ſicut diẽ phũs.ſig pma rõ diſtinguen

da ẽ ex pte obiectoꝝ nõẽ maioꝛ diſtin-
ctio in potentijs q; in obiectis. ſed ve-

rum ſub rõne veri eſt obiectũ itellectꝰ:
bonũ ſub rõne boniẽ obiectuʒ affectꝰ.
cũ igit᷑ eadẽ ſit pꝑ eẽntiã bonitas ⁊ veri
tas ſbalis create g eadẽ erit ꝑ eẽntiaʒ
rõ ⁊ volũtas. Itẽ mag ↄfoꝛmaf ima

go ſũme trinitati qᷓ; ↄfoꝛmet᷑ veſtigiũ.

Bß in ſũma trinitate nulla ẽ differentia
eẽntiał ſ̊ ſolũ ſᷣm relatõem.ſiꝗqᷓ vnitas
⁊ veritas ⁊ bõitas ſola relatõne diffe/
rũt in creata ⁊ nõ eẽntiałr multo foꝛtiꝰ
videt᷑ ꝙ rõ⁊ volutas ſola relatõe habe
ant diſtingui. Iteʒ ad oèm delecta
tõeʒ neceſſario ↄcurrit ſenſus.delecta
tio.n.ẽ ↄiũctio ↄuenientis cũ ↄueniẽti
etſenſus eiuſdẽ.ſ̊ ↄſtans ẽ ꝙ volũtas
hʒ d lectaꝛi g hʒ delectabile cognoſcẽ
⁊ ſentire igit᷑ ipſa erit potẽtia ſenſitiua

Itẽ ad oẽm habitũu virtut neceſſa/

rio ↄcurrit amoꝛ et medijinſpectio. ſiẽ
enĩ vult aug.de moꝛibs ecckłie.oĩs vir⸗
tus ẽ amoꝛ.et ſic vult phũs.virt ẽ in/
ſxctrix medij.ſig virtutes ſunt in vo
lütate gactꝰ volũtat eſt mediũ inſpicẽ

⁊ amare.ſ̊ pꝰptinet ad vim cognitiuẽ

2 mad affectiuã g eadè ẽ potẽtia cogni
tiua ⁊ affectia. Itẽ lumi ⁊ caloꝛii coꝛ

pibo corrñdet cognitio ⁊ amoꝛi ſpiriti

.ß ſol ꝑ eãdẽ vᷣtutẽ illuiat ⁊ calefacit
calefactio.n.gñat᷑ ex radioꝝ multipli
catõe g̊ multo foꝛtiꝰ videt᷑ ſi ſᷣa ſpũał
potẽtioꝛ ẽ ꝙ pꝑ eãdẽ virtutẽ cognoſcat

⁊ diligat.& τ. Itẽ optimũ vniuſcu

iuſq; rei nõ põt eẽ niſi vnũ.ſ̊ optimũ in
gia ẽ illud pm qð imediate ↄiũgit᷑ deo.
Haüt ẽ intellectꝰ⁊ affect ſiue rõ⁊ vo⸗
lũtas ̊ nõ ſunt diuerſe potẽtie ſᷣ̊ vna.
Situ dicas ꝙ int᷑ oẽs potẽtias pᷣn-

cipatũ tenet volũtas ⁊ illa ẽ qͥ itimi ad

heret. Obicitk z h. qꝛ virt; vnica pl
Pt q; multiplicata.ſi igit᷑aia vna potẽ
tia ſola tẽderet in de ꝑpfectius vniret
q; ſi intẽdat pluribo.q̊ ſi optimo mõ fa
ctaẽ ad pueniẽdũ in finẽ videt᷑ ꝙ vna
ſola potẽtia ſit rõ⁊ volũtas ſm eẽntiã
Sʒ33 aug'. in.xi. tri.diẽ aiaʒ eſſe
ad imaginẽ qͥ ad vnitatẽ eentie ⁊ trini
atẽ potẽtiaꝝ. ſi va ẽ ibi trinitas vera

ibi potètiaꝝ diſtictio. nõ ſolůmodo

diſtinguütur relatõe ß etiã hßm id ꝙ ſüt
abſolute. Itẽ ſieadẽ potẽtia p eènti

am et rõ ⁊ volũtas ſiẽ vna eèntia è in

pfr̃e ⁊ filio ꝗ̊ ſicutpr̃ nõp filiũ dr intelli
gere ſᷣ etiã ꝑ ſeipm:ſic voluntas nõ ſo

lum intelligeret pitelligẽtiã ß etiã p ſe

ipam.falſum igit᷑ dicẽtaug.xv.de tri.
cũ diẽ ꝙ nihil volumꝰ niſi ꝑ voltatẽ:
nihil itelligimꝰniſi p itelligẽtiã. Itẽ
expſſius augꝰ.ix.de tri.c.iij.loquẽs de
rõe ⁊ volũtate ſiue de notitia et amoꝛe
ait ſic.Admonemur ſi vtrũq; vidẽ poſ
ſumꝰ ̊ in aia exiſtẽ ⁊ tanq; iuoluta in-
uolui ut ſentiat᷑: numerent ſbalit uel
ut ita dicã eẽntialr. Itẽ ſola diſtin
ctio relationũ in creata nõ ẽ diſtinctio
reꝝ ſᷣ in diuinis ẽ pᷣa diſtinctõ pſonaꝝ
& ſi iaia nõẽ diſtictio potẽtiaꝝ niſi ſolũ
ᷣm relatõem aia nõ eètilliꝰ ſũme trini
tat ſiłitudo expſſa ⁊ ita nec imago:qꝙ

ſihoc ẽ falſum reſtat c. Itẽ a nata

create ẽ ꝙ cũ vigoꝛat᷑ actꝰ vni potẽtie
minoꝛat act alteriꝰ ꝓpt h ꝙ potetie ra
dicant᷑ in eadẽ ſba:ꝗ multo ſoꝛtiꝰ actꝰ
vniꝰpotẽtie itenſuſ remittit alten actũ
eiuſdẽ potẽtie.̊ ſi rõ ⁊ volũtas eẽtea⸗
dẽ potẽètia cũ intẽderet᷑ cognitio minu

eretaffectio. q;to clariꝰ deũ vidimus

tãato min amaremꝰ ꝙ ſi oino falſuʒ ẽ
reſtat ?t. Itẽ vbicũq; lux ⁊ caloꝛ ſũt
foꝛmałr differũt eẽntiałr ſic pʒĩ igne.

parirõne vbicũq; potẽtia cognoſcẽ/⸗
diz amandi foꝛmalr repiunt᷑ in creatfa

eẽntialit᷑ diſtinguũtur.ſᷣ ſic reꝑiunt᷑ in

gia ̊ τ. Heedicẽdũ qꝙ ſi pdicta que

ſtio plłꝰↄtineat curioſitad q; vtilitatis

Ppt h ꝙſiue vna ps teneat ſiue alteꝛa
nullü piudiciũ nec fiqei nec moꝛib ge
nerat᷑.veꝝtñ qꝛ ſancti ⁊ alij qͥ tractatð

potẽtijs aie plurimũ loquũt᷑ de potẽtia
rũ diſtinctõe.⁊ qꝛ etiã plurium qſtionũ
termiatio pendet ex pdicte qſtiõis tmi
natõe iõ defminatõi eiꝰ aliqntulũ dili/
gẽter oʒ inſiſtẽ. Mõndũu igit iſti
queſtiõis termiatio ex illius queſtiõis
tractatõne pendet qua querit᷑ de com/
Patõne potentie ad ſubſtãtiam anime-
vñ bᷣm ꝙ ülla varie termiat a diuerſis

