ſic ꝓcedit⁊ querit᷑ vtꝝ illð pec
cati genus ſit gauiſſimũ. Et ꝙ ſic við
tur pꝛio pꝑ auctoꝛitatẽ magjr̃i in lit. Eſt
pterea qodã peti genus ceten gꝛauiꝰ
abhoĩabiliꝰ. Itẽ rõe uidet᷑.Ma⸗
ius ẽ pcẽm qð magis fac diſtare a ve
nia.ſᷣ tale ẽ pcẽm ĩ ſpin ſanctũ ergo ⁊c
Item maius ẽ peccatũ qð magis ĩ
habilitat aĩam ad iuſticiã.ſʒ peccatuʒ ĩ
ſpiritum ſactuʒ eſt huiuſmodi q; maxi
me uoluntatem deoꝛdinat ergo ⁊c.
Item ſicut ignoꝛantia excuſat pec
cantem ſic ſcientia aggꝛauat. quia ſer
uus ſciens uoluntateʒ domini ſui c.
ſed peccatum in ſpiritum ſanctum eſt
peccatum ex induſtria ſiue ex certa ma
licia. ergo t. Sedↄtra. Super il

lud. Conuertantur ad veſperam .

ſero⸗
ergomt
qnisp
catigno.
inquo
minusp
Itez.
lier ſint
agpropn⸗
poopriat
nenne
pctm qs
litaspct
nigel
peccatu
peainf
litiari
tas qꝛſt
nſequei
illd pct
bico ſecl
gis regt
malicia
nicatoe
ſit petn
exmal
peccat
Peccat
ĩpetõ
cegit
tüſanc
tas ot!
iſpiriti
ſpinimf
natumin
ſieoffich
dand
udnn
Picalor
eliäpe
gicam
liOe
lübab⸗
hoege
. pp⸗
peccatũ
utgaan
abboia
Roͤai

ctüeer

hikie
h deen
Lalten
depil
cabge
ferne
gact
6Etpi
no mo
amtefue
nlnai
open
ulspcti
ng dee
Ninalis
rpenteft
isioſit
ge,oltſ
ſiueſubi⸗
noneffei?
oſenel
lies per
w.

mer
eneriti
queruni
ius pecci⸗
gneniurde
..

mum

ſtilope
Ligſi ris
jinlG
guui
Me⸗
Weae
güengo⸗
gomgs
pccani
diamann
ergoz.
cculatpec
t. muſe
nmniſoin.
anctumeſt
acemumd
Slper
ſ penam —

HNemo ĩſanabilioꝛ qͥ ſanus ſibi vide᷑.

ergo minus elongata ſanitate petm ĩ

dq quis peccat ſcieter qᷓ; ĩ quo quis pec

cat ignoꝛanteraʒ petm in ſpm ſanctuʒ

ẽ in quo qͥs peccat ſciẽterꝗ videt᷑ ꝙ ſit
minus petm q́; peccatũ ignoꝛantie.
Itſtezʒ ſi vna ſit maieſtas triũ⁊ eq̃ᷓ
liter ſint omẽès honoꝛãdi. tñ maieſtas

aꝑpꝛopꝛiat᷑ patri.⁊ honoꝛ pꝛopter ap
pꝛopꝛiatõnem ei debet᷑.ꝗ̊ petin qð ẽ in
pꝛẽm uel tm vel plus deũ inhonoꝛat q;
petm qð ẽ ĩ filiũ uel ſpin ſãctũ.ſi ̊ qua
litas pcti penſatur ſᷣm q;titatẽ ↄtẽptꝰ.
uidet᷑ ꝙ nõ ſit maiꝰ pctmn in ſpm ſcm qᷓ;

peccatũ ĩ pꝛẽʒ ⁊ filiũ. Itẽ malicia ẽ

pẽa inflicta ꝓ pctõ oꝛigĩali ſicut igno
ratia ⁊ ĩfirmitas.ſ̊ ignoꝛãtia ⁊ infirmi
tas qꝛ ſũt pene aliq mõ excuſant petmi
ↄſequens & pariroͤe vmalicia. Itẽ
illð peti gꝛauius ẽ ĩ q᷑ magꝗ regnat li

bido ſed ĩ peccato qð ẽ ex ↄcupia ma

gis regnat libido q; in pccato qð c ex
malicia.ſicut pʒ qꝛ maioꝛ ẽ libido ĩ foꝛ

nicatõe q; in deſpatõe.ꝗ uidet mai?*
ſit petm qð è ex cõcupĩa q; illud qð eſt

ex malicia. peccatum ĩ ſpm ſcm nõ ẽ
peccatũ gꝛauiſſimũ. Itez gꝛauius ẽ
peccatũ ĩ qͥẽ maioꝛis bonicoꝛruptio q;
ĩ pctõ ĩ ſpiritũ ſactũ.in illo enĩ pctòõ re/
cedit᷑ ⁊ a vitate ⁊ a bõitate.ĩ pctõ ĩ ſpiri

tũ ſanctũ a bõitate tm.&̊ nidet᷑ ꝙ ĩfelici

tas uł hereſis gꝛauioꝛ ſit q; peccatum
1 ſpiritũ ſactů. Mꝰ dð ꝙ peccatũ in
ſpiritũ ſactũ ẽ peccatũ gꝛauiſſimũ.⁊ q;

naturã maxie ledit.⁊ qꝛ oculos dei ma

xĩe offẽdit. Naturã in quã maxiĩe ledit

dũ nõ ſolũ aufert ei ſanitatẽ ſ̊ etiã pꝛe

cludit niã ad ſanitatẽ.vñ ſicut moꝛbuſ

piculoſioꝛ ẽ q̃ nõ tatũ ledit naturs ſed

etiã pcludit viã ad ſũptõeʒ cibi vel me
dicamẽti ſic ĩtelligẽdũ ẽ de illoꝰ ſpũa

li.Oculos dei maxiĩe offendit.qꝛ nul/

lü habʒ coloꝛẽ excuſatõis.⁊ iõ peccanſ
hoc genere pcti meret᷑ ſeueriꝰ iudica/

ri. ⁊ ꝓpter h duo dieit magiſter ꝙ hoc

peccatũ ceten ẽ gꝛauius ⁊ abhoĩabiliꝰ

ut gꝛauius dicat᷑ rõe maioꝛis leſiõis.
abhboĩabili rõe defcũs excuſationis.
Roõ aũt hui ẽ.qꝛ peccatũ ĩ ſpiritũ ſan
ctũ ẽ ex malicia.⁊ non ſolũ ex malicia

ſed ex malicia ⁊ induſtria.peceat eniʒ

tũc qͥs pctõ ĩ ſpiritũ ſactũ qñ ad malũ

mouet᷑ ex neqͥcia ſpũs ſciẽs ſe moueri
ad malũ.vñ peccatũ in ſpiritũ ſanctuzʒ
eſt ex malicia cõflata ex cõcurſu mali⸗
cie ex oꝛigiali peccato cõtracte ⁊ mali
cie actualis còiũcte ĩduſtrie.⁊ iõ nõ ta⸗

tü of eẽ ex malicia ſed ex certa malicia
Aiꝛĩa aũt malicia ſ. ex oꝛigiali relcã
NX peccatũü non excuſat.quia talis ma/

licia eſt ex ipſa volũtate ſᷣm ſe.⁊ iõ cuʒ

voluntati ſubiaceat non minuit rõem
voluntarij ſicut facit ĩfirmitas ⁊ igno

ratia.⁊ qꝛ non minuit rõem voluũtarij
nõ diminuit de rõe peccati.⁊ ꝓpterea

nõ ſolũ excuſat ſʒ etiõ multũ aggꝛauat

tñ rõe ĩpꝛobitatis ꝓpꝛie.tñ rõe cogni⸗
tõnis adiũcte.ptriuſq;.n.è aggꝛauare.

