗/
ales ſuüt ↄſtitutic eoꝝqͥꝝ ſt dꝛne.⁊ dꝛñ
tie ↄſtitutie ex eiſdẽ pᷣncipijs manãat ex
qbo manat ipſa ↄſtituta.ſᷣ malicia ñ hʒ
cꝗm effectiu ̊ vefectiuã.actio ro cãʒ
effectiuã hʒ Itẽ actio a vᷣo.maliꝰ ñn.
̊ᷣ ĩpoſſibile ẽ ꝙ malicia ſit alicuiꝰactõ/
nis dꝛna eèntialł. Itẽè dꝛñe eẽntialeſ
nõ altnant᷑ circa ĩdiuiduũ eiuſdẽ ſpẽi.
actões ꝗᷓ ſũt eiuſdẽ ſpẽi differũt pꝑ bo
nita tẽ ⁊ maliciã.q; vna ẽ bõöa⁊ alta ma
la.ꝗ̊ bonũ ⁊ malũ nõ ſüũt eẽntialeſ dꝛñe
actõiſ. Itẽ vꝛña eẽntiał aliqͥ d addit
ſupᷣ illud qð diuidit.ſ̊ malũ ñ addit ali
qͥd ſupᷣ actõeʒ ſ̊ potiꝰ pᷣuat.ꝗ malũ nõẽ
actiõis dꝛna eèntial. Nad pdictoꝝ
ĩtelligẽtiã ẽ nõndũ ꝙ idè eſt qrẽ vtꝝ hec
dĩſio.actõnũ alia bõa alia mala:ſit pꝑer

dꝛnas eèntiales qð querẽ vtꝝ bõitas

malicia ſint ꝓpetateſ ł ↄditões eèntia
les actõi uolũtarie. Licʒ iſtud aliq mõ
videat᷑ poſſe ↄcedi ei qͥ ſuſtinet illa opi9/
nionẽ ꝙ nõ oĩs actio a deoẽ᷑. Lñ illꝗ
opĩonẽ q ↄĩter ſuſtiet᷑ oĩs actio a ðᷣo
eſt:⁊ ſm id qð ẽ nãłrè bõa ↄcedi nõ dʒ.
nec põtrõnabitr ſuſtineri ꝙ malicia eſ
ſetiatł᷑ ſit actõi cũ potiꝰ dicat defectum
circũſtãtie alicuiꝰque vł qð accidebat
actõi. Sienĩ nõ accidẽt nõ poſſʒ pᷣuari
actõe mante. Attedenðẽ tñ ꝙ ma⸗
liciã ↄtĩgit tripłr ↄpare ad actõeʒ.aut
ſʒ ꝙ ẽ actio.aut ſʒ ꝙẽ h̊ actio.aut ſʒq;
ẽ tał actio. Siↄpet᷑ maliꝰad actõeʒ ſᷣʒ
ꝙ actio.ſic tenet rõem accñtis ſepabi
7 ↄĩs. Rõem accñũtis ſepabiłtenet ĩ
ꝙ actio q ↄſueuit fieri cũ culpa:põt cã
aliq̃ intuẽiẽte fieriabſᷣ clpa. Roeʒ vo

echt,is
ſpeiigten
vroroft
zanagtiape
zitnalere
tatal mo
bletomue.
jodicens
nalicaada
ſetſbemaca
enetaccnti⸗
lagenueſoe
tappthge
Nez poacnt
inbopillam
getist pal
rooſungit in
ſet mfeza
ſeinſepabit
inſepabitrac
zütmalicapt
Gtödldees⸗
Neßpoaron
gcdezymg
dimeentiak
wiglvoßme
glisfiugtd
nimeleßg
dicgkcenna
nenicennia;
nnqucgi ſ
Nohmngſüte
es bice
ſitmulaert
nleennitf ſr.
ſingiemat

ſcatg deſtet⸗

ſt denake
Aürdiciüed
ligendetde
eſtthoaga⸗
oenigh
ſnituſecht
i oſcunt⸗
kigaccjs
doͤgillucno
feſwemcuin
neistfitic
Göſuceſin
Pabilrachbe

