melioꝛa.̊ vbi nlła merita vł demeria

pcedũt:deꝰei qui minoꝛa hʒ nãlia debʒ

dare maioꝛẽ grãʒ. diſtributio gratie
nõ eſt pciſe ſᷣm maioꝛẽ capacita ieʒ nẽ:
4

ſeg ſm beneplacitũ pietatis diuine.
AWad pdictoꝝ intiłntiò ẽ nõndũ ꝙ;

gr̃a dari ſᷣm maioꝛẽ capacitatẽ nãliu,ʒ

Põt intiłi dupłr. autita ꝙ h̊ qð ẽ= di

cat efficaciã calitat:⁊ ſic ſᷣm oẽs flm eſt

qͥa nalia nõ ſunt cꝗ gre.aut ita ꝙ dicat
diſpoem ↄgruitatiſ.⁊ ſic vbi nõ ẽ obſta

culũ ſᷣm oẽs veꝝ c.qꝛ nõ hoĩs ð ↄgruo

diſpõit ad gram.aut ita ꝙ dicat diſpõʒ

nccitatis. ? ſic ſm cõeʒ opiõeʒ ẽ flm 1 a
doctoꝛibꝰrepꝛobatũ.tñ ſᷣm aliqꝝ opiõʒ

aln poſitũ ẽ taq; veꝝ.rõ aut huiꝰponis
fuit iſta.iſti eim ponebãt ꝙ gf̃a nõ erat
aliud q; deꝰ.⁊ ꝙ caritas nõ eẽt aliud qᷓ;
ſpũs ſ.⁊ ꝙ intẽtio gr̃e łCcaritatis nõ eat
niſi im melioꝛẽ depuratõem aime ⁊ re
miſſionẽ cõcupĩe qͥ obſiſtit:ne aĩa poſ-
ſit pfecte deo vniri.⁊ iõ ↄcupĩa oĩo ex/

ticta:aia tm vnit᷑ deo q;ti ei põt eleui
nõᷣ: ⁊ tata dr hr̃e gm ⁊ iõ ppebat ꝙ aia ſii
nalr̃ q melioꝛa hẽbat nalia maioꝛẽ hꝛẽt

graãm:ł̊ huiꝰpõis fundamẽetũ ĩpꝛobatũ
Ei pᷣmo li.di.xvij.⁊ ampliꝰĩpꝛobabit᷑.j.

di. xxvi.ipa aũt põ de ſe ĩpꝛobabit ↄʒ
bonos moꝛes eè vr̃ dũ tmi tribuit ei qui

—w

paꝝ laboꝛat ⁊ paꝝ deo ſᷣuit: q;tũ ei qui
magis:ĩmo plſi mioꝛa hẽat nalia ⁊ pp
ſeuerat in gra.⁊ qð oĩo abſurdũ ẽ et p
rõnes pcedẽtes ĩpꝛobatũ.⁊ iõ ↄcedẽde
ſunt ròes que hoc oñdũt.vltia tñ rõ nõ

cogit.qꝛ in diſtributõe gr̃aꝝ nec capa/

citas nẽ nec eiꝰindigẽtia pnciptr peèſat
Hj dĩne pgeſtinatõis diſpõ ⁊ mẽſura ſ̃ʒ

hm ꝙ in ſua pdeſtinatõne mẽſus eſt ei.
Agd illud g qðᷣ obꝛ in Ziũ ꝙ dedit vni
cuiq; ſᷣm ꝓpꝛiã vtutẽ. dð ꝙ ſᷣm dicit ibi
ſolũmõ cam diſponetẽ de ↄgruo.⁊ ite/
rũ virt ibi nocat᷑ conatꝰcoꝛdis qui non
ſolu dicit capacitatè ſᷣ etiq actualẽ ppa

tionẽ.t iõ aucto.illa nõ cogit. Ad ilłq
qð ob de aucte mgfi ſiłr dð ꝙ ibi diẽ

diſpõeʒ de ↄgruo:⁊ mag ↄgruã diſpo

ſitõeʒ circa agłos qᷓ; circa hoĩes:de qͥb

loqᷣt mgr. boni eĩ qͥ ad deü ↄuerſi ſunt
Im h̊ plłꝰ ſe ppauerũt ſm ꝙ melioꝛa nãa

lia huerũt.qꝛ qlibʒ mouebat᷑ in de ſᷣm

totũ coꝛdis conatũ cũ nõ bꝛẽt retarda-

tionẽ:nõ ſic aüt eſt in hminibo.⁊ iõ illa
quctoꝛitas exponi dʒ:ampliari nõ dʒ.

Ald illud qð obꝛꝙ mẽ melius diſpo
ſite impmit deꝰnobilioꝛẽ foꝛmaʒ. d q

noõ ſile. qꝛ mꝗ diſponit᷑ ad foꝛmã nãlẽ

diſpõne qẽ nccĩtas:ſ maioꝛ capacitas

nsliũ nõ diſpõit ad maioꝛẽ grãʒ diſpõe

nccitatis ſ̊ ſolũ ↄgruitatis.⁊ qͥa diſpõ
ↄgruitatis młtis modis põt ipediri:ſi/

ue p oppoſitũ:ſiue pꝑ maioꝛẽ ↄgruitatẽ
qque põt ex aliq accidenti ſupueniete in

alio.iõ illa rõ nõ ↄcludit. Ad iltd qð
obꝛ ꝙ hõ nõ hʒ gram qͥa nõ accipit. dð
ven ẽ. ß ex H nõ ſeqͥt ꝙ iõ hẽat gram
q; accipit ſicut dicitanſel.q; ĩ puatiuis

⁊adictoꝛie oppoſitis nõ tenet ↄntia in

ipo ſᷣ̊ ecõꝰ⁊ iõ ſicut nõ ↄcedit᷑ q maioꝛẽ
hẽat gram qꝛ accipit. ſic nõ ẽ ↄcedẽdũ
ꝙ maioꝛẽ héat graʒ ex maioꝛi capacita

te Adilta qð obꝛ ꝙ nã diſpoit ad graʒ

dõ ſicut vicebat ꝙ nõ ẽ ſike. qꝛ nã nõ ſic
meret᷑ gram:ſicut gr̃a gkam. Ad iltq

vo qo ſbiũgit ꝙ gla pficit totò capaci-

tatẽ nẽ.dð ꝙ ſicut foꝛma pficit capaci-
tatẽ mẽ nõ ſimpłr:ſed ꝓut exigit diſpõ
ſupꝑ inducta:ſic gła pficit nam nõſim⸗/

ptir: ſm ꝙ exigebat gfa qͥ pꝰli.ar. da⸗
ta erat.cũ aut ſic pficit᷑ ſufficiẽter pfcã

. q; rectitudo iuſticie limitat appetitũ
nẽ vt nõ vltra appetat q; gr̃a ꝓmeruit.
maxĩe cũ plene ſufficiat qð de ſibi r̃tri

bulit. Ad illud qð vltio obꝛ ꝙ capaci
tas nẽ oꝛdinat ad glam finatr.dð ꝙ ſic

oꝛdinat᷑a deo vt tñ pſuxponat᷑ diſpõ ex
pte volũtatis nẽ.vn ſicut h qui capax

erat btitudinis ꝓpter btĩtudinè pfect
p deoꝛdinatõòem volũtatis deputat᷑ et-/

nis ſupplicijs ⁊ ꝑdit głaʒ:ſic homo qui
maioꝛis btitudinis capax erat.qꝛ nõ ex

totis virib“ ſuis ſe diſpoit ad gram:mi

noꝛẽ aſſeòᷣt᷑ głam q; aſſeqr aliꝰ minoꝛis
capacitatis qͥ magis ſe diſpoit ad gr̃aʒ

nec videt᷑ ꝙ aliqd ſit ibi fruſtra.qͥa ex H

oñdit deꝰq;tũ poſſit gr̃a ſupᷣ nõm. verũ
tñ hͥ in bonis angeł᷑ nõ hʒ inſtatia.cum
eĩ ex totis niribꝰ ſe diſpoſuerũt ad gra
tia ſᷣm ꝙ habuerũt melioꝛa nalia:data

ſunt eis maioꝛa gratutua.

de oꝛdinũ noĩatiõe.ſupꝑ qð diẽ

greg · ꝙ vnuſquiſq; odoab eo onoĩat

ſen

noi

enob⸗
ſitq⸗
ſccein
1dice
Mi
D
den
n

gey

fiar
ſoine
woa.
mrab
ſupn⸗
qe
boid
ſcut
gbec
d
ſr

li
Hej
ue
Ntebt

ſoigri

ſefe
ſce
ſaee⸗

Ia
e

obegn
ioricdpacn
woitaggi,
geinoſe
wicgpec⸗
tcapach⸗
nicudiſſ
dm. d⸗
nintappeni
pmemi.
ſhifm.
Kycperi
r vogſi
uldiſp̃et
Hanicapa
Enidſec⸗
depunie,
xinſtäta
a nälin
/
ol,

65
etRN
.