Et ſic pʒ ire peccatu in ſpiritũ ſäctuzʒ
marxie oculos dei offendit.ſ.qꝛ ẽ ex cer
ta malicia. Ex hac etiã eað cã naturã
ledit.leſio enĩ pcti pncipalłr cõſiſtit in

deoꝛdinatione volũtatis.⁊ q;to volun
tas magis ĩpꝛobe ad aliqͥd ſe ĩcliat tã
to magis ſe deoꝛdinat ⁊ depᷣuat.⁊ qͥa
ex certa malicia h̊ pctm ꝓcedit.iõ ĩ H
peti genere ſciẽter ⁊ pꝛudẽter.ĩmo eti
am ĩpꝛudèter pctõꝛ pelegit maluʒ.⁊ iõ
voluntas ei in hoc pctò mag reſpuit
bonũ q; in alis.qꝛ aplius ĩficit᷑ polůõta
tis guſtus.⁊ hinc ẽ eti ꝙ reſpuit me/
dicamẽtũ quẽadmoð guſtus maxime
ĩfectꝰ reſpuit bonũ cibũ. Quoni g̊ q
peccatũ ex certa malicia ꝓcedit.hic ẽ
ꝙ ẽ ceteris alijs gꝛauiꝰ ⁊ abhoĩabili
q;tü ẽ ex genere pcti.hĩc ẽ etiã ꝙ ẽ ma
xime nature leſiuũ ⁊ maxĩe oculoꝝ di
uĩe maieſtatis offenſiuũ. Et iõ ↄcedẽ
de ſũt rões oñdẽtes h̊ peccatũ eẽ gꝛa/
u iſſimũ. Ad illð qð pꝛio obꝛqꝙ pec/
catũ ex ignoꝛantia magꝗ a ſanitate elõ
gat.dð ꝙ maioꝛ ĩſanabilitas ex dupli
ci cauſa poteſt venire.aut ex ↄditione
moꝛbi.aut ex ↄditõe ĩfirmi.Cũ & dicit᷑

ꝙ nemoẽ ĩſanabilioꝛ eo qͥ ſibi ſanꝰ vi⸗

detur.hoc intelligit᷑ q;tũ ad ↄditõem ⁊
ſtatũ infirmi pꝛo eo ꝙ talis nõ ſentiẽs
ſe ĩfirmũ nõ querit medicuʒ.⁊ ita nũqᷓ
ſanatur q́;tum autem ad conditioneʒ

moꝛbi non habʒ vitatẽ. ſi enĩ peccans

ex ignoꝛantia erudiat᷑ de facili rcipit
ſanitatẽ.peccans aũt in ſpm ſanctũ re
bellis ẽ eruditõni ex ipſa natura talis
moꝛbi ⁊ iõ q;tũ eſt de ſe peccatuʒ illud
7 ganius ẽ ⁊ inſanabilius Ad illð
qð obꝛ ꝙ peccatuʒ in pꝛẽm è eque gꝛa
ue uel mag q; peccatũ in ſpin ſcm. qͥa
prĩ appꝛopꝛiat᷑ maieſtas.dð q illð pec
catũ non dr̃ eẽ gꝛaui alijs ꝓ eo ꝙ ĩ eo
mag contẽnatur perſona ſpũs ſancti
q́; pſona pꝛĩs.nam in oĩ pctõ contẽnit᷑

una maieſtas triũ perſonaꝝ.vñ ſicut
hoc genus non diſtinguit᷑a pctõin pa

trẽ ex H̊ ꝙ hic contènat᷑ ſpũſ ſcũs ⁊ ibi
pf̃.ſic nec ⁊ hoc gꝛauius iudicat᷑ ſed ex
hoc gꝛauius.quia in ipſoãplius con/
tẽnit᷑ trii perſonarũ maieſtas p alijs
generibus peccatoꝝ. mag eniʒz impu
gnat gꝛãam que eſt totius trinitatis ef
fectus.⁊ ideo mag eſt pctĩ genus.⁊ iõ

rõ illa pꝛoceditex falſo ĩtellcũ. Ad
illud qð obꝛ ꝙ malitia ẽ pena ĩflicta.ꝗ
debet excuſare ſicut alie pene.dð ꝙ; ñ
ſile.⁊ rõ huius ẽ qꝛ malitia rſpicit vo
luntatẽ ſᷣm ſe.ignoꝛantia reſpicit ĩtel/

lectũ ⁊ infirmitas reſpicit carnẽ.⁊ illa

non adeo ſunt in voluntate ſicut ĩ ip

ſa malitia tiõ magis diminuũt de rõe
peccati q; malitia. Mꝛeterea peccatũ
in ſpm ſcm nõ tm ẽ ex malitia ↄtracta
ĩmo ẽ ex malitia coflata malitia cõtra
cta ⁊ malitia ꝓpꝛia ſicut ſupᷣ dictuʒ ẽ.
Ald illõ qð obꝛ ꝙ illud petm ẽ gꝛa/

ni in q́ mag regnat libido.dð ꝙ libi⸗

do maioꝛ dr duptr.aut rõe maioꝛis vo

luptatis aut rõe maioꝛis ĩpꝛobitatis.

libido enĩ noĩat uolũtatẽ roluptuoſa

⁊ ĩpꝛobam.Cũ g̊ dr ꝙ gꝛauitas pecca
tiattẽdit᷑ ſᷣm q;titat libidĩis.dð ꝙ; ve

rũ ẽ ſm ꝙ q;titas libidis penſat᷑ ſᷣ ĩpꝛo

bitatẽ uolũtatis ſ̊ ñ ẽ ueꝝ ſᷣm ꝙ pèſat᷑
penes delcãtõem ſicut pʒ.qꝛ gꝛaui pec

cat ſenex foꝛnicatoꝛ uel adulteratoꝛ qᷓ
iuuẽis.ex ĩpꝛobioꝛi eni uolũtate moue

tur q;uis iuuẽis ãpliꝰ delcẽt. Licet ꝙ
ĩalus generibus pctòꝛũ mag abüdat
libido q; tũ ad delcãtõem.qꝛ tñ in H̊ pc
cato mag abũdat qtũ ad ipꝛobitatem
volũtatis gꝛauiꝰẽ iſtöõ. Ad illð qʒ

obꝛ ꝙ maioꝛ eſt coꝛruptio in peccato ĩ

figdelitatis.dð ꝙ; maioꝛ conuptio pot
eẽ dupłr aut ĩtẽſiue aut extenſiue.Ex

tenſiue loquendo pła bõa puant᷑ ĩ pec
cato infidelitatis q́; ĩ płtõ in ſpm ſcm.
q ĩ illo peccati genere tollit᷑ totiꝰ ſpi/-
ritualis edificij füdamẽètũ. Intenſiue
qt magis fit pꝛiuatio in pctò ĩ ſpm ſan
ctũ ꝓ eo ꝙ magis ĩhabilẽ reddit ad bo
nũ ⁊ aplius firmat ĩ malo.vñ illð pec/
catũ recte põt dici gꝛauius in qͥ eſt ma
ioꝛ bõi puatio intenſiue.⁊ qꝛ pctin here
ſis frequètiſſime hʒ cõiũctũ pctm ĩ ſpi
ritũ ſanctũ utpote obſtinatòem. hic eſt
ꝙ illud peccatũ ẽ valde periculoſuʒ.ſi
n. ſoluũ ex ignoꝛantia heretici mouerẽt᷑
faciliꝰ adhiberetur ſibi remediũ.łᷣ qͥa
aĩo obſtiato ptumaciteradherẽt erro⸗/
ri ſuo iõ frangũt᷑ potius qᷓ; iuuẽtur.

