ad ipam voluntateʒ. deus eniʒ non vl

ciſcit᷑ ð ſe manu:uel pede:uł aliqua po
tentia ſenſitiua:ſed de uolũtate delibe
ratiua:de qua vlciſcit᷑ deus non ſoluʒ
affligẽdo ipam in ſe: ſed etiaʒ affligẽ⸗
do eaʒ in ceteris mẽbꝛis coꝛpis: in qui
bus ipſa cupiebat delectari.S i auteʒ
competur pena ad aliquid inqntuʒ eſt
paſſio.ſic dicenduʒ eſt ꝙ cum nõ que/
cũq; paſſio pena ſit ſᷣm cõpletam rõem
pene:ſed paſſio ledens:paſſio affligẽſ:
paſſio diſplicens.ſicadhuc pena ſʒ ꝙ

plene tenet ratiõem pene: ſcʒ pena que

facit homĩeʒ recte miſeruʒ: adhuc re-

ſpicit uoluntateʒ ratiõe ſui cõpletiui.

nemo eniʒ plene miſer: ſicut dicit Au

guſ.ex hoc ꝙ patit᷑ ſolum: ſed ex hoc ꝙ
patit᷑:⁊ ſcit ſe pati: et non vult ſe pati.
m autem ꝙ paſſio tenet ſemiplenã ra
tiõem pene put dicit᷑ paſſio ledens vel
affligẽs in eo in quo nõ eſt nata eẽ q̃n
tum eſt de pᷣma coditõe nature:ſic non
tantũ reſpicituoluntatẽ: ſed etiaʒ om

nes potẽtias anime:⁊ omie mẽbꝛa coꝛ-/

poꝛis.non tamẽè reſpicit illa ſine uolũ
tate.quia in nullo pot eſſe pena:niſi in
quo eſt rõnalis uoluntas.vnde beuta
quãuis patiatur: non tamẽ puniutur.

Bi igit patʒ ꝙ pena ⁊ inqntum eſt vl

tio:⁊ inq̃ntuʒ eſt paſſio plene tenẽs ra/
tiõem pene directe reſpicit ibam uolũ/
tatem:ita ꝙ ꝓpꝛiuʒ eſt ipius voluũtatis
puniri. Nnde cõcedende ſunt ratiões

que boc oſtendũt. Inqntum tamẽ eſt

paſſio ledens uel affligens:habet re/
ſpicere alias potentias:et etiaʒ coꝛpo-
ris oꝛgana. Et ſᷣm hoc patʒ reſponſio
ad ratões que ad oppoſituʒ inducunt.
Ald illud eniʒ qð obijcit᷑ de ignoꝛan
tia ⁊ de pena damni⁊ ſenſus patet re-
ſponſio. nam ⁊ ſi ignoꝛatia dicat pꝛiua

tiöem alicuiꝰboni qð reſpiciat cogniti

uazʒ. ⁊ ſimiliter pna damni.⁊ ſimir ꝑe/
na ſenſus puatiöem delectatõis ⁊ qui
etis partis ſenſitiue.totũ hoc tamè de
us oꝛdinat ad iudicandu ⁊ vlciſcendũ
ſe de volũtate.ipſa enĩ eſt que directe

aduerſat᷑ diuine iuſticie: dum ppetrat

ĩiuſticiaʒ.⁊ ideo oꝛdo diuĩe iuſticie pu⸗
nientis directe reſpicit illius deoꝛdia⸗/
tõnis remotõem. ipſa etiaʒ ſola fuit qͥ
ſibi ſe pᷣncipiuz poſuit:et deum delin/
quẽdo cõòtempſit dum pꝑeccauit.⁊ ideo

debet p ꝑenarũ multitudinẽ in ſernitu

tem redigi:vt que dehonoꝛauit deũ vo
luntarie cõtemnẽdo:ho noꝛet ipſuʒ uo

luntarie ſupplicia patientko. Ad il⸗

lud quod obijcit᷑ꝙ viris iuſtis ⁊ in xpo
non fuit ꝑena ĩuoluntaria. dicendu q;

ibi nõ tenet ꝑena rõem vltõnis: niſi re
lata ad voluntatẽ Ade ꝑccatricem re
ſpctu cꝰvolũtat oĩs pena iuolũtaria.

ii 3

quia nolũtas peccatrix qrit oblectatio

nem refugit paſſioneʒ. Ad illud q
obicif de puulo qui patit᷑ penas.rnde

ri põt ſicut ad hoc.
112parte iſta
ſunt queſtiões circa lr̃am. Et
pᷣmo qrit᷑ de h qð dicit ꝙ fides intcẽtio
neʒ dirigit.multi eniʒ habentes fidem
habet malas intentõnes.ergo videt᷑ ꝙ;
intentõis directio a fide non habʒ eſ/
ſe. Si tu dicas ꝙ de fide loquit᷑ que
per dilectõnem opatur: vtpote de fide
foꝛmata:tunc potiꝰvidet᷑ꝙ directio in/
tentõnis debuit attribui caritati q; fi-
dei. IY tez querit᷑ iuxta hoc cuʒ dire⸗
ctio intentõnis aliquo modo attribu/
itur fidei:aliquo modo caritati: q̃re ſi-
militer non attribuit᷑ ſpei: cum et ipſa
ſit fides teologica: ⁊ reſpiciat fineʒ ſi
cut fides ⁊ caritas. MW.“. dicenduʒ
ꝙ cuʒ intentio duo reſpiciat. videlicet
oculuʒ intellectus: et pedem affectus

vuplici indiget directiuo.quoꝛũ vnuʒ

reſpiciat aſpectuʒ: ⁊ hoc eſt fides.alte-
rum vero affectũ:et hoc eſt caritas.Et
ideo dicit Berñ.ꝙ ad ſimplicitateʒ o⸗
culiↄcurrit caritas ⁊ veritas. Quãdo
ergo magr dicit ꝙ fides dirigit inten/
tiõem: non de quacuq; fide intelligit:
ſed de fide opante per dilectõem ſicut
obiectuʒ eſt.magis tamẽ directõem at
tribuit fidei q; caritati.qꝛ dirigere ĩ via

potius eſt lumĩs illuſtratis q; virtutis

adiuustis:licet vtrũq; ſit neceſſariũ ad
hoc ꝙ homo recte ambulet:et ꝙ lumen

videat:⁊ ꝙ pedeʒ rectuʒ ha beat.ꝓpter

defectuʒ pᷣmi non recte incedit cecus.

