bona. ncce ẽ opus eẽ bonũ qð ex ipſo
ꝓcedit. Atẽ q;tücũq; op oe ſe ſit ma
lü.ſitñ fiat ab eo qͥ opatur oĩno pᷣter in

tentionẽ.ſiẽ ab eo qͥ oĩnno caret vſurõ

nis: nõ eſt aliqͥ mõ culpabile.g ſi pᷣua⸗/

tio intẽtiõis opꝰ q́;tũcùq; de ſe malum

põt puare malicia ⁊ facẽ ꝙ nõ ſit malũ
malicia moꝛis.pirõne vſ ꝙ rectficatio
intẽtõis opꝰ qᷓ;tũcuq; ð ſe malũ põt fa⸗

cẽ bo *e rectů. Sʒ . HNug.ð ſcõ vic.

Amoꝛ tſfoꝛmat amantẽ in amatuʒ.ᷣ

ſ●

aut nõ dr̃ ecõuerſo. qliſcũq ſit ĩtẽtio

ſiuoũtaſ velit malũ:nece eꝗ effici ma
laS. & nõ vr̃ ꝙ q̃litas opꝑen conꝛñdeat q̃li-

rati ĩtentõis. Itẽ phᷣs diẽ ꝙ aliq̃ ſunt
q̃ mox noĩata ↄiũcia ſũt malo et talia
dicũt theologi mala eẽ ß̃ ſe. ſi igit ĩ tali
beactibo iſe pabitradheret mali. vr ꝙ

huiuſmõòi act?nõ pnt fieri boi ex ĩtẽtoe

nf̃a. Itẽ aliqð ẽ malũ qv eſt dei mꝗ
datũ.ꝑᷣ intẽtio nr̃a nõpot dĩnũ madatũ

ĩfrigẽ. Sñ pot facẽ bo facio mada
tu di ñ peccet.igit qtũcũq; bo“ intẽdit

ſiẽ ðᷣi madatũ faciat ñ erit bonũ ſ ma⸗
ergo non eſt gfal uen e qualitas
oꝑeris a qualitate intentiois cauſet.
Itẽ bonũ abſolutü pſupponit bonũ

(rcſeiſf.
boniniſiu⸗
ſinokalil
debiecirei
atnlift
ticigeliq
hoerutſimp
geraßat
cutmgrerp
lenitcgni
Penſanteri
opanöpent
ſolu illa aus
antbakme
laßmſeern
cü mnenoe
gutbaxopi.
at Jmti⸗
cpiß imet
inletio dict
d notind
natoneen
mdup
l. Dron
fectat bo
tentü Et
toinairec
mmoͤrſ⸗
ocine eic
eniduonee
ſitſinpler.
nltas ſiti⸗
heſtdiceg
ſiaeintenod
cſamanci
Zmöcins
ſdis.neeb;
ſinplertot
oculeſtten
opoſiugica
bonaqil
malaaeil
thmoͤo⸗
riscauſeka

apei
ömalür
Wsrön
Pmind,
Augſtants
Wanipterdo
nemnizil⸗
iaſcnlit
wiͤcktiego,
Mummet
noſpcärdo,
cnch
uſumohee
Mitiopmane
Aur menoft
Niictod
enel warbit
woſble. Si
imtiots,
t gn⸗
ſui pden⸗
öſüinenoe
Cnüder i
p'orſeſtn
rcirozein
nnontri
abir li
igAKN
gnofam
ioſcöri.
mnamatnz.
cich ſuitetio
itüeffin
(ddeni
degaliͤſun
nalo a

fſeſgiia

aen
ninihitl

bonigſte
g u
iraſ,
cNA

er circũſtas. nihil. n. ẽ ſimper abſolute

bonũ niſi ueſtiat᷑ öbis ↄditõiba ⁊ cirrcru
ſtãtis ſᷣ aliq̃ ſũt oꝑa q ſꝑ dicũt carẽtis
debite circũſtãtie ſiẽ intticẽ innocẽteʒ.
aut dicẽ falſũ ſcient᷑ ⁊ ↄſilia. vr̃ ꝙ q;3

tũcũq; aliqs talia bona intẽtiõe faciat:

nõ erũt ſimptr bona.g̊ non vr ꝙ q;titaſ
open ſemp rñdeat q̃litati intẽtioiiis.
lE.ad pdictoꝝ intelligẽtia eſt nönduũua
ꝙ circa h̊ ab antiqͥ duplex fuit opĩio ſi
cut mgr explicat in lr̃a.Quidà eni vdi
xerũt ꝙ gñatr ueꝝ ẽ ꝙ opa bõa t mala
penſant᷑ ex itentõe. Alij ᷣo dixerut/
opa nõ penſant᷑ gñalłr bona vł mala.,-··
ſolũ illa que indifferẽ ſunt ad h̊ ꝙ fi
ant bñ ᷑ male.illa aũt opa que ſůtma

la ſm ſe ex intẽtiõe penſari nõ pñt.q; q
cũq; intẽtiõe fiat ſp mala ſũt.Quelibʒ
aũt haꝝ opionũ ueꝝ dicit ſi recte itelli

gat᷑. Intẽtiõis enĩ qlitas dupir põt ac
cipi ſᷣ ꝙ intẽtio dupłr dr̃. Qno enĩ mõ
intẽtio dicit uolũtatẽ finis.Alio uero
mõ nõ tin diẽ uolũtatẽ finis ̊ etiã oꝛdi
natònẽ eiꝰ qð eſt ad finẽ quẽ aꝑpetit.?-

ſ̃m h̊ dupixr põt dici inttio bona ł ma

la. Ano mõ djr intẽtio bona in q̃ eſtp-
fecta ⁊ bona oꝛdinatio opis ad finẽ in

tentũ. Et ecõtra d mala in q̃ẽ oꝛdina
tio indirecta et Hhmõ bõitas intẽtiõis ñ

tm mõ reſpicit bõitatè finis ſ̊ etiã rectũ
oꝛdinẽ eiꝰ qð eſt ad finẽ ad ipm finẽ. B
eni duo neceſſario reqrutad h; oculꝰ
ſit ſimplex.ſiẽ diẽ Bern.ad euge.viz

q vitas ſit ĩ electõe ⁊ caritas ĩ ĩtetõe.⁊

B eſt dicẽ ꝙ tũc eſt oculꝰmenti ſimplex
ſiue intẽtio bona qñ h̊ amat finatr qGãEQH
eſt amanduũ.⁊ eligit qð eſt eligendũ. eet
Hmõ q̃litas opis ſp rñdet q̃litatiĩten/
tõis.nec hʒ inſtãtiaʒ.ĩmo ſi oculus eſt

ſimplex totũ coꝛpus erit lũinoſuʒ.et ſi

oculPꝰeſt tenebꝛoſus.̊ ẽ intẽtio mala

opuſ iudicaf malũ.A lio mõ dr̃ intẽtio

bona qꝛ iltd qð finał intẽditẽ bonüũ. ?
mala.qꝛ illud qð finałr intẽditẽ malũ

Eth̊ mõ nõ eſt gñatr ueꝝ ꝙ qlitas ope
ris cauſet a q̃litate intẽtiõis.et h dico

tuʒ ad qlitatẽ queẽ bonitas. ſids.n.

mẽtit᷑ vtpote ad liberationè ĩnocẽètis.t᷑
furat᷑ vt paſcat faubem. n dr bñ facẽ
ſiẽ dicit Augu

c etiaʒ apłs. Mõ ſunt

facienda mala vt nèiant bona. Qus-
tũ aũt ad q̃litatẽ malicie nõ hʒ inſtůtii
ĩmo neceſſario malicia oꝑen coꝛnnſdet
intẽtioni male intẽdenti.qlecũq; enim

ſit opuſ dũ faciat illud hõ mala intẽtõ

ne:deusq; ſcrutat᷑ coꝛida malu reputat.

