ad illã.Sʒ iſte modus dicẽdi falſus ẽ
⁊ erroneꝰ ſicut ð impꝛobatũ fuit diſ.g.
Mulla.n.ſba tantà potẽtiã hʒ illũian/
dqi⁊ pficiẽdiaĩiam ꝓpꝛie itelligẽdo imo
ſim mentẽ imediate hʒ a deo illũiari ſiõ
in multis locis augꝰ.ondit.Aliꝰ mo/

qus intelligẽdi ẽ ꝙ intellect'agẽs eet
ipſe de.intellectꝰvo poſſibiłeẽt nr̃ ani

mus.⁊ iſte mod dicẽdi ſup vᷣba aug.
ẽ fundat qͥ in pluribo locis diẽ ⁊ ondit
ꝙlux q nos illũiat: mag qͥ nos docet:

veritaſq nos dirigit de c.iux illq Jo.

Erat lux na qͥ illu.o.ho.⁊c. Iſte auteʒ

modq' icẽdi⁊ ſi ven poat ⁊ fidei catbo⸗
lice ↄſonũ nihil tñ eſt ad ꝓpoſitũ.q; cũ
gie nr̃e data ſit potẽtia ad intelligedũ

ſiẽ alijs creatis data ẽ potẽtia ad alioi

actus ſiẽ deꝰ quis ſit pᷣncipaliſ opans
in opatõe cuiuſſibet creat᷑e:dedit tñ cui
libet vim actiuã ꝑ qu exiret in opatio

nem ꝓpꝛiã. ſic credẽdũ ẽ indubitant ꝙ;

huane aie nõ tantũmodo dederit intel

lectũ poſſibilẽ ſ etia agẽteʒ: ita ꝙ vtri
q; ẽ aliqͥq ipius aie.⁊ iò hmus aſſigndi
drfam tanq; ad ꝓpoſitũ impꝑt nẽs ob/
mittend ẽ:quo ſcʒ dicit᷑ ꝙ intellectus
agẽs ⁊ poſſibił differũt ſicut due ſbe.
Scðus aũt modꝰ dicẽdiqͥ ſcʒ dr q;
differũt ſiẽ due potẽtie dupł poõtitelli
gi. ⁊ vno mõ falſe: alio mõ vere. Unꝰ
modꝰ“ intelligẽdi⁊ dði ẽ ꝙ intellectus
poſſibilis ſit potẽtia pure mãalis qͥ ieſt
gie ex pte ſue mãe.intellectꝰ po agens
ſit potẽtia pure foꝛmalis q̃ ineſt aĩie ex
pte ſue foꝛme.⁊ hic modꝰ dicẽdi videt᷑
fundari ſup vba phi.q diẽ ꝙ intellectꝰ
poſſibiłẽ qͥ eſt oia fieri.intellect'agẽs

dqè oĩa facẽ:ſicẽ ↄtingit i foꝛma ⁊ mate/

ria repire. Sʒ hic modus dicẽdi non

ↄſonat veritati.ſi.n. intellectꝰ poſſibi-
lis eſſet potẽtia pure paſſiua:et ſe tene
ret ex pte mãe in oibo poſſet poniĩ quii/
bus ẽ repire mãle pncipiuũ. Pꝛete⸗
rea ſicut oculꝰnõ dr̃ viſus:ſic talis po
tetia nõ de beret dici intellectꝰ. Aliꝰpe/
ro modus intelligẽdi ẽ vt dicat᷑ qitel

lect'agẽs ⁊ poſſibitł ſint due intellectꝰ

dre date vni ſbe q reſpiciũt totũ ↄpoſi
tu.Aꝑpꝛopat᷑ aut itellect' agẽs foꝛme
⁊ poſſibił mãe.qͥa intellẽus poſſibitł᷑ oꝛ

dinat᷑ ad ſuſcipiẽdũ:intellect agẽs oꝛ

dinat᷑ ad abſtrahendũ.necitellectꝰ poi
ſibilis ẽ pure paſſiuꝰ.hʒ.n.S ſpẽm cxi/
ſtentẽ in fantaſmate ſe ↄuerti.et ↄuer
tẽdo ꝑ auxiliũ intellectꝰ agẽtis illã ſu

ſcipe ⁊ de ea iudicare.Simł nec intel

ctus agẽs ẽ oĩno in actu.nõ.n. põt itel
ligẽ aliuda ſe niſi adiuueta ſpecie que
abſtracta a fantaſmate itellectui ha/
bet yniri. Vñ nec poſſibitł itelligit ſine
agente nec agẽs ſine poſſibili. Et iſte
modus dicẽdi verꝰẽ ⁊ ſup vba phi fů⸗
datus.dicit.n.agentẽ ⁊ poſſibile eẽ du
as dfas intellectꝰ.vñ ſicut duo iĩitelli⸗
gimꝰ nccio in medio ad h̊ ꝙ abſtrahat᷑
ſpẽs ab obiecto: viʒ lucẽ ⁊ dyafaneita
tem ita ꝙ p vnũ abſtrahit⁊ ꝑ aliud de/
fert ⁊ ſuſcipit.ſic⁊ in ꝓpoſito ↄfoꝛmit᷑
põt itelligi ita ad vnũ actũ H̊ duo ↄcur

rere vt hec ſine illa nõ hat opatõeʒ ſu
am ↄplete. Tertiꝰ modus aſſigndi

dram q dr ꝙ differũt ſiẽ potẽtia ⁊ ha/
bitus dupkꝛ hʒ itelligi. AUno mõvt in⸗
tellect' agẽs dicat᷑ habit q da ↄſecutꝰ

ex oĩbo itel ligibilib.intellect vero poi

ſibilis intelligat᷑ idẽ ipſe ꝓputẽ in potẽ⸗
tia ad acqͥrenduʒ cognitõem p fantaſ-

mata.Et hic modꝰ ponẽdi fundari vi⸗

det᷑ ſupꝑ verba Boecij.qͥ diẽ ſummã

retinès ſingula pdit.AQAð voluerũt ali

qui itelligi ſic.ꝙ itellectꝰ nr̃ dicat᷑ hr̃e
ꝗpud ſe cognitõem habitualẽ innatã:
alioq;n ñ poſſet ꝑ virtutẽ ſuã abſtrahẽ
do etiã a ſenſib? fantaſmatibo facẽ in

tellectũ poſſibilẽ actu itelligentẽ.ocẽ.n.
qð deducit alteꝝ de potẽtia iactũ è ens
in actu. Sʒ iſte mod dicẽdi verbᷣ phi

nõↄſonat qͥ dic aĩaʒ eẽ creatã ſiẽ tabu

lam raſaʒ.nec hr̃e cognitõeʒ habituũ
ſibi inatã ſ̊ acqrere mediãte ſenſu⁊ ex
periẽtia.Aliꝰ moddði ẽ vt dicat᷑ intel
lectꝰ agẽs differre a poſſibili ſic habi⸗
tus a potẽtia:nõ qͥa agẽs ſit pure habi
tus ſ̊ qꝛ ẽ potẽtia habituał. Et iſte mo
dus dicẽdi ꝓbabił ẽ ⁊ verꝰ et ſuꝑ vᷣba
phica ⁊ catholica fundatus. Neꝝ.n.ẽ
hᷣm Dyo.qꝙ ſbe itellectuales eo ipſo q
intellẽuales ſbe lumia ſüt:g pfectio ⁊
ↄplemẽtũ ſbe intellectuatł lux ſpirita
lis.igit᷑ illa potẽtia qↄſeqͥt aiam ex pte
intellectꝰſui quoddã lumẽ è in ipſa.de
q lumie põt intelligi illud ps. Signa⸗/

tuʒzʒ ẽ ſuꝑ nos lu.vul.t.dñe. Eth̊ lumè

videt᷑ phũs intellexiſſe eẽ intellectũa⸗
gentẽ. dic.n. ꝙ ille itellectꝰqᷣ ẽ oĩa facẽ
E ſiẽ habit'qͥdã vt in lumie.qͥdaʒ.n.mõ
⁊ lumẽ facit coloꝛes potẽtia actu colo⸗/