ſic ↄſeqñter ⁊ iſta. Quidã.n.dicere

vole
a⸗
tbin
centi
ſolif
hofn
ſüy
S
ohn
o
ta.
tien
neß
giee
ſpe⸗
iſt
tolt
ſürt
luti
Moot
ſontin
ſiſtaſfe
ſoſire⸗
Ws.
denee
Pin
herſa⸗
higfe
ciw
Geli
ſlewwr
finoſint

oͤſontea
edütene

itagaſch
ſihlicepen
in nec⸗
ſeribr
eenties
ptdican
inſtrun
dickari
necet
impꝛob
dluse
tractate
migeo⸗
pltq
ſregffen
mpotet

Ppflüdit
nme „
.
Weni Galin
rſoudii
wediſkincn
knaögſonan
amn nüiſoii
W ſümeum

. 4

ainun
reaſ
rſeßzi⸗
ucoi⸗
umiimden
Mrcnin,
aſſcee⸗
ſrifen
iirni
S
Nauigig/
urrt rc
guinnuſib

„

volueruntꝙ potentia aie nõ eſt aliud

q́; ipa relatio vł ipa aia relata ad actũ

⁊ hi ponũt ꝙ oẽs aie potẽtie ſint vnũ p
eẽntiaʒ.nec ẽ in eis aliq̃ differẽtia niſi
ſolũ ſᷣm relatõeʒ ad actũ aliu ⁊ aliũ.et
H ↄfirmare nitũt᷑ p augꝰ.in li.d aia et
ſpũ vbi videt H̊ expſſe dicere ⁊ ſentire.
Et ſi tu dicas ꝙ ille liber nõ ẽ augꝰ.

PR nõ euadit᷑.qͥa hͥ ipm in li.de tri.diẽ

ð potẽtijs aie ꝙ ſunt vna eẽntia vna vi
ta. Aliqñ vo dicere voluerũtꝙ potẽ
tie aie nõ tantũ dicũt modũ ſiue relatõ
nẽ ſᷣ etiò dicũt ppꝛietates inherẽtes ipi

gie qͥ ſunt ð gñne accñtaliũ:vtpote in =

ſpẽ q̃litat viʒ nãalis potẽtie ⁊ impotẽtie

⁊ iſti dicũt ꝙ potẽtie in aia differüteẽn
tialit᷑ ſiẽ diuerſe foꝛme accñtales exi/

ſtüt in eodẽ ſbo.⁊ H̊ͥ ↄfirmare nitunt᷑ ꝑ
quoddã verbũ Hug.q̃ dic in quodã li
bello quẽ fecit de trinitate. vbi dicit ꝙ;
notitia ⁊ amoꝛ nõ veꝛe ſunt ꝙ ipa mẽès
Hſ q̃ſi affectões qᷣdã ⁊ foꝛme ipſi qbus

nõ ſit hoc aliqͥd eẽ ̊ adeſſe ti eiq ẽ hoc

aligd. Etiã tñ ſũt qͥ dicũt ꝙ potẽtie
gie neca deo ſüt idè ipſi aie ſiẽ ſunteiꝰ
pnꝰ intriſeca ⁊ eẽntialia. nec adeo di-
nerſa vt cedat i aliud genꝰ ſic accñtia

ß i gñe ſbe ſunt ꝑ reductõeʒ.⁊ iſti dicũt

ꝙ ců potẽtie ſimpłr nõ dicãt aliã eẽnti

g3 q; ſbazʒ aie ꝙ nõ ſic diffeꝛüt eẽntialit

ipſe potẽtie qꝙ ſint diuerſe eentie cũ ite
rũ nõ ſint oĩno idẽ cũ aĩe eẽntia:dicũt
qꝙ; nõ ſunt oino idcʒ pꝑ eẽntiã et ideo q̃ſi

mediũ tenetes int vtraq; opinionẽ di/
cũt quaſdò aĩe potẽtias ſic differre ad

inuicẽ vtnullo mõ dici poſſint vna po⸗

tètia.nec tñ ↄceduteas ſimpłr diuerſi

ficari ᷣm eèntiaʒ ita vt dicant᷑ diuerſe
eẽntie ſ̊R differre eẽntialiter in gñe ita
vt dicant᷑ diuerſe potẽtie ſiue diuerſa
inſtrumẽta eiuſdẽ ſöõe. Quelibz aüt

dictarũ poſitionũ ſuos hʒ defenſoꝛes.

nec ẽ facile rõnibo cogẽtibo eaꝝ aliquã

impꝛobare.qꝛ hec poſitio yltimo victa

plus ↄcoꝛdat vie cõi etauctoꝛitatibus
tractatoꝝ.et magꝗ ſobꝛia ẽ ⁊ ratõiↄſo⸗/

na ideo iuxta hac tertiã poſitõem ad ꝓ
poſitã qſtionẽ rñdendũ eſt ꝙ intellectꝰ

ſiue affectꝰſiue ratò ⁊ volũtas nõ ſunt
vna potẽtia ß̊ diuerſe ⁊ h ſenſerüt pde

ceſſoꝛes nr̃i.ſenſiſſe etiã videt augꝰ.ſic
expſſe apparet in auctoꝛitatibo ſupdi/
ctis.oẽs etiã quotqᷣt diuidũtaĩe poten
tias pᷣe diuiſiõe diuidũt in cognitiuaʒ
⁊ affectius ſine motiuũ. NRur ſus cũ
qͥs ad ſemetipm redit volès qſi quodã
expimẽto dicẽ potẽtias qͥs hʒi ſe ↄue/
nientiã ⁊ dr̃am iueniet ſe in cognoſcẽè

do⁊ amando recurrere ad diuer ſa in-
ſtrumẽta.vñ inſcieti vſũ potẽtiaꝝ ma⸗/
nifſeſto iudicio apparebit ꝙ maioꝛ eſt

differẽtia itelligetie ad volütatẽ q ſit
intelligẽtie ad memoꝛiã vel etia iraſci
bilis ad ↄcupiſcibilẽ.memoꝛia.n.⁊ itel

ligentia negociant᷑ circa idẽ ita ꝙ iſta
acqrit ⁊ illa ↄpᷣuat:vel illa offert ⁊ iſta

diiudicat.ſimiłr ↄcupiſcibilis ⁊ iraſci
bilis in ſe hñt ꝙ ↄcupiſcibilis acqrit ⁊
iraſcibilis defendit.⁊ qͥa vtrüq; hoꝝ ne
ceſſariũ ad pfectõeʒ actꝰ cognitõis ⁊
affectõis.ideo memwꝛia ⁊ itelligẽtia po
tius dicunt᷑ diuer ſe vues q; diuer ſe po
tentie.ſimilxr iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibiliſ
⁊ ẽ exẽpluʒ ſiẽ ſi aliqͥs hr̃et diuer ſa in/
ſtrumẽta ad diuerſos actꝰ pncipales
vt ſecuri ad ſcindẽdũ:⁊ martellu ad fa
bꝛicandũ.poſſet tñ nibilominꝰ ipſa ſe/
curi vti ex vna pꝑte ad ſcindẽdũ:vtpote
ex pte aciei.⁊ ex alia pte ad aliũ actũ il
liↄſonũ.iuxta h mãle exqꝙ nõ ẽ p oia
ſimile intelligi ppõt in potẽtis ſpualib⸗
Ncedẽde ſunt igit᷑ rõnes ⁊ auctoꝛi
tates oñndentes ratõnem ⁊ volũtatem
diuerſas eẽ potẽtias. Ad illud ̊ q;
pꝰ obicit᷑ de augꝰ.ꝙ ſunt vna eẽntia et
vna vita rñdendũ ẽ ꝙ iõ dicunt᷑ eẽ vna
eẽntia ꝓpter H̊ i vna eẽntia radicãt
⁊ iõ adherẽt illi itrinſecꝰ vt nõ cedat in
aliud genꝰ.⁊ iõ ad illiꝰexpſſionẽ vtit᷑ be
at augꝰ.tali pdicatõe.ꝙ iſta ñ ſitexpo
ſitõ ab itellectu ⁊ ſenſu illiꝰ vᷣbi diſtoꝛ-
ta colligit᷑ ̊ͥ ex ipis iᷣbis bti aug.i.xv
de tri. vbi diẽ ipe deꝰ ẽ tres pſone ßi
creata hñs tres potẽtias nõẽ ipe potè

tie.⁊ ̊ ẽ diſſiłitudo qdã trinitat create

⁊ trinitat increate.cuũ igit᷑ ibidẽ expla/
net v̈ba pꝛiꝰpoſita q̃liter ſnnt intelligẽ
da ex ipſo verbo beati Auguſtini col⸗
ligitnr.ꝙ cum dixit memoꝛiam ⁊ intel

ligetiã ⁊ voluntatẽ vnam eſſe eſſentiã.