Cũ eni ad boitatẽ oꝑen neceſſario reqͥ;

raf intetio boni finiſ.ſola illa deſiſt᷑tte
opuſ iudicat eẽ malu.nõ tñ illa ſola aſ
ſiſtẽte: iudicat eẽ bonũ.qꝛ plura ex-igi
turad oſtruendũ q; ad deſtruendu.
Erx his pʒ rmho ad qõneʒ ꝓpoſitã. ⁊ etiã
ag obiecta pꝛo magna pte. Ham oba
nitati intẽtiõis loquũt᷑ de bonitate in-
tẽtõnis ꝓut ipm finè reſpicit.⁊ ſic ueꝝ

ↄcludunt.qꝛ ad h opus ſit bonũ non

ſufficit ꝙ intẽdat bonũ.ſ̊ etià exigit᷑ ꝓ
recta via tẽdat ad bonüũ. rgumeẽtapvo
Qaq oxpoſitũ ꝓ magna pte ꝓcedũt alia
via. videlʒ ꝓut intẽtio or̃ eẽ bona⸗-non
ſolũ qꝛ intẽtù eſt bonũ:ſᷣ etiã qꝛ oꝛdina
tio ẽ bona.Et ſic ĩtelłr auctoꝛitas am
bꝛ:o.qᷓ dr. Affectus tuꝰ oꝑi tuo nom im
ponit. et mõ ⁊ et fcia. Nam uolutas nõö
vf eẽ bõa in ſe.nec eti bõa arboꝛ exbo
nitate intẽtiõis.niſi ſm ꝙ intẽtio dẽ emud
ſc bona.qꝛ bono mõad honũ finẽ intt··
git. Ad illud qð obꝛ ꝙ mala intẽtio
ſufficit ad faciendũ opꝰ malũ. dom ꝙ
non ſeq;t ex h̊ ꝙ ſitr intẽtio boni ſuffi -
ciat ad bonũ. Faciliꝰ enĩ eſt deſtrure
q́ᷓ; ↄoſtruẽ.et qꝛ boꝰ attẽdit᷑ ſoſtitutöe,z
ex ↄcurſu młtaꝝ circſſtàtiaꝝ.malũ po
attẽdit᷑ ex cuiuſcũq; pᷣuatione.hincefſrf
ꝙ malũ eſt oĩpharie ⁊ bonũ vno mõ.et
iõ non ſeqͥ᷑ ꝙ ſi defect'alicuiꝰ rei ſuffſi
cit ad faciendũ maluʒ ꝙ poſitio eiꝰ ſuf
ficit ad faciendũ bonuʒ. plura eni exi/
gunt᷑ ad bonũ. nec eſt ibi locus a ſimti
nec mĩoꝛi. Rurſus.qꝛ malũü eſt pbua
tio boni.in talibꝛ non tenet ↄna in iſbo

ſed potius ↄnᷣtia ecõtrario. Ad illud
qð ob: ꝙ potẽtia potius debet influere

in opusq; ecõuerſo.dpᷣm ꝙ opus non
facit intẽtionẽ malam aliquid influen
do ſed potius deficiẽdo.quia eniʒ opꝰ
de ſe inoꝛdinatũ eſt.⁊ intẽtio nõ poteſi
illud oꝛdinare. hinc ẽ ꝙ dum illi opꝑ

ri ſe applicat: ſeipſum deoꝛdinat.

4
ð ☛
5 õ

AZld illud qð obꝛ ꝙ pᷣuatio intẽtiõis
puat maliciã ab actu. dð ꝙ nonẽ ſite.
pꝓ eo ꝙ pᷣuatio ĩtentiõis dr puare mali
cià ab actu.nõ qꝛ aliqͥd ĩtentõis ↄferat
ipfſi actui. ſ̊ potius q;ꝛ trabiractũ illuʒ
cx genꝰmoꝛis.qꝛ non ẽ opus moꝛale ni
ſi qõ fit ex intẽtõe.et iõↄſiłis eſt modꝰ
arguengi in iſta rõne ⁊ in pcedéti q ar:
gue bat exↄpatõe maliad bonũ. Non
eni valet.ſufficit ad deſtruendũ. ſuf⸗
ficit ad ponendũ.

Ecundo queri
tur vtu q;tuʒ qs intẽdat tantũ
faciat.vt ſicẽ opus ab intẽtõe recipit ali
quo mõ qlitatẽ.ita etiã recipiat q;tita/
t: Et qꝙ ſic videt᷑ ſuꝑ illud Math. xij.
Bonus hõ de bono theſauro. . glõ.
MQuantũ bonũ intèdis tin facis. Itẽ
H vr̃ rone.oẽ agens ꝑ intẽtionẽ pfigit
ſibi finẽ ad quẽ opus ſuũ mẽſurat.& ſi
oẽ opus moꝛale è ab agẽte ꝑ intetionẽ
oĩs opis moꝛat mẽſuratio attendit᷑ in
cõpatiõe eiꝰ ad finẽ.ſ̊ ↄpatio ad finem
eſſt intẽtio.̊ q;titas oĩs opis moꝛatł᷑ pꝑe
nes intètionẽ attẽditur. Itẽ m qti
titatẽ caritatis attẽdit᷑ meritũ extioꝛis
operis. Et ſᷣm magnitudinem libidi/
nis attendit᷑ magnitudo extioꝛis pec-
cati. ſi caritas vt diẽ Bren.reſpcit ĩ
tentionẽ.et ſiłr libido que dicit qetatõ⸗

nẽ in bono creato.̊ᷓ vr ꝙ q;titas omĩs

moꝛaliſ open ſᷣm intẽtionẽ mẽſuret᷑.
Iſts ſi aliqð opus de nã ſui gñis ẽ ne/
nieale pcẽm.nihilominꝰ ille qͥ facit ilłqꝗ
moꝛtatr peccat ſi intẽdit peccare moꝛta
lit.H̊ aũt non eẽt niſi opus recipet qti
tatẽ in gũe moꝛis ab intẽtõe ergo .

Sůʒ33. Si qtuz qs intedit tm facit. g ſi

Linſiue aliqͥſ alius puusſcũs ĩtende
ret mereri gloꝛiã Metri: mereret᷑ glo⸗
riã Petri.et ſi ampliꝰintendẽt:ampli
us mereret᷑.̊ hñti minoꝛẽ caritatẽ red
deret᷑ maiꝰ pmiũ.qð eſt plane falſũ.

ſ△

Item ſi quantũ qͥs intendit tm facit.ꝗ

fialiqs adulteras intẽdit peccare uẽia

liter:peccat uèialit.ſig h eſt plane fal⸗
ſuʒ. maifeſtũ eſt ꝙ q;titas opis nõ cãt᷑
ex q;titate ĩtẽtiois. Itẽ q; to aliqs eſt
hüüilioꝛ tato minus boni eredit ſe facẽ.

B intẽtio ſeqͥt credulitatè. q; fides diri

git intẽtionẽ᷑. q́;ẽto às humilio: ẽ tato
minus bonũ intẽdit facẽ.ſi ̊ͥ bonitas
opis mẽſuraret᷑ penes q;titatè intẽtõiſ
vf qꝙ q;to qͥs eẽt hũilioꝛ tãto opus eiuſ
eẽt minꝰ bonũ.ſ̊ heſt plane falſũg &.