—

1
l⸗ *, ,. 5

quod plenus aceepit a munere. OH6:
aut ) hoc.
git noĩare:ſᷣ ãgkłici ſpus ſũt nob ignoti
gſunt innoĩabiles. Situ dicas ipſi
ſe nobᷣ notificãt duʒ reuelãt:tũc ex hoc
ſeqͥt ꝙ vno ſolo noĩe debeãt noĩari.tũc
ſic ei noĩamꝰſicut cogſcimꝰg ſi ꝑ reue-
latõem cognoſcimoẽs debemꝰ noĩare
7 dicere reuelatoꝛes.̊ nõ ẽ ibi ppynere

2qðᷣ nõ ↄtigit cogſcẽ nõ ↄtĩ

nominũ diſtictönes. Itẽa dignioꝛi
dʒ fieri denoĩatio:ſ caritas ẽ excellen
tiſſimũ donũ qð ẽ in anget. oẽs debẽt
denoĩaria caritate.ꝗᷓ oẽs debẽt dici ſe
raphin.⁊ iten oia ſi unt oĩbꝰcoĩa:ſic diẽ

greg.⁊ mgr in f̃a.ſ̊ denoĩatio agkico

₰☚

rũ oꝛdinũ fit a donis gratuitis.ꝗ̊ omĩa

noiĩa eoꝛũ debẽt eẽ coĩa quẽadmodũ et

dona. AItẽ ſi vnuſquiſq; oꝛdo denõia

tur ab eo qð pleni accepit in munẽ et
ſupmꝰoꝛdo oĩa dona graꝝ pleniꝰacce⸗/
pit q oꝛdies inferioꝛes. dʒ denoĩari

ab oĩbꝰoonis. hẽbit noĩa oĩm oꝛdinũ
ſicut dona. Itẽ ſi dr oꝛdo denoĩari
ab eo qð pleniꝰaccepit in munẽ.aut ex

ceſſus plenitudinis nõt᷑ reſpẽu alioꝛũ

oꝛdinũ:aut reſpectu alioꝝ donon.ſire/

ſpectu ali oꝝ oꝛdinũ cũ oꝛdo inferioꝛ in

nullo dono aliquẽ ſupioꝝ oꝛdinũ excel
lat:a nullo dʒ denolari.ſi o dr reſpen
alioꝝ donoꝝ:tũc aut dona ãgeloꝝ erüt

ineqlia: auta nullo fiet denoĩatio: ſecd
dona gr̃aꝝ in eodẽ ſunt eq̃lia ſicut ĩfra

patebit in ttio.ꝗa nullo donoꝝ põt de/

noĩari inferioꝛ oꝛdo. Itẽ ĩ imagina

tiõe refoꝛmata dilectio adeq̃t cogni. 2
ſii oꝛdo cherubim denoĩat᷑ a plenitudie
ſcie erit in eo ſiłr plenitudo dilectiöis

gratuite. ̊ nomẽ cherubin? ſeraphin:

ęeidẽ oꝛdini ãgeloꝝ dʒ attribui ? n alis
IVIſtẽ cũ oꝛdo cherubi denoĩat᷑ a pu /
chhꝛitudine ſcie:aut reſpẽu ĩferioꝝ: aut
reſpẽu ſuꝑioꝝ.nõ reſpẽu inferioꝝ. da
talis in eis nò eſt nobiliſſima cognitio

denoĩat᷑ gᷣa cogne reſpẽu ſupioꝝ:ſʒ H

cognitio ẽ ſapia. ꝗ̊ denoĩata plẽitudie

ſapia: ß ſapia eſt excelletiſſimũ oĩm do
noꝝ. gcherubi denoĩat᷑ ab excellẽtiſſi⸗

mo dono. vr ꝙ ſitoꝛdo ſupmꝰvł di-

gnioꝛ oꝛdo nõ denoĩet᷑a dignioꝛi noie.

Iſtẽ cü ãgli heant qdã noĩa q ſũt eis

Ppa ⁊ pnñt eẽ cõia.qrit᷑ q ſit iſtoꝝ noĩm
rõc dꝛia ead hoꝝ intlłnti eſt no

ãdũ ꝙ ãgeli noĩari pnt p ea q ſunt eis

nãlia. nomiari etiaʒ pnt ꝑ ea q ſunt eis

gratuita. nomiĩari etiã pnt p alia q qda

moõ ſunt eis nalia: qdmõ gtuita. ſi de.
noĩant p ea q ſunt eis nalia cũ coꝛu na

nõ inoteſcat nob in ſingłari hᷣ in cõi: ſic

bnt noĩari nõibꝰcõibꝰ ſumptis a nã et
fofa cõi.⁊ hoc dupłr.vła cõi remoto:et

ſic dñr celeſtes eẽntie. vła cõi ꝓpĩquo

1 ſic dñt celeſtes ſpũs.ſi at denoĩent
H̃m dona Stuita:ſic qꝛ in ipis differẽter
bñmt ſtatũ ⁊ ᷓdũ:⁊ita diſtictio:ſic p illax

bñtoꝛdies nomĩari nõib ꝓpis. ꝓpꝛijs

inq ſiue reſpẽu demonũ: ſiue reſpectu

alioꝝ oꝛdinu:ſic dñr ſeraphin? troni.

Si aũ fiat de noĩatio ab his qͥ pñt eſſe

nslia vno mò accipiẽdo: ⁊ alio mõ acci⸗-

piendo gtuita: ſic noĩa pñt eẽ vt coĩa ⁊

Ppa.noĩa inq; coĩa bõis ⁊ mat:⁊ ꝓpꝛia

bonis.ſic pncipat⁊ ptãtes qͥ ſi dicãt a

nãii ppetate ↄuẽiüt demõibi. ſi veroa

dono gtuito: ↄueniũt ſpiritibꝰ ſcis: vel
cõia oĩbꝰoꝛdibꝰ: ꝓpᷣa pᷣo aliqͥbo:ſic ãge
li vᷣtutes.ſi eĩ dicata nalibꝰdonis:vt.
pote a lĩpitudiĩe ſciẽtie ⁊ for̃atõe pſone

ſic qꝛ ̊ duo ſuntĩ oĩb oẽs pñt dician

geli.ſ. hiles ad reuelãduʒz. oẽs etiã vᷣtu
tes.i.fſoꝛtes ad opãdũ.ſi aũt dicãt᷑ a do
no gfe m ꝙ ſunt ad h officia ſpalf de
putati.ſ.ad miſteria reuelada:⁊ mira/
cula faciẽda:ſiẽ ſũt qrũda oꝛdinũ noia

ppa. Ex his igit colligit ꝙ de noĩatio
àgkon q;tũ ad noia ꝓpᷣa ſinguł oꝛdibꝰ
ſuũpta ẽ a donis gran ſᷣm diuerſos ſta⸗

tus et gdin qbviſtiguũt oꝛdinãt᷑ ſic

pgictũ c. In mõ aũt accipiẽdin oĩs iſta
tria ſunt notada. Mꝛimũ quidẽ ꝙ vnũ
xonũ digniꝰẽ alto:ſiẽ caritas dicit eſſe

donũ excellẽs int alia. Vpo eſt ꝙ oꝛdo

ſupioꝛ in oĩbꝰvonis excellit inferioꝛes

3 Ppο* denoĩiatio vʒ fieria dignioꝛi
ſm ðᷣ igit cũ.ix.ſint ſtat in qbꝰ oꝛdines
ãgkłici hẽant diſponi ſᷣm differẽtẽ Stui
toꝝ pcellentiã: oꝛdo ſupm vedicat ſibi

nomẽ a digniſſimo vono: ſtatu magiſ

accedẽte ad ſummũ.⁊ Hẽ plẽitudo ſcĩe
⁊ ſic de alijs deſcẽdẽdo vſq; ad infimũ.
b 5