ris:ſiẽ habet᷑.ꝰde aia.Huiꝰ aũt ſimile

põt poni in oculo catti q nõ ſolũ hʒ po
tẽtia ſuſcipiẽdi p nãʒ pſpicui ſicut alij
oculi:p etiã potẽtiã faciẽdi ĩ ſe ſpẽʒ per
nãm lumis ſibi inditi. Quartꝰ autẽ
modꝰaſſigndidr̃am int poſſibilẽ ⁊ agẽ
tem.qͥ ſcʒ differũt ſic potẽtia abſoluta
⁊ ↄpata dupł hʒ intelligi. QUno mõvt
itelligat᷑ ꝙ vna oino ⁊ eadẽ ẽ potẽtia in

tellectꝰ agẽtis ⁊ poſſibil differẽs ↄpa-
tõe ſola:vt agẽs ſit put ẽ in ſepſidera/

ta. poſſibił vero ꝓut vnit᷑ coꝛpi⁊ fantaſ
matibo. Et hic modꝰdði videt᷑ fundari
ſup vᷣba phi. q vult ꝙ itellect' ages ſp
in ſuo actu. poſſibił vero aliqñ ſic ali
qñ nõ.q.n.aiĩa laſſet᷑ ⁊ pꝑturbet᷑ in actu
itelligẽdi hᷣ ẽ ex ↄictõe ſuiad coꝛpus.
Sʒ hic modꝰ ponẽdi deficit a veritate
qm aia ſepata hʒ itellectũ qͥẽ oĩa facẽ:
hʒ etia intellectũ qͥ oĩa fieri:g hʒ agẽ
tem ⁊ poſſibilẽ etiã cũ ſepata ẽ:g itelle/

ctus poſſibił nõ ĩerat ei ſolex ↄiũctöõe

ſui cũ coꝛpe.Aliꝰmodꝰ intelligẽdi pdi
ctã dr̃am vt dicat᷑ intellectꝰ agẽs dif
ferre a poſſibili ſic potẽtia abſoluta a
ↄpata.nõ q ſit oino cadẽ potẽtia ↄpa/
tõe differẽs:ſᷣ qꝛ cũ ſitalia ⁊ alia intel⸗/
lectus differètia.vna ẽ p quã oꝛdinat᷑
aia ad ſuſcipiendũ:alta vero ꝑ quã oꝛ/

dqinat᷑ ad abſtrakndum.⁊ ita vna de ſe

gwodi
ſo fcte

ſithata
(tean

ſeſtip
nel
mnüre
ſuop
Alter⸗
tarit
iie
naln
ni
ghoe
icin
oni
cpals
ſutlea
ſurinp
coresm
eabal
Hzexelt
teſunt
Pſin

menta

pyand
ampo
puren
tur cn
gatoene
leraron
ihtelec
ſerpluc
nmncäͤce
tmiani
w
unc
W
lecin
nlle
ckt
cene
diſfe
tem
actu
lecti
ctue
gob
entie
god

8

₰ „ „ *
lkkes
N
—„

4 ⸗ eene
NR

mmne se
K. 17.
LeEZNEL—R
„ .
meo ſee *
6 Cirn.
s. Olce
. „ er
dee Leß
die. Ebloni
Z .
ey we⸗/ *
ℳ e;
„RKrZM
”
mm à

*
— 4
4 õ

S”ð”ððñðß
„ RMX (

eeinen
nlet,
kcotgitiantl

n. .„.εν*α66
reeeſ acbe
wkd n⸗

Nauſ
KOalid
. m
.J van ed
„ 0
R ſn
. e
ee e
„. * e⸗
de
„ „
,W.:- P.
9 WMS 99 .
,
,feel e/⸗
SSSZ D
z. .
. 2 . 1
ober zuch⸗
iaAr 4
Ntclligecle
eet aoes
lech 39

⸗
1 4
3DOIII.
V
.

141
E

gquodãmodo ↄpleta ⁊ habilitata.Alia
vo indigẽs habilitatõe et ↄplemẽto cũ
ſit nata ad illud ↄplemẽtũ venire me⸗/

diãte auxilio coꝛpis ⁊ coꝛpaliũ ſenſuũ
ineſt ipſi aie ſᷣm ꝙ hʒ inclinari ad coꝛ⸗
pus.Etex H̊ hit duplicẽ poſſibilitatẽ
vnã reſpectu act':qͥa nõẽ ſemꝑ in actu

ſuo ꝓpter impedimentũ a ꝑte coꝛpoꝛiſ

altera reſpectu fantaſmatũ a qbexci⸗
tari hʒ.⁊ hac poſſibilitatẽ nõ hʒ niſi ex
ↄiũctòe ſui cũ coꝛpe:qᷓ;uis ſit potẽtia ð
nata ſua q̃ oĩa fieri q nõ ſolũ ẽ in aia
ↄiũcta ſᷣ etia in aia ſepata.Sic igit᷑ pʒ

quõ ex multis modis dicendi eliciunt᷑

qdã intellectꝰ differẽtie inter itellectũ
agentẽ ⁊ poſſibilẽ.Quũ.n.ſint q̃tuoꝛ pᷣn

cipales modiaſſigndi dr̃am inter hos

intellectꝰ et qlibet ſubdiuidat᷑ in duos

ſicut in ꝓſequẽdo mõſtratũ ẽ ſolůmo⸗/

do tres modi digni ſũt appꝛobari.qͥrũ
vnꝰ ab altero nò diſcoꝛdat ſᷣ̊ vn oꝛtuʒ

bʒ ex altero. Quia.n. diuerſe differ

tie ſunt intellect qet ſi reſpiciãt totuʒ
P

ↄpoſitũ:vna tñ maꝗ reſpicit aĩie ↄple-
mentuʒ: alia vo male pncipiũ.hinc ẽ ꝙ;

vna nõ ſolũ tenet rõem potẽtie imo eti
am potentie habitualis.alta pᷣo tenet
pure rõem potetie.⁊ hinc ẽ ꝙ vna dici
tur cõuenire aie ſᷣm ſe:altera pᷣo in cõ/
patõe ad coꝛpꝰ.⁊ vna ſp eſt in actu:al⸗
tera vo nõ.nõ qꝛ ſp aia actu intelligat
p intellectũ agentẽ:ſᷣ q; lumèẽ coꝛpale
ſemp lucet ⁊ de ſe ꝓmptũ eſt ad illumi
nandũ.res aũtillũinabilis nõ ſemꝑ il
lumiat᷑ ꝓpter aliqð impedimẽtũ:ſic⁊ ĩ
ꝓpoſito intelligendů ẽ. Loncedẽde
ſunt igit᷑ rõnes ondentes intellectum
agentẽ ⁊ poſſibilẽ duas dr̃as eẽ intel-
lectiue potentie:licet aliq̃ ex eis nõ ſint
multü cogẽtes. Ad illud aũt ꝙ obij
cit᷑ ꝙ nõ differt poſſe ⁊ eẽ imppetuꝰ.di
cenduʒ ꝙ h̊ intelligit᷑ de eſſe ſbali:⁊ de
differẽtia nõ ſm nam ſᷣ de diſtatia ßm
tempuſ.qͥa in eis mã temꝑe non pcedit
actu:⁊ iõ nihil facitad ꝓpoſitũ.qꝛ itel⸗
lectus poſſibilis nõ dr poſſibilis reſpe

ctu eẽ pᷣmi ſ actus ſecũdi. Ad illud

ꝙ obijcit de imaginatõe ꝙ ñ differt po
tentia actiua ⁊ paſſiua:dici pot q ma-
gis differt q; ĩ intellectu.q; oꝛganũ coꝛ