⁊2 ꝓpter defeciuʒ ſecũdi nõ recte ince-

dit claudus. AAd illud quod querit᷑
de ſpe. dicenduʒ q ſpei ꝓpꝛie loquẽdo

non eſt dirigere: ſed erigere. qͥa ſpes

ſpectat pꝑ modũ futuri. vnde quaſi dat

ſecuritateʒ quãdam ne in uia deficiat.

fides autem ⁊ caritas pſentialiter po/
tentias in quibus ſunt in opibus diri-
gunt. qa vna illumiat: ⁊ altera in flam
mat.⁊ ideo vna dirigit reſpectu verita
tis: altera reſpectu bonitatis.quãtuʒ
ad que duo ſufficiẽter attendit᷑ rectifi-

catio anime in ſuis opibus.etideo nõ

opoꝛtʒ ꝙ ſpei attribuat᷑ deirectio:ſed ſo
luʒ erectio: licet illa erectio quodãmo

do dici poſſit directio. Itez queri⸗

tur de hoc qð dicit. omis vita infideli⸗-
um peccatũ eſt. Sed cõtra.infideles

ha bent opa virtutuʒ politicaꝝ.ſed vir⸗-
tutes politice non ſunt habitus mali:

ſ boni. qa nõ ſunt vitia ſed dei dona.er

o videt᷑ ꝙ opera illarum virtutũ non

int peccatũ. Item infidelis homo
poteſt dare elemoſinaʒ vt deus mani
feſtet ſibi viaʒ reritatis:⁊ in hoc diſpo
nit ſe vt deus det ei habituʒ fidei.ſed
in hoc ꝙ homo ad gratiam ſe diſponit
non peccat. ergo non vider ꝙ omis vi
ta infideliuʒ ſit cuꝑpa ſiue omis actio.

OPppoſituʒ autem buiꝰeſt. quia ar-

poꝛ mala non poteſt fructus bonos fa

cere.ergo ſi infideles malaʒ uolunta⸗/

tem habent: et indirectaʒ intentõnem:
⁊ carent fide ⁊ caritate.ergo videtur ꝙ;

omia faciũt male:et nibil bene. W.?

dicendũ ꝙ infideles nõ ꝑccant in om
ni ſua actõne.nam quado eoꝛuʒ actio
non repugnat fidei: nec bonis monb⸗

non eſt ratio aliqua quare in ea debe⸗
at eſſe peccatuʒ. Qð ergo dicitur in

lr̃a ꝙ omis vita infideliuʒ eſt pccatũ.
dicenduʒ ꝙ hoc non dicit ꝓpter hoc

omis actio quã faciũt in tota vita ſua

ſit culpabilis ⁊ demeritoꝛia.ſed Hͥ ideo
dicit quia per nullaʒ actõem qua agũt

liberãtura culpa q;diu ĩ infidelitate ꝑ/

ſiſtunt. ⁊ ideo ſenſus eſt.omis vita in-
fideliuʒ eſt ꝑccatuʒ.i.non ſine pecca⸗

to. Similiter intelligèda eſt ſequens

auctoꝛitas etalie cõſimiles: cum dicit᷑
ꝙ Rvbi deſt agnitio ueritatis falſa ẽ vir
tus.non quia illa rirtus ſit vitiuʒ: ſed
qqꝓuuia deficit a vere virtutis perfectõne.
qa virtus rera dicit᷑ quia veraciter pꝑer

ducit ad vitã. Ad illud ergo qð obij
citur ꝙ arboꝛ mala non poteſt fructus
bonos facere:intelligenda eſt locutio

per ſe.i.ſi opetur voluntas mala inq̃n

tum mala:videlicʒ mala intentõe. Si

autem nõ per ſe intelligat᷑:non eſt ſer⸗

mo uerus:niſi intelligat᷑ de bono pfe⸗/

cto: qð quidè eſt bonu meritoꝛiuʒ.ſed

ſenonſegu
obetffu
ſebonut ma
uolenſunm
pecod dic⸗
mnbosnelc.
poſurſiven
enizfallazdi
nßpuppon
pbus ergo
igooantiaz
un. ergoco⸗
Ien coacti
piolentiaere
fitacoꝛcton
riturergoql
cmn dicita
ignauntüno
Pedicen
voluntarubmn
Nrdicäwrde
noenizehnn
guodeſtaue
necertenius
catuz lucife
moconolun
luntateglig⸗
pulloinclin⸗
cauiz peimih
tiomoco die
luntate gli
o t inenus
ecuoalir
lineme po
1Ond dli⸗
tgawunr
ſeckemonen
clt eſtpece
ofmittitagn
nne ſeineb
uigeſt uol
tenonmons
PRtente:ſech
Pecqtüiquo
ſe. Ger⸗
niü gnot
iggdagtt
ex ignoriti
cuigcoſe

ticeonz
noſec ſo
Nodämno
63, gueri⸗
nfieles
ldpir⸗
Wosmali
Ridoner
münon
dtls omo
dens ani
nndediſte
fitei ſel
nſediſnt
goßnisni
omisactio.
1gauuar⸗
bonos fa
nolunta⸗
nnen:
dNrn
ccantinom
tonmacnio
onis morc
rinendebe⸗
. diciurin
eſorcani.
Fpntreg
tapita ſua
1ſbito
nuiagiit
elitate ⸗
Sviain⸗
mepecca⸗
ſeonens
cumdici
bſolſaini
ritiz: ſ
urfegböne.
citere
goqdobj
ſfuenn⸗
ſtlocuto
malainqn
riöt.
oneſtte⸗
honopt⸗
ißti

tũc non ſequit᷑: nõ facit fructũ bonum
ergo facit fruct maluʒ. quia inter ta-

le bonũ ⁊ malum eſt mediuʒ: ſicut ſu⸗/

pꝛa oſtenſum fuit. Item querit᷑ de
hoc quod dicit ꝙ peccata que a neſci⸗
entibus uel coactis ppetrãtur nõ oĩno
poſſunt ſine noluntate cõmitti. videt᷑
eniʒ falſuʒ dicere.pꝛimuʒ qͥa volunta/
riuʒ pſupponit cognitiõem:ſicut dicit
phůᷣus.ergo quod fit per neſciẽtiaʒ uel
ignoꝛantiaʒ eſt ſimpliciter ĩuoluntari
um. ergo cõmittit᷑ ſine uoluntate.
Atem coactio inducit violentiam. ſed
violentia excludit uolũtateʒ.ergo qð

fita coacto nõ eſt nolũtariuz. Qêne
ritur ergo q̃liter Auguſtinintelligit

cum dicit ꝙ que fiuns percoactiõem ⁊

ignoꝛantiã non fiunt pteruoluntateʒ.

dicenduʒ ꝙ nouẽ ſunt gradus

uoluntarij im quos peccata uolunta-

rie dicũtur ſᷣm plus ⁊ minus. Mꝛi⸗
mo eniʒ ⁊ pncipaliter dicit᷑ voluntariũ
quod eſta uoluntate nullo inclinante

nec exterius:nec interius.ſic fuit pec.