D

nvñ in denoĩatõe ↄſiderat᷑ ouplet exeſ

ſus: ⁊ doniaq donũ: ⁊ oꝛdis ad oꝛdinẽ᷑. ⁊
iſts vult dicẽ greg. ꝙ vnuſquiſq; oꝛdo
eiꝰrei cenſet᷑ noĩe quã pleniꝰ accepit in

munẽ: pleni inq; reſpeu inferioꝝ: niſi
donũ illud ſit tate dignitaſ ⁊ excellẽtie

ꝙ ab eo dẽat deniari aliqs oꝛdinũ ſu/

pionꝝ:ſiẽ pʒ qꝛ oꝛqo cherubi pleniꝰ acce
pit caritatẽ q́; aliqs ĩferioꝛũ oꝛdinũ.ab

ipa tñ nõ vᷣnõoiat᷑.qꝛ cũ ſit donũ pcellen

tiſſimũ:excellẽt iſſino oꝛdiniappꝛopat

His viſis facile ẽ rndẽ ad oba. AAd
iltꝗ no qð obꝛ ꝙ ñ ſint noti:dð ꝙ reꝝ ẽ
de cogne q ẽ p acqͥſitõneʒ:ſᷣ nẽ ven de
cogne qẽ ꝑ reuełatõeʒ q̃ir̃ coguit btũs

paulꝰ: btůs Jo.enãgłiſta.⁊ iõ ipſi p⸗

tuer̃t ᷣnõiare ⁊ alioſ erudireñſic paulꝰ
erudiuit dio.oĩm tñ ãgtoꝛũ nõia ſũpta
ſut ð ſacra ſcriptura ſiẽ ſeraphi ðᷣ yſa.
vi.chubi ð ps.⁊ ð alijs locis ſcripture.
tronið dan.rij.dñatões ptates vᷣtutes
ex diuerſ locis epłaꝝ pauli.angti⁊ ar

chãgli ta ex aroc ex veti ex diᷣſis lo
criptura fuit dĩinitꝰ

cis.qm igit᷑ ſacra
ĩſpirata n huanit adiuẽta: im põ noim

Igloꝝ potiꝰfuit ex dei reułoe q́; ex hia

iueſtigatõe. Ad iltq qð obꝛ ꝙ denõia
tio dʒ fiẽia dignioꝛi.dð ꝙ n ſolu ̊ attẽ
dit ꝙ noĩatõ rei fiat a dignioꝛi.⁊ iõ q
uis oẽs oꝛdies a dono cãitat ⁊ ardoꝛis
de nõiari poſſẽt.qꝛ cũ donũ ilłq i ſi upmo
oꝛdine pcellit ſolꝰ ille oꝛdo ab eo dʒ de
nõiari. Ad iltd qð obꝛ ꝙ oĩa dona oi-
beſutcõia.dð ꝙ ſiè g tactũ fuit⁊ ſi ſit in
donis cõitas qᷓ;tũ ad hĩtũ:è tñ diſt? q;tũ

ad ſtatũ. ðnõiatio aũt ñ ſolũ r̃ſpiẽ ſůaz

act & etia pcellẽtiã ſtatꝰ. Ad illud qð
obi ꝙ oꝛdo dʒ denõiari ab eo munẽ qð
pleniꝰaccepit.dð ꝙ ̊ ñ ẽ itltndũ de oĩ

eo qð pleniꝰaccepit ſᷣ de eo qð pleniuſ/

gecepit etẽ ĩ ipo digniſſimũ:⁊ maxime
ſiille ſit oꝛdo digniſſimꝰ⸗ ſi oꝛdo ſit im
mediate ſeques illũ dʒ denõiari ab eo
ꝗð imediate ſeqͥ pcelletiſſimũ donũ:.et
ſic ↄñt dnᷣdedo vſ. q; ad ifimũ.⁊ ſic patʒ
Weead ᷣ xad ſ. eqns.qm ſupmꝰa ſupꝛe
mo debuit denõiari:qꝛ ilł'q digniſſimũ
e plemiſſime accepit ĩfim ab ĩfimo do
no. q cũ ĩ oĩbꝰexcedat ab aliſ nomẽ ſũ

ptũ a dono vltio ſibi dʒ relinè:ñ qꝛ illia

plenius alij poſſidẽti ſ qralij veniati
ſunt ab eo qð plẽi poſſidebãt.erx Hont

fem vt ĩfimꝰoꝛdo denõiaret ab ifimo

dono. Et ſi obꝛꝙ vnu donũ nõẽ ercel
letiꝰalio ꝛdona ſunt eq̃lia.dð ꝙ ſi ſint

eq̃lia ĩtẽſiue:nihilomĩꝰẽ tñ ĩ eis bꝛoga

tiua alicꝰexcellẽtie: ſiẽ caritas abapło
ꝓf maioꝛ eẽ fide ⁊ ſp. Ad iltq qð obrꝛ

vbi maioꝛ ẽ coqͥ maioꝛẽ dilcio.dð ye
rũẽ ad minꝰi gła. vñ ſiẽ i ſeraphĩ è ma
ioꝛ plẽitudo dileiõis ẽ ꝗplioꝛ plẽitudo
cognis:nec chubĩ dñr qꝛ ſit ĩ eis qplioꝛ
pleitudo cogniſ ſimptr reſpẽu ĩferio
rũ oꝛdini. Ad illd qð obꝛ q; do ſap?

Sexcellétiſſimũ. d ꝙ ſapaßρdonu
ercelletiſſimũ ẽ dca a ſapoꝛe ña ſape.⁊

ita includit caritatẽ.ſ ſapaſiue ſciaa qᷓ
denoiat chubi: nõiat cognẽ dei qꝛ ſi ſit
nobtiſſima coꝗ ⁊ oꝛdinata ad affectõeʒ
⁊ iõ poſſit dici ſapꝰ: nõ tñ ẽ ita nobit vt
Dilectio a q̃ ẽ ſa poꝛ.⁊ iõ nlla rõe in nõie
ſapie fit equiuocatõ. Ad illud quod
vltimo querit᷑ i pʒ rñſio ex pdictis.

Elinto queri·

de oꝛdinũ reparatiõe.⁊ querit᷑
vtrũ ad ſingtos oꝛdines angeloꝛũ fiat

aſſumptõ ſalusdoꝝn? Et ꝙ ſic vf ſup

iltꝗ ps.ↄſtitues eos pncipes ſupꝑ oẽʒ t.
diẽ glo. elegit paupes vt exaltaretad
oꝛdĩies celi ꝗ ſunt ex Hibꝰ: ãgłis Itẽ
ſup iliq ioſue.i.oẽm locũ quẽ calcauẽit
pes vr̃ cc. diẽ glo.ſi diabłm vicẽ potue

ro ſi meruero vt deꝰ ↄtẽat eũ ſo pedibꝰ

meis:oↄñt locũ eiꝰ ĩ celo hẽbo.ꝗ ſi diaꝰ

fuit de excellẽtiſſimo oꝛdie ſic möſtra
tü fuit di.vi. vr ꝙ hõ poſſit aſcẽdẽ ad ſu

pmũ oꝛdinẽ agloꝝ. Itẽ ruina ãgłoꝛũ

reſtaurada ẽ: aut ſupna ciuitas rema-
nebit ĩpfcà:ꝑ nõ reſtaurat᷑ ex ãglis.qa

caſus agłoꝝ ẽ irrepabiłg reſtaurabit᷑
ex Hibꝰbonis. Itẽ diſiꝰoꝛdinũ pᷣnci-
palr̃ venit ex donis grãꝝ:ſ in via vide-
mus ꝙaliqͥ aſſitlant ſeraphi in vſu gfe

aliq cherubĩi:⁊ ſic de alijs.̊ ſi deꝰretri⸗
buit vnicuiq; ſᷣm qð meruerit.pidetad

dinſᷣſos oꝛdies ãgłoꝝ hoies dñt aſſumi
⁊ ex eis angeloꝝ oꝛdines reſtaurari.