.

nõ dixit p omnimodã idemptitatẽ ſ ꝑ
q̃ndaʒ intrinſecã adherentiã.⁊ hũc mo

dqũ loquẽdi credendũẽ habuiſſe actoꝛ
libri de aia ⁊ ſpu:ſiue fuerit Augꝰ.ſi-/
ue aliꝰ.qm ſi alit᷑ intelligeret᷑ valde im
pꝛobabilit videret᷑ fuiſſe locutꝰ.ſeque
ret᷑ eni ex verbis ſenſus ꝙ vnũ ⁊ idẽ eèt
rõ interioꝛ et exterioꝛ ſenſus qð a deo
cõtra rõem eſt vt etiã refugiat ipſe au
ditꝰ. Ad illud ꝙ obicit᷑ ꝙ intellectꝰ

ſpeculatiuꝰ extenſiõe fit pꝛacticꝰ dicen

dũ ꝙ phus ſiẽ in capło de mouẽte patʒ
ʒe de aĩa diffeꝛẽtiã aſſigt int᷑ pꝛacticũ in
tellectü ⁊ appetitũ.nec vnq; diẽ intelle
ctũ fieri aꝑpetitũ ſ̊ bñ dicit intellectuʒ
ſpeculatiuũ fieri pꝛacticũ.qꝛ ille idẽ in⸗
tellectus ⁊ illa eadẽ potẽtia q dirigit ⁊
ↄſiderãdo poſtmodũ regulat in opan
do.volũtas aũt nõ eſt intellect pꝛacti
cus ſ̊ ẽ appetit rõcinat :et ideo nõ ſe⸗
quit᷑ ex H̊ ꝙ ſola extenſiõe ratõ fiat vo
lũtas vł ꝙ intellect fiataffect. Ad
illud ꝙ obicit᷑ ꝙ potẽtie differüt pꝑ ob⸗
iecta dicendũ ꝙ imediati diſtinguũt
potẽtie p actꝰ q; ꝑ obiecta.ad differen
tiã aũt potẽtiaꝝ eẽntialẽ ſufficit diuer
ſitas obiectoꝝ ſm rõnem.⁊ ideo qᷓ;uis
veꝝ ⁊ bonũ nò differãt eẽntiałr nihilo
minꝰ tñ qꝛ cognoſcẽ ⁊ amare abſq; du
bio ſunt act differẽtes potẽtie q̃ ſunt
ad hos act ꝑ ſeipſas diuerſitatè hñt.
Ad illud ꝙ obicit᷑ de ueſtigio dicen
dũ ꝙ illa ratõ potiꝰ ẽ ad oꝑpoſitũ ſi qͥs
recte intelligat qᷓ; ad ꝓpoſitũ.qꝛ.n.ma
gis repſentat ipſa imago illã ſummã
frinitatẽ q; veſtigiũ cũ i illa ſumma tri
nitate ſit veꝛa diſtinctio in ypoſtatiba ⁊
pſonis.ſi aĩa ẽ expſſa dei imago dʒi ſe
hfe trinitatẽ in q̃ ſit vera diſtictio.ali
oquin nõ erit expſſa ſiłitudo.illa aũt
differẽtia q̃ ẽ in creatura pure ſᷣm ha/
bitudinè ⁊ relatõem nõ dic diſtinctõeʒ
niſi ſolũ q̃ntũ ad modũ.iõ⁊ ſi talis di⸗
ſtinctio ſufficiat in rõne veſtigij ampli
oꝛ dʒ eẽ in rõne imagĩis.⁊ ideo illa ratõ
nõ ↄcludit. Moieſt etiaʒ alit dici ꝙ
ratõ veſtigij ſumit᷑ ex ↄpatõe creatuꝛe
ad creatoꝛẽ qͥ attendit᷑ ᷣm relatõem ef/
fectus ad cm.⁊ qꝛ illa ↄpatio ſcʒ qͥ eſt
creature ad creatoꝛẽ ᷣm triplex genꝰ

cauſe eſt oiode ipſi creature eèntialis
ideo nõ differüt in ipſa creata veritas
⁊ bõitas eẽntialiũ.ſ ratõ imagis attẽ⸗
dit᷑ in creafa ſᷣm ꝙ ipſa ↄpatad deũ in

rõne obiecta.eo.n.imago dei ẽ qͥ capax

eius ⁊ ꝑticeps eẽ põt.⁊ qꝛſᷣm eaſdẽ po
tẽtias hʒ aĩa fieꝛi modũ ⁊ etiã vires ali
as cognoſcẽdas iõ nõ ſunt adeo eẽnti
ales ipſi aĩe rõ⁊ volũtas ſiẽ pdicta.et
ideo nõ oꝑtʒ ꝙ tãta ſit ↄueniẽtia inter
intelligẽtiã ⁊ voluũtateʒ qnta ẽ int veri⸗
tatẽ ſpalem ⁊ bonitatẽ. Ad illud ꝙ
obicit᷑ ꝙ ad delectatõeʒ ↄcurrit ſenſus
dicẽdũ ꝙ ven ẽ ſ̃ nõ oʒ ꝗy ille ſenſus ſit
ipſius volũtatis qͥ delectat᷑ ſ̃ ſufficit q
ſit ronis aſſocietat. Sicut.n.ocul vi⸗

get ſibi ⁊ pedi ⁊ tñ ẽ aliud oꝛganũ q; peſ
ſic rõ ſibi videt ⁊ volütati ⁊ volũtas ſi⸗/

bi appetit⁊ rõni.et ꝙ illud ſit veꝝ pʒ ꝑ
auctoꝛitatẽ Aug.pᷣus inductã.q diẽ
ꝙ nihil itelligim niſi p itellectũ: nihil
volum“ niſi ꝑ volũtatẽ. Agd illud ꝙ
obicit᷑ ꝙ oĩs virt eſt amoꝛ ⁊ inſpectrix
medij dicendũ ꝙ inſpicẽ mediũ eſt du/
plicit. aut p moduʒ ↄſideratõis:autꝑ
modũ inclinatõis. Mꝛimo mõ inſpicẽ
mediũ nõ ð cuiuſlibet pᷣtut ſ̃m ſe ſ̊ ꝑ cõ
comitatiã q ſiẽ rõ riget ſibi ⁊ alis po/
tẽtijs ſic pꝛudẽtia ⁊ fides diſcernũtur
ſibi ⁊ alijs virtutibꝛ. Si autẽ ſcðᷣo mõ
dicat᷑ inſpectrix medij qꝛ ꝑ inclinatõeʒ
ad illud tẽdit ſicut lapis tendit deoꝛſũ
⁊ medicina vna dr hr̃e aſpectũ ad talẽ
humoꝛẽ purgãdũ:ſic nõ ſolũ eſt cogni
tõnis imo etiã affectõis.⁊ iõ ex ̊ nõ cõ
cludit᷑ ꝙ eadẽ ſit potẽtia affectiua ⁊ co
gnitiua. Ad illud ꝙ obicit᷑ de ↄꝑato
ne lumis ⁊ caloꝛis iam pʒ rñſio ꝑ rõeʒ
adductã in õriuʒ.qꝛ hic nõ hʒ veritatẽ
cũ ſunt i aliquo infoꝛmatiue. ſ ſi hʒ ve
ritatẽ H̊ᷣ ẽ ſolũ cũ ſunt in aliquo effecti
ue. Pꝛetea hic plures negatꝙ ſol
p eandẽ virtutẽ q̃ illumiat calefaciat.
⁊ põt es ꝙ veꝝ dicãt ſicut onſuʒẽ ð diſ.
xiiij. Ad illud ꝙ obicit᷑ ð optimo aie

dicendũ ꝙ ẽ optimũ q;tũ ad eſſe pᷣmũ?

