defectus neritat in re que nata ẽ ueri
ficari.ſicẽ malicia dicit pᷣuatõnẽ bõitat
⁊ rectitudis circa actõeʒ qͥ nata eſt fcti
ficari.⁊ iõ actio mala inquantũ actio ẽ

a deo.inquantũ pᷣo mala ⁊ ſiuſta a deo

nõ eſt.ſicenũciatiofalſa inquãtuʒ enũ
ciatio a deoẽ.inquantũ uero fla nonẽ
a deo. VUnñ quẽadmodũ in actõne du/
plex ↄſiderat᷑ bonitas.vna nẽ:⁊ altera
moꝛis.vna ẽ eẽntialis.⁊ altera è accñ/
talis.et iõ vna pᷣuat᷑. altera relinqͥ.et
rõne illiꝰ bonitatis que relinqͥtur:actõ
illa ẽ a deo.Sic in omĩ enũciatõe du-

plex è ueritas. Ana eentiał.et ̊ ẽ ue-

ritas q ꝓpõ repñtat illud ad qð repnta
qũ inſtituta ẽ.⁊ Hͥ nunq; puat᷑ ab enũci

atõe. Oĩseniʒ enũciatio ſignificat il-

lud ad quod ĩſtituta eſt ſiue ſit uera ſi/
ue falſa.Alia uero ẽ ueritas accñtalis
que attẽditur ĩ ꝓpðe in h̊ ꝙ repñtat rẽ
ſm ꝙeſt. tüc eniʒ dr̃ adeq̃ri ſignificaꝰ

ſigto. t ueritaſenũciatòis non è aliud
qᷓ; quedã adeq̃tio.Et hͥ ueritas pᷣuat᷑ p
falſitatẽ. Tüc eniʒ è ꝓpõ nel enũciatõ
falſa:qñ ſignũ non repntat rè ſicuteſt
uel res nõ eſt ſiẽ repntaturꝑ ſignũ.et
HBeſt qð dicit phᷣs. Ab eo ꝙ resẽ ł non
eſt:ẽ o uera uel falſa. Hoc ẽ dicẽ. ab
eoꝙ res eſt ſiẽ repñntat᷑ dicit᷑oꝛõ pa. ab

eo ꝙ res nõ eſt ſic repñtatur dr oꝛõ fal
ſa. Sicut igit᷑ iniuſticia è puatio recti

tudis.ſic falſitas defect adeqᷓtioniſ.
et iõ ſicut deo vtauctoꝛi nõ attribuit in
iuſticia actõis.ſic ñdʒ attribui falſitaſ

oꝛõnis.vtroq; enĩ mõ defecteſt.⁊ nul9/

lus defectꝰdeo attribuèdus ẽ. Notan

dũ eſt tñ ꝙ etſi nulluſ defectꝰſit a deo.

tñ magꝗ aliqͥs defectus elõgat᷑ a calita
te dei q; alius ſm ꝙ ſüt diuerſi mõi de
ficiẽdi. Eſt enĩ quidã defect qͥ dicit pᷣ⸗

uation alicuiꝰpõnis.⁊ oꝛdĩs. ſicut eſt
defectus culpabitł.⁊ iſte ẽ defectꝰ vitu

pabilis ⁊ vituꝑaleʒ reddit actoꝛc᷑. et ta
lem defectũ deꝰnõ fecit.nec etiaʒ facit
aliqͥd qͥ facto creatura tali defectu de/
ficiat neceſſario. Uñ nec vs facit pcc̃ʒ
nec facit aliquẽ peccare.nec facitaliqd
q facto neceſſario ſeq̃t peccatũ rõe illiꝰ

qð deus facit.hoc dico ppter aĩe infu

ſionẽ in q̃ neceſſario ↄhitur culpa oꝛi-

ginalis.”“i Hͥ non ẽ ex actu dei:ſ ex pua
ricatiõe pᷣmi pentis. Eſt ⁊ aliꝰ defectꝰ

qͥ eſt pᷣuatio alicuius põnis. nõ tñ eſt pᷣ

uatio oꝛdĩs.ↄtĩgit.n.aliqͥſ vᷣfcũsoꝛdia

ri.⁊ talis defectus lʒ non poſſit deo at
tribui ſm ꝙ defectus. poõt attribui ſ q
oꝛdiatus.et de tali defectu lʒ non poſ-
ſit dici ꝙ deus eũ faciat.qꝛ defectuù fa⸗
cere ẽ deficẽ. põt tñ dici ꝙ facit aliqͥd qͥ
facto neceſſarioↄſeqtur ille defectus.

et talis defect eſt falſitas ⁊ igrantia ⁊

ceciias ⁊ ↄſilłes. Vñ q́uis nõ poſſit cõ
cedi ꝙ deus faciat falſitatẽ oꝛõis ſiue
oꝛõ nem falſ ſᷣm ꝙ falſa ẽ. poõt tnocedi

ꝙ deus faciat aliqd qᷣ facto aliq̃ oꝛatõ
eſt falſa neceſſario. ſicut cuʒ iuſtificat

impiũ:facit aliqͥd qͥ facto H enuũciatio ẽ

falſa Iſte ẽ impius. Locedende ſũt
igit᷑ rõnes ondentes ꝙ enüciatio falſa
hſm ꝙ falſa non ſitadeo. Ad illud g

qdᷣobꝛ ꝙ falſitas ⁊ ueritas füdant᷑ ſuꝑ

czvomng,
ſ⸗ ſttt
nocüptate
0o Cüaut
ſartabcoe
ſintitt eode
gecuctt
leneipio.
ginnebrne
toneeqliati
etadeocüſt
ns dicit an
eth moͤſivic
dicit oneza
ſchtü ſempo⸗
inſtiunüektr⸗
ttiöinaceio
tas inuoeqnon
Etppeeranot
Aſeneadeo⸗
Gariſtaded⸗
itionihw
checſitaris
beſta deod.
Pdrfalſiütcan
nerat ppa.
tſt falſa bee⸗
qui ppönezt
da de facit
ſalinſ noiat
inilurönee
ut thcital
ehoſher pwp
nodignitanse
ezieihene
hingty⸗
fmakrante
Zilognoref
egtitzt⸗
Ulinsguan
lbefoinoati
Ceguigilaſe

eßinennit

Mnepine
eterpteneif
dignietülea
Ppöͤhezfalia
nnniſi

tmmrgl
uelenücizd
Di ſſineſ
umhſigni
derihsekn
uharidii
midickoinn d,
mumrdfcfil
rnizunotet
dehn uriti
twinöandbain
dzamdnifllin
ödeſtareſtanl
brucuse⸗ Bomn
ſoefeet ſtaden
1sclgar acilin
itdinerſimöide
deiect qdicttb⸗
1ccis. ſonteſ
rideſech vinn
Nddnactonetn
ſerieceruziitt
mmanlidefend⸗
Airdshae,
CCNretlin
ſeäkmaueil-
rdicn nn kffn
—Zũ
ucndeizaſe

GtalAn

stints⸗ oñch
ijſoligan
non wolitdeoat
tMamibi
tcnhnange
in deſelifn
tteigil in
eacnr lledeſth⸗
lſunstiheann
usſooſtc
ſalenicnbſi
falſa ipörini
ateptlien
ſorchtif
rnbenin
ünm
geng

