tate infinita ⁊ ĩmẽſa.ſi enĩ vnitas qͥ eſt
pma in gñe nũeri eſt pnꝰa q pnt infi⸗/
niti nueri egredi⁊ pũct a qͥ ifite linee
qð eſt ſimpir pᷣmuʒ eſt ita potẽs ꝙ; oĩo
ĩmẽſuʒ.ꝓpt g̊ imẽſitatẽ infinita põt.ſ
pꝓpt ĩmẽſitatis manifeſtatiõem multa
de theſauris ſuis ꝓfert:nõ omia.quia

effectꝰnõ põt eqri ᷣtuti ipiꝰpᷣme cauſe

Quia pᷣo ẽ vnice vnũ iõ ſimpliciſſimũ
⁊ ſpuᷣaliſſimũ ⁊ pfectiſſimũ.⁊ qꝛ ſimpli⸗/
ciſſimũ maxie potẽtie.qꝛ ſpũaliſſimum
maxie ſapie.qꝛ pfectiſſimũ ẽ bonitatis
ſumme.qꝛ maxie potẽtie:multa põt.qꝛ
maxime ſapie:multa nouit.qꝛ ſumme
bonitatis:multa vult ꝓducẽ ⁊ ſe cõica
re.⁊ ideo a pnꝰvno: qꝛ pᷣmũ ⁊ vnũ exijt
multitudo. OQꝛ ergo obꝛ ꝙ idèẽ ſitꝛ ſe
hñs . dð ꝙ intelligit᷑ in his agẽtibuſ

quoꝝ virtꝰẽ artata ⁊ limitata.⁊ hoc nõ

habz locũ in deo. ꝛ obꝛ a bono nõ
ſunt mala. dð ꝙ nõ eſt ſiłe.qͥa mala et
falſa dñr puatões ⁊ defect et ideo nõ
hnt càm efficiẽtè ſ̊ deficiẽtẽ: qualẽ nõ

decet eè veũ.ſ̊ multitudo eſt põ ⁊ ideo
cam hʒ effectius. & obꝛ de architi

po ⁊ ſenſibili mũdo.dð ꝙ ipe imitatur
illũ inquaãtũ põt ſᷣ deficit.in illo e nĩ eſt
ſumma plenitudo ꝑ oĩodà vnitatẽ. hic
gutẽ ſi eẽt vnitas nõ eſſet pulchꝛitudo
qꝛ nõ eẽtoꝛdo nec pfectio.⁊ iõ vt mũdꝰ
hic imitaret᷑ in pfectiõe ⁊ pulchꝛitudie
opoꝛtuit ꝙ hrẽt multitudinẽ vt multa
facerẽt qð vnũ facere per ſe nõ poſſet.
NV. vltimo obᷣ de gnatõne ⁊ ſpira⸗/
tione iaʒ patet.qꝛ genit?equal gnñanti
p omiĩa implet ⁊ imitat ipm.ſimiliter ⁊
ſpus.ſ.⁊ iò ſupfluẽtalia ponẽ pſonã.ſ
nNõ ſic ẽ in creatura qͥ bonitat finite eſt

iõ qð nõ potuit cape creatura ĩ ſe acee

pit qq mõ ĩ ſibi ſocia: vt ſic ex multis
vna pficeret᷑ mudialis machina.

creature ſpualis ad coꝛpalẽ nulla aut
valde modica et lõgiqua eſt ꝓpoꝛtio.ꝗ̊
nullo modo deberet deuſ hec vnire vt

Ecundo queri

tur circa hoc de differẽtis pᷣm

s res iplicate ſunt q̊s mgr poiti lrfa.
ſcilʒ ſam coꝛꝑpalẽ ⁊ ſpuũalèẽ:⁊ ex vtra

ↄpoſitã.qrit᷑ ergo vtrũ hec diſtictio de

beat eſſe in vniuerſo. Et vf ꝙ nõ. p·
de coꝛpali.nò ſicut tactũ eſt oẽ q deꝰ
facit:facit ſalua oꝛdinatõe.ꝗ ppt᷑ ſuam

bonitatẽ.ᷣ nõ facit ꝓpt᷑ bonitatẽ ſuam

augæedã ſ pticipanda. F ſola creatura
ſpuùalis dei capax eſt et ei pticeps eſſe
põt. ſol ſpũalẽ debuit facẽ nõ coꝛpa

lẽ. Si tu dicas ꝙ coꝛpalis eſt ꝑticeps
in effectu q;uis nõ in ſe.h̊ nihil ẽ.quia

pticipare bonitatẽ diuinã ĩ effectu nõ

eſt aliud qᷓ; eẽ. hoc enĩ ipo ꝙ ẽ pticipat

effectũ bonitatis.ergo idẽ eſt dicẽ cre

aturã eſſe factã ꝓpt pticipatõem dĩne
bonitatis:qð dicere creatura eẽ factã
vt ſit.ß hoc nihil eſt ergo c. Itez de

ↄpolito videt᷑. Oẽ el ↄpoſitũ qð deus

facit:facit ſalua ꝓpoꝛtõe.ſempꝑ eniĩ foꝛ/
mã ↄiungit mẽ ſumme ꝓpoꝛtonali.ſed

ſ●

pfectũ pfectibili.ꝙ nõ ſit ppoꝛtio patʒ.

ſpiale eni eſt ſimplex: coꝛpale bʒ ptiũ

infinitatẽ. Itẽ coꝛpale ẽ coꝛuptibile
⁊ ita hʒ duratõem finitã.ſpũale incoꝛ/

ruptibile:⁊ ita hʒ duratõnem infinitãa
ſiergo infiniti ad finitũ nulla ẽ ꝓpoꝛtõ
pʒ c. Si tu dicas ꝙ coꝛpꝰfuit incoꝛ/

ruptibile a ↄditòe pᷣma. tũc ergo ſaltẽ
poſtq; coꝛuptibile fuit dʒ ceſſare vnio
Itẽ de pure ſpũali videt᷑.oẽ qð deuſ

facit:dʒ facere ſalua nan ↄnexiõe. ſed
nso gñis eentialiter eſt onexa vifferre.
̊ſiaĩatũ ⁊ ſenſibile eſt ↄnexũ rõnali.ꝗ

ĩpoſſibile eſt ꝙ aliqͥd fiat hns rõem qͥn

bpeat ve etatoez ſenſuʒ ſiue qn ſit at
6 gat eſt iba cõpoſita ex ſpuali ⁊ coꝛpali

g ⁊Xc. ⁊ h vr̃ dicẽ pvᷣs ꝙ vegetatiuũ ẽ in

ſenſitiuo ſicut tgonũ in tetragono.⁊ H

in rõli ſieut in ꝑtagono.ſ̊ nunq; deus

facit tetragonũ ſine tgono.neq; pẽta⸗/
gonũ ſine tetragono ⁊ tgono ergo ⁊c
Iſtẽ nihil facit deꝰ niſi ex magna di/

ſ●

lectõne.g qð meliꝰ eſt nẽ vnicuiq;. aut

,

nt.
5
nin
ital
poli
jin
ub
is
/
A
di⸗
zut

igit᷑ nẽ ſpnali meliꝰ eſt eſſe ſeꝑat:aut
meliꝰeſt eẽ ↄiũctã.quocũq; dato altẽa
dꝛĩa tollit. Sed ↄ.decuit deũ ita res
facẽ vt eẽnt ĩ manifeſtatõe ſue potẽtie.
potẽtia manifeſtat᷑ in pductõne rerũ
multũ diſtãtiũ ⁊ in ean ↄiuctõe.nã poꝰ

tato vtuoſioꝛ oñdit᷑ q́to põt ſuꝑ magiſ

diſtãtia. ̊ pma ⁊ ſumma diſtatia ſbaꝝ
eſt inter coꝛpoꝛeũ ⁊ incoꝛpoꝛeũ.qͥa pme
dꝛie gñiſ ſunt.ergo ad hoc ꝙ dĩna poꝰ
maniteſtet᷑ plene ncce fuit ſbaʒ ſpualẽ
⁊ coꝛpalẽ ꝓducẽ ⁊ rurſus ꝓductas vni
re. Itẽ decuit deũ ita res ꝓducere vt
maniteſtet᷑ eiꝰſapia.ſʒ ſapia artificis
manifeſtat᷑ in oꝛdinis pfectiõe.oĩs aũt
oꝛdo hʒ de neceſſitate ⁊ ſùmũ ⁊ mediũ

