arbi.non lapſuʒ per ſe poterat tempta

tioni reſiſtere. ergo pari ratione videt
ꝙ li. arbi.lapſum hoc poſſit:etiam ſi ſit
omni gratia deſtitutuʒ. Si foꝛte tu
dicas ꝙ ⁊ ſi ſit integruʒ qntum ad na⸗
turam potentie:infirmatum tameneſt
⁊ diminutuʒ quantũ ad habilitateʒ cõ
uertendi adeo vtnon poſſit reſiſtere.
Tunc ego quero aut poteſt:aut nõ po
teſt. Si poteſt. habeo ꝓpoſituʒ.Si nõ
poteſt:⁊ nullus eſt inculpandus in eo
qð vitare nõ poteſt.ergo aut li.arbi.nõ
reſiſtendo temptatõni nõ peccaret.aut
in peccando non eſſet vituperabile.ſed
vtrũq; hoꝛũ eſt impoſſibile.ergo reſtat
alteruʒ.ſ.ꝙ poſſit temptatõi reſiſtere.
Secd contra Math.vi. Et ne nos

inducas in temptatõem:dicit᷑ in oꝛatõ

ne domĩca.ſed nullus ab altero poſtu/
lat quod põt per ſeipſum.ſi ergo homo
ſapienter petita deo:videt᷑qð hoc non
poſſit hõ per li.ar.abſq; aliq dono gra
tie gratuito. Item Auguſtin“ dif⸗/
finiens li.arbi.ſicut habituʒ eſt ſupꝛa
diſ.xxiiij.dicit ꝙ li.arbi.ẽ facultas vo/
luntatis ⁊ ratonis qua bonuʒ eligitur

gratia aſſiſtente:⁊ malum gratia deſi/

ſtente.Si igitur hec ratio recta eſt:ni/
ſi aſſit diuĩa gratia ⁊ li.arbi.maluʒ eli
get: ergo nulli temptatõni reſiſtetur.
Item ſuper illud Ro.vi. Nelle ad
iacet multis. Glo. Naturale eſt quo⸗
dãmodo velle bonuʒ perratõeʒ. Sed
tale eſt hoc velle qdð ſemꝑ vicarnis ſu/

vratur. ergo videt᷑ qabſq; adiutoꝛio

gratie ſemꝑp cum temptatur cõſentiat
Hmoculpe. Item li. arbi. in peligẽ
do ſemp ſequit᷑ affectuʒ pdominãtem
et hoc expꝛeſſe determiat Anſelmꝰ in

libꝛo de li. arbi.et per expimentuʒ ẽ ma

nifeſtuʒ. ſed abſq; gratia ſalteʒ gratis

ulial
Ajbont⸗
gtäntun
gſiſoter⸗
ſöineſtne
etncäicne
deiſttſin
eſtveceſt

itemmot

biparg
habsp
ceſſehi
mmalise⸗
obligui
ctulcpo⸗
tman
iturmce
Nbſe wno⸗
Hea
nncäga
tum ino
iecm
verrane.
Porari
efalt
ta ſan
Petrel
ſiore

iſcen

gumt
oyñt
nn oz.
Cof ti.
Phrüel
biabſ⸗
nptad
Plciten,
eiuß
tig tin
peeſeg
ceſſeh⸗
bus ne⸗
toinnie

rcan⸗

rea illa
ſepudi
Pele
gatiag
Attnibun
lalus ne

Dantanonere
mun anened
Gbabiliarz⸗
wſtantnödo
wan Sind
owchside
mehamin

=
— —

Augutn di⸗
N
iid
udnhdigel
Wun nden
NKheme,
en 1—„ gene
* 79,iea1
e
Hummaleekcc
. 4
ä 4
g W²
cnort amsl⸗
Ai, NrE
ranſc ncin
* ni
notacur Mem
nliarbiinh
nin A⸗⸗
etp

uuli;

data li. arbi.coꝛupto regnatamoꝛ ꝓ⸗
pꝛij boni.ergo videt᷑ ꝙ ſemp illud peli
gat q̃ntum eſt de ſe:niſi gratia diuina
aſſiſtat. ergo idẽ q; pus. Yteʒz moꝛs
nõ ineſt nobis niſi ꝑ peccatũ.ergo vbi
eſt nccitas moꝛiendiq niſi aſſit gratia
dei ſit ſimiłr neceſſitas peccandi.ſu vbi
eſt neceſſitas peccãdi nõẽ ptãs reſiſtẽ-/
di temptatõni. ſi igitur hac habʒ li.ar⸗
bi. put gratia deſtitutũ:pʒ . Itez
habẽs pedem claudũ cum ambulat ne
ceſſe habʒ claudicare.ergo ſi pes ſpiri
tualis ẽ habens affectũ deoꝛdinatuʒ ⁊
obliquũ neceſſario claudicat in ſuoa-
ctu.ergo nccario li.arbi.gratia de ſtitu

tuʒ cum ſit lapſuʒ ⁊ obligatũ pcipita-

bitur in peccatũ.ꝙ ſi B. impoſſibile ẽ ꝙ;
abſq; dono gratie temptatõnireſiſtat.
o.ad pdictoꝝ intelligentiã ẽ no/
tandũ ꝙ aliqui ſenſerũt li.arbi.ſᷣm ſta
tum in quo nũc eſt abſq; munere gra⸗
tie omi poſſe temptatõni reſiſtere ꝓpᷣa
virtute.qͥa ſi ̊ non eſſet ꝑeccatũ ei im-
putari non deberet.ſed hec poſitio pla-
ne falſa ẽ: ⁊ cõtra ſacrã ſcriptura: ⁊ cõ⸗/
tra ſanctoꝝ teſtimonia. Si enĩ nemo
põt reſiſtere temptatõni de luxuria:ni
ſi per cõtinentiã. nemo temptatõni de
infidelitate:niſi per fidem. cõtinentiaʒ
autem ⁊ fideʒ nõ cõtingit habere abſq;ʒ
dono gre diuine. Juxta h̊ ẽ ꝙ dici⸗
tur Sap.ix. Mon poſſuʒ eſſe cõtinẽs.
i. Con.xij. Al dat᷑ fides in eodẽ ſpũ.
Planũ eſt ꝙ ipſa ſacra ſcripta diẽ li.
arbi. abſq; munere gratie nõ põt omni
temptatoni reſiſtere. Hoc etiaʒ multi
pliciter ꝓbat Auguſ. in libꝛo de pfe⸗
ctõne iuſticie homĩs:⁊ de natura ⁊ gra
tia.⁊ in libꝛo de vera religiõe dicit ex ·
pꝛeſſe ꝙ qui nõ vult ab alio ſupari:ne
ceſſe habʒ alij iuidere.⁊ ita vir ſuper⸗/
bus neceſſe habet ꝑeccare aliqñ pecca⸗
to inuidie.ſimilit᷑ ⁊ in alis generibus

peccaton intelligendũ è eſſe. Et ꝓpte⸗/
. rea illa poſitio Pelagij tanq; erronea
3

