Gb283_fol
author: Bonaventura, Heiliger

„
—
1
/
78.
7
.
4
1
/
—
1
/
9
8.
3
—,
us rubine e .
. . — — — ;=GD =èð
. — ”M õ —õs .ðͤðʒ, 4 2 .
„ sssäl ⸗ —W N 9 ðs „ — 2 „

V

*:

Viri excellentiſſimi artium ⁊ ſacre

theologie diui monarce ſummiq; ꝓ-
feſſoꝛis: ſup ⁊? ſnĩiaꝝ dñi Bonauen⸗
ture minoꝝ ex oꝛdine opus pelariſſi-
mum feliciter incipit.

Olũmodo boc in

ueni ꝙ deus fecit hoĩem rectũ⁊ ipe ſe

infinitis ĩmiſcuit qõibo.Sollicite cõſi
dqerãti pñntis libꝛi.ſ.ſecũdi ſniaꝝ pᷣnci/
palẽ intẽtiõem ⁊ totalẽ cõtinẽtiã illud
occurrit ad qð ſuã inqͥſitiõem dicit ſa
piẽs eſſe ꝓductã eccłiaſtes?? i verbo
ꝓtpoſito.Cũ enĩ cuncta tentaſſet in ſa

pietia ⁊ plꝰdefeciſſet q ꝓfeciſſet tadeʒ
boc ſe inueniſſe fatet᷑ ꝙ de fecerit ho⸗
minẽè rectũ cc. In quo v̈o duo clau/

qunt᷑ ſcʒ ꝙ hoĩs recta foꝛmatio ⁊ recti

tudo eſta deo.⁊ hoc tãgit᷑ cũ dicit᷑ deꝰ

fecit hoĩem rectũ.aliud eſt ꝙ hominis

miſeria ⁊ obliq̃tio eſta ſeipo.⁊ hoc tã/
git cũ vr. et ipe ſe infinitis immiſcuit
qõibo. In his aũt duobꝰclaudit᷑ termi
nus totiꝰ humane ↄphẽſiõis utↄgno
ſcat oꝛiginẽ boni ⁊ ↄgnoſcẽdo reqrat
2X ad illa pueniat ⁊ ibi reqͥ eſcat.⁊ ut co

deuiatiõem.hoĩs aũt ↄditio tãgit᷑ cum
dicit᷑.deꝰ fecit hoĩem rectũ.qualit᷑ auüt

illud intelligit ꝙ deus fecerit hominẽ
rectũ explicat᷑ eccłiaſtici xvij.c.vbi diẽ

deus creauit oĩem de terra bhoc dicit

Intũ ad coꝛpꝰ. ⁊ ſ̃m imaginẽ ſus fecit

illũ.hoc dicit quãtuʒ ad aĩe naturam.
⁊ iterũↄuertit illum in ipam.hoc vicit
quãtũ ad gratiã ſupadditã que animã
ↄuertit ad deũ ꝑ virtutẽ habitꝰ⁊ ideo
ſbiũgit et m ſe veſtiuit illum virtute.
In hoc vᷣbo ondit᷑ deꝰnõ un fecit

boiem poſſibilẽ ad rectitudinẽ ſuaʒ ei

imaginẽ cõferẽdo ſꝶ etiã fecit hominẽ
rectũ ad ſe ↄuertẽdo ipm. Tũc enĩ hõ
rect eſt qn intelligẽtia adeq̃ᷓt ſumme
ueritati in cognoſcẽdo volũtas cõfoꝛ
matur ſum me bonitati in diligẽdo.et
virt tinuat᷑ ſummepotẽti in opando
boc aũt eſt qñ hõ ad deũ cõuertit᷑ ex ſe
toto. Pꝛimo igit᷑ h rect'eſt cũ ĩtel
ligẽtia veritati ſumme equat᷑.equari
aũt dico nõ ꝑ oĩodã pfectõem vel ĩple
tionẽ ſᷣ̊ p quãdã imitatõem. ſi eĩ vᷣitas

vt dicit Anſel.eſt rect itudo ſola mẽte

pceptibilis ⁊ rectitudini non põt eq̃ri
niſi rectũ cũ intellectꝰ nr̃ equat᷑ vitati
nccio rectificat᷑.tũc autẽ equat᷑ quàädo
actualiter ſe ↄuertit ad veritatẽ. veri
tas enĩ in actu diffinit᷑ ꝙ ẽ adeq̃tio rei
⁊ intellectꝰ.intelligẽtia aũt noſtra ad
veritatẽ ↄuerſa verificat᷑ ac ꝑ G̊ pitati
equat᷑ ⁊ dũ equat᷑ rectitudini rectifica
tur. vñ ſine veritate nullꝰrce iudicat.
vt or in liꝰde vera religi.⁊ qui aſpicit

ad ueritatẽ iudicat recte ſᷣm ꝙ dominꝰ

dixit ſymoni luce?? recte iudicaſti.i.
recte dixiſti vel decreuiſti. Similit
rectificat᷑ du volũtas ſumme beatitu⸗
dini ↄfoꝛmat᷑. ſumma eni bonitas eſt
ſumma eqtas ſine iuſtitia.tãto eni me
lioꝛ q quãto iuſtioꝛ.ᷣ vt dicit Anſel.
Juſtitia eſt rectitudo volũtatis.nihil
autẽ ↄfoꝛmat᷑ rectitudini niſi rectum.

dum ergo volũtas bonitati ſummeæ

eqͥtati ↄfoꝛmat᷑ nccario rectificat᷑ tunc

gnoſcat oꝛiginẽ ⁊ pncipiũ mali ⁊ illud
uitet ⁊ caneat. In his etiã claudit᷑ tota
intẽtio tractatlibꝛi pntis qͥ circa duo
uerſat᷑ ſcʒ circa hoĩs ↄditõnem ⁊ eius

aut ↄfoꝛmat᷑ cu ad ipm ouertit᷑ diligẽ/
do. vn hugꝗ.ſcio aĩa mea ꝙ vũ aliquid
dDiligis in eiꝰſiłitudinẽ traſfoꝛmaris.
qui eni diligit bonitatẽ rect eſt. ⁊ hoc
. .’ T . D

eſt qð dicit᷑ cañ.SD.recti diligũt te.recti

eni ad tua bonitatẽ ſuntↄuerſi et tua
bonitas ad eos inclinat᷑.vñ aĩa expta
clamat ⁊ dicit.qᷓ; bonꝰiſrł deꝰhis qui
recto ſunt coꝛde.et qꝛ ſoli recti expiũt᷑
iõ rectos decet collaudatio. Nihilo⸗

minꝰrectificat᷑ dũ virtꝰ ſumme ptãati

ↄtinaat᷑.rectũ enĩ eſt cuiꝰmedium nõ
exit ab extremis.extrema ſunt pmũ
vltimũ alpha ⁊ o.pncipiũ ⁊ fi. opatio
ĩter hec ẽ mediũ ꝑ quã efficiẽs puenit
in finẽ. Illa ergo virtꝰrecta eſt cuius
opatio eſt a pnꝰ pmo ⁊ ad finẽ vltimũ
m ergo diuina virt oĩa opata deo
2, ppter deũ.hĩc eſt ꝙ rectiſſima eſt in
opando. nihil autẽ ↄtinuat᷑ recto niſi

rectũ. cũ ergo virtꝰ nr̃a ſumme ptati

Peinn tabſq; dubio rectificat ⁊ ex hoc
B nõ ſolũ rectꝰꝶ etià rcẽoꝛ ⁊ rex efficit

deut. penłt. ⁊ erit apud rectiſſimũ rex

ↄgregat᷑ pncipib ꝓpłi cũ tribubꝰ iſrł.
hoc autẽ erit in gloꝛia qñ virt noſtra

cõtinuabit᷑ dine pᷣtuti tc erimꝰoipotẽ

tes volũtatis noſtre ſicut ⁊ deus ſue.
210 oẽs reges ⁊ iõ oĩb ꝓmittit᷑ regnũ
celoꝝ. Fecit igit᷑ de? ĩiem rẽm dũ
ipm fecitad ſe ↄuerſum.in ↄuerſione
enĩ hoĩs ad deũ non ſolũ rectificabat᷑