Löotra maioꝛ e vnitas ĩ ſupna iertin

i; in ecckia militãti:ſed nuc in ria oꝛdo

vonin
eri.
pige⸗
pooe
ani
ſcpt⸗
gls.4
Plodtfl
infimm⸗
ginis⸗
locar
oot
mata
colo
nrig
goli.
ſpſoni
liſor
elinn.
fndata
ſu di
ſopoſſt⸗
ne nüi
ergonee
adpeic
Picü
currüͤt.
diſpote
oli
diſwen
cideno⸗
glideno
elori
Ceinecf
do
lcdaſ
rangk
ſocdu⸗
teggi
ntang
Npore
ſekcq
Nenc
agaſle
Ni
cege
hibyg
hesp
aſou
ntr⸗

nie

Kei
Npin
nin
1dd

l
nieß dogn

. .
o

ſoäiſen
gecni
na ſape
neſeigg
iqtſiſit
laffecie;
nobyt
foeinnͤe
Ulugaro

len
ngſeffiſan
ume
s N
raui
nae
reſuumt
linrſuc
ſide'ſen⸗

tominũ non ad mittit intra ſui vnitatẽ

diuerſum in nã. & vf cũ hõ differat ſpẽ

ab agklo ꝙ ex angtis ⁊ hõibꝰ nõ dʒ fieri

vnꝰoꝛdo. Itẽ ſicut oꝛdo notat quãdã
dꝛiam int᷑ eos q ſunt oꝛdinũ diuerſoꝛũ
ſic põit ↄueniẽti int᷑ eos qͥ ſunt eiuſdẽ
oꝛdĩs.qð pʒ ex ipa diffinitõe oꝛdinis:ſᷣ
pldiffert ho ab angło:q; differat oꝛdo

infimꝰa ſupmo.ſig angłs ſupioꝛis oꝛ/

dqinis ⁊ infimi nõ pñnt in eodẽ oꝛdie col⸗
locari:multo minꝰde hibꝰ⁊ angeł idẽ
oꝛdo integrari. Itẽ coꝛpꝰnũq; ſubli-

mat᷑ ad dignitatẽ ſpũs.g nũq; dʒ ibidẽ

collocari coꝛpꝰhũanũ vbi collocat᷑ ſpi/
ritꝰagłicꝰ cũ ſp ſit minꝰdignũ q;dtũcũq;
gkoſuʒ. ſig q ↄueniũt in oꝛdie ↄueniũt
in ſediũ collocatõe.vr̃ ex hibꝰ⁊ ãgelis

eũdẽ oꝛdinẽ ↄſtare nõ poſſe. IAtẽ an/
gelꝰin nali capacitate excellit aiaʒ:ſed

ga data ẽ ãgłis ſᷣm ſue nẽ capacitatẽ
icut s dictũ fuit⁊ mgr dicit in l̃a.g cũ
nõ poſſit dari gr̃a aĩabſi up̃ ſuã capaci
tatẽ:nũq; pñt aĩe ⁊ ãgeliĩ gtuit᷑ adeqri
ergo nec ex eis idẽ oꝛdo ↄſtitui. W?
ad pdictoꝝ intiłntiã eſt notàdũ ꝙ ſicut

pdictũ fuit ad pfectõem oꝛdinis duo cõ

currũt.ſ.nã ⁊ gra.nã tãq; fundamẽtũ ⁊
diſpõ:gr̃a pᷣo vt ↄplemẽtũ ⁊ ↄpſũmatio.
⁊ q aliqͥd tũc dr eẽ ſᷣm qͥd qñ eſt in ſola
diſpõe.tũc eẽ ſimptr qñ ẽ in ſua pfciõe
cũ demões ⁊ angeli in nãlibꝰ cõicãt dr
alñ demões fuiſſe de d iuerſiſ oꝛdibus

angeloꝛũ q́;uis nũq; plene fueritĩ aliqͥ

oꝛdine.vñ h̊ intelligit ſm qͥd nõ ſimplĩ
qꝛ; vᷣo hoĩes pñnt ad eminẽtiã gr̃e et głie

in qua ſunt angeli eleuari:põ ex hibo

⁊ anglłis idẽ oꝛdo cõſtitui.quia quãuis
nõ cõueniãt in natura:aſſimilant tamẽ
⁊ equt᷑ in hac gra.⁊ ꝑ hüc modũ repa
rat angeloꝝ ruina. Et ſi tu obicias ꝙ;
nõ põt eſſe cõ foꝛmitas in pfectione vbi

nõ eſt cõueniẽtia in pambula diſpõne.

dicendũ ꝙ hoc nõ habet locũ in ꝓpoſito
quia illud verũ eſt in diſpone nccitatis
nõ aũt in diſpe ſoliꝰgruitatis. Cõ/
cedẽdũ ẽ ergo ꝙ ſicut de ſingulis oꝛdi
niby aliqui ceciderũt:ſic ⁊ angelici oꝛdi
nes h hoies reſtaurat᷑ ſicut pᷣme rõnes
oſtẽdüt. Ald illud ergo quod obicit᷑
in ↄtrariũ ꝙ ad vnitatẽ eccłiaſticã non

illi plus poſſent accipere.

admittit hõ rẽ alterius ſpeciei.dicendũ

ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ nullũ aial inuenire pvpt
hH ſibi ſile in cõfoꝛmitate rõis.h autẽ
⁊ angts in pticipatõe cõicat rõis.⁊ qð
plus eſt in dei foꝛmitate głe:⁊ ideo pnt

in eadẽ ſocietatẽ ⁊ eiuſdẽ ſocietatis oꝛ-
dinẽ ↄuenire:cũ maioꝛ ſit vnitas volũ
tatũ q; facieruũ:⁊ plus faciat ad vnitatẽ

pacis ⁊ ſocietatis ⁊ oꝛdinis ↄſeruadã.
Alc illud qð obꝛꝙ plꝰ dr̃t homo ab
angelo . dicẽdũ ꝙ veꝝ ẽ de foꝛmitate

que oxpõit᷑ vnitati nẽ:ſᷣ̊ nõ ẽ veꝝ de dil

foꝛmitate q̃ oppõit᷑ vnitati gre ĩ ſtatu et

dignitate.vnitas aũt oꝛdinis plłꝰreſpi

cit hãc q́; pcedẽtẽ. ⁊ ideo illud nõ valet

Ad illud qð obꝛ ꝙ coꝛpꝰ nõ ſblimat
ad dignitatẽ ſpũs.dð ꝙ venẽ: ſ̊ tamẽ

ex hoc nõ ſequit᷑ꝙ nõ dẽéat locari cũan
gelis. ſicut ei in ſtatu vie ⁊ meriti aima
ſequit᷑ locũ coꝛpis ⁊ in terra hĩtat cum

ſit nata eſſe ſurſuʒ: ſic ecõtra ĩ ſtatu pa

trie ⁊ pᷣmij coꝛpꝰſequit᷑ locũ ſpũs:⁊ ibi/
qèẽ erit vbi natꝰẽ ipe ſpũs.nõ ꝓpter ſe:

tz ppter eũ cui cõiũgit᷑.⁊ ideo in eiſdem
ſedibꝰlocat᷑ cũ angłicis ſpiritib ad q̃ͥꝝ
Dignitatẽ p gram eſt hüanꝰ ſps ſubli

matuſ. Ald illud qð obꝛ ꝙ angelꝰhʒ
capacitatè maioꝛeʒ q; aĩia. dð ꝙ rõ illa

calũniabilis ẽ:⁊ qᷓ;tü ad maioꝛẽ:⁊ qtuʒ
ad aſſumptoem. qᷓ;uis eĩ ãgłs excedat

giĩiaʒ in nalibꝰ ſᷣm ↄpatõeʒ creature ad

creaturã. tñ ſᷣm cõparatiõem ad trini⸗/
tatẽ ſummãa cuius eſt imago inter an-
gelum ⁊ anim:non opoꝛtet eſſe pꝛecel

lentiã cum magis videamus hbumanãa

naturã exaltata q; angelicã.Tum per

gratiam vnionis in chꝛiſto. Tum etia

per gratiam comphẽſionis in virgine
beata. Sʒ eſto ꝙ ſi adhbuc iſta ꝓpoſitio

haberet veritatẽè: adhuc remaneret in
aſſumptõne dubietas.cum eni dicit᷑ ꝙ

angeli ſuſceperũt gratiã ſᷣm capacita/
tem naturaliũ: nõ eſt intelligẽèdũ pciſe

ita ꝙ tantã ſuſceperitqꝙ plus non pote
runt capere.quia hoc non de facili poſ/

ſet pꝛobari:nec auctoꝛitatate:nec ratio

ne:ſed ita intelligit᷑ naturalia melio-/
ra habentibus plus datum eſt de gra⸗/

tia:q; habentibus minoꝛa: quãuis iſti:

—

Et ex hoc ñ vf ꝙ aĩa humana nõ poſſit

ad eq̃litatè cũ ãgeł aſcẽdẽ: immoabſq;

dubio ↄcedẽdũ eſt poſſe cũ in xpo ⁊ bea
ta pᷣgine videam pcellere. “

.;Exto queritur
de oꝛdibPꝰagłoꝝ q́;ꝛtũ ad platõiſ
euacuatiõem.⁊ ẽ qo vtꝝ platio qͥ ẽ in oꝛ
dine reſpectu oꝛdis euacuet᷑ pꝰiudiciũ.
Et ꝙ ſic vr.i.con.xv.cũ euacuabit oẽʒ
pncipatũ ⁊ virtutẽ. in die iudicij pnci
patus ⁊ ptãtes ⁊ ᷣtutes euacuabutur.

Itẽ. S.diſ.vi.ca.⁊ ſicut int᷑ bonos q;

diu durat mũdangeliagłis: demões
demõib: hoĩes hoiby pſunt:ßſ ĩ futuro

euacuabit᷑ oĩis platio. Itẽ noĩa oꝛdi

nũ accipiũt penes officia mĩſtradi vt in
płibo:maxie in his q ſbiciũt᷑.ꝗ cũ ceſſa-
bit miniſteriũ ceſſabit ſbiectio.g̊ ⁊ ceſſa
bit platio. IOtẽ platio oꝛdis ad oꝛdinẽ
eſt ᷣm actũ illuiandi ⁊ purgãdi ⁊ pfici⸗/
endi:ſ poſt iudiciũ erit ſtatꝰin ↄpletiõe
ſcie ⁊ gre.ꝗ̊ᷓ nõ erit vltra illuiatio pur
gatio ⁊ pfcio.igit᷑ nec aliq̃ in oib kie
niſa

tio. Ad oxpoitũ pcellẽtia oꝛdi
oꝛdinẽ ẽ ſm maioꝛitatẽ ⁊ mioꝛitatẽ gr̃e
gſi q;titas gr̃e in ãgticis ſpiritibꝰ non
mutat᷑ pcellẽtia oꝛdis ad oꝛdinẽ nõ tol
lit᷑ nec euacuat. Itẽ agli ſtatĩ vt co⸗

firmati ſunt:btĩ effecti ſunt btitudie ꝑ

fecta.ꝗ nihil remãſitĩ eis qð eẽt ex pte
T platò oꝛdis ad oꝛdinẽ fuit ĩ eis.ꝗ̊ n fu
it ex pte:ſ̊ nihil euacuat᷑ niſi qð ex pte

Eq cc. Itẽ pulchꝛitudooſiſtit i oꝛdĩe

7 0do in pcellẽtia vniꝰad alten. pcel

lẽtia ppit platiõem oꝛdis ad oꝛdinẽ.j ſi

ab agłicis ſpiritib tollit᷑ platio:tollet⁊

pulchꝛitudo. IJtẽ ſiẽ ſummꝰoꝛdo de/

noiĩat ab eo qð ẽ ſibi ĩſepabile:ſic ⁊ me
dij ⁊ infimi:ſ ſeraphbi nuũq; deſinit eẽ ſe
raphi. nec pncipatdeſinit eẽ pᷣncipa
tus. nuq; deſinet bncipari.g nõ ceſſa
bit ibi platòis oꝛdo. WGead pdictoꝛũ
itiłntia ẽ notãdũ ꝙ tptr aliqͥd dr̃ pferri

alteri.aut ꝑ modũ excedẽètis ſolũ:ſicut

pfert aurũ argẽto. aut p modũ excedẽᷓ
tis ⁊ ĩfluẽtis:ſicut pfert celeſtis na eko

aut p modũ impãtis:ſicut pꝛefert᷑ dñs
miniſtro. Ad rõeʒ aũt pfecte platiõis
iſta tria ↄcurrũt.vt qui pfer: nat ſit eũ

cui pfert᷑ excedere:⁊ in ipm aliquo mõ
influere:⁊ eidẽ pcipe.̊ mõ ẽ nũc in pꝛe

latõe q̃ attẽdit᷑ inter oꝛdinẽ et oꝛdinẽ in

ierarchijs ãgelicis:⁊ etià in ierꝰeccłia⸗/

ſtica. in anglis eĩ oꝛdo qͥ oꝛdini pfert᷑ in
nãlibꝰ⁊ Stuitis:⁊ quodmõ influit pur

gãdo.illuiando.⁊ pficiẽdo.⁊ etiã mini/
ſteria ↄplẽda iniugit. Cug qrit vtrü
ceſſet platio oꝛdis ad oꝛdinẽ.dð ꝙ ſi in

telligat᷑ de platõe q;tũ ad pmã ↄditõeʒ

ſczʒ rõe exceſſuſ nõ euacuabit᷑ maebit
qʒꝛ oꝛdo excedit oꝛdinẽ ta in Stuitiſ q in
nãlibo:ita poſt iudiciũ ſicut ⁊ nũc.ſi aũt

intlłigat᷑ rõe duoꝝ ſequẽtiũ ſcʒ rõe pſi

Ostie in influẽdo ⁊ in opado ſic ceſſabit
⁊ euacuabit᷑.qꝛ illuĩiatio qu dr recipe

angłs ab angło:⁊ impiũ ſi qð ẽ ibi attẽ
dit᷑ p ↄpatiõem ad nos qͥbꝰmiſtrãt:nec
pↄpatõem ad deũ in quo qeſcũt ⁊ bea-
titudinis ↄpletõe ꝑfecte illuminãt ſʒ
viã hãc ꝓcedũt rões ⁊ auctes oñdẽtes

ꝙ poſt iudiciũ ceſſabit platio oꝛdiniſ acd

oꝛdinẽ.ſicut enĩ dicit magr ⁊ ap?*.ꝙ ðᷣs
euacuabit pꝛelatõem euacuãdo ptateʒ
⁊ ppncipatũ.dũ eni tollet᷑ miniſteriũ tol

letur ſbiectio ⁊ impiũ. Ad illd ergo

qð obicit᷑ ꝙ pꝛelatio oꝛdinis ad oꝛdinẽ

Attẽdit᷑ in pꝛecellẽtia nãliũ ↄgratuitoꝝ

dicendũ ꝙ hec nõ eſt tota cauſa.nnde ſi
ex hoc hoc arguat:ab iſufficiẽti arguit.

Ald illud quod obꝛ ꝙ angeli beatifi-

cati ſunt pfecti.dicẽdũ ꝙ licet ex parte
vtutis contè platiue pfectã ſint beatitu

dinẽ aſſecuti:⁊ ex illa pte nihil ſit in eis

ex parte:ſunt tamẽ adhuc viatoꝛes ra-
rõne miniſterij. nam q;tũ ad illã vim vt

ſupꝛa dictũ fuit:ſunt in ſtatu merendi.

