dignitatẽ dicit pncipaltr̃᷑ rõne foꝛme.⁊
ſic pʒ vñ ſit pſonalis diſcretio oꝛigina
liter in creaturis loquẽdo:ſiue ĩ hibꝰ
ſiue in angelis.q ergo obiciũt᷑ ad pᷣmã

ptẽ ꝓcedũt rõe nobilitat ⁊ dignitatis:

ꝓut tñ eſt in ipo ſuppoſito ſiue que eſt
cuiꝰ diſtictio venit in dinis ex oꝛigine:
in creaturis ex pᷣncipijs oꝛiginalibus:
ſicut in pᷣmo li.fuit onſum. Sii aũt q;‚;
rat᷑ qͥd eſt illud cõe ſᷣm qð ineſt:dicẽdũ
q; ꝓpetas dignitatis incõicabilr̃ exñs
in ypoſtaſi.alit tñ reperit᷑ hic:aliter ibi.
oẽs rões ſequẽtes pcedũt via pdicta.

obᷣ ad ꝓpoſitũ ꝙ nõ poſſit eſſe a

foꝛma ſᷣ a mã.dð ꝙ ratões ille ꝓbãt vt
pʒ ꝙ nõ totalit ẽ a foꝛma.qͥa foꝛꝰ nulla
eſt indidua niſi ꝓpter ↄiũctiõem ſui cũ
mã:⁊ vłia ſiłiter:qꝛ dicũt foꝛmas nõ cõ

cernũt mam niſi rõe ſuoꝝ indiuiduoꝛũ

ꝓ quibꝰſupponũt qñ diffiniũt᷑ vel ſbici
unt᷑.vñ ille rõnes ↄcedẽde ſuntꝙ indi
uiduũ nõ addit ali foꝛmã q ſit ididuat
de ſe. & obꝛ ꝙ indiduatio eſt a mã
dicendũ ꝙ ꝑ illas auctoꝛitates nõ dat᷑
intlłi ꝙ mã ſit pnꝰindiduatõis niſi ſiẽ
cã ſine qua nõ:nõ aũt ſicut tota cã.nec
tñ ita põt attribui mẽ pſonatł᷑ diſcretio
ſicut indiduatio ꝓpt᷑ hoc ꝙ dicit digni
tatẽ que pᷣncipaliꝰ reſpicit foꝛma:ſicut
oſtẽqũt ratões ad ptẽ pmä.

111 parte iſta

ſuunt dubitatões circa litterã.

Et pmo de hoc ꝙ dicit.ꝙ q̃tuoꝛ quideʒ

angek vigẽt eẽ attributa. Pꝛimüũ vr
ſibigdicẽ in enumeratõe.enumerat eĩ

ſex. ſicut pʒ ꝙ ſunt eẽntie ſimplicitas.

pſonalis diſcretio. memoꝛia: intiłntia

volũtas.et liberũ arbitriũ. Itẽ videt᷑

ↄtradicẽ in repetitõe.dicit eĩ in ſequẽti

caꝰꝙ circa tria eſt ↄſideratio.ſcʒ circa

ſbam. ſoꝛmã.⁊ ptatẽ. Querit᷑ ergo de
ſufficiẽtia illoꝝ qᷓtuoꝛ?videt᷑ eĩ ꝙ młta

plura debẽt attribui.ſ.ĩcoꝛiuptibilitas
ſpũalitas.⁊ huiuſmõi ex ꝑte eẽntie.ex
pte potẽtiaꝝ iraſcibił ⁊ ↄcupiſcibilis.
⁊ ita ↄpetit eis ingeniũ ſicut memoꝛia.
Itẽ vr̃ ſuꝑfluitas.qꝛ li.ar.nõ diſcer⸗
nit᷑ a rõe ⁊ volũtate.ꝗ nõ dʒ q̃rto loco

coõnumerari. Itẽ tertiũ attributũ qð

eſt rõ.aut accipit᷑ ꝓ cognitia tm:aut ꝓ
cognitiua ⁊ motiua.ſi pᷣmo mõ.g male
diuidit᷑ in intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ.ſi=?
ergo ſupfluitli.ar. NW?dð ꝙ iſta at

tributa ſunt cõueniẽtiã angelo ꝑ nãm

ſuã ⁊ ſui creatõe tãqᷓ; pncipalia a q bus
alia hñt oꝛtũ.Et ſumit᷑ ſufficiẽtia ſic.
In angto enĩ eſt ↄſiderare eẽ ⁊ poſſe:
ſiue ſbam ⁊ pſona.⁊ circa ſbam duo.ſ.
quo ẽ:⁊ penes h̊ eſt ſba ⁊ ſimplicitas.
ipm qð ẽ:⁊ penes h ẽ pſonatł diſcretio.
ſiłiter circa poſſe eſt ↄſiderare ipaʒ po
tẽtiã:⁊ penes h̊ tertiũ.ſ.rõ nãlt᷑ inſita.ẽ

iteꝝ ↄſiderare facłtatẽ potẽtie:⁊ penes
H eſt qrtũ attributũ.ſ.li.ar. Nł aliter
angls hʒ q̃druptr ↄſiderari.ſ.in ſe.et ſ

ſic eẽntie ſimplicitas.ad alteꝝn angelũ

⁊ ſic pſe onat diſea cretio.ad deũ:⁊ ſic me/
moꝛia intiłntia ⁊ volũtas:in qbꝰoſiſtit
rõ imaginis.in patõe ad ea q̃ ſbiecta

ſunt eoꝝ regimini:⁊ ſic habʒ li.ar. Nt

aliter ⁊ magis ſʒʒ ↄſonatiã ad ea q vñr
in l̃a.qꝛ in angło ẽ cõſiderare ſbſſtãtiã

foꝛmã ⁊ potẽti.ſba autẽ ↄſiderari põt
duptr ſicut dictũ ẽ.⁊ ſic ↄpetit ſimplici

tas ⁊ pſonalitas foꝛme attribuit᷑ ima/
gĩs pulchꝛitudo ſiue venuſtas.potẽtie
attribuit᷑ libertas.⁊ ſic pʒ quõ q̃tuoꝛ re
qucũt᷑ ad tria. Mʒ ꝙ tertiũ attributũĩ

tria diuidit᷑ in quibꝰↄſiſtit imago.patʒ

etiã quõ tertiũ attributũ dr̃ta quinto.
pʒietiã ſufficiẽtia ⁊ rnſio ad obiecta.qꝛ
bic enumerãtur attributa ncipalia.
Itẽ qrit᷑ de h̊ ꝙ dicit.dꝛẽʒ eſſentie te/

nuitatẽ hũiſſe intlłꝛ. Loõtra ſimplici/

tas reſpicit eẽntiã ſiue ſbam ſicut dr ĩ
lr̃a.ſ ſba nõ reſpicit magis ⁊ min?ꝰg c
J d

Itẽ ſimplex dicit btatõem põnis:ſ
pᷣnatões nõ recipiüt mag ⁊ min. &.
Itẽ magis ⁊ minꝰſi alicui imponit HG
eſñ p mixtionẽ cũ ſuo oppoſito:ſᷣ ſiplex
ſpus nõẽ pmixt alicui ↄpoi q ſit oꝑpo/
ſita ſimplicitati angłice: ⁊ oẽs hñt eaſ
dẽ ↄpões.ꝗᷓ oẽs ſunt eq̃liter ſimplices
Hoad H̊ dðᷣ ꝙ in angetł ẽ gdſimpli⸗

citatis: ⁊ H maãifeſtat ẽdus vᷣtutis quia

vnꝰangłs ẽ potẽtioꝛ altero:⁊ qᷓto ĩ ſpũ
alibaliqͥd ẽ ſimpliciꝰtato vtuoſiꝰ.̊ ẽt
manifeſtat appꝛoxiatioad deuʒ.ſi eĩ p
nãʒ vnꝰẽ ðᷣo ꝓxioꝛ alto ⁊ ſiłioꝛ:g magꝗ
acceditad dĩnã ſimplicitatẽ.maifeſtat
vlteriꝰh̊ ipa cognitio.qꝛ vnꝰalteꝝ pur
gãt pelledo igratiã . vnaltero pᷣoꝛ et
ſimplicioꝛ.⁊ iõ bñ dicit magr ꝙ ẽ gdꝰin