ad id qð ſurſuʒ ſᷣ etiò ad id qð deoꝛſuʒ

H enĩ in medio ↄſtitutꝰ dũ facteſt ad

deũ ↄuerſus ⁊ ſſditꝰcetera ſunt ei ſõò/

iecta ita ꝙ de oẽm vitatẽ creatà ſubie

cerat eiꝰintellectui ad iudicãdũ omnẽ

bonitatẽ eiꝰaffectui ad vtẽdũ oẽm pᷣtu
tẽ eꝰ ptati ad gubernandũ. Ex hoc
naq; ꝙ intelligẽtia ↄuerſa ẽ ad diuinã
pitate vẽdicat ſapiam p quã oĩa diiu/
dicat.ſᷣm ꝙ dr̃ ſap.vij.ipſa dedit mihi

oĩm que ſunt ſciaʒ vt ſcirẽ oꝛbis traꝝ

diſpõem ⁊ vᷣtutes celoꝝ. initiũ ⁊ cõſer
uatiõem ⁊ medietatẽ tp anni curſus

ſtellaꝝ diſpoões nas aĩaliũ ? iras beſti-

arü.vires herbaꝝ vim vẽtoꝝ ⁊ cogni⸗
tiões hoĩm.driĩas vᷣgultoꝝ ⁊ virtutes

radicũ ⁊ qcũq; ſunt abſcõſa ⁊ impuiſa

vnde ⁊ ada oĩba noĩa ĩpoſuit. Sub
iecit nibilomin volũtati oĩa ad vtẽdũ
vt poſſet oĩa in vſum ⁊ vtilitatẽ ſu cõ

.quertere.vñ ps.oĩa ſbieciſti ſb ꝑ.eius.

vñ apꝰdicit ad deũ cõuerſis.i.con.ij.

oĩa nr̃a ſunt. Subiecit etiã virtuti
ad gubernandũ.geñn.i.ſbicite ⁊ dnamĩ

piſciba man ⁊ volatilibo celi. Iſta aüt

recta om is ↄditio quatũ ad ſupius ⁊
inferiſimul tãgit᷑ in illo vbo.fa.ho.ad

ima.⁊ ſi.n.⁊ pſit ⁊c. Fecitq̊ deꝰhoĩem

rectũ.dũ ad ſe ↄuertẽdo ſibi eũ aſſimi
lauit⁊ ꝑ hoc oĩb ppoſuit. et ſic pʒ rẽa

hüe nẽ ↄditio. Et ſequit᷑ miſerabilis
deuiatio in hoc qð ſbdit᷑⁊ ipe infinitis
ſe immiſcuit qõibo. In ͤ pot notari et
moqlabẽqi⁊ ſtat ĩ quẽ cecidit. o⸗
dus labẽdi in his tribo q dicit ſᷣm tria
que in pcco ↄſiderãt᷑⁊ tria que in hoc
vᷣbo ꝓponunt᷑. In pcco nq; ẽ ↄuerſio
⁊ auerſio ⁊ bonoꝝ amiſſio ſiue expolia
tio. Cõuer ſio intelligit᷑ p imixtònem.
auerſio ꝑ finis pᷣuatòem.ſꝑ expoliatio
p qõem. nꝗ ↄuerſio facit pᷣun vłipuꝝ
querſio infirmũ.expoliatio mẽdicũ.et
hoc totũ tagit᷑ cũ dicit᷑ ĩmiſcuit ſe infi⸗/
nitis qõib.põt etiã notari ſtatꝰ in quẽ
cecidit. ſic eniĩ cedidit a rectitudine vt
Pderet ipaʒ rectitudinẽ nõ rcitudinis
aptitudinẽ.pderet hĩtũ nõ axꝑpetitũ qꝛ
ſic amiſit ſiłitudinẽ vt tñ ptranſeat in
imagine.qm igit᷑ remaſit aꝑpetitꝰſine

habitu:iõ fact eſt hõ qrẽdo ſollicitus

⁊2 qꝛ nihil creatũ recõpeſare põt bonuʒ

amiſſum cũ ſit infinitu:iõ axpetit qrit ⁊

nunq; qeſcit.⁊ iõ declinãdo a rectitu/

dine:infinitis qõnibo ſe ĩmiſcuit.vnde

intelligẽtia auerłẽdo ſe a ſumma veri
tate ⁊ gra effecta ignara infinit᷑ qõib
ſe imiſcuit p curioſitate.eccł.viij. Eſt
Hõ qui diebi⁊ noctiba ſomnũ nõ capit
oculis.⁊ ĩtellexi ꝙ opũ dei nullã poſſit
h inuenire rõem.ſuꝑple qͥ finiat appe
titũ ſiue inqͥſitõnem imo generatalia
qõem ⁊ parit nouã ↄtẽtõem ⁊ ĩmiſcet

inextcabilẽ dubitatõem ꝓpt᷑ qð puer.

xx.honoꝛ eſt hi ꝗͥ ſepat ſe aↄtẽtõnibo
oẽs aũt ſtulti miſcẽt cõtumelijs.tales
ſunt miſeri hoĩes q intendunt fabulis

⁊? genealogijs ifinit &. ſᷣm ꝙ dr̃ pᷣ thi.

i.tales miſcẽt ſe tumelijs.q; ſicut dr
.thi.iij.ſp ſũt diſcẽtes ⁊ nũq; ad ſciazʒ
veritatis pueniẽtes. Aolũtas diſce
dẽedoa ſumma bonitate egẽa effecta:
imiſcuit ſe infinis qõibo ꝑ ↄcupiſcẽtiã

— —2 —2 — o —————UN G

2 cupiditatẽ:quia ſicut dicit puer.xxx.

ignis nũq; dicit ſufficit.vñ ⁊ auarꝰ nõ
implebit᷑ pecũia.ſicut dicit eccł.v.iõ ſpꝑ

qrit ⁊ mẽdicat. Silr ↄcupĩa nõ ſatiat᷑
imo infinitis voluptatũ qõibo ĩplicat᷑.

Sapie.xiij.oĩa ↄmixta ſunt.ſanguis

Hicidiũ.furtũ.fictio.coꝛiuptio ⁊ ĩfide
litas.turbatõ.piuriũ.tumultꝰ.bonoꝝ
dei imemoꝛa:io.aĩaꝝ inqnatio.natiui
tatis ĩmutatio.nuptiaꝝ incõſtãtia.in/
oꝛdinatio mechie ⁊ ĩpudicitie.h ſunt

qões infinite qͥ cõmixte ſunt qbus im/

miſcuit ſe hõ dũ volũtatẽ defoꝛmauit
a ſumma bonitate. Nirt aũt diſcõ/
tinuado ſe a ſumma ptãte fca infirma
imiſcuit ſe infinitis qõib ꝑ inſtabilita
tẽ.yvñ ſpꝑ qrit qetẽ ⁊ nõ inuenit.vñ yſa.
xix.domꝰĩmiſcuit in medio egipti ſpmn
vtiginis: iſte eſt ſpũs inſtabilitatis ꝓ

eo ꝙ nihil Põt ſtabilire. vñ hõ pccoꝛ eſt
ſicut puluiſ quẽ picit vẽt a facie terre
vñ in pſal. auertẽte te faciẽ turbabat

auferes ſpm ⁊c.⁊ iõ erit tanq; puluis
quẽ ꝓicit vẽ.a fa.terre.S icut igit᷑ pul
uis nõ põt qͥeſcẽ q;din eſt vẽt vtiginis
ſic nec nr̃a virt ſtabilis pmanẽ.⁊ ideo
infinita loca querit ⁊ mutat ⁊ mẽdicat
ſuffragia. Immiſcuit igit᷑ ſe h infini