poꝛale in quo recipiuntur fantaſmata
ei loco potentie paſſiue.ipſa vero vis
imaginaria è loco potẽtie actiue. Ali
ter põt dici qð nõ eſt ſimile:qͥa cũ ſpẽs
defert᷑ a ſenſu vſq; ad imaginatõeʒ nõ
exit genꝰ abſtractõis qͥ quidẽ fuit ĩ ſen
ſu pticulari.ſ̊ cũ ſpẽs ꝓuenit ad intel
lectũ nouũ genꝰ abſtractõis ſbi exigit
⁊ aliud genꝰ lumis:ideo magꝗ indiget
potẽtia actiua diſtincta a poſſibili ipſe
intellectus q; imaginatio vel ſenſus.
Ad illud ꝙ obijcit᷑de oculo catti.dii

cẽdũ ꝙ ⁊ ſi potẽtia receptiua ⁊ abſtra-

ctiua poſſintↄcurrẽ ad vniꝰ oꝛgani cõ
pletõem:nũqᷓ; tn ↄcurrũt in eandẽ vni
us oꝛgani diſpõem.alia.n.eſt diſpoſi⸗
tio in oculo catti ꝑ quã recipit ſcʒ pſpi
cuitas.⁊ alia ꝑ quà abſtrahit ſcʒ lumi

noſitas: ⁊ alteriꝰ c alteri nae: ſicutet
in potẽtia intellectiua.⁊ ſi cõcurrãt ad

ↄplemtũü ⁊ pfectõeʒ potẽtie itellectiue.
potentia ꝑ quã recipit ⁊ potẽtia ꝑ quã
abſtrahit:nõ ſunt tñ eiuſdẽ nãe:nec ꝑ
eandẽè nãm inſunt aie.⁊ ideo non ſunt
vna differẽtia potẽtie ̊ diuerſe. Ad
illud ꝙ obyicit ꝙ intelligẽ eſt actꝰ vnꝰ
⁊ ſimplex.dicẽdũ ꝙ ⁊ ſiintelligẽ poſſit
quodaʒ gñje ſimplicitatis dici actꝰ ſim
plex:nihilominꝰ tñ ad nr̃m intelligere

cõcurrit recipe ⁊ iudicare:ſiue abſtra

bhere ⁊ ſuſciꝑe.⁊ hi ſunt plures actꝰad
inuicẽ oꝛdinati ex q bus reſultat vnus
actus pfectus. ſicut ⁊ impoſſibilis in-
telligenduʒ ẽ ſe hr̃e:ꝙ ſic ſunt diuer ſe

Ddifferẽtie intellect' vt cũ in ſuis actio/

nibe ad inuicẽ oꝛdinate ſint:⁊ coniũcte
ad actũ intelligẽdi.pficienduʒ ſiẽ male
⁊ foꝛmale pᷣncipiũ ad vnũ eẽ ↄpoſiti cõ
ſtituendůu. Ad illud ꝙ obycit g itel
lectus poſſibilis intelligit: ⁊ intellectꝰ

agens ſimilr recipit.dicenduʒ ꝙ intel
lectus poſſibilis nõ ẽ pure paſſiu ſiẽ ẽ

oñſum ẽc.hʒ.n.potẽtiam ſe cõuertendi.
nectñ ẽ adeo accñs ſicut agẽs:qꝛ ñ po

teſt ſua cõuerſione nec ſpèm abſtrake
re nec de ſpecie iudicare nec adiutoꝛio

ipſi agẽtis.ſimiłr nec ipe intellectus
agẽs opatõem intelligẽdi põt pficere

niſi foꝛmet᷑ acies intellectꝰ poſſibił ab
ipſo intelligibili ex qua foꝛmatõe eſt in

r 4

plenioꝛi actualitate reſpectu eius ꝙ vʒ
cognoſcẽ q́; erat pꝛiꝰ cũ carebat ſpecie.
⁊ ita cũ cogitam de intellectu agente
⁊ poſſibili nõ debemus cogitare qſi de
duab ſubſtãtijs vel qſi de duab potẽ
tiꝗjs ita ſepatis ꝙ vna ſine alia habeat
opatõeʒ ſuã pficẽ.⁊ aliqͥq intelligat in
tellectꝰagẽs ſine poſſibili.⁊ aliquid co
gnoſcatintellect' agẽs ꝙ cũ hõ cui eſt
intellect ille ignoꝛet. Hec.n.vana ſũt
⁊ friuola vt aliqͥd faciat intellectꝰ me⸗
us ꝙ ego neſciã.ſᷣ ſic cogitãde ſunteẽ
ille due differẽtie ꝙ in vnã opatõeʒ cõ
pletã intelligẽdi veniat inſepabilit᷑ ſiẽ
lumẽ ⁊ dyafanũ vt ſunt in abſtractõeʒ
coloꝛis. Nec ſunt hic ſequenda cõiter
verba phoꝝ:qͥa ꝓ magna pte decepti
ſunt in influètia intelligẽtie ſupꝑ aiam
quã nõ admittit fides catholica.

1parte iſta
ſunt dubitatões circa lr̃aʒ.Et
pmoqrit᷑ de ꝙ diẽ magr in l̃a ꝙ re-
ſiſtere malo nõ feciſſet illi meritũ:qꝛ ni
hil erat i eoq; ad malũ impellẽt: Si.n.

H ven ẽ tũc cũ nullüũ fuiſſʒ i ad ipellẽs

nũq; meruiſſet in aliqͥ oꝑe ſuo. Itẽ
xvpus nulluü habuit interiꝰ impellès ad
malũ cũ diabolo in tẽptatõe reſtitit:et
in opib ſuis nullü habuitdetrahens a
bono.g nihil meruit in ſua temptatõe
nec in aliq̃ opatõe qð oĩno nefariũ eſt
dicẽ. Itẽ exveius videt᷑ eẽ malũ cũ
ſubiũgit.ſicut angelis nõ fuit merito/
riũ qð ſteterũt..n.eſt veritatẽ ⁊ coñ
aug.q dic ĩ li.de coꝝectõe ⁊ gr̃a. ãge
li qͥ alys cadẽtibo remãſerũt:huiꝰmaſi
onis debitã mercedẽ recepũt. videt
ꝙ ſtãado meruer̃t. Ad h dici poſſʒqð
ẽ meritũ dimiſſiõis pene ſiue ſatiſfactõ
num:⁊ ẽ meritũ vite eterne ſiue ſbalis
Pmij.ad pᷣmuʒ reqͥrit᷑ ꝑenalitas et dif⸗
ficultas.ad ſcdᷣm vᷣo ſufficit ſola cari-
tas.Magr aũt itelligit de merito⁊ *
pmãꝗ driam nõſm alia. Sʒ qꝛ ill me⸗/

ritũ ſatiſfactõis nũqᷓ; fuiſſet in adã nec

ꝓfect in eo ſi in ſtatu inocẽtie pman⸗
ſiſſet. Pꝛedicta rñſio nõ videt᷑ ptinere
ad ꝓpoſitũ:⁊ ꝓptea aliter videt᷑ eẽ di/
cendũ.qð ẽ meritoꝛiũ de gñe oꝑis ⁊ eſt

meritoꝛiũ ex radice caritat.eritoꝛi

um de gñe opis dr̃ qð eſt opus virtut

de ſe. Haũt arduũ ⁊ difficile. Alio mõ

dr meritoꝛiũ oẽ opus qðᷣcunq; ſit.duʒ
tñ ex radice caritat ꝓcedat. Nultigit
magr dicẽ qð in reſiſtedo teptatõi ade

nõ fuiſſʒ meritũ ſi n habuiſſet graʒ.nec

pmo mõ nec ſecundo.ſi vo reſtitiſſet ex
caritate meritoꝛiuʒ fuiſſet⁊ mõ nõ pᷣꝰ
In nobis aũt ſp ẽ meritoꝛiũ vł vtroq;

mõ velaltero ꝓpt᷑ difficultatẽ ad boꝰ

⁊ ꝓnitatẽ ad malũ.Et ꝑ ̊ pʒ rñſio ad
obiecta.qꝛ ꝓcedũt de merito ſᷣm driaʒ
ſecũdaʒ:viʒ de eo ꝙ ẽ meritoꝛiũ rõe ra
dicis. Itẽ querit᷑ de h ꝙ diẽ qð de⸗

clinare a malo ſp vitat pꝑenã: ſ n ſemp
meret᷑ palmòlaut.n.declinat qͥs a ma/

lo ex caritate:aut nõ. Si nõ ſimłr nec
facẽ bonuʒ er̃ caritatẽ meret᷑ palmã.
nõ eſt dria int declinare a malo ⁊ facẽ
bonũ. Si ſic:cũ oẽ ilłd qð fit ex carita
te ſit meritoꝛiuʒ.pʒ c. Situ dicas
ꝙ nõ meret᷑ palmã ex gñe opis:q; nõ ẽ
difficile H nõ ſoluit.qa licet nõ ſit diffi⸗
cile hoi in ſtatu ĩinocẽtie:è tñ difficile in