Ite vnus ſimpletr cũ facit puuʒ pec
catũ credit eẽ Suiſſimũ pcẽm.aliꝰ impi

us ⁊ iniquꝰ cũ facit maximũ pcẽm cre-
dit valde puʒ peccare. Sijqᷓ opꝰ mẽſu/

rat᷑ penes ĩtẽtionẽ.vfr ꝙ iniqꝰ⁊ malicio

ſus minuſ peccat in enoꝛmi gñe pcciq
vnus ſimplex ĩ gñe pcci q́tũcũq; leui.
Si igit᷑ h̊ eſt plane falſũ. ⁊ illud ex qͥ

ſeqͥt. viʒ ꝙ q;titas openl coꝛñdeat qᷓ;

titati intẽtiõis. Ne? dðʒz ꝙ ſiẽ in pce

dẽti ꝓbleumate puplex diſtiguit᷑ q̃li-

tas intẽtõis.ſic ⁊ in h̊ intelligendũ eſt
ꝙ q; titas intẽtiõis dupłr põt intelligi.
viʒz aut rõe actus ĩtendẽdi.aut rõe ipi
intẽeti.⁊ ſm h̊ diſtiguit᷑ iſta locutio du/
plicit.q;tum intẽdis tantũ facis.qꝛ tin

⁊ q́;tum pñᷣt eẽ noĩa uel aduerbia. Si

q;tũ ⁊ ti ſint aduerbia.tũc dicũt qtita
tẽ actus intẽdendi.⁊ tũc ẽ locutio uera
giiatr. ſiue reſpectu bonoꝝ ſiue reſpcũ
malonꝝ.qꝛ q́;tuʒ actus ĩtendẽdi eſt intẽ
ſus ĩ bõitate ⁊ ĩ malicia.tantũ oꝑpatio

extioꝛ ẽ bona uel mala.oẽ eni merituʒ

⁊ demeritũ ad actũ uolũtatis reducit.
lʒ circũſtantie extioꝛeſaliq mõ faciant

ad maio:t uolũtatis depᷣuationt. Si

Aguũt tm et q;tuʒ ſint noĩa.tüc dicũt q;ti -
tatẽ ex pte intẽti.et ſic non ẽ gñałr ue
rus ille ſᷣmo.qꝛ opꝰ exteriꝰ factũ nõ ſp
ↄmſurat᷑ ei qð intẽtio intẽdit.Frequẽt
eni intẽdit hõ facẽ magnũ bonũ ⁊ facit
puũ.qꝛ modicã hẽt caritatẽ.hẽt tñ aliq
moõ nitateʒ in mat.videlʒ intẽdendo lʒ
nõ diminuẽdo.⁊ ꝓut tm ⁊ qᷓ;tuʒ dicunt
gquandã ↄpationẽ ꝓpoꝛtiõis.nõↄmẽſu
rationẽ eq̊̃litatis. Vñ qͥ intẽdit multũ
peccare multũ peccat q̃lecũq; opus fa/
ciat.nõ tñ qui intẽdit puʒ peccare puʒ
xccat. maxie ſi opus facit qð multuʒ
hʒz3 de defoꝛmitate. Ex his patʒ rno
ad qõeʒ ꝓpoſitã.Cõcedo enĩ ꝙ q;titas

bonitat ⁊ malicie in oꝑe conñdeat qti
tati bonita ⁊ malicie ĩ intẽtione.ſʒ ꝙ;

qtitas intẽtõis attẽdit᷑ q;tuʒ ad actuʒ

ziupotf
ſtonsfn
aleimnin
ſamipte.
ditc nocog
decliqgct
nüſvemali
awkeſtina
ne Preies
ceditdeiht
Wuisenn
ce nibilom
intetio oien
agillatncie
tictit moici
nl lbinnet
zuebinene
genotide
lledzwagis

de
ceſſtat.n
bus ſuffie
Vemdel
rlü bona!
aam
rubonigas
opationein
eärnzucli
GKenaceze
amanent
bonandlä
Tholütati
onis igitl
Nemen
noſtmrf
Ceſlaraad
ad mentür
ſon. Ir
erohe
Kinnoläa
äuolan
ſuffceite
tüpiteet

Cafſicsnt
wunicti
i ſiͤdonis
Zettinri
uoglseil
Nnſllis.
kazucn
Nönaſbin
Enmniinen,
Fing rmeiceo
nickpi
Nhtdiglen⸗
Motiliter
Nicricen,
edozgſenz
rdiſignliͤ
melligenuiͤſc
Arpörinreliß
idiautweßp⸗
calontiodu⸗
müſads m
Nadnendin.
iatit dicitan
nücelocntonn
donoz ſueſeſri
vitrnwecickin
lcn mmicn
heininenm,
eſalänancm
peßnndni
inirtiairn
Enonigiotrun
Eniacti nof
mnidit Frgi
gnübonitfin
mimt ittitli
Cchinitenh
Nnt Mh
atbs oeilt
ginicttmulii
lteigzohloft
=
ſcitad nulnn
Ebispalin/
oeriganii
we cMriei
—

länhm

cte ondunt.Cõcedo etiã nibilominꝰp
q;titas oꝑen nõ ſꝑ coꝛñndet q;titati in/
tẽtionis hᷣm ꝙ qtitas intẽtiõis attẽdit
ex ꝑte intti.ſiẽ onñdunt rõnes que ad

ſecund pteʒ inducũt. Ad alias tñ

duas rões que vltio inducunt᷑ rñderi

põtꝙ nõ cogũt ꝓ eo ꝙ nõ eſt igẽ dicere
de aliqͥ ꝙ credit facẽ magnü ᷑ puuʒ bo

nũ ſiue malũ ⁊ ꝙ intẽdit.Aliud eniĩ eſt
eſtimatõ. aliud ẽ intẽtio.⁊ quis opꝰ ſe
quat᷑ eſtimationẽ.nõ tñ ſeqͥtur intẽtio-
nẽ. Mꝛetea. ille due rõnes ſiẽ ⁊ alie ꝓ

cedũt de qtitate ĩtentõnis a ꝑte intẽti.

Muis eniʒ hũilis hõ puuʒ intẽdit fa/
cẽ. nibilominꝰ tñ magne bonitat ẽ eiꝰ
intẽtio dũ ex magna virtute mouetur

ad illd faciendu. Sr cuũ iniquꝰ hõ in⸗
tẽdit modicũ malũ facere.tñ q; ex ma.
gna libidine facit:multũ ſeu valde eſt

pua eiꝰ intẽtio dũ nimiũ adheret bono

creato.et ideo nõ ſeqtur ꝙ minꝰ pꝑccet
ille magis ẽ malitioſus.

Ertio queritur

de boitate opum q;tuʒ ad ne⸗/

ceſſitatẽ. vta viʒz intẽtio abſq; bõis opi
bus ſufficiat ad vità eterna:et ꝙ ſic v
HBern. de li. ar. Intẽtio ſufficit ad me-

ritũ.bona actio reqrit᷑ ad cxẽpluʒ. S vr
q qᷓ; ad meritũ vite et᷑ne nõ ſit neceſſa
ria bonitas actõis extioꝛis. Itẽ ſuꝑ

illud ps. Dirxi ↄfiteboꝛ. Olõ. Vorũ ꝓ

opatione iudicat᷑.ꝗtantũ nalet bñ uel

le q;tuʒ uelle ⁊ opari.gᷓ . Itẽ Hꝛe

go. in qdaʒ omeł. Nonẽ uacua manꝰ

à munere cũ vita coꝛdis repleta fuerit

bona uolũtate.ꝗ̊ plenitudo intẽtionis

⁊ nolütatis equalet plenitudini opati
onis.igit᷑ ſine illa põt ſufficẽ ad ſolutẽ

Itẽ mereri vitaʒ eternã eſt in ptate

noſtra. vñ ꝙ opa exterioꝛa non ſüt ne
ceſſaria ad merendũ vitã eternã. igitur

ad meritũ vite etne vr ſufficere intẽtio
ſola. Itẽ intẽtio ⁊ uolutas nõ pedẽt
ex ope.opꝑe nõ exñte põt eſſe bonitas
tã in uolũtate q; in intetione.ſ bʒ bo
nã uoluntatẽ eſt iuſt.et oĩs tał hʒ qð