ſardonit
Müſebis⸗
eniact
ungſerbin
cienalaff
mscentile
Mlisrone
dmelicni,
disnalicn
nnikalcni
hnsnnict
malicuit
.actorocz
1dor malt,
alicui acto⸗
meeentialeſ
idieriddd
keſtqſenth
unalrſim
ĩrs tenti
olin
inerilliopi⸗
oeTfili
snidade
1tdindde,

1

rig malicn
icntdefegunm
gooccitetar

envelng

coaußig
Euaieß
ttitentih
ianhun
hu. Röj

accns ↄaĩs tenet.qꝛ eirca actõeʒ eiuſdeʒ

ſpẽi ↄtĩgit malici ĩ aliqbo inuẽiri.ĩ ali

qbo vo nõ. ſiẽ aliq pdicado fidẽ xpiex

va na głia ꝑecost. aliꝰpᷣo meret᷑. Licet

aut maliꝰreſpcũ actõisoſiderate ĩ gie
hæat aliq mõ ↄfoꝛmitatẽ ad accñs ſepa

bile.i.Omũe.nõ tñ ꝓpe accñs tale. qͥa
nõ dic ens ſ̊ defectũ ent. Siaut ↄpet
malicia ad actõem ᷣʒ ꝙ ẽ ̊ actio. ſic te

net roem accñtis inſepabit᷑ ⁊ ꝓpi. röe,z

tenet accñtis inſepabit in hꝙ illa actõ

eadẽ nuero q eſt mala nõ pot eè vlteriꝰ

bõa ꝓpt h eað nũero ſumi n põt.Rõ

nez v accnt ꝓpitenet aliqñ lʒ nõ ſẽp.
in hꝙ illa malicia oꝛtũ hʒ ex ꝓpetatibꝰ

agẽtis ⁊ paciẽtis.ex qꝝ ↄpatõe neceſſa
rio ſurgit inoꝛdĩatio.ſic pʒ cũ filiꝰcog
ſcit mr̃eʒ.ł cũ hõ blaſphemat deũ. Unñ

ſic inſepabiłr adhẽt pᷣa paſſio ſbo.ſic

inſe pabitr adhẽt malihuic actõi.nõ ẽ

aut malicia ppa paſſio hui actõis.tuzʒ

qꝛ nõ ðꝛ de ea ↄuertibitłr.tũ qꝛ nõ dic poõ
nẽ ſ̊ puationc. Si voↄpet᷑ malicia ad

actõeʒ ſᷣm ꝙ tał actio c᷑.ſic poõt hr̃e rõeʒ
Cꝛne eentiał᷑.ſic enĩ albedo ẽ eẽntialis
tHi albo ſᷣm ꝙ ẽ albo.q;uis nò ſit eènti-

alis fᷣm ꝙ hõ.ſic malicia ẽ eẽntiał actõ
ni male ſ ꝙ mala. Muis aüt aliqͥ mõ

Dicat eẽntial.nõ tñ dr̃ eẽntiat qꝛ dicat
uerã eẽntiaʒ. ſᷣ q́;tu ad modũu ſe hñdi.⁊

qm quedãa ſũt noĩa qͥ imponut᷑ actiõiba

no ym ꝙ ſut actões im ł ſʒ ꝙ ſüt defoꝛ
mes.bic ẽ ꝙ talia mox noĩata piuncta
ſũt malo.et ſic caſtitas ponit᷑ in gie bo

ni eentiatr.ſic adulteriũ ⁊ mẽdaciũ po

nit in gñie mali eẽntiałr.ĩ H.n.nõ ſigni

ficat᷑ ꝙ defectſit eẽntiał actõi ſ̊ ꝙ de⸗

fect eẽntiatł ẽ actõi ſʒ defectia. dö

aut dictũ de mali moꝛis. H ipʒ intel
ligenð ẽ ⁊de bõitate. His vib plana

eſt rno ad qõneʒ ⁊ etiq ad obiecta.Lõ⸗

cedo enĩ ꝙ ̊ diuiſio actõis nõ ẽ ꝑ dif/
ferètiaſ eẽntiales ⁊ intriſecas.Et rõeſ
q̃ H̊ ondunt ↄcedede ſũt. ld ilid qð
obꝛ ꝙ; accñs põt traſmutari circa ſbom.