repudiada ẽ. Hoc aüt fuit qð decepit
Pelagiũ ꝙ li.arbi.nunq; deſtituit᷑ oĩ
gratia gratis data.et ipſe/poſſe graiie
attribuit ipſi nature.ſuꝑbia eni exce/
catus neſciuit diſtinguere inter dona

naturalia ⁊ ᷓtuita. Alioꝝ vero po-
ſitio fuitꝙ li. arbi. lapſum omi gratia
deſtitutũ nulli poſſe temptatõi reſiſte/
re:pꝛo eo ꝙ lapſuʒ eſt: ⁊ in lapſu ſuoa
deo e infirmatũ et obliquatũ ꝙ niſiaſ⸗
ſit diuĩe miſicoꝛdie donũ incuruat᷑ ad
eſſe malũ qð ſibi ſuggerit᷑ ⁊ cõfert. Et
innuit᷑ ſup illã glo.que dicit ſuꝑ illud
pã. Immiſſiões p ange.ma. Diabol“
ptãtem habʒ in peccatoꝛe ſicut in ꝓdo
pecoꝛe.Etex ̊ arguũt ꝙ niſiaſſit diui
nuʒ auxiliũ faciet illud pꝛo voluntate
ſua ruere de peccato in peccatů. Itẽ
alia glo. ſup pᷣmuʒ Abac̃. Neſciebaʒ
eu tantã ptãtem accepiſſe vt viribi eiꝰ
nemo poſlet reſiſtere. Hoc intelligen⸗
duʒ ẽ eſſe dictũ ꝑ ſe abſq; auxilio diui⸗
ne gratie. Et ſitu obicias ei tůc
homo culpãdus nõ eſſet.reſpõdent p
illud qð dicit᷑ in glo. Ro.vij. HNõ ego
opoꝛ:ſed qð habitat in me ꝑeccatũ.ibi
glo. Nunqòd quia ĩuituʒ hominẽ dicit
teccare:ĩmunis videri debet a crimiĩe?
non vti.ꝙ ipſius enĩ vitio et deſiderio
hec cepta ſunt. qͥa eniʒ macipauit ſe p
aſſenſuʒ peccato:iure dñaturilliꝰ.Sʒ
illud valde duꝝ videt᷑ dicere ꝙ li.arbi.
in ſtatu tali nulli poſſet temptatõni re
ſiſtere cũ naturale habʒ iudicatoꝛiũ et
quẽdam inſtinctũ naturalẽ remurmu
rantẽ cõtra maluʒ:non ſic etiaʒ in ma⸗/
lo cõfirmatũ. Ideo ẽ tertia via me⸗

iuʒ tenens inter hec duo extrema ꝙ

li.arbi.omni gratia deſtitutuʒ nec om
ni poſſet temptatõni reſiſtere: nec ne/
ceſſe haberet omi temptatõni ſuccũbe/
re.Non poſſet inq; omi reſiſtere ꝓpter
ſuam inſtabilitatẽ ⁊ infirmitatẽ:iuxta
illud Treñ.iij. Meccatnʒ peccauit Je
ruſalem: ꝓpterea inſtabilis facta eſt.
Et glo.ſupꝑ illud Tren.ij.Miſericoꝛ
die dñi c. NHon põt homo diu ſtare cõ
tra inſultus diaboli:niſi miſericoꝛdia
domĩ adiuuet᷑. Vnde ſi cõtingeret ho
mineʒ reſiſtere vni temptatòni: tantũ
poſſent multiplicari ꝙ niſi diuinũ au.
xiliũ adeſſet neceſſe haberet homo de/
ijci.ficut ponitur exemplũ in foꝛamini
bus nauis per que ingredit᷑ aqua.po/
teſt etiam exemplũ poni in pugileant
X

cum ſe coopit ex vna pte cõtra ictuʒ:⁊

ex altera diſcoopit:a magis expto pu
gnatoꝛe ledit.Sic ⁊ diabolus frequẽ

ter facit plurib qb ptendit temptatio
nẽ de luxuria.⁊ ex H̊ nõ cõſentiũt facit
ipos ꝓſilire in ſuꝑpbiã.nec vnq; põt eui

tare hõ qͥn in aliquã temptatõem inci⸗
dat.⁊ H ꝓpt᷑ ſuã inſtabilitateʒ. Pꝛopt
ſuã etiã infirmitatẽ neceſſe hr̃et in ali⸗

quã temptatõeʒ incidẽ.cuʒ.n.ſit obte/

nebꝛatꝰ ignoꝛãtia:⁊ alligat carnis cõ

cupiſcẽtia:temptatõis carnis ⁊ infir-/
mitatis nõ poſſet euadere qͥn eis aliqñ
ↄſentiret niſiadiuuaret᷑ aliquo mune
re diuie gratie. Per iã dicta patet
rñſio ad qõem ꝓpoſitã.patʒ etiã p pte
rñſio ad obiecta. Ille.n.rònes q ſecũ
do ꝓbant ꝙtingat temptatõi reſiſtẽ
ſi ↄcluderẽt᷑ de temptatòe in pꝑticula-
ri ↄcedẽde eẽnt.qͥa vero ↄcludũt ꝙ cõ

tingat abſq; grẽ̃a oĩ temptatõni reſiſte
re.ideo opoꝛtʒ eas diſſoluXẽ. Ad ilłld

ſ△○

gꝙ obyjcit᷑ pᷣmo ꝙ diabol“ non vincit
niſi volentẽ.dicendũ ꝙ venꝝ ẽ: alia ta⸗
men ſunt qͥ ſic volumꝰ ꝙ ad illa volũ⸗
tas nr̃a nccario ĩclinat᷑ ꝓpt᷑ coꝛuptio
nem oꝛiginatł᷑ culpꝑe:niſi aſſitaliqð mu
nus gr̃e per qð releuet᷑ ⁊ dirigat᷑.ideo
q́;uis vincat volentẽ.nõ tñ ſequit᷑q ho
mo abſq; gf̃a poſſitreſiſtere. Ad il⸗9
lud qð ob ꝙ li.arbi.nõ põt cogi iã pʒ
rñnſio.nõ enĩ ẽ ibi coactio:ſ̊ tanta ẽ ad

malũ inclinatio ⁊ volũtatis pꝛonitas

ꝙ niſi eẽtaliud ſuſtentãs neceſſe habe
ret motu volũtatis aliqñ in malũ inci⸗
dere. Ad illud qd obꝛqꝙ bonũ ẽ po⸗
tentiꝰ malo.dicendũ ꝙ ven ẽ per ſe lo⸗
quẽdo.ſ qñ bonũ ſbijcit ſe malo malũ
tũc opat᷑ ꝑ virrutẽ bõi ⁊ ſufficit ſibi bo
nũ.⁊ p hũc modũ in homĩe hʒ regnare
pcẽm. ſic diẽ Apoꝰ. Mõ regnet pcẽ̃m
in nr̃o moꝛtali coꝛpe.Et per̊ pʒ rñſio
ad ſeqñs qð ob de velle nãe ⁊ ð velle

vitij. Nelle.n. vitij pſuxpõit velle nje:

ipam nãm deoꝛdinãdo efficit᷑ ipo vel
le potẽtiꝰ. ſiẽ videmꝰ in aliquo moꝛbo
qagdheret virtuti nãali. Ad illud qð
obꝛ ꝙ vᷣtibilitas nãe ſtabilit᷑ abſq; mu⸗
nere gre ſupaddite.dicendũ ꝙ ñ ẽ ſite

qꝛ ⁊ ſi nã ꝓpter defectüũ ſit pᷣtibilis ĩ nõ

eſſe:tñ totũ qð in ipſo ẽ naliter? deter
mĩate appetit eẽ. Et qͥa deꝰ ↄbuatrem
fm qꝙ appetit iõ ſola diuĩa pñtia p ppᷣ
am nãm ↄbſᷣuat creaturas.li.aũtar.la⸗
pſuʒ indifferẽter axpetit licita ⁊ illici⸗

ta:⁊ ꝓhibita ⁊ ↄceſſa:ꝛ cu magno impe

tuad maluʒ tendit. iõ ad h ꝙ ſtabiliat
nccariuʒ ẽ eialiqð donũ gre. Ad il⸗
lud qð obꝙ li.ar.integꝝ ẽ.rñdenduʒ
ſic dicebat᷑ in opponẽdo ꝙ hintelligit
qntuʒ ad eẽntiã potentiaꝝ nò q̃ntũad
pfectõem habilitatũ cõmertiũ. Et ſi
querat᷑ vlteriꝰ vtꝝ poſſit reſiſtẽ vel nõ⸗
dicendũ ꝙ dealiq̃ temptatõe ꝑ ſe non
Põt.ſi tñ ↄſentiat nõ ẽ a culpa ĩmune:
pꝓpter q̊ ꝙ adiutoꝛiũ gr̃e ſibi pſto eſt ſi
vellet ſuſcipe.ꝓpter H̊ etiã qꝛ ex ꝓpꝛia
ſua culpa deuenit in illa nccitatẽ.⁊ h ẽ
ꝙ diẽ Aug. ꝙ qᷣa hõ voluit vitare pec
catũ duʒ potuit:inflictũ eſt ei vt nõ poſ
ſit cũ velit. Hoc etiã dicit magr s diſ.
xxv.ꝙ poſt pcẽm añ repatõeʒ gfe li.ar.
pmit᷑ a ↄcupiſcẽètia ⁊ vincit᷑.⁊ ideo põt
peccare ⁊ nõ põt nõ peccare:etiaʒ dam-⸗
nabit᷑. Et ſic pʒ ꝙ rõnes ↄcludẽetes li.
ar. p ſe poſſe reſiſtẽ temptatõi ñ cogũt
de neccitate. Ad rõnes vero ad op/
poſituʒ qbo onñdit᷑ ꝙ nõ poſſit temptaòi
reſiſtẽ:facile ẽ rñdere. Si.n.ↄcludant
ꝙ neceſſe hr̃et aliqñ cadere:de plane
ſunt ↄcedende.Siaũt aliqs ꝑ eos ve
lit arguere de li.arbi.qꝙ in oĩ tempta-/
tõe ſuccũberet.rñderi põt ad pꝛimũ de
oꝛatõe ꝙ illud petit᷑ nõ qͥa nõ poſſit ali⸗-

cui temptatõi reſiſtẽ:ſᷣ qa nõ põt oĩ reſi

ſtere per ſe. Ad illud qð obꝛꝙ li. ar.
eligit malũ gra deſiſtẽte.dicendũ q il
lud nõ intelligit᷑ ſp: aliqn. Ad il⸗
lud qð ob ꝙ velle nãe ſp ſupat᷑.dicẽ-/
dũ ꝙ h̊ nõ intelligit᷑.qa in oĩ tempta-
tõe diſcedat h a nãli rectitudine volũ
tatis.ſ̊ᷣ qꝛ illa rectitudo nõẽ tante vir⸗
tutis ꝙ poſſit abſq; gr̃a dei eripe hoĩeʒ
a ſᷣuitute pcci. Ad illd qð obꝛ de ne

ceſſitate moꝛiẽdi.dicẽdũ q; nccitas mo

riẽdi nõ ineſt homĩ ꝓpt pcẽm qð ineſt:
H ꝓpt pcẽ̃m qð infuit. AVñ illd nõↄclu
dit ꝙ nccariù ſit hoĩem peccare:h ꝙ ne
ceſſariũ ſit hoĩem peccare vel peccaſſe.
Alq illud qð obꝛꝙ li.ar.ſequit᷑ affe

and
cſunn
ſoſug
cſitbon
Gobono
unc
afficitci
amzſi
Pitü
circare
lud as
gumq
nunqy
nisinp
afapin
1/ at/
ctuiauie
tiryſuen
moͤmouei
wpſinan
doligo.
lnlida
DNKNW
inſ
tarin
wnip
aadi
mine
lomo
ſrt
is mor
loinur
byseius

.

ſtadan
.
maz
facie
ſuetne
bonnn
ſitcan
N
teſte⸗
ump
nogf.
poteſt
nuz in

emden
e
wuſfind
nil
lrneſſknln⸗
pewepſen
4culoinune
rſbizſoekſ
iͦer porn
ürüne
rs,
Hin um
utr oplin
1is it
Fnoienpe
ta md de
and oltal

„ noite,
e wi
oroetanlen⸗
eienigen
lta oobeden

ctuʒ pdñanteʒ.dicendũ ꝙ affect non

pdnatur in hoĩe reſpectu cuiuſlibet ma

li qd ſuggerit᷑.ſicut pʒ cuʒ auaro ſug⸗
gerit᷑ bonoꝝ ſuoꝝ diſſipatio:vel ꝓdi⸗-
Go bonoꝝ ſuoꝝ retentio.⁊ ideo nõ ſeqͥ
tur ꝙ ↄſentiat oĩ pcco. Pretẽa qui
afficit᷑ circa aliquid in habitu põt ĩ ali
qua ↄſideratõe magꝗ affici circa eiꝰ op

poſitũ in actu:ſicut hõ freqñter iraſci

circa rem qua multũ diligit. Ad il-
lud qð obꝛ de claudicatõe pꝑedis.dice-

dum ꝙ nõ ſiłe:qͥa actus ambulatõis

nunq; ſepari põt a diſpone claudicatõ
nis in pede claudo.nõ ſic aut ẽ de aciu
affectõnis reſpectu deoꝛdinatõis q eſt
in li.ar. ppt multitudinẽ motuũ ⁊ affe
ctuũ qui cõſurgut in nobis ex diuerſi-
tate ↄſiderationũ: ſicẽ ptactuʒ eſt:ob q;
mõ mouet᷑ hõ ad vnũ:modo ad eiꝰ op/
poſituʒ.⁊ ideo aliqn moto recto:aliqñ

obliquo. Per h aũt q dicta ſunt pʒ

rnſio ad oba:⁊ ad ↄſiłia q obijci pnt in
bac mã. Ald illas aũt duas gloſas

q̃ in ſoluẽdo adducte ſunt: quid vide

tur ĩnuiꝙ li.arbi.abſq; oĩ gr̃a tempta-
tõni poſſit reſiſtẽ.intelligẽde ſunt non
qa diabolꝰ plenũ poſſe habeat ſup ho⸗
minẽ qntũ ad actũ tẽptadi:⁊ ꝙ ho nul⸗

lo modo poſſitei reſiſtere.ſed hoc intel

ligit qᷓntum ad hoc ꝙ poſſe habet in e⸗
ius moꝛte ad infernalia ſuꝑplicia nul⸗
lo impediẽte ptrahere: ita ꝙ homo viri
bus eius nõ põt reſiſtẽ.