catuʒ luciferi uoluntariũ. Secũdo
modo uoluntariũ dicit᷑ quod eſta uo-

luntate aliquo ſuggerẽte exterius:ſed

nullo inclinante interius.⁊ ſic fuit pꝑec

catuʒ pꝛimi homĩs uoluntari‚6. Ter
tio modo dicit᷑ uolũtariũ quod eſta uo

luntate:aliquo tamè inclinante exteri
us ⁊ interius.et ſic eſt pceatuʒ moꝛta:
le quod aliquis ppetrat ex deliberatiõe
⁊ intentõe poſt lapfuʒ nate. Quar⸗
to modo aliquid eſt uolũtariuʒ quod

eſt a voluntate nõ mouente ad illud di

recte:mouente tamẽ ad impoſſibile:ſi⸗

cut eſt peccatum omiſſionis quo quis

omittit ad matutinũ ſurgere qͥa volun
tarie ſe inebꝛiauit. Quito modo ali

quid eſt uoluntariũ quod eſta uolũta
te non mouẽte ad illud directe:ne ap-
petente: ſed ad aliud refugiente.ſic eſt

peccatũ quod homo facit moꝛtis timo/
re. Sexto modo eſtaliquid uolun-
tariũ quod eſt a uoluntate non plene
id qð agit cognoſcẽte. et ſic peccatuʒ
ex ignoꝛãtia dicit᷑ voluntari Sep⸗
timo modo dicit᷑ aliquid voluntariuʒ
quia cõſequit᷑ ad aliquid quod uolũta

rie factũ eſt ab illo eodè a quo illud fit
ſic peccata que cõſequũturebꝛietateʒ
in quã homo ſe ſciẽter induxit:dicunt
aliquo modo voluntaria. Octauo
modo dicit aliquid uoluntariuʒ qͥùa eſt
ab aliquo potente ꝓhibere:non tamen
ꝓhibente.⁊ ſic pxccatuʒ ueniale quod
eſt mus motus dicit᷑ eſſe uoluntariũ
Mono modo dicit᷑aliquid uolũta/
riuʒ quod introductũ eſt a uolũtate ali
ena:ſicuta cauſa pma.⁊ ſic peccatũ oꝛi
ginale dicit᷑uoluntariuʒ. In omibus
iſtis modis pdictis aliquo modo ſal-/

uatur ratõ noluntaria: ꝓpꝛie tamen et

pncipaliter in duobus modis pꝛimiſ.
Et ꝓptẽa dicit Auguſtinꝰꝙ illud qð
dixerat.ſcilʒ ome peccatũ uoluntariuʒ
de peccato pᷣmi parentis eſſe intelligẽ
duʒ.non qᷣa illud ſolum ſit uoluntari-

um:ſed quia illud intercetera mere eſt

voluntariũ.alia eniʒ aliquo modo uo⸗/
luntaria ſunt: licet non ita plene ſicut
illud quod fit per neſcientiaʒ ⁊ per coa/
ctiõem. Ald illud vero quod obici⸗
tur ꝙ tam coactio q; ignoꝛantia exclu⸗
dit ratiõem uoluntarij.dicenduʒ ꝙ ve

ruʒ eſt vbi eſt oẽĩ moda ignoꝛantia ⁊ co

actio ſufficiens.ſed uolũtas nunq; co

gitur coactiõe ſufficienti.ideo coactio

nunq; tollit ratiõöem uoluntarij.igno/

rantia vero aliquãdo eſt per omnimo/
dam pꝛiuatõnem diſe cretionis: et tunc
tollit ſimpliciter ratõnem voluntarij.

aliquãdo vero dicit pᷣuatõnem alicuiꝰ
circũſtantie:remanente nihilominPꝰco
gnitõne actus et aliarũ circũſtantiaꝝ
ſicut eſt de illo qui foꝛnicat᷑ neſciẽs foꝛ

nicatõem eſſe peccatuʒ moꝛtale.ſciens
tamẽ ſe cognoſcẽ nõ ſuꝗ.⁊ tũc minuit:
non tñ tollit ratõem volũtarij.⁊ ſic lo⸗
quit᷑ magr lr̃a. Et ꝑ h̊ patẽt illa duo

bieca.
Elm aũt uo
c luuntas mala ⁊ opatio &
Supra oñdit magr q̃lit
Dpeccatuzʒ ortum habeat
auolũtate in generali.in hac uero ꝑte

li 4

ℳ õ

deſcendit maꝗr ad differentias pecca

ti. DHiuiditaũt pars iſta in dias ptes:

In quaꝝ pma deſcẽdit magr ad diffe
rẽtias peccati cõmunes. In ſecũda ve
ro deſcendit ad vnum peccatuʒ ſpuale

qð eſt inter ceta pccatoꝝ genera ma-

gis graue ⁊ abhominabile:ibi. eſt pte⸗
rea vnũ genus peccati c. Pꝛima ps
que ſpectat ad pſentem diſtinctõnem
tres habet partes:quoniã differentia
peccatiad pꝑeecatũ poteſt attendi tripli
citer.aut quãtuʒ ad actum.aut qᷓntum
ad reatuʒ.aut qᷓntum ad pccandi mo⸗/
dum. In pmo ergo inquirit magiſter
differentiã inter peccata opis ⁊ volun/
tatis. In ſecũda inquirit differentiaʒ
a parte reatus:que eſt inter genus pec
cati oꝛiginalis et actualis: venialis et
moꝛtalis:ibi.pterea queri ſolet ct. In
tertia vero ſubiũgit diuerſos modos
peccandi:ſiue diuerſa genera peccato⸗
ruʒ pꝑ moduʒ narratõnis:ibi.modi aũt
pcc̃oꝝ varie c. Pꝛima ps diuidit᷑ in
duas. In quaꝝ pma magiſter mouet
queſtioem ⁊ detmiat ſᷣm dupliceʒ opi
nioneʒ. In ſecuda vero reſpodet obie
ctõnibus que impugnare vident᷑ opi-

nionẽ magis ꝓbabilem: ibi.quibꝰalij

rñdenthec duo diuerſa t. Simkte ſe⸗
cunda ps in q̃ inqͥrit differẽtias pecca
toꝝ q̃ntuʒ ad reatũ duas hʒ. In pma
querit q̃tr reat poſſit manere pccoab/
eunte. in q̃ accipit differẽtia actualis
peccati⁊ oꝛigĩat᷑. qͥa actuale tràſit aetu
⁊T remanet reatu:oꝛigĩale aſũt ecõuerſo
In ſcðᷣa vero ꝙ reatꝰ multipir accipit
in ſcriptura. videlʒ p obligatõne pene
et᷑ne ⁊ pꝑene tempal.ex quo accipit᷑ dif-
ferentia moꝛtat᷑ pccati ⁊ veniatł᷑:ibi.re
atus autẽ in ſcripfa multipłr accipit᷑.
Silr tertia ps duas bʒ ptes. In q̃rũ
pma tãgit magr qnq; modos diuiden
di pcca ↄſuetos in ſcripta. In ſecũda
vo remouet duboneʒ q oꝛtũ hʒ ex vna
illaꝝ diuiſionũ: ibi.ex ſupbia tñ omia
mala oꝛiunt᷑ &.