ſtatu nãe lapſe:g nõ ſp meret palmaʒ.
AIſtẽ declinare a malo ẽ vna ps iuſti

cie ſic facẽ bonũ.g ſicut vnũ eſt merito

riũ ita ⁊ reliquũ. Nedicẽdũ ꝙ decli

narea malo dupłr dr ſiẽ ñ velle malũ.

AIVno mõ pᷣuatiue:ſiẽ dr̃ doꝛmiẽs ñ vel
le malũ:qͥa non hʒ aliquã affectõeʒ ad

malũ.Alio mõ õrie: vt dicat᷑ nõ velle
malũ qꝛ reſpuit ⁊ oria affectiue afficit
malũ.S ic etiã declinare a malo du

plicit or̃.⁊ ſi dicat᷑ orie tũc eſt meritoꝛi
um. ſſi pᷣo puatiue vitat penã. qͥa qui nõ

feccat nõ punit᷑:nõ tñ meret᷑ palma:qͥᷣa
nõ ẽ ibialiqð opꝰ meritoꝛiũ.⁊ pᷣmo mõ
ẽ ps iuſticie:ſcðo mõ nõ: qͥa nõ eſtopꝰ.
Itẽ querit᷑ de h̊ ꝙ dicit li.arbi.è fa-

cultas q̃ malieligit᷑ gra deſiſtẽte.vide
tur.n. malũ dicẽ.qͥa ſi ven eſſettũc li.

arbi. gr̃a deſtitutũ ſpↄſentiret pccoꝙq;
plane falſuʒ ẽ. Itẽ viget᷑ ꝙ nõ debe⸗
ret poni i diffinitõe li.arbi.qa ſicut dic
phᷣus.pccat qͥ diffinit aliqͥd p peioꝛa et
p ea ad qͥ nõ bʒ pncipałr oꝛdinari.ſigꝗ
li. ar bi. de ſe q;tũ eſt de pᷣma ↄditõe ſua

nõ oꝛdinat ad malũ nõ dʒ diffiniri per

lecn⸗
ſtert
nſtan
Ne def
ſͤnon
ſiasa
lleciea
blita⸗
mi
ſſe⸗
in
adin
obie

4

rin
bx
owor p
tqo
Aibaben
Dinidn
ade
bahen
ſcda;
reme
ſumm
termi⸗
mont.
em
indns
henk.⸗
wdei
r
fon⸗
gere
zina
küüe
ii.
oſte⸗
Pſb
I:
duri
aſiih
nois
expt
ent

4

½ *A
— . N
862 .
NONS .
“
. 2Lian,
dmcie I⸗ .
. WN.
eeeene.?
7 „ V *
Weae
„ A
e „ V
hek.

„
è” Nerr “
„„ d Gee
e
WN e⸗

Wü UE
eh f.. . .

er zin
„ . .
Ner
½
NNiA;
men
emner Wend
encoruren
* . .
xbgoe
am. ſeng
18* .
Altasama,
Binöſimkrnec
v 4 „°
Aacdfr.
„ “
LS
„* ee e
Aankmhm

. „* *4
—R- ENN
ℳ NU

K F
5
nore⸗ NN.
N.!

0 Nn

12
. 2 .
ocrps
. 11 ſt .
R S ſnel N
. SR
eccnce“
dicic .
ſKnyelt
.
N rmn
R R WR
.⸗.õö
* 4 R4
an
2 S
4 ſ
vc
.Mave. .
1
4 N
ANNEW
hherc,
„
AN
i 3
1
V
M
. 3U 8 .
»* Vin
4

„
.N
M

orſiſite,d
ercſetti
Leignin

01,00
tisg i
,,
,*
AEWTS
1
AN.
4.
9*

electöem mali. Wᷣ dicendũ ꝙ ma⸗
giſter diffinit hic li.arbi.non ſimpłr:ſᷣ
hm ſtatũ nãe lapſe.⁊ qͥa in ſtatu nge la⸗/
pſe defectũ hʒ ⁊ inclinatõeʒ ad maluʒ
iõ nõ tantũmodo diffinit ꝑ electõeʒ bo

niad quẽ oꝛdinat᷑ mediãte gr̃a:ſ etiã p

electõem mali in quã cadit ex defecti-
bilitate ꝓba.nec ponit᷑ ibi electio mali
tanq; finis ad quẽ oꝛdinat᷑:ſ vt px hma

giſter inoteſcat q̃liter ad finẽ ꝓpꝛiũ oꝛ

dinat᷑.nõ eni ad illud puenit niſi ꝑ gr̃e
adiutoꝛiũ.⁊ ſic patʒ reſpõſio ad vtrũq;
obiectum. .

pter
ALlud quoqʒ łi
tẽqũ ⁊c.s egit magꝛ ð diſtictõe
potẽtiaꝝ aie ad li.arbi.manifeſtatõeʒ.
In hac pte qꝛ ſcðᷣus gradꝰ potẽtiaꝝ ẽ
oꝛdo ⁊ ꝓgreſſio tẽptationũ determĩat
qlit ⁊ q oꝛdine pcẽ̃m p vires aie ꝓgre
di habeat? puenire ad ↄſũmationem.

BDinuidit᷑ autẽ ꝑs iſta in tres ptes. In

Pma detmiat q̃lit pcẽm in viribus aie
habeat ꝓgreſſuʒ ad ↄſũmatõnem. In
ſcða pᷣo pdetermiata repetit ad maio⸗
rem explanatõem:ibi.itaq; vt bꝛeuiter
ſumma pſtringã t. In ʒa vero pde-

termiata epilogat ad facilioꝛeʒ reme-

moꝛatõem:ibi.⁊ q̊ de aĩe ꝑptibs interſe/

remꝰ⁊c. Quelibet haꝝ ptiũ diuidi põt
in duas ſm duo capta que in qͥlibetcõ
tinent᷑. Nam pma ꝑs hʒ duas. In pꝛi

ma detmiat ↄnexionẽ ⁊ oꝛdinẽ virium
gie. In 2 vero determiat q̃lit habeat
fieri pgreſſus culpe:ibi.nũc ſupeſt oñ⸗
gere q̃lit᷑ t. Silr 2 ps hʒ duas. In
pᷣma explanat ⁊ circũloqͥ aſſiłatõeʒ vi
riũ aie ĩ ↄſũmatoeʒ pcci ad pᷣmã tẽpta
tõeʒ. In ⁊ vero põit q̃ndã ſiłitudineʒ

oñdens ꝙ mulier ſine viro dãnari nõ

Ntibi.nec ſane cum ſoli cognitõe &.
S iłr ʒac vltima ps duas hʒ. In pma
bꝛeuit epilogat⁊ rõem ſue digreſſiõis
aſſigẽt. In ſcdᷣa vpo multiplicitatẽ huiꝰ
nois ſenſualitas ad maioꝛẽ euidentiã
explicat ⁊ manifeſtat: ibi.nõ ẽ auteʒ ſi⸗
lentio ptermittendũ &.