tis qõibꝰp curioſitatẽ: dũ cecidita ve-

ritate in ignoꝛãtia.p cupiditatẽ:dũ ce

cidit a bonitate in malitia. p inſtabili/

tatẽ:dum cecidit a ptãte in im potẽtiã.
Sic ꝗ̊ in vbo ꝓpoſito nõ hoĩs ↄditio
2 eiꝰdeuiatio.⁊ hoc ſolũ inuenio deter
minatü in hoc liꝰvñ liber iſte = q icipit
Creatõem reꝝ.diuidit᷑ in duas ꝑtes.
In pma agit de hoĩs ↄditiõe.in =de
lapſu eiꝰ tẽptatõe.j.di.xx.vidẽs igit
diaꝰ . Mꝛĩa ps hʒ duas.qꝛ ei hõ cõi
cat cũ oĩbꝰcreatun ⁊ cetera facta ſunt
ꝓpt᷑ hbiem.iõ pᷣmo agit de ↄditõe reꝝ
in gñali.⁊=ꝰvo in ſpali.j.di.ij.de ange/
lica vᷣo nã ⁊c. Pꝛima ps hʒ duas. In
pma determĩat de ↄditioe reꝝ q;tũ ad
pPmũ efficiẽs.in apo q;tuʒ ad finẽ ibi.
Etqꝛ nõ vʒ eiꝰbonitatis c. Pꝛia ps
hʒ tres pticulaſ. In pᷣma ꝓpoit pitatẽ
q expmit᷑ in ſcripture ſacre auctõitate
in apo auctoꝛitatẽ explanat ibi. Cre/
are eſt de nihilo X. ʒvo quia p illam

auctoꝛitatẽ poſitiones erronee elidũt᷑
includit vltimo eaꝝ euacuatõnem ibi.
hoꝝ ⁊ ſiłiuʒ erronꝝ c. Et qlibethaꝝ
ptiũ hʒ duas. In pᷣma naq; pte ꝓpõit
auctoꝛitatẽ pitatiſ.in =płonis erroꝛc
ibi.plato nanq; c. Sitłit ⁊ zuduas bʒ
In pma explanat auctoꝛitatẽ ⁊ verba
auctoꝛitatis.in = it erroꝛeʒ Zn ibi
An.vo duo c. Eodẽ modo t᷑tia habʒ
duas. pᷣmo eni ↄcludit erroꝝ ĩpꝛoba/
tionẽ.⁊=? vero fidei cofirmatõnem ibi.

Tredamus igit᷑ cc.
Biſtinctio pᷣma.
2 „ 4
intellige
9 tiã eoꝝ qĩ hac pte dicũt

Irit᷑ h de exitu reꝝ ĩ es.
Mꝛio q;tũ ad pncipij ẽti
tatẽ ł cãlitatẽ. =? q;tũ ad vitatẽ.ʒ⁊q;tũ
ad ꝓductõis qdditatẽ. Lirca pᷣmũ
duo qrũt᷑.pe qrit᷑ vtꝝ res habeãt pᷣnꝰ

cãle.= vtꝝ ha beãt pncipiũ initiale.

a Tlantum ad
pmũ ſic ꝓcedit᷑. Cũ coſtet ᷣʒ
ſcõs ⁊ phos ꝙ oẽs res mũdane habu⸗/
erit p* pductiuũ.tũ ꝓpt᷑ ren varieta
tẽ.tũ ppter ren mutabilitatẽ.tũ ꝓpter
reꝝ oꝛdinẽ.tũ etiã ꝓpter impfectiõem
MCktitudo eĩ oꝛtũ hʒ ab vnitate.⁊ mo
tus ſiue mutabile ab imutabili.⁊ oꝛdo
ad bmũ.⁊ ĩpfectũ ad pfectũ oꝛiginalit
requcũt᷑. Jõ hoc ſuppoſito.ſ.ꝙ res ha

beant pᷣncãle aliq mò eſt qõ vtrũ res

ꝓducte ſint oĩo ̊ ẽ ſm bncipiũ male ⁊

foꝛmale an tm m alteꝝ pncipiu. Etg

ſm vtrũq; vr̃ pmo a pte ꝓducẽtis ſic.
MQuãto ꝓducẽs ẽ pᷣus ⁊ pfectius tato
pus influit in rẽ.q̊ pmũ ⁊ pfectiſſimuʒ
influit totũ in totu ⁊ ſi H̊ totũ ꝓducit.
ſed pmũ agẽs ẽ huiuſmodi ergo ..
Itẽ nobiliꝰ pfectiꝰẽ agẽs q;to pau
cioꝛibꝰindiget ad agẽèdu.ꝗ agẽs nobi⸗/
liſſimũ nullo extra ſe eget.ergo ſi ipm

ſolü eèt adh res ꝓducẽt:ſ nõ ex ſe cuʒ

ipe nulli ſit ps g ex nibilo.pʒ ergo ꝙ
deus põt in totã ſpſtatiam creature.
Itẽ agẽs ᷣfoꝛmã põt/ pducẽ foꝛmã
Aà 3

gͤpari rõe agens eoſe tot põt pducẽ

totũ.ſᷣ deus ſe toto agit cũ ſit omnino
ſimplex ergo ꝓducit totũ. Itẽ Bipm

ondita pte reiↄdite ſic. Qð nõ eſt ab
alio:ẽ a ſeipo.nihil aüt tale qð a ſeibo

eſt indiget alio vt ſit.ſᷣ oẽ ĩtriſecũ bnx

rei indiget alio vt ſit.nã foꝛma indigʒ

mã ⁊? ecò?g t.. Item efficiẽs ⁊ finis

ſunt ce coꝝelatie.g quod nõ ẽ ab alio

nõc ad aliuo.ſ̊ omia ſunt ad aliud ſᷣm
oẽ qð ſunt.q; ſᷣm oẽ qð ſunt aꝑpetunt

bonũ:⁊ ſtatꝰnõ eſt niſi in ſummo bono

Etꝙ iſta rõ ſit bona oñndit᷑.ſi eĩ bonũ
ens ↄuertũtꝗ qð eſt ſeipo ens ſeipo

eſt bonũ.ſ̊ qð ſeſpo eſt bonũ:nõ ẽ pꝓpt᷑

aliqͥq aliud.S. nõ eſt ab alio:nõ eſt ꝓpt
aliud.ſi& oĩa mũdana ſm ſe tota ſunt

ꝓpter aliud g ſunt abalio. Itẽ ſir̃s
nõ eſt totalr ab alio:aut eſt hoc ratõne
foꝛme aut ratõe mae.ↄſtat ꝙ nõ foꝛme

qꝛ videmꝰfoꝛmas ꝓduci.et ſi foꝛme nõ
ꝓducerẽt᷑ oĩo nihil ꝓduceret᷑. Si rõe
mãe.ſ̊ ð̊ vt dicit phs in pma phia.actꝰ

eſt añ potẽtia.cõſtat ꝙ nõ loqᷣt᷑ de potẽ
tia actina ſ̊ paſſiua.ergo cũ actꝰreiab
glio ſit:ſur ⁊ mã. Si tu dicas q intel

ligit nõ de actu qᷣ ẽ foꝛma ſ efficiẽs idẽ
2cludit᷑. Etiterũ ego qro.qre mã nõ
ſit ab alio. ſi qꝛ eſt pᷣnꝰex q fit cetera

nec hʒ vñ fiat:tüc ego quero de foꝛma

vtꝝ fiat ex aliq vł ex nihilo.ſi ex nihilo
pari rõe ⁊ mã ex nihilo.ſi ex aliqͥ quẽo
'ſit illud.nõ eẽntia mẽ ↄſtat.q; ſor̃a
ſimplex eſt. g foꝛma nõ fit ex mã. ita ꝙ
mã ſit eiꝰpn oſtitutiuũ.nec ex mã ita
ꝙ; mã fiat foꝛma.fit ̊ ex aliqͥ qð ẽ ĩ mã.
tũc ego qro de qͥ eſt illud.⁊ ↄſtat ꝙ nõ
eſt ex mã pari rõe.& ł᷑ erit abire in infi
nitũ in cando:vł ncce eſt ponẽ eẽntias
fomarũ a pmo opifice pductas ex ni⸗
hilo.ꝗ pari rõe ⁊ mãz. Ad oxpoſitü
ſunt rões pmoa pte efficiẽt.pma ẽ .
oĩs effectaliqͥ mõ aſſiłat cẽ: bnp⸗
eſt act purꝰnihil hñs de poſſibili.mã

güt ren eſt pöle puꝝ pꝑ ſui eẽntia:nibil

hñs de actu. ců ma in nullo aſſiłetur
opifici non eſt ab ipo. Itẽ ab agente
pulcherr io ⁊ luiſſimo nõ ꝓcedit turpe
⁊T tenebꝛoſum:ꝑ deꝰè ipa pulchꝛitudo