Dintelligẽtiã
lut hni ptis ſm tria q̃ hic de⸗
tmĩant?᷑ circa tria ĩcidit hic qſtio. Mꝛi

mo eſt hic qſtio de ↄpatòe peccati ope

ris ad pcẽm volutatis? ⁊? de ↄpatiõe

peccati veniał ⁊ pcc̃i moꝛtalis. zꝰ inci⸗/
dithic qõ circa modos diuidẽdi pꝑecca/
tuʒ. Lirca pᷣmu querunt duo. ꝛiꝰ
qrit᷑ vtꝝ peccatuʒ volũtatis ⁊ opis ſint
duo peccata vel vnu? Scðo vt vnñ
addat ad alteꝝ. M

Irca primum

ſic ꝓcedit᷑:⁊ querit᷑ vtꝝ uolũta
tis ⁊ opis ſint duo pcca vel vnũ:Et qꝙ
ſint plura videt᷑ ſup illᷣ Ro.i.Reple
pletos homicidijs. Glõ. Pluratłr di⸗
cit homicidijs.qͥa aliud ẽ micidiũ vo
luntatis:⁊ aliud Hicidiũ opis.ſi ſic eſt
in homicidio.g̊ puri rõne in alijs pecca

tis. Itẽ multiplicato inferioꝛi mul⸗
tiplicat᷑ ſupi.ſ̊ foꝛnicatio exterioꝛ pec⸗
catũ eſt ſpale. uolũtas etià foꝛnican⸗-
Qi pcẽm eſt ſpale. ſ̊ uolutas foꝛnicãdi
eſt aliud qᷓ; ipe actfoꝛnicatõis.& ſi iſta
ſuunt diuerſa: ſunt pcca loquẽdo foꝛ⸗

maliter. ſunt diuerſa pcca. Item
multiplicato ſpᷣo młtiplicat᷑ accidens
qð ↄſiſtit p illud ſbm. defoꝛmitas cõ

patf ad actõem tanq; accidẽs ad ſubie-

ctuʒ.ꝗ vbi mite ſunt actões defoꝛmes
ibi multe defoꝛmitates.⁊ vbi multe de
foꝛmitates ibi multa pcca.⁊ actio inte
rioꝛ ⁊ exterioꝛ ſunt diuerſe. ſuntĩ eis

diuerſe defoꝛmitates:et diuerſa ꝑc
cata. Itez mitiplicato vno oppoſiö⸗

toꝝ multiplicat᷑ reliquũ.qͥa tin vnuʒ
vni opponit᷑.̊ pccatuʒ repugnat pce⸗
pto.cuũ igit᷑aliud ſit pceptũ quo ꝓhibet᷑
actus interioꝛ:⁊ aliud quo ꝓhibetactꝰ
exterioꝛ.qͥa aliud mandatũu eſt:nõ cõcu
piſces.⁊ aliud:nõ mecha ber.g videt ꝙ
ſicut illa duo ſunt pcepta: ita actio ex
terioꝛ ⁊ interioꝛ ſint duo pcẽca. Iteʒ
maꝗg ↄuenit nolũtas interioꝛ cũ volu⸗
tate interioꝛi q́; uolũtas interioꝛ cũ vo⸗
lutate exterioꝛi.ſ̊ volũtas interioꝛ cum

alia voluntate facit duo pcca diuerſa

& multo foꝛtiꝰ uolũtas interioꝛ cũ actu
exterioꝛi ſunt diuerſa pcẽca. Sʒ coñ
p ſe ⁊ p accidẽs nõ ponũt numeꝝ:ſicut
cũ diligo vinũ qͥa dulce non dicoꝛ dili-
gere duo:łᷣ vnuũ.ſᷣ actio exterioꝛ nõ eſt

Mippe
Pontas
Uienume
rnü. 2
umen cl
twatiny
ndick
ripanip
nuzfuerit
boniod
lontatein

rpolätarie

neritürß
terioꝛci⸗
inröned⸗
maleinp
pti uͤen
nolitmneea
ſuntduoca
ſonesßyt
etteriori
multispe
naſinere
ria.kpp
glicuipen
wnuntſa
imenoꝛ
ſapcc.
gryparit
tatis inter
niücta ſun
gleero eſin
lenouiñ ſie
ſtiicöten
ewſd.
erdkd
ti nöſol
ntüa
ce Qni
orinaroe
uenſe
biſitng
lütaiste
Utilii
tiodeorc
Nata.rid
literpln
demnuol
rius put
nolutate

ccatiope
eopatie
lipecz⸗
. Pr
opis ſint
doyyj

num

nnolün
lmi Crqn
wichepe
Ouakrdi
vmmicidiüro
pis ſiſceſt
alis prc
orinul⸗
tenor oec⸗
fonican⸗
ſonicit
dis Sſih
ocidofo⸗
. Jen
i cdens
ciominsc
lisac ſobie⸗
tsdefones
vinuleede
actointe
Kuntieß
niemac
wopoſi⸗
Gmr;
RN⸗
ttr
eſtnocon
actioel
4. N;
r cüroli⸗
rior cr⸗
teriorcun
andiuerte
fotcüocn
S300
mmepſan
R
wionit

niſi ꝓpter voluntatẽ interioꝛẽ.igit᷑vo⸗/
luntas intetioꝛ cũ actu exterioꝛi nõ po-
nit numerũ. ꝗg nõ ſunt duo peccata ſed

vnüũ.!. Item actio inchoata nõ ponit
numenꝝ cũ ſeipa ↄſũmata.ſ̊ peccatũ in
ehoat᷑ in volũtate:⁊ ↄſũmat᷑ in ope:ſᷣm
ꝙ dicit᷑ Yaco.i.Qòcupiſcẽtia cũ ↄcepꝑe
rit parit pcẽ̃m.peccatù vero cũↄſũma-/

tuʒ fuerit generat moꝛtẽ.̊ t. Itez

bonũ opꝰnõ ponit numeꝝ cũ bona vo⸗
luntate in rõne meriti.vñ cum aliquis
volũtarie bene opatur ñ eſt ibi duplex
meritũ:ſᷣ pnũ.g pi rõne nec volũtas in

terioꝛ cũ ope exterioꝛi ponet numeruʒ

in rõne demeriti ſiue pcẽci. Iteʒ foꝛ⸗
male in pcco ſᷣm ꝙ pcẽm eſt libido vel
potiꝰcõtempt deiſiue auerſio.ſ̊ cũ qͥs
uolütarie opus nephariũ ppetrat non
ſunt duo cotempt vnꝰ:nec due auer
ſiones ſᷣ vna.qᷓ uolũtas interioꝛetactꝰ
exterioꝛ ñ ſunt duo pcca ̊ vnũ. Itẽ
multis pcc̃is młtiplex debʒ in fligipe
na:ſiue remuneratoꝛia: ſiue ſatiſfacto
ria.ſ̊ p pcc̃o exteriꝰↄſũmato nõ debet
alicui pena multiplex:nec diuerſe im/
ponunt᷑ ſatiffactões ſ̊ vna.g uoluntas
interioꝛ ⁊ actio exterioꝛ nõ ſunt diuer/