optimũ quãtũ ad eẽ ſcdᷣm. et ſi optimũ
q̃ntũ ad eẽ pᷣ vnũ ſit vtpote foꝛma vl/
timo ↄpletiua tñ qntü ad eẽ ſcᷣm non
optʒ ꝙ ſit vnũ niſi intelligat᷑ eſſe vnũ.

gruert
got⸗
gvonii⸗
tcgenl⸗
wentu
geſiue⸗
glterin
ſicutn
nobo⸗
ciger
obe
phac
quq
tieae
nerl.
Per
goin
auli
nto
nnthole
tihppo⸗
ttideon
Potetos
dayna
agiune
quoc
turpol
ſtentes
fmipſa
lonem
hanoicea
(eiezen
Nlirn
Vceſ
cenig⸗
tutirin
vihm
nita
eenti
leng
repſe
in gene
luugi⸗
Pfeanc
chſab⸗
ucankt
ſenta
tuntne
ripi⸗
mt

* 1
—
Ce ans
.
2 vN
„ .
4 „ %
Moyciege
c
nontene .
„6.:
Nreſhi
„* W 4
inin⸗
7 .
(ſoch
Arubſofa⸗
en⸗
OKULAOCN'
. 1 „ ° 7
igagmnihn
. . ... 6
it lüsſ⸗
ie 4
Uſtap
2. 1. .
lpirtleani ii
„ „ † 1
rtA
As N
„7 „
ee
Hiauti oN.
iaden
„„ ſ
õä
.7 „91 4
ͦſoückecy

„

„
,,( N

hckiw

.
memnae

quia ex multis eſt collectũ ſicut ad ali
quod bene eſſe multa cõcurrũt.Et ſic
quoniã potẽtia creat᷑e artata ẽ nõ potu
it creata hr̃e poſſe pfectũ niſi eètin ea
potentiaꝝ multitudo ex quaꝝ collectõ
ne ſiue adunatòe vna ſupplẽte defectũ
alterius.reſultaret vnũ poſſe cõpletũ
ſicut manifeſte aiaduerti põt in oꝛga/

no huani coꝛpis: quoꝝ vnũquodqq; in-

digeta virtute alteri adiunari. Et ſi
obijciat ꝙ potẽtioꝛ eẽt aia ſi virtus eẽt

vna q; tuc eèt magis vnita. dicendũ ꝙ

quauis veritatẽ habeat ex ↄpatõe potẽ
tie ad vnũ actũ:ñ tñ hʒ i cõpatõe ad di

uer ſos. aut certe ſi veritatẽ hʒ ↄpãdo

ꝓpotentiã ad idem: nõ tñ eſt veꝝ ↄpado
ad viuerſa.veꝝ c.n.ꝙ ſi hõ hr̃et vnum
oculũ:virtuoſius videret ille q; modo
videat dũ hʒ ſociũ.nũqᷓ; tñ ita bñ vide/
ret ſolus ſiẽ videꝛet ipſe ⁊ ſociꝰeius.ſic
⁊ in ꝓpoſito intelligendnʒ è ſe habere
et ideo maꝗ ẽ ↄpletũ poſſe aĩe ex muldò
potẽtijs collectũ q; ſi eẽt ſimpłr vnitũ.
qa vna potentiaꝝ alterã nõ diminuit ſᷣ
adiuuat:⁊ ꝓpter mutuũ adiutoꝛiuʒ et
quodã mõ ſotiale obſequiũ aliqñ dici
tur poſſe aie eẽ vnũ:aut etiã habit exi⸗
ſtentes in aia eẽ vnũ.nõ qꝛ H̊ dictuʒ ſit
m ipſaꝝ potẽtiaꝝ ⁊ habituũ ꝓpꝛiam
rõnem ⁊ ſpecialẽ nãm. hꝑ̊ᷣ qa ̊ victũ eſt
p qndã collectõem.ad pfectũ eniʒ poſ-
ſe aie ↄcurrũt oẽs potẽtie.⁊ ad pfectã
habilitatöeʒ oẽs virtutuʒ habilitates.
Vnge ſialiq̃ auctoꝛitaſ iueniat᷑ que vi
deat᷑ ponẽ vnitatẽ potentiaꝝ aie ⁊ vir⸗
tutũ:intelligẽda ẽ ſᷣm modũu pſcriptũ.
viʒ m q̃nda collectõem. Si iteꝝ inue
niat᷑ que dicat potentiã aie eſſe anime

eẽntiaʒ:intelligẽda è ꝑ rectitudinẽ ad

idem genꝰ.ſicut.n.queda pñt in gene⸗
re ꝑ ſe:aliq̃ p reductõem. illa p ſe ſunt
in genere ꝗ pticipãt eẽntiam ↄpletã il⸗
lius gñis vtſpẽs ⁊ indiuidua.illa veꝛo
pꝓ reductõem q̃ nõ dicũt ↄpletã eẽntiã:
⁊ h ſub qnq; mẽbꝛis ↄtinent᷑.quedã re
ducunt᷑ ſicut bncipia.quedã ſic ↄple/
menta.quedãa ſicut vie.quedã ſic ſimi-
litudines.quedã ſicut pᷣuatões.Sicut
pncipia dupłr.auteſſentiãtia:aut inte

grantia. vt pncipia eſſentiãtia:ſiẽ ſunt

materia ⁊? foꝛma in gñe ſbe. vt bncipia
integrãtia ſic ptes ibe ſunt in gñe ſbe
p reductõem. Si aut reducunt᷑ vt cõ/
plemẽta ̊ põt eſſe duplr.aut.n.è vↄple
mentũ p modũ actũet ſicè actꝰ ömꝗ
reducit ad idem gencũ ſba cuiꝰ ẽ actꝰ
vt viuẽ ⁊eſſe ſbe ad genꝰ ſbe.aut ꝑ mo
dum aptitudinis ⁊ ſic dicẽ ↄpletiue ad
idem genꝰ reducunt᷑ cũ ſpꝑecie. Si aũt
reducunt ſicut vie h̊ põt eẽ dupłr: aut
ſiẽ pie ad res:⁊ ſic motus et mutatoes
vt gñatio reducitur ad ſbam.aut ſicut
vie a reb:⁊ ſic hñt reducipotẽtie ad ge
nus ſbe. bma. n. agẽdi potẽtia qͥ egreſ/
ſum dr hr̃e ab ipſa ſba ad idem genus
reducit᷑ que non adeoelongat᷑ ab ipſa
ſba vt dicat aliã eẽntia ↄpletã. Siaüt
ſunt ſiłitudines ſunt in gũe pꝑ reductio
nem ⁊ requcunt᷑ ad idem genſub quo
ↄtinent᷑ quoꝝ ſunt ſiłitudines.vt pʒ in
ſimilitudine albedinis ⁊ coloꝛis.q qui/
dem nõ eſt albedo ſᷣ vt albedo: nõ ẽ co-
loꝛ ſ̊ vt coloꝛ. MPoſtremo qꝛ puatones
nõ hñt eẽntiam aliquã niſi p habitũ in
eodem gũe eſſe bñt in quo ⁊ habit per
red uctoͤnem.Et ſic patet rñſio ad om
nia queſita.