⁊ infimũ. Sig infimũ ẽ nã pure coꝛpa

lis.ſummũ na ſpualis.mediũ cõpoſita

ex vtraq;. niſi hec oĩa feciſſet nõ ondee

perfecte dei ſapia.opoꝛtuit igit᷑ hec oĩa
fieri.vñ aug.xi.cõfeſ.duo feciſti dne
vnũ ꝓpꝑe te:aliud ꝓpe nibhil. Itẽ deum
decuit ſic res ꝓducẽ vt maifeſtaret᷑ eiꝰ
bonitas.ſ̊ bonitas cõſiſtit in diffuſiõe
⁊ cõicatõe ſui in alten.ſig ſua bonitas
ↄſiſtat in cõicatõe actꝰnobiliſſimi q eſt
viuẽ ⁊ itlligẽ:decuit vt nõ tm daret alij
potẽtiã viuedi intelligedi ſ etiã potẽ⸗
tiã alij cõicãdo. Si ꝙ viuẽs ⁊ ĩtelligẽs
eſt ſba ſpualis.qð aut viuificat᷑ ⁊ ꝑ itel
lectũ pficit eſt coꝛpus.ergo ad ꝑꝓfectã
bonitatis manifeſtatiõem neceſſe fuit
fieri ſõam ſpũalẽ ⁊ coꝛpalẽ.ſed hoc nõ
pfecte manifeſtaret᷑ niſi vna alteri cõi
caret.⁊ hoc ñ põt eẽ niſi ꝑ vnionẽ ergo
neceſſe fuit facere cõpoſitã ex vtraq;.
Atẽ h̊ nõ ſolũ vr̃ rõe theologica ſed
etiã phica.qꝛ ſi eſt ppnẽ vnã dꝛiaʒ ꝛie/
tatis ⁊ alter.ſi ergo coꝛpale:⁊ ſpũale
⁊ ſi ponẽ eſt extrema ↄpoibilia ergo et
mediũg cc. NHe?dð ꝙ ad pfectõʒ vni
uerſi hec triplex genꝰreqrit᷑.⁊ B ꝓpter

triplicẽ pfectõem vniuerſi q attẽdiin

amplitudine ambitꝰ:ſufficiẽtia oꝛdis:
influentia bonitatis.in quibꝰtribꝰexpᷣ
mit in cã triplicẽ pfectõem. viʒ potẽtie
ſapiĩe ⁊ bonitatis.vñ ↄcedẽde rões ad
hoc inducte. Oꝛ obꝛ ꝙ in opibꝰſalua
dʒ eẽ oꝛdinatio vt oĩa fiãt ꝓpt diuinaʒ

bonitatẽ ꝑticipandã.dð qꝙ fieri ꝓpter

diuinà bõitatẽ ẽ dupłr.aut oſtẽdẽdã et
ſic facta ſunt cetera. oĩa eĩ diuinã expᷣ
mũt bonitatẽ.aut pticipãdã.⁊ G̊ duplr
aut qꝛ ſunt nata ꝑticipare:aut q; ſuiũt
pticipãtibo.pᷣmo modo ↄdite ſuntcre-
ature ſpũales. coꝛpaleſ: ipa tñ aliqᷣ
modo pticipãt ſ̊ i eaꝝ pticipatõe ſtat
nõ eſt ſi̊ oꝛdinat᷑ ad vlterioꝛt. obꝛ
ꝙ in ↄictõe dʒ eſſe ſalua ꝓpoꝛto.dð ẽ
ꝙ in coniũctõne aĩe ad coꝛpꝰſalſa ẽ pꝑ⸗

poꝛtõ ⁊ abſolute ĩ relatõe ad finẽ.abſo

lute nãq; q́uiſ ſupmũ ſpũs ⁊ ĩfimũ coꝛ
piſ młtã habeãt elõgatõʒ tn ſupmũ coꝛ
pis ⁊ infimũ ſpũs ſummãa hñt vicinita
tẽ.ſpũs eĩ ałis ſiue rõlis hʒ potẽtiã vi⸗
uificãdi vegetãdi ⁊ ſentiẽdi.coꝛpꝰautẽ
huanũ hʒ ↄplexiõis eq̃litatẽ. hʒ oꝛga⸗/
noꝝ multiplicitatẽ. hʒ rurſus ſpuum
ſotilitatẽ. ⁊ ʒ triplicẽ dꝛĩa ʒ.hʒ eĩ ſpũʒ
vitalẽ.ſpũʒ nãlẽ.⁊ ſpũʒ aĩalẽ.ↄpando
igit᷑ↄplexionẽ eqlẽ ad vĩ viuificatiuaʒ
p mediũ vinculuʒ ſpũs vitał optmeſt
nexꝰ.ſiłꝛ ↄpãdo nõ ſolũ ↄplexiõis eq̃li
tatẽ ſ̊ ⁊ oꝛganiʒatõʒ ⁊ oꝛganiʒatõis ꝑ/
fectõeʒ ad vĩ vegetadi ⁊ ſentiedi medis
te ſpũ nali ⁊ aĩali optia ẽ ꝓpoꝛtio ⁊ mi/
rabilis nexꝰ.vñ ſicut tra ⁊ ignis q mul
tũ diſtãt nectũt᷑ duplici medio.vno qð
mag cõicat cũ fra.⁊ reliqͥ qdð magiſ cũ
igne.ſił: ẽ i ꝓpoſito. Oñndit᷑ etia ꝑfecta

Pppoꝛtio in relatõe ad finẽ.cũ eĩ aĩe hu

mane data ſit libertas arbitrij vtibilis
⁊ reuertibił.i.potẽs ſtare cadẽ ⁊ reſur
gere datũ ẽ ei coꝛpꝰpotẽs moꝛi ⁊ potẽſ
nõ moꝛi.⁊ deinde potẽs ĩ ſẽpiternũ vi/
uificari. Rurſus cum aĩia creata ſit
velud tabula raſa datũ eſt ei coꝛpꝰhu⸗/
manũ hñs oꝛgana mlłtiplicia vt in illo
poſſʒ pfici ſciẽths. Silꝛ ex ꝑte coꝛꝑis
optia ꝓpoꝛtio in relatõe ad finẽ.cũ enĩ
ſit oꝛdo ĩ foꝛmis coꝛpalibꝰqð pʒ.quia

foꝛma eti ad foꝛmẽ mixti ⁊ for̃a mixtõiſ

ad foꝛma ↄplexõis:⁊ rurſus vegetabit
ad ſenſibile ⁊ nõ ſit ſtatꝰi re coꝛpali et
ĩpfecta nõẽ ſtatꝰ ibi ſ̊ vlteriꝰ oiſponũt
huiꝰmodi foꝛme ad aĩaʒ rõlẽ pꝑ qu et
coꝛpꝰ nã coꝛpat efficit᷑ ꝑticeps eterne
btitudinis.aut ergo oĩs intetio natu-/
re coꝛpał ſoluit᷑:aut ncce ẽ pueire me/
diãte anima rationali in vltimũ ine.
9