ſufficitei ad vit eternã. igit᷑ ad meri · HM
tũ vite et᷑ne vr̃ intẽtio ſufficẽ abſq; exti

oꝛi opatõe. Sʒ 3. Math. xxv. Eſu
riui:x non dediſti mihbi ma.ita dns di/
cetrepꝛobis.et ꝓpterh̊ feret ſnĩiaʒ da/
nationis ᷣ eos.li g̊ ꝓpter defectũ bo⸗

nonopen q; danatur. exercitiu bonoꝝꝑ
open è ad ſalutẽ neceſſariũ.g intetio ſi
ne opibo nõ ſufficitag meritu. Ytez
in can. Ja. ij. Fides ſine opib moꝛtua
eſt. ß non ẽ efficatioꝛ ad merendũ inten
tio qᷓ; fides. ꝗ ſi fides nõ ſufficit ad me
ritũ ſine opibo.pari rõe nec intẽtio.
Iteʒ HGꝛeg. in qdaʒ omeł. Almoꝛ veiñ
eſt otioſus.opat᷑ eniʒ magna ſi c.ſiaũt
opari negligit amoꝛ nõeſt. g ſi opa njõ
adſunt:nõ adeſt vitas amoꝛiſ.ſᷣ nihil ẽ
meritoꝛiũ vite e᷑ne abſq; vo amoꝛe ca⸗

ritatis. circũſcript opibo intẽtionon
ſufficit ad meritů. Yteʒz phs dicit ꝙ

ad vtutẽ tria reqrunt viʒ ſcire.et uelle.
⁊ inpmutabilłr opꝑari.ꝗ ſi non ẽ oꝑatio
nonè ſalua virtus rõ.ſ vbi nõ ſaluatur
vᷣtus rõ: nec poterit ſaluari ſufficietia
m eriti. ̊ vr ꝙ abſq; oꝑtiõe vitã eternã

D nõ ↄdigne nec ſufficient meremur.

Iteʒ ſi ſola intẽtio uel uolütas intioꝛ
ſufficeret ad meritu.ſ bnti graʒ facilli
mü eſt uelle bonũ. facilimũ eſt mere/
ri vitã enã.cuiꝰ ↄꝛiuʒ dicit dñs math.
vij. rõ dicit g artaẽ via que ducit ad

vita. Mdõ ꝙ cu querit᷑ vtꝝ intẽtio

⁊ uolũtas intioꝛ ſufficit ad meritũ abß
ope extioꝛi.diſtĩguenduũ eſt. aut eniʒ i 1
le hʒ intẽtionẽ hʒʒ facultatẽ bñ opan
dqi aut nõ. Si nõ bʒ facultatẽ cũ nemo
obliget ad impoſſibile:ſi bonã bʒ uolũü
tatẽ ⁊ directà intẽtionẽ. tũc ſola pleni-
tudo uolũtatis ĩterne ſufficit ei ad me
ritũ vite etne abſq; extioꝛi opatiõe. Si
aüt adſit facultas: ⁊ ſe offert opoꝛtuni
tas. intètio non põt ad meritũ ſufficoe.
re abſq; ope. Rõò aut huiꝰ eſt diuĩ ma⸗
dati obligatio.⁊ vᷣtut pfectio.? uoluüta
tis plenitudo. Diĩni madati obligatio

facitvt intentio ſine opiba nõ ſuſficiat

cũ ſe offert opoꝛtunitas ⁊ facultas.m
qata enĩ dei nõ ſolũ obligantad uolẽ⸗
duʒ ſᷣ etiã ad faciendũ.et iõ q nõ implʒ

oiuĩa mandata cũ poſſit:potius meret

irã qᷓ; meret᷑ gloꝛiã. Nirtutis etiã pfcõ
eſt rõ quare nõ ſufficit ſola intẽtio. qſfn
obw)

utus eſt vltimů potẽtie.⁊ iõ eleuat potẽ
tiaʒ ad aliqð magnũ? arduũ.potentie
auũt aĩe nõ hñt ſuò vtilitatẽ ſiue pfcõeʒ
ↄpleta. niſi exeant ĩ opa ſibi debita qñ
adeſt facultas ⁊ opoꝛtunitas. Et iõ il/
la intẽtio q̃ q; vult intẽdit bonũ:atta
mẽ nõ facit cũ poſſit:nõ eſt intẽtio vᷣtuo
ſa. ac p H̊ nec meritoꝛia. Nolũutat᷑ etiã
plenitudo rõ eſt q̃re nõ ſufficit ſola in-/

tetio.qm plena uolutas põt effectuʒ ſi
aſſit facultas.alioqn non dr̃ plene h

aliqͥd uelle ſi nõ facitcũ poſſit facẽ.ſᷣ ſe

miplene ⁊ pigre vult ſic piger qͥ vult ?
nõ vult. Et ꝓpfea diẽ HBꝛeg.ꝙ nẽo dʒ

ſibi bladiri de bona uolũtate.ĩmo ð di
lectioõe ↄditoꝛis ligua mens et manus
debz reori.et ſiẽ hoꝛtat᷑ nos btũs Jo.i.
can.i.diligẽ debemꝰ nõ ſolũ vbo ⁊ lin-

gua ſᷣ ope ⁊ vᷣtute.qm cũ igitadeſt fack
tas et ſe offert opoꝛtunitas abſq; opibb

extioꝛibo.nec ẽ madatoꝝ ði ĩpletio nec
yvtu pfectio:nec nolũta plenitudo.et

abß his nonẽ ſufficiẽmeriti.hinc p⸗
ad meritũ vite etne nõ ſufficit boõitasi
tẽtionis abſ bõitate opis extioꝛis. Et·
rõnes que q̊ onqunt ↄcedẽède ſunt.
Ad illud ꝗ̊ qð pmo obꝛ in ꝛiuʒ ðᷣ ber.
qꝙ boa intẽtio ſufficit ad meritũ.dðʒg
loqt᷑ de intẽtione alioꝝ opeꝝ qͥ nò ſunt
in pcepto.nõ rõe alioꝝ qͥ in pcepto fͦüt.
NDel dð ꝙ loq: in eo caſu qñ.ſ.nõ adc,

eſt facultas bñ opadi exteriꝰ-. Ad il

luqꝗ qð obꝛ ꝙ uolũtas ꝓfacto reputa
dð ꝙ uen eſt qñ nõſe offert b opandi
opoꝛtunitas et facktas. Ag illud vo
HGꝛego.ꝙ non uacua manꝰa munẽ:
X.dð ꝙ faciẽda ẽ vis in ̊ ꝙ dicit.Cu
archa coꝛdis repleta fueritbona uolã

tate.nũq; eni ſic dictũ eſt pusplene bo

nã uoluntatẽ hʒ q põt facẽ bonũ illud

cuiꝰhʒ uoluntatẽ ⁊ ad fructũ nõ puẽeit.

nĩꝗ.dð ꝙ ̊ ſolũ nò còͤcludit ꝙ ĩ eo ca/

ſu ſufficit intẽtio qñ deeſt facultas ad

pficiendu opationẽ bonã̊. Ad illud
qð obi ꝙ bõa uolutas nõ pendet ex ox
re.dð ꝙ ueꝝc.attñ cũ adeſt facłtaſ ple
na uolutas neceſſario ponit bonũ opꝰ.·
ita ꝙ ſi bonũ opꝰnõ ponit᷑:aut nũq; uo
lutas fuit plena aut oſiniteè plẽa.· :

ergo ſine opibo nõ ſufficiat h no eſt a
plenitudo bõe uolũtat ex opib pede⸗/

gt. ᷣ qꝛ bona uolũtas ſi plena è: neceſ-
ſario in bona opa redudat:offerẽte ſe

facultate ⁊ opoꝛtunitate.