ſimplicitate eẽntie. e obꝛ ꝙ ſba nõ
recipit mag ⁊ minꝰrñderi põt p inter⸗

ẽptiõem.qꝛ vna creatura vioꝛi modo ẽ

ens q; alia.⁊ ꝙ dr ſbaʒ nõ recipe mag
⁊ minꝰh̊ intelligẽdũ ẽ logice. Nel dð

ꝙ aliud ẽ dicẽ eẽntiã:alið ſimplicitatẽ

eẽntie:⁊ ſimplicitas ẽ ppetas eẽntie.
MV.ꝛ obꝛ ꝙ dicit puatõem. dð ꝙ⁊ ſi di
cat pᷣuatõem:nõ tñ pure pᷣuatopnem qͥa
gliqͥd ponit ⁊ iõ põt recipe mag ⁊ minꝰ
O obꝛ de pmixtõe.dð ꝙ illud nõ hʒ

vbiq; veritatẽ:ſ̊ in his oꝑpoſitis quoꝝ
vtrũq; ẽ aliq̃ nã:in alijs po ẽ p maioꝛeʒ
acceſſuʒ ad ſuũ ſummũ.vñ maioꝛ ſim/
plicitaſ ẽ in angło nõ ꝓpter paucitatẽ

ↄpois:ſ ꝓpter acceſſuʒ maioꝛẽ ad ſum

me ſimplex.HG̊ aũtẽ ꝓpter maioꝛẽ nobi

litatẽ foꝛme:ſicut ignis põt diciĩ coꝛpa
lib“ ſimplicioꝛ aere. Itẽ qrit᷑ de H̊ ꝙ
dicit.in ipa facultate atq; dꝛia accedẽ-
dlũ eſt. li.ar.eſt liberũ a boni coactiõe
nec põt aliqͥ mõ cogi.& in libertate ar.
nõ poõt eẽ grad?. Gvdð ꝙ libertaſar
bitrij dupir̃ pot ↄſiderari.aut inquãtũ
Dicit facultatẽè ⁊ facilitatẽ ad exeũdũ ĩ

opꝰ⁊ ſic dicit pᷣem ⁊ ↄſeq rõnem ⁊ vo
lütatẽ.⁊ iſte potẽtie ↄſequũt᷑ ſbaʒ:⁊ ſᷣm

ꝓ ſbaʒ ſimplicioꝛ ſit etia potẽtie excellẽ
tioꝛes ⁊ facultas maioꝛ.⁊ ſic ẽ ibi gdus
⁊ HB mõ loò; magr.a?ꝰ accipit᷑ puatiue:

vt dicat᷑ libtas p puatõeʒ coactiõis ⁊ H

mõẽð eqlitas qꝛ ẽ pᷣuatio ĩ termino⁊ ſic

oxpõit. Itẽ qrit᷑ de H ꝙ dicit.ꝙ eq̃les

ad dilectõem.

.D intelligẽtia

ſunt in ̊ ꝙ ſpũs ſunt⁊ ĩmoꝛtales ſunt
Mõtra iõ ſunt ſpũs ⁊ ĩmoꝛtales quia

ſunt ſimplices ſed nõ ſunt eq̃lr̃ ſimpli

ces τ&. ? dð ꝙ ſᷣm ꝙ ſpus pꝛiuat
coꝛpulẽtiã:⁊ ĩmoꝛtalitas pᷣuat conupti

onẽ q; ptrobiq; ⁊ reſpẽu oim angtoꝝ ẽ
puatio hoꝝ vłis:ideo dicit iſta equalia
nihilominꝰtñ ſi attẽdat᷑ad id qð ponis

eſt ibi: ſic poſſit eẽ gradꝰ ſicut oꝑponit

magr accipit ſm ſenſuʒ boꝝ mag cõ
ſuetũ:⁊ ſᷣm ꝙ huiuſmodi nomiĩa coſue

uerüt intelligia nobis.

: ALlud quoqʒ in

neſtigatiöe dignü vF. Sup̃
egit magr de nãlibꝰ attributis ipis an
gelis:in hac pte agit de hĩtibꝰfraddi
⁊ H p nãm. Diuidit᷑ aũt h̊ ps ĩ tres.pᷣꝰ
agit de nãli bonitate.in ⁊de nãli cõdi

tiõe ibi.hic queri ſolʒ quã ſapiaʒ.ĩ f᷑tia

de nãli dilectõe ibi.ſolet etiã queri c.
Pꝛima ꝑs hʒ tres.in pᷣma oppðe fal

ſum ponit cũ ↄfirmatõe ſua.inzvero

ponit opioeʒ vera:ſiłr cũ ſua ↄfirmati
one ibi,alijs aũt vr̃ c.in ttia oꝑpõnem

falſam extiat:⁊ rões eiꝰ ⁊ auctoꝛitates

explanat ibi.iõq; augꝰexterminãs ⁊c.
⁊ ſic in vniuerſo tria detiat.pᷣmo q̃les

creati ſuntangeli:q;tuʒ ad bonitatẽ et

7

maliciã.q;tũ ad cognitõem.ʒq;tum

huliꝰ ptis circa tria ĩcidit h qõ

fm tria qͥ magr detiat. Pꝛĩo qrit᷑ de
Ilitate quã angłs hũit in ſua creatõe.

2Zv qrit᷑ de nali ſua cognitõe. ʒvᷣo de

nãali dilectõne. Lirca pᷣmũ qrũt᷑ duo.

pmo vtꝝ defecerit ipm malũ.?dato
ꝙ vtu ipo inſtati ſue creatõis ex ꝓpꝛia

pvolütate fuerit malus.

Tlod aũt deuſ

fecerit ipm malũ vr̃ p auctoꝛi-

tates q̊s adducit magr in lr̃a.vr̃ etia p

rões.quia oppõ maliad bonũ decoꝛat

vniuerſum:⁊ cõfert ſaluti ⁊ głie btõꝝ.

cũ g deꝰ poſſet in oẽm decoꝛẽ et i oẽ qð

vtile ẽ ſaluti electoꝝ.⁊ iteꝝ ipm faciẽs
ſit ↄñs:vr ꝙ deꝰnõ tm fecerit angelos

o⸗
ßni

Pirüi
tiſim
eſtap
znoͤ
gian
iuſt
itei
cer
ſur
au
nien
kutla
uras
nuteſu
lüceci
ſentein
aceat
deieno⸗

lec

R
ſiaee
aug
pccn
ſnei
mmne
tmagi
ſuren
Wen
fidn
lan⸗
ſee

*

icn
ch
lini
M
keena
bonaſ
eſaͤt⸗
timie
pöten
ciiin
cgli
gſum
dein⸗
tinale

ſunt
guia
mpli
uat
npti
tone
alin
is
tt
nago
cöſue

*
I
Juß
ſan
cdtid
a
icddi
itnia
i.
eſal
ero
nati
Men
mans
les
ltet
tu

ii
bod
füͤde
Me.
ode
kduo.
o
ppein

u

ctor⸗
etüp
Coul
g
iis
ſos

bonos:ß etiã malos ⁊ caput maloꝛũ.i.
ipm lucifen.⁊ H ẽ qð vfr̃ dici eccx. xxxiij
ↄtra malũ bonũ:⁊ j̊ moꝛtẽ vita:⁊ cõtra
virũ iuſtũ pcẽoꝛ.⁊ ſic ĩtuẽ ĩ oĩa opa al/
tiſſimi. IJtẽ H vr̃ ex oꝛdine inter nãʒ q
eſt apta nata hr̃e iuſticiã ⁊ hʒ:⁊ int nãʒ
q nõ eſt apta nata hfr̃e nec hʒ cadit me
dia illa na que ẽ apta nata hr̃e ⁊ nõ hʒ
iuſtici:F̊ deꝰpõt facẽ extrema ⁊ ↄgru/

it eü facẽ.ꝗ̊ᷓ pari rõe põt ⁊ ↄgruit ei fa/

cere media:pᷣ talis ẽ nã mala.ſ.creatu/
ra rõlis malag c. Itẽ Hhipm videta
ſiti:ſicut nã rõłẽ mala:qꝛnõ hʒ iuſticiã

ad quã eſt nata: ita creatura irrönalis
vßñ canis cu ſit natꝰ aq latrãdũ ſi nõ ha
beat latratũ eſt mal.g cũ deꝰ poſſit cre

aturas facẽ deficiẽtes opatõibꝰad q̃s
nate ſunt.vtputa canẽ nõ latrãtẽ ⁊ ocu
lũ cecũ.pari ratõe põt facẽ volũtatẽ ca
rentẽ iuſticia. Si tu dicas ꝙ nõẽ ſile
qꝛ creatura rölis ĩmediate oꝛdinat᷑ ad
deu:nõ ſic irrõk. Obꝛ tüc vlteri ꝙ in
tellectꝰnr̃ imediate oꝛdiat᷑ ĩ deũ:łᷣ deꝰ