Ecundo queri
tur de illa diuiſiõe potentiarũ
gie qͥ ẽ ꝑ ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferioꝛẽ poꝛtõnem.
⁊ qᷓſtio vtꝝ ſupioꝛ poꝛtõ⁊ inferioꝛ ſint
viuerſe potentie.⁊ꝙ ſic videt᷑ ſiẽ dicit
aag. xij.de tri.int᷑ ſuꝑioꝛẽ poꝛtoeʒ rato
nis ⁊ inferioꝛẽ ẽ ↄiugiũ.qꝛ hec dr vir ⁊
illa dicit mulier ſ nõ ẽ ↄiugiũ eiuſdeʒ
ad ſe:ſᷣ diuerſiad diuerſuʒ.cũ igit᷑ int
hec duo ſit ↄiugiũ inntuũ ſunt potẽtie

gin gne potẽtie ſunt diuerſe. Aem

ſicut in pluribus locis in li. de tri.dicit
aug. imago nõoſiſtit in rõne qntũad
inferioꝛẽ ptem ſ qᷓntuʒ ad ſupioꝛem.ꝑᷣ
eſſe ad imaginẽ nõ è accñs potẽtijs aie
ſß ẽ eis eẽntiale.cũ igit᷑ ſuꝑioꝛ poꝛtio et
inferioꝛ differãt poſſe ad imaginẽ ⁊ nõ
eſſe ad imaginè videt᷑ ꝙ ſint potentie ꝑ

entiã diuerſe. Itẽ ſicut vult aug“.

Supioꝛ poꝛtio ſe bʒ ad inferioꝛẽ ſic re
gens ad rẽm. regens aũt et rectu ſunt

ad inuicẽè relatiue ad oppoſita.ſi ergo

relatiue oppoſita nõ poſſunt eſſe circa
idem:neceſſe ẽ aliã potenti que regit:
aliã que regik. Item nihil bm idem
agit⁊ patit᷑.ſ̊ ſupioꝛis poꝛtõis ẽ moue
re inferioꝛẽ ⁊ inferioꝛis ẽ moueri:g im
poſſibile ẽ currãt in eandẽ potentiã
SR. Item ſi rõ ſupioꝛ ⁊ inferioꝛ nõ
Different niſi qꝛ ̊ intèditeternis ⁊ illa
intendit tpalibus nõ plus different
q; oculꝰ aſpiciẽs ſurſuʒ et aſpiciès de/
oꝛſum.ſed nullo mõ diuidit᷑ oculus in
ſupioꝛeʒ ⁊ inferioꝛẽ: ꝓ eo ꝙ aſpicit ſur
ſum et deoꝛſuʒ g nec rõ ſic diuidi debe-
ret.ſig diuidit᷑ & ratõ ſupioꝛ ⁊ inferioꝛ
nõ differũt penes actus ⁊ aſpect ß etiã
Pnes id ꝙ ſunt. Item ſi ſolü penes
aſpectꝰ diuerſos ⁊ act eẽt ibi differen
tia cũ rõ angeli aſpiciat ſupioꝛa ⁊ infe
rioꝛa videt ꝙ deberet diuidiin ſi upioꝛẽ
⁊ inferioꝛẽ.ſᷣ talis diuiſio in potentijs
Angelinõ pſueuit aſſigri. ampli dif
ferũt q; ̃m actus ⁊ aſpectꝰ. redit ideʒ
pꝛiꝰ ſunt diuerſe potẽtie ßm id qð
ſunt. Sʒ aug'. dic.xij.de tri. ¶ uz
diſſerimꝰ de na metis hane de vna q̃-
dam rediſſerimꝰ. nec eã p H̊̊ duo qͥ cò/
memoꝛaui niſi ꝑ officia gemiamꝰbᷣmo
Pceſſerat de ſupioꝛa poꝛtõe rõnis ⁊ in-
ferioꝛi.gᷓ . Itez aia ſiẽ dicit phũs
Fm intellectũ quodq mõẽ oia.ſ̊ G̊ non
eſſet niſi potentia intellectiua cum ſit
vna nata eẽt cognoſcẽ oĩa.ſig dr ratõ
ſupioꝛ inq̃ntü cõgnoſcit ſupioꝛa ⁊ infe
rioꝛ inqᷓntũ cognoſcit inferioꝛa g& nõẽ
alia ⁊ alia potètia. Itẽ idẽ eſt habitꝰ
q dirigit aiaʒ ad amoꝛẽ dei et ꝓximi vt
Pote caritas. multo foꝛtiꝰ eadẽ pote⸗
tia qͥ ↄuertimur ad deũ ⁊ ad ꝓximuz. H
c rõ ſupioꝛ ? inferioꝛgᷓ . Iſts lux
in creata ſe hʒ ad creatas ſiẽ ſe hʒz lux
ſolis ad coloꝛes:ſicut diẽ aug. i li. ſo⸗
lit. eadẽ eſt potẽtia ſenſitiua q̃ cogno
ſcimꝰ tã lucẽ q; coloꝛẽ. ſi intellectiua
Potẽtia multo largioꝛ ẽ ⁊ liberioꝛ q;ᷓ po
tentia ſenſitiua videt᷑ ꝙ vna ⁊ eadẽ po
tentia ſit q̃ ↄuertat᷑ aia ad lucẽ eternã
⁊ ad hec thalia. Wo dicendũ ꝙ diui
ſio rõnis in ſupioꝛẽ poꝛtõem ⁊ inferio⸗
rem nõẽ adeo p diuerſa mẽbꝛa vt Bz
illa ſit potẽtia alia alia ſiẽ rõnes oſtẽ

duntad ſcdᷣatu ptẽ inducte. necè p mẽ
bꝛa ita ↄueniẽtia vt nõ ſit in eis differẽ
tia niſi ſolũ ᷣm aſ⸗ ctꝰ. Eſt.n. differen
tia in eis ſm diſpoes ⁊ ſm officia. ſᷣm
diſpones qꝛ h foꝛtis ⁊ illa debit. ſm of⸗
ficia qꝛ h regit ⁊ illa regit᷑ rõne diuer-/
ſe diſpõnis.in debilitate et foꝛtitudine
HB vocat᷑ vir t illa mulier rõne diuerſi
tatis. in officio ⁊ regimie hec vocat ſu
pioꝛ ꝗꝛ regit⁊ illa inferioꝛ qa regit᷑.ta
lis aüt diſponuʒ diuer ſita s oꝛtũ hʒ nõ
ex diuer ſitate nãe ſ̊ diuerſa ↄpatione
eiuſqẽ potetie.dum.n.rõ nr̃a ad ſi upio
raouertit᷑ purgat᷑ ⁊ illumiat᷑ et pficit
du leges eternas ↄſpicit ⁊ imutabili⸗
tatẽ diuie virtut i bono foꝛtificat ⁊ vi-
goꝛat᷑.dũ aũtad ̊ inferioꝛa ↄuertit᷑ vt
pote ad ſenſibilitatem ⁊ carnẽ quodã
mõ trahit᷑ ?⁊ emollit᷑.⁊ ideo ſunteiuſdẽ
nãe rõ ſupioꝛ ⁊ inferioꝛ differẽtes pᷣm
foꝛtitudinis ⁊ debilitatis diſpoſitõem.
Et quia vna oꝛit᷑ ab altera ⁊ ei niügit
tanq; adiutoꝛiũ ſimile ſibi recte ̊ dici
tur vir ⁊ illa dr̃ mulier ⁊ inter eas dici
tur eẽ ↄiugiũ.diuerſas aũt officioꝛuʒ
ſimtr nõ venit ex diuerſitate naturaꝝ
ß ex diuerſitate diſpõnuʒ. qa.n.G̃ foꝛi

⁊ illa debilis:hec itelligès ⁊ ↄſulẽs di
uinã volũtatẽ illa vero exequẽs opꝑe.⁊

ideo h regit ⁊ illa regit? ex h̊ illa ſ upe
rioꝛ ⁊ iſta inferioꝛ appellat.Et ſic pʒ ꝙ