ipa lux.male pnꝰeſt turpe⁊ tẽbꝛoſum

ergo . Ex pte reꝝ oñdit᷑ oe forfali

pnꝰoc̃.n.qð ꝓducit᷑⁊ fit:fita ſibi ſimili

nõie et ſpꝑ.vt hõ ab hĩe:ſᷣm ꝙ diẽ pps

vij. phep. ſi ergo foꝛme rerũ ſunt pᷣnꝰ
ꝓducẽdi:x pᷣnꝰ ꝓducẽdi pcedit reruz
ꝓductiõem. res nõ ſunt pducte qͥ ad
Ppnfoꝛmale. Itẽ artifex nõ põt ꝓdu
cere niſi pcogſcat:nõ pot pcogſcẽ que
nullo modo ſunt. ĩpoſſibile ẽ ꝙ ſũmꝰ

artifex mundũ foꝛmaret niſi for̃e eẽnt

pus ꝑ q̃̊s cogſceret. ⁊ ille nõ potuerũt
ꝓduci niſi ꝑ foꝛmas. ſi nõ ẽ i infinitũ
abire ponẽ ẽ for̃as reꝝ nõ eẽ ꝓductas
Itẽ hocipm ondit᷑ qͥ ad mãle pᷣnꝰ.oẽ
qð ꝓducit᷑:pducit᷑ ex aliq vł ex nihilo
ſi ex nihilo nihil. oĩa ex aliqͥ: illð aũt
eſt mã. ſi ſtare eſt ⁊ nõ abire i ĩfinitü:
illud nò eſt ꝓductũ. autẽ ex nihilo

nihil fiat vr. ꝓductio.n.rei eſt actio:ſᷣ

oĩs actio reòqͥrit in qð agat.ꝗ̊ ⁊ omnis
ꝓductio.̊ oĩ ꝓductõi ſbicit᷑aliqd non
niſi mã ꝗᷣ c. Itẽ ego qro de ꝓductõe
ſiue creatiõe paſſiua: vtrũ illa ſit ſba t
accñs.non ſba ergo accñs.ſᷣ oẽ accns
fundat᷑ in aliqͥ ſ̊ hoc non põt eẽ creatũ
cũ illud ſequat᷑ naliter ipaʒ creatiõem
ergo vr ꝙ ſit increatũ aliqͥd alið a deo
qꝛ creatio paſſio in alio eſt.g ncce è oẽ
qð ꝓducit᷑ ex aliq pduci.⁊ iõ dicit phᷣs
i pphi.ꝙ mã ẽ ĩigenita. edð ꝙ H
Bitas ẽ mùdꝰin eẽ pduct eſt ⁊? nõ ſolũ
Hm ſe totũ ſ eti ſᷣm intriſeca ſua pᷣnꝰ
qᷓ nõ ex alijſ ſj de nihilo ſunt ꝓducta.H̊ᷣ
gũt vitas ⁊ ſi cuilʒ fideli ſit apta ⁊ luci
da:latuit tñ ꝓuidẽtiã ł pꝛudẽtiaʒ phicã
q in hꝰqõis inqſitõe ex lõgo tꝑe abula
uit p deuia. Fuerũt eĩ q dà phi antiqͥ
qui dixerũt mũdũ factũ eẽ a deo et de
ſui eẽntia.qꝛ nõ videbãt quò aliqͥd poſ
ſet fieri ex nihilo:et ſolꝰdeꝰfuit in pnꝰ
⁊ iõ dixerũt ꝙ fecit oĩa de ſeipo. Sed
hc põ nõ ſolũ fidelib ſ etia ſequẽtibꝰ
phᷣis axparuit ĩpꝛobabilis:ꝙ dei eẽnꝰ
oĩoiinua riabit ⁊ nobiliſſima fiet coꝛpa
liũ et variabiliũ mã q ẽ de ſe impfecta
niſi pficiat᷑ pꝑ for‚as. Fuerüt etiã ali
qui dixerũt mũdũ factũ eẽ ex pncipijs
pexñntib.ſ.ex mã ⁊ for̃a:ß for̃e latebat
in mã anq; itellect eas diſtiguẽt.et h
ponit anaxagõias. Sed q; foꝛmas eẽ

oẽs ſił ĩ mã nõ capit rõrẽ̃a. iõ p ſequẽ
tes phos iſta põ ĩpꝛobata ẽ. Fuef̃tẽt

ttij à mũdũ dixerutex pᷣncipijs pexnñti

bus factũ.ſ.mã ⁊ foꝛ ſ̊ mãʒ p ſe poſue

rũt.ſeꝑatas etiã ꝑ ſe poſuerũt foꝛmas

et poſtmodũ ex tpe ab opifice ſũmo eẽ
ↄiũctas.⁊ hi płonici fuert Sʒ qꝛ illð
irrõbile vr̃ mã fuẽit ĩꝑfecta ab et᷑no
⁊ ꝙ eadẽ foꝛ ſit ſepata pit ⁊ cõiũcta.et

abſurdũ vr̃ triplicẽ hoĩeʒ ponẽ ſ. nalẽ
mathematicũ ⁊ dĩnũ.iõ etiã ꝑ ſequẽteſ

phᷣos H̊ põ repꝛobata ẽ. Fuerf̃tẽt qrti
pipathetici qn pnceps ⁊ dux an.q vita
ti mag axpꝛopiquates. dixerũt mũdi
fcm.ſiẽ legit᷑i ⁊ methꝰꝰ dico igit᷑ꝙ ma
re factũ ẽ.⁊ ĩ pᷣmo de celo ⁊ mũdo.⁊ de
pluribꝰalijs locis põt elici. Sʒ dixer̃t

nõ eẽ factũ ex pncipijs pexnñtibi.ſic enĩ

vult ĩ vegetabiliũ.mũdꝰſꝑ fuit plat

2z aialibꝰplenꝰ.vbi loqͥ? ↄna ad bꝛutalũ

vtuꝝ aũt poſuerit maʒ ⁊ foꝛm factã de
nibilo h̊ ego neſcio. credo tamẽ ꝙ nõ
puẽit ad h ſic meliꝰpatebit ĩ ꝓblemate
2zen ipſe defecit licʒ minꝰq; ali.vbiaũt
defeẽ phoꝝ pitia ſbueit nobᷣ ſac ſacta
ſcriptura dicit oĩa eẽ creata ⁊ ᷣm oẽ
qð ſunt eẽ ꝓducta ⁊ rõa fide nõ diſcoꝛ
dat ſicut ſupꝛa ĩi opponẽdo onſum eſt.
Qð ꝗ obᷣꝛ de ſilitudine ꝙmã ẽ ens
in poꝰ.dð ꝙ mã nõ ꝓpt ſe fcꝗ ẽ t ꝓpter
ſpſtractõem foꝛ?q eiꝰẽ act.qᷓ;uis ergo
mã nõ ſit deo actu ſiłis tñ aſſiłabilis ẽ
p foꝛmꝗ.vñ augꝗ.diẽ ꝙ ipa mã ⁊ ſi non
heat de ſe ⁊ in ſe actũ foꝛme:ipa tamẽ
capacitas foꝛme ẽ eip foꝛꝰiõ pʒ illud.
Qð obꝛ ꝙ turpis . dð ꝙ nec tur⸗
pis nec tenebꝛoſa dr niſi ↄpatõe.nam
mã nõẽ puatio pura imo roe ſue eẽn?
hʒ aliqd de pulchꝛitudie ⁊ aliquid de
luce.vñ augꝗ.diẽ̃ ꝙ hʒ modũ ſpẽm ⁊ oꝛ/
dinẽ quis ĩpfecte.nòoʒ aũt ꝙ de oẽs

res ꝓducat ſibi elr̃ ſiłes ĩimo ſgdũ

Et iõ ad h̊ ꝙ gqꝰ ſint pfecti ncce ẽ ali/

qq ponẽ ppe deuʒ: ⁊ ᷓ ſitimũ.⁊ aliquid

ꝓpe nihil:⁊ H̊ aliqͥ mõ ſiłe.nõ autẽ oĩo:
nec pfecte.qð q́;uis i ſe mimũ hẽat de
bono tñ optie oꝛdiatũ eſt. Að obꝛ ꝙ
oẽ qð ꝓducit᷑:ꝓducit᷑ ꝑ ſiłe ĩ foꝛꝰ⁊ co/
gnoſcit᷑ ſił. dõ ꝙ ẽ agẽs m naturã et
vm iĩtellectuʒ. A gẽs ſᷣm nãm ꝓducit ꝑ

foꝛmas q ſunt vere nẽ.ſicut hõ hoĩeʒ ⁊
aſinꝰaſinũ. Agens p itellectũ ꝓducit
p foꝛmas q nõ ſunt aliqᷣd rei ß ydee in
mẽte:ſiẽ artifex ꝓducit archa.⁊ ſic pꝛo
ducte ſunt res.⁊ H̊ mõ ſunt foꝛme reꝝ

et᷑ne qꝛ ſunt de.⁊ ſiita poſuit pło ↄmẽ
dãdꝰé.⁊ ſic ĩpõit ei Nuꝰ. Si aut vltra

ꝓceſſerit vt ĩpoit ei an. abſq; dubio er
rauit.⁊ rõ ſua q pdẽa nihil cogit oĩo.