. ideʒ.dðm qp ueꝝn . h tñ alr catr. qꝛ ue⸗
ritas füdat᷑ p modũ põnis.⁊ falſitas p

modũ pᷣuatiõis.⁊ ideo nõ ſeqͥt ꝙ ſit ab
eodẽ Cũuᷣ aũt dicit᷑ ꝙ que ſuꝑ ideʒ fun/
dant᷑ ab eodẽ ſũt.̊ intelligit᷑ q ſuꝑ is
fundat᷑ ⁊ eodẽ mõòo. Ad illud qð obᷣꝛ
ꝙ eqlitas ⁊ ineq̃litas in reba ſũtab eo/
dẽ pncipio. Rndendũ eſt ꝙ nõ eſt ſitłe.
qꝛ in rebo vno mõ ineq̃litas dicit pᷣua-/
tionẽ eq̃litatis vbi debet eè.et tunc nõ
eſt a deo cũ ſit defectꝰ. Alio mõ ineq̃li

tas dicit gduʒ ⁊ oꝛdinẽ qͥ dʒ eẽ int res.

eth̊ mõ ſi videat᷑ dicẽ pꝛiuationẽ᷑: q; tñ
dicit põneʒ a deo c̃.ſ̊ iadeq̃tõ ſigni ad

ſigtũ ſemꝑ dicit defectüũ.ꝓ eo ꝙ ſignũ

inſtitutũ eſt vt repñtet ſigẽtuʒ ſᷣm ꝙ eſt.
etiõ inadeq̃tio ſigni ad ſigtum ẽ falſi⸗
tas.inadeq̃tio po in reb nõ eſt falſitaſ
Et ꝓpterea nõ ſequit᷑ꝙ ſi iadeq̃tio rei
ad rem ẽ a deo:ꝙ inadeqtio ſigni ad ſi

gnatũ ſita deo. Poſſet tñ dici ꝙ inad

eq̃tio inq;tuʒ huiuſmõi cũ dicat defe/
ctũ eq̃litatis a deo non c.q;uis ilłtd qð
fbeſta deo ẽ. Ad illud qð obꝛ ꝙ deꝰ

põt falſificare enũciationẽ. dð ꝙ h̊ eſt

uera ⁊ ꝓpa. deꝰ facit qͥ facto aliq̃ ꝓpõ
eſt falſa.łc aũt minꝰ ꝓpa.ðs facit ali
quã ꝓpõneʒ falſa.ſ̊ h eſt ſimpłr impꝛo
pa.de facit falſitatẽ in ꝓpõne.⁊ h qͥa
falſitaſ noĩat ipſũ defectũ pciſe.⁊ ideo
in illa rõne ẽ ſophiſma ſᷣm accñs.q̃ ſic
arguit.facit aliqͥd qͥ facto ꝓpõ eſt falſa
ergo facit ꝓpõneʒ falſa ſiue falſitateʒ
in ꝓpoõne. Ad illud qð obꝛ ꝙ maio/
ris dignitatis ẽ falſificare aliquã ꝓpõ
neʒ q; vificare.dð ꝙ ueritatè ad falſi
tatẽ ↄtingit ↄꝑpari dupłr.aut loquẽdo
foꝛmatłr.aut cãłr ſiue rõe eius qð ſbeſt
Si loquẽnꝰfoꝛmatłtr.ſic cũ vitas dicat
adeq̃tiõeʒ ⁊ falſitas inadeq̃tionẽ.⁊ ita

falſitas pᷣuationẽ᷑.vitas poneʒ.digni-
us eſt oĩno aliqͥd vificare q; falſificare

qcquid illud ſit.cũ dignioꝛ ſit vitas q
falſitas.ſi tñ ↄtigat dicẽ digniuſ reſpe

ctu eiꝰ in qͥ nulla dignitas. Si autẽ

ↄpamꝰitatè ad falſitatẽ rõe eiꝰqð rñ
det ex ꝑte rei.ſic dico ðᷣ plano ꝙ aliqñ

digniꝰeſt illud qð ex pte rei reddit illã

ꝓpõneʒ falſam q; illud qð reddit ppõ
nez uera ſicẽ pʒ.Dignius ẽ eniʒ qð red

dit iſt ppõneʒ falſa Aſte non ẽ bonuſ
q; qd reddit eà uersa. Et rõ huiusẽ iſta

qꝛ q́uis vitaſ de ſe dicat ponem q; diẽ
adeq̃tionẽ.illa adeq̃tio ex pte alteriuſ
extremi ita bñ põt reſpicẽ pꝛiuationè ſi
cut põnem.⁊ defectũ ſic effectũ.ſic enĩ
defectus ẽ oꝛdĩabit᷑ ⁊ tñ defect eſt. ſic
eſt cogſcibilis.⁊ ſic eſt ſignificabit᷑.Et
iõ cũ querit᷑ ſuꝑ qͥd fundet᷑ vitas enũci
atiõis.nõ oʒ ꝙ ex pte reirñdeat aliq̃ vi

tas.ſiẽ enĩ ueꝝ ens ↄtigit uere ſignifi

cari ipm eẽ. ſic etiã de illo qð nlło mõ
eſt cõtĩgit e ſignificare ꝙ ipm nõeſt.
Sic eni ſigtio dicit rełoneʒ ꝙ nõ reqͥ/

rit ſigtuʒ eſſe in actu.ſic ⁊ vitas ſigniqͥ

q̃dem dicit ↄditionẽ illius rełonis nõ

exigit fundari ſuꝑ aliquã rem actuatr
exnñtem. nihilominꝰ tñ cuʒ oĩs relatio

⁊ oꝛdoa dᷣo ſit.talis ſigtio ⁊ talis vitaſ
a deoc.nec ſeqͥ ad q̊ ꝙ ſigtũ ſit a deo.
immo eſt ibi ſophiſma ᷣ accñs ſiẽ ſiar

4

gueret᷑ oꝛdiatio culpeæ pene ẽa deo.ꝗ
culpa ẽa deo. Sic nõ ſeqͥʒt᷑ in ꝓpoſito.
pa ſigtio furtiẽ a deo ̊ furtũ eſta deo.

Et ſic pʒ ꝙ etſi vitati nõ ſempꝑp coꝛñde
at ex ſignificati aliqͥd excellẽtiuſ qᷓ; fal
ſitati.cũ ueritas nobilioꝛ ẽ qᷓ; falſitas.
et iõ non ſeqͥł ꝙ ſi uerificatio ꝓpois ſit
a deo: qꝙ ab eodẽ ſit ꝓpõis falſificatio

ſiue falſa enuciatio ſᷣm ꝙ falſa. Et ſic

patent queſita.

11 Aparte iſta

ſüt dubitatões circa lrf̃am. Et
bᷣmo querit᷑ de illo ᷣboauguſ.qð dic.

opadiaboli que vitia dicũt act ſũt:nõ

res. Sʒʒ3. Fulgẽti dicit ⁊ hẽtur in
gloſa ſuꝑ illud ro.i.Deus illiꝰ rei ẽ vl
toꝛ cuiꝰnon ẽ actoꝛ. ſideuſ ẽ vltoꝛ pec
cati:pcẽm eſt res. Irem vr ꝙvꝛia ĩ/
plicẽt in illo uerbo. Ome enĩ ens ẽ ali
qua res.ſᷣ vitiũ eſt actſiẽ ipſe dicit.et
actus ẽ quedã dꝛña entis.q idẽ eſt di/
cẽ vitia eẽ act ⁊ nõ res q; affirmare in
ferius ⁊ negare ſupiꝰ de eodẽ.qð eſt ĩ-
poſſibile. Itẽ ipſe Auguſ. vñ ſibi)⸗

dicẽ cum dicit in ench.ꝙ alique ſüt reſ

qb hoĩes mali ſüt. tales nõ ſut niſi vi-
tia ⁊ pcca. vitia ſũt res. Wdðʒz ꝙ

res accipit᷑ ↄĩter ⁊ ꝓpe ⁊ magiſ. ppie⸗

Res ſᷣm ꝙoiter dr:dĩ a reoꝛ ren.⁊ ſic
cõpbendit ome illud qð cadit in cogne
ſiue ſit res exteriꝰ ſiue in ſola opione.
Pꝛode vo dicit᷑ res a ratus rata ratũ

bm ꝙ ratũ vr eè illud qð nõ tinmõ eſt i

cogne.ĩmo ẽ in reꝝ nã ſiue ſit ens in ſe
ſiue in alio.⁊ H mõ res ↄuertit᷑ cũ ente.
ʒꝰoicit᷑᷑ res mag ꝓpᷣe ſᷣm ꝙ dr a rat
rata ratũ.ꝓut ratu dicit illud qð ẽ enſ
pꝓ ſe ⁊ fixi.et ſic res dr̃ ſol de creatun