☛ι „
s Ecundo queri
twuur de hui peccati irremiſſibi
litate.⁊ ꝙ illud peccatũ ſit irremiſſibi
le oñdit᷑ Mat.xij.Spüſ blaſphemie
nõ remittet᷑.Et poſt. Qui dixerit ver/
bũ ſpiritũ ſãctũ non remittet᷑.nec in
hoc ſeculo nec ĩ futuro ſed xps nulloꝰ

poteſt mentiri.ergo illud pcim nulloꝰ

poteſt remitti. Itè glo.ſuper dictũ lo
cũ. Blaſphemia remittetur.ſpiritus
autem blaſphemie non r̃mittetur nec
in hoc ſeculo nec in futuro. Item
Hiere.x. Heſperauimus poſt cogita
tiones noſtras ibimus.Et poſt ſubiũ

gitur. Tu autẽ noli oꝛare ꝓ ꝓplo iſto.

quia non exaudiaʒ te.ſi ꝗ̊ pꝛo peccato
rẽiſſibili dñs vult exoꝛari ⁊ nolebat ex

oꝛãi ꝓpt᷑ petm deſpatõnis.videt᷑ ergo

ꝙ peccatũ deſperatiõis ſit irremiſſibi
le.pari rõne concludit᷑ de qualibet hu
ius peccati ſpecie. Itẽ nullũ petm
remittitur niſi de quo qͥs põt ſubire pe

nitentia et poſtulare veniam. ſʒ pecca
tuʒ ĩ ſpm ſanctũ nõ eſt huiuſmõi.ergo

EX. Maioꝛ manifeſta ẽ.minoꝛ pꝛobat᷑
per illud Aug.qui dicit in li.de fᷣmo/

ne dei. Tanta eſt labes huius peccati

ut depꝛecandi humilitatẽ ſubire non

poſſit. Item impenitentia eſt ſpeci

es huiꝰ peccati ⁊ ànexa alijs ſpẽbꝰ: ſi
̊ impẽitentia dircẽe oppõit᷑ ipſi venie

penia
ſitirren
Ps C
gennt
tͦgon
ſofemt
aug. de
peniten
nitnop
ge qhe
citbde
geſpem
catoiſt
Ite⸗
miniſt
uiatoꝛi
din bʒ
cato lib
ctũpoñ⸗
oeegi
inmali.
ſuoacw
entiar
reddit
ßnöre
peccat
ſedeti
In
miſſib
remiſt
gutper
puation
tit dz d
gen il
ppriuace
woraler
ſionep⸗
nideten
Sed p
Authe
authẽ⸗
pmüep
habetan
illudpe
Eeen
dicatur
chtmag
opiniof
diceretn

dtio do
Niue. Er,
untipee
diſcn.
wo ſoi⸗
enſiue
iſonſan
Ntadbo
nehma
thamdre
hemhiſi
mbiceſt
nloſizſi
cnonnit
Nii d
beritend⸗
nuetur.

ven
nemiſſbi
memiſſtbi
nie
direrupe⸗
inei nerin
tpsnul
vamnnllos
perdictülo
ſpinns
ninemrnec
v. Nem
doſt cogina
tpotſubii
pphilo⸗
woercato
volebater
cee
inewiſti
nulbethi
nullipom
n ßpeea
mnotego
peobi
de fno⸗
specatt
noire ſon
gekſpeel
ſiytſ
püüpene

⁊ penitentie videtur ꝙ ſimpłrpriuet

veniã ⁊ remiſſionc.videt᷑q̊ hoc pctm
ſit irremiſſibile. Sʒ ↄtra. Sup illð
ps.Lonuertãen ꝓfundũ maris.i.eos
q erant deſpatiſſimi.̊ ſi hocẽ pecca/
tũ qð maxiĩe elongat a venia ⁊ illð oĩ
no remittit᷑ videt᷑ ⁊ oĩa alia. Item

aug.de verbis vei. Iſta ĩpnia vł coꝛi
penitens q;diu aliquiſ in hac carne vi

uit nõ põt iudicari.de nullo eni deſpã

dqũ ẽ qdiu pacia dei eũ ad pniaʒ addau
cit. ſ̊ de eo qui peccat pctõ irremiſſibili
deſperandũ ẽ.ꝗ̊ videtur ꝙ peccans pec

catoĩ ſpim ſcm nõ peccet irremiſſibilit᷑
Itẽ peccatũ ĩ ſpm ſcm nõ aufert ho
mini ſtatũ viatoꝛis.h̊ q́;diu hõ ẽ ĩ ſtatu
uiatoꝛis hʒ vertibilitateʒ liberiar. ⁊ qᷓ;
diu hʒ hoc põt deo reconciliari⁊ a ꝑc

cato liberari.̊ uidet᷑ ꝙ pctm ĩ ſpin ſan

ctũ poſſibile ſit remitti. Itẽ potenti
oꝛ ẽ grã ⁊ virtus in bonũ q; ſit peccatũ

in malü.ſ̊ nulla virtꝰ reddit hiem ex
ſuo actu poſſibilẽ ad peccanð nec pẽi⸗

tentia nec alia.q̊ nidet᷑ nulla culpa
reddit Hiem ĩpoſſibilẽ ad reſurgendũ

ſHſß nõ reſun git hõa pectõ niſi remittatur
peccatũ.ꝗ non ſolũ iſtud peccati genꝰ

ſed etiaʒ qðᷣlibet aliud eſt remiſſibile.
Irtẽ ſi peccatũ ĩ ſpmſãctum di irre
miſſibile:aut hocẽ per puatõem actus
remiſſionis.aut per puationẽ diſpois
aut per puatõem poſſibilitatis. Si p

puationẽ actꝰ.ꝗ qdᷣlʒ pctin qð ñ rmit-

tit᷑ dʒ dici irremiſſibile.q̊ qdᷣlibet pctĩ
gen“ illo mõ irremiſſibile dicetur. Si
p priuatõem diſpõis.g cũ oẽ peccatuʒ

moꝛtale reddat hoĩem ĩeptũůad remiſ

ſionẽ ꝓpter dei offenſ ⁊ contemptuʒ
videt᷑ ergo ꝙ oẽ dẽat dici irremiſſibile
Sed ꝓpter puatõem poſſibilitatis .

Aut h̊ ẽ qꝛ deus nõ poöt infundẽ gram

aut h ẽ qꝛ iſte nõ põt grãʒz reciper̃. Sʒ
pmũ ẽ plane flm ſiłr ⁊ ſecundu.qꝛ iſte
habetarbitrij libertatẽ non g videt ꝙ
illud peccatũů debeat dici irremiſſibile

Eſt ꝗ̊ queſtio ſi dicit᷑ irremiſſibile quõ
dicatur⁊ qᷓlitenr? Modicendum q ſi
cut magiſterĩ littera ĩnuit quorundaʒ

opiniofuit ꝙ peccatũ ĩ ſpiritũ ſanctũ

diceretur irremiſſibile quia vix et ra-

ro aut difficiliter dimttitur. Ali ero
dixerunt ꝙ illud peccatũ dicitur irre⸗

miſſibile qꝛ nullo mõ remitti babet. ꝓ
eoꝙ tali peccato peccãs digne pẽeiter̃
nõ poteſt. Nterq; aut iſtoꝝn modoꝝ di
cendi cõneniens ẽ ⁊ verus.nec vnꝰ? re⸗
pugnat alteri ſi recte itelligant᷑. Sicẽ

enĩ irremiſſibile or dupłr. Qno mõre
miſſibile dicitaptitudinẽ᷑.alio mõ dicit
cõſuetudineʒ.ſic ⁊ irremiſſibile dupłr

põt dici. ANno mõ ut dicat᷑ irremiſſibi.
le.i.ineptũ ſiue ĩpoſſibile ad remittẽð.