ſupꝑioꝛ poꝛtio rõnis et inferioꝛ ⁊ ſi alic

mõrecte ↄdiuidant᷑:tñ diuerſe poten-/
tie nõ ſunt.iſta.n. mẽbꝛa viʒ ſupius et
inferiꝰ eẽntiam potẽtie nõ variãt ſ di/
ſpoſitões ⁊ officia.⁊ Hͥ inſinuãt ipſa no
mina. Ald illud obyjcit de coiu⸗
gio iaʒ pʒ rñſio.hᷣ.n.dictũ eſt relatiue
nõ qꝛ ratio ſupioꝛ ⁊ inferioꝛ ſint diuer

ſe potentie ſic vir ⁊ mulier ſunt diuer/

ſe potẽtie:ß qꝛ cũ vna ab altera educat
natura tñ nõ differũt ß ſibi inuicẽ con
iungutur quaſi ad mutuũ obſequiuʒ.
B 240 illud ꝙ obycit ꝙ hecẽ ad ima gi
nem ⁊ illa nõ dicendũ ꝙ cuʒ negamus
inferioꝛẽ poꝛtõem ratõnis eſſe ad ima⸗
ginem nõ hic dicim qa imago non ſit
in illa potẽtia ſ̊ qa non attendit᷑ ſᷣm cõ
uer ſionẽ illaʒ.vnde nõ remouet ratio

imaginis a poꝛtõe inferioꝛi ſm id qeſt

ngoet
ame
deciete
dicendi⸗
gerſitas
ſegaet
gliser
gorl
caier
adic
Pihlt
desm
töne⸗
nibfn
riſo⸗
Een
oniptr̃
nus ie⸗
gobzcun
ſſtrume
duoyltin
Gadi
berſitn
officio⸗
oculo:
Liſta ſu

4
a
ſie gege
nitque
entd
Wtus
ſrpd
ſnrde
e⸗
Kne
bapie
luſitt
uſoſ⸗
funpe
usdig
re.ta
naͤlem⸗
bboe
tieſun
ſilite
dpofe
Walit
9

,.
Weder
. 9 0er,
e. , K
.,
4
44 Nrnt
VlE

ſe⸗

NN HK
X ſ
rori

mſ.
„.

8
D
—è
daeee
„ d
Werir *
Rdee
We

H 6

„† nemg 5 p
ſo⸗ —
nene
AINNN
⸗ „

0% RMZð .
oſonin⸗
4
I

rcbenenggeen
N
Mrk
4 Hes; 441
tCGWR NN
. „ 1

Aoaſenennt;

☛ .*
r de
2
„ wlcen.
1. „
aAPYAEN
idK
. e
äeeee
WWNNA
1
KNAene
* . —
N.
G Wonco
HLðñ „ e⸗
Nohaych
ei. * ½
ACgeb REN
„
PPe . *
KR

1
W, WRE
imn.

6er

j . 76 . „
r
* „
7 7
*
6* *
diuerſetoten⸗
ZN
3 fpuge
„ ℳ„„09
eurtkboi⸗
E
„ *
eſe
WMS
ech.
„— ocN—
„ 4.1
ℳ e We
UE “ e.
5
ſee iet
neyſ N
WE Rn „V
. „
ſſt ſ /
II R u⸗
4 *
ENRE
40 ArddE
.„ .₰
ſen tttce
t R—
*
„ 4*
neniobſe
4ʃ 00 2
7 NEE „
4
. eR
chſey⸗
. . 1,
zeſe 0.
See—. ,
icM/
3OE .,4

“
ℳ
AeNOX,

“

G

reè
R

imago et ſᷣm id ꝙeſt ratio:ſᷣ ſolum ſᷣm
ↄpatõnem ſuꝑaddita;ʒ. Ad illud ꝙ
obijcit᷑ regens et rectuʒ ſunt oppoſita
dicendũ ꝙ; ven eſt ſᷣ ex hoc nõ ſequit᷑ di
uerſitas in ſpuali potentia:in ea maxi
me que nata eſt reflecti ſup ſeipam:et

talis è ratõ ⁊ voluntas. Qò obijcit

qð relatiue oppoſita non pnteſſe cir/
ca idem. dicendũ qð veꝝ eſt ᷣm idem ⁊
ad idẽ.cũ aũt aliquid ↄpat᷑ ad diuerſa
nihil impedit in eo reꝑiri ſimul relatio
nes mutuas ſine repugnaãtia ⁊ oppoſi
tõne. Mꝛetea illud habʒ locũ in relati
uis ſᷣm eſſe ⁊ nõ ſᷣm dici.Et ꝑ hoc patʒ
rñſio ad illud qð ſequit᷑ ꝙ nihil ſᷣm idẽ
agit ⁊ patit᷑:H veꝝ eſt de actõne ⁊ paſſi
one phica.de paſſione aũt ſpuali q̃ dici
mus idẽ a ſe moueri ⁊ regi veritatè nõ
habʒ:cum dicat Anſeł. voluntatẽ eẽ
inſtrumentũ ſeipam mouens. Ad
duo vltima iã patʒ rñſio.cõcedo enim
qꝙ illa diuiſio nõ ſoluʒ attendat᷑ ſᷣm di
uer ſitatẽ in aſpectu:ſᷣ etiã in diſpõne ⁊
officio que non repit᷑ in angelo vel in
oculo:ſicut patet ꝑ ea que pdicta ſunt
⁊ iſta ſufficiant.

t. Ertio queritur

de illa diuiſione potentiarum

gie:que quidẽ eſt pnaturale ⁊ delibera
tiuũ.⁊ querit᷑ vtꝝ diuiſio voluntatis p
nãlem ⁊ deliberatiuã ſit pꝑ diuerſas po
tentias:⁊ ꝙ ſic videt᷑ Damaſ.cum di/
nidit potẽtias aie pᷣmo diuidit in theli⸗-
ſim ⁊ buliſim.i.in nalem ⁊ deliberatius
⁊ poſtea ſubdiuidit ꝑ alias potentias:
ſi maioꝛ differẽtia eſt inter pᷣma mẽ⸗
bꝛa videt᷑ ꝙ nãlis volũtas ⁊ deliberati⸗
ua ſit potentia alia ⁊ alia. Item di⸗
uiſio ſbe p ratõnale ⁊ non rõle rariat
ipam pꝑ eèntiam:& diuiſio potẽtie pꝑ hu
ius dras facit potẽtias eèntialłꝛ differ
re.ſ̊ talis eſt diuiſio potentiaꝝ aie per
nãlem ⁊ deliberatiuã g c. minoꝛ ꝓbat᷑
p hoc ꝙ ſicut dicit phus.rõles poten⸗
tie ſuntad oꝑpoſita.ſ qñ aliq̃ potentia

nãliter mouet᷑ ad aliqͥd non mouef ad

oppoſitũ.ꝗ potẽtia vt eſt nalis nõẽ ra/
tonalis. Item cu diuidimꝰ creatu/
ram ꝑ conꝛuptibilè ⁊ inconuptibilẽ di