2 ſos pꝑ ſe entibo. Si igit᷑ res accipit

pmo mõ ꝑcẽm ẽ res ⁊ q;tũ ad actiõem

ſbſtrata ⁊ q;tuʒ ad defoꝛmitatẽ.⁊ ſic ac

cipit Fulgètiꝰ.Si uero res dicat᷑ =
ſic pccm dicit᷑ res nõ rõne defoꝛmitai
rone act ſſtrati.et ſic accipitaug.
in ench. zꝰoaccipiẽdo H̊ nomẽ res.ſic

pcecẽm necẽ res roe defoꝛmitat᷑ nec rõ⸗

ne act ſpſtrati.et ſic accipit uguſ.in
vbo ꝓpoſito.cũ dicit ꝙ opa diaboli vi⸗
tia ſũt nõ res.Et ꝑ h̊ patet rño ad totũ

AItem querit᷑ de h̊ qꝗð dicit Q&5 na
nõ eſt ðs nõ fecit . Nidet᷑ eni h̊ eſſe

falſu.qꝛ multa ſũt que fiut pter nãm.et
tñ cõſtat qa deo ſũt.ſicẽ multa accñntia

que ducũt ꝑ acqſitionẽ ⁊ ꝑ violẽtiaʒ.X-

etiã pꝑ grãm et ꝑmiraculũ. Itẽ ome
qð eſt nã aliq̃ uel eſt ſba ł ꝓpetas einã
liter inherẽs.ſ̊ multa ſũt que nec nãlłr
inſũt nec ꝑ ſe ſut.ꝗ nõ videt eè ueꝝ illd

qðõ dicit᷑ ꝙ ðs nõ fecit illud qð na non
eſt. Geoëëdm ſic h nomé res triptr

accipit᷑:ita H̊ nomè nã. no mõ dicit᷑
nã res que naliterẽ.uel ꝓpᷣetas que nã

liter ineſt.⁊ꝰ? drna largi.nõ ſolu res.

pꝓ ſe ens ᷑ ꝓpetas nãliter iherẽs. hłᷣ etiã

ome qð ↄſeruat nam.uel qð ſaltè aliqͥ

bono nõ puat.et iſtos duos mõs poit

magfj in fa. ʒꝰor̃ nã largiſſime ome
ens qð eſt in aliq̃ re mãli ſine ſit nalit᷑
inheres ſiue nõ. ſiue ſit ſaluatiuũ ſiue
nõ. Lũg dicit Aug ꝙ nã ẽ ome qððᷣs
fecit põt accipi nã tribo modis ſᷣm ꝙ fa
cẽ deiaccipit᷑ tripłr. QNno eni mõ facẽ

dr deꝰcreando.⁊= ο creado. 3 *coopã

clo.⁊ ita ſʒ ꝙ extedit᷑ vbuʒ faciẽdi extẽᷣ
dit᷑ nomè nẽ. ſic facẽ dr̃ de actiõeʒ ſb/

ſtratã pcco coopꝑpãdo li.ar.ſic etiãõ nom

nẽ ſe extèdit ad illa actõeʒ.⁊ ſiẽ facẽ ði
nũqᷓ ſe extẽdit ad defoꝛmitateʒ.ſic nec

na.⁊ iõ ex hac auctoꝛitate nõ põt hr᷑i ꝙ
actio ſſᷣſtrata defoꝛmitati nõ ſita deo.
ß H tm habet᷑ ꝙ defoꝛmitas nõ ſit a vᷣo
Itẽ querit᷑ de illanõne quã mgr di
mittitĩ lr̃a inſolutã.Ait eni ſic.qͥq mi⸗/
rũ ſi de nõ dr̃ eẽ actoꝛ peccatoꝝ inq;
nihil ſũt cũ nihil nullꝰactoꝛ queat exi/

ſtere:videt᷑ eni efficacit᷑ arguere.cũ enĩ

pcm aliqͥ mõ hẽat actoꝛẽ.⁊ non poſſit
hre ßm ꝙ nihil. hẽt gbm ꝙꝙ aliq eſt. ſi

igit᷑ nullo mõ hẽat deũ actoꝛẽ.vr ꝙ pec

catũ inq;tũ actus ẽ a deo nõ ſit. ꝰ
dð eſt ad hꝙ iſtud argumentũ deficit.

qꝛ atłr pcẽm eſt nihil.atriltd qð nullo

mõ eſt.pcẽm enĩ foꝛmatr nihil ẽᷣ. nihi⸗
lominꝰtñ circa aliqͥd eſt.⁊ alicuiꝰ boni
puatio ẽ.⁊ qᷓuis illud qð nullo mõ eſt.
non poſſit hr̃e actdꝛẽ.tñ illud qð dicit
defectü circa ens põt hr̃e actoꝛt᷑.nõ in/

qus actoꝛeʒ efficientè ſ deficientẽ. Et
ſic pʒ ꝙ rõ illa nõ recte ꝓcedit. Itẽ

querit᷑ de Hqð dicit niqtaſ ipa no eſt
ſba.Aut eniĩ ſba dicit᷑ ꝓpe.aut dr ↄĩt.
Si dr ppe.etiã nec iuſti ẽ ſba.Si dr
ↄĩter.ꝗ oẽ qð hʒ aliquã eèntiã dr ſba
Hͤ hitus malꝰHtaliqua eẽntia inq;tuʒ

hitus.g vr̃ malꝰhitus vt luxuria de
beat laudare deu. Nꝰ?oð qꝙ ſiẽ nom
nẽ multiptraccipit᷑.ita ⁊ nomẽ ſbe.pt
enĩ illos q̃ttuoꝛ mõs qͥs dic phᷣs ꝙ ſba

dr mã ⁊ foꝛma:opoſitũ ⁊ eentia vniuſ⸗
cuiuſq;.põt alr diſtigui ſba.iux vba be

atiauguſ. Vno mõ t dicat res pma⸗
nẽs ⁊ P ſe ſtãs.Alio mõ vt dicat᷑ res p

manẽs nõ tñ pꝑ ſe ſtans ſ̊ ali inheres.