Erxrtio queritur
vtꝝ li.ar.oĩ gra deſtitutũ poſ⸗
ſitad aliqð bo nũ in gñe:Et ꝙ ſic vide
tur. Nirtus cõſuetudinalis nõ dat no
uaʒ potentiã volüũtati: ſ̊ ſolũ reddit ea
facile.ſi igit᷑ voluütas habẽs virtutẽ cõ

ſuetudinalẽ põt in bonuʒ in genere et

bonuʒz ex circuſtantia:videt᷑ ꝙ tüc poſ
ſit carere virtute:licet cuʒ difficultate.
Item bꝛutuʒ bꝛuto per naturam po
teſt cõpati.ergo ⁊ homo homi per natu
ram poteſt cõpati circũſcripto omi bo/
no gratie.⁊ ſi poteſt cõpati ⁊ miſereri:
poteſt ⁊ elemoſinà largiri.⁊ hoc eſt bo

nuʒz in genere dare elemoſina indigẽ

ti. ergo »c. Item vitiam non foꝛti⸗

8—

ficat naturq.ſed homo vane gloꝛioſus
poteſt pdicare euãgeliuʒ vel facere ali
quod opus bonũ in ſe. ergo ſi hoc ho/
mo depuatus vitio inanis gloꝛie mul
to foꝛtius poteſt hoc expectare nature.
Item difficillius ẽ auaro dare om
nia que habet q; dare partẽ eoꝛuʒ que
habʒ. ſed auarus abſq; omi dono gra⸗/
tie poteſt fieri ꝓdigus:et diſſipare oia
bona ſua. ergo multo foꝛtius abſq; oĩ
dono gratie vnam elemoſina: cum il⸗
lud ſit multuʒ facilius. Itez aut li.
arbi. omi gratia deſtitutũ poteſt in ali
qð bonuʒ:aut nõ. Si nõ.ergo nullius
eſt potẽtie. Si poteſt in aliqð:cũ pꝛin-
cipium qð eſt voluntas diſtinguat a
pꝛincipio qð eſt natura:illud nontan-
tum erit bonũ naturale: ſed etiam bo-
nuʒ moꝛale.ſed minimũ inter omia bo
na moꝛalia eſt bonũ in generc.ergo c
Sel cõtra:dominꝰ Yo.xiij. Sine
me nihil poteſtis facere.Glo. Nec pa
ruʒ boni. Igit abſq; auxilio gratie oi
li.arbi. nõ poteſt pficere aliquid boni.
Item.ij.Coñn.iij. Nonꝙ ſim ſuffi
cientes cogitare aliqͥd ex nobis q̃ſi ex
nob. Si igit᷑ bonũ cogitare h ẽ initiu
oĩs boni:⁊ h̊ nõ poſſumꝰ p nos.gꝗOnul/
lü bonũ poſſe põt li.ar.diuia grĩa deſti⸗
tutů. Itẽ Aug. ad Bonifa. papi.
MNon poõt hoaliqd boni velle:niſi adiu
uet ab eo q maluũ non pot velle. Itẽ
Iſido. Sciãt defenſoꝛes li.arbi.nihil
boni poſſe: niſi diuĩc gr̃e iuuamie ſu/
ſtentetur. redit ideʒ q pus. Item
Berñ.ſup Cañn.omet.xxxiij. Sciant
inquit hoſtes gratie nec ad bonũ cogi
tandu ſufficere coꝛ hbumanũ. Etexpili
us in libꝛo de li.arbi. Tria in nobis d
us opatur.cogitare:velle:etperficere.
pꝛimuʒ ſine nobis: ſecundu nobiſcu:
tertiuʒ per nos. Item in eocé libꝛo
c.viij. Aelle ſiquidè in nobis eſt ex li.
garbi.non autẽ poſſe qðᷣ volumꝰ.nõ di/
co velle bonũ aut velle malum: ꝶ̃ vel/
le tantum. Ex his omibus auctoꝛi/
tatibus cõcluditurꝙ li.arbi.gratia de
ſtitutuʒ non poſſit in aliquod bonum
quantũcunq; paruuʒ. WMW. ad pꝛe/-
dictoꝛuʒ intelligentiaz; eſt notandum