Põt facẽ intellectũ carẽtẽ ſcĩia ad quã ẽ

ſiue quaʒ dʒ hr̃e.ſ.ignoꝛãtẽ:ſicut dicit
aug ꝙ ſi de?talẽ odidiſſet hoĩem ante
pcẽm q̃lis nũc ẽ:nemo poſſet ex H̊ accu
ſare in tertio li.de li.ar. Itẽ Hipm vr
a minoꝛi.plꝰdepẽdet mã a for̃a pfectĩa
⁊ magis ẽ imꝑpfecta in gñe creaturarũ
ſiue entiũ q; faciat rõlis nã a iuſticia.ſ
hoc manifeſtũ ẽ ꝙ mã ſine foꝛma ẽ ens
oĩo incõpletü:ſ creatura rõlis ſñ iuſti
cia hʒ quodamõ eẽ ↄpletũ.Qũ igit᷑ deꝰ
fecerit mam infoꝛmẽ ad minꝰ ſñ diſtin
ctõne foꝛman:ſicut dicũt multi ſancti.
̊pari rõe potuit facẽ angym ſine iuſti
cia qua debebat hr̃e.ſ̊ anſel.diẽ q ma

1

lüũ nihil aliud ẽ qᷓ; puatõ boni vbi dʒ ee=

vr̃ c. Qoõtra geñ.i.vidit deꝰcũcta q

fecerat ⁊ erãt valde bona.ꝗᷓ cum valde

bona ſupponat bonũ cuncta q̃ deꝰfecit

eratbona.ꝗ nibil maluͥ. Itẽ dyoꝰop/

timi ẽ optia adducẽ ſi deꝰ optimꝰ ñ
Nt ergo ꝓducẽ malũ:ita ꝙ faciat mali
ciã in eo.⁊ eodẽ lib.de di.no.dicit ꝙ ſic

a calido nõ egredit᷑ niſi calidũ:ita nec

a ſummo bono niſi bonũ. Itẽ oẽ qð
de indidit vnicuiq; reia ſua ↄditõe eſt
ei nale.ergo ſi de feciſſet angelũ malũ

malic a eètei nalis ̊ p nãlibo nemo eſt
vitupanqꝰ*:nemo pnniẽdꝰ.g nec vitu⸗
pandus:nec puniẽdeẽt dyaꝰ. Itẽ ſi
aliqð factũ viciũ facit aliqũ dignũ pẽa
magis facit actoꝛẽ dignũ q; alium.ſiꝗ
dyaob ſua maliciã dignꝰeſt pena ſi de
us feciſſeteũ malũ magꝗ eet de dignꝰ
pena q; dya?ꝰ*. Reꝰ?ponẽ ꝙ dya a deo

habuit oꝛiginalr̃ ſibi inatà maliciã vo/

lütatis:nõ tm falſuʒ ẽ:ĩmo hereticũ. et
eſt falſuʒ ꝙ in ſe hʒ euidentiã ſue falſi

tatis:ſi q; auertat. Hã opꝰdei eoipo

)Lafe. 2/1 Gshna.

ꝙ opꝰ dei ẽ:ncce eſt ipm eſſe laudabile

eẽ oꝛdinabile:eẽ acceptabile:eẽ pfectũ
vel pfectibile. nihil enĩ facit deꝰ qð nõ

deceat ſuã maieſtatẽ.ſi enĩ magnꝰdeꝰ

⁊ laudabilis nimis: ⁊ in tm laudabilis
ꝓ nõ tm in ſe:ſ etiã in nullo ope poteſt

vitupari iuſte:ĩmo ĩ oibꝰ digne laudãi
ipoſſibile ꝙ faciat opꝰvitupabile q;tuʒ
E de ipo actoꝛe.ſ̊ malis eoipo ꝙ malũ
culpe:dignũ eſt vituꝑio.ͥ̊ im poſſibile ẽ
ꝙ aliq̃ creatura ab ipſo hẽat iſtã cõdi⸗/
tionẽ. Rurſus nõ tm malũ dignũ ẽ vi⸗
tupio:ĩmo etiã quodamõ ĩ dei vitupiũ
Siꝗ̊ deꝰfacẽt creaturã mala:ipſe fa/

ceret ſibi vitupiũ ⁊ ↄtumeliã.neceſſe ẽ

etiã eſſe oꝛdiabile qꝛ nihil facit niſi qð

deceat ſuꝗ ſapiam.ſᷣ nihil qð defacit
S oꝛdinabile ĩ pena:q; tũc deſtruẽt opa
ſua:⁊ ita ſe puaricatoꝛẽ ↄſtituẽt.deꝰ eĩ

illiꝰẽ vltoꝛ cuiꝰnõ ẽ actoꝛ.g ſi deꝰfacit
creaturã malã malicia culpe.erit ergo

oꝛdinabit ⁊ nõ in pena.g malũ cłe ma/

neret inultũ ſiue ĩpunitũ:ſaluo oꝛdine

vniuerſi:ſᷣ ̊ ẽ ĩpoſſibile ꝑ ſe.q; tũc ma

lũ eẽtbonũ ꝑ ſe:ſi alit᷑ eẽtoꝛdinatũ.& ſi

deꝰfacẽt creaturã mala:creatura non

eẽt bona. nece ẽ etiã ſit acceptabile.
nõ eĩ facit de niſi qð vult:łᷣ oẽ qð vult
de iuſta ⁊ bona volũtate vult. cũ oẽ

qð iuſta ⁊ bona voluntas appꝛobat ſit

oĩbꝰacceptabile.ſi deꝰfacẽt malũ eſſet

oĩb acceptabile. ꝙ acceptabile maluʒ

₰

et bonũ:pi rõe ⁊ facẽ.ꝗ̊ malũ eẽt boꝰ

Ncce ẽ eti q oẽ qð de fac ſit pfectũ
pfectibłe:cũ dei pfecta ſintopa.q̊ oẽ
qð ẽ in ope deia deo:vłẽ ĩ pfectõe vel

ielinat ad pfectõʒ.ſi ̊ malicia ẽa deo ĩ

creatura rõli.ergo vł eſt de ꝑfectöne

OZ

angeli vel diſponit ad pfectõnem: ſed
nihil tale deoꝛdinat.g malũ nõ deoꝛdi
naret:⁊ ſi nõ deoꝛdinaret nõ nocerʒ.gꝗ

malũ eẽt aliq nõ nocẽt Lug h ſint

q̃tuoꝛ incõpoſſibilia maifeſta:maifeſtũ
Eꝙ fim ẽ ⁊ ĩ poſſibile ve feciſſe angelü
oꝛiginalit malũ.⁊ veit iſta ĩpoſſibłitas
ex ſũma pfectõe ⁊ nobilitate opatis et