alio mò ut dicat᷑ irremiſſibile qð ẽ icõ
ſuetuʒ remitti.vtroq; hoꝝ modoꝝ pec
catũ ĩ ſpm ſcm põt dici irremiſſibile.na
oẽ petm in ſpiritũ ſcm uelẽ ĩpnia vłhʒ
ipniam anexꝗ. IAmpnia aũt dr᷑ duobꝰ

modis.ſicut ⁊ pſeuerantia.vno modo

dĩ perſeuerantia ꝓpoſitũ pſeuerandi
alio mõ or̃ perſeuerantia cõtinua per

manentia ĩ bono vſq; in finẽ. Et pᷣmo

mõ perſeuerãtia è in qᷓlibʒ virtute. Se
cũdo mõ pſeneratia ĩcludit grim fina
lẽ.ſic ⁊ impnia dr dupłr.vno modo di

citur impenitentia ꝓpoſituʒ non pẽi⸗-
tendi.alio modo dr ĩpenitẽtia ↄtinua
permanentia in malo uſq; ad diem ex

tremũ incluſiue. Et ᷣm iſtuzʒ modum

peccatũ in ſpirituʒ ſanctuʒ qð claudit

in ſe impenitẽtiã duplicit᷑ poteſt dici.
Nno mõ prout claudit in ſe impnilaz
que quidẽ eſt finalis perſiſtentia ĩ ma
lo.⁊ ſic dicit᷑ irremiſſibile.quia non pp

teſt remitti.ſicut finalis gra nõ poteſt

perdi. Sed hoc modo peccare pecca⸗

to in ſpiritũ ſanctü neminiattribuenð
ẽ uſq; ad illud inſtans in quo poſſit di

ci ð iſto ꝙ finaliter ſit impenitens. Et

ſᷣm hunc modum currit vna predicta
rum opinionũ.⁊ ita valde ſtricte acci/
pit peccatum in ſpiritum ſanctũ. Alio
modo dicitur peccatum in ſpirituʒ ſã

ctum proutclaudit in ſe impenitentid

ideſt propoſitũ non pẽitendi.hoc mo/

do dicitur irremiſſibile.i. inconſuetuz

remitti.q;nis eniʒ non ſit impoſſibile

ad remiſſionem quia tale pꝛopoſitum

mutari poteſt.raro tamen ⁊ uix remit

titur.quia tale ꝓpoſitum claudit niaz
ad gratiam ĩpedit ſpus ſactiĩgreſfſũu.

IVllud enĩ qð grõm introducit? qð ad
grãm diſponit de ↄgruo ẽ volũtas r̃ce

qẽdia peccato.⁊ iõ cũ volütas faciem

ſus obfirmauit ad oppoſitü niſi fiat ei
ſpãalis uocationis donũ ⁊ adiutoriũ ñ
puenitur ad remiſſionis bñficiũ. Qñn
galia pctõꝝ genera ⁊ ſi pᷣuẽt bonã vo⸗/
luntatẽ ⁊ iuſtitiaʒ nõ tñ reddũt volun⸗/

tatẽ rebellẽ ⁊ Fpugnatẽ vocatõnẽ di

uinã.⁊ hinc ẽ ꝙ ſi nũq; remittat᷑ ꝓpter
negligentia pctõris uel propt occupa
tõeʒ moꝛtis ñ dñnr eẽ irrẽiſſibilia. ʒ

Square peccatũ illud dr irremiſſibile
magis q; alia pctõꝝ Senen ſ. ꝓ eo q;
nõ tm repugnat grẽ ſed etia diſpõi ad

vẽiã ⁊ gram ſuſcipiendã. ʒ eti quõ

dicatur irremiſſibile qꝛ ↄiter loquẽqo

nõ pᷣuat potentia ſ diſponẽ.ſtricte aut
accipiendo potentiã priuat.ſᷣ̊ hoc mõ

nõ dr̃ peccare in ſpm ſcm q́;diu viuatĩ

bac vita.Et ꝑ h pʒ rñſio ad rões que
adducũt᷑ ad utraq; partẽ.ad eas potiſ

ſime que inducũturad ſecũdã ptẽ que
ſ.oñdunt ꝙ peccatũ illud nò dr irr̃ᷣmiſ

ſibile eo ꝙ reddat hoĩem ĩpoſſibilẽ ad

veniã qdiu ẽ in vita iſta.⁊ qꝛ veꝝn ↄclu

duüt iõ cõcedende ſunt. litĩa tn rõ vi
get ondere ꝙ nullo mõ dẽèat dici irre
miſſibile.ſᷣ iq mãifeſta ẽ perea que di⸗
cta ſunt.⁊ in alijs pctis moꝛtalibus ñ
ſic ẽ priuatioad remiſſionè ſicutĩ hoc
pctõ. Quãuis enim alia pctà tollãt iu
ſtitiã. Fere.n.oẽs qui peccãt emendar̃
ꝓdponut.̊ aũt peccati genus ĩq;tũ pec
catũ ẽ tollit iuſtitiã.inqtũ no petm tale

E ꝙ hʒ qnexa ĩpenitentiq aufert hoi ꝓ/
poſitũ redeũdi ad graʒ.⁊ iõ irremiſſibi
le dicit᷑ qꝛ priuat diſpònẽ ad bonum.

Ald illud at qð prio obicit᷑ ĩ cõtrari

uʒz de auctoritate dni in Mat.⁊ etiaʒ
de glo. dð ꝙ ta textus q; glo. intelligi
hʒ q;tũ ad remiſſionis priuatõeʒ ſᷣ con

ſuetudinẽ nõſ poſſibilitatè ⁊ aptitudi

nẽ.vnde qð dñs ↄminat᷑ ꝙ illud pctm

nõ remittit hoc ĩtelligend eſt nõ qe re⸗

mitti nõ poſſit ſed ꝗꝛ deus paucis con
ſueuit remittere. Vel dicẽduũ ſicutdic

aug.q intellr de pectõ ĩ ſpi ſci ſᷣ ĩ

cludit ĩpniam finalẽ hoc ẽ ĩ quo quis

perſeueratuſq; ad mont᷑. Ad illu

qð tertio obr de verbo Hiere.ꝙ deus

nolebat oꝛari ꝓ deſpatis.dð ꝙ hoc nõ

erat q; nullo mõ poſſent ad bonu ↄuer
ti uel redire.̊ eni potʒiiſſent ſi deꝰ vel

let eos ſpałr uiſitare.b qꝛ ipſi nõ mere
bant᷑ ⁊ deus occulto ſuo iudicio nole
bat eis manũ mie ampliare.hĩc ẽ q; p/
uides ⁊ ſuũ iudiciũ ⁊ eoꝝ ĩpniam hoc
ꝓphete predicebat.⁊ ita ex h̊ nõ hẽtur

ꝓillud peccatũ nõ poſſʒ remitti.ſᷣ qꝛ il

lud nolebat deus remittere.⁊ ꝙ illi fia
lit ĩ impnia remanſuri erant qᷓ́uis poſ
ſent diſcedere. Ad illud qð obr̃ ꝙ;
tãta ẽ hꝰpeccati labes ꝙ peniteri ñ poſ

ſit. dð ꝙ aug. illud uerbũ f̃tractat ⁊ ex

planat hoc nõ eẽ dem puatõem oĩmo
de poſſibilitatis cũ deus cõuertat deſ-

patiſt mos.ſ̊ priuatiõem facilitatis.vñ
nõ ſolumõ coniueuit dici aliqͥd ĩpoſſi-
bile qð nullo mõ põt fieri ſ̊ etià qð dif

ficulter fit. Ad illud qð obr̃ ꝙ ĩpnia
ſpẽs hui peccati ia patʒ rñſio.quia

duplr dr ipnia ſicut dem eſt.⁊ ꝓut ĩpe
nitẽtia qr̃ ꝓpoſitũ non pẽitendi nõ red

dit hoĩeʒ ĩpoſſibilẽ ad uenia q;ꝛ põt ab
illo ꝓpoſito deſiſtere.⁊ illo ꝓpoſito ð
ſiſtente pot aliud ꝓpoſitũ illi ſuccede

re ⁊ per illud ad ueniaʒ peruẽire.