intelligẽtiã

huiꝰ ꝑtis qrunt᷑ tria Mꝛi

mo qrit᷑ qliter pcẽm habeat fieri ⁊ eſſe

in pte rõnis ſupioꝛis: oliter ha be

at fieri in inferioꝛẽ? ʒoq̃lit habeat fi⸗
eri in ſenſualitate? Lica pᷣ qrunt᷑
duo. Ppoqrit᷑ vtꝝ in ſupioꝛi pte rõnis
habeat eẽ pcẽm ſᷣm ſe! =o querit᷑ vtꝝ

poſſit in ea eẽ vreniale.
Irca primum
ſic ꝓcedit᷑⁊ oñdit᷑ ꝙ in ſupioꝛi
pte rõnis ſᷣm ſe h è abſq; inſtinctu infe
rioꝛis ꝑtis nõ poſſit eẽ pcẽ̃m.pᷣmo pꝑ il-
lud augꝰ.õ manich.vbi ſic ait. Ratio
nr̃a deduci ad cõſenſũ pcci nõ pot:niſi
cũ delectatio fuerit mota i illa pte ani
mi q dʒ obtempare ratõni tanq; recto
ri viro ſuo.̊ nuq; peccat rõ ſuꝑioꝛ:niſi
pcẽm peedat in ꝑte inferioꝛi. Item
phus in.ʒꝰde aĩia. Intellect ſp ẽ rectꝰ
fantaſmata aũt recta ⁊ nõ recta.& itel/
lectꝰ q̃ntũ eſt de ſe nũq; errat.&̊ nec ſu
pioꝛ poꝛtio deuiat a veritate iuſticie:ni
ſi iclinet᷑ ꝑ ſenſualitatẽ ⁊ inferioꝛẽ poꝛ/
toõem. Item pcẽm ẽ ꝑ ↄuerſionẽ ad
bonũ ↄmutabile.ſ̊ ſupioꝛ poꝛtio rõniſ
dr inq̃ntũↄuertit᷑ ad etna: inferioꝛ in/
q̃ntũↄuertit᷑ ad tꝑpalia.& im poſſibile ẽ
pcẽm eè vel fieri in nobis ex actu ptis
rõnis ſuperioꝛis abſq; actu inferioꝛis.
AIſtẽ rõ ſupioꝛ dr inqntũ legibo eter
nis intẽdit.ſ̊ impoſſibile ẽ aliquẽ ꝑecca
re niſi declinãdo a legibo eternis:g im
poſſibile ẽ pcẽm in ſuꝑioꝛi pꝑte rõis eſſe
vᷣm ſe. Itẽ mulier ẽ media int᷑ ſenſu
alitatẽ ⁊ rõeʒ ſupioꝛẽ.ſ̊ ſenſualitas ſꝑ
mouetad bonũ vt.nũc q̃ntũẽ de ſe.er⸗
go rõ ſupioꝛ q̃ntũ ẽ de ſe ſpʒ mouet ad
bonü ſimpkłr.̊ virtꝰ qᷓ mouetad bonũ
ſimpłr in mouẽdo nò peccat. in ſupe-
rioꝛi ꝑte rõnis q̃ntũ ẽ de ſe pcẽm eè nõ
põt. .Itẽ aia qñ ↄuertit᷑ ad deũ pur
gat᷑:melioꝛat᷑:⁊ pficit᷑.ſᷣ̊ ſuꝑerioꝛ poꝛtõ
rõis attendit᷑ inqntũ ↄuertit᷑ ad deuʒ.
cũ pcẽm fedet ⁊ obnubilet:pcẽ̃mi ſu
perioꝛi pte rõis hᷣm ſe eẽ nõ ppt. Sʒ
3 Hiere. ij. Filij mẽpheos et raphnes
ↄſtrupauerũtte vſq; ad verticem.ſier
go vertex h̊ᷣm qð ſancti exponũt dr̃ ibi
apex mẽtis ſiue ſupioꝛ poꝛtio ròis vide
tur ꝙ in illa habeat ꝑ pcẽm cõſtrupari
r 3

fedari. Iteʒz aug'. xiij.de tri. Nir
mãducat qñ ſupioꝛ poꝛtio rõis ↄſentit
illecebꝛe. ß eiꝰ ẽ peccare cuiꝰe ↄſentire
ſi igit h ẽ ſupioꝛis ptis:pʒ t. Itez
cõtingit aliquẽ peccare pcco infidelita
tis:diſcredẽdo aliquos articulos qui
ſuntreſpectu diuinitat. ß ad illos arti
culos ſolũ ſupioꝛ rõnis poꝛtio ſe exten
dit. g in illo gũe peccandi poꝛtio ſuꝑioꝛ
ꝓpꝛie culpã ↄmittit. Atẽ li. arbi. co⸗
ſtat eſſe vertibile.ſß li.arbi.maxime ↄſi
ſtitin ſupioꝛi poꝛtõe rõnis cũ ibi maxi-
me ſit iudiciũ ⁊ impiũ.ꝗ videt᷑ ꝙ in ſu-
perioꝛi poꝛtõe rõnis eti ſm ſe ſit verti
bilitas ad malũ.igit᷑ ⁊ pcẽm. Item
ſupioꝛ poꝛtio rõnis ẽ illa q diſcer nit et
iudicat tam de agendis q; de creden-/
dis.ſᷣ iudiciũ creature qntum eſt de ſe
abſq; gra deficit ab his q fiut fidei ca-
tholice. ̊ p ſe poteſt errare ⁊ ab illis de

clinare.⁊ ſi h: põt ꝑ ſe peccare. Yteʒ
angel cũ peccauit pmo pcco atpetijt

quiparari ded in potẽtia. ? mulier ſi⸗
militer in ſapia.ſᷣ hoc eſt appetibile ſo⸗

lum ptis ſupioꝛis.ꝗ̊ᷓ videt᷑ ꝙ tam pꝑcca

tum homis q; angeli incepita parte ſu
perioꝛi rõnis.ergo in ſupioꝝ pte rõniſ
ſ̃m ſe ꝑccatũ habet fieri ⁊ eſſe. We?
ad pdictoꝝ intelligent ã eſt notandum
qð aliqui dicere voluerũt ꝙ ſuꝑioꝛ poꝛ

tio rõis nõ eſtaliud qᷓ; ſyndereſis.⁊ qd

ipſa ſupioꝛ poꝛtio q̃ntuʒ eſt de ſe ſp eſt
recta ⁊ foꝛtis:niſi incuruet᷑ ⁊ emolliat
p poꝛtõem inferioꝛem.⁊ ideo dixerunt
peccatũ in ea nõ eſſe ſᷣm ſe.ſᷣ ſi ccat h
ſolũ dicũt eſſe ↄſentiẽdo inferioꝛi par
ti:fiue nõ ↄpeſcẽdo eiꝰ deoꝛdinatõem.
Sed hec poſitio tripłr deuiat a verita

te. Mꝛimo in ᷣ ꝙ dicit qð idem eſt ſu

perioꝛ poꝛtio rõis ⁊ ſyndereſis:qð pla-
ne falſuʒ eſt:cũ ſupioꝛ poꝛtio ratõnis ⁊
inferioꝛ ptineãt ad arbitrijlibertatẽ: ſi
cut diẽ augꝰ.⁊ iõ noĩiant potẽtiã delibe
ratiua.ſyndereſis aũt potètiã nataleʒ
nomiat: que ſemꝑ vnifoꝛmiter ad bo/
num inclinat. S ecũudo veroa verita/
te deuiat in ̊ qð dicit in ſyndereſiali

quo modo eſſe ꝑeccatũ.hoc eniʒ plane

falſum eſt: ſicut.ĩ.manifeſtabit᷑:⁊ glo.
dicit expꝛeſſe Eʒech.pᷣmo.Tertio ve⸗

ro a veritate deuiat in hoc ꝙ dicit qð
in ſupioꝛi pte rõnis ſᷣm ſe culpa ñ põt
eſſe niſi ab inferioꝛi ꝓcedat et tribuat
ſibi occaſio.hoc enim coñ rõnem eſt cũ
in illa poꝛtõe cõſiſtatarbi.liber.et ita ꝑ
natura inſit ei ad malũ vertibilitas et
ita poſſibilitas ad peccandũ. Eſt etiaʒ
H õ expimentũ.qͥa ratio ſupioꝛ nõ ſolũ
hʒ iudicare ſᷣm leges eternas:ſ etiam
hʒ iudicare ſᷣm lumẽ ꝓpꝛiũ ⁊ ſᷣm lumẽ
ſibi ab inferioꝛi acquiſitũ. Et q;uis a-