pvilitate mali culpe.puat eĩʒ illas qᷓtuoꝛ

N2 à2 — —

ↄditões nobiles q̃s ncce ẽ eẽ ĩ oĩ dino

ope:non ꝙ deꝰteneat᷑ opi illas dare:s

qꝛ nõ decet ei volũtatè alit᷑ oꝑãai ᷑ facẽ
AZild illud qð obꝛ ꝙ facit ad decoꝛẽ.
dico ꝙ ẽ mali ꝓductio ⁊ ꝓducti oꝛdina
tio. ꝓductio mali fedatet turpat q;tũ ẽ

pe ſe:̊ oꝛdinatio decoꝛat. ⁊ qm deꝰnõ

põt fedare ̊ decoꝛare.iõ nõ potuit ꝓdu
cere ſ̊ oꝛdiare ſm antitheſim.⁊ ſᷣm hoc
intiłit eccł. õ bonũ malũ.nõ qꝛ de fece

rit:̊ q; deꝰin ſuis opibꝰ qð faetũ iuẽit

oꝛdiauit. Ad ilłd qð ob de nã q; nata

e hf̃e iuſticiã c. dð ꝙ cũ dico nãʒ pua⁵G-

ta iuſticia duo dico.ſ.ꝙ nã ẽ:⁊ ꝙ pᷣuata
iq; tũ na tʒ mediũ ⁊ ſeq⁹arꝰ. inq;tũ pᷣo
puata nõ tenʒ mediũ:ĩmo locũ infimũ
imo ipa puatio nullũ hʒ mediũ q;tuʒ ẽ
de ſe:qꝛ nihil ẽ.⁊ iõ nõ valet ꝙ eã puata
fecerit. Et ſitu obicias ꝙ maioꝛ puatõ
nõ ẽ hr̃e nec aptũ nec aptitudinẽ᷑:qᷓ; ha
bere actitudinẽ ⁊ nõ actũ.dð ꝙ maioꝛ ẽ
puatio ſi accipiat᷑ large puatio.ſᷣ iſta ẽ
diffoꝛmis:illa vo nõ.cuʒ dico lignũ nõ
videt: dico negatõeʒ:pᷣ nõ defoꝛmitatẽ
cum dico. hõ nõ videt:dico vtrũq;.⁊ ſic
pʒ illud. Ad illud qdð obꝛa ſiti in alij
naturis ⁊ a minoꝛi in p mã. dico ꝙ nec
ẽ ibi locꝰ a ſiłi nec a minoꝛi ſi bn ↄſiqẽt
malũ eĩ culpe magis ĩpoꝛtat deoꝛdina
tõnem ſiue puationẽ oꝛdĩs:qᷓ; malũ nẽ
vel culpe.qꝛ ſicut dictũ ẽ diſtĩc.xliij.p.li

malũ culꝑ dicit deoꝛdinatõeʒ ſiue pꝛi

uationẽ oꝛdis pᷣncipał ꝙ.ſ.ẽ imaginis
adq deũ imediate.malũ vo nẽ ł! pene de/
oꝛdinatõeʒ oꝛdĩs.nõ pncipal:i pticula
ris.⁊ hĩc ẽ deꝰſalua ↄdecẽtia ſue bo
nitat ⁊ ſapie põt facẽ rẽ malã: malicia
pene ł defectu nẽ.nõ ſic pᷣuataʒ oꝛdine
iuſticie vt ex ea pte q̃ pꝓcedit ab ipſa di/
ſpõe dine ſapie.vñ non ſeqᷣt᷑. põt deus

Q△

facẽ hoĩem cecũ:& põt facere ĩiquů.

4 „ð — — —
. 4 . .
.

tur vtruʒ angls in pᷣmo inſtati
ſue creatõis fuerit malꝰactu ꝓpe voli
tatis. O: ſic videt᷑ auctoꝛitate canonũ

85

Yo.iij.dia ab initio peccauit:ſ& nihil ẽ

añ initiũ duratõe. nulla creatura pꝛe

ceſſit duratõe angłicũ pccẽcm. Itẽ auꝰ

xi.ſupꝑ ge.ad lr̃aʒ.nec fruſtra putai pot
in inicio tpis dyabolũ ſuꝑbia cecidiſſe
nec fuiſſe vlluʒ antea tps q cũ angelis
ſcis pacat vixerit ⁊ beat.ſ ĩ ipo pᷣmoꝛ

dio creature a ſuo creatõe apoſtataſſe

Sittu dicas mihi ꝙ ̊ nõ dicat ſᷣm ſuò
opiõem ⁊ bñ.q;ꝛ ibidẽ vbi auꝰ.ponit iſtã

opiõeʒ młtas etiã alias ponit q̊s nõtʒ.

O bꝛ ꝙ hic dixerit m ſuã opiõem.qꝛ

ipiꝰopiĩo fuit ꝙ oĩa ſił eẽntↄdita.⁊ per

lucè intlłit angłicã creatura foꝛmataʒ

pꝓ tenebꝛas iutlłit auerſaʒ a deo.ꝗ ſi ſit

lux facta ẽ ⁊ a tenebꝛis diuiſa:ſił cũ re/
rũ pᷣma ↄditõe fuit pcẽm angti.⁊ ita vi

det᷑ ꝙ nulla fuit oĩo ibi moꝛa. Itẽ re
vf.aliq̃ creatura coꝛꝑalis ẽ qͥ ſit i eodẽ

inſtãti ẽ ⁊ opat᷑ ſicut lux ſtati cũ ẽ lucet

aug.dicit ꝙ lux ⁊ ſplẽdoꝛ ſunt coeua

₰

⁊ ſi eẽt lux eterna:ſplẽdoꝛ eẽt eternꝰ.g
cũ ſpualis nã ſit mag ᷑ eque actuat vt
coꝛpalis. põt eẽ ꝙ in pᷣmo inſtati cũ ẽ
ſit in ſuo actu:ſᷣ actꝰeiꝰẽ velle:ita ꝙ eẽ
nõ pcedit velle tpe ſiue duratõe ſᷣ ſolũ
nã.ſᷣ q̃ rõe velle põt bonũ:eadẽ rõe ma
lũ. cũ rolẽs malũ ſit mal ipſo inſtati
potuit eẽ mal?. Situ dicas ꝙ poteſt
hr̃e opatõem coeuꝗ nãalẽ:łᷣ nõ li.arbi.
otra li.ar.ẽ ſb deo potiſſimũ:ſic dicit

B. et nihil hñs retarqdas in angelo nec

ligãs:ſᷣ ſtati cũ ẽ pfectũ ẽ:⁊ põt opatõʒ

illa hr̃e. Atẽ ſi oculꝰcrearet᷑ cũ actua
litate vtutis viſiue ⁊ impſſiõe ſpẽi:ſimt

eẽt ⁊ vidẽt.cũg angłs a ſui ppa ↄditõe

hüit intellectù agetẽ ⁊ ſpẽs reꝝ iĩnataſ
vt poſt patebit:q̊ ſil fuit ⁊ itellexit.pari
rõne ⁊ ſil fuit? voluit. Si tu dicas ꝙ
nolle ⁊ velle fuit in diuerſis inſtàtibꝰ.

