gentiã ⁊ etiã obiecton nõnduʒ ẽ ꝙ li⸗
bido tripłr dr̃᷑. Qno mõ libido dr im-/
pꝛoba nolũtas.ſᷣm quẽ moð dicit Au
guſ.ĩ li?ð libero ar. Nihil enĩ videmꝰ
in toto malefaciẽdi gñe niſi libidineʒ
dnᷣari.H̊ ẽ uolutatis ipꝛobitatẽ.Alioꝰ
libido dr delectatio ĩmoderata.ſᷣm ꝙ

dicimꝰmaioꝛẽ eẽ libidinè in ope virtu
tis gnatiue q; alterius potẽtie. 3?2 dr

libido coꝛruptio vitioſa quà dicimPeẽ

in ſemiĩe ⁊ etiã vᷣtute gnatina pter actũ
generãdi ſᷣm quã ipſa uis gnatiua vr

eè coꝛrupta ⁊ infecta. Oĩb his modiſ
ↄtigit libidinẽ eẽ circa actũ gnationiſ
huane.qm ibi ẽ coꝛruptio vitioſa ⁊ de

lectatio ĩmoderata ⁊ uolũtas ipꝛoba.
ſine pma tñ libidie hᷣ eſt ipꝛoba uolun
tate ↄtigit gñari frequẽter. ſine ſcðᷣa
H eſt ĩmoderata dᷣlectatiõe vix aut nũ
q;. ſine tertia nuqᷓ; ſi ſit gñatio ſʒ legẽ

nẽ. cũ ergo dr̃ ꝙ pcẽm nõ tñſmittit ad

poſteros ꝓpagatio ſᷣ libido.B nõ ĩtelli
git ð libidie pꝰ 2?? ʒ Et p Hhpʒ rno
ad rões q adducũtad vtrãq; ptcʒ. Hã
pᷣme auctoꝛitates ⁊ rões q odunt oꝛi

giale trãſtundi ꝓpt libidinẽ loquũtur

ð libidie in acceptiõe ʒ*. Roõnes ucro
ad oxpoſitũ ꝓcedũt ð libidie ⁊ accepti
one pᷣma ⁊ 2a.⁊ Gᷓ; pʒ ptractãti omncs
7 ſingulas.

1parte iſt
ſfunt dubitatões circa lram.et
pmo qrit᷑ de H̊ͥ qðᷣ magr qrit in lra. ibi
Et h̊ qri ſolʒ vtꝝ cã oꝛigiałi carne ſit
culpa uł pena? Mõ eni vr ipſe rnñdere
ad qõneʒ ꝓpoſitã.qꝛ ĩ ſoluẽdo nec de
tmĩ atꝙ ſit culpa.nec detmĩatꝙ ſit pe
na. et vr̃ ꝙ neutꝝ ſit. Culpa nõ ẽ ↄſtat
Pena nò videt᷑ eſſe.qꝛ pena ĩ ea ſola
nata ẽ in q̃ ⁊ miſeria nata ẽ eẽ.⁊ mibia
in ea ſola in q̃ etiã beatitudo ẽ nata eẽ.
H aũteſt ſola rõnałcreata.ꝗ añ aduẽ-
tü aĩe nec põt eẽ pena nec culpa. Itẽ
ꝓ oĩ ꝑena aliqͥs punit᷑.ſᷣ̊ ꝓ illa coꝛru⸗/
ptõe qͥ eſt in ſemie an aduentũ aĩe nul
lus punit᷑.ꝗ̊ nõ videt eẽ pꝛna. Sʒ inʒ
riũ eſt.qꝛ cũ ſitcoꝛruptio ſequẽs ex cul
pa:⁊ oĩs talis ſit pena.videt᷑ tał coꝛru/

ptio eẽ pʒna. Itẽ cü oĩs maledcõ ſit

pene vł culpe.⁊ ſemẽ erat maledictũ ſʒ
ꝙ dr ſap. xij. Auguſ.expoit ĩ li?ppo/

noſticũ.ꝗ̊ t. Rndenðo ad h̊ bꝛeuit

ꝙ mꝗr ad iſtã qõneʒ rñdetralde caute
⁊ rönabiłr. Nec eni ſuſtinet ꝙ ſitcul/
pa.nec tũ negat.nõ eni actnatrẽ pena
uel culpa coꝛruptio illa ſiue feditas.
9 e=

2

qm ꝑem ſe rõe gene ⁊c culpa ſ roõe cul⸗
ſut ↄ baʒ rõnale.nec tñ negatꝙ ſit
culpa r ꝑena.q ad r trũq; oꝛdinẽ hʒ.⁊
vtruq; qqam mõ eſt ca.Aia eni ex ↄiũ/
ctiõe ſuiad carnẽ rõe illiꝰ feditatis /
hit ꝑena ⁊ culpã.lʒ culpa pꝛius ↄbhatꝑ
nam q́; meruũ pꝑene.iõ ingr vtrùq; ↄp/
hedit.uocat eò vitioſitateʒ ſiue carnis

feditatẽ.et ꝑ H̊ pʒ rno ad vtraq; ptẽ.qꝛ

qdammò dicedi ẽ ꝑena.qdâmovo nõ.
Item qrit᷑ de h qð dicit YFeditas ma
ioꝛ vr in carneↄcupiſcibiłr traductaq;
in ea ðᷣ q̃ traducit᷑.ſi eni H ueꝝ ẽ cũ oꝛi
gĩiale ᷣhatur ex illa feditate:vr̃ ꝙ ma

ius ſit oꝛigiale ĩ vno q; in alio. JItẽ

nulla ꝓpetas intẽſioꝛ ĩ effectu qᷓ; i ca:
qñn eſt vniuoce in vtroq;. ſi feditas in
carne traducta cãtur abeo a qͥ traduci
tur.nõ vr̃ mgr dicere ueꝝ cũ diẽ ma
ioꝛ ẽ hq; ibi. P? dð qꝙ cu dicitigẽ
ꝙ maioꝛ ſit feditas ĩ carne q traducit᷑
q́; in carnea q̃traducit᷑.H̊ intẽdit q;tuʒ

ad carnèẽ q eſt i alijs mẽbꝛis ⁊ vᷣſuitali

is mẽbꝛis q́; mẽbꝛis gñatiue.̊ aut diẽ
qꝛ in illa potẽtia ẽ qdam fõtał infectio
ꝓpt qua ſemè ibi genitũ ⁊ ꝑillã viã de
ĩcendes maioꝛi infectiõe inficit᷑ q́; ali
huoꝛes.qð mãifeſtat pꝛuritus⁊ feruoꝛ

coit.ſic ipſe dicit ĩ lĩrf̃a. Ande nõvult

dicẽ ꝙ ſemẽ ex qͥ gñatur ꝓles ſit mag
ĩfectu q; ſemè ex qͥ gñatus ẽ pr̃.nec tn
ſeqᷣt᷑ ꝙ maiꝰſit oꝛigiale in ꝓle q; fuerit
I pre.Et ita pʒ rno ad illud.&ᷣ H̊ planiꝰ
explicabit᷑ cu aget inferiꝰð qtitate oꝛi
ginalis. Ité querit᷑ ð h̊ qð dic Nõ
q; ex carne tracta ab Adam ↄcepti ſu
mꝰ: iõ pcc̃m poximus⁊c.Etẽ qõ vtꝝ ſi
aliqs hõ fieret de carne Ade coꝛrupta
pter legẽ gnatois viꝝ pberetoꝛigiale?
Et ꝙ non vr mr dicere ĩ lra.⁊ Hipſu
vr Auguſ.dicẽ gᷣ pelagianos.vbi dic
MQuat᷑ terrenꝰtales ⁊ treni.h̊ quo niſi