Onſequenter
querit᷑ q́;tuʒ ad ſecundũ pᷣnci-
pale de bõitate quã opa ſupaddut bõi
nitati intstols. Brtciren H querũt᷑ tria.
Piꝛio querit᷑ vtꝝ aliqͥd adqat opa bo⸗
tab ł meriti ſupᷣ bonã intẽtionẽ rõe pꝛo

gatiue vignitat?: 2 querit vtu addat

rone qtitat ex pte datiꝭ ʒoquerit vtꝝ
aliqᷣd addat rõne nũueroſitatis

Inrca primü ſic

ꝓcedit querit᷑ vtopa extioꝛa

Aliqͥd addat ſup bona intetione ratiõe
ſue excellẽtie ⁊ dignitas ſiẽ ſi untopa p

uilegiata! Et ꝙ ſic vf. ſup illa phit. i.

NMue ſic ſupeminẽs magnitudo. glö.
Quodd incrementuʒ gloꝛie habebut
ſũmi doctoꝛes vltra id qð ↄĩter hebũt

alij.G aut non ẽ niſi rõe doctrie quã ali

is ↄicant. ι. Ytem ↄiter in ecckia
mas ſollenicant᷑ martires q́;feſſoꝛeſ.
6 ↄſtans é ꝙ eccłia ſact exhibuit hono
r ſʒʒ meritoꝝ ſuoꝝ exigẽtiaʒ.g̊ maioꝛi
gloꝛia digni ſüt qͥ moꝛtẽ ꝓ xpo pſequũ
tur q; illi qͥ ſoluʒ pati nolüůt. Itẽxps
nob aliqͥd meruit p paſſionẽ qð añ nõ
meruerat nobᷣ. vtpote aptionẽ ianue:?-
mtton cariſmatũ qiffuſiõeʒ. ſiᷓ caritaſf
xpi fuit eminẽtiſſima ab inſtati cõcepti
onis.⁊ maioꝛis fuit efficacie cũ paſſio

ne q; ſine.& vr ꝙ in qlibet alio excellẽ⸗

opis extioꝛis addat ad meritũ bõe uo/
lũtatis ſiue intẽtõiſ. Itẽ bonũ addi
tũ bono facit mag boni.ſ̊ opus puile
gieoatũ eſt bo“ꝰ.g additũ intètõi facit eõ
mag bona.ſ qð addit ad bõitatem: ad
dit ad merit.g . AYtez ſi opa bui⸗

legiata nihil adderet ſupᷣ bõitatè inteè-

tionis.q ea facẽt fruſtra laboꝛaret ſi
impiũ eſt dicẽ ꝙ q; facit opa excellè
fruſtra laboꝛat.vr ꝙ opuſ excellẽs ad/
Qgatſup intẽtiòis bõitatẽ. Sʒ3. De
beato martino cãtat ecclłia. O btã ain
quaʒ etſi gladiꝰpſecutoꝛis nõ abſtulit

wti
lereman
bontnen
bintepaſ/
icgad⸗
Nopane
oortiopp.

fenoͤappee

naiotis P
pptopani
Ntiuolüta
mnorte ꝓm
6alicam
ſicnöpl
ſigtorglat

gote intets

licig ercel
luaz deople
nnobichtan
Nectat do⸗
ope. Jn
tülaſütt
weceniop
uilegiata
gnitat n
aagantad
pbifaculn
fuclo ſe de
gliug niſie
cuolüta
opeput
gutuũnihil
ker merini.
Glücddicid⸗
Nosdedp
Pipec
gori
Ktionis.
gutqnß
altogitau
tügd men
neitüac
legiatüag
tasinteti
onebono
Giauütle
gatllt⸗
guelt g
Pbak ere⸗

kopdit,
eueent,
Mroftnike

lehter
iprctrti
opado⸗
mitdati
Pannipn
ſtansl!
müſie
topacrtion
Etone anor
ſeſmtopa;
rsſeſo.
Abtuitwi
inzgmio
Ptooſecni
ione gdaiſr
Frewni gddl
Sopus fit
tiniiſlei
böitaten4
tſiopabi

palmã tñ martirij nõ amiſit. ita vr

beat'martinꝰ habuit palmò martirij p
bonitatẽ intẽtòis.ſic ſi ſuſtinuiſſʒ acer

bitatẽ paſſiõis.̊ nõ vr̃ ꝙ opꝰ excellẽs
aliqd addat ſup bonitatẽ intẽtiõis.
Itẽ opans ñ placet ꝑ opatõeʒ.̊ mag
opatio ꝓpt᷑ opantẽ q;tůcũq; opatõ illa
ſit nobit᷑. q;tücũq; ðs appꝛobat opan

tẽ:nõ a ppꝛobat opatõeʒ.igit᷑ nõ vr ꝙ ho

maioꝛis pmij efficiat᷑ apud deũ dignꝰ

Ppf opationẽ excellètẽ ſupadditã bõi

tati uoltat. Itẽ ſi aliqs ſi uſtineret
moꝛtẽ ꝓ mũdo:potiꝰ demẽt᷑ apud deũ

q; aliqd mẽret᷑.igit᷑ ſuſtinẽmoꝛi ꝓxpo

ſiq mõ placet deo q̊ nonẽ ob aliud ni
ſiqꝛ oꝛdiat ad xpm.ꝶ illa oꝛdiatio ẽ me

giate intẽtõe.ꝗ tota põitas opatõis q;

tũcũq; excellẽs ex intẽtõe hʒ oꝛtũ ⁊ ꝓpt
illaʒ deo placet.ſᷣ vbi vnũ ꝓpter alteꝝ
vtrobiq; tantũ.igit᷑tindeʒ placet ĩtẽtio

pfecta ⁊ bõa cum ope q;tuʒ placetſine

ope. Itẽ ſi aliq̃ oꝑa faciũt ad meri-

tũ illa fůt maxĩe opꝑa hũilitat᷑ ⁊vilitat.

hec enĩ opa ðᷣs maxie ↄmdat.ſ̊ opa pᷣ⸗

uilegiata ſũt opa eiuſdẽ excellẽtie ⁊ di

gnitat. vr q mĩme int᷑ oĩa gña opum
addant ad bone intẽtõis meritũ. Itẽ
vbi facultas deeſt:uolũtas reputat᷑ ꝓ
facto ſicẽ det᷑minatũ eſt S.⁊ G̊ nõ eſt ob
aliud niſi qꝛ alias non eẽtplena ⁊ pfe/

cta uolũtas.ſi igit᷑ uolũtas p ſe ſola ꝓ

ope reputat᷑.vr ꝙ ĩ tali caſu opꝰ puile
giatũ nihil addat ſuꝑ intẽtõis bonita
te ⁊ meritũ. 0.dð ꝙ mai bonuũ pot

aliqd dici dupłr. aut intẽ ſiue vtpote q
plus deo placet.aut extẽſiue vtpote
płibo ꝓdeſt.et ſᷣm H dupłr pot intelligi

qꝙ opꝰ pᷣuilegiatũ addat ad bõitatẽ in/
tẽtionis.aut q;tũ ad ꝓxĩoꝝ edificatõeʒ
aut q;tuʒ ad dei appꝛobatõneʒ.⁊ pᷣꝰ mõ
attẽdit ugmtũ q;tũ ad exẽ.zomõò q;/
tũ ad meritũ.Si igit᷑ loqmur ð additõ

ne qtũ ad exẽꝰ*.ſic abſ dubio opꝰ pui

legiatũ addit ad bõitatẽ intetõis.qꝛ bõi

tas intẽtiõis nõ lucet exteriꝰniſi px onſi
onẽ bonoꝝ opeꝝ ⁊ maxie pᷣuilegiatoꝝ.
Si aũt loqᷓmur 2?ſ.q;tuʒad additõeʒ

qatrẽdit᷑ q;tuʒ ad meritũ.ſic diſtinguẽ

dũ eſt.qꝙ e loqͥ de merito reſpectu pmij)