ꝙ opus aliqð tripłr poteſt dici bonuʒ. non põt abſq; auxilio dei:ſicut expſſe

IVno modo dicit᷑ aliquid bonũ ſimpli dicunt auctoꝛitates ſanctoꝝ ad cötra
citer. ⁊ hoc ẽ bonuʒ qð eſt oꝛdinatü in riuʒ adducte. et ſic omes intelligende
finem.⁊ tale ẽ bonuʒ qð eſt meritoꝛiũ. ſunt. Et ꝙ iſto modo debeãt intelligi
⁊ in huiõi bonuʒ nõ põt li.arbi.lapſuʒ planũ eſt. Nam ſi li.ar.in ſolis natu⸗
abſq; auxilio gr̃ie gratũfacientis.Se ralibus ſuis relinquat᷑:adhuc remane
cundo modo aliqͥd dicit bonuʒ ex h̊ brit ei mtonis iudiciũ perqð cognoſcet
aliquo modo de congruo diſponit ad parentes eſſe honoꝛados:et coſtatꝙ ſi
bonũ.⁊ tale ẽ bonuʒ qð fit extra carita habʒ hoc nãle iudicatoꝛiũ per illud per
tem:nihilominꝰtamẽ cum recta inten qð poteſt noſſe pentes eſſe honoꝛãdos
tõne.⁊ in tali non põtli.arbiabſq; mu/ per illud põt cogitare.⁊ cũ habeat natu
nere gratie gratis date ꝑ qð illumine rlez inſtinctü poteſt velle.⁊ cum habe
tur ⁊ dirigat᷑ ⁊ excitet᷑:vt velit facere a⸗ atexterioꝛa oꝛgana ſibi ſubſeruientia
liquid qð ſitdo placitũ.⁊ ꝙ ad hoc ſit põt opere implere.ᷣ ꝓut illud facit iu/
munus gratie neceſſariuʒ expꝛeſſe in-/ diciu ratõis recte abſq; munere gratie
nuit Sap.viij.vbidicit᷑. Sciui quoni non dirigit ad optinendũ finẽ qui de/
am aliter non poſſuʒ eſſe cõtinens niſi us eſt: et mercedẽ eterne beatitudinis
deus det. ⁊ hoc ipm erat ſapiẽtia ſcire quã noſſe nõ põt:niſi deus reuelet. Et
cuiꝰ donuʒ hoc eſſet. AUnde nõ eſt par/ ꝓpterea dicunt ſancti ꝙ nec cogitare
uũ donũ gratie cognoſcere ipſuʒ mu/ nec velle nec facere põt bonũ abſq; iu⸗
nus gratie: ⁊ cognoſcere ꝙ ſine gra/ uamie diuine gr̃e.qͥa loquũtur de bo⸗
tia homo ſaluari nõ põt.Tertio modo no ᷣm qꝙ eſt ordinatũ ad aſſequenquʒ
dicit᷑ aliquid bonũ qͥa in finem eſt oꝛ beatitudinẽ᷑. Si auteʒ intelligantau⸗
dinabile ⁊ habʒ aliquã oꝛdinatõem in ctoꝛitates de alio bono:tũc nomĩe gra
tra ſe ſiue ex tranſitu ſup materiaʒ de/ tie nõ eſt intelligẽèduſaliquis habitus
bitam.ſicut paſcere eſurienteʒ:ſiue ex ſupadditꝰ nafalibo.ſed intelligit᷑ gra⸗
debita circũſtantia ſupaddita. videlʒ tuita dei influẽtia per quã cetera ↄſer/
cum hoc faciat cũ exigit tempus⁊ lo- uat:⁊ adiuuat vt cõpleantoperatõnes
cus ⁊ opoꝛtunitas.Ad illud autẽ genꝰ ſuas.Et ſic intelligit illud verbũ Jo.
boni complendũ ⁊ ſi gratia gratis da xiiij. Sine me nihil poteſtis facẽ.Etil
ta ſit neceſſaria ad hoc ꝙ fiat faciliter: lud yſa.xxvi. Omia opa nr̃a in nobis
circũſcripto tamè omi munere gratie o.e.dne.⁊ ↄſimilia. Et ſic intelligẽdũ
7 li.arbi.relicto in puris natalibus p eſt illud qð dicit᷑ in libꝛo de magro.;
naturalẽ iudicatoꝛiũ ⁊ inſtinctũ poſſet nullus potaliquid addiſcere: niſi de/
in tale bonuʒ deo ſibi coopante: ſicut us doceat. Hoc enĩ non dicit᷑ qa omis
coopatur alijs creaturis. Naʒ ſine pꝛi cognitio ſit infuſa.ſed qͥa lumen crea
moggente nulluʒagens põt agere:ꝛ ſi tum nõ poteſt pficere opatõnem ſuam
cut ſuo loco infra manifeſtabit᷑: cu a,⸗ abſq; coopatòe lumĩs increati per qð
getur vtrum omis actio ſita deo d illumiat᷑ omis homo qui venit in hũc
pſens autem tantũ dixiſſe ſufficit q; munduʒ. Et h modo intelligẽda ſunt
li.arbi.ſola dei coopatõe abſq; aliquo pyerba Byo.⁊ alioꝝ ſanctoꝝ qui dicũᷣt
munere gratie: licet difficiliter põt exi ꝙ oĩs eẽntia ⁊ oĩs vita a pꝰ vita:⁊ oĩs
re in aliqdᷣ bonuʒ moꝛale:per illud ta⸗ itelligẽtia a paĩtelligetia ⁊ oĩs bõitas
men nec diſponit᷑ ad gratiã nec ad glo a p“ bonitate. hec eni dicta ſunt nõ qͥa
riam.qͥa nõeſt in finem vltimũ oꝛdina deus ſit tota cauſa: ſed qͥa ſine ipo nõ
tum ſed tantũ oꝛdinabile.et iſtud con · pptagere aliqua virt creata. Pa⸗/

cludũt ratõnes ad pꝛimã parteʒ indu- (tet igitur ex pdictis qntuʒ ſit neceſſa-
cte.et ideo cõcedende ſunt. In bo⸗ ſri li.arbi. gratia gratũfaciẽs.qͥa ſine
num autẽ qð ducit ad bonuʒ pfectum ea ñ põt a pcco reſurgẽ:nec põt aduer-/
ſiue merito cõgrui ſiue merito ↄdigni ſariũ vincẽ: nec pot mãdata dei implẽ.

Mu

. neſe

WWth
atag
clian
ſſvne
inineſ
bonze
inacu
liquo⸗
ſceret
galise
ſtecor
quaſ⸗
inzan

j nerot
nmn
c. G
CNrii
mzprr
nobisc
Uuinok
gutdei
cen
e
an

gwwi
ceter
ptſ
Nann
nurre
noiſin⸗
mwnp
biſtton
ngüt
laſean
Reril⸗

önor
ligze
teſug
ribon
ceret⸗
tusen
tiamf
tiali
ope
ſepllit

. * .
nſaltaſe
derikiiglic

NeN
AAON a
sfa,

e

biſupſenemn
urilu tcti⸗
3munergte
ifni glide⸗
Neunmdini,
msteneler C
ieNN
iligi
up rin in

4 . 4
dicta ſumſoe
. 4 neido“
ſec iaime

ea. .

7 ℳ
ſernent⸗

3 *

datet nibilominꝰ qntum ſit neceſſaria
gratia gratis data.a ſine ea non po-
teſt li.arbi.ad gratiò gratũfacienteʒ ſe

diſponere.nõ poteſt etiaʒ omitempta/
ni reſiſtere. non põt etiaʒ in aliquod
bonuʒz qntumcũq; modicũu quod ſit oꝛ

aliquod bonuʒ moꝛale: vix aut nunqᷓ;

foceret niſi maluʒ ꝓpter peccati oꝛigi⸗
nalis conuptoõnem. Etex his manife/

ſte cõuincit᷑ erroꝛ MPelagij:⁊ ſuperbia
qjua ſe cõtra diuina gratiã erigebat: et
inztus gratie dei ſibi qð erat gre vſur
pabat.⁊ duʒ hoc agebat ſeipſuʒ a mu
nere diuine gratie elongabat.⁊ ꝓpte/
rea erroꝛ iſte cauendus eſt non modi⸗/
cum. Vude Berũ. in libꝛo de li.arbi.

—

nuʒ ꝓpoſitum ĩuiſibilit᷑ intra nos aut
nobis cuʒ excitari ſentim:aut volun-
tati noſtre attribuam que infirma eſt

aut dei neceſſitati que nulla eſt.ſed ſo
li gratie qua quis plenus eſt.hec li.ar.

extat cũ ſemĩat cogitatũ:ſanat cũ inui
tat affectuʒ:roboꝛat vt pducat:ſeruat
ne ſentiat defectum. Sic autè cum li.

arbi. opatur vt illud pꝛimo pueniat in
ceteris cõicetur.ad hoc itaq; pueniens

vt ſibi deinceps coopetur.ita tamẽ q;
a gratia ceptuʒ piter ab vtroq; perfici-
tur vt mixtim:nõ ſigillatim:ſimul nõ
viciſſim xer ſingulos ꝓfectus operen/
tur.non partim gratia:nec ptim li.ar-

bi. ſed totum ſingula opꝑere indiuiduo
peraguᷣt. totuʒ quidem hoc:⁊ totum il⸗

la:ſed vt totuʒ huic:vel in hoc ſit totũ
eſt ex illa.