Zoopt dicat᷑ ſba quelibet eẽnꝰ actu ens

ſiue ꝑ ſe ſtas ſiue nõ.et h̊ mõ ſba ſe ex/
tẽdit ad oẽ ens.Et ſic accipit Auguſ.
cũ dicit ꝙ nulla ſba ẽ nihil oino.cuʒq
or ꝙ iniqtas ſba nõ eſt.dðʒ ꝙ iniqtas
accipit᷑ abſtracte ꝓ o a defoꝛmitate nñ
ꝓ hitu circa quẽ defoꝛmitasↄſiſtit.
Itẽ querit᷑ de Hqð dicit. enarũ ðᷣs
actoꝛ c.vr eni h̊ eẽ falſũ.qꝛ nulliꝰ ðᷣs ẽ

actoꝛ niſi qdð hʒ exèplar ĩ ðᷣo.ſᷣ pena ſᷣʒ

ꝙ pena nõ hʒ exẽplar in deo.̊ vr ꝙ ðᷣs
nõ ſit actoꝛ pꝛne Iteʒ idè eſt fieri ðᷣo
actoꝛe ⁊ ĩ ðᷣo uolète.ſ̊ ſic dicit Sama.
dñs nõ plaſmauit nos ad puniendũ.ꝗ
ſi ðᷣo nõ placèt mala ꝑene.vr̃ ꝙ nõ ſint

Ppotun
ninr
Nunſane 4
ſrtule uee

glätid

nſoföftn
elanühti
Eidoenehl
noldodul
nanöſttat
Ginrtneſtar
tpnſte
diſpcecen⸗
adeoeẽ.
aobin
cteinnelig⸗
itmor ppone⸗
fllilesſi
delllug go die
ſtorulado
fübaimdndie
ſechfmode
ſeprördinit

inordiatäfn

pugtdinief
feſtspiapp
pnociran
liagillud
lcmcar
Phzntelii
resnofn
cez bu'i
nts Etbisi
gedicäamin

D

IInbeept
chͤudlürat
Ciianepsil
deinianne
Ugteontünn
ſwcillesde
nolätzsn

Radeini
neuncieni
m wnpoſit
nglitſtſi
Wichiffede
1dehnüſt. ⸗
Nounenüdefot.
Lailse i⸗
mualrndile. ndi⸗
Leſht alcnn don
gonloſek
I llgoodiet
bfeace oin⸗
deſictente Et
1 tt. J
ninſihaſeßt
ine urdfoit
ignieinmi nac,
Pewoſeſi
lin wiheje
ſtiteimmumnu
Sgui aiindur
tolainsn
moicdi ſoh
5balginteſis.
1 een acens
chi Bug
inwiloino. Ch⸗
ldrzgiinn
adetamia,
iff.
ſoninns/ſit
lü. anull'dsi
rnlelſind

ad ipſo tanq; abactoꝛre. Heedom q;

quedã ſunt que exẽplar hñt in deo ſᷣm

ↄfoꝛmitatẽ que attẽdit᷑ q;tuʒ ad e coꝛ2ꝛ
ſpeciale.quedã uero ſʒ ↄfoꝛmitatẽ qat

tẽdit᷑ q;tũ ad eẽ gñale.quis ̊płea ſiue
paſſio nõ hat conndens ĩ ðᷣo paſſionẽ

uel pen. bʒ t conndens ĩ gne eni? in
gñe oꝛdis.⁊ iſtð ſufficitad H hẽat ali

qͥd ĩ ðo exẽplar. Ad aliud oð ꝙ uolũ

tas ĩ ðo duplexẽ viʒ ans ⁊ ↄns.⁊ q;uiſ H
pena nõ ſita uolũtate añcedẽte.nihilo
minꝰtñ eſt a uoluũtate ↄnte. Quair au

tẽ pena ſit a ðᷣo ⁊ que:hᷣdet᷑mĩatũ eſts.

dil.pcedẽti. Licʒ aut mgr dicat pʒ'nas
a deo ec᷑.nõ iñ h̊ itelligendum ẽ vłr.iõ
ad hᷣ ꝙ iſta vba que dicũt in hac diſti/
ctõe intelligat᷑ ſane neceſſario oʒ iſ aſ
q̃ttuoꝛ ꝓpõnes tanq; reglas negatiis
infallibiles ſupponẽ. Quaꝝ pma e.
oẽ illud qð dicit poneʒ aliq; ẽa ðᷣo. 2 2
eſt ꝙ oè illud qð aliquẽ oꝛdinẽ diẽ in
tuũ huiuſmõi eſt adeo. z eſt. ꝙ null'de Pʒ qttuoꝛ ptes. Quia enĩ obliq̃tio co
fect“ ſᷣm ꝙ huiuſmòi ẽ a ðo.pꝓpt hpB gnoſci hʒ p rectitudinẽ᷑.na rect iudex
eſt ſui ⁊ obliqͥ. Ideo in pᷣma pte oñdit

repuẽt diuĩe potẽtie. ꝗeſt h̊.ꝙ nullů eſt ſui⸗ n pma oĩttt
mgqgr ꝙ ex pte finis uẽèit rectitudo uoli

inoꝛdiatũ ſᷣm ꝙ huiuſmõi ẽ a ðᷣo.qꝛ re

pugt diuĩe ſapĩe.His aũt tanq; mani

feſtis pſuꝑpoſit:oʒ etiã ſcire diſtiguẽ.

pmo circa penã q́;tuʒ ad rõem pene ⁊ cGᷓ;
tu ad illud qð ſbſternit. z 0ʒ ſcire p
aliqᷓ pena acta.aliq̃ ↄcta.aliq̃ inflicta.

30z intelligẽ diſtinctiõeʒ huiꝰ nois
res.qm dr̃ tripłr ꝗ* oʒ itelligẽ diſtin/

ctõeʒ huiꝰ noĩs nã ⁊ ſba.ſᷣm ꝙ diſtĩicta
ſunt S. Et his ĩtellectis mantfeſtat ea

que dicutur in lfa.

Oſt predcã

de uoluntate einſq; ſine

X. Sup̃ ondit magr̃ qd

ſit malu ſiue pcẽm ĩ gña
li. In hac pte detminat q̃liter pccm ꝑ
actu uolũtatis hat introduci. Diui

dit᷑ autẽ ps iſta in ptes tres. Inq̃n pꝰ

detmĩat męr q̃liter pcẽm hẽat a uolü⸗/
tate oꝛtũ in guali. In deſcẽditad
ſpeciales dꝛnas pcci.j.diſ.xlij. Cũ aũt
uolütas mala ⁊ opatio ct.ĩ ꝭ»û1H—üͤẽit

„ .

—=ð

tatis. 2 detmiat ès ſit ille finis.ibi. ꝗ

ytn oꝛtu béat in ipſa uolũtate ptas pbec
cõãqdi.j.diſ.xliinj. Doſt pdicta ↄſidera/

töe bonũ occurrit cc. Mꝛips bʒz duaf

In bp inrit magr quatr ipſa uolutaf

SZ

bẽèat depuari. zuero qualłr ex puita⸗

ie uolũtatis fiat depuatio ĩ actu exteri

oꝛi.j.diſ.xl. Moſtea de actibo adicien

dũ vr. Oꝛi ps hʒ duas. In pᷣma det

miat quałr uolũtas heat depuari In.

q; alia potẽtia.j.diſ.xxxix. Hic aut oꝛit᷑

q ſat neceſſaria. Mꝛima ps que pti

net pntem diſtinctõneʒ bhʒ duas ptes.

Vnm eni depuatio ⁊ rectificatio uolun
ratis attedit penes finẽ.? uoluraſ hʒco
pari ad finẽ mediate intẽtioe. iõ po iſla
duas bʒ ptes. In qn b detmiat mgr

.

e rectificatõe ⁊ depuatõe uolütatiſ ex

pte finis.⁊ vo inqrit dꝛnam uolũtę tiſ

2 ĩtẽtõis.ibi S olet aũt queri qd diſtet M! “

int᷑ uolùtateʒ intẽtiont. Mꝛima ps

2

2

Scaritatẽ ſibi poit finẽ. In ʒe o detmi
nat de vnitate finis reſpectu bonanno

lũtatũ.ibi Sʒ querit᷑ vtꝝ oẽs bone uo

lũtates τπ. uarto mouet qddaz du⸗

biũi ⁊ detmiĩat.ibi. Nerũtam huic ſnĩe

3 dictũ eſt t =ap ps in q̊ vetminat
de dꝛna uolũtatis et, itentòis hʒ duaſ. M
FInqnpmaqrit dꝛaʒ ſm roeʒz. ibi So

let etia queri &c. 2“ de dꝛna fin reʒ. ibi

tas . Et m h duo defmint in pte

Ss3 querit vtn intẽtio ta lis ſine uolü

iſta.ſ.de ↄpatiõe uolũtatis ad finẽ.⁊ ðᷣ
diꝛma intetiõis ⁊ uoluũtatis.