ſa pcca. Wꝰ. dicendũ ꝙ dupkr ↄtin
git ↄpari pcẽm opis exterioꝛis ⁊ uolũ⸗

tatis interioꝛis. Ano mõ ꝓut iſta duo
ↄiũcta ſunt ⁊ oꝛdinata:ita ꝙ vnũ eſt ex

altero.⁊ ſic volũtas interioꝛ cũ actu ex

terioꝛi ñ faeit diuerſa pcca:ꝓ eo ꝙ vnꝰ
eſt ibi cõtemptꝰ:⁊ vna auerſio:⁊ vna ẽ
cõuerſio. volũtas eniʒ eſt q ↄtẽnendo
ↄuertit᷑ dũ ad bonũ cõmutabile cõuer/

tit᷑.nõ ſolũ qᷓnt ad actũ ꝓpꝛiuʒ:ſ etiax⸗

q̃ntũ ad actũ inferioꝛis potẽtie qͥ ei ſõᷣqj
cit᷑. Quia igr̃ pcẽm ſᷣm ꝙ huiõi dicẽ de
oꝛdinatõeʒ pↄtẽptũ:⁊ auerſiõeʒ a deo
⁊ ↄuerſiõem ad creaturã.hiĩc eſt ꝙ cum
ibi ſit vna deoꝛdinatio pᷣma ꝙ pcẽ̃ʒ uo
lũtatis ⁊ opis vnũ ẽ loqñndo foꝛmałr ꝓ
ut illa ↄiũcta ſunt.lʒ aüt vna ſit ibi ra-
tio deoꝛdinãdi:plura tñ ſunt ibi deoꝛdi
nata.⁊ iõ qᷓ;uis pcẽm ibi vnũ ſit foꝛma-
liter:plura tñ ſunt ibi mãłr. Si aut cõ
pemꝰuolũtatè interioꝛè ad opus exte/
rius ꝓut ſunt ſepata: ita ꝙ vnꝰpeccet
uolũtate tantu:a liꝰ peccet voluntate ⁊

ope. ſic pcẽm nolũtatis t opis ſunt di
uerſa pcca.nõ ſolũ mãlr:veꝝ etiaʒ foꝛ/

makr: ꝓ eo ꝙ actus uolũtatis ĩ quo cõ/

ſiſtit ᷣma mõ deoꝛdinadi numemat᷑: etẽ
alius ⁊ aliꝰ.Hͥ aut mõ nõ querit magr ĩ

lr̃a vtꝝ uolùtas interio: ⁊ actio exteri/

oꝛ ſint diuerſa pcc̃a:̊ eniʒ nõ eſt dubi

uʒ ꝙ diuerſis pccis peccat qs ſi vna vi

ce tantũ velit malũ:alia vice velit ⁊ ꝑ/

ficiat.ſᷣ de ̊ qrit vtrũ volũtas interio:

⁊ actio exterioꝛ ſint diuerſa pcca:ſʒ q;
vnũ ab altero pcedit:⁊ vnũ alteri cõiu⸗
git᷑: ⁊ ad h rndendũ ꝙ q;uis ſint plura
opa culpablia:⁊ plura deoꝛdiata.q tñ

vna eſt rõ deoꝛdinaàdi: ⁊ vneſt ibiactꝰ

uolũtatis. nec alit eſt culpabilis: niſi
ꝓpterillũ.vnũ eſt ibi pcẽʒ.Et huic mõ
dicédi mag cõcoꝛdat magr i lr̃a reſpoõ
dens obonibo que fiunt ꝓ parte altera
que dicebãt illa eſſe diuerſa ꝑccata.et

recte facit in hoc ꝙ q;uis aliquid poſſit

dici numerari ex quadã impꝛopꝛietate
ſulümodo ex pte pᷣncipij materiał.ta-
men ꝓpꝛie loquẽdo nò numerat᷑ aliqͥd

ex pte pncipi materia lis. niſt⸗ iqa cũ nu
meratõe ex pte pncipij materiał ↄcur⸗

rit numeratio ex pte foꝛmalis:ſicut al/
bedo numerat᷑ in duob homiboalbis.
non ſic aũt eſt in ꝓpoſito.⁊ iõ rões que

boc oñdunt.ſ.uoluntatẽ interioꝛẽ ⁊ a⸗

ctionẽ exterioꝛẽ eſſe pecẽʒ vnũ ↄcedẽde
ſunt. Ad illud qð ob de glõ.dicen-⸗
duʒ ꝙ glõ aut loquit᷑ materiatr:aut lo
quit᷑ de hoicidio interioꝛi ⁊ exterioꝛi ꝓ⸗
ut diſiũcta ſunt:ita ꝙ vnũ a tteri nõco

tinuat. Ad illud qð obᷣ ꝙ mttipli⸗
cato inferioꝛi młtiplicat᷑ ſuũ ſupiꝰ. di⸗

cenduʒ ꝙ illud veꝝ eſt de illo inferioꝛi

cui ſuuʒ ſupius eſt eẽntiale: velad qð
ſuũ ſupius compatur eſſentiałr. non
ſic auteʒ eſt in ꝓpoſito.qͥa peccatũ et ſi

dicatur de volũtate ⁊ ratiõe non dicit᷑
pᷣdicatõne eẽntiali:ſed magis accidẽ⸗
tali. Ad illud qð ob ꝙ multiplica⸗
to ſo multiplicat᷑ accidẽs.dicendũu q;

väen eſt ſi ſm p ſe multiplicet᷑:⁊ illud ĩ

quo pᷣmo ẽ accidẽs.defoꝛmitas auteʒ

peccadi nõ attẽdit᷑ pᷣmo ⁊ pᷣncipatłr cir⸗

ca exterioꝛem actõem. nec eſt ibi tanq;
circa ſom ꝑ ſe:ł eſi ibi rõne volũtatis

interioꝛis cõiuncte.qð patʒ.qͥa ſi actio
illa ꝓcedẽt ab alio pnciꝰq; a voluntate
is nõ eſſet culpabilis.A liter põt et dip·
ci ꝙ illud itelligit᷑ quãdo ſubiectũ plu-

rificat᷑: et ſᷣm rem:et ſm illaʒ ratiõem

qua dicit᷑ ſubiectũ: ita ꝙ nõ ſoluʒ ſunt

plures res: ſed etiam plura ſubiecta.

q;uis aũt actio interioꝛ etexterioꝛ ſint
diuerſe res:non tamẽ ſunt diuerſa ſö⸗
iecta defoꝛmitat ſed vnũ:ꝓ eo ꝙ ſicut
oꝛdo poteſt eẽ in pluribus: quonꝝn vnuz

eſt ab altero tanq; in vno ſubiecto: ſic

etiam ⁊ oꝛdinatio. Quoniã igit᷑ defon
mitas peccati dicit deoꝛdinatõem a fi-

ne. hinc eſt ꝙ circa actõem interioꝛeʒ ⁊

exterioꝛẽ cõſiſtit tanq; circa vnuʒ ſub-
iectuʒz:qᷓ;uis ſint diuerſe actiões ⁊ reſ.
Poſſet etiaʒ inſtari cõtra illud uerbũ
ꝙ hoc intelligit᷑ de accidente abſoluto
nõ de accidẽte relato.tale eniʒ vnũ pp-
teſt eſſe in pluribꝰ: dum tamẽ illa ſint
adiuiceʒ relata ⁊ oꝛdinata.⁊ per hunc
moduʒ ſe habent actio interioꝛ ⁊ exteri

oꝛ.quia vna pꝓcedit ab altera. Ad il

lud qð obijcit᷑ ꝙ multiplicato vno op⸗
poſitoꝛuʒ multiplicat᷑ ⁊ reliquũ.dicen/
dum ꝙ verũ eſt ſᷣm ꝙ ei opponit᷑.pꝛece
ptuʒ autem quo ꝓhibetactus exterioꝛ
⁊ volũtas interioꝛ nõ eſt aliud ⁊ aliud:
niſi ex hoc ꝙ in vno phibetur voluntaſ
cum ope:in altero ꝓhibetur voluntas