nã ſiẽ diẽ phs foꝛ ren er deua ſingula

ribꝰſepate nihil oĩo faciũt:nec ad opa
tionẽ:nec ad cognitõem. Qð vltimo
obꝛ de mã ꝙ nõ põt fiẽi.qꝛ łex aliqͥ łex
nihilo.dð ꝙ ex nihilo ⁊ H p creationẽ.
Qð obꝛ actio ẽ ĩ aliqᷣd. dð ꝙ creãe

nõ eſt agẽ ſᷣ facẽ.⁊ G̊ refert int agẽ⁊ fa

cere. na agẽ ĩ qͥd nõ qd agat exigit. fa/
cere autẽ ecõꝰ Qõ vlteriꝰqrit᷑ in q; ſit
creatio paſſio dupłr rñdet᷑.qda dicut
ꝙ nec ẽ ſba nec accñs ſᷣ via ad vtrũq;.⁊
tale pcedit illud ad qð ẽ nalr q;uiſ ĩ eo
heat ec. A ł dicũt alij ꝙ aliqq creariñ
aliud q; nẽ peẽ:nec creatio dicẽ nam

aliquã media int deũ? creaturã ſᷣ ſolũ

diẽ eẽ rei ↄnotãdo oꝛdinẽ ad Ppeffici⸗

ens q d9a ad nõ eẽ.ita tñ ꝙ oꝛdo ille eſt

in re creata ⁊ nõ in nibilo.vñ cũ dr ex

nibhilo alièd fiei põtitlłi płr. aut malĩ

vt ex ferro cultellꝰ. aut crealiter vt ex
pfe filiꝰ.aut oꝛdialr̃ vt de mane fit me
ridies. pᷣmis duobꝰ modis veꝝ ẽ ex ni
hilo nihil fiẽi. ʒ3 vven ẽ hʒ nõʒ ſed flms
nüen.p vᷣtutẽ eĩ ifinitã q nõ ĩdigʒ fulci
mento mẽ ita facilr põt aliqͥd ꝓduci ex

nihilo ſiẽ de aliq. alion non eẽt tus

pmi pncipij ĩfinita ſ egẽt mẽ füdamto
⁊ iõ illi vtuti ſoli H̊ attribuẽdũ ẽ nccio
quis ñ poſſʒ ↄſiłe repiri ĩ aliq creato.
hoc eĩ ẽ eiꝰ ꝓpꝛiũ ſicut ⁊ ipa oĩpotẽtia.
Irca ſecundu
Qrit᷑ vtn mudꝰ ꝓquct'fuerit ex
tpe aut ab e᷑no: Etq nõ ex tpe oñdit᷑
duabrõibꝰſuũpt a motu. Mꝛĩa ẽ oñſi
na ſic. añ oẽʒ motũ ⁊ mutatõeʒ ẽ mot?*
pmimobit.ſᷣ oẽ qð incipit:ĩcipit pꝑ mo

tũ ł mutatõeʒ. Sañ oõẽ illð qð ĩcipit eſt
mot ille ſ ille motꝰnõ potuit eſſe añ ſe

nec añ ſuũ mobile. ipoſſibile ẽ icipe.
pma /ꝓpõ ſupponit᷑ ⁊ ei ꝓbatio pʒ ſic.
”ZM

qꝛ ſuppõ ẽ in phicis.qꝙ ĩ oĩ gñe pfectũ

E añ ipfectũ.łᷣ int᷑ oia gña motuũ loca
liũ motꝰad ſitũ ẽ pfectioꝛ:qꝛ entis cõ

pleti.⁊ int oia gña motuũ localiũ:mo⸗/

tus circularis:⁊ velocioꝛ ẽ c pfectioꝛ:ſ
tat ẽ motcelig pfectiſſimꝰg pmꝰ patʒ

g̊ R. Itẽ oñdit᷑ p ipoſſibile.oẽ q exit

ĩ eẽ:exit ꝑ motũ mutatõem.g ſi mot
exit inæẽ:exit ꝑ motu ł mutatòeʒ.⁊ ſit᷑:

de illo qrit᷑.g ẽ abire ĩ ĩfinitũ łẽ pʒynz

aliquẽ motu ſñ pnꝰſi motũ:g mobile g

T mqũ. Silꝛ rõ ſumit᷑ onſiua a tpe ſi-
oẽ qð ĩcipit:aut icipiti iſtãti:aut ĩ tpe

ſigꝗ mũdqꝰĩcipit:aut i inſtati:aut ĩ tpe tzʒ

— 2* AX —

añ oẽ tps tps ⁊ añ oẽ inſtas eit tps –Sr

tps ẽ an oĩa q ĩcepũt.ſᷣ̊ nõ potuit ee an

mdũ⁊ motũ.g mũd nõ ĩcepit.pᷣ ppõ

necla ł᷑ nota è p ſe.ꝛaicilʒ ꝙ an oẽ tps

ſit tps.pʒ ex H: ſi currit: currebat bus

de nccitate. Sitꝛ ꝙ añ oẽ iſtas ſittps
pʒ ſic. Tps ẽ mefa circulan cõueniẽs
motui ⁊ mobili.i oĩs puctꝰ qͥ ẽ ĩ circło

ita ẽ pᷣn*ꝙ finis ĩſtãs tpis ita ẽ n
. 6

futuri:ꝙ ti pteriti. añ oẽ nüũc fuit pte
ritũ.patʒ g c. Itẽ pꝓbo p ĩpoſſibile.ſi
tps ꝓducit᷑ aut ĩ tpe autĩ inſtãti.nõ in
inſtati cũ nõ ſit ĩ iſtati g ĩ tpe.ſ ioĩ tpe
eponẽ᷑ pus ⁊ poſteriꝰ ⁊ pteritũ ⁊ futuꝝ
g ſitepꝰĩ tpe:añ oẽ tẽpꝰfuittps:⁊ hoc
ĩpoſſibile g τ. Et he ſunt rõnes phi q
ſunt ſumpte a pte ipimũdi. Itẽ alie
rões phoꝝ qͥ ſumũt᷑ ex pte cẽ pducẽètis
7 gñalr̃ ad duas pñnt reduci.qꝝ pᷣma ẽ
oñſiua.⁊po p ĩpoſſibile.pᷣma ẽ H. poſi
ta cã ſufficieti ⁊ actuali ponit effectꝰ.ſᷣ
de ab etno fuit cà ſufficiẽs ⁊ actualis
ipiꝰmũdi &. maioꝛ ppõ p ſe nota eſt.
miĩoꝛ pʒ.ſ.ꝙ deꝰſit cã ſufficiẽs.quia cũ
nullo extriſeco idiget ad mudi creati9/
onẽ:łᷣ ſolũ poꝰſapia ⁊ bõitate. et bec in

deo fuerũt pfectiſſima ab eterno: pʒ ꝓ
ab etno fuit ſufficis. Oꝛ etiã actualii

Pʒ·deeĩ ẽ actꝰpurꝰ.⁊ ſuũ velle vt diẽ
phs ⁊ ſancti dñt ẽ ſuũ agẽ. reſtat g .
Atẽ p ĩpoſſibile.oẽ illð qð icipit agẽ
Płpꝗᷣ ucẽ cũ pᷣ*nõ ꝓducẽt exit ab ocio
in actũ.ſig deꝰĩcipit mũdũ pduceè:exit
ab ocio ĩ actũ.ſᷣ ĩ oĩ tali cadit ocioſi itas