D intelligẽtid

9*

Iggit hui ptis incidit h qõ circa

duo. Et pequerit de ↄpatõe uolutatiſ HH
agd ſuu finẽ. 2? ο querit᷑ de dꝛha intẽ?

tois ad uolutatẽè. Lirca b“querutur
q̃ttuoꝛ. Mꝛĩo querit᷑ vtn uolũtas one
finis ſit ↄmdabilis. querit᷑ qs ſit i-/
le finis. 3⁰ querit vtn bone nolutates

hbeant ynu finẽ uel diuerſoſ. Quarto
querit᷑ vt male uoltates dmuntcet

fz

fine an oſtituat fibi fineſ alios ⁊? aliof.
aa primum
liic ꝓpcedit ? querit vtn nolun-
tas ſit bona -c cõm endabił roe boni fi⸗
nis! Et ꝙ ſic viget MMath. vi. Siocu
lus tuus fuerit ſimplex totũ coꝛpꝰ tuũ
lũinoſuʒ erit.ſi g oculuſ eſt intetio per

quã uolutaſoꝛdiat ĩ finẽ ſꝙ ibi expoit᷑

2 coꝛpus ẽ cõgeries opꝑeꝝ. vr ꝙ ſi finis
bon ſitꝙ oĩs opatio uolũtatis ſit bõa
⁊ ↄmqabil. Itẽ Auguſ. diẽ in. . de
tri. Recte ſũt oès uolutates ſi böa ẽ il
la ad quq cucte oꝛdinqt.ſ illa ad quaz
cuete oꝛdinatur ẽ uolũtas finis.ſig fi⸗
nis bon c. reſtat ꝙ uolutas finis? oĩis

nolũtaſ ad es oꝛdiata ſit bona ? recta.

Itẽ maxia eſt phi. Cuius finis bo⸗

nus:ipm qʒ bonu eſt. ſi acnis uolun

tatis finis bonꝰc. g ipſa bona ẽ. Itẽ

gñationis ⁊ opatiõis attedit᷑ penes fi⸗
nezʒ ⁊ foꝛmã.ergo cũ intẽtio finis ſit eq̃
eèntialis moꝛali actui vt nali.⁊ bõitas

actus uolũtatis ptineat ad moꝛes. vi/

gert᷑ ꝙ bonitas uolũtat ⁊ rectificatio pe

nes bonitatẽ finis hat attẽdi ⁊ cogſci

S33. Finis bonoꝝ ẽ beatitudo ſiẽ
ingr dicit in lf̃a. ß oes appetüt beatitu⸗
dinẽ ſiẽ dicit Nuguſ.⁊ oẽs es finaliter
intẽdut ſiẽ dicit Hoetiꝰ in liꝰ de ↄſoł.

juis diuerſo tramite ad ẽ currat. ſi

oẽs uolũtateſ picant c illo fine.ꝗ̊ ocs
erut bone ⁊ nulla mala. Ite Giony
ſiꝰdic.ꝙ nemo opatad malu aſpiciẽs
oiĩs opans finalłraſpicitad aliqð bo
nuʒ. Vñ et phᷣus etia dic. qꝙ; bonu ⁊ fi ⸗
nis idem. ſi oĩs uolutas aliqð intẽ
dgit bonũ.videt ꝙ autoĩs nolũtas ẽ bo
na. autꝙ bonitas nõ ineſt uolũtati ex
fine. Item q;rücũq; aliqs finatrap
tetit bonũ.tñ nunq; opatio eirerit me⸗/
ritoꝛia niſi ſit caritate infoꝛmata.⁊ aĩa
ſit deo gta ⁊ accepta. videt ꝙ bonitaſ
nolũtatis in actu potius uẽéiat ex pnci
pio q; ex fine. Itsẽ ſi böitas uolutat
uenit ex fine. cu finis bone uolũtat ſit
de . ? ſit eq̃liter bonus. vf ꝙ oẽs bone
uolitates ſint eqiiter bone.ſi igit oẽs
nolutates nõ ſut eq̃tr boe. vf ꝙ böitas

uolütatis nõ ſit eiſ ex fine. IJIté madu

care bonũ eſt. 5 ſi s finałr pꝛedicat vt

mãducet.cũ opatio iſta har bonũ finẽ
videt ꝙ ſic pdicare ſit bonũ ⁊ laudabi.
le. ſi igit᷑ talis actio iudicateè mala. v
ꝓ uolũtas nõ ſit bona ex uolũtate fis.
Itẽ ſialiqͥs mètit᷑ ppter ſalutẽ pxĩ.

. cũ ſaluare ꝓximũ ſit bonũ: mẽdaciũ il
lud eèt bonũ ⁊ meritoꝛiũ ſi opus uolũ-

tatis bõitatẽ hf̃et ex fine. ß ↄſtat ꝙ mẽ

caciũ nunq; eſt bonũ ſiẽ dicit Zluguſ.
Eñrgo vf ꝙ bonitas finiſ nõ ſufficiatadq

bonitatẽ uoluntatis. Querit igit vñ
cauſet᷑ rectitudo ⁊ bonitas in uolütate

vtn ex fine ſic videt dicere mgr. an ali⸗

unde? M. d̈m q ci dicit nolutas
ec bona ex bonitate finis. ᷣ eſt dicere
uolũtas ẽ bona ex oꝛdiatõe aq bonü
fint.Ad H̊ aũt ꝙ ſit recta oꝛdinatio ad
bonũ finẽ. reqͥrit᷑ ꝙ finis bon ſit duo⸗⸗

bus mõis.vpidelʒ m id qð eſt. et ſb rõe

finiedi. A liqͥd enĩ eſt bonũ in ſe qð tñ
nõ recte oꝛdinatad alten rone finis ſiẽ
min bonũ. quis ſit bonũ:non iñ è bo
nus finis maioꝛis boni.pꝛo eo ꝙ finis
melioꝛ dʒ eẽ his que ſüt ad finẽ. Sitr
Etꝑ pte oꝛdinatõis duo reqͥrunt videlʒ
oneitas ex pte oꝛdinabił.⁊ actualis

cõuerſio ex pte uolütatis oꝛdinãtis. et

cũ iſta cocurrũt:tuc abſq; dubio uolũ-
tas bona ex fine bono iudicat.Cũ aüt
hoꝝ aliqð deficit: bonitas finis nõ ſuf
ficit ad bonitatẽ nolutatiſ. vtpote ſi ſit

finis bonus in ſe nõ tñ ſufficitad finiẽ

dũ uel adoplendũ illuq qð ſit ꝓpt ipʒ.