Motra intelligẽ àgłi ẽ ſimplex ⁊ i iſtati
põt eẽ ſiłr ⁊ velle:ꝑꝑ nihil ꝓhibet duo in
diuiſibilia eẽ ſil:nibil ꝓhibʒ ꝙ itelligẽ

⁊ velle cũ ſint indiuiſibilia ſaltè ratiõe

iqiuiſibilis ſił eẽ ſiẽ vltia dnsꝝ lineaꝝ

òc

oͤtig
oil
nicia
man
fet.
cati
rder
gel
inf
nih
aſ⸗
tut
Ee.
ſopi⸗
gid
ergo
glder
diln⸗
fuiſe
gcun
ſyo

vn
igi
lie
n

rõem q̃re aĩa h duo põt hr̃e

cõtiguatũ ſimul ſunt. Itẽ hocipſum
oñdit᷑ ꝑ ſiłe.q aia rõlis ſimł tpꝑe ↄdit᷑⁊
viciat᷑ nec ẽ ibi aliq̃ oꝑpõ. ſiłr videt᷑ ꝙ
in angło eè potueritꝙ ſił fieret ⁊ vicia
ret᷑.nõ tñ a deo: ſicut nec oꝛigiale pec/
catũ ẽ a deo:aut ſi nõ ẽ ſile eno quero
ſił nõ an
gelus: Si dicas mihi ꝙ ab actu alieno
inf icit᷑ aĩa.ſ.a coꝛpe: ſ̊ angelꝰa ſe.hoc
nihil ẽ. q; ita cito angłs fuit cognitus
a ſe ſiẽ ab alio.qᷓ pari rõe ita inſici po-
tuit ab actu ꝓpᷣo ſiẽ abaliso. Sedõ
Ece.xxviij.ĩ delitijs padiſi fuiſti plen*
ſapia ⁊ pfectꝰdecoꝛe g . cũ H̊ intelli
gat de dyabolo ſiẽ exponüt gloſe: fuit
ergo alñ ſine pcẽo. Itẽ h dicit augꝰ.
xi.de ci.ca.xv.i delitijs padiſi dei fuiſti
oĩ lapide pcioſo oꝛnat c. vbi alñ intiłr
fuiſſe ſine pcco. Itẽ rõne vr.oẽ pcẽm
actuale exit in eẽ ꝑ actũ deliberatõnis
H ybi delibᷣatio: ibi collatio ⁊ ſucceſſio
de necitate.̊ fi pcẽm ſeqͥr delibatõem
angki pcẽm ſeqͥ angelũ:nõ tm nã:veꝝ
etis delibatöe. Situ dicas ꝙ angts
ꝓpt intlim dei foꝛmẽ delibati inſtati:
2 ſi videt ⁊ delibat.oñdo ꝙ nõ põt eſſe
angłs enĩ ad h̊ ꝙ appetẽt nccario tria

pcouit: ⁊ appetibile:⁊ cui appetebat:⁊

rõem mouẽtẽ.aliq̃ enĩ rõ fuit que exci
tauit:h iſta ſunt diuerſa ⁊ ĩpoſſibile eſt
p nãm aliquã potẽtiã ſił ⁊ ſeł ad plura
ↄpᷣti. ꝓpt᷑ qð etiã dic phs ꝙ ĩtellgimuſ
vnũ ſolũ. ſi nõ ſił: ſucceſſiue ꝙᷓ coguit
Itẽ angłs qñ ↄdit ẽ aut fact cũ ſua
opatiõe actuali:aut abſq; opatõe actu
ali. ſi abſq; opatõe actuali.ꝗ poſt tẽpuſ
peccauit nccio.ſi cũ ſua opatiõe ſed nõ
decnit deũ creare alicui rei niſi opati/
onẽ ſue nẽ ↄuenientẽ. cũ gᷓ actio defoꝛ
mis potiꝰſit nẽ incõueniẽs.patet c.
Itẽ h̊ duo ſunt vẽa ꝑ ſe.qꝙ nullus in
illo inſtati qͥ pccat põt vitare peccatuʒ
nullꝰpeccat actuali pcco in eo qð vitãe
nõ põt:ß ſi angks peccauitĩ illo inſtati
nõ potuit in illo vitare:nec ĩ aliq quod
eet añ illud nec poſt. ̊ nõ potuit vitare
ſß ſi nõ potuit vitare:nõ peccanit.ergo
ſi nõ peccauit ĩ pᷣmo inſtãti nõ peccauit
Itẽ malũ eſt conuptiuũ boni:ſ nihil

coꝛũpit᷑ niſi qð ẽ łfuit.ꝗiĩ anglo aliqd

fuit qð admiſit ꝑ pccʒ: tũc ergoquero
vtn in pmo inſtati geccauerit an no? ſi
nõ tẽ hẽo ꝓpoſitũ.ſi ſic ꝑeccauit ſbito
ſß cũ in ſbita mutatõe ſit ſit fieri ⁊ factũ
ſik erit conũpi etiã ⁊ conuptũ eſſe:⁊ ita
nõ eẽ. ᷓ bonuʒ in pᷣmo inſtati nõ E: F nö
conũpet᷑ niſifuerit. ĩ eodẽ inſtati fuit
æ nõ fuit.⁊ ita ↄdictoꝛie oppoſita ſũt ſil
vera:ß H ẽ ĩpoſſibile.et ppt H vult phᷣs
q inter mutatões pꝛias de neciĩtate ſit
dꝗes media. int illiꝰvoni ꝓductiõem?
adẽptõem fuit qes media:⁊ ita moꝛula
Situ dicas ſicut dr de aĩa rõli.quia

ſitkit põt ibi obici ꝙ nõ adimit bonũ ꝗqð

infuit: qð infuiſſʒ ſi nõ peccaſſet.nũq;
eĩ fuit iuſtꝰ ⁊ bonꝰ ſ̃ fuiſiʒ ſi ñ peccaſſet
Cõtra ̊ ẽ aug. de conuptõe ⁊ gratia.
ille in vitate nò ſtetit.dictũ ẽ de oygeqꝛ
ibi fuit nõ pmãſit. illa rn nihil vʒ H
dð ꝙ antiq̃ po fuit aliquoꝝ ꝙ ſik
tpe fuit dyaꝰ⁊ peccauit nec vnq; fuit ni
ſi malꝰ. Et vr̃ augꝰillã appꝛobare ſuꝑ
ge. ad litterã.⁊ iõ aliq moderni eã tenu
erüt. ſ qm ſicut expſſe dicit augꝰ. in.xi.
de ci. de. pdicta põ accedit ad pmã que
hẽtica:⁊ ita qſi hereſim ſapit. Cois
opio mgr̃oꝝ piſiẽſiũ ẽ duratõe ↄdiꝰ
angki pceſſit lapſuzʒ ⁊ de cõiↄſilio ma-
giſtroꝝ põ oppoſita excõicata ẽ ab epo

piſiẽſi. Ideo tãq́; mag vera⁊ catholi/

cqꝗ ⁊ magis ꝓbabilẽ ⁊ cõem opioʒ dico
illã eẽ tenẽqã. q moꝛula fuit int creatõ
nẽ ⁊ lapſuʒ lʒ puula ꝓpt quã ſancti et
expoſitoꝛes.⁊ ipa ſcriptura loquit᷑ de
malicia dyaboli q̃ſi ſp fuiſſet in ea. qa
illud modicũ q̃ſi ꝓ nihilo roputat᷑.ex H
pʒ rñſio ad pᷣmũ.qꝛ vt dicit augſẽſus
ẽ. dya ab ĩitio peccauit.i. ſtati p'initiũ.
Ad illud qð obꝛ de aug dico ꝙ dicit

ßfm aliena opiõem. qð pʒ q pꝛiũ diẽ. xi

de ci. Et ꝙ obꝛ ꝙ ipe poſuit oĩa ſi ił fcã.
dð eꝙ ven eſt q;tũ ad eẽ nale:ſ nõ qtuʒ
ad bñ eẽ. vñ poſuit ꝙ lux coꝛpał ſi. it eſſʒ

7 diuiſa eẽta tenebꝛis.ſiłr ꝙ nõ ẽ oꝛdo

mãliũ dieꝝ: Eᷣ bñ poſuit oꝛdinẽ ſi pualiũ
dieꝝ ſm ſeptẽplicẽ ↄditõem intellectꝰ
angelici ſup res. 2ld illud quod obꝛ
ꝙ ſtati fuit in actu.oð ꝙ qᷣdã H negant
in oĩ creatura.qꝛ tñ augꝰvr dicẽ pꝛiuʒ
in luce ⁊ ſplẽdoꝛe: ↄcedamꝰ in anglo
93

g tñ nõ fuit ſtati in actu electõis.q illũ
ancedit delibatio ⁊ pcognitio pluriuʒ
qꝛ ſiẽ dictũ eſt in oꝑponẽdo nõ pñt eſſe

ſił.nõ ꝓpter oppugnãtiã actuũ vł ſim-

pliciũ:hᷣ ppter implicitatẽ intellectus
angelici.qꝛ vna ↄuerſiõe tot capit᷑ in/

tellectꝰab vno obiecto:ita ꝙ ĩcõpoſſibi
lis eſt ĩ illo inſtàti ↄuerſio ad iltq obᷣm
7 ſic pʒ rñad duo ſequẽtia. Ad illud
aũt qð obꝛ de pcco aĩe.dð ꝙ nõ eſt ſile
qꝛ pcẽm in aia nõ fit p actualẽ delibera
tionẽ:ſed fit pꝑ vnionè ad carnẽ infectã
⁊ qm vnio ẽ in inſtãti:delibatio ⁊ colło
nõ.iõ nõ eſt ſimile hic⁊ inde.