ſpiciẽdo ad leges eternas nõ peccet iu

dicãdo: tñ ſᷣm ea qͥ pcipita ſenſib vel
etiã ſᷣm lumẽ fidei datũ ⁊ inatũ põt de/
ficere ⁊ errare:maxime in ſtatu natu/
re lapſe. Eſto.n.ꝙ ſibi ꝓponat᷑ credi/
bile ⁊ aliqͥs articulꝰfidei:vtpote articu
lꝰ ð trinitate ⁊ vnitate.cũ iſte ñn ſolũ re

pugnetſeſui ⁊ imagiatõi:ſᷣ etiã diſcre

peta nali iudicio rõnis.ſᷣ noſter intelle
ctus ſᷣm lumẽ ꝓpꝛium nihil aſpiciẽdo

ad ptes inferioꝛes iudicaret:deficeret

diſcrederet:⁊ peccaret. Et ꝓpter h̊
eſt aliꝰmodus dicendi.ſ.qð duplex eſt
gen pcci. quedã.n.ſunt pcca carnalia
quedaʒ ſpalia. Si loq̃mur de peccat
carnalibo ſic fatendũ ẽ ꝙ nõↄtingit eſ
ſe pcẽm in ſuꝑioꝛi ꝑte roͤnis abſq; infe
rioꝛi.Si aũt de pccis ſpũalibo fiat ſer
mo tũc cõcedendũ eſt qð pcẽm hʒ fieri

⁊ eẽ:licet nõ ſp fiat in ſupioꝛi pꝑte rõniſ/

ſm ſe.⁊ rões q hic oñqunt ſunt ↄcede-
de.⁊ p 5̊H pʒ rñſio ad illud qð pᷣmo obꝛ
inoriũ. Nam augꝰ. in ꝓpoſita auctoꝛi

tate loquit᷑ de ꝓgreſſu i ꝑpꝑetratõe pec/⸗

catoꝝ carnaliůü. Ad illud ꝙ obꝛ qð

intellectꝰ ſꝑ ẽ rectus.dicendũqð vbuʒ
phi intelligendũ eſt in his ad q mouet

potẽtia intellectiua ꝑ modũ nãe.in his

vero q mouet pꝑ modũ deliberatõis nõ

bʒ peritatẽ.vñ idẽ vocat ipe ſᷣm verita
tem intellectũ qð nos vocamꝰↄſciam
nãlem. Ald illud ꝙ ob qð pcẽmẽ ꝑ
ↄuerſionẽ ad bonũ ↄmutabile rnderi
pot dupłr. MPꝛimo ꝙ nõ ſolu eſt pcẽm
qñ fit ↄuerſio ad id qð ẽ bonũ incõmu
tabile ⁊ axꝑpetit᷑ vt ↄmutabile.A lit pot
dici qð ſupioꝛ poꝛtio ⁊x ſi differat ab in
ferioꝛi in H ꝙ ipſa ↄuertit᷑ ad ſuꝑna:ni
hilomintñ hʒ ↄuertiad inferioꝛa ꝓut

oifvntt
ſepotdee
Letrenal
aruico⸗
ſotintich
ſetact⸗
noͤſob⸗
airſcbir⸗
acſenn
gealee
Gſenfn
dicench
Oꝛdinat
mouere
worofu
rioaſſi
rerve⸗
ſie
toröntsd
göhnoͤel
intien
keyuerti
güt e⸗
Wadry
nerſion
Nireine

wſteen
Ntigtane
ſcprpedut
ſtnotad
alptecäſt
(leterno⸗
Uſenepe
port
ſerae
Nckobyt
züonos
nni⸗
Wen
Cci⸗
bilite
virih⸗
acc⸗
infer
kene
ſnoͤ
wa

a!
— 4
N Reeee
Acd
3
m ſoen! .
Kn
ahw
eeee 5
E
rz;
.
,02
Nckaj
d
. eP—
N Oleng e
4
„*
„ 4
Diinsgt 6
ee
.
Hehy .

.
4 ſ
Domebhm en.
e

ʒ“
..

ieui⸗
isaüädie
.

õ
RNLZL

iperuni
ſunt Mul⸗
oonvob
ſcnancon

ügdfm
„ “„ 4 et⸗
1,
ipermn.
„
1
abie N
. 7
ſolicke
,
A1,
bie
.
,AN
Pe

WeA

diſponit ⁊ regit inferioꝛes potentias. 7
ſic põt deoꝛdinari male eas regẽdo ſi⸗/

ne frena laxãdo:ſiue ſuo impio eas in
curuãdo. Ad illud ꝙ obꝛ qð rõ ſupꝑe
rioꝛ intẽdit legibo eternis.dicendũ qð
iſte è actus nobiliſſimꝰ ſupioꝛis ꝑptis:

nõ ſp hũc actũ exercet:ĩmo etiã inten

dit ſibi⁊ ad ſe cõuertit᷑.⁊ ſic pᷣt nimis

ad ſe ↄuerti.ac p h̊ a deo auerti⁊ deui
area legibꝛ eternis. Ag illud ꝙ obꝛ

ꝙ ſenſualitas ad bonũ inclinatvt nůc.

dicendũ ꝙ ſenſualitas nõ ſp mouet᷑ in

oꝛdinate.⁊ pterea eſto ꝙ ſꝑ inoꝛdinate

moueret᷑:non tñ ex H̊ ↄcludit᷑ꝙ ſuꝑioꝛ
poꝛtio rõis ſp oꝛdinate moueat᷑.alia.n.
vis aſſigtur ſᷣm quã ſp oꝛdinate moue
tur:vtpote ſyndereſis q eſt ſcintilla cõ
ſcie. Ad illud qð obꝛ ꝙ ſuꝑioꝛ poꝛ/
tio rõnis vr̃ inq̃ntũ ↄuertit᷑. dicenduʒ
qð h̊ nõ eſt veꝝ inq̃ntũ actu ↄuertit᷑: ſᷣ
inqntũ ẽ nata ↄuerti.pterea inoꝛdina/
te ↄuerti potiꝰ ẽ auerti q; ↄuerti.Oum
auũt dr̃ qð ↄuerſio ad deũ purgat:illu

miat: ⁊ pficit.q̊ intelligit᷑ de oꝛdiata cõ
uerſione quã nõẽ ſempꝑ nccariũ inue⸗/

nire in actõe ſuꝑioꝛis poꝛtõis.