nerſificamꝰ eam eèntiałr: pari rõne
cum diuidimꝰ potentiã p mutabileʒ et
imutabilẽ eam eèntialit᷑ variamꝰ.ꝑ po
tentia q̃ mouet᷑ nãaliter ad ſuũ obiectuʒ
mouet᷑ vnifoꝛmiter:veliberatiua vero
vertibiliter g̊ . Itez potentia in qᷓ
cõicamꝰ cum bꝛutis nõ pot eſſe eadem
cũ potẽtia in q̃ differrimꝰ.ſ̊ in nali ap/
petitu ĩ bꝛus cõuenimꝰ⁊ i rõli differri⸗
mꝰ:& X. ſicut.n.bꝛuta nãliter aꝑpetũt
ſui eſſe ↄuatõem ſic et nos appetimꝰ.
Sedõ̊ potẽtie que hñt ideʒ obiectũ
⁊ ſub eadem rõne nõ hñt diuerſitateʒ.
ſz naturalis volũtas ⁊ deliberatiua idẽ
hñt ꝓ obiecto viʒ bonuʒ. nãliter.n.bo
num axpetimꝰ⁊ ex deliberatõe etiã cuʒ
bñ oꝛdinati ſumꝰg τ. Item poten⸗
tia q oꝛdinat in finẽ ⁊ in id ad qð eſt in
finem nõ eſt alia ⁊ alia.ᷣ̊ voluntas no
ſtra vtẽ in fineʒ eſt naturalis:qͥa nalit
vnuſquiſq; appetit beatitudinem vt eſt
in rem oꝛdinatã ad finè eſt delibeꝛatiua
g . Item eadẽ potẽtia cognitiua
eſt q̃ cognoſcimꝰ aliqͥd nãaliter ⁊ ꝑ acq;
ſitõem: g pari rõne eadè eſt voluntas
q̃ aliqͥd appetimꝰ ꝑ nalem inſtinctũ et
p deliberatõnis arbitriũ. Item om
ne qð ẽ aliqua natura habet opatõem
nãalem.ſᷣ̊ volutas deliberatiua ẽ aliqua
natura ̊ habʒ opatõnem nãlem.ſł̊ vo-
luntatis actus ẽ velle:gꝗ̊ volũtas delibe
ratiua aliqͥd vult nãliter.̊ volũtas q
vultaliqͥd naliter eſt nãlis:q voluntas
deliberatiua ẽ volũtas nalis. Meꝰdi
cendũ ꝙ cũ diuidimꝰ appetitũ in nãleʒ
⁊ deliberatiuũ ſiue in q́;cũq; aliaʒ potẽ
tiaʒ H̊ dupłxr põt intelligi.aut ita ꝙ ap
petitus nalis ⁊ deliberatiuꝰ diuerſita-
tem habeãt in obiectis:vtpote cũ vnuʒ
ẽ appetibile a bꝛutali.⁊ modo bñ con
tingit nalem potentiã ⁊ deliberatiuã eẽ
diuerſas potẽtias.Alio mõ põt diui⸗
di appetitus ſiue potètia in nalem ⁊ de
liberatiuã:ita tamẽ ꝙ nõ ſit differètia
in obiectis:ſ̊ in modo aꝑpetẽdi vbi cũ
axpellamꝰ ſindereſim eẽ volũtatẽ na/
turalem:que quidè naliter inclinat et
inſtigat ad bonũ honeſtum? imutat in
malũ ⁊ voluntatẽ deliberatiuã appeti:
tũ qͥ poſt deliberatõem aliqn adheremꝰ

y 2=

”

bono aliqñ malo.⁊ ſic diuiſio potentie
p nalem ⁊ deliberatiuã nõ variat eã ſᷣm

eẽntiam potẽtie ̊ ᷣm modũ mouendi:
B mõ diuidit Hamaſ.non qꝛ nãlis et
deliberatiua ſint diuerſe potentie:łᷣ qͥa
vna ẽ potẽtia diuerſimode ↄmouẽs:et
H ſufficitad diuiſionẽ potentiaꝝ. Nñ
nõndũ eſt ꝙ multis modis ↄſueuerũt
auctoꝛitates diuiſionẽ potètiaꝝ aie ac
cipe.aliqñ hᷣm nãʒ ipaꝝ potẽtiaruʒ vt
cũ diuidunt potentie aĩe in vegetatibi
lem ſenſibilẽ ⁊ rõnaleʒ.vel ipa rõlis in
intellectiuà ⁊ affectiuã.aliqñ vero ſᷣm
officia:vt cũ diuidit᷑ rõ in ſupioꝛẽ ⁊ in-
ferioꝛẽ.aliqñ ſᷣm ſtatus.vt cuʒ diuidit
intellect in ſpeculatiuũ ⁊ pꝛacticũ.in-
tellectꝰ.n.ſpeculatiu ſᷣm aliũ ſtatũ ef⸗
ficit᷑ pꝛacticꝰ.viʒ dũ ↄiungit᷑ volũtati⁊
opi in dictando etregẽdo.aliqñ vero
fit diuiſio potẽtiaꝝ ſᷣm aſpectꝰ:ſicut di
uiditur potẽtia cognitiua in rõnem in
tellectũ ⁊ intelligentiã ſᷣm ꝙ aſpicit ad
inferius ad par ⁊ ad ſupius.aliqũ pᷣo
Em actus ſicut fit diuiſio in iuentiuò.
inuenire.n. ⁊ iudicare ſunt actꝰ poten
tie cognitiue ad inuicẽ oꝛdinati.aliqñ
ve ro fit diuiſio potentiaꝝ aie ſᷣm mo⸗/
dos mouẽdi:⁊ ſic è illa que ẽ p naleʒ ⁊
deliberatiuã. Omibus his modis di/
uer ſificatis vtuntur auctes diuiſione
potẽtiaꝝ aie ⁊ in ſolo pmo mõ diuiden
di attendit ꝓpꝛie potẽtiaꝝ diuerſifica
tio. Loncedendiu igit᷑ eſt nalis volũ
tas ⁊ deliberatiua põt eè eadẽ potentia
que quidè ſᷣm aliũ ⁊ aliũ modũ mouen
di ſic ⁊ ſic appellat.Eadeʒ.n.potẽtia q̃
appeto beatitudinẽ et q̃ appeto virtutè
ſiue facẽ H̊ bonũ rel illud ad beatitudi
nem oꝛdinatũ:q vt appetit beatitudinẽ
dr nalis.qꝛ imutabiłr appetitꝰeius ad
beatitudinẽ inclinat᷑.vt o appetit hoc
vel illud bonuʒ facẽ deliberatiua dr̃:et
Hm iudiciũ rònis põtad oriuʒ inclina⸗

ri. Ad illud pmo obyjcit de diui

ſione potẽtiaꝝ facta a Bamaſ.iam pʒ
rnſio. Apſe.n.vt ibidẽ pʒ in ſua exem⸗

plificatõe potiꝰ in hac diuiſioe diuerſi

tatẽ modoꝝ mouẽdi attendit q́; diuer
ſitatẽ potentiaꝝn mouentiüũ. Adiltd
ꝙ obijcit᷑ ꝙ voluntas nãlis ẽ irratöna

qͥa nõ eſt ad oppoſita. dicendũ ꝙ cũ dr
ꝙ ptates nãles ſuntad oppoſita ̊ non
intelligi de oib oꝑpoſitis łᷣ de aliqᷣbus
rõlis.n.voluntas ita oꝛdinat ad aliqͥd
ꝙ nullo axppetit ſuũ oppoſitũ:vt pʒ ĩ oꝛ
dine volutatis nr̃e ad beatitudinẽ ⁊ fe
licitatẽ.licet aũt determinate inclinet
ad beatitudinẽ ad multa tñ gña axpeti
biliũ illa ⁊ eadẽ nolũtatis potẽtia ẽ inde
termiata:ita ꝙ nata ẽ moueri in oppo-
ſita.et ppterea ſic eſt nalis vt tũ nõ de⸗
ſinat eè rõlis ⁊ deliberatiua. Siauteʒ
eẽt ſic determiata ad vnũ ꝙ nullo mo-
do poſſet in oxpoſita:ſicut ẽ potẽtia ca
lefaciẽdi c illumianqii igne tũc eẽt pu
re nalis ⁊ nõ eẽt deliberatiua ſiue ratõ
nalis. Ad illud ꝙ obijcit de iconup⸗
tibilitate.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile de in⸗
conuptibilitate ſbe ⁊ imutabillitate po
tentie.icoꝛuptibilitas.n.in ſba dr ab⸗
ſolute:⁊ ideo eẽ coꝛuptibile ⁊ icoꝛup⸗/
tibile directe oxponũtur:⁊ ſuntetiã in
cpoſſibilia circa idẽ.mutabilia vero ⁊
imutabilia potiꝰaccipi pñt reſpectu di
ueꝛſoꝝ obiectoꝝ vt pʒ cũ aliqᷓ volutas
ẽ imutabilis reſpectu finis ꝙ ad finẽ
⁊ ideo nõ opoꝛtʒ potẽtias ad hec mẽbꝛa