⁊ mutaiõ ſiue mutabilitas circa deũ
ocioſitas ⁊ mutabilitas.hoc qutẽ ẽg

ſummã bonitatẽ ⁊ ſũmã ſiplicitatẽ.
hᷣẽ ĩpoſſibile ⁊ blaſphꝰdicẽ de deo.
ita ꝙ mũdꝰcepit.he ſũt rões qᷓs vomẽz
tatoꝛes et modnioꝛes ſupadqũt rõibꝰ
AAn.ſiue aq has pñt reduci. Sedad
oxpoſituʒ ſunt rões ex ꝓpoibꝰp ſe no
ſm rõeʒ ⁊ phiaʒ.q̃ꝝ pᷣma ẽ h.ĩpoſſibile
infinita addi.̊ ẽ manifeſta p ſe.quia
oẽ illud qð recipit additiõeʒ fit maius
infinito aut nihil mai.ſ ſi mũqꝰè ſine
pndurauit i infinitũ.gᷓ duratõi eiꝰnõ
poſſet addi.ſ ↄſtat Hᷣ eè flin.qꝛ reuoluꝰ
addit᷑ reuolutõi oĩ die ꝗ̊ &–. Si tu di-
cas ꝙ infinitũ ẽ q́;tũ ad pterita tñ qtũ
ad pns qð nẽ ẽ:ẽ finituʒ actu.⁊ iõ ex ea
pte q̃ finitũẽ:ẽ repire maiꝰ. q ondit
ĩ pterito ẽ repire maiꝰ. h ẽ vitas in-
allibil: ꝙ ſi mügꝰẽ etnꝰreuolutões in
oꝛbe ſuo ſunt infinite. Rurſus ꝓ vna
reuolutõe ſoł ncce ẽ fuiſſe xij.ipiꝰlune
O plñẽ reuoluta luna q; ſol: ⁊ ſol infini
tieſ. g infinitoꝝ ex ea pte q̃ infinita ſũt
E repire exceſſuʒ.H aut ẽ ĩpoſſibile qᷓ R
2 ꝓpõ ẽ iſta. ipoſſibile è infinita oꝛ⸗
dinari.oĩs eĩ oꝛdo fluita pnꝰiĩ mediuʒ
ſig nõ ẽ pmũ nõ ẽ oꝛdo.ſᷣ duratio mu⸗
di ſiue reuolutiões celi:ſi ſunt infinite
nõ hnt pmã. nõ hñt oꝛdinẽ.g vna ñ ẽ
añ alia iᷣ Hᷣ flm. reſtat ꝙ hnt pm.Si

dicas ꝙ ſtatũ oꝛdis nõ è ncce ponẽ niſi

i bis qoꝛdinat ſm oꝛdinẽ calitat.qͥa in
cauſis nccio è ſtat.qro q̃re nõ ĩ alijs:
p tu ex ̊ nõ euadęs.nũq; eĩ fuit reuo

lutio celi qͥn fuiſſʒ gñatio aĩałex aiali.

uH cõſtat ꝙ ał oꝛdiat᷑ ad ał ex q̃ gñat ſᷣm
oꝛdinẽ cẽ. g ſi ᷣm ⁊ ph̊m ⁊ rõeʒ nece eſt
ponẽ ſtatu ĩ his q oꝛdinat᷑ ̃m oꝛdinẽ cẽ

giĩi gnatõe aialiũ ncce ẽ ponẽ pPmũ at.z

midnõ fuit ſine aĩalibꝰg &c. ʒ ppõ
E iſta.ĩpoſſibile ẽ infinita ptnſiri.ſed ſi
mũdqnõ cepit:infinite reułones fuer̃t
ipoſſibile ẽ illas ptraſire.g ĩpoſſibile
fuit deuẽire vſq; ad hãc. Situ dicaſ
ꝙ ñ ſüt piñſita q; nulla fuit paut ꝙ ẽt
bñ poſſit ꝑtiiſire i tpe infinito.p h̊ non
euades.qro auta te vtꝝ aliq̃ reuło p-
ceſſit hodiernã in infinituʒ an nulla:ſi
nulla g oẽs finite diſtãt ab hac? g ſunt
oẽs finite g hñt px:ſi aliq̃ in ininituʒ
diſtat qro de reulone qͥ imediate ſeqᷣt

N NwNwJ

illã vtu diſtet ĩ infinitũ:ſi nõ nec illa
diſtat qm infinita diſtãtia ẽ int vtrãq;.
ſi ho diſtat ĩ infinitũ:ſiłꝛ qro de ʒ ꝗ
2 ſic ĩ infinitu.gꝙ̊ nõ magꝗ diſtat ab vna
; ab alia. vna nõ ẽ an aliã oẽs ſunt

it. 4 ppo iſta. ipoſſibile è infinita a
vᷣtute finita ↄphẽdi.ſᷣ ſi mundꝰnõ cepit

infinita ↄphedũta vᷣtute finita g t. ꝓ/
batio maioꝛis ꝑ ſe pʒ.mĩoꝛ oſtẽdit᷑ ſic.
ſupponẽdo deũ ſolũ eẽ vtu actu ĩfini
te oĩa alia hr̃e finitatẽ. Rurſu ſuppo

nẽdo ꝙ mot celi nũqᷓ; ſñ fuit ſba ſpũa

li creata qͥ ł ipʒ facẽ ł ſaltẽ cogᷣſcẽt.ſ H

ſuppõito ꝙ ſba ſpuat nihil obliuiſcitſi

g aliq̃ ſpũat ſba vᷣtut finite ſit fuit cum

celo:nulla fuit reuło celi quꝗ ñ coqſce

ret⁊ nõ è oblita.ꝗ̊ omẽs actu cogſcit.⁊.
fuer̃t infinite.q̊ aliq ſpũał ſba virtutis
finite ſił ↄphedit infinita. Si dicaſ ꝙ
nõ eſt ĩcòueniẽs ꝙ vnica ſiłitudĩe cogꝗ
ſcit omẽs reułones q ſunt eiuſdẽ ſꝑi ⁊
oĩo ↄſiłes. Obꝛ ꝙ nõ tm coquerit cir/
culatões ſ̊ eaꝝ effect':et effẽs varij et
diuerſi ſunt infiniti. pʒ ̊ c. Fẽ iſta.
ipoſſibile ẽ infinita ſił eẽ.ſ̊ ſimũdus ẽ
etnꝰſñ pᷣnꝰcũ nõ ſit ſñ hoĩe.p heiem eĩ
qdãmõ oĩa ⁊ ho duret finito tẽpe. igit

infiniti hoĩes fuerũt.ſᷣ qt fuerũt hoies

tot aĩe rõles. infinite fuerũt aĩe.ſᷣ qͥt
aĩe fuerũt tot ſunt.qꝛ ſunt foꝛme incoꝛ
ruptibiles infinite ſuntaie. Situ
dicas ad h̊ ꝙ circulatio eſt in aĩiabus.
vł ꝙ vna aĩa ẽ ĩ oĩbʒ hoib..pmẽ erroꝛ
in phia.qꝛ vt vult phs ꝓpus actꝰ eſt in

ꝓpᷣa mã.·nõ pot aĩa q fuit pfctiovni⸗
eẽ pfectio alteriꝰ.etiã ſᷣm phᷣm ⁊ vetiã

mag ẽ erroneũ qͥa młto minꝰ vna aĩa
oiĩim. Altia rõ ad h cẽ.ĩpoſſibile eſt

bʒ eẽ poſt no eẽ hfe eſſe etknũ qm h eſt
iplicatio öᷣdictõiſ.ſᷣ mũdꝰhʒ eẽ poſt nõ

eẽ. g ipoſſibile ẽ eẽ etnü. ꝙ autẽ hẽat eẽ
poſt nõ eẽ ꝓbat ſic.oẽ illð qð totalr̃ hʒ

eſſe ab aliq pducit᷑ ab illo ex nihilo.ſed

mũdötotair hʒ eẽ a deo ꝗ̊ muũdus ex ni
hilo.ſᷣ nõ ex nihilo malr ꝗ oꝛiginalr̃.ꝙ

aut oẽ qð totalr̃ pducit᷑ ab aliqͥ differẽ

te p eẽntia hat eẽ ex nibilo patẽs eſt.
nã qð total ꝓducit᷑ ꝓducit᷑ im mãmꝰ
foꝛm.ſ̊ mã nõ hʒ ex q ꝓducat᷑q; nõ ex

deo.mãifeſtũ ẽ igit᷑ ꝙ ex nihilo.minoꝛ

autẽ. ſch mũdus totalf pducat᷑ patʒ et

alio ꝓpblemate. HBeedð ꝙ ponẽ můdũ
eternũ eſſe ſiue et᷑nalr̃ pductũ ponẽdo
res oẽs ex nihilo ꝓductas.oĩo ẽ cõtra
vitatẽ ⁊ rõnem ſiẽ vltia rõ ꝓbat.⁊ adeo