MMWiꝛ obꝛ ꝙ in ope dei dʒ ſaluari nãꝝ
colligatio. vð ꝙ ven ẽ. ß ſenſibile ⁊ ve
getabile nõ ſunt de necitate rõlis niſi
pᷣm ꝙẽ rõle ꝑ vnionẽ᷑.aia eĩ vt pꝰtactũ
eſt cüũ ſit ſpũs ſimplex ⁊ purꝰ nõ poteſt

vniri carni: niſi duplici medio ex pte
ſui.Sibh nec coꝛpus ↄplexionatũ.⁊ iõ
ncce ꝑ ꝙ interueniat nã viuificadi ſiue

vegetãdi:⁊ nᷣ vlteriꝰſenſiẽdi.⁊ ideo in
oĩ hoie hec cadũt.ſ̊ qꝛ angel“*ẽ ſpũs pu

rus iſtis nõ indiget. pʒ igit᷑ ꝙ ↄ fidẽ et

vitatẽ errat ſaduchei.qͥ negat eſſe ſpmn
pʒ nihilomin? errat maichei qͥ negat
aiam vniri coꝛꝑi.nõ vt pfectibili:ſʒ vt
carceri. obꝛ vltio ꝙ de dat vni⸗
cuiq; qð meliꝰẽ.dð ꝙ deꝰnon dat vni⸗
cuiq; ſimptr meliꝰ.q;ꝛ tunc nõ facẽt res
oꝛdinatas ł̊ eq̃lr̃ pfectas:⁊ H̊ repugrʒ
pfectõi.qꝛ ſi eẽnt eq̃lia nõ eſſent oĩa vt
diẽ aug. cũ g̊ dicit᷑ ꝙ de dat vnicuiq;
qð ſibi meliꝰẽ.̊ itelligẽdũ ẽ ſᷣexigẽ⸗
tiã oꝛdinis ⁊ nẽ.nẽ aũt aĩe ↄpetit vniri.

nẽ aut angelice ſepatã eſſe a coꝛpoꝛe ?⁊

ideo illa rõ non valʒ.q; dilectio dei nõ
excludit oꝛdinẽ.
Onſequenter
⁊vloco querit᷑ de rebꝛ pductis
qᷓ;tũ ad oꝛdinẽ.Et cicra H̊ querũt᷑ duo.
Pꝛimũ ᷑ de oꝛdine reꝝ in ↄpatiòe ad
finẽ.= veſt de oꝛdine earũ quẽ habent
ad innicẽ.

Irca primum

ſic.cũ oẽs creature ↄdite ſunt

C

ꝓpter diuinã głaʒ ⁊ vtilitatẽ ꝓpaʒ:ſiẽ

dicit magr ⁊ accipi põt ex ſcriptura.et
gaug'. dicit in li?de doctrina xpiana.q;
de nos fecit ⁊ diligit:nõ ꝓpt vtilitatẽ
ſuã:ſᷣ ꝓpt᷑ bõitatẽ ſuq:⁊ vtilitatẽ nr̃am
Querit᷑ & qͥs ſit finis pncipalioꝛ cõ
ditõis reꝝ.vtꝝ dina gła łvtilitas nr̃a
Et ꝙ gea dei vr. Ille eſt finis pᷣncipa

lioꝛ vlterioꝛ. finis eĩ vltimꝰẽ potiſſi
mus.&ᷣ vlterioꝛ finis eſt dei gła q; vtili

tas nr̃a.nã nõ gła dei ꝓpt vtilitatẽ ſed
vtilitas ad głiam oꝛdinat᷑.g vr̃ ꝙ głia
pncipalioꝛ Itẽ ille finis ẽ pncipalioꝛ
qui ẽ pfectioꝛ.ſ̊ gła dei ẽ pfectioꝛ g̊ .
ꝓbõ medie.pfectioꝛ finis ẽ qͥ ꝑpfectioꝛẽ

reddit opatönem oꝛdinatã ad ipm.ſed
multo meliꝰẽ op?ꝰqð qs facit ppt᷑ glłaʒ

dei qᷓ; ppter vtilitatẽ ſuaʒ.vñ apꝰ.i.ad

corl.x.oĩa in gła dei facite.g̊ c. Itẽ
ille finis ẽ pᷣncipalioꝛ qͥ ẽ eẽntialioꝛ. ſʒ
gla dei ẽ eẽntialioꝛ vnicuiq; rei cõdite:
maxie rõli qᷓ; vtilitas ſua.naʒ res ꝓpt᷑
malitiã põt pꝛiuari ſua vtilitate:ſ̊ non
Põt vnq; qn ſit ad dei glaz. Itẽ ille ẽ
pncipalioꝛ finis qͥ ẽ vłioꝛ ꝓpter hoc ꝙ
pncipalis finis totũ dʒ ↄplecti.ſʒ głia
dei ẽ finis quẽ aſſeq oĩs nã ſiue huma
na ſiue agelica ſiue bõa ſiue mala g̊ t
Möotra ille ẽ finis pncipalioꝛ rei cõdi
te què efficiẽs mag intẽdit.ſ deꝰmagꝗ

intedit in ↄditõe creature eiꝰptilitatè:

q; glam ſuã g ⁊c. ꝓbõ medie. ſicut diẽ

Apꝰ.i.con.iiij.caritas nõ qrit qͥ ſua ſũt

t qð alteriꝰ.ſ̊ deq̃ agit facit ex pfectiſ
ſima caritate. nec qrit nec intẽdit qð
ſuũ ẽ.g nõ ſuã głam ſ vtilitatè noſtrã.
AItẽ ille finis ẽ pncipalioꝛ ↄditõis rei
quẽ res cõdita mag appetit.ſ̊ vnaqq;
res ita aꝑpetit ſuũ ↄmodũ łvtilitatẽ ꝙ
nullo mõ põt velle oppoſit ũ.ſ̊ oꝑpõitũ
glie dĩne põt velle.ſic pʒ i blaſphemis
O vtilitas c. Itẽ ille finis eſt potioꝛ
ↄditõnis rei ad quẽ efficiẽs nõ puenit
niſi ꝑ effectũ.G̊ pʒ qꝛ ſi eq bñ defendoꝛ
a pluuijs abſq; domo ſicutcũ domo: ſi

facerẽ domũ ꝓpt tal deſẽſionẽ facerẽ
fruſtra.ſi g̊ deꝰnõ ẽ mag głioſus poſt

ↄditõeʒ reꝝ qᷓ; an:ſi facẽt res pᷣncipalt
ꝓpt głam ſuà:facẽt fruſtra.qð ſi non
fruſtra facit:nõ pducit.̊ nõ pncipalit᷑
ꝓpt᷑ głam ſua:ſʒ ꝓpt vtilitatẽ alienam
Itẽ ille finis pᷣncipalioꝛẽ qui effectũ
magꝗ pfiẽ̃ cũ ad ipʒ pueit. ſ̊ dei fruitio
mag aiam pfiẽ q; dei laudatio. pᷣnci/
palr facta ẽ aĩa ꝓpt fruitõeʒ qᷓ; ppt dei
glaʒ ⁊ laudẽ. Gb finis ↄditõis
rei ſiue reꝝ cõditaꝝ pᷣncipalioꝛ eſt dei
gla ſiue böitas q; creature vtilitas.ſic
eĩʒ pʒ.xvi.ꝓpᷣ.vniuerſa ꝓpt᷑ ſemetipm
opat“ ẽ dñs.ſ̊ nõ ꝓpt ſuò vtilitatẽ vel
indigẽtiã.qꝛ ps.dixi dño deꝰmeꝰes tu