dð q illud no hʒvitatẽ in oĩ accñũte nec
reſpectu cuiuſcũq; ſbi ſᷣ reſpcũ ſbi yma
nẽtis ⁊ fixi.Qñ eni accñs ↄpat᷑ ad ali
qð ſucceſſiuũ:hᷣipſo ꝙ adheret ei inſe-
pabilłradhẽt.qꝛ illud ſtati mſit in pteri

tũ ⁊ efficit᷑ intiſmutabile.et ampliꝰidẽ
nũero reſumi nõ pot. Act“ eni nueraf᷑
ſbo ⁊ tpe ⁊ ſpẽ ſiue tmio.et iõ ſic è aliꝰ
actus cuiꝰ ẽ aliud pᷣncipiu ⁊ aliꝰtminꝰ
ſic ẽ aliꝰactꝰcui eſt mſura alia ⁊ aliud

tps intciſiõe ⁊ renouatõe facta in ipſo
actu.⁊iõ q;uiſmotui accidat uelox⁊ tar

dũ.tñ motus q eſt uelox ſm eã ptẽ ſᷣm
quã ẽ nelox nuq; põt eè tardꝰ. ſic et ĩ ꝑ/

poſito ĩtelligendu eſt. Ad ilłq qð obꝛ

qꝙ accna hñt eè ſepabilia ſaltẽ intelleũ

dð ꝙ nũq; maliꝰ ſic adhẽt actõi qn eẽn
tia illiꝰactiõis poſſit pter maliciã ↄſide
rari.Lũ enim dico actõeʒ mala.⁊ dico

acitõeʒ. ⁊ dico defectü.⁊ vtrùq; ꝑ ſe di/-
uiſim poſſum ↄſiderare. Sitr cũ dico
actõeʒ huiuſmõi ⁊ actiõeʒ hac duo di -
co.qꝛ ⁊ mõſtro ipaʒ ſbam ⁊ etiagz accña

ſbᷣ b ſba ipſa ocuł carnis ł᷑ mẽs hʒ eẽ

ↄſpicua.⁊ vnũ põt pteralteꝝ aſiderari
etiteltłi.maliꝰ aut nõ adhẽt inſepabitłr
actõi huiꝰ ſbe ⁊ illiꝰrõne ſbᷣe ſoſtrate.h

potiꝰrõe ꝓpetatᷣ ᷑ q̃litatis ſupaddite.

et ſiẽ ſa illa poterat itelti ſine illa ꝓp⸗
etate.ſic et actio ſine maliꝰ. Ed iltd
qð ob ꝙ aliqs hitus ẽ ecntiałrmaluſ
dõ qetſi ↄcedi poſſitaliquẽ hituʒ eẽn/
tiałxr eẽ bonũ.nõ tñ ↄcedi dʒ alicuẽ hi/
tum eẽntiatr eẽ malü ſᷣm ꝙẽ hitꝰ. Na
hitus ſᷣm qꝙ; hitus diẽ enſ ⁊ bonũ.
ergo ipſe obijcit de auaricia ⁊ laſciuia
nò ualet.qꝛ huiuſmõi nõ ſũt noĩa hitu
uz aĩie bᷣm ꝙ ſüt hitus.hłᷣ ſʒ ꝙ ſũt defoꝛ
mes ⁊ defectiui. Licet aũt maliꝰnõ ſit
entialis hĩtui ſᷣm ꝙ ẽ hitus. põt tñ ei

eẽ eẽntiał᷑ ſjm ꝙ defectiuꝰ. ita etia ↄtin
git repire circa actůũ. Ad illd qð obꝛ

ꝙ bonoĩ gñe rñdet bonũ in ſpẽ.⁊ malo
in gñe ſimtr. dð ꝙ malũ in gne ſiue bo

nũ nõ dicit᷑ ppe ꝙ ſit gen. tz ꝓpter q;/

daʒ ↄfoꝛmitatẽ quã hʒ cũ gne in hpʒ di
cit quandã potentiã indifferẽtem ad h̊
ꝙ fiat meritoꝛie uel demeritoꝛie.et dũ
p circũſta ntias ſupadditas de᷑minat

qdammõ ſpecificat᷑.nõ tamẽ malũ ſᷣm
ꝙ malum balbet ſꝑecies ꝓpꝛias.pꝛo eo
ꝙ pꝛiuationes non ſunt in genere niſi

per quandam reductionem. n ſpeci⸗
ficatio ⁊ diſtictio maloꝛum autatten/
it᷑ rone bõi qð puat ꝑ maluʒ.aut rõne

è”äü

„

dõi ad qð aliqͥs ↄuertit᷑ in actu peccati.