ſemis ſperſionẽ ⁊ poſt ſemen.̊ vitia

tu eſt ſic ſcriptuʒ ẽ Semẽ eſt maledi-
ctù ab initio.Et poſt clariꝰ Nitiũ ghi
non pot ꝓthoplauſti ſine ſemis effuſi
one.Si gałr foꝛmaret q; ꝑ iſtã viã.nõ
vr ꝙ beret oꝛigiale. Sʒ ꝛiũ eiꝰ vr.ꝙ
ſi tõ caro Ade coꝛrupta fuit et fedata

merito culpe. vr̃ pi rõe ꝙ pcẽm pᷣheret

ſi fieret de alia pte ſiẽ fuit de ſemie.
Pꝛeterea toꝰ coꝛp ꝓlis fabꝛicatü eſt
ex ſeie.⁊ ↄſtat ꝙ feditas illa nõ purga
tur ꝓpt diuer ſitatẽ oꝛganicatiõis.g ſi
aĩa oꝛigĩale xit q iſcta ẽ pꝛio illi coꝛ⸗/
poꝛi.pi rõe vr qpöheꝛet illa aia qↄiuge
ret᷑ coꝛpi ex illa carne foꝛmato.niſi ĩ il
la foꝛmatiõe eẽt purificatio. eoqͥ)

qaʒ te nẽtꝙ pᷣheret oꝛigiale ppter h q;

nõ ſolum ẽ coꝛruptio ⁊ fedatio ĩ pte ſᷣ
in tota carne. Alij vo tenet oppoſitũ
Dicẽtes ꝙ ⁊ ſi ſit i oĩibꝛ mẽbꝛis coꝛuptõ
penalitatis.coꝛruptio tñ feditatis q ẽ
pꝛicipiũ oꝛigialis ĩ pte gñatiuaoſiſtit.
Quodcũʒ hoꝝ dicat᷑ no eſt magna viſ

facieda.qꝛ nullꝰeſt qͥ nõ gñiet ſ̃ legẽ p/

pagatiõis ex ſemie ĩfecto.niſixps io/
l de qͥ dict eſtꝙ nõ habuit oꝛiginale
pcẽ̃m. Nerũtñ ſecuriꝰ eſtadherè uerbᷣ
mgfri.ꝓpter h̊ ꝙ mag ↄſonãt vbis au
guſ.vn ſi hõ fieret ex alia pte vł etiam
mulier facta fuiſſet ex coſta viri poſtq;
Pccauit.penalitatẽ aliquã habuiſſʒ.ñ
tñ pcẽm oꝛigiale. nec ualet qð obijcit

de coꝛruptioe. nꝗ etſi ĩ oĩba mẽbꝛis coꝛ

ruptio ſit penalitatis:coꝛruptio fedita

tis ẽ in ſolo ſeie rõe ĩfectiõis pꝛicipa

q eſt in vi griatiua.Quare aũt vis illa
ſit mag infecta q; alia detmiatũ eſts.
Itẽ querit᷑de ̊ qð dicit Ecce ĩ ini/
qtatiba ↄceptꝰ ſũ Xc. Ex iſto enĩ uerbo
vr colligiꝙ actꝰ mr̃imoniatł᷑ nũq; abiʒ
pcco hat fieri.et Hipſũ vr̃ p auctoꝛita
tẽ Eug.xiiij.de ci.ði. Gẽitales coꝛpis
Ptes ita libido ſuo iuri mancipauit vt
moueri nõ ualeant ſi ipſa ðᷣfuerit. Et
ag valeriũ HNoneſtꝰↄcubitnõ eſt ſine
ardoꝛe libidis. S ʒ iu huieſt.q;ꝛ oẽ
mandatũ dei pot abtꝶʒ pcco iĩpleri.ꝗ̊ p/
leʒ abſq; pcc̃o ꝓcreare põt hõ ad cultü
vi. Ad h̊ bꝛeuit᷑ dð eſt ꝙ actus mfr̃i
moniatł᷑ põt fieriabſq; oĩ pcco.maxie
cũ ſit cã gñande ꝓlisvł reddẽdi ðᷣbiti.
⁊ illud uerbũ pᷣus ĩtelligit᷑ de pcco oꝛi
ginalii ꝓle.nõ ð pcco actualii pente.
et ſitr uerbü auguſ. ĩtelligit᷑ᷣde libidie
ꝓutẽ pꝛuritꝰcar nis.nõ ꝓutẽ impꝛobi
tas uolũtatiſ.⁊ Hmõ plus ẽ pena q; cul

pa.Et ð q̊ planius det᷑miat᷑in ꝗ? ĩtra

ctatu ð matrimõio.

nugforut
emr Jnb
iltercura
ſſaindua
termiatm
tum delen
gemeopt
cüdouere
meinfuſia
tuooouie
fiona iuſti
ct rniue
Tueritas.et
ſercordien
eabitateiu

trintres

lierindan
ginaleer
liter cauf
Ooletq
Terton
manetin
olns
enmir.
lunnig
cihhnawan
lncozwein
Ginenaneni
Rrenun
geg anina ſue
tſſtiſane
Eiſen ☛
Conednoi
Nömnüeſtgar
dlrader 1 opus
Aeunete
egitatedine⸗
Whinantinpr,
nn. gvonni
ginalischn
Cupiſceti⸗
Ninfuſtons
Ninpuratö

tſenie.
Ug

no K

H 60

rhe⸗
Mime;
ooſti
Ne
frintsii
ſttnognn
nlitdsſo⸗
Laugiwle
Cruers
pbis a
lenketam
nmioſti;
RMnih. n
Cddi
Ns
npdoſdin
s dical
Nreaütrisi
eimianͤcſs,
t Ccceiine
ſoeninerd
nunt nüdti
pouctui
les copis
Nepauityt
fuent E
echd

n c .
Gedadcalin
igacnsni
4 .
. Ncio. me
ecataldon.
1.7. „
ualipen,
te⸗
W. . „
giatme,

oniam ſu

pꝛa dictũ eſt ꝑeccatũ oꝛi-
ginale t.. Sup oſtendit
magr̃ quałr peccatũ oꝛiginale tradu/
citur. In hac parte ĩtendit oſtendere
q̃liter curatur. Diuidit᷑ auteʒ pars
iſta in duas ptes. In quaꝝ pꝛima de
termiat magr̃ quomõ oꝛiginale pꝑecca
tum delerihẽat in baptiſmate.qð qui
dem ẽ opus diuine miſericoꝛdie. Se
cũdo uero vᷣtermiĩat q̃liter in ipſiꝰani
me infuſione ⁊ punitiõe ſaluetur recti
tudo diuĩe iuſtitie.ibi Solet etiã que