qm bonoꝝ meoꝝ nõ eges.ꝗ ꝓpter ſui
glam. nõ inquò augẽedà b̊ ꝓpter gloꝛiã

manifeſtada: æ ꝓpt gtia ʒ ſuã cõicadaʒ.
in cꝰ manifeſtatoe ⁊ ꝑticipatõe attẽdit

ſumma vtilitas creature. videlʒ eius

gloꝛificatio ſiue beatificatio. er
go obicit ꝙ caritas alienũ ↄmodũ qrit
dicẽdũ ꝙ ſecꝰeſt in nobis:etin deo.nã
in nobis bonũ ppꝛiũ differt a bono cõi
ſed in deo bonũ ſuũ eſt bonũ cõe.nam
ipe eſt bonũ omiĩs boni.ſi ergo effectũ
nõ oꝛdinaret ad ſe:vł nõ faceret ꝓpter
ſe:cũ ipe ſit bonũ a quo ome bonũ.iam
effectꝰnõ eẽt bonꝰ.quonia ergo vtili/
tas creature tota attẽdit᷑ in oꝛdinatiõe
ad bonũ quod deus ẽ. ideo caritas dei
omĩa rectiſſima fecit ⁊ cõuertit ad ſe.
⁊ ſic nõ eſt in nobis. Oꝛ obicit᷑ ꝙ ille
finis pᷣncipalioꝛ quẽ natura magis ap
petit. dicẽdũ q eſt loqui de nãẽ duplicit
aut de natura vt deficiẽte:aut vt pfca
dico ergo ꝙ nã deficiẽs ĩ ſe recuruat᷑:
ideo ꝓpꝛiũ bonũ deſiderat:⁊ ideo ſuuʒ
cõmodũ.natura vero pfecta amoꝛe ca
ritatis ſurſum eleuat᷑ et multo magis
iĩpꝛopoꝛtionalr̃ dei gloꝛia deſiderat:q;
pvtilitatẽ ppꝛiã.vt patet in habẽtibo ca/
ritatẽ. Oe ergo dicit᷑ ꝙ ille pᷣncipalioꝛ
quẽ magis natura deſiderat.verũ eſt
de natura recta ⁊ pfecta. &â obicit
ꝙ ille pncipalioꝛ finis cõditiõis rei ad
quẽ res pfecta ꝑtĩgit. nderi poteſt
pmo ꝙ hoc habet veritatẽ quado opꝑpãs
opat᷑ ꝓpter indigentiã alicuiꝰfinis ad
quẽ nõ põt puenire niſi p opꝰqð ꝓduẽ
ſed talis opãs nõ eſt deus ſicut patet.
ideo nõ habetlocũ hic. Nel alit dð
ꝙ res facte ſunt ꝓppter dei gloꝛia: non
inquã acquirẽdà vel ampliãda:ſß oſtẽ⸗/
dendã ⁊ cõicandã.⁊ q́uis gloꝛia dei ſit
ſine rebus factis:non tamẽ cõicat᷑ vel
manifeſtat᷑ niſi ꝑx res ꝓductas. ?α
obicit ꝙ fruitio magis pficit. dicendũ
ꝙ laus dupliciter eſt. ſcʒ pfecta ⁊ imp
fecta.laus impfecta minꝰ ꝑficit aiam
qᷓ fruitio.ſed nõ ſic laus pfecta.qꝛ aĩa
magis letat᷑ in gloꝛia ⁊ plgaudebit de
dei gloꝛia ⁊ honoꝛe q;; de ſua gloꝛifica
tõne:⁊ plus iocũdabit᷑ in laudado q in
cõòſiderãdo ꝓpꝛiũ bonũ.⁊ ideo patet ꝙ
ille finis eſt vlterioꝛ.

Ecundo queri

tur de oꝛdine rerũ ad inuicem

nã hũc tãgit magiſter in l̃a.vtrũ vide

licet natura ſpũalis dignitate nature
pcellat cõpoſitã ex ſpuali et coꝛpoꝛali.
Vertũ eſt enĩ ꝙ vtraq; pcellit coꝛpalẽ
Et ꝙ ſic videt. In oĩ gne nobilius eſt
illud ppter quod eſt alterũſi icut finis:
eoꝙ eſtad finẽ.ſᷣ homo ẽ ꝓpt angelü.
nã ſicut dicũt ſancti ⁊ magiſter recicat
in l̃a.homo fact eſt ad repatõem an⸗
gelice ruine ergo τ. Ité ſpirituale
ſimpliciter loquẽdo nobili eſt coꝛpali
ergo nobili eſt illud qð pure eſt ſpüs
nidil habes de coꝛpe:q; qð eſt ſpuale:
⁊ ↄiũctũ coꝛpi.ergo nobilioꝛ angelica
natura humana. Itẽ in quolʒ gñe
immoꝛtale ⁊ incoꝛuptibile: nobili eſt
moꝛtali ⁊ conuptibili.ſed angelus pꝑer
nãm eſt immoꝛtalis et inconuptibilis.
homo vero ecõtrario ergo t. YIteʒ
qð ſimiliꝰeſt melioꝛi eſt meliſi non ſit
ſimiliꝰĩ ridiculoſis.vt ſimia homini q;
equꝰ. ſed angelꝰeſt deo ſiłioꝛ ⁊ dei foꝛ/
mioꝛ q; homo.hoc manifeſtũ eſt:et non
in ridiculoſis ſed in optimis. ſimplĩ
melioꝛ eſt natura ſpualis q; còpoſita.
Loõtra A ug“. mète humana ſolus
deus eſt maioꝛ. vnde in libꝛo de trini.
xv. ⁊ in libꝛo.lxxxiij.q.dicit ꝙ ĩmediate

„

ipa mẽs a pᷣma veritate foꝛmat᷑.⁊ iter
ipam ⁊ deũᷣ nihil cadit mediũ:ergo an
gelus ñ eſt ſupꝛa mẽtẽ humanã. ergo
p ſe adeo bona eſtvt angelus. ſed aĩa
ꝓpter cõiũctõem ſui cũ coꝛpꝑe nõ dete/
rioꝛatimo maius bonũ eſt cũ coꝛpꝰ ſit
bonũ. ſimplicit totꝰho ãgelo melioꝛ.
Itẽ in oi gñe qð tenet rõnem finis
illud eſt melius.ſed in gũe creaturarũ
bomo tenet rõem finis:nõ angelꝰ. vñ
remigi dicit ⁊ phᷣus.ꝙ nos ſi umfinis
quodãmodo omniũ que ſunt.quod nõ
dicit᷑ de angelo ergo c. Itẽ ſi opti
mü in vno genere eſt meliꝰ optimo in
alio. ⁊ ſimpliciter hoc illo meliꝰ.p opti
mus in gne hominũ eſt melioꝛ optimo
in gñe angeloꝛũ.vt patʒ q; xpus gX.
Si tu dicas ꝙ nõ inquatũ homo ſed
inquãtũ deus.obicit᷑ de beata virgine
que eſt pure femina:⁊ tñ dnjaã geloꝛũ.
Itẽ maioꝛ eſt qui recũbit q; ꝗͥ minlꝰ
ſtrat. teſte domino. luce. xij. ſe e angei⸗
52

miniſtrat homini. heb.i. oẽs ſuntadmi
niſtratoꝛij ſpüs c. MWeedicẽgü ꝙ cũ

querit᷑ de oꝛdine ſpũs rõnalis ſiue vni

tiad ſpiritũ angelicu vł ſepatũ: de du
plici oꝛdine põt intelligi.aut de oꝛdine
quãtũ ad fine:aut quãtũ ad nature di/

gnitatẽ.ſi quãtũ ad finẽ ſic dico ꝙ ſi unt
Pares nã ad eundẽ finẽ ſcʒ ad eternꝗ

eſt mẽſura hoĩs que ⁊ ãgeli.nec homo

ꝓpter angeluʒ:nec angelꝰ ppt hoiem

tamèẽ ſicut lex caritatis facit in meèbꝛis
coꝛpalibus et cõciuibo ciuitatis ꝙ vnũ
mẽbꝛũ ſupplet indigẽtiã alteriꝰvt patʒ
qa oculꝰvidet ſibi via ⁊ pꝑedi. et pes fert
ſeipm ⁊ oculuũ.⁊ in ciuib terrene ciui⸗/
tatis ſimilr̃ cõtingit. Sititer intelligẽ

qũu eſt de wie ⁊ in angelo qͥ ſunt ciues

ciuitatis ſuꝑne.nã homo hʒ labilitatẽ
aꝗ labẽqu frequẽte r:et poſſibilitatè ad

reſurgedũ. Angelꝰvero ſtans ppetui
tatẽ in ſtado.⁊ cadẽs im poſſibilitatẽ in
reſurgẽdo. ideo angel ſtans ſuſtẽtat
Hyiminè ſiue infirmitatẽ humana. ⁊ HH