Irca ſecũdum
pncipale ⁊ circa angeli nalem
cognitõem duo querũt᷑. pmũ ẽ de co
gnitõe ipſiꝰcreature. ⁊= de creatõne
creatricis eſſentie.
Veritur ergo
Smo vtn angekomia creata qᷓ
cognoſcit cognoſcat ꝑ ſpꝑẽs ĩnatas:an

aliqua p ſpẽs acqſitas. Et ꝙ oĩa cre ⸗
ata cognoſcat ꝑ ſpès ĩnatas ṽ᷑ ſacra

ſcriptura velle Ece.xxviij.tu plenꝰſa⸗
pĩa ⁊ pfect decoꝛe.dicit᷑ad dyabolũ.ſ
nõ eẽta ſuo oꝛigie plenꝰſapia niſi eſſʒ
in eo plenitudo ſpẽꝝ per q̃s ↄtigit res
cognoſcẽ.ergo cuʒ plenitudo ſufficiat
vnicuiq;: vr ꝙ ſpẽs infinite ſufficiãtan
gelo ad oĩa cognoſcẽdũ. Itẽ p aug.
xi.de trinitate.mẽs ergo ipa ſicut reꝝ
coꝛpeũ notitia ꝑ ſenſuʒ coꝛpis colligit
ſic incoꝛpeaꝝ p ſemetipm.⁊ huiꝰròõem
aliã nõ aſſignat:niſi qꝛ ſpꝑes incoꝛpaliũ
nõ põt fieri in ſenſu:⁊ ſpeẽs acqͥrit᷑ medi
ante ſenſu:ſᷣ angłs nullũ hʒ ſenſũ ſup

tonat᷑ mõ.ergo nulliꝰnotitia acquirit:

ſuſcipiẽdo ſiue acquirẽdo ſpem nouã.
Itẽ hocipm vr̃ p auctoꝛitatẽ in li.de
cauß.oĩs itlłntia eſt plena foꝛmis: ſ ſi
ſpes recipet nõ eẽt plena . Itẽ ta
lis ↄſueuit aſſignari dꝛĩa int᷑ ĩtellectũ
angelicũ ⁊ humanũ:qꝙ humanꝰ ꝓpter
ↄiũctõem cuũ coꝛpe eſt poſſibił:angkicꝰ
vo eſt actualis.ſi ergo recipe nõð niſi
rei exñtis in potẽtia ſᷣm ꝙ hꝰmõi pʒ t
Itẽ ꝗ iſta dꝛĩa ſit ↄueniẽs vr. itlłctꝰ

enĩ vĩnus eſt in oiĩoda actualitate: ita
qꝙ oĩo nihil põt recipe.intellectꝰ po hu

manꝰ qñ creat᷑ eſt ſicut tabula raſa:et

ita in oioda poſſibilitate. ergo ſi inter
hec extrema poſſibile eſt repire mediũ:

poſſibile.ſ.in quo ſit poſſibilitas actui
ↄiũcta.⁊ talẽ nõ eſt dare niſi angelicũ.
ergo X. Itẽ triplex eſt eſſe rerũ. hñt
eni res eſſe in verbo.⁊ in intellectu an
gelico.⁊ in mũdo.ſᷣm qð triplex eẽ diẽ
aug.illud eẽ dictũ.fiat ⁊ fecit ⁊ factũ ẽ
hz eſſe rerũ in intellectu an głico magiſ
accedit ad eſſe reꝝ in verbo: qᷓ; eſſe reꝝ
in mũdo.ergo cũ in vbo fuerit pleniſſi
me:in maioꝛi plenitudie ſunt in angto
q́; in mũdo:vel in eque magna.ſ̊ deus
ab initio mũdi indidit rebo rönes cales
ſm quas cetera fierẽt et nihil diceret᷑
noui:qꝛ reqͥeuit deꝰdie.pijꝰergo młto

foꝛtiꝰvr ꝙ in angło impſſit ſiłitudines
⁊ rões ſᷣm quas poſſet cognoſcẽ cetẽa

faciẽda.ergo ſine receptöͤne noua.
S eq ↄtra eph.iij.vt ĩnoteſcat pᷣnci
pibꝰ ptatibo multifoꝛmis ſapiẽtia dei
gloſa dicit ibi ꝙ angłi młta didicerũt
ab ecclia.ergo multoꝝ ſpẽs recepunt
⁊ acquiſierũt. Itẽ ſi p ſpẽs innatas
oĩa cognoſcit.ergo a nã ſua omĩia ſcit

ergo pñtia ⁊ futura.nccia ⁊ ↄtigẽtia.

nãlia ⁊ volũtaria.qð manifeſte falſuʒ
eſt ⁊ ↄtra ſcripturas. Itẽ ſi oĩa co⸗

gnoſcit ꝑ ſpẽs inatas hʒ penes ſeihym

rõem cognoſcẽdi oĩa.ergo ita bene co
ſicut ppiqua. ergo dyabolꝰ exiſtẽs in
inferno ſcit quicqͥ ſit in mũdo:⁊ ange
lus qui eſt hic:quicqͥd fit in anglia.qð
manifeſte falſuʒ eſt ⁊ ↄtra ſcriptura q
de multiplici miſſiöe angeloꝝ loquit᷑.

Itẽ ſi oĩa cognoſcit p ſpẽs ĩnatas:
aut nõ cognoſcit ſingularia:aut habʒ

ſpẽs omniũ ſingulariũ.pᷣmũ ẽ falſum

⁊ incõuenies ꝙ angłs ſingularia non

cognoſcit cũ hibo ſpũalibi miniſtret ⸗

ag ſpalia ⁊ ſingłaria miſteria dirigat

Siautẽ hʒ ſpẽs oĩm ſingulariũ. cũ
poſſintaugeri in infinitũ:hẽebit ſpecies
infinitas aut fiet aliqñ aliqð ſingłare

qð nõ poterit cogitare. Situ dicas
ꝓ angks cognoſcit ſingłia ꝑ ſpẽs vłiü

nouit abñtia ſicut pñtia:ita lõgiqua

i.
bu
et
ner
gii
ctui
Ai.
ühit
dun
eedie
ctü
ugi
rer
niſti
gto
eus
des
mko
iines
ndei
mi

Löõtra in ſpecie vkiuʒz nõ diſtinguüt.

ergo nõngnoſcit diſticte. Mꝛeterea
ſpẽs vłis non aſſiłat᷑ cuilibʒ ſingulari

aſſiłatõe ꝑpfecta.ergo pfectiꝰ ↄgnoſcit

homo q; angel*. Situ dicas qange
lus aꝑpꝛopat illas ſpeès aꝑplicando ad

ſingularia. Cõtra oẽm axplicatiöem

nõ foꝛtuitã pcedit cognitio.ſi enĩ non
cognoſcitillũ cui axplicat quõ vult illi
ſpem axpplicare. Et iteꝝn quare magis
illi ſingulari aꝑplicabit ſpecieʒ hois q;
aſini.ergo añ aꝑplicatiõem cognoſcit