.Onſequenter

queritur de h peccati genere

q́tũ ad eius ſpecies ⁊ drias.⁊ circa I
querũt᷑ duo. Prio querit᷑ de ſpebꝰ

huius peccati q́;tũ ad numeꝝ ⁊ ſuffici

entiaã. Secũdo vo queritur de his
q́;tũ ad vniuſcuiuſq; ꝓbpam rõnem.

Irca primũ ſic

ꝓcedit⁊ queritde nũero ⁊ ſuf

ficientia ſpẽꝝ huius pcti. Etↄiter cõ/

ſueuer̃t h' peccati ſex ſpẽs aſſignari.
ſ.deſpatio.pſũptio.obſtinatio ⁊ iuidẽ

tia fr̃ne grẽ.ĩpugnatio veritat agni⸗

te ⁊ finalis ĩpnia. Sed ꝙ multo ptes
dẽant eẽ nidetur. q cũ ſint tres virtu-/
tes theologice. ſ.fides.ſpes ⁊ chari-
tas.quarũ quelibet ita ẽ ad ſaluteʒ ne
ceſſaria ſicut alia.videt᷑ ꝙ ſicut ẽ vnuʒ
peccatũ ĩ ſpin ſem qð eſt cõtra ſpem.ſ.
deſperatio ſilr debeat eſſe vnu z figeʒ

Laling⸗
ginales
cariet
atiint
teniit ita
gopute
tantü⸗t
ſticiaen
asm.
peciq
gliam
alieſpe⸗
Iteʒz
gliita
detia ſn
ita debe
magnu
impuajr
peneſim
leret &
nicatis
catüit
math.
plesſt
Ite
rüſpe⸗
woniel
tonean
ei cuic
gfap
debete
ſoſfrato
ſdtitinx
Rdde
wüp
zdebe
pteme
motiu
cies.
inlfa!
ſancti
pnven
nesq
numer
peemi
ritusſ.
becait
geraen
mem
cocumni

edens
ogben
vonoer

fide'de

lin were
tio nole
bicig⸗
nün be
Zröbenr
ninsaeil
kagiifin
mätiso
lad obfg
mimmödel
mentter
Mien dind
dnennde⸗
linnisn
liipol,⸗
enidf
brgipin
iſio. auu
apuie
Wnaindnd
üdord
o ppoliod
jiliſuccee
mine.

nter.
angenere
stcins
giceſpeh
nep tüuffti
nmroe bis
wnen.
wöſie
enieot i
Eieero⸗
i AMpor.
ot uuti
ul agni⸗
nulvoples
gesvirtu⸗
es lchali/
ſalez ne
ſonernug
unſpenl
mizich

⁊ alind õ caritat. Itẽ virtutes car/
dinales multe ſunt pter pñiam qͥ ſunt
nccarie ad ſalutẽ.ᷓ ſic accipit᷑ ſpès pec
cati in ſpm ſanctũ p oppoſitũ ad pꝑeni-
tẽtiã: ita debẽtaccipi ꝑ oꝑpoad ali⸗
as vᷣtutes cardinales. Itẽ ĩ deo nõ
tantũ ↄſiderant᷑ iſte Oditões:videlʒ iu⸗/
ſticia ⁊ mĩa:ł̊ etiã płes alie: vtpote bõi
tas ⁊ maieſtas.ꝗ ſic ſunt due ſpẽs hꝰ

pcæ&ci:q̃n vna ẽ coñ iuſticiã vt pſumptõ.

alia miaʒ vt ðᷣſpatio:ita vidr̃ due
alie ſpẽs deberẽt eẽ gᷣ ↄditões aliaſ.
P teʒ.vjj.ſunt pcca capitalia: int qͥ ſũt
aliq̃ ita magna ſiẽ eſt ĩuidia.& ſiẽ inui/
dẽtia ſuꝑne gr̃e ponit᷑ vna ſpẽſ hꝰpccẽi
ita debẽt poni ſupbia ira. Iteʒ eqᷓ
magnũ pꝑeccatũ eſt ĩpugre bõitateʒ ſiẽ

im pugre veritatẽ.q̊ ſiẽ ẽ vna ſpẽſ pcci

Peneſ impugtõeʒ veritaſ agnite ita de
beret eè alia ſpẽs penes impugtõeʒ bo
nitatis. Itẽ ſpẽs blaſphemie ẽ pec⸗
catũ ĩ ſpm.ſ.ſʒ ꝙ dicit᷑ in glõ ⁊ in textu
math.xij.nec ẽ aliqð pdictoꝝ.ꝗ vidr
płes ſunt ſpẽs pcẽi in ſpm.ſ.q; pdiete.

Itez qro vñ accipiat᷑ diſtinctio iſta

rũ ſi pẽꝝ.aut.n.accipit ex pte ei cui op.
ponit᷑ ̊ peccatũ:aut ex pte actuũ ſbſtra
toꝝ:aut ex pte motiuoꝛũ. Si ex parte

eiꝰcui oꝑponit᷑: cũ illa ſit gr̃a pnialis:

⁊ gꝗgr̃a pnialis ſit vna: vidr̃᷑ ᷣ vna ſola
debẽteẽ ſpẽs hꝰpcc̃i. Si ex pte actuũ
ſpſtratoꝝ: aut illi actꝰ ſunt pᷣncipales
potẽtian motiuaꝝ:aut nõ.ſi pncipaleſ
tũc nõ deberẽt eſſe niſi tres ᷑ᷣm nume/

rũ potẽtiaꝝ.ſi penes act nõ pᷣncipales

deberẽt eſſe multo płes q; ſex.Si ex

pte motiuoꝝ:ſiłr obꝛ.qa cũ plura ſint

motiua q; ſex:plures erũt hui pcci ſꝑ
cies. Itẽ h querit᷑ cũ magr nõ tãgat

in l̃a niſi de q̃tuoꝛ ſpẽbus pcc̃i in ſpim
ſanctũ:⁊ alij ponũt qͥnq; ſpẽſ:alij ſeptẽ

vñ veniat iſia diuerſitas:Queritg̊ pe

nes qͥd diſtinguũt iſte ſpẽs:⁊ q̃ ſit eaꝝ

numerꝰ ſufficiẽtia ꝰ.dicendũ ꝙp
pcẽm in ſpm.ſ.directe ẽ coñ effectũ ſpi

ritus ſancti:qͥ quidẽ dicit᷑ gr̃a pñialiſ.

hec aũt pñialis gr̃a ſᷣm ꝙ in ſacrt̃oↄſi/

derat᷑ tria reſpicit.viʒ medicũ:⁊ egro⸗/

tů: 7 miniſtru .Ex pte medici iſta duo
cõcurrũt.mĩa:⁊ iuſticia.mĩa ꝑ qua re.

mittit offenſam. t iuſticia p quã exigit
emẽdã.coñ mĩaʒ eſt ðᷣſpatio. iuſticis
ẽ pſumptio.Simłr ex pte egroti duo

cocurrũt.videlz deteſtatio pcci pteriti:

⁊ ꝓpoꝰ nõ pꝑeccãdi.niſi.n.hec duo in ſe
habeat nõ ẽ ydoneꝰ ad qͥ ꝙ gr̃a ſpũᷣſ.ſ.
hẽat in ipm efficatiã.) deteſtatõeʒ pec
catiẽ obſtinatio.õ uero ppoſitũ nõ ꝑec-
cãdi ẽ finał impnia. Simttr ex pte mi⸗
niſtri duo ↄcurrũt.videlzʒ veritas do/
ctrine ꝑ q̃m pccoꝛes iſtruat.⁊ ſanctitaſ
gre pꝑ quã ipm adiuuat ⁊ ſbleuat. ve
ritatẽ doctrine ẽ impugtõ veritat agni
te. ſactitatẽ gr̃e ẽ iuidẽtia ſupꝑne gr̃e.
Et ſic pʒ numerꝰ⁊ ſuffiq̃re.ſ.tot ſunt
ſpẽs pcẽi:nec płes:nec pautioꝛeſ.Ali
ter põt accipi ſufficientia dẽaꝝ ſpẽꝝ ꝙ
cũ pcẽm illud ſit ↄ gr̃aʒ pnialẽ inq̃n
p ipam fit remiſſio pccoꝝ ĩ vnitate ec⸗
cleſie.aut illud pcẽ̃m ẽ coñ pñiam.aut
ʒ vnitatẽ eccłiaſticã. Coñ pniaʒ auteʒ
põt eſſe dupłr. Aut ꝑ receſſuʒ a bono:
⁊ ſic ẽ deſpatio.Aut pꝑ obſtinatõem in
malo:⁊ ſic ẽ obſtinatio. Si ð vnitateʒ
eccłiaſticã:ſic ẽ aut rõe veritat᷑:aut rõe
bõitatis. Si rõe veritatis:ſic ẽ impug
tio vitat agnite.Sirõe bõitat᷑:ſic ẽ ĩui
detia ſuꝑne gre.⁊ H̊ mõ ſumũtur ſpes
q̃tuoꝛ. nec iſte modꝰaſſigndi repugtei
q dictꝰẽ. qa ſb obſtinatòe qẽ obſtiatio
malo claudit᷑ pſũptio.⁊ finałt impnia
H.n.ipo ꝙ obſtiat ẽ aliqͥs i malo: nec
timet penã:nec ꝓponit dimittẽ culpaʒ.
Aliter ſumit᷑ nuer iſtan ſpẽn. Quia
cũ pcẽm in ſpm.ſ.ſit pnialẽ graʒ:aut
ꝗ ipaʒ rõe ſui:autrõe ancedẽtiũ:aut
roe ſbᷣſeqñtiũ.ſi rõe ſui:ſic ẽ obſtinatõ.
ſi rõe anñcedẽtiũ cũ ad pniaʒ ancedãat ti
moꝛ ⁊ ſpes tãqᷓ; mole:ꝰ timoꝛẽ ẽ pſum-
ptio: ſpeʒ ẽ deſpatio. Sirõne ↄñntiũ:
cũ ad pniam cõſequat᷑ emẽda q cõſiſtit
in duobi.videlʒ in pᷣa cõfirmatõe:⁊ bo
na ſatiſfactõe:ſic vniũt᷑ due ſpẽs.q̃ruʒ
vna ẽ impustio veri:alta ẽ deteſtatio
bõi. ⁊ ſᷣm illa aſſiãtõeʒ obſtinatioↄphẽ
dit obſtinatõeʒ ꝓpe dictã:et finalẽ im/
pñiaʒ. Et ſic pʒ nümer ⁊ ſufficiſpẽꝝ
7 q̃ rde qͥdã aſſignt qᷓ̃tuoꝛ:qͥdã qnq;.qdã
ſex. IJlle aüt mõdꝰq aſſignt᷑ ſex ſpèſ cõ
ueniẽtioꝛ ẽ:⁊ cõius tenet᷑:ꝓ eo ꝙ ülnd

P

qgð alij dicũt ĩplicite ille dicũt explici/

te. iuxta hũc moð ↄcedẽdũ ẽ ſpẽs pcẽi

ĩ ſpm.ſ.ſeʒ nũero eẽ ſex ⁊ nõ plureſ.
Ald illud &̊ qð obꝛ ꝙ debẽt eẽ pcẽm in
ſpm. ſ. ſcʒ fidẽ ⁊ caritatẽ. dicẽdũ q;

illa rõ nõ cogit.qꝛ nõ dr̃ deſpatõ pcẽm

in ſpm.ſ.qa ẽ coñ ſpẽm: ſ̊ qꝛ directe re⸗-

pugt diſpõni gre pniat᷑.qͥ.n. deſpat ð
veĩa nũq; ad gr̃am ſe pparat.ſiẽ iudaſ

ꝗQq faciliꝰdeſpas cucurritad laqueũ:ſiẽ

dic Augꝰ.qᷓ; ad petẽdũ mĩe bñficiũ.

Ald illud qð ob ꝙ ſunt alie pᷣtutes car

diales pter pñiaʒ.dð ꝙ ⁊ ſialie virtu/
tes ſint:tñ pñia ppe virtẽ p quꝗ reſur

git Hõ ĩ gra ⁊ ꝑ qu remittit᷑culpa.⁊ iõ

pcẽʒ qð ẽ maxie ĩpugtiuũ gr̃e maꝗ di

recte hʒ oppõi gfe q́; alij ᷣtuti camſiali

MPꝛetẽa pnia nõ tatũ ẽ virꝰ: ſᷣ eti ſa/
cramẽtũ.et vtroq; mõ ei opponit᷑ pcẽm
in ſpm.ſ. Ad illud qð obᷣꝛ ꝙ alie ſũt

coõditões dei q́; mia ⁊ iuſticia.dðʒ ꝙ et

ſialie ſint:iſte tñ ſunt pcipue qͥ coͤſide⸗/

ranft in ope iuſtificatõis ⁊ q̃s optʒ attẽ

dere pccoꝛes vt poſſint redire ad gr̃aʒ.
⁊ iõ mag ̊ iſtas aſſignt᷑ ſpẽs pcci ĩ ſpi

ritũ ſanctũ q; cõditões alias. Ad
illud qð obꝛ ꝙ ſeptè ſunt capitalia vi/

tia ita magna ſic iuidia.dð ꝙ ĩuidẽtia
ſupne gfr̃e nõ ponit᷑ eſſe pcẽm in ſpm.ſ.

e ei ꝙ ẽ capitale vitiũ uł pccẽm:łᷣ rõe

ei ꝙ ẽ impustio boõi q̃ directe hʒ oppo

ſitõeʒ ad bonũ pnie. Ad iltq qð obꝛ

ꝙ cõtingit ĩpugnare bonitatẽ ſiue ve⸗
ritatẽ ⁊ maieſtatẽ.dicẽdũ ꝙ in pugna⸗/
tõe veritatis agnite claudit᷑ impugtio
maieſtatis ⁊ etiã bõitatis.qm vitas nõ
tantũꝰpdicat⁊ maĩfeſtat boitatẽ:⁊ etiã
dei maieſtatẽ.⁊ duʒ aliqͥs ſciẽter diẽ ᷓ
veritatè in q̃ pdicat᷑ dei maieſtas ⁊ bo/

nitas:pꝑ ↄñs maieſtatẽ et bõitatẽ impu
gnat. Ad illud qð obᷣ de ſpecie bla
ſphe mie.dð ꝙ cõphendit᷑ ſᷣ impugtiõe
veritatis agnite. qͥ.n. vbis falſis veri⸗

tati dei reſiſtit:⁊ blaſphemare dr:⁊ ve/

ritatẽ agnitã impugre. Ad iltò qo
querit᷑ nes qͥd accipiat᷑ nũerꝰ ſuffici

entia ſpẽn hꝰpcci? dðʒ ꝙ ſumit᷑ ex pte
oppoſiti. oꝑponit᷑aut p ſtie H pcci genꝰ
nõ ſolu rõe habitꝰpñie:ſ eti rõe eoꝛuʒ

2 3 ↄcurrũt ad phie effem. Et qꝛ iſta ſüt

ſex:ſiẽ oſtẽſuʒ fuit: duogx pte medici:
⁊ duo ex pte egroti:⁊ duo ex pte mini⸗/

ſtri. ꝓpt᷑ hᷣ ſex ſunt ſi pès hui?peci.
Zld illud pᷣo qð vltimo qrebat᷑ iã pʒ re/
ſpõſio ꝑ ea q dicta ſunt. :