etiaʒ abſq; ope.⁊ hoc modo bene cõce⸗

doqꝙ uoluntas interioꝛ ⁊ actio exteri⸗/
oꝛ ꝓut ſunt diſiũcta ſunt plura peca
ta:ſed hoc modo non ꝓcedit inquiſitio
pſens:nec inquiſitio magri. Adali
ud quod obicit᷑ ꝙ magis cõmunicat
voluntas cuʒ volũtate q; cum actu ex.·

terioꝛi.dicenduʒ ꝙ eſt cõueniẽtia foꝛ⸗/

malis:⁊ cõuenientia oꝛdinis.cuʒ ergo

dicit᷑ ꝙ uoluntas interioꝛ magis cõue
nit cum uolũtate q; cuʒ actiõe exterio/

ri.dicenduʒ qꝙ ueruʒ eſt de cõueniẽtia
foꝛmali:ſed non de cõueniẽtia oꝛdinis

qͥa non ſic eſt uoluntas a uolũtate ſi/
cut eſt exterioꝛ opatio ab interioꝛi uo-
luntate.⁊ ideo nõ ſicut due uolũtates

due ſunt pncipales deoꝛdinatiões: et

ꝓpter hoc ſunt duo peccata. cuʒ vero
opus exterius iũctuʒ eſt voluntati in⸗

—

2

terioꝛia qua ꝓcedit: vna eſt ibi deoꝛdi⸗
natio:⁊ vnuʒ actuale pnctpiuʒ deoꝛdi

natõis.⁊ ideo vnũ pcẽm ẽ ex iſta parte

⁊ ex illa pte plura pccat.

Ecundo queri

tur vtruʒ peccatũ openl addat

ſupꝛa peccatũ voluntatis:Et ꝙ ſic vi
detur ſuꝑ illud põ. Appone iniquita-
tem ſuꝑ iniquitatẽ. Gloſa.Quiaddit

opus volũtati:addit iniquitatẽ iniqui
tati.ſed qui hoc facit: aut facit nouuʒ
peccatũ: aut maius.ſed non nouũ:er-
go maius. Item Auguſ. Unuſ⸗
quiſq; miſer efficit᷑ mala uolutate: ſed

miſerioꝛ poteſtate: cuʒ deſiderjs ma-

le volũtatis implet:ſed non efficit ho⸗
mo miſerioꝛ per peccatũ:niſi aggraue⸗
tur pꝑeccatũ.ergo pꝑeccatũ volũtatis ag
grauat pradditiõem operis. Item
ratõne videt᷑. apud hũanam iuſticiam
grauius punit᷑ qui ꝑccatin ope q; qui

peccat volüutate ſoluʒ:vel uoluntate et
uerbo:uel volutate tantuzʒ.ergo ſi bu-
mana iuſticia deriuat᷑ ab eterna iuſti-

cia:et ei cõfoꝛmat᷑: et in opꝑere ſuo lau⸗

dabilis eſſʒ:videt᷑ q maioꝛi pena ſit di
gnus ille qui ꝑꝑccat volũtate⁊ opere:
q; qui peccat voluũtate tantũ.ſed nõeſt
qͥs maioꝛi pena dignꝰ:niſi ꝓpter ma-
ioꝛẽ culpaʒ.ꝗ̊ t. Item graui pec/-
cat qui ꝑeccat in deuʒ ⁊ in ꝓximuʒ q;
peccat in deuʒ tantũ.ſed qui peccat vo
luntate interioꝛi ſoluʒ: non peccat niſi
in deuz:qui vero pꝑeccat exteriꝰin ope⸗/
re frequeter peccat in pximuʒ:ſicut pa
tet in adulterio et homicidio.ergo &.
Item quãto magis ſe homo gloꝛifi

cat ⁊ in delitijs eſt tanto magis dignꝰ

eſt pena.ſed qui peccat uolũtate et opꝑe

re magis ſe gloꝛificauit ⁊ ampliuſ de/
lectatus eſt q; qui ſola uoluntate pec/

cauit. ergo maioꝛi pena dignus eſt. et

ſi hoc maioꝛeʒ pꝑetrat culpaʒ. Sed
cõtia ſuꝑ illud ps.Eteniʒ in coꝛde ini/
quitates opamini. Gloſa. Si vis et
non potes deus factuʒ reputat.ergo

ſiuolũtas reputat᷑ ꝓ facto:videt᷑ ꝙ fa/⸗
ctuʒ quãtum ad ratiõem peccati nihil
addit ſupᷣ voluntat. Item Auguſ.

ſcinmutr
ralenu:pl⸗
atſgtisdan
mnoſenseſt
gertergoſt
nngspeccat
zmiplenen
nuitast m
nͤntrate
cinonon coſe
ſotcötempn
ſneopsach
cterusnoͤel
luntatezinte
culpabilitati
tternicetn
ſentetannie
ſipccurrino
nmalacveſo
gemnionſunte
izcöfümars
caagueinſo
nionſunti;
letope:pidea
cnidad mali
Pcicor inel
cunqueniin
gamaliciazu
weeſtielligt
lonatis gue⸗
lamenon pe
nerulten
ſcinoanan
ſinnennopenn
Knonſcämd⸗
ſerſelci
Wainstg
Uerſionist
gopoteſtint
lenigezi/
ſon velit: ſea
moetiſlage
Mapoluntas
nulernond
ſochnteng
Prigiine
ſponcenti⸗
wmainsaler
loniscitem
fis libicini

deordt⸗
deozdi
dante

*
lri
ſaccat
Iſevi⸗
nonia,
iagit
kiinigni

u wng

mrütr⸗
..Vnnd⸗
itateſe
ensma⸗
ffiirw⸗
gone⸗
nsg
Nem
ahücam
Mägei
luntatec
ſgoſibn⸗
emainſti⸗
reſnolan⸗
deuſudi
Ntopert:
ſetnet
ppeerſma⸗
n hec⸗
mnzg
MXM
catniſi
inope⸗
Ronde

ego.

nogif
godig
eetop⸗
npluſde⸗
matepec⸗
nuseſtel

.

cogein⸗
Giniet
nleſge
igt

Ctinti
Nin

li cõtingat aliquẽ nõ ↄcumbere cũ vxo⸗/

re aliena:plasũ auteʒ eſt eum cupere.

et ſi ptãs daret᷑ eum eſſe factuꝝ nõ mi/
nus reus eſt q; ſi in ipo facto dephen/
deret᷑.ergo ſi non eſt minus reus:non

magis ꝑccat quãdo cõſũmat in opere

q; qn plene vult in uolũtate. Item
grauitas ⁊ magnitudo peccati cõſiſtit
in qᷓntitate cõtemptus.ſed quãdo vir
oĩno non cõſenſit tunc plena eſt auer-/
ſio ⁊ cõtemptus.ergo eq̃le eſt pccatũ:
ſiue opus adſit ſiue deſit. Iteʒ opꝰ
exterius nõ eſt culpabile niſi ꝓpter uo
luntateʒ interioꝛem. ergo ſi tota ratio
culpabilitatis oꝛtuʒ habet ab ipa volũ

tate:videt᷑ ꝙ ſola uoluntate peccati exi
ſtente tantũ eſt homo culpabilis qᷓntũ
Item peccata ſpi
ritualia que ſola uoluntate cõſũmant᷑