ſingulare. Pꝛeterea.aut cognoſcit

poſt applicatõem:aut nõ.ſi nõ.gãgelꝰ
nõ põt tenẽ in memoꝛia cognitoem ali
cuiꝰſingularis.qð manifeſte falſuʒ ẽᷣ.
ſi ſic. ergo remanʒ in memoꝛia aliqua
noua ſpẽs cũ aliquid cognoſcat qð pᷣꝰ
nõ cognouit:⁊ ita in illa recipit aliquã
ſpẽm ergo c. Ne?dicẽdũ ꝙ oẽs qui
aliqᷣd ĩtellexerũt hoc poſuerũt ꝙ ãgel
cognoſcit res creatas p ſpẽs niſi ſit ta
lis que eẽntialit᷑ ſitĩ angelo.cognoſcẽ
aüt rẽ oĩo ꝑ ſeipm hoc eſt ſoliꝰilliꝰqͥ eſt
act purꝰ⁊ pfectiſſimꝰ.⁊ ideo ydea ⁊ cã
omniũ ⁊ efficiẽs ⁊ exẽplaris ſeipo non
alio quodaà: ſ̊ tñ in mõ ponẽdi ſpẽs dip
ſificati ſunt.Rliqui enĩ poſuerũt ꝙ an
gelus oĩa que nouit ꝑ ſpẽs:ſcit ꝑ ſpꝑẽs
innatas.⁊ huiꝰpoſitõis tradũt modũ ⁊
cãm. Modꝰenĩ hic eſt q́;uis in angło
ſint innate ſpẽs in numero infinita.ſ.
rerũ que ſunt de pᷣma ↄſtitutõne mũdi
tamẽ ſicut deus in pᷣma ↄditiõe ↄdidit
ratões cauſales ⁊ ſeminales rebuſad
ſe multiplicàdis:ita tradidit etiã ſpẽb⸗
quas impſſit angelico intellectui.⁊ ita
omia ppñᷣt ſine extrĩſeca receptõne co/
gnoſcere.Cauſam autẽ huiꝰ aſſignat
quia cũ receptio fiat ꝑx quãdã abſtracti
onẽ᷑ ⁊ ꝓpoꝛtõem ad que cõcurrũt tanqᷓ;
diſpoſitiua oꝛganũ ⁊ mediũ ⁊ virtutes
inferioꝛes.⁊ H̊ nõ ſit in angelo repire.
dicũt ꝙ nihil ab extra põt recipe.Sed
buiꝰ poſitõis modũ facile nõ eſt intelli
ere.quia difficile eſt videre qua rõne
pẽs pñt multiplicari.nã ſpecies vniꝰ
rei nõ generat ſpẽm oĩo differẽtis rei

nec eadẽ ſpẽs ſe multiplicat in anima

vᷣim numerũ: cũ vna ſitaĩa ſicut vnius

obiecti vna ẽ ſpecies in vno ſpeculo in/
dqiuiſo. Cauſam autẽ credo eſſe falſaʒ
quia planũ eſt ꝙ angelꝰbʒ intellectuzʒ
xoſſibilẽ cũ nõ ſit purꝰactus. Planuʒ
etiã eſt ꝙ habʒ agẽtẽ maioꝛis virtutis
q; ſi eſſet coꝛpoꝛi alligatuſ.ſi ergo alli-
gatuſ põt extrahẽ ⁊ impoſſibili impᷣmẽ
q;tomagis iĩtellectꝰliber ⁊ ſepatꝰ h põt
Ideo eſt alia poſitio ꝙ angłs qdaʒ
pcognoſcit ꝑ ſpecies innatas. vtputa
nãlia ⁊ nccãria ⁊ que fuerũt cũ angelo
ↄcreata:ſed foꝛtuita ⁊ volũtaria.⁊ fu/

tura ↄtingẽtia intelligit ꝑ ſpẽs acqui-

ſitas receptas.angelicꝰeni intellect ꝰẽ
poſſibilis reſpectu huiuſmodi ſꝑcierũ
nõ tñ eſt tata poſſibilitate poſſibilis: vt
human. qͥa human eſt poſſibilis oĩo
ꝓpter nuditatẽ.eſt etiaʒ poſſibilis ꝓpt

iũctõem cũ fantaſmatibo.angelicꝰvo

neutro modo: ſᷣ poſſibilis eſt reſpectu
pdictoꝛũ cognoſcibiliũ.cũ eĩ nõ hẽant
cãm certã ſolꝰ deus qͥ ſeipo cognoſcit
eſt in actu reſpectu talis cognitõnis.⁊
ille qui cognoſcit in deo vel ꝑ reuelati
onẽ a deo.angelus pᷣo qͥ indiget infoꝛ/

matõe ſpẽi p nam eſt reſi bectu taliuʒ in
potẽtia nõ in actu. Sed h̊ poſitio vr ĩ

ſe claudere duo oppoſita.ſ.q angelus
hẽat ſpẽs vniuerſaliũ:⁊ ſuſcipiat poſt
ſpẽs ſingulariũ.ſpẽs eni ſingulariuʒ
eiuſdẽ ſpeciei nõ differũt niſi numero:
⁊ impoſſibile eſt accidẽtia eiuſdeʒ ſpẽi
diuerſa numero eſſe in eodẽ ſubiecto.
ergo nullꝰintellectꝰpõt habere ſpecies
hois.ſed ſi habʒ vnã innatã:nõ põt aliã
eiuſdeʒ ſpeciei recipe:ſicut nec due al/
bedines ſunt in eodẽ coꝛpe. ſi di/
cas duarũ albedinũ ſiłitudines eſſe in
eodẽ aere:et diuerſa lumina eiuſdẽ nẽ
vt dicit dyoniſius.⁊ ſacies duoꝛũ ho⸗/
minũ in eadẽ imagine:nõ eſt ſimile.qͥa
idola ⁊ lumina in medio diſtiguũt᷑ per
ſuas oꝛigines:diuerſe figure poſſunt
in genere figure differre ſpecie. aliter
ſufficit ſpecies figure cũ numero:ſicut
poſſum tres ſpecies oĩo ſiłes ↄfingẽ.⁊
ſic videt᷑ dicta poſitio ↄtraria ĩplicare
Ampliꝰ ſi ſpecies eſt totũ eſſe foꝛmale
indiuiduoꝛũ:vt dicit boeciꝰ. nec eſt in/
diuiduatio niſi ex ↄiũctõe foꝛme cũ mã
94

ſi ſpecies exiſtẽs in intellectu omnino
Abſtrahit a materia. nullo modo in eo
ꝗẽ intellectu eſt ponere diuerſas ſpẽs
ſiue foꝛmas ſolo numero differẽtes.
ſic redit idẽ quod pus.ſcʒ ꝙ ſi intellẽs
an gelicꝰhabʒ omniũ vniuerſaliũ ſpꝑes
innatas:nulla vlteriꝰſpeciẽ recipit ſed

ſufficiẽter per illas omnia cognoſcit.

—

Et iqeo eſt tertia poſitio ꝙ angelus

omiĩa cognoſcit ꝑ ſpẽs innatas:nõqͥa
nõ poſſit recipe ſpẽs.tũc enĩ ſi deꝰcrea

ret aliquod nouũ in ſpꝑecie:neceſſe eſſet

angelũ ignoꝛare. qð ſi falſuʒ eſt poſſet
recipe.⁊ ideo h̊ nõ eſt ratio ſ̊ h̊ ꝙ deus

intellectü angelicuʒ poſſibilẽ tot ſpẽbꝰ
impleuit ꝙ ꝑ illas poterat oĩa cogno⸗
ſcere ſine oĩ receptõie noua.⁊ ideo dẽ
intellectan gelicꝰ?eſſe in actu reſpectu
rerũ:nõ qa ſeipo ſit in actu:vel quia ſit
actus:ſ̊ ꝑ ſpẽs facteſt in actu.⁊ modꝰ
⁊ intellectꝰiſtiꝰpõis eſt hic.deus enĩ in

angelis ↄcreauit ſpès vłes oĩm fiẽda

rũ rerũ:⁊ p illas certũ eſt ꝙ põt omnia
cognoſcẽ:põt etiã ⁊ ſingularia ſed nõ:

niſi ↄponat ad inuicè vt patʒ.Si ergo

habeo penes me ſpeciè figure:ſpeciem
hHls:ſpẽm coloꝛis ⁊ tẽpis.⁊ cõponq ad
inuicẽ ſine noua receptõe ſpẽi cogſcaʒ

indiuiduũ vt in ꝓpa natura: ſ qͥa talis

ↄpõ niſi eẽt ſʒʒ certitudinẽ ⁊ conñdẽtiã

ad ipam re:eſſet fictio ⁊ deceptio.ideo
angts huiuſmõi indidua ⁊ ſingularia
nõ cognoſcit niſi dirigat aſpectũ ſupꝛa

pdictũ cognoſcibile: ⁊ ſm illud qð eſtĩ

re ipſe ↄponat ſpes in ſe.⁊ tũc habʒ ita
clara ⁊ certã cognitõnem de re ſicutſi
ſpẽm ſtati recipet.⁊ hec p mag placet
qa ↄcoꝛs ẽ rõi ⁊ phie ⁊ ſacre ſcripture