ri qua iuſtitia teneat᷑ c. Hoc autẽ fa/

cit qꝛ vniuerſe vie domi miſericoꝛdia
⁊ ueritas.et ideo iuxta benignitatẽ mi
ſericoꝛdie manifeſtari etiaʒ opoꝛtebat
equitatẽ iuſtitie. Pꝛima pꝑs diuidi
tur in tres partes. In pᷣma oſtendit qᷓ
liter in baptiſmo deletur ꝑeccatuʒ oꝛi
ginale ex pte anie. Secũdo uero qua
liter cauſari Hatex parte carnis. ibi.
Solet queri etiaʒ vta et ipſa caro ⁊t
Tertio uero vᷣtermĩat de pena que re
manet in vtroq;.videlicet de concupi
ſcẽtia . Simittr ſcdðͥa pars pꝛinci
palis tres habʒ ptes. In pꝛima parte
determĩat vtu deus ex iuſtitia debeat
culpam oꝛiginalẽ anime ĩputareSe
cũdo uero qrit Cur ðᷣus vult animã il
lam coꝛpoꝛi maculato coniungere.ibi
Si uero querit᷑ cur deꝰqui fecit ipſaʒx
X. In tertia uero vᷣterminat qualis
creat᷑ anĩa a ſuo auctoꝛe.ibi Hocaqͥ
buſdã ſoletqueri vtꝝ anima talis c.
Et ſic in vniuerſo magj in pñti diſti
ctione duo pꝛĩcipaliter ðᷣtermĩat.quo
ruʒ vnũ eſt quatr oꝛiginale peccatum
ðleatur pꝑ opus diuine miſericoꝛdie.
Alteꝝ uero eſt quałr contrabat᷑ ſalua
equitate diuĩe iuſtitie.et omnia q det᷑
minant in parte iſta poſſunt reduci ad
tria.quoꝝ pꝛimũ eſt q̃liter deletur oꝛi
ginalis cłpa.Secundũ a quo ſit ipſa
cõcupiſcẽtia.Tertiũ vero eſt qualiter
ad infuſionẽ anime ⁊ oꝛiginalis cul/
p imputatiõe ſaluet᷑ diuĩa iuſtitia.

intelligetia
igitur huiꝰpartiſ incidit hic q
ſtio circa tria. Pꝛimo enĩ querit de v
lectatiõe oꝛiginalis culpꝑe. Secũdo qͥ
ritur de moꝛbo cõcupiſcẽtie remanen
te. Tertio querit᷑ de equitate diuĩe in
ſtitie ⁊ infuſione ⁊ punitiõc anime.
Nirca pꝛimuʒ querũtur duo. MPꝛimo
querit᷑ vtrü baptiſmus deleat oꝛigina
le quantũ ad culpam que eſt in mète:
Secundo uero vtꝝ deleat quantũ ad
eius cam que eſt in carne: — ſi
Ira primũ ſic
ꝓcedit᷑ et queritur vtꝝ baitiſ/
mus deleatoꝛiginale q;tum ad culpã.
Et ꝙ ſic videt᷑ Jo.iij. Miſi q; renatuſ
fuerit ex aqᷓ et ſpũ ſcõ non iĩtrabitĩ re/
gnuʒz celoꝝ.hoc aüt non eſt ꝓpter cul-

pam actualẽ in paruulis.ergo ſih̃ eſt

erit ꝓpter culpa oꝛiginaleʒ. h poſt ba/

ptiſmũ non pꝛiuat᷑ paruułꝰ regno ce/
loꝛu.ergo neceſſe eſt ꝙ ĩ baptiſmo tol
latur illud qð reddebat hominẽ indi-
gnuz viſiõe dei. ergoꝛ c. Itezʒ Ro.
vi.Quicũq; bapticati ſumꝰ in chꝛiſto
Yeſu in moꝛte ipſi bapticati ſumus.
Et poſt Quienĩ moꝛtuus eſt ꝑccato.
iuſtificat ꝰeſta peccato. Glo.i.p bapti
ſmuʒ moꝛtui ſumus peccato ſicutxps
ſemel moꝛtuus ẽ pʒꝛne. Item hipſũ
videtur rõne. Baptũmꝰeniʒ ẽ ſacra/
mentũ ueritatis ⁊ eti noue legis.er/
go ſicut in baptiſmate homo lauat᷑ ex
terius ita uere lauat᷑ interius.ſi eꝛgoĩ
baptiſmo exterius uere lauat᷑ puer.vi
detꝙ interiꝰa peccato oꝛiginali mũda
tur. Iteʒz ĩ baptiſmoefficitur homo
membn chꝛiſti regenerat generatõe
ſpuali.ſi ergo membꝝ xpi eſſe non po
teſt quis q;diu manet in ꝑeccato moꝛ/
tali.videt᷑ ꝙ pꝑ baptiſmuʒ oꝛiginale de
leatur q́;tum ad culpi. Sʒ ↄtra.im
poſſibile ẽ deleri maculaʒ peccati ſiue
ðvfoꝛmitateʒ amoueri q;diu manet pꝛi
uatio boni que debet ineſſe.ſᷣ in homi/
ne poſt baptiſmũ manet carẽtia illiuſ

oꝛiginalis iuſtitie q fuit in Adami ſta

tu inocẽztie ̊ ꝑ baptiſmũ ñ ðᷣlet macla
aaz

oꝛiginalis culꝑ. Maioꝛ manifeſta ẽ
pipiam peccati diffinitionẽ. inoꝛ
ma niteſia eſt ꝑ ipſaʒ expientiaʒ.quia
manifeſte videmꝰ qꝙ poſt baptiſmu ca
xo ſpui non ita ſpᷣijcitur ſicut in Adaʒ
bijciebat. Itez ipoſſibile eſt macu
lam pꝑeccati deleri q́;diu manet actus
peccati ſicutẽ maniteſtũ. Nunq; eniʒ

alicuiremittit᷑ pccatu foꝛnicatiois qᷓ;

diu eſt in actu foꝛnicãdi.ſed poſt bapti

imu manet oꝛiginale q́;dtum ad actum

ſicut dicit magr.ergo ĩpoſſibile eſt ꝙ i
baptiſmo deleat᷑ quantù ad maculaʒ
reatuʒ. Item cocupiſcere poſt ba
ptiſmu culpa eſt. ſed q̃tes ſunt actꝰ ta
les ſunt habitus.ergo cõcupiſcẽtia qͥ

remanet poſt baptiſmũ eſt culpa.ſed

non eſt culpa actualis.ergo eſt culpa

oꝛiginał.igitur ꝑ baptiſmuù oꝛiginaliſ
culpa non delet᷑ quantũ ad maculaʒ.