ↄtra rõem vt nulluũ phoꝝ q;tücuq; pui
intellect'credideri H̊ poſuiſſe.&̊ᷣ eĩ im-

plicat in ſe manifeſtã ↄdictõeʒ.Dnere
autẽ mũdũ eternũ pſuꝑpoſita et᷑nitate
mẽ rõbile vr ⁊ itelligibile:⁊ HRꝓ dupli⸗
ci ex?egreſſus eĩ reꝝ mudanaꝝ adeo ẽ
p modquʒ veſtigij.vñ ſi pes eẽt et᷑nus ⁊
puluis in q foꝛmat᷑ veſtigiũ eẽt et᷑nus:
nihil phibẽt ĩtelligẽ veſtigiuʒ pedis eẽ
coetnũ:⁊ tñ a pede eẽ veſtigiũ.p hẽ mo
dum ſi mã ſiue pᷣnꝰ põle eẽt coeternũ
auctoꝛi:qqͥd ꝓhibetipʒ veſtigiũ eẽ etnũ
ĩmo vr̃ ↄgruũ.Rurſus aliud exẽplũ.
rõnabilis eiʒ creatura pcedita deo vt
vmbꝛa.filiꝰ ꝓcedit vt ſplẽdoꝛ.ꝑ qcito ẽ
lux ſtatiʒ ẽ ſplẽdoꝛ ⁊ ſtati ẽ vmbꝛa ſi ſit
coꝛpꝰopacũ uel obiectůͥ. Siꝗ mã coe

terna ẽ auctoꝛi tãq́; opacuʒ ſiẽ rõbile ẽ

ponere filiũ quiẽ ſplẽdoꝛ pꝛĩs coet᷑nũ.
ita rõbile vr̃ creaturas ſiue mudũ qui
ẽ vmbꝛa ſumme lucis eẽ et᷑nü:⁊ magiſ
rõbile ẽ qᷓ; ſuũ oppoſitũ.ſ.qꝙ mã etnalr
fuerit ĩpfecta ſñ foꝛꝰvł dina influẽtia.

ſiẽ poſuerũt q d phoꝝ ⁊ adeo rõbiliuſ

vt etia ille excellẽtioꝛ int phos Aſl.ſiẽ
ſancti ĩponũt ⁊ ↄmẽtatoꝛes exponũt.⁊
vba eiꝰ ptẽdunt in hũc erroꝛẽ elapſus
fuẽit. Quidã tñ moderni dñt phᷣm ne/

quaq; illð ſenſiſſe nec ĩtẽdiſſe ꝓbare ꝙ;

mundus oĩo nõ cepit ſᷣ ꝙ nõ cepit nali
motu. qð hoꝝ magꝗ ſit ueꝝ ego neſcio
H unũ ſcio ꝙ ſi h poſuit muduʒ nõ ince
piſſe ſᷣm nãzʒ.veꝝ poſuit ⁊ rões eꝰſũpte
a motu ⁊ tpe ſunt efficaces.Si autẽ h
ſenſit ꝙ nullo mõ cepit maifeſte erra-
nit. ſiẽ plurib rõnibo onſum ẽsS.⁊ ncce
fuit ad vitãdũ gõdictõem ponẽ aut mü/

dũ nõ eè factũ aut nõ eẽ factũ ex nibilo

Ad vitãdu aũt infinitatẽ actualẽ ncce
fuit ponẽ:aut aĩe rõlis conꝛuptõeʒ:aut

vnitatẽ: aut circulatõem.⁊ ita auferre
beatitudinẽ. vnde iſte erroꝛ ⁊ malũ ha
bet initium:et peſſimũ finem. 5

obicitur pꝛimo de motu pᷣmi mobilis
qui eſt pᷣmꝰint᷑ omẽs mot ⁊ mutatões
5

E

q; pfectiſſimꝰ.dð ꝙ loquẽdo de moti ./U V
bus ⁊ mutatõibo nalib ven dicit: ⁊ njõ
hʒ inſtatiã:loquẽdo aũt de mutatione

ſupnãli p quã ipm mobile ꝓceſſit in eẽ
nõ hʒ vitatẽ.nãa illa pceſſit oẽ creatũ et

ita mobile pᷣvac ꝑ H ⁊ eimotũ.
obꝛ omis motꝰ?exit in eẽ pꝑ motũ.dð q;

mot mexit in eẽ ꝑ ſe nec ĩ ſe:ſ cũ alio
⁊ in alio.⁊ qꝛ de in eodẽ inſtati mobile
fecit ⁊ vt motoꝛ ſuꝑ mobile influxit: iõ

motũ mobiliↄcreauit. Siautẽ qras
de illa creatòe dð ꝙ ibi ſtare ẽ ſicut in

pmis et h meliꝰ.j. patebit. Oꝛ ʒ bꝛ
de nẽ tpis c. dð ꝙ ſiẽ in circulo eſt du
pliciter aſſignare pũctũ: aut cũᷣ fit aut

poſtq́; fact c.⁊ ſicut dũ fitẽ ponẽ ⁊ aſſſi
gnare pᷣ“*puᷣctü. dũ vo iã ẽ nõ eſt ponẽ

Pmũ.ſic ẽ accipe in tpe nẽ dupłr.et in
ipa ꝓductõe tpis fuit nũc pᷣ añ qð nõ
fuit aliud qꝗð fuit ppnꝰtpis in qͥ oia

dicut᷑ eẽ ꝓducta. Siaũt de tꝑe poſtq;

factü ẽ veꝝ ẽ ꝙ tmin pteriti ⁊ ſe hʒ p

modũ circuli.ſᷣ̊ H̊ͥ mõ nõ fuerũt res p-

ucte in tpe ia pfecto.x ita pʒ ꝙ roͤnes
phi nihil valẽt oĩo ad hãc ↄcluſiõem.⁊

qu dr ꝙ añn oẽ tps ẽ tps.veꝝ ẽ accipiẽ/

do intdiuidẽdo:nõ er antiꝰ ꝓcededo.
obꝛ de tpe qñ cepit.dð ꝙ cepit in

ſuo pᷣnꝰpnꝰ*aũüt tpis ẽ inſtas nẽ:⁊ ita

cepit i inſtati.et nõ vʒ illatio.nõ fuit in
ĩſtati g nõ cepit i inſtati: qi ſucceſſiua
nõ ſunt in ſui iitio. Poõt tñ alit dici ꝙ

duprir ẽ loqᷣ de tpe.aut ſᷣm eentiã: aut

ſim ec. ſi ſᷣm eẽntiã: ſic nẽ ẽ tota eẽntia
tpis.⁊ illð ncẽ cepit cũ re mobili non in
glio nẽ ſ in ſeipo:qꝛ ſtat ẽ in pᷣmis.vñ
nõ hũit alià mẽſurã.Si ſʒ eẽ:ſic cepit
cũ motu variatõis.nec cepit ꝑ creatõʒ
ſj potiꝰ p tpuʒ mutabiliũ mutatõem:et
maxĩe pmi mobił. Qꝛ obꝛ de cẽ ſuffi
ciẽtia ⁊ actualitate.dð ꝙ cã ſufficiens
ad aliqͥd ẽ duoba modis.aut opans p
nãm:aut p volũtatẽ ⁊ rõem. ſi opãs p
nam ſic ſtati cᷣ ẽ pduẽ.ſi aũt opans p
volũtatẽ ⁊ qᷓ;uis ſit ſufficis nõ optuit