eẽèntiałr diuerſificari. Ald illud ꝙ
obycit᷑ de nãli appetitu in bꝛutis iaʒ pa

tet rñſio.q; cũ dĩ nos cõicare cuʒ bꝛus
in potẽtia nãli ⁊ aꝑpetitu ibi diſtinguit᷑
nãlis potẽtia a rõli nõ ſolũ qᷓntũ ad mo

dum petẽdi ſ̊ eti qᷓntũ ad axꝑpetibile:⁊

penes ̊ cõtingit diuerſas differntias
potentiaꝝ accipe. .
Varto etulti

q & n
mo ad maioꝛẽ euidẽtis pceden

tiũ qrit᷑ de diuiſiõe potẽtiaꝝ aie ꝑ agen

tem ⁊ poſſibilẽ ſᷣm qs dr̃as intellectus
nr̃ diuidi ↄſuenit. Eſt igit᷑ queſtio vte
agẽs intellectꝰ⁊ poſſibilis ſint vna po⸗

tentia vel diuerſe? ꝙ diuerſe videtur

„17 2 51 2

mõlis cauſa nũq; ſimul icidit in idẽ cũ

alijs cauſis ſiẽ vult phᷣus.ſᷣ ſiẽ ſe habʒ
materia ad foꝛmã vel efficietẽè ita ſe hʒ

intellect poſſibił ad agenteʒ:ſic phᷣus
diẽ. g intellect poſſibił ⁊ agẽs ſunt po
tentie diuerſe. Item pꝛima diuiſio

potentie eſt ꝑ actiuẽ ⁊ paſſius ſic innit

h
diuic
intp
letin
ſoſ
mi⸗
mel.
ioſt

Ulu
e
6
zi
pui
mi
a
ir
ngn
iocl
ſnagin
Paſiuan
lectiua
emd
incoꝛ
nuſiẽ
perer
imon
gges
tin ſpi
nſege
ſrünt⸗
blisri
ſeprd-
inral
lechn
ht⸗
beke
tinal
urin
ſnrele
intelle
nſiſh
eil
möß
mop

Neen
Ne⸗ ne
. Wo
Apoſene.
ſee .*
* 1
8

An tere Y,
ENE
1Ai,
T
9

.

eſe: .
NDNIN.
* vR

S
⸗ .
se
N
N—
Ducnincc
Us Nin.
X
A. Sia
mi ponllse.
llor
„ . .
rewtine
Cecc celpa
„ 1 5.
n ſera
.
rkap⸗
aſe l;
RnmmgR,
, . .
,. 4† .
Rlete,
eweeſei
Wrei
wioned
ccRAXR&
2 41
Rilueg
2 4
nanms
creakbus,
Meohe
. „
bioickngi
„ . H
jigtida
Nd⸗
W

4

ze diſen
49 ic⸗ W

vald
aitt0⁵
zinellcms
cueſtiort⸗
ſnrnap

ſeſe
..5el

phus in li.ↄ.pᷣ.phᷣie.ſᷣ int mẽbꝛa pᷣꝰ
diuidẽtia ẽ maxia dr̃a q ſit i illo gne:g
int potẽtiã actiuã ⁊ paſſiuò ẽ maxia po
tẽtiaꝝ dr̃a:g ipoſlibile ẽ vnã potẽtiã eẽ

toſſibilẽ ⁊ agẽtẽ. Itẽ ipoſſibile ẽ idẽ

m idẽ eẽ in actu ⁊ in potẽtia ſimul ⁊ ſe
mel.ſ̊ aia ᷣm intellectù agetè ẽ ↄtinue
in ſuo actu ᷣm poſſibilem aut nõ:gꝗ̊ &.
Iſtẽ im poſſibile ẽ idẽ ſᷣm eentiã eſſe
illumians ⁊ illũiatũ.ſed intellectus a/
gens ſe habet ſicut lux:intellectus poſ
ſibilis ſiẽ illũinatũ a luce:q . Sʒ
ʒ imꝑꝑtuus nõ differt eè ⁊ poſſe ſicut
vult phus:q necactꝰ⁊ potentia.multo
min nec potẽtia actiua a paſſiua.ſ̊ ani
ma ẽ ppꝑetua ⁊ ei itellectꝰ:g n ẽ differẽ
tia potẽtie poſſibił ad agentẽ. Itẽ in
imaginatõe q̃ ẽ multo mag mãalis vir

tus q; intellectꝰ.nõ ſunt due potentie

imaginatiue q̃ruũ vna ſitactiua altera
paſſiua:g ſi multo potẽtioꝛ ẽ virt itel⸗
lectiua q; imaginatiua videt᷑ ꝙ p agen
tem ⁊ poſſibilẽ nõ habeat diuerſificari
Iſtẽ potẽtia receptiua ⁊ abſtiactiua
in coꝛpalibo pñt ↄcurrẽ i vnitatẽ oꝛga⸗
ni:ſiẽ pʒ in oculo catti qͥ põt ſpẽʒ ſuſci
pere ⁊ eaʒ in ſe de nocte facẽ:q̊ pari rõe
imo multo foꝛtioꝛi videt᷑ ꝙ intellectus
agẽs ⁊ poſſibilis repiant᷑ in vna potẽ/

tia ſpuali. Itẽ intelligẽ ẽ vnꝰ actus

p ſe:g ẽ a potẽtia vna ſimplici.ſ̊ ad no

ſtrü intelligẽ ↄcurrũt intellectꝰ poſſi⸗
bilis ⁊ intellectꝰ agẽs:g nõ ſunt diuer
ſe potẽtie. Itẽ intellectꝰ poſſibił aut

intelligit aut nõ.ſi nõ:̊ nõ dʒ dici itel⸗
lectus nec potẽtia intellectiua.ſi itelli⸗
git: aliq mõẽ potẽtia actiua:ꝗ nõ vi⸗
det᷑ ꝙ intellect poſſibił ſit alia poten/
tia ab agẽte. Itẽ intellectus agens
aut intelligit aut nõ. ſi nõ:ᷓ nõ dʒ dici
intellect potẽtia intellectiua. ſi ſic:cũ
intellectꝰnon poſſit intelligẽ aliuda ſe
niſi ſpẽm illiꝰ habeat in ſe ⁊ penes ſe.⁊
oẽ illud qð eſt ſuſceptibile ſpẽi ſit aliq
mõ poſſ bile: ꝗ intellectus agẽs è aliqᷣ;
mõ poſſibilis:g nõ diuidit᷑ ꝑ eẽntiam a
poſſibili. Wead pdictoꝝ intelligen
tiã ẽ pnõndũ ꝙ varijs modis tempta/
uerũt pdeceſſoꝛes nr̃i aſſiẽre dr̃aʒ in-/
tellectꝰ poſſibił ad agentẽ. Quida eni

diterůtꝙ differüt ſicut due ſbe. alij di
xerũt ꝙ differüt ſiẽ due potẽtie.ʒꝰ mõ
dixerüũt alij ꝙ differüt ſiẽ habitꝰ ⁊ potẽ
tia.q̃rto mõ dixerũt alij ꝙ differũt ſic

potẽtia abſoluta ⁊ pↄpata. Pꝛimus

aũt mod dði qͥ dr ꝙ differũt bᷣm ſbaʒ
dupttꝛ hʒ intelligi.Quidã nãq; dicẽ vo
luerũt ꝙ intellect'agẽs ſit intelligen⸗
tia ſepata.intellectꝰ auũt poſſibitł᷑ ſit aia
coꝛpiↄiũcta:⁊ modus iſte ponẽdi ⁊ di⸗
cẽdi fundat'ẽ ſupꝑ multa verba phõꝝ
qͥ poſuerutaiam rõlem illuſtraria de-
cima intelligẽtia:⁊ pfici ex ↄiuctoe ſui