Item culpa eſt meritũ pene.ergo ſi

omino ceſſat culpa:omĩno debet mo⸗
ueri pena. Si igitur poſt ꝑccatũ rema

net pena debita oꝛiginali vtpote moꝛs
et cõſimiles pꝑene.non videt ꝙ ꝑ bapti
ſmũ fiat deletio oꝛiginalis culpꝑe q́;tuʒ

ad maculaʒ. ſi tu dicas ꝙ macula

peccati deleta põt remanere aliqͥs rea

tus in ania ⁊ obligatio ad pꝑenam pꝛo
culpa pꝛius facta.videt᷑ tunc ꝙ oꝛigia

le remanet quantũ ad reatuʒ.igit᷑ ma/

le dicit magr cum ait ꝙ oꝛiginale trã-
ſit reatu ⁊ remanetactu. Rñdendũ
w ſicut dicit mgr in lr̃a⁊ accipit a uer
bis AKuguſtini.duplici rõne dicit᷑ oꝛi/
ginale remitti in baptiſmo. qͥa p graʒ
baptiſmi vitiũ concupiſcẽtie debilitat᷑

atq; extenuatur vt iã non regnet.⁊ qꝛ

reatus ipſius ſoluitur. Ad huiꝰ au
tem uerbi intelligentiã notanduʒ ꝙ il
lud uerbu dupliciter poteſt intelligi.
vtroq; mõ ſatis ꝓbabiliter. Qno mõ

ſic ſicut dicit Auguſ.in libꝛo ð bapti/

ſmo paruuloꝝ Oꝛiginale eſt concupi
ſcentia ſiue vitium concupiſcentie. et
hoc ipſum dicit magiſter in littera.
Hec autẽ concupiſcetia put dicit eſſe
oꝛiginale pꝑeccatũ nomĩat axpetitũ bo
ni cõmutabilis intẽſum ⁊ inoꝛdinatũ.

Etratio huieſt iſta.quoniã oꝛiginale

peccatuʒ non tm eſt culpa ꝑᷣ etiaʒ cłpa
moꝛtalis. Jnquanmi culpa eſt dicit pᷣ
uationẽ oꝛdinis debiti. inquantü moꝛ
talis eſt non tin dicitboni debiti pua/
tionẽ ſ̊ etiaʒ dicit oꝛdinis et iuſtitie ib
uerſionẽ. Ad hoc igit᷑ ꝙ concupiſcè-
tia in aliquo dicat culpa oꝛiginalem
neceſſe ẽ ꝙ dicat neceſſitatẽ concupi/
ſcendi.ſiue aꝑpetitus imoderantiam
cũ debito nõ concupiſcẽdi ⁊ cuʒ domi
nio.ita ꝙ carnalis aꝑpetitus pſit ſpi-
ritui.et qa vtrũq; hoꝛum ẽ in homie an
te baptiſmũ.habet eni debitũ non con
cupicẽdi.quia ad h̊ tota huana natu
ra i Adaʒ fuerat obligata.nec illa ob
ligatio alicui fuerat relaxata. Habet

etiaʒ dominiũ.quia gratia deſtitutus

vincitur lege mẽb:oꝝ.hinc eſt ꝙ habʒ

in ſe oꝛiginale ꝑeccatü. cum auũt homo

bapticatur tũc gratia infundit᷑ ex me/
rito paſſionis chꝛiſti cuiꝰ efficitur mẽ
bꝛuʒzʒ. p baptiſmũ ab illo debito abſol
uitur.gratia uero erigit animaʒ ⁊ dat
ei potentiaʒ vt non vincatura cõcupi
ſcentia.et ꝑ hoc aufert ei dominiũ.Et
hic eſt ꝙ quia in baptiſmate tollit᷑ con
cupiſcẽtie cõdominiũ ⁊ ſoluitur nõ cõ

cupiſcendi debitũ ꝙ oĩno aufertur ra

tio culꝑ ab ipſa concupiſcẽtia.lʒ aliq
modo remaneat.⁊ hinc ẽ ꝙ mgr dicit
qꝙ oꝛigĩale in baptiſmo tranſit reatu⁊
remanet actu.quia etſi remaneat cõ-/
cupiſcẽtiia.non tamẽ remanet ꝓuteſt
culpa ⁊ obligatoꝛia ad pꝑnam. Hic eſt
igitur ꝙ magr dicit duplicirõne ĩ ba
ptiſmate peccatũ oꝛigiale dᷣleri.⁊ quia
vitiuʒ concupiſcentie extenuat᷑.⁊ quia
reatus ſoluitur.Atr etiam põt intelli⸗
giuerbũu illud.vt intelligamus ſiẽ ſu/

VPerius dictũ fuit in oꝛiginali culpa re
piri confoꝛmitatẽ quandã ad culpam

actualeʒ. Sicut enĩ videmus ꝙ in cul

pa actuali ⁊ ẽ cõuerſio ⁊ eſt auerſio.⁊
in ipſo actu peccadi ⁊ ĩ ipſo habitu pec
cati eſt puatio habitus boni:⁊ quedã

habilitatio ad actũ peccati. ſic in oꝛigi

nali ĩtelligimus eſſe ðᷣbite iuſtitie ca-

rentiaʒ ⁊ concupiſcentis.Et quemad
moduʒ in actuali pꝛiuatio habilitatis
boneẽ ipſũ peccatuʒ foꝛmatr loquẽdo

h⸗ gen⸗
neroolie
ſelligene
gumm c⸗
Gaugin
loquann
Aiolom
gitasa.
Pwrſline
tudinis.
lis infüͤc
igint
fencad⸗
gutuen
ſiticon
wollurſe
Agaulpazl
uſie
Crumloat
lie.On
Kiacie
ercdn
eſtodd
manete
qui wo⸗
er pece⸗a
dciyo
ne dicinn
concupiſa
num ſoluut.
Wriuſtuii
Uoigenul
Uero fen
ſermipgg
ArNez.
Oſendent
Ggculpan
Aulengo
Mnpn
ſſenrg⸗
ſonsschrik
fuſpäſtie
npusae
Milad
Actunong
len eſtde⸗

ratiocul

ſllicconf

kenee
Metdict;
Ncbuntüno
mdedtid
octiuſtiteß
gconagſce
Noargnnalen
nicna,
moeenumun
oydni
dunszſtſti
mendnien
ibtünone
danbüanann
Gunn necilao⸗
hran habt
udeſtinns
nceltgbab
umaitbomo
niundierme⸗
mbchtur
lo denndatſl
ninazt N

. ,
r Wra

mmrigninir
vomunfuten
Giremunentd-
vemanet punt
nun. Hiecl
lcinoe ib
Aedlenacan
cumctineli⸗
licamus ſt
Ncinaliolpen
Gnch atalzen
picemusgih⸗
for ckammnt
iipſobtun.
nsboli: nn
Con. ſenah
Cbiriſind,
Gnotntiucs

, . e
mEoo
onufe

Ipſa uero habilitatio ſiue pꝛonitas
ad actum peccati non eſt peccatũ niſi
materialiter loquẽdo ꝓ eo ꝙ non eſt
culpa niſi q;diu manet ibi pꝛiuatio.ſic
ĩtelligendu eſt ĩ ꝓpoſito.⁊ quẽadmo
dqum in actualis ꝑeccati ᷣletione cum
gratia infundit᷑ ſtatim moꝛitur culpa
inquantũ erat defoꝛmitas ⁊ pꝛiuatio.
Mihilominus tñ ſit᷑ cũ hoc manʒ qᷣdã
ꝓnitas ad actum licet remiſſa. in his
potiſſime qui peccaueruũt peccato ↄſue
tudinis. Sic quãdo gratia baptiſma-/
lis infuditur anime ſtatim remouetur
oꝛiginale peccatũ eatenus qua erat ca
rentia ðᷣbite iuſtitie.etiaʒ ſtatim cum
gratia è in anima ſimul cuʒ ea eſt ⁊ iu
ſtitia. concupiſcetia uero non omino
tollitur ſed minuit᷑.pꝛo co ꝙ pꝛonitas
ad culpaʒ ſimul põt ſtare cum gratia.
quia ſicut dictuʒ eſt:nõ erat ipſuʒ pec
catum loquendo foꝛmałr ſed materia
liter. Qnde cũ excluditur carẽetia debi
te iuſtitie ꝑ gratiaʒ baptiſmale rema
net concupiſcẽtia rõne pene. Et hinc
eſt qð dicit magr ꝙ tranſit reatu ⁊ re⸗
manet actu. quia iam nõ eſt culpa per
quã homo ſit dignus pꝑena.ſed pena ẽ
ex pꝛecedeti culpa relicta. MPꝛo tanto
dicit ꝙ oꝛiginale peccatũ duplici ratõ