ſicut maducatio q́uisſit bonũ in ſe. nõ

tñ hʒopletam roem finiẽdi reſpectu p⸗

dicatõis.ſimiłr mẽdaciũ nõ eſt oꝛq ina
bile ad bonũ cuʒ ſit m ſe malũ.et ideo
q; tũcũq; qͥs mẽtiat ꝓpteraliqð bonuz
mẽdaciuʒ nõ eſt bonũ.qꝛ deficit ibi re
ctitudo oꝛqĩatiois ppter defectũ ydo/
neitatis ex pte actꝰ quẽ uolũtas refert
ad illũ finc. Et ſic pʒ rno ad qõis ueri
tatẽ. qm ↄcedendũ eſt ſiẽ mr dicit. uo

luũtatem eẽ bonq ⁊ rectq ex fine. Senim

intelligit ſo pdictis cõclitionib. Etßʒ
hũc modũ rões ad pmaʒ ptem cõcegdẽ
ge ſunt. Et p Hᷣ etiã pʒ rno ad illa duo

que yltimo opponũt. viʒ de pdicatiõe

rentteid.
Ekun
etuoiun
chlah
riuolite
thgneeft
uiftun
ſemauns
eioclichs
litpdelichs
lnmnciuan
onietpptebe
innspen⸗
Goisnclütn
tellge dele
ſenmimne
glg ccit i.
Poidosapen
t. Acilue
Aonlüaſpice
netaligneſtde
vonäbmekün
ndoni füf⸗
tisaſinebar
lünsadalice
lientoeppe
Nemoopanr
leolütatis
honieſiano.
bonüfroere
Lopanmrerin
ſennt Ci
intinonebon
Nefheetbon
Kuiseäded⸗
Gcdckeg
nſiäeſtercn
bonlopuste
Tfeninſümn
ltoglinie⸗
hoſüeſtnere
Uiatsuefa
Aopeeöce
putanirineo
o Kthinee
Atmbuitboi
Alep bimi⸗
emüodien
wſir melig

kcn
fnin n .
it
8. Qmiigi,,
Ndnitsinnglün
cndicknclig
efinis. hetk diche
racintirag bori
Remgisgtoqe
moͤbon ſtduo⸗
ucdeſt etſbröe
boni inſect
Atn fönefinsſt
Kboninontfeb
doniedeſns
neſütaufne. S
dontinmnt nitt
Mibt.tacnus
Xabig darondli⸗
Vnisfinis noſi
tnirrt/ i
niſafetau fni
goſeppti.
Sſtbonäinſen
fmitdiſpenp⸗
Heäünöeſtain
znſemalüctice⸗
poerraligdboni
iqoenanbine⸗
rroctectüſcho,
Euolünseiet
foad cöisderi
ſenqrdicie⸗
ſierfne.Yenmn
itoni ß
nazptencicil
rioad in
rizdezconif

7 mendacio. Ad illud uero qð pᷣmo

obᷣꝛ ꝙ beatitudoẽ finis bonaꝝ uolũta/

tuʒ ⁊ etiã oĩum.dðm q atr eſt finis bo
narũ uolũtatuʒ.⁊ alr malaꝝ. Hã bea-

titudo que ẽ finis oĩum bonaꝝ uolun
tatũ eſt beatitudo va. beatitudo ᷣo que

eſt finis malaꝝ nõ eſt beatitudo uera ſᷣ
ſiłata.auarus enĩ eſtimat beatitudinẽ
eſſe ĩ delicijs ⁊ ſupbijs ⁊ honoꝛibo.⁊ ſic
ĩ alijs delicijs. Vñ ſicẽ finis malaꝝ uo
luntatũ quandã hʒ imaginẽ finis uere
boni vtpote beatitudĩiſ.ſic etiã male uo
lütates ptendũt ſpẽʒ pᷣtutis. Qñ ꝗ̊ dr

ꝙ oĩs uolũtas tẽdit ad beatitudint᷑.Hĩ
telligit᷑ de beatitudie in ſua gnalitate
coſiderata in cuiꝰappetitu oẽs vt dicit
aug.ↄĩcãt.ſ̊ ꝓut btitodo det᷑mĩate ac⸗
cipit᷑ ꝓ illa que ↄſiſtit in viſiõe dei nec
ab oĩibus axpetit᷑.nec oẽs in illaʒ ten/
dũt. Ad illud qð obꝛꝙ nẽo opatur

ad malũ aſpiciẽs.vðm q illud qð mo
uet aliqn eſt bonũ ſm ueritatẽ. aliqñ ẽ
bonũ ᷣm eſtiationẽ.et ad h; affectus

moueat᷑ ſufficit ſola eſtimatio bonita-
tis.⁊ ſine hac eſtiatione nõ mouetuo⸗

lucas ad aliqd appetendu ad min de-
liberatio appetitu.et iõ diẽ SGionyſi
nemo opatur ad malũ aſpicies.qꝛ nul

la ẽ uolũtatis oꝑpatio quã non pcedat

boni eſtiatio.ſᷣ q; illud qð eſtiatur eſſe
bonũ frequẽter ẽ malũ.iõ frequẽt ma⸗
le opatur etſi nũq; aſpiciatad malũ ſbᷣ
rõe mali.Lũꝗ dicit᷑ ꝙ uolũtas ẽ bona
ex intẽtione boni finis.h̊ nõ intelligit
de fine q eſt bonꝰ tm in eſtiatiõe appe⸗
tẽtis.ꝑᷣ etiã de bonitate reali. Ad il/
lud qð obꝛ ꝙ nõ eſt act volũtatiſ bonꝰ
niſi q eſt ex caritate.dð ꝙ caritas non
bonu opus reddit niſi ex q̊ ꝙ ipʒ bonũ

refert in ſũmuʒ bonũ. nec ſufficiẽs re/

latio alicuiꝰeffectus ł᷑ opis ad ſũmuʒ

bonü eſt nec eẽ pot. niſi ex adiutoꝛio ca
ritatis que facit finẽ ſiue bonũ omĩbuſ
alyjs pꝛepõderare:⁊a pꝛe ceten cariuſre

putari:⁊ in eo qeſcere tanq; in fine vlti
mo.Et hinc eſt ꝙ bonitas oĩs uolũta
attribuit᷑ bõitati finis.qꝛ vbi vnuʒ ꝓpt᷑
altenꝝ ibi vnũ tm. vñ qui tenet equuʒ ꝑ
frenũ nõ dicit᷑ tenere niſi vnũ.⁊ ſic ĩ ꝓ/
poſito intelligendũ eſt. Ad illud qð

obꝛ ꝙ finis equałr bonꝰ.doʒ qpetſi fi

nis eqliter ſit bonꝰ.non tñ oẽs uolů=ta
tes eq̃liter oꝛdinant᷑ ⁊ appꝛoxiantilli fi
ni.qꝛ bonitas finis nõ redudat in uolu
tatẽ niſi rõne oꝛdiationis que ducitad
illũ finẽ.et iõ lʒ finis ſit equałr bonus.

tñ ꝓpt᷑ grad reptos in axpꝛoximatõe

uolũtatũ ad illũ finẽ: uolutates nõ ſüůt
eqgquatr bonc. Ad duo vltia iã patet

Ecundo queri

tur qs ſit ille finis ex cui bõi⸗

tate uolũtas ẽ bona:⁊ ad quẽ debẽt re⸗/

ferri nr̃e uolũtates ad hoc ꝙ ſint recte:
Etqꝙ huiuſmodifinis ſit caritas.vr̃.i.
thi. i.finiſ pcepti ẽ caritaſ.ſᷣ ad illũ finẽ
referẽde ſũt uolũtateſ ad q; referuũt᷑ p-
cepta.ſi ᷣ caritaſ ẽ finis pcepti caritaſ
finis boe nolütatis. Itez io. xiiij.
diligit pꝓximũ:legẽ impleuit. Etiteꝝ.
Plenitudo leg eſtoilectio.łᷣ ad illud
referẽde ſũt uolutates in qſiſtit ple/
nitudo ⁊ ↄſũmatõ leg.ſig caritas ⁊ di