reſt urgens repat ruin qgelicã. Ideo
quod modo angelꝰ ꝓpter hominẽ:et

quod modo homo ꝓpter angelũ.⁊ iõ

in hoc oꝛdine pares ſunt. Siautẽ loq̃

mur de oꝛdine quatũ ad nature digni

tatẽ.dicẽdũ ꝙ ſimpliciter loquedo: an

gelus eſt creatura ſupioꝛ homiĩe.nã eĩ

angelica ſicut patet ex młtiſ ſcripture
locis nobilioꝛ ẽ hũana:⁊ ĩ ſupioꝛi Squ

coſiſtit. Cocedẽde igit᷑ ſunt ratiões
manifeſtantes ꝙ angel'nature digni

tate pcellit hominẽ pter pꝛimã ad quã

ſolutü eſt. Qꝛ obicit in cõtrariuʒ

nullũ cadit mediũ inter mentẽ ⁊ deum
dicẽguʒ ꝙeſt mediũ ſᷣm dignitatẽè nẽ t
Fm cauſalitatẽ influentie.pᷣmo modo
cadit mediũ.ſecũdo modo nõ. Na deꝰ
iĩmediate influit in mete.⁊ ꝓpterea ipa
mẽs ĩmediate a pma vitate foꝛmatur.
obicit᷑ ſecudo homo tenet rõem
finis.dicẽdũ ꝙ aliquid eſt ꝓpter quod
res eſt aut ad ſuppledũ indigẽtiã.ſicut
domꝰ ꝓpter hominẽ: ⁊ calceꝰ ppt pedẽ
aut ad ſupplendu eius influetiã.ſic hõᷣ
ꝓpter deuũ.qð vltimo modo hʒ rõnem
rinis:nobiliꝰeſt.quod pmo modo no.

atitudinè iĩmediate oꝛdinat eadem

qa eniʒ homo oĩbus indiget: angelus
nullo niſi deo.ideo oĩa ꝓpter homin
nõ oĩa ꝓpter angelũ.in cuiꝰrei ſignuzʒ
angelꝰcõditeſt in pncipio. homo vẽo
in die ſexto. OQꝛ obicit᷑ de optio ĩtel

ligedũ eſt p ſe ⁊ pciſe.nec beata virgo:
nec xps excedũt angelos pure ratone
nature ſed rõe multiplicitatis gratie.
M vltio obicit de miniſterio.j. me
liuſ patebit.ad pns tm ſufficiat dicere

ꝙ alicui miniſtrat᷑ duplicit.aut ꝓpter

ſe ſicut regi ⁊ dno.⁊ talis eſt nobilioꝛ.
aut ꝓpter alium ſicut miniſtrat miles
gracioni regis.⁊ ꝑ hoc ſoluẽduʒ.An/
gelus enĩ miniſtrat hi ꝓpter deu: ſiẽ
diues pauperi ⁊ foꝛtis egrotãti.

.Onſequenter

tertio loco queri᷑ de modo di

ſtin guẽdi ſpm angelicũ ab aia rõnali.

Et querũt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ

differat ſꝑecie:an tm nuero. Secũdo
que ſit illa differẽtia ꝑ qua differũt.

autẽ differãt ſpecie videt᷑. que dif

ferũt ſpecie habẽt diuerſas pfectõnes

ſᷣm ſxem.ſed homo ⁊ angelvrũnt ſpecie
cõſtat.⁊ aĩa dat ſem Hhᷣi ⁊ actü ſpecifi-/
ci.ergo ⁊ aĩa ⁊ angel?*. Iteʒz q ſunt
ſitia ſpecie vel ſimul ꝓducũt᷑ vel vnum

facit ad ꝓquctõem alteriꝰ niſi ꝓducãt᷑
pP.ꝓpagatiõem.ſed aĩe nõ ſimul cũan⸗

geliſ ſunt ꝓducte. nec angeli faciũtad

aiarũ ꝓductõnem ergo c. Situ di⸗
cas ꝙ ſiliter põt argui de aĩiabus.hoc
falſum videt᷑.quia pater facitad gña⸗
tionẽ ꝓlis. Itẽ plus cõuenit ſenſibi
le cũ ſenſibili:qᷓ; ſenſibile ⁊ vegetabile
cũ nõ ſenſibili et vegetabili.ſed anima
humana p eentiã eſt ſenſibilis ⁊ vege
tabilis.alioqͥn nõ faceret aĩal.ergo cũ
ſpecie ab aĩa ſenſibili tm ⁊ vegetabili.
multo plus differt a ſpiritu angelico:
qui nec eſt ſenſibilis nec vegetabilis.
oõtra.quoꝛũ pfectio et cõplemetũ

vltimũ eſt vnũ ſpecie: ipa ſunt vnũ. ſed
ad eandẽ beatitudinẽ oꝛdinat homo et

angelque eſt viſio ⁊ fruitio dei.ergo
Hhomo⁊ angelßſiue aia ⸗ angelus ſunt
ſpecie vnũ. Iteʒ quoꝛũ dria vltimo
cõpletiua eſt ſpecie vna:ipſa ſunt vnũ

— —

— ., —— 2–, —

ns

ſbi.
ils.
man
ſch
moet
apo
ſunt
in⸗
V

ſed differètia vltimo copletiua aĩe rõt
⁊ angeli ̊ qð eſt rõle ſiue itellectuale

⁊ in hac cõicãt.ſicut dicit Greg. ꝙ hõ
cõicat eſſe cũ lapidib:intelligere cum

angelis g cc. Itẽ quoꝝ optimũ nãale

eſt vnũ:ipa ſunt ſpecie vnum.ſ optimũ

nãle homĩs ⁊ angeli eſt vnũ ſicut dicit

Ber.adq Eugeniũ.optimuʒ inquit tui

⁊ angeli rõ eſt.ergo cum ſpẽs accipiat᷑
ab optimo patet tů. dicẽdum ad
pdictoꝝ intelligẽtiã nõndũ.ꝙ circa h

fuit triplex opio.quidã nãq; dicẽ volu

erũt:ꝙ qõ iſta nulla eſt.Cũ eni querit᷑

vtrũ aliqua differãt ſꝑecie:ſupponit᷑i

vtrũq; ſit in gñe vt ſꝑs.⁊ qm aia nõ eſt
ſpẽs:ꝶ ſpꝑei ps.nec eſt in gne ſᷣm rectaʒ
lineã vt ſpꝑẽs vel indiuiduũ:ſed a latẽ:ł᷑
magis p reductõem ſicut ppn. iõ dñt
ꝙꝙ qõ iſta nulla eſt:cũ aĩa nõ ſit ſpꝑecies
Sed bec rñſio potiꝰẽ euaſio ad hoĩem

q́; ſolutio ad rõnem. Nã ad̊ reſtatqõ

cũ aĩa ſit ſoſtatia ⁊ foꝛma ſbalis:ł hñs
foꝛmã ſbalẽ in q̃ oẽs aĩe ↄueniũt.vtrũ

in eadẽ ↄueniãt aĩa ⁊ angelꝰ:an ſit ibi

ſolũ dꝛia accñũtalis. Pꝛetẽa anima

ſepata ſpũs eſt ⁊ ſbᷣa ꝓut eſt res per ſe

exiſtens ⁊ p ſe ſpſtãs accñtibo:⁊ ſᷣm ſui
mutatiõem ſuſceptibilis cõtrarioꝛũ.ꝗ
ꝓpe eſt ſba:⁊ recte in gñe ſbe:ſicut ſbᷣa
pma ⁊ angelꝰſititer.ↄſtat.Si ergo de
oĩbo pᷣmis ſbijs rõbiliter ↄtĩgit querẽ
vtrũ ſpecie ↄueniãt vel differãt. patet
ꝓ qõ eſt bona ⁊ recta:⁊ rñſio eſt fuga.
Secũda vᷣo põ eſt.ꝙ aĩa ⁊ angelꝰ:ſi
cõſiderat᷑aĩa vt ſpus eſt eadẽ ſpꝑecie cũ

angelo.ß differt in hoc:ꝙ aĩaꝝ ad aĩiaſ

eſt aliq̃ validioꝛ ſiłitudo.ſicut aq̃ eadẽ
aque dicit᷑ eſſe.et rõ que moueteos eſt