ne dicitur remitti in baptiſmo.⁊ quia

concupiſcẽtia extenuatur. ⁊ quia vᷣbi
tum ſoluit᷑.Soluitur nãq; debituʒ dũ
per iuſtitiã gratie recompeniatur iuſti
tia oꝛiginalis innocẽtie.Cõcupiſcen-/
tia uero remittit᷑ duʒ poteſtas datur
ſpiritui ꝑ gratiam regendi ⁊ vĩcendi
carneʒ. Cocedende ſuntigit᷑ rõneſ
oſtendentes peccatum oꝛiginale q;tuʒ
ad culpam deleri in baptiimo. Ad
illud ergo quod pᷣmo obicit᷑ in ↄꝛium
ꝙ manʒz pꝛiuatio oꝛiginalis iuſtitie re
ſpõdetur ꝙ ðbitum ſoluit merito paſ

ſionis chꝛiſti. ⁊ recompenſatio fit gra

tia ſpuſſcĩ quã deusdat aĩe ⁊ quaʒ eti

am plus acceptat q; iuſtitiã innocẽtie

Ald illud quod obijcitur ꝙ manẽte
actu non põt deleri culpa.dicendũ q;
uen eſt de actu in quo conſiſtit plena
ratio culpꝑe.ſicutĩ actu foꝛnicat õis cõ
ſiſtit conſuũmatio illius peccati.actus

autem oꝛiginalis peccati uocat᷑ hic co
cupiſcètia ſiue neceſſitas concupiſcè-
di.ſed hec nõ manet ꝓut in ipſa eſt illi
us peccati conſuùmatio. ſicuteni victũ
eſt nec manet quantũ ad dominiũ.nec
manet quantũ ad concupiſcẽdi vebi-
tum. Qnde ſicut in aliquo caſto poſt
ᷣletioneʒ ⁊ dimiſſionẽ peccati luxurie
manere poteſt aliqua ꝓnitas carnaliſ

7

cõcu piſcentie.⁊ etiaʒ aliquãdo ĩ actuʒ

cõcupiſcẽdi exire.ſalua nihilominus
caſtitate. Sic et ĩ ꝓpoſito intelligenð

eſt eſſe. Ad illuq qð obijcitur ꝙ co⸗

cupiſcere poſt baptiſmũ eſt pccatum.

dom ꝙ ueruʒz eſt. ſed ex hoc nõ ſ⸗ equit᷑

ꝙ illa cõcupiſcentia que ꝓuocat ad cõ
cupiſcẽdui ſit ccatum. ſed ſufficit
ꝙ ſit pccatum uel ex ꝑeccato relicta.
Quãado eꝛgo dicit᷑ ꝙ quales ſunt act“
tales ſunt habitus. hoc itelligitur de
habitibo generatis ex actibo frequẽta-
tis ſicut de habitibus ↄſuetudinalibo.
Coõcupiſcẽtia uero illa que poſt bapti
ſmu remanetnon eſt generata ex fre-
quẽti cõcupiſcibilitate ſᷣ ex carnis coꝛ
ruptione.⁊ ideo nõ habet rõnem culꝑe
ſed pene. quia uero ad malum iclinat.
potius vitioſitas qᷓ; penalitas axpella
ri debet. Ad illud qð obici᷑ ꝙ remo
ta culpa debet p ↄſequẽs remoueri ꝑ
na. dom ꝙ illud uerũ eſt de pena eier-
na ⁊ eius reatu. de alijs uero penis tẽ
poꝛalibus hoc non opoꝛtet ſicut mani⸗/
feſtum eſt in ſacramẽto penitẽtie.in q
etſi leatur culpa in ↄtritione. nihilo
minus tamé obligatur homo ad ſatiſ
factionẽ.quis eniʒ us remittat offẽ
ſam adhuc qritemẽédam. Et ſi tu ob
icias ꝙ in baptiſmoẽ plena remii lio.
vnde ᷣlentur actualia q;um ad pena
2 culpaʒ.⁊ ita multo foꝛtius oꝛiginale
Aq hoc ſatis planuʒ ẽ reſpodere.ſ hu
ius ꝗſtionis ↄterminatio non ſpectat
ad locũ iſtum. ſᷣ ad quartũ libꝛuʒ in ea
parte in qua agitur ð baptiſmo q;;tum
ad effectu. ⁊ ibi ðterminatu inueietur
quar̃ homo in baptiſmoa quibuſdaʒ
penis abſoluit᷑.a quibuſdã uero mini
me.⁊ quia ſupfluitas vitada eſt.⁊ ſin-/
gula ſuis locis tractada ſunt.tũ ppre⸗
an4

oꝛdinem. tum ꝓpter bꝛeuitateʒ ad pie-

ſens obmittendũ eſt.

Ecundo queri

tur vtruʒ oꝛiginale peccatũ p
baptiſmuʒ ðᷣleri habeat q;tum ad cau
ſam: Etꝙ ſic videtur p uerbum Ba⸗/
maſ.qui dicit ꝙ duo ſunt ĩ baptiſmo
coꝛreſpõdentia duobo que ſũt in homi
ne. Ait eniʒ ſic. Quoniã duplex ẽ ho/

mo ex anĩa ⁊ coꝛpoꝛe:duplicem dedit

purgationẽ p aquam ⁊ ſpiritũ.ſpn itu

; m imaginem ⁊ ſimilitudinẽ eſt re

nouãte aqua: etiam p ſpus gratiã coꝛ
pus a ꝑccato purgate ⁊ a coꝛuptiõe

liberante. Si igiturhec coꝛrupiio ẽ cAõ

oꝛiginalis peccati tranſfundẽqi. piqet᷑
ꝙoꝛiginale peccatũ non ſoluʒ deleat᷑
quantũ ad culpam: ſed etiam quantũ
ad cauſaʒ. Item potentioꝛ ẽ chꝛiſtꝰ
in ſatiſfaciẽdo qᷓ; fuerit A daʒ in coꝛũ

pendo ſicut dicit᷑ ro.v. Non ſicut deli
ctuʒ ita et donũ.Ex quo innuit ꝙ mul

to maius fuit donum q; vðlictũ.ergo ſi
Slictu; Ade non tantũ potuit inficere

hominèẽ in ſe ſed ꝓut eſt pꝛincipiũ al-
teriꝰ.videt᷑ ꝙ baptiſmi ſacramentum
non tm curet hominẽ in ſe:ſed etiaʒ p
utè alterius pꝛincipiXꝗ. IJtem nõre
mouet effectus pſiſtẽte cauſa.ergo ſi
baptiſmũ remouetipſuʒ oeiginale pec
catuʒ ab homiĩe.neceſſe eſt; ⁊ cauſaz

oeiginalis peccati excludat ab ipſo. et
ſi h:vigetur tüc ꝙ bapticatus nõ tranſ

fundatin alteru oꝛiginale peccatũ.
Iteʒ nõ ſufficienter curat moꝛbum qͥ;
relinquit radiceʒ moꝛbi. ergoautxps

nonẽ medicus pfectus.aut ſi pfectus
medicus eſt: p medicinaʒ ſacramenti .
baptiſmi non ſolu expiatur oꝛiginale
quantũ ad culpam ſed etiã quantũ ad

auſaʒ. et ſi hꝛergo bapticatus t.