æ ideo adhuc aliquid habẽt qðᷣ euacua

bitur poſt diẽ iudichj. Ad illud quod
obicit᷑ ꝙ pulchꝛitudo cõſiſtit in oꝛdine.

dicendu ꝙ verũ eſt. nam ſicut abange

lis nõ tolletur pulchꝛitudo:ita etia nec
teollet᷑ oꝛdo: ſed ex hoc nõ ſequitur ꝙ no
tollat᷑ pꝛelatio.quia pꝛelatio nõ timmõ

includit in ſe pcellẽtiã:ſed eti pſidẽtiã

que ploaſ picit indigẽtiã rie q; pulchꝛi⸗
tudinẽ ⁊ pfectõem patrie. ⁊ io cũ tollit
pulchꝛitudo nõ minui Ad illud qð

obꝛ ꝙ ita ẽ iſepabile ab oꝛdie angeloꝝ

weſteſſe pᷣncipatũ:ſicut eſſe ſeraphin.

nich
jdie

i6

upere

ſſequ

biüve

8

gdn
anpt
iſce⸗
dugn
hoͤdf
umjet
irf
ſt. N
lettaud
fetadre
ſoceret
ſein
cicere

nd

Odin⸗
ſalte
uri
debit
foͤnes
cnins
mtor
Cdini
numen
Maene
äder
mari⸗
ſtſc
zy
2
guci
lesi
aſign
ent
pf
fit
mar
bni
oſiſt
tres
ci

on
enürnhr
dtorainein
kreart⸗
midſertin
iutnn
ümini⸗
acüͤdi
üdögſin
isnüͤctt
nömitln
ttnic ſai
üſcrie
oſcceſſat
Bidfrece
etbiane
nicrinnec
Aitrden⸗
lumindirß,
mooni
crice,
nn
ulandl
Einrgan
Cimi⸗
er oſte
ſotwatim
biſtines
etres /
Uilürinr
morenk.
nadenen
dincat
inoumn,
ſorcong

dicèduʒ ꝙ vncipat bm nolat oꝛdinẽ

nõ dic pſidẽtiã actualẽ ̊ donũ gr̃e da
tũ hʒ angłs natus ẽ alijs pſidere 2 5
manere põt ablata actuali platiõe.⁊ iõ

nõ ſequit᷑ deſinit pᷣncipari.ꝗ deſinit eẽ

pncipat'q pᷣncipat nõ dicit actũ h̊ ha⸗
bitũ vel ſtatũ.

Eptimo queri

tur de ilt oꝛginib angkoꝛꝝ q;tũ
dad nueꝝ.⁊ qrit᷑ vtaꝝ ſit ſtatPꝰĩ nouenario

an ptẽdat᷑ nüer vſq; ad denariũ. Et

ꝙ ſic vr ſiẽ habet᷑ luce.xij. in pabola de
dꝛagma.̊ intlłr p dꝛagm decimã:ſʒ

nõ dr dꝛagma deciĩa niſi reſpectu noue

narij q in ageł.ꝗ ſi.x.dꝛagma reiuẽta

ẽ:vr̃ ꝙ.ix.oꝛdinibꝰdecimꝰoꝛdo adiũctꝰ

eſt. Ytẽ ſiogks nũqᷓ peccaſſʒ:hõ factꝰ

eẽt ⁊ ad btĩtudinẽ ꝑuẽiret:ł̊ nõ aſſume

ret᷑ ad reſtaurados angłoꝝ oꝛdĩes. ſi
nõ carẽt oꝛdine in aliquo oꝛdine ponẽt᷑

hß ſiue in vno ſiue in płibꝰnouẽ oꝛdĩbuſ

adiceret᷑ oꝛdo vltiꝰ. ſiꝗ ciuitas iertm ꝑ
xpm pfcè reſtaurata c᷑.vr̃ ꝙ nõ ſit ſtat

oꝛdinũ i nouenario:ĩmo ꝙ eis adiciat᷑
ſaltẽ decimꝰ oꝛdo. Itẽ p ꝓpoꝛtio repi

tur in nueris: ⁊ oia ꝓducta ſunt m

debitã ppoꝛtõeʒ:oĩa dnr eẽ ꝓducta hᷣm

rõnes nuerales ta ab aug.q; a boe.ſig
ciuitas ſupne ierłm ẽ ciuitas pfectiſſi

ma ⁊ optie ꝓpoꝛtionata.vr̃ ꝙ numerꝰ
oꝛdinũ ⁊ graduũ eiꝰ nõ ſtabit citra euʒ
numen in qͥ ẽ pfcĩo ⁊ ſtatꝰ: ſ̊ hic nõ eſt
nouenariꝶ denari.g vr ꝙ ſalteʒ vſq;

ad denariũ ꝓtẽdat᷑. Itẽ btĩſſima pᷣgo

maria in pꝛia nõ erit pter oꝛdinẽ.cũ g
ſit ſupᷣ oẽs oꝛdies:ꝑ ſe pſtituet oꝛdinẽ.
& vr ꝙ ſint ibi plures q; nouẽ oꝛdines.
Ad oxpoſitũ arguit᷑ ſic.oĩs oꝛdo re
qucit᷑ ad aliquã ierarchia:ſ̊ ñ ſunt niſi
tres ierarchie:ſic pʒ ex ſufficiẽtia pᷣus
aſſignata ſupma.media.⁊ infima.⁊ q̃lʒ
eaꝝ ſufficiẽter ↄplet᷑ tplici oꝛdine.̊ nõ
vr ꝙ debedt eẽ ples. Itẽ tnitas mi

feſtat᷑ in oibꝰcreaturis ſᷣm plꝰ minus

maxie aut manifeſtari debʒ in beatis:
htz nüermaxie expſſiu tnitatis ẽ ille qᷣ;
ↄſiſtit in fnitate ſuꝑ ſe reflexa: ſiẽ ſunt

tres tni. vr ꝙ ĩ tali nüero oꝛdies bea-
toꝛi heant a ſumma trinitate inſtitui.

Itẽ diſtictio oꝛdinũ è ſʒ dona grãꝝ

ſ nullũ donũ greẽ in hoib qð nõ ſit in

angelis.ergo nullũ oꝛdinẽ ↄſtituẽt ho

mines pter oꝛdines ãgłoꝝ:iß illi m ſunt

niſi.ix.ꝗ̊ nõ vr̃ ꝙ ſit ponẽ nũeꝝ maioꝛẽ.
Itẽ ſi ponit᷑oꝛdo hoĩm p ſe pter aſſi
gnatos oꝛdies ageloꝝ: cũ in oĩ oꝛdine
ageloꝝ ſint de hoib:tuũc homies diſtin

guẽt m.ix.gradꝰ. vr ꝙ pfcõꝛis nüeri

ſit oꝛdo ĩ hibq; in btis ſpiritibo.qð nõ
vr̃ cũ ipi pꝑ nãm ſint deo ꝓximioꝛes ⁊ ſi
milioꝛes:ac p hoc ↄſtitui debet ĩ oꝛdis
⁊ numeri nobiliſſima pfcõe. edð
ad hoc ꝙ q rões pdicte ſolũ ſuntↄgru
itatis:⁊ auctes ſuꝑ hoc nõ inueniũt᷑ ex

pſſe ꝙ ſuꝑ hoc ſunt opiões varie.qdaʒ

nãq; dicere voluerũt ꝙ oẽs holes aſſu
merẽtad ãgeloꝝ oꝛdies:nec eẽnti illa
ſupna ierłm niſi oꝛdines nouẽ.⁊ ſic cõ
petebat vt eẽt expſſa ↄfiguratio ad ſuꝑ
mũdanã ierarchiã qĩ trinitate cõſiſtit.
ſi angeli ſtetiſſent ad oꝛdines eoꝛũ aſ
ſumpti eſſent ſicut nũc aſſumũtur. In
hoc tamẽ differt ꝙ tunc illa aſſumptio
eſſet hominũ beatificatio ſolũ:nüũc autẽ
eſt hominũ beatificatio ⁊ ruina ãgeloꝝ
per quãdã equiualentiã repatio. Nec
obſtãt rõnes ad hoc inducte.quia ſolũ
cõgruitatis ſunt:nec illud quod obicit᷑
de beata v̈gine. quia ſicut pᷣuile giũ ſpe
ciale nò eſt reducend ũ ad legeʒ cõem:
ſic ſingularis pꝛogatiua que ẽ in beata
vgine non eſt numerãda cum oꝛdinuʒ
diſtinctõne que eſt ſm legẽ communẽ
Et iſta opinio ſatis ꝓbabilis eſſe vide/
tur.verutamẽ quia textus euãgelicus
hoc ſonare ridet᷑ dum hominẽ decimã
dꝛagmã vocat.⁊ Anſel.hoc videt innu
ere in libꝛo de caſu diaboli.videt᷑ alis
magis eſſe pꝛobabile homies per ſe
cõſtituãt cõmuniter vnuʒ oꝛdinẽ quem
vocãt decimũ reſpectu nouem oꝛdinũ
angeloꝛũ. nõ enĩ decetyt dicũt ͥ homi
nes aſſumãtur ad oꝛdines angeloꝛũ ni
ſi illi qui in hac vita ei ſimileſ extiterũt
Hi autẽ ſunt virgines qui nec nubun
tur nec nubent.ideo ſolas virgines ad
oꝛdines angeloꝝ debet aſſumi⁊ ex eis
ſoluʒ ruina angelica reſtaurariꝓ eo ꝙ
angelis multü eſt cognata pᷣginitas.