pter pↄuenietiã ĩ optio ⁊ nobiliſſimo
uo.ſicut oſtẽſum ẽ in obiciẽdo. Sed

hec põ cõiter nõ tenet᷑.q;ꝛ planũẽ hoĩeʒ

⁊ angelũ non ſolũ ſpecie:łᷣ etis genere

differre.ergo ⁊ pfectõ ſiue foꝛma dãs
ſpẽm hoi ab angelo differt. hec aüteſt
aĩa. g differt ſpecie ab angelo.⁊ H̊ͥ me/
lius patebit.j. Tertia põ ẽ gangelꝰ
⁊ aĩa ſpecie differ̃t.que ſit aũt illa dꝛia
queret᷑ ia. nũc aut iuxta cõeʒ põeʒ oĩm
tenẽqũ eſt ꝙ eẽntialit᷑ differat ⁊ in gñe
ſtatie. vñ ↄcedẽde ſunt rões pbates

angelü ⁊ aiam eſſe ſpecie differètes eõö
modo quo licet dicẽ aĩam rõlè eẽ ſpẽʒ
nã ꝓpe loquẽdo potiꝰẽ foꝛma ſpẽi ſiue
ps foꝛmalis q; ſpẽs.extẽſo tñ noĩe põt
ſpès appellari. obꝛ ꝙ pfectioon
geli ⁊ hoĩs eadẽ ſunt ſpecie.dicẽdũ qq ẽCES
pfectio in eẽ pᷣmo:⁊ in eẽz qͥꝝ pfectio
in eẽ zdeſt eadẽ:ipſa ꝓpt᷑ hoc non ſunt
eadẽ.nã cignꝰx nix ſunt alba eadẽ albe
dine ſᷣm ſpẽm.jᷣ illud habet veritatẽ in
pfectõne quãtũ ad eſſe pᷣmũ. q̊ aut mõ
nõ eſt głia ł gr̃a pfectio. Q⸗ obꝛ qͥn
dꝛia vltimo ↄpletiua ẽ eadẽ ⁊c.dicẽdũ
q röle pſᷣm ꝙ eſt dꝛĩa aie:⁊ angłi drnt.
nã rõle angeli eſt itelligere. ß röle aie

Ppe eſt role.na angelꝰnatꝰẽ intelligẽ

ſm intellectũ ſimplicẽ ⁊ dei foꝛmẽ.aĩe
ſim intellectũ inqͥ ſitiuũ ⁊ poſſibilẽ.et p
hoc pʒ ſolutio ad ſequẽs.nam qᷓuis rõ
ſit optimũ mei ⁊ angeli.tñ rõ mea:⁊ rõ
angeli eſt alia ⁊ alia.nõ ti ſᷣm accidẽs
hͤ etiã ſm ſpẽʒ ⁊ eẽntiã vt pꝛatet.
Ecundo circa
hoc querit᷑ que ſit illa dꝛĩa per
quã angelꝰ aĩa differut. aüt dik
ferãt eſſentialit᷑ ꝑ hoc qð eſt vnibile vr
pmo ſic. Sicut ſe habʒ coꝛpꝰhumanũ

ad coꝛpꝰnõ vnibile:ſic ſe hʒ ſpus hua⸗

nus ad ſpm nõ vnibilẽ.ſᷣ coꝛpꝰhũanuʒ
dft ſpecie:ĩmo etiã gñe vt vr a coꝛpoꝛe

nõ vnibili:vtpote a lapide per hoc ꝙ eſt

vnibile aĩe viuificãti. ̊ c. Iteʒ eſſe
vnibile ↄuenit rõli aĩe.aut q eentialit᷑:
aut accñtalr᷑.ꝙ nõ accñtalit ↄſtat.qꝛ tẽ
ex hoie ⁊ aĩa:nõ fieret vnũ ꝑ eẽntiaʒ.ꝗ
eẽntialr̃ Hↄuenitaĩe.ſ̊ quecũq; drñt ĩ
aliquo eẽntiali:drñt ſpecie.ergo aĩa ⁊
angel?ꝰg c. Itẽ ps ſuũ eſſe cõpletũ
nõ bʒ niſi ſᷣm ꝙ eſt in toto.&ꝛ ſiłit᷑ aia
rõlis cũ ſit ps hoĩs.ł̊ᷣ nõ eſt ꝑs homĩs
niſi inq;tũ eſt vnibilis.ꝗ in vnibilitate
ad coꝛpꝰↄſiſtit ↄplemẽètũ aĩe.ſᷣ ꝑ illud
hʒ vnũqðq; eẽntialr̃ differre ſiue di-
ſtigui ab aliquo in quoↄſiſtit ei cõple
mẽtũ.g t. Itẽ viuificare eſt act'aĩe
rõlis quẽ hʒ in coꝛpꝰ.aut actꝰaccñta
lis:aut eẽntialis.ſi accñtalis.ꝗ vita ac
cidit hõi.qð manifeſte falſuʒ ẽ.qꝛ tunc
accideret ei eſſe aial.Sii eſt act ſbalis

ſiue eëntialis.ergo ineſt aie ratiõe ſui

quo eſt ſiue foꝛmalis ⁊ ↄpletiua.ergo

ſi penes illud accipit dꝛia foꝛmalis et

ↄpletiua vniuſcuiuſq; quod ẽ foꝛmale
2 ↄpletiuũ penes illud quo aĩa nata eſt
viuificare coꝛpꝰſumit᷑illa dꝛĩa.ſed eo/
ipſo nata eſt aĩa vniri coꝛpi quo nata ẽ
coꝛpꝰviuificare.ergo penes vnibilita⸗
tẽ ſumit᷑ aĩie ad angelũ dꝛĩa eſſentialis
ſpecifica. Cotra omiĩs dꝛia poꝛ eſt p
nõm q; id cuieſt dꝛia.ſ̊ vnio ſiue vnibi
litas ad coꝛpꝰↄſequit᷑aĩam quia dicit
relatöoem ad alteꝝ ſine quo põt aĩa eſſe
⁊ intelligi.ergo vnitas ſiue vnibile nõ
& illud p qð differt angelꝰ aĩia. Itẽ
dꝛĩa ↄpletiua dʒ eſſe ꝓpa eiꝰcuiꝰẽ dꝛia
ſz eſſe vnibile nõ ſolü rõnali aĩe ↄuenit
ſmſͦ etiã vegetabili⁊ ſenſibili.ergo nõ eſt
aie rõnalis ↄpletiua dꝛia. Itẽ dꝛia
ſpꝑecifica dʒ accipi penes id quod in re
eſt optimũ.ſᷣ vnuquoqq; dʒ diffiniri ꝑ
iq qð eſt optimũ in ipo.ſᷣ eſſe vnibłe cõ
nenit aĩe penes ſuũ infinitũ.ꝗ ꝑenes il
lud dꝛia ↄpletiua nõ põt accipi. Itẽ
dꝛĩa ↄpletiua ita eſſentialiter adhret
ꝙ ei oppoſitũ nõ põt ineſſe:vel ſi ineſt
actu non tñ nãliter ſᷣ aĩa rõnalis ſic eſt
vnibilis ꝙ ſepabilis.⁊ ſepabile eẽ ↄpue
nit aĩe ꝑ nãm.et p hoc dr̃ta vegetabili
⁊ ſenſibili.ergo eẽ vnibile coꝛpi nullo
modo põt eſſe ſpecifica dꝛia p qu dꝛñt
angel? aĩa. Micẽdqu circa hoc
triplex eſt moqꝰ dicẽdi.quidã eĩ conati
ſunt aſſignare dꝛiam ſpecificaʒ angeli
2 aie p ↄptõem ad deu.Et rõ q mouit
eos hec fuit.qꝛ dꝛĩa vltĩo cõpletiua pe/
nes id quod eſt in re nobili dʒ accipi.
ideo voluerũt dicẽ ꝙ aĩa et angelus
diſfferũt.qꝛ angelꝰhabet intellectũ dei
foꝛmeʒ. vt vult dyoꝰ. vñ hʒ ſibi ſeecies
innatas ⁊ videt aſpectu ſimplici.ſʒ aĩa
hʒ intellectũ põlẽ ſine collatiuũ ⁊ inqͥ--
ſitiuũ.⁊ hoc ꝑ nãm quicqͥd ſit de gloꝛia
Seld iſte modꝰ aſſignadi dꝛiam nõ vr
eſſe oĩo ↄueniẽs.pᷣmo qꝛ dꝛe reꝝ acci
piunt᷑ ſᷣm cõpatiõem reꝝ quã hñt in ſe
nõ ĩ relatiõe ad deũ:reſpectu cuiꝰpotiꝰ
ↄueniũt. Ampliꝰdei foꝛmitas itiłctꝰ
reſpicit potẽtia intellectiuã.nos auteʒ
querimꝰde dꝛia eẽntiaꝝ: non de dꝛia

potẽtiaꝝ. poſtremo qð optinet᷑ p graʒ

nõ eſt coͤtra nãm inſtituta:ł̊ dei foꝛmi-
tatẽ acqͥrit intellect p głam. ergo hec
dꝛĩa intellectui humano nõ eſtaliena.