Item tales ſunt fructus qualis ẽ ar/
boꝛ.atales ſunt rami q̃lis ⁊ radix.ñ
et dominꝰ Math. vij. Non põt arboꝛ
bona:fructus malos facere.Etaplus
ro.xi.Si radix ſancta ⁊T rami ſacti.er⸗/
go ſi oꝛiginale deletum eſt in pente ?⁊
Parens ẽ purificatus.videt᷑ ſimiliter
ꝙ purificetur 1 ꝓles.⁊ ſih:aut oꝛigina

le non delet p baptiſmũ.aut ſi ᷣletur
qhꝑ‚itum ad culpã deletur: ſimiłr q;tum

cauſaʒ. Situ dicas ꝙ baptiſmuſ
non puiificat homine ab oꝛiginali in/
q;tum eſt coꝛruptio naturalis ſeq inq;

tum ẽ coꝛruptio pſonalis. Ctra. ſi

oppoſitü eſt cauſa oppoſiti et pꝓpoſitũ
eſt cauſa ꝓpoſiti. ſed pſona coꝛrupta
coꝛrumpit naturã. ergo pari ratione
pſona ſanata ſanat᷑ æ natura. Iteʒ

ſi aliquis curetaliquẽ a lepꝛa.quia le-/

pꝛa ẽ moꝛbus hereditarius::̊ ipſo qa
lepꝛa curat datei potentiã generãdi fi
liuʒ ſanuʒ.ergo pari rõne ſi oꝛiginale
moꝛbo eſt hereditarius.videtꝙ non ð/⸗
leatur qn auferat illa coꝛxruptio p quã
oꝛiginale in alteꝝ tranffundit. Sʒ
cõtra. Bapticatus etiã poſt baptiſmũ
ſentit in ſe motus concupiſcẽtie.ſᷣ cõ/
cupiſcentia oꝛtum babʒ ex carnis fedi
tate.⁊ illa ẽ cauſa oꝛiginalis peccati in
ꝓle.ergo baptiſmus nõ curat moꝛbũ
oꝛiginalis peccati q́;=tum ad radicem.
Item cauſa oꝛiginalis peccati reſi

det penes carnẽ. ſed gratia ſpuſſancti

reſpicit ꝓpꝛie ipſam mẽtem.ergo ſi cã
oꝛiginalis peccati non oꝑponitur ipſi
gratie.videturqꝙ p gratia baptiſmalẽ
non habeat remoueri. Item ſi ba⸗
ptiſmus curaret oꝛiginale non tm in-
quaniũ eſt moꝛb perſonatł ſ etiam in/
quantũ eſt moꝛbo naiaralis.igit parè-/
te bapticato non opoꝛteret ꝓleʒ bapti
ari. Si igitur vnuquẽq; in ꝓpꝛia per
ſona neceſleẽ bapticari.videt ꝙ in ba-
ptiſmate non fiat deletio oꝛiginat q;;
tum ad cauſaʒ ⁊ radicẽ moꝛbi. Iteʒz

pPppter peccatũ oꝛiginale habemꝰ igno

rantiaʒ ĩ mẽte ⁊ concupiſcentiã in car
ne. b̊ baptiſmus nõ tollit hominiigno
rantiaʒ que ſe tenetex parte mentis.
ergo multo minꝰ nec illam coꝛruptio
nem que ſe tenet ex pte carnis.ſ illa ẽ
cauſa oꝛiginalis.ergo t. Neꝰᷣ dðʒ
ꝙ dupliciterẽ loqui ð cauſa oꝛiginal.
aut ſᷣm conſiderationẽ vnius homis
in ſe.aut ꝑ compationẽ ipſius ad alte
rum ex ipſo ꝓpagandũ.Si pmo mo⸗/
do loquamur.ſic ſemp cuʒ ðleturoꝛi⸗
ginale peccatũ:deletur⁊ c oꝛiginalis

catia
niest
gninab
cinoco
inpobi
balebat
cigere⸗
Pſtbar
cguocib
(ni
damm
loquan
ctualt
mi no

ula;

ſſſiman
c aut
EKconnn
nesrim
tiincar⸗
tuz ſo
Kmev
azvi
came
nezp⸗
turen
eſty
dlerar
Cny
islaj
gilulisi
ſeremneni
Ginaturdi
CNgumnpit
Ditnararn
Gicnsr⸗
gente dn
egtotit
keingni
itnoscu
uſpob
ileo mü
Püſmatei
Paſnns
Geſtinain
Puineiin
obſegnii
ſcatſaln
etian eg
mminen

Manſiölen
Staptfinf
Doiginlin,
misſcgini
1 Kän
Utapſti
Euntcont
1 Mnmione
m. N
daehngnak,
nseöſſonn
nggenenücf
oneſiongne
nikigiend
mpropqni
ſüunc. S
wboptſini
Piſcene sco,
arcmis fegi
Asccntiin
dnmorbü
Nundcn.
dswuni
Pnaſpiſtanet
napponip
ü bapaimi
1 Nenſi
mulenontnin
r5ctai
Us igepani⸗
nan e;bapi
fin onn ar
nieiginba⸗
doigingti⸗
ob. Nie,
cbarent ig
diintäinen
iubominiign⸗
penenents
Alumconpe
ramiaklli
1. Ped;
nuſoigi
pnius bonts
pſugtunt
Gipnon
; lana⸗
cigns

S
CMCX

peccati quantũ ad hoc vt non poſſit de
inceps peccatum oꝛiginale cauſare in

ganima bapticati. remittitur eniʒ quo

damodo feditas carnis.⁊ p cõſequẽs
impꝛobitas ſui tyrannidis rõne cuiuſ
ha bebat ſpiritü in ſeruituteʒ peccati re
digere.quod quidẽ non poteſt facere
poſt baptiſmũ ꝓpter auxilium gratie

quod ibi datur ſpiritui pꝑ quod pſidet
carni. ⁊ ita effectus illius gratie quo
dammõ redundat in carnẽ. Si autezʒ

loquamur de cauſa oꝛiginalis reſpꝑæ-
ctu alterius ppagandi.ſic per baptiſ-/

mũ non deletnr oꝛiginale quantũ ad

cauſaʒ ſiue radicem. Et ratio huiꝰ po/
tiſſima vt credo eſt.quia coꝛuptõ que

eſt cauſa oꝛiginalis peccati ꝓpagadi
eſt conꝛuptio nature ſiue conſiſtẽs pe/
nes vim generatiuã que habet radica
ri in carne. VUnde oꝛiginale ꝓut eſt vi
tiuʒ pſone reſpicituoluntatẽ. ꝓutau/

tem ẽ vitium nature reſpicit generati
uaʒ virtutẽ et carnẽ.gratia autem ſa/
cramentalis ꝓpꝛie reſpicit conꝛuptio/