ſunt dubitatões circa lr̃am.⁊
pmo ð h ꝙ dicit:redarguẽs vᷣbuʒ Pe
lagij.gratiaʒ li.arbi.infideli callidita/
te ſupponebat:dicens ad hoc eam da/
ri homĩbus c. Videt᷑ eniʒ ꝙ veruʒ di
ceret Melagius.Si eniʒ gratia habi
tus eſt.et omis habitus reddit poten/

tiam facilem:vide᷑ ad hoc deturgra
tia li.arbi.vt facilius poſſitexire in bo-
na opera. Situ dicas ꝙ in hoc non
repellit eum: ſed in hoc ꝙ negabat qhd

dinatum ad ſalutem. Et licet poſſit in

c.xviij.auendus ẽ ne cum hoc ſit bo

L nulluz poſſe li. arbi. cõferebat videt᷑ p

in hoc etiam reruʒ dicebat.quoniaʒ ſi
ſolius potentie eſt poſſe.⁊ gratia non ẽ

potentia. ergo non dat nouũ poſſe.

Item nullus alius habit aufert po-
tentiaʒ ei in quo eſt.ergo videt᷑ ꝙ nec
gratia.aut ſi in gratia hoc ẽ.quero q̃re

magis in ipſa q; in alis. ẽ dicen

dum qꝙ quidã eſt habitus qui oꝛtuʒ ba
beta potentia:ſicut ille qui per aſſuefa
ctõem acquirit᷑ ab eo in quo eſt.⁊ de ta
li habitu veruʒ eſt ꝙ non dat nouã po
tentiam:ſed pꝛioꝛeʒ potentia habilitat.
Eſt ⁊ alius habitus qui deſurſum de/
ſcendit.⁊ non ſoluʒ dependet ab eo in
quo:ſed magis ab eo a quo.⁊ talis ha
bitus habz potentiaʒ nobilitare. ⁊ po-
teſt etiã illud in quo eſt mouere:et ſupᷣ
ſe eleuare ratoõne illius a quo ꝓcedit.
⁊ talis habitus eſt ipa gratia.Et quo/
niam Pelagius nõ attribuebat plus
habitui gratie qᷓ; aljs habitibus.hinc
eſt ꝙ Auguſ. ⁊ magrarguũt eũ tanq;
hereticũ. Et per hoc patent ea que ob/
iecta ſunt. Item querit᷑ de hoc ꝙ re
phendit Pelagiũ in l̃a.⁊ H.ſ.ꝙ dice/
bat gratia dei qua liberant᷑ homĩes ab
impietate ſᷣm merita dari.videt᷑ enim
q verü diceret ꝑ illud qð dicit Jeroꝰ.
de ꝓdigo filio.nulla maioꝛ iuſticia eſt
qᷓ; ignoſcere penitẽti:⁊ ad miſericoꝛdiã
reuertenti miſicoꝛdie ſinuʒ apire. Si
ergo iuſticia retribuit vnicuiq; ſᷣm me
rita:videt ꝙ homo reuertendo ad diui
naʒ miſericoꝛdiã mercatur ſibi grati/
am dei. Item nos videmus ꝙ ho⸗/
mo põt mereri gratia homĩs per obſe/
quia ſibi impenſa.ergo pariratõe vide
tur ⁊ multo foꝛtius ꝙ mereri poſſit gra
tiam dei. Meo. dicendũ ꝙ gratiã pꝛi
maʒ nõ cõtingit mereri.tum qa eſt fun
damentũ oĩs meriti ⁊ pncipiũ.tuʒ etiã
qͥa eſt donũ pure gratuitũ:niſi.n.quis
habeat gram dei nihil apud deũ mere
ri poteſt merito cõdigni.qᷣa ſine illa ni/

hil acceptat deus in opibus noſtris.

RKurſus ipſa eſt ita donum gratui⸗

tũ ꝙ non redditur meritis. Sicuteniʒ
Dicit Apoſtolꝰ Ro.xi. Si geratia eſt

ex meritis: iam gratia non eſt gratia.