EXcundo queri

tur vtꝝ in ſupioꝛi poꝛtõe rõnis

poſſit eẽ veniale pccẽm:et qð ſic vidr̃:qꝛ

ↄtigit circa aliquẽ articulũ fidei ex ſuꝛ

reptõe dubitare.⁊ ↄſtat ibi eẽ pcẽ̃m cũ
ſit mot ad illicitũ.ↄſtat etiã eẽ in ſupi
oꝛi pte cũ ſit circa articulos fidei reſꝑ
ctu eternoꝝ.ↄſtatetis eẽ veniale cũ ſit
ex ſurreptõe.g . Itẽ tuc pꝑeccat ſu⸗
perioꝛ poꝛtio ratõis et vir comedit qñ ẽ

plenꝰ ↄſenſus:⁊ pbentarma iniqtatis

pcco.ſᷣ ↄtingit aliquẽ plene ↄſentireiĩ᷑

vbü otioſuʒ ⁊ mẽdaciũ iocoſum:⁊ H nõ
ſunt niſi pcca venialia:gDT Até ſu⸗

pioꝛ poꝛtio rõis ẽ coꝛupta ſiẽ ⁊ inferioꝛ
cũ oꝛiginale oẽs vires aie inficiat ⁊ de
bilitet. ᷣ ſi pcẽ̃m veniale põt eẽ in alijs
viribo q ſbſunt li.arbi.ꝓpt᷑ coꝛuptõeʒ
q accepit ex oꝛigiali: eadẽ rõne ⁊ in ꝑte
inferioꝛi. Itẽ ↄtingit ꝙ aliqs ipuer
tendo ſe ad deũ p amoꝛẽ eſt negligẽs.

H nõ magis tenet homo ad hoc manda
tuʒ q; ad alia.ergo ſi negligentia iali-

oꝝ mãdatoꝝ obſᷣuatõe ẽ veialis.̊⁊ ne
gligẽtia in amaãdo deũ ẽ venialł.ꝑ Hᷣ eſt
in ſupioꝛi ꝑte rõis:g . Sʒaug.
⁊ mar in ra recitat.qñ ſupioꝛ ps roiſ
ↄſentit illecebꝛe tũc ẽ pcẽ̃m danabile.g
videt᷑ ꝙ qncũq; pcẽm ſupioꝛẽ ptẽ attin
git ſtati fit moꝛtale. Itẽ penes ſupio
rẽ ꝑtẽ rõis reſidet regula directois in
toto regno aie.ſᷣ facta obliqtõe i regu
la iã ñ remanet aliq rectitudo nec ſpꝑes
rectitudinis.igr cũ ſupioꝛ poꝛtio ronii
peccat deoꝛdinat᷑ tota aĩa. ſi plena de
oꝛdinatio nõ ẽ abſq; moꝛtłi pcco:videt
X. Itẽ nulla creatae excellẽtioꝛ aia
q̃ntü ad ſupioꝛem poꝛtõeʒ:ſic augꝰ. in
mult locis ĩnuit et diẽ expſſe.ſᷣ angelꝰ
ꝓpt ſuã dignitatẽ non poõt peccare niſi
moꝛtałr. videt pari rõe qð nec pcẽm
veiale poſſit eẽ in ſupioꝛi pte. Itẽ ni
hil ẽ adeo veiale qð nõ fiat pcẽm moꝛ/

tale du placʒ.h̊ ↄplacẽtia tũc pe dr qñ

ſupioꝛ ps rois ad culpã icuruat.Haũt
cũ ipa peccat. ñ videt Kalias pcẽm
poſſit i ea eẽ q;n ſit moꝛtale. ⸗
pdictoꝝ itelligẽtiã ẽ nõndũ qð aliq di

cere voluerũtqꝙ in ſupioꝛi poꝛtoe rõis
nõ poõt eè niſi moꝛtlłe pccẽm:⁊ q ꝓpt elõ

gatðoeʒ ſui a carne ⁊ aſe enſualitate in
ↄſiſtit initiu ſuggeſtiõis male:⁊ ex cui
ꝓnitate hʒ eẽ pcẽm veiale ſᷣm ſtatũ nẽ
lapſe.⁊ hi dixerũt ꝙ cu ſint tres grad
ĩ potẽtis aie corrñdẽtes ſᷣpẽti:młieri:
⁊ viro.viʒ ſenſualitas:poꝛtio inferioꝛ:⁊
ſupioꝛ. ſenſualitat ẽ tin peccare veialit
ſupꝑion ptis tin moꝛtalłr: inferion ptis
vtroq; mõ. Quʒ.n.ſit media int vtraq;
nãʒ ſapit vtriuſq;.ſᷣ qꝛ planuʒ ẽ iſuꝑio
ri poꝛtõe rõis poſſit eẽ aliqᷓ mõ motioꝛ
dinatex ſurreptõe.planũ ẽ etiã iĩ ea ee
coꝛuptõeʒ aliq; ex oꝛigiali ctõe.iõ ali
is viqr̃ ꝓpbabiliꝰ ⁊ meliꝰ ꝙ pcẽm veiale
ĩ rõe ſupioꝛi hẽat eẽ.vñ ↄcedẽde ſüt ro
nes h ondẽtes. Ad ilłq obꝛ ꝙ qñ
ſupioꝛ ꝑps rõis comedit danabile eſt et

moꝛtale pcẽ̃m. dð ꝙ illud intelligit᷑ de

pleno ↄſenſu.⁊ H̊ reſꝑectu illi pcci cu-
ius actus ẽ in ꝓhibitõe ſicut ẽ de pcco
foꝛnicatõnis. Ad illud ꝙ obicitur

penes ſuperioꝛem parteʒ reſidet regu

ia directõnis.dicendum quod regula

Iad

directõnis nõ tollit᷑ ꝑ qlemcũq; pcẽm:
H per illud quod inducit diuinuʒ ↄtem
ptum ⁊ auer ſionẽ a deo.̊ at nõ eſt in
quolibet pcco ſupioꝛis:vtpote in illo ꝙ
ex ſurreptõe ↄmittit᷑. Ad ilkd obꝛ
ꝙ nulla creatura ſit ſuꝑioꝛ aia ſᷣm mẽ
tem.dicẽdũ ꝙ ſi nulla ſit ſupioꝛ ſᷣm oꝛ⸗/
dinẽ efficiẽtis ⁊ finis:ẽ tñ aliq̃ maioꝛis
dignitat ⁊ excellẽt᷑ nẽ.⁊ ꝓpt᷑ h̊ minoꝛẽ
hʒ excuſatõem. Nꝛetea nullanã roõlis
in ſtatu inocẽtie põt peccare veniałli:vt
S onñſum c̃.nulla aũt nã rõlis lapſa de
culpa põt ↄſequi veniã:niſi hõ ꝓpt᷑ fra
gilitatẽ carnis:⁊ iõ nõ vʒ illud qd obij-
cit de ägelo. Ad illd qð vltimo obꝛ
ꝙ; placẽtia facit de veniali moꝛtale.di
cendũ qð placẽètia nõ diẽ ibi q́;tũcunq;
inclinatõeʒ:ſ̊ plenũ ↄſenſuʒ ⁊ delibera
tũ cũ quad plena quietatõe.⁊ ita ex h
nõↄcludit᷑ ꝙ oĩs deoꝛdinatio ſuꝑioꝛis
Ptis cedit in gñe pcci moꝛtalis.