neʒz pſone. cõtra uero conuptionẽ na

ture non habʒ oꝛoinari directe.⁊ hinc
eſt ꝙ cum infundit᷑ gratia baptiſmatł᷑
ðᷣletar oꝛiginalis culpa ſᷣm ꝙ erat pꝑec
catuʒ ipſius anime.remanet tamẽ ali
quis languoꝛ ĩ carne qui eſt cauſa oꝛi
ginalis in ꝓle. Siautẽ querat᷑ qua

re remedium gratie ſacramẽètalis ot-

dinatur directe cõtra oꝛiginale pꝛout
conumpit pſonam ⁊ non ꝓut coꝛum

pit naturam. dicendũ ꝙ ſummus me/

dicus hoc inſtituit ratiõe congrua exi
gente.tum ex parte medici.tũ ex parte
egroti.tuʒ ex parte medicamẽti.Ex p
te inquã medici.quia ſic dominꝰ debu

it nos curare vt ſalutem noſtra vnuſ-

quiſq; ab ipſo ĩmediate recogitaret.⁊

ideo vnüquẽq; uoluitcuraria ſuo ba-

ptiſmate iĩmediate ⁊ in ſe.⁊ ꝓpterea ba
ptiſmus delet oꝛiginale in homie ſᷣm
qꝙ eſt indiuiduuʒ.non ſm ꝙ eſt alteri
pꝛincipium.ut ex h̊ͥ vnuſquiſq; reddat
obſequiũ ðᷣo debitũ.⁊ magis recogno
ſcat ſaluationis ſue beneficiũ. Ex pte
etiam egroti ↄgruentia erat.ðs enim
neminem vult ſaluare niſi ſalua arbi-

trij ſui libertate. ⁊ ideo talem efficaci

am medicamẽto dedit vt ſalua eſſet li
bertas et meritũ liberi arbitrij.ivo etia
pvt fides habeat locuʒ occultat dominꝰ

ſacramenti ſuieffectuʒ. ⁊ ideo non cu
ratur nature moꝛbo. Ex parte etia me/
dicamẽti ratio eſt.quia virtus regene

ratiua in ſacramèẽto eſt ipſa fides. vñ

a fide paſſionis dicũtur ſacramẽta ha
bere efficatiã. quoniã ergo hec virtus
regeneratiua pꝛĩcipaliter reſpicit uo/

luntateʒ et mentẽè. virtus auteʒ gene⸗

ratiua ðciſioneʒ carnis a carne. hinc
eſt ꝙ baptiſmus ſanat ſiue curat oꝛi-
ginale ſᷣm ꝙ eſt moꝛbus pſone dumi

ea datur gratia p quaʒ rectificatur ꝑ
ſonalis uoluntaſ: remanẽte nibilomi
nus conuptione ĩ carne ⁊ in vi genera
tiua:que cauſa è traſfnũdendi oꝛigia/
lem culpã.⁊ ſic patet ꝙ p baptiſmuũ ð/

letur oꝛiginale peccatuù quantũ ad cul
paʒ. non tamè remouet᷑ cauſa traſfun
gendi oꝛiginale in pſonaʒ alteram. ſi
cut ratiões oſtendunt que ad ſecundã
partè inducutur. ⁊ ideo cõcedende ſut.
AZld illud ergo quod pᷣmoobijcit ðᷣ
Bamaſ.ꝙ caro ⁊ ſpuũs purgant in ba
ptiſmo. dom ꝙ Bamaſi.intelligit car
nem purgari quia feditas carnis ali/

quo modo remittitur: non q omnino
tollatur.et illam remiſſionè ſiue dimi

nutionẽ feditatis purgationeʒ vocat.
ꝓpt h̊ꝙ non ẽ amplius cauſa culpꝑe ĩ
eo in quo eſt.non tamẽ p baptiſmum
omĩno feditas ðᷣletur.cuʒ non tm pꝛu

ritus coitus ſit in paganis uerũ etiaʒ
in xpianis. Mꝛobabile tamẽ eſt ꝙ illa

feditas p baptiſmũ remittatur. vulgo
eniʒ dicit᷑ ꝙ paruuli bapticati non ita
fetent ſicut alij nõ bapticati. Adil⸗

ludqqð obijcitur ꝙ chꝛiſtus magis fuit

ſufficiens ad ſatiſfacienduʒq; Adam
ad coꝛumpendũ.dicendũ ꝙ ueruʒ eſt.
uerũtamen quia nõ dedit omneʒ vir-
tutem ſacramẽto quã dare poterat:ſ
quam dare cõgruebat. ideo etſi ſuffi-
cientioꝛ eſſet.non tamẽ dedit virtuteʒ
ſacramẽto curandi omnẽ coꝛuptionẽ
ſed ſolum coꝛuptionẽ᷑ perſone.ſic enĩ
congruebat vt pꝛius oſtenſum eſt.
9925

Ad illud qð obijcitur ꝙ non remo
netur effectus permanẽte caula.dicẽ-
dum ꝙ uerum è de cauſa efficiẽte ⁊ cõ

ſeruante. non ðᷣ efficiente tantũ. Neꝝ
eſt etiaʒ ð exiſtentia cauſe in ea diſpo

ſitione in qua ꝓducit effectůͥ. Neutro
auteʒ iſtoꝛum modoꝛũ remanet cauſa
oꝛiginalis. ſiue quia feditas ipſa non

ẽ cauſa cõſeruatia oꝛiginalis:cum oꝛi
ginale ſit in anima ſepata.ſiueqꝛ non

remanet in ea diſpoſitiõe ⁊ intenſione

fm quã anima ex ipſa trahit oꝛiginale
Ed illud qð obcitur ꝙ non ſuffici
enter curat moꝛbũ qui relinquit radi-

cem. dicendũ ꝙ hoc uerũ eſt quado ra

dix moꝛbi reliquit᷑ que põt cauſare vul

nus in eo qui curat᷑.non ſic auteʒ reli

quitur radix oꝛiginalis peccati.que qͥ-

deʒ poſſit iterare moꝛbũ illum circa eũ

qui bapticatur. Poſſet tamẽ et aliter
dici ꝙ utile eſt retinquere radicem ali

cuius egritudinis.quia vna egritudo
frequẽter curat altera.huiuſmodi au/
teʒ coꝛuptio que remanet in carne oc

caſio ẽ vitandi multa mala.⁊ ꝑ conie

quens faciendi multa bona.ſicut oſtẽ
qitur in quarto ĩ tractatu ðᷣ effectu ba
ptiſmi. Ald illud quod obijcitur ꝙ

ſi radix ſancta eſt ⁊ rami.dicendũ ꝙ il

lud intelligitur ꝑ ſe loquẽdo.yvt ſi ſan-

cta ſit radix ᷣm ꝙ radix.baptiſmꝰ au⸗/
tem etſi ſanctificet hominè. non tamẽ

ſanctificateuʒ ſᷣm ꝙ eſt pꝛincipiũ alte
rius.quia remediuʒ illud curat moꝛbũ

perſone non nature ſicut oſtenſũu eſt.