ergo p hac nõ differt angel?ab aĩa. et
ꝙ plꝰeſt aia ſepata moduũ ĩtelligẽdi hʒ
què hʒ angelꝰ aĩa ade huit ſpꝑecies in⸗

natas vt hʒ angel.⁊ hoc totũ qͥqd acci/
qẽtale videt᷑ dicẽ.ꝗ penes hoc eèntialis

dꝛĩa nõ dʒ ſumi. Alij ᷣo fuerũt qꝗͥ co⸗

nati ſunt dꝛĩam inuenire ſᷣmꝰ patiõeʒ
rerũ ad inuicẽ.⁊ q; nõ potuerũt iułire
act differẽteſ foꝛmalit ꝑ qͥ; venirẽt in

cognitõem diuerſarũ dꝛiaꝝ.ſ̊ iuener̃t

act vifferẽtes gradu ⁊ dignitate dixe
runtꝙ aia ⁊ angeldifferut ſpecie ꝓpt

maioꝛẽ exceſſuʒ in ſimplicitate ⁊ boni

tate nature. iſte exceſſuſ in eentialib⸗
variat ſpẽm quãdo exceſſus ille exit li

mitè ſpeciei debitũ.ſicut calidu in qrto
gradu eſt alteriꝰſpeciei:q́; calidũ in pᷣ⸗
ſic dicüt eſſe in ꝓpoſito.ſed h valde du

biü eſt ꝙ angel tm excedat aiam ꝙ ex
ſpo erceſt u dꝛia ſpẽꝝ fiat cũ optia aĩa
cilicʒ xpi nobiliſſima ſit creatura:nec
exeat ſpẽm humang. Et pᷣterea eſto

ꝙ eſſet ibi exceſſus penes ipam non dʒ

ſnmi dꝛia ſpecifica.quia potiꝰ vr̃ cõſeqͥᷣ

diiiam ſpecificã q́; ecòuerſo.potius eni

res diuer ſarũ bonitatũ gragüu hñnt in
nobilitate ꝓpter nãs diuerſas ſperuʒ
que ſunt nate cape plus ⁊ minꝰ q; ecõꝰ

⁊ iten hec dꝛĩa valde gnalis ⁊ tñſcẽdẽs

eſſe videt᷑ quia ſi ita pot accipi hic:pari
rõe vibq;. Et ideo tertieſt hic modꝰ

dicẽdi quẽ ꝓbabilioꝛẽ extimo:qͥ ſumit᷑
p cõpatõem aĩe rõnalis ad coꝛpus hu
manũ ex qua pte innoteſcit nobis aĩia

nõ ſolũ ſ̃m accñtia:ſed etiò ſᷣm ſbam ⁊

naãm. ⁊ nõ ſolü ſᷣm id qð indignitatis ſᷣ

etiã ſᷣm id quod nobilitatis.hoc enĩ qð
eſt aĩiam vniri coꝛpi humano:ſiue viui

ficare coꝛpꝰhumanũ nõ dicit actũ acci

dqẽtalẽ:nec dicit actũ ignobilẽ. nõ acci
dẽtalẽ:quia rõe illiꝰ eſt aĩa foꝛma ſbat᷑

noõ ignobilẽ. quia rõnale illius eſt aia
nobiliſſima foꝛma omniũ.et in aĩa ſtat
afpetittotius nature.coꝛpꝰeĩ huanũ
nobiliſſima cõplexiõe ⁊ oꝛganicatione
q ſit in nõ eſt oꝛgaicatu ⁊ ↄplexionatũ

6 *

— — — — — —

—

— ——— —

]——— —-—-. —

——

— — —, —–

ideo nõ ↄplet:nec natũ eſtopleri: niſi
nobiliſſima foꝛma ſiue nã.illud q aĩa
eſt vnibilis coꝛpꝑi tali dicit qͥʒ eentiale
reſpiciẽs qð eſt nobiliſſimũ ĩ aĩa. ⁊ ita
penes illud recte ſumit᷑ ſcifica dria:
ſᷣm quã differt aĩa a nã angelica.vnde
ratiões ad hoc inducte:oↄcedẽde ſunt.
Ad illa que obiciũt᷑ in hꝛiũ:ex dictiſ
pʒ. N?qð eni dicit pᷣmo ꝙ dꝛia dʒ eẽ
poꝛ. d ꝙ verũ eſt. ⁊ dꝛĩa illa que ẽ eſſe
vnibile:nõ dicit purà relatõem:ſᷣ nalẽ
aptitudinẽ que ineſt aĩe ſm pᷣnꝰ intri⸗
ſeca:que poꝛa ſunt aia ꝑ nãʒ ſ icut rõle
reſpectu hois. obꝛ ꝙ dꝛia cõple
tiua dʒ eẽ ꝓpa.dð ꝙ vniri coꝛꝑi nõ eſt
ꝓpꝛie creature rõlis.ſ̊ tñ vniri coꝛpoꝛi
Puano. ſicut dicit illud qð eſt aĩe eſſen
tiale ⁊ nobile:ſic etiã ĩpoꝛtat qð ẽ ꝓpuʒ
Et p ̊ pʒ aliud.nã iltd quo mediate
aĩa pficit coꝛpꝰhumanũ eſt illud q aĩa
eſt rõlis.⁊ qd etiã eſt pᷣnaliarũ nobi‚-
liũ opationũ:ł pficit illud nõ mediate
potẽtia:ſed reſpicit ſ. eipo. ſeipa eĩʒ aĩa
pficit coꝛpꝰ:ſicut foꝛma ſeipa vnit mẽ.
Ne obꝛ vltĩo ꝙ dꝛia eẽntialit adhẽt
dð ꝙ eſſe vnibile adherʒ inſepꝑabiliter.
qꝛaptitudo ſempꝑ ineſt: quis nõ ſemꝑ
inſit actꝰ. ſicut patet in rõnabilitate et
greſſibilitate.⁊ ſicut greſſibit truncat᷑
ſic rölis aĩa ſtulta efficit᷑.nõ nã: Hᷣ ꝓpt
defectũ nẽ:ita ꝙ aĩa ſeꝑpat᷑: ẽ in penã
peccati. iõ eẽ ſepabilẽ nõ ſic aſſignat
dꝛĩa aie:ſicut eẽ vnibilẽ. Ampliꝰaĩia
rõlis eoipo quo nata pficẽ coꝛpꝰſic ꝑ/
fectũ ⁊ oꝛdinatũ ꝑ nãʒ ad ĩmoꝛtalitatẽ
eſt immoꝛtalis.⁊ eoipo nata eſt ſepari
ab h̊ coꝛpe iã moꝛtuo ꝓpter pcẽm.⁊ ita

nũc nõ dicit aliã dꝛĩaʒ q; hoc qð eſt eſſe

vnibilẽ: ß ↄſequit illa. qꝛ ſicut nõ eſt ſe⸗
patio:niſi poꝛis vniti.ſic nõẽ ſepabili.
tas in aliquo:niſi pus fuerit vniblitaſ
p naturam.⁊ ideo ſialiquid poteſt eſſe
differẽtia anime. videt q hoc maxime
ſit. i. illud qð per hoc nomẽ ſignificat᷑.
ĩtellectꝰeĩʒ noſter rariſſime puenit ad
cognitiõeʒ foꝛme ſbał:niſi a poſterioꝛi.
et quia ſicut cognoſcit:ſic noĩat. ideo
differẽtias per natura poꝛes:vt pluri1-
mũ nominat a poſterioꝛi. et ſic patent
queſita. Kr