lectio E huiuſmoi. pʒ X. J tẽ Hyidet
rõne.oĩs bõa nolũtas ad ̊ oꝛdiaturrt

H fruat᷑ deo:⁊ ab h̊ ꝙ Hat deũ.ł̊ nos
nõ fruimur deo nec mus ipm niſi p
caritatẽ. Silr hr̃e caritateʒ nõ ẽ aliud
qᷓ; hr̃e deü.ſi ergo oĩs bona nolutas ẽ
oꝛdĩata ad h hat deũ.vr̃ ꝙ finis oĩs
bone uolũtatis ſit ipſa caritas. Atẽ
nã in opãdo finałr intẽdit foꝛm pfici
entẽ in eẽ nẽ.ergo uolũtas in opandqo
bpncipałr intẽdit foꝛmò pfectiuã et eſſe

moꝛis.ſ̊ foꝛma ł᷑ hitus pfectinꝰ uoluùta

tis in eẽ moꝛis ẽ ipſa caritas.ꝗ caritaſ
eſt finis bncipalis oĩs bone uolũtat.
S33. ro. x. Finis leg xps. ſ idem
finis legis ⁊ bone uolutatis.nõg cari

tas. AYteʒ ern.ĩ libꝛo ðᷣ di. no. DRe

amoꝛe uitur in caritatẽ.⁊ de caritate

uenit᷑ ad ſapiam.ergo ſapĩa ẽ excelle-/

tius q; caritas.ſ illud nõ debet poni fi
nis bone uolũtatis qð eſt excellentiſſi
mũ.ꝗ finis bone uolũtat nõ eſt caritaſ
ß ſapia. Itẽ finis eſt illud qᷓ fruens

◻

eſt. qꝛ ſolo bono ĩcreato ẽ fruendũ.Sri

det᷑ꝙ caritaſ nõò ſit fis pᷣncipałbõe uo

luntatis. Si tu dicas ꝙ finis bore

2

uolutatis nõ eſt caritas creata ſ incre
ata. Lotra. apłs ꝗinis pceptiẽ cari/
tas ꝓcedens de coꝛde puro c. ſ cari-/
tas ꝓcedenſ de coꝛde ⁊ fide nõ ficta nõ
eſt niſi caritas creata.ergoc. Iteʒ

finis bone uolũtat eſt illud qͥ hĩto uo/

lũtas nihil vltra querit. ſ̊ habita cari‚-
tate adhuc uoluũtas vltra queritaliqͥd.
videlʒ ipſũ deum.ĩmo qᷓ;to maioꝛẽ ha
bet caritatẽ tanto maꝗ querit. ergo vi
detur ꝙ caritas non Hat rõnem finis.
Iſtem qð eſt podus in coꝛpibus h ẽ
amoꝛ in ſpiritibo.ſᷣ ppdus in coꝛpoꝛib⸗
nullo mõ dicit᷑ eſſe finis motus locatł᷑.
ergo amoꝛ ĩ ſpiritibo nullo mõ dicet᷑ eẽ

finis axpetitus rõnalis.ergo nec uolũ
tatis. Item finis ⁊ pꝛicipiũ ſunt di

ſtincta.ſ̊ caritas ẽ mdix oium bonaꝝ
affectionũ. ſi q̊ finis ↄſequit᷑ illlud qð
eſt ad finẽ.⁊ caritas ẽ radix.videtur q;
nulllo mõ debeat dici finis bone uolũ
tatis. Rño.dðm ꝙ magj recte diẽ

in eo ꝙ finẽ oĩs bone uolũtatis carita

tem aſſignat.ſecutus eniʒ in hocapli
doctrinq ⁊ beati auguſ. Namapls ex-
peeſſe dicit ꝙ caritas ẽ conſũmatio pce

pti ⁊ plenitudo legis. Auguſ.etiã diẽ

in ench.ꝙ oĩa pꝛecepta diuina referũ-
tur ad caritatẽ. Etĩ liꝰ de doct.xpiana
ornñdit ꝙ ad caritatis madatuʒz cõmen-
gandũ oꝛdinat᷑ tota ſcriptura.et ita ca/
ritas nõ tmmodo eſt finis bone uolun
tatis ſᷣ eti totius ſacre ſcripture ⁊ co/
gnitiõis m pietatẽ. licet aũt deus uel
beatitudo ſiue xps poſſit dici finis bo

ne uolũtatis.maluit tñ mr dicẽ ꝙ ca

ritas ſit finis ꝓ eo ꝙ completa rò fru⸗
endi cõpetit ipſi caritati. Lum eniʒ tri
plicit dicat finis.videlʒ finiſ in qͥ quie
ſcit᷑.⁊ finis qͥ quieſcif.⁊ finis qͥ quieſci
tur dicit᷑ dupłr. uel ſimpir: uel nõ.aͤli⸗
bet iſtoꝝ mõꝝ caritas ẽ finis bone uo/
lũtatis. nam caritas increata que deꝰ
eſt.de pᷣma dr.i.ca.io.Deuſ caritas ẽ.
eſt finis in qͥ quieſcit᷑. Caritas pᷣo cre/
Ata ⁊ ↄſümata vtpote caritas pfie ẽ fi/
nis qᷣ quieſcit᷑ ſimpłr in deo. Caritas
uero inchoata v tpote caritas vie eſt fi⸗
nis qͥ quieſcit᷑ in deo vt nũc. Siẽ eniʒ
locatũ non qeſcit in loco niſi mediãte

põdere.ſic ania in deo nõ habet qͥetari
q eſt eius locꝰæ finis vltimꝰ:niſi medi⸗
ante dilectõe que hʒ cõſiderare bonuʒ

ſb roöne boni. Bonuz aüt ſb roͤne boni
ſimul tenet rõem finis ⁊ amoꝛẽ carita/
tis.et ꝓpterea intentio finis potiſſime

attribuit᷑ caritati. Cõcedẽde ſunt igit᷑
rõnes que h oñdunt. Ad illud ergo
qð obijcit᷑ ꝙ xps eſt finis pcepti.dm

ꝙ ÿ p hoc nõ excluditur q;n caritas ſit fi

nis. Nam etſixps ſit finiſ in qͥ quieſci
tur. nihilominꝰ caritas põt eſſe finis qᷣ
quieſcit᷑ in xpo. Rurſus caritas ſᷣm
qꝙ eſt finis in q quieſcimuſↄuenit toti

trinitati.et iõ ſimul poſſũt hec duo ſta⸗
re.ꝙ xps ſit finis legis ⁊ caritas ſimłr

Ad illud qð oðꝛ ꝙ de caritate puèi
tur ad ſapientiã.ergo ſapĩa eſt excellẽ
tioꝛ.dð ꝙ ſᷣm ꝙBern. loqᷣtur ibi de ſa
piẽtia:ſapiẽtia nõ dicit aliud donuʒ q;

caoaritas.ſ̊ nouũ ſtatum eiuſdẽ doni.ita

ꝙ caritas cõmunit᷑ accepta diſtinguit᷑

ʒ caritatè dictam aꝑpꝛopate. ꝓuttñ ca

ritas cõmuniter deſcribit᷑ ſic ↄtinet et

amoꝛ et ſapiam. ⁊ hoc modo piteẽ fi
nis pcepti. Ad illud qð obꝛ ꝙ finis

eſt illud quo fruendũ eſt.dom ꝙ ſᷣm q;

finis dicit᷑ duplicit᷑.ſ.quo quieſcit᷑ ⁊ in

quo quieſcit᷑.ſic frui aliè modo dicit᷑
duplłxr.aut ſiẽ obiecto.aut ſicut diſpoſi
tiuo.et vtroq; mõ caritate fruimur.nã
caritate que deus eſt fruimur ſiẽ obie

cto. caritate que hitus ẽ fruimur ſicut
diſpoſitiuo.et ſic pʒ ꝙ illud nõ obuiat

ꝓpoſito. Ad illud qð obꝛ ꝙ uolũtaſ
habito fine ſuo quieſcit.dðᷣm ꝙ illud
uerum eſt qñ hʒ finè ſuuʒ cõplete.cari

tas aũt etſi in via habeat᷑. non tñ hetur
cõplete. Ignis enim ẽ in ſyon⁊ cami

nus in Hierim.cum aũt habet᷑ in pr̃ia

nihil vltra queret᷑. ꝓ eoꝙ p eam habe

bit᷑ bonũ increatũ in qpſiſtit finis ⁊ qͥ

etatio omniũ nr̃oꝝ deſiderioꝝ. Ad

illud qð obijcit᷑ ꝙ pondus ĩ coꝛpoꝛibus

non ẽ finis motus.dᷣm ꝙ non eſt ſile

quia põdus repitur in coꝛpoꝛibꝰtam in

abſentia loci debiti qᷓ; in pſentia.cari/
tas aũt nunq; eſt in anĩa niſi deo pñte