.Excundo queri

tur de ſpẽbo h pcci q;tũ ad ra
tões ꝓpas:⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ niła iſtaꝝ ſit ſpe

cies pcc̃i in ſpm.ſ.in pᷣmo de deſpatoe

qͥa pcẽm in ſpm.ſ.ẽ ex certa malitia.ſ
deſpatio potiꝰẽ ex infirmitate qᷓ; ex ma

licia. vidr̃ ꝙ deſpatio ñ ſit pcẽmĩ ſpi
ritũ.ſ. Si tu dicas ꝙ ſaltẽ põt eẽ ſpe
cies inq̃ntũ ẽ ex malicia. Obꝛ coñ hoc

qͥa q deſpat cogiat in coꝛde ſuo ꝙ ma

ioꝛ iniqtas ſua q; dei mia. ⁊ oĩs talis
errat⁊ decipit᷑. ꝗ omis deſpatio oꝛtiʒ
ha bʒ ex ignoꝛãtia. nõ eſt ſpẽs pcci in

ſpiritũ ſanctũ. Scðo oſtedit᷑ hipm
de pſumptõe. qͥa frequèter pſumit qͥs

potiꝰ ex cõfidẽtia vł audatia q; ex mali
cia. nõ videt᷑ eſſe ſpẽs pcẽi in ſpiritũ

ſanctů. Situ dicas ꝙ nõẽ ſpẽs ni/
ſi q̃ntũ ꝓcedit ex malitia. Obᷣꝛ coñ hoc

qͥa pſumptio vndecũq; ꝓcedat ſpès ſu

pbie eſt qͥ è capitale pccʒ. non ẽ ſpẽs

pcxẽci in ſpiritũ ſanctů. Tertio oſtẽ⸗
dit᷑ hipm de obſtinatõe. qͥa obſtinatio
eſt ĩidurate ment in malicia ptinatia ꝑp
qm fit hõ ĩpenitèſ.ſiꝗ iduratio mèt ve
nit ex pmàſiõe in pcco:⁊ pmãſio in pec

cato nõ ſit ſpès pcci:ß potiꝰcircũſtãtia
videt᷑ ꝙ obſtinatio nõ ſit ſpẽs pcciĩ ſpi
ritũ ſanctũ. Si tu dicas ꝙ obſtiatio
ſm ꝙẽ pcẽm ĩ ſpm ſanctũ nõ tantũ di⸗/

cit pmanſiõem: ſ eti dicit nouũactũ
motũ. O b coñ B. qꝛ act'ille nõ ẽ ali⸗-
ud q; uolutas manẽdi in pcco.q̊ᷓ nõ eſt
aliud q; ixenitẽtia.̊ videt᷑ ꝙ obſtinatio
nõ ſit ſpẽs pecci in ſpm ſanctũ ab ipeni⸗
ttia diſtincta. Quarto oſtẽdit᷑ hoc
ipm de impustiõe veritatis agnite. qe
frequẽter ueritas agnita impugturex
nerecũdia. q; hò timet ↄfundi qñ dicit
falſuʒ. videt᷑ ꝙ nõ ſit ſpẽs peẽi in ſpi
ritũ ſanctũ. Situ dicas ꝙ nõ ẽ ſpẽs
pcẽci in ſpm ſanctũ:niſi qñ ẽ ex malicia
jMNbycit᷑ coñ Hh. qͥa tã veritas q; veritad
agnitio filio ꝓpꝛopat᷑.ꝗ potiꝰ dʒ dici

neclck
emini⸗
deii
üzre⸗

Ueri
zinn
hrſtic
Npatee
ina.5
tun
Niniſt
küft
conboe
noqm
bis talis
vonz
pcciin
ſamuds
Setrali
inſprri
ſpisni
unſpesſu
oneſpes
moote⸗
tinatiat
iomii re
ſoinar
riſtütia
Küſpi
and
ntüdi⸗
gouüacii
lerotal⸗
obſimeto
icbieni
ſticit
onitec
pmäturet
igndiet
Naiinſti
ſoͤeſpes
maleeᷓ
zinin

/

1 odl

impu tio veritatis agnite peccatnʒ in

filiũ qᷓ; peccat i ſpiritũ ſanctů. Quĩ

to loco oſtendit᷑ hocipm de ĩuidẽtia ſu
perne gre.qͥa aliquis ĩuidetalij ex coꝛ/
ruptõe nãe.ergo ſi ome ꝑeccatũ in ſpiri

tuʒ ſanctũ eſt ex malitia: videt᷑ ꝙ iſta n

eſt ſpès pcẽi in ſpirituʒ ſanctů. Si
tu dicas ꝙ H̊ modo eſt ꝑeccatũ in ſpiri
tũ ſanctũ quo modo ꝓcedit ex malitia
Obyijcit᷑ coñ hoc: qꝛ ĩuidẽtia ſuꝑne gra
tie ſempꝑ cõtinet᷑ ſſ ĩuidia qð eſt pecca
tũ capitale.ergo videt᷑ ꝙ ĩuidentia ſu⸗
pne gr̃e reducatad peccatũ capitale:⁊
ſic peccatũ in ſpiritũ ſanctů. Sexto
⁊ vltimo oſlendit᷑ illud idem de impe⸗
nitètia.quia aliquis nõ penitet qͥa ne⸗
ſcit ſe peccaſſe. vidt aliqᷓ impenitẽ
tia ſit ex ignoꝛãtia.̊ nõ eſt ſpẽs peccati
in ſpiritũ ſanctuʒ qð vliter eſt ex mali
cia. Si tu dicas ꝙ tũc ẽ ꝑccatuʒ in
ſpiritũ ſanctũ qñ eſt ex certa ſcientia.
Obhcit᷑ coñ hoc.qꝛ ſciètia nõ variat ge
nus peccati:cũ ſit circũſtãtia.ſiq̊ impe
nitẽtia pcedens ex ignoꝛãtia nõ eſt ſꝑe
cies pcci in ſpiritũ ſanctu:videt ꝙ nec
impenitẽtia pcedens ex certa ſciẽtia.
vdicendũ ꝙ quèadmodũu in opib⸗
meritoꝛijs caritas dat foꝛmã: ita ꝙ ni⸗
hil ẽ meritoꝛiũ niſi ex caritate ꝓcedat.
ſic intelligendũ eſt ĩ peccato in ſpiritũ
ſanctũ ꝙ malicia dat foꝛmã huic pec/
cato.vñ nihil dicendũ ẽ eſſe pcẽm ĩ ſpi
ritũ ſanctũ: niſi qͥ ex certa malicia ꝓce
dit.Et quoniaʒ fere oẽs actus aĩe qui
ꝓcedũt ex certa malicia poſſunt ꝓcede
re ex infirmitate ⁊ ignoꝛatia:⁊ nomina
peccatoꝝ ponütur ab actibi.hinc eſt ꝙ
nullũ nomẽ pdictarũ ſpecien ẽ impoſi⸗
tuʒ alicui eaꝝ ſʒ ꝙ eſt pciſe pcẽm i ſpi
ritũ ſanctũ.⁊ ꝓptẽa in oĩbus opꝰẽ hac
fiali ⁊ cõi diſtinctiõe.vt dicamꝰꝙ iſta
ex nomĩent peccatum in ſpirituʒ ſan
ctũ ſᷣm ꝙ ſunt ex malicia.ſi aũt ſint p-

ter maliciã: vtpote ex ignoꝛãtia ⁊ infir-

mitate tũc nõ ſunt pcca in ſpiritũ ſcm.
H aſt melius patʒ ſiad ſingula deſcẽ-⸗
damꝰ. Ald illud enĩ qð pᷣmo obyjcit
de deſpatiõe ꝙ pot ex infrmitate.dicẽ⸗

dũ ꝙ aliqñ deſpat aliqs ex puſillani⸗

mitate:ita ꝙ in ipa deſpatõe nõ iuenit

9

ↄplacentiã:ſᷣ dolet ⁊ re mittit᷑ coñ ipasʒ.