Et huiſignũ eſtꝙ pcca nõ diſtinguut

penes auerſionè ̊ penes ↄuerſiouè.
Erxrtio queritur
vtꝝ diuiſio actiõis ꝑ bõa ⁊ ma
la ſit pꝑ dꝛnas imediatas.an ſit ponẽ ꝑ

dꝛñaʒ terciã viʒ actionẽ indifferent·

Et ꝙ ſit ꝑ dꝛnas ĩmediataſ vr.i.cor̃.x.
Oia in gloꝛiã dei facite.Et ad cot.in.

Qia quecũq; facitis ſiue in vᷣbo ſiue ĩ

ope:oia in noĩe dni nr̃i ihu xpi facite.

Rut igit᷑ actio nr̃a eſt ĩ głiadeiaut nõ.

ſi ſic:eſt bona.ſi nõ. omittit᷑ illud qð
mõodat aptłs.ſ̊ omittere facẽ qð pcipit᷑

ſp eſt pccm. Soĩs actio łeſt meritoꝛia
uel cũ pcco.̊ nulla indiffers. Si

tu dicas ꝙ ẽ ↄſiliu. H nõ videt.qꝛ ↄſiliũ
nec dat omibo nec abſolute ſᷣ ſbᷣ ↄditõ
ne.nec peccat qͥs nolẽdo facẽ ↄſilium.

hoꝝ tria oppoſita repiunt in ꝓpoſito.gꝗᷓ

non tenet rõneʒoſilij. Itẽ math. x.

De oĩ vbo otioſoqð lo.fu.ho.red.rõeʒ
in die iudicij.ſ̊ otioſũ eſt vt diẽ Gꝛeg.
qð caret rõne iuſte neceſſita᷑ ⁊ intẽtõe
pie vtilitatis.̊ ome vbũ aut hʒ iuſtam
neceſſitatẽ ⁊ piavtilitatẽ aut caret illa.

ome vᷣbuʒ autẽ bonũ aut otioſũ.pari

rõe ⁊ ome factũ.ſ̊ de omi otioſo redde
mꝰrõem. ? nõ reddemꝰ rõneʒ niſi ð ma
lis.ꝗ ome vᷣbuʒ ?᷑ factů nr̃m:uel ẽ boꝰ

uel malũ. Itẽ Bern. In via dei ſta

re retrocedẽ eſt.ſ qͥ facit actiõeʒ nõ me
ritoꝛiã nõ ꝓcedit in via deiĩ actõe illa.

Sp illaʒ actionẽ retrocedit.⁊ nõ retro⸗
cedit niſi ꝑ mala.ꝗ̊ omĩs actio uel ẽ bo
na ł eſt mala.⁊ nulla indifferés. IJtẽ
uoluütateſ p aciões pueniũt ad retribu

tões. ſ̊ nihil ẽ mediuʒ qͥn oĩs uolũtas

gut ẽ bona autẽ mala.nibil ẽ medium

int retributiões qͥn eti oẽs ſaluẽt᷑ uel

dõnent᷑. vr ꝙ nihil ẽ mediũ int᷑ bõita

teʒ ⁊ malicis circa actões nr̃as. Itẽ
de eſt alpha ⁊ o pncipiuʒ ⁊ finis.ł᷑̊ qð

nõ eſt a deo ſic a pncipio:puatuʒ ẽ rõe
boni.ergo ſimiliter quod nõ eſt ad de⸗
um ſicut ad finem pꝛiuatur ratione bo

ni. pᷣuatio aũt bõi nihil aliud ẽ q́; ma
lu.ꝗ qð nõ eſt ad deũ ſiẽ ad finẽ eſt ma

lu.et qð eſt ad deũ ſic ad finè eſt bonũ.