pcipit in noſtra ptãte eſt.q; ipſe qui p⸗

tus et voluntas eligentie.non qͥa ſint

ℳ
Et ex hoc patʒz qntum Melagius ad cipit pſto eſt pbere gratiã adiuuantem YVr/iffett
uerſabat᷑ diuĩe gratie:qui dicebat ali per quã poſſimus pficere.Alio moac- (Wtliert
quẽ eà poſſe mereri.Auferebat eni ipi cipiendo poſſe nõ eſſe ꝙ pcipitè in no. .
gratie ſuã dignitatẽ ⁊ excellentiã duʒ ſtra ptãte.nõ tñ ex Hexcuſataliquis ſiẽ uceli
eam meritis li.arbi.ſupponebat.aufe⸗ ſi pcipet dñs ſeruo ꝙ daret ſibi ad bi⸗ PPnireln
rebat etiam ſuã efficacià dum ptãtem bendũ ⁊ ipe nõ hr̃et aquã:ſi poſſet eam reipteli
merendiali q́; gre attribuebat. Ad acquirere nõ excuſaret᷑.ſic ⁊ in ꝓpoſi⸗ nisr
illug verbuʒz YJero. dicendum q iuſti⸗ to intelligendu eſt. Pꝛimo mõaccipi 1toeſen
cia ibi dicitur diuine bonitati cõgecẽ⸗ endo poſſe ſiue aliqs poſſit in ſe:ſiue nker
tia non put reſpicit meritoꝛum exigen diuinũ auxiliũ:intelligit Augꝰ.⁊ hoc le.
tiam. Ad illud quod obijcit᷑ de gra inſinuat eius verbũ. Nunqͥd quis pec dmnetr
tia homĩs.dicenduʒ ꝙ non eſt ſimile. cat ĩ eo qð nullo mõ euitari põt. Et ſic dule
tuʒ qᷣa acceptatio homis nõ eſt ita me intellexit etiã Jeroꝰ. cũ dixit illuʒ eſſe ban
re gratuita ſicut diuina.tum etiaʒ qa anathema qͥ dixit deũ pcepiſſe impoſſi W 4
non eſt ita eque ponderatrix ſicut illa. bile. Pelagius autè accepit pᷣmo mo uu
Siautem querat᷑ vtruʒ aliquis in do.⁊ ideo errauit.⁊ plus attribuit li.ar in
ſtatu gratie exiſtens poſſit ſibi mereri bi. q; poſſit. A liter etiã ↄſueuit rñde
pꝛimã gratiã poſt recidiuũ:⁊ hocoꝛan ri ꝙ pᷣdicta verba intelligant᷑ de impo
do et petendo vt ſi caderet deus illum tentia nãli:nõ de illa impotètia in quã
releuaret:dicendũ ꝙ non poteſt ex me ex culpa ſua hõ ſeipm intruſit.ſicut po
rito cõdigni ſed ſolũ ex merito cõgrui. nit Anſel*. exemplũ de ſeruo qͥ debu-
Mam merituʒ cõdigni implicat in ſe it ire ad nüdinas:⁊ pcipitauit ſeipm in
pſeuerantiã:pꝛo eo ꝙ peccatum ſubſe⸗ foues. ̊ pᷣmꝰ modus exponendi erro/
quẽs moꝛtificat:et in obliuionẽ ducit rem Pelagi magis excludit. Iteʒ
bona opera pꝛius facta. Item que⸗ querit᷑ de ̊ ꝙ dicit Aug.in lr̃a.nihil
ritur de illo verbo MPelagij quod po⸗/ tam ẽ in ptãte nr̃a q; ipa volũtas.h̊ au ſunn
nit magr in lr̃a.ſi non põt homo ea fa/ teʒ videt᷑ eſſe falſuʒ ꝑ expientiã.Faci/ rirtn
cere que iubent:non eſt imputandũ ei liꝰ ẽ h ieiunare ⁊ magnos laboꝛes ſu/ unte
ad moꝛteʒ. Videt᷑ eniʒ e verum dicat ſtinẽ q; inimicũ diligẽ ſuũ.faciliꝰẽ etiã naltn
Nã ꝗJeroꝰ.dic.A nathema ſit qui diẽ oĩa bona ſua diſpgere q; volũtatẽ ſuã Nan
deuz peepiſſe impoſſibile. ergo ſi pce/ ſöiugare. Itẽ ſi h ven eet:g vigr q; Nne
pit homĩ habenti li.arbi.videt᷑ ꝙ Ne cũ bonitas hoĩs cõſiſtat in volũtate ꝙ; Raam
lagius verum dicat. Item Aug“. hõ poſſʒ ſe facẽ taleʒ q̃lẽ vellet. NRꝰ? ninrorſ
in quodaʒ ſermone. Seruuʒ pigrum ad h̊ dici põt qꝙ illud intelłr de auxilio ttvnif
non damnaret ſi ea q fieri non poterit gfe dei: ꝓ eo ꝙ bona volũtas qntũ ad algnogr
imparet.ergo redit ideʒ pꝛius.Que actũ volendi nõ recipit impedimentuʒ hnns.
ritur ergo pꝛo quãto verbum illud ha- ſirſhabeat auxiliũ gre:ß q;tũ ad opꝰexte Uwpitwn,
beat veritatẽ nullus peccat in eo qð rius ĩpedimentũ recipit. Añ oĩa bona eieci
nõ poteſt facere vel vitare. W. di⸗ poſſumꝰ velle:nõ tñ oĩa facẽ.⁊ ſic vidr Ginnett
cendum ꝙ poſſe quid facere vel vitare Aug. ĩtelligẽ.includẽdo auxiliũ gre enſde
dupliciter alicui poteſt attribui. Ano nõ excludẽdo ſic excludebat Pelagiꝰ Binli
modo dicit᷑ aliquis aliquid poſſe quia A liter põt rñderi ꝙ velle in nobis du⸗ gobebr
per ſeipm ſine aliquo alieno ſuffragio pliciter accipit᷑. Qno modo vt nomi⸗ dipend
Poteſt illud:ſicut aliquis pptcomede-/ nat actũ potẽtie affectiue:vt eſt quedã catum.
re quãdo eſt ſanus ⁊ habʒ cibuʒ.A lio potẽtia naãlis.alio mõ vt noĩat actü li. pajadit
modo dicit᷑ aliquis aliquid poſſe non qr. Pꝛimo mõ velle aliqᷣd idẽ ẽ qð af/ dtureci
ſoluʒ qa põt illud ꝑ ſe et in ſe: ſed quia fici circa ilłd. alio mò velle ideʒ eſt qð careme
poteſt cum alio qð ſibi pſto eſt.et hoc eligere. Unde ᷣ̃m hos vuos actus di balbet
modo accipièdo poſſe:ome quod deus ſtinguitur in nobis voluntas axpeti⸗ Mteſty⸗

ehrming

D ⸗

Alemm⸗
2.. .
kalansſt
Nryrſh ſ
lc,
ſe.
dunone⸗ .
Aacchl

.
ahte
* v!1

3
depiſein
ccepirönonme
5annbotlir
euitmſce
WNKRNRNd.

„ eanitſeng
af

riᷓ olinn
reits ufy
em rolitate
elkrdeamrii⸗
Jümsöflün
zuimpineng,
itüadohn
luebat et,

luntate. qa non ẽ efficax niſi inqntum
pualet voluntati appetitus:et illi non

„

—

in nobis iſte due voluntates eentiali/
ter differentes:ſed qa modus volendi
Alug'y. n intelligit᷑ de volũtate appeti
tus:q aliquãdo adeo adheret alicui rii
vät vix vel nunq; poſſit ab ea ſepari.ſed
boc intelligit᷑ de volũtate eligẽtie qua
gliquis vult ſe velle qð vult vel nolle:

eſt alitera aliter. Dico igit᷑ ꝙ verbum

⁊ hoc ſemp in noſtra ptãte eſt.nõ tamẽę

ſequit᷑ ex hoc ꝙ iuſticia ſit in noſtra vo

pualet niſi p gratia. Ande multi ſunt

nõ adiuuant᷑ a gra diuina.

peccatoꝛes qui vellent eſſe iuſti: etvel⸗
lent ꝙ nuq; affectarẽt mala:nihilomi⸗

nus tamẽè in ſua remanẽt ĩiuſticia. qa

4

Diſtinctio.xxir. H

Oſt boc cõ

gratiam et virtutes deſerit: ibi.

ſiderandum . Supra

oñndit magr qntuʒ li.ar.

ĩdiget auxilio gratie ſm
ſtatuʒ nature lapſe:in hac parte inqui

rit vtruʒ eguerit gratia opante ⁊ coo-
pante ᷣm ſtatuz nature inſtitute? Di

uidit autem pars iſta in duas partes.
In quaꝝ pꝛimo determiĩiat de auxilio

gratie quod collatü fuit hminiante
peccatũ. In ſecuda ꝑ oppoſituʒ deter-
minat de ſupplicio pene qð inflictũ fu
it homĩ poſt peccatuʒ:ibi. in illius Nec
cati quoq; penã . Pꝛima pars ha⸗
bet duas. In pma inquirit magòr vtrũ
Ilie. arbi. homis ante lapfum gratia egu

erit! Secũdo vero vtrum in ſtatu illo

queri ſolet vtrũ homo ante lapſuʒ cꝭ⸗

S imiliter ſecũda pars pncipalis du⸗

as habʒ. In bma determĩat cuiummo
Qi pena homo fuit punitus ꝓpter pc-
catum. videlicet pena expulſionis de
paradiſo.vbi etiã explanat verba ſcri,)Yk

rit᷑ vtrů abſq; grati
mBeritoꝛiuz.

ſũumo bono nõ potn c
valde bonũ. ſi ̊ hoc inter ceteras crea

* git magr de pꝛimi homĩs lapſu:et q̃n⸗
tum ad beccatũ pꝑer qð cecidit: Tqntuʒ
ag adiutoniũ ꝑ qð ſtare potuit.

auteʒ hui partis in qua agi-

tur de gratie adiutoꝛio ſm ſtatum na-
ture inſtitute ĩcidit hec qſtio circa tria.