ſbaxł.x reſpectu pmij accñtał. Reſpcũ

pmij accñtałopꝰ pᷣuilegiatũ addit ſup

bonã intetionẽ ⁊ uolũtatẽ.qꝛ pᷣmiũac-
cidẽtale qð eſt aureola nõ debet᷑ uolũ-
tati ſᷣm ſe.̊ uolũtati ĩ ope. Si aũt loq̃ᷓ

mur ð merito reſpcũ pᷣmij fbał᷑. adhuc
oʒ ſodiſtiguere.qꝛ ẽ meritũ cõgrui.⁊ ẽ
meritüũ cõdigni. Quantũ ad meritũ co

grui abſq; dubio opꝰ pᷣuilegiatü addit
ſup bõitatẽ intẽtiõis.ꝓ eo q; uolüutas ĩ
illo oꝑe pparat᷑⁊ diſpoit᷑ ad ſuſceptio/
nẽ maioꝛis gr̃e ꝑ qus digna eſt maioꝛi
retributiõe.Si ant loqᷓmur de merito

cõdigni.ſic ab dubio nõ addit ꝓ eo ꝙ
q;titas meriti còdigni penſat᷑ ex q;tita-

te radicis.⁊ tantũ placet ðo qͥs qͥ hʒ uo

lütateʒ plenã ⁊ nõ põt hr̃e opꝰ qtuʒ il⸗

le q hr̃et uolũtatẽ ⁊ opus qtuʒ ad eẽn

tiał pmij retributõeʒ.ſi ſũt in eãli cari
tate. Et ſic pʒ ꝙ op puilegiatũ rõe di-
gnitas ſue aliqd addit ſupᷣ bonitatẽ in

ttõis. Iʒ nõ addat oĩ mò additõis.
cõcedẽde ſũtrõnes qᷓ ad pᷣma pteʒ idu
cũt᷑. Ad illud ro qð obꝛ de btõ mar⸗
tino ꝙ palmã martirij nõ amiſit.dð ꝙ

ibi palma martirij nõ accipit᷑ ꝓ pmio
accntali qð ẽ aureola. ſ̊ ꝓ pmio ſbali
qð ẽ aurea.vtrũq; enĩ eſt martirij pal⸗
ma.ſᷣ̊ vnum.ſ.aurea rñdet martirio.qꝛ
ſuſtinet᷑ ex caritate.alteꝝvᷣo.ſ.aureola
rñdet ei qꝛ ſpalis puilegij⁊ pꝛogatiĩe.
Eld illud qð obꝛ ꝙopatio ad ſtudiũ
placet ꝓpt᷑ opantẽ.dðʒ qð ueꝝ ẽ.atiñ
dũ opans bñ vtit dono ꝑ qꝗð placʒ ðo:
Hipſo diſpoit ad mai etaliq dignꝰè qͥ

ꝗdeʒ nõ eet ſi nõ ita bñ vteret᷑.⁊ iõ non

ſeqᷣt ſi opatio placet deo ꝓpt opan-
tẽ ꝙ nõ mag placeat ꝓpter opatõeʒ q;
ſine. nihil eniʒĩpedit de duob bõis qn
vnũu hʒ bonitatẽ ab alto qn ambo me⸗
liꝰ ualeãt q; naleat alteꝝ illoꝝ p ſe.
Ad ilt qð obꝛ ꝙ moꝛi ꝓ mudo diſpli/
cet deo.dð q ueꝝ c.ſ̊ᷣ tñ ex q̊ nõ ſeqᷣ q
tota böõitas open puilegiati nẽiat ex in
tẽtione.ſᷣ ꝙ nõ põt eẽ opuſ ꝑfcẽ bonuʒ
abß intẽtiõe.nihilominꝰ tñ opa puile/
giata aliq; boitatẽ de nã ſui hnt.qͥ iun-
cta ciuᷣ bõitate intẽtõis aliq; excellẽtiaʒ

tribuũt bñ opati qus nõ tribuerẽt alia
gna opeꝝ. Et iõ illud ybum q dr ꝙ vbi

vniũ ꝓpt alten vtrobiq; tm.nõ habzpi
.V 2

loci. eni intelł qñ illud ꝓpt qdalte

rũ pticipat aliquazʒ ꝓpetatẽ eſt tota rõ

illiꝰpticipatõis.nò ſic aùt ẽ in ꝓpoſito
vt vſſum eſt. Ad illud qð ob ꝙ opa
puilegiata ſũt opa excellẽtia ⁊ iõ minꝰ
debet facẽ ad meritũ. dð ꝙ opus excel

lens duptr põt dici.aut ſᷣm vanã eſtia

tionẽ.ſiẽ alis reputat excellẽtiaʒ vin/
dicare ſe de aduerſarijs? pdnarialijſ.
aut ſᷣm vitatis dictamẽ.et ſic ſuſtinere

ignominioſiſſimũ genꝰmoꝛi ꝓ xpo eſt

opuſ magne excellètie.⁊ tale opꝰ excel

* * 9*

lſstie nõ còdiuidit opus hũilitat.ĩmo

ſił cuʒ illa ſtat ⁊ neceſſario eã reqrit tã/

ſotiã.⁊ dũ in ſe at difficłtatẽ ⁊ dignii

tatẽ ⁊ caritatẽ pambulã ⁊ hũilitãtẽ an⸗
nexã:non ẽ miꝝ ſi diſponitad maioꝛeʒ
glaʒ. Ad illud qð obꝛ ꝙ uolũtas re

putat᷑ ꝓ fide vbi facultaſ deeſt. dð il

lud ẽ neꝝq;tuʒ ad fufficientià ad ſalu⸗/
tẽ ⁊ q́;tuʒ ad pmiuʒ ſbale.q nẽo amit/
tit regnũ celoꝝ ex h̊ ꝙ nõ facit qð face
re nõ põt.nõ aũteſt ueꝝ q;tũ ad pmij ex

cellentiã. ſiue q;tuʒ ad pmiũ accñtale.

Et hmõ ponendu eſt ꝙ opꝰpꝛiuilegia-/
tü addit ſup intẽtionè uolitatis.

Ecundo queri

tur ytꝝ boa opa addt ſupbo-½

nã intẽtionẽ q́;dtum ad q;titatẽ dati: Et

ꝙ ſic vr̃.i.coꝝ.viij.Qui pꝑce ſemĩiat:p⸗

ce ⁊ metet.⁊ qͥ ſemĩat i bndictõibo ð bñ
gictõibo ⁊ metet.ſi igit᷑ ſemiatio illa de
q̃ loqb aplus eſt in elemoſine datõe.yvi

detꝙ magnitudo dati faciat ad excel,
lentiz gkie. YJtez Thob. iiij. Simul

tũ tibi fuerit habũdater tribue.ſi g iſta

exhoꝛtatio nõ ẽ inutilis.vr̃ q habũdã/

tia dati faciat ad incrementũ meriti.
Itẽ q;uis ðᷣs ex equali bõitate ↄfe/

rat bõa maiora ⁊ mĩoꝛa.tñ ille cui ma/

ioꝛa ĩtulit.ad maioꝛẽ tenet᷑ graꝝ actõeʒ

O parirõne ſi ex eq̃li caritate det᷑ maiꝰ

munꝰæz minꝰmun. ↄuẽéiens ẽ deum ꝓ
maioꝛi munẽ maioꝛẽ reddere retributi

onẽ. Itẽ ſi non mag meret᷑ qͥ pł?tri

buit q; ille minꝰ. nõ plus meret᷑ qui

S relinqt oĩa ꝓ deo ⁊ dat paupibo q;ᷓ ille
AZoat vnũ ſolü.igit᷑ omẽs ſũt ſtultiq ſe
guũt᷑ diuinũ ↄſiliũ.ſi impiũ ẽ dicẽ