Ald illud qð obijciturꝙ curato lepꝛo

ſo datur ei virtus generãdi ſanum.di
cendũ ꝙ non ẽ ſimile. Lepꝛa enim ſic

eſt moꝛbus hereditarius ꝙ non ẽ aliuſ
moꝛbout coꝛũpit pſonam ⁊ ut coꝛum
pit natura.eo ꝙ totum hominẽ inficit
ex parte carnis.non ſoluʒ quatum ad
nutritiuaʒ:ſed etiam quantu ad gene

atiua. et ideo lepꝛoſus generat lepꝛo

lum.quia ita coꝛuptus eſt ĩ eo humoꝛ
generatiuus ſicut nutritiu.et quado

Hoymoa lepꝛa curatur: vterq; humoꝛ ſi

mulĩ ipſo ſanatur.ſed inoꝛiginali pec
cato eſt conuptio ꝑſone et nature. ita
ꝙ iſte coꝛuptiões ſunt diuerſe.Coꝛu

ptio eniʒ pſone reſpicit liberam uolu-

tatem.conuptio uero nature ſᷣm ꝙ ab
illa cauſat᷑ reſpicit generatiuã uirtu/
tem. Eſt eniʒ natura vis inſita rebus

ex ſimilib ſimilia ꝓcreans.⁊ iðo q́;uiſ
vna iſtaruʒ conuptionũ per baptiſmũ

curetur:non opoꝛtet ꝙ curet᷑ alia.⁊ hic

eſt ꝙ mundificatus pꝑ baptiſmũ gene
rat immũduʒ. Qualitas eniʒ plis ge

nite plus confoꝛmatur diſpoſitiõi vir/
tutis generatiue q; diſpoſitiõiuolũta/
tis libere.⁊ ideo exemplificat Auguſ.
ꝙ ſicut circũciſus generat pꝛepuciatũ
⁊ ex grano mundo generat᷑ granuʒ cũ
paleis.⁊ hoc iqeo quia omnia iſta erãt
in vi ꝓpagatiua.⁊ ratione ſemĩali ſᷣm
quã hec ꝓpagantur.Simitr intelligẽ
dum ẽ in hominiba ꝙ quia coꝛuptio re
manet in vi generatiua q́;uis uolũtas
curetur ꝑ gratiam: homo generat ſᷣm
id in quo aſſimilat᷑ Ade.non ſᷣm id ĩqͥ
aſſimilatur chꝛiſto.⁊ ideo ꝓducit filiuʒ
ſimilẽ Elde pꝛeuaricatoꝛi magiſ q; ſuo
redemptoꝛi. =?M
Onſequẽter
queritur ð ſecũdo pꝛincipa
li ſcilicet ᷣ moꝛbo concupi
ſcentie. Etcirca hoc querũtur duo.
MPiꝛimo querit᷑ in quo ſit concupiſcẽ-/

tia tanq; in ſboiecto? Secũdo querit᷑

a quo ſittanq; a pꝛicipio effectiuo:
Irca primum

ſic pꝛoceditur et querit᷑ in quo

ſit concupiſcẽtia tanq; in ſbiecto vide

licet vtrũ ſit inanima uel in carne:Et
ꝙ in carne videt᷑ ad ro.vij.dicit Apiuſ

Aidgeo aliã legem in mẽébꝛis meis re/

pug.le.mẽ.m. Gloſa. Nideo aliaʒ le

geé.i.fomiteʒ peccati qui regnat in mẽ
bꝛis meis vt in oculo ad concupiſcen
duʒ.in manu ad operandũ. ergo cõcu/

piſcentia ẽ in oculo. Iteʒz Hugoð

ſancto vic. Vitium oꝛiginis humane
duplici conuptiõe inficit natura.igno
rantia mẽtem.⁊ concupiſcẽtia carneʒ.

S iigitur ignoꝛantia eſt in mète tanq;

in ſbiecto. videtur ꝙ ⁊ cõcupiſcètia ſit
in carne tanq; in ſbiecto. Item ſiẽ

—

ſebzle
Crnis⸗
vtnq
lerdrn
ſclerc
ſer⸗ dich
cncupi
iſtchc
ppeieta
(to pi⸗
ſtinan
immoi
gelnse
cocupt
cocupi
cupiſc̃
Augu.
piſceue⸗
heſedil
inanime
inipſat
ſinvili
terpis
Kr.
ciuur.
jinſt
ſolus
ſceree
tuinn
nanin
ctcin
Plſecnintn,
ſſe lcaſa
. 9
eſonpuus⸗
Ghimna uero
Plſedeſt
nidenrppn
benitun
doc cong
Vnomo
deſicerin
rati:ſinef
ne exterio
oaccipi⸗
ſbon
tiamn phib
cochpiſcet
llina ſine⸗
glig, ſiue d

dnnnoli
e Gad
niunn,
nſuns
roaſ
bapafni
wialathie
nnügene

)
iſer
Wnd

e
.
4

„
N

SE=

Ipeducei
Mtgungi
muiſtaeni
eſenidlisn
nufinrlige
conpcore
isnolitas
generatfm

„ 7

„
.
3 ℳ fefe
eo. cg
5”ð”ð”
norocoR
ℳ1

4

7*
4 voncnon-
DRAC
☛ 4
S 1
Ne M

lltG

ſwonn

acri
diipin
nims m,
iwalihl
anat in me
oncupſeen
.egocon,
iez Hugo
inis bumun
tmnanmni id
ſcetun
in nirvng
cupion⸗ 1

„

Immſa

ſe hʒ lex mentis ad mentẽè.ita ſe bʒ lex
carnis ad carnc. ſ lex mentis eſt ĩ mẽ
te tanq; in ſiecto.ergo pari ratione ⁊
lex carnis eſt in carne tanq; in ſhiecto
ſed lex carnis eſt concupiſcẽtia. ſicut
ſeꝑ dicitur Ro.vij. ergo . Item
concupiſcẽtia carnis nõ eſt in anima
niſi q́diu anima vnita carni. ſi ergo
ꝓpꝛietas ſaluari habet in ꝓpꝛio ſubie
cto.videtur ꝙ concupiſcẽtia ipſa non
ſit in anima que ſepabilis eſt a carne:

immo ĩ carne ipſa. Item cuius eſt

actus eius ẽ et habitus.ſed carnis eſt
cõcupiſcere.ſicut dici Gał.v.Caro
cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ.ergo cõ/
cupiſcẽtia eſta carne. Sed contra.
Auguſ.ð uerbis aptłi. Nitiuʒ concu-/
piſcẽtie eſt quod anĩa pertrabhit ex car
ne.ſed illud qð anima ꝑtrahit ꝓpꝛieẽ
in anima.ergo cõcupiſcentie vitium ẽ
in ipſa ſicut ĩ ſubiecto. Itẽ Augu
ſtinꝰ ĩ libꝛo.lxxxiij.q. Cõcupiſcẽtia eſt
turpis affectio qua anima ĩferioꝛa ſec
tatur.que magis ꝓpꝛie cupiditas di/
citur.ſed affectio habʒ eſſe ĩ anima ta/
q́ᷓ; in ſubiecto.ergo t. Item illius
ſolius eſt cõcupiſcere cuius ẽ cogno/
ſcere.ergo in illo ſolo eſt concupiſcẽ-/
tia in quo eſt cognitio. ſed cognitõ eſt
in anima tanq; in ſubiecto.ergo ⁊ con
cupiſcétia. Itemi illo ſolo eſt cocu