⁊ patet rñſio ad oĩa oba ſi bñ ĩtelligat

Ald illuq eni qð obꝛ ꝙ angeli didice
runt ⁊c.dð ꝙ hec põ bñ ponit angelos

multa diſcẽ: t nõ ꝓpter h̊ ſpès nouas
recipe:nec illud ẽ incõpoſſibile.ego eiʒ

hẽo ſpẽm hoĩs ⁊ aialis dũ ſcio vnã cõ

cluſionè de eis:ſ̊ pꝑ multiplicẽ ↄuerſio
nẽ ⁊ collatiõem poterit circa eaſdẽ res

p eaſdẽ ſpẽs noua cognitio gnari ᷣm

diuerſas oppdes ⁊ hitudines:⁊ ita ali-
quid addiſca: ſ̊ nõ nous ſpèm recipiã.

ſic ꝙ angeli multa didicerũt:tũ ex ppᷣa

induſtria.tũ ex reuelatiõe cũ expiẽtia.

Ad illud qð obꝛ ꝙ tũc cognoſcerẽt
ↄtigẽtia ⁊ abſentia. dð ꝙ ſicut tactũ ẽ
ad cognitõem harũ rerũ pticulariũ et
maxĩe ↄtĩgẽtiũ nõ ſufficit habẽ ſpecieſ
innatas niſi aſpect'angelicꝰcõuertat᷑:

⁊ ↄuerſio reqͥrit rei exñtiã:vel in ſe vel

in cauſa.reqͥrit etiã pſenti eo ꝙ virtuſ
anglica ẽ finita.iõ in aꝑpꝛoxĩate aliq̃
ꝓpoꝛtionali eſt cũ ſe ↄuertitad rẽ.⁊ ita
patetꝙ nõ ꝓpter hoc cognoſcit futura

vel etiã ↄtigẽtia. Ad illud qð obꝛ ꝙ;
aut nõ cognoſcit ſingularia:aut habz
ſpẽs infinitas.dico ꝙ cognoſcit ſingu
laria ꝑ ſpẽs vniuerſaliũ aꝑplicando et

axpꝛopando.vñ p appꝛopatõem ꝓpᷣe⁊

Diſticte cognoſcit:nec opʒ nouas ſpẽs
recipi:nec oʒ infinitas eſſe.qꝛ ſingula/
ria ad numerü finitũ vłiuʒ reducũtur:
f finite ſpẽs infinitis modis ↄpoi pñt.
et ideo nunq; tot ſingularia cognoſcit
ungls qͥn adhuc poſſit cognoſcẽ plura
ſine receptõne ſpẽi noue:nõ tamè ſine
Directõe aſpectꝰ ſupꝛa rẽ ex q̃ directõe

nõ recipit ſpẽm a cognoſcibili cũ ſit in

actu ꝑ ſpẽm quã habʒ:ſᷣ dirigẽdo aſpe

ctũ ſpẽm appꝛopat:⁊ axpꝛopando ↄpo
nit:⁊ rẽ ſingularẽ ſub ſua ꝓpetate co/

gnoſcit ⁊ perficit.qꝛ tota cognitio eſt a

foꝛma:⁊ foꝛma hec ſpẽs eſt que eſt totũ

eſſe indiuiduoꝛüũ. Ad illud qð obꝛde

applicatõe ꝙ ſupponit cognitiõem.dð

ꝙverũ eſt ꝙ pſupponit cognitõnem et
relinqͥ t cognitiõem: ſed tñ aliã pᷣſit uo
nit:aliã relinqͥt. angis ei ſine ↄuerſiõe

aliqua hʒ cognitõem loci:⁊ cũ ↄuertit

ſe ſupꝛa locũ cognoſcit oẽs res q ſunt
in loco applicãdo ſpẽs vłes ad ſingu/

laria ⁊ cõponendo:⁊ illas ſpẽs ſub tali

axpplicatõe ⁊ põe remanẽt in angłico
intellectu.⁊ ita relinquũt cognitònem
nouã ſine receptiòe ſpẽi.ponat᷑ etiaʒ ꝙ
nullã hr̃et cognitiõem ſᷣ ſoluũ ſpẽʒ vłis
in intellectu ſuo:adhuc poterit applica
re ⁊ axpꝛopare nõ caltr᷑:t certitudinalr
gõ pʒ ſic. hõ eni cũ naſcit᷑ nõ hʒ ↄgniti

onẽ nec ſpẽm ſinglłariũ:nec còem:nec
ꝓpꝛia.ſola tñ directõe aſpectꝰ ſuꝑ res
cognoſcit omĩa viſibilia ⁊ recipit ſimt

ↄgnitoõem certã ⁊ ſpem. q;ꝛ denudatus

tülit
ſt er
tateſt
Fitat
ocul
tedi
not,
ſſept
inele
uc
n
dia
9
pi
lnut
eſo
yno
eno co⸗
ſuiein⸗
co
inſfe
pöp
clatie
chieſt
dens ſ

dietin
ſeret
cüe
grüet
ſeief
lerat:
nſeyel
Ment
li
Aan
ufunn
Ndobeg
utbab;
itſingu
mnaoet
pper
sſpis
nonla,
cüd.
wipit.
ognoſct
ſckpian
mniſie
ſirde
naͤſn
oiin
wo⸗
ma⸗
veſta
ttoti
dede
ndd
met
ſup⸗
nertioe
nertt
aſunt
ſing⸗
ſubtun
inghe⸗
ſtönen
etich⸗
eznts
pu
ina'
hi
res
in
ns

erata foꝛma recepti.ꝙ ſi haberet ſpẽs
multo meliꝰpoſſit dirigẽdo aſpectũ ad
res mũdanas eas cognoſcẽ non ſuſci
piẽdo ſpecics cũ iam habeat:p ex dire/
ctione:⁊ aꝑplicare:⁊ aꝑpꝛopare:⁊ ↄpo/

nere:⁊ diſtincte noſſe.

Ecundo queri
tur circa hoc de nãli ↄditõe an
geli reſpectu creatricis eſſentie.Et eſt
queſtio vtꝝ angłs pcognitõem nãlem
diuinã eẽntiã cognouerit in ſeipa ſine

oĩ medio ⁊ creature ãminiculo. Etꝓ½

ſic videt᷑.angelꝰpꝑ nãm hʒ dei foꝛmem
intlłm ſicut vult dyoniſiin li.de diui.
no.ſ intellect humanꝰ qñ facteſt dei
foꝛmis cognoſcẽ põt deũ in luce ſua.ñ
enĩ efficit᷑ dei foꝛmis niſi ꝑ głiaʒ.ergo
⁊ hoc poterat angłs ꝑ nam. Itẽ age
lus p nãm eſt ſpeculũ claꝝ ipiuſ ſupmi

luĩs:ſed illud lumẽ ſemp q;tũ eſt de ſe

⁊ naliter ſupſplẽdet ſꝑeculo ĩtellectua
li:ſi ergo ſpeculũ mũdũ obm ſoli clari

tatẽ ſuſcipit pꝑ nãm.ergo⁊ angelꝰcla/
ritatẽ illi ſuꝑne lucis.ergo cum poſſit

oculũ ad ill ſuꝑna lucẽ nullo obſiſtẽ/

te dirigere: dirigẽdo cogitare.ergo