diuinũ ↄſiliũ eè indiſcretũ.vr̃ ꝙ q;titaſ
dati faciat ad amplificandũ meritũ.
S33. Math. xij. MHmẽ dico uobis
qam h̊ plus oĩb miſit in gacophilatiũ.
loqͥt᷑ de vidua.ᷓ ſi xypus plus axpꝛecia

bat datü illiꝰvidue qð fuit valde puuʒ

ſiẽ in textu ĩnuit᷑ qᷓ maẽ dona alioꝝ.vi
det ꝙ ðs axpꝛeciet᷑ oꝑa ſolũ ſᷣm q;tita-/

tẽ bõe intẽtõis ⁊ nullo mõ ſᷣm q;titateʒ

munen extioꝛis. Itẽ glõ ſup illü lo
cũ. Non offerentiũ ſbam cõſiderat ðs
ſ ↄſcĩiaʒ.nec ppendit q́;tuʒ offeras ſ̊ ex

to. ſi H merita tantũ nalet qtuʒ deuſ

illa pᷣderat.vr̃ ꝙ q;titaſ dati meritũ in

tẽtõis bõe non augeat. AYtẽ ſup illq
ij.coꝝ.viij.Et qͥ multũ non habũdauit

ibi glõ. Vbi eq̃ eſtuolũtas eq̃leʒ hebit
mercedè. ſiue aliqs det magnũ ſiue
puuʒ:dũ tñ ex eq̃li caritate.vr̃ ꝙ eis re
tribuat᷑ eqtr. Itez ſi q;titas dati ali
qͥ addit. ant addit ad meritũ r̃ſpectu p
mij ſbałł.aut reſpcũ pᷣmij accñtał.ñ re
ſpectu pmij ſbalis.qꝛ illud reſpicit cari

itat radicẽ ⁊ q́titatẽ gr̃e. Mõ reſpcũ ac/
cidẽtał.q:ꝛ pmiũ acentale delet᷑ opibuſ

excellẽtioꝛib? pᷣuilegiat᷑.nõ enĩ mere
tur aliq ſ aureolã ex ſ̊q dat magna ele

moſina.vr̃ igit᷑ ꝙ q́;titas dati ad bone

intẽtionis meritů nibil oĩnoaddat.
H ad pꝛedictoꝝ ĩtelligentiã ẽ nõndũ
de q;titate datiẽ loqͥ dupłr.aut com

pasdo datũ ad datũ ſoluʒ.aut ↄpãdo H̊

ad inuieè ⁊ ad dãtis facultatẽ. Pꝛĩo
mõ loquẽ? maioꝛ q;titas dati aliòd ad
ditad bõitatẽ ĩtẽtõiſ.ñ ĩq; rſpcũ pmij

e&éntiał directe.ſᷣ qꝛ aliq mõ diſpoit ho

minẽ ad pficiendũ in bono⁊ ad recedẽ

duũ a malo. Quieni maiꝰmunꝰ tribuit

vt ſibi faciat amicuʒ de mãmona iniqͥ

tas mag recipientẽ obligat ad oꝛandũ

ꝓ ſe.⁊ qdammõ in obligãdo illũ:obli9/
gat deü.et iõ plus ſe diſpoitad grãʒ q;
ille qͥ dat minꝰmunus.ſiłr plłꝰ ſe diſpo

nit ad recedendũ a malo.qꝛ ĩ q̊ͥ ꝙ facit
maioꝛẽ elemoſina.abſolui mereta ma
ioꝛi pena.ſᷣm ꝙ dr luẽ.xi.HPate elemo/

ſinã ⁊ oia mũda ſũt uob.Et Thob.xij.

Elemoſina a moꝛte liberat.Et p.dañn.
iiij. Peca tua elemoſinis redime. Si
milr ſi ↄpemꝰq;titates datoꝝĩ ↄpatõe

Agin
gaitcjct
cebai
ſanoſuns
ntynnſi
nnuge⸗
ſerloque
ctrebe
zungat
et pper
gdiſponi
niote g
ſeri facit
Bagemn
ihitatis
„patde⸗
pna pee
ecotae
facultate
Grichat
goes din
ntcunct
meni d
plusprn
titas d
ſedi
ſuͤrpde
tibmf⸗
quire
ponit
talis.
leoycj
nübone
ilu no
plus der
litate dat
tis grila
lia
ngvi⸗
lationd
appeeci
Luüai
gliaga
nin
plus⸗
cüpuo
cümag
5
neyen

Noctin

obinti.
spert
nlepun

4 *

Hoſenszer
eiam
MAtimentüin
Ntſapil
onbabücdani
1s eilezbibi
tmagnu ſine
t.rfgeisſe
iuns dan ali
müfſcrenup

ieſze
d
„
4

ele bue.

1 en †*6*
I. ſoem wee
.„
”ñ
damarcte
eDeiaboner
UM0 M
411
.
ORO.

z3n5 44
Cenge! ⸗

*
.
ſeaned
R r

li Pio

unialiad ad
ofſpcäühni
wodiſpoith⸗
notadſecede
to undi
oilürobli⸗

rpl'ſediſpo

ad facultateʒ dantiũ:maioꝛ q;titas nõ
addit q;tuʒ ad meritũ pᷣmi ſbalis dire
cte i qdammõ diſpoſitie. Qui eni pen
ſatis ſuis viribo plꝰdat q; alter: ſuis vi
ribo penſat:maꝗ ad donũu gfe ſe diſpo
nit.ma gis etiã a pcco recedit.⁊ ſic gña
liter loquẽdo q;titas dati pſuppoſita
cq̃litate bone intẽtionis ſiue uolütatiſ
q;tum ad pmiũ eẽntiale nõ addit dire⸗
cce ⁊ ꝓpe ̊ q dammõ diſpoſitiue. Ael
qꝛ diſponẽdo ad caritatemdiſponit ad
maioꝛẽ głiaʒ.vł q; eripiẽdo a malo ce
leriꝰ facit hoiem ptigere ad coꝛonã. et
H qdem nõ hʒ inſtantiã qñ eſt exceſſus
q;titatis dati ⁊ iↄpatione ad datũ ⁊ in
ↄpatiõe ad facultatẽ datis. Qñ vᷣo ex
vna pte datũ vnuʒ excedit aliud in ſe.
⁊ ecõtra excedit᷑ ab aliqͥ in ↄpatione ad
facultatẽ dãtis.p qug modũ dixit dñs
qꝙ vidua pluſ miſerat in gacophilatiü
q́; oẽs diuites.qꝛ totũ victu ſuuʒ poſue
rat.tunc ſe bñnt ſiẽ excedẽtia ⁊ exceſſa.
ᷣm enĩ diuerſas ↄditiões vnũ datum

plas ꝓmouet q; reliquũ. maioꝛ eniz q;

titas dati plł'valet ad euadẽdaʒ pꝑenã.

qꝛ ſiẽ d̃ ꝓuerſᷣ.xiij. Nedẽptio aie viri

ſut ppᷣe diuicie. Maioꝛ vo q;titas da-
ti m facultatẽ datis plus ualetad ac⸗/
quirẽdaʒ graʒ. ꝓ eo ꝙ tat ſe mag diſ⸗
ponit ad pfectionẽ beatitudĩs.ſ.paup
tatis. Cõcedẽde ſunt igit᷑ res onden
tes ꝙ q;titas dati aliqd auget ad meri
tũ bone intẽtiõis.ſ.diſ poſitiune. Ad.
illud vo qð pᷣoρ in vꝛiuʒ ꝙ vidua illa
plus dedit.dici põt ꝙ; ibi loqt᷑ vñs ð q;
titate dati pꝑ ↄpationẽ ad facultatẽ da
tis. qꝛ illa totũ dederat qð pʒ ꝑ ſequen

tẽ lr̃aʒ. Pꝛetea vᷣus qᷣ ſe crutat᷑ coꝛda vi
dit ꝙ vidua illa ex melioꝛi uolutate ob

lationẽ ſuã dabat.et iõ maꝗ donũ eiuſ

appꝛecia bat rõe uolütatis eiꝰmelioꝛiſ.