— 4

Sed hec põ nõ vfr eſſe ↄueniẽs.tũ quia
p decim dꝛagmã nõ ſolimõ conupti:
H etiã gines hoies intelligut. tü etiaʒ
qa multi carne coꝛupti mitis vᷣginibꝰ
pferunt᷑. nt beata maria magdalena:⁊
petrꝰapłs:multis alijs pᷣginibo maſcuł
7 feminis abſq; dubio ſunt ſupioꝛes.
Et ideo tertia po eſt adhucꝙ ſupꝛa oꝛ/
dines ãgłoꝝ addet᷑oꝛdo decim ex his
q in vita iſta nõ puenerũtad taãta meri
toꝛũ excellẽtiã vt exaltẽtad oꝛdines an
głoꝝ:K̊ meritis xpi ſaluati:decimũ te⸗
nent gradũ ſicut ꝓ eoꝝ ſalute ſol iuſti⸗
cie xps p.x.gradꝰ deſcẽdit qð ſignatũ
fuitin facto miraculo eçechie.iiij.regũ
xx.⁊ iſta põ vr̃ eẽ ſatis ꝓbabłis.tũ ppt
impfcõem meritoꝝ qua hñt mitiĩ via.
tũ ꝓpt pfcõem elcòꝝ q;tũ ad nũeꝝ que
erit in ierm ſuꝑpna.p fcio ⁊ maxime in
denarioↄſiſtit ſicut.j.dicet᷑ qũ aget᷑ de
decalogot?᷑ de deciĩatõe.⁊ iõ põnem iſtã
poſſumꝰſuſtinẽ.qꝛ eã ꝓbabilẽ reddit de
cimatõis ſigtio:⁊ decie dꝛagme ĩuẽtio
⁊ ſolis p.x.gradꝰdeſcẽſio ⁊ ipiꝰ dᷣnarij
pfcio. Ald illuq gq obꝛ ꝙ qlʒ oꝛdo
eſt in aliqua ierar.dð ẽ ſicut pter ãge
licã ierarchiã eſt nüc ponere ierarchiã
eccleſiaſticã: ſic pꝛeter illas angelicas
ierarchias erit intlłere in decimo ſal⸗
nari gradu ſił rõem oꝛdis ⁊ ierarchie.
ierarchie inq́; p ↄpatõeʒ ipoꝝ ad iuicẽ
qꝛ nõ hẽbũt oĩodã eq̃litat?: ſ oꝛdinis p
ↄpatioem ad oꝛdines ſupioꝛes. Ad
illud g qð obꝛ de expſſa repntatõe ſum
me trinitatis.dð ꝙ ſicut vnitas addita

nouenario:nouenariũ non pimit ſ ſal

uat:⁊ ad pfectioꝛẽ nueꝝ deducit.ſic de
eimꝰoꝛdo ex hõibooſtitutꝰ repñtatõem
ſũme trinitatis ab ãglicis ſpiritibꝰ nõ
tollit: ſalua illa expſſa repntatioe fac

ad ſupne ciuitatis maioꝛẽ pfectõnem.

Ad illꝗ qð obꝛ ꝙ ẽ diſtictio ſʒ dona

graꝝ. dᷣ ꝙ nõ ẽ m dona tm:ſ ſʒ dona

q;tu ad ſtatũ.infra aũt oẽs ſtat qgłoꝛũ

adh oꝛdinẽ intlłere magis infimũ in

hoibo:⁊ ita oꝛdinẽ decimũ q;uis ex dĩna
benignitate ⁊ largitate cõtĩgat ĩ gratia
hoiĩes eqͥpariagkłis qb ſunt inferioꝛes
Pnam. Ad ilid qð obꝛꝙ tẽ erit maioꝛ
pfcĩo in hoibi. dð ꝙ flmn è qͥa H nõ Eꝓpt᷑

maioꝛẽ pfciõem:ſ ppter maioꝛ a deo

—w

elõgatõeʒ.infimꝰeĩ oꝛdo int oẽs mag
diſtat ab eo:ſic pᷣmꝰmaxie aꝑpꝛopinãt.
⁊ qꝛ ho plibꝰgdibꝰnat eſt diſiare a deo
q́; gts:lʒ ex dina mĩa factſit eimagiſ
ꝓximꝰ. iõ tenet decimũ locũ vt ſic oſtẽ
dat ꝙ excellatãgts hoĩeʒ ꝑ nãʒ. oñdat᷑
etiã nihilominꝰ q;tũ deꝰſibi inuiſcera/
uerit hoiem ꝑ miſericoꝛdiã.

„Ltauo querian

de oꝛdibꝰangłoꝝ i ↄpatiõe ad
ſuũ oppoſitũ.⁊ ẽ qõ vtꝝ i ãgtis oꝛdo cõ
patiat᷑ ſecũ eq̃litat. Etꝙ ſic vr p dio.
diẽ eĩ dio.ꝙ illi qͥ ſunt in vna ierarchia
eq potẽteſ ſunt:ſj qͥ ſunt eq potẽtes ſunt
eq̃les. in eadè ierarchia ãgłi ſunt eqᷓ
les.g multo foꝛtiꝰin eodẽ oꝛdie. Itẽ
Anug.de vᷣa reli.in oĩbꝰactibꝰ ↄuẽĩẽtia
placʒ qua vna ſalua ⁊ pulchꝛa ſunt oĩa
ipa vo ↄuenietia vnitatẽ eq̃litatẽq; ap
petit. g ſi in ãẽgłicis ſpiritibẽ pfcã pul⸗
chꝛitudo.ergo ↄueniẽtia ⁊ eq̃litas: ſed
nõẽ eq̃litaſ int᷑ ãẽglłos diuerſoꝝ oꝛdinũ
ergo inter angłos eiuſdẽ oꝛdis. Itẽ
qqꝝ donũ ⁊ pmiũ vnũ ẽ ipa hñt eq̃litatẽ:
ſͦ donũ ⁊ pmiũ ãgłoꝝ eiuſdẽ oꝛdinis eſt
vnũ ⁊ ſtat vnꝰ.g vr ꝙ ha beat eq̃litatẽ.
Itẽ iere agtica maxie ẽ repntatiua
ſupme iere in illa oꝛdo nõ excludit eqᷓ
litatẽ. vr ꝙ in ieraroãglica debeat eẽ
oꝛdo cũ eq̃litate: ſᷣ nõ ẽ q̃litas ĩ angtłis
diuerſoꝝ oꝛdinũ.ergo ĩ ãgelis eiuſdeʒ
oꝛdinis. Qotra magiſter dicit in lit /
tera.ſicut in aꝑoſtolis alij alijs ſunt di
gnioꝛes: ita in oꝛdinibãgeloꝛũ credit᷑
recte eſſe. Itẽ pfectioꝛi modo ptici-
dat ratõem oꝛdinis vbi eſt oꝛdo in oĩbo
qᷓ; vbi eſt oꝛdo in aliquibo tãtũ:ſed ange
li pfectiſſimo modo inter ceteras crea
turas pticipãt oꝛdinẽ.ergo nõ ſolum
inter angtłos diuerſoꝝ oꝛdinũ:ſed ĩter
ãgelos eiuſdem oꝛdinis cõtĩgit oꝛdinẽ
aſſignare. Itẽ ſapiẽtis eſt oꝛdinare
et magis ſapietis magis oꝛdinare.er/
go ⁊ maxime ſapientis in eius effectu
nobiliſſimo eſt res maxime oꝛdinatas

pꝛoducere.ergo videt᷑ ꝙ non ſolum ſit
ibi oꝛdo ĩter angelos diuerſoꝝ oꝛdinũ

ſed etia inter angelos eiuſdẽ oꝛdinis.