. Irca ſecundũ

pPncipale.ſ.quo qrit᷑ quõ pcẽm
hẽat fieri ⁊ eẽ in inferioꝛi ꝑte rõiſ duo
qrũt. Pꝛimo vtꝝ aliqð pcèm habe

at eẽ in inferioꝛi pte abſq; ſenſualitate

2⁊ querit᷑ vtn pcẽm moꝛtle poſſit eẽ
in ea ꝑte rõnis ſupioꝛi nõ ꝑeccãte:

Irca primum
ſic ꝓcedit᷑:⁊ oñdit᷑ nullũ pec
catũ poſſit eẽ i inferioꝛi ꝑte rõis abſq;
ſenſualitate.pᷣmo ꝑ auctoꝛitatẽ augꝰ.
3 manich.pbiait ſic. In vnoqq; noſtꝝ
nihil agit᷑ nic cũ ad pcẽm qͥſq; dilabit
qᷓ; tũc actũè in illis tribꝛ.ſerpẽte:muli
ere:⁊ viro. ſi pcẽm illud incepit a ſer
pente:⁊ pcẽmẽ ſerpẽs vt ipſe dic̃: ome
peẽm incipit a ſenſualitate. Itẽ ſiẽ
oẽm ↄſenſuʒ pcedit delectatio:ita oẽʒ
delcatõeʒ pcedit aliq̃ ſuggeſtio.ᷣ nul⸗

2£ .

lũ pcẽm rõis ẽ abſq; aliq delectatoe:q

nec delectatio ſine ſuggeſtiõe. ſugge⸗
ſtio aũt nõ ẽ niſi ꝑtis ſenſualis velſer
pẽtis.ꝗ̊ nullum pcẽm ẽ in inferioꝛi ꝑte
ronis qð non incipiat a ſenſualitate.
Itẽ inferioꝛ roõ ñ peccat niſi ùa axpe
tit bonũ vt nuc eſt ſenſualitas:& nõ pec
cat niſi puia ſenſualitate. Iiẽ nibil

in intellectu qð pꝛiꝰ nõ fueritĩ ſenſu:
ergo pari ratione nihil eſt in ratõe qð

pꝛius non fuerit in ſenſualitate. ergo

ſi ratio deoꝛdinatf:neceſſe fuitſenſua⸗
litatem pꝛius oꝛdinari. Item omia
teccata actualia oꝛtuʒ habent a ꝑecca⸗
to oꝛiginali:et potiſſime a cõcupiſcen/
tia que ex oꝛiginali peccato nobis ino/
leuit.ſed tam oꝛiginale peccatuʒ q; cõ-
cupiſcentia ineſt anime ex cõiunctõne
ſuiad carnem. vis autem ſᷣm quã ani⸗
ma cõiungitur carni eſtipſa ſenſuali⸗
tas.ergo omne peccatũ anime incipit

a ſenſualitate:igitur abſq; ea in inferi

oꝛi parte ratõnis peccatum non poteſt
fieri. Sed contra:magis eſt ciun⸗
cta ſuperioꝛ poꝛtio inferioꝛi q; ipſa infe
rioꝛ poꝛtio ſenſualitati:cum ratio ſupꝑe
rioꝛ et inferioꝛ ſpęctent ad eandem po⸗
tentiam ⁊ naturaʒ.ſi ergo peccatũ po⸗
teſt fieri in ſupioꝛi parte ratònis abſq;
inferioꝛi ſicut ſupꝛa ꝓbatum eſt:vide/

tur multo foꝛtius ꝙ poſſit fieri in infe⸗

rioꝛi abſq; ſenſualitate. Item poſſi⸗
bile eſt inferioꝛem partem ratõnis pec
care peccato ſpirituali:appetendo ali⸗
quod ſpirituale bonũ.ſed ſenſualitas
non axpetit niſi bonuʒ ſenſuale:ergo

poteſt peccare inferioꝛ poꝛtio abſq; ſen

ſualitate. Item quicquid poteſt vir

tus inferioꝛ:poteſt virtus ſupꝑerioꝛ.er-

go ſi ſenſualitas poteſt ð ſe moneri in
oꝛdinate ad aliquod appetibile ſine vi
ribus ſuperioꝛibus:multo foꝛtius ſu⸗
perioꝛ potentia vtpote ratõnis pars in
ferioꝛ inoꝛdinate moueri põt abſq; ſen
ſualitate. Item in diabolo non eſt

ſenſualitas: cum non habeat cõiungi

cuʒ carne. ſed conſtat ipſe habet pec
care non ſolum in deum: ſed etiam in
hominem.ſi ergo peccatum in creatu-
ram attenditur ſᷣm aſꝑctum ratõnis
quem vocamus inferioꝛem parteʒ ra
tionis:videtur ꝙ abſq; ſenſualitate cõ
tingat illam poꝛtõem peccare. Iteʒ

queritur iuxta hoc quid eſt inferioꝛem

poꝛtõnem rõnis comedere.et qñ dele⸗
ctatio tranſit a ſenſualitate in ratoeʒ.
Situ dicas ꝙ H eſt qñ rõauertit⁊ ꝑci
pit ſe delẽari tic duplex ẽ incõuenies.

ytnic
inoe
uns.)
ticeni
Mcatbor
Dfſenſaa
Gincon
Nehace
wad
(Adali
conup
cupiſe
catüin
taterp
eeinſen
lectab
uerſio
niocne
cuom
doce
ied
ſione
ele
eniſe
toco
linr
ctubiii
ſuls
Aſi
En
catipe
Gbſ
Uaſcr
Wepe
Ws

——
4 W
—R 4
Neſ eeG
nuhg
4,
4.1 49Hel ,
ZASM
„ at.
177
MWy. an
nen e
O aendo⸗
raobeemioa
R lchi
, 4 .
Neeee
NX WIS 65
— H. e „*
4 W chowe⸗
„
einpie
ů
„
ee enwee
A. „ /
2 .
N.——— e
eNTA
. n . ſeſſeee

„
Pe E.

„

1/
EAEEEELEX

,
EHEHHee
äl

. 9
wabieſceri

. 4
N
WN
. *“

NAEN.

vnũ qꝛ freqñter homooſumat peccatũ
⁊ nibil cogitat niſi de appetibili:neca⸗/
uertit ſe delectari vel triſtari:⁊ ita vide

tur ꝙ aliqͥs poſſit pꝑccare moꝛtatxłr: ita

ꝙ inferioꝛ poꝛtio nõ comedat.aliud eti
am incòueniẽs ↄcludit᷑.qͥa cũ pcipere

delectatõeʒ non ſit malũ:nec pcci au-/
gmẽtatõem.iam videt᷑ ꝙ ꝑceptio rõis
poſt ſuggeſtionẽ ſenſualitat culpã nõ
aggrauat:qð plane ⁊ manifeſte falſuʒ
nemo eẽ dubitat. Neead pdictoꝝ in
telligentiã ẽ nõndũ ꝙ ſicẽ innuit magr
in fi.huiꝰ diſ.ſenſualitas dupłr põtac
cipi.Aliqñ accipit᷑ ꝓ vi q appetitbonũ

vt nũc.⁊ H̊ nõ ẽ ſolũmodo in ꝑte ſenſu/

ali:imo etiã in rõli ⁊ ſine motu ſenſua
litatis.H mõ dicte nũq; ↄtingit pecca/
tũ eſſe in inferioꝛi pte rõnis.ſpꝑ.n.cum
peccat bonũ vt nunc exoptat.Alio mõ
dĩ ſenſualitas vis aie ſenſualis q̃ intẽ

dit᷑ in coꝛꝑis ſenſus: ſic habitũ ẽ S.⁊ ſi
ne hacↄtingit eẽ pcẽm in inferioꝛi ꝑte
qᷓntũ ad pcca ſpũalia.q̃ᷓntũ autem ad

carnalia vix aut nũq;.in carnalibbaũt
conuptio venit ex feditate carnis ⁊ cõ/
cupiſcètia ꝑtis ſenſuał.⁊ ita in eis pꝑec

catũ incipit a ſerpente ſiue a ſenſuali-
tate ⁊ puenit ad mulierẽ. Tunc aũt or

eẽ in ſenſualitate qñ qͥs ex apphenſiõe
delectabilis oblectatur ⁊ inclinat᷑ ante
aduerſiouẽ ⁊ pceptõem ſue delectatio
nis.H.n.ex ſurreptõe ẽᷣ. Nec dr̃ rõali⸗
quo mõ ꝓpt illã delectatõeʒ de vetito
cibo guſtaſſe.ſᷣ tũc rõ comedit ⁊ pcẽm

ĩ ea eẽ icipit qñ poſt delectatõis aduer

ſioneʒ ⁊ pceptõeʒ ſenſualitati dlectãti
ↄdelectat᷑:⁊ in delectatõe pſiſtit.ex tũc
eni ſcʒ poſt delectatõis aduerſionè ra