Vñ omiĩs qͥ habet caritatẽ habet deũ.

et ꝓpterea dum oĩs noſtra opatio ad

ſalnsfinisn

Ubrncüd⸗
mun
enun⸗
wnds bar
ilud
ſyroiueſta⸗
gooifeſet
gunncipin
cwatüet!
uumtporfect
gbeneopan
oanggnl.
lius ſuttnn
etſapigemt
Conpatone
fommazetan
nem ſicuolu
zothateran
mouus com
Connmnustuol
npnopio nou
ldingetidiun
deoſichtipſe

cietisinaan

guandaz diri
at ſicetipſa
tione baberil
incöueniens.
Acauſorü
Erſiepatzqg
boyiopn.ni
mdinenase

oadil!

lure cmitas.

nt finis we

ſsconpatione
Diinamuolän⸗
Cvincalap
Aprinds
tislungünu.

““

mi b⸗

X loſa. non
Miniptſimal
eſgoguicäg
nesmnonſzei
lo dengn

Phabttenn
mmeniſinei,
fcengrbonng
itſtöne n
tanoeg
fnispnſne
edi don
hannaſtfi
sdteſefinis
Umuſ,uenitni
ſütbee duoſ
Staariusſint
ecantae ri
pineſtereeli
loctribideſa
talinddonn
ſeinſce donbin
dcdokegfi⸗

.
e Dem N
Cabochwmh,

* * v
EEEee
.000. ACC 1
* .* V
Rrdeͤäeete
d vodin

gtffuinur ſon
ſluc nöobein
Gobꝛcvolin
ct. domgin
ibatrenpfu
„ſiſtrfinis16,
ſienion. B
usi coporils
corpotb unn
ia niſioevfin
nti nn
oſmopt⸗

habendũ deũ oꝛdinat᷑:oꝛdinatur ad ha

bendam caritatẽ.non ſic autẽ eſt de põ

dere.quia non quodlibet coꝛpuſ habeſ
pondus habet locum ſibi debitum.
Eid illud qð obycit᷑ ꝙfinis ⁊ pncipiuʒ
ſunt diuerſa. Reſpõdent aliqui cari

tas differẽti modoẽ pꝛincipiu ⁊ finis.
nam pncipium eſt boni operis ſᷣm eſſe
inchoatũ.et finis eſt ſᷣm eſſe conſuma/
tum ⁊ perfectuʒ. Ad hoc eniʒ vnuſquiſ
qᷓ; bene oꝑatur vt in eo dei amoꝛ ⁊ cari

tas augeat᷑. Aliter põt dici ⁊ ꝓppabi

lius ꝙ ſũt tria.modus.ſpecies.⁊ oꝛdo.

et ſuꝑ idem fundantur.⁊ modus dicit
compationeʒ ad efficiens.⁊ ſpecies ad
foꝛmaʒ.et oꝛdo dicit comꝑpationẽ ad fi
nem.ſic uoluntas reſꝑectu boni opꝑeriſ

õt habere et rationę efficiètis et finiſ.

Fm duas compationes.Caritas eniʒ

continuat uolũtatem noſtrã in deo vt

in pncipio mouẽti.et cõfoꝛmat vt regu
le dirigẽti.⁊ iungit vt fini quietãti.⁊ in
deo ſicut ipſe deus habʒ rationẽ effi/
ciẽtis inquantũ mouet.et foꝛmalis in-/
quantuʒ dirigit.⁊ finalis inquantü qe
tat.ſic et ipſa caritas reſpectu opꝑen ra
tionẽ habet iſtius triplicis cauſe.nec ẽ
incõueniens.quia ſᷣm phm tria gene⸗/

ra cauſarũ poſſunt in vnuʒ concidere.
Et ſic patʒ ꝙ ⁊ ſi caritas ſit pꝛincipiuʒ
boni operiſ.nihilominus põt eſſe finis
ſm diuerſas comꝑationes.Et per hoc

patʒ rno ad illud qð vltimo querebat

quare caritas dicit᷑ radix ⁊ foꝛma vᷣtu/

tum ⁊ finis.hoc eniʒ dicitur ſᷣm diuer·
ſas compationes noſtre uoluntad ad

diuinam uolũtatem. dicit᷑ etiam ſuꝑer
hoc vinculuʒ pfectionis in comꝑatiõe
ad ꝓximos qui nobis vinculo carita/
tis iungütur.

Enio queritur

ytrũ bone uoluntatis ſit vnuſ

J ſ. olus finis. an poſſint eẽ plures:Et q

vnus videt᷑ Beut.vi. Biliges do. deũ

X. Bloſa. non vult deus uuʒ amoꝛẽ
ptiri vt ſimul cũ ipſo aliud diligamꝰ.

ergo quicũq; ſibi diuerſoſ conſtituit fi
nes:non facit qð deus vult.et ſi nõ fa

cit qð deus vult:non babʒ bonamuo

luntatẽ?. Itez ſup illud phii. S iue
ꝓ occaſionẽ ſiue ꝑ bonã uoluntatem.

Hloſa Quiſquis a deo aliud qᷓ; deuʒ

querit nõ caſte diligit.ꝑ̊ illa uoluntas
bona eſt que non aliud q; deũ diligit.
ergo nulla uolũtaseſt bona que aliud
q; deum querit. Item ſiẽ ſtatus eſt
in pmo pꝛincipio ita ⁊ in fine vltimo.ſᷣ
pꝛimũ pꝛincipium in quo eſt:nõ eſt ni⸗/

ſi vnicum. ergo ſi finis debet reſpðde
re pꝛicipio.videt᷑ ꝙ bone uolũtat non
debet ſtatui niſi finis vnus.ergo ſiuo

luntas ſtatuit ſibi fines plures.nõ fa-⸗
cit qð debet.ergo non eſt bona. Iteʒ
quicũq; diuerſos fines intendit habet
coꝛ ſuum diuiſuʒ. ſed qui coꝛ ſuũ diui‚-
dit:nõ diligit deum ex toto coꝛde.nec ĩ
toto coꝛde querit deũ.et quicũq; talis

eſt:deo non placet qͥ pꝛecipit ſe ex toto

coꝛde amari.et vult totu coꝛ poſſidere.
ergo non videt ꝙ bona uoluntas poſ-
ſit eſſe que ſibi ſtatuit diuerſos fines.

Sed cõtra.i.coꝝ.ix.ſuꝑ illud m̃
debʒ in ſpe qui arat c. Gloſa.pꝛedica
toꝛ qui coꝛda apit uel fidem debetara-

re in ſpe ſtipendioꝛũ tempoꝛaliuʒ. ergo