N.
gigan
ne
mit
ſpion
gſen
ſſe
eaͤlita
erare
cen
bise
1
inſ⸗
eſit
li
hlin
ouinit
nccet
porcn

ſetaon
(eature

yne
eſon⸗
eſgra

ſieci

wdein
ſuom
örin
in
fepir
nash⸗
ſytnul
mrint
Aail
dei
mnde
Gädic
lrar⸗
we⸗
eaͤlit
oi
dene
entu
dicit
eqi⸗
tion
A
pmiu
tiner
melie

nubit
disn
e Pohin
him
limf
ſdämim

ler
iopetüen
pſieyfodie⸗
VWierarchi⸗
wlars ſunt
igkiſuntej
ie. Ju
d
chuſuntc
ꝛecinniz
riteiſuni,
inpianin
Grcuareh
debealei
nsinngls
udcni⸗
Cenocde
eng
gonin
aninilnn
ig eſton
S
n euztin
me am
venenh

Itẽ lucifer dr fuiſſe maximus inter
oẽs angłos:⁊ ↄſtat ꝙ de aliqͥ oꝛdĩe fuit
ergo angłi illiꝰoꝛdis nõ erat ſibi eq̃les
pari rõe vr̃ ꝙ in alijs oꝛdinibꝰalij ſunt
ſupꝑioꝛes alij inferioꝛes. W dicẽdũ
ꝙ ſicut in ſuꝑna ierarchia ꝓpt ſummã
pfcõem repꝑit᷑ pulchꝛitudo ex pfciſſima
eq̃litate ⁊ ſiłitudine pariũ:ſic ĩ angłica
ierarchia repit᷑ pulchꝛitudo pfcã ĩ gñe
creature ex q̃dã gradatõe diſpiũ. In
his eĩ duobꝰmodis ↄſiſtit pulchꝛitudo
⁊ ↄueniẽtia ſicut diẽ aug.de va reli.ſed
in ſupma ierarchia ex ſola ſititudine ⁊
eq̃litate põt eſſe ꝑfcĩſſima pulchꝛitudo.

qꝛ ĩ q̃lʒ pſonaꝝ eq̃liũ ẽ oĩoda ⁊ ſumma

pfcĩo.in angłica vᷣo ierqꝛ illi ſpũs qui
oꝛdinãt᷑ nõ hñt ſigillati ſummã pfciõeʒ
ncce ẽ ex q̃dã cõuẽiẽti diuerſitate ĩ q̃dã
ꝓpoꝛtõnali gradatõe ↄſurgat qᷣdã ↄue
niẽtia oꝛdinata et pulchꝛitudo in genẽ
creature pꝑfcã.⁊ iõ ſicut in ſcĩs intlłimꝰ
ꝙ vnꝰẽ oꝛdo apłoꝝ.alter martin.alter
ↄfeſſoꝝ.⁊ ſic de alijs.⁊ tñ in his oꝛdĩb⸗
eſt gradatio quedã:nec põt oĩoda reꝑi
ri eq̃itas cũ de qlibet ſancto poſſʒ dici
nõ ẽ inuẽtꝰſiłis illi qui cõ.le.excelſi.ſic
ſuo mõ intlłndũ ẽ in ſpiritibꝰangłicis.
iõ ⁊ in eodẽ oꝛdine ponẽda ẽ qͥdã gdatio
⁊ quidã oꝛdo:lʒ nõ ſit tãt exceſſus q;tuſ

rrepit᷑ in anglis diuerſoꝝ oꝛdinũ.vnde

rões H̊ ꝓbãtes ↄcedède ſunt q́;uis non
ſint multũ cogẽtes.̊ eni vr ſentire tã
mgr in lr̃a q; dio.in li.de angłica ierꝰ.
Aldillud qð obꝛ ꝙ eqͥpotentes ſunt
dð ꝙꝙ eq̃litas illiꝰpoſſe attẽdit᷑ łaccipit᷑
ſᷣm ↄfoꝛmitatẽ ↄuerſiõis ſᷣm quã attẽ/

dit᷑ diſtictio vni ierar ab alijs:ſicẽ pᷣma

ierar oꝛdines qui ſunt ĩ illa accipiũt
penes actũ ↄuerſiõis in deũ.nõ qͥa oĩo
eq̃lit᷑ ↄuertãt᷑:ſ qꝛ ad hoc indrñter oẽs
oꝛdinat᷑.⁊ pncipalr ab iſto actu omnes
denoĩant · Ald illud qð obꝛ ꝙ ↄueni
entia fac pulchꝛitudinẽ.dð ꝙ ſiẽ ibidẽ
dicit aug.ↄueniẽtia non tm ↄſurgit ex
eq̃litate:ſᷣ etiã ex diſpiũ ↄgruẽti grada
tione.⁊ ſic in angłis intelligẽdũ ẽ eſſe.
Ad illud qð obꝛ ꝙ hñnt idè donum ⁊
pmiũ.dõ eſt ꝙ ſi intelligat᷑ de pmio cõi
⁊ increato qð deus eſt:verũ eſt.ſi autẽ
intelligat᷑ de beatitudine creata vel de

Lo

donis gratiarũ q;tũ ad ſtatũ ⁊ dignita
tẽ ⁊ pꝛogatiuã aliquã: ſic nõ hʒ vitateʒ
ſic enĩ quilʒ reſpectu alteriꝰaliquaʒ hʒ
pꝛogatiuã ſᷣm plꝰ minꝰ. AZld iltd qð
obꝛ ꝙ hec ierarꝰrepntat ſumma ct. dðᷣ
ꝙ repntat inq;tũ põt.⁊ cũ in illa ſupma
ierarſit oꝛdo et pfecta pulchꝛitudo in
ſũma vnitate et eq̃litate.⁊ hec in ierarꝰ
creata nõ ppñt ſił coexiſtere ꝓpter limi⸗
tatõem creature.iõ eſt ibi ponẽ oꝛdineʒ
⁊ pulchꝛitudinẽ cũ diuerſitate ⁊c quadã
diſpitate:vt ꝙ nõ poterat hᷣ fieri ex vni
tate:ſaltẽ ĩpleret᷑ ex pluriũ diuerſitate
⁊ hec ẽ rõ q̃re deꝰ cũ hẽat vnũ filiũ non
tamẽ pduxit vnu ſolũ angelũ ̊ multoſ
quia filius pfecte implet patrẽ ⁊ imita
tur vt dicit augꝰ:ſed angelꝰ ꝑfecte nõ
expꝛimit creatoꝛẽ᷑.ideo dicũt eos crea/
ri in magna multitudine vel in multi⸗

foꝛmi oꝛdine.

„ Onoet ultimo

qꝗqa uerit᷑ de oꝛdinibo angeloꝛũ in
cõpatõne ad ſuũ diſpate. Etẽ queſtio
vtrũ alijs ſoſtantijs rõnalibo q; angtis
cõpetat ꝑ oꝛdines diſtingui. Etꝙ ſic
videt᷑:ſicut enĩ in angelis eſt pcellẽtia
naturaliũ ⁊ gratuitoꝝ:ita etia in aĩab
rõnabilibo.ergo ſi penes hoc attẽditur
oꝛdo in angłis:pari rõe ĩ aĩabo exutis.
Itẽ ſicut diuina bonitas ⁊ ſapiẽtia
manifeſtat᷑ in cõditõe angeloꝛũ:ita etiã
in conditõne ſpirituũ humanoꝛũ.ergo
ſicut facit angłos in diuerſis oꝛdinib⸗
ita videt᷑ ꝙ faciat homĩies. Itẽ ad re
paratõnem ruine angelice ex diuerſis
oꝛdinibus aſſumũtur homies.ergo eiſ