1parte iſta
ſunt dubitatiões circa litterã.
Et pmo qrit᷑ e hoc qð dicit aug.⁊ hr
in lr̃a.qꝛ boneſt de ſumus.videt᷑ eim
falſuʒ dicẽ.nã ſiↄñtia eſt bona. g ſi nõ
eèm de nõ eẽtbon?“. Sidicas ænõ

☛☚, *

eſt ↄntia nccia.⁊ qᷣ nõ dicit ibi vñtiã: h

cãm.obhᷣꝛ ↄtra H.qꝛ bonitas dei.aut eſt
cã ſufficiẽs:aut nõ.ſi ſufficiẽs. ponit
effectũ eodẽ mõ:quo ineſt. ſ nccariũ ẽ
deũ eſſe bonũ.g neceſſe fuit creaturas
exire ineẽ.̊ nõ volũtariũ.cuiꝰoppõitũ
mõſtratũ eſt in pꝛimo liꝰ in tractatu de
volütate. Itẽ vr male appꝛopꝛiare.
In veſtigio ei eſt coꝛeſpodẽtia cůe ad
effectuz: ita ꝙ eẽntia creature repntat

9 —

eentiã creatoꝛis:põtẽtia potẽtiã: vitas

veritatẽ: ⁊ bonitas bonitatẽ. ̊ dʒ dicẽ
ꝙ de eſt ſummꝰ. ꝓpter h̊ eſt qõ: cũ ad
noſtrum eẽ ↄcurrat poꝰ:ſapĩa:bõitas
q̃re cãlitas nr̃i eẽ poti attribuit᷑ boni⸗
tati q; alis. ? dð ꝙ ca in gctu E ex
ↄcurſu efficiẽtis ⁊ finis.q finiſ mouet
efficiẽtẽ in his inferioꝛibo.⁊ qmn volun/
tas dicit illud quo efficiẽs iũgit᷑ fini in

pytibꝰintellectũ.hĩc ẽ ꝙꝙ volütas eſt cã

ĩmediata. ⁊ ita dictũ ẽ⁊ oñſuʒ in pᷣmo
liꝰ qm ergo bonũ dicit rõem duplicis
cãe.ſ.efficiẽtis ⁊ finis:hĩc eſt ꝙ bonũ ẽ

rõ q̃re volũtaſẽ in actu.⁊ ita potiſſima

rõ ꝓductõnis effectuũ.⁊ iõ eſſe noſtrü
attribuit᷑ bonitati:n pꝑ modũ repntãdi:
vel axpꝛopatõis in repntado:łᷣ rõis in
cãndo.vñ pᷣma ↄñntia includit hãc.ſ.qa
bonꝰẽ deꝰvult ſe diffundẽ.⁊ qa vult ſe

diffundẽ: vult creaturò ꝓducẽ. etquia
vult creaturã ꝓducẽ:vult creatura ee.

⁊ ita qꝛ boneſt ſumus. Itẽ qrit᷑ de

hac ꝓpõe.inqtu ſumꝰ:boni ſi um“. vf
ꝙ nos boni ſum p eẽntiã. qð eſt cotra
PBoeciũ de ebdomatibi.qͥ dic ꝙ ſumꝰ
boni pticipatiõe. Itẽ ſi inq;tů ſumꝰ:
boni ſum. nõ ẽ ĩtelligẽ eẽ abſtracta
bonitate. qð flin ẽ cuʒ ĩtelligat᷑ veritas
bonitate abſtracta. W. boitas
eſt duplex ĩ creatura.vna q ẽ ex foꝛma
dãte eè. alia qẽ ex foꝛma date bene eſſe
vma eſt böitas ſbalis qᷣ nõ addit ſupꝛa
foꝛmã nouũ eẽ:ſᷣ ſolũ relatõʒ dl finalẽ
o 4

cqm.ex qua cõ patõe oẽ aliud a deo bʒ

eſſe bonũ.⁊ quia illa ↄpatio ad cauſaʒ

eſſentialẽ ſiue finalẽè eſt eſſentialiſ nec

vnq; eſſe reliquit:nec põt reliquẽ.hinc

ẽꝙ Nug.dicit.inq;ẽtũ ſumꝰbõi ſumꝰ.
Ad illud ergo qð obicit᷑ de boecio.

dicẽdũ ꝙ ipe vocat bonũ pꝑ eẽntiã illuq
bonũ:quod eſt abſolute bonũ:nõ ex de
Pendẽtia ad aliud.hoc autẽ modo nul-
la creatura bona eſt:imo ex cõpatoõne

⁊ ideo pticipatõe.nec ſequit᷑ ꝙ accidẽ/
taliter.qꝛ pticipatio nõ eſt accidẽtalis

reſpectu pᷣme bonitatis:qͥ eſt ex foꝛma
date eſſe:quis ſit accidetalis ſᷣm ꝙ eſt
ex foꝛma dãte bene eſſe. Ad illud qð
obꝛ ꝙ nõ eſt intelligẽ eſſe c& dicẽdü q;
illud qð attribuitalicui ſᷣm ꝙ ipm:pot
duplicit attribui.Aut enĩ ↄſequitaut
Pcedit.ſi pꝛecedit: ſic eſt ita eẽntiale ꝙ
ſine ipo non eſt:nec põt intelligi. ſed ſi
aliquo modo ↄſequit᷑ nõ tamè cadit in
aliud genꝰ. põt quiqẽ itelligi itellectu
axpꝛehẽdẽte:⁊ intellectu ſemiplene et
reſoluẽte. ſed intellectu plene ad cãs
cõpante: nõ põt intelligi nõ intellecto
illo: maxie cũ ilł'q diẽ hitudinẽ ncciaʒ
⁊ relatõem ad cãm:ſicut verũ ⁊ bonũ.
Atẽ qrit᷑ de his cauſ:quas aſſignat
magr circa vnionẽ aĩe rõlis.dicit eĩm
pmo ꝙ cꝗ eſt dei volũtas.⁊?ꝰ ꝙ ẽ cauſa
inſtructio nr̃a.⁊ vr̃ ꝙ vtraq; ſit inartifi
cialis. Pꝛĩa eĩ rñſio põt ad oĩa dari.ĩ
⁊zapf pᷣnpeti.qꝛ ſi ñ eẽt vnita lippide:
vidẽt deu:nec ĩdigẽt exꝰg ſi ex? idiguit
nõ fuit niſi ppt mioꝛatòz ſue ↄgnitõis
edð ꝙ magr rñdet ſufficieter et
bñ.ſufficieter quidẽ.qꝛ cum ſit duplex
via cogſcedi opa dei.ſ.fide et ĩtelligẽ⸗/
tia. Ad ſoliditatẽ fidei ſufficit ſcire p½
de yoluit quẽ credit nõ velle niſi rõbi
le.vñ in pma rñſiõe ſatiſfacit fidei.et Hᷣ
rñſio in omnibo fideli:vt fidel E:plene
ſufficit. Ad ſoliditatẽ intelligẽtie rñ/
det᷑ iõ.⁊ cũ nõ poſſit reddi rõ ł cqᷓ ex pte
dei:reddit᷑ ex pte creature.⁊ G̊ ẽ maife
ſtatio dine bõitatis ĩ ſuo ope ĩ q dʒ ſe
manifeſtare:nõ ſolũ ppt nr̃aʒ iqigẽtiã
venꝝ etig ad ſuã gloꝛia.⁊ ſic patẽt obie-
cta. Rũñdet᷑ h cauſa efficiẽs:et finalis.
⁊ ſic ſufficièter et plene.

7

Biſtinctio ſecũda.

5 E angelica