ſi ccaret in ope.

grauioꝛa ſunt q; pcccata moꝛtalia quo

ruʒ cõſũmatio fit in carne.ſi ergo pec/

cata que in ſola uolũtate cõſiſtũt gra/

uioꝛa ſunt q; que cõſiſtunt in uolunta

te ⁊ ope:videt᷑ opus non addat ali-

quid ad malitiaʒ uoluůtatis. W.Nad

pdictoꝝ intelligentià eſt notandum ꝙ
cum querit᷑ vtruʒ opus addat aliquid
ad malitiaʒ uoluntatis hoc dupliciter

poteſt ĩtelligi. Ano modo reſpectu uo
luntatis que poteſt in opus ꝓcedẽ:ſed

tamẽ non ꝓcedit:quia non oĩno ple⸗/
ne vult.⁊ reſpectu tał abſq; dubio ma-/
licia operis addit.cum eniʒ peccatũ cõ
ſũmat᷑ in ope tunc eſt pleniꝰ cõſenſus.
et non ſolũmodo dicit᷑ manducare mu
lier:ſed etiaʒ vir.⁊ ideo peccatuʒ tunc
maius ⁊ graui eſt ratõne maioꝛis cõ⸗
uerſionis:⁊ etiaʒ auerſionis.Alio mo
do poteſt intelligi reſpectu volũtatis:
que quideʒ in opus non ꝓcedit.nõ qͥa
non velit: ſed qͥa non poteſt. Et tunc
mouet᷑ iſta queſtio:cuʒ utrobiq; ſit ple

na voluntas vtruʒ grauius peccet qui
vult⁊ non poteſt: aut qui vult⁊ facit.
eſto ꝙ vterq; moueat᷑ ex equaliamoꝛe

Hoc igit᷑ modo queſtiõe intellecta re/
ſpondendũ eſt ꝙ vnũ peccatũ dicit eſſe
maius altero tripliciter. autratòe ma

ioꝛis cõtemptus dei.aut ratie maio/

ris libidinis ſiue del ectatoõnis.aut ra

cat
nificatõem addit:⁊ hoc maxime qᷓntuzʒ

tiõe maioꝛis damnificatönis. ꝛimo
modo loquẽdo opus nõaddit ad iniqͥ;

tates volũtatiſ.qa volũtas plenaa ðᷣo

anertit᷑ per ſe:ſicut cuʒ eſt opi còiũcta.
Quãtuʒ vero ad delectatõem ſiue libi

dineʒ addit ⁊ agguat: maxime qᷓntum
90 Fennbrecgti carnatł quo quidẽ pec-/
homo in ſeipo. Sitłr qntũ ad dam

ad genꝰpcc̃i quo qͥs peccat in pximuʒ
Quãtũcũq; enĩ aliquis velit foꝛnicari
nũq; delectat᷑ ſicut qñ volũtas cõiũgi/
turactui.S imłr qntũcũq; velit aliqͥs
alteꝝ occidere nõ tantũ facit damnuʒ
qntũ ſi actu occideret. Et qm deus iu
ſius iudex in puniẽdo nõ tantũ cõſide
rat in pcco magnitudinẽ cõtemptus:Fᷣ
etiã magnitudinẽ delectatõnis:⁊ ma-/
gnitudineʒ damnificatõis. hinc eſt ꝙ
aliquo modo opus addit ad nequiciã
uoluntatis. Vnde ⁊ matões que h oſtẽ
dunt cocedende ſunt: q́;uis non omes
cogãt:maxime illa que fit de ſimilitu-/
dine diuie iuſticie ⁊ hůane.non en eſt
ſimile.qa homies cõſiderat que etteri/
us patent:⁊ iuſticiã publicã.deus aũt
intuet᷑ coꝛ:⁊ non ſoluʒ cõſiderat iuſti⸗
ciam publicaʒ: ſed etiam puatam.
Ad illud vero qð obijcit᷑ incotrariũ de

glõ illa:⁊ de auctoꝛitate Auguſ.qua/

ruʒ vna dicit ꝙ voluntas reputat᷑ pꝛo

facto. ⁊ altera dicit ꝙ non min eſtre⸗

us qui vult ⁊ non facit q; q vult ⁊ facit
dicendü qambe ꝓcedũt ſᷣm quatitatẽ
peccati que attendit᷑ quãtuʒ ad pleni⸗
tudinem cõſenſus:⁊ qutuz ad magni
tudineʒ cõtemptus. et ſic bene cõcedi⸗
turꝙ opus ad taleʒ volutatem nõ ad/
dit. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ qntitaſ
peccati còſiderat᷑ pnes quatitatem cõo⸗
temptus.dicendũ ꝙ verũ eſt: nõ tamẽ̃·
eſt veruʒ pciſe.deus enĩ non tantũ cõ/
ſiqerat còtẽptũ ſui:ĩmo ei damnũ ꝓxi
mi:⁊ delectatõem peccantis. Unde et
ꝓximo patiẽti ĩiuriaʒ facit vindictaʒ:
⁊ma oꝛeʒ patièti ĩiuriaʒ facit maicꝛeʒ
vindictam. ſic ⁊ eü qui delectatꝰeſt af/
fligit: ⁊ reuʒ qͥ magis delectat eſt ma

gis affligit. ⁊ ideo ratio illa ab inſuffi
cie nti ꝓcedit. Ad illud qð obicit ꝙ

tota ratio peccatieſt a volũtate.dicen⸗
guʒ ꝙ non eſt verũ:qͥa aliqua ſunt pec
cata non ſoluʒ ex ĩpꝛobitate rolũtatis
facientis: ſed etiaʒ ex genere opis.qͥa
ſunt cotra ꝓhibitõnem dei:⁊ cõtra di/
ctamen iuris natalis.verũ eſt tamè q;
nihil qð fit ex pte opis ꝑ ſe ſufficit ad
faciendũ peccatũ: niſi aſſit volũtarius
motus.⁊ ideo ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ q;uis
hoc nõ poſſit eſſe peccatũ ſine illo ꝙ h
non addatad illud:⁊ ſimile eſt:qͥa fer⸗/
ruʒ nõ vrit abſq; igne:ignis tamẽ cum
ferro plus vrit ⁊ plus penetrat qᷓ; face-
ret per ſeipm.ſic et in multis alijs ĩue/
nitur. Ald illud qð obicit᷑ de ꝑcca/
tis ſpũalibus.dicendũ ꝙ non eſt ſimi/
le:ꝓ eo ꝙ peccata ſpũalia ſpũalem ha
bent delectatõnem: que in ſuo genere
maioꝛeʒ habent adherẽtiaʒ ⁊ maioꝛem
impꝛobitatẽ q; etiaʒ aliqua delectatio
Pccati carnalis.pꝑeccata vero carnalia

nũq; delectt tantũ qñ ſunt in ſola vo

luntate q́; quàdo ſunt in volũtate eto-
pere:nec eti tatù damnificãt.ideo nõ
ſequit᷑ ꝙ in talibus opus nõ addatad
malitiaʒ nolũtatis.