Pꝛimo querit᷑ vtruʒ homo ante Rec
catuũ gratia eguerit: Secudo querit

7 —

vtn ante peccatü graz habuerit? Ter

tio querit᷑ de quãtitate gratie qua in il

. lo ſtatu habuit: Lirca pꝛimũ querũ
turduo. POꝛimo querit᷑ vtruʒ bomo

i ſtatu ĩnocẽtie circũſcripto dono gra/

tie eſſet deo acceptus: Secũdo que-

a poſſet exire in opꝰ

IAIrca primũ ſic

pᷣcedit᷑:⁊ querit᷑ vtn abſq; do⸗

no gratie homo eſſet accept in ſtatu
nocétie:Et ꝙ ſic videt Geñ.bmo. Vi

dit deus cũcta qͥ fece.⁊ erat val. bo. ſed

potñ coõplacẽ ill qo eſt

turas inferioꝛes pncipatuʒ obtinebat
videt᷑ ꝙ ipſe valde bonuserat.⁊ ſi hoc

ergo deus illuz acceptabat. Item
Sap. mo. Diligis omia dñe T nibil
ogiſti eoꝛũ que feciſti.ſed homo in ſta-

tu innocẽtie nihil habebat qð eſſet di⸗
gnnz odio:⁊ totum qð habebata deo
factuʒ erat. g deus ipſuʒ totaliter dili
gebat. ſed qð ſica deo diligit᷑ ab eo ac
ceptatur. ergo =t. Item ꝓuerb. vin
Ego diligentes me diligo. ſed homo

ſm ſtatũ nature inſtitute diligebat de

uñm pꝓpter ſe:⁊ ſuper omia.quia rectus

erat.ergo videturꝙ etiam pter omneʒ
gratiã deus eum amabat. et ſihoc. er⸗
o deus acceptus erat. IYtem arti⸗
ex creatus cõplacet ſibi in ope ſuo: et
illud acceptat quãdo ipm fabꝛicat ſᷣm
voluntateʒz ſuam. ſed deus quiẽ ſum/

. 3 arte,
zyt wwiem pture circa hanc materiaʒ. In ſecun·½ mus artifex hominezʒ formauerat ad
lic tkil⸗ da remouet dubitatõem que ex dictis imaginẽ ſuã:⁊ optima rõne eum cõdi⸗
zielen babet oꝛiginem : ibi. Preterea queri derat. ergo videt᷑ ꝙ ex naturalibus ſi⸗

n Ppoteſt vtrum de ligno vite c: Et ſic bi dat ho deo placebat. Itẽ nibil ẽ
e eetrminatur illa totalis pars in qua „ gqs pl' faciat aĩaʒ carã deo ⁊ accept q;

ꝙ ſittota pulcra: et nulla ſit inea ma
dula ſed anima Ade in ſtatu inocẽtie

tota erat pulera nulla emt in ea macu
la quantuʒ erat ex naturali cõditione.

ergo abſq; omĩ gratia ſupaddita deo

erat accepta. Item aut deus pote⸗

rat facere aliqu creaturã ita bonaʒ ꝓ
ex puris nãlibus ſibi placeret:aut nò.
Si nõ videt᷑ ꝙ nõ eẽt oĩpotẽs.Si ſic.
Onõ videt᷑ ꝙ ad ̊ ꝙ nã placeat deo ne
ceſſariũ ſit ſupaddi donũ gre.ſi igit hbo

mo pfecte cõditus fuit ſᷣm exigentiaʒ
ſtatus nae:pidet᷑ deo placebat abſq;
oĩ dono gratie ſupaddite. Sʒ coñ.
Heb.xi.S ine fide impoſſibile ẽ place
re deo.ſ̊ fides ẽ donũ ſupadditũ natu

re ſm ꝙ dr̃.i.con.xij.g ſine dono gra

tie nate ſupaddite nullꝰpõt placẽ deo.
tez Sap.pvij. Neminẽ diligit de
niſi illù qui cũ ſapia inhabitat.ſᷣ ſapi⸗
entia eſt donũ dei nat᷑e ſupadditũ:ſᷣm
j.ſubiũgit᷑.ix.c. Mitte illã de celis
anctis tuis ⁊c. ꝗabſq; dono gratie na
ture ſupaddite impoſſibile ẽ deiamicũ
eſſe. Itẽ Dio“. in li.de angelica ie⸗

rarchia. Lex diuinitat ẽ in inferioꝛa p

media ⁊ media ꝑ ſupioꝛa reducẽ.ſ̊ me
dia bona ſunt potètie nãles.bona ma
xima ſunt gr̃a ⁊ vinutes qͥbus nõ ↄtin
git male vti.̊ ſm rectũ oꝛdineʒ aĩa nõ
põt ad deũ redire nec deo placẽ:niſi p⸗

ficiat᷑ ꝑ dona virtutũ gratie. Iteʒ

nihil excellentiꝰ ẽ ſᷣm nam in homie qᷓ;
ipſa imago. iꝶ imago indifferẽs eſtad
Hacceptandũ ⁊ nõacceptandũ.gad h̊

ꝙ aliq̃ aia a deo acceptet᷑:neceſſe ẽ vl⸗
tra nãlia eẽ aliqð donũ nature ſupad⸗
ditũ. Itẽ quotiẽſcũq; deus aĩam ac
ceptat es in cõiugiũ ſibi deſpoſat. NRñ
⁊ aiam diẽ ſponſaʒ ſuã in Cant. Sed

qᷓntũcũq; aliq creatura ſit excellẽs ſp
in infinitũ ẽ deo inferioꝛ.̊ nũqᷓ; digna

eſt in cõiugiũ aſſumi:niſi deus ex me⸗
a libalitate ↄdeſcendat:⁊x hᷣ eſt pſtare

gratis. ergo c. Item cuʒ deus ho⸗

minẽ acceptat:filiũ ſuũ reputat:ſᷣm ꝓ

dicit᷑ Yo.pmo. Bedit eis ptãtem fi. d.
fi. ſed creatura qntumcũq; ſit nobilis
ſemp eſt dei ſerua.ſed ſeruus non por

tteſt adoptari in filiuz n fiatei gratia⸗

ergo impoſibile eſtꝙ aliqua creatuma

acceptet᷑ a deo ſine munere gratie ſu⸗
paddite. W. ad pdictoꝛuʒ intelli
gentiaʒ eſt notandũ ꝙ duptr cõtingit

dicere aliquid acceptari a deo. no
modo quadaʒ acceptatõe generali:vt
ideʒ ſit acceptare aliquid qð reputare
bonũ:⁊ in bono cõſeruare.⁊ hac accep
tatõne nõ tantuʒ acceptat᷑ creaturara
tõnalis:ſed etiaʒ omne opus dei.Eſt

etiam alia acceptatio ſpàlis qua dici⸗-
tur deus acceptare illud qð dignuʒ re

putat᷑ eterna beatitudie.⁊ tali accepta
tone non acceptat deus niſi creaturã
ratõnaleʒ. illa enĩ ſola eſt que eius ca

pax ⁊ particeps eſſe ppt. Hanc autem