ꝙ ſtatĩ cũ ẽ opet᷑.opat᷑ ei ᷣm ſapiam ⁊

diſcretõem.⁊ ita ↄſiderat cõgruitatẽ:
m igit᷑ nõ cõueniebat nẽ ipi creature
et᷑nitas nec decebat deũ alicui hac no
biliſſimã ↄditõem donare.ideo diuina

voluütas q opat᷑ m diuinã ſapiĩaʒ pꝛo⸗
dguxit nõ ab eterno ſßᷣ in tpe. qͥa et ſiẽ ꝓ
duxit:⁊ ſic diſpoſuit ⁊ ſic voluit.ab et⸗
no eni voluit pducẽ tẽ qñ ꝓduxit.ſicut
ego volo cras audire miſſa.⁊ ita patet
ꝙ ſufficiẽtia nõ cogit. Sitłꝛ de auctoꝛi

tate dð ꝙ cã duob modis põteẽ ĩ actu

aut in ſe vt ſi dicà ſol lucet.aut ĩ effẽ=u
vt ſi dicã ſol illuiat. pᷣmo mõ deſemꝑ
fuit ĩ actu qm ipe ẽ act purꝰ nihil hhs
admixtũ de poſſibili.alio mõ nõ ſemꝑ

in actu:nõ enĩ ſemp fuit pducẽs. O⸗

obꝛ? ſi de nõ pducẽte factꝰẽ ꝓducẽs:

mutatẽ ab ocio in actũ.dð ꝙ quidã ẽ

agens in qͥ actio pductio addit aliqd

ſupᷣ agẽtẽ et ꝓpducẽetẽ.tale cũ de nõ agẽ

te fit ageſ variat᷑ aliq mõ.⁊ in tali ante

opatõem cadit ociũ:⁊ in opatoõe addit᷑
ↄplemẽtũ.aliud è agẽs qð ẽ ſua actio
⁊ in tali nihil oio aduenit cù pduc.nec

etiã in eo fit aliqͥd qð nõ pᷣus.⁊ tłe nec

recipit ↄplemẽtũ:nec in nõ opãdo eſt

ocioſuʒ: nec cũ de nõ ꝓducẽète fit pdu⸗
cẽs mutat᷑ ab ocio ĩ actũ.tale aüũtẽ deꝰ

etiꝗ ſᷣm phos qͥ poſuerũt deum ſimpli
ciſſimũ.pʒ ̊ꝙ ſtulta ẽ eoꝝ rõ.Si eniʒ
pt ociũ vitadũ res ab et᷑no ꝓduxiſſet
ine reb:pfectũ bonũ nõ eẽt.ac p hoc

nec cũ reby q; pfectiſſimũ ſeipo pfectũ
eſt. Rurſus ſi ꝓpt᷑ ĩmutatõeʒ opteret
res ab etno eẽ nihil poſſetnẽ de nouo

ꝓducẽ. q̃lis igit᷑ de eẽt qͥ nẽ nihil p ſe
poſſet.H̊ oĩa demęeti indicãt magis q;
phiaʒ ł rõem aliquà. Si tu qras q̃lit

poſſit capi ꝙ deꝰagat ſeipo ⁊ tñ nõ ĩci⸗/

piat agẽ.dð ꝙ ſi Hᷣ nõ poſſit plene capi
ꝓpt imaginatõem ↄiũcta.pot tñ nccia
rõne ↄuĩci.⁊ ſi q; a ſenſib ſe retrahat

ad ĩtelligibilia aſpiciẽda aliq mõ pci⸗

pet. ſi ei qrat vtꝝ angelꝰpoſſit facẽ po⸗
tũ figuli cũ nõ hẽat manꝰł picẽ lapidẽ

Añndebit᷑ ꝙ põt. qa ̊ põt iola virtute

ſui abſq; oꝛgano qð põt aia cũ coꝛpe ⁊
mẽbꝛo ſuo. Si igitangelꝰ ppter ſuaʒ

ſimplicitatẽ ⁊ pfectõem tantũ excedit

hoĩeʒ vt poſſit facẽ ſine oꝛgano medio
illud ad qð hõ nccario iqigetoꝛgano.

poſſʒ etiã facẽ ꝑ vnũ qð ho põt ꝑ plura

gquatomagis deus qui eſt in fine totiꝰ
ſimplicitatis ⁊ pfectionis abſq; omni

–

— — —— NW

medio ſue volũtatis impio que nõ eſt

*

aliud q; ipe põtoĩa ꝓducere ac ꝑ hocĩ

ꝓducẽdo ĩmutabilis ꝑmanere. ſic põt
hH manu duci ad hoc ĩtelligẽdũ. Hoc

autẽ pfectiꝰcapiet ſi quis iſta duo pot
in ſuo opifice cõtẽplari.ſcʒ ꝙ ẽ pfectiſ

ſimuſ⁊ ſimpliciſſimꝰ.quia pfectiſſimꝰ

omiĩa que ſunt pfectõnis ei attribuũt᷑

quia ſimpliciſſimꝰnullã diuer ſitatẽ in

tatẽ nec mutabilitatẽ.ideo ſtabilis ma
nens dat cucta moueri.

ducte ſint in eſſe a pluribus pᷣncipijs.
ſecũdo dato ꝙ ab vno pᷣncipio:querit᷑
vtrũ illud ꝓduxerit omnia a ſeipſo an

mediãte alio: OQ autẽ a pluribi pꝛĩci/

pijs ſint ꝓducte res dicut maichei qui
Ponũt aliud eſſe pᷣncipiũ ſpiritualiũ et

incoꝛpaliũ ſiue inuiſibiliũ: aliud coꝛu
ptibiliũ ⁊ coꝛpaliũ ſiue viſibiliũ.⁊ pᷣmũᷣ

vocãt deũ lucis:ſecũduzʒ vocat deũ te/

nebꝛarũ.⁊ ꝙ poſitio eoꝛũ ſit vera et ca/
tholica videt᷑ ꝑ ſacrã ſcripturã Jo.xix

Regnũ meũ nõ eſt de hoc mũdo:dicit
ipſe rex gloꝛie ⁊ deꝰlucis.ergo mũduſ

viſibilis ad deũ lucis non ſpectat. non
ergo eſt cõditꝰ ab eo. Itẽ Yoh. xv.

venit pᷣnceps mũdi huiꝰ.Rurſuſ Jo.

ille deus eſt tenebꝛarũ ergo videt᷑ c.

Onſequenter
ca quod ouo querũt᷑.pᷣmo vtrũ res ꝓ

xij.vocat dyabolũ pnᷣcipẽ huiꝰmũdi.⁊

dyabolũ deũ hui ſeculi.ſed nõ meret᷑

aliquis dici deus alicuiꝰ niſi eiꝰ quod
cõdidit.ergo c. Alias plurimas ag⸗
ducũt auctoꝛitates de ſcriptura:ł̊ his

ſolutis:ſoluütur alie. IYItẽ roõibus

ꝓbat᷑ idipm hoc modo.Oppoſitoꝝ op

poſite ſunt cauſe.ſed ſpualia et coꝛꝑa/

lia habẽt repugnãtiam.vnde Ko. vjij.
video aliã legem in mẽbꝛis meis repu

gnatem legi mẽtis.⁊ Gatł.v.caro ↄcu

piſcit aduerſus ſpiritũ ˖. Itemet
nouũ ⁊ vet'teſtamẽtũ aduerſant᷑ ſicut

cõtraria ſicut iurare et nõ iurare.oc-

cidere et nõ occidera. ergo neceſſariũ

patet. Math.p. quia ibi pcipiũt recte

eſt ponere duo pncipia pᷣma.vnũ coꝛ/
poꝛaliũ:aliud ſpiritualiũ.vnũ veteris
aliud noui. Itẽ idem ſimilit ſe hns
ſemp natuʒ eſt facere idem.ergo cum

deus bonus vnifoꝛmiter ſe habeatet

ſimiliter ſempꝑ facit idẽ.ergo cũ ſit cau
ſa cõditiua nulliꝰeſt deſtructiua.⁊ cuʒ
ſit cauſa ꝓductõnis: nõ erit causa de/
ſtructõnis:nec coꝛuptibilitatis.ergo
coꝛuptibilia ſunt ab alio pꝛincipio.
Tertia ratio eſt. Omne qð bonus