Lũ aũt querimꝰ nunc vtꝝ q;titas dati

aliqd addat ad bonitatẽ intetõiſ.g que
rim pſuxpoſita eq̃litate bone uolũta
tis.alr eniʒ nulla eẽt qõ.qꝛ planũ eſt ꝙ
plus ualʒ magnitudo bone uoluũtatis
cũ puo dono q; puitas bone uolũtatis
cu magno. Ald illud qꝗð obꝛ de glõ.

₰

qo ðs nõ zſiderarahtn hß ex q;to. dð p
uenꝝ eſt pncipalit.ſ.

q;tuʒ ad getributõ

neʒz pmij. nõ negat tñ glõ an qtital o2

ti aliqͥ mõ diſponat de cõgruo ad ma⸗/
ioꝛẽ gloꝛiã uel ad gloꝛià celeri hnjdaʒ.
d illud qð obꝛ de alia glõ eq̃liſ

uoluütas eq̃lem bʒ mercedeʒ.iã pʒ rno.

Non eni fit maioꝛ retributio uoluũtate
remanẽte ĩ ſua eqlitate.ſᷣ qꝛ qlitaſ da⸗
ti diſponit ad hnduʒ melioꝛẽ uolunta⸗
tẽ ⁊ purioꝛẽ.hinc eſt ꝙ aliq; mõ facit ad

augmtum gkie. Et ꝑ H̊ pʒ rno ad illud

qð vltio querebat᷑ qalid mõ facit ad p
miũ ſbale lʒ non pncipair ? P ſe. h̊ me⸗
diãte gra ⁊ caritate ad qua diſpoit. ue
rũtñ illud qð obijcit ð pmio accnta li n
cogit ꝓ eo qꝙ merituʒz accntale nõtme
aureola ſ etiã gaudiũ ðᷣ aliq bono cre

ato ſiue ſit alicuiꝰ pꝛogatie excellen⸗

tie ſiue nõ. Et h̊meli manifeſtabit iĩ ſe

quẽti ꝓbleumate.
Erxrcõò queritur
vtn bonitas op addat ad bo
ne intetõis meritũ q;tuʒ ad nüeroſita⸗
lee eſt qõ vtiꝝ bonu opꝰadditũ oꝑrt
reddat opantè dignũ maioꝛi pmnio eſ⸗
ſetiali Et ꝙ nõ vr. pmo p ilt Dach.
vyj. Exe qbit graʒ gre. S vbi eſt eqlitas
gfe erit eq̃litas glie. igit ſi aliq duo er

eqli gra ineqliter opant nihilomin? i

mercede gke cqubt. Itẽ ſup illa iud.
ijj. Qui lõge poſt eu luxerũt. glõ. Soli
us dei ẽ noſſe int ſenioꝛes ꝗqs eoꝝ poſt

ſe lucẽ emibit vtꝝ MPaulꝰan Petruſi

an Bartvlome“. §s certu eſt ꝙ pauluſ
plus oĩb laboꝛauit.ſicut dr᷑ᷣ.i.coꝝ.xł.

magnitudo pmij no penſat m mtti⸗

„

tudiné opeꝝ- YJtẽ Auguſ. Non mltitu

do opeꝝ: non diuturnitas te poꝝ auget
meritũu.ſ ſola caritas ⁊ melioꝛ uolutaſ
ß nihil H expſſi dici pot. Itẽ tum

hõ diligit deũ:tantũ diligit a deo. ß⸗
tũ diligita deo tantůremunemata vo.
ſiqt eq̃litas in dilectõe.eqlitas ẽ in re
muneratõe.ſßᷣ multi ſüt eqles ĩ dilectõ
ne non ſüt eiles in ope. vñ ꝗ multi
tudo opeꝝ nõ faciat ad meriti ſbalis p
milincrementũ. S35. 0. iij. Eiaut
qui opat᷑ merces no imputat m graʒ
tz im meritu. Glõ. Merces nõ dabit᷑
bm gfaz figei tm:ß bm meritů opaldis

ſue. ergo vr plurib⸗ opib⸗ maioꝛem
mercedẽ q mereat hr̃e. Itẽ ſup il⸗
lud Gal.iiij. Bonũ aũt faciẽtes nõ de

ficiẽtes. GOlõ.tũ ſemiauerimꝰiĩ opi

bus tantũ metemꝰ ĩ fructibi. .. Ité?
pvnüũ bonũ opꝰ hõ meret᷑ pitã et᷑naʒ.ꝗ

ſi aliud ſeques opeſt ita bonũ ſiẽ pus

tindeʒ merebit᷑ ſiẽ pᷣmũ.autg meret᷑ il⸗
lud idẽ.autaliqͥꝗ ſupadditũ illi. ſiali-
qͥq ſuꝑpadditũ illi.ł ppoſitũ q; multi⸗
tudo opeꝝ ꝓſit ad augmẽtũ meriti. Si
mnqhil.g vr ꝙ fruſtra opetur.g ſtultuſ.

ꝛ facto vno bono ampliuſ facit aliud.

M: ſi H eſt impiũ dicẽ.reſtat xc. Ité

pcẽm nõ eſt mag efficax ad merenduʒ

Penq q; ſit bonũ opꝰad meredu głiaʒ.ᷣ

pccm ſequẽs additũ pcedẽti ſi ſiteqᷣle

ei:meret duplo maioꝛẽ pena.gᷓ̊ bonum

—

opꝰadditũ pcedeti meret᷑ duplo maio/

reʒz gliaʒ. Itẽ qͥ ſeruit hoĩ qto diutiꝰ

ei ᷣuit tato maioꝛẽ aſſeq tur mercedẽ. ſi

ds i tribuẽdo ẽ iuſtioꝛ x liberalioꝛ
lit h.vr ꝙ q;to aliqͥs in plibei ſeruit ?·

q;to plura opa ꝓxpo faciat tãto maio

rc ab ipſo recipiatretributõeʒ. IJte,z

„

iſte ꝗͥ multiplicat opa bõa ſemiati ter
ra bõa.ꝗ neceſſario oʒ aliquẽ fructũ
pmij ex eo accipiat.aut igit pꝛemiũ ſa
le autaccñtale.aut auree aut aureole.

5Hßͤ nõ aureole.cũ illa debeat᷑ opib⸗ excel

lentibo. g recipiet maiꝰ pmiũ ſbale ſiue
auree. Eſt igit qõ qtuʒ pſint boa opa
multiplicata ⁊ quẽ fruetũ afferũt Ree
ad pdictoꝝ ĩtelligetiã eſt nõndũ ꝙ ꝓfi
cẽ in merito ład meritu pot eſſe duob⸗
mõòis ſʒ duplicẽ dꝛnaʒ pmij. Quoddã

eni eſt pmiu ſbale.qð qdeʒ ↄſiſtit ĩ viſi

one ⁊ fruitõe dei.qð iõ dr pꝛemiũ ſba⸗/