.Vnſequenter

querit᷑ circa ſecundũ:videlicet

de compatõe venialis ad moꝛtale. Et
circa hoc duo querũtur. Pꝛimo q̃ri-
tur vtruʒ ꝑeccatũ veniale ⁊ moꝛtale cõ/
neniant in auerſiöe? Secungo que⸗
ritur vtruʒ cõueniant in reatu ſiue ob
ligatiõe ad eternitatẽ pʒne?

Irca primum
J ſic ꝓcedit᷑: et querit᷑ vtruʒ ve/
niale ⁊ moꝛtale cõueniant in auerſio⸗
ne: Et ꝙ ſic videt᷑ Auguſtinꝰ:diffini⸗
ens peccatũ dicit peccatũ non eſtap
petitus rerũ malaruʒ:ſed deſertio me/
lionꝝ. ſi ergo veniale peccatũ eſt pecca/
tum: ergo in ipa eſt deſertio ſũmi bo/
ni. ſed ubi eſt deſertõ ſũmi boni:ibi eſt
auerſio. ergo c. Situ dicas ꝙ hec
ratio couenit moꝛtali tantuʒ.tunc ego
quero in quo cõmunicat ueĩale ⁊ moꝛ/
tale ratõe cuiꝰvtrũq; dicat peccatuʒ:
Si tu dicas ꝙ in coͤuer ſione ad cõmu

tabile bonũ:h̊ non vpidet.qꝛ cõuertiad
cõmutabile bonũ non ect peccatũ: niſi
p illud recedat hõ a bono incõmutabi
li.peccatũ eniʒ eſt pᷣuatio: nõ poſitio.
ſi ergo veniale peccatũ inqntum pecca

tuʒz eſt cõmunicat cũ moꝛtali:⁊ illud in

quo cõmunicat nõ eſt cõuerſio.ergo ẽ

auerſio. Item ome illud qð eſt coñ

diuinũ pceptũ auertit a deo.ſed venia

le eſt huiõi.ergo c. maioꝛ per ſe mani

feſta eſt. minoꝛ ꝓbatur Ro.pij.ſup il⸗
lud. Non cõcupiſces. Hlõ. Bona eſt
lex que duʒ cõcupiſcẽtiaʒ ꝓhibet:omia

mala pꝓhibet. ergo ſi peccatü ueniale ẽ

maluʒ.ergo ꝑ illud pceptuʒ: nõ cõcu⸗
piſces eſt phibitüũ. Item ome illud
qð defoꝛmat imæginem auertita deo.
peccatuʒ ueniale eſt huiõi.ergo c. mi
noꝛ ꝓbatur pꝑ illud qð dicit᷑.vij.muſice
Nmoꝛ inferioꝛis pulchꝛitudinis aĩam
polluit.ſed peccat uenia le eſt ame: in
ferioꝛis pulchꝛitudis.ergo c. Iteʒ
ſimplex ad qð ſe ↄuertit totaliter ſe cõ
uertit. ſed tam intellectus q; affectus
eſt ſimplex.ergo cuʒ ſe cõuertit ad ali⸗
quidq totaliter ſe còuertit.ſed quo tota⸗
liter ſe cõuertit ad aliq auertit᷑ abeiꝰ
oxpoſito vel diſpato. cũ affectus no
ſter ſe cõuertit ad creatam ſub ratõne
creature neceſſe eſt ipm auertia deo.ſ
oc eſt in ueniali peccato. ergo æc.
Itez im poſſibile eſt ꝙ aliquid mouea/

tur adaliquẽ terminũ qn aliquo modo

ſepetura termĩo a quo.ſed ↄuerſio di
cit motuʒ reſpectu termini ad queʒ.a⸗/

uer ſio autẽ reſpectu termĩ a quo.ergo

ſi cõuerſio eſt a veniali pccato:neceſ⸗
ſe eſt ꝙ ſimilr ſit auerſio. Item oĩs
amoꝛ creature vel eſt px modu vſus:vel

per modum fruitõnis: ſic dicit Augꝰ.

in li.ð doctrina xpiana. ſed in pꝑeccato
ueniali eſt amoꝛ creature.ergo vel per
moduʒ vſus:vel fruitõnis.non p mo⸗/
dum vſus. qͥa iam non eſſet culpa. eſt
ergo amoꝛ fruitõnis.ſed frui eſt pone⸗-

re fineʒ in creatura: et hoc nõ eſt aliud

q́; auertia deo.g oĩs a moꝛ veniał pcci

facit a ðᷣo auerti. Sʒ ʒ. nllus auer

ſa ðᷣoẽ iuſtꝰ.ſᷣ pccãs veĩiałr remanet

i iuſti.: g peccãs veĩiałrnñ auertita deo.

mor
lutpucke
ſusefeſu
gbeoniſi
turſepaton
niſtinactu
multa venn
gam nceit:
golo malu
gullusaue
lemnptu 70
umtoffen
gleinterler
nenialeho
nibilſt⸗
adeo /ſeun.
leergozn.
pbutun da
lencaukern
Ctügdd aus
lemn dici⸗
ſermortal
dubio pece
cömotalit
cit pprie in
1cötempta
Peczuma
motemno⸗
lus mortal
Gauerſiop
Nlo moꝛta
io patqʒ ſim

icitauerna

wictendo ali
Giardeded
deogniafa
Autarpon
nezyltimi
ninii manc
mandatüen
umntenee
mancdatui⸗
ideoqnaſt
lenstergn
batpermn
cuz ſtntuit
timüſecte⸗
mectigetti
tumeltin⸗
unz ſein

oönetige
ccatü: niſ
Nömnutabi
ſopoſito.
Mum ecca
ltiludin
nid go
uadeſtco,
Olapeni
amſenani

omfſupil⸗

Bongeſt
3Doromis
münenialei
anz: öcoch⸗
emoneillud
mentadeo⸗
emo ., mi
rh muſice
dinis iam
Kchamerin
N. Nic
waliterſech
1s5affeens
duertitadali⸗
ſecanoton⸗
auenti abel
tüaſſecus o
mn ſbrnͤne
Mennadeoz
0.,eſg⸗ C.
i nwira⸗
o.
erſodi
d gaer⸗
acader
cator nect⸗
.Jumndis
ocunſuerpel
tdicitAug⸗
ſedin ccao
Lengorelpt
nonpno⸗
letculpa/e
mieſt pone⸗
nrenunkped
nllusau
. Ffenwn
Gennirn

maioꝛ manifęſta eſt.minoꝛ ꝓbat᷑ per il/
ludq puer.xxiii. Septies ĩ die cadit iu/
ſtus ⁊ reſurget. Itez nullſepatur
a d eo niſi volens.ſed omis qui auerti
tur ſepatur a deo.q̊ nullꝰſepatura vᷣo