H ↄſtat.̊ oĩs actio nr̃a uelè ad deu ſiẽ
ad finc.ł᷑ nõeſtad deũ.goĩs actio nr̃a
uel ẽ bõa ł mala. Itẽ cũ uolütas no
ſtra ex deliberatõe facitaliqͥd aut quie
ſcit ĩ creatura.aut refert ad creatoꝛem.
Si refert ad creatoꝛẽ.bñ facit. ſi q eſcit
in creatura:male agit et deoꝛdinat᷑.qᷣa
fruit᷑ eo qͥ eſt vtendu.g vr ꝙ uoluũtaſ in
oĩ actõe ſua uel mereat uel demereat.
S33. Ro. vij. Velle mihi adiacet
X. B loſa. Eſt uelle gre ⁊ uelle vitij et
uelle nẽ.ſ̊ actio rñdet uolũtati.ergo in

ter actionè meritoꝛiã ⁊ vitioſam cadit

aliqua actio media. non ̊ omiĩs actio

uolũutatiſ nr̃e eſt mala uel bona.ſ que

daʒ idifferés. Item leuare ueſtucã
de terra nec ẽ bonũ in gñe nec maluʒ.
nec etiã bonũ ex circũſtatianec maluʒ.
ſim kr q;tuʒ ẽ de ſenec meritoꝛiũ nec ð/

meritoꝛii.ſig bonũ moꝛis diuidit᷑ ſuf-
ficiẽter ꝑ has tres diuiſiões.⁊ nihil eſt

in gñe qð non ſit in ſpe.videt᷑ ꝙ talis
actio nõ ſit bona uel mala ſ indifferẽs
Itſtem aliqͥ ſ ↄmeditvt ſatiſfaciat ap
petitui naturali.talis actio nõ eſt bona
bonitate meriti.̊ ↄſtat.qꝛ non fit ꝓpt

deũ.nec ad ipſũ refert᷑.nec ẽ mala ma
licia culpꝑe.qa ꝑccatũ non cõcoꝛdat na

ture ſ̊ diſcoꝛdat.talis autẽ actio natu
re ẽ ↄſona.ergo videt᷑ꝙ aliq̃ actio nr̃a

mediũ teneat inter bonitatẽ ⁊ malicia.

Item ſi oĩs actio noſtra eẽt merito
ria uel demeritoꝛia.cuʒ in eo qui caret

cgritate nulla ſit meeitoꝛia:omis eius

actio eẽt mala.ergo ꝑeccaret ĩ hꝙ ua⸗
dit ad eccłiaʒ.ergo ⁊ in ̊ ꝙ facit omĩa

alia opa.igit᷑ nunq; ſe diſponẽtad gra
tiã. immo diſponẽdo mag ſe elògaret.
Item nulla ẽ actio bona et merito⸗

ria niſi que fit bona intẽtione:⁊ medi⸗

Ante illa referi ad debituʒ finem. ergo

ſi omĩs actio noſtra eẽt bona uł mala

meritoꝛia uel demeritoꝛia. in omĩ actõ
ne et cogitatiõe noſtra quã in deũ non

referimus:peccaremꝰ.ergo vix eẽtali⸗
quis qui non ꝑeccaret milieſ in die.cũ

innumerables habeam cogitatõnes

⁊ affectõnes qbus nihil cogitamuſ de
deo.de illis maxime loquoꝛ qui mag
intendunt actioni q; cõtemplationi.

ſſcc
niſelbi

c(piunctcat

llnsatid
pryſgeiit
mrinouele
gitiznben
Aung.nog
ſtineciatet
neigneſiin
nali tanc p
deacheuolu
veratingdll
nali Ctan
fatie duptre
nis tin copet
ſſte omeooae
Oef aurreſer
Nnück ne⸗
nointactione
Ctfrrenteoig
Geſtaek. ad
ris. edorin
guͤerccäſti⸗
cötiplerſit
etmalüerci
Hoicaget
nürmulöfn
necſitboaft
Olſütbona
tin Imerbon
ſfciſtinime
ſue maliing
lepitfenbon