7 tũc nõ dicendũ ẽ eſſe pcèm in ſpirirtũu

ſanctũ.qꝛ in tali deſpatiõe hõ nõ pici⸗
tur in pfunqũ. Eſt ⁊ alia deſpatõ qua
qͥs deſpat diffinitine abſcòdens ſe q̃ſi
a facie diuĩe mie ſʒ ꝙ fecit Caym qui
dixit. Ecce a facie tua eycis me wodie.
⁊ ̊ ſemp ẽ peccatũ in ſpiritũ ſanctu. qꝛ

in cõru meliã diuĩe miĩe:cui ſuam pfert

iniqͥtatẽ.ſiẽ dixi Caym. Maioꝛẽ ini
quitas mea &. Ex ̊ tamẽ nõ iudicat᷑
infidelis. aut qͥa talis bñ ſentit ð alys

ß male de ſe. aut certe q; neſtimat deuũ
mißeri ñ poſſe h̊ potiꝰmißeri nolle.? ta

le peccatũ ſemp habʒ cõiũctaʒ maliciã
ꝓ co ꝙ ꝗͥ ſic deſpat in tali culpa vłt vi
tam ſuã finire: vn tales ðᷣſpatiſſimi fre
qntiſſime ſibijpis ĩferũt moꝛt. Ad
ilłd qð obijcit᷑ de pſumptõe.dicẽdũ ꝙ;

eſt pſumptio de meritis:⁊ ẽ pſumptio

de impuitate. Mꝛima pſumptio q̃ qs
pſumit de meritis ſuis ſiue de aliquo
qð habzʒ in ſeè peccatũ ſupbie. Scoa
vero pſumptio q̃ quis pſumit de ipu⸗
nitate dans totu diuĩe mie: ⁊ auferes
ei rigoꝛẽ oĩno iuſticie: H eſt pꝑeccatũ in
ſpiritũ ſanctũ. qͥa claudit vi ad gr̃am
⁊ viã ampliat ad peccatũ.⁊ ſic pʒ ali
ter ptinet ad peccatũ capitale: T aliter
ad peccatũ ĩ ſpiritũ ſanctũ. Ad iltd
qð obijcit᷑ de obſtinatõe ꝙ obſtinatio
dicit pꝑmanſiõcm in malo.dicendũ ꝙ
obſtinatio dicit᷑ duplicit. Qno mõò di⸗
citur obſtinatio cõtinua pmanſio ĩ cul
pa. A lio mõ dicit᷑ obſtiatio voluntas
cõplacens ſibi ĩ culpa pꝑtrata:⁊ pꝛio
rem culpã nõ deteſtans ̊ aꝑpꝛobãs.et᷑
hoc mõ dicit actũ.actũ inq; pcedenteʒ
ex malicia. ideo ẽ pcẽm in ſpiritũ ſan⸗
ctũ. Biffert aut ab impenitẽtia ſᷣm ꝙ;
hic ꝓpꝛie accipit᷑.naʒ vnũ eſt reſpectu
pteriti:⁊ reliquũ reſpectu futi.Et qᷓuis
vna ſit virtus cuieſt pterita plangere

⁊ plangèda non cõmittere: tamèẽ circa
iſtos duos actus poſſunt eſſe diuerſa

vitia. ſicut largitas cuũ ſit vna virt:ta⸗
men ſᷣm duos actus qad ipam cõcur⸗

rũt:videlʒ dare:⁊ tenere:habʒ duo vi:/

tia oppoſita:videlʒ ꝓdigalitatẽ ⁊ aua/

ritiäã. Ad illd qð obicit᷑ ð ipdugtor

2

e

veritat agnite.dicèdũ ꝙ veritas agni⸗

ta tripłrpot intelligi impugri.aut ppt᷑

ipam veritatẽ: aut ꝓpteripm dicentẽ:

aut ꝓpter effectũ ↄnte. Pꝛimo modo
nullus impuẽt:cũ oẽs homĩes natura
ſcire deſiderẽt. Secũdo modo ⁊ tertio
põt impugri er infirmitate ⁊ eſ ex ma⸗/

licia.et cũ quis impugt eaʒ ptinaciter

ſiue in cõfuſiõem dicentis: ſiue ꝓpt ex
cuſatiõem ſui:q̃ſi ſemꝑ habet adiũct
maliciã:maxime cũ eſt veritas ad ſalu

tem ptinẽs: ut eſt veritas xpiane reli⸗

gionis. ⁊ ſic ẽ peccatũ in ſpiritũ ſanctũ
Tiůc autẽ dico aliqua veritatẽ ꝑtinaci
ter impugre: qñ ex ſua impugtõe ꝓpt

odiũ dicètis vel effectꝰ cõſequent:aut

facit vel vult facere piudiciuʒ veritati
ita ꝙ q;uis nõ odiat veritatẽ ſᷣm ꝙ veri

tas e:tamẽ rõe adiũcti oĩno eaʒ abbo
ret.ſicut aliqͥs odit deũ rõne iuſticie:?-
rõne illius odij cõtingit ꝙ hõ delecta

in cõtumelijs dei⁊ in cõfutatõe verita
tis. ⁊ tuc recte dicit᷑ moneriex malicia
ptinatia.Si autẽ quis reſiſtat nõ p/

tinaciter: tüc pot bene ꝓcedere talis im
pugnatio ex qdaʒ infirmitate. nec ta

impugtio ꝑccatũ eſt in ſpiritũ ſanctũ.

Nec valet illud qð obijcitꝙ veritas et
Ignitio reritatis aꝑpꝛopat᷑ filio.qͥa ta/

lis impugnatio nõ ꝓcedit ex ipa agni

tiõe:ſ potiꝰ ꝓcedit ex malicioſa volun

tate. VUñ magr ſup dixit in plogo.diſ

ſentiẽtibꝰ volũtatibus diſſentiẽs fita.-

nimoꝝ ſenſus.⁊ dũ aliud cõplacetim/

pietatis erroꝛ abnitit᷑ ⁊ ĩpietatis erroꝛ

reſultat.⁊ illud ẽ qᷣ mouet ad uerita⸗
tem ĩpugndaʒ. Ald illud qð ob de

Iuidia ſupne gre.dicendũ ꝙ dupłł põt

₰ ☛ ⁶ — —

quis ĩuidẽ gr̃e aliene.Aut qa ex h̊ mi⸗/
nuit᷑ bonũ ꝓpꝛiũ cuiꝰ ꝓmotiõem axpe⸗
tit ſingłariter:⁊ ſic eſt peccatũ capita⸗
le. Aut qꝛ viſus aĩe:ſic ẽ depᷣuatvt ſi⸗
cut nõ videt bonũ in ſe: ſic etiã nolit vi
gere bonũ in alio.⁊ tũc eſt pcẽm in ſpi
ritũ ſanctü.H autẽ eſt ĩ illis maxie qui
vix poſſunt in aliquo hoĩe vidẽ bonuʒ.
⁊ ita alio mõ eſt pcẽ̃m ĩ ſpiritũ ſanctũ.
⁊ iſto vltimo mõ non ꝓcedit niſi ex ma

gna conuptõe et malicia volutatis q̃a
deo guſtũ eius puertit vt bonũ faciat

8

apparẽ malũ:et malũ faciat apparẽ bo
nuzʒ. Ad illud qð obꝛ de impñia. di
cendũ ꝙ impñia dicit᷑ dupłr.viʒ pᷣuati

ue:⁊ cõtrarie. Si dicat᷑ puatiue:ſic nõ
eſt pcẽm in ſpiritũ ſanctũ. qͥa nõ ponit
nouũ pcẽm ſ cõditiõem dicit ſiue circũ
ſtantiã pcci pcedẽtis.A lio mõ põt dici
Zrie:⁊ tũc vicit᷑impñia volũtatis impe