Irbonnzat

Amedidin⸗
medenauel
guenodicütt
Etſi Rod

liäng. ge

mediatns ime
inbhiteroes⸗
deböintenn
Aopanti ſie
Gcchdieng⸗
enifretden
Puteteiag
gligdenen
cht deoiace

n. Eibuie

Adeiſte
Atonf
Müns
anquie
natdem.
ſieſct
Wingt
Wünkin
daenegt.
l
eleniner
negonn
nadtt
miscto
nbane
meucſtri
mecnaln,
mnecwaln.
rüneed,
dincitſuf⸗
Nhleſt
teigtalis
iaciens
iiacma;
Dndenbone
nonſt ppe
ncöcoet
Niactowen
löeconi
ntäünen
ntocicne
inonis eils
nribouu,
fuctomia
onitade
ſecagen.
manenio⸗
Honert en⸗
gfinen
onun nul
nonine⸗
näindeünen
Priehli
eſimndie⸗d
ogitnnes
iunni 1
norqul nuß
nplation

Itẽ ſiẽ caritas eſt pᷣncipiũ oĩum bo

noꝛũ.ſic libido ⁊ concupiſcẽtia eſt pn /

cipium et cauſa ðᷣmniuʒ maloꝛuʒ. ſed

multas actiões faciunt hoĩes tota die

q̃s nõ faciũt nec ex libidie nec ex cari⸗/
tate.ĩmo uel ex amoꝛe nali ?ł᷑ ſotiali.vł

ex qdaʒ vꝛba nitate ciuili ⁊ ↄſuetudine
opandi.nõ ̊ vr̃ ꝙ oĩs actio uolũtaria
ſit ĩmediate bona uel mala. W. doͤ
ꝙqᷓ cũ querit᷑ viꝝ actio diuidat᷑ ꝑ bonũ ⁊

maluũ tanq; p dꝛnas ĩmediatas. eſt qõ
de actõe uolũtat deliberatie ſᷣm ꝙ deli

beratiua ẽ.illa enĩ eſt qͥ diuidit᷑ ꝑx bona

⁊ malã.Et qm de actõe uolũtat delibe
ratie dupłr ẽ loqͥ.ſ.q;tuʒ ad gen actõ

nis ⁊ in cõpatiõe ad opantẽ.dupłr pñt

iſte dꝛne ad actõeʒ ↄpgri.aut ſᷣm genꝰ

open aut reſpectu opant᷑. Si pomõ.ſic
planũ eſt ꝙ nõẽ diuiſio p ĩmediata.ĩ/⸗
mo int actionẽ bonã ⁊ malà actõeʒ in-
differentẽ ↄtĩgit reꝑpire mediã.et q̊ ma

nifeſtüũ eſt. q; cũ triplex ſit dꝛna bõi mo
ris.qꝛ ẽ bonũ ſm ſe ſiue pᷣncipale.⁊ bo
nũu ex cicũſtãtia.⁊ bonũ in gne.⁊ ecõtra
cu triplex ſit malü.videlʒ malũ in gñe.

et malũ ex circũſtãtia.⁊ malũ ſm ſe.int

H oĩa ↄt git repiri mediũ. Ham int bo

nuũ ⁊ malũ ſm ſe q̃ſi media ſut illa que
nec ſüt boa ßm ſe nec ſut mala hm ſe.ſi
cut ſũt bona ł mala ĩ gñe ł ex circũſtã⸗/

tia. IJnterbonũ ex circuſta c maluʒ ex
circuſtãtia media ſũt t indifferẽq; bo
na ⁊ mala in giie. oĩa eni illa indifferẽ
ter pñt fieri bõa t mala ex circũſtantia.
Inter bonuz aüt in gñe ⁊ malũ in gñe

cadit mediũ indifferẽs ſimptr ſicẽ uelle
ↄmedẽ nel uelle leuare ueſtucã de tra.
que nõ dicũt bonitatẽ moꝛis ł malicis.

Et ſic pʒ ꝙ diuiſio actõisp bonã ⁊ ma

la q; tuʒ ad gen open nõ eſt ꝑ dꝛiſas im
mediatas.ĩmo ẽ repire dꝛnaʒ terciã.et
in Hoiĩter oẽs ↄcoꝛdãt.Si aũt loqᷓmur
de boitate ⁊ malicia actõis in ↄpatiõe
ad opantẽ.ſic ſũt diuerſe opioneſ.Nã

Qqdaʒ dicũtꝙ ẽ diuiſio ĩmediata.nihil

enĩ facit hõ ex deliberatiõe qð ðᷣs nõ re
putet ei ad pmiuʒ.vł nõ imputet ei ad
aliqð demeritũ. Vñ ĩ die iudicij vt di
cũt de oĩ actu deliberatio rõem redde⸗/

ma'. Et buic poni vidẽt ↄſonare uerba

ſãctoꝝ q dicũt ꝙ ſiẽ non pibit capilluſ
de capite nec momẽtũ de tꝑe de q rõeʒ

cere anſel. ꝙ exigeta nob ome tps im
pſuʒ quatr fuerit expenſũ. Et ipſa vi/

tas vr̃ huic ↄſonare cũ diẽ ꝙ de oĩ ᷣbo

otioſo roneʒ reddemꝰ. Sʒ iſte moduſ
dicendi aut multü ampliat vis ſalutis
aut multũ coartat. NHã ad hꝙ ſit opuſ

meritoꝛiũ aut dicèt reqri actualẽ rela/

tionẽ illiꝰopis ad deũ ⁊ ĩ ꝑticulari.aut
dicxt ſufficẽ retonẽ in hitu ⁊ inv łi.Si
Dicuũt ꝙ reꝗrit᷑ reło ĩ pticulari. nimis ẽ
Arta via ſalu.qꝛ tũc inoĩ ope qð hõ nõ

refert actuałr in deũ demeret᷑ ⁊ ꝑeccat.

q ualde ſeueꝝ ẽ dicere.Si ſufficẽt in

tẽtio hĩtualis ⁊ in vłi.tũc qñ aliqͥſ ꝓpo

ſuiſſet in coꝛde ſuo ſuire deo ĩ pncipio
anni vł meß ?ł ſeptiane ?ł diei: oĩa opa
que poſtea facẽt etiã nihil cogitans de
deo eent ſibi meritoꝛia. Sʒ ſi h̊ dicat
ualde ampliat᷑ ⁊ longat᷑ via ſalub.et in
Hhauctoꝛitatibo ſanctoꝝ obuiat᷑ ꝗq dicũt
eã eſſe ualde arta. Et iõ eſt aliꝰmoddi
cẽdi q; da mmõ mag tẽpatus qᷓ ſit ille.
viz ꝙ qued ſut actões deliberatic uo/
lũtatis que reſpiciũt ipſã directe.qᷣdaʒ

uero ſüt que reſpiciũt ipſa ſm ꝙ regit
potẽtias nales. Mꝛi opatio ẽ locutio

que àdem ẽ rõnał m ꝙrone vtit. Se.
cũda poẽ ↄmeſtio uel ambulatio ⁊ ↄſi

miles. Dicũtꝗ q circa illas oꝑatões qꝗᷓ
reſpiciuũt uolũtateʒ rõnalem ſᷣm ꝙ ro/

nalis ẽ non ↄtingit reꝑire mediũ inter
bonitatẽ ⁊ maliciã. circa alias vo ↄtin

git. Añn bñ ↄcedũt ꝙ non oĩs actio de

liberatiua uel bonacẽ uel mala.aut enĩ
vtilis aut otioſa. ſi otioſa:tũcẽ mala.
Et ꝓptea dñs dixit De oĩ uerbo red-
de rõneʒ.nõ de oĩ facto. et btũs Jaco.
in cañ.ſua diẽ.ꝙ qͥ in ybo nõ offendit:
p pfectveſt vir. Et pptea dicit qdam q;
uerbũ pᷣus dʒ ułire ad limaʒ q; ad lin/

gus. S zʒ tñ aah iſte modꝰdicẽdi nõ vr̃

plene ſatiſfacẽ. nam uelle cogitare de
vuate eſt act'uolũtatis ſʒ mouet᷑õ

xr.⁊ tñ frequent᷑ hõ cogitat ð viitate ita

cq ñ refertad ðᷣʒ.⁊ tñ duꝝẽ dicẽ ꝙ peccʒ

Altipõt aliqͥ ſ loqͥ alij ex nali pietate ł

ex cili vibaitate ſic q; ſalutat hoĩeʒ ĩ via

et tůc nalde durũ eſt vdicẽ ꝙ peccet.nec
